nere, Laudis Deus gaudet: hoc eſt, quà dif- idima
ficilius caremus, eam ipſe Laudem repoſcit. “.
Laudari potes ob Genus: ſed quæ non fecimus Moriß.
ipſi, vix ea noſtra vocamus. At, qui velit In- atio ve=
genio cedere, rarus eſt. Hæc laus Sacrificium “-
eſt; quia, ut hanc negligamus, inſitæ morta-
lium cupiditati uſque ad ſanguinem repugna-
mus. COlarius loquar Dei beneficentiam & mag-
nitudinem celebrare Laus eſt, ſed Sacrificium
non eſt: eam enim ſatis facile Deo reddimus.
Laus, quam vel à Genere, vel ab Ingenio ſpe-
ramus, ſi Deo afferatur, Sacrificium eſt cordis
cruore reſperſum, angore confectum. Porrèô
Sacrum hoc, non tam Ara, quàm Iter eſt. Et
illie iter, quo ofſtendam illi ſalutare meum. Ne-
que enim ſtans Laudem immolabis. Ubi enim
Honorem ſacrificare valueris, profeciſti uſque
ad ſalutare Dei. Nulla autem victima ſalutare
Dei promeretur, uti illud à Deo impetrat, Lau-
dis hoſtia immolata. Nec mirum: ommum enim
Victimarum hæc maxima, ac difficillima eſt.

El. 49.23.

Erat autem Judith relicta vidua ejus jam
annis tribus. Judith. 8. 4.

Vir Judithæ, dùm in agro ſub Sole inſtaret Paterfs-
colligendis manipulis, mortuus eſt: frumen- milia: &
tümque dum colligit, vitam perdidit. Quis gen.
crederet hujus Conjugem Viri reportaturam ig es.
de Afſyrüs, déque Holopherne triumphum? ent.
Quid ignobilius excubante in areæ ſtipulis?
quidve nobilius Virgine de hoſtibus trium-
phante? At hujus induſtria, in procuranda re
familiari, ab illius non diſſentit trophæis. Ibi
enim ſperanda ſplendida quæque, ubi obſcu-
ra & viliora non negliguntur: Muliérque tri-
umphos tentabit, ſi vir domeſtica non negle-
xerit. Animus frumenta ſolicitus provideat,
& ipſa poterit imbellis, inermiſque Caro tri
umphare. Judithæ vir occumbens in agro uxo- Talentu
ri trophæa proſeminavit: audedéque dicere, mulici
non hanc de hofſtibus revecturam fuiſſe victo- ,a,,
riam, niſi hic convehendum domeſticis triti- vian
cum procuraſſet. Deus non enim induſtrium pasdes
Patremſamilias, quem ruſticus labor inglo- Zelo aui-
rium oppreſſiſſe videbatur, manubiis Conjugis H
illuſtravit, clarumque fecit. Audiant Supe- agnss
riores: Domi ipſi ſuæ provideant tum animæ, vira.
tum corpori almenta, & mox vel Fœmi-
neas Animas ſubjectorum ſpectabunt inſpera-
tis facinoribus inſigniri. Annonæ Principes
conſulant, & vel ultimi Cives triumphabunt.
Verbo, interfecit Fœmina Holophernem, cu-
jus expiravit in agro Vir, meilorum operi
Intentus.

Erravi

a liatin
S

*R

.
ſei⸗
A
Fei
e
Ge
e:
ſce
nnun
teitel
ni
) eunn
Mcbale
klei
u
Mre
Din
lerek
enn,
U
e
H
Aettt
kiün
1o
ez,
umlur
Fi,
Den!
in N
16 Lems
l
Mmnim
un
Nect 1
Dachu
Eten
Fii
Knen

elc

,gn
(Wer
A in

— Stromatum, Lib. XII.

i
nun,

Erravi ſicut ovis, quæ peritt: Quære
Jſervùm tuum, quia mandata tua non
ſum oblitus. Pſal. I18. 176.

Inimici

Utrumque ſanè explicatu perdifficile, pla-
dilectio.

néque incredibile. Quo enim modo ſicut ovis
erravit, cujus laniatu Urias cecidit, Uxore
PPprinmum ſpoliatus, tum Vit? Dei verò qu
1 ratione non oblitus mandata Homicidii &
Adulterii reus? Fateor non facilè nodum ex-
pediri: dixerim tamen, ideò ſicut ovem er-
raſſe Davidem, etiam dùm mactat, & rapit,
quòd æſtu magis voluptatis abreptus, quam
iræ aut vindictæ percitus rabie, fanguinem ef-
fuderit rivalis, non hoſtis. Auſim dicere fu-
turum fuiſſe, ut Lupus erraret, ſi Semei in-
terfici imperaſſet, qui nonniſi erravit ut ovis,
dùm innocentem Uriam in veſtibulo triumphi
a. extinxit. Adeò vindicta turpiori nos fſodat vo-
Pvio laſa, cabulo, feritatis, non injuſtitiæ reos. Ut prop-
terea crediderim tot mandatorum prævaricato-
PE IIS. em Prophetam auſum dicere Domino, Man-
data tua non ſum oblitus. Alieno enim toro
abſtinere, Amicum dolo non perdere, non
Dei tantum, verum & Naturæ, & Gentium
Lex eſt: at Inimicos diligere, parcere Male-
dicenti ſolius Dei, imò Chriſti ſancitum im-
perio, exemplo, & ſanguine mandatum eſt.
Undè potuit occiſo Uriâ fidiſſimo milite di-
cere, peculiare Dei mandatum non ab ſe ne-
glectum, quod jactare haud poſſet, ſi oblo-
quentem Semei trucidaſſet. Tanta fiducia,
poſt innumera flagitia, reſtat, ſi unum de ſer-
vando hoſte præceptum cuſtodieris. At, in-
quies, quomodò rapiendo Berſabeam David
non Lupus eſt, qui teſtimonio Nathani, Ovem
egeni, pauperiſque civis devoravit? Equidem
Ovem non diffiteor Berſabeam, quando ità
eam Nathan nuncupavit: Cæterùm, qui Ber-
ſabeam advocatam ovem dixit, ejus invaſorem
non Lupum dixit, ſed honorificà appellatione
Primarium Virum, in primiſque opulentum
nominavit. Ex quo licet conjicere, non feri-
4 num, ſed humanum vitium eſſe, virum de
medio tollere, cujus expetità uxore jam ſis
moœchus in corde. Contra, ferarum eſſe mor-
dentem remordere, imò & infeſtum laniare,
Penituſque perdere. Quod contingeret, ſi ne-
ce Semei inuſtam nomini ſuo maculam Pro-
pheta detergeret. Proindè graviſſimè cæde Vi-
ri & raptu Fœminæ prævaricatus eſt Da-
vid, ſed ſcelere hominum, non immanitate
ferarum.

n
üreltſer
enften
te man
leſen.

176.

mmmmta

kel

Lapſi⸗

compati.

Si enim Dominus magnus voluerit, pi-

iulu

lrige ritu intelligentia replebit illum. EC-
at eg
nas Studia Verùm hanc ſapientiæ exundantiam in cor-
e Sratine de Juſti alterum antecedit, alterum ſubſequi-
Ntiſ⸗ tur, quod non facilè in ſapiente reperies. Ju-
ns Ekccle. 39. ſtus cor ſuum tradet ad vigilandum diluculo,
mi⸗ . & in conſpettu altiſſimi deprecabitur. En, quæ
nu’ Ibid. 9. præcedit, Oratio , atque Vigilia. Et ipſe tan-

gudm imbres emittet eloquia Sapientiæ ſuæ, &
in Oratione confuebitur Domino. En alterum,
quod donum ſapientiæ comitatur, atque addu-
cit. Nota: eloquia non tranſmittet tanquàm
Huvios, ſed velut imbres. Nimirùm, non è

en 0
Sientia

cum Spi-
vitu.

5 *
terra originem ducet eloquium Sapientiæ, Concio
ſed deſcender & Coœlo inſtar imbrium. Non Seriæ.
tam ſtudio, quàm lacrymis Scientia Sanctorum Geder, er
comparatur. Quin & Oratio, quæ Sapientiam
anteceſſit, Sapientiam ſequitur: in Oratione
enim confitebitur Domino. Facile enim eſt
Deum exorare, ut, qui cares, intelligentiam
conſequare: at partam Sapientiam tueri Ora-
tione, omninò apud homines rarum. Ideò Sa-
lomon felicius ſapientiam impetravit, quam
cuſtodivit. Ergo, quem ab Oratione ceſſare
conſpexeris, quêmve de terra loquentem au-
dieris, flumini, quàm imbri ſimiliorem profe-
rentem ſermonem, hunc ſcito Sapientiâ à Do-
mino repletum non eſſe. Meminiſle te velim
tamen, imbres & Cœlo demitti, verùm in Cœ.-
lum & terra ſubſilire. Neque enim eum repre-
hendendum puto, qui de humanis rebus ſer-
monem inſtituit: ejus tamen ſermonem repre-
henderim, ſi humana non in Deum elevet,
rapidtque terrena ex humo, ut nubibus expur-
gata & excuſſa foecundos inde eliquentur in
imbres. Etiam Moyſes Hebræorum victorias,
Mundi ortum, Ducum prodigia ſuis in libris
commemorat; quæ tamen ediſſerens, ſermo-
nem ſuum ut rorem fluere, ut ſerotinum im-
brem deſcendere teſtatur; quia videlicèt terre-
na non ſivit humi ſerpere, ſed in Deum rela-
ta, vVelut vapores illatos Cœlo, indè eos de-
miſit converſos in pluvias.

Familia-
ritas cum
ſaculari-
bius.
Sermo
vanus.
Concio ſis
dotta.
Zelus a-
nimarum
diſeretus
incheet
ab Huma-
nis, ut de-
Iinat in
Divina.

Reges eos in virgé ferre, & tanquàm
vas figuli confringes eos. Pfſ. 2. 9.

Si fictilia ſunt, cur virga ferrea adhibetur,
cùm nuceâ virgâ diffringi facilè poſſint? Ni-
mirùm, ut Principes doceret nihil contem-
nendum eſſe, cùm eos quoque, quos ut vas
fictile conterere poterat, virga ferre conti-
nuerit. Verùm raròô ferreum ſceptrum ſæcu-
lum non inducit ferreum, rariſque auream
revehit ætatem ex ferro baculus. Hic enim,
ubi ferream Virgam imperantem video, au-
dio contritiones vaſorum; quæ, etſi juſti, non
tamen felicis Principatus inſignia ſunt. Funera
enim plura ita Medicum arguunt, uti pluri-
ma ſupplicia, teſte Senecâ, Principem deho-
neſtant. Siquidem, ſi rem attentias contem-
pleris, contritio iſta vaſorum non tam ex fra-
gilitate Luti ac Materiei naſcitur „ quàm ex
duritie Sceptri imperantis. Virga enim ferrea,
ut leviter tangat fictilia, frangit, nec tangit
ſine ſtrage. Quæ ſanè Severitas ut rarò admo-
dum in Principibus nimia eſt, cùm fræno præ-
duro inhiberi flagitia debeant, ità rariſſimè
non eſt nimia in Ducibus animarum „ quas
vel exerrantes ſummus Paſtor revehit ad ovi-
le, non fuſte extrudit ex eremo.

Siperiores
Par va
nen ne-
gligant.
Severitas.

Clæmen-
tia.
Superior
amore
ducat.

Vaſa gloriæ ejus captiva abduéta ſunt:
trucidati ſunt ſenes ejus in plateis,
& juvenes ejus ceciderunt in gladio
inimicorum. I. Mach. 2. 9.

Senes iſtos miror in plateis interfectos: quo- Senes for-
rum obitus, ſeu litera, ſeu allegoria ſpecte- veant.
tur, documentum noſtrum eſt. Etenim quid
laudabilius, quàm, captâ urbe, non latuiſit in
penetralibus domuum Senes, ſed fortitudine
ætatem ſuperantes in plateis occurriſſe neci,
hoſtes expectaſſe? Sanè noſtræ ætatis nonnullis
Seni-

Senibus diſſimiles, de quibus dici poteſt,
MlL. 4 8, 12. Sepulehra eorum Domus illorum in æternum.
Non enim facilè videas ſeu in Eccleſia, ſeu
in Religione Sacerdotem gravem annis pedem
domo efferre, periculâque atque labores in
plateis ſuſtinere. Quis Senum nunc in plateis
interficitur? hoc eſt, quis meritis anniſque
provectior communem cum reliquis vitam
agens, vitam profligat? Plerique ſingulares
ſunt, donec tranſeant, ſepulchrum habituri
commune cum vulgo, quia communem non
duxere vitam cum reliquis. O Senectus verè
languida! Si plateas effugis, ut vivendi con-
ſuetudine laxiori abutaris.

Tribulatio & anguſtia invenerunt me:
Mandata tua meditatio mea eſt. Pf.
118. 143.

Apologia, En quibus inſtruitur armis ſanétus Rex con-
4 Arma greſſurus cum Anguſtia, imò ab ea jam cir-
cumventus, ac penè oppreſſus. Quo tempore
maximéè obliviſci debuit legis Domini, quo ſe
faciliùs expediret, hoſtibus ſuis interfectis, eo
potiſſimàm Legem recolit, ac meditatur, quæ
capulo ferrum extrahit, & patientiam animo
inſerit. Ergo oppreſſus undique David, non
phalanges armat ad interitum quærentium ſe,
non calamos acuit, ut mordentes confundat:
verùm vel unius contentus Legis ſolatio, vel
Spei clypeo conteétus, invictus in caſtris Pa-
tientiæ perſiſtit. Quôdque mirere vehemen-
tius, non iis occurrerat ultrò inſidiis, nec eas
quæſiverat ardore patiendi, ſed imparatus ab
eis inventus, nihilo minuùs tantam ſuſtinet rui-
nam impavidus. Videas aliquando fortaſsè Ju-
ſtos eas ferre moleſtias, quas ipſi fortiter
Mortif- quæſiere. Sic ſpinas amplexatur Benedictus,
catie non in quas ſeſe induerat: Sic alacer agit Bernar-
Wer. dus in nive, cui ſe immerſerat: Sic opes ri-
Ex Obe- ſit Franciſcus, paupertate, quam unicè ada-
dientia marat, opulentus. At non quæſitis, imò &
Pænitétiæ inopinatis penituſque inviſis Erumnis non
inficte. quati, Davidis eſt fortitudo, quam & præ-
Virtus lignavit Abraham impiger dilecti Filii Sacer-
Jolida. dos, & adumbrare non potuit Jephte devotæ
jam Dei Virgunculæ ſacrificio exanimatus. Sa-
nè Jobo fortiorem haud dixerim Abrahamum:
hunc tamen imperterritum in imminenti Iſaa-
ci nece, illum in deſperata Filiorum nec fle-
tu reparabili orbitate lacrymabundum contem-
plor: quam tantam conſtantiæ diſſimilitudi-
nem, non diſparis animi, indè profectam ar-
bitror, quòd Job exitium Natorum intelli-
git, Hic Filii exequitur ſacrificium. Adeò
cruciant acerbiùs, quæ nos convenmiunt, quàm
quæ advocantur Calamitates. Et ſanè quoties
inaratum agrum ſpectamus olerum, atque fru-
gum prodigium: à quo ſubacto vix credita
ſemina es recepturus. Nimirùm noſtra faci-
liùs donamus, quàm cedimus: quæque ultrô
ingeremus non quærentibus, retinemus, ſi
eripere admitantur. Nônne vides fontes paſſim
ebullire, ubi mimmè expetuntur, ibique are-
re ſolum, undè moralium inopia elaborat vel
tenuiſſimos latices evocare. Tegunt æquora
gemmas, imò & ſorbent, ubi eas avaritia
expiſcatur: cùm eas Indis calcandos projiciat
in littore, qui ideò unionibus opulenti, quòd
non cupidi unionum ſunt. Mortem non ſemel
quæſierat, provocarat ſæpè, ſemper Cæſar

Injuriæ
ferendæ.

Oliva

4
neglexerat, inopinatò tamen confoſſus, eam
nec à Filio pati potuit, quam frequenter ab
Hoſte expetierat. Firmum itaque ſit, diffici-
lins Davidem, fortiuſque Domini lege ſuſti-
nuiſſe non quæſitarum impetum ærumnarum,
quâàm plerique patiantur, quas ſibi ultrò an-
guſtias adſcivere. Nam & ipſe David dolorem,
quem quæſierat, ſolà divini nominis invoca-
tione eluſit. Tribulationem, inquit, & dolorem
inveni, & nomen Domini invocavi. At, cùm à
doloribus invenitur, diuturnâ gravique medi-
tatione Legis vix animum ad tolerantiam ro-
boravit. Tribulatio & anguſtia invenerunt me, Pl. 118.
mandata tua meditatio mea eſt. Cùm calicem 143.
ſalutis ſuis ipſe accipit manibus, vix nomine *DPeviz.
Dei invocato, abſorpſit: Calicem ſalutaris ao- E entnr.
cipiam & nomen Domini invocabo: alienâ verò 13. .
propinatum dexterà haurire vix poteſt. Audi:
Miſi quòd Lex tua meditatio mea eſt, tunc for- Pl. 118.
tè periiſſem in humilitate mea. Quia nimirùm 92²¾2

Pl. 14.4

mala, cùm invitantur à nobis, hoſpites, cùm Patienii⸗

2. Cil . vera; &
per ſe irruunt, hoſtes habentur, & ſunt: & veræ Mor.

quamvis hoſpes æquè, ac hoſtis ſubſtantiam tifcatio
devorent noſtram, hic tamen graſſatur, ille in Iartis,
gratatur. An non Petrus, qui ſe immiſerat “n in
vulneraturus, non minùs quam vulnerandus co
in confertiſſimam militum cohortem, ad ex- ionibus
armatæ vocem ancillæ terga vertit? Eſau cer- elucer
tè, vili lenticulæ edulio Fratri tradidit Primo- magis.
geniti jura non triſtis, excanduit veròô impla-
cabili odio, ut ſe Paternà fraudatum benedic-
tione conſpexit, quique Primogenituram ſor-
bitiunculà diſtraxit, ægrè tulit Fratrem pin-
guiori convivio mercatum fuiſſe a Pareme ver-
bis ſine mente conceptis rerum à ſe olim pro-
jectarum hæreditatem.

Ego ſum vitis, vos palmites. Joan. 15. 5.

Amore
duci non
Timore.

Non mirum ergo, ſi Chriſtus & ligetur,
& arundine fulciatur, & cædatur ferro, hæc
enim omnia vitis patitur, ut fructum ferat.
Illud mirari magis debemus, quòͤd, cùm ſe Moriif-
botrum Cypri dixerit per Salomonem, Iſaiæ ario qus-
poſteà verbis Torcular ſe ſolum calcaſſe pro- S.
teſtetur. Torcular, inquit, calcavi ſolus. Bo- lIſa. 63. 3.
trus eſt, & calcat, non calcatur. Quis un-
quàm à Botryone comprimi torcularia conſpe-
xit? Is certè, qui ſcit;, non alienàâ vi, ſed ſuâà
ſponte ſuum emiſiſſe Dominum Spiritum in
Gruce. Qui tradidit Spiritum oris ſui dulciſſi-
mum, is non compreſſus à torculari eſt, ſed .
ſolus torcular calcavit. Undè non ignara my- Vlanta-
ſterii Sponſa favo illum ſtillanti maluit compa- α6
rare, quàm racemo eliquato. Quod ex eo licet ſejm.
quoque nobis comprobare, quando ſanguinem Com. in
ſuum non haſta nobis, ſed ipſemet ſpontè ob- Matth. in
tulit epotandum. Si enim ſolus ipſe torcular Farthon
non calcavit, quâ ratione, cùm ſolus in hor- u iri⸗
to pernoctaret, ſanguis toto corpore copioſus tur, Et
manavit? quo modo ex gelido jam corpore torcular
aqua ſimul & ſanguis profluxere, niſi, quem poſuit in
exprimere cruorem non poterat lancea, ipſe, glart yres
qui ſolus torcular calcabat, etſi abſens Spiri- air fuiſle
tu, Divinitate tamen intimus eliquaſſet? Er- Eccleſiz
go ſi nos quoque vinum fundere cupimus, Torcula-
non fel, vertamus Dolores in Delicias, ame- ria qua 1
muſque, quas odium infligit Pœnas; niſi enim ſuum iß

. „ꝓotids,
calcemus ipſi nos, dùm calcamur, nunquam Juamy-

merum eliquabitur. Martyres æquè ac Sica- ranni,
rii plexi ſunt à Romanis: verum, quia illis ſanguin?
mors in deliciis, his pro ſupplicio fuit, fel fuderint.
aſpidum

aſpidum occumbentes Latrones, nectar veròô
Martyres emiſere. Vide calcantem torcular
ſuum. Vapulaverat Paulus ter, quid præſtitit,
ut inciſum corpus veluti Domini Botrus nectar
ſtillaret? Addidit vulneri verbera, cæſuſque
vit in ſeſe, corpuſque caſtigat ſuum. Vis
iterum ſpectare Paulum calcantem torcular
I. Cor. 4 ſunmmn? MWaledicimur, inquit, &. benedicimus.
I12. Guod & imperavit Dommus cùm ait, ſi quis
te in ſiniſtra percufſerit, præbe illi & dexte-
ratn. Ergo, ſi plagas auxeris tuas, torcular
calcabis, & eris Botrus, undé Chriſti cor
hilarefcat: qui nihil pertæſus æquè eſt, quam
corruptum vinum vineæ Ifraelis. Siquidem;,
qui clavos pertulerat, qui ſpinas admiierat, qui

leln flagella eceperat; qui lanceæ vel mortuum
4 u teſecit Peclus „admotum ori vinum cum felle
ßt mintum/guftare noltut. Ergo ſi Domuine Ca-
ee⸗ licem lalutaris offerre cupimus, Palmites ſi-
nan mus religati ad lignum Crucis, S& Ferri Pa-
Lln tientes, ſi putemur. Sic enim Apoſtoli flo-
Wi ruere, quorum vix aliquis ferrum effugit, &

eorum Princeps ab alio cinctus ductus eſt, quò
nolebat. Itaque fructificabis ut Vitis, ſi liga-
beris, ſi ttuncaberis: ſi premare, ſi poſt hæc;,
tuum ipfe torcular calcaveris, dolores ampli-
ficando, exnlcerandéque, quibus te impietas
Trihnla- aliena exagitabat. Porrò, quam id Deo pla-

liag tio dules ceat, haud difficili negotio Sacrarum monu-
ſen: 5non fu- mmentis LitefarumIn comprobatur. Quis enim
wel. iatur. . 1. . .. .
mir Cnecdciat Dhius cilicioli geſtatione non rarò pla-
Antnn’⸗ Pati pro 8 .
Ennillanoh

Chrißo. catum Domini furorem, quem patens plaga-
Pluùs delectatur und

line, Dei voli- rum icena non ſedaverat.

Dung tation- lacry mulà ultrò emitsd, quam copioſis cruoris
ſec⸗ Nrmari. rivulis externd vi deductis. Quas facimus,
non quas ferimus, Deus diligit plagas. Sic
Benedictum volutantem ſeſe inter vepres li-
CannN lio muneratur Caſtitatis. Nam & hac de cau-
. ſa lacyymas fertur Deus abſtergere ex oculis
Sanctorum, non & vulneribus ſanguinem: li-
cêt enim hic illis præſtet, quia tamen illæ ſo-
Uenn n lo emittuntur Amore, hic Ferro educitur, Do-
Ucckt minus, cui melins Voluntariè litatur, lacry-
aer, k mas liuo dignatur obſequio. Eluxit id maximè
len in Latrone, cujus dedignatus Dominus intueri
r. clavos, crucem, & vulnera, quæ Mquo qui-
. G⸗ dem, ſed non Ultroneo animo ferebat, uni
lruc confeſſioni, quæ tota Spontanea fuit, Coœlum
i exhibuit.
gſiti⸗ Quoniam tu percuſyſti omnes adverſan-
es mihi ſene cauſa. Pi. 3. 8.
.
te .
*“ Sen Haud ità mecum agitur, exclamat, qui im-
Plagie Uuedaßtie Puris exagitatus facibus ſub jugum penè mit-
el iitur fœdiſſimæ voluptatis. Vivit, inquit, &
ewnw Dtearn- vincit, qui me inſequitur hoſtis. Verùm;, ſi
N font. Verba Prophetæ attendis, Non percuſſum aà ſe
e Oecaßo iri ſpopondit Dominus, quotquot adverſan-
en mala. tur tibi, ſed ees tantum, qui ſine cauſa ad-
verſantur. Tibi verò non ſine cauſa libido te-
4 tendit inſidias, compedéſque injecit, qui eam
* per oculos admiſiſti in animum, qui turpi eam
en de lectione paviſti, qui obſcœnis armaſti ſermo-
nibus, praviſque cupiditatibus in tui incen-
e 4 Pf. 17. 6. dium accendiſti. Dolores inferni circumdede-
ſch unt me: praoccupaverunt me laquei mortis.
gin Ibid. 7. Quid indè ? In mibulatione mea invocavi Do-
, minum; & ad Deum meum clamavi. Et exau-
n divit de templo ſancto ſuo vocem meam. Si la-
. quei præoccupant, mhil timendum. Omnia

1 Stromatum, Lib. XII.

timenda, & Væ nobis ſi eos præoccupemus.
uoniam alieni inſurrexerunt adverenm me.. . Pſ 53. F.
Ecce enim Deus aduvat me: & Dominus ſuſ- Tentatio-
. H num ſonss
ceptor eſt animæ meæ. Alienus autem non eſt
hoſtis, quem tu & reſpiciendo concepiſti,; &
ruminando peperiſti, & lactaſti legendo. Hinc
David non Semei timet latratus; & lapides,
ſed Abſalonis buccinas. Cur? Audi. Qui egreſ- 2 Reg. 16.
Jus eſt de utero meo, quærit animam meam. Ab 64 ie
hoc non alieno David timet. Dentes, inquit, „ ea-
bpeccatorum contriviſti. Quaſi diceret, hoſtes 4, ez
ità tuos exarmavi, ut cominùs ferire, imòôò ne Ppf. 3. 8.
nordere quidem edentuli poſſint. Fauces eis
tantùm reliqui, quibus ſi te immiſeris, non
eſt quod doleas, ubi te fleveris deglutitum. Sa-
lomon eſt victus, ſed poſtquàm Idola ipſe ſibi
architectatus eſt, Jacuit ante libidinem David,
ſed poſtquàm vidit. Capitur Samſon, verùm
in ſinu dormüit inſidiantis.

Inerepabir me Juſtus in Miſericordia.
Pfal. I40. 5.

Quàm pulchrum ſi medearis, dim vulne- Coryreckio
ras? Quaàm ſuave, ſi ità vitio vulnera infli- mitis.
gas, ut mella non ſanguis ex eis emanent. Sam- Corre-
ſonis omnes imitarentur feritatem vellem, qui ionis im-
Leonem quidem laceravit, verum ſuo conta- beriens,
cku fauces in alvearia convertit, dulcique pro- Clemen-
digio locum plagæ plenum fecit eſſe dulcedi- "ia in Si-
nis: ſtratæque feræ ſanguinem mellis ſemen, lanſir.
apumque parentem effecit & cibum. Laceret,
ſi ſit opus, Severitas, verum mellis fontem
aperiat, ubi ictum impreſſit. Et fortè relin- Correctio
querent Superiores in vulnere ſemen apum, amandz.
ſi, qui corripitur, Leo efſet. Generoſus Ani-

mus mella conficit, cùm deprimitur. Intuere

Davidem: corripitur a Nathan; Peccavi, in- 2. Reg. 12.
quit. En mel in ore diſcerpti Leonis, imò Leo- r3.
nés diſcerpentis. Non iraicitur, non deſperat,
non obduruit. Contrà, Cain àa Deo ſuaviſſimè Gratie
arguitur, & defperat. Num Deo aptior Na- cooperan-
than ad ſerenda alvearia? Abſit. Sed Leo Da dum.
. . . . Faber
vid erat; Cain verò Anguis, qui & inermem niſzee
occideret, & timeret armatum. Quamquàm H
non immeritô dixerit quiſpiam apum examen ſue Spiri⸗
in extincti Leonis ore aduktum, quò⅛d, quæ inalu⸗
ſunt inſtrumenta necis, Ærumnæ fcilicèt, at-
que Tentationes, ſi vincantur, mella pariunt;
melléque dulciorem ſuavitatem exſtillant pa-
tienti & triumphanti.

Tili Ephrem intendentes & mittentes

arcum, converſi ſunt in die belli.

Pial. 77. 9.

Itâne obfuit militi ante bellum ſapiens exer- Tyro des
citatio? An non præviſa jacula minori damno gener.
infliguntur? Cur igitur fili Ephrem inten-
dentes Arcum in die belli receſſere? Quia ni-
mirùm in exercitatione jaculorum & arcuum,
obliti umbonum & loricarum, quas antè non
Præviderant, plagas timuere. Arcus compa-
randus ante bellum procul dubio eſt: verùm ſi
aliena tantuùm meditere vulnera, vulneri lo-
cum dabis in pectore non armato. Lorica pri-
mum arceat adverſantium jacula, & tunc te-
la intorquere licebit in hoſtes. Verum non Opera-
unum hujus turpiſſime fugæ documentum in ls
eſt, etſi una ſit ignomima. Filii Ephrem "ét.
intendentes ante bellum Arcum, & in bello
fuga-

360

fugati, eos præſignant, quos humana Pru-
PFervoy dentia ſolicitiores circa futura facit. Hi, cum
nimius: omnia ſint, quando nihil ſunt, ubi omma eſ-
Simplici- ſe deberent, in mihilum reſolvuntur. Omnia
zati oppo- tempus habent. Si hyeme floreas, vere areſ-
Rita Pru- ces. Si Arcum intenderis domi, laxabitur in
Tsn:2 acie. Non enim ſemper profuit ante pugnam
Whpu. exercitatio, umbratiliſque concertatio non ra-
rò evanuit in umbras, miniméque ſplendidum
belli exitum peperit. Fulmina ſtragibus non
proludunt, ideôque ſtragem edunt irrepara-
bilem.

Benedicite, & nolite maledicere. Rom.
12. 14.
Duio

ſciſſa.
Apes.

Felix ſanè Apis, non, quòd Mella confi-
ciat, non, quôd veſcatur Liliis, non, quòd
humanas æmuletur Reſpublicas, non quèd
Mater & Virgo ſit, ſed, quòd vulnerare ſe-
mel duntaxat poteſt. Felix, inquaàm, quæ bis
pungere non valet, ſed in ſolatium à ſe inflicti
vulneris Spiritum relinquit, ubi Aculeum infi-
xit. Damnat ſuam ipſa quodammodè ferita-
tem, dùm quam irata aperit plagam, ſeverè
zuſta in ſepulchrum convertit ſuum, ſui non
tardior ſceleris judex, quaàm rea. Urinàm,
qui ad Formicas inſtruendi à Salomone miſſi ſu-
mus, Charitatem Apum magiſterio diſcere-
mus, ſemelque pupngifſe contentos non ſæ-
piùs in exanimes furor nos urgeret implacatus.
Pachomium Apim retuliſſe memini, qui fra-
trem, quèd aſperiori verbo aliquando læſerit,
oculos penè in lacrymas eliquavit. Lege Epi-
Ktolam Bernardi ad Robertum nepotem, in qua
duſpicatus fugatum illum ſeveriori verbo, mel-
la daturum in poſterum aſſeverat. Indè credi-
derim ſactum, ut Sponſi labia favi dicerentur.
Indicare etenim voluit, nobis nihil aſperitatis
metuendum eſſe illo ex ore, in quo cum mel-
le apes conſederant, aculeo inſtructæ quidem,
verùm ſemel tantum exerendo, pungentis,
quaàm vulnerati incommodo graviori.

Inimici
Ailectio.

Quoniam non intellexerunt opera Domi-
ni, & in opera manuum ejus: deſ-
trues illos, & non ædificabis eos.

PfI. 27. §.

Corredtio

er, Haud inſolens eſt hominem ſuarum efſe
mitit.

calamitatum artificem: nec mirum, quèd ope-
Severitas ribus manuum hominis in ejus utatur Domi-
elemens. nus exterminio, cùm non rarò in ſuam ipſe
Clemen- Perniciem ſuis manibus homo abutatur. Mi-
ia. ror ego Prophetam, qui cùm affirmaſſet dif-
Superior flatum iri hominum opera, addidit, Et non
ſine rabie ædificabis eos. Nimirùm Deus ut plurimum;
arpe- cùm diruit, ædificat, ipſämque per ruinam
gar. iafi- ampliorem mohitur felicitatem. Quis enim
Dei Miſe- ignorat Jobum liberis fortuniſque ommibus ſpo-
ricordiz. liaſſe, ut ei bona geminaret? Quis neſcit Iſaa-
ci imperatum ſacrificium, non ut filius Victi-
ma caderet, ſed ut parens Sacerdos inaugura-
retur? Hic verò Propheta, ut oſtendat Deum
non ſuo, ſed noſtro more deſtructurum, de-
Pfſ. 27. 5 ſrues, inquit „ illos, & non ætificabis gos. No-
ſtris Numen ſceleribus cogimus deſtruere, cum
deſtruit, ædificaturum atque in ampliorem
formam reparaturum, quæ diruit, ſi ea ſuo
more difflaret.

Oliva

Qudm magna multitudo dulcedinis tuæ,
Domine, quam abſcondiſti timentibus
te! Perfeciſti eis, qui ſperant in te,
in conſpectu filioram hominum. Pſal,
30. 20.

Abſcondita ſanè eſt dulcedo Domini: ve- Zelasa-
rùm e non latitantes nec abſconditi recrean- vimarun
tur, ſed qui in conſpectu filiorum hominum O7atinni
pro filiis hominum conſtanter deſudant. Quò Cespla-
fugis, qui multitudinem Divinæ dulcedinis tiones Dez
ſitis? quò recedis? Latet quidem vena dulce- anad.
dinis, ſed latitantes, fugitque fugientes. In
conſpectu enim filiorum hominum propinatur;
ſudore quidem confuſa, involuta labore, di-
luta lacrymis; at multitudo dulcedinis eſt;
durâtque mellea etiam in tanta multitudine
amaroris. Teſtes habeo hujus tantæ exſupe- Hamwasi
rantiæ Apoſtolos omnes, quos non ſyvæ, ſed eeitu.
urbes Domini dulcedine recrearunt. Teſtem Erubeſ-
habeo Xaverium, quo nemo minus latuit, centis Ee
ideòque abiconchtà ità repletum multitudine vangelii.
divinæ dulcedimis, ut exclamaret in conſpectu Bona os-
filiorum hominum, Sat eſt, Domine. Co- eslianda
piam iſtam Divinæ dulcitudinis latici ſimilli-
mam dixerim, quo gens ſraëlitica recreata eſt
in eremo. Unda enim, uſque dum eremus ſo-
litaria fuit, abſtruſa delituit in ſilice; ut verò
undare cœpit in ſolitudine multitudo, exun-
davit; ac ſi, quæ timentes ſolitarios timuerat,
in conſpectu filiorum hominum ſecura manaret.

Arcum conteret, & confringet arma: &
ſeuta comburet igni. Pſ. 45. 10.
Placet arcuum armordmque fractura, quò Apolagia
nocendi quieſcat ardor, ſublatis furoris ſævi- vetiex
tiæque inſtrumentis. Quò tamen ſpectet ſcu- e
torum incendium, haud ità in promptu eſt. Imjurie
Rumpantur arcus, ne noceas: at ſcuta ſerven- ferenda.
tur, ne lædaris. Verùm mitior iſthæc ſuadet
diſciplina, illi diſſimilis, quæ in Evangelio
non gladium modèò recondi jubet, in vaginam,
verùm, & fſcutis repelli in injurias vetuit.
Qui enim pallium dimitti imperavit rapienti
tunicam, dexträmque præberi maxillam per-
cutienti ſiniſtram, is planè ſuſtuhit ſcuta. Quin
ſtudioſius ſcuta, quàm arma ſubtrahuntur:
hæc enim diffringuntur tantum, illa verô in-
cendio exuruntur. Neque enim apud Chriſtia-
nos pluris fit alienis abſtinere vulneribus, niſi,
qui alios non offendimus, noſtras æquiſſimo
animo & injurias, & plagas feramus. Impium
eſt uti arcu, ideéque vel Ethnici eum fran-
gunt: at cùm pietas videatur eſſe ſcuto ſamam;,
vitämque tueri, niſi Deus igni ſcuta addixiſ-
ſet, repelleremus utique contumelias, qui non
inferimus, & Martyribus Eccleſia, Coronis
Patientia privaretur. Scuta proindè juſtæ de-
fenſionis ſtudioſius, quaàm inſtrumenta nocen-
di damnet, quiſquis eum ſequitur Ducem,
Pujrt imperio & fracti Arcus, & Scuta com-
buſta.

Non enim in arc-u meo ſperabo, & gla-
dius meus non ſalvabit me. Pſ.43. 7.

Sapienter ſanè; quippè qui Goliam ſpecta-
verat ſuis non protechun, ſed truncatum arnne⸗
e⸗

ug
1 on
e A
Il⸗
1 d
Kia
40
E
abie
tone⸗
e⸗ ihie
Ett,
du,
lult
lelli.
n ſa
ur
le ſe
eäin .
Anen
Cumtl
WN.
RN

libena

ſum

iutr.

len
e nter
Une Onr
ke bnn
Amnd
i 8N s
e

Verùm arcui plus diffidere videtur, quàm en-

e ſi. Cur primo damnat arcum? Rem dicam
li incredibilem, at meâ ſententia non falſam.
n, Arcu pugnant hi, qui, ne Vitiorum inſidiis
pateant, eminùs, cum Mundo confligunt ani-
marum ſalutis immemores, ſuæque ſtudioſio-
Zelue pe- res ſalutis. Verum & eremos dæmonum jacula
“M rieula penetrant, & non quidem ſæpè interdum ta-
R non “ men proſternuntur in ſolitudinibus „ qui tri-
Red d l umphaſſent in urbibus. Iſfraëlitæ in ägypto
n Salbe. nunquàm ſeriò & univerſim Idololatræ, Vi-
i rita tulum coluere procul ab Idolorum regia erra-
lani mixia, bundi. Ridet enim eminuùs pugnantem, arcu-
ln Zelus a- que certantem, qui intus latet hoſtis & in
e) corde, & in carne. Fateor gladio perire ali-
Gnntn, chtasto quando, qui gladio utuntur. Quot enim,
⸗R num fons. dum aliorum ſalutem curant, propriâ excidé-
n 1 re! At, qui gladio aſſerit non ſalvandum ſe,
Ultedr

triumphos, & ſalutem ſperat, loquitúrque vi-
Ctorias, licèt has ſoli non tribuat gladio. Qui
verò negat ſe ſperaturum in arcu, captivita-
tem timet, ſi eo utatur, deſperâtque uſus ar-
cu, quæ gladio inſtructus ſperat, licèt à Deo
magis quàm à gladio lauream ſperet. Cominus
bpugnat, qui pugnat enſe: eo autem certare
dicuntur, qui cum Mundo in mundo pugnant,
animarum ſaluti procurandæ intenti. Sic pro-
enrtn megins, Pugnhavere Apoſtoli, & de profligato Orbe
trnuſ⸗ non rard terrarum triumpharunt. Sic Chriſtus confli-
e; uſen eſt. xit, & vicit. Undè in Apocalypſi non Arcu,
jem. ſed Gladio armatus Joanni apparuit. Vicit Ju-
ditha Gladio; quæ certè, ſi pudicitiæ pericu-
lum verita, eminùs Arcu certaſſet in ſecreto
cubiculi orans, nunquam Holophernem ob-
Pſal.44.4. truncaſſet. Accingere gladio tuo.. Et gladii an-
Pſ. 149. 6, cipites in manibus eorum, inquit David: qui
certè, dum Gladios præbet, neglectis Arcu-
bus, ſtudioſiùs, ut plurimum conſe ctandam
ſuaſit nobis Apoſtolicam, quàm Semotam vi-
vendi, pugnandique conſuetudinem. Dejec-
tum fateor Goliam à Davide, funda eminus
concurrente cum hoſte. At ſemel illum ità vi-
ciſſe ſcias, uſum in poſterum Gladio, quo
etiam uſus eſt in hac ipſa triumphi pompa,
cum eum, quem eminùs fund proſtraverat,
cominus enſe truncavit. Non improbo arcum:
moneo tamen exiguum gloriæ ex eo ſperare,
Pl. 43.7. qui dixit, Non enim in arcu meo ſperabo.

Vita
mixta
Tentatio⸗

Libera me, quia egenus & bauper ego
ſum: & oor meum conturbatum eſt

trabure.
in intra me. Pſ. 108. 22.
10, Cieumn Non quicunque nudus, armatus ſatis eſt
eitnen Sedi Ccontra aëreas poteſtates, quæ ut rident lori-
4 ul⸗ Refeckit. cas, ità ſæpè nuditatem explodunt. Non con-
nn⸗ ne Pauper- tinuò nudus cantat coram latrone viator. Nam
dn m, ſed Jobi expetitur exploranda virtus poſt Pauper-
ula induta tatem , & quid eriperet Dæmon, invenit,

Gn 1 viti. cui omnia abiulerat. Quare mirum non eſt,
ler lin/ ſi David Egenus, Nudatůſque inſidias adhuc
timet, & optat liberari. Quid veròô, quòd
Prophetæ cor, cum quo fugerat, manſerat-
Nelui que in ſolitudine, ſuo quatitur turbine, ex-
Ur , terniſque ſubductum tumultibus intra ſe per-
Au turbatur? Nimirùm Cor hominis quaſi Mare,
quod non Aquilone tantàùm cietur, ſed ſuas
. atn- non rarò ex ſeſe tempeſtates parit. F ugias li-
,6 6 1. Gcreden cet omnes, ut ait Philoſophus, non Te ſugis.
Ag tartentn⸗ Gignunt excidium ſuum frequenter Poma, nec
aliundè prodit, qui ea erodit, vermis, quàm
nls Cogita- ex ipſis. Cor non alit duntaxat vultures, qui-
g⸗ tiox cura Ethicæ Comment. Tom. V.
e

Stromatum, Lib. XII.

361

bus abſumatur, verùm & parit: uſque adeò
ærumnarum fœcundum eſt, ut calamitates non
modòô nutriat, verùm & gignat, ſui, ipſum,
Ppignoris & parens, & altor, & cibus. Siſtat
Proindè gradum quiſquis vitaturus turbines ab
animarum cura ſecedit in antra. Cor Davidis
mitiùs fortaſsè concufſum in Solio, quam in
Solario eſt; ſoluſque fuit David cùm amavit,
ſtipatus verò turbis ſaltavit coram Domino,
Goliam vicit, ſervi maledicta æquo animo tu-
lit in turba. Crede mihi, quiſquis tranquilli-
tatem quæris in Solitudine, ſæp& turbidiores
Urbibus Montes reperias: non malè finxit,
qui .olum & furere in antris dixit, & reg-
nare. Certè qui calcaneo inſidiatur Anguis,
libentius in cavernis, quam in aulis repit.

Confide, ſili, remittuntur tibi peccata
tuag. Matth. 9. 2.

Expiandus quidem mox, ſed non expiatus Lahſi hu-
Paralyticus, Filius compellatur: & quamvis manuer
ſceleribus adhuc involutus, tantâ nominis præ- rhianan
rogativàâ lætatur. Huc advoco ſeveriores ani- Confoſſa-
marum Parentes, qui ſemel peccantes Filios rii nimis
æternum nominis ſuaviſſimi privilegio mulc- "Aleri.
tant. Etiam lacrymabundos, etiämque Juſtifi-
catos recuſant Filios appellare. Non itaà ſanè
JEsUs: & Filium dicit, & benè ſperare ju-
bet, cui nondùm peccata dimiſerat: vel ſi in-
tus jam abluerat, priùs eum Fihium declarat,
quam juſtum, ne tu eos recuſes Filios, quos
