Oſſäque ad ingrefſum Spiritus non ſolùm vixe-
re, ſed, & ſtetere expedita, etiam ad dimi-
candum.

Sed melius eſt mihi, abſque opere, inci-
dere in manus veſtras, quàm peccare
in conſpictu Domini. Dan. 13. 23.

Vicit „ antequàm luctaretur „quæ tam gene- Yemteilens
rosè eſt obluctata. Non enim a ſcelere ſeſe in- vemedium
hibuit, aut metu Viri, aut Inſamiæ ſuſpicio-
ne. Nec Famæ meminit, nec Viri, ſed Dei. & Suſan-
Verbum! Nolo aſſentiri. Cur? Quia dede-"“.
cet Watronam ſuo ſanguini notam inurere.
Quia proſtituta à ſcorto non differt. Non
iſtis abducitur rationibus à flagitio. Audi:
Quàm peccare in conſpeëtu Domini. Ideò vi-
cit, quia non humanis, ſed divinis armata
telis monſtra repreſſit. Nihil excogitavit Hu-
mami, & ideò Divinè triumphavit. Non
exquiſivit, an ſcelus obtegi poſſet, ſed Deo
patere recordata eſt: & quamvis ſciret, om-
ninò ſuſpicione ſceleris carituram ſe, ſi cum
Senibus deprehenderetur, intellexit ta-
men, apud Deum ſe ream futuram. Diſ-
camus ergo , in lucta, cùm vitiis hoc
tantùm uti telo, nempè Dei timore, reje-
ctis Humanæ prudentiæ tum ſcutis, tum gla-
diis. Is enim non ruit, qui non arundineo
humanorum timorum baculo, ied Deo in-
nititur.

Dan. 13 2.

Dum Set Rex in accubitu ſuo,
Nardus mea dedit odorem ſuum.
Can. 1. 11.

Non placet Nardus, quæ odorem non ſpi- Mod/fie
rat, ſed exhibet, nec ſemper dat, ſed tunc vera.
duntaxat, cùm Rex in ſuo ſolio conſidit. M ger
Væ Modeſtiæ, qc non ubique fragrat, ſed n Rre.
tantùm coràm Prælato benè olet. Si Nar- tu-
dus eſt, odorem nuſquam cohibere poreſt. Et
in cubiculo, & ſuper tecta, domi, foriſque, Amore du-
& incomitatus, & inter ſodales verus Pu- cinon mé-
dor non diverſus à ſe viret. Flos odorem non
dat, ſed emittit, hoc eſt, non cum delectu
ſeu perſonarum, ſeu locorum odorem ſpirat.
Cæterùm, ſi odorem dat, non dat, ſed vendit.
Nardus enim, quæ tantùm Regi conſiden-
ti in throno fragrat, non ideò fragrat;
ut oleat, ſed; ut Regem odore promereatur.

X 2 Quod

Quod ſanè mercimonium eſt, non munus.
Can. 3. 6. Ouæ éſt iſta, quæ aſcendit de deſerto ſicut vir-
gula fumi ex aromatibus myrrhæ, & thuris.
Iſte odorem dat, non vendit, iſta reveraà fra-
grat, quæ vel in deſerto, ubi ſpectatorem non
habet, tam mirè fragrat. Et ideò brevi Di-
lecto inniti meruit, quæ fragrare potuit, e-
tiam cùm Dilectus abeſſet. E contrario, dum
uni tantùm Regi olere ſtuduit, eum fruſtraà
diù errando quæſivit. Nurrexi, ut aperirem
Can. 5. 5. Dilecto meo: manus meæ ſtillaverunt myrrham.
mid egi Verbo fragrantià myrrhæ. Sanè: ſed
ſi non tunc tantùm eâ Sponſa reſpergatur,
cam illi obviam è& lecto ſurgit. Si myrrham
manus redoluiſſent, etiam cùm ſola jacebat in
lectulo, procul dubio Sponſus ante fores con-
ſtitiſſet. Verùm, cùm eam in ſui duntaxat
gratiam fragrare cognovit, aufugit. Odit
Sponſus odorem, qui tunc tantùm ſpirat,
cùm illi pefſulum recluditur. Ni benè ſemper
oleas, bené Chriſto nuſquàm oles.

Surge Petre: oocide, & manduca.
Ait autem Petrus: Abſit Domine,
quia nunquàâm manducavi omne com-
mune, & immundam. Act. 10. 13.

Xeala- Super me quoque fit exſtaſis, cùm Petri
maſr. ecſtaſim expendo, & in exſtaſi retinendæ le-
“ gis obfirmatiſſimum Apoſtoli ſtudium. Et pri-
& Perus. H: quidem fame Petrus laborabat, hora-
co'fliarfi que prandii imminebat. Cibi, non aliun-
maena. dè, quam è& cœlo demittebantur. Quæ ve-
1r60 ſuſpicio tranſgreſſionis in epulo „ quod
P opoſcta Angelorum manu paratum fuerat? Et ne di-
vetinenaa. ceres, & cœlo quidem demiſſum linteum, ſi-
bique dictum, ut manducaret audiſſe Pe-
trum, ſed timere potuiſſe, ne ſe Legatus Mo-
ſaicæ legis lectatorem noſſet; ſiquidem ſuo il-
lum nomine Angelus compellavit, dicens:
Nurge Petre. At Petrus, à quo invitaretur,
non novit. Imòô verò eum tanquam coœleſtis
Aulæ Primatem reveritus eſt, cùm ait: Ab-
ſit Domine: Porrò Lex abrogata jam erat,
quamvis ad tempus toleraretur. Ipſe quoque iu-
premus Pontifex erat, qui ſibi, ſame praſertim
laboranti, indulgere, & de Legis rigore re-
mittere poſſet. Nec Moyſes lædebatur in me-
dulla Legis, ſed in cortice, in iis ſcilicèt,
non quæ, aut mores, aut aras, ſed, quæ da-
pes ſpectant. Adde non provocatum modèô Pe-
trum ad epulum, ſed reprehenſum ob cuncta-
tionem, certiorémque factum, de expiatio-
ne epularum non jam Angelico, ſed Divi-
no miniſterio completàâ: Quod Deus purifica-
vit, tu commune ne dixeris. Nihilo minùs re-
ſtitit Angelo, & quidem non ſemel, aut bis,
Ibid. 6. ſed ter: Hoc autem, inquit, factum eſt per
ter. Reſtitit, inquam, ei if faciem: non e-
nim ſubduvit ſe verecundè iis verbis, Rogo
te, habe me excuſatum: ſed, velut à por-
tento abhorrere ſe indicavit, exclamans ,
Abſit Domine. Quale ergo probrum, quan-
tumque dedecus, ſi nos Leges noſtras etiam
primarias violemus, conculcemuſque „ad u-
nius homuncionis nutum, quando Petrus
Pontifex Maximus, eſuriens, ne legem jam-
jam caſuram lædat in mihimis, & coœlo
demiflas dapes, quas, & Angelus exhibe-
bat, & Deus expiaverat, non ſemel, ſed

AG. 10 16.

244 Oliva

Quid indè? At ille declinaverat. Nihil gratius

—

ter rejecit! Abſit Domine. In qua ſanè re-
pudii conſtantià, docuit nos beatiſſimus Apo-
ſtolus, quâ ratione Leges ſervari debeant.
Non enim blandè, ſed auſterè repellendus
eſt quiſquis, vel & cœlo lapſus, ad nos de-
mittit, quod Legibus adverſatur. Noli dice-
re, Non Poſſum, Timeo, Dedecet: Illicò ex-
clama, Abſit. In quam ſanè pleniſſimam cor-
dis, & roboris vocem is tantùm erumpere
poteſt, qui cum Petro illud quoque profiteri
poteſt: Quia nunquàm manducavi omne com- Ibid. 14,

mune & immundum. Quiſquis enim in Lege Uniſormi.

claudicat, & & monftris aliud glutit, aliud onkani

rejicit, ſi exclamat, dum linteum exhibetur,

Ahbſit, ſtomachum commovet, non reveren- Fervor,ſed
tiam. Niſi dicere poteris, Quia nunquàm man- Wörm
ducavi omne commune & immundum, dicere run ſ.
non poteris, quin ridearis, Abſit Domine. vantia:
Porrô Deus, ut indicaret, quam ſibi pergra- ,B
tum fuerit hoc retinendæ Legis votum, ſta- Dalu anr.
tim, poſt rejectas dapes, Gentilitatis primitias cum obſer.
ad Petri pedes abjecit, ut, qui Legis cuſtodià uiis.
traducendarum ad Chriſtum Gentium ſym- 1, lenras
bolum, hoc eſt, corticem rejecerat, earun- vera um
dem jam credentium adipe ſaginaretur. Et ſg d
dum intrà ſe hæſitaret Petrus, quidnam eſſet .
viſio, quam vidiſſet, Ecce Viri, qui miſſi fue-
rant à Cornelio, inquirentes domum dimo-
nis. Itaque dum curà Legis Gentes devi-
tat, Gentes ſubegit: imô, qui, ſi Legem ne-
glexiſſet, monſtra devoraſſet in linteo, ex-
pletà lege, Centurionis legatos ſuum ante
oſtium adſtare gratulatur. Profectò, Tu quo- Religioſus

que, ſi alienum te à ſæcularium familiaritate, in aula ſer.

etar -, Vet leges.
cuům Leges eam tibi interdicunt, oſtende- Ecgiaß i.

res, eos affuſos tibi honorificentiùs ſpectares. = Juriſai-
Hoc certè fatendum eſt, Monſtra eſſe, ante- Sston.
quàm Lex impleatur; qui, implet Lege, Cenge
Viri ſunt. Utinam in ſervandis Legibus ita tueatur.
nos ſtrenui evadamus, dùm evigilavimus iha
uti ſtudioſum earundem ſpectavimus Petrum diam.

ſemiſomnem.

Noviſſimę autem omnium tanqudm
abortivo viſus eſt & mihi. Ego
enim ſum minimus Apoſtolorum,
qui non ſum dignus vocari Apoſto-
lus, quoniam perſerutus ſum Eccle-
ſiam Dei. I. Cor. 15. 8.

Numquid colligunt de Vite Spinas, aut de Bumilias.
Ficubus Tribulos. Mira Humilitatis cultura: 1e rte.
inter Viſionum lilia conſerit Opprobriorum non meet
dumos. Paulus, cùm maximè ſeſe efferre co- mores.
gitur, quòd Chriſti viſionibus recreatus ſit
in teſtimonium Dominicæ Reſurrectionis, tum „ep: Cagni⸗
maximè ſeſe deprimit. Aut ubi probra deme- tonem ui
tere non licet, ſi ea Paulus inter honeſtamenta RL
viſionum metit. Nunquàm ſe foædiùs dedecora-“.
vit, quàm cùm ſe coœlo extulit. Chriſtus viſus Talena
eſt mihi. Sed tanquàm abortivo, ſed poſt om- cum Bini⸗
nes. Ego enim ſum minimus. Et, ne ex undaſſe cre "Cor. I-
deretur in humiliando ſe, cauſam, quaà ſibi po- 9.
ſtremum deberi locum confirmet, addit, di-
cens: Quoniam perſecutus ſiim Eccleſiam Dei. mpid. 8.
Nota, Non ait Minimus fui, quoniam per-
ſecutus ſum; ſed, Nunc ſum Minimus, quo-
niam olim fui perſecutor. Minimus? Non-
ne plùs omnibus laboraſti? Sed, & perſecutus
ſum Eccleſiam. Plus cæteris profui Evan-
gelio⸗;

Penitenta

666
atllll.
rv tant?
4 reni
1. I
õ
5 lumne
Sel
mind
&
Por i
/ d⸗
got
n e
id tl
1: E
1lcut
u ril

un,

Ohri
WEN
Un ve
Are
¹ Nen, 5
Un, ſer
1 tore
u bnoe
Dei,
I, Cen
1hytanti
ſentid C
t ehreas
CliS Kor⸗
Ngre
Eiktent,
klmn
hor
N tanto!
n l in
1 lenl
in kt in

dumn .
Tetit
Nnen ig

nun Ir.
ennes Een.
legng.

litets ,
0 Gobrcn,
N. .
ſee eten d⸗
8 tectend
s /
SSSZ

pone „

elisteln
. Orfund,
El Mire,

Stromatum, Lib. X.

gelio, ſed, & plùs omnibus obfui. Ergo ſi ſe-
mel peccaſti, quamvis optima ſummaque per-
feceris, Poſiremum te ſemper, & credere
debes, & profiteri. Paulo autem non abſi-
milis Prodigus Adoleſcens apud Lucam eſt.
Qui non ait, à ſe primatum rejectum, & de-
lectum inter mercenarios poſtremum locum;
ſed proteſtatus eſt, ſibi non deberi cum fi-
Luc. itets. lis ſedemmn: Jam non Iuem dignus vocari kfilius
Penuemia tius. Et ne ex modeſtia effloruiſſe crederes
&nα. tantæ humilitatis florem, radicem profert, cum
li. præmittit: Pater peccavi in &œlum, & coràm
te. Ergo tria in eo licet addiſcere. Primoò, ab-
Eilius Pro- dicationem ejus ſortis, quæ illi debebatur.
d. Peccando enim, & opes diſſipando, hæres
eſſe deſierat, non filius. Ipſe veré, non ſo-
lum indignum ſe clamat beneficio hæreditatis,
ſed, & vocabulo fili. Secundò, rationem ex-
ponit vilitatis ſuæ, ut non humilitas creda-
tur, quæ Juſtitia eſt. Tertiò „docet patrem,
quo ſe loco expunctum filiorum albo reponat:
Fac me ſicut unum de mercenariis tuis. Non
lbid. ſum dignus ſplendido munere. Cur? Peocavi.
Quid tibi vis faciam? Quod vis. Erras. Dic
tu: Fac me non unum inter mercenarios,
ſed ſicut unum de mercenarus. Nolhi eminere
inter viles, ſi te pœnitet prodigentiæ.

Adjuro vos, filizæ Jeruſalem per ca-
preas, cervöſque camporum, ne ſuſci-
tetis, neque evigilare faciatis Dile-

ctam, donec ipſa velit. Can. 3. 5.

Eternorii
obli vio.

O Probrum! 6 Commendatio! Et Sponſa
„quidem mun'ficentiùs dilaudari non poterat;,
ur i“ quam, cum Deo ejus vel ſomnus ſapit. Fi-
harum verô quale dedecus, ut per capreas
ppluptac, adjurari à Sponſo debeant! Et quare non per
Adula. Regem, aut Sponſam, ſeu Templum adju-
rantur, ſed per Cervos? Quia eò devenimus,
ut gratiora nobis ſint Deo, Templo, & Re-
gibus lenocinia, deliciæque noſtræ. Quod e-
nim Dei, Regiſve causà non impleremus, Ca-
num, Cervorumque gratia, & impendio ſum-
mo, & labore immodico adimplemus. Quis,
rogo, tantùm æris Chriſto erogat, quantùm in
venaticos Canes, Simios, Pſittacéſque inſumit!
Per capreas adjurari debent, ut flectantur. Fa-

Imientio
prava.

cilius Scortum extorquet, quàm Senator;

quòdque Rei non impetrarent, ſi Conſul in-
tercederet, impetrant, ſi petat Scurra vel
Paraſitus. Sacerdos, qui Chriſti calicem mi-
niſtrat, non auditur, & auditur Pincerna.
Nec tanto laborant morbo veneficæ Babylo-
nis, ſed filiæ Jeruſalem. Eſt in Sion, præ-
ter Templum, per quod exorari poſſint Filiæ
Sion. Et in arce Davidis non tantùm per San-
cCtuarium, aut Rationale, ſed etiam per Capreas
Obedienie. Cenyôſque Camporum (6⁶ Monſtrum!) filiæ
Jeruſalem adjurantur. Quiſquis divinis ratio-
ema s„. bus non acquieicis, & humanis permove-
nitn duci Iis, Profectò per Cervos felicius, q am per
Candelabrum adjuraris. Audias non rarò obe-
dientiæ reluctantem, illicò conquieſcere, non
ſi reſcribat Prælatus id Deo gratum, ſed, ſe
drab., ejus non futurum immemorem, ſi pareat.
Porrò quam fœtent Filiæ, tantundem fragrat
Sponia, cujus plùs ſomno delectatur Domi-
nus, quam throno! Qui tigna cedrina, qui
laquearia cypreſſina ſpreverat, qui vigilan-
Ethiceæ Comment. Tom. V.

—

245
tem in ſe quærendo, & in exquirendo concur-
ſantem Per ViCOs „ & Plateas deſeruerat „ dili
git, & demiratur dormientem. Nimirùm, ut
Hieronymus ait, Ipſe ſomnus Sanctorim O-
ratio eſt. Deus verò non raros habet, qui ſe
optent, qui ad ſe vigilent, qui ante ſe orent,
qui ſibi ad aras litent. Una verò Sponſa eſt,
quæ Deum in mene, & corde verſat, dum
dormit. Hoc porrò ſingulare in Sponſa eſt; in Dei præ-
hoc nec Superiorem habet, nec fupparem. ensde,
Quid quæſo, egit, dum vigilabat, quæ, cùm Nihit pra-
ſterteret, Deum ſibi devinxit? ter Deum,

Obliviſcere populum tuum, & domum
Patris tus: Et concupiſcet Rex de-
corem tuum. Pſal. 44. I1.

Fulget in auro circumamicta varietatibus, nec Pamie
placet, niſi, & Patriam, & Patrem obliviſ- oblivio.
catur. Et quidem, non ait, Deſere, ſed Obli- Daereniam
viſcere. Non enim Chriſto places, ſi vel in odium.
mente veſtigium aut populi tui, aut domus tuæ
reſideat. Ergo, vix Deo quid gratius invenies
in Scripturis, quam Oblivionem iſtam tuorum,
ſine qua tantus décor & vultus, & Cchlamydis
non probatur. Quæ, ſi aderit, poteſt vel mu-
lier, in admirationem, & deſiderium ſui, ip-
ſum Regem gloriæ excitare.

Ut cognovir, quod JEsUS accubuiſſet
in domo Phariſki, attulit alabaſtram

unguenlti. Luc. 7. 37.

Aliqua, quæ exciderant, colligemus. Et qui- . MMasda-
dem;, non illo die converſa eſt Magdalena, W
quo pedes Domini unxit, ſed aliquot ante
dies. Quæ per famulos exploravit frequen-
ter, quò Dominus ſeceſſiſſet. Audivit in Tem-
plum divertiſſe. Non accurrit: dixit enim in
tra ſe, Qui in Templo luget, laudatur. In Pen,eni4
ſylvam ſeceſſifſe cum ſuis intellexit. Non ivit:
Peccatrix enim in ſolitudine lugere poteſt, Meriifers.
rubere autem non poteſt. Reſidere Chriſtum sionà* ſitis.
in domo Matris ſuæ nuntiavere famuli. Ab- lorminj:
ſit, inquit, ut illuc eam: plorantem enim me nie ere.
Maria non modè ſolaretur, ſed, & oſcularetur. e.
Atqui ego clavos quæro, non ofſcula. Ubi
verô accubuiſſe Chriſtum percepit in domo Evney.
Phariſæi tam procacis, ut nec Deo parceret, Selii.
exclamavit, Ecce nunc tempus acceptäbile, ecce *. Cor 6.2.
nunc dies ſalutis. Dies venit, venit dies. Non
enim lugebo tantùm, ſed, & rubebo. Quantùm
effundam unguenti in pedes Domini, tantùm
ephebi famulique in me profundent injuria- Opprobris
rum. Ergo eò ivit, ibique ſui doloris thea- brochriſio.
trum excitavit, ubi, & Phariſœæi audacia,; & „.
famulorum protervia, & epularum hora la- Ree.
crymarum torrentem locupletarent contume- Ii, non
liarum profluente. Quid? quòd Magdalena nos“ mn'la.
unum docut, quo vix aliquid reperis ina Ye, unn
gis neceflarnun ad Spiritus profectum. Quô ma fferen.
pergis, Magdalena * Ad JESUM. Falleris. Do- tia.
mus Simonis leproſi eſt, quam ſubis. Si ſancta
eſles & corporé, & ſpiritu, peccatrix fieres,
quantò magis pollueris, quæ vix peccatrix ef-
ſe deſiſti. Non quæro, inquit, cujus ſit do-
mus, & quiſnam in ea ſit, dummode JkESUS
ibi ſit, ſcio, quò ſim evaſura. Illi epulabuntur:
murmurabunt, intumeſcent: Ego plorabo; &
Chriſto omnia mea litabo. IIh prævaricatores
X 3 fient 3

Humani
re ſpectus.

246
fient, ego ſanctificationem conſequar. Quid
ad me, ſi multi imbi obloquantur, & epulen-
tur: mihi JESUS extra domum illam non oc-
currit. In illo fortè Monaſterio Simon leproſus
obloquitur: ſed, ſi ſapis, ibi JEsus eſt, qui
juſtificat. Si Magdalena es, inter epulas lacry-
mas fundes. Nullus ergo incuſet locum, quia
Maria in convivio Leproſi & lugere novit,
& purgari. Tertiò, quam ſplendidum illud,
quod de Magdalena dicitur à Domino! Ex
Luc.7.45. 140 intravit, non ceſſavit oſculari pedes meos.
Alias dixi in Magdalena illud demirandum ,
Humilitas quòd, non caput Domini, ſed pedes delegerit,
Religionis in quibus & lacrymas effunderet, & unguen-
muni“ i ta. Verum plus miror nunc, quòd ab oſculis
ue, „e. pedum ceſfarit nunquàm. Reperias aliquem,
zinet. qui, vel vile munus in religione ſibi deman-
datum, vel pauperem domum initio non aver-
ſetur, imò etiam deoſculetur, illud identi-
dèm ingeminans, Pes eſt, ſed Chriſti. Quic-
quid pro Chriſto obimus, glorioſum eſt, e-
tiamſi inglorium videatur. At ſi & domi audiat »
& foris obaudiat muſſitantes, Tune Corioli la-
tes? Tu Scripturas non interpretaris? Cur ille
Ariſtotelem verſat, cùm tibi mucida moralis
Theologiæ ſumma relicta ſit? Incipit ex-
horrere, quod diligebat. Tædet illum vitæ
ſuæ, & Chriſti pedes, quos anteà unguento
perungebat, tantùm non conſpuit. Rarus Da-
vid, qui ſeminudus ante Arcam ſaltet, etiam
irridente Michol. JESUS CHRISTus eſt, qui
in Cruce conſtitit latronum ſocius, cùm undique
Matt. 27. Clamaretur, Ni Rex Wral eſt, deſcendat nunc de
41. Cruce, & credimus ei. Crede mihi. Una eſt
Magdalena, quæ non ceſſat ab oſculo. Imò
ſemper uberiùs Pedes Domini excoluit: priùs
Lacrymis lavit, tum Nardo perfudit, de-
mum oſculis deauravit. Da mihi, qui ſtudio-
ſius in dies excolat munus infimum. Plerique
initio pedes Chriſti exoſculantur, qui Pedes
eſſe non attenderant. Chriſtum enim eſſe in-
tellexerant, ideéôque alabaſtrum effudere. At
ubi animadvertere, vel docentur, dùm inci-
piunt, à ſe ungi Chriſti corporis partem om-
ninò poſtremam, tum enim verô alabaſtrum
reponunt, & Caput attingere vel optant, vel
audent.

Rorate cœli deſuper, & nubes pluant
Juſtum. Iſa. 45. 8.

Ki Quare tam ardens deſiderium adventus Do-
chriſti hmu. — 1 3 . ſti
carnatio mini? Nônne viguere & Prodigia, & Ju 1
benum no- ante Domini adventum? Viguere, ſed rari, ſi-
Ku cut myricæ in deſerto. Plures nos manipulos
SGnagoga numeramus, quaàm illi grana. Et quando Chri-
vo pé“, ſtinæ Virginis apud Vulſinum lacum mar-

cans, ſe en e. . .
fulgens ce- tyrium paſſæ hodiè dies illuxit, videamus,

6 „SGS. due modo in hac una confluxere penè om-
.Chriſti- J. 2 .
nas. nia, & quidem cumulatius, Veteris Teſtamen-

ti miracula. Quid mirabilius tribus illis Pue-
ris, tot à Chryſoſtomo in coœlum laudibus ela-
tis? Sprevere Regem, Statuam non coluere, vi-
xere in Flamma. At Chriſtina non Regem, ſed
Patrem ſprevit, victrix non Timoris dunta-
xat, ſed Amoris quoque. Idola Patris non ſolum
non adoravit, ſed comminuit, & comminuta
pauperibus erogavit, verſis in Victimas Sacri-
legiis. Quod Arca vix effecit, excuſſo primùm,
tum concuſſo Dagone, hoc Chriſtina primo
ſtatim impetu perfecit. Et confractus quidem

Oliva .

Dagon cum Arca ſtetit, imò, & poſt Arcam
conſtitit: conciſa vero à Chriſtina Simulacra
nuſquàm comparuere, imèò, ut ità loquar, dif-
fracti à Chriſtina Dagones in Arcam converſi
ſunt, non jam Philiſthæis illuſuri, ſed Chriſtum
in Pauperibus nutrituri. Ergo tribus Divino-
rum Præconibus una major Chriſtina. Illi enim
ante Statuam non corruere; hæc verò ante ſe
ſtare Statuas non eſt paſſa, ſed omnes omni-
nò protrivit. Quid, quèd illi unâ aut alter4
horâ in fornace perſtitere, Chriſtinâ quinque
ſolidos dies in camino ignis ardentis non arden-
te. Porròô, illos Statuam exhorruiſſe non mi-
rum, quos vera Fides inter Pſalmos enutrierat:
hanc deprædico labefactantem Idola, quæ inter
blaſphemias adoleverat, unius enutrita ſuper-
ſtitionis veneno veriùs, quàm lacte. IIli, ne
abſimiles forent parentibus, ſprevere Statuam:
Hæc verô, ut idola everteret, debuit ex Filia,
Hoſtis fieri Patris, quem ex Parente in Tyran-
num vertit. Verùm parum eſt, ſi una tres vice-
rit Pueros, Moyſem æquavit, & fortè vicit. IIIe
ſiquidem Mare tranſmiſit, ſed exſiccatum: Hæc
alligato ad collum ſaxo emerſit & lacu. Adde,
quod Moyſes, ut Pharaonis ſupplicia effugeret
per mare fugit; Chriſtina verèé, ut ſæviora
pateretur tormenta, in undis non periit. Por-
rò, quodnam prodigioſius apud te miracu-
lum eſt, quòd Manubrium immiſſo ligno emer-
gat è ſtagno ad Prophetæ vocem, an, quòd
Virgo, ad rugitum ſævientis Tyranni projecta
cum ſaxo in lacum, non mergatur. Et quidem
Moyſes, viſo Angue, aufugit: Chriſtina ultrô
in caveam ingrefla eſt Serpentibus obſeſſam.
Propheta, coram Deo ſibi blandiente, Anguem
unum non patitur: & Puella fremente Tyran-
no Serpentibus colludit. Quis mihi Danielem
objiciat Leomibus objectum, & ſuperſtitem:
plùs miror objectam Anguibus Chriſtinam, &
triumphantem. Leonem enim vidi mella Du-
cibus præbere; Anguis venenum parat, vel cùm
blanditur. Denique Leo Samſonem aluit, &
Serpens mortem Protoplaſtis invexit. Nec illud
omitti debet, quòd Chriſtinæ execta lingua
eſt, & jaculis confoſſum pectus, ut, quæ pro-
digiorum granditate Prophetas exæquaverat,
ſuppliciorum immanitate æquaret Machabæos:

ut ſcilicèt, una Septem non impar eſſet in fu-

nere, quæ una ſuppar fuerat Tribus in flam-
ma. Unâ duntaxat minor Suſannâ, quòd illa
mori præ Pudore non potuit, hæc pro Vir-
ginitate non potuit non mori. Quèd ſi Moyſem
miraris coràm Deo balbutire, ſcias Chriſtinam
pro Deo nec balbutire. IIle impeditioris fa-
ctus eſt linguæ, hæc linguæ impedimento abſo-
luta omninò eſt. At Judith Dei hoſtem obtrun-
cavit; vicit hæc ſanè Chriſtinam, ſi tamen
fortiùs eſt obtruncare, quàm obtruncari pro

Chriſto. Quanquàm obtruncari non potuit

Chriſtina, quæ habuit pro capite Chriſtum.
Non potuit carere Capite, quæ Chriſto ca-
rere non potuit. Quo ergo mortis genere oc-
cubuit? Sagittis. Ut nimirùm intelligeremus,
tot illi additas ad evolandum pennas, quot &
inflicta vulnera. Et ſanè eò velociùs ad Chri-
ſtum Virgo advolat, quò jaculis onuſtior pro
Chriſto eſt.

Pone, Domine, cuſtodiam ori meo.

Pſal. 140. 3.

Non

un
NM
ſi!
AA,0
ul
lebbin
Mns
anulet
,

H
lct.

hrr
Peipun
Apnens
n in ſ
1 Ad
Mun t
uro.
tbun
Ueilcne
mn vim
Aut!
helang.
Köie
Uerehen
Uum rehen
ni ſcien
nles ſi

nntni,
4 abig, &
knlteen
i bi 6
4 un D
hak hn
umn l
tehe (

le Dnnũ
, I.

ein
k
Omn
en
ine
D
On .
nt.
Ne
UIr
Stanen
er,
nler.
ttesri
Vicit l
wum. N
u. M,
ekker
It ſein
penit .
1e Mlat
lgnnene.
u
m ne
hrifimn
e
te, A
venne Iur
hi Daa
werfra
hnſinne
i neh
rtp
em An,S
eti Nel
eelh n
U) e
ENegdiſti
et Mihuss
rchn
Iibunk⸗
ms, gii
bec in
al ⸗
i Cnf,
pecinenn 4
holten ⸗
Dime

Stromatum, Lib. X.

Lingugeu. Non rogat, ut Seraphim hoc defungatur
e. munere, ſed ipſum invocat Deum', ut ipſe
per ſe cuſtodiam ſtatuat ori ſuo. Neque orat,
ut tantùm à nævis anteactæ vitæ perpurgetur,
ut Iſaias, ſed ſibi proſpiciendum curat & in
futurum. Quid, quòd non generatim hanc hu-
mano generi optat cuſtodiam, ſed ſpeciatim
ſibi? Non enim ait, pone cuſtodiam ori Semei,
ne inſultet, vel ori Abſalonis, ne mentiatur,
ſed, ori Meo, inquit. Ergoône os illud, per
quod Eccleſiæ tot oracula tranſmiſſa ſunt eget
excubiis? Eget profectò: Citò enim lingua à
Pfalmis in nugas prolabitur. Petrus, ſi lingu
caruiſſet, non caruiſſet Verbo. Emiſit ver-
bum, & Verbum amiſit.

Ego ſum JEsUS, quem tu perſequeris.
Act. 9. 5.

anegi Inter ea, quæ ad exemplum Chriſti, curare
neseſarla: debet, qui Saulos recudit in Paulos, illud
præcipuum eſt, ut eis pro ſpeculo ſit, ſua illis
exponens, & exprobrans vitia. Hoc ſaneé Deus
tum in veteri Teſtamento egit, tum in No-
vo. Adam vix peccavit, & ſtatim arguitur.
Cain, antequàm occideret, reprehenditur.
Pharao, raptäâ Sarâ, coërcetur. Moyſes & Aa-
ron pene ocyùs correcti, quàm lapſi ſunt, ad
aquas contradictionis. David, Jeroboam ,
Achab quam acriter ſugillati? Ut diſcas nec
Tepidos, nec Frigidos, nec Juſtos à reprehen-
ſione immunes eſle oportere. Quid Chriſtus? Pe-
trum quàm frequenter, & quàm vehementer
coarguit? Modò modicæ Fidei, modò Satanam
compellans. Nec Marthæ pepercit, etiam dùm,
& ab illa exciperetur, & pro ſe videret ſoli-
citam erga plurima. Quid Petrus? quàm acris
in reprehendendo! Ananiam & Sapphiram ver-
borum vehementia exanimavit. Paulus vel Pe-
tro in faciem reſtitit. Sanè Apoſtolis, Deôque
diſſimiles ſumus, qui tam parci reprehenſio-
num ſumus. At, inquiunt, puniat, ſed taceat.
Vigiles æmuletur, qui errabundam Sponſam
vwulnerarunt, non autem arguerunt. Malo Chri-
ſtum imitari, qui & flagello & verbis, hoc
eſt verbis, & verberibus temph profanatores
à ſacrilego mercimonio conterruit. Fiat hoc,
inquit, ubi ſpes affulget profectus. Falleris:
vel Judam Dominus, jamjam feſtinantem ab
oſculo ad laqueum, arguendum cenſuit. Nec
mirum, ſi Judam corripuit in ſcelere, qui
poſt ſcelus Cainum corripuit.

Ecce Damaſcus deſinet eſſe civitas. Iſa.
17. Ie

Non modèò Syria concutietur, ſed etiam
Ephraim, & decem tribus univerſæ, quibus
regnum Judæ quati conſueverat. Ità enim
hic Iſaias. Quid tum? Vernaturum, inquies,
regnum Juda, nunc acciſis adverſariis ejus. Au-
Ila. . 4. di: Et erit in die illa: attenuabitur gloria
Jacob, & pinguedo carnis ejus marceſcet. Planè,
ſi Ignem extinguis, Aurum palleſcet. Ut de-
ſiere hoſtes Juda, non impinguatur regnum
David, ſed marceſcit.

Perſecut o
utilis.

247
Divwitque Samuel: Adducite ad me Agag
Regem Amalec.., Et in fruſta conci-

dit eum Samuel coràm Domino in

Galgalis. I. Reg. 15. 32.

. X .
Exciderat pené gemmarum præſtantiſſima, Zeus o.
quæ Samuélem maximè condecoravit, & Sa- ſervantis.
cerdotem decet quammaximè. Enimverò non Semuel.
Pepercit nec Regi, cui Rex Populuſque pe-
percerant. Non ſolum zelum exeruit ſuum,
ſed nullius attendendam perſonam, nullius re- Juſtiria
verendam dignitatem docuit. Porròô, quaàm ar- zqua om-
duum eſt illi non parcere, cui Populus & pe- "ibus.
percit, & parcit! Et nota, quòd noluit obliviſci „geg,
onitätis e: ſed & R . Eceleſiaſti-
ignitatis ejus, ſe egem fatetur, & nihi- ca zuriſai.
lo minùs ad ſe adduci jubet, ut occidatur. tio.

Severitas.

Delicati mei ambulaverunt vias aſpe-
ras; duöôti ſunt enim, ut grex di-
Teptus ab inimicis. Baruch 4. 26.

O Luctum! qui nec pedem unum attollere pida
audebant, niſi pratum eſſet roſis liliiſque tot fervo-
Obedientiæ, Caſtitatis, & Charitatis inſtra-m.
tum, nunc effuſis cæcæ temeritatis habenis pro. Propoßtia
ruunt per dirupta, Scorpiones calcant, & retinenaa.
Dracones tanquam violas premere non ve-
rentur. Umus Jeroſolymæ vix fines egredi
audebant, ſemper reſpectabant Sion, nec
elongari ab ea ſuſtinebant. Nunc & Perſidem,
& Ægyptum, & Syriam obambulabant exul-
tantes. Ut grex direptus, inquit. Hoc enim diſ-
crimen eſt inter direptum gregem, & urbem
direptam, quôd cives abducti, quamvis in
amoœniores regiones traducantur, lugent me-
mores patriæ, cujus rupes præferunt alienis
hortis: At oves, dummodò paſcua inveniant, Recidivi,
inverſo in prata ore, feſtiviſſimè ſaginantur,
non attendentes undè abducantur, ſed quò.

Apoſtatæ.

Unde ſciatis, quia non ſunt Dii. Ne
ergo timueritis eoss. Aurum etiam,
7uod habent, ad ſpeciem eſt. Niſi
aliquis exterſerit æruginem, non ful-
gebunt: Neque enim, dum confiaren-
tur, ſentiebant. Baruch 6. 22.

Hæc ad Iſraeêlitas ſcripſit Propheta, deri-
dens Deos Babylonios. Utinam & de nobis
Dæmon eadem non occinat: Qui, cùm locati

Perſecutio-
numfontes.

àa Deo in aris audire deberemus: Ego dixi, Dij Pfal. 81.6.

eſtis“ audire cogimur in opprobrium noſtrum:
Wciatis, quia non ſunt Dii. Cur? Tribus maxi- Baruch 6.
mè de cauſis. Primò quidem, quia non aurum **².
ſunt, ſed auro incruſtati. Secundò, Quia, ni- Modagi
ſi extergantur, non fulgent. Tertiè, Quia Rirchtsike.
conflati, & uſti ſunt fine ſenſu. En cur deſ-
piciamur, & calcemur ut lutum, qui ut A- Amore non
ſtra deberemus in okulo ſpectari. Nimirum, “di.
Pietatem præferimus, non amamus. Viſcera Trocinium
lutea ſunt, & membra aurea. Divinè loqueris, non cowda-
ſed non divinè cogitas. Audivi fulminantern "um.
in heluones è ſuggeſtu, quem explere non po-
terat deſtinata decem viris annona, abligki-
turum cum Æſopo patrimonium in una cœna.
Vidi ambulantem in via Danielem, qui domi
vVertebatur in Nabuchodonoſor. Nec Reges
colebat, & excoli à Dynaſtis ambiebat. Foris
X 4 inter

248

ad injurias: domi verò Lgo evadebat, qui nec
Danieli parceret, omnium & famam diſcerpens,
pacem exedens. Nec mirum, ſi tot inter Ange-
lorum milha, unus vixerit homo ventoſus:
Quando, & Satan cum Fihis Dei adfuit Deo,
& Judas Chriſto militaverit cum Apoſtolis.
Hi porròô, nonne aurum ſunt ad ſpeciem? Rur-
sus niſi ſemper extergantur, fulgebunt nunquam
Debent à cachinnis domi, à nugis in tem-
plo, à ſcurrilitate in palæſtris, a vanitate in
concionibus ſuppliciorum, atque pœnarum in-
terminatione coërceri. Niſi frequenter mo-
neantur, corrigantur; puniantur, ſcandalo
ſunt, non exemplo. O Deos, quorum nitor
ſcoparum opus eſt! Aſſumentis debent fulgorem
ſuum. Niſi concuſſi,: & exſufflati non fulgu-
rant. Horum verò radicem peſtilentem illam
dixerim, quam Vates poſtremo loco comme-
morat, duùm ait: Neque enim, dum conflarentur,

wic. ſentiebant. Videas è Tironibus quoſdam faci-
Tirs non lioris naturæ, qui, & oculos ſibi Angelicos,
veru. & pedes Apoſtolicos, & Martyrum pectus re-
zuneni cudi patiantur, & efformari. Verùm, nec quid
P. tssu Jicatur eis intelligunt, nec quid diſcant. Ocu-

los demittunt,'quòôd ità audiant factitandum.
Injurias & ærumnas ſufferunt, non quòd Crux
Chriſti adamanda ſit, ſed, quia id uſitatum
eſt in domo Domini. Hi mmirùm ſine ſenſu
conflantur, & ſine dolore finguntur. Væ illis.
a. . 11. 71 die plamtationis tuæ labruſca, inquit Iſaias:
at maneé ſemen tuum Rorebit. Labruſca erit,
Plal. 89.65. quæ vix plantata floret. Manéè floreat, & tran-
Elal. . ſeat, inquit David. Qui etiam teſtatur Juſtum
non ſtatim daturum eſſe fructus, ſed tempo-
re ſuo. Fateor, non placet mihi facilitas tan-
ta. Cunctatiorem amo Philoſophum, qui non
totam virtutem hauſtu uno exhauriat. Anima
33 5.6. mea liquefacta eſt, ut Dilectus locutus eſt. Væ
id. . .. . 22 . .
tibi. Pulſabit deindè, rogabit, oſtium perfo-
rabit, madeſcet guttis noctium, & excludetur
à te, tuos ne pedes inquines.

Procraſti:
natio ſan-

Sceptrum autem habet ut homo, ſicut
Judex regionis, qui in ſe peccantem
non refolt Maber S in ma-
nu gladium & ſecurim, ſe autem
de bello, & à latronibus non libe-
rat. Undeè vobis notum ſit, quia non
ſunt Di. Baruch 6. 13.

Eeclef-ſi- Gladius & ſceptrum, ſi eis utaris, & tuentur
ss Juriſ- & decorant, ità, ſi uti neſcias, dedecorant.
dictio. Vellem intelligi ſine verbis. Id ſciant Eccle-
ſiæ Principes, in Apocalypſi Joannis nun-
quàm apparere vel cum falcibus, vel cum phia-
Excommu. lis Iræ Angelos, quin eas & effundant, & exe-

nica tio . A; . i
e „i. ant in excidium Babylonis. O utinam non

enda.
EC. 134. 7. fecit. Minamur, & comminamur Poteſtatibus,

& tandem à puero terremur. Nubes ſine aqua,
clamat Judas in Canonica ſua; quæ à ventis
Jud. circumferuntur. Modô zelus impellit, modè
timor repellit. Habent in manu ſua non cla-
vum, ſed gladium, non novaculam, ſed ſecu-
rim, nempeè poteſtatem obſtruendi coœlum, &
gehennam recludendi. Verùm quantò major
poteſtas, ſi eà non utentur, tantò magis clama-
bitur à Baruch: Notum ſit, quia non ſunt Dii.

Severitas.

canatur de minis noſtris: Fulgura in enn

Oliva

imter Leones ſine noxa perftabat non fractus

un
Conſtituit enim Dominus humiliare om- kt
nem Montem excelſum, & ru- . nie⸗
pes perennes, & convalles replere i
in æ&ualitatem terræ: ut ambulet kel
Iſrasl diligenter in honorem Dei. Z
Baruch 5. 7. ⸗
en te
Si quid Iſraëlem à decurrenda via mandato- Iment/9 r e
rum impedit, montium eſt, valliumque inæ- relta. ,
qualitas. Nimirùm pleraque in Religione munia
tument nimis, pleraque nimis jacent. Hoc tan- ar Dei d Dei
dem impedit lſraelem, non, ne currat, ſed, ne eer. ſr hl
in honorem currat Dei ſui. Ah deprimantur Religionis N eum
montes, ut valles, &, qui aliis præſunt tum mnunia vi- uN I
exemplo, tum verbo exæquent montibus valles, tere. E Mo
& montes vallibus: hoc eſt, non aliquos in Mon- Supery n ubul
tibus locent, nunquàm conſtitutos in Valle. qsoane. te,

Nec is, qui vel ſponte, vel ex obedlentia ja-ut. 1.
cere in Valle non reſugit, aditum ſibi obſtructum , ,
. . s perioy .
ſentiat ad Montes. Non ſpernatur, qui labora- idem om- .
vit in Valle conatu, ſudoréque majori; nec qui nbu ſt. “
fulſit in Montel, minori labore, ſed uberiori A
plauſu ſolus commendetur, & prærogativis ac. muin
fulciatur. Imò huic dicatur; Fili, recepiſti in renda.
Monte mercedem tuam: dùm enim floruiſti, in
Baſilicis ſeu Academiis primariis non tam ſemi-
naſti, quàm meſſuiſti. At hic per oppida cir-
cuivit inglorius, erudiendis pueris uno in an-
gulo penè uno delituit ſæculo. Tu poſt con-
cienes epulabaris quotidiè ſplendidé, præco- vagrl
niorum purpur, & plauſuum byſſo renidens: ſuos.
hic verò ulceribus plenus, hoc eſt, tum ſcom-
matis, quibus lacerabatur, tum plagis, quibus Aulicm
ſe lacerabat, undique coopertus, micas non ra- ron
10 tuas eſuriit. Vis videre æquatas Montibus
Valles? Chriſtus Dominus Petrum modèò aſſu-
mit in Montem, ut fulgores ſuos intueatur; mo-
dò ad Mare demittit, ut, ſtatere extracto ex ore
piſcis, tributum pendat. Ergo, cui claves coe-
lorum tradidit, & hamum tradidit; ut, cuùm
ſimul & regno præeſt, S& ſcaphæ;, diſcat, apud
Dominum ejuſdem efſſe celſitucims Valles &
Montes. Quid ipſet Nonne modèò triumphat inter
palmas, modò ad pedes diſcipulorum abjicitur?
Certè David de grege tranflatus ad regnum, ,zn;
didicit in Chriſti imperio, ejuſdem eſſe pretii miais vi-
Paſtoris Virgam, & Ducis Sceptrum. Ideôque, liora

fit e
nun.

quod didicit, plenè docuit, dum, & in ſolio pa- uqti ſe gunßhr
riter reſidere cum Principibus, & ante Arcam ꝰ
nudari, & ſubſilire non erubuit cum mancipus.
Quare ergo indecorum mihi ſit, qui Crucem Talenta 1 nem
cum JIxsu bajulo, poſt explanatum Ariſtotelem, wαα. inn ag

