Periclitanti, niſi medicorum coœtus cogatur. Et
ubi de animæ tuæ libertate agitur, ac ſalute,

N
h⸗

M

Nii cujuſvis rogaſſe curſim ſententiam, ſatis eſt:
tre Cùm præſertim, non illa ſolùm, ſed cruor
Gteh quoque Domini periclitetur in ea. Undè &
ude FlIag, 10. VOx illa Chriſti ad Patrem eſt: Quæ utilitas in
on 1 lflnguine meo, dum deſcendo in oorruptionem?
A Ergo non es tuus, ſed Chriſti, qui te coëmit
nin, tanto Pretio. Jure proindè te damnat, qui, licèt
ſens

ℳ
8

Pſ. rIo, num à Scribis. Initium Sapientiz Timor Do-

Filius tuus, non quemvis & Galeni Schola ar-

illum colas, patrimonium ejus diſſipas. At, in- Conſilia⸗
uee; Eruditiſſimus Sacerdos eſt, quem con- rii impii;
ulo. Non abſimilis vox tua voci eorum eſt, dzi ſua-
qui aiebant: Homo dacerdos de ſemine Aaron dent Vo-

. . . . 7ℳ1
venit, non decipiet nos. Et locutus eſt cum eis 8* beli
— 8 . . .. —
verba pacifica. Verùm Pax iſthæc ſœta gladiis, cias

cædem peperit, & quovis immanior bello pa- 1. Mach.
vimenta, & compita cruore imbuit. Si lubet, 7. 14.
producam in ſcenam fallentis; deceptique ſup- via ſalu-
plicium. Hinc Achitophel pendet è& trabe, erT.
hinc Abſalom & quercu pendet. Ille Belli Iu- 1 23 5e
ba, hic Dux extitit. Par utriuſque poœzna, miſi 18. 9.
quòd deceptoris fauces, undè iniquitatis con-
ſilium erupit, obſtrictæ ſunt laqueo: decepti,
qui cor non habuit quaſi columba ſeducta, tra-
jecta præcordia. Ergo, ne nobis quoque ruina
conſimilis incumbat, velim vos trepidare, ut
tuti eſſe poſſitis. Agni, inquies, qui nunquàm
non trepidant, ſtatuentur ad dexteram. Viſne
quotidié nobis eſſe terrori, quod ſemel futu-
rum eſt? Aio. Arces ſubi, in quibus ii detinen-
tur, quos carnifex manet, & patibulum. Horta-
re illos, ut ludant, ut garriant, ut hilareſcant.
Siquidem tantuùm ſemel ſtrangulandi ſunt. De-
liraſſe credêris, ſi talia fortè ſuaſeris. Nec pro-
fectò ſanioris ego mentis haberer, ſi quando-
que morituros, & judicandos dederem volup-
tati. Epicureorum grunnitus ille eſt, funera
pratäque commiſcentium: Bibamus, cras enim Iſa. 22.13:
moriemur. Imô lugeamus, quia aliquando mo- Correcio=
riemur. Verùm quis Dei tubas audire ſuſtinet? "is impa-
Ne pulſantis quidem citharam Davidis dexte-Niia.
ra grata eſt, ſi Satanam abigat. Denique, duùm Conſilia-
malum Domini Spiritum fugat à Rege, haſtâ iiboni
impetitur. At Herodes Joannem libenter au-*vih.
dit. Sed quamdià non arguit. Conticeſce Joan-
nes, aut ſubmiſsd voce vaticinare. Alioquin,
niſi infrœnaveris os, computreſces in vinculis.
Poſt dies octo, ego te in nervo reviſam, ſi pro
melle, fel ſtillaveris. Planè pluſquàm Pro-
pheta ſum. En Joannem in vinculis, non qui-
dem per, ſed, propter Herodiadem. Herodi
etenim dixit, Non licet tibi habere uxorem fra- Marc. 6:
tris tui. Ideò inter vos multi infirmi, & imbe- 18.
cilles, & dormiunt multi. Ideò in porticibus :Cor. 1II.
Salomonis multitudo magna languentium. Ra- ef BHa-
rus eſt, qui latret in vitia, rarior, qui ſcelera rii zimis
non cooperiat byſſo. Nimirùm Arcam ad nos blandi ex-
deduci cupimus, ſed ab Ophni & Phinees, betuntar-
quorum alter Pugillus, ſeu Pugnus, alter Ori
parcens interpretatur. Hoc eſt, neuter verita-
tem enuntiat, ſed ille veritatem Dei in inju-
ſtitia, ut ait Apoſtolus, detinet, hic muto-
rum ad inſtar canum, latrare non audet: &
dàùm offam hic glutire ſperat, correptionem
deglutit; ille verè, dum ad munera manum
explicat, contrahit, & coarctat in pugno ſa-
pientiam. Et Iſraëel quidem, ut Arcam in ca-
ſtris vidit, vociferatus eſt ad concuſſionem uſ-
que terrarum, & hoſtium. Verùm illuſit rece-
ptoribus ſuis inconſultis Arca; quæque ſpera-
batur libertatem paritura, vincula, cædémque
edidit. Quale gaudium, ſi cogatur Sapientia
favere cupiditatibus noſtris! Sed fallimur. Ar-
ca illa quidem eſt. At permagni intereſt;
quo vectore ad te Arca procedat. Si Aaron
eam defert, ſi Levi, ſi is, qui hominem
non veretur, tibi Eccleſiæ, Legiſve jura eno-
dat, tutus eſto. Quòd ſi abdomim natus pro-
mus tibi Evangeliorum eſt; periſti. Etenim
quamdiù abfuit à Caſtris Arca, periclitatus
eſt Iſraéel, ſed colluctatus: Ubi eò advenit
Arca »

310

tas implicabatur. Parùm eſt Doctrinam adeſſe
noſtris vitiis, ſi interpres ejus non eſt Melchi-
ſedech, ſed Balaam. Deſperatiùs peribis, quò
ſecuriùs deerraveris. Doleo autem, & Balaa-
mos veritatem Regibus blandientibus non ob-
tegere; & Aſinam ingerere veritatem mactan-
ti ſe Domino; & Pythonem; ut cenſuere non-
nulli, proferre obſecranti Principi Umbram;
quâ de funere moneatur: Cùm in Eccleſia
Dei vivi Sacerdos interdùm non audeat, quod
Ariolus; quod Aſina; quod Pythoniſſa præ-
ſtitere, ſpretis pro veritate inculcandà; tum
monilibus, tum fuſtibus, tum lacrymis Do-
minorum. Ergô-ne Veritatem auro Ariolus
præferet, præferet cruori Aſina, Pythoniſſa
anteponet ſupplici ſibi ſceptro: Et Stola inter-
duùm eam, nec Malleatori, revelabit, dum
Dynaſtæ ſupprimet? Magus exclamabit coram
Balac, non licere Iſraslem imprecationibus
ſubdi: Monebit Aſina, dedecere ad excidium
Juſtorum feſtinare Magum: Fugata patris la-
ribus Pythoniſſa Samuêlis umbram excantabit,
quæ epulanti apud ſe Principi, non rores nun-
tiet, ſed enſes, ſed cruorem, ſed cædem præ-
dicat: Cùm in Templo Dei vivi, nec Primo-
res aliquando audeant ſermonem effundere ;
ubi nemo ferè eſt, qui oblatret. Miſeret me
tui, Veritas, quæ rigata licèt Martyrum, Do-
minique cruore, nec in Autumno germinas.
Olim ex ore Levitæ effloreſcebas vel inter ſa-
xa: Germinabas in Apoſtolorum labiis etiam
inter virgas. Te Stephanus ingerebat Scribis,
Te Petrus Sacerdotibus obtrudebat. Natabas
in ſanguine, imperabas in vinculis, vivebas
in funere. Paulus te, nec cùm vivere deſiſſet,
colere deſut. Denique, avulſo à cervicibus ca-
pite, fidem Lingua, expalleſcente carnifice,
ſpectatoribus ſuis evulgavit. Daniel in ſervitu-
tem abductus, & peccata Nabuchodonoſori
expianda largitionibus objecit: & Baltaſari ut
purpuram regeſſit, ita fyrma mortis ingeſſit;
munera remiſit, funera nuntiavit. Nunc ve-
rò, quis loqui audet? Libertas Evangelica;,
ut olim Arca, captiva locatur cum Dagon;
cui ſi fortè adverſatur, truditur ab aris in
plauſtrum, & vaccis mugientibus reducitur
Bethſamen, quæ, ſilentibus Sacerdotibus, edu-
Cta è& Silo eſt. Porrò Bobus impoſita triumphat
Arca, Levitis invecéta capitur. Uſque adeò
præſtat Veritatem pecudibus, ſed mugienti-
bus, trahi, quàm mutire, non audentibus
Sacerdotibus dedi. Oblitum te verò nolim,
cecidiſſe quidem, propèé Arcam Ophni &
Phinees, minimè verò plaudentem mediæ in-
Gorrecio ter eos Arcæ populum evaſifle, ſed partim cæ-
adhiben ſum, partim aut fugatum, aut captum. Peri-
ga. bit, qui tibi non edicit, quæ dedecent te: mo-
rieris viciſſim tu, qui, cùm præſto ſit Nathan,
Superior accerſis Achitophelem. Ochoziæ ruentis de
smeiur, ſolario memineritis, qui, cùm Beelzebub con-

dum pu- ſulendum curaſſet de morbo ſuo, damnatur à

nit ,/½ 7 . .. .
Jorrigs Deo. Numquid non eſt Deus in Iſrazl, ut eatis
l. +
ad conſulendum Beelzebub Deum Accaron ?

4. Reg I: . .
. Quüuam ob rem bac dicit Dominus De lectulo,
Iſuper quem aſcendiſti, non deſcendes, ſed morte
morieris. Pudeat Naamanos, ut emaculentur
à ſanie; digredi a Syria in Samariam ad Eli-
ſeum: & Ochozias, Elid inconſulto, negle-
Ctôque, percontari ex Accaronitis, præſtolari-

Orã⁴ lliva
Arca, cæſus eſt Ifraël. Nimirùm avecgta e

Tabernaculo in aciem Arca eſt ab Ophni, &
Phinees, in quorum ſeu ore, ſeu pugno, veri-

que reſponſum vitæ. Non deſunt, qui fundant Conſtlia.
oracula, ſed negliguntur. Gratior ille, qui dul- vii redi
Giora, non; qui famiora deprompſit. Verum, udie di.
qui Joanni viſus in Patmo eſt proferre è labiis Cerſeſa-
gladium, oppletam explicavit ſideribus dexte- egg e5
rarn. Ut ſciremus, beari nos indè tantùm, un- Hetcnas
dè ad ſalutem pungimur. Vox illius, ut vox a- non per-

gquatum multarum, & habebat in dextera ſua mittant.
. ℳ N

ſtellas ſeptem, & de ore ejus gladius uträque 4Apoc. 1 pen
. . . 7
parte acutus exibat, & facies ejus ſicut Sol lu- Biteita i
. . . 4. 4 4- r 0.
cet in virtute ſuta. Animadverte, tunc plenio- tis fous Sl

rem frugem; cùm acrius ſemen eſt, & ſævius. orrectie
Vocis catadupa Sidera duntaxat conſequun- bera.
27

tur: poſt enſes Sol fulgurat. Si conſulentis 4 luc
Sapientia perſtrepat ruentis in morem flumi- . ſun
nis, Aſtra præſtolare- Quæ ſi concidat, & en
macétet ut gladius, erupturum ex enſe Solem ime
ſpera. Quòô auſteriora ſunt monita, eèò plemio- n
ra futura ſunt ſata conſiliis germina. Ut emm un
MEgyptus tum ſibi uberrimam meſſem polli. i
kun,

cetur, cùm Nili ſui eluvione immani obruitur
fortunatè: ità emergit ſpes frugis melioris ex
animo, cùm reprehenſionum inundatione de-=
mergitur.

Cùm audiſſet Jannes in vinoulis opera
Chriſti, mittens duos ex diſcipulis ſuis,
ait ili: Tu es, qui venturus es! Matth.
II. 2.

Miratus Chryſoſtomus apud Metaphraſtem S oannes
eſt Joannis exultationem in alvo Matris, ge- Baptifa.
ſtientis janf tum in officium Præcurſoris. Mi- Conſtan-
rum id ſanè. Verùm mihi longè fortior Joan- tia.
nes eſt, ſuo defungens munere etiam in car- Intent io

cere. Etenim cùm ſubſultaret in utero, & an- u:
helaret ad munus Prophetandi, ſciebat Præ- Se mne.

curſoris nomen ſplendidum, neſciebat fortaſ- ſer.
ſis, quot Prophetam calamitates circumſtarent. Nibil pras

Nunc verò, cùm non intelligeret modè, ſed "e, Dez. inerd
pateretur incommoda penè innumera, in quæ Zelus a- itz ne
1 . 1. .- . . . nimarum . 1
incidit, quiſquis viam Domino parat, non ab- „mil ui. nmn n

ſterretur ærumnis, ſed catenis exſtimulatur; ut meat. Cnnmn

muneri ſuo faciat ſatis. Ergo meditatur in car- Homines Ahetnt

cere, non quâ ſe ratione àa vinculis eximat, non timi- ennt
.— . . di du Vrchn
ſed quo modo diſcipulorum corda Chriſto ad- . glem
. . . h,
nectat. Chriſto, inquam, innectere turbas Invidis Aliai
Joannes ſatagit, à quo ipſe deſerebatur in vin- nulla ſit “
. ani . inter ope⸗ En ian
culis. Et eâ quidem tempeſtate amicus Sponſi E l
N rarios.

negligebatur in compede, cùm Dominus èé
latebris prodiiſſet, & ad vocis illius imperium
claudi ambularent, cæci viderent, mundaren-
tur leproſi. Renuntiate Joanni, quæ audiſtig, Matth.
& vidiſtis: cæci vident, claudi ambulant, le-II. 4.
proſi mundantur. Si captos à natura pedibus
exiolvit: cur vinctum ab Herode Præcurſo-
rem ſuum non exſolvit? Claudi ambulant, &
Præcurſor computreſcit in nervo? Dices, no-
luiſſe Dominum in regias vim ſuæ Diwinitatis
irrumpere, ne videretur ad violandam Prin-
cipum dignitatem deſcendifſe. Ut enim ed-
denda Cæſari, quæ ejus eſlent, pronuntiavit:
ità abducere noluit à Tetrarcha prædam ſuam.
At ab iiſdem, quibus nunc Joannes compe- Aalies

9
ditur, vinculis Petrum eximet, majore profe- vo’ e⸗ nlli
ctò regiæ digritatis dedecore, cùm ipsaà die, “ 4 ing⸗
quâà eum producturus Herodes erat, eductus 4
ſit Petrus & carcere, recluſis etiam ferreis val- Religie leſta
vis in contemptum vincientis. Quod ſanè pro- amanda,

vatum qulm nos

digium non latuiſſe piè crediderim
deprimis:

Principem, & virum pluſquam Prophetam.
Quid

ktntb

N ſ
itſin
iMen.

riſcictio.

Stromatum, Lib. XI.

rerveor Quid ergo animi fuiſſe Joanni tum putas, cum
Perſeen. ex illo ipſo carcere, & emittendum perjurum
tienenon Petrum prævideret, ut non inconſuſtè puto,

iepeſcat & ſibi præciſum caput tranſmittendum in diſ-
Cco, Puellæ ſaltantis munus. Mente præſagiit
1e éseame adfuturum Petro Angelum, qui ei à cubiculo
Tet ſoret, eique & caligas, & calceos tantùm non
gions indueret: cùm ſe ſciret non cariturum dunta⸗-
munia xat Angeli famulatu, ſed Scorti acu os ſuum
viliora transfigendum, capũtque dehoneſtandum in e-
nir We, Pulo. Adde non ignota Chriſto Joannis pro-

à Zelo a- Merita, quippè quem Arundinem eſſe negat,
ninaru, & humanâ imbecillitate majorem Virum pro-
quamvis nuntiat. Nam ſperni ab eo, qui te neſciat, in-

nobi, an fortunium eſt: probrum eſt, ſi agnoſcaris, &
er, ſpernaris. Nihilo minùs tamen Joannes Chri-
meliores. ſtum diſcipulis inſinuat ſuis, etiam, cùm ab eo

deſeritur in vinculis, poſthabetur Petro, Clau-
dlis poſtponitur, Herodi relinquitur, ut merces
luxuriæ ſit. Fidem mirare Joannis erga Chri-
Etelefa- ſtum, & conſtantiam in munere. Non proji-
Kiea u- Cit Præcurſoris inſignia, ex quibus & ſecurim
impendere ſibi non neſcit, & vincula ſua ma-
Homines naviſſe non dubitat. Da mihi, qui inter com-
non timè- pedes munus ſuum proſequatur. Dabo tibi
dr. ego complures ex Ephraim cataphractos, qui
intendentes arcum, & vibrantes jacula, in die
belli profugiunt ex acie. Montes crepant, &
arces, quamdiù nihil adverſi glorioſis occurrit.
Cochleg. Ubi verò fulgur emicuerit, abduntur in caver-
ÿ oni zo nis. Hos non abſimiles Limaci dixeris, qui
Flendum. Rhinocerote efferatior geminas profert haſtas &
cerebro. Abſcedite Angues, diſcedite Scorpii,
nam cornibus ſuis bellicoſus vobis Limax in-
Ziwa Cumbit. Verùm, dùm progreditur, ſi impin-
nimarem gat in folium unum, reſilit illicò, cornuâque
inter Per- reſorbet ſua, ſeſéque intrà cochleam retrudit:
ſeeutionei. tantuſque apparatus ille miſſilium, & haſtarum
Parentum ſtipulæ objectu evaneſcit. Nimirùm hæret do-
eblivio. mui ſuæ, ſuéſque poſt ſe lares trahit. Retuſa
enimverò vis omnis Sacerdotum elangueſcit,
quoties patria eam domus involvit. Abſtru-
duntur in caveas cornua, niſi Limax excutiat
domum ſuam. Hinc eſt, quòd ore Moyſis ex-
authorantur, exarmantúrque quotquot ædifica-
verunt domum, aut vineam plantaverunt. Quis
eſt homo, qui ædificavit domum novam, & non
dedicavit ean à Vadat, & revertatur in do-
mum ſuam. Joannes ideò nullum reveretur,
quia quinquennis domum Patris reliquerat.
Leo erat; non Limax, etiämque inter vincu-
la occaſionem aut invenit, aut invaſit Chriſti
Ssamſon. nomen propagandi. Cui, quod ſciam, ſimi-
liorem eſſe nullum dixerim, quàm Samſonem.
Hic, cùm ſe non vinctum modè, ſed etiam
cæcum ſentiret, prorſũſque invalidum ad com-
peſcendam blaſphemantium audaciam, vindi-
candi tamen Dei nominis quodam quaſi œſtro
correptus, fortius Philiſthæos oppreſſit vin-
lus, quam liber, occæcatus, quam perſpi-
cax, molam trahens, quam enſem tractans.
ludic.16. Moriatur anima mea cum Philiſthiim: concuſſiſ-
30. gque fortiter columnis, cecidit domus ſuper omnes
FPrincipes, & cateram multitudinem, quæ ibi
erat: multôque plures interfecit moriens, quàm
ante vivus occiderat.

Adhæſit anima mea poſt te. Pfſ. 62.9.

Conſtan-
tia rare

Deut. 20.
5.

zdrze Gratulor Davidis amimam Domino adhæſiſ-
Conſtä:ie ſe. Sciſcitor ex eo tamen „quo tempore, quéô-

Pſ. 62. 3. Jue loco, ſeſe Deo devoverit. In terra, in-

3 I I
quit, deſerta & invia. Tſt verò in vanum quæ-
Rierunt animam meam. Non hæſiſti, qui adhæ-
ſiſti, & cùm areret ſolum, & cùm inicaremt
educti contrà te gladii.
& Citò felicitas diſſuit 3 quod calamitas aſſuit.
Liqueſcunt ad afflatum Auſtri ærruginoſi infeli-
Ccitatis clavi: quôſque calamitas infixit cœlo
proſperitas refiget. Eluvionis pavore confuge-
rat Columba ad Noeë. Quæ cum ab eo emiſla
nen reperiſſet niſi naufragium, & eluviem,
regreſſa in Arcam eſt. Undè iterum dimiſſa „
cùm virentem nacta eſſet oleam, cunctata
diù eſt, nec niſi incumbentibus Umbris revo-
lavit ad Noë. At illa venit ad eum ad veſpe-
ram, portans ramum olivæ virentibus foliis in
ore ſuo. En moræ cauſam! Non defuere blan-
dientis naturæ illecebræ, in quibus pes va-
gantis recubaret. An illa rediiſſet, ſi olea, ut
folia explicavit, ità baccas concoxiſſet? Vati-
cinor, quanquàm nec Augur ſim, nec Prophe-
tes: Si emittatur iterum, deformatis jam ar-
borum gemmis in fœtus, obliviſcetur tum Ar-
cæ, tum Noëmi. Expectavitque Jſeptem alios
dies, & emiſit Columbam, quæ non eſt reverſa
ulirà ad eum. Enimverò adhærebat Noëmo,
quòd mortis undique fragore terreretur. Ubi
exaruit tellus, & viruere plantæ, ſprevit
Arcam jam ſui ſecura, in quam ſeceſlerat non
affectu deliteſcendi, ſed metu pereundi. Una
Sponſa eſt, quæ florentem ſortita thalamum,
ad Dei amplexus aſpirat. Quanquam & ipſa
quoque remorata eſt Sponſum ad oſtium dia,
cùm exuta curarum pallio, & lotis pedibus,
ſuaviſſimè cubaret in pluma. Vox Dilecti pul-
ſantis, nec accurris? Madet, rogat, manum
in foramen mittit, & ſtas? Exui me tunic
med, inquit, Ilavi pedes meos.... Ego dormio.
Nimirùm ubi requieſcere licet, haud libet
Chriſtum veſtigare, nec rarò tædet excipere.
Incraſſatus diletas receſit à Deo ſalutari ſuo.
Naufragatus eſt Ifraeël in Butyro, qui emer-
ſerat ex Oceano. Altare de terra facietis mihi.
Non ſoluùm imperavit Dominus, ſed etiam
prophetavit; nec mentem ſuam tantum, ſed
ſtudium quoque noſtrum, aperuit. Quaſi di-
ceret, quamdia lutum verſaveritis, mihi aras
exſtruetis: Ubi veròô ſuffarcinati fueritis auro,
Vitulos erigetis, non Aras. Ego autem gaude-
bo, & exultabo in Deo JE NW meg „ inquit Ha-
bacuc. Ecquando lætaturus es in Deo? Audi:
Mentietur opus olivæ, & arva non afferent ci-
bum: Abſeindetur de ovili bpecus, & non erit
armentum in præſepibus., Sat eſt. Quidni ad Jk-
SUM perfugias, ſi eſuris? Velim te tum occur-
rere Jks cum Zacchæo, quando torcularia re-
dundant, & arcæ plenæ ſunt ſeſtertis. Verùm,
heu me! Sterileſcit Mens Cœlo, quoties in a-
rea meſſis exundat. Sevit autem Ilaac in terra
illa, inquit Moyſes, & invenit in ipſo anno cen-
tuplum: benedixitque ei Dominus. Et locupleta-
tus eſt homo, & ibat proficiens , atque ſuccreſ-
cens. .. Ob hocg itchente ei Falæſtini, omnes
Puteos, quos f derant ſervi Patrie illius Abra-
ham, illo tempore obſtruxerunt , implentes bumo.
Illo tempore, quando ſcilhcèt abundabat ovi-
bus, & famulis, id eſt, cum & illæ egerent pu-
teis, & hi propugnare poterant puteos, lictit
Philiſthæis pro Gratiæ aqua lutum ingerere vel
cupiditatis, vel rixæ. Nullum opportuùnius tem-
Ppus eſt evacuandæ ex corde gratiæ, & agge-
rendi bituminis, quam tempus proſperitatis;
cum & centuplicatur meſſis, & greges multi-
Pplican-

Ibid. 9.

Infidum timoris ſodus:

Gen. &£.

Ibid. 12.

Can. 5. 2.

Deut. 52.
15.
FxoOd. 20.
24.
Tribula
tio ut ilis.
Status
wmediozris
ducit ad
Denm.
Habac. 3.
18

bid. 17.
Perſecutio
non eſt no.
xia.

Gen. 26.
12.

Ibid. 14.

312
plicantur. Videas paſſim ſuggeri nequiſſima
quæque horreorum poſſeſſori. Hic habendam
rationem dignitatis ſuadet, ideéque illatam in-
juriam, fuſte, ferréque vindicandam. IIle tu-
endum jus monet coëmpti agri: licere propte-
rea in alienos campos gregem demittere. Alius
non feſtinandum inſinuat in ſolutionem mer-
cedis, ne fœnora minuantur, & mos inoleſ-
cat numerandæ poſt ſudorem pecuniæ. Ergo,
qui nec verbo læſerat unquaàm Connutneltaſs „
non procumbentem ſibi, arietibus allidit humi.
Qui diebus ſingulis pactam pecuniam exſol-
vebat mercenarüs, diurnum æs producit in
annuum, tardiuſque agricolis merces, quam
meſſis Domino, matureſcit. Cujus vox una
erat cum Samuéle, bovem, &ũ ovem cujuſquam
non tuli: is rapit Greges, occupat Agros;,
Dominum fugat. En felicitatis tot planè ſcele-
ra, quot manipulos. Non mirum ergo, ſi cůùm
Iſa 2.7. præmiſiſſet Iſaias: Repleta eſt terra argento &
auro, & non eſt finis theſaurorum ejus. Statim
abſolutâ periodo, quâ opum explicat uberta-
Ibid. 8. tem, ſubjicit: Et repleta eſt terra ejus idolis.
Exundarunt opes? exundavere & ſcelera. Ma-
gna affinitas vel nominis duabus his rebus, in-
quit Ille, Vitis, & Divitiis. Hinc eſt, quòd;
ex quo deſiere Philiſthiim inſequi ſervos Iſaac,
& puteo nomen inditum eſt Latitudinis, ad-
futurum ſe Dominus pollicetur Patriarchæ.
Gen. 26. Profectus indè fodit alium puteum, pro quo non
*2. contenderunt. Itaque vocavit nomen ejus Lati-
tudo, dicens: Nunc dilatavit nos Dominus, &
fecit creſcere ſuper terram. Aſcendit autem eX
illo loco in Berſabes, ubi apparuit ei Dominus
in ipſa nocte, dicens: Ego ſum Deus Abra-
ham Patris tui, noli timere, quia ego tecum
ſum. Liceat & mihi, Dominum meum An-
tonii verbis affari, pro Iſaac. Itâ-ne? Modô
appares, quando facta eſt tranquillitas magna.
Ubi eras, cùm à Palæſtinis humo putei reple-
rentur ? Tunc tempus erat ſolandi ſervum
tuum, ſuis hoſtibus expoſitum. Nunc ais, No-
li timere, quando jam mhil eſt, quod timea-
tur, & vernant omnia? Imò timendum nung
maximè eſt, quando pacata ſunt omnia. Niſi
Dominus adeſſet fortunato, aut laberetur in
ſcelus, aut in innocentia labaret. Meritò pro-
indè Dominus, & illi adeſt jam benè opi-
bus, gregibúſque inſtructo, & eum timere
non patitur, quæ procul dubio timenda illi
forent in tanta proſperitate pacis, gregis, &
horrei, niſi ſuâà illum firmaturus præſentià Deus
Divitia adveniſſet. Nolo timeas, quamvis felix ſis.
soxig. Nam ego adero. Et ſanè, tunc maximè Pa-
triarchæ trepidandum fuiſſe, cùm jam eum U-
bertas, Paâxque alluerent, ex Arcæ cladibus ac
manubiis conjici poteſt. Etenim in captivitatem
abducta Arca, Dagonem concidit „ cecidit
Philiſthæos: reducta verò perhonorificè in ter-
ram Iſraeél, quinquaginta millia plebis ex Beth-
ſamitis interfecit. Haud ſcio tot interemp-
tos ab ea hoſtes, quot lugeo cives ejus adven-
tu jugulatos. Undè, quæſo, lues tanta in Iſ-
raëlem ex propugnaculo Ifraël; Nimirùm Ar-
1. Reg.6. ca non redit vacua. Ri remittitis, inquiunt Sa-
3. trapæ, Arcam Dei Irael, nolite dimittere eam
Ibid. 8. vacuam.. . Tolletis arcam Domini, & ponetis
in plauſtro, & vaſa aurea, quæ eſolviſtis ei
pro delicto, ponetis in capſellam ad latus ejus:
& dimittite eam, ut vadat. En mortis, vul-

nerumque promptuaria! Et quando de Arca
, incidit mentio, alterius quoque Arcæ memo-

Oliva

riam refricemus, undé non modò Columba;

. 7
virente Oleâ, reſilire cœit, &; vernante

Mundo, non reditura diſceſſit, verùm Tau-

„ 1 D
rus, Tigris, Draco, & Leo, qui, tonante
cœlo, mugiere nunquàm;, nec ſævierunt, di- 6
greſſi ex Arca & rugire cœperunt, & vorare. 7
/

Quin ipſe Arcæ Præfectus Noë temulentus
obdormiit, & Cham contemptor Parentem
deriſit. Nimirum fulminibus, atque fulguri- e
bus Iris ſuffecta eſt. Arcus ille pacis tot colo- ſe

ſultn

0
rum illecebris eos corrupit, quos naturæ fu- e .
nus à crimine ſuis fragoribus conterruerat. Væ Iſa. 26. 1 ſin
coronæ Sduperbiæ ebriis Ephraim, qui erant in 83—
t,

vertice vallis pinguiſſinæ errantes à vino. Ubi
Pinguedo, ibi Luxuria, & F aſtus. Perũt quiſ-
quis ſaginatur. Vel ex Manna, ubi gomor ex- “V
ceſſerat, Vermes ebullire conſueverunt. Uſque 1 eſu

Een,
pond

adeò pernicioſa exundantia eſt, ut etiam quod hn⸗
Coœlo depluit, in virus abeat, ſi tenuitatis fi- ge N n’
nes excedat.
Enp
.„. . iat.
Eæultavit in gaudio infans in utero meo. iget

Luc. I. 41.

por

Hortatur nos Paulus per hos dies ad læti- 5 Toanmes
tiam, quam hauriendam docet à Domino. Bapiika
Gaudete in Domino ſemper, inquit, iterùm di- Phil-4.4.
co gaudete. Verùm quo modo ex eo, qui Vir
dolorum eſt, manare lætitia poteſt? quà ra-
tione gaudere in Chriſto licet, qui in labori-
bus, ut teſtatur Propheta, volutatus, & verſa-
tus eſt à juvente ſua? in laboribus à juventute Pl. 87.16.
mea. Denique, ſi ideò advenit in Mundum,
ut ex orbe terrarum riſum eliminaret, vocife-
rando, Væ vobis, qui ridetis, Et, Beati qui lu- Luc. 6.
gent, quis exultabit in illo; ſi præſertim & Matth 5
principatum ejus factum videat ſuper humerum .
illius, & oneratos non ignoret aſſeclas ejus aut
jugo, aut cruce? Verùm exuberet ex Chri-
ſto lætitia, cùm Virgo tantum viæ conſece-
rit, tantiſque virorum, atque mulierum oc-
currerit turbis, cur nulli ſuum Dominus gau-
dium refudit, niſi uni materni adhuc uteri la-

i o
la bon-

tebris involuto Joanni ?& Exultavit in gaudio ne. 1.
infans. Niſi fallor, ideò Joanmi potiſſimum ancí. Dim
Chriſti gaudia inſtillantur, quòd futurus præ- ma Ea- Ium
noſceretur hoſtis lætitiæ ſæcularis, quòd candi- chariſßtie. Alltin 1
datus jam penè efſet fellis, & ærumnarum. Er- Laætitia g er
go duo mihi incumbunt explicanda, ſamioris “"“. eltd te
videlicèt gaudii latices ex Chriſto fluere, nec Telietta; Donmun
aliquò copioſiùs influere, quàm in mentem, Gpriſtas Nn
quæ expers omninèò ſit temporarii gaudii, ap- ſon: teti. llen

peténſque ſpinarum. Et ſanè ſcaturire lætitiæ tie. nElr ne
fluenta ex Chriſto, Iſaiæ eluceſcit teſtimonio imm ſi

clamantis: Haurietis aquas in gaudio de, fonti- lſa: I2.3. len &
bus JNalvatoris. Quis non videt latére in Ser- Conſila- n
vatoris latere puteum gaudiorum. Hinc eſt, tione⸗ uN
quòd Iſaac, qui in typum Domini naſceba- Dei. lui
tur, à riſu ſortitus eſt nomen, ut diſceremus, el

mn

humani cordis exultationem à Chriſti ortu i

pendere. Ut proindé non mirandum ſit, ſi, lkin
nuntiaturus Paſtoribus Angelus Chriſti cunas, 2,10. le, ſe
& ortum, præmiſit: Evangelizo vobis gau- Lae N
dium magnum. Teſtatus id quoque eſt redu- Felicitas ni
ci Filio clementiſſimus Pater, qui cùm læ- ven lch⸗ inn
tari oportere in reſurrectione demortui ado- , lui-⸗ D
leſcentis profiteretur, ſaginatum occidi Vitu- 2 in *R
lum juſſit, qui profectò typus extitit jugula- De. t
ti Salvatoris in ſacro Azymo. Epulari autem D
& gaudere oportebat, quia frater tuus mor- Luco 15. d
tuus erat, & revixit. Ut autem lætarere, quid 32. n
n

li

Ibid. 23.
hnm
Wen
Nal.
l
.
in Deut. 32.
t 13.
Iſa. 5l. 3.
Ibid. 5

del
1Dm
intl
lu
Aln

Ibid. 22.

Tie N lbid. 25.

Cllhrtunt

bulatione
appreſſis.

utilis.

ii,
atune

tio cor

FTervori.

Jer. 31.13.

Conſelatio- rientem ſaturavi.
nes Dei da-
tur Deſola-
ꝛis, & Tri-

Tribulatio tantùm affluat,

ortißica. ſum eſſe
vore
util ſama

Stromatum, Lib. XI.

præſtitiſti? Num annmulum, num ſtolam, num
ſiſtra induxiſti? Induxit, haud tamen ab eis
emanaturum ſperavit gaudium. Audi undè in
domum illam effluxerit exultatio: Adducite
vitulum ſaginatum, & occiεi–.ee, G. manduce-
mus, & epulemur. Nimiruùm, in gaudio hau-
riuntur aquæ & fontibus Salvatoris, id eſt, ex
enecti pro ſalute noſtra vulneribus Vituli. Obli-
túſne es ex Leone eliquaſſe mella Samſonem?
Num Chriſtus non Leo eſt ex tribu Juda;,
Victor, pariter & Victima? Qui, cùm Pe-
tra quoque fuerit, haud dubium mel ſtilla-
vit üs, de quibus Moyſes ait: Suxerunt mel
de petra; oleumque de ſaxo duriſſimo. Meritò
proindè Iſaias cum dixiſſet: Ponet deſertum
ejus quaſi delicias, & ſoliudinem ejus, Tuaſi
portum Domini. Gaudium, & lætitia invenie-
tur in ea. Subjecit: Propè eſt Juſtus meus, &
epreſſits eſt Salvator meus. En quo modo ex
Redemptore flumen lætitiæ emanaturum pro-
nuntiat. Cui Jeremias conſonat voce, ſpiri-
tuque concolor Iſaiæ. Nam in eo capite, ubi
ait ipſum quoque luctum vertendum in læ-
titiam eſle: Convertam, inquiens, Tubtum eo-
rum in gaudium, & conſolabor eos, & lætificabo
à dolore ſuo. Et inebriabo aimam dacerdotum
pinguedine, & populus meus bonis adimplebitur,
ait Dominus. Hac dicit Dominus, vox in ex-
celſo audita eſt lamentationis; lublus, & fletus
Rachel plorantis filios ſuos. Ibi, inquam, qua-
ſi lætitiæ ſcaturiginem adventum Chriſti ſub-
indicat. UWiquequò deliciis diſolveris, klia vaga.
Fæmina circumdabit virum. Quaſi diceret, ut
Virgo pepererit, citò lachrymæ areſcent, &
dolòr temperabitur. Verum dum exprobra-
ri delicias audio filiæ vagæ, moneor alte-
rius quoque partis meminiſſe, Gaudium ſci-
licèt Domini in cilicia,; & jejunia Joannis
derivaril. Quod ex hoc item capite eruimus,
ubi ex Domini verbis vates exclamat: Ine-
briavi animam laßam; & omnem animam eſu-
Et ſane Dominus modèò
Pluvia, modo Panis, modò Manna, modè
ponſus, modò Malus eſt. Ubique tamen,
in tanta perſonarum, & figurarum varietate,
minimè mihi videtur varius, ut fſcilicèt iis
& exuberet, quos è re-
gia, ſpeculâque ſuà deſpicit omni penitùs
exutos temporari gaudii affiuentia. Dices, eò
Dominum deſilire, ubi deliciæ exundant.
Nam ad inſtar ſuaviſſimeæ myrrhæ Ccoactus
in ſaſcem diverſatur inter ubera Sponſæ, un-

Cant. I. ., dè lac manat. Inter ubera mea commorabitur.

Si non fruſtrata ſpe ſuâ eſt, quare illum tam
ſolicita & quærit in lectulo, & fruſtra quæ-
rit? Quid quæris, quem tecum moraturum
putaſti? Quanquàm quæ Sponſæ ubera, cui
ubera defuerunt, præferenti pro mammis ar-

Cant. .0. ces? Ego murus, & ubera mea ſicut Turris, e
O

quo facta ſum coràm eo quaſi pacem reperiens.
Ubi verò Turrim intueris, ibi nihil molle in-
tellige, ſed durum, ſed agreſte, ſed bellico-
diſce vitæ, morumque inſtitutum. Vi-
de, an in Lectulo florido nanciſci Dilectum
potuit; quem amplexari tum tantùm valuit,
cùm murorum excubias tranſmiſit. Nimirùm
per haſtas, & ſecures patet iter ad Sponſum.
Quem ut delibuta deliciis Myrrhæ primæ te-
nere non potuit, ita meruit eo potiri, poſt-
quàm & nudata theriſtro eſt, & cæſa, ac
penè confecta vulneribus. Deſilit e cœlo
ros in typum Domim, ad gemitus Gedeonis.
Ethieæ Comment. Tom. V.

.
31

Sed quò, quæſo, incidit? In vellus. De no- Jud. 6.38.

cte conſurgens expreſo vellere, concham rore
complevit. Quod ſané attonſæ pecudis ſpolium
nemo non callet, Mundo, ſibique demortuæ
animæ ſimulacrum eſſe. In illa emm lana,
quæ tum ferro exciſa eſt, tum pectinibus
carminanda deſtinatur , devoôtam angoribus
Mentem adumbrari, quis non intelligit? Ne-
que tunc ſolum, cuùm imber, & aqua eſt
Chriſtus, abnegationi cohæret, verum e-
tiam, cùm quaſi muſtum ebullit, guttur al-

luit oppletum abſinthio. Date ſiceram mœren-

tibus, & vinum his, qui amaro ſunt animo: Bi-
bant, & obliviſcantur egeſtatis ſiek, & doloris
ſui non recordentur amplius. Auſim penè dice-
re, interdictum vel in cunis Samſoni vino,
ſiceraque; quòd ſcilicet, qui melle ex Leonis
penu ſaginandus eſſet, excludendus omni-
nò foret à Chriſti deliciis, quas vinum, bo-
trique deſignant. Legimus apud Samuelem
in Regum annalibus acceſſu Arcæ domum O-
bededom auctam, cumulatàmque fuiſſe om-
ni rerum copi. Illa, inquam, locupletavit
Obededom, quæ Ozam occidit, & à qua ne-
minem ante Obededom ditatum ſcimus. Enim-
verò Obededom ſervus interpretatur, Oza ve-
ròô fortitudo. Ubi vincula, ibi dehciæ Spiri-
tus- ibique Euchariſtiæ Arca ſuas opes, co-
piâſque diffundit, ubi virgæ, & compedes, in-
ſigniâque ſervitutis proſtant ad horrorem, ſqua-
lorémque gementis. Ut propterea quaſi aber-
raſſe Davidem cenſuerim, qui Arcam redu-
cendam curaverit odores inter & citharas.
David autem, & omnis Iſrazl ludebant coràm
Domino in citharis, & lyris, & tympanis, &
ſiſtris, & eymbalis. Poſthæc ſtatim de Arca
tria ſubjicit Scriptura, quòd Boves calcitra-
verint, quòd inclinata ſit Arca, quòd Oza
ad contactum Arcæ repentè interierit. Nimi-
ruùm Euchariſtiæ Arca, ut mœrori medetur,
ita ſævit in cymbala. Hinc eſt, quòd con-
ſternato cum tribubus Rege, cùm in domum
Obededom relata eſſet Arca, non ejus fami-
liam afflixit, verùm domum ejus univerſam
benedictionibus cumulavit. Amat enimverô
ſqualorem Arca, ferit triumphantes. Wiri-
tus Domini ſuper me, e quòd Dominus unxe-
rit me, ut mederer coniritis corde, & pradica-
rem captivis indulgentiam, & clauſis apertio-
nem. Ut conſolarer omnes lugentes. Tum gazæ
ſuæ explicatàâ pompa, alabaſtris ſcilicèt, coro-
nis, & paludamentis, ea ſe daturum ſpopon-
dit. Sed cui? U darem eis, inquit, coronam
pro cinere, oleum gaudii pro lubtu, pallium lau-
dis pro ſpiritu mœroris. Nönne audis vocife-
rantem eum apud Matthæum: Ego reficiam
vos. Quoſnam? Omneéſne? Omnes planè.
Haud equidem crediderim deſtinatum mœ-
rentibus, & depreſſis convivium, etiam corona-
tis, & delibutis exhiberi. Atque nemo ex-
cluditur, & omnes advocantur. Venite „ in-
quit, ad me omnes. En advocatos indiſcretè
univerſos. Perge, & deprehendes vocatos dun-
taxat eos, quos temporariæ lætitiæ copia de-
fecit. Venite ad me omnes, qui laboratis, &
onerati eſtis, & ego reficiam vos. Sic etiam cla-
mantem eum in die magno feſtivitatis inaudi-
vimus. Ni quis ſitit, veniat ad me, & bibat.
Quas ſanè aquas nec in figura præguſtare
Samion potuit, quamdiù de proſtratis hoſti-
bus exultavit. Ubi verô ſiti confectus excla-
mavit: En ſiti morior, incidämque in manus in-
D dJ circun-

Religionis
perfectio-.

Prov. 31. 6.

FStatis me⸗
diocris ap-
tior Fervo-
ri, & Deo
charior

eſße ſolet.

1. Reg. 6.
*

Iſa. 61. I.

Ibid. 2.

Matth. 11.
28.

Ibid.

10a. 7. 38,

Jud.15.18. ireumeiſorum. Aperuit Dominus molarem den-
tem in maxilla Aſini, 2 egreſſæ ſunt ex eo a-
quc. Quibus hauſtis refocillavit Spiritum, & vi-
res recepit. Mira ſanè vis anguſtiarum. Vi-
detur mihi Calamitas Magnes eſſe divini la-
Habac. 2. ticis. Ego autem in Domino gaudebo, & öexulta-
18. beo in Deo JENU meo. Ecquando exultationis
tibi fons exuberabit? Ficus enim, inquit, non
lbid. 17. forebit, & non erit germen in vineis. En tem-
peſtatem divinæ ſationi peropportunam. Hinc
David ſaginandum ſe ſperat cœleſtis frumen-
ti adipe, labiſque ſuis exultationem infun-
dendam exiſtimat, quòd ſibi & eremus in-
cumbat, & inſtet hoſtis à tergo. SNicut adipe,
kſal. o2. 6. & pinguedine repleatur anima mea: & labiis exul-
tationis laudabit os meum. Ubinam, rogo, con-
ſiſtis, qui ubertatem tantam præſtolaris? In
terra deſerta, & invia, & inaquoſa. Ut video
diſſimillima divinæ „ humanæque ſationis
eſt ratio. Nam ex frumento Patrisfamilias, &
exaruit, quod ſatum eſt in petra, & præfoca-
tum, quod cecidit inter ſpinas „ & depaſtum,
quod ſecus viam ſparſit agricola: ſoluùm id
exuberavit in meſſem, quod cecidit in terram
bonam. Triticum verò Domini arefcit in ſolo
ræpingui, germinat autem in ſilice, & in-
ter ſpinas affert meſſem plurimam. Quod non
