Tbid. 10. promittit. Nec hic ſiſtit: Qui redemiſti David
Jervum tuum, de gladio maligno eripe me. Et
erue me de mani filiorum alienorum. Vide, quàm
enixè erui optat. Nec illud omittendum eſt,
quòd initio pſalmi, ut Deum promereatur, ei
maximè blanditur. Benedictus Dominus Deus
meus: miſericordia mea, & Refugium meum:
ſceptor meus, & liberaior meus: Protector
menus, & in ipſo ſperavi. Quæſo te, David, qua-
nam ærumnàâ urgeris? Num moœchia te ſolici-
tat? num blaſpemia? num furtum? furiiſne agi-
taris? an raperis ad aras, ut initieris Beelphe-
gor? Indica nobis hoſtes tuos. An non videtis,
inquit ſanéctus David, fortunatos illos, quorum
filiæ ornatæ, quorum promptuaria plena, quo-
rum oves fœtoſæ, quorum ſine ruina maceries?
Videmus. Sciatis itaque, eorum fortunatas
Oobhes;, a quibuſdam mihi vehementer commen-
Ibid. 15. dari. Beatum dixerunt populum, cui hæc ſunt. O
montes parturientes, & parientes talbam! Vox
una dilaudantium felicitatem divitum ita te qua-
tit? Contra tem leve telum tot votis Fulmma,
Coœlum, & Deum advocas? Mihi, inquit,
non leve eſt, quod nocentius ſentio quovis telo.
Ser. 6. in Leviter volat, inquit Bernardus, leviter pene-
Pſal. 20. irat, ſed dico tibi, non leve inktigit vulnus, citô
interficit. Quænam iſthæc ſagitta eſt? Sagitta
Volans in die. Hoc eſt, ſermo nimio verborum
apparatu efferens diem, lucémque felicium. Ne-
mo tutus ab hoc telo. Qui ferventiores eſſe vi-
dentur, inquit Bernardus, ipſi paveant, ipſi ſi-
. bi caveant, adhuc ſoliciti non deſerere ſcutum
lbidem. inexpugnabile Veritatis. Quid enim aliud tam
contrarium vanitati. Et ſanè neſcio,; an Mona-
chis pernicioſius venenum, lethaliérque lues
contingere poſſit hâc ſagittà, quà nimiùm po-
Plſal. 118. tentium beatitas celebratur. Narraverunt mihi
85. iniqui fabulationes. Quid indè mali conſecutum
Ibid. 87. eſt? Audi. Paulò minds conſummaverunt me in
terra. Dices, adde, quæ conſequuntur. Non
Ibidem. emm conſumptus eſt Propheta. Addo: Ego au-
tem non dereliqui mandata tua. Tu quoque re-
Ibid. 88. cita, quæ his adnexuit. Necundàum miſericor-
diam tuam vivifica me. Qui eget vivificari,
proſectò ſine vulnere non evaſit. Penè con-
ſumptum audio, & vivificari indigentem, cui

Ibid. 1.

Oliva

fabulationes narratæ ſunt. Quòd ſi Propheta;
cui Deus occulta revelarat ſapientiæ ſuæ, talia
ſuſtinet, fabulas audiendo: quæ, rogo, vul-
nera à fagitta volante in die infligentur nobis,
qui tenebras delegimus, ut Deo clariùs fulge-
remus. Oliva illa ſpecioſa, pulchra, fertilis,
ad vocem loquelæ grandis exarſit. Nimirùm
ipſis felicibus obeſt plurimum laus felicitatis.
Mirari enim incipiunt fortunam ſuam, quam
ad ſatietatem expleti, minimi faciebant. Hinc
eſt, quòd Ezechias objurgatus eſt, gravique
morbo oppreſſus, non alia de cauſa, niſi, quod
oſtenderit Babyloniis theſauros ſuos. Oſtenſio-
ne enim regiarum opum, Templi, & Sacri-
ficiorum in cis admiratio decrevit. Babylo-
nem reverſi, de Templo ne verbum quidem
fecerunt, oppignerato corde theſauris Regis,
quorum ſplendore religionis demiratio extincta
eſt. Nimirùm modicum fermentum totam maſſam
corrumpit. Dices: Spectatur beatitas Felicium,
etiam tacentibus nobis. Segniùs hic planè irri-
tant animos oculis ſubjecta, quam auribus com-
miſſa felicitatis præconia. Allata funt opima
terræ Chanaan ad populum Iſraël, ſuſpexerunt
ea, guſtaverunt, commendarunt. Verùm,
quia nonnemo dixit: Terra, quam luſtravimus
devorat habitatores ſuos; Conterriti voce illà,
quamquam Deo duce, ſuaſoribus Caleb & Jo-
ſue, ductore Moyſe, eòô ire recuſarunt. Ar-
dor, quem fructuum magnitudo exciverat, vo-
ce und intercidit. Planè ſi de aulis diceremus:
Terra, quam luſtravimus, devorat habitatores
ſuos, hoc eſt, vitiis & funeribus implicat aman-
tes ſe: quamquam oculos pompis alliceret, non
illuderet. Verum, quæ ſpectantur, ſpeciola
ſunt, quæ de ea prædicantur, ſpecioſiora ſunt,
rapitur vulgus, nec immeritò. O probrum
Monachorum! nobis dilaudantibus in mona-
ſteriis aulæ, fortunæque munera, Philoſophus
ex aula vociferatur: Clamo: Vitate quæcum-

que vulgo placent: ad omne fortuitum bonum

Jerem.
II.

4. Reg.
20.

I. Cor. 5.

6.

Num. 13.

33¾

ſuſpicioſi pavidique ſubſiſtite. Nos panno tecti

trabeas demiramur: IIle Neronis cliens impe-
rium calcat. Rogo, quæ tanta veſania? Opes

proterere, & laudare? faſtidire pompas & mi-

rari? Chimæra hæc eſt, quâ nullà aut nocen-
tior, aut magis factu incredibilis; Mundum
ſprevimus è ſinu fortunæ profugi, in Calva-
riam, ut JESsU commoriamur in Cruce; &
Crucis empti tanto pretio curules laudamus,
miramur epulantes?

Vado piſcari: Dicunt ei, venimus &
nos tecum. Joan. 21. 3.
Utinàm, ità nos animabus expiſcandis, ut

extrahendis & mari piſcibus Apoſtoli accin-
guntur, noſinet accingeremus. Dicit Simon

Petrus aliis Apoſtolis: Vado piſcari. Dicunt ſußpellus.
illi. Venimus & nos. Quis noſtrum in anima- joan. l.

rum piſcatione collegam patitur? Quis aliis in-
dicat, quò eat piſcatum? Quis alium in piſca-
tione juvat? Pueri numquid pulmentarium ha-
betis? Reſponderunt ei, Non. Nec hoc minus
mirandum in Apoſtolis, rarum autem in am-
marum piſcatoribus. Nullus enim eorum ad-
duci poteſt, ut fateatur à ſe fruſtrà jactum
rete. Nemo, etſi capiat nihil, non plenum
rete fatetur. Et vide, quomodò, non in pro-
cellas, non in mare, non denique, in ipſos

Zelus a-

nimaru,

ed Obe-
dientic

3.

lbid. 5.

Corre⸗
btionis
atiens⸗
Cognitis

piſces cauſam rejiciunt fruſtrati laboris. Non ſui.
dicunt, Mare hoc piſcoſum non eſt; aut com-
moaum

Noin
,W
Eenen
faln
hen ll
.
iunm
Lanant
Ligr
Niln nin
An n

le usr
7rlchrni
udin

En. De

t une,
Ek de Mote

Muete.

. Me
relni
Rtin
N
Wa

i

Pem
R
6 e I

3 n
t Hrcde
lhett

Plenen.
Inbiucr.
int oni
ſllerem

, Phiidtu
tete rnn.
tuitunduu
sumti
8 Cien
ehinm 0
ponhahs⸗
li amnut
gi in
In C
les kutdn

epin

1. n
hlang,
Aoltl ,
ien. N

operario.

inter

Stromatum

Cinſcien- motum ventis mare piſces fugat. Sed à ſe cap-
tiam ape- tum nihil ingenuè profitentur. Neque illud
rientes. minus mirum eſt, quod ſequitur: Mittite in
1bid. 6, Jexteram navigii rete, & invenietis. Miſerunt
Homili- ergo. Quis ſuſtinet ab alio ſe inſtrui, ſi ca-
tas in ope- Plat nihil? Non dixerunt, Quis Tu es, qui
rario Con- nos piſcari doceas? An inſanis? Scilicèt, qui
ſientiam fruſtrà in læva navigii parte, per totam noc-
eredd tem laborantes cepimus nihil, prædabimur
d. jacto dextrorsum reti? Si diceres, ducite in
nuente, altum Navim, ſapientius loquerere; ſed eo-
dem in loco conſiſtere jubes, & invenietis,
inquis? Sané Apoſtolos miror, qui fatigati
& amaricati tædio longi & decepti laboris,
ad ignoti hominis vocem rete jecerunt. Uti-
nam animarum piſcatores Chriſtum audirent,
dùm Superioris ore eos monet, ut aliò retia
demittant. Dicit ergo Diſcipulus ille, quem
diligebat JES&&, Petro: Dominus eſt. Gi-
Zalus a- mon Petrus, cum audiſſet, quia Dominus eſt,

Ibid. 7.
Humili-
tas in

mimarum tunicd ſuccinxit ſe, & miſit ſe in mare. Quem

oratiens ex his mirer magis, Joannem, an Petrum?
nee IIle JESUM agnovit, captis piſcibus: Hic,
ae Hiri- relictis piſcibus, ad JE SUM properat. Uter-
m. que laudandus. Tam enim rarum eſt, in fe-
Dignitas licitate, piſciuümque captura, JESUM noſle,

mere ut plerique tunc maximè ignorare eum inci-
matat. . 2+☚.
Flieira; Piant, cum rete plenum piſcibus extrahunt.

& Dini-Rariùs quoque illud evenit, ut quis, cùm
as Chri- prædam ceperit, prædæ immemor ad JE-

Kimo. SUM currat; præſertim, ſi ſociis relinquen-

H da captura ſit, quam tanto labore cepimus.
alekta

E ene⸗ Da mihi Petrum, qui piſcibus JESUM Præ-
na lblen- ferat. Da mihi Joannem, qui, cum ſolus
dida Au- Chriſtum agnoverit, ſocium moneat, & ſe
dium O-s ab eo præveniri patiatur. Planè Joannem ve-
& Dei i hementiſſime miror. Solus inter omnes Do-
l minum agnovit, & cùm jamjam ab eo de-
praſen ſignandus foret ſummus Eccleſiæ Paſtor, po-
tiam er- terat primus ipſe, & ſolus ad eum accurre-
tinguant. re, ſalutare, blandiri, & non ſerà gratulatio-
Tvidis ne, de morte devicta viam ſibi ad Pontifica-
equales, tum pandere. Non enim minimi momenti vi-
Anmbitio deri poterat, primas occupare partes, in tan-
vida. ti triumphi gratulatione. Verùm, quod ipſe
Religionis novit, alii indicat , nec cuivis indicat, nec
minia t. lic . .. —— di A oſtolis
ure, non Alicui ex gregariis, ut ità dicam, Apoſto
alziors indicat, a quibus nihil timendum eſſet, ſed
expetes- Umi illi nuntiat, à quo ſolo Pontificatum, ſi-

d. bi eripi poſſe aperte intelligebat. Dicit Pe-

Ga 179.. . . Dominus eſt. Et prorsùs ità evenit.
diſcant. Nam rogatus ter de amore Petrus à Chriſto,

lbid. 17. audivit: Paſce oves meas. O triumphatam in
Aulies, &εuore Invidentiam! Indicat Petro viam, quâ
a r. Chriſti gratiam demereatur, tunc, cùm de
Ibid. 8. eando ſupremo Pontifice agebatur. Quàm
S. foannes Mirum, quod ſequitur: Alii autem diſcipuli
Evange. Ma Vigio venerunt. Audenter loquor. Pluùs ſtu-
iſa. Peo Joannem remigantem, quaàm Petrum cal-
Frcden cantem undas. Feſtinabat ad Chriſtum Pe-
zigi trus, ſplendidus undarum domitor, ſi iis,
compre-. Juamnwis paucis, pleriſque tamen credimus,
ſa. qui tunc Petrum, non natando, ſed ince-

Reni- erde ad JESUM putant contendiſſe. Am-
in 0- bulabat 1¹
herari⸗, t in æquore, nec mergebatur. Specta-

nen nvi. 1Or novi ſtadu Joannes, dicere potuiſſet: Si
die. etfus uxoratus ambulat ſuper aquas, quan-
Eulenta 10 ego feliciùs undas calcabo, wirginitate lon-
i- 8e illo expeditior. Si is, qui Dominum ter
Mare« G-Savit, non mergitur; an ego mergar, qui
religioni. eti juxtà Crucem impavidus? Cur ille mi-
vilior,, Taculis coruſcet, & inglerius ego remum
Ethicæ Comment. Tom. V.

„Lib. VIII.

4

— .
traham; cum ille Dominum reliquerit, &
mihi à Domino Mater ſit relicta? Gregarius Non eom-

ego nauta, navigio cum turba ad JESUM nike -
. . . o
vehar, qui præ omnibus unus, & Cruci hæ- an. te⸗

ſi, & Virgini filius datus ſum? Exiliam fe-
ſtinus in aquaem, & illum, quem monui, Aulieus
antecedam. Mihi non illi Chriſtus patuit; oονn ρ.
me JESUS expectat in littore, non illum. otas.
Non hæc præfatus eſt: ſed non ſibi licere, Singula-
quod Petro licuit humilitatis hæres, cùm il- vitatem
le ſuper undas ambularet ad Dominum, S n a
tanquàm unus è turba, remigando ad eum, ien: son-
quem diligebat, acceſſit. Fortè hoc unum tentus
præ omnibus in Joanne mirandum eſt. Tibi munere,
Moyſe major Petrus eſt, quòd cùm ille un- nereine;,
das fugarit, undas hic preſſit. Mihi Petri fe- loco.
licitate Joannis humilitas illuſtrior eſt. IIIe
enim decumanos tumentes, hic cordis tumo-
rem calcavit. Plùs eſt de gloria, quàm de
fliuctibus triumphaſſe. Solum ſtupes Petrum
in mari: non ſolum miror ego Joannem in
lembo. Quaàm durius eſt, miraculum devi-
tare „ quam edere. Ibi naturæ, hic cordi
vis infertur. Quòd ſi tunc Petrus mare non
calcavit, calcavit olim, quod Joannes opta-
re tunc potuifſet, & fortè impetraſſer, ſi à
Chriſto id ſibi prodigii dari petiiſſet. Tunc
verô citiàs Petro cucurriſſet ad Dominum,
ad quem adiit tardius Petro, tarditate re-
migandi.

Stantes ante thronum, & in conſpectu
Agni, amisti ſtolis albis, & palmæ

in manibus eorum. Apoc. 7. 9.

Hæc quatuor de Beatis à Joanne conſcrip- In Ffo
ta expendentur à me. Primum Beati ſtant. omninm
Non enim modò fervent, ut nos, modò ve- Sancétorâ;,
rò frigent: mode Mundum calcant, modò "'gimen-
mirantur: modò læti, modo triſtes: verum ia a-
firmati & radicati in virtute ſua, immobiles ternz
permanent. Hoc autem indè eis provenit, Sanctora.
quòd Deo adſunt. Stantes, ſed ante thro- Prepoſte
num. Nos à throno abſumus, & ideò non retinendæ-
ſtamus. De noſtra inconſtantia illud Senecæ
uſurpari poteſt: Momento mare vertitur, & Ep. ad
eodem die, ubi luſerunt, navigia, ſorbentur. Lucil.
Qui manè ſurgit Giganti par, veſpere Lepo-
rem metuit. Quaſi ſlos egreditur & conteri- Job. 14 2.
tur. Et nunquàm in eodem ſtatu permanet.
Quævis ſtipula allidit nos: hoc autem ex eo
fit, quòd Deo non adſumus. Pone me juxtdà job. 1y.3.
te, & cujuſvis manus pugnet contrà me. Qui
procul à Deo non eſt, timet mihil. Poſt Te Can. r. 3.
curremus. Quò curres? Quocunque: Sed poſt
illum. Si enim illum videro, mhil arduum,
nihil refugiendum mihi videbitur. Et ego non Jer. r7. 167
ſum turbatus , Te paſtorem ſequens. Quam- Veifor-
quàm ſequi Chriſtum non facile ſit, cùm ad „i,a.
flagella, ad alapas, ad ſpinas, ad crucem
denique ab eo trahamur: tamen, poſt eum, Propoſita
ad talia devenire durum non eſt. Dúm enim retinends
ille cordis oculis obverſatur, nihil amarum
accidit. Secundum: Et in conſpectu Agni. Dei Pei prg-
non unum eſt nomen. Leo, Vitulus, A- Vvtig i
quila, Pater miſericordiarum, Rex regum.
Deus ultionis, Dominus exercituum, Prin- Oratio
ceps univerſæ terræ, Agnus quoque dicitur Perſeve-
in Scripturis. Ergo Beati, ut oſtendant, ſe ceie
nulla aut lucri ſpe, aut terrore ſupplicii Rne, d
Deo adſtare, non illi, ut Patri Milericordi, Deum.
L. 2 non

124

"ve non ut Deo ultionis, non ut Principi Regum
duei, nen terræ, ſed ut Agno adſunt, nihil in illo ſpe-

Amore

Se. Ctantes, præter illum. Ex Agno enim nec lac

Nihil B
zreten expeti, nec metui vulnera poſſunt. Nulli
Deum. blanditur,; nullum terret: Immaculatus eſt.

Ergo ſi perſimiles eſſe volumus Beatis, nihil
in Deo quæramus præter ipſum. Ptolemai-

de Anus illa ibat, præferens alterà quidem
manu hydriam, alterà verò facem. Rogata,
quid tentaret. Opto, inquit, gehennam ex-
tinguere, &ũ cœlum exurere. Quare? Ut Deo
ſerviatur, reſpondit, nullà ſpe præmii, nul-
Fl. 144. 1. 16que metu ſupplicii. Exaltabo te Deus meus,
Rex, clamabat David. O David, ignoſcat
tibi Dominus. Quare addidiſti Rex. Exalta,
quæſo, Deum, quia Deus eſt, non quia Rex.
Etſi nmihil præſtare vellet, eſt colendus. Ter-
Caſtita- tium, Amicti ſtolis albis. Laurentio purpura-
is enra, ta cruore ejus chlamys non deerat. Gemma-
tam ſibi prætextam Oratione texuerat Anto-
nius. Davidi non deerat lacrymis diſtincta to-
ga. Cæruleum Machabæis paludamentum ſpe
regni, Mater intexuerat. Nihilo minus ſtra-
gulatas veſtes, byſſum & purpuram non ex-
plicantes, Virginitatis ſeu Caſtitatis ſeſe in-
ſignibus induunt: quòd ſciant, candorem Ag-
no placere maximè, nullamque veriùs nuptia-
lem veſtem in cœlo eſſe, pudoris ſtolà. Hinc
eſt, quòd in civitate & Sponſa Agni, au-
rum ipſum colorem ſuum ponit, & ſimile
cryſtallo non tam flaveſcit, quam albicat;
quèd ſciat, vel aurum vilius futurum coràam
Agno, ſi pudori concolor non ſit. Væ no-
bis! Nec martyrii purpurâà ſatis ornamur, ſi
Can. 6. 6. Pudicitiæ chlamys præſtò non eſt. Una eſt
Caftita- Columba mea, perſetta mean. Cùm ſim pulvis
zis exeel. & cinis, obſecro tamen, ut liceat alloqui
lentia. Dominum meum. Domine, Columbam di-
cis Dilectam tuam. Fuerint hæc olim voca-
bula ſplendida, cùm nihil pro te paſſa, Floſ-
culis & Lectulo diſtinebatur. Dixeris hæc
Can.4. 8. olim: Tota pulehra es, amica mea, & ma-
cula non eſt in te. Nunc verò in montem myr-
rhæ tranſmigravit, cubilia Leonum, antrâ-
que Pardorum pertranſivit, Myrrham ſtilla-
vit, quæſivit te, paſſa eſt pro te, ſpoliata
Can. 5.7. eſt pro te. Vulneraverunt me, tulerunt pal-
Ibid. 6. lium meum mihi cuſtodes murorum .Ani-
ma mea liquefatcta eſt, ut locutus eſt. Ergo
nudatam, vulneratam, myrrheam, liquefac-
QOan.6.6e tam à ſolo candore laudas? Una eſt Columba
mea. Novi vulnera, inquit Sponſus, novi myr-
rham, novi miditatem ejus, novi Pardos,
Leones, & Milites ab ea ſpretos pro me: ni-
hilo minus Purpuræ cùm meminerim, cando-
rem tamen intueor. Columbam dico, quia mi-
hi eam præcipuè candor commendat. Miror
ego in illa, quòd ipſa in me prædicavit. Di-
letctus meus, inquit, candidus & rubicundus.
Quanta paſſus ſum? quantùm profudi cruo-
ris? nihilo minus ſpinis, flagris, Cruci prætu-
li candorem meum. Quin totius penè ſancti-
tatis fundamentum Candorem eſſe credidit,
Can.5.15. Cum ait: Crura illius columnæ marmoreæ, qduc
fundatæ ſunt ſuper baſes aureas. Wecies ejus
ut Libani. Libanus interpretatur Candidus, &
emicat Candor in marmore. Maluit crura la-
pidi comparare, quàm gemmis, dummodò
exprimeret nitere Candorem in cruribus, qui-
bus calcandum aurum ſubjecit. Quartum de-
nique: Et palmæ in manibus eorum. Quaſi di-
cant Beati: Si placet amictus candicans, pla-

Can. 5.10.

Oliva

ceant & palmæ. Niſi pugnaveris, non albica- Moertif-
bis. Candor iſte cruore nitet. Palmis emitur, catio ne-
& propugnatur Pudor. Meminiſſe te tamen Wa .
velim, in beatorum manibus palmas eſſe, non Auati
verò in labiis. Nos pugnam loquimur, illi
verò pugnarunt. Verba noftra Mortificatio-
nem & Luctam ſonant;, at Opera interdùm.
Manuſque tornatiles aureæ plenæ hyacinthis. Le- Can. 5.14.
ktulus noſter ſloridus. Erras. Flos eſt Pudor, Can. 1.16.
ſed inter flores defloreſcit, ſed perit in lec-
tulo. Otium & deliciæ robur enervant Pudi-
citiæ. Non lacrymulis, ſed ſanguine Lilium
rigatur, quod non niſi cum ſpimis creſcit. Ut
omnia abſolvamus, ſi Albam ſtolam expetis, Oratis &
Duo exquiruntur, Ut nimirùm ſtes ante Moniß.

thronum Agni, utque palmas in dextera "Aio Ca-

Kitatem
pariunt.

præferas. Oratione & Luctâ unuſquiſque de-
albatur.

*

Spiritus Domini ornavit cœlos. Job. 26.
13.

Non ſufficit Cœlum eſſe, ſi deſint in coœælo Spiritas
aſtra. Nihil ſterilius, nihil cœlo ſoœdius, ſi re- Sazdas,
fixeris & cœlo ſidera ſolémque. Tellus floret, meia sye
germinat, parturit, gemmas aurumque fin- riualig
git: habitatur: proſcinditur. Mare piſcibus qaid pre-
abundat. Væ cœlo, niſi luce veſtiatur. Co- Bare de-
nobità & Clerico, quid inſœcundius, mi ⸗n.
fulgeat ſanctimonia? Miles excubat, Senator eytnn
8 ² mentum.
præeſt, Nauta merces vehit. Vel Mimi aures Exemple-
oblectant. Unus Dei ſervus, ſi non intermi- rum vox.
cat, omninò agit nihil. Nimirum Coœlum Modeſtie.
eſt; niſi lucem effundat, quid parit? Porrò E
. 1 ccle-
Cœlum Sole, Lund, Aftris exornatur. Sol ſahiei
Amor in Deum eſt: Luna Amor in proxi- ſandi
mos: Aſtra Modeſtia, Pietas, Mortificatio, Rnt.
cæteræque Virtutes ſunt. Amor Sol eſt. Ni- Amer
.— . . in Deum.
mirùm noctem pellit Ccharitas. Facta eſt nox, Pfal “
inquit David, in ipſa pertranſibunt omnes be- 20.
Kiæ ſylvæ... Ortus eſt, Sol, & congregati ſunt. Ibid. 22.
Videas hominem, cujus cor, graſſante noc-
te, innumeris Tentationum Paſſionumque
monſtris devaſtatur. Noli, quæſo, venabula
comparare, noli jacula acuere, noli armare
milites: Cura, ut Sol naſcatur, & illicò ab-
acta monſtra gratulaberis. Amor Dei paſſio-
nes omnes confeſtim fugat & catervatim,
quas jejunium, cilicia, vigiliæ vix carptim
abigerent. Sed cave, ne Amor in verbis ſit.
Aderam in conclavi, ubi ad vivum expreſſus
in fornice Sol micabat; cùm, ecce tibi ad
horam noctis primam nedùm expletam, fa-
ces inferuntur. Exclamavi, quid Lucernas
in Sole infertis? Nimirùm, fictus Sol veras
tenebras non fugabat. Sic fictus Dei amor,
& verborum duntaxat penicillo coloratus,
nec Monſtra fugat, nec Umbras. Magda-
lena quot ſcatebat vitiis? Ambitione, luxu-
riãâ, otio diffluebat. Dilexit: & primo ſta-
tim conflictu de omnibus triumphavit, non
ſolùm caſta, ſed gemens, humilis, patiens
injuriarum, unguentorum prodiga, erubeſ-
centiæ victrix in coena. Vis uno ictu hydræ
capita multiplicia reſecare? Ama. Ortus eſt
Sol, & congregati ſunt. Quid ſterilitas? Sole in
fertilitatem convertitur. Quid lutum? Solis
ope concreſcit in aurum. Non cocta poma ma-
tureſcunt Sole blandiente. Poſt Solem ſequi-
tur Luna. Amorem Dei neceſſe eſt, amor in Amicitis
proximos conſequatur. Benè. Verùm illud ſci-vera.
to in Lunam à Sole Lucem refundi oportere.
Non

vel Exer-

.

4 0

ie⸗ Ans
eiin
nenifin
9M ſe⸗
ty
late.
dn
in le.n
Nh 8
. A
1 k.
tM.
UI
litc
e
lane h2
ie

lobel

t in nnf
, ſine
g Aaret,
ngle ſhe
te Ptas
utur. (i

ndig, A

on In m
n (nd
darit) n 1
Dr in ni
Monſtmn
Soleh N
lia en
Nt ona es
Ngeetiil
Nallatenr.
Paſionine
o, vA
noli m
& Nont⸗
r Dei l
Caternun,
ir nn
in ſeliü
Um eiytl
ece inis
APletuun,
id Luena
1ug e⸗
8 Dei M
lo oalenn/
bras. N.
—R
D
1 arit, 14
s, N

Stromatum, Lib. VIII. 125

Chrua Non placet Amor in proximos, qui aliundè,
vera, quâm à Dei amore emanet. Si proximum di-
Ze’lus a- igis, quia nobilis eſt, quia doctus eſt, quia
nimarum iwes eſt, & terra lumen ſuum tuus amor tra-
ve,, hit. Non fide Lunæ, quæ aliundè lumen mu-
d tuatur, quam à Sole. Deus diligendus eſt in
Meaie eo, quem diligis. Rursùs Luna in noctis ſola-
. tium condita eſt. Amor tuus, ſi Luna eft, mi-
Scientia
ſiue hii. cem eructet. Væ nobis. Omnia Kumina intrant
Ecclel.:. in mare. Qui docet libentius, & frequentiùs
7. cum iis diſcipulis agit, qui feliciùs proficiunt;
non attendit neceſſitatem tardioris, ſed a ſub-
tiliore aut voluptatem captat, aut decus do-
Grinz ſuæ. Confeſſarii turmatim potentum
atria ſi terant, ruſticos nemo audiet. O Lunam
Can.2,3, diei amiciorem, quàm nocti. Sicut Malus in-
ter ligna ſylvarum, Nc Dilectus meus inter Fi-
liog. En quomodò Malus non inter domeſticas
plantas, led inter ſy lveſtres floret. Non pom-
pam ſpectat; ſed optat ſylvam convertere in
id. 1. Pomarium. Rursus: Ego NRos campi. Non hor-
. i, ubi fores abundant, ſed Campi, ubi ur-
ticæ: ubi ſentes, ubi frutices. Decumbit in

ſerorum nocti ſuccurrat, non divitum luci lu-

lecto, otio veriùs, quàm febri laborans O-
pulentus. Undique ad eum concurritur. Quid
facit in Sole Luna? Quare tanta ſolitudo, ubi
qui decumbit, verè ægrotat? Luna iſta diem
amat. Intuere JESUM: Piſcatoribus & tur-
bis, non autem Principibus aut Pontificibus
ſtipatur. Si Luna eſt Charitas, nocti afful-

Religioßs
Veri.

geat, in umbra luceat. Denique Aſtra Coœlo

deeſſe non poſlunt. Modeſtiæ, pietatis, pu-
dorifſque ſis memor. Quam fulget etiam ſine
Sole cœlum, ſi micent ſidera! Etſi Amor non
ſemper ferveat, ſpectatorem tamen habet coœ-
lum, ſideribus illuſtratum. Porrò hæc omnia
non Timor Ponæ, non Gloriæ Amor effin-
gat in coœlo, ſed Dei Spiritus. Spiritus Domi-
ni ornavit cœlos. Emica: Sed Dei Spiritus ad
emicandum te impellat. Intuere Mariam, ip-
ſa enim Mulier illa eſt, quæ Lunam calcat,
quæ Sole veſtitur, quæ ſideribus coronatur.
Diſce ab ea, quomodô rutiles. Fulgebis au-
tem, ſi fulgores tuos ab illa mutueris. O Vir-
go quàm clarè fulges, quam clara emicas;
quam chara Deo, Angelis, & hominibus &
coœlo pudoris tui effulguras!

FINIS LIBRI OCTAVI STROMATUM.

Eithieæ Comment. Tom. V.

13.

STROMATUM

EX DIVINIS.

SCRIPIURIS

LIBE R NONUS.

Videbas ità, donec abſciſſus eſt lapis de
monte ſine manibus. Et percuſſit ſta-
tuam in pedibus ejus ferreis O nöti-
libus, & comminuit cos. Tunc con-

trita ſunt pariter Perrum, teſta, æs,

alg' ntum & autum, & redacta quaſi
in avillam æſtivæ areæ, quæ rapta
ſunt vento: nalluſqae locus inventus
eſt cis: lapis autem qui pereußſ⸗rat
ſtatuam „ fastus ſt Mons magnus,
& implevit unwerſam terram. Hoc

eſt ſomnium. Dan. 2. 34.

XCIDIO ſuo non minuús,

Perſicu-
tio nen quàm pretio nobile ſimulacrum,
nocet. ideò ſtat, quia cecidit. Perie-
Tribala- rat, niſi periiſſet. Hauſit enim
ki feren vitam a funere, & , quia nuſ-
Aalici quam fuit paſt caſum, ubique

Invidi & eſt. Plus debet ſuæ ruinæ, quam metallis ſuis.
Murmu- Omitto ea, quæ de illo, vel aln diſſeruere,

T2 vel alhbi egomet adnotavi. Unum mihi ſuper-
„on pro- eſt expendendum in ejus occaſu. Tanti ſtatua
meia, pretii, ob commixtam ferro teſtam, cecidit.

Rex in Erravi.
miniſiru fictilis:
S res. Aulicorum hic ſanè adumbratur Invidia.
pga iatur. Fulget non rarò in aula Principis Aulicus,
Tepidtas. aureo capite prudens, argenteo pectore can-
Conſilia didus, ære multiplex in officiis, ferro præva-
rii impii. idus: at teſtam gerit cum ferro. Timet ali-
atc⸗ quem, qui nullum timet. Reveretur in adver-
etſi non ſæ factionis Principe potentiam, qui cæteros
omnind Domimi ſui causâ non reveretur. Vel certè,
perfettu ſubobſeuro generi innititur tanta virtutum mo-
e wa les. Ecce tibi lapillus, homuncio, imò fun-
z2 „aiss gus putidus lutum percellit, revelat lutum
Famam Principi, quod latebat tot inter metalla, illi-
omnem Côque ſtatua diſſolvitur. Non ſolum lutum vel
prof gat. diſplicet, vel incruſtatur, vel certè detrahitur;
tin d verùm metalla omnia diſſolvuntur. Detecto
isen næv uno, nec prudentia, nec fides, nec elo-
uanum de- quentia, nec robur in eo attenduntur. Teſtæ
tegie, ve- Pars minima lapillo icta totum evertit ſimula-

Stabat mole ſuàâ, quamvis ex parte

lignas crum: & ita evertit, ut, ne locus quidem
virtutes 3 „„ . Aui
. repertus ſit amplius. Breviter:
vertit. el P 2 np Brevite inviſus,

ſed lapilli hvore icta evanuit in cine-
quens. Hic verô plures occupat dignitates,

deſectus munere, proſciſſus, protritſque ex Saſurree
aula proturbatur. Quid, quæio, flagiti re- nes.
pertum eſt in homine tanti nominis? Lutum Rer on
geſtat. Num eo caruit, cùm ſublimis flabat? niner.
Non caruit. Quare ergo ob id déjicitur; cum S
quo tandin, & ornamento tibi fuit, & tuta-
minmi? Num, teſta caput invadit? Num pec-
tus inficit? Num proſtante cum ferro in plan-
tis luto, minus fulget verticis aurum, reli-
quâque metallorum toto corpore diffuſa ſupel-
lex? Dices Divino id actum eſſe nutu, quèd
nimiùm excreviſſet in aula Aulicus, penè Prin-
cipe potentior. Statua enim grandis, & Sta- Aulici
tua ſublimis ſtabat. O te miſerum! Et quid infdi.
præſtabit is, qui Statuam evertit, eique ſuc-
ceſſit? Lapillus eſt, inquis. Aio Lapillus eſt, Saſurre-
ſed Mons erit. Neſcis illo in loco ſtare non ner.
poſſe neminem ſine tumore & mole. Audi.
Lapis autem, qui percuſſerat ſtatuaum, factus
eſt Mons magnus, & implevit univerſam ter-
ram. Longé major factus eſt Lapillus, quaàm
fuerat everſa Statua. Et quidem antè revere-

baris Statuam, hoc eſt, ſi non hominem, ho- Iuvige-

mini certè quàm ſimillimam molem: conſta- ‚mum Fau-

bat capite, conſtabat pectore, manibus non teres in
carebat, iiſque pretioſis, quamquaàm, in alio- aula.
rum utilitatem ſuæ ſtudioſior magnitudinis,
non uteretur. Nunc Montem colis vaſtiorem
Simulacro, rudiorem, & totum ſaxeum. Ille
etſi magnus, prudens tamen erat, clarus, elo-
nullà tamen membrorum aut diſtinctione, aut 2
fulgore Saxum, imò Mons eſt. Ne loqui qui- Dienitas
dem novit.
aurum, aut argentum vertitur, ſed omnia La- ze.
pillo vertuntur in Lapidem. Inurbanus, in- A
cultus, indoctus, rudis, quid eſt? Magnus eſt. la vigos
Non quidem grandis Statua ad ornamentum Marma-
aule“, ſed Mons magnus; quo, ad Honores rantes de
& ad Principem, non per planitiem adeatur, Mindh
ſed per abrupta, niſu, & periculo ingenti aſ- g,, 2
cendatur. Et implevit univerſam terram. Quòd alit
ſi omnem terfam, ergo illum quoque Mon- fyanandi.
tem occupavit, à quo emiſſus eſt. Non enim
parcit fautori ſuo Invidus, poſtquàm hoſtem
ſuum ſuormque everterit. Statuam perculit
Lapis, non ut Statuam everteret, ſed ut lo-
cum ejus invaderet. Putabat fortè Mons, qui
Lapidem emiſerat contra Statuam, reverſurum
ad ſe Lapidem poſt viétoriam: nec fortè de-
ð è

Et tot dignitatibus nihil illi in in indig-

tun ercl
belen
t Vem
in Fam
en eden
u Heder⸗

1 8, Apentum

1n

ke

1Nn p
un Narbon
WMmume

nill kun
la,
anl in A
udh
Arn Il
rhn
i ſt
ahe
Ue n

GNen
Perare

RR
läm
A d n
ulles eſt
Wn..

tige a
igiti en
Ltun
n ſebaſt
it; an.
K
Nng,⸗
noin⸗
rum ,E
fineht
Nutl l
„Penikr
l, &NK
nl hius
eie r
Lipllucht
o kure n
vok. A
Nan, ir
ireſn t.
glun
Ante leſt⸗
minen ir,,
em: Clire
anibug i
emy indhe
gittns
ls veſioner
geun
clris,
tdignitmn
Nchione,
ge logici
Pihii n
omul,
tbanch, 19
Magnu
Oranen
l Euidn.
ten Eun
o ngen 6,
nm (d,
de Mor
nenn
m o
n

Stromatum, Lib. IX.—

Dignitas ſperavit, unum ſe futurum in aula Magnum,
ingratum everſo Coloſlo. Verùm lapillus ab illo emiſ-
Feci ſus ad illum nequaquàm rediit, imò illum ſi-
PSναα bi adhærere coëgit, nec tantum Magnus, ſed
e Maximus, imô Solus eiſe vult in aula. I nunc,
Dignitaz & in ſublimes vel minimum immitte. Pro-
in vili. teret illos, ſed te non eriget, opprimet ma-
gis. Qui colere non potuiſti Principem, ſer-
vies Servo. Faſtidiſti Statuam, Lapillo ob-
Aula vi. Tuêris. Proh dolor, nullus tam Minimus ad
eiſitadi- aulam accedit, qui Magnos evertere non queat,
qui Maximus evadere non poſſit! Et ea ex-
creſcendi unica ratio eſt, alios evertere. Nul-
lus itaà crevit, nullus ità fulget, ut à Lapillo
ſubverti non poſſit. Quis enim ità aureus eſt,
ut aliquid non habeat luti vel in pedibus. At-
que utinam Lapilli more Invidi graſſarentur!
Ignoſco everſori ſplendidi Simulacri. Ideò
enim contrivit Statuam, ut locum ejus inva-
deret, ut ex Lapide Mons fieret. Non tam
rabies ſæviendi iſthæc eſt, quàm libido creſ-
invidie, cendi. Eò devenit Invidia, ut quanquàm cre-
ſcere ipſa non poſſit, exultet tamen in Mag-
natum excidio. Succreverat ſupra Jonæ ca-
put hedera, maximique fiebat à Propheta,
lon. 4. 7 quem ab æſtu tuebatur. Sed quid? Paravit
Deus Vermem... Et percuſſit hederam, & exa-
ruit. Vermis in Draconem non excrevit, &
Hedera exaruit. Sanè in ſola fruticis ruina ex-
ultavit Vermis, qui nullà ſpe incrementi vi-
rentem Hederam morſu arefecit. Utinàam una
Jonæ Hedera Vermes hujuſmodi pateretur.
Sed redeamus ad Statuam. Lapis Teſtam tan-
gens, & Simulacrum evertens, ii ſunt, qui
corrigere neſciunt, nec coêrcere peccantes.
Carrecie Debueras ſanè parcere teſtæ, quam ferrum,
diſereta. &, argentum, & aurum, non ſolùm toleran-
Cenſore, dam, ſed pretioſam in Simulacro reddebant.

nes.
Aulici

miſeri.

rr. uis enim in tanta copia metallorum Teſtam
Rei rimetur? Sed eſto Teſtam tangito, ſi diſpli-

non ixfa- Cet in Statua, ſed ità eam frange, ut non to-
tum pariter Simulacrum comminuas. Repre-
Eceleßa- hende in Iracundo furorem, ſed non ideò pru-
ſie D dentiam, ſcientiam, eloquentiam, nobilitatem
er ie veg ihili faciendam ducas. Parce tot virtutibus,
proum dum uni non parcis vitio tot virtutibus coro-
Seni non nato. Jeroboam contra Prophetam ſe arguen-
debent, tem, manum extendit. Et exaruit zanus ejus,
3 Reg.13. quam extenderat contra eum. En ut divina ul-
. tio illud percutit, quod peccarat. Tangatur
Superior Teſta; ſed Simulacrum non evertatur. Pu-
wtatur tandi ſunt palmites in vite, at vitis amputan-
“ da non eſt. Excutienda ſunt à paleis grana,
t non verò ſimul cum paleis exurenda. Moyſes
non per. tardioris linguæ eſt: non loquatur. Aaronis
fau. hoc munus ſit. Verùm, non quia loqui non
Ween⸗ poteſt, imperare non debet. Pollet conſilio,
quui eloquentià non pollet. David armatus in-
Nenem. Cedere neſcit; non ideò rejici debet. Fund
e aſu- triumphare poterit, qui haſtis neſcit pugnare.
zus, Verbo, minus aptus ad unum munus, ab om-
mibus excludi non debet. Lapidea ſævities eſt,
minus firmum in pedibus dejicere Simulacrum.
Quod vides Teſtam in pedibus habere, vide-
bis aureum caput geſtare.

metur.

Frange eſurienti panem tuum. Iſa. 58.7.
Beeleſia-
iei redi-

4 Frange eſurienti panem, ſed tuum. Rapi-
44,

nas dilargiri, furtum eſt, non liberalitas. Quam
45 56r frequenter ſacrilegium eſt, quod putatur re-
ligio. Agellus emptus eſt à Sacerdotibus Hie-

*

127
roſolymitanis, iſque non deliciis, ſed peregri-
norum ſepulturæ aſſignatus. Quanta elucet pie- Eleemoßy-
tas in fronte agri. Cadavera miſerorum, quæ a.
olim inhumata jacebant, honeſtè tumulantur.
Non jam peregrinorum ofla, uti à domo, dum Vitia pal-
viverent, ità, poſt funus, à ſepulchro peregri- Viata.
nari coguntur. O quantum eſt in rebus inane!
Ager, quem laudas, hæreditas Judæ eſt, &
pretium proditi Redemptoris. Rarò aio pecu- Divitie
niam, quæ non labore parta eſt, non parere "oiο,
iniquitatem. Armillas & torques ab Ægyptiis
ereptas traduxere in eremum Judæi. Quid
plura? Facilè paratum aurum paravit Monſtra.
Denique ex eo Vitulus conflatus eſt. Quòd ſi
ex Dei juſſu, à Dei hoſtibus ſublatum aurum
idola fabricatur: ab aris & Templi ærario,
contrà mandatum Domini, compilatum, quæ
tandem portenta edet? Salomoni undique alla-
tum aurum. Væ illi! Non fido affluentibus
opibus. Templum, inquis, Deo architectatur
magnificentiſſimum. Non propterea tantis opi-
bus tantâ facilitate comparatis fidem habeo.
Quid moramur? Poſi Templum, ſibi Domum Ealicinas
extruxit. Jam non uni Templo, unique Deo aerrha re-
opes impenduntur. Poſt domum extructam ſi- broborum.
bi, Idolis ugorum non unum excitavit fanum. Predeſti-
Jam contra Deum auri inundatio militat. Pla- natio.
nè prodit quaſi ex adipe iniquitas; & Ephod
& Galea ſemina interdum gehennæ ſunt. MNe Pſ. 48,174
timueis, inquit Propheta, cùm dives factus
Juerit homo, & cuùm multiplicata fuerit gloria
Domus ejus. Quoniam cum interierit, non Jumet
omnia Neque deſeendet cum eo gloria ejus.
Non ſumet omnia: hoc etiam de Juſio dici po-
teſt: Sed de reprobis duntaxat dici poteſt, Ne-
que deſcendet cum eo. Timeo ab aſpero verbo,
Deſcendet. Si enim, quùm moritur, deſcen-
dit plerunque Opulentus; ergo non cœlum
petit, ut ſolium gloriæ inſcendat, ſed deſilit,
ubi planctus & ululatus multus.

Volo ergo viros orare in omni loco, le-
vantes puras manus. I. Tim. 2. 8.

Nec in ventre Ceti ab oratione ceſſandum Oratis &
eſt, ut Jonas docet. Nec inter Leones ab ora- Dei Pra-
tione vacat Daniel. Orant tres pueri in medio Nentia in
Ignis. Orat Sponſa in horto. Eò Dilectum e,e
advocat: ibi cum Sponſo loquitur. Archime- Watae
des, nimiâ ducendarum linearum aviditate tan ilm
