cenditur divini nominis commemoratione? Se-
quitur: Trahbe me poſt Te curremus. En ut Can. g.
crevit languor! planè crevit; ſiquidem cur- 3
rere non poteſt, niſi trahatur. At quàm velo- Ferver
citer curris, quæ trahi cupis! Ita-ne? Quæ Tes e
vix emifla carceribus ad oſculum oris deve-
neras, ac ſi otioſa reſideres, trahi debes 2
Volas ſuper pennas ventorum, prævolas an-
te Cherubim, & curſus avida velocioris ,
clamas, Irabe me ⁶ Nimirùm verus Amnor:
vel

Can. T. X

7
vel cum evolat, ſe ſtare credit. Nos vero i-
deò ſegnes in curſu ſumus, quia ſi pedem mo-
vere cœErimus, ipſam nos ventorum exæ-
gelu: a- quafle velocitatem ſomniamus. Trabe me:
nimarum. poſt ie curremus. Sola autem non currit Cha-
Henor ritas. i verè amat, amoris ſocios inquirit.
mutuus. Trabe me: poſt ie curremus. Nota Amorem,
umili. mirare Humilitatem. Quàm ardenter amat,
, in per-. quæ alias ſecum ad Sponſum currere cupit!
e. Quam demiſsè ſentit de ſe „ quæ Cæteras ſe-
sari faci- cum æquèé curſuras non diffidit! Quis no-
les & ca- ſtrum putat habere poſſe itineris ſui ſocium?
tergs con- Primna, quæ nobis currentibus cognitio ſub-
reépit, ea eſt, ſolos nos in ſtudio currere,
& neminem ea poſſe, quæ poſſumus. Non
ita Virgo. Trahe, inquit, me, & curremus.
7„ Si me traxeris, non ideò ſola ero, ſed reli-
quæ idem ſtadium decurrent. Imò, miſi fallor,
ſe cæteris inferiorem æſtimat, quæ ſe curſu-
4 2 iri, ram non credit niſi trahatur „ cæteras verô
Cürfuras prædicit, quamvis non pertrahantur.
T ahe mé, curremus. Trahe me debiliorem
reliquis ſodalibus, & mecum ſodales current.
Trahe non nos, ſed me: non ego curram;,
inqunt, ſed curremus. Ubi infirmitatis men-
ti0 fit, ſolam ſe nominat: ubi virtutis &
Cüurſus memimt, ſodales præfert. Curremus;
guperbie Trahe me. Verùm de amore, hoc eſt, de
*1 languore, non de humilitate Virginis loqui-
s Pnbli. mur. Trahe me, abſtraxit nos, & noſtri cur-
um. ſus penè obliti ſumus, dùm curſuras ſodales
Virgiris ſpectaturi conſtitimus. Trahe me, poſt
twor ve- te curtemus. Magnus amor amantem ſequi.
A5. Nos quidem vel ſi parùm dilexerimus: Dile-
tum poſt nos ſequi volumus. Non enim ejus
voluntatem implere ſatagimus, ſed neſtræ il-
lum cupiditati ſubſervire non ore, ſed votis
expetimus. Inſania porròô ifthæc eſt, non a-
mor. Si amas, trahi optes oportet, & vio-
lenter rapi poſt Dilectum, non verò præire
eum debes, quæque naturæ diſplicent, ſi
Sponſo placent, implenda ſunt. Pergamus,
alioquin morientem Virginem non ſpectabi-
rhus; citius enim hora deficiet, quàm Amor
Can. 1I.3. Virginis. Introduxit me Rex in cellaria ſita ex-
ultabimus, & lIætabimur in te. Cellaria Dei,
dona ſunt Dei, & mundi fortunæque munera.
Quid mirer primum. Non ſe intruſit in cella-
ria, ſed nec à miüniſtris Regis, verùm ab ipſo
Rege illuc eſt introducta. Honores, opes, di-
gnitates quærendæ non ſunt, ſubeunda cella-
ria, niſi in ea deducamur. Quòd ſi non quæ-
ſita deferantur, repudianda quoque interduùm
Dienita- ſunt. Solus Rex Virginem in cellaria duxit.
zes reu- Intuere Mariam ſolam in ædicula Nazarena.
Janda. Sanè cellaria non rimata eſt, quæ fabro nup-
relicitas ſit. Adeſt Angelus, defert Virgini cœli ter-
fagienda. ræque imperium, dùm eam Dei Matrem con-
ſalutat. En cellaria eructantia ex hoc in illud,
divinorum ſcilicet bonorum, & humanæ ple-
Luc. I. 34. niſſima fauſtitatis. Cunctatur ingredi. Quomo-
dò ſiet iſtud à à ſolo ſe Rege paſſa eſt introdu-
Ibid. 38. ci; Ecce ancilla Domini. Introduxit me Rex in
cellaria ſua. Regem, non Sponſum appellat,
cùm agitur de ſubeundis cellariis. Quaſi Dei
præſtolandum imperium ſit, ubi agitur de re-
Cipienda felicitate. Suſpectus Amor eſt, cùm
patent cellaria: ſola Obedientia dilectam in-
troducit. Non enim ut Deum plùs ames,
altiſque extollas, infulas, opéſque admitte-
re debes; ſed ne Deo relucteris. Non Spon-
ſus eſt, ſed Rex cùm ducit in cellaria, hoc

ſores

on Wrern

Oliva

eft: non amatur tantuùm, ſed imperat. Imtro-
dixit me Rex in cellaria ſua. Ingens charitas, Dignitas
quæ nihil curat, optat mhil, vixque deducta n' mutet
à Rege Regis ærarium ſubit. At major eſt, ores.
cùm in affluentia bonorum omnium, umius Talemis
tanmtùm recordatur Sponfi. Iniroduxit me Rex 31 Gle-
in cellaria ſua: exultabimus, & lætabimur in eet.
tée. Verè amat, quæ in cellariis de ſolo Spon- .Z
ſo lætatur. Magna felicitas éſt à felicitate non oge,s
vinci, clamat Auguſtinus. Quis noſirum ſi vel tis.
irriſura fortuna arriſerit, Dilecti meminit? elicitas;

Teſtatur David, qui vix cellaria attigit, hohe
cùm illicò Domini eſt oblitus. Pergamus. A- “

liud eſt, in quo Mariæ amor elucet. Migra ſine Spiri.
Jum, Jed Jormoſa. Mirati ſumus in felicitate 1s i,ſiat.
felicitatis immemorem;, magis demiranda eſt, Felicitas

cùm ſe inter ærumnas beatam credit. Quæ e- 2e.
nim provolutis ante filium Regibus opes de- ag gn

ſpexit, & honorem repudhavit: eadem, con- Chrißo
fixo in Cruce filio, ſtetit imperterrita inter glorioſt.
Latrones. Nigra ſum, ſed formoſa. Mater di- Cant. 14.

cor Crucifixi, ſed ancilla ſum Dei, ſed pa- Stans

rens Verbi. Nigra ſum paupertate, ſed Vir- medioeris
ginitate formoſa. Faber eſt, cui nupſi: ſed latitiam
Deus eſt, quem peperi. Exulo in «Ægypto, ſed Renia.
mecum Angeli peregrinantur. Deeſt patria, tehae.
ſed non deeſt filius. Procul ſum à Templo, Keligionis
ſed non procul à Deo. Nigra ſum, ſed formo- munia
ſa. O fortunati ærumnoſi, ſi ſuam noſſent in viliera.
calamitate fortunam! Audite Virginem. Ni- Taleati:
gram ſe noſcit, ſed & formoſam. Theſaurum de
enim fſibi in corde repoſitum ſentiebat, undè contemar.
inopiæ & exilii compenſabatur deformitas.
Pulchritudinem in nigrore agnoſcebat, quæ ſe Trilula-
& vilem ſciebat & ſanctam. Abjiciatur ergo "io aren-
degener pudor: formoſi ſumus, etiamſi nigri.““
Pauper es? ſi Juſtus es, deſpice nigredinem
corporis & demirare pulchritudinem mentis.
Felicem te prædicato, clama, & dicito cum
Maria: Niger ſum, ſed formoſus. Non curo
paupertatem, non dedecus, qui decorus ſum
pudicitià, & dives fide. In Academia non pro-
hcio, ſed in Odæo contemplor. Verba Do-
centis non intelligo, ſed Verbum Patris agnoſ-
co. Non ſum Magiſter in Iſraël, ſed ſum Cru-
Cifixi Domini Diſcipulus in Monte. Luce ca-
reoο acclamationum, ſed proborum Laude non
careo. Plùs me meus delectat Candor;, quaàm
Fulgor alienus. Niger hominibus ſum, at Deo
ſum formoſus. Reſtat adhuc, quod Virginis
charitatem commendet abundantiùs. Faſciculus Can. I.
myrrhæ Dileétus meus mihi: inter ubera mea 12:
commorabitur. Placet Chriſtus, ſed quamdiù a
Lilium eſt, & campi Floſculus. At ſi conver- in adver-
tatur in myrrham, ſpernitur. An non Apoſto- ſis.
li, qui Jrsom miraculis coruſcantem ſecuti Religise.
ſunt, eum deſeruere inter latrones deputatum. Tennit
At Virgo Filium, non Lilium amat. Vel fKori-? i.
dus, vel myrrheus, filius eſt, JEsUs eſt, ideòô-
que pretioſus & charus eſt. Imò nuſquàm Di-
lectum charius ſtrinxit, quaàm verſum in myrrhä.
Inter ubera wea commorabitur. Enimverò A-
mor, ſi fictus non eſt, quò ſibi duriorem Di-
lectum ſentit, eò ſuavids illi blanditur. Sanè Job
uberiùs nunquam dilaudavit Deum, quàm cùm Rei 4
ab eo Satanæ traditus eſt. Hinc Virgo Spon- mig dn
ſum ſe in cellaria deducentem Regem nominat: zobis non
tunc Dilectum vocat, cùm amareſcit. Introdu- favet.
xit me Rex in cellaria ſua... Faſciculus myrrhæ In Tribu:
Dileclus meus mibi. Plus diligit Myrrheum, esce-
quàm Odorum: plùs amat, cum amaritudine untati
inebriatur, quaàm cùm introducitur in cellaria. conferma:

Fer vor
in ter de-
ſolatio⸗

nés.

in ſi
mg
ſenil
zut lu
uun ul
. i 4
ſalnn 4
tenikl
loteſch d
„E ujen
Munt, E

un

te

Cdlinn;
N

Cettn

NWN
n nki
demnrarch

dettennte ta
Nu. Mint
tate, ſd
i umnſ:
in Loppne
Deeſ en
um à Tenh
in, ſlſr
Duam wlat
Virgien k.
atm. Ihum

atur Eehuma
nolctkehei
Abjtaun e
us, ktünl
eſeite igelen
udinen Imn
a, & Cann
moln. Num
ui ecnun
lcadennin nuft
hor Fahh.
tbum Parua
ecl, lr
Monme. Iut
bonumin.
lt Cndl
nibos ſun,4l,

n
t; m , ⸗

S

Stromatum ‚Lib. VIII.

Et una Virgo eſt, quæ Sponſum plùs dilexit
amarum, quàm amantem. Væ Chriſto, ſi &
nobis vertatur in Myrrham. Confeſtim excu-
tietur & ſinu, illicò calcabitur; ſi & flore in
dumum tranſeat. Thus imitemur, cùm exuri-
tur. Quid agit, cum torretur? Cruciantibus
ſe odorem diffundit, cœlo fumum immittit.
Tribulationem tuam ante Deum pronuntia:
Deo revela cauſam tuam: cæterùm humanum
te, & ſuavem Perſecutoribus exhibe. Abra-
ham æquè Deum dilexit, cùm & filii ortum
nuntiaret, & cùm filii imperaret ſacrificium.
Maria dilexit Deum cùm filium pareret Vir-
go, & cum ſine filio Mater remaneret. Por-
tenta iſthlæc ſunt Amoris tantâ febri laboran-
tis, ut cùm mella reſpuerit, myrrham eſu-
riat: Verùm ſuperſunt luculentiora prodigia
Cane 3. Charitatis. Audi. Nicut Lilium inter ſpinas, ſic
ariica mea inter filias. Verè uni adhæſit Spon-
Zelasa- ſo, quæ inter fllias conſtituta; à quibus coli-
hilnag. tur, & quas excolit, eis tamen non modèò non
re⸗ inhæret, ſed inter eas ita degit, quaſi inter
Amicitio. ſpinas Lilium. Rara charitas, quæ filias ve-
le etiam pres reputet; quæ inhærentes ſibi refugiat;
elwa/ quæ alnantes non amet. Planè ſolus Filius Ma-
S Ii placuit, cui nec filiæ placuere, cùm eam
nimazam Circumſtarent. Vel ipſa Magdalena Virgini
nulli ad. ſpina Viſa eſt: & quæ florem campi odore reſ-
bereat. perſit; Lilio, præ comparatione filii, non niſi
duberior rubus haberi potuit. JusM Magdalena dile-
nemineim ð . . . 3
è multum, ſed Maria minus dilecta. Erra-
amet. VI, Dilecta multam eſt à Matre, quæ mul-
Superior tum dilexit Filium: verùm non ideò cor Vir-
arr 75 ginis inhæſit ei, quæ Chriſti plantis adhæſit.
Intangfp Maria enim filias non refugit, ſed inter eas
rräa. Conſtitit, quemadmodum floret in ſpinis Li-
linm. Haud tamen arduum eſt, vicinas, no-
tas, propinquas, ſocias non nimium amare: at
eis non adhærere, quæ te ut Parentem colunt,

bProdigium amoris eſt, JIks tantüum memorfis

vVel inter fihas. Sicut Lilium inter ſpinas, ic
amica mea inter filias. Sciunt quid dicam, quid-
ve Prædicem in Virgine, qui vix Pœnitentem,
à ſe converſum ſibi adhæſiſſe experiuntur,
cum ommia ſúſque déque verti patitur, ne ab-
ducatur. Eò quoque ſpectat, quod de ſe ipſa-
met Sponlſa teſtatur, dicens: Jicut malus in-
Reni2- ter ligna ſylvarum, Rie Dilectus meus inter fi-
Miata,, liog. Equidem ſi frugifera tantam Arbor no-
g: gi ,is bis JksUs videretur, homines reliqui, ut ſunt,
ità quoque haberentur à nobis, Quercus,
Ulm Lignâque ſylveſtria. Sanè qui horas in-
terdum integras diéſque ſolidos terimus cum
hominibus colloquendo, familiaritatem cum
Chriſto in oratione non refugeremus. Et ſanè
quid homines ſunt ſi conferantur cum Jnso,
niſi Ilices, glandes tantàùm proferentes, Suum,
hoc eſt, Paſſionum noſtrarum pabulum. Nihil
enim æquè nutrit animi appetitus, ac vanus
ſermo. JEsUs ſolus inter ligna ſylvarum malus
eſt, cujus verba animæ nutrimentum ſunt, &
cordis deliciæ. Ideò Maria, quæ vix Angelos
audire potuit, Filü verba conferebat in cor-
“ videtis, Amoris ardor excrevit nimium.
Vigo filiag ſi 2 1 im penè extra ſe rapta
lcomnepen Adben itimat dili fallor amoris
Cant. 3. inctit. umbit. Ita ſané. In lectulo,
1. Jurt, meo per noctes quæſivi quem diligit ani-
a nea“ qucſivi illum, & non inveni. Surgam;
Oemrcuibo civitatem: per vicos & plateas quæ-
am, uem diligit anima mea. Quàm conſtanter

Can. 2.3,

Dilectum amat; quæ, ſtrato lectulo, flori- Deſola,
buúſque toro reſperſo, ſpretam ſe videt à Spon- oner
ſo deſertämque, & nihilo minus diligit. Si in- 4,4,d,.
dè abeſt Sponſus, ubi quò caput reclinet non
invenit; injuria non eſt. At florentem lectulum
à Dilecto ſpermi, dolor eſt Sponſæ maximus,
& ſummum dedecus. Arere in oratione, aut Nihil pras
in divina menſa Cor; cujus deſidia Sponſo le- ier Dea.
ctulum non paravit ſeu lacrymis;, ſeu jejuniis;
ſeu ſuſpiriis, mirum non eſt. At poſtquàm la- Ervercitia
vVeris conſcientiam, luſtraveris mentem, cor Miritua-
ſacraveris, fraudari Sponſi præſentià, & nul- * .
las Verbi experiri delicias meditando, injuria, peyvoy is
& ſupplicium eſt. Magna conſtantia charitatis, Deſalatios
quæ Dilectum fruſtra quæſitum in Lectulo, nibus.
per plateas ſequitur, & exquirit in vicis. Fa-
teor, hoc ſtupeo maximè in Virgine. Quoties
Cor pudoris auguſtale, & virtutum arca, cum.
ſe floribus undique reſperſiſſet, diùà tamen
Sponſum quæſivit, nec reperit. Factus eſt Do- Thren. ²
minus velut inimicus. Inebriavit deſolationum 5:
abſynthio pectus, quod ſe omni pulchritudi-
ne cohoneſtaverat, ut Sponſum exciperet. Et
quidem durius id eſt, cùm ſpectamus alio-
rum corda adhuc polluta & inornata afflari
deliciis Chriſti; cùm interim nos, in ſecreto
præſtolantes conſolationum ubera, amaritudi-
ne repleamur. Faſcicilus myrrhaæ dilectus meus Can. 13
mibi: inter ubera mea commorabitur. Tum 12:.
veròô: Ego ſos campi, & lilium convallium. Can. 2. 1
Sanè durum, quòd Jkxss, qui in campo cor- Perſecutio
dis latiſſimi, & nullis legibus coêrcito olet oos ve-
ut flos, quique in vallibus terrenarum vilium- *at, nalis
que mentium ut Lilium fragrat, inter ubera arti
Sponſæ myrrheus fiat, & amareſcat. Odorus non pro-
eſt, ubi ſpernitur; amarus eſt, ubi lactatur. motus.
Abeſt à lectulo, & invenitur non procul à Religio a=
cohorte. Galeas fovet, Lilia calcat. Tu verò "netar, eâ
verè illum amas, ſi te fugientem ſequeris, ſi aa
ſequentem perditas mentes non fugis. Non le- Iaboran.
go JkxswM ſui corporis ferculo Virginem in tes.
cœna ultima refeciſſe, quem ſcio ſui cruoris Chbriſßi
poculo Judam recreaſſe. Quid audio? IIli non 77 S.
dedit corpus, à qua corpus accepit: IIIi ſan- proditof;
guinem tradit, à quo Principibus tradebatur. .
Proditor Pane vitæ nutritur, in quod miſerat
lignum: Et Virgo eo caret pane, quem ipſa
ſuo corde fermentarat. Epulatur Judas, qui
prodit; & Maria eſurit, quæ eum pavyerat.
Ille Chriſto vivit, qui mortem intulit Chri-
ſto. Illa ſine Chriſto quodammodèò perit, quæ
vitam detulit Chriſto. Et nihilo minùs, quæ
jejunaverat, Judà epulante, ad Crucem fe-
ſtinat, cùm ille ad laqueum properat. Apo-

ſtoli fugere, quorum pedes JksUs laverat.

Virgo JEsUM ſecuta eſt, quæ ſola & illota &
munda remanſit. In leæctulo meo quæſivi, quem
diligit anima mea. Ac ſi dicat; fateor, nunc
mihi videor amare illum, quem fruſtrà quæ-
ro in lectulo, à me illi præparato. Sola Ma-
ria digna erat ſacri corporis alimento, quæ
Sola epulis abfuerat. Surrexzit ergo, & repe-
rit latroni regna promittentem, à quo ne
micam quidem Panis illius accipit, quo ab-
undè canis, non cuſtos, ſed proditor Domi-
ni ſui, ſaginatus eſt. Vel ſpinis, vel flagel-
lis, vel clavis, vel carnificum manibus pedi-
buſque, ipſiſque Hieroſolymæ viis cruor Do-
mini impluit, cujus guttam fruſtrà illa ſitiit,
quæ ſuo lacte enutrierat vagientem. Quærit
tamen, & diligit Cruci infixum, & fuos non
admittentem complexus amplexatur. Tandem
devenia-

Can. 3:17

Can.5. 7e deveniamus ad exceſſum Charitatis. Percuſſe-
Amor in Tunt, inquit, me, & vulneraverunt me: tule-
Deum ve- Tunt pallium meum mihi cuſtodes murorum. Ad-
rus Trilu- juro vos , fliæ Jeruſalem, ſi inveneritis dilec-
lazionem tum meum, ut nuntietis et, quia Amore lan-
Bnet,. gueo. Nota: Non ait, Nuntiate Dilecto, quia
„ “ vülnerata ſum, quia ſpoliata fui, quia fru-
da. ſtrà quæſivi eum: ſed nuntiate ei, quia A-
Dei volä more langueo. Inter vulnera ſolum Amoris
taii con- vulnus experior. Non quæro pallium, quod
P amiſi, ſed JxsoM quæro, quem diligo. Lan-
„ , gueo, ſed præ Amore. Nuda ſum, ſed quia
ande. Chriſtum non induor. Sané Amoris ſumma
hæc eſt, inter vulnera carnis Amoris tantùm
vulnus ſentire; Dilectum quærere etiam poſt
vùlnera, & jacturas. O Amorem, 6 Febrim!
Nunc ſanè expirabit Virgo, quando vulnera
non ſentit, & infirmitatis pondere oppreffſa
ſenſu caret infirmitatis, tamtumque Dilectum
quærit, poſt theriſtrum amiſlum. O ardorem!
ſium! Quam bené Virgo Amoris ignem
non ferens dicere poteſt cum Auguſtino: N
Serm. 30. Perſecutoris nobis amma deeſt, hdei tamen
1. San- amma non deeſt. Non ardemus quidem corpore
15. pro Chriſto, ſed ardemus aſfectu. Non ſubjicit
mihi perſecutor ignem: ſed ſubjicit mihi deſide-
rium Salvatoris. Miramur, cur vulnerata æ-
ſtum vulnerum non ſentiat? Amoris flamma
doloris æſtum conſopivit. Reſtinctus eſt pla-
Ibid. garum ardor incendio charitatis. Dum Cbriſti
ardet deſiderio, perſecutoris pœnam non ſentit.
O felicem Virginem, quæ non aliàâ laborat
febri, quàm Amoris. Sanè quæ tam beatè æ-
grotat, non tam periiſſe dici poterit, quàm
amaſle. Utra fortunatior, Mariæ Mors, an
Chriſti? Hic præ dolore, IIla moritur præ
Amore. Amore langueo. Nec minorem fe-
brim Amoris eſſe dixerim, quàm Caloris, Ccla-
mat Ambroſius. At quàm felix Virgo Amoris
febri, tam nos infeélices febribus vitiorum. Fe-
L. 4. in c. bris enim noſtra, inquit Ambroſius, Avaritia
· S. Luc. ſt: ſebris noſtra, Lübido eſt: febris noſtra, Lu-
xuria eſt : febris noſtra, Ambitio eſt: febris no-
ya Iracundia eſt. En quibus morbis urgemur
ad ſepulchrum. Cur ille periit? Quia dum coa-
cervandis pecunis in hiat, contabuit. Cur alius
expiravit? Quia, duùm liberius indulget vo-
luptati, extinctus eſt. Cur hauſtus ille eſt un-
dis? Quia dum purpuram ſeétatur, naufra-
gium invenit. Cur demùm hic concidit? Quia
dùm iræ ſuæ frœnum non parat, occichitur.
Omnes denique noſtris vitiis interimus. O æ-
rumnam! Dura Mortis conditio, ſed cauſa
Pſ. 8&1. 7. Mortis iniquior. Vos autem ſicut homines mo-
riemeni. Si mori cupimus languore Virginis,
langueamus Amore Virginis. Felix nors Amor,
qui, ut vitam Spiritui Virginis indidit in cœ-
lIoO, ità vitam illi eripuit in terris, quam idem
Spiritus ut Sole redderet clariorem, olim in
ædicula Nazarena inumbravit.

Adjuro vos ſiliæ Jeruſalem, ſi inveneri-
tis dile’tum meum, ut nuntictis ei,
Juia Amore langueo. Can. §. 8.

Antequam in hæc verba erumperet, dixe-
rat ſe diu fruſtrà Dilectum quæſivifle, vul-
neraque recepifle pro Sponſo, paſſam ſui quo-
Can.5.7. que pallii jacturam. Perouſſerunt me, & vul-
Zudican. nerz verunt mé, tulerunt pallium meum mihi cu-
tes temer ſtodes zmurorum. Itäâ-ne? A te inveniri non po-
76.

72 Oliva

tuit Dilectus tanto ſtudio conquiſitus, & pu-
tas inventum iri a filiabus Jeruſalem? Tu, Scandali-
quæ nec vulnera, nec paupertatem verita ex- Tari fa-
plorafti Dilecti ſemitas vel inter milites, à qui- ciles.
bus rarò Jkss non abeſt, nec reperiſti, futu- goney
rum putas, ut iis occurrat, quæ ne fulgorem mumas.
quidem gladiorum ſuſtinerent pro Sponſo? O
Mentem nimis de ſe demiſsè, de cæteris verô
nimis ſplendidè ſentientem! Ni inveneritis Di-
lettum meum. Quaſi dicat; Fortè illæ inve-
ment, quem ego non invemi. Cur? Qiia fi-
læ Hieruſalem ſunt. Opinentur cæteri, ut li-
Pet. Ego Sponſo charas eſſe puto Filias omnes
Sionis. Si Filiæ ſunt Sion, Sponſum & quæ- Izwidis
rere debent, & invenire feliciter poſſunt. Non inter e-
enim eas Sponſus inter Filias urbis ſanctioris Tiales.
adlegiſſet, ſi earum faſtidiret occurſum. Planè Keligieß
Sponſa eorum ſuperbiam retundit, qui de fſer- “
vis & Filiis Dei demiſsé ſentiunt. Si Filiæ Je- Nipidma
ruſalem ſunt, Sponſæ pares funt. Et fortè fa- ſe.
Cilius illis, quam tibi Jss occurret.
Eleëmoßz.
na ; nam
Introduait me Rew in cellaria ſua. Can. e.
ant, ſi
1. 3. ia
miſj/a.
Sua ſunt cellaria, etiam cùm tua ſunt. In- Ecclefa-
troductus es, ſed Dominus renuntiatus non es. Kiei diſ-
Rex ille eſt bonorum, in quæ te introduxit. benſato-
Sanè id intellexit, quæ ſe introductam dixit, poninz
1. . vomini
& tamen non ſua dixit eſſe cellaria, ſed Spon- ià ſunt,
ſi. Introduxit me Rex in cellaria ſua. Sua, inquit, Gratie
non mea. Hinc eſt, quòd Sponſum advocans Dei ons
in hortum, quem ipfa diligenter excoluerat, ferend
& diù poſſederat „dicit: Veniat Dilectus meus Cene
in hortum ſuum: comedat fruttum pomorum ſuo- Scchid
rum. Erudimini, qui poſſidetis terram. Divitiæ qusseve-
veſtræ, veſtræ non ſunt, ſed ſunt Dei. Ergo bet.
diſpenſatores vos ſcitote opum honorumque e
eſſe, non Dominos. Ideò Lucifer, qui ſuam en
credidit ſapientiam, quam acceperat, deſipuit. ,et, zui
Perdidiſti ſapientiam in decore tuo. Porrò cum ſunr opii-
Sponſam in cellaria induxiſſet, non ad rapi- vi-
nam & luxum, ſed ad eleéëmofynam incita- Ezech:
vit: Ordinavit, ait, in me charitatem. Cæte- H
rüm non ſe Sponſa intromiſit in Dei patrimo- idem om-
nium, ſed eam illuc Sponſus introduxit. Er- ziéns &
ravi, non Sponſus, ſed Rex diſpenſationem ei Nes d.
tribuit, bonorum ſuorum, ut ſciret, non Amo- e.
re, ſed Judicio diſtribuenda à Præfectis eſſe aeft.
divina munera ſubjectis. Quin Rex cellariorum „zada, ns
eile non deſut, quamvis ea tibi tradiderit. Tu charisſid
aliis imperas, ſed ille imperat tibi. Adeſt quo- 5 h,
que Deus, quò te introduxit. Non enim ſine Fiunand
ſe ſuos aliquid agere patitur Miniſtros. Rex regat
Miniſtres
ſuos.

Renuit conſolari anima mea: Memor pei me
fui Dei, & delectatus ſum. Pl. 76. 4. Vetm.
tere⸗
Ut delecteris, debes non delectari. Anima Letitis,
enim Davidis tum delectata eſt, cùm renuit & Vilap-
conſolari. Hoc eſt, tunc dulcedinem ſenſit di- ss vei
vinæ vVoluptatis, cùm luem calcavit volupta-
tum terrenarum. Vis lætus eſſe? Projice quam- .
cunque lætitiam. Er filii Rion exultent in Re- Pl. 1492,
ſuo. En, in quo exultandum ſit. En unde
amior voluptas emanet. Exaltent in Rege
ſuo. Noli quærere voluptatem; extra Jk-
süM. Nota, non dicit exultent in muneribus

Nihil
4ater
eum:

Regis ,ſed in Rege. Plerique exultant in o-
pibus ſibi à Deo concefſlis. Ali in Agni
ſibi

tummunr

1 eerent
Meſept
.

Amor in ſibi delatd per Deum. Hi non verè exulta- vulgus imperitum, & ad vitia proclive, ſed
Wne Deum bunt, ſiquidem in ipſo Rege non exultant „ in delectus gentis manmipulus , ſed reſiduum po-
a vem. quo tantum exultandum eſt. Filii NRion exultent puli „ quod fortè al⸗ ion litarat, ſed Sa-
RK in Rege ſuo. Sed quis exultare oreri in Re- Gerdotes & Frophetz æ& manus edllind
e ge? IS tantùm, qui fuerit Rex. Au i Regem. e lerunt. t hos quidem Dominus ne feces im-
6 Grn Pl.6a.12. Kex ver latabitur in Deo. Miror plane. Ne- puræ voluptatis expeterent „ liquidiſſimæ vo⸗
Omel que enim noſtri temporis Reges omnes delec- luptatis floſculis coronarat, imôò ſeſe Deus in
“D tantur in Deo, tot undique deliciis plerique eo- ſertum exultationis contorſerat . & tamen quos
Gienn). rum diffluentes. Ergo ne deceptum fateamur Deus tam ſplendido lætitiæ diademare inſig-
Kllein Davidem, Regis nomine non Reges, ſed Ju- niverat, quos regnatrice exultatione perfude-
nus ſtos deſcribi credendum eſt, qui ſuis affectio- rat, quos ſe ipſo coronaverat, Gula ſubje-
R nibus principantur, & ſuum cor regunt. KRex cit, proſtravit Calcavitque. Porròô non ſum-
okkkn verò lætabitur in Deo. Quamquam ſi pro Rege mis tantùm labiis voluptatis poculum prægu-
nimkte Reges intelligamus, ſuaviſſimè Prophetæ ſen- ſtarunt, ſed, ut Vates ait, abſorpti ſunt à vi-
rinſe ſus concinmit ſententiæ noſtræ. Siquidem cum no. O ſcelus: 6 luctum! Ne Sacerdotes qui-
ſriniri ipſos Reges in Deo nacturos lætitiam affirmat, dem & Prophetæ, quorum tempora orna-
uln D procul dubio teſtatur, nec in ſumma delicia- bantur pro ſerto exultationis ipſo Deo, fſuſti-
tr, iet rum aflluentiaâ ſperandam lætitiam eſſe, niſi à nere potuerunt impetum Gulæ. Puellam ven- Joël. 3.3.
w lk eliciras LDeo hauriatur. Rex verò lætabitur in Deo. Non diderunt pro vino, ut biberent. En quo modo
n. Kinz de,. pauper, inquit David, deſtitutus omm co- vel pudor haſtæ ſubjicitur, ne Gulæ calices
E. pia, non exul profugus à patria, non capti- deſint. Non mirum ergo, ſi Paulus, qui Ti-
vus onuſtus ferro, non quivis alius ærumnis motheum non monet, ut ſuperbiam declinet,
ri ſu obſeſſus ſed Rex dives opibus, clarus gene- ut ſe ſubducat avaritiæ, ut libidinem fugiat,
re, imperio felix, triumphis fortunatus, inter admonet tamen, ut ſibi à Gula præcaveat. Jo- Adam.
blandientis fortunæ munera lætaturus non eſt, brius eſto, inquit. Nimirum Luxuriæ & A- 2. Time4
ſi non in Deo delectetur. Etiam Reges volup- varitiæ domitor non rarô Gulæ jaculis cadit.“:
n i tatem fruſtraà quærent in regno, in eo dunta- Tam caſtus Adam, ut ne ſuam quidem nu- Volupta-
Nonfatn xat eam nacturi. O voluptatis regiam in Dei ditatem noſſet, tam pudica Eva, ut nuda eſ- 1 & Gu⸗
Uæ te Imnmi ſinu exſtructam? O deliciarum fontem nuſ- ſet coram viro & Virgo: verum uterque ma- 1 1 ren-⸗
trodhcendn, quam emanantem, decurrentémque niſi propè luit exulare, quam eſurire; mori, quàm ab-
llann,llhr, thronum Agmi! Planè deeſt in Mundo beati- ſtinere. Hinc Paulus clamat: Vidua .. Qucæ r. Tim. 5.
1ſ4. Nint tas, cùm vel Reges in Deo tantum lætari poſ- in deliciis eſt, vivens mortua eſt. Si conjugatæ 6.
ponſun dta ſint, ſi verè beari cupiunt. Solus Jnss oleum Apoſtolus timuiſſet à Gulà non mirarer; ve-
enter elclien, efluſum eſt. rüm quòd vereatur, ne deliciis cedat, quæ
niat Mlum Caſtitatem in viduitate conſervat, mirandum
Cungmmmf Er tentaverunt Deum in cordibus ſuis, eſt. Vidua, quæ in deliciis eſt. Quaſi dicat
8 tertan. Dinn ut peterent eſcas animabus ſuis. Pſ. Paulus, Deliciæ & Viduitas non ita à ſeſe
Aſr Dül 14 8. disjunguntur, ut ſoœderari non poſſint. Quo-
pum huaig 77. 18. ties enim, quæ virum neglexit, vinum ada-
cllr, gi B mavit? Sanè Judith non viduitatis pudore, ſed
ccehert,n Gule Itane? Superſtes Gula fluctibus &, ubi Pallore lejurii armata;, ſecura Occurrit Holo-
re t. Dui denra. Tgyptii periere cum Rege, vitia emerſere phermi. Si Caſtitatem fufficere putaſlet ad tri-
lt, mar cum profugis? O monſtrum! Evaſit Ifrael umphum, quæ dia vidua & pudica domi re-
einhinn compedes Pharaonis, & Voluptatis ſervitutem ſederat, jejunmiis non vacaſlet. Tres pueros
Chenimen e m Libertate ſuſtinuit. Nimirum Gula, quæ non pudor, ſed Jejumium ſervavit in flammis.

lt inDeen
inrocdunt

Be

Stromatum, Lib. VIII. 73

natat in calicibus, eluſit mare. Undis non pe-
rüt, quæ aquäâ non extinguitur. Vixit inter
undas, quæ vino alitur. Rogo, quis Mon-

Jertum exultationis reſiduo populi ſui. Sanè hi,

Non lego Samſonem à fœminis abſtimiſſe, ſed
abſtimnſſe ſcio à wino: & ideò vel impudicus
vicit, quia ſobrietate armabatur. Scio Domini

Ptolemæus cum ſuis, & ſumpſerunt arma ſua,

3 henn⸗ ſtri adeò uimmanis effugiet ridtum, ſ1, poſt mi- mortem Judam pactum eſſe pecuniàâ 3 ſed, ne
ſen t racula & victorias, inſidiis ejus Ifrael ceſſit? crederemus Gulæ manus à Chriſti cruore im-
dacg Sed cur miramur ſi Mare Gula non timuit, munes eſſe, ad proditionem profugit à menſa.
in erce quæ Dei templum reverita non eſt? In ipſis Nimirùm ſcelus omnium maximum quod ex-
ir aris, ipſôque in ſacrificio fili Heli Gulæ im- cogitarat Avaritia, Gula perfecit. Qui intin- Marc. 14:
rat thi 1 molabant, & voluptati ſubſervire coëgerunt git mecum manum in catino hic tradet me. Ne 20.
N. NNn pfum victimarum adipem, quem populus li- videlicèt feliciùs inſidiata videretur primo A-
r Muifn Mortif- tabat Deo. Quicunque immolaſſet viétimam, dæ, quàm ſecundo. Si enim illi: Paradiſum
za d,. veniebat Puer, inquit Scriptura, Sacerdotis, eripuit, huic ſuſtulit Vitam. Sanè Machabæus
u no: tilie dum ourntur carnes, & babebat fuſcinu- Simon invictus inter arma, inter calices vic-
Reg. 2. lam. Vel ipſi Deo eripere hoſtias non eru- tus eſt. Cùm enim fſuperſtes fratribus hoſtes
1 in. ;. buit procax voluptatis illecebra. Verùm quod in fugam ageret, Ptolemæus eum, quem fer-
Iſaias de Gula conqueritur, portentoſius vi- ro expugnari non poſſe ſciebat, deliciis cir-
on eleln 1.28. 5. deri poteſt tanto Templi portento. In die äi- cumventum ſubegit. Et cùm inebriatus eſſet Gi- 1. Mach.
e erit Dominus evercituum corona gloriz, & mon, inquit Scriptura, & flii ejus, ſurrexit 16. 16.

n cN quos Dominus diademate voluptatis ſuæ cir- &. intraverunt in convivium, & occiderunt eum,
S cumdedit, lutulentas Gulæ virulentias Calca- & duos fſilios ejus, & quoſdam pueros ejus. Er-
de ul 4 bid. 7. bunt. Audi „ quod ſequitur: Verùm bi quo- go, qui eadentibus in acie Cæteris Machabæis
andn ð 12 due Piæ vino neſcierunt, & præ ebrietate erra- ſteterat gladiorum contemptor, poculorum
Hylleit verunt: Sacerdos & Propheta neſcierunt præ trophæum jacuit in menſa. E contrario Ju-
gen ⸗ ebrietate abſorpti ſimt à vino; erraverunt in dith armata Jejunio Aflyrios profligavit. Je- Jud th. 8.
e in ebrietate, neſcierun videntem, ignoraverunt junabat omnibus diebus vitæ ſux, inquit Scrip- 6.

Judicium. Examinemus, quæſo, ſingula. Non
Ethicæ Comment. Tom. V.

tura. Porrò Holophernes jacebat in lecto,
G ni-

nimnia ebrietate ſepultus. Ut planè neſciam,
Illäâne victoriam jejunio debeat, an Hic funus
conviviô. Sanè Judith jejuna vicit, Holopher-
nes temulentus periit. Quid quòd Vagaoô Eu-
nuchus Holophernis nullà validiore machin
expugnandam Viduæ honeſtiſſimæ pudicitiam
cenſuit, quaàm deliciis. Cum enim Dux im-
maniſſimus captus eſflet fœminæ venuſtate;
nec tamen ſperaret ſuis illam cupiditatibus aſ-
ſenſuram, quòd Caſtitatis eam ſciret retinen-
tiffſimam, Vagao Eunucho id negotii commi-
ſit. Intellexit Eunuchus, quàm difficilis ſibi
provincia demandaretur. Relucebat enim in
oculis Judith pudicitia; quæ vultu quidem pul-
chra, ſed animo longe pulchrior;, ut aurum
geſtabat in chlamyde, ità circumgeſtabat in
Corde Caſtitatem. Ergo cùm & hinc Ducis
Cakitas libidine urgeretur, hinc Viduæ inhiberetur pu-
periclita- dicitiä, tandem virile ſominæ pectus, non
Sus. dignitatibus, non ferro, ſed deliciis ad illece-
*. pras iniquiſſimæ voluptatis flectendurmn duxit.
Nudith. NWon vereatur bona puella introire ad Dominum
12. 12, meum, ut inoriſettae ante faciem ejus, ut
manducet cum eo, & bibat vinum in jucundita-
te. O Scelus! 6 Monſtrum! 6 Gulæ machinas!
Speravit Vagao Ifraëliticæ gentis deécus, Caſti-
tatis vexilliferam, Viduarum gemmam, Ju-
Tentatio dææ Solem, uno Verbo, Juditham ſperavit
num fons. Iucem Fœminarum, Populorum ducem, ſidus
Moſaicæ legis mox triumphaturam de Affſyriis
vertendam in ſcortum, ſi epulas paraviilet. Uſ-
. que adeò afſuetus dolis ſemivir adversuùs He-
roinæ pudicitiam potentiorem machinam fore
credidit ventris ingluviem, quam regni inſig-
nia. Sed quid miramur, ſi Eunuchus ſperavit
viduam ornatam, pulchram & transfugam
Duci, Victori, amanti conſenfuram poſt epu-
las; quando populus Ifraél armatus, victor,
Deo dicatus à Deo educatus poſt dapes Idola
Num. 25. non expavit. At illi comederunt, & adorave-
2. runt Deos earum. Mulieres victæ perſuaſerunt
victoribus in convivio idololatriam: & mira-
mur ſperari in transfuga cum victore ſoedus
amoris poſt regium epulum?

Miſerere mei Deus. Pſ. 5O. 3.
Ad Deum confugis ſceleribus onuſtus? adeò
impurus ad puritatem accedis? Fœda quô vi-
ciniora fiunt pulchritudini, eò fœtidiora ap-
Compati parent. Si vis nanciſci Patronum delictis tuis,
neſcientes noli Deum quærere peccati expertem, ſed
irberfee- eum adito, qui aliquando peccarit. Facilius
es A enim miſerebitur tu, qui miſericordiam im-
ploravit. Fallimur ſanè. Sapit Propheta. Is
enim pronmior ad miſerendum eſt, qui minus
eget miſericordil. Duriores in peccatorem
ſunt, qui peccarunt. In Canticis Canticorum
illa, cui ubera deſunt, parva dicitur, & par-
Can. 8,8. vula. Woror noſtra parva, & ubera non habet.
Ex Hebr. Soror eſt nobis parvula, & ubera non
ſunt ei. Si cares ubere, ſi neſcis compati, ſi par-
vulis neſcis lac præbere, cum Paulo, parvus,
imô Parvulus es. Quò quiſque innocentior fuit,
eò quoque indulgentior eſſe ſolet. En teſtes
hujus rei. Mulier, quæ erat in civitate pecca-
trix, irrumpit in convivium, ubi fortè Chri-
ſtus aderat cœli innocentia, & Phariſæus ſen-
tina ſynagogæ. Utrum deliges Patronum ſce-
leribus tuis. Ille impollutus eſt, hic Phariſæus
eſt. Peccatum ille non fecit, hic ne in convi-

Lapſi eri. v10 quidem flagitü eſt expers. Adverſabitur

gendi.

Oliva

planè natus & Virgine enutritam in theatris?
qun veréô in peccatis natus eſt, totus miſere-

bitur peccatricis. Cave mulier, ne ad Phari- Confeſa⸗

ſæulin accedas: calcibus repelleris ab impuro, vi: nimu
à Chriſto verò excipieris, ſanétificaberis, lau- auſteri.
daberis, defenderis. O miſericordiæ florem te, e
naſci ſohtum in viſceribus puritatis! Væ no- ilre.
bis, ſi à noſtri conſimilibus expectare debere- tas.
mus flagitiis noſtris indulgentiam. Siſtitur A-
dultera inter Chriſtum & populum. Quis eam
damnat? quis abſolvit? O pietatem innocen-
tis! O nocentium duritiem! Miſeret Chriſtum
Mulieris, fremit in fſœminam Vulgus. Adul-
tera ab adulteris rapitur ad ſupplicium; à
JESU exſolvitur. Perlifſet Samaria, ſi quem
Apoſtoli devocarant è& cœlo ignem, ſua Chri-
ſtus lenitate non avertiſſet. Quoties, Domi-
ne, dimittam peccanti fratri, inquit ad Jxz-
sUM Petrus. Sané Tu, qui toties peccaſti,
qui deſipuiſti in monte, qui vacillaſti in ma-
ri, qui dormiſti in horto, qui in aula nega-
ſti, qui Cruci non adfuiſti, qui Satanas dic-
tus es, millies indulgendum cenſebis peccan-
ti. Domine quoties peccabit in me frater meus, Matths
& dimittam ei ? Uſque ſepties * Et tibi quando 18. 21.
octavum crimen dimitteretur, ſi ultra Sehti⸗
mum miſericordia non parceret? Uique ſepties?
Erraſti in monte, tabernaculorum architectus,
& prædicationis oblitus. Erraſti in campo Jx-
