ad hanc diem, ecce præſtò ſum. Loquimini de me
coram Domino. Ibid.
Non es calumniatus nos, neque oppreſſiſti. Ibid.
Invocabo Dominum, & dabit voces & pluvias: G
ſcietis & videbitis, quia grande malum feceritis
vobis in conſpectu Domini, petentes ſuper vos Re-
gem. Ibid.
Et dixit univerſus populus ad Samulem: Ora pro
Qervis tuis ad Dominum Deum tuum, ut non
moriamur; addidimus enim univerſis Peccatis
noſtris malum, ut peteremus nobis Regem. Ibid.
Abſit avutem à me boc peccatum in Dominum, ut
ceſſem orare pro vobis. Ibic.
Timuit omnis populus nimis Dominum & Samu'len,
& dixit... Addidimus univerſis peccatis noſtris
malum, ut peteremus nobis Regem. Ibid.
Ex CAP. XIII. Dixitque Samuel ad Saül: Iults
egiſti, nec cuſtodiſti mandata Domini Dei tui.
Ibid.
uæſivit Dominus ſibi virum juxta cor ſaum. 198
Quid feciſti? Reſpondit Saül: quia vidi, quod po-
pulus dilaberetur à me, & tu non veneras juxta
placitos dies . . .. Weceſſiate compulſis obtuli bo-
locauſtum. 201
Ex CAP. XIV. Porrò Jonathas non audierat,
cùm adjuravit pater eius populum, erende
um⸗

mta⸗
en
ſcen

.
ni
Me u
nen
1101
uutpi
Pu:
ircrun
Elr n
ilu
Inn ti

it An
u

lini.
li i
idi
NCAN X
t, ei
ulen en
lume Dn
ih
Uii en
lit eni

gin kue:
Mim h
Feonn
le ili i
lladlir
lr leen rn
1, e 6
N
Aln zin
Niann ga n
Alen lerio

r ,,
ligffe 5
e lſet
nn, gi
iaſi ⸗

alin )
lyie.
1 5 lenen

1
Re „,

Aden

nikr zi

Mrähi

eſm
Aorin D

en itu

mmitatem virgæ, quam habebat in manu, &
intinxit in favum mellis: G convertit manum
ſuam ad os ſuune, & illuminati ſunt oculi ejus.
Pag. 51
Turbavit Pater meus terram, vidiſtis ipſi, quia il-
luminati ſunt oculi mei, eò qudd guſtaverim pau-
lulum de melle iſto quantò magis i comediſſet po-
ulus de præda inimicorum ſuorum quam feperit?
nonne majer plaga fatta fuiſſet in Philiſthiim ?
, Ibid.
Guſtans guſtavi in ſummitate Virgæ, quæ erat in ma-
nu mea, paululim mellis, & ecce morior. Ibid.
Haæc faciat mihi Deus, & hbac addat, quia morte
morieris Jonatha. Ibid.
Ex CAP. XV. JSiccine ſeparat amara mors. 2
Præcepit itaque Saiil populo, & recenſuit eos quafi
agnos: ducenta millia peditum, & decem millia
virorum Juda. 67. & 295
Seidit Dominus Regnum Iſra'l à te hodie, & tradi-
dit illud proximo tuo meliori te. 198
Et non vidit Samuèl ultrà Saul uſque ad diem mortis
ſuc. Verum tamen lugebat damu'l Saülem. Ibid.
& 200
EHaæc dicit Dominus exercituum: Recenſui quæcunque
fecit Amalec Iſraëli, quomodò reſtitit ei in viâ,
cuùm aſcenderet de Egpto, nunc ergo vade, &
percute Amalec, & demolire univerſa ejus, non
arcas ei. 200
penedictus tu Domino, implevi Verbum Domini..
Pepercit populus melioribus ovibus & armentis, ut

immolarentur Domino Deo tuo. 201
peccavi: Ned nunc honora me coram Senioribus po-
puli mei. . Ibid.
Ei in fruſta concidit eum damu'l, coram Domino in
Galgalis. 270
Ex CA P. XVI. Pacificuſne eſt ingreſus tuus? Et
ait, Pacificus. 18 5
Vitlum de armento tolles in manu tuu. lbid.

Divxitque Dominus ad Samuslem :ͤ Veni ut mittam te
ad Iſai Betblehemitem: providi enim in Rliis ejus
mihi Regem. Et ait Samuezl: quomodo vadam

Audiet enim Saul, & interficiet me. 198
Mine, & adduc eum: nec enim diſcumbemus priuſ-
quàm buc ille veniat. Ibid.

Tulit ergo Samusl cornu olei, & unxit eum in medio
frutrum ejus: & diretus eſt Wirüus Domini 4
die illà in David, & deinceps, ſurgénſque Sda-

muzl abiit in Ramatha. Ibid.
Erat autem rufus, & pulcher aſpebtu, decoraque
facie. Ibid.

Nurge, unge eum, ipſe eſt enim. 199
ExCAP. XVII. Omnes Iſrazlitæ ſtupebant, & me-
tuebant nimis. 139
Tu venis ad me in gladio, & haſtà, & clypeo: Ego
autem venio ad te in nomine Domini exercituum.
140
Quis eſt iſte Philiſtbæus incireumciſus, qui p.
bravit acies Dei viventis? Ibid.

Quoniam, quis eſt iſte Philiſihæus incircumciſus;,
Jui auſus eſt maledicere exercitui Dei viventis?

Ibid.
Prævaluitque David adversus Philiſthæum in funda
& lapide. Ibid. & 153

Nam & Leonem & Urſum interfeci ego ſervus tuus..

Nunc vadam, & auferam opprobrium populi.

140
Ex CAP. XIX. Et prophetavit coram Samuele
cum cæteris, & cecidit nudus. 200

David autem fugiens, ſalvatus eſt, & venit ad Sa-
muel in Ramatha, & nuntiavit ei omnia, quæ
Jecerat ſibi Saul, abierunt ipſe & Samuel, & mo-
rati ſunt in Najoth. 199
Ethicæ Comment. Tom. V.

ͤSacræ Scripturæ.

Miſu ergo Naul lictores, ut raperent David s qui;
cum vidiſſent cuneum Prophetarum vaticinantium,
& Samuelem ſtantem ſuper eos, fatctus eſt & Wi-
ritus Domini in illis, & prophetare cœperunt etiam
ipſi. Ibid.
Num & Naül inter Prophetas Ibid.
Ex CAP. XXII. Et ait Rex ad Doëg: Convertere
tu, & irrue in Sacerdotes. Converſüſque Doeg
Idumaus, irruit in Sacerdotes⸗ & trucidavit in
die illâ octoginta quinque Viros veſtitos Ephod lineo.
260
Ex CAP. XXIV. Quem perſequeris, Rex Iſrael?²
quem perſequerisé Canem mortuum perſequeris,
& pulicem unum.
Ego ſum, qui peccavi; ego inique egi. 201
Ex CAP. XXV. Mortuus eſt autem Sdamu?l, &
congregatus eſt univerſus Iſrael; & planxerunt
eum, & ſepelierunt eum in domo ſuâ in Ramatha.
199
Ex CAP. XXVI. Et ait Saul- Peccavi; reverte-
re, flli mi David. . apparet enim, quòd ſtulte
egerim, & ignoraverim multa nimis. 288
Ex CAP. XXVII. Gcio, quia bonus es tu in oculis
meis, ſicut Angelus Dei... ſed Satrapis non pla-
ces. 287
Ex CA P. XXVIII. Quid interrogas me, cuùm Do-
minus receſſerit à te. . . . Non obediſti voci Do-
mini, neque feciſti iram furoris ejus in Amalec.

199. & 200
Ex Libro Secundo Regum.

Ex CAP. IV. Et oſtiaria domüs, purgans triticum,
obdormivit. 18
Ex CAP. IX. Cùm autem veniſſet Miphiboſeth filius
Jonathæ, filii Saul ad David, ecorruit in faciem
ſuam, & adoravit. 84
Adorans eum dixit; Quis ego ſum ſervus tuus, quo-
niam reſpexiſti ſuper canem mortuum, Pmilen
mei? Ibid.
Ex CAP. XI. Arca Dei, & IWraël, & Juda habi-
tant in papilionibus, & Dominus meus Joab, &
ſerni Domini mei ſuper faciem terræ manent: &
ego ingrediar domum meam, ut comedam G hbi-
bam, & dormiam cum uxore med. 7
Ponite Uriam ex adverſo belli, ubi fortiſſimum eſt
prælium: & derelinquite eum, ut percuſus intereat.
78
Ex CAP. XII. Tu feciſti abſoondite, ego autem
faciam in conſpectu omnis Irasl, & in conſpelctu

Jolis. 3*
Vivit Dominus, quoniam filius mortis eſt vir, qui
fecit hoc. 79
Tu es ille vir. Ibid.

Iratus autem indignatione David adversus hominem
illum nimis, Sei ad Nathan: Vivit Dominus,
quoniam filius mortis eſt vir, qui fecit hoc. Ovem
reddet in quadruplum. 8
Dixit autem Nathan ad David- Tu es ille vir. Ibid.
Quoniam blaſphemare feciſti inimicos Domini, ſrlins,
qui natus eſt tibi, morte morietur. 1838

Quia peccare feciſti. 228

Peccavi.

Ex CAP. XIII. Càm autem audiſſet Rex Da
verba hæc, contriſtatus eſt valde, & noluit con-
triſtare ſpiritum Ammnon filii ſui. 258
Sidit veſtimenta ſua, & cecidit ſuper terram. Ibid.
Sed, & Rex, & omnes ſervi ejus fleverunt ploratu
magno nimis. Porrè Ahbſalon fugiens, abiit ad
Tholomai filium Ammiud, Regem Geſuur. Ibid.
Ex CAP. XIV. Omnes morimur, & quaſi aquæ
dilabimur in terram, quæ non revertuntar. 222

Kk 3 Oſeu-

Oſculaiuſque eſt Rex Ablalon. pag. 241
Obſecro, ut videam faciem Regis: quòd ſi memor
eſt iniquitatis meæ, interſiciat me. 252
Ex CAP. NXV. Dixit Abſalon ad Regem David.
Vadam, & reddam vota mea, quæ vovi Domino

in Hebron. 94
Dixitque ei Rex David: Vade in pace. Ibid.
Et ſurrexit, & abiit in Hebron. Ibid.

Miſit autem Abſalon exploratores in univerſas Tri-
bus Ißzasl, dicens: ſtatim ut audieritis clangorem
buccinæ, dicite: Regnabit Abſalon in Hebron.
Ibid.
Porrò, cùm Abſalon erant ducenti viri de Jeruſa-
lem vocati, euntes ſimplici corde, & cauſam pe-
nitks ignorantes. Ibid.
Ex CAP. XVI. Qui egreſſus eſt de utero meo, quæ-
rit animam meam.

35
Ex CAP. XVIII. Jervate mihi puerum Abſalon.

45

Fili mi, Abſalon, Abſalon fli mi. Ibid.

Ex Libro Tertio Regum.

Ex CAP. III. Venerunt duæ mulieres meretrices ad

Regem. 139
Ex CAP. VI. Malleus, & ſecuris, & omne ferra-

mentum non ſunt audita in domo, cùm ædificare-

tur. 309
Ex CAP. XII. Quæ nobis pars in David? vel quæ
bæreditas in fclio Iai? 84

Ex CAP. XIII. Invenit cadaver projetum in via..
Non comedit Leo de cadavere, nec læſit aſinum.
115. & 119
Et exaruit manus ejus, quam extenderat contra eum.
127
Qui ait illi, Ego Propheta ſum ſimilis tui: & An-
gelus locutus eſt mihi in ſermone Domini, dicens:
Reduc eum, ut comedat panem. 309
Quia non obediens fuiſti ori Domini, non inferetur
cadaver tuum in ſepulchrum patrum tuorum. Qui
cuùm abiiſſet, invenit eum Leo in viâ, & occidit.
Ibid.
Ex CAP. XIV. Vade, & dic Jeroboam: Operatus
es mala ſuper omnes, qui fuerunt ante te. Idcirco
ecce ego inducam mala ſuper domum Jeroboam.
Tu igitur ſurge: & ipſo introitu pedum tuorum in
urbem, morietur puer. 300⁰
Ex CAP. NVI. Duxit uxorem Jezabel fliam
Ethhaal Regis JSidoniorum. Et abiit, & ſervivit
Baal, & adoravit eum. 78
Ex CAP. XVII. Quid mihi, & tibi, vir Dei?
ingreſus es ad me, ut rememorarentur iniquitates
meæ, & interficeres flium meum. 22²²
Ex CAP. XVIII. Ecce nubecula parva quaſi veſti-
gium bhominis aſcendebat de mari. Qui ait: Af-
cende, & dic Achab: Junge currum tuum, &
deſcende, ne occupet te pluvia. Cumque ſe verte-
ret huc atque illuc, ecce cœli contenebrati ſunt,
& nubes, & ventus, & facta eſt pluvia grandis.
Aſcendens itaque Achab abiit in Jezxraöl. 104. &

16 5
Apprehendite Prophetas Baal, & ne unus quidem
effugiat ex eis. 215

Elias autem aſcendit in verticem Carmeli, & pronus
in terram poſuit faciem ſuam. Ibid.
Duxit eos Elias ad Torrentem Ciſon, & interfecit eos
ibi. 270
Ex CAP. XIX. Quid bic agis Elia? Et ille reſ-
pondit. elo zelatus ſum pro Domino Deo exerci-
tum, quia dereliquerunt pattum tunm filii Iſrasl:
Altaria tua deſtruxerunt: Prophetas 1u0s occide-
runt gladio: derelittus ſum ego ſolus. 83. & 216

2

Index Locorum

Derelinquam mihi in Iſrazl ſeptem millia virorum,
quorum genua non ſunt ineurvata ante Baal. 83
Reperit Eliſeum filium Saphar arantem in duodecim

jugis boum. 91
NWon in igne Dominus, non in commotione Dominus.
105

Venitque in Berſabee Juda, & dimiſit ibi puerum
ſuum, & perrexit in deſertum viam unius diei.
216
Ecce Angelus Domini tetigit eum, & dixit illi: Jur-
ge, & comede. Reſpexit, & ecce ad caput ſuum
Jubeinericius panis, & vas aquæ. Comedit ergo,

& bibit, & rurſum obdormivit. IDid.
Ex Libro Quarto Regum.
Ex CAP. I. Numquid non eſt Deus in rael, ut

eatis ad conſulendum Beelzebub Deum Accaron?
Quam ob rem hæc dicit Dominus: De lebtulo, ſu-
per quem aſcendiſti, non deſcendes, Jſed morte
morieris. 310
Ex CAP. IV. Tu noſti, quia ſervus tuus fuit ti-
mens Deum. 230
Ut tollat duos filios ad ſerviendum ſibi. Ibid.
Ex CAP. V. Numquid non meliores ſunt Abana, G
Pharphar fluvii Damaſci omnibus aquis Iſraél, ut

laver in eis, & munder? 94
Vade, & lavare ſepties in Jordane. lbid.
Ex CAP. IX. Unxi te Regem ſuper populum Domini
Iſrasl. 68

Jehu autem egreſſus eſt ad ſervos Domini ſui: qui di-
xerunt ei: Recténe ſunt omnia? Quid venit inſa-
nus iſte ad te? Qui ait eis. Noſtis hominem, G
quid locutus ſit. At illi reſponderunt: Falſum eſt,
ſed magis narra nobis... Haæc & hæc locutus eſt
mihi, & ait: Hac dicit Dominus: Unxi te Ke-
gem ſuper Iſrazl. Feſtinaverunt itaque, & unuſ-
quiſque tollens pallium ſuum, ſub pedi-
bus ejus, in ſimilitudinem tri 1
runt tubd, atque dixerunt: Regnabit Jehu. Ibid.

Ex Libro Primo Paralipomenon.

Ex CAP. XVI. Wolite tangere Chriſtos meos. 201
Ex CAP. XXIX. Opus namque grande ſt: Neque
enim homini præparatur habitatio, ſed Deo. Ego
autem totis viribus meis præparavi impenſas Do-
mus Dei mei. ... Tria millia talenta auri de
auro Ophir, & ſeptem millia talentorum argent:.

308
Ex Libro Secundo.

Ex CAP. VIII. Filiam verò Pharaonis ranftulit de
civitate David in domum, quam ædificaverat ei,
Dixit enim Rex: Non habitabit uxor mea in domo
David Regis Irael, eò quòd ſanctificata ſit: quia
ingreſa eſt in eam Arca Domini. Tunc obtulit da-
lomon bolocauſta Domino ſuper Altare Domini,
quod exſtruxerat ante porticum. 17

Ex Libro Secundo Eſdræ.

Ex CAr. IV. Unâ manu ſud faciebat opus, & alter
tenebat gladium. Edificantium enim unuſquiſtue
gladio erat accinctus renes. Et ædificabant & clan-
gebant buccina. 272

Ex Libro Tobiæ.

Ex CAP. I. Hæc, & bis fmilia ſecundum ege

Dei puerulus obſervabat. Ex

unalis, & cecine-

1
4
l.
ui
au
n
.
Men
01
la

CNE.
ECA1.
tnn
⸗
.
IC.

1C.
ſen, 0
emlan:
mnnn n
.
ICLX
Dmunn
I Muncni
Me.
C X
nſimi.

Ule in
4 lier. .
. em.
CNXI
huphen
ii en
e

I
lann
caput
umn 4

un we,
en 1

4 le r

i/ r Don

Gi .

CnN
Ni uig
l

.

iu Unl
tit

4

4tClnd

Gnde.

pcrnn

Alrm
tu

nin⸗ ,
3.
Aun

e
Me.
6
luf,

tm ,

obie.

„
nib

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. V. Baculun ſenettutis noſtræ tuliſti, &
ranfmiſiſti à nobis. Nunquàm fuiſſet iſta pecunia
pro quuù miſiſti eum. Mahfkciebat enim nobis pau-
pertas noſtra, ut divitias computaremus hoc, quod
videbamus filium noſtrum. pag. 45
Ex C AP. XII. Vos autem benedicite Deum, & nar-
rate omnia mirabilia ejus. 211
Quando orabas cum lacrymis, & ſepeliebas mor-
tuos, & derelinquebas prandium tuum, & abſcon-
debas eos per diem in domo tuâ, & nocte ſepelie-
bas eos, ego obtuli orationem tuam Domino. 2 56
Ex CAP. XIII. Ipſe caßigavit nos propter iniqui-
tates noſtras, & ipſe ſalvabit nos propter miſeri-
cordiam ſuam. 176

Ex Libro Judith.

Ex CAPF. IV. Induerunt ſe Jacerdotes ciliciis. 254
Ex CAP. VII. U viderunt multitudinem illorum,
proſtraverunt ſe ſuper terram, mittentes einerem
ſuper capita ſua, unanimes orantes „ ut Deus IWN-
rael miſericordiam ſuam oſtenderet ſuper populum
um. 34
Ex CAP. VIII. Jejunabat omnibus diebus vitæ ſuc.
73
Ex CAP. X. Deus patrum noſtrorum det tibi gra-
tiam, & omne conſilium tui cordis ſud virtute
corroboret, ut glorietur Juper te Jeruſalem, & ſit
nomen tuum in numero danäétorum, atque Juſto-
rum. 211
Ex CA P. NXII. NWon vereatur bona puella introire ad
Dominum menm, ut honorificetur ante faciem ejus,
ut manducet cum eo, & bibat vinum in jucundi-
rate. 74
Ex CAP. XV. Confortatum eſt cor tuum, ed quòd
Caſtitatem amaris, & poſt virum tuum, alterum
neſcieris. 211

Ex Libro Eſther.

Ex CAP. VIII. Obſecro ut novis Epiſtolix, veteres
Aman literæ infidiatoris, & boſtis Judæorum, cor-
rigantur. 288
Ex CAP. XII. Libenter pro ſalute Iſrazl etiam ve-
Nigia pedum ejus deoſculari paratus eſſem. 161
Timui ne quemquam adorarem, excepto Deo meo.
Ibid.
Ex CAP. XIV. Tu ſeis neceſitatem meam, quòd

abominer ſignum ſuperbiæ & gloriæ meæ, quod eſt

Jſuper caput meum in die oſtentationis meæg, &

deteſter illud quaſi pannum menſtruatæ, & non
portem in diebus ſilentii mei, & quòd non come
derim in mensâ Aman, nec mihi placuerit convi-
vium Regig & nunquàm lætata ſit Ancilla tua,
ex quo huc tranſlata ſum uſque in præſentem diem,
niſi in te Domine Deus Abraham. 258

Ex Libro Job.

Ex CAP. I. Dominus abſtulit... Jit nomen Do-
mini Benedictum. 138. & 175. & 176
Ex CAP. II. Nd immitie manumn tiaam „ & tange
carnem ejus. 2

Benedie Deo. 48
Bona ſuſcepimus de manu Domini, Mala quare
non ſuſtineamus 365
Ex CAF. VI. Qui timent pruinam, irruet ſuper eos
nix.
Ex CAP. IX. Terra data in manus impii. 342
X CA P. X. Dimitte ergo me, ut planoam paulu-
luùm dolorem meum „ antequàm vadam, & non
evertar ad terram ienebroſam, & opertam Mor-

tis caligine. 222
Ex CAP. XII. Ji continuerit aquas, omnia ſi ca-
buntur. 01

Ex CAP. XIII. Poſuiſti in nervo pedem meum, &
obſervaſti omnes ſemitas meas. 298. & 348
& 361
Ex CAP. XIV. Lapides excavant aqug, & allu-
vione paulatim terra conſumitur. 91
Quaſi flos egreditur, & conteritur, & nunquàm in

eodem ſtatu permanet. 123. & 299
Ex CAP. XVII. Pone me juxta te, & cujuſvis ma-

nuts Pugnet contra mé. 123
Putredini dixi, Pater meus es, Mater mea „ & Noror
mea vermibus. 156
Ex CAP. XIX. Ue ſeribantur ſermones mei. 119.
& 120
Ex CAFP. XXI. In puncto ad inferna deſcendunt.
134

Qui dixerunt Deo- Recede à nobis, & ſcientiam via-
um tnarum nolumus. Quis eft Omnipotens, ut
ſerviamus ei 5 Ibid.
Ex CAP. XXVI. Qyiritus Domini ornavit cœlos.
125
Ex CAP. XXX. Frater fui Draconum, & ſocius
Druthionum. 156
Ex CAP. KXXI. Dixerunt viri tabernaculi mei,
Quis det de carnibus ejus, ut ſaturemur 60⁰

Ex Libro Pſalmorum.

Ex PsAL. I. Dabit fruttum ſuum in tempore ſuo:
& folium ejus non defluet, & omn'a duacumgele
faciet, proſperabuntur. 130. & 189. & 301
Et erit tanquam lignum. 130
Ouod plantatum eſt ſecus decurſus aquarum. Ibid.
ded in lege Domini Voluntas ejus, & in lege ejus
meditabitur die ac nocle. 181. & 183. & 317
Dabit fruttum in tempore ſuo. 181. & 317
Et folium ejus non deftuet. 317
Ex PSAL. II. Poſtula à me, & dabo tibi Gentes ha-
reditatem tuam, & poſſeſſionem tuam terminos ter-
ræ. 6
Aphrehendite diſciplinam. 129. & 138
Et nunc Reges intelligite » erudimini, qui judicatis

terram. 139
Nervite Domino in timore: & exultate ei cum tre-
more. 171

Cum exarſerit in brevi Ira ejus: Beati omnes, quti
confidunt in eo. Ibid.
Aſtiterunt Reges terræ, & Principes convenerunt in
unum adversus Dominum, & adversus Chr iſtum
ejus. 316
Dirumpamus vincula eorum, & projiciamus à nobis
Jugum ipſorum. Ibid.
Ego autem conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper dion mon-
tem ſanäétum ejus, prædicans præceptum ejus. Ibid.
Poſtula à me, & dabo tibi gentes bæreditatem tuam,
& poſſeſtonem tuam terminos terræ. 1bid.
Ex PSAL. III. Ego dormivi, & ſoporatus ſum, &
eſurrexi. 329

Quia Dominus ſuſceepit me. . Ibid.
Non timebo millia populi circumdantis me. lbid.
Dentes peccatorum contriviſti. 359
Ex PsAL. IV. Dediſti lætitiam in corde meo. 3
Cum invocarem, exaudivit me Deus Juſtitiæ meæ.
23
Filii hominum uſquequò gravi corde, ut quid diligitis
vanitatem, & quæritis mendacium ê 322
Et ſcitote quoniam mirificavit Dominus ſantctum ſmum.
Ibid.
In pace in id ipfum dormiam & requieſcam. 32 5
Quis oſtendit nobis bona 5 328

K k 4

S igna-

Signatum eſt ſuper nos Iumen vultus tui, Domine,
dediſti lætitiam in corde meo. pag. 328
Sacriſficate ſacrificium juſtitiæ, & ſperate in Domino.
349
Ex PSAL. V. Et lætentur omnes, qui ſperant in te-
in æternum exultabunt, & habitabis in eis. 106

Sepulebrum patens eſt guttur eorum. 328
Seuto bonæ voluntatis tuæ coronaſti nos. 331
Ecce elongavi fugiens, in ſolitudine. 339

Expectabam eum, qui ſalvum me fecit à puſillani-
mitate ſpiritus. Ibid.
Ex PsAL. VIII. Ex ore infantium & lactentium per-
Feciſti laudem. 91
Ex PSAL. IN. Qui exaltas me de portis Mortis,
ut annuntiem omnes laudationes tuas in portis filiaæ
Gion. 17. & 167. & 211
Tibi derelictus eſt pauper: orphano Tu eris adjutor.

39
Inſidiatur in abſcondito, quaſi Leo in ſpelunca ſua.
81

In convertendo inimicum meum retrorsum: infirma-

buntur & peribunt à facie tua. 11
Non eſt Deus in conſpectu ejus : inquinatæ ſunt viæ
illius in omni tempore. . 112

Confaebor tibi, Domine, in toto corde meo narrabo
omnia mirabilia tua. Lætabor, & exultabo in te-
pſallam nomini tuo, Altiſime. 281
Increpaſti gentes, & periit impius: Nomen eorum
deleſti in æternum, & in ſæculum ſæculi. Ibid.
uaretur peccatum illius, & non invenietur. 371
Ex PsAL. XII. IUlumina oculos meos, ne unquam
obdormiam in morte. 38. & 227. & 329
Uzuequò avertis faciem tuam à me; 112
Ouamdiun ponam conſilia in animâ med, dolorem in
corde meo. Ibid.

Ex PSAL. XIII. depulchrum patens eſt guttur eo-

Trum. 21
Corrupti ſunt: & abominabiles facti ſunt. 76
Omnes declinaverunt, ſimul inutiles facti ſunt. 115
Quis dabit ex Non ſalutare Iſraxl. 327
Ex PsAL. XIV. Qui ingreditur ſine macula. 230
Et operatur Juſtitiam. Ibid.
Qui loquitur veritatem in corde ſuo qui non egit
dolum in linguà ſua. Ibid.

Nec fecit proximo ſuo malum: & opprobrium non ac-
cepit adversus proximos ſuos. Ibid.
Ad nihilum deductus eſt in conſpectu ejus malignus:
timentes autem Dominum glorificat. Ibid. &f 23 1
Qui jurat proximo ſuo, & non decipit: qui pecuniam
ſuam non dedit ad uſuram: & munera ſuper in-
nocentem non accepit. 23 1
OQui facit hæc, non movebitur in æternum. Ibid.
Domine, quis habitabit in monte ſantto tuo? 340
Ad nihilum deductus eſt in conſpectu ejus malignus.
231. & 347
Timentes autem Dominum glorificat. Ibid.
Ex PsAL. XV. Adimplebis me lætitiâ cum vultu tuo:

Delectationes in dexterâ tua in finem. 3
Providebam Dominum in conſpetctu meo ſemper, quo-
niam à dexteris eſt mibi, ne commovear. 111

Providebam Dominum in conſpettu meo ſemper: quo-
niam à dextris eſt mihi, ne commovear. Propter
boc lætatum eſt cor meum, & exultavit lingua
mea: Infuper & caro mea requieſcet in ſpe. Ibid.

& 168
Ex PsAL. XVI. JQaturati ſunt filiis. 150
Statuerunt oculos ſuos declinare in terram. 289
Ex PsAL. XVII. Vivit Dominus, & benediktlus Deus
meus, & exaltetur Deus ſalutis meæ. 2
Intonuit de cœlo Dominus, & Altiſſimus dedit vocem
ſuam. 67

Præ fulgore in conſpetctu ejus nubes tranſierunt s gran-

Index Locorum

do, & carbones ignis. : 111
Clamor meus in conſpeblu ejus, introivit in aures
eus. 112

Et ero immaculatus cum eo. Ibid.
Et ſupplantaſti inſurgentes in mi ſubtus me. 153
Filii alieni inveterati ſunt, & claudicaverunt à ſe-

mitis ſuis. 160
Deus qui præcinxit me virtute, & poſuit immacula-
tam viam meam. 163
Deus meus impolluta via ejus. 167
Tenebroſa aqua in nubibus aëris. 219
Diligam te, Domine fortitudo mea. 379
Cum ſancto ſantctus eris: & cam perverſo perverte-
r15. 25⁵50
Laudans invocabo Dominum. 281

Inclinavit cæœlos, & deſcendit: & caligo ſub pedibus
ejus. Et aſcendit ſuper Cherubim, & volavit: vo-
lavit ſuper pennas ventorum. .. Et intonuit de
cœo Dominut.. Miſit de cœlo, & accepit me: Et
aſumpſit me de aquis multis. Ibid. & 308
Et ero immaculatus cum eo: obſervabo me ab iniqui-
tate med. 307
Et intonuit de cœlo Dominus: & Altiſimus dedit
vocem ſuam, grando, & carbones ignis. Miſit ſa-
gittas ſjuas, & diſſipavit eos: fulgura multiplica-

vit,; & conturbavit eos: . . . Quoniam judicia
ejus in conſpectu meo: & juſtitias ejus non repuli à
me. 308⁸
Cirecumdederunt me dolores mortis, & torrentes ini-
quitatis conturbaverunt me. 227
Poſuiſti ut arcum æreum, brachia mea. Ibid.
Supplantaſti infurgentes in me ſubtus me. Ibid.

Dolores inferni circumdederunt me: præoccupaverunt
me laquei mortis. 359
In tribulatione mea invocavi Dominum, & ad Deum
meum olamavi. Et exaudivit de templo ſanéto ſuo
vocem meam. Ibid.
Quoniam quis Deus præter Dominum? 364
Ex PsSAL. XVIII. Exultavit ut Gigas ad currendam
viam. 4. & 36. & 62. & 289. & 348
Meditatio cordis mei in conſpectu tuo ſemper. 112

Iin ſole poſuit tabernaculum ſuum. 166
Lex D'imini immaculata. 29³⁰
Defecit in ſalutare tuum anima mea. 282
4A ſummo Cælo egreſſio ejus, & occurſus ejus uſque ad
ſummum ejus. 289
Dies diei eruétat verbum. 376
Ex PSAL. XIX. Hi in curribus, & hi in equis:
Nos autem in nomine Domini Dei noſtri. 182

Ex PSAL. X X. Inveniatur manus tua omnibus ini-
micis tuis: Dextera tua inveniat omnes, qui Ie

oderunt. 16. & 330
Ex PsAL. XXI. Deus Deus meus, quare me dere-
liquiſti 5 63

Deus meus, clamabo per diem, & non exaudies: G.
nocte, & non ad inſipientiam mihi. In te ſpera-
verunt Patres noſtri: in ie ſperaverunt, & non
ſunt confuſi. Ego autem ſum vermis, & non homo,
opprobrium hominum, & abjetlio plebis. lbid.
Erue à framea Deus animam meam, & de manu ca-
nis untcam meam. . Ibid.
In te projeltus ſum ex uteros de ventre Matris men
Deus meus es Tu, ne diſceheris à me: ſpes mea
ab uberibus Matris meæ. 65
Ego autem ſum vermis, & non bomo, opprobrium
hominum, & abjeclio plebis. Omnes videntes me,
deriſerunt m. 110
Ex PsAIL. X XII. Paraſti in conſpecta meo menſam5
adversis eos qui tribulant me. 48⁸
Nam, aſi ambulavero in medio umbræ mortis, noß
timebo mala: quoniam Tu mecum es. 112
Virga ta, & baculus tuns, ipſa me conſolata ſunt. r

Bl⸗
.
Mn
i
üs
en
inh
umn
.
B
EN.
un,
ſu.

ſim

D Mtlita
inen

V

kenhan
UA.X.
inn
iu ſper
14 l
nlaen
ie lonin
ecn
INMNLV
unßiin
II 841. X

ulen, e
linthe
uN W
Ne
lllmi ne
lelen en
nfn,
g 4 ele

mteng

dy,
⸗
e⸗

1ainzy:
4 li

Ex PsAL. XXIII. Domini eſt terra, & plenitudo
ejus. pag. 200
Ex PSAL. XXV. In quorum manibus iniquitates

ſunt. 226

Proba me Deus, & tenta me, ure renes meos, & cor

Mméeum. 377
Ex PSAL. XXVI. Dominus illuminatio mea, &
ſalus mea: quem timebo? 8
Ahſcondit me in tabernaculo ſuo. 17
In die malorum protexit me. Ibid.

Tibi dixit cor meum: exquiſivit te facies mea: fa-
ciem tuam, Domine, requiram. 112
Si conſiſtant adversum me caſtra, non timebit cor
meum. di exurgat adversum me prælium, in hoc
ego ſperabo. Unam petii à Domino, banc requi-
ram. 121
Ex PsAL. XXVII. Deſtrues illos, & non ædificabis
eos. 360
Ex PsAL. XXVIII. Vox Domini concutientis de-
ſertum, & confringentis Cedros Libani. 383
Afferte Domino gloriam & honorem, afferte Domino
loriam nomini ejus. 356
Ex PsAL. XXIX. Ego dixi in abundantia mea,
Non movebor in æternum. 135
Avertiſti faciem tuam, & factus ſum conturbatus.
Ibid.
Conſcidiſti ſacecum meum, & circumdediſti me læti-
tia. 149
Ur cantet tibi gloria mea. .V Ibid.
Exaltabo te Domine, quoniam ſuſcepiſti me: nec de-
lectaſti inimicos meos ſuper me. 164. & 165

Quæ utilitas in ſanguine meo, dum deſcendo in cor-

ruptionem. 164. & 309
Dixi in abundantia mea, Non movebor in æter-
num... Avertiſti manum tuam, & fatctus ſum
conturbatus. 317
Ex PAL. XXX. Eripe me de manu inimicorum
mesrum & à perſeguentibus me. Illuſtra faciem
tam ſuper ſervum tuum. 48. & 112
Ego dixi in exceſu mentis meæ: Projectus ſum à fa-
cie oculorum tuorum. 56
Ahbſcondes eos in abſcondito faciei tuæ, à conturba-
tione hominum. 112
Projectus ſum à facie oculorum tuorum. 333
Ex PSAL. XXXI. Converſus in ærumna mea, dum
configitur ſpina. 334. & 346. & 350
Ex PSAL. XXXII. Verbo Domini cæli firmati
ſunt . & Ppiritu oris ejus omnis virtus eorum. 32
Beata Gens, cujus eſt Dominus Deus ejus. 149
Ponens in theſauris Abyſſos. 163
Ex PsAL. XXXIII. Guſtate, & videte, quoniam
Juavis eſt Dominus. 53
Eecce oculi Domini ſuper Juſtos. 62
Et non delinquent omnes, qui ſperant in eo. 106
Accedite ad eum, & illuminamini & facies veſtræ
non confundentur. 112. & 321
Immittet Angelus Domini in circuitu timentium eum.

21
Ex PsAL. XXXIV. Oratio mea in ſinu meo ga⸗
vertetur. 83. & 379
Omnia oſa mea dicent, Domine, quis ſimilis tibi 5
120
Ex PsAL. XXXVI. Melius eſt modicum juſto, ſu-
der divitias peccatorum multas. 93
Lex Dei ejus in corde ipſius. 317
Cum interierint peccatores videbis. . .. Vidi impium

Juperexaltatum & elevatum ſicut Cedros Dei. 33 5
Tranſivi, & ecce non erat. Ibid.
Ex PSAL. XXXVII. Rugiebam à gemitu cordis
mei. 110
Miſer fabtus ſum, & curvatus ſum uſque in finem:
totâ die contriſtatus ingrediebur. 121

Ex PsAL. XLI.

Sacræ Scripturæ.

Quoniam lumbi mei impleti ſunt illuſionibus« & non
eſt ſanitas in carne med. 121
Aßhlictus ſum, & humiliatus ſum nimis: rugieba n à

gemitu cordis mei. Ibid.
Curvatus ſum uſque in finem. 238
Quoniam lumbi mei impleti ſunt illuſionibus. 317

Quoniam ſagittæ tuæ infixæ ſunt mibi, & confirmaſti
Juper me manum tuam. 344. & 345
Non eſt ſanitas in carne meâ, à facie iræ tuæ; Won
eſt pax oſſibus meis, à facie peccatorum meorum.
. 345
Non eſt Pax in carne med à fatie iræ tuæ. 377
Ex PSAL. XXXVIII. Concaluit cor meum inira
me: & in meditatione tua exardeſcet ignix. 83.
& 220
Locutus ſum in linguà meâ: Notum fac mihi, Do-
mine, ſinem meum. 3
Verumtamen in imagine pertranſit homo: ſed & fru-
ſtrà conturbatur. Theſauridat: & ignorat cui
congregabit ea. 84
Et nunc quæ eſt expectatio mea ? Nonne Dominus?
Et ſubſtantia mea apud te eſt. Ab ommibus iniqui-
tatibus meis erue me. Ibid.
Obmutui, & ſilui à bonis. 104
Cum conſifteret peccator adversum me: obmutui &
humiliatus ſum, & ſilui à bonis: & dolor meus
renovatus eſt. 220
Ex PsAL. XXXIX. Multiplicatæ ſunt ſuper capils
los capitis mei, & cor meum dereliquit me. 332
Tradet ad vigilandum diluculs ad Dominum. 379
Quemadmodàum deſiderat Cervus
ad fontes aquarum, ità deſiderat anima mea ad
té, Deus. 129
Quare triſtis es, anima mea, & quare conturbas

me? Ibid.
Triſtis incedo, dum affligit me inimicus. 350
Emitte lucem tuam, & veritatem tuam. Ibid.

Et introibo ad altare Dei. 351
Ex PSAL. XLIII. In Deo laudabimur totâ die: &
in nomine tuo confutebimur in ſeculum. 164
NWon enim in arcu meo ſperabo. 361
Ex PSsAL. XKLIV. Et deducet Te mirabiliter dextera
tua. 17

Omnis gloria ejus fliæ Regis ab intus. 42. & 374
Adducentur Regi Virgines, poſt eam. 4²
Conſtitues eos Principes ſuper omnem terram. 67
In veſtitu deaurato, ocirecumdata varietate. 116

Wecioſus formũ præ filiis hominum. Diffuſa eſt gra-
tia in labiis tuis: Proptereà benedixit te Deus in
æternum. 132
Accingere gladio tuo Iſuper femur tuum, potentiſime.
Imntende proſperè, procedé, & regna. Ibid. & 272
Ommnis gloria ejus Filiæ Regis ab intus: in fimbriis
aureis circumamicta varietatibus. 163

Pro Patribus tuis nati ſunt tibi iilii s Conſtitues eos

Principes ſuper omnem terram. 212
Aſtitit Regina d dextris tuis in veſtitu deaurato. 236
Concupiſcet Kex decorem tuum. Ibid.
Lingua mea calamus ſeribæ. 33
Accingere gladio tuo. 361
Adfſtitit Regina à dextris tuis in veſtitu deaurato cir-
cumdata varietate. . 373
Ex PsAL. XLV. Conturbatæ ſunt gentes, & incli-
nata ſunt regna. 42
Sanctificavit tabernaculum ſuum Altiſſimus, Deus in
medio ejus non commovebitur: Adjuvabit eam
Deus mans diluculo. Ibid.
Vacate & videte, quoniam ego ſum Deus: exaltabor
in Gentibus, & exaltabor in terra. Ibid.
Fluminis impetus lætificat civitatem Dei. 47
Deus noſter refugium, & virtus. 307
Propterea non timebimus dum turbabitur terra. Ibid-
Sonmue-

Sonuerunt, & turbatæ ſunt aquæ eorum: conturbati
ſunt montes in fortitudine. pag. 207
Sanctificavit tabernaculum ſuum Altiſimus. Ibid.
Venite & videte opera Domini, quæ poſitit prodigia
ſuper terram: auferens bella uſque ad fines terræ.
Arcum conteret, & confringet arma, & ſcuta com-
buret igni. Vacate, & videte, quoniam 20 ſum

Deus. bid.
Ex PsAL. XLVII. Magnus Dominus, & laudabilis
nimis. . 42
In Civitate Dei noſtri. Ibid.
Deus in domibus ejus cognoſcetur. Ibid.

Quoniam ecce Reges terræ congregati ſunt: convene-
runt in unum. Ibid.
Iphi videntes, ſic admirati ſient;, conturbati ſunt,
commoti ſunt: tremor apprehendit eos. Ibid.
Sicut audivimus, ſic vidimus in Civitate Domini vir-
tutum, in Civitate Dei noſtri, Deus fundavit eam
in æternum. Ibid.
Suſcepimus Deus miſericordiam tuam in medio Tem-
pli mi. Ibid.
Cileumdate Son, & complectimini eum: narrate in
turribus ejus. Ponite corda veſtra in virtute ejus:
& diſtribuite domos ejus, ut enarretis in progenie
alterà. Quoniam hic eſt Deus, Deus noſter in æter-
num, & in ſæculum ſæculi: ipſe reget nos in ſe-
cula. Ibid.
Fundatur exultatione univerſæ terræz mons Rion; la-
tera Aquilonis, Civitas Regis magni. 46. & 163
Cireumdate Sion, & complectimini eam. 163
Magnus Dominus, & laudabilis nimis, in Civitate
Dei noſtri, in Monte ſancto ejus. Ibid.
Ex PsAL. NXLVIII. Ne timueris cùm dives fabtus
fuerit homo, & ocum multiplicata fuerit gloria
Domus ejus. Quziam cum interierit, non Jumet
omnia: Neque deſcendet cum eo gloria ejus. 127
Et Sepulchra eorum, illorum domus in æternum. 222
& 328. & 358

Ex PsAL. XLIX. Si eſuriero non dicam tibi. 58.
59
lanis in conſpectu ejus exardeſcet. 112, & 135
Ti in circuitu ejus tempeſtas valida. Ibid. & 167
Ullic iter, quo oſtendam illi ſalutare meum. 356
Ex PsAL. L. Redde mihi lætitiam ſalutaris tui, &

P principali confunma me. 3. & 29
Tibi ſoli peccavi, & malum coram te feci. 158. &£
159. & 201
Miſerere mei, Deus. 29
Miſerere mei, Deus, ſecundum magnam miſericor-
diam tuam. . 57
Aſperges me hyſopo, & mundabor. 57. & 151

Ecce enim in iniquitatibus conceptus ſum: & in pec-
catis concepit me Mater mea. 65
Pocebo iniquos vias tuas. 146. & 159. & 179. & 347
Amplius lava me- Aſperges me: Lavabis mé: Dele
iniquitatem meam. 158. & 329
Iucerta & occulta ſapientiæ tuæ manifeſtaſti mihi.
158
Tibi Soli peccavi: & malum coram te feci. Ibid. &
159
Docebo iniquos vias tuas... Os meum annunciabit
laudem tuam. 1
Miſerere mei Deus: Tibi ſoli peccavi, & malum

coram te feci. 201
Amplius lava me. 329
QNacrificium Deo Wiritus contribulatus; Cor contritum
& humiliatum Deus non deſpicies. 377

Benignè fac Domine, in bond Voluntate tud Sion, ut
ædificentur muri Jerulalem. Ibid.
Ex PSAL. LI. Quid gloriaris in malitié, qui potens
es in iniquitate? 58. & 146
Totu die injuſtitiam cogitavit lingua tua... Dilexiſti

Index Locorum

omnia verba præcipitationis;, lingua dolofa: Prop-
iereà Deus deſtruet te. 20⁸
Ex PsAL. LIII. Quoniam alieni inſurrexerunt ad-
versum me.... Ecce enim adjuvat me: & Do-
minus ſuſceptor eſt animæ mec. 359
PxX PSAL. LIV. = dabit mihi pennas ſicut Co-
lumbæ, & volabo & requieſcam? 97. & 203
Molliti ſunt ſermones ejus ſuper oleum, & ipſi ſunt

jacula. 334
Ex PsAL. LV. Ab altitudine diei timebo. 56
Poſuiſti lacrymas meas in conſpetctu tuo. 23

Ex PsAL. LVI. Et in umbrà alarum tarum ſpe-
rabo, donec tranſeat iniquitas. 49
Clamabo ad Deum Altiſſimum, Deum, qui benefecit
mihi. 8
Cantabo & pſalmum dicam. 374
Exurge, gloria mea, exurge pfſalterium & cithara.

Ibid.
Confitebor tibi in populis, Domine. Ibid.
Ex PsAL. LVII. Supercecidit Ignis, & non viderunt
Solem. 182
Donec producant ſpinæ veſtræ rhamnum. 22
