erant futura. Effugere tamen non potuit, quin
li a filio de peſſimo crimine deferrentur. Sci-
licèt impollutus Joſeph vel cum ſcorto; pol-
luti fratres inter fratres: ille pudicus in domo
adulteræ, hi ſceleroſi in Patris & Patriarchæ
ſanctiſſimis ædibus: ille in .gy pto verus II-
raélita, hi in domo Iſraél Ægyptiis nequiores:
ille in cuſtodia cuſtos ſui, hi curatores gregis;,
ſed non ſui cordis Paſtores: denique ille agnus
inter lupos, hi lupi inter oves. Uſque adeò ſi
ſe quiſque non ſervet, nullæ proſunt excubĩiæ
nullique obſunt ſcelerum irritamenta, cum
ſtat amimus ſuper cuſtodiam ſui. Liber enim
in compede Joſeph à ſcelere, cum fratres e-
jus captivi criminum eſflent in pileo. Verùm
regrediamur ad ſcopum noſtrum. Cur adoleſ-
centiæ laxari non debent habenæ, quò paulò
liberius excurrat, dum ætas fervet? Quia, ſi
manum ſemel criminibus dederit, nec cùm ſe-
nuerit, innocentiam diliget. Quid nonne Cam-
pus ſi din negligatur, ita ſpinis dumetiſque op-
pletur, ut coli ultrà non poſſit? Perpendite,
quæſo vos, Arborem ſummo vere germinan-
tem. Hæc ſi fortè flores, ventorum vi, vel
glacie ſuperveniente;, amiſerit, fruſtrà fruc-
tus promittit in autumno. Licèt enim imbres
copiosè & cœlo fluant, licèt ſtercora radici
apponantur, licèt tempora bellè procedant,
licèt non ſolis influxus, nec cultoris deſit in-
duſtria, ſi vere flores excuſſit, numquàm ex-
coquet fructus. Eâdem ſanè ratione cum ado-
leſcente agitur. Quiſquis enim Innocentiæ flo-
res projecit, nec cùm canis Candicabit albus
erit. Optimis imbuetur diſciplinis, conciona-
torum rigabitur imbribus, fœcundabitur ju-
ſtorum exemplo, fruſtrà tamen fructus expe-
Gtatur eo ex corde, unde flos decidit. Do-
mus illa, in quam venti fluviique irruerunt;,
cur non cecidit ? Num ob contignationem;
aut ob angulos ? Audi. Non cecidit: fundata
enim erat ſuper petram. Rursùs illa, quæ ce-
cidit, exædificata narratur ſuper arenam. Cæ-
terum, id unum ſi excipias, benè compacta
ſurrexerat. Ergo vel ruina, vel victoria pen-

det ex fundamento. Recordamini Babylonici

Simulacri: immixtum eſt nonnihil luti in pe-
dibus ejus. Ominor, quanquam non Propheta:
Non din ſtabit Coloſſus. At luteos pedes cru-
ra ferrea excepere & ferreas baſes ſubſecutum
eſt argenteum pectus, & pectori ſatis firmo
impoſitum eſt aureum caput. Quid timendum
tam valido firmatéque Signo? Imô quid non
timendum tam infirmis, fragilibuſque plan-

tis? Iterum ominor: Statua iſthæc facilè ſolve-

Iſa. 13.

19.

tur, quæ opificium ſuum malè eſt orſa. Quid
plura? Totam Molem evertit lapis ultrô &
monte devolutus. Planè ſenectus aurea, Cæù;=-
teræque ætates argenteæ æreæque parum pro-
derunt, ſi lutea fuerit adoleſcenria, quæ Sta-
tuæ fundamentum & baſis eſt. Obtenebratus eſt
Gol in ortu ſuo: & luna non ſplendebit in lumi-
ne ſuo. Omninèò ſenectutis nox illunis erit &
tenebroſa, ſi Aurora tyrocinii palluerit. Ju-

das, ſi credimus Auguſtino, protervus extitit

puer: licèt luto Apoſtolatus aureum verticem

impoſuerit, Chriſtum haſtæ ſubjecit, ſe arbo-
ri impoſuit. Verbo; crepuit medius, qui pri-

mævam ætatem traduxit in vitiis. Julianus A-
poſtata, teſte Nanzianzeno, fruſtra pueritiæ

vitia operire tentavit Monachi pallio, reger-

minante improbitate in ſolio, quæ olim in ſcho-
Ethieæ Comment. Tom. V.

lis effloruerat. Ideò clamat Propheta: Bonum
eſt viro, cuùm portaverit jugum ab adoleſcentia
ſua. Dedebit ſolitarius, & tacebit. Ne ſi poſt
decurſcæ juventutis annos, inquit S. Gregorius,
Jugum tulerit, erroris uſu, & peccandi conſue-
tudine exagitetur, eôſque patiatur impugnatio-
num tumultus, quibus quotidis. .. aut vicétor
exiſtat, aut victus. Nimirùm, ut ipfſe notat, is
tantùm ſedebit, in pace ſcilicèt & ſine lucta,
qui cervicem legi ſubdiderit, dum ætas viret.
Qui veròô orditur ſanctitatem cordis in occaſu

vitæ, luctari poteſt, evadere non poteſt. Et

undè putamus tot ſcelera in Senibus, niſi ex
ſceleribus promanare Juventutis. Davidem au-
diamus: Non enim, qui operantur iniquitatem,
in viis ejus ambulaverunt. Qui modéô vir pec-
cat, adoleſcens procul dubio peccavit. Ziza-
nia, quæ apparent in meſſe, ſata ſunt inter ſe-
mina. Infeſtus Jacobo Eſaü, cùm in patriam
regrederetur. Sanè: ſed furoris ſemina jaéta
ſunt in utero Rebeccæ. Pugnavit penè ſenex,
qui necdùm natus luctam inchoavit. Hinc Deus
ad Iſaiam: Clama. Et ille: N's slamabo ?
Omnis caro fœænum, monitus eſt, ut clama-
ret. Quare ità vociferandum eſt, ut caro Foœ-
num proclametur? Nimirùm olera ut naſcun-
tur, ità virent. Arbores conſeri poſſunt, &
oleaſtrum licet in oleam demutare, pinaſtrum

in pyrum. Clamat ergo Iſaias! Omnis caro fœ-
num. Ac ſi dicat: Olera eſtis: non Arbores!

cavendum ergo;, ut feliciter germinetis, ſe-
minis vitium fruſtrà correcturi. Quis enim ra-
po lactucam inſevit? quifve lolium vertit in
frumentum? Quale fœnum oritur, tale mori-
tur. Ergo & homo, qui fœnum eſt; ut pri-
mam exegerit ætatem, ita ultimam traducet.
Ejice ancillam, & filium ejus, clamabat Sa-
ra. Quare tam efferata indignatio in ancillam
& filium? Quia ſi Iſaaci corrupta fuiſſet ado-
leſcentia, fruſtrà Senectus Innocentiæ devo-
veretur. Egredietur virga de radice Jeſe, &
Ros de radice ejus aſcendet. Nota, erumpit vir-
ga, & floret: ſed flos non de virga egredi
perhibetur, ſed de radice. Flos de radice ejus
aſcendet. Primævæ ætatis radix ea eſt, quæ ſive
florem, ſive ſpinam producit. Hinc eſt, quòd
Diabolus omm ſtudio elaborat, ut radicem
tenerioris ætatis inficiat. Brogzan „ inquit S.
Gregorius, totam ſibi arborem fructus ferre
conſpicit,; quam veneni dente in radice vitia-

vit. Huc facit quod de ſe non ſine luctu Da-

vid canit imò plorat: Ecce enim in iniquitati-
bus conceptus ſum: & in peccatis concepit me
Mater mea. Quid? Conceptuſne tantùm in pec-
catis fuiſti, & non etiam natus? Num ſancti-
ficatus adhuc in utero Matris ſuæ David, ut
Jeremias? Cur ergo dolet ſe conceptum po-
tius, quàm natum in ſcelere? Nimirùm radix
infecta fons eſt totius calamitatis. Videbitis,»
inquit David, quò evadet radicis infectio.
Statim natum Parentum Oblatio & Circum-

ciſio purgarunt me. Sed vitium, quod hæſit

aliquando in radice, erumpet poſt longa tem-
pora in ramis. Nec à cæde, nec a moœchia ſe-
curus ſum, licèt modò ſim impollutus. Satio il-
la in peccatis peccata metet. Ideò in perſona
Chriſti, adeò gloriatur, ſe vel in utero im-
munem fuiſſe à contagione. In te projectus
Jum ex utero: de ventre Matris meæ Deus meus
es Tu, ne diſceſſeris à me. Spes mea ab ube-
ribus Matris meæ. Morituri Domini hæc ver-
ba ſunt; qui nec ſudores prædicationis, nec
F 3 eremi

Thren. 5J.
27.

In Pſ. &.
ex pœni-
tentibus?

Pſ. I 8e3

Iſa. 40,6

Gen. 217
10.

Iſa. I1. 17

C. 20. l. 1
moral.

7

Pſ5

II

66

eremi jejunium, nec ſpinarum tormenta re-
colit, ut exultet, & Deum, hoc eſt, ſe ſciat
adfuturum ſibi: ſed immaculatos primæ æta-
tis dies. Spes mea ob ubera Matris, non ob
vulnera filii. Penè dixerim, Plùs me roborat
ſanctitas illa, quæ mihi in ſinu Matris à me
effloruit, quàm hæc, quæ inter Crucis bra-
chia tantos protulit fructus. Et certè tota Do-
mini in ſcelus hoſtilitas?, qua flagitüs crevit
inacceſſus, ex Unione prodiit hypoſtaticâ, quàâ
Verbo juncta in fui creatione anima ejus, ri-
ſit Satanæ aſſultus, & vel infans eliſit Aſpi-
des Tartari, & cum Leonibus luſit, nullo re-
bellantis fomitis ſuccuſſu etiam innocente fa-
tigatus. Sic legimus de ſenibus triumphaſſe
Suſannam, æquè funeris & laſciviæ victri-
cem, und Timoris divini armatam loricâà. Pul-
Dan. 13. ohram nimis & timentem Deum: parentes enim
2. illius erudierunt Filiam ſuam ſecundum Legem
Moyſi. Non tunc honeſtiſſima foœmina pave-
re Deum coœpit, quum eam non unus Dra-
co è& coœlo innocentiæ refigere tentaret, ſed
hauftà cum lacte pudicitis, quam coluerat in
faſciis, nudata retinuit. Ità quoque Tobias
conſenuit in lege Domini, quia in ſinu Præ-
ceptorum adoleverat. Hæc, & his ſimilia
ſecundum Legem Dei puerulus obſervabat. Er-
go, ut Senes ſplendeatis, eſtote aut Soles in
aurorâ adoleſcentiæ, aut in nocte pueritiæ
aſtra non Cometæ.

Tob. 8.

Reſurrexit: Non eſt ic. Marc. 16. 6.

Reſurrexit: Nec hic eſt. Sed, ut reſurge-
ret, hic fuit. Fuit hic, & ideò reſurrexit.
Nidulus enim reſurgentis ſepulchrum demor-
tin. Ergo nos qui pridem Crux fuimus in quàâ
Chriſtus expiravit; qui Prætorium fuimus,
in quo Chriſtus cæſus eſt; qui Annæ fuimus
Domus, ubi damnatus eſt JEsUs, ſimus nunc
Sepulchrum, unde redivivus ſurgat & fu-
nere. At quæ fuit ſepulturæ Domini ſtruc-
tura? Sanè ex lapide, in quo inciſum fuit mo-
numentum. Nota: ſepulchrum Chriſti incidi-
tur in petra. Nimirùm indomitum & lapiden
Cor, ſi ſcalprum non refugiat, Chriſto parat
ſepulchrum. Efferatæ videlicèt paſſiones, quæ
cum lapideæ ſint, nec flecti poſſunt, ſi Mor-
tificationis ſcalpro elaborentur, locum reſurre-
Lapſiop- Cturo exſtruunt. Non in luto, non in mol-
timifürt., Liori materie præparatür ſolium gloriæ Domi-
Tyroexer- ni, ſed in lapide. Neque enim Deo habitacu-
Snaur⸗ lum parat Cor, cum jam Paſſionum impetus
L ae emolliri cœperint, ſeu temporis diuturnitate,
Fepvor ſell timoôris frigore temperati: ſed cuùm ebul-
Ktatim. liunt, vincique neſciunt, ſi vincantur, & e-
Preerafti domentur, Chriſto tumulum architectantur.
natio no- Id nos docuit Jrsus, cùm percutienti maxil-
„ lam, alteram illicè exhibendam admonuit.
Mort ifi- 24*. .
zatio Paſ- Non énim, poſt acceptam alapæ contumeliam,
hienum in aliquandi quieſcere permiſit, quoad efferata
earu vi- ultionis libido ſedetur; Sed mox ut cæderis,
Sore. illice cædendam maxillam exponere juberis.
Sic Chriſtus non Judam amicum vocavit,
TZempori Ccum oraret, ſed cùm proderetur. Sic pro cru-
n Peen. cifikoribus non redivivus, poſt reſurreckionem,
T,,G. 1.d Ihoriturns oravit in Cruce. Sic David a-
muz, R-- Juam Domino fudit, cùm eam ſitiret maxi-
medium. &. Enimverò Paſſionum impetus, qui non
eliduntur cùm fervent, Tempori litantur non
Templo. Hoftias vivas amat Deus, & Pau-
Ius inperat. Quid enim Deo facrificas, ſi

Chriſti
zeſurre-
io.
Tyroci-
niusm.
Chriſti
Paſſio.

Mortifi-
eatio Paſ-
fohum.

Oliva

Iram temporis diuturnitate annoſam & lan-
guidam inhibeas? Tunc Deo grata foret;,
cùm necem molitur & cædes. Arbores, quæ
in ſylvis præmoriuntur, flammas non mitri-
unt: igneſcunt, ſed non ardent. IIlæ ad ſide-
ra uſque efferunt flammas, quæ, duùm vire-
rent, ſucciduntur. Solus Bombyz ſeſe viven-
tem in ſepulchro condit, & ideèò ſolus ſeri-
cum fabricatur. Solus Phonix ſeſe funerat ſu-
perſtitem, & ideò poſt funus vivit. Frumenta
niſi terre mandentur antequàm putreſcant,
non florent; integra tumulantur, ut germi-
nent. Arborum rami non ii duntaxat trun-
cantur, qui aruere, ut felicius plantæ pro-
germinent, ſed ibi adigitur ferrum, ubi vi-
ret arbor, ut fertilior reparetur.

Beati omnes, qui timent Dominum. Pſ.
127. I.

O Exundantiam felicitatis! 6 Divini Ti- Feliciras
moris pretium! Omnes beati ſunt, ſi Domi- vera TIi-
num timeant. Etiam vinctus, etiam exul, e- or Do-
tiam cœcus, & inops, ipſi miſeri Beati ſunt, ini.
fſi tamen metuunt Deum. Quiſquis ergo infe-
lix es, ſi vis, potes eſſe beatus. Porròô quæ iſt-
hæc Beatitudo eſt, quæ omnes poſſeſſores ſuos
beatos facit. Purpura, ingens portio felicita-
tis: non tamen continuò beatus eſt, qui pur-
puratus éſt. Si enim in purpura vel inopid, vel
metu, morbo conficiare, purpura ipſa ærum-
nas nutrit. Sceptrum, felicitas eſt: ſed ſi ſpe-
Ctes in ſolio funera tuorum, miſer in throno
es. Quid enim corona prodeſt; ſi filium,
quem genus ad regnum evehit, febris in ſe-
pulchrum defodit. At Timor Dei nullas ex-
horret calamitates, ubicunque eſt, beatus eſt.
Denique Beati omnes, qui timent Dominum.
O beatitas! Vel in fimo Job beatus, quia
Dominum timuit. Vel in naufragio Jonas bea-
tus, quia Deum vereri plùs cœpit, cuùm in .
fſepulchro vitam reperit. Vel in compede Jo- 5. Falib.
ſeph beatus, quia libertatem promptiùs per- Homines
didit, quàm Timorem, utque Dominum ti- non timi.
meret, non timuit Dominam; meritò nactus ,
principatum in vinculis, qui maluit catenis hroli.
conjungi, quàm Dominæ obſequi. Ideò Do-
minus evaſit, quia evaſit Dominam: ità, dum
fugit Dominam, ad eum confugit Domina-
tus. Uſque adeò beatitudo Timoris Domini
nec carcerem reformidat, nec inſidias, docta
coronam è& vinculis fabricari. Weerh

U

Ra ſikt

Fili hominis, pone faciem tuam ad mon- d
tes Irasl, & prophetabis ad eos, ρ
dices. Montes Irael audite Verbum
Domini Dei. Hæc dicit Dominus Deus
montibus, & collibus, rupibus O
vallibus. Ezech. 6. 1I.
cùm ab Iſraël Verli Dei

emp⸗
d contemp
zu5.

Magna calamitas viſa eſt,
converſi ſunt Apoſtoli ad Gentes, eò qu
apud Judæos vilior haberetur prædicatio E-
vangelii. Nunc verô tanta vilitas Verbi Dei
eſt, ut non Gentes, non Samaritas;, ſed
Montes & Rupes alloqui Prophetæ cogantur. Concis
Quod ſanè non uni Ezechieli contigit. No- „atere,
ſtris nàmque temporibus tantum divini Verbi quvi⸗

41:1: — . . dm freduen-
faſtidium homines cœpit, ut ſolos interdu aleonie

liceat ad parietes concionem habere. Dorenet⸗ 1, int.

E
hn
tes
on M.
n.
le We.
MNert
Hhnen
1unn,
t,U Een.
ntax N
ne n
ITN 8 N .
.

ominun

6 Dirin ,
nt,l Du⸗
etiann ell en
len Beanin
ſcuig ergot
Pond qui
Spolellngin
5 porti kin.
tu eſt, gi

deſt,
hit, Khnit
or Dei mlus-
e el, lent
tinent Dinma
b beant,
fragio MMuß
8s Cegit, l
l in onerl⸗
en pranftif
e Dommt,
am; Hent 1 1
gi Gulntes,
obleg. i
niem: tut⸗
conlugt Drr.
0 Timoti
Pec iicimtn

I1

,n tuan

ahi c
1 audte
1 Denude
tu, MMi
1.
n ,,
,
6 Gentes c)
ketut bi⸗ 1
ed ſen
lirs e
ls 8
n
Poet

chielt cnc
mun 6 n,
t oe
n habeſe

,
9

Stromatuin , Lib. VIII.

hic quoque Concionatores „non ſectandam eſ-
alas a- ſe frequentiorem auditorum panegyrim. Nam
imaram Ezechiel, tantus Orator, jubetur verba face-
infevens: re ad rupes. Quid quereris Solos tibi parietes
ad emues. Peroranti adeſle? Solæ rupes interfuere decla-

Perſns manti Prophetæ. Et quidem ne crederemus
leet. incultiori, & extemporaneâ uſum ad eas ora-
pelices tione, Deus ipſe concionem dictavit. Verùm
ven ſu. quid eſt, quod; cùm jubeatur Ezechiel allo-
perbiant. qui montes, cùm loquitur, etiam ad valles
S verba facit. Quid Vallibus cum Montibus ?

ven, ri. Fortè quia, cùm apud Deum perſonarum diſ-
ſtar. cretio non ſit, tantidem ſunt Valles ac Mon-
Semoſpi tes; ideòôque ad Montes proclamare juſſus,
ügatk Valles inclamat. Niſi fortè dixeris, Valles Mon-
1, rige. tibus coæquari, imô & in Montes excreſcere
vebam, ſi aldiant Verbum Dei. Quis enim tam de-
Dei Rene- preſlus in ſenſu carnis ſuæ, qui ſi Dei Ver-
vations bum audire incipiat, non illicè in æmulatio-
. nem Apoſtolorum & Martyrum affurgat?

Beati mites, quoniam ipſi poſſidebunt ter-

1

ram. Matth. §. 4.

Cedant arma cadântque, non enim jam
r. Reg. ferro, ſed manſuetudine triumphatur. Præce-
15.4. pit itaque Naul populo, & recenſuit es quaſi
aagnos: ducenta viillia peditum, & decem mil-
lia virorum Juda. Et ne putares Iſraëliticos
milites quaſi agnos balaſſe verius, quàm bel-
laſſe, devaſtaſſe eos legimus regionem omnem
Manſvue- Amalec ab Hevila uſque ad Sur, ducto quo-
“ que Agag in triumphum. Quid Moyſe po-
tentius? Quis eo fortior, qui ſubhverſo, imèò
Vidatig ſubmerſo Pharaone, tot Reges debellavit?
alleg. & mitiſſimus ommnium hominum füuiſſe traditur.
Eraleßa- David Urſum diſcerpſit, Philiſthæos fudit,
ica gu. Gigaltem ſtravit. Tot verò palmas non tam
viſtidio. armis, quàm manſuetudini debuit. Memento
Przt.r. Domine David, & omnis manſuetudinis ejus.
Perſ»un Neque verò mirum eſt, ſi mitiſſimi virorum
tionà Re fortiſſimi quoque ſint, quando ipſa elemen-
medinm. ta, quæ placidiſſima putantur, Mundum e-
Tyronin; vertunt. Quid mitius Aére? Vix percipitur,
Fdendum. vix ſpirat, vix eſle creditur. Ubi verò pu-
Correcio Shandum, tum enimverò elementorum ſtre-
miti: nuiſſimus æquora commovet, plantas exſcin-
Zaus 4. dit, naves demergit, domos concutit, con-
nimarum, Cuſſôque ſolo, terrarumque ſinu conſciſſo ur-
ſit blan- bes non modèò quatit, ſed haurit, fulmina
da. jaculatur & colo, omnia ſus déque vertit,
H zuiniiane eo videtur truculentius „ quo nul-
Cuasm. lu elementorum tranquillius credebatur. Un-
ſpeckio in dâ quid mollius? Cymbulà ſua calcari tergo-
Derfedtis Ta patitur, exiguo ſabulo ſuos coëêrceri fines
S e. non dolet, ipſos ſuſtinet pueros amplitudini
ai,, ſuæ illudere, à quibus per jocum ulnis in ob-
ſequium totius corporis ſubigitur. At quæ vel
mmyoparones pati docta eſt, Naves aliquando
non patitur, & ſuos pertæſa fines, non tam
pugnare cum littore, quam ipſi cœlo bellum
inferre molitur. Rogo vos, quid Iràâ ferocius?
milites ſcribit, exercitus immittit, urbes e-
vertit, naturæ jura ignorat, cruore Maria ru-
bere cogit, hominem vertit in monſtrum, lin-
Suam enim in enſem acuit, oculos contorquet
II fulmina, manus convertit in machinas, in
enſes digitos, in rogum cor mutat. IIli non flu-
vViorum impetus, non montium prærupta,
non Oceam procellæ, non aéris inclementia
obſtare poſſunt. Una Manſuetudo cum Ira con-

Superior

.

greditur, & domat. Reſponſio mollis frangit Prev. 150
ram. Benè ergo dicitur: Beati mites, quoniam 1I.
ipſi poſſidebunt terram. Neque verò dixeris Matth
Terræ vocabulo non Mundum, ſed Carnem 5. 4.
deſignari, quam manſueti compreſſo cupidita-
tum tumultu feliciter debellant. Hoc enim ve-
rô illud eſt, quod Manſuetudinis decora com-
mendat maximè. Ità ſit. Manſuetudo poſſideat
terram, hoc eſt, carnem. Carnem, inquam,
Manſuetudo edomat, monſtrum illud indomi-
tum, mare illud inſamens, hydram illam tan-
tarum peſtium feracem. Manſuetudo vincit
Carnem, quam non domuere Hilarionis vigi-
liæ, Franciſci nuditas, pallor Hieronymi,
quæ ſcorpiones non reverita Monachorum in-
ſilit antra, quæ purpuram dedignata, Re-
gum aulas incendit: Carnem denique Man-
ſuetudo poſſidet, quam non poſſedit Paulus è
cœlo redux. Sed quid mirum, ſi Manſuetu-
do de carne triumphet, quæ de ſcelére trium-
phavit. Scio JEsOM & Leonem &- Agnum pa-
riter extitiſſe. Vicit tum Agni tum Leonis in-
dutus exuviis. Sed dum Leonis imaginem præ-
tulit, vicit ille quidem, ſed quem depreſſerit
hoſtem ignoramus. Vicit Leo ex tribu Juda. At Apoc. 5.
dùm more Agni decertavit, Peccatum vicit. ean .
Eoce Agnus Dei „ cce, dui tollit peccatum 2.
Mundi. Ideò victor, inquit de eo Augufſtinus,
quia victima. Emitte Agnum Domine domina- Iſai- 16.
torem terræ. Quia enim coram tondente ſe non -
aperuit os ſuum, intonuit de &lo Dominus, Pf. 17. 144
& Altiſſimus dedit vocem ſuam. Prophetarat
olim David futurum, ut Apoſtoli terrarum
orbi cum ſummo imperio præficerentur. Con- Pl. 44. 17:
Ritues eos Principes ſuper omnem terram. Ar-
duum ſanè opus, Piſcatores Mundo præeſſe.
Rogo vos, quo armorum genere, quibus bel-
landi inſtrumentis terrarum Orbem imbellibus
capitibus Dominus ſubjugavit? Quibus? Man-
ſuetudine. Audi: Ecce ego mitto vos, ſicut oves
in medio luporum. Inermes, imbelles, indo-
Cti, ovind duntaxat armati manſuetudine Mun-
di domitores domuere.

Matthe
10.0 1 S⁰

Saule Saule, quid me perſequeris! Act.
9. 5:

Mira dignitas animæ patientis pro Chriſto!
Etenim Apoſtoli, cum Jrsm audirent, &
divinorum ſecretorum conſcii facti eſſent, vix
Amici dicti ſunt: Jam non dicam vos ſer- . 442.
S.,, Dixi amicos. quia qugcunque audivi à

Perſecu-
tio utilis.
Dei Amor

d tus.
Patre meo, nota feci vobis. Idem cum adver- Joan. 15.

ſa patiuntur, & ſuſtinent, non amici, non 8 5§.
fratres, non filiũ, ſed Chriſti membra, ſed 2, i,.

ipſe Chriſtus appellantur à Chriſto. Quid me Seyvire
perſequeris? Noluit dicere, inquit Auguſtinus, Deo felix.

Janctos meos, ſervos meos, poſtremò honorabi- Tract 28

lius fratres meos: ſed me, boc eſt, membra in lorh.
1

mea quibus ego ſum caput. Proh quanta ſubli- ttinmn
mitas Patientiæ! Ad quem honorem non ad “
verſarii rabies effert! Mirabamur olim à Deo
nuncupatione Sororis, Fratris imo Matris
quoque cohoneſtatos, qui Patris voluntatem
exequerentur. Nunc verô; qui perſecutiones
tolerat, non Chriſti Mater, ſed Chriſtus eſt.
Penè idem nobis præſtat Perſecutio, quod
carni Chriſti Unio hypoſtatica confert. Imò
validior ipsämet Unione quodammodé Per-
ſecutio. Illa enm humanam carnem Verbo
ſociat, non verò convertit in Verbum: Hæc
F 4 verò

1
Eecle fiæ- verô Chriſtianos commutat in JIxsUM. Undè
ſici zoli clamat ipſe è coœlo: Quid me perſequeris?
debent. Magna virtus Virginitas, quæ COhriſti parens
Perſecu- effecta eſt. At Patientia major eſt, quæ Chri-
, . ſtus evadit. Saule Saule, quid me perſequeris?
Sioſo". Elucet hinc quoque Chriſti amor in ſuos, ques
non ſuos ſed ſe appellat.

Marmu- Quid moleſti eſtis huic mulieri! Matth.
rat iones 6
. 26. 10.
ſignum
probita-
ris. Diù peccat Maria Magdalena; & nemo lo-

Wcze quitur. Convertitur Maria, & nemo de ea
non obloquitur. Proſternitur ad pedes Jkso,

nos reſpe- 1 . .
Sus oa & adverſarios patitur: Accurrit ad caput e-

care debe jus, & laceratur. Plorat; peccatrix dicitur.

mwaes. Epulas parat; prodiga eſt. Seu lacrymas, ſeu

Perſecutio unguenta effundat, compeſcere non poteſt ſu-

acn hio⸗ ſurrones. Tum Phariſæos, tum Apoſtolos in-
ziiatis., feſtos habet. Et Phariſæus quidem de Magda-
Homini- lena latrat, cùm vix limen exceſſerat impro-
bas non bPitatis: Apoſtoli veròô de ea obloquumur, cùm
Pn⸗an. jam ei remiſla fuerant delicta, cumque ipſa
imier æ= ſuis lacrymis à ſcelere, & ejus precibus ſur-
Juales. rexerat frater à funere: cum diu jam Chriſti

Cæcn, E- veſtigiis adhæliſſet; cùm teſtimonio veritatis
vangeli-. dilexiſſet multum. Adeò tardiùs interdum A-
eiti. poſtolicorum virorum, quàm Phariſæorum In-
vidia, & maledicentia conquieſcit. Cùm jam
à Chriſto tua fuerit Phariſæis probata charitas,
adhuc ea ab Apoſtolis improbabitur. Cæcus
ille Evangelicus, cùm aurum magnis clamo-
ribus poſtularet, nemo reclamavit; Ut pri-
Luc. 18. Mum inclamare cœpit, JEd ,kili David, mi-
ſerere mei, ſtatim reprehendi cœpit: Et in-
orepabant eum. Itaâ-ne? Avaritia clamare po-
teſt, Pœnitentia ſucclamare non poteſt? Au-
rum licet expetere, & Jkswm optare non licet?

29.
Ibid.

Malediétus homo, qui confidit in homi-
ne: & ponit carnem brachium ſuum.

Jer. 17. 5.

Confden- Quaàm inſigniter hic improbatur hominum
ia in ho- in hominibus confidentia! Non dicit Prophe-
minibnie ta, Corruet, qui adhæret homini: ſed Ma-
ledicatur. Neque dicit, Maledictus, qui ho-
mini ſervit, qui homini adulatur, qui nimiùm
homines colit: ſed ſi in homine confidit, Ma-
ledictus eſt. Idque, niſi fallor, duplici ex ca-
pite. Ium quia Cor minus Deum reſpicit,
cùm fidit homini: Tum etiam quia ii, qui præ-
ſiò ſibi fore ſciunt humanos favores, minus la-
borant: eôque non præclarè geſtis promereri ſa-
tagunt, quod conſecuturos ſe ſperant hominum
Perfecio- Patrocinio. En, qui confidere dicitur in homi-
nes noxie ne, ideéque maledicitur, brachium ſuum po-
S ſuiſſe perhibetur patronos ſuos. Et ponit car-
ico, nem brachium ſuum. Suum abjicit brachium,
& ſibi ſupponit alienum. Mereri negligit, quod
Dignita: ex aliena ſperat humanitate. Rogo vos, quan-
èn indi- tôò accuratins & literis ſtuderent homines &
õ artibus, ſi palmas & digritates non patrocinia
Sir arres. deferrent, ſed merita referrent! Vel inermis
1. Reg. Paſtor cum Gigante congredi non timuit, ubi
17. regiæ nuptiæ non ſtirpi, non opibus, non
Rex quos adulationibus, ſed fortitudini & victori propo-
evehat. ſitæ narrabantur. Si genus ſpegétaſſet Saul in
Genero, nec Golias periſſet, & corruiſſet Iſ-
raél. Sciant proindè Principes, carituros bra-

Olva

chiis Aulicos, ſi ipſi eorum eſſe brachia non hei
recuſent. Sie currite, ut comprehendatis. Si 1. Cot. namn
porrò non Curſus, ſed aut Genius, aut Amor, 2.25. . ſaul
aut, quod peſſimum eſſet, Aurum pallia diſ- inci

penſat, jam non ſtadium gratulabimur inſtitu-
tum, ut procurratur; ſed ſtatutum congiarium,
ut torpor & aſſentatio locupletentur.

Poreſtis bihere calicem, quem ego bi-
biturus ſum! Dicunt ei: Poſſumus.
Matth. 20. 22.

Penè divinus Amor imbecillior Ambitione Amtitis
eſt factus. Siquidem quod ille audet, hæc non evdax ad
refugit, ejuſdémque poculi venenum haurit Pabores
Diſcipualorum Superbia, & Verbi Charitas. Gloris
Porrò quàm ſitiens honorum Ambitio! Nul- vana.
lum reformidat dolorem, nullum ſubterfugit Labor ſe-
diſcrimen, nullum diſpendium pertimeſcit, ularium
non vincula, non vulnera, non ipſam exhor- crormis.
reſcit mortem, dummodò optatâà Sede potia-
tur. Quid quòd nec ipſam novit pateram,
quam ie potaturam promittit. Avaritia, ſi a-
grum coëmit, de pretio agit. Miles ſi propu-
gnhacula invaſurus eſt, ſitum explorat. Nautæ
non omni freto ſeſe committunt. Sola Ambi-
tio calicem exhaurire audet, nec vidit. Non
curat, quid ebibat, dummodèò ei liceat ad Cu-
ras pervenire. Per venena non refugit tranſire
ad ſolum. Et quidem non calicem duntaxat
JksUS Diſcipulis proponit epotandum, ſed ca-
licem, quem ego, inquit;, bibiturus ſum. Ita-ne,
tantùm audetis? Quem ego, inquit, bibiturus
ſum. Non propono vobis calicem humanis vi-
ribus parem, ſed meis non imparem conatibus.
Imperterriti Diſcipuli reſpondent, Poſumus.
Poteritis vos, quod poterit Chriſtus? Quid ſi
quadraginta ſolidos dies jejunandum efſet in
deſerto? Poſſumus. Quid ſi ſuper fluctus am-
bulandum é Poſſumus. Audet Ambitio, Deo ſe
parem facere. Quod ille facturus eſt, ſe præ-
ſtituram ſperat. Sanè ſi JIkss dixiſſet tantum;
Poteſtis bibere calicem, exterreri cupiditas de-
buit. Porrò cùm addat, quem ego bibiturus ſum;
aliquid humanis auſibus majus proponit, &
tamen audent. Dicunt ei, Poſumus. Vidimus
Ambitionis audaciam, lubet nunc intueri de-
mentiam. Non enim tantùm ſuis non æqua vi-
ribus deligit, ſed & conſilia probat, quæ aliàs
improbabat. Unum è filis Prophetarum tranſ-
miſit Eliſeus ad Jehu, ut eum Regem inaugu-
raret. Qui, cùm perveniſſet ad Jehu, ſevoca-
tum à ſocis in conclave, ſacro perfuſum oleo
Regem renuntiavit. Unxi te Regem ſuper popu- 4. Reg-
lum Domini Iſraël. IIlicò aufugit puer. Jebu 9. 3.
autem egreſſus eſt ad ſervos Domini ſui: qui di-
xerunt ei: Recténe ſunt omnia? Quid venit in-
ſanus iſte ad te? Qui ait eis. Noſtis hominet⸗
& quid locutus ſit. At illi reſponderunt: Falſum Adula-
eſt, ſed magis narra nobis... Hæc & hæc locutus ltteg:
eſt mibi, & ait: Haæc dicit Dominus: Unxi te pon pro-
Regem ſuper Iſrazl. Feſtinaverunt itaque;, & u- metus. l
nuſquiſque tollens pallium hfuum, poſuerunt ſub En her li,a
pedibus ejus, in ſimilitudinem tribunalis, & ce- i, :
einerunt tuba, atque dixerunt: Regnabit Jehu. aactr Cnl
O monſtra! Inſanus puer eſt, alt⸗ ſunt, quæ sudühk.

erigk, ge⸗
rnerte Nte
mmme Mt

nCin.

nuntiavit. Verùm, ubi imperium detulifſe noſ- Ambiti R e&
citur, Propheta repentè creditur, & verba erodule. eide ,
ejus Oracula ſunt. Uſque adeò vel eos, quos (knan
delirare credimus, prophetare non dubita- a er
.

mus, ſi ſceptra nobis & infulas ominentur. Sanè
Puer

Mrilk
dngttid
r,

nen
Elſunn.

o hü
kt,lnin
enehum ki
etbi Gin
Anbiin ⸗
un S

n ihln etr
ati Eele
rt atta
Ammtu l:
Msi
Prr. N
Ent. Dla A
nec Wit N
ei Headll⸗

tunu ſn⸗
ingit n
licemhuumt
Npaemahn
dent, M
Chrikut ul
rencun et
ſuper Mdse
t Anbim
Aunwek,
Us Cilet une
Aleti oictu:
ng Uhum
uig nogi,l
Ilſmu. ſmn
et nunc inen
ſisvonl
1 probet d⸗
Propkeumm
un Regen
tad letvßer
ſacro ellu
er

Stromatum, Lib. VIII.

Puer Eliſei cùm à Propheta mitteretur, Sa-
piens haberi debuit: inſanire verò videri po-
tuit, cùm militem inunxit, & Regem renun-
tiavit. Veruùm Ambitio, quæ Prophetarum
ſocium delirum credidit, cùm à tanto Prophe-
ta delegaretur- cùm rem ità inexpectatam po-
pulo nuntiavit, velut Prophetam habere cœ-
pit. Nimirùm in Ambitionis domo Propheta
non eſt, qui filius prophetarum & ſocius eſt;
ſed qui Cupiditatem palpat, & Imperia præ-
dicit. Et tunc quidem optimus Adoleſcens pro-
phetabat, non adulabatur“ jam verô palpa-
tores mentiuntur, non vaticinantur, attamen,
quia prædicunt optima, optimi prædicantur.
Vel Baalam Prophetes erit, ſi victorias nun-
tiaverit.

Nuntiate dileto meo, quia amore lan-
8460. Can. 5* 8.
veatif- Hac correpta febri Maria languet. Amore
me Virgi- perit, felicior infirmitate, quàm ſanitate. Uti-
zis Asa- nam nos quoque tam fortunatâà febri labora-
Nig remus, quos ides languor occupavit, quia
ihil præ . .
e, Dez. Charitate non languemus. Videamus, ſi pla-
Amr in cet, initia virginei languoris, non ut releve-
Deum ve. mus eam a febri; ſed ut intelligamus mirum
rus. non fuiſſe, ſi præ amore languit in funere,
quæ nedum nata vi amoris penè periit. Quæ-
nam vox Virginis prima fuit? Audiamus. O/-
Can. r. I- duletur me oſculo oris ſai. O febrim! O cha-
ritatem! Jam nauſeat ſuper cibo leviſſimo vo-
luptatum, rerumque omnium terrenarum !
Non opes, non delicias, non honores, non
libertatem, non regnum, ſed oſculum petit.
Viæ nata, imò ne nata quidem, ſed æ*gra in
Templo materni uteri omnia faſtidit, præter
oſculum. Audeo dicere: Penè Virgo dulciùs
loquitur, quàm Verbum: ſiquidem Chriſtus
ingrediens in orbem terrarum, ut teſtatur Pau-
Hebr. 1o. lus, converſus ad Patrem dixit: Oblationes
5·. & ſacrificia noluiſti, corpus autem perfæciſti
mihi. Audin? Filius Crucem memorat, Ma-
ter Oſculum flagitat. Mentior, niſi quaſi fe-
ré ſplendidiùs loquitur Virgo, quam Jkss;
ſiquidem hic Patibula meditatur, illa Amoris
delicias eſurit. Ambo præſtantiſſimi: & qui-
dem nuſquaàm non minor Filio eſt Mater; ille
enim Deus „ hæc Mater Dei. Attamen à no-
ſtris ſi judicium auribus exquiratur, videtur
Parenti a Filio datum, ut ſe, non ſanè San-
ctiùs, led quaſi glorioſiuùs balbutiat. Oſculetur
me oſeulo oris ſui. Nota, non ipfa cupit deoſ-
culari ſponſum, ſed Sponſi oſculum ſitit. Pa-
rum illi fuit Deum amare; niſi ſciret ſe à Deo
redamari. Oſculetur me, quæ oſculata ſum
eum. Minus eſt, quòd oſculer illum, niſi
me ipſe exoſculetur. Morior, niſi amer ab
eo, quem diligo. Non modò non quæro in-
fulas „non opes expecto, voluptatéſque; ſed
iſfam divinitatis dexteram minus facio, ſi de-=
Can. 8, ſit Oſculum. Læva ejus ſub capite meo, & dex-
tera illius amplexabitur me: Verdi deſpectam
me credo, niſi qui me complectitur, deoſcu-
letur. Etiam Orbis terrarum pendet ex ejus
digitis, etiam opes & vita in illius dexterâ re-
ident. Vilis tamen ero, ſi par Mundo fuero.
orior, ſi eandem cum vitâ ſortior dignitatem.
Quid mihi cum dexterâ Sponſi, ſi ⸗imſtram
urum occupat. Oſculetur me, ſi diligit me.

69

Amplexum dexteræ dedignor, quamvis hya-
cinthos in ejus dexterà deprehendam. Lutum
me & cinerem æſtimabo, ſi lapidi non ante-
feror. Oſculetur me oſculo oris ſati. Magdalena
ſat felix fuerit pedum attactu: ego miſera ſum,
ſi labia non attigero. Imò attingere non ſuffi-
cit os Sponſi, niſi ſuo ille me ore ſanctificet.
Volo amari. Oſeuletur me oſeulo oris ſai. Et
hæc initia fuere Virginei languoris. Ità Virgo
uſque ad oſcula Amoris æſtu ægrotavit, dum
adhuc concluſa in ſinu Matris deliteſcebat. Quid peyvor
mirum, ſi moritura Amore languet, quæ ne- Kaim
dùm nata penè Amore extincta eſt. Diſcimus Procralti⸗
hinc, Charitatem neſcire initia. Diſcimus non "οο
cunctari Amorem, aut paulatim proficere. Si Renova-
amas;, ſtatim oſculum petis, illicô cuncta for- io, &
tunæ blandimenta faſtidis. QOſeuletur me oſculo Pœniten-
oris ſui. Amor Gigas eſt, vel in cunis. Ideò fis vera⸗
rari Deum diligimus, quia cunctabundi vias
Amoris decurrimus. Si Amore mori cupimus
cum Virgine; edamus primam cum illa vocem:
Oſculetur me oſculo oris ſuti. Parum amas; ſi ali-
quid cupis, præter oſculum. Parum amas, ſi
tibi ſufficit non peccare. Non amas, ſi oſculum
non optas. Samaritana aquam ſitiit, ſalientem
in vitam æternam . Maria Fonti vult immer-
gi, ab Ætternitate in mortalitatem deſcenden-
ti. Omninò Amore non langues, ſi contentus
es pedibus Sponſi. Audeo dicere; Non dices,
Amore langueo, niſi dixeris cum Maria, tuæ
initio juventutis in Domino inſtauratæ: COſcu-
letur me oſeulo oris ſui. Exploremus nunc, quò
ingens Amoris æſtus eruperit. En quò evaſit:
Uleum effuſum nomen tuum. Mirati ſumus oſ- Cant. 1.
cula flagitantem, plùs miror ſolo contentam z.
nomine Sponſi. Quam delicatè amat, cui ſapit Nibil pres
vel nomen! Quam facilè Amoris ignes conci-
pit, quam ipſum quoque nomen incendit! In-
ter oſcula Verbi flagrare etiam glacies potuit.
Solo duntaxat inungi, recreari, roborari, &
paſci Dilecti nomine, ſolius eſt Sponſæ. Quis
ſolo Regis nomine contentus eſt? Quis divi-
tem ſe credit, ſi opes nominet? Maria ità di-
ligit, ut Sponſi vocabulo recreetur. Oleum ef-
Jfuſum nomen tuum. Minùs, inquit, amabam;
quæ ſine oſculo non amabam. Exigua Amo-
ris vis, quæ niſi ſummis Verbi deliciis fulcia-
tur, cadit. Nunc diligo, quando oſculis de-
ſtituta, Sponſi duntaxat nomine reſpiro. De-
ſint complexus, deſint blanditiæ, ofſcula ab-
ſint, vivo, ſi Sponſus regnat. Sonet ejus no-
men in corde, & felix ſum. Recogitatum
Sponſi nomen Mentem nutrit. Parvula fui „
cùm oſculorum lac concupivi. Nunc evacua-
vi, quæ erant parvulæ, quando ſolido aridô-
que Nominis cibo enutrior. Oleum effuſum no-
men tuum. Jugum divinæ legis non deliciis;
non oſculis leve redditur mihi, ſed à facie
tantuùm nominis, hoc eſt; olei ſuaviſſimi ac
diffuſi computruit. Nonne febris Amoris in-
crevit; quæ vel ſine oſculis ardet, & ipsâ in-
