eumque Deum aliorum, non ſui vocare au-
dent. Mei, inquiunt, oblitus videtur Deus,
alienæ felicitatis tam memor. O Monſtrum!
David ſuæ tantùm ſalutis opificem dicit, Tu
verò tantüum alienæ. Non arduum;, inquis;,
Davidi de Deo præclarè ſentire, à quo Rex
fieri meruit. Planè Rex, ſed dolbrum. Quan-
tis ærummis coronam illam Deus diſtinxit,
Deluditur à Saüle, contumeliis afficitur à ſer-
vo, fugatur à filio. Modòô exilio, modè in-
ſaniâ, modoô fuga vitam tuetur. Filia ſtupra-
tur, filius occiditur, uxor eripitur, regnum dif-
fertur: din paſtor, din miles, diu exul, diu

Sstatus errabundus. In eremo luctatur cum Goliath;
medioeri: in aula impetitur à Rege, in exilio accuſatur
noler an- ſatrapis, in triumpho fraudatur à Socero,
Tribala- 1 ſacrificio ab uxore ridetur, in ſolio a filio

tio ſeren- exterminatur, in tranquillitate à Deo percu-
da. titur, ante luctam ignobilis, poſt triumphum
inviſus, in regno miſer, & tamen tantis val-
latus calamitatibus exclamat, Deus meus, &
Deus ſalutis meæ. Cujus ſalutis, quam Goliath
oppugnat? quam Saül odit, quam Semeiexe-
cratur, quam Abſalom inſequitur, quam Deus
affligit? O grati animi dives vena, quæ de
tenebris lumen educis, de luto aurum, de pa-
lea granum, roſam de ſpinis, beneficia ex æ-
rumnis: Et ingrati quidem Deum non diffi-
tentur Deum, ſed aliorum. Grandis planéè fi-
Exod. 14. Jes. Etiam .Ægyptii Deum Iraelis Dominum
27. appellarunt, etlämque à Philiſthæis Dominus
1. Reg.4. dictus eſt Deus. Non ſat eſt aliorum crede-
7. re Deum, niſi Deum ſingulariter tuum fa-
tearis. At illi opes indulget, me verô deſerit
PDeivoli- in panno. Væ tibi ſi fores ſine Væ. Ficulnea
zati con- non germinar;, niſi in fiercore, cùm Sol non
Jormari. emicet, niſi inter aſtra. Pus ſolo vulnere cu-
ratur. Et fi aurum uti linum aquàâ duntaxat
purgaremus, luti nomen, quod amittit in flam-
EIns, retineret in undis. Scit Dominus tibi
profuturam inopiam, cui opulentia obeſſet.
Eſt Deus ſalutis tuæ, licèt videatur adverſa-
rius eſſe fortunæ tuæ. Hoc enimverô atten-
dendum duntaxat eſt, an videlicèt ſalus tua
proficiat. Nam ſive opibus creicat ſive inopi,
leu adversa ſeu proſperâ valetudine, haud per-
magni refert. Sic David Dominum non ap-
pellat Deum ſeu coronæ, ſeu calamitatis;, ſed
ſalutis ſuæ.

Dei curæ
ſe com-
mittere.

Tollat CUrucem ſuam, & ſaquatur meé.
Marth. 16. 24.

S Andrez Quatuor fluminibus domus noſtræ Paradi-
feſtum in ſus irrigatur, quatuor videlicet ſolemnitati-
Dominica pus. Heri Andreas Patronus noſter triumpha-
prima —;R—— E 442 A
vit in Cruce: Cras Franciſcus apud Indos ad

Ad vélas. . .1 tPticr
Moriiß- Coœlum uſque pertingentem Iraélis ſcalam ſe-
cationis liciter cum aſcendentibus Angelis non deſcen-

pretium. ſurus aſcendet. Hodiè Chriſtus in Virginem e
Coœlo labitur; rutilatque, vice Solis, tranſ-
miſla in Cœlum Crux. Quò me vertam neſ-
cio. Hinc blanditur Patronus„ hinc Fater al-
licit, inde trahit Judicii Timor, illc ſiſtit di-
gnatio Redemptoris. Et ſanè diſtraheretur ani-
mus ommbus adhæſurus, nià omnes in unam
confluerent Crucem. Siquidem judicii dies
Crucem explicat,„ quam & humeris effert

Oliva

Andreas, & in pectore Xaverius geflat, &
Cordi Chriſtus inſculpit. Amatur à Kaverio; .
fertur ab Apoſtolo; fititur à Jrs, in Coœlo M
denique imperat. Hærens in Cruce Andreas
docet tolerantiam in adverſis: excipiens Fran-
ciſcus in ulnis Crucem, amanda monet ama-
ra: delabens & Colo Verbum, ut in carne
dolorum candidatus eſſe poſſit, expetendos præ-
dicat cruciatus: invecta tandem in Dei ſedem
& regnum Crux Sole rutilantior, & aſtris
clarior mentem erigit ad deſiderium ſui. Et
quidem Crucis pretium ſupra gemmas omnes
divinæ ſupellectilis inde vel maximéè eluceſ-
cit, quèd Dominus in Cœlum non Cunas, Crwux &
ubi à Matre reclinatus eſt, non menſam in wortifica⸗
qua ſanguinis ſui myfteria dedicavit, non Na- io.
vim unde Dei Verbum effudit, tranſtulit,
ſed ſolam Crucem. Erravi: non ſohus Crucis,
ſed Matris quoque ſimulacrum coloravit in
Cœlo: harum verô imaginum utra alteram an-
tecedat, dicere non auſim. Illud ſcio, ad or-
namentum Virginis & Solem adhiberi, & ſi-
dera advocari, quorum hebetatur, & caligat
omninè fulgor ad erumpentem & Cruce diem.
Cùm enim parebit ſignum filii hominis in Cæ- Matth’
lo, Jol obſeurabitur, nec Luna dabit lumen 4. 30.
ſunum, cadentibus inſuper è firmamento Side-
ribus. Quarè ſi ſignum magnum eſt Mulier a- Apoc. 2.
micta Sole, maximum certèê prodigium eſt, 1
Patibulum Solem fugans: ſiquidem majus vi-
detur eſſe Solis radios obſcurare ſplendore
ſuo, quàm Solis radiis & illuſtrari, & tegi.
Liceat proinde de Cruce loqui, & toleran-
dàâ cum Andrea, & complectendàâ cum Fran-
ciſco, & expetendà cum Jxs, ut in coœlo
denique cum ca triumphemus. Tolerat cum
Andrea Crucem Job ſuſtinens patienter ad-
verſa. Amat cum Franciſco Crucem ſponſa in-
ter ubera collocans myrrham. Cum Jrso Cru-
cem venantur, & proſequuntur, quotquot
patiendi deſiderium vel e ſolio;, vel & domo
abduxit ſeu in carceres, ſeu in clauſtra.

Bonum mihi, quia humiliaſti me. Pfal.
IIS8. 71.

Quid boni ex malo, quæque felicitas ex- Trilula-
pectari poteſt ex calamitate? Quam emer- S
gere cernimus ex noctium caligine, unde an’e 4
Dies erumpit; quam emanare ex lucta gratu- Pcusn.
lamur, cujus ſudore Coronæ ſeruntur; quam
præſtolamur ex hyeme;, cui ſucceſſurum ver
ſcimus; quam denique ex inciſione venæ ſan-
guiniſque emiſſione futuram ſperamus, quan-
do doloribus lætitia, valetudo vulneribus ſe-
minatur. Porrô utiliorem adverſam eſſe fortu-
nam homini, quam proſperam, non Palinu-
ri caſus in fabulis, ſed in Evangelio Chriſti
ſomnus docet in Navi. Vigilat Chriſtus in hor-
to, dormientibus Apoſtolis; dormit verò, iiſ-
dem inter æquoris procellas laborantibus. Ita- Ling.
ne é tam diſſimilis militibus dux, ut quieſcat Dei ci .

/Oe
llan

illis periclitantibus, luctetur, & ad cruorem giv. Hinm ti
uſque deſudet, iſdem placidè altéque dormien- . ia
tibus? Nimirum Dominus, Apoſtolis timen- ü
tibus, mihil timuit , quos ſciebat à periculis D
ad pietatem erudiri: Timet verò plurimum; dt 4
illis oſcitantibus. Et jure quidem meritòô. Nam Nche b
periclitante cymbâ ad Chriſtum omnes confu⸗ e 6
gere, poſt ſomnum, omnes fugére à Chriſto. N
Tbi vel Judas oravit, hic pejeravit vel Petrus- Sl 8
Imago wn

non D
ehlin Ne
, MNN

Cn
Chiid
4 Atnmng.
Kio, d.
lden, i

UI, & gon
4

a Calir inn
Mamento N.
Mlin-
ldem m
are Hlrdne
Kran, tg
1, & Ger.

8 Petentt
cetd Honir.
Cunn ſudr.
Ntur, Cd
0, Ne &

in Calfte

Ilne

Ale ſlcta⸗
Qum a
calhgire, e,
e ei hge,
ſennnu ,
celluum i
lione ieu⸗
ſpelannd,k
No Nnrt;
Nelnckin
NM

pidture

Stromatum „ Lib. VII.

Imago pueri Jnso nudi cubantis inter
Lilia.
Expoſtulatio Sanctiſimæ Virginis ad Pi-
οτ—+t⁰.

.—0x· ES .
O quàm ſelicius cubavit in foeno meus a-⸗

zon wdi- mor, quàam nunc cubet in floribus. Quam

Ec⸗

delicatiùs requievit in ſtabulo, quaàm nunc in
tabulis. Defuere ibi Lilia; ſed non defuere
panni, quibus non tam caro ejus, quàm pu-
dor tegeretur. Sanè ſicut inter ſpinas; ſic ja-
cet in Liliis, quia nudus jacet. Quæ iſta au-
dacia eſt, ut quem ego & Virgo & Mater
pannis involvi, audeatis vos päannis exuere:
& crudeliores carnificibus probra ejus antici-
patis, ut quem Judæi vix in Prætorio ſpolia-
runt, vos in præſepio denudetis. O Scelus!
patitur aà ſervis, quæ non fſuſtinuit ab hoſti-
bus, ſpoliatur à Chriſtiamis in fœno, qui à
Judæis non niſi moriturus exuitur. Itâ-ne à fi-
liis Adæ ſpoliatur, qui Adamum pecudum

Pl. 146.8. XUVIIs veſtivit? Qui operit Cäolum nubibus;

Pl. 108.
29.

nudus ad ludibrium proſtat? Qui Firmamen-
to paludamentum texuit & fideribus, vel pan-
nis à vobis exuitur. Ah induatur ſicut diploi-
de confuſione ſud „ quiſquis illum denudat;,
quem ego veſtivi. Caruit benedictione; qui
Noëmum non texit, & quo percellendus eſt
fulmine, qui JrsM detegit? Ergoô-ne Virgi=
nis Filius ita expingetur ac Veneris puer. Vel
in Cor-lo tenebras incolit, quanto magis aver-
ſatur in terra nudus videri. Poſteriora vix Moy-
ſi oſtendit abundè tecta divinitas, quomodò
tota proſtare debet, quæ noviſſimis tempori-
bus apparuit Servatoris humanitas? Naſciturus
& Patriain, & cunas, & domum, & opes
deeſſe ſibi paſſus eſt, non tamen faſcias, qui-
bus involvererur. Maluit paupertatem, quam
pudorem in præſepio periclitari. Bethſamitæ
quoôd exutam ornamentis ſuis inſpexerint Ar-
cam, periere; & vivet, qui operimenta ſua
abſtulit Arcæ Legiſlatoris non Legis? Tegi

debuit Salomonis tabernaculum pellibus; &

verior Salomon ad ſpectaculum impurorum

proſtabit? Quid Lilia additis, qui detrahitis

Sermy
iritua.
lis.

vela? Mollius cubaret velatus in rubo,

quàm
nudatus in flore. Sanè Moyſi blanditus eſt è
rubo inter flammas. Putas illum dormire, quem
intuens occluſis palpebris non moveri? Mo-
ritur potiùus, quàm quieſcit, & videre non
audet, qui ſe novit nudatum videri. Somnus
iſte imago Mortis eſt,

Jpheth & Sem deeſſe dolet.

Jucundum ſit ei eloquium meum: ego
verò delectabor in Domino. Pſal. 10¾.
62

Divinarum deliciarum pretium eloquium eſt
Oris noſtri. Si noſtris ſermonibus Deum de-
lectabimus, delectabit nos ille voluptatibus
ſuis. Hc fortè de cauſa lacg & mel dicitur
ſermo noſter ſub lingua, nec non & argen-
tum à Propheta appellatur; quèòd videlicêt &
Deo ſapiat ut mel, & à Deo delicias merce-
tur ut argentum. Securus ergo es de delecta-
tione tua, ſi tuo recreabis Deum eloquio. Au-
deo dicere, verbo tuo verbum Dei emes. Da

qui ſuo pudori pallium

I

igitur Verbum, inquit ad Mariam Auguſtinus;
& ſuſeipe Verbum, da tuum, & ſuſeipe divi-
num, da tranſitorium, & ſuſcipe æternum. Vox
illa: Eoce ancilla Domini, pretium fuit divi- Luc: s
ni Verbi. Rorarunt Cœli deſuper, ut primum 38.
fluxit roris inſtar eloquium Virginis. Potuit
jejunio, potuit eleëmoſynis, potuit ſolitudimi,
potuit denique Contemplationi Mariæ ſuum
dare filium æternus Genitor; ſed maluit da-
re eloquio ejus, maluit Virginem, ſancto col-
loquio, quàm Virginitate Cœli opes; ſalutem
mundi impetrare: Ut diſcamus, vix aliquid
Deo fore pretioſius, quàm Sermonem de Deo.
Nec mirum, ſi Virgini piè loquenti cum An-
gelo dedit filium Pater, quando peregrinan-
tibus Diſcipulis in Emaüs, licèt moœerentibus
ſtultis tardéque corde ad credendum ſe Filius
dedit comitem, eo ſolo nomine, quòd lo-
querentur de ſe, ſermoniſque illius Chriſtus &
materies, & remunerator, & merces fuit. Ne
multis. Labia illa Chriſtum ſtillantia Chriſto
refici meruere. Si ergo ære tam decolori ac
penè adulterino, eloquio ſcilicet cordis quo-
dam modo in fide vacillantis, meruere nihilo
minùs Difſcipuli duo illum, cujus caput aurum
eſt optimum; quid argentum igne examina-
tum charitatis, & ab omni fece, terrenâque
purgatum concretione & luto non mercabitur?
Sanè non Verbum modéô factum eſt Caro per
verba;, ſed quotidiè fit Chriſtus per verba ho-
minum Cibus & Potus noſter in aris.

Quomodo perſequatur unus mille: &
40 fugent decem millia. Deur. 32.
30. In Cantico Moyſis.

Si unus mille fugat, bis mille hoſtium fu- Concos⸗
gari debent à duobus. Verùm proportio non dia naſßrs
ſervatur in triumpho, quæ fſervatur in cenſu ⸗. 2
pugnantium. UÜbi enim adeſſe poteſt unio, vnio per-
palmæ ſine numero ſunt. Unus mille fundit ſecutioni
hoſtes, quia diſcors ſibi eſſe non poteſt: duo remwedin.
verò decem millia perſequuntur, qui Concor- Moriik-
des eſſle poſſunt. Adeò nulla firmior armatura ſons a
Concordià eſt, nullum ad comparandas victo- lior natu-
rias validius robur unione, quæ ut primùm rali boni=
inter duos naſci potuit, infantiæ ſuæ rudimen- tate⸗
tum tantam fecit hoſtium cædem, fugatura
Xerxis phalanges, ſi adoleſcat in numero co-

pioſiore.

Et irritaverunt eum in adinventionibus
ſuis: & multiplicata eſt in eis rui-
na. Et ſtetit Phinees, & placavit,
& ceavit quaſſatio. Pſalm. 105.
29.

Quàm caſtè de impudicitia Propheta lo- Correctio
quitur: quaàm pudicè de obſcœnitate ſcribit. modeſta.
Haud dubiè ſermo hic eſt de flagitio Ifraeli- vei
tarum cum Moabitarum fœminis. Lantum ta- S
men ſcelus adinventiones appellat populi, non taiur.
ſanè ſapientis. Diſcant hinc, quam modeſtè Sermo ob-
vitia produci debeant, etiam cuùm ad ſuppli- Tane.
cium protrahuntur: Quamque neceſſe ſit 3 Bt es-
dormientem tegi à filis Noë, quando debac- Religioſe
chantium ignominia; etiam cùm exponitur, amne
tam delicatè velatur. Nimirùm etiam cum ſpo- plurimi
liatur, ut flagella ſuſtineat, impudicitia nu- ns-arr:
dari non debet; ne Judex videatur impurus, ſycres.
, C 4 dGdGJGum

32
dum impuritatem videndam vel in ſupplicio
proponit. Porrô non ſatis capio, cur adinven-
tio populi dicatur Moabitidum dolus & illece-
bra: ſanè ſcriptura narrat, quòd à filiabus
Num.25. Moab invitati ſunt & vocati ad ſacrificia, &
Occaſio quòd deinde capti ſint decore mulierum. Ma-
mala vi- gqis ergo irritaverunt Deum in adinventioni-
tanda. Pus Moab, & in fragilitate ſua, quàm in ſuis
adinventiomibus. Verùm erraſſe dicuntur in ad-
inventionibus ſuis, quòd qui ea curiosè quærit,
quæ fugere debuerat;, ea adinveniſſe dicitur à
quibus refugiſſet, ſi ſe in illa incurſurum ti-
meret. Cur perrexere ad ſacrificia Moab? Cur
à ſœminis duci ſe paſſi ſunt viri, quorum Deus
dux erat? iverunt, quò non debuerant; ad-
miſerunt, quæ non putarant. A ſpectaculo ad
colloquium deventum eſt filiarum Moab, à
Familia- Colloquio ad aras, ab aris ad torum. Ergo dux

ritas cum ſceleris oculus, pronubus ſermo, iter curio-

ſaculari- ſitas. Etiamſi irriſurus pergas ad Idola Moab,
Moa, Nia. corrues; & quamnquâm Idolothytis abſtineas,
Religioſus à Moabitide non abſtinebis. Paucis: in ſacri-
in anla, ficiis Moab, idola ſpernes, Moôabitarum flias
Circum. & amabis & coles. In aula Purpuram fortè

Nectio. non indues; utinam verò Candorem non ex-
Caſtitatis . . 2 c b Diti .utz 3
guta uas: alienus deges ab ambitione: utinam à

Lasuria Pudore non recedas. Hoc ſcito, non ductos
ad aras Iſraëlitas à Moab ut immolarent, ſed

irrepit
elancu. ut fornicarentur. Lupanar in fano latuit, &
lum. qui non obtulere thus, corpora detulere. Et⸗

hoc ſanè metuendum eſt maximè, quòd duùm
armamur in unum vitiorum genus, ab alio op-
primimur. Quid timendum Iraéli advocato ad
ſacrificia Gentium? Superſtitio. Capti ſunt à
laſcivia.

Omnem eſecam abominata eſt anima eo-
rum: & appropinquaverunt uſque ad
portas mortis. Pſ. 106. 18.

Sermo pi- Numquid regredi non licet à veſtibulo mor-
ritualis., tis ad ſinum vitæ? Periit-ne ſine ſpe reviſen-
dæ lucis, qui hmen umbrarum tetigit? Fal-

Tdre- leris. Mortuis facit mirabilia, quos Medici
25 AT- . . . . 2 ..
ass ſuſcitare nequiverunt;, is, qui & mortis do-

mitor eſt, & reparator vitæ. Quaâ verô id ar-
te perficiat, Propheta narret, ut à quo in-
telleximus morbi perniciem, medicinæ quo-
Pſ. 106. que vim intelligamus. Miſit verbum ſuum, &
20. ſanavit eos: & eripuit eos de interitionibus eo-
rum. En quo modo deducta ad portas perdi-
tionis Anima reviſat lucem. Labefactatur ali-
quando ità ſtomachus mentis, ut omne cibo-
rum genus abominetur. Non illi Panis Scri-
pturarum ſapit, non illi altilia pennata con-
templationis ſapiunt, deſipit lactymarum po-
tus. Ne multa: vel Manna nauſeam movet,
cibuſque leviſſimus eſt, qui omne delectamen-
tum in ſe habet, & quem Angelorum confe-
cit induſtria. Cùm ecce tibi de Deo, poſt
cœnam, ſuavis incidit inter loquendum men-
tio, & paulatim ſolvitur in Corde glacies,
præcordiaäque recaleſcunt, tantâmque excitat
divinorum famem cibus verborum Dei, ut,
qui paulò antè Manna faſtidiebat, cinerem tan-
quaàm Panem manducet; quique nutriri vel in
croceis recuſabat, amplexetur, abſit nauſea
verbo, vel ſtercora. Triumphat in opprobrio,
qui ſine triumpho gloriæ ſe captivum lamenta-
batur. Dormit in ſaxo, qui febriebat in plu-
ma. O pharmacum immortalitatis divini ver-

Oliva

bi! Planè non in ſolo Pane vivit hbomo, cui Matt. 4
vita reparatur in omni verbo, quod procedit de 4.
ore Dei. Et quid mirum, ſi ad Verbi Dei præ-
ſentiam à portis mortis reſiliat Cor, quando
vel ſinu mortis ope Verbi divimi aufugit? Oſ-
ſa arida, atuflito ex ore Ezechielis verbo Dei,
revixere. Et quidem, ut intelligas ſermonis
Dei vim, Iraëlitæ hi nauſeabundi, ut ſtoma-
cho mederentur Orationis medicinâ uſi ſunt:
Clæamaverunt, inquit, ad Dominum, cùm tri- Ibid. s.
bularentur. Sed de neceſſitatibus eorum eduxit
eos non tam Oratio, quam Verbum Dei. Mi- Ibid.:
Iit Verbum ſuum & ſanavit eos. Ita alibi. Dor- Pf. 18. .
mitavit anima mea præ tdio, confirma me in 28. .
verbis titis, inquit, non in Verbo tuo. Tot
vulnera non ſanabunt ſanandum unicè verbo.
Et quid mirum, ſi deficiens pulvis convwaleſ-
cat per Dei verbum, quando & Celi Ver-
bo Domini firmati perhibentur? Quod enim
Cœlum;, in quo Sol ipſe aliquando defectum
non patiatur. Vis illud firmare, cura ut Coœli
enarrent gloriam Dei, & de Chriſto loquan-

tur. Audite, Cœli, quæ loquor: Verbo Do- Pſ. 32. 6.

mini Cœli firmati ſunt: & ſpiritu oris ejus om-
nis virtus eorum. Verba vertuntur in ſidera.
Sed quid mirum, ſi Oratio minàs, quàm Ver-
bum Dei;, valuit ad mentem erigendam, quan-
do ipſo Dei filio Deique Verbo Verba Dei
nutu ipſius Dei, quodammodèò plus valent.
Audi, Davidis ore, Eccleſiam : Deſecit in Pfal 1i8.
ſalutare tüuum anima mea: & in Verbum tuum 81.
Juperſperavi. Quaſi dicat Eccleſia Deo, No-
li mihi vulnera fili tui oſtendere, à quibus
non erigor, ſed obruor, tum quèd ea meis
criminibus aperuerim, tum quòd talia pati
non queam. Sonet magis vo tua in auribus Cant. 2
meis, quia dulcis. Nolo Abelis ſanguinem, 14.
volo vocem: Deficio in ſalutare, ſuperſpero .
in Verbo. Tantum dic Verbo, & ſanabor. Nianer i

Tune crucifixi ſunt cum eo duo latro-
nes: unus a dextris, & unus a ſi-

niſtris. Matth. 27. 38.

Cur ſola avaritia crucifixa cum Chriſto eſt Avaritis

in latronibus? Qa ſola crucifixit Chriſtum? „ziti

Non homicida, non adulter, non ebrioſus, Paſſo.
non apoſtata, non veneficus, non ariolus, Eecclaſßs-
ſed raptor juxtà Dominum Crucifigitur, Ut Eici ode-
diſceres, credo, ideò vel maximè crucifixum ma.
à Deo filium, ut pariter cum eo Cruci con- pauperia
figeret avaritiam. Nimirùm, qui natus eſt, Iaſa.
obſtetricante Paupertate, non moritur, niſi
ſecum avaritia moriatur. Novit enim Domi-
nus ex auri cupiditate promanare malorum
omnem omninò multitudinem. Quare liceèt
ides moreretur, ut omnia è mundo ſcelers
amandaret, tamen ſolam cupiditatem ſecum
extingui voluit, cæteris ad ſpeciem perituris,
poſt funus ſuum. Et ſanè quid mirum, ſi adeò
ſitivit ſupplicium avaritiæ, à quo ſibi & A-
poſtolum eripi primum doluit, & detrahi
deinde veſtes, ad extremum & vitam ipſam
adimi, ipſümque intercipi ſpiritum ſenſit?
Propera, rogo Te, ad crucem, & cernes in-
ter lacrymas foœminarum, inter tunſiones pe-
ctoris, inter Centurionis voces, inter naturæ
gemitus ſolam ludere Cupiditatem, ſolam &
illudere. Nam & milites ſortiuntur inter ſe
veſtem, & Latro blaſphemat. Adeò nec mori-
tura nec morituro ceſſare Cupiditas poteſt ain
illudat

lu b
3

. .
Ptte mu

Miiine

l.

Aaocel
lgillen
tecwin

Nr “
tellt et⸗
eir.
nr
W
hial
ſumm
Uitfon..
ul .
CNmedrn
tdo
Unnenebe
lrt
Ndo ekn
9rlt
Ofolar
Ir Nei ,
tn ri iun.
ntu in ſen
1, gun e⸗
gendn,lr
bo Tee D

dere, 1idn
od a
d tla
Iua in Aured
s Eugrinn
re, Ilelin
& ſandt

eo N,
G mniß⸗
un Cio 4
cliut Cntm
, nol cii
8, Mol Tllifl
Cröngtu, 1
uime cumm,
m eo Cdd,
Gi mnd
n morin,
Vit enin Dor.
panate In
. (ue
Tunen ies
picinnen le
ecen rig
d minun, n
ſbi

Electio
ſatus.

dervire
Deo.

Stromatum, Lib. VII.

Illudat Salvatori. Et ubi, rogo vos, tutus eſſle
potuit ab avaritia JksS? In convivio ungi non
poteſt, quin pungatur. In cœna Cofpus,
quod præbet, proditur. In horto experitur
inter oſcula laqueos. Spectat & Cruce chlamy-
dis ſortitionem. In ſepulchro denique quieſcit
mors, avaritia non quieſcit: Vigiles dormi-
unt, & cupiditas vigilat. Ut ſublatum Do-
mini Corpus a Difcipulis mentiantur Excu-
biæ, Nummus imperat, impetrâtque: quò ſci-
licet pecunia, quæ vitam Domino eripuerat,
immortalitatem quoque eripere moliretur. A-
deoô per Cupiditatem non ſtetit, quin Domi-
nus & expiraret in Cruce, nec reſpiraret ſub
lapide, nec redivivus ſurgeret è ſepulchro.

Beata Gens, cujus eſt Dominus, Deus
cias. Pſial. 32. I2.

Ità-ne magnum adeò eſt, ut qui jam Deus
eſt unius Gentis, ejus quoque ſit Dominus?
Adeé-ne arduum, ut quem pro Numine co-
las, pro Domino venerere? Ni foret arduum,
beatus non prædicaretur, qui illud præſtat.

Nibilpre imirum & Dæmones credunt Deo, & Deo

ter Dei.

Argumé-
tum in
Chrißi
Incarna.
tione.
Chriſtu;
litiendus.

Maria
Beatiſſi-
imng Vir-

non ſerviunt. Quotquot vitiis ſerviunt in Ec-
cleſia & concupiſcentiis ſuis, Trinitatem a-
dorant. O vecordiam! Ut, quem Deum ha-
bes, habere non cures pro Domino? Ut ſer-
vire recuſes, cui optas iacrificare? Ut, à quo
vitam hauris, eidem non impendas vitam; ut
quem Regem fateris Regum, eidem Regem
præponas; ut denique alii ſervire, alium eli-
gas adorare.

Beati omnes, qui expectant eum. IIa.
30. 18.

Cur? quia ſola expectatio digna eſt Salva-
torem excipere. Sitit ſitiri, ut Nazianzenus
ait, & pretium, quo ejus præſentia emitur,
deſiderium animæ eſt illud cupientis. Lacchæus
publicanus & peccator; ſed, dùm videre Jk-
sm deſiderat, meruit & convivam in domo
habere. Magdalena cupiditate ſua ad ſe traxit
Dominum redivivum. Sponſa, dum lectulum
Hloribus exornat, ſponſum non meretur, me-
retur autem, dum eum per Urbem quærit
ſolicita. Ides eum Simeon meruit, quia diù
expectavit.

Benedixiſti, Domine, terram tuam. Pſ.
84. I. .

. . . . 5 — .
. Non mirum inquis, ſi Beatiſſima Virgo ta⸗
lia præſtitit à Deo tam uberi benedidtione

gini : Tepleta. Ego quoque, inquis, ſi benedicerer,

tatio,

enefacerem; & ſi ille daret benignitatem,
terra mea ſané daret fructum ſuum. Erras.
Nam Deus nulli terrarum denegat benedictio-
nem, ſi tamen ſua ſit. Nota Prophetæ verba-
Benedixiſti, inquit, Terram tuam. Dei ſit
Cor tuum & caro tua, ità ut omnia illi ſer-
Viant, doctrina, ſenſus, valetudo, ſermo 5
pulchritudo, nobilitas: & ſtatim ut Deus a-
mmadverterit, terram ſuam eſſe animam tuam,
Bn & corpus tuum, & Coœlo ſtatim ſuper te
uum rorem eliquabit. Verum pejores ſumus
Aham montes Gelboë, qui victoriam & anno-

nam præbemus Philiſthiim, Iſraëli denegamus:
Unde non mirum, ſi à nobis Dominus tranſeat.

Spiritus Sanctus ſuperveniet in te. Luc.
1I. 35.

Spiritus deſcendet & Verbum, ille ut gra- Mariz.
tiam conferat, hoc ut carnem ſumat, quidni Beariſi-
deſcendat & pater, quô jam reliquæ Trini- La s
tatis perſonæ deſcenderunt. Ergo non jam Tem- brig: 6
plum, ſed Cœlum Virgo eſt, Trinitatis au- Iacarna-
la, quò immigraturi ſunt & Angeli, ut adſint io.
Deo. Sanè olim dici poterat, Cœlum Cæli Do- P ſal. 1134
minb: nam modèò cani debet, Terra cœli Do- ¹⁰⁶.
mino, quando hoſpitatur in Virgine Deus.
Audeo dicere, Mariæ ſinus Cœlo felicior eſt: Domus
nam Deus, qui ibi regnat, hic adeſt: & in- Nacare=
dè abeſt non Verbum, ſed caro quod factum eſt ““:
Verbum, cujus thronus cor Virginis eſt. Fa-
teor, Angelorum choros non eſſe omnes in Ma-
riæ ſinu, ſed Angelorum Rex adeſt, qui cor-
pore abeſt à Cœlo. Planè Gabriel beatior in
domo Virginis, quàm in aulà Dei empyreà.
Neque caret hic Deo, quo ibi fruitur, ibi ve-
r & Chriſto caret & Matre, quorum hic ſpe-
ctaculo delectatur, ſanctitate docetur. Excla-
mat, uti credo, Gabriel cum Davide ad Deum
è& domo Nazarenà. Domine, ſi per te licet,
abdico Principatum Angelorum, quibus in Coœ-
lo præſum, ut in his ædibus ancillæ ſerviam.

Quid enim mihi eſt in Cælo, quod hic non ad- Pfal. 72.

ſit: aut à te quid volui ſuper terram, quod non 25.
poſſideam in Terra tua, quam benedixiſti é
Cœlo? Fulget in Cœlo ſol, fulget Luna, e-
micant ſidera. At quæ ibi ſeorſim locis disjun-
cta & luce intueor, hic ſpecto in una Virgine,
quæ aſcendit ſicut aurora conſurgens . pulchra Can. 6. 95
ut Luna, eleétta ut Sol, & ſideribus duodecim
inſignita, ex qua prodibit quoque ſtella Jacob,
& Sol juſtitiæ.

Et reclinavit eum in præſepio, quia non
erat eis locus in diverſorio. Luc. 2. 8.

Quis, quem, ubi? Virgo Verbum reclinat
in ſtabulo. Quod iſtud Verbum ½ Verbum
Patris, Filius Matris; Verbum per quod fa- Zelus a-
cta ſunt omnia. Verbum jacet in fœno apud nimarum
homines, cujus apud Angelos ſola mens Patris etiam ſine
hofſpitium eſt. Ità-ne Verbum Dei reclinatur udde.
à Matre in ſtabulo excluſum domicilio? Ec- Talenta
quis rogo Concionatorum queri poteſt, & æ= mediocris
grè ferre, ſi verbis ſuis theatrum deſit. Ah Concio
faceſſat aliquando ſuperbia, quæ plauſuum abiqae.
nundinas inſtituit in Evangelio. Faceſſat, in- Shhoria
quam, ambitio, quæ niſi àa pluribus audiatur, vana.
loqui abnuit. Profer tu verba tua, ubi Virgo
Verbum Patris depoſuit. Satis ſit tibi angu- H
ſtum templum „ cùm Dei Verbo ſat fuerit ſitis.
præſepium pro Theatro. Et quidem ipſe Jr-
sUs vel ad unam Samaritanam concionem ha-
bere non erubuit.

Vidimus ſtellam ejus in Oriente, & ve-
nimuas. Matt. 2. 2.

Et Tu cunctaris; viſo Sole in Occidente?

. *1. 1. Procraſti=
Suffecit Magis ad exilium ultrò appetendum 2

natio.

natum in Corlo ſidus, & tibi non ſatis eſt ad Chrifti
inva- Imitatio,

invadendum regnum mortuus in Cruce Sol?
ocatio O felices Magi, ſed 6 Latro longè Regibus
impléda. felicior! Tibi indicarunt tenebræ, quod Lux
SS illis nuntiavit. Sed quod illi diutinâ peregri-
ſuperbiat. Datione, & largaâ effuſione donorum vix con-
Chrißzi ſecuti ſunt, Tibi vox una impetravit à Ver-
Epipha- bo. Adeò præſtat reum eſſe, quàm Regem;
nia. adeò vicinior non rarò Regno eſt, qui Cru-
c igenis ci, quam qui ſolio hæret. Denique, ut vide-
zutior. Fent Principes ortum Solem è throno, Suppe-
Ad mor- tias habuere & Cœlo, novâ luminis acceſſione:
zem tara. Latro vel in tenebris Solem Occidentem ag-
ri debe- novit, ſed in Cruce. Vicit Crucis fulgor &
mos„ Coli umbras, & ſceleris; Latronique conſpi-
ciendam penè Divinitatem exhibuit, cujus hu-
manitatem non videre Magi, niſi ſolo ſideris
ductu. Verùm dimittamus Latronem in reg-
num ſuum, & ad Regem noſtrum accurramus
Matth. 2. cum Regibus. Vidimus, inquiunt, & veni-
2. mus. Tu ergo quid cunctaris? Stellam, inquis,
Gratie non video. Planè non vides, ſed illa videtur.
zooperan. Refige ab humo oculos, ſi ſidus ſpectare cu-
dum. pis. Suſpice Cœlum, & innumeras ibi ſtel-
Wierz- las deprehendes. quot ſana conſilia, quòtque
Tnſpira- videres lumina tuum tibi Regem indicantia;,
tionum & ſi & Cœno in Cœlum obtutum converteres.
Vocatio- Cave, ne ſidera iſthæc, quæ in Oriente feli-
nis fons. Citatis & ætatis non vides, videnda non ſeſe
ingerant propè vitæ occaſum. Mihi crede, in
nocte tui obitus complures videbis tibi ſtellas
Gen. 15. illuxiſſe. Dicetur tunc tibi, Seſpice Cœlum,
5. numera ſtellas ſi potes. Quid, inquis, te non

ſirein. voçatum? Vocavi, reſpondebit Dominus, &
ors iyg. renuifli, extendi manum meam, & non erexi-
piorum. ſti palpebras, ut me aſpiceres. Sed heu, in illa

hora vitæ ſuprema, afſtra non ſtellæ erunt, ſed
Cometæ, qui tibi exitium jamjam inſtare por-
Sap. 5. 6. tendent. Audi ſtultorum teſtimonium. Ersgo
erravimus à via veritatis, & lumen Juſtitiæ non
Iuxit nobis! Non inficiantur luxiſſe, ſed ſibi non
illuxiſſe deplerant; quippe roſarum, quam
ſiderum ſtudioſiores, dum illas reponunt in
capite, iſta pedibus proterunt: Terræque dum
legunt ſidera, Coœli flores, inſcriptos nomen
Regis, non intelligunt. Certé ſiderum lumen
nihil æquè hebetat quam luminis copia. O

Felicitas ſelicitatis diem Chrifti ſideribus nimium infe-
nexia, ſtum! Lux Chriſti lucet in tenebris, caligat
in Sole. Denique Petrus in aula Chriſtum ne-
gat. Uſque adeò vicinum eſſe felicibus, So-
lem, nediun ſidera, & oculis ſubducit, & cordi.
Crevit autem Samul, & Dominus e-
rat cum eo. I. Reg. 3. 19.
Chriſti Samuél, dum Templum incolit, fit Domi-
e . ni templum. Audeo dicere, uti Ezechiel ro-
E‿riſu, tam in rota vidit, ità licuit Heli intueri in

atihabi- Templo Templum. Carebas Tu quidem, Puer
tat. ſanctiſſime, Sacerdotio, quo Heli fungeba-
S. Samuel, tur: ſed non carebas Deo, cui Sacerdos im-

Autlicus . . .
on bro⸗ molabat. Adſtabas Domino, & Dominus ti-
motas. bi adſtabat. Victimas quas in altari parabas,

Talenta tuo in pectore Deus incendebat. Sed conſide-
mediooria randum nobis eſt, quâ ratione Samuél fieri
meruerit Tabernaculum Dei fſui. Quaà ratio-
ne? Creſcendo. O fortunata ſtructuræ ratio!
quæ, ſine diſpendio exſtruentis, Deo profi-
cbrar uod ii gaadirur. Creſcamus & nos, &
r anmi⸗ S emplum. Puer infans eſt,
involutzs led magna duntaxat incolit pectora. Iuha-

Oliva

bitabo, inquit, in iIis, & deambulabo inter 2. Cor 6.
eos. Ideò Sponſa, quæ diè Verbum quæſivit 16.
in lectulo, nuſquam in eo invenit, licèt va-
rio eum flore conſperſerit. Nimiruùm iſte Puer „
magnus eſt coram Domino, hoc eſt, coram Rer vi.
ſe, qui Dominus eſt. Denique exultavit ut pf. 18
Gigas ad currendam viam. Creſce ergo in vi- Bphet 4.
rum perfeltum, ut infantem merearis excipe- 13.
re: in menſuram ætatis plenitudinis Cbriſti pro- lbid.
tenderé, ut Chriſto repleare. Flos campi eſt,
& latitudine gaudet. 8i meminiſti, Sapien-
tia, ut Salomoni adeſſet, dedit illi cor latum
ſicut arenam, quæ eſt in littore maris. Tan-
tà enim diffuſione anguſtius pectus non ha-
bitaſſet.

Opus fac Evangeliſtæ, miniſterium tuum
imple, ſobrius eſto. 2. Tim. 4. 5.

Parcat tibi, Paule Chriſtus: contaminaſti cais
tantarum virtutum excellentiam tam degeneris
commemoratione vitii. Quid neceſſe erat, Coneio-
poſt increpationes, conciones, ſudores;, labo- naior
réſque pro Chriſto, ſuſpicari de deliciis? Ni- 7o, 1ißea-
mirùm noverat Paulus, quid diceret, in quo Doxren
Chriſtus loquebatnr. Nili ſciſlet ipſe vel in amer,
Timotheo, poſt Evangelii prædicationem mi-
niſteriâque doctrinæ, impugnationem iſtam Mortiß.
Gulæ timendam, non meminiſſet tantæ vili- catio cor-
tatis in tanta celſitudine præceptorum. Ignoſ- boris val
cant rogo nobis, ſi timemus in noſtris, quod 4 ardus.
Paulus cavit in ſuis. Sobrietatem diſcant,
poftquam docuerint Evangelium, etiam qui
Obptimi ſunt. Legis doctor neceſſe habet hu-
jus Doctrinæ auditor eſſe, utinämque non au-
ditor tantùm ſit.

Orandum eſt, & quidem, ſi Paulo cre- De Ora-
dimus, numquam à facrificio orationis ceſ- Tione e-
ſandum. Quærere libet hic, quâ tandem ra- ſiands.
tione peragendum ſit hoc ſacrificium. In ca- Oßerien
pite ſeptimo Judith defſcribitur oratio filiorum divinam.
Iſrael, timentium Holofernem: U viderunt Judith.
multitudineni iͤlorum, proſfraverunt ſe ſuper 4.
terram, mittentes cinerem ſuper capita ſua,
unanimes orantes, ut Deus Iſrael miſericordiam
ſuam oſtenderet ſuper populum ſuum. Quatuor Erereitis
notanda ſunt in iſta populi Ifraslitici Oratio- ſiritus-
ne ad Deum. Primtim intellexere Gdiſcrimen “.
ſuum; ſecundum, humilitatem corpore præ
ſe tulere. Tertium, imbuere cinere caput:
Quartùm, unanimes oravere. Equidem is at-
tentè ardentérque preces fundit, qui quami
momenti rem agat, non ignorat. Certè ſi
nos intelligeremus, quâ de re cum Deo aga-
mus, omninò abigeremus muſcas, ſuavita-
tem unguenti contaminantes. Nec ad conci-
liandam attentionem minus efficax reperitur
conſideratio divinæ cellitudinis, quam agno-
vere, qui ſe humi abjecerunt. Et quidem,
non ſat eſt animo Deum revereri, ſed etiam
corpore id præſtemus, oportet. Efficaciſſimus
veròô cinis deprehenditur inſperſus capiti. Quis
enim ſi ità oret, ac oraſſe cuperet in die
mortis, de mentis evagatione non trium-
phet? Cinis mentem frænat. Demum unani-
mitas mirum in modum Orationi prodeſt. Hoc
eſt, ut tam corde, quàm corpore adſtemus
Deo. Tam enim odit Deus labus ſe honorantes
ſine

D ſine corde, quam corde orantes, & divagan-
Can. 4. tes ſenſibus. Odor veſtimentorum tuorum ſicut
11. odor thuris. Hoc eſt, ipſe orantis habitus olere

debet orationem. Etenim ea debet eſſe ſancti-
tas, majeſtas, atque attentio orantis animi, ut
exundet vel in veſtes. Verùm ratio iſta oran-

Nie. di ſervilis fortaſſe eft, & Holofernem timet,
vis. non Deum amat. Timenda eſt oratio, quæ
timet, nec fido fugientibus. Diù jacere in ter-
ra non licet. Hoſtis citò ſubducitur fugienti-
bus. Primo quovis afflatu cinis & capite diſ-
pergitur. Et fodus oculorum „aurium atque
animi ſolvitur facile, ubi ſolo hoſtium metu
een n conciliatur. Eamus, rogo, a transfugis ad
victorem, & à metuentibus ſervitutem ad
imperantem Davidem accedamus. Doce nos
e orare, Propheta. Audite, inquit, quæ lo-
uunn quor pro oratione mea. Dirigatur Oratio men
Ilne Plt4o . Iicut incenſiim in conſpectu tu0. Proh quam di-
verſa triumphantis, & trepidantium oratio
Colktänat, eſt! IIIi ut orent, Holofernem ſibi ante ocu-
tan N los ſtatuunt, hic verô Deum ſibi locat in men-
ectle t, Judith. te. De illis dicitur, Ut viderunt multitudinem
dores, A 7. 4. illorum, proſtraverunt ſe ſuper terram. Iſte de
E elce l. 140.1. ſe canit, Dirigatur oratio mea in Conſpeëtu 1u0.
Gceret, üg⸗ Quaſi dicat, Non attendo „cùm oro, peri-
t Nenet⸗ cula mea, ſed Deus mihi pro muro eſt, ejus
Ehrztieni vultus vagari me non ſinit extra ſe, pulchri-

tudo ejus meas diſſipat nebulas. Verbo: Men-
te pſallo, dum pfallo labiis, quia Deus im-
pollutam victimam promeretur. Unde alibi
Plal. 1r8. ait: Deprecatus ſum faciem tuam in toto corde
