Quid enim commune Sponſæ cum Urbe? Ego
ſanè Sponſæ inſtar ornatam novam Hieruſa-
lem crediderim, quòd non tunſionibus, aut
preſſuris expolita coaluerit, verùm ſuis comp-
ta manibus, non malleis perpolita, exhibeat
ſe Domino non tam Urbem ornatam induſtriaâ
ferri, quàm Sponſam ſeſe ſpontè comentem.
Placuere olim lapides Domino lævigati. At;
Evangelio perſonante, lapis vivus ſi placere
cupit, ſeſe læviget oportet, debétque magis
Sponſam referre, quæ ſe comat, quam Ur-
bem, cui nitorem fabri tunſio adjungat. Li-
bet hic immorari tantiſper, & à Joanne Apo-
ſtolo percontari, quare cœleſtis Urbis veſtibu-
lum niteat margaritis. Credo equidem, quia
ornatum illæ ſuum, non ſabulo, non plumbo
debent, verùm præbent, ut prodeunt. Pyropus
quanto artificum labore irrutilat! Quâ eget
Aurum lotione Flammarum, ut ſplendeat! Mar-
garitæ in cunis fulgent, & è& parentis ſinu tan-
quàm ex officina, exeunt pretioſæ. Quas ſanè
pluris ſe reliquis lapillis Deus teſtatur æſtimare,
cùm eas in veſtibulo fixit, quod eſſe ſolet pars
domus ornatior. Pretioſus adamas: verùm in-
duſtrià hominum nitet, rotarum vi fulget,
novéôque prodigio, cùm frangitur, alieno⸗
non ſuo ſanguine cruentatur. Margaritumr imhi-
noris quidem apud nos pretii gemma, vérùm
majoris Deo; ultrò enim pulchritudinem in-
Superior gerit. Si ſolùm Juſtus es, cùm oculus tibi Pa-
libi quiſ- ſtoris invigilat, trahis jugum non tollis, Hoſtia,

S. ſed non itidem Sacerdos es. Deum delectant,
ſolida. quæ damus non inviti. Non ſemel miratum me
Fervor fateor, quare Chriſtus Flori campeſtri, non
verw. hortenſi vel flori, vel fructui ſe comparaverit.

Volunta- Cümque ſtudiosè id explorarem, eam tandem
rie. rationem ſum nactus, quòd ſcilicèt ſpontè Flos
in campo olet, in hortis verò & rigantur, &
foventur, & putantur tum plantæ, tum flo-
res, ut vigeant. Lapis, quo Babylonium de-
jicitur Simulacrum, ſine manibus devolvitur
& Monte. Ardor Evangelicus, perflari ſi de-
beat, citò frigebit. IIla calere dicuntur, quæ
etiam, ſine fonite, ardent. Væ nobis;, ſi ſo-
lus nos malleus expolire, ſolus ignis ſuccen-
dere, ſolæ rigare piſcinæ poſſunt! Et Flos
campi, & exciſus ſine arte Lapis, & Urbs
manu non malleo compta ſis oportet, ſi Spon-
ſa Dei, ſi Idololatriam evertere, ſi fragrare cu-

pias Sponſo.

Semper mortificationem J E & U in cor-
pore noſtro circumferentes. 2. Cor.
4 IO.

Tupiditas At ille ſemel pro peccatoribus mortuus eſt.
vix reca- Quare ergo, quæ ſemel contigit, mortem
1⸗ eif. ſemper ego feram. Utique, quia ſi ſemel
aaee mortificationem deponas, negliges ſemper.
mor Poſt nubilum plùs placet ſerenitas: &, ſi de-
valdèra- ponaris & Cruce, crede mihi, nec vi ageéris
rus. iterùm in Crucem. Columba, ſimplex animal,
e,, emiſſa tamen ad explorandum Orbem terra-
Tt,. rum, invita ad Arcam revolavit; & quam-
Parva. Vis nuſquàm reperiret ubi figeret pedem, ni-
ſi ſuà eam intus manu Nos retuliſſet, Cor-
Principiis vo adjuncta cadaveribus innataſſet. Oleæ ra-
eMſtandu. mum detulit, quo oſtenderet licere jam ſibi
in Mundo vagari. Demique Cuſtodis dexter
reducta in Arcam, exploratrix iterum emiſſa,
non rediit ad Noë. Adeò Columbam Mun-

Oliva

dum repetere delectavit, quamvis naufragum.

Et pannis eum involvit. Luc. 2. 7.

Pannis Chriſtus, non carnem fovit, ſed Inteniis
nobilitatem texit, vel ut verius loquar, vili- P"'ava.
tate pannorum generis retexit vilitatem. Nam, Religioſus
etiam docens, & loquens magna, Fabri fi- JSuperbbeæ
lius haberi potuit. Conjectura, niſi fallor, lim vilis
ex pannis fuit. Religioſis verò verendum eſt, "lucule. .
ne interdum Chriſti veſte ſœculi vilitatem in- ſ
volvant. Quòd ſi plerique ſplendidius habue- Bauperias l.

re genus, crebriùs tunicæ Domini, Sæculi veſtium. l
Pprætextam, ore, mentéque ſuperponunt. Væ Soperbis, in
Clericis, væ Coœnobitis non claris Proſapid, Gloris in⸗
ſi Chriſti pannis paupertatem non exponunt, vena.
ſed tegunt! Væ Principibus Monaſterio, Cle- 4

rôve dedicatis, ſi elucere ſinunt per Chriſti Afidus mn Negn
pannos paludamenta Majorum. Atque utinam æ, Tr.
purpuræ deſiderium panni non obtegant Sal- 1.
Vatoris Utinam paupertatem, non faſtum,
Pannoſa religio foveat. Sub duro cortice Nux
tegitur edulis: quùm Perſicorum pulpàâ oſſium ui
durities obtegatur. Fieri interdùm poteſt, ut
ardentius Crucem Chriſti Senator amplexe-
tur, quam Monachus. Hic eam trahit, ſed
gemit. Ille eam optat, dum eà caret.

Projectus ſum à facie oculorum meorum.
Iteo exaudiſti vocem orationis meæ.

Pfal. 30. 23.

m h
1 1ſn

Sibi ſuperbia theatrum eſt. Sibi ipſa plau- Cegnitie —
dit, ipſäque unam ſe, deſpectis cæteris, cir- lui.
cumſpicit, probâtque. Verùm eum, qui ſe Hamili-
lten , deſpicit Dominus. Inviſus ſibi Dei ad tas vera,

ſe dculos rapit. Sponſa in uno oculorum Spon- Religieſis

D
er hnſio
(ito
in.

. tet,

„
4

ſum vulneravit. Placuit nimirùm, quòd tan- auke--
. S .1. . . 4-
tis licèt monilibus dives, à ſe oculos deflec- eli.

tere ſciverit, ſéque unam mirabunda non aſ- CGenſores
pexerit, ſed unum ſuſpexerit Sponſum. At, aliorum.
proh dolor! humanæ ſuperbiæ non ſatis fuit
oculos in ſe figere, geminat ſe in vitro, ſpe-
culiſque ſe ſibi exhibet, ut accuratiùs ſui ſpe-

ctaculo recreetur. Quôdque miſerius eſt, (EEinn
ſuum quoque animæ ſpeculum ſubeſt, & qui- Eligi
dem vitreum, dum in aliena fragilitate virtu- mbit
tem amamus, & miramur noſtram. Vis ani- Lapſi qui ilne
mam ſpecoctare in ſpeculo alienæ imbecillitatis inaliant. 3 ke
placentem ſibi? Recordare Phariſæi, orantis, inen
imò inſanientis in templo. Circumſpiciebat Mon ker
amens in rapinis, epulis, impietate Publica- vgigegk. (üerz
ni, jejunia, religionem, & eleémoſynas ſuas. bardl
Verùm, quod Davidi contigit, ibi factum ibi
quoque legimus. Exauditus Propheta a Deo mi
eſt, càùm à facie oculorum ſuorum ſe projecit. leſti
Ibi quoque, qui non ſe, ſed humum humi-
lis reſpectabat, à Deo reſpectus eſt, deſpe- liäi
(us verò is, qui totus erat in veneratione
ſui. Et undè putatis tantam cordis, oriſque
manare ſiccitatem, niſi ex iſta extollentia ocu- he,
lorum, quibus noſtra & aſpicimus tantùm, ſ
& ſtupemus? Oratio humiliantis ſe cœlos
penetrat: ſuperborum verò oratio Ambitio Wn
eit. A Unii
Ino
ſarn
e n Nant
Np
eh
Adorate Uii

4 Stromatum, Lib. XII.

. . . 1 *.
Adorate Dominum in atrio ſancto ejus.
Commoveatur à facie ejus univerſa
Terra, dicite in gentibus, gquia Do-

1, IA . . . .
i minus regnavit. Fſal. 28. 2. & Pſal.
Nnu 95. 10. 11.
ited
Non nos diceremus, ſed ipſæ Gentes fate-
nch rentur regnare Deum, ſi adoraretur in atrio
d
dd ſuo, non calcaretur. Perſarum Orator Romæ
glist Templum Societatis ingrefſus, cùm fortè in
nN Bacchanalibus feriiſne an furiis! in Euchari-

ſtia ſummâ pietate, ac pompâ Deus colere-
AH tur, illicd miratus loci majeſtatem exclama-
vit „ ſi Deus in Mundo eſt, hic latet. At
ta. proh dolor! in Templo, undè Dei divulgari
fanatores., Teghum, atque potentia deberet, ejus non ra-
rò nomen blaſphematur. Qui enim infideles
adefle Deum in Templo credant, ſi ſanctiùs
& modeſtiùs in cubiculis mortalium Princi-
pum adſtamus, quam ante aras Numinis im-
mortalis?

Drie)
ich
Rachel plorans filios ſuos, & noluit con-
Utaln, 5 .
et

meat: Innocentes pueri pro Chriſto interſecti ex
Parente;, tribu Judæ erant, cui Bethlehem obtigerat:
Religioeni: Rachel ergo prævidens Liæ nepotes, non ve-
wania rO ſuos, ſanguinem vagienti Domino datu-
viliora, rOS, lamentatur tam ſplendido funere fraudan-
S dos naſcituros ex ſe hæredes. Monet pietas
zeant no- hujus fœminæ non plorandum iis, qui pro
Kra, gan- Chriſto dura patiuntur, ſed illis, qui pro

.

lid Re

eun, dts

li desmas. Chriſto nihil patiuntur. Opes dilabuntur? Is
nl Pani pro ploret, qui eas Divinæ voluntati non litat.
Aunde Chrike. Tu verò exulta, quando felicior es, ſi eis uta-
ne, Feliez tur Deus, quàm ſi poſteri, filique tui illis
due⸗ nes isen abutantur. Poena tibi infligitur ſine delicto?
uu Rurs Gaude: honorem enim, vel commodum tuum
n An pro Chri . . 114 III „» . u
e, Hi. Domino immolas; is ploret, cujus pro Chri-
nut Qdos. 0O non contemnitur fama, cujus floret honos
iniin, Tritela- ſine Chriſto. Nolo bic omittere, quando
m. D Fres- de immolandis Obedientiæ commodis, velut
Ufetmn 4

Dei vo- de litatis Deo filis ſermo incidit, pleréôſque
luntati Conobitarum non injuriâ parentes dici hono-
confor. ris, ſamæ, deliciarum. Qui enim à parentibus
si, accepere generis claritudinem, opes, exiſtima-
tionem, Fratres verius quam Patres appellari
debent commodorum, gloriæ, decorumque.
Qui verò obſcuro genere orti delicati, incly-
ti, excelſi eſſe cœpere in Monaſterio, hi pro-
cul dubio harum rerum Parentes ſunt, quas
non à Parentibus accepere, ſed in ſchola Chri-
ſti eas ſibi peperere: ideôque hæc tunc plora-
re debent cum Rachele, quùm ea Superiorum
ſeveritas Chriſto non litat.

lek,ur
Vltteit.

en Surge, accipe puerum, & Matrem ejus,
i, OC fuge in Tgyptum. Matth. 2. 13.
Locorum
indiffe-
Pentia.

Nihil ità pati cogitur Virgo, ex quo Mater
Domini effecta eſt, quàm ſolum vertere, nec
iù uno in loco conſiſtere. In domuncula
Nazarena JESUM concipit, in ſpecu Bethle-
hem parit, offert in Templo Hieroſolymis, in
i Xay;⸗ Egypto demùm abſcondit. Porrò poſtremus
tum fuga. X Palæſtina in Ægyptum abitus quot calami-
Ethicæ Comment. Tom. V.

bolati, quia non ſunt. Matth. 2. 18.

tatibus implicatur! Puer recens natus, Joſeph
propè ſenex , Virgo mirè pulchra, viarum
multiplicitas, viatici inopia, tempeſtatis incle-
mentia, religionis diverſitas: quòdque his du-
rius eſt, Bethlehem deſerit, ubi jam coli coœ-
perat, Regeſque adoratores habuerat, & in
Egyptum mittitur, ubi, ſuperſtitione reg-
nante Deorum, nulla è& civibus ſpes honoris,
aut cultus in Deum affulgebat. Adde, hæc Obedien-
omnia ſummàâ nocte imperata, & ante auro- tia in ar⸗
ram impleta. O noſtram nimis effoœminatam ““.
Obedientiam! Menſis, brevis eſt mora, ad
comparandas ocreas. Si nobilior relinquenda
ſit fœmina, Abrahæ jactantur ſacrificia reno-
vari: Virgine interim indè abeunte ubi non
unius Regis adoratione, donariiſque fuerat
exculta. At, inquies, Herodem illa expavit:
mihi verè quid timendum in urbe, ex qua
abire jubeor? Quid tibi timendum exquiris?
Quod ſolum non times, quédque timendum
duntaxat eſſet. Quid timere ibi debes in ur-
be, undè abſtraheris? Inobedientiam. Mitior
hæcne tibi videtur Herode cruentato Tyran-
nis? O te miſerum, ſi non trepidas, ad aſ-
pectum Monſtri! Herodes, quos perdidit;
fecit Innocentes: nocentem facit, quem ſer-
vat Inobedientia. Quæ Anguis venenoſior,
eaâne quæ mordendo immortalitatem parit,
an illa, quæ, dùm blanditur, eripit im-
mortalia? Vir Obediens loquatur victorias. Prov. 21.
Quaqua tranſis, triumphas, & nullum non 2.
olus, nullus quoque frutex non tibi in lau-
rum aſſurgit.

Adſtitit Regina à deatris tuis in veſtitu
deaurato, circumdata varietate. Au-
di ſfilia & vide, & inelina aurem
tuam, & obliviſcere populum tuum,
& domum Patris tui. Pſalm. 44
10.

Etiam poſt aurum textile tantarum virtu- Oledian-
tum monenda fuit Regina iſta, ut inclinaret tia, & ;-
Aurem, utque Patriam, Patrémque obliviſ- dium Pa-
ceretur: adeò poſt omnia abjecta Voluntas Kagzo
retinetur, & Patriæ, Patriſque amor noviſ- l
ſimè exuitur. Facilius auro perfectionis indui- Parentum
mur, quam amorem exuamus. Verùm apud Oblivis
Deum vilius aurum Obedientiâ, & Odio Pa- & Patris
triæ eſt. Cupimus non exſpoliari, ſed ſuper- rslecz
veſtiri. Auro veſtiri quis abnuat 2 Sed affectu HS
exſpoliari adversus ea, quæ chariora eſſe nobis opus.
natura voluit, quis ferat? Timeat ergo, ne
Parùm ornatus ſit etiam is, qui ſe auro fulgere
circumſpicit. Nam in veſtitu deaurato Obe-
dientiæ gemma deerat, Odiique non aderat
adamas, qui ſanguini quoque, & carni non ce-
deret, dum cæderetur. Verùm hic ſtupore me
detinet vehementi Propheta, quòd Regina iſta
adhuc domus paternæ memor, nec demiſsàâ ad-
huc ad Obediendum aure, veſte fertur aureâ
amicta, varietatéque circumdata: quo orna-
mento nihil venuſtius oſtentat, poſtquam &
Obedire cœpit alienis, & ſuos Odifſe. Scili-
cèt, in fimbriis aureis circumamicta varieta-
te, pro magno David canit, ac ſi non antè de Pſ. 44. 10.
ea prædicaſſet, Adſtitit Regina à dextris tuis in Obedien-
veſtitu deaurato circumdata varietate. Enim- 'a æqua-
verò ſolatium hoc tandem Societatis noſtræ “, e
I ¹ eſt, Cineri.

eſt 74 Ordinum nobis non abſimi-
lium. Nihilo apparet cultior is, qui in So-
cietate degit, ac appareret in ſæculo. Ami-
citur lino, non ſtoreâ; ſilet, non tamen eſt
mutus; Coturnices non vorat, non tamen veſ-
citur cinere; ad orationem ſurgit, ſed non
nocte concubia. Verbo, aureus apparet, qui
aureus venit. Verùm ejus ſum oblitus ornamen-
Ibid. 14. ti, quod Obedienti Reginæ ſupervenit. Om-
nis, ait, gloria ejus filiæ Regis ab intus. Cum
dicit, omnem latere gloriam intus, deſpicit
indumentorum aurum, quod ſolum ſtupes. Fa-
teor Religioſum illum lino tegi, & dormire
noctu. At Obedit. At Patrem Odit. Suave
jejunium eſt in paterna domo, in qua cine-
rem libenter tanquàm panem manducarem,
dùm mihi liceret Parentes affari. Olus Matris
lacte conditum ſupra Phaſidis Avem fſapit.
Catena ſi noſtræ imperio mentis renes cin-
gat, tam imperare animum, quàm corpus
ſervire cogit. Verùm in Monaſterio vincitur
Mens, ut Obediat, ligatur Cor, ne Amet.
Religioſe Auri hujus in animo fulgurantis, quis ſatis
vite per- pretium demiretur? Non deeſt ornamentum,
fectie. ſed latet. Iis, quas è ſæculo adduximus, vir-
Ibid. tutibus grandis acceſſio facta eſt. Sed omnis
Honor gloria ejus ſiliæ Regis ab intus. Adhuc verbo-
tnu rum gazæ non explicantur. Antequàm aurem
Ibid. inclinaſſet, dicebatur Regina, Adſtitit Regina
Religiofi à dextris tuis. Nimirùm & imperiuùm titulus
a en. importat, & locus a dextris hogorem Præſig-
ſpernant Nat. In domo patria quamvis juſtitiæ ſtudeas,
cateros. nec dotinatum alterius pateris, & eam ſecta-
ris humilitatem, quæ tamen illud Apoſtoli re-
Rom. 13. petat, Cui honorem honorem. Utroque carebis,
7 „„, ut cœperis Obedire. Non enim amplius Re-
gaenien gina, ſed Filia Regis appellatur: quæ ſanè vox
Iraſtet 4 ſubjectionem ſonat. Imô, non eatn jam à dex-
ſacularii tris adſtare video: verùm infra fratrum jate-
Virtute. re pedes intueor, quem in ſæculo degentem à
dextris venerabundi nobis adſtare optaremus.
En ornamenta, quæ inſunt, nec videntur.
Quale prodigium, Ammam ex Regina, quæ
Pirtus ſo- ſibi aliiſque imperaret, Filiam Regis evadere,
lida. uſque ad præfinitum vitæ tempus, ſub tutori-
bus ità acturam, ut nihil Oiſtet à ſerva! Ex-
pertus novi. Hæreant alii mirabundi in orna-
mento veſtium, lanam laudent, cilicium ofſcu-
lentur, legumina venerentur. Ego Chriſti ve-
ſtes militibus ſortiendas relinquo, & Paulum
audio, qui Dominum non Nudum in Cruce
prædicat, ſed Obedientem.

Societatis
Obedien-
tia.

Nigra ſum, ſed ſormoſa, filiæ Hieraſa-
lem; ideò dilenit me Rex, & intro-
duxit me in oubiculum ſuum. Can.

I. 4.

vita mir. Cur putatis adeò dilectam Sponſam à Re-

elus a- S* filiæ Hieruſalem? fortè quòd pulchra ſit?
„jmasu IIDO, quôd ſit Nigra. Fortè quòd in cubicu-

Conſola- Io orarit? Imèò, quòd Sole in agro decolore-
tiones Dei tur. Fortè ob Virginitatis candorem? Imò ob
promere- nigredinem Faciei. En quàm ſæpè fallitur
. humana Sapientia. In cubiculum, hoc eſt, in
1, SH Sponſi ſecretum admittitur, quòd negligens
cui den- ſecreti adeò laborarit in campo, ut eam ſuis
ur. Sol ignibus decoloraverit. Amat Sponſus can-
Virtus didus, & rubicundus Sponſam decolorem. Re-

ſolida. ducamus ſiparia. Actione magis quàm contem-

Oliva

platione amplexus Sponſi promereberis; tunc-
que amaberis, non, cùm in ſecreto oratio-
nis te deſideriorum monilibus compferis, ſed,
cüm in curandis vineis deſudaveris, in agro
laborantem te æſtus, ſudorque fodaverint.
Hinc eſt, quod cùm Sponſa diceret, Lectu-
lus noſter Koridus, audit, Ego fos campi. Ni-
mirùm Sponſa vinearum conſtituta fuerat Cu-
ſtos; poſuerunt me, inquit, cuſtodem in vi-
neis. Monet Sponſus non alibi à cuſtode vi-
nearum inveniendum ſe, quam in agro, Ego,
inquit, NRos campi: ne ſcilicèt ſtudio quæren-

Can.1. 15.

Can. 2. I.
Can. 1. 5.

Can. 2. I.

di Sponſi moraretur in cubiculo Oratura, la-

borémque refugeret, & cuſtediam. Quæſi-
tus fruſtra Dilectus in lectulo, nonniſi inter
milites invenitur. Paululum cum pertranſiſem
eos, inveni quem diligit anima mea: innuens
obvium ſe animæ futurum non in lectulo con-
templationis beatè quieſcenti, ſed animarum
ſalutem procuranti etiam flagitioſorum, etiâm-
que militum. Magdalena Sponſum offendit,
num in latebra Cubiculi? num in Sylvis?
num in Templo? in domo Phariſæi, & qui-
dem epulantis, murmurantis, invidentis, ip-
ſiuſque Chriſti miſericordiam damnantis. Pla-
nè mirum, in domo peccatoris peccatrix ab-
ſolvitur. Adeò nigra, non candida à Deo
Sponſa diligitur. Certè, ſi Dominus inveni-
ri ſe cuperet in otio Contemplationis, habi-
tu Ohitoris perſonatum non ſe Magdalenæ ex-
hiberet. Undè non mirum, ſi Sponſa Labo-
rem ab eo amari, non Otium, conſcia, mox,

Can. 3 4.
Losus

ſanctos

non facit.

Locus
virtuti
non obeſt.

ut eum excepit, dicit; Egrediamur in agrum. Can-z.rt.

Sponſa, inquam, in agrum ad culturam
Sponſum invitat, quæ initio Canticorum Oſ-
cula duntaxat loquebatur. En quo modo pla-
citura Sponſo, in Ligones etiam Oſcula com-
mutavit.

Signum magnum apparuit in olo,
Mulier amicta Sole, & in capite
ejus corona ſtellarum duodecim. Apoc.
I2. I.

Magnum planè ſignum! At quare magnum? Parva i
Patrum, quas ſcio, explanationes mitto; In- bono.

dè magnum, quèd minimis coronetur lumi-
nibus, Luminari verò maximo veſtiatur. Ita-
ne? quod majus lumen eſt, vilius in Virgi-
ne eſt, Princépſque ſiderum non coronat,
ſed veſtit? Nimirùm, quæ in cœlo coronant
regnaturos, non tam Facta præclara ſunt, ſed
perſæpè, quæ minima putantur Opera Princi-

pibus coli Diademata fabricantur. Riſus com- Mortiſſ⸗

preſſus, verbum duriuſculum non repoſitum,
non emiſſus lepor, bolus neglectus in pati-
na, Aſtra, non Soles ſunt, ſpectatore ca-
rent, nec in luce humanæ exiſtimationis ef-
fulgurant. At in Cœlo, præ ſole nobiliora
exiſtimata, Regnantes coronant. Diſce ergo
Minima non contemnere, qui non Sole, ſed
Sideribus Virginem intueris inſignitam. Nota:
Filius Virginis in monte Thabor Solem

catio in
minimis
rebus.

habet Monialese

1 .
in fronte, & Virgo ultrà Angelos evecta aſtra Taleßt

. . . V.
geſtat in capite. Cur non una Matris, ac Fi-

aris.

rceleſia-

Ei corona eſt? Quia illa Virgo eſt, hic verò gici ſn:
Servator. Minima, ut dictum eſt, coronant, ſed Erempls
Mulierem, quàm Deus vult cautam,
tam, luciſque refugam. At Mundi Salvatores,

atque Apoſtolos Sol non ſidus præcingit! quæ ver ex-

ſolici- be

n0.

Fama

9 /1,
edn
„
d

3

nn
,
beit

licun

i
g. Mar
et. ⸗
4 H
SGyfzn.
Mamt
K .
ente
Drohi .

b

rnotn
Adelig.
Uili
r
ler
nce⸗
Cnnbr 1
n Er⸗

eenim in Virgine commendantur, in Sacerdo-
Concio- te vix ſplendent. Coronatur Mulier ſtellis,
natorte magna enim fœminam vix decent, minimis
"zenpla. coronandam. At minora Sole lumina infulato
urad. capiti ſplendorem non addunt. Quæ enim Sa-
feldti. cerdotis gloria, ſi oculos modeſtè demittat »
ſi lacrymulam exſtillet in genas, ſi riſum tem-
peret, cujus in manibus repoſitæ ſunt claves
Eccle. 42, innocentiæ? Melior eſt iniquitas viri, quàm
14. miutlier bente ſaciens. Lacrymas non fundat, dum
Chriſti ſanguinem diſpenſet: reſeret oculos,
dummodé Gregi invigilet. Rursus coronant
ſtellæ, Sol veſtit, quia ea gratiora Deo non
rarò ſunt, quæ ſine luce lucent. Rara avis 5
quæ contenta ſit opera ſua Sidera eſſe, hoc
eſt, ſine admiratore ſplendere. Quæ coram
hominibus lucent, Opera bona ſunt, & ve-

kine⸗ ſtire poſlunt, & coronare non ſufficiunt. Ve-
ainn rum non itaà magna facinora, ſi tamen diem
n, n negligant, ſupra Solem ornabunt, verticique

incumbent. Qui concionetur ſummo labore,
reperies facilè: Sol enim concio eſt, lucet in
luce. At, qui incommodo minori confeſſio-
nem miſelli excipiat, difficilius invenies: Si-
dus enim eſt, labor quidem exiguus, ſed laus
nulla. Denique Stellis, quæ nocte fulgent,
mulier coronatur, non ſole: quia majoris me-
riti, quæ in adverſitate emicant opera, quam
quæ in proſperitate Solis inſtar effulgent.
Quam durum lucere in umbris: tam facilè
ſplendere in die. Unus Job benedixit Deum
in fimo. Hinc eſt, quòd Deus, cùm dixiſſet,
Gen. 1. fiant luminaria magna, nequaquaàm ſtellas fieri
14. Præcepit, ſed ſuis eas manibus fecit. Nimirùm
vix, qui Obediat invemet Deus, ſi fulgere
jubeat ſine ſpectatore in umbris opera noſtra.

Ciroumdederunt me ſicut Apes. Plfal.

1I7. 12.
ERecleſa- Utique de Judæis hoc Chriſtus non loqui-
Riei veri tur, quos Leones appellarat, cùm Patrem
W Precaretur, ut à Leonmibus unicam ejus eripe-
kicosre. Tet. Quos ergo niſi Eccleſiæ Primates hoc lo-
deras Cco Parens Eccleſiæ ſugillat, qui in eo apes

Religieſi æmulantur, quòd quemadmodùm delibant il-

Brrk læ in flore florem, ſpinarum amaritiem duri-
ccleſia. — 2 . .— —„ .
hie G tiemque devitantes: ità florem Campi non

Superiores PF'obi animarum Paſtores, Primoreſque Mo-
won veri. naſterii (ſi quos hujuſmodi reperias) circum-

Non ,

ſtare videntur, quando ex eo Regnum, &
blin. Sacerdotium prælibant, ſpretis in eo, atque
li⸗ relictis Clavis, Aceto, Cruce, Spinis, Con-
0 P tumeliis. Sugent & Cruce quoque Domini ali-
. C,

quid, ingratæ Apes, Regis videlicèt titulum,
cætera Chriſto relinquent. Qui non mirum,
ſi Apes ità faſtidierit, ut à ſacrificiis quoque
antiquæ legis eas repulerit, cùm ipſe ex rebus
omnibus vitæ hujus diverſo ab Apibus more
non Plorem, ſed Spinam, Amatitiem, non
Rorem ſuxerit. Incipiamus à domo, in qua ado-
levit. Duo præſtò erant, Virginis Conſuetudo
ſuaviſſima, & Ignominia Artis Lignariæ. Quid
hic aget Apibus contraria Mortificatio Domi-
ni? Negligit Virginem, arripit Malleum. Ex
ſtu. Marco Lignariam exercuit, ex Luca Paren-
Luc. 2. ti dicit, Neſciebatis, quia in his, quag Patris
. mei ſunt, oportet me eſſe. Quæ eſt Mater mea?
alibi dixit. Vis idem in domo alia ſpecta-
re? Domum intrat Phariſæi, hinc patinæ
Ethicæ Comment. Tom. V.

Chriſti
Imitatio.
Mortifi.
cationum

Stromatum, Lib. XII.

375
fumant, hinc peccatrixæ plorat. Quid faciat;
expectas? Percontare Chryſologum, intelliges
procul dubio ferculis lacrymas anteponere. A-
deamus domum Archiſynagogi: Suſcitando
puellam, quid indè retuliſſe putas: Et deride- Luc. 9. 53.
bant, inquit, eum. Exeamus in littus: Petrum
jubet extrahere Piſcem. Saturatum eum autu-
mas? Falleris: Cæſari tributum, non ſibi epu-
las parat ex Piſce. Subeamus eam quæ ei no-
viſſimè exhibita domus eſt: miſit eò quidem
duos ex diſcipulis, verüm ut ventum eſt ad
epulas, ipſe fit Cibus. Accipite & manducate.
In aula eum Herodis intueris? Irriſiones, non
honorem hauſit ex ea. Spectas in domo Præſi-
dis, Crucem nanciſcitur in regia, non ſcep-
trum. Denique ſciſcitare ab Iſaia, quid ex vi-
tæ noſtræ ſuavitate ſuſceperit, & audies: Lan- Ifa. 53. 44
guores noſtros ipſe tulit. Superiores verò non
ſancti & ſanguine Purpuram optarent, non San-
guinem; ſugerent & vulneribus libentihs Nec-
tar, quam Saniem, Rolas Clavis inlererent.
Verbo, Apes ſunt, Chriſti negligunt Spinas,
Flores rapiunt. Nunc tandem diſco „quare Do-
minus Apes pertæſus Araneo maluerit com-
Parari, cùm ait: Anni mei ſicut aranea medi- Pl. S9. 162
tabuntur. Illud Araneum inter & Apem diſ-
crimen intercedit, quòd è flore hæc ſuaviſſi-
ma; ille peſſima delibat. Nimirùm exprimit
ſuis in epulis Araneus, quod in noſtra Chri-
ſtus carne exhibuit. Videant Coœnobitæ &
Clerici utrum imitentur. Utinam aliqui & Cru-
ce Domini vinum non ebibant, & reſpuant
fel. Utinam regios & ipfſi titulos non lucren-
tur in Cruce.

X

Nonne hic zſt ſaber? Marc. 6. 3.

Quid fuperbis, terra, quid rana coaxas? Religioſus
Scilicèt Negligeris, & ſapis. Cuùm exedras latere nos
poſſes ornare, affigeris ſcamno. Quid, ſi in "ecnſezali-

5 . ⸗ er fulge-
ſcamno dedolando ipfſa latuiſlet Sapientia Pa- c
tris annos ſüpra viginti? O ambitionem! Itâ- Talenta

ne contemni iſtud eſt, vel ſerius in lucem ex- Lateant.
poni, vel religioſis, ſacriſque muniis diſtine- Religionis
ri? JESUS plenus Sapientia in ſecuri, & af- fcſtsn
cia dejicit exedras, quas ambis, quando non S. om-
dedignatur Faber eſſe „ qui ſapiens non modò nia dig-
erat, ſed Sapientia. nitatis.
Gloria
.- . . ,. . vana.
Neſciebatis, quia in his, quæ Patris mei

Junt, oportet me eſſe? Luc. 2. 49.

Benè, deſeratur Mater, ut Patri ſerviatur. Scientis
Verùm, quid ſubeſt voci, in his * Literariæ Religioſo
inter Doctores concertationes. Huc huc addu- neceſſaria
cta ſupercilia, huc accedant, qui vociferantur
comtra ſtudia literarum, clamantque Superſti-
tioni proximam eſſe Sapientiam, quæ dies jun-
gi noctibus Oratione non ſinit. Non Oratio
modô, ſed & Virgo deſeritur, ut Diſputatio
non deſeratur. Quis vereatur nunc mimits ora-
re, ut accuratius ſtudeat? quis Jeremiam à
Platone obſcurari ſubindè metuat, quando Jk-
sUs Matrem nec reſpicit, ut Scribas interro-
get & Phariſæos?

Dies diei eruétat verbum, & Nox no-
ti indicat ſcientiam. Pſ. 18. 3.
Quiſquis in literarum ſtudia incumbis, Seudiasi-

1Ii 2 audi, lantio fo=
Vessdakssy.

audi, quæ audis. Dies vix Verbum eructat
cùm Nox Scientiam indicet. Lux ergo refu

gienda eſt, amandum ſecretum. At non diſ-

Cella

KAmor.

Scientia S. ſS; .; .
zwes i Cimus, niſi inter condiſcipulos doctrina even-
. . „ .
ritu. tiletur. Plané eventilatur, hoſt eſt tanquàm

flabello diſſipatur. Quid collatio conferat, ig-
noro, ſcio Diem eructare Verbum, Noctem
veròô indicare Scientiam. Et ſanè inter collo-
quia verbum vix primum de ſcientia eſt, re-
liqua ſunt nugæ. Noôta, Nox Nocti indicat,
non Diei, Scientiam. Parùm enim juvat tres
quatuéòrve horas antéè coœnam decurrere, ſi
tu in nocte Dies ſis, vagus, facetus, diſſipa-
tus. Nocti nox indicat Scientiam, hoc eſt il-
li, qui ſilentium temporis oris ſilentio imita-
tur, ſcitque foro occidere cum Sole. Cæterum
confabulationi, fabuliſque diem eſſe, & noc-
ctem ſperare ſibi affuturam magiſtram, inſa-
nia eſt. Saltem, inquies, diem nugando falle-
re licebit, ſi verbum duntaxat eructat? Falle-
Pl. 18, 3, ris. Dies diei eructat verbum: at Dies , ſi Nox
in die eſſe volueris, indicabit Scientiam. No-
cteſce de die, & Dies æquè tibi ac Nox ad
Sapientiam proficiet. Eſt & ſua Diei lucubra-
tio, nec umius in Sole lucerna Diogenis viſa
eſt, quærentis in foro hominem. Emicuere &
Philoſophorum lucernæ de die. Quamquàm
ſplendidiùs longè eſt lucernam ſibi de Sole fa-
cere, quàm in Sole lucernam accendere.

Apparuitque ei Dominus in flammé ignis
de medio rubi. Exod. 3. 2.

Concio. Docturus Deus Moyſem, in Rubo latuitne
natoris dicam, an apparuit? Docuit ipſe quidem ex
"xempla. Rubo Moyſem, at Rubus Chriſtianos Orato-
res docet, quomodò doceant. Docet ſpinis
circumdatus Deus, fons totius felicitatis. Nos
verô delicati, ac molles linum quoque faſti-
dire incopimus. In Igne quidem conciones
ſcribimus, ſed non in Rubo, ſplendoris inter-
dùm pluùs cupidi, quam pœnarum. Hinc eſt,
qnòd alget Oratio. Ego Chriſtianum Orato-
rem quamſimillimum Roſæ eſſe oportere exi-
ſtimo. Diù velut in corymbo lateat: brevi
temporis ſpatio paſſis veluti foliis pateat: oleat
in flore, ſed ardeat, ſanguinémque Domini
cum odore exhibeat: & nunquàm non ſtipe-
tur ſpinis. Denique, Ignem æquè ac Odorem
folia, hoc eſt, verba repræſentent: utque
compendioſius loquar: fragret, ſed flagret.
Familia- Roſa enim in odore flammea eſt. Qui verò
r propiùs ad te accedunt, carpuntque, Odorem
Ruerr ſentiant, ſed Spinas quoque. Pungantur, ut
zate nen dicere poſſint, Converſi ſumus in ærumna no-
careat. ſtra, dùm configitur ſpina. Sic enim & in
Rubo Deus præſtitit: accedentem ad ſe Moy-
ſem excalceavit. Relhigioſus, qui à ſe familia-
res ſuos ſine ſpinis dimittit, aut cum calceis,
hoc eſt; eodem in Mundum affectu, quo
venere, nec Roſa eſt, nec & rubo alloquitur
accedentes.

Præbe fili mi cor tuum mihi. Prov.
23.26.

Afecas: Durior putatur eſfſe Evangelica Lex, quòd
etiam ſine jugum cordi quoque, ac cogitationibus indu-

Opere c cat. Quis emm hoc ferat? Intacto corpore
gonatnr. .

Oliva

moœchamur, ſi cogitet Cor. O tempora illa Iagum
planè aurea, quando Præceptis ſolo corpore Chriſi
vechigali, Cordi inſcripta Libertas regnabat! Iusve ſi
At fallimur. Nobiſcum enim feliciter agitur, aun.
ex quo Legis imperium à Corpore migravit Mime. .
ad Mentem. Licet namque efſe, quod non ſu- .
mus, ex quo ſola voluntas in ſacrificio eſt. In-
ter plumas, Martyrum laureis non frauda-
mur, ſi Cor ſitiat Martyrium. Purpurati mer-
cedem non amittimus pauperum Chriſti, ſi 8
diſcimus eſſe Humiles Corde. Væ nobis; ſi
Corpus non Cor Chriſtus efflagitaret. Eſſent
planè apud eum nihili, qui Viri Deſideriorum
ſunt. Cupit enim facilius Cor, quàm Caro pa-
titur. Et undè factum putatis, quèòd Paulus
ſcripſerit, oportere ſemper orare & nunquaàm
deficere, niſi quia ſapientiſſimus Vir prævidit,
plerunque omninò caſſos bonorum operum nos
futuros niſi deſiderio efficiamur, quod Caro
eſſe non ſinit? Exemplo meo præceptum Pau-
li explanabo. Mecum animo, ut ſurrexi, Ba-
ſilii auream ſententiam evolvebam, qud teſta-
tur, gehennà ſe graviùs eâ conſideratione tor-
queri, quòd ſcilicèt longè plures Diaboli ve-
xilla ſequerentur, quam Chriſti. Quâ excelſi
Viri meditatione incenſo mihi pectore exarſi
illico, &ũ Chriſto penitus me dedidi, precatus,
ut quando tam raro milite ſtiparetur, me vel
integrum, vel conciſum pluribus in ſtatiomi-
bus collocaret. Tum ſacris operatus ſum,
quæ in honorem Martyris Cæcihæ ſolemnia
fuerunt. Accidit, ut inter canendum vox mea
aliquantulum à muſicis notis deerraret. Quo
ego caſa adeò ſum dejectus, ut cibum penè
horruerim. Cùm primùm verò ab eo mœro-
ris æſin animus conquievit; Papæ! exclama-
vi: Quèô me traheret infoſſa ungula, admotâ-
ve lamina, ſi verecundia errantis gutturis tranſ-
versum agit? Quid præſtaret ignis, ſi cantus
diſcruciat? Quid non extorqueret effauſus ſan-
guis, ſi tantuùm torſit pudore ſuffuſus? Et qui-
dem tunc à me Crucis myſteria peragebantur,
& nihilo minus propè Crucem ictu tam levi,

nIn
imò voce, non ictu, vacillavi, Dominique aliei
fuſus in calice Cruor ſanguinem cordis mei S
inhibere non valuit, quin ſpargeretur in vul- Pnnmn
tu. Manus Hoſtiam extollebat, & Mens præ Cognitoeo n,h
rubore deprimebatur. Calicem plenum Deo ſui. bint
dextera elevabat, nec Cor tam exiguo Prel. iie *
ſum rubore Animus valebat erigere. Plus me Dekeeri. wal
torquebat vox una diſſona, quàm verbum ſo- ‚um ſub- Ulier⸗
laretur Patris tam conſonum. Continebat an- limitate. Erli
guſtus Calix, quem coœli non capiunt, & Cor dene. n 1
Mundum capiens ruborem continere non po- ſan, Ii,d
* . . . perf⸗ i. o no
terat. Domini cruor non fuündebatur in ara, Gloris
& cruor Cordis diffundebatur in genas. Chri- vane . t
ſtum verba peccatoris devocarant ad altare, & odium n
me ab ara abducebat vox modicum peccans. diffeili- Ne
Aræ linteamina albeſcebant, & vultus ru- Lrigaf n
bebat Sacerdotis. Ardebant faces coram ho- entia.
locauſto, & cor torpebat. Verbo, is eram, Labit. utne
qui ſacrificare non vereor Filium Virginis, & ſunt oh- Gin
meam recuſarem offerre Confuſionem illi, cu- imi. 1 ent
jus faciem confuſio operuit pro me. O parabi- Reaa
lis victima Deſideriorum, 6 Operum cruen- lde
tum ſacrificium! Ille ego verecundiam unius
l⸗

abſonæ vocis ferre non potui, qui manè latu- d
rus Chriſto auxilium, & Antichriſto illuſu- Nain
rus mihi Cruces depoſcebam à Domino. Reci-
no iterum; Væ nobis, ſi Carnem poſceret

Chriſtus, non Cor, Operibuſque tantùm, non N
Vo-

i ln

Votis coleretur! Neque verôò uni mihi accidit
expetitæ fuga pugnæ: Et Petro contigit, &
Davidi, novæ, antiquæque Legis Heroibus.
Paratus Petrus in mortem, & in gladium ire
cum Domino; voce ancillæ oſtiariæ conſter-
natus, glorioſus perfuga defecit ab eo. Porrò
David, non diſſimilia paſſus, par de ſe dede-
Pſ. 29. 7. cCus verbis illis teſtatum reliquit: Dixi in abun-
dantia mea, Non movebor in æternuim. A-
vertiſti manum tuam, & factus ſum conturba-
tus. Quam à ſe recantatam palinodiam in con-
ſimili conſtantiæ inconſtantia tum fatetur,
cùm ait: Juravi, & ſtatui cuſtodire judicia ju-
ſtitiæ tuæ. At audi glorioſi militis triumphum:
pſ. 1198. Flumiliatus ſum uſquequaque, Domine, vivifi-
1os. ca me ſecundum verbum tuum. Quare conclu-
dit, Voluntaria oris mei beneplacita ſag, Do-
. mine. Quia nimirùm intellexit humanæ imbe-
cillitati nihil, quod offerat ſupereſſe, ſi ſper-
nat Deus vota verbis oblata. Sapienter ergo
Paulus monet ſemper orare, ne in vinea Do-
mini ſteriles omninò ſtolones perſtemus, niſi
in oratione beatis ſaltem deſideriorum fohis,
quæ apud Dominum non defluunt, fœcunde-
mur. Et bono utique noſtro Chriſtus conſu-
luit, cùm à nobis Cor flagitavit, conſcius ſa-
crificaa Operum rariora eſſe quàm Cordis.
Quod Propheta indicaſſe videtur, cùm dixit:
Pl. 50. 19. Jacrificium Deo Spiritus contribulatus, Cor
contritum & bhumiliatum Deus non deſpicies.
Tum ſic: Benignè fa- Domine, in bona volun-
tate tua Sion, ut ædificentur muri Hieruſalem.
Ac ſi dicat: Precor, Domine, quando Cordis
ſacrificia admiſſurum te polliceris, ut in hac
