Seripium eſt enim, percutiam Paſtorem, & diſper-
gemnr o.ρρ gregis. Tbid.

Index Locorum

Et ſi omnes ſcandalizati fuerint in te; ego memquam
ſcandaliz abor. Ibid.
Etiamſi oportuerit me mori tecum, non ie negabo.
Similiter & omnes diſcipuli dixerunt. lbid.
Neſcio, quid dicis. 150
Non novi hominem.

de Cruce, & credimus ei. 9. & 246
Laqueo ſe ſuſpendit. 39
di hlius Dei eſt, deſcendat de Cruce. 956
Non licet en mittere in corbonam, quia pretium ſan-
guinis eſt. 98
Innocens ego ſum à ſanguine Juſti hujus. 234
Dicunt omnes: Crucifigatur. 109. & 268

Ex Marco.

Ex CAF. I. Et egrediebatur ad eum omnis Judaæz
i⸗ „ & baptizabantur ab illo conſitentes peccata
a. . 12
Et erat Joannes veſtitus pilis Cameli, & zond R
ceâ circa lumbos ejus, & locuſtas, & mel ſylveſtre
edebat. lbid.

Ex CAF. II. Hic blaſphemat. 279
Ex CA P. III. Vade in pace. 57
Ex CAF. IV. Quid imidi eſtis? 27⁰
Ex CAP. V. Quis me tetigit? 12
Et exeuntes ſpiritus mrac, , introierunt in porcos.
2
Ex CA P. VI. Mon licet tibi habere uxorem frac
tui. 309. & 314

Ex CAP. VII. Exiens JESUN de finibus Lyri, ve-
nit per Sidonem ad mare Galilææ, inter medios
fines Decapoleos. Adducunt ei ſurdum & mutum.

187
Ex CAF. VIII. Quidam enim de longe venerunt.
110. & 237
Et dimiſit eos. 110

Conwocatis diſcipulis ait Dominus: Miſereor ſuper
turbam. Quia ecce jam triduo ſuſtinent me. 237

Nec habent quod manducent. bid.
Et ſi dimiſero eos jejunos in domum ſuam, deficient in
vid. Ibid.

Et manducaverunt, & ſaturati ſunt. Ibid.
Ex CAP. IX. Omnia poſſibilia ſunt cretent:: 103.
104
Exclamans, & multùm diſcerpens eum, exiit ab eo.
229. & 299
Qui ubicunque eum apprebenderit; allidit illum. 200
Hoc genus in nullo poieſt exire, niſi in oratione, G
jejunio. 299
Quantùm temporis eſt, ex quo ei hoc accidit? At ille
ait“ Ab infantil. Ibid.
Ex CAP. XIV. JSequebatur eum amiclus Sindone

ſuper nudo. 39
Qui intingit mecum manum in catino, hic tradet me.
773

Erant autem quidam indigné ferentes intra ſemet-
ipſos, & dicentes: Uk quid perditio iſta ungenti far
&ta eſt? Poterat enim unguentum iſtudd venundari
pluſquàm trecentis denariis;
Et fremebant in eam. L 2
Unus autem de circumſtantibus educens gladium per-
cuſſit ſervum. 228. & 241
Percutiam Paftorem, & diſpergentur oves. 234
Ex CAP. NV. Eloi Eloi Lamma-ſabactbani. 187
Ex CAP. XVI. Euntes in Mundum univerſum, Mæ-
dicate Evangelium omni creaturc. 109

Quis revolvet nobis lapidem ab oſtio monument!
12

8

Pradicate Evangelium omni creatura.

5
Ibid. &
Ex CAP. XXVII. Si Rex Iſrasl eſt, Aetend “

& dari pauperibu .
21¹⁰

lMun
ae
h
Hi
rpe
an
er,

in

mene

S
Pcnur
C I
1 Mun 1 N

leei⸗

4

emn i

etun

1,A.

ſie

tumhin

.

io ten,,
u
NIe 1 .
„, .
6 ℳ,

V

6
n A
le

4 à„
“,

Dirxit autem Maria: Ecce ancilla Domini.

. Quis Putas Fuer iſze erit

E

Ex LucA.
Ex CAP. I. Et exultavit ſpiritus meus in Deo ſalu-
tari meh. 3. & 167
Ego ſum Gabriel qui acſto ante Deum. 10
Ecce Ancilla Domini Rat mihi ſecundum verbum
tunm. 15. & 31I. & 89. & 141
Et mi' ericordia ejus à progenie in progenies timenti-
bus eum.

20
Joannes eſt nomen ejus. 27
OQuomodo fiet iſtud é6 70. & 303

Ecce enim, ut facta eſt vox ſalutationis tuæ in auribus
meis, exultavit in gaudio infans in utero meo. 82
Et factum eſt, ut audivit ſalutationem Mariæ Eliſa-
beih, exultavit infans in utero ejus - & repleta eſt
Wiritu Sancto, Elizabeth. Ibid.
Et repleta eſt Wiritu Sancto Eliſabeth. Et exolama-
vit voce magndà, & dixit: Benedicta tu inter mu-
lieres, & benedictus fFrultus ventris tui. Ibid. & I 32
Quæ, cum audiſſet, turbata eſt in ſermone ejus, &
cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio. 101
Et ait Angelus ei⸗ Ne timeas, Maria Inveniſti
enim gratiam apud Deum. 102
Et unde hoc mihi, ut veniat Mater Domini mei ad
me?
Magnificat anima mea Dominum. 89. & 130
Ave gratid plena: Dominus tecum Benedicta tu in
mulieribus. M 100. & 101
Ecce ouncipies in utero: & paries ſilium: & vocabis
nomen ejus JLANM. 102
Quoods fiet iſtud, quoniam virum non cognoſco * 103
Wiritus ſankélus ſuperveniet in te, & virius Altiſſimi
obumbrahbit tibi. Ieoque, & quod naſcetur ex te

Janbtum, vocabitur filius Dei. 104. & 242
Et ecce Eliſabeth cognata tua, & ipſa concepit klium
in ſenelblute ſua. 104

10
Jus urandum quod juravit ad Abrabam Patrem =B
DRrum. 16 5
Gicut locutus eſt ad Abraham Patrem noſtrum. Ibid.
Et miſericordia ejus d Progenie in progenies timenti-
bus eum. . 171
190. & 211
Et tebpletus eſt Spiritu Santto, & prophetavit dicens:
Benedictus Dominus Deus Iſrasl. 210. &T 211
Apparuit autem illi Angelus Domini, ſtans d dextris
altaris incen ſi.

21
Exultavit in gaudio infane. 313
Ex CAP. II. Et homo Me Juſtus & Timoratus. 40
Ei mam ipſius animam pertrimſibit gladius. 291
Evangelizo vobis gaudium magnum. 312
Neſciebatis, quia in his, quæ Patris mei ſunt, opor-
tet me eſſe. 375

Ex CAP. III. Et videbit omnis Caro Jalutare Dei. 17
TPotens eſt Deus de lapidibus iſtis ſuſcitare filios Abra-
bæ. 2308
Cujus ventilabrum in manu ejus, & purgabit aream
am, & congregabit triticum in borreum ſuum,
paleas auten, comhuret igni inextinguibili. Ibid.
Jam enim ſecuris ad radicem arboris poſita eſt. Om-
nis ergo arbor non faciens frubtum bonam, excide-
tur, & in ionem mittetur. Ibid.
Vox clamantis in delerto. Et venit in omnem regio-
nem Jordanis, prædicans Baptiſmum pœnitentiæ in
temiſſionem peccatorum. JNicut ſeriptum eſt in libro
Jermonum Haig Prophetæ: Vox clamantis in de-
Jerto. W 314
Ex CAbP. IV. Medice, cura Te ipſum. 182. & 200
& 219. & 242
PFalctäâ autem die, egreſſus ibat in deſertum locum: &
turbaæ Tequirebant eum, & detinebant illum , ue
dilcederet ab eis.

231
Er repleti ſunt omnes in Vynagoga ird. 262

I01. & 141

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. V. Exi à me, Domine, auia homo pecca-
tor ſum. 102. & 133: & 141
Et ecce vir plenus leprd.. rogavit eum dicens: Do-
mine, ſi vis, Potes me mundare. Et extendens
manum, tetigit eum, dicens, Volo, Mundare. t
confeſtim Lepra diſceſſit ab illo. 151
Remittuntur ei peccata multa, quoniam dilexit mul-
tim. Fides tua te ſalvam fecit.

3 51
Quorum fidem ut vidit, dixit: Homo „ remittuntur
tibi peccata tuu. 306
Ex CAP. VI. Væ vobis qui ridetis. 312

Vade in pace. .
Remittuntur ei peccata multa, quaniam dilexit mul-
tum.. Fides tua te ſalwam fecit. 55. & 77
Ex CͦAP. VII. Woli Rere. 139
Cui minhs dimittitur, minis dilivit. 237
Ex quo intravit, non ceſavit oſculari pedes meos.
246
Dignus eſt, ut hoz illi præſtes. Diligit enim gentem
noſeram & Hynagogam ipſe ædificavit nobis. 300
Ex CAF. VIII. Aliud cecidit ſecus iam, & con-
culcatum eſt: & volucres cœli comederunt illud.

173
Et aliud cezidit ſuprà petram; & natum aruit, qulia
non habebat humorem. I d.

Et aliud cecidit inter ſpinas: & ſimul exortæ ſpinaæ
ſitſfoeaverunt illud. Ibid. & 2 79
Aliud cecidit in terram bonam: & ortum fecit fru-
Ktum centuplum. 173. & 296
Exiit, qui ſeminat, ſeminare ſemen ſaum. 173
Ui videntes non videant, & audientes non intelligant.

187
Et deridebant eum. 375
Ex CAP. IX. Domine, Jequar te, quocunque leris
160. & 212

Vulpes foveas habent, & volucres cœli nidos: Rlius
autem hominis non habet, ubi caput reclinet. Ihid.
Et ait alter: ſequar te, Domine; led permitte mihi
primum Tenuntiare bis, qui domi ſunt. Ait ad
lum JUS.: Nemo mittens manum ſuam ad arae
trum, & reſpiciens retré aptus eſt regno Dei. 207
Wine, ut mortui ſepeliant mortuos ſuos. 212
Ex CAP. X. Reverſi ſunt autem Joptuaginta duo
cum gaudio , dicentes: Domine, etiam dæmonia
Jubjicimtur nobis. Et ait illis. ... In hoc nolits
gaudere, quia SWiritus vobis ſubjiciuntur. gaudete
autem quòd nomina veſtra ſeripta Junt in &lis.
. 139
Abierunt, ſemivivo relidlo. 201
Et appropians alligavit vulnera ejus, infundens
oleum & vinum. 202
Poſt ha autem deſignavit Dominus & alios ſeptua-
ginta duos, & miſit illos binos. 212
Verumtamen in hoc nolite gaudere, quia Wiritus vo-
bis ſabjiciuntur: gaudete autem, qudd nomina ve-
Rra ſcripta ſunt in Cælis. 252
Porrò unum eſt neceſſarium. 366
Ex CAP. XI. Panem noſtrum quotidianum da nobis
hodie: Et dimitte nobis debita noſßra. 147
Væ vobis, Phariſæi, duia decimatie mentham, & ru-
tam, & omne olus: & præteritis judicium & cha-
ritatem Dei. 148

Amice commoda mihi tres panes. 150

Ex CAP. XII. Anima, babes multa hona poſita in
annos plurimos, requieſce, comede, bibe, epulare.
51. & 240
Dixit autem illi Deus: ſtulte, bäc nocte animam
am repetent à te: quæ autem paraſti cujus erunt
dic eſt, qui ſibi theſauriz at, & non eſt in Deum
iο. Ibid.

Dixitque ad diſeipulos ſuos: Ideò dico vobis, Wolite
ſoliciti

Joliciti eſſe animæ veſtræ, quid manducetis, neque
corpori quid induamini. pag. 51
Ex CAP. XII. Fint lumbi veſtri præcintti, & vos
ſimiles hominibus expectantibus Dominum ſuum.
218
Ex CAP. XIII. Archifynagogus indignans quia ſab-
bato curaſet JEsS, dicebat turbæ: Jex dies ſunt
in quibus oportet operari. In bis ergo venite, &
curamini, & non in die Sabbati. 25v1
Dimitte illam & boc anno, uſque dum fodiam circa
illam, & mittam ſtercora. 291
Ex CAF. XIV. Et cœperunt ſimul omnes excuſare.

Domine factum eſt ut imperaſii *Et adbuc locus eſt.

Ibid.
Villam emi... Urorem duxi.. Juga boum emi quin-
que. 87

Homo quidam fecit cænam magnam , & vocavit
multos. 3 Ibid.
Amice, aſcende ſuperins. 303
Compelle intrare. 272
Si autem Sal evanuerit, in quo condietur? Neque in

terram, neque in ſterquilinium utile eſt, ſed foràs
7

mittetur. 307
Ex CAP. XV. Quanti mercenarii in domo Patris
mei abundant Panibus! ego autem hic fame pereo.

146. & 150
Frater tuus hic mortuus fuerat, & revixit. 146. &
312
Jam non ſum dignus vocari klius tuus. 245
PFater peccavi in cæœlum, & coram te. Ibid.
Fuc me ſicut unum de mercenariis tuis. Ibid.

Adducite vitulum ſaginatum, & occidite, & mandu-

cemus, & epulemur. 313
Ex CAP. XVI. Rogabat autem illum quidam de
Phariſæis, ut manducaret cum illo. 134

Hie ſi eſſet Fropheta, ſeiret utique, Juæ & qualis eſt
mulier, auæ tangit eum. Ibid.

Ex CAP. XVIII. JEN, fili David, miſerere mei.

68
Et inerepabant eum. Ibid.
Non ſum, ſicut cæteri hominum. 83
Et confeſiim vidit, & ſequebatur illum magnificans
Deum. 142. & 184
Ex CAP. XIX. Eecce dimidium bonorum meorum,
Domine, do pauperibus. 128
Quia hodie ſalus huic domui facta eſt. Ibid.
Zachaæe feſtinans d ſcende. 222. & 236

Ex CAP. XXII. Hoc eſt Corpus meum. 60
Domine, tecum paratus ſum in carcerem, & in mor-
tem ire. 121. & 129. & 227. & 29
Ex CAPF. XXIII. Pater in manus tuas commendo
Siritum meum. 38. & 64
Super vos ipſas flete, & ſuper filios veſtros. 62
Memento mei. 64
Hodie mecum eris in Paradiſo. Ibid.
Neque Iu times Deum, qiui in eadem damnatione es.
8
Et omnis turba eorum, qui ſimul aderant ad heti
culum iſtud, & videbant, quaæ fiebant, percutien-
tes pectora ſua reverteban. zr. IlIlpid.
Unus autem de bis, qui pend. bant, lIatronibus, blaſ-
hemabat eum, dicens: Si tu es Chriſtus, ſalvum
fac temetipſum, & nos. Ibid.
Ibi crucifixerunt eum, & Latrones, unum à dextris:
& alterum aà ſiniſtris. 86
Wolite fiere ſuper me. 139
GSi in viridi hæc faciunt, in arido quid fiet ? 169
Ex CAP. XXIV. Tunc aperuit illis ſenſum, ut
intelligerent Scripturas. Et dixit eis: Quoniam ſie
ſeriptum eſt, & ſice oportebat Chriſtum pati, &
reſurgere à mortuis tertiã die: & pradicari in nor

Index Locorum

mine ejus pœnitentiam & remifſionem peccatorun,

105
Pax vobis, Nolite timere. 2979
Ex Joanne.
Ex CAP. I. Et lux in tenebris lucet. 22. & 60

Ecce Agnus Dei, ecce, qui tollit peccatum Mandi. 6
Clm eſſes ſub ficu, vidi te. 159
Rabbi, tu es filius Dei. Ibid.
Quia dixi tibi, vidi te Jub ficu, credis: majus his
videbis. ... Videbitis &œlum apertum, & Angelos
Dei aſcendentes, & deſcendentes ſupra filium ho-

minis. Ibid.
Ex CAP. II. Implete hbydrias aqud. 7
Quid mihi, & tibi, mulier? 114

Ex CAP. III. Qui de terra eſt, de terra eſt, & de

terra loquitur. 91

Sicut Moyſes exaltavit ſerpentem. 232
Ut omnis qui credit in ipſum, non pereat. Ibid.
Ex CAE. IV. Puteus altus eſt. 44. & 52
Venit mulier de Samarià baurire aquam. Dicit ei

JESUS.: Mulier da mihi bibere. 52
GSi ſeires donum Dei, & quis eſt, qui tibi dicit, Da
mihi bibere. Ibid.

Quia jam non propter tuam loquelam oredimut. Ipſi
enim audivimus, & ſcimus, quia hic eſt vere ſal-

vator Mundi. 120. & 304
Quomodò tu, Judæus cùm ſis, bibere à me poſcis, quæ
Jum mulier Samaritana? 153
Incipiebat enim mori. lbid.
Domine, deſcende priuſquàm moriatur filius meus.
lbid.

Et nuntiaverunt dicentes, quia filius ejus viveret. 154
Cognovit ergo Pater, quia illa hora erat, in quù di-

xit ei JE US. filius tuus vivit. Ibid.
Et credidit ipſe, & domus ejus tota. lbid.
Ex CAP. V. Vis ſanus ſfieri ⁵
JSurge, tolle grabatum tuum, & ambula. Ibid.

Eece ſanus factus es: Jam noli peccare, ne deterius
tibi aliquid contingat. Ahiit ille homo: & nuntia-
vit Judæis, quia J E& USſet, qui fecit eum ſa-
num. Ibid. & 86
Inerrogaverunt ergo eum: Quis eſt ille bomo, qui
dixit tibi: Tolle grabatum tuum, & ambula? I

autem, qui ſanus fuerat effettus neſciebat, quis

eſſet.
Qui me ſanum fecit, mihbi dixit, Tolle grabatum

tuum. lbid.
Ex CAP. VI. Tu es Chriſtus filius Dei. 39
Panis, quem ego dabo, Caro mea eſt. 103
Quomods poteſt hic nobis carnem ſuam dare ad man-
Aducandum? Ibid.
Ex vobis unus Diabolus eſt. 154

Qui manducat hunc panem vivet in æternum. 20⁵
Durus eſt hic ſermo, quis poteſt capere illum? 219
Ex CAP. VII. Quidam enim dicebant, quia bonus
eſt“ alii autem dicebant, Non: ſed ſeduecit tur-

bas. 22
Numquàm ſic locutus eſt homo. 279
Si quis ſitit, veniat ad me, & bibar. 313
Ex CAP. VIII. Vade, & jam amplins noli Pietene

Abraham Pater veſter exultavit, ut videret Dien
meum: vidit & gaviſus eſt. 103. & 167
Quinquaginta annos nondum babes, & Aaalan o;
diſti?
Amen Amen dico vobisy, antequàm Abrahbam feret;
ego ſum. Ibid.
Scio eum, & ſermonem ejus ſervo. 150
Proptereà vos non auditis, Juia ex Deo non eſtis. 205
Ex CAP. IX. Vade ad natatovia Jilos, G. lene.

,
0
Han
Ner

er ⸗
lnma
m 1
en

ℳR

cynkil
e ,
. ⸗

nn me
IC)
l
Hun tun
ſeim
HV
ln /,
ln aue
. .
h apertit
memmm:
mmn in
CN.MI.
n,
lnikenny
in Hie

UC XII
un len
li, 1
mnen.
UCX.
Mit.,., 4
I ieent

CAn. WII
in,
ehagg
Uiteit
1
ltu
A tlit⸗
Allenf
. en,
3 ai in
nr ler

an,
U

ul
lnd
D

miſſ

Ned.

en

nti

n n
lide
lnuge

Er abii, lavi, & vidi. pag. 15 I. & 302
Ex CAP. K. Oves vocem ejus audiunt. 204. & 20 5
Et cùm proprias oves emiſerit, ante eas vadit;
oves illum ſequuntur. 20

Alienum autem non ſequuntur, ſed fugiunt ab eo:

quia non noverunt vocem alienorum. Ibid.
Oves meæ vocem meam audiunt“ & ego cognoſco eas,
& ſequuntur me... Et non rapiet eas quiſquam
de manu mea. Ibid.
ded vos non creditis, quia non eſtis ex ovibus meis.
Suſtulerunt ergo lapides Judæi, ut lapidarent eum.
Ibid. & 206
Cireumdederunt ergo eum Judæi, & dicebant ei, Quo-
uſque animam noſtram tollis, ſi tu es Chriſtus, Dic
nobis palàm. 20 ⁵5
De bono opere non lapidamus te, ſed de blaſphemid.

Ibid.
Animam meam pono pro ovibus meis. 234
Ex CAFP. XI. Infirmitas hæc non eſt ad mortem,
ſed pro gloria Dei. 96
Et, cùm tanti eſent, non eſt ſeiſſum rete. 118

Quid facimus, quia hic homo multa ſigna facit. 205
Uigue, Domine, ego eredidi, quia tu es Filius Dei.
Et cùm bac dixiſſet, abiit, & vocavit Mariam
GSororem ſuam. 381
Quidam autem ex ipſis dixerunt, Non poterat hic;
qui aperuit oculos cœci nati, facere, ut hbic non
moreretur 382
Cogitaverunt autem Principes Sacerdotum, ut & La-
zarum interſicerent. Ibid.
Ex CAP. XII. Dam lucem babetis, credite in lu-
cem. 86
Et clarificavi, & iterum elarificabo. Turba ergo;
quæ ſtabat & audierat, dicebat tonitruum eſſe fa-
um. Alii dicebant: Angelus ei locutus eſt. 174.

& 187
Ex CAP. XIII. Mon potes me modò ſequi: ſequéris
autem poſtea. 54
Domine, Tu mihi lavas pedes. 141

Cum dilexiſſet ſuos, qui erant in mundo, in finem di-
lexit eos. 379
Ex CAP. XV. Jam non dicam vos ſervos . Dixi
amicos. .. qutia quæcumque audivi à Patre meo,

nota ſeci vobis. 67
Cum venerit Paraclitus, quem ego mittam vobis.
290
Ex CAF. XVI. Triftitia veſtra vertetur in gau-
dium. 239

Abſque Gnagogis facient vos. Venit hora, ut omnis,
qui interficit vos, arbitretur obſequium ſe præſtare
Deo. 290

Ex CAP. XVIII. Kimon ergo Petrus habens gla-

dium eduxit eimm. 241
Percuſſit Pontificis ſervum, & abſcidit auriculam &us
exteram. 229. & 241
Mitte gladium in vaginam. 242
Nobis non licet interficere duenquam. 98. & 234.
& 284
Wullam invenio in hoc homine cauſam. 285
Ex CAP. XIX. Ecce homo. 39
Gucifige, Crucifßige eum. Ibid.
Inolinato capite tradidit ſiritum. Ibid.
Mulier, ecce filius tuus. 63. & 114
Quod Icripſi, Neripſi. 288
Ex CAP. XX. Dominus meus, & Deus meus. 3
Beati, qui non viderunt, & crediderunt. 59
Accipite Piritum ſanctum; quorum remiſeritis pec-
cata, remittuntur eis. 82

Dum ergo fleret, inclinavit ſe, & proſpexit in monu-
mentum. Et vidit duos Angelos in albis.
ulerun Dominum meum & neſcio ubi poſuerunt
um. Hac cuùm dixiſſet, converſa eſt retrorſum, &
Ethicæ Comment. Tom. V. .

Sacræ Scripturæ.

vidit JE GUM. ſtantem. 9⁰
Ex CAF. XXI. dimon Petrus ehm audiſſet quia
Dominus eſt, miſit ſe in Mare.
Mittite in dexteram navigii rete, & invenietis. 103.

V & 123. & 26 5
Et illà nocte nihil prendiderunt. 26 5
Non cognoverunt diſcipuli, quia JEN eſt. Ilbid.

Paſce oves meas. 277. & 282
Alius te cinget, & ducet, quò tu non vis. 28

Paſoe Agnos meos. Ibid.
Vado piſcari. Dicunt illi. Venimus & nos. 122.
& 264
Pueri numquid pulmentarium babetis? Reſponderunt
ei, Non. 122

Dicit ergo Diſcipulus ille, quem diligebat TE S&US,
Petro“ Dominus eſt. JSimon Petrus cum audiſſet,
guia Dominus eſt, tunicà ſuccinxit ſe, & miſit ſe

in mare. 123. & 23 5
Alii autem diſeipuli navigio venerunt. 123
Petre amas me plus hiss 237. & 282
Ex Actibus Apoſtolorum.
Ex CAP. I. Et nubes ſuſcepit eum. 138
Accipietis viriutem ſupervenientis Wikitus Jankti in
Vos⸗ 242. 8& 345
Viri Galilæai, quid ſtatis aſpicientes in colum? 159
Et eritis mihi teſtes. 345
Ex CAP. II. Et repleti ſunt omnes Wiritu Sancto,
& cœρrnnt loqui. 82

Ex C AP. III. Argentum & aurum non eſt mihi, quod
autem habeo, boc tibi do. 108. & 266
Ex CAP. V. Cur tentavit Satanas cor tuum, men-
tiri Te SPpiritui Sancto, & fraudare de pretio agri?
252
Ecce pedes eorum, qui ſepelierunt virum tuum ad
oſtium, & efferent te., Et factus eſt timor ma-

gnus in universa Eccleſia. 27
Cæſis denuntiaverunt, ne loquerentur in nomine JETI.
290
Ex CAP. VII. Ecce video cœlos apertos, & Filium
bominis ſtantem à dextris Dei. 169
Chm autem eſſet plenus Spiritu Sancto, intendens in
lum vidit gloriam Dei. 172

Ex CAP. IX. Domine, audivi à multis de viro hoc,
quanta mala fecerit Janttis tzis in Jeruſalem.
196
QNubitò circumfulſit eum Lux de Cælo, & cadens in
terram audivit vocem dicentem ſibi Saule, Sau-
le, quid me perſequeris? 67. & 68, & 227. & 228
Ego ſum Jeſus, quem tu perſequeris: durum eſt tibi
contra ſtimulum calcitrare. 228
Domine, quid me vis facere 150
Fuit autem cum Diſcipulis, qui erant Damaſci, per
dies aliquot. Et continus in Gynagogis prædicabat
JENUM. 151
Duaære in domo JQudæ Saulum nomine Tharſenſem:
Ecce enim orat. Ibid. & 196
Ex CAP. X. Abſit Domine, quia nunquam man-
ducavi omne commune & immundum. 109. & 156
& 244
Vidit cœlum apertumn, & deſcendens vas quoddam
velut linteum magnum.. In quo erant omnia qua-
drupedia, & ſerpentia terræ. 236
Expavit Petrus , lamavitques Ahbſit Domine.
Ibid.
Quod Deus purificavit, tu commune ne dixeris. Ibid-
õsl & 24 ¼
Et dum intrà ſe haæſitaret Petrus, quidnam eſſet vi-
ſio, quam vidiſſet, Ecce Viri, qui miſſi fuerant à
Cornelio, inquirentes domum Simonis. 244
Surge, Petre: occide, & manduca. 303
M Ii Ex

Ex CAP. XIII. Et confeſtim cecidit in eum caligo
& enebræ. pag. 271
Ex CA P. X X. Sed nihbil borum vereor, nec facio
animam meam pretioſiorem quàm me; dummodè
conſummem curſum meum. 36

Ex Epiſtolà ad Romanos.

Ex CAP. II. Qui prædicas non furandum, furaris?
200
Juſtus autem ex fide vivit. 206
Ex CAP. IV. Contra ſpem in ſpem credidit. 103
In promiſſone etiam Dei non bæſitavit difidentid:
ſed confortatus eſt fide, dans gloriam Deor ple-
niſimè ſciens, quia quæcumque promiſit, potens eſt
& facere. Ibid.
Ex CA P. VIII. Quis ergo nos ſeparabit à charitate
Chriſti ? tribulatio ? an anguſtia“ an fames? an
nuditas? an periculum ? an perſecutio? an gla-

dius? 1. & 135. & 176. & 205. & 249. & 290.

. . eee E 335
Si enim ſecundum carnem vixeritis, moriemini. 2
Gemimus adoptionem ſiliorum expectantes. 129

Ex CAP. XIII. Non in comeſſationibus & ebrietati-
bus, non in cubilibus & impudicitiis, non in con-
tentione & æmulatione: ſed induite Dominum J-
NMCHRIITUM, & carnis providentiam ne fe-
ceritis in concupiſcentiis. 91. & 257
Induamur arma lucis. 319
Ex CAP. XV. Deus verò ſpei, impleat vos omni
audio in credendo, ut exuberetis in ſpe. 239
Ex CAP. XVI. Deus autem Pacis conterat Satanam
ſub pedibus veſtris velociter. 164

Ex Epiſtola PrimA ad Corinthios.

Ex CAP. I. Ubi ſapiens ubi ſeriba à ubi conquiſitor
lujus ſeculi5 90⁰
Infirma Mundi elegit Deus, ut confunderet fortia.
Ibid.
In Dei ſapientia non cognovit Mundus per ſapientiam
Deum. lbid.
lonobilia Mundi, & contemptibilia elegit Deus, &
quæ non ſunt, ut ea, quæ ſunt, deſtrueret. Ibid.
Placuit Deo per ſtultitiam prædicationis ſalvos facere
cr dentes. Ibid. & 91
Hoe dico, quod unuſquiſque veſtrum dicit, Ego
quidem ſim Pauli, ego autem Apollo, ego verò
Cephæ. Diviſus eſt Cbriſtus? Numquid Paulus cru-
cifixus eſt pro vobis aut in nomine Pauli bapti-
Tati eſtis? . 304
Ex CAP. II. Animalis homo non percipit ea, quæ
Jſunt ſpiritus Dei. 219
Ex CAP. III. Et ego, fratres, non potui vohis lo-
qui quaſi ſpiritualibus, ſed quaſi carnalibus. Tan-
quàm parvulis in Chriſto, lac vobis potum dedi,
non eſcam. . 54. & 188
Ex CAP. IV. MWihil mihi conſcius ſum, ſed non in
hoc juſtificatus ſum. 227
Quid vultis? In virgu veniam ad vos, an in ſpiritu
lenitatis? 272
Maledicimnur & benedicimus. 359
Ex CAP. V. Nimirum modicum fermentum totam
maſſam corrumpit. 122
Ex CAP. VII. Volo autem ſine ſolicitudine vos eſſe...
Porrò hoc ad utilitatem veſtram dico, non, ut la-
queum vobis injiciam, ſed ad id, quod honeſtum
eſt, & quod facultatem præbeat ſine impedimento

Dominum obſecrandi. 226
Ex CAP. IX. Ned unus accipit bravium. 39
Nec currite, ut omprehbendatis. 68

Caſtigo corpus meum, & in ſervinuem redigo. 144.

Index Locorum

.
4

Ex CAP. XI. Ueò inter vos multi infirmi, & imbe-
cilles, & dormiunt multi. 09
Ex CAP. XII. Tmulamini chariſmata meliora.

Ex CAP. XIII. Charitas patiens eſt.
Ex CAE. XIV. Volo quinque Verba in ſenſu meo
loqui, ut & alios inſtruam: quàm decem millia

verborum in lingua. 91
di quis eſt Domini, intelliget, quæ dico: qui autem
ignorat, ignorabitur. 207
Ex CAP. XV. Manducemus, & bibamus: ras
enim moriemur. 143
Non ego, ſed gratia Dei mecum. 301

Ex Epiſtolà Secunda.

Ex CA P. V. Charitas enim urget nos.

1
Ex CAP. VI. Inhabitabo in illis, & deambulabo 1
ter eos. .
Ecce nunc tempus acceptabile, ecce nunc dies ſalutis.

234
Os noſtrum patet ad vos, Corinthii. 36
Ex CAP. VII. Nuperabundo gaudio in omni tribula-

tione noſtr.

88. & 128. & 149

Ex CAP. I X. Hilarem datorem diligit Deus. 2

Et multiplicabit ſemen veſtrum. 41
Ex CAP. XI. Quinquies quadragenas und minis
accepi. 149
Quis infirmatur, & ego non infermor? 28 5
Ex CAP. XII. Raptus in Paradiſum, audivi arca-
ua verba. 20

Ex Epiſtol à ad Galatas.

Ex CA P. I. Paulus Apoſtolus non ab hominibus, ne-
que per hominem, ſed per JEMCHRISNTUNAL,

& Deum Patrem. 304
Ex CAP. II. Vivit verò in me Chriſtus. 88. & 143.
& 145

Ex CAP. IV. Filioli, quos iterùm parturio, donec
Jormetur Chriſtus in vobis. 145. & 255
Ex CAP. V. Uinàm & abſeindantur, qui vos con-
turbant. 272
Ex CAP. VI. Mihi autem abſit gloriari, niſi in
Cruce Domini mei JENWCHRINTI.
Dum iempus habemus, operemur bonum. 86. & 366

Deus non irridetur. 104
Ego enim ſtignata Domini JEin corpore meo Por-
10. 25

Ex Epiſtolâ ad Epheſios.

Ex CAPF. I. Elegit nos in ipſo ante Mundi conſtitu-
tionem, ut eſſemus ſancti & immaculaii in conſpeltu

Dei. 112
Ex CAF. IV. In virum perfeltum, in menfuram
ætatis plenitudinis Chriſti. 34
Renovamini ſpiritu mentis veſtræ, & induite novum
hominem. 151. & 257

Ex CAP. V. JSurge, qui dormis;, & exurge à mor-
tuis, & illuminabit te Chriſtus. 41. & 220
Hoc enim ſcitote intelligentes; quòd ommis fornicator,

aut immundus, aut avarus (quod eſt idolorum det-

vitus) non bhabet baæreditatem in regno Chriſti &
Dei. 77. & 206

Fornicatio autem & omnis immunditia, aut avaritia,

nec nominetur in vobis, ſieut decet dantctos. 80

Ex Epiſtola ad Philippenſes.

Ex CAP. II. Con in forma Dei eſet.. Humiliavit
ſemetipſum, factus obediens uſque ad mortem. 233

Exina-

296
290. & 292

uinun
n
ln/
i
elte
mns,
7 Ma
nn.
104.

701N.

Ineii
C11.
uß
en ix/
uuert

lhhi

Ulle l.
u n
lfneru
iniuuen
nr ot
tntkhe.
I
1CNT.
lſeniur
n Cen⸗

—

Exinanivit ſemetipfum formam ſervi accipiens, in ſi-
militudinem hominum facturs, & babitu inventus
ut homo. pag. 42. & 233
Ex CAP. III. Multi enim ambulant quos ſæpe dice-
bam vobis, nune autem & Rens dico, inimicos
Crucis Cbriſti: quorum finis interitus, quorum Deus
venter eſt , & gloria in confuſione ipſorum, qui
terrena ſapiunt. Noſtra autem converſatio in cœlis
eſt unde etiam dalvatorem expectamus Dominum
noſtrum. 206
Ex CAF. IV. Gaudete in Domino ſemper. 167. &
312
Ex Epiſtolà ad Coloſſenſes.

Ex CAP. I. Adimpleo en, quæ deſunt paſſionum
Chriſti in carne med. 238

Ex CAP. III. Expoliantes vos veterem hominem cum

abtibus ſuis, & induentes novum, eum, qui reno-
vatur in agnitione. 151

Induite ergo vos ſicut electi Dei ſancti, & dilecti, viſ-

Sacræ Scripturæ.

4

Ex “Epiſtola PrimA B. Petri.

Ex CA P. I. Omnis caro fœnum: & omnis gleria tan-
Tudm ſos fæni. 329
Ex CA P. II. Càùm malediceretur, non maledicebat:
cùm pateretur, non comminabatur. 97. & 116
Ex CAF. IV. Loquitur, quaſi ſermones Dei. 89
Incipiat judicium à domo Dei. 183
Ex CAP. V. Tanquàm Leo rugiens circuit, quæ-
rens quem devoret? 331

Ex Epiſtolà primâ D. Joannis.

Ex CAP. I. Quod audivimus, quod vidimus oculis
noſtris, quod perſpeximus, & manus noſiræ con-
irectaverunt de verbo vitæ. 146
Ex CAF. II. Omne, quod eſt in Mundo, concupiſ-

centia Carnis eſt, & concupiſcentia Oculorum, &
Juperbia Vitæ. 292

cera miſericordiæ. 232 Ex CAF. III. Et omnis qui habet hanc ſpem in eo,

Janbclificat ſe, Rcut & ille ſanctus eſt. 106

Nim

Ex Epiſtolà Primâ ad Theſſalonicenſes. Filioli nemo vos ſeducat. Qui facit peccatum, ex
au . Diabolo eſt. I[bid.
lik Ex CAP. I. Evangelium noſtrum non fuit ad vos in Et omnis, gui peccat, non vidit eum, nec cognovit
ſermone tantum, ſed, & in virtute, G in Wiritu eum. 150
u fſanbtto, & in plenitudine multä. 269. & 279 Ex CAP. IV. Perfelcta charitas foras mittit timorem.
Excipientes verbum. 278. & 279 13. & 44. & 299

Et vos imitatores facti eſtis noſtri Domini, exci-
pientes Verbum: ità ut facti ſitis forma omnibus
credentibus. 279
GSicut fur in nocte. 307
Ex CAP. V. Cam dixerint, Pax & Securitas, tunc

repentinus eis ſuperveniet interitus, ſicut dolor in

utero habentis

144
Ex Epiſtolà Primà ad Timotheum.
Ex CAP. III. Qui Epiſcopatum deſiderat, bonum
opus deſiderat. 174

Ex CAP. IV. Pidua. . Quæ in deliciis eſt ,„vivens
mortua eſt. 73

Ex Epiſtolà Secunda.

Ex CAP. I. Nio cui credidi, & certus ſim. 120
Ex CAP. IV. Repoſita eſt mihi corona Juſtitiæ, quam

reddet mihi Dominus. 58
In omnibus labora, opus fac Evangeliſtæ: ſobrius
eſto. 73. & 142
Ex Epiſtolà ad Hebræos.

Ex CAP. I. Noviſimeè locutus eſt nobis in Filio. 37
Ex CAP. X. Oblationes & ſacrificia noluiſti, cor-
duss autem perfeciſti mihi. 6
Ex CAP. XII. Nondum enim uſque ad ſanguinem
reſtitiſtis. 2

Ex CAP. XIII. Fornicatores enim „ & Adulteros ju-

dicabit Deus. ⸗ 281
Obediue præpoſitis veſtris, & ſubjacete eis. Ibid.

Ex Epiſtola B. Jacobi.

Ex CAP. I. Beatus vir qui ſuffert Tentationem. 48

Cuſtodire ſe immaculatum ab hoc ſæculo. 64
Mote factores Verbi, & non auditores tantùm. 229

Ex CAFP. II. Iatrocunti ad nos annulum aureum ha-

bemii, in veſte candida, aſſurgimus, adblandimur,
dieimüſßzue; Tu ſede hic bené. Pauperi autem di-
cimus, Tu ſta illte: aut ſede ſub ſcabello pedum
meorum. 306
Ethicæ Comment. Tom. V.

Deus charitas eſt, & qui manet in Charitate, in Deo

manet, & Deus in eo. 48. & 279
Ex Epiſtolà Secund.
Ui diligamus alterutrum. 272

Ex Epiſtolà Catholicà B. Judæ.

Nubes ſine aqud quæ d ventis circumferuntur.

248⁸
Ex Apocalypſi.

EXx CAP. I. Et oum vidiſem eum, cecidi ad pedes
ejus tanquàm mortuus. 105
Tanquàm lann alba. Tanquàm nix. Similis auri-
chalco. 107
Vox illius, ut vox aquarum multarum, & habebat in
dexterdâ ſud ſtellas ſeptem, & de ore ejus gladius
uträque parte acutus exibat, & facies ejus ſicut

Sol lucet in virtute ſudâ. 131. & 145. & 272. &

310
Fecit nos Reg!num, & Sacerdotes. 3 5 1
Dilexit nos, & lavit nos. 379

Ex CAP. III. Emulare ergo, & Pœnitentiam age.
Eoce ſto ad oſtium, & pulſo. 59. & 151. 6& 237
Scio opera tua, quia nomen habes quòd vivas, &.
mortuus es. . . . Non enim invenio opera tua plena
coram Deo meo. 105. & 146
Dicis, quòd dives ſum, & locupletatus, & nullius
egeo; & neſcis, quia tu es miſer, & miſerabilis,
& pauper, & cœcus, & nudus. 37. & 146. & 151
264
Nuadeo tibi emere à me aurum ignitum probatum, ut
locuples fias: & veſtimentis albis induaris, ut non
appareat confuſio nuditatis tuæ, & collyrio inunge
oculos tuos, ut videas. 147
Ecce ſto ad oſtiunm, & pulſo: Ni quis audierit vocem
meam, & aperuerit mihi januam, intrabo ad il-
lum, & cœnabo cum illo, & ipſe mecum. 15 1.&
237. & 23 8. & 302
Ex CA P. IV. Et in circuitu ſedis quatuor Anima-

lia, plena oculis ante & retrô. 184
Ex CAEF. V. Vicit Leo ex tribu Juda. 67
Mm 2 Ha-

Habentes phialas aureas plenas odoramentorum, quæ
nnt Orationes Sanctorum. pag. 256
Ex CAP. VII. Dealbaverunt eas in ſanguine Agni.
41
Stantes ante tbronum, & in conſpectu Agni, amitcti
RKolis albis, & palmæ in manibus eorum, & la-
mabant voce magnâ, dicentes: Jalus Deo 20gro⸗
12
Ex CAP. VIII. Et vidi ſeptem Angelos ſtantes in
conſpectu Dei: & datæ ſunt illis ſeptem tube. 301
Et alius Angelus venit, & ſtetit ante altare, habens
thuribulum aureum: & data ſunt illi incenſa mul-
ta. Ibid.
Ex CAP. X. Accipe librum, & devora illum.. Et
cùm devoraſſem eum, amaricatus eſt venter meus:
Et dixit mihi: Oportet te iterùm prophetare. 145
Et vidi alium Angelum fortem deſcendentem de cœlo
amictum nube, & Iris in capite ejus. 170
Et facies ejus erat ut dol, & pedes ejus tanquàm co-
lumnæ ignis. Ibid.
Ex CAP. XII. Signum magnum apparuit in eœlo.
Mulier amicta Sole, & Luna ſub pedibus ejus: &
in capite ejus corona ſtellarum duodecim. 30. &
89. & 90. & 163
Cauda ejus trabebat tertiam partem ſtellarum cœli,
& miſit eas in terram: Et Draco ſtetit ante mu-
lierem. 307
Ex CAP. XIV. Vidi, & ecce nubem candidam:
& ſuper nubem ſedentem ſimilem ſilio hominis, ha-
bentem in capite ſuo coronam auream, & in manu
ſud falcem acutam? 107. &ũ G 183
Mitte falcem tuum, & mete, quia venit bhora, ut
metatur. 183. & 222
Et alius Angelus exivit de Templo, quod eſt in cœlo,
bhabens & ipſe falcem acutam. Et alius Angelus
exivit de Altari.. Et colamavit dicens: Mitte
alcem tuam acutam. 273

Ex CAF. XV. Et poſt hac vidi: Et ecce apertum eſt

Index Locorum Sacræ Scripturæ.

Templum tahernaculi teſtimonii in cœlo: & exie-
unt ſeptem Angeli habentes ſeptem plagas, de
templo veſtiti lino mundo & candido, & præ-
cinkti circa pectora zonis aureis. Et unum de qua-
tuor animalibus, dedit ſeptem Angelis ſeptem phia-
las aureas, plenas irà Dei viventis in ſæcula ſæcu-
lorum. 218
Ex CAP. XIX. Poſt hac, audivi quaſi vocem turba-
rum multarum in cœlo dicentium Alleluia. 106
Ceciderunt ſeniores viginti quatuor. lbid.
Sicut vocem tonitruorum magnorum dicentium, Alle-
lIuia.
Et ecce equus albus, & qui ſedebat ſuper eum, vo-

cabatur fidelis, & verax, & eum Juſtitiaà judicat,

G pugnat. Oculi autem ejus ſicut flamma ignis.

& veſtitus erat veſte aſpersâ ſanguine. Et de
ore ejus procedebat gladius acutus, ut in ipſo per-
cutiat Gentes. Et ipſe reget eos in virgà ferreâ, G

ipſe calcat torcular vini furoris ire Dei omnipo-

tentis. Et habet in veſtimento, & in femore ſuo

ſcriptum: Rex Regum, & Dominus Dominan-
Ex CAP. XXI. Et murus civitatis habens funda-

menta duodecim, & in ipſis duodecim nomina duo-
decim Apoſtolorum Agni.. Et fundamenta muri

civitatis, omni lapide pretioſo ornata, &c.

Et erat ſtructura muri ejus ex lapide Jaſpide. 4

verò civitas auurum mundum. bid.

Et abſterget Deus omnem lacrymam ab oculis eorum.
138. & 355
Ecce tabernaculvum Dei cum bominibus.
ſanctam civitatem Jeruſalem novam deſcendentem
de cæœlo, à Deo paratam. 128

Ex CAP. XKXII. Foris canes, & venefici, & impu-
dici, & homicidæ, & Idolis ſervientes, & omnis
qui amat, & facit mendacium. 178. & 206. GKP

”?

Ibid.

Lidi

eehun

lr.
lllneg
Epene
el
Uttnen
K
Ne
Kohtn
lenin
lehto
ntoen
cinnen

une

anes
lalimne
bcine
ſlen
Ullngi

Acepiio perſonarum.

I NLDEX

RERUM NOTABILIUM.

QU4 IN HOC SECUNDOSTROMATUMTOMO.

Ethicarum Commentationum Quinto continentur.

reror NUMERUS PAGINAM: POSTERIOR CGOLUMNAM SIGNIFIGANT.

A.

