eptimi. dat in lilia, ſtilla eſt, primo Auroræ afflatu
diſſolvenda: ſi verò inter æquoris fluctus exci-
piatur, & ſervetur à Concha, in gemmam
concreſcit. Uſque adeò, quò plùs locus adver-

Oliva

ſatur, eòô felicius Naturæ, Gratiæque decora
proveniunt. Quid? Solis radius nnne pallet in
ſerico , illapſus nubi effigiatur in Iridem? Non
imprudens proindé Amor eſt, qui potuit inter
Calices, & paropfſides Victimas meditari, &
Cineres. Miror autem amplius Magdalenam
expiatam ommi dudùm contagione criminis
ſpecum ſubuſſe, ut Deo ſe litaret;, cui litave-
rat in aula Magnatis alabaſtrum. Nimirùm per-
fecta Charitas non timet Phariſæos, & timet
Se. Ut ploraret, nullum Magdalena reverita
eſt: Ut inchoatam Sanctimoniæ turrim perfi-
ceret, timuit vel Martham. Excipi noluit vel Gloris
à Sorore, à qua ſciebat Chriſtum exceptum. Vana o.
Subverita eſt, ne cum Lazaro quatriduana fie- dium.
ret, ideò à ſuorum ſe proripuit conſpectu, ut- a 7 “
que fieret ex Vulture Columba, ingreſſa eſt Tahn⸗
in cavernam maceriæ. Aquila mihi viſa eſt ad laterepa-
ſepulchrum, ubi corpus venabatur, à quo iamur
rapta fuerat. Prædatorem prædabatur ſuum, dura.
felix ſeu raperetur, ſeu raperet. EHic ſola eſt,
ne ſola ſit: utque Jxss in medio fſui ſit, re-
cuſat in ea eſſe domo, ubi duo in ejus fuerant
nomine congregati. Antrum verèò his vocibus
ſalutavit. Iniroibo in domum tuam in holocauſtis. Pl.6).13
Ac ſi diceret, Phariſæi domum intravi, ut pla-
carem Judicem: hic ero, ut placeam Dilecto.
Eam veròô ibi exterrere, & indè revellere co-
nabatur agmen innumerum larvarum. Dies hi
erant penè ſine numero, nebuloſi, cruenti,
congelati, ignei, languidi, qui Centuriomibus
omninô triginta ſubdebantur. Quos percontata Pperſeve-
eſt Magdalena, Quinam forent, & cur ad- rantia per
eſſent. Triginta ſumus, dixere, anni, qui tæ- annos tri-
dio, æſtu, gelu, morbis, luctis opprefluri te ginta dud
ſumus, mi recedas. Quis enim non exhorreat rau:
triginta annos? Imòô quia triginta eſtis, vos de- dalena
rideo. Multi eſtis, ſed numero dicimti. Deflue-
tis, & evaneſcetis. Non timeo hoſtes fugien-
tes. Vexabitis, ſed tranſibitis. Aggredimini im-
pavidam, & unam oppono diem, ex atriis Do-
mini, diebus veſtris tam multis. Ingreſſa ſpe-
luncam nihil antiquius habuit, quam ne anti-
quaretur Charitas. Ideò enim Dominus aquam
in Vinum commutavit in nuptis, ut, quæ illi
deſpondetur Mens, ſciat ſe perfectiorem eſſe
debere ævi acceſſione. Eo magis ab iis eniten-
dum;, qui multùm dilexere. Pudeat eundo a-
quas increſcere, & Amoris flammam progreſ-
ſione imminui. Ergéô-ne in cunis Gigas eris, ca-
nus balbuties? Vitrum adolevit in rogo, com-
minuitur alliſu. Si ſapimus, non delaſſabimur
propè metam, qui è carceribus erupimus tan-
to impetu, ut fuerimus Aquilonem antegreſſi.
Evanuere interim anni Magdalenæ, quos ipſa
& advwocavit penè umbraticos, & deriſit. Et Wini
quia multorum dierum terriculamenta non ex- dri
pavit, und illà fruitur Die, quæ melior eſt AM

ſuper millia. iaen
unn ,
Et transſiguratus eſt ante eos. Et reſplen- Ann
duit facies ejus ſicut Sol: veſtimenta Nln
autem ejus fſacta ſunt alba ſicut Nix. Ninn
Marth. 17. 2. Au
l

Bonum eſt, Nos hic eſſe, cum Petro pleri- Matth-
que exclamant. Sed falluntur: Ubi enim is, i⸗
qui transfiguratur, Dei filius factâ de Coælo Tansß- n
voce pronuntiatus eſt: ibi Petrus, qui immuta- guratio. Il
tus non eſt, & dormitare cum Socis coœpit, Religionis

& neſciens, quæ loqueretur, arguitur à Luca.
Malum-

perfedtio.

Stromatum, Lib. XI.

Malumne disgerim Montem, an bonum, ubi
& Hlius Dei eſſe potes, & potes Dormitare, &
gervor. Delirare. Stude immutari, nam niſi transfigu-
reris in Solem, degenerabis in Larvam. Porròô
Transſiguratio non fit, niſi emineas. Si candes,
Nix eſto: ſi luces, eſto non Sidus; ſed Sol.
Salit enim Sponſus in Montibus, & colles
tranfilit. In Sole poſuit Sapientia Tabernacu-
lum ſuunm. Nihil amat Dominus non ſummum
in transfiguratione animorum. Socrus Simonis;
ſi convaleſcit à magnis febribus;, ut ſurrexit,
miniſtrat. Paralyticus non modò revaleſcit;
ſed tollit grabatum, & ambulat. Facta eſt
tranquillitas magna, ubi magna procella com-
SS pPrefla eſt. Quid Aaronis Virga omninò arida?
ex toto Non viruit lolum, ſed fronduit, ſed gemmas in
ſnt. alnygdalas perduxit. Paulus ex lupo non Canis,
ſed Agnus. Leo modò Samſonem terret: mo-
dè paſcit. Ubi Mors, ibi Mel. Ex ſepulchro
faucium condimentum voluptatis. Dices jun-
tum apud Ezechielem in gloriæ curru Aqui-
lis, & Leonibus Bovem; inter animantes nec
ſummum, nec infimum. Et ides expunctus
Ezech. citò eſt, eique ſuffectus Cherub. Facies una,
10. 14. facies Cherub: & facies ſecunda facies Hominis:
& in tertio facies Leonis: & in quarto facies A-
quilæ. Ubi Bos, quem commendabas? Obli-
tuſne es, modô inane Apoſtolicum rete, mo-
dò plenum magnis piſcibus centum quinquagin-
ta tribus? Sub Elia modò æreum cœlum eſt,
modò tanta ex nubecula aquarum fit exundan-
tia, ut penè iterari videretur Cataclyſmus.
Quid? Nônne populus modèò lutum verſat, mo-
do auro, argentôque ditatus progreditur ex .-
gypto? Joſeph aut compeditus, aut coronatus.

Tepid itas

Reneva-
tio vera.
Conver-

, Cnet
Ennmindr

deſtinstur. In Manna aut Sapores omnes, aut
Vermes ſenſere Iſraslitæz. Sub lingua Sponſi
aut Lac, aut Gladius; aut Melle manat, aut
Cruore. David ex Paſtore Triumphator; ex
Triumphatore Erro, ex Exule Princeps. Sed-
enimn, ais, in Tabernaculo tum Purpura, tum
Pelles. Et ideò captum non ſemel. Et ideò ab-
jectum eſt. Quæres, an in Thabore peccemus
interdum. Aio. Cur enim Cœnobitas omninò
ointes contendam impollutos eſle, cùm ex A-
poſtolis penè omnes ſint nævis inquinati? Ve-
ruüum, qui cadunt in Gelboeë, rarò adjiciunt;
ut reſurgant, hic qui titubat; illicèò ſurgit, &

une
NnlNage

wan e Luc. 10. ſtat. Homo quidam ab Jeruſalem deſcendit in
ne zo.. Jericho, ſpoliatus ærumnosè, & vulneratus
nlogo⸗ à latronibus natat, & volutatur in ſuo ſangui-

ne;, ignarus, vel incurioſus diſcriminis ſui.
ennphnn Tranſit illac Levita, nec eum implorat: tran-

S

1e, usf tano incogitanti vulnera alligantur. At Hie-
de! roſolymis Sponſa leviter perſtricta, & theri-
enmn neo. ſtro nudata, punctiones, & jacturas dolet »
I Can. 5.7. germit, lamentatur. Percuſſerunt me, & vulne-
averunt me: tulerunt pallium meum mibi, cu-
Rodes murorum. Vide, quantâ doloris vehe-
3 mentiâ vulnus in Jeruſalem obducatur. Rarò

s vulneramur in Thabore, & nunquàm vulnus
mon horremus. At accepta in Gelboë vulnera
ſAN diliguntur. Irruit ibi in ſuum enſem Saul.

Viriliter git „O confortetur cor ve-

Propeßta Sed in die belli. Nam in armiluſtro nemo
einends non Samſon eſt. Ubi Vero lituus inſonuerit, ad

Mardochæo modò Crux, modè regius Equus

ſit Sacerdos, nec eum arceſſit. Vix à Samari-

clangorem buccinæ Leones degenerant in Le- I. Reg.
pores. Et recènſuit eos Juaſi agnos: ducenta mil- 15r4.
lia peditum, & decem milliq virorum JQuda. Vi- “ za⸗ 7S
dentur mihi plerique Oceano in ſuo ardore per- H
ſimiles. Fremit, ſævit; tumet, naves haurit „ Eecleſia-
ſidera terret, ſed quamdiù in ſe convolvitur. Kiez Za-
Ubi verèò paululum ſabuli offenderit, miteſ- riſdictie.
cit, reſilit, furorem ſuum reſorbet. Nos quo- Severitas⸗
que intrà nos quanta molimur, & minitamur Superior
Mundo? ſi fortè arena obſtet, illicò relabun- nallum tis
tur in nos tumentes fluctus noſtri. Juravi, & Weat.
Ratui cuſtodire judicia Juſtitiæ tuæ. Sed quam- 06.
diù Bethſabea non occurrat. Tecum paratus ſum Luc. 22
& in carcerem, & in mortem ire. Si tamen An- 33.
cilla non interroget. Dum Agnum edit Pe-
trus, confidit ut Leo. In atrio trepidat, ut
Columba, ad ſibilum non Accipitris, ſed No-
ctuæ. Non Montibus, ſed Aremis, toti natu-
ræ impendens undarum moles eliditur.

Et ego non parcam Ninive oivitati ma-
gnz, in qua ſunt pluſquàm centum
viginti millia hominum, qui neſciunt,
quid ſit inter derxteram & ſeniſtram
ſuam, & jumenta multa? Jonæ 4
II:

Itâ-ne? Parcitur Ninive ob Pueros, & non peccati
parcitur ob Senatores? Quid Pueros dico? Non damna,
illi parcitur ob Regem & Regiam, & parci-
tur ob Jumenta. Uſque adeèò non ſcelus abji-
cit, fœdtque, ut Deo cura ſit de Bobus, &
nulla cura videatur efſe de Principe. Vilior a-
pud Dominmum Purpura, quàm Jubæ ac Vel-
lera, quoties illa ſceleribus inquinatur.

Sepi aures tuas pinis. Eccl. 28. 28.

Ut ſcilicèt non arceas ſolum, verùm etiam Conſilia⸗
vulneres ſuſurrantem. Nolo tantùm impiorum rii mpii.
te peſtibus non afſentiri, ſed repugnes velim, 'tand
pungâſque procacem. Coœlum imitare, cui au-PIimi.
ſa tellus offundere & lacubus, & ſterquiliniis
ſuis vaporem, & caliginem, quibus lux illa
tanta, & ſiderum decor inumbratur, in gran-
dinem denſatos vapores, acuminatos in fulgu-
ra, difſſipatos in tonitrua, eliquatos in turbi-
nes ab eo recipit, tanto impetu, ut, exciſis
vitibus, conciſis ſegetibus, revulſis arboribus„
arvis inundatis, ictis turribus, convelli ſe i-
mis ſedibus Mundus exhorreſcat, doleâtque
materiem à ſe ruinæ fuæ ingeſtam Cœlo. Ità
tu quoque age. Exclama cum Suſanna, rugias
cum Thamare, cum Joſeph reſili, ſævi cum
Levi, inardeſce in impios cum Phinee. Nul-
lus viperam aromatibus fugat. Nullus hoſtem
aggreditur ilio. Cave dicas, Non poflum.
Dic, Nolo, Dic, apage pabulum mortis. Ità
age cum Seductore, ut egit Paulus cum Ely-
ma. Si oculus ſcandalizat te, non collyrio, ſed
effoſſione fronandus eſt. Si Siſara eſt Dei ho-
ſtis, configatur. Si Golias eſt Arcæ irriſor, oc-
cidatur. Alioquin nec Davidi par es, & im-
Par es Jaheli. Semei, miſi lingua illi præcida-
tur, poſt contumelias, lapidibus non abſtine-
bit. Tpſa conteret caput tuum, quanquàm tu Gen, 35
calcaneo duntaxat ejus inſfidieris. Quàm ergo 15.
imbellis es, ſi caudam premas ſtrangulantis te
anguis? Caput, caput Draconis diffringen-
dum eſt, non calcanda ſquama.
B b 4 Vide

296

Vide arc-um, & benedie eum, qui fecit
ilum: valde ſpecioſus eſt in Plendore
ſuo. Eccle. 43. 12.

Religio
mixta
malis ats-
get meri-

tum. 2
Imitandi Lux. Ex frumento, quod ſatum eſt ab agrico-

Cur Arcum ſuſpici jubet, & non Lucife-
rum, cujus & auguſtior, &diuturnior eſt ful-
gor? Inter ſidera effulgurat Lucifer, Iris in
nube micat. Gratior proptereà eſt in caligine

optimi. la, aliud cecidit in terram bonam, & ortum
Luc. 8.8. ſecit frutétum centuplum. Nulla tamen mentio
horrei. Opimus ager;, meſſis optima, vix ta-
men curatur. Ubi verò de quodam frumento
agitur malè ab agricolis ſemiſomnibus cuſtodi-
to, meſſoribus ſe dicturum prænuntiat Pater-
Matth. familias: Triticum autem congregate in horreum
13. 30, meum. Quare apud Lucam triticum non re-
conditur, apud Matthæum verò in horreum
reponitur? Nimirùm ſuccreverat, quod recon-
di jubetur Triticum, inter Zizania. Viſum eſt
Patrifamilias non poſſe non eſſe optimum,
quòd inter peſſima adoleverit.

Ubi ſunt duo vel tres congregati in no-
mine meo, ibi ſum in medio eorum.

„ Matth. 18. 20.

Religioſßß Hinc videre licet, quemnam oppugnent ii,
honoran- qui Sacros Monachorum cœtus invadunt, ma-
Renei F. ledictiſque proſcindunt. Neque enim cucul-
„em pey. luimn dilacerant, quin Chriſtum diſcerpant. Ut
ſecutores. enim in Organo tubi reſonant, quanquàm in-
Perſecu tacti, quoties lignea proſegmina premuntur,
tores Zu- quæ moli præfiguntur: Ità Chriſtus ejulat,
Rorum. Cum Saulus Eccleſiam obruit. Atqui, inquies,
adeſſe ibi Chriſtus nequit, undé Pax abeſt.
Quis verò non novit contentionibus eruditis
. certare inter ſe aliquando Sacros Ordines, &
nio non diſſidere * Has inter digladiationes verſari Pax
laditur poteſt, quæ Chriſtus eſt? Poteſt. Imò has
Scientia- maximè ob pugnas commoratur nobiſcum
rum, & O- Chriſtus. Væ Mundo à ſcandalis, niſi in ute-
vercta. ro Eccleſiæ doctiores ejus Fœtus collideren-
e. tur. Ut enim ex nubium concurſu, attrituque
Matth. Fulmen erumpit, quo in Numinis reveren-
18.4. tiam Mortalium petulentia inflectitur: ità ex
Scientia Religioſorum ſapientiſſimis concertationibus
perutilis 4 ri ſul . uib ta Hæ
Eadleße. doctrinæ fulgura emicant, quibus tetra hære-
Invidia ſum natio percellatur. Cùm diù inter ſe Gra-
carent Re- tiæ Arbitrüque Patroni velitaverint, hi Cal-
ligiones, vinum ſtrangulant, illi Pelagium ſuffocant.
Tnerge Contabuiſſet procul dubio Theologiæ divina
ſenti an:. Cognitio, niſi eam & excitaſſet languentem,
Talenta & virentem roboraſſet diſputantium ardor
varia. Theologorum. Sic enim cum Philoſophia ac-
tum teſtatur Tullius, ubi afferit, tum demum
extabuiſſe Sapientiam Athenis, ex quo certa-
Tuſcul. ri inter Philoſophos deſitum eſt. In ipſa enim
Juæſt. 2. Græcia, inquit, Philoſophia nunquàm tanto in
bhonore fuiſſet , niſi doctiſſimorum contentioni-
bus „ diſſenſionibiſque vigaiſſet. Ergo, quod
de Latromibus Etruſcis jactant interdiu diſſi-
dentibus, noctu verò coëuntibus, inſcribi li-
cet Theologorum diſſidis, quibus Fides illu-
ſtratur, & Heæreſis transfoditur. At, inquies,
etiam de Templorum munificentia inter ſe cer-
tant ſacra Coœnobia. An velles de ferculorum

pompa eos contendere, déque prædiorum fini-

bus litigare ?2 Æmulatio iſthæc ſancta eſt, &

Oliva

ab Apoſtolo imperatur; cum ait. Emulamini 1I. Cox.

chariſmata meliora. Squalerent profectò aræ, 12. 31.
niſi eis expoliendis ornandiſque quaſi probus
ædituus innocens Ztmulatio præeſlet. Diſpice, 4
quid interſit inter Templa æmulantium, & 1

quieſcentium. Si vinci non timerent;, exquiſi-
tius forté Cellaria inſtruerent, quam Baſilicas.
At, qui præſtare ſatagunt cæteris in cultu Nu-
minis, cumque aſſumenta in togis præferant,
uniomibus, & topazüs interpungunt vela Ta-

(c

bernaculi. Juvat, juvat regnare mulatio- r
nem, ſed in ſancto, ne aurum optimum in æs lihn
mutetur. Hieronymus, & Auguſtinus non in lun
una tantùm quæſtione diſſenſere, ambo tamen laße
in Aris excoluntur. Non una in omnibus ſen- hiet
tentia fuit Pauli, & Petri, quos tamen Apo- Aeiin
ſtolorum Principes adoramus. Nox quam diſ- l N
ſentit a die! Væ Mundo, ſi una ambarum aut i Mon
Lux foret, aut Umbra. Æquè agris perneceſ- 1N As
ſariæ æſtas, & hyems, quarum altera alteri turbe
infenſiſſima. Ergo Religiones inter ſe Scholis t,
diſſimillimæ, in unam coeëunt propagationem dnum
& Probitatis & Fidei. t. Q
ng,
Une, hon
Ego ero cuſtos tuus, quocumque perre- zmano
Xeris. Gen. 28. 15. epan
. Tnönm
Gratulor peregrinis noſtris, cum aucdliam beregrini. Uler an

widk

O non ehe

proficiſcenti in Meſopotamiam Jacob Domi- Wroner
num adfuturum. Si enim Deus adeſt abeunti S'cietetis
ad nuptias, & in foro Laban Virginitatem ſuam 78 87.
licitaturo, pactaâ in laborum mercedem Ra-
chele: vobiſne deerit, qui ea maximéè de cau-
ſa tantùm laboris ſubitis, ut Peregrinatione de- Ier er
bilitatam carnem aptiorem reddatis jugo Pudi- Obedien-
citiæ? Quid, quòd Agari fugienti Angelus præ- s Heni
ſtò eſt. Si, quæ Obedientiæ jugum excuſſit a, ene
Peregrinando, Angelum ſortitur, qui pincer-
næ munere defungatur: Quale nectar propina-
tura ſunt Cherubim iis, qui ut obediant, Pe-
regrinantur? Demque Tobiam pecuniam à H”
Gabelo recepturum Raphaél deducit, & tuta- Gommin
tur. Quem vobis defuturum ex Angelis dubi-
tatis, quando non opum cupiditate, ſed ino-
piæ ambitu exulatis à domo Chriſii? O no-
vam errandi rationem! Errant procul à ſuis ty-
runculi Chriſti, non, ut margaritas nanciſcan-
tur, ſed, ut conſectentur pædorem, egeſtatem,
ſamem. Ergo Jacob peregrinatur, ut nubat; vos
Peregrinamini, ne nubatis. Melius enim vobis
eſt uri, quàm nubere. Irruitis in ſpinas laboris
tanti, ut Pudoris Lilium ſepiatis. Sordeſcitis,
ut candicetis. Lutum calcatis, ne terrâ obrua-
mini. Domo exceditis, non eo conſilio, ut ne
jugum ducatis obedientiæ, ſed, ut per ſentice-
taillud trahatis. Denique Tobias ab auro abri-
pitur è ſinu parentum: Vos Amor egeſtatis tru-
dit & laribus. Quid, quòd Eunuchum Canda- Act. 8.
cis quanquàm regiæ Gazæ Præfectum, & cur- 27.
ru ſublimem, tamen, quia Peregrinantem, non
ſolùm baptiſmo Deus dignatur;, verùm „ &
Philippum, ut olim ad Danielem Habacuc,
Angeli ductu ad ipſum Legat. Nonne Iſraeli-
tas onuſtos auro, & ſceleribus onuſtiores, ta-
men, quia Peregrinos circumduxit ees, & cu-
ſtodivit, ut pupillam oculi ſu? Si ergo Do-
minus Urticas ſic veſtit. & rigat: putatis Li-
lia convallium ab eo deſertum iri? 8i Hebræos
fornicarios, idololatras, rebelles ſic ſervat; vos
ſpernet, qui candicatis, pepones .gypti fa-
ſtiditis, qui jugum ducitis?
Videns

Iter ad
Indos.

, n ſ
an
. Kmmar

Stromatum, Lib. XI.

n n

Videns JESUS turbas, aſcendit in
Montem.. Aperiens os ſuum, doce-
bat eos dicens, Beati pauperes Spiri-
tu. Matth. 5. 1.

Religisß Os ſuum Dominus longè feliciùs eo Piſce
tepidi. diduxit, undè Petrus ſtaterem extraxit, tribu-
In fefe S. tum pro ſe, & Domino Pontifici ſoluturus.
Carolt Octo emiſit lapides pretioſos, quibus Novi
Cardina- . . .
li.. Teſtamenti Sacerdotes ornaret. Quos ſanè
Pontificii Rationalis lapidibus impares numero,
ſed pretio ſuppares, imò etiam Superiores quis
dubitet? Denique ex his corona ſtellarum duo-
decim texitur: nemo enim coronatur, miſi is,
qui gemmarum octonario diademate inſignitur
in Monte. At quam fœdum eſſet, ſi Domi-
nus aſcendiſſet in montem ſeceſſurus à turba,
& turbàâ vallaretur in Monte. Porrèò ii è turba
ſunt, qui, cùm Montem inſcendant, Beatitu-
dinum gemmas, quaſi lutoſæ ſues, procul-
cant. Quid, ſi & nos in Monte gemmis care-
remus, quibus in campo, planitiéque nobili-
tatis, honorum, atque deliciarum Carolus Bor-
romæus ornaretur? Pudet ſanè noſtrum ſquale-
re pectus in Monte. Eo verèò egeſtatis noſtræ
probrum augetur, quòd lapillis omnibus co-
ruſcet Carolus in loco campeſtri. Expendemus
proindè quanta fœditas ſit, in excelſo eſſe lo-
co non excellum: ſi præſertim, qui jacet in
campo, mitiméè jaceat, ſed ſtet, ſed erigatur,
ſed Montem exæquet ſtaturâ ſuâ. In ſumma:
pudeat in panno Monachum non praæſtare,
quæ præſtitit Carolus in purpura. In Mon-
te es? Aut Apoſtolus eſto, aut deſcende de
Monte. Eò enim Dominus ſeceſſit, ut ſevo-
caretur à Turba. Turba es, ſegregatus à Tur-
ba in Collem Evangelii, ſi Apoſtolus non es.
Què autem Apoſtolus, ſi Apoſtolorum careas
Rationali. Porrò plerique, ut Montem ſubie-
re, ornaverunt pectus ſuum gemmis, omni-
nò omnmibus, quas paulatim deindè projece-
runt, vix retentà Cordis munditie, & Juſtitiæ
eſurie. Hi non abſimiles ſunt incidenti ſcalæ
gradus quoſdam, quibuſdam relictis, per quos
yr de- non aſcenſus patet, ſed ruina. Videas porrô
gerer. eos, non ſtatim degenerare a ſeſe, ſed lentè
Tepiditas ad gemmarum inopiam delabi. Ut enim A-
3 -. nio purus manat a fonte, turbidior paulò, ut
proceſſerit in prata, coloris, non ſaporis ja-
Cturâ, coiturus cum Tiberi. Cujus admiſtione
delatus in Mare, & ſaporem ultimò perdit.
Ità ſanè & Servis Dei nonnulli gemmas deco-
lorant initio, tum exuunt, ad extremum tot
ulceribus cruentantur, quot lapidibus coruſ-
cabant. Acceſſere ad montem Diſcipuli, con-
ſedere in Monte Apoſtoli, deſcendunt è mon-
te Leproſi. Quos eò magis pudebit fſoœœditatis
ſuæ, ſi quas ipfi excepere Beatitudines, nec
ſervavere in Thabore, videant à Carolo ſervatas
Pauper- Mn campo. Quanta Spiritus paupertas in purpu-
aslaſs. Tato? Qubat in aſlere: lupinis veſcitur: cilicio
tegitux: excalceatus per urbem graditur: ven-
dit Principatum: abdicat Sacerdotia. An iſta
Præſtamus in Cruce, quæ Princeps egit in So-
lio? Quid ſi Academia inſtitueretur in Cal-
Zaria,; ubi à Crucifixis eæ agitarentur quæ-
iones, & quidem clamoribus validis, quèò in
omno vivatur lautius, laxiuſque. Itäà-ne? Si
de ſpims, flagriſque ageretur in Cruce, non
mirarer. At tam ſeriò de ludicris ab expiran-

ſcnt⸗ elicati.

t .

tibus in ligno quæri, quis non ſtomachetur?
Carolus Principatu ſe abdicat, nos reculis no-
ſtra opplebimus ergaſtula. Arguitur ille deſi-
diæ à Concionatore in Templo, quòd vigiliis
feſſus identidem obdormiſceret. Quam oris
petulantiam in Oratore lethargico Præſul vi-
gilantiſſimus, non forti modò vultu, ſed hi-
lari pertulit. Nos què ferendi, ſi vel moneri
non fuſtinemus in cubiculis à Superiore, quin
jugulatos nos vociferemur in tectis? Ille nun-
quam non lugebat: & aliquem ex nobis vitæ
tædet, niſi cachinnetur. Helvetiorum ille, &
Rhætiorum ſalutem eſurit: nos nauſeabimus
in civium Pœnitentia? C⁴mque illi ſentes, &
aconita ſapiant, nobis tam parabilis ſalus ani-
marum deſipiet? Quid multa? errat in Alpi-
bus Præſul, ut ruſticorum fide ſaginetur. Præ-
ſtò nobis in Templo ſunt populi, qui nos præ-
ſtolentur, paſcantque, & ſtertimus? Delſilia-
mus de Monte, ſi nos delectat egeſtas. Intra
Tabernaculum, vel arens virga effloruit. Di-
ces, pleraſque nec viruiſle. Ideò ſubmotæ ſunt
ab altari. Ideò Sacerdotio, quos deſignabant,
exciderunt. Non, rogo, ſalva nobis omnia-
in habitu ſancto, & tonſur4 exiſtimemus. Lu-

ciferi non toga ſqualuit, ſed Mens. Cave con-

fidas panno. Corda ſcrutatur Dominus in lu-
cernis, non tunicas. Ità-ne? Deliciæ in cili-
cio. Non emiſſiones noſtræ, ſed utique immaſ-
ſiones, paradiſus malorum punicorum. Im-
miſſiones ſanè per Angelos malos: quando
Chriſti diſcipuli non projicerent, ſed raperent
optima quæque Iirael. —

Qui autem unum acceperat, abiens fo-
dit in terram, & abſcondit pecuniam
Domini ſui. Matth. 25. 18.

Latebras ſequetur egeſtas, & involutum Su- Talents-
dario æs nudabit obvolventem ſe, ut vapu- zwm aſus.
let. Mira ſeminis Indoles. Aurum eſt, cùm Talszis
defoditur, flagellum eſt, cùm refoditur. Se- lartant
minaſti pecuniam, & ſupplicium metes. Ha- sas:e⸗
bebat impreſſum Cæſarem æs, antequaàm late-
ret, habet Rhadamanthum, cùm emergit.
Quæ te ditaret pecunia, ſi erogaretur à te, te
ſpoliabit infoſſa. Quis miretur è grano Sinapis
fruticem naſci, in quo nidificent aves: quando
pullulant è Nummo Virgæ, quæ nos conci-
dant, advolantibus in eas vulturibus, à qui-
bus talenti cuſtos infelix triſtiſſimè, foædiſſimé-
que laceretur? Ergo, nemo non timeat talen-
ti latebras. In eo tamen fallimur, quòd perſæ- Gloriæ
pè, quæ luci expoſita putamus talenta, ea pu- vana a-
treſcunt humi conſepulta: Ea verò apud Num- mer.
mularios duplicantur in menſis, ſuper quæ ag- achin⸗
geſtum cum Oſſa Pelion ſuſpicamur. Etenim ſi Raitg oni,
mandato Superiorum deliteſcit eloquentia tua, manis
non latet, ſed viret- quam ſine dubio compu- viliora.
truiſſe in ſtercore deprehendes, ſi eam laudis
captator, & vocis inſtitor Eccleſiæ roſtris ob-
truſiſti. Feliciùs effulſiſſet in latebris, quæ in lu-
ce caligavit. Nônne vides involutam pecuniam
tuam limo, fimòque, quando ſpe gloriæ aut
doces, aut foras excurris? Terra eſt, Terreni
cupiditas Ornamenti. E contrario, non lates ſi
ad imperium lates Præſidis tuil Latebat in Ta-
bernaculo Virga, ex arbore deciſa, Aaronis;
verùm germinavit felicius in Arca, quam ſi
viruiſſet in Trunco. Perierat, niſi periiſſet;
ideéque viruit, quia non vixit. In compede
Paulus

298
Paulus non evangelizat. Malo tamen ſilentium
Pauli, quam torrentes Iſocratis. Ut enim con-
jeckti in nervum Jobi veſtigia cominùs explo-
Job 13. fantur à Domino: Poſuiſti in nervo pedem mel:
27. & obſervaſti omnes ſemitas meas. Ità Uſura eſt,
occludi pro Chriſto ZEra. Nuſquàm ſplendidius
ſuà luce defunctus eſt Sol, quàm cùm atratus,
pendente è ligno Chriſto » occidit in meridie.
Rejectus à Patre eſt David in paſcua. Verùm
in illo otio proluſit triumpho ſuo. Didicit inter
Oves, quo modo Urſum diſcerperet, quà ra-
tione Gigantem non arcu, ſed fundà profliga-
ret. Latuit defoſſus ab Jeremia Ignis, viſuſque
eſt imperitis in Lutum degeneraſſe. Sed citôò in
Sole emicuit, ingenti latebrarum commenda-
tione; quæ commiſfſas ſibi flammas ſervant ad
prodigia, non ad interitum perdunt. Ergo, quæ
latet ex Obedientia Pecunia, ut emerſerit, te-
ſtabitur congeminatum ex ſeſe Fœnus, tum
meritorum, tum coronarum.

Dominus poſſedit me in initio viarum
,, fſuaarum. Prov. 8. 22.

Sanciſi- Ità ex anguſtiis materni ſinus Grætiæ filia,
maæ Virgi- Pudoris fons, Servatoris parens exclamat. In
ais Marie quas ſanè voces tunc erupit, cùm emerſit. Ne-
Conceptio . . . .
Lnmacs- Que enim Verbi Mater aliquando ſiluit. Quòd
Iata. ſi eam poſſedit Dominus in initio viarum ſua-
rum (quæ ſanè viæ, per quas ad nos venit,
viſcera utique Matris ſunt) profectò;, ut con-
cepta eſt, poſſeſſio Dei fuit, & Domini patri-
monmium. Præſtolatus quodammodè Virginis
Spiritum in carne Virginis Deus eſt, ut eum,
cùm primùm in Sacrario carnis erumperet .
Gratiæ rore, & Virtutum floribus inſigniret.
Ergo in ſinu Annæ Caro Virginis adolevit’,
vixit inter ulnas Gratiæ Spiritus Virginis, qui
membris illis in Dei vias deſignatis, & ador-
natis, præefſlet, ut illi præerat Gratia. Uno
eodémque articulo temporis & Virginis mens
carnis ſuæ hortum florentiſſimum poſſedit, &
viciſſim poſleſſam ſe novit à Domino, cui ſub-
di imperium eſt. Quanquam neſcio poſlſeſſane
ſit à Domino, an Dominum poſſederit, Præ-
datrix pariter, & præda. Memini de Aſiaticis
s illud in Romano Senatu prolatum à Vi-
rOo Primario, Ea nempè eapta cepifſe Urbem.
Ità allapſum in Virginem Dei Verbum ſuorum
inundatione donorum, dùm Filiam ornat; Pa-
rentem dedicat, fit deſignatione ex Patre Filius
prov. 8. Infantis conceptæ. Dominus poſſedit me. Poſſe-
22. dit te, ſed, & eum poſlediſti. Acceleravit iter
ſuum ſpecioſitate pelleéctus viarum ſuarum,
quas ſibi in corde, & carne tua conſtraverat.
Ergo hæc duo potiſſimum explanabuntur, in
primo vitæ puncto & poſlefſam à Deo Virgi-
nem, & captum à Virgine Verbum. Captum à
Virgine Deum, ut ordiamur à difficilioribus,
ad planiora promptius progreſſuri, nec Eccle-
ſia diffitetur, quæ hodieè Natum ex Virgine
Matth. 1. JESUM Pprofitetur: De qua natus eſt JESJ. En
16. Mariam, ipio Conceptionis ſuæ die, Matrem
Domini ſalutatam. Rapuit enim Verbum ad ſe
ſuo illo præcoquæ virtutis vere. Fundatur exul-
tatione univerſæ terræ Mons Nion: Latera Aqui-
lonis, civitas Regis magni. Quaſi diceret, ubi
furere conſuevit Aquilo, ibi Deo Cœli Arz
exſtructa eſt. Quid aridius, quid frigidius,
quid ærumnofius primis vitæ noſtræ tempori-
bus;, quibus & Rationis Auſter non afflat, &

Pſ. 47. 3

Oliva

7*

imminet Criminis Aquilo. Iis tamen Deusex-
ſtruxit domum ſuam. Nam quæ ſuccuti debuiſ-
ſent latera aſſultu Borex, Auſtri afflatu re-
creata ſunt. His accinit vox illa Canticorum
primo: Lectulus noſter floridus. Prima vitæ Can. 1.
hora infirmitati tum naturæ, tum culpæ ob- 16.
noxia, Lectulus eſt jacentis animæ. Verum,
is languoris Lectulus in deliciarum torum ver-
ſus eſt Virgini, quæ non modèò expedita om-
ni morborum vinculo in lucem prodiit, verum
corpori ſuo, quaſi Regmi ſolio, & momilibus
compta, & floribus redimita ita aſſedit, ut

abduxerit è ſolio gloriæ Regem ſæculorum in

noſtræ campum mortalitatis. Etenim ubi Vir-
go ait, Lectulus noſter floridus: illicò Verbum
exclamavit: Ego Nos campi. Quaſi diceret. Can.2. 1.
Oblectat me ità Lectuli tui flos, ut mihi quo-
que libeat Florem eſſe. Adſum in campo Flos,
quia tu vires in Lectulo. Exultavit, enimve- Pl. 18..
1r6, ut Gigas ad currendam viam; nimirum
florum Virginei lectuli amœnitate eſt recrea-
tus. Huc illud Iſaiæ ſpectat: Egredietur virga Iſa. 1l..
de radice Jeſe, & Kos de radice ejus aſcendet. .

Nimirùm adulta concepit Verbum, ſed con-

cepta effecit, ut Danielis hebdomadæ coar-
Ctarentur. Porrò quàm probroſum, ſi Virgo
infans ita meritis exundet in ipſo vitæ veſtibu-
lo; cùm nos nec in extremo vitæ margine
floreamus. Illa autumnum exhibet in vere:
nos nec in autumno germinamus. Prima Vir-
ginis ætas cumulatur mampulis, poſtrema vi-
tæ noſtræ linea ſtipulis dehoneſtatur. Par Vir-
ginis ætati primæ ætas noſtra ſuprema, quèòd
utraque Chriſti adyventum promeretur. Sed
illa Chriſtum trahit, ut noxas præcaveat,
hæc attrahit Chriſtum, ut urat, & judicet.
Cujus ſanè Virginis fundamenta quiſquis ri-
mabitur, non fecem criminis offendet, ſed
innocentiæ demetet Lilia. Mariam Mari ru-
bro comparaverim, cujus ut Iſraèéli patuere
profunda, apparuit ftrata floribus ſemita. Uti-
nam pateſcerent profunda Mariæ, videres
non peſſimum in imo ſubſidere, ſed optimum.
Siquidem, ut Sionis beatæ fundamenta gem-
mæ ſunt, ità in theſauris ſitæ ſunt abyſſi via-
rum Virginis. Beatus homo, qui audit me 3 & Prov 8.
qui vigilat ad fores meas quotidié. Undè ſci- 34.
licèt in vitam erupi. Videbit enim in Sula-
mite non Hoſtium compedes, ſed choros Ca-
ſtrorum. Audiet non captivæ ſuſpiria, ſed vo-
ces triumphantis. Intuebitur non moœrentes,
ſed laureatos poſtes. Spectabit Draconem in
foribus, ſed protritum. Super Aſpidem & Ba-
ſiliſcum ambulavi, cùm primùm vitæ atrium
attigi. An putas cadaver Domini reponi ne-
quiviſſe in ſepulchro, in quo alius quieviſſet
homo: & ibi efformari potuiſſe Domini cor-
pus, ubi nen jacuiſſet Homo, ſed Satan exul-
taſſet. Agnum jugulare non ſunt auſi Macha-
bæi in ara, quam Gentium hoſtiæ profanarant.
Et Dei agnus concipi potuit, ubi Leviathan N
luſit, & ſcelus illuſit? Et cogitavit de altari I. Mach-
holocauſtorum, quod profanatum erat;, quid de * te.
eo faceret. Et incidit illis conſilium bonum, ut
deſiruerent illud: ne forte illis eſſet in opprobrium,
ia contaminaverunt illud Gentes; Et demoliti
ſunt illud. Reſiſte, Juda. Quid agit cohors tan-
ta fabrorum, malleis, ſarculis, arietibus;, S&
cophinis inſtructa? Quid, quæſo, demolitur?
Aram. Aramne? Iniquorum id ſcelus eſt. De-
bent Altaria excitari a filus Abrahæ, non de-

ſtrui. Sed Ara iſthæc polluta eſt Gentium ſacrifi-
ciis.

Uoi⸗
u
Gnen po⸗
n del
n,o

.

konm

lber Dor

Eimn
l
An De
lne in
tmm
Eütxen 1
¹ ,
hong
e

et in e
Mim ſe
. Nl

. N

Stromatum, Lib. XNl. 299

ciis. Expietur, non evertatur. Poteſt Dei Ag-
nus in ſinn Virginis concipi, quem ſanè ſinum
Anguis veternoſus occupaverat: Et non pote-
rit de grege hircus in Altari offerri, quod An-
tiochus Syriæ Princeps invaſerit? Diluatur fri-
ida, abſtergaturque eliquato è roſis rore, &
ſanelificatum eſt. Scilicèt, ſi Deo placet, pol-
luta primum, deindè abluta eſt Virgo. Audi,
quàâ ratione jaceat in deſerto Conceptionis ſuæ.
Can. 8.5. Quæ eſt iſta, qu aſeendit de deſerto deliciis af-
Muens, innixa ſuper dilettum ſuum ? Non cate-
nis oppreſſa, ſed roribus delibuta ſubſilit, nec
gemit ſub Dracone, ſed Dilecto innititur. Vi-
den, quam procul abſit à dumis, quæ deli-
ciis affluit! Dices, à Virgine quæſitum in le-
Can3 I. Ctulo Dilectu, nec inventum. In læctulo meo per
noctes, quæſivi quem diligit anima mea, quæ ſivi
illum, & non inveni. Concediſne mihi in no-
Ctibus, & lectulo Conceptionis, ut ità dicam,
Chbaos adumbrari? Do. Coronam para, & ma-
nus da. Nônne vides, jam tum eam Amore
exaſtuaſſe? Nonne diligit, nônne quærit,
nônne requirit Dilectum? Et putas conſiſtere
1.oan.4. poſſe Charitatem cum ſcelere? Perſecta Cha-
18 ritas foràs zmittit tinorem. Quantò magis Dra-
conem? Non eſt compedita, ſed coronata,
quæ diligit. Nox iſta illuminatio in deliciis eſt.
Iſiti lectulo nec Salomonis ex ebore ferculum
conferri poteſt. Interim Dilectus abeſt. Quan-
quaàm abeſſet, non ideò Baſiliſcus adeſt. Ve-
rüm, puto ea inſinuari poſſe Mariæ ſcrutan-
ti lectulum ſuum, quæ Magdalenæ ſuggeſſit
Origenes exploranti ſepulchrum Domini ſui.
Non modò aderat JEsUs, ſed Magdalenam
inſtruebat, & tamen, quaſi ſublatus ploraba-
tur ab amenténe dicam, an Amante? Cùm
præſertim haberet in corde, quem rimabatur
in ſaxo- Ita Concepta Virgo geſtabat in men-
Matth. r te, quem quæritabat in utero. De quà Matus
16 eſt INS, & in qua floruit Verbum ante-
quam illa progrederetur ex utero. Nimirèm de
Virginis conceptu illud Jobi perbreve, ſed
Job 14.2. plenum elogium dici poteſt: Quaſt flos egredi-
tur. ded minimè conteritur, ſed Lilium parit,
ſed ſideribus coronatur. Etiam, cùm parva eſt,
& ubera non habet, Soror eſt, non Captiva.
Etenim non decuit fuifle aliquando Agarem,
quæ Saràâ felicior paritura erat meliorem Iſaa-
cum. Imo nuſquàm, penè dixerim, blandius
habita à Deo eſt, quam cùm Concepta eſt.
Can. I. I. Meliora ſunt ubera tua vino.. Memores ube-
lbid. z. zum mnorum Juper vinum. Ac ſi Deo regereret,

parcitatem donorum, quæ ſubindè illi ſuppedi-

tabantur, explicatà primarum inter ubera gra-
tiarum pompâ. Quanquam crevere ſemper in
Virgine & munera Numimis, & merita Vitæ.

JESUS ergo rursum fremens in ſemet-
ipſo venit ad monumentam. Joan. 1I1.

38.

Ohinati. Mari imperat Apoſtolicam jam penè Cym-
Confeſſe. bulam haurienti, & fit tranquillitas magna.
rüiblandi Lepram fugat verbo uno. Dæmones ad ejus
adventum ejulant, & contremiſcunt. Cur er-
30 tantus in excitando Lazaro ejulatus, &
labor tantus? Siquidem non abſens, ut Filio
eguli, utve Servulo Centurionis, imperat
Lazaro, ut convaleſcat: ſed accedit ad mo-
numentum, lacrymatur, orat, turbatur, fre-
mit, vociferatur, adjutores accerſit, qui, &

antè vitæ edictum, lapidem tollant, & poſt
immiſſum in cadaver Spiritum, exſolvant in-
ſtitas, & ſudarium: & tamen, vix exilit, qui
fuerat mortuus, proditque è ſepulchro ſepul-
chralibus involutus exuviis. Nimirùm, in qua-
triduano non quivis peccator, ſed inveteratus
adumbratur. Ità-ne? Periimus univerſi. Ergo
Lazarus, poſt laborem tantum lugentis, & vo-
ciferantis Jus exilit, compeditus, quia quatri-
duanus eſt. Quàâ, quæſo, ratione exſurget, qui
non quatriduum;, ſed quinquennium in ſcele-
