cum Rebecca, quando à Nazareth tranſlatos
Gen. 25. nOs videmus ad ſpeluncam, Ni ſie mihi futu-
rum erat, quid neceſſe fuit, concipere? Dura
tranſinigratio à flore ad ſaxum, ab Angelo
ad jumenta, à domo Virginis ad præſepe.
Qui ſcripturas evolvendo, & Sanctorum Pa-
trum liliis paſti Chriſtum concepimus: cum
dolore Chriſtum pueris pariemus inter Hora-
tii, Virgili, & Ciceronis virgulta. Durius
quoque erit, peregrinari cum filio in Ægyp-
tum, eum piſcatoribus turbiſque miſcere, vi-
dere denique poſt facinora & palmas agi Spiri-
tum noſtrum in Crucem, & reum pendere in-
ter latrones & ligno. O ſi ſcires, Spiritum
iſtum, quem concepiſti, quanta maneant de-
decora & ſupplicia! Planè comæ inhorreſce-
rent capitis tui. Si JEss eſt, Herodes pa-
tietur & Scribas, Judas ſuſtinebit & Pontios.
Sitiet, eſuriet, ſatiabitur opprobriis, lapidibus
impetetur, tentabitur, proſcindetur, appella-
bitur Samarites, negabitur à Petro, deſere-
tur à ſuis, poſthabebitur Barabbæ, flagellabi-
tur, conſpuetur, crucifigetur. Vide Ignatii pa-
rentis tui Spiritum: conjice ex illius ærumnis
Luc. .3I. tua probra. Et vocabis nomen ejus JENUIW.
Quo inſignietur nomine Spiritus, quem con-
cepiſti? Putas, vocabitur JIExss? Utinàm ſplen-
dido cohoneſtetur vocabulo! Vereor tamen,
ne Ventus, ne Vanitas, ne Ambitio, ne Mœ-
ror, aut Indignatio appelletur. Qui modè Jk-
sUs eſt, ni caveas, non Salvator, ſed exter-
minium erit & tui & noſtri. Pudet dicere:
vitio noſtro Chriſius ex Pomo in Folium dege-
nerat omni vento circumagendum. Spiritus
noſter, qui ſalus eſſe debuerat, fit ſalutis pro-
Tbid. 34, ditor. Sequitur: Quomodò fiet iſtud, quoniam
suſpieioß virum non cognoſco? Vox QOuomodò, non eſt

22.

ε.. qubitantis, ſed ſciſcitantis. Non quaſi incerta
culo, ſcripſit Ambroſius, ſed ſcire cu-
cuncta- E Oraculo, Piit »
bundi. Piens magnalia Dei, percontatur tanti miraculi
Okedien- Tationem. Pauci Virginem, non pauci imi-
zie t en- tantur Sponſam: quæ, cùm Sponſus pulſaret,
Taire.. clamavit: Expoliavi me tunicà med, quomodò
induar illâ?s Lavi pedes meos, quomods inqui-
Cortra, nabo illos ? Hiſce ineptiis & quæſtiunculis à
dicere ſer. Sponſo deſeri meruit. Planè faſtidit ſatores

un. dubiorum Chriſtus, qui ſalit in montibus, &
Colles tranſilit. Montes obſtant, inquis. Ma-
QRe animo, & hos Chriſtus tranſibit. Noli
Marc. 9. nodum in ſcirpo quærere. Omnia poſſibilia ſunt
etl 1 Aredemi. Qui obſervat ventum, non ſeminat,
. E ger, “ nubes, nunquàm metet. Non
Obedien- Convaluiſlet ex infirmitate ſua Ezechias, ſi
Rarac. ficorum ſibi maſſam, Iſaiæ mandato apponen-
aen dam, deriſiſſet. Eam, cèt ineptam alio-
zinte, duin ad ulcus, excepit, & poſt triduum aſ-
Superin. cendit in Templum. Abrahæ imperatur, ut
rum ſenſs tollat unigenitum, & occidat in monte. Di-
nke cere potuiſſet: Domine, paratus ſum, quod
Sdar. jubes, exequi. Verùm non poſſum non revocare
tibi in mentem, quòôd is, quem mactari jubes,
Ilaac ille eſt, in quo & benedicendas gentes,
. & mihi vocandum ſemen ſpopondiſti. Vide,
quid imperes, ego jam illum ſacrifico. Haud
ità deliravit. Duxit filium, eduxit gladium:

„Lib. VIII. 103

&, quod his majus eſt, non ſolàm non ex-
horruit fieri carnifex fili, ſed amittendo fi-
lium, ſpem poſteritatis ex filio non amiſit. Non
Putavit poœnituiſſe conſilii ſui Deum, nec jam
nolle in Iſaac propagandam poſteritatem ſuam:
ſed & illum mori,; & ex illo prodituros,
qui viverent, firmiſſimè credidit. Contrà ſpem Rom. 45
in ſpem oredidit, clamat mirabundus Paulus. 1¹8.
Unde & pergens in adtniratione ait: In pro- Ibid. 204
miſſtone etiam Dei non baæſitavit difkdentid:
led confortatus eſt zde, dans glorizzn Deo-
pleniſſima ſciens, duia quacimque promiſit,
Potens eſt & facere. Abrahæ non abſimilis
Joſeph. Ecce Angelus Domini apparuit in
Jomnis Joſeph, dicens: Durge, & accipe pue-
am, & Matrem ejus, O Juge in Rovptum.
Juturum eſt enim, ut Herodes quærat puerum
ad perdendum eum. Si contradicere voluiſſet
Joſeph, promptum erat. Fili honora Domi-
num, & ambulabis fiducialiter... & ſi dormie-
ris, non timebis. Quid me jubes timere He-
rodem, qui, præter Deum, juſſus ſum time-
re neminem? Num diviſus eſt Deus? Quo-
modèò illi pareo timendo, qui timere debeo, ne
non paream? Jubeor, & prohibeor ab Hero-
de cavere. Deliramenta noſtra iſthæc ſunt. Ipſe
ſiluit, & ſeceſſit. Qui conſurgens accepit pue-
um, & Matrem ejus, & ſeceſſit in TRgyptum.
Non ſic Judæi, qui cùm à Chriſto audiſlent:
Abrabam Pater veſter exultavit, ut videret Joan. 82
Diem meum: vidit & gaviſus eſt. IIlicò obje- 56.
cerunt: Quinquaginta annos nondum habes, Ibid. 57.
& Abraham vidiſti? Digni ſanè, qui duriori
reſponſo confutarentur. Dixit enim eis JkEsUs:
Amen Amen dico vobis, antequàm Abraham lbid. 584
Reret, ego ſum. Sic cùm audiſſent: Panis, quem oan. 6,
ego dabo, Caro mea eſt; conſeſtim dixere: LQuo- 52:
modò poteſt hic nobis carnem ſuam dare ad
manducandum. Judæorum eſt hæſitare ad ſin-
gula, dubitare de univerſis, nolle Deo aliquid
condonare. Non ſic Apoſtoli, qui cùm tot Docilitaz.
nocte nihil cepifſent, cùm eis Chriſtus poſt
reſurrectionem diceret: Mittite in dexteram Joan. zr.
navigii rete, & invenietis: Nihil cunctati, ni-
hil objicientes, miſerunt rete, & ceperunt.
Et quidem, cùm hæc audierunt, eum eſſe Jk-
sUm non putabant. Vix enim poſt capturam
piſcium Joannes agnovit vultum Domini con-
velati. Fateor, objectiunculæ iſtæ moroſiſſi-
mæ infuſcant ſimplicitatem operis. Muſeæ mo-
rientes perdunt ſuavitatem unguenti, vociferatur
non immeritò Salomon. Muſcæ interrogatiun-
culæ ſunt, quæ dùm ſolvi debent, hoc eſt „
occidi, moriendo perdunt fragrantiam tum obe-
dientiæ, tum verecundiæ. Impleto, quæ tibi
dicuntur, quamvis aliquid tibi proponendum
occurrat. Objectionem ſuffocato. Non te diſ-
rumpet, etiamſi eam premas in corde. Muſ-
ca eſt, non Elephas. Non obrueris mole muſ-
cæ unius. Sane in Ægyptiorum plagis, non
ultima fuit muſcarum inundatio. Et venit muſ- Exod. 8.
ca graviſſima in domos Pharaonis, & ſervorum 24.
ejus, & in omnem terram Tgypti: corruptä-
que eſt terra ab hujuſcemodi miſcis. Quâ im-
portund pecude adeò vexatus eſt Pharao, ut,
qui pati potuerat rivos ſanguinis, ranas &
cyniphes, nec Moyſi permittere voluerat,
ut ſacrificaret, poſt muſcas confeſtim dixerit:
Ite, & ſacrificate Deo veſtro. O inamœnum,
importunum, putidum, noxiumque animal!
Putant quidam, grandis eſſe ingenii, nun-
quaàm alterius dicto acquieſcere, miſi prius
I 4 PepPe-

Matth. 2e
13⸗

Prov. 3.9.

Matthe 2.
14.

Eccleſ.

10. I.

Scioli.

Ibid;

104

pepererint muſcam. Proh nobilem partum!
Non grandis ingenii, ſed cerebri putreſcentis
œtus eſt fœtidum animal. Ex fimo oritur
Muſca. Sapientis eſt, neſcire dubitare. Vi-
des ſpinam? pariet, ſi neſcis, florem. Cole
eam, & riga. Qui rigem ſpinam, inquis? Ex
ſpina flores? Ita, mi ſciole. Non modèò flo-
rem pariet, ſed Roſam edet, Horumm Reginam.
Non quicquid tibi non probatur, alienum quo-
Pſ. 38. 3. que à vero eſt. Obedi, & ſile. Obmutui, in-
quit Propheta, & ſilui à bonis. Vides nubem?
Ignis ex illa erumpet. Scilicèt. E ſinu aquarum
Ignis prodat? Imo cum aquis prodibit. Ruet
mixtum imbribus fulgur. Granum ſinapis;
quod minimum eſt inter ſemina, inter olera
arbor fit. Concreſcit & glande Quercus. Fe-
ſtivum eſt, quod dicturus ſum. Ex longo jam
tempore non pluerat in Ifraél. Orante autem
3·Reg.18. Ehaà, Ecce, inquit Scriptura, nubecula parva
14. quaſi veſtigium bominis aſcendebat de mari.
Qui ait: Aſcende, & dic Achab: Junge cur-
rum tuum, & deſcende, ne occupet te pluvia.
imque ſe verteret huc atque illue ecce cœli
contenebrati ſunt, & nubes, & ventus, & fa-
ta eſt pluvia grandis. Aſcendens itaque A-
chab abiit in Jezrahel. Seròô ſibi conſuluit
Achab. Dùm diſputare inſtituit, an ex nube-
cula tantùm pluviarum emiſſuri eſſent cœli tri-
bus planè annis ærei & ſicci, egregiè madi-
dus Rex expertus eſt: quod ego, ut ad ſo-
brietatem ſapere diſcant, ſobriè ſaperdis no-
ſtris opto, precoôrque. At iſtæ nugæ ſunt;, jo-
ci ſunt. IIlud lugens inclamo, Mundum ideò
periüſſe, quòd prædicante Noë eluvionem, ne-
mo crediderit poſſe fieri, quod hactenus fac-
tum non fuerat. Sic Loth, cùm viris filiarum
ſuarum prædiceret everſionem Sodomorum,
sen. 19. Viſus eſt eis, inquit Scriptura, ludens loqui. Et
Mirc. 9. Virgo peperit, & Deus vagit. Omnia poſſibi-
a;, lia ſunt credenti. Sequitur. Spiritus Santtus ſu-
Luc. 1. 35. Perveniet in te, & virtus altiſſimi obumbrabit
Hamili- tibi. Idebque, & quod naſcetur ex te ſanctum,
a. vocabitur filius Dei. Vis Chriſtum concipere?
Kemiles- Ignem exquirito & umbram. O rarum foœdus!
Religionis Opiritus ſuperveniet, & virtus obumbrabit. Cùm
manera flagraveris, non lucebis. Si arſeris, & latue-
viliora. ris concipies JESUM. Quantus ardor in Vir-
Talenz gine , quæ Deum geſtabat in utero? Sed
Eine ſppiri. quantùm in ea umbrarum, quæ totâ excluſa
tu urbe, caruit diverſorio, Dei Verbum paritu-
Arrogan- ra. Quem videas umbras pati pofle, ſi fortè

ses bi ſcintillula in eum defiluerit divini Spiritus? Et
gas que 12 nata ug Sy ipſi, vogzcepit f.
:s. c Elizabeth cognata tua, & ipſa concepit fi-

Ibid. 36. Lium in Jenetctute ſua. Ut Virginem uberiori

Invidia exultatione compleat Gabriel, eam monet de
inter prodigioſo cognatæ conceptu. Enimverô uni
* guales. Virgim nuntianda eſt felicitas aliena, ut læ-
Charitas

tetur. Non ſuam imminui gloriam foœcundita-
erga pro- .1: 12 .
ximas, te anus & ſterilis credidit, ſed augeri. Non
Ceongra- dixit: Quid ſingulare mihi collatum eſt, quòd
zulationes Virgo pariam, ſi parit anus, ſi ſterilis con-
Bi Vne. cipit? Tam mihi, quam illi nuntiata eſt pro-
. “ ola per Angelum fœcunditas. Jam mira-
culum non habebitur, quòd ego conceperim,
ſi concepit Eliſabeth. Et quidem prima illa in
munere eſt, quæ ſex ante me menſes foœtum
mutun, geſtat in alvo. Abeat peſſum livens ambitio:
Humili- mercenarii & vinitores ſunt, quos tædet alienæ
tas reti- Mercedis. Virgo ità Phoœnix eſt, ut ſola in mu-
venda: nere, glorisque eſſe nolit. Utinam nos quoque
Vrode- exultemus in fratrum exultatione. Sanè in Jo-

X
Scn: ſephum fratres armavit ſomnmiata pubeſcentis fe-

Vnio.

Honor

7

Oliva

8 N ℳ

licitas. Dixit autem Maria: Ecce ancilla Domi-
ni. Exclamat An broſins: Ancillam ſe dicit Do- Lib. 2. in
mini, quæ Mater eligitir: nec repentino exal- Luc.
tata promiſſo eſt. Humilitas in tyrone haud vir-
tus eſt ; inſania enim eſſet, ſi ſuperbiret. Quis mntat.
enim in umbra, & pulvere intumeſcat? Ve- bropoßita
rùm neſcio, an denuſſio capite ambulaturus retinenda.
ſit, cùm efferri cœperit in palæſtris. Vapor lor,
cùm & fimo in cœlum ſubfilit, placidiſſimus Slts
eſt, quovis auræ aut flabelli impulſu ventila- .
tur. Ut nubes attigerit, igneſcit, fulgurat, Opera-
fulminat, arces ſibi obſtantes ſubvertit. Gra- rius poſt
num ſinapis, dum ſeminatur, minimum eſt ingentis
ompnibus ſeminibus; cùm creverit, aves dun- fera Sa-
taxat recipit, & vermes faſtidit, olerâque de- er.6
dignatur. Saul poſt aſinas ibat non invitus, an- dient.
tequam eveheretur: poſt galeam & coronam Zelus a-
Samuélem ſprevit, & nec Deum audivit. La- vinsorum
pillus Babylonicus, antequam triumpharet de ue Cer.
Statua, vel ſine manibus ad inſtar folii devolu- &nin.
tus de monte eſt, & vix pedum fictilia tangere à Feren-
auſus eſt. Ut verò ante ſe ruere molem illam tis ad
conſpexit, tum enimverô excrevit ſupra altitu- Pauberes,
dinem à ſe disjecti ſimulachri: quique ſuper- „ d,
biam molis, dum parvus eſſet, vix comtigit, a laozt.
ut eam attigit, ſuccrevit in montem. Lapis au- Talenta
tem, qui percuſſerat ſtatuam, factus eſt Mons hne Hiri-
magnus, & implevit univerſam terram. Qui 1⸗ gie.
legit, intelligat. O operariorum nonnunquam a i, “B
grandiorem faſtum eorum faſtu, quos ad hu- nibas.
militatem deduxere! Superbos deprimimus ul- Dan. 2.
que ad pedes Chriſti, & nos erigimur ſupra 3.
Alpes Aquilomis. Cur ille non obedit? cur H
ſuperbit? Cur totum occupat Mundum? Quia A. 10.
Simulacrum caſu, non vi ſuâ, eliſum pro-
ſtravit: quia Principem docuit humilem eſſe,
cœpit ipſe ſuperbire: quia ille, qui magnus
erat, factus eſt conſilio ejus parvulus, ipſe,
qui parvus erat, factus eſt magnus. Teſtaceus Dignitas
Romæ Mons, ad radices Aventini, ex diffra- mores nen
ctis lagenis ita crevit, ut vento intuùs tumens muten
vini dolia hyemare cogat in æſtate; & nullà n;
ità glacie refrigerantur tum vina tum poma, fpyanandi.
quaàm illicò frigent, ſolà aurâ rimis teſtarum
trajectâà à Colle in fruges & vitra. Granulo ex
ore paſſerculi in Arcis mœnia delapſo, ut ſtir-
pes egerit in ſaxis, propugnacula & rumpit &
dejicit. Adeò nihil tam minimum contemnen-
dumque eſt, quod virium incremento, non
maxima, etiam Enormia non avertat, ſibique
Turres non faciat vectigales.

Qui vos audit, me audit. Luc. 10. 16.

Non omnes, qui obedientiam profitentur, obedien-
obedientiam ſervant. Aliqui non obediunt: tia, α
aliqui non plenè obediunt: alii demum perfe- nonef
ctifſimè obediunt. Horum typum expreſſit e 4.
Sponſa varis in locis. Et primò quidem Ino- commit.
bedientium expreſſit typum, cùm ait: In le- tere peni-
Etulo meo per noctes quæſivi, quem diligit ani- k.
ma mea. Sanè quæ ſuum dicit lectum, ſequi- Cam3.
tur conſilum ſuum, non alienum imperium;
quæque noctes nominat, per ambages à ſe &
clanculùm deludi Superiores declarat. Et nota
inobedientis cordis cæcitatem, adhuc à ſe quæ-
ri profitetur Sponſum, cùm obedire detrec-
tet. Verùm Deus non irridetur, deridetur ma- Gal.6. S.
gis inquiſitio exquirentis fraudata deſiderio
ſuo. Quæſivit enim, nec reperit. Semiobe- Servtre

dientis adumbravit dubiam virtutem, cum ait 4udbes
ad Sponſum: Lectulus noſter Roridus. En duc Can.1,16.
modo

lycin
Sundts
icne n
eCloe
r Ce⸗
un M.
n ec l
eeet, e
nom Pe
Penmnig 9
6 lbi obe⸗

eint, kl

n ait,
nofcen
iggeget1

lt Cr.n
tninn e
) e . N
Detiget
inthe,
CNNN
Audint l n
Gunphem
olicite
mmolen ſani
tupradln
Nucne inee
Tir ntgt,
en epi a
nr ei M
1 terran. E
m NoNIIN
1 alb
deppimmm-!

Mundm,

A, din r
t humlendl,
ke, di un
parrlig ie
eni. Uün
Gtini, eicht
to inn iu
ltate; Al
Vina tun i,
I nmie th
vine Crmhl,
1delaſe ur
clle & nt
imumctt
increlleno, 1
aentat,

3

3 Luc. 10

iam Nkten

Stromatum, Lib. VIII. — 105

Apoſtolus, penè expiravit. Et cùm vidiſſem Apoc. 15

obedien- modò non jam ſuum, ſed neque Chriſti ap-
ia im- pellat lectum, ſed communem ſibi cum illo. No-
berfedta. ſter, ait. Non vult ſequi ductum ſuum, ſed
neque à Deo duci ſe ſinit: & ipſa Dei, &
Deum ſua vota cupit implere. Porrò Lectu-
lus ejuſinodi florere poteſt, fructibus abunda-
oledien. re non poteſt. Pompa quædam & ſuperficies
tiateife virtutis floret ad tempus, cæterùm vera ſo-
d4. lidque virtus inobedientiæ Chimærd, Numi-
ne ſcilicèt atque Homine conflatà, non germi-
nat. Obedientium denique Simulacrum effin-
Can. 4. xit, cùm clamabat: Veniat dilectus meus in hor-
37. mm ſuum. Sanè profecit Sponſa, quæ cùm
olim nec lectulum abdicare vellet, & vel ſuum
diceret, vel noſtrum appellaret; nunc totum
hortum Sponſi eſſe teſtatur. Profecit quoque
benignitas Sponſi, qui, ut audivit abdicatum
à Sponſa hortum, illicò in eum deſcendit, &
quia ubi obedientia, ibi virtutum germina ſup-
petunt, favum, myrrham, aromata, liliãque
Ibids 1. collegit. Dilectus meus deſcendit in bortum
ſuum... Ui lilia colligat. Sanè fertilis Hortus
tuus erit, ſi deſierit eſſe tuus. Si tradetur
Sponſo, nec Sponſo carebit, nec Liliis. Uti-
nam Deo fiderent, qui vel Clero vel Monaſte-
riis aggregati militant Deo. Siquidem, ſi ſe
ſuâque penitus abdicarent, illicò in eorum Chri-
ſius deſideria non inclinaret modòͤ, ſed trans-
formaretur. Ergo, ut omnia conſequare, ni-
hil aut petas, aut optes. Dormienti, etiam
apud JEsUM, regna trophæaâ que obveniunt.
Ingeruntur optima expetenti minima.

Domine, quis habitabit in tabernaculo
tuo, aut quis requitzſoet in Monte
Jſancto tuo! Pfſal. 14. I.

Vis arda Quis crederet? hoc è& Pſalmo primarius
ſaluti. Concionator in urbe urbium principe illud de-
Concio- duxit, quod minimè expectari poterat: pate-

lasct. re ſciliceét omnibus coelum, nullumque tam
"d. maculoſum vivere, quem in regno innocen-
Zimor tiæ ſedes non maneat. Periimus. Indè palpan-
Dei, tur flagitia, undè exterminari debugrunt. Su-

pereſt, ut luſiſſe credatur Deus, cùm gehen-
Peccan. nam minatus eſt. Nec mirum, ſi hoc de gehen-
ium ſpes na diceretur, quando auditum eſt in Templo

nis. Dei, qui Ilderim locavit in capite Chriſti judican-
uar tis, quòd die illà expaveſcendâ miſericordiam
*

Præ ſe ferat, in qua certum eſt, quèd ſolius
Juſtitiæ memor erit. Libet magis lugere, quàm
3 Reg.i9. dicere. Dices: Non in igne Dominus, non in
2. commotione Dominus, ſed in Spiritu auræ tenuis.

Ita eſt: ſed Eliæ id accidit præcincto cilicio,

non Jezabeli gemmis phaleratæ. Non in com-
motione Dominus, ſed ante Dominum turbo,
Ignis, & terror. Timeatur Deus, ut non ti-
meatur. Ut nobis adſit in rore, nos præcedat
turbine. Video ollas ſuccenſas in Jeremia; video
igneos apud Ezechielem currus; intermortuum
ſpecto Damielem ad ſpectacula divinorum; au-
dio Chriſtum monentem ut vigilemus, incla-
mantem væ divitibus, væ ridentibus, væ felici-
bus, excludentem Virgines, proturbantem vel
e* convivio, ubi omnia feſtiva, non veſtitum
veſte nuptiali, proteſtantem arctam viam eſſe
ad regnum; & credere poſſum vel cum Amaſio
introire poſſe Scorta ad Agnum, quem ſola Vir-
Sinitas comitatur? Si tam blandus eſt, quare
Joanmi tam terribilis apparet: Ignitis pedibus,
oculis flammeis, armato ore, quem ut aſpexit

eum, cecidi ad pedes ejus tanquàm mortuus.
Plena ſunt ſacra volumina væ, fulminibus, flu-
minibuſque igneis, & nos prædicamus, viden-
do & fornicando licere ad Chriſtum perveni-
re? Certè Deus, ſi Evangeliſtas ſuos & ſacri
Verbi præcones tam ſuaves & blandos adamaſ-
ſet, non eos tam ſever ſpecie Ezechieli exhi-
buiſſet. Audi: Et ſimilitudo animalium, aſpe
tus eorum quaſi carbonum ignis ardentium, &
duaſi aſpectus lampadarum. Hæc erat viſio diſ-
currens in medio animalium: Splendor ignis, &
de igne fulgur egrediens. Ubi quæſo lilia? ubi
violæ? ubique terror. Splendor, ſed Ignis: &
Ignis non lucis ſolatium, ſed terroris fulgur
ejaculatur. Habacuc certè progreſſuras gentes
de vitiis in virtutes ait, non Miſericordiæ re-
cordatione, ſed terrore Juſtitiæ. In Luce ſagit-
tarum tuarum ibunt: in ſplendore fulgurantis ha-
Rtæ tug. In vita Gullielmi Aquitaniæ ducis, fer-
tur, quòd Eremita, ad quem accurrit, durè il-
lum accepit, nec illi dixit, ſat eſt, quòd Cel-
ſitudo veſtra non fornicetur, non ſæviat, non
blaſphemet: verùm loricâ indutum ferreâ pe-
ditem tranſmiſit ad Pontificem, denuntians ei,
à Confeſſariis deludi eos, quibus, poſt ſcelera,
levis pona præſcribitur. Quèòd ſi in Apocalyp-
ſi, ubi opera quidem ſunt, ſed plena non ſunt,
Sardium Angelus mortuus dicitur, & repen-
tinus ei obitus imminet: Quis, rogo, vitam
immortalem polliceri poteſt iis, quorum ope-
ra nulla ſunt? Nio opera tua, quia nomen hba-
bes quod vivas, & mortuus es. .. Non enim in-
venio opera tua plena coram Deo meo. Non di-
xit, langues, ſed mortuus es. At, inquis,
ſcriptum eſt: Quoniam ipſe cognovit figmentum
noſtrum. Ita: ſed lege, quod ſequitur: Miſeri-
cordia autem Domini ab æterno: & uſque in æter-
num ſuper timentes eum. Miſericordia ab æter-
no eſt, & æternùm erit, ſed non ſuper furen-
tes, at ſuper timentes. Innumera Scripturarum
teſtimonia proferri poſſent, quibus apertiflimè
monentur homines, ut ſalutis curam cum ti-
more perficiant. Certè Dominus, cùm aperuit
Apoſtolis ſenſum, ut intelligerent Scripturas,
non de riſu, deliciis, epuliſque locutus eſt, ſed
de clavis, ſpinis & Cruce ſectandâ ſermonem
habuit. Tunc aperuit illis ſenſum, ut intellige-
Tent Sripturas. Et dixit eis: Quoniam ſic ſerip-
tum eſt, & ſic oportebat Cbriſtum pati, & re-
Jurgere à mortuis tertiâ die: & prædicari in no-
mine ejus pœnitentiam & remiſſionem Peccatorum.
Cùm Scripturæ patefiunt, non convivia com-
mendantur, ſed Chriſti angor inſinuatur. Val-
dè dubito, an Scripturas intelligant, qui Scrip-
turarum allegatiomibus palpare voluptarios con-
ſueverunt. Ubi Scripturas aperiri audio, vi-
deo illicò neceſſe habuiſſe vel JxSUM dolores
pati. At, inquis, reſurrectio & peccatorum
remiſſio promittitur. Sanè: ſed illius memi-
nit poſt paſſionem; hanc inducit poſt pœniten-
tiam. Non abnego remitti ſcelera: ſed ſi luc-
tus præcedat. Reſurrectionis ver nuntio, ſed
iis, quos dolorum hyems oppreſſerit. Solitudo
RKorebit quaſi Lilium. TIis dicitur ut agant diem
lætitiæ, qui in triſtitia fuerunt. Cæterùm pro
faſciis cilicium, calvitium pro cæſarie, pro
tympano ſtridor voluptariis prædicuntur. Et
erunt, qui beatificant populum iſtum ſoducen-
tes, & qui beatificantur, Præcipitati. Propter
hoc ſuper adoleſcentulis ejus non lætabitur Do-
minus, & pupillorum ejus, & viduarum non
imiſere-

17.

Ezech. z-
13.

Habac. 3.
II.

Confeſſa⸗
rii nimis

blandi.

Apoc. 3.
1.

Pſ. 102.
14.
Ibid. 17.

Luc. 24.
45.

Iſa. 3 5. 1

Iſa.9. I6.

Sandtiſ-
Sma Eiu-
chariſt:ia
Felicibus
non ſapit.
nbi habi-

tat.
Tribula-
zio, Ten-
tatio &α
Mortiſfs.
æattio ſedes
Chbriſti.
Cane I.
16.
Deſola-
tiones uti-
le5,
Pelicitas
noxia.
Mortifi-
satio ne-
ce‿ſaria.
Pati pro
Chriſto.
Sanktiſ-
ſima Eu-
chariſtig.
Conſola-
tiones Dei
cui den-
Sisr.

Ila. 55e I.

6⁶

San. 4.

miſerebitur quia omnis hypocrita eſt & nequam,
& univerſum os locutum eſt tultitiam.

Sicut Lalium inter ſpinas. Can. 2. 2.

Ut Sponſa, ità Sponſus floret. Viret illa
inter ſpinas, floret hic in ſpinis. Præſertim ve-
rô dùm latet Chriſtus in Euchariſtia, iis floret,
quibus Mundus aret. Sic Sponſa din Dilectum
in lectulo quæſivit, nec reperit. Ideò putat
Bernardus non inveniſſe, quia Gigantem quæ-
ſivit in lectulo. Sapienter ſans. Ego tamen
ide non inventum digerim, quia floridus erat
lectulus. Lectulus noſter floridus. Si ſpineus
fuiſſet, & nequaquam Hloridus, procul dubio
ab eo Sponfſus non abeſſet. Hâc enim de cau-
ſa vulneratæ, & deſpoliatæ Sponſus occurrit
Dilectæ, quam dolore expertem contempfit.
Et quare putatis fruftrà quæſitum Sponſum in
florulento toro ad oſtium Sponſæ occurrifſe,
pulſaſſe, vocaſſe, rogaviſſe, tantàmque in-
troëundi præ ſe tuliſſe cupiditatem, affirmando
ſe guttis noctium madefactum hoſpitio indi
gere? Quare, inquam, tanta cupiditas ſubeun-
di Cubiculi poſt repulſam? Fragrabat in eo
myrrha. Ad ſuaviſſimum anguſtiarum odorem
vir dolorum accurrit. Indè enim non abfuiſſe
myrrham ex eo licet intelligere, quòd ma-
nus Sponſæ diſtillaſſe feruntur Myrrham proba-
tifſimam, cùm ſurrexit, ut aperiret Dilecto.
Ideò ſe Horem non hortuli benè conſiti, ſed cam-
pi dixit, & Lilium convallium. Ideò cum aro-
natibus myrrham demeſſuit in horto. Ideò in
pectore Sponſæ myrrheis faſciculis involvitur.
Ides in rubo apparet Moyſi. Ideò in medio
fornacis adſtat cum pueris. Ideò Manna dun-
taxat in eremo depluit. Hinc eſt, quòd in do-
mo Phariſæi diſcubuit, quia amaritudine poeni-
tentis Magdalenæ ſaginandum ſe noverat, qui-
bus abunde paſtum teſtatur Chryſologus. Ni-

mirùm efſurientes implevit bonis, dimiſſis in-

ſuis opibus divitibus planè inanibus. Sic Chri-
ſtus ad ſervum Centurionis accurſurum ſe
cit, quòd ærumna tum infirmitatis, tum ſervi-
tutis eum raperet fragrantia. Hinc clamat:
Omnes ſitientes venite ad aquas, & qeti non ha-
betis argentum properate, emite, & comedite.
Non divites, ſed inopes, non ſaturi, ſed ſiti-

di-

bundi evocantur. Date ſiceram mœrentibus, &

vinzim his qui amaro ſunt äanimo. Pretium a-
quarum Ohriſti ſitis eſt ex Nazianzene: hoc
eſt, ſi miſer es, felicitatem emiſti. Si non
cares ſiti, non carebis aquis. Enimverò Gra-
num Chriſtus ſe nominat; ut inſinuet ſe in-
trà ſiipulas florere, minimè florentis fortunæ.
Sanè Lalium Euchariſticum inter ſpinas ver-
naſſe viſum eſt, quando in qua nocte trade-
batur Dominus, excoluit florem auguſtiſſi-
mum. At, inquies, Aufſter perflat, cum aro-
Mata fluunt in horto. Ità eſt: ſed præceſſit
Aquilo. Niſi furendo ille præceſſiſſet, fruſtra
Auſter blandiretur. Quid quòd ipſemet Chri-
ſtus cùm à Sponſa invitaretur ad Lectulum. Le-
tulus noſter floridus; & ad domum cedrinam;
ipſe ſe florem campi appellat: hoc eſt, florem
armorum, vulnerumque amicum, deliciarum
werò hoſtem. Hinc eſt, quòd Sponſa, cur ſe
foribus, pomiſque in ſuo languore ſtipandam
curaſlet, Sponſo tamen cavit, ne aliud nuntia-
retur præter languorem, verita, ne ſi ſtipa-
tam illam floribus cognoviſlet, quàm longiſſi-
méè recederet. Neque dicas eum in hortum

Oliva

deſcendiſſe. Deſcendit ille quidem in hortuu;.
ſed ubi myrrha maturuerat: amaritiei, audeo
quaſi dicere, cupidior, quam Sponſæ. Certè
Sponſa, cùm dilectum locavit in pectore, eum
Myrrhæ faſciculum eſt experta.

Reges eos in virga ferrea. Pſal. 2.9.

Ad Dei Verbum ita Deus loquitur, ut vi- Concio-
delicèt timore in officio cominendos curet, "atores
quos acquiſicrat ſanguine ſuo. Et quare putre- e
do & vermis audet excutere a dextera Chri- Laianmz
ſti ſceptrum Timoris, quod in ea locavit Pater, pradican-
& pro virga ferfea virgulam floridam, imò 1“5.
floſculum reponere, paſſim nuntiando populis Timendus
nihil mitius, mihil fuavius, patientius nihil Sger ra⸗
Chriſti regno & imperio. Itâne? Monet Deus pa pec-
Filium, ut exhibeat ferrum populis, & Tu flo- cantium.
rem locas in dextera Crucifixi. Aut clavum, lia ſa-
aut ferream virgam locare debes in manu ejus, .
niſi velis ſeductor inveniri, & reus teneri pa-
terni conſili. At, inquis, in cœlo canitur læ-
titiæ & miſericordiæ canticum, Alleluia. Poſt Apoc. 19
bæc, audivi quaſi vocem turbarum multarum in 1I.
cœlo dicentium Alleluia., Exaudio ego quoque
Alleluia; ſed in cœlo. Placet Alleluia, ſed
ubi à flagitis tuti funt cives. Canatur, ſed ubi
regnatur. Ut diſcas, non nos duros, ſed Te va-
num eſſe. Qui canunt in cœlo Alleluia, ad nos
tranfmiſere librum plenum væ, & amaritudi-
nis. At Columba ramum olivæ detulit. Ità
ſanè. Columba, non Corvus. Ut nimirùm in-
telligamus; non Impiis, aut Procraſtinantibus,
ſed Innocentibus miſericordiam adblandiri.
Canitur Alleluia, ſed lege ibi, quid cum Al-
leluia cantetur. Nempè laudantur Judicia ejus,
quia Juſta, commendatur ultio de peccato-
ribus ſumpta. Rursùs, nec in regno ſecuri-
tatis, ipfa exultatio procul eſt à timore. Re-
ſonante enim Alleluia, ceciderunt ſenicres vi- lbid. 4.
ginti quatuor tremefacti, & proni in terra di-
Xerunt, Alleluia. Nimirùm nec in colo cani
debet ſine pavore lætitia. Denique è tonitruis
erupit Alleluia: Ncut vocem tonitruorum magno- Ibid. 6.
rum dicentium, Alleluia. Placet Alleluia, ſed
fulmine. Exulta, ſi potes, inter fulgura. Quid
agimus nos, qui in exilio excolimus Alleluia in-
ter Lilia, quod in cœlo non niſi cum Tonitruis
reſonat. Dices, ſed clamat Propheta: Et læ- Pfali2
tentur omnes, qui ſperant in te: in æternum exil-
tabunt, & habitabis in eis. Rectè: ſed Prophe-
tam audi nunc, eundémque Evangeliſtam & “
Apofſtolum definientem, quænam fit ſpes. Et I. Ioddig:
omnis, inquit, qui habet hanc ſpem in eo, ſan- 3:
ctiſicat ſe, ſicut & ille ſanöétus eſt. Ergo præſump-
tio eſt, & non ſpes, quæ non expiat à ſcele-
re, ſed inquinat. Meritò proindè ſubdit Joon-
nes: Filioli nemo vos ſeducat.. Qui facit pec- Ibid. 71
catum, é Diabolo eſt. I nunc, & profitere hir-
cos ex Chriſti grege eſſe. Ideò David definiens
veram ſpem ait: Et non delinquent omnes, qui Pl.33,23.
ſperant in eo. Verùm quando ad Apocalyp-
ſim ſuperiùès confugiſti, moremur aliquantu-
lùm in eodem capite, & videamus, an Rex
ille potentiſſimus prædicari velit tam miſericors,
quàm affingitur ab Oratoribus interdum in
Templis. Et ecce Equus albus, & qui ſedebat ſu- Apoc.15.
per eum, vocabatur ſidelis, & verax, & oum Ju- I1,
Ritia judicat, & pugnat. Oculi autem ejus ſicut
Kamma ignis . Ey veſtitus erat veſte aſpersd Se⸗
Janguine : . Et de ore ejus procedit gladius
Aciitäs

6 re

inung

veritas
Regſie

rtun,
Ade
(en
Ore ntn

. 19

1

tu, Nnnr
Ae,
lun ne
Nart inze
Nidem, de
lenting i“
Mortba,
Aur danm
n manlen

eteten ſ.
10 Cannur k.
Alehti Nin

negoq
Alehan,
natut, bl
10s, len
Uleluia, an
& ammier.
2 GCetult 1
Utmiminm-⸗
Ocraſimmnbe,
am Whlren
qil an
tur Judcait
tio de e
n teglo kin
mdre
t gin,
toni in tii-
gec in eid
itruorunnmie
cet Aleluu,
el ſloun
mnsAe .
lcum Tun
Mofbeu hl
in denniu.
e: kahrl
Hyenglia
enam t en ,
ſen n 1

nnt
n aſiti
nde ihan 1

1 ce ,

Stromatum, Lib. VII. 1 07

acutus, ut in ipſo percutiat Gentes. Et ipſe re-
get eos in virga ferren & ipſe calcat torecular
vini fi roris iræ Dei omnipotentis. Et habet in
„ veſtim ento, G in ſemore uo ſeriptum . Rex Re-
Rsruirein gum, & Dominus dominantium. Quid ais ad
m Cyle- Rac! Eſtne ommino lrarum expers Judex Mun-
mydi ſan- di à (Quare populos ſeducimus? Quare floreum

Rex inſe
per ſe; 7
niat: &.α
ità adſit

Aun⸗ e. ekhib emnus eum, qui ſe terribilem exhibet vel
aer te⸗ Joamai? Oculi ignei, armatum Os, ferreum
gt. Seen krum ſonaântne Juſtitiam an Miſericor-

Suferior Gien1? Veſtis aſperla ſanguine videturne tibi
ibſe invi eſcila indicare, an potius funera: Quid Tor-
aelet⸗ „s Culezu Iræ Dei omnipotentis ab ipſo compreſ-
. Iuin.? Torculari exprimitur vel fex botri. Pla-
catis m& wult totam Iram effundere, qui eam torculo
uratur. cx] mimit. Infſcriptio verô illa Regis in femore,
nôr ine innmuit, nec obliviſci bpoſſe, aut præte-
rire velle, queæ fragilitati, crimina à tam mul-
tis indulgentar. Vel in femore regiam exercet
Peſteſtatem. Ubi ergo Pater erit, ſi ibi Rex
eft, ubi Patres inſcribimur? Væ nobis, per-
intnis! Deus nec in ſemore regiam deponit Se-
veritatéem. Quid aget de iracundia, de ſuper-
Pia, de crudelitate, ſi nec carni parcit? Et per-
Aiet terram Virgä oris ſui & ſpiritu labiorum
Norum irterficiet impium. Et erit Juſtitia cin-
cgulum Inmborum ejus. Haæc autem aget, cùm
Tbid. 1. apparebit ut flos. Egredietur virga de radie
Jrſe, & Mos de radice ejus aſcendet. At, in-
AYiunt, in nuptüs unus duntaxat e cœna trahi-
tut in tenebras: ſed hoc me terret. Si enim nec
in epulo parcit, ubi parcet? Si ubi tot veſtes
nuptiales emicabant, eàâ exutus tanto traditur
ſupplicio, quid præſtabit, ubi nullus ferè ful-
get in ſtola innocentiæ? Nos quidem inter æra
multa probata, unum non difficie admittimus
adulterinum æ& : Deus veròô tot inter Juſtos
unum reperit reprobum, & plectit. Sed unus
tamùm plectitur. Quia unus tantum caruit ve-
ſte. Nunc ſi unus tantùm caret innocentiâ in
Mundo, unus peribit. Non enim plures non
veſtitos nuptiali chlamyde invemt, & ex eis
umum duntaxat malè tectum abjecit in tenebras.
Quem offendit, illum damnat. Alioquin Vir-
gines quinque invenit fatuas, & omnes exclu-
ſit. Unus peccavit David, & ſeptuaginta mil-
lia interfecit. Unus Achan erravit, & innume-
ri cecidere. Solus peccavit Adam, & non ſo-
Ius exulavit. Dices, quid de ſe ipſe dicat, non
attendo; ſcio prædictum de illo, quod valdè
Iſa.42. 3. Miſericors futurus ſit. Calamum quaſſatum non
conteret, & linum fumigans non extinguet. Ut
(ſciathus an in hoc oraculo lrarum aliquid la-
teat, audiamus expoſitionem non meam, ſed
Gregorii. Quid calami nomine, inquit, miſi
L. 33. Judaici populi temporale regnum denuntiat? vi-
mor. C. rens quidem exterius, ſed interius vacuum. Et
Qduia in eodem populo genus jam regale defece-
rat, & regnum ejus alienigena poſſidebat, aptè
hoc idem regnum calamum quaſſatum vocat.
Quid verò per linum miſi Sacerdotium ex primi-
tur, quod lineis nimirùm veſtibus utebatur?
Quod quia charitatis ardorem perdidit, quaſi
amiſſo jam igne fidei, non ardens , ſed fumi-
gans fuit. Incarnatus autem Dominus calamum
quaſſatum non confregit, & linum fumigans
non extinxit, quia Judææ regnum, quod pe-
nè deſiructum jam fuerat, ejuſque Sacerdo-
tium, quod ignem fidei non tenebat, non po-
teſtate Judicii perculit, ſed cum patientiæ lon-
Samimitate toleravit. Ergo tota ejus Miſericor-
dia non confringentis calamum eſt, quèd ali-

Iſa. 117 4.

quandiù toleravit Jeruſalem, quam brevi im-
mani obſidione vexatam expugnatâmque dele-
vit funditus. Si parcere dicitur, dum urbem
excidio penè ommnium crudeliſſimo evertit, quid
Præſtabit ſæviens? Fateor, ex nullo Propheta-
rum oraculo vehementiùs timere didici Iram
Dei, quam ex hoc, ubi everſurus urbem eam
tamen non ſe quaſſatum iri profitetur, quòd
ruinis ejus annorum non longas inducias indul-
ſerit. Abſolvamus omnia, in medium adductâ
viſione Joannis. Vidi, & ecce nubem candidam: Apoc. 14
& ſuper nuthem ſedentem ſimilem klio hominis, 14.
habentem in capite ſuo coronam auream, & in
manut ſaa falcem avutam. O pavorem! O me-
tuendum Principem! Si cùm ſedet tranquillus,
Sc quidem in habe candida, qui color pacis in-
ſigne eſt, falcem pro ſceptro geſtat: quid ro-
g0 geſtabit, cùm ambulaverit ſuper pennas
ventorum, & ignis ante eum præceſſerit, il-
lum ambiente in circuitu undique tempeſtate
Prævalida? Si coronatus auro falcem excrit,
quid jaculabitur onuſtus caſſide? Si inter can-
delabra ita formidandus apparet, ut Joannem
intermori coëgerit: rogo, quam terribilis ap-
Parebit in tribunali judicaturus? Et quidem ani-
madverte loquendi formam. Ubi agitur de
milericordiæ inſignibus, additur, quaſi: Tan-
dum lana alba. Tanquàm nix. Nimilis aurichal
0.:: Facies ejus ſieut Sol. Ubi verò Irarum inſtru-
