adhortari. Triſtitia veſtra. Quid eſt veſtra?
Quam quiſque ſibi & ſerit, & metit. Non
eſt tua, quam tibi aut Religio indicit, aut
orbitas tuorum intrudit, aut ingerit inimico-
rum livor. Tua eſt, quam tu præripis tibi,
ultrà Legis præſcriptum. A diebus Joannis eg- Matth-
num cœlorum vim patitur, inquiebat Dominus, 1I. 12.
& violenti rapiunt illud. Quid eſt, rapiunt?
Audi Auguſtinum: Eſt & aliud direptionis ge- Serm. I.
nus, quando aliis promiſſa, & oblata diripimus. de 8.
Nimirum, ſi mortificationem alii debitam tu Paptiſta.
præripis, regnum diripis. Sed, cur inva-
luiſſe dicitur iſthæc rapina à diebus Joannis?
Quia, & exemplo, & voce ad eam adhorta-
tus eſt. Exemplo quidem, quia, quod impiis keealas.
debebatur, ſupplici genus invaſit. Pili enim
catne-

Fervor
o⸗

ſon ſh
Nulnvs
ptun
Ct
ln je
t⸗
4 ur

Dekttum

zin in
g

Kertum;
1 un, .
el,

4

Ins

de
lteg ,
end
I.
lech.
l
N.
wck
in.

Meüin,
n ochu
MNN
8) Ele
Drimmm
ume,
Wu. M
dalen ken
ſcrnihi
dalmr
h n
i t e⸗
chin bit⸗
1iai;

4

4. 10

em! Menn
el: ⸗
Nne m
uEE
Nteſedn d

9

eid onnif⸗
14 Veftetut
.

llllmi,
mtunit. Iin
tam, llee
in “
1. 11
pimgun
id en i
i

4

SS

Stromatum, Lib. X. —

Rnezula- camelorum, & locuſtæ Sicariis ſua expiaturis

rumobſer- ſacinora deſtinantur: eremus Viros excipit.

van2, Ipſe verô, & Puer deſertum incolit, & Vir-
r acſt. go cilicio tegitur. Aliena profectò rapuit, qui

cer. pcenas ſceleroſorum innocens exegit à ſeſe. Si
8. †eannes ergo vim Cœlo inferre volumus, eam, quæ
Bapziſts. ad nos minimè ſpectat, amaritudinem aflu-
mamus. Videlicèt IL'yrones verecundia, & ſi-
lentium decent, Semores gravitas & labor.
Quædam aà valetudinario Religio exigit, quæ-
dam verò à prævalido. Si & Senior conticeſ-
cat, & Tyro laboret, & Robuſtus obediat;
& Infirmus ad dura accingatur, Poœnitenti
profectò tunc rapitur, & Cœlorum regnum
diripitur. O utinam, quod de Eccleſia Iſaias
prædixit, impletum videremus in Monaſte-
Ila. 51. 3. Tiis; Et ponet, inquit, deſertum ejus quaſi de-
licias. Qualſi delicias? Sanè, aut non prophe-
tavit Propheta, aut Evangelia mentiuntur.
Deltertum quaſi delicias poſuit Chriſtus, qui
ubique luctum, abnegationem fui, Cruces
Fervor. diſſéminavit & gladios? Imò delicias conver-
tit in deſertum, qui blanditias in odia, divi-
SSl tias in inopiam, delicias in eſuriem, lætitiam
6. i,More il uctum commutavit; cùm Patrem à filio
zißeatio- ſejunxit; cùm Opes diſtrahi juſſit, cùm Cru-
num hti. Cem tolli perſuaſit. Ponet deſertum, quaſi de-
Iygum licias ? Hoc eſt, ità Deſertum gratum red-
Fa det, ac ſi Paradiſus foret. Ita excoletur Ere-
mus, ubi ſpinæ, vepres, & cicuta, ac ferti-
liſſimi in Arabia agri coluntur. Quid agit
Aloyſius ſeſe diverberans? Quid Staniſlaus per
totam Germaniam erro, & profugus? Pau-
pertatem, ſervitutem, abjectionem conſerunt.
Plures & ſtudioſiores reperies in Cœnobiis
poœnarum ſatores, quaàam in Aula honorum
candidatos. Cur ille tam frequens ante fores
Superioris perſtat? Ut cilicium, ut lacernam,
ut Crucem impetret. IIlle cur ex Italia in Ca-
frariam ſolvit? Ut eſuriat, & configatur.
Pergit Iſaias: Gaudium & Laætitia invenietur
in ea. In compitis Romæ aurumnne invenitur?
Scilicèt. Non enim diù in eis jaceret, quando
ab ommbus exquiritur. Lutum è& contrario
paſſim reperitur, quia a nemine optatur. In
4fede Monaſteriis jacet ubique gaudium, quòd om-
ſine effebtu

Latitia

lbid.

no ſu ſieir. IleS luctum expetant; &, dum ſititur pœ-

nitentia, lætitia negligitur.

Viriusnon timeo, ne Nos,
ſolida.

Sed heu, quam
qui eſurire Pœnitentiam
videmur, eam proculcemus. Lippientes, ut
convaleſcere cœperint, duci ad Solem op-
tant. Cunctatur Medicus, ſed illi urgent.
Tract. 18. Vic produttos ad Solem clamare audies, ut
z .. Sanctus Auguſtinus ait, Jamjam vidi, Jed
vigdere non poſuum. Dixerat Chriſto nonne-
Matth. 8. mo, Jequar te, quocunque ieris. Etiâmne in
19. deſertum ?à Etiam. Ad flagella quoque? Ad
erih. flagella. Imòô & ad Crucem. Tamen, ut
. audivit, vende, quæ habes: reſiluit triſtis.
Spei pre- Idem enim eſt, Sequar te, & quid faciendo
mii. Vitam æternam poſſidebo. Petrus quoque pa-
Mortiß. Tatus commori pro Chriſto, Ancillam ti-
catio du- muit. Quid ergo præſtandum eſt, ne ſuc-
ar. Se. cumbamus dolori? Meminiiſſe verbi Dornini,
101. 16. Triſtitia veſtra verietur in gaudium., Ideò Jo-
Matth3. alnes důùm clamaret, Pœnitentiam agite,
2, ſubjecit, Appropinquavit enim regnum eœlo-
Tum. Suſpice coœrlum, & ſtellas lupputa, ſi
vis arenas tanquam gemmas adamare. O
ſpes, quam delicatè condire conſueviſti vel
aconita. Hanc Dæmon ſopire maxime ſata-
git. Quod Pharao expreſſit, qui viam triumn

239

dierum abire Iſraslitas non permiſit. Prima
dies, ut ait Origenes, Paſſionis, Secunda Deſ-
cenſionis ad Inferos, Tertia Reſurrectionis.
Dæmon autem ſi progredi velis, primam Paſ-
ſionis diem non gravatè feret. Etſi enim Cru-
ce fugetur, caſurum Te tamen ſperat ſub
Cruce; & quam amas Mortificationem, bre-
vi à te declinandam confidit. Secundam quo-
que diem, quà impiorum pœnas rimaris»
non admodùm horret. Spei verò diem exhor-
ret quammaximè. Actum enim de ſe non ig-
norat, ſi computare incipias fœnus jactura-
rum. Non permitiebat Pharao, inquit Ori-
genes, eos in tantum proficere, ut poſſent tertii Hom. y.
diei myſteriis perfrui. Tu veròô, ſi ſapis, hanc in c. 12.
unam præ millibus deliges diem, in qua, quòd Exod.
ſciat Deus progreſſuros Iſraëlitas ad ſumma;,
Dux it neris fit, & Igneam ſtatuit Colum-
nam;, viarum anteſignanam. Cum ergo tibi ter- Ibid.
tii diei myſterium fuerit ſuſceptum, incipiet te
deducere Deus. Deus verò Wei, impleat vos Rom. 15.
omni gaudio in credendo, ut exuberetis in Wpe. 13.
Nota; Nuſquàm Deus Humilitatis, Deus Ca-
ſtitatis, imôò nec Deus dicitur Fidei, ſed Deus
Spei appellatur: Ut oſtendat hanc maximè
Deo ſplendidam, in qua non abundare ſolùm,
ſed, & exundare nos cupit Apoſtolus.

Et miſit illos binos ante faciem ſuam in
omnem logum. Luc. 10. I.

Quæris, quâ tibi ratione peregrinandum Peregrinè,
ſit? quàâ Chriſtus infans peregrinatus eſt. Au-
di. Ecce Dominus aſcendet ſuper nubem levem, Iſa. 19. 1.
&. ingredietur KPgyptum, &ο commovebuntur Societatis
ſimulacra Wgybti à facie ejus, & cor Fgypti Mißiones.
tabeſcet in medio ejus. Et concurrere faciam
Egyptios adversus Ag)ptios, & pugnabit vir
contrà fratrem ſuum, & vir contrà amicum
ſuum. Et dirumpetur Spiritus Rogypti in viſce-
ribus ejus. Primò aſcendendum tibi eſt ſuper
Nubem, hoc eſt ſuper Virginem; ab illa
enim illatus eſt JESsUs in .tÆgyptum, caùm
Idola corruerunt. Væ tibi, ſi non innitaris ſu-
per Dilectam. Sed memineris Nubem eſſe. Zelus a⸗
Non Currus eſt, ſed Nubes: eos enim duntaxat *aταια
devehit, quos ſublimes à terra ferri in cœlum ex Biriti.
ſpectat. Tu verèò ideò Ægyptum ingrederis, Religioſus
ut ruant Idola, Ut fſcilicèt ſcelera, flagitiâ- in aula
que evertantur. Quæ ſanè non verbis tuis, edh⸗
ſed vultu tuo ſubverti debent. Ea ſiquidem eſ- Nev. vter.
ſe debet faciei tuæ ſanctitas & decor, ut im- Exemplo
pietas ſolo ſupercilio tuo proteratur. Simulacra, AWe-
inquam, Ægypti, hoc eſt, quibus Ægyptus
litat, quæque ut Numina colit, comminuenda Vox ope-
ſunt. Erravi. Nihil tibi agendum eſt, nec bar- am.
barorum more graſſandum in Simulacra. Appa-
re tantùm, & fulguret è vultu tuo Humilitas, &
illicò, quæ ſaxea erant, & immobilia cenſeban-
tur, Ambitio nempè, Cupiditas, & Opulentia
commoveri incipient. Arca, ut Dagonem deji-
ceret, & Philiſthæos ſterneret, non ariete ba-
liſliſve utebatur, ſed apparebat tantùm. Sine
lucta triumphavit de Idolo. Tace, ſed ſplende.
Quid agit Sol, ut herbam vertat in triticum, ut
de luto aurum compingat? Rutilat. Virga Moy-
ſis mox ut elevabatur, Nilus vertebatur in ſan-
guinem. Ut æneus Serpens non malagma vul-
neratis imponebat, ſed ſtatim, ut relpicieba-
tur, à mortis limine jacentes revocabat: Ità tu
quoque, ut viſus fueris, debes ignitorum ſer-
pentium morſus extinguere. Mileret me Eliſei,
qui

240
qui mortuo appropinquare potuit, eo non ex-
citato. Nimis lenta curatio eſt, ſi, ut pecca-
tor ſepties oſcitet, non eſt ſaus, quòd Prophe-
ta ad ipſum accedat. Solus odor Sponſi vel A-
doleſcentulas animare potuit. Quis enim ſal-
tem non addubitet, non tanto conatu illa ſe-
Ctanda eſſe in mundo, à quibus, in ipſo æta-
tis flore, Adoleſcentes religioſi tam procul au-
fugiunt? Noli igitur divites lacerare, ſed pau-
pertatem dilige, & illicò æneum Avaritiæ ſig-
num evertetur. Quod ſi labat, labetur quo-
que. Cer item .gypti marceſcet in medio ejus.
A tuo vultu putere incipiet in ambitioſis Am-
bitio, Voluptas in voluptariis. Et vir priva-
tim, ut te audierit, & viderit, inſurget in
amicum Mundi vanitates prædamnans. IIIud
autem notares pervelim, nunquam mulierum;,
lbidem. ſemper virorum mentionem fieri: Pugnabit vir.
Ut ſcias tibi à fœminarum alloquiis abſtinen-
dum, quòͤd hæ, aut rarò convertantur, aut
Familia- rarius ſi converſæ fuerint, convertant. Tibi
ritas eum verò curandum eſt, ut, quos ad Chriſtum per-
Tien duxeris, poſt diſceſſionem tuam fervoris tui Vi-
inusilis. Carios ità relinquas, ut Ægyptios ſentiat -
gyptus in ſe, & contra ſe acrius fortiuſque di-
Zelus a- micare, quam Ifraélitas. Quòd ſi Domini pe-
nimarum regrinatio ſublimior videtur tibi, vel Arcæ æ-
blandus. mulare peregrinationem. Quæ non ſtatim, cùm
ingrederetur, Philiſthæos ſtravit, ſed placidè
inducta eſt, penè innoxiè locata eſt, progreſſa
veròô, egreſsâque eſt ingenti edità ſtrage Dago-
mis, & Impiorum. Primùm blandire, tum Da-
gonem & Templo ejice, demùm privatas quo-
que domos ſceleroſorum funere conturba: ca-
ve redeas ſine aureis Philiſthinorum Simulacris,
recuſis in virtutes flagitiis. Et quamvis, quæ
te deducent, vaccæ mugiant, noli à ſtrage ceſ-
ſare. Nam, quas plauſtrum invitas trahere ex-
periris, has in Domini hoſtiam tranſire gratu-
Peregrini laberis. Porrò⁹, Domini Arca non es, ſi in re-
flagrene greſſu tuo Philiſthæos tantùm cædis: debes &
Zelo erga Bethſamitas expurgare. Etiam eos, quos Do-
dengi, mino litare, déque tuo adventu lætari videris
1. Reg. 6. domi, feliciter occidere debes, ut Chriſto vi-
Zeliz a. Vant, & ſibi prorsus moriantur. Moyſes .-
nimarum gyptios demerſit, ſed & Iſraéëlitas ſtravit. Pe-
ergaà do- tri gladius ideô fortè in vaginam recondi de-
meſticos. puit, e& Domini præcepto, quia ſolum dunta-
Zelus ob- 1.
ſervantias Xat Malchum cecidit. Debuerat & Judam fe-
rire, ſi verè Dominum propugnabat.

Lauda Jeruſalem Dominum: lauda
Deum tuum, Sion. Pſ. 147. 12.

Pſ. 1417. Cur? Quoniam confortavit ſeras portarum
13: tmiarum: benedixit filiis tuis in te. Qui poſuit
S hnes tuos pacem: & adipe frumenti ſatiat te.
Quid porrò tantam deducit, & comitatur fe-
Ibid. r6. licitatem Ifraélis? Audi: Qui dat nivem, ſi-
cut lanam : nebulam, ſicut cinerem ſpargit. En
ubertatis appendices! Dives, cui tot bona ager
Luc. 12. attulerat, dum clamat, Habes multa bona;
12. audit, Ntulte, hàc nocte repetent animam tuam.
Nimirùm, dùm tellus floret, Cœlum fulgu-
rat. Satietatem & pacem Nix funeſtat nebu-
Tribula- läque. Nota: quicquid procellæ ingruit,
pionis fons cœlo eſt. Non fluminum eluviones, non lo-
cuſtarum excurſiones, non camporum ſterili-
tas, ſed nix, glacies & nebula frumenti adi-
pem Ccommaculant. Nimirùm rarò Tellus exu-
Status berat, quin Coœlum minitetur. Quot manmipu-
mediocris. li è terra;, tot e colo fulmina: hinc procel-

Oliva

læ, ſi indè ſegetes. Porrò, cùm Benedictio- Felieitaz
nis, Adipis, & Pacis meminiſſet, non addit vera.
præclarum illud auguſtioris felicitatis elogium:
Non fecit taliter omni nationi. Ecquando ad- Vocatio-

dit? Poſiquàm dixit: Qui annuntiat verbum "is ene-

ium.

ſuum Jacob: Juſtitias, & judicia ſua Iſrazl. Er- Abid. 20.

go vera Felicitas non eſt frumenti adeps, & lbid. 19.

pacis ſerenitas, ſed divini Verbi exundantia, Felices
& arcanorum coœleſtium reſignatio. Quid ergo "on ad-
miraris eos, quorum horrea redundant? For- irandi.
tunatum non frumenta faciunt repoſita, ſed
expoſita Sacramenta. Pluris eſt apud me, unius
& Scripturis eruti verbi myſterium, quaàm to-
tius Orientis imperium. Juſtitias & Judicia ſua Via ſalu-
Iſrazël. Non fecit taliter omni Nationi. Nota: tis arcta.
Non dicit, Miſericorndias, ſed Juſtitias reve-
laſſe Iſraeli. Nimirum, Nemo Æ½ gyptiorum Concio.
Dei miſericordias non novit. Solus IHraél ju- atores
dicia Domini, & ſeveritatem intelligit. Quis Pend.
enim impius ſalvatum ſe iri non præſumit? Ca- Dei.
ve proindè, ne ex Ifraêlitarum albo expunctus .
ſis, qui ſolas Domini miſericordias, & per-
cipis, & deprædicas. Quid de te cenſendum
ſit, neſcio: illud planè ſcio, Iſfraéli à Domino
non Miſericordias, ſed Juſtitias reſignatas. Job
certè opera ſua omnia verebatur, non ignarus,
uòd non parceret delinquenti.

Acceſſit ad JESUM Mater filiorum Ze-
bedæi cum filis ſuis, adorans, & pe-
tens aliquid ab 2% . Dic, ut ſe-
deant hi duo ſilii mei. Matth. 20. 20.

O Ambitio, 6 Temporalia! Modèò Chri- Ambitin.
ſlus adoratur, ut regnum impertiat: modòô,
ut adoret, ei regna ingeruntur. Diabolus om-
nia regna Mundi Chriſto exhibet, ut ſe ado-
ret: Mulier verô adorat Chriſtum, ut reg-
num filiis conſequatur. Generoſior ſanè Dia-
boli ambitio, quaàm Fœminæ. IIIe regna di-
ſtrahit, ut adoretur: Hæc adorat, ut regni po-
tiatur. Quid? quod piſcatorum Mater, duùm
regnum petit, duntaxat aliquid ſibi petere Vi-
detur. Et petens aliquid. Quale eſt iſtud ali- Matth.
quid? Num rete? Num remus? num ſcapha? 20. 20.
aut, ut ſumma dicam, Navis? Regnum eſt.
Dic, ut ſedeant hi duo filii mei in regno tuo. Uſ- Ibid. 21.
que adeò Ambitio vorax eſt, ut, cum piſcato-
ribus Imperia apponit;, aliquid duntaxat exhi-
buiſle cenſeatur. Apoſtoli, qui modò ambiunt
cùm Chriſtus de Paſſione loquitur, impuden-
tiùs ambiviſſe referuntur à Luca, cùm Chri- TWroeinis
ſtus paſſurus jam erat. Porrò, illud quoque proludit
omitti non debet, quod hic Jnsus de paſſione nge
ſua fusè ad diſcipulos fuerat prælocutus. Ergo var.
Ambitio nuſquàm non floret, & in deſerto à
Dæmone, & ab Apoſtolis inter clavos excoli-
tur. Crux ipſa, quæ Dæmonem fugat, Am-
bitionem allicit. Egreditur Diabolus vinctus
ante Crucem; Ambitio veròô victura, regnatu- „
rꝗâque coràm Cruce progreditur. Sol occidit, & H
oritur Ambitio. Montes diſſiliunt, & Ambitio ,
ſubſilit. Lues iſta una in Chriſti funere vivit; nem non
quæ, quoties Dominus ſua de Paſſione loquitur, vieir, ſes
toties in ejus cruore Imperii fit candidata. Acceſ- eurvit.
ſit ad JEUM adorans, & petens aliquid. An- lbidn,
tiſtites hic monitos velim Religioſorum, ut ſibi, tin
ab affinibus ſubditorum imponi non ſinant. interceſ-
Mater umius & ſociis Templum noſtrum fre- Ranes ba-

quens accedit. Pater, fratréſque à noſtris æ&— rentumn.

Protectio⸗

dibus recedere neſciunt. Cave: Adorent licet, ,s „oxie.

m⸗
Pina 1
eg

Mr a
uer

ſum

Nuu/

urt

10/ I

Uüpehaut
2 Cuilt bi ert
nuün
Uur n ll

mlene

Uenſit) a
bit,enpt
npenm,
unn utcg
teden in
rn Der
u ltket

lltlce,
eMagune

Me
en
.
. z

Ilred . N

Dtonnas

₰
expn
Kp
Cenicran
4Danm
atn h
nigen

Crun .
e, N

the zo

Mod Cr
titt: nin
Dibouun.
t, uki
U,
r keb
Ile r
t, u
Maret,
lbi etten
Umum
1 Negnme.
nynn. 1
t,anm ii
Quntentel⸗
noddati

pverboſa.

Stromatum, Lib. X.

Relgioni petent tamen. Adorant, ſed, ut petant. Mater
muria vi. fliorum Zebedæi JESUM ſequebatur, ſed,
ahe a. ut Regnum allequeretur. Adoravit, ſed, ut Fi-
emes ad. lii adorarentur. Procumbit ad pedes Domi-
berere co- mi, ſed, ut Nati conſidant ad dexteram. No-
. i fidere Matri adoranti, ſi à Filiis non di-
3 vellitur. Bethſabea Davidem adoravit, ut Sa-
lomon adoraretur. Mater cum Filiis accedens

non adorat, ſed adoritur. Diſpice, quæſo;,

an Vidua, quæ ab aris noſtris divelkh nequit,

primas tandem ſit Filis cathedras petitura in
Synagoga.

Unus autem quidam de circumſtantibus
educens gladium, perouſßt ſervum
ſummi Sacerdotis: & amputavit illi
auticulam. Marc. 14. 47.

Foret jam opportunum, ut Chriſti impe-
rio, & multorum votis obſequuturi ſuam in
ißus in vaginam Petri gladium reconderemus; qui
deon. quantvis tractetur dexteritate, rarò non pun-
git tum Spectatores, tum Actorem. Verùm
expalleſcat nemo; non enim, ſi quis ſtillavit

5. Petrus.

ſanguis, Petri ferrum, ſed claves expreſſere.

Deſeramus ergo claves, & Petri gladium
quamprimum, antequam reponatur; contem-
plemur. Plura ſupra adnotavi, nunc paucu-
la, quæ exciderant, recolligam. Quid audio?
Marc. I4. VUnus autem quidam. Itäne , Marce, Petrum
47. nominas, minas cædéſque ſpirantem, ab in-
ternecione Domini univerſæ cohortis ferrum
ahr. inhibens, primari, ni fallor, Auhici ſanguine
Aionos a“ ſaturatum? Clarius certé Joannes, qui ait:
dxregenti. Simon ergo Fetrus habens gladium eduxit eum.
Se Et nomine & agnomine prænotavit tanti fa-
propugna. Cinoris authorem. Ecquando ſuo Petrum no-
. mine cohoneſtabis, ſi illud retices, cùm Chri-
loan. 18. ſtum tutatur, & phalangas invadit? Umis au-
10. tem quidam. Audiſtin? Divinè certè hoc loco
Marcus eloquitur. Nimirùm, is gladium in
cohortem intendet, qui non momes maria-
que proloquitur, ſed tacitus ipſe ſecum me-
ditatur rei eventum, hoſtiumque Domini co-
natus. Qui maximè latrant canes, rarò mordent.
Vuhur non ſibilat, ſed lacerat. Filii Ephrem
intendentes & mittentes arcum, converſi ſunt in
die belli. Phinees nuſquàm oblatraſſe in ſacri-
legos legitur; verüùm, ubi opportunitatem
nactus eſt, duos uno ictu confodit. Si vis Mal-
cChos ſternere, eſto inter Chriſti propugnato-
res unus quidam. Quid expectares à ſtirpe
roſarum, quæ undique ſpinis ſtipatur, &
inhorreſcit? lanceas profectò crederes, ut Ver
tepuerit, erupturas. Falleris; ex dufnis illis
non jaculum, ſed flos erumpet. Tanti appa-
ratus, tantſque Spinarum horror degenera-
bit tandem in Roſam. Nunquam minacior in
Abſalonem David, quam cùm in convivio Am-
non interfecit. At quò evaſere tot doloris fu-
2. Reg. 14. roriſque argumenta? Oſculatuſque eſt Rex Ab-
erergte, ſlalon. Fuga, exilium, abdicatio, paludamenti
vera, non Conſciſſio, aulæ luctus, quæ parturire videban-
Vrne tur Crucem Fratricidæ „» Oſculum Ppeperere.
res Taido- Aſſueri ſeveritatem probo, qui vix aliquid con-
mm. trä Aman obloquitur, & poſt horam è trabe
pendulum exhibet reverà trabeatum. Quibus
verò lacrymis deplorandum efſet, ſi eos, qui
Chriſto vincula injiciunt, Petri gladius non
feriret, ſed foveret; hoc eſt, Si Eccleſiarum
& Cœnobiorum Præſules, ſen impios in ſuis
Ethicæ Comment. Tom. V.

Zelantes
indiſereti.

Cen ſores
aliorum.

Pl. 77.9.
Zelus ob-

Jervantiæ
verus,

241
Dioceſibus ſeu turbulentos in Monaſteriis
vinculis exſolverent, ut Chriſtum ligarent.
Imitentur, quæſo, Chriſti Vicarios Petri Colle-
g, & JESUMVincientes vinciant, tradântque
Satanæ in iteritum carnis. Ut primùm vidit
Petrus Satellites adveniſſe, non in eos inſilit
ex antro, ſed eis immiſcetur, fitque è turba
unus: cumque Quidam putatur, Petrum ſe eſſe
cruore cædéque teſtatur. Quæ maxima ſunt flu-
mina, nullo fragore defluunt. ſtate, poſt So-
lis occaſum, mille ſpectare licet & nubibus te-
nuiſſimis fulgura coruſcare: crederes Mundum
ruiturum. Verum fulmen ne unum quidem
cadit. Evaneſcit totus ille horror in fulgetras.
Autumno veròô incumbente, rarum micat in-
ter procellas fulgur: verùm quot fulgura, tot
tonitrua, ocyuúſque nos fulmen perſtringit,
quam fulgur. Ergo Petrus ideò percuſſit,
quia aliquamdièà cum turba tacitus dehtuit.
Et huc etiam facit, quòd ad primum aſpectum
cohortis non ſtatim gladium evaginavit, ſed
din intra vaginam recluſum geſtavit telum.
Non placent quidam armigeri, qui denuda-
tos paſſim gladios oſtentantes, nunquàm in
pectus infigunt, quia nunquam è& vagina
non refigunt. Quid verò amputavit Petrus,
cùm Servum percuſſit? Auriculam. Nimi-
rùm in Auhkco, ne Chriſtum vexet, ſufficit, Auliciim
ut auris amputetur. Serpit enim per aures in ?“:
Principum Servos prurigo alligandi, vexan- suſurro-
dique JESUM. Suſurrones, & detractores, nes.
& politici venenum in non peſſimos candi-
datos inſtillant, & illicò, qui, ut ſibi conſa- Vriſores.
leret, in Aulam conceſlerat, otioſum ſe credit,
niſi vinciat innocentem. Benè proindè Petrus
auriculam amputavit. Sed quamnam amputa-
vit ex auribus? Marcus non indicat. Clamat
tamen diſertiſſimè Joannes dexteram amputa-
tam. Perouſſit Pontificis ſervum, & abſcidit au- Joan. 15.
riculam ejus dexteram. Erraſti, Petre, ſini- ¹⁰.
ſtram ferro petere debuiſti, non dexteram:
quò videlicèt impietati aditus obſtrueretur de-

*

clamanti, & clamaturæ pateret veritati. Erraſti

tu, inquit Petrus, qui me erraſſe inſimulas.
Eam vulneravi, per quam virus noveram in-
ſtillatuam. Quiſquis ab Aula Chriſtum vinctu- Wiia pat=
rus progreditur, venenum dexterâ ebibit. atα.
Solà enim pietatis ſpecie dementatus, contrà Zelantes
JE SuM immiſſus eſt. Nemo, ut ſæviat, ſed, ut "diſereri.
Religionem Fidémque tueatur, Chriſtum ado-
ritur. Quam fortunata Eccleſia foret, ſi ſiniſtrâ
ex auribus hauſiflent virus, qui in ipſam Chri-
ſti hoſtes aguntur. Faciliùs ipſa aut deliniret,
aut dedoceret furorem debacchantem: ſimu-
latam veròô Pietatem quis frosnare poteſt,
quæ tot hoſtias litare ſe Deo credit, quot
vulnera Sponſæ Chriſti infligit? Illud po-
ſtremo loco adnotandum cenſeo, non cuivis
licere gladium exerere „ ad propugnan-
dum Chriſtum. Diſcipulus, & Chriſti alum- rcleſaſt.
nus, imò & Petrus ſit neceſſe eſt, qui vi- Aeereta
delicèt, & omnia pro Chriſto dimiſerit, condentes ſi
& Chriſto cæteris familiarins adhæſerit. Unus Sizn-.
autem de circumſtantibus, ut ait Marcus: imô, Marc. 14.
ut Joannes ait: Simon Petrus babens gladium zor 18.
eduxit eum. Alioquin, ſi Scriba fueris, non o.
Apoſtolus, ſi Raptor auri, non Contemp-
tor, feries veriùs Chriſtum, quam defendes. cerrete
Zelus ſine vitæ probitate riſum commovet,“ e
non timorem incutit. Quin & Petrus, & Apo
ſtolus, ſi dormierit, cùm orandum eſt, & à ſom-
no proſilierit ad enſem, audiet à Domino ejuſ-
mmOd

242

Oliva

Wwid. u. modi defenſorem dedignante: Mitte gladium cùm mortuos excitare vult, non recentia ca-
tuum in vaginam. Tuum;, inquam;, recuſo gla- davera, quibus ſola vita gratiæ deeſt, & len
dium: qui enim ſemiſomnis linguæ gladio Scri- adhuc adlunt oculi, lingua, nares, & aures, g
bas ferit, ferietur à Scribis exprobraturis, Me- hoc eſt, adhuc ſuis in vitiis, & Dei ver- .
Luc. 4. 23. dice, cura te ipfum. Nos furimus, ſed tu oſcitas: bum libenter audiunt, & ore pſallunt, & vir- ſur
Nos Deum non timemus, tu timebis Ancil- tutem, ſi non colunt, certè odoram ſibi eſſe fun
lam. Jam ſumus ergo pares. profitentur: ſed eos excitat, quibus ne veſti⸗ alle
gium quidem pietatis ſupereſt, imò, qui vel 1
Emitte Spiritum tuum, & creabun- in ſepulchris Kient vel hroſnutx ſrants in 4
. e, & oſfſa ſunt, inſepulta ſunt, pa- 4
tur: & renovabis faciem terræ. P l. téntque ſine pudore in carnpd Ergo n u
103. 30. eſt horum mortuorum excitatio. Primò, quia e
non jam cadavera, ſed oſſa ſiccâque vehe- ul
Iatf blan. Fauſtiſſimè certè deſilit in bonum noſtrum menter erant. Secundò, quia non oſſa mor- nini
2 erigen- de colo Spiritus. Sed cujuſnam terræ faciem tuorum, ſed interfectorum erant, quæ rarò in- Abharn
¹. inſtauraturus eſt? Crederes, aut Libani, aut tegra ſunt, & frequentiſſimè diffracta ſunt. Hinns
Spiris Carmeli collibus tantam deſtinatam eſſe ſfe- Terti, Quia, verecundiâà omninè proffi- gni
D licitatem. Falleris. Lætare ſterilis, & quæ non gatàâ, cum oſſa eſſent, in ſepulchro deliteſ- un
Gal. 4. 7. parie: exultare montes Gelboë, nam, quam cebant, ſed propalàm jacebant in campo. uN
Paævifia, vobis maledictionem peccator David intulit Quartò, quia cùm innumera efſent, diffici- lch
Een nver, regnaturus, hanc vobis innocens David ſuſtu- liùs excitari poterant, quòd multitudo peccan- tu Nu
ſio faeilis.?lit moriturus. Et vos ſpectat tanta bonorum tium ſcelus non minuat, audaciam tamen au- ge rlta,
eluvio. Et olim quidem uni Virgini ſingulari- geat, minúſque reviviſcere curet, qui jacet Uit

Luc. .35. ter dicebatur: Spiritus Sanctus ſuperveniet in
4a. . 8. . Nunc verò omnibus proclamatur: Accipie-
. tis virtutem ſupervenientis SWiritus Sancti in vos.
Non ſolus Joannes Virgo in cœnaculo, ſed, &
Petrus non Virgo, & Magdalena dudùm pec-
catriæx, & Thomas reus fidei, & Diſcipuli
cæteri, qui vinctum Dominum reliquere. Imòô,
ut aliquid in lapſorum ſolatium auguſtius di-
cam: Copioſiùs in montes Gelboeë, quàm in Car-
meli vertices ros iſte Amoris profluit: hoc eſt,
peccatores reſpicit clementius, largiuſque pro-
fundit, quam innocentes. Vim omnipotentiæ
ſuæ Ezechieli Dominus oſtenſurus, quid pu-
tatis Spiritui ſuo informandum inſtaurandum-
que exhibuiſſe? Campum plenum oſſibus mor-
peſperai tuorum. Rogo, ſi Dominus cadavera inſtaura-

cum multis. Quintò, Oſſa denique iſta non
præruptis in Alpibus, aut in Arenis Li-
bycis, vel in Eremo inculta jacebant, ſed
quieſcebant in amonna Campi planitie, imò
in ipſa medulla, & centro Campi, hoc
eſt, in ubertate rerum omnium terrenarum
(ità enim accidere plerumque ſolet, ut quæ,
dùm viverent, in arena perſtabant, ſi com-
putruerint, in campo jaceant) ubi pingue-
do ipſa terræ vel ofſa exedit, atque corro-
dit. Ergo ubi tot erant mortis vincula, eò
inſilit Divinus Spiritus, ut oſtendat, illa à
ſe inſtauranda aſſumi corda, quæ à vita gra-
tiæ quàm longiſſimè abſunt. Hinc eſt, quòd
Domini Igmis non Cedrum, non Abie-
tem, non Ceraſum, non quamvis aliam

Puil

.

0n Euete
t Mo

t,,
E
Uu, Coni
aNe (oe

e!

cen

Swent. ri volebat per Spiritum, quare non ea ele- ſeu fertilem, ſeu ſpecioſam Arborem, quam A
lanſeſprii git, quæ quatriduana erant, & vixdum com- Oraculis deſtinaret, elegit, ſed Rubum. tgi
etiampeſ. Putruerant. Nimirum , amat Divinus Spiri- Quis credat? Dei Prætorium Rubus eſt;, date, h
Eimos veci, tus vim ſuam in iis maximè exercere, quæ & Domini Majeſtas, & Amor non in Pal- t n
n Fr* à mente optima quàm longiſſimè aberrarunt. ma flagrat, & docet, ſed in Rubo & fulget, wi
Ezech. 37. OIa arida, audite verbum Domini. Imò ſi & loquitur. Hanc ob cauſam imperatum cre- c
4. textum attendamus , non ofſa erant mortuo- diderim Ezechieli, ut Jeruſalem expreſſu= N
. rum, ſed interfectorum. Veni Spiritus, & in- rus, non Ametiſthum, non Smaragdum, non e
Tbid.. ſufla ſuper interfelctos iſtos, & reviviſcant. Porphyriten deligeret, ſed Laterem. Fili Ezech. 4. Eie
Qui febri decedit , computreſcit quidem bominis, ſume tibi laterem, & pones eum co- I. 4 ſcret,
in ſepulchro: at, qui gladio cadunt, & in- raàm te, & deſcribes in eo civitatem Jeruſa- . 1unn
terficiuntur, non rarò diffractis ofſibus cor- lem. Enim verò non ſola Babylon lateri- kani ſa⸗ 6 inn ſi
rumpuntur; undè & difficilior eorum inſtau- bus compacta comtra ſidera ſurgit pugnatura, tior. 4 Imdt
ratio eſt. Verùm in his divitias opificii ſui ſed Sion expingi jubetur in Latere: quò enim deanl
Spiritus vitæ explicat. Pleraque ſcelera non quis fragilior lutoſiorque fuerit, eò quoque iart drn on
omninò perdunt peccatores: flagitia verò quæ- feliciüus cœleſtem Jeruſalem adumbrabit . et.
dam ipſa comminuunt ofla, & quodammo- in ſeſe. Verùm, quia hic nulla mentio mehiciss an
dò ſpem ipſam, & fidem labefactant. In his Spiritus, eamus in deſertum, ubi Altare, nozxia. aſuge
autem domini Spiritus, qui magis perditos in quo Ignis, qui divini Spiritus imago eſt, Aalre
avidiùs complectitur, allevâtque, prodigia non ex auro, imò ne quidem ex lapide con- uu Ce
artis ſuæ „ pompâmque charitatis expandit. ſtruitur, ſed ex luto. Altare de terra facie- F „* * Nedn
Ibid. II. Ipſi dicunt, aruerunt oſæ noſtra, & periit tis mibi. Vides, ut puto, peccatoribus quam- Agfu⸗
ſpes noſtra, & abſeiſi ſumus. Proptereâ va- maximè delectari Spiritum Domini, qui, N Ne

rejectis gemmis, ardere in luto voluit Ignem,
ſimulacrum ſui. Veni Auſter, perfla hortum Can. 4, 1. i
meum, & fluent aromata illius, exclamat in ant

ticinare, & dices ad eos: Haæc dicit Dominus
Deus: Erce ego aperiam tumulos veſtros, &
educam vos de tumulis veſtris populus meus:

& inducam vos in terram Iprasl. Nota: facro epithalamio divino muſto ebria Spon- 24 tanah
in ſepulchris ſunt, ſed mortui non ſunt: Et ſa. Scilicèt. Tu vocas ad hortum Dei Spi- "7 ig ⸗
à ſepulchris transferuntur in terram Iſraél. ritum, qui deſerta perflare conſuevit? Voco, Vann
Hoc eſt, à ſqualore vermium, ad ſplendo- inquit ad hortum, qui, ſæviente Boreàâ, con- ,
res Viſionis Dei. Noh proindè te profite- verſus eſt in deſertum. Audi proclamantem An
ri omminò jam aridum, & conſepultum in in Boream, à quo devaſtata fuerat penitus,; hni
ſcelere, quia Dominus ſepulchra reſerat, & , exuſtâque horti illius facies. Nurge, Aguilo⸗ lbidem i 6
e

6
ne
Kn.
&
Eek
Gü
toltt
n
nddu
Ne
m.
lenin.
in
ind
o Eelt
n ane
do err
tament
gu
de lnr
Ari l
Kehant l
plnnte, d
n Eenamm
kr,u
wiſor⸗
meun
is Hdn,
endt, A
ne ru⸗
line afl
, Nn K
guumd 14
tboten, d
, Eel Me
m Rub 4
vor n n
Rubo el⸗
mpenumn 1
Clen ene
Hnaregcnin
lateen i
mma n,
vitten M,
Bepin ⸗

Stromatum, Lib. X.

& veni, Auſter. Mirabar ſanè, quòd tam pru-
dens Fœmina Auſtrum devocaret in hortum,
qui hortus revera foret, cùm ſciret Patris Au-
ram, Amorémque Verbi ibi vim ſuæ omni-
potentiæ exhibere, ubi procella peccatorum
focunda genimina miſerandum in modum
exuflerit. Ita eſt, inquis; verùm Ignem ti-
meo. Scio divinum Spiritum vilioribus adhæ-
rere, ſed ea vexat, exuritque, ut inſtau-
ret. Erras: Non Ignis modèò eſt, ſed & Au-
ra eſt. Factus eſt repenté de cœlo ſonus, tan-
uäm advenientis Miritus. Perge porròô.
Quid? Terret te fortè, quod ſequitur? Ad-
venientis SWiritus vehementis. Redeamus ergo
ad hortum, & videbis, quàm blandè illabatur
Spiritus, ut aromata fluant, poſt ſævitiem
Aquilonis. Debacchatus diè fuerat Aquilo in
horto Sponſæ. Nemo certè non ſcit, cum
quanta arborum ſtrage Boreas ſæviat. Quid
ergo factum exiſtimatis, ut hortus inſtaura-
retur? Ramos dicetis exciſos, radices ſterco-
cuufeſarii re refotas, humum perfoſſam. Nihil aut ſor-
nimi, as. dium illatum eſt, aut ferramenti exertum.
Keri. Advenit Auſter, nec cum impetu exfſufflans,
Iatß ſed leniſſime perflans, & confeſtim, non di-
iendeex. Co viruere plantæ, aut floruere, ſed matu-
eipiendi. ruere Aromata „ quæ in morem fluminis
exundarunt. Et fluent aromata illius. O Aqui-
lo, nihil eviciſti. Sæviſti, ſed profligata eſt
illicè ſævities tua ab Auſtri blanditüs. Ut
Superio pPerflavit Auſter „ Aromata profluxerunt.
amoredu: Et fuent aromata illius. Ac ſi dicat: Aco-
but nita, dumni, vepres, qui hactenus, Aqui-
zelus ani- lDone colono „ fuccreverant in horto,
wmaerumer. non fuere horti ſegetes, ſed Aquilonis. Vio-

Act. 2. 7.

Correctis
mitis ſit.

Ss imgio“: lenter effudit ſcelera, ili dæmonum dolo in-
re geſta: Aromata fœtus illius ſunt, quòd ab
Auci. terno deſtinata ſit ſummis pietatis facino-

ribus. Igitur afflatu uno Aromata exunda-
bunt, ubi nihil non videbatur effœtum ſæ-
Vitie Aquilomis. Ita, inquies; ſed in horto
Sponſæ, ubi etſi Boreas ſæviit, ſoli tamen ſe-
racitas cogit plantas in germina erumpere. Ea-
mus ad campum, ubi ofſſa arida jacebant, &
videamus, an ibi reviviſcant, ſi tantùm divi.
no perflentur Spiritu. Pergamus. Et quidem
ſi Ezechieli credimus, grandis conatus adhi-
bendus erit, ut ofſa effloreſcant in carnem.
Ezech. 37. A quatuor ventis veni, Wiritus, & inſuffla
9. ſuper interfectos iſtos, & reviviſcant. Proh
Deus immorta is! quo impetu exſufflan-
da, eventilandâque ſunt Ofla. Cogenda eſt
ventorum ommium vis. Ita Ezechiel vati-

Jueum cinatus eſt. At Spiritus placidiſſimè opus
git ſuum abſolvit. Quin facilhius revixere Ofla,
Juave. .
quam fluxere Aromata. In horto enim, ſi
Servie non exſufflatæ, perflatæ certè ſunt aut arbo-
Denſeii. res, aut olera: hic veròô Spiritus afflavit
“ tantùm medullas Oſſium, & vixerunt. Et in-
id. ,o.

greſus eſt in en Wiritus, & vixerunt. O ſua-
1efcam Vitatem! Ne quidem ea concuſſit leviter,
wigendi, ſed intùs attigit, & ad inſtaurandam vitam
fuit ſatis. Diſcant, quæſo, hoc loco Ani-
marum curatores, lapſos non exſufflando,
ſed ammando in ſpem vitæ erigere. Et
Ezechiel quidem a quatuor Mundi parti-
bus ventum evocarat: Verùm, ſine turbi-
ne, advenit Spiritus, & oſſibus clanculùm
intromiſſus, ea animavit. Ingreſſus eſt in
ea Qpiritus „ & vixerunt : Keteruntque ſuper
Pedes ſuos exercitus grandis nimis valde. Ne
fortè diceres lenitatem illam Spiritus minus
Ethieæ Comment. Tom. V.

Nii.

243

aptam fuiſſe, ad inſtaurandam vitam. Non

ſolum enim vixere, ſed, & conſtitere ad pu-

gnandum parata. Ergo in tria dividetur pun-
cta totius argumenti ſeries. Primum, De
Spiritus inſilit peccatores flagitioſiſſimos,
exemplo Rubi flagrantis, Oſſium afflatorum,
& perflati Horti, in quo Boreas debacchatus
fuerat. Secundum, Leniſſimè, ut tantam in-
ſtauret ſtragem, peccatores perpolit: nempe
Rubus ardet, nec uritur. Sed dices, non exu-
ſtum fuiſſe, ſed, nec fuiſſe ſœcundatum. Rubus
erat ante Ignem, poſt Ignem quoque Rubus
permanſit. Verùm nec de horto, nec de campo
idem dices: In illo enim diffluxere Aromata,
in hoc Oſſa revixere afflatu uno. Tertium, non
invalidam eſſe ſuavitatem tantam ſpiritus:
ſiquidem, ab horto Auſter non modè ſterili-
tatem expulit & glaciem, ſed, & fertilita-
tem intulit, coëgitque Aromata exundare:
