Angelus Laodiceæ, quèôd ſe divitem dixerit;
cùm pauper & nudus eſſet. At erravit, niſi
fallor, graviùs, qui nudum inopémque ad au-
ri mercimonium invitat. Quo enim emat aurum,
qui nec veſtem emere poteſt, quàâ tegatur. Si
diceres, Aurum à me pete, cùm pauper ſis,
non vana eſſet adhortatio: At egentiſſimum
hortari ad comparanda, quæ ſunt præſtantiſ-
ſima, nônne irriſio eſt nuditatis ejus? Emere
à me aurum? Dixiflet, vel argentum. Quid
ergo ad hæc dicemus? Nimirùm, licèt inops
nuduſque, Dei ſermones audierat. Hi porrô,
argentum ſunt igne purgatum, egenumque lo-
cupletem faciunt. Nemo ad Dei verba non pau-
per accedit: nemo ab eis non locupletatus re-
cedit. Quare, cùm audieris ſermones Dei,
d aude, nihilque tibi arduum putato. Licèt nu-
Laryß op. dus, licêt cæcus, & videre poteris, & fulge-
timi fät. re. Niſi fortè dicamus, in quavis inopia con-
ſtitutis nunquam arbitri deeſſe Libertatem,
quæ cum gratia ſufficit, ut aurum emat à
Domino. Vel denique auro coëmendo inopes
etiam, ſufficere dicamus, quòd impiiſſimi re-
pentè, ſi exſur gant, optimi poſſint evadere. Ut
propterea non pretiofis duntaxat Præſul tamn
miſer indumentis circumtegatur, ſed albis.
Nullus enim tam pauper eſt, in quo non tan-
tuùm theſaurorum inſit, quantùm ſatis eſt ad
Coznitio emendam ſanctitatem. Suadeo tibi emere à me

18.

Verbum
Pei.

Sermo
Spiritua-
lis divi
tem facit.
Gratis

ſoi. aurum. Quo pretio, ſi nudus ſum? hâc ips
profeſſione paupertatis tuæ. Si te noveris ino-
pem, ditaberis. Cognitio nuditatis tuæ, pre-
oeraie tium eſt opulentiæ meæ. IIlud, poſtremo lo-
Dei q co, rejiciendum non puto, ſi cenſuerimus, à

vocstioni Deo tradi aurum gratiæ ſine pecunia, quæ
D tunc ſolvatur, ſed, quæ poſtea exigenda cum
pervore. Gœnore ſit. Quid dedit Paulus, cùm vocatus
eſt, tantùm igniti auri recipiens? Nihil pla-
nè, cuùm miſerrimus eſſet. Ergo gratis accepit?
Imèô charius emit. Vide, quomodò deindé ſe-
ſe impenderit.

Noluit intelligere, ut benè agerer. Plal.

35. 4.

Ohtinati. Nemo Adæ ſcelus incuſet. Non enim ærum-
der en narum noſtrarum coloni ſumus. Monemur ,nec
e, Teſipiſcimus. Terremur, nec timemus. Cæ-
Num.25. Jimur, & perimus. Morimur, & peccamus.
Reni,. haraonis duritiem quis ignorat? Zambri „
zia diffez. Ctumn paſſim fornicarii contrucidarentur, ad
lis. Moabitidem ingrefſſus eſt, gladio Phinees con-
Peezati trucidandus. Ubique graſſante ſupplicio, de
damna. ſcelere cogitavit. At Voluptatis rapax illicium,

Daf, i & peregrinantium furorem Princeps tantus e-
perdin,, udere ſe poſſe non diffidit. Quid Baltaſſar?

uneſtis characteribus conſternatus , ubi à
Daniele intellexit imminere ſibi excidium, ne
unam quidem profudit lacrymam: & tertium
à Rege proclamari juſſit eum, à quo vita e-
Dan. 5. jus fuerat conclamata. Nulli deſumus, vel in
funere, miſi nobis. Proſpicimus aliorum ho-
noribus, noſtram negligimus ſalutem. Et qui-
dem, Ccùm apices illos vidit, non eos intelligens,
tremere coœpit totis propemodum artubus:
Ethicæ Comment. Lom. V.

Stromatum, Lib. ILI. 147

cùm verò didicit per eos ſibi portendi calami-
tates omnes, ac ſi felicitatem omnem prædi-
xXiſſent, ne palluiſſe quidem, non fleſſe, non
ſe armaſſe fertur: ſed Danielem ornavit. Di-
ces, fortè non credidit Damieli. Imô credidit.
Uſque adeò, quæ initio extimuimus, ea mox
ne cogitamus quidem. At Idola colebat, & Deo
fortè non credidit. Quid Cain? Noônne à Deo
monitus ne peccaret, conſurrexit in fratrem?
Sed furebat, ſed perduellis vixerat. Heli non-
ne Senex, & Sacerdos erat ?* Tam ſerias Dei
minas num pœnitendo mitigavit? Nec filios
coërcuit, nec ſe correxit. Philiſthim, cùm co-
gnoviſſent Arcam Dei illatam caſtris Hebræo-
rum, dixerunt: Venit Deus in caſtra. Et in-
gemuerunt dicentes... Væ nobis. Quis nos ſalva-
bt de manu Deorum ſublimium iſtorum? hi ſunt
Dii, qui percuſſerunt Wogyvptum omni plagu in
deſerto. Quid expectatis? Inducias illos petiiſ-
ſe? Receſſiſſe in urbes ſuas? Deo litaviſſe ? Au-
dite verba proximè conſequentia. Confortami-
ni, & eſtote viri, Philiſthiim: confortamini,
& bellate. Balaam, etiam poſt vocem Jumenti
& Angeli, etſi non maledixit Iſraëli, quia non
valuit, non ſemel tamen adniſus eſt „ ut male-
diceret. Petrus diſertè à Chriſto intell git ſe de-
fecturum: nihilo minus, orationis tempore,
quaſi certior ſactus eſſet de triumpho, ſtertit.
Monetur à Chriſto, ut contrà tentationes ſeſe
obarmet, pleniùs obdormit. Irruunt milites
multi, & haſtati. Tunc Petrus, qui, ſi reli-
qui conſtitiſſent, aufugere debuiſſet, ob vati-
cinium de futura ejus trepidatione: cæteris hac
illac fugâ dilapſis, ſolus perſtat: nec perſtat
tantùm, ſed ferrum ſtringit, ſed in cohortem
inſilit, vulnerâtque non gregarium quemvis,
ſed Pontificis ſervum. At Chriſtus captus
nondùm fuerat, in eo ſperavit. Eo vincto cæ-
ſoque, ad Aulam properat. O triumphum!
Imô, 6 luctum! Militem cecidit, ſed coràm
ancilla cadet.

Vitis frondoſa Hraël, fructus adaqua-

tus eſt ei: ſeundum maltitudinem fru-
tus ſuts multiplicavit altaria, juataà
ubertatem terræ ſuæ exuberavit ſimu-
lactis. Oſe. 10. I.

Damnanda fertilitas, quâ Religio ſterileſ-
cit: quot pampini, tot ſcelera: quot botryo-
nes, tot idola. Malo eſurire, quam perire.
Planè und ſatione & felicitas, & flagitium ſe-
ritur. September apud Hebræos Ethanim di-
citur, id eſt, Menſis aſperitatum. Aliqui ità
appellatum putant, quòd tunc tranſacto æſtu,
& imbres & fulmina ruant. Ego veròô credide-
rim indè dictum Menſem aſperitatum, quòd,
ubi Abundantia & Vindemia exundant, ſcele-
ra, & Calamitates non deſint. Cùm exundaret
Manna, vermes quoque ebulliebant. Ubi paſti
ſunt, ibi fornicati ſunt. Ni dives fueris, non e-
ris immunis à delicto. Ideòô Eucherius aiebat af-
fines vel nomine divitias & vitia. Sed quid di-
co opes? vel victui neceſſaria peccatis contermi-
na ſunt. Ideò Chriftus, cùm docuiſſet peti pa-
nem, docuit etiam veniam poſtulari. Panem
noſtrum quotidianum da nobis bodie: Et dimit-
te nobis debita noſtra. Quaſi Panem habere ne-
queamus, quin prævaricemur. Conſequens e-
rat, inquit Tertullianus, ut in poſtulato pane,
etiam clementiam ejus precaremur. Plùs eſt, quod
2 adjicit

I. Reg. 4.
3.

Num. 25.

§. Petrus.
Confiden-
tia in ſe,
Diffiden-
tia ſui.

Felieitas
noxia.

Eccl. 1I.
10.

Luc. 11.

—
7

De orat.
Domin-

148
adſicit S. Sixtus in Ep. de Caſtitate. Sola co-
gitatio de rebus ſæculi hujus, perfectioni ine-
5. Cor.7. Ptos nos efficit. Ideò Apoſtolus Innuptam,
quòd cogitet quæ Dei ſunt, Sanctam nomina-
vit, & corpore, & ſpiritu: Nuptam verò co-
gitantem mundana, nec corpore ſanétam ap-
Pellavit. De Sanctitate; inquit, utriuſque par-
tis penitùs ſiluit.

Amen dico vobis, quia unus voſtrinn me
traditurus eſt. Matth. 26. 21.

Cognitio Quid Apoſtoli hæc audientes? Ludendo
ſui. Piff- hæc Dominum prædixifſe putaverunt? Inter
en e Apoſtolos proditorem? Quis credat? Si di-
militas Xiſſet, Unus veſtrüm mentietur: unus tepi-
rarè per- diùs me amabit; unus veſtrüm recedet à me:
durant in vix credi potuiflet. Quomodèò credi poteſt tan-
znimo. tum de Apoſtolo, cui dæmonia ſubjecta fue-
B⸗ ene rant, facinus atque flagitium? Credidere ta-
Dei qui; men;, nec credidere ſolum, ſed quiſque ſe
que ad ſe Ccredidit à Domino deſignatum. Et contriſtati

rrahat. valde, ow perunt Jinguli dicere, Numquid ego
Matth. ſiun, Domine? Quam benè norant lutum ſuum!
Quam feliciter fragilitatem ſuam intelligebant !
Nemo ex eis non timuit, quin Dominum ipſe
eſſet proditurus. Sed heu, quam citò de nobis
celſiora ſentimus, quique modò nec tutos nos
. Putabamus aà flagitiis, immunes fore nunc præ-
Ibid. 31. Rimiteas à nn . n Jioit iji, T.
Propoſitæ itiimus à nævis. Audi: Tune dicit illis Jk-

reiinenda VS. Omnes vos ſcandalum vpatiemini in me,
2 ſe quiſ- in iſta nobte. Et ne ſibi minùs fiderent, quod

Tue ſter prædixerat, Prophetarum confirmat teſtimo-
e E nio. Scriptum eſt enim, inquit, Percutiam Pa-
Sizens ſtorem, & diſpergentur oves gregis. Quid Pe-
n sàà Pro. trus? O portenta! Qui ſe non alienum pu-
ditiene tavit a ſummo Proditionis ſcelere, levi ma-

credimus, culà titubationis, & ſcandali afflari poſſe non
i caen ſibi perſuaſit. Et oumnmes Jeandalisati Fuerint
zitabatu. in te, ego nunqudm ſcandalizabor. Et quò plu-
ros priſju. ra & deteriora Chriſtus prædixit, eô ſubli-
mimus, miora de ie ſpopondit Petrus. Nec Petrus tan-
ſed Jalli- tum, ſed omnes prorsus Apoſtoli. Etiæmſi o-
Marc 14 Portuerit me mori tecum, non te negabo. Rimi-
27. liter & omnes diſcipitli dixerunt. Somniamus
Matth. hæc, an audimus ?* Proditeres vos futuros
26. 33. non diffitemini, & ſcandalizandos abnegatis.
Ibid. 35. Camelos deglutitis, Cyminum decimatis? Ita-
Be s ne? Nimirùm, non farò, in minimis fuper-
a. bimus, qui in maximis deficimus. Nobis blan-
Religioſi dimur abſtinenti4 gutturis, conſcii tumoris no-
vita ſan- ſtri: & fortè aliquando, rei non ſervatæ pu-
&ioris non dicitiæ, quòd ſilentio ſubdamur, & tegamur
5. aala,it. panno, ſpermimus innocentes, quia humi cu-
bamus, erigimur ſuprà nubes, Irides Stellaſ-
que calcaturi. Meminerimus Sponſum, non
Rubum eſſe, ſed Lilium, non Sylvas intrare
ſed Hortos, non Sulphur ſpirare ſed Aroma-
ta: ut ſciamus Anguſtias illi cellularum no-
ſtrarum placere quidem, ſed ei minimè diſ-
plicere latitudinem Domus cedrinæ, in qua
David pfallit: cümque nos ronchos emittamus
in cilicio & ſtoreis, in lecto & ſtragulis, Rex
quidem, ſed, Vir doloris lacrymas profunde-
bat. Ille in aureis patinis pani cinerem immiſ-
cebat „ nobis interdùm cupientibus favos in o-
lere. Non Faba eſt regnum Dei, ſed cordis
frugalitas, quà licet eſurire in Apolline, ſine
Qua potes eſſe ganeo in Lautumniis.

Oliva

Di ignoras te, 6 pulcherrima inter mu-
lieres, egtedere „ O ahi poſt veſtigia
gregum. Can. 1. 17. .

Undè indignatio tanta? Undè minæ inter Oé Taleta
oſcula? Undé ex uberibus fella? Nimirtun , Wediocria
cum pulcherrima eſſet, neſcivit decorem ſuum. Latitia
Lucifer ideò beriit, quòd nimiùm noverit ſuos Gdi,
fulgores: Hæc perichtatur, quòd nitorem 4..
ſuum parùm norit. Perfuſa enim oleo nom-
nis, ſaginata uberum lacte, recreata fragran-
tià unguentorum, introducta in cellaria Regis,
adhuc ſibi aliquid deeſſe credidit, undè & ex-
clamat: Nigra ſum, ſed formoſa. En quomodò Can r.4.
cùm ſe decoratam negare non poſſet, mihilo Sririma-
minùs tamen nigredinem pulchritudimi præfe- H
rens, prius dolet, quam exultat. Nonne tibi 24. Tege
videtur Sponſæ non abſimilis, is, qui à Deo Seientis
fide, vocatione, Sacerdotio, contemplatione ne ſpiri-
ditatus, quòd minus feliciter Ariſtotelis orga- e.
num intelligat, ſeſe clamat, æſtimatque inſe- agtee
licem. O pudor! In tanto gemmarum pretio mleran-
meminiſſe potes unius maculæ? Moyſes impe- du.
ditioris linguæ loqui nequit ad Reges: num do-
luit? Paulus vilis præſentid, ſermonéque impe-
ritus, num ideò à Deo ſe credidit deſtitutum?
Imo veròô ubique gratias agit Deo ſuo. Quid
gratias agis, Paule, qui Philoſophiæ laureâ ca- Flieitas;
res, qui tentoria elaboras „qui inter Senatores veræ.
terræ non conſides, qui peripſema Mundi fa-
Etus malediceris & exulas? Vocavit me in ad-
mirabile lumen ſuum, & in Evangelium ſegre-

4 . . 6 . Vocationis
gavit. Liceat mihi cordis mei vulnus, iis verbis eneſeig
aperire. Væ vobis, Phariſæi, qiti decimatis men- Lucs II.

tam & rutam, & omne olus: & præteritis judi- 42.
cium & charitatem Dei. Videas interdum non Religionis
ſine lacrymis agentem Deo gratias, quòd ſibi felicitar.
adfuerit in pomeridiana diſputatione, vel in
declamatiuncula matutina, cujus benefici obli-
viſci non poteſt, qui ob gratiam vocationis,
ob donum orationis, ob lucem fidei, vix cur-
ſim Deo retulit gratias. Pro minimis maxima
feferuntur, pro maximis ne minima quidem.
Audi Davidem tibi quàm diſſimillimum. Bene- Pſ. 102. 1.
dic anima mea Domino, inquit: Non os, ſed
animam ad pfallendum excitat: Nec eâ con-
tentus addit: Et omnia, quæ intrà me ſunt, no- lbid
mini ſancto ejus. Benedic anima mea Domino, bid. 2.
& noli obliviſci omnes retributiones ejus. Et quid- Zlierna
nam commemorat; Goliam fortè dejectum ? fantum.
æſos Philiſthæos? Pendentem & quercu Ab-
ſalonem? Irruentem in enſem Saul? Foœdus
ictum cum Jonatha? Inungentem ſe Samuelem
ad regnum? Sequitur: Qui propitiatur omnibus Ibid. 3.
iniquitatibus tuis: qui ſanat omnes infermitates
tuas. Toto deinceps Pſalmo hoc tantùm in ſe Pœniten-
collatum beneficium commemorat. Haud ita tia.
mirum videri id poſſet, ſi præmiſiſſet à ſe
laudatum iri Deum ob unam, aut ob prima-
rias retributiones, ſed cùm omnes omninò re-
tributiones Domini exaltaturum ſe profiteretur,
ſolam ſcelerum expiationem depromit: quo
ſanè nos docuit, nec triumphum, nec regnum,
nec hæredem à ſe reſpici, dum ea expendit,
quæ ſalutem cordis ſtabiliunt. Woli obliviſci Ibid. 2
omnes retributiones ejus. Qui propitiatur omni-
bus iniquitatibus tuis. Cum Machabæi, duéto-
re Judà, hoſtes Iſraëlis profligaſſent, nec ſe-
mel de eis victorias ſplendidiſſimas retuliſſent,
vix ceciniſſe perhibentur. At ubi inſtaura-
⸗ tum

M
in/ gi⸗
. 1
Sikd
zn len
unnet/

tum eſt Templum „& erectum Altare . inſo-
nuere tubis, citharis, cynaris, cimballſque.
1. Mach. Nimirum, vel mihitares viri intellexere, lon-
gè præſtantiora eſſe, quæ ad animarum ſalu-
tem, quàm quæ ad nominis gloriam referun-
tur. Ideò Dominus, cùm Iſraëlem conteſta-
Exod.20. retur, ait: Ego ſum Dominus Deus tuus, qui
1. eduxi te de terra Egypti. Nota, neque affli-
catio. Ctam Ægyptum dicit, neque demerſum Pha-
uis beneß- raonem, neque fugatos Pherezæos, neque tra-
ciam. ditam Terram lactis, neque demiſſas & cœlo
Coturnices, neque præparatum in Cœlo Man-
na: ſed hoc tantùm memorat, ad immolandum
ſibi, ex .Ægypto eos evocatos. Quid, quòd ne
opes quidem commemorat, quibus onuſti il-
linc exiere. Ut videlicèt inter Dei beneficia
illa potiora exiſtimemus, quæ æternitatem
plal. 14. ſpectant. At, inquies, ſcriptum eſt, Et edu-
37 xit eos cum argento G auro. Ità eſt: Sed ibi
Propheta, hic Deus loquitur. Beata Gens, cu-
Pl. 3212 . . . .
jus éſt Dominus Deus ejus. Non beata, cui hæc
ſunt: non beata, quæ Scribis & Legiſperitis
ornabatur: non beata, quòd Regibus & Du-
cibus floreret, quòd polleret imperio, quòd
pace frueretur, ſed quòd Deum noſſet. Hæc
beatitas iis ſuppetit, qui ſe tamen non beatos,
ſed calamitoſos vocant, quòd licèt Deum no-
rint, ignorent circulos Archimedis, nodos A-
riſtotelis, præcepta Oratorum, Poëtarum de-
licias, Regum ſcita, laureas Triumphantium.
Quamquàm mœrere eos dixerim, non tam,
quèd ignorent, quaàm, quòèd ignorentur. Mul-
ti enim ſciunt, ut ſciantur. Vereor, ne multi,
qui, quòd non quinque talenta, ſed unum
duntaxat receperint, negotiari recuſant, defoſ-
Zulhat 84 humi pecunià Domini ſui, infodiantur dein-
medioerig dè in tenebris, & in umbra mortis. David à
Deo primuùm non haſtâà, ſed fundâ inſtructus,
ed & prælium inire non erubuit, & proterere
Gigantem non dubitavit. Salomon non tro-
. phæa, ſed prudentiam optavit. Sponſa nec
m prudentiam, ut regnaret, petivit, ſed Oſcu-
ſcli ur lum cupiit, ut contemplaretur. Planè ſitis iſt-
nimnus hæc Talentorum non placet.

4.

anumn i
loylesir,

dekinmm
e0 ſ. ſl

hie ie

Conſcidiſti ſacoum meum, & circumde-
diſti me lætitid. Ut cantet tibi Gloria
4 mea. Pſal. 29. 12.
nes!
reialig⸗
e efn
egen

8. Fran- Cujus eſt imago hæc, & ſuperſcriptio, niſi
eiſci Stig illius, quem Pater ſignavit characteribus Fi-
mata. lii ſui? Dicta ſunt hæc à David, ſed de Fran-
ciſco prædicta. In tria veluti capita dividi
poſſet argumentum. Primum, de Confciſſio-
ne ſacci: Secundum, de Lætitiæ amictu: Ter-
Pfzg. rz. tuum, de Gloria occinente Deo. Conſcidiſti
Jaccum meum. Nihil non plenum in his verbis.
Conſeidiſti. Nempè non militaris furor, non
Tyrannorum feritas, non amor gloriæ, ſed
Jrsos horum vulnerum artifeæ eſt. Nulla vul-
nera tanto artifice gloriantur. Ipſa vulnera Chri-
ſti, ſi ſanguinem ſpectes, Franciſci vulneribus
antecellunt, ſi architectum, eis pretioſiora non
ſunt. Invidia Jns'M attrivit „Franciſcum A-
mor perforavit. Rutilant in membis Petri cla-
orutmn cicatrices: ſed Nero eas impreſſit. Spon-
ſa charitate fortè ſauciata eſt, ſed vigilum ma-
du Pranciſcus amore ſaucius, ſed ope Cheru-
⸗“ Säria i ſaccum. Non omnibus caro pro
eui pleriſque caro pro purpura eſt. Qui
im carnem ſuam in deliciis enutriunt, pro-
Ethieæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. IX.

149

fectò his non ſaccus, ſed holoſericum corpus
eſt. Caro Jus, ſitientis ſupphicia, ſaccus dicta
eſt ab Auguſtino, qui in illud Job, Terra da- Job-9 24.
ta eſt in manus impii. Caro, ait, data éſt in po-
teſtatem Judais. Et hoc proptereàâ, ut quaſi ſac- Tract 28.
culus conſeinderetur, ut noſtrum pretium mana- in c. 7.
ret. Quid? quòd non ſolùm ſaccus fuit Caro Joan.
Franciſci, quèòd eam crucifixerit cum vitiis &
concupiſcentiis, ſed ſaccus fuit, & illius fuit.
Conſcidiſti ſaccum meum. Etiam ex iis, qui cru- Mortif-
cifixere carnem ſuam cum vitiis, eämque ex æzario cor-
holoſerico in ſaccum convertêre, plerique ſac- Poris.
cum geſtant, ſed non ſuum. Non enim impe-
rant carni licèt nudatæ, licèt jejunæ, licèt a-
reſcenti præ luctu, ſed à carne ſubiguntur. Ser-
vitur interdum corpori, etiam ab hoſtibus cor-
Pporis. Audiuntur, vel in eremo, voces ſuſpi-
rantium ollas carnium. Franciſcus carnem in
ſaccum vertit, & eam domuit, ſibique ſub-
ſervire coëgit. Et circumdediſti me lætitidâ. Non Ibid.
peccavit Job labiis ſuis in ulcere ſuo. Hoc pa-
rùm eſt. Paulus exultavit in verberibus: ſed,
eorum tam exacta ſupputatio, nonnihil ſuſpi-
cionis injicit, non omminò dolore caruiſſe.
Quinquies quadragenas, inquit, und minus ac- z. Cor.
cepi. Sponſa ipſa, etſi ſuſtinet militum vulne- II. 24.
ra, vociferatur tamen: Vulneraverunt me. Can.5. 7.
Franciſcus in conſciſſione ſacci lætitiâ circum-
datur. Et Paulus quidem clamat: Superabun- * Cor. 7.
do gaudio in omni tribulatione meâ. Ubi Chry- 4.
ſoſtomus animadvertit, non ſolùm gaudere
illum, & abundare gaudio, ſed ſuperabun-
dare. Tamen, niſi fallor, majora latent in
verbis Franciſci. Cireumdediſti me lætitiâ. Pau-
lus enim diſtinguit inter noctem & diem: Læ-
titiam novit & Tribulationem. Ac ſi dicat:
Foris Compedes, intùs Lilia: Vulnus in car-
ne, Gaudium in corde: Nero vincit, Ego
vinco. Carnificis ſunt verbera, Pauli eſt in pais sro
verbere exultatio. Sed Franciſcus ipſa vulnera Chriſto.
exultationem ſuam interpretatur. Conſcidiſti
ſaceum meum, & cireumdediſti me Iætitid. Tu, Mertik-
qui vulneraſti, tu Me beaſti. Non Ego gau- 11Ü⁹num
deo, & Tu vulneras: ſed vulnus tuum Ilæti- Rlis
tia mea eſt. Quod David aiebat de tenebris
ſuis, hoc Franciſcus affirmabat de plagis ſuis.
Clamabat ille, Nox illuminatio mea. Non lu- Pſ. 138.
men fulſit in tenebris, ſed ipſa Nox Lux mi- II.
hi eſt. Ità Franciſco præ ſiti patiendi plagæ ſe-
mina ſunt gaudii, imò ipſummet gaudium ſunt.
O quanta amoris vis, quantus ardor patien-
di, quando vulnera, & Hvor, & plaga tu-
mens vertuntur in exultationem! U cantet ti- Pf. 29. 1 3.
bi Gloria mea. Proh medullam Charitatis!
Vulneratur, & lætatur. Exultat, ſed imme-
mor ſui. Non præmium ſpectat in plaga, ſed Bona oc-
Dei gloriam. Et Gloriam, quæ Deo canit, cultanda.
ſuam putat. Non ad oſtentationem circumfert Gloriæ
ſtigmata, ſed tegit. Plùs ſtupeo Franciſcum ααa “
latentem, quam vulneratum. Nemo accendit gamili
lucernam, & ponit eam ſub modio. Unus tas.
Franciſcus Solem geſtat, & obtegit. In tanta
ſtigmatum luce noctem ſibi Humilitas fabri-
catur. Plerique, ſicut Moyſes exaltavit Ser-
pentem in deſerto, ità & ipfi, ſi Ligno Do-
mini ſuffigantur, ſuam Crucem circumferunt;,
eaâmque, ut olim à Philiſthæis deducebatur
Arca, Urbibus paſſim univerſis oſtentant. Fran-
ciſcus, totus in Crucem abiit, & ideò latet:
tunc primum eum piguit deſponſatæ à ſe nu-
ditatis, maluiſſet tunc indei duplicibus, ut
fulgor vulnerum ſuorum tegeretur. Alias mori
N 3 cuput

n

—

150
cupiit pro Chriſto. Nunc & vivere optat,
quia vivit in Cruce cum Chriſto, & expetit
præſepeliri, ne oculis hominum effulgurent
plagæ. Plus reformidabat ſpectatores, qui ſe
mirarentur, quàm carnifices, qui ſe lacerarent.
Cur Angelus, qui me vulneravit, unam ſal-
tem è ſenis alis non mihi commodavit, ut Cæ-
ſus fugerem trans mare Thracium. Pudet ap-
parere vulneratum, plúſque me conficit laus,
quàm vulnus. Latebræ aſylum unicum eſſe poſ-
ſunt Cruentati à Domino Franciſci.

Ne forte egrediatur, ut ignis, indigna-
tio mea, & ſuccendatur, & non ſit,
qui eatinguat. Jer. 4. 4.

Metuenda Ira, quæ, ſi ſuccendatur, reſtin-
Temor Sui non poteſt. Quot pro uno Abſalon inter-
Dei ceſſere ?* Thecüitis peroravit, Ipfe oravit,
Pater ignovit. Verùm, licet imperaverit Rex,

Dei ira.

5 „* — . .
oteiz. ut ſibi puerum ſervarent, tribus confofſus ja-
ram va- culis pependit è quercu. Sic perit, quem

naæ. Deus juſlerit mori. Abraham interceſſit pro
Sodomis. Arſere. Moyſes peroravit pro popu-
lIo. In eremo cecidit. Damiel eleêëmoſynis re-
dimenda curavit ſcelera Nabuchodonolor. Ut
bos mugiit. David pro infante quamdiù ge-
muit? Mortuus eſt. A Semei gladium ſuorum
& ſuum avertit David: verùm tranſgrefſor ille
confinii ſibi præſcripti, cædis ſuæ author fuit.
Saülem quoties David ſervavit? In eniem ſuum
irruit. Angelus reduxit Agarem, Abraham
etinere ſtuduit. Omnia fruſtrà: ejecta eſt cum
Spei ni- filio. Penè dixerim, Iram Dei ne ab ipio qui-
mia pec- dem Deo extingui poſſe. Signavit Cainum,
cautium ne feriretur: trucidatus eſt à Lamech. Non eſt
Prov. 21. onſilium contrà Dominum. Nullà loric4 prote-
30 % gljimur à ſagittis Domimi. Væ illi, cui Domi-
Tancio- Zin ur 4 agittis 6 c. on
natores hus Iraſcitur. Miror ego tot reperiri, qin vio-
blandi. las & lilia prædicunt de illo furore, qui, ſi
arſerit, nec conſumi poteſt, nec poteſt non
conſumere.

Domine, ut videam. Luc. 18. 41.

Ccus E- Quid vis videre? Nihil aliud præter te,
vangeli- Domine. A te peto, ut te videam. Quis enim

5. te videt, & moritur? Imò, quis eſt homo,

.. 2
Ss vitt qui vivat &α non illicò moriatur, ſi Te non
viderit. Vivere eſt, videre Deum. At quis
Romæ Deum non novit? fortè pPerditi Hebræi?
Jerem. Utinam ſoli illi. Audi: Vaſtata eſt terra... QOuia
4. 21. RKultus populus meus me non cognovit. Audi.

Iſa. 5. 13. Proptered captivus duèlus eéſt populus meus,
r. oan 3. Jtiæ non habuit ſcientiam. Audi: Et omnis,
6. ui peccat, non vidit eum, nec cognovit eum.
Non ſoli Gentiles Deum ignorant, ſed etiam
in populo Dei non deſunt, qui Deum & ſa-
tentur, & neſciunt. Peccas? Deum neſfcis.
Sed Iſraëlita ſum, ſed Levita ſum, ſed Sacer-
dos. Etſi eſſes Epiſcopus animarum noſtrarum,
neſcis Deum, ſi ſcelus non neſcis. Omnis, in-
quit, qai peccat, non vidit eum:- at hoc non
magnum eſt: nec cognovit eum hoc porrò me-
tuendum eſt. Hinc fortè Petrus, cùm innocens
Matth. Primum interrogaretur de Chriſto, ait: Neſ-
26.71. cio, quid dicis.
Ibid. 73. Ancilla reſpondit: Non novi hominem. Nimi-
rùm antequam peccaret, Norat Filium Dei,
poſt flagitium Ignorat. Sed non ſoli idololatræ,

aut ſoli peccatores Deum neſciunt, ſed pleri-

Rursùs interrogatus ab aha

—

Oliva

dque etiam ex ijis, qui non ruêre, palpant ſicut
in tenebris. Ahus enmm Deum ſibi fingit ira-
rum plenum, cùm ſit Pater Miſericordiarum.
Alius putat Deum Hagitis indormire, cùm red-
dat peccata patrum in quartam & quintam ge-
nerationem. Is Deum novit, qui ſcit eum præ-
ſtoò eſſe redeunti, & abeunti minacem eſſe. Et
hoc illud eſt, quod poſtulat Cæcus, quaſi di-
cat: Domine, dum te hind audio impiis inexo-
rabilem, hinc ſcelerum oblivioſum, ne aut
deſperem, aut præſumam. Oſtende faciem
tuam, ut ſim ſalvus. Quale ſupplicium manet
neſcientem Deum: Qui ignorat, ignorabitur.
Qua ratione Deum videbimus? Mundando
Cor. Beati enim Mundo corde, Juoniam ipfi Matth. 5.
Deum videbunt. Cor autem Fide mundatur. .
Quod autem ſignum, cogniti à nobis Dei? Si
Mandata ſervemus: ſi illum Miſericordem qui⸗
dem, ſed & Juſtum fateamur. Audi: & io eum, Toan. .
& ſermonem éjus ſervo. Audi iterum: In hoe
glerietur qui gloriatur, ſeire, & noſſe me. Quia arem;.
ego ſum Dominus, qui facio miſericordiam &
Judicium, & Juſtitiam in terra.

Eoce ego lactabo ezm, & ducam eam in
Jolitudin m: & loquar ad cor jus.

Ol. 2. 14.

Lactat, ſed parvulum. Ducit, ſed non ra- Exereiiis
pit in ſolitudinem: loquitur, ſed ſi cor ha- piritua-
beas. Ergo Tria hæc neceſſaria ſunt Animæ ¹“.
Deo vacaturæ: Simplicitas, Solitudo, & Cor.
Sed heu quot è& Religioſis clamare poſſunt!
Ouanti mercenarii in domo Patris mei abundant Luc. 15.
banibus, ego autem hic fame pereo. Duùm enim 17.
filii hujus ſæculi apud nos Deo fruuntur, plo-
rant, fuſpirant, epulantur Agnum ſine macu-
la, Domini geſta meditando; Filii forte Cru-
Cis, quamvis rari ſimi, Exercitiorum ſpiritua-
lium tempore, alquando convivunt süibus,
& glandes mandunt. Nimirùm illi Scripturas
evolvunt, hi Poétas aut Philoſophos terunt,
imèô, ut veriùs loquar, teruntur in ſophiſma-
tis & fabulis. Ahi verô ſi non es impudentiæ Renova-
proſiliunt, ut Poêëtis inquinent ſancta: ſaltem 'io voto-
ilium imitantur, qui dicebat: Amice, com- m.
moda mihi tres panes. Non enim dilatant cor ruc: 1i.
Domino, ut illud impleat: non cum Paulo
exclamant: Domine, guid me vis facere? ſed Act. 9.6.
Præſcribunt Deo littus, quod tranſgredi uon
poſſit. Tres panes, & quidem commodato ,Fer vor &
petunt. Verùm Inſipientiæ cosna iſta eſt: Nam ires
Sapientia lautiùs epulatur: Miſcet vinum, al- Ererci.
tilia, vitulumque occidit. niors ſie-

Stzibus.
Novate vobis novalg; & nolite ſerere

Juper ſpinas. Jer. 4. 3.

Multi arant, ſeruntque, ſed non ſibi. Fa- Aser al-
miliæ ſerunt, filis, nepotibus. Oamentiam! e.
4 . . . Electio
Tu laboras, ut alius metat * His David illu- Seanes⸗
dit illis verbis: aturati ſunt ſiliis. Et quoniam Pplro.14,

non rari, ſed permulti ſationem aliis profutu-

ram inchoant, ideò hortatur Propheta, ut Labor ſs-

novale novemus. Tertulliarmus lib. I. cap. 20. ularium.
contra Marcion. legit: Renovate vobis nova-
men novum. Et ne crederes rem iſtam nullhus
eſſe diſpendii, vide ibi, quid Deus minetur
ſerentibus in ſpinis. Et ſane injuria magna
Creatoris eſt, cùm tibi pretioſum frumentum
. rationis

ton
n

us

4

ntng.

rcnta

n eon;

ruuntut
n ſren

Aniel

Pron.

imu;
Deis ni⸗
niee
Iai

Stromatum, Lib. IXX. 1 5 1I

rationis & temporis tribuerit, ut eo æternita-
. tem tibi ſeras & Gloriam; illud à te ſpargi in

dumis, ut paleas legas, & ex paleis ignem.

Reoenovamini ſpititu mentis veſtræ. Eph.

peniten:. Nemo non amat renovari, ſed innovatio-
zia, Con nem nemo non horret. Exiſtimamus enim idem
verße, & eſſe renovari & excoriari. Cilicia, catenas,
Reneve- lacrymas, ſolitudinem, ſaccum, cineréſque
tio fatiles in antro Pœnitentiæ ſuſpicamur, ideôque quàm
longiſſimè ab eo refugimus. Erramus tamen:
Nihil enim facilius Poenitentiâ, nihil Renova-
tione brevius. Quid leprâ ſœtidius? Noônne
inveteratam in ſceleribus mentem deſignat?

Luc.5.13. Audi: Et ecce vir plenus leprä... rogavit eum

Sorvi Ticend: Domine, ſi vis, potes me mundare. Et
Deo felix. ertendens manum, tetigit eum, dicens . Volo .
Slundare. Et confeſtim Lepra diſceſſit ab illo.
Huc facit, quod Jacob de Benjamino qui-
dem dixit, ſed reverà prædixit de Paulo :Ben-
Gen. 49. Jamin Lupus rapax, mane omedet prædam,
27. veſpere dividet ſpolia. En quàm facili negotio
converſus eſt ex monftro in agnum. Unâ die
converſio tanta facta eſt. Non poſt annos ex
Lupo Ovis evaſit: ſed qui mané rapuit, veſ-
Act. 2. pere diſperſit. Fuit autem cum Diſcipulis, qui
19. rant Damaſci, per dies aliquot. Et continug
in Synagogis Prædicabat JEAUM. Et prædica-
tio quidem poſt dies aliquot, Oratio verò,
Contemplatio, Jejunium, & Patientia in ipſa
hora converſionis ejus emicuere. Increpitus emm
non blaſphemat: excæcatus non dolet. 2
lbid. 11. 7e in domo Judæa Saulum nomine Tarlenſem:
Eece enim orat. Vide ex peſlimo quàm repen-
té factus ſit optimus. Cæcitate vexatus vidit
inwiſibilia. Quid Zacchæus? quid Matthæus?
Imer epulas dum bibunt, vivunt. Adumbra-
tum hoc, niſi fallor, a Domino eſt in vatici-
nio Iſaiæ, ubi lætabundus Propheta exclamat:
Ila. 35. 1. Lætabitur deſerta & invia, & exultabit Jolitu-
do, & ſiorebit quaſi Lilium. Cur non germn-
nabit ſicut triticum, aut ſicut vitis, ſed ſicut
Lilum? Ut intelligas nihil facilius, nihilque
ſuavins Poœnitenti4. Et ſerins triticum matureſ-
cit, Se longè ſerius uva excoquitur. Lilium,
ut Ver tepuerit, promicat. Rursus ut Vitis pul-
lulat, ligari debet, truncari debet, torqueri
debet & lacrymari: ut Frumenta creſcant, tel-
lus profcinditur non ſemel, ſtercoratur, lace-
Vro ve. Taturque, ut germinet. Denique & racemus
rus ilic Calcari debet, & teri grana, ut uſui ſint. Tor-
Niimus. quetur ager, ut iſta naſcantur, vexantur ipſa,
ut eis veicamur. Lilium ſine aratro & falce in
auro germinat, utque floruerit ſine mola, &
ſine prelo fragrat. Quæ omnia planè teſtatum
ſaciunt, nihil ſuavius eſſe Innovatione, mhil-
que promptius. Etiam Roſa, ne ſylveſcat, pu-
tatur & colitur. Lilium nulla culturd tum flo-
ret, tum ſpirat. Phoœnix renaſcitur quidem,
ſed in flamma: orditur a ſupplicio vitam, &
inter tormenta lactatur. Impius inter Lilia re-
ſurgit: ut Lilium floret, non ferro amputatus,
ſed cœli rore inſperſus. Ut autem id clariùs
eluceat, ſpectemus in quam profundam abyſ-

Renova-
tio.

QOua-

Fervoy
Rkatim.

fum prolapſus Angelus Laodiceæ ingemiſcat.
Apoc. 2. Neſe . . 4 . :1. =
3. Neſcis, quia tu e& miſer, & miſerabilis, &
7, Pauper, & cæcus, & nudus... Incipiam te evo-
mere. Quid tetrius? Quot annis reformari po-
terit tanta deformitas? O celerem Innovati

cordis fulgorem! Cùm illum hortatus eſlet,
ut à ſe aurum emeret ignitum, addit: Emu- Ibid. 19
lare ergo, & pœnitentiam age. Statimque ſub-

jecit: Ecce ſto ad oſtium, & pulſo: Ni quis au- 1bid:

dierit vocem meam, & aperuerit mihbi januam:
intrabo ad illum, & onahbo cum illo » & ipſe
mecum. Et fortè ne difficilior Renovatio cre-
deretur, ſi aurum emi deberet „& peragi Pœ-
nitentia, ſtatim de Coœna loquitur; ac ſi di-
ceret, Ne nomen te Pœnitentiæ conterreret;
ſcito idem eile Poœnitentiam & Epulum, ideô-
que, qui te ad Poœnitentiam hortatus ſum,
ad Coœnam evoco, quòd ſcilicèt deliciæ re-
verà ſint contriti cordis ſuaviſſimæ amaritudi-
nes. En quo modo ſitit illico epulas ejus,
quem pauperem, & miſerabilem paulò antè
vocaverat. Statim à conviciis ad convivia.
Qui vomi coœperat, Epulum parat. Qui nu-
dus irridebatur, Regem excipit, Quod totum Latpſi op⸗
factum eſt, non lamiend aut excoriatione, ſed timi fiür.
aurO & collyrio. Sapienter proindè Paulus cum Larſis ſa-
dixiſſeét : Renovamini Wiritu mentis veſtræ = berior ata
ne quis ad nomen renovationis cohorreſceret
addit: Et induite novum hominem. Quid faci- Epheſ. 4.
lius quàm ſuperveſtiri? Quemadmodum, in- ²4.
quit S8. Chryſoſtomus, facile eſt exuere veſtem, 1bid.
itd videre illud éſt etiam in induenda virtute, In C. 4.
& deponenddâ malitiä. Ideò alibi Paulus eâdem Ephet.
uſus eſt metaphorà, dicens: Exſpoliantes vos Coloſ. 3.
veterem hominem cum allibus ſuis, & induen- 9.
es novum, eum, qui renovatur in agnitione.
Imô, etiamſi non te renoves »renovaris, non
flendo, non jejunando, ſed cogitando, imòô
ne cogitando quidem, ſed JkxsM intuendo.
Quid facilius hoc dici poteſt: Videre & vi- Confeſſa-
vere? Fecit ergo Moyſes ſerpentem æneum, & rü auſteri
Poſuit eum pro ſiqno, quem cum percuſz aſpice- , e
ent, ſanabantur. Non incolumes ſervabantur, cedentes.
ſed lethaliter ſaucii reddebantur priſtinæ in- Num. zr.
columitati ſolo reſpectu. Quèd ſi hoc quoque .
laborioſum putatur, quieſce, & ſanus es. Hæc Pelpera-
dicit Dominus Deus Iſrazël: ſi revertamini, & iſ⸗ .
quieſcatis, ſalvi eritis. Sed fortè ſi quies ama- 5.
tur, reverſio timetur. Non enim ſine labore
iter peragitur. Lætare, & audi Dominum di-
centem ad Cain: Peccaſti? Quieſce ex LNXX. Gen. 4.7.
Veruùm durum hoc quoque eſt. En refrigera-
ris, & convaleſcis. Lavamini, mundi eſtote. Iſa. I. 16.
Sed immergi refugis cum Naaman? Noli ti-
mere flumen: non ſepties immergeris. Ut a-
quam tetigeris, ſanaberis. Vade ad natutoria Joan. 9.
Silos, & lava. Et abii, lavi, & vidi. At du- ¹¹.
rum hoc quoque eſt. Attende. Aſperges me hyſ- Pl. 50.9.
Jopo, & mundabor. Num hoc aut laborioſum
aut tardum eſt?

Nolite confidere in Principihus. Pſalm.
145. 3.

Hæc quotidiè Aulici recitant, nec audiunt. Aulico-
Uno Principis ſubriſu, uno verbulo in ſpem r er,
curulis & ſceptri eriguntur. A facie verbi . .
Pariutit fatuus. Montes & maria concipit, ri-
diculum pariturus murem. Sapiens flumini
comparatur, ſtultus Mari. Flumen emm/tu-
met aliquando, turgétque, ſed aquarum opu-
lentiäa. Mare verò nullà aquarum acceſſione
ebullit, & in cœlum uſque ſubſilit. Num co- Arrogan-
pioſiùs in illud influxere flumina? Imò inanio- "es.
ra fluxere. Undè ergo tumet? Vento, non un- D ſpiri.
dis. Non creſcit, & excreſcit. Quod licet au- m. H
4 licis

—

Superkia. licis primariò dictum pervelim, iis etiam con-
Tieslorà gruit, qui non ob ſcientiæ incrementum, ſed
faſfus. ob additamentum ſuperbiæ tument.

Intravit autem Rexæ, ut videret diſeum-
bentes: & vidit ibi hominem non ve-
ſtitum veſte nuptiali. Matth. 22. II.

Zelantes
indiſere-
tos Gulæ
placat.

Ità-ne? Tot convivæ adſunt, & cùm unus
