lnec omnia probes. Stipulam demolitor, me-
talla expurgate. Inſulſus eſt, cui vel paleæ
Placent: Auſterus eſt cui nec placet aurum.
Co pus reliquum, ut æs candens. Utinam eſ-
ſenus perſimiles Angelo. Ets candens quam-
Hibet figuram ſubit: ſinuatur, curvatur, ri-

lbid.

117
get. At neminem viciniorem ſibi eſſe patitur.
Humanus eſto, ſed non enervis. Conſorma-
re cuivis, ſed nullus candentem attingat. Can-
deat neceſſe eſt corpus, ut veſtis candicet.
Denique. Et vox ſermonum ejus, ut vox mul- Ibid-
titudinis. Quid muſſitas in angulo? Quid ad Amicities
aurem loqueris? Angelorum more non loque- Ia.
ris, niſi loquaris palam. Secretum amat locum
Caſtitas, ſed ſecretum ſermonem odit. Vox Sermo
ejus, ut vox multitudinis. Ab uno audiri ti- vanus:
met, ab omnibus audiri non timet. Niſi om- Ee ne eu.
nes te loquentem audiant, omnes de te lo- „a.
quentur. Si loqueris ad aurem, prædicaberis
ſuper tecta. Benè eſt. At ubi in Angelo ma-
nus? Frons, oculi, renes, vox deſcribuntur,
manuum veròô nulla mentio. Liceat mihi deſi-
Pere. Nullæ in Angelo manus exprimuntur,
quia Pudor nec præbet aliquid, nec recipit. Su-
dariola, veſtes ori applicitas, & munuſcula,
ut ait Hieronymus, ſanctus Amor non habet.
Hoc verò licèt mirum ſit in Angelo, haud
tamen ità mirandum videtur; non enim exa-
ctiſſime hic omma membra Colitis coloran- Manaſen.
tur, ſed aliqua duntaxat. Mirandum hoc om- .
ninò eſt in Sponſa, cujus cùm vel ſandalia
dilaudentur, nulla tamen de manibus ejus fit
mentio. Et tamen illa Sponſi manus tornatiles
aureas prædicat. Fatendum planè eſt, Caſtita-
tem à munufculis alienam eſſe oportere, quæ
tum in Angelo, tum in Sponſa manus vel non
habet, vel ſi habet, occulit. Et quæ deorsum Ibid.
ſant uſque ad pedes, quaſi ſpecies æris canden-
tic. Uique ad pedes? Pedes verò ex quâ ma- Seandali-
teria? Hoc Tu quæris? Propheta non quærit. erif. 4ci⸗
Nimirùm ſat fuit Danieli tantàùm gemmarum, Zalus in.
ac lucis toto corpore fpectaſſe, de pedibus diſireims.
non curavit. Etſi lutei fuiſſent, non ideò opu- Superior
lentiam reliquorum membrorum deſpexiſlet „ ver mini-
utl à te deſpiceretur; qui adeèò curiosè poſt "*a in
candorem veſtium, poſt fulgorem vultus, aberari⸗
poſt lampades oculorum, poſt flatnmmas cor- virtutis,
Poris totius, adhuc pedes rimaris. Negligen- inveſti.
da minima ſunt in tantarum virtutum viro. gans.
Babylonius lapis eſt, qui, auro argentéque KReligiaſ
in Coloffo neglectis, lutum ſcrutatur in pe- Ehi .
dibus; quos quia non penitùs ſolidos reperit, i debent
totam ſimulacri gloriam peſſumdedit. Nemo lied: non
ſine vitiis, beatus qui minimis urgetur. To- pleniſime
ta pulchra appellatur Sponſa, quæ tamen ſub- "u lenr.
nigra vultu eſt: Nec maculæ faciei effecere, S are
quin tota pulchra, & immaculata Chriſto vi- Religio nö
deretur. Tu verò maculatum eum dices, qui ob unum
gemmeus totus eſt, unum ſi excipias ex fer- dananda.
ro digitum. Intueris lineis veſtitum Angelum,
rutilantem, fulgurantem, flagrantémdue, &
tot inſignibus haud ſatur, qui pedes ſint,
percomtaris? Spernatur Sara, quæ ſemel ri-
ſit. Rideatur Abram, qui uxorem, ſuaſore
metu, Sororem dixit. Damnetur Iſaac, quem,
funeri proximum, delicias eſurire miramur.
Jacob minimus dicatur Prophetarum, qui,
poſt devicturm Angelum, fratrem timuit. Vi-
leſcat Joſeph, qui ſubire non timuit carce-
rem, & educi ex eo peroptavit. Niſi fallor,
non Apoſtolos modò fugies à Chriſto fugien-
tes, ſed ipfum refugies Chriſtum epulantem
in Cana. Moyſes, ſi neſcis, balbutit. Jacob Omner ſu.
claudicat. Pauli præſentia contemptibilis. A- "uas 7
mos moros vellicat. Jeremias puer eſt. Jonas?"fedti.
exulat. Petrus timet. Joannes fugit. Ipſa, quæ Honor
ſine macula omninò eſt, Dei parens coœlique mutuus

Regina, JEsUM aliquando amiſit. Nulla planè
Roſa

118

Compati Roſa ſine dumis viret. Moyſis Virga, tam
neſciétes. fœcunda miraculorum, non ſemel in anguem
verſa eſt. Suam habet ſcoriam vel aurum. Non
omninòô abſque maculis Sol ipſe eſt. Margari-
tas non leges ſine teſta. Malogranata, niſi cor-
gox exz- ticem frangas, non guſtabis. Et vox ſermonum
plorum. ejus, ut vox multitudinis. Cur ultimo tandem

loco vox Angeli laudatur? Quia poſtrema vir-
tutum omnium vox eſt. Nemo non ſanctè lo-
quitur. At fulgurare, emicare, candere, &
ardere paucorum eſt. Quis ſit, non quid lo-
quatur, Daniel attendit. Vox vix laudatur.
Zelas a- Imô, cùm oculi laudentur, labia non lauden-
nimarum tur. Minima laus eſt, non inſipienter loqui.
eondeſz'- Quid dicis de Angelo adeò præfulgente? Pla-
dat, & de cet, ut video. Rapit te fulgur faciei, rapit
vigere re- ardor oculorum, candor, & aurum renum
ittst: rapiunt te in ſui venerationem. Damnas, ut
credo, nos, ſi aliquando impios pellecturi,
de rigore remittimus, & ſupercilium poni-
mus. Cuperes more Angeli, lineis indutos in
medium proſilire, flammas, fulgores, & ful-
Zelantes gura emittentes. Incorporeo eſſe corpore, hoc
indiſere- eſt, gemmeo nos eſſe jubes. Sed quis morta-
ti. lium ad nos accedet? Audi. Porrò viri, qui

.
enfeſſa⸗ . 1
Confeſa r ant mecum, non viderunt: ſed terror nimius
rii auste-

ri. irruit ſuper egs, & fugerunt in abſconditum.
Dan. 10. Ego autem relictus ſolus vidi viſionem grandem
7. bhanc: & non remanſit in me fortitudo: ſed &
Concio-

ſpecies mea immutata eſt in me, & emarcui,
na torunz 4 . . —:. —.
Cenſeres, Nec habui quicquam virium. Et audivi vocem
9 . . .
& Berſe- Jermonum ejus: & audiens jacebam confterna-
cutores tus ſuper faciem meam. Audiſtin ? Placet
Religioſo- Cchryſolitus, nénne? Et mihi placet. Placent

"um, qu & fulgura; oris majeſtas, oculorum fulgor,

dicunt fa- . .
miliar?s Tehu baltheus, candor chlamydis, mira ſa-

eos ei ſa- nè. Mira, ſed quis fulgorem tantum ſuſtine-
eularibus re poteſt? Damel cöôntremit, reliqui diffu-
verſari. gere. Rari admodùm nobiſcum verſabuntur;,
Sirre ſi internos radios effuderimus. Epulando Chri-
Compaei ſtus, non fulgurando Publicanos in Apoſto-
Lapfſis. los convertit. E cruce pendens, ſpinis obſi-
Tepidis tus, ſanguine, vulneribuſque deturpatus, vix
noſmet unum convertit Latronem. At non cruentus,
eyge, a⸗ plurimos allexit ad ſeſe. Sedens ſupra pu-
eos ucre. teum , & delicatè recreandus potum expe-
mar. tens, Samaritanam expiavit. Inter delicias opi-
Tyro tole- pari convivi recumbens mulieris cor rapuit
randus. peccatricis: Et illa flevit, dum ipſe biberet.
Cùm oraret, & ſanguinem exſudaret;, exci-
tare à ſomno neç Petrum valuit: cùm pran-
deret, Magdalenam excitavit à culpa. Feli-
ciores epulæ Domini, cruore & oratione
Domini. Planè ut alios erigamus, debemus
nos demittere. Sancta Animalia non ſolam
ſpeciem Leonis rugientis, aut Aquilæ evo-
lantis præ ſe tulere. Hominem quoque & Bo-
vem expreſſerunt in ſeſe. Evola, ut Aquila,
ſed & gradere, ut Bos. More Leonis infre-
Tyro tole- me, ſed & Humano more blandire. Redea-
andus. mus ad Angelum. Et corpus ejus, quaſi chry-
Jolituc. Non ex auro, ſed ex lapide corpus
Angeli efformatur. Nimirùm citò Aurum li-
erga im. dquatur, & aptatur in corpus. At lapis tundi,
pios, & limarique din debet, ut tandem ex lapide
coniuma, ſurgat ſimulacrum. Et quidem apud ſtatuarios,
Tien. rudiora ſunt artis diſcipulis committun-
is. tur. Ut ventum erit ad membrorum expoli-
Injaris tionem, ſolus Phidias lapidem tundit. At in
Jerendæ. Chriſti ſchola Chriſtus inchoat, & non rarò
rudiores lapicidæ ſculpturam perficiunt. JESsUS
voce, & luce exorſus eſt opificium in Paulo;

Zelus a-
mimarum

Oliva

quod Judæi flagris, & lapidibus proſecuti
ſunt, Nero demum gladio conſummavit. Pa-
ti debemus etiam à rudibus: ſed chryſolitus
quòê pluùs tunditur, plùs fulget. Fulgor autem
ejus aureus eſt, non cryſtallinus. Id eſt, non
naturalis quædam eum humanitas decorat, ſed
divinus in eo emicat Amor; qui tunſiones ſen-
tit, ſed ſuſtinet.

Aſcendit Simon Petrus, & traait rete
in tetram, plenum magnis piſoibus,
oentum quinquaginta tribus. Et, oum
tanti eſſent, non eſt ſeiſum ete. Joan. 2ilus s-

ultimo. II. nimarum
cum Re-
. . . gularum
Plùs miror inviolatum rete, quàm prædam sſervans

irretitam. Magnum eſt, tantùm piſcium at- 2.
trahere: longé tamen majus, tot refertum Zelu: a-
piſcibus rete non diſſui. Quid, quòd porten- 2inarum
to proximum eſt, rete magnis refertum pil- 247 78*
cibus, nec diſciſſum. Raro, ſi grandis eſt pil- a.
cis, ſagenam non rumpit. Ploro ego ſanè, cum Religiaß
exultari video in captura piſcium magnorum. neb'les,
Utinàm quam grandis eſt Piſcis, æquè ma- u dodti,

gna non fiat in rete ſciſſura. Quam grancdis z hi
piſcis Origenes; ſed quam immanis per eum Talenta

ſciſſura facta eſt in Eccleſia? Ego ſic ſentio. ſine ſpiri.
Nec magni, nec multi eſſe debent Piſces: alio- ua.
quin everriculum dirumpetur. Et, cùm tanti A varitis
eſſent, non eſt ſeiſſum rete. Nimirùm cùm ca- asor ſe.
pit, non ſcinditur. Avaritia enim laborem & msima
pondus allevat. Jacob quamdiu, & quantùm ſed pre
laboravit! Mori certè debuit. Sed Amor æ& capidita-
ſtus ftigorâque temperavit. ꝛe h:i wi⸗

nimus.
Lectulus noſter floridus. Can. I. 16.

N
Sed diù exquiſitus in florido lectulo Spon- Modeſtis
ſus invemiri non potuit. Nimirùm nos toti in Mue ſiri.
eo ſumus, ut externa vireat obſervantia, &
Chriſtus cordis pulchritudine penè ſolâ dele-
Ctatur. Si floſculus deſit, ſi lectulus non o-
leat, clamatur undique, & de religione actum .
conclamatur. Exoriuntur in corde ſpinæ, nest virtus ſo-
ullus lamentatur. Sileatur in aula, domun lida.
ante Solis occaſum redeatur, ſacrum median negularà
horæ partem expleat; non ſerò accedatur ald obſervan-
menſam, & benè eſt. Oratio neglecta, ſer- mia.
mo de Deo ablegatus, exilium à carceribus, Fervor.
humilitatis oblivio, mihil ſunt. Mentha deci- Regulara
matur, & cameli glutiuntur. Reverſi ab An- externa
tiocho Judæorum permulti, audi, quid Hie- antum
roſolymis præſtiterint. adificaverunt gywmna- ſrven-
ſium in Hieroſolymis, ſecundum leges Natio- r. Mach-
num, & fecerunt ſibi præputia, & receſſerunt 1.15.
à teſtamento ſantto, & juncti ſunt nationibus. Superior
Quantus, putas, ululatus exortus eſt Hiero- e he
ſolymis ad tantum religionis excidium? Ne ztu en
gutta quidem ex oculis fluxit. Nullus indo. cevgdis ſus
luiſſe, nullus ne muſſaſſe quidem fertur. Af: jederum.
cendit paulò poſt Antiochus Hieroſolymam:; iterne-
Et accepit, inquit, altare aureum, & cam- rum obli·
delabrum luminis, & univerſa vaſa ejus. Quicl Tbid. 23
exindè factum in populo? En. Et factus eſt

planctus magnus in Wrail, & in omni loco bich, 24.
Id. 20

eorum: & ingemuerunt Principee & ſeniores, I
& juvenes & virgines infirmati ſunt. O por-
tentum! Qui medullam ſanctitatis ſiccis ocu-
lis diripi, & conculcari ſpectaverant, inenar- Eeeleße-
rabilibus gemitibus lamentantur, religionis cru- ſics
ſtam concidiſſe. Candelabrum lugent ſublatum. ,iſdidi
Apertum

3W
el
le.

H
ſl,
ridn
A
1
n;
ctun “
Enn
A
eriun Kin
tel
Vgronnn
ANN e
en gench
Nren
ſr lune
Plcas dr
Ain aitt
labral
EEguin ,
AAnIz

4

1. 6.

S
N M i
i d;
lemanihl
ne l
Aulus t.
lgonin
la, Comm⸗
un Miu,
ceit 4
egech e
CrnnIN
Mleotacdn

niin
nt uunl 4

u el leg,

Stromatum, Lib. VIII.

ura t, Apertum ſuperſtitioni gymnaſium non lugent.
ſed seni- Deſciviſſe ad Gentium ſacra Filios Abraha-
marum mi, non grave viſum eſt Iſraeli. Aſportatum
surs non erò à Gentibus Altare aureum, extremam
nisnse malorum omnium appendicem arbitrantur.
Sesadals Utinam Chriſti Sponſa diſſimilis Synagogæ
eradican- ſit. Adulteria, fornicationes, templorum de-
da. honeſtatio, æternorum oblivio, obſcœnitates
Wa verborum, cantuum, atque librorum tole-
Spiritua- rantur paſſim. Unus occupatur ex Eccleſiæ
lis eate- Prædiis palmus, ſuis Mundus convulſus ſedi-
ris ante bus contremit. Ibi excommunicationes ſcri-
ferenda. Puntur, indè cenſuræ pendent, milites cogun-
e nen. tur, vindices deſtinantur. Placent hæc: ſervari
s eu. debet patrimonium Chriſti, quis diffitetur?
remtur in Iinpius ſaneè, qui hæc damnaret. Verùm, qui
Berleſs ſupellectilem Templi abripi nolumus, cur pa-
Gg in Ke- inur in animas Chriſti cruore redemptas vi-
Krr- tia debacchari? Taulerunt pallium meum mihi.
iualig. Scilicèt, amiſſo Sponſo, opportunum fuit,
Can. 5.7. jacturam pallii lamentari. Veni, dilette mi,
Cant. 7. egrediamur in agrum, commoremur in villis.
. MWMane ſurgamus ad vineas. Quare tanta egre-
diendi cura * Cur tam feſtinatus egreſſus ad
vineas? procul dubio ut in ſolitudine procul
a turbis, jucundiùs amplexibus Numinis per-
fruatur * O portenta cupiditatis! Sequitur:
Ibid, 12. Videamus, i Roruit vinea, ſi Rores frultus
Nihilpra. Parturiunt, R ftoruerunt mala punica. Diſpe-
zer Deâ. Feat tuus iſte amor. JksM vocas, & vites
exploras? JEsM trahis, non ut eum colas,
ordine: ſed, ut eo adjuveris in cultura villarum. Fa-
lecrine cimus Chriſtum, proh dolor, vinitorem !
e, * „ Advocatur eo tantum nomine, ut ſœcundiùs
Teclaſa per eum ager egerminet. Sequitur: Ibi dabo
Eicis Re- tibi ubera mea: Mandragoræ dederunt odorem.
ditinz. Ibi, id eſt in fertilitate rerum temporalium,
hrc1 Chriflo ubera promittit, nec exhibet. Quid
nimaya ehim ait, cùm in agrum pervenerint? Man-
nipilque Aragoræ dederunt odorem. Utinam paſtinacas
rast. Sponio non præſeramus. Propé Sponfum ejus

Intentio oblita, vel odore iolo viliſſimi fruticis extrà

prava. . . . —
Pattone ſe rapitur. Hæc in ſe exhibet Sponſa ſancta,

privse, Ut noſtra nobis vitia exponat. Portat & illa
Avariria affectus noſtros, uti Sponſus iniquitates om-
nium noſirm portavit. Simulat ſe itaà agere,
ne nos agamus itaà. In ſcena ſacri epithalamii
Eſau ſe manibus inſtruit, ut nos moribus exuat
Eſaü. Verbo: Vox ejus aliquando non eſt vox
Jacob, ſed Eſau, ut nos penitùs in voces fa-
ctâque Jacob transformemur. Verùm nos tem-
poralia tantum magnifacimus. Nos Chriſtum
advocamus, non ut fruamur eo, ſed ut ope
ejus vinea floreat. Cur comatulus tonſurâ ini-
tiatur, nec detondetur? Cur? Ut in album
relatus Clericorum, paternum rus à fiſco &
vecligalibus eximat. O probrum! Verſa eſt in
avaritiam Religio. Immolatur Chriſtus in ara,
Chriſto comitur in choro, ne ſtatis mercedi-
bus mulctentur. Væ quoque Filiis Crucis, ſi
tanta inter angores Calvariæ paterentur, ut
ſuo tempore ſedeant à dextris, in Regno do-
loris. Ergo Crux ſacræ Ignominiæ centrum,
ſcala fit Ambitionis ad excelſa; nec diſcimus
Chriſto confixi calcare Superbiam, ſed dedi-
ſcimus amare Humilitatem, ideò dura depreſ-
säque tolerando, ut bravium immunitatum &
gloriæ rapiamus. Spero abeſſe à ſtadio ſancti-
tatis iſthæc portenta vamiratis; ori proptereà
meo ſilentium impero, quamquàm de Prima-
tu contendiſſe Apoſtolos teſtetur Lucas, coram
morituro Servatore, enato Faſtu.

ſeribantur, inquit, ſermones mei. Quid eſt

119

Detrahentem ſecretò proximo ſuo, hunc
Perſequebar. Pſ. 100. 5.

Secretò, non ſolùm clanculàùm in angulo, Murmar
ſed diſſimulanter, cùm laudare videtur. Mor- †atio.
dent, & ungunt: Aiunt enim, In hoc mi- erne.
nus habet, cæterùm homo eſt ad omnia fa- vidi.
ctus. Illud detrahunt, quod illi perneceſſa- Aulici
rium eſt, ad ineundam Principis gratiam, vel invidis
ad conſequendam dignitatem; in iis verò, quæ Tevidia
nulli ſunt uſui, celebrant maximoperè. Lapil- tes.
lus ille fatalis non caput, non pectus, non ti- 1arten⸗
bias, pedes duntaxat Statuæ tetigit, & tota
corruit. Quid mihi prodeſt, ſi nobilem, ſi
doctum, ſi prudentem apud Regnantem fatea-
ris, ſi pronioris ad divulganda conſilia natu-
ræ aſſeras, quem cooptandum inter Primores
ſuſpicaris? Tot præconia unius commemora-
tione vitü periere. Occidiſti me, & balſamo
mox me perungis. Non comedit Leo de cadave- 3. Reg.
re, nec Iæſit afinum. Ità eſt. Prophetam præfo- 3. 28.
caſti, & pium te credis, quòd cadavere jumen-
téôque abſtineas? Excidit à dignitate miſer, quem
licèt caſtum dixeris, miniméque avarum, ſu-
perbum tamen pronuntiaſti, & Aulæ adverſa-
riis non infenſum. Cadaver revereris & aſinum,
at Spiritum illi eripuiſti. Sic Dalila non manus,
non brachia, non caput abſcidit Samſoni: Ca-
pillum præcidit, & captivum tradidit Philiſt-
hæis. Non quàm altè deſcendat ferrum, ſed
quò incidat, permagni refert. Transfoſlo cru-
re licet ludere- tacto leviſſimè corde expiramus.

Qui ſtat, videat ne cadat. I. Cor. 10. 12.

Aureo licèt vertice, argenteéque pectore, Tro non
& ferreis tibiis conſiſtas, Lapis te proſternet, Taberbiar-
conterétque. Decreſces, licèt creveris. Ad- Fropeſita
huc pedem & tyrocinio non extulit. Vidi ego retinéda.
fluvium placidiſſime decurrentem. Mirà leni- payva in
tate fluebat. Ripas oſculabatur, rigabat ar- malo.
bores, cymbas vehebat, nullà vel ventorum,
vel procellarum vi tumens turbidúſque. Quin
in villam quandam corrivatus, mirum quot
ibi exhiberet oblectamenta. Nunc fiſtulis cir-
cumcluſus ſublimè ſubſiliebat: nune Irim ruen-
do efformabat: nunc organa ad numerum pul-
ſabat nunc denique ſinuoſis flexibus circum-
ductus, iterùm in patrium alveum refluebat.
Quid amoenius, quid blandius, quid excogi-
tari obedientius poteſt? Labatur in æquor: Tum
enimverè commixtus Mari, primo quoque
tempore tumidus aſſurget in fluctus, obruet
littora, Naves merget, cœlo undas immittet.
Me certè Aqua non fallit. Lenis fluit, quòd
riparum anguſtiis coërceatur. Ut defluxerit in
Oceanum, furet, ſæviétque. Et catelli in cu-
nis ludunt; ut canes fuerint, lacerant.

Quis mihi tribuat, ut ſeribantur ſermo-
nes mei? Quis mihi det, ur ecaren-
tur in libro ſtylo ferreo, & plumbi
„ 2„R 4 „ . .
laminâ, vel certè ſeulpantur in ſilice.
Job. 19. 23.
. . Exercitia
Docemur his verbis, quomodò ſanctè tran- ſpiritua-
ſigamus orationis tempora. Scribantur, quæ lia
cogitaveris, ſed in ſilice, & ferreo ſtylo. Ur Ora,
quomodò

3 ² tranſi-
Jermones genda.

120
ſermones mei? Hoc eſt, qui me ſpectent, qui
à me excogitati fuerint, qui mei ſint. Qui me
ſpectent. Non rarò in meditatione Medici e-
vadimus, qui Infirmi acceſſeramus. Invehi-
mur in aliena peccata, qui noſtra inexplora-
ta tranſmittimus. Vulneribus ſcatentes, fra-
trum puſtulas religioséè curamus. Qui aà me
excogitati fuerint. Plerique memoriam in me-
ditatione excolunt. Rapto vivunt. Non cogi-
tare, ſed reminiſci volunt. Qui puncta in me-
ditatione revolvenda proponit, ſemen jacit.
Semen excipere debes, non ariſtam. Putreſcat
in te, herbeſcat, erumpat: meſſem ferat. Mei
ſint. Non ideò hæc ſervo, quia à Superiore
accepi: vel quia à ſocio didici: vel quia legi
in vita Hilarionis: Hæc ſervo, quia liquidè
hæc ſervanda cognovi. Quid dicebant ad Mu-
Joan. 4. lierem Samaritani? Quia jam non propter tuam
42. loquelam eredimus. Ipſi enim audivimus, &
ſeimus, quia hic eſt verè ſalvator Mundi. O
pectus Pauli! Ab Anania eſt inſtructus. Ex-
e. Tit. r. clamabat autem: dcie, cui credidi, & certus

12. ſum. Non aiebat. Audivi ab Anania. Ut ſcri-
Amore bantur ſermones mei. Si Tui fuerint, ſculpen-
duci. tur in ſilice, ſi non fuerint Tui, in pulvere
velanta- ſcribentur, brevi obliterandi. Aliter utimur
ria. propriis, aliter commodatis, inquit Tacitus.
Perſeve- Si domus noſtræ tecta ſtillent, ſarciuntur; ſi
rantiæ parietes hiare cœperint, reſtaurantur: quoti-
foni. diè ornatior propria domus, quotidiè gran-

dior, ditiérque redditur. Commodati verò
hoſpiti nulla cura. Si ſermones, ut noſtros,
amaverimus, meditatione, examine, lectione
quotidiè reparabimus, firmabimus, exorna-
bimus. Paulatim elabentur, ſi fuerint com-
Erirehia modati. Quid verò ex diuturna cum Deo fa-
Spiritua- miliaritate referendum eſt? -Quod Moyſes ex
lia Mode- conſortio retulit, Lucem & Tabulas: in fa-
Kiam O . . — .
Rezularz cie Lux, Lex in dextera. Et quidem ex his
obſervan- diuturniùs ſervavit Lucem, quam Legem. Ne
tiam in. videlicèt putares non adeò accuratè retinen-
ſinnant. dam tibi efſe modeſtiam. Sed utinàm non il-
lud contingat nobis, quod Moyſi obvenit.
Tro de. Retulit & Monte Legis tabulas, & quidem

gener. Dei digito exaratas; verüm, ubi ad radicem
rogeſet Montis deſcendit, utque choreas, & ſaltan-
nenda. tium tympana audivit, impactas ad ſaxum

Imitandi tabulas diffregit. Et ille quidem, id præſtitit
panei. inſaniam populi deteſtatus; Nos verò id præ-
ſtabimus, lſaltantium levitati adſcripti. Qui
rocationis diù luximus, diuque Deo tantùm ſaginaba-
eneheis mur, ut ſpectabimus choreas exultantium,
non magne . . .
zſtimatz. hoſtri nos luctus tædebit, &, perfractis Ta-
bulis, inſamemus cum turba. Porrò in Dei
Domibus non eò devenitur, ut Vitulo ſa-
crificetur. Tamen ibi, ſi non erigitur Ido-
lum, Flori aliquando Gloriolæ litamus non
pecora, ſed corda. Liceat hic curſim indagare
fontem, adeò inſanæ defectionis in populo.
Quare ergo populus, qui ex £Æ gypto, ut
Deum coleret, aufugerat, tantâque Dei pro-
digia expertus erat, tam impiè receéſſit à Deo
ſalutari ſuo, exſtructo Idolo? Audi tanti ſce-
Exod. 32., leris fontem. Hi ſunt Dii tui, Irael, qui te
* eduxerunt de terra Egypti. Nimirùm non Do-
mini beneficentiæ, non Moyſis Lelo, ſed au-
ro, armilliſque ſuis, ex quibus Vitulus con-
flatus eſt, exceſſum ex Æagypto tribuerunt.
Propter opes ſuas indè eductos ſe crediderunt,
ut ſcilicèt„ Prædivitis multitudinis imperio
Moyſes gloriaretur. Quot ſunt, qui ſe traductos
in eremum arbitrantur propter armillas ſuas!

Tepidita-
tis atque
Apoſt aſia
Fons.

Oliva

Non, ut immolarem Deo, ſuaſum mihi eſt,
ut ex Æ gypto profugerem;, inquit inſipiens
in corde ſuo; ſed, quod vel generis ſplendo-
re clarum, vel opum copiâ fultum, vel ingenii
Ppræſtantià inſignitum, inter ſuos me adlegere
cupierunt, ut gloriarentur in me. Et hæc qui-
dem non ipſi modo muſſitant, ſilenti arrogan-
tiꝗ in ſua mente, ſed illis aliquando, proh do-
lor! ipſemet Aaron palam enuntiat. Verùm Oè Tales.
fallimini. Ex auro veſtro quamquàm Aaron diu, ia ſes ob
multumque laboret, non niſi ſtolidum Pecus Nekéilita-
effingi poterit. Fecitque populus, quaæ ſoe tang.
deferens inaures ad Aaron. Quas cum ille ac- bict
cepiſſet, formavit opere fuſorio. Quid formavit? Nelilitas
Num ſidus? Num Solem? Num Cherubim? zon ja-
Num Deum? Sequitur. Et fecit ex eis vitulum anda.
conflatilem. Quid vilius? Ne Bos quidem ſani⸗
quo ſaltem terra proſcinditur, fingi potuit ex ut
auro tuo. Vitulus conflatus eſt, qui vel de-

vorare duntaxat poteſt, vel devorari. Aaron ee.

res Tepi-

cùm exaudiſſet vocem clamantunmm: Hi ſunt dorum, &

Dii tui, Wraël, qui te eduxerunt de terra Wgy- Soperbis.
pti: Cur non repreſſit rebellantes? Debuiſlet tium ob
reclamare clamantibus: Quid inſanitis, pha- Talentas
natici? Non veſtræ vos inaures ex compedi-
bus explicarunt: Deus eſt, qui eduxit vos in
deſertum. Deo debetis deauratas ferreas ca-
tenas in aureas phaleras. Ceſſaſſent illi à tu-
more, ſi eos Sacerdos vehementer arguiſſet.
Doleo, quod nimis verecundè agamus inter-
duùm cum jactantibus & genus & proavos, &
quæ nec ipſi fecerunt, nec Chriſtus facit, quan-
ti à nobis fit fungus putidus. Efferentibus in- grereinis

genium, & genus adoleſcentibus, cur Senex Spiritns-

tacet, cur Sacerdos non iraſcitur? Redeamus lia.
ad noſtra. Quid eruendum ex exercitiis? Quod
ex meditatione ſua eruit David. Et quid ille
eruit? Ommia oz mea dicent, Domine, quis ſi- Pl.34. 10.
milis tibi? Hæc enimverô vera eſt contempla- Nibilpra-
tionis ſeges. Nihil mirari, præter Deum. Itaà in 'er Deum.

Dei magnalia nos inſinuare, ut flocci faciamus 6.
„5 8 . lia csteris
OP 3 . 1 25 1 . —Rr
pes, infulas, ſcientiam, & plauſus Ergo, prafer

quando nonnulli ludo delectabuntur, nos Ora- a.
tionis horam ſuſpirantes, dicemus in corde no- Talenis
ſtro, Domine, quis ſimilis tibi? Cùm aliqui ob medioeris
eloquentiam rapient domeſticos, externôſque in ali .
admirationem ſui, clamabimus, Domine, quis mettiog; 1
Vimilis tibi? præeligentes una die Deo vacare,
quàm duraturan multis ſæculis ſamam, lepore
dicendi, & ſapore ſcribendi comparare. Idem
repetemus, cùm villas, cùm currus, cùm pom-
pas reſpiciemus Magnatum, nulli invidendo,
mihil omninò optando. Sed hoc non labia pro-
ferant, ſed oſfſa, hoc Cor clamet, non lingua.
Omnia oſa mea dicent, Domine, Quis ſimilis
tibi ? In multis id ora proteſtantur. Rarò enim
hoc altiùs inſedit in animo, ſed vix faucibus
hæſit. Lacrymulis duabus Vox iſta & ſata, &
adulta, uno, levique riſu deſiccanda.

.

Et cùm cœpiſſet mergi, clamavit, di-
cens: Domine, ſalvum me fac. Et
continu JESUS etendens manum,
apprehendit eum. Matth. 14. 30.
Labor, inquis, & mergor? Quid mirum, Tenkatio-

ſi, dùm mergeris, ne clamas quidem. Petrus e

vixdùm mergi cœperat, & continuò ad JE- diu
süM confugit. Tu fluctibus jam hauſtus, ne
quidem de profundis clamas. Quis enim ex
iis, quos Tentationum procellæ obruunt, orat?

Quis

r C
Cran.
Geh
eMa
nant.
Nhn
nendh
it, li
u figer
ſtarn k
lolt z

und

, e

D n co

i Aler,
entl Hi.
Ab Ne
Anie Ner
eikmri

leibi⸗
V. .
1 ſbo,
In o tera
6 Eniten

5 li

Atk,an 4

V

en,
1wuta
e
i Aed

lemi dyt
Debules
diis, u
con e
Unit mn
fenent
d ilr.
er vant.
mnn in⸗
Drontnl
feitger
etenthuir,
, Cr Eelk
I Nm
tnist
nue gif

ontn-4

Deum hun
rahim,
ulis D
Nur, MnO,
8 innooletri⸗
Cümade
gtettolet,
Donine el
Deo uad
hatat
rtus,cu.
ü wnit.

non Pbir .

uur. N

nein.
wi kut
ſE

Cande

.

uum
e .
ur pi

„9
dilin,
Ciden

Quis JESVUM reſpicit? Audi, quid præſtiterit
pl. 37. 6. David, cùm tentaretur. Miſer factus ſum, &
curvatus ſum eſque in ſinem: totaà die contriſta-
tus ingrediebar. Undè luctus tantus? Sequitur:
Ibid. 7. Quoniam lumbi mei impleti ſumt illuſionibus: &
non eſt ſanitas in carne mea. Num iis, quæ præ-
dixerat contentus, quievit? Pergit, Afictus
ſum, & bumiliatus ſum nimis: rugiebam à ge-
mitu cordis mei. En, quomodò ſanctus vir cum
tentatione digladiatur. Non pſalterium citha-
râmve pulſat, ſed rugit. Nimis delicatè lucta-
mur cum monſtris. Ardet Venus in venis, &
Vix uno aut altero decantato pſalmo, ſecuros
nos credimus à Carbonibus deſolatoriis. Non
omnibus licet cum mitra, & armillis obtrun-
care Holophernem poſt epulas. Uni Judithæ
id hcuit. Et illa quidem ornata vicit & ſatura.
Verùm ante pugnam diù palluit, diu eſurit,
dià oravit. Adde, quèd ſuus ille Holophernes
conſopiri potuit. At hoſtis noſter, vel nobis
dormientibus, vigilat. Ego, quid alii ſenſe-
rint, neſcio. Hoc unum ſcio, raro inter deli-
cias frigere Venerem. Joannem Caſtum, &
Virginem lego: lego item Cilicio indutum, &
Locuſtis paſtum.

dint lumbi veſtri præcinéli. Luc. 12.
35.

Difiden- Væ diſcincto! Porrô is carebit cingulo, qui
is ſui. diſcrimen non expenderit. Nolo meticuloſum

Birdr. in acie militem; ſed ante pugnam, nihil æ-
mis fer- 3 . . ⸗ ii.
vensdege- Jduè triumpho proludit, quam metus. Domi

nerabit. ne, tecum paratus ſum in carcerem, & in mor-
Luc. 22. tem ire, dicehat Petrus. Parùm timuit, &
33. ideò cecidit. &i timuiſſet, non negaſſet. Tyro-
- nem deglutientem montes, & maria exſorben-
pendende tem, gutta una ſubmerget. Aliud enim res
difieulta- ſunt, duùm cogitantur, aliud cùm implentur.
Veni, Auſter, perfla hortum meum, & fluent
aromata illius. Aromatum duntaxat meminit
Sponſa. At Sponſus myrrham immixtam aro-
matibus reperit. Meſui myrrham meam cum
medium. aromatibus meis. Nimirùm illa de horto loque-
Can. 5. I. batur in flore, hic verò, de meſſe ſatagebat.
Quæ videntur in germine Eccleſiæ ſemina, ole-
ra ſunt, quibus recreere: in ſegete ariſtæ ſunt,
quibus pungare. Myrrha erit, cùm eam meſ-
ſueris, quæ tibi aromata videntur, cùm herbeſ-
cunt. Verbo, Zizania non apparuere, niſi poſt-
Pſ. 7. 9. quam ſuccreverant ſegetes. Filii Ephrem inten-
Perſeve- dentes, & mittentes arcum, converſi ſumt in die
rantiæ belli. Audacia, quæ periculum ſprevit, pericli-
fons. tata eſt, cum adut pugnam. JnsM & Cruce no-
e Ar. luiſſe deſcendere lego. Verùm ante paſſionem
ſanit, Palluiſſe „ ſudaſſe, timuiſſe lego. Et calicem
Tentatio. Juidem bibit, quem ei Phariſæorum impietas
num re. Propinavit, ſed quem, cùm meditaretur, expa-
medium, Vit. Dixit, Iranſeat calixæ, in meditatione ſua,
. ime. ut in Paſſione ſua, totum calicem exhauriret. E.
Matth. duobus filiis in villam ire juſſis a Patre, qui ne-
21, gavit ſe iturum, ivit, qui ſe iturum dixerat,
reſtitit. Nimirùm hic incommoda non expende-
rat, cùm ſe iturum obtulit; alius veròô territus
ab incommodis primùm eſt, ſed brevi ea ſpre-
vit, quia non flatim ſprevit. Quid Sponſa?
Can. 1.3. Omnia poteſt. Audi. Irabe me: poſt te curre-
mnus. Quò curres? Quoquò traxerit. Audin' ex-
Peditam? Veruùm, ut ad montem myrrha ac-
Can. 4.8. Cederet, quoties compellari debuit. Veni de Li-
bano, veni. En illic Sponſum: Quare non cur-
1s, quæ eum quocunque te ſecuturam jaclabas?
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. VIII. — 121

Ideò Jnsws, cùm audiſſet Scribam dicentem:
Magiſter ſequar te, quocunque ieris, eum reje- Matth. 8.
cit acri ſugillatione: Vulpes foveas babent. E 12.
contrario illum vocavit, & ſecum voluit „ qui
non modèò non ſe obtulerat, ſed accitus roga-
vit, ut ſibi liceret parenti parentare. SRequere lbid. 22.
me, & dimitte mortuos ſepelire mortuos ſuos... Matth.
Magiſter bone, quid boni faciam ut habeam vi- 19. 16.
tam ternam“ .. . Nerva mandata. Dicit illi: Tyro nen
Quæ *. . Non homicidium facies.. Omnia hac ſuterbiat.
cuſtodivi à juventute mea. Planè equuleos, la-
minas, cruces ſuſpirat hic, & ſi minora propo-
nantur, abibit, ſcandalizatus ob Evangelii le-
ges delicatas. Attende. Ait illi J ESUS.: Si vis lbid ar.
Perfectus eſe, vade, vende quæ habes. Rudimen- Religionis
ta iſthæc ſunt Chriſtianæ ſanctitatis: mihilo mi- Perfecio.
nuùs Gigantem conterruerunt. Cùm audiſſet au- pi dem.
tem adoleſcens verbum, abiit triſtis. Repeto, quæ
cecineram. Nolo gigantes in cunis. Nolo exior-
bentes Jordanem. Gohiath timebat nihil, pro-
vocabat omnes. A paſtore proſtratus eſt. Statua
Chaldæa cum cœlo certabat: lapillo dejicitur.
Malo Nicodemos metuentes, quaàm Petros mori
Paratos. Qui timuit, non timuit: qui verò non
metuit, negavit Dominum. Coram populo vo-
lumen Legis totum Moyſes recitavit, in quo in-
numero mandabantur. At illi clamaverunt: Om- Exod. 24.
nia, quæ locutus eſt Dominus, faciemus. Quid 7.
expectandum piaculi ab his, qui nihil arduum
in lege eſle cenſentes, vixduùm eâ perlectâ, cla-
maverunt, Oimnnia omninè a ſe impletum iri?
Nihilo minus murmurarunt, blaſphemarunt,
moœchati ſunt, vitulum conflaverunt. Juſtus ut P.91. 13.
Palma ſlorebit. Quam tardè germinat, quàm
lentè attollitur! Væ arbori præcoci? Qitô flo-
ret: citius deſioreſcet. conſiſtant adversum Pfſal. 26.
me caſtra, non timebit cor meum. Ni exſurgat ad- 3.
verstm me prælium,: in hoc ego ſperabo. VUnam

petii à Domino, banc requiram. Timeo tibi,

quia Deo innixus parùm times. Qui nihil, niſi
Deum;, cupis: Qui caſtra rides, ab una proſter-
neris vulgari fœminâ non ornatà, unam expetes
illecebram, quâ nihil vilius, nmihilque exitio-
ſius. I modò, & dic, Unam petii à Domino. Ca- Pſ. 72.25.
ne: Quid enim mihi eſt in cœlo* Qui cœlum & S. David.
regnum faſtidis, ſities aquam de ciſterna Beth-
lehem. Qui conceſſis uti abnuis, inconceſſa ex-
petes. Cohortem armatam fuſtibus interritus
Petrus invaſit: idem inermem expavit ancil-
lam. Certè Magdalena nemo noſtrum ſanctior,
ei tamen ad ſepulchrum properanti injecta eſt
ſolicitudo ingens de amoliendo lapide. Quis re- Marc 16.
volvet nobis lapidem ab oſtio monumenti? Et ideò 3.
lapidem reperit revolutum, quia de revolven-
do lapide cogitavit. Contrà, quia Domini pe-
des, & corpus à ſe inunctum iri ſperavit, & à
ſepulchro abeſſe poſſe non prævicdlit, ut abeſle
reperit, non ſurrexiſſe, ſed ſublatum credidit;
& nulle Angelorum teſtimonio, à fletu tempe-
rare ſibi potuit, in reſurrectionis triumpho.
Uſque adeò quæ non prævidentur, licèt Lilia
ſint, vertuntur nobis in Jacula. Clamarat ali-
quando Sponſa: Eaſciculus myrrhæ Dilecétus meus Can. 1. 12.
mihie inter ubera mea commorabitur. In He-
bræo. Alligamentum guttæ fratruelis meus mihi.
Quaſi dicat: Scio amarum, ſed parùm habet a-
maritiei, & ità levis eſt, ut inter ubera morari
poſſit. At ubi guttis noctium madidum ſenſit, Tyro non
ubi importumim ad dormientem accedere, ubi ſuperbias.
ſomnum ab eo interrumpi, ubi ſurgendum noc-

tu, ubi lotos pedes inquinandos intellexit, pul-

ſanti, rogantique obſurduit: nimirùm, vel tecto
. S

L. Pro-=

I22

prohibuit, quem inter ubera à ſe locatum iri
gloriosè jactitarat. Nimirùm, quæ oſcula ſitit,
quæ unguentorum & uberum meminmit, quæ in
lectulo anxiè quærendum Dilectum exiſtima-
vit, quæ Botrum Cypri eum credidit, ubi
evigilandum eſſe, & infectum rore recipien-
dum intellexit, nec exaudivit, & vix audivit.

Domine, inclina cœlos tuos, & deſcen-

de. Pſ. 143. §.

dermo Quid, ſi Angelum deſtinaret? Quid, ſi
vanus. pluſquàm duodecim legiones Angelorum exhi-
Felices beret tibi? Non ſufficit. Deſcendat ipſe; ne-
non ad. que deſcendat ſolum, ſed ſecum cœlos incli-
mirandi. net. Negue ſolàm cœlos inclinet „ ſed fulmi-
Conſilia-

vii impii. het. Fulgura coruſcationes „Gρ diſſipabis eos,
Pſ. 143.6. émitte ſagittas tuas, & conturbabis eos. Emitte
manum tuam de alto, eripe me, & libera me
de aquis multis, de manu fſiliorum alienorum.
Quid, quæſo, Davidi evenit? Num fidem eju-
Ibid. 9. rare cogitur? Pergit. Deus canticum novum
cantabo tibi. Planè liberari cupit, qui tantum
implorat auxiliatorem, qui hoſtes ſuos aquas
multas dicit, qui fulmina, & ſagittas intor-
queri vult, qui nova à ſe cantica depromenda
