rum ſpelunca computruit, non admoto ad oſ-
tium ſepulchri Lapide, ſed aggeſto Monte? Et Correctie
tamen non quatriduani Lazari, ſed decennales ſeria.
Abſalones nullo negotio è& lupanari ad altare
remigrant, und vix voculà Sacerdotum de tu-
mulo ad epulas revocati, ut, non ſolum cum
Izso coœnent, ſed Jxsok conent. Scilicet
Chriſto tu grandior, qui poſſis ridendo, &
vellicando, non quatriduanos excitare, ſed de-
cennales. Quàm vereor, ut Python ſit, non
Chriſtus, qui umbras, non quidem Samuélis,
ſed Balaam, ſuſurro uno ab inferis revocat,
non, ut annuntiet, ſed, ut importet excidium
Ifraëli. Video ego apud Ezechielen, ſummo co-
natu à quatuor Mundi partibus Dei Spiritum
advocari, quo nudata in campo oſſa refloreſcant
ad vitam. Prævertitur quodammodè Penteco-
ſtes, aurâque Spiritus non ſine impetu cineres
excutit, perflat ofſa, afflat campum. Et dabo Ezech.
Juper vos nervos, & ſuccreſcere faciam ſuper vos 37. 6.
carnes, & ſuperextendam ſuper vos outem: &
dabo vobis spiritum, & vivetis. An Ezechiele
tu major, imò tu-ne Deo robuſtior, qui ſtudio
tanto ofleam phalangem reparat: cùm tu fa-
rinulæ inſperſione redux Eliſeus plenam mor-
tis ollam non condias tantuùm, ſed ad illece-
bras etiam convivarum nectare, & ambroſiâ
temperes? Diſce à Chriſto, quaàm laborioſa ſit
inveteratæ in ſceleribus animæ cura. A Nati- Mabim
vitate Cœcum peregrinatione, lavacro, fide mali
curavit; cùm mendicantem propè Jerico illu- Suberior
minaverit, uno duntaxat prolato, verbulo, “ idé
Reſpice. Elucet hoc tamen apertiùs in abacto Luc. 18.
Dæmone, quaàm in revocata luce. TLeterrimo 42.
Daæmone exagitabatur miſellus homo è& Gera- Marc 5.1I
ſenis, imò, non dæmoni, ſed, legioni dæmo-
niorum mancipatus erat. Degebat in ſepulchris,

nullæ jam illi vinciendo catenæ pares, compe-

des comminuebat, concidebat ſe lapidibus, er-
rabat, & ejulabat in montibus, terror jam erat
totius Provinciæ. Lamen nullo negotio dimiſ-
ſus eſt à phalange deterrima: Et exeuntes Spi- Ibid 13.
ritus immundi, introierunt in porcos. Habemus
apud eundem Marcum Adoleſcentem eman-
cipatum quidem à Chriſto, ereptumque Sata-
næ, ſed tanto cruciatu, ut diſcerptus & lace-
ratus, humique alliſus penè expiraverit. Et ex- Marc. 9.
clamans, & multùm diſcerpens eum, exiit ab eo. 25.
Undè, quæſo, in uno Dæmone efferatior
rabies, & furor deſperatior, quaàm in integra
ſpirituum debacchantium legione? Idem Do-
minus manumittit adoleſcentem, & virum.
Num Chriſtus ſe ipſo & imbecillior, & validior
eſt? Audi. Ab infantia laborarat Adoleſcens.
Hinc illæ lacrymæ! Quantùm temporis eſt, ex Ibid. 202
quo ei hoe accidit? At ille ait: Ab infantia.
Quà Deæmonis potentià conſternatis diſcipu-
lis, qui ad eum ſubigendum invalidi fuerant,
ait Dominus: Hoc genus in nullo poteſt exire, Ibid. 28.
niſi in oratione, & jejunio. Huc, huc cincin-
natuli Satanæ domitores, qui rore Dracones
aſper-

300
aſpergitis, & Leproſos expreſſo & lilis ſucco
abluitis. Non abigitur inveteratus Deæmon;,
niſi Jejunetur, & Oretur. Quòd ſi, ut extru-
datur è& corpore, Jejunandum, & Excuban-
dum eſt, quid, rogo, non admovendum lacry-
marum, & cineris eſt, ut propellatur è mente?

Ecce dimidium bonorum meorum, Do-
mine, do paaperibus: G, ſi quid
aliquem defraudadi reddo quadru-
pinm. Ait JES US ad eum. Quia
bodie ſalus domui huic facta eſt: eô
1u0 &. ipſe ſit plius Abrahæ. Luc.
19. 8.

gelus a- Expiatam ait Chriſtus Lacchæi domum, &
nimarum ſanatam mentem, non cùm è Sycomoro ſe

nihil qua demiratus eſt, nec cùm gaudens & ſe, &
Ma. familiam ſuam umverſam lauto conwivio re-
PDienite, Creavit: ſed quando alieni æris rapinam do-
cui confe- Meſticarum effuſione facultatum abundè com-
renda. penſavit. Ergo, Publicanis non blandiamur,
Superiof ſi nos excipiant, ſi laudent nos, ſi Synagogas
oeas n ædificent nobis; ſed, ſi rapto non vivant, li „
ſed fer-. quas iniquè congeſſere opes, benè, largitér-
wentes. que diſpenſent. Vereor, ne proniores ad in-
Zachaus., ferendam ſalutem ſimus interdum, vel Deco-
Rrteet. ctoribus & Fornicaris, ſi nos excipiant epulo,
ia Vera.

S .. ſi &des noſtras aut inviſant, aut ornent. Roga-
CLonver- . „02.
ſus non f- Verat per ſervos ſuos quidam ex Centurioni⸗
dè. bus JksUM, ut ſervulo ægrotanti ſalutem re-
ſtitueret. Adfuere illicò Judæorum ſeniores di-
centes: Quia dignits eſt, ut hoc illi præſtes. Quam
ob rem dignus eſt Miles, idololatra, incircum-
ciſus, ut filiorum pane, hoc eſt miraculis,
prodigiſque Divinitatis, Puer ejus ſaginetur?
An ejeravit Perfidiam? An Legi ſubdi cœpit?
An Numam cum Moyſe commutavit ? num
Pudicitiam, num Juſtitiam, num Temperan-
tiam colit? Dignus eſt. Et undè tanta in Centu-
rione promerita, ut in gratiam calonis domi
æ&grotantis, violari debeant naturæ jura; S&
ſtatus rerum ordo perverti? Audi promerita.
Dignus eſt, ut hoc illi præſtes: Diligit enim gen-
tem noſtram: & Synagogam ipſe &diſicavit nobis.
Ergo;, ſi Cain vos amaret, non indignus ſfo-
ret, quem Deus, inverſis naturæ legibus, tuta-
retur ſauciatum à Lamech. Joſeph educitur è
lacu, non, quòd Pudorem retinuerit in lucta,
ſed, quòd Pincernæ interpretatus ſit ſomnia.
Convenitur à Fratribus, odorantibus non lilia
ejus, ſed manipulos. Pergratus Regi eſt, &
ſecundus à Principe, quod Horreis confulue-
rit, non, quòd Pudori proſpexerit. Itaà penè
jam agitur cum viris, ac cum ficulneis ageretur.
Si germinent, laudibus efferimus, ſterileſcen-
tes odimus. Chriſto, & Aris ſiſtimus etiam
Holophernem, ſi, dum Bethuliam obſidet, &
cœnat cum Judith, conopeo nos ſuo excipiat.
Quiſquis ædificat nobis Synagogam, aptus eſt
regno Dei. Colliqueſcimus ad ærumnas opitu-
lantium nobis: & eos quoque, qui ut jumen-
ta volutantur in cœno, Cœlo invehimus, ſi
nobis non deſint. Paratum ſibi Sponſus inau-
dierat a Sponſa lectulum, quem etiam inſper-
ſerat floribus: in eo tamen ſe convemiri non
eſt paſſus. Ut ſcilicèt diſceret Sponſa, non ca-
pi Dilectum poſſe paratis ſibi deliciis, niſi fa-
cinorum præſtantiàâ, nen indignam ſe præſta-
ret amplexu Divinitatis. Non attendo, inquit;,

Luc. 7. 5.

Confeſſa-
rii probi.

Munera.

bid.

Oliva .

florentem Thalamum, ſed vernantem Inno- „Dae
centiam. Places mihi, ſi Deo places. Cæterùm; 7 Ui, 6
ſi Pudor abeſt, ſi deſit Integritas, licèt laquea- uu
re cupreſſinum ſit, ſperno blandientem. Utinam Ele
nos quoque amici Sponſi nullis blanditiarum En,
illecebris capiamur. Nolo laudes quotquot aris ſeannn
noſiris advolvuntur. Alant licèt nos, ſublé- unn
ventque, ſi Legem neſciant, devitentur; ut ſnd⸗
hofſtes. Quam cuperem, ut Arcam imitaremur. .
Illata in Templum eſt à Philiſthæis, & locata
in ipio Dei eorum Auguftali. Sanctiorem ei . pi
locum deſtinare nequiverunt. Perculit tamen E
eos plag fœdiſſim. Abduxere eam Philiſtim ule
& delubro, rati vel Dagonis inviſam ei ſocie- ni
tatem, vel exoſum illi captivitatis;, quanquam lu
non inhonoræ; titulum: impoſuerunt idcircò 1n
eam in plauſtrum novum; aureis eam mune- lu
ribus, & obſervantiæ ſuæ tefleris locupleta- ue⸗
runt. Tamen nequicquam mitior ſaéta eſt. Cir- an .
cumducebatur Arca in triumpho totam paſſim iſef⸗
per Provinciam, & quaqua tranſibat, ſtra- unn le
gem inferebat Cultoribus ſuis. Quid plura? lelnn,
Excepta perhonorificè à Bethſamitis, expiata Mutnmn
victimis, ingenti religione exſoluta jugo eſt.
Quibus tantis populorum blanditis minimè de- alee⸗
limita, Percußſit de populo ſepiuaginta viros, & 1. Reg- ſn

uinqutazinta millia plebis. Nimirùm non ſatis 6. 19.
eſt Arcæ, ſi perhonorificè deducatur, ſi ſacri-
ſiciis decoretur, niſi Lex apud eos effloreſcat,
qui ei provolvuntur. Felicius tum Philifthum,
tum Bethſamitæ ſibi, ſuiſque Arcam demeriti
eſſent;, ſi Mentes ſuas puriori auro inſternere,
& victimis ſanctioribus expiare ſtuduiſſent.
OQOus mihi, ait Dominus per Iſaiam, multitu- Iſa. I.11.
dinem victimarum veſkrarum.. Neomeniam, Ibid. 13.
& dabbatum, & feſtivitates veſtras non ſerami.
Lavamini, mundi eſtote, quieſcite agere per- lbic. 16,
versé.. . Et venite, & arguite me. En quo mo- Ibid. 18.
do Dominus obſequentes ſibi Judæos rehicit
à conſpectu ſuo, quamdia non ſe abluerint à
ſcelerum cœno. Nonnulli verô vel apros am-
plexantur, urſaſque donant Cœlo, ſi ædes no-
ſtras aut ſarciant, aut cohoneſtent. Væ, ſi
nec ſulphure iniquitatis eorum offendimur,
ubi nobis nectar propinent. Non ita effoœmwina-
ta, in Ahia propheta Domini, mens, qui
Cùm ſubodoratus Reginæ eflet adventum cum
panibus, cruſtulo, & vaſe mellis, non ei oc-
currit, non blandè excepit. Verùm iniquitati-
bus ejus, & viri ejus Jeroboam offenſus, pla-
cari minimè potuit ſportulæ majeſtate, quin

Ull.

lamnaſin

eam duriſſimè objurgaret. Vade, & die Jero- 3. Reg. ue
boam: Operatus es mala ſuper omnes, qui fue- 14.7. 1 dl
runt antè te. Idciri ecce ego inducam mala ſu= jbid, 9. D
per domum Jeroboam. Tu igitur ſurge: & ipfſo bid. 12. a 1
intronu pedum tuorum in urbem, morietur puer. 8 lu
Quis, ſi Regina ad eum tranſmitteretur à Re- diin
ge cum placentis, & melle, non ei, domui- R
que univerſæ remitteret flagitia umiverſa? Noôn- Ltl Pn
né criinina extenuaret, haberétque humanitati E etun
gratias, jamjämque ei ſpem affulgere veniæ ee
jactaret. Non itaà ſanctus Vates, a quo deſ- 4 Anu
pecta mumera Regis quidem, ſed polluti. Sa- l
niora, quæſo: & parciùs Opitulantium No-. Aun
bis crimina obvolvamus. Quid gratiarum aut esAund
non acceperat, aut non ſperabat ab Holopher- at
ne Judith? Dignantem ſe tamen & epulo, & r:
conopeo, fortiter ingrata, & pientiflimè imi- un
qua obtrunçavit. Non eſt, quòd Viduæ D kauk
blandiaris, Ducum perditiſſime. Non deme- (n
ruiſti Pudicam, ſi Deum blaſphemas. Hoſtis iuen,
eſt etiam, poſt epulum, & faces. Quid ait aae
Baltaſari, H

Stromatum Lib. X I.

Baltaſart, ſcortanti inter phialas Sanctuarü,
Dan. 5ß. Daniel unus de Captivis? Munera tua ſint ti-
17. bi, & dona domus tuæ alteri das Soripturam
autem legam tibi. Abſtinuit monilibus Impii,
tanquam ceraſtis. Quanquam, non tam miror;,
à Servo rejectas murænulas, quam ingeſtos
regnanti gladios. Cùm à Rege ſalutaretur a-
riolorum Primas, totam Regi & ſcelerum, &
ſuppliciorum ejus Iliadem evolvere non eſt ve-
ritus. Viden'’, quàm non inflectantur ad blan-
ditias, & beneficia animi Prophetarum! Nul-
lis Impiorum donis mitigantur: nullà Perdito-
rum potentia conterrentur. Nobis præſidio eſt:
nobis rem ſuam deſtinat: nobis effundit viſcera
ſua. Sed Judas eſt. Repellatur, cum ære ſuo,
à Sacerdotibus Chriſti, quando dimiſſus eſt
Judas à Scribis, cum ſuis argenteis. LZacchæo
nuntietur ſalus, ſed, cùm revomit uſuras in
quadruplum, non, cùm te placentis, bella-
riſque infarcit. Laudetur, non ſi Perdices ap-
ponat, ſed ſi Turtur evadat. Sciat ſe ſalvum
fore Innocentiæ inſtauratione, non autem in-
ſtructione Convivii.

Reddite ergo, quæ ſunt Cæſaris, Cæ-
ſari: & quaæ ſunt Dei, Deo. Marth.

22. 2 I.
1 Gratie Si Legi æquiſſimæ pareamus, ſarta ſalvâque
m- . 8 . 2 . . 3
a mme. ſunt omnia. Etenim in homine, qui eſt Nu-

Suenda. Miſmatis inſtar,; & inſunt, quæ Domino de-
Gratie beantur, & ſubeſt, quod Cæſari, hoc eſt;,
cooperan- ſibi imputet homo. Ex rudi maſſa recuſus es in
em. didrachmam Eccleſiæ? Debes ſculpturam tuam
Deo, debes eam & tibi. Utrumque ſi expen-
das, & Mortem excutis, & Languorem. Nec
Paralyſi laborabis, nec Hydrope. Nolo tibi ad-
ſcribas Cælaturam tuam: ſed nolim putes, itaà
te recudendum in Dei nummum, ut, ſterten-
te te, Sculptura tua; quaſi ex Adamo Eva;
elaboretur. Adlabores neceſſe eſt operanti Deo.
Quod ſi fiat, expedietur probatica tum paraly-
ticis, tum hydropicis, quo languentium gene-
Gratie re plenæ ſunt porticus. Et primò quidem Al-

dr tiſſimo, quæ ipſius ſunt, remittendo, Hydro-
6 . .
Can . pi opitulemur. Languebat hâc lue penè confe-
⸗ .

¹.. Cta Sponſa, cùm clamaret: Lectulus noſter flo-
ridus. Quam deridens Chriſtus, iis vocibus tu-
Ean, meſcentem compeſcuit: Ego ſios campi, & li-
“ lium convallium. Ac ſi diceret: Tu flores le-
ctuli tui jactas, ſed ego tibi campum exhibeo;
undeé lilia, violæque leguntur. Tuus eſt Lectu-
lus, nidulus ſcilicèt languoris, & ſomni: at
flores, quibus fragrat; & Ara penè eſt, non
Lectus, mei ſunt. Ego fos Cumpi. Feliciùs hoc
David præſenſit, qui Ligni cujuſdam demira-
tus eſt germina, foliique, & poma vaticina-
tus eſt. Veruùm tranſplantatum illud ait juxtà
fluenta gratiæ, quæ manat de vulnere, late-

,
etil

Ium Pl. 1. 3. réque Domini. Fructum Jſuum dabit in tempore
Ager N. Huo. Sed plantatum eſt ſecus decurſus aquarum.
Conſenſit Davidj Sponſa, quæ cùm ſe, inter
aromata abundare perſpexit omni virtutum co-
Oian Piâ, reddidit confeſtim Deo, quod Dei erat,

133. clamavitque: Introduxit me Rex in cellaria ſua.
Cellarüs fruor. Sed non ego meis viribus huc
irrepſi. Patuere fores, non pulſanti, ſed intro-
ductæ. Cujus ſanè doctrinæ ingens docurnen-
tum habemus, non in cellariis ſolum Salomo-
ms; aut in Davidis viridaris, ſed etiam in Coœ-
li atrio; Ubi de Angelis hæc habet Joannes.
Ethicæ Comment. Tom. V.

—
301
Et vidi ſeptem Angelos ſtantes in conſpecétu Dei: Apoc. .
& datæ ſunt illis ſeptem tubæ. Quòd, ſi, nec
primarii ſuperni Capitolii Principes, qui Deo
adſunt, à ſe tubas habent, quibus evangeli-
zent Dei iram, & ſceptrum: verùm iis, ex
armamentario Agni, eductis inſtruuntur. Adeſ-
ſe tibi ex te putas arcus, & ſagittas, quibus in-
ſidiantes tibi poteſtates confodias? Quid prom-
ptius, quàm peccantes arguere? quam terrere
perduelles? Præſtitit hoc vel Arioli ſubjugalis.
Verùm;, hoc nec Purpurati Cœli habent ex ſe.
Ergo, ſi pudor in te renidet, ſi poma Virtutum
concoquuntur in te, ſi vox ex te ſonat verita-
tis, & laudis, memineris, & conflari in Coelo
tubas, & virere in Chriſto flores, & matura-
ri poma propè gratiæ fluenta. Sic Petrus, cum
perſonuiſſet, Chriſtum Dei filium eſſe, illicò,
undè Tubam accepiſſet, intellexit à Chriſto.
Caro & ſanguis non revelavit tibi, ſed Pater Matth.
meus o&leſtis. Etiam illa, quæ deliciis affluit, 16. 17.
cùm ſubfſilit è deſerto, Dilecto innititur. Quo
cùm caret, non aromatibus ſcatet, ſed cruore
madet, non coronata, ſed denudata, non exi-
liens inter delicias, ſed ejulans inter vulnera.
Didicit hoc quoque Petrus, modò Apoſtolo-
rum Theologus, modò Pejerantium penèe An-
teſignanus. Ergo, ut ait Job, Ni continuerit a- Job. 12.
quas, ommnia Wonhuntur. Væ proindèé Hydro- ,e ie
pi, qui tumet, non granditate viſcerum, ſed. voperats
redundantiâ infirmitatis. Redde Deo, quæ ſunt dum.
Dei. Verùm, & tibi reddas pervelim, quæ Fervor.
tua ſunt. Non ego, ſed gratia Dei mecum. Ad- I. Cor.
jutor Dei es. Campus es, niſi te conſerat, & 5e 10.
riget Chriſtus, citò ſylveſcis. Tuum tamen eſt,
commiſſa ſemina aut corrumpere, aut nutri-
re. Idem jactum eſt triticum inter petroſa, &
opima. Verùm aruit inter lapides, in agro
maturuit, ſed eventu diſpari. Nam alibi tri-
geſimum, alibi ſexageſimum, centeſimum a-
libi retulit Paterfamilias proventum. Stillat è
cœlo ros idem: verùm in luto Scarabæus, in
concha Margaritum concreſcit. Eadem rigatæ
pluvid Helleborus, & Citrus, hæc olet in flo-
re, illa nocet vel fronde. Alia odor vitæ in
vitam eſt, alia odor mortis in mortem. Niſi
plurimùm viribus noſtris per gratiam erectis
poſſemus, nequaquàm nudatus chlamyde nup-
tiali, projiceretur in tenebras. Ejicite eum. Me- Matth.
liora; quæſo. Tuum eſt, Domine, donum om- 25. 300
ne perfectum. Ergo donorum præſtantiſſima
chlamys mendico præberi debuit a te. An texi
poteſt purpura Regis in gurguſtiis gementis
Adæ? Confici à Deo debuit; ſed adlaborante
mendico. Meritò proindé punitur, non, quèd
licia non ſuppeditaſſet, cùm inops eſſet, ſed,
quòd ejus obtorpuerit dextera, quam ferculis
impendere non radiis voluit, pectinibuſque te-
xentium. Coloratum in cœlo eſt naturæ, & Tyronum
gratiæ commercium eleganter. Et alius Ange- Aiſpar
lus venit, & ſtetit ante altare, habens thuribu eitus.
lum aureum & data ſunt illi incenſa multa. Non Apoc. 8e
præſtolatus eſt, dum ſibi thura nihil agenti“
præberentur: verum Aram adiit, perſtitit din,
protulit affabrè elaboratum thuribulum: tum
enimverô ingeſta thura. Si Arcum detuliflet;
accepifſet à Deo jacula. Thuribulum attulit,
thus impetravit. Nolo dicas, illius fervet ora-
tio, mea languet. Ille thymiamate divinarum
cogitationum recreatur, dùm plallit: ego ſi
pſallam, impurarum imaginum pice inqui-
nor, diſcrucior ſulphure. Ejulatum compeſ-
ce, & vas appara. IIli thymiama ingeritur;,
Cc quia

M

Ole. 13.
9.

Ezech.
37. 7.

Ibid. 10.

Zach. 13.

I.

Joan. 9.
11.

Apoc. 3

20.

302 .
quia habet in pectore thuribulum aureum.
Tu veròô cùm geſtes in corde lagenam plenam
cineribus mortuorum, quidni bitumine, ni-
tré²que oppleare. Perditio tua ex te; HMrasl.
Chore, & Joſué eodem ſunt Mannâ innutriti.
Sed ille Angelorum pane ſaginatus ad Suppli-
cium, hic roboratus ad Sanctimoniam eſt. Ma-
re patuit tum Pharaoni, tum Moyſi. At Moy-
ſes plenus Agno, triumphum in aquis egit:
Pharao Tigridum, Urſorumque medullis far-
tus, ſepulchrum nactus eſt in fluctibus, &
ſupplicium. Niſi prophetaſſet Ezechiel, oſſa ari-
da, perflata Dei Spiritu, non revixiſſent. Dei
verè Spiritus non illa imbuiſſet, & animaſſet
ad vitam, niſi unumquodque eorum Prophe-
tæ voce excitum ultrò ad juncturam ſuam ac-
curriſſet. Prophetante me, ecce commotio: &.
acceſſerunt oſa, unumquodque ad juncturam ſuam.
Et vidi, & ecce ſuper ea nervi & carnes aſcende-
runt.i. Et prophetavi: Et ingreſſus eſt in ea Spi-
ritus, & vixerunt. Viden', aliquid etiam ab a-
rentibus oſſibus confici debuiſſe, Dei quidem
miraculo, ſed tamen completum ab oſſibus,
quò inchoatum à Propheta rudimentum vitæ,
inſufflatione Spiritus compleretur. In die illa
erit fons patens domui David, & habitantibus
Jeruſalem: in ablutionem peccatorum, & men-
Rruatæ. Fons gratiæ patet quidem;, ſed non
excurrit. Abluit menſtruatam, ſed accedentem.
Ut enim irriguus Silos albuginem diluit cæ-
cutientis ab incunabulis, ſed ſi dicere quive-
rit, Abii, & lavi, & vidi. Ità fons Gratiæ
emundat nos, ſi adjuti gratiꝗ accedamus ad

eum. Perſtat Chriſtus ad oſtium Sponſæ, pul-

ſat, vociferatur, immittit in foramen manus.
Sed niſi recludat illa, reducâtque peſſulum,
non ingreditur. Denique diſertè pronuntiat,

.Ego ſto ad oſtium, & pulſo: ſi quis aperuerit,

intrabo. Coœnabis cum illo, ſed, ſi aperueris
ei. Præſiò eſt gratia, ſed, ſi excipiatur.
Noh de Deo queri. Excubat ante oſtium
tuum cum ferculis ſuis Chriſtus : ditare te
cupit, nutrire, efferre;, ſed, non ſtertentem.
IIli verò aperit, qui cor ſuum tanto hoſpite
non reddit indignum. Tuum eſt aperire, il-
lius intrare. Porrò cave, vel hoc dexteræ tuæ
aſſignes. Juvat te; qui rogat te. Alias ſi glo-
rieris, excidéris. Excidéris, inquam, quòôd
Deo peſtis nulla inviſa æquè ſit hâc und cor-

Cognitio d's jactantia. Diripuerat Nabuchodonoſor va-

ſui.

ſa Templi, Palæſtinæ regnum invaſerat, Sta-
tuam erexerat auream, quâ alumnos Dei in
idololatriæ voraginem præcipites ageret, con-
jecerat in fornacem conſtantes in fide Pue-
ros, nec terretur à Deo. Cùm tamen & He-

2. Mach. odorus explorator tantùm ſacri rarü im-

3. 24.

1. Reg.
14. 6.

maniter concidatur ab Angelis, inſilientiſque
in eum equi calcibus elidatur: Et Jeroboami,
quòd aureos Vitulos erexiſſet, moriatur in-
fans, domus funditùs evertatur: Heli veròô
nec capiti parcatur;, quòd prævaricantes Filios
non comprefſlerit. Num innocentiùs vaſa Tem-
pli rapiuntur, quaàm inſpiciuntur? Et tamen
Rex, poſt rapinam, vivit; Heliodorus ſola
appetitione theſaurorum ſuppliciis penè interit.
Num aureus Vitulus ſceleſtior Aflyrio Simu-
lacro? Triumphat tamen Babylone Nabucho-
donoſor, cùm Jeroboami ſtirps funditùs ex-
tirpetur. Num denique iniquius eſt, Adoleſ-
centes duos non revocare ab epulis, quam
tres Pueros ad ſacrilegia impellere, ſuccen-
ſo in quadruplum zogo? Nihilo minus, qu;

Oliva

2.

virgâ non ſævierat in crimina, fractis cervici-
bus, occumbit: quiad ſcelera urſerat inno-
centiam vinculis, clibanéque, ſpatiatur in Xy-
ſto. Verùm, quem Deus latronem, ſacrile-
gum, tyrannum dimſſerat impunitum, intrà
ſe tumeſcentem non pertulit, ſed regno protur-
batum non damnavit ad beſtias, ſed, quod
miſerrimum eſt, pecudibus aggregavit. Non-
ne hac eſt Babylon magna, quam ego ædifica-
vi in domum regni, in robore fortitudinis meæ?
Cümque ſermo adbuc eſet in ore Regis, vox
de cœlo ruit: Tibi dicitur, Nabuchodonoſor
Rex, Regnum tranſibit à te, & ab bominibus
ejicient te, & cum beſtiis & feris erit hbabita-
tio tua: fœnum quaſi bos comedes. Eàdem horấ
Jermo completus eſt ſuper Nabuchodonoſor. Quèòd
ſi nefas eſt de Urbe gloriari barbarum Re-
gem: quà ratione feret Deus, ſi per ſe repa-
ratam in ſe Jeruſalem novam Sacerdotes, &
Levitæ impudenter aſſeverent. Reddamus,
oro, Deo, quæ Dei ſunt: ne inanis, ven-
toſaâque jactantia recidat in jugulum noſtrum.
Exordium verô ità formari poſſet. Solere ex
luto Solem aurum, gemmſque conſtipare.
Sole verò potentiorem Chriſtum ex fece Pha-
riſaici livoris ſanctioris doctrinæ metallum, &
chryſocollam elaboraſſe. Nempè, tribuen-
dum Cæſari, hoc eſt, Arbitrio noſtro, quod
ipſius eſt, & aſſignanda Gratiæ, quæ ex ea
manant. Inſurrexit in diviniſſimum Oraculum
phalanx gemina hæreſeon, hinc Pelagius, in-
dè Calvinus, Cœli, hoc eſt Evangelii apices
nefario auſu, quanquam irrito, eraſerunt. Hic
enervat Arbitrium, ut Mens torpeat: IIIe
Gratiæ theſauros infamat, ut Æ gyptiorum in
morem, nemo Cœlum aſpiciat, ſuique Nili
limo non tam opimetur, quàm obruatur. Ef-
fato uno peſtis gemina confoditur. Sine Chri-
ſto agimus nihil: agit & ille poſt primum
Gratiæ munus nihil in Adultis ſine Ipſis. Co-
ronat ille dona ſua, ſed ſtudio noſtro, ex do-
no Gratiæ ejus, innocenti fœnore multiplica-
ta. Hoc, niſi fallor, adumbrata in manipulis
futura Joſephi felicitas conteſtatur. Putabam,

inquit, nos ligare manipulos in agro: & quaſi 7.

conſurgere manipulum meum, & ſare, ve-
ſeròſque manipulos circumſtantes adorare mani-
pulum meum. Non ſpicas, ſed manipulum
exſurgere vidit, quem adſtrinxerat. Ut fſcili-
cèt labori ſuo deberet honorem ſuum: nobiſ-

que teſtatum eſſet, non fortuitam agri uber-
tatem, ſed artificioſum alligaturæ opus pepe-
riſſe Adoleſcenti principatum. Quèòd ſi ſcep-

tra, quæ ultrò, Deo ſatagente, Pharao defert
noſtro quoque curari ſtudio debent: ultrò ſter-
tentibus nobis obtrudenda cenſebimus Diade-
mata cordis, & regni Virgam ccœleſtis defe-
rendam. Liceat hic curſim vel gratulari, vel
lugere deſignatam in Manipulo poteſtatem.
Gratulor delatum imperium laboranti: pudet
imperium trituræ mercedem efle. Si inter li-
tuos, & haſtas æſtuanti Joſepho obveniret Præ-
fectura, non mirarer, laudarémque, ſi Puer
ſublimaretur: cum codices, & tribunal, & reſ-

Cripta Senatus meditatur: in area verè, mamn-

pulis coacervandis inſudantem, admoveri ſo-
lio ſecundum à Rege, non ſudoris eſt merces,
ſed purpuræ ſupplicium eſt. Itaà-ne? Quia fru-
mentariam callet, & horreis proſpicit, impo-
ni debet ſuper Paludatos, & Satrapas? Do-
netur manipulis, præficiatur meſſoribus, hor-
rea obſignet, reſignétque. Non autem Areo-
, pagum

&
5 1
Ohris p
vang elt
Arrogan. ſen
tia. rore
Dan. 4. 1
19
Nzb cbo. „ nene
donoſor. ElCan
CtO
Plett
lit,
Een e
N, .
tur n
, n
Is,
E 100
Repet
““
11 db
(in In
eds e
Gen. 37.

lr
l,

0

Ular

D gnitas
cu defe- Urlen
ren ig. e e

int)

à
4
4

Stromatum, Lib. XI.

pagum ſubeat, non occupet gloriæ Solium,
& cum Principibus ſedeat. Utinàm id tantùm
. & in Egypto agatur, & ſomnium in Iſfrael
1 Servi im- ſit. Quid ſi Achitophel præcingatur Hiero-
zii. ſolymis Ephod, & Samusél ſalutetur, quia,
vel non ingratus Pincerna eſt, vel Structor, aut
Venator ſolers? Utinämque inops meritorum
Pprovehatur tantum in Palæſtina ad libamina ;
& in diflitis procul ab ea regionibus Afſuero
& Antiocho fübjectis, plena vitiorum impe-
tigine Capita non faſcis involvantur, ut ſa-
neſcant, ſed coronentur, ut effulgurent. .-
gypto univerfæ non ſeinel imperat, non qui
alligaverit Spicarum manipulos, ſed qui ex-
ſolverit Liliorum faſces, & in clibanum mi-
ſerit, ubi floris candor in urticarum ſqualo-=
rem verſus, eò defſperatius ardeat, pereât-
que, quoô blandiùs inter rores, & citharas pu-
tatur non uri, ſed nubere. Certè, ſi ureren-
tur, non arderent: quique frigerent in flam-
mis, flagrarent. Exenterentur ventres pigri,
& non malæ cujuſcemodi beſtiæ, ſed ſerpen-
tes venenati diſperdantur, ideò curulibus exal-
tati ad venerationem populorum, non, ut cu-
rent ab ignitis ſerpentibus vulneratos, ſed,
quia immiſerunt in integros, valentéſque flam-
meos ceraſtas, à quibus perdantur. Veruùm
redeamus ad Gratiæ ſtillicidia, quò reſpire-
mus tum à carbonibus deſolatoriis, tum à
pulvere ſanè indecoro agri, areæque. Ergo ut
Joleph labore, ſudoréque ſuo rerum, regni-
1 que potitur: ità nobis adlaborandum intelli-
nuk gamus, ut nuptiali chlamyde cohoneſtemur.
Ila. 11, 1. redietur Virga de radice Jeſſe, & flos de za-
ce ejus aſeendet. Et requieſeet ſuper eum Di-
ritus Domini, SWiritus Sapientiz & Intelle-
us. Pafatiſſimus omninèò erat Dei Spiritus ad
fulciendam, ornandamque Virgam, ſed tam-
diè cunctatus eſt, quamdiù non effloreret.
Floruit illa, hic deſiliit. Enitere proindè, ut
germines, ſi Spiritum optas Sapientiæ. At,
inquies, dormienti Petro ſubmiſſum è& cœlo
linteum, in quo Barbarorum, & Romanorum
faſces cœli clavibus ſubdebantur. Eſto. Sed
non omnes pares ſunt Petro, cujus vel ſomnus
vigiliis noſtris ſuperſtat. Adde, non ſtertenti,
ſed oranti, & in mentis exceſlum extrà ſe rap-
to Vas illud oblatum. Quin etiam ità ad epu-
las invitabatur ferarum, atque monſtrorum,
ut ea mactare priüus, & concidere juberetur.

1

l.

Gratiæ
cooperan.
Rum.

13. AApoſtolis corripienda arma, feriſque Ccongfe-

e ee⸗ . 1* .
2ſ⸗ diendum;, ut, quas illis Deus deſtinat, gen-

NS . .
li⸗ tes, expugnent. Sine mutuo Sanguine & lu-
“ Ctantis, & devicti, Viris Apoſtolicis convivium
nui tegionum converſarum non inſtruitur.
im.
i Egredietur Virga de radice Jeſſe, &
itir, Ros de radice ejus aſcender. Et re-

quieſcet ſuper eèum Spiritus Domini,

tn Humili- . 2 . 62
Gs as exnl⸗ Spiritus Sapientic. Iia. II. I.
talur.
eig oui Et quare de radice dicitur Jeſſe progreſſu-
viemza. fa, quæ honeſtiùs ferretur eruptura de germi-

Cogniti, he Davidis, aut Abrahæ? Nimirum Virgo in-
ſui. *⁶ dicitur egreſſura, undè ſe ſperabat opes,
Religio a- lucrque relaturam. Is enim extitit Jeſſe, qui,
das Aa,, cùm Eliab, & Samma, S& Abinadab imtian-
mi dos regno exhiberet Samuéli, Davidem pieta-
Aalicas, te „ Prudentiàâ, robore, eis longè præſtantio-
nen pro. Lem ablegaret in paſcua. Huic ipia radici hæ-
wornss Ethicæ Comment. Tom. V. WZ

46t. 1o. Wirge, Fetre- occide, & manduca. Vides etiam

ſit, ſibique fibras omnes excidit, 3 3
humanæ ſpei rata manſurum ſe ſemper poſtre- Tzlenta
mum in nuptiis accubitum, nec affuturum uſ Tatere
piam, qui ſibi ſuggereret vocem illam omm- Vis nt.
Bus expetitatn, uni ipfi perincommodam in- ibsibre⸗
viſamque „ Aſcende ſnuperins. Cohorreſeo quo- Luc 14.
ties Jeſſe duritiem in Davidem, ſummæ in- 10.
dolis Filium, expendo. Amandaverit illum ad
oves, antequam ſomniaret eum natum factum-
que ad ſumma. Ubi veroè deſignatum eum in-
tellexit à Deo Principem Iſraëlis, ſuiſque per-
ſpexit oculis regio perfuſum chriſmate, quare
remiſit ad caulas? Cüm Ppræſertim principatui
jam tum eum Leonum, Uriorumque ſpoliis ſe-
liciter, fortitérque proluſiſſe non ignoraret.
Ergo Maria ed ſe gente ortam gratulabatur in
qua ſtatura; non Virtus efferretur: quæ Elia-
bo Davidem poſthaberet. Verum ,Deus ſcru- Superiop
tantem latebras eduxit in lucem, floréque co- smetur
ronavit, fibris obvolutam, immerſämque. Et 1ui alios
Nos de radice ejus aſcendet. Radix Virginis non Si 747
Abraham, qui, abdicato Iſmaële „ hæredem inn 11. f,
ſcribit Iſaacum, ſed Jeſſe, cui, ablegato Da⸗-
vide, in deliciis Eliab fuit, aut Samma. uam
cuùm radicem amplexatur, patémque ſibi no-
minis umbram ominatur à ſuis, en Florem e-
rumpentem ê& radicibus. Ità cum Jacobo ac-
tum videmus; qui, cùm Jordanem tranſmit-
teret baculo, ſagum duntaxat, & panem ſibi
apprecatus, regreſſus eò eſt cum turmis dua-
bus, pecore, familiâ, liberis, ſerviſque au-
ctus. Uſque adeò, Minimis contentiun conſue- Stazus
vit Deus ad Maxima elevare. Gedeon à cribro ves, veri
ad trophæa vocatus. David, quâ dexterâ in- E S
honorum ſportulæ pondus ſuſtinuerat, reciſum tatis fons.
Gigantis caput cifcumtulit. Vel Saül ſuis in.
oculis Parvulus, Caput in tribubus factus eſt. N n.
Et undè putatis acceſſionem in Eccleſia tan- ere.
tam factam filiorum, & opum? Erunt Re-
ges mittitii tui: vultu in terram demiſo adora- nſa. y⸗
bunt té... Deſerta tua, & terra ruinæ tüzæ an- Ibid. 19
giſta erunt præ habitatoribus. Audi. Dioes in
corde tuo“ Quis genuit mihi iſtos? Ego ſterilis, Ibid. 212
& non pariens, tranſmigrata & captiva: & ia
ſtos quis enutrivit? Sterilitate concepit Eccle-
ſia, Peperit Humilitate Regum, Principum-
que centurias. Sperarem longè omnium fœcun-
diſſimos fore in Religioſis Ordifibus pleroſque,
ſi ſe crederent minus fœcundos. Quamdiù Ra-
chel liberis caruit? Nihil ei ità obfuiſſe credi-
derim, quam, quòd ſe aptiſſimam putaverit
nuptiis, ſéque deſignatam cenſuerit ſuæ Ppræ-
rogativâ pulchfitudinis in Dei ſemen, & pro-
paginem orituræ Benediétionis ex Jacob: cuùm
Lia ſibi, ſuiſque deſpecta, Judam ediderit,
ex quo ſata Vita, & Chriſtus natus. Tamdiu
Sponſa Dilecto caruit, quamdià florentem
thalamum oſtentavit, dignamque tanto Nu-
mine jactavit elaboratam ex cedro domum.
Petrus, cùm ſpem omnem capturæ abjeciſlet,
opplevit rete ſuum centum quinquaginta tri-
bus magnis piſcibus. Jeremias deſignatus eſt
Gentium Vates, cùm ſe crederet balbutire.
Tum allegatus ad Pharaonem Moyſes, cum &
impeditioris linguæ ſe, & ineptiſſimum ad id
muneris fateretur. Et Lacharias, & Abraham
ſuſcepere tum liberos, cùm uxores eorum ap-
tæ ad partuin non cenſebantur. Paucis: Ut
Chriſtus ex Virgine naſcitur, quæ clamat ,„,⸗
quomodo fet iſtud * Itaà fœcunda potiſſimum Lué. I.
Mens ea eſt, quæ ſibi vim omnem pariendi 1mitands
ſublatam putat. Rursus, Egredietur Virga de paunci.
C c 2 radice Iia. 1I. I5

Intentio
recta.

3
radice Jeſe. De radice, inquam, Jeſſe, non
Fervor Davidis, aut Abrahæ, quèd nullius ſibi inni-
nullum tendum exemplo putaverit Virgo, ſed ipſa ſe
"sttendat. Sanctimoniæ voverit, non quia, aut Davidis
citharam, aut Abrahæ gladium fſuis in faſtis
ſpectaret, ſed quia, quæ ex Deo Mens eſt, de-
betur Deo. Undè es? ex Jeſſe. Undè flores?
Ex Jeſſe. Et quare non ex Davide? Quia, quæ
Florem non caſurum ex ſe dare cupit, nul-
lum intueri debet foœcunditatis ſuæ exemplar.
Alioquin, qui fœno inhæret Flos, ut illud
extabuerit, cadit ipſe quoque, & contabeſcit.
Iſa. 40.5. Exſiccatum eſt fenum, & cecidit fRos. Si enim
Propoſita jideò vernas, quòͤd vireat Dux tuus, tuive
vetinenda commilitones effloreſcant, ut illos aura confe-
Converſio cerit, corrumpêre. Hanc ob rem, nec Sibi,
ſolida. nec Petro hærere Corinthios paſſus eſt Pau-
Vrove, lus; verùm eos, non falce, led bipenni, à

Wree, quibuſvis fibris abſciſſos, ſtare juſſit éx ſeſe.
Regu- Hoc dieo, quod unuſquiſque veſtrum dicit, E-

larü Ob go quidem ſum Pauli, ego autem Apollo, ego
ſervan- verò Cephæ. Diviſus eſt Chriſtus Numquid
Co . Paulus crucifixus eſt pro vobis * aut in nomine
rr. or. 1. Pauli baptizati eſtis? Præceperant Pauli conſi-
lium adducti per ſominam ad JrsM Samari-
tæ, qui, ut primùm vernare cœperunt in fide,
à radice ſtolonem præciderunt, mulieri conte-
ſtati, obſequii ſui Lilium nulli jam hærere Le-
Toan. 4. gationis ejus, aut Prædicationis culmo. Et Mu-
4². lieri dicebant: quia jam non propter tuam lo-
quelam credimus: ipſi enim audivimus & ſci-
mus, quia hic eſt verè ſalvator Mundi. Cujus
ſanè inſtitutionis optimæ proſtare nobis Ideam
voluit Dominus in Tabernaculo, ubi Aaronis
Virga & viruit, & effloruit, & concoxit a-
mygdalas, à trunco exempta. Ut ſcilicèt do-
ceremur, eam feliciſſimè germinare Virtutem;,
quæ nemini aut rudimentum debeat ſuum, aut
incrementum. Hinc factum exiſtimo, ut ſta-
turus Joſephi pudor, & ex pudore dignitas e-
ruptura, non in ſpica, culméôque, ſed, in ma-
mipulo deſignarentur. Ne forte crederes, ro-
bur illud Adoleſcentis tantum, aut ex parien-
te promanaſſe, aut ex patre. Stetit in agro li-
berioris tum conditionis, tum ætatis gratiarum
Manipulus ille ſanè plenus, nulli admixtus cul-
mo aut educationis, aut exempli. Imò tum
ſtetit, cùm & circumſtantes illum Manipuli
corruiſſent, & ad ruinam impelleret eum ven-
tus urens Dominæ æſtuantis. Dind defloratâ,
Rubeno inceſtuoſo, multiſque ex fratribus cri-
minis iniquiſſimi reis, viruit Joſeph, & flo-
ruit. An non pronis in lutum manipulis cæ-
terorum, hoc ſtare eſt manipulum Joſeph?
Qui etiam non temerè à ſe alligatum edixerat
faſcem, quèòd in ſinu Rachelis adoleviſſet,
quæ hinc ubera, idola indè, hoc eſt, hinc
lac, indè luem impuberi Filio uno & pectore
expreſſit. Gloriatur proptereà Paulus nulli ſe
Gal. I. 1. debere Manipuli ſui ſtatum & vincula: Paulus
Apoſtolus non ab hominibus, neque per hominem,
ſed per JESM. Chriſtum, & Deum Patrem.
Noluit Dominus vel uno verbo erudiri eum ab
Anania, ne Vas electionis ulli hominum debe-
ret Apoſtolatus ſui celſitudinem. Et quare pu-
