ſi, quod noſtræ nobis imperant Leges, in
oratione ante Dominum procumbamus. De-
fluent, cfede mihi, a facie Domini mon-
tes, nec defluent modò, ſed molliſſimæ inſtar
cefæ ſubſident, quæ videbantur, mandata ru-
pibus ſilicéque compacta. Melli germana vi-
debitur Obedientia, quæ videbatur Mons,
ſi coram Chriſto ſtatuatur, pro nobis obtem-
Perante Patri uſque ad Crücem. Evaneſcet
omnis terra, ſi Corlum ſpectetur. Pulvis om-
nis; & omnis terrena cogitatio exſufflahitur
ante faciem Domini. Tunc dici poterit inter
Gentes, quòd Deus in nobis regnet; ſi quos
Amor noſtri in Obedientia Montes fingit,
vertat Oratio in ceram; affine melli nomen, Cra.
luminiſque atque ignis pabulum ſalutare. Li- Rer Mird)
queſcent Montes in Ceram, incendii nequa- amor.
quam fefugam atque pœnarum; dum Lu-
men nutriat; & Ignem alat: hoc eſt, ut Religiaſa
famam religioſæ Familiæ propaget, & Chari- cere, t
tatem atque fervorem ſervet, ultrô perdet O- Eccleſß KAi-
bedientia anitnam ſuam, malens ſibi vitam de

a Pre
. Scoleſias
eſſe, quam Lucem Ordini- 6

Convertimini ad me C ego oonvertar
ad vos. Zach. 1. 4.

Miror ego; quomodò quæ omnia docet 8. Eucheri

& novit Eccleſia, nunc quodammodò hal- Hes esf.
lucinetur. Planè diſcriminis magnitudo he- tendam

betat Cor, ipſéque timor declinandi hoſ- Paſtem.
tem, hoſtem advocat. En! flagello Peſti-
lentiæ flagellari a Deo dubitat, cúmque ſciat
illi in manibus efle, quo nos verberet, quem
vel in cœlo poſitum timet, ad ſe trahit, & ſtatuit
in aris. Si & Colo eminus ſeriebat quæ infliget
vulnera propinquior factus, & cominus flagel-
lans? Certè nobiſcum agi video ut olim cum
Philiſthæis. Circumduxerunt Arcam ut ſana-
rentur; ſed quò vicinior illa fiebat, eò erat
vulnus acerbius, & ſtrages ſævior. At errat
quiſquis erraſſe credit Eccleſiam. Deus enim
4 Uti

20
uti à longè poſitos vulnerat, ità propè ſe ſtan-
tes amplexatur. Etiam ille ſiliquarum ater can-
didatus, ut Patri appropinquavit, amplexus
meruit & oſcula. Oſtendemus, ſapienter ab
Eccleſia, ut arceatur peſtilentia, Chriſtum
ad aras devocari in Euchariſtia: cum ideo
ipſius flagella ſoleant hominibus propinquare,
quòd ab eo ipſi longè recedant. Vide S. Au-
guſtinum irridentem eos, qui à Deo fugiunt:
hoc eſt qui à placato fugiunt ad iratum.

Hic, ſi ehet Propheta, ſoiret utique,
quæ & qualis eſt mulier, quæ tangit

2* Made eum, quia peccatriæ eſt. Luc. 7. 39.
.
gudicantes IInò, quia Propheta eſt, & ſcit, qualis &
emert. quæ ſit foœmina à qua abluitur, ideòô ſe ſinit
tangi: Non enim Peccatrix eſt. Tu quidem;
Wretten. ſi Propheta fores, ſcires, quæ eum mulier
e. attingit, Pœnitentiæ Magiſtram eſſe, auro-
ram gratiæ, Templum Dei, lacrymarum
vas aureum. Quanquam ſufficit, ſine Pro-
phetiæ ſpiritu, oculis non carere, ut ſcias
amaris lacrymis delibutam fœminam Pecca-
tricem non eſſe. Nonne in qua hora Pecca-
tor gemit, ejus abolentur crimina, Ezechie-
lis teſtimonio? Cur ergo iſta, quæ flumina
emittit lacrymarum, ſordeat adhuc? O quam
Phariſæo diſſimilis Elias, qui in coele æ-

sraétandi. neo & non pluvio jam à triennio, tamen ut
nubeculæ veſtigium eſſe cognovit, imbres,
& pluviam grandem ex eo fore prædixit.
3. Reg. 8. Vel minimum compunctionis ſi ſpeétes in
impio, ſanctitatem ſpera ſingularem. Qua-

al Wri nam, rogo, ratione quæ mundat innocen-
auſteri . . . .
Phassiſzo tiam, immunda ſit? quæ Chriſtum lavat, fœ-

perſimites. da ſit? Quæ agnum paſcit a quo Mundi peccata
delentur, ſit Peccatrix? Vel fimus ſi aurum
Saperior tangat, ſplendet: & tam propinqua Deo fee-
im Laph,, mina non albicet? Calet nix, vicinis flammis:
ſi verè do- & frigeat Magdalena, ignem cùm lavat? O
duerinn. ſuperbiam vel in Sole caligantem! Nimirum
peſtilens vitium, dum fœminam arguit, Deum
accuſat: dumque Pœnitenti peccata addit, qui-
bus caret, Prophetiam Deo adimit, quâ care-
re non poteſt. Erras, nec ſimpliciter erras.

Et JESus Propheta, nec Magdalena Pecca-

trix eſt. Tu verè & Peccator es, nec es
Propheta. Et, quod ſatis dolendum eſt, Pa-
nem vitæ paſcis, & fame miſericordiæ confice-
ris. Quid verò dicemus de condiſcipulis Phari-
ſæi, qui ſe ſolos juſtos jactant, cæteros verò
ſpernunt tamquam pulverem à facie terræ pro-
jectum. Planè hi quodam virtutis colore con-
tenti, quæ Poma Sodomis naſcuntur, imitantur.
Si primo aſpectu eos reſpicias, tranquillam ma-
ris faciem referunt. Quid æquore placidius pla-
cato? Nihil opinor. Sed magnos hic campus
montes habet, clamat Hieronymus. Quamdiù
nullum eos Verbum aſperum exagitat, Anto-
nii manſuetudinem ſuperant. Vix eos pungis
cùm illico, flammas irâſque jaculando undi-
que Ætnæ incendium furore ſuo mitius eſſe
teſtantur. Etiam flamma ſi non tangatur, ſo-
is inſtar lucem effundit, diem propagat. Ad
eam accede, &ũ tangito, & diſces, quid in-
ter Solem & ignem diſtet. Etiam Sirenum &
blanda frons, & blandior vox: fuge tamen,
latet enim in cantu mors. Cruore nutritur de-
ceptrix illecebra. Tenerrima Nubium compa-
go; verum colhiæ fulmina jaculantur.

Oliva

Et Miſericordia ejus d pregenie in pro-
geniss tamentibus eum. Luc. 2. 50.

Quid Deiparæ cum Timore, quæ & à pec- Timor Dii,

cato immunis, & à peccandi illecebra ommi-
nô tuta. Timoris ne Nomen quidem noſſe
debuit. Unde ſcois, Virgo » Timoris promeri-
ta, quæ timere neſciſti, quia & nequiſti vin-
ci? Quéôdque mirandum non minus eſt, Gem-
mam divinz miſericordiæ Timoris plumbo
includis? Et miſericordia ejus, inquit, à pro-
genie in progenies timentibus eum. O timoris
Præſtantiam! Voluit Deus Matrem fili fui Ti-
moris eſſe præconem.

Et ooncidam à facie ipſius inimicos ejus.
Pſ. 88. 24*

A- Facie tua; non à tergo concidet Deus Timais
inimicos tuos. Hoc eſt, ſi pughaveris, non ſi non imen-
fugeris, eos Deus fugabit, qui te oppugnant. rwjulaſi

Emittet verbum ſuum, & Riquefaciet ea.
Pf. 147. 7.

Non igne glaciem diſſolvit, non æſtu, (leaantia,

ſed verbo. Quam blandè agit cum impiis

Deus! Obduruit in moren cryftalli Fons (arreti

olim aquæ vivæ:; quem ut eliquet;, abſtinet
amni violentià tum ſolis, tum flammæ, ſo-
lümque verbum præficit glaciei diſſolven-
dæ. Emittet verbum ſuum, & liquefaciet ea.
Prophetat, inquis, Propheta; quidve ſperet
non quid evenerit, narrat. Fortè qui ſolo ver-
bo ſolvendum gelu credidit, ut ventum eſt ad
opus, intellexit;, acriori egere niſu duritiem
fontis conglaciati. Falleris, qui fallacem au-
tumas prophetiam. Prophetat, ut ais, ideéô-
que ſicut prædixit; ità omninòô evenit. Imò ni-
mius conatus viſus eſt Prophetæ verbum: So-
lus ſuffecit inarticulatus ſpiritus ſine ſono, ad
ſolvendos compedes glaciei. Flabit Wiritus ejus,
& ſtuent aquc.

Ullumina oculos meos, ne unquam ob-
dormiam in morte: Ne quando di-
cat inimicus meus, prævalui adver-
sus eum. Pfal. 12. 4.

Perfundi optat oculos cœleſti luce „ne ſopo- Taigus
re lethali mergantur: ac ſi dormire non li- éi Orais

mitis.

Pſ. 147. 7.

ceret in luce. Fulgeat, ut precaris, in oculis deek.

lumen, num ideò non obdormies? Nimirum
occurſus iſte Lucis & ſomni rarus eſt: utque
nemo vigilat in umbra mortis, ita in luce
vitæ nullus obdormit. Quàm rari inter homi-
nes dormirent, ſi cordis oculos lux divina per-
ſtringeret! Triumphum veroô quare canit ho-
ſtis, ſi dormiam? Cur dicit, Prævalui adver-
sus eum, cùm non jaculum intorſerit, ſed ſo⸗

porem immiſerit? Enimverò mortem non in Tipiditats
vulnere, ſed in ſomno hoſtis veterrimus ve- damna-

hit. Securus eſt adverſarius de morte tua, ſi
tibi ſomnum intruſerit. Nimirum Sororem Fra-
ter advocat, & ubi imago mortis eſt, mors inde
non aberit. At Eva, inquit, vitam & ſomno hau-
ſit. Et ideò fortè mortem invexit. Videlicet ſom-
ni filia mortis patens facta eſt.

Omnes

Oratio nei
Llecta.

.

mh⸗ 1

ie Abe
lnmn an
bur
ton een

r Klenc
rs eabd
le Eebete

iglumn ſd
1C hon
ritd ſowon
Aaerte

1. .
nußnmd

4 Ple etinen

a t ede
eEner))

*
8 34 Ke
3 Cnnt
n pol
onet.
eulinn.
nn Dlun
lutee r.
Dinets
n,

iniat

orict Du
areris, on is
ſeohhugun

llefaent⸗

, n l
t onn in
Crjklli kont
t, Aliet
n kemme l
cki A
7 lipeftitu
aice ſun
mte qui ſinn
Nt ventullt
e hiſi unin
gi fallcen 4
t, n ii i
Yexreni, Mm.
te vetbin
us ſne inſ
abit ifmit,

Mllun 1
.
e gun
uulii M

⸗

ſi werte ſe

Ue non E,
dunin,

recant,1
rani ek ni

Stromatum, Lib. VII.

Omnes declinaverunt, ſimul inutiles fa-

di ſunt. Pſ. 13. 4.

„„ Videamus, quale vitium agmen ducat in
Snen. tanta ſcelerum corruptela. En unde Prophe-
nur. ta exorditur. Nepulehrum patens ſt guttur eo-
Plal. 13. 3. e. Nimirum inde inchoat vitiorum cata-
logum David;, unde initium ſumpſere flagi-
tia. Irrepſit in orbem terrarum ſcelus, dum Mu-
lier incauta loquitur. Et quidem non blaſphe-
mando, non murmurando, non contumelias
evomendo;, non ſeſe efferendo ſevit peccatum
remt. Eva, ſed ſacris de rebus difſerendo, verùm
Rs, diſſerendo cum quo loqui non debuit . &
am nſ cam debuit non loqui. Non vana, non impia
Rier. dixit, cùm peſti aditum reſeravit, ſed de obe-
dientia difleruit, deque præceptis Dei. Ipſa
ſilentii violatio vel in regia felicitatis & inno-
centiæ, & ſelicitatem exterininavit & innocen-
tiam. Quid ſi nugæ, ſi rumores, ſi murmu-
rationes exaudiantur in palæſtra Pœnitentiæ,
ubi ſolæ deberent lacrymæ perſonare? Et Pro-
phetæ attende, ſi placet, ſenſum. Jepulchrum
patens eſt guttur eorum. Ideò ſepulchrum eſt
guttur, quia patens. Non mordet, non ar-
det, non iraſcitur, non mentitur; tamen pa-
tet: ideò ſolius mortis hoſpitium eſſe po-
teſt. Ut domus, itaà os, ſi rimas habet, à rui-
na non abeſt. Organorum ſuaviſſima vox ideò
eſt, quod non ſuâ ſponte, ſed alienà vi emit-
tatur. Quæ ſpontè ſtrepunt, rarôò canora ſunt.
Lyræ ideò ſonoræ fides, quòd in equuleo
quodammodò extendantur, ut ſonent.

Tepiditatis

Jerecun-
dia.

Et ne auferas de ore meo verbum veri-
talis uſabquague : quia in judiciis
tuts ſaper/pera vi. Pf. I118. 43.

Serme Spei ſuæ retinendæ cupidus Propheta, in
mmuala ae qua ſuperſperaverat, ſceptra dedignatus &
Bi. palmas, Deum precatur, ut ſacrum non to-
Rpigraz, leret perire verbum de ore ſuo. Rogo, quid
F er ſpei cum verbo? Hæc in mente regnat, in
vanu. Corde loquitur, ſpatiatur in pectore: IIIud
ablegatum à centro humani regni, in labiis, ut
⸗ e ità dixerim, exulat. Num ſi fileat, deſperat:
taie ſermo. quando florere debet verbum in ore „ ut in
s. Corde ſpes vireat? Nimirum ſpei velut horrea
labia ſunt, niſi inde frumenta ſpei divinorum
verborum ſuppeditentur, citô peribit. Defi-
ciet ſermo de rebus divinis, & mentior, mi-
ſi ſuſpirare Cor coœperit nugas. Regnat in
Corde ſpes, ſed ad cuſtodiam illius ſi verbum
Dei non excubet in labiis „brevi coronam in
compedes commutatam lugebit. Iſraeélitæ Deo
plem, ideò cupiere cepas, quia, ut puto,
de relicto regno maluere loqui, quàm de
Patria promifla. Planè non rediiſſent in F-
8yptum corde, niſi per os in Cor prius £-
gyptus repedaſſet. Admiſſa per labia Ægyp-
l 6αι. tus in præcordia, ſuo pondere urſit Iſraëlitas
trans mare rubrum. Denique, Miſit verbum
Puam, & ſanavit eos, inquit Scriptura, quo-
rum languor omnis ex iis ſermonibus proflu-
Xlt, quibus ſediſſe olim ſe ſuper ollas carnium

jactitabant. Evæ expugnata ſpes eſt per Ver-
.

—

21

Dominus in Templo Sancto ſuo: Domi-
nus in Cœlo ſedes ejus. Bſ. 10. 5.

Qui requieſcit in Virgine, in Coœlo regnat. SS.
Templum ſpecialiter ſuum incoluit Verbum cih, Ia-
ſinum pudiciſſimæ Virginis, cui commune carnatione,
cum Patre & Spiritu mundus eſt Templum.
Erravi, Cœlum non Templum, ſed ſolium
Verbi eſt, cui parabatur Templum in Vir-
gine. Nimirum Deus regnare in Cœlo po-
tuit, ſed debuit ex Virgine naſci, ut colere-
tur. Semper omnipotens, ſed coli cœptus à
toto mundo, ut naſci voluit. Videlicet & in
Coœlo ſtat à dexteris Dei, qui jacet in ſinu
Matris: & elevatum per humilitatem carnis
ſolium divinitatis in terra: vix enim in Judæa
notus Deus necdum natus, adoratur nunc ubi-
que Terrarum.

Sinite utraque creſcere. Matth. 13. 30.

Superſtitioſiores videntur Religioſorum Tire din.
Congregationes in educatione Tironum. Mul- Zanter .
ta eis indicunt, multa imponunt, quibus .
implicari nolunt, ſubſecuturis poſt Tyroci-
nium ætatibus. Vanum profectò ſtudium, à
quo ruinæ tanto labore tantéque diſpendio
exſtruuntur. Verùm errare neſciunt, qui Na-
turæ ductum ſequuntur in educandis Gratiæ
Alumnis. Quid enim? Nec ariſtas reponi
vult Natura cum tritico, ſine quibus naſci
frumenta non patitur. Pompa illa foliorum,
quibus in flore fructus faſciis veluti puerili-
bus involvitur, ſumptu naturæ maximo con-
ficitur, quam mox deſpicit, abjicitque. Extra-
hi debet è& concha margaritum, ut niteat,
ſed intrà concham efformatur. Vel flamma-
rum fſupplicio à luto ſe aurum redimit, ſi-
ne quo tamen aurum non foret dum fingi-
tur, formaturque à quo deformatur. Quid?
Nonne Bombyx, ut alas nanciſcatur carce-
rem ſibi fabricatur? Ut vitam excolat Phoœnix
ſepulchrum colit, fœnerato ſpiritu flammis, ut
à morte vitam recipiat? Etiam in vulneribus
nolumus durare emplaſtra cum carne, ſed, ut
inducatur caro, ſuperducuntur unguenta.

Quæ conventio Chriſti ad Belial. 2.
Cor. 6. 15.

Aula é qua B'atiſimæ Virginis cum pue-
ro EU dormiente Imago pendet, un-
dique impuris cinäéta Piéturis' & ſimu-
lacris.

Inducturus in Veneris ſacrarium Virginis
effigiem, procax impudicitiæ Myſtagogus in en
hæc verba Verbi parentem affatus eſt. Næ "5*udice.
ego ſacrilegii reus tenerer, ſi Pudoris gem-
mam quiſquiliis admiſcerem impuritatis , ni-

ſi me ad facinus & natura doceret, & ſacra-

rum monumenta Iliterarum hortarentur. Quid
enim verear Dei Matrem collocare cum Vene-
re, cæterôque Nympharum & profanorum
Numinum choro, quando & Natura ſpinas
Roſis immiſcuit, & Deus ſpiritum conclu-
ſit in luto; nec illa verita decolorem futu-

ram floris pompam inter dumos, nec is du-
bius illuſtriorem fore mentem in ſordibus,
quibus datura erat vitam, de ſuo ſecura ſplen-
dore.

22

rum nequaquam captiva ſed victrix: & creſ-
cunt frumenta cum paleis, & concreſcit in lu-
to aurum, & alitur ſtipulis flamma, & ful-
gent in nocte ſydera; & noctis viciniam
haud diei pompa faſtidit. Non extinguitur in
flammis ſalamandra: & decolorabitur juxtà
choreas Dei Parens? Num ſerpente imbe-
cillior, quæ Draconis caput contrivit? In
uno Pavone & pedes turpiſſimos, & pul-
cherrimam caudam eſſe voluit Natura, Unoô-
que in oculo & candorem pinxit & migrorem.
Quid? Nonne lippientis Liæ & venuſtiſſimæ
Rachel vir unus Jacob? Nonne in eodem
coaluere utero, eodémque tempore Iraél,
& Eſau? Cur recuſet Virgo contubernium
Dianæ, quando diù paſſus eſt Abraham fſi-
mul domi morari & mitriri Iſaacum & Iſ-
maëlem? ſanctificatur infidelis vir per mu-
lierem fidelem, & polluetur Nympharum pro-
tervid decus ſanctitatis? An minor integri-
tas Dei Matris Solis integritate, ut liceat
huic in ſterquilinio recumbere ſine labe, &
illi periculoſum ſit propè Satyros rufticari.
Ignis & fumi eadem incunabula ſunt, ſine
ullo diſpendio lucis in elemento longe om-
nium nobiliſſimo: & extinguetur flamma;,
quæ Solem peperit, ſi puellarum caligine in-
haletur? Vox Jacob & Manus Eſaü benedi-
Gtionem impetrarunt: & ſupplicium mihi in-
dicetur, ſi Pudori improbitatem conjunxero?
Non emicat colorum vigor, niſi umbrarum Vi-
ciniâ temperetur. Vel in aris Filii tui ſanguinem

in Calice dedicaturi Sacerdotes vimim aquâ di-

luimus: Caréque & Verbum Amoris prodi-
gium, non dedecoris portentum ſunt. Demiſ-
ſum è& Cœlo linteum Apoſtolorum Principi ob-
tulit in eſcam cum volucribus angues, cum
pecudibus monſtra. Quid expeto & Coelo lin-
teum, quod libet ſuſpicere & ſpectare in terra?
Foœda pulchris conjunxit Creator in Mundo,
crediditque ornatiorem futuram Orbis terra-
rum ſcenam, ſi nec Monſtra deeſſent. Sed
quid quæro in immenſitate Terrarum, quod
licet in ipſa veſte tua, 6 Virgo deprehende-
re? Non uno colore mitet, ſed vario diſco-
lor ornatu & pulchrior prædicatur, quo va-
rietate ſtellata notatâque præfertur. Verùm
quid in veſte miror, quod in Lihio, imò & in
Filio tuo intuemur? Floret illud in ſpinis, naſ-
citur iſte in ſtabulo. An grave ſit parenti pin-
gi cum Nymphis, cum jucundum fuerit filio
epulari cum Publicanis, loqui cum Scribis,
cum latronibus & perduellibus mori? Quid
horreas juxta ſimulacrum tuum Proſerpinæ ſi-
mulacra, quando JEsus & ſuſcepit ad pe-
des Scortum, & Judam excepit in labiis.
De cubilibus Pardorum evocaris coronanda;,
ad imperium erudita, non ad ſervitutem ab-
jecta ferarum contubernio: & times Gra-
tiis in Aula ornatiſſima ſociari. Vix lucem
natus tuus ſalutavit ab ubere, cùm foramini-
bus aſpidum dexteram non ſauciandam , ſed
triumphaturam intruſit. Vel à paradiſo, ubi
Deus ſuam locarat imaginem, abeſſe noluit
Serpentem Dæmonis & lituum S& lickorem.
Candor ipſe lucis æternas juxtà ſe ſtare un-
dique tenebras non erubeſcit: ejuſque in cir-
cuitu validam tempeſtatem nec Elias diffite-
tur, & David atteſtatur. Salomonis taberna-
culum agreſtibus pellibus & tapetiis pretio-
ſis amicitur pariter ae tegitur. Sponſam lau-

Oliva

JOan. i.5. dore. Enimverò & Lux in tenebris lucet, ea-

davere concubinæ, nec erubuit. Qui ægrius
tulere junctam Moyſi Zthiopiſſam, non effu-

gere fupphicium. Eluxit clarior Lothi innocen-

tia Sodomis: & cujus floruerat inter impudi-
cos Pudor, inter filias periclitatus eſt. Cain
& Abelis domus una. Cham & Japhet u-
num Arcæ domicihum. Columbæ & Corvi
idem hoſpitium, eâdemque ex feneſtra emiſ-
ſio una. Neronem & Petrum ſimul Roma ſpe-
ctavit. Platonis & Dionyſii immanitatem &
ſapientiam ſuſpexere pariter & horruere Sy-
racuſæ. Iſraëlitarimn Ægyptiorumque una dia

Patria fuit. Denique patiatur Mater ſtare effi-

giem ſui cum imaginibus Helenæ & Dido-
nis, quando Filius cum frumentis ſuſtinuit creſ-
cere & zizania. Phariſaicum ſapit faſtum, faſti-
dire commune Innocentiæ cum ſcorto domici-
lium. Cujus hominis audaciſſimam Orationem
ubi cum ſtomacho excepiſſem, his tandem elo-
quentiæ radiis, totam illam ſophiſmatum &
cavillorum noctem nutu verbiſque Virgimis
profligavi. Miror ſanèe (ore meo, ſed ſuo ſen-
ſu aiebat Virgo) perfrictæ frontis proterviam,
quæ non modò Pudori meo vulnus infligit, ve-
rùm ipſam contumeliæ notam loco decoris ha-

beri ſtudet; probrumque beneficium vocat.

Pereat liberalitas iſthæc, injuriarum duntaxat
prodiga. Pereat decus iſtud contumeliis foœ-
tum. Enimverò Dei Mater cum Venere ad
lenocinium intuentium ſuſpendar in Aula, quæ
Coœli nuntium in conclavi exhorrui. Ludam
cum Galatea, quæ Angelum ſalutantem vix
tuli. At Roſa cum ſpinis floret: & ideò cruenta
naſcitur; quanquam felicius eſt vallari du-
mis, quàm Nymphis. Concreſcit in luto au-
rum: ſed vilitatem contubernii fupplicio re-
dimit, purgat incendio. Spiritus & carnis ictum
à Deo fœdus: ſed pro Deo inter eos inſociabile
diſſidium. Radiat in tenebris Lux, ſed ſine ſpe-
Gtatore: Nam ſol diem vel habet, vel facit.
Frumenta creſcunt cum paleis: ſed dum illa in-
feruntur in horrea, hæ ignibus mancipan-
tur. Noctu micant ſidera: Sed non quæ meo
in vertice radiant, quibus ex Sole comtexta
chlamys Diem ſubminiſtrat. At Salamandræ in
flammis frigent. O ſtolidum caput! Mulier quæ
feliciorem Adam peperit, novit non conferri
anguibus, ſed colluctari. Uni Jacob junctæ
Rachel & Lia: ſed harum quam diſſimilis
vultus, tam ſimilis virtus: quanquàm diſpar
oculorum fulgor, tamen animorum par de-
cus. Denique ſi illa pulchrior, hæc fœcun-
dior, ſi gratior illa, hæc procreandæ Patriar-
charum ioboli aptior fuit. Coaluere eodem
in utero Jacob & Eſau: ſed infantiam verte-
runt in militiam, luctari ante docti quam
vivere, tantéôque inter ſe impetu con-
fligere, ut penè Parentis viſcera Viperarum
more diruperint. Luſit cum Iſaaco Iſmaeél:
ſed illuſit, coëgitque Patrem in Judicem ver-
ti, & domo fratris proturbatus. Vixit inter im-

k/ un .
ccbenl,

mi,
EJums
ſecl
En
An:A
Mrmmn
nde
i il
non

1 Mo bene
lltekiue
imn Tine

Servire!*
duobus &
Tepiditas.

puros pudicus Loth: ſed quid familiæ ſuæ af-

fricatum ſit, ex contubernio ſceleroſorum di-
dicit, Nepotum non tam Avus, quam
Pater factus. Jacuit ad pedes filii mei fa⸗
moſa fœmina, ſed lacrymis madida, ſed Po-
nitentiæ unguentis fragrans, non jam pecca-
trix, ſed Magdalena. Nec ego faſticho lo-
cietatem peccatricis, ſi lugeat. Mitto ego ar-
gumenta cætera vel à volucrum caudis mmu-
tuata, quæ ſi refellerem, viderer alicujus ea

duxiſſe momenti. Senſerint cæteri, ut libet,
de

A
nchr
nNNN.
N
lte .
relhi ni
Mühhten 4
una J.
kſaki
en N
eltuint
Cordant.
m Ortine
n tandemn 6
ftüummmk
lnr ſinn
kd ſo kr.
rknin,
infigte
wcoceunit.
nefietun
türumn dntat
Nntunelis k.
Chn Veren
ar in Al
hormi Hun
ſalutmmm n
ͤilet
eſcit ulne
1 Ecnnuitu
er eosiltit
Cux, A let
habet, ſ
8: ſelcnit
nibi Nanht
ded n dun
eX l ounn
At Slamnen
ghruint
Tit Mn olld
Dni Nun

s

Coaluete 2
inhutunni
Ate (Ni.
ſſen ien
llen
n in ſhe,
mlen

lun
6 lelen⸗

Stromatum, Lib. VII.

de portentoſo rerum diſſociabilium foœdere: mi-
hi ſatius eſt expungi è telis, imò & ex memo-
ria hominum obliterari, quam proſtare cum
Venere, Regémque meum ac Filium, cum il-
lus Amaſio, fœdifſiméque Adultero expone-
re. Malo filium meum inter latrones pende-
re, quam cum Scortis pingi: ibi enim caro
torquetur, hic pudor cruciatur; ibi pericli-
tatur vita, hic fama; ibi ſi conſors latronum
eſt, Joannis quoque non caret cultu, & Ma-
trem ſpectat; hic verò impuritatis ſpectator
eſt, & niſi horreat, pronubus. In ſtabulo
naſcitur: at vilius ſtabulo lupanar eſt „gra-
tiuſque ammantium contubernium Pudori eſt,
quàm impudentibus commune ſibi cum foe-
minis domicilium. Quid audes improbiſſimis
ſimulacris Virgims & Dei effigies immiſce-
re, quando non licuit Allophylis ſociare Ar-
cam cum Dagon. Excidio ſui Babylonicæ ar-
rogantiæ ſimulacrum didicit malè fœderari
aurum & lutum, licèt illud præſit in capite;
iſtud in pedibus ſerviat. Mellis ac fellis rara
Societas: rarior umbrarum ac lucis: rariſſi-
ma veneni & Medicinæ. Gemma in ſolo Auro
locatur. Et Solis ſedes Cœlum duntaxat eſt.
Apoſtolorum fides Judæ polluta ſocietate pe-
nè fluctibus hauſta; & unius de anathema-
te rapina totius populi victorias retardavit.
Vixit cum Ægyptiis Ifraël, ſed ſervus. Suffi-
cit levis quælibet macula, ut pretio purpura
careat. Non benè totius frontis, oris & ocu-
lorum Majeſtate compenſatur inimica in vultu
cicatrix. Tüne audes meis oculis ſpectacula
turpitudinis ingerere? Tu Nympharum cho-
reas & natatus exponere: quarum quàm can-
didum pectus, tam Cor ſœdum & obſcu-
rum; quantumque earum albicat cutis, tantun-
dem Mens ſordet. Si neſcis, unda illa flam-
mas eructat, in illa ridentis ſtagni eluvione ſi
corpus abluitur, animus inquinatur. Mitiùs
ageretur cum Honeſtate, ſi pro balneis cli-
banos fuſtineret. Quid Floras, quid Pomo-
nas, quid Dianas, Martem & Bacchum, cæ-
teràmque monſtrorum turbam, Divinitatis
oeulis ſubjicitis? Quid mihi, ut veſtris utar
verbis, in propugnationem æterni Verbi,
quid mihi, inquam, cum floribus Flora cu-
jus deflorata pudicitia Innocentiæ Ver neicit?
Quid mihi cum Pomonæ fructibus, cujus ſteri-
leſcit pudor Autumni neſcius, impudicitiæ hye-
mem vel in æſtate paſſus? Quid Diana ferarum
venatrix, Amorum præda? Faceſſat Mars
triumphator imbellis, cujus quaàm inaniter ja-
Ctata in acie virtus „ tam ſœdè jacens pro-
ſtratique in toro Continentia. Abeat malè fe-
riatus Bacchus, obſtetricante fulmine non tam
natus quàm proditus, qui ut bis monſtirum
foret, concipi debuit iterum, ut portento-
ſius & viro nalceretur. Verum abrumpatur ſa-
bularum ſeries impudica. Ablegate hinc aut
Scorta aut Virginem, aut Amor expungatur
à tabuhs, aut JESUS. Si Colum refert hæc
Aula , ſola in ea ſpectentur Sidera, ſolus ex
ea emicet cum Matre Sol. Diviſit Deus à luce
tenebras : ſeparentur a nocte dies, dividantur
ab umbris lumina, ne homo temerè conjun-

E quæ Deus ſapienter diſcrevit. Quègd ſi

anium hæc ſedes eſt „ ſola hic monſtra ma-
heant: nam Filius meus ſemel deſcendit ad in-
eros, ut de larvis triumpharer, non ut degeret
cum larvis. Breviter, nili pudori meo conſula-
tis, niſi audaciæ veſtræ imponatis modum »

23

lacrymis meis meam delebo imaginem, meum

cruore fihi expungam ſimulacrum. Nolo e-
nim reclinare in fornice, quem in ſtabulo re-
chinavi: nolo cubet cum umbris „ qui recu-
bat in meridie: nolo cum ſcortis degat, qui

Paſcitur inter Lilia filius Virginis, parens pu-

doris, ſiderum Sol, virtutum ſator , Patris Ver-

bum, cujus ego ſum Vox, dùm ille tacet.

Lua in tenebris lucet. Joan. I. 5.

Si Lux eſt, non extinguitur umbris, ſed

augetur. Væ luci, quæ tenebras refugit. Væ

virtuti plauſus ſectanti. Apud Deum Lux lu-
cet in tenebris, & floret Lilium inter ſpinas.

Aurum non modèò cunas habet in luto, ied &
ſedem; nuſquam enim quieſcunt metalla ni-
ſi in imo, eôque pretioſiora ſunt, quò pro-
niùs feruntur in præceps. Iris duntaxat naſci-
tur, ſi Lux obſtetricetur: ideôque citò eva-

neſcit. Colorata pulchritudo eſt, quæ lucet tan-
tùm in Sole.

Viſitabo in virga iniquitates eorum,
& in verberibus peccata eorum. Pf.

88. 33.

Exerenda eſt Virga, ſed ſi, quæ puniantur

ſcelera, non deſint; alioquin contumelia eſt,

quæ correptio eſſe deberet. Vel Aconita ver-
tuntur in pharmacum, ſi tamen ſcorpionis
Calamitatibus ſuis
Patriarchæ eruditi ſunt, ut ſe in fratrem pec-

vulneribus infundantur.

caſſe meminiſſent. Tulit non iniquè David in-

flictum à Nathano vulnus, quòd ſe intelligeret

graviùs aliena cæde vulneratum. Quid me-
moro Prophetas & Patriarchas? Ipſe A-
chab, ipſéque Herodes, non diſparia aut
ſcelere aut ſceptro monſtra, ſed neque con-
jugum impietate diſſimilia, audiere libenter
increpantem Eliam, & Joannem objurgan-
tem. Quamvis enim mordax pulvis iniper-
geretur à Vatibus, vulnerum tamen fanies
tanta erat , ut medicinæ aſperitatem nec

Talenta la⸗
seant.

Gloriæ
odium.

Humilitas.

Religionis
miutia vi⸗
liora.

Aalicus no
promotus.

ep. 11.

Judex,; &

recuſare, nec eâ ſanari poſſet. Planè ſi Sauil Lererztse,
1 . e
non peccaſſet, Samuelis verba non tuliſ- V'd in 6

ſet. Non diſplicet Virga, ſed inviſa eſt im-

can? es.

probitas judicum, coœco impetu, & im- Crrectio,
portunis odiis Innocentiam lacerantium. Fax V'd pbor-

in Sole diſpendium eſt, non ſolatium. Medi-
cina ut ægris vitam tuetur, ita benè valen-
tibus adimit. Vomicàâ laboranti in acie mi-
liti, dum hoſtis ferrum infixit, vitam inſe-
ruit, erepturus Spiritum, ſi quod pelleret pe-
riculum non reperiret. Probra, injuriæ, de-
lationes iniquæ, contumeliæ Monacho pro-

teuna.

Superior
ſit tard as
ad pœnas;,

p0 erimen

d ſcuſſam.

P&œ nitentia
inftigantur

fuere, ſed impuris æſtuanti ardoribus: for- In Tam

nicari enim piguit, dum vivere vix licuit.
Alioquin venenum Caſto fuiſſet, quod peri-
clitanti pharmacum extitit. Ipſe cibus, niſi
fame obſonatus, nocet. Ipſo melle non aliud
exquiſitius condimentum, quàm quod ama-
rum eſt. Unus Socrates conquerenti uxori,
quòd innocens damnaretur, reſpondit, cu-
peréſne forté ut nocens? Sapienter ſanè, ſi
fortitudini, non gloriolæ, vitam litavit.
Cæterùm ſecuris debetur non florentibus, ſed
arentibus ramis. Et minimè luxuriantem vi-
tem qui truncat, non putat, ſed exſcindit.
Flammas uhkròô patiuntur metalla, ſed donec

exuerint terram: Cæteruùm, ut pur gatum fuerit

aurum;

treſſori.

24
aurum, M chbano extrahas, pretium perdes,
non purgabis. Ultra rubiginem non licet li-
mæ eradere: & ſcelus inducit, non arcet, quiſ-
quis ſomniatum crimen in innocentia plectit.

Pœnitentiam agite, appropinquavit e-
nim regnum Cælorum. Matth. 3.

2.
gamen- Planè non longè ab exilio noſtro Re-
mm in gnum Dei eſt, quod tanquam inæſtimabilis

Chrißi m. pretii Margaritum in Maria, tanquam in
carnatione. . . — . ſi
Maris, imo verò Coœli, conchâ repoſitum
veneramur. Porrò Pompa iſthæc ſuperni Re-
gni pannoſitatem adamat Poœnitentiæ, cùm-
Penitemis que veſtiatur in Cœlo purpura, ornetur So-

*„”nt,. le, apud nos ſordidari cinere, pallere tene-
bris, cCilicio tegi non abnuit. Hinc Joannes, cum
Errata propinquum caneret regnum, non ad Choreas

ſupetiorts non ad citharas, non ad ornamenta metallo-
11 . . . . .
æiatis⸗ & rum excitavit animos Judæorum, verum ad

zuedess ejulatus & lacrymas provocavit. Et ſanè
ricris Tegnum iſtud, hoc eſt, Regem Regum aſpero

domus re- horrentique Poœnitentiæ apparatu gaudere;
vin nol. ex eo conſtat vel maximè, quòd in flagranti
br lib. Trubo adventus ſui primas, ut ità dicam, li-
3.in Luc. neas ducit; non niſi amaturus in terris inſua-
via & dura, cui paratum eſt ſolium & ſpi-
nis in famma. Hinc eſt, quòd invitatus Spon-
Chriſßus ſæ florentem lectulum ſpernit in Canticis, qui
s hag ſtillantem ex illius manibus digitiſque myr-
rham eſuriiſſe cognoſcitur. Cunæ in fœno;,
mors in Cruce, coœna in luctu, epulæ inter
lacrymas, receſſus in Ægyptum, poſt Re-
gum adorationem apertè teſtantur nihil Chri-
ſto gratius eſle ſuppliciis ærumniſque Poœmi-
tentiæ. Quòd ſi in ſe dolores amat, in nobis
certè& & amat, & emit. Peccat Adam; illicò
Deus ambulat in Paradiſo. Ecquid, rogo,
Deum in Paradiſum allexit, unde jam Innocen-
tia exulabat, & graſſabatur ſcelus? Quid traxit
ad regionem mortis Lucem inocciduam; Itâne
ad Adam peccatorem Deus? Damnaturus,
inquis, eum. Scilicet, ſupplicia ſitit operis
ſui, cujus & figmentum novit, & ignoſcit de-
licto, & dignitatem funere ſuo reparare non
dubitat. Quare ergo ad Adam Deus? Planè
non damnaturus; ſiquidem non adeòô noſtris
ſuppliciis delectatur, ut ea per ſe exequi ve-
lit, ſitim ſuam noſtro ſanguine reſtincturus:
præſertim cùm vel ad excidium Gomor-
rhæ Angelos deſtinaverit, é quibus, qui
ejus præ ſe ferebat perſonam, ultrà Abra-
hami domum non proceſſit. Neque enim
ſimile vero eſt, tam cupidum damnandi
Adæ fuiſſe, qui Balthaſſarem polluentem
vaſa templi, vix affictis Angelo digitis ſcribi
ſuſtinuit capitis reum. Dicam, quod puto:
credidit Deus poſt culpam futurum, ut Ada-
mum ſceleris poeniteret, cujus Poœnitentiæ
ſpectandæ cupiditate raptus eſt ad alloquium
csrverfo, perduellis atque blanditias. Dummodò vide-
acνa ret lacr ymantem, non dedignatus eſt alloqui
Deoper. denudatum. Quid dico Adamum? Cum ipſo
r ε,. CQaino & ſacrilegii & fratricidii reo Deum
loqui non puduit, eâ fſcilicet pellectum
ſpe, ut lacrymis amplexaretur dealbatum,
quem cruore averſabatur infectum. Adeòô
Pœnitentia hominum Deus oblectatur, ut
vel Caino blandiri non erubuerit, deſiderio
lacrymarum vel à Monſtro defluentium. Qui

Oliva

Eliæ vix ſe perſonatum exhibuit, Caino ul-
trô apparet. Nimirum habuit fratricida in
oculis delicias, quibus reficeret ſitim Domini.
Cum eo agit Deus, qui & primitias frugum
neglexerat in ſacrificio, & cruoris dedica-
verat primitias in maleficio; cum eo agit,
qui Mortem fratris funere deſponſaverat,
qui ſcelus, foliorum amictu vix à parente
tutum, cruore Juſti purpurà circumdede-
rat, qui hominum primogenitus Mortem
pepererat in dolore Abelis, qui Patri a quo
vitam acceperat, fillum eripuerat, qui Ter-
ram potare docuit humanum ſanguinem. Quid
multa? Cum Caino loquitur & agit Deus,
mortis pronubo, fratris hoſte, juſti Tyran-
no, eam ſolùm ob cauſam, quòôd cuperet ex
eo audire, Peccavi. Interfuit Phariſæi convi-
vio, ſed Magdalenæ lacrymis ſaginandus. In
Cruce ſitiit, ſed latronis fletum, non mili-
tum vinum. Petrum vel inter vincula perju-
rum reſpexit, ut ejus reficeretur planctu, cu-
jus ſauciatus fuerat perjurio. Uſque adeò de-
liciis Poœnitentiæ ſibi nequiit temperare, ut
eas vel inter dolores eſurierit, & qui ſangui-
nem profundebat, fletum ſitit. Quid quòd
jam immunis à cibo noſtram non deſiit eſu-
rire Poœnitentiam. Recordamini ejus diei, quo
Thomam non credentem, & contradicen-
tem introduxit Dominus non in cellam vi-
nariam, ſed in ſacrarium lateris, quaſi merca-
turus tanto beneficio Pœnitentiam rebellantis.
Ut ille manus daret Poœnitentiæ, ipſe mani-
bus non credentis Cor dedidit.

Sicut unguentum in Capite, quod deſ-
cendit. Pſal. 132. 2.

Non ſiſtit in capite, quod ê capite ma- Nridi &
nat unguentum, ſed per totum defluens cor- lagſ obii
pus, in ora tandem veſtimenti felix exun- mihett
dantia ſalutis & decorum ſtagnat. Diſcant Preraſt-
hinc plerique, non inſultare iis, quos vel uatn.
ætas, vel natura tardiores reddit in corpore .
Chriſti. Pes ille eſt, Tu verò regnas in capite? ardas.
Sed unguentum ad oram quâ pedes contegun- les.
tur, defluit. Super Montes ſtabunt aqug; ſed Piale,s
valles abundabunt frumento, quæ à ſummis il- Eger
lis cacuminibus ſtillas quodammodè emendicant.

Tardius ille proficit, ſed ut profecerit, crede Tiro dege-

mihi, exæquabit Te, vincet quoque. Citiùs ner.
natus eſt Eſaü, ſed primogenmituram ceſſit Iſ-
raëli. Magdalena tardias, quàm Phariſæus, Chri-
ſtum agnovit. Sed in convivio quis eum lau-
tins exceperit, an ipſa lacrymis, an ille fercuhis,
diſce à Luca. Ultima matureſcit in agro Olea,
ſed pretioſior fructu, quo vel ignem Coœlo pro-
ximmum nutrit, & retinet in terra. Poſtremus in-
ter membra Oculus efformatur, ſed præſtantiſſi-
mus; dignitate tarditatem compenſat. Aurora
Sole velocior: ſed obſcurior. Vitrum ſplendet
in cunis; nedum plenè in lucem editum lucet;
cùm adamantem ſummo labore erudiri neceſ-
ſe ſit ad fulgorem. Verùm illud quam fa⸗
cilè ſplendet, tam facilè frangitur, hoc ve-
rò quàm tardè lucem emittit, tam etiam
