ſordeat nudatus veſte nuptiali, nullus aut eum
monet, aut apud Regem accuſat. Adeône ze-
lus refrixit? Nimirùm, dùm epulamur, alie-
na vitia non reſpicimus. Zelotæ quoque ſi ſa-
turentur, reprehenſionis, & delationis obli-
viſcuntur. Eſto, Convivantes ferculis delini-
tos oblivio cœperit ſqualentis convivæ. Quid
Miniſtri, qui jejuni excurrebant? Num in au-
la aliena crimina aut non videntur, aut ſup-
primuntur? Qui vel ornatos incuſant ſordium,
Hypoeri- quomodò præteriere ſordentem? Ut reor, in-
ſs. felix iſte exteriori cruſtà virtutis non caruit:
ad oculum fulgebat, ſordebat in corde. Ideò
quamdiu fuit inter homines, cultus apparuit,
ubi verò acceſſit ſcrutator cordis & renum,
Vyrro com- deprehenſus eſt ſine veſte. O quot in Eccleſia
poſitus ad coràm hominibus albi, coràm Deo nigriores
en-, ſunt Æthiopibus! Quot ſepulchra dealbata 1
Bne Si- Quot camelos concoquit is, qui religioſius cy-

ritu.

Virtus ń

ſolida.

pro pauperibus perorabat, latrocinia partu-
riens.

Et præparavit Dominus Deus hederam,
& aſcendit ſuper caput Jnæ, ut eſ-
ſet umbra ſuper caput ejus, & pro-
tegeret eum, labotaverat enim. Et læ-
tatus eſt Jonas ſuper hedera, lætitiâ
magnd. Et paravit Deus vermem aſ-
cenſu diluculi in craſtinum: & per-
cuſſit hederam, & ewaruit. Et oum
ortus fuiſſet Sol, præcepit Dominus
vento calido & urenti: & percußſit
Sol ſuper caput Jonæ, & æſtuabat.
Jonæ 4. 6.

Quare Dominus Prophetæ ſuo, qui Nini-
ven converterat, adeò infeſtum ſe exhibet?
Religioſo⸗ Quia dedecet, tantum Prophetam tantà exul-

Fervor.

rum & tare lætitià in virgulto. Itàâ-ne, inquit Deus,
Eecleſia- qui Niniven convertit, de hedera non dico
Ratain lætari, ſed cogitare poteſt. Exareſcat, quod
gzraviora. Prophetæ cor amare poteſt. Quid dico Pro-

Laætitis in phetam, nec Militem exultare patior in trium-
Jolo Deo pho. Samſon, ut exultavit, quòd mandibula
eſſe debet. occiderat mille viros, ſiti uſque ad mortem ve-
Haic. 15. Xatus, didicit ſapienti, tantùm in Deo exultan-
Nihilpra- dum eſſe. Arphaxad, quòd exultaverit in Ec-
zer Deü. batanis à ſe conditâ urbe opulentiſſimâ, vi-
Tepiditas. Ctus & captus eſt. Quid, quòd hedera, quæ
Tditr 1. æſtibus Solis ſtrenuè re ſtitit „ unius morſu ver-
eio, a„ TMiculi interiit. Nimirùm radicem & intima hic
inſir Rali- corroſit. Planè calamitates omnes extrinſecùs
gioſis eſt, Iimpugnantes Religio ridere poteſt, videre au-
& unione tem non poterit, ſi vel vermiculus ſuis viſce-
ir. ſi ribus innaſcatur. Quamdiù immanitas extrin-
"ſecùs ſæviit Tyrannorum, Eccleſia Martyres
Peperit: ut veròô iniquitas intrò ſubiit, hære-
ticos ſchiſmaticéſque progenuit. Navis illa ,in

minum decorticat, & anethum concidit! Judas

N ℳ

Oliva

qua Jonas vehebatur, aſſurgentes in ſe Ma-
ris fliuctus expaveſcebat, cuùm tempeſtatem
ſuam in ſuo ſinu foveret. Non Aquilo, non
Undæ inſamentes te obruunt, ſed is, qui pla-
cidiſſimè dormit. Quies illa te exagitat. Quàm Perſeeu-
ſæpè Eremus, ſeu Navis invidorum adverſa- tionis ori.
riorumque iniquitatem furorémque deplorat, 4, Tepi-
cùm totius diſcriminis procella ex illo oriatur, e o.
qui ſterterit in ſentina. Ille à Deo refugus, ille 1lnte.
Prædicationis negligens, ille, cùm Poeniten- um aſus.
tiam annuntiare deberet, otiatur & dormit, Zelus a-
ipſe verior eſt turbo, quo Navis obruitur. "iarum
Jonas deſcendit ad inieriora Navis, & dormie- erlen.
bat ſopore gravi. Rursùs in hac hedera illud Dei euc
quoque expendi poteſt, rarò fidendum eflſe ſo permir
illi felicitati, cujus nos nobis fuimus archite- vere.
cti. Non enim Deus hederam primùm Pro- Solicitude
phetæ paravit, ſed ipſe ſibi umbraculum ex- ſui.
ſtruxerat, quod Deus hederâ conveſtivit. E,
fecit ſibimet umbraculum ibi, & ſedebat ſubter lonæ 5.
illud in umbra, donec videret, quid accide- Peliciias
ret civitati. Et præparavit Dominus Deus he- fuxa.
deram. Lætaris lætitiã magnaâ? Contabeſces Pocationi
moœrore ingenti. Dominus non benefecit, ſed lelles

illuſit tibi. Exultas, quia umbraculum, quod Scer
. . . . y
præparaſti, Dominus conveſtivit, Noli antè proſpera-

victoriam triumphum canere. Conveſtivit il- ti.
lud, ut te luctu conficeret. Exareſcit, quod
viret. Sed divinitùs ſpes meæ promotæ ſunt.
Time adhuc. Elevans allidit. Samſoni ex Leo- Ialenta
ne mella fluxere: tibi ex melle naſcetur Re- Ene ſpiri-
gulus, prodibit aſpis, quâ vulnereris. inn.

MWolite conſidere in Principibus. Pſalm.
145. 3.

At me Princeps utitur. Utitur? IIle te uti- Aulicori
tur, Tu verò illi éſne uſui? Ex quo meA uti Hes.
cœpit operâ, mirum quantùm rationes ſuas Snfden-
. 3 tia in ho⸗
promovit. Adhuc noli fidere. Sed me laudat. „inihus.
Audi Samſen cùm obviâ mandibulâ mille vi-
ros interfeciſſet, exclamavit: In maxilla aſi- Jud. 15.
ni, in mandibula pulli aſinarum delevi eos, & 16.
percuſßi mille viros. Cüumque hæc verba canens
compleſſet, projecit mandibulam de manu, &
vocavit nomen loci illius Ramath-lechi, quod damſon.
interpretatur Elevatio maxillæ. En quò deve-
niant inſtrumenta Principum. Ut is uſi fue-
rint, ea plerique projiciunt. Nota cùm tanta
Ofſle præſtitifſéet, haud illud honeſtiori titulo
cohoneſtavit. Potuifſeét exclamare, En victo-
riarum artifex, en inſtrumentum trophæo-
rum; en os immortalitate dignum. Sibi omnia
tribuit, utque robur ſuum magis attolleret,
non modò mandibulam appellavit, ſed aſi-
ni, imòô pulli aſinarum fruſtulum nominavit.
Tum nec auro ſepſit, nec gemmis ornavit;
nec thecàâ incluſit, nec è tholo ſuſpendit, ſed
projecit. Ut ſcias, apud Principes nullius ſæ-
pè momenti eſſe ſervorum ſpes, locum, ubi
projecit mandibulam, elevationem mandibu-
læ appellavit. Nimirùm ſatis ſe tibi faviſſe
credit, ſi te ſit uſus, etiamſi, poſt abiolu.
tum per te opus, projiciat te. Quid veròô Rex nen
Deus ? ut faſtidium iſtud in Principibus repri- faktidiat
meret, ſtatim ac Samfon mandibulam Pproje- ro iͤla
cit, ſiti eum afflixit, morientique productà wegzat.
que Dominus molarem dentem in maxilla aſti- Dignitas
ni, & egreſſæ ſunt ex eg aquæ. Diſcite, Prin- quibus eb.
cipes, non faſtidire inſtrumenta triumphi ve- lerende.

ſtri.

& mandibula aquâ opitulatus eſt. Aperuit ita- Ibid. 9.

Pkantoen
ſenlt n
mr n ude

Ahentorn

nnnn cer,

ſtri. Licèt mandibula ſit, victoriam peperit,
Auliras Projici non debet. Quòd ſi illam projeceris,
zon pro- Cogeris eam recipere; & „ quam Pedibus ſub⸗
meiss. jeceras, ori admovebis, periturus, niſi tibi
Religi illa ſuccurrerit. Noli faſtidire, quem Deus
protegen- ii adminiſtrum dedit ſublimitatis tuæ. Tu
nin er ireri non es qui pridem „poſt victoriam; nec illa
nn den mdo., eſt quæ antea, poſt cædem. Momordit in ore
Nenn Jumenti foxnum: ita eſt: ſed in manu Sam-
tn ſonis cecidit Philiſthæos. Si illud probro eſt,
Aulico hoc decori ſit. David enſem, quo Gigantem

4 ,
Plut 11

t,d

' lpes. obtruncavit, ſuſpendit in Tabernaculo. Sed
DRr e,,. hic quoque docentur Aulici, Ppræſertim mi-
elne minitus. Hüs clari, omninò non confidere in Principi-
nu es David, bus. Pugnavit David adversus Gohlath „ & vi-
finn 1. Reg. cit eum. Quo modo. Audi. Prævaluitque Da-
alne 17 50. vid adversus Philiſthæum in ſunda & lapide.
neht , Sed, cum careret gladio, ipſiuſmet Gigantis
de “ Dienita; telo illum truncavit. Quid tum? Gladium ad
Pilcie more mu. oſtentationem triumphi abſterſum ornatumque
* iet. D ſuſpendit primùm in tentorio ſuo, mox lo-
„ 1. Reg. cavit in tabernaculo fœderis, in victoriæ mo-
. .. numentum ſempiternum. De funda quid ac-
i tum eſt? Neſcio. Nônne vicerat & Planè. Et
i quare ſuſpenſa non eſt? Quia funda eſt. Ni-
. A

mirùm, Gladius victoriam cum honore te-
ſtabatur. Funda cum aliqua exprobratione Pa-
ſtoris victoriam prædicaſſet. Hæc vicit, ſed
vilitatem prodit: Ille non vicit, ſed honorem
auget. Ergo hic proſtet, illa jaceat. Quam
ſæpè, quod Secretarius perfecit, Orationi tri-
buimus, & quæ ſervuli ſudore abſoluta ſunt,
Oeconomis imputantur, ne viliori eguiſſe in-
ſtrumento videamur, néve aliquando ex humi-
litate ſervorum nos olim non fuiſſe maximi
putemur. Quid eſt Gladius ille è tabernaculo
pendulus? Davidicæ victoriæ inſtrumentum.
Mentiris: Nam ille funda, non gladio vicit.
Monimentum, non infirumentum victoriæ,
& operimentum vilitatis, non virtutis argu-
mentum eſt. Spectaſtine in Templo Triumpho-
rum monumenta. Quòd Piratas captivaverit
Dux, argenteam ſuſpendit è fornice triremem.
Hæc ornatur, quæ nec pugnavit nec vicit:
Quæ verò & colluctata eſt & merſit roſtratas,
putreſcit non rarò in littore, vel ſenio diſſolu-
ta exuritur. Nimirùm materies impetrat, quod

Duweſin

S
Tatin .
1.,1

Inn fortuna non detulit. Triremis lignea vicit, ar-
Ut is k gentea triumphat.
Ct nin
Nekint⸗ Charitas operit multitudinem peccatorum.
erhnn⸗ 1. Pét. 4. 8
wun vor er a. .

*

Nuditas verò detegit etiam unius ſceleris
Seandali- reliquias. Trabe Oculus oppreſſus feſtucam
Trife. arguit in oculo fratris. Nemo Apoſtolorum
zadne⸗ Magdalenam ſprevit „at ſolus Phariſæus. Pec-
cientes. Cattix putet peccatori. Ex iis, qui adulteram
„ Qetulere ad Chriſtum, ne unus quidem jacere
e. in eam lapides potuit. Is ſolus feſtucam per-
gtan, ſpexit in oculo fratris, qui trabem geſtabat in
I nnſanes 1lO. In nuptüs nemo nudatum veſte nuptiali
cos, qui alimadvertit. Cur? Quia omnes eâ induti, or-
6 69 uker natique erant. Si inter pannoſos cœnaſſet, non
. D orret. ſemel, nec ab uno notatus & accuſatus fuiſſet.
At cum paludatis ſecurus comedit. Statuam
von Mons, ſed Lapillus evertit. Jonæ hede-
ram non Aper, aut Tigris, ſed Vermiculus
eXtermninavit. Quatriduanus Lazarus foœtet non
Chriſto, ſed fœminis. Prodigum filium frater,
dui venatione tempus inſumebat, exhorruit,

.

attolk

1 Mad 16
Dſeir y,

tni.

Stromatum, Lib. IX. 153

quem Pater Deo vacans amplexus eſt. Moyſes
& Aaron, cùm fuere optimi, contumaces
Iſraêlitas blandiſſimè demulſere. Audi, Irazël: Deut. 6. 3
Quando ipſi infidelitate ad petram laborare cœ-
perunt, tum enimveròô zelotas ſe exhibuere &
duros, in pervicaces. Audite rebelles & incre- Num. 20.
duli. Num de petra hac vobis aquam poterimus ¹0.
ejicere? Samaritana eſt, & poſt Viros quinque
adulterum domi habens, quæ Chriſtum arguit,
dicens: Quomodò tu, JQudæus cuùm ſis, bibere àâ Ioan. 4.9,
me poſcis, qukx ſum mulier Samaritana? En
qualem officii magiſtram! David reus Uriæ in-
terfecti, & raptæ Bethſabeæ, oviculæ prædo-
nem capitis damnat.

Deus, qui præcinæit me virtute, & po-
Jſuit immaoulatam viam meam. Qui
perfecit pedes meos tanquàm cervo-
rum.. . Qui docet manus meas ad
prælium: & poſuiſti ut ar-cum æreum
brachia mea. Pſal. 17. 33.

Quis non obſtupeſcat? Quis non contre- Circum-
miſcat? Viam graditur immaculatam, & ni- ſpectio ne-
hilo minùs timet, ad pugnam ducitur, & e- ceſſaria.
ruditur ad pugnam. Brachia ærea in via im- Difßden.
maculata, & pedes cervorum: Tu verò in lu- zia ſui.
to hærens ſecurus ſtertis? Et ne crederes vano occaſi
illum timore conterritum ad arma confugiſſe, mala fu-
non ipſe ſe, ſed illum Deus obarmavit. Nec gienda.
factum id fruſtrà: ſiquidem revera in ſe ir-
ruiſſe hoſtes teſtatur, quibus difficilè obſtitiſ-
ſet quamvis æreis brachiis, ſi non illos Deus
manu ſua debilitaſſet. Sequitur enim: Et ſup- Ibid. 40.
plantaſti inſurgentes in me ſubtus me. Vicit, ſed Circum-
oppugnatus eſt; &, quamvis in via conſtitu- Ipectio
tus immaculata bellare coactus ſit, non ipſe ho-
ſtem provocarit, neſcio, qualem ſortitus eſſet ,z,
belli exitum, ſi Deus prælio abfuiſſet. Hinc Dißden-
diſce nuſquàm eſſe ſecuritatem: nec nos noſtris zia ſui.
viribus ſtare poſſe, cùm armatus Propheta vin- Gratiæ
cere nequiverit, ſed Deus pro illo luctatus "ceſſitas.
everterit aggreſſores. Illud quoque dicere poſ- Caſtitas
ſemus, Viam ibi eſſe immaculatam, ubi & ad undè naſ-
fugiendum pedes cervorum, & ad pugnandum atur.
ærea brachia memorantur. Innocentia enim fu- Occaſio
gam inter & luctam effloreſcit. Et quidem a- fugienda.
nimadverteres vellem, primò pedes cervorum,
tum brachia ærea commemorari, quòd in pu-
gna ſpirituali tutior fuga, quàm lucta ſit. Si
licet, fuge: ſi ſtare cogeris, pugna.

Erat quidam Regulus, cujus filius infir-
mabatur Capharnaum. Joan. 4. 46.

Non una latet gemma ſub uno cortice. Pri-
mò, non abjecit curam Pater filii quamquam
morientis. Incipiebat enim mori. Sciebat non
ſolùm morientem, ſed & mortuum à Do-
mino excitari poſſe. Planè hic nullius deſpe-
randam converſionem docemur. Ægrotat. Con- Correcie,
valeſcet. Animam agit. Non morietur. Mor- & Acen-
tuus eſt. Vivet. Secundò, Non privat nomine TLiwre
filii, nec dicit, Domine, cadaver illud ſuſci- * lo.
ta: ſuccurre buſto, adjuva lignum jam aridum.
Sed ait, Domine, deſcende priuſquàm moria-
tur filius meus. Licèt expiret, filius eſt. Cha-
nanæa à dæmonio malè vexatam puellam filiam
ſuam dixit. David confoſſum jam Abſalonem,
& fortè damnatum, filium non ſemel appel⸗
avit.

Joan. 4*
47.

L apſi eriè⸗
gendi.

lbid. 48
Compati.

Superior
mitis ſit.

Correctio lavit. Tertiò, Non per urbem & regionem
Jecreta ſit. omnem, infirmitatem filii evulgavit, aut de ea
diſſeruit otiosè, ſed illi indicavit, à quo reme-
. dium ſperabatur. Paſſim fratrum crimina nar-
ſanat 7 rantur omnibus, præterquàm iis, à quibus pa-
o. ari pharmacum poſſet. Nullus Chriſto, nul-
lus Chriſti Vicariis, ferè nullus Prælatis feu
Cleri, ſeu Cœnobii ægritudines indicat ſubje-
ctorum. Nimirùm vitia carpimus, non ut a-
lienum curetur vulnus, ſed ut prurigini blan-
diamur noſtræ, quæ murmurando mulcetur.
Quartò, Credidit ſolo verbo curari poſſe mor-
bum tantum. Quintò, Servi, ut revaleſcere
1bid. 52. ſenſerunt filium, occurrerunt Domino: Et
nuntiaverunt dicentes, quia filius ejus viveret.
Accuſa- Cùm frater ægrotat, nemo morbum non in-
sores In- dicat: cùm veròô revaleſcit, ſilent omnes. Ser-
vidi. vj iſti non dixerunt, Expectemus Dominum,
Relzgloni brevi enim redibit, & tunc filium benè va-

Accuſa-

Cen ſores “
S&n lere nuntiabimus: ſed occurrerunt, eum de
cutores. filü ſanitate certiorem facturi. Utinam quam

Murmu- multi ſunt, qui ægrotantem annuntiant;, ità
atores. vel pauci ſint, qui ſanitati redditum commen-
dent. Si fortè & Clero unus fornicetur, qui
clamores excitantur! Si plures & Clero jeju-
Servis f- nent, nemo laudat. Vel certè dicamus ità.
biorum e- Servis haud fidendum. Non enim neceſfſaria,

ducatio ſed læta nuntiant. Si filius ægrotaſſet, putas
non com. . . t E
wittenda. Regulo occurriſſent? Convaluit, illicò advo-
Accuſa lant. Quot famuli miniſtrabant in nuptiis Re-
tiones ex gis? Nemo tamen eorum ad Regem detulit
Zeloſan epulantem, ſine veſte nuptiali. Niſi intraſſet
y, 4 Rex, ſceleſtus ille evaſiſſet. Thecuitides non
- . . 5 *
ves impio- Paucæ, quæ pro Abſalone intercedant. Vena

rum. vitæ, os juſti⸗ & 05 impiorum operit iniquita-
Prov. 1o. tem. Prorsuùs, ſi fratris crimen Patri aperue-
11. ris, vitam ſeris morituro. Unus eſt Joſeph,
qui apud Patrem filios accuſet. Sextò, Audi-
tâà fili ſanitate Regulus non ità de ea exultat,
Gratitu. ut miraculi obliviſcatur. Sed illicò immemor
do in Den filii, totus eſt in expendendo prodigio. Secu-
rus de ſanitate fili, de animæ ſuæ ſuorumque
Deo nos Valetudine ſatagit. Non, ut plurimi, in eli-
jungat. citate cortice tantùm fortunæ contentus, me-
Wternorü dullam in eo divinitatis indagare omiſit: Sed
S in in corporis ſalute ſalutem animorum indagat.
Joun. 4. novit ergo Pater , quia illa bora erat, in qua
53. dixit ei JSUN. ilius tuns vivit. Quid tum?
An regreſſus eſt ad JäsoM cum leproſo alie-
nigena, gratias ei pro beneficio redditurus?
Imò perrexit domum. An ex ea literas Chri-
ſto dedit, & nuntios munerâque tranſiniſit?
Nihil horum præſtitit. Ergo nullas reddidit
gratias? Imò verò maximas. Quas? Audi: Et
Ibid. credidit ipſe, & domus ejus tota. O præcla-
Eratiari rum munus! O gratiarum actionem gratiis
7 „ exundantem! Nimirùm nihil Deo offerre gra-
Felicitate tius potes in gratiarum actionem, quam Con-
& Inßr- verſionem tuam. Nunc ſi Chriſtianæ fidei per-
mitate fan- duelles Princeps proterat, paſſim in cozlum

Felicitas

ar⸗⸗ miſſiles ignes jaciuntur: in templis ſonori de-
„. Cantantur hymni: Dei potentia eloquenter
Renova- Prædicatur. Placent hæc. Utinàm tamen in
tio. egum felicitate fidem Reguli imitemur, qui

nullas gratiores Deo gratias credidit, quàm
deditionem ſuam. Utinam nuſquaàm caneretur,
& nuſquam non ploraretur. Utinam hymnis
lamentationes fufficerentur. Utinàm non Am-
broſii feſtivus hymnus, ſed Pſalmus Davidis
quinquageſimus reſonaret in Templis. Ma-
chabæi gratias Deo pro recuperata arce Sion
acturi, cinere ſe aſperſerunt, magnoque ulu-

154 Oliva

latu Templi excidium, & hoſtium flagitia Sper iorzs
deplorarunt. Credidit iple, & domus ejus tota. exempla
En qu ratione univerſs familia ad meliorem & Patris
frugem tranſeat. Converſo ad JusoM Domi-
no; ſervi omnes & filii convertuntur. Vel pue-
ri ſugentes ubera in Ninive, Rege jejunante, Relitio ob
abſtinuerunt à lacte. Rursàs Nemo dicat, „um e-
ego unus ægroto; non tamti eſt ſalus mea. *vatnr.
Tanti eſt, ut tota domus convertatur, ſi con- Renova-
valueris. tio.

Intravit autem Rex, ut videret diſeum-
bentes: & vidit ibi hominem non
veſtitum veſte nuptiali. Matth. 22.
11.

Sapiens plane Rex, qui vigilat ſuper con- Rex, E.
vivas ſuos. Equidem, niſi ipſemet convivium ileopus,

luſtraſſet, pannoſus ille pro ſupplicio delicias & Sape-
ſortitus eſſeét: Nullus miniſtrorum ſordentem ea S.

aut vidit, aut ſi vidit, accuſavit. Enim verò inwigilin.
niſi Superior ſuis ipſe oculis omnia circum-
ſpiciat, ſceleſti aut latebunt, aut tolerabun-
tur. Regius oculus ſordes videt, quas mini-
ſtrorum oculi non vident. Cùm Rex coœpit
rationem ponere cum ſervis ſuis, inventus eſt,
qui ei deberet decem millia talenta. Tanti æ-
ris reus tamdiù latuit, quamdiù Rex fſuis re-
bus non intendit. Vix cœpit rationem pone-
re, cùm illicò tam immane debitum emerſit, Matt. 18.
quod ſervorum nemo deprehenderat. Sara Iſ-
maeëlem ludentem ſola aut vidit, aut arguit.
Inſania populi applaudentis Vitulo aureo,
Joſuë viſa eſt pugnantium ſtridor, ſed Moyſi
non ità. Dixit ad Moyſen: Ululatus pugnaæ au- Exod.32.
ditur in caſtris. Qui reſpondit: Non eſt clamor 18.
ad hortantium ad pugnam: ſed vocem cantan-
tium ego audio. En quo modo ſolus Princeps
peccata populi intelligit. Quis juſtior? Quis
prudentior Joſué? Nihilo minùs, poſt quadra-
ginta dies in Monte exactos orando, lalciviam
idololatrantium robur decertantium interpreta-
tur. Dices, ſcelera, ſi minima non ſunt, late-
re non poſſe, & patere vel caliganti. An leve
crimen Idolum? Qui litabant Belluæ, militare
Deo exiſtimantur. Wulatus pugnæ auditur in
caſtris. Rogo te, quis oculatior Apoſtolis? Et
quod ſcelus adeò atrox, ac Chriſti proditio?
Et tamen Judas, cùm non ſemel cum Scribis
egiſſet, deprehendi nequiit, non aio antequàm
Chriſtus prodendum ſe prædixiſſet, ſed nec
poſtquàm proditorem penè ſuum deſignavit,
dicens, Qui intingit manum mecum in parop- Marth.
ſide, bic me acht. .. Ex vobis unus Diabo- 26. 23.
lus eſt, inquit. Non erit, ſed eſt; nihilo mi- Joatn .
nus inter Apoſtolos Diabolus eſt, & fur, &
proditor, nec agnoſcitur. Joannes noônne a-
derat in aula, cùm Petrus negavit? Verum
lapſum eum nec poſt trinam negationem ananai
madvertit. Væ Petro, niſi eum Chriſtus ſuiſ- Religio n?
met oculis pupugiſſet. Porrò Rex, cùm pan- Pmn.
noſum in epulo deprehendiſſet, nec illum præ- : “
terüt ,„ quòôd ſolus ſorderet, nec alios ejlecit keligioſs
propter conſortium ejus. Hunc projici juſſit in impio bar.
tenebras, illis dapes apponi mandavit. Pan- cenda,
noſus plectitur, paludati epulantur. Ut intel- .
ligas, nec unius ſcelere Religionem umverſam e uerita
plectendam: nec ob religionis nitorem indul- tiam in
gendum ſordenti. Solus Iſinaeël ludit in domo Religio-
Abrahæ: Non ideò toleratur. Cham Patri il- ſenn 6
ludit: non propterea fratres ejus maledictione eelihe,
percel- g,eſeres.

familias.

ui

N

Nen.

4 Mlepbit
in dtßllant

lttge u
tiamnbn
1 Dei

nd
NN
in, lee 1

4
4

ſet

in
M 1

at I !
et nni,
ktr
t. Dinen
nnia Cnn.
t tolerir.
) es ii
n N
IMernue,
Ana. Lan

iganti.
Bellue,tn
ANe Alii
Apolekt,
hniſti onn
Eln N
naid and⸗
illet, 4

ennes hi
itl ie
eteice
Colu-.,

Peccati

percelluntur. Quiſque ſuum flagitium expiat.
Adam, Eva, & Serpens una damnantur.
Nempè: omnes peccarant. Et quoniam non
una omnium culpa fuit, ideò & pœna eos non
una involvit.

Ullic trepidaverunt timore, ubi non erat
Timor. Pſ. 13. 5.

terner Qui luctus, ſi excidat gratiA Filius Princi-
oblivie pis. Quanta verô ſtoliditas non flere, ſi Dei
Solieitade gratiam conculcat! Adam Deo faſſus eſt, ideò

ine; le aufugiſſe, quòd nudus eſlet. Timuit, non
D. quòd peccaſſet, ſed quòd pateret. Saul, cum
Tritula- irruifſet ſuper gladium ſuum, queri copit

tio vera. cum Amalecita, non quèòd parricida ſui mo-
reretur, ſed quòd dolores non evaderet, &
probris hoſtium pateret. Timuit, ne præda
hoſtium fieret, non timuit ſeri carnifex ſui.
Milites, cùm nuntiaſſent Chriſtum reſurre-
xiſſe, illicò Phariſæi contremuerunt, non quòd
hoc accidiſſet, ſed ne hoc evulgaretur. Re-
divivum timere debuerant, ne illos perderet.
Atqui de hoc haud ſoliciti, toti in eo ſunt,
ne Domini reſurrectio credatur. In libro pri-
mo Regum, cuùm populus Regem poſtulaſ-
ſet, ait Samuél, ſi in ea poſtulatione perſe-
1. Reg. verarent, fore ut Deum abjicerent. Qud nihil
19. permoti, perſeverarunt in ſua inſania. Vix
pluvias devocavit tempore meſſis, cùm illicò
flere cœperint & humiliari. Nimiruùm plus
terremur, ſi hordeum pereat, quam ſi Deus
Deum de- nos deſerat. Hinc eſt, quòd, cùm Dominus
lerente dixiſſet Samuéli, & ſe abjectum à populo,
& à Rege populum opprimendum, Prophe-
ta primum reticuit, ſecundum exaggeravit;
quòd ſciret, apud populum nihili efle divina,
& ſolam direptionem ovium olearumque ra-
1. Reg.8 pinam plurimi fieri. Adeò, amiſſo Deo, non
reſipiſcimus terrore jacturæ im medicabilis:
frænari verò poſſumus prædatione olerum hor-
ti noſtri, & prolis noſiræ ſervitute. Cur, Sa-
muél, ut Populum à poſtulando Rege revo-
c, non eis teſtaris, ut Regem habuerint,
Deo illos carituros? Quia Numinis tum ab-
ſentiam, tum injuriam flocci facerent; fortè à
Petitione abſterrendi, ſi filiorum dedecus &
bonorum profcriptionem metuerint.

damna

1. Reg.

1I2. 19.

Argue, obſecra, increpa. 2. Tim. 4.
2.

Corredie Id eſt, prout languor ægrotantium tulerit,
mitis erga

3 voren, medere ſeu oleo, ſeu ferro. Dominus quater
neamem, Pétrum increpuit, dehortantem videlicèt ſe à
Cruce, trepidantem in æquore, dormientem
in horto, perjurum in atrio. Ammadvertas ve-
lim, quomodò non ulceris magnitudinem, ſed
languentis imbecillitatem expenderit. Cùm le-
viùs peccavit, gravius illum increpuit, cùm
enormius erravit, mitius correxit. „Si ſe de-
hortatur à Cruce, Satanam appellat. Cur?
gquia etſi levis macula, non labefactatæ vires
cinfiſe⸗ bolol ferrum patiebantur. Naufragantem
ni eſ odicæ fidei reprehendit. Duriuſculè „ ſed
la zerca- Oh tam acriter, ut antè, corripit: turbatus
7e atten. ellin erat præ diſcrimine. Domenti ſomnum
ene untaxat exprobrat placidiſſime: moœrore e-
m,ſad vi. gn umminentis Domino necis angebatur non
levi. Et quidem ſtertere, cum orandum eſt ,

Stromatum, Lib. IN.

—

I

præſertim Apoſtolum, imò Apoſtolorum Prin- es ſed
cipem, Cùm tanta afforet calamitas Eccleſiæ, a2 * »
& Chriſtus ſæpius orandum eſſe monuiſſet G. a.
non leve piaculum. At Dominus non vulnus, citasenn
ſed languidum attendit. Porrò eum in atrio pœna in-
ne monuit quidem, ſed reſpexit tantùm. Erat Aigende.
enim ſceleris immanitate omninò exanimis. onfſa
Nos quoque non facinoris improbitatem in i d .
judicio attendamus, ſed puſillanimitatem pec- Superio,
cantis. Ubi ferrum, quod ſecet, ubi qui ad- ſir diſere-
urat ignis, in Vulnerato à Latronibus propè tus.
Jericho? Nihil rigoris adhibitum, ſed graviſ-
ſimis plagis oleum tantum & vinum infuſum.
Erat emim ſemimortuus, & ſectionis uſtioniſ-

que non patiens.

Et quatuor Animalia, ſingula eorum
habebant alas ſenas: & in cirouitu,
& intus plena ſunt oculis. Apoc.
4. 8.

Hæc animalia, quæ regnantem Deum in Eecleſia-
ſolio divinitatis circumſtant, Præſides Eccle- Kiei ode-
ſiarum ſunt, Deo tum poteſtate tum digni- Tint Ava-
tate propinqui. Nullas himanus, ut rapiant, ,ss,,,
& innumeros oculos habent, ut vigilent, ſe- i,otrilr.
niſque inſtructi ſunt alis, ut excurrant. Uti-
nam hâc noſtràâà ætate & plena manibus, &
vacua oculis non ſint Animalia planè non ſan-
cta. Non tam ut excubent, quaàm ut locu-
pletentur initiatos ſe credunt interduùm pleri-
que. Dices non caruiſſe manibus Propheti-
cas Animantes, cùm de iis ſcribat Ezechiel.
Et manis hominis ſub pennis eorum. Fateor Ezech. z⸗
beatis Animantibus non defuiſſe Manus: ſed 8. .
hæ, nec protendebantur, ut aut emendica- deerk⸗
rent, aut raperent munera, at latebant ſub a- ayzu„
lis, ut ne quidem apparerent ſpontè dona de- ſt enin
ferentibus. Manus ſub pennis. Nam ſi iis, qui ſeveras,
Currum gloriæ circumagunt, Manus proſtent, a: se veri-
heu, quot eas auro gemmiſque opplebunt. a'e abſti-
Sat eſt Ambitioſis, Te proximum Rhedæ be, ttg;
profulgenti non impatientem Xeniorum cre- lemen.
dere, ut illicò ingerant undique placitura: tia.
Quare mi Manus penitùs deliteſcant, exun-
dabunt donaria, nec finis erit theſaurorum in
te fluentium. Porròô ſolæ Alæ parare Manus
latebras poſſunt ⸗ is ſi quidem tantùm largi-
tionibus non corrumpitur, qui, meditatione
æ*ternorum, à luto in colum erigitur. Rur-
süs manibus, quæ pateant ad agendum & fe-
riendum, carent, quæ alis oculiſque abun-
dant: ut diſcas, ſupplicia ab iis non adhiberi
Paſtoribus, qui excubant, nam, qui vigilat,
præcavet ſcelus, & excutit ne irruat. IIIi pu-
nire coguntur, qui non invigilant. Dormitan-
tes agricolæ eradicare zizania ſuo tempore
compellentur, qui, ſi vigilaſſent, meſſem om-
nem horreis, non flammis, intulifſent. At vir-
gam vigilantem vides apud Jeremiam, ag
proindè ſupplicii inſtrmenta etiam cum vigi-
lante oculo copulata. Falleris, nam, quam tu
putas furoris adminiſtram virgam, eam deli-
ciarum pronubam, ex tranſlatione Hebraica,
intelligimus: ubi legimus, pro virga vigilante,
virgam efflorefcentem. Virgam ex amygdalo
celeriter florente video. Nimirùm, ubi oculus
excubat Praſulis, ibi Virga floret, non ferit.
Nulla mihi crede, clementia verior „ quam
ſeveritas: nulla immanior ſævities, quaàm ni-
mia indulgentia. Aaronis & Moyſis virga⸗
quam

quàm diſſimiles! Illa flores, hæc anguem pe-
perit. Verum, quæ floruit, cædem peperit,
dùm connivet, & Vitulum petentibus con-

flat: quæ ſerpens fuit, dum plebem terret,
manna devocavit & cœlo, mella duxit è ſilice.

Filii Ephrem intendentes, & mittentes
arcum: converſi ſunt in die belli. Pſ.

77. 9.

Petrus, quamdiùà in coœnaculo eſt, carce-
rem ſpernit, & Crucem ridet. Ubi ventum
eſt in atrium, ab ancilla proſtermitur. Verùm
vocatio hoc clarius eluxit in Jacob. Cùm lateret in
dik exa- utero Matris, Eſaü dejecit non ſemel, naſ-
minands, centémque inſectatus fortiter eſt. At ubi cre-

Vyro de-
gener.
Propoſita
yetinenda

Sus . vit, vereri cœpit, quem ſupplantaverat. E-
pravidé. Tuk Mme, inquit ad Deum, de manu fratris mei
da. Eſat, quia valde eum timeo. Cui obviàm fa-

Gen. 32. Gus, adoravit pronus in terram ſepties. Vi-

Ar: deas Chriſti militem in utero Tyrocinii ſuper-
eabin. biam calcare, opprobria ſequi, horrere deli-
Pproere- Cias, poœnas ſitire. Verum, quem infans eliſit
linatio ſæculi faſtum, eundem jam adultus, veretur.
ſanda. Sic Iſraëlitæ Moyſi dicebant: Omnia, quæ-

Exod. 24. cunque dixerit Deus, faciemus, & audiemus.
3 a,. 1. Juxta LXN. Tamerſi, inquit S. Baſilius, on-
Iaix. Jentaneum magis erat, ut diceret: Audiemus
& faciemus. Hinc Nazianzenus laudat Moyſen
cunctabundum, ad Dei juſſionem: Bonum eſt,
inquit, Dei imperium aliquantiſper detrectare,
ut Moyſes ille. Etenim Moyſes, addit Nicetas
Nazianzeni Scholhaſtes, metuens muneris, ſibi

ſuæque fragilitati proſpiciebat fugiendo.

Sedebo in monte teſtamenti, in lateri-
bus Aquilonis. Aſcendam ſuper alti-
tudinem nubium, ſimilis ero Altiſſi-
mo. Iſa. 14. 13.

O ambitio, quò non perrumpis! Ipſum
Dei ſolium impetit, & niſi Ahliſſimo exæ-
quetur, ſe putat jacere. Porròô Deus, ne ta-
lia tentaret, omnem ei ſupellectilem ſuam cir-
cumdedit. Omnis lapis pretioſis operimentum
mum: ſardius, topazius, & jaſpis, chryſolitus
& onyx,» & berillus, ſjapphirus & carbunculus,
In vita & ISmaragdus. Cæſar, inquit Suetonius, milites
Cælar. auro gemmiſque ornabat, quò conſtantiores eſ-
ſent in prælio, metu damni. Idem Deus præ-
ſtitit cum Lucifero, ſed fruſtra. Ambitioni e-
nim nulla jactura gravis eſt, dummodò ſpes
aliqua affulgeat aſcendendi. Quanta detulit
David Alloni, ne imperandi æſtu inſaniret.
Revocavit ab exilio, in regiam admiſit, oſ-
culo eum eſt dignatus, Hieroſolymam illi re-
liquit, throno ceſſit. Tot aggeribus clemen-
tiæ & amoris compeſci nequiit, quin procur-
reret per Parentis cædem;, ad parentis impe-
rium. Furit & regnat; nec imperio conten-
tus eſt occupato, quia vivit Imperator. Tunc
deſit ambire, quùm vivere deſüt.

fuzn iteràum in Montem ipſe ſolus. Matt.
⁹ 1 5

Ambitio.

Ezech.
28. 13.

PDiegnis: Quis fugit? Deus. Quid fugit? Regnum.
noxia. Itaà-ne? Qui cum Diabolo luctatur, a Regno
Amitio. fugit? Quale monſtrum, quod vel Chriſtus

Oliva

Ale⸗

Eſſ
it teſann

expavit ?“ Et ſanè quis honorem non timeat,
cuùm legat Dæmonem, oſtenſis Chriſto re-
gnis, auſum ab eo petere, ut ſeſe corruens
adoraret. Speravit à Domino per honores, Gloris
quod honorum delatione impetrare conſuevit. vana.
Eſto „neſcierit eum eſſe filium Dei, ſcivit bis Religionis
victorem ſui, ſcivit per dies quadraginta je- wunia,
junum, ſcivit delapsà cœlitàs voce à Deo di-
laudatum „ ſcivit Joanne majorem, & tamen Regnlari
bis triumphantem häc unà Dominandi machi- obſervan-
nàâ, ad facinus omnium immaniſſimum impul- tiam &
ſum iri non diffidit. Hæc omnia tibi dabo, ſi ibſam Vo-
cadens adoraveris me. Fugit ergo JInxss non zs enenm
immeritò. Et ſanè quæ Pax in honore? Vel M
Petrus tunc, cùm puſillo gregi præerat, ſi 2. 1.
orationi vacare cupit, in ſolarium ſubit hor
prandii meridianà. Et quando Orationis ejus
meminimus, viſionis illius magnæ recorde-
mur. Quæro enim, Serpentium & Quadru-
pedum farrago monſtroſa quid portendat? Gen-
tium procul dubio converſionem. Gentium
converſionem? Heus tu, Iſaia, quid ſomnias?
Fore ais ut floreat inſtar Lilii deſertum. Læ- Iſa. 35. 1.
tabitur deſerta, & invia, & exultabit ſolitu-
do, & florebit quaſi Lilium. Quaſi Lilium?
Quid dicis, Petre, Liliane ſunt Gentes? Li-
lia! Monſtra ſunt, & quidem teterrima. Ab- Act. 10
ſit, Domine, quia nunquàm comedi omne com- ¹.
mune, & immundum. Nec Deo jubente auſus Dignitas
eſt attingere Serpentes & Feras. Quid ergo? Peie.
Petrus an Iſaias deceptus eſt? Neuter. Nimi- uberio-
rùm Petrus his præfuturus erat, Iſaias hæc vi- S
dit tantam. Quæ verò Prophetæ ſunt Lilia, der.
paſtori & Moderatori Dracones ſunt. Nemo
enim ità Lilium eſt, ut ei, qui præeſt, præ
ſolicitudine Anguis non ſit. Quid ergo Ponti-
fici erunt Monſtra, ſi Lilia Serpentes ſunt?
Si à filiis, qui convertuntur, tanquam à Ce-
raſtis vel Colo fruens Apoſtolus terretur: quæ
paſſurus eſt ab hoſtibus, qui præeſt & coœlum
neſcit. Si quæ cœlum exhibet, feriunt Ponti-
ficem: qui laniatus ab iis expectari debent,
quæ Orcus ad Eccleſiæ excidium immittit?
Jobo quid calamitoſius, cùm ſederet in ſter-
core? Et tamen ipſe ſe ærumnoſiorem dicit;,
cùm regnaret in ſolio. In vulnere vermibus ſe
dixit affinem? Putredini dixi, Pater meus es, Job. 17.
Mater mea, & Sdoror mea vermibus. In purpura 14.
verò Draconibus circumdatum fuiſſe teſtatur:
Frater fui Draconum, & ſocius Kruthionum.
Id Sponſa experta eſt, quæ, cùm inter filias
dominatura verſatur, quaſi Lilium ſpinis con-
foſſum deſcribitur; cùm verò è deſerto con-
ſurgit, deliciis affluens perhibetur. Id etiam
in Sponſo deprehendes, qui inter ubera Re-
ginæ faſciculus myrrhæ eſt, idem verò in vi-

.
lu
“
wonl 1
Guinin

Muun

A

Job. 30.
29.

neis Engaddi Botrus, non Myrrha eſt. Quicd un d.
amarius Myrrhâ? Quid Botro ſuavius? E- e zi⸗
nimverò in Regia vel Botrus abit in Myr- . de
rham. Ideès, cùm evocaretur ad laquearia L e kuch
cypreſſina, & tigna cedrina regiæ domus, in.
indè refugit clamans, Ego os Campi. Quaſi Can- 2rl:
diceret, in campo floreo, in regia pungor. 8 Nar eſ
Nonne Dilectee ipſius manus intrà regiam ſtil- en
laverunt myrrham? Videlicèt dextera, quæ ,nkin

ſceptrum tractat, carere amaritudine non po-
tuit. Neque dixeris, pro Deo, PFidelibus,

Optimiſque præſidenti non talia tantäque con- W
tingere. Falleris. Solicitudo, quæcunque ea NN
ſit, vexat. Atteritur annulus uſu. Sancti gra- Rerdr e
dus, hoc eſt, ſcalæ Chriſti veſtigiis conſigna- N
tæ non miſi pietatis causs, & quidem flexis ulbe⸗

. N l
genibus n

t,
k.
nlen
uig,
lrnn
Githns

tabit ii
Bente!l
ertimn
Gi onnn

8 lun Nen
i neie
d en
erheng in
Anqunile
Stelnne
Zeſt Rm
Krunhui⸗
ekui G
um immm
deetin
wlorendu
1e ſellta⸗
Pusr mitſf
u lunmſe

ſuletetun

n Hötnet.
e elenn e⸗

etu. I
ner uk
en eilit
Innu 4
o ſunm
ct n

I 4 S

Stromatum, Lib. IX.

genibus aſcenduntur: eas nihilo minùs attritas,
ac penè conſumptas ſpectamus Romæ ad La-
