excelſum & elevatum: & ea, quæ ſub ipſo erant,
replebant Templum. Jeraphim ſtabant ſuper il-
lud. ſex alæ uni, & ſex alæ alteri. Et clamabant
alter ad alterum, & dicebant: Sandtus, Nan-
Stus, JNankctus Dominus Deus exercituum, plena
eſt omnis terra gloridâ ejus. 112. & 131. & 199.
& 20
Duabus velabant pedes ejus, & duabus volalag
131
Et commota ſunt ſuperliminaria cardinum à ⸗
clamantis. Ibid.
Et dixi: Væ mihi, quia tacui, quia vir pollutus la-
biis ego ſum, & in medio populi polluta labia ha-

bentis ego habito, & Regem Dominum exercituum

vidi oculis meis. 202
Et tetigit os meum. L 204
Eece tetigit hoc labia tua, & auferetur iniquitas tua,
& peccatum tuum mundabitur. Ibid.

Ex CAT. VII. Ecce Virgo concipiet, & pariet fi-
lium, Et vocabitur nomen ejus Emmanuel. 145
Ex CAP. VIII. Nume tibi Librum grandem: Jeribe
in eo, velociter ſpolia detrabe, citò præadare. 17
Ex CAP. IX. Jicut exultant victores captâ prad.
8
Et erunt, qui beatificant populum iſtum Peeene,
& qui beatificantur, præcipitati. Propter hoc ſu-
per adoleſcentibus ejus non lætabitur Dominus, &
& pupillorum ejus, & viduarum non miſerebitur:
quia omnis hypocrita eſt & nequam, & univerſum
os locutum eſt ſtultitiam. 10
Ex CAP. XI. Egredietur virga de radice Jeſe, &
Flos de radice ejus aſcendet. 17. & 54. & 65. &
82. &ã 107. & 146. & 163. & 171. & 189. &
. 303
Et percutiet terram virgà oris ſui: & ſpiritu labiorum
Jubrum interficiet impium. Et erit Juſtitia cingu
lum lumborum ejus. 107
Et delectabitur Infans ab ubere, ſuper foramine ſr.
dis. 189
Et in caverna Reguli, qui ablactatus fuerit, manum
ſuam mittet. lbid.
Habitabit Lupus cum Agno, & Fardus cum Hædo
accubabit? Vitulus, & Leo, & ovis ſimul mora-

buntur. 249
Et replebit eum Spiritus Timoris Domini. 308
Ex CAP. XII. Haurietis aquas in gaudio de fonti-
bus Jalvatoris. 312
Quia fortitudo mea & laus mea Dominus. 381

Ex GAP. XIII. Obtenebratus eſt dol in ortu ſuo:
& Luna non ſplendebit in lumine ſuo. 65
Ex CAP. XIV. Jedebo in monte T cKemenz: .
163
Quomodò cecidiſti de cæœlo Lucifer, qui mant orie-
baris * 142
Ex CAP. XVI. Emitte Agnum Domine, dominato-
rem terræ. 67. & 165. 8& 277
Ex CAP. XVII. Et erit in die illà: attenuabitur
gloria Jucob, & pingnedo carnis ejus a cke,
In die plantationis tuæ labruſca, & manè ſemeſ
tuum florebit. 248
Ex CAP. XIX. Ecce Dominus aſcende ſuper nubem

levem,

.
l
N

04
10

604
S
C
luun.
fea
un
ee en
ech
ritat
ium.
armne
ir tul
ECAr.

Cn))

1Adi
C.
in üi

nen)

Fuilhn

lie ſut in

Halileg 1

Ci Y.
Hinm
na iſier
CNN
in, in
Unl tir .
rih eren
nle
unn
4 4.. U
hn
lCin T
n I
Aumu ion

eN

re
fe
rfninn

ehe;
vi
1

7

Nͦ/
. .
nme
te

, 5*,

levem, & ingredietur Lgyptum, & commovebun-
tur ſimulacra Kogypti à facie ejus, & cor Mgypti
tabeſcet in medio ejus. Et roncurrere faciam A-
gyptios adversus oyptios, & pugnahit vir contra
fratrem ſuum, & vir contra amicum ſuum. Et

dirumpetur Wiritus gypti in viſceribus ejus.

pag. 239. & 277. & 280
Ex CAP. XXI. Cuſtos, quid de notte? 53. & 187
Ex CAP. XXII. Bibamus, cras enim moriemur.
S
Ex CA P. XKXVI. Jalvator ponetur in ea muzus
& antemurale. 40. & 52. & 200
Ex CAP. XXVIII. In die illà erit Dominus exer-
cituum corona gloriæ, & ſertum exultationis reſi-
duo populi ſui. 73
Verùm hi quoque præ vino neſcierunt, & præ ebrie-
tate erraverunt: Jacerdos & Propheta neſcierunt
præ ebrietate, abſorpti ſunt à vino, erraverunt in
ebrietate, neſcierunt videntem, ignoraverunt ju-

dicium. Ibid.
Væ coronæ ſuperbiæ ebriis Ephraim, qui erant in ver-
tice vallis pinouiſſunæ errantes à vino. 312
Ex CAP. XX X. Hæc dicit Dominus Deus Iſrazl.
ſi revertamini, & quieſcatis, ſalvi eritis. 151
Ex CA P. NXNXXIII. Eſto brachium noſtrum mané.
49
Et Angeli pacis amaré flebunt. 59. & 262
Ex CAP. XXKXIV. Et convertentur torrentes
ejus in picem, & humus ejus in ſulphur. 89

Ex CAP. XXXV. Lætabitur deſerta & invia, &
exultahit ſolitudo, & orebit quaſi Lilium. Ger-
minans germinabit, & exultabit lætabunda & lau-
dans: gloria Libani data eſt ei, decor Carmeli,
& Jaron. 88. & 89. & 116. & 151. & 156. &
165. & 191. & 237
lpſi videbunt gloriam Domini, & decorem Dei noſiri.
88. &22
Neiſſæ ſunt in deſerto aquæ, & torrentes in liraainte-
Et quæ erat arida, erit in ſtagnum, & ſitiens in
fontes aquarum. 899
Et deſertum florebit quaſi Lilium. 16. & 105. & 127
Confortate manus u „ Gα genua debilia robo-
rate. Dicite puſillanimis: Confortamini, & nolite

timere. 237
In cubilibus Draconum oritur viror calami, & junci.
276

Ex CAP. XXXVII. Hæc dicit Dominus de Rege
Aſriorum: Non intrabit in civitatem hanc, &
non jaciet ibi ſagittam: & non occupabit eam cly-
eus, & non mittet in circuitu ejus aggerem: 208
Ex CAP. XXXVIII. Obſecro, Domine, Memen-
to, quæſo, quomodò ambulaverim coram te in ve-
ritate, & in corde perfecto, & quod bonum eſt in
oculis tuis fecerim. 57
Eoce in pace amaritudo mean amariſſima. 99
Ex CAP. XL. Clama. Quid clamabo? Omnis caro
fœnum. 65. & 205
Exſicoatum eſt fwnum, & cecidit flos. 304
Ex CAP. XLII. Calamum quaſſatum non conteret,
& linum fumigans non evtinguet. 107
Ex CAP. XLVIII. Audite bæc domus Jacob, qui
vocamini nomine Ijrael. 48
Ex CAP. XLIX. In pharetra ſua abſcondit me. Et
paſuit me ſicut ſagittam elettam. Et poſuit os meum,
J uaſi gladium acutum. ldbid.
lÿivo ego, dicit Dominus, quia omnibus his velut or-
namento veſtieris, & circumdabis tibi eos quaſi
6FPponſa. 222
Erunt Reges nutritii tui: vultu in terram demiſſo
adorabunt te . . . . Deſerta tua, & terra ruinæ
tuæ anguſta erunt præ habitatoribus „Dices in
Ethicæ Comment. Tom. V.

Sacræ Scripturæ.

corde tuo: Quis genuit mihi iſtos? Ego Rterilig, &
non pariens, tranſmigrata & captiva“ & iſtos quis
enutrivit? 303

Ex CA P. L. Juxtà eſt, qui juſtificat me, quis con-

tradicet mihi ? Nemus ſimul: quis éſt adverſarius
meus?* Accedat ad me. Ecce Dominus Deus, au-
xiliator meus:. Quis eſt, qui condemnet me?. ..
Quis ambulavit in tenebris, & non eſt lumen ei?
Wperet in nomine Domini, & innitatur ſuper Do-
minum Deum ſuum. 59
Ex CAP. LI. FPonet deſertum ejus quaſi delicias, &
Jolitudinem ejus, quaſi hortum Domini. Gaudium,
& lætitia invenietur in ea. 3. & 239. & 313
PFropè eſt Juſtus meus, & egreſſus eſt ſalvator meus.

313
Ex CAP. LII. Ecce, qui loquebar, adſum. 36
Ex CAP. LIII. Livore ejus ſanati ſumus. 14

Quis redidit auditui noſtro: & brachium Domini
ecui revelatum eſt? 4T7. & 348
Et aſcendet ſicut virgultum coram eo, & ſicut radix
de terrâ ſitienti“ non eſt ſpecies ei, neque decor?
Et vidimus eum, & non erat aſpettus, & deſide-
ravimus eum. . Quaſi abſconditus vultus ejns
& deſpectus, unde nec reputavimus eum. Ibid. &

191
Verè languores noſtros ipſe tulit; & dolores noſtros
ipſe portavit. 47. & 3775

Vere tu es Deus abſconditus, Deus Irael ſalvator.

47
Tantum in te eſt Deus, & non eſt abſque Te Deus. 4,8
Deſpectum, & noviſſimum virorum, virum dolorum.
110
Quaſi Agnus coram tondente ſe obmuteſcet, & non
acperiet os ſuum. 234. & 293
Ex CuIP. LIV. In momento indignationis abſeondi
Faciem meam parumper à Te, & in miſericordid
Jempiternd miſertus ſum tui : dixit redemptor tuus
BDominns. 48
Ex CA P. LV. Ommnes ſitientes venite ad aquas, &
qui non habetis argentum properate, emite, & co-
medite. . 106
Ex CAP. LVII. Abſcondi ab eo faciem meam, &
indignatus ſum, & abiit vagus in vis cordis ſiti.
HZ 112
Diſſolve colligationes impietatis, ſolve faſciculos de-
primentes, dimitte eos, qui confracti Junt, libe-
ros, & omne onus dirumpe, frange eſurienti pa-

nem tunm. 79
Clama, ne ceſſes. 199
Annuntia populo meo ſeelera eorum. 28
Ex CAP. LX. Surge, illuminare, Jeruſalem, quia
venit lumen tuum. 220

Ex CAP. LXI. Spiritus D'mini ſuper me, eò quôd
Dominus unxerit me, ut mederer contritis corde 5
& pradicarem captivis indulgentiam, & clauſis
apertionem. Ur oonſolarer omnes lugentes. Ut da-
wem eis ooronam pro einere, oleum gaudii pro lüctu,
Pallium laudis pro ſpiritu moœroris. 313
Ex CAP. LXIII. Torcalar calcavi ſolus. 358
Ex CAP. LXIV. Abſcondiſti faciem tuam aà no-
bis, & alliſiſti nos in manu iniquitatis noſtræ. 112
Ex CAP. LXVI. Quæ iſta domus, quam ædifica-
bitis mihi, & quis eſt iſte locus quietis meæg?é Om-
nia bæc manus mea fecit, & facta ſunt univerſa
iſta, dicit Dominus. Ad quem autem reſpiciam;
niſi ad paupereulum, & contritum ſpirin, & tre-
mentem ſermones meos. 308
Ex CAP. LXXXIII. Elegi abjectus eſſe in domo
Dei mei, magis quàm babitare in tabernaculis pec-
catoram. 352

LI 3 Ex

Ex Jeremia.

Ex CAP. I. Et dixi, A, a, a, Domine Deus: Ecce
neſcio loqui: quia puer ego ſam. pag. 89
Dixit Dominus ad me:- Noli dicere, Puer ſum: quo-
niam ad omnia quæ mittam te, ibis, & univerſa

quæcunque mandavero tibi, Loquöris. Ibid.
Virgam vigilantem ego video. 221
Ex'CAP. III. Tu autem fornicata es cum amatori-
bus multis. 77
Ex CAP. IV. Vaſtata eſt terra... Quia ſtultus po-
ulus meus me non cognovit. 150

Ex CAP. V. Circuite viam Jeruſalem, & aſpicite,
& conſiderate, & quærite in plateis ejus, an inve-
niatis virum facientem judicium, & quærentem fi-
dem, & propitius ero ei.
Ex CAP. IX. In boc glorietur qui gloriatur, ſcire,
& noſſe me: Quia ego ſum Dominus, qui facio
miſericordiam & judicium, & juſtitiam in terra.
. 150
Quis dabit capiti meo aquam, & oculis meis fontem
lacrymarum * & plorabo die ac nocte inter fectos
populi mei. 22²
Docete filias veſtras lamentum, & unaquæque proxi-
mam ſuam planötum: quia aſcendit Mors per fene-
Rras noſtras. Ibid.
Ex CAP. X. Hyacinthus & purpura indumentum

eorum. 171
Ex CAP. XI. Tibi enim revelavi cauſam meam.
168

Ego quaſi Agnus manſuetus, qui portatur ad vibti-
mam : & non cognovi, quia cogitaverunt ſuper me
conſilia, dicentes: Venite mittamus lignum in pa-
nem ejus, & eradamus eum de terra viventium.

234
Ex CAP. XVII. Planè maledictus homo, qui confi-
dit in bomine. 38
Et ponit carnem brachium ſuum. 68

Et ego non ſum turbatus, Te paſtorem ſequens. 123
Ex CAP. XXXI. Convertam luétum eorum in gau-
dium, & conſolabor eos, & lætificabo à dolore ſuo.
Et inebriabo animam Sacerdotum pinguedine, &
populus meus bonis adimplebitur, ait Dominus.
Hæc dicit Dominus, vox in excelſo audita eſt la-
mentationis, Iuctüs, & fletus Rachel plorantis filios
ſuos. 313
Uquequdò deliciis diſſolveris, filia vaga? Fœmina cir-
cumdabit virum. Ibid.
Inebriavi animam laſam “ & omnem animam eſu-
rientem ſaturavi. Ibid.

Ex Lamentationibus.

Ex CAP. I. Quomodo ſedet ſola civitas, domina
Gentium. Princeps Provinciarum fatcta eſt ſub tri-
buto. 143. & 338
Migravit Judas propter afflictionem, & multitudinem
ſervitutis. 338
Plorans ploravit in notte; & lacrymæ ejus in MWa-
xillis ejus. Ibid.
Ex CAP. II. Effunde ſicut aquam Cor tuum. 52
Factus eſt Dominus velut inimicus. 71
Ex CAP. III. Tetendit arcum ſuum, & poſuit me
quaſi ſignum ad ſagittam. 48
Bonum eſt viro cùm portaverit jugum ab adoleſcen-
tia ſua. Jedebit ſolitarius, & tacebit. 65. & 209
Ego vir videns paupertatem meam. 293. & 332
Ex CA P. IV. Qui nutriebantur in croceis, ample-
xati ſunt ſtercora. 265. & 348
Filii SRion inclyti, & amicti auro primo: quomodo re-
putati ſunt in vaſa teſtea 265

Index Locorum

Candidiores Nazaræi ejus nive, nitidiores laéte, ru-
bicundiores ebore antiquo, ſapphiro Pulehriores.
. Ibid.
Denigrata eſt ſuper Carbones facies egrum, & non
ſunt cogniti in plateis: adbæſit cutis eorum olſibus.

Ex Baruch.
Ex CAP. IV. Ur grev direptus. 245
Ex CA P. VI. Sciatis quia non ſunt Dii. Ibid.

7 —.
Neque enim, dum conflarentur, ſentiebant. 248
Notum ſit, quia non ſunt Dii. Ibid.

Ex Ezechiele.

Ex CA P. I. Et ſimilitudo animalium, aſpebtus eo-
rum quaſi carbonum ignis ardentiun, & quaſi aſ-
pebtus lampadarum. Haæc erat viſio diſcurrens in
medio animalium: Splendor ignis, & de igne ful-

gur egrediens. 105
Et manus hominis ſub pennis eorum. 155
Quatuor facies uni. 157

Stmilitudo autem vultäs eorum facies Hominis, &
facies Leonis à dextris ipfſorum quatuor: facies
autem Bovis à ſiniſtris ipſorum quatuor. 183
Ubi erat impetus Spiritüs, illuc gradiebantur..
Animalia ibant, & revertebantur in ſimilitudinem
fulguris coruſcantis. 289
Et ſimilitudo ſuper capita animalium firmamenti,
tanquàm aſpelctus eryſtalli horribilis. Ibid.
Ex CA P. II. Fili bominis, ſta ſuper pedes tuos, G
loquar tecum. 304
Ex CAP. III. Ur ſilicem dedi faciem tuam. 293
Ex CAP. IV. Fili hominis, ſume tibi laterem, &
pones eum coram te, & deſeribes in eo civitalen
Jeruſalem. 242
Ex CAP. X. Facies una, facies Cherub: & facies
ſecunda, facies Hominis: & in tertio facies Leo-
nis, & in quarto facies Aquilæ. 183. & 295
Ex CAP. XIII. Confortaſtis manus impii, ut non
reverteretur à viâ ſuaâ malàa, & viveret. 171
Væ, qui conſitunt pulvillos. 202
In ſeriptura domüs rasël non ſeribantur, nec in ter-
ram Iſraël ingrediantur: & ſcietis, quia ego Do-
minus Deus: Eò quòd deceperint populum meum,
dicentes: Pax, & non eſt Pax. 206
Ex CAP. NNXVIII. Omnis lapis pretioſus indumen-
tum tuum: Sardius, Topaxzius, G. Jaſpis.... An-
rum opus decoris tui. 142. & 156
Et elevatum eſt cor tuum in decore tuo: perdidiſti
ſapientiam in decoré tuo. 72. & 142
Ex CAP. XNXXIII. Et tu, fli hominis, ſpeculato-
rem dedi te domui Iraël. Audiens ergo ex Ae
meo ſermonem, anmuntiabis ex me. 269
Sanguinem ejus de manu tua requivam. Ibid.
Ex CAP. XXXVII. Oſja arida, audite verbum
Ingreſus eſt in en ſpiritus, & vixerunt: ſteterunidue
JTuper pedes ſuos exercitus grandis nimis valde.
232. & 243

Aruerunt oſſa noſtra, & periit ſpes noſtra, G abſciſt

Jſumus. Proptereà vaticinare, & dices ad eos: Hac.

dicit Dominus Deus, Ecce ego apetianm twumulos
veſtros, & educam vos de tumulis veſtris populus
meus: & inducam vos in terram Iſrall. 242
Et dabo ſuper vos nervos, & ſuecreſcere faciam Ir-
per vos carnes, G ſuperextendam ſuper vos u-

tem: & dabo vobis ſpiritumi, & vivetis. 299
Eece commotio, & acceſſerunt oſa, unumquödque a.

junbéturam ſuam. Et vidi, & ecce ſuper ea P ie
Et in-

Nreſu

& carnes aſcenderunt. . Et prophetavi

C1
101
mman
5 lui
n an
interet
l ui
nmiſ
Auni
ie
CIE.I
uit N

atieru,

luentile
netn in

lultutne
iſali.
1Cu.
u, m,
eg
allal
lchier
e
ilunm r,
8, /N1. 4
Edtue 4
id h
ſnin i
Mg

Win⸗
l
le 8 e ne,
1, u
uun,

4

. 1
un

greſus eſt in ea ſpiritus, & vixerunt. pag. 302
& 351
E quatuor ventis veni ſpiritus, & inſußta ſuper in-
terfectos iſtos, & reviviſcant. 162. & 242. & 243
& 351

Ex Daniele.

Ex CAF. I. Pueros in quibus nulla eſſet macula. 95
Ex CA P. II. Lapis autem, qui percuſſerat ſtatuam,
factus eſt Mons magnus, & implevit univerſam
terram. 104. & 126
Et regnum quartum erit velut ferrum: quomodo fer-
rum comminuit, & domat omnia: ſic comminuet &
conteret omnia bæac. 365
Quod autem vidiſti ferrum mivxtum teſtæ ex luto,
commiſcebuntur quidem bhumano ſemine, ſed non
adhaærebunt ſibi, ſicuti ferrum non poteſt miſceri

teſtæ. Ibid.
Ex CA P. III. Adorate ſtatuam auream, quam con-
Nituit Nabuchodonoſor. 137
UE audierunt omnes populi ſonitum tubæ, & foſtulz &

citharæ. .. Cadentes omnes populi, tribus, & lin-

u&, adoraverunt ſtatuam auream. Ibid.
Veréne Sidrach, Miſach, & Abdenago, Deos meos
non colitis ⁷ 224

Angelus autem Domini deſcendit cum Azaria & ſo-
eiis ejus in fornacem : & excuſſit flaammam ignis
de fornace, & fecit medium fornacis quaſi ventum
roris flantem. 216. & 278
Ecce enim Deus noſter quem colimus, poteſt eripere
nos de camino ignis ardentis, & de manibus tuis,
Kex, liberare. Quòd ſi noluerit, notum ſit tibi
Rex, quia Deos tuos non colimus. 216
Aperiens os ſuum in medio ignis, ait. Benedictus es,
Domine Deus Patrum noſtrorum. .. In veritate
& in judicio induxiſti omnia beæc propter peœata

noſtra. Ibid.
Tunc hi tres, quaſi ex uno ore, laudabant, & glori-
Rcabant, & benedicebant Deum. 278

Ecce ego video quatuor viros ſolutos, & ambulantes
in medio ignis, & ſpecies quarti ſimilis filio Dei.

Ibid.
Benedicat terra Dominum, laudet & ſuperexaltei eum
in ſæcula. 326
Ex CAP. IV. Fænum ut Bos comedit. 184
Fœnum, quaſi Bos, comedes. Ibid.
In aula Bahylonis deambulabat, & ait: Moönne bæc
ſt Babylon magna? 286

Monne hæc eſt Babylon magna, quam ego ædificavi

in domum regni, in robore fortitudinis meæ? Cum-
que adhuc ſermo eſſet in ore Regis, vox de clo
ruit: Tibi dicitur, Nabuchodonoſor Rex, Regnum
tranſibit à te, & ab hominibus ejicient te, & cum
beſtiis & feris erit habitatio tuas fœnum quaſi bos
comedes. Eädem borâ ſermo completus eſt ſuper
Wabuchodonoſor. 302
Ex CAP. V. Munera tua ſint tibi, & dona domis
tuæ alteri da: Neripturam autem legam tibi. 301
Ex CArF. VI. Dormivit incænatus, inſuper & ſom-
nus receſſit ab eo. 285
Deus meus miſit Angelum ſuum, & concluſit ora Leo-
mum, & non nocuerunt mibi, gTüia ooram eo Ju-

Nigtia inventa eſt in me. 292
Ex CAbP. X. Corpus ejus quaſi chryſolitus. 117
Et facies ejus velut ſpecies fulgurisr. Ibid.
Et oculi ejus, ut Lampas ardens. Ibid.
Corpus reliquum, ut æs vandens. Ibid.

Et vox Jermonum ejus, ut vox multitudinis. lbid.
Er Tuæ deorsum ſunt uſque ad pedes, quaſi ſpecies
T†â candentis. Ibid.
Forrò viri, qui erant mecum, non viqerunt: ſed

Sacræ Scripturæ.

terroy nmmius irtuit ſuper eos, & fugerunt in abſ-
conditum. Ego autem relictus ſolus vidi viſionem
grandem hanc: & non remanſit in me fortitudo:
Jed & ſpecies mea immutata eéſt in me, & emar-
cui, nec habui quicquam virium. Et audivi vo-
cem ſermonum ejus: & audiens jacebam confterna-
tus ſuper faciem meam. 118
Vidi, & ecce Vir unus veſtitus lineis, & renes ejus
aceinéti auro obrizo, & corpus ejus quaſi &chryſo-
litus, & facies ejus velut ſpecies fulguris, & oculi
ejus, ut lampas ardens, & brachia ejus, & quæ
deorsum ſunt, uſque ad pedes, quaſi ſpecies æris
candentis: & vox ſermonum ejus, ut vox multitu-
dinis. 21
Ex CAP. XIII. Pulchram nimis, & timentem Deum-
Parentes enim illius erudierunt filiam ſuam ſecun-
dum Legem Moyſi.
Conſurgentes autem duo Presbyteri in medio populo
poſuerunt manus ſuas ſuper caput ejus. Qugæ flens

ſuſpexit ad Cœlum. 161
Qudàm peccare in conſpectu Domini. 243
Ex CAAP. XIV. Daniel tolle prandium, quod miſit
tibi Deus. 101
Recordatus es mei Deus, & non dereliquiſti diligentes
te. Ibid.

Me intrinſecus luteus eſt, & forinſecus aureus, neque
comedit aliquando. 198. & 288
Won videtur tibi eſſe Bel vivens Deus ?7 288. & 289
An non vides, quanta comedat, & bibat quotidiè?...
Impendebantur in eo per dies ſingulos, ſimila arta-
ba duodecim, & oves quadraginta, vinique am

phoræ ſex. 289
Sacerdotes ingreſſi ſunt juxta conſuetudinem ſuam: &
comederunt omnia, & biberunt. Ibid.
Ex Oſee.

Ex CAP. IV. Fornicati ſunt & non ceſaverunt. 79
Ex CAP. V. Non dabunt cogitationes ſuas, ut rever-
tantur. Quia Spiritus fornicationum in medio eo-

rum. 78
Ex CA P. VII. Ephraim quaſi Columba ſedutta, non
habens Cor. 378

Ex CAP. XIII. Terditio tua ex te „ Wrasl. 302
Ex Joële.

Ex CA P. I. Reſiduum erucæ comedit locuſta, & re-
Riduum locuſtæ comedit bruchus, & reſiduum bru-
chi comedit rubigo. 172. & 173
Ex CAbP. II. Convertimini ad me in toto corde ve-
ſtro. 189. & 282
In diebus illis effundam Spiritum meum: Jol conver-
tetur in tenebras, & Luna in ſanguinem. 290
Ex CA P. III. Per omnes rivos Juda ibunt aquæ, &
Jons de domo Domini egredietur, & irrigabit tor-
rentem ſpinarum. 46. & 47
Puellam vendiderunt pro vino, ut biberent.
Et fons de domo Domini egredietur, & irrigabit tor-
rentem ſpinarum. 314

Ex Amos.
Ex CAP. I. Luxerunt ſpecioſa Paſtorum, & exſic-
catus eſt vertex Carmeli. 89
Ex CAP. VII. Non ſum Propheta, & non ſum filius
Prophetæ: Sed Armentarius ego ſum, vellicans dy-
comoros. Ibid.
Et tulit me Dominus cuùm ſequerer gregem, & dixit
Dominus ad me: Vade, propheta ad povulum
meui Iſrakl. Ibid.
LI 4 Eot

Et nunc audi Verbum Domini. Tu dicis: Non pro-
phetabis ſuper Iraël, & non ſtillabis ſitper domum
Ioli. Propter hoë hæc dicit Dominus Uxor tua
in eivitate fornicabitur, & filii tui & filiæ tuæ in
gladio cadent, & humus tua funiculo metietur, &
Tu in terrà pollutà morieris. pag. 89
&radere, fuge in terram Juda: & comede ibi panem,

G. prophetabis ibi. Ibid.
Ex Jona.

Ex CAP. I. Surge, & vade in Niniven civitatem
grandem, & prædica in ed. „ 75. & 142
Jonas deſcendit ad interiora navis, & dormiebat ſo-
pore gravi. 152
Et clamaverunt viri ad Deum ſuum. 173
Tollite me, & mittite in mare, & ceſabit mare à
vohis⸗ Nio enim ego, quoniam propter me tempe-
ſtas hæc grandis venit ſuper vos. 25v1
Et acceſſit ad eum gubernator, & dixit ei: Quid tu
ſopore deprimeris? Surge, invoca Deum tuum, ſi
ortè recogitet Deus de nobis, & non pereamus. 307
Ex CAP. II. Ego dixi: Abjectus ſum à conſpectu
oculorum tuorum: verumtamen rursus videbo tem-
lum ſancétum tuum. 176
Ex CAP. III. Et cæpit Jonas introire in Ninivem ci-
vitatem itineris unius diei: & clamavit, & dixit:
adhuc quadraginta dies, & Ninive ſubvertetur. 75
Ex CAP. IV. Petivit animæ ſuæ, ut moreretur? Me-
lius eſt mihi mori quàm vivere. 45. & 50
Dixit Dominus ad Jonam : Putäſne, beneè iraſceris
Tu ſuper hederam? Et dixit: Bené iraſcor ego
uſque ad mortem. Et dixit Dominus, Tu doles ſil-
per hederam, quæ ſub und nocte nata eſt, & ſub
und nocte periit. Ibid.
Et afflictus eſt Jonas afflictione magnâ, & iratus eſt.

Obſecro, Domine, numquid non hoc eſt Verbum meum,
cùm adhuc eſem in ierra mea? propter hoc præoc-
cupavi, ut fjugerem in Tharſis. Ibid.
Scio enim quia Tu Deus clemens, & miſericors es,
patiens, & multæ miſerationis, & ignoſcens ſutper
malitid. Ibid.
Et nunc, Domine, tolle, quæſo, animam meam 4
me, quia melior eſt mihbi Mors, quàm vita. Ibid.
Paravit Deus vermem . Et percuſſit hederam, &
exarutit. 12
Et fecit ſibimet umbraculum ibi, & ſedebat ſubter
illud in umbrà, donec videret, quid acciderit ci-
vitati. Et præparavit Dominus Deus hederam. 152

Ex Michæa.

Ex CA P. IV. Et concident gladios ſuos in vomeres,
& bhaſtas ſuas in ligones. 248
Ex CAP. VI. Tu ſeminabis, & non metes : calcabis
olivam, & non ungéris oleo: & muſtum, & non bibes
vinum. 225

Ex Nahum.

Ex CAP. I. Dominus in tempeſtate & turbine Viæ
ejus, & nebulæ pulvis pedum ejus: Increpans ma-
re, & exſiccans illud, & omnia fiumina ad deſer-
mm deducens. 309

Ex Habacuc.

Ex CA P. II. Expecta, veniens veniet, & non tar-

dabit. 6

Juſtus auiem in ſide ſud vivet. 206
Ex CAP, III. In Luce ſagittarum tuarum ibunt: in

n

Index Locorum

Pplendore fulgurantis haſtæ tuæ. 10 5
Et egredietur Diabolus ante pedes ejus. 207
Ego autem gandebo, & exultabo in Deo JEU meo.
311. & 314

Mentietur opus olivæ, & arva non afferent cibum:
Abſcindetur de ovili pecus; & non erit armentum
in præſepibus. 311
Ficus enim non Rorebit, & non erit germen in vi-
neis. 314
Ex Aggæo.

Ex CAP. I. JNeminaſtis multum, & intuliſtis pa-
rum. 253

Ex Zacharia.

Ex CAP. I. Et reſpondit Vir, qui ſtabat inter myr-
téta. 219
Et dices ad eos - Haæc dicit Dominus exercituum:
Convertimini ad me, ait Dominus exercituum, &
convertar all vos dicit Dominus exercituum. Ne
ſitis ſicut Patres veſtri, ad quos clamabant Pro-
pheiæ priores, dicentes; Hæc dicit Dominus exer-
cituum. 308⁸
Ex CAP. III. Ecce ego cælabo ſeulpturam ejus, ait
Dominus exercituum. 234
Super lapidem unum ſeptem oculi. Ibid.
Ex CAP. IV. Ecce candelabrum aureum, & lampas
ejus ſuper caput ipſius. . 17
Ex CAP. XIII. Framea ſuſcitare ſuper Paſtorem
meum, & ſuper virum cobærentem mihi, dicit
Dominus exercituum : Percute Paſtorem, & diſ-
pergentur oves. 234
In die illà erit fons patens domui David, & babi-
tantibus Jeruſalem: in ablutionem peccatorum, G
menſtruatæ. 302

Ex Malachia.

Ex CAP. III. Ecce ego mittam Angelum meum, qui
præparabit viam ante faciem meam. Et ſtatim ve-
niet ad Templum ſantctum ſuum Dominator, quem
vos quæritis. 308⁸

Ex Libro Primo Machabæorum.

Ex CAP. I. Wdificaverunt gymnaſium in Hieroſo-
lymis, ſecundum leges Nationum: & fecerunt ſibi
præputia, & receſſerunt à teſtamento ſanllo, G
junbti ſunt nationibus. 118
Et accepit altare aureum, & candelabrum luminis,
& univerſa vaſa ejus. bid.
Et factus eſt plantctus magnus in Irazl, G in ommi
loco eorum: & ingemuerunt Principes & ſeniores,
& juvenes & virgines infirmati ſunt. lbid.
Ex CAP. II. Acceſſit quidam Judæus in ommtum
oculis ſacrificare Idolis. .. Et vidit Matathias,
& doluit, & contremuerunt renes ejus: & accen-
ſus eſt furor ejus ſecundium judicium legis, 6 inſr.
liens trucidavit eum ſuper aram : ſed, & Virum,
qui cogebat immolare, occidit in ipſo tempore,
aram deſtruxit. 25ʒ
Ex CAP. III. Et præliabantur prælium IWrasl cum
lætitia. Et dilatavit gloriam populo ſuo. 2
Ex CAP. VII. Homo Jacerdos de ſemine Aaron ve-
nit, non decipiet nos. Et locutus eſt cum eis verba
acifica. 2209
Ex CAP. NXVI. Et cum inebriatus eſſet Gimon &

Filii ejus, ſurrexit Ptolemæus cum ſuis, G. Jſumhſe.
intraverunt in convivium,
73
Ex

runt arma ſua, &
occiderunt eum, & duos filios ejus,
pueros eο.

60

x/

i
in
10
10

wun
nenth

C41.
e in/
HC41.
eAen
r N
Ee i

n gue

ſecir.

CN
n he

mng ti
liegſe ne
umtii
Ce..
ymn,
luimn,

alrlir
lapen
lujgi len
dCn Pl
4 lle
uut

1

.
nidge
Uiene⸗ i
lig ei
iai⸗
lulrut
Caf

wa
ngt

aI
i⸗ 1 N
na h

ſerl
ten i:
itnres

Drihft

un,

an

in. DO

1Demuat

Domine, non Jum dignus, ut intres ſub tectum meum.

Ex Libro Secundo Machabæorum.

Ex CAP. I. Juſſit Sacerdos Nehemias aſpergi ipsà
aquâ, & ligna, & quæ erant ſuperpoſita. Uique
hoc factum eſt, & tempus affuit, quo dol refulſit,
qui prids erat in nubilo, accenſus eſt ignis magnus,
ità ut omnes mirarentur. pag. 52
Ex CAT. III. Optimi gloriâ, ſpeciosique amiätu. 259
Ex CA P. VII. Peto, nate, ut aſpicias ad Cœlum.

290
Fratres mei modico nunc dolore ſuſtentato, ſub teſta-
mento æternæ vitæ effeôti ſunt. Ibid.

Ex Matthæo.

Ex CAP. I. De qua natus eſt JENWS. 146. & 298
lpſe enim ſalvum faciet populum ſuum à peccatis eo-
rum. 321
Ex CA P. II. Vidimus & venimus. 34
Ecce Angelus Domini apparuit in ſomnis Joſeph, di-
cens: Nurge, & accipe puerum, & Matrem ejus,
& fuge in Kgyptum. . futurum eſt enim, ut He-

rodes quærat puerum ad perdendum eum. 10 3
Qui conſurgens accepit pnerum, & Matrem ejus, &
ſeceſſit in Egyptum. Ibid.

Ex CAP. III. Venit Joannes Baptiſta prædicans in
deſerto Judææ, & dicene: Pæœnitentiam agite ap-
propinquavit enim KRegnum cœlorum. 239. & 2 54
Ommis arbor, quæ non ſacit fructum honum, excide-
tur, & in ignem mittetur. 307
Tunc exibat ad eVum Hieroſolyma, & omnis regio cir-

ca Jordanem. 314
Ex CAP. IV. Non in ſolo Pane vivit homo, ſed in
omni verbo quod procedit de ore Dei. 32

Venite poſt me. 79
Et ecce Angeli acceſerunt, & miniſtrabant ei. 80
Et accedens Tentator, dixit ei. Ibid.
Tune reliquit eum Diabolus. Ibid.
FHaæc omnia tibi dabo, ſi cadens adoraveris me. 156
Venite poſt me, & faciam vos fieri piſcatores homti-
num. 236. & 283. & 326
Non tentabis Dominum Deum tuum. 323
Ex CAP. V. Beati mites, quoniam ipſi poſſidebunt
terram. 6
Beati mundo corde, quoniam ipſi Deum videbunt.

150
Vos eſtis Lux Mundi. 208
Beati Pauperes ſpiritu. Ibid. & 266
Beati qui lugent. 312

Ex CAP. VI. Et dimitte nobis debita noſtra. 29
Gi oculus tuus fuerit ſimplex, totum corpus lucidum
erit. 178
Quod bhodie eſt, & cras in clibanum mittitur. 7. &
205
Theſaurixate vobis theſaurum in Cælo. 254. & 255

Nolite theſaurizare vobis theſauros in terrà. 255

Dbi eſt theſaurus tuus, ibi eſt & cor tuum. 341

Ex CAr. VII. Non cecidit: fundata enim erat ſuper
etram. 6

li qudâ menſurâ menſi fueritis, remetietun vobis. 84

difcavit domum ſuam ſuprà petram. 249
Ex CaAp. VIII. Nequar te quocumque ieris. 9. & 239
Tamzn die Verbo. 32
ulva nos, perimus. 40
Mapiſter ſequar te, quocumque ieris. 121. & 129
Vulpes foveas habent. 121
Sequere me, & dimitte mortuos ſepelire mortuos ſitos.
I[bid.
Fade oſtende te Nacerdoti. 233

Oualis eſt hie, quia Mare & Venti obediunt ei. 379

102

Sacræ Scripturæ.

Ex CA FP. IX. Nequere me. 77. & 79
Remittuntur tibi peccata tua. 775
Non eſt mortua, ſed dormit. 227
Ex CAP. X. Ecce ego mitto vos, ſicut oes in me-
dio luporum. 9. & 67. & 249
Ex CAP. XI. Regnum Cælorum vim patitur, &
violenti rapiunt illud. 19, & 238
Confiteor tibi, Pater, Domine cæœli & terræ, quia
abſcondiſti hæc à Sapientibus & Prudentibus, &
revelaſti ea parvulis. Ità Pater: quoniam ſic pla-
citum fuit ante te. 1
Renuntiate Joanni, quæ audiſtis, & vidiſtis: cæci
vident, claudi ambulant, leproſi mundantur. 310
Venite ad me omnes, qui laboratis, & onerati eſtis,

& ego reficiam vos. 312
Tollite jugum meum ſuper vos. 368
Diſeite à me, quia mitis ſum. 316
Ex CAP. XII. Generatio adultera. 80
Ecce Mater tua, & fratres tui foris ſtant quaærentes
te. 114
Ouæ eſt Mater mea? Ibid.
Et extendens manum in diſcipulos ſuos, dixit: Ecce
Mater mea, & Fratres mei. Ibid.

Ex abundantid cordis os loquitur. 145
In illo tempore abiit I C, per ſata, Jabbato. Diſ⸗
cipuli autem eſurientes cœperunt vellere ſpicas, &
manducare. 237
Ex CAP. XIII. Alia autem ceciderunt in terram
bonam, & dabant fructum, aliud centeſimum;,

aliud ſexageſimum. 173
Ninite uiraque creſcere. 249
Cum autem creviſet herba, apparuerunt & Zizania.
2532

Triticum autem congregate in horreum meum. 296
Ex CAP. XIV. Jube me ad te venire ſuper aquas. 9

Ego ſum, nolite timere. 13
Ni tu es, jube me ad te venire. Ibid.
Quid dubitaſti? 279
Ex CAP. XVI. Tu es Petrus, & ſiper hanc Petram
ædiſicabo Eceleſiam meam. 210
Tibi dabo claves. 2577
Ahſit à te, Domine. 286

LVade poſt me, Jatana, ſeandalum mihi es. Ibid.

Caro & ſanguis non revelavit tibi, ſed Pater meus
leſtis. 301
Ex CAP. XVII. Nemini dixeritis viſionem, doner
Rlius hominis à mortuis reſurgat. 185. & 186
Bonum eſt nos hic eſſe. 275. & 294
Mitte bamum⸗ & eum piſcem, qui primus aſcende-
rit, tolle: & , aperto ore ejus, invenies ſtaterem.:
illum ſumens, da eis pro me & te. 305
Ex CAP. XVIII. Dico enim vobis, quia Angeli
eorum ſemper vident faciem Patris mei, qui in

cœlis eſt. 4
Ui duo vel tres congregati. 36
Domine quoties peccabit in me frater meus, & di-
mittam ei? Uſque ſepties5 74
Uque ſepties? Dixit illi JEUS. Non dico tibi uſque
ſepties, ſed uſque ſeptuagies ſepties. Ibid.
Amen dico vobis, videte, ne contemnatis unum ex
bhis puſillis. 100
Redde, quod debes. 306

Væ MWundo à ſcandalis. V 296
Ex CAP. XIX. Dixit Simon Petrus ad J E UM.
Ecce nos reliquimus omnia, & Jecuti Raumms. . .
Quid ergo erit nobis 45. & 49. & 160
Magiſter bone, quid boni faciam ut habeam vitam
æternam ?... Jerva mandata. Dicit illi: Quæ...

Non homicidium facies. . Omnia baæc cuſtodivi

à juventute mea. 121
Ait illi EsUS: di vis perfesétus eſſe, vade, vende
quæ habes. Ibid. & 142

Cum

Càùm audiſſet autem adoleſcens verbum, abiit triſtis.

pag. 121
Sedebitis & vos ſuper ſedes duodecim. 196
Reliquimus omnia, & ſecuti ſumus te. 266
280

OQui poteſt capere, capiat.
Ex CAP. XX. Poteſtis bibere calicem, quem ego
bibiturus ſum? 10. & 68
Dic, ut ſedeant hi duo filii mei in regno tuo. 240
Aeceſſit ad JENM adorans, & petens aliquid. Ibid.
Ex CAP. XXI. Hoſanna. 268
Ex CAP. XXII. Amice, quomodò buc intraſti,
non babens veſtem nuptialem? 16
Ulli autem neglexerunt, & abierunt. 158
Servos contumeliis affectos occiderunt. Ibid.
Nuptiæ quidem paratæ ſunt: ſed, qui invitati erant,
non fuerunt digni. Ibid.
Conoregaverunt omnes, quos invenerunt bonos & ma-
lor. 257
Uli autem neglexerunt: & abierunt, alius in villam
ſuam, alius verò ad nepotiationem ſuam : reliqui
verò tenuerunt ſervos eſus, & contumeliis affeltos
occiderunt. Rex autem cùm audiſſet, iratus eſt: &
miſſis exercitibus ſuis » perdidit bomicidas illos;,
& civitatem illorum ſuccendit. Ibid.
Ex CAP. XXIII. Væ vobis, Neribe & Phariſi
hypocritæ; quia ſimiles eſtis ſepulchris dealbatis,
quæ à foris parent hominibus ſpetioſa, intus verò
plena ſunt oſibus mortuorum, & omni ſpurcitis.
232
Ex CAP. XXIV. Parebit ſignum Filii hominis “
Cælo: Sol obſeurabitur, & Luna non dabit lumen
ſuum. 30
Orate, ne fiat fuga veſtra hyeme, vel Jdabbato. 86
Reſpondens JEdUS dixit eis: videte, ne quis vos ſe-
ducat. . 135
Multi enim venient in nomine meo, dicentes. Ego
ſum Chriſtus: & ſeducent multos. 136
Audituri eſtis prælia, & opiniones præliorum. Vi-
dete, ne turbemini.. Conſurget enim gens in
gentem, & regnum in regnum: & erunt Peientie
& fames, & terræmotus per loca. Ibid.
Tunc tradent vos in tribulationem. Ibid.
Qui autem perſeveraverit cſque in knem, bic ſalvus
erit. Ibid.
Multi venient; ſeducent multos: tradent vos, multi

Pſeudoprophetæ. Ibid.
Sdedente JüüsͤV ſuper montem oliveti, acceſſerunt ad
eum. Ibid.
Qui legit, intelligat. 102. & 104

Dhicunque fuerit corpus, illie congregabuntur & aqui-
læ. 183
Væ prægnantibus & parturientibus in illis diebus. 366
Media nocte clamor factus, Ecce Wonſus venit, exite
obviàm ei. 222
Sed quinque fatuæ, acceptis lampadibus, non ſumpſe-

runt oleum ſecum. 223
Ex CAP. XXV. Neſcio vos. 86
Ejicite elm. 301

Ex CAP. XXVI. At omnes, relicto eo, fugere. 39
Ave Rabbi. Ibid.
Et oſculatus eſt eum. Ibid.
Melius erat ei, ſi natus non fuiſet homo ille. 4³
Aeecipite, & comedite, Hoc eſt Corpus meum. 64
Ur quid perditio iſta unguenti facta eſt à 98
Qui intingit manum mecum in parop ſide, hic me tra-
get. 4 109. & 154
Li contriſtati valde, cœperunt ſinguli dicere, num-
quid ego Jum, Domine! 148
Tunc dicit illis JENUS. Omnes vos ſcandalum patie-
mini in me, in iſta nobte. 1
