lethali plaga confofſus. Verùm, ubi nos ulce- „
roſi jacemus alto obruti ſopore, Virgo quievit, B. Stanis-
vixit, vigilavit, amavit, arſit, Verbum quæſi- lam &
vit. In Lecto quidem illa fuit, nam Concepta B. Ale-
eſt ex peccatoribus: ſed qui nobis lectulus in- 65 ente⸗
firmitatis eſt, illi fuit nidulus Pacis: Ubi nos perfechi.
puſtulis ſcatemus & ſanie, ibi ipſa roſis & deli-
ciis abundavit. Verbo: in noſtro lectulo ſaſciolæ
ad alliganda vulnera; in lectulo Virginis flores
ad triumphantis coronam. Lectulus noſter flori- Can. 1.16.
dus. Quòd autem triumphaverit de ſerpente,
illinc conſtat, quòd vel in ornamentis ſuis non
coronas, non aquilas, non ſidera, ſed angues
amavit. Murænulas aureas faciemus tibi, ver- Can..10.
miculatas argento. Ut ſcilicèt intelligeremus,
nihil æquè mirandum in Virgine, ut protri-
tam eliſamque ſceleris Viperam. Nam & Lu-
na ejus ſubjecta pedibus, loco Draconis eſt ab
ea devicti, qui reverà, ut Luna mutatus, ver-
ſus in aſpidem eſt. Alioquin quid inſultaret
Auguſtinus Evæ, teſtatus illam peperiſſle in do-
lore, Marià ſine dolore pariente. Diceret enim
illa. Peperi ego quidem cum gemitu, ſed fſi-
ne labe prodii. At Maria, ſi caruit dolore,
cùm pareret, Concepta maculis non caruit. Sa-
tius autem eſt flere, quaàm tingi; meliuſque eſt
gemere, quàm ſœdari. Adde, quòd, qui in-
fectus eſt aliquando labe ſceleris, quantùmvis edo
exundet gratiæ, vix reſpirat à metu. Memeor Pf. 11, g
fui nocte nominis tui, Domine. Quid indè? Et 55. i
cuſtodivi legem tuam. Nimirùm ſi non in noc-
te Conceptionis memiriſſet Domini, vix dein- 16
dè immunis fuiſlet à crimine. Nônne Gratia
in Apoſtolos exundavit? Tamen;, etiam poſt

S. Nur
cusn

ilenalit ce
1 r.

lguen

Spiritum ſanétum, non omnes ſine hofte reg- inn
narunt. Uſque adeò, qui in nocte non fuit Elke
memor Dei, legem implere ſine lucla vix po- ea,
teſt. Et Apoſtoli Spiritu pleni agitabantur. No- gien gid
vit id ſanè Paulus. Quoties ingemuit, poſt gra- i i
tiam! Fruſtrà alveus expurgatur, inquit Am- eeei
broſius, ſi fons ſcaturit lutulentus. Itane tanta n l
prodigiorum muhtitudo coacervatur, ut Ma-
tris Virginitas nec Dei exortu violetur: & nul- ll 8 6
la in Deo cura, ut Mariæ integritas à cœno Un Aeh
ſoœtidiſſimæ labis ſervaretur immunis? Quid Ann ne⸗
dedecoris fuiſſet, ſi Pudoris clauſtra, ut Deus ellen
naſceretur, reſerarentur? Et, ut naſcatur Deus Nl d ke
ex illibata agetur nihil? Erraſti, Ezechiel, T lce
1 . m
e

N
echNt
Ne
n 4. li
ete
I
mumnin

otonſect,
binose,

uid .

.
1.

qui portam Orientalem uni Filio hominis pa-
tuiſſe ſomniaſti: Verbo patuit & Draconi. Ne-
mo calcavit Virginis atrium niſi Deus, & ſce-
lus: ex his verò primus Draco illud conculca-
vit. Imô Dagon refertur truncus remanſiſſe in
loco ſuo, Caput verô ejus ſuper limen proje-
tum jacuit. Nimirùm in Conceptionis limine
Plſal..5. Protritus eſt Satan. Qui exaltas me de portis
mortis, ut annuntiem omnes laudationes tuas in
portis fliæ Rion. Reverà David, qui ex peccato
originali expertus eſt tot in ſe malorum ſemi-
na relicta, putat gemmas omnes Virgini à Deo
conceſſas, Conceptioni quodammodèò ejus da-
tas. Idcircò cùm illa percontaretur, ubi paſce-
ret, ubi cubaret in meridie, hoc eſt, in meri-
CGan. 1. 7. torum plenitudine, audit, N ignoras te, 6 pul-
cherrima inter mulieres, egredere. Ac ſi dicat,
quid exquiris Meridiem, quæ in Aurora ſuprà
Meridiem effulſiſti? In Meridie me tibi indul-
gentiorem experieris, in Aurora veròô nobilius
efferentem. Ibi cæteris futura es major: hic uni-
PLI7. 31. Ca fuiſti præ cæteris. Deus meus impolluta via
ejus. Via, quâ ad nos Deus venit, Virgo fuit.
Pl.n8.55. Hanc quis neget immaculatam? Memor fui no-
te nominis tui, Domine, & cuſtodivi legem
tnam. Nota: Non modèò ſervavit, ſed & cu-
ſtos fuit legis in illa nocte Conceptionis. De qua
Pl. 138. quidem nocte canitur: Nox ſicut dies illumina-
12. bitur. Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto de-
Can. 8. 5. Niciis affuens, innixa ſuper Dilectum ſuum ? Pro-
fectò non mirantur Virginem ſubeuntem Co-
lum: eò enim & Cæcilia, & Symphoroſa, &
Bibiana aſcenderunt paludatæ. Sed aſcenſum
mirantur in Virgine, qui unam decuit Virginem;
nempè Mariam ſtupent ex deſerto humanæ
Conceptionis aſcendentem non vinctam catenis,
ſed deliciis onuſtam. Septuaginta, Quæ eſt iſta,
Juæ aſcendit dealbata. Verùm, ne crederes ni-
gricaſſe aliquando eam, quam legis dealbatam:
expreſlius ad rem noſtram legit Ambroſfius.

Serm. Qucæ eſt hæc, quæ aſcendit candida, innitens ſu-
N. KM per fratrem ſuum Non dealbata, ſed candida

aſcendit, non à Dracone depreſſa, ſed verbo
innixa. Sed nota: Non dicit ſuper Dilectum,
ſed fuper Fratrem ſuum. Chriſtus enim & Vir-
90, quia ambo ex uno Gratiæ originalis ſinu
erupere, fratres in eo ſunt, quanquàm Ancilla
hæc, ille vero Dominus ſit. Quid veròô dice-
mus, cuùm Davidem audierimus exultantem:
Pſ. 147. Qui poſuit fines tuos Pacem. Non ſolùm Deus
14. in mecho ejus non commovebitur: ſed & con-
finia ejus in pace ſunt.

de,Mi In Sole poſuit tabernaculum ſuum. Pſal.
tus. 18. 6.
Chriſtus
ubi habi-

tet.

Inecleſ.
Zelas a.

Nimirùm Chriſtus, qui tenebris in Coœlo
ſuum thronum circumdedit, in terram adve-
niens ſolium habet in Sole. Itaque, ait ſanctus
nimarum Hier onymus, qui necdum ad Solis charitatem,
verus ne- O, dinem, conſtantidmque pervenit, in hoc Chri-
S NRus nec habitare Poterit nec abundare. Porrò in
te “ Sole Præter iſta, quæ Hieronymus egregiè ad-
es . notavit, illa quoque non ſpernenda duxerim,
Sol alleg. Quòd ſcilicèt, & Lutum tangat, nec inquine-
Selæ a. tur, qud æquè Palmam ac Vepres fœcundet,
nimarum quôd in Terra luceat, ſed non diſcedat & Cœ-

nihil . X 1 .1 . —.—.
ee a⸗ lo; quôd nihil & terra attrahat ſibi, cùm nihil
Zelu, — Mon illi debeat terra, quòd obductus nubibus

nimarum *uë luceat, licèt ſpectatorem non habeat;
indife. quòd quamvis Sol ſit, ſolus eſſe nolit, ſed

7. . . .
e Lunam ſibi ſuccedere patiatur in nocte;

Stromatum, Lib. IX.

/

–

167

quòôd denique ſuum non intermittat in Zo- Zelus a⸗
diaco curſum, cùm contrario rapiatur coæli eeruas

Ribi vaces.
motu. Talenta
eum ſpi-
„* . . . . ritis.
EBoce ego mitto Angelum meum ante fa- R ligioſus

oiem tuam, qui præparabit viam tuam in ala

ante te. Matth. II. 10. Regulas
ſervet.

Venit, an abit Chriſtus? Moriturúſne eſt Argame-
Salvator, an naſciturus his diebus? Si adve- a, i
nit Sponſus, cur Sponſa jejunat, purpuram S
decolorat, & ceſſat à lætitia? Nimirùm Spon- Ehrifus
ſus ſanguinis, & Rex dolorum eſt is, quem babitat in
expectat, qui non habitat niſi in luctu & Mortif-
amaritie Pœnitentixy. En Joannem voce, & Cinihi
corporis cultu Mortificationis Præconem, ut 41oν.
ei manſio paretur. Quòd autem unam Mor- a.
tificationis domum Servator diligat, indè pa-
tet, quòd non in Cedro, aut Palmâ, ſed in
Rubo apparuit. Hinc eſt, quòd ſuper nubem
aſcendit in Egyptum, quæ certè & lacryma-
rum & dolorum imago eſt. Ideò Magi myr-
rham offerunt. Ideò in die tribulationis ma-
nibus exquiſitus, à Davide repertus eſt. Ideò
in Lectulo florido non invenitur à Sponſa. Di-
ces, non in Turbine, nec Igne Dominus. Ità
eſt: ſed ante Dominum & Ignis & Turbo
Præcedunt. Nonne in circuitu ejus tempeſtas Pſ. 49. 3.
valida?

Gaudete in Domino ſemper: iterkm di-
co gaudete: Dominus enim prope eſt.
Philip. 4. 4.

Si Joannes prædicans Pœnitentiam non pla- Argn-
cuit, Paulus placeat Gaudium indicens. Si ventum
lacrymas horretis, excipite jucunditatem. Ca- rr
nite, ſi lugere recuſatis. Verùm, ſi durius Conſtan,-
loqui viſus ſum, cùm Spinas obtuli poœni- tia.
tentiæ, durior timeo ne videar, cùm præferam Chrikus
Lilia exultationis. Nimirùm in valle ſumus *bi habi-
lacrymarum, ubi exulibus, ſi flere non libet, triger
nec gaudere licet. Age, quid ſuavius, quid hatitat in
ſeremius lætitiäs? hæc Chriſio ſufficit. Verùm, latitia.
quis eam ad normam Apoſtolici præcepti ex- Laritia
hibet? Gaudete in Domino emper. Duo com- ! g's.
plectitur brevis, ſed plena Vox. Nimirùm, e ,-
ut quoties exultamus, exultemus in Domino; confor-
utque ſemper exultemus. Nihil facilius, ſi mari.
audias: nihil difficius hoc mandato, ſi il. Nihil
lud implere contendas. Eyeheris ad trabeas, o“
& lætaris? Defeciſti: Non enim licet tibi vel e;
& Curuli Capitolii in alio exultare, quaàm in vira S.
Chriſto. Inſipientia eſt lætari, in his tam va- Joannis
nis. Apoſtolos non vult Veritas Eterna læ- Eleemo-
tari de expullione Dæmonum, ſed tantùm de Gnarii
futura Dei poſſeſſione. Abraham exultavit, caie ſi.
ut videret diem meum. Frater occiditur, & lius peri-
ploras? Exorbitaſti; juberis enim ſemper gau- it, & Na-
dere de Domino. Et quidem Virgo dixerat: Vis peri-
Exultavit Spiritus meus in Deo ſalutari meo. Elitata
Verùm in Deo gaudere, dùm anus ei occur- ſoan. 8.
reret, non magnum fuit. Maximum verò fuit, 56.
inter Reges & munera in ſolo filio exultare. Luc. r.46.
Anna filium petit, & impetrat. An non in fi ras-
lio, ſed in Domino exultavit. Exultavit cor zraferen.
meum in Domino..., Lætata ſum in ſalutari tuo. da
Nuſquàm meminit Samuelis. Beatiſſima Vir- Mterna
go dixerat, Exultavit Wiritus meus in Deo ſa- tantkm.
lutari meo. Idem præſtitit, cum & aurum & I. Keg.

2. *
Reges

168
Reges ſuos ad pedes inclinatos proſpexit. B. Vir-
apparuit S. Franciſcæ Romanæ cum tribus

agis, quos nunquàm reſpexit, defixis in pue-

rum, quem geſtabat, oculis. Scilicèt, nec Re-
ges demirandi, nec amanda munera, ſed umis,
inter hæc, placere JEss debet. Ergo neque
lætandum tibi in ſecunda fortuna eſt, neque
dolendum in adverſa; quòd nec Chriſtus ſit pur-
pura, ex quo debet gaudium tuum promanare,
nec Chriſtus deſit, cùm frater decedit. O faci-
les Joannis horrores! 6 Pauli perdifficiles ſua-
vitates. Planè Charybdim declinando in Scyl-
lam incurrimus. Arcta Baptiſtæ via, quam
Chriſto ſternit inter Poœnitentiæ vepres; latior,
planiôrque via eſt ea, quam Apoſtolus inter li-
lia Domino pandit. Vis videre decurrentem
Pauli viam. Intuere Jobum inter adverſa de
Deo lætum: intuere Sponſam in deſerto deliciis
affluentem: Apoſtolum reſpice ſuperabundan-
tem gaudio, in omnmi tribulatione ſua. Rursùs
ſpecta Danielem, inter regios honores, non læ-
tum. Mirare lugentem Eſther in corona. Vi-
de Sponſam è domo cupreſſinà & floridà pro-
rumpentem in plateas, quòd nec gaudere ſine
Sponſo in thalamo poſſit, nec pro Sponſo do-
Felicitas lere noverit inter vulnera. S. Joannes, cùm alii

vera. vel cœnarent quieti, vel mœſtitiam mutuis in-
ter ſe colloquiis ſolarentur, ſuper pectus Domi-
Nihit ni quieſcebat: indè vel mœrorem pellens, vel
breier gaudium exſugens. Stephano lapides torrentis
Peum qulces ferunt. Nimirùm licèt ſint ſaxa, ſunt ta-
Teyibula- . . r
io vera. Mhen ſaxa torrentis, vel de quo Chriſtus bibit,
vel qui præterit. Chriſtus jacet in ſœno, & ju-
Peecati bet Angelos exultare. Ergo Deus Sol tibi eſſe
damna, debet; ante quem, nec Lux temporariæ felici-

tatis, nec umbræ calamitatis humanæ perdurent.
Coram Sole nec fax fulgere putatur, & caligo
tenebrarum evaneſcit. Ita coràm Dommo nec
moœrore pallere licet, nec rubere lætitiũ. Vis
ſcire, qua de re poſſit gaudere Chriſti ſervus?
Pſ. 15. 8. Qudi: Providebam Dominum in conſpeöbtu meo
ſemper- quoniam à dextris eſt mihi, ne commo-
vear. Propter hoc lætatum eſt cor meum, & eN=
ultavit lingua mea inſuper & caro mea requieſ-
cet in ſpe. Si non pecco, ſum Rex, vel in Ma-
pali. Si pecco, Mancipium fio, vel in Thro-
no. Nemo magnus, ſine Lilio: nemo mini-
mus, qui Candidus.

Apparuitque Dominus in ſamma ignis,
in medio rubi. Exod. 3. 2.

Zelus a-

Cur in Igne Dominus, ſi non in igne Do-
nimarit.

minus? Nimirùm educturum ex gypto fi-
Rex qua- lios Iſraél Moyſen ablegabat, ideéque ex igne

is eſe. docere eum voluit, qualis eſſe deberet popu-
debeat. lorum & animarum liberator. Ignis enim,
Superio- cùm elementorum primas ſit, & in cœlo regni
8 Ss- ſui ſedem habeat, ut Deo tamen militet, non

recuſat infrà omnes eſſe, & in inferno conclu-
di ad impiorum ſupplicium, factus ex ſupremo
Religionis poſtremus; quique in cœlo blanditur, non

munig urit, in gehenna nocentes immaniſſimè tor-
Pictor quet. Nimirum, qui animarum ſaluti ſen curæ
„Qeſtinatur, quanquam excelia teneat, infima
Reri-- non declinet: & , licèt mitiſſimus ſit, cuùm

Stellis circumdatur, furere deber & ſœævire,
Severitas. quando perduellibus immiſcetur. Sic Moyſes
ommum mitiflimus, tantàm ſanguinis profu-
Zelas ob- dit. Ergo Humilitatem & Severitatem te Ig-
ſervantiæ nis, nec non & Juſtitiam docet, quando is, &
paleas exurit, & aurum excoquit. Porrò Zelus

Oliva

animarum nollem imitaretur Ceram, quæ ſi Zelu, s.
prunis imponatur exuritur, ſed fœtet, ſi ve- "imarum
rò ſuper candelabro ardeat, non putet. Utro- amsi,
bique conſumitur, ſed ibi, quia non lucet, 4“
malè olet; hic, dùm ſplendet, olet non ma-
lè. Sic pleriſque non laboris pondus, ſed vi-
litas, oneri eſt. Si fulgeant, nec ad ſangui-
nem uſque delaſſari recuſant, qui nec ſudorem
pati poſſunt, ſi contingat inglorios laborare.

Gloria
ana.

Obtaulerunt ei munera, aurum, thus,
& myrtham. Matth. 2. 12.

Quid in his non ſonat Mortificationem? Et Chrigi
Myrrha quidem imago eſt primaria Pœniten- Epipha-
tiæ. Aurum verèò de ſuppliciis tranſit in deli- vis.
cias. Verùm de his alias: in uno libet Thure Tyro ve-
immorari. Nimirum thus, cùm flagrat, fra- rus.
grat. Aurum in igne candet, non fulget, poſt Moriiß-
ignes lucet. Thus verò in ipſo ſupplicio olet, eationum
imèô non niſi in ſupplicio olet. Si blandiaris 4,,
illi, non tibi adblanditur: ſi torques illud, wasdoeg
tunc tibi ſuavitatem ſuam inhalat. Audi Jo- geprimir.
bum: Deum benedixit non felix, ſed vulne- Aulicas
ratus. Audi Jonam Deum magnificantem in en pro-
utero mortis, quem non laudavit, cùm ad ejus ſerciar
vocem univerſa Ninive commoveretur. Et lo- Eecleßee.
cutum eſt os meum, inquit S. David, in tribu- Pl.6;. 14.
latione mea. Væ illi: Deo fortè maledixit an- Religiona
guſtiarum prefſuris abreptus? Certè, inquies, munia
aut pejeravit, aut ad minimum ejulavit. Au- viliora.
di: Sequitur: Holocauſta medullata offeram ti- Ibidem.
bi cum incenſo arietum: offeram tibi boves cum
hircis. Venite, audite, & narrabo omnes, qui Ferver
timetis Deum, quanta fecit animæ meæ. Ad ip- ereſeat
Jum ore meo clamavi: & exaltavi ſub lingua Tribula-
mea. Quot verba, tot Sacramenta. En quid Part⸗grie
loquatur in æruinnis! Holocauſta loquitur; & in Trizu-
quidem medullata. Et quoniam magnificare latione-
temporaria tunc non poterat beneficia, ea ce-
lebrat, quæ ſaluti animæ militant: Quanta fe-
cit, inquit, animæ meæ! Et quid fecit? Ad
Jſum, ait, ore meo clamavi. Nimirùm hæc flo-
ruit & ſpinis roſa, Oratio videlicèt ad Deum.
Niſi enim divexatus fuiſſem, vel non clamaſ-
ſem, vel ore alieno clamaſſem: nunc verò coë-
git me preſſura, ore meo invocare Deum meum.
Hoc autem beneficium longè majus eſt quâvis
grandi felicitate. O utinam multos Davides
ſpectaremus. Quis cruciatur, & laudat? O
utinam Thus eſlemus, ut fſcilicèt arrideremus 16
torquenti nos. Niſi enim Superiori ſubrideas,
cùm te incendit, parcet & tibi, & ſibi. Corium Pæniten-
enim nemo incendit, quòd & ſtrideat, & foœ- tis inßlie-
torem diffundat. Licet quidem tibi ſuſpirare cand⸗.
in dolore, ſed cœlo. Efflat & thus fumum tan-
quaàm gemitum ſuum, ſed cœlum versùs. Iu
quoque dic cum Jeremia, Tibi enim revelavi Jer. II.
cauſam meam. Dic cum Propheta: Tribulatio- Pran.3.
nem meam ante ipfum pronuntio. Si carnem Vul- El. 142
neres, illicò cruorem tanquaàm fumum ſuum ef-
fundit; ſed in terram. Si thus exuras, ſumum
tanquàm cruorem ſuum emittit, ſed ad ſidera,
eò nempè, ubi novit ſatas anguſtias in coronas
ſuccreſcere. Sed heu nos! Utinam filii hujus
ſæculi non ſint fortiores filiis lucis. Vide miſſi-
les ignes. Vix incenſa eſt Arundo ſulphurata;
cùm rectaà in cœlum fertur, & quamdid flam-
marum perdurat ſupplicium, evolat. E con-
trario, fulmen, ut igneſcit, ruit in terras.
Nimirùm ſuppliciis ea, quæ ſunt in cœlo, de-
volvuntur in lutum; quæ verò in cœno jacent 3
ſi

is,
ſcl
Mr

Ceunt

ve ketin

uin Kene
in no
(nen leta
iin nenla
vin ene
uchrck⸗

nmi. Bene

mmun (
Imen

Dren
nter
tnd
bet I 4
guhe

les e
ſed ur
fcantenn
CnN AMn
e.

ibi leads
lo umn in
m Ae
alumt
n egnu
lefci ur⸗
u: Ca
ſeeti
Urunm ket
et ADe
l wn
unce ſent
eDeumm
in elann
Huls Dinn
t anncern
niſti
ligeat, ,,
ti ,
nusnun
Ium enn⸗ 1
„ m,6
i arte,
u:li
Korinſ
ſmn iui

Stromatum, Lib. IX. 16 9

ſi incendantur, in aſtra ſubſiliunt. Libet in-
tueri Alumnos vanitatis, inter carbones deſo-
latorios, aſcendentes in templum, quique coœ-
lum ſpectarunt nunquam, revelli à cœlo ne-
queunt. Divina loquuntur, alloquuntur Deum,
Sacerdotibus colloquuntur. Non pauci, ante-
quàm urerentur, cœnum erant, qui fiunt in
igne cœlum. Puderet me veròô Coœnobitarum,
ſi ex iis ſanè optimis, vel unum intuerer, non
exuſtum, ſed afflatum duntaxat aurâ flamma-
rum, deſilire e cœlo, orationem negligere;
terram petere, ad Babylonios confugere. Bre-
Viter, Ignis cœleſtia in terram deprimit, ter-=
rena ſuſtollit in cœlum. Ego certè in carcere
ſpectavi aliquando conſtantiùs ad triremes ire
nefarios, quam in Monaſteriis à perpaucis
planè neſciis ſuæ Vocationis, Salutationem
Angelicam ex Obedientiæ præſcripto in erra-
torum pœnam flexis in Triclinio genibus re-
citari. O non ferendam hypocriſim! Tu, qui
Crucem læto animo ſubire reum jubes, epu-
lari in menſa paulò humiliori dedignaris? Ef-
ſemus planè (ſi tales vel in ſomnio efſemus)
Sepulchra dealbata, plena oſſibus mortuorum.
FErravi. Plena intùs roſis & violis, & foris teſ-
bellata oſſibus mortuorum. Qui enim prædicant
ferendum conſtanter cumulatum omni probro
ſupplicium, recuſant alimenta vitæ, ſi leviſ-
ſimo pulvere inſpergantur. Quid ergo remedii
adhibebimus , ut Mortificatio tum inflicta;
tum delecta ſapiat? Recordemur tranſire pœ-
nas, & palmas permanere. Lapides torrentis illi
dulces fuerunt. Cur dulces? Quia ex torrente.
Qui nimirùm citô tranſit, etſi cum impetu
in Pl23. fluat. Torrens eſt, inquit S. Auguſtinus, morti-
fcatio, Nuit cum impetu, ſed tranſitura eſt. Tor-
Pl. r23.5. rentem pertranſivit anima noſtra. Flumen for-
Religieni, te non pertranſiſſet. Nam quod duraturum cre-
herfeitio ditur, non toleratur. Hinc eſt, quèd Statua
Meletg⸗ illa vix lapillo tacta, tota contrita eſt, quia
catio 4a- Don quovis ſaxo, ſed ſaxo praciſo & Monte,
rat uſzue Qui ſiat, perculſa eſt. Nihil enim ita leve eſt,
sdmorte. quod non proterat, ſi permanſurum intelliga-
tur. Simulacrum enim ita ſecum quodammodò
loquitur. Lapis eſt, qui me tetigit in parte
viliſſima, ſed fluxit à monte. Ut hodiè lapil-
lum in pedes, ita cras lapidem impinget in
frontem. Eéôque metu totus detritus eſt, & in
Montem converſus, diù noctuque ictum re-
volvebat. Novi ego Tyronem, qui pœnâ non
gravi correctus, ita eâ turbatus eſt, ut per men-
ſes integros ſex nihil aliud in Oratione recogi-
taverit, quoad in turbidis illis cogitationibus
ſuis prorsus evanuit, in Egyptum regreflus.

Lue. 13. Aiebat enim intra ſe: Ni in viridi hæc Ffaciunt,
4 in arido quid fiet? Si Tyro poœnis debeo coër-
ceri, quibus ero ſuppliciis obnoxius, cum ſtu-
diis fuero implicatus? O infelicem! De tor-
rente in via bibitur, non de flumine. Omnia
AHuuunt in colle Calvariæ, præter coronam. Crux,
quæ ibi depangitur ab hora ſexta, in nonam
uſque te torquet: exindè & ſepulchro frueris
glorioſo, & cœlum petes immortalis.
Et intuentes eum omnes, qui ſedebant
B 8er in Concilio ,viderunt faciem ejus, tan-
Tuam faciem Angeli. Act. 6. 15.
en Et quandonam inſtar Angeli apparuit? for-
caſama tE Cüm adlegeretur inter Levitas? vel cum
isvidy. Præficeretur, non ſine ingenti probitatis com-

Ethicæ Comment. Tom. V.

4

duriuſculo excepti verbulo, nec oculos eleva-

mendatione diſtribuendis alimentis viduis Ju- Paz of=
dæorum? Imèò;, cùm accuſaretur de rebus at- ".
. .. 4: . . Mortifi-
que flagitiis ſceleſtiſſimis: cùm raptus fuiſſet gtzonts
ad Judices, tunc enimverè & Modeſtia & amor
Tranquillitas ejus eluxit. Tanqudm faviem An- Moteſtia.
geli. Mendicata laus: Angeli faciem non ha- es Vra
bent. Cur non eum aut Lilio, aut Joſepho, * 2
. . . . . Perſecut
vel Judithæ comparavit? Quid faciei cumm An- Sül .
gelis? Nimirùm vernat Lilium, ſed decidit. 1, ala-
Pudicus Joſeph, ſed homo, qui quidem pudi- ie feren-
citiam retinuit, ſed amittere potuit. Modeſtia 1..
verô Stephani adeò conſtans, ſibique ſimilis & arien-
erat, & futura erat, ut non niſi Angelis con- naα.
ferri potuerit, qui verti non ſolent. Quid por- 2.
rò dicemus, quòd, cum Lupi illi diſſecaren- Oratio
tur, & dentes in eum exacuerent, ipſe in Coe- nen neglis
lum ſuſpexit, & Orandi ſiudium neque inter snαa.
ſaxa interrupit. Prius vitam, quàm Orationem;
abſolvit. Et quidem eam vel moriturus, non
niſi poſitis genibus, explevit. Ecce video cæ-
los apertos, & filium hominis ſtantem à dextris
Dei. Gratularis Stephano ſpectaculum tantum ?
Memento, non ad illum deſcendiſſe cœlos,
ſed illum oculis in cœlum aſcendiſſe. Tu quo-
que non rarò JnsMX ſpectares, ſi, dùm rape-
ris ad ſupplicium, intuereris aſtra, non ho-
mines. O quam ferventer orat, cui cœlum pa-
tet! Ità-ne? In tanto furentis contrà ſe popu-
li impetu ſirepituque Stephanus ita orat, ut
Cœlo vim faciat, illudque diſcindat: & nos

Act. j.
55.

vilia So=
cietatis.

Oratio.

Pœniten-
mus? Quid dico verbum durius? Inter Lilia zi: iſ-
& Cypariſſos ab oratione excidimus. IIle inter Iiſſocietur
vulnera orat, nos ab oratione ceſſamus inter Oratio.
violas. Speratus duntaxat in vineam excurſus
infatuat meditationes noſtras. Quid porrò ex-
clamas? Et Filium hominis ſtantem. An carni-
fices circumſtantes non vides? Vides eminus
gloriam: & non vides cominùs accedentem ad
te mortem? Video, inquit JEsOM: quem qui spes pra-
videt, mortem non videt. Non reſpicio, quid mii.
mihi immineat, ſed quid me maneat. Rapior Pati pro
ad ſupplicium, ſed Cœlum patet. Video Cæœ- Chriſto.
los apertos » & JESM ſtantem à dextris Dei. Tribula-
Nota: Non dicit, niſi ea, quæ ad glorifican- , a“
dum JrsM ipectant, ea verò ſupprimit, quæ Gloric
ſibi decora futura erant. Sanè non puto Jk- edium.
sUM apparuiſſe ita Levitæ pro ſe morituro „ Lingaa«
ut ſe tantum exhibuerit: puto deſtinatam ei bumilis
coronam & palmam oſtendiile. Sed Stephanus Arrogan-
aut coronam non vidit, ut attentiùs videret tia.
IrsoM, aut coronam non magnifecit, uno
JEs contentus.

Intende voci orationis meæ, Rex meus,

G Leus meus. Pſ. 3. 3.
Oras, ſed neſcio, an Oratio tua vocalis ſit. Ofßein
Ut enim ſilens Moyſes clamabat ad Domi- divinaaß
num: ſic plerique exclamantes, Deo ſilent. Aalicis
Frigus enim charitatis, ut ait Auguſtinus, vix rie
ſilentium eſt cordis. Niſi cor caleat; fruſtrà Rtsn
os clamat. Quænam verò Oratio vocem ha-
bet? Quæ dicere poteſt Chriſto, Rex meus,
& Deus meus. Quid * Nonne ſat erat dixiſ-
ſe, Deus meus, cur addit Rex meus? Nimi-
rùm niſi Deum, & pro Deo, & pro Rege
habeas, ſiles, dum pfallis. Ipſe tibi ſit non tan-
tùm Deus, à quo terna ſperes, ſed & Rex
cui milites; alioquin non eris, ubi aderis. Cor-
pore eris in Templo, corde deges in Regia-
P Ipfe

170
Ipſe ſit tibi Princeps, à quo ſperas, quæ ſpe-
ras; ipſe ſit Deus, à quo petas, quæ credis.

Væ, qui conſuunt pulvillos. Ezech. 13.
18.

Miſericordia & Veritas obviaverunt ſibi. Re-
pei Ir« è: Sed utinam in terris non ſeparet homo,
pradican- quas Deus conjunxit in cœlis. Placet Miſeri-
da ben? cordias Domini celebrare; ſed cùm miſeria-
valenti- rum & Mortis pondere in demiſſionem mer-
bus. gimur, non cùm voluptatum illecebris eleva-
Pſ. S88. 2. mur ſuprà nos. Miſericordias Domini, in-
Dei Mi- quit, in æternum cantabo. Cantabo, ait, non
ſericordia canto. Nunc enim tempus flendi eſt, atque
grt⸗ . timendi. Iris emicare debet, ſed in turbine
morienti- 3 . . ”
us. Mortis, cùm Anima metu periculi, & dolo-
Concio- rum vehementiâ eliquatur in lacrymas, non
natores verò in ſereno juventutis, & æſtu felicitatis,
Slandi. quando omnia nos urgent in ſcelera. Denique

Pf. 84. 11.

ne lle- Arcum meum, inquit, ponam in nubibus. Et
Gen. 9. erit ſignum fœderis inter me, & inter terram.
13. Quem ſi tu, calente Sole, coloraveris, mon-
Timor ſtrum pinges, eritque ſignum ſtabiliendi fœ-
Dei. deris cum Morte, initique pacti cum Inferno.
Felices

non ſiier. Recordare „ quæſo Te, Iridem in capite An-
zians, geli locatam eſſe, ut Joannes teſtatur. Nimi-
Serupvlo- rùm in vitæ ſupremo vertice Miſericordiæ Do-
Gi non deſ- mini prædicandæ ſunt. Ne loces in pectore,
Perent. quam Dominus locavit in capite. Audi: Et vidi
Adulato- .
e: Then- alium Angelum fortem deſcendentem de cœlo
logi on amictum nube, & Iris in capite ejus. Viden,
aſſenten- quo modo in poſtremam partem ſui, quæ ad-
rur. umbrat ſupremam horam vitæ noſtræ, Miſeri-
Aboc. 10. cordiæ pronubam & prænuntiam Iridem reji-
. cit; exparſis toto corpore nubibus, ex quibus
fulgura fulminaque ad incutiendum mortali-
bus terrorem crebrò procurrunt. Quod aper-
Ibid. tiùs quoque indicat, quod conſequitur: Et fa-
cies ejus erat ut Sol, & pedes ejus tanquàm co-
lumnæ ignis. Doctos ſané nos eſſe voluit, eos
duntaxat ad delicias ſplendorèſque vultus per-
venire, quos priùs Ignis ſuppliciorum conter-
ruit. An Cœlum omnibus pateat, non quæ-
ro: illud ſcio, in ſanctam civitatem nihil in-
gredi coinquinatum. Et David portas illas non
Miſericordiæ appellat, ſed Juſtitiæ. Aperite
mihi portas Juſtitiæ: Inoreſſus in eas confitebor
Domino. Haæc porta Domini: Juſti intrabunt
in eam. Juſti, inquit, non polluti, non pro-
fani, non ſacrilegi, intrabunt in eam. Si vis
in tuo funere meridiem tibi affulgere Miſeri-
cordiarum Domini, commorare, duùm vivis
ad pedes igneos Juſtitiæ ejus. Iris, ſi veſpere
promicet, felicitatem portendit, ſi manè reni-
deat, tempeſtatem nuntiat. Roſam dumi præ-
cedunt. Diù frutex viret cum ſpinis, ut tan-
dem florem edat. Retulit Columba ad Noë
Gen. 8. ramum virentis oleæ; ſed veſpere. At illa ve-
XI. nit ad eum ad veſperam, portans ramum Oli-
væ virentibus foliis in ore ſuo. Quæ quidem
Olea omnium noviſſima matureſcit, hyeme
Potiùs quàm autumno; & Tu eam legis pri-
mo vere? Non oriente, ſed occidente Sole,
illatus eſt in Arcam Miſericordiæ ramus. Quem,
non ad Cham & peccaturum, & fortè pecca-
torem, ſed ad Noë, Senem ſanctiſſimum,
attulit. Quid quæſo, neceſſe eſt inſuſurrare
ſummo ætatis manè miſerationes Domini ſem-
piternas? Præſtolare veſperam, & tunc fron-
des Oleæ præferas velim. Qui Manna adeò

Pl. 117.
19.

Oliva

commendarant, ut dicerent, quid eſt hoc?
IIlud brevi averſati ſunt. Utinàm qui Nu-
minis Clementiam nunc, te authore, depræ-
dicat, in morte non eam putet vanum ſola-
tium, & cibum leviſſimum. Clamant Mori-
turi, quùm de Dei benignitate optima ſperare
jubentur; hoc me ſolatio recreatis, non ut ſa-
lutem aſſequar, ſed ut Confeſſionum repetitio-
ne non vexer. Hoc Miſericordiæ Manna, quod

Morituro Panis eſſet Angelorum, quia viven-

ti ac peccanti nimis, & properè & frequen-
ter ingerebatur, Venenum tunc fuit mihi, &
Stimulus mortis. Nauſeat proptereà anima mea
ſuper leviſſimo cibo inanis ſpei: qui ſi par-
ciùs paviſſet audaciam tranſgreſſoris, abeun-
tis nunc cum Elia ad Deum, & Plantas &

Cor roboraret. Sed is quoque ſperatæ indul-

gentiæ Panis, tum roborat tum ſapit, quum
ſubcinericius eſt, & præbetur fugienti à Jeza-

bele ad Juniperi ſpinas, non ſub Myrti um-

bram confugienti ad Dalilam. Quare deſpe-
ro, quia ſtultè ſperavi. Cùm impius ad occa-
ſum vitæ devenit, tunc enimverô patere viſ-
cera Dei noſtri atteſtemur. Alioquin non Co-

lumbæ, ſed Corvi erimus. Memento, Domi-

num, Cor ſuum, undè Miſericordiæ ſcaturiunt
profluentes, ultimo loco perfodi paſſum eſſe,
cùm ſcilicèt & Terra umbris inhorreſceret, &
Montes inſolito tremore quaterentur, & ſe-

pulchra paterent reſerata. Tu non audeas pri- Concis ſe.
mo loco reſerare, quod Dominus poſtremo lo- tie.
Co patefecit. Tunc, inquam, patuit arcanum Confaſſa.
cordis, tunc apparuit benignitatis fons, non zii nimi
cuùm Scribæ ad illudendum moverent capita blandi.

ſua, ſed cùm milites percuterent ſua pectora,
teſtati Deum efſe, quem ſuffixerant ligno. Li-
bet aperire latus Domini, ſed cùm peccator
ingemit, non cùm furit. Vulneratis ab ignitis
ſerpentibus fornicatoribus Iſraëlitis expoſitus
eſt in medicinam Serpens, non Columba. Ni-
mirùm, cùm libido deſævit, non Miſericors,
ſed Juſtus Dominus proponatur. Anguis, qui
terret, ſibilet, non Luſcinia canat, quæ de-
mulcet. Davidi in luto ſceleris ſui miſerrimè
jacenti, Nathan Propheta Domini, non hu-
manitatem Numinis, ſed flagellum prædica-
vit: & ideò excitari potuit, & extrahiè coœ-
no. At Olea in Mundo ſola viruit, & ſerva-

ta eſt in naufragio ſubmerſæ naturæ. Et ideò Va bis, ni
ſeper Dei
—
. . .. miſericor-
Arcam ſprevit, & ſaniem eſurüt. Una ſer- ag
vata eſt Olea in tanta Mundi ſtrage, ſed re- iunt, at⸗
cordare, florente ole, humanum genus ex- tingunt

tinctum. Miſericordiæ Domini non poſſunt nunqud.

fortè Corvus, quia eam reſpexit virentem, &

non virere: ſed tu, virente oleâ, ſi ſœnum,
hoc eſt, ſi caro fueris, hodiè es, cras verôò
mitteris in clibanum. Et quando de Olea ſer-
mo incidit, non nos prætereat, eam in ſolo
autumno, quæ anni ætas ſuprema, vitæ no-
ſtræ ultimum tempus in ſeſe exprimit;, fructus
ſuos ad maturitatem excoquere. Cæterarum
arborum fructus vel vere, vel æſtate matureſ-
cunt, poſtrema omnium Oliva coloratur. Ut
nimirùm non citò gratiæ Coloni Miſericor-
diam exhibeant, quam natura tam lentè exhi-

bet. Comæ ejus ſicut elatæ Pbalmaſum nigic Oan. 5.
uaſt Corvus. Palma uamdiùà in infima ſui tr.
7

parte truncatur, ut tandem in ſuprema ela-
tas circumferat, victoriæ indices, & ſuavil-
ſimorum fructuum feraces! Dià te Timoris
ferrum cruciet, ſi cupis & ſuavitatem &

triumphum Miſericordiæ. Et fortè ubi ſuavi-
tas

144
4NN
n
“
“
N As
rant
nn 9
D

, I

vyt
t, I
tler. D
cum
en,
,Co t
ommu
e nbes,
unne
Ael

A 1ob S

N

l lt aur
e⸗

EE, lurum

I u nem
=
Ahn beres

tas Galoe 1 Qotvus excubat ut A.
cas non hodié, ſed Ccras (ea enim teſte Au
n uſtino vox Corvi eſt) hoc eſt, quam tardiſ-
l ſimè nuntiandam impiis Salvatoris bumanita-
Nin tem. Vel certè dicamus, immixtum teterri-
mæ Avis nigrorem deliciis palmarum, ut eum
8 duntaxat ſciremus perfruiturum eſſe ſuavitate

Donmini, quem luctus, & timor cruciaſſent.
Currus gloriæ Domini igne, fulguréque im-
pellitur. Ex animantibus verò, à quibus tra-

i hitur, nulla ferè eſt, quæ non terreat. Leo
rugit, Bos cornu minatur, Aquila diſcerpit &
u rapit, unum vix animal humanam effigiem
uln⸗ Pzech.. præfert. Et quidem vel animal illud, cui ho-
mt 13,3. minis affixa imago eſt, faciem habet inſtar
lut carbonum ardentium. Ubi, quæſo, Turtures,
etin ubi Cycni, ubi Agni, ubi & Columbæ in cur-
gi, ru, quo trahimur ad Deum. Nuſquam vio-
mtikn læ, nunquàm lilia, ſed fulgura ubique, ubi-

que nubes, & ignis involvens. Quid veròô a-
pud Joannem in Apocalypſi? Gladius promi-
cat ex ore fili Dei. At caput ejus aureum, &

9arrſl capilli candicant ut nix. Rectè, ſed pedes can-
hun wonſ Apoc. I. dent;, ut ignitum aurichalcum. Intuere cando-
m,»Dia 14. rem Nivis, ſed, ſi ſpectavweris ignem in pedi-
eſcanm bus, & in ore gladium. Non licet tibi ad Mi-
Nalunc ſericordiæ candores devenire, niſi tranſeas per
Okkelcett enſes. Ab igne inchoandum eſt pedum, ut ful-
enmn gore candoréque capitis recreeris. Sed Manna
acki ſummo manè legebatur. Et ideò vermes effu-
. dit: & ideò nauſeam movit: & ideò ad que-
rimonias impulit: & ideò poſt manna concu-
pitæ cepx, & vitulus conflatus. Quanquam,
ut vindicemus ab omni noxa delicias innocen-
tiſſimi pabuli, non abnuo manè colligi Man-
na. Manè colhgatur, ſed antè Solem. Infantia
lætetur in ſinun Miſericordiæ: at juventus ſeve-
atb di ritate Juilitiæ refrænetur. Baſes Sponſi aureæ:
eſc⸗ Can. 5. Crura verò lapidea. Crura illius columng mar-
CNAE 15. morex, quæ fundatæ ſunt ſuper baſes aureas.
von)len, tati innocenti aurum blanditur: adoleſcentiæ
1. ANnf lubricæ lapis minatur. Talis, rogo, exhibea-

tur à nobis Sponſus, qualis nobis exhibetur à
Sponſa. Ut aurum optimum habeamus in ca-
pite, prædurum in cruribus marmor contem-
plemur. Lapidis rigor gradus eſt ad oris mel-

Um Nr . 5 . .
n e la. Denique è& latere confoſſi Domini aqua,
e cruôrque fluxere: ſed prius ſanguis, tum vero,
nuit, AEn 5

e⸗ poſt ſanguinem, manavit unda; ut tum re-
creandum ſperes te potandumque aquâ miſeri-
cordiæ, cùm te cruor infecerit ad terrorem.
Ser.2, de De Jancétiſimo ejus latere, inquit Goffridus,

Nat. unda potilis Pietatis exivit, quàm ſanguinis. Imòô

.

Nte.
t leltint

hum e & ſanguis; & prius cruor, quam aqua. Quèd
i Nk ſi aqua, miſericordiæ imago eſt, recordare,
4,1, hanc Ifraeli non fluxiſſe, mii & petra, & qui-

dem ictu virgæ, quæ tria furorem adumbrant,
dùm pariunt pietatem. Servite Domino in ti-
more & exultate ei cum tremore. Tum veròô.
P.2, u. Cum exarſerit in brevi Ira ejus: Beati omnes,
lbid. 1z. qui confidunt in eo. Debuiiſet dicere, Beati
omnes, qui pavent eum; ſiquidem non ad ſpem,
ſed ad timorem eos fuerat adhortatus. Sapien-
tiſſimè ſcripſit: Nam, qui in Vita timent, in
Morte ſperant. Verbo, qui cupit ſpem me-
tere, timorem ſerat. Judas, qui inchoavit ab
oſculo, pependit & laqueo. Pſalmus Davidis
