cutus eſt. Illi quoque diſcipuli faſſi ſunt cor
ſuum arſiſſe, non, cuùm ſanctificatum panem
eis porrexit in menſa, ſed, cùm eis aperiret
Scripturas in via.

Et lingua mea meditabitur Juſtitiam
tuam. Pfſ. 34. 32.

Non ait loquetur, ſed meditabitur. Non Sermo
enim placent Verbo verba feſtinanter effuſa. Spiritua-
Favus diſtilians labia tua, Sponſa. Stillas, non ¹ , ſed
fluvios amat in ſermone noſtro Spiritus oris Pevd-
noſtri, Chriſtus Dominus. Citèò lutum colligit COan. 4.
Amnis exundans, inquit Ambroſius. Concreſ- 11.
cat, ut pluvia, doctrina mea- fluat, ut ros, Lingus
eloquium meum. Non more fluminis decurrere Wα...
3: Deut. 32.
cupit eloquium ſuum, ſed ut pluviam concreſ-
cere. Flumina enim ſtatim ac eruperint, de- Concio er
fluunt. At pluvia paulatim è& vaporibus CoOaleſ- oratione
cit, ſubſilit, diùà in nubibus pendet, & , cùm && zon
fluxerit, ſtillat verius, quam fluit. Foznum ci- Hauida.
tò, & totum erumpit. Diù frumenta latent, &
primò herbeſcunt, tum concreſcunt in ſpicas.
Noli dicere, Sermones Dei Manna ſunt: pro-
indè, quò copioſiùs ſuppetunt, eò feliciores nos
reddunt. Imò ideò maximè parcè debent infun-
di. Quiſquis enim ultrà menſuram Manna re-
ponebat, non cibum ſibi parabat, ſed vermes.

Super cathedram Moyſi ſederunt ſeribæ.
Matth. 23. 2.
Superior
etiam non
ſanbtus

Noli dicere, Magnus forem in Chriſti do-

mo, ſi Magnus foret, qui me domi inſtituit. audien-
Moyſes in aula Pharaonis Propheta evaſit, dus.
ſuxit

lii
/ A1
An.
ℳ n 4
m un
„E
R lcd
pen bi
en
1M HZ
5 eſtum
ülm.

65 8 ſnos
Nige M
dicßſg
M Cithia en

1JX

Mue S

llſes ho⸗

un hum
en .T.1
re Alleca

e In
mo
ronen
erboe
obi nl

M A r
nn aln
cigiamn,

ſlulan e ),

ſando p.

erbo Neb⸗

l nt
Atunn arn
es imt

bint. Ne
unter n
Sels n,
Hiriun n⸗
Ctum cMl,
ns Cnft
at, N
nis eunn
iamn,
SS
t. Fonue
nta uen
unt ins
a ſun:
Keiunss
debeltin
m Mnn
, ſe lels

nut, 65

Humili-

QCan. 2. I.

Stromatum, Lib. IX. 133

Canſcien- ſuxit ab uberibus ſuperſtitionis religionis lac. In
tis ste- domo Laban Idola colentis, Contemplationi
denda aſſuevit Jacob. Samuel apud Heli nutritus,
uililetts quam diſpar Magiſtro fuit! Ad Cornelium Pe-
trus tranſmittitur „ mittitur Ananias ad Pau-
Drwi- lum: & tamen is, quem Princeps Apoſtolo-
nium ſut rum erudit, Apoſtolus non fuit: ille verò,

quovis, & quem baptizavit, & Diſcipulis non primus, in

37, Apoſtolum & primis evaſit. Balaam ab Aſina
uiſfue dſapienter admonitus eſt: inſipienter Balaaco Ba-
feraune laam conſuluit. Aurum in manu mulierum or-
Piria- namentum fuit, in manu Aaronis portentum
is ſ-ae. & idolum. Felicins & liberalius, a Corvo,
quam à Vidua, Elias paſtus eſt. Vix allia por-
rôſque comederunt in EÆgypto Hebræi, qui-
bus in eremo & coturnices, & manna non de-
fuere. Samſoni fauces monſtri putreſcentis præ-
buere mella. Eäadem maxillà, duùm vincit, ſi-
tim parat, projecta emittit fontes. Qui à pa-
rentibus coactus eſt abſtinere vel ab uva, deli-
cias & ſavos à Leone ſibi exhiberi miratus eſt.
Denique Maria Magdalena apud Phariſæum
non diffiſa eſt ſalutem invenire. Intravit, re-
perit JESUM epulantem in domo convivii .
Locorum quem lapidibus propè Templum appetitum non
mut atio.

ignorabat. Quid plura? In epulo, & quidem
Leeus non Phariſæi, & Phariſæi murmurantis, tyroci-
oleft. nium auſpicata eſt pœnitentiæ ſuæ, tantà feh-
citate, ut dilexerit multum, quæ multùm pec-
caverat. Eva, & contrario, in paradiſo Ser-
pentem nacta eſt, & rebellavit.

Venite poſt me: CO Jfaciam vos eri Piſ-
catores hominum. Matth. 4. 19.

Quàm humili metaphorâ ad ſe trahit Rex
tas in H- gloriæ aſſeclas ſuos! Faciam vos Piſcatores.
, & Audin? Quam demiſsè loquitur! Cur non di-
:. cit, quod de illis prædictum fuerat? Conſti-
gionis vi- tuam vos Frincipes ſuper omnem terram. Subi-
liora mu- getis Gentes, evertetis Aras, vincietis Reges,
eraA. expelletis Morbos, Dæmones protrudetis?
8 Splendidis hiſce omiſſis vocibus, Faciam vos,
Iyro eru-: . , ——
diendus Iquit, piſcatores. Nimirùm, non probat Do-
adinfma. Hhinus ſplendida quædam vocabula in ore Ty-
Talena ronum ſuorum. Docebimus Gentes, Indias il-
latere de- luſtrabimus, incendemus divino igne Italiam,
antu, poſt nos trahemus Duces & Præſides, cæter-
que hujuſmodi jactamus paſſim, quibus ad tu-
Imorem verièus, quàm ad zelum animarum in-
formamur. Clamabat illa: Faſciculus Myrrhæ
Dilectus meus mihi. Myrrha verò inter aroma-
ta pretioſiſſima habebatur, excolebatrque di-
ligentid maxim in hortis Principum. Ut ergo
eum extolleret, faſciculum myrrhæ Sponſa no-
minavit. Ad quam protinus Dilectus ait: Ego
los Campi. Erras, ſi credis me regium eſſe Flo-
rem. Flos ſum, ſed deſpicabilis, in campo non
cultus effloreſco, pedibus proterendus, non
autem Regum manu legendus, ut in pectore
locer Reginarum. Sic cùm illa putaret eum
candidum eſſe & rubicundum, aureis mani-
bus, florentibus labiis, vernanti comâ, guttis
ſe noctium reſperſum, ſqualidum, errantém-
que faſſus eſt. Non enim vult Chriſtus grandia
Exod.20. nos, ſed humilia in noſtra mente verſare. Al-
. tare de terra facietis mibi: Ut videlicèt in hu-
militate aræ aſſueſcerent cordis humilitati. Non
mihi probantur ampullæ, & ſeſquipedalia ver-
ba, quibus interdum Vini etiam probi, in ſpes
magnas erigunt Adoleſcentes Cruci & Ceœlo
'nitiatos. Prædicunt eis Prædicationum mami-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Can.I.12.

pulos, Exedrarum fulgorem, triumphos Mif-
ſionum, aliôſque magni nominis ſucceſſus,
quibus non in delinquentium poœnitudinem Ju-
venes inexperti inflammantur, ſed eriguntur
in ſpes inaniſſimas Miniſieriorum celebrium.
Rogo, non eis magna prophetemus, ſed mi-
nima; non Thaboris transfigurationes lumi-
noſas, ſed latibula Ephrem, ſed fugas in 5Æ-
gyptum, ſed podorem Præſepi, ſed Calva-
riæ dedecus deſignemus. Clamemus, in Coœ-
nobiis vivemus inglorii, & quaſi frumenti ſe-
mina moriemur incogniti, dum vivimus. Ver-
remus pavimenta, veſcemur ruſticè, putabi-
mur undique ſeu ſine nomine trunci. His ſi mo-
nitis inſtituamur, erimus opprobriorum Chri-
ſti appetentes, vel in Regum Domibus, &
dùm creſcimus quaſi Arundines, evademus Ce-
dri Libani & Coeli. Moyſi cert Deus non
aliud detulit ſceptrum, quam virgam paſio-
ris: quam etiam cùm nobilitare voluit, in An-
guem;, non verô in Columbain, aut Aquilam
convertit. Ut intelligeret, etiam tunc ſibi rep-
tandum humi eſſe, cuùm elementis imperaret.
Hac puto de cauſa virga Aaromis, non co-
ronata Punica mala, ſed viles Amygdalas pro-
diiſſe: ne videlicèt ſe magnum crederet, cùm
Sacerdotio potiretur. Aſini mandibulà in ho-
ſtes Samſon inſtructus eſt: David funda: Ut
parvos ſe eſſe ſcirent, etiam cùm maximi præ-
dicabantur.

Omnia flumina intrant in mare:

& Ma-
re non redundat. Eccl. 1. 7.
At fluvio, ſi abundantiùs in eum rivuli in- Talesta
fluant, urbes evertuntur, inundantur campi ne Biri-
arbores cadunt, ruunt ædificia. Videas virum“
ad altiora quæque evectum, concionantem
egregiè, acutè diſputantem, agentem gravi- gertis
ter in aulis, charum Dynaſtis, gratum Princi- in ignoki-
pibus, & in ſua nihilo minùs humilitate ſeſe li ob ſoi-
dorni continentem. Cùm, è contrario, alius entiam.

vix ſcripto Poëmate, vel Concione und, aut *lus a⸗
. . à2 . . . —a. nimarum
alterà habità, Olympo excellior factus, faſti- nee Con-

dit omnia, omneique, Prater ſe. Nimirum cionem
fluvius eſt, ſi abundat, exundat. Adulto in in ſlet, nae
domo non ſplendida faſtigium quodvis, Cœlo Obler-
proximum videtur. Concreſcunt in luto me- re,
talla, nec prodeunt. Foznum, non niſi erum- .
pendo, creſcit.

Eece ponſus venit. Matth. 25. 6.

Vel excluditur Chriſtus, vel turpius ad- Chrißti
mittitur, quam excludatur. Aliqui excludunt e e1.
Chriſtum ad inſtar, non ad mentem Petri: Naiwz.
poſtiquam enim ille tantum piſcium retibus zas
concluſit, in genua procidens exclamavit: Exi Chr' ſtus
à me, quia homo peccator ſum, Domine. Sic non abi habi-
Pauci & ſtercore ad dignitatum faſtigia evecti, En z.
incipiunt rariùs ſacrificare, orare frigidiùs, Degg ,.
quôd dicant ſe non dignos altari eſſe, tot tri- ſerentes.
cis & curis implicitos. Proindè, qui procumbe- Spiritua-
bant in genua, ut alta conſequerentur, iis po- lia neglee-
titi, ab oratione ceſſant, unumque Chriſtum “ in Dig-
excludunt, cujus unius ope ſunt locupletes. Exi iſi: .
à me, quia homo peccator ſum, Domine. Ego lebranda.
ſacris quotidiè operer, qui à manè ſummo Dignitas
in ultimam veſperam, audire debeo acceden- wores non
tes ad me urbes verius, quaàm turbas? Ote- uter.
porem humilitate palliatum! Infelix lucrum,
ſi piſces capis, ut Chriſtum perdas. Satius
M erat

134
erat carere præda, quaàm Salvatore. Veruùm
rariores ſunt, qui tam urbanè, tantâque cum
pietate excludant JESUM cum Petro. Longè
plures cum Sponſa, inurbanè Chriſtum ante
Can. 5. 3. oſtium Domus pernoctare cogunt. Exui tuni-
cam meam, quomodò induar illäà?* Lavi pedes
meos, quomodò inquinabo illos? Hi ſunt, quos
Dominus ad duriora evocat, ad guttas noctium
invitat, ſed fruſtrà: nam otio contenti ſuo,
Zelus a- nolunt admittere Chriſtum, niſi otiantem. Ge-
nimarum nus ſibi vitæ pacificum abdicatis Dioceſibus,
negleétus ſed reditibus retentis, delegerunt, aà quiete
ob Ora- fua, neque ſi Chriſtus pereat, dimovendi.
ienem. Nec in Monaſteriis deſunt interdum, quam-
vis perpauci, qui depoſità tunicâ, concionan-
di videlicèt, vel docendi munere, ut ſibi va-
cent, rejecto, ſi vel ſemel declamare, vel vi-
ces ſupplere confeſſarü rogantur, & precibus
obſurdeſcunt & lacrymis. Et cùm Chriſto tam
inurbanè & inhumanè fores obſtruant, ſe ta-
men, Animæ ſanè minimæ, Sponlſas ejus eſſe
gloriantur, tantúmque loquuntur de Domino.
Ibid. 10. Dilectus meus candidus, inquiunt, & rubicun-
Vocatio- dus. Sed væ Dilecto, ſi ad eos accedat, cùm
vi oblue- lotis pédibus quieſcunt; non enim ſuum inter-
Tante, rumperent otium, quamvis diffractus orbis la-
Obſtinati. baret. Tertium genus excludentium JESUM,
Deus ne- non inhumanum modò, ſed & impium eſt.
òð Hi reſiſtunt Deo in faciem, palaàmque à ſe il-
lum non excludunt tantùm, ſed extrudunt quo-
Job. 21. que. Qui dixerunt Deo: Recede à nobis, &
14. ſcientiam viarum tuarum nolumus. Quis eſt om-
Apoſtalæ. nipotens, ut ſerviamus ei? Quid iniquius, aut
ſceleſtius audiri & dici potuit? Plané his non
abſimiles ſunt, qui divinæ voci obluctantur,
vel eam non ſequendo cùm audierint, vel il-
Ibid. 13. Jam cum ei aliquandia adha ſerint, contemnen-
Conveso do. Horum finis, ut ibi dicitur, ſupplicium
Vera. 3 . 1. — 7
1. Reg. 5. eſt ſine fine. In Ppunkto ad inferna deſcendunt.
2. Verùm nefſcio infelciuſne a quibuſdam exclu-
Intentio datur JEsUs, an admittatur. Tuleruntque Phi-

prava. liſthiim Arcam Dei, & intulerunt eam in Tem-
Re plum Dagon, & Ratuerunt eam juxtà Da on.
voya. Quàm multos & videmus, & dolemus Phili-
Servire ſthæos inter Iſraelitas. Chriſtum admittunt, ſed
duobus. cum Dagon. Et Ambitioni ſux, & JIJrs thus
Occaſio adolent. Utrumque utrique. Cùm unum Cor
1 habeant, duplex Numen amare ſe poſſe autu-
zia vera. Mant. At innovantur, quæ tunc evenere pro-
. digia, ſed portentoſius. Non emim ad Arcæ
Ri ⸗ viciniam Dagon ruit, & frangitur; ſed;, coram

Religioſi Dagon, Arca procumbit, & frangitur. Quo-

vani. ties enim ſacrum omittitur, ne omittantur ob-
Nihil ſequia? Quoties officio divino officia præferun-
brater tur humana? Ne ſpes defloreſcat matureſcentis
Peteua- infulæ oratio, quæ floruerat, calcatur. Pre-
is peſ. tioſæ purpuræ, cruoris videlicèt Domini, ſi-
habita Em, ſitis citò perituræ purpuræ, reſtinguit.
Kudis, Planè, niſi Dagon proturbetur & corde, nun-
ſeu mue- quàm arca ſiabit, quamdiu ille ſteterit. Cadet
mbiio. ante Ambitionem Deus. Major ſerviet Minori.
Aule Alii; excluſo Dagone, ſolum excipiunt in do-

damna. Mo ſua Chriſtum. Rogabat autem illum quidam
Luc. 7.36. de Phariſæis, ut manducaret cum illo. Verùm,
zid: 3 ut Chriſtum excepit, illicò eum ſpernere cœ-
Sote s : Pit, & mordere Pœmitentes. Hic ſi eſſet Pro-
ineaalia Pheta ſciret tique, quæ & qualis eſi mulier,
praferunt qitæ tangit eim. Vix orationem ſemel Domini-

cateris cam cum aliquo pietatis ſenſu decurrerunt,
Aulici Cùm eos videas ridere, imò & exhorrere non

mali E- Peccatores ſolum, ſed etiam Pœnitentes. Fa-

l,. ſtidiunt vel Magdalenas ante Chriſtum lacry-

Oliva

mantes. Phariſaicum ſanè ſupercikum, cui
præferuntur & ſcorta: ſiquidem nihil Deo æ= Secandali-
què inviſum eſt, quàm tumor deſpiciens Mue Ter faci-
ros. Auſim dicere, ſatius fortè fuerat retinere“
cum Arca Dagon „ quam Magdalenam non ad- Compati
mittere, ubi JrswM admiſeris. Quis ergo Chri- "eſientes.
7lads S Machau Wle relidd Descns G
9 rii au ſte.
quò Chriſtum intulit. Coactum enim ex (oe- ri.
nore aurum retinere cum Chriſto noluit. Hic Zelantes
Peccatores ad JksuM traxit in convivio. Uter- "allereti.
que nobis imitandus eſt, utrumque praſtan-
dum, ſi dignum Domino apparare hoſpitium
optamus. Protrudamus cum Zacchæo peccata,
advocemus cum Matthæo peccatores? hâc
enim ratione nec Philiſthum, nec Phariſæum,
ſed Chriſtum ſequemur; qui, ut peccata odit
maximèé, ita maximâ complectitur benevolen-
tiꝗ peccatores.

Tenui eum, nec dimittam. Can, 3. 4. Nibit
prater
Jeſum.
Peſola-
tione.
Dei vo-
luntati
confor-

Felix ſanè, ſi JESUM teneas; ſed longè fe-
licior, ſi detentum retineas. Rari tenent, ra-
riores retinent. Una Sponſa & quæſivit fugien-
tem, & obvium complexa eſt, & quem com-
prehendit, non dimiſit. Tenui eum. Cur Eum iali
dicit? Cur non compellat ex nomine? IIle ſe Nitil
Florem dicit & Lilium: Quare & ipſa non preier
ait, ſe Lilium tenuifſe? Nimirùm Eum appel- Chrifum
lat, quia nihil in Eo, præter Eum, amat. ** briſto
Quâcumque ſe veſtiat ſpecie, ſi Ille eſt, Di- Mer,
lectus & charus eſt. Adde, quòd, cùm fre- Imientio
quenter transfiguret ſe Dominus ex una in alte- recta
ram formam, niſi Eum nominet, Eum non Religioß
deſignat. Ex Nazianzeno enim Chriſtus O- & Eecle-
. ſi. ſtici
vis, Agnus, Petra, Gladius, Serpens, & Leo veri,
eſt. Tot induit figuras Specioſus formu præ filiis
bominum. Quem ſi tenere vis, harum nullam
reformides, oportet. Ovis interdùm erit. La-
nam tibi præbebit & Lac. Delicis coràm eo
abundabis. Verùm ex Ove repentè fit Agnus,
mitis quidem, ſed ſterilis. Eum complexus &
Tentatione carebis & Devotione. Supererit ta-
men ſpes aliqua, ut Lanam præbeat, qui Lac
non præbet. Sed infocundior quoque factus in
Petram degenerat. Nec dulcedo ſuppetit,
nec ſpes dulcedinis. Exaruit omninò. Tenes
eum; ac ſi teneas ſaxum. Nec germinat, nec
ſtillat. Mitiàs adhuc ſævit. Gladius fit. Si
eum amplexeris, cruentaris. Quoties orave-
ris, toties tentaberis. Videtur ara in haram,
& ſentinam ſcelerum verſa. Turpiores viden-
tur erumpere imagines ex Vulneribus Domini,
quam é Circo. Minus haurimus peſtium ex oc-
curſu Scorti, quam Cœciliæ. Ex Maria, quæ
JESUMin ſtabulo peperit, mihi oritur Cupi-
do in Altari. O gladium utrâque parte ferien-
tem! Verùm gladium niſi tractes, non punge-
ris. Si cùm oro, duntaxat tentor, orare, in-
quis, deſinam, ne torquear. Sed falleris. An-
guis jam eſt, non gladius. Adrepit clanculùm;
& non ſe convenientem convenit. Vulneraris,
etiam cùm quieſcis, etiam cùm æterna non me-
ditaris. Demum;, violenter ut Leo irruit.
Fugientem inſequitur, ſtantem allidit, ſilen-
tem terret, evadentem invadit, voce, fauce,
unguibus lacerat. Nec Cetus eſt, qui te vo-
ret & evomat: Leo eſt, qui ſolo halitu hu-
mi alliſum proterat. Si eum tenere vis, hæc om-
nia ſuſtinere debes, Ovem, Agnum, Petram,
Gladium, Anguem & Leonem, Debes WD
mo

wee
V 4
e tl-
ſalben⸗
ceoj
tchen
Ppche
ſecun,

4

ile

n ein
r pen
fplis
gelin
e,onnl
n potto

lxerhoen

e

Wem;1

ds hottre

modo blandientem, modò areſcentem, modò
pungentem, vulnerantem interdùm, interduùm
& rügientem ferre. Sed ſive Agnus, ſive Leo,
Ille eſt. JESUS eſt, ſive Petrum increpet,
ſive eum efferat. Et intentantem in Templo
verbera, & exhibemtem in Eremo panes amo,
teneo, diligo, nec dimitto. Ut enim ex Ove
ſit repentè Petra, ità ſtatim ex Leone verti po-
teſt, & ſolet in Agnum, & Ovem. Non ità
Principes populorum: ut mutari cœperint, ve-
rendum;, ne in deteriora demutentur.

len,

.
! N.

Invenietis Infantem pannis involutum,
rlan,

D chrit: Si ad hoc noſtrum præſepe Paſtores diver-
ot

Nativi- tiſſent, illuſos ſe crederent ab Angelo. Nuſ-
. quaàm enim ſtabulum in ſtabulo eſt, nuſquàm
faſciæ puerum alligantes. Flores ubique pro
ſtipulis, aurum argentumque pro ſordibus, ip-
ſéque Infans, vix tectus velo, toto proſtat cor-
pore, omni faſciarum involucro expeditus. Uti-
nam noſtro ità in corde non jaceat Chriſtus.
Placet hoc nobis maximè præſepe, quia præſe-
pe miniméè eſt. Placet infans, quia liber eſt à

lagt
Nelt, Il ſ
tiger NS
CenN

Cr la faſciis. Tale apud nos præſepe, ſed apud Vir-
weiI ginem longè diverſum eſt. Non amat Virgo
nn in Chriſto, quod in ſe Chriſtus odit. No-
Eugftt bis Chriſtus placet, ſed ſine faſciis, ut vide-
n, nni licèt, quod libet, liceat Spiritui noſtro. No-
e dt N bis placet ſtabulum, quod nomen præſepis

) n en, Paupertas cum deliciis habeat. Religioſa humilitas chara

laſau. eſt, ſi eſt honorata. Malumus pannos, quàm
Inml Swuperbia. purpuram; ſed volumus ſupra purpuram coli
hrin. pannos noſtros, imò ab ipſa cupimus coli pur-
ecc,Klnn Gloris purd. O præſepe ambitioſum, quam procul
mniſef⸗ evge es à Bethlehem! Ut mhil vero ſtabulo gra-
um S tius fuit Chriſto, in quo & naſci voluit & re-
ett clinari: Ita nihil ei ita inviſum, quam latitans,
CN iete ſub profeſſione Humilitatis & Paupertatis,
teſt n mreya- Ambitio. Porrô quis ad jacentis in fœno Domi-

nhenmb tiamur. Ni adventum exultabit? Is, qui magnifieri de-

R Pl.95.13. ſpicit. Tunc exialtabunt omnia ligna ſylvarum à
eit, lili af 4 Jacie Domini, quia venit. Non hortenſes plan-
lean nia teæ diligenter cultæ, liberaliter enutritæ, ſedu-
o ſen Relizieni: 1 Protectæ, temnpeſtivè rigatæ, gratæ princi-
no. 15 nmunia Pibus, intactæ ferro: ſed ſine nomine trunci
anmin viliora. exultabunt in ſylwis, à nullo exculti, ab omni-
ein Ked Gnié. bus delibrati, quos nullus reſpicit ,niſi ut con-
Gotes n Oppro. cidat, laceret, exurat. Nimirùm, candidatæ
nn , ris o Opprobriorum mentes exultant, cùm vident
zinai⸗ Chriſto Filium Virginis non in throno fulgere, ſed ja-

dDes epteten- cere in fœno. At hi, quibus arridet Mundi glo-
1 *. ria, palleſcunt, cùm Regem Regum extrà re-

la gias delicias, & pompas conſulares intuentur.
E Arlia quoque claſſis exultantium eſt in exortu
nrar, Pſ. 97. 8. Salvatoris apud Davidem. Flumina plaudent
er manu, inquit, ſimul montes exultabunt à conſ-
nn 4 n Dep⸗. pectu Domini, guia venit. Non Torrentes,
1, H Lase. quos hyeme inter imbres turgere videas & exun-
iglen lantat dare, brevi pulverem pro aquarum gurgitibus
ſrcen cenforma- exhibituros: ſed fluvios, qui & hyeme ube-
1 W 8 ee rius, & æſtate non exiliter fluunt, tripudia-
run Ac en⸗ turos in Chriſti eortu, Propheta vaticinatur.
le n viltieg. Nimirùm plerique, cùm ruunt è coœlo im-

ln, res, cuùm fluunt è montibus nives, hoc eſt,

e cürm eis & homines & coœæli blandiuntur, flu-
l, de, minibus, Juſtis videlicèt, opulentiores, & pa-
loo n res æquori excurrunt in agros, & procurrunt
e ſorle Pf.29.7. in æquor. Ego dixi in abundantia mea: Non
nun,l. . movebor in &ternum. At ſi hominurmn plauſus
e 4 Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. IXX. 1

35

conticeſcant, & Deus dulcedinis ſuæ imbres
contineat, areſcunt illico, nec fluunt omninò.
Avertiſti faciem tuam, & factues ſum contur- lbidem.
batus. Torrentes enim ſunt, venatn aquarum
non habent, undè fluant. Fortuità aquarum
colluvione exundant, quæ ſi deſit, arent.
Non ità Paulus Cœlo æneo, ferreà Humo,
igneo Mari, efferatis Fratribus, Corde rebel-
lante, ſæviente Dæmone, Domino dormien-
te, inter virgas furoris & carnis ſtimulos, in-
ter vitæ tædium, & mortis minas, inter do-
meſticos dolos, & dolores externos, fluit La-
cte dulcior, Euphrate copioſior, Nilo ditior.
QOuis nos ſeparabit à Charitate Chriſti? Hæc Rom. 3.
flumina exultant, cùm vident JnsM conſtri- 335.
ctum pannis, exceptum fœno, excluſum urbe,
paſtoribus obvallatum. Nimul Montes exulta- Pl.97. 8.
bunt à conſpectu Domini. Montes, inquam, non
Colles, ii nimirum, qui non niſi ſumma me-
ditantur, qui nihil in ſe mediocre amant, qui,
& nives patiuntur, & invios ſe eſſe non dolent
hominibus, quos non vites veſtiunt, ſed fſyl-
varum horror inumbrat. Hos Chriſtus amat,
hi Chriftum amant jacentem. An non ipſe de
foeno clamat ad eam, quæ illum alligamentum
guttæ, ut legunt alii, ſive faſciculum Myrrhæ
locandum in uberibus dixerat, Ego flos Campi. Can. 2. 12
Flos, inquit, ſum, non horti, ſed campi. Ig-
notus, incultus, proterendus, demetendus cum
fono, ut objiciar vile pabulum jumentis inſi-
pientibus. Si me amas, deſine hortenſes deli- Chrifi
cias ſomniare: in agrum exi, ut non Regibus Nativi-
oleas, ſed ut pecus alas, laceranda ut Foœnum, c .
non ut Lilium legenda. Ergo, ut exultes in Deo i
tuo, eſto ut Deus tuus. Vileſcere, ſperni, cal- er.
cari non pigeat, ut tibi Puer placeat, cui nihil
Placet, præter Stabulum & Matrem. Quæris
undenam fſcire poſſis, an tuo in corde natus ſit
JEsOs? Audi Prophetam. Ignis in conſpetctu ejus Pſ. 49. 30
exardeſcet: & in ecircuitu ejus tempeſtas valida.
Si ardes, Chriſtus reclinatus eſt in corde tuo. Nihit
Ubi verò, & caro, quæ foenum eſt, & gloria, prater
quæ ſtipulis comparatur, extat, ibi procul du- Cbriku.
bio Ignis non eſt. Rursus, ſi extrà Cor tuum, Recreatio
non malaciam, ſed tempeſtates invenis, Chriſtus vera.
in te reſedit. In circuitu enim ejus Tempeſtas va- vide Ser.
lida. Hoc eſt, Nihil non turbidum videtur ani- de obitu
mæ habenti JkxsOM, præter JEsUM. Ideò extra Virginis
cor ſuum vagari non poteſt. Nos verò ad cor, ſancétiſſi-
tanquam ad tempeftatem inviti redimus & palli- næ.
di, quia indè Jkss exulat, ideò feſtiviſſimè ad
exteriora digredimur. Mens enim, quæ Chri-
ſtum in ſe ſentit, extrà ſe procellas oflendit, ni-
hbilque ſerenum aut tranquillum in verbis, in
cogitatu, in operibus reperit, niſi JIE SUM.

Oratio,
& Spiri-
tualia cur
aliquibus
ingrata.

Quod ſignum adventus tui, & conſum-
mationis ſæculi! Matth. 24. 3.
Z . . Tyro imi-
Hæc ſecretò ſedenti Domino in Olivarum tetur pan-
Monte dixere diſcipuli. Hæc quoque à Chriſto ciores,
quivis Tyro exquirat: quandò ſcilicèt ſæculum ss V
in corde deſinet, JEs adventu colluſtrato. Enim- Rpaen
verò nunquam finitur Mundus in noſtro pecto- Tentatio-
re, niſi illud inviſat, foœcundétque Deus in- nibum, &
greſſu ſuo. Nec ille Cor viſitat, niſi priùs in eo Moriiß-
Mundus finiatur. Et ſanè, ſapienter hæc duo ex- “
quiruntur, Chriſti adventus, & ſæculi conſum- s,,„„
matio. Niſi enim extinguatur omminò in cor- manda.
de Mundus, Chrifſtus illud non ſubit. Reſpon- Iitan-
dens JS dixit eis: Videte, ne quis vos ſe- di pauci.
ducat. Hoc primò cavendum eſt illi, qui Chriſti Marth.
M 2 ſitit 4. 4

*

Deipra- ſitit adventum. IIluditur facilè,
ſentia non
citò obti-
netur. „ 4
Conver- explorat. Vel milites percontatur Sponſa, &

& imponitur
animæ adventum Sponſi ſuſpiranti. Omnes
enim interrogat, ubique reſidet, quævis loca

, vera vel plateas ſcrutatur. Multi enim venient in no-
circum- mine meo, dicentes. Ego ſum Chriſtus: & ſedu-
1 eeriore cent multos. Palliatur hoſtis, ut noceat. Niſi
r. 5. enim Chriſti perſonam Satan indueret, nunquam

eſurienti Dominum animæ impoſturam face-
vitia pal- ret. Superbiam, Gulam, Invidentiam ſpernit,
liata,. ſi ſuo incedant habitu: non eas rejicit, ſi Chri-
Conſilia ſtum ſe eſſe ſimulent. Porrò ne putares rarum
ii impii. jd eſſe, à multis id aſſerit factitari; & ne cre-
deres, latentem dolum facilè retegi, multos
Seanda- aflerit ſeducendos. Cave ergo tibi à multis,

ra⸗ „„ quandoquidem multi ſeducunt, & ſeducuntur
multi. Hoc primum eſt. Secundum autem;,

1bid. s. Audituri eſtis, inquit, prælia, & opiniones præ-
liorum. Videte, ne turbemini... Conſurget enim
gens in gentem, & regnum in regnum: & erunt
Peſtilentiæ & fames, & terræmotus per loca. Ne
Vro va- turberis, imperat. Citò Tyro læditur, citô

nus. ſcandalizatur. Etiamſi, videas rixas inter fra-
SS tres, etſi collidatur cum domo domus: quin
anttae⸗

etiamſi vitiorum peſtilentia laboretur, & de-
ſit qui verbi annonam ſuppeditet, & ipſa ſuc-
Propoſita Cidantur à Perſecutoribus fundamenta: imò,
vetinen- ut terræmotus exprimatur, etiamſi halitu do-
da. meſticæ ſuperbiæ concrepante tectum labet,
Perſeve- Perſiſte. Nec ſufficit conſtitiſſe, ne turbari qui-
vantia in dem debes. Hæc omnia facta ſunt in Eccleſia,

Vrone. Cm rebellantibus in eam Sectariis, in ea Mar-
tyres perſtitere. Tertio loco vexatio te inſilit.
Ibid. 93. Tunc tradent vos in tribulationem. Tentaberis

à Dæmone;, ſperneris ab Affinibus, accuſabe-
ris à Fratre, argueris à Patre, à Pſeudoprophe-
tis illuderis, deſereris à Multis, exundabit de-
mum Scelus, & Charitas refrigeſcet. Quid tum
, agendum eſt? Num aliò commigrandum? Num
Ibid. 13. iræ, num impietati locus dandus? Audi: Qui
autem perſeveraverit uſque in finem, hic ſalvus
Laus erit. Nota, cùm de Seductoribus, & Pſeu-
Sancti ob doprophetis, & Seductis ſermo éſt, plures eſſe
ve, dicit: cùm de perfiſtente in bono loquitur,
Eceleſia- unum vix eſſe indicat. Multi venient; ſeducent
Nici & multos Tradent vos multi Pſeudoprophetæ.
Religiot His commemoratis, Qui perſeveraverit, in-
non i. quit, ſalvus erit. Paucorum perfectio eſt; & op-
i & e tatur verius, quam prædicitur. At quandonam
moro mul. Chriſti adventum cupierunt. Audi. Nedente Jh-
ziplicen- W'ſuper montem Oliveti, acceſſerunt ad eum.
eur. Nimiram, adventum Chriſti in cor optamus,
Ibid. 3, ſed ſedentis, non ſudantis; quieſcentis, non fla-
Nors7, gellati; conſidentis inter arbores, non ſuſpi-
rantis in Cruce. Miror nullam de adventu eo-

ſed quæ . .
non exi. rum interrogationem auditam, vel cùm dor-

gat Mor. miret in Navi; vel cùm apud Zacchæum epu-
geatio⸗ laretur. Placet Chriſtus, ſed blandiens.
6 7. „
Tepido- . .
7em pie. Siſcepit ſanguinem fratris tui de manu

tua. Cum operatus fueris cam, non

dabit tibi fructus ſuos. Gen. 4. 11.

Tebidita- Cor ille vino abſtinet, orat, cædit ſe, nec
zi & De- tamen vel Lilium in eo floret, vel Spica ger-
Slationg minat? Oruore fratris infectum Cor coli poteſt,

fons. . — .
Dpniola- germinare non poteſt. Utinàm & ſacræ Domus,

ſa, & In- in quibus diù jejunatur, di oratur, rarô dor-
vidia in- Mmitur, ridetur rarius, non ideò ſterilitate la-

ter amu- borent, quòd paſſim graſſentur Rixæ, & Cruor

lon in eis innocentis fundatur, non quidem fuſte,

Oliva

ſed ore. O ſacrificia,; quæ fratres armatis in Agricul.
fratres! Væ Abeli, ſi feliciùs litet! Litabitur, "ura alleg.
ſi litaverit. Ergo infocunditatis fontem non Charitas.
alium efle ſciamus, quàm odium. Ut tellus Unis.
cordis effloreſcat, non arare oportet, ſed ama-
re. Porròô quam mite ſupplicuum! Cum opera- Tepiditas
tus fueris eam. Quid? Spinäſne, & dumos fons ma-
proferet? Lethali dehiſcens hiatu ignem jacu- Vru⸗
labitur? I gnitos Serpentes edet? Fatiſcens cul- Ter ven x
torem ſuum abſorbebit? Nihil horum dixit. Unioys
Quid ait? Non dabit tibi frutctus ſios. Enim- .
verò apud Deum nulla gravior poœna eſt,
quam infoœcunditas. Non floret Tellus? illico
calamitates omnes exundabunt. Moœror, fa-
mes, lues, morbi, funera in Mundo graſſabun-
tur. Non dicit Caino Deus: Odiſti? Cor tuum,
quod fratris ſanguine polluiſti, à te conſitum
meditatione & lectione, tibi pariet adulterin;,
homicidia, rapinas, ſortilegia. Non hoc ait: Tepidita-
Sed, non dabit tibi fructus ſuos. Una ſterilitas ?s, &.
ſupplicium tuum eſt. Verùm hæc ſola perdet "Wonis

. damna
te. Non enim una calamitas ex hac und race “

prodit. Solus tepor, & ſolus torpor pariet ti-
bi ærumnas univerſas. Reſpice, & intuere ſte-
rileſcentem Ficum maledictam: Virgines oleo-
deſtitutas, excluſas à regno: incluſum in tene-
bris Convivam inornatum: datum in vincula
pecuniæ Veſpillonem. Petrus calefacit tantum
ſe, & ſedit: ſed quantèò conſtitit miſero otium
illud, & ſterilitas! duùm nihil agit, abiit in ni-
hil. Verbo: Ter abnegat. Isboſeth meridia- Ozium.
num ſomnum vitàâ luit. Eva, dum otioſa ſpa-
tiatur, in Serpentem incurrit, à quo mori diſ-
cit, dum immortalitatem didicit. Populus,
dùm otioſus ſedit, ſurrexit deſertor ad ludum.
Dinæ lilium defloruit, dum vagatur. Heli ſe-
dendo poœenas dedit incuriæ ſuæ. Vel David de-
ambulans in ſolario, venenum hauſit. Cùm
nihil agit, animam agit.

Ecce ejicis me hodib à facie terræ, & 4
facie tua abſeondar, & ero vagus &
profugus in terra. Gen. 4. 14.

Vnio laſs
Deum de-
ſerit.
Spiritua⸗
O Belluam! Dei vultum amittis, & alius lia negle-
meminiſſe potes calamitatis? Imèô priuùs doles
Te à terræ, quàm à Dei facie exulaturum? . zen.
Quin tu ſpontè à Dei vultu non dimiſſus abis. Tepidita
Egreſüſque Cain à facie Domini, babitavit pro- minls
Fugus in terra. O nauſeam divinæ præſentiæ! diſplicet
Nec, ſi expellerere, recedere deberes à vult
Domini; Tu verò nec dimiſſus, nec expul- tarioys
ſus, ultròô recedis. Sed quid mirum, ſi à Deo carenzia.
egreditur Cain, quando Adam Dei vultum Tempora-
refugit, ũtque eo non fruatur, latitat inter liaun jee
arbuſta? Nimiràùm Gula, & Odium omninèô inene
Dei ſitim extinguunt. Invenies Ambitionem, „„
Cupiditatem, Libidinem adſtàre Deo, eum- Graiæ
que ſitire? nullum invenies cupientem Dei ſandiß-
vultum, qui vel fratrem oderit, vel abdo- cants
mini famuletur. Phariſæus ſuperbit, ſed orat. r mif.
Herodes tumet, ſed Chriſtum optat. Zac- é.
chæus, etiam dum Avaritiæ ſervit, ut Chri- Dei pre-
ſtum ſpectet, aſcendit in arborem. Adultera;, ſentia,
recedentibus omnibus à Chriſto, cum Chriſto oc
perſtat, & veniam promeretur. David mo- sSα.
chatur, ſed quàm avidè Deum ſitiit! E con- ſ, &
trario, Eſaü nunquàm arte Deum procubuit, anionem
quem Odium, & Gula mirum in modum cap- ledenti-

tivarant. Nullus, quod ego ſciam, Dei præ d Je-

14.

ſentiam æquè ſitit, ut Joannes. Nullus ir ſeremter.
V abfti⸗

lpennd

Cam
Eni aann
, 41
Gumiseum
mnn 6
egn,
Iens in
Vunt,
Sti ſaut
wiu gmi
ſen r,!
ie, obln
r⸗
n Ana

Cnnen.

almranl
ſtut
86.

lidlls
eprmn o
umſpi e
4 An 3 ſe
nin Lihin
Lakkut,del
Miſk ii
Alr er
Kec
l
1der n
EeCi
4 n e
Kntßolhte
Ek tun
Dunn

ck,

nd
W N
d N

Stromatum, Lib. IX. 1

abſtinentior. Elias jejunat, & Deum videt.
Jejunat Moyſes, & Dei vultu recreatur. Por-
r ipſa Dei præſentia quid præſtat maximè?
Audi de Henoch quid ſcribatur: Ambulavit-
que cum Deo, & non apparuit: quia tulit eum
Deus. Quem vides ubique eſſe, ubique appa-
rere, is profectò non cum Deo ambulat. Is
ambulat cum Deo, qui rarò apparet; latet au-
tem, non ut otietur, non ut literis vacet, non
ut tumeat; ſed quia tulit eum Dominus. A-
mor divini vultus abduxit eum à conſpectu fi-
liorum hominum.

Dei pra⸗
ſeutis.

en. 5.24.

Paſce Agnos meos. Joan. 21. 17.
r

lin Zelus a- Bis monuit JIESUS Petrum, ut Agnos paſ-
Ale nimarum ceret, ſemel tantùm ut paſceret Oves. Nimi-
nbo ess ive- rum Ovium Paſtores plurimos reperias; Ag-
Rer. norum aut nullos, aut raros. Ex illis enim lac

Ne Eid emulgemus, ex his verô nihil percipimus: illæ

R— nos paſcunt, hos paſcimus. Quid quòd, cùm

eittt. tertiò admonetur, ut Oves paſcat, interroga-
ℳ tur, an JksUM pluùs cæteris Apoſtolis diligat.

Where ke. . . . . 2—
R Quivis enim Amor ſufficit, ut gregem primò

sdtd
dad paſcamus & ſecundò, ſed ut perſeveremus in
R* cura gregis, ſummus Amor requiritur. Ne-
U

mo recens infulatus de grege non cogitat: coœ-

tni tus cogum, plebem docent, libros evolvunt.

leroen
DDinrn

Kiei ava- li ab optimis Eccleſiarum Paſtoribus, qui plu-
“ rimi ſunt; recedentes, altiora petunt cupi-
* ditate, obliti Ovium, memores Aulæ, ut-
que ſibi ſedem ſublimiorem parent, per cal-

8 dcatos Agnos, per emunctum pecus ſcandunt
älun in Curulem.
ur. HNif
IDene⸗
lt ( Cadentes adorate ſtatuam auream, quam
Conſtituit Nabuchodonoſor Rex. Dan.
“ Religiof TLu infulas refugis. Benè eſt. Tuis verò cur
6, v non ſate- purpuram optas? Etiam Nabuchodonoſor di-
IS daetra vinum ſibi exhiberi cultum non cupiit, at ſi-
HH“ alin. mulacro à ſe erecto omnes procumbere impe-

Parenum lavit. Et ſpinæ Roſam fovent. Quot interdum

rizl oblivio. ſtoreis teguntur, qui affinem ad Magiſtratus
Nbletmmn , Rex Au- evehunt, vel votis, vel conſilio. Liceat quoque
nilisdu;, licss non WMihi hic aliquantulùm de Principibus conqueri.
Abiteiitſſrs veha: Quare ex imperantibus nonnulli, majorem
,,, vimium. —. . , . „.
Pkeſenk, Aulicis Libertiſque ſuis deferri cultum non ra-
deres l,, 10 jubent, quàm ſibi? Pudet Satrapas, populos
get ele & tribus ante Statuam, nec loqui doctam,
m, AiN, nec reſponſis reddendis aptam proclinari, quæ
Dei un, duo hæc tantuùm habeat, ob quæ colatur, au-

lutitet ee

rum ſcilicèt, & quòd à Nabuchodonoſor ſit

umors, Sanc erecta. Durum ſatis eſt, ſi proruendum ante
biülke,⸗ "asudi. Regem eſſet, ſed utcumque ferri poſſet, cùm
Deo, * Digniras tanto culmini plurimùm ab omnibus debeatur.
ient in indieno Verùm quòd Nabuchodonoſor adorari ſe nolit,
lobe, & Statuam à ſe elevatam adorari imperet, in-
,eli, tolerandum omninò eſt. Quàm durum audire:
e , Cademes adorate ſtatuam Adorate ſtatuam?
1,u), Num fundit oracula? Imèò elinguis eſt. Cur

alen⸗ igitur adoranda eſt? Audi: Adorate ſtatuam
