Die, ut ſedeant hi duo filii mei, unus ad deas

teram tuam, & unus ad ſiniſtram in regno
tuo. Martth. 20. 2 I. Pag. 181
int lumbi veſtri præcinéti, & lucernæ ar-
dentes, in manibus veſtris. Et vos ſimiles
hominibus epecétantibus Dominum ſuum.
Luc. 12. 35. Ibid. & p. 182
Si autem male ſeceris, time: Non enim ſine
caujà gladium portat. Rom. 13. 4. Pp. 182
Et erit tanquàm lignum, quod Pplantatum eſt
Jecus decurſus aquarum: quod fruétum

Juum dahit in tempore ſuo. Pl. 1. 3. p. 183
LIBER LDECIMUS.

Xulta ſatis, Filia Sion, jubila, Filia P-
ruſalem: Ecce Rex tuus veniet tibi ju-
Ius, & ſalvator: ipſe pauper, & aſcendene
ſuper Aſinam. Zach. 9. 9. pag. 185
Eoce aſcendimus Hieroſolymam, & oonſum-
mahuntur omnia, quæ ſcripta ſunt per
Prophetas de Filio Hominis. Luc. 18. 31. 1b.
Ommnia flamina intrant in mare, & mare non
redundat. Eccleſ. I. 7. pag. 186
Ne quando rapiat ut Leo animam meam,
dùm non eſt qui redimat, neque ſalvum fa.
ciat. Pſal. 7. 3. Ibid.
Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto delicis
aſſtuens, innixa ſuper Dilectum ſuum!
Can. 8. §5. Ibid.
Et adducunt ei ſurdum & mutum. Marc. 7.
32. Pag. 187
Niſi Dominus ædificaverit domum, in vanum
laboraverunt, qui ædificant eam. Pfal.
126. I. Ibid.
Aggravata eſt autem manus Domini ſuper
Azotios, & demolitus eſt eos. I. Reg. 5. 6.

Ibid.
Et radicavi in populo honorificato. Eccl. 24.
16. Ibid.

Eſto mihi in Deum protectorem, & in domum
refugii, ut falvum me facias. Pfal. 30. 3.
pag. 188
Si peccaverit in te frater tuus, oortipe eum in-
ter te, & ipſum ſolum. Matth. 18. 15. bid.
Et adduæit eum ſecum, poſtqudm ablaöétave-
rat. I. Reg. l. 24. Ibicd.
Homo quidam deſcendebat ab Jeruſalem in
Jericho, & incidit in latrones. Luc. 10.
30. pag. 200
Et murmuraverunt in tabernaculis ſuis, O
non eæaudierunt vocem Domini. Fſal. 105.
25. pag. 202
Qui ſunt hi Sermones, quos confertis ad in-
vicem ambulantes, & eſtis triſtes Luc.

24. 17. pag. 203
Oves meæz vooem meum audiunt. Joan. 10.
27. pag- 204

lpſa conteret caput tuum. Gen. 3. 15. P. 207

Propterea Deus deſtruet te in fnem: evelle?

5, & emigrabit te de tabernaculo tuo,
95 Oemig *
radivem

14
4

en
nj ̈α
Dymnut e⸗
it.
uini os
en /ne l.

lie Donirv
er inute, ,
ulum ollen

elymim omn
i fui ins

10
ℳ ⁄

lylane G
,0 ofeaut ten
et ki, gti

inineunone

6
Umig in n
lſ
lleſnli a
i 7 4

un rra

humag mo

4 1 i am.
n Can.7.
3 7.

dei, gern A
han adicem tuam de terrâ viventium. Pfal.
51. 7. pag. 208
d Sie luceat LPux veſtra coram hominibus.
3 ln .
i. Ny Matth. 5. 16. Ibid.

Den QOu . ſt iſta , quæ aſcendit de deſerto, ſiout

virgula fumi ex aromatibus myrrhæ &

ant thuris, & univerſi pulveris pigmentarü!
n, l Et erit, in die ülà viſitabit Dominus ſuper
ann e militiam &*li in ecelſo. .. Er erabeſcet
neſ i Luna, & confundetur sol, cum regnave-
ltsl rit Dominus exercituum in monte Sion.
DLelnn Iſa. 24. 2 I. pag. 2 II

Poſt hæ autem deſignavit Dominus & alios
ſeptuaginta duos, & miſit illos hbinos ante
Jaciem ſuam. Luc. 10. I. pag. 2 12
Benezdicite Domino omnes Angeli ejus: po-
tentes virtute, facientes verbum illius, ad
audiendam vocem ſermonum ejus. Bene-
dicite Domino omnes virtutes ejus, miniſtri
ejus, qui facitis voluntatem ejus. Plal.
102. 20. Ibid.
Nos autem prædicamus Chriſtum orucifiæum;

1, ſeleh
RNexr unen
trge) g
gic ſanſ,
Hominn Iunl

in mane,h

17 Judæis quidem ſecandalum, Gentibus au-
Len ginn tem ſtultitiam. I. Cor. I. 23. pag. 219
imat, Ego Dominus, & non eſt alter, formans lu-
cem, & coreans tenebras. Iſa. 45.6. P. 220
endit “ Er videntes hi, qui inſecuti juerant, quia
ſißer lir pro anim res eſt illis, reverſi Junt. Ili
autem venerunt omnes cum pace in terram
m & muteh Juda. I. Machab. 12. 51. Ibid.

Beati qui perſecutionem patiuntur. Matth. 5.

weit Ammog 10. . Ibid.
Dcdifuus a Et tradidit eos in manus Gentium. Pſal.
105. 4I. Ibid.
, naut hi Non adhæſit mihi cor pravum. Pſal. 100. 4.
Gurgſen h pag. 22

Et inravit Iiael in Egyptum: & Jacob ac-

b punfinl cola fuit in terrũ Cham. Pſ. 104.23. Ibid.
Domine, filia mea modò defuncta eſt. Matth.
3 .18. pag. 222
M s Aſeendam in palmam, & apprehendam fru-
neſi . dtus ejus. Can. 7. 8. Ibid.

tatura tua aſſimilata eſt Palmæ, & ubera
tua Botris: Aſcondam in balmam & ap-
Prehendam fructus ejus. Can. 7. 8. P. 22 3

tertuut, nt
mn. Mannd

in, Mut Iuterrogavit eum Præſes, dicens: ITu es Rex
4 Judæorum! Matth. 27. 11. Ibid.
lklal d .5 Omnis gloria ejus, kiliæ Regis ab intus. Pſal.
r in ci⸗ 4 ¼. 14. pag. 224
Mihi autem abſit gloriari, niſi in Cruce. Gal.
i t 6. 14. pag. 225

8 1 . . . .
umh / Ne timueris, cum dives factus fuerit homo:

60 O cam multiplicata Juerit gloria domus
nſe ii ejus. Pſal. 48. 17. Ibid.
„, parui tibi. Pſal. 62. 3. Ibid.
n ulu Er doulſus eſt ab eis, uantum jaëtus eſt la-
1 Pidis. Luc. 22. 41. pag. 226
ge. 6g/ 1 labis meis pronuntiavi omnia judicia oris
er t ,ug, tui. Pſal. 118. 13. . lbid.
wern . Ethicæ Comment. Tom. V.

Argumentorum.

Seminate vobis ad Juſtitiam. Oſe. 10. 12. ID,
Ne perdas cum impiis Deus animam meam .
& oum viris ſanguinum vitam meam. In
guorum manibus iniquitates ſunt: deatera
corum fepleta eſt muneribus. Pial. 25.9. Ib.
Renovamini ſpiritu mentis veſtræ, & induite
novum hominem. Eph. 4. 2¾. Ibid.
Saulus adhuc ſpirans minarum, & cadis in
diſcipulos Domini. Act. 9. I. Pag. 227
Unus autem de circumſtantibus educens gla-
dium, perouſßt ſervum ſummi Sacerdotis,
& amputavit illi auriculdm. Marc. 14
. Pag. 228
Invaſit Spiritus Domini malus Saul, & pro-
Pphetabat in medio domus ſuc˖k. David au
tem pſallebat manu ſud. Ienebatque Saul
lanceam. 1. Reg. 18. 10. pag. 229
Mulier autem quædam de uxoribus propheta-
rum clamabat ad Eliſeum dicens: Servus
tuus, vir meus mortuus eſt, & ta noſti,
quia ſervus tuus fuit timens Deum: Et ee-
e oreditor venit, ut tollat duos flios meos
ad ſerviendum ſibi. 4. Reg. 4. 1. p. 230
Domine, Quis habitabit in tabernaculo tuo,
aur quis requieſcet in monte ſanéto tuo?
Pfal. I4. I. Ibid.
Quomodo tu Judæus elm ſis, bibere à me poſ-
ſcis, quæ ſum mulier Samaritana! Joan.
Page 231
Ewxibuant autem dæmonia à multis, olamantia
& dicentia: Quia tu es filius Dei. Et in-
orepans non ſinebat ea loqui. Luc. 4.41. Ib.
Cæcus quidam ſedebat ſecks viam mendi-
cans .Et qui praibant, inerepabant
eum, ut taçeret. Ipſe vero multoò magis ola-
mabat: Fili David, miſerere mei. Luc.
18. 35. Ibid.
Et crucifixi ſunt cum eo duo latrones, unus à
dexæteris, & alter à ſiniſtris. Mart. 27. 38. I.
Renovamini ſpiritu mentis veſtræ, & induite
novum hominem, qui ſeunäidm Deum crea-
tus eſt in juſtitia, & ſanæétitate veritatis.
Eph. 4. 23. Pag: 232
Hoc enim ſentite in vobis, quod & in CHR-
10 ESU. Philip. 2. 5. pag. 233
Et exierunt, & aſcenderunt in navim: &
illâ nocte nihil prendiderunt. Manè autem
Jaëto ſteti E& US& in linore: Non tamen
ognoverunt diſcipuli, quia J E&US eſt.
Joan. 21. 3. Ppag. 235
Nigra ſum, ſed formoſa, ſiliæ Jruſalem;
ides dilexit me Rerx, & introduait me in
cabiculum ſuum. Can. I. 4. Ibid.
Et ipſe tanquam Sponſus prooedens de thala-
mo ſuo. Emultavit ut Gigas ad currendam
viam. Pial. 18. 6. Pag. 238
Numgquid omnes Apoſtoli?! Numgquid omnes
Prophetæ! 1. Cor. 12. 29. Ibid.
Venite poſt me, & faciam vos fieri piſcatores
hominum. Matth. 4. 19. Ibid.

9

Mundus gaudebit, vos verò contriſtabimini:

6 2 ſed

Jed triſtitia veſtra vertetur in gaudium.
Joan. 16. 20. pag. 238
Et miſit illos binos ante faciem ſuam in om-
nem locum. Luc. 10. 1. pag. 239
Lauda Hieruſalem Dominum: lauda Deum
tuum, Sion. Pſal. 147. 12. pag. 240
Acceſſit ad JES&UM Mater filiorum Zebe-
dæi cum filüs ſuis, adorans, & petens ali-
quid ahb éo.. . . Dic, ut ſedeant hi duo ſilii
mei. Matth. 20. 20. Ibid.
Unus autem quidam de circumſtantibus edu-
cens gladium, percuſſit ſervum Summi Sa-
cerdotis: & amputavit illi auriculam.
Marc. 14.47. pag. 241
Emitte Spiritum tuum, & creabuntur: &
renovabis faciem terræ. Pſal. 103. 30. p. 242
Sed melius eſt mihi, abſque opere, incidere
in manus veſtras, quàm peccare in conſ-
pebtu Domini. Dan. 13.23. pag. 243
Dum eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea
dedit odorem ſuum. Can. I. II. ILbid.
Surge Petre: occide, & manduca. Ait au-
tem Petrus: Abſit Domine, quia nunquàm
eanducavi omne commune, & immun-
dum. Act. 10. I3. pag. 244
Noviſſimè autem omnium tanquàm abortivo
viſus eſt, & mihi. Ego enim ſum minimus
Apoſtolorum, qui non ſum dignus vocari
Apoſtolus, quoniam perſecutus ſum Eocle-
ſiam Dei. I. Cor. 15. 8. Ibid.
Adjuro vos, ſiliæ Jeruſalem per capreas,
cervoſque camporum, ne ſuſcitetis, neque
evigilare faciatis Dilestam, donec ipfſa
velit. Can. 3. 5. pag. 245
Obliviſcere populum tuum, & domum Patris
tui: Et concupiſcet Rex decorem tuum.
Pfal. 44. I1. Ibid.
Ut cognovit, quòd JESUS accubuiſſet in do-
mo Phariſat, attulit alabaſtrum unguenti.
Luc. 7. 37. I[bid.
Rorate cœli deſuper, & nubes pluant Juſtum.
Iſa. 45. 8. pag. 246
Pone, Domine, cuſtodiam ori meo. Pſal. 140.
3. Ibid.
Ego ſum JEsUS, quem tu perſequeris. Act.
9. 5. ag. 2.
Ecce Damaſcus deſinet eſſe dicires. liieizet.
Ibid.
Divwitque Samuöël: Adducite ad me Agag Re-
gem Amalec.. Et in fruſta concidit eum
Samuel coràm Domino in Galgalis. I. Reg.
15. 32. „ Ibid.
Delicati mei ambulaverunt vias aſperas;
duéti ſunt enim, ut grex direptus ab ini-
micis. Baruch 4. 26. Ibid.
Unde ſoiatis, quia non ſunt Di. Ne ergo ti-
mueritis eos. Aurum etiam, quod habent,
ad ſpeciem eſt. Niſr aliquis erterſerit æ«ru-
ginem, non fulgebunt: Neque enim, dum
conflarentur, ſentiebant. Baruch 6.22. Ib.
Sceptrum autem habet ut homo, ſicut Judeæ

Index

egionis, qui in ſe peccantem non interfi
cit. Habet etiam in manu gladium & ſe-
urim, ſe autem de bello, & à latronibus
7. .
non liberat. Undeè vobis notum ſit, quia
non ſunt Dii. Baruch 6. 13. pag. 248
Conſtituit enim Dominus humiliare omnem

montem excelſum, & rupes perennes, &

oonvalles replere in æqualitatem terræ: ut
ambulet Irael diligenter in honorem Dei.
Baruch 5. 7. Ibid.
Quid eſt Grael, quòd in terrâ inimicorum
es? Inveteraſti in terrâ alien, oinquina-
tus es oum mortuis, deputatus es cam deſ-
oendentibus in infernum. Dereliquiſti fon-
tem ſapientix. Nam ſi in viâ Dei ambu-
laſſes, habitaſſes utique in pace ſempiter-
nd. Baruch 3. I0. pag. 249
Non grandis eſt culpa, cum quis furatus fue-
rit: futatur enim, ut eſurientem impleat
animam ſuam.. Qui autem adulter ſt,
propter oordis inopiam perder animam
ſuam. Prov. 6. 30. lbid.
Omnis ergo, qui audit verba mea hæc, & fa-
ci ea, aſſimilabitur viro ſapienti, qui ædi-
ſicavit domum ſuam ſupra petram: & deſ-
cendit pluvia, & venerunt fiumina, G&
Raverunt vonti, & irruerunt in domum
illam, & non cecidit, fundata enim erat
ſuper petram. Matth. 7. 24. bid.
Multæ ſiliæ congregaverunt divitias, tu ſu-
pergreſſa es univerſas. Prov. 3 I. 29. P. 250

LIBER UNDFECIMUS.

Ons hortorum: puteus aquagrum viven-
tium. Can. g. I5. pag. 251
Er faétus eſt timor magnus in universa Eccle-
ſid. Act. 5. I1. Ibid.
Et omnis turba quærtebat eum tangere: quia
virtus de illo exibat, & isſe ſanabat om-
nes. Et ipſe, elevatis oculis in diſcipulos
Juos, dicebat: Beati Pauperes, quia ve-
rum eſt regnum Dei. Luc. 6. 19. p. 252
Ita ut nihil vobis deſit in ullà gratidò, owvhbe-
êtantihus revelationem Domini noſtri J E-
§& U. I. Cor. I. 7. Ibid.
Er aliud cecidit in terram bonam, & ortum
fecit fructum centuplum. Luc. 8. 8. p. 25 3Z
Vadam, & videbo viſionem hane magnam.
Exod. 3. 3. Ibid.
Timuerunt valdè à facie Holophernis. Tremor
& horror invadit ſenſus eorum, ne hos fa-
ceret Jruſalem, & Templo Domini, quod
fecerat cæteris civitatibus, & Templis ea-
rum. Judith. 4. 2. lbid.
Cingulum tradidit Chananæo. Prov. 31. 24.
pag. 254
Redite prævaricatores ad Cor. Iſa. 46. 5. lbid.
imile eſt regnum cæœlorum homini negoliaid-
ri, quærenti bonas margaritas. Matth.

13.45 ag. 255
3. † 5 Pag.

l n
wleN
itauen!
lu Dei
ur iliui,

ntuN. 9
e lnt u
17

ſern Luc
1

un Apparue

MV fchi ſe

Ke NLd.
in n0.
eihll ngi

» . 2 .Z
gaiine Non videbo morientem puerum: & ſedens
0 0 contra, levavit vocem ſuam, & flevit. Exau-
. S
n min, divit autem Peus vocem pueri: Ea ocavitqué

. 1. d Angelus Dei Agar de cœlo, dicens: Quid

ninin Agis Agar! Surge, tolle puerum, & tene
ruher manum àlius, quia in gentem magnam fa-
Atalgnn; ciam eum. Aperuitque ocalos ejus Deus:
nerin ? quæ videns puteum aquæ, abiit. Pag. 5;
Hum Iigni manibus . pedibus eius, mittite eum
ni dini in tenebras eateriores. Matth. 22. 13. P. 257
Ehlnng Facta eſt contentio inter eos, quis eorum vi-

deretur eſſe major. Luc. 22. 24. p. 258
Tunc aperuit illis ſenſum, ut intelligerent

i, e &cripturas. Luc. 24. 45. pag. 259
eNueg Aii etiam appatuerunt duo juvenes virtute
. decori, optimi glorid, peciosique amibtua:
unuſn qui cireumſteterunt eum, & ex utrque parte
r ſunnj Nagellabant, ſine intermiſſone multis plagis
Liaum a verberantes. 2. Machab. 3. 26. lbid.
hun s Dirit etiam Deus: Producant aquæ reptile
animæ viventis, & volatile ſuper terram
vella nae ſub prmamento C&œli. Creavitque Deus
inſiin cete grandia, & omnem animam viventem

atque motabilem, quam produxerant aquæ
enerunt in ſpecies ſuas, & omne volatile ſecundm

—„

irruerurl genus ſuum. Gen. I. 20. pag. 260
r, fidun JESUO autem tenens manum ejus, eleva-
h.7.4A4 vit eum, & ſurrexit. Marc. 9. 26. Ibid.
verunt Gi Induite novum hominem. Eph. 4. 24. P. 261
16. Pror-o Qut poſuit fines tuos bacem. Pſ. 147. 14. P. 262
Conſiderate Lilia agri quomodò creſount: Non
NDECIII laborant, neque nent. Matth. 6. 28. Ibid.
Laætabitur deſerta & invia, & eaultabit ſoli-
atens aun rudo, & lrebit ſicut Lilium. Iſa. 35. IJ.
.. de. bag. 263
rus in nil Dicit ei JIESUS: Mulier, quid pioras?
“ Joan. 20. 13. Ibid.

Maren mi Vt ſciat reprobare malum, & eligere bonum.
ſebat en

e, ie Iſa. 7. 1I5. [Lbigd.
ess Picit eis Petrus: Vado Piſcari. Dicunt ei,
n Vezimus & nos tooum. Er eaierunt, & aſ-
en⸗ e cenderunt in Navim: Et illaâ nocte nihil
Hi. üe Prendiderunt. Manè autem facto, ſtetit
t 1n d en

JEUS& in littore: Non tamen cognove-

run Diſcipuli, quia JE & US eſt. Diwit
3 rgo eis JESUS: Pueri: Numquid pul-
ann mentarium habetis! Reſponderunt ei, non.
Mn u Er dicit eis: Mittite in dexteram navigii
aſun hu iete, & invenietis. Miſerunt ergo, &

non valebant illud trahere, præ multitudi-

eilhim ne piſcium. Joan. 21. 3. pag. 264
ſſuenmn, Aperuerunt Juper me os ſuum: ſicut Leo ra-
enph,, Piens & rugiens. Pſal. 21. 14. pag. 266
atihi⸗ G Beati Pauperes ſpiritu, Juoniam ipfſorum e
S eœlorum. Matth. 5. 3. Lbid.
zmmer 7i enim ambulant, quos ſæ pe dicebam vo-
6 ir (nune autem & Rens dico) inimicos Cru-
dln 7* Chiiſti: quorum fnis interitus, quorum
run lnn i eus vonter eſt, & gloria in confuſione ipſo-
um, gui terrena Japiunt. Noſira autem
1 Me Ethicæ Comment. Tom. V.

Argumentorum.

converſatio in cœlis eſt: undè etiam Salva-⸗
torem enpectamus. Philip. 3. 18. lbid.
pinas & tribulos germinabit tibi. Quia pulvis
es, & in pulverem reverteris. Et vocavit
Adam nomen uworis ſuæ Eva, eo quòd Ma-
ter eſſet cunéctorum viventium. Gen. 3.19.
pag. 267
Egreſſus eft] E & US& trans torrentem Cedron,
uhi erat hortus. Joan. 18. I. Ibid.
Ad te levavi oculos meos; qui habitas in &lis.
Pial. 122. . pag. 268
Quod cum audiſſet Eliab, frater ejus major,
loquente 6 cum aliis, iratus eſt oontra Da-
vidg, & ait: Quare veniſti, & quare de-
reliquiſti pauculas oves illas in deſerto! Ego
novi ſupetbiam tuam, & nequitiam cordis
tui. I. Reg. 17. 28. Ibid.

Tulit uoque butyrum, & lag, & vitulum,

quem ooxerat, & poſuit coram eis. Gen.
18. 8. pag. 269
Quod ſi ſpeæulator viderit gladium venientem,
& non inſonuerit buccinâ, & bpopulus ſe
non ouſtodierit: Ille quidem in iniquitate ſud
captus eſt, ſanguinem autem ejus de manu
peculatoris requiram. Ezech. 3 3.6. Ibid.
Et tibi dabo claves regni cœlorum. Matth. 19.
16. Ibid.
Non veni pacem mittere, ſed gladium.. Et qui
non accipit Cruoem ſuam, & ſequitur me,
non eſt me dignus. Et quicumque potum
dederit uns ev minimis iſtis calicem aquæ
frigidæ, tantlm in nomine diſcipuli, amen
dico vobis, non perdet mercedem ſuam.
Matth. 10. 34. 38. & 42. pag. 273
Beatum diwerunt populum, oui hæc ſunt: Bea-
tus populus, oujus Dominus Deus ejus.
Pfal. 143. 15. Ibid.
Alia autem ceciderunt in terram bonam, &
dabant fruétum, aliud centeſimum, aliud ſe-
ageſimum, aliud trigeſimum. Matth. I 3.8.
Padg. 274
Simile eſt regnum Cælorum grano ſinapis.
Matth. 13. 31. Ibid.
Egredere de terrê tud, & de ogäatione tud,
& de domo Patris tui.. Faciamque te in
gentem magnam. Gen. 12. I. 2. Ibid.
Dominus quaſi vir pugnator: Omnipotens no-
men ejus. Exod. 15. 3. Pag. 275
Recordatus autem Deus Noës, unctorumque
animantium, & omnium jumentorum, guæ
erant cum eo in Arcêâ, adduait Spiritum

ſuper terram: Gen. 8. I. pag. 2 76
Saulus adhuc ſpirans minarum & c&dιI“Ie
Act. 9. I. Ibid.

Fecit ergo Moyſes ſerpentem æneum, & poſuit
um pro ſigno, quem oum percuſ aſpicerent,
ſanabantur. Num. 21. 9. pag. 277
Parate viam Domini. Luc. 3. 5. Ibid.
In hymnis confitemini illi. Pſ. 99. 4. pag. 278

Intonuit autem Dominus ragore magno in

die illâ ſuper Philiſthiim, & exterruit eos,
6 3

G.

& cæſi ſunt à facie Iſraeél. I. Reg. 7. 10.
Pag. 278
Et vos imitatores noſtri facti eſtis & Domini:
excipientes verbum in tribulatione multà,
cum gaudio Spiritus ſancti; ità ut facti
Iitis ſorma omnibus credentibhus in Mace-
donid, & in Achaid. I. Thefſſ. I.6. Ibid.
Non enim dedit nobis Deus Spiritum timoris:
ſed virtutis, & dilectionis, & ſobrietatis.
2. Tim. I. 7. pag. 279
Non eſt inventus ſimilis illi, qui conſervaret
Legem Eacelſi: UMWeò fecit illum Dominus
oreſcere in plebem ſuam. ECcl. 44. 20. Ibid.
Sicut adipe, & pinguedine repleatur anima
mea: & labis exultationis laudabit os
meum. Pſ. 62. 6. pag. 281
Vivo ego jam non ego, vivit verò in me Chri-
Rus. Gal. 2. 20. Ibid.
Et aocedens Tentator dixit ei. Matth. 4. 3.
pag. 282
Euntes in Mundum univerſum, prædicate
Evangelium omni creaturæ. Marc. 16. 15.
Ibid.
Memento homo, quia pulvis es, & in pulve-
rem revertéris. Gen. 3. 19. Ibid.
Paſce agnos meos. Joan. 21. 31. Lbid.
Quod cum vidiſſet Rex Moab, prævaluiſſe
Jcilicet hoſtes, tulit ſecum ſeptingentos viros
educentes gladium, ut irrumperent ad Re-
gem Edom, & non potuerunt. Arripiénſque
kilium ſuum primogenitum, qui regnaturus
erat pro eo, obtulit holocauſtum ſuper mu-
rum: & faëta eſt indignatio magna in I-
raeël, ſtatimque receſſerunt ab eo, & re-
verſi ſunt in terram ſuam. 4. Reg. 3. 27.
pag. 283
Diſputante autem illo de Juſtitia & Caſtitate,
& de Judicio futuro, tremefactus Felixreſ-
pondit: Quod nunc attinet, vade: tempo-
re autem opportuno accerſam te: ſimul &
ſperans quòd pecunia ei daretur à Paulo:
propter quod & frequenter accerſens eum,
loquebatur cum eo. Biennio autem gapleto
avoepit ſucceſſorem Felix Porcium Feſtum.
Volens autem gratiam præſtare Judæis Fe-
Lirx, reliquit Paulum vinétum. Act. 24.
„ Pag. 285
Nonne hæc eſt Babylon magna, quam ego æ-
dificavi?! Cumque adhuc ſermo eſſet in ore
Regis, vor de cœlo tuit: Iibi dicitur Na-
buchodonoſor Rex: Cum beſtiis & feris
erit habitatio tuaz fvænum quaſi bos oomedes.
Dan. 4. 27. pag. 286
Volens autem gratiam præſtare Judæis Teliæ,
reliquit Paulum vinétum. Act. 24.27. Ibid.
Feſtus autem volens gratiam præſtare Judæis,
reſpondens Paulo, dixit: Vis Hieroſoly-
mam aſcendere. Act. 25. 9. pag. 287
Sio fatai fili Hrasl, non jadicantes, neque
quod verum eſt, cognoſcentes, condemna-
Itis Pliam Irasl?! Revertimini ad jadi-

„₰„
— „

Index

cium Reverſus eſt ergo populus cum
feſtinatione, & dixerunt ei enes: V. eni,
& ſede in medio noſtram, & indica nohis
. .. . 9
quia tibt Deus dedit honorem ſenetutis.
Dan. 13. 48.
Erat autem Daniel conviva Regis: & hono-
ratus ſuper omnes amicos ejus. Erat quo-

que MWolum apud Babylonios nomine Bel.

Reæ quoque colebat eum, & ihat per ſin-

gulos dies adorare eum: Porrò Daniel aqo-

rahat Deum ſuum. Dan. 14. I. pag. 288

Vüui Galilæi, quid ſtatis aſpicientes in Cæ-
tam? Act. I. II. pag. 289
Uni dedit quinque talenta, alü autem duo
ali vero unum. Matth. 25. 15. pag. 290
Hi omnes erant perſeverantes unanimiter in
Oratione cum mulieribus, & Marid matre
JEsU. Act. I. I4. Ibid.
Religio munda & immaculata apud Deum
& Patrem, hæc eſt. . Immaculatum ſe

cuſtodire ab hoc ſæculo. Jac. I. 27. p. 292

Eapedit, ut unus moriatur homo pro populo:
& non tota gens pereat. Joan. 11. 50. lbid.
Beatus Vir, qui ſuſffert tentationem, quoniam
om probatus fuerit, accipiet coronam vi-
tæ, quam repromiſit Deus diligentibus ſe.
Jacob I. 12. pag. 293
Orate pro perſequentibus, & calumnian-
tibus vos. Matth. 5. 44. Ibid.
Ut cognovit, quòd JE SUS accubuiſſet in do-
mo Phariſæi, attulit alabaſtrum unguenii.
Luc. 7. 37. Ibid.
Et transfiguratus eſt ante eos. Et reſplenduit
Jacies éjus ſicut Sol: veſtimenta autem ejus
Jacëta ſunt alba ſicut Nix. Matth. I7. 2.
Pag. 294.
Viriliter agite, & confortetur cor veſtrum.
Pſ. 30. 2 5 pag. 295
Et ego non parcam Ninive civitati magnæ,
in quâ ſunt pluſquàm centum viginti mil-
lia hominum, qui neſciunt, quid ſit inter
deateram & ſiniſtram ſuam, & jumema
multa? Jonæ 4. II. Ibid.
Sepi aures tuas ſpinis. Eccl. 28. 28. Ilbid.
Vide arc-cum, & benedic eum, qui fecit ülum:
Valde ſpecioſus eſt in ſplendore ſuo. Eccl.
3. 12. pag. 296
Uhi ſunt duo vel tres congregati in nomine
meo, ibi ſum in medio eorum. Matth. 18.

20. Ibid.
Ego ero euſtos tuus, quocumque perrererit.

Videns JESUS turbas, aſcendit in Mon-
tem... Aperiens os ſuum, docebat eos di-
cens, Beati pauperes Spiritu. Matth. 5. I.
Pag. 297
Qui autem unum acceperat, abiens Jodit in
terram, & abſcondit pecuniam Domini ſui.
Matth. 25. 18. Ibid.

Dominus poſſedit me in initio viarum ſuatum.

vag. 298
PsV⁵

Prov. 8. 22.

Ibid.

cgutenrn
Aſtonmn n
unntr a
LILA.
1
laermnt

IUI

in ſenun

8
Einiſii

Uremn ſeis
l
negu: Ch
alt. l
Nnor uni
l.

.

iernen
dli anin
256 1e
nlet uſntn
4, G Anin
ulata lt
.. unaclt
al⸗l, n
ur honnd n D
hongt
ltnumnn

u6, G a

44. .

US lelknſt
alabaſtunn

e eut Enſ
Veſtunentnonn
Nir. Man-
Fonenn n

ſnive cuiti

ANMNe

n Celti

ſciunt, l 4
n ſun, 0,.

I. .
Lccl. 1,.

. adel l
on ſors ſ
in ſpletnm e
gſegn 6
NNn N

1

runſe,

un,
itt⸗ M
4 8

Argumentorum.

JESUS ergo rursum fremens in ſemetipſo
venit ad monumentum. Joan. 1I1. 38. p. 299
Ecce dimidium bonorum meorum, Domine,
do pauperibus: &, ſi quid aliquem de-
fraudavi, reddo quadruplum. Ait JE-
& US ad eum. Quia hodis ſalus domui
huio facta eſt: e quòd & ipſe ſit filius
Abrahæ. Luc. 19. 8. pag. 300
Reddite ergo, quæ ſunt Cæſaris Cæſari: & quæ
ſunt Dci, Deo. Matth. 22. 21. pag. 301
Egredietur irga de radice Jelſe, & ſios de
radice ejus aſoendet. Et requieſcet ſuper
eum dperitus Domini, Spiritus Sapizntic.
Iſa. I1I. I. pag. 303
Dominus de Sion rugiet, & de Jerujalem da-
bit vocem ſuam, & movebuntur oœli &
terra, & Dominus ſpes populi ſui, &
ortitudo filiorum Iſrael. Joel. 3. 16. p. 304
Aſcendit Smon Petrus, & traxitrete in ter-
ram, plenum magnis piſcibus, centum quin-
quaginta tribus. Et, cum tanti eſſent, non
ſt Neiſum fete. Joan. 21. 1 1. Pag. 305
Erunt Signa in Sole, Lunâ, & Stellis. Luc.
21. 25. pag. 307
Cum audiſſet Lannes in vineulis opera Chri-
ſti, mittens duos e diſcipulis ſuis, ait illi:
Tu es, qui venturus es! Matth. I1I.2. P. 310
Adhæſit anima mea poſt te. Pſal. 62.9. P. 311
Erultavit in gaudio infans in utero meo.
Luc. I. 41. Pag. 312
Munera excæxcant oculos ſapientum. Deut.

16. 20. Pag. 3 14
LIBER DUODECIMUS.

Uare fremuerunt gentes, & populi me-
ditati ſunt inania! Pſal. 2. I. pag. 3 16
dimité utraque creſcere. Matth. 13. 30. Ibid.
Exterminant enim facies ſuas, ut appareant
hominibus jejunantes. Matth. 6. 16. Ibid.
tate ergo ſuocinéti lumbos veſtros in verita-
te, & induti loricam Juſtiiæ, & calceati
Pedes in præparatione Evangelii Pacis.
Eph. 6. 14. pag. 317
Beatus vir, qui non abiit in conſilio impio-
tum, & in vid peccatorum non ſtern, &
in cathedr peſtilentiæ non ſedit. Pſal. I. I.
Ibid.
Et liberaſti me, ſecundlm multitudinem mi-
Jericordiæ nominis tui, à rugientibus præ-
Paratis ad eſcam, de manibus quærentium
animam meam, & de portis tribulationum,
Juæ circumdederunt me. Eccleſ.51. 4. Ibid.
ntroite portas ejus in confeſſione, atria ejus
in hymmnis. Pſal. 99. 4. bPag. 3 18
Fugit in montem ipſe ſolus. Joan. 6. 15. Ibid.
ilios enutrivi, & exaltavi Lſi autem ſpre-
erunt me. Iſaiæ I. 2. Ibid.
bjiciamus opera tenebrarum, & induamur
aima lucis. Rom. I3 12. Pag. 3 19
bona Crua dil de ſidorata! Ibid.

Induamur arma lucis. Rom. I13. 12. Ibid.
Et extendam manum meam ſuper Judam, &
Juper omnes habitantes Hieruſalem: &
diſperdam de loco hoc reliquias Baal, &
nomina WEidituorum cum Sacerdotibus.
Soph. I. 4. Ibid.
Scripſit autem & titulum Pilatus: & poſuit
Jupra Crucem. Erat autem ſcriptum,
JESUS Nazarenus, Rex Judæorum.
Joan. 19. 19. Ibid.
Et thronus ejus ſiout Sol. Pſal. 88. 38. p. 320
Corona ſapientiæ timor Domini, replens pa-
cem, & ſalutis fruétum. Eccleſ. I.22. Ibid.
Radix Sapientiæ, oui revelata eſt, & aſtutias
illius quis agnovit?! Eccleſ. I. 6. Ibid.
Moyſes ſervus meus mortuus eſt: Surge, &
tranſi Jordanem iſtum tu, & omnis popu-
lus tecum. Joſ. I. 2. Ibid.
Dominus mortiſficat, & vivificat: deducit ad
inferos, & feducit. I. Reg. 2. 7. pag. 32 1
Aocedite ad eum, & illuminamini, & facies
veſtræ non confundentur. Pſal. 33.6. Ibid.
Nimis ewaltatus es ſuper omnes Deos. Pfal.
96. 9. Ibid.
Et vocabitur nomen ejus JESUS. Matth. I.
21. L Ibid.
Quia vidiſti me, Thoma, oredidiſti. Beati,
qui non viderunt, & crediderunt. Joan.
20. 29. pag. 322
Utinam dirigantur viæ meæ ad ouſtodiendas
juſtificationes tuas. Pſal. 118. 5. Ibid.
Omnis conſummationis vidi ſinem: latum
mandatum tuum nimis. Pſal. 118.96. Ibid.
Adorate Dominum in atrio ſancto ejus. Pſal.

28. 2. Pag. 323
Obtulerunt ei aurum, thus & myrrham.
Marth. 2. II. I[bid.

Erravi ſicut ovis, quæ perüt; quære ſervum
uum, quia mandata tua non ſum oblitus.
Pfſal. 118. 176. Ibid.
Hæc omnia tibi dabo, ſi cadens adoraveris
me. Matth. 4. 9. I[bid.
Domine Dominus noſter, quàm admirabile
eſt nomen tuum in universâ terrâ. Pſalm.
8. 2. pPag. 324
Gaudete, & erultate, quoniam merces ve-
ſtra copioſa eſt in Cœlis. Matth. 5. 12. Ibid.
Tollat CGrucem ſuam, & ſequatur me. Marth.
16. 24. Ibid.
IWraeël, ſi audieritis me, non erit in te Deus
ecens, neque adorabis Deum alienum.
Pſalm. 80. 10. lbid.
Omnes Principes eorum, qui dixerunt: Hæ-
reditate poſſdeamus ſanctuarium Dei.
Deus meus pone illos ut rotam, & ſicut
ſtipulam ante faciem venti. Pſal. 82. 13.
Pag. 325
Ert adorabunt eum omnes Reges terræ, omnes
Gentes ſervient ei. Pſal. 71. II. lbid.
Laudate eum in ſono tubæ, laudate eum in

Plalterio & cithard. Pſal. 150. 3. Ibid.

E 4 In

Pſal. 4. 9. Pag. 325
Venite poſt me, faciam vos fieri piſcatores
hominum. At illi, relictis omnibus, ſecuti
Jaunt eum. Matth. 4. 19. Ibid.

Funes peccatorum iroumplexi ſunt me, ego

verò legem tuam non ſum oblitus. Pſalm.

118. 61. Pag. 326
Montes ſicut oera fluxerunt à facie Domini.
Pfal. 96. 5. I[bid.
Qui timent te, videbunt me, E& lætabuntur:
quia in verba tua ſuperſperavi. Pſal. 118.
74. Ibid.
Benedicat terræa Dominum, laudet & ſuper-
ewaltet eum in ſæcula. Dan. 3. 74. Ibid.
Nohite judicare, quoaduſque veniat Domi-
nus. I. Corinth. 4. 5. pag. 327
Si ceciderit Juſtus, non collidetur. Pial. 36.
24. bid.
Conſilium inopis confudiſtis: quoniam Bomi-
nus ſpes ejus eéſt. Pſal. 13. 6. Ibid.
Qui docet manus meas ad prælium: & po-
ſuiſti ut arc-vum æreum brachia mea. Et
dediſti mihi protectionem ſalutis tuæ, &
dextera tua ſuſcepit me. Et diſciplina tua
orrexit me. Pſal. 17: 35. Ibid.
Quoniam Deus magnus Dominus, & Reæ
magnus ſuper omnes Deos. Pſal. 94. 3.
pag. 328
Sacrificate ſactiſicium Juſtitiæ, & ſperate in
Domino. Pſal. 4. 6. Ibid.
Rogo, Pater, ut ſint unum, ſicut & nos
unum ſumus. Joan. 17. 22. I[bid.
Vade ad formicam, piger. Prov. 6. 6. Ibid.
Attollite portas, Principes, veſtras, & ele-
vamini portæ æternales, & introibit Rex
gloriæ. Pfſal. 23. 7. pag. 329
Credo videre bona Domini in terrâ viventium.
Pſal. 26. 13. Ibid.
Nunquid, quid dormit, non adjiciet ut re-
ſarget! Pſalm. 40. 9. Ibid.
In via teſtimoniorum tuorum delectatas Jum,
ſivut in omnibus divitiis. Pſal. 118. 14.
Pag 330
Ulumina oculos meos, ne unquaâm obdormiam
in morte, ne quando dicat inimicus meus,
prævalui advershs eum. Pſal. 12. 4. Ibid.
Catulus Leonis Juda. Gen. 49. 9. Ibid.
Inveniatur manus tua omnibus inimicis tuis.
Pſal. 20. 9. I[bid.
Inhabitabo in tabernaculo tuo in ſæcula, pro-
tegar in velamento alarum tuarum. Pſal.
60. 5. Ibid.
Oculi ejus in pauperem reſpiciunt, inſidiatur
in abſcondito, quaſi Leo in peluncd ſud.
Pfal. 10. 9. Ibid.
Ut ſcuto bonæ voluntatis tuæ coronaſti nos.
Pſal. 5. 13. pag. 33 1
Fundaſti terram, & permanet. Ordinatione
tud perſeverat dies, quoniam omnia ſer-
wiunt tibi. Pſalm. 118. 90. Ibid.

Index

In pace in idipſum dormiam, & requieſcam. Hæreditate acquiſivi teſtimonia tua in æter.

num, quia exultatio cordis mei ſunt. In-
olinavi cor meum ad ſaciendas Juſtificatio-
nes tuas in «ternum propter retributionem.
Pfſal. II8. III. & I12. Ibid.
Ebiſtola noſtra vos éſtis, ſoripta in cordibus
noſtris, quæ ſcitur & loquitur ab ommibus
hominibus, manifeſtaturi, quòd epiſtola
eſtis Chriſti. 2. Cor. 3. 2. lbid.

Maltiplicatæ ſunt ſuper capillos capitis mei:
& cor meum dereliquit me. Pſal. 39. 13.

.. . . . . Pag: 332
Ego dixi Düi eſtis, & filii Excelſi omnes.
Plal. 8 I. 6. Ibid.
Patientia pauperum non peribit in finem.
Plal. 9. 19. Ibid.
Nonne oognoſcent omnes, qui operantur in.
quitatem, qui devorant blebem meam ſicut
eſcam panis! Pfal. 13. 4. 1bid.
Non adhæſit mihi cor pravum: declinantem
à me malignum non cognoſcebam. Pſ. 100.3
. Pag: 333
De vultu tuo Judicium meum prodeat: oculi
tui videant æquitates. Pfſal. 16. 2. Ilbid.
Oculi mei ad pideles terræ, ut ſedeant mecum:
ambhulans in viâ immaoulatä hic mihi mi-
niſtrabat. Pſalm. 100. 6. Ibid.
Ego dixi in exceſſu mentis meæ, Projedtus
ſum à facie ooulorum tuorum. Ideo eaau-
diſti vocem orationis meæ, dum clamarem
ad te. Pſalm. 30. 23. Ibid.

MWiſerivordias Domini in æternum cantabo.

Pfial. 88. 2. Ibid.
Et ſimul exortæ ſpinæz ſuffocaverunt illud.
Lac. 8. 7. pag. 334
Dominus regnavit, decorem induit: induit
Dominus fortitudinem, & præcinzit ſe.
Pfial. 92. I. Ibid.
Viriliter agite, & confortetur cor veſtrum,
omnes qui ſperatis in Domino. Pſal. 30. 25.

.B Pag. 335
Cum perierint peccatores, videbis. Pfal. 36.
34 Ibid.

Obſecro te ut acquieſcas precibus meis, G
Jaciamus tibi hœdum de capris. Cui reſ-
pondit Angelus, ſi me cogis, non vomedam
panes tuos: ſi autem vis holocauſtum fa-
cere, offer illud Domino. Judic. 13. 15.
Ibid.
Quomodo facti ſunt in deſolationem, Jubit
defecerunt: perierunt propter iniquitatem
ſuam, velut ſomnium ſurgentium Domi-
ne: in civitate tudâ imaginem ipſorum ad
nihilum rediges. Pſal. 79. 19. lbid.
Et factus eſt in pace locus ejus, & habtatio
ejus in Sion. .. Ibi confregit pPotenlias
areuum, ſeutum, gladium, E& bellum.
Pſal. 75. 3. pag. 336
Viam fecit ſemitæ iræ ſuæ, & non pepercit
animabus eorum, & jumenta eorum in

morte concluſit, & percuſſt omnte primo-
goenmitum

eimn .
lrunt⸗
.
HAlt a,
run lun
5 Aun
Un
Plununin
um ſun
.
Him mnmne
uN,

Giun, en

1, gichnn
n len Hin
4
Maven: Ain
Ngolſelan
n meum ſrocet
e. Dll. 10,2
Ie,
mnaotlas k
entie net,
1
mn tuorum Iel
mec, And

„

in enſim

e ſufunm

Aeconn iln
em, en

nſoftetuj 11
Domnn. N

8

net, tlt

Ns Vli
ſun de M
jme in
ten is Uin,
Doninn. ule

, Anm,
un glhi
10 4 .
iun n
i mpini
Hl..

e 11 10

7,

8
1 8

6) %
25 mi 1

6

4
7
1

Argumentorum.

genitum in terrù gypti. Pl. 77.50. p. 336

Fundatur exultatione univerſæ terræz Mons

Sion. Pial. 47. 3. Ibid.
Et dedit ærugini fructus eorum, & labores
eorum locuſtæ: Et occiαdit in grandine vi-
neas éorum, & moros eorum in pruind.
Pial. 77. 46. Ibid.
Er humiliatum eſt in laboribus oor meum: in-
prmati ſunt, nec fuit qui adjuvaret.
Plal. 106. 12. pag. 337
Eripuit animam meam de medio catulorum
leonum, dormivi conturbatus . Filii ho-
minum, dentes eorum arma & ſagittæ.

Pf. 56. §. Ibid.

Er fpilu Son exultent in Rege ſuo. Pſal.

149.⸗ 2. lbid.
Et reforuit caro mea. Pſ. 27. 7. Lbid.
Quomodo ſedet ſola civitas plena populo,
Jaäéta eſt quaſi vidua, Domina Gentium,
Princeps Provinciarum faëta eſt ſub tri-
buto. Lhren. I. I. Ibid.
Et commiali ſunt inter gentes, & didicerunt
opera eorum, & ſervierunt ſculptilibus
eorum. Pi. 105. 35. pag. 338
Faſcioulus myrrhæ Dilectus meus mihi, inter
ubera mea oommorabitur. Can. I. I12. Ibid.
Nolue me conſiderare, quòd fuſoa ſim, quia
decoloravit me Sol: ſilii Matris meæ Ppag-
naverunt contrà me. Can. I. 5. pag. 339
Templum Dei eſtis vos. I. Cor. 3. 16. Ibid.
Introduxit me Rex in cellam vinariam ,„ Or-
dinavit in me charitatem. Fulcite me flori-
bus, ſtipate me malis: quia amore lan-
gueo. Can. 2. 4. Ibid.
Daum eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea
dedit odorem ſuum. Can. I. 1I1. pag. 340
Sequenti die regreſſus invenit germinaſſe Vir-
gam Aaron. .. Eruperant fores, gui,
Joliis dilatatis, in amygdalas deformati
fſunt.. Dixitque Dominus ad Moyſem:
Refer virgam Aaron in tabernaculum te-
tumonti. Num. 17. 8. Ibid.
Viæ Sion lugent, eg quòd non ſint, qui ve-
