oblitus ſui abripiebatur juſſu Principis vel in- & abique
vitus à ſervis, ad alipterium. Ibi, cùm ſe per- Locoram
unctum oblitämque videret, ne omninò vaca- indiffe-
ret, in peruncta cute lineas ducebat. Planè ſi rentiæ.
amor orandi ineſſet, vel in aula nanciſcere-
mur angulum, undè ad Deum anima ſubſili- ſervanda
ret. Aaronis Virga, vel ſucciſa occluſaque, abigse,
in tabernaculo floruit. Ego ſlos Campi, inquit iα in
Sponſus. Hoc eſt in benè culto duntaxat, Gollegio-
ponſus. Hoc eſt, non in u t, ,.
aut horto aut vaſe floreo; floreo quoque in Gan.. 12
agro, ubi rudis craſſiérque cultura ſegetum
eſt. Et ſolitudo florebit ſicut Lilium. Quid in- Iſa. 35. 1.
cultius ſtabulo? Ibi naſcitur Juss. Quid alie
nius à luctu, quàm convivium? In convivio
plorat Magdalena ad pedes JkESU. Babylone
patuere Ezechieli arcana Domini. Piſcanti
IESUsS occurrit Petro: Furenti occurrit Pau-
lIo: Febricitanti adeſt Socrui Simonis: Nu-
bentibus non deeſt: Peregrinantes comitatur:
Jacentem in ſepulchro convenit. Ubique oran-
dum eſt, quia nuſquàm Chriſtus non adeſt.
Nec Sodomis, ſi Loth fueris, carebis Dei
”MD L 4 Pr-

Propoſitæ

128
præſentia in Angelis exprelsd. Verum, quo-
modò Deo aſtare debemus? Quomodò adſunt
Apoc. 7. Beati. Nantes ante thronum, & in conſpebtu
9. Aogni, amitcti ſtolis albis, & palmæ in manibus
eorum, & clamabant voce magna, dicentes:
DNalus Deo noſtro. Candor in ſtolis, palmæ
in dexteris, in voce clamor, hæc mimirùm
digna ſunt inſignia adſtantium Deo. Cordis
innocentia, relata de Paſſionibus victoria;,
& fervor Amoris non oſcitanter, ſed arden-
ter optantis Deo, non ſibi, gloriam. Niſi
te mundaveris, niſi viceris, & niſi clames;,
Deo non aderis, nec aderit tibi Deus. S. Mar-
tinus, cum febrium acceſſione torqueretur,
rogatus ut pauliſper ab oratione ceſſaret: Per-
mittite, inquit, ut Spiritus, quam iniit viam,
abſolvat.

Meſſui myrrham meam cum aromatibus
meis. Can. S. I.

Servire Chriſti myrrha, myrrha non eſt: vel ſi eſt
Des feliv. myrrha, aromatibus non caret. Audi Pau-
2. Cor.7. lum in myrrha ſine myrrha: Nuperabundo
4. gaudio in omni tribulatione mea. Inter vincula
gaudin demetit. Nimirùm ità dulceſcunt tor-

So menta pro Chriſto, ut dolores tunc ceſſare,
i . . . .
Fare. non inchoare videantur, cùm pro Domino

Apoc.zr. dolemus. Clamat Joannes: Er abſterget Deus
4. omnem lacrymam ab oculis eorum. Quando-
nam? Ecce, inquit, tabernaculum Dei eum
Ibid. 3. hominibus.. . Vidi fanbtam civitatem Jeruſa-
lem novam deſcendentem de cœælo, à Deo pa-
Mortif- ratam. Itane? Imò, cùm deſcendit è coœlo
catio Eccleſia, tunc incœpere luctus, non finiere.
SHS be⸗ Ut enmim fundata eſt Chriſti Sponſa in ter-
Chriſßto. ris, exortis tyrannorum procellis, alii ſecti
ſunt, alii excarnificati, alii exuſti ſunt. Quo
modè ergo abſterſit tunc Deus omnem lacry-
mam;, ſi tunc vita traduci cœpit in luctu?
Enimverò torquebantur Martyres, ſed ex-
ultabant: vexabantur, ſed triumphabant. An
Laurentius in crate flevit, qui Cæſari inful-
tare ſemiuſtus non timuit? Pro Chriſto do-
lor, non eſt dolor. In horto Eccleſiæ ità
temperatur aromatibus myrrha, ut penè myr-
Can. 5. I. rha non ſit. Meſſui myrrham meam cum aro-
matibus meis. Huc facit, quod à Sponſa au-

Can. 4. dimus: Surge, inquit, Aquilo, & veni, au-
16. RNer, perfta hortum meum, & ftuent aromata
illius. Fluent aromata? Et myrrha non fluet?
Num deeſt in horto myrrha? At Sponſus à
ſe pridem demeſſam teſtatur. Floret, an non
floret in horto myrrha, quam Sponſus metit,
& Sponſa non nominat? Floret, ſed ità edul-
cata, ut inter aromata verius, quam inter
amara computetur.
Hodie ſalus domui huic facta eſt. Luc.
19. 9.
Dignitas Leta ſanè nuntiat Lachæo JkEsUs, antequàm
quibus è& domo ejus progrediatur. Illud autem anim-
cenferen- adverteres vellem; Non hæc à Chriſto pro-
77. Kitia nuntiata, cùm ei blandiretur Publicanus, ſed
merita, Cum Juſtitiæ fecit ſatis. Reſpicitur JEss à
non mu- LZachæo religiosè, feſtivè excipitur, opiparè
ners at- paſcitur: Nec ei ſalutem nuntiat. Tandem
sendat. ait ad JnsoM Zachæus: Ecce dimidiusm bono-
Euc. 9 zum meorum, Domine, do pauperibus. Tunc
1bid. 9. audit, Quia bhodie ſalus huic one, JFacta eſt.

Evehatur is 2 qui te excipit: ſed ſi pauperibus

Oliva

patrimonium largiatur. Qui te reſpicit, tibi-
que aſſidet, per te ſuperius aſcendat; ſed non
quia aſſidet tibi. Si verè dignus ſit purpur,
purpuraſcat. Verùm non ideò aris admovea-
tur, quod te admoverit epulo. Non placet,
cùm audio: Amice, aſcende ſuperius. Caret Luc. 14.
promeritis, qui nullo honeſtiori vocabulo ¹⁰°.
compellari poteſt, quàm amici. Cur ille aſcen- Amicitis
dit? Genere vilis eſt, ſapientià mediocri, vir- aſque ad
tute nullà, vitiis nonh raris: Cur ergo aſcen- Aras.
dit? Cur? non audiſti? amicus eſt. Charus
Principi, inventus eſt minas habens, & m-
hilo minùs habuit omnia. Joror noſtra parva Cams. 8.
eſt, & ulera non habet: LQuid faciemus Soro-
ri noſtræ in die, quando alloquenda eſt. Si par-
va eſt, & ubera non habet, non exponatur,
non nubat. De hoc, inquiunt, non conſulta- Parenti
mus: Jam fixum apud nos eſt exponi. Dies lbſi
quoque inaugurationis ejus jam dictus eſt. II- Falirg
lud duntaxat quærimus, quomodò uberum de- pralertim
fectus ſuppleatur. Undè, quæſo, tanta cupi- ſanis.
ditas exponendi uberibus carentem? Soror eſt.
Deſunt illi ubera, & paſcendis Eccleſiæ po- Protedto-
pulis aptus non eſt, ætate, ſapientis, & mo- ypi
ribus puer. Nihllo minas, quia affinis eſt, Digniras
argenteis turribus ubera farciuntur, ut turgere cenferen.
videatur, qui caret ubere. Doctoris decora- da non
tur inſignibus: Nuntius deſtinatur, qui id u- eizs:
num nuntiare poteſt, ſe nuntiando aptum non? agnu⸗
eſſe: Abbas creatur: Præeſſe cogitur Juriſ-
conſultis, qui eo tamen nomine illis præſtat,
quòèd cùm illi jus calleant, ipfi calet jus. Nimi-
rùm;, ut dignus honore videatur, complures
dignitates dehoneſtantur. Parvus eſt, conquiri
debet, quo creſcat, ut excreſcat.

Surgite eamus: Ecce appropinquavit,
qui me tradet. Matth. 26. 46.

Quos, quæſo, Domine, & quò advocas? Lapbhi
Apoſtolos, inquit. Apoſtolos? Et quò vocas? geberr
Ad epulas, an verò ad lectulum? Voco eos, tgeg,.
ut me ſequantur ad Crucem. Ergo illos te-
cum porrecturos putas ad Crucem, qui ter

moniti ſemel tecum orare nequiverunt? Num

ii tormenta vincent, ques ſomnus vicit? Bo-
nus plané Dominus, qui ad majora invitat cer-
tamina, quos in minori lucta torpuiſſe ſpec-
tavit. Ab iis ſe non deſerendum ſperat inter
verbera vulnerâque, à quibus in oratione ſu-
doréque deſeritur. Diſcant animarum Duces,
non tam facilè eos abjicere, quos aliquano
ignavos experti ſunt. Arca Domini à Phi- Lapß one“
liſthæis captivam ſe duci ſinit, nec obſtitit, imi ent.
cùm inter monſtra proſtitueretur in Templo
Dagon. At, quæ torpuit, cùm caperetur,
erexit ſeſe in captivitate: quæque oppugnan-
tes non repulit, victores perdidit. Dagonem
dejecit, hoſtes perculit, ſpoliavit, vaſta-
vitque Provinciam. Quid plura? in trium
phum ducta, reducta eſt cum triumpho, vi- 4
Ctorum onuſta manubiis. Captus ille eſt. Cap-
tus eſt. Quis abnuit? Sed ut illaqueet capto-
res ſuos. Samſon tunc fortiùs vicit, quùm for-
tiùs vinctus eſt. *

Fabta eſt Nox, in ipſa pertranſibunt om-
nes beſtiæ Plvo. Pial. 103. 2s0.

Mala nox, quæ Monſtra ex antris educit Conkie-
non lucem narores
Omnes

beſtiæ

in perniciem noſtram. Nox iſta,

duntaxat ſuſtulit, ſed funera intulit. blandie

imni
. Ulln
K oonn
Ci
1 (nn

l,

. 1
t. 5

t

N.
harn
⸗ 4
.¹

lAle,

Ropetanrur.
4

4 Kmin
1bhla⸗
IANd
d,
lun, wh
Uithet
Amſnin
re

fe-

e
ral
brlen
ſer. 6
VI. l
en. Ne
Murn
Ki.
Dene
.
8 .
nen
Onll. in
1. De N
.
nun R
n
ta ah ii
orore
lle e
„K mon
knis
tgeen
8 Gecole un
ui ri
puun S
tur l.
retn,
1 M.
Conhins
k,connin

6

at 9
.
ſCsl
Voco en
9o Ie⸗
n; 1
mum: Nu
imiutce
puile
Hent in
Oratoe b-
tum Dun
0s Aiben
mimn 2 r,
ner Cnt
in on
et
aVt! 1
fumgte,
leet⸗ .
abet l⸗
it, guin

nchun
63.
„
Atis 6, 6

u

1,

mun.

OH

õ
—

Stromatum, Lib. lX. 129

Caicies beſtiæ ſylvæ erumpunt, nullà à ſtragibus qui-
Mandi, eſcente. Undè, rogo, tam pernicioſa Nox
& Nexe* irrupit? Ex occaſu Verbi Dei. Clamat Am-
G r broſius, Verbum Dei Lux eſt. Ergo malorum
SS omnium lues non aliunde in nos manavit;
Lib. . in quàm ex extinétione veræ Lucis „ hoc eſt,
Luc. divini Verbi ſuppreſſione. Auditorum aures
pruriunt: Concionatorum linguæ florent: IIIi
ſcalpi, hi laudari volunt: nolunt illi vulne-
rari, hi prædicari volunt, cùm prædicave-
rint. Hinc nox fit, & nox belluarum altrix,
mortis pronuba.

Faſcieculus MWyrrhæ dilectus meus mi-
hi: inter ubera mea commorabitur.
Cah. I. 12.

Eleltio Nemo ſine myrrha, in valle lacrymarum.
Statu. Sed Aulici, avari, ſcortatores, & voluptarii
Faſce, Religioſi verò Faſciculo ærumnarum
Rom. 8. onerantur. Et nos gemimus adoptionem filiorum
23. expectantes. At potus lacrymarum noſtrarum
in menſura: ambitioſorum verò ſine menſura.
Servie Neque ſolùm ſine menſura ærumnæ ſunt ſæ-
Deofeliv. cularium, ſed etiam ſine ea felicitate, cujus
deſiderio bajulant tam grave pondus dolorum.
Aulicorà In faſce ambitioſorum myrrha procul dubio
Labor eſt, ſed honor non eſt. Quamdiù ſervit, &
van. quotidiè deſperatius fraudatur à deſiderio ſuo.
Laber Va- Avarus quæ ſubit incommoda? Verùm, in-
nus ſscu- ter certa diſcrimina, vel incertum lucrum,
Nerium. vel nullum. Noſter veròô faſciculus myrrham
Ron habet, ſed habet cum myrrha, quem quæ-
ſuave, rit, Dilectum. Qui non modò adeſt, ſed ad-
eſt nunquam receſſurus à faſciculo. Nonnul-
lis interdum obvenit cum myrrha dignitas vel
opulentia: ſed frequenter, reſidente inter ube-
ra myrrhâ, hæ avolant, iolà ex omnibus ſu-
perſtite amaritudine. Quid ſuperfuit Sauli, ni-
ſi ſola & regni, & vitæ jactura? Quid Pha-
raoni, quid Sedeciæx, quid Agag, niſi com-
pedes, orbitas, luctus & funus, poſt bello-
rum diſcrimina ſudoréſque? Ergo præferenda
eſt Chriſti militia militiæ ſæculi. Primò, quèd
in ſæculo faſcis nos myrrhæ obruit, In Chri-
ſti autem domo vix faſciculo premimur. Se-
cundò, Quia, abeſt ab eorum myrrha, quod
diligunt, nobis verô adeſt Dilectus in myr-
rha. Tertiò, Quia, ſi fortè obvenit illis cum
myrrha felicitas, non diù cum eis moratur,
cùm noſtra inter ubera Dilectus nunquàm ab-
iturus commoretur. Commoratur, inquam,
inter ubera: hoc eſt, propè cor conſidet, ut
Cor quieſcat, ut cor lætificet, ut felicitas no-
ſtra non ſit in chlamyde, vel in dextera, ſed
in corde. Avarorum felicitas pendet è pera:
Ambitioſorum rubet in toga: Militum vernat
in criſtis. Voluptariorum exulat jacétque in
cono. Beatitas ſervorum Chriſti in pectore
conquieſcit. In corde enim requieſcit, ut in
ea quieſcat Cor. Z

Tenui eum, nec dimittam. Can. 3. 4.

Beatiſſi-

e n- Vox iſta Conceptæ Virginis prima eſt: Ità

zä Con- ehim Deum amplexa eſt, ut illum nunquàm

ceptio. dimiſerit. Ideò autem, quem tenuit, non di-
maſin miſit, quia mente prius, tum corde comple-
en- za eſt. Non enim rapi ſe ſivit ad amplexus
Dei Præpropero quodam affectu, ſed recogi-
tavit ſecum prudenter Dilecti promerita, &

—

tum demùm tenuit eum brachiis dilectionis, Orazio
nunquàm in poſterum amittendum. Væ no- ,4, t
bis, qui toties Deum amplexamur, totiéſque propoſis
dimittimus. Planè non retinemus, quem te- ſervet.
nuimus, quòd teneritudine quàâdam Amoris Perſave-
Deum complectamur, non adhibitis mentis Tantia.
amplexibus. Citò languent brachia voluntatis,
quæ mentis & cogitationum robore non fir-
nantur. JNequar te, qudcumque ieris, dixit il- Matth. ö.
le. Sed citò rejectus eſt, quòd, quem ſequi “
ſtatuerat, non conſideraverat, ſed amaverat.
Tecum paratus ſum & in carcerem, & in mor- Luc. 22.
tem ire, jactabat Petrus. Ancillæ voce conſter- 12 crast.
natus didicit, minimo valere voluntatis impe- „ario
tus, quos mentis diù cogitabundæ firmitas ſandta.
deſtituit. Sponſa, quæ à voluntate exorſa eſt Conſide-
amores ſuos, citò faſtidivit, quem ardenter Tatio.
optaverat. Vox ejus prima fuit: Oſculetur me Can. 1I.17
oſculo oris ſui. Nimis præcox Amor iſte non
placet. Fructus, quem flos non parturit, ca-
ducus eſt. Quid plura? Nec in lectulo repe-
rit, & à domo repulit, quamquàm noctium
guttis madentem. Si tardiuùs optaſſet oſcu-
lum, & diù cogitaſſet, quid optaret, nec
tam citò amitteret, nec tam durè excluderet.
Plerique non tenent Chriſtum, ſed recipiunt. Vre ve=-
Non enim ipſimet orando, legendo, intel- ,,„ g,⸗
ligendo, Spiritum vocationis ſuæ comprehen- 85e. e⸗
dunt: ſed quia ità faciendum audiunt, ſed
quia ità fieri vident, faciunt & vivunt ità.
Non ità Sponſa, quæ eum quæſivit, & te-
nuit. Non ità Samaritæ, qui fominæ dixe-
runt, jam non ſe propter loquelam ejus Chri-
ſto adhærere, ſed quia & viderant in eo mi-
ra, & mira audierant ab eo. Ad hoc nos
Propheta adhortabatur, cùm diceret: Appre- Pf. z. 127
hendite diſciplinam. Non ait: excipite, ſed
apprehendite. In Hebræo habetur: Oſculami-
ni flium, ne fortè iraſcatur, & pereatis in
via. Hoc eſt, ſummo affectu adhærete diſ-
ciplinæ: ſed in diſciplina ipſum Dei verbum
amate, & ofculamini. Ideò Saulus delaps
coœlitus voce deturbatus, non ſtatim manus
dedit arguenti, verùm priuùs intelligere vo-
luit, à quo vocaretur. Quis es, Domine? in- Act. 9. 5.
quit. Et certior factus de Chriſti divinitate
ſeram, ſed duraturam emiſit vocem: Domine, Ibid. 6
quid me vis facere * En qualem vocem Cun-
ctatio peperit! Moyſes di detrectavit lega-
tionis munus: at ubi eâà fungi cœpit, nec Re-
gem, nec Maria, nec Hoſtes, nec Vulgus ti-
muit. Quia enim mente diùà evolverat ſui mu-
neris pondus, non illud deindè abjecit, quam-
quaàm ſummis difficultatibus premeretur. Rap-
tus aliquando extrà ſe David, divinæ fulgore
Pulchritudinis, exclamavit: Quemadmodum
deſiderat Cervus ad fontes aquatum; ità deſi-
derat anima mea ad te, Deus. Verùm curſus
iſte feſtinatus brevi elanguit. Audi lugentem
in eodem Pſalmo: Quare triſtis es, anima lbid. .
mea, & quare conturbas me? Domus, quæ ſu-
per arenam jacta, non anguftior, nec paupe-
rior eàâ fuit, quam ſuper lapides fundatam
nec fluvii, nec pluviæ concuſſerunt. Verùm
ruinam non effugit moles, nulli innixa fun-
damento. Eadem & diligimus, & praæſta-
mus omnes: ſed illos quidem, quos ad ardua
quæque rationibus convicta Mens impulit,
nulla tempeſtas movebit loco: eos verò, quos
voluntas rapuit, afflatus etiam leviſſimæ auræ
in tranſverſum aget. Hinc David, jam cautior
ſuis moœroribus factus, antequàm Deo. Cor
1Ca=

Pſ. 41. 1.

130
dicaret, Cœlum luſtravit & - Terram, & tum
Pl.72.z5. demùm uni Domino ſeſe obtulit. Quid enim
mihi eſt in Cœlo? & à te quid volui Juper ter-
ram? ... Deus cordis mei, & pars mea Deus
in æternum. Sanè pars tua in æternum, quia
priùs expendiſti, quæ tibi ubique terrarum oc-
Eccl. 24. currere poterant. In omnibus requiem quæſivi
17. Et in hæreditate Domini morabor. Morabitur
omninò in Domini hæreditate, qui prius ex-
ploravit, an uſpiam liceret conquieſcere.

Vinea enim Domini exercituum domus
Wraël, eſt, & vir Juda germen ejus
delectabile. IHa. 5. 7.

villatuw Audiant Epiſcopi Eccleſiarum Principes, au-
exfirue- diant Cœnobiorum Præfecti; audiant denique

e: quotquot Gregibus Chriſtianis Præſunt „ quo-
g,zzn rum non opes modè, ſed ipſa penè dixerim
viſcera impenduntur in exſtruendis Villis, ex
Recreatio quibus una metitur umbra. Vinea Domini

ner⸗ Re- exercituum domus Iſrael, & quiſquis ad rec-
id- tam fidem traducitur ejus voce, arbor ei eſt

Familia Jucundiſſima. Vir, inquam, Juda, non puer,
riia: cum non fœmina: Ne forté effoeminatus quorun-
ſecnlari. dam non tam zelus, quàm otium, ſe Deo pla-
6us ſan. citurum crederet, quòd præferat honeſtæ in
da ſit. villulis laxationi protracta cum viris mulieri-
buſque colloquia. Vir Juda ſit germen tuum.
Juda Confeſſio dicitur. Qui ergo viriliter ſeſe
ad Deum transfert, accufator ſui, ſit ille tibi
pro vinea.

Infirmum autem in ſide aljumite. Rom.
14. I.

Vro tole- Verſio Syriaca habet: Ei verè, qui eſt in-
randus, ſirmus in fide, date manum. Audin'’' non calci-
Compati bus proterendus aut repellendus eſt, ſed ma-

imperfe- nibus ſuſtinendus & deducendus ulceroſus aut
&is. claudus. Quot, quæſo, vel in Sponſa non ple-
Laxſ. ni amoris Chriſtus pertulit inſignia? Ab oſcu-
blandt lis Tyrocinium exorſam, tantümque uberum
erigendi. & unguentorum, ſeu cupidam, ſeu memorem

non ſprevit: imò imbecillitati ejus ſeſe coap-
Zelus a- tans, illam, quam deindè evocaturus erat ad
nimarum cavernas maceriæx, ad montem myrrhæ, ad
blandus. Vulnera tori, introducit humaniſſimè in cellam
vinariam. Antequam ſe illi exhibeat guttis no-
ctium infectum, Lilii inſtar & Floris apparet
ei. Sic Zachæo permiſit, ut epulas prius pa-
raret, ut, poſt delicias, ad amaram patrimo-
nii abdicationem traduceret. Quare ergo nos
præ foribus exponimus aſperiora quæque,
quando JESUsS ab eis etiam, quos aſperrimis
2 deſtinat, non niſi ſuavia initio proponit. Ma-
lus Agricola eſt, qui teneriores plantas rigare,
& pinguefacere recuſat. Quamdià ſemen Tel-
lus fovet in ſinu, quamque delicatè herbeſce-
re Primum finit, quod tamen in ariſtas con-
creſcere, & in frumenta durari coget? Ipſa
ſpinarum radix, & ipſum germen, cùm pri-
mùm erumpunt, molliſſima ſunt. Margaritum
ros fuit in cunis. Oryſtalla coaleſcunt ex gla-
cie. Nemo Gigas naſcitur. Quem vides ſan-
guinem in bello fundere, fudit inter faſcias la-
crymas, & lac ſuxit, qui cruorem ſitit. Ful-
men, quo Mundus concutitur, Vapor fuit.

.

R

Oliva

Er faäctum eſt, ut audivit ſalutationem
MWariæ Eliſabeth. Luc. I. 41.

Anima, ſeu Domus inops virtutum eſſe non Beatiſi-

poteſt, in quam Dei Mater ingreditur. No. ma Pirgi-

vit hoc Eliſabethæ domicilium, cujus limen .
4s

ut Virgo attigit, cum ea ingreſſa ſunt pariter 6le-
Ccli chariſmata univerſa. Et quamquam di- ſabeiha-
verſis hoſpites virtutum opibus cumularit, Pue-
rum nempè ſanctitate, Senem alacritate, A-
num Spiritu ſancto, omnes tamen inter ſe, Familia-
Séque omnibus æ quavit in eo, quòd benedicen- *ε Ho-
di Domini, déque Deo diſſerendi & exem- ſanga,:
plum præbuerit, & donum ex Dei manibus im- us a.
pertierit. Puer enim Vocis ſortitus eſt munus: & ſit.
futuri Cantici in ore Patris jacta ſum ſemina: Sermo
Mater exclamat: Benedicta tu inter mulieres: piruua.
Maria ait, Magnificat anima mea Dominum. Luce :
Nec mirum eſt, ſi divini Verbi per eam ſe- Ibid. 47.
men jactum eſt, in qua ſatum fuerat Verbum
Dei. O ſi audire licuiſſet cordatos ſermones,
quibus amorem ſuum ſplendidè mitrierunt Ver-
bi mater & parens Vocis! Sed quando arbitros
Pudor non patitur, duùm loquitur, ſaltem ad
decus verborum ejus, aliquid ediſſerendum eſt
de laudibus cœleſtium ſermonum. Et quoniam
propoſitum Apoſtolicis Viris id maximè eſt,
ut ſuam primùm ſanctitatem curent, tum pro-
curent alienam, breviſſimè concludam, ad
utrumque præſtandum; incitari nos aptarique
nullà re poſſe felicius, quam ſi Spiritum Vo-
cationis, Mariæ & Eliſabethæ exemplo, divi-
nis ſermonibus nutriamus. In ipſo Plalmorum
ſuorum veſtibulo Regius Pſaltes Arborem ex-

pinxit, ſanè laudandam. Dabit, inquit, fru- Plal.1. 32

um ſuum in tempore ſuo & folium ejus non
deſtuet, & omnia, quæcumque faciet, proſpe-
rabuntur. Mira ſanè Planta. Quis enim no-
ſtrum dat fructum, poſtquàm, tyrocinio ab-
ſoluto, tempeſtas fructuum advenerit? Quèd
ſi fructus edimus, quod à quamplurimis præſta-
tur, quis tamen, niſi præſtantiſſimus retinet fo-
lia? Obinam verecundia, ubi modeſtia, ubi
extima humilitas atque paupertas in homine,
trahente poſt ſe urbes regnaque? Rara arbor,
quæ tempore ſuo det fructum ſuum: rarior,
quæ folia non abjiciat, dùm fructus parturit:
rariſſima eſt, cujus univerſa proſperentur. Ideò
Arbor Davidica explorari debet, & quænam
ea ſit, quo ſita loco, quà culta induſtrid. At

nec Agricolæ mentio ulla, & abſque nomine

S .
truncus eſt. Non Cedrus, non Punicum ma-

lum, non Olea eſt. Lignum eſt. Erit tanquàm Ibidem.
lignum. Undè ergo Arbori non ſplendidæ tan-
tus fertilitatis ſplendor? Quod plantatum eſt,

inquit, ſecus decurſus aquarum. Ab aquis ha- Serwo

bet, ut vivat, ut vireat, ut germinet, ut proſpe- Spirita-

retur. Aquæ veròô, ſi Bonaventuræ & Ambro- e, Pe⸗
. . . . . .
ſio credimus, divina ſunt verba. Quiſquis au- 6 Toctig

tem his rigatur, licèt nec indole, nec inſtitutione ga0a

ſit fertilis, ſoœcundus ſtatim evadet. Quæ Plan- lenta ſunt

ta inœcundior Scorto Samaritano? Non modèò veriora.
aridum lignum, ſed, & exuſtam peſſimis flam-

mis, conſtiterat ad Fontem. Vix rigata eſt Ar.
bor infeliæ divinis ſermonibus, cùm illicòè ur.
bem totam tanquam fructum ſuum edidit. A

quam putei ſitiebat, ſed feliciori rigata rore, &
puteum ſprevit, & hydriam reliquit. Continus,
inquit Rupertus ibi, tim ſuam, propter quam
wvenerat haurire aquam, præ gaudio aquc vivd,
qunm invenerat, oblita eſt. O quot ex Evan-
gelſlicis

7 en
Dmunt
nilſ⸗
n K
1 n
nal
iurn
dn
l.
unni,
n Nu
ſau/.

4 Auten /9
h Ag
OMüronm!
iſiterin 1
lain naiin
mopn,

En, vincie

ſenn

emd,
N
Ieun
Miite
n e
6
M
ler X.
üt kr
Necren in
Rtn
iboen
bun
Immmi

t Vethn
keman,
erunt ie⸗
abinn
len d
tendundk
tCnin
Aunt et⸗
tunn e
dan 4
Nitn
ntun r
loran.
Dülmmmn
Uborner⸗
intn r 4
in et in
i, ir

ninuſet
uslennt⸗
olektn ui
in honne
Rar abe
Um: latih
is unmn:

tentu O

ndulenn⸗ 11

yit tpi l
Nendtzu⸗

enum

Abaulrn
toe

det,u 19

Stromatum, Lib. II. 1 31

gelicis quoque Viris ſunt, qui ſarcinam hy-
driarum bajulant, tot tantarumque vanitatum
percupidi, quas in domeſtica ſermonum hila-
ritate diffringerent, ſi vivam aquam coœleſtium
verborum haurirent! Vide, quomodè foœmi-
na decurſu divinorum ſermonum irrigata,
utrumque Inſtituti noſtri fructum protulit,
ſuas nempè lacrymas, & popularium ſuorum
fidem. Haud ergo mirandum eſt, ſi utriuſ-
Lib. 7, in que percupidus Ambroſius exclamet: Utinäàm,
Luc. Domine JESU, Mens mea pluviæ tux humore
virideſcat. Nulla tam ſterilis arbor eſt, quæ
non fœcunda fiat, ſi hàc alluvione rigetur.
Ego ſanè non quis quiſque ſit attendo, ſed
quid loquatur. Nec jejunantem, ſolitarium,
luridum, ſeſéque concidentem, ſed effunden-
tem ex ſe ſuper ſe, viciſsimque ex aliis hau-
rientem verborum cœleſtium imbrem, mag-
num aliquando futurum audacter pronuntio,
quamvis Lignum & videatur, & ſit. Repeto

pilt. 1e: memorid, inquit ad quemdam Seneca, qudàm

magno animo quædam protuleris, quàùm roboris
plena! Gratulatus ſum protinus mihi, & dixi:
Non à ſummis labris iſta venerunt: habent hæ vo-
ces ſundamentum. Ite homo non eſt unus e& popu-
lo- Ad ſalutem ſpectat. Quis è tyronibus nec lu-
det, nec illudetur? qui grandia loquitur: ſi ta-
men non è labiis excidant, quæ profert, ſed ab
imis præcordiorum adytis erumpant. Haud vul-
garis homo erit, qui loquitur non vulgaria. Ni-
mirùm, Lignum ſecus decurſus aquarum ſitum,
fructum ſuum dabit in tempore ſuo. Mee bomo
ad ſalutem ſpectat. Apertius animi ſui ſenſa, re-
ducto allegoriarum ſipario, David ediſſerit
Pl.149,.6. Pſalmorum penè poſtremo. Ità canit: Gladii
ancipites in manibus eorum, ad faciendam vindi-
ktam in nationibus, inerepationes in populis. Ar-
duum opus, irruere in Nationes, Populos vin-
cere, vincire Nobiles, Reges catenare. Undè
tanta in enſibus virtus, & robur tantum in hiſ-
ce Domini militibus? Fallor, ſi aliundè, quam
Ibidem. ex divinis ſermonibus. Audi: Exaltationes Dei
in gutture eorum. Quid tum? Et gladii ancipites
in manibus eorim. Vis gladios in manu? habe
Dei exaltationes in gutture. Cos enſium, Dei
verbum eſt, quòd gladius quoque Spiritus eſt.
Sed nota vim Prophetiæ. Non ait: Sermones
Dei in labiis eorum: Sed, Exaltationes Dei in
gutture eorum. Splendidè de Deo loquendum eſt.
Exaltanda cœleſtia ſunt, non narranda ſolùm.
Plerique de æternis rebus ità loquuntur, ut po-
tiùs ea deprimant, quam extollant. Porrò exal-
tationes Dei nuſquam florent, niſi in gutture.
Non enim is ſermo Deum exaltat, quem in la-
biis ſuperſerit reverentia Seniorum, vel incuſ-
M ſus à Prælato timor. Niſi ex gutture prodeat,
Feel- Dominum non efferet. Gladii ancipites in mani-
ſuictt. bus eorum. Id etiam notandum, quòd non haſtas,
berus Nec ſagittas, ſed gladios nominat. li enim, quos
Malehum Dei ſermo obarmat, non eminas, & quaſi Par-
non jacu- thorum more fugiendo, aut ſua, aut proximo-

. We⸗ rum vitia debellabunt, ſed cominùs gladus con-
eige,„ fligent. Luctabuntur cum armatis, ii opus erit,
vit. non aérem verberabunt. Et quidem gladios non

Ssperior Pauci præferunt, ſed non omnes, qui tenent gla-
niiuen dios, eos exacuerunt. Magnum ſaneè virum, de
. Chryſippo Seneca ſcribit, ſed tamen Græum;
Lib. r. de Tus acumen facilé retunditur, & in ſe ſæpé repli-

benef. atur. Etiam cum aliquid agere idetur, pungit,
Cn Ron perforat. Videas non rarò aliquem & roſtris
a . in impios, eloquentiæ ſuæ vibrantem ferrum. At
*

anceps non eſt. Pungit, non ferit. Cùm de ge-

hennæ ſuppliciis loquitur, videtur Carmeli Li-
banive viridaria explicare. De ternitate, eo
ſenſu Verba facit, ac ſi de ſemiquadrante, vel de
nocte æſtivi ſolſtitii breviſſima loqueretur. Rur-
Sus in ſua ſe vitia ſæviturum ille proteſtatur. Ve-
rùm ludit, non ſævit. Citrà ſanguinem furor
ſtat. Verbo, Pungit, non perforat. Non enim
ſuperbiæ fibras, ſed pampinos duntaxat detrun-
cat, imò vellicat. Undè tanta in gladis hebe-
tudo? Undè? Quia exaltationes Dei abfuere ab
eorum gutture. Si mutuis ſeſe cohortatiomibus
animaſſent, nec Zelus eorum langueret, nec
flacceſceret Ponitentia. Anceps gladius tracta-
tur quidem manibus, ſed labiis exacuitur. Acu-
men tum facilè retundetur, ſi non illud ſermo
tuus obduraverit. Huc ſpectat, quod Joannes
aliquando vidit. Inter ea, quæ mira ſuere in eo
Sene, qui ſe in ara conſpiciendum præbuit, enſis
fuit, non ſolùm præacutus, ſed ex ore prodiens.
Et de ore ejus gladius, utrâque parte acutus, exi-
bat. Nimirùm is gladius hebes non eſt, quem
Dei ſermo conflaverit. Dabis voci tuæ vocem
virtutis, ſi eloquenmtiam tuam inter domeſtica
colloquia ad feriendum roboraveris. Exardeſcet
Mortificationis flammeus enſis inter verba oris
tui. Prorsùs languebit acies tui teli, niſi eam in
ore tuo exacueris. Neque mirum videri debet,
ſi tantùm nos roboris hauriamus ex verbis Dei,

Apoc. 1.
16.

quando ipſis Angelis plurimùm virtutis eodem

ex fonte refunditur. Notiſſima ſunt, quæ, poſt
Oziæ mortem, innotuere Iſaiæ. Vidi Dominum
Jedentem, inquit, ſuper ſolium excelſum & ele-
vatum & ea, quæ ſub ipſo erant, replebant
Templum. Seraphim ſtabant ſuper illude ſex ala
uni, & ſex alæ alteri. Percontor, undè tanta
alarum copia in Angelis, & cur tam altus vi-
deatur coràm eis, eiſque circumdatus Deus?
Audi, quid ſequatur: Et clamabant alter ad al-
terum, & dicebant. Sandtus, NQanbtus, Sanktits
Dominus Deus exercituum, plena eſt omnis ter-
ra gloriâ ejns. Nimirùm, dum inter ſe de Dei
laudibus colloquuntur, & ſibi alas addidere,
& ſpectanti ſe Prophetæ Deum elevarunt. Cur
adeòô in obedientia torpemus? Cur ab una urbe
in aliam migrare tædet? Cur iis, qui nobiſcum
verſantur, Deus vilis potius, quàm excelſus
eſt? Inter nos de Deo ſermo, aut frigens, aut
nullus. Si clamaremus alter ad alterum, divi-
nämque magnitudinem narraremus nobis, nec
nobis deeſſent alæ, & Deus in ſolio cerneretur
ab illis, qui contemplantur, ſeu alloquuntur
nos. Et quidem quantus ordo alarum eſt! Ve-
labant Deum, & volabant. Hoc eſt, nec ob
Dei præſentiam excurſiones refugiebant, nec ex-
currendo ob ſalutem animarum, à Deo exula-
bant. Imèò alæ ipſæ, quibus Aves utuntur ad
curſum, agglutinabantur Deo. Quos enim ala-
tos ſacit Sermo de Deo, iis Dei vultum non adi-
mit, quùm imperat curſum. Duabus velabant
pedes ejus, & duabus volabant. Proh divinorum
ſermonum vim planè divinam! At clamabant
Seraphim: hoc eſt, non frigidè, ſed affectu ani-
mi ardentiſſimo eructabant Dei laudes ex ple-
nitudine cordis. Apertiùs, quæ dixi, patent
ex iis, quibus Iſaias oraculum locupletat. Et
commota ſunt ſuperliminaria cardinum à voce
clamantis. Septuaginta habent: Et elevatum eſt
ſuperliminare à voce. Viden' ut Voce, non Cor-
de, nec vi Angelorum, coœleſtia proſpectanti-
bus altiora videantur. Sanè, ſi clamaremus inter
nos, & expeditiores eſſemus ad quævis, & in
ipſa expeditione non exularemus à Deo, ſed .
lando

Iſa. 6. 1.

lbid. 3.

Zelzs a-
nimarum
etiam ſibi
Vacet.

Ibid. 2.

132
lando ſtaremus coràm illo, & in ſolio Deus
iis appareret, quibus non apparemus. Haud er-
o immeritò, Virgo beatiſſima hoc primum
infudit Joanni lac, ne videlicèt Præcurſor Ver-
bi aut Dei præſentiâ careret, aut prædicationi
deeſſet. Quo enim ſanctiori alimento; Vox
Verbi aleretur in virum perfectum, quam
verborum cœleſtium pabulo ſuaviſſimo & for-
ti? Neque veròô jejuniorum, cinerum, eremi-
que non tam alumnus, quàm præco putet id
eſſe inchoantium. Quid enim, inquiunt, mag-
ni præſtiterint, ſi de rebus divinis aliqua diſ-
Luc. I. 41. ſeruere? O caput inane? Audi. Et repleta eſt
Wpiritu ſantto Eliſabeth Et exclamavit voce
magndâ, & dixit: Beneditcta Tu inter mulieres.
Luc. 2. Non reſpergi, non perfundi, non ditari, ſed
sbiritus repleri debuit Spiritu ſanéto, ut de Virgine
adc, loqui poſſet. Is primus emicuit flos, poſt tan-
e, ti muneris opes. Dicerem libenter aliquid lon-
iritua- gè excellentius. Sed addubito, an immunis
lem. ſim futurus à reprehenſione. Dicatur tamen.
Diù incerta Lis fuit, Virginitati an Humili-
tati in fœtum Virginis primæ deferendæ eſſent.
Tandem Bernardus ità ſtatuendum duxit, ut
neutra aut palmâ fraudaretur omninò, aut in
totum potiretur; aitque, Virginitate peperit,
Humilitate concepit. Appellat ad aliud tribunal
Auguſtinus, hiſque excluſis à primatu virtu-
tibus, Sermoni Virginis tribuendum putat
Verbi conceptum. Quamdiù enim cogitavit
& tacuit, licèt Virgo, licèt Humilis non con-

cepit. Tunc conçepit, cùm hoſpitium Verbo-

Patris, ſuo in ſimiu ſuis verbis exhibuit. Col-
loquendo, non plorando, aut jejunando, Pa-
Serm. de tris futuri ſæculi Mater ſacta eſt. Da verbum,
Tempo- inquit Auguſtinus, & ſicſcipe Verbum: da
re. tuum, & ſuſcipe divinum - da tranſitorium,
& ſuſcipe æternum. Hinc Fulgentius: Angelus
Nermonem ejecit, & Chriſtum Virgo concepit.
O conjunctio, ubi maritus Sermo eſt, & uxor
Serm. de auricula! Hoc ſplendore concipitur Dei filius:
laude huc munditid generatur. Nec Sanctorum hic
Mariæ ſenſus, ſed Dei eſt. Canticorum ſecundo cla-
Can. z. mat Verbum ad Virginem: donet vox tua in
14. auribus meis. Vox enim tua dulcis. Non hic
ſitit orationem, non ſpem, non peregrina-
tiones, non eleemoſynas, non denique vel pu-
dorem Virginis, ſed vocem. Nimiràùm, Ver-
bum præ omnibus ferè in Matre vocem amat.
Et fortè ad cavernas maceriæ, ad foramina pe-
trarum, ideò eam evocavit, ut ſaxorum reper-
cuſſu vox Virginis geminata, diuturniorem
Ibidem. redderet Sponſi voluptatem. Columba mea in
foraminibus petræ, in caverna maceriæ. Domi-
ne, quid eſt, quod loqueris? Ad hortos Te
illa evocat, Tu veròô eam ad cavernam vocas?
An non intelligis, te ejus aſpectu non fruitu-
rum, ſi in foraminibus ſeſe abdiderit? Ultròô,
inquit, aſpectu carebo, dummodò ſaxorum
beneficio, in multiplicato vocum ſono, jactu-
ram oculorum liceat cum fœnore compenſare.
Amat nimirùm in Matre filius, quod in fi-
Pl. 44. 3. lio, præ reliquis amaſſe videtur Pater. Wecio-
Iſus forma præ filiis hominum. Cur? Diffuſa eſt
gratia in labiis tuis. Proptereà benedixit te Deus
in aternum. In Hebræo. Pulehbruiſti præ feliis
hominum. Viden, quomodè ab ore refundatur
in filium decus, & extorqueatur à Patre be-
nedictio. Pulæbruiſti. Nos quoque decorem
quemdam Modefti Pudoris conſequeremur, ſi
exultaret in labiis noſtris ſermonum gratia di-
vinorum. Pulchruit Chriſtus, quod attinet

Oliva

ad noſtros oculos, loquendo. Neque ſolùm .
decoratus eſt in ſe, ſed, & in bonum noſtrum
armatus eſt. Sequitur enim: Accingere gladio lbidem.
tuo ſuper femur tuum, potentiſime: Intende,
Proſpere procede & regna. Non enim deeſſe po-
terat gladius, cujus in labiis, ſermonis gratia
redundabat. Quid ergo miramur, ſi nobis de-
ſit & decor in vultu, & enſis in femore , cùm
nullo ſint interdùm ſale conditi labiorum no-
ſtrorum planè vituli. Erubeſco, cùm illud per-
lego, quod ad quemdam Symmachus ſcri-
bit: Urbis negotia, inquit, nec vacat ſcire, nec Lib. 6.
libet ſcribere. Si Urbis Præfectum, Idolorum ep. 47.
cultorem de Romano imperio in ſuo ſeceſſu &
loqui pudet, & ſcire: Quam indecorè- Sciol
nos eſſemus, ſi, non modò à tabernis oppido-
rum, ſed & ex officinis domus, argumenta
extraheremus ſermonum noſtrorum. Pudet
tantæ vilitatis. Abſolvamus omnia verbis Joan-
nis Damaſceni ita ſcribentis. Illud nobis curæ Lib. 4. de
ſit, ut probi nummularii ſimus, verum ac pu- fide.
rum argentum aggerentes, adulterinum autem
repudiantes. Pulcherrimos ſermones accipiamus,
ridiculos autem Deos, atque alienas fabulas ca-
nibus projiciamus. S. Gregorius de ſancto Jo-
anne: Verbum Patris præcurrebat verbo prædi- Hom. 20.
cationis. Quid, quòd efficacius ferè in ipfo Ckri- in
Ro verbum ejus, quàm ſanguis ejus. Cum ſan- Evang⸗
guinem moriturus emitteret, unum Latronem
vix oonvertit. In ſermone autem ejus capti, qui
eum venerunt captum, ex ſatellitibus Phariſæo-
rum evaſere præcones ſanctitatis ejus. Certe
Wonſa non ad olc-ulum, non ad ubera, non ad
munera, non ad fores, ſed ad ejus verbum li-
quéfalcta eſt. Anima meas liquefalta eſt, ut lo- Can.5 s.
