nondum juſtos cognoveris, ſed aut Probos fa-
cies, aut à Deo fient Probi.

Obſecro vos ego vinbtus in Domino, ut
digne ambuletis vocatione, qua vocati

eſtis. Epheſ. 4. I.

Portentum hoc quale eſt: Vinctus iyvitat olſer-
ad curſum, eumque ad ambulandum ſuaſorém vantiz .
habemus, qui jacet in vinculis! Nec cæcus Rezulari.
de colore judicat, nec de curſu loqui decet Ses
compeditum. At curſus iſte in lege Domini Serias ſ.
vinculis non impeditur, verùm iis expeditur
maximè. Neque enim felicius iter Domini Franeiſ-
quis decurrit, quam is, qui vinctus in Domi- eus Xa-
no eſt. Audi Jobum. Poſiiſti in nervo pedem lab. r.
meum, & obſervaſti omnes ſemitas meas, & 10 .
veſtigia pedum meorum conſideraſti. En veſtigia g. gna-
cum compedibus. Firmum ſit itaque, curſum tiun in
non eſſe alium in Lege Dei, quàm in Deo, vineulis.
aut pro Deo vinciri.

Aſcendens JEsUS in naviculam trans-
fretavit, & venit in civitatem ſuam.

Matth. 9. 1.

Stupet Chryſalogus, cur Dominus, qui
Petrum undas calcare juſſerat, ligno vehatur
ad Patriam. At Navis, niſi fallor, navis non Mortifi-
eſt, ſed Crux, quàâ vehimur in noſtram civi- eatio ne-
tatem. Ne igitur ſine Cruce ad littus Patriæ seſsria.

appulſurum ſe crederet Diſcipulus Chriſti, lig-

n0 Magiſter appulit ipſe in civitatem ſuam.
Quam rari ſunt, qui ligno ſe vehi patiantur !
quam multi Icariam æmulantur navigationem!
Alis mallemus navigare, quàm remis. At fal-
limur, nam nomen eripuit freto, qui ſine ligno
tranare & quor tentavit. Hinc enim Deus Hebræis

H h mare

Yolunta-⸗
gig.

Fer vore
Mortifi-
gatio dul-
geſcit.
Jugum
Ehriſti
quomodò

Fat ſun ve

362
mare deeſſe voluit, quibus deerant ligna, ma-
luitque aridam ex æquore emergere, quam
undas ſine Crucis figurâ ſuperari. Quanquàm
non penitùs caruere Cruce, quos Virga Moy-
ſis per Mare rubrum tranſvexit. Verùm hic
ego quæro, ſi Naves, Lignâque Crucis ima-
go ſunt, quare campos ſine navibus tranſinitti-
mus, non item undas. Et Mare quidem T-
rumnas in ſuis fluctibus adumbrat, deſignant
Campi in ſua planitie Voluptates. Itâne Cruce
dolores egent? Aio, ſi ſpiritualia ſpiritualibus
conferantur. Clavis Crux eget, indigent Lig-

no Fluctus. Nunquam calamitates ſuſtinebit,

Mortifi-
atio illa-
tza à ſupe-
piore, &
Obedien-
tia.

niſi is, qui ampliores calamitates concupierit.
Solo ligno fluctus evades: Si poenas optaveris,
& ſeveris tu tibi, leve erit, quod pateris. Spe-
cta Job teſtà exacerbantem ulcus peſſimum,
itaque patientem totius corporis lanienam Da-
videm intuere, flagella Domini non luſibus,
atque deliciis eludentem, ſed mollientem la-
crymis, ciliciéque avertentem. Monachos cir-
cumſpice ut vitæ miſerias omnes voluntari
corporis afflictatione temperare ſolent; ac pro-
indè ridere eos in fletu, cùm tot videas inter
cantus & plauſus lugere Voluptarios.

Conſtitue, Domine, Legiſlatorem ſuper
6s, ut ſoiant, quia homines ſunt.

Pſ. 9. 21.

Plerique juſti ſunt, uſque duùm eis Juſtitia
non præſcribitur: quique ultrô abſtemii diu
fuere, dilutam mero undam incuſant. Exle-
ges legem implent, prævaricantur, ſi impe-
rantur, quæ ſervant. Conſtitue Legiſlatorem,

Pænitétig & intelligent ſe homines eſſe. Nuſquam in

inflictæ
wtiliores.

Ornalss
Vanuss.

Ambitio
Dignita-
ziem Ec-
eleſiaſti-
carum.
FPompæ
noxia.

gypto idololatras Ifraëlitas didici: ut ta-
men adversùs idola ſcribi lex cœpit, Vitulum
conflavere. Ergo eo maximè tempore, quo
ſculpebatur de abolendis ſimulacris decretum,
Vitulus colebatur, unéque partu Scelus, &
Lex prodiere. Nimirùm nitimur in vetitum,
quicunque ex iis naſcimur parentibus, qui,
neglecto omm ligno paradiſi, eo tantùm veſ-
ci ſunt auſi, quod ſolum eis fuerat inter-

dictum.

Tollie inaures veſtras Et fecit in
eis Vitulum. Hi ſint Dii tui. Exod.
32. 2.

Vitulus in eremo conflatus ex inauribus eſt.
Hæc duo nimirùm in Eccleſia Idola renovant,
Ornamentorum pompa &s Auri fames. Citô
Ornamenta tranſeunt in Simulacra, brevique
Idolum erit, quod Aurum putabatur. Pla-
nè, ſi quibus tegerentur, contenti Iſraëlitæ
ſecum in eremum inaurium Ornamenta non
avexiſſent, Deum tantùm adoraſſent. Rogo

Dignitas vos, Apoſtolicæ Curæ! quâ ratione conver-

plerum-
que no-
xi.
Luxus.
Intentio
prava.

viſſe.

ſæ pleriſique ſunt in Idola, niſi quia infulæ
Ornamenta eſſe cœpere, non Signa, Aurum-
que infulis eſt ſociatum. Cùm Piſcatores Ec-
cleſias admimiſtrabant, facilè repudium infu-
læ patiebantur: ut verò pinguius eſſe cœpit
Sacerdotium, & ſplendidum, colimus Dig-
nitates, non ferimus. Nimirùm, quæ ornant,
facilè cultum extorquent. At latet abſtruſius
hic quoque myſterium. Ex mulierum inauribus
Sacerdotem video, lugeéôque Vitulum confla-
Utinam hoc Deus probrum avertat.
Vereor tamen, ne gloria incorruptibilis Dei

Oliva

commutetur in ſimiltudinem Vituli comeden-
tis ſfœænum, dum vang muliercularum abrepti
pompa, Idolum plerique colum pro Deo.
Suas ſciſcitentur Sacerdotes conſcientias, &
idololatras ſe deprehendent, cùm in deſertum
ex Egypto leſe recepiſſe gloriantur. .

Aocenſus eſt Ignis magnus, ita ut omnes
mirarentur. 2. Mach. I. 22.

Sacerdotes abducendi in Perſidem captivi
ſacrum ignem in puteo ſicco occuluerunt. Re- Religioſs
miſſi Hieroſolymam Nepotes extrahi ignem latere nen
ex occulto juflerunt,; qui craſlam aquam & reenſer,
puteo præ igne eduxere. Nehemias vero e dae k
aquàâ conſpergi victimas juſſit, quæ exorto So- ſ,
le ſtatim deflagravere, ac ſi non aquà craſſio- Peigue
ri, ſed igne fuiſſent aſperſæ. Non unum tegi ſe cure, &
myſterium ſacro hoc igne ſcio: dicam tamen, Obedien-
quod prætermitti non poteſt. Defodit non ra- u, can
10 Superior præſtantes virtute & ſapientia Vi- Zelas ſui
ros, veluti inter elementa ignem, ut eos in vacer.
profundo humilitatis ſervet. Adeéôque eos de- Superior
primit, ut, cùm diu latuerint, digmi, qui ſem- acentes
per lateant, habeantur, jämque non Ignes, vetat.
ſed craſſior putentur Aqua. Placet, quæ ſer- Talenta
vat ars, nec occultari etiam Optimos probo, latere non
ſi tamen qui eos occulunt, Nehemiam imiten- vecuſent.
tur, non tegendo duntaxat Ignem, ſed eo jam Dignitas
pro Aqua habito in expiatione victimarum eui defe-
utendo. Recordatus eſt Nehemias Ignem eſ- venda.
ſe, qui Aqua videbatur, majorémque ratio- Religioß
nem ejus, quod fuerat habuit, quam ſpeciei, eDan
cujus erat imago, non ſubſtantia, eumque in ee,
ſacrificiis adhibuit. Non rarò, ut Nehemias
Ignem defodimus, ſed rarò, ut Nehemias Ig-
nem extrahimus, quem occulimus. Illud quo-
que meminiſſe Principes, & Prælatos velim,
non ſemper lutum eſſe, quod lutum putatur,
quia latuit. Verum Ignis eſt, igniſque in mo-
rem Victimas inflammabit, ſi eductus è puteo
Monaſticæ humilitatis Soli exponatur.

Inveni David ſervum meum, oleo ſancto
meo unxi eum. Pſ. 8I. 2I.

Succeſſores ſuorum Apoſtolorum, quos Ec- Ad Dig-
cleſüs, ſummumque eorum Pontificem, quem adtt,
toti Eccleſiæ præfecit, monet his verbis Deus,

4 . 5 . rovehen⸗
quâ ratione eligant, quos inungere, & ſum- qi.
mis volunt Infulis, aut etiam minoribus Præ-
fecturis inaugurare. Inveni, inquit, David ſer- Pl. 81.21,
vum meum. Tu debes invenire, tu quærere
non te quærentes. Si enim unxeris eos, à qui-
bus inveniris, imo & circumveniris, ſtipariſ-
que, Deo tuo diſſimilis fies eligendo. Qui la- Dann⸗
tent, qui procul ab aulis degunt, evehendi .
ſunt ad ſacras Cathedras. Quærendi ſunt, qui kex quss
cohoneſtandi ſunt. Suſpectus is tibi ſit, qui cehat.
nequaquàm vocatur ut Aaron ad Sacerdotium, Simanini
ſed Sacerdotium invocat, imò & aclvocat;
ſeu ſervitute, ſeu aſſentatione, ſeu pecunid & Ambitio⸗
argento Apoſtolicum Curarum, ac Dignitatum „zi⸗
Gradum quæritans, quem argento perdidit Ju- ‚as.
das. At dicis, Invenit quidem Deus Davidem,
ſed Servum ſuum: & ego deligam meis ex Au-
licis Miniſtrantem mihi. Quæram, ſed Servum
meum. Rectè: Servum eligas, ſed quem Tu
quæſieris, non eum autem, à quo ſis quæſi-
tus. Falleris vero, ſi hujuſmodi viros in aula
paſſim & multos eſſe putas. Servus tuus, ſed,

eri à te debeat, is eſt, qui procul à te
qui quæri à te debeat, is eſt, qui p labo-

14

II
n
bo⸗
jel
q
cet
No
Nuin
un
Mune
noli
asd.
Cantu
tenni
ſrant
u Cl
ure!
Crtun
ſegie
dun
,n
tuy ind
Domint

Flen
nd

u l
1 Dn.!
4 l
eun
5 inn, a
it utbi,
vüarn
5 Wre amn
Cenn tur
n
Abt, ſed
tnnn
ent aun
Auullrd
uigen
en lir
Melbn

fnlni

NRmn

Tribula-
tie, &
Tevtatio
atiles.

Mortifi-
catio ab
aliis illa-
ta,
Injuriæ
ferendæ.
Pœniten-
tie illatg.

Pauper-
tas, &
BEBleëmo-

na.

Religioſi
non Ser-
nant ſa-
eulare:.

Affecus
attendi-
ur non
effectus.
Intentio
vona.
Honoy
wutuus,

—Stromatum, Lib. XII.

rat tibi. Is, inquam, eſt, qui in confinio terra-

rum pro tuendo Eccleſiæ primatu, pro pro-

ducendis Eccleſiæ finibus dies, noctéſque la-
borat Tibi. Is eſt, qui, vel eruditè ſcribit,
vel fortiter pro Eccleſia patitur. Is quoque eſt
apud Imperantes, qui Tribunalibus juſtè aſſi-
det; qui Litigantes expedit, qui vias à La-
tronibus, qui à Piratis maria, qui fines Regio-
num tuetur ab hoſtibus. Hi omnes, quorum
nullus otiosè ſtertit ad aulæa veſtra, vobiſque
blanditur in curribus, ſed dignè, & ſplendi-
dè Principibus & dioœceſum & regionum fa-
mulantur. Jam verò ubinam Gentium ad Se-
des duodecim, vel ad Curules Conſulares evo-
cantur, qui Eccleſiam, ſuâ ſtabiliunt Pœni-
tentiâ, vel ſuo Sanguine purpurant, ſed illu-
ſtrant Scriptis, rigantque Sudoribus, qui reg-
na Chriſtiana ſuis Vulneribus propugnarint,
ſuave Doctrinà firmaverint. Qui quærunt,
quæruntur, qui Ambitioni ſerviunt, Eccleſiæ
Regiæque putantur ſervi. David non Samuë-
li duntaxat ignotus, verùm & Patri neglec-
tus, minimus inter Fratres, ablegatus in ſal-
tus, incogitans, ſibique deſpectus, imperio
Domini, præficitur Regna,

Videbat, quòd Rubus arderet, & non
combureretur. Exod. 3. 2.

Et quid edidere dumi flammis irrigati?
Deum. Deus enim in rubo, quia in rubo ig-
nis. Ergo & tu ignem urentem ne metuas.
Non enim conſumit, ſed fœcundat Tribula-
tionis, aut Perſecutionis Ignis, Deumque pa-
rit tibi, quæ te flamma circumſtat. Quamvis
in eremum ſecefſeris, ſi tamen arſeris alieno
livore ambuſius, flamma Deum pariet tibi,
quem tuæ tibi ſpinæ voluntariæ mortificatio-
nis non peperere. Rubus ſpinas ſemper ha-
buit, ſed Deum ſemel habuit: ne Germen
tantum ſuis tribueret dumis, quod adventi-
tius, ſpiniſque contrarius ignis ediderat. Qui
habent aures audiendi, audiant. Non noſtræ ,
quas ultrò calamitates ſumimus, ſed quæ no-
bis ingeruntur, Deum promerentur. Sanguis
Martyrum Chriſti ſemen dictus eſt, non ĩ8,
quem ultrô flagris emiſere, ſed qui Perſecuto-
rum enſibus eſt effuſus.

Omnis gloria fliæ Regis ab intus: in
Emhiiis aureis circumamicta varieta-

tibus. Pſ. 44. 14.

Itäne? Virgo auro ornata placet Patri pau-
perum, & ei, qui ne cervical quidem in terris
poſſedit? Quid commercii auro cum nuditate
Salvatoris? At Filiam Regis ornatam fateor
auro, ſed nequaquam Regum more. Cùm
enim Regum tempora auro integantur, hujus
fimbriæ auro ſunt textæ. Porrô, quod fimbriis
intextum eſt, proximum eſt deſpectui, calca-
türque non rarò cum fimbrüis. Ergo non ad
ornatum, ſed ad contemptum Regis Filia au-
rum à capite rejecit in pedes, ideò non penitùs
repudiatum, ut non ſemel tantùm, ſed ſæpius
proximum fimbriis calcaretur. Adumbrat hæc
ſanè Virgo non Religioſos, qui ſemel patri-
monium profligarunt, ſed miſericordes in ſæ-
culo Principes „ qui aurum quotidiè abdicant,
ſæpids vincunt, calcintque, quod in extremo
veſtium confinio contemnendum Ppræferunt.
Ethicæ Comment. Tom. V.

Labia éjus Lilia hillantia Myrrham pri-

mam. Can. 5. 13.

Lilia non ſunt lilia, niſi myrrham ſtillent.
Non modè reſpergi debet honeſtas amaritie
Poœnitentiæ, verùm eam præ copia effundat,
necefle eſt. Porrò, utrumque in labis Salomon
conſtituit. Lilia videliceét & Myrrham: ut
intelligas tum Pudorem, tum Mortificationis
ſtudium non minimùm è verbis pendere. Quæ
enim quis loquitur, hæc & colit, eâque me-
tit Cor, quæ ſerit Os. Si Myrrham labia ſtil-
laverint, florebunt in labiis & Lilia: ſi illa
aruerit, hæc continuò defloreſcent. Haud du-
ratura ſunt Lilia Myrrhàâ non irrigata. Stil-
lent tamen, non fundant, Myrrham Lilia Ca-
ſtitatis. Non enim immodica vitæ auſteritas
diù durat. Gutta minima quidem eſt, verùm
ſi jugis fluat, flumina exæquabit, & lapides
excavat.

Poſuit eum in Monumento. Marc. 15.
46.

In Evangelio non Chriſti modò Mors nar-
ratur, verùm & Sepultura diligentiſſimè de-
ſcribitur. Quin & in Symbolo Nicenæ Synodi
ſepultus dicitur, nec tamen de ejus apud Infe-
ros triumpho agitur. Hujus autem rei cauſam
inveſtigare haud in promptu eſt. Sanè ego
crediderim, Sepulturam Domini Crucifixi ex-
actè luculentérque nobis propoſitam, ut eos
arguat, qui mori fortaſſe non recuſant in Cru-
ce, & tegi nolunt poſt Crucem, abdique mo-
numento. Palam oſtentari cupiunt plagas ſuas,
mortuique videri volunt, & prædicari. Quot
videmus æquo animo non ioluùm agi in Gru-
cem, verùm & ſubire Crucem: qui tamen,
impatientes Sepulchri, proſtare cupiunt & vul-
nera ſua, & ſuos livores. Ædificat ſanè Eremi
ſtorea membris circumducta: at Crucifigi il-
lud eſt, non Sepeliri, niſi includare mapali.
Is Crucifixus Sepelitur, qui lino, ſericôque
cilicium obducit, Hujus verò in exemplum &
tenebras toto diffuſas Colo, & Sepulchrum
imperatum dixerim, ut qui tibi Crucem ſua-
ſerat, & in Cruce latere, & poſt Crucem oc-
cultanda vulnera ſuaderet. Non ſolùm gla-
dium præcepit Dominus vagind recondi, ve-
rùm & plagas humilitatis quodammodò thecâ
includi, tegique mandavit, cùm in præclarè
factis tubam prohibuit.

Qui non odit Patrem ſuum, non poteſt
meus ſſe diſcipulus. Luc. 14. 26.

Sanè arduum eſt odium in eos, quos natura
amare docet. Neque verò Fratres, Cognatôſ-
que odiſſe ſe credat, qui Se odit. Faciliùs Nos
odimus, quàm Noſtzos. Unum produco te-
ſtem hujus rei Iſaacum. Hic, cùm adeò car-
nem deſpexerit ſuam, ut ultrò amputandam
paterno gladio cervicem obtulerit, Filium ta-
men Eſau, inviſum Matri, infeſtum Fratri,
à Deo rejectum reprobare non valuit: & ,qui
capite ſe plexum iri non expaverat, frauda-
tum illum benedictione vix tulit. Abſtraheba-
tur & corpore anima, nec dolebat: oculis lux
deerat, nec lacrymabatur: eripitur Filio E-
ſaũ à Jacob Filio benedictio, & pavet. O Na-
torum difficile Odium! O Lex, non lex ſed
Hh 2 Lla⸗

Caſtita⸗
tis lacg
Mortiſfi-
catio eſt.
Sermospi⸗
ritualis.
Lingua
cura.

Bona oc=
cultandA

Gloriæ
vang
od iums

Parentum
odium.
§. Iſaac.
Religianis
HKatus per-
eο
70ν
RKtatu ſos
cislarè.

364

gladius, quæ odiſſe vis, quos natura amare
compellit. Flos arboris, Phœnicem imitatus,
ſuo parit excidio fructibus vitam, utque hi
vigeant, decuti ſe non iniquè fert. Uſque adeò
Noſtrorum commodum anteponimus Noſtro.

Quis mihi det te fratrem meum ſugentem
ubera Matris meæ! Can. 8. 1.

Fnio vera
Invidia
alcat.
Aulici
brobi,

Medulla niſi lateat, medulla non eſt: imòôͤ
& metalla non concreicunt, niſi in terræ fi-
bris, oſſibúſque latitent. Myſteria quoque
verborum cortice teguntur. Non enim mira
videntur, quæ à Sponſa prædicantur, & ta-
men ſunt mira. Vix namque audias ab alio,
quæ audis ab ea. Matrem non fratris dicit,
ied ſuam, quæ non ſe lactat, nutritque, ſed
fratrem. Rarò charitas in illud amoris faſti-
Isvidia gium excreſcit, ut non modèò ſua non quærat,
neer ſed ſua eſſe ducat, quæ aliorum ſunt commo-

s az da. Sat grande amoris futurum fuerat docu-
premesi. Wentum, ſi eam quæ fratrem alebat, com-

munem parentem compellaſſet: verum, pro-
ductis confinis vulgaris amoris, omnique pro-
cul ablegatâ invidentiâ, appellat non noſtram,
ſed ſuam, quæ fratrem Mater lactabat. Quis
Can. 8. 1o mihi det, inquit, te fratrem meum, ſugentem
ubera Matris meæ * Nos quidem, quæ chariùs
foventur pignora à parentibus, Hoſtes, non
Fratres, dicimus, Matrémque Novercam pu-
tamus, ſi quemquam ex filiis vehementiùs
adamarit, deliciiſque uberiùs enutrierit. Id
quod eveniſſe legimus in domo Jacob; qui,
quòd Joſeph in deliciis habuerit, eas paſſus
calamitates à filis eſt, quas longum eſſet enu-
merare. Porròô eſt, quod vehementiùs quoque
mirere in Sponſa. Qui lactabatur à Matre,
non Parvulus, ſed Adoleſcens erat, excefſſe-
rargue ex ephebis, quem Parens è ſinu nen ex-
cuſſerat, ut non injurià conqueri potuerit Spon-
ſa, æquiſſimeque eam Parentis vocabulo pri-
vare, quando Adultum jam Filium ab uberi-
bus non removerat. At Charitas, quæ ſua non
quærit, Matrem ſuam dicit, quæ Fratri ſupra
ætatem blanditur, ſuâque ducit eſſe beneficia,
delicias Fratris.

Quaſtum facientes pietatem. I. Tim.
6. 6.

Quot hodieéque ſpectamus ſcientiam addiſ-

Scientia
ebHα- cere, doceréque, non ut Sciant, ſed ut Co-
l medant. Excoluntur palæſiræ, ut agri, cala-
ato- Muſque pro aratro eſt, ut paginæ non tam ex-

zihil en- aratæ ad doctrinam, quàm aratæ ad lucrum,

piat. Famem pellant, non Famam comparent. At
Iatentio arbor ſcientiæ, ut primuùm Adamo pro Cibo
Eamsn- fuit, Mortem intulit: non enim vemtrem ex-

nimarum Plere Scientia debet, ſed mentem. At Sapien-
nihil qua- tia, inquis, convivium inſtruxit, miſcuitque in

. cratere vinum, Ita eſt: verùm iis delicias para-
T 6 * vit, qui ſcientiam in nundinas non converterant.

Dihenſa- Et hæc fuit vitæ humanæ deceptio, quo-

tiones. . . E
Talenns niam aut Aßectui aut Regibus deſer-
adr- vientes homines, ingommaniçabile no-
ersat. men lapidibus & lignis impoſuerunt.
Sap. I4. 2 1.
Amor ni- Hoc unum enimverò deerat Ambitiomi fla-

mwins, & gitium, ut Deos faceret. Scilicèt parcè ſcele-
Ambitis.

ſta erat Superbia, niſi & Sibi honorem uſurpa-

Ouva

ret, & Deo eriperet nomen. En in qua offi- Tiula-
cina 1 ola primùm conflata ſnt. Amor & Am- Tum non
bitio incommunicabile Divimtatis nomen La- Erenda
Pidibus inicripſere, audacius, an ſtultius incer- rr⸗
tum. Affectui dum ſervitur, inquit Spiritus m.
Sanctus, Idolorum ſervitus regnare cœpit: impii.
unâque Aula, quæ hominibus Dignitates lar- Parentum
gitur, Divinitatem Numini ademit. Proh fa- AAium
cinus! mihil ab ambientium aflentatione ſecu- Nrgn.
rum. Ipſum nomen Numinis lignis non incidi- ielg z..
tur ſolum, verùm & datur. Parùm videlicèt sent.
in tanta appellationum pompa blandientium
inſania luſerat, ſi Numini vocabulum reliquiſ-
ſet. Sane hoc tempore Domini vocabulum
vulgare eſt, cùm tamen ibi reſervatum urmi
Deo apud Prophetam videatur, ubi ait, quo-
niam quis Deus præater Dominum? Quam qui-
dem ſplendidam appellationem Nobiles, Supe-
rioréſque velut ingloriam pertæſi Celſitudinum
titulos invaſere. Sanè non intelligo, quâ ratio-
ne qui ſuper terram vetuit Chriſtianos Patrem
dicere, æquo animo ferat ſplendoris Nomi-
na paſſim uſurpari, undmque Sibi, & Ver-
mibus communem eſſe appellationem in aulis,
regniſque terrarum. Turpiùs id Primores ab
adulatione recipiant, an tribuant Aſſeclæ, vi-
derit alius.

Induimini Dominum JESUM Chriſtum.
Rom. 13. 14.

Pl.17,320

Et tanto tectos indumento adhuc explorat, sir

pertentàtque maledicorum impia fagacitas? jan No-
Nec Chrifto veſtiti valemus tegere vilitatem bilitatem
pannorum, quos in ſæculo reliquimus: & zorjade.
Chriſto tecti exutum ſericum oſtentamus, quò Religioß
fit, ut, qui in religione unum eſſe debere- olin vi-
mus, & paupertatem nobis natalium, ſi fui- Religieß
mus vulgus, exprobrari non patiamur, & ja- olim no-
cCtare fumoſos domus faſtos non ceſlemus. Itaà- biles
ne Chriſto veſtiris, ut adhuc ipſi ſubinducas Arrogen-
viles avorum purpuras, quæ te rubere, non neiginb⸗
ſuperbire docerent, ſi eas minoris faceres zum per-
Domini nuditate? Sanè ego nihil potentius eſ- ſeeuioren,
ſe conjicio ad ablegandam memoriam è corde Rekigf
ſuperborum, alienæ tum pannoſitatis, tum Fikan
opulentiæ, quam intelligere ſe Chriſto ideò oa her.
veſtitos eſſe, ut æquè negligant ſæculi tum nantr.
ornamenta, tum ſordes, Quid, quèd aliquan- Raligioß
do ſæculi facinora objici videmus Religioſis. oneram-
Itäne per Chriſti viſcera, quibus tegimur, Miner
adhuc elucent flagitia, cumque charitas ope- mutuas
riat multitudinem peccatorum, unius adhuc iuter Ca-
cicatrix ſceleris tibi proſtat, ejus ſcilicèt viri, nobinase⸗
qui Chriſto indutus, & coopertus eſt? O li- . 76
voris furor quam lynceis inſtructus es oculis! “
Chriſti indumentum, imò indutum Chriſto pe-
ctus penetras, tibique patent, quas Domini
cruor eluit, maculæ, & caro texit.

Mihi abſit gloriari, niſi in Cruce. Gal.
6. 14.

Nec gloriari tantum, verùm & recubare.
Ubi paſcis, ubi cubas, Paule, niſi in Me-
ridie, undé Sol abeſt morte Domini decolo-
ratus? Una Sanctorum ſitis Suppliciorum, una 4
eos cruciat inopia Pœnarum. Hinc enim tres
in camino Pueros Irim ad benedicendum
Deum non convocaſſe dixerim, cùm tamen &
fulgura, & nubes, biſque æſtum, cæterâque
infſirumenta nocendi, etiam ignem, etiam-
gae

Mortibe-
cationat
ſitu.

1

mur. taln
pr ,
aſo
zur ll N
r in
Dan
let 10

Mwit Mben
re
6 ADor
k. Die
* a
iina,
lelt t
Gnun
monm
en
ungien.
U⸗

no

Wixtt
gci0,
use
Cnink
Dou

ler D

*

que glacies invitaverint. Etenim ad Plagas fa-
Cti Pacis nuntiam neglexere, Arcuique Coœli
tempeſtates antetulere, Ignium quam Iridis
cupidiores. His non abſimilis noſtri ſæculi
Heroina, cujus vox illa aurea: Aut Mori, aut
Pati. Quâ, & ipſis Pueris longè patientior
Paulus, pœnarumque ambitioſior, qui ter licèt
cæſus, ſtigmata inſuper Domini ſui corpori
adjunxit ſuo.

Ego enim ſtigmata Domini Jeſu in cor-
pore meo porto. Gal. 6. 17.

Perſecis-
tores Re-
ligioſoru

Quis igitur vulnera perſequentium timeat;,
uæ in ſtigmata Domini convertuntur? Sanè
Ctſonm Apoſtolo haud impreſſa dixerim ab uno Ar-
perſe- changelorum Chrifti ſtigmata; verùm eum
quuntur. tam ſplendido cohoneſtaſſe vocabulo exiſti-
Pæniten- mo, quas à carnificibus plagas ſuſtinuerat.
tia infli- Ergo, qui nos vulnerat, id præſiat, quod Fran-
lrer, ciſco Aſſiſinati ſingulari privilegio præſtitum
obſervan- eſt à Seraph. Quamquam nobilius quoque de-
tia quan- cus noſtrarum ærumnarum hiſce verbis ſuſpi-
ià praſtä- cor indicari. Cùm enim vulnera ſua Paulus
nire, 4 ſtigmata Domini dicit, palàm teſtatur, vel
aH Deum ipfum in ſervis ſuis laniari, vel itaà eſſe
pretioſum ſtigma in carne Chriſtiani, ut eo

sAdm
1 gra- velut ſuo Dominus glorietur. Niſi fortè dica-
ia. mus, ideò ab Apoſtolo tortorum verbera, ſtig-
zi ſen⸗ mata Domini appellata, quòd quæ inflixiſſe
4. carnifices vulnera credebamus, eorum faber

§ Fran. & author ſit Deus: qui non ſolùm laniatur in
esiſei ſig- Sanctis ſuis, verum & cum Tyrannis Sanc-
watar. torum conſtantiam periclitatur. Etenim ità no-
Parientie biſcum agitur, uti in ædificiis uſu vemire ſolet.
„„ Faber ædificat, & nomen Principis inciditur
Izjarie foribus, theatrumque Pompeii nuncupatur,
ferende. cæmentariorum, atque operarum neglecto la-
Pæniwen- bore, ac nomine. Sævit Tortor: at Paulus
ni, z, JESUNM vulneribus inſculpit, nec Tribuni,
ivflictae, ſed Domini ſe ſtigma geſtare dicit in corpo-
à¾ Dee re. Didicit hanc fortè inſcribendi artem à Da-
Junt. vide Paulus, cujus eò Sapientia profecit, ut
injurias, atque maledicta Semei verteret Do-
mino. Et quidem familiare hoc Juſtis eſt. Nos
certè, ſi Diabolo factam poteſtatem exſcinden-
di fortunas Jobi ſciſſemus, & ſtragem illam
bonorum Dæmonis flagitium dixiſſemus: quod
tamen conſilium ſapientior Job confutat, in-
Job. 2, 10. quiens: t Bona ſuſcepimus de manu Domini,
Mala quare non ſuſtineamus ²

Qui non odit Patrem aut Matrem,
non poteſt meus ſſe diſcipulus. Luc.
14. 26.

Tarentis

. Abrahami magnum certè ſacrificium, at
oblivio

en Chriſtiani hominis longè majus. IIle enim Fi-
Alligioni lium, hic Parentem juſſus eſt immolare. IIle
inds per- VItam adimit, cui vitam dederat: hic verò,
fidio pa- à quo Vitam accepit, Amorem reddere prohi-
s. betur. Et quidem Abraham compellitur Fi-
m ſacrificare; Chriſtianus verò Parentes odiſ-
ſe jubetur. Illi contra natum gladius, huic ad-
versùs genitores odium imperatur: undè tantò
videtur præ Abrahamo fortior fortitudo Difci-
pulorum Chriſti, quantò durius eſt Hoſtem,
quam Sacerdotem eſſe propinquorum. Quis
er Ree enim ignorat durius odium eſſe, quàm ferrum?
egttt,, Auguſtinus certè à Charitate nec mortem ti-
met: verberet, inquit, vulneret, torqueat,
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. XII.

necet, duůùm Amet; ſi enim charitas eſt, non
nocet, etiamſi necet. Tradat ferrum Chriſtus
adversùs Patrem, dummodò Amorem non Eceleſia
tollat. Libentiùs Genitorem vulnerabo, quaàam & a-
odero: invitus enim occidam, invitus autem 22“.
odiſſe non poſſum, cùm voluntarius neceſſa-
riò ſit, quicunque à voluntate actus proma-
nat. Abſalom certè æquiùs laturum ſe teſta-
batur Mortem à Patre, quàm Iram. Nec ja-
cula declinamus, ſi ea Amor intorqueat. Bona
vuluera Charitatis, ait Ambroſius. Et Sponſa
in ejuſinodi vulnere triumphare ſolita exclama-
bat, Vulnerata charitate ego ſum. Ergo, ſi
Chriſtianus verè es, major Abrahamo es, cùm
Parentes non litare, ſed averſari, non ferire,
ſed odiſſe, non pro Hoſtia, ſed pro Hoſte ha-
bere jubearis. At non Parentes modò, verùm
& Animam odiſſe ſuam, cuique imperatur.
Quàm hoc porròô durum præceptum eſt, ſe ip-
ſum hoſtem reputare! Quis verò ſecum veluti
cum hoſte agit. Quis carnem ſuam unquam
odio habuit, inquit Paulus, quantò minus ani-
mam? Ingens certamen, difficiliſque pugna
iſta eſt: quæ ab hoſte ne puncto quidem tem-
poris divelli poteſt, quæ certare debet, nec
poteſt occidere. At cur in catalogo eorum,
quæ odiſſe debemus, cùm nec domus, nec pa-
rens, nec anima eximatur, Corpus reticetur?
Una ſervatur Caro, quæ perimit: uni Pax Car- Mortif-
ni conceditur, quæ adversùs Spiritum concu- argo,n.
piſcit, & ſævit. Dominus fortè corpus inter 1
hofſtes non numerat, quia ipſum ſe hoſtem pro-
fitetur tot doloribus, quibus animam conficit,
tôtque deliciis, quibus mentem quatit, oppug-
nâtque. Quare neceſſe Chriſtus non habuit ejus Religioſi
præcipere odium, quod amare non poſſumus, ** 5
ſi tamen mente pollemus. Vel docuit corporis ds,,
ſupplicia minimum eſſe ſacrificium Patri, qui tiam vita
nec carne veſcitur taurorum, nec ſanguinem auſterio-
hominum potat. ris.

Et digitos pedum ex parte ferreos, &
eo parte fiétiles. Dan. 2. 42.

Exiſtimabit fortaſsè aliquis Babylonium Im-
perium, ſive quæcunque illa fuerint imperia
deſignata Chaldæo Simulacro decreviſſe ſem-
per, maximumque fuiſſe quòd aureo capite
adumbraretur, minimum verò quòd exprime-
retur ferro; undè non mirum, ſi ferreum lu-
teumque imperium facili negotio corruit diſ-
ſolutum. At fallitur: nam Romanorum impe-
rium ex Hieronymo adumbratur in ferro, quod
certè Babylonio, cæteriſque majus fuit, ut Da-
niel ipſe teſtatur. Et regnum, inquit, quartum Dan. 2
erit velut ferrum: quomodò ferrum comminuit, a4o.
& domat omnia: ſic comminuet & conteret om-
nia hæc. Vides ergo non imbecillius, ſed for-
tius imperium exprimi ferro. Undè ergo tan-
ta in ferreo principatu convulſio? Quia, in-
quies, etiam luteum fuit, quod ferreum vide-
batur. Prorsùs non indè iolùm labefactatum
dixerim, quòd luto fuerit concretum: nam la-
teritius fertur in Scriptura murus Babylonis,
qui tamen fortiſſimus prædicatur. Nec ſemel Poliziez
cocti lateres firmitatem in ſacris monumentis veræ WI-
adumbrant. Unde ergo ruina? Audi: Quod vio inter
autem vidiſti ferrum mixtum teſtæ ex luto, com- in.. .
miſcebuntur quidem humano ſemine, ſed non ad- Tui,
hærebunt ſibi, ſicut! ferrum non poteſt miſceri ſa
teſte. Ergo non lutum, ſed imperfecta luti, Vnio in
ferrique permixtio interitum Romanæ Reipu- Reyublie
Hh 3 blicæ “:

366

blicæ attulit, ſtetiſsétque ferrum, ſi luto, uti
proximum non potuit non eſſe, ità junctum
fuiſſet, ac omninò commixtum. Audeo dice-
re, ex ſolo luto ſi pes fuiſſet, non convulſum
iri Statuam lapidis ictu. Non ex quàm firma
materie coaluerit Signum curandum eſt, ſed
quam benè viliores materiæ inter ſe cohæſerint,
diligenter attendendum. Roma enim lateritia,
& fictilibus duntaxat opulenta, triumphavit:
eadémque ferrea, aureâque trophæum fuit
barbarorum. Sanè exigua, atque, ut ità di-
cam, infans Roma Sabinis juncta, in ipſis cu-
nis, Hercule major, non Angues eliſit, ſed
Italiam domuit, totumque terrarum Orbem
ſubegit. Adulta in throno, quia Cæſarem Pom-
peio non junxit, toto Orbe compactam Domi-
nationem amiſit.

Dum tempus habemus, operemur bo-
num. Gal. 6. 10.

Procra-
Kinatio. cumque aruerint, fructus dare incipiunt poœ-

Plerique, ſolà morte obſtetricante, pariunt,
S nitentiæ. At vilia miniméque ſuavia poma iſta
am ante . .
Mortem, ſunt. Etiam Sodomis Poma naſcuntur referta
Mors cinere. Vita, non Mors, parere debet, quæ
eperibus victura æternùm ſunt opera. Phoœnicem à ſa-
reve- crificiis excluſum, vixque aut ne vix ſacris in
tatr. literis celebratum miror vehementer: cùm ta-
Phæœnix . . vée.
cur rejee- Mhen & de paſſeribus, déque pellicano, aliiſ-
mss. que ſexcentis mentio habeatur. Cur enim
Fervor non inducitur ad declarandam mortuorum re-
Katim. ſurrectionem Avis rediviva? Cur Chriſti mor-
tem non deſignat volucrum præſtantiſſima,
quæ vitam parit alii, pereundo? Enimveròͤ re-
jectum ea maximè de cauſa Phœnicem cenſeo,
quèòd is ſolo in funere pariat, ſoléſque habeat
ſuæ prolis non veſpillones, ſed cineres obſte-
trices, in ſepulchro hæredi cunas architecta-
Procraſti- tus. Porròô id exemplar peccantium eſt, quo-

vatio. rum parturire mens incipit, cùm corpus abit
in cinerem. In quos ſacræ literæ iis verbis in-
Matth. vehuntur: Væ pragnantibus & parturientibus in

24. 19. illis diebus. Adulterino proximus eſt Poſthu-
mus, timenddumque, ne Mortis proles ſit,
quæ Morte adventante parturitur. Proindè,
Gal. 6. dum tempus habemus, operemur bonum, ut
10. Paulus monet, ne ſi incipiamus operari, cùm
tempus vitam defecerit, deficiamus.

Torreniem pertranſivit anima noſtra.

Pſ. I123. 5§.

Multi religioſorum cantitant frequenter cum
Propheta, cum quo illud minimè canunt,
Religionis quod ipſe ſubdidit: Forſitan pertranſiſſet ani-
& Chriſßti ma noſtra aquam intolerabilem. Fateor per-
semn ſæpè à nobis Torrentem tranſmitti, nec ſine
ſusve. labore. Quis enim neget Torrentis in mo-
rem obſtare Religioſis Paupertatis incommo-
da, labores Obedientiæ, Caſtitatis cruciatus,
Deliciarum penuriam, copiam Opprobriorum?
At te, qui unius cellulæ lamentaris anguſtias,
carcer forſitan manebat in ſæculo. Tyran-
nis ſerviviſſes in aula, qui nunc ægrè obe-
dis Chriſto in Cœnobio. In bello confectus

fame Miles interüſſes, qui Monachus inter-
dùm efſuris: ſtigmaque in genis circumferres,
qui gravem clamitas ſarcinam, ponduſque in-
glorium Redemptionis noſtræ Vexillum, imô
servire Vezxilli ſignum in fronte geſtare. Fratres Jo-
Deiofelix, ſeph ægré tulerunt à Patre plùs eum diligi,

Oliva

cúmque imperii ejus ſomnium ſervitute ulti Religipui
efſent, parcè ſibi viſi ſunt miſeri, cùm an- felicin.
te eum in £Ægypto procubuere. Adæ grave.
viſum eſt in paradiſo jejunium, Pomi unius
interdictus uſus. Verùm paradiſo extermina-
tus, & jejunavit frequenter, & in ſudore
tantùm ſui vultus, licuit ei veſci pane do-
loris. Ita, qui tranſvadare torrentem nolue-
re, aquam non tranſeuntem tranſire ſunt co-
acti. Prodigi filii tragoedias ex Evangelio re-
colant, qui Patri ſubeſſe aquam putant into-
lerabilem.

7

Dum tempus habemus, operemur bonum.

Reprehendi ſolent hi, qui vitæ hujus cu- Sanizas
pidiores ſunt. Veruùm ego vitam omnibus re- non negli-
tinendam, cupiendamque ſuadeo. Non enim senda.
mortui laudabunt Dominum, eadémque con- Ye,vor.
finia meritorum, & vitæ ſunt. Audeo dice- Sa.
re, ipſe Paulus, ſi liceret, mortem cum vi- Lalor
ta commutaret, corporiſque exuvias Coœlo vanus ſa⸗
anteferret, quò poſſet, quam non luſtraverat alarid:
Mundi partem acquirere Cruci. Vita itaque 4*on
retinenda eſt nobis, quam fortè beati, ex de- “ .
ſiderio promovendi Divinum cultum, beatitu- pidorum.
dine ipsâ paciſcerentur. At optanda vita eſt,
ſed ut operemur, non ut otiemur. Vitæ noſtræ
deeſt interdůùm utrumque, quod in diſcipulo-
rum vita Paulus exiſtimat inveniri. Primum
Tempus non habemus, quod prodigimus, &
fallere ſtudemus. Secundéò bonum non opera-
mur, ſed vano labore deludimur, honores au-
cupando, inhiando opibus, vel voluptatibus
indulgendo. Nota Pauli vocem, hortantis
ad bonum: quod cùm ſingulari numero ef-
fert, ſingulare oſtendit eſſe, miniméeque iis
commune bonis, quæ bona apud ignarum vul-
gus exiſtimantur. Bonum, inquit Paulus, ope- Gal-s.
remur; quemadmodùm dixerat Chriſtus, Por-4.
r unum eſt neceſſarium. IIlud tantùm, quod Luc. 10,
æternitati conſulit, habendum dicendumque 44.
bonum eſt.

Qui diligunt nomen ejus, habitabunt in

ca. Plal. 68. 37.

Finis is eſt unius ex Davidicis Pſalmis,
noſtræque initium eſſe debet orationis. Apta-
ri poteſt ſeu Chriſtianis omnibus Eccleſiam in-
colentibus, ſeu Sodalibus noſtris in Societate pama Se-
degentibus: quæque de his dicemus, dictum cietass 4
puta de utriſque. Ergo, qui diligunt nomen 2n2
non Suum, non Suorum, ſed Ejus, id eſt So- ge,
cietatis, habitant in ea. Væ nobis, ſi ii ex- Nomen
terminandi eſſent ex hac Sion, qui nomen pei.
ejus non curant. Planè ex millibus millium"in KReligiaß
decurias Cœnobiorum alumni fortè coarcta- ven 5
rentur. Ubi enim Amor tanti nominis, ubi a
famæ ejus Cura, non raròô eam filii decolorant? Religioß
Ubi Amor nominis, ubi non Cura nominis? nen eval-
