Imiandi Non juſſus, non invitatus, non coactus, ſed
biimi, ultrò ſe Angelus immittet in Juſtos, ut lapis
Amicitis deorsum vergit, & flamma fertur ſursum. Sed
lahorom. nota, quo modo non reſpiciat in Juſtis, niſi
ſolam Juſtitiam, & omnes * uè bonos am-
plexetur, & diligat. Nullius aut vultum, aut
genus, aut naturam, aut benevolentiam in ſe
attendit; ſed ideò ſeſe immittit in eos, quod
Oßeim Deum timeant. Et quidem in circuitu ſe ilhs
iviuum. adjungit. Secunda virtus Angelorum eſt, Dei
PEAS.2. laudes celebrare. Laudate eum omnes Angeli
Pl. 67.26. éc. Prævenerunt principes conjuncti pſallentibus.
Pl-7725. Tertia, Panem Angelorum manducavit h mo.
e. Unum Manna cibus eorum eſt, quòd qui
non comedunt „Euchariſtià tamen ſaginentur.
Quarta, Peregrinos deducere; ut claruit in
Tobia, & Jacob. Quinta, Servos Dominis
reconciliare, ut Agaris exemplo patuit revo-
Catæ ad Saram. Sexta, Impuros, impiéôſque
delere, ut Sodomitæ, Pharao, Heliodorus,
aliique teſtantur. Septima, Mœrentes ad Cru-
cem animare, ſicut ſpectamus in horto Geth-
ſemani. Octava, Miniſtrare Prophetis captivis,
utl adfuere Dameli, vinctos exiolvere Apoſto-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Sanbtorü
Angeloruù
Tirtutes.

Protecto.

res Jukſto-

2, 1

los, ut Petri teſtimonio comprobatur. Ubi Zelu: a-
denique apparere conſueverunt: frequenter in "imarum
montibus, frequentiùs in agro, non rarò pro-& sno
pèe aquas. Si Zachariæ credimus, inter myrte- er
ta libenter delitent. Er reſpondit Vir, qui ſta- Zachèr.

bat inter myrteta. Putaſſés tu certè Angelis 10
placituras aut Cedros incorruptas, aut Abie- Prlonari
5 cacceptio.

tes proceras, verùm myrtus placuit, humilis,
ſed odora. Solatio tibi ſit doctrinæ myrtus, Status
quam Angelus deligit in habitationem ſibi. No- mediocris.
Ii ergo dolere, ſi Cedrus eſſe nequiviſti: ſat Tulenta
tibi ſit, ſi myrtus ſis puſilla, & ſterilis, ſed Mmetioeris
benè olens. Nec modò puſilla, ſed in ipſa par-
vitatis tuæ menſura compreſſa, depreſſâque,
ne creſcat. Siquidem quoties in hortis Princi-
pPum excreſces, ferro incidêris. Tu quoque ſi Zelus a-
Angelus es, delectare myrto, non Cuprefſos, nimarum
aut Platanos exquire. Imitare Salvatorem tuum, ind fferes
qui Piſcatoribus convivere non erubuit. Dem- ¹4 e.
que Angeli non erubeſcunt fateri Chriſtum in dad C
Præſepio reclinatum, Regem ſuum eſſe, ibi- getiit.
que canunt, eòôque Paſtores advocant, ubi ni- Pauper-
hil non vile, abjectumque eſt. 1

1
Nos autem prædicamus Chriſtum! cru-
ißtæum, Judais quidem ſcandalum,
gentibus autem ſtultitiam. I. Cor.
1. 23.

Itaà eſt; ubi Spiritus Domini aquis incubat, Lex &
tenebreſcit chaos. Quid? Ubi primum Crux Nex al-
erecta eſt, tenebræ factæ ſunt ſuper univer- g:
ſam terram. Nimirùm, vix reperitur, qui ad Sen.⸗
doctrinam Crucis non cæcutiat, & rariſſimi geitio, &
ſunt, qui ejus gemmas intelligant. Juſſit Domi- verla Dei
nus Apoſtolis, ut, quæ in tenebris audiſſent, in baueiſi-
lumine dicerent. In tenebris? Ecquando in te- "i* Tspint
. . . . Axisma-
nebris locutus eſt, qui in Monte loquebatur, a Chn.
&, ut ipſe teſtatur, in oeculto profatus eſt ni- tiaæna.
hil? Non legimns Dominum, inquit S. Hilarius,
Jolitum fuiſſe noctibus ſermocinari, & doctrinam Comm.
in tenebris tradidiſſe Jed quia omnis ſermo e- in cap. 10.
jus carnalibus tenebræ ſunt, & Verbum ejus in- Matt.
Nidelibus nox eft. A poſtoli certè, cùm Prædi-
care cœperunt Crucem Domimi, non Prophe-
tæ, ſed compotatores habiti ſunt. Paulus in
Areopago à plurinus inſanire creditus eſt. Hanc
fortè ob cauſam, non manè, nec meridie ſed
ad veſperam Agnus comedebatur: quòd, ſci-
licèt arcana Domini crucifixi crepuſculis ob-
vallentur. Hinc eſt, quòd Sina, ubi verbum
legis icribebatur, fumo undique, & caligine
vallabatur, inque Moyſis vultum, ſermones
Domini deferentis, intendere non poterant
cultores Vituli. Nimirùm, ut ait Plaltes te-
nebrofa aqua in nubihbus aĩuris- & ſi credimus pf T7.tz.
Paulo: Animalis homo non Percipit ea, quæ ſunt r. Cor.2.
Wiritus Dei. Certè Loth, cùm de Ira Dei lo- 14.
queretur ad generos ſuos, viſus eſt eis loqui E
tanquam ſomnians. Neſcierunt, inquit David, 1. 5.
neque intellexerunt, in tenebris ambulant. Nam
& Manna, in quo Dei Verbum adumbraba-
tur, à ſtupiditate non intelligentium vim ejus
nomen habuit: Manbu, quid eſt hoc à. Durus Exod. 16.
Mt hic ſermo, & quis poteſt capere illum le- 15
gimus apud Joannem. Scripturarum certè li- laad. .
brum ſignatum novimus ſigillis ſeptem, quem
reſignatum ſcimus, non ab Aquila, aut à Leo-
ne, ſed ab Agno, ut ſcias divinorum verbo-
rum conſilia uni patere integritati. Quamvis
enim Dominus & Leo ſit, & Serpens, & Tau-
T 2 rus;

.

220

rus; tamen Scripturas reſeraturus habitum in-
duit innocentiæ. Quas coràm viginti quatuor
Senioribus reſignat, quòd ſtultis Sacramenta
patere non poſſint. Hinc Dominus margaritas
ante ſues projici vetuit. Certè Semen, hoc eſt,
Verbum Dei, quod cecidit ſecus viam, con-
culcatum eſt, & volucres cœli, non autem
quadrupedes terræ, aut beſtiæ agri comede-
runt illud: Non enim illis ſapiebat.

Ego Dominus, & non eſt alter, for-

mans lucem, & creans tenebras. Iſa.

45. 6.

Timor Noli dicere, nihil expaveſco, nam nullum
Dei. læſi, plurimis profui, ætate, opibus, digni-
Dei ira. tate floreo: nam Dominus non format tene-

Tribula- bras, ſed creat. Ex mhilo emergere jubet,
tio omnes quò demergare. Non dico, lapillo ſtatuam gran-
invadit. dem evertet, ſed nihilo. Nabuchodonoſor;,
Felices quem timebat? Ex illo prodiit, undè nocteſ-
non ſu. ceret. Mugire cœpit ut bos, & fœno veſci.
perbiant. Davidi, extincto Saüle, filius inſidias ſtruxit.
öraen Jonæ, hederam in ipſa enatus vermis arroſit.
dicai, vi. Amano, una Regis vigilia patibulum erexit.
vam cau. Babelis architecti adhuc mirantur, & ſtupent
tà, & na- confuſionem ſuam. Siſara, undè mullas time-
znr S , bat tenebras, indè funus ſibi ſerò didicit im-
a, . minere. Deus denique non format, ſed creat
fortuniu &*nas noſtras, & quos ſecuriores à tempe-
tum ex ſtate videt, eos faciliùs obruit. Sed, qui creat

nihilo tenebras, Lucem non creat, ſed format. Non
vaasg enim deſides, ſed generoſos Gratiæ ſuæ coo-
wala peratores illuminat. Nrge, illuminare, Jeruſa-

Iſa 6o. 1. lem, quia venit lumen tuum. Lumen advenit
Epheſ. 5. ſuper te, ſed tu non fruêris eo, niſi afſurgas.
14. Jdurge, qui dormis, & exurge à mortuis, & illu-
die e⸗ minabit te Chriſtus. Non eſt tenax donorum ſuo-
& omni IuI Dominus, vult tamen erigere impigros.
bas veceſ- Manna depluit, ſed vigilantibus. Golias cadit,
ſaria. ſed ſi fundam rotes. Quamvis lapillus ſis, ſi-
Graties mulacrum evertes, ſed ſi à monte proruas, &
eslir. Coloſſam, quà licet, tangas. Quamvis lapil-
sn, lus excreſces in Montem, quod tibi non licet,
Lex alleg. ſi Statuam feries, quod tibi licet.
Pocatio

erenda. — . . . .
Prn Et videntes hi, qui inſecuti fuerant,
voperan. Auia pro anima res eſt ilis, reverſi ſunt.
. Illi autem venerunt omnes cum pace
in terram Juda. I. Mach. 12. 51I.
Tentatio: Tryphon cùm Ptolemaide cepiſſet dolo Jo-

nis reme- nathan, & ſocios interfeciſfſet, miſit exerci-
zi tum, qui duo millia ex ejus exer citu inſeque-
in pPugna Tentur. Hi, licèt pauci, cùm cognoviſlent
ſpirituali. dolum, cohortati ſunt ſe ad occumbendum
Witerna ſtrenuè, vel ad vincendum generosè. Quod
tantum. Ccm hoſtes animadvertiſſent, non ſunt auſi in-
Tentatio- ſequi pro vita pugnaturos. Nimirùm, qui pro
num fons. vVita pugnat, mortem non reformidat, ſed ſo-
lus non cadit. Planè Dæmones ideò nos perſe-
qui non ceſſant, quèd videant in acie quidem
ſiare, ſed non pro vita. Luctamur, oblucta-
mur; cedimus interdumque cædimus, ſed non
tanquàm pugnemus pro anima. Philiſthim,
quando adventum Arcæ in caſtra Hebræorum
cognoverunt, procefſerunt ad pugnam, non
pro imperio, ied pro vita, & triumpharunt.
Samſon quandiù ligari ſe tantùm credidit, luſit
in ſinu Dalilæ, & illuſus eſt. Ubi vero cæca-

Oliva

tum ſe vidit, & ad molam damnatum, hoſtes
oppreſſit ruina ſuâ. Væ velitanti contrà Dæ-
mones. Niſi ſeriò pugnes, expugnaberis. Go-
lias Davidi obviam ivit, non pugnaturus, ſed
inſultaturus. Verum, quem ſprevit, oppreſ-
ſorem ſui expertus eſt. Eva cum Serpente non
digladiata eſt, ſed collocuta: ideôque periit.
Undè Dominus docuit proterendum Serpentis
caput.

Beati, qui perſecutionem patiuntur.
Matth. 5. 10.

Et quare beati? quia Perſecutione depura- Perſecuio
mur à ſcoria cordis noſtri: Quia monilibus ueilis
virtutum omnium cohoneſtamur: Quia Dei
teſtamur dignitatem, pro quo tanta pati non
recuſamus: Quia dona Orationis conſequi-
mur, & Contemplationis. Confuſim aliqua at-
tingamus. Cuùm conſiſteret peccator adversum pl. 38. 8.
me: obmutui, inquit, & bumiliatus ſum, &
ſilui à bonis: & dolor meus renovatus eſt. Quid Orations
indè Propheta conſecutus eſt. Audi: Conca- harie.
lIuit cor meum intrà me: & in meditatione mea lbid. 4.
exardeſcet ignis. Nimirùm Perſecutio fomes
eſt cœleſtis flammæ: ſi adverſarius arſerit,
exardeſces. Cœlum Stephano, non Viduæ ab
eo paſtæ, ſed Scribæ in eum ſævientes pate-
fecerunt. JkEsM vidit, non inter hoſtias Le-
vita, ſed inter lapides reus. Moyſes ſprevit
regiam Pharaonis, nec Dei aſpectu recreatur.
Vix invidorum exprobratione exulare cœpit,
cùm illicd Deum & vidit in Virgulto, &
audivit & Rubo. Quid, quòd iniquorum Per- Peceasa
ſecutio à fece nos ſcelerum perpurgat? Verba 1.
iniquorum prævaluerunt ſuper nos: Et impieta:-:
tibus noſtris tu propitiaberis. Sponſa rea exclu-
ſi à domo Dilecti, vulneribus afficitur, ut non
tantàùm Amorem recuperet, ſed, ut Charita-
tis exuperantiâ langueat oppreſſa. Nuntietis Cant. 5.
ei, quia amore langueo. Scilicèt, amas, quem 8⁸.
pulſantem repuliſti. Repuli unguentata, cæſa
eum depereo. Amo cruenta, cui obſurdui de-
licata. In ſtragulis contempſi, quem ſpoliata
conſector. Tanta eſt ferri vis vulnerantis, ut
jacens evolem ad Deum.

Et tradidit eos in manus gentium. Pfſ.

Miſeri ſanè nos, qui ærumnarum horremus Perſeen.
ripas, & fontem non obſtruimus. Dominus a⸗
eſt, qui tradit nos hoſtibus. Neque enim illi 4 Deode.
ſævirent, ſi ipſe non traderet. Quoniam quem ſeri.
tu percuſſiſti, perſecuti ſunt: & Juper dolorem ete.
vulnerum meorum addiderunt. Nunquaàm auſi ninz.
eſſent vulnerare Davidem, ſi non eum Do-?
minus vulneraſſet. Sponſa ſauciatur à cuſtodi- Apoſate,
bus. Sed cur, cùm in eos bis incidiſſet, dun- nuer.
taxat ſemel percutitur? Nimirùm, cùm pri- ee⸗
mum in eos incidit, non ab eo Dilectus aufu-
gerat, ſed illam propè cuſtodes præſtolabatur,
cùm verô percuila ab eis eſt, deſerta fuerat à
Sponſo, cui aperire etiam poſt preces noluit.
Quam ergo Deus deſpexit, milites ſpoliarunt. .
Quia dixerunt inimici mei mihi : & qui cuſtodie- bſ.70.10.
bant animam meam, conſilium fecerunt in unn,
dicentes; Deus dereliquit eum, perſequimini,
& comprehendite eum: quia non eſt, qui eripiat.
Audin’, quo modo hoſtes prævalent, ſi en
QOderit.

Vert.
ſean
loan 1
tsz n
10⸗ ſen

unban
bus
Dumioi,

r in bo
mrents
eliu i
Keleet)
lbe. Bene
eayem
s Mn
w,do⸗

adh.

100, 4.

e Hiente
INrllita

e Ern
Umoni
QnN
t in
Cleni
im dcr.
AEn
nt ſ
ditainns
ſecnnola
rin d
hon Mrs
Aielti ſe
ter halial⸗
lohſs e
Cn Kn
laeikt
Virghb6
Purga in
. ltnze
onla kal
ffiatmun
d, u(r
t, ma
Cventti,
u S
, gen,u
Vloetuni

permit-

Stromatum, Lib. X. 221

oderit. Væ nobis, ſi ille tradidit: etiamſi ho-
ſtes non ſæviant, ſævient. Jonam nautæ revere-
bantur, ſed, quem Deus tradiderat Ceto, ho-
mines præcipitem dare coacti ſunt. E contra-
rio væ hoſtibus noſtris, ſi nos Deus non ex-
pl. 63.2. pulit. Qagitta parvulorum factæ ſunt plagæ eorum.
Vincemus inermes, quamvis cataphracti nobis
incumbant, ſi Deo armemur. Stipulæ noſtris
hoſtibus vertentur in jacula, ſi è& pharetra eas
Domini extrahamus. Quòd, ſi noſtræ fuerint
catapulæ, flores, non ſaxa, telaque explo-
dent in hoſtes. Aries, quem in arces inimicas
convertis ſine Chriſto, non aries erit, quo
moenia ſubruuntur, Agnus erit, qui muros &
recreet, & veſtiat, non verò quaſſet, diruât-
que. Benè ſi tibi ſit cum Numine, vapor in
ſtragem adverſarii, fiet fulmen: Arcus veròô
tuus àa Numine non intentus, Arcus erit, non
Arcus, hoc eſt, Iris erit, quâà Procellæ eva-
neſcant, & Coœlum rideat oppugnatis à te.

Non adhæſit mihi cor pravum. Plal.
100. 4.

Rex deli. Aulam hic ſuam David expreſſit: E qua
gat Anli- ii tantum excludebantur, qui Deo infenſi e-
cor. rant, nempè pravi corde, ſuperbi oculo, in-
explebiles cupiditate, linguãà mendaces, & de-
tractores. Non viles genere, ſed ſcelere infa-
mes, deſtitutos non opibus, ſed operibus, pien-
Dignitas tiſſimus Rex è ſyllabo ſuo expunxit. Porrô non
eni confe- nobiles, non ſapientes, non callidos, Mundi-
renda. que ſapientes delegit, ſed ambulantes in via
immaculata. Quid indè conſecutum eſt? Audi:
Pl. roo. In matutino interficiebam omnes peccatores ter-
8. ræ& : ut diſperderem de civitate Domini omnes
Severitas. Operantes iniquitatem. Vis urbem, cui præes
Rex ſcan- expiare à ſceleſtis? Expurganda tibi priùs Au-
dala von la tua eſt ab impiis. Quandin emim impii in
domo tua erunt, ab urbe tua non excludetur
Eecleßa- impietas. Qui enim apud te ſunt ſceleroſi, pro-
hici, qui tegent ſacrilegos: nec tibi exiſtimabunt cives
Reforma- inviſam eſſe nequitiam, quam principari no-
„ verint in tua regia. Ergo, ne ſcelera protegan-
Fn, nrilt tur, néve credaris non ſævire, ſed ludere, cùm
aula ſua ſcelus damnas; fac, ut domi tuæ is tantuùm com-
vecudant. Moretur, qui ambulat in via immaculata. A-
Reforma- lioquin in edictis contrà improbos putabunt te
ii. Comoœdum agere, non Cenſorem, & ſcenam
ſtrui ad ſpectacula, non ſtruem componi ad
deverita-. ſupplicia, ſi quos damnas, alloquaris, & alas.
Servi im- Porrò Peccatores in matutino interfici debent,
bi:. non ad veſperam: nam ſi non ſtatind plectatur
Provecze. Hiquitas, accedent patroni ſceleroſorum, à
ves inpio. Juibus virga directionis tantis mollietur pre-
Uaei cibus, ut, pro vulnere, florem Pariat. Acce-
Fenat dent Thecuitides, quæ Joabos in ore ferant »
utt reponant in corde Regis Abſalones. Statim
interficiendi, ut videlicêt ſcelus ante carnifi-
cem ſentiat, quam patronum. Ubi nos legi-
Jerem. mus apud Jeremiam, Virgam vigilantem ego
: 2. video. In Hebræo habemus, Vir -
»Virgam ex amyg
dalo celeriter florente, video. Ut nimiruùm,
ex celeritate floris in amygdalo, dediſcat vir-
ga cunctationem in plaga. Ut enim citò floret
amygdalus, ità Virga regni furere non cun-
Gtetur: ſolus enim hic ſupplicii flos, & pro-
bari debet, & expectari à ſceptro. Tunc ſi-
quidem floret, cùm ferit. Undè & David
hic, ubi ſeveritatem ſuam deſcribit in im-
Pios, quos domo pellit, & propellit ex ur-
Ethicæ Comment. Tom. V.

be, exorditur pſalmum à miſericordia. Mi- Pfſal 100,
ſericordiam, & Judieium cantabo tibi Domi- rI·
ne. Ubinam, quæſo, Miſericordia, ubi tan-
tus rigor in procaces? Nimirùm, hæc verior
miſericordia eſt, iniquorum exterminium.
Nuſquam feliciùs adoleſcit Miſericordia, quàm,
cùm peccantium cruore purpuraſcit. Dum
enim uni non parcis, ſervas innumeros. Cæſo
perverſo, & naſcitura, & nata Hydra trun-
catur. Siquidem Mahi deterrentur à ſcelere,
Boni à crimine præſervantur: illi deſinunt
eſſe Impii, hi Juſti eſſe non deſinent. Ut au- Chrißus
tem Principes ſciant, nihil ſe gratius exhibe- de
. ð ubi Scan-
re Deo poſſe, quàm ſi impios perdant, Pro- Jala a-
pheta hic, ubi tantum cruoris effudit, Deum niuntar.
ad ſe invitat, dicens: Quando venies ad me? Ibid. 2.
Ac ſi dicat: Domine, jam regnum meum
profanorum ſanguine purpuraſcit, ſcio te mi-
hil ſpectare libentius propè regiam, quàm
cadavera peccatorum; hæc jacent paſſim ubi-
que, adveni proinde, & commorare, ubi
impietati locus non ſupereſt. Nam, ubi for-
micari non licet, ibi Divinitati & vivere, &
regnare libet.

Et intravit Nraël in Egyptum, & Ja-
cob accola fuit in terra Cham. Piſalm.

104. 23.

Iſfraël intras; at, non Iſfraël, ſed Jacob in "MWitatio-

terra aliena commoraris. Hoc eſt, Qui Deum kaz, ſa
. — 1 . 1. ligioſus
videbas, cùm aulas ſubiiſti, vel parentum i, Sa⸗ 13

domos intraſti, ibi vix luctando, & reluc- parenti
tando, claudicandéque morari poteris. Neque Domas.
ſoluùm tu mutaberis in virum alterum ex Iſ- Apoſtata.
raël Jacob, ex felici luctator, & claudus ex Familis-
impigro, ſed, & regio ipſa mutabitur tibi. „ies ven⸗
Deſcendiſti in .Ægyptum, & habitabis ter- ſaculari-
ram Cham. Quæ enim, ingredienti obviàm bus.
ivit cum curribus, & equitibus, morantem
& inebriatum deridebit, fabulamque te dabit
filiis tuis. O probra! O dedecus! Sanè, vel
ſola recordatione tragoediarum erubeſco. Vi-
dimus viros in Chriſti domo primarios, quos
Aula, ut Ifraëles excepit, retinuit verô ut
Semiaulicos, & ſimiis coæquavit. Licet in-
trare in gÆgyptum Iſraëlem: in Æ̃gypto com-
morari, Ifraéli non licet, quin pſe ex Iſraél
Jacob fiat, illique vertatur Ægyptus in ter-
ram Cham. Qui legit, intelligat. Joſeph, quia
nolens adductus eſt in ͤÆgyptum, ibi, & flo-
ruit, & prophetavit, & regnavit. Domus Ja-
cob, quæ ſpontè eò deſcendit, ſervitute, lu-

to, & flagellis oppreſſa eſt. Porrò Æägyptus, rotrhe-
quæ dùm retinuit Ifraeélitas, non niſi Terra Fiaſorusn

Cham indecoro ſanè titulo nuncupata eſt: ut tepidori.
cùm ait, Jacob accola fuit in terra Cham: & Pfal. 1042
rursum, PFPoſuit in eis verba ſignorum ſuorum 27.

&' prodigionum in terra Cham. Ubi Iſraélitas

emiſit, auguſtiori confeſtim titulo redonatur:
Lætata eſt Egyptus in profebtione eorum. Ità Pid1
eſt: nec Iſraëli Ægyptus prodeſt: & ipſi Magzg,
gypto Iraël obeſt plurimam. Siquidem, e in do-
ab Ifraëélitis non erudiri Ægyptü ſatagunt, mo ſua, &
ſed eis, in exſtructione urbium ſuarum abuti lub Paſto-
ſtudent. Quid ſanctius Arcà ?* Philiſthæis e .
. 5 igioſt
tamen, etiam in Templo locata, dejectô- „vim
que jam Dagon, cùm ſola proſtaret in a- ſant, ſed
ris, excidio fuit. Nimirùm Chriſto dicati Vi- in ſuis
ri, nec, cùm coluntur, ſine damno retinheri crie.
poſſunt in terra aliemgenarum. Moyſes, in .2⸗
I 3 domo.

222

Religiof, domo Pharaonis educatus ſplendidiſſimè, eam
sdenndià tamen evertit. Ut ſcias religioſos tibi exitio
Magnati- futuros, etiam cùm illis profueris, ſi eos à

non domo Chriſti, in tuum domum tranſtuleris.
41 Wu“ Nec in Sarepta Sidoniæ licuit Viduæ Eliam,

ex Dei jufſu, hoſpitari, quin filium amitte-
3. Reg. Tet. Quid mibi, & tibi, vir Dei? ingreſſus
17. 18. es ad me, ut rememorarentur iniquitates meæ,
& interficeres ſilium meum. Ergo, ſi vel ad
Eliæ ingreſſum ſcelera repullulant, & hofſpi-
tium funere funeſtatur: quid, quæſo, iis eve-
viet domibus, ubi, contra Dei nutum & vo-
tum, retinentur Prophetæz? Vates quoque
Domini non raròô vertentur in Balaamos, qui
ſcilicèt ad Principum vota abutantur oraculis,
& Iſraëlitas commaculent? Certè David, quan-
quàam, Propheta Domini, libenter quidem
Nathanum audivit, eum tamen, quod ſciam,
in regia non retinuit. Nec naufragum licuit
Melitæ excipere Paulum, quin ſtatim vipera
è& camino erumperet. David quoque in fylva
Leones ſtrangulat, urſos effocat. In aula A-
chis regis ſalivas fundit,; & amens collabitur,
vitâmque ſimulatione ſtultitiæ tuetur. Abra-
ham quoque in Monte filium ſacrificat Deo:
Pharaomi proximus Saram penè proſtituit,
uxoris de viro repenté Frater effectus.

Demine, filia mea modò defuncta eſt.
Matth. 9. 18. S

Mors z. Mors eo vel maximè timenda eſt, Primò,
meri de- quia ſemel tantùm præguſtatur: Secundò,
bet. quia incerta eſt: Tertiòè, quia paratiſſimos
nos eſſe vult, cùm tamen evocet imparatos.
Grandis terror, uno jactu de alea æternitatis
agere. Si victus exeas ex arena, non eſt,
quòd à te dedecus reparatum iri confidas. S.
Ephrem devictos pugiles ammat, quòd in a-
lia ſint kcla victuri. In quovis certamine in-
ſtaurari victoria, & reparati poteſt, præter-
quam in Luxuriæx, & Mortis congreflu. Nec
Virginitas, nec ternitas reparantur. Et Vir-
ginitas quidem, ſi cadat, etiamſi ſtare am-
plius nequeat, claudicare ſaltem & adrepefe
poteſt. Ubi verò Mors prævaluit, theatrum
iolvitur. Ideò David peccatum ſuum flevit,
ſed in nocte, non ſemper, nec deſperatè:
Abſalonem verò luctu inconſalabili proſequu-

tus eſt. Hoc enimverò Thecuitis in animo vo-

2. Reg.
14. 14.

lutabat, cùm ad Regem ait: Omnes morimur,
& quaſi aquæ dilabimur in terram, quæ non
revertuntur. Cæterarum Arborum vulnera ſar-
ciuntur in melius: Una Cupreflus, ſi pute-
tur, amputatur. Ita hominis vita, ſi recida-
tur, non regerminat. Ideò vociferabatur Job
Job 10. cum luctu, inquiens: Dimitie ergo me ut plan-
10. gam paululum dolorem meum, antequàm va-
dam, & non revertar, ad terram tenebroſfam,
& opertam Mortis caligine. Nimirùm;, ut ca-
Pſ. 48. 12. nit David : Et Jepulchra e rum, illorum do-
mus in ærnum. Parenti non abſimilis Filius
Eccl. II. inclamat : Ni ceciderit lignum ad Auſtrum,
3. aut ad Aquilonem, in quocunque loco cecide-
rit, ibi erit. Neque ſolam metuenda formi-
dandaâque Mors eſt, quòd ſemel tantùm con-
fligat & perdat; ſed quia improviſa advenit,
nullam reverita aut ætatem, aut locum, aut
ſedem. Hinc Jeremias caput prophetiæ ſuæ
Frem. 9. nonum ita exorditur: Quis dabit capiti meo
7. aqnam, & oculis meis fontem lacrymarum *

Oliva

& plorabo die ac nocte interfectos populi mei.
Et quare tantus luctus in mortuis? Audi: Do-
oete klias v'eſtras lamentum, &. unaqugque Ibid. 20.
Proximam ſuädm plantétume cur à quia, inquit,
aſcendit More per feneſtras noftras. Hoc enim-
verò deplorandum eſt luctu inconſolabili,
quêd Mors non per oſtium, ſed per feneſtras
irrumpat. Cum emim imparatos juvenes, vi-
16ſque oppriwat, quis de clade animorum
non reparabili non formidat? Sic etiam An-
gelo vaſtatori dicitur in Apocalypfi Mitie Apoc. 14.
Jalcem tuam, & mete. Falx coacervatim her- 15.
bam, ſpicaſque obtruncat, fioréſque ſeu e-
rumpentes, ſeu erupturos demetit. Porrô hinc
timor augetur, quòd imparatis advenit, &
tamen eos efle vult paratiſſimos. Medid no- Matth.
le damor faltus, Ecce Sponſus venit, exite ²5.6.
obvidm ei. Periimus! Siquidem, ſi venit ut Fe,voy
Sponſus, niſi te & ornatum, & amantem re- neeſa-
Pererit, excludet. Apud Lucam audieram juſ- Tius
ſos nos, in morem famulorum Dominum Ppræ- ker lire
ſtolari à nuptiis redeuntem. Facilè Domino ſe uE

ſervus probat. Si vigilet, ſi ſuccinctus ſit, ſi
facem præferat, munus ſuum abundè exple-
vit. Ideéôque ſatis eſt, ſi pulſanti aperiat. At
Sponſa occurrere debet venienti, & miſi mo-
nilibus fulgeat, ſordet, & inter ancillas re-
putabitur. Horreſces autem eò quoque ma-
21s, ſi quale diligat Dominus ornamentum in
Sponſa, expenderis. Vivo go, dicit Domi. lſa. 49. 10.
nus , dit'a omnibus bhis velut ornamento veſtie- Zelas 4.
ris, & circumdahbis tibi eos qͤtaſi Wonſa. Ani- nimarum
mabus duntaxvat ornari poteſt Chriſti Spon- Morti nes
ſa. Et quidem niſi omnibus exernetur, non barat.
ornatur. Una ſi pereat ex multis anima, ze-
lum tuum decolorat. Ergo, quam expavel-
cenda Mors eſt, quæ ſemel obiri poteſt,
quæque imparatis obvenit, non paratis exi-
tio eſt.

Aſcendam in palmam, & apprehendam
Arduum ſanè in Arborem tam proceram B. Virgi-
aſcendere; ſed, dedecoris, & ignominiæ nis Marit
plenum otium ſit, poſtquàm illam inſcende- priſenta
ris ſummo conatu, fructus ejus nec legere . 1.
nec noſſe. Quanto labore Religioſi Inſtituti r ei.
Palmam aſcendiſti; fortè parentes tuos prô ſca- das.
bello ſubjeciſti tibi, ut ad eam pertingeres, Religiuſu:
nec niſi caleatis uberibus, quæ te lactaverunt, tepidus.
evaſiſti in arboris faſtigium. Modèò verèò quid TLepiditas
agis? cur ſtertis? quare fructus religioſæ vi-
tæ, quam tanto libertatis, honoris, & ſan-
guinis diſpendio ſubiiſti, non colligis? Ubi
modeſtia, flos arboris pulcherrimus? Ubi
mortificatio fructus optimus? Ubi oratio me-
dulla ſuaviſſima trunci? Planè plerique ità pervor.
Palmam conſcendunt, uti Zacchæus aſcende-
rat Sycomorum. Nempeè ſtaturaà puſillus ad Eceleßa-
tantum cacumen adrepſerat, non ut ſequere- Kicus &
tur, nec ut audiret, ſed tantuna ut videret rſ
JrsOM. Verùm Dominus, qui non amat ſpſez
ctatores, ſed ſeétatores ſui, exclamavit il- Virtus ns
licò, Zacchæe ſeſtinans deſcende. Quaſi dicat: ene
Aſcendiſti palmam, ſed fructus non colliges. ,. .
Scilicèt non ſat eſt, me vidiſſe: excipere me
debes domi tuæ, debes furta in quadruplum
reſtituere. Veni in hortum meum, Soror mea Can.5. 1.
Sponſa, meſſui myrrham meam cum aromatibus
meis. Bonum eſt, introiſſe in hortum, ſed ſi
myrrham

lt n

Stromatum, Lib. XY.

myrrham non metas, quid veniſſe juvat? E-
tiam Petrus introivit cum Jzso in hortum-
ſed, ubi Oratio metenda erat, otium demeſ-
ſuit, & ſomnia. Sic plerique delectantur vici-
niâ, & proſpectu ſanctitatis, ſed eam nequa-
Can.2 3. quam invadunt. Non ita Sponſa, quæ ait. Jab

frubtus ejus dulcis gutturi meo. Non ità Spon-
ſus, qui, ut in hortum deſcendit, & Myr-
rham mefſſuit, & collegit Lilia. Non ità ma-
gnarum alarum Aquila, quæ Cedrum inſiliit,
ut ex ea medullam raperet. Non ita Moyſes,
qui & monte ſecum tabulas avexit. Denique
non ità Chriſtus, qui in Cruce fructus colle-
git Crucis. Non enim cœcos illuminavit, clau-
dos erexit, turbas pavit; ſed ſpinas, clavos,
improperia ſuſtinuit, & mortem præguſtavit.
Can. 7.8. Dixi: Aſcendam in palmam, & apprebendam
cati fructus ejus. Sed quando hoc dixit? Audi,
diuexplo- quid immediatè antecedat. Quàm pulchra es,

ii e & quàm decora chariſima, in deliciis. Natu-
Ibid. 7. Ta tua aſſmilata eſt palmæ, & ubera tua bo-

tris. Et tunc ſequitur: Dixi: Aſcendam in
palmam. Nimiràùm, antequàm in Palmam aſ-
cendas, non abſimilis ſis Palmæ, neceſſe eſt.

Kn Antequàm religioſæ vitæ ſtadium intres, re-
Mlr ligiosè in ſæculo dià debes cucurriſſe. Oluſ-
culo conſimiis, quomodò Palmam inſcendes?

oer
areltunt An tu decorus in deliciis fuiſti, qui pridiè e-
jus diei, quâ Chriſto renatus es, in cœno
I. despe- merſabare 7“ Clamat Tertullianus: Quale eſt
ctaculis. de Eccleſia Dei in Diaboli Eccleſiam tendere
De cœlo, quod aiunt, in cœnum ?* Ità ſcribit
ipſe in eos, qui à Templo ad Theatra feſti-
nabant. Verùm ego, inverſo ordine, vocife-
ror cum lacrymis. Ità ne? e coœno confeſtim
in coœlum? E lupanari ad religionem uno lſal-
tu progrederis? Scio aliquos in ipſo ferè reli-
gionis limine Beelphegor initiatos, & Jud
ſceleratiores à ſcribis ad Chriſtum acceſſiſſe.
Hoc enimverò eſt in modum Palmæ excre-
viſſe, antequàam Palmam aſcenderes? Populo
Hebræorum, non ſtatim, poſt cepas peponéſ-
que Æaigyptios Manna datur è& cœlo. Prius co-
medére azyma, & dactylis paſti ſunt, tum
Angelorum menſis excepti ſunt perbeatè. Ab
gypto non ſtatim abducti ſunt in terram ſan-
ctorum: ſed diu circumacti per terram inviam,
Matt. 25. ut ſordes ibi «Æ gyptiacas deponerent. Jed

n

0n Pands

“
5pehult

taln utul
an
1o weel

Aal li 3· Ouinque fatug, acceptis lampadibus, non ſump-
M Jerunt oleum ſecim. Nimirum ſola Vocationis
n hennhet, lampas non ſufficit, ut fatuitatem exuas. Oleo
tehline devotionis Vocatiomis vas repleatur, ut ardere
Modd reie poflit. Non ſolà fundà armatur David, ſed
Eu telgne funda ſimul, & lapide: alioqui gigantem non
onoti, ſtraviſſet. Sed videamus, poſtquam Palmam
n colige! Can.7.8, Conſcendit, quid de Sponſa prædicetur. Et e-
henm Tunt, inquit, ubera tua ſicut botri vinex: &

odor oris tui ſicut malorum. Guttur tuum ſicut
vinum optimum, dignum Dilecto meo ad potan-
dum. Duo præcipuè commendantur: Nempè
ubera in botros verſa, & oris, gutturiſque
mira ſuavitas. Nempè, ſi quæ tenerrima ſunt,
& parvulorum lac ſtillare conſueverunt, vi-

num, quòd non infantium titillet fauces, ſed

cor hominis confirmet, eliquant, palmæ fru-
erieta:. Gus collegiſti. Ipſa etenim feſtiva jucunditas
ſapere debet quandam morum ſeveritatem. E-
tiam, cùm rides, doceas; cùm blandiris,
H bera non lac, ſed muſtum exſudent, paſius es
lis Palmis. Præſertim ſi labia tua redoleant, &

umklra illius, quem deſideraveram, ſedi, &

compunge; cum ludis, terre. Breviter, ſi u-

22 3
os neſcio quid ſpiret coæleſte. Vide, quomo-
dò oris maximè odor commendetur. Et qui-
dem ſermo tuus, non, ut aqua, ſed, ut vi-
num optimum ſit, oportet. Guttur tuum ſi- Ibid. 9.
cut vinum optimum. Aqua abluit; ſi roſacea
ſit, olet etiam: ſed vinum non modò extima
immutat, ſed & interna demutat. Niſi effer-
veſcant, quos alloqueris, & quâdam amoris
inſanià exæſtuent, vinum non fundis ex gut-
ture.

Statura tua aſſmilata eſt palmæ, & a-
bera tua Botris: Aſcendam in pal-
mam, & apprehendam fructus ejus.
Can. 7. 8.

Cur tam rari Homines fructus Palmæ in Dignitas
palmis colligunt? Quia priuſquàm in Palmam in indi-
aſcenderent, in ſtaturam palmarum non ex- 4220.
creverant. Chriſmate cohoneſtatus, imò de- Ordines
honeſtator ſancti Olei, cur non pietatis incre- Tui
menta, cordis opes, animarum lucra colligit, gici ſint
ſed glandes deliciarum, & cupiditatis allia & optimi.
Palma colligit? mimirüm, quia à ſcenis non Sazerdo-
rarò ad aras, & de ſtercore evectus ad cathe- ,
dram, ſolium gloriæ tenet, qui paulò antè, ot
& fortè nunc quoque, detinebatur in cathe-
dra peſtilentiæ. Nemo repentè fit optimus. U-
nus Saulus in Paulum vertitur. Sed alliditur,
ſed cæcatur, ſed jejunat, ſed orat, ſed Juss
clamat, ſed Ananias baptizat, ſed ipſe con-
cionatur. Ex luto repenté aurum, ſed in ve-
hementi igne. Leviticam priuns vitam ducat,
& tum ſedem Sacerdotis conſcendat. Niſi ſta-
tura tua conſimilis ſit palmæ, ut palmam aſ-
cenderis, non ejus apprehendes fructum, ſed
cicutam, ſed elleborum, ſed aconita ex ea
colliges: imo, & palmam vertes in quercum,
ut, quæ victores honeſtabat, ſues ad ſaginam
impinguet. O luctum, 6 exterminium! Lu-
ſor, repentè fit Clericus, lupus in agnum il-
licò vertitur. Quod mirati ſumus in virga
Moyſis ſemel, non ſemel in baculis Præſiden-
tium antiquitùs demirata eſt Eccleſia. Nem-
pèê, qui Anguis dudùm erat humi repens, ad
educendum Iſraëlem erigitur, non à Moyſe:
non imperante & Rubo Numine, ſed recla-
mante. O quantum & quale flagitium Ordi- Ecclaſa-
nes deferre immerenti! S. Udalricus, Epiſco- Kieci caute
pus Auguſtanus, ſecedendi deſiderio nepotem elen⸗
ſibi ſubrogavit: qui citò degener Dei judicio Mnen,uz
extinctus eſt. Poſt annos deindè, cùm Udal- oblivio.
ricus animam ageret, vidit ſe à Sanctis E- Surius
piſcopis excludi, quòd Nepotem aris immiſiſ- To.4. Ri-
ſet. Vix poſt multas lacrymas, eis mitigatis, Raden. in
exceſlit. xtravag

Interrogavit eum Præſes, dicens: Tu es
Rex Judæorum? Matth. 27. 11.

Non invidus Suſurro, non pannoſus è& ple- Superior
be vir, ſed Scribeæ, imòô Sacerdotum conci- audias a-
lium univerſum cum Principibus Levitarum "Taααα
. licè . part em,
JEsüM convictum publicè, omnmiumque ſuf- E Saſur-
fragiis damnatum ducunt ad Pilatum. Is tan- rones, &

torum virorum teſtimonio, tantormque atro- Accuſato-

citate facinorum nihil motus, reo pannoſo rler a
1 . . vel non
vel inter purpuratos, aurem reſervat, & qua i1

quàm affectati regni reus inclamaretur, non ur, vel

modò auditur, ſed & rogatur, ut pro ſe liberè iea aadi-
T 4 agat, antur, at

224
at aurem agat, & ſcelus diluat. O utinàm, id præſtare-
etiam iis tur à Paſtoribus animarum Chriſti Ovibus in
reſerve- re leviſſima, quod ab idololatra præſtitum eſt,
innltar. in re tam gravi, viro immanium flagitiorum
Superior accuſato. Nimirum, ita delatoribus oppigne-
tardus ad rantur interdum aures, ut nec audiri innocens
pœnas ſit. poſſit. Nolo accuſatorem rejicias; ſed volo,

Accuſa- ità alteram abs te illi commodari aurem, ut
alteram reo reſerves, pro ſe cauſam dicturo.
Zuadex. E meretricibus Salomon non unam tantùm, ſed

utramque patienter audivit, contentioſéque
inter ſe diſceptantes diù tulit. Deus Abelis ſan-
guinem clamantem è terra ità audivit, ut tamen
noluerit inauditum Cain damnare. Neque A-
dæ, crimen detortum ab eo in mulierem non
negantem, itaà credidit, ut eam non audiret
modò, ſed loqui non audentem coràmn Viro,
quem illaquearat, ad dicendum provocaret. So-
lus ſerpens inauditus eſt, & damnatus. Memi-
ni apud Ruſticum Trevirenſem Antiſtitem S.
Goarem Preſbyterum quaſi præſtigiatorem ac-
cuſatum, quem cùm adduci curaſſet ad ſe per
delatores, accidit, ut in regreſſu annona eva-
nuerit ipſis delatoribus, quam ſecum in ſac-
culis avexerant. Cùm igitur fame ſitique jam
expirarent, Goar ſuos ad pedes ſupplices ſo-
latus eſt, Cervarumque uberibus exundanti-
bus, quas repentè evocaverat, refecit, illicô-
que dimiſſos redux annonâ oneravit. Quæ por-
tenta cùm Epiſcopo narraſſent, criménque ſuum
faſſi eſſent, perſtitit tamen ille in ſententia;,

Videsur. Goaremque ad ſe venire juſſit, dumque illum

To. 4. & veneficum probare ſatagit, venereus ipſe, &
Ribaden. adulter Dei miraculo comprobatus eſt. Vel So-
in Extrav domas Angeli vaſtatores explorant, antequaàm
menie damnent. Ipſi quoque ſenes inceſtuoſi prius
Maio. ſeorſim i ðõä ..
eorſim interrogantur, & tum lapidibus ob
ruuntur. Eos Daniel inclamat parentes men-
dacii, non tamen ſtatim lapidantur. Conviéti,
causâque ritè confectà, damnantur. Vel Dia-
bolo licuit in cœlo de Moyſis corpore alter-
cari cum Angelo. Quid? Diabolus auditur
contra Angelos perorans, non audietur Ange-
lus fortè a Diabolo, livoris dolique pleno, fa-
mam ſuam vitäamque propugnans? Vel Nabu-
chodonoſor captivos pueros, à ſe erectum Si-
mulacrum deſpicientes, non ſtatim exuſſit,
