nim Concionatorum, ſi Deum timeret, Ho-
Homine: mines vereretur? Quæ porrò eloquentiæ favo-

. timen- rem eſuriret, ſi cum timore Domini regna-
ret? Cujus Philoſophia laudi famularetur, ſi
Timoris purpurâ veſtiretur. O nos cum noſtris
doctrinis, mancipiis miſeriores, ſi Sapien-
Nbnre tiam non Timore coronatam, ſed Tumore de-
Ee Preflam circumferimus! Coronatam eorum
ſcientiam cenſeo, quæ oblatas prætextas faſti-
diret, quæ impoſitas coronas rejiceret. Ancilla

Intentio
re cta.

Kiterna
tantum.

ſubſervit.

veròô eſt, quæ humanis oculis, luteéque honori

,S

Oliva

Radix Sapientiæ, oui revelata eſt, &
aſtutias illius quis agnovit! Eccleſ.
I. 6.

De Sapientia jure dici poteſt, quod de Bea- g, wi,
titate affirmare ſolitus erat Auguſtinus. Om- eger Ora.
nes ſcilicèt eam cupere, neminem verò eam dene, &

quærere, ubi commoratur.

. 05 .
Equidem ſcire ..

optamus Univerſi; ſed radix Sapientiæ cui re- Orario.

velata eſt? Plerique ſcientiam ſe autumant aſ-
ſecuturos, ſi tempus Orationi ſacrum, legendo,
ſoribendéque terant. At hi, ut pampinos te-
neant ſapientiæ, radicem convellunt. Siqui-
dem citéô Sapientia exareſcet, quæ ſupra pe-
tram naſcitur cordis, divino rore non madidi.
Si Bernardo credimus, plus nos docebant Ere-
mi ligna, quam libri Ptolomæi. Vis radicem
inſerere Sapientiæ in Muſæo tuo? Legem ſerva.

Initium enim Sapientiæ timor Domini. Quam Eccele. g.

ut riges; audi Ecleſiaſticum. Fons dapientiæ ver-

Regulariz
obſervatia.

bum Dei in excelſis, & ingreſſus illius mandata Ibid. 5.

æterna. Ergo Sapientiam irrigabis tuam, ſi de
cœlo loquaris, ſi alloquaris Deum. Quèòd ſi
ſermo tuus ad nugas exundet, citò lutum col-
liget, hortumque ſterilem reddet ſapientiæ.
Et ingreſus illius mandata æterna. Quam ergo
à ſano judicio aberrat, quiſquis exiſtimat divi-
narum neglectu legum faciliùs irrupturum ſe in
theſauros Sapientiæ! Si vis illam, ad cor tuum
redi, ſervâque mandata. Stultus proindè eſt;
qui præparat Sapientiæ domicilium, & fores
illi obſtruit Mandatorum. Flos Sapientiæ Lex
eſt; hæc, n antecedat, illa non ſequetur. Sal-
tem, inquies, poſt fructum Sapientiæ, Lex pro-
jici poteſt, uti enato fructu decutitur flos. Fal-
leris: nam Arbor Sapientiæ fructus ſine flore
non ſervat, utro eorum careat, utroque caritura.

Moyſes ſervus meus mortuus eſt: Sur-
ge, & tranſi Jordanem iſtum tu, C.

omnis populus tecum. Jol. 1I. 2.

Equidem mirari ſatis nequeo cuné
nem Joſuê in occupatione Princi .
dem cum Moyſen triginta
populus comploraſſet, ut habe

Temdtora-
* lium con-
apite Deu- temtus in

teronomij ultimo, nunc tamen à Deo moneri aſuis.

Joſué debuit de obitu Moyſis? Quis è nobis
ità temperans eſt, ut, poſt triginta dies, cer-
tior reddi debeat de morte prædeceſſoris? Vix
ſeneſcunt, cùm Hæredes imperia devorant;,

vix languent Primores, cùm reliquorum Cor

æſtuat ad ſolium. Antevertitur obitus, præ-
vertitur ordo, evertitur lex; jura ſubvertuntur,
ne und pigrior horulâ ad Curulem Cupiditas
aſſurgat. Veremur;, ne intepuiſſe tardius de-
funcéti cadaver videatur, quam noſtra incalue-
rit Ambitio. Nondùm elato cadavere, jam

thromum invadimus. Quod autem Principatus Sipern

initium? Jurge, & tranſt. Non ſedendo in thro-

vigilet.

no, ſed exſurgendo ad iter, ſed ad labores ſur- Rexeta.

gendo, regni gubernaculum & ſanctè corri-
pitur, & feliciter tractatur.

Nℳ
„ ie
Kiol

Ut es
lei/
lent 0

en
it/eh
dan
Wt

⸗

c
, Ev

H

Stromatum

,Lib. XII. 321

facies veſtræ non conſundentur. Cæterùm eos

G Dominus mortificat, & vivificat: de- run in modum mapudens iſthæc Werecun⸗
ducit ad inferos, & reducit. I. Reg. dia diſcruciat, qui Chriſtum a longè conſe-
. oν ac 8 quuntur. Contrà, Magdalenæ vultus ſtetit im-
2. 7. mutatus in tamta erubeſcendi proluvie, quia
. pedibus inhæſerat Servatoris: cum Petrus
Ebe. Tunc ſupplicia vitam periunt, cùm Superio- Chriſto eminus hærens;, illum coràm Oſtiaria
ODr. Riedr. ris manu infliguntur: quæ ſi Miniſtrorum per- erubuerit.
nenin F mittantur corutlie Iro ihcolumitare mvs⸗
en eſ„, hent mortem. Etenim ideò Dominus vivifi- . . ,
nn Faace cat, quia ipſe mortificat. Sic Jobo tormenta Nen 66 0 es ſuper omnes Deos.
nNAI sdrigitent. profuere ad palmam, quia manus illum Domini 96. 9.
n I az. 4. tetigerat. Ideò clamabat David, Virga tua G . .
hmt. aaculus tuus ipſa me conſolsta ſunt. Virga, in- Videtur Evangelio id diſſentire, quod Pue- Xi
n N Severitas, quit, tua, non Miniſtrorum baculus: cujus ictu rum in foœno reclinatum expomit. At huic
ner. nee, non ſemel erectus, maluit ab ea premi pe- fortè conſentire Prophetam fatebitur „ qui al-
nuid Rone. ſie cum tanto diſcrimine proprii capitis, quam tius ejus verba perpenderit. Sanè Puer iſte
dut l bello ab Aſſyriis exagitarij. Nimirum, quan- exaltatus eſt ſuper omne, quod dicitur Deus,
Iaden Superir quam acutior Dei gladius humano ſit enſe, dùm nimiàâ charitate & cœlo demittitur in Præ-
“ iMe agat. facilius retunditur, & vitalis ferit. Nota de- ſepe. Quis enim Deorum unquam, hoc eſt Prin-
Ren, 7. ducit 2d inferos, &. reducit deducit, inquit. cipum, quibus nos, noſtraque immolamus, deſ-
iete 1.Neg .7. Dei enim Ira . miſericors quoque eſt; quæ cendit in fœnum ut Auhcos elevaret ad thro-
Inalu Pænisie Ron ad ſupplicium impellit „ non ſuppliciis num? Quis non magis Pro baſi eos ſupponit Lervire
4 iifate à tradit, ſed ad ſupplicia humaniter reos dedu- ſibi, ut eorumdem depreſſione extollatur. Cer- Deo falin.
mnd ei, „cit, & ideò fortè clementer nos quoque redu- té Mundus, Mundique Primores, qui Dij Gen-
iiun. 1e cit à poenis. Non ſuſtinere valent viſcera Mi- tiut ſunt ,ii minime ſunt, ut jacere velint in Corfidemiia

. . . . . 3 in homini-
ſericordiæ Dei noſtri peccantium ſtragem, ſed, commodum ſubjectorum. Nimis ergo exaltatus

ſſen. ut eas viderit „ moderatur. Sanè Superio- eſt ſuper omnes Deos, Deus demiſſus, & ,
Nnen res, ac Principes à ſupplicis non rarò abduce- nimiaâ in nos charitate , Præſepi concluſus.
en⸗ rent accuſatos, ſi eos deducerent ad sin.
tummkn uis enim non commoveatur intuendo ve . . 0
lenme Duis e reorum, vel affinium lacrymas, vel fi- Et vocabitur nomen ejus JESUS. Matth.
unkh, cumentia. liorum orbitatem. Quis Paſtorum non miſere- I. 21.
Ile retur oviculæ, ſi eam tabidam in moœrore ſqua-
ieneln suberor lere contemplaretur, cui pro Chriſto purpuræ Sanè magnum nomen iſtud, quod delinea- X. wen
S mus ſK. ſqualuerunt? Verbo, non Poœnas imperent Su- tum duntaxat Angeli penicillo ſalutem Parit. 3 17
elin periores, ſed ad Pœnas honorificè quodam- lpſe enim, inquit, ſalvum Jfaciet Populum ſitam Matth. Ie
Ntalt modò deducant puniendos, tum, ut cum ſon- 4 peccatis eorum. Adhuc in flore & calice *
ln i tibus pati videantur, tum ut citius eis pœnas JEsu nomen ſuccreſcens, fructum ſalutis pro-
leuumm remnittant, quorum luctum exaudiunt, & cru- fert. Nondùm eductum in aciem, ſed adhuc
ciatus intuentur. ſecreté concluſum vitam parit, quam vix
G⸗ Dei nomen in caſtris olim pepererat. Equi-
m Accedite ad eum, & ĩlluminamini, α dem De Borane dgaamocde ee no-
11 Jacies veſtræ non confandentur. Pſal. men ſplendidius eſt. Siquidem Moyſes, qui

Deus dictus eſt Pharaonis, Joſuë ceſſit, & quan-
quàm magnus divino nomine . rebuſque divi-
nis, umbrâ tamen nomninis Jksu quæ præceſ-

33. 6.

Operotrs Rubor ille degener omni verecundi4 dignus, ſit in Joſuë, ſuperatus eſt. Quid, quòd Solem

melheio. quo ad Chriſti opprobrium perfundimur, ex ipſum vecligalem habuit ſola umbra nominis
. Ean diſtantia naſcitur àa Deo noſtro. Quis enim Irsu: Verum ſuprà divinum nomen JSa, no-
- W . „ . . . . .
deli. Propius ad Chriſtum acceſſit, cůmque vel in men excelluiſſe Sacerdotis, Rationale, &

Crdhilni. Stabulo natum, vel in Officina enutritum , vel

Crucis titulus declararant. I

, in Cruce defunctum aſpexit', quin Pompas mine inſignita, aurea licèt , nte le- Ter
Paſio. Sæculi horruerit, & Crucis decçolorem nigre- gidque Sacerdotis, tanto tämque vario ornata 'umis r
Sdese dinem non concupierit? Nigreſcit ſanè nobis cultin , in foro templi, admota aris, ſacrata vi- e n z
Neliginie Crucis opprobrium, noctiſque inſtar ſqualet, is „ quem unquam à peccato ſervavit Bilenlaſ⸗
es N- quèd procul à Cruce ſine lumine aligemus. Contra, nobis datus, & nobis natus Homo, *e Spiriiae
l. n. 6. Ideò clamat Propheta, Accedite ad eum, & JIrsu ſubicriptus nomine, quanquàm aà Pilato
Dale⸗ illuminamini » & facies veſtræ non confunden- deſignatus, à carnificibus ſcul- tus, in patibulo
Oraone Tur. Ac ſi diceret, vis Paupertatis pannos ſulge- locatus, inter latronum blaſphemias, in mor-

condies. Te? in Crucis lumine eos colloca. Vis antrum
i&r. lucere? eò inferas Crucem. Nonne infrà Cru-
cem, duùm tenebræ ab hora ſexta diffuſæ re-
gnarent, propior Cruci Latro in luce erat, qui
etiam cruore fœdatam, involutàmque Chriſti
Divinitatem agnovit? Vis edoceri, remotiores
à Cruce, pati tenebras craſſiores? Crux Domini
Græcis ſtultitia erat. Ideò forte tantas illi te-
nebras perſenſerunt in obitu Salvatoris, ut
eorum ſapientiſſimus Orbis terrarum ſolvi com-
paginem nuntiaverit. Ergo accedite ad eum
cognitione primum, tum imitatione, & illicò

tis gremio, vallatus ſpinis, confikus clavis, nu-
datusſignis; univerſum tamen terrarum orbem
redemit à ſcelere: cůumque Dei nomen ſimul
cum Sacerdote & Rationali perierit: in no-
mine JESu, Cruciſque epigraphe omne ge-
nu curvatur. At, quandéne Nomen JESucla-
rius emicuit, tümne cùm bellavit in Joſuë,
an quando cùm Jksu confixum eſt Cruci?
Ibi Reges contrà Solem patibulo ſuffixit: hic
Sole deſtitutum meridianas inter tenebras ja⸗
cuit in Cruce. Ibi perimit, hic perit: ibi im-
Perat, hic vinditur. Tamen Jebuſæum ibi de-
bellare

bellare non valuit, hic verè ante illud, victus
Dæmon egreditur.

Quia vidiſti me Thoma, credidiſti. Bea-
ti, qui non viderunt, & orediderunt.
Joan. 20. 29.

5 .
In triumpho Apoſtoli Thomæ Eccleſia
Deum rogat, ut nobis ejus Fidem infundat.

excipiendi. Equidem quævis magis alia Thomæ virtus ex-

petenda videbatur, quam Fides; quæ, omnium
roborata teſtimonio Diſcipulorum, fœdè ad-
modùm vacillavit. Ejus expoſcatur Abſtinen-
tia, Caſtitas, Charitas. De Fide ejus taceatur.
Ità ego, & ità vos. At immemor emendati
vitii Eccleſiæ reparatam virtutem præ reliquis
demiratur. Nos, è& contrario, ſi caſu Chriſto
militantis labavit Pudicitia, eum nunquam,
poſt ſæculum exactum in Liliis exiſtimamus

Lapfs ua- Continentem. Pauli & Petri rejiciat fidem, qui

ſemel lapſum contemnit in fide. Davide quis
efferatior, qui fidum Uriam, innocentémque
trucidandum hoſtibus expoſuit? Et tamen
quòd inſontis ſanguinem eluerit lacrymis, ejus
Deus potiſſimum Manſuetudinis recordatur.
Memento, Domine, David, & omnis manſue-
tudinis ejus. Caſtum ergo prudentémque
Præſules eum reputent, qui ſæpiùs prudens &
caſtus ab iis dotibus ſemel exorbitat. Nam,
qui ſe defeciſſe meminit a Deo, ibi numero-
ſiora trophæa virtutum defigit, ubi ſe plorat
devictum. Lecto David irretitus? Lectum Da-
vid lacrymis quotidiè inundavit. Fidem Pau-
lus impugnavit? Fidem fortiùs ubique invexit.
Ea acrius vitia debellamus, quæ nos aliquando
dejecere. Ibi racemos vitis expromit, ubi ſe
dolet inciſam. Oculus Vatis aſpexit Berſabeam:
oculus nuſquàm & nunquam ceſſavit à fletu.
Per quæ ruimus, per ea & triumphamus. Pau-
lus, ut primuùm divinam hauſit lucem, excæ-
catus eſt. Itäne? cùm lumine perfunditur, per-
dit lumina, quibus unis indigebat, ut obla-
to beneficio frueretur? Videlicèt, tunc primùm
innocens declaratus eſt. Adam enim, cùm in-
nocentiam amiſit, viſum recepit: Iſte, cùm
innocentiam recuperavit, viſum perdidit. Qua-
re fruſtrà candidatos ſe credunt integritatis, qui

§s. Pauli apertis oculis Virtuti inhiant. Simplicitas,

quæ nihil videt, quæque Superioris manu pro
oculis utitur, primogenita, imò prænuntia

Pl. uS. 37. eſt innocentiæ. Averte oculos meos, ne videant

vanitatem. Tum quid? In via tua vivifica me.

Modiſtia. Ergo felix iſthæc cæcitas vitam gignit, quem-

admodùm Adæ oculi tum patuere, quùm mor-
tis janua reſeratur. Ut infans in mundo naſca-
tur, parientis uterus aperitur: ut Cordis paria-
tur Sanctitas, Oculi clauduntur.

Utinam dirigantur viæ meaz ad uſto-
diendas Juſtificationes raas. Pial.
118. 5§.

Quare non pedes, ſed vias dirigi preca-

siſ⸗rens tur David , ad cuſtodiendas juſtificationes

Domini? Quia divini moris conſcius ſciebat
Deum hominum vias transferre in ſemitam
mandatorum, quò ſuaviùs eos ad mandata pel-
liciat. Sic Apoſtolos noluit JESus piſcationem
deſerere, ſed una cum retibus illos ad ſe per-
traxit, ea laxaturos in capturam hominum.

322 Oliva —

Magdalenæ via Amor erat, non illam projicere
Amorem juſſit, ſed ſe illi perſancteè amandum
propoſuir. Abrahamum Chaldæum, & Magos
eges non prohibuit patrio ritu rimari ſtel-
las, ſed in iis Deum docuit deprehendere. Sua-
vitas iſta rara eſt in Paſtoribus animarum quas
ad Deum converſas, initas olim vias deſerere
jubent, ſtatuuntque doctos deſipere, ſimpli-
ces Sapere, mercatores diſpergere, divites
ſordere, juvenes ſeneſcere. Adniti quin magis
eos deceret, ut ad Deum unuſquiſque in detrita
à ſe ſemita regrederetur. Neque enim deſeren-
dæ viæ ſunt, ſed Cor, animique propoſitum
immutandum, ut deveniatur ad Chriſtum. Cæ-
terùm imperando David æquè ſanctus, ac Ja-
cob ſerviendo. Et in carcere, & in domo alie-
na, & in proprio ſolio juſtus Joſeph. Opta-
bat Iſaac benedictiones defundere in Eſau,
quò verò eum benedictione redderet dignum,
non illi præcepit, ut uxores ejiceret, ut jeju-
naret, ut domi reſideret: ſed eum monuit, ut

arcu uſus patinam ſibi venatione pararet. Ni- Superior
mirùm non Gulæ ſtudioſus ſenex, ſed filii mas.

genio indulgens, illud duntaxvat curavit, ut Ar-
cum ſanctificaret, utque Voluptatis inſtru-
menta in Obedientiæ tributa converteret.
Imperavit, quod alias acturus erat, ut foret
pietas in Parentem, quæ alioquin fuiſſet diſ-
pendium Otiantis.

X

Omnis conſummationis vidi finem: la-
tum mandatum tuum nimis. Pf.

118. 96.

Uſurpari poſſunt Prophetæ verba, dum ge⸗
Juſtorum vel vita finitur, vel afflictio. Ete- mii.

nim durum videtur præceptum, quo jube-
mur, non ferre modò adverſa, ſed & opta-
re. At horum citò amarities exhauritur ſeu pa-
tientis, ſeu ferientis obitu; merces veròô nuſ-

quam peritura recipitur. Omnis conſummatio Paticmia

conſumitur aliquando, conficiturque, quòd

conficit, ideôque Dei mandatum latum admo- f.

duùm eſt, quamvis imperet alacritatem adver-
suùs adverſa. Quæ conſummatio tam cor exe-
dit, quam ab ea exedatur, Rex cui ſervieris
perſequens, Filius, quem genueris, rebellans,
Plebeius te profugum maledictis interſiſtens,
Propheta poſt lapſum te increpans, reve latum te
Scelus dehoneſtans. Angelus te feriens, Peſti-

lentia tui odio graſſata. Omnis tantæ, tâàm- g. Davit.

que, ſuprà humanam imbecillitatem, exeden-

tis conſummationis finem David vidit. Siqui- Perſemti
non nocei⸗

dem ab infeſto Rege ſceptrum, ab ingrato Filio
triumphum, ab arguente Nathan ſalutem, à re-
tecto Scelere gloriam, ab Angelo feriente vi-
tam accepit: nmihilque nocuit vulnerato, quia
cæſus quodvis telum Domini excepit. Latum
proindeé Dei mandatum clamat. Ideò alio quo-

que loco canit: Filii hominum uſquequé gravi Ppſ. lye

corde, ut quid diligitis vanitatem, & quæritis
mendacium Et quare negligeret Mundum?

Audi. Et ſcitote quoniam mirificavit Dominus Ibid,

ſanbtum ſuum. Ac ſi diceret: Ne turberis, quòd
Dei ſervi paſſim contemnantur: non ideò Mun-
dana ſequaris, quòdii, qui cœleſtia ſectantur
ſint deriſui. Nam Deus Sanctum tandem ſuum
mirificavit. Quem enim Vulgus calcabat ,
Reges ad Aras devocant, Præfules invocant.
Hyems tranſüt, imber abiit, & flos gloriæ eru-
pit, caſurus nunquam.

Ado-

Tl
. u
A
n
le
legl
ld
ſin⸗
1
Gen
uga
en
Cun
In 1
lui

1

e
he

Mn
Pirlctt

Un etin
(ene

e
nint⸗
t I
Anmon!
linig
Dl
n thu
Uhei 40
ti Nn
1 U 4
nthue
n tſe,
Nee Mr

ſeimun

lim:
un

ſungh

e Mund
lin
6 Annt

Non

e
do ein
e hc,
Nikn
Gr l
ſct

Crr
d A
wd

tuk.
wer
t
iſet

.

l N

e, ,

4

ma;,

⸗

inoper.

Stromatum

Adorate Dominum in atrio ſancto ejus.
Pial. 28. 2.

Rexaudiaa Fortunati, qui Deo ſerviunt: ſiquidem in
reo, & ipſo limine ſervitutis obvium habent Deum
ſunum. Quaàm verò Deo diſſimiles Principes
eſſent, quos vix reperias, poſtquaàm interio-
rum cubiculorum Alpes congeminatas tranſ-
miſeris! Clamant quotidiè inopum lacrymæ,
nequaquàm audiendæ à Prætore. Felicins pro-
cul dubio regna adminiſtrarentur & Dioccœſes,
ſi in atrio Princeps, & Præſul colerentur. Cer-
tè Salomon non procul ab atrio jus dicebat,
quem convenire facilè potuerunt Fœminæ duæ
jurgantes. Deus certè in atrio reſidet: ſiqui-
dem Davidem audivit, imo & exaudivit,
cùm primum exponere ſuam cauſam occœpit,
Pſ. 4.2. Cuùm invocarem, inquit, exaudivit me Deus
Juſtitiæ meæ.

Obtulerunr ei aurum, thus & myr-
tham. Matth. 2. 11.

Chriſti

Non munera Chriſto mortalitas dedit „ ſed
Epipbania.

reddidit, emiſerat enim prius ille ex oculis
Divize lacrymas, & venis cruorem. At, quam inops
miſere. fſuis etiam in gazis humana opulentia! Aurum
offerre ſine myrrha non valuit: adeoô opibus
amarities eſt concreta. Ergo aurum ut luto
eximas, non ſejunges a myrrha. Quis enim
ſine dolore divitias cumulavit ? Quanquam
fertilior ærumnarum ſeges cum auro concreſ-
cit. Non enim amaritudo duntaxat, ſed, &
mors exprimitur myrrh. Sanè Magos Mun-
dus imitatur, qui primum aurum expromit,
thus, myrrhæ conjunctione, corrupturus.
An non myrrham poſt aurum demeſſuit ſe-
pultus igne Epulo? Quæ verò conjunctio thu-
ris cum auro ?2 Utrumque trahunt divitiæ ſe-
cum, thus ſcilicèt, & myrrham. Non enim
haberi aurum poteſt, quin adoretur: Avari-
tia namque idolorum ſervitus appellatur a Pau-
lo. Vel aurum projiciendum eſt, vel colen-
dum thure. Vides ergo non opum nos Domi-
nos eſſe, ſed vel Sacrificulos, vel WVictimas.
Nec Myrrhà Divitiæ carere ſolent, quas cu-
ræ innumeræ circumſtant.

Electio
Itat us.

Erravi ſicut ovis, quæ perüt; quære ſer-
vum taum, quia mandata tua non

ſum oblitus. Pial. 118. 176.

Oiren. Si mandata non eſt oblitus, quomodò periit?

Periit, quanquàm præceptorum memor, ſed
Leleſiaſti. . . . .1.
can & exefravit tanquam Ovis, hoc eſt, fragili-
Relgi kate ,„ non feritate aut audaciä. Non enim
h nz2. pugnat memoria legis cum legis tranſgreſſione.
sindereſit. Jiquidem & ejus recordari Peccator poteſt, &
poteſt eam violare. At quomodò ſicut Ovis er-
ervorpro. ravit, qui, ut Lupus, alienam ovem rapuit,
deſt etiam G 34 „ jA
ds, mactato Uria? hoc ſiquidem raptæ oviculæ
K. . . apt
exemplo uſus eſt Nathan. Nimirum, etiam
duùm fudit ſanguinem, erravit ut Ovis. Non
eimnm corripientem Nathan pertuliſſet, ſi Ovis
manſuetudinem in Uriz cæde profligaſſet.
Imô ejus hinc diſce virtutem, quæ, in ip-
. ſo ardore peccandi, Dei obliviici non po-
e d. tuit. Quare ſervum tuum, quia mandata tua non

⸗ Lib. XII.

cedinem tamen legis deguſto, quâ mirum in

Jum oblitus. Ac ſi diceret, quamvis exorbita-
rim a lege, inque cœno voluptatis voluter, dul-

modum, etiam dùm erro, recreor. Sanè ſur-
gendi ſpem habet, qui ità labitur, ut non
totus procumbat, Divinæque Legis ſi cuſto-
diam non ſervat, memoriam ſervat. Verùm,
ſi tanto Dei deſiderm tenebatur, cur non ma-
gis Deum ipſe quærit, dum poſtulat ab eo Peccati
requiri! Enimverò, deperditâ Gratiâ, non Adamna.
valet impius Deum invenire, niſi Prius con- G:*
veniatur à Deo.

Hæc omnia tibi dabo, ſi cadens adora-
veris me. Matth. 4. 9.

Dæmon Chriſtum in eremo adortus, gu- ATrarim
IA primùm allicit „ tum inanis gloriæ tor- waloium
mentum admovet, quod Angelorum manibus radix cæ-
futurum eſſet, ut deferretur, poſtremò opes“! W⸗
promittit, ſi ſe adoret. Poſt hæc fugatur.
Quare? Quia omnem conſummaverat tentatio-
nem, nullumque ad vulnerandum ſupererat te-
lum. Itâne? Et quando imibi jaculum intorſerat Paupertas.
libidinis, otii, invidiæ? Ninurom radix malo-
rum Avaritia eſt, quâ, cum Chriſtus trajici
non potnerit, victoriam Dæmon deſperavit.
Quem enim non vincunt Opes, is ridet. At;
qui jam Chriſtum didicerat ex ſecundo congreſ-
ſu Deum eile, audierat enim, ex Matthæo .
Won tentabis Dominum Deum tuum. Cur Opum
illecebrâ pellicit ad adorandum ſe? Auſim di
cere: tantam ſciebat ineſſe vim Nummo, ut, Divitia
eo oblato, non ſit diffiſus impetraturum ſe *oxis.
adoratiomis cultum ab eo, qui ab Angelis ado-
rabatur. Et ideè fortè Magos Paſſus eſt au-
rum offerre. At Auri, Soliſque faber Aurum
calcat, Metallique fulgori ſqualorem Pauper-
tatis antetulit. Rursuùs, tentaturus Chriſtum
Damon acceſſit, ut exploraret, mum Dei filius
Chriſtus eſſet, quem vox Patris Deum, baptiſ- ⸗
mus, & eéſuries hominem demonſtrabant. Cur “
ergo intellecturus, an Deus eſſet, rogat, ut la- ta em.
pides in panem vertat: cuùm eum Deum eſſe
faciliàs deprehenderet, ſi diuturniùs jejunaſ- Rroee
ſet? Propterea, quadraginta dies jejunat, nec gaia ares
tamen ultrà progreditur, ne ſcilicèt admiratio- ars v
nis enormitas incredibilem faceret ſuſcepti ho- .
minis veritatem. Prius Moyſes, & Elias in Vitz mixia
hanc jejunii longitudinem Pervenire potue- glorioſior.
runt. Ergo panes ſubducendi erant „non præ- S e⸗
bendi, ut Deus diuturniore jejunio cognoſce- nacet Heca-
retur. Nimirùm non grande erat opus, jejunare Ranala⸗
deficiente cibo, at lapidibus in panem verſis tooigo Vi
abſtinere, hæc procul dubio divina haberetur coronam
fortitudo. Et homines jejunant, dam egent; Aup li at.
Deo tamen propior eſt, qui in copia eſurit. Religioſi
Dicerem, etiam maluiſſe ex gloriæ contem- nor ſpernat
bptu eum Deum agnoſcere, quam ex jejunio. ſæculares.
Atque ideòô panes prodigiosè efformandos &
ſaxis curavit, ut, ſi ex miraculi gloria non tie mlun.
moveretur, eum ſecuriaus crederet Deum. taria.
Deliravit hic non nemo, qui poëticè, ſed in-
fulsè hoc loco ludens, pro concione dementiſii- Ehs an
mé dixit, non obtuliſſe Dæmonem Chriſto da- ter per: u-
Pes, ut exploraret, an Dei Filius eſſet, ſed To nor.
ut dapibus eum privaret. Ut enim cibo immor-
talitatem Adamo ademerat, ità Chriſto erep- Gani=
turum ſe crediderat Divinitatem. Adeò noxia“
eſt Deôque contraria illecebra comedendi. Sed

Matt. 4. 7.

Mortifca-

delirio, ſic argutando, laboraremus.

Domine

324
Domine Dominus noſter, quàm admi-

rabilé eſt nomen tuum in universa ter-
ra. Pſalm. 8. 2.

Quare? Audi: Quoniam elevata eſt magni-
kcentia tua ſuper cœlos. Id autem quomo-
Religioſo- d? Ex ore infantium & lastantium perfeci-
mC teris ſti laudem. Ergo ideò celebratur Dei nomen,
comempiu Quia procul à nobis magnificentia ejus receſ-
Glorie. ſit, videlicèt ultrà cœlos; eè autem promota
eſt, quia os lactentium eſt reſolutum. Diſce
hinc, celebrari non Dei modè, ſed no-
Gloria ve. ſtrum quoque Nomen in terra, quando ter-
ra. rena deſerit, cœlumque petit. Repens in ter-
ra Nomen, calcatur: fulgens in cœlo adoratur
Ghbria va- cum Sole. Ergo ſi venerationi eſſe cupimus, non
na. in aulis nomen ſit noſtrum, nec noſtra in regum
ædibus converſatio, ſed ſuper cœlos. Neſcio
enim quo Dei artificio, quod ſcribitur in coœlo
nomen & opus, in terris legitur. Ut deſtruas
inimicum & ultorem, quoniam videbo cœlos
tuos, opera digitorum tuorum, Lunam & SItel-
lIas, quæ tu fundaſti. Miror, quare deſtrui de-
beat Prophetæ hoſtis, quòd ipfi aſtrorum li-
ber aſpectus ſit, cùm, in maxima quoque cala-
mitate, hoc videatur relictum ærumnoſis ſo-
latium, ut coœlorum illis ſpectaculum ab ad-
verſario eripi non poſſit. Hinc Machabæa He-
roina monebat natum inter ſupplicia, ut coœ-
lum aſpiceret. Tum, cur Lunam, & Aſtra,
& non magis Solem contemplatur? Equi-
dem cenſeo, rarò in cœlum obtutum diri-
gi, inimico ſæviente. Toti enim fumus in
amoliendis inſidis. Quanquàm ego quid dico,
Sole tum maximè divino fruimur, cum hoſtis
à tergo inſtat. Ideò enim, ſubmoto perſecuto-
re, Nox Davidi ingruit, quæ Lunam tan-
tùm, & Stellas illi conſpiciendas objiciat. Fa-
ctum quoque in Propheta cenſeo, hoſte ex-
tincto, ut Lunam exſolutus metu contemple-
tur, vel, quòd Adverſitas Sol Juſtorum ſit,
eãâque ceſſante, is ſubducatur; vel quòd;, repul-
ſo hoſte, excubandum ſit diligentiùs, noctiſque
tempore, quieti alioquin dato, vigilandum.

Plſ. 8.2.

Ibid. 3.

Ibidem.

Tribulatio
atilis.

Gaudete, & ewultate, quoniam mer-
ces veſtra copioſa eſt in CUælis. Matth.
5. 12, L

Ut Lucem ſpectemus, non undè Sol pro-
micat, ſed quò protingit, aſpiciamus. Sic,
cùm apud Perſas futurus is eſſet Rex, qui pri-
Morti, mus Orientem diem ſalutaſſet, unus Occiden-
meditatio. tem ſpectavit, converſis reliquis ad Orientem,
& regnum obtinuit: nam primus Solis radios,

Electio
ſtatus.

Rinterz. in faſtigio montis ſiti ad Occidentem So-
iemptus. lem, alpexit. Ità nos ſi mercedem intue-
ri volumus, non ubi fulget, obtutum in-
£ a flectemus, ſed ubi effuderit radios, in mortis
videlicèét Occaſu. Huc primuùm mercedis æ-
ternæ ſcintillæ promicant: hic cùm videmus
placidiſſimè defungi mendicum Lazarum, de-
prehendemus Lucis illius perennitatem.
Tollat Crucem ſuam, & ſequatur me.
Marth. 16. 24.
Letttis Si Crucem habet unuſquiſque ſuam, non

Hirunalis. eſt cur eam tollat, renuentem enim illa fu-
3

Oliva

gientémque ſequetur, & premet. Planè iis ver. epve, &
bis non nos Chriſtus hortatur ad ſuppli ſius Mrii.
cium, ſed magis rationem illud temperandi nos Fcationis
docuit. Siquidem Crucem ſi tollas, non peni- Martiſia.
tùs erit Crux, quam ſi dolens trahas Crux erit tionem.
geminata. Meſſui, clamat ſponſus in Canticis,
myrrbam meam cum aromatibus meis. Vide- Can. 5. 1.
licèt quia ſpontè amaritudines meſſuerat, eas
habere non potuit ſine dulcedine. Quod edo- enilter.
cta ſponſa myrrham uberibus admovit; ut, armar.
quæ procul à corde grandis fuiſſet ſarcina, in
ſede amoris faſciculus videretur. Quanquàm
Dilectus faſciculus is erat, Sponſus videlicèt
crucifixus; qui planè inter tam dira ſupplicia
faſciculus apparebat, quòd lubens, volenſque
ea perferret. Mortificatio enim decreſcit, quo-
ties a nobis ſeritur. Noônne vides Chriſti Cru-
cem inſcriptione regiâ à latronum patibulo ſe-
paratam? Regnat enim vel in Cruce, qui
mente alacri confingitur Cruci. Hac fortè
de cauſa, beatæ animæ Sponſo dicebant: Cur-
remus in odorem unguentorum tuorum. Ideò pro-
cul dubio odorem ſenſuræ, quòd currerent, ejus
ſuavitate nen recreandæ, ſi poſt Sponſum
alien manu traherentur. Teſtantur id ij,
qui in Cœnobiis, ubi pleriſque Chriſti odor
aſpirat „tetro ipſi halitu torquentur. Id au- Ræligionis
tem indè ſcito evenire, quòd hi currunt ad Filcitas
Crucem, hi reluctantes eòdem rapiuntur. IIIi cui Jahiar.
myrrham per ſe metunt, ideéque cum aromati- zugum
bus eam colligunt; his veròô à legibus apponitur crizi dui
myrrha, quam licèt effundere ſtudeant, exhau- ſuave.
rire non valent: creſcit enim myrrha, duùm fun-
ditur. Audi: Manus meæ ſtillaverunt myrrbam.
Num ideèò ſine myrrha manus? Imèô uberiùs
amaritudine complebantur. Et digiti mei pleni Moriifcs.
myrrhäa probatiſimäâ. Aucta eſt myrrha, duùm tio dutoſ.
ſpargitur, ipsâque diffuſione repleti digiti ſunt Tie A
probatiſſimà, hoc eſt, amariſſimâ myrrhà.

Cant. 1. 3.

Can. 5. F. =

Iraël, ſi audieris me, non erit in te
Deus recens, neque adorabis Deum
alienum. Pſalm. 80. 10.

Ideò Gloriæ ſacrificamus, ideò ſacrificamur NRelign’
Ambitioni, quia noſtris in legibus loquentem Tétiat.
Deum non audimus. Magnus autem Dei au vde
diendi ſtimulus, nomen eſt noſtrum. Irael, ex Lermre
ſi audieris: id eſt, qui Deum vidiſti, dum lu- & Reoula⸗
cCtarere cum Mundo, Deum audi, duùm in Re- .
ligione tranquillè quieſcis. Nota: Qui Deum
non audit, non ad publica idola litatum pergit, Felieitas
ſed intùs idolum fovet in corde: Mon erit in te verc.
Deus recens. Quis enim propalàm in Monaſte- t,
riis ambitioni, deliciis, & famæ immolet. Quan- ava.
quam citò, qui idolum è corde non eliminatn,;,
palàm ad idolorum fana rapietur. Ad aulas con- Cunßideniis

. . homini⸗
fugies, publicéque quæres honorem, ſi glo- gee,

riolam domi pullulantem non eneces. At memi-

neris futurum ſemper, ut Deum adores alie- Religiſis
num. Ut enim Principes Aulicis Dii ſint, in Aals.
Monachis Dii eſſe non poſſunt. Ut illos erigant,
te depriment: ut illos ditent, te miſerum fa-
cient. Ergo Deum audi, tuiſque legibus obedi,
quæ gloriam eliminant, quæ mortificationem
imperant, & non erit in te Deus recens. Et ſa- Pſ. So.o.
nè Deus recens Gloriæ Cupido in religione
eſſet, quæ gloriam omnem calcabat, quæ faci-
liuùs ſerpentibus jungebatur, quàm faſcibus, &
honoribus. Aſpirabis ad Sedes Epiſcopalesn ſi

Exedras ambias Academiæ.
Omnes

ſeſ
, at
MNn
hn
1
les in
Yektuut
Pit
Ahr
Idli
ſci ſi
pod
Eeri
1 otn
tone:
“
bi E

41
In gel
Mento,
Wn

4

Rachra

ſines

4 lmd
Enanüm
aüfne
Hul mun
En ltodn
I mu
¹ lbjrie
iuunmen
Krlinli
epo
an.
3P Retcin &
irlmn
Went i
n Popo
dfaſ
apel
Imien
Ukrnnin
killen
un

lie

Omnes Principes eorum, qui dixerunt:
Hæreditate poſſideamus ſanétuarium
Dei. Deus meus pone illos, ut rotam,
& ſicut ſtipulam ante faciem venti.
Pſal. 82. 13.

En què recideret eorum fortuna, qui Eccle-
ts ſiæ reditus in uſus converterent, imò per-
knneee verterent, ſuos. Quanquàm non poſſederunt
ur. ſanctuarium Dei, ſed dixerunt tantàm, poſ-
udeamus. Opes enim Eccleſiæ diù apud rapto-
res eſſe non poſſunt, ſed per eoſdem poſſeſſo-
res in rotam converſos devolvuntur, undè flu-
xerunt. Arcam recordare, quæ nec diù apud
Philiſthæos fuit; & quandiù fuit, eorum ido-
la ſubvertit, membrâque corrupit. Porrô ni-
hil aliud & bonis Eccleſiæ reportarent Eccleſia-
ſtici ſi qui forent aut cupidi, aut deſides
(quod Deus avertit, & avertat) niſi gentis &
generis proprii excidium; quique Hlore-
re potuiſſent non obſcuri, ſine Sanctuarii uſur-
patione, eo domum illato, ſine hærede dece-
dunt. Porrò & in rotam & in ſtipulam non

Eecleſi ſti⸗

eci reditis

preleßafi dem, ut ſciant citò Eccleſiæ fortunam dilabi .
d redum 1Ppfôſque inſtrumenta futuros paupertatis ſuæ;
in Stipulam verô, quia ſicut ea, cùm frumen-
vildà no. tum geſtat, venerationi eſt, decuſſo verò fru-
xi. mento, omnium prorsùs elementorum inju-
rias ſuſtinet: (aquâ enim corrumpitur;, terr3
ſordidatur, aëre rapitur, uritur igne) ita qui
Eccleſiam non ſanctè adminiſtrant, ut primuùm
Ordines ſau. exſcenderint & throno, omnium lacerantur

U

Dignitas
in dignis.

As, maledictis, adulationéſque ipſimet convertunt
veazur., in probra, laudes in injurias, obſequia in
deriſum. Quibus certè non iſta contingerent,
ſi Sanctuarium Dei non hæreditate ſed merit
poſſederint.
“ Er adorabunt eum omnes Reger terræ,
omnes Gentes ſervient ci. Plal. 71. II.
yuſtnia. Et undè tantus Regum ac Populorum ad
adorandum concurſus? Num, quòd exerci-
Dignia, tu inſtructus ſit? num, quòd multo milite po-
G,4 tens? num, quòd arces expugnarit, num de-

nique, quèòd reliquos conterruerit, vel opum
Famæ en- amplitudine, vel magnitudine imperii, vel mi-
a. litum multitudine. Audi, quid mox Prophe-
PCIrz. tà ſubjiciat. Quia liberabit pauperem à potente,
pauperem cui non erat adjutor. Itâne unius
Pwwteszores Pannoſi liberatione cæterorum Regum, &
iorum. Gentium omnium adorationem promeretur?
me n. Prorſus ità. Neque enim parùm fortis eſt, qui
a. eruit à potente pauperculum: ſiquidem & Divi-
tis aurum, & Principum minas, & Ducum

Am

lil 97 Gloria
6 vera. gratiam, & Nobilitatis benevolentiam, & Per-
duuellium ferrum calcare debet, qui-pauperi
ie divitem non præponit. O ſi Primores intelli-
nibm. gerent aliquando, addiſceréntque ſubigendo-

rum populorum ſalubrem iſtam rationem!
Ldertrr Non ſupellex, non aurum, non ædes, non ſer-
vi Dominanti ſubjugam Nationes, Famamque
Imperantium propagant, ſed defenſi Inopes,
ſed Miſeri non protriti; at erecti, ſed ſublata,
non impoſita pro voluntate vectigalia-

Ethicæ Comment. Tom. V.

probi Sacerdotes convertuntur. In Rotam qui-

Stromatum, Lib. XII. 325

Laudate eum in ſono tubæ, laudate eum
in Pſalierio & cihard. Pſal. 150. 3.

Placet tonus; placet cordis lætitia;, placet cireumſpe-
Vox exultationis, ſed in tabernaculis Juſto- . ,
8 . . Pax cordis
Tum; hoc eſt „ 10 tentoris, ubi pugnatur. ex pugna
Noönne vides tubam ante citharam concrepa- ſoirituali.

re, bellique ſtrepitum ſonoris fidibus immiſ- Laritia

. . . 4 4 Verd⸗
ceri. Bellica itaque, ſuique cuſtos Exulta- k'crzario

tio eſſe debet, non enervis, non mollis, non Er ſanéta.
quæ ſejungat a cordis cuſtodià cordis hilari- ia
tatem. Audi iterum Prophetam: Exultationes Pf.i49. 6.
Dei in gutture eorum. Num ſola, & exarmata
lætitia? Minimè. Et gladii, inquit, ancipites in Ibid.
manibus eorum. Adduntur cantibus enſes, ne
crederes licere Animæ, ità quiete reſolvi, ut aas
hoſti aditum patefaciat. Dina, ſi armata pro- Mort'fica-
ceſſiſſet ad ſpectandas provinciæ foœminas, tione Daſ-
non fuiſlet proſtituta viris. Inermis erupit 2 Fovan.
rapta jacuit.

In pace in id ipſum dormiam, & requieſ-
cam. Pfſal. 4. 9.

Extra cunas Pacis, ut claudantur oculi,
non quieſcit cor. Is verô vel in bello ulnis
non excidit Pacis, qui ubique Deum quærit,
ſolum Principem Pacis. Teſtantur id Spon-
ſæ verba quærentis Sponſum: In lebtulo, in-
quit, quæſivi quem diligit anima mea. Quid
hoc miraculi eſt, exclamat Bernardus, Gigan-
tem quæris in lectulo? Quæro ego, ſi lectulus geligioßs-
erat, in quo Sponſa Deum quærebat, cur, rumfelici-
