Plavendd, nebunt primarii recubitus, ſi, quod audio Ver-
Regnala- bum, ſervavero. Dicito potius, & verius. Si
vugelſe- retinuero Verba hæc in corde meo, eâque mo-
35 8 r ribus expreſſero exſibilabor, deſerar, ejiciar,
dindus faſtidient me tum præceptores, tum condiſci-
ſine ſe puli. Hoc enimverò eſt Verbum excipere in
usla hu. Tribulatione multa, ſed cum gaudio Spiritus
Mang. ſancti. Ad hanc excipiendi Verbi normam ſuos
Dominus Auditores conformabat, cùm eos in-
viſos fore prædicebat, eiſque lupos, & virgas,
& ſecures ominabatur. Quam feliciter Evange-
lica ſeges haſce inter ſpinas ſuccreſcit! Nam,
ut ſtercorati agri lætiora ſunt germina: ità Dei
Verbum vinculis, & plumbatis, & gladiis de-
preſſum fauſtiſſimè pullulat. Lectulum inſper-
ſum floribus Sponſus faſtidiit, nec in eo repe-
riri unquam valuit, totâ licèt nocte perquifi-
tus. Commoratur inter ubera, non quòd lacte
irrorentur, ſed, quòd Myrrhæ faſciculo ama-
reſcant. Planè, ut Dominus, ſic Verbum ejus
non in culcitra recubat, ſed in teſtulis aſſeri-
buſque requieſcit. Quid non effecere Chriſti
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. l. 279

verba in corde Latronis? Nimiràùm, pende-
bat & Cruce , & triſtiora adhuc operieba-
tur; ſciebatque, ſi Domino obaudiſlet, paſ-
ſurum ſe immaniores cruciatus in crurum la-
niena. Ubi non gemmas, ſed vulnera conci-
pis, excipiendo Verbum, ſecurus de meſlſe es.
Quod autem diximus, vel idololatras in Pau-
li, imo, & Chriſti formam converti, ſi Ver-
bum excipiant, non de quavis eloquentiæ va-
nitate, ſeu loquacitate debet intelligi, ſed de
ſana ſanctâque doctrina. Et vos imitatores fa- Ibid.
Eti eſtis noſtri & Domini, excipientes Verbum.:
ità ut facti ſitis forma omnibus credentibus. Sed
vide, quale fuerit Verbum, quod exceperunt:
quia Evangelium noſtrum non fuit ad vos in Ibid. 5.
ſermone tantuùm, ſed, & in virtute, & in Spi-
ritu ſantto, & in plenitudine multa. Ergo non
mirum, ſi rari immutentur, quando perpauci
evangelizant. Non inanitas verborum, non
malevolentiæ latratus, non acuminum tinni-
tus, non vocis cantilena, non facetiarum ſcur-
rilitas, non ſententiarum profundum, & dog-
matum ambiguitas, ſed Evangelium, in mul-
ta plenitudine, pateſt ex ſacrilegiorum lapide
Martyrum ſimulacra effingere.

Concis
ſeria.

Non enim dedit nobis Deus Spiritum ti-
moris, ſed virtutis, & dileétionis, &
Jobrietatis. 2. Lim. I. 7.

Non in igne Dominus, qui tamen Ignis Serapulo-
conſumens eſt, quantò minus in larvis ſpec- K.
triſve? Ergo ubi aliquem videris intremiſce-
re, totiſque artubus cohorreſcentem, fſcito
eum non à Dei Spiritu agi, ſed malo Saulis
œſtro ſuccuti, cùm clamet Paulus, non Ti-
morem nobis à Deo inditum, ſed Amorem.
Quid hæres? quid expalleſcis? Deus charitas 1. Joan. 4.
eſt, & qui manet in Charitate, in Deo manet, 16.
& Deus in eo. Ergo, qui manet in trepidatio-
ne, & nutat, & ſpumat, non in Deo manet,
ſed Dæmon in eo commanet. Ubi enim oculi
contorquentur, labia diducuntur, labant greſ-
ſus, cor palpitat, Deus Pacis indèe profectòô
abeſt: cujus vox illa ſemper eſt, Pax vobis, Luc. 24.
Nolite timere, Quid timidi eſtis, Quid dubita- 36.
Ki? Atqui ego homo peccator ſum. Fuiſti, Marc 4.
non es peccator. Et Magdalenæ dicitur, Vade Riatth.
in pace. Diſce ergo, quis ciere poſſit procellas 14. 31.
in corde tuo, nam Chriſtus imperare ventis Luc..5o.
ſolet, & tranquillitas mox imperium ejus con-
ſequitur. Meminiſſe velim te, præfocatam à
ſpinis ſementem Verbi Dei. Quôd ſi Chriſtus
deſignabatur in Manna, quis non videt cumu-
latum eſſe omni dulcedine Spiritum Domini,
qui non modè procellas non ſuſtinet, ſed ip-
ſum exorientis Solis afflatum reformidat. No-
lo iſtam in lapidibus Sanctuarii ſcabritiem:
Lævis eſt lapis, quo Gigas occumbit. Non
eſt, quòd triumphaturam ſe ſperet Eccleſia
per eos, quos cordis anguſtiæ & contumaces,
& vanæ conficiunt, aſperäntque.

Non eſt inventus ſimilis illi, qui con-
ſervaret Legem excelſi: Ided fecit il-
lum Dominus oreſcere in plebem ſuam.
Fccle. 44. 20.

Ita canit Eccleſia ex libro Eccleſiaſtici,
ubi hæc habemus: Non eſt inventus ſimilis Ecele.44
A a 2 illi 30.

280
illi in gloria: qui conſervavit Legem excelſt.
Nondùm lata lex erat, & tamen Abraham
Ergiſ. earn fertur primus, poſt Noë, conſervaſſe.
e Virgi- Hi duo primi omnium hoc capite celebrantur;,
nu. quorum gloria de palma certare videtur, quan-
do alter Mundum, Legem alter conſervavit.
Et Noë quidem humanum genus, dum peri-
§. Abra- ret, ſervavit. Abraham verò Legem, priuſ-
bamm. quam prodiret, implevit. Luctatus ille eſt cum
undis, depugnavit hic cum affectibus: IIle
elementa vicit, hic ſe ipſum. Magnus ille vi-
deri poteſt, quòd filios communi fato ſubdu-
xerit: Major hic cenſeri quodammodò poteſt,
quòd filios vulneraverit; quòſque Nosë vindi-
cavit ab undis, Abraham cruore reſperſit. Bre-
viter, Ille Arcàâ, hic Gladio; ille Undis, hic
Sanguine: ille Eluvione, hic Circumciſione
præcelluit. Utroque tamen Major Joſeph Dei-
paræ Sponſus, qui & Legiſlatorem ſervavit in
Noë, & C Legem conſervavit in Abraham. Et
ideò Legiſlatorem ab interitu vindicare potuit
jam exortum, quaſi Noë, quia necdùm latam
Excelſi Legem conſervavit, ut Abraham. Quis
autem non miretur Noëmum;, aquarum domi-
torem, Chamum cum fratribus, a tanto graſ-
ſantis eluvionis impetu, eduxiſſe. At quantò &
operoſior, & felicior, & fortior Noëmo Jo-
ſeph. Felicior, quia non Chamum irridentem,
ſed Chriſtum ſervavit, humani generis huma-
niſſimum Redemptorem. Fortior, quia non cum
undis, ſed cum ſanguine colluctatus eſt: nec
eum fluctibus, ſed gladiis funerique ſubduxit.
Operoſior autem, tum quia calamitatem non
toleravit, ſed eluſit, tum etiam, quia non Ar-
cæ beneficio, ſed peregrinationis labore devi-
tavit. Ergo ſervati ſunt fili Noë per Patrem
ab interitu, ſed lanienæ interfuere. Procella-
rum ſtridorem, tonitruorum fragorem, per-
euntium ejulatum, fluctuum concuſſionem ſu-
ſtinuere. Vixere tantùm in ſtabulo, ferarum
atque monſtrorum non ſocii modò, verum
etiam concives. Penè dixerim duriorem ex par-
te fuiſſe ſuperſtitum conditionem, quaàm per-
euntium. Periere illi, ſed cum Conſulibus, &
Senatoribus terræ commune ſortiti ſunt & ſe-
pulchrum, & fatum. Hi verò, Nabuchodo-
noſor antegreſſi ſupplicium, cum bubus & be-
ſtiis vitam traduxere. Adde, quòd ſanctior re-
diit ab agro Rex, impudentior exiit ex Arca
Cham. Denique hic Patrem irriſit, ille Numen
deveneratus eſt. Non ità cum Joſeph acta res
eſt. Quos enim ipſe ſervavit, ærumnarum quo-
que ſpectaculo ſubduxit. Neque enim Racheli
ploranti filios ſuos Chriſtus interfuit: nec feris
aſſociavit, ſed ità in Æyptum deduxit, ut
ad occurſum ejus Simulacra iniquorum ruerent,
& Idola collaberentur. Ergo non carcere, ſed
triumpho ſervatus eſt Chriſtus, beneficio Jo-
ſeph, non quidem ab aqua, ſed à cruore, &
tyrannide Herodis debacchantis. Quain felicior
non Noëmo tantùm Joſeph, ſed etiam Moyſe!
quamvis enim Dei populum alter eduxerit ex
gypto, alter Dei Filium, & Familiam in-
tulerit in ggyptum: tamen ſub illo Idolum
conflatum eſt in eremo, ſub iſto Idola, in re-
gia ſuperſtitionum ſunt difflata. Ecce Domi-
nus afcendet ſuper nubem levem, & ingredie-
tur Moyptum, & commovebuntur ſimulacra E-
gypti à facie ejus. O Infantis, auſim dicere;
tanto eductore, felicitatem. Triumphando
Chriſtus ſervatur à Joſeph, qui nonniſi mo-
riendo genus hominum univerſum ſervavit.

§. Joſeph

Sponſus

Iſa. 19. 1

Oliva

Ubique ſcandala, ubi Moyſes præit. At ubi
Joſeph antecedit, ubique palmæ, & vitio-
rum non apparatus, ſed excidium. Tibi, Chri-
ſte, debet terrarum Orbis ſalutem ſuam: ſed
tibi, Joſeph, debet tum Terra, tum cœlum
Salvatorem ſuum. Vivo ego jam non ego per
Chriſtum, vivit verò mihi Chriſtus per Jo-
ſeph. Qui per Mariam habuit, ut viveret,
habuit per Joſephum, ne periret. Illa, quem
peperit, in præſepio reclinavit ad ærumnas:
Iſte, quem ſuſtulit, tranſtulit in Egyptum
ad laureas. Illa gementem ſtatuit inter pecu-
des: Iſte peregrinantis pedibus pecudum ſi-
mulacra ſubjecit. At abrumpatur licium, ne
dum licentiùs præconiorum Joſephi telam or-
dimur, oram Virgineæ chlamydis, Davide
audaciores præcidamus: quaſi verò comparayi
poſſit Fabri ſaccus, & Virginis trabea. Cn⸗
quam & hic Virgo eſt. Quæ ſanè laus alte-
ram laudum ſcenam recludit, in qua non mi-
nor apparebit Abrahamo Joſeph ſervando Le-
gem, qui & operoſior, & fortior, & feli-
cior Noëmo habitus eſt, conſervando Legis-
latorem. Quare Servatorem ſervare Joſeph
valuit? Quia Legem potuit conſervare. Ex-
celſi is ſervat Filium, qui Legem ſervat. De-
nique Joſeph Noëmus Chriſtt, & Abraham
Cuſtos Legis eſt. Conſervavit Legem Excelſi. Eccle.44
Quæ iſta Excelſi prorsùs excelſa le;?? Nam a20.
non occides, non furaberis, non pejerabis,
non falſum teſtimonium dices, Leges ſunt
Moyſis. Erumpat aliquando tandem Lex iſta,
Davide præcentore. Lex Domini immaculata. pf. 18. 8.
Hanc Chriſtus & cœlo evexit, detulitque ob-
volutam, cùm dixit: Qui poteſt capere, ca- Matth.
piat. Rapuit eam Joſeph, antequam defer- 19. 13.
retur. Ergo Joſeph Virgo fuit, antequaàm
Virginitas emicaret. Quid, quòd ante Virgi-
nem candicavit? Porròô hujuſce Lilii & care-
re voluit glorià, & non carere cultura; cum-
que nuptiarum ſubierit jugum, nuptiarum
ſpontè illecebras abdicavit. Effloruit pudor
ejus, ſed in thalamo. Unus Joſeph cum Spon-
ſa ſua uſurpare ex Salomone illud potuit: Le- Can. I. 156
ctulus noſter floridus. Ibi enim aucta eſt Joſe-
phi integritas, ubi arere conſuevit. Sponſam
nutrit, infantem alit, & tamen complexibus
abſtinet. Quam diſſimili ratione & hic Dei
Filius, & in Coelo Dei Spiritus proceſfſere.
Ibi enim, quia ſeſe Pater Filiuſque cognoſ-
cunt, Deus Amor prodit: hie, quèòd ſeſe non
cognoverint Sponſus & Sponſa, Parvulus da-
tus eſt illis, & Filius natus. Iter arripit, ut
Abraham, ſed Lilio uſus pro baculo. Lilio,
inquam, tranſmiſit tum Jordanem, tum Ni-
lum. Quiſquis autem innititur Lilio, non ab .
Hieruſalem modò, verùm & à ſe ipſo labo-
riosè peregrinatur. Ut proptereà non mi-
rum ſit, ſi vel ſomnus ejus recreari merue-
rit & ſpectaculo, & alloquio Angelorum. Et
quidem Daniel dià jejunavit, oravit, & fle-
vit, ut poſſet Angelum Domini videre, quo
non recreatus eſt, ſed penè exanimatus. At
Joſeph & dormit, & per Angelum erudi-
tur. Diſpice Adæ, & Joſephi dormientis diſ-
ſimilitudinem. Adam enim, cùm dormiret;,
Evam protulit, undè mors ſata, & natum
crimen. Joſeph verò dormitans addidicit,
quâ ratione Puer ſervaretur, per quem reſti-
tuta vita, & ſcelus effugatum. Enimveròô ip-
ſo tanquam Patrefamilias dormiente, non ſu-
perſeminata, hominis inimici dolo, ziza-
nia»

onn
ioen
cinin
n
Nine
Di ſen
M
lmen
Aari
Mitrib
aitele
Ui ſn
Dmin!
n nie
¹ n 4
el,
Cenet,
luni 1
Ilun
nn
i
&
kamme
Mi.
m
atch⸗
e
(n

Up
1

UlNe

10

nia, ſed proviſum eſt, ne officerent Frumen-
to Electorum. Quid, rogo, non meruere Jo-
ſephi vigiliæ, quando Angelorum contuber-
nium otio ejus, ſomnéque debetur? Si tanta
tenebrarum ejus Lux eſt, quis fulgorem me-
ridiei illius ferre poſſit? Nos verò vel vigi-
lantes dormimus, ideò nec Legem ſervamus,
& dehoneſtamus Legiſlatorem. Ubi Lilium?
ubi Pudor? ubi Chriſtus? Utinam non cru-
cifigeremus regnantem, quem Joſeph gemen-
tem triumphali pompâ deduxit in fuga. Non
ſoluùm Legem Excelſi non cuſtodimus, ſed vel
ipſas Naturæ Tabulas violamus. Quid ergo
prodeſt nomen ejus circumferre, cujus geſta
non aſſequimur? Pudeat coràam Lilio, nec
Fœnum faltem, ſed Rubum efle. IIIlius &
torus immaculatus, noſtræ fortè vel aræ ſqua-
lent. Et Joſeph quidem Legem Excelſi con-
ſervavit, Sponſam reveritus: nos utinam Moy-
ſis Legem non proculcemus, alienas Oyes ra-
piendo, venandéôque in thalamis alienis. Uti-
nam non mœcharemur, qui Virginem cele-
bramus. Mirari hoc loco libet illud Apoſtoli
Hebr. 13. effatum ad Hebræos: Fornicatores enim, in-
4. quit, & Adulteros judicabit Deus. Vix eis

Loxuria.

aliud ſcelus evitandum ſuadet. Et primam
. ex omnibus criminibus hoc capite Formica-
n lu tionem timeri optat. Nimirùm ſciebat, hâc
) N vitiorum radice ſublatà, fore ut citò reliqua
eftii germina peſtilentiæ exareſcerent. Quiſquis
ege k enim in voluptatum Syrtes non impingit, tu-
leat tò velificat. Tu verò expende, quomodè uni
☚ Laſciviæ fulmen intentet, dicens imminere

Dei ſeveritatem adulteris. Quod certè hic
cum avaritia non præſtat, quam tamen Pa-
Hebr. 13. rentem Ipfe cenſuit flagitiorum. Jint mores ſi-

ligett

3. ne Avaritia. Itäne? Ut a fornice extrahas,
eſtt Dei tribunal in limine ſtatuis: ut verò abdu-
ſi r cas à telonio, nec Agni ſedem objectas? Ibi
ng n divini furoris ſcenam commonſtras: hic nec
lin Domini memimiſti? Si terrere non vis gla-
ni dio Punientis, ſaltem pellice ſceptro Impe-
anhr lbid. rantis. Adulteros Dominus Judicabit. Sint mo-
Gun le res Line Avaritin. Nimirùm impotentiſſima
Al Aſpis eſt, quæ vix objecto Tribunalis obice
de coërcetur. Reliqua vitia utcumque repunt:
nſe⸗ Luxuria irrumpit. Verùm hæc dici poſſent,
kh ſi Paulus non loqueretur. Cùm verò ipſe de-
IT terrima de Avaritiæ veneno ſcripſerit, qui
T fieri poteſt, ut exiſtimet idolorum manci-
al pium, & vitiorum radicem comprimi poſſe,
Nn ne commemorato quidem Dei vindicis flagel-
“ l1o? Suſtulerat jam Paulus Libidinem terrore
Judicii: quâ ſublatà, ita refrixiſſe reliquum
ule vitiorum vulgus exiſtimavit, ut ultrô ea ceſ-
nnr ) fura crediderit, quamvis nullo fulgure terre-
lo, M rentur. Vel certè, Adulteros à Domino judi-
inl candos pronuntiat Apoſtolus d d ho-
. Apoſtolus, quòd apud ho
N mines humaniùs, quam par eſſet, abſolvan-
lei ſen tur. Cùm furtum intercluſo ſpiritu vindicetur,
gllann homicidium expietur capite, Fornicatio dona-
it 8 tur laure. Momhbus ornatur Monſtrum te-
ſitel terrimum, non catenis oneratur, palâmque
tinem imnn Urbe triumphat. Meritô proindè divino
Aun en furori reſervatur Facinus impunitum. Porrò,
otmnen/ cuùm hic Apoſtolus eradicare cupiat Luxuriam,
1 Caftita- duo præcipuè inculcat, videlicèt ne Avari-
1, u tis eura. tid corrumpamur, & , ut Obedientiam ſum-
“ lbid. 17. mo ſtudio excolamus. Jint mores ſine Avari-
eſ tia. Obedite præpoſitis veſtris, & ſubjacete eis.
ed a Ma Niſi fallor, prælucere nobis volumt Apoſtolus
Ne, M " præceptis ſuis, deſignando & charybdim Ca⸗

Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. XI.

—
281

ſtitatis, & portum. Ac ſi diceret: Ne cum Obedien-
Adulteris judicemini à Domino, Avaritiam 'ia Preta-
exhorreſcite, & Obedientiæ conjungiminmi.
Ubi enim deſunt ad voluptates ſumptus, Ve- noxie.
nus friget: & ſi Mens Deo obediendo ſub- Luxuriæ;,
jicitur, Caro adversùs Spiritum non recalci- & Irnia-

Divitiæ

tionas m

trat. Verùm hæc non ita ad Joſeph ſpectant; emedii.

ſed quodam abrepti pietatis æſtu effudimus
verius, quam ſcripſimus, ut Legem Excellſi
promptiuùs ſervaremus Libidinem execrati.

Sicut adipe & pinguedine repleatur ani-
ma mea: & labiis exultationis lau-
dabit os meum. Pſ. 62. 6.

Vide, quid petat: & diſpice, quid paret. Offcium
Vult cor ſuum, cujus immenſa capacitas, divinum.
non irrorari è cœlo, cujus tamen rores Iſaac
fluminibus antetulit, eos filio ſuo, pro pin-
gui hæreditate, precatus à Domino; non, in-
quam;, irrorari cor ſuum vult, ſed repleri, &
quidem regionis beatiſſimæ adipe, medulla-
que. Et quid reddes tam plenè adipatus me-
dullis beatorum? Num pro Deo Vulnera fe-
res? An etiam Mortem oppetes? Labiis ex-
ultabit. O hymnorum præſtantiam! Seri poſ-
ſunt cœli opes univerſæ, ut tandem laudum
manipuli colligantur. Quarum laudum ut pre-
tium clariùs intelligatur, audiamus Davidem
ita nonum Pſalmum ex abrupto exorſum.
Confitebor tibi, Domine, in toto corde meo: Pſ. 9. 2,
narrabo omnia mirabilia tuu. Laætabor, &
exultabo in te pſallam nomini tus, Altiſſi-
me. Et ne putares, ob levioris notæ benefi-
cia, hanc Deo victimam Canticorum reddi:
Increpaſti, inquit, gentes, & periit impius: Ibid. 6.
Nomen eorum deleſti in æternum, & in ſæcu-
lum ſæculi. Deleto hoſte, imòô obliterato pe-
nitùs adverſariorum nomine, non arietes ju-
gulantur, non aurum offertur, non Templum
excitatur, ſed loco ſummæ hoſtiæ hymnus eſt?
Quo ita rapitur, ut mihil non agat deſiderio,
penè dixerim, ejus. Laudans invocabo Domi- Pf. 17. 4,.
num, dixerat Propheta. Ut vides, majorem
laudem ſpondet, quàm exhibet. Quid Domi-
nus agit? Tanto ne fraudetur munere: Incli-
navit, inquit, cœlos, & deſcendit: & caligo ſub Ibid. 0:
pedibus ejus. Et aſcendit ſuper Cherubim, &
volavit: volavit ſuper pennas ventorum Et
intonuit de cœlo Dominus .Miſit de cœlo, &
accepit me: Et aſſumpſit me de aquis multis. Vi-
de, quanta præſtiterit Deus, ut, quam pro-
miſerat laudem, ſervatus ab hoſte Propheta
exſolveret. Non progreditur, ſed ruit: nec
pugnat, ſed tonat: nec machinis naufragum,
ſed ſuis ipſe manibus educit ex aquis multis;
tantùm, ut laus in ore Davidis, pſalmuúſque
effloreſcant. Ille tonat, ut tu pfallas.

Gratia-
rum actio.

Vivo ego jam non ego, vivit verò in me

Chriſtus. Gal. 2. 20.

Aureo vertice, ſed luteis plantis proſtantem §. Fran-
Babylone ſtatuam lapis ità dejecit, ut mole il- eiſei Kig-
I4à metallorum tantâà in ſui incrementum ex- mata.
hauſtàâ, excidio ſtatuæ factus ſit Mons. Ut pu-
to, in Arverniæ jugis non abſimilis exhibita
ſcena. Nam Franciſcum tam aureum contem-
platione, quàm humilioris vitæ inſtituto ficti-
lem, verus lapis Chriſtus ità cecidit, ut mini-
A a 3 mus

282

mus Franciſcus faétus, maximum, non in ſe
modò;, ſed in orbe terrarum univerſo, Chri-
ſtum eflfecerit. Ergo non uno ictu, ſed vul-
neribus omninò quinque comminutum Sancti-
moniæ Simulacrum, non jam ſtat, aut vivit,
ſed jacet, in eòque Chriſtus vivit, & ſpirat.
Tu veròô, cùm aureos circumferas pedes, pre-
tioſus, quaà terram calcas, ſed fictilis, quà cœ-
lum reſpicis, non decremento tui Chriſtum
majorem facis, verùm deteris Chriſtum, ut
grandior habeare. Quoties in ſe Chriſtus non
vivit, quò⅛d, occupato ejus corpore, nempè
calcatà Eccleſiàa, tua exultet, in bonis Domi-
m;, inſultétque Luxuries. Et Franciſcus qui-
Pſ. 118.8. dem clamare cum David poteſt: Defecit in ſa-
lutare tuum anima mea. Contra te verò con-
clamare Cœlum poteſt; Defecit Salutare no-
ſtrum in arcam & menſam tuam. Nimirùm
Lapis angularis, ut fictiles pedes vulnerare
conſuevit, quò totum hominem in ſeſe trans-
ferat: ita conteri ſolet ab aureis pedibus, ut
ne veſtigium quidem ejus appareat.

Matth.

Et accedens Tentator dixit ei.

4. 3.

Occaſio Profligabitur profectò Satan, quia & acceſ-
mala fu. ſit. Ut enim ſpes nulla evadendi eſt, ſi Ten-
giende. tatorem provocaveris: ità, ſi te contineas in-

traà munitiones tuas, ſecurus es de victoria.
Tentatio Mari Tentationem comparat Auguſtinus. Inſi-
non ti- lt illud quidem in aridam, fremit, ſpumat,
vnn., minitatur: ſed Tellus irridet rugitum Æfguo-
nis veme- Tis debacchantis, cujus ſævities delaſſatur in
dium. littore. Nocentior eſt Siloë, fons labens ſine
murmure, cùm exundat, quam Mare, cum
furit. Denique propè littus vernant agri, pe-
coräque ſaginantur. Quèòd ſi aut Mons, aut
Pecus in Mare deſilirent, illicò ſorberentur.
Pſ.g. 10. Non accedet ad te malum, & flagellum non ap-
propinquabit tabernaculo tuo. Si Spiritus po-
teſtatem habentis aſcenderit ſuper te, locum
tuum ne dimiſeris. Triumphabis profectòô, ſi
hoſti non occurreris. Filii Ifrael, cum deſcen-
diſſent in Ægyptum, brevi compedes, ver-
bera, ſervitutem paſſi ſunt. Ultrò enim ad
Pharaonem accurrerunt. Ubi verô ab eo diſ-
ceſſere, quamvis ille cum curribus, & equi-
tibus fugientes inſequutus ſit, tamen non elu-
ſere modò inſidias minitantis, ſed ab undis
abſorpti Pharaonis onerati ſunt ſpoliis.

Euntes in Mundum univerſum, præ-

dicate Evangelium omni creaturæ.

Marc. 16. 15.

In die
Chriſti
aſcenden-

Locuturus ad Moniales inſanire putabor, ſi
quas Chriſtus concluſit in horto ſuo, ego
11,: in & elnittam in Mundum univerſum. Præſertim
um. cùm Dominus de profectione, & prædicatio-
Zelus a- ne legem tulerit non Virgimibus, ſed Apoſto-
nimarum. lis. Tamen carere nolim, & hujus dote vir-
Moniales. tutis, Domini Sponſas, quam cum explicue-
ro, non inter ſe pugnare contendam peregri-
nationem ad Evangelii ſementem per Mun-
dum univerſum, & concluſionem intrà unius
anguſtias Cellulæ. Et primò quidem, Amoris
Joan. 21. character eſt Ovium cura. Petre, amas me? l.
17. FPaſce oves meas. Non Temperantiæ, ſed Cha-
ritatis viſcera Gentium converſione ſaginantur.
Secundò, non modò amas, ſi paſcis: ſed, ſ

Cela.

Oliva

Chriſti oves negligas, Mperis. Ideò Chryſoſto-
mus innumeros nauſ agari putat Sacerdotes,

quòd tot pereant apud barbaras nationes Ami-

marum centuriæ. Dices Sacerdotum periclita-
ri Vitam, non Virginum. Imòô & Virginum,
quarum quinque olei, id eſt, Charitatis in
Proximum inopià, a thalamo ſunt excluſæ. At
qui undique obſeptæ parietibus poterimus ex-
currere ad commoda Populorum? Niſi fallor,
ipſi vos parietes idoneas efficiunt Animarum
capturæ. In Canticis clamat ad Sponſam Rex:
Hyems tranſtit, fores apparuerunt in terra no.
Rra. Id eſt, Idololatriæ glacies verſa eſt in fi-

Can. 2. .

dei Ver. Et undè Animarum tantum compen-

dium. Audi: Columba mea in ſoraminibus pe-
træ, in caverna macerick. Eam evocat & caver-
nis, ubi latitando vocibus, & gemitibus ſuis
fugaverat hyemem, & flores animaverat. Mi-
raris id Virgini contigiſſe, quando Apoſtolo-
rum Principi, in ſolario domus, ad horam ſex-
tam oranti, & linteum demiſlum è& Cœlo eſt
Gentium ſawandarum, & Cornelii occurrêre
nuntii, quaſi Romanorum primitiæ. Itaà planèe
eſt, Oratione felicius, quam Prædicatione
Populorum ſalus procuratur. Ut proptereà non
mirum ſit, ſi Paulus, toto tyrocinii ſui triduo,
Oraſſe deſcribatur, undè conſurgens JkxsMin
Synagoga prædicavit. Quaàm cuperem, ut in-
ter ſe Chriſti Virgines terrarum orbem uni-
verſum partirentur, & una quidem Thraces,
alia Zthiopas, illa Perſas, hæc Sogdianos
ad Chriſtum quotidiè traducendos Lacrymis
Precibuſque curaret.

Memento homo, quia pulvis es, & in
pulverem reverteris. Gen. 3. 19.

lbid. 14.

Quam vereor, ne nimiùm à Sodomitarum Pæniten-
contagione Chriſtiana non uno in loco abſit tia fcta.
Religio! Nam, cùm ibi Poma concreſcant, ypoeri-
quorum & cortex rubet, & medulla ſqualet: ſ.

hic, & contrario, cum cutis horreat, Mens
laſcivit. Etenim Chriſtianorum extima ſpecies
cineribus ſordidatur ad luctum: cor verò au-
rum, dehcias, ſceptrâque verſat. Ideò clamat

Eccleſia cum Joële: Convertimini ad me in toto ſoel.2.
corde veſtro. Diſce ſqualorem cutis, non ho- 12.

ſtiam Pœnitentiæ eſſe, ſed ludum. Optarem
ego, ut non Punica æmularere, ſed Angues.
Illa emm, ſub agreſti integumento, grana
concoquunt ſapidiſſima: harum & diſcolor pel-
lis rutilat, & interiora tabo, venenôque dil-
rumpuntur. Hujus doctrinæ interpres, ſi An-

guis in luto diſplicet, placeat in cœlo Ful-

men, quod, cùm luce undique veſtiatur, nu-
trit in præcordiis fumus. Sic Davidis purpureus
torus non deliciis, otiéque ſolvebatur, ſed la-
crymis madebat.

Paſce agnos meos. Joan. 2I. 31.

Expendenda planè ſunt, & quæ Petri dig-

mtatem ſubſecuta ſunt, quæque eam antecefle-

.

Dignitas
cui confe-
enda.

runt. Et primo quidem, Petrus diù in mari is
laboraverat, nullo prorsùs compendio. Tum:; ſalida.

ad alterius conſilium, rete in navigii dexte-

ram jecit. Plenum deindè magnis piſcibus rete Pervor

neglexit, ut Chriſtum adiret; quamvis,
nullus ex ſocis eum ſequeretur, & per fluctus
iter navi pateret ad Dominum. Denique cù
præ ommibus ardentius Redemptorem exquiſi-
viſſet, non tamen blandius ab eo compellalim
elt⸗

& verus.

Superior

eligendus.

f (
ims h
eſite
t/
ſbia
ns .
Nonp
es
geg
lun
DO
Ee
den
epe
ctun,
le a
ine
, &
Nns
(un ora
, an
oret
,de!
endArte
Ne
1.

keel
lnen e
Picon
Pnen
uanen
lnt
Anor
. nd
Ntent
eg an
di

nle
irtut,
ett .
A
orant.

I
en, ur

I.

l ſelie⸗
S
AAMiu
iu,ut
n. 0e
ſed M
ento,
enoe
Pres,i⸗
0 oul
S
tu,N?

Stromatum, Lib. XI.

eſt, aut honeſtiori dignatus accubitu in menſa.
Eceleſa- Quid moramur? Paſtus & ſatur paſcendis owi-
Hiei ava pus præficitur. Hæc anteceſlere ſupremam Pe-
rinenhut. tri ſuper Eccleſiæ oves authoritatem. Et ſanè
prudentiſſime Dominus ſaturum Agnis præfe-
cit, ut ab ovium cura arcendos diſceremus
rabidos & famelicos. Væ ovibus, ſi eſurienti-
bus committantur. Emungent profectò eas,
non paſcent. Et tamen plerunque honorum au-
cupes omni rerum copiàâ denudantur, & tum
gregi Domini præficiuntur, ut inopiam,
quam erogandis muneribus contraxerunt, Ag-
norum lanienà expleant. Non placet in Paſto-
re infelix?, & maleſuada eſuries. Satur Petrus
eligitur: ſed piſce, & pane tantùm ſaginatus.
Neque enim ducendo gregi is aptus eſt, qui
etiam, poſt labores ſummos, ſolo pane, &
Piſce contentus non eſt. Nam, quiſquis Ag-
nis imponeris, non ad delicias, ſed ad ærum-
nas, & labores deſtinaris. Hinc eſt, quòd Do-
minus Petro Agnorum curam demandavit, non
cùm oraret, & v lacrymaretur in ſepulchro,
ſed, cùm di expiſcandis piſcibus in æquore
laboraſſet. Quin & Vincula poſt oves omina-
tur, ne ſe crederet Eccleſiæ præfectura, ad
otium, infuläſque tantummodò elevatum.
Joan. 21. Alius te cinget, & ducet, quò tu non vis. Er-
18. go Crucem mediteris oportet, ſi gregi Domini
præefle cupis. Illud verò, quam mirum, quòd
S. Petrus. Chriſtus Petrum non tunc Pontificem renun-
tiavit, cùm ad ſe, tranſmiſſo impavidè mari,
Pproperantem excepit, ſed poſtquàm diù cha-
ritatem ejus exploravit. Etenim, non ideoò eve-
hendus quis eſt, quòd præ cæteris in nos offi-
cioſior videatur, ſed, quòd univerſos charita-
te antecellat. Non fidat Eccleſia natatui, ſed
Amorem diſcutiat. Plerique ad Eccleſiam in-
genti conatu, ſumméôque diſcrimine feſtinant,
qui tamen non illam diligunt, ſed ſe depereunt.
Nolo autem ſemel tantum charitatem explores.
Ter Chriſtus Petrum de Amore ſciſcitatur.
Qui Amor tum verus eſt, cùmè, quamvis non
ſe ſaginandum, ſed à ſe ſaturandas oves intel-
ligat, amat nihilo minus JrsM. Animadver-
Munera, tiſti autem Dominum, cùm Petro regni claves
traditurus eſſet, non ab eo paſtum, quamvis
plenum attraxiſſet centum quinquaginta tribus
IMmentio piſcibus rete, ſed illum magis paviſle aſſo tum
ds. pane, tum piſce, quos prunis ſuperpoſitos A-
poſtoli ſpectaverunt, ubi primùm facta eſt in
Zelus a. littus exſcenſio. Quàm vellem, ut mihil de-
nige Wν beret candidato ſuo, qui Ovium curam deman-
guerat, dat. Ovium dixi? Imo verò Agnorum curam
ordines dixiſſe debui. Etenim Dominus ſemel tantùm,
ſacri, & & quidem poſtremo loco oves Petro commen-
Dignita davit, cuùm Agnorum ei procurationem non

Simonia.

ſemel, ſed bis inculcaverit. Paſce Agnos meos.
fradtit. Niſi fallor, Agnorum vocabulo aut adoleſcen-

candi, non tes» aut etiam inopes, egentéſque deſignan-
cupidita- tur, quorum ingens ſolicitudo Paſtôrem inceſ-

Taten ſere debet. IIli ætate, hi egeſtate ſunt Agni.
enm, naa; t enim nec lacte, nec vellere Paſtori ſuo Ag-
zanm. Ius conſulit: ita pauperes nunquàm Prælatis

Joan. 2r. Proſunt, nec rarò oneri ſunt. Hos propterea
15. tibi Chriſtus potiſſimàm committit, quòd ſciat
, 34, „ non defuturos Ovibus Duces, quos lactis, la-
erga pau- * ue ubertas pellicit ad caulam. Nec verò
peres. Imyſterio vacat, quòd, Petri præfecturam din
Compati. fruſtratus in mari, labor anteceſſit: ut ſcilicèt
Suſherior animarum futurus Paſtor in A gnorum cura non

re hu⸗ ciuô animum deſponderet, ſi non ilhcò ejus
randee Iduſtriam fructus conſequeretur. Nam, ut

vacuum, per totam

Hil n noctem, rete jactus unus Lapſi ep-
tot Piſ ibus opplevit: ita fruſtratam longo tem- tin ? fi nt.
Pore Paſtoris curam unius horæ reêpentina im- Cerrectio
mutatio perſæpè compenſat- Ahiben-

Cur verò Domi-
5: (4. 1 . da & ſine
nus a Piſcatu ad Caulam, à Rete ad Baculum, 7.S ,

ad Agnos Petrimn tranſtulit à Piſeibus? Quid ſruge.
Piſcibus commune cum Agnis? Hos Paſtor
nutrire debet, & paſcere: IIlos educit & mari
Nanta, ut perdat, & occidat, & diſtrahat.
Videtur Petrus ad ſaginam invitari, cum Sa-
cerdotii ſui palæſtram ſortitus rete ſit. Ergo
ità ſæviet in Agnos Paſtor, ut Piſcator in Pil-
ces ſævit. Abſit. Imo hac de cauia nunquam in
cymba Dominus aut de clavibus, aut de Ag-
nis cum Petro egit. Neque enim, dum Piſca-
retur, Petrus ovibus præficitur, ſed piſcatione
completa. Quamdiù piſcaris, Animarum præ-
fecturæ aptus non es. Idee Dominus „ Cum de
Epiſcopatu inter diſcipulos ageret, licèt pilca-

toribus loqueretur, greges, non piſces produ-

xit in medium. Scio ab eo prædicationem piſ-
cationem appellatam tum efle, cum ait: Fa-
ciam vos ſieri piſcatores hominum. Cæterum,
ubi de primatu inter populos egit, Paſtoris
meminit, non Piſcatoris.

Matth. 4.

—
*

Quod cum vidiſſet Rex Moab, praæva-
luiſſe ſoilicet oſtes, tulit ſecum Jop-
tingentos viros educentes gladium,
ut irrumperent ad Regem Edom, &
on potuerunt. Arripiénſque filium
Juum primogenitum, qui regnuturus
erat pro co, obtulit holocauſtum ſuper
murum: & facéta eſt indignatio mag-
na in IHrael, ſtatimque receſſerunt ab
oο, &Oα reverſi ſunt in terram ſuam.

4. Reg. 3. 27.

Hoc egit Rex Moab, cùm arctiflimâ obſi- Eccleſia-
dione cingeretur à tribus Regibus, Juda, II. Kic= Ja-
raél & Edom. En redivivum Abraham, qui raidaio.
Primogenitum immolare non eſt veritus, non duperior
quidem, ut Deo parêret, ſed, ut imperaret "en iti,
in Moab. Itäne? Tanta regnandi ſitis eſt, ut Sõ
purpuram Pater cruore Filii non reformides Sõ
imbuere. Ne igitur Rex efle deſinat, Pater, ſuadet
fit Carnifex. Süis ipſe manibus hæredem jugu- Parenturs
lat, horrorémque parricidii holocauſti vocabu- bliι vio-
lo incruſtat. Non deditur ad inferias Achillis ran,
Polyxena capta, licèt eam & Pyrrhus ab Aga- Cic. Ep.
memnone gladio repoſcat, & Maris malacia id 1. ad Q.
ſuadeat. Filium ſuum obtulit bolocauftum ſuper fratrem.
murum. Ad tantæ immanitatis ſpectaculum ita
conſternati iunt Reges Ifraël & Juda, ut illi-
Cô obſidionem ſolverint, arbitrati probroſam
fore Iſraéli vel victoriam de eo, qui, ne vin-
ceretur, pro aggere buſtum filii hoflibus ob-
jeciſſet. Etemm in Regem pugnaturi advene-
rant: receſſerunt autem, ne in Carmificem vi-
derentur tanto armorum apparatu conſpiraſie.
Puduit eos in monſtrum pugnaſſe. Quæret hoc
loco aliquis, an licuerit Parenti, pro aver-
tendo obſidionis diſcrimine, Primogenitum in
fruſta diſcerpere? Ut licet Viperæ Matris al-
vum lacerare, ne dia parturiatur. Ecquis,
rogo, Senem patiatur, ne Regno excidat, Fi-
lium trucidare? Ut novus exoriatur Phœnix;
Parens rogum ſibi ex aromatibus apparat non
invitus, felicitatem interpretatus ſuam, ſi
ſuo in ſepulchro nidum proles nanciſcatur.
Aa 4 Com-

284

Compone nunc Avem cum Rege. IIIa uri non
refugit, ut ſuo ex cinere Hæres emergat: Hic
Hæredem contrucidat, ne vincula patiatur. IIIa
futuri Fœtus felicitati conſulit ſuo ſupplicio:
Hic ambitioni ſuæ Filii proſpicit lamienàa. O
imperandi ſitim planè tyrannicam, quæ Filii
ſanguinem pubeſcentis, & Parenti, & Seri
propinaſti. Faceſſat hinc Pelicanus fotuum
reparator, cruoris ſui profuſione. Rex Moab
non Volucrem, ſed Solem æmulatur: Luci-
ferum extinguit, ut rutilet. O feritatem, 6
immanitatem, 6 portenta! Nec hyrcanæ Tigri-
des catulorum imternecione imperium redime-
rent animantium. Cùm Pelopidam exeuntem
in prælium uxor moneret, ut ſe ſervaret: aliis,
ait, hoc ſuggerendum eſt, Principi autem, ut
cives ſervet. Porrô, ſi non Paſtor, ſed Mer-
cenarius eſt, qui, viſo lupo, aufugit, & oves
dimittit: quo appellandus nomme, qui, ſom-
niato lupo, Ovem lacerat, ut fera epuletur, &
inſultet? Dices Regi Moab non obluctatum fi-
hlum. Et ideò occidi non debuit. Nemo ſan-
Gtiùs àa Patre ſervatur, quàm, qui mori pro
Patre cupit. Sed Patria periclitabatur, niſi Hæ-
res cæderetur, Pereat patria, ne pereat Inno-
centia. Turpius regnavere Moabitæ parricidio,
quaàm ſervivifſent. Etenim Servitus calamitas
Cic. Or. eſt, quæ & optimis perſæpè contingit: Inno-
23. centis verò ſupplicium Scelus eſt, quod peſſimi
tantùm conſciſcere non verentur. Periclitatur
Patria, niſi Filius occidatur, periit. Intuere
periclitantem barbarorum Navim in fluctibus.
Et tamen cùm umus à Deo profugi jactu
procellam ſedatum iri non ignorarent, nolue-
re, interitu advenæ, impendens univerſis nau-
fragium amoliri. Ergo, cùm barbari exulem,
eumque alienæ ſectæ, poſt datas ſortes, tem-
peſtatis reum, ultròô ſibi mortem imprecantem,
tanto concluſi periculo in undas jacere non au-
deant: Tu filium, tu hæredem, tu regni
ſpem, tu innocentem, non reluctantem, mori
pro te paratum trucidas, qui fortè, eo fuper-
ſtite, felicius oppugnatores rejeciſſes, fuſti-
nuiſles certè honeſtius? Vix tandem extorſit
Jonas precum importunitate, ut ſe Nautæ in
Mare demitterent; quod illi non modèò inviti,
ſed ingenti pavore, ſummâque reverentià præ-
ſtiterunt, Colum, Numénque conteſtati, id
ab ſe agi, non Mortis metu, ſed imperio peri-
turi. Uſque adeò præſtat, Navim fluctibus
hauriri, quàm Prophetam projici vel nocen-
tem. At tu incertum periculum certo, imma-
nique, & Filii, & Innocentis ſupplicio ante-
vertis: & ne Carnifex habeare, ſed Sacerdos,
ipſum jubes Filium & ſtruem, & aram, &
gladium aptare Sacrificio ſui. O verè Moab:
non enim extra Moabitas inveniri poteſt, qui
metu regni Filium immolet ſuper murum.
Vnio. Quam diſſimilis Abrahæ Rex Moab eſt! Ete-
