Pſ. II8. teranum. Ideò exclamabat David: Declinate à
15. ne maligni: & ſerutabor mandata Dei mei.
Vel in cœlo, qui throno propiores ſunt, ſenes
ſunt. Ut indicarent, multò magis in terra vel
throni tantùm vicinid, ſeneſcere homines,
ommi viridioris ætatis fugatâ lætiti.

Et poſt buccellam, tunc introwvit in eum
datanas. Joan. 13. 27.

Tepidi &G Si Auguſtino credimus, jam Judas priùs
Pecectores cumn alis Euchariſtiam acceperat, quam ſeor-
co*ναα ſim a Chriſto intincto pane dignatus eſt. Poſt
E quem, & Dæmon in eum imtroivit, & ipſe
quem, æmon in eum introivit, P
exivit & cœtu diſcipulorum, expunctus ex albo
vitæ. Quid efferaris? Quid triumphas? Poſt
ſcelera maxima adhuc ſuperſtes ſum. Violavi
Eccleſias: Sacerdotes ſprevi: Viduas ſpoliavi:
Innocentem occidi, nec perii. Noli canere. La-
queus te expectat, ubi tu illum non expectas.
Tentatio. In minimis interibis, qui è ſummis flagitiis
nem funs, emerſiſti. Panis ſacer Judæ non obfuit, grega-
οAboſ, rius panis Judam ad laqueum urſit. Deglutivit
der ſine damno corpus Domimi, buccellam Domini
permini. cum morte comedit. Qui conculcaſti Sacra-
wa. menta impunitus, in colloquio prodêris prodi-
Humili- tor, & explodéris. Quot Iſraëlitarum Duces
alltt ceciderat, aut conterruerat immanis Gi-
Si 7. gas? Paſtoris fundà proſtratus eſt. Quem canem
lunt opti. appellavit, Elephantum expertus eſt. Petrus co-
mi. hortem non timet. Ancillam expavebit. Jonas
w“ Dei projicitur in mare, nec conqueritur: hauritur
e à Ceto, & pfallit. Væ illi, Exareſcet hedera,
Mortiß- 1 . *
stiosaâ Mortem ſibi, vel Deo reluctante, precabitur.
ſSynem; David choris, & choreis excipitur puellarum
nam e- poſt triumphum, & in lubricitate tanta ætatis,
Gbu mulitiæ, victoriæ, & plauſuum impollutus eva-
n: se⸗ dit. A.taté, bello, & curis gravis procul foœmi-

curum pu- rr. .
tavesis. amn aſpicit, & corruit. Thomas inter mœro-
Paupe- res Crucis perſtat fidelis, in ovatione reſurrec-
rem h tionis inquinatur, & poſt victoriam fugit.

breſoves. Quantm æ*&ι uoris impavidus Petrus calcaverat?

HS Propè JusM labare cœpit, & mergi. Non una
Navis, deluſis Charybdis, ſcyllæque minis, in
portu naufragium palſſa eſt. Moyſes ſecurus ma-
re ſcidit: hæſitat infelix ad petram. Qui credi-
dit exſiccandum pelagus ad aſpectum Virgæ,
non ſperavit guttas per eam fluxuras è& iaxo.
Viciſti Holophernes, & terruiſti univerſam re-
gionem Jordanis; non tamen triumphum pares.
Foœminæ ſpolium eris. Una mulier fugabit ca-
ſtra tua, te verò obtruncabit in tuo lecto.
Angelorum eſcà nutriviſti populum tuum.
Send Et deſerviens uniuſcujuſque volunta-
Anei, ti, ad quod quiſque volzbat, conver-
Pager. tebatur. Sap. 16. 20.
lus ani- V
marvem Manna cur eica Angelorum eſt? Quia ſa-
ane Rren omnem itaà exhibet, quemadmodùm
tarau„ A Seli, pro ſalute animarum, & Dei impe-
ſe do. 110, ſubeunt formas omnes. Modò emim pere-

cent. grinantur in Sodomis, modò Agaris ſunt duc-
belien tores. Mod pugnant pro Iiraele, modòô Eliæ
ie indif- Piſtores & dapiferi ſunt. Qui modò Dei vices

Oratia. agunt in rubo, & dicunt: Ego ſum Deus Iſaac,
ne de Deus Abraham, & Deus Jacob „ cùm opus
Ohriſti eit „Tobiæ ſamulantur juniori, & ſeniori me-
nre. dentur. Quin ex Theodoto, ut Magos trahant,

Ethicæ Comment. Tom. V.

157
convertuntur in ſtellas. Nônne ardent in rubo
pro Moyſe? Nônne canunt cum Pueris in cami-
no? Nônne Habacuc ſuſtollunt, ut Daniel epu- Zelus a-
letur? Nônne excubant contrà Adamum pro nimarum
Domino in paradiſo? Nonne, ut Mulieres ſo- non devi-
lentur, latitant in ſepulchro? Nonne ut Egros . a
ſanent, demerguntur in piſcinam? Hinc eſt, Religioni⸗
quòd ſancta Animalia, quæ apud Ezechielem munia
currum Gloriæ Domini circumagunt, non und, viliora.
ſed multiplici facie ornata deſcribuntur. Qua- Erech
tuor facies uni. Et quidem quanta in vultibus „ ech. I.
diſſimilitudo! Nempè facies in eis Hominis,
Bovis, Leonis, Aquilæ, & Cherub. Ut ſcias §5. Aunge-
ſanctos Spiritus ad omnia paratos, humana non lii.
deſpicere, laborioſa non refugere, ardua in-
vadere, implere ſublimia. Qui Aquila eſt, Zelus a-
Bos eſſe non recuſat. Nos quoque non uni Mi- nimarum
niſterio alligemur, nec ſoli aut Doctrinæ tra- At indif. 2
dendæ, aut regendæ domui mancipemur. Si e nez.
Angeli ſumus, modò Gedeones & Davides, .
modò Agarem & Paſtores alloquamur.

Bibebant vinum, & laudabant Deos
Juos aureos & argenteos, æreos, fer-

reos, lignegſque & lapideos. Dan. 5.4.

Haæc agebantur, non in cœnula deluſi qui- Sacerdo-
dem, at religioſi ſacrificuli, ſed in regio con- tes Miſ-
vivio Balthaſaris Chaldæorum Regis, quod lIam per-
pararat uxoribus & Principibus ſuis. O quam "s Dez,
religioſior eſt interdùm ſuperſtitio quàm Reli- Nr He 3.
gio! Impii in convivio Deorum recordantur Seso ſpi-
ligneorum, nec recordantur ſolùm, ſed & eos ritualis.
laudant: Chriſti Sacerdotes nonnulli utinam PDei oéli-
Deum laudare non faſtidiant, vel inter choros v
. . . . Wiernoruü
pſallentium Deo. Illi meminerunt Idolorum in vbli,
menſis: Nos menſarum recordamur in aris. O Eccleſis-
quoties, duùm calicem Domini præ oculis ha- Kici ad-
bemus, verſamus in cordé patinas, cepäſque & n:
ollas carnium ſuſpiramus, duùm paſcimur man- Geer.
nàâà. Rachel Patrem relmquere non timuit, at „. i⸗
Deos deſerere nullo modo potuit. Furto abſtu- „eciecta.
lit Idola Patris, & dolo retimut. Multos verò Cogita-
ecquando cum Chriſto eſſe non tædet? Pere- Tonuam
grinari illa ſe non credidit, ſi peregrinaretur rigi/
cum Diis ſuis: Nos errare nobis videmur, ſi 2 er
Deo adſumus. Una Sponſa in horto reſidens in- Doam.
clamat Dilectum, quòd, nullum ei ex aroma- Recreatio
tibus ſapiat, illo abſente. Jam non timemus vera.
vermes, ſiquidem ex Manna nemo ferè ſupra
menſuram colligit. Quis extrà cœnobia, ex Sa-
cerdotibus niſi optimus, bis in Sabbato epula-
tur, hoc eſt, ecquando litat in feriis? Proh do-
lor, ut umbram Iſraël prælibaret Euchariſtiæ,
debuit progredi ex Æäggypto in eremum. De-
buit Abrahamus in filium enſem ſtringere, ut
ſemel per ſpeculum, & in ænigmate ſacrificio
noſtro adeſſet. Nobis adeſt quotidiè in ara
Iſaac, in menſa Agnus, & malumus lateres
coquere, quam Chriſto veſci.

herrima inter mu-

Zelus a-
nimarum
orationem
ju vat, &

Cur non pulcherrima eliun „ Sed mu-
lierum? Cur non inter Virgines potius, quàm
inter Sponſas, imò & conjugatas emicat? Ni-

mirùm laudabilis Virginitas, ſed infœcunda. Dei conſo-

Contemplatio, quæ imago Virginitatis eſt, pla- lariones
cet: ſed longè eà gratior eſt Actio, quæ nec Deum 1, Te
deſerit, & trahit ad Deum animas. Hinc Spon- vi,, m.
, za.

158
ſa, cùm clamaſſet, ut ſe Sponſus oſcularetur,
exaudita non eſt, mihil promerita, dùm ſibi
tantùm & ſuis deliciis vacat: Ut curſuram ſe
teſtatur & cum filiabus, & ad filias, illicò in
cellaria introductam ſe & lætatur, & ſtupet.
Can. I. 1. Oſculetur me oſculo, inquit, ſed fruſtra. Trahe
lbid. 3. me.: poſt te curremus, in odorem unguentorum
tuorum. Confeſtim cellariis, & uberibus ex-
hilaratur. Quid? An viliora ubera Sponſi,
quàm oſcula: ut hæc oratus deneget, illa nec
oratus indulgeat, vino inſuper recreatâ Dilectà.
Talentor’ Nimirùm non chariora oſcula, quam ubera &

r: e Ccellaria: ſed, quia uni ſibi illa præoptavit,
zor von- . . „ .
rempla hon impetrat; hæc verò nec auſa optare obti

tione ſolâ. net , quòd de pertrahendis adoleſcentulis ad
Sponſum ſolicitam ſe, ſtudioſämque exhibeat.
Enimveròô, qui oſculum denegaverat ſuſpiran-
ti, vel nomen ſuum in oleum eliquavit, ubi &
Can. I. 2. puellarum memorem Dilectam agnovit. Oleum
effuſum nomen tuum: ideò adoleſcentulæ dilexe-
runt te. Cùm ſola diligit, laudat ubera, optat
oſcula, ſed neutra impetrat. Ubi adoleſcentu-
las curat, & cellaria & ubera, & Dilectum
impetrat. Hinc factum dixerim, ut Sponſus
Ibid. 12., inter ubera reſederit Dilectæ. Faſciculus Myr-
rhæ, ſive alligamentum guttæ, ut alii legunt,
Dilectus meus mihi. Ita: ſed ubi conſidebit:
Doctrina Inter ubera, inquit, mea commorabitur. Vide-
Chriſia- licèt ibi ſponſum habes, ubi habes lac, quo
n4. parvulos in Chriſto enutrias Chriſto. Ibi, in-
quam, Chriſtus, ubi uber: ut ſcilicèt parvulos
erudire non erubeſcamus, ſed quam gratiſſi-
mum Deo intelligamus erga minimos zelum.
Ergo niſi aliis proſimus, Chriſtus nobis exa-
reſcet. Phoenix, quam ſplendida Avis? Nihi-
lo minùs Corvo maluit Sponſus comparari,
quaàm Phœnici. Olet hic, ille ſordet. Verùm
infocundus Phonix, Corvus ſobolem gignit.
Can. 2.1. Ego ſos campi, inquit, & Lilium convallium.
Vide quomodô Lilio primas denegat, ut ima-
go candoris ſed infoœcundi non revocaret à pro-
curanda ſobole Chriſto Evangelicos operarios.
Benè. Sed Maria optimam ſibi partem elegit.
Prorsus optimam. Sed quam? Contemplatio-
nem, inquies. Imò verò Prædicationem. Nem-
pè attendebat Chriſtum perorantem, non o-
rantem. Eſtne Contemplationem eligere, Dei
verbum deligere? Enimverò non ſoli ſibi va-
cavit Magdalena, quæ Apoſtolorum Apoſtola
Domini reſurrectionem & Diſcipulis primum,
& Aquenſibus deindè prædicavit.

Dicite invitatis: Ecce prandium menum
paravi. Matth. 22. 4.

Quid-fugis novus Adam, & vetus homo?
vocationi Quò te abdis, Dei voce auditâ? Vocat, pla-
rebelles & nè te, ſed ad epulas. Verùm, quis audit? Il-
Apoſtatæ. li autem neglexerunt, & abierunt. Nota. Non

March. verè abierant, ſed, cùm audiſſent nuntium
„ invitantem, neglexerunt primò, tum abierunt.
ocatio Quot excuſationes, quot morbi? quot nego-
Preta, tia ſuboriuntur illico? Et quid eos avocavit?

Villa, Boves, Sponſa; Ca deheèt, Divi-
Ibid. s. tiæ&, & Dehcie. Quid', quòd plerique ſervos
* contumeliis affe&„tos occiderunt ?* Etenim nonnulli
non modò Deo vocanti non obaudiunt, ſed in-
ſuper, ut inconſtantiam ſuam obtegant, decep-
tos ſe & à Confefſariis, & a Dei Miniſtris men-
daciſſimè affirmant. Quod ſanè eſt, Dei nun-
tios famâ, hoc eſt, vita meliori exſpoliare. Ira-
tus Rex perdidit homicidas, ſuccenſis eorum

Oliva

urbibus, & ait: Nuptiæ quidem paratæ ſunt: ſed, lbid. 8.
qui invitati erant, non fuerunt digni. Vide, quo
modo, non dicat in confirmationem Iræ ſuæ,
Occidi eos, & delevi civitates eorum: ſed tan-
tům, Non fuerunt digni. Ut intelligeremus, ex- 1bid. 5.
cluſum eſſe à nuptiis, & epulo caruiſſe longè
atrocius ſupplicium eſſe incendio, & funere.
Noli ſtupere ſuper illo, qui, ob ſpretam Dei
vocationem, miſerè confoſſus eſt. Tu verô, ne
jactes cum clamore valido: nec paruiſſe te &
vivere. Ote miſerum! Unam cum illo poœnam
ſubiiſti, & gaudes? Quam poœnam? Spreviſti
nuptias. Nimirùm centrum ſupplicii, hoc eſt,
non fuiſſe dignum. Nam ferrum & ignem pa-
ti, non tam pœna, quàm medicina, ſeu expia-
men eſt. Verum ſupplicium unicè metuendum
eſt, non fuiſſe dignum, qui Deum vocantem
audires. Dives ille, qui à Chriſto impulſus,
ut, divendito patrimonio, ſibi adhæreret, re-
ceſſit triſtis, nec gladio, nec igne periit. Ego
tamen vadem non me darem ſalutis ejus. Intel-
lige Virginibus ſtultis non aliam injunctam mul-
ctam, quàm ut excluderentur, uneè Te tu ex-
cludis. Quòd ſi qui invitatus acceſſit, & epu-
latur, ob veſtem non nuptialem ligatur, & in
tenebras projicitur exteriores: Quis finis eorum,
qui cùm menſæ aſſederint, pertæſi Chriſti da-

Pes, recedunt? Si qui non acceſſere extremâ Apofßas.

notantur infamia: quo ſupplicio punientur, qui
abire ab epulo Numinis non verentur? De his
nulla hic mentio, quòd nullum tam inſanum “
fore, ut ità loquar, crediderit Dominus, qui
ultrò & convivio egrederetur. Ejici aliquem
mirum non eſt, aliquos non accedere novum
non eſt; at regredi ad fella poſt mella, ſtul-
tum omninò, & impium, & ſacrilegum eſt. .

Miſerere mei, Deus, ſecundum magnam .

miſericordiam tuam. Pſ. 50. 3.

Veræ Pœnitentiæ imaginem ſuis lacrymis Peæniten-
hoc in Pſalmo Propheta coloravit. Omittamus tie veraæ,
Spem, Dolorem, Fidem, cæterâque paſſim & Con-
à Sanctis Patribus adnotata. Quæ mihi occur- macg
runt præcipua ea ſunt. Summa Candoris cu- ſrna.
Piditas. Neque enim curat ſupplicium effuge- Dawidis
re, ſed recuperare innocentiam. Nuſquam Pæniten-
Poœnam deprecatur: Nuſquàm mundari non ia.
precatur. Amplius lava Aſperges me: Lava- Pl. 50. 4.
bis me: Dele iniquitatem meam. Non timet
vulnera, ſed ſcelus horret. Secundò, Divina
tantùm magni facit, cæterorum immemor. In- Spiriua-
certa, inquit (ut ingratum ſe probet maximè “H
& Deum beneficum) & occulta ſapientiæ tuæ ende.
manifeſtaſti mihi. Et ubi Gigas in Dei no.
mine proſtratus? Ubi corona imperii delata à Felicinas
Deo? Ubi toties cæſi, fugatique hoſtes? Ubi verg.
diſcerptus leo? Ubi filiorum fertilis ſyllabus? Zterns
Iſthæc, inquit, temporaria & fluxa ſunt, ego anium.
æterna recolo. Neque enim lacrymanti ali- Stas-

quid magnum eſt, præter divina. Dominus medioetis,

benefecit mihi, non regni inauguratione, ſed

. 5 . . ta
Sacramentorum ſcientiâũ. Cognitio ſui quàm Tere 9
difficilis! Nota ſcelus, quod David uni pu- polſant.

tabat notum Deo, etiam exteris notum erat,
& barbaris. Uſque adeò peccata latere non Fame ek-
poſſunt, etiam à Rege, ſolo Deo teſte com- s nimik.
miſſa. Tertiò, Tibi ſoli, inquit, peccavi. G.
malum coràm te feci. Quid? Nonne ſcelus Da-
vidis innotuit quàm plurimis. Quoniam blaſphe- 2. Reg-l2.
mare feciſti inimicos Domini, klius qui natus 14.
eſt tibi, morte morietur. ait Nathan. Quom

G⸗
“
e⸗
Ceele
t; 1
(un
elh 4
Demu
ntur,
09:0
glo, in
nitin/

dlu,
lin.
nerſi
n
en D
erdi
et,
open
i
dui
geng.
keen
netnin
WNNHN
lettt,⸗
herit
ele hu.
indennm.
ITens
t, Eer
atur, K
Antenns
1Cnite.
e anii
mienmuni
tur !
tamäüan
Oninmni
An
dere N
weli, N.
legomd

les

)

ſiis kni
. Onmmin
Aalr An,
ii,
Candaik;,
uumnk,
Thundn 1,
er ne:
M
nd 4 in 6
1obet n,

ſchli

48 i r.
npenn

. ln!
1u

Stromatum, Lib. IXN. 1

dò ergo dicit, Et malum coràm te feci? Nimi-
rùm hoc uno torquebatur; nihili faciens, quôd
apud homines famàâ periclitatus efſet „ quôd-
que ex Innocente mochus, & ſanguinarius
diceretur. Nos certè illud maximè anxios red-
dit, ne ſcilicèt flagitia noſtra diſſeminentur in
vulgus, & penetrale Principis irrumpant.
Quarto demum loco, corona Poœnitentiæ illud
eſt, quod ſe facturum Pollicetur. Non enim
amplius, quod frequentiſſime in aliis Pſalmis
meminit, ut hoſtes confundantur, ut prote-
rantur, ut deleantur petit: nulla de triumphis
cura: nulla opum cupiditas: nulla de Claſſe,
aut de Herede mentio: ſed quid molitur? Do-
cebo, inquit, iniquos vias tuas. Os meum an-
nuntiabit lauden tuam. Abjicit faſtoſas cogita-
tiones omnes, unumque molitur de reducen-
dis ſcilicét ad Deum impiis, idque non gla-
dio, ſed doctrinà machinatur.

guperior
nimis
mitis.
Troci-
nium non . . . . .
lrd, -e Apparaitquz ei Dominus in faamma ig-

! on. nis de medio rubi, & videbat, quod
yam. rubus arderet, & non combureretur.
Erod. 3. Pxod. 3. 2.
1bid. 5. .
Modeſtiæa Ad tale ſpectaculum exclamant Religioſo-

Hue iri rum permulti cum Moyſe, Vadam, & videbo

“ us, Viſionem hane magnam. Clamant & cum Deo,
ſtins. Locus iſte terra ſancta eſt. Nimirum placet
A ruf- ignis, qui incendere vidéatur, nec urat. Ad
catis oculum enim ſervata diſciplina placet, ſi nul-
odiam. lIum adurat. Volumus ut Ignis flagret, ſed in-
HH noxiè, Verbo, lucere volumus, non ardere.
deprimit. At hæc non viſio, ſed hypocriſis magna eſt.

Aalieg: Imô viſio magna eſt. Vide autem, quam ſim
vera, uri humanus. Mihi quoque ſpectaculum placet.
ſe incom- Neque enim Ignis ille imaginarius erat, aut
Recg. coloratus, ſed verus Ignis; & ipſe quidern ure-
patiatur, bat, Rubus vero non exureébatur. Et hoc il-
von ſplen- lud eſt quod Monachos præſertim decet. IIIe
dere in es enim dignus Deo eſt, qui cùm uritur, non
Tecker. exuritur, quem ignis torquet, nec demolitur.
Hiei veri. Et quare non exuritur, cùm uratur? Quia Ru-
Religioß bus eſt; hoc eſt, quia & flammas amat, quas

Tepidi. Deus ſubjicit, & ſpinas gignit, ut ſi fortè poë-
Gtorα na defuerit incendii, habeat ex ſeſe ſupplicium
Vide s. ſuum. Nimirùm, qui ſpinas comtra ſe parit,
Chryy. non pavet flammas. Uni illi Mortificatio non

loſthom. nocet, àa quo diligitur. Si pepereris dumos,
8.in C.4. incendio non vexaberis. Quamquam aliam
zkb fuiſſe dixerim cauſam viridantis in Igne Rubi.
S Quia ſcilicèt in Igne Dominus. Apparuitque ei
Moriß. Dominus in flamma lIenis. Hoc enimveroô il-
catienis lud eſt, quod Rubo flammas reddit amabiles.
upidlitas. Non Moy'ſes prodigium ſpectans & demirans:
H Non Ppluvia, quæ fortè decidat: non calcea-
Religiof Denta, quæ in obſequium exſolvuntur: non
auſte quôd locus vocari incipiat Terra ſancta: non
Hrecri- denique, quòd coram ſe „ & Virgæ vertantur
Rn in Angues, & Paſtores Legati deſtinentur ad
Tloriam Reges, & populorum ſeu libertas, ſeu ſtrages,
vanam Tegnorumque erectio, everſiôque ex ſeſe pro-
derint. deat. Non hæc, inquam, efficiunt, ut virorem
Bena os- ſervet in Igne Rubus ſuo ſupplicio recreatus:
,„ ſed, quòd Dominus adſit in flamma. Væ Mo-
iua nacho, cui vitæ rigor minùs amarus eſt, quòd
Moniß. illius poenæ accurratur & acclametur, quéôdque
stio dal- de ſumma regnorum ex ipfo petantur oracula.
eſeit. Non extra

e. acki calcei, non plauſus, non vocabu-
yatione I ſanctitatis 2

Maerti6. ſed Deus flammas tibi temperet
. 8- . £ .
catio con- 11& ſeverioris O quaàm ſæpè Rubus in Igne
ditur. Ethicæ Comment. Tom. V.

viret, non quòd Dominus inſit flammis, ſed EBeligioß
quèd Moyſes exclamet, Viſionem magnam H
apparuifle! Delectat non Deus, Poœnæ author, bonoeran-
ſed plauſus, pœnarum tubicen, & demirator. de,
Porrô quam fallax hominum ingenium, quäm- Virtus ſo-
que monſtrosè cæcutit, dum perſpicit! Ap- Vda, &
paret Rubus ignitus, & in medio Ignis Do- S
minus. Quid Moyſes? Audi. Vadam, ait, gularitas
& videbo viſtonem hance magnam. Et quænam Mortifi-
eſt Viſio hæc magna? Quare, inquit, non com- cationumt
buratur Rubus. Itàne? Hoc tandem eſt „ quod lbidem.
te rapit? Miraris inter ignes Rubum, nec mi- .
raris in Rubo Deum? Ergo pluris apud te irte-
eſt, Ignem non urere, quam Deum exerci- i. r E-
tuum in Spinis latitare? Sic Nathanaël non renda
plenè demiratus in Chriſto aut radiantem di- Talenta
vinitatem ex vultu, aut effluentem ex ore veriora.
Sapientiam, ubi audivit, Cam eſes ſub icu, JNoan. I.
vidi te; illicò ait, Rabbi, mu o& lius Dei. 4.
Scilicet! & Balaam non de ficu, ſed de futu-
10 ſtellæ quodammodo exortu Iplendidius pro-
phetavit. Ides mirantem Dominus ſugillavit,
inquiens: Quia dixi tibi, Vidi te Jub ſicu, Ibid. 5e.
credis: majus his videbis. .. Videbitis cœlum
apertum, & Angelos Dei aſcendentes & deſ-
cendentes ſuprà ſilium hominis. Non prophe-
tia, ſed commercium cum Deo deſignat filios
Dei. Non Rubus ardens, ſed Deus in rubo
rapere debet in admirationem ſui. Imago hæc
planè eſt applaudentis vulgi, qui ſanè negli-
gens, adsitne Deus Rubo, an abſit, illud mi-
ratur ummn, ſi non ſuccumbat Frutex ſuppli-
cio, ſi jejunet, nec mœreat, ſi vigilet nec
deficiat, ſi cilicio tegatur & lætetur, ſi dem-
que cellà recludatur, & vivat. Cæterùm alli
vitæ innocentia, orandi conſuetudo, mentis
in Deum erectio, nomina ſunt inania, &
prorsùs vana. Quid, quòd Climacus pro Ru- .
bo non Mortificationem, ſed Humilitatem
interpretatur?

Si videris me, quando tollar à te, erit,

Juo& Petiiſti. 4. Reg. 2. 10.

In hæc reſpondit verba Elias poſcenti à ſe Stes pra-
Eliſeo duplicem Spiritum. Itäne? Putabam „ "i.
fore, ut ad tanti muneris conſecutionem „ &
cilicio illum tegeret afperiore, indictis jeju-
niis, interdicto vino, abducto eo in ſpeluncas
terræ, ut dies noctibus orando jungeret. Ve-
ruùm, his ne commemoratis quidem, tantùm
exigit, ut raptum ſur contempletur. Nimirùm Yugem
triumphalis Currus munificentia, felixque in Chriſi
—. 2. . Mors ſe-
Colum Magiſtri raptus ſi ſpectaretur, ſatis „,,„„
erat ad incendendum diſcipuli pectus, quoò ſia ve ſit,
tanti ſpe triumphi, ſpiritum ſandtitatis dupli- & dulce
caret in ſeſe. Qu's evectum ad ſidera inter Coniem-
amabiles amoris flammas ſeminudum profu- eer
gumque hominem intueri queat, quin exar- i .
deſcat ingenti cupiditate virtutis. At, inquies, Æ
ſeriò monentur Apoſtoli, quòd Coœlo ſpectent tantum.
receptum JxswM. LViri Galilei, quid ſtatis alz Elecie
Picientes in cœlum ? Planè itaà. Mirabantur enim e t.
Angeli, quòd viri illi, qui Domini trium- pervoris
phum ſpectaverant, non illico ad Cruces, ad fons.
Ignes, ad evulgandum Evangelium tant mer-
cedis illicio raperentur, ſed otioſi reſiderent
in Monte. Non triumphum ſpectari vetant;
ſed, ſpectate triumpho, torporem improbant
otioſorum. Cæterùm nihil ad ex ſtimulandum
Cor accommodatius, quàm Coli ſpecies mi-
cantis. Hinc aſt, quòd Sponſus, cùm à Dilecta

2 invi-

160

invitaretur in domum auro cupreſſéôque con-
Can. 2. 1. tignatam, clamat: Ego os Campi. Hoc eſt,
Nolo concludaris ſub tectis, ſed progredi te
volo in apertum agrum, undè cœlum ſpectes.
lbid. 8. Ecee iſte venit ſaliens in montibus, tranſiliens
colles. Num Sponſus Montibus delectatur?
Imòô eos faſtidit & tranſilit. Valles amat, non
colles, ſéque Lilium appellat non Montium,
ſed Convallium. Quare ergo qui ima diligit,
coràm Sponſa ſalit in montibus? Ut, dùm ad
ſe oculos in Montes elevat, Cœlum quoque
ſpectet Dilecta, cujus ſpe regni ad amorem
quoque ardentiorem urgeatur. Hanc puto ob
cauſam nuntiam ſui Stellam Magis Dominum
deſtinaſſe, ut daum Cœlum ſuſpiciunt, labo-
res promptius ſubeant & viarum & diſcriminum.
Quid in deſerto? Nônne potuit Manna educe-
re de terra arenti, qui de fſilice ſitienti aquas
eduxit? Poôtuit, ſed de Coelo placuit illud de-
mittere, quò Cœlum ſpectare cogerentur, cu-
jus ſpe ærumnas eremi fortiuùs tolerarent.

Cacus quidam ſedebat, ſecus viam men-
dicans. Luc. 18. 35.

Sanè cæcus qui ſedet in via, ubi aut nos
ambulamus ad vitam, aut ipſa via, hoc eſt,
vita noſtra feſlinat ad mortem. Peregrini ſu-
mus, quotquot vivimus; ideò, qui currit, ſa-
pit, qui ſedet, omninò cæcutit. Et quid eſt,
quòd ærumnoſus iſte ſedet ſecùs viam? Quia
mendicat. Temporalium cupiditas tota eſt in
rapinis, dumque manibus alas addit, non tam
ad volandum, quaàm ad prædandum, pedibus
injicit compedes. Et ſanè, quid ita à decurren-
da via mandatorum Dei inhibet, quam Cupi-
Dan. I. ditas? Babylonicum Simulacrum, cui aureus
31. inerat vertex, ferrum habebat in tibiis. Non
Act. 2. 5. enim ſpes ulla ambulandi eſt, ubi habendi cu-
piditas eſt. Nônne claudus ille, qui ſtabat ad
ſpecioſam Templi portam, adeòô opes ſitiebat,
ut vel aurum expeteret à piſcatore? Quem Pe-
trus, ut erigeret, eum prius Avaritià exſolvit.
Tempora- Cùm enim proteſtatus eſſet, ſibi nec aurum
lia noxia. nec argentum eſſe, tum enimveròô ſurgeré 1-
Fervorem jum juſſit; qui exiliens ambulavit in templum
nal gere non tam ſolidatis nervis, quàm cupiditatibus
leſa. fractis. Et quidem Petrum maximè decuit
Matth. tam inſolens prodigium, qui dixerat: Ecce
19. 27 nos reliquimus ommiag; ut, quos Avaritia de-
s. Petri vinxerat pedes, Paupertas diflolveret. Et quan-
inopia. do Petri verba adduximus, vide, quomodèò
Tempora- priuùs cupiditatem omnem aà ſe abjectam dixe-
ete- rit, tum verò poſt Dominum cucurrifle. Ecce
Relégionis nos reliquimus omnia, & ſecuti ſumus te. Non
perfelctio. enim poſt gigantem currere potuiſſet, opum
Eecleſa- compede præpeditus. Hinc ultroneum illum

Pii ode⸗ candidatum Apoſtolatus, qui dixerat, Domi-
„itiam. e, ſequar te, quocunque ieris, rejecit Domi-

Luc. 9.57. nus, non quòd aut impudicus, aut homici-
da, aut invidus, aut blaſphemus eſſet, ſed
quòd non immunem eum prænoverit aut eſſe,
aut futurum ab avaritia. Quare illis verbis
Ibid. 58. eum repulit: Vulpes foveas babent, & volu-
cres eœli nidos: filius autem hominis non ha-
bet, ubi caput reclinet. Quaſi diceret, Me ſe-
qui vis, qui vinctus es? Nemo poſt me ve-
nit, niſi qui dimiſerit omnia. Tu verô nidos
meditaris & loculos. Qui beatum dixerunt po-
pulum, cui ſunt oves ſœtoſe, & craſlæ bo-
Pl. 143.7. Ves, filii aleni appellantur. Libera me de aquis
multis de manu ſiliorum alienorum. Quorum

Oliva

os locutum eſt vanitatem. Hos porrò filios alie-
nos, videlicèt cupidos, & demirantes divitum
Copias, claudicaſſe teſtatur idem Propheta. Fi-

ie 7 I . . . al.
lii alieni inveterati ſunt, & claudicaverunt à 45 17.

lemitis Juis. Hoc eſt, à fine homims, & à
via vitæ quæ Chriſtus eſt: quem nemo ſequi-

tur cupidus. Vel ſi lubet Pſalmorum ordi- Pl.
nem ſervare, dic eos, qui alieni & claudicaſ- 143.
ſe dicuntur Pſalmo decimo ſeptimo, avwaros
Prædicari & convinci alio Pſalmo. Quod, ut
omnibus apertiùs innoteſceret, Sponſus, qui
peccata noſtra portavit in Corpore ſuo, hoc
in ſui Simulacro expreſſit, in quo cuùm aurei
ſpectentur pedes, protinus crura obdureſcunt
in marmor. Crura illius columnæ marmoreæ, 0
duaæ fundatæ ſunt ſuper baſes aureas. Ut ſcia- . 5.
mus omninò immobilem ad currendum eſſe
Auri ſeu poſſeſſorem, ſeu appetitorem. In-
tuere Matthæum, ſtare nequit, ut Chryſolo-
gus ait, verùm pondere cupiditatis oppreſſus
ſedet. Quemadmoduùm & apud Zachariam A-
varitia ſedet ſuper talentum plumbi. Ut prop-
tereà non mirer, ſi ad unam Chriſti vocem
tota illa ſatellitum cohors retrorsum reſupina
corruerit. Non enim ſtare poterant, quos A-
Varitiæ ſarcina urgebat. Quod non mirum eſt
contigiſſe ſacrilegis, quando & Juſtis evenire
ſtupemus. Revolve Salomonis Canticum, au-
dies ibi Sponſam ante murænulas aureas ad ex-
currendum paratiſſimam, quibus ut ornata,
ne dicam onerata eſt, oblita curſus, illico &
accubitum Sponſi amat, & Lectulum, in quo
feſſa conquieſcat, parat. Trabe me, poſt te Can. I.3
curremus. Benè eſt. Verùm, poſt muræmulas,
quòô excurrit? Audi. Murænulas aureas facie- Ibid, Io.
mus tibi vermiculatas argento. Tum verò? Dum
eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit odo- lbid. 11.
rem ſuum. Exindé vineas memorat Engaddi,
lectulum inſpergit floribus, & domum Cedro
contignat, quæ omnia non curſum, ſed
otium ſonant. Nimirùm, vel Sponſa ſi auro
vel à Domino exornetur, recumbit delaſſata.
Certè Rachel, quæ Idola Patris ſui aurea, ut Exod. 14.
Patres putant, furata eſt, ſuper ea in ſtra- 28.
mentis ſedit. Non ergo mirum, ſi Cæcus iſte,
qui in via emendicat, cùm currere præ cupi-
ditate non poſſit, ſedeat. Nam & Ægypti,
quaſi plumbum, deſcendiſſe in profundum
abyſſi perhibentur, quos Avaritia in eas voces
erumpere coëgit: Dividam ſpolia, implebitur Exod. 19.
anima mea. Ipſi verò Ifraeëlitæ onuſti argento *.
Ægyptiorum, vix poſt annos quadraginta de-
vemire potuerunt in terram lactis. At, inquies,
Zacchæo dicitur, ut feſtinans deſcendat ad
Chriſtum, & tamen dives erat & cupidus. Re-
t mones: ied ideò currere potuit;, quia di-
midium erat patrimonii abdicaturus. Quà er-
go ratione exſurget ad currendam viam; qui
ſedet in via? Si pedes Sanctorum habuerit,
quos Dominus ſtabilire conſuevit. Pedes ſanc- 1. Reg. ²
torum ſuorum ſervabit. Poſſunt autem pedes .
Sanctorum, inquit S. Gregorius, Fides & A- Ini. Reg.
mor Redemptoris intelligi. Quibus profectò pe-
dibus gradiuntur. His ſanèe pedibus inſtructus
quiſquis eſt, reſidere mendicando, & cupien-
do ſtare non poteſt. Fides ad currendum. Amor
alas habet, & quidem Igneas, quo igne vel
ſaxa in cœlum ſubſiliunt. Lampades ejus lam- Can. 8. &
Ppades ignis. Ali legunt: Alæ ejug, alæ ignis.
O æternitas! O Amor! Quis ita piger ad cur-
ſum, ut ad afflatum veſtrum non evolet?
Quid, quòd hiſce Amoris & Fidei pedibus, B
modo

lo,
ne,
4 Ge Men
elollre
Atmi,
yi
lilbine
1 E i

d orit

n uil.
Uanhe
nN,
1 ſe
Ain tan,
kmi:
Kunahe

.
l.
m 4 1
4
len
n t.
äel
3 Ra
N
r e

1

ndn -
toren l.
tn.
8 tl
Nchnnt.
. Urnn.
ſfi en
n telnne
d WrEN

aAlj.
m reniD
me⸗ t,

3

5

lete Mel⸗

1 8
nin.
tuit,

Stromatum, Lib. NA. 161

modè ad currendum, ſed & ad videndum ex-:
citamur. Cæcus iſte, qui ſedet, & videbit &
ambulabit, ut primùm fide Amoréque inca-
luerit. Fide inquit Auguſtinus, purgatur Cor,
quo Deus videtur. Quis verò neſciat Charita-
te aciem cordis exacui. Cùm nemo JksM in
littore agnoſceret, Joannes eum Dominum eſ-
ſe indicavit Petro. Nimirùm Diſcipulus dilec-
tione Aquilæ comparatur, cujus lumina cum
Sole certant.

At iniqui illi juſſerunt, ut diſcooperire-
tur, erat enim cooperta, ut vel ſic
ſatiarentur decore ejus. Flebant igi-
tur ſus, qui noverant eam. Dan.

13. 32.

De Su- Eſto, luſerit laſcivia ſenum in horto, in fu-

ſanna ad- nere, quid ludit? fletus undique, & undi-
ducta in . . . . . .:
Tudieium. Que Mortis imago, & tamen Filii Juda, non
Laruria. idololatræ, ſed Iſraëlitæ, catenas Babylone
captivi, lugente umiverſo populo, inter ſecu-
res & lapides morituræ pallores concupiſcunt.
Et ubi, quæſo, luxuria conquieſcet, ſi funus
ſitit? Sed quid mirum, ſi ludit in alieno fune-
re, quæ inſanit in ſuo. Nönne è filüs Iraeél
quidam, cùm cæderetur paſſim populus, ad
Moabitidem impudenter ingreſſus eſt? Quid
miramur, ſi morituræ expetunt vultum, quan-
do & morituri, jamjamque morientes non-
nulli lumina revellere nequeunt ab Amaſiis?

Dan. 13. Quid verò præſtitit Suſanna? Audi: Conſur-

34. gentes autem duo Presbyteri in medio populi po-
Suerunt manus ſuas ſuper caput ejus. Qug flens
ſuſpexit ad Cælum. Nota, cùm iret ad tribu-
⸗ nal, flebant affines omnes, nec ipſa flevit. Cùm
impii. Pervenit ad Judices, renovatus eſt cognato-
rum, & deducentium gemitus, nec ipſa inge-
muit. Vix illam tetigere Senes, cùm illicò ef-
fuſa eſt in lacrymas. Nimirùm Pudicitia non
carnificum, ſed impiorum manus, exhorret,
nec tunc ſe damnatam credit cùm damnatur,
ſed cùm tangitur. Attactum timet plùs carnis,
quam ferri: & quæ, cùm feritur, exultat, lIu-
get cùm palpatur. Enimveròô, tunc ſe credidit
Suſanna incidiſſe in manus Mortis, cum ſuper
ſe ſenſit manus impudicas conſedifſe. Si lapi-
detur, triumphat Caſtitas, ſi contingitur, la-
pidatur. Fractum illabentémque Mundum ſu-
ſtinet impavida: dexteram unam trementis,
ſed ardentis, ſenis non fert. Denique quæ riſit
vincula, blanditiis ingemiſcit nec immeritò,
ſiquidem ſortitur inter compedes coronam, in-
duit inter illecebras laqueum.

Caſtita.

Timui, ne honorem Dei mei transforrem
ad hominem: & ne quemquam ado-
= rarem . Eſth. 13. 14.
ulitou „excepto Deo meo. Eſth. 13. 14.
in aula,

& Nami- Hæc Deo præfatus eſt Mardochæus, poſt-

er quàm Amano aſſurgere recuſavit. Et quare
ari tanto Principi tantillus homo non afſurrexit?

ven pit, Itäne in captivitate inflabatur ſui generis me-
& Fsme Mor? Si Jacob Pharaonem adoravit, cur Mar-
eit, nee dochæus non inclinatur. An ex tumore? Ab-
hias ſit. Clamat ſiquidem ipſe: Libenter pro ſalute

H 4 Wraël etiam veſtigia pedum ejus deoſeulari pa-

Aaulici Tatus eſſem. Quare ergo non ſe ſubmiſit? Ti-

impii vi- Mui, inquit, ne quemquam adorarem, excepto
tandit. Deo meo. Etenim, ut ait Carthuſianus; geſta-
Ethieæ Comment. Tom. V.

bat Aman idolum in pelctore, cui Medi Ferſæ-
que incurvabantur. Ergo liber animus Captivi
timuit, ne vel videretur Idolum coluiſſe, ſi
coleret Aman; vel ne paulatim, daum Ama-
num colit, non ità horreret Monſtrum, quod
ille circumferebat, paulatimque aſſueſceret;
& quaſi manuduceretur ad idola. Utrumque
ſapienter timuit, nec ita deſiperent tam multi
Eccleſiaſtici & Cœnobitæ, ſi eadem metue-
rent. Quis enim, cùm te videat adeò familia-
rem & proclinatum Proceri quidem, ſed vi-
ro, & viro aliquando ejus mulieris, quæ cùm
ſex viros habeat, virum habet: quis, in-
quam, cùm te videat aſſidere, adhærere, in-
clinari viro non benèe dlenti, quòd benè ſem-
per oleat, non putet non tam tibi Muſas ejſus
placere, quaàm Sirenas? Enimverò credere non aniie
poſſunt, non cum ſceleribus ſuis à te amari zygie,
profanum. Sed eſto, nemo hæc de Te ſuſpi- „iiia.
cetur, Tibi hoc de te metuendum eſt. Afſueſ-
cit animus non odiſſe facinus, cujus hoſpitem
colit. Commixti ſunt inter gentes. Quid inde? Pfſal.rey.
Et didicerunt opera eorum: & ſorvierunt ſoulp- 369
tilibus Chanaan. Quod ſæpius, & audimus, &
ſpectamus, vix horremus. Vel larvas irrident
pueri, ſi ſæpiùs ingerantur. Ergo, ut & Fa-
mæ, & Conſcientiæ tuæ conſulas, noli aflur-
gere Amano, cujus è ſinu Idolum pendet.

Signum magnum apparuit in Cælo, Ma-
lier amiéta Sole, & Luna ſub pedibus
ejus, & in capite ejus corona ſtella-
rum duodecim. Apoc. 12. 1.

Verè magnum ſignum, non tam, quòd So- Dignitas
le veſtiatur, quàm, quòd ſideribus coronetur. αιcenfe-⸗
Itäne Luna luminare noctis, alter Mundi ocu- aa-
. 4 . . tenti, non
lus ſub pedibus jacet, & Stellulæ, minuta lu- mcenri.
cis puncta, in vertice locatæ & coronant, & KRex Juos
coronantur? Quid quereris? Quid puncta di- provehat.
cis? Luna, etſi major nobis videtur lucidior- Suaperior
que Planetis, iis tamen minor eſt. Non vaſti. see
tate ſui, ſed vilitate mortalibus grandefcit. fs o
Quia vicinior terræ, hoc eſt, quia poſtrema in inelinant=
coœlo eſt, ideò à nobis prædicatur, & colitur. Humli-
Sidera verò non minora, ſed celſiora ſunt. "as exal-
Porrô Dei Juſtitia in cœlo locum cuique ſuum SS
tribuit, non quem decepta oculorum morta- Kaius.
lium acies deſignat, ſed, quem virtus & dig- Dignitas
nitas cujuſque repoſcit. O quot, qui apud vera in
homines plùs lucent, infra jacebunt: & , qui Eturo
puncta ereduntur, emicabunt in capite. IIIe, H d ;
quem tu fulgere credis, & magnum putas, „on mi-=
non magnus eſt, ſed propior eſt terræ. In- randi.
gerit ſe, explicat ſe, demittit, inclinâtque Irriſores
ſe. Ille, quem nihil eſſe ducis, grandior eſt, fuſtorume
