tur tanti quotidiè ante Belum apparatus anno-
næ, ex quibus ne micam quidem ille dehba-
bat, devorantibus copiam illam tantam ſacrifi-
culis: ità, cùm undique ingerantur quibuſdam

negotia, lites, & poſtulata, putatur Deus vi-

vus, quòôd ea concoquere, & enodare creda-
tur, cùm, ſtertente illo, famuli evolvant, vol-
väntque omnia, Davuſque cùm ſit, Oedipus
ſalutatur. O Dari, miſerè tibi Monſtrum im-
pomt. Luteus Bel eſt „ quamvis æreus videa-
tur, nec comedit aliquando. At ſimila impen-
ditur quotidiè. Tolle Joabum „ & Thecui-
tis non prophetabit. Echo fidis, cujus eſt non
emnittere vocem, ſed remittere. Sacerdotes
Ethicæ Comment. Tom. V.

ingreſſ lunt juxta conſuetudinem ſuam *G co- 1bid. 14.
mederunt omnia, & biberunt. Subſignetur
conclave Beli annulo Regis, & diſpeream,
ſi quæ legit, intelligit. Et unde huic Sapien-
tia „ cùm literas non didicerit ? Sententiam
dicit, non Judex Cauſæ „ ſed Oraculi Pſit-
tacus. Submoveatur Abſaloni Achitophel;,
& ſapiat-ne, an deſipiat, elucebit. In
morem Tubæ, quæ tubicen infundit, eru-
tat.

Vini Galilæi, quid ſtatis afpicientes in
Cælum! Ack. I. 11.

Itâ-ne? Educit Deus Abrahamum è& domo, Ctrif:
ut Cœlum ſpectet: Duſpice Cœlum, & nume Aſcenfio.
a ſtellas, ſi potes. Et filii Abrahæ ab Ange- Gen. 156
lis prohibentur Cœlum intueri, eꝗ præſertim
die, quâ Chriſti Sponſa optat, expetitque, ut Stes pra-
mente in cœleſtibus habitemus? Et ſanè, quid „7=.
Præſtantius, quàm ſidera contemplari, ad quod -
nati, factique ſumus? Quid verò pernicio-
ſius, quum, Æägyptiorum more, luto oculis
inhærere? ISatuerunt oculos ſuos declinare in Pl16.rIe
terram, ait de impiis David. Juſti autem cla-
mant cum Apoſtolo: Noſtra autem converſatio Philip. 3.
in Cœlis eſt. Exclamant cum Propheta: Ad te 20.
levavi oculos meos, qui habitas in Cœlis. Quid Pſal 1223
ergo dicemus? Num Angeli diſſident à Pro-
Phetis, ab Apoſtolis, aà Deo? Imo mira An-
gelis, Deôque conſenſio. Neque enim ſuſpice-
re Coœlum vetant: ſed indignantur Coœlum
reſpici, & ſtari. Objurgant inter Aſtra Otium,
ægréque ferunt tantis ſtipendiis intentos Apo-
ſtolos torpere, nec currere. Putant ſideribus
tanquam calcaribus, ad decurrendam manda-
torum ſemitam incitari debuiſſe Diſcipulos Do-
mini. Quod ego quoque præſtandum inſinua-
bo, cùm oſtendero ſiderum, hoc eſt, Eterni-
tatis, & Præmii meditatione expediri vires, &
nervos noſtros ad curſum. Exultavit ut gigas Pf. 18. 6;
ad currendam viam, Præcipiens animo futu-
rum Eccleſiæ ſtadium David exclamat. Ob-
ſtupuit enimverò Propheta pueros à cunis
tranſilire ad rogos, puellas à toro inſilire in
cruces; feſtinare Principes à ſolio ad antra. Et
undè admotum calcar ita currentibus? Audi:
4dA ſummo Cælo egreſſio ejus, & occurſus ejus lbid. 7
uſque ad ſummum ejus. Chriſtus ſuis in mem-

bris laborum metam Atlantico curſu dimenſus

eſt, quia, & in carceribus Cœlum ſuſpexit, &
Cœlum reſpexit in ſtadio. Dices Gigantibus id
accidiſſe. Imò non Gigas erat Ecclelia in pue-
ris, & puellis ſuis, ſed exultavit, ut Gligas.
At videamus, an ſoli Gigantes, ſub ipſo naſ⸗
centis Eccleſiæ meridie, aſſurrexerint ad cur-
ſum. De ſanctis Animalibus itaà ſcribit Eze-
chiel: Ubi erat impetus Spiritus, illuc gradie- Ezecht
bantur.. Animlulia ibant, & revertebantur in 1. 12.
Rmilitudinem fulguris coruſcantis. Quis non mi- Ibid. 14
ratur in Ammantibus ſupparem ventis, ful-
gurique velocitatem? Dices, non admodùm
inſolitum id videri poſſe, cùm currum duxe-
rint Leo Aquilique avium, ferarumque expe-
ditiſſimi. Atqui Homo currui ſuppoſitus, &
Bos, quibus quid lentius? Hi tamen &αqua-
bant non modò Aquilas, ſed & Aquilonem,
& Fulgetras. Quam profectò pernicitatem in
curſu e ſideribus hauriebant. Sic enim habet
Ezechiel: Et imilitudo ſuper capita animalium Ibid. 223
Prmamenti, tanquâm aſpettus oryftialli hor-
6P6 b ribilis,

290
ribilis. Fronti inſidens ternitas alas addidit
vel Bovi. Fronti, inquam, non ori .Æternitas
inſculpta calcaria ſubdidit tardiſſimæ pecudi.
Non enim loqui ſat eſt de ternitate, niſi
eam ſeriò mente verſes, reverſéſque. Nolo mi-
hi obſicias imbecillitatem tuam, aut etiam
mollitudinem. Pares ſunt Homo & Bos Aqui-
lis Leonibuſque, ſi eodem Firmamento eorum
frontes redimantur. Age, quid imbecillius fœ-
mind & puero? Nihilo minus illa à blanditiis
ad orbitatem evolavit tam expeditè, ut non
SS. Ma- Mater, ſed Noverca, non Machabæa, ſed
chabai. Medea, vel ut ſaniùs loquamur, Athalia vi-
deretur. Ille à mammis ad ollas cucurrit, pa-
rentis transfuga, carnificum cliens, tyranni ho-
ſtia, candidatus tormentorum. Nimirùm Coœ-
2. Mach. lo uterque inhæſerat. Peto, nate, ut aſpicias
7. 28. ad Cælum. Quæſo te, infans Gigantibus ſup-
par, quà ratione ſiccis oculis fratrum lanienam
intueri potuiſti? Quia in ſinum ternitatis
Ibid. 36. intendebantur. Nam Fratres mei modico nunc
dolore ſuſtentato, ſub teſtament) aæternæ vitæ ef-
Jecti ſunt. En quàâ ratione ab uberibus ad ſup-
plicia vel puer evolet, ſi oculis ejus Æternitas
ſubjiciatur futuri ſtipendii. Eà certè cunctan-
tem Ruſticum impellit Hieronymus ad peregri-
nationem longinquam. Exi, inquit, cum A-
braham de patria: Subſtantiam, ſi habes, ven-
de. Durum, magnum, dißtcile: Ned magna ſunt
Matth. Præmia. Et ſané quis non currat propoſito ſibi
13.44. Coœlo, Gùm apud Matthæum, refoſſo theſau-
ro, ille abierit ſtatim, rémque omnem dome-
Pſ. 71.25. ſticam diſtraxerit. Quid enim mibi eſt in Cœlo?
Stupens David exclamat: & quaſi verecunda-
tus ſuarum vilitate cupiditatum addit: Et à te
quid volui ſuper terram? Audeo dicere mo-
rienti in Cruce Domino cœlum, Solémque
ſubduétum, ne Lucis ſpectaculo myrrhæ faſ-
ciculus in faſcem liliorum verteretur. Neque
enim ſupplicium Crux eſt, ſi Coœlum pateat.
Latro certè, cuùm regni meminiſſet, ita pati-
buli ſui oblitus eſt, ut, nec doluiſſe ſcribatur,
nec illud à ſe ullis votis deprecatus ſit. Verùm
Eternitas ut menti inſideat, expelli debent
Pſ. 131. 1. Cætera. Quàm jucundum babitare fratres in u-
num! Ingens beatitudo, ſi Unum fapias. Sed

Epiſt. 4.

Ibid.

Reas hæc Sapientia ſpatioſa res eſt, & vacuo illi o-
Epiſt. 2. Pus eſt loco, ut ait Seneca. Ergo abjiciamus

I. 3. Ep. cum Ephrem ſiliquas, ut Manna Æternitatis
88. comedamus. Nihil aut ametur, aut timeatur
niſi æternum, ut ſcribit Gregorius.

Uni dedit quinque talenta, ali autem
duo, ali vero unum. Matth. 25.

15.

Talento- Plùs timeo talenta, quàm vulnera. Plus
rum uſus. horreo munera, quam crimina. Nam, qui ſe-
Tepiditas. Minecis lavit vulnera, & fovit, infoſſi talenti
reum ſervum damnavit. Citò ſcelera cruor
Chriſti eluit: at neglectas murænulas imma-
niter vindicat. Et Sponſa quidem inſidiantes
vinetis vulpes vinciendas curavit: Chriſtus ve-
r6 nec aſpides, nec apros, nec cicutam inda-
gavit in horto, ad excidium, verùm ſterileſ-
centem arborem exſcindi juſſit. An putas in du-
meta non incidiſſe Dominum, cùm devenit
ad frondoſam ficum, cui maledixit? Attamen
ſpinis Pepercit, ficum arefecit. Meritò proin-
dé Mulier lucernam accendit, non, ut Scor-
Piones protereret, ſed, ut Drachmam inve-

Oliva

,=

niret. Timuit ſibi à munere, quæ ſibi non ti-
muit à vulnere. Hinc eſt, quòd Sponſa in e-
julatu ſuo à cruore gradum fecit ad pallium;
utque ad majora progrederetur detrimenta,
cùm ſe dixiſſet vulneratam, ſpoliatam deindè
ſubjecit. Vulneraverunt me, tulerunt pallium Cant. 5
meum mihi. Nos verò ubique recordatione cri 7.
minum adoleſcentiæ noſtræ expalleſcimus, qui
de otio noſtro ridemus, & , penè dixerim,
triumphamus.

—

Hi omnes erant perſeverantes unanimiter
in Oratione ocum mulieribus, & Ma-

ria matre JESU. Act. 1. 14.

In oratione. Cur? Ut Spiritu ſancto induan- gyirinu:
tur. Neſcitis, quid petatis. Rogo vos, quid- ſandtus.
nam expectatis in conclavi? Columbam è ſinu
Patris. Columbam? Imòô Ignis è& Cœlo defi-
liet, qui exuet vos, exurétque. Neque enim
Dei Amor ludit ofſculis, ſed facibus ſævit.
Hinc eſt, quòd, demiſſo Spiritu, illicò Apo-
ſtoli cæſi ſunt in Jeruſalem. Cæſis denuntiave- Act. 5.
runt, ne loquerentur in nomine JEdU. Ut pro- 40.
pterea non mirum videri debeat, ſi cùm præ-
miſiſſet Joël, In diebus illis effundam Spiritum Joël. 2.
meum, ſtatim ſubjecit: ol convertetur in tene- 29.
bras, &v Luna in ſanguinem. Etenim non deli- lbid z1.
ciis, ſed ſupplicis nos deſtinat Amor, ſi ve-
rus eſt. Lampades ejus, lampades ignis atque Can. 8.7.
Nammarum. Aquæ multæ non poterunt extingue-
re charitatem, nec flumina obruent illam. Vi-
den', irrumpere in amorem adverſa, & ignem
Charitatis non foveri pabulo, ſed fluminibus

Amor in
Deum.

oppugnari. Quod & Paulus ſubindicat, cùm

de Charitate loquens, eam gladios inter & an-
guſtias, mediam ſtatuit, inquiens: Quis nos Rom. 8.
Jeparabit à charitate Chriſti, tribulatio, an an- 35.
guſtia ? Nam & hac de cauſa ab eodem Apo-
ſtolo Charitas primariò patientiæ titulo coho-
neſtatur. Charitas patiens eſt. Quid ergo mi- 1. Cor. 13.
rum, ſi Sponſa, cum amat, languet, deficit- 4.
que. Stipate me malis, quia amore langueo. Er- Can.2.
ravit tamen, cùm crediderit, amorem floribus
fulciendum. Docta tunc eſt, quæ forent viſ-
cerxa Charitatis, quando quæſitura ex amore
DLilectum, & manus ejus myrrham diſtillave- Can. 5. 6.
runt, & exuta pallio vulneribus eſt confecla.
Tunc, inquam, dicere potuit, Ni inveneritis Cant. 5.
Dilectum meum, nuntietis ei, quia amore lan- 8.
gueo, quando præmiſit, Vulneraverunt me, Ibid. 7.
tulerunt pallium meum mihi. An non Domi-
nus, cùm dixiflet adventurum Paracletum, il-
licò addidit, futuras in Eccleſia calamitates.
Cum venerit Paracletus, quem ego mittam Vo- Loal. 15.
bis... Abſque SRynagogis facitent vos. Venit hora, Hsin zu.
ut omnis, qui interficit vos, arbitretur obſe- an.
quium ſe præſtare Deo. Dices, fortunatam ſub
Nerone fuiſle Eccleſiam, cui non defuere vel
compedes, vel gladii. Fortunata ſanè ſub Ne-
rone: ſed hoc quoque ſæculo non infelix in-
ter Lilia. Habet Chriſti vinea vulpes parvas,
à quibus erodatur, quamvis fugatum videat S
& ſingularem Ferum, & Aprum. Sufficit Morif.

. . tionis
ad evertendum Simulacrum lapis unus, quam- calum.

vis Mons non proruat. Nuſquàm emim tanta pgti 5re
metallorum firmitas, quin teſta nutet, caſi- Chriſſe.
que exponatur. Videas Statuam Coelo parem;.
quòd icta ſit in teſta, hoc eſt, quòd calamo
non ità benè utatur, aut acu fraudata ſit, aut
direptum doleat & cubiculo licium, ita angi .

“
lo
N
nn
Ch
lwe
onle
Cancie
ant
Hrdoe
“
Pcerat
no
uetur
„ W l

ipum
In, e,
Int cun
i wobis
,dbi
Mamm

1

Ma M.

n
Iudn Ha

Cenptoni

Cnr

cyehat

dve

V.
4 lh Nare ,
ie⸗

ut æs conſtantiæ, ferrum laboris, argentum
eloquii, aurum orationis illicò evaneſcant. Sic
Navem feliciter ad perfectionem velificantem
Mertyriz unum Superioris Verbum paulò durius, aà cur-
alleg abi- ſu inhibet, & quam Cete grandia Tyranno-

e. rum non retardaflent à lætitia Spiritus, facul-
tas non promptè à Prælato facta in moœroris
Charybdim demergit. Etiam cedris Libani ſuus

innaſcitur vermis. Etiam hederæ quieſcentis
Jonæ ineſt, quo exareſcat, vermiculus. Etiam
Sponſæ hortus Aquilone perflatur. Non Cete
randia obſtant triremibus, ſed Remora ve-
Rfcanten defigit. Quis felicior Amano? Viſo
Mardochæo, torquetur. Quænam Viro ſuo
gratior, quàm Sara? Vileſcit Agari. Moyſes
laceratur à Sorore; David irridetur à Michol.
Porròô quàm fœdum eſſet; ſi Dei Spiritus o-
tiaretur in Templo ſuo, hoc eſt, in Virgini-
1. Reg. bus, qui tanta præſtitit in antro Satanæ! Et-
19. 24. enim Saül, cùm feſtinaſſet in Ramatha, ut
Davidem & Samuël conjunctum interficeret,
ubi primùm factus eſt ſuper eum Spiritus Do-
mim, exuit ſe chlamyde, cecinit, prophe-
tavit cum cæteris coràam Samuêle. Quidnam
in nobis Dei Spiritus præftitit? Si Auſter
eſt, ubi Aromatum fluxus? Si Igmis eſt, ubi
Palearum exuſtio ? Si Ventus eſt, ubi Ca-
daverum vita? Ne, quæſo, nomen terræ in
igne relinquamus, ut aurum. Imèò clamemus
Cant. . cum Sponia: Wigra ſum, ſed formoſa, Deco-
4 loravit me dol. Atqui, inquies, ſi ita nos
Charitas vexat, expedit non amare. Falleris,
nam ſi amas, exultas in ponis, triumphas in
ſupplicio. Recordatione enim exaltati Re-
demptoris Paulus exiliebat in vinculis: Et
Jacob ad regnantis nomen Joſephi, vivere
ſe clamavit. Ut enim faber, ſi fortè Patro-
nus evehatur ad purpuram, lucernis, miſſi-
libuſque facibus ad læta componitur: Quem
ſi circumſpicias, videas fuligine, fuméque
fœdatum incudi inſudare. Ità Amor in Deum
exultat in pœnis ſuis, ſi ſuas per pornas Deum
ſciat exaltari. Regrediamur alquantulùm ad
ea, quæ de Amore dicebamus. Ergo Dei
Amor non tam Columba, quam Aquila eſt,
quæ depaſcitur decorem, atque medullas Ce-
dri. Hinc eſt, quòd Pſalmo centeſimo ter-
tio, ubi divinus Sponſus emittendus deſcri-
bitur, producuntur & Leones rugientes,
& Draco illudens, & ruentia in Montes Ful-
Pl. 103. mina. Emittes Wiritum tuum, & creabuntur:
3⁰°. & renovabis faciem terræ. Paulò ante præ-
bid. 21. miſerat: Catuli Leonum rugientes ut rapiant..
1bid. 25. Hoc mare magnum, & Patiofum manibus..
Draco iſte, duem formaſti ad illudendum ei..
bid, 20. Poſuiſti tenebras, & fabta eſt nox : in ipſa per-
tranſibunt omnes beſtiæ ſylvæ. En noctem,
rugitum, & irriſiones Dei Spiritum circum-
ſtare. Dices, ideò emifſſum Spiritum, ut
tot peſtes abigerentur. Imòô, ut geminarent,

i lbid. 30. demiſſus eſt. Nam cùm dixiſſet: Emittes
ſe,. iritum tuum „ & creabuntur: & renovahis
1 faciem terræ. Sit gloria Domini in ſæculum:
1 laætabitur Dominus in operibus ſuis. Ecquænam
g, opera iſthæc ſunt? Fortè & Coœlo Manna eli-
a bid 32. quavit? an Lilia eduxit & fimo? Vel Roſas
pfe Produxit & rubo? Audi: Qui reſpicit terram,
n6 facit eam tremere: Qui tangit monies, &
ne M fumigant. Idem penèe habet in Pſalmo ſexa-
epe, 67.30 geſimo ſeptimno, ubi ait: Pluviam volunta-
, Tiam ſegregabis Deus hæreditati tux. Quid
al ex pluvia ² Et infrmata eſt, inquit: Ergo,
mjiln Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. XI.

291

cùm agri revireſcant ad Coœli rores, hære-

ditas Domini, Dei Spiritu cum rigatur, in-

firmatur. Etenim Romana nobilitas, quæ tu-
mebat in lauro, in auro, in ſignis, & in
theatris, ubi Dei Spiritu perfuſa eſt, abjecit
aurum, projecit laurum, delituit in cavernis,
ſacco ſeſe induit. An non hoc infirmari eſt
hæreditatem Domim? Si ità eſt, Miſeret me
Virginis, quæ pannis Infantem obvolvit ,
lacte nutrit, floribus inſpergit. Dic, obſe-
cro, quo architecéto fabricatum eſt Unigeniti
tui corpus? Spiritu ſancto, quo ſum obum-

brata in die nuptiarum mearum. Periit Na-

tus tuus. Erit proſectòè Vir dolorum, erit
in Signum cui contradicetur, videbimus eum
quaſi leproſum, & percuſſlum à Deo, & hu-
miliatum. Spiritus enim ſanctus Magnes vul-
nerum eſt. Ubi enim Amor;, ibi livor, &
plaga tumens. Quin & tu ipſa, quæ obum-
brata fuifti Spiritu, non carebis livore. Er
tuam ipſius animam pertranſibit gladius. No-
li proindè mirari, ſi in lectulo, quem flo-
ridum efle dicis, fruſtrà Chriſtum inquiris.
Viſne in tuo lectulo JInsM recubare, ſub-
move flores, & ſpinas, clavéſque appone.
His delectatur, hos amat, his incubat. Et-
enim membra, quæ Spiritus ſanctus compe-
git, non floribus, ſed guttis noctium inſper-
guntur. Sapientior proindè facta Sponſa eſt,
quæ peſſulum oſtii ſui reductura Dilecto, op-
plevit digitos myrrhâ, rejectis floribus. Quid
Jaciemus Srori noſtræ ed die, quando allo-
quenda eſt. di murus eſt, ædificemus ſuper eum
propugnacula argentea. Niſi fallor, dies quan-
do alloquenda eſt Virgo, dies ea eſt, quâ di-
vino Spiritu inundata eſt. Tunc enimverò u-
bera in propugnacula commutanda ſunt, bel-
la enim imminent, & procellæ, ſuppliciaque
poſt adventum divini Spiritus. Et hæc ſatis
ſint de divino Spiritu. Quale verò dedecus
foret, ſi ad adventum Auſtri terra arida ſen-
tibus idolorum oprefla effloreret in Lilia, fœ-
cundaretur in Aromata, Paradiſum emitteret
Malorum Punicorum: Et Cor noſtrum Dei
Spiritu afflatum torperet, & ſterileiceret?
Veni, Auſter, perfla hortum meum, & uent
aromata illius. En! quid pariat hortus, quem
diun Aquilo exuſſerat. Non floſculum edidit,
ſed aromatibus exundavit. Nos verò tamdiu
Auſtro perflati vix in gramnen erumpimus. Pu-
det me ſterilitatis noſtræ poſt Spiritum, cum
audiam cultorem Vineæ apud Dominum va-
dem eſſe pro Ficulnea, quam tres jam annos
ſterileſcentem ſperat fœcundatum iri, ſi fimo
eam, fſarculéque excolat. Dimitte illam & hoc
anno, uſque dum fodiam circà illam, & mit-
tam ſtercora. Ergô-ne, quod ligone, flerco-
réque extorquet à trunco ignobili Vinitor,
CSriſtus non impetrabit a cedris Libani, quas

Beatiſi-
ma Ma-
ria Pirge.

Luc. 2.

34.

Can. 8.9.

OCan. 4.

1

Luc. r3.

5.

ſuo Spiritu irroravit, calefecit, atque perfla-

Vvit? Taxus, præſentiſſimi veneni arbor, vel
umbra offocans quieſcentem ſub ramis ſuis,
adacto clavo æreo, omninò miteſcit: Et Cor
ſervi Domini Dei Spiritu confixum non po-
net feritatem? non perturbationum venenum
diluet? Porrò ordo hujuſmodi eſſe poſlet. Pri-
mô: Emittes Wiritum tuum. Quem Leones,
& Cete, Nox, Maréque, non Lyræ aut A-
romata circumſtant. Secundè. Id evenit Apo-
ſtolis, qui ante Spiritum ſanctum nuptiis in-
tererant Canæ, Zacchæi & Simonis excipie-
bantur epulis, odore Unguenti recreabantuf;,

B b 2 Panum

Pf. 102

—

29 2
Panum multiplicatione reficiebantur: exindè
epulum nullum, & nullæ nuptiæ, verùm
ubique fuſtes, & tribunalia. Tertiò. Meritò
proindè poſt pluviam infirmata dicitur Hære-
ditas Domini, cùm Sibi, Mundéque evilue-
rint Fideles, præ ardore Spiritus, exuti auro,
& trabeis. Quartò. Hinc diſces, cur Chriſtus
in lectulo non reperiatur. Floridus enim eſt.
Ipſe autem compactus à Spiritu ſancto, non
Lilia, ſed Clavos expetebat. Quintô. Ridetur
proindè Sponſa, quæ, cùm ſe credat præ
Amore languere, fulciri expetit Punicis &
Violis. Dormire ſmitur taliter amans, nec ſuſ-
citatur. Ubi verò evigilat, provocatur ad ca-
vernas, ut diſcat fortia expetere, ſi amat. Sex-
tò. Proptereà Charitas patiens dicitur à Paulo.
Septimô. Jam duas in turmas ſeparatam video
familiam Jacob. Nam alii dolent ſibi defutu-
ram Charitatem, quòd ſub Nerone non de-
gant: Alii timent, ne, ſi Charitati ſe dedant;
Calamitatibus obruantur. IIli ſciant lapillo Sta-
tuam everti, Navem remora ſiſti, nullique
non adfore Neronem, niſi fugâ ſibi conſulat
ab ærumna. Hi diſcant, Amore in Deum, to-
leratas pro Deo calamitates temperari. Octa-
vò. Pudeat autem fimo Ficum, clavo Taxum,
Dei Spiritu Saülem perfici: & Dei Sacraria,
atque Hortos profuſo Spiritu Domini non fra-
grare, non virere, non perfici.

1. Cor.
13.4.

Religio munda & immaculata apud
Leum & Patrem, hac eſt. . Im-
maculatum ſe cuſtocire ab hoc ſæculo.
Jac. I. 27.

In feſto Væ nobis, ſi ſola Cuſtodia ſui Religio a-
Sanétziſi. pud Deum eſt immaculata. Nam, cùm totus
maæ Tri- Mundus maculoſus & luteus ſit, quis ſe cu-
nitatis ſtodiet à tanta fœditate impollutum? Audi
Cùum Vir-
gines daa Joannem: Omne, quod eſt in Mundo, concu-
Sorores ſe Piſcentia Carnis eſt, & concupiſcentia Oculo-
Deo dica rum, & JSuperbia vitæ. Dices, tres hic tan-
rent. tùm exponi maculas à Joanne. Sed, quæ
30ar.:. Mundum umverſum inficiant. Etiam Oceanus
eniales. unus eſt, ſed, quantùm terrarum occupat 2
Religioni, Quis autem ab hiſce maculis non foœdatur?
perfedtio. Et Avaritia quidem Achanum, & Achabum
Omeesſu- implicavit: Illum aureæ Regulæ, hunc alie-
ma; im- næ Vineæ invaſorem. Inobedientia Agarem;,

verfecti. N . .
Eedi- & Saülem corrupit: IIlam Saræ, hunc Sa-
ſpectio musli contumacem. Proptereà uterque ejectus
omnibus eſt, illa Domo, hic Regno. Immunditia con-

necejſaria ſpurcavit Sichem, & Her. Quorum prior Di-
irne⸗ nam appetiit, poſtremus Thamarem exhor-
7 ruit. Quam ob rem alter à Patriarchis, alter
à Deo percuſſus interiit. Atque utinam ſola
fex iſta virorum hiſce peſtibus laboraſſet. Et
Giezi Prophetarum Alumnus Avaritiæ ceſſit:
& Eva, Dei Filia, Inobedientiæ ſuccubuit:
Et Libidini manus dedit David Abavus Do-
mini. Quid igitur præſtabimus, ut mulli non
inſidiantes peſtes evadamus? Recedendum à
Mundo. Nam, quamdiù in luto ſumus, ſi
fortè non maculamur, periclitamur certè, ne
Lib. 4. in ſœddemur. At in Mari furentibus ventis, ait
Luc Sanctus Ambroſius, etſi non omnium naufra-
gium eſt, omnium tamen periculum eſt. Et qui-
nam obex huic malo? Religio, quæ cùm una
ſit, in tria vota diſſecta, Trinitatem quodam-
modèò repræſentat.

Oliva

Epedit, ut unus moriatur homo pro
populo: & non tota gens pereat. Joan. H
II. 50.
7
4.

Mentiris: non enim pecus eſt Innocentia, Eeeleßs-
ut litari Saturno poſſit, ut ingluviem expleat Kica u-
inexplebilem, cæde, cruoréque ſaturandam. Midie.
Ea eſt Innocentiæ ſanctitas, ut violari non Protec,.
poſſit, redimendæ gratià quamvis magnæ cla- Tes Zaſto-
dis. Audi Danielem inter monſtra ſuperſti- um.
tem: Deus meus miſit Angelum ſuum, & con- Dan. 6
luſit ora Leonum, & non nocuerunt mihi, 22.
quia coràm eo Juſtitia inventa eſt in me. Vi- Perſecute-
den' vel fameſcentibus belluis tantam ineſſe rIahe.
erga Virtutem reverentiam, ut nec oblatum nem.
ſibi in eſcam captivum attingere auſæ ſint. Er-
0 terrori cùm ſit Innocentia Leonibus, Ho-
minibus ludibrio erit? Vivet Babylone, &
Hieroſolymis diſcerpetur? Septies icta Vercel-
lis eſt fœæmina Innocens, nullo vulnere, gla-
diuſque ad capulum reflecti maluit, quàm ſæ-
vire in Pudicam. Quid? Ignis nônne tres Pue- Superior
ros reveritus in chbano eſt? Tu veròô ferro, tueatur
ignéque efferatior debaccharis in Juſtos? Ne, ſuor.

1

I!
ncitet
t, l
Vnwit,
derat⸗

inquies, multi opprimantur, unum immolo. m I
Ecquando id actum legis apud Patriarchas, & jadex. n
; u

Apoſtolos, cæterôſque noſtræ Fidei Propaga-
tores? Ne Loth arderet, ſuſpenſum aliquandiu
eſt in cœlo ſulphur: Non autem exuſtus Inno- saperior
cens, ut impudici excidio ſubducerentur. Bar- en ira-
barorum eſt Iphigenias lanienæ deſtinare, ut dat e⸗
FEolus conquieſcat. Chriſtiani malunt perire, etnernſut.
quàm perdere. Nec Malchi auriculâ paſſus eſt Perſaeu-
Dominus impendentem toti Eccleſiæ calami- toribaus
tatem tantam averti. Quòd ſi, ut Dei Filius placeat.
evadat, non benè Malchus perſtringitur: Pro- rerlet-
phetas & Levitas lancinare fas eſt, ut vernet dium
populorum, ſine nube, felicitas? At Pater Fi- peſimum,
lium ſuum tradidit, in redemptionem pro mul- bunire,
tis. Fateor. Sed Chriſtus moritur, ne morti ad- vel mor-
dicamur æternæ, non autem ut temporario o⸗ ee
tio perfruamur. Tu verò, Caipha, ne Roma- un.
nis ſubdare, Jks in Crucem agis? Præſtat Perſecwto-
Hebræos in compedes mitti, quàm Dei Ver- ves faher-
bum clavis transfigi. Ecquis tam ſævus eſt, ut ”
Innocentiæ excidio ſe tutum velit? Ethnico-
rum certè & Veſta, & Diana mactandas ſibi
Virgines ſervavere, illa Metellæ ſuffectàâ bu-
culâ, hæc Iphigeniæ cervâ ſubrogatà. Hele-
nam Spartæ, Lupercam apud Falerios, com-
primendæ peſti jugulandas Virgines Aquilæ ab
interitu vindicarunt, traductis in pecudum ju-
gula gladis, quibus victimæ infelices caſuræ “
erant. Itâ-ne? Rapinis, cædibuſque adultæ A-
ves Foœminas procis circumſeptas propugnant:
Et Caiphas JrsoM raptim perdendum pronun-
tiat. Diana Clytemneſtræ filiam remittit, Me-
tellam ſpreta Veſta Patri condonat: Tu verò

carnificibus Dei Filium tradis? Expungatur Virg. 1.

me⸗
ajman
litid enl

Coetu

ferale carmen & Sacerdotum Paginis: Dangui- ganetd. ünn 8
ne placabis ventos, & Virgine cæsâ. Imô, nec verl. n. W libt
auras placebis, & provocabis fulmina, ſi ter- Ir

rena, ut ais, Numina, quaſi Tigrides, cæde
ſtragibũſque demulcere ſtatueris.

Beatus

Stromatum, Lib. XI.

Beatus Vir, qui ſuffert tentationem,
quoniam cuùm probatus fuerit, acci-
iet coronam vitæ, quam repromi-
ſit Deus diligentibus ſe. Jacob. I.

12.

Plerique non ſufferri tentationes à Juſtis au-
tumant, niſi ità flagellis ſcapulas exponant,
conformar ut penitus occalleſcant ad ictus. Nollent ab
rartontia eis calamitates agnoſci, jubéntque corda in
,s ftupor. Marmora obrigeſcere, quibus nec ejulatus,
Moriiß. nec ſenſus ſubſit. Hoc autem non eſt robur
catie Paſ-- imperare, ſed inſinuare ſtuporem Heroibus
onen, Chriſti. Licet enimverô; licet ſuas non pati
e. ſolum, verùm etiam internoſcere calamitates.
Apslegie Num Paulo me jubes fortiorem eſſe, qui &
non illici. nuditatem, & ſitim, & falſos fratres enume-
„, rat, quin plagarum ictus tam accuratè ſuppu-
D ae- tavit, ut quadragenas und minùs à ſe ſcriptitet
,andta, toleratas. Num Jobo patientiorem me eſſèe im-
Perſecutio Peras, qui ærumnas ità exaggerat ſuas, ut pe-
non poteſt nè exorbitaſſe videatur imperitis. Quid Jere-
non ſenti- mias? An non & ſuas & Sionis ità calamitates
r. lamentatur, ut non orare putetur, ſed expro-
brare. Prophetas recolo? Nônne apud Jere-
Thren 3. miam ea vox Chriſti eſt, Ego vir videns pauper-
r. tatm meam David certè tantâ ſuſpiriorum &
lacrymarum exundantiâ Iſraeliticæ gentis cru-
ciatus enumerat, ut ad luctum ejus videatur
converſa cithara, mutuato à Draconibus plan-
ctu. Si Dominus dignoſci nollet ſupplicia,
quibus ſubdimur, immiſſurum ſe dixiſſet A-
poſtolos, tanquam Oves in medio Turturum.
Teſtatus autem eſt fore, ut Lupis traderentur.
Spiritus ſanctus proteſtatus eſt Paulo, non ar-
millas manere eum Hieroſolymis, ſed vincu-
la. Vociferatur Sponſa vulneratam ſe, nuda-
tâmque, non redimitam & comptam ab excu-
Cant. 5.7 biis. Vulneraverunt, inquit, me. Ergo non

Dei vo.
luntati

rrſun

vlemint, dedecet, cæſis ſuum patêre ulcus. Ergo, non
enpoent, Apathia, ſed Tolerantia præcipitur tormento-
leo⸗ rum. Ergo, non cæcutire, ſed roborari debe-

mus ad aſpera. Palpa, ſi lubet, & tracta vibi-
ces„ dùm eis non delaſſeris. Chriſtus ingenti
ejulatu àa Patre ſe clamat derelictum: Et ego
blaſphemus ſum, niſi Saniem Lac eſſe dixero,
niſi putavero Cainum Aaronem eſſe, ſecurim
ventilabrum eſſe, eſſe thuribulum aromatum
ollam picis & ſulphuris? Decreſcit, ut puto,

1o
r Merces, ſi hebeſcam, & occaleſcam ad Lora.
e i
AnE
ba Orate pro perſequentibus, & calumni-
l antibus vos. Matth. 5. 44.
onge⸗ ligr: . .
unren vjuris Ergé-ne pro ſulphure thus exhibebo, pfal-
enitti- lererda. lam, dum hoftis latrat? Miraris id tibi a Chri-
ut: uüD rimici Ito imnperari, quod Natura impetrat a Lignis
erse dilectio. arun Stercoratur Malum Punicum à co-
“ Monif. lono. Ebibit fœditatem illam, & ſanmiem Ar-

lo, cationum Dor, itâque percolat trajſiciendo per medul-
e iis. las, ut brevi fimum in fiorem vertat, coro-
nam purpuramque elaborans è ſtercore. Quod
ergo Ligni Natura præſtat, Cœli Jus non
L efficiet? Coloratur in purpuram ſanies, & po-
mum concreſcit & ſordibus: Et contumeliæ
cruore Chriſti ſubactæ non coaleſcent in ne-
Patietisg. Car, ſed in venenum aceſcent? Frangantur
myrrhina: nullus è calice luctus, mullæ e
vaſe querimoniæ? Lapis eſt, inquies., Hoc vel
. Ethicæ Gomment. Tom. V.

293

maximè crucior: Indolentiam ſcilicèt exhibe- Perſerutis
re lapidem, quà caret cor, quod non rarò ad 5. . ͤe-
pietatem ſaxeum eſt. Clamabat Joannes, poſ- SS
ſe Chriſtum ex lapidibus Abrahamo filios ex-
citare. Mallem ex filiis Ifrasl ſaxa compingi. Dei voli=
Tum enimverò non dolorem in ærumnarum eati ton-
patientia fortiorem efſe Naturam ſilicis, quàm lormari,
rorem angularis & Cœlo lapidis. Nolo vivere,
ſi felicius præceptum Domini implerem Si-
lex, quàm Homo;, Simulacrum hominmis,
quàm Dei Imago. Ut ſilicem dedi ſaciem tuam. Ezech-.
Expungatur, obſecro, effatum tuum, Domi- 3. 2.
ne. Quid? Niſi Silex evadam, tu Prophetam
non habebis invictum immotumque injuräs?
Volo eſſle Vir, &⁊ nolo ad malleos commove-
ri. Non patiar, ut dicatur in poſterum, Qua- Iſa. 53 72
N Agnus, coràm tondente ſe, obmuteſcet. Di-
catur magis de Agnis, quaſi Fili Dei, exco-
riati ſunt, nec ejularunt. Agnus ſilet in vel-
leris jactura: at Stephanus in fractura oſſium
non ſilet, ſed canit. Lapis tunditur, nec plo-
rat: Paulus cæditur, & exſultat. Arbor ſter-
coratur, & floret: Petrus virgis proſcindi-
tur, & evangelizat. Frumentum ſepelitur, &
viret: Machabæi exuruntur, & philoſo-
phantur. Lapidatur David, & tuetur Se-
mei.

Ut cognovit, quòd JESUS accubuiſſet
in domo Phariſæi, attulit alabaſtrum
unguenti. Luc. 7. 37.

Victuram Deo, an ſibi, Mundéque mori- S. Maris
turam Magdalenam plùs mirer, neſcio. Neſ- as e-
cio eâmne magis deprædicem in epulis ſan-““:
Ctam, an ſanclificatam in antris. Audacter ex- peyvor
orditur Poœnitentiam ſuam, & fortiter con- katim.
ſummat. Sui luctus theatrum vult convivium
eſſe; auſa inter pocula lacrymas fundere. Deal-
bata veròô in ſanguine Agni, & ſalvâ fide ſuâ,
tum ſe concluſit quaſi Ream in Cavernis, cum
invitabatur quaſi Sponſa ad Libanum. Quid Eruleſes-
times, Magdalena, à Chriſto dimiſſa in pa- is Eva-
ce? Poſt oſcula ad ſpeluncam? Quid non ti- gete sg:
mes in domo Phariſæi qui, ſi in Templo quo- propaſt 5
que dùm orat, deſpuit Publicanum, in con- veinenda
vivio, quæ non ingeret convicia in Peccatri-
cem? Sapientius, mihi credes, tecum agere-
tur, ſi antrum peccatrix intrares, & convi-
vium dealbata ingrederere. Docuit nos certé
Natura, & ſummo ſtudio ſurculos ſpinis, val-
lôque muniendos, & exarmandas Arbores jam
adultas. ITu verò nunc primô germinantem
Amorem tuum ſymphoniis, ferculis, crapu-
læque obtrudis: eundem veròô robuſtum invi-
ctuùmque Speluncæ tenebris, quaſi infantiæ pongoe-
pannis involvis, cuſtos Gigantis, & infantis culianda.
Spiritus tui quodammodò prodiga. Paulus cer- Hamani
tè, ut ſe dedidit Chriſto, jejunavit, viſit, ora- " ſpectus
vit, manſit tribus diebus in ſepulchro domus v"incendi.
ſuæ. Magdalena domo exit, alabaſtra infert,
comam explicat, fundit unguenta, trium-
phanti propior, quàm ploranti, cùm emer-
git & cœno; ploraturæ ſimilior, quam trium-
phanti, cùm bravium tenet. Breviter cum con-
ſummaverit, inchoat,; & cùm incipit, quaſi
conſummaverit, agit; Monſtroſus Phœnix,
vivere incipit inter aromata, expirat in cine-
re. Laudo equidem morientem in ſaxo, &
commendo renaſcentem in epulo; ubique Mu-
lier fortis eſt, quando, & vagire noluit in
B b 2 cunis,

294
cunis, & ſeneſcere voluit in antro. Ergo qui-
bus clavibus aperuit divitis jamnam, & oſtium
ſpeluncæ? Timore diei unius, & Contemptu
Pprocraſti- annorum triginta. Ne jacturam faceret ejus
natio ma- diei, quà primum fœditatem ſuam agnovit;
la. irruit in convivium, verita jacturam horarum
aliquot, ſi tamdiù expectaret, donec è domo
Phariſæi Chriſtus egrederetur. In antrum ve-
rò ſeceſſit, ne ſe minor efſet, & , quæ Mul-
tùm ſe dilexiſſe norat in carceribus, timuit, ne
propè metam Charitas Multa refrigeſceret. Sic
Adoleſcens, calente adhuc Patris cadavere,
Chriſto adhæſit. Ita planè agendum eſt. Nullus
locus abſterrere nos debet à Pœnitentia: Nulla
pax atque ſecuritas debet nobis, aut plumas
ingerere, aut ſoporem immittere. Etiam ubi
bibitur, ſcit Pœnitentia lacrymari. Etiam di-
miſſa in Pace Charitas otiari neſcit. Porrò Po-
nitentia effoœminata eſt, ſi extrà Tabernacu-
lum dolere non didicit. Publicanus in templo
cor tundat: Nam Magdalena poteſt lugere in
Eccl. 7. convivio. Quid ais, Salomon? Melius eſt ire
3 ad domum luctus, quàm ad domum convivii.
Gratis Oraculum iſtud fuerit hactenus, hodiè Chari-
bique coo- tas obliterat, quod ſcripſit Sapientia. Da mi-
peranda. hi in antris éͤgypti parem Magdalenæ, aſcen-
Locus ſä- denti de convivio, luctu, cinere, ſqualore
tos non .. — .
Fartt. obſitæ. Domum lætitiæ, domum fecit lamen-
tationis, & planctus. EÆmulata enimverò Mu-
lier primaria virum omninô Principem, qui de
ſtrato balneum effecit, ibi lugendo, ubi quieſ-
cere Mens conſuevit. Davidem loquor, à quo
Deliciarum nidus verſus eſt in clibanum Do-
loris, tot ſagittis incubante, quot cubabat in
plumis. Sic Dominicus, qui nomen ſibi fecit
Fer vor à lorica, eſurire didicit in epulis. Sic Daniel »
ubique. inter delicias Domus regiæ, concupiſcentiam
Laens non fabà, & lente diutiſſimè torſit. Huc, quæ-
sbeſt. ſo, Audhici, qui pernegatis, licere Vobis in
Regum domibus Pœnitentiæ vos dedere. Hie-
roſolymis Levitæ pſallunt, Babylone Sagitta-
rii debacchantur. Et tamen æquè utrobique pa-
tet Cœleſtis Aula. Judith orat ſub conopeo Ho-
lophernis. Moyſes apud Ægyptios Legem diſ-
cit: in ipſa pomparum Regia didicit Chriſti
opprobrium ſceptro, purpuræque præferre.
Loth tam pudicus in Sodomis, ut Angelos me-
reatur. Vel Ulubris benè vivitur, ſi ſapis. Imò
à Magdalena delectam Phariſæi domum præ
Templo puto: Ut enim agnovit accubuiſſe
IESsUM in domo Phariſæi, tum ſuſtulit alaba-
ſtrum. Gratiùs enim fragrat Luctus, ubi fœ-
tet Ebrietas. Ergo & licet, & juvat, extrà
Sanctuarium imbui ſanctitate. Latro, inter
blaſphemias, vocem emiſit confeſſionis. Ideò-
que verbo uno Cœlum rapuit. Niſi fallor, hac
de cauſa Dilectus diùà in conclavi expectatus
à Sponſa, deſcendit in hortum ejus, ut ſciret,
tunc verè ſe Sponſam fore, cùm Deo frui
poſſet inter illecebras. Sicut Malus eſt inter li-
gna ſylvarum: diſce & tu inter Spinas Lilium
Locorus eſle. Coronaberis non de receſſu Tabernacu-
indiſferés li, ſed de capite Amana. Non procul à mihiti-

zia. bus Sponſus invenitur, qui tum Dilectam amat,
r,r. ſi eam non intepuiſſe noverit in plateis. In cella
pidos Ion- Vinaria Charitas obſignatur, quòd tunc ſcilicèt

2* atilior. Deo hæſiſſe probemur, ſi latibula illecebræ
Imitandi in atria vertimus Divinitatis. Ros cœli, deci-
