quamvis irà furoréque efferaretur, ſed eos in-
terrogavit: Veréne Sidrach, Miſach, & Abde-
nago, Deos meos non colitis? Non à contumeliis
exorſus eſt, non eos licèt convictos publicè,
quaſi reos ſugillavit, ſed captivos & contuma-
ces, compreſſo furore, placidiſſimè audit, &
percontatur. Accepi à pleriſque Virum in per-
ſancto Cœnobio primarium, cùm etiam non le-
via audiret, dicere ſolitum, Revera res gravis
eſt: ſed liceat mihi, & reum audire, cui & au-
rem, & animum nequaquam imbutum alterius
accuſatione impollutum, & benevolum reſer-
Can. 4.9. Vabat. Vulneraſti cor meum in uno oculorum tuo-
rum, inquit Sponſus. Quèòd ſcilicèt valdè ob-
lectatus ſit Sponſæ æquitate, quæ delatorum
actis unum commodabat duntaxat oculum, a-
lHium ad rei expurgationes converſura.

Omnis gloria ejns, filiæ Regis ab intus.
Pſ. 44. 14.

§. Lacle Niſi fallor, falluntur plerique in dignoſ-
ſia Roma- cendo Eccleſiæ decore, qui tamen ſe falli poſ-
na. ſe non exiſtimant. Nimiràm, Reges ad Ec-

Oliva

cleſiæ pedes affuſos, adſtantes Pontifici Purpu- Perſecutio
ratos, renidentes in cidari margaritas, putant Ornatus
Eccleſiæ eſſe pulchritudinem. Quod ſi ita eſt, verus Ee-
ſorduit Eccleſia, cùm viguit Chriſtus: ſor- eleſte, von
4 . 2 C1 5 .* Ecoleſia-
duit, cùm Apoſtoli floruere. Tunc enim Pe- ſicorum
trus, ante Præſides ſtaturus ducebatur, non luxus.
veròô ſibi Cæſares ſuccumbentes, excipiebat ſe- Becleſßta-
dens in throno. Memineris velim pulcherri-Hico,um
mam appellatam Eccleſiam eſſe, etiam ante veyioze,
murænulas aureas. Imô, poſt murænulas, pul- Luxus
Chra duntaxat dicitur, quæ, ante murænulas, quiſnam
pulcherrima vocabatur. Primò enim dicitur: verus.
Ni ignoras te, pulcherrima inter mulieres. Dein- San r.
de audit: Murænulas aureas faciemus tibi. Ad lbig. 13
extremum exclamatur: Ecce tu pulchra es. At, lbid. i.
inquies, rursùs Pulcherrima appellatur, poſt
ornamenta capite quinto recenſita. Qualis eſt Can.5. 5.
Dilelus tuus ex diletto, ⁶ pulcherrima mulie-
rum? Rectè: ſed non à Sponſo pulcherrima di- Pati pre
citur, verùm à Filiabus Jeruſalem. Sed pul- Chriſte.
cherrima etiam tunc fuerit: meminiſſe tamen Ornaus
velim te, non tum in auro fulſiſſe, ſed expal- verior.
luiſſe in ſanguine. Siquidem, cùm Pulcherri- Gloris
ma inclamabatur à filiabus Sion, nudatam ſe, “Ta.
cæſàmque clamabat à cuſtodibus murorum.
Vulneraverunt me, tulerunt pallium menm mi- Can.5.7.
hi. Ergo bis Sponſa Chriſti pulcherrima com-
pellata eſt; verùm utrobique, decori foœœditas
proludit, commemoratâ aut exſpoliationis, aut
vulnerum acerbitate. Hic enim prius nudatur,
S& cæditur, & tum pulcherrima ſalutatur: ibi
verô à filus ſe Matris ſuæ oppugnatam dolet,
& tum à Sponſo pulcherrima prædicatur foœ-

minarum. Filii Matris meæ pugnaverunt contrà Can. I.6

me. Immediatè poſt ejus ſuſpiria, excipit eam
Verbum iis vocibus: N ignoras te, pulcher- lbid. 7.
rima inter mulieres, egredere. Imèôͤ, cùm pul-
Cchra dicitur poſt murænulas, non ob muræ-
nulas vocitatur pulchra, ſed ob lacrymas. Ec- Ibid., 15.
ce tu pulchra es, amica mea, ecce tu pulchra
es, oculi tui columbarum. Domine, vermicula-
tas argento murænulas circumdediſti Sponſæ
tuæ, & cum eam laudas ob decorem, nihil
laudas, niſi ſolos oculos, imò ſolum gemitum
oculorum? Nimirùm, eam intelligere voluit, ob bperſecutie
monilia aliis quidem auguſtiorem factam, non argumen-
ſibi „cui, ſupraà opes, ornamentâque ejulantis tuem vir-
inter ſupplicia lacrymæ placuere. Certè cuùm emgin,
introductam ſe gratularetur in Regis cellaria, us non
non deauratam, ſed denigratam ſe profitetur. placendi.
Introduxit me Rex in cellaria ſaa. Nigra ſum, 1bid. 43.
ſed formoſa. Ubi laquearia cypreſſina, & tigna lbid. 4.
cedrina, floridumque lectulum lego, ibi quæ-
ſitum lego Dilectum, ſed inventum non lego; .
imò lego non inventum. Quæſiwvi illum, & non Can. 3.1.

. —2„ .. . . Religionis
inveni. Ergo inter nuditatem, & plagas Ec- eſicttn,
cleſia fulſit: inter monilia verò & chlamydes /sia de

ab improbis, invidiſque deſpecta eſt. Quid, Religioßs
quòd, cùm ante fores ejus adfuiſſe Verbum diſ- wurmur
Cis, ſummiſque votis aditum exoptaſſe, eam ulium.
non paludatam, ſed exutam ſcias. Exſpoliavi Can. 3,5
me tunicâ mea, inquit. Sanè Sponſus, qui pan-
nis involvi voluit, adamare non potuit Spon-
ſam paludatam, ſed tunc amavit, cùm chla-
mydem poſuit. Quam, an innocenter geſtarit,

neſcio: illud ſcio, didicique ex illa, depoſitâ Fega,
tunicâ coactam fuiſſe pedes extergere. Exſpo- a; zeri-

liavi me tunicũâ meä: Lavi pedes meos. Ergo culis ol-
cum ſyrma trahit, paludatâque incedit, lotio- noxii.
ne indiguit. Nunquam lego Sponſam ablutam, Telicitus
niſi cůùm eam video ſyrma geſtaſſe. noxia.

A

4W.
ſün e
ns
an.
t
4 Kl
al⸗
. ncke⸗
zit il
im w⸗
h, e
Upere
1, t e
iaetant!
u,le
tos Pi
uti Re
lates in
it ign⸗
1Ens efo
Pa, N
cenn Tin

Diann, 5

1Cemdhi
1 leri
Ane inee
oemadn
rmiikqi
Meem etian
iri
4 Prletute
Et Ktinn

lchenins
em Nl 1
nintſle tn

bun mumn

Chenimer.
decortitrek
Polunm

a laltaun
gnetemdn

non Oh :.

bhenmnul:

tatio a-

Stromatum, Lib. X.

quod te pupugit, ſed exulceres opto. Nolo di-

Mihi autem abſit gloriari, niſi in Cra-
ce. Galat. 6. 14.

Mortik. Vox digna Paulo. Ad tantum verò, tâm-
eatio A- que ſublime Mortificationis faſtigium, non
tiendau. ſtatim evadimus, ſed eò ferimur per gradus.
Primus gradus eſt, Crucem non repudiare de-
pſ. 118. latam. Tribulatio & anguſtia invenerunt me,
143 inquit Propheta, mandata tua meditatio mea

eſt. Sic Dominus calicem, quem Pater obtu-
lit, exhauſit. Porrò, ut notat Ambroſius,
non eſt contemnendum, quòd inveniri ſe ſive-
protedtio- rit David ab anguſtia. Etſi enim non illi ob-
nes noxie iam proceſſit, ab ea tamen non refugit. Hanc

taeraſäde. verò, quæ nos Tribulatio convenit, non modò

ipſi fugare non debemus, ſed nec permitta-
pati pro mus, ut exterminetur ab aliis. Ideò Dominus
Chriſo. imperavit Petro, ut gladium reconderet, ve-
ritus, ne ſi cohortes conterritæ diſceſſiſſent
oblatis a Patre vinculis fraudaretur. Sic Martyr
Ignatius Romanos hortatur, ne pro ſe apud
Præſides intercedant. Job verò non modò ex-
cipit plagas, ſed ſervat, ebullientéſque ex eis
Amore vermes effluere non eſt paſſus. Ergo Primus
duci. gradus, Non fugit, neque fugat dolorem, ſed
cuſtodit. Secundus gradus, Mortificationem
Pl. 114.4. quærit. Tribulationem & dolorem inveni: & no-

men Domini invocabo. Hinc Sponſus deſcendit

polunta- in hortum, & myrrham meſſuit. Veni in hbor-
ria. tum meum, Joror mea Sponſa, meſſui myrrham
Can. 5. mean cum aromatibus meis. Nota: Spontè deſ-
Mortif- cendit in hortum myrrhæ. Aderat Sponſa: ſed
da. eam negligit, & ad myrrham accurrit. Eam
manda.
quæ maturuerat, decerpens, immaturâ præ-
termiſsd: ſed fœni inſtar maturam acerbamque
demefſſuit. Labor valetudinario myrrha eſt,
ſed immatura: ſic Concionatori, poſt ſacram
declamationem, confeſſiones audire, non ma-
tura eſt amarities: utrique tamen utraque me-
tenda eſt, niſi myrrham velint legere, non de-
metere. Myrrham, inquit, meam meſſui: hoc
eſt, Quæ mihi amara eſt. Siquidem, non cui-
vis quævis myrrha, Myrrha eſt. Vivacioris
naturæ viro excurrere in oppida, myrrha non
eſt: quemadmodùm torpenti ſilere, non eſt
grave. Myrrham, ſed ſuam, uterque leget, ſi
præfervidus quieſcat, & torpidus exiliat. Quid,
quòôd eam etiam deliciis & aromatibus inter-
ſerit. Tertius gradus eſt, eam augere. Sic
Job ſpoliatus re omni familiari, veſtes quoque
abjecit, ſeditque in ſtercore, cùm ſedere poſ-
ſet in prato, teſtâque ſaniem eraſit, non lin-
teo. Sic Ludüina ulceribus cilicinam faſciam
ſuperaddidit. Daniel quoque, & tergemini illi
triumphatores captivitati abſtinentiam a deli-
ciis addidere. Quemadmodum David ejectus
à Filio, fugæ dedecori, quod vitare non po-
terat, probra Semei commiſcuit, a quibus ſe
potuit vindicare. Huc ea Sponſæ verba ſpe-
Ciavere, in quæ erupit: Faſciculus myrrhæ Dile-
ctus meus mihi: inter ubera mea commorabitur.
Grandis amor erga myrrham, quam exæquat
Dilecto, imò quam locat inter ubera lactan-
dam, ut filiam: filios autem ideò lactamus,
ut vivant, & excreſcant. Sanè Sponſa non ſo-
lum Myrrham dilexit, ſed quicquid ſucci le-
gendo, vel orando exhauſit, totum in amph-
ficanda, conſervandâque amaritie amantiſſimè
impendit. Non modò ſopias velim verbum illud,

Job. 2.

verò, florum more, non legit, nempè eam,

22 5

cas: Non feliciter peroravi, at ſciunt, me a-
lias elegantiſſimè declamaſſe. Qui me audie-
re, & norunt, & diligunt me. Præfocas a-
maritiem, ſi ità tecum ratiocinaris, myrrhaàm-
que in opobalſamum vertis. Lacta eam, ut vi-
vat, & creſcat. Dicito intrà te: Nullus poſthac
me audiet; dicéntque alias me aliena, non
mea decantaſſe.

Ne timueris, cuùm dives factus fuerit
homo, & oum multiplicata fuerit glo-
ria domus ejus. Pſal. 48. 17.

Et quare non timeam? Quia antequàm ma- F. lieitas
tureſcat felicitas, exareſcit. Cum adbuc ordi- Hexe.
rer, ſuccidit me, inquit apud Iſaiam Ezechias. 2.3 8,120
Hinc dives ille, antequàm inferret in horrea Aulicorâ
meſſem, illatus in ſepulchrum eſt. Occidiſti Pet.
& poſſediſti, inquit ad Achabum Elias, ſed 3 Ref
fructum non colliges ex vinea. Venerunt filii, Iſa. 37 3.
inquit Propheta, aſque ad partum, & virtus Labor ſa-
non eſt pariendi. Concipies in Aula ſpem, diu- eularium
que eam parturies, & foœtus erit maſculinus,
imò gemelli erunt in utero; & , cùm naſci
deberent, quæ diù latuere, fortunæ pignora,
illuderis. Imô dolorem ſuſtinebis pariendi, &
prolem non paries. Ideò Septuaginta eleganter
tranſtulere: Quia venit dolor parturienti vir-
tutem autem non habet pariendi. Poſt ſumptus,
ſudores, laboréſque, vel tu antequam effera-
ris, efferére, qui te elaturus erat, efferetur.
Ob id exclamaſſe Michæam crediderim: Tu Mich. 6.
ſeminabis, & non metes: calcabis olivam, & 15.
non ungéris oleo: & muſtum, & non bibes vi-
num. En quo modo illudatur tibi. Quæ labo-
ris, ſumptuumque ſunt, non evadis: fructuum
veròô nihil te ſpectat. Nimirùm elevatur Ce-
drus ſuper omnia plantaria Libani, ſed, priuſ-
quàm fruétum det, eradicatur. Coronemus nos Sap. 2: 8.
roſis, inquiunt. Non tamen iis coronatos au-
dies. Leo ille apud Ezechielem vix prædam Ezech.
agere cœpit, cùm præda factus, in cavea ru- 19.
gire dedidicit, & didicit gemere.
In terra deſerta, & invia, & inaquo-
ſa: ſic in ſancto apparui tibi. Pſalm.
62. 3. .

Hæc David cecinit, cùm à facie Saül in Auliea;
rupes ſeceſſiſſet inacceſſas. Illud autem notari Tede⸗
debet, quèòd quiſquis Regem habet infenſum, iam ar
non in deſerto duntaxat commoratur loco, ſed, nocentio-
& in invio. Non modè enim nullum habet rem, ma-
auxiliatorem, ſed nec ſperare poteſt. Is, cui g?s quoqae
opes pereunt, citò ſe ſolum videt: ſiquidem, Fere.
ſublato melle, fuci avolant;, aliquem tamen, Jadicet,
ſi non familiarem, conſolatorem certè ſpecta- &' ſeſe de-
bit interdaum. Si ægrotet, ſi exulet ex delicto, clarer.
ſi vel reus ducendus ſit, raros quidem „ ſed
amicos habet. Ubi verò Princeps ejecerit mi-
ſerum, nemo accedit. Nullum è ſideribus in-
fluit, ubi Sol eclipſi ſe obtexerit. Sol obſcura- Matth.
bitur, inquit. Quid indè? Et Luna non dabit Srnie:
lumen ſuum, & ſtellæ cadent de c&œlo. Enimve- miſzri.
rò, ſi ramus truncetur, viret arbor; quèd ſi a Prin-
radicem excideris, aret & truncus. Non rarò cipam.
ſumus in deſerto; ſed in invio tunc tantum Sdre
ſumus, cùm è corona fulmen cadit. Malo enſe S“ latg
vulnerari, quàm ſceptro tangi. Extracto ferro, perid ode-
ſpes rint.

226

ſpes vitæ eſt: pereat neceſſe eſt is, quem vir-
Inimici ga directionis vel tetigerit. Væ Amano, ſi

dilectio. Aſſuerus ſubiraſcatur. Tantus Princeps, ne u-
Iaſtitia num quidem habebit, nec habuit reverà, qui
vera. pro ipſo deprecaretur, & ab ipſo averteret
crucem.
. .
Et avulſus eſt ab eis, quantum jactus
eſt lapidis. Luc. 22. 41.
off eium Ut oraret Dei Filius, divelli debuit vel ab
divinum Apoſtolis. Quid nos filii tenebrarum agemus,
in atriis qui inter ſcurras, & ſimios, & ridemus pa-

aularum. riter, & oramus? Inter filias Jeruſalem Spon-
Oratio. ſa Verbo non fruitur: nos verò arcana Divi-
Ecereitia nitatis delibabimus, inter abortus Babylonis.
Rurabs- Vide, Quid dicam. Caro fragilis & lutea Vir-
. ginitatem ſervare ſuadetur, quam Angelorum,
non hominum gemmam eſſe fatetur Dominus,
non aliam ob cauſam, mſi ut attentiùs oret, &
pſallat. Quanto pretio emi debet margaritum
1. Cor-7. Orationis! Audi Apoſtolum. Volo autem ſine
3 ¼. ſolicitudine vos eſſe... Porrò hoc ad utilitatem
Ibid. 3 5. veſtram dico, non, ut laqueum vobis injiciam,

ſed ad id, quod bhoneſtum eſt, & quod faculta-

tem præbeat ſine impedimento Dominum obſe-

crandi. Tam arduum Virginitatis jugum Pau-
lus imponit vel Neophytis, ne de uxore ſoli-
citus vir, ſeu anxia de viro uxor, minus at-
tentè Orationis hoſtiam Numini adolerent.

In labiir meis pronuntiavi omnia judiciæ
oris tui. Pſ. 1I18. 13.

Pf. 118. Quid ex hoc boni conſequitur? Audi. In
14. via teſtimoniorum tuorum delectatus ſum: ſicut
sermone in omnibus divitiis. O ſermonum divinorum
Spirituali . . . 1 . .
Mortif- vim planeè divinam! Non jejunando, non
catio dul- Cœleſtia meditando , non Deum videndo,
ceſeis, & ſed divinis colloquiis, ſpinas David in ro-
Iugu Chri ſas vertit, & gemmæ fiunt, quæ ſaxa puta-
Ki ſasve Pantur.

ket, & Re-
gularum
viret ob e, . „ſ1,2 3
ſrvansis uminate vobis ad Juſtitiam. Oſe. 10.
12.
Laber ſe- Vita noſtra Ager eſt, non und aut ſatus ra-

sularinm. tione, aut excultus. Plerique otio torpent,

se, nihilque agunt toto ſuæ vitæ decurſu. Edunt,
Agricul- & vivunt. Quos ego Agros incultos voco:

tura alleg videas proindè eos nuſquàm conſitos, ſed paſ-
ſim filice oppreſſos potids, quam ſatos. Alii
ſceleribus vitam ſuam inquinant. Hos agrum
dixeris dumis, aconito, anguibuſque plenum.
Quicquid viret in eo, lethale eſt. Nonnulli
mitiùs deſipiunt. Hos inter eos cenſeo, quos,
aut dignitatum ardor, aut gloriæ decus, aut
ſtabiliendæ familiæ non degener æſtus invol-
vit. Hi nec pungunt, nec torpent, ſed ſerunt
ſpecioſa quidem, at minimè profutura. Quo-
rum imago horti ſunt Principum, in quibus,
myrtum eleganter detonſam, cupreſſus proce-
ras, patulaique platanos ſpectes, quibus mhil
excogitari poteſt ad aſpectum amœnius, ſed
nullo uſu, nulléque Dominorum commodo,
imò, non modico impendio. Quarto loco ii
prodeunt, quos nullà pompa, nulléque ſplen-
dore, aut vitæ, aut nominis, æternitati dunta-
xat inhiare videas, illique ſæculo excolere pro-

Tterna
zanikm.

Oliva

futura. Quos certè Agro compares;, non qui-
dem luxuriantibus arboribus confito, ſed uti-
libus. Nulla abies, cupreſſus nulla, nuſquam
aut hyacinthus, aut narcifſus: verùm humi-
lior ubique vitis provenit, frumenta humilio-
ra matureſcunt, oleâque lauro viret ignobilior,
ſed fœcundior. Non excoluntur, non colunt,
non ſalutantur, non ſalutant, nec evehuntur,
in angulo latent, quam ſteriles pomparum,
tam operum divinorum feraces.

Ne perdas cum impiis Deus anim m
menn, & cum viris ſanguinum vi-
tam meam. In quorum manibus ini-
quitates ſunt: dextera eorum repleta

eſt muneribus. Pſ. 25. 9.

Ergo viri ſanguinum, non latrones, ſed Iudex.
Judices ſunt, ſiquidem non ſpoliis, ſed dona-
riis fœdati memorantur. Judices ii notantur,
qui aurum, non Juſtitiam conſeétantur. Por-
rôò nota cupiditatem ipſorum. Non ſiniſtram,
ſed dexteram muneribus commodarunt: hoc Paifor-
eſt, non ſecundariò opes, & primariò jus, mitas.
ſed munera totà mentis contentione proſequun-
tur. Verùm, ubi dextera muneribus reple- Servire
tur, non ſola dextera, ſed, & ſiniſtra, & duobus ns
dextera ſceleribus inquinantur. Ne fortè cre-““"t.
deres, itaà te poſſe alteram locare manum cu-
piditati, ut alteram æquitati reſerves. Utraque
ſordet, ſi altera auro inquinatur. Uſque adeò
noxia cupiditas eſt, ut omnia omninò membra
perdat, ſi vel unum attigerit. In quorum ma- Ppſ25.10,
nibus iniquitates ſunt. Non iniquitates tantùm
injuſtitiæ, ſed iniquitates innumeræ avaritiam
conſequuntur. Porrò David mœchis, ſicariis,
homicidis, blaſphemis aggregari non depreca-
tur, ſed iis ſociari timet, quid in tribunali mu-
neribus corrumpuntur. Nam hi, more Barba-
rorum vinctos exſolvunt, ſi ſolvunt; ſuppli-
ciâque non ſceleribus parant, ſed miſeris. Rei,
ſi re carent aut reſte, aut remigio non care-
bunt: ſi munera largiuntur, liberi evadent.

Munera.

Avaritis

Renovamini ſpiritu mentis veſtræ , &
induite novum hominem. Epheſ. 4.

23

Plerique fe perfectos, abſolutæque virtutis Cegniris
putant, ideéque renovationis nequaquam in- ſui-
digos. Siquidem, quod aliquâ interdum vir- Renove
tute floreant, carere ſe omni vitio autumant. ..
Verùm falluntur. Nam, ut ait Seneca, In ea- Morriß- .
dem urna, & aurum eſt, & vipera. Agnus ac
enim & Leo ſimul accubant Tyrocinii tem- Omne⸗
pore in corde tuo, & dùm in Arca es, licèt ſumn, in.
ſis Cham, iniquus non es. Vix tamen pedem perfedti.
efferes, quin vel parenti illudas. Ergo non te Droct-
exiſtimato ab omni immunem labe, quò d dote neg non
und præpolleas. Joannes virginitatem coluit, ſuperbiat.
ſed conſedendi ad dexteram, ambitionem non Circum-
excluſit. Jonas oravit, vel in ventre Ceti, ve- ſectio
rùm unius jacturam virgulti, nec Dei colloquio e 4
recreatus, potuit obliviſci, & vitâ maluit care- e⸗
re, quàm hederâ. Abraham, qui patriam ſpre-
vit, vitam non ſprevit, uxore in Sororem re-
cus. Iſaac paratus mori, vel patris gladio,
pulmento Eſau oblectari potuit. Quid? Noônne
Statua Babylonica grandis, & Dulent tot me-

tallorum fulgore, pretiôque ſtabat? Tot tamen
inter

t
e j.
nd
o lil
Ce, hi

Cne,
ſelv o
Mari
1e NoN
pim

an

1l
rfuhi
. u: Nn
ef, ke
Alin loe .

llii D

E⸗

ſeler

6

trng l
Eldn
ntnN
lantu.
Arunt hi
imtiig
prob
erbbig tze
Nluikui⸗
Neinme n
eMnum
enss Ung
Uen
Nnundnrnr
m
itite mnn
here tii
Echis, knn,
i on eſte
Atmbeede
i, mmne er
loum; M
Ad iend l
nigo N
berieſttl

uſerl

. D

terli in
gefe,
melni
Vtio umd,
enmle,
ihen
Tain,
i Area G i
Fin tanen e,
u. l

Stromatum, Lib. N. –

inter opes teſta delituit, & ſola ad excidium
ſuffecit. Vel ipſe Sponſus eburneus ventre,
ore purpureus, vertice par palmis, aureus pe-
dibus, lapidea geſtavit crura, ne te crederes
undique pretioſum, ſi fortè uno corporis mem-
bro radiares. Judas, nec ambitione, nec libi-
dine, nec irâ laboravit: unâ tamen auri cupi-
ditate, quam inter loculos non extinxit, ad
ſcelus omnium maximum adactus eſt. Ergo re-
novari debes, quanquàm ex parte renovatio-
ne non egeas. Quid, quòd non rarô vitiorum
ſemina fovemus, & neſcimus. Petro quis for-
Luc. 22. tior? Tecum paratus ſum & in carcerem, &
33. in mortem ire. Unius ancillæ concuſſus voce,
Chriſtum abnegavit. Solus ex omnibus ſupra
mare ad Chriſtum pergere cœpit. Sed ardo-
rem fidei, timoris pallore decoloravit. Etiam
in eo, in quo ſtare videris, proruis. Davidis
quis pudorem, vel tantillum vacillaſſe intel-
lexit, ſeu in eremo, procul à Patre degeret,
ſeu in bello, mixtus cataphractis adoriretur
Goliam? Exarſit tamen provectæ vir ætatis,
qui adoleſcens penè conglaciatus excrevit. Sau-
le qui demiſſius? Deo reſtitit & Samueéli. Tor-
pent vitia in pleriſque, vel loci ſanctitate, vel
novitate vitæ, quæ repentè evigilant, ſira-
Pl.57. 10. Sem, Cædémnque editura. Donec producant Pi-
næ veſtræ rbamnum. Quæ radix eſt delicata,
yreni a; dumos pariet: & ex ovis, unde luſcinia cre-
faendum. ditur naſcitura, Anguis erumpit. In nidulo;,
avium, anguiumque ova omiminò ſimilia, quo-
rum ſunt fœtus perquam diſſimiles. Eft om-
ninò dictu incredibile , quàm facilè nos noſtra
Pl. 12.4. palpemus. Hinc David clamabat. IUlumina o-
culos meos, ne unquàm obdormiam in morte.
Quid ais? Obdormire times in morte? Vide,
quanta ſit diſſonantia in vocibus! Quid ſom-
obnina- no ſuavius? Sed, & quid eo delicatius? Vel
.% ⸗ auræ afflatu excutitur. Culex unus, ſi pungat,
Cor duri. excitat. Morte verò quid ſævius? quidve ita
ſine ſenſu? Nilulo minaàs, non dico in luto,
aut in ſentibus, aut in dumis, aut inter aſ-
pides, ſed in ipſa morte, non ſedernus tan-
tůùm, quod maximum eflet ſtoliditatis argu-
Cognitio mentum, ſed, & dormimus, quod profectò
ſui. nos non truncos modò, ſed, & lapides eſſe
conteſtatur. Tu ergo, qui tranquillitatem cor-
dis tui pignus efle autumas innocentiæ tuæ,
diſce vel Prophetam, non dico ſediſſe in ſpi-
nis, ſed ſtertiſſe in morte. Si David Mortem
non ſentit, tu ſenties vulnus? Quod Chriſtus
dixit de filia Jairi, plerique aiunt de conſcien-
Matth. 9. bia ſua: Non eſt mortua, ſed dormit. Falleris.
24. Mortua eſt, ſed, & in morte (quod omninò
1. Cor4 Mortale eſt) dormit. Wihil mibhi conſcius ſum,
4. Jed non in hoc juſtificatus ſum,

Saulus adhuc ſpirans minarum & cæ-

dis in diſcipulos Domini. Act. 9. I.

8. baalua: Hæc mutatio dexteræ Excelſi: Nempè ex

Wan Saulo Paulum videre. Hæc ſanè imago abſo-
gint, lutiſſima perfectæ conſummatæque converſio-
Vro ve. is. Libet proindè quærere, quonam artificio
rus. tam impolitus ſilex, in tam decorum augu-
Vreerer. ſtmque profecerit Simulacrum. Ut paucis om-
Cuze mia complectar, ideò ex Saulo Paulus evaſit,
ſe,& Pe. QWla. nec ipſe luſit, qui elaboratur, nec luſit
nitentis, Chriſtus, qui eum expolivit. Verùm uterque;,
ac Reno. Tejectis blanditiis, corripuere malleos ſcalprum-

vatiu ve. que, ideéque ſilex profecit in ſtatuam, & per-
4

227
ſecutor factus eſt prædicator. Et quidem Do- Acte9. 3.
minus tria exhibuit, quibus Saulum demutaret,
Luce videlicèt „ Alliſione „ & Voce. Wubito cir-
cum fulſit eum Lux de cœlo, & cadens in terram
audivit vocem dicentem ſibi:- Saule, Saule, quid
me perſequeris? Quibus Saulus non totidem, ſed
ſenis, imèò ſeptem, ut ità dicam, ſcalpris rudi-
tatem quoque ſuam dedolavit, & perpolivit.
Nempè Timore, Abdicatione voluntatis ſeu
Indifferentia, Simplicitate, quæ apertis oculis
nihil videt, Obedienti, quà ſe trahi permiſit
vel à ſociis, Jejunio, Oratione, & Longani-
mitate, quàâ triduum illud cæcutiens tranſmiſit
ſine querela. Quibus, ſi tria addamus, dena-
rium implebimus, ut tot virtutibus Paulus emi-
cet, quot Præceptis Lex Domini compacta eſt.
Videlicèt Humilitate, quâ corripienti ſe Domi-
no ſubjecit, nihil omninò in ſui deſenſionem,
quod ſanè poterat, objiciendo: Victoriaà Hu-
manorum reſpettuum, cùm illicò profiteri cos-
pit ſe Chriſti diſcipulum: demum Zelo anima-
rum, quo ad prædicandum in Synagogis JnsM
adactus, & impulſus eſt. Breviſſimè examine-
mus ſingula; & ordiamur à Domino, undè
Pauli converſio initium duxit. Mira Chriſti di-
ligentia & induſtria! opificium ſuum non à
vulnere, ſed à luce exorditur. Et ſubitò circum- Ibid. 3
Julſit eum lux de cœlo. Errent planè ii artifices,
qui à malleo opus inchoant, quod profectò à
Luce meliùs inchoaretur. Nempè auditorem
tuum imbuas necefle eſt æternis dogmatibus.
Niſi eum luce æternitatis perfundas, franges, CGoncio in.
quem tutuderis. A luce Dominus inchoavit tellectum
Mundi ornamenta. Poſt lucem verò, exere
malleum, allide ſuperbum, excœca furentem, &1ssnai,
rebellem proculca. Noſcat ſe, depreſſuſque vo- bra gens.
cet Dominum, quem impoſtorem appellabat. Saperior
Ut vides opificium Chriſti non æmulantur ii, ſpirita
qui converios ad Dominum in eburneis ſcri- ſubjedtos

niolis locandos putant, eôſque, ni geſtent Can. 7.
inter ubera, enecaſſe ſubverentur. Neſcio, i e hi.

an ſuavitas tanta elaboratura ſit Apoſtolos: Zelus a-
Apoſtolum certè video humi alliſum, & ex- nimarum
cæcatum. Dilectus, inter ubera Sponſæ ſitus, ſerius.
in myrrham degeneravit. Utinàm non ama- eh,
ri nobis fiant, quos lacte diluimus. Certè
Abſalom, dùm ofculo excipitur redux ab exi-
lio, ad parricidium animatur. Illud autem in-
dubitatum eſt, ſigna marmorea, & ænea non
conflari ſine ferro, & igne. Vitrea ſunt, quæ
afflatu effinguntur, quorum imagines quàm
facilè efformantur, tam facilè quoque diſſol-
vuntur. Saülis Spiritus malus, dum lyrâ, ſo-
néôque mitigatur, non extinguitur, ſed inten-
ditur. Feracius dumi pullulant, quos putas,
non amputas. Tertiò denique, Dominus non Conrectio
palpat, quem alliſit, ſed increpuit: Saule, libera.
Naule, quid me perſequeris? Nota, quæſo, quàm lbid. 5.
apertè, & ſine fuco ullo, aut blanditiis, vul-

nus incidat. Non enim illum priùs demulſit,

laudando ſcientiam legum, ſtudium ſcriptura-
rum, erga Moyſem affectum, & curam: il-
lud reprehendit, in quo duntaxat peccabat.
Quid quòd, nec illius crimen extenuavit, in-
quiens, zelum quidem Dei in eo eſle, ſed non
ſecundùm ſcientiam. Sanè una hæc curandi ars
Saulos mutat in Paulos. Verùm, quis audet a-
pertè arguere? Quis verò argui ſe ſinit? Et
quidem, quòôd primum, cùm adhuc ſæviret,
& fureret, duriùs compellarit, mirandum non
eſt: illud mirum, acrius in Saulum invectum
fuiſſe JEs, cum videlicèt, poſità ſævitie;
tremens

228

tremens ac ſtupens exclamaverat: Quis es, Do-

cùm dicitur: Ego ſum JESUS, quem tu perſe-
queris* durum eſt tibi contrà ſtimulum calcitra-
re. En quam ſeriò Dominus ſaxum tundit.
Non differt, ſed ingeminat reprehenſionem,
quamvis ruiflet, caligaret, tremeret, humi-
liaretur, & jam JnsM ſuum profiterctur non
hoſtem, ſed Dominum. Tot vulnera acriori
vulnere cumulavit. Sic Nathan, cùm David
valeret, & tumeſceret, vix allegoriis ſuum
illi ſcelus indicavit: ubi verô ille dixit. Pec-
cavi, & præ dolore totus diffluebat in lacry-
mas, tum enimveròô ictus ingeminare cœpit,
2. Regi minâſque, & ſupplicia inflixit. Quia peccare
12. 14. feciſti, & quæ ibi ſubduntur. Hac de cauſa
Sponſa, duùm caret Dilecto, & errat gemebun-
da, ſpoliatur, & cæditur à vigilibus. Non
inter Lilia, ſed inter luctus vulneratur. Ut
ſcias Deum tunc pungere, cùm acrior doloris
ſenſus eſt futurus. Nam & Job non è turbine
à Domino corripitur, vel cùm felix erat, vel
cùm primùm calamitas inceperat, ſed poſt-
quaàm amicorum importunitate vulnus maximè
recruduiſſet. Cùm fervebat ærumna, tunc Do-
minus fulmen intorſit.

Job 38.
1.

Unus autem de circumſtantibus educens
gladium, percuſßit ſervum ſummi Sa-
cerdotis, & amputavit illi aurioulam.
Marc. 1¼. 47.
S. Petrus. Habet & Sol eclipſim ſuam: habet & Pe-
trus, inter fulgores fortitudinis ſuæ, imbecil-
litatis nebulas non leves. Intueamur primèò
quidem maculas, ut iis abſterſis, demiremur
Eceleſia- deindè ſine labe ſplendores. Placet robur, ſed

Chriſti
Paſſio.

Pe lr. non placet is, in quem effundit ſeſe. Exemit
riſdictio. ferrum, & ſtrinxit, ſed gregarium vulneravit.

S
Severita:, Petre, ſi Chriſtum ſervare cupis, non inerme
& uſti- mancipium cædas, ſed Tribunus cohortis ti-
ria etiam bi, aut Decurio feriendus eſt. Malchus adeſt,
in Magna- . 4
zs. ſed non ſævit. mulatus eſt Petrus ſynago-
gam;, quæ vineæ exterminium ægré ferens ex-
Gant. 2. Clamare copit: Capite nobis vulpes parvas, qitg
15. demoliuntur vineam. Utinàm vel grandiores
vulpes perſequeretur. Tigrides, Urſôſque non
inſequitur, & ex vulpibus parvas deligit, quas
exturbet. Satius erat lepores, aut apes, vel
lacertas fugare ex vinea. David ne quidem Lu-
pos adoriebatur, ut Gregis cuſtos haberetur,
ſed Urſum ac Leonem offocabat, exuebaâtque
ſemeſo pecore. Verùm, abſtersâ hâc maculà,
videamus hujuſce gladii margaritas. Et primòô,
Non verbis, ſed gladio in Chriſti hoſtes in-
ſurrexit. Nec mimma fortitudo ea fuit, quæ
illum ad ſtringendum ferrum impulit, cum
unus tot tantos, armatéôſque ſatellites aggre-
Severitas, deretur. Aliqui gladium eximunt initio, mox

eum retrudunt, modò ignei in procaces, &

seandala modòô nivei. Non ità agendum eſt, ſed Arcam

*ö Permit. Domini æmulemur; quæ primò Dagonem de-

tenda.
Superior
idem ſit
Jſemper.

jecit, ſecundò & dejecit, & contrivit. Itaà &
nos Politicam atrociori quotidiè vulnere con-
cidamus. Secundè, Petrus non ſolùm eduxit,
ſed percuſſit, nec ſolis minis, ſed etiam plagis
Zelus eb- Conterruit perduelles. Tertiè, Non digitulum
ſervantiæ perſtrinxit, ſed capiti gladium impegit, &
niſi obliquè telum cecidhſſet Malchum, non

Fengr auriculam, ſed cervicem illi abſcidiſſet. Quar-
riſtisie 10, Chriſti vincula ſuo gladio prævenit, nec

mine à Tunc enim exprobratio geminatur,

Oliva

expectavit Domini contumelias, ut ſe propu- rt venia
gnatorem exhiberet. Lardior fuit iniquitas ad ſwelera.
Chriſti injurias, quam charitas ad patrocinium. Saperior
Planè, niſi nævus ille præceſſifſet, tot pro invigiler.
Chriſto Petri gladius renideret margaritis, quot Vir du-
Chriſtus pro Petro vulneribus emicuit. Verùm plexani-
ſi placet tantæ fortitudinis in Apoſtolo expen- mo inc6.
damus radices. Qur Petrus tam animosè co- ſtans eſt

. 1 3 2 . . in omni-
hortem invaſit? Quia unus erat, & quia præ- dus rir
—= . . 2 1
ſens erat. Unus zutem de circumſtantibus edu- ſuis

cens gladium percuſſit ſervum. Niſi unus ſis, hoc Jac. 1. 8.
eſt, niſi præter Chriſtum ambias, aut quæras Marc. 14.
mihil, non pro eo inſilies in Scribas & milites. 47.
Rursus, niſi adſis, Domini injuriis, haud a- E
criter commoveberis. Vel Joſue deſcendenti è Der,
monte, ſcelus populi ante Vitulum procum- Epiſcozi
bentis, viſum eſt agmen feſtivum canentium, "ASdeniis
quia procul erat à choreis rebellantium. Quòd
ſi tantus vir piaculum tantum vix crimen pu-
tat, dum eminùs perſpeétat: quo modo, quæ-
ſo, exardeſcet zelus noſter, ſi flagitia non ſpe-
cCtabimus, ſed ex literis duntaxat aliorum in-
telligemus.
Jegnins irritant animos demiſſa!
Quàm quæ ſunt oculis ſubjecta fidelibus.
Abrahamus Iſmaëlem illudentem Iſaaco domo
pellere non poterat, Sara verò domi eum pati §. Alra.
pon poterat. Cur? Quia Sara ludentem vide- ham.
rat, Abraham veròô luſiſſe audierat. Vel So- Saperioru
domitis ſupplicium deprecatur, extorſitque, 3 Kenrte-
ut perditiſſima Urbs immunis eſſet à ſulphure, rte
ſi vel decem tantùm in ea degerent impolluti.
Mihi crede, Vir bone, ſi Sodomitarum, quæ kex re-
audis, flagitia ſpectaſſes, non vivere voluiſſes gar.
pro decem impollutis pollutorum centena mil-
lia, ſed peritura meritô judicaſſes decies cente-
na millia cum tota Urbe, quam deni tantùm
concubitores infeciſſent. Ipſum Abſalonis par-
ricidium citò condonatum eſt etiam à Davide,
quèòd illud non ſpectaſſet, ſed tantùm intelle-
xiſſet. Nunquàm Petrus exarſiſlet ad ultionem,
ſi præſens lictorum audaciam non ſpectaſſet.
Hinc eſt, quòd Petrus Sapphiram, & Ananiam
verbo uno fuos ad pedes exanimavit. Paulus
veròô fornicarium, reumque paterni tori vix à
fidelium cœtu ad tempus ſeponit. Num Avari-
tiã Luxuria eſt innocentior? aut Paulus ſeg-
nior, quàm Petrus? Imò gladio hic, ille cla-

per aurem, Horat. l.
de arte
oet.

vibus inſtructus. Cur ergo tam mitis armatus

eſt in inceſtuoſum, & tam ſævus clavicularius
in rapaces? Quia ille crimen per literas didicit,
hic crimen coràm ſpectavit. Imò ipſemet Pau-
lIus Petrum coraàm ſe reprehendit Judaizantem.
Ipſe Elymam excæcavit blaſphemum, quèòd
eos coràm vel deficere, vel non audere pro-
ſpexiſſet. Ergo, qui audierat ſeptuagies ſepties
parcendum lapſo, nec ſemel parcit: σ qui
cædes olim minâſque ſpirabat, virgas minita-
tur inceſtis: Uſque adeò ſcelus, quod ſpeécta-
tur, ad ultionem irritat vel Petrum, quod ve-
rò auditur, nec Paulum provocat ad ſuppli-
cium. Porrò Petrum indè quoque laudaverim:, Superio-
uòd Malchum non lapidibus jaculéve petiit, iardu 6
ſed gladio. Educens gladium, percuſſit ſervum. afi
Nimirùm, ſi jaculum jaciatur, eum non raroò Marc, 14.
confodimus, quem nollemus vulneratum. Gla- 47.
dio nos quoque utamur, non jaculo: hoceſt,
Impios non epiſtolà, ſed correptione, non nun-
tio, ſed verbo coràm arguamus. Italicè ſatis
eleganter, quod innuo, exprimitur: Venghia-

◻
mo alle corte, alle preſe. Gladio cominis feri-

mus, ac proptereà non vulneramus modòô, quem
deſigna-

16
, ns
ℳ Cari⸗

.

ſu cn

— E.

1NA

üumunad
WWore onn

lar
Po N
. Modo
ehaſci

1ll ol
e an on
,B Pn t⸗
altor⸗ e der.
1 Mpetr)

an

Chnmen

, e

17

Stromatum, Lib. X. 229

deſignavimus, ſed etiam quam cupimus corpo-
ris partem tum cæſim, tum punctim ſaucia-
FPauper- mus. At gladium hunc memineris velim tuni-

Se Raſe carum diſtractione emi. Niſi avaritia proflige-
ccleſa- . :
hici Zeli. tur, non armamur. Qui non habet gladium .

vendat tunicam. Dices, recondi debet gladius
Ecclefa- Petri: debet: ſed, jubente Chriſto, non impe-
Kiei .e- rante Pilato. En potius quo modo armetur ad
vis ultionem: reliquit omnia, & ideòô ferro non
„ caruit. Quod tamen non propalam, nudatumve
geſtabat, ſed repoſitum circumferebat in vagi-
na opportunè exerendum. Ità: ſed, ſi ego gla-
dium exeram, occidar. Non enim fum, in-
quies, militibus obvallatus, à quibus defendar,
Eecleſia- cùm impios oflendero. Falleris. Petrus unus
Kica Ju- propemodùm erat, cohortem invaſit, & nullus
riſdictio. ei reſtitit. Imò, quem ferientem cohors tota
expavit, meticuloſum ancilla una eliſit. Chri-
ſtus cùm vendentes & ementes flagello expu-
liſſet à templo, quid paſſus eſt? Moyſes cùm
tot occidi juſſiſſet, num occiſus eſt? Si audeas,
ſatis armatus es, etiam ſi ſolus ſis. Nimon ergo
e Vetrus habens gladium, eduxit eum: Et bercuſ-
Corredio ſit Pontifecis ſervum. Cur percuſſit? quia ha-
à fuſtoßt. bens gladium, eduxit eum. Plerique gladium
Severi- non habent, & educunt. Sine zelo Dei ſunt,
tat. & tamen exerere zelum optant, non; ut Chri-
ſtus evadat vincula, ſed, ut ipſi Ligati videan-
tur. Antequam educas, experire, an mera
vagina ſit ſine ferro. Alioquin ſi capulum abſ-
