185, meo. Vis toto corde deprecari? Præteri quid-
Oon’/en- quid Deus non eſt, & Numinis pulchritudini
H immergere. Si faciem ejus depreceris, toto
exereiiz Corde orabis. Porrò Oratio noſtra eſſe deberet,
Ibiritus- Ut virga Aaron, quæ nec careret frondibus,
lis Iu; & abundaret floribus, fructibſque foæcunda-
ker: & retur. Videlicèt nec externâ carere debet cor-
virga. Doris feveréntid tanquam fronde, & votorum
Horibus ornanda eſt, qui flores fructus quo-
ukn que habeant propoſiti adimpleti. Quòd ſi
co Cidd mentem divagationes circumſtlant & Medita-

niflet tnten
eptorun.

d tolnn, tiones Cor avocantes, vel Abraham imitandus
Anfcinmn i eſt, vel vaccæ trahentes arcam aſſequendæ.
oreidkine Et Abraham quidem deſcendentes ſuper ca-
nem: davera ſacrificii volucres repellebat: & abi-

Gen. 15. gebat eas, inquit Scriptura. Non dicit, quòôd
12. eas occideret, vel quoòd contaminatas conci-
ſaſque ab avibus victimas inſtauraret inte-

n ‚un un gras pollutis ſufficiendo. Repetitio illa Pfal-
lralti 0e 1 mmorum quam diſſimilis Abrahæ generofitati!
Alezee iliil Serupalo- Aves abigit mordentes, non ſemeium reparat
teln anteß⸗ ſ. adipem. Abigebat, inquam, aves, non ma-
ere ie enmatio Ctabat. Plerique cogitationes impias ſat aà ſe
e. Pdutaie da. ". non credunt abactas, niſi præfocent profiten-
ndt, g 1 do & nutibus & verbis, ſe illud nolle, quod

ignorat Eccl. 10. ſuggerunt. Muſox morientes perdunt, inquit
5 r. Eccleſiaſtes , ſaavitatem unguenti. Crede mihi,
nnlas, felicius tecum actum eſſeèt, ſi nec abegiſſes

. een cogitationern impuram, quàm tanto diſpen-
eſheu dio enecaſſe. Præfocaſti tu quidem muſcam,
uins, el, dum, interrupto Pſalmorum ſacrificio „caput
mt naß oculéſque torſiſti; inſuper & fſcelus illud exe-
rerei , Tatus es: at peremptæ muſcæ cadaver, vide-
Er horli, licèt imago illa tupitudinis dum ſummo adniſu
o vcnn eliditur, cadaver reliquit, hoc eſt, altius in
ecen 12 mente hæſit. Sat flagitium vicit, qui non pro-
ſe e n , bat; quique non delectatur illudente ſibi ob-
repente Venere, abundè illam obtrivit. Con-
at. olk ſenſus ſiquidem, non ſenſus captivat Meditan-
n , tem. Qué eſt impunior illecebra viti, ſi non
6 ,
lMaiub ,

Stromatum, Lib. VII.

illi aſſentiare,
er . . . . . . . „ 2
non victor ſolâm repudio libidinis, ſed ango-
re toleratæ larvæ Martyr verius, quam miles.

3 5

eò fortiùs de eo triumphaſti,

Pergit Eccleſiaſtes. Pretioſior eſt ſapientia & glo- lbid.
ria, pardi ad tempus ſzultitid. Cor ſapientis in
dextera ejus, & or ſtulti in Iiniſtra illius. Sen-
ſus eſt. Quàm pretioſiùs foret pergere in holo-
cauſto labiorum, quàm mentis ftiultitiam in-
terruptione ſacrificii effugaſſe. Cor ſapientis in
dexteia eſus eſt, ſanctitate propoſiti fimis im-
mobilis. E contrario, cor ſtulti in illius Iiniſtra
fluctuat; quia, dum orat, non lætatur de ſuo
affectu Deum fſitiente, ſed triſtatur de cogita-
tionum incurſu, quas ſuſtinet invitus. Ita-ne?
Quid tibi cum ſiniſtra, ut ad illam cor transfe-
ras? Perſevera in dextera, & noli timere; non
enim attendit Deus, quid patiaris in mente,
ſed quid diligas ex Corde. Verùm quando A-
brahæ Diſcipulus eſſe recuſas, mitto Te ad
Vaccas, quæ Domini arcam trahebant. M ugie-
runt præ turbatione, ſed minimè ſubſtitere. Ad
ſummum, corde ulules ſilenti gemitu, ſed nul-
lo modo ab Oratione & Pfalmis abſcedas ,‚muſ-
cas Venaturus. Memento uxoris Loth reſpi-
cientis retr?, ut Sodomæ ſcelus exprobraret,
à Deo tamen percuilæ. Victimæ factæ ſunt
Numinis, Vaccæ ad ſtabulum non converſæ:
Periit Lothi uxor, quæ buſtum ſceleris exami-
navit. Perge in arrepto Orationis ſtadio, quavis
& menti obſtrepat Siren, & fumet in renibus
fomes: quæ monſtra, ſi ſpreveris, debellaſti.

Dominus eſt. Simon Petrus, ochm audiſ-
Jſet, quia Dominus eſt, tumcà ſuo-
inait ſe, & miſit ſe in mare. Joan.
21. 7.

Amor undas non timet: qui geminum la- §. Peeri
Crymarum mare ex oculis Petri emiſit. Parit iter in
undas amor, non Pavet. Ignis eſt, ſed aqua- ari.
rum popularis, & ſator, & ſi rebellent,
victor. Sanè dilexit Petrus JnswM, quem ſi g peins
amiſit ad ignem loquens, audiens in aquis negatio in
reperit. Mira res, Deus noſter ignis conſu- Chriſti
mens eſt; & tamen ad ignem graditur Petrus Paſſione.
Per undas. Sapienter ſané quæſivit medicinam
ab aquis, qui vulnus ſe accepiſſe recordabatur
à flammis. Qualis, rogo, ignis Amor eſt, qui
Petrum immittit in mare ‧ Qualis ignis eſt
Deus, qui in Petro propè ignem extinguitur,
propter oculorum undas accenditur, & per
*ι quoris aquas invenitur? Quèòd in littore Jk-
SsUS Petrum è mari evocaverit, haud mirum.
Ignis enim militem abſtraxit ab undis. Nunc
verò deduci Petrum per mare ad ignem, quis
non ſtupeat? Verùm luſus iſte Poëticam levi- gmon in
tatem ſapit „ & Petrum dedecet; & timere Deum ve-
poteſt, ne in naufragium, quod amor eflu- 4.
git, incidat ipſe, dùm incautius illudit flam- Pleria
mis, & ludit in pelago. NRmon ergo Petrus oum De- tan-
audiſſet à Joanne, qaia Dominus eſt miſit ſe an 21
in Mare. Non quà tranſeat, ſed que perve- :
niat, Amor attendit. Minatur naufragium ma- Intentio
re, ſed Dominus in littore conſiſtens Portum reca.
exhibet. Volo JEsoM, ad illum pergo; ubi
ille eſt, es curro vel per undas: triumphatu-
rus, ſi eas vicero, vichurus ſi in eis peream.
Quis timor valetudinis, ſi pergo ad vitam 2
Felix Petrus, qui fluctus ne reſpexit quidem,
dùm reſpicit JusM. Quam vero Petro ſimi-
lis Paulus! Huic magno Apoſtolo Mileti Anſr⸗
enti

ſtenti oſtenſum eſt, ceſſurum in Dei gloriam,
ſi Hieroſolymas ſe conferret. Rara ibi gemma,
ſed ſummis vallata diſcriminibus; vincula, tri-
bulationes, & aſperiora quæque Spiritus San-
tus ei proteſtabatur. Verùm 6 pectus divinam
tantùm ſitiens gloriam, cæterâque prævidens;,
Act. 20: ſed minimè reformidans! Jed nihil horum ve-
24. reor, nec facio animam meam pretioſiorem quàm
. me, dummodò conſummem curſum meum. Du-
7 , a bito, utrum alteri præferam. Calcat Petrus
2 Go. undas, ut JrxsM complectatur; calcandum ſe
Merzif. Paulus exhibet, ut Jks ſerviat. Bravium Pe-
anda. tri ſolus eſt Chriſtus, Pauli Bravium curſus eſt.
§. Fran. Securus eſt Petrus de felicitate, poſtquàm cu-
eiſcus Xa. currerit; ſecurus eſt Paulus de anguſtiis, cùm
verins. pervenerit. Ad amplexus it Petrus per pericu-
Obéedien la, accurrit Paulus per diſcrimina ad naufra-
tia indif-. . P .
ferens. gium. Excipitur ille à Chriſto poſt curſum;
hic vinculis irretitur, poſt ſudores.

Non fecit taliter omni nationi. Pſ. 147.
290.

B. Mar- Suam ſibi felicitatem gratulantes Beati Mar-
Paher tyres demirari ſatis nequeunt, quomodòô unos
ſe ex omni Martyrum Societatis Cœtu delege-
rit Deus, quos exaltare voluerit exaltatione
filii fui. Nullos enim & filiis Ignatii ante nos;,
complexa eſt Crux Domini. Aſſidere nos fecit
in throno Unigeniti, quod honoris inſigne ne
ipſe quidem Afſuerus ſomniavit, cùm evigi-
lavit ad decora Mardochæi, & ad ſalatem Iſ-
raélis. Ed nos vid ad vitam imus, quâ Vita
perrexit ad mortem.

Quos præſcivit, & prædeſtinavit con-
formes fieri imaginis filii ſui. Rom.
8. 29.

B. Mart-z- Adeò ſimiles, ut penè ſuæ invideat imagi-
res Zapo- ni Imago Dei. Etenim Tres in Calvariæ Mon-
nenſet. te ſpectantur Cruces, ſed duo ibi latrones
expirant, hic nullus niſi unius fidei reus mo-
ritur. Ibi alter furum blaſphemat, hic una
vox omnium eſt, laudantium Deum. Ibi Chri-
ſti latus ante Spiritum emiſit, quam lanceam
adinitteret in ſinum; hic ſuo ſuperſtes vulne-
ri funerique virtus lanceas priùs excepit, quam
vitam tradat. Denique factum eſt veſpere G
mane dies unus Paſſionis Domim; noſtrorum
verò militum, ut non ſplendidior triumphus,
diuturmior certè fuit pugna. Moritur Jxss
Rex Judæorum, moriumtur Martyres Chriſti
ſervi. Ille pro ovibus animam poſuit;, hi pro
Paſtore depoſuere animas. Pro hominibus mo-
ritur Deus, & pro Deo homines moriuntur.
Ut proinde mirum non ſit, ſi inde recefſerit
Sol, huc Chriſtus acceſſerit. Ibi ſepulchra pa-
tuere, hic Cœlum.

Gen. 1. 5.

.

Elegit nobis hæreditatem ſuam. Pſal.
46. 5.

B. Mariy- Hæreditas Filii Dei Crux eſt; quam ut ac-
res Zapo- quireret, purpuram ſuæ divinitatis oppigne-
nenſes, ravit, noſtræ tectus mortalitatis cilicio. Hanc
Msnne. ut compararet dedit omnia ſua; neque ſolum
ſua vendidit, ſed ipſe quoque debuit vendi
argenteis triginta. Huic vel in eremo prolu-

36 Oliva

ſit, ex tunc exultare cœpit in hæreditate ſua,
cùm in Crucis imagine cœpit exaltari. Hc ut
potiretur, exultavit ut Gigas ad currendam
viam. Denique cùm venerit in ſede Majeſta-
tis ſuæ, fugavit Solem, refiget è& cœlo ſide-
ra, fuſcabit cruore Lunam, ut Crux ſplendi-
diùs emicet, quæ, ut ſola luceat, Sol obſcu-
rabitur. Hanc porrò hæreditatem Soli Cœloô- Uitls:
que antelatam detulit Chriſtus primis Eccleſiæ rmn
temporibus Andreæ & Petro; & quibus quia
incertum videri poterat, uter altero veriùs pri-

o
mogenitus Chriſti eſſet, cùm & ille princeps lunm⸗
Apoſtolorum eſſet, & alter primas, neutrum “
hæreditate ſuàâ, hoc eſt primogeniturâ frau- ſe
davit; videlicet ne ille careret Cruce, quem
priùs vocaverat, néve illi Crux deeſſet, quem fn D
primum fecerat, ſi non vocatiomis privilegio, „Nemn, n
prærogativâ certè principatus. Moviſſimis ve- 4rlt,
rò temporibus, quam ex Apoſtolis geminis kalu
germanis detulit, tribus & Societate fratribus mn Neps
tranſmiſit. Quorum etiam, præ Apoſtolis, 4 uar

uberior quodammodèò fuiſſe videtur hæreditas,
quòd eorum Cruci nec lignum defuit, nec

ferrum. Andreæ & Petro delata Crux, ſed ha- Ealn

ſta ſublata: non und perfoſſi lanceâ Crucifixi zinn 4,
noſtri expirarunt, ligno Domimi Irsv nobi- Andn
les, nec ferro ejus ignobiles.
A

Dominus benedicet Populo ſuo in Pace.
Pf. 28. II.

Natus eſt & Virgine JIEsUs, quis non ab le Chri.
eo expeckat benedictionem, quam tamdi ex- ſe Nati.
. „ . „: . L:. Vitate
pectavit? Verùm ille, ut didicere à Scribis , gan⸗
Magi, in Bethlehem Judæ naſcitur, & nos mm.
vivimus Romæ. Quæ ergo ſpes conſequendæz
benedictionis à parvulo? Secura omninò, &
ut falli neſcia, ità & fallere: ſi tamen qui in
Bethlehem non ſumus, ſimus in Pace. O Pa- PVnio.
cis domus domui Panis quàm nomine tam o-
mine par! In illa ſiquidem benedicit, qui in
hac naſcitur. Et ibi quidem ad poœnas luctuſ-
que exponitur à Lilio tranfſlatus in fœnum, à
Matre delatus in ſtabulum: hic verò de rore
cœli, & de pinguedine terræ benedictionem
effundit. Et quidem domus Panis eſuriifſe vi-
detur delicias domus Pacis, cum horrea ſua
compleri cupit Angelorum votis non adipe
frumenti; ſed frumento Pacis. Porrò puer, cu,
qui natus eſt in domo Panis, Panis quidem Ea Un
1

eſſe voluit, ſed noluit Panis dici, ſed Prin- ſutnineer
ceps Pacis. Non mirum autem eſt, ſi ſuo in Enng
ortu benedicat populo ſuo in Pace, qui, poſt
occaſum, Pacem nuntiavit populo ſuo. Et in- Mnag
grediens in orbem terrarum; ubi nobis bene- neltſt
diceret, qui regreſlurus in Cœlum in Olivarum H m, G
montem adduxit, quos dignos duxit benedic- 0,
tione ſua. Quamquam cur invideat domus Pa-
cis domui Panis ortum Domini? Non benedi- lh tr
cit ſolum Puer in domo Pacis, ſed & commo- ze 8
ratur. Audi: Hæc quies mea in ſæculum ſacu- Pſ. 131. N n. 6
li, hic habitabo quoniam elegi eam. Quam cam? 144. uimin
Idem Propheta: Quoniam elegit Dominus dion, lbid. 13 Ih
elegit eam in habitationem ſibi. Sion autem quis ai
neſcit viſionem eſſe Pacis. Unde rectè dicitur en
de Puero hoc: Factus eſt in Pace locus ejus, Pl. 15·3. n⸗
& bhabitatio ejus in Sion. Verùm quid a Pro- hale'l
phetis emendicamus ſub nubilo, quod in E- ä di
vangeliorum luce tenemus. Ecce, qui loque- Miatth. Nri
bar, adſum. Ubi Domine, ades? Ubi fuerint 18,20, alue
duo vel tres congregati. Unio duorum Unum & ſenn ntii

Trinum 8 t

eſ
Trinum Dominum hoſpitem Ppromeretur. Er-
emnl go ſi non à Chriſto ſolumn benedici, ſed S
eMigt. naſci eum inter nos volumus, Pacem excola-
l. mus. Erit in nobis Chriſtus, ſi nos in Pace
hat. erimus. Orietur in diebus noſtris J ESUS, ſi
N . oriatur in diebus ejus J uſtitia & abundantia Pa-
C cis. Abundantia fiet Panis Angelorum in noſtris
nuladd turribus, ſi Pax fiat in virtute noſtra. Ipſe eſt
Guidon Pax noſtra, qui Panis factus eſt nobis.
leſnn Cum natus eſſet JE & US in Betklehem
onleln Juda in diebus Herodis Regis, Ecce
n magi. Matth. 2. I.
,
mü pniten i, Cbriki Felix Bethlehem, in qua Chri tus ilten
Muilitdn Nativi- Regum, inauguratur! Plané, quæ Chri Kuen
olehe Fri⸗ tate; in habebat, carere Principibus non porerat R i-
Getik nn l quidem Puer iſte lactandus erat mammil à Re-
ie Ainn, eg 5, gum. Reges autem nequiverunt ſimul & JE-
ketn teris Pauper- SU M. adorare, & aurum retinere. Quid mi-
m Eeli, as eſa. fer Primum, aurum projectum, an Verbum
Crn lner- balbutiens: Regéſne ſtupeam adorantes, an
ncel (ut lecgiee Puerum adoratum? Domus iſta domus prodi-
i nu giorum eſt, in qua opes non quæruntur,
ſed profligantur, ubi & Virgo parit, &
Regnum inclinatur, & Paupertas colitur, &
Agno Paſtores ſe ſiſtunt cuſtodiendos. Verùm
, ſud ir e. uti Vere flores fufficiunt, qui non ſufficiunt
in Autumno, itaà in exordio luſiſſe ſatis ſit.
Erumpant nunc tandem fruges, & Hloribus
poma ſuccedant. Ubi, rogo, Jnsus naſci-
tur? In Bethlehem Judæ. Juda Confeſſio,
Bethlehem domus Panis interpretatur. Duo ſa-
nè primaria Sacramenta Euchariſtiæ & Poni-
tentiæ hiice nominibus adumbrantur. Quæ qui
coluerit ſecurus eſt, quòôd ſuo in corde Puer
Virginis oriatur. Qui ſi natus fuerit;, illico
Aurum Amoris, Orationis thus, & Mortifi-
cationis myrrham producet in nobis. Hic enim
nutritur infans ablactatus ab ubere Matris,
benecket,it ejuſque ab uberibus avulſus. Porrò Munera
ad Penul iſta à Solis recipit Regibus JESUS. Non enim
latus n fenm ſervilem metum, ſed regiam amat Chriſtus
Fie endn alacritatem & liberalitatem in donis. Iſia ve-
. r6 omnia in diebus Herodis complentur. Tri-
bulatio, atque anguſtia, quæ luctum gignit,
IJrswM parit. Quæ ex oculis lacrymas emit-
tit ærumna, illa Chriſtum in corde reponit.
Nimirùm Lilium iſtud inter ſpinas naſcitur.
Jon ergo timeas perſonatam calamitatem cui,
ſi fletum prorogas, JESUM debes.
Deum ecquiſivi manihus meis nocte con-
dn, 4 ne eum, & non ſum decepius. Pſal.
! *DU . .
annulic, 17. 3
tenn
103. Facta eſt nox, in ipſa pertranſibunt omnes

heſliæ ſyluæ.

Sed non ſolæ beſtiæ venaturæ

u? M .
en i, e ſunt nocte: verùm ipſe quoque Propheta
n e tio ducit Deum ſuum ſuis exquirit manibus, & capit.
nea 16

ad Deum. O felix nox tantæ indagatrix felicitatis! Jam

non iolis Monſtris nox militat: Venatur Da-
vid Solem Juſtitiæ in tenebris „ & reperit. Ig-
noſce „Faule, ſi verba tua interverto „ & aio:
Nox acceſſit, dies autem receſſit, aſſumamus
ergo arma tenebrarum, ut eam nanciſcamur
wucem, quæ lucet in tenebris. Nimirùm no-
e Deus invenitur, quia & ſolus in nocte
quæritur. Felicitatis tempore quàm multa præ-
damur! Si dies oceiderit, Deus oritur in cor-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. VII.

3

dibus noftzjs: qui ides & ſumm naſci voluit
nocte, & in meridie mori; ut diſceremus ſi-

mul nos & Diem habere poſſé Deum: raréô-
que fœdere jungi proſperitatem & Chriſtum.

Domine, memento mei, ecum veneris in
regnum tuum. Luc. 23. 42.

Vox iſta, quæ & divinitatis, & regnhi, & Argu-
funeris Chriſti meminit, meminiſſe nos cogit mentam
Magorum, quibus unus par latro, niſi fal- e8, 1:
lor, in Cruce eſt. Equidem quam inter hos“"e.
extima condittonis ſpecies apparet diſſimilis,
tam ſimiles ipfi inter ſe ſunt in corona. IIIi
Reges, hic reus; illi peregrini, hic crucifi-
Xus; illi auri liberales, hic ferri patiens: illis
ſidus oritur, huic Sol occidit; illi involutum
Pannis adorant, hic exutum veſtibus Deum
confitetur: illi nuper natum intuentur, hic
proximè moriturum ſpectat: illi exultantem in
ſinu Virginis honorant, hic expirantem in ſi-
nu Crucis exorat: IIli dona deferunt, hic reg-
num rapit. Verùm & ſimilitudo animorum
non minor eſt. IIIi ſiquidem divinitatem ag-
noſcunt in pannis, hic Deum in nuditate cog-
noſcit: IIlis non viluit Chriſtus in ſpecu, huic
rutilavit in Cruce: IIli detulere xenia, hic
obtulit cer: Ilhi thus, hic orationem, illi au-
rum;, hic fidem, illi myrrham, hic vulnera
Domino conſecravit, quod illorum deſigna- SS. Tres
bat oblatio, in hujus ſacrificio completur. Ma- Magi.
gi Gentium primitiæ, Latro peccantium: pri Lafro.
mi ipſi Chrifi Confeſſores, ſi non primus ip- Chriſti
ſe, Martyrum Chriſti, diriora ipfe certè in kpyipha-
confractione crurium ad Chriſti injuriam paſ- via.
ſus: ab Oriente illi long4 peregrinatione ad
JIEsOM accedunt, ab Occidente iſte ſuorum ſce-
lerum, procul, & de ultimis finibus peregri-
natur ad Dominum. Quid dico peregrinatur?
crucifixus eſt & ambulat; imo non movetur,
& ad JgzsoM pervenit; oritur ilh lumen Juſti-
tiæ: cum mundo occidit Sol Juſtitiæ.

Bonum mihi Lexr oris tui ſuper millia
auri & argenti. Pfal. 118. 72.

Omnia præcepta Legis leges ſunt digiti Cbarita.
Dei; fola Charitas Lex eit oris ejus. Hoc præ- .
ceptum non in Moyſe, nec in Prophetis mul- H
tifariam Deus loquens evulgavit, ſed noviſi Heben
me locutus eſt nobis in filio. Nimirum hoc ver-
bum Verbo reſervatum eſt, & is tulit in ter-
ris legem amoris, qui ſpirat unà cum batre
Amorem, in Cœlo Deum. Porre Propheta
Prælibans hanc oris legem, auro eam ante-
tulit, & cunctis operibus legis, ſed & Regis
regnique opibus. O Tu, qui multum ſemi-
nas, parce, precor, ſudoribus tuis. En ager,
ubi modico labore non modicam meſſem de-
metas. Vis multurm frumenti in horreis recon-
dere? Ama. Charitas omnibus praſtat. Bonum
tibi Lex Chriſti ſuper millia non æris, non
argenti, ſed auri. Valeat ergo ferrea catena,
valeat æs ſcientiæ, valeat argentum devotio-
nis, valeat & aurum zelans animarum ſalu-
tem: ſi amo, nullius egeo, & dives ſum. Sanè Apoc. 3.
ſine charitate, Dives pauper eſt: cum Cha- 17.
ritate verò, Pauper eſt dives. O opes charita-
tis! Non ſe cruentat ille, non concionatur,
non jejunat, amat tamen, & omnibus ſe hu-
manum exhibet: exultet, ſi Auguſtino credit,
quia dives eſt.

nio.

Heb-. I. 2.

D Rede-

Redemiſti virgam hæreditatis tux«k. Pfſal.

73 2.

Hæreditatis Chriſti virga Sola eſt Virgo.
Porròô adeône iniquè cum icelere ageretur, ſi
Dominus ex omni hæreditate ſua, quam cap-
tivari permiſit, ſceptrum liberaſſet imperii
ſui. Scilicet Virga regni Domini Virgo ſit,
ſed Faſcibus ſceleris ſubjecta. Imperet per

arig. illam Deus, ſed ipſa peccato ſerviat. Nolo

meæ virgi- iſta ſentire de ſceptro Chriſti. Dicamus cum
nis Con- Propheta: Redemiſti virgam hareditatis tuæ:
ceptie. Mons Nion in quo habitaſti in eo. Et Mons
Pl. 73. 2. 8& Virga eſt, quam eximimus à ſervitute
Peccati.

Illumina ooulos meos, ne unquam ob-
dormiam in Morte: Ne quando di-
cat inimicus meus, prævalui adver-
sus ecum. Pſ. 12. §.

Mortie Periſti, ſi obdormiſti in Morte. Et quidem
oblivis. germanus Mortis frater ſomnus eſt: verùm
quoties fœdus jungunt, actum de nobis eſt.
Nihil ità metuendum nobis eſt ac familia-
ritas quædam cum Morte, ut ſcilicet non
excitemur ad memoriam ejus, ſed ejus in
ſinu conquieſcamus. Meſſagetæ, vel Scythæ,
ità huic conſiderationi aſſuevere, ut pro cali-
cibus defunctorum oſſibus abutantur. Adeò
vel deliciis militat & epulis, quæ nos ab eis
& abſterrere deberet & avocare. Quid quòd
ex coralio mortis ſimulachra geſtamus è collo:
ac ſi ita homo diſtaret à morte, ut neceſſe ha-
Ornatus beret eam pectori alligare. Quæ quô pectori
vann. vicimior eſt, eò longius à corde diſtat, tam à
mente procul, quam propè oculos ſita. Ut
proinde mirum non ſit, ſi circumſpiciens ſe
Mors non jam terrori eſſe, ſed ornatui, pal-
lere dedidicerit, & cœperit rubere, non tam
Mors à co- quôd & coralio ſit, quam quòôd & collo pen-
ralio in deat, ludibrium ambitionis humanæ. O veſa-
pedtore niam! qui mortem fugimus, mortem emimus:
fæmina- fultiùs neſcias, an à Morte nos redimamus,

Oliva

ſepelimur, quàm triumphamus! O portenta
mortalium, ſuis in ſuppliciis exultantium! O
mortalitatis ambitionem funera deludentem!

Sapienter proindè clamat Propheta: Ulumina Pf. 12. 5.

oculos meos, ne unquam obdormiam in morte.
Ut enim obdormiamus in Domino, non ob-
dormiſcamus in morte. Abſcedant, precor,
vel à ſepulchro nugæ. Terrere ſaltem liceat
Morti, domi ſuæ. Non rideatur in tumulo
mors, non deludatur in gemmis: geſtetur in
mente, revellatur è collo. Mori lucrum ſit,
non autem mortis imago diſpendium. Liceat
urbem Agni fulgere non viliùs unius vermicu-
li ſepulturà, imò vermium innumerabilium di-
verſorio. Olim iſta. Jam non uno, ſed pluri-
mo, Adamante Mors compingitur, ut ad Cru-

cifixi Domini pedes effulguret. Ergo ſuppli-

cium Adæ ibi gemmis effulgurat, ubi Deus na-
turæ patitur, ferro trajectus, trabi confixus?
Quid ſalvum ſperare poſſumus in tota latitudi-
ne Terræ, ſi juxta Domini Crucem, mors non
palpitat, ſed triumphat? Ergo Gemmæ è ſpe-

cuum ſepulchro extrahuntur, ut, quæ nos

Mors ſepelit, micet in Smaragdo, ſplendeat in
pyropo? Quis Mortem reformidet, ſi eam fe-
cimus Regum coronis ditiorem? Frænatur Pe-
lagus pulvere, & tumidum furénſque Elemen-

tum arenis compeſcimus: quùm intereà Mor-

tem, flagitii ponam, in pompam opulentiæ
convertimus: ac ſi exundante in Magnatum
dibus faſtu, parum ſuperbiret Mortalitas,
onuſta Mors gemmis noſtro luxui ſubſervireét.
Et homines quidem mancipia reddimus cate-
nis & pœdore, Mortem verò, ut ex Tyran-
nide ad ſervitutem abliciamus, gemmeam ef-
ficimus, & fulgere cogimus, non furere. Ve-
rùm quô effigies apud nos Mortis fuerit pre-
tioſior Ambitionis inſaniâ, eò erit nobis Mors
ipſa expiraturis & inviſior & gravior. Cor-
ruptores ipſa ſui opprimet truculentius, eò
iratior, quò eam Nympham gemmis conſti-
tuimus, ne timefemus ſævituram, quam blan-
diri compulimus nitore figuræ & pretio phæ
lerarum. Et ubi non ludemus, ſi Mortem fe-
cimus ludum? At æmulabitur Samionem, qui
nuiſquam atrociùs in Philiſthæos ſæviit, quam

. an mortis imagines adamemus. Jam inter Prin- Junmn ſe ſenſit Dagonis ludibrium. Tunc re-
cipum gemmas Mors viſitur: quin & ex gem- vuliis Delubri columnis, in ſepulchrum lu-
mis effingitur, ut nimirùm non in conſpectu dionum Idoli templum commutavit. Graſſa-
ſolum Domini pretioſa mors ſit ſanctorum at- bitur in cos Mors efferatius, qui illam non
que juſtorum ejus; verùm & pretioſa impio- reveriti, oblectationi & gloriæ ſuæ captiva-
rum Mors putanda ſit, cujus Imago tanti pre- runt. Horreamus ergo Mortem, quam Deus
tii & ponderis eſt. Sed quid de Imaginibus peccanti indixit, non rideamus.
conqueror Mortis, non de Dei Genitricis ico- 8 S= Sopiririm
nibus longè pretioſiſſimis ex argilla formatis; Pater in manus tuas commendo Spiritum x
quaſi deceat eam efformari luto, quæ au- meum. Luc. 23. 46. i Un
rum peperit, ex auro vero effingi debeat quæ . umn t
homines in lutum vertit. Quid, inquam, de . Sic ex itinere Crucis ac mortis fatigata Chri- Sn Nr dirſent
pretio Mortis doleam in ejus ſimulachris, ſti Anima in Patris tandem manibus requievit, e paſts arale
quando jam ejus diverſoria Templis auguſtio- apud quem eſt fons vitæ. Inſtar alterius Co- ne Chri- euheiüih
Sepulehra ra ſunt. Mentior, ſi non ex latere in Tem- lumbæ, in diluvio aquarum multarum, cùm : ene

nimis plis aræ ſqualent, radiante metallo in ſepul- nuſquam reperiſſet, ubi figeret pedem ad S
H chris. Ubi Deus immolatur, ex luto ſtructu- Nos regreditur ramum ferens virentis olivæ, is.
garas. Ta componitur; ubi cadaver defoditur, acha- fidem videlicet Matris, quæ non aruerat. Er-

Gleria tes, amethyſtus & cChryſolitus molem com- go quod oſtendi poterit, illud erit, defuiſſe

vana. pingunt. Penéè vilius in Sion Deus, quam ja-
ceat pulvis in tumulo. Minus Evangeliſta Jo-
annes finxit, quam fingat ambitio: penè plus

Chriſto ubi in Paſſione ſua requieſceret, om-
niaque illa, quibus ſpes aliqua portendebatur
reſpirandi, verſa eſſe in inſtrumenta doloris

iſta exhibet in ſepulchro, quam ille in co- atque ſupplicii. Plane maledittus homo, qui Jerem.
lo. Et quis, rogo, Mortem exhorreat, quan- conkdit in homine: quippe cùm JESUS omina ir.5-
do ſplendidius ſepulchra rutilant, quam ſolia! ſpei ſibi verti viderit in proditiones & Cruces.
Quis non obdormiat in morte, ſi pretiolius Inchoemus à cœna. Ne fugiant diſcipuli, pedes
eorum

tentz
nl
en
linin
1 mne,
nn d.
Drecc,
l eet
Ntum
lent
un ſt,
I Uies
EVennik.
Dlund.
Alin.
Na.
1 Unt
biaun.
bi cuhun
tota lttul⸗
h, WohNN
enmer le⸗
1, r
Phlengetn
4, lemn
Freumtk.
ine Hene
intetet Mu.
um Ollent
in Mgenn
t Morult,
ni blem
eddimm ar.
ut en Iine
gemuneint,
0nn kutete ſ
rus fent e⸗
erit nobi e
Granin. 1.
Ucrlemis,
genmng nn
m, Qunbir
& Mrein
, Morent.
Galnlonen,n
sſevit, Nn
num. Iurt-
Eolehum 1
Aait Cllr
tie Ne aiit
n, G
1.

er nn

n

tis ingen i⸗ .
aibus ere
A Nernn
Clunun,
iet helan, 1
iennal,
non eal.

Matth.
26. 56.

Marc,I4. tit? Quid,

5I.

Stromatum, Lib. VII.

eorum lavat. At indecoro pulvere fuga ſordi-

davit, quos Amor abluerat. Ne ab eis deſe-

ratur, ſe illis tradit. At omnes, relitto eo, fu⸗
gere. Et quidem fugerunt ab eo, quem ſe-
cum non poterant non habere; & in pectus
receperant. Fugitis eum, qui vobis faétus in
cibum, in ſuam vos carnem Spiritu conver-
quèd unus eorum ſequebeatur eunt
amitctus ſindone ſatper nudo. Planè hic licuit
Chriſto confidere in diſcipulo: Planè, capto
Paſtore, non totus diſperſus eſt grex. Sed,
heun nos miſeros! Detentus ille à miliſtibus;
relictaà ſindone, nudus aufugit. Videlicet hoc
deerat injuriis Domini, ut ità ipſe deſerere-
tur ab Apoſtolo, (ſi iis inhæremus, qui itaà,
& ſenſere & ſcripſere) ut à Joſepho adultera
eſt deſerta. Scilicet tam pernicioſum eſt Chri-
ſto adhæſiſſe, ut vel nudus ab eo recedere
diſcipulus debeat. Et ſanè veftitus Chriſtum
fugere non potuit, qui amictum fortitudinis,
cùm receſſit, abjecit. Sed antequam hærea-
mus in ejus vinculis, pernoctemus in horto
cum eo. Ut fides; quæ rara eſt in diſcrimi-
ne, firmior foret, tres duntaxat ex Apoſtolo-
rum cœtu delegit, aà quibus & ardentius dili-
gebatur. An non in his fidat Dominus „ quos
præ cæteris ſelegerat. Enimveròô cruorem ipſe
exludavit, oravit, corruit, luctatus cum Mor-
te eſt, ipſi verò dormiebant. Cohors prope-
rat: ſurgunt Apoſtoli, timent primàùm, tum

ſperant. Quis enim milites paveret, quos dux

Matth.
26. 49.
Ibidem.

Matthe
27. 5.

puit medius. Ità Dominus,

& anteſignanus Chriſti Apoſtolus anteibat.
Aucta ſpes eſt, cùm ille propior factus blan-
dèe præceptorem affatus ait, Ave Rabbi. Quid
plura? Et oſculatus eſt eum. Modò planè licet
tibi, Chriſte, confidere in hominibus. Noli
pavere, oſcula habes, ubi vincula metuebas.
Sed proh miſeriarum cumulum! Prodnio la-
tet in oſculo: Chriſti prædicator perſecutor
eſt Chriſti: elongatus eſt amicus, quem pro-
zimun vides labiis Verbi imminere. Nuſquam
longius a Chriſto fuit Judas, quam cùm ori
ejus adhæſit. At ſuæ ſam iniquitatis Prodito-
rem tædet. Negligit Dominus ſuæ ſalutis diſ-
crimen, in ſpem erectus recuperandi Diſcipu-
li. It ipſe ad Annam, it ille ad Templum.
Ipſe ductus à militibus, adductus ille à Pœni-
tentia. Non attendit JE SUS, quò ipſe traha-
tur, ſed quò Judas accedat. Vivimus: fate-
tur apud Sacerdotes crimen, nec ſolùm evo-
mit virus, ſed & argentum vomit. Triſtatur,
& gemit proditor. O tua, Chriſte, fehcior
ſors in vinculis, quàm in prece: ibi dormien-
tes excitare non potes, hic proditorem conver-
tere potuiſti. Dum raperis ad mortem, Apo-
ſtolum à morte rapuiſti. Vivit, per quem mo-

reris: qui te ligavit, ſcelerum vinculis expedi-

tus, funem collo circumdat, ut Pœnitentium
more, humiliùs lugeat. At, 6 vanas ſpes de
deſperante! ecquis fiduciam in Proditore col-

locet? Cùm videbatur regreſlura ad Paſtorem

ovis, tunc maximè abſceſſit: & pecuniam
quidem reddidit Sacerdotibus; ſe verò Magiſtro
non reddidit, ſed laqueo ſe Juſpendit, & cre-
qui libenter ani-

mam pro ove dediſſet, ereptam ſibi ſpem ſen-

ſit, cùm perüſſe cognovit ovem,

ropter quam
ipſe peribat. Lia Pro

Nunc tandem Chriſti proditor

Juda, qui acerbius eum vulneraſti occumben-

do, quam oſculando. Jam & diſcipulis unus
Peierar . abierântque reliqui: in quo ergo
minus confidat? Prorsùs eſt nihil, ſed pro⸗
Ethicæ Comment, Tom. Ve⸗

7

29

cul, in quo Ju SUs reſpiret. En Petrum, qui
ſequitur eum à longè. Reſpiramus. Adeſt e-
nim Apoſtolorum caput, ſi membra Apoſto-
lici corporis deſunt. Et quando interrogandus
eſt Chriſtus à Pontifice, an ſit flius Dei vivi,
Ppro teſte erit is, qui palam dixit, Tu es Chri-
Nus filits Dei. Adeſt Petrus, qui Malchum
percuſſit, quis timeat? Verùm Petra fſcifla
eſt, non à virga percuſſa, ſed ſpiritu afflata
oris ancillæ. Negat Petrus ſe noſſie hominem,
quem Deum faſſus eſt. Ergo, qui maximè
profuturus Chriſto videbatur, obfuit maximè.
Quis enim Jrs adoret, ſi eum negat Pri-
mas aſleclarum illius? Deſideratus ab Hero-
de illuc tranſmittitur. Verùm non init Re-
gis gratiam, ſed albâ indutus veſte ad ludi-
brium deridetur. Planè autem nunc licèt con-
fidere; quando Barabbæ collatus, alterum ex
eis cogetur populus dimittere. Quis crederet?
Homicida præfertur Vitæ: ille vinculis exi-=
mitur, hæc flagellis proſcinditur. Iteruùm ſpes
emergit, contuſus enim & vulneratus toto

Corpore exponitur Populo. Ecce homo, cla-

mat Pilatus. Gonclamat plebs, Crucifige, Cru-
ciſige eum. Jam expirat in Cruce, & ſiti ex-
cruciatus potum petit. Accurrit illicè miles
ſpongiam arundine præferens. Tandem mori-
turo ſolatium exhibetur. Botrus Cypri à vi-
nea Irael merum ſibi gratulabitur propinatum.
Fallimur, fel eſt, non vinum, ſupplicium eſt,
quod videbatur ſolatium. En, inclinato capi-
te, tradidit Spiritum: & crebra pectorum tun-
ſio inter milites reſonat. Certè impetravit
Chriſtus poſt funus, quod vivens non obti-
nuit. Noh exultare, ſed militem intuere lan-
ceâ pectus transfigentem, extrahentémque mo-
dicum ſanguinis & aquæ, quod ſuperfuerat.
O bone Jrso, noli, noli in hominibus con-
fidere, noli ſperare in baculo arundineo. A-
trociùs tecum actum eſt, cum reſpirandi da-
batur opportunitas. Dic potius ad Patrem:

Mattha
26 64.
Jan. 6
704

Joan. t9.
5.

Ibid, 302

Tibi derelictus eſt pauper, orphano Tu eris ad- Pſ. 9. 142

Jutor... . Pater in manus tuas commendo Wpi-
ritum meum: quem nulli licuit hominum com-
mendare. Tria commendavi moriturus, Apo-
ſtolis Pacem, Joanni Matrem „ Spiritum Tibi.

Dormitaverunt, qui aſcenderunt equos.

Pial. 75. 7.

Huc Reges, huc Principes: auditis, qui

Luc. 232

Protes⸗

judicatis terram? Dormitant, qui equos aſ- tienes.

cendunt. Væ aulæ, in qua ad faſtigia digni-

tatum non pedibus aſcenditur, ſed equitando.

Rex Gα

Superior

Tota induſtria ab eis adhibebitur ut in equos 2uos pro=

aſcendant, à quibus;, ut ſe ſenſerint devehi,
obdormient. Intelligitis, credo: Si apud vos
non virtus proficit, ſed Magnatum aura:
unuſquiſque non labores curabit, ſed procu-
rabit Protectores. Dicent enim, quid cur-
rendo defatiger, ut ad bravium perveniam;,
cùm omnes quidem currant, ſed unus accipit
bravium. Non is, qui velociùs cæteris cucur-
rit, ſed qui felicius equitavit. Quod quidem
non in aula duntaxat Principes ſpeétabunt,
ſed & Religioſi plorabunt in clauſtris, miſi
Protectiones abſcindantur. Hic Pietas „ ibi La-⸗
bor, nullibi Favor præmium impetret. Alio-
quin vigilabunt pro equis comparandis, non
pro decurrendo ſtadio.

D 2 Miſit

vehant.

r. COr. 6

24.

40
Miſit eryſtallum ſuam ſicut buccellas.
Pfalm. 147. 17.

Timor
Dei.

Non potes non peccare? Planè, inquis, me
nequeo continere. Undarum more, in Mare
deferor vel invitus. Gaude: nam habes apud
Exod. 15. Prophetam: ſtetit unda ſiuens. Etiam unda
8. inbiberi poteſi à fluzu. Quo modo? Audi:
Tentatio- In Siritu roris tui congregatæ ſunt aquæ.
num re- Frigus aquas conglaciat, ne fluant: & Timor
medium. Domini Cor conſtipat, ne diffluat. Quod mo-
kbidem. dò flumen eſt, ſi hyemem expectes, Thea-
trum eſt, iter eſt, & currus ſuſtinet & acies.
Deum time, & more Jordanis, non flues,
ſed magis reflues.

Ecce is venit ſaliens ſuper montes, tran-
ſiliens colles. Can. 2. 8.
Eb Si ſis Mons, inquit S. Ambroſius, ſalit ſu-⸗
nyi abi- per Te. At, inquis, vix lapis ſum, & Ter-
tet. ræ gleba. Noli idcirco deſperare. Et glarea,
Fer vor ex ſi vult, poteſt in Montem verti. Lapis ille,

T Pe apud Danielem, præciſus abſque manibus ex-
temptu. Crevit in Montem magnum, lſed poſtquam ſi-

mulachrum dejecit. Crevit, deprimendo cel-
ſitudinem ſtatuæ. Tu quoque, ſi Mundi va-
nitatem tuo in corde protriveris, ex lapillo
Mons fies. Porrò Chriſtus, niſi Mons fueris;
non ſaliet ſuper Te.

Urhs Jortitudinis noſtræ Sion: Salvator
ponetur in ea murus, & antemurale.

Ifa. 26. 2.

Eireumn- Tunc Deus pro muro Sioni adeſt, cùm,
bpectio propugnaculis cincta undique & munita, urbs
Perfedtis fortitudinis dici poterit. Verùm, ne urbs

25 ne- .* . . . .
as* fortis, cuùm ſibi viderit circumduétum pro
ceſſaria.

muro Salvatorem, putaret fibi dormiendum
efſe ſine cuſtodia, protinus additur antemura-
Iſa. 26.2. le. Jalvator ponetur in ea murus, & antemu-
Chriſtus rale. Hoc eſt: Deus, ut nos tueatur, f ctus
zuſtidien- eſt nobis murus, & nos ut defendamus de-
dar, ⸗ fendentem nos murum, confeſtim exſtruxi-
mus antemurale. Quſtodire oportet cuſtodem
noſtrum. Ut ille fiat murus protegens, de-
bemus priùs eflſe urbs fortitudinis: cumque
