lng mus. Patentes oculi Chriſtum non videbunt,
din Patefactæ nugis omnibus aures Verbum non
nie excipient. De ipſo enim prædictum ab Iſaia

i
).
1 A. 1
Ank.

eſt, futurum ut, ad adventum ipſius, cæci vi-
derent, & ſurdi audirent. Ipſius namque ad-
ventum ſentiunt, qui ad humana & caligant,
& obſorduere. Videbitur Deus Deorum in
Sion, quæ antemurali & muro ſepitur undi-
que, non autem Sparta, quæ odit moœnia.
Utinàm nunc quoque, ut olim Sioni Sparta
non foœderetur!

Tempus faciendi, Domine: diſſpaverunt
legem tuam. Ueo dilexi mandata tua
ſuper aurum & topazion. Pſ. 118. 126.

Imitanli Quaàm noſtris diſſimilis cogitationibus Pro-
Optimi, phetæ Mens! Nos enim, quô Pauciores vide-
Humani mus per Legum viam incedere, eo Wagis in
Tinre, earum ſtudio languemus, & multitudinis per-
euntis abrepti æſiu, ſoli eſſe Juſti recuſamus.
David, è& contrario, cùm flocci Lex haberetur 5
tum eam gemmis antetulit. Ac ſi diceret, Nunc
tempus demerendi Regem Regum eſt, cùm de-
ſertus ab omnibus eſt penè ſolus. Nunc inva-
dendum Legis margaritum, cùm nihili fit. Deo
magis placebo, quia fidem illi ſervabo. Id quod
ſuperius quoque expreſſerat, cùm diceret: Præ-
varicantes reputavi omnes peccatores terræ:
Ideò dilexi teſtimonia tua. Ergoône tam duro
erimus corde, ut nos Domini non miſereat 5
quem ideò ſæpè relinquimus, quia deſeritur à
Pivite plurimis? O felicem animum, qui cum Davi-
bid e de clamare poteſt: Ideò dilexi mandata tua ſu-
per aurum! Ubi ſunt, qui dicunt Aurum non
amari cuùm poſſidetur, ſed retineri tantàùm, ut
vitæ Inſtrumentum? Audiſne Prophetam? Di-
lexi, inquit, ſuper aurum, non gſtimavi. Malè
enim pluùs Auro à ſe Legem amari teſtaretur,
ſi Aurum non amaretur. Amatur, non æſti-
matur tantùm; utinamque non ita arcem amo-
Matth. 6. Fis invaderet, ut dici non poſlet, ubi eſt theſau-
7. rus tuns, ibi eſt & cor tuum. Porròͤ, quod de
anz Mandatis generatim ceciniſſe Propheta creditur,
dictum maximée puto de Dilectione Inimici,
Paupertas de cordis Humilitate, de Paupertate corporis,
ſancta. quæ non Naturæ mandata ſunt, ſed a Chriſto
contra Naturam ſunt lata; ut proptereà propriè
Mandata ejus appellentur. Ides dilexi manda-
1a tua ſuper aurum & topazion. At cur ſuper
Aurum, & non ſüper Filios Propheta diligit
Ethicæ Comment. Tom. VN,.

Dl. 11.
119.

Ibid.
1Religioſa
Tit« per-

Jackio,

Stromatum, Lib. XII. 341

Mandata Dei? Num ea Opibus duntaxat Ppræ-
ponenda duxit, Liberis autem poſthabenda?
Deſiperet prorsus. (Quid igitur? Filiis antetu-
lit Legem, quam auro præpoſuit: homines enim
pluùs Aurum, quàm Natos amant.

Cuſtodivit anima mea teſtimonia tua,
& dilezxi ea vehementer. Pfſal. I18.

167.

Præpoſterus ordo verborum & rerum, ſi quæ Regularâ
dixit, præſtitit. Non enim prius cuſtodimus, Obſer.
& deindè amamus: ſed quia diligimus, ideò Vantia.
cuſtodimus, adeò ut Cuſtodiæ Amor ſit parens.
Quare ergo David prius cuſtodit Legem, tum
diligit? Ideò, quòd pretium Legis iolo poſſit
Cuſtodiæ beneficio dignoſci. Vis Legem ama-
re? Vis Legis pulchritudinem & dulcedinem
noſſe, quam diligas? cam Cuſtodi, & intelli-
ges, quanti valeat, & quanti valet, amabis.
Etiam odoris ſuavitas tum olet maximè, cum

occluditur, parciùs te afflatura, ſi exponatur.

Quot Legem ſemiamantes cuſtodierunt, & in
ejus mox exarſere cupiditatem tantam, ut mori
mallent, quam Exleges prævaricari.

Cum eaurgerent homines in nos, fortè
vivos deglutiſſent nos. Cum waſcere-
tur furor eorum in nos, Jorſitan aqua
abſorbuiſſet nos. Pſ. 123. 2.

Quid hoc eſt, hominum in nos exardeſcit Hamani
furor, & periculum inſtat, ne ſorbeamur ab zimores.
undis? Num miniſtri humani furoris ſunt Flu- Ser upu-
vii, ut, illis ſubiratis hi ſæviant, ſorbeantque loſi.
Juſtos? Docemur nimirùm hic, in hoc belli ge-
nere ſolum timendum timorem, ſolamque fu-
gam fugiendam. Standum eſt, certandumque,
non ignavè decedendum, & certa victoria eſt.
Alioqui, ſi timore diſplicendi hominibus à Dei
via récefſeris, imminere ſcias torrentem tibi,
obſtaréque à fronte, quem ſi tranſinittere ten-
taveris, haurieris. Lui confidunt in Domino Iſicut Pf.124. r.
MWons Nion, utique immobilis, non transfuga, Homini-
Non commovebitur in æternum, qui habitat in biss S
JVeruſalem. Putant plerique impugnari ſe, quòd 1 HW ka⸗
Hieruſalem incolant, ideéque;, ut fœdus iciant, ceas,
Paceémque ab hominibus impetrent, Babylonem amani
concedunt. Falleris, non commovebitur, qui timores.

habitat in Hieruſalem. Tunc ſperneris, tunc

vexaberis, cum deſcendes ad hominum mores;
ut hominibus placeas. Attamen nota; non com-
movebitur, qui habitat in Hieruſalem. Pleri-
que & Hieroſolymis efle volunt, & Babylone,
Mundo, Deôque militare, & hi facilè odio ſunt
& derilui. Qui enim ab Hieruſalem deſcende-
bat in Hiericho, ſemi-mortuus in via jacuit, à
Sacerdote ſpretus, & vix à Samaritano curatus.
Cæterùm, qui habitat in Hieruſalem, & Baby-
lonem non ititat, Deo ſemper vacans, Diviniſ-
que nunquàm non intentus, hic profecto non
commovebitur; imo & populos commovebit,
trudétque Babylone, ut ad montem Domini
Properent. V

Adjuro vos, pliæ Hieruſalem, per ca-

Preas cervéſque camporum, ne ſuſci-
etis, neque evigilare faciatis Dilec-
tam, donec ipſa elit. Can. 3. 5.
Ff 2 Dudum

Dudùm Sponſus, qui modò tam ſtudioſum
ſeſe ſimulat quietis Sponſæ ſuæ, illam vigilare

Superiores
ſuorum

lat gi compulit;, à lectulo profugus, & diùè multum-
e — . .
nem. que per urbem ſummà nocte quælſitus. Ni-

Saperieor mirum Dei providentia iſta eſt, quæ ut ſe
diſeretus cum labore quæri patitur, ità poſt laborem
uberior 0 patitur animæ tranquillitatem turbari. Diſ-
zempera- Cant animmarum Paſtores, non laborum ſolùm
lia esret. exactores, ſed & ſomni curatores eſſe ſe, ex-
citarique non permittant, quos ſciunt vigilaſſe.
At magnum hic campus Montem habet, noſ-
que vigilare docet ſomnus Sponſæ prodigio-
ſus. Noônne hæc, quæ nunc evigilare non de-
bet, ea eſt, quæ tanto ſtudio, urbem luſtran-
do unmiverſam, Sponſum quæſivit? Quâ nunc
ratione, eo reperto, in ſoporem reſolvitur, ne
Religieſt brevi quidem cum eo ſermone habito? Nimi-

zepidi. rüm, avidiùs interdum Chriſtum quærimus ab-
Tepiditas — . ie a
paſi fer- ſentem, quam præſenti adſumus. Sæpè ſolici-
morep. te venamur Sponſum, quem inventum negli-

Tyro de- gimus. Norunt, quid loquar ii, qui vigiles no-
gener. cte quoque intempeſtâ, per ſuſpiria, pérque la-
crymas Religionem conſequuti, eà nunc abutun-
tur. Quoties, qui de nocte vigilavimus, ut
Crucem impetraremus laboris, & paupertatis,
nunc de die ſtertimus, ut eam declinemus? Er-
go fidat præteritis vigiliis nemo, ſiquidem dor-
mit Sponſa invento Chriſto, quo ſemoto, no-
Ctes inſomnes fortiter fortunatéque traduxerat.
Hanc verò excitari Chriſtus à filis Jeruſalem
noluit, ut vehementiùs evigilare ſuo eam re-
Can. 3.7. ceſſu faceret. Sequitur. Quæ eſt iſta, quæ aſ-
Zelus & cendit per deſertum, ſicut virgula fumi ex aro-

Vita mix- . . . .
e O,s. Matibus myrrhæ, & thiis, & univerſi pulve-
tionem ris pigmentarii. Quæ iſta ſit, percontaris? IIla

nutriunt. eſt, quæ ſtudio circuibat civitatem, vigiléſque
Labor alloquebatur. Itäne? Tam citò ſubſilit è deſerto
o⸗ ut virgula thuris, quæ per compita vagabatur,
, „ Ora effundebatürque in alloquia, vel de nocte?
zioni.. Prorsùs ità: Neque enim arduum eſt, vagan-
tem per plateas aſcendere orando per deſertum,
ſi vagetur, ut JESsM lucrifaciat. Ut Chriſtum
Oratio- quæras tibi, vel aliis, urbem circumi, plateas

nis fons adi, milites alloquere, nocturnam quietem rum-
Zelus a- pe, & noli ſolicitus eſſe de mentis in Deum
nas aſcenſu. Nam Sponſa, mox ut è plateis domum
, S regreditur, aſcendit per deſertum ut virgula
viliora., thuris. Non abſunt compita ab eremo, ſi ſo-

Intentio lum Chriſtum quæramus in compitis. Ubique
veéta. aſcendes per deſertum, ſi nuſquam non deſi-
Obedien- deres Chriſtum.

tia in ſpi-
zitualibus . .
Dilelctus meus mihi, & ego illi, qui paſ-
citur inter lilia, donec aſpiret dies,
Mulier . inoli C 6
domi ſie, Oρα inglinentur umbrz. Can. 2. 16.
non adſit
vigilis Ut minus ſapiens loquar. Cur de die dunta-
nocturnis.

aonsales., Nat Sponſus paſcitur inter Lilia? Fortè minus
Reereatio olere flores in umbris dubitavit. Nam & ipſa

in anga- natura ad occaſum Solis flores claudit, quos in
eyxortu reſerat, ingenti Virginum documento,
Mmeci- * . .
. uas ne cum r eſſe
tiole, 9 um Sponfo quidem vult Pudo

Caſtita- niſi dies aſpiret. Fœterzt „Mihi crede, noctur-
zis cura. na colloquia cum Liluis: & fatius eſt Virgi-
Familia- nem domi eſle inclinato jam die, quàm eſſe
vita; cum Sponſo, vel in Templo. Non paſcitur in-
elandeſti ter Lilia Chriſtus, niſi dies aſpiret. Quare me-
Tenſeisn- tuendum eſt, ne à Principe tenebrarum pro-
zia ape- terantur Lilia, ſi exponantur in umbris. Por-
ienda rI0O non fſolas noctis umbras noxias dixerim Li-
Singula- liis, ſed diei quoque umbras, quas, invito Sole,
ritates

Oliva

reperiunt ſecreta colloquia. Odit Hieronymus
Virginis conſuetudinem averſantis publicam lu-
cem, & latebras angulorum quæritantis. Floret
Lilhium in Sole, Horet Chriſtus in Campo: un-
dè, ſi Virgo es, Latibula declines oportet, &
ſi Chriſtum quæris, Flos ille Campi eſt, non
Anguli; qui & inter Lilia palcitur, & Lilia
de ſe paſcit in Luce, antequàm umbræ in-
clinentur.

Mortuuſque eſt ibi Moyſes, ſervus Do-
mini, in terra Moab, jubente Domi-
no. Deut. ultimo. 5.

Titulus ſepulchri Moyſis Legiſlatoris & Du- gazertis
cis Hebræorum hic eſt, iis longè nobilior, quos & Amti-
ſepulchris antiquorum mortalium Superbia in- tio in Se-
ſcribit, incredibili Ambitionis portento. Quis bulehris.
enim crederet hominum nationem inter cineres . enl.
ſuperbiam ſerere, ſeris nepotibus naſcituram. vage,
Viwit in ſepulchris Ambitio, nec inter funera
dediſcimus ſuperbire. Hinc ampli illi tituli, Tirulo-
hinc dignitatum catalogus liberalis, hinc ho- "um fa-
norum inſignia mortuorum lapidibus ſculpta Ius.
ut vel in tumulo non mortalitatem, ſed fa-
um haurire cogamur, qui ſepulchra curio-
ſius intuemur. Itâàne, ultra arenam, cinerém-
que Mortis, Vitæ furit Ambitio, nec ipſo vi-
tæ confinio coërceri valet inſania Vanitatis?
Quàm elegantior Moſaicæ arcæ epigraphe!
Mortuus eſt Moyſes, ſervus Domini. Potuiſ- Deut.34.
ſent & ipſi ſplendida vocabula inſculpere la- 5.
pidi ſepulchrali. Potuiſſent ſuperſcribere, Mor-
tuus eſt Moyſes, Deus Pharaonis, Dux Popu-
li, Salvator Hebræorum, Legiſlator Tribuum, pare S
Dei Interpres. Verùm his omnibus abſtinuere Dignitas
nominibus, Deique Servum dicere maluerunt, vera.
quàm Deum Pharaonis. Et jure quidem opti- Mori do-
mo. Nam reliquorum nominum pompa;, ſi cum cee Ehke-
titulo Servi Domini componatur, evaneſcit, garar
penituſque diſſolvitur. Hoc, quia incidere non Gliriam
poſſumus in Nobilium conditivis, inania mutua- veram.

Servire
Deo reg-

mur nomina à vitæ ſpectris, quæ mortuos ma- ITalenia
. . . . . . — Moéut-
gis arguunt Vanitatis, quàm à virtute commen- ſ

dant. Siquidem, cùm eos in epitaphiis divites, gam Siri
magnos, felicéſque coloramus, fatemur tacité, mm, melio-
ità eos in cœlum receptos, ſicut per foramen a Talen-
acus admitti poteſt Camelus, gibberum ami- is
mal paſcuorum. Qui Magnatum cenotaphia ge,
legit, intelligat. Utinam his, quibus non li- Raligionis
cet inſcriberent Conſulis, Ducis, Epiſcopi, Le- munia

gati, titulum, unum pro omnibus nomen me- viliers.

rerentur in funere, Servus Domini mortuus
eſt. At, ut inquit Ambroſius, ea verba com-
mentatus: Servus tuus ſum ego, non ommum
eſt ſpecioſiſſimam vocem uſurpare. IIIius eſt
tantàm, qui Deo duntaxat ſervit, qui Deo ju- Okedien-
bente moritur, ut mortuus eſt Moyſes. Haud rie in hu-
Dei Servus ſcribi debet in morte;, qui, non ju- visde
Pente Domino, moritur. Hi porrô, qui non e gei,
Legum aut Prælatorum præſcripto ſtudendo: ſae Syiri-
& laborando mortem accerſunt, ut vixerint ſer- zu.
vi Dei, Dei certè Servi non moriuntur; ideô- eun.
que diſſimile Moyſi ſepulchrum fortiuntur. na d 4
Longè hi quoque minus Moyſis ſepulchrum & po
elogium promerentur, qui labores mortemque za inßti⸗
pro Obedientia reculant. Etenim ubi Moyſem qa.

. ntd
lego Servum Domimi, jubente quoque Do ei
„ . 4 „.
mino defunctum lego. Et ſanè, quam ar-,,„

duum imperium illud fuit, ante faciem Terræ Religionis
lactis & mellis mori eum, qui populum ab munia

Egybto viliora.

4 .

13

n
iz⸗ 1
e tel
, ſl
„i
lu
e

Ni

Lo
, ddon
l es,
humtun
yinlll
Mas t
Conili
Crpon
Nelnbt
Non t
M,
Uiueer
Ct: 1
lebol
Deune
alnuet

are,

4 Quum
)tonum
(o nee
l, h
CoNctat
Uele A
Uunrlit
kinger⸗
Cllli
Tbichus

eri!

ſuin

4 lem,
1e hill lin
t Whle

an, eie

X .
4 Oel
Elncht
8 ibin 1

formari.

Stromatum, Lib. XII.

8. Meyſes. Egy' pto illuc traduxerat, quôdque difficilius
morte eſt, mori ut reum, in pœnam incredu-
Paæniten- litatis, ſummo nominis, famæque diſcrimine.
tia infii- Plus miror Moyſem ex obedientia mortuum in
6da tote- terra Moab; inglorium, excluſum à regnis Pa-
vec⸗ læſtinæ, quàm tanta cum gloria liberantem ex
e ean. Egypto populum. Sic mori, sicque obedire
Domino, Servi Domini titulum ſepulchro in-
Mors Jju- ſcribit. Cæterùm ſicut hominem mori, cogen-

Roramw., te febri, non labore, Mancipii eſt Infelicita-
tis humanæ, non Famuli Divinitatis.
Quis Deus præter Dominum, aut quis
1
Deus prater Deum noſtrum! Pſ. 17.34.
Auliei Eo infelicitatis deventum eſt, ut interrogan-

enè ldo- di non Gentiles modò, ſed & Chriſtiani ſint
llarra. de fide veri Dei. Cum enim ſolicitius Princi-
Adala- pes, quàm Numen, Aula quam Templum co-
tors· lantur non rarò, procul dubio dubium eſt, uter
apud eos Deus ſit, Princeps, an Domimus.
Aras tantùm non erigunt, quia ab ipſis Pro-
conſulibus prohibentur; cæterùm inflexione
corporis adorant, tremore vocis, trepidatione
membrorum venerantur, eorumque dicta Dei,
non rarò, mandatis præponunt: illos Domi-
nos, illos Potentes, illos, ſi cœlo placet, Om-
nipotentes appellant. Beari ab illis ſe poſſe cre-
dunt: noctes diéſque aſſident illorum foribus.
Et his Deos Conſules eſſe negabimus, quibus
Dominantium, quàm Dei nomen eſt notius,
cultus eſt diligentior, ſervitus gratior?

Servi non

probi.

Argué, obſecra, increpa. 2. Tim. 4. 2.

Correctio
mitis ſit.
2. Tim. 4.
26

Quam pretiosâ nectuntur fibulà ferrei incre-
pationum annuli! Argue, increpa: veruùm,
quod medium inter hæc regnare voluit Pau-
lus, ab his non ſejungatur. Argue, ſed obſecra.
Condiatur Reprehenſionis fel Obſecrationum
melle. Ardeat, ſed Rubum non conſumat Ig-
nis zeli tui. Vitta coccinea labia arguentis ſint,
ſtringant atque coërceant: rursus verò, favus
diſtillans eadem labia eſſe debent, quæ melle
vibicibus ſtringentis vittæ medeantur.

In eaitu lſrasl de Egypto, domus Jacob
de populo harbaro, facta eſt Judæa
Janciſicatio ejus. Pſ. 113. I.

Religiene Quid expectandum videbatur recedentibus
lelicies. ex E.igypto, terrarum feraciſſimâ, niſi Deſer-
dervire tum, & Fames? Et tamen ſecùs illis evenit.

Deo, Servi reliquere Etgyptum, Domini poſſedere
eS. Judæam, in qua Deum ſanctificarunt. Porrò

Dei ma- Populi illius nota Religionem: In exitu, in-
bpr. quit, Iſraöël de Egypto, faéta eſt Judæa ſantti-

Deminn. lus in Ægypto, & quam invitus, ſerviebat ta-

P.. II3. I. Rcatio ejus. Cujus? Dei profectò. Ergo non
1 en“ ſibi gratulantur Terram obtigiſſe manantem
0. ² lacte, ſed gloriantur Dei coœpiſſe nomen in Ju-
Intentio Qæa ſanctificari. Utinam id unum belli, paciſ-
e que Arbitri in conquiſitione Regnorum atten-
Resve- derent, non quid Sceptris ſuis, ſed quid Fi-
Ibid .. dei, Religionique adjungatur. Sequitur. Facta
e Judaæa ſanttificatio ejus, Iſrazl poteſtas ejus.
Eledie Num, ante exitum de Ægypto Deus non erat
Sras. Dominus Hebræorum, ut, poſt relhictam Mem-
aon phim „ dici debeat Iſraël factus Poteſtas ejus?
Leyrviye Planè nunc tandem, diſco neminem ſervire poſ-
duobus ſe duobus Domimis. Serviebat Pharaoni popu-

men; ideéque noluit Domimus ſuum 43
cum Regnante imperium, ſed ex eo tempore
Iſraël Poteſtas ejus factus eſt, ex quo Pharao-
nis jugo eſt ſubductus. Et ſanè, ſi hiſtoriam
attentius evolvimus, tædebat populum non im-
perii, ſed tyrannidis Ægyptiorum, nulluſque
fortè de vertendo ſolo cogitaſſet, ſi humanius
fuiſſent habiti à Pharaone. Uſque adeò verum
eſt, Dei tunc factos fuiſſe Poteſtatem, cùm
Rege caruere.

Si dedero ſomnum oculis meis, & pal-
Pebris meis dormitatonem, & requiem
temporibus meis, done inveniam lo-
cum Domino. Pſ. 131I. 4.

Redundantia iſthæc videntur vota. Noônne Oczaſio
ſat negaſſe ſomnum oculis, ut vigiles? Cur mala.
itidem non daturum ſe requiem temporibus odαt,än.
Propheta profitetur? Nimirùm non dormire Circum-
ſatis nequaquàm eſt ad arcendum ſomnum, pectio.
ſomnum oculis non excipere: nam ſi requies Tentatio-
temporibus detur, per ſubjectum cervical in num we-
oculos ſomnus ſubrepet. Docet S. Propheta "edinum,
longiùs hoſtem arcendum eſſe; ſi enim quies H
concedatur temporibus, quieſcent & oculi. Vi-
des, opinor, quantàùm doctrinæ haurire hic
liceat ad ſenſuum cuſtodiam. Si enim tempori-
bus negatur reclinatio, ne oculus dormitet,
multò magis coërcendus eſt oculus, ne cor pe-
reat. Ut enim Ambroſius monet, quod non
videris, non amaveris. Quæro hic ego, cur
exploraturus David opportunum Templo ſi-
tum, magis ſomnum ſibi quaàm epulas interdi-
cat. Ille his non minus corpori neceſſarius: plùs
illo hæ animo perturbando accommodatæ. E
re feciſſet magis, ſi ſomno indulgens, ſtrictio-
rem ſibi in victu ſtatueret legem. Planè ſi lite-
ra duntaxat attendatur, Prophetæ mentem non
aſſequor: Quòd ſi à litera ad allegorias digre-
di placet, Somnum imaginem Otii dixerim,
quo nihil ad ſubruendum Dei templum aptius,
ineptius nihil ad exſtruendum. Prætereà vigi- Chriſtus
lans Oculus, non dormientis, Prudentiæ Hie- abi bhabi-
roglyphicum eſt, quam perneceſflariam ſcimus **.
eſſe molientibus Domino Templum. Neque ſai.
enim ſatis eſt religioſa Cupido, quaſi Artifex, omnes
non Deſideria cœleſtia, ut Materies ſunt ſatis, ſumus im-
ſed, univerſis ut Prudentia præſit, neceſſe eſt. pertedti.
Donec inveniam locum Domino. Et quis, ro- Pſ. 13 1. 5
go, noſtrum locum Domino in ſe paravit?
Planè non in Memoria: hæc enim patriam, af-
fines, & ſua geſta illuſtriora non excludit,
ideéque excludit Chriſtum. Num in Mente?
At hæc non eſt Dei capax, vanitatibus plena.
Voluntate eum admittemus? Sed ut Deus, in
noſtra Voluntate habitet, Voluntate careamus
oportet. Fortè Splendor Patris divertet ad O.-
culos? Veruùm eum exire ſuademus, quoties
illos fucis aperimus. In Lingua fortaſsée Dei
Verbum reclinabit? Indè mugis exterminatur.
Cordis reſtat hoſpitium Numini? Sed ità ex eo
cogitationes malæ exeunt, ut radix maneat, quæ
pejores quotidiè emittat. Quid igitur agen-
dum, ut locum Domino inveniamus? Davidi
contrarii eſſe debemus: quia enim ipſe locum
extrà ſe Domino quæritabaàt, Oculos non pa-
tiebatur claudi: nos„ quia intrà nos paramus
Deo locum, convertamus Oculos ad nos, tum
ut noſtra diligentiùs ſcrutemur, tum ut non
elabatur per reſeratos Oculos, qui Templum in-

FI 4 trat

Servitus
Mundi.

Confiden
tia in ho-
minibus.

Mors op=
tanda.

Electio
Siatus.

Locoram
indiße-
rentiam
Obedien-
tia, &
animarn
Zelus im-
petrant.

Clemen-
tia.

Dei Miſe-
ricordia.

Pſol. 134.
7˙
Tribula-
zionum

Jons.

Peccati
damna.

Tentatio

ntilis, & fluctus extollit.

Tribula-
tio.

trat & habitat, teſte Ezechiele, occlusà portà.

Os hahbent, & non loquentur. Pſ. 113.5.

Idola Gentium hoc loco Propheta deſcribit,
quibus ſine ſenſu oculos, nares, os, manuſ-
que, & pedes ineſſe affirmat. Cur non &
ventrem teſtatur inanem epulis? Fallimur. lis
Di Gentium non utuntur membris, quibus
prodeſſe poſſent, ſed ea adhibent, quibus no-
ceant hominibus, eorũmque fortunas inſumant.
Oculis capti ſunt, ne adoratores videant; Ma-
nibus carent, quibus munera largiantur; elin-
gues ſtant, ne oracula fundant; non currunt,
ne accurrant implorati. Ventre profectò non
carent, ſed edaciſſime & noſtra vorant, &
nos. An Gentium Simulacris ſimiles fiant au-
licorum Semidei, viderint ii, qui eis non Pe-
cora, ſed Dies, ſed Vitam, ſed Mentem,
ſed & non rarèò Semideis ſuis Deum immo-
lant ſuum.

Sol cognovit occaſum ſuum. Pſ. 103.19.

Ideéque lætus in occidentem vergit. Non
enim Occaſum timet, quem fſcit excipi fauſto
in feliciorem Mundum exortu. Occidit enim
nobis, ſed Peruanis naſcitur. Nos certè occa-
ſum ſi ità noſtrum noſceremus, non tam igna-
vè illum horreremus. Morimur, ſed Deo æter-
num victuri. Quid, quòôd Sol non inhibet
æſtate curſum ſuum, ut apud nos diuturnius
maneat, ubi tranquillé regnat; quanquam ad
alias progrediatur plagas, ubi, ſæviente hye-
me, nebulas ſibi nimbôſque obſtare experitur.
Rogo, quid aliud, quàm noſtra doctrina, ſunt
prodigia iſta Naturæ, quâà diſcimus, ſolum
nobis vertendum, etiam cùm è tranquillitate
ad procellas tranſeundum eſt.

Qui producit ventos de theſauris ſuis.

Pfal. 134. 8.

Sermo hic procul dubio eſt de ventis, cien-
tibus tempeſtates: nam de internecione, déque
tonitruis Propheta loquitur in pſalmo. Hos
porrò ſuis in theſauris concluſit Deus, ut ſe
declaret, parcum in pœnis, tardumque ad ſup-
plicia. Nihil enim cunctantiùs proferimus,
quaàm quæ in ærariis obſignavimus. Nolumus
procul dubio proſtare facil?, quæ reponimus
in theſauris. Huc facit, quod paulò ante Pro-
pheta de Deo præmiſerat: Educens nubes ab
extremo terræ. En quò retruſerit inſtrumenta
nocendi, cunâſque fulminum. Planéè noſtris
nos ſceleribus colum inficimus, nubéſque
denſamus: hæ ſiquidem haud ità brevi ſpatio
ab extremo terræ ad ſtragem evocarentur,
niſi ultrò nos inhalationes tranſmitteremus,
quibus cunctantium nebularum præveniremus
adventum.

Dixit, & ſtetit ſpiritus procellæ: & ear-
altati ſunt fuctus ejus. Pſ. 106. 25.

Nolo tranquillitatem iſtlam, quæ tumidiores
tu⸗ Ità eſt: latent undarum cu-
muli in ſtagno: & quamvis inhibeatur ſpiri-
tus procellæ, Caro fluctuans non ſtabit, ſed
hujus ſævient fluctus, cum tribulationis ma-
re in modum ſtagni fuſum arriſerit. Ideoò de
ſe Sponſa, Canticorum capite ultimo, hæc

344 Oliva

habet: Ego murus, & ubera mea turris, ex Can. 8,
quo fatcta ſum coràm eo quaſi pacem reperiens. 10.
Illa adeò delicata, abſente Sponſo, & furen- Felieirgs
te Boreaâ, ut viæx floribus ſe fulciri pateretur nexia,
intermortua, quæque capillo pro enſe uſa Di-
lectum fugientem ſauciabat, ut pacem nacta
eſt, obriguit in Murum, inque Turrim con- Cirsurz.
crevit. Cur ſcenæ tanta converſio? Nimirùm edio
facilis Innocentiæ cuſtodia in pugna eſt; nec Petfecu.
eſt, quòd timeret fagaci Sponſo, cujus excita 'ola-
deſiderio lacr ymis duntaxat & ſuſpirus paſce- “
batur, deliciarum, ſomnique incurioſa. Ve-
rùm Dilectum complexa potuit ſibi à Felicita-
te metuere; ideéque coram eo, quaſi pacem
nacta, aſperatur in Propugnacula. Verbo, in
bello florea, in pace ferrea, ibi hortos exco-
lit, hic excitat turres; totâque in bellicos
apparatus migrat, cùm quaſi pace frueretur.
Nota illud: quaſi pacem. Non enim tuta, imò
nec tota Pax, ubi Chriſtus, quem tenemus,
amitti poteſt.

Domine, ne in furore tuo arguas me,
neque in ira tua ortipias me: quoniam

1.

ſagittæ tua infiæxk ſunt mihi. Pſ. 37.2.

Timet corripi ab ira Dei, qui Dei ſuſtinet Felicita
carni infixas ſagittas? Quæ ſævior ira Dei eſ- "oxria.
ſe, fingive poteſt, ut emiſſio jaculorum ejus?
Quid metuere ab ira poteſt, qui jam ſagittis Patientia
jacet trajectus? Nimirum Ira Dei, non ſagit- Dei ira
ta, ſed felicitas eſt, punitque non ferro, ſed Ieverior
Hore. Undè Propheta ſuis lætus plagis, timet, Felicuas
ne tela Deus revellat, ac eo maximè iraſca- Dd
tur, quòd à vulneribus ceſſet. Suis in ulceri- tie iaſii.
bus exultans veluti in opulento theſauro pre- a ſalu.
catur Deum, ne iraſcatur, ea curando. Quaſi fare.
dicat Vates ſanctiſſimus. In Roſa judiciorum siderlor
tuorum, non ſpinas reformido, ſed folia. Hæc znm pa-
recreant, & ideò feriunt: illæ pungunt, & nit.
ideò ſanant. Nam Corpus, ſi vulneretur, mo-
ritur: anima verô, ſi cædatur, vivit. Ergo, Conſaſer
abſcedant, quæ blandiuntur, accedant, quæ ,ii ſnt
mactant, ne pereamus illecebris, utque pla- pares,
gis valeamus. Quanquaàm ferientis Dei benig- n ar-
nitas in verbis conſequentibus apertiùs elucet. uuan’.
Quoniam ſagittæ tuæ infixæ ſunt mihi, & con- Pl. 37. 3.
rmaſti, inquit, ſuper me manum tuam. O
ſagittæ non vulnerum artifices, ſed medicinæ!
Abudin'? Sagittæ Dei non ſanguinem expri- Corredtis
munt, ſed miſericordiam infundunt, non vul- wmitn.
nus imprimunt, ſed Dei nobis admovent ma- Tribula-
num; quâ quid beatius, magiſque curandis io &
vulneribus accommodatum? O amabiles ſagit- Lentatie
tæ, quæ divinam ſuper nos dexteram confir- alant.
matis! Confirmatis, inquam, Dei manum ſu-
per nos, quia videlicèt, ubi vulnus, ibi ma-
nus Dei, qui blandiri ſolet vulneratis. Porrô;
quam amanter erudita ars iſthæc ſauciandi!
Ubi ſagittas infligit ad vulnus, ibi manum ad
ſalutem deponit. Nos quidem ſagittas jacimus
eminùs, manum ad nos retrahentes: Deus ve-
rò ità cum jaculo manum immittit, ut utroque
careat, cùm in ſua carne David ſenſerit & te-
lum, & manum. Sanéè quis loquetur poten-
tias Domini? Manum non duntaxat ſaucio ad-
movet, cùm gladio ferit, verùm etiam cum
jaculis vulnerat. Equidem naturàâ ità compara-
tum eſt, ut ferrum ſine dextera hoſti admo-
vere nequeamus, quoties pugnamus enlſe. Ac

ſi doceret illa medicinam facere vulneri,
eci⸗

amandus

lnh 4⸗
6. n

cmnin
an M
Heen, renn
m
14 de⸗
cie
in. her⸗
Sms 1
) one
ler Utent
le
li tel
nmit
lſecr
enunn
ſelnu⸗
ant
ſcee:
n
Etrnb
at
mn d
e

n hiore
n etir⸗
I
Ne Egl
ie Kllui
n n,
N
m. Wt
u. Mci
nich. Elidie
Uin Ni
Uper
iguich
bſer⸗
lun!
knhbe

1ulen⸗

etd,i
a.

4

Stromatum, Lib. XII.

fecimus. Veruùm immanitas hominum eò deve-
nit, ut jacula intorqueat, retrahendo ab eo
dexteram, cui ferrum infligit. Quid Deus?
Gladium ore geſtat in Apocalypſi, ut lambat,
quas aperit plagas: Jaculaque, ſi jacit, ità ja-
cit, ut manum dimittat cum jaculo. Quam
ſuaviter ſuperiores corrigerent, ſi ubi vulnus
Corredtio aperiunt, manum ibi ad incolumitatem im-
mitis. mitterent. Verùm ſpectamus quotidiè in ſub-
superier jectorum cordibus ſagittas, & manus curantes
clemens. non ſpectamus. Irruat ſagitta, ſi cum ſagitta
lbidem. venit & manus. Quoniam ſagittæ tux infixæ
Junt mihi, & confirmaſti ſuper me manum tuam.
Ibid. 4. Sequitur: Non eſt ſanitas in carne mea, à fa-
cie iræ tuæ, Non eſt Pax oſſibus meis, à facie
FPæniten- peccatorum meorum. Si ità vulneretur impius,
sia vera ut ſe manu foveri ſentiat, ſcelus ſuum plùs

. horret, quam ferrum tuum. Verus dolor pœ-
Con . . . . .
Ble nitentis, pluùs Peccati horret ſœditatem, quàm

tste. Iræ Dei apparatu turbetur. Hæc enim vix car-
nis teneritudinem pungit, illud autem oſſium
firmitatem evertit. Non eſt ſanitas in carne mea
à facie iræ tuæ, Non eſt pax oſſibus meis à facie
Peccatorum meorum. Utique ſceleris ſævior aſ-
pectus, quaàm Iræ divinæ. IIlud oſſa quatit,
hæc cutim pungit. Metuas proindè magis à tuo
ſcelere, quàm à ſupplicio punientis. Porròô
quam leris Ira, quæ ne feriat ſub aſpectu ſe-
ſe terribilem dat, ut conterritus peccator cul-
pis abſtineat. Dei Ira tota in faciem, & appa-
ratum diſſolvitur; Hominum Ira ſine vultu
eſt: non percipitur, & ſævit.

Cuſtodiens parvulos Dominus: Humilia-

tus ſum, & liberavit me. Pſ. 114.6.

Relitionis Priorem verſiculi partem ſæpiſſimè univerſi
mugig ſuperiores uſurpant, poſteriorem verò pleri-
ee. que negligunt. At, ſine Secunda, Prima pom-
zrotel. ar Pa Charitatis, non charitas eſt, Dolus blandus
eos, qui Potius, non æqua Providentia cenſenda. Quis
lent. Paſtorum Ovibus non ſuadet, ut ſe negli-

S 4 gant, ut pro ſe non muſſitent, ut ſeſe Deo
ick ſe ſe* . 7
penmit. Committant curandas, erigendâſque tunc ma-

tentes. kimè, cum ſolicitudinem projecerint ſui? Sanè
Prtectio- & hi dicere poſſunt: Cuſtodiens parvulos Do-
nes in re. minus. Obedientia enimverò patrona exhibe-
iione. tur parvulorum ſe non curantium. At quàm ra-
1r9 qui dicunt, Humiliatus ſum, ut Obedien-
tiæ fiderem, addere poſſunt, & liberavit me!
Utinam Humilis non deprimatur; utinam O-
blitus Sui oblivioni non detur: utinam Homi-
nem habeat, qui ſe non habet. Sol, vix ole-
ribus ſegetibuſque ſoœcundat im, proſtanti-
que tellure, eam humum in aurum vertit, quæ
latet. Aves, quæ ſuavius canunt, pro mercede
arctiorem cuſtodiam ſortiuntur. Sylveſtribus
parcitur plantis, domeſticas ferro putamus,
truncamuique. Agitur nobiſcum ità „ ut quæ
ſerviunt humaniùs, iis liberalius abutamur, re-
vereamur verè, quæ à nobis rebellant. Suo
id confirmant exitio cicures animantes, quæ
Auonian mitiores ſunt, miſeriores quoque
iunt. Leones veremur, Boves ſub jugum mit-
timus. Adeò humanum genus alta miratur,
humi poſita calcat. Dum eſſet Rex in accubitu
Nuo *Nardus mea dedit odorem ſuum : Scilicèt
dum calcatur. Optimus ſane Princeps, cui
Flos olet conculcatus.

Ean. 1I. 12.

mercedem non è fruge metiar. Non peribit

Malediéta terra in opere tuo. Gen. 3.
17.

Ergo benedicta, ſi neglexeris eam. Itaà eſt. Mundus
Iis duntaxat fertilis Mundus eſt, qui eum cal- Trei .
cant. Audi: Qui reliquerit domum, aut eagtihees.
agrum, centuplum accipiet. Feracitas iſthæc Ses vitus
portento eſt proxima. Quis enim centuplica- Mundi.
tam ſegetem meſſuit in campo? Id dictum ſe-
mel de Iſaac. Quis verò domuum, opum, &
agrorum vidit Mundi hujus foœcunda campe-
ſtria? Et tamen quæ ne cogitare quidem aude-
mus colentes Terram, Mundum negligentes,
Domino Vade, colligimus. Vide Paulam ce-
lebriorem in Rure Bethlehem, poſt calcatam
Romam. Vide Petri nomen Regiis prælatum
titulis, neglecto Reti.

Accipietis virtutem ſupervenientis Spiri-
tus ſandti in vos, & eritis mihi te-
ſtes in Jeruſalem, & in omni Judæa
σ Samaria, & uſque ad ultimum
terræ. Act. I. 8.

Plùs dat Deus, quàm exigat, & primus dat. Lororum
En Apoſtoli, qui ab illo Spiritum ſanctum 'ndife-
antè accipiunt, quàm de eo teſtimonium in "ntia.
terris dent. Porroò largiùs donat, quàm recipit. Dee dare
Spiritum ſui cordis largitur, ut Spiritum illi A acci-
oris noſtri commodemus. Quæ autem compa- “ve.
ratio Spiritus æterni Verbi, cum verbis rudium Servire
Piſcatorum? Utinâmque illud, pro quo Spiri- Peo felix.
tum ſuum oppignerat, impetraret à nobis! Et
eritis mibhi teſtes. Sed ubi? Num Hieroſolymis Act. . 8.
tantùm;, undè gravatè abibant, calente etiam-
num Crucifixi Servatoris cruore in Calvaria?
Num in ſola Judæa, ubi tanta pietatis veſtigia
extabant? Uſque ad ultimum terræ. I nunc,
& unam tibi urbem ſtatuas, quam colas, ſimu-
lato colore pietatis, quòd in ea, vel carnis pa-
rentes vivant, vel fidei fundatores deceſſerint.
Obierat Hieroſolymis Chriſtus, vivebat Hie-
roſolymis Virgo, cùm Apoſtoli in ultimas ter- Zelu: a-
ræ plagas diſcefſere. Nec ſanguis eos Domini nimarum
detinuit, nec Deiparæ eos præſentia retarda- E r
vit. Verùm, antequàm eos in oras terrarum 1 6.
extremas dimitteret, accipietis, inquit, virtu- ginp.
tem ſupervenientis Spiritus ſancti in vos. Ac ſi 1bid.
diceret: Ne horreatis Barbarorum regiones;
nam pleni Spiritu ſancto quovis deferitis vo-
biſcum Deum. Non eritis ſine Me, ubicumque
terrarum ſitis. Porrò, cujus tam ferreum cor
eſt, quod verba illa non emolliant: Et eritis Ibidem-:
mihi teſtes? Ac ſi diceret, vobis ego fido,
meam vobis nominis gloriam contradidi: ve-
ſtrum duntaxat eſt Sanguinis opes mei emptis
à me Nationibus diſpenſare. Eritis, inquit, mi-

hi teſtes. Hoc eſt, guarewn incredulæ verbum

veſtrum urbes excludant, mihi Teſtes eſtis. Si-=
quidem ubi induſtriam perſpexero veſtram;,

Vobis, quod Mundo eſt periturum. IIli loque-
mim;, ſed Mihi foœneratis. Oppugnatis Mun-
dum, ſed Coelo militatis. Veſtros ſi populi ſu-
dores ſpernent, eos Deus & abſterget, & in
rores, gemmâſque convertet. Felix Evangelii
cultura, ubi ſine meſſe horrea complentur. Ca-

rebis fortè falce, copiâ non carebis: hoc eſt,

deeſſe tibi labor poteſt, tibi abundantia non
deerit,

Ira

346

Ira in indignatione ejus, & vita in vo-
luntate ejus. Pſ. 29. 6.

PDei M Quaàm magna multitudo dulcedinis tuæ,
ricordia Deus, quâ Ira quoque tua ità temperatur, ut
vel inlra. non ſtragem pariat, non fulmina jaciat, non
Clemen- Cædes edat, ſed Iræ imaginem tantùm impri-
ꝛtia. mat, ut Miſericordia emicet ex Ira. Ira in in-
dignatione Dei noſtri eſt, non Mors. Quin
ſi in voluntate vita eſt, Ira ſine vita eſſe non
poteſt, cùm ſævire ſine voluntate Ira non
queat. Planè, ſi militis dextera floribus foret
referta, alapam is non infligeret, quin cæſi
maxillam hoſtis floribus cumularet. Dei Ma-
nus Voluntas ejus eſt, hâc Ira movetur. At-
qui in voluntate vita eſt, igitur ſine vita Ira
non eſt, quæ abſque voluntate non vulnerat.
Cyathos vidi non ſemel, quibus ità amphoram
artifex impoſuit, ut, cùm eos aquà plenos hau-
rire cupis, merum quoque epotare compelle-
ris, quod ex ſuperimpoſita amphora in cya-
thum lemi ruit præcipitio. Ergo Calix Iræ Do-
mini ſine vitæ nectare exhauriri non valet,
quia ſine Voluntate ejus exſugi minimè poteſt,
Pænites in qua vita eſt. Paulus Apoſtolus id cognovit,

quem ita Ira dejecit, itâque occæcavit, ut vi-
* n bo- tam tamen cordis & lucem mentis, caliganti
vin pu-. 2 . en „ ̃ .
miti. jacentique infuderit. Ideò David aiebat: Con-

