priks. ris, miſer. Labor eſt, non otium. Audi Pau-
2. Tim.4. lum. Iu omnibus labora, opus fac Evangeliſiæ.
5. Ubi audis laborem & opus, ſcito indè exulare
delicias. Cui ſanè oraculum Davidis congruit,
Concio- Cùm dicit: dengite. Non enim dicit, aut re-
nalores cumbe, aut aſcende, quæ ſanè nomina aut ho-
Veri. norem ſonarent, aut requiem: ſed dicit, er-
Me⸗ ge; quo ſanè lituo ad ludores eXcCitaris. Hàc
veru. Planè tubàâ initiatus eſt Jonas, cui dictum eſt:
Jon. I. 2. Durge „ & vade in NWiniven civitatem grandem,
Religioſ: & prædica in ean. Num ſedebat? Non ſedebat,
& Eccle- ſed prædicaturus ſurgere debuit, quoòd & la-
inste, boribus, & lafſitudini deſtinetur, qui ablega-
immuni- tur ad Gentes. Ergo ſurgendum eſt Conciona-
zates ode- turo, ſed poſtquam diu ſederit, non in corporis
rint. otio, ſed in mentis erectione. Nec ſola medi-
Pignitas tationis requies ſatis eſt, niſi Mortificationis
es eE accedat appendix. Jurgite, inquit, qui mandu-
Morzifß- catis Panem dolorig. At vide, quàm vigilanti
catio ap- Verbo uſus ſit David. Non enim ait, Surgite,
Petenda. qui lugetis, vel qui poœrnitentiam agitis: ſed

ente, qui manducatis Panem doloris. Hoc eſt, Vos
tten- P . . —— . . .
zia eum ſurgite, quibus ità ſapit Pœnitentia, ut eâ tan-
iriin. quam Pane veſcamini. Haud ſatis eſt amaſſe

dolorem, niſi & dolore tanquam cibo ſagine-
re. Et ſanè non quicumque cibus, ſed Panis,
Dolor eſſe debet: ut videlicèt quotidiè hâc eſc4
alatur, qui Evangelio os ſuum parat. Paulus
certé, antequaàm evangelizaret, dolorem man-
ducavit, excæcatus in via, eliſus humi, di
jejunus. Liber Prophetiæ quem devorare juſ-
ſus eſt Propheta, Væ infcriptus, amaritie fud
ventrem ejus contorſit.

felicitate obſepto. Sequitur: Et elevatum eſti cor Ibid. 17.

Oliva

Cæcus quidam ſedebat ſezus viam men-
dicans. Luc. 18. 35.
Planè cæcus, tum, quèd in via ſederet „ Cacus

tum, quòd mendicaret. Ut Propterea mirum Evange-
non ſit, ſi, ut primum videre cœpit, & ſede- 7*². it⸗

re & mendicare deſierit, ſecutus Chriſtum, && ntee ⸗
Deum magnificans. Et conſeſtim vidit, & ſe Luc. 18. len,
quebatur illum magnificans Deum. Qur cæcus? 43. vel⸗
quia mendicabat. Et quare mendicabat? quia Tempera- Eeiin

cæcus erat. Nihil itaà excæcat, ut felicitas. Et liæ non
nemo non cæcus felicitatem ſitit. In via es, & 7crenda
ſedes: In via es, & cupis? Ibi expetis Opes,
ubi audis Jrs tranſire, qui non modò vetuit
augeri divitias, ſed omninò abdicandas, ſuaſit?
Nonne audis clamantem: Vade, vende, quc ha- Matth.
bes? Tu verò, quæ non habes, cum clamore 19.21.
valido corrogas? Porrò, quid expetitis, 6 vos
omnes, qui mendicatis in Mundo? Quid expe-
titis? Perniciem veſtram. Planè neſcitis, quid
peétatis Quid eſt felicitas? Si Philoſopho credi-
mus, ludus; ſi Auguſtinum audimus, laqueus
eſt. Paſti ſunt, capti ſunt, inquit. Impiis for-
taſſe, dices, felicitas obeſt; qui eà abutuntur,
non fidelibus, qui illà utuntur ſapienter. Quis
fidelior Davide? Ut paſtus eſt, captus eſt, nec
ſemel. Quis fidelior Angelo? Ut fulſit, cecidit.
Quomodo cecidiſti de cœlo Lucifer, qui manz Ila. 14. 2.
o—vhbaris? clamat Iſaias. Angelus es: In cœlo
es: Oreris & cadis? Nullus juxta te Serpens,
qui decipiat: nulla Eva, quæ illiciat: nullum
lignum, quod fallat, & tamen ruis? Quomo-
dò cecidiſti amictus Gratià, vallatus Liliis, An-
gelis ſociatus? Quid, quòd non ſemuiiſti in pa-

Moni

Etem ne

ds, go⸗

radiſo, ne crederemus diuturnitate certaminis, Enmer Dee
victum aliquando ſæpiùs victorem, ſed manè
ortus, mané occidiſti? Quis te impulit? Quis? lmveri
Audi Ezechielem: Omnis lapis pretioſus indu- Ezech. n ,

mentum tuum: Surdius, Topazins, & Jaſpis... 28. 13.
Aierum opus decoris tui. Væ tibi tantâ undique

tuum in decore tuos perdidiſti ſapientiam tuam
in decore tuo. Gladius, quo perät Primas Talemta
Angelorum, non ferrum, non fulmen, non une biri-
ignis, ſed decor fuit. Clamo: Cavete ab Fa iefra⸗
occaſu, qui manè orimini. Time, ne tuus iſte „eria.
fulgor, fulgur, imò & fulmen fiat. Inimici Pl. So. 16.
Domini mentiti ſunt eis & erit tempus eorum in
Iæcula. Quinam inimici? Non Iſmaéëlitæ, non Deſola-
Agareni, non Babylonii. Quinam ergo? II- Hene .
raëlitæ. Itâne? Iſraélitæ Inimici Dommi. Et Canſala-
unde inimici? Audi: Et cibavit eos ex adipe tionibus
frumenti, & de petra melle ſaturavit eos. Mel bei.
eos convertit in fel. Sola felicitas eos reddidit Ibid. 17.

Di le. r .
ærumnoſos. Et quid eſt, Inimici Domini men- . i 6 cr
titi ſunt ei. Quomodè mentiti inter mella? ab.
Enimverò nemo, qui felicitatem cupit, Deo eelni
non grandia promittit. Si infulis cingar, volo etn
exemplar Paſtorum eſſe. Infulas capit: mox in Arn
ut Paſtor faétus eſt, Lupus fir. Oves non pyfii

paſcit, ſed depaſcitur. Nundinator clamat in Aem R

. kulc
Corde ſuo, ſi tantùm auri coëgero, quantùm An; Hri
ſit ſatis locandis in matrimonium filiabus, ſub- Mgu
ducam in portum non minùs mentem, quàm nte gu⸗
Navim, & Deo vivam, qui toties inter flu- ince
ctus tantàùm non perii. Onuſtus auro, coro- i
nas ſitire incipit. Qui militat, fupplicat Deo cbckt
exercituum, ut ſibi Arcem tradat, militatu- linei

rus exinde non Gloriæ, ſed Evangelio. Ex-
pugnatà Urbe, Provinciis aſpirat occupandis,
& perſæpe Laurus, quâ Victor coronatur, in
myr-

y.

t e
INNh
lten
Ellg 19.
ti n
ta. Nun
nnte
n0ie
, S
lige 1 “
ndang
Nkoatt.
,ku
Unninfr.
Dotunu,
et u
Wehe
lt, cii
gi uln
8: ind

Nctumn ek!
jentian s

dlit 1

Dimni 9
intel n
Cngal)
“
„ 0re N
. n
/
linv r
nen d
es il
o,i
hlc
t, nlu⸗
Ggelo 4
teli 3
Croninl)
n

Stromatum, Lib. IN.

myrtum degenerat, quam amplexetur; ideò
Paris, quia Achilles. Non unus denique, ſi
morbo convaleſcat, & ſtatuit & jurat, abdi-
caturum ſe curas, & ſpretà Aulà, unum Æter-
nitatis Diadema expetendum ſibi proponit. Vix
exilio incolumis, quùm à Lecto ad Thronum
transfagit, Ambitionis novis & majoribus fe-
pribus exagitandus. Quot, ſi Sapientiâ imbui
poſſent, eam in amimarum ſalutem expenſu-
ros ſe Deo hominibuſque affirmarunt, domi-
que ſuturos ſe omnibus exemplar, & ſummi
meriti, & nulhius prorsůùs immunitatis. Vix
hi aut Homerum explicarunt, aut Platonem
ſunt interpretati, cum eos doleas in Olym-
pum Montem converſos, nullius aut nebulæ
aut auræ patientes, und undique, & ubique
Joan. 20. inſcriptos teſſera, Noli me tangere. Hoccine
17. ſuit, erudiri in exemplum Humilitatis & Cru-
cis? Inimici Domini mentiti ſunt ei. Melle ſa-
turati, quòd in irritamentum ſuæ cupiditatis
vertant illius hberalitatem. O Mundi cæcu-
tientem miendicitatem! Funus eſt, & quidem
cordis, quod expetis. Dives ille purpuratus
nônne vitia ſua uni fortunæ accepta rétulit?
Denique ubi divitem audis, audis pariter de-
licias in menſa, faſtum in chlamyde, crudeli-
tatem in egenum. Ergo, ut opes non mendi-
ces, oculos à Chriſto emendica;, quibus laten-
tem in auro luem intuearis & vites. Ut autem
diicas veneni vim, non ſolus imperii apex con-
cutit cor, ſed, ut allidaris, ſatis eſt Pincernam
efle. Ito in domum Pharaonis, ubi offendes
immemorem beneficii ſervum, inebriatum,
non quòd vinum hauſerit, ſed quòd propinarit
vinum. Ut verèò ille Joſepho decoxit, ità nos
mentimur Deo.

Vuln raverunt me: tualerunt pallium
meum mili. Can. §. 7.

§. Fran. Franciſci pectus tanto exarſit Amoris incen-
Sa. dio, ut ſimilitudinem dedignetur cujuſvis am-
mæ, e exceptà, quæ ex amore languit. Una
illa eſt inter filios, quaſi Roſa. Uterque caret
pallio, uterque non caret vulnere, ſitit uter-
que JESUM: videamus modèôò utrius emineat
amor. Amavit Sponſa Dilectum, ſed in cella
vinaria. JESUM Dilexit Franciſcus, ſed abſte-
ati pye mius. Illa in odore cucurrit unguentorum, hic
Cbriſo, in horrore plagarum. Quæſitus JESUS ab illa
eſt, ſed in Lectulo: repertus ab iſto eſt, ſed

arren⸗ Procul à Lecto: Illa meminit horti: hic me-
ti. Minit eremi. Illa dolet ablatum pallium, hic

dimittit. Ila vulneratur à Cuſtodibus: hic ve-
r9 ab Angelis inſignitur. IIla, poſt vulnera,
pallium amiſit: Hic, ante vulnera, projecit &
tunicam. Chriſtum æmulatus, qui nudatus an-
te eſt, & ità crucifixus. IIIa ſitit oſcula, hic
optat vulnera. Deliciis illa affluit, vel in de-
ſerto, hic, vel in aula doloribus & ærumnis
conficitur. Fulcſtur illa floribus in languore
charitatis ; hic in amoris æſtu tormentis ſufful-
citur. Dilectus in illius pectore commoratur,
in myrrhæ guttam odoratam converſus: at
Gal 120, ESUS in corde Franciſci vivit, indè pulſo
ranciſco. Vivit verè in me Chriſtus. Non
Chriſto duntaxat vivit, ſed ſibi moritur, ut
in ſe Chriſtus vivat.

P
7

— 8
Et gratia ejus in me vacua non fuit.
I. Cor. I5. 10.

Multos haberet Eccleſia Paulos, ſi à mul-
tis plenitudo Gratiæ non exhauriretur. Ve-
rüùm, quô copioſiùs in nos influit divinæ li-
beralitatis lateæx, eò infoœcundior & jejunior
eſt cordis noſtri ſenticoſus & damnatus ager.
Quomodò ſedet ſola civitas, domina Gentium.
Ubi Templum? ubi Candelabrum? ubi Ho-
locauſtum? Num eam pertæſus eſt Deus? Imò
filium ſuum ad illam legavit. Viſitavit eam,
Evangelium diſſeminavit in ea, ſigna edidit,
lavit eam ſanguine ſuo, morte expiavit. Nec
his contentus, demiſit pluvium è cœlo Ignem:
Apoſtolos loqui docuit ſermone multiplici,
Matrem ſuam, cujus vel ſolo adventu domus
Eliſabeth ſanctificata eſt, & dia vivere, &
mori tandem in illa voluit. Planè inſcribi ſuper
eam poteſt: Perditio tua Iſraël. Quis ille eſt,
qui præfocatus pendet ex arbore? Infelix ho-
mo eſt, qui laqueum ſibimet nexuit, carnifex
ſui. An rudis Scytha eſt, aut ex ultima Thu-
le trunco fubulcus quam ſimillimus? Palæſti-
nus eſt. Sed idololatra? Imòô Iraëlita. Quin
& JIrxso Chriſti Apoſtolus. Apoſtolus & pen-
det? Fortè, ut Dei filium prodidit, deſtitutus
omninò eſt divino lumine? Imèôò ſcelus agnovit
ſuum, & nummos retulit. Cur igitur ſe Præ-
ſocavit. Neſciebat fortaſſe à Domino peccato-
res recipi. At Magdalena coram illo ex Scorto
adlecta eſt inter Sponſas. Iimuit, ne, poſt
lapſum, Apoſtolum Chriſtus excluderet? At
Primus Apoſtolorum & JksUM ſæpius ejeravit,
& JESV dignatus eſt reſpectu. Priùs enim fle-
vit Petrus, quam Judas crepuit. Undè ergo in
parricida tantus furor in ſeſe? Mortem, quam-
diù conceperat, ex ſe peperit, ſed contrà ſe.
Eam dùm excluſit, admilit, parens ſimul per-
ditionis & filius. Regrediamur, ſi libet, in tem-
pora ſuperiora. Accurramus quæſo; enſi, niſi
fallor, quidam incumbit. Proh Deum immor-
talem! Non miles ille eſt, ſed Saül eſt. Ipſe
planè eſt. Quonam fato huc adductus eſt coro-
natus carnifex ſui? Et quidem electus eſt ex mil-
libus, unctus eſt a Samuéle, ſocer Davidis, Jo-
nathæ parens, quem Deus & regno extulit, &
dæmone vexavit! quin illà ipsà die Samuêlem
inſpexit & audivit ab inferis excitatum. Nihi-
lo minus admonitus de imminenti clade, & cæ-
de futura, ruit in prælium, fugatuſque in gla-
dium irruit. An defuit huic Gratia? Abſalone
quid ſceleſtius? Patrem expulit, Fratrem per-
didit, Regnum prodidit. Enutritus tamen eſt
inter Pſalmos. Ananias quando, & cui menti-
tus eſt? Petro Apoſtolorum Principi, & tunc,
cùm aurum projiciebat. Audacior tamen eo Sap-
phira, quæ viri haud conterrita ſupplicio, au-
ſa eſt, poſt eum funeratum, ſceleratitis & au-
rum retinere, & mendacium effundere. Nec
Sanctitas Loci, nec Apoſtoli Majeſtas, nec
Chriſtianorum Pietas, nec mira Prodigiorum
erudire potuere ruentem in ſuum funus. Quid
Pharao? Poſt decem plagas durior, eos perſe-
quitur trucidaturus, quibus patuiſſe mare ſuis
ipſe oculis ſpectabat. Quid delicati? Aiebant:
Coronemus nos roſis, antequdàm marceſcant..
Manducemus & bibamus: oras enim moriemur.
Proh dolor! Norunt Roſas perituras, & eas
legunt: Sciunt ſe Morituros, & epulantur,

T

Faber
guiſque
calami-
tatis ſua,
Gratiæ
cooperan-
dum.
Thren. I.
Ie⸗

Obſtina-
tio.

Obſtinati.

Sap. 2. 18.
1. QOr. 15.

3 ¾.

144

Tu ſeminabis, & non metes: Tu cal-
cabis olivam, & non ungeris oleo:
O muſtum, & non bibes vinum.

Mich. 6. 15.

Virgil. Inſere nunc, Melibee, pyros, pone ordine
Kcl. 1. vites: Juga boum coëme, & proba illa. Vil-
Agrieul- lam eme, itéôque videre illam, Regum nuptiis
nuna. contemptis. Fortunati, ſua ſi mala noſſent,

Labor ſa- Agricolæ hujus mundi. Durum eſt Serere, nec
eularium. metere. Sed longè durius Demetere, & eſu-

Eleézio rire. Si nec floruiſſet Olea, dilata ſpes non
ſtatus. dih inhiantem prædæ mentem torſiſſet. At flo-
Auliei . . .
avari. Luit, maturuit, lecta eſt, calcata eſt, nec pro-

Eceleſia- fuit. Planè ſi, cùm floruit Vinea, grandine di-
RKieci ſi ſint lapidata fuiſſet, nec repaſtinaſſes illam, nec

awari. alligaſſes, nec detraxiſſes folia, nec vindemiæ
Ri laborem exhauſiſſes! Verùm calcaſſe muſtum,
rum ſpes . — . .
vanz. & vinum non haurire, geminatum ſuppli-

Confden- cium eſt. Non te exploſit Aula, cùm illam
tia in ho- ſubiiſti, candidatum non irriſit, ſed extulit.
minibus. Elevatus es, ditatus es: verbo, calcaſti Oli-

Aulicei vam. Sanè, ſed noli exultare. Non enim ungé-
Picr 2. ris oleo. Quæ paraſti, cujus erunt?. . Cum di-
06. xerint, Pax & ſecuritas, tunc repentinus eis ſat-
1. Theſ. 5, perveniet interitus, ſicut dolor in utero habentis.
3. Cur ſicut dolor habentis in utero? Gravidæ mu-
em. i. lieres, inquit Chryſoſtomus, inter ludendum

& edendum, dum balneis, dum ſpectaculis ob-
lectantur, repentinis torquentur doloribus: häc
& nos in hac vita conditione verſamur. Cùm
dixeris, Anima mea, multa bona habes, mo-
rieris. Cùm repleveris horrea;, ſepulchrum op-
plebis. Quot, exſtructà domo, exceſſerunt è
vivis? Noli exultare de trabea: verùm time,
ne via ſit illa ad pallorem & funus. Opes
coacervaſti ex patrimonio pauperis Chriſti?
Spiritua- Eas dimittes. Porrò hæc, quæ diximus de Au-
lia neglec- licis avaris, & ambitioſis, dicta volumus de

is asu- Viris Cruci, & Evangelio authoratis. Vel
ia. : Lal Zelg.
Zelu a- Protectiones exquirentibus, vel Zelo anima

nimarum Ium ſe ſubducentibus, ut, aut precibus, aut

Epretus. ſtudiis incumbant. Denique contrà eos prolata
Obedien- quoque credimus, qui obedientid majorum
e⸗zeen ſpretà, ſeu Oratiomi, ſeu Literarum labori
H vacant, nec fervorem ex meditatione, nec
gloriam ex literis nacturi. Hi omnes calcabunt
Ohvas, at Oleo non inungentur.
Niſi granum frumenti cadens in terram,
mottuum fuerit, ipſum ſolum manet.
Joan. 12. 24.
In Vroci- Non eſt ſatis granum ſeri, obrui debet, nec
nie Mer- tantùm obrui, ſed & putreſcere, ut ſpicam
tißcatio pariat. Imò inſolita illa vox, Mortuum, quæ
Paſſionum)

à colonis haud uſurpatur, indicat, non ſine do-
lore debere frumentum Chriſti in Tyrocinio
corrumpi. Porrò, ne computreſcat aliquando
frumentum terræ defoſſum, opobalſamo ſeſe
oblinit, & quidem non und „ nec unius gene-
ris conditurã. Ahus enim è& tyronibus ſecum
mitiùs agit, ſibique corruptionem non neceſſa-
riam ducit, quòd mitioris ſe naturæ ſciat, pro-
néque animo ad virtutem. Alius rebellantis in
ſe naturæ tyrannidem paſſus, eam ſubactum
iri deſperat: idedéque, cùm ſpicam non ſpe-
ret, granulo ſaltem parcendum putat. Ergo
ille corruptionem ſibi non exiſtimat neceſia-

Oliva

riam, hic non ſufficere ſomniat. Utriuſque
nubes exſufflemus. Fabricatur ſibi quiſque in
Tyrocinio Navim ſuam. Et alius quidem Cor-
bitam prægrandem parat, inſtruitque: alius
carbaſinis inſtructam velis Cymbulam inaurat.
Cur hic ludit, ille verò delaſſatur: hic aurum,
ille picem affricat Ligno ſuo? Nimirùm Præ- Fervor
dulci fretus genio, ingeniôque facili inſtruc- aeeſſa-
tus, in ſtagno ſibi non in Oceano navigan- ius om-
dum, imò, & colludendum autumat. Clamat vhee.
ex eremo;, imò ululat Hieronymus; Expedite ſilengiar
rudentes, ſuſpendite vela, Crux figatur in malo, Cogniti⸗
parentur anchoræ. Quid inclamas? Si rupes ſui.
tuas turbo obſedit, nobis æquor arridet. Repé- Diffden-
40, inquit, quod monui. Noli huic tranquillita- vale.
ti confidere. Magnos hie Campus Montes habet. ſ .
Cui Seneca ſubſcribit iis verbis: Momento Ma- vi.
re vertitur, & eodem die, ubi luſerunt navigia, Ep. ad
Jorbentur. Quid Statua illa? Noônne aureo ver- Heliodo-
tice? Noônne argenteo pectore? procul à diſ-rum.
criminibus ſtabat ære fulgida, ferro fortis. Ni-
hilo minus, Lapilo caſu devoluto, non modd
icta, ſed & disſecta eſt, & in favillas redac-
ta. Noli dicere, hoſtem vici. Adhuc time. Ti-
muit Moyſes quos domuerat. Tunc conturbati Exod.r½.
ſunt princives Edom, robuſtos Moab obtinuit 15.
tremor, obriguerunt omnes habitatores Chanaan.
Quid tum? Num exultatio? Num inſultatio? Cireum-
Num ſecuritas? Audi. Sequitur. Irruat luper AOectio
eos formido & pavor, in magnitudine brachii hr.
tui. Si obriguerunt præ timore, quid eis pa- Gainn.
vorem imprecaris? Novi hoſtes, inquit Moy- zu surs
ſes. Hydræ ſunt, ſecti repullulant. Irruat pa- Pagnaßi-
vor non ſuper alios, ſed ſuper eos. Timeo pa- itualu.
ventes. Sic etiam David, cum de Agarenis &
Gebalitis, & Ammonitis dixiſſet: Diſperierunt Pſ. S2. 11.
in Endor: facti ſunt ut ſtercus terræ. Illicò ſub-
dit: Pone Principes eorum ſicut Oreb, & Zeb, & Ibid. 12.
Zebee, & JSulmana. Diſperſos diſpergi optat.
Serpens enim, etiam capite protritus, caud
ferit. Quàâ, cùm è& cœlo rueret, ſtellas quam-
plures & cœlo rapuit. Dices, Non fido Naturæ,
ſed Gratiæ, quæ ſuperabundavit in me. Num
plùs -2Bandavit, quam in Paulo? Lux te cir-
umnfulſit? Chriſto colloquutus es? ter virgis
cæſus es? mortuum excitaſti? Et mihilo minus
ille, poſt hæc, timet. Caſtigo corpus meum, & 1. Cor..
in ſervitutem redigo, inquit. Cur? fortè ut Co- 27.
ronam augeas? imò ut compedes evadam. Et
à qua caves labe? Num ab inani gloria? Ti-
meo;, ne teterrimis flagitiis inquiner. Mœchiam
vito, Nec tantùm labi metuo, ſed obrui. Ne
cùm aliis prædicaverim, ipſe reprobus eßkciar.
Vide, quomodèò raptus in paradiſum, lapſum
vereatur in tartarum. At Paulus præferocis na-
turæ id non immeritò cavit. En Davidem, o-
Pibus tum naturæ tum gratiæ ſuflultum, uſque
ad inferna detractum. Quid eo mitius? Sauli
quoties pepercit? & cùm præcidiſſet oram ejus
chlamydis, corde concuti cœpit. Hic tamen,
qui dixerat: Memento Domine David, & om- Pl. 31.1.
nis manſuetudinis ejus, Uriam immaniſſimæ
neci tradidit. Eleganter Paulus: Cam dixerint, 1. Theſſ.
Pax & ſecuritas, tunc repentinus eis ſuperve- 5 3.
niet interitus, ſicut dolor in utero habentis. Gra-
vidæ mulieres, inquit Chryſoſtomus, dum ſe Uom. 33,
Wpectaculis oblectant, repentinis torquentur dolo- in n
ribus: eddem & nos in hac vita conditione ver-
Jamur. Moyſes ſanè illà virga, quâ Mare ſecu-
rus diſcidit, Petram non ſecurus perculit, &
Iram Numinis provocavit. Quid Sponſa? Eo
lectulo, quem Sponſo deſtinaverat, Sponſum
exclu⸗

,ll
Ppor
enn
ſgal .
ſe Nen
vnt,
ilins
61
e
Skctit
,646
ertcle
zbulue
ümmn
eta⸗/
ſle, /

it,
nuciix
Uupn Faul-
) er e⸗

u ur
ir.

1 au n

ehr mrſtn
ein Di k
ajlul kri
Vapun
re De
n ſr de
küilimo
1 radum
Aulann i
Ane lbrn
Eelr,r cone
cctt 4
in len, 8
Mt: I i
. Mt
Ar
n i
ab,ta⸗
eet El
Nhne
N
.. We
8 Kir

A

n
e
.
N
an
Ann,
. by
Nle i
N
Eye 69

„
rind
(NS

Anfe A
ltdN
ſon N.
MoNNN
Ules eir.
Ctime. .
Oeutturtehn
ab obiin

lääfr

rN.
incinl.

ſie

Tinenkes
Agzelüf
Dlberint
. Hlcdt.

ipergit.
titus, al
ſtelale⸗
ſdo en
ine. Ne
Luta.
es) kr
t nihiom
pusmenn i
breul
enalin!
i gora 1
xt. Mn
A hni
noku
ilum,
Irelena⸗
Deawidn
grhtum,
let wonn
Immnn .
e ,

nb,
mnteit,/
niimnt

4 MN
n e

Stromatum, Lib. IX. — 145

Tapſiop- excluſit. Venmiamus nunc ad balſamum eorum,
mifit. qui non fiduciâ, ſed deſperatione ſui, à cor-
ruptione ſe ſervant. Quid ſpei, inquit ille, na-
turæ tam rebelli? An Serpens eſt? Conficitur
vel ex vipera alexipharmacum. Petrus ità me-
ticuloſus, ut in Mare Chriſti juſſu deſiliens
præ metu mergeretur;, Mare alias vel injuſſus
intravit, & portum tenuit. Ancillam timuit:
Phariſæos flagellis & ſecuribus armatos ſprevit.
„. Quid ſi non naturà, ſed malitiâ abſorptus ſim?
v. Emerges. David vir ſanguinum, qui Uriam
erior. interfecerat, Semei inſuſtantem non modèò tu-
lit, ſed & propugnavit. At ſi natura malitia-
que fœderatæ eſſent in me? Ut Saulus fores,
qui Paulus evaſit. Noli; quæſo, recuſare cor-
ruptionem, noli balſamo perfrĩcari „ quia ſi
Deut.33. putrefies, germinabis. Inundationem Maris,
19, quaſi lag, ſugent. Effera Gentium corda, in-
Ser1. in quit Gillibertus, convertit quaſi ſalſos flultus
Cant. in lactis ſaporem. Hodis ſi quis amarus & tur-
bidus fuit, non deſperes. Adhibe ubera, inſtil-
la lac, fortè & ipſe cras lacteus fluet. Quis ſcit,
ſi non modica ſtilla totam maſam convertat 5
An non Paulus furens Mare fuit amarum? Lac
dedit, ex eo obtruncato Lac fluxit.

De qua natus eſt JESUS, qui vocatur
Chriſtus. Matth. I. 16.

Zelu, a. Multi, ut ſuperiùs dixi, Chriſtum in Ec-
nimarum cleſia ſculpunt, rari pariunt. Non enim intùs
& Concio in corde habent ſentiuntque, quæ foràs ex ore
unag. profundunt. Planè niſi ſentiamus, quæ dici-
mus, ſaxeum fingimus in Mundo, non Chri-
Apoc. I. ſtum, ſed ſignum. De ore ejus, inquit Joan-
16, nes, gladius uträque parte acutus exibat. Qua-
le hoc monſtrum? In ore gladius, Spiritus
verbum Dei eſt, quod niſi & viſceribus pro-
deat, haud ferit. Exibat, inquit, non exivit:
hoc eſt, ità cuſpidem emittebat ex ore, ut
enſis capulum ſervaret in gutture, imò & in
pectore. De pectore tuo erumpant radicitùs,
ut non ſint affectata, quæ dicis, ſed de puro
& penitiſſimo prolata affectu. Si me vis fle-
re, plorandum eſt primò tibi ipſi. Affectus
intùs naſcatur tibi. Hac de cauſa Joannes pri-
mèô vorare librum inſcriptum amaritudinibus
jubetur, & concoquere, & tum nuntiare gen-
Apoc. 10. tibus clades. Accipe librum, & devora illum...
9. Et cuùm devoraſſem eum, amaricatus eſt ven-
ter meus: Et dixit mihi: Oportet te iterum pro-
phetare. Accipe librum, inquit, & devora.
Quiſnam hic liber? Num Canticorum? aut
certè liber Exultationis & Alleluia? Imò ple-
nus væ & amaritudine. Cur, quæſo, Joan-
ni traditur? Si Petro præberes, Domine, li-
brum hunc, intelligerem, ad expiationem
negationis, tradi. At Joanni cur? Virgo eſt,
innocens eſt. Sed prophetare debet. Ut Iras
meas exprimat vehementius, eis impleatur.
Niſi enim illas exciperet, frigidé loqueretur.
Quod clariùs eluxit in Ezechiele, qui juſſus
eſt & jacere diè, & in latere obſidionem præ-
dicandam deſignare, & currum ſpectare, &
imbui viſionibus. Paulus Chriſtum impreſſit
toti penè Macedoniæ, Syriæ, Græciæ, & Aſiæ.
Gal. 4.:19. Eilioli, quos iterum parturio, donec formetur
Chriſtus in vohie. Rectè. Sed antequàm hoc ad
Galatas ſcriberet, iiſdem teſtatus eſt, ſibi Chri-
ſtum in corde ineſſe. Vivo, jam non ego, vivit
veroò in me Chriſtus. Ac ſi diceret, Chriſtum in
Ethicæ Comment. Tom. V.

Gal. 3.

20.

vobis formo, quem priùs in me conformatum
geſto. Et quidem, ut Chryſoſtomus notat, Non In cap 2.
ait Paulus, ſe Chriſto vivere, ſed quod lon- ad Gale
gè præſtantius eſt, in ſe vivere Chriſtum. Et
quidem cùm Paulum audimus, animo præci-
pimus virum, monentem, increpantem, dif-
putantem, toto orbe errantem, modò mani-
bus laborantem, modò miniſtrantem verbum.
Et ſanè hæc præſtitit, ſed ita hæc aliis exhi-
buit, ut ſui non obliviſceretur. Prædicationi
inſtabat, quò in aliis Chriſtum formaret: ſed;
& orationi vacabat, ne in ſe Chriſtus defor-
maretur. Et quidem ità vacabat ſibi, ut vi
quâdam à Contemplatione abſtraheretur. Cha- 2. Cor. 5y.
ritas enim, inquit, urget nos. Ad quid urget 14.
nos? inquit Gillibertus. Numquid ad exceſum? Ser. 1. in
Non utique ad exceſum, ſed ad conde cenſum. ànt.
Res illa eſt Voti, hæc Obſequii. Bonus ordo pla-
ne, haurire ibi, & hic exhauriri. Utinàm;, cla-
mat Lactantius, tam multi benè viverent, quam
multi loquuntur benè. Cur? quia ex corde ple- Sermo ſpis
no ſi Verbum erumperet, mira efficeret in ani- ieuali:
mis audientium. Exaltationes Dei in gutture &α errge.
. . .. . Pf. 149. 6.
eorum. Non in labiis, ſed in gutture, ut vi-
delicèt ex intimo profluant. Favus diſtillans Can. 4
labia tua, Sponſa. Peto, cur adeò laudes di- 11.
ſtillantem? Si Mellis fluenta manarent ex ore
ejus, non immeritò laudaretur. Atqui ſtillas
cur laudat? Stillæ iſtæ ex fonte fluunt, ſtillæ
ſunt, ſed non indè manant, ubi naſcuntur.
Favus diſtillans labia tua, Sonſa, mel & lac Can. 45
ſub lingua tua. Etſi diſtillat, etſi non multa ¹1.
loquitur minùs elegans ſermone, at ex corde
loquitur. Intùs profluit, quod foras defluit.
His ſtillis Euphrates erit vectigalis. Alioquin,
ſi ex corde non germinet Dei Verbum, im-
plebitur in nobis illud Prophetæ: Ecce enim
dominator Dominus exercituum auferet à Jeru-
ſalem & à Juda omne robur panis, & omne
robur aquæ. Nimirum Dei verbi annona exun-
dabit, ſed ſine robore vivificandi. Ezechiel Ezech-
jubetur priüùs comedere in mœrore panem, “ 18.
ut plenius mœſtitiam Iraeli indicat. Et egre- Marc. r.
diebatur ad eum omnis Judæc regio, & bapti- 5.
zabantur ab illo confitentes peccata ſua. Hæc
de Joanne Marcus. Peccata aperire, & nu-
dari, inſolens & perdifficile opus eſt, probri-
que plenum. Undè ergo tanta proclivitas in
populo hæc exequendi? Joannes ineruditus;
nemorum cultor, auſterus, quomodò tam citö
perſuaſit Pœnitentiam? Sequitur: Et erat Joan- Ibid. 6.
nes veſtitus pilis cameli, & zona pellicea circà
lumbos ejus, & locuſtas, & mel ſylveſtre ede-
bat. Circumamictus undique & ſaginatus poe-
nitentià Joannes, non multa dixit, ſed mul-
tùm. Dedit voci ſuæ vocem virtutis abundan-
tia cordis. Non attendo, quid loquaris, ſed Serm. 31
quam ex intimo loquaris pectore. Non habeat in Cant.
plùs oris, quam pectoris. Ex pectore debent
ubera prodire, & inhærere illi, non ipſum
converti in illa. Ex abundantia cordis os lo-
quatur. Hinc Seneca purpuratum Philoſophum
de divitiarum contemptu perſtrepentem iis
verbis irriſit: Magnificentior, mihi crede, ſer-
mo tuus in panno videbitur. Ut enim S. Hie-
ronymus ait: Accuſare avaritiam & Latro po-
teſt. Nihil facilius quam loqui Chriſtum, ni-
hil difficilius quàm Chriſtum perſuadere. E
ſolo corde flos iſte prodit. Erubeſcit quamvis
præclara doctrina, quam propria reprehendit
conſcientia. Dabis voci tuæ vocem virtutis,
ſi, quod ſuades, priùs tibi illud, cognoſceris,
N perſua-

Iſa. 3. 15

Matth.
12. 34⸗

Corredtis

4 Zuſto ſis.

146
perſuaſiſſe. Non ſolùm malè agere, & benè
loqui convenire non poſſunt, ſed vel malè egil-
ſe dicendi vim retundit. David, cùm voviſ-
n, l- ſet Deo prædicaturum ſe contrà peccatores,
Pl. 0.15. Docebo, inquiens, iniquos vias tuas. Ut à
fletu ſurrexit, ardore magno in impios inſiliit
Pſ. 5r. 3. exclamans: Quid gloriaris in malitia, qui po-
tens es in iniquitate? Tum, cùm illum crede-
res fulmina jacere in adulteros, in homicidas,
in ſuperbos, unos impetit ſuſurrones, & uſque
ad comminationem ſupplicii, mihil niſi de vi-
tio linguæ præfatur. Cur? Num hoc maximum
vitiorum eſt? Minimè. Voluiſſet ille quidem

Zelus a-
nimarum
voce ope-

perorare contra proditores, fornicarios, &O

parricidas, ſed, dum ſe meminit ejuſmodi fuiſ-
ſe aliquando criminibus obnoxium, erubuit illa
reprehendere, quorum ipſe reus fuerat. Eos
carpit ſceleroſos, quorum ſe novit non im-
IIa. 11.1. plicatum criminibus. Egredietur virga de radi-
ce Jeſe, & ſlos de radice ejus aſcendet: Et re-
quieſcet ſuper eum dpiritus Domini. Ut Flori
tuo, qui eſt Chriſtus, vitæ ſpiritus inſidat, fac
eum ê ramo ità prodire, ut & radice aſcendat.
Alioquin citò Flos iſte exareſcet. Breviter, Si
charitatem Dei in corde habes, etſi cum Jere-
mia balbutias, evelles, deſtrues, plantabis, æ-
dificabiſque. Si carueris Amore & Gratia, vel
Angelorum linguis inſtructus, æramentum e-
Eccl. 15. Tris. Non eſt, inquit, ſpecioſa laus in ore pec-
9. catoris. Cur? quia in ore eſt, non autem è cor-
Prov. r. de fluit. Et rursus: Fili, i te Ilactaverint pecca-
10. tores, ne acquieſcas eis. Non ait, venenum pro-
pinaverint, ſed ſi lac præbuerint; ne acquieſcas.
Quare? Quia etfſi aliquando bona loquantur,
tamen frigido loquuntur corde, & vim per-
ſuadendi non habent. Quos ſi audieris, veros
prædicatores non audies, & fruge fraudaberis.
Quid ergo agendum, ut Chriſtus pariatur? Con-
cipiendus eſt. Quidam, cùm de Deo ne co-
gitarint quidem, illicò de Chriſto loqui in-
choant, & putant ſe JEsM'illicò parituros. At
ſœtus, qui non diù latuit intrà viſcera, ſi emit-
Iſa. 7. 14. tatur, abortus, non filius eſt. Eece Virgo con-
cipiet, & pariet filium. Quid tum? Et vocabi-
u oa â nomen ejus Emmanuel. Quæ non peperit,
niſi poſtquàm impleti ſunt dies, ut pareret. Si
vis Deum parere, Deum concipe. Concipe lo-
quendo cum Angelis, Cellam incolendo, Vir-
ginitati excubando. Obumbrare Spiritu, ut
Solem parias. Argumentum autem ità partiri
poſlemus in tria puncta. Primò, Spiritu replen-
dum pectus efſe, ut verba vulnerent: hoc eſt,
Chriſtum concipi debere, ut edi poſſit. Huc
facit Gladius ex ore exiens, Paulus Chriſtum
circumferens, Charitas urgens Paulum, ut ab
oratione ad prædicationem deſcendat, de pe-
Ctore tuo. Joannes devorans librum, Ezechiel
bibens vinum in amaritudine. In ſecundo pun-
cto, eloquentiam mediocrem ſatis eſſe, ſi ex
pleno pectore effundatur, afferantur ſtillæ
mellis ex ore Sponſæ, Joannis Baptiſtæ præ-
dicatio & pœnitentia, Joannis Evangelium,
Jeremias balbutiens, & regna convellens. Pro
Eccl. 15. tertio adducantur in medium, Non eſt ſpecio-
9. 2 laus, Non habeat plùs oris. De Angelo-
rum linguis ſine amore Dei, Latro accuſans
Iſa. TI. . avVaritiam. In peroratione, LEogredietur Virga,
Matth. 1. Et, Ecce Virgo concipiet. Illud meminerimus,
eés⸗ De qua natus eſt JEU, non ſepulchro, ſed
Mariæ cunis inſcriptum eſſe. Cur? Quia ex illo
tempore concepit corde, quem deindè con-
cepit & corpore. Vis Tyro, Chriſtum aliquan-

Oliva

do parere? nunc illum concipe. Jam nunc par- Tract. 10. G
uriatur; inquit S. Auguſtinus, quod tunc in Joan.
naſcatur. Quod audivimus, quod vidimus o- 1e Joan. 1. i
culis noſtris, quod perſpeximus, & manus no- I. “
NRræ contrectaverunt de verbo vitæ. Vides, in- Lib. de
quit 8. Ambroſius, quòd ante velut mani- paradiſo.
bus quibuſdam perſcrutatus ſit Dei verbum, C. 12.
& poſtea annuntiaverit. Quidam cùm Cruci-
fixum ne tetigerint quidem, in aliorum pu-
tant cordibus inſerendum eloquentiaâ ſua.

it.
geln
n 1
Mr,
inenin
lee

Ueles,

Domine, ut videam. Luc. 18. 41.

Quidnam videre cupis? Nihil, præter me. Cogniti⸗
Enimverò, qui nihil non vident, ſe ipſos ſui.
quod mirer non vident. David à Nathan pio Cæcus E-
dolo circumventus, in raptorem ovis ſenten- vangeli-
tiam capitis ferebat, quam in ſe raptorem““-
fœminæ juſtius retorqueri non norat. Cui
Dei incerta & occulta patebant, non pate-
bat tanti ulceris ſanies. Audiamus, Angelo
Sardis quid ſcribatur. Ncio opera tua, quia no- Apoc.3.
men habes quòd vivas, & mortuus es. Si ſa- I.
nus haberetur, & febribus æſtuaret: magnus Conſeien-
error, ſed utcunque tolerandus. Si vivus di- d,
ceretur, & morti propior duntaxat eſſet, non qui noſtra .
omninò deciperemur. Mortuum verò vivum valners an
dicere, quanta deceptio? At ab aliis fortè aen ſenii. n ſe
vivus ferebatur, cùm eſſet mortuus, ipſe ve- us. h
rô ſe vitæ expertem non diffitebatur. Utinàam
ità contigiſſet. Sed heu! quot quatriduam,
& omninô putridi ſcelerum tabo, florere in
corde ſuo gratiam arbitrantur! Sed, ut videas,

11 ih
E, Niht
W let

Nune

1

Menim!

quàâm ſe quiſque non videat, attende de An- “ 1tthind
gelo Laodiceæ quid ſcribatur. Dicis, Quéd Ibid. 1777 alin
dives ſum, & locupletatus, & nullius egeo, & m. (o⸗
neſcis, quia tu es miſer, & miſerabilis, & pau- Ukliane t

per, & cœcus, & nudus. Si dixiſſet, dives fui,
vel, pauperrimuson ſum, aut, omnium non
egeo, ſed alicujus tantùm, mentiretur, ſed non
palmari mendacio. Nunc veròô, quis neget cæ-
cum nudumque ſeſe locupletem nulliuſque in-
digum jactantem non egregiè mentiri. Miſer,
nec miſer tantàm, ſed ſummè miſer, nec tan-
tùm ærumnoſus, ſed etiam pauper, & eò
paupertatis adductus, ut induſio careat, nec
uno tantùm, ſed utroque captus oculo bea-
tum ſe credit. Uſque adeò in metiendis ærum-
nis noſtris ad inſaniam uſque caligamus. Quid, n.
quèd miſeriam noſtram ne tunc quidem co- intlie
gnoſcimus, cùm eam cognoſcimus? Filius 4
ille prodigus, poſt diuturnam cæcitatem, in

, Clabenn

ann!.

ſe reverſus dixit: Quanti mercenarii in domo Luc. 1⸗ ſero Alr
Patris mei abundant panibus! ego autem bic 7. Annt
Jame pereo. Quis non credat, innotuiſſe illi *
ſœditatem ſuam? Verùm non patuit. Qui ſe “ä
famelicum duntaxat credidit, is à Patre mor- y. Krm

tuus appellatur. Frater tuus hie mortuus erat, lbid. 32.
& revixit. O quot coràm Patre ſeſe Tepidos
inclamant, quibus inſuſurrat in aurem Pater:
Non modè tepuiſti, ſed friges: nec ſolùm
langues, ſed mortuus es. Neque enim tenta-

ris ſolùm, ſed ruis.

Dicis, quòd dives ſum, & locupleta-
tus, & nullius egeo, & neſcis, quia
tu es miſer, & miſerabilis, & pau-
Per, & cæcus, & nudus. Apoc. 3.
17.

Cum tanta exprobraverit paupertatis & æ-
rumna-

4, lze⸗
et. Ab
et min
t lenn,
Vverd m
d Aüler,
m,ier.
atu Nira
Gindni,
0, ME 6
el, unt
ende belr

4, Gal
volnimn
etat,einn

upe 1e
ſ1 Caret
ns lot
etiencisa⸗
ganm
o guihn⸗
cimus! k

Apoc. 3. rumnarum argumenta, quid expectatis? Se-

quitur: Madeo tibi emere à me, aurum igni-
tm probatum, ut locuples fias & veſtimentis
albis induaris, ut non appareat confuſio nudi-
tatis tux, & collyrio inunge oculos tuos, at
videas. Quis talia expectaſſet? Erravit ſanè
