voluntate miſericorditer perſeveres benefactu-
rus Sioni, quæ muros urbis fſuis civibus refi-
cere non poterit, ſi tu reſciſſo humanitatis tuæ
decreto, ſacrificia cordis, cogitationdmque ho-
ſtias ſpreveris, & opera tibi ſanxeris exhiberi.
Neque verò mirum eſt, ità Deum precatum
fuiſſe Prophetam, qui experientiæ magiſterio
didicerat, facilius in Corde ſupplicia pro Do-
mino optari, quàm in Corpore ſuſtineri. Ip-
Eſ. 25. 2. ſe ſiquidem, qui dixerat, Proba me, Deus, &
tenta me, ure renes meos, & cor meum:⸗ Ubi
ventum eſt ad apparatum duntaxat tormento-
rum, horrere cœpit, deprecarique, quæ ſibi
fuerat precatus: Non eſt, inquit, Pax in carne
mea à faciæ iræ tuæx. Legat, cui libuerit, Pſal-
mos alios multos in quibus Dei ſagittas ſe diu
ſuſtinere non poſſe deplorat, qui faces, & in-
cendia precibus advocarat. Pachomii diſcipulus
neſcio quis, cupidior quam ſanior, cordis mar-
tyrio non contentus, factus eſt ante I yrannum
Apoſtata ex Martyre. Num lætus occurrens
Ethnicis, ut à Deorum cultu deterreret, in-
tentato ſibi gladio conterritus ſaxis thus ſœdiſ-
ſimè adolevit. Præſtat virum eſſe deſideriorum
cum Daniele, quam gladis occurrere, à qui-
bus pervertare. Oremus ergo ſemper, ut, qui
bonorum operum raroô fructibus abundamus,
deſideriis ſaltem magnarum rerum affluamus,
quàm manu ſteriles, tam animo fœcundi, ut
Præmio conceptæ virtutis coronemur in patria.
Malchi Monachi hiſtoria confirmat, quæ dicta
ſunt. Is, cum ab Abbate ſuaderi non poſſet,
ut patrimonium corde pauperibus erogaret, à
ſua cella non profugus, profectus & Monaſte-
rio, ut illud ſuis manibus inopibus largiretur,
eas ſuſtinuit calamitates, quas, ipſo dictante,
leronymus monumentis conſignavit. Ergo
Ethicæ Comment. Tom. V.

4
N

eptunk
Unei

elant,
tchne
ent⸗

Pl. 37. 4.

Stromatum, Lib. XII.

ubi Dominum Auſterum exiſtimabas, Miſeri-
cordem reperis, Parvôque litari ſibi vult, cùm
Cor ſibi præberi poſſulat.

Tranſiulit illos per mare rubrum. Sap.
10. 18.

Præſules Eccleſiarum (cujus ætas aurea Felicitas
fuit, cùm & alendæ vitæ aurum deerat, & "oxia.
veròô finiendæ præſtò erat Tyranorum ferrum)
ſine purpura præerant gregi, ſed non ſine ſan- Luxus
guine: non ſibi exſtruebant amplas ædes, ſed veftium.
eorum ſepulchrum Angelicis manibus ſtrueba- krelehe-
tur: quique vivi caruere ſerico vermium opi. Sic un
ficio contexto, ſua vermibus cadavera non da- veriores.
ri glatulabantur, in pretium ſericorum. Cle- Pati pro
mentem Pontificem Maximum quis non mi- Chriſto.
retur? Summus idem Pontifex, & Lapicida:
Cœli claviger, & Romæ exul: auri non Cu- Digeitas
ſtos in arca, & marmoris in rupibus exiſatu- verAs.
randæ Cæſarum luxuriæ Miniſter catenatus.
O tandem profligatum Metallorum imperium!
Aurum quoque fortè ibi quæſivit in fodinis,
qui Aurum non quærebat: cumque à Clemen- S§. Cle-
te erueretur, non Avaritia cupientis, ſed mens.
ſpernentis Paupertas triumphabat. O te ſupe- Religionis
ratum Anguem callidiſſimum! Auro ſuperaris, maunis
qui Auro omnia exſuperas. En Clemens ad viliora.
metalla damnatus, dum Aurum quærit, Coe- Status
lum invenit. Satiùs, ut vides, eſt, fodere quaàm medioeris.
villicare, eſurire, quam veſci, al gere quasn re-
cumbere, ſervire, quam præeſſe, ſudare in for
veis, quam e throno fulgere. Hunc ſanè Pon-
tificem ſine imperio Maximum, optimum ſui
gregis Paſtorem Dominus declaravit, cum ip-
ſemet, ejus auditurus vocem, Agnus eſt fac-
tus. Planè, ſi Oves vocem Paſtoris (Evange-
lii teſtimonio) audiunt, Clemens Chriſti non
Vicarius modò, ſed & Paſtor videri penè po-
tuit, quando JEsUs, ut ejus precibus obaudi-
ret, Agnus apparuit. Quid mirum ſi tantus
Pontifex non rexerit modè inter procellas Ec-
cleſiæ navim, verùm & meritus ſit inter æ*quo-
ris tempeſtates conditivum? Plus miror ſepul-
cCchrum Clementi exſtructum in fiuctibus, quàm
viatn Judæis factam in Oceano fugatis flu-

ctibus. Ibi enim undæ fugere tantum, hic

laborarunt: ibi exules, hic opifices ſunt: Ibi
exercitum viventium timuere, hic defunctum
venerantur: Ibi relinquunt viam, hic aram
exſtruunt: ibi denique cum fugientibus refu-
gere, hic à mortuo opus condiſcunt excitare.
Cetum Jonas in æquore nanciſcitur, quia pſal-

lit: Templum Clemens ſortitur in mari, quia
moritur.

Dies diei eructat verbum, & Nox noki
indicut ſcientiam. Pſalm. 18. 3.

Splendida quorundam colloquia ex tanta Sermo non
plemtudine vocum, & quaſi oraculorum vix vpiritua-
verbum, quod pietatem ſapiat, eructant: hoc *s in Re-
eſt, clam periodum inſuſurrant ſanam, nau- vn.
ſeam magis facturam, quàm fructum. At pla- er
cidiores humilium ſermones, propiores nocti,
ſeu luci (ſeu modeſtiæ, ſeu religioſæ mœſtitiæ
opacitatem ſpectes) ſcientiam pariunt. Facilius
id tamen novimus, quàm explicamus. Qui Con-
ventus ſplendent magis, & ingeniorum præ-
11 3 ſtanti,

78 Oliva

ſtantiã, & claritudine perſonarum, & ful-
gore lætitiæ, ſuſpecti ſunt; Dies enim ſunt,
ideéque de plenitudine tanta horarii colloquii
vix verbum de Deo perfrigidum expromunt.
Poſt enumerationem emim totius ſæculi frigidiſ-
ſimè clamant, Et hæc omnia vanitas ſunt. Amo
Noctes, quæ ſcientiam inſtillant. Verborum
item alius eſt ſenſus. Dies eructat verbum,
Nox indicat ſcientiam. Id eſt, plùs lucraberis
animæ tuæ in te reverſus paucis horis poſt veſ-
peram, quàm lucratus fueris per totam diem.
Licèt enim etiam de Deo audieris multa, ta-
men verbum ſunt, niſi ea meditando in ſcien-
tiam propagaveris. O quaàm ſapit Nox nocti,
id eſt, ſilentii umbrarumque amicæ Menti!
Quam ſublimium cogitationum magiſtra lucer-
na eſſe conſuevit! At à ſenſu literarum non
aberremus. Dies diei. Senſus, Patrum teſtimo-
nio, is eſt: Unius diei experientia diem alte-
ram munit, docétque, idémque à nocte præ-
ſtatur. Benè. Verum cùm Experientia acquiri
ſoleat rerum eventibus, hique longè plures ſa-
nè de die contingant, quàm in Nocte, cur
Dies verbum duntaxat eructat, nox verò ſcien-
tiam indicat? Rejicitur mimirum bic eorum
fententia, qui omnia Experientiæ tribuunt;
quam ego etſi fateor peritiorem conſiliorum
magiſtram eſſe, collegâ tamen eam indigere
aio. Placet Experientia, ſed quæ Meditetur.
Docent nos eventus rerum multiplices, ſed ſi

Orationi ſapienti conſideratione diſcutiantur. Imô Da-
Suhberio vid pluùs Diſcuſſioni, quàm Experientiæ dan-
Vacet.

dum putat, cuùm ex die verbum, ſcientiam ex
Eccleſia- noéte a nobis hauriri affirmavit. Pompeium

Kicis ne- plùs credo juvit in reportandis tribus trium-
cſariæs Phis, in ipſo ætatis limine, nocturnum conſi-
Oratio 2 2 .

manralit. ium, quam diuturna experientia „ quæ in
Senex non adoleſcente magna eſſe non potuit. Gigantem
Pernat unus David ſuperavit, qui aciem ſpectarat
unieres. nunquàm. Aſſiduâ divinæ Legis Meditatione
dene didicerat, ejuſmodi monſtra non armis, ſed
non tanti . . . . . . . . .
farianda Divini Nominis invocatione profligari. Et
Expe- fortè Dei lumine colluſtratus præſagierat Ba-
rientiga. bylonicum ſimulacrum everſum iri ictu lapi-
Hone- dis, quo uſus, armis regiis rejectis, par ipſe
utnmus miraculum edidit. Quare experientiæ Diei
§. David, antepoſuit conſilia Noctis, indéque ad Deum
converſus teſtatur, totâ ſe die divinam ejus
Legem animo verſaturum. Et ſanè quid illi
conferre potuiſſet experientia, quando hoſtes
ſuos diverſo ſemper pugnæ genere ſuperavit?
Giganti enim occurrit, & ſternit: Abſalo-
nem fugit, & perdit: Apud Gethæum inſa-
nià ſe armat, ut vivat: Conſilio debacchatur
in Philiſthæos, ut occidat. Una in aula Saü-
lis quàm varius? Modò Gladium, modè Ple-
ctrum tractat; modò à Rege reſilit, modò
ad Regem accedit; Chlamydem modò inci-
dit, modò ſuum percutit Pectus. Plùs ergo
fateamur neceſſe eſt debuiſſe Davidem Medi-
tationi,; quàm Experientiæ, quando pugnæ
genere uſus non uno diverſum excogitare co-
actus eſt genus victoriæ. Parcius proindè ſe-
nes Experientiam ſuam jactent, quando Con-
ſilia ſapientiam plùs à Meditatione, quàm ab
Experientia mutuantur. Daniel impubes ca-
nitiem impudicam, proſuſo, non ſuffuſo,
ſanguine, rubere coëgit. Didicit nocte und
Salomon, quod nulla docuit ætas Centena-
rios. Denique Dies forté verbum eructat, at
Nox indicat ſcientiam. Juſtus in Lege ejus

Meditabitur die ac nocte, minus faciens Sa-
pientiam ex rerum geſtarum animadverſione
ortam, quàm Conſiderationem gerendarum
rerum, & rihilo minuùs Romanum eluſit fer-
rum, Græcam ſapientiam confutavit.

.

Inelinavi cor meum ad faciendas Ju-

ſtificationes tuas in æternum. Pſalm.
11I8. 112.

Cur inclinat Propheta,; & non magis cor Humui.
erigit, Dei legem ſervaturus? Deus altus eſt, 2ar.
ait Auguſtinus. Sanè: ſed Lex ejus Humili-
tas tota eſt. Eſto Humilis & Legem impleſti.
Superbia verô ſi te captivet, Mandatorum
omnium es reus. Scitum eſt, Pharilæo tot
operum ærarium unius Arrogantiæ æſtu eva-
cuatum: Publicanum, contra, unius ope Hu-
militatis conſciſſam Legem feliciter reſarſifſe.
Hujus non ignarus doctrinæ Anguis Chriſtum Gloris
Dominum palliatà quidem, ſed und aggreſſus vana.
ſemper eſt Superbià, in triplici Eremi conflic-
tu. Siquidem cum Voluptate Temperantiam Cbrißiin
concuſſiſſe videbatur, ſuadendo ut lapides in elerio
eſcam converteret, eo ſategit prodigio, ut Uertute.
vento paſceret, quem pane mirifico ſaginaret. prava.
Non ſatagebat in eremo Satan, ut JESUSim- Religioß
pleretur, ſed ut inflaretur, nec curabat Pane viis ſan-
violari Jejunium, ſed Modeſtiam Prodigio op- ioris non
primi. Tum, ſi hortatur Chriſtum, ut ſe rge
faſtigio Montis det præcipitem, Angelis, in-
quit, ſuis Deus mandavit de te. Quùm Auli-
cos, & Cuſtodes in mentem revocat, ſui Jn-
SUM Principatüs memorem magis voluit, quam
periculi. Tandem Superbia ſine perſona con-
gredhtur, mundi deferendo Regna urniverſa:
non enim ambiri Regna poſſunt corde Humi-
liaco. Vides itaque inclinari cor oportere, ſi
Domini Juſtificationes cupimus cuſtodire.

Juſtus cor ſuum tradidit ad vigilandum
diluculo ad Dominum. Eccleſ. 39. 6.

Cur tam pauci vigilant ad Deum, adeo- Oratio
que noſtrâà häâc ætate rarum eſt Orationis do- wenen,
num? Quia rariflimi cor ſuum tradunt ad vi- er, &
gilandum. Nimirùm cor retinemus, & donum zuilm:
orandi à Patre non accipimus, illo non carituri Orationis
ſi careamus corde. At quo modo cor tradamus, fons Mor-
ſi illud non habemus? Fibras rimare Avari, & eer⸗
ſine corde frigere invenies. In ærario palpitat, bahion
non in peétore cor Avari. Amantium cor ibi
eſt, ubi Amat, non ubi Animat. Ipſæ quoque
Columbæ, quis crederet? ſine corde ſunt. Ni-
mirùm & candidiores animæ ſine Amore non
ſunt, ideôque ſine corde ſunt. Ephraim quaſi Oſee 7.
Columba ſedutcta, non habens Cor. Nimirùm & II.
aliquid cupiditatis affricatum Columbæ eſt:
argentum & aurum illi non eſt, ſed inſunt illi
pennæ deargentatæ » & poſteriora dorſi ejus in Pl.67. 14.
Pallore auri. Apertiùs, quæſo, vulnera noſtra
retegantur. Aurum non ſitimus, ſed adhuc

Poſteriora dorſi, reſpicientibus nimirùm, quæ
reliquimus, auri repercuſſu pallent. Nolumus
torqueri æſtu divitiarum, ſed recreari uſu⸗, zine
levarique volumus. Aulæa faſtidivimus, ſed Tepiaias
reculas adamamus. Abeſt aurum: ſed auri pal- Religioſus
lor non abeſt: Pauperes enim ſumus, ſed auri ſemiſa-
memo- cularis:

Npris
iitß,

kt⸗
r.
V
N
xe
G
O
Ien
ſpoe
Cl
Cus
Clig
ct.
cudie
gas
ln tineb
lat.
Esi
A Mtte
X dun 4
ut 1
lne!
kt. N
Cnnta
Deum
Chict
WNL Na
ttun
lan ſ
Megin
4 C
Ple D.
io cl

lr 4
filtit
laui.

. i I
iſi enatis
Ahege

memores contempti. Sed commodorum ex au-
ro promanantium nec immemores, nec ho-
lles, ſtes. Quid de pennis Columbæ? Argentum
tke. 1
Paupertas haud ſunt, ſed deargentatæ. Proh dolor! Ar-
violata. gentum ſi alis ineſſet, pondus foret, eâſque
fatigaret: quia verò deeſt, ſed ſervit Colum-

1 bæ, ornamentum eſt, nec ſentitur. Clarius.
N Tenue tibi in ſæculo Patrimonium fuiſſet, ur-
n ſiſſétque te potius ad laborem, quàm ornaſſet,

ad pompam. At in religione, quia pauciori-
bus indiges, pondus in phaleras abit, ornaât-
que, non onerat, quod te procul à paupertate
Chriſti oneraſſet, non ornaſſet. Pompa eſt in
regia humilitatis Pannus: plùs dico & minuùs
profero, ſupellex tela eſt in domo Chriſti, quæ
in aula Mundi opprobrium extitiſſet. Pannus
menſulæ inductus, pannoſitas in ſæculo, pom-
pa eſt, meditantibus ſæcula. Redeamus ad Cor,
ui illud tradi oportere diximus, ut à Deo
Orandi donum conſequamur. Cupis Oratio-
nem? Cor trade. Utrumque ſimul haberi non
Pl.34.13. Poteſt. Et Oratio mea, inquiebat Propheta, in
Jinu meo convertetur, occupatura ſcilicèt locum
cordis, quod è& ſinu revulſum tradiderat ſan-
ctus Rex ad orandum. Cor autem non tradet,
quiſquis curis illud, affectibuſque non expli-
cat. Qul enim extrahas cor & pectore, qui è
cubiculo emittere non potes vanitates & nu-
gas? At, inquies, ſponſa & orabat, & cor re-
Can. 8. 2. tinebat. Ego, inquit, dormio, cor meum vigi⸗
lat. Falleris. Cor ſuum dicit, quod loco cor-
dis in pectore repoſuerat; ideëque Oratio erat
vigilans, non Cor palpitans. Nota verborum
Eccl. 39. myſterium. Cor, inquit, tradet ad vigilan-
„.· Adum diluculs ad Dominum. Ad Dominum po-
uuit, non ad Deum, cùm tamen Oratio actus
latriæ ſit, qui ſolum Deum, ut Deum, ſpe-
ctat. Nimirùm Domini titulo ſignificavit, eis
duntaxat Orationis theſaurum tribui, qui
Deum non ſolùm colunt, quod & aulici, &
cupidi faciunt, ſed pro Domino habent, quod
non præſtant aut Auro, aut Principibus, aut
etiam Cupiditatibus ſervientes. Si tibi domi-
natur ſeu recularum minimarum Amor, ſeu
magni nominis. Cupido, aptus Orationi non
es. Cor enim tradi debet ad Dominum, qui
ſolus Dominus eſſe vult, nec patitur in impe-
rio collegas.

Et ne auferas de ore meo verbum veri-
tatis quig in judicis tuis ſuperſpe-
ravi. Pſal. 118. 43.
ververs CQur non potiùs in corde retineri verbum
Mrce. Veritatis poſtulat, quàm in ore? Quid enim
zusls. ſi Evangelium lingua non ſonet, & cor ſer-
Renova- Vet, & recolat mens? Sonet Chriſtus in men-
tio vera. te, & verbum recedat quamvis de ore, in ju-
diciis mihilo minus ejus ſuperſperabo. Mens
enim ſperat, non os, illaque ſæculi me laqueis
expedivit. Fallimur. Recedet de corde ver-
bum, ſi de ore auferatur. Friget illicò in Men-
te Chriſtus, niſi ardeat in Labiis. Verbum
eſt, hoc eſt, linguæ fœtus, & oris flos. Ci-
t0, crede mihi, deſines, ſuperſperare (cujus
emphaſim verbi cogitato) in judiciis Domini,
ſi de ejus judiciis lôqui deſines. Ardebimus, ſi
de Deo ſermo familiaris inſtituatur: Frigeſ-
cemus verò, ſi ſermonibus forenſibus horas,
laxandis animis datas, fallamus. At Davidi in

—–

confirmat patientes, coronam oſtentans diligen- ,.

Stromatum, Lib. XII. 379

meditatione ignis exarſit. Fateor, ſed idem de
ſe ait, Eloquium tuum vivificabit me. Itaque Pſol. 118.
ſine eloquio moritur cor Prophetæ. Non er- 50.
go aliud, meditatione concepta flamma para-
re non viventi potuiſſet niſi funus. Nimirum
Gentilitas animatum ignem hominem putavit,
at Eccleſia docet, Dei halitu inſpiratum nobis
Spiritum vitæ. Ore ergo debet vita retineri,
quæ ore recepta eſt, & halitu immiſſa. Et ſa-
ne quomodò Ignis meditationis ſuccendi po-
teſt, niſi oris ſpiritu? Benè ergo orat, de ore
non ſibi auferri verbum Veritatis, ut ſuperſpe-
ret, imò ut ſemper ſperet.

Beatus vir, qui ſuffert tentationem,
Juôniam, oùm probatus Juerit, acci-
LVeet coronam vitæ, quam repromiſit
Deus diligentibus ſeo. Jac. I. 12.

Oblitus fortè Apoſtolus eſt, ad quem loque- Amor vs-
retur, quidve ſuaderet. Suadet labores, & “D dor
tibus Deum repromiſlam. Rogo vos, quid Morrifi-
animi ad patiendum aflérat corona,; Amori „ atio.
non Patientiæ, deſtinata? Multum ſanè. Ideo Virti ſo-
enim Jacobus Patientiæ Ppræbet diadema Dile- ide.
ctioni debitum, quia, apud Deum, is Dili-
gere creditur, qui Patitur. Amare, Pati eſt.
Unde de Chriſto dicitur: Dilexit nos, & Iawit Apoc. 1r.
nos. Sanguinis profuſio ſigillum Charitatis eſt. 5.
Ex quo etiam ſuos in finem dilexifie fertur,
quia pro eis Crucem non recuſavit. Et nota

verba: Cum dilexiſſet ſuos, qui erznt in mundo, loan. 13.

in finem, inquit, dilexit eos. Ac ſi diceret: ¹
Tandem verè dilexit, cùm in extremo paſſus
eſt. Id quoque Propheta ſenſiſſe viſus eſt, cum
cecinit: Diligam te, Domine, fortitudo mea. Pl. 17. 2.
Amori ſociata non pulchritudo, non amabili-
tas, ſed fortitudo ſubindicat, Amorem nihil
eſſe aliud, quam Pati. Denique fortis eſt, ut Can. 8.6.
Mors, Diletio. Et Sponſa quæ amore langue-
bat, Myrrham undique exſtillabat.

Domine Deus virtutum, gJuis ſamilis
tibt! Potens es, Domine. Pſal. 88. 9.

Undeè hoc colligis, Vates ſanctiſſime? Tu, Pl. 88. 100
inquit, dominaris poteſtati Maris, motum au- Politica.
tem uctunm ejus tu mitigas. Audin? Potens Mibute
Deus habetur ſupra cæteros, non quòd ciere Saſurro.
poſſit æquoris fluctus, ſed quòd comprimere nes.
illos, ac cohibere ſoleat. Igitur ſedare, non Clemen-
excitare tempeſtates Potentiæ indicium eſt Om- .
nipotentis. Intelligant aliquando Principes gli, t.
Magnos tum ſe vere habendos eſſe, cùm mo- gegaz,
tum Maris non excierint, ſed compreſſerint. Unio.
Qualis eſt hic, quia Mare & Venti obediunt ei, Matth. 8.
adtnirabundi dixere Nautæ, ſedatâ à Chriſto 27.
tempeſtate, minùs eum miraturi, ſi non un-
das in Apoſtolorum ſolatium ſedaviſſet, ſed
in ponam rapacis Judæ concitaſſet. Etiam Æ-
gyptiorum Magi Serpentes in aulam adduxere:
verùm ex ea ne muſcam quidem abigere po-
tuerunt. Quare Moyſi plùs exiſtimo auctori-
tatis acceſſiſſe ex fugatis ærumnis, quàm ex
invectis. Angues enim etiam Arioli obji- Invidi.
eiunt, unus Culices abigit Moyſes. Diſcordias
quivis improbus ſerit: ſolus optimus dirimet.
Quævis nebula Meſſem exhaurit; pluvius &
I1 4 co-

cœlo imber rigat, & Sol coquit. Quoties,
ſaxo Margaritum conteritur: rore, conchâ,

oceano formatur. Vel Lapillus Statuam gran-
dem evertit.

Soror noſtra parva, & ubera non habet.
Quid faciemus Sorori noſtræ! Can.

Can. 8. 9.
Superio eum propugnacula argentea. Parva eſt domi Vir-

Quid? Audi. Ni murus eſt, ædificemus ſatper
e en go? licét Murus eſe vid i
ziam exi- 80? licèt Murus eſſe videatur, propugnaculis
gat, ſel eam tamen firmato. Secreto gaudet? Secretio-
ſuaviter. rem eam facito. Non ſat eſt murus: propug-
Cella. naculis quoque munienda eſt. Sed propugna-
aizh. cula argentea muro ſuperexſtruenda ſunt; hoc
saperior eſt, quæ, non propugnacula, ſed ornamenta
invigilet. Videantur, quæ putentur augere dignitatem,
Paterfa- non libertatem auferre. Pretioſius, ſi ſecretiùs
miliaa. Turres exſtruentur. Quæ non munient, niſi
Seperio Mater illud, quod cupit eſſe Filiam, ipſa pri-
Sit diſere- 1 . 1 a
Has. mò fiat. Audi, quid dicat, quæ muro filiæ pro-
Tbid. 10. pugnacula decrevit ſuperexſtruere. Ego murus,
Parentuù, ait ſtatim, & ubera mea ſicut Turris. Ac ſi di-
& Supe- cat: Ego exemplo meo ero Filiæ, quod eam eſſe
Taampis volo. Ero domi, & illa vagari non optabit. Tur-
ris, quæ me domi includit, ejus erit argenteum
vex ope- propugnaculum. Sapienter Sponſa. Ridendæ,

rum. contrà Eæ ſunt Matres, quæ vagæ nocte diéque
per domos, & per compita imperant filiabus
ſolitudinem. Illudunt avi, quæ volitat, ſi ca-
veam laudet. Niſi Matres domi Turris conti-
neat, nulla ſat domi ſervabunt Filiam Propug-
nacula. Danaën parùm Arx ænea cuſtodivit,
quam Parentis tutata fuiſſet, ut puto, præſentia.
Fili, ſi te lactaverint peccatores, ne ac-
quieſcas illis. Prov. I. 10.
Filiorum Lactetur à Parentibus Filius, ut lac faſtidiat
educatio iniquorum. Parentum fel filios uberibus admo-
Conf⸗ AWſa vet peccatorum: dùm enim odium domi expe-
“ riuntur, amorem foris cenquirunt. Suſpendite
gunt Pec- Verbera, producite, 6 Parentes, ubera, & al-
catores lectus Filius a peccatorum ubere ablactabitur.

divertere Verùm, qui ſperem filios à parentibus uberibus

1 Sacer- adhibendos, ſi vix eos apud ſe habere dignan-
6tes n- . . —
mi, laros tur? Putas, excipient ſinu, quos excludunt te-

Saperior Cto. Tardior videtur Sol oriri optantibus, ut
ſuavis ſi. domo filius eflerat pedem. Nuſquàm cum Pa-
Lapſi ju. tre Filius, nuſquam cum Filio Pater; quidni

vandi, jungantur Peccatoribus Filii? Scio, quid pro ſe
non cal- . —.
zands Parentes obtendant. Perditum filium fronare
ſunt. non poſſum: peſsum abeat, dùm pefsum non

det Domum cum familia. Nolo ſpectator cala-
mitatis meæ eſle: fumus eſt, tecto exiliat, ſi
oſtium non ſatis patet. Itàne? imòô quia perditus
eſt, eget cuſtode. Refractarius ſi equus eſt, eò
acriùs repagulis cohibetur. Cadaver ſit, nedùm
deſperatæ animi valetudinis, penituſque col-
lapiæ, deſeri non ideò debet. Efferas Tu eum
ad ſepulchrum. Forſitan reſurget, ſi à Parente
Epiſcopo- deducçatur. Et undè factum putarnmus, quòd,
rum Reſi- propè Naim, Adoleſcens Chriſti voce revixerit!
dentia. Num quia fihius viduæ? Multis credo funeribus
. uten e, filiorum viduarum ſiccis oculis interfuit Domi-
& 4 n: s Hieroſolymis. Num quia unicus Matri
moretur. ſuæ? At unigenitus non unus ibidem expira-
verat, nec voce Domini revixit. Undè ergo

Oliva

—

tam prompta in funere Adoleſcentis Domimi
pietas. Ambroſius ait ſpem illum reſurgendi ha-
buiſſe, quia ferebatur in ligno. Dico ego, ſpe

reſurgendi non caruit, quia deducebatur à Ma-
tre. Matri compaſſus Dominus ſfilio reddidit vi-
tam;, ne Parens careret filio: muneratus Matris 4
ſolicitudinem eſt, quæ nec in funere filii perie- H
rat: tanto teſtatus prodigio, gratiſſimum ſibi fo- ßM
re, ſi ſuperſtites natos apud ſe Patres habeant, il⸗
quando Matri mortuum reſtituit, quia eum nec nu⸗
funeratum deſeruit. Quam feliciſſimam Viduam ſer
niſi æmulata Monica, Filium Deo mortuum iͦn
proſequuta fuiſſet ex Africa in Italiam progreſ- Al
ſa, Auguſtinum Eccleſia non haberet. Putru- lbn
erat Auguſtinus: verùm non deſperavit Ma-5§. Moni- Ian
ter: eòô illa ſtudioſius aſſedit, què ille deſpe- ca. ſenu
ratiùs periclitabatur. Lactavit lacrymis „ & ab- h
lactavit à vitiis, oculos in ubera convertit, & ls
tantarum revixit Filius lacrymarum. Fugiunt, got

inquies, perditiſſimi Filu. Sed Monica ſecuta n

eſt, & aſſecuta abeuntem. Pungunt, ſi nos gemn
circumſtent, immorigeri. Iſtud tandem eſt, ee
quod volebam. Attende. Mater es? perüt tibi Eger
Virginitatis corona, flos ille Gloriæ emarcuit, Eeſl
ut Mater eſſe cœpiſti. Quid ſi perditæ tibi Vir- tnim
ginitatis decus, dum te pungunt, quaſi reparent enl
Filii? Rem dicam incredibilem. Apud Deum , Ehr⸗
ejuſdem puto meriti eſſe Virginem Deo fruen- lanrt. „ züie
tem in cubiculo, & Matremfamilias tolerantem Materfa- ſeolig
Filios, eòſque edocentem. Nimirùm utraque miliaz en
Lilium eſt. Audi: Sicut Lilium inter ſpinas, ſic lileros id
amica mea inter filias. O ſpinarum fortunatas rene Dre
punctiones, quæ deperditum Virgimitatis ju- Iit. kni⸗
bar in Matre compeniatis, eâmque Liliis pa- Can, 2. 2. luht
rem facitis, quæ vos generando Lilium eſſe F'liorum lule
deſierat. Benè eſt: Filius, dum concipitur, Li-Aa*αρatio. niicel
lii venuſtatem decolorat; duùm pungit, nitorem S td
reparat Lili. Væ Matribus, ſi, ne ſpinis perfo- cietari⸗ N ol
rentur, Lilium non reparant. Filium peperiſti? nunus, 3
educa. Amarus eſt. Myrrheus ſit, ſit faſcicu- & Zelaa
lus Myrrhæ, inter ubera, exemplo Sponſæ, nimays i
collocetur. Aves ſpecta: implumes fovent fœ- „„ a
tus, à quibus mox deſerentur. Quid, quòd va- Zelus a-
gientibus in cunis adſtamus, plorantibus in ſinu nimarum
blandimur, tot annos ſuſtinemus infantes, & nihil que- E un
hæc omnia toleramus miſerti ætatem, & me- ,⸗lasa- e u un
tuentes, ne pereant deſerti. Itàne? duùm corpus „iari Un
tantùm perichtatur Filii, toleratur, ſi ploret, ſi erga in- a
ululet, ſi tundat, ſi recalcitret: & Adultum fa- grast. lune,
ſtidimus, quando ſalus animæ in diſcrimen ſum- . nt
mum adducitur? O parentes, non Parentes, Nu
ſed Peremptores! Sol Filii oculus eſt Latris, ait n
Chry ſologus. Quidni cadat, ruat, & ſine Patre, uirehi
hoc eſt, fine Sole Filius? Joſeph procul à Pa- ihertn
tre, hoc eſt exul à ſuo Sole, tenebras primum ne eſin
caveæ, tum carceris, quamquàm Innocens, in- Vict
currit. Eſaü, dùm Patri placiturus à Patre re- 466*% Rnr
cedit, Benedictione fraudatur. Pater emittit, , zeſeyß. ſe l
Patri blanditurus diſcedit, & nihilo minus, ut pareme. d
poſteris ejus abſentia ab Iſaac documento eſſet, coli de- leg
noxium filis eſſe à latere patrio diſcedere, vel bent. It in⸗
Parentum quoque conſilio, exuitur à Patre in- uikun
vito, inſciéque, Principatu. Plus profuit Ma- 1, 48
tri hæſiſſe Jacob, quàm Eſau Patris juſſa per- nrore
ſeciſſe, procul à Patre. Filii, ſi ſapitis, licèt tunm
vos à ſe Genitores dimittant, ne diſcedatis. ſic
Servitutem Eſauüi illis in memoriam revocate; n tin
quam incurrit obediens Patri, ſed Patri non Non trin
præſens. Filii wi, inquit Propheta, ſicut novel- Pl. 127.3. n ſtencd 0
Iæ olivarum. Rectè: ied ubi? in circuitu menſæ lu,
mæ. Propè parentem Filii oleæ ſunt, in olea- u f

ſtrum Ene

ſtrum degeneraturi ſemoti à Parentibus. Si enim
Patris oculus Sol filii eſt, quidni ſine Sole Olea
oleaſter evadat? In circuitu Menſæ. Ergo Li-
beris utiliores quaſi ſunt epulæ, ſi menſæ ac-
cumbant cum Patre, quàm ſi Lyceis interſint,
à parentibus profugi. Dina egreſſa corrumpi-
tur. Procul à Patre Lilium in ſpinam abiit,
Virgo ſcortum eſt facta. Noverat hoc Abbas
ille, qui Malchum poſtulantem abitum in pa-
triam execratus, proſecutus eum eſt de mona-
ſterio, ait Hieronymus, tanquam funus efferret,
iis verbis lacrymas diluens: Video te, fili, Dia-
boli cauterio notatum. Ovis enim, quæ de ovi-
libus egreditur, lupi ſtatim morſibus patet. Nec
vanus timor: procul enim à Patre Malchus ca-
tenatur à Saracenis. At, inquies, filius prudens
eſt, ipſe ſe tutabitur. Falleris. Generoſioris in-

E dolis nulla belluarum eſt Leunculo. Hic nullo
iat negotio, ſi à Leænàâ deſeratur, præda eſt venato-
1 rum. Nullus tam ſapiens filius, qui propè Pa-
, I

trem non ſapientior ſit, quique ſine Patre deſi-
pere non poſſit. Eos veròô abeſſe à Parentibus
negamus, qui doctrinæ, ſeu pietatis conquiren-
dæ ſtudio ab eis non invitis peregrinantur. Cæ-
terùm Petrus ſecutus a longè Magiſtrum ſuum,
eum abnegat: vix reſpicitur, & ſcelus amarè
deplorat. Surculus revulſus à trunco trabe ful-
ciri debet, debet ſepiri ſpinis, muniri foſs, al-
veo rigari, & tot fultus, cultũuſque præſidiis aret
perſæpè: qui in arbore floruifſet nec ſuffultus,
nec rigatus. Ergo Filii, imberbes præcipuè, vix
à Patre aberunt, quin porcos paſcant, & glan-
de paſcantur. Abſalom, ſeu Populum ſolicitet,
ſeu Fratrem jugulet, ſeu Segetes incendat, ſeu
Sacrilegè litet, ſeu à Rege rebellet, ſeu à Joabo
trajiciatur, aberat à Davide. Eva ipſa non ad-
erat Adamo, ex quo prodierat, quando & An-
gui collocuta eſt, & Pomum rapuit.

den e,
eitt

Fortitudo mea, & laus mea Dominus.

Pfal. 117. 14.

Ut laus noſtra Deus ſit, antè fortitudo ſit
noſtra neceſſe eſt. Quare? Quia durum cer-
tamen eſt, ità gloriam abdicare, ut in ſolo
Deo gloriemur. Quot ſuperandæ animi affe-
ctiones, quot fugiendæ dignitates, quot to-
lerandæ injuriæ, ſi unus Dominus laus no-
ſtra eſſe debet! Quoties cor exultabit, & in-
hibendum erit! Quoties exiliet lingua, &
Alnt coërcebitur! Quoties ingerentur laureæ, nec
—KZũf rapientur! Unus Joab inventus eſt, qui glo-
nnlit riæ ceſſerit, ſciveritque, victis urbibus, ca-
4 rere victoriâ, ut laus ſua David eſſet trium-
phator. Fortior, quòd victoriam vicerit,
. quam ſi Chaldæorum evertifſet imperium.
Non ad deditionem coacta Rabatha, ſed ſer-
vata Regi Urbis expugnatio, Joabum eve-
xit, hinc maximè triumphatorem, quèògd tri-
eet⸗ umphum recuſaverit. Qui dominatur animo
ſuo, à Sapiente meritò fortior dictus eſt ex-

Intentio
redta.
Gloria
vana.
Religionis
munia
Plendida
meliori
relinquè-

da.

ſcime

nile⸗ pugnatore arcium. Quis enim neſcit Orbis
Eſeie . terrarum Romanos Victores extitiſſe, & ſuis
4, ipſos victos Victoriis? Inter triumphales Ar-
ln, cus triumphabat de everſa Carthagine Sci-
e N pio, triumphante pariter de Scipione trium-
e P. 1Iv. Phandi Cupiditate. Benè ergo; fortitudo mea,
Ale 14. & laus mea Dominus. Idem cecinit Iſaias.
le IIa. 12. 2. Quia fortitudo mea & laus mea Dominus.
iche, Semper quoties Dominus Laus dicitur, For-
t⸗

Stromatum, L ib. XII.

381

titudo quoque appellatur. Cur non dicitur
Caſtitas, Patientia, Liberalitas noſtra, cùm
dicitur Laus noſtra? Noônne his quoque vir-
tutibus celebramur? An ſola Fortitudo laudis
ſemen eſt, ut Deus eſſe debeat Fortitudo, ſi
Laus noſtra eſſe velit? Reliquis etiam virtu-
tibus habemur magni; led Laudi noſtræ non
renuntiamus, Deumque Laudem noſtram fa-
cimus, niſi noſtra ſit ipſe Fortitudo, quâ Lau-
dis deſiderium ſuperemus. Si enim efle vult
Dominus Gloria noſtra, armare nos debet in
Gloriam, ne nos proterat, quæ omnia vincit,
& vincitur rarò. Vincunt Hypocritæ gulam,
exterminant faciem, lacerant membra, au-
rum projiciunt: plùs dico, Venerem invic-
tam belluam, venenum dulce, amicam luem,
internum hoſtem, toto orbe triumphantem
Sirenem, domant, triumphantque; tamen
in tanto trophæorum, exuviarumque appa-
ratu una de triumphatoribus Gloria trium-
phat. Cilicia corpus tegunt, & ſæpè à Glo-
ria reteguntur. Calcat Diogenes Dionyſu ta-
petia, faſtümque Lyranni, ſed Faſtu impro-
biore. Undè Paulum Apoſtolum plùs miror
oblatos ſibi divinos honores abdicantem;
quàm naufragum ter in mari, bis cæſum, la-
pidatum ſæpius, ſemel denique obtruncatum
pro Domino.

Martha ergo, ut audivit, quia JE-
& venit, ooourrit illi. Joan. II. 20.
Laari
In ſuſcitatione Lazari miraculorum æquè, "eſalcita=
ac Judæorum turba intervenit. En primum: ο%¼%.
Spernit JESUS preces, ac tabellarios Mar- Mir
thæ, in tanto luctu & biduum fſubſtitit, ubi confor-
literas de Fratre febriente à Sororibus acce- mari.
pit. Attamen, in tantàâ occaſione recedendi Saperioz
ab obſequio JESU, conſtans Fœmina occur- werur,
rit ill, ſine ſpe recuperandi Fratrem, ſolo de ve⸗
deſiderio honorandi Magiſtrum. O noſtro Fe ior
ſæculo inauditam obſervantiæ firmitatem! Re- ametur
cedit Martha ab eis, qui eam de morte ger- vel dur
mani ſolabantur, ad eum accedit, qui ægri- esat,
tudinem morituri neglexerat. Deſerta non ns eugt
deſerit: ſpreta diligit contemptorem. Verbo, Religio
occurrit ei, qui Fratri non occurrerat, datis amendæa,
literis exoratus. Hæc tandem Mualier veram Aum de-
optimâmque rationem colendi Chriſtum ſuo?nn*.

. . Aulicus
nos docuit exemplo. Ama Dominum, quam- c, e⸗
vis de luctu tuo non curet: quamvis uni- Aalicus

cum tibi Germanum perire patiatur. In ip- non pro-
ſo luctu ſurge, ſi veniat; non illum exci- moras
pias modò, ied illi occurre. Superior, Chri- Eceleſis
ſti vicarius, quæ poſtulamus, negligit: non Sõ
ideò declinandus eſt, occurrendum eſt illi. ſerviar.
Et quidem non poſtquam beneficio tempo- S. Mar-
ris, dolor in pectore elanguerit, ſed, duùm b Fer-
fervet, conveniri debet, ſalutari debet, Do- mn, &
minus, & Magiſter compelletur. Martha Nas. 6.
vix cadaver extulerat, & JESU it obviàm, paterfa-
placidéque eum alloquitur. Magnum hoc ſa- milias
nè prodigium. JESUM fcilicèt, qui fratrem érocuret
mori permiſerat in eam inducere domum, un- Vi A-
dè Lazarus eſt elatus. Quod verò conſequi- Sspirigus.
tur, majus eft prodigium. Wique, Domi-= lia cateris
ne, ego credidi, quia tu es Filius Dei. Et braferen-
cuùm bac dixiſet, abiit, & vocavit Mariam da.
Sororem ſuam. Relinquit JESUM, ut Soro- an. II.
rem vocet. Chriſtus ipem facit de excitando piliopumz

Fratre , educatio,

. 382

verus cu- ris bono, quàm de Fratris vita, viventis pro-
ret in ſuis fectui, quam demortui reſurrectioni conſuht
Ervo. promptiùs. Sciebat enim, meliùs eſſe ad Ju-
Zelus a. SUM ire, quam redire in vitam: inque Dei
nimarum uberiorem gloriam ceſſurum Mariæ ad JE-
vel Chri- sU M, quàm JESU ad ſepulchrum accefſſum.

Ktam deſe Maluit Sororem ad vitam adducere .

rat. . . quam
Hõ ducere vitam ad ſepulchrum. Duo hinc eruo.
educatio. Primum parùm viventibus fidendum, poſt

Protecto funus. Viventes enim viventes amant, &
res impio- mortuos relinquunt ſepelire mortuos ſuos. Chri-
rum. ſtus ait ſe excitaturum Lazarum, ſi crede-
ret. Martha, quæ Dominum capere debue-
rat in ſermone, & ſtatim trahere ad ſepul-
chrum, ſolicitior de conſolatione viventis So-
roris quàm de reſurrectione defuncti Fratris,
Mariam vocat, Lazarum deſerit. Alterum
eſt, etiam JESUM relinquendum, etiàâm-
que miracula negligenda, ut proximi addu-
cantur ad JESUM. Recedamus à JESU,
ut cum aliis feliciùs accedamus ad JESUM.
E longinquo acceſſit? Deſeratur, ut proxi-
mi non deſerantur. Sed literis evocatus ac-
ceſſit? Deſeratur. Sed reſurrectiones promit-
tit? Deſertus à Martha eſt, cùm a ſe affir-
maret Lazarum ſuſcitandum. Quæ, JkstM
relinquendo, nec Fratris fraudata eſt reſurre-
ctione, & Mariæ bono conſuluit. Adeò Chri-
ſto placuit deſeri, ne bonum Sororis à So-
rore negligeretur, ut zelum Marthæ Mortis
triumpho muneraretur, Sorori Lazaro exci-
tato. Quem Dominus non revocavit in vi-
tam, niſi reducto lapide; ut doceret, fru-
ſtra a nobis ſperari Fratrum reſurrectionem,
niſi Chriſti Miniſtris, ſepulchrum, ubi ja-
cent, aperiamus. Ligatis quamvis manibus
jaceat, prodibit ad ſolius vocis imperium, ſi
tamen lapis revolutus ſit ab oſtio monumen-
Conſcien ti. Nemo enim diù in ſepulchro jacet, niſi
zia ape- lateat in ſepulchro. Ut primùm videri poteſt

vienda. impius in ſepulchro, ſurgit. Videant ergo,
