hæſit, hærere debet in ſolio. Et hoc tibi ſignum, Reg. to
quia unxit te Deus in princivem. Cum abieris 2
hodiè à me, invenies duos viros juxtà ſepulehrum
Rachel. Mira Sacerdotis prudentia, quòd pri. AMwis me⸗
mum objicit deſignato à ſe, unctôque Princi- ie
pi, ſepulchrum eſt, & non cujuſcunque ſepul- non mutes
chrum, ſed Rachelis, quæ, dùm parit, perit,“.
eundémque docuit eſſe filium doloris & dex-
teræ. Hoc uno pharmaco obviàm eundum eſt
novæ felicitati. Solus cinis facit, ut oleo,
quo in Principem inungeris, ungaris, ſed non
maculeris. Non blandiendum novis Principi-
bus, ſed mors menti objicienda. Sed raros
habemus Samuéles, qui Ducibus ſepulchra
objectent, ideôque non raros & videmus, &
lugemus cum Samuéle Saüles; Qui tamen non
prophetant regno deſtinati, ſed blaſphe-
mant. Et deſcendes anté me in Galgala, (ego Ibid. 82.
quippe deſcendam ad te) ut offeras oblationem,
& immoles victimas pacificas: ſeptem diebus
expectabis, donec veniam ad te, & oſtendam ti-
bi, quid facias. Duæ hic gemmæ nitent, &
certant de fulgore cum Aſtris. Et primèò pamiliari.
quidem diſpice, quòd unctum à ſe Regem mre.
non convenit Samueél, niſi ut eum ad ſacrifi-dLarilas.
cia compellat. Non;, ut ei delatum à Domino Nelipiß
ſceptrum gratuletur, non, ut illius gratiam au- in Aula.
cupetur, ad eum vadit, ſed, ut litare eum do- „
ceat. Et quidem cùm ad Regemit, non aſcen- kested
dere ſe credit, ſed deſcendere. Ego quippe ctt.
deſcendam ad te. Sacerdos enim, quamvis re-
gnaturum conveniat, non aſcendit, & Re- Sacerdors.
gem adire non poteſt, quin deſcendat. Uſque .
adeò excelſa Sacerdotum dignitas eſt, ut ipſis Sarie
vel ipſa ſolii celſitudo vertatur in voraginem.
Vide, an deceat muliercularum concurſare Spirimmalis
domos Sacerdotem, & Marchionum aulæis ein zgre
adſtare, quando ſi Regem convenis, deſcen- rente.
dis. Porrò, quis ſatis Samuelis pietatem de- Miſſa e-
prædicet, qui eum, quem profligandis Philil- letranda.
thæis à Deo noverat deſtinatum, non Equos in-
ſcendere, non enſes educere, non ſagittas jace-
re, non ductare phalanges, non machinas admo- 4.
vere jubet, ſed hoſtias adolere? Ur offeras obla-
tionem. Noverat Vates peritiſſimus, trium- Ordo IJu-
phalem laurum enſe quidem meti, ſed thure &.
conſeri, in acie virere, ſed in aris pangi. Sed
quiare

Ordines
Sacri.

pelicitatis

1
n
Iali
c
gutkro
jei
en
fnll
mohr⸗
theano
n lan
chue
Clkoum
ene ſn
letad
Ee Ad ar
Kl,
Kunit:
(d
It, at
u
n e
Clin ui

c ſ

Werttur

den

ſin Krun

Kere
leli eni
d kllen
läühhmte

Nri line e
Eti e,. „
4 ie Nee

WKã 1

Anie
R penua; quare monet, ut ſeptem dies expectet? Itäne
Wrdn cui confe- imparatum improvidumque poſt diem alteram
n nade, in Regem ungit, & non niſi poſt dies ſep-
el tem permnittit;, ut immolet victimas? Ita eſt:
ſher Teſtatum quippe nobis eſſe voluit, cunctan-
lnen tiùs creandos eile Sacerdotes, quàm Reges,
nnra tardiuſque ad aras accedendum ut lites, quam
nie Secerdoes ad thronum, ut regnes. Quòd ſi à Deo electum,
une . à ſe inunctum, à Dei Spiritu jam afflatum,
tdalli Sandtiß. quem in ipſo itinere & immutandum in vi-
eri ma Eucha. TuImn alium, & cum Prophetis vaticinatu-
Dalnag ee, rum prædixerat, adhuc tamen dies ſeptem
enat. præſtolari jubet, nec niſi , ſe præſente „ho-
AN ſtias offerre ſinit: quà, rogo, audacià ad
nenl, immolandum Deo Patri Filium unigenitum
l à theatro proſilimus ad aras? Ergone perfu-
Cerciat ſum ſacro chriſmmate à Samuele arietem im-
lele ees molare non decet, antè ſeptimum diem; &
R delibutum Dianæ ſmigmate licebit Agnuin
ſisdet offerre ſine macula? IIIi à latere Samuelis non
n Aii licet ad aras accedere, & iſtis fas erit diſce-
uiſer dere ad aras à ſinu Mimæ? Immaturus ſacrifi-
m cio Saul, poſtquam diù in Vatum choro pro-
DH phetavit: & aptus erit ſacrificio, qui inter
B Comœdos & ſimias & Ppfſaltrias aut diù deli-
ſon ravit, aut ſemper? O Samuelis aurea planè
en an ſæcula, quando citius Regnum deferebatur,
hin quam Sacerdotium: quando differebatur à ſa-
Kmhük; crificio, qui evehebatur ad ſolium: quando nec
kineſt prophetantibus Principibus licebat ad aras ac-
uncken⸗ cedere, niſi longà temporis moràâ expiarentur!
leun ſk Nunc una penè dies & hora una eoſdem ſpe-
lonbi ctat præcinctos Tympaniſtris, & cinctos Levi-
n auni Pid. i9. tis. Sequitur. Vos autem hodié projeciſtis Deum
itut veſtrum. Sic ait ad populum, cum jam datu-
Gnn,il emie Fus eſſet ſortes pro Rege. In qua re notandum,

ecte An- quod nunquam aut ſe, aut filios ſuos abjectos
bitisne ca- 1 . . 4
ner. conqueritur: ſed illud dolet, non quòôd ſe, ſed
quòd Deum abjecerint Regis deſiderio. Lo-
1. Reg. 12. Jimini de me corxàm Domino, & coràm Chriſto
. ejus, utrum bovem cujuſquam tulerim. Expen-

damus, & quid agat, & quando. Subjicit ſe

ri Di

4 .
Gchlali rr de. Cenſuræ omnis omninò populi, & cenſuram
ru Alltimn tiensdiſ- non ſoluùm tolerat, ſed exigit jurejurando.
en kh . uam ſi exegiſſet, vel antequàm Regem re-
6Anle⸗ Mort ea. nuntiaſſet, vel antequam clarus victoriis Saul
me hiem ion ſtu. Ommnes omninò ſibi devinxiſſet, non ita mirum
ri. Er inn eſſet: ſed tunc ſe ommium linguis expoſuit,
niE N, cum & Saül ſummo omnium plauſu Rex eſſet
emn Adl ENeg. u. conclamatus, & ipſe vel ſperni poterat, tum
tumDong Conßnari Qud Senex eſſet, tum quòd jam Deus Regi
us grins d præſtò erat in bello, vel etiam odio haberi,
lmunemnt liat, quòd paulò antè eos, pro expetito Rege more
ni,mir, Nationum regnaturo, vehementiſſimè arguiſſet.

Swperio Ergo argui vult, cùm Principatum exuit, cuùm
e eis nec prodeſſe poteſt tam Senex, nec debet,
nes. florente Rege tam egregio, & quod magis
mirandum, cum omnium contrà ſe animos ir-
des. n. ritaſſet. Ei nune Rex graditur ante vos: ego
autem ſenui, & incanui: porrò filii mei vobiſcum
Senes eox. Jnt : Iidque converſatus coràm vobis ab adoleſ-
retionem centia mea uſque ad hanc diem, ecce præſtöô ſum.
Pient. Loquimini de me coràm Domino. Habetis Re-
gem, qui vos tueatur: ego jam ſenui, undè
nec ſperare jam, nec timere aliquid à me po-
teſtis. Filii porrò mei non ſupra vos, ſed vo-
diſcum ſunt, excluſi principatu, ideòque loqui
liberè debetis. Denique vel infantiam ſuam
eis ob'icit lacerandam. Invocabo Dominum, &

Idid. 27. El⸗
dahit voces & pluvias: & ſcietis, & videbitis,

Cnm⸗ En:sio detia grande malum feceritis vobis in conſpe-
ſee 8 bera. Su Domini, petentes ſiper vos Regem. O cor-
b 5 Ethicæ Cimment. Tom. V.

9
—

Stromatum, Lib. X. 197

rigendi libertatem! Coràm Rege, & quidem Correbtio 4
jam confirmato, & apto victoriis, & ab om- V.
nibus univerſim excepto cum ingenti plaufu,
de petito Rege Iſraelem coarguit, & quod mi-
rere, tunc eos acriter reprehendit, cùm de eo
nullus obloqui auſus eſt. Ergo benevolentiâ
populi de ſe non obloquentis, ſed clamantis,
Non es calummniatus nos, neque oppreſſiſti. Tantâ lbid. 4.
laude minimè delinitus, nec Regis præſentia
territus, eos arguit & quidem acriter, nec vo- Superier
ce tantùm, ſed etiam tonitru, ſegetumque dif- aczat e⸗
pendio, de crimine, cui jam medicina parari ² Let:
non poterat. Uſque adeò nunquàm omitti Cor- giuperior
rectio debet à Sacerdote, ſi tamen non He- monitorem
hi, ſed Samuel eſt. Verùm, qui ità eos repre- .
hendit, ſe priùs eorum reprehenſioni ſubdide- din cupit.
rat, & cùm à nullo reprehenſus eſſet, tumenim-
veròô candore ſpectabilis innocentiæ ad arguen- Sane
dum proſiliit. Et dixit univerſus populus ad Ja-
mu'lem: Ora pro ſervis tuis ad Dominum Deum bid. 19.
tuum, ut non moriamur; addidimus enim uni-
verſis peccatis noſtris malum, ut peteremus nobis Excmuni-
Regem. Mira res, ob pluviam unius diei veri u me Ke.
ti, ne meſſis ſterneretur & periret, pœnitet eos juriſdictio
Regis; qui ſemel jam Philiſthæos fuderat, & Zud razion
cui Dominus triumphum promiſerat de univer- er lebeek.
ſis hoſtibus: Et cùm minaretur Samuêël non Temtora-
unius anni meſſem, ſed agros, & oliveta, lia non eæ-
& greges, & filios à Rege direptum iri, per- Plenrt.
ſtitere in poſtulatione ſua, malueruntque ſua p ; jt.
exponere, quam Rege carere, quem neſcie- najam ex-
bant, ſtrenuuſne futurus efſet, an imbellis. Ità- pen
ne Regem faſtiditis triumphaturum & trium- Wbre,
phantem tinore meſſis, & fundorum jactur, ferenda-
non recuſatis Regem depoſcere incertæ in-
dolis & fortunæ? Nimirum Concupiſcentia, ahßt an
dùm cupit, caligat & fervet, cùm verò Op- audnemur.
tatis fruitur, faſtidio laborat, non cæcitate. cogntio
Tu verô, qui ſublimis in ſolio aſſides, diſpi- as,
ce, quàm minim ſint pretii plauſus populi & ſaus
amor. Poſtquam Ifraéli & mihtavit & vicit Meriifira-
Saül, poſthabetur meſli unius anni, utque hor- r Hio-
deum non pereat, Regem projicit. Sequitur.
Ahbſit autem à me hoc peccatum in Dominum, ut Ibid. 23.
ceſſem orare pro vobis. Pro quibus orat? pro iis, es
qui & illum abjecerant, & filios ejus exue- re, 8-
rant Præfecturâ, inſuper & Regem extorſerant
contra ejus & Domini conſilium. Verùm hic Pigaitas
de Samusle libet aliquantulum conqueri. inſelix.
Cuùm Regem poſtulaſſent, quare verbis, pre- z
cibus, oratione, minis eos a peſſimo conſilio Dilectio.
revocare ſtuduit incaſsum? Planè ſi voces in
fulmina,; & preces in procellas convertiſſet, S&reri⸗as
ut eos terruit creato jam Rege;, ita à creatio- Sn
ne Regis conterruiſlet. Quandià verbis egit,
ſpretus eſt: Noluit autem populus audire vocem 1. Reg 8.
Samu'zlis, ſed dixerunt: Nequaquàm: Rex enim ².
erit ſuper nos. At cùm, omiſſis adhortationi-
bus, portentis agere Ccœpit & eluvionibus: Ti- 1. Rog. 1n.
muit omnis populus nimis Dominum & Samue- 19. 5. 1.
lem, & dixit.. . Addidimus univerſis peccatis
noſtris malum, ut peteremus nobis Regem. Pror- Correctio
sus Compunctio non verbis ſeritur, ſed ver- ee:
beribus. Ignoſcat tibi, Samuel, Dominus. Z ⸗lus ob
Si tonitru devocaſſes è& coœlo, extincta illicò el- ſerranmiiæ.
ſet Ambitio non regnandi, ſed regni in po-
pulo. Dixitque SNamuel ad Saiul: Nulté egiſti, 1. Reg 13.
nec cuſtodiſti mandata Domini Dei tui. Atten- 15
damus acrimoniam cofrectionis, & ſtupea- Prorr A.
mus. Non impetu zbreptus Samuël hæc ef- grudensz.
futüt, ſed cùm prius & anſam præbuiſſet e ior
.. . . — audiat ex:
Saüli excuſandi ſcelus ſuum, & ille validiſſi- egjarioner.

R 2 mis

198 G

mis & humillimis rationibus flagitium obtexe-
rat ſuum, oſtendendo quòd neceſſitate com-
Se veritas. ſacrifici leri lus 1
pulſus ſacrificium obtulerit, ne populus in tam
zußiie ancipiti imminemtium hoſtium diſcrimine dila-
iam in beretur. Nihilo minùs Samuêël, quanquam

Magnates. Saul illi obviam proceſſiſſet, Regis nec obſe-

quio flexus, nec excuſatione, eum & ſtultitiæ
acceptio. arguit, & inflicti à Domino ſupplicii mo-
1. Reg. 13. nuit, dicens: Nequaquàm regnum tuum ul-
14. trà conſurget. Nota Sacerdotis fortitudinem.
Nathan Regem pientiſſimum alloquebatur,
& ex imperio Domini illum monebat: ta-
men, quam lentè illi & ſcelus, & ſupplicium
retexit! Samuël verò à Deo nequaquam tranſ-
miſſus, Regem ſui amantiſſimum alloquitur,
ferocem, armatum, ſtipatumque militibus,
quorum gratiâ ſacrificaverat, qui non libidi-
ne, ſed metu peccaverat, cujus robore maxi-
mè tunc omnes indigebant, cùm undique pa-
rati ad bellum Philiſthæi fremerent in Ifraelem:
nibilo minùs occurrenti ſibi, coronato, armato,
victori, victuro, non libidine, ſed ſuſpicione
lapſo, ſcelus exprobrat amariſſimis verbis, &
regno excidiſſe, & jam deſignatum imperii
ſucceſſorem impavidus, & implacabilis con-
teſtatur non clam, ſed publicè. Eadem ferè in-
venies in Samuêle arguente Saülem ovantem,
Reg. 15. & revertentem ex Amalec. Vide ibi: Et non
vidit Samuzl ultrà Saul uſque ad diem mortis
confeſſari ſuæ. Verumtamen lugebat Samuel Saülem. Bis
at: . tantùm peccaverat Saul, & Samuél omninò
andi er- 6
gà Reciai. Teceſſit ab eo. Profectò Samuél non es, ſi ſep-
vos. ties & ſeptuagies ſepties in eadem relaben-
tenm & convenis, & illi adblandiris. At Domi-
Far ar, nus quadraginta annis proximus fuit generatio-
Rem ſzele- ni aberranti. Erravit, ſed non uno ffagitii ge-
rapejores. nere. Semel cepas eſuriit, ſemel commixtus
eſt Gentibus, non ſemper initiatus eſt popu-
lus Beelphegor. Saül verò bis Domini & Sa-
muëlis mandatum violavit. Neſcio, an in
Scriptura hactens legerim iiſdem ſæpius ſce-
leribus implicato Dominum hoſtiis reconcilia-
tum. Horret animus ea nunc proſequi, quæ
1. Reg.16 Conſequuntur. Dixitque Dominus ad Samuéë-
2. lem : Veni ut mittam te ad Iſai Bethlekemi-
elie nan tem: providi enim in filiis ejus mihi Regem.
Et ait Samuël: Quomodo vadam? Audiet enim

Perſonaru

Correctio
libera.

Homines
nontimidi. Saiul, & interſiciet me. Itäne? Senex timet mo-
ri? Timet Saulem procul ab eo, qui coràm eo
tanta in eum dixit? De novo Rege;, inquies,
agitur. Quid? Noönne diſertiſſimis id ei verbis
impavidus nuntiavit, cùm ait: Quæſivit Domi-
x. Reg 8. nus ſibi virum juxtà cor ſuum. Et rursus:
1. Reg. 15. Nidit Dominus regnum Irasl à te bodieé, .
28. tradidit illud proximo tuo meliori te. Undè er-
go pavor tantus? Nimirum, ex longo tempore
deſierat Samuél videre Saul. Porrò Principum
majeſtas abſenti terrorem incutit, quæ intuen-
Ss. Mar. ti vileſcit. Toties Saülem Samuél & ſprevit,
S & arguit, quoties & vidit: Ut videre eum
zyris viam deſiit „ revereri coœpit; quèòd Dignitas illis om-
nu eman. nia poſſe videatur, qui eam non vident. O
. ſi eos tractares, quos revereris ut Deos, ride-
res interdum, quos ſuſpicis. Exclamares cum
Dan. 1a,.6. Daniele: Me intrinſecus luteus eſt, & forinſe-
Supelor oies æreus, ueque comedit aliquando. Vel Sa-
etſa muêli grandeſcit imperantis Saülis authoritas;,
nen ſe ul- ex quo in ſua cella dilituit, quam non ſe-
eiſcatur. Mel in aula deſpexerat, & protriverat. Utinàam
lugentibus Monachis non plùs ſapiat inanis Du-

Sanitas non
nimis cu-

randa.

Mors non
timenda.

cat, cum fulgor, quam famulantibus Aulicis. Hoc
alz pee. ſcie quod Samueél, quamdi non delituit nec
cent.

Oliva

luxit, Saülem timere coëgit, quem modèò ti- Zeha erg
met. Niſi malimus dicere, non ſibi Samuë- berſe. aio.
lem, ſed Saüli timuiſſe: timuit enim; ne inex- rs.
piabili ſacrilegio obſtringeretur, ſi in ſe gla- mi: ;
dium vertiſſet. Ideò mori timuit, non vitæ cu- .
piditate, ſed metu novi criminis in Rege. II.
lud tamen Semibus indicare non vereor, Non hariuiax.
ità ſibi de præterita aut conſtantia, aut ſan- 8
ctitate blandiri debere, ut calcaturos ea ſe S, naſt
ſperent in ſenio, quæ juvenes deſpexere. De- a.
crepitus enim Samuêl timet mori, Davidem
uncturus, qui Senex vivere neglexit, Saülem
abdicaturus. Audiet enim Sauül, & interficiet i. Reg. 16.
me. Quanquàm, ſi mea rogetur ſententia, *
non pavidum, ſed providum appellandum,
exiſtimandmque cenſuerim Samuélem. Ete-
nim, quandiù corrigere debuit, Saülem non
timuit, nec mori recuſavit: tunc mortem Lali poſ.
expavit, cùm, jam regnante Sauüle, juſſus eſt ſunt opti.
adminiſtrationi ſe regni inſerere, & alium 7.
excitare ad imperium. Noluiſſet Sacerdos & Diffdemis
Vates cadere, ungendo ſuprà Regem ahium Iu.
Regem, qui cadere Regem, arguendo, non„
timuit. Docuit nos Propheta ſanctiſſimus, vix, Nliaſe
Deo jubente, licere Prophetis de mutatione
Principum agere: quique debent concionando Religioß
ultrôò ruere in Reges, & in haſtas irruere; poſ- voo Rant,
ſunt vel Deo deleganti ſe ad innovanda re- eitce.
gna reſpondere cunctabundi: Quomodo va-
dum Porrò Obedientiam Samuelis vel inter bid.
mortis diſcrimina animadverte. Cùm enim Zelus ani-
dixiſſet ipſe Deo, Audiet Saul, & interficiet me. marum ni.
Dominus nequaquàm eum omni mortis metu S
palam liberavit, ſed tantimm ei indixit , ut vi. oa4*
tulum tolleret, & ex filiis Iſai ungeret, quem
deſignaſſet. Paruit illicò Samuel, nec dixit Oledientl
Deo, Domine audiſti, quid dixerim? Saul in- urana.
terficiet me. Occidam, an non occidam? Nam
vitulus hoſtia eſt, non ſcutum; cultros pro-
vocat, non arcet. Apertè dic, Non te occi-
det. Ivit nihil cunétatus, & adeòô tenax obe-
dientiæ fuit, ut tum vituli immolatione, tum
luſtratione filiorum Iſai in veſperam producto
jam die, prandere noluerit, antequam Domi-

Sener fer⸗
Veat.

ni mandatum compleſſet. Mitte, & adduc bid. 1.

eum : nec enim diſcumbemus priuſqum huc ille
veniat. Quam ſapientior Adamo Samuel. II-
le ut epularetur, non paruit: iſte, ut obe-
diat, non manducat. Alium nempè ei cibum
pietas parabat, Dei nempè voluntate pro eſ-
carum voluptate ſaginabatur. Tulit ergo Ja- ſpid, 13.
muel cornu olei, & unxit eum in medio fratrum
ejus: & directus eſt Spiritus Domini à die illa Caſßitens
in David, & deinceps, ſurgénſque Samusl abiit ura-
in Ramatha. Et quare, poſtiquam eum unxit, iari.
non oſculatus eſt eum, ſicuti oſculatus eſt tas cam
Saülem? Audi: Erat autem rufus, & pulcher huers.
aſpectu, decorâque facie. Maluit aliquid detra- l in.
here de rituum conſuetudine Sanctus Vates, Zelus mi-
quam pudori ſuo impudentiæ notam adſpergere. mzum
Ergo nec Senex, nec Samuél audet attinge-Gutu.

re Davidem in medio fratrum conſiſtentem, Mdafis.

dùm eum ſacro inungit chriſmate, quia de- Zirecun-
corâ eſt facie: & tu, qui nec Senex, nec Sa- dia.
muël es, nec cum Davide paſtore, ſed cum Circaem e
Abſalone agis nympharum delicio; intelligas, Srznde
quàm cautè agendum ſit, ut caſtè agas. T imuit du necs
pudicus Senex, ne dùm regni oleo Adoleſcen- ſania.
tem perfundit, oleo ipſe peccatorum impin- „eme en
guatus, Reges creet, lervus ipſe ſceleris fiat. n.
Imòô, qui Saülem inunckturus puerum ejus an-
tecedere juſſit, & clancalùm eum perunxit;
. Davidem

yte
Ml
cd
ir ul
ztek
at
nuce
C
We,
4 1
nte qn
Pnuers
ciz in
econ
umn, 6
al drb
ecbele
ſntht,
lail:
Gikotin)
r e Kn
en mit,
de Ae⸗

4

Emmun4
an Muate
. tu foll

eonad 4
lmtues,
intrt eh
1 Er uu⸗

bir inter
A ſpp
uilit ei on
A
An har
iſet, L.
hcoint⸗
iiigk⸗
umnhen

he nn
de
Elgiih,
encho, n
lm,
Mutadtr
Conctonat,
rveteite
Dorenit,
Cionnli
Els ee
iſuiffiter

i morim
ndixt,ei

Ccidan e
Culnn
Nen
led keut
nohtie
etan l
egoim e
ne, O,
iſe, uſ
Puotre i⸗
Tult au

WH

Stromatum, Lib. X.

Davidem in medio fratrum unxit, & arca-
num;, quod malè ſylvis credebatur, coràm in-
vidis & reprobis, & repudiatis fratribus palam
agit, malens vitam ſuam, quam aut famam,
aut pudicitiam periclitari. Quid, quòd nec
ibi ſubſtitiſſe fertur, ſed abuſſe; qui tamen
paulò ante pranſurum ſe, poſt ejus adventum,
ſpoponderat. Imò nec ſuper Davidem Domi-
num conſuluit, ſed ſilenti Dominus dixit:
bid. Durge, unge eum, ipſe eſt enim. Timuit, ne vi-
J deretur fulgori vultus ejus aliquid detuliſſe,
ſi fortè quæreret, an foret ipſe, quem regno
deſtinaverat. O utinàm parciùs laudaremus,
cautiùs initiaremus, caſtius deſereremus quos
facies commendat. Pulchrior eſſet fama Sacer-
dotum, ſi parciùs decoros miraretur: quæ
procul dubio non poteſt non eſſe fœda, ſi cum
foœdis eſſe non poteſt. Sequitur. David autem
1. Reg. 19. fugiens, ſalvatus eſt, & venit ad Samusl in
9. Ramatha, & nuntiavit ei omnia, quæ fecerat
Kulzcifidi. ſibi Nail G abierunt ipſe & Samus! „ & mo-
rati ſunt in Najoth. Quot micant in cœlo ſidera,
Amiciia tot hic Samuël virtutibus emicat. Cùm Davi-
um dem unxit, ab eo receſſit: eum veròô excipit,
Julieidi eique adhæret, cuùm fugit. Ergo ſi Samuel es,
miſi evi- regnaturum devitas Davidem, recipis exulan-
päüind. tem. Mira res, refugit regno deſtinatum, &
Familiori. & Tegia profugum compleclitur. Impavidum
tas cum ſa- expavit, & trementem non timet. Verbo,
cularibus evectum ad ſolium Davidem Samuél deſeruit,
eceke. ejectum à Rege amplexatur. Uſque adeòô, ſi
Zelus ani. Propheta es, Sidus eſſe debes vel Iris, ut vel
merxm in. in umbris effulgeas, vel inter procellas oria-
5feres. ris. Et quidem exprobrare potuiſſet Davidi
Samuél, ſiccine, bone Vir? Exul ad me venis,
non triumphator. Mei recordaris, non cùm
Goliam obtruncas, ſed, cùm quæreris obtrun-
candus? Cur te errantem recipiam, qui me,
duùm vinceres, neglexiſti? Non hæc exprobra-
vit, ſed eum & excepit, & deduxit. Porròô
animadverte, quòd non ad pompam Samuél
eftie. ſeceſſerat ſuam in domum ab Aula. Quod ex eo
cli amor Conjici poteſt, quòd ne quidem ſciebat ſimulta-
deſoicit ru. tes, quæ inter Davidem & Saülem intercede-
more, bant, lippis atque tonſoribus decantatas. Et
Vlgna⸗ nuntiavit ei omnia, quæ fecerat hibi SWaul. Non
verus non aliqua, hoc eſt, quæ noviilimè acciderant,
reſciat, aus ſed omnia narravit, omnia neſcienti. Saülem
e,, abdicaverat, Davidem initiaverat, & tamen
vir, qui uique ad ſenectutem Iraeli præfuerat,
'gue “. tantorum Ducum nec ærumnas, nec flagitia reſ-
curioſitas ciebat. Hoc tandem latére eſt. Non ſolàm
vane, neſcire non potes cujuſvis tabernæ rixas &
Eielſaſti, nuptias, ſed neſcire debes & Gigantum oc-

ci veri non 8 , 5.
heimmiſ. Caſus, & Micholis nuptias, & Saulis œæſirum,

Religiaſus
ix aula.

Charitas
fraterna.

Rumores.
curæ ſu-

cesmrelus & Davidis tum luctam, tum fugam. Quid ve-

iti. rd egit, cum Davidem excepit? Audi: Miſit
Ibid 20. ergo dauil lIictores, ut raperent David: qui, cum
SEama. vidiſent uneum Prophetarum vaticinantium,
cgaree. G& Samuslem Rantem ſuper eos, fattus eſt &
gene ge. Wiritus Domini in illis, & Prophetare perunt
miualu. etiam ipſi. Fugerat à Saüle David, inops
conſilii & opis: Samueél eum excipit. Quid
expectas? Credes eum inſtruere cœpiſſe de co-
gendo exercitu in Socerum, Ducum deſcripſiſ-
ſe catalogum, undè arma corrogaret, & anno-
Goſtari nam admonuit. Scilicèt. His indigebat Da-
. vich, ſed de his Samuél non agebat. Duxit
Religiaſu Uumn inter Vates, & pfallere cœperunt ac
in aus, Prophetare. Omnia tempus habent, inquies.

Perſecutio⸗
num reme.
dium,

Wtee, Erit pfallendi tempus, nunc tempus eſt conſu-
. ₰ . X
olinu. lendli profugo. Falleris. In domo, non raròô,

199

etiam Prophetæ, omnia tempus habent, hym-
nis exceptis, quibus omne devotum eſt tem-
pus. Samueél etiam cum milite, & Rege, & exu-
le ſtatim de Deo loquitur. Quid, quòd nec
adventantibus regiis lictoribus à Dei laudibus
ceſſant. Et quantus, rogo, ardor prophetantium
fuit, quando ipſi ſatellites prophetare coguntur!
Rursùs alii & alii tranſmiſſi ſunt, & omnes
ardore ſermonum Dei correpti, ex lictoribus
evaſere Prophetæ. Ad extremum Saül ipſe
advenit, & ex hoſte Vates effectus, minas ver-
tit in pſalmos, & lanceam conflavit in lyram.
Undè & exivit proverbium: Num & Saul inter Ibid. 24.
PFrophetas? Ergo Propheta nec cum exule, nec
cum imperante, nec cum lictoribus de regno-
rum jure, ſed de Deo agit; cogitque coram
ſe &ũ parricidium anhelantem, & mortem
expaventem, & nectentes vincula propheta-
re. Porrò Saül, qui & Samuslem, & Davidem,
ſi de regno diſſeruiſſent, forſitan obtruncaſſet,
de Deo prophetantes reveritus, regreſſus eſt
ſine cæde. Notandum autem eſt, quòd Samuel,
cùm Davidem recepit, digreſſus de Ramatha
venit in Najoth. Quanquam enim de rebus tan- Familiari-
tùm coœleſtibus acturus cum profugo eſſet, in- enas.
tellexit tamen tantum apud ſe hoſpitem eſſe bus
non poſſe, ſine adventantium ſeu hoſtium, ſeu
fœderatorum tumultu. Ergo turbare noluit do- re.
mus ſuæ tranquillitatem, in qua Vates nutrie- Hisndia,
bat, vel Davidis hoſpitio. Prophetare cum nec cum
David non renuit, ſed procul à domo. Fa- Pn
teor, Non placet tam frequens Principum ac-
ceſſus ad Monaſteria. Quanquam enim de Deo
agant, videntur mihi Seraphim propiores, quam
Prophetis: ad illorum quippè vocem procla-
mantium Nanctus, Nandtus, JSanctus, cardines IIa. 6. 3.
mundi, Iſaid teſte, ſunt commoti. Ita Magna-
tes, prius quam de Deo loquantur nobiſcum,
domum aà fundamentis dimovent ,patent val-
væ, irrumpunt aulici, atria perſtrepunt. Tu

quoque, qui Samuelem in ſcena exhibes, an-

tequam Saülem in Vatem vertas, ex Propheta
in Poëtam portentosè convertéris. Hæc veròô
ſuprema Samuelis virtus in divimis literis
commemoratur. Poſt hæc verò funus tantum
ejus recenſetur, & poſt funus prophetia. Mor- 1. Reg. 25-
tuus eſt autem Samuzl, & congregatus eſt uni- .
verſus Iraël, & planxerunt eum, & ſepelierunt
ezum in domo ſua in Ramatha. Rarò ſummus Sa-
cerdos deploratur in funere. Qui arguendi li-
bertatem, quam vivus retinuerat conſtantiſſi-
mè, vel mortuus retinuit. Namue! „ inquit S. Ser. 2. Je
Zeno, mortis jam lege diſpunctus Sauli ad con- Arcadio
ulta reſpondit, liberiuſque canit mortuus, qudm c,esio
canere conſueverat vivus. Excitatus enim à Py- libers.
thonifſia ex Zenone, aliiſque nonnullis perpau-
cis, Saüli ait: Quid interrogas me, cuùm Domi- 1. Reg. 28.
nus receſſerit à te... Non obediſti voci Domini, ce
neque ſeciſti iram furors ejus in Amalec. Pid. 18.
Ergo vita eum priùs defecit, quam arguendi

libertas. Uſque adeò pudere debet Conciona- Tlento-

tores ſocordiæ ſuæ, qui canes muti ſunt, latrare tum uſus.

valentes quidem, ſed nolentes, otiümque ſuum

animarum jacturâ redimere, imò funeſtare, non Zelus ani-

marum ne-

reformidant. Samuél verbum Domini annun- giectus.

tiat, etiam è ſepulchro: & vos rubentibus
buccis ſedetis totà die, ſubvertentes legem Con⸗io ſi
Domini proclamantis, Clama, ne ceſſes. Cla- Ila. 78 1.
mor Sodomorum fœetus eſt ſilentii veſtri. In-
fernus diducit os ſuum, dum vos clauditis ora Zelus ob.
veſtra. Pateat, quæſo, veſtrum os, ut cœlum ſervantia.
pateat. Quot non emittitis verba, tot animæ
. 4 pPereunt.

200

pereunt. Ergône Samuél ad unius veneficæ
ſuſurrum evigilat & ſepulchro, ut Saülem mo-

Severitas at. P. . . . a.
negleéts. ſuſpiria non ſurgetis & ſtratis veſtris, ut Nini-

ven ploraturam ab everſione ſervetis? Pudeat
Eccleſiæ Prophetas nec pares eſſe cineri Pro-
1. Reg 28. phetarum. Ouia non obediſti voci Domini,
18. neque feciſti iram furoris ejus in Amalec,
ideircò quod pateris, fecit tibi Dominus bhodisè.
„ H Toties peccaverat Saul, & de nullo ejus ſce-
ens, lere Samuéël meminit, niſi de non deleto Ama-
lec; pro quo piaculo & ingemuerat, & ti-
muerat, & humiliaverat ſe Sacerdoti, & Do-
mino ſacrificaverat, quod ab illo præſtitum
non legimus in aliis à ſe patratis delictis.
Quare, obſecro, in hoc ſcelus tam implaca-
bilis Samuël, & cùm viveret, & poſt funus?
1. Rcg. 15. Audi: Hæc dicit Dominus exercituum: Recen-
2. ſui quæcunque fecit Amalec Iraëli, quomodò
reſtitit ei in via, cum aſcenderet de oypto.
Nunc ergo vade, & percute Amalec, & demo-
lire univerſa ejus, non parcas ei. Metuenda
ſanè ſententia in eos, qui impedimento ſunt
filiis Iſfrael, fugientibus ex Ægypto. Et no-
ta, quòd Amaleeitæ non erant Æggyptii, &
nihilo minus obſtabant recedentibus ex Ægyp-
to. Sunt plerique, qui nec Ægyptum inco-
lunt, nec Jeruſalem, ſed medii ſunt inter
Jordanem, & Nilum. Hi maximè obſtant
conſiliarii ſecedentibus in Palæſtinam. Nec impii ſunt,
impii. nec pii; non fornicantur, ſed nec pfal-
Iunt, Hoſtes tum ſuperſtitionum, tum reli-
ebiss gionum. Hi & obſtinatins, & potentius vo-
xia. catos à Deo retardant. Barbati enim, &
Ryzgzeni paludati; mel in ore, aconitum in corde
geſtant, oracula fundunt aurea, ut luteos
Religions reddant, quos Deus elaborat in gemmas.
beſßtes. Clamant : Deo ubique ſervitur. Domini
Plal: 23. ¹. ſt terra, & plenitudo ejus. Non in ſola
Palæſtina palmæ ſuccreſcunt; creſcunt & in
gypto. Job in terra Hus Patriarchas æ-
quavit. Joſeph, dum frumenta coacervat,
Deo militat. Eſther immaculata floruit in-
ter ſceptra, & in toro Aſſueri, Choro adfuit
Prophetarum. Iſraël & in Æägypto „Se in E-
remo fornicatus eſt. Sanè, ſed ibi impunè,
hic verò cruore, & funere ſcelus expiavit.
His ſibilis peſſimi Amalecitæ Iſraelem, vel
retrahunt in éÆgyptum, vel ad Jordanem
properantem retardant. Sciant hi, ex £Æ-
gyptiis non omnes aquis ſubmerſos, ſed
Pharaonem tantùm cum curribus, & equiti-
bus. Amalecitarum verò nemo evaſit, non
infans, non ſenex, non pecus, non ſupel-
lex: omnia ignis abſumpſit. Et ſi quem dia-
dematis reverentia gladio ſubduxit, Sacerdo-
talis zelus ſecuri ſubjecit, & in fruſta conci-
dit. Ergo, ſi filios Iſraél ab itinere retardave-
ris, gravius punieris, quàm Pharao. Et ſi
tibi Saul parcet, non tibi parcet, ſed ſe dam-
nabit; tibi enim culter, ſuus illi gladius reſer-
vatur. Ergo, & poſt tantum ſcelus eum am-
converfße Pliùs officii amoriſque titulo videre noluit,
immua dum viveret; & , poſt mortem, ideò ei ap-
nnie. paruit, ut illi mortem nuntiaret. Quæres, quo-
1. Reg. 15. modè dicatur : Et non vidit Samusl ultrà Naul
355 uſcue ad diem mortis ſuæ, cùm I. Reg. 19.
Sirne ſor. 24. dicatur Saül coràm Samuële prophetaſ-
miutatsu ſe? Et prophetavit coram Samusle cum cæte-
le⸗⸗ & fa- ris, & cecidit nudus. Nimirùm, Saul prophe-
i, us non cans non eſt Saül. Vel certè Saül Samué-

Sa iles re . .. 2
patenur. lem reſpexit, & Saülem Samuél deſpexit,

Fervire
duobus.

Oliva

neat periturum, & vos ad Eccleſiæ ejulantis

quem, ut nunquàm convenerat, ità tunc for- Zelas ob.
. . ervanti .
tè aſpicere dedignatus eſt. Gaer,
non ſe, ſes
Deum ul.

Homo quidam deſcendebat ab Jeruſalem ſatur.
in Jericho, & incidit in latrones. Luc.
10. 30.

Fatalis deſcenſus in Jericho, quò, ante- Apoßate.
quam pervenias, devenis in latrones. Et quid
eſt Jeruſalem, quid verò Jericho, qua- damarus.
rum iter medium tot periculis obſidetur? Je-“
ruſalem duplici muro cingitur: Ponetur in ea Ila. 26, 1
murus & antemurale- Jericho omni muro caret. .
Ad hanc ſi properes, vulneraris. Cur, rogô, Conſiliari
homo iſte, ſi muros Sionis pertæſus habitare "tii
cupiebat ſine moœnibus, tot oppida non ele-
git, quæ habitabantur abſque muro, ſed unam
ſibi Jericho delegit? Nimirùm ſolius Jericho Negule.
moenia, clangentibus Sacerdotibus, corruere. Tum olſer.
Non placet libertas, modeſtiæ & obſervan- .
tiæ caſus atque ſubverſio, niſi authoritas ac- Byppaßire
cedat Sacerdotis; qui & Arcam Scientiæ etinenda.
circumgeſtet, & clamitet ex tripode, ad Ca-
ſtitatem propugnandam, ſatis eſſe Cordis cu-
ſtodiam, oculis evagantibus. Anguſtias eſſe,
non leges, quidquid in tyrocinia exſtruximus
mœnium. Arces eſſe non pro urbibus, ſed
contrà urbes, quæ quoties tormenta ex-
plodunt, toties domus evertunt. Si muri,
clangentibus militibus, ruerent, Babylonem
eſſe ſuſpicarentur: ſed, cùm proruerint muri ad
ſonitum tubarum Leviticarum, quis metuat?
Habitabitur vel Jeruſalem, aiunt, abſque mu-
ro. O tubas non argenteas, ſed fictiles! Mu-
ri Jericho corruere, ſed ut direperetur, in-
cenderetur, deleretur. Quod tu putas ci-
vium ſolatium, ſupplicium eſt. Et quidem ſub
Joſuẽ ſanctiſſimè everſi ſunt muri Jerichunti-
ni, ut via Popu'o pateret in Palæſtinam. Hic
verò ſubverſio mœnium Ægyptum redu-
cit, aut evocat à Terra mellis & lactis. Cæ-
terùm quoties Jeruſalem damnatur, muri
corruunt, & quoties ſalvanda eſt, muri exci-
tantur. Crede mihi, ſi ab Jeruſalem deſcen-
deris, incides in latrones. Adoleſcentes, in-
quies, Modeſtia decet: Puellas muri ambiant.
Falleris. Hic, qui deſcendit in Jericho, non
puer, non adoleſcens, non Sacerdos, non fœ-
nerator dicitur, ſed homo. Homo quidam. Si
homo es, in Jericho non deſcendes abſque vul-
nere. Ipſa caro, ut muros egrefſſa fuerit Jero-
ſolymæ, latrones accerſet, & haſtas exacuet.
Sed, quàm improbandus eſt, qui ſe vulneri ex-
poſuit, tam commendandus eſt, qui medicinam
& faſcias non recuſat. Et quidem non ſolo
oleo, ſed, & vino curatur. Ut ſcias, nullum
à lapſu curandum eſſe, abſque auſteritate &
lenitate. Verùm, hæc ideò proximo exhibe- cvgniti⸗
re docemur, ut ea ipſi nobis adhibeamus, SGu..
cùm in latrones inciderimus. Et ſanè, vel Sa- 4
maritani aliorum vulnera curare poſſunt tum Renivs
oleo, tum vino. Qui prædicas non furan- Rom.2:21.
dum, furaris ?.. Medice, cura te ipfum. Juberis Pac:4 23.
hic proximum amare, quemadmodum tu te vzzen.
amas. Qui vinum infundis proximo ſemine- za.
ci, vulneribus tuis quid apponis? Arguiſne
te, increpas, punis; an ſolo oleo, quo pec- d, eG
cata non terguntur, ſed augentur, perfun- 5, e .
dis plagas tuas? Si naturæ fervidioris obtentu:
Iræ in te vulnera curas, non convaleſces. Excnſati--
Si deliciarum cuſpide perforatus exclames, nes zand.
ſericum

Modeſlia.

ba P

and,
mn
ei⸗
t Ahl⸗
MIS,
i
An!
1allan
rlut
ltren
Al

4 N0 0
!

en
min
t, Nutt
a,)

1 ttas,

R
ho,
tend
neni V
mune
, Nne
li
km
0,Elte
ln lang
9 CCNn
Cbken
thortr 13
im önnen
Ne, Al.
Corh
guſtin ,
ekknumn
rbibe
Ornent
. W
Dühln
erinthuil
itin
,Alrr
fchal
epelennt
n put
uian,
ri Jeim.
gum u
& n
nenu,
Aeken
Neloentsn
Ti dtn
Jericho, i
d,e.
No gis
Ees le
Kenkr
Haſs euß
ikite
gint
idem nN
alleitt
oxino

Jui.

Stromatum, I ib. X.

rupalaf. ſericum intr & oftrum te educatum; peribis.
Nolo fole tibi vino medearis, ſed nec oleo ſo-
Deßeai. lo. Nimius rigor perimit, non punit. Triſti-
tia nimia demergit, non abluit. Ad ripas Jor-
Pes nimia danis, non medio in alveo, à Joanne bapti-
Necun . „ nur. Si te nimium urleris „ Judæ æ mulus
rapieris ad trabem. Admiſce vino oleum. Tu
te argue, ſed & erige. Quid verò de iis di-
cemus, qui non modòô vulneribus ſuis vinum
non infundunt, ſed pro oleo opobalſama in-
ſtillant? Laudatur peccator in deſideriis ani-
mæ ſuæ à corde ſuo, & ſe ipſum iniquus be-
viia pal- nedicit. Gloriantur, cùm malè fecerint, &

liaa. exultant in rebus peſſimis. Furorem zelum

appellant, Gulam moderationem, ruſticitatem
ſanctitatem. Quid, quòd non modèò ſuis vul-
neribus vinum non apponunt, neque ſo-
Penitentis lum pro oleo balſamum infundunt; ſed benè
Far valentibus vinum, imò & fel adſpergunt, hoc
Erimen eſt; non ſe Iracundos, ſed ſibi non gratos
