rens, Babylonicam molem evertit, & excre-
vit in Montem. Etiam granum ſinapis mini-
mum eſt in ſemine, brevi tamen arbor fit, &
avibus parat hoſpitium. Jeremiam, quem re-
ſonantem audimus in Judæa detonantémque,
Jerem. r: audivimus aliquando balbutire Aaa, neſcio lo-
6. qui. Amos, dum vellicaret Sycomoros, Pro-
Pheta creatus eſt. Matthæus è telonio, Petrus
& navi ad Apoſtolatum evocati. Paulus à cæde,
quam ſpirabat, ad Evangelium traductus eſt,
quod ſuo quoque cruore ſignavit. Nullum
frumentum, quod non præceſlerint paleæ. Si
ſpectaſſes Tulipæ tyrocinium diſcoloris, for-
ſan non ſperneres adoleſcentem virtutem. Flos
pulcherrimus & cepa naſcitur. E tanta fœdi-
Dig nita; tate tanta prodit pulchritudo. Quod demiraris
etian, v ſericum, a vermiculo texitur. Si vermem cal-

dibus con- 1 ) te 1 m
ferenda. caſſes, oloſerico non uterere. Etiam minima,

Oliva

—

Ccùm maturuerint, pariunt maxima. Vapor il-
le tenuis quem ſubſilire vides, brevi Mundum
quatiet converſus in fulmen. Aliqua benefi-
Cio ætatis, aliqua locorum demutatione com-
mutantur in melius. Saxum fuit, quæ modò
eſt ſtatua. Firmamentum, quod in cœlo ſpe- Superior
ctas tam firmum, ex aquis, inter elementa evebar
molliſſimis concrevit. Qui modè Tyro eſt, sTelichus.
planè animo mentéque puſillus, Gigas erit,
cùm vel ætas acceſſerit, vel occaſio. David,
ne armari quidem doctus, Goliam ſtravit.
Saül, vix quærendis jumentis aptus, ſceptro
enſéque claruit. Plurima languent, quòd non
excitentur. Quantùm ignis in ſilice frigentilſli-
mo? Si teratur, effulgurat.

Credidi, propter quod locutus ſum. Pfal.
115. 10.

Liceat mihi in renovatione votorum non
verba facere, ſed Davidem in medium addu-
cere, ſua vota inſtaurantem. Videamus pro- Renova.
inde, quid eloquatur, quæve præſtiterit, vO- tio voto-
ta Deo nuncupaturus. Credidi, inquit. O ſta- um.
bile tantæ molis fundamentum! Planè, niſi cre-
deret, non voveret. Futurarum rerum argu- Nipil
mentum, fluxarum rerum abdicatio eſt. Se- praer
quitur: Propter quod locutus ſum. Prima fidei Deum.
ſoboles ſermo eſt. Non ergo in eo corde fides Hides

. . Vera.
fervet, cujus in ore ſermo languet. O quæ Brgg
verborum flamma erumperet è lingua, ſi verè antym.

æternorum ignis æſtuaret in pectore! Quid au-
tem primò loquitur, qui primùm credidit?
Audi. Ego autem bumiliatus ſum nimis. Dete- Pl. uIs.
ſtatur, qui verè credidit, animi dejectionem, 10.
quâà cœlo natus & factus, ad terrena inclina-
tur. Cùm fides erumpit in mente, tum enim-
veròô humiliatos nos nimis fatemur, in rerum
conſecutione fluxarum. Pergit in eodem affe-
ctu Propheta, & ait: Ego dixi in exceſſu meo: Ibidem:
omnis bhomo mendax. Revera inſanias falſas,
& inanes hominum vanitates temporalia vel
demirantium, vel ſuadentium tunc deprehen-
dimus, cùm æternorum recordatio reviviſcit
in mente. Sequitur. Quid retribuam Domino 1bid.
pro omnibus, quæ retribuit mihi. Beneficiorum
Dei eò uſque ſumus immemores, quoad ho-
minum mendacia non deteſtamur. Non nunc
primùm beneficia accepit, ſed nunc primùm
de retributione cogitat gratiarum. Et quidem
beneficiorum iſta congeries, pro qua grati ani-
mi ſignificationem exhibere Deo cupit, mihil
eſt aliud, ut ex conſequentibus eruitur, quam
Calix doloris, & opprobrii potio. Calicem ,Ibid.
inquit, ſalutaris accipiam. Quaſi dicat; Por-
rectum mihi à Domino Humilitatis & Paſſio-
nis Calicem mendaciis vaniſſimorum homi-

num dementatus rejiciebam: quem nunc, de-

tectis eorum inſaniis, ambabus excipiam ma-
nibus, eum uſque ad fundum exhauſturus. Si
ergo vultis ſcire, quid ſit, quod tanti facio,
pro quo exclamo? Quid retribuam Domino
pro omnibus, quæ retribuit mihi? Qalix eſt
Crucis ejus, humilitatis ejus, opprobriorum
ejus, cujus gemmas & opes tamdiu ignoravi,
quamdiu nec credidi. Nunc credo, nunc &
Pibo. Libet hic verborum emphaſim animad-
vertere. Quid retribuam, inquit, Domino;,

Felienas
vora, l⸗
nitio de

pro omnibus, quæ retribuit mihi? Duplex ſen- Den.
ſus eſſe poteſt in verbo, Omnibus. Pro omnibus: Pcatiu-
hoc eſt, quid reddam pro umiverſis, quæ mihi as beniß-
contulit, beneficiis ? Aliter, quid retribuam ⸗

. des.
Domino

4 U
ſeAumd

hahni
hebo
. u
Geiden
l
r. DI
r be len
vntznt,
5 eN,
Meept,
r lt l
4 uunmn 1
lile,lll
1 An ke
urſenlyle
dſtn,
Zttpnmum
s ponu
S, M gett 4
4 AIa ad
Sm ſhi!
auletti⸗
Darid,tet
ſhnt thi⸗
rn Ii te

D mekt
elm

(AuCokee

(N

in, ä ui
lni

PunEne
Uoliei
A,wne
d on

i
e , a

S
n

ioe
Colnmn
Ckeen
a

urſon M

e Vvotonnn
nmimnd
Vemnktl
Prelittihft
imnt 1
nl Dhnt,ue
aruun tenm n.
bcicntd et. N
n. Miutt
0 ineboltetl
langue 06
te Inguln
ectorel ila
ſun rinii Del
nimi Getchnn
d terlein
mente, tunens
Gtemnur, i
egt nenln
Ciri in eniin
eta mlnmn
tes tenparli 1
n mur Eenik
rechliaid eiſil
4mrlum Dr
nibi. Dertonn
nontz,lil
hamuu. No.
d um. ſi⸗
tarun. Et

dH
1 o u 1

Deo Cijt/
ibis crunl,
miſutsl
Anihimnonn
ren
bebigelclian
dunn ebutce,
nod ti

Stromatum, Lib. VII. 5

Religiona Domino pro omnibus? Hoc eſt, Quid exhi-
perfedtie pebo profuſiſſimæ in me Domini liberalitati,
P*ε quæ quicquid in divino ærario repoſitum erat
ltuente⸗ divitiarum & gloriæ, pleniſſimà in meum ſi-
ſant om- num ſu manu profudit. Debitorem me ha-
nia, bet Deus omnium ſuarum opum. Quidquid
Deus non habuit, habeo. Ergo, quid retribuam Do-
4 del, mino pro omnibus? Alius Deo debet men-
eg aer tem „ ſed aurum non debet. Errat enim in
Ariſtote- ſua ſcientia nudus Philoſophus. Alius aurum
les: ſed accepit, led Fortitudine caret. Qui filiis ab-
eminen- undat, nom abundat fide. Cui obvenit mem-
Rn . brorum validitas, theatrum defuit, in quo
Sratit- robur jactaret; Mihi verò ſimul omnia à Deo
go. delata. Pavi oves, vici hoſtes, Gigantem
Gratia- ſtravi, regno fruor, abundo ſobole, opibus
rum adtio, aſfuo, & cùm exundet domi meæ felicitas,
æternorum ſpes non exulat ab ea. Quid er-
Mortif- 90 retribuam Domino pro omnibus? In quos
catio f- ſanè grati animi ſenſus Conobitæz & Eccle-
tienda. ſiaſtici æquè erumpant neceſſe eſt, ſi collato-
Cercti rum ſibi à Deo munerum copiam ſupputant
Rt, iis inſpectis, quibus cæteri carent. Quid ergo,
6⁶ David, retribues Domino pro omnibus, quæ
Tribula- tribuit tibi? Calicem, inquit, ſalutaris acci-
tio ſeren- piam. En veram gratiarum actionem. Si vis

1. Deo referre gratias, Calicem bibe paſſionis ejus.
Lætitis Quid verò eſt Calicem paſſionis bibere? Eſt ità

ſpiritua- Pati, ac ſi minimè Patereris. Eſt itaà dolores
lis in mor. ſufterre, ac ſi epulis intereſſes. Tam forti
tifieatio- tämque læto animo ærumnæ ferendæ ſunt,
ac ſi non doleres, ſed biberes. Non enim Crux,
daci. ſed Cahix appellatur à David. Calicem ſalu-
volunta taris accipiam. Nota. Non dicit, Calicem bi-
ria pati bam, ſed Calicem accipiam. Non enim ſuffi-

. Chri cit propinatas calamitates non recuſare, niſi eas
0.

2 . . + . .
†
Marif. ultrò tuis ipſe mambus accerſas, & rapias.

eatio vo- Attendamus nunc, quid agat Propheta, accep-
luntaria. t0O calice. Calicem, inquit, ſalutaris accipiam,
& nomen Domini invocabo. Sanè prudens do-
lorum candidatus Propheta eſt. Si vis Paſſio-
nem lætus pati, ſi cupis inter dolores tanquam
inter calices exultare, invoca nomen JESsU.
Chriſti Quis enim JESUM meminiſſe poteſt pro ſe
imitatio, ſuffixum Cruci, quin Crucem velut calicem
6oe ſuaviſſimum amplexetur? Mihi autem abſit glo-
. 4. piari, ait Paulus, niſi in Cruce Domini mei Je-
i Chriſti. Crucem dulcoratam Jns nomine,
Gloriam dixit, duxitque, non Crucem. Er-
go, ut in Cruce dolorum oblivwiſci poſſis, no-
Ii obliviici JESU. Calicem enim ſalutaris ac-
cipies, ſi nomen Domini invocaveris. Quan-
quam aliò quoque liceat verba Davidis infle-
Humili. Ctere. Calicem ſalutaris accipiam: Et nomen
ros in per. Domini invocabo. Papæ, quam ſapiens David!
fat. Pluris facio invocantem nomen Dotmini poſt
Gratia . .
nereſitas, ePotum dolorum Calicem, quàm ambabus ex-
cipientem manibus earumdem calamitatum
Pateram. Quis enim ſi vel guttulam Paſſio-
nis prælibaverit, non alta de ſe ſentit „ ſuiſ-
que nimium confidit viribus, Dei prorſus
Bonaoc- immnemor & nominis, & auxilii? Rara vir-
sultanda. tus Calicem exhaurire, & Nomen Domini
inwocare. Vel certè, poſt acceptum calicem
paſſiomis, nomen invocat Dei: quòd ſolius
Chriſti contentus ſit oculis, ommi alio con-
tempto ſpectatore. Calicem accipiam, & no-
men Domini invocabo. Unus David, quem
bibit calicem, Deo litare didicit. Sequitur.
Vota mea Domino reddam coram omni populo
eJus: Fretioſa in conſpettu Domini mors San-
dorum ejus. Ille de pudore degeneri facilè
Eihicæ Comment. Tom. V.

lbidem.

Erubeſ.
sentia

triumphat, qui funus Juſtorum ſibi præ ocu- Evange-
lis ponit. Non erubeſces Crucem Domini pa- “
lam geſtare, ſi cogitaveris & te brevi moritu- e, ,,
rum, & eos ſinu immortalitatis exceptos, quos præn
non puduit & Chriſto vivere, & pro Chri- & Mer i
ſto mori. Pallor iſte degener, & rubor omm recoraa-
Pallore vilior, quo coram omni populo vo. e„
ta noſtra Deo reddere præpedimur, ſolo fuga- „
tur pretio funeris Jaſtorum. O Domine, quia z eébta;.
ego ſervus tuus, ego Jervus tuus, & flius ancil- Ibid.
læ tux. Tunc enimvero eris filius Eccleſiæ,
cum fueris Chriſti ſervus. Vel & contrario,
Dei ſervus dici non poteris, niſi cùm à Co- H
nobio inter filios habeberis. Fruſtra ergo Te 8
Chriſti ſervum jactas, ſi Matris tuæ filius non
es. Si rebellas adversus parentem, Chriſti ſer-
vus non es. Filius, inquam, non Pater, aut
Reparator, eſle debet Matris ſuæ, id eſt, ſeu
Monaſterii ſeu Baſilicæ, qui cooptari optat in-
ter ſervos Dei. .

Accedet homo ad cor altum, & exal-
tabitur Deus: dagitta parvulorum

Jactæ ſunt plagæ eorum. Pfſ. 6 3. 8.

O Superbia, quæ ab Altiſſimo recedis, cùm Sateréia,
altius erigeris! Prima ſuperbiæ proles Dei ig- e eie
norantia eſt. Altera, expoſitum parvulorum Oe,, .
telis pectus. Incredibile enim dictu eſt, quam terne non
miſerè torqueatur ambitio, quamque ſaucie- capiunt,
tur graviter minimis quibuſque rebus. Quid ae rere
exilius, quid inwalidius ſalutatione mancipi? er der
. . — . . . carent.
confodit, & penitùs trajecit pectus Amani. Tinlo-
Planè, cii Deus maximus ſubducitur, mini- e,nm us-
ma neceſſe eſt maxima videantur: ideoçque mi- nitas
rum non eſt, ſi ſuperbia adeò crucietur mim-
mis, quæ non ſpectat, nec contemplatur im-
menſum. Sufficit vox una, & deduétio, quæ
uno ſit paſſu brevior, ad diſcerpendum cor ar-
rogantis. Quid? quòd non vulnerantur, & ſau-
cii ſunt. Attende. Non dixit Propheta elatum
Cor jaculis Parvulorum confoſſum, quod ta-
men infirmitatis argumentum non minimum
foret: ſed dixit, ipſas ſagittas non jactas, ſed
tantüm infantium manibus ad oſtentationem
ventilatas, nimium dixi, ſagittas duntaxat par-
vulorum ſine arcu jacentes humi, nec fortè
armatas cuſpide, ſed retuſas, umbratilique
tantùm certamini deſtinatas, ipſas, inquam,
elati cordis eſſe vulnera lethalia. O ſuperbiæ
mmium vulneri pervium & apertum Pectus!
Satis eſt, ut vulnereris, ſi ſpecdtes diintaxat
ſagittas. Adeò tu ſola regnare cupis & trium-
Phare, ut victam te ſatis credas, ſi quis in te
meditetur inſurgere. Victam te credis;, ſi vin-
cendum tibi ſit. Dedecus arbitraris tuum, ſi
non omnes tibi ſine pugna triumphos parent.
Satis te vulneratam credis, ſi provoceris in
aciem. Meritô Iſaias Gloriam Flori compa-
rat, cui vel radius lucis nocet. Nihil ſuper-
bià delicatius, nihil fragilius, nihil quoque vi-
lius. Intuere radicem floris; cepa non raro
eſt. Tracta ſolia, & cadunt illico. Color
duntaxat, & fucus eſt.

Ewxpeöta Dominum, G& uſtogi viam
gjuas, & ewaltabit te, ut haæreditate

capias Terram. Pl. 36. 34. i rar-
nattone
Noli laſſeſcere, noli dimittere ſtationem 6
.
A 3 tuam.

6

tuam. Væ his, qui perdiderunt ſuſtinentiam.
Habac.2. Expecta Dominum, Nam veniens veniet, &
3. non tardabit: ſed fruſtrà expectas, ſi ejus
non obſerves, atque cuſtodias viam, quæ lex
ejus eſt: in qua ſi te repererit, tuum cor à
luto eriget, & transferet ad hæreditatem San-
Gtorum. Sed quid audio? ut hæreditate capias
Terram. Itäâne à coœlo, Domine, venis, ut
nos doceas, Terram diligere, qui eam ſine
hortatore ita deperimus, ut pereamus? Coœlum
doce nos cupere, non terram occupare, quos
nimium occupat amor Terræ. O terrenorum
ſervos, quicumque Terrarum Domini ſplen-
didâ ſed van, appellatione ſalutamini. Solus
is Terram poſſidet, qui eam calcat. En Chri-
ſtus advenit, ut nos Terram capiamus, qui
priuùs capiebamur a Terra.

Imago Puzruli JESU jacentis in præ-
ſepio nudi, & ſiniſtrà manu ſupta
pectus demiſsa, porrectâ verò ad ſpe-
êtatores derterd.

In Chriſt; O Aurum Patris, 6 Cœli theſaurus, 6 æra-
Nativi- rillin divinitatis! quid mendicas? Tua eſt ple-
sate. nitudo Terræ, & univerſa, quæ Coli ambi-
tu continentur, & adhuc ſtipem petis? Quid
expetis, à quo expectat omne ammal benedi-
Ctionem? Quod ſi libet mendicare, a Patre
pete, non ab homine. En ille paratus eſt da-
re tibi regnum, ſi quam ad nos protendis dex-
teram, ad illum erigas. Audi Te ab illo pro-
Pfal.2. 8. VoCatum: Poſtula à me, inquit, & dabo tibi
Gentes hæreditatem tuam, & poſſeſſonem tuam
terminos terre. Quid, rogo, à me expectas,
qui ab illo Imperium accepturus non emendi-
cas? O noſtrum probrum! 6 opes noſtras! au-
di quid petat cœli princeps poſt regnorum re-
Prov. 23. pudium. Præbe fili mi Cor tuum mihi. Hoc pe-
26. to, hoc mea poteſt paupertas relevari. Peto
Cor, qui veſte careo. Cupio cor, qui Coelum
deſero. Cor ſitio, qui faſtidio regnum. Non
timeo frigus bhyemis, ſi calefiam amore tuo.
En ex manibus altera meum cuſtodit Cor, al-
tera quærit tuum. Siniſtra mihi militat, dex-
tera adhæret tibi. O Virgo beatiſſima præbe
cor tuum Filio, nam ille mendicat corda. Qua-
re denegas Nato, quod ille in fœno quærit?
Fateor, Virgo non præbet cor, quia corde ca
ret, ex quo caret filio. Nimirum non depoſuit
filium ex utero, quin cor ſuum cordi ejus in-
figeret: non enim abeſſe poterat à theſauro
Matris cor Virginis. Nec fieri poterat, ut illa
haberet in pectore cor, quæ filium habebat in
fœno Ubi JESUS, ibi cor Matris, imòô cor
ejus in Jns. Niſi fortè dicamus, non aliud
fuiſſe Virginis cor, quam ipſum JESIM.
Quanquam inſidias ſuſpicor Matris erga filium.
Planè non emendicaret à peccatoribus corda;,
ſi cor Matris haberet in corde. Timeo, ne
corde careat, qui quærit cor. Prorſus ità eſt:
Nam ubi nos legimus in Cantico Canticorum:
Vulneraſti Cor meum, in Hebræo legitur, Ab-
ſtuliſti Cor meum. Haud ergo mirum, ſi quæ-
rit cor, qui cor ſibi ſentit ablatum. Mirabar
equidem;, ſi è ſinu Virginis egrederetur JE-
sUS, obſide non relicto. Qun enim relinque-
ret filius Matrem, quin cor ſuum in Matre
rélinqueret? Cor Filii mater eſt; non ergo
retinuit cor, qui Matrem rehquit. Et ſanè
ſine corde apparet, qui cùm accubaret in Li-

San. 4. 9.

Oliva

lio, recumbit in fœno. At quomodo excors
JESUsS eſt, ſi paulò ante diximus, in eo &
ſuum reſidere cor, & cor Parentis? Planèe du-
bius amimi hæreo. Filius cor petit, quòd cor-
de careat, ſibi à Matre ſublato: Mater non
præbet cor filio, quòd jam illi præbuerit cor.
Quid ad hæc audeamus? Aio, quando nec
præbet cor Mater, quia præbuit, & cor quæ-
rit filius, quia caret corde; deeſt utrique cor.
Et ſanè caruere ambo corde; Mater, quia Fi-
lium emiſit; filius, quia Matris reliquit hoſpi-
tium. Uſque adeò uterque hominem dilexit,
ut eum amando, cor inſumpſerint. Præbeamus
ergo excordi Deo cor noſtrum, ut nos amare
poſſit. Ideò enim emendicat in fœno corda,
quia ſibi ſentiens Cor deeſſe, veretur, ne mi- in aas.
nùs nos amet. Nimirum, in tanta rerum om-
nium inopia, Solam timet nudus Amor ino-
piam charitatis. Qualis Amor, Deus immor- Nibil
talis! cujus ignibus Pueri & Matris corda in- reter
tra unius noclis ſpatia ſunt diſſoluta. Quàm Denm.
grande futurum incendium Amoris eſt in lig-
no, ſi inter lachrymas ita exæſtuat, ut cor
abſumat? Verùm ſicut ille excors eſt, quia
nos nimis diligit, itaà nos;, niſi eum diliga-
mus, excordes ſumus. Prorſus carebimus cor-
de, ſi non libentiſſimè pro JESVU corde ca-
reamus. Audi illum, imòô illum exaudi cla-
mantem cum lachrymis: Fili, præbe mihi cor Prov. 23:
tuum. Audi verba mea, ſi Verbum non exau- ²6.
dis. Cares corde, ſi Cor Puero non præbes.
Ne excors ſis? eſto excors. Da Cor, ut ha-
beas Cor: hoc eſt, ut JIxsM poſſideas, Cor
ille tuum poſſideat. Cœli princeps Rex tui
pectoris inſcribi cupit. Quod ſi cordis jactu-
ram times, cupidus illum amandi, quem fſine
corde amare non potes, noli ideò à munere
retardari: da illi cor, ſed illum accipe à Sa-
cerdote, quo fiet, ut tuo non careas corde;,
qui eo non carebis, qui cor tuum habet. Fili,
præbe mihi Cor tuum. Quare, Domine? Ut te
plus amem. Emendico Corda, quia unum mi-
hi ad vos amandum non fatis eſt cor. Utque
vos diligam, quo modo amari cupitis, veſtris
amare vos cordibus opto. Domine, quando
Cor petis, quod petis, accipe. En cor, ſed
pro corde quid reponam peétori? Quid re-
ponam in pectore, Domine, pro corde meo?
Nihil, Domine, præter te, qui es Cor meum.
O Deus non jam cordis mei, ſed cor meum,
precor, Pars mea ſis in æternum. Imò non
pars mea, ſed totum meum, & omnis hæ-
reditas mea Tu ſis. O felix jactura, quæ dum
Cor præbet, JksUM accipit. UItrò carebo
corde, nèe caream Chriſto.

Accingere gladio tuo ſuper femur tuum,
potentiſime. Pſal. 44. 4.

Verè Princeps Pacis factus eſt Dominus Armaal-
olim exercituum, qui proceſſurus è ſummo . „
coœlo ſolius gladii obliviſcitur. Sanè Davide ae⸗
illo non hic David armorum longè impatien- “
tior? vel Giganti occurſurus, ferrum reñcit.
Nimirum impediunt verius, quam inſtruunt
Saülis arma, ſolà charitate terrarum orbem
expugnaturum.

Orietu

e,

1

r A
l Ciu,
m I. .
7 Slann
8 ſn
dioo
i. E
“ TuNd
l, gu
1 unn cert
GS aun woeli
e mn et
6 n Lunr
es ut n
(elns in1
1ar ſlnn
i, al

ſe, „
Uet

344 AreNn

e
l
( NINNe. g.
e e
ermit
Nt. . das

de lein 1 led

An
UN Nenten
E N enen
i, nt ne
ai
1

Nn
Mne
lcr.
er
eidr
Wrcn
Koor e.
R
en gul.
ftüthali
mmm den,
1. Müben
MMiN
nben l/
letur, Kr i
ti ferunm .
Anor ine
Denginmmon
tns anchin
ſolnn. Cunt
orsnl.
Altuet, Ut
Cols el,
in eun
8Caredinizer.
ES CNE
Munm euund ,
, gile nllinl
etbunm mnnene
ed n ens
DaCN u
1 pollcen, 0
pnnceſßs Na
1ſ cordis
andi, guenk
ided m
Hun Nuſel
on ciless t
wum bibe 1
‚Domieit
4, Jun n
8 el ar In
ani cntit
Domme, au

Spiritua- ultationis oleum,

Stromatum, Lib. VII.

Orietur in diebus ejus Juſtitia & abun-
dantia Pavis: donec auferatur Luna.

Pi. 71. 7.

In Chritki Germen Mariæ JESUS, fructus vero Jk-
Nativi- SIj Pax atque Juſtitia. Ex Virgine Deus naſ-
iate Ar- citur, ut naſcantur in Mundo Juſtitia &

guszen PaAx. Tradidit nobis Deus filium ſuum, ut
ae diſcamus nos & Deo reddere, && Cæſari:,
Vai. quæ ſunt illorum, utque in vomeres ſicas,

& enſes recfdamus. Et quidem Pacis quaſi
ſtudioſior videtur, quàm Juſtitiæ, ſiquidem
in illa exundantiam amat: Et abundantia Pa-
cis. Iſta porrò inferentur in Mundum, cum
Nihbiltra- & mundo Luna auferetur. Religioſos allo-
ter Veum. quor, quos & à Juſtitia, & à Pacis abundan-
pax cor. tia Luna impedit, ſydus videlicet incerti lu-
dis minis, certæ inconſtantiæ, diei refugum, ami-
Religieß cum noctis. Quid tuum tibi non ſatis eſt lu-

& Riele. men? Quid à Sole expetis, quod citô peri-
Sacke turum eſt tibi. Intelligenti pauca: Ab Aula

vitent. quid petis, quid expetit ab homimbus Sy-
Unio. dus in Lunam verſum? Porrò abundantia
Pacis ut naſceretur in Mundo, natus eſt
Chriſtus in ſtabulo. Et quamquam tum Ju-
ſtitiam tum Pacem Pepererit Filius Virginis,
tamen ab Angelis tanquam Primogenita ſo-
la Pax ſalutatur. Abundantia verò Pacis non
eſt ubi, excluſis hoſtibus, ſoli diliguntur
amici.

Ewaltavit ut Gigas ad currendam viam.
Pi. 18. 7.
Leiiia Niſi exultes, non curres. O lætitiæ & ex-
35 quàm aptum es Chriſti diſ-
ſaraa ja- cipulis! Plane & Ignem foves in corde, &
go Chripi lacertos ad luctam roboras, & pedes explicas
s,aendo. ad currendum. Giganti minus profuit cellitudo
corporis, quàm gaudii magnitudo.

Hi ſequuntur Agnum, Juocumgque ierit.
Apoc. 14. 4.

eiv Fehces Innocentes, qui Agnum non tam
Co-e, ſequuntur ad funus, quam præcedunt. Sed
Riligieſe Innocentibus beatiores quoque Rehgioſi ſunt;
Agnum ſiquidem, quem illi ſequuntur ad
paicua in triumpho, hi ad Crucem conſequun-
tur in acie. Quod illi poſt mortem meruere,
hi vivendo exhibent. Surgant tamen neceſſle
eſt, qui agnum iſtum quocumque ierit, ſe-
qui deliberant. Nam ab ubere Matris ad Cru-
cis ſupplicium tranſiturus eſt: & qui modò
ac ſugit, cruorem mox effundet.

Vinum non habent. Joan. 2. 3.

Amor in In nuptiis non Canæ in Galilæa, ſed Præ-
DVeum. epis in Bethlehem, dum videlicet humana di-
Chyigi winis, ima ſummis „ Paſtoribus Angeli, Re-
Nativi- Zis lachrymæ, & cantus famulorum, Virgi-
as. nitas & Maternitas, Caro & Verbum, novo
Fervor ſed vero, miro ſed ſancto, illibatéque foe-
alazan dere ſociantur, Amoris vinum defecit. Et ſa-
obſervan. 16, cui ſufficiat Amor ad diligendum abun-
tmam. e Deum jacentem in fœno? Sanè divino mi-
nor Amor, amando Deo par non eſt: nec
valet humanitas redamare eam, quæ nobis ap-
baruit, humanitatem Salvatoris noſtri LDei.

lios

Dicat Mater Jksw ad Insw, Vinum non ba-
bent. Dicat & ad nos, ut vinum fuppetat,
Implete Bydrias aqud. Hoc eſt, ſi cupitis amo- Ioan. 2.7.
ris vinum in corde, replete cor veſirum lachry-
mis ejulantis Pueri. Unda illa ignem eruc-
tat. Quis enim non ardeat, ſi vel und lachry-
mantis Dei guttula reſpergatur. Et ſanè, ſi
Puer, Matris teſtimonio, Botrus eſt Cppri, Can. 1.
quicquid ex illo exſudat, non lachryma, ſed 13. „
muſtum eſt. Sit ergo cor tuum ſicut calix in
manu Domini, ut redundet vino mero ple-
nus mixto. Verum tamen fæx ejus non eſt exi- Pf. 74. 9.
anita, ideo impleri non valet hydria lachry- Nibil
mis enati Pueri. Eflunde, rogo te, ſicut Henm
aquam cor tuum, ut impleatur aquàâ, quæ W.
vinum eſt. Verum niſi Tu Virgo ſacri con-
vivii Architrielina pariter & Sponia non ex-
haurias corda noſtra rerum terrenarum luto,
nec lachrymis implebuntur, nec replebun-
tur muſto.

Sol cognovit occaſum ſuum. Pſal. 103.
19.

Itâne tantis ſtipatus radiis, tantâque one- Mortis
ratus, nedum ornatus, luce noctis recorda- memoria:
tur, ſéque Occaſui deſtinari Sol intelligit: &
homo vallatus ærumnis, & Mortem ſecum
in carne vehens obliviſcatur occaſus? Si ti-
met noctem Sol, quis ſibi diuturniorem me-
ridiem audeat polliceri à Patre luminum? &
vitæ fons, ſuum ſibi prædicit exilium, ſuas
ſibi funeris umbras deſignat in luce! & nos,
in corpore mortis, ſepulchri non recordabi-
mur, & qui ſumus fœnum, quod bodie eſt, Matth. 6.
& cras in olibanum mittitur, Cedrorum nobis 30⸗
incorruptionem pollicemur? Niſi cineres com-
paraveris tibi, Ignis tuus citô extinguetur.
Tunc fulgebis, ut Sol, ſi te umbris circum-

ſepias. Ut vivas, mortem retine. Moriere, ſi
à Morte receſſeris. Eſt enim Feretrum morta-
libus ſchola immortalitatis, & nemo ibi ità eſt

magiſter in artibus, ut vermis ; qui dum ero-

dit Carnem, Spiritum ſervat.

Surgite, & egrediminià populo meo,
vos & plu Irael. Iie, immolate
Domino, ſicut dioitis. Oves veéſtras

& armenta aſſumite, ut Petieratis. Vorati
E d Parens fi-
XOd. 12. 3 1. lium ab.
dicare hæ-

Hæc ad Aaronem & Moyſem non David, rearelen
non Ezechias, non Joſias, aut alius Princi- o*bel-
. . . ens.
pum Juda, ſed Pharao, ſuperſtitionis ante- Religioſt
ſignanus. O Ohriſtianorum avaritiam, ul- non coact?
tra Nilum exundantem! Dimiſit Tyrannus abdicent
ſervos cum armentis; & Deo immolandi fi- ſe bonis

li, nudi à Parentibus ad Monaſteria tranſ- Mis.

mittuntur? Quis credat? Paupertatem, quam
in Monaſteris vovebunt, in paterna domo
auſpicantur. Certè ſi ad lupanar proficiſce-
rentur adoleſcentes, ditiores evaderent: ve-
rüum „ quia ad Chriſti aulam confugiunt,
corpus duntaxat ferant. Prodigo filio, quæ
eum ſpectabat hæreditatis portio delata eft,
quam cſſipaturus erat cum ſcortis: qui, ut
credo, alienus habitus eſſlet, ſi ſe ad Car-
meli ſpeluncas cellaſque recepiſſet. Adeò ex-
heredari ſolet ſola Pietas, natante inter
opes luxurie. O crudeles parentes, 6 fi-
dementatos! Illi dent Chriſto ſervi-
A 4 turis;,

8

turis, quod Diabolo mancipandis non nega-
rent. Hi hanc Domino ſuo inuri notam non
patiantur, ut ſplendidæ in domo Dei ſervi-
tutis auſpicium & omen ſit Parentum avari-
tia, filiorum inopia, ſagina vitiorum.

Laudatur peccator in deſideriis animæ
ſuxk: & iniquus benedicitur. Pſ.
10. 3.

Secura eſt iniquitas, ſi tamen apud Cæſa-

Adula- 1c
tio, & im- res holpitetur. Non caret laude Vitium, ſi

punita lauro non careat: & coronam non deſperet,
Magnats ſi tamen ex coronato Parente naſcatur. Ni-

celera. . . .
ſPr. mirum laureatum ſcelus vituperationis fulmen
tia. non veretur, ridétque vincula, quæ regnat

Zuſtitia impietas, in Dynaſta. Neſcit ruborem ſcelus
«qus om- in cocco, ſatiſque à ſecuribus ſecurum eſt fla-
nibus ſit. gitium inter faſces, eò à lictore ſecurius, &
SS ſupplicio remotius, quò propinquius lictori-
ceptione bus, quò Judici Principique vicinius. Ignis
perſona- ſtipularum ſupplicium eſt, auri verò ornamen-
am. tum. Timeat iniquitas flammas, ſi tamen cu-
bat in fono. Secura exultet, ſi in auro luxu-
riat. Maculæ in marmore non Naturæ vitia;,
ſed hominum illecebræ ſunt, ſed lapidum de-
cora,. Peccatum materies in decus vertit: &
ex ſerpentum capite, ſi Tertulliano credimus,
gemmæ eruuntur: adeò vel venenum placet,
ſi pretio non careat.

Dic puero, ut antecedat nos. I. Reg.
9. 27.

Aaâ Di- Inauguraturus Saülem Samuel Principem
nieates ſuper IHraél, eum monet ut puerum à ſe di-
svectiſer- mittat. Quid hoc præcepti eſt? Imòô verò &
Salgern hic retineatur;, & ahi advocentur, numeroſo
astean:, ehim ſervorum comitatu jamjam futurus Rex
Aalico- Hrasl eget. Erraſti, inquit Samuël; ut enim
rum de- deeſle nolo Regi aulicos, ita abeſſe volo,
kee. „quos ante Principatum ſors illi vel caſus de-
segnitas . T . .
“ confe. derat comites. Nolo ex conſuetudine veteri
nds, nOVO Principi adhæreant ſervi. Deligantur,
Servipro. hon diligantur, qui a Principum latere diſceſ-
bi int. ſuri non ſunt. Te Deus extulit, non Tuos:
non ergo ob id tantùm, quòd tibi ſerviefint,
imperale famuli debent in imperio. Jon de-
ſeratur ab evecto, qui eum rejectum à For-
tuna non deſeruit, ſi tamen probus ſit, & can-
dorem Candidato augere poſſit. Antecedat er-
go, dum inungimur;, qui nos ſequebatur, re-
vocandus ſi eum Virtus evocet, abjiciendus,
ni abjecerit ſcelera.

Dominus illuminatio mea, & ſalus
mea: quem timebo! Pi. 26. 1.

Humanarum ærumnarum Portus Principum
tis in gratia eſt. Verum longeè tutiorem in Domi-
Deum. ni providentia ſtationem reperimus; nec tu-
Confiden- tiorem modò, verùm etiam facihorem. Ete-

Confiden-

tia in hbo ²9 . 8
minibus uIn inter Pricipes plerique ſunt, quorum
vanga. Potentia & gratia eos ſecuros facit, quos ex-
Aulici cipit. At horum imire gratiam;, quam ar-
miſeri. duum! Planè per Syrtes patet aditus in por-

tum. Fateor eorum gratiam Portubus quam
ſimillmam in eo, quòd inductas Naves tutan-
tur. Sed nullæ ad fauces faces prælucent, qui-
bus Naufragi deprehendant, quà ſit in portum
accedendum. Etenim, quos hodie adulatio

Oliva

oblectat, cras irritat: modò amant eloquen-
tem, modèò faſtidiunt: brevi, nauſeant vel
ſuper Manna. Libi excedendum erit ex au-
la, quaà plurimis in eam patuit ingreſſus. Imèò
uni tibi indicetur abitus eandem planè ob
cauſam „ ob quam aditus reſeratus eſt. Ra-
rus, qui, inſtar Magorum, diverſo itinere
domum repetat ſuam, quam quo aulam ſub-⸗

wvit. Deus verò, & portus eſt; & pharum

ante oſtjum portus prælucere ingreſſuris vo=⸗
luit. Dominus illuminatio mea, & ſalus mea⸗
quem timebo? Utrumque eſt Deu, & ſalus,
& lux: excipit, fovétque ingreſſos, introéun-
tes illuminat. Nemo non novit, qua liceat
in Dei portum appelli. In quacumque hora
ingemueris, intrabis. Securus ſum de ſtatio-
ne, ſi ploro. Valeant ergo infidæ Principum
ſtationes: valeant naufragis comparandi por-
tus: in quibus procellas quoque graviores
patiar, quaàm inter inſanientis æquoris tem-
peſtates.

Siout Lilium inter ſpinas. Can. 2.2.

Non ſolius Roſæ privilegium eſt, ut pun- Tematis
gatur & fragret. Olet & inter ſpinas Li- von ti-
Rum, floret dumos inter & tribulos. Delica- wenda.
ta res Pudor eſt: non ita tamen ut pereat, ſi
fort dumis circumdetur. Vel in lupanari
Theodoræ virginitas floruit. Quid ergo delſ- Leruhulr⸗
peras de Caſtitatis Lilio, ſi turpior irruperit co-A Oraih.
nem non
gitatio. Aude, quæſo Te: tibique perſuadeas negl gant
velim inter nubes Irim gratiorem emicare: Ille ob cogira-
eſt flos charior, qui de nivibus Boreâque tri- tiones im
umphans, & ſinu hyemis quaſi transfuga erum- budicas.
pit. Neque modò Pudor, verùm & ad Deum
fuſa Oratio non minuùs placet, ſepta undique
& laniata ſpinis immundarum imaginum,
dummodò eas animus averſetur, quam thure
& auro deduécta. Qui enim Sponſam adama-
vit inter ſpinas ſicut Lilium, haud rejiciet O-
rationem effloreſcentem in dumis.

Quid eſt, quod tenes in manu tua!?
Reſpondit: virgam. Diaitque Domi-
nus: Proſice eam in terram. Proje-
cit, & vetſa eſt in colubrum. Exod.

4 „ 2 .
. Rex au-⸗

Planè ſceptrum ſi & Superiorum manibus ,,
elabatur, in anguem vertitur. Adeo exitium uperin
metuendum eſt, unde auxilium expectari po- invigiler.
tuit, ſi, otiante Moderatore, imperet Ser- Epiſtoe
vus. Verùm quando hac de re firma omni- rum dh.-
nò ſententia eſt, dicamus potins, Præſidum dentis.
Virgas in Angues commutari, ſi fortè Ter-
ram tetigerint. Ut enim terrenarum rerum

cura atque cupiditas Superiorum potentiam Aulii

franandi.

Iin terram inclinaverit „ mox venenum;, mox Superin

ſerpens, mox mors evadit dominatus. Por- g elu
16, ut non Præfectis duntaxat, ſed nobis cominsde
quoque conſulamus, quam plena Philoſo-ſus deſpi⸗
phiæ ſcena iſta eſt! Vidiſtine? Quæ in manu i,
Moyſis virga eſt, miraculis deſtinata, & im- 4
perio præparata tum Æ gypti tum Iſraelis, prænet ſi⸗
humi abjecta Anguis eſt. Diſce ergo, in ma- periores
nu tui eile Paſtoris, quiſquis virtutum & minorti⸗

jenti Pi .. . Zuſtitis
ſcientiæ prærogativà ſceptrum haberis: nam „.

ab eo projectus evades é ſceptro monſtrum. varittam.
Demum, ut intelligas cum Sancto Sanctos Ratins

nos eſſe,„ & cum perverſis ſubverti: Inter privatc.
Pro-

y Ulon
r Eerleaut

4 Ubis,
ℳNn 9
u eclntun
E A
er Eau
Mlalt
gi Nddn
nii e ſe ſond
Luo
ℳ
.. M ete,
mustandh
uſein; 4
ſents tun
k nIt P
ſin Nn Kl.
3iu tM Cntre
iun ſejle Vu
e ſelggen
ult do
Cny nonfi
Mlhn woe
Tmns, l
lu, 4
1 ngieſa

lcnunen elet
Kdlibe,

nn, neo
lieter
lnn, Er
il G⸗
Amn,
lmn, ini
gn
, Pele
Pn,

en i
11 4
1 an
ili tenit
4 „
litn eiſice
in, 6 71

Stromatum, Lib. VII.

7

—ͥ

9

ad Apo- Prophetæ manus Virga eſt fœta Prodigiis: tam in ee Palmam illi Serorcugret, z- Nlatth
na ſtatas. quæ humi fit ſerpens. Ahud quoque hinc torto patibulo deſcenſu: N Rex HMrasl eſt, aeth.
nt eocten. diſces veræ ſapientiæ documentum. Sceptra deſeendat Puzte de Cruce, & credimus i. O 27. 42.
tia eras quamdiu in manu tenentur, imperii putantur Monſtrum 11 riumphatorem mundi, repara-
zu; lakr- inſignia; decora dignitatis in Ierr am proje- taren tn NMortis comitorem „ Prodigum
* erun R. Cla Mortis recordatione, Angues videntur quæ ſanguinis, doloris avidum, imperii contemp-
uen Amies terreant, non ornamenta quæ blandiantur. torem, Deum exercituum „ Iſraëlis robur,
halmi. n"* d Addo & hoc aliud dignitate fortè minus quam Deum fortem, Altiſſimi Conſiliarium, mag-
hen ac, „. loco poſtremum. In manu, quæ virga videtur ni Conſilii Angelum, poſt deletum Sceleris
Ngrehiz esdariy- obis , ſi projiciatur è manibus, Coluber erit. chirographum, poſt expiatum Latromis faci-
Nun ne vileſei Quam ſæpè ſerpentes forent, quæ ſceptra nus, poſt reconciliatum Patri Orbem terra-
N Eln, Dignitas., creduntur, ſi deſpici inciperent. Facit amor, rum, in ipſo triumphi veſtibulo, in extremo
i ur loadeo ut dum anguem in manu tenes, Imperii vi- ærumnarum confinio, cùm jam tenebat victo-
, u le S. deatur inſigne: projice, rogo Te, & fugies, riæ arrham, cùm jam Patri Spiritum commen-
wanngk de lum con- quod anté ſtringebas. Quam ſuave mihi ſubi- —daret, defecturum ſuſpicaris, omnémque il-
Uun cek. enpii. t factum eſt carere fuavitatibus nugarum, lam fortitudinis gloriam aboliturum inconſtanti
te hinßt Dignitas de ſe ſcribit, vaticinatur de nobis, Auguſti- & Cruce fuga, fuga non tam Mortis, quam
npun idieg⸗ nus. Puto illud etiam à Dei mente alienum gloriæ ² Et quem rogo caſurum deſperabit ho-
Nle gunine io non efle, ſi dicamus Virgas miraculis deſti- ſtis vaferrimus, ſi conclavatum Cruci Domi-
S on Moriif- natas tamdiu Virgas eſſe, quamdiu in manu num credidit deſcenſurum? In portu ſi nau-
catio, asé fuerint; quæ ſi fortè in terram cadant, Ser- fragium concitavit, quis noſtrum procellas in
S pentes fiunt. Nimirum Virtutes (quibus £ Oceano cieri mirabitur? Nemo ſecurus à ca-
„Cannn oraliuen. gypto ac Pharaoni terrori fuiſſes) ſi neglexe- ſu, licèt & pluribus clavis ſit Cruci Confixus,
Tepiditas. Tis, contra Te inſurgent in angues verſæ. Ca- mortémque non impendere, ſed ineſſe ſentiat
net, An elente ve, ne Virgam deponas, cave, ne laceflas. membris fuis.
ntet hinl. Rer R Vide diligenter, ut ſemper præ manibus Pie-
