dium, & bellum. Pſal. 75. 3.
Circumſoe. Locus Dei in Pace eſt, ſed pugnam ſpectat.
SKi perfe. , . . 5
Sis. Nonne intueris hoſtium ibi arma à Deo eſſe
confracta: adeò in pace bellandum nobis eſt,
Occaßo ſi cupimus partam tueri tranquillitatem. Quan-

nsd. quàm altius his verbis myſterium tegi arbi-
Uni, vo tror. Stabilito in ſinu Pacis domicilio Dei⸗-
lata armamentarium exhauritur, armâque rum-

puntur; ne, ſi in pace belli inſtrumenta ſup-
peterent, bellum aliquando repeteretur. Mo-
net hic locus, Religioſo omnes omninò ab-
jiciendas machinas eſſe, quibus felicitas olim
à nobis in ſæculo oppugnabatur. IIlæ deſe-
rendæ conſuetudines Principum, quibus ad
altiora erigebamur: illa Literarum, Officio-
rmque abrumpenda viciſſitudo, quà mens ad
magna ſolicitatur: Carnis illa prudentia, ille
Sermonis lepor dimittenda, quibus paraba-
mur ad triumphos Dignitatum. Sanctæ Ani-
mæ ea ſpernenda ommia, in quibus ante deſpe-
rabat nihil: ſi tamen adeptâà Pace frui cupiat.
Plal.⸗g.3. E Ffabtus eſt in pace locus ejus, & bhabitatio
ejus in Nion. Ita, ſed id attende quod con-
Ibid. 4. ſequitur: Ibi confregit potentias arcuum, ſcu-
im, gladium „ & bellum. Ne ſcutum qui-
dem retinendum eſt, quo injurias repellamus.
Nota: Bellum quoque fregifle dicitur. Quo
modò? Arcum, gladium & ſcutum rumpen-
do. Nimirùm bellum dirimit Mundi, qui
arma projicit. Se proindè incuſet, qui ami-
citiarum, officiorum, ſalutationumque reti-
nendo arma, dolet in aciem vanitatis & an-
Renovatie Xitudinis evocari non rarò à propinquis. Sanè
vera. ſi te intuerentur in Sion exarmatum, ad te ne-
quaquam confugerent. Verùm, dùm Principes
Mortifica à te coli, excoli a te antiquas prudentiæ artes
* P,a. Conſpiciunt, ambitionis Te ſuæ Procurato-
ſimum. Teln conſtituunt. Itaque ſi Pacem cupis in Sion,
in ejus veſtibulo gladium, ſcutum, & arcum
rumpe, häc enim ratione & bellum abrumpes:

PaN.

Parentum
oblivio.

Oliva

quod non ante Propheta memorat perditum,

Cæterùm ſi in domicilio Pacis arma retinueris,
iis vel in tu commodum uteris, vel abuteris
ad affinium, amicormque cupiditates. Sacra-
verat pacis cupidus David gladium Deo in
templo, quo Goliam truncaverat: citò tamen,
quia eum non diffregerat, illum recepit è& tem-
plo, contrà Saülem pugnaturus. Solicitat ar-
morum fulgor, & niſi omnis aulæ apparatus
conculcetur, brevi cucullo ſeſe inſeret. Quin
metuendum quoque eſt, ne, qui ſimpliciores
advenere, Regiſque armaturam recuſarunt,
armis deindè ita aſſueſcant, ut Philiſthæi quo-
que blaſphemi, Deique hoſtis enſem adament,
& exerant. Hi tamen animadvertant nuſquàm
deinceps Davidem Gigantes dejeciſſe. Qui
fortè nec Goliam viciſſet, ſi eum gladio, quo
ſtratum truncavit, ſtantem petüſſet. Fundàâ
ſtravit inſultantem, telo mortuum obtrivit.

Viam fecit ſemitæ iræ ſuæ, & non pe-
percit animabus eorum, & jumenta
eorum in morte concluſit, & percuſyt
omne primogenitum in terrâ ZEgypti.

Pſ. 77. 50.

Quid eſt viam facere ſemitæ? Nonne an-⸗ dei Mle
guſtior ſemita, quam via? Ergo parari pote- ia

rat ſemita in Via, non verò in Semita ſterni zi.

debuit via Iræ Dei. Sed divinæ hæc ſunt pro-
digia charitatis, à minoribus exorſæ, ut à ma-
joribus caveamus. Si enim per ſemitam Ira in-
ceſſiſſet, quàm pauci eam adventare cognoviſ-
ſent, & vix aliquis objeciſſet obicem procur-
renti. At in amplitudinem Viæ anguſtiüs Se-
mitæ dilatatis, non latenter, ſed palàm prope-
rans Ira & prævideri potuit, & caveri. Sic
hoc loco jumenta priùs, quam primogenita op-
primens, Ægyptiis tempus poenitendi reliquit.
Neque enim ſperare prudenter poterant Dei
Iram hominibus parcituram, paſſim interfectis
jumentis in agris.

Fundatur exultatione univerſæ terra

Mons Sion. Pſal. 47. 3.

Principes id intelligant, quorum non rarò gex amwi
labat imperium, quòd ſuprà Populorum lu- Audeai.

tiam, & lætitiam ſit ſtabilitum. Mons Sion Es “

Rum & miſerias, non verò ſuprà benevolen-

fundatur exultatione univerſæ terræ. Scias
proindè ſine fundamento eſſe Regnum, quod
exultatione caret Populorum. Feliciùs Theba-
na, quam Romana urbs crevit, illa Cantu, Fidi-
buúſque adulta, hæc Fraterno cruore fodata.

Et dedit ærugini fruöétus eorum, E& la-
bores eorum locuſtæ: Et occidit in
grandine vineas eorum, & moros

eorum in pruind. Pſal. 77. 46.

Cur Locuſtæ immittuntur in agros EÆgyp-

tiorum, & non Pantheræ aut Tigrides eorum Py meihit
ſata depopulantur? Quia nimirùm id exhibe- han.
re in arvis voluit Deus, quod quotidiè con- aum.

tingit in animis. Non maximis ſceleribus,
ſed minimis criminibus animæ defloratur Au-

tumnus. Ut proindèe ridendus ſit, qui impie-
tatem

. . . . Reli
quàm memorarit belli inſtrumenta diffracta. S

.

e N
. 4 l D
1
n Uo

Ui

B

é. l.
ut
ſbol

7r 71
ℳ .
1
ſmniai inn
lin dt⸗
le
Deo
Canm

Arch⸗
er
Nch e⸗
Eeran
Eeno

11
Hii
ſigt

.

ile e

s it de
cet
Lemale
u;

Clenm
zü linn
Ueltd.
Dptalu l.
mifi

Alrir
e
65 Emnd
1 hene Ni
n

.
b

N„

N

tatem declinans, graſſantem non repellit ini-
A quitatem. At quàm ſapienter Deus prudentiam
n prudentium eludit! Morus enim cum noviſſi-
Ctin ma omnium floreat, ne flores uri frigore ſpe-
de ctet, ſi præcociùs erumpant, adhuc tamen
O Proers eos periiſle pruind perſenſit. Adeò verum eſt,
en Kinatio. quod cecinit Job, Qui timent pruinam, irruet
n Job..1s. Juper eos nix. Deſignantur in Moro rebelles
t Wne- quorumdam Deo animi, qui ejus divinæ ob-
fe brete. luctantur voci, quoties omnia non intuentur
1E ocationi in numero, pondere, & menſura. Horum tar-
Nicng ebelles, ditas Pruinam „ quam vere ſummo timuit, æſta-
e te mediâ non effugit, per id maximè puniente
nag

Deo cunctationem noſtram, ad quod averten-

dum, meticulosè cum reliquis non floruimus.
In
Et humiliatum eſt in laboribus cor meum:
infirmati ſunt, nec fuit, qui adjuva-
ben ret. Pſal. 106. 12.
iu Spevaà O Cor natum ad ſumma, noli, quæſo, me-
jnt vaſæcu- tallis ſervire „he ſervilem quoque imbibas con-
Rü rien, cditionem! Eummiliatur fi uidem operibus Mun-
n Rabitus l Udistuir iidundem op .V
mali. di cor; ſibique vileſcit, cui vilis Terra non
n eſt. Hebræorum ſanè ratio generoſiorem ex
Abrahamo mentem ducebat: hæſit ſemel late-
ribus, viliores deinceps animas terrarum orbis
MN eſt pertæſus. Alta dedidicerunt „ Deique auſ-
S picio educti à ſervitute cepas ſuſpirarunt. Vi-
l de, quam indignè ubique locorum terrenorum
Aln fecem oblingant.
e, is
mimni Eripuit animam meam de medio catulo-
n rum leonum, dormivi conturbatus..
n Filii hominum, dentes eorum arma &
fagittc. Pſ. 56. 5.
nki S reti⸗ Difficilis locus explicatu. Non enim video,
adie latio Deâ Juare conturbatus dormierit „ qui jam eductus
Nenn! batent. erat de medio catulorum Leonum. Tunc dor-
minti miſſe debuit conturbatus, cùm præda factus

Leunculorum, jacebat in eorum antris capti-
Vus; nunc verò cur exagitatur illorum ungui-
bus exemptus? O felix anguſtiarum quies? 6
vigiliarum dulciſſimus ſopor! Dormitur altius
perſecutio inter Rugientes, quàm inter Citharodos. Et
Terenda., merito: nam inter Leones rugientes accubat
Pl.go. r5. catulus Leonis Chriſtus, qui dicit: Cum ipſo

ſen

un Jum in tribulatione. Ergo non refugiendi Cru-
Plm Peccati ciatus, non reformidandus Leonum ſævien-
damwz. tium rugitus, cuùm inter hos dormiatur placi-
Sreratn- dè, ſine his verò Propheta dormierit contur-

batus. Alius quoque Prophetæ ſenſus eſſe po-
teſt; tanto ſcilicèt perculſum ſe timore Leo-
num, ut etiam eorum ſubductus faucibus non
plenè dormierit. Adeo ſemel admiſſum ſcelus
Iæius recurrit, & quieſcentem jam in Chri-
to mentem perturbat.

4
Et fili Sion exultent in Rege ſuo. Pſ.
G“ 149. 2.
)
1 6 Conſola. Inſaniat ut libet Mundus, Theatra rideant .

tij .* 1* . M 1
vovss Deie habelit & Filii Sion in quo exultent, in Re-

e
Al, Eua ge nimirùm ſuo. O vVerbum liquidiſſimæ vo-
eg, Kaze, Iuptatis plenum! Exultent Filii Sion in Rege
wd, ſuo „dum Filii Babylonis in Hoſte, in Tyran-
S Beni nis, in Carnificibus ſuis dementati tripudiant.
een, ux. Et, quæ rogo vos, quæ inſania, exultare in
A, Felicis Carne Hoſte domeſtico „ tari in Dignitate
/, vera. Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. XII. 337

Ambitioſorum Tyranno, gaudere in Opibus
Carnificibus cordium? Filii, inquit, Sion in
hujuſmodi haud lIætentur, verùm exultent in
Rege ſuo. Nota; non ait, in Rege exultent,
ſed in Rege ſuo. Eum enim magis ipſi poſſi-
dent, quam poſſidentur ab eo. Nunquam ſic
locutus eſt Mundus. Regem dicit noſtrum Do-
minum. Vox noſtrum & meum funeſtat ſervi-
tutem, novo imperii vocabulo. At hic exul-
tent Filii Sion in Rege ſuo, id eſt, non ſuo
Domino, ſed ſuo, quem habent & tenent.
Oſtendatur hic, quàm uberior gaudiorum ſe-
ges Filiis Sion proveniat à Rege ſuo, quàm
Voluptariis à ſuis Vitiis & Deliciis.

Et refloruit caro mea. Pſ- 27. 7.

Uſurpavi Prophetæ verba, ipſo die Paſchæ, Sanctiſſi-
cùm in Euchariſtia colendus Chriſtus publicè mwa Eu-
exponeretur. Sanè ſubarida videbatur Caro W e
Chriſti in Sacramento ante Reſurrectionem, hasis
ut proptereà eâ paſti Diſcipuli, vel languerint expoſita.
in Coœna, vel in Horto dormierint, vel tra-
diderint poſt Buccellam, vel in Atrio deſcive-
rint, vel defecerint in Calvaria, vel timuerint
Ppoſt Crucem. Hinc Petrus negat, Judas pro-
dit, Reliqui recedunt. At, poſt Reſurrectio-
nem, refloruit Euchariſtia; ideéque Petrus
minitans concilium irridet, Cleophas exæſtuat,
Virgunculæ Romanæ Imperatores contemnunt.
Miror ego ſanè, cur eo die, nempèe Domi-
nicæ Cœnæ, quo die primum enata Euchari-
ſtia eſt, recondatur in ſepulchro, ac ſi vivere
deſiiſſet. Contrà, poſt Paſſionem, eruitur è
tumulo, & veluti in triumpho ſublimis collo-
catur. Quid hoc prodigii eſt? Nimirùm Chri-
ſti caro refloruit poſt Reſurrectionem, quæ
vix in cœna Dominica proſeminata eſt. .

. . . .
Quo modo ſedet Jola civitas plena popu-
o, facta eſt quaſi vidua, domina
Goentium: Princeps Provinciarum Ja-

ta eſt ſub tributo. Thren. I. I.

Quæro hic primum, quare Sion exuta po- Dignita⸗
pulorum dominio vidua dicatur magis, quàm noxia.
orbata, cùm popuhi filiis propiores eſſe vi- Regnare
deantur, quam viris. Nimirùm ſola Hieroſo- 1. ere
lyma imperium ſplendidam interpretabatur ſer-
vitutem: quare, eo ſpoliata, vidua non or-
ba eſt, quia caruit populis, quibus non impe-
rabat, ut liberis, ſed, ut viro famulabatur,
alieni ſtudioſior commodi, quàm dignitatis ſuæ. aus A.
Hinc factum eſt, ut etiam ſola dicatur plena guperioy,
populo: non enim potuit non habitari corde, & Rex
quæ ſubjectis, cùm imperaret, quaſi viro ſer- Pignirtati
viebat. Veràm ad animam peccantem aptius Iuz obſe-

Dignitas
noXi.
Epiſcopi
Veri.
Dignitas

n . uantary,
transferuntur, quæ, ut primum, ſedere co- esters
perit, ſola magis, quàm ſolitaria eſt, Populo faciende

plena in ſolitudine, eorum videlicèt Pompis, ſanls, non
amore, & recordatione redundans. At imagi- verd im-
naria iſthæc populorum multitudo in corde ſo- erz:
lius ſeu ſolitariæ animæ non imaginarium infert apentn,
incommodum; ſiquidem populo plenum cor ſui ſii im.
ſolum eſt, & anima exundans recordatione mul- memor.
titudinis Deum Sponſum receſſiſſe novit „ & Celle
quaſi vidua à Propheta comploratur. O popu- enae .
lorum inanis multitudo, quæ & ſolitudinem aia dire
arimæ non temperas, & Deo privas! adeò ut Caha 4o.
ſola incipiat eſſe cum populorum examinibus, 2 .
quæ ante in eremo ſolitaria, utique non ſola Religionis
. erat; berfectio,

.

Religio- erat, Dei connubio ſociata. Quid, quèòd va-
ſiu in au ga Mens, dùm circumſidere ſe populos gratula-
e miſer. tur, quaſi Domina Gentium, & Princeps Provin-
ciarum vectigal pendit infelix eò miſerius, quò
ſuavius. Non ergo illi invideo, qui frequens in
aulis & atriis Principum Princeps videtur Pro-
vinciarum & Gentium. Malè auſpicatum im-
perium iſtud eſt, quod tributum non exigit,
Thren. 1. ſed pendit. Audi: Princeps provinciarum fata
1. eſt ſub tributo. Ecquod vectigal iſtud, interro-
gas? blanditiarum, adulationum, timoris, ſo-
F6citudinum. En vectigal, linguæ demulcentis
Reliti- Principem, cordis interturbantis Somnum,
ſus in au- . . .
. mentis ſomniantis Felicitatem. Ut proptereàâ
non uno opprimi cenſeatur jugo ſervitutis, qui
Abid. 3, principari cenſetur in aula. Migravit JQudas,
inquit, propter aftiétionem, & multitudinem ſer-
viſitatio- vitutis. Quam multiplex ſervitus Cuculli im-
ber. miſcentis ſe Purpuris! Servulos demereri ſtu-
det, Magnates placare conatur, Socios ſilere
compellit, Principes ne ſe faſtidiant, elaborat.
Femilia- Reliqua lege apud Prophetam ubertim deplora-
m noz. ta. Unum illud non valeo præterire, quo vi-
gioſi eum Vaciùs horum amb'ientium infelicitas adumbra-
Iæculari- tur. Vides Tu quidem eos de die ſubridentes,
bus. exultanteſque, quòd Principum oſtrum ſago co-
égerint quodammodèò militare; verùm, ut re-
ceptui umbræ cecinerint, & nox commercium
iſtud diremerit, tunc enimverò in cubiculo &
Deo deſtitutos, & multitudinis ſalutationibus
orbatos angor opprimit, & vermis viſceribus
Ibid. 2. innatus arrodit. Audi: Plorans ploravit in nocte,
& lacrymæ ejus in maxillis ejus. O ſi reclude-
rentur horum domicilia, videres inibi profectò
uberiores Nilo fontes ebullire Dolorum, qui-
bus non rigatur, ſed penitùs Pietas exareſcit.

Et commiæti ſunt inter gentes, & didi-
cerunt opera eorum, & ſervierunt
ſculptilibus eorum. Pſ. 105. 35.

Renid Planè eos ſequaris, quibus convivis, neceſ-
ritas ſch= .
ularia. ſe eſt. Quam ergo procul recedendum ab eo

rum conſuetudine, quorum reprehendimus vi-
viſitatio- tia! Neque veròô blandiaris tibi, quòd eorum
nes. duntaxat atria teras, mores eorum pertæſus.
Nam & hi, de quibus David hoc loco canit,
non diligebant, imò verò Gentes oderant,
quibus tamen commiſceri nequiverunt, quin ea-
Ibid. 41. rum ſacrilegia ſequerentur. Audi: Et tradidit
eos in manus Gentium, & dominati ſunt eorum,
Amirci ſie qui oderunt eos. Nnne vides non amicitiam
impii. interceſſiſſe, ſed contubernium inter Hebræos
Hemitznd- & Gentes, & tamen eorum, quos oderant,
Rar. ritus peſſimos imbibiſſe. Ut oderis improbos,
ſi iis utaris, aut ſi iis cohabites, lue citô cor-
ripieris. Aulam ſubis alienus ab Aulicorum
ambitione & moribus: brevi in averſante pe-
ctore Aulica pullulabit Ambitio. Succreſcunt
cum odio impiorum eorumdem in nobis vitia.
Verùm, quod animadvertendum maximè du-
co, illud eſt: Hebræos immixtos Gentibus
ideò maximè earum coluiſſe Deos, ut eas de-
mererentur, & propitias ſacerent ſibi. At de-
errarunt quàm longiſſimè: ſiquidem Idololatræ
Idolis ſervientes ſpreverunt, & graviùs ode-
runt, ut vidimus; adeò verum eſt, Mundum
colentibus ſterileicere, calcantibus exundare.
Graviùs in eo quoque deſipuere Judæi, quòd
extrema quæque pati non recuſarunt, ut Gen-

Huamani . . 6
zimores., tilibus placerent: quorum ſævities vix partem

3 G Oliva

earum calamitatum excogitaſſet, quas ipfſi ul- Ibid. 37.
trò ſubiere. Et immolaverunt, inquit, fllios
uos, & ſilias ſuas deæmoniis. O portentum hu- Religioſs
manæ ſapientiæ caligantis! Quid atrocius Ly- in aula.
rannorum immanitas extorſiſſet, quàm ut à Pa-
rentibus Natorum viſcera diſcerperentur? Itâ-
ne? Ut odio non ſitis Gentilibus, adeò effera-
tè furitis, ut Filios laceretis? Num perſequens
Jebuſæus atrociora his funeribus ſacrificia im-
peraſſet? O timor diſplicendi hominibus quam
ſæpè lanienam exerces, quà carnifex abſtine-
ret! Plerique ut Amicis, vel Principibus pla-
ceant, ea tolerant, quæ, iis infeſtis, nequa-
quaàm ſuſtinerent. Libet hic ad divinam digre- Serwire
di liberalitatem, quæ ex Idolorum elucet in- Peo ſelix.
clementid. Siquidem hi filios, filiaſque Idolis Mundi
immolaverunt: & nemo litantium in Mundo! Vilis.
celebratur, quamvis pro Mundo ſe ſuâque per-
diderint. Unus Abraham uni filio vulnus mini-
tatur, nec infligit, & toto terrarum orbe cele-
bratur. Uſque adeò Deo fœneramur, Mundo
ſervimus, ut mirum non ſit, ſi offerentes ille
amet, & celebret, hic verò famulantes exe-
cretur, & ſpernat. Quot longiores in aula pro-
duxere vigilias, quam Hilarion in eremo pro-
duxerit, quorum tamen Nomina neſciuntur,
hujus interim ubique dilaudatâ Pſalmodià! Quot
fluctibus filios exponunt, ut Mundanæ ſeu glo-
riæ, ſeu cupiditati ſerviant, qui in Mundo in-
glorii eam conſequi nequivere famam, quam
à Deo conſequuti ſunt, qui mitius Domino
militarunt. Poſtremo loco illud ſuggero, He-
bræos ſcilicèt antè ſerviviſſe Idolis Gemium,
tum Gentibus ipſis mancipatos. Mores cave
ſæcularium; nam ſi iis inficiare, ut iis placeas,
poſtquàm eorum ancillari coœperis conſuetu-
dini, ipſis miſerrimè ſervies. Illud etiam hoc
loco perpendo, nullum Judæorum dilaudatum
à Gentilibus ex iis, qui filios Idolis ſacrifica-
verunt, cùm tamen plerique Idololatræ cele-
brentur, qui minora Diis obtulerunt. Nimi-
rùm Mundus, quæ in ſæculi hominibus miratur,
ridet in Clerico & negligit in Monacho. Imôò
in ipſis aſſeclis ſuis, tum Aula, tum Mundus
probat moderatum erga ſe cultum, enormem
ſeu odit, ſeu ridet. Margaritum Minervæ au-
ribus infigatur, non Cor, non Mens, non Li-
bertas ſaxo impendatur, vel ab adorante Si-
mulacra.

Faſciculus myrrhæ Dileétus meus mihi,
enter ubera mea commorabitur. Can.
I. 12.

Rarò, quæ amantur;, non ſapiunt myrrham: gutum
neque enim poſſumus non dolere, timeréque Chriki
ſi verè dilhigimus. Ergo, qui aliis melleus erat, ſuave,
Sponſæ diligenti myrrheus videbatur. Felix
tamen, quæ Myrrheum non removit, ſed Genle.
admovit uberibus, utique brevi ex myrrheo be
floridum ſenſura. Qui enim primo capite in- ,

ter ubera faſciculus Myrrhæ fuit, ſecundo geyvitus

capite Lilium eſt, & Flos odorus. Nimirùm Dei ſus
Chriſtus ſuavior ſemper amanti redditur, quò 4 zf.
proficimus magis, eò feliciùs recreamur; cum- io .
que Mundus ex flore degeneret in myrrham, „
proficit Deus ex myrrha in mella. Proficit, erver,
inquam, in florem & favum, ſed ſi myrrheus & zox
geſtetur in pectore: alioqui refugientem amari-pro Chn:-

2 — . . 5 è; o Conſe=⸗
tiem Chriſti patientis, redolentis Chriſti, paſ⸗ , en,

centiſque ſuavitas deſerit. Quin Sponſa vix faſci-Pej yye-
culum, emtur.

M.
e4

uln

4
(uli

ſe
11
le
bie
1
Cun
Nr n
ſanin lu
len
u o⸗
ir b
dor⸗
ind

um

Urztill
* ch
. 4
Ul Mot
ie,
d
ob
a
en
Cletn
ho
unl
Coen

Mle⸗
ir. lun

4

¹ ſe e
a⸗
le,
d ute
, Udu
8 Kiim
Ackt
Anr
e

er. Müh

S

Aaick
1e rodit
A. N i

e.

e Ehumn

be
DH
Tiu
.
E.
!
En
in.
le
duf
I
nchen
gelact
M
e.
Usmn.
Nrbecke
ennl
netk.

Uenn.
elen,
Nü
elg
r
Don

end, N

Cnumn
sonr
lne
t. Ne
nnen
n Mon
1 eonn
Mener.
A,
Alctr

eis h
un. 6

tnſie
ierſ
eleven;

tul⸗
ni/

viles ipſis

.*

Stromatum, Lib. XII.

culum myrrhæ Dilectum dixerat, cùm botrum
eum Cypri affirmavit: ità dulceſcit amarities
Deſila- amantibus eam. Malè proindè Sponſa orſa eſt
ienes to- ab oſculo, ſiquidem cùm poſtulaſſet oſculum
lerande. oris, faſcem myrrhæ accepit: cùm Myrrham
Can. .ia. amplexata eſſet, botrum Cypri guſtavit. Botrus
Cvpri Dilectus meus mihi in vineis Engaddi. Quid
verò eſt, quòd Sponſus inter ubera Myrrha eſt,
in vineis eſt Botrus. Qui amareſcit Sponſæ la-
ctenti, dulceſcit in vineis laboranti. Nota: utro-
bique mihi Sponſa patrocinatur: ut enim ſoli-
tariis plerunque dulceſcat Chriſtus inter ubera
contemplationis: Sponſæ certè (quæ cuſtos vi-
Zeln a- nearum & gregum erat) myrrheus fit Chri-
nimarum ſtus inter ubera, quem ſuavem experitur in vi-
& Vina neis, ubi paſcit gregem, & populis adlaborat.

mixia Imntelligenti pauca. Labor, non Contemplatio
ore d⸗ nobis animarum curatoribus JIksm vertit in
botrum. Audi Davidem: Ecce elongavi fugiens,

Pl. 5. 8. & manſi in ſolitudine. Num ibi Deo fruitur?
Ibid. imè ibi fruſtratur Deo. Expectabam, inquit,
eum, qui ſalvum me fecit à puſillanimitate ſpi-
Superior ritus. Planè non tenebat, quem expectabat. In
, er. ſolio Regibus Chriſtus effloreſcit, dulceſcit Spon-
dia & ſæ in vineis: non enim vult eos negligere ju-
regat. dicium, nec hanc animas faſtidire. Ut propter-
Talenta eà mirum non ſit, ſi Deus, qui charitas eſt, me-
varig. dio referatur eſſe in Salomonis throno: eò enim
i ren „magis appropinquant Reges Deo, quò minus
omnita. à Solio recedunt: minuſque fruuntur Deo,
què plùs a Judiciis recedunt. Sic Andreas,
Jacobus, & Joannes Chriſtum, non Orantes,
ſed Piſcantes audire meruerunt: cùm, è contra,
² Virgine Matre non in triviis, ſed in templo
inveniatur. Nimirùm unumquemque ſu Deus
ſolatur præſentia muneri vacantem ſuo. Impe-
ret populis Rex, Piſcator extrahat piſces, ſit in
templo Virgo, & diſſimili diſtenti munere uno
eodémque Domino potientur.

Nolite me conſiderare, quòd fuſca ſim,
quia decoloravit me dol: Plii Ma-

Perſeci- . .
ores yu. Iris meaz pugnaverunt contrà me.
Korum Can. I. §.
Religioſi
Epreti à . . .
Perenti. Ità eſt. Ut te Sol Chriſtus decoloraverit,

bus. ſuæque nigredine paupertatis, nobilitatis fulgo-
=Religioß rem obduxerit, tunc infeſtiores nullos patieris
des exoſi, hoſtes, Propinquis & Fratribus tuis. Hi enim,

ui⸗ — . .1:
. qui te diligerent, ſi ſuper carbones a carbo-

fi ſunt. Nibus deſolatoriæ libidinis denigratus in Mun-

Religiof do degeres, ſplendidè decoloratum à Sole fa-
penoran- ſtidiunt, Hoſtémque, non Fratrem, credunt.
1, e. At deſeramus Affines, quando & ipſi nos ne-
na, gligunt, & examinemus, quid ſit Virginem
Mulier à Sole decolorari. Sane Virgo à Luce doce-
domi ſit tur, diligere Solitudinem. Cum enim Solis ra-
i“. diis linea vela albicent, faciei decor & candor
Perſccs- manuum Solis repercuſſu decolorantur. Vide-
tionum tur Lux ipſa Umbras Virgini ſuadere, dum &
fen. linum dealbat, & cutem infuſcat, diſſimili
Religioſus ſed erudito radiorum ſuorum magiſterio. Ergo
ftoig 1 prodis in publicum, dehoneſtaris, lucéque
Familis- Solis in noctem converteris, atque fuſcaris:
ries, G ut mirum non ſit, ſi à Sole deſpectam, deni-
vißtatio- Sratämque Filii Matris ejus perſequantur. Ni-
nes zos hil enim æquè ſæculi homimibus diſplicet,
fauig, quaàam Anima Solis, Luciſque appetens, poſt
Famitia AWdamatam Solitudinis Umbram „ & Mundo

ruas cum bellum indictum. Sanè, qui te in umbris can-
ſecalari- didum venerabantur, expugnant, conculcant- .

nimia Ethicæ Comment. Tom. V.

que in publica luce decolorem. Ergo ſi Tuo- ſitatio-
rum cupis non pati bellum, umbras, quas ada- e d *:
maſti, patere. lis armaris, iis ornaris, iis gra- ſos
tus redderis Filiis tenebrarum, à quibus Filius la.
lucis habeberis in umbris.

Templum Dei eſtis vos. I. Cor. 3. 16.

Lucianus Martyr id teſtatur, qui ſæviſſimè Miſſa ee-
tortus in carcere, & diſtentus ſupra teſtarum narer ts:
aculeos, cùm à vinctis Chriſtianis rogaretur, „„„,
ut ſancto Epiphaniæ die ſacrum celebraret „ior erna-
(Sacerdos enim erat) cùm & ara deeſlet, & imus bPati
cuſtodes vererêtur, juſſit panem & calicem ſu bro Chri-
Pra pectus ſuum ſtatui, diſcipulôſque in orbem e
circa ſe ſtare, atque ità compeditus Sacerdos To. t. d
pPectore pro ara uſus ſacrificium peregit, ſé- 7. Jan.
que, aliéſque coœeleſti pabulo armavit ad mor- S. Lacis-
tem. O facinus Martyre dignum! O Sacerdo- vus.
tem divinorum arcanorum capaciſſimum, cui
perſpectum erat, nullam auguſtiorem Aram
Deo eſſe humano Corde! Verùm meritò Mar-
tyris pectus pro Templo fuit, cui Cruces non
deerant conſecrati Templi inſignia. Nobis hæ
deſunt, quas piget & ſanguine colorare, &
ferro ſculpere.

Introduait me Rex in cellam vinariam,
ordinavit in me chatitatem. Fa' vite
me floribus, ſtipate me malis: quia
amore langueo. Can. 2. 4.

Qualis ordinatio iſthæc charitatis adeò in- Amor ve⸗
ordinata, ut Sponſam compellat intermori? "“t
Itäâne charitas ordinatur, ut ſpiritum inter-
cludat. Ordinatior ſanè priùs erat, quando
Sponſa & amore æſtuabat, & languore ca-
rebat. Sed nimirùm ordo charitatis ſine ordi- Fervor.
ne eſt, & inordinatè Deum amat, qui amat
ordinatè. Amare verò & vivere ſimul efle non Charitas
poſſunt: ut proindè parum, imperfectéque di- vera.
ligat, qui ità diligit, ut vivat. Quis enim
neſciat dilectionem fortem eſſe ut mortem,
idséque non ſecus ac mortem à carne ſpiri-
tum ſeparare. In Sponſa charitatem fateor or-
dinatam, quam languere intueor, & clamare
audio, Fulcite me floribus. Quanquam quàâ ra- Can. 2. 5.
tione ſuſtineri floribus valeat Sponſæ deficiens
languor? Nimirùm ſolis Virginibus fulciri Ec-
cleſia poteſt: quæ dum flores expetit, om-
nem amoris ſui amovet ſuſpicionem. Equi-
dem ſi quid eſt, quod Eccleſiam, & præcipuè
Coœnobia languentia fulcire poſſit, Flos illud Gofira
eſt Caſtitatis, quo & recreatur ipſa, & ità 'is cura.
fulcitur, ut labantem poſſit ipſa Mundum ſta-
bilire. Non ſceptris innititur, non trabibus Fama eu-
elevatur, non quovis alio ſeu ſapientiæ, ſeu Pae, a-
Potentiæ inſtrumento tum Societas, tum Coœ. ſgitate to-
tus quivis militantium Cruci erigetur, ſed ſo. beretur.
lis Pudoris floribus fulcietur. Malis illa quidem Seientia
ſcientiæ boni, & mali ſtipanda eſt, ſed floribus * a-
Honeſtatis prius fulcienda. Poma enim Sapien- Kotigi
tiæ ſine flore Pudoris vermes parient, non vi- per fe ctio.
tam producent. Meminiſſe velim te, avidio-
rem Pomi AMlamum Virginitatis florem pro-
triviſſe. Suavia Poma, ſed Flores magis ne-
ceſſarii. Plurimi facienda mala, quibus ſtiperis,
ſed Sponſa floribus priùs ſuffolcitur. Denique
ipſa te docet Natura flores Caſtitatis Sapien-
tiæ Pomis anteferendos „ quæ flores jubet
Poma prævertere, emnnemdile voluit fructum
f 2

40 Ol
à floribus in fruétum erudiri. Præpoſterus or-
do, ſi flores fructus præcedat. Succedant Po-
ma Flori, ſed ità, ut, quod Natura non valuit,
Flores Mala non excutiant. Ità enim, quæ Sa-
Scientia pientiam peperit Dei, Virgo, Virginitatis flo-
Gue spiri- rem tanto edito Pomo ſervavit; quam nos imi-
“ tati, Sapientiæ Honeſtatem copulemus, dica-
müúſque: Flores mei Fructus Honoris & Ho-
neſtatis. Mortale Pomum illud eſt, quod flo-
rem decutit, ex quo naſcitur. Malus enim ſyyl-
varum ortus ex Maria eſt, non extincto, ſed
roborato flore Integritatis ejus.

Dum eſſet Reæ in accubitu ſuo, Nardus
mea dedit odorem ſuum. Can. I. I1.
Superior

idem om-
nibus ſit.

Regius ſanè animus Regis hujus, cui olere
potuit Nardus vel in throno. Cui Dynaſtarum
nunc, præſertim in accubitu ſolii humilitas
Perſonarù Nardi ſpirat, cùm populorum & plebis ne no-
sccepzio mina quidem audire eorum plerique dignentur?
vitands. Præſules locus hic monet, quos oblectare plùs
Rex au, debet humilis & latitans Nardus, quàm ſu-
Jiart ino-» Perba Cedrus, quam Dominus non plantavit.
pes. Cur non ſentitur interdàm odor Monachi plo-
rantis in Cellula, Clerici laborantis in exe-
dris, Religioſi deſudantis in templo? Quia
Nardus non fragrat? Abſit. Fragrat, ſed non
omnmibus. Deberet autem ſpirare, grata eſſe
Primoribus & Cæſaris & Chriſti. Non mi-
mima laus Imperantis, ſi Minimos præclarè
meritos Maximos faciat, ſi Magnos degeneres
Pſ. 14. I. eradicet. Domine, dicebat David, Quis bhabi-
PDignitas tabit in monte ſancto tuo? Quis? Is, qui ti-
eui zonfe- mentes Dominum glorificat. Nulla major re-

7.2. penditur gloria Deo, quam, ſi ii eleventur,
Prebias quos probitas irradiat. Quæ verò Domini con-
irradiat.

tumelia, ſi filiis Avaritiæ, Licentiæ, & Super-
biæ, Numini inviſis evectis, ii negligantur,
qui à Mammonæ caſtris ad Domini Crucem
Can. I. 1r. transfugere. Accedamus propius ad noſtra. Dim
eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit odo-
Pretectio- vem ſuum. Fragret Superioribus Humilitas de-
nes in Re- primentis ſe; illum audiant, qui de ſe tacet,
ligione. producant illum in medium, qui in angulo la-
Superior k. .
s zrove- titat. Verbo, non Roſa purpurea, ſed vilis
paiqui Nardus odora Superioribus ſit: nec eos flores
pro ſeſi- decerpant, qui ſeſe oculis ingerunt univerſitate

vet⸗ coloris, ſed eos maximè legant, qui odorem
b. — — .
“ “l ſuum ſpirant verecundè, ut Nardus, non ſpe-
perm'ite- ciei foliorũmque admodùm ſtudioſi. O quàm

re. nimiùm ſæpè Colori creditur, Odore neglecto!
Solicitu- Atqui Odor in flore attendi maximè debet. Co-
do eraſti- lorem enim & penicilli effingunt, & fingit pi-
. ctura ruborem: ſola fragrantia nec fingi valet,
n, nec colorari. Nullus hanc aut Zeuxis adumbra-
Glorie vit, aut ſculpſit Praxiteles Quid ſi dicamus,
van Nardum iſtam Sponſæ celebrari, quòd humi

contemp- ſata odorem efflarit ſuum, dùm Rex in ac-

, cubitu ſuo reſideret, procul ſemotus ab hor-
ſalida to. Hoc enimverèò eſt, non ad oculum ſervi-
Intentio Fre, Odorem dare, etiam cùm Superior non
Hecta. adeſt. Rara Nardus, quæ, ſubmoto Rege,

Odorem emittat.

Sequenti die regreſſus invenit germinaſſe
virgam Aaron. . Eruperant flores,
qui, foliis dilatatis, in amygdalas de-
Jormati ſunt... Dixitque Dominus

ad Moyſem: Refer virgam Aaron in
tabernaculum teſtimonii. Num. 17. 8.

9

—

iv
Cur non ſtatim, ut revulſa eſt, floruit Vir-
ga? aut cur non, ut primuùm poſita eſt coràm
Tabernaculo Domini, reviruit? Quia nimirùm
in Arca Virga floret Aaronis. Fictitios proin-
dè ſcias illos eſſe flores, quos prorumpere,
extrà Arcam, ſpectas. Orationi minimè in-
tenta Mens vel non florebit, vel, ſi flores
dederit „ non dabit fructus. Quin poſtquam Celha.
in flores gemmæ coaluerint, & eruperint & Zelus a-
floribus fructus, referenda quandoque in Ar- siarum
cam Mens eſt. Falleris, ſi quos in cubiculo lbi va.
orando concepiſti flores, & fructus edidiſii, retts
ſervatum iri ſperas extrà Arcam. Porrò, „eceſſa-
cur Amygdalas Arca Virgæ Aaronis inſevit? ris.
An quia dulcedo Domini exteriùs aſpera;
intùs edulis latet ſub cortice? Sanè ità. Ce-
raſos Mundus, Amygdalas Deus profert: ſub
illis latitant oſſa, pinguedo patet: in his nu-
clei durities deforis aſperatur, intuùs fruges in-
cluditur. Ergo in voluptatibus Mundi, glu-
tiendum os erit, poſt dulcedinem cibi: in epu-
lis Chriſti frangendus eſt cortex, quo aperto,
eſcà fruêris. Porrò diſcant Principes eos aſſu- Cemen.
mendos ad Dignitatem, quorum Virga, non tia
Virga duntaxat eſt Miniſtra ſupplici, ſed Ra- Rex quss
mus quoque ejus florum eſt, & fructuum fe- deligas.
rax. Hic moneantur Sacerdotes, Sacerdotis orredti⸗
Virgam, non Virgam, ſed Arborem eſſe opor- supetin
tere, quæ paſcat, non feriat. Et ſanè Virga amore
flores pro vulneribus daret, ſi coràm Domino praßit.
poneretur. Quis audeat accedentes peccatores Lapß
à ſe inhumaniter fugare, Chriſtum contempla- Gent,
tus, non mactantem errantes Oves, ſed pro eis ſarii ſint
occumbentem? Reponatur in Arcam Virga ſe- giſereti.
veritatis, ut Mannæ vicina dulceſcat. Zelus
tuus neſcit Arcam, ſi Virga ſit florum neſcia,
& frugum expers.

. :2alus, ſic
Viæ Sion lugent, eo quòd non ſint, qui kiolar

veniant ad ſolemnitatem: omnes portæ nenaz.

. . Regulr
ejus d⸗ſtrauétæ, Sacerdotes ejus gemen- g.
tes. Thren. I. 4. ſirvutis.
Fama
. . . Religiona
Miror ego portas Sionis labefactatas, & lender 4

non ipſas tamen, ſed vias lugere. Rursùm sdsfis
mirum eſt, deſtructis portis, neminem intra- „eſtra.
re, cùm tamen faciliorem aditum adeuntibus Serieta.
præbere ſoleant deſtructæ valvæ, quàm exſtru- Confeſ-
ctæ. Quid hoc portenti, imò arcani myſterii ſn ſni
eſt? Docemur hoc loco errare fortaſsè pleroſ.? pami.
que Cœnobitarum, qui putant amatum ſe iri iaritas
vehementiùs, ſi liberius agant, eòque ſe fore cum ſecu-
gratioſos magis, quò minori cuſtodià linguam laribus
mentémque juam ſervaverint: credunt enim 2
repagulis valviſque verecundiæ arceri popu- „ a ve⸗
los & nobiles. At falluntur: ſiquidem, ſubla- ior.
tis oſtiis, nullus Hieroſolymam ſubibat. Non Verecus-
enim ad te Capitolii Principes, Forique Homi- HH
nes accedunt, ut urbem inveniant abſque mœ- kiei ſnt
nibus Vigilantiæ, & ſine portis Difſciplinæ, ſerii.

has enim urbes domi habent, ſed ut ſpec- Exemple

tent urbem Salvatoris muro munitam, & an- eſe. ge
temurali vallatam. Quin plerique eo vel ma- Blens 8
ximè nomine ad te veniunt, ut portarum pro- p„b,
pugnacula & cuſtodiam demirentur. Sic Aloy- verieret.
ſium Gonzagam plurimi vidiſſe contenti, rece- Livgué
debant à ſcholis: Sic Urbem quamplures in- are “B
trabant, ut Romanam Paulam intuerentur;, rbts
eam ne alloqui quidem auſi. Non ergo mie- , Reli-
mur, vias lugere noſtras viduatas peregrimns; gioſos tra=

hos enim repellunt nimiumque patentes portæ, une 3
quas cular.

,
Mnd

Celen
Vennn

Cti
Di,
Wnearm
kem
D 4
4. 1
Centom
11tn
Ul gnen
1 i
miemn
li
ilns .
AA .⸗
Kuins
lne Eclhen⸗
ler Aur
Arar!
Ve lk
enm in
dinn
de⸗
Ibr⸗
4 Rm
18 mg,
n
D n
ET
Rr Uon
p.

4
lu
,

quas ſi diligentiùs inftauraremus, & firmare-
mus accuratius, procul dubio multi conten-
derent intrare per anguſtam, clauſamque por-
Orationis tam. Quòd ſi ad cogitationes divinas referre
fons. placet lacrymas Prophetæ, has deefle intelli-
gemus ob devaſtatas ſenſuum portas. Quis
enim ignorat, tum maximè coœleſtes in nos
delabi dulcedines, cùm ſenſuum aditus minus
patet. Certè Sponſus ſtat & pulſat fores clau-
ſas, quas, ut Sponſa nimiùm credula, impru-
denter pia, aperuit, receſſit ipſe, & tranſivit.
Ac ſi diceret, januis ego clauſis introëo; quòd
ſi pullo, clamôque, Aperi mihi, Cor mibi pa-
tefieri volo, non Senſus, quos volo occluſos.
Et ſanè nunquam fortafle ad diſcipulos, poſt
reſurrectionem ſuam JESUS, irrupiſſet, niſi
clauſis illos januis orare iciret. En ipſe ſtat

nhn

n pPoſt parietem proſpiciens per cancellos; ità ſe
hlgst videndum docens, ſicut & videt. Non enim
dint aperta feneſtra eſt, ubi per cancellos reſpici-
