Paterfa nim Patriarcha Iſmaëlem domo pellere recuſa-
milias di- Vit, quamvis Sara inſtaret, declamarétque con-
ligat f- trà procacem: & miſi perditiſſimi Adoleſcentis
na. grior exilium Deus ipſe demandaſſet, nunquam Pue-
“ ſab- Tuin ejeciſſet. Uſque adeò, qui ad Dei nutum
jectos iti. Paratus eſt immolare Iſaacum, Iſmaëlem pro-
turbare, ad Uxoris prudentiſſimæ vota, mo-

Jon. 1.

Paren-
zum amor nitàque cunctatur. Nam, quamvis Ancillæ ſit
juſtus.
tamen eſt. Quis tu es, qui tam impigré, non
Iſmaëlem, ſed Iſaacum, vociferantis timore
vulgi, dehoneſtas, & jugulas? Periclitatur
Urbs, inquis, niſi Filius perimatur. Ergo ti-
mes, ne Muri corruant hoſtilium fragore ma-

Oliva

genus, vitiorum ſator, & lues domus, Filius

chinarum: nec vereris, diſſipandos cum moœni- . u
bus Cives violatæ flagitio innocentiæ? Neſcis
validiorem clamorem eſſe Abelis interfecti, 1
quam minitantis impetum Holophernis? Et ,
Chriſtum occidére Judæi, ne periret Hieroſo- 1,
lyma: & ideè perit, quæ Shriſtum occidit. n
Aufſim dicere, ſervandum Filium, non tum zu
tantùm, cuùm illi hoſtes inſidias parant, ſed tum 1
etiam, Cùm is tibi & laqueos ſtruxit, & foveas
ſuffodit. Abſalonem certè David ſervandum n

cavit edicto ſeverifſimo, à quo & Regià extur-
batus, & in calamitates ſummas adductus fue- l/

rat. Orbatus filio, excluſus urbe, regno profu- in
gus, poſt lapidum turbinem, & uxorem de- lun⸗
Horationem parcit Abfaloni Pater, in ipſo diſ- ul
criminum æſtiu: Et tu: Non ſervate, ſed pro- Superior demn
fligate, ſed trudite, clamitas, Puerum, à quo, tueatnr unen
nen exutus regno, ſed, laureis cumulatus es: Iuos. u
qui, cùm Hœdum à te nunquaàm acceperit, Superior u,
Agnos tuos vel ſuo cruore ſaginavit, cujus be- zon pu- cet
neſicio non lapidibus, fremente Semei, appeti- e: . ,
tus es, ſed topaziis, hyacinthiſque, plaudente ognen. e, 8
Mundo, decoratus. An non præſtat millies exu- „r perſe- Polan
lare, quàm tanti Fili ſpectare, nedum jubere cutorsm Er n
naufragium? Mallem ego, ſervato Innocente, " eos odio ſum
comburi, quam, eo perdito, cœlo inſeri. An Wiedia- , u
non noſtra vox ea ad vulgus eſt, timendum ni- Perſen⸗ (lato.
hil, quamvis extrema quæque toleranda ſint, tionom ruck
tantùm ut Juſtus non lædatur. Et qui ampullas rewedium n ,
projicimus, & ſeſquipedalia verba pro extero- reſſimem. gr,
rum propugnanda innocentia, puerili terricu- kee in,
lamento ità ſuccutimur, ut non gemmas & ſinu, „e,enti. !

ſed & cœlo ſidera excutiamus in cœnum. Ceto baus in- n
deglutiendum immittimus, non Jonam Domi- flicte. .

no contumacem, ſed Paulum Chriſti tubam, MaKüia, ii
& vocem. Vel Scribæ ſucclamarunt: Nobis derer⸗ tnz.
non licet interficere quemquam. Et Sacerdotes e n 4
exclamant, Nobis, Nobis licet quemvis decor- paſter oc- len
ticare. Friget porrô in ore Præſidis Religioſi carrirLu- kn
vox illa: Non potui Gregem univerſum, mé- bo, evi 4* 1
que cum cæteris Paſtorem ommum Principum ſoan. 8. tn
feritati exponere, quorum ſævities ad unius 1. lai
oppreſſionem ovis ſibi cumprimis inviſæ, con- Richard. Ang
quievit. Friget, inquam, vox iſta, cùm, teſte. S. Vict. n
Ambroſio, ſuppar Martyribus habeatur Nabu- . tn
thes, qui Achabo Regum potentiſſimo, & Je- Ee le de. n
zabeli efferatiſſimæ ſœmninarum Majorum A- ait, te in u
grum, ad delicias, vendere recuſavit. Ergo, domum Rn
cùm ille Vites prodere noluerit Regi: tu Cle- eſle; nl
ricum Regulo prodis? Maluit ille lapidari, zdegne uef
quàm ſuam non cuſtodire vineam: Et tu, ne bere im⸗ iim⸗
verbulo torqueare, Apro Witem diſcerpendam pres, 4 hnt
expoms, quam plantavit dextera Chriſti, ut procel- wuin
fructum plurimum afferat. Et quanam in Scho- laſque- 4 monh
la Prophetarum didiciſti, licere, pro ineunda k
Potentium gratia, eradere de terra viventium irc
Unctum Domini? Noli dicere, unam dech Hu
Ovem, ne periret univerſus Grex. Abfſimilem un, K
non te perſpicis, hoc vel maximè nomine; unmn
ſummo Paſtori Chriſto, qui, ut unam reve- ettch
heret ovem, nonaginta novem dimiſit in de- Perdisin
ſerto. Erat una Paſtoris ovicula: ſed grex ule
und carior non erat. Una illa conquiritur,
una illa pro omnibus deſideratur. An Lauren- Tertul. ngunt

tius vaſa Eccleſiæ ſacra Decio contradidit, ut lib de aun

inhiantem fidelium ſanguini Charybdim me- Pœu- n
tallorum aggeſtu oppilaret? Levita non tradit tent. e
Calices, ut Tyrannum demulceat: & Præ- nte.
latus Sacerdotem proterit, ut Centurioni blan- n
diatur? Sine, ut gregem perdat, & mactet: un
tot Martyres computabis, quot antè Oves nn
cenſebas. Eccleſia certé Romana tanti facit l

unius propugnationem oviculæ, ut gregem it
um⸗-

N.
.
WN
ln
e
r.
uin.

dn.
en E

ſel
1, e

ltueh

Stromatum, Lib. Xl. 285

univerſum malit exponi, non dico Barbaro-
rum enſibus, ut moriatur, ſed Satanæ veneno,
ut perfidiæ lue contabeſcat. Non modò non
patitur fidelium fortunis conſuli unius ovis diſ-
pendio: verüùm, ne ovis una injuria tondea-
tur, ſuſtinet oves omnes veneno Apoſtaſiæ
in tigrides efferari. Minitatus eſt Romanæ Se-
di Henricus Angliæ Rex Britannicæ Eccleſiæ
defectionem, mii repudium indulgeret Ca-
tharinæ uxoris, primùm fratris ſui, tum
fſuæ. Iniquiſſimo Regi afſentiri noluit Ponti-
fex, & maluit à ſe præcidi Inſulam floren-
tiſſimam, quam inuri maculam uni Fœminæ.
Inducta illicò Hæreſis, ſublata Religio, di-
ruta Coœnobia, dilapidata Templa, verſum in
Satanæ Lolium Frumentum Electorum: non
tamen Pontifex à ſententia dimotus. Tanti
eſt unius cura ovis, ut, ne ejus lædatur fa-
ma, Fides omnium peſſundari permittatur.
Vide tu modò, an, ad unius fſcintillas fulge-
træ&, liceat eradicare Columnam è& Templo
Dei, & Chriſti Sacerdotem in ludibrium, &
fabulam dare populorum. Non eſt tanti arri-
dere nobis Proconſulis rictum, ut illi Chrifti
ſervum immolare fas ſit. Mala facienda non
ſunt, ut eveniant bona: At Innocentis pro-
culcatio ſcelus eſt, & Chriſti injuria: Satius
proindè eſt, Gregem premi, quam Juſti-
tiam opprimi. Vel Rachab deſtitutum reli-
gione, & pudore ſcortum, maluit everti pa-
triam, quam commorantes apud ſe hoſpites
prodi. Meretrices præcedent Cœnobiarchas
in regno cœli. Siquidem illæ antetulere Hoſ-
pites urbi, hi Filios Magnatum ſupercilio
poſthabent. Dioceſis periclitabitur, ni filium
tradam? Corruit Jericho, & direpta eſt, nec
tamen expoſiti ſunt exploratores a Rahab.
Quam Dominus ita extulit ob fidem, curâm-
que in hoſpites, ut eam Avorum ſuorum ca-
talogo inſerendam curaverit. Michol nônne
Davidem obtexit, cum quæreretur à Saül?
Miraris virum ab uxore ſervatum, contrà

edictum Patris, & Regis? Miror ego tribum

Jud. 20. Benjamin ſolam, contra undecim tribus fu-

rore, ferrôque munitiſſimas bellum ſubäüſſe,
quòd eis tradere recuſaverit, conſtupratæ foœ-
minæ non ignobilis violatores planè vulgares.
Ergo duriſſima pati ſuſtinet tribus Iſraelis po-
ſtrema, ſtudio tantùm ſervandi fratres ſuos
adulteros: Et Chriſti grex triftiorem Præfe-
cti frontem ne patiatur, fratrem ſuum nulli
obnoxium maculæ tradet voluntati æmulo-
rum conſpuendum, deridendum, proculcan-

Dan.sö, dum? Dices, vel Danielem à Dario Leoni-

bus objectum, ne Satrapas irritaret. Sic eſt.
Sed lacum obſignavit annulo ſuo, ſed incœ-
natus, & inſomnis æſtuavit in domo ſua, ſed
primo manè ad lacum acceſſit, Danielem vo-
cavit, eduxit, amplexatus eſt, accuſatoribus
projectis in lacum. Quale probrum, ſi Primas
Eccleſiæ, objecto Leonibus Clerico, non je-
junaret, ſed epularetur quotidiè ſplendidè,
& nequaquàm Darium æmularetur impran-
ſum in ſervi diſcrimine, ſed Davidem imita-
retur in fili funere, à cinere feſtinantem ad

1. Reg. 12. & 3 .
19 g.lz, epulas. Num mortuus eſt Puer? Qui reſpon-

derunt ei: Mortuus eſt. Surrexit ergo David de
terra, & lotus unktuſque eſt: Petivitque, ut
Ponerent ei panem, & comedit. Numquid
Votero revocare eum amplius. Et ille quidem
cum laude, Feretro Menſam conjunxit, ut
ſe teſtaretur lætum ſagittas Domini excepiſſe.

tem evadendi, quod reformidat ſupplicium,

De Dario tamen audi, quid dicat Scriptura
Dei. Dormivit incœnatus, inſuper & ſomnus Dan. 6.
receſſit ab eo. Nolebam Regi barbaro parem 18,
eſſe Paſtorem animarum. Nunc verò excla-
mare compellor: Periclitante Eunucho, Rex
cibo ſomnéôque abſtinet: Et Chriſti ove in-
ter vepres hærente, Paſtor hilarius otiatur,
cœnat lautiùs. An Paulus ſucceſſores ſuos ità
obdureſcere docuit, cùm clamaret: Quis in- 2. Cor. 11.
krmatur, & ego non infirmor“ Sed Prætori re- 229.
ſiſtere non potui, Clericum ad Syrtes depoſ-
centi. Obſtitifles, ſi verè fuiſſes Paſtor. Quid?
Num Deo major eſt Præſes? Porrò, Moyſes
Deo in faciem reſtitit, cùm peccantem Ifraë-
lem fupplicis deſtinaret: terruitque, ur itaà
dixerim, Dominum, & delati abdicatione
Principatus, & petitione delendi ſui è& libro
vitæ Nominis, ſi deſæviret in populum. In-
ſtabat Conſularis. Quid tum? Vel Deo ob-
ſtandum eſt, cùm Virgam exerit in Adulte-
ros. Vide, quo pectore obluctandum ſit, cùm
ſecuris mittitur ad radices Punicorum. Si in
arido divimi Zeli flammas ſerpere non eſt
paſſus Moyſes: Tu in viridi ſævire patieris
humani furoris ignes inhumanus? Inveniſtine
tu in eo cauſam mortis, quem tradis? Imò
non ſemel & ipſi, & ommi populo ſucclama-
vi: Wullam invenio in hoc homine cauſam. Et ſoan. 18.
cum cauſa deſit, Crux adeſt? Nimirùm, ob 38.
Clamores, & Cæſarem, adjudicavi flieri pe-
titionem eorum. Pilatus es. Sedenim unum
ſatius eſt perire Hominem, quam Synagogam
periclitari univerſam. Caiphas es. Quin Cai-
phas, ſimul & Pilatus, tum quia unum pro
multis peſſundas, tum quia, quem fateris in-
nocentem, clamori litas, & Cælſari.

Diſputante autem illo de Juſtitia &
Caſtitate, & de Judicio futuro, tre-
m'faäctus Felix teſpondit: Quod nunc
atiinet, vade: tempore autem oppor-
tuno accerſam te: ſimul & ſperans
quod pecunia ei daretur à Paulo:
propter quod & frequenter accerſens
eum, loquebatur cum eo. Biennio au-
tem expleto accepit ſucceſſorem PFelix
Poreium PFeſtum. Volens autem gra-
tiam præſtare Judais Feliæx, reliquit
Paulum vinéctum. Act. 24. 25.

Reus Paulus, & vinctus, vide, qua de re Familia-
loquatur cum ſuo Judice idololatrâ. Oris fer- ritas eum
vorem, & cordis libertatem quis non mire- Seudert-
tur? Porròô, quam aptè ad Judicem de Juſti- Sey,zz, Spi-
tia,; & ad Principem de Caſtitate ſermonem ritualis.
inſtituit ! Implevit Apoſtolus Iſaiæ vatici- Concio
nium: Annuntia populo meo ſcelera eorum. Pradens.
Neque enim cùm milites alloqueris, de fo- lſa. 58. 1.
nore, aut de pſalmis loqui debes; ſed feri-
tatem, rapinas, rixâſque arguas oportet. Por-
rô, ſi de Judicio Paulus in vinculis diſſerens
terret Felicem non credentem, & imperan-
tem: quantus fururus terror eſt, cùm impii
vincti adſtabunt, & Chriſtus in ſede Maje-
ſtatis ſuæ conſtiterit, Judicium non verbis,
ſed fuppliciis exhibiturus? Tu veròô vide ani-
mam lumini contumacem. Intremit Felix, Eterno-

& in tanto diſcrimine non edoceri ſtudet ar- rum, obli-
V.

Zudicii
dies.

ſed

286

obιiοαα.. ſed Apoſtolum dimittit. Tremefactus reſpon-
dit, Vade. Timet, & negligit. Imòô non ne-
gligit, verùm frequenter Paulum accerſit, ei-
Avari- que colloquitur. Colloquitur cum Paulo Præ-
i. ſes? Qur? Sperans quòd pecuniam ab Apo-
ſtolo acciperet. O Avaritiam ſordidum pa-
Act. 24, Fiter & impudens Monſtrum! Itäne? Tre-
25. mit Felix, & cupit? Congelaſcit recordatio-
ne Judicii, & Nummorum æſtuat deſiderio.
Et ubi, rogo, Judices æra non aucupantur,
ſi Felix in Pauli catena aurum rimatur? Quid
Apoſtolo pauperius catenato? Et tamen ſpe-
rat Judex è& panno gemmas, aurum è ferro,
ex inopia copiam. Alloquebatur Paulum,
non, ut fidem hauriret, ſed, ut exhauriret
crumenam Magiſtri ſui. Non eſt proindè, quòd
Auditoribus tuis fidas. Non te quærunt, ſed
tua. De Fide, déque Caſtitate loquentem
Apoſtolum Felix audiebat. Sed, cùm ille Li-
lia ſereret, hic .Æra ſperabat.

Judex.

Nonne hæc eſt Babylon magna, quam
ego aædificavi. Cumque adhuc ſer-
mo ſet in ore Regis, vox de ovo
ruit: Tibi dicitur Nabuchodonoſor
Reæx: Cum beſtiis & feris erit habi-
tatio tua, fœnum quaſi bos comedes.

Dan. 4. 27.

Tepiditas Tam levis piaculi ſupplicium tantum? Quid
peſt fer- levius, quam Principem, ob exſtructam ab
vorem. ſe urbem, exultaſſe in corde ſuo? Nimirùm,
Religioſo- li li D in 1
rum pec- Demo iberalior Deo in ſua eroganda pecu-
sata. nia; ſed, nullus ità æs ſuum cum uſuris re-
Gratie poſcit. Minimum ſanè crimen de urbe glo-
cooperan- riari. Sed ſtipatum Prophetis Principem, poſt
dum. receptos & clibano Pueros, poſt viſum in
Peccata :. . . .
kelieium igne Deum, poſt Viſiones, & Somnia, in
graviora. crimina relabi etiam minima, facinus eſt nul-
Felicitas lo ſatis expiandum ſupplicio. Hinc eſt, quòd
bine quo- Petrus cùm Domino de Cruce, & contume-

Hi. his ſuis diſſerenti dixiſſet: Abſit à te, Domi-
jaßiria ne. Confeſtim audivit à Domino: Vade poſt

Mirantur
plerique ex Sacris Interpretibus tantam erga
Parva in Diſcipulum amantiſſimum auſteritatem Salva-
Match toris, cùm prælertim eum paulò anté Divi-
16. 22. nitatem profeſſum ſuam, & Petrum appella-
Ibid. 23 verit, & ejus ſtabilierit ſuper ſidera Princi-
patum, oppigneratis illi, in regni argumen-
tum, Clavibus Cœli. Ego verò non demi-
ror, poſt Claves Satanam appellatum: imô,
hanc maximè ob cauſam, duriùs eum à Do-
mino crediderim increpitum. Dedecuit enim,
poſt immiſlam à Patre Divinitatis ſcientiam in
Petri pectus, erumpere & Petri ore pavidum
illud verbum, Abſit. Quò enim uberiùs men-
tem noſtram ros Cœli perfudit, eò graviùs
punimur, ſi vel labruſca in horto cordis re-
pullulet. Diſces jam, quare Sponſa, cùm bis
inciderit in excubias, poſtremàâ tantum vice
& ſpoliata ab eis fuerit, & vulnerata, cuùm
eas primum feliciter tranſmiſerit. Nimirùm
non grande crimen, rudem adhuc virguncu-
lam Sponſi deſiderio circumire plateas: ſcelus
eſt, poſt Sponſi amplexus, & præconia, &
defluentia aromata, & macerias cavernarum,
vigiles non refugere. Meritò proindèé cruore
luit imprudentiam, quæ, ut excuſari in ty-
runcula potuit, ita non potuit, in adulta non

zqua om- me, Jatana, ſcandalum mihi es.
nibus,

Can. 3. 3.
Can. 5. 7

Oliva

puniri. Extrà me rapior, quoties mihi in men-
tem venit Aaron, poſt conflatum ex inauri-
bus Vitulum nec à Moyſe reprehenſum, nec
à Deo vel levi affectum ſupplicio; cùm tamen
ipſe ad Aquam Comtradictionis reus modicæ fi-
dei, & ſugillatus à Deo vehementiſſimè ſit,
& à regione lactis, & mellis excluſus. An
levior dubitatione Idoli fabricatio? Sanè lon-
gè graviſſima iniquitatum erectio Vituli. Ve- 5 Aara,
rùm aderat coràm ſaxo Deus, aderat Virga
tantorum parens portentorum, aderat diwi- Parva in
num Oraculum, quo edoctus fuerat, largiſſi- malo.
mas & rupe aquas erupturas. Ergo, ubi tanta
abundavérat gratia, ſuperabundavit & delic-
tum;, crevitque facinoris immanitas vicinia do-
norum, & affluentiâ gratiarum. Siquidem
Deus plus requirit, ubi plus datum fuerit.
Quis non intremiſcat, ad tonitru fulminantis
Noë, & anathematizantis Chamum? Et ta-
men non Idolum erexerat, non Fratrem occi-
derat, non Matrem percuſſerat „non rebella-
rat à Suis, non Tyrannidem affectaverat, non Cham.
uxores Fratrum oppreſſerat. Riſit tantum, & Tikula-
Adoleſcens Senis ebrietatem irriſit. Enimverò SS
riſit duntaxat, ſed poſt eluvionem, Mundi- “ .
que excidium riſit. Debuerat procax ephebus, paccha-
in tanto naturæ luctu, & ſupremo mortalium aalis.
funere, nugarum obliviſci, cachinnéôſque in Cewædie
ſuſpiria vertere: meritéque punitus eſt, qui l
poſt humani generis cladem ridere potuit, po- a ere.
tuit non plorare. Ergo infelix Babyloniæ Prin-
ceps ides graviſſimum ſuſtinuit ſupplicium,
pro crimine ſuâpte naturâ non gravi, qui ube-
riùs divinorum prodigiorum luce perfuſus, de-
buit in tanto lumine leviſſimos quoque nævos
exhorrere. At, quæ radix gloriationis Coœlo,
Deôque tam gravis? Otium, ſcelerum & æ-
rumnarum Parens. In aula Babylonis deambu- Dan. 4.
labat, & ait: Nonne hæc eſt Babylon magna. 26.
Enimveròô nihil, quod ageret, præſtò tum erat “
Regi, cui ſuberant Provinciæ ferè innumeræ. i4
Itàne? Deambulat Otioſus in aula, undéè tot Eecleſa-
gentium, regnorumque fortunæ dependent. Hici in-
Semel Davidem ſpatiatum in ſolario domus ſuæ temii ſut
legi, & illicò in lutum fecis impudentiſſimè Hun”
prolapſum lugeo. Semel Nabuchodonoſor in Dienita
aula deambulat, & ſtatim in ſuperbiam erec- noxia.
tus Bobus aggregatur. Uſque adeò fatale Im- Rexre-
perantibus Otium eſt. Neque enim infulis, 46%
vittiſque coronantur, ut Otientur, ſed, ut ur- ,,,
bibus præſint. Nec ipſe eſſe debet otioſus Som- V
nus in Principe. Hanc ob cauſam crediderim, 3. Reg. 3.
& Sapientiam Salomoni delatam in ſommis, & r⸗
Pharaonem eventus Regni ſui in ſomnis, edo- „.
tum ſpicarum, atque vaccarum Viciſſitudine
portentosâ; ut ſcilicèt intelligerent, negotio-
ſam eſſe debere ipſam Regum vel Quietem.
Ita dormias oportet, ut imperii calamitates &
perſpicias, & mediteris in ſomno-. Qud ſi nec
Vigilantes cogitarent de regno? Ego dormio, Can.5.
& cor meum vigilat, clamabat regni ſocia, & .. .
Regis Sponſa. An non Samuél futurus populi 1.Reg. 3.
Sacerdos, & Judex, in Lectulo doctus eſt, ¹0.
quæ impenderent domui Heli calamitates?

Volens autem gratiam praæſtare Judæis
Felixæ, reliquit Paulum vinétum. Act.

24. 27.

Feßu

n M
rlene
Mm⸗s
l iu
rit. I
m ek:

ntur
iteceſl.
lrunce?
, a
co
Lenn, Pl
(lbue
n Ne
nncopr
lul veſc

linm im
1 e1.
E Clbat
Eerob umn
n E

er
lupid
Mirari
eres

„ l, 8
M ki

Aüben
l be
Weorcie
. umlli
2 4
abribu,
Rin ner
E
nenti,
d D
An ſ
machin
e
10 lns

lnmen
Ur.
ene
nnhl

it,ut
tn, &
uimen,
Pein
nNN
NAr

Uo,
1,Cänr
ellie⸗
e
ne
eNRe

. 1 „
nirkarh

1 met,
une,

Teſtus autem volens gratiam præſtare
Judais, reſpondens Paulo, dixit: Vis
Hieroſolymam aſcendere. Act. 25. 9.

Iudex. Et quandénam tuta erit apud Præfides in-
Superior nocentia, ſi Magiſtratuum tum exordia, tum
amari exitus contrà ſe habet. Diſcedens Felix Pau-
negligat. lum vincit, adveniens Feſtus Paulum trahit?
Hewini- in Apoſtolum uterque crudelis, non odio do-
Ve Gtrinæ, ſed conciliandi erga ſe popularis Amo-
3 ris deſiderio. Quid fœdius, quàm Præſidem
vulgo aſſentari? Quid iniquius, quàm Gen-
tium Magiſtrum, & Mundi Apofloſurmn non
merentem vincula plebeculæ gratia licitari?
Mirum autem, quòd, cùm amotus ſit Felix,
quòd jus violaſſet: Eò iniquior Feſtus ſuperve-
nerit. Itaà non rarò nocentius morbo pharma-
cum eſt: præſertim cùm malorum remedia pe-
tuntur à Claudio, qui Neronem tantùm non
anteceſſit nequitiàâ, ut imperio. Porròô, iſthæc
ineundæ apud ſubjectos gratiæ præſentiſſima
lues, cavenda Præſidibus quam maximè eſt,
quando & decedentem, & ſubeuntem, ut vi-
demus, Proconſulem corripit. Reliquarum in
Conſulibus peſtium ſtatæ periodi, & tempe-
ſtates. Non enim ſtatim rapit, non in ipſo
exordio præfecturæ luxuriatur Præſes. At pla-
cendi deſiderium & manè viret, & ad occa-
ſum floret, nec in meridie ſubareſcit. Feſtus
à vinculis Pauli Magiſtratum auſpicatur. Felix
ultimam imperii lineam ducit in Pauli compe-
de. Cubat Pilatus in meridie adminiſtrationis
ſuæ ſub umbra Crucis Chriſti. Nulla tempe-
ſtas non ferax eſt hujuſce graminis, & exitii.
què hyeme & autumno pullulat. In ſinu
hujus cupiditatis & vagit Trabea, & caneſ-
cit. Miraris autem eâà infici Proconſules, cum
e Reges corrumpantur? Achis Davidem eje-
1. Reg. Cit ex aula, ut Satrapis blandiretur. Jcio, quia
27 9. bonus es tu in oculis meis, lſicut Angelus Dei.
lbid. 6. Sed Satrapis non places. Ergo Paulus in vincu-
Talenta lis, ut Scribis fiat ſatis. Paulus in vinculis? In
lateant. Vinculis, & quidem Cæſareæ toto biennio
ve* e apud Felicem. Quis non miretur profundam
hegſen⸗ judiciorum Dei abyſſum, cùm auream Evan-
ia ſſe gelii tubam toti deſtinatam terrarum orbi, in
permitte- ipſo & Prædicationis, & Eccleſiæ emergen-
*. tis exordio, retruſam intueatur in gurguſtio
Maleene Proconſulis iniquiſſimi. Quare, Domine, Vas
at. Paulum appellaſti, in quo tuum deferretur
Religioni Gentibus, & Regibus nomen, ſi eum putreſ-
vunia Cere in nervo & vides, & pateris? Enimverò
"iea nec tunc prædicare deſüt Apoſtoli non tam
arre- eloquentia, quàm patientia. Perſonat in hanc
ulſque diem catena illa, nobiſque perſuadet
baulus ejuſdem felicitatis eſſe, & loqui Chriſtum,
& , Chriſto jubente, ſilere. Qui Paulum
non audivimus pertonantem, ſtridorem cate-
narum ejus non poſſumus non audire. Exem-
plo locutus eſt nobis poſteriſque noſtris, qui
voce auditoribus tum tantùm ſuis profuiſſet.
Porrò Deus perſæpè in cœlo Eccleſiæ ſuæ ſi-
dera effingit, non, ut luceant, ſed, ne lu-
ceant, ſuiſque latebris Dei gloriam evulgent;
qui tum magnificentiùs effertur, cùm ad ejus
imperium poteſt ſidus non fulgere. Davidis
fortitudo quamdiù torpuit inter pecudes? Etiam,
poſt devictum Gigantem, in antris & caver-
ins terræ delituit: cumque ei Dominus ro-
bur contuliſſet ad triumphos, eo illum uti

Stromatum, Lib. Nl. 287

noluit exilio profugum. Ut enim metalla,
pretioſiora naturæ pignora, intrà terræ pe-
netralia, quaſi medullas in oſſe „ abdidit: ità
nos ſuis interdum muneribus cumulat, ut iis
non utamur. Joannes in vinculis: Paulus in
compede: Samſon ad molam: Amos in paſ-
cuis: Joſeph in ergaſtulo: Elias in exilio:
qui ſané omnes margaritas ſuas „ jubente
Deo, Mundo diù prodere nequiverunt. Cre-
ſcit Abies, frondeſcit, attollitur, ut in tan-
ta ſua ſublimitate ſterilitatis exemplum ſit.
Molem illam tantam voluit Deus imparem eſſe
truncæ, gibboſæque caprifico. Videas non ra-
r6 in curuli jura dantem ligneum Dictatorem,
cùm Catones, & Lycurgi in angulo conſeneſ-
cant. Dices angi te, quòd indultis tibi à Deo
talentis non utaris. Imòô, nemo te melius iis
utitur, quando cæteri ea Hominum commodo,
Tu Dei voluntati impendis. An Vitulo, quem
Samuel immolavit, non uſum Samuéëlem affir-
mas, quòd eum aræ, non menſæ, impoſuit.
Quin imò utimur tum maximè gregibus, non
cum eis veſcimur, ſed, cùm ex eis Deo ho-
ſtias offerimus. Ità nos quamdiù loquimur;,
proximis vocem dependimus: cùm autem
ex Dei nutu conticeſcimus, in Dei hoſtiam
Spiritum oris noſtri commutamus. Nemo
ex Agnis non mallet victima eſſe, quàm fer-
culum.

Sie fatui fili Nrazsl, non jadicantes,
neque quod verum eſt, cognoſcentes,
condemnaſtis filiam Iſraezl! Reverti-
mini ad judicium RReverſus eſt
ergo populus oum ſeſtinatione, & di-
gerunt ei denes: Veni, & ſede in
medio noſtrum, & indica nobis, quia
tibi Deus dedit honorem ſenectutis.
Dan. 13. 48.

Vix eſt in divinis Scripturis, quod ità gadex-
mirer. Confectum jam erat omne judicium,
omni jure ſervato. Teſtes omni exceptione Clemen-
majores Suſannam accuſaverant. Cauſam po-= tiæ.
pulus univerſus cognoverat. Nullus reæ pa- Sauperior
trocinatus erat. Et tamen revocavere ſen- dirtt
tentiam, retractavere cauſam, quæſtionem in ar.
repetiere unius ad vocem Pueri, non inde- Palinsdia
coram rati palinodiam, ubi de fama Pudi- ſancza.
citiæ agebatur. Non erubuit tantus coetus 5- Au
præjudicium fieri judicio ſuo ab Adoleſcen- Euic. ub.
te. Quis Judicum pateretur in ipſa quæ- Julian nr
ſtione aliquid ſibi oblici vel à Numa? cùm ra.
univerſus Judæorum Senatus non iniquo ami- 5. Daniel.-
mo ferat, à puero ſuum reſcindi judicium. Proteczo-
Porrò, non Puer modò, ſed audax videri e ie-
potuit, & procax, qui fœminæ patrocinium Mominss
ſuſciperet, & ſuſpecti pudoris, & decoris non ii
eximii: qui Seniores populi non rogaret, ſed merdi,
argueret, damnarétque Sapientes fatuitatis. . Saſan-
Sic fatui filii Irael. Utinàm vel unum habe- Tarre e
ret Chriſtiana Reſpublica Danielem, qui nec iten,
pueritiam ſuam, nec Judicum reveritus ſene- Cortektio-
ctutem, damnatæ Innocentiæ patrocinaretur, zus impa-
in ipſo articulo ſupplicii. Quanquam utrum SS
plùͤs mirer, ignoro, Danielémne arguentem argn ag
Senes, an Seniores judicium ſuum reſcinden- pœ nam
tes, ad vocem Adoleſcentis. Non ſtupeo vel ſie, abs bo-
Babylone Suſannas floruiſſe, quando popu- es virſez-
lo hujuſmodi Judices præerant, qui ſecures 7αεο.
ſuas Iatur.

Gellius
lib. 3. c. 1
& 17. L
14. 2.

42.

288
ſuas ſubmittere non dubitarent, vel Puero.
Fortius hi ſententiam ſuam expoſuere cenſu-
ræ, quam ſuum objecit jugulum Suſanna ſup-
plicio. Uſque adeèò nihil negligendum, mihil-
que reſpuendum eſt, ubi aliqua reparandæ
Damnatorum famæ ſpes affulget. Ad unius
monitum Pueri rea reducitur, ſaxa ſuſpendun-
tur, inſtauratur quæſtio, ſententia reſcinditur;
Senumque canities judicium ſuum infatuari
non dedignatur, ne unius periclitetur integri-
tas fœminæ. Utinam Babyloni non impares
forent Chriſtianæ Judicantium cathedræ. Ubi
aliquem damnavimus, ne videamur erraſſe,
in lententia perſiſtimus, quamvis luce clarior
innocentia perituri eluceſcat. Unam Tribuna-
libus, & Thronis, injuriâ fortè, criminantur
non pauci, ſuperſcriptionem inciſam eſſe un-

Joan. 19. gue adamantino, Quod ſeripſi, ſeripſi. Vox

autem iſta, vox eſt Pilati: quæ ſanè inno-
centiùs tunc ſata eſt, quam nunc foret inſculp-
ta. Nam tum quidem ſonuit, ut Chriſto reg-
ni titulum tueretur: nunc verôò perſonaret paſ-
ſun in ſubſellus, ut Chriſti membris & deco-
rem, & monilia, & robur, & ſpiritum ip-
ſum eriperet. Quod Jeripſi, ſcripſi. Scripfſi-
ſti tu quidem, quod ſcripſiſti, ſed peſſimè
ſcripſiſti, nec tibi Juſtitia ſubſcripſit. An
Deus tu es, qui errare nequiveris ſcribendo?
Et tamen Deus ſcriptam in Ninivitas ſenten-
tiam capitis, vulgatämque, ſi noſtro more lo-
quamur, expunxit. Ergo tuus ne tibi ſuffun-
datur ſanguis, alienus effundetur? Ne tu eru-
beſcas, quaſi malè ſcripſeris, alius morietur,
quaſi benè egeris? Iniquiſſimè ad annos duo-
deviginti detentus in vinculis eſt Miles Hie-
roſolym'tanus à quodam Principe nullà crimi-
nis probatione. Eo defuncto, cùm de oppreſ-
ſione Equitis is, qui in imperium ſucceſſerat,
nulla ratione dubitaret, ut tamen Parentis
nomini conſuleretur, captivitatem innocentis
rei ad biennium produxit. Ità ne videretur
erraſſe parens, filius immaniùs ab æquitate er-
ravit. Vel Saul Regum iniquiſſimus, ubi Da-
vidis probitatem intellexit, non modò, ab
eo inſequendo reſiliit, ſed, ſtultè ab ſe in eum
commotam tanti belli procellam magno cla-

1. Reg. 26. more confeſſus eſt. Et ait Saul: Peccavi, re-

21.

Eſth. 8. 5

vertere, fli mi David.. apparet enim, quòd
RKulté egerim, & ignoraverim multa nimis. Tur-
turis vox iſta eſt, non Accipitris. Vox ſanè
iſta, vox Jacob, nec manus, manus Eſauũ
ſunt, quando evaginatum in Innocentem gla-

dium projecerunt. Ergo, cùm Saul damnet

furorem ſuum poſt indictum publicum bel-
lum, tu privatum judicium non reſcindes?
Edixerat Aſſuerus, ut Judæi omnes intra reg-
ni ſui fines commorantes, crudeliſſimè neca-
rentur. Ubi verò de iniquitate cauſæ doctus
eſt, non modòè edictum reſcidit, verùm iræ
ſuæ fulmina in accuſatores retorſit. Felix Au-
la, in qua licuit fœminæ in Regis auribus ſuc-
clamare: Obſecro, ut novis Epiſtolis, veteres
Aman literæ, inſidiatoris, & hoſtis Judæorum,
corrigantur. Da mihi, non dico imperantem
ſuper centum viginti ſeptem Provincias, ſed
Coriolis præſidentem, qui ſcriptas à ſe literas
corrigi patiatur. Procurrit Severitatis flumen
ad littus uſque ſupplicii, non, quòd Mare ſi-
tiat, ſed, quia illuc ferri cœpit. Memineris
Jordanem retrorsam converſum eſſe, ne Ar-
cam obrueret. Furor eſt, ideò ſævire, quòd
ſævieris. Imôò mella diſtillare debes, quòd fel

—

Oliva

in Innocentem effuderis. Deus certé, cum,
effractis cœli cataractis, Mundum eluvione
emerſiſſet, ne videretur ultrà clementiæ ſuæ
fines progreſſus, haud novâà rursum terrarum
orbem aquarum inundatione depreſſit, ſuppli-
ciique æquitatem ſupplicii iteratione corrobo-
ravit; verùm iræ quodammodòô ſuæ æquiſſima
jura pertæſus, Eluvioni Iridem ſuffecit, Ar-
cæque Arcum ſubrogavit, ut carceris ſqualor
Iridis hilaritate ſuppleretur. Diſce vel ex Deo,
non modò non continuandam ſeveritatem,
ſed abrumpendam, ſed commutandam, ſed
compenſandam exquiſitiſſimis clementiæ argu-
mentis. Et hæc quidem præſtitit, cùm in cor-
ruptam undique carnem ſæviiſſet: quid te, ro-
go, præſtare decet, qui Juſtum oppreſſiſti.
Quæ Iris ſanguinis eluvionem abſterget? Non
eum;, inquis, occidi. Hoc eſt, non ſemel ju-
gulaſti, ut toties mactaretur, quoties infamiæ
ſuæ ſuperſtes exſibilatur. Et putas eum vivere,
quem famâ exuiſti, pro qua nemo non millies
mortem oppeteret? Condemnaſtis filiam II-
raél? Cycnea vox iſta eſt, quàâ nihil aut caſtius, Caſtua-
aut juſtius audiri potuit. Quam pudicus, qui tâs cura.
Suſannæ ne nomen quidem reſcivit, cum ta-
men & pulchritudine, & diſcrimine nulla no-
tior foret mulier Babylone! Quam dolct in-
juſtè damnatam, non, quòd decora, aut no- aceptio.
bilis eſſet, ſed, quia ex filiabus erat Iraslis.
Nos verò & perſonas accipimus, & fœminas
non novimus tantùm, ſed dimenſi videmur ex-
tracto de manu Angeli calamo aureo, quo Eze-
chieh Templum metiebatur. Scimus non Su-
ſannas modo, ſed Thamares, novimus quàm
explicata earum frons ſit, quam anguſtum os,
quam tumens pectus. O impudentiam!

Erat autem Daniel conviva Regis: &
honoratus ſuper omnes amicos ejus.
Erat quoque Idolum apud Babylonios
nomine Bel. Rex quoque oolebat eum,
& ibat per ſingulos dies adorare eum:
porrò Daniel adorabat Deum ſuum.
Dan. 14. I.

Quamvis Principi in deliciis ſis, non tamen Aulieus
in vitia ejus provolvi debes. Præſtô tibi in aalafir.
exemplum Daniel eſt, qui cum Rege quidem cgere
epulatur, nequaquàm autem cum Rege ſacri- Conßlia-
ficat. Regis & menſæ aſſidet, & Idolum deſ- üi boni.
puit. Quin dicenti Regi: MWon videtur tibi Dan. 14.
eſe Bel vivens Deus? Ait Daniel irridens: Ne 5.
erres, Rex. Iſte enim intrinſechs luteus eſt, & bic. s.
forinſecuùs æreus, neque comedit aliquando. Da c,vefio
mihi, qui cùm rebus ſuis conſultum ſciat izera.
præ omnibus in Aula, audeat Regi repugna- Imitandi
re in iis, quæ Dei ſunt. Meum eſt, dicerent pauci.
Aulici Chriſtiani, cum Rege veſci, non au- S
tem Regem de Beli jejunio edocere. Quid ad Pekedi.
me, utrum Bel vivus Deus, æreuſve habea-
tur? Sive abliguriat, ſive jejunet, ego coram Servi af-
facie mea ambulo, ſecundus in menſa regis, 746
à Rege primus in Senatu. Quot excolun-“
tur à Principibus Beli, qui cum ſacrificulis
ſuis exurerentur, ſi unus auderet ad eos Da- 8. Daniel.
niel loqui? Quiſque privatæ eonſulimus ſpei:
noſtra tantàùm cymba ad aureum vellus velifi-
cet, & tota Reipublicæ claſſis in Syrtes im-
pingat. Colatur in Templo Bel, dum Da-
niel exçolatur in Aula. Sit ille Deorum Den
u

Modeſtia.
Perſe narù

8

¹ ſeytor,
.

von ml
lam!
1 caliut
cnd, An
enllr
Gllir,
4,
tt Iu
ſ

dene⸗

nm,
pnan
lu

lhe
Nidini,
Uites)
ungt
lun ,
en
, w/

Ibid. 2.

Eecleſia-
ſtiei redi-
1u5.
Laxus.

Dignita⸗
in indi.
gno.

Stromatum .„ Lib. X I. 28 9

— . . 2 .
dum ipſe ſedeam primas Satraparum. De thu-
re non diſputo, duům Regis annulo per me li-
teræ ſubſignentur. Mihi curulis aptetur, &

ara exſtruatur vel Draconi. Noſtra hæc forent

conſilia: At Daniel maluit primatum ſuum
labare, & labi, quàm Regi veritatem non re-
tegere. Tu verô riſum tenere potuiſti, cùm
audires, cur Bel Deus vivens haberetur. Non
idetur tibi eſſe Bel vivens Deus An non vi-
des, quatta oomedat, & bibat quotidiés?...
Impendebantur in eo per dies ſingilos Rimilæ af-
tabæ duodim; & oν†ρ guadraginta, viniqut
umphoræ ſex. Ergo, ideò maximè colitur Bel,
quòd plurimnum noceat. Minoris fieret, ſi vi-
lhus efuriret. Nollem, ut in Eccleſiæ regia;
ideò aliquando Primates, & Magni nomina-
rentur, & forent, quòd eorum luxui immi-
ſtus Euphrati Jordanes non ſufficiat. Abſit,
ut Aulæ ſidera, Urbis decora, Eccleſiæ Iri-
des vocitentur; quòd in curruum; villarum;
atque menſarum ſumptus Chriſti patrimonium
effundam: imô videmus ſurgere paſſim Tem-
pla auguſtiſſima, Aras Spulentas, ampla No-
ſocomia opibus Eccleſiaſticorum, qui non Sa-
cerdotia modò, ſed paternas Hæreditates Nu-
mimi Religionique impendunt. Quèd ſi in to-
ta latitudine propagatæ Fidei, non pauci
modô, led perpauci in delicias, pompaſque
profundunt mercedes altaris, ad hos quan-
tumvis diſſitos, clamo, ſcribéque eminùs:
Ità-ne? Cæteris præfertur Idolis Bel, quòd
plus omnmibus abliguriat? Non hâc ratione
Primatum inter Apoſtolos conſecutus eſt Pau-
lus, qui plas omnmibus laborando, ſitique,
nuditate, & fame confectus, tanquàm ami-
cus Sponſi ex poſtremo ad ſupremum accubi-
tum aſcendit. Baromus inter ampliſſimos Pa-
tres vulgus, & furfur eſt, quôd non è ſmarag-
do, ſed e fictilibus epuletur? Poſtremus pur-
Puraterum Bellarminus eſt, quòd Neronis do-
mum non incolat, quòd Salomonis præſepia
non exſtruat, quòd Afſueri menſam non ap-
paret? Tot denique ubique terrarum modeſtiſ-
ſimi ſeu purpurati, ſeu infulati Dioceſium
Primores, & Principes „ qui, ut Juventuti
Collegia, Coœnobia Religioſis, Monialibus clau-
ſtra ſanctiſſimè condant, vivunt domi ſine tur-
ba ſervorum, ſine parietum periſtromatis, ſine
argento paterarum, inglori habebuntur in
Cleris, & in vinea Chriſti erunt ſine nomine
trunci? Benè tibi eſſet, Æſope, ſi tuam ab hi-
ſtrionibus degenerem patinam, Clericis repa-
rares. Nulli non anteſtares, Cleopatra, ſi,
quem è& duobus ſervaſti Unionem, renovato
luxuriæ portento, abſorberes. Quanquam deſi-
gnata mihi in epulis Beli non prodigentia dun-
taxat videtur nonnullorum, verùm etiam inſi-
Pientia omnino palmaris. Ut enim inferéeban-
