rem exprimit, ſi nobis exprimat, non ſibi: ſed
placere non poteſt, qui ſibi, non nobis no-
vaculam exerit. Verùm Jeremias penitiùs quo-
que divinæ in Chriſto Patientiæ theſauros ri-
Patientia matur, cùm ait: Et ego quaſi Agnus manſue-
tus, qui portatur ad viétimam: & non cogno-

Injurig . . — . 17
ferende. Vi, quia cogitaverunt ſuper me conſilia, dicen-
Jerem. tes: Venite mittamus lignum in panem ejus, G.
11. 19. eradamus eum de terra viventium. O Patien-
tiæ opes inexhauſtæ! Itàne? Traheris ad ſup-
plicium, & devehi te credis ad victimam?
Patibulum ſpectas, & aras interpretaris; e6ſ-
que, quos in te ſævire intueris, Deo pu-
tas litare, Carnificéſque veneraris, ut Sacer-
Inimici dotes? Quis, quæſo, noſtrum, cùm revera

dilectio. à Superioribus in victimam Deo immolatur;,
Pæuiten- ſacrificium non putat eſſe ſupplicium? JE-
is infli- SUS Veròô ſatellites interpretatur Levitas eſ-
cte tole- ſe, & Crucem quaſi Altare veneratur. Quid?

rande. quòd nec cognovit inſidiantes ſibi, quam-
Suheyi7 vis ſe rapi videret ad Calvariam! & licèt il-
amandus 1. r. k. . „
iiam li ſe prodidiflent, dicentes: Venite, mitta-

eum pu- mus lignum in panem ejus: Ipfe tamen ita

nit. Agnus fuit, ut lupos oves efle exiſtimaret.
Mortif- Nota: Coram tondente filet. In ipfo fervo-
stnen re depreſſionis non queritur. Paſtor forfices
Eitis. ViS ia DO. di
Pati pro diducit, ut tondeat, & Ovis labia non di-
Chriſto. ducit, ne mordeat. Ille ferro graflatur, is

ferire ſe crederet attondentem, ſi vel gemi-
tum in jactura velleris emittéeret. Quid? Quèd
& coram tondente obniute det, & deindè
non aperiet os ſuum. Non tam grande eſt ſi-
patientis lere coràm tondente. Times enim tractan-
vera. tem ferramenta, ne fortè non attondeat, ſi
Aecuſa- Imuſtites, ſed confodiat. At, quis procul à
ziones in- tondente tacet? Nec mutimus, ſi Superior
vida fe- inhumanus perduret in Præſect nos

11

ſectura, ne

l graviùs affligat. At, ſi vel ille defungatur gu-
Arvrmar . — łR0——
atio de Pernatione;, vel nos alié amandemur, quos

Superiore ſubitò clamores non edimus, in ipio veſtibulo
abſente. novæ Domus contra antiqui Correptoris æ-
Reæ coli, vitiem. Siluimus, metu vulnerum, coram
e Supe- tondente: ſemoti ab eo, tonamus, & dicimus
rior de. Rhadamanthum. Quis non obloquitur vel de
bent, etiä mortuo Principe, vel de Prælato, aut defun-
1tan cto ſuo magiſtratu, vel alii cœnobio impofſi-
ſubdimur. 10? Sed aliquid quoque ſupereſt indagandum .
niſi fallor, in Domim paſſione mirabilius. Fra-
. ach. ¹3 mea, inquit, ſuſcitare ſitper Paftorem meum,
. ſuper virum cohærentem mihi, dicit Domi-
nus exercituum: Percute Paſtorem, & diſper-
gentur oves. Lancinari,; & vulnerari, durum
eſt: ſed authorem vulneris noſſe, ſolatio eſt.
At quam acerbum eſt, ſi vulnera videas, &
ferientem non videas. Nemo vulnerat, &
nihil intactum eſt à vulnere. Vel Balthaſar, ſi
non vultum, certè dexteram ſe damnantis in-
ſpexit. In Chriſtum verò Framea ſuſcitatur,
nec ſævientem ſpectat. Quis eum damnavit?
Judas? At profeſſus eſt a ſe proditum eſſe
ſanguinem juſtum. Scribæ? Sed clamant: No-

oan. 18. , SS
4 bis non licet inteihcere quenquam. Pilatus? Ve-

5 *

Oliva

quando Mors ejus non tam pro ovibus, ſed

rùm proclamat: Iynocens ego jum d ſangitine Matth.
Iuſti hatjus. Nullus ferit, & Chriſti vulnera 27. 24.
mukiplicata ſunt ſuper numerum. De nullo Porientis
. 4 —— . Vera no
queritur, & ofſa ejus dinumerantur. Sanè le- uaras
vamen non minimum eſt, ſi dùm plagas occu- H
lere non poſſumus, ſubindicare authorem poſ- calami.
ſumus vulnerum, cujus vel durities, ſi Judex 'atis, ne
eſt, vel ſævities, ſi Sicarius eſt, vulnerum 7“eri
Probrum in eos transferat. At, quid aio? Au- Hat.
thorem licuit Chriſto indicare, ſed eum, qui
plagarum dedecus longè augeret. Audi: Ecce
ego cælabo ſculpturam ejus, ait Dominus exerci-
num. Quis audeat pronuntiare non dignum
plagà, quem Deus cædit? Imòô non vulne-
rat, ſed ſculpit. Neminem lapidis miſeret,
quem ſcalpra concidant. Laudatur faber, qui
tundit; & quamvis petra feriatur, & quo-
dammodè oſſa ſua, carnémque deperdat, ne-
mo tamen non eam beatam credit in vulnere.
Perit, & nullus opitulatur. Supplicium arti-
ficium appellatur. Et ne crederes tranſcurſim
Dominum id egiſſe, ad illud ſerioò attendiſſe
ſe profitetur, cùm ait: Super lapidem unum Ibidem.

Zach. 3.9.

ſeptem oculi.“ Ut liberè dicam: Praſtat Car- Pœniten-

mficem, quam Artificem pati. Ubi ars in- tia inßii-
tervenit, lapis tunditur, & faber commen- * ſe-
datur. In ſupplicio deteſtamur artificem, reo
compatimur. Si Superior, qui nos exercet,
aut furore aut livore rapiatur, ſi patimur,
multi nobis compatientur. Verùm, ſi mitis
ſit, & feriat, non ſævire credetur, ſed ſcul-
pere, omnéſque clamabunt, in bonurn lapidis
malleum attoli, & deprimi: laudatur, qui
tundit, & ei, qui tunditur, occinitur, Tibi
ſculptor adlaborat. At Sculptura Chriſti dolo-
res non ſatis exprimit. David, miſi fallor, Pf. 117.
apertius eos exprompſit, cùm cecimt: Circum- 12.
dederunt me ſicut apes. Lapis à Sculptore con-
tunditur, ſed ex ſilice fit Simulacrum. Flos
veròô emungitur ab Ape, & ex flore fit fſœ-
num, odore, ſuccôque exhauſto. Apis, poſt
prædatum florem, mella exſudat. Quantus do-
lor, ſi hoſtis, & perſecutor tuus in tuam exſu-
gat medullam, & Apis nominetur, qui, quod
tibi ad pompam inerat, in liquorem verterit
commodumque Reipublicæ. Quid enim facit
ſuccus in flore? Quid mella non præſtant è
thymo conſtipata? Quid? quòd, cùm medul-
lam omnem Apicula & flore extrahat, vix ta-
men eum læſiſle creditur, quùm nullum ex-
tet veſtigium prædati ſucci in olere. Verùm,
quod in Pſalmo ſequitur, vivaciùs Chrifſti ex-
primit cruciatus. Et exarſerunt ſicut ignis in Ibidem.
ſpinis. Flos etſi exſugitur ab apibus, fons ta-
men mellis appellatur, & apum uber. Ad
illum, ut ad pabulum pretioſum, dulcedims
architectæ confugiunt, ut indè hauriant;,
quod fundant. In ſpinas verò Flamma debac-
chatur, non ut vivat, ſed ne illæ lacerent, ſi
vivant, utque aliis vivere liceat, in earum fu-
nere. Confuſim nunc cætera proſequamur.
Percutiam Paſtorem, & diſpergentur oνs Mo- Marc 14.
ri non recuſabat bonus Paſtor Chriſtus, ſed pro 27.
ovibus. Animam meam, inquit, pono pro ovibus oan. 10.
meis. Verùm ſuper dolorem vulnerum ejus, 15.

planè intolerabilis ſuperadditur doloris ſarcina, Ze
„ 4

erga Per-

rendæ.

4

contrà oves fuit. Nimirùm, qui ante Paſlio- ſecnſotes
nem Apoſtolos peperit, in Paſſione apoſtatas, Zel s a-
transfugas, blaſphemos ex eis pertulit. Præſtat nim arum
mori, ſi Oves reviviſcant: quôd ſi in tuo ſu- ue frue-

. . . . tu ſaumm
nere illæ pereant, ubi, quæſo, ſolatium n ſi

ane keile
Eetähnn
eintie
Ulit,
tcdlmn,
Nek,

Stromatum, Lib. X.

eu Judas in Draconem vertitur, Petrus converti-
44 tur in Corvum „reliqui evadunt ex Agnis Le-
aben pores. Quid ærumnoſius, quàm animam à Pa-
nN ſtore poni, ut Oves in monſtra degenerent.
d d Si ſanguis meus ſemen Chriſtianorum eſſe de-
le bet, effundatur. Qudd ſi Aſpides parere de-
nN bet, cur funditur? Jobum longe infeliciorem
ru in fimo exiſtimo, quam Stephanum inter ſaxa.
N Hic enim in ſupplicio Saulum in Paulum in-
Arn ſeruit: IIIi verô in ſtercore uxor in anguem
ule Trilula- verſa eſt, & amici in vultures converſi. Minùs
neng no feten- dolerem, imò & exultarem, ſi ex vulnere meo-
nn da. rum incolumitas naſceretur. Verùm Dominus
n nr Oρα ſi me vocari ſinat in quæſtionem à ſacris Fi-
8 mler, Pien de dej Quæſitoribus, quanta gregis diſſipatio, &
“ Chrito. Qei Dr DuS, Audte reg patio,
er) 1 quale probrum! David quoque Chriſti crucia-
Ka Pſ. 117. tus coloravit exactius, cum ait: Lapidem,
denltn. 22 quem reppobuverunt ædificantes. Rejici ſaxum,
n II dùm thermæ aut theatra extruuntur, non in-
lcum,. decorum eſt. Verùm tunc ſilicem reprobari,
tranſui dùm Templum exædificatur, eſt ſummo pro-
0 atenk Ia.63. 3. bro confundi. In Iſaia legimus: Torcular cal-

eavi ſolus. Lætiſſimum ſanè fuiſſe Dominum
in cruciatibus ſuis nemo diffiteri poteſt, ſi me-
minerit torcularis. Da mihi, qui Crucem
Pfal. 68. Torcular putet. David item de Chriſto: Veni
3. in altitudinem maris, & tempeſtas demerſit me.
Naves, quæ propè littus demerguntur, ſi non
puppi, certé malo aquis extant. Non rarò
extrahuntur ex æquore, vel ſaltem, mercium
non minima pars naufragio ſubducitur. Quæ
verò in medio æquore hauritur Quadriremis;
perit omninò. Videas pleroſque demergi, ſed
in littore, raros in Oceano. Nimirùm ità pro
Chriſto, & in Chriſto ſeſe abſcondunt, ut
vel generis claritudo, vel altitudo ſcientiæ,
vel dignitatis celſitudo obrui non poſſit. A-

Cumt: Cnm

Saltner er lexius & Paulinus in medio mari demerſi ſunt,
Leuir Vayua.
Uacnuim I Pati pro quorum nemo vel nomen norat. Alter erro,
hore tl Chriſto. alter agricola habebatur. Hic ſarriebat, li-

gone inſtructus: ille cubabat ſub ſcala, pa-
rentibus præſens & ignotus, ſervorum do-
minus & ludibrium. Chriſtus in altitudine
maris ſubmerſus eſt, qui non modò Deus, ſed

tur, Ailel

nen wi⸗ nec Propheta reputatus eſt, verùm ſeductor
i aut eſt dictus, £ malefactor. Obrutas in littore
ei Naves facilè expiſcamur. Non rarò è religio-
“ lnb ne trahuntur quidam iterùm in lucem, & per-
, CMaii

ſanctè infulis coronantur. In Societate, &
in pleriſque Coœnobiis, ſi quos tempeſtas de-
merſerit, actum eſt. Felix eris, ſi Invidorum
ità te calumniæ obruerint, ut penitùs obruare;
hoc eſt, quæ tibi aditum penitùs omnem in-
Omnes, tercludant ad decora, & honores. Utinam ve-
& maxi. 10 non multos habeamus Jonas, qui ideò in
Rae di, Mlare ſeſe jactent, ut, qui periclitabantur in
cii Poag te Navi, devehantur in Ceto. Quot perüſſent,
inde in caveant, niſi perifſent! In naufragio partum repere-

cahat, Iun.

klmm 2 ne ple, runt, qui in Navi agitabantur. Perſæpè in
Delhrctdi, Haleant Monaſteriis ſcientiam nacti, & præpoſituras
r, inenm Cruce adepti, nobilioribus ſe præſunt, præ clariſſi-

. Domi . . X . . .
Pelt T en ſi⸗ mis fulgent, à Principibus expetuntur, totis

lu e i domi f Provincis, Regniſque in oculis, & ore ſunt.
Ehrihoy, , falſiſen.., Qui fortè, ſi perduraſſent in paternis ædibus,
, on ſet vix nominarentur, beneficio domus Domini

ubique celebrantur. Ergo, qui fuiſſemus my-
ricæ in campis Aſſyriis, Platani evadimus &
Cupreſſi in jugo Calvariæ.

Et exierunt, & aſeenderunt in navim:
& illa nocte nihil prendiderunt. Ma-
né autem ſacto ſtetit JEoUS in litto-

re: Non tamen cognoverunt diſoipuli,
quia JEoUS eſt. Joan. 21. 3.
Caæcitas

alleg
Cognitio

Quo modo Avaritia excæcat, ſi vel inopia,
dùm lucrum ſitit, caligat. Si JIESUM piſca-
turi non agnoſcimus, putas agnitum iri in ge Deo 4
ter foœnora? Et quidem Apoſtoli erant, & Curis ſu-
manè erat, & à piſcatione jam ceſſaverant, pekiris
& prendiderant nihil, tamen Chriſtus adeſt, impeai-

- . tur.
& ſtat, nec tamen agnoſcitur, quamvis lo- palicitas
quatur, quamvis jam Diſcipuiis non ſemel ap- noxia.

Paruiſſet. Quis, rogo, cogniturus eſt IxsM Eccleſia-
ſi, non ut vivat, extendat retia, ſed, ut di- Kici redi-
teſcat, & luxurietur, laqueos expandat? Et Sien.
quidem, quòd poſſet facilè internoſci, hinc a⸗
patet, quia citò eum habitu vultuque non mu- Dwwitie
tatum, poſt capturam, Joannes agnovit. Di- noxie.
cit ergo diſeipulus ille, quem diligebat JESNUS, Joan. 21.
Petro; Dominus eſt. Audin'’. Ante capturam Avars.
Chriſtus non agnoſcitur, agnoſcitur poſt re- 1a.
te plenum piſcibus centum quinquaginta tri- Ppauper-
bus. Detumeſcat, quæſo, inopum ſuperbia tas laſa.
adversùs fortunatos. Opulentia Chriſtum ag- Orationis
noſcit, fruſtrata ſuis votis paupertas non ag- in e:-
noſcit. Minus nocet poſſeſſio, quàm cupi- Ppauper-
ditas opum. Proindè non inſultet felicibus tas viola-
modeſtis infelix cupiditas. Non, quo careas, ta.
obſervat Dominus, ut te coronet, ſed, quid Eccleſta-
non optes. Poteſt pannus oſtrum eſurire; po- Viier
teſt purpura ſitire ſaccum. Eſther regium ſyr- ci de-
ma faſtidiebat, quaſi ſordes menſtruatæ. Alium bent.
fortè tædet cilicii, & trabeam ſuſpirat. Hæc Divitia
quidem rarò contingunt. Nam Paupertati "oα go-
Chriſtus convivit, neſcius ut plurimum opu-:“,
lentiæ.

Aßf⸗dtus
non effee-
Nigra ſum, ſed formoſa, liæ Jeru- Beliszeh
7. . . . . * Vertor.
Jalem; ideò dileait me Reæx, & in- witæ non
troduwit me in cubiculum ſuum. Can. Hernant
1 4 ſæeculares.

tuas.
Religioſi

Quot verba; tot paradoxa, ſed quot pa-
radoxa, tot Sacramenta. Nigror, & Decor
ecquando coaluere? præſertim cùm hic non
de corporis nigredine, quæ aliquando pla-
cet, ſed de animi ſœditate ſermo ſit, quæ
nunquàm non diſplicet. Rursus, cùm for- Deſperats
moſa ſit, & nigra, ob hoc maximè diligitur, ſperent.
cùm ob hoc negligi maximè debuerit. Demum
Amoris fructus non theatra, non aula, ſed
cella eſt. Itäane Antrum, ubi lateat, non
Capitolium, ubi inauguretur, regiæ Charita-
tis coronamentum & ſumma eſt: Videamus
ergo Primò, an nigredo efſe poſſit cum pul-
chritudine. Vidéſne nubes illas, e quibus A-
gri flores ſuos expectant, ſuamque Mundus fe-
licitatem ſuſpirat? Vapor eſt, qui è fimo ſubſi-
liit, & concrevit in rorem. Ità ſanè non rarò
ii, à quibus Eccleſia irrigatur, è& ſtercore ad
aſtra ſunt erecti. Vos verò Ægyptii quid vi-
detis? Virgam omnipotentem. Rubeſcunt vi
ejus aquæ, arbores arent, pecora expirant. Hanc
miramini? Quæ modè elementis principatur
Virga, Anguis fuit; priùs repſit, & deindè
portenta edidit. Prius fugavit Moyſem, deindeè
obarmavit. Projecit, & verſa eſt in colubrum, ità Exod, 4.
. V 4 ut 3.

Lapſi op-
timi fiüt.
Labſi
blandè re-
cipiendi.

236

Hæc, quam exhorres, te Deum Pharaonis con-
bidem. ſtituet. Extende manum tuam, & apprehbende
caudam ejus. Extendit, & tenuit, verſaque eſt
in Virgam. In virgam non reverſa, ſed verſa
eſt. Non enim qualis erat, evaſit, ſed longè
præſtantior. Siquidem ante caſum pecora ter-
rebat, trahebâtque: nunc verôò ex angue Vir-
ga eſt, ſed quæ Reges elidat, Ægyptum va-
ſtet, & Coœlo imperet. Et quidem minuùs pro-
digioſum foret, ſi ex Angue Sceptrum evaſiſ-
ſet, miraculorum ferax. Verùm, cùm prius
Virga fuerit, & ex Virga Serpens, cùm cor-
ruptio optimi peſſima ſit, quid aliud ex An-
gue, quam Draconem licet expectare? Falle-
Genfeſſa- ris. Corruptio quidem optimi peſſima: Virga,
rii aims quæ & Moyſis manu cadit, non modè pro ag-
Jeveti. nis angues paſcit, ſed & anguis fit. Verùm in-
ſtauratio peſſimi optima; mox enim, ut Pro-
Correcdio phetæ dexterà Serpens contactus fuerit, ver-
mita, tetur in virgam, non jam ſquamis aſperam,
Lap ſed prodigiis inſignem, & gloria. Manu, in-
blande quam, non enſe, aut vecte Prophetæ, ex
erigendi. Monſtro ſceptrum fit; ut ſci s non ſuppliciis,
ſed blanditiis impios converſum iri in probos.
Superior Quid Moyſis manus? Antequam extenderetur

amore in cœlum, cœnum oluit, imò & lepram re-
Sirs: . doluit. Ne videlicèt crederemus, ad patranda
lmse . . „
à asa. Miracula min¹s aptam eam eſſe manum, quæ

zur. tabe violata elanguit. Quam fœda Gentilitas!
Eceleſia- Tota cœnoſa, mox tota formoſa. Quæ Jovi
Kice a litavit, Chriſtuw prædicat. Aſtitit Regina à
riſdidtio. Jextris tuis in veſtitu deaurato. Ex captiva;
Pj. 14. 10. non modôò libera, ſed, & Regina evaſit Ne-
que ſolùm deſiit diſphcere, ſed, & placere
Ibidem. incopit. O portenta! Concupiſcet, inquit,
Rex decorem tuum. Is, in quem Angeli pro-
ſpicere deſiderant, deperit pereuntem. Deum
Angeli ſitiunt, & Deus ſitit peccatricem. Con-
Lapſi Deo cupivit decorem tuum. Ac ſi diceret: Synago-
grat ſi- ga fulſit, ſed in decore non ſuo. Circumſep-
Pege ſi eam, ornavi, protexi, ideòque refulſit Tu
tio. a verò, inter Idolorum fuligines, emicuiſti,
meis quidem donis, ſed labore quoque tuo.
Quamquam meus ſit labor ipſe, quo comeris.
Concupivit. Et hoc illud eſt, quod ſecundo tra-
Ctandum loco propoſueram: Nempè non mo-
dò non obſtare præteritam nigredinem decori
Converſarum, ſed ob eam præcipuo quodam
ſtudio à Deo diligi. Uesò dilexit me Rex. Ideô.
Magnum verbum: Magnum, ſed Verum. Re-
cordamini, rogo vos, Domini evocantis pri-
Matth. 4. marios Apoſtolos & navi. Venite poſt me, &
19. faciam vos ſieri piſcatores hominum. Non præ-
mia pollicetur, ſed laborem; faciam vos piſ-
Saperior oatores Quo ſanè verbo eos doctos eſſe vo-

e luit, à labore ad labores evocari, & quidem
imperjfe- . . . . . .1. 1 1
Aes, „on laviores; ſiquidem difficilius longè eſt, homi-

aljieiat. hes expiſcari, quaàm piſces. Hi enim Juſti
erant, & Alumni Joannis. At ubi Zacchæum
proſpexit eminus, non ſanctè, ſed curiosè ſe
Luc. 19. 5. diſpicientem ex arbore, illicò exclamat: Zac-
ocbhze, feſtinans deſcende: quia bhodie in domo
na oportet me manere. Quanta aviditas! Non
ſolum monet, ut deſiliat è& Sycomoro, ſed ut
Zelus a- feſtinatò deſcendat: nec tantum ſe apud eum
nimarum manſurum ait, ſed ad id adigi ſe profitetur:
'rga im- Oportet, inquit, me manere. Domine, ſcan-
Si0:. dalizabuntur multi. Eſto: ſed converſi pec-
catoris tantus eſt ſapor, ut præ hujus fame fa-
mam negligam mei, meorumque. Ovis cen-
teſima humeris ſublata. Num claudicabat? Non

Oliva

ut fugeret Moyſes. Quò fugis, quam fugis?

hoc ait Evangelium. Quid ait? quôd errave-
rit. Ergo aliæ baculo truduntur, Hujus Chri-
ſtus eſt bajulus, non alio merito, niſi quia pe-
rierat, & inventa eſt. An non ut Samarita-
nà veſceretur, & cibos neglexit? Cibus enim
Chriſti eſt ſalus noſtra, ait S. Auguſtinus. Ser. 253.
Quarum quidem dapum avidiſſimus Dominus de Tem-
clamabat: Moab olla ſpei meæ. Quis deducet pore.
me in civitatem munitam? Quis deducet me uſ- pf
que in Idumcam. Quare non ais, Quis dedu-
cet me in Sion, ubi Prophetæ, & Patriar-
chæ florent. Non, inquit, ſed Impios eſurio,
non Juſtos. Si impü convertantur, opiparè
epulabor. Niſi fallor, non plenè reverſio Pec-
catoris ad Chriſtum, regreſſui comparatur Pro-
digi Filii ad Parentem. Siquidem ibi Filio, hic
Chriſto epulum apparatur Ipſemet. Peccator
in ferculum tranſit Redemptoris. Abſit invidia
verbo. Quodammodè Peccator lacrymis, &
confeſſione in Euchariſtiam Chriſto converti-
tur; Eo enim alitur, & nutritur, & trium.
pPhat. Putaſtis a Chriſto Latronem in Cruce ex-
auditum? Devoratus eſt. Ita loquitur Auguſti-
nus. Vix unum latronem reperit, quem guſta- In Pl. 340
ret. Neque ſolum in Cruce, ſed, & in Regno
his veſcitur dapibus. Efurienti orantique Petro

107 a1,

annona & cœlo ſùbmiſſa eſt. Vidit eœlum aper- Act. 1o,

tum, & delcendens vas quoddam, velut linteum 11.
magnum. Et quid, quæſo, in Vaſe inerat? Ne-
Ctaärne, an mella, mannâque, & ex animanti-
bus agni, columbæ, turturéſque, in quibus
Juſtorum exprefla imago eſt? Imò farrago pe-
ſtium omnium. In quo, erant, inquit, omnia ibid. 121
quadrupedia, & ſerpentia terræ. Cameli & Ti-
grides, Angues & Vultures, & Hydræ mul-
torum capitum, omnéque ferarum genus atque
monſtrorum. Expavit Petrus, clamavitque: Ibid. 147
Abſit, Domine. O Petre, noli faſtidire fercula
portentoſa. Tu te enim faſtidis, ſi ea rejicis.
Inter ea monſtra tu quoque lates. Modè oras;
ſed recordare, quòd olim pejeraſti. Agnus es,
& ovium Dux, ſed Serpens in atrio fuiſti, &
Socius ſiruthionum. Quod Deus purificavit, iu
commune ne dixeris. Nota, non Angelorum,
ſed manu Dei monſtira illa condita, & perpur.
gata ſunt. Manna Archangelorum arte ſubigi- Deicilu:
tur; ſed Monſtra Dei ipfſius artificio condiun-.
tur. Non dixerunt Angeli, Quandoquidem à Cibas al⸗

. — 8 —. . . 4 7. icè
Petro rejectæ ſunt Beſtiæ, projiciantur in clo=- Shacrag⸗
acas; ſed, in cœlum Vas recipitur;, ut;, quod iam.

Petrus repudiarat, Trinitati apponeretur. Hùc
fortè de cauſa exclamavit è cœlo JESUS, NMu- Act. 9. 5,
le, SQaule, quid me perſequeris? Ac ſi dicat;
Cur me Saule, fraudas cibo meo? Ego te eſu- Scandali-
rio, cur te mihi ſubtrahis fameſcenti? Ideò for- Tl,
tè Paulus triduum non manducavit, neque bi- ſed blands
bit, ut videlhiceét, qui jejunare coëgerat Deum cerrigere
tres fermè annos, totidem ipſe dies jejunus ae com-
tranſmitteret. Quid Achabo ſceleſtius? Nihilo detctet
minus, ſi ſacco induatur, placatur Dominus. tcatei
Quot, quæſo, pro Saüle fuſæ à Samuéle &
preces, & lacrymæ! nec tamen, quæ poſtula-
vit, obtinuit. Achabo Dominus indulget, &
Samueli obſtitit? Nimirùm nimis ſapidæ Deo .
ſunt lacrymæ peccatorum. Eocce ſtio ad oſtium & Abpoc. 31
pulſo, ſi quis aperuerit mihi, intrabo ad illum, 29.
& cœnabo cum illo. Quot quæſo, Deo oſtia pa- Rex ad.
tent? Quot quotidiè & filiabus Jeruſalem ob- u
viam Sponſo ſuis & thalamis proſiliunt, JzsUN lrune.
lacrymis & ſuſpiriis conquirentes! cur eas de-
clinat, quæ ſe quærunt, & ante fores eorum
Perſtat, à quibus etiam poſtquam diu Fulſadij
repel-

1

u leß
ſee.
S, lbi
Gs Nn⸗
gu
1,
rn
elni
zne
cun/
Plen
6* 1t: 4
9. mt
ſnit,
gant:
r
ls,
tune
in, g
Ueliges
tte:
li, ale
ſccet:
ſiet, dun
n, in
CuNOd
1eDas I
I: Minna
Ur cu

V.

Stromatum, Lib. X. 237

ronon repellitur? Nimirùm ſcit eos, qui obſtinatiùs
ſaperbiat, ſe excludunt, ſi fortè cordis repagula aperiant,
Lapß op- ſibi epulum lautiſſimum charitatis exhibituros.
timifiunt. Intrabo, & cœnabo. Apud impios ſi intrat,
epulatur. Apud eos, qui ei ſtatim reſerant fo-
res, facilè intrat; ſed non rarò jejunat, rarò
coœnat, & facilè dimittitur. Quòd autem hic
eſuriat impiorum fercula, ex antecedentibus
immechatè verbis deducitur, cùm loquens ad
cœcum, & nudum, & miſerum, & miſera-
bilem, pauperemque, & collyrii indigum,
Ibid. 19. ait: Emulare ergo & Pœnitentiam age. Ecce
Ro ad oftiumn, & pulſo. Meritô proindè cla-
Ser. 93;3. mat Chryſologus: Deus delinquentium gemitus
eſurit, ſitit lacrymas peccatorum. Hinc David
pl. 55. 9. Canit: Poſuiſti lacrymas meas in conſpecétu tuo.
Cur tuas tantm, & non potiùs Samuélis,
Moyſis, Aaronis & Joſuë? IIli Caſti, ego ve-
1r Adulter. Deo autem plùs ſapiunt Pœniten-
tium, quàm Innocentium lacrymæ. Ut autem
intelligas, quantâ urgeatur harum dapum cu-
piditate: Ubi Vulgata habet, Ni quis aperuerit
mihi, alia vertit, Ni quis aperuerit januam. Ac
ſi dicat: Etiamſi non mihi aperiat, nec me in-
vitet, dummodò tamen aditus pateat, perrum-
pam, intrabo, & cœnabo. Apoſtolos que-
dammodèô faſtidit, & Samaritanos eſurit. Pla-
nè Deus Ifraelitarum laborat ſanctiori appeti-
tu: Manna ei minus ſapit, & cepas .gypti
alliique cupit, ea converſurus in manna. Por-
rò non mirum, ſi Dominus itaà eſurit Peccato-
res, quando ardentius ſolent plerumque ipfi
Chriſto adhærere poſt culpam, quam Juſti in
innocentia. Hine Dominus ad Phariſæum ait:
Luc.. 47. Cui minis dimittitur, minds diligit. Ut Pproin-
Qé dubitare incipiam de Magdalena, Dimiſsa-
ne ei ſint peccata multa, quia dilexit multum,
an multùm dilexit, quòd multa ei fuerint di-
miſſa peccata? Petrus negat: Paulus furit:
Magdalena inſanit. At ubi rediere ad ſe, non
rudera, aut rudimenta virtutum in ipfis appa-
rent, ſed medulla ipſa, & adeps exundat cha-
Joan. 21. Titatis. Petre, amas me plus his ? exclamat Pau-
15. us, Quis nos ſeparabit à charitate Chriſti
Rom. 8s. Magdalena in ipio ſuæ poenitentiæ tyrocinio
35. dilexit multum. Sola charitas, quæ virtutum
flos eſt, vernat è& corde redeuntis peccatoris.
Hinc eſt, quod Iſaias de impiis vaticinatur.
Ilae35. 1. Vætabitur deſerta, & inviæ, & exultabit Joli-
udo, & florebit quaſi lilium. Germinans germi-
nabit. & exultabit lætabunda & laudans: glo-
ria Libani data eſt ei, decor Carmeli & daron
ipſi videbunt gloriam Domini, & decorem Dei
noſtri. Confortate manus diſſolutas, & genua de-
bilia roborate. Dicite puſillanimis Conforta-
mini, & nolite timere. En quo modo Deſer-
tum, ſi germinare incipiat, Vepres, non in
Herbas, ſed in Lilia commutat, Carmelique
ubertatem exæquat. Non ergo Dominus eos
immeritò quaſi plùs diligit, qui plùs peccarunt.
Imè ſi S. Hieronymo credimus, etiamfi ſepties
rueris, ſi convertaris, non lapſus dici debes,
ſed Juſtus, etiam cum tuus caſus deſcribetur.
Pl. 146.2. Tdificans Jeruſalem Dominus: diſperſiones Iſ-
Taëlis congregabit. Nota: ædificaturus Jeruſa-
lem, non Cives, non Sacerdotes „ non Legis
Doctores è templo ad moœnia transfert, ſed dii-
Perſos inter idololatras errantéſque congregat,
quòd ſciat firmiores in ædificio futuros „ qui
cCcontumaciùs malleis repugnarunt. Lapidem,
Tuem reprobaverunt ædificantes, hic factus eſt
caput anguli. Nullum, ut puto, Apoſtoli

Pſ. 117.
22.

ita arcendum curabant, ut Saulum. Sed nullus
ita Eccleſiam amplificavit, ut Paulus. Quòôd
autem Dominus pluris faciat, qui ab eo lon-
giùs aberrarunt, ex Evangelio apertè deduces.
Convocatis diſcipulis ait Dominus: Miſereor ſu- Marc. 8.
per turbamh. Cur? Quia ecce jam triduo ſuſti- 2.
nent me. Benè; ſed ſola perſeverantia planè ad
apparandum epulum non ſufficit, ſivit enim
Dominus fame Apoſtolos laborare, & ſpicas
vellere, qui eum non per tres dies, ſed per
tres annos ſequuti fuerant. Quin, & ipfe,
cùm eſuriret, adit ad ficulneam, & illi qui-
dem ſterileſcenti maledixit, non tamen ſibi
poma benedictione produxit. Cur ergo hic,
& piſces, & panes multiplicat? Sequitur:
Nec habent, quod manducent. Neque Apoſto-
lis annona inter ſpicas ſuppetebat. Et ſi dimi-
Jero eos jejunos in domum ſuam, deficient in via.
Non ſatis eſt: nam & Apoſtoli deficiebant,
nec tamen refecti ſunt. O Domini nimis pro-
Pinquam in eos, qui à ſe procul fuere, be-
nignitatem. Audi: Quidam enim ex eis de lon-
ge venerunt. O fortunatos peccatores! refi-
ciemini, qui dià Domino abfuiſtis, qui eum
ſerius adoraſtis. Propter eos, qui remotiores à
Chriſto fuerant, convivium inſtruitur. Et man- 1bid. 8.
ducaverunt, & ſaturati ſunt. Apoſtoli verò
quid? Audi. In illo tempore abiit J ENUS per Matth.
Jata, Jabbato: Diſcipuli autem eſurientes c. 12. I.
perunt vellere ſpicas & manducare. Ovis er-
fans, inquit Chryſoſtomus, Paſtorem vicit, ut Hom. 31.
relictis nonaginta novem, unam ſe ſequeretur, in 1. Cor.
inventämque geſtaret, non ageret. Nunquaàm
Paſtoris humeris frueretur, ſi à Paſtore non
aberraſſet. Quid geſtas, bone Ins, in dorſo
tuo? Ovem. Ovem? Num land ſuâ te texit?
num lacte copioſiùs pavit? Num fœtu gemi-
nato gregem auxit? Num te ſequendo defati-
gata eſt? Imòô refugiendo à me, & mihi, &
gregi obfuit. Sed apud Paſtorem bonum non
erravit, ſi ſe ſinit reperiri, quæ diù erravit.
Planè libet exclamare erranti; Nigra ſunt, Can. I.4.
ſed formoſa, Ideò dilexit me Rex, & introdu-
xit me. Quò? Num in forum, ut coroner?
Imòô in cubiculum, ut lateam. In cubiculum
procul ab aulæ fulgore, in cubiculum, in-
quam, ſed ſuum. O latebræ fœcundæ luminis,
quamvis tenebrarum filiæ. Durge „ amica mea, Can. 2.13.
Wecioſa mea, & veni. Columbu mea. Colum-
ba tua, quæ Corvis nigrior eſt? quæ idola co-
luit? quam æſtus cupiclitatum decoloravit? Ità Religiomis
ex Vulture Columba eſt, ſed in cavernis. Au- perfectio.
di. Columba mea in foraminibus petræ, in ca- bid. 14.
verna maceriæ, oſtende mihi faciem tuam, ſo-
net vo tun in auribus meis. Tantam debet
Sponſa pulchritudinem cavernæ. Prius enim
quam reſediſſet in foraminibus, phaleris indi-
gebat, undè & dicebat Sponſus, Murænulas Can. 1. 10.
aureas faciemus tibi vermiculatas argento. At
ubi profilit & caverna, ità decora eſt facie,
ut vel collum ejus monilia antecellat. Indè
palmæ aſſimilatur, & turribus. Indè ad coro-
nas evocatur & thronos. Nimirùm inter um-
bras meridiem paulchritudinis aflequuta eſt. Et
à Petro quidem Damiani antrum, què àa Chri-
ſto dilecta ſibi anima traducitur, ut inſtau-
retur, Domini ſepulchro comparatur. Ete-
nim ut illud cadaver recepit, & corpus edidit
glorioſum: ſic cella impium excipit, & ex-
hibet impollutum. Quòôd ſi à me exquiras,

Cslla.

quid ſit Religio, ſeu Monaſterium, vocare il- Religionis
lud non dubitaverim Cetum, quo Jonas eſt Perfelzio.
hau-

238

haufius. Nimirum, Jonas, antequàm merge-
retur, ſiertebat, & ignarus diſcriminis pericli-
tabatur. Poſtquàm demerſus eſt, pſallere cœpit
& prophetare, inque littus feliciſſimè jactatus
eſt. Qui putabatur periſſe, fortunatè in ſe-
pulchro vélificat. Quid tu, quæſo, agebas in
ſæculo? Dormiebas cum viris divitiarum ſom-
num tuum, nihil tandem, ut evigilaſſes, reper-
turus in manibus tuis, niſi ſtipulam & ligna,
quibus comburare. Hauriebaris fluctibus, &
Cùm in faucibus jam perditionis hæreres, ſter-
tebas. Tandem inviti te nautæ, complorantéſ-
que parentes proturbarunt & Navi patriæ do-
mus; ſed, quod illi naufragium putant, & vo-
Lapß Des cant, tu portum fateris, & pfallis. Quod autem
gratikr ſiiperius dixeram, Peccatorum penè magis Con-
Peg „ Verſionem Deéo ſapere, quàm Proborum inno-
tio pella- Centiam, ex Pſalmo centeſimo tertio patet;, ubi,
eur. cùm dixiſſet Propheta: Emitte Spiritum tunum,
Plal. 103. & creabuntur, & renovabis faciem terræ; de
30. peccatoribus loquens, ſtatim fubjicit; Nit glo-
Rensva- : — . . — ,, .
tio gratiſ⸗ Tia Domini in ſeculum . lætabitur Dominus in 0-
ſima Deo peribus ſuis. Nota, Cuùm Adam condidit inno-
Pænite- centem, Dominus vidiſſe tantùm opera ſua fer-
tia. tur; nunc verò, cùm ex nocentibus reparat in-
nocentes, non tantùm videt, ſed lætatur, ope-
rãque dicit ſua divinas impiorum inſtaurationes,
qui nunquam, initio creati Mundi, creaturam
ullam fingillarim opus ſuum appellavit. Undè
David non immeritò, ut Dominus lætetur, ab-
. folvit Pſalmum optando, non ut J uſti coronen-
Ibid. 5. tur, ſed ut Impii convertantur: Deficiant pecca-
tores à terra, & iniqui ità ut non ſint: Benedic
anima mea Domino. Ac ſi dicat: Statueram ad
Dei gloriam exaggerandam optare, ut Sancto-
rum triumphus adveniret; ſed, quando plus
Dominus in iniquorum exultat defectione à ſce-
lere, opto, ut Impii deſinant eſſe impii. Ju-
cundum ſit ei eloquium meum: ego verò delecta-
bor in Domino. Deficiant peccatores à terra, hoc
eſt, Tanta erit exundantia gaudii, ſi imqui
deficiant, ut ego quoque in Domino eam hau-
rire poſſim.

Ibid. 35.

Er pſe tanqudm Jponſus procedens de
thalamo ſuo. Exultavit ut Cigas ad
urrendam viam. Pfſal. 18. 6.

Ut peregrinaturos excitarem, & exſtimula-
rem ad ſubenndum cum fortitudine iter, eis
peregrinantis toto tempore Solis exemplar pro-
poſui. Et primèò quidem, Sol non ſqualidus
Exremplo aut pannoſus, ſed ornatus procedit. Ità &
AWe. nos & Tyrocinio compti modeſtiàâ, purpura-
Modeſtia. que verecundiæ, & pietatis fulgore decori pro-
cedamus, tanquàm è& Sanctuario, auroram vir-
tutis præferentes in vultu; ut, non tam vo-
Religioſus ce, quàm vultu JksM annuntiemus, Mun-
in aula. dumque prædicemus conculcandum. Secundè;,
Sol terras radiis luſtrat, ſed cœlo fixus. Hic
micat, ſed indè. Ibi perſtat, & hic fulget.
Nos quoque corde obſervantiâque nunquam
Iver Reli- diſcedamus, undè diſcedimus. Corpus pere-
gioſorum. grinetur, Animus vel in Tyrocinio ſit, vel in
Mortif- Cœlo, vel demum in Chriſto. Tertiò, à So-

Peregrini.

catio. le quicquid putidi humoris in via ſœtet, hau-
ritur, quicquid è& fimo fœtoris evaporat, at-
trahitur. Tu quoque noli faſtidire vilia, in-
P. 37.7 ſuaviaâque, ſed eis & delectare, & alere. Cur-

vatus ſum ſee in finem, inquit David. Uſ-
5c . =
que ad Chriſti imitationem. Imô cum Paulo ni-
ſi aliquid etiam, penè dixerim, ultrà Chriſti

Oliva

anguſtias ſitias, delicatè cruciaris. Adimpleo Colol. 1,
ea, quæ deſunt, Paſſionum Chriſti in carne mea. 24.
Quartò demùm, Solis ope agri ubique florent,
plantæ virent, ſegetes matureſcunt. Tu quo-
que quaquà tranſis, verbo, exemplo, prædi-
catione, virtutum ver inducito. Niſi effloreſ-
cat Tellus, quam luſtras, Sol non es. Nimi-
rüùm, Deliciæ tuæ, converſorum gemitus eſſe
debent. Nihil eſurias niſi Autumnum anima-
rum, nihil cures niſi Ver populorum.

Numquid omnes Apoſtoli! Numquid om-
nes Prophetæ! 1I. Cor. 12. 29.

Quicquid è corpore Chriſti eſt, pretioſum Talenta
eſt. Imô accuratiùs tum Sponſa tum Sponſus mediocris
ignobiliora membra commemorant, & co-
munt. Et in Sponſo quidem crura marmo- Status
rea, ventrémque eburneum ſpectabis, ſed au- mediverir.
reos pedes. Quin & à Magdalena, primum, Aulieus
& uberiùs lavari pedes permiſit, quàm caput. em tee.
Illi enim lacrymis, hoc nardo diluitur. Buto Felices
autem pretioſiores haberi in Magdalena fle- zen ſu-
tus, quàm aromata: hæc enim ex ſcriniis, il- berbiant.
li ex oculis eruuntur, quorum alabaſtrum Cor „
eſt. Quid Sponſa? Nônne clamat, Lavi pedes inaadi,
meos, quo modo inquinabo illos ? Ubi, rogo, Religioni
invenis ab illa Caput ablutum? In ipſa quid manis
maximè dilaudatur? Quàm pulchri ſunt greſ- viliora.
ſus tui in calceamentis, Klia Principis? Et ip- Can. 3.
ſa quidem eum provocat ad mala punica: ille keligiofß

veròô deſcendit in hortum Nucum. laici non

Sernendi.

Venite poſt me, & faciam vos fieri Piſ-

oatores hominum. Matth. 4. 19.

Quid properas ad expiſcationem? Jubeor, Zelas a-
inquis, homines expiſcari. Ita eſt: ſed, poſt- nimarum
quaàm diun Chriſto adhæſeris. Noönne audis Rlipri
Apoſtolos provocari à Domino;, ut ſe ſequan- Earct
tur, &, tum fore pollicetur, ut evadant ho-
minum piſcatores.

Mundus gaudebit, Vos verò contriſta-
bimini: ſed triſtitia veſtra vertetur in
gaudium. Joan. 16. 20.

Moeror fortunatus, ex quo pullulatura eſt Mertiß-
Exultatio. Rideat Mundus, & Rehigio lu- catio ſi
geat, dùm luctus gaudium parturiat. Porrò, tiende.
cum audio non quamlibet triſtitiam, ſed eam,
quæ noſtra eſt, convertendam in gaudium,
libet & inquirere, quænam noſtra appellari
triſtitia poſſit, & ad eam Crucis primogenitos
