arn- quaàm graviter peccent in peccantem fratrem,
n . . . .
mn qui eum in monumento tegunt. Superiores

Accuſa- quoque quatriduanum non horreant. Reſur-
ſatione, get, quamvis foœteat, ſed reſurget blandè
ex ſando compellatus, non durè increpitus. Reducen-

Sete dus eſt lapis, non admovendus oſtio putreſ-
sſarvan. centis fratris. Et nota benignitatem ſuſcitan-
tis. tis. Non illum extrahi juſſit è ſepulchro,

Lapſorà ſed exilire illinc ſuis eum pedibus voluit:
euranda quaſi cuperet Dominus, eum non penitùs
R rd,l mortuum apparere. Cupiit, ut aliquid cre-
en, g deretur Lazaro ineſſe vitæ. Si non cùm ja-
zanda. Cuit quatriduanus, ſaltem cùm evocatus illi-
cò erupit & ſpelunca. Nos, contrà, gloriam
aucturi noſtram opprobrio foœtentis, quem
ſuſcitamus, computruiſſe penitùs jactamus,
qui vix mortuus eſt. Funibus machiniſque
eruimus ſepultum, ut magis Gloria noſtra
ſurgat è tumulo, quàm Vita demortui. At,
inquies, compeditus eſt: niſi moveatur non
ſe movebit. An ſit ipſe ambulaturus, neſcio:
obfuiſſe vincula Lazaro non lego, quin exi-
UHiret. Blandè dic, Veni foras, & reſurget.
Lapſi hu Si verò trahis & ſepulchro, ut in foveam igno-
manite- miniæ, ruboriſque ſepelias, ſanè non exibit.
⸗den. Si vinculis animæ compedes corporis adjicias,
Lrae. procul dubio non prodibit? Jx §S, qui ſuſ-
rii auße Citat, Plorat „ non Lazarus, qui ſuſcitatur.
ri⸗ Nunc vero afſperrimis increpitos verbis flere

Oliva

Superio- Fratre, & Martha magis ſolicita de Soro-

que ad

cogimus eos, qui ſuſcitantur, ſiccis interim
oculis excitantis. Quidam autem ex ipſis di- joan. 1
xerunt, Non poterat bic, qui aperuit oculos 37.
cæci nati, facere, ut bie non moreretur. Seientis
Non injuſta de nobis inter vulgus que- nſiilleiar
rela, quanquàm impia in ore Judæorum in- un Hi-
videntium Chriſto. Res ſanè mira: noſtris“.
aliquando in Gymnaſis tot Adoleſcentum
oculi aperiuntur, & vix unus à morte ani-
mæ ſervatur. Tantum doctrinæ lumen, &
tanta veræ vitæ inopia! Tam copioſa ſcien-
tia in auditoribus noſtris, & tanta penuria
innocentiæ! Cæci illuminantur, & vita non
ſervatur! Ità eſt, itaque non eſſet, ſi pari e d
diligenti juvenum ſcientiæ atque conſcien- l
tiæ conſuleretur. Denique, Cogitaverunt au- Ipid. 332 m fi⸗
tem Principes Sacerdotum, ut Lazarum er e
interficerent. Quorum Principum conſilium
Auguſtinus irridet. Suſcitatum interficere me- e0
ditamini, ac ſi Deus, qui defunctum ſuſci- in
tavit, excitare non poſſit occaſum. Digna vt
tanto ingenio irriſio. Verùm non ommnò e,

m 15. 1

ſtultè Judæi. Quamquàm enim Dominus æ- l,
què poſſit, ſi velit, occiſos ac defunctos in kis
vitam revocare; tamen fſcientes nullum à fhan
Chriſto ſuſcitatum fuiſſe occiſum, non om- lott
ninò temerè ſperaverunt non ſuſcitandum La- n
zarum, ſi occideretur, licèt defunctus re- Gl
ſurrexerit. Cujus ego rei cauſam libenter in- nr
dagarem. Et quando in Lazaro jam putreſ- lere
cente Peccator inveteratus adumbratur, pu- tniin
to Dominum non ſuſcitaſſe occiſos, ſed de- (
functos: quia videlicèt ex peccatoribus fa- n
Cilius iurgunt, quos fragilitas propria, quam Uüns
quos aliena conſilia atque malitia in ſepul- Aies 6ber
chrum detruſit. Rarò furgit, quem lethale impii. e
confilii jaculum interfecit: cùm non rarò Kap
evigilet, qui ſuâ corruit fragilitate. Mori- ,, he⸗ DWRl

tur David ſuæ morbo Libidinis correptus , .
primùm, tum extinctus. Sed brevi revi-
xit. Cadit Salomon Moabitarum ſtratus con-
ſilio. An vel in morte revixerit, dubium
apud Patres etiam nunc eſt. Rei hujuſce
ea ratio efſſe poteſt. Cui ſcelus ex conſilio
affricatur, is non vulnus duntaxat in viſce-
ribus, ſed & gladium habet. Quare ob-
ductàâ cicatrice, facilè recrudeſcit plaga vi-
cino ferro. Hinc eſt, quòd, qui malum

lann

Uai!
iperebe
Op

in

ſuaſit,; quamvis ſententiam retractet, fſce- lri
leris, quod conſequitur, reus tenetur. Ini- fin
quitatis enim fontem patefecit, quem ſe- lun
mel apertum ne tum quidem obſtruit, cùm
revocatione malæ ſententiæ occludit. Qui K Ure
verò abſtractus à concupiſcentia cadit, pla- Tn
cat, atque exſaturat peccando cupiditatem, te
& ſatur faſtidit, quod optaverat. Seducti Nenit
inficitur Mens, quæ dediſcere non valet mni
quod didicit: alterius incenditur Fomes, qui .
ſatur extinguitur. Actus Achab à Jezabele 8 mne
in rapinam Vineæ, & in cædem Nabuthi, leh!
quia alieno peccavit conſilio, ad primas E- Nlke
liæ voces indoluit. . innm
mem
rn
Et videntes eum ſupra mare ambulan- un,
tem, turbati ſunt dicentes, Quia phan- deu
taſima eſt. Marc. 7. 49. ie
Hoc dixere de Chriſto Apoſtoli, cùm uſ- CGeredis lhei

1. . . recipien-
vigiliam noctis remigando luctati veribien-
905 eſ- da.

n CN
erſe

on

Hei M

ucetn
enenn5
. ;
PNnn,

e lol ſil
4 Euis

pen,

6*

Tentatio eilent cum æquore reluctante. En quàm in-
nen nocet. Conſultè judicamus vel fatigati labore, vel
Zudican- timore concuſſi, vel mœſti tentatione. Etiam

er eme non conflictati judicare peſſimè de optimis
Saberior poſſumus. En Joſephum improbiſſimè og

celi detet, tum à Domina, ut peccet. Dormi mecumt.
dum ter- Hoc audito, Vir alias primariæ fœminæ ob-
rer. ſequentiſſimus, pallio ſeſe exuit. Quid hic
Gen. 39: muſſares? Peccabit profectò, qui coram Mu-
v, ola- liere ſibi dicenti, Dormi mecum, projicit pan-
tiones. Hum. Erras. Idee enim pudicus ſervus pal-
Rer coli lium abjicit, ne nudetur. Reculſat ſpoliari,
& ameri dum ſe diſpoliat. Spoliat ſe Joſeph, non ut

se dormiat, ſed ne dormiat, cum Domina. Ut
S en Viigi Sliatur. Pallio 3 irni —
bounsm Vigilet, ſpoliatur. Pallio à ſe dimiſſlo, no

veßrum Vus Japhet Dominæ impudentiam ideoè tegit;
videtur ne facinus detegatur. Ergo, ubi ſuſpica-
ertere. ris Intemperantiam naſci, ibi occumbit. Ip-
ſe Chriſtus Phantaſmma creditur. Solatium ip-
ſum perhorreſcimus, timemuúſque ſalutem
noſtram. Luctatus din ille cum tentatio-
ne, ſ reprehendatur, Phantaſma adeſſle cre-
dit, à quo penitùs dejiciatur. Falleris. Chri-
ſtus eſt. Salus latet palliata. Etiamſi myr-
rham flillet, Sponſa eſt. At amara eſt. Di-
ligit tamen. Etiam Dilectus, qui vehemen-
tifſime amat, faſciculus myrrhæ eſt; & ;
quod mirere, inter ubera amareſcit, animæ
non recedenti ab eo, ſed amplexanti illum.
Reprehendit te Superior, non ſolatur poſt

turbines tentationum atque laborum? Be-

nè. Cave, ne Phantaſina ab Averno excita-
tum ſuſpiceris: Dominus eſt. Monachus li-
bidinis æſtu acerrimo conflictatus, ſecreto
Abbatis conſiko, ab obviis fratribus, ma-
lis verbis paſſim exceptus „ Chriſium ibi
eſt expertus, ubi Satanam in ſe ſævire ve-
rebatur. Brevi tamen, præ ſpinis contume-
liarum, innoxii Lilii recreatus felicitate „ Ex-
clamavit: Papæ, vivere non licet, & for-
nicari licebit? En Chriſtum, ubi Phantaima
apparebat. Alius ſummo labore vix injunc-
tum opus abſolvit, cùm ecce tibi novo one-
re gravatur. Quis non Dæmonem laqueos il-
li expedire meritô putet? Chriſtus coronam
adornat. Abraham uno feſſus prælio iterum
in aciem educitur. Planè una victor in pug-
na, in ſecunda aut cadet, aut cedet. Erras.
Glorioſiorem ſecunde de quinque Regibus
triumphum revexit. David Goliam ſternit.
Non Sponſa ei contraditur, ſed Philiſthino-
rum præputia ducenta ab eo expetuntur. Li-
cèt Saül id odio excogitarit; Deus tamen,
quod credebatur ſpectrum, vertit in decus.
Splendidius, poſt renovatam victoriam , tri-
umphavit. Idem de tentationibus, déque æ-
rumnis ſentias, quarum nulla infœcunda eſt,
ſed omnes gemellis ſunt fœtibus. Jobi enim
exemplo Deum adeſſe fateberis, ubi non ſo-
lum phantaſmma apparet, ſed eſt. Nimirùm,
Doyminus ſuper aquas multas. Quò graviori-
bus premeris anguſtiis, eò certiàs Deum au-
Xiliarem habes. Vox Domini concutientis De-
lertun, & confringentis Cedros Libani. Por-
10 Deus non longè eſt à voce ſua: Verbum
enim eſt. Quare tum cùm bipennem Ce-
dros quatientem pateris, non adeſt Phan-
taſma, ſed Is cujus vox confringit Cedros

E. 28. 7

ibani.

Stromatum Lib. XII.

Domine in voluntate tuâ Praſtitiſti de-
cori meo virtutem. Pſalm. 29. 8.

Doces? Decorem tibi gratulor. Verùm ſi Zelas er
. . . nmarins
ex Obedientia non doces, inamis decor eſt. Sze Obe-
In voluntate enim ſuàâ, non tud, decori tuo dientig.
Deus præſtat virtutem. Diſcis? placet; miſi Scientia
tamen tuis innixus regulis decorem compa- Eze Spi-
ITes, vanè decoraris. Sine virtute decar Va- ic.
nitatis illecebra, non Gloriæ ſemen eſt: diſ-
crimen Animæ, non ornamentum Mentis. Talenta
Fulſit ſummâ decorus ſcientiâ Lucifer; ve-= Line Ppiri⸗
rùm divinæ voluntati rebellis decor evamnt, ".
in Vanitate virtute deſtitutus. Non Tu ſapien-
tior Salomone. Tantus ingenii decor, ſine
probitate, vitia enutrivit. De Infulis idem
Putato. Si vocaris, tanquam Aaron, veneror
purpuram. Sin pecuniæ magis voluntate quam
Domini purpuraſcis, fuſpicor flammas in of-
tro. Hinc eſt, quòd tantus, tàmque Apo-
ſtolicus decor in Eccleſia rutilat, & nihilo
minus aliquando expers virtutis in aliquibus
languet. Unus in Carolo decor ſacræ Prætex-
tæ, quia à Deo texebatur, quid non pra ſti-
tit? Franciſci Xaverii pullulatus decor, hoc
eſt Nuntii dignitas religionis tecta humilitate
effecit, quod non efficerent Moyſis Senato-
res ſeptuaginta. Nimirùm decori illi praſtite Dignitas
rat Obedientia virtutem, & robur, quo uti- 'n digne,
nam interdum non careant, quæ totæ decor
ſunt, decorique duntaxat ſtudent Paludamen-
ta paucorum. Bernardus Abbas an Eccleſiæ
minus profuerit, quàm ſummi eâ ætate Præ-
ſules, Roma novit. In eo decor minimus,
ſed ſumma virtus. In his gemmea Cidaris,
Thronus excelſus, Miniſtrorum chorus nume-
roſus, Servorum ſine numero numerus, Prin-
cipatus Oppidorum, & Cleri; verum ſi pa-
rem decori virtutem habuerint, non omnes,
nec ſemper prodidere.

Et Cœna ſacta. Joan. 1 3. 2.

Coœna Agni cæremonia Legis, quæ jamjam Reenke-
deſitura erat, imo eàdem deſit hor „ quàâ fa- larvantis
ta eſte Inſtabat mors: parabantur inſidiæ:
& mhilo minus Jnss Legem obſervat, &
Cœnam parat. Quis noſtrum excuſare valeat
ſuam in ſervandis Legibus negligentiam? Jx-
sUs implicatus mortis vicinæ curis, ſervat Cæ-
remoniam eâdem nocte ceſſaturam. IIIa ergo
peritura ſervatur ab iſto morituro: nec potuit
Chriſtum à Cæremonia retardare vel illius fi-
nis, vel ſuus.

Proteges eos in tabernaculo tuo à con-
tradictione linguarum. Pſalm. 30. 21.

Erravit Propheta: nihil enim magis auli- Religioſi
corum & hominum linguis expoſitum, quam ided per-
quod in Dei tabernaculo latet. Proſcindimur, "uniur,
laceramur, diſcerpimur hoc duntaxat nomi- Tinigi
ne, quòôd ad Dei tabernaculum confugimus. ſunt ſer-
Veneraretur nos Mundus, ſi de Mundo eſ- vi.
ſe voluiſſemus: pungit, mordet, vulnerat, Perſecuto-
laniat, quia Dei tabernacule illati ſumus. és Reli-
O ſcelus, o flagitium! Ecquid, rogo, pia- siGrum.
culum Dei in ſe ità furorem armat, quam
iſthæc linguarum procacitas in ſervos Dei?
Quibus pro magno duxiſſes ſervire, ſi
ſæcu-

384

ſæculo ſerviviſſent, eos nunc Domino ſer-
vientes derides & ſpernis? Nullus adeò vilis
ſcurra, nullus à pedibus, imò à ſcopis, & à
matulis vernaculus ità miſer eſt, qui ad viros
Nobiles, Barones „ Principéſque promiſcuè
non inducatur, ſi ſint Cœnobitæ, rejiciuntur.

Euntes in Mundum univerſum. Marc.
16. 15.

Huc, huc proſiliant è latebris Animulæ il-

Zelus 6- nu
vimarum læ tam parvi pectoris, ut ſe cœlo exiſtiment
perieula excidiſſe, ſi & cella extulerint pedem. Mun-

Pernat: dus tibi deſtinatur univerſus, tuâque non mi-

nor domus, quaàm Solis eſt. At Mundanus
fiam, ſi Mundum obeam. Imò Mundum cal-
Marc. 16. Cabis, ſi toto Mundo peregrineris. Prædicate
15. vangelium omni creaturæ. Deſperat hic planè
Animus. Omninèò reprobus fiam, ſi tam mul-
tis prædicavero. Qui enim mihi vacem, ſi
conſuluero univerſis? Imò conſules tibi, ſi con-
ſulueris ommibus. Tu enim unus es ex omni-
bus. Verùm, ut timorem excutias effcmina-
tum ex animo, recordare, quid Sponſæ dic-
tum ſit in Canticis. Duo ubera tua, ſiocut duo
hinnuli capreæ gemelli. Quæ iſthæc ſimilitudo
Sponſi. Uber lac fundit, lac hinnuli ſugunt.
Præclarè certè. Populos paſcere, eſt quodam-
modò paſci: magiſque exſugit lac, quàm im-
mulget, qui Chriſti Agnos lactat. Uber hin-
nulus eſt, non tam lactat, quàm lactatur. Te-
ſtis Paulus, nutritius Eccleſiæ, qui liceèt Co-
rinthiis lac potum dederit, Romæ tamen ob-

Can. 4. 5.

FINIS LIBRI DUOD

e

G

Oliva

truncatus, copioſiùs lacte, quàm ſanguine ma-
navit. Bernardus uber Eccleſiæ fit, paſcit ver-
bo, paſcit ſcriptis Chriſti Agnos. At os, quod
lac fundebat, Virginis lacte rigatum eſt. Au-
guſtinus quantùm fudit atramenti, tantùm la-
ctis effudit. Num uber ipfſius inane fuit? Chri-
ſti fatetur ſe vulnere nutritum, hoc eſt Amo-
ris & Cordis ubere.

In loco paſouæ ibi me collocavit. Pſal.
22. 2.

Ex Patrum teſtimonio animarum paſeua Lilbri pro⸗
Scripturarum Sacrarum libri, & monumenta fanii
ſunt. Habes enim hortos in Canticis, vineas
in Evangelio, fontes in Geneſi, in Exodo flu- 8 Serig.
vios, piſcinas in Eccleſiaſte, in Eccleſiaſtico tararum
ſimulacra quibus ornentur Eccleſiæ horti. At, Muaium.
proh dolor! Oves Chriſti aliis paſcuis oble-
ctantur. Taciti ſyllabas plerique examinarunt
omnes, qui fortè nec ſemel Evangelii titulum
legerunt. Inflatis buccis unum Salluſtii dictum
egerunt, ac ſi Oracula funderent. Dies, no-
cteéſque deſudant, ut damnati Authoris aſſe-
quantur ſenſum, quem ſi commentarijs illu-
ſtrarint, tum enimverèò beati ſunt. O qui tri-
umphus hos manet, quando in extremo Mun-
di die proferentibus Commentarios ſuos in Sa-
cra Biblia, Auguſtino, Hieronymo, Baſilio,
Chryſoſtomo, extrahent hi è ſinu ſuas notas
elucubratas in Cornelium Tacitum Romano-
rum. O dedecus! 6 malè poſitos labores!

ECIMI SLROMATUM.

CANYTV.
Himni rf

in (nen

DW
Dooht
hori i
lugch,
amnn
n in
Mider
Dieen
thorn
htaritih
0r
teno r.
lon
, M
Ulun
une

Dond

I N D E X

LOCORUMSACRK
SCDhRIPTUR -

Quæ in hoc Secundo Stromatum Tomo
paſſim leguntur.

E K GENE S I.

I. Denique fabtum eſt veſ-
pere & mans dies unus. Paginâ 36
Wiritus Domini ferebatur ſuper aquas.

W 175
Fiant Luminaria. 375
☛ Ex CA P. I I. Hoc nunc os ex oſſibus
meis, & caro de carne med. 260

Tulit ergo Dominus Deus hominem, & poſuit eum
in paradiſo voluptatis, ut operaretur, & cuſtodiret

illum. 268
Ex CA P. III. Ambulavitque cum Deo, & non ap-
paruit: quia tulit eum Deus. 137

254. & 260

Eritis ſicut Dii.
164. & 295

Ipſa conteret caput tuum.

Ne fortè moriamur. 187
Nequaquàm moriemini. 267
Wyinas & tribulos germinabit. 332

Ex CAF. IV. Egreſuſque Cain à facie Domini ha-
bitavit profugus in terra ad Orientalem plagam
Eden. Cognovit autem Cain uxorem ſuam, quæ

concepit, & peperit. 79. & 136. & 207. & 268

Num cuſtos fratris mei ſum? 207
Gi malè egeris, ſatim in foribus peccatum tuum ade-
rit. . 266
Ex CAP. V. Vix't quoque Ndeth centum quinque
annis, & genuit Enos. 268
Ex CAPF. VI. Tactus dolore cordis intrinſecus,
Delebo, inquit, hominem. 76
Acceperunt ſibi uxores. Ibid.
Non permanebit ſpiritus meus in homine in æaternum,
quia caro eſt. 80
Manſiunculas in Arca facies, & bitumine linies in-
trinſecuùs & extrinſecis. 232
Ex CAP. VIII. T.dificavit autem Nozë altare Do-
mino. 9 5

At illa venit ad eum ad veſperam, portans ramum
olivæ virentibus foliis in ore ſuo. 170. & 311
Recordatus eſt autem Deus Noë, cunctorumque ani-

malium, & omnium jumentorum. 276
Expectavitque ſeptem alios dies, & emiſit Colum-
bam, quaæ non eſt reverſa ultrà ad eum. 211

Ex CAP. I X. Cæpitque Noz vir agricola exercere
Ethicæ Comment. Tom. V.

terram, & plantavit vineam. Bibenſque vinum
inebriatus eſt, & nudatus in tabernaculo ſuo. 95
Arcum meum ponam in nubibus, Et erit ſignum aæ-

deris inier me, & inter terram. 170
Ex CAP. KV. Suſpice Cœlum, numera ſtellas, ſi
Ppotes. 34
Et abigebat eas. 5
Deſcenderuntque volueres ſuper cadavera, & abige-
hat eas Abram. 109

Ex CAP. XVI. Cümque inveniſet eam Angelus jux-

ta fontem. 218
Ex CAP. XVII. Poſtquàm verò nonaginta & novem
annorum eſſe cœperat, apparuit ei Dominus, di-
xitque ad eum: Ego Deus omnipotens, ambulz

coram me, & eſto per fectus. 190
Ex CAP. XVIII. Loquar ad Dominum meum,
cuùm ſim pulvis & cinis. 8

Apparunit autem ei Dominus, in convalle Mambre,
ſedenti in oſtio tabernaculi ſui, in ipſo fervore
diei. 213
Dixerunt ad eum, ubi eſt Sara uxor tua? 21
Num celare potero Abraham?.. . Noio enim quda

præcepturus ſit filiis ſuis, & domui ſuæ poſt ſe, ut

cuſtodiant viam Domini. Ibid.
Cum ſurrexiſſent indé viri, direxerunt oculos contra
Sodomam. Ibid.
Ex CAP. XIX. Viſus eſt eis ludens loqui. 104
Venerunt duo Angeli Sodomam veſpere. 217
Apparuerunt ei tres viri ſtantes prope eum. Ibid.

Ex CAP. XXI. Ejice ancillam, & filium ejus. 6 5
Tolle Ppuerum: quia faciam eum in gentem magnam.

256
Ex CA P. XXII. Benedicam tibi, & mulihe
ſemen tuum ſicut ſtellas cœli. 84
GSicut ſtellas oœli, & ſicut arenam, quæ eſt in littore
maris. 263
Ex CA P. XXV. Si ſic mihi futurum erat, quid
neceſſe fuit concipere? 103
Ex CAP. XXVI. Recede à nobis, quontam poten-
tior nobis fuctus es valde. 209

Sevit autem Iaac in terræa iälla, & invenit in ipſio
anno centuplum : benedixitque ei Dominus. Et
locupletatus eſt homo, & ibat profciens atque ſue-
creſcens: ., Ob boc invidentes ei Palæſtini,
K k omnes

omnes puteos, quos foderant ſervi patris illius
Abraham, illo tempore obſtruxerunt, implentes
bumo. = pag. 311
Profectus indéè fodit alium puteum, pro quo non con-
tenderunt. Itaque vocavit nomen ejus LBatitudo,
dicens· Nunc dilatavit nos Dominus, & fecit
creſcere uper terram. Aſcendit autem ex illo loco
in Barſabes, ubi apparuit-ei Dominus in ipsd no-
te, dicens: Ego ſum Deus Abraham Patris tui,
noli timere, quia ego tecum ſum. 312
Ex CAP. XXVII. Auditis Eſaü ſermonibus patris,
irrugiit iclamore magno, & conſternatus ait. Bene-
dic etiam & mihi, Pater mi.
Fac mihi inde pulmentum, ſicut velle me noſti, &
affer, ut comedam, & benedicat tibi anima mea,

antequàm moriar. 49
Odor filii mei, ſicut odor agri pleni. 176
Venient dies luctüs Patris mei, & occidam Jacob
ratrem meum. 206

Ex CAP. XXVIII. Dilataberis ad Orientem &
Occidentem Benedicentur in te omnes Tribus
terræ. 209⁰
Non eſt hic aliud niſi domus Dei & porta cœli. Ibid.
Ex CAP. XXXII. Erue me de manu fratris mei
Eſaü, quia valdé eum timeo. 156
Ipſe vero JTaudicabat pede. 209
Jacob autem abiit in itinere, quod cœperat e“ fuerunt-
que ei obviàm Angeli Dei. 213
Nequaqudm Jacob appellabitur nomen tuum, ſed
Tae!. 262
X CA P. XXXIII. Elevans autem Jacob oculos
ſuos, vidit venientem Eſaiu, & cum eo quadrin-
gentos viros. Ibid.
Ex CAP. XXXVII. Nudaverunt eum tunicaà ta-
lari & polymità: miſeruntque in ciſternam vete-
rem, quæ non hbabebat aquam. 267
Putabam nos ligare manipulos in agro. & quaſi con-
Jurgere manipulum meum, & ſtare, veſtréſque
manipulos circùm ſtantes adorare manipulum meum.
302
Ex CAP. XXXIX. Dormi mecum. 383
Ex CAP. XLIX. Benjamin lupus rapax. 63. & 151

Ex Exodo.
Ex CAP. III. Locus enim in quo ſtas, Terra ſanbta
eſt. 82. & 159
Vadam, & videbo viſionem hanc magnam. 159
Apparuitque ei Dominus in Namma ignis. Ibid.
nare non comburatur KRubus. Ibid.

Ex CAP. IV. Dixitque Dominus, extende manum
mam, & apprehende caudam ejus. Extendit, &
tenuit, verſaque eſt in Virgam. 1II. & 236
Projecit, & verſa eſt in colubrum, ità ut fugeret
Moyſes. 1I11. & 189. & 236
Ex CAP. V. Vacatis otio, & idcircò dicitis: Ea-
mus, & ſacrificemus Domino. Iie ergo & opera-
mini: paleæ non dabuntur vobis, & reddetis con-
netum numerum laterum. 201
Deus Hebræorum vocavit nos, ut eamus viam trium
dierum in ſolitudinem, & ſacrificemus Domino Deo

noſtro. 264
PFetere feciſtis odorem noſtrum coram Pharaone, &
præbuiſtis ei gladium, ut occideret nos. 203
Deum neſcio, & Iſraël non dimittam. 274
Ex CA PF. VI. Nunc videbis, quæ facturus ſum Pha-
raoni. 203

Ex CA P. VIII. Et venit muſca graviſſima in domos
Pharaonis, & ſervorum ejus, & in omnem terram
Pgypti: corruptaque eſt terra ab hujuſcemodi muſ-
cis. 103
Ite, & ſacrificate Deo veſtro. Ibid.

Index Locorum

Digitus Dei eſt hic. pag. 162
Ex CAP. XI. Et morietur omne primogenitum in
terra Egyptiorum, à primogenito Pharaonis, qui
Jedet in ſolio ejus, uſque ad primogenitum ancil-
læ, quæ eft ad molam. 183
Ex CAP. XII. Diis non detrahes. 6

Factum eſt antem in noctis medio, percuſſit Dominus

omne primogenitum in terrà Egypti, d primogeni-
to Pharaonis, qui in ſolio ejus ſedebat, ſque
ad primogenitum captivæ, quæ erat in carcere.

18
Ex CAP. XV. Sanctuarium tuum Domine, ge,
ſirmaverunt manus tuc. 16
Dextera tua Domine, magnificata eſt in fortituqine
Itetit unda fuens. 40
In ſpiritu furoris tui congregatæ ſunt aquc. Ibid.

Tune conturbati ſunt Principes Edom, robuſios Moab
obtinuit tremor, obriguerunt omnes habitatores

Chanaan. 144
Irruat ſuper eos formido & pavor, in magnitudine
brachii tui. Ibid.

Ex CAP. XVI. Quando ſedebamus ſuper ollas car-
nium, & comedebamus panem in ſaturitate. 45
Quid eſt hoc? 140
Manhu, quid eſt hoc? 219
Ex CAP. XIX. Dividam ſpolia, implebitur anima
méa. 160
Ex CAP. XX. Altare de terra facietis mihi. 133
& 178 & 311
Ego ſum Dominus Deus tuus, qui eduxi te de terra
Egypti. 1
Altate de terra facietis mibi, & offeretis ſuper eo
holocauſta & pacifica veſtra, oves veſtras & hoves
in omni loco, in quo memoria fuerit nominis mei...
Veniam ad te, & benedicam tibi. 165. & 178. &
242
Quòd ſi Altare lapideum feceris mihi, non ilcag
illud de ſectis lapidibus: ſi enim levaveris cultrum

ſuper eum, polluetur. . 16 5
Ex CAP. XXIV. Omnia, quæ locutus eſt Dominus,
faciemus. 121. & 156

Ex CAP. XXV. Inſpice, & fac ſecundum exemplar.41
Ex CAP. XXXII. Hi ſunt Dii tui, INrael„ qui te
eduxerunt de terra Mgypti. 120
Fecitque populus, quæ juſſerat, deferens inaures ad
Aaron. Quas cum ille accepiſet, formavit opere
fuſorio. lbid.
Et fecit ex eis vitulum conflatilem. Ibid.
Dixitque ad Moyſen: Ululatus pugnæ auditur in ca-
ris. Qui reſpondit: Non eſt clamor adbortan-
tium ad pugnam: ſed Vocem cantantium ego audio.
154
Oeccidat unuſquiſque fratrem, & amicum, & proximum
ſuum. Feceruntque Filii Levi juxta ſermonem Moy-
ſ, cecideruntque in die illâ viginti tria millia
virorum. 252. & 260. & 270
Peccaſtis peccatum maximum. 25⁵ꝗ2
Conſecraſtis hodie manus veſtras Domino. 260,8& 273

Ex Libro Numerorum.

Ex CAP. I. Omnis multitudo Sanctorum eſt, G in
ipſis eſt Dominus : cur elevamini ſuper pPopul’cc
Domini? . . 203
Gi conſuetdâ hominum morte interierint, non miſit me
Dominus. lbid.
Ex CA P. XIII. Terra, quam luſtravimus devorat
habitatores ſuos.

Ex CAP. XX. Audite rebelles & increduli. Naam
de petrà hàc vobis aquam poterimus ejicere? 153

Ex CAP. XXI. Nauſeat ſuper cibo iſto leviſſimo. 140

Liu

Pee/
id
miti
Eemna
iſ Mn
tun
ſnſien

imn

ineer.
klls l,
hne ſn
ic, he
rſniu
m in ,
lan ten,
m.
4 i lecim,
1 ee
in agi⸗
nd⸗ hſin
plei,
6 4
lr 44 14
linee
le te,6
lerche,
y
1 1 ſeer

DOut percuſſus aſpexerit. pPag. 140
Raif ai. ſerpentem æneum, & poſuit eum
pro ſigno, quem cum percuſ aſpicerent, ſanaban-
tur. 151
Fac ſerpentem æneum. 2 7. & 307
Expone eum pro ſigno, qui percuſus aſpexerit eum;
vivet. 307
Ex CAP. XXV. At illi comederunt, & adoraverunt
Deos earum. 74. & 78
Morabatur auntem eo tempore Iſrasl in Settim, &
fornicatus eſt populus cum filiabus Moab. 78
Quæ vocaverunt eos ad Sacrificia ſua. Ibid.
Initiatuſque eſt Iſrazl Beelphegor. Ibid.
Dixitque Moyſes ad Judices Iſrasl Occidat unuſ-
uiſque proximos ſuos, qui initiati ſunt Beelphe-
or.

Ei ecce unus de filiis Irael intravit coram fratribus

ſuis ad ſcortum Madianitidem, vidente Moyſe, &
omni turba filiorun Iſrazl, qui flebant ante fores
tabernaculi. Ibid.
Oeciſi ſunt viginti quatuor millia hominum. 270
Erit tam ipfi, quàm ſemini ejus pactum Sacerdotii
ſempiternum quia zelatus eſt pro Deo ſuo, &

expiavit ſcelus kliorum Iſrasl. Ibid.
Ex Deuteronomio.
Ex CA P. VI. Audi, Iraæl. 153. & 204

Ex CAP. XX. Quis eſt homo, qui ædificavit do-
mum novam, & non dedicavit eum * Vadat, &
revertatur in domum ſuam. 311
Ex CAP. XXXII. Audite Cæli, quæ loquor; audiat
terra verba oris mei. 60
Concreſcat, ut pluvia;, doctrina mea: ſluat, ut ros,
eloquium meum. 132. & 334
Vicralſatus dilettus receſſit à Deo ſalutari ſuo. 311
Mel de petra; oleumque de ſaxo duriſſimo. 312
Ex CAP. XXXIII. Inundationem Maris, quaſi
lac ſugent. 145
Ex CAP. XXXIV. Mortuus eſt Moyſes ſervus Do-
mini. 342

Ex Libro Judicum.

Ex CAF. IV. Intra ad me Domine mi, intra, ne
timeas. H 109
Ex CAP. VI. Cumque Gedeon excuteret; atque
burgaret frumenta in torculari, ut fugeret Ma-
dian, apparuit ei Angelus Domini. 213
Eece familia mea infoema eſt in Manaſſe, & ego mi-
nimus in domo Patris mei. Dixitque ei Dominus:
Ego ero tecum, & percuties Madian, quaſi unum
Virum. Ibid.
Dominus teum, virorum fortiſime. Ibid.
Vade in bac fortitudine tua & liberabis Iſrazl de
manu Madian. lbid.
De nocte conſurgens expreſſo vellere, concham rore
complevit. 313
Ex CA P. XIII. Cui apparuit Angelus Domini, &
dixit ad eam: ſterilis es, & “ liberis: ſed
concipies, & paries filiumu. 214
EFece concipies, & paries filium; cave, ne vinum bi-
bas neg ſiceram. Ibid.
Erit enim Nazaræus Dei ab infantin ſua : Et ipſe
incipiet liberare Iſraël de manu Philiſthinorum.
lbid.
Erit enim puer Nazx aræus Dei ab infantid ſud, & ex
ero Matris ſuæ, uſque ad diem mortis ſuæ. 215
Quæ cuùm vidiſet Angelum, feſtinavit & cucurrit ad

virum ſuum, nuntiavitque ei; dicens: Ecce appa

uit mihi Vir, quem ants videram. 214
Vir Dei venit ad me, bhabens vultum Angelicum
LEthicæ Comment. Tom. V.

Sacræ Scripturæ.

terribilis nimis. 214
Morte moriemur, quia vidimus Dominum. 215
N. Dominus nos vellet occidere, de manibus noſtris
bolocauſtum, & libamenta non ſuſcepiſſet. Ibid.
Obſecro te, ut acquikſcas precibus meis, & faciamus
tibi hœædum de capris. Ibid.
Quod eſt nbi nomen, ut ſi ſermo tuus fuerit expletus,
bonoremus tes Ibid.
Ex CA P. XIV. De comedente exivit cibus, & de
fForti egreſſa eſt dulcedo. 314
Ex CAP. XV. In maxilld aſini, in mandibul
Ppulli afinarum delevi eos, & pereuſ mille viros.
Cäüumque hac verba canens compleſſet, projecit
mandibulam de manu, & vocavit nomen loci illius
Ramath-lechi, quod interpretatur Elevatio ma-
xillæ. 152
En ſiti morior, incidämque in manus incircumciſo-
rum. Aperuit Dominus molarem dentem in ma-
xilläà Aſini, & egreſſæ ſunt ex eo aqux«. Quibus
hauſtis refocillavit ſpiritun, & vires recepit. 313.
& 314
Ex CAB. XVI. Moriatur anima mea cum Phili-
Rthiim: concuſſique fortiter colamnis, cecidit do-
mus ſutper omnes Principes, & cæteram multitu⸗
dinem, quæ ibi erat, multoque plures interfecit
myoriens, quàm ante vivus occiderat. 311
Ex CAP. XIX. Aperuit itaque Dominus molarenm
dentem in maxillâ aſini, & egreſæ ſunt ex eo
aqu&. 152

Ex Libro primo Regum.

Ex CAP. I. Won vadam, donec ablactetur infans.
188
Manſit ergo Mulier, & lactavit Klium ſuum, donec
amoveret eum à lacte. Ibid.
Et immolaverunt vitulum, & obtulerunt puerum
Heli. 189
Ex CAP. II. Exultavit cor meum in Domimo, &
exaltatum eſt cornu meum in Deo meo. 2. & 167
Quicunque immolaſſet victimam, veniebat puer Dar-
cerdotis - dum coquerentur carnes, & babebat

IJuuſcinulam. 73
Dilatatum eſt os meum ſuper inimicos meos. 39
Quia latata ſum in ſalutari &us. Ibid.
Pedes ſanétorum ſuorum ſervabit: 160

Erat ergo peccatum puerorum grande nimis coram
Domino: quia retrahebunt homines à ſacrificio Do-⸗
mini. Samuzl autem miniſtrabat ante faciem Do-
mini, puer accinétus Ephod lineo. 190. & 191
Et tunicam parvam faciebat ei Mater ſua;, quan
afferebat ſtatutis diebus, aſcendens cum viro ſuo;
ut immolaret hoſtiam ſolemnem. 191
Puer autem damukl proficiebat, atque creſcebat,; &
placebat tam Deo, quàm hominibus. 192
Et non audierunt vocem Patris ſui: quia Dominus
voluit oocidere eos. lbid.
Puer autem erat Miniſier in conſpeltu Domini.
189. & 190.
Et abiit Elcana in Ramatha in domum ſuam. Puer
autem erat miniſter in conſpectu Domini ante fa⸗
ciem Heli Sacerdotis. Porrò ſilii Heli, filii Belial
neſcientes Dominum. Ibid.
Nen eſt Santctus, ut eſt Dominus neque enim eſt alius
extra te. 211
Deducit ad inferos, & reducit. 321
Ex CAp. III. Et venit Dominns, & ſtetit⸗ & vota-
vit ſicut vocaverat ſecundo, Samul, JSamuel. 91
Pier autém Samuel miniſtrabat Domino coram Heli.
Eecce ego facio verbum. Dormivit autem Samus! uſ-
que manè, aperuitque oſtia domis Domini. 1
Kk 3 Samusl

Samusl timebat indicare biſionem Heli. pag. 192
Vocavit ergo Heli damuzlem, & dixit Samuel, fili
mi? Qui reſpondens ait, Præſtò ſum. Ibid.
Hæc faciat tibi Deus, & hæc addat, ſi abſconderis à
me ſermonem ex omnibus verbis, quæ ditcta ſunt

tibi. Ibid.
Dixit enim Jdamuel, fli mi. Ibid.
Indicavit itaque ei ſermones, & non abſcondit ab eo.
Ibid.

Dominus eſt: quod bonum eſt in oculis ſuis faciat. Ibid.
Crevit autem Samuzl, & Dominus erat cum eo. Et
cognovit univerſus Iſfraz, à Dan uſque Berſa-
bée, quòd idelis Samuel Propheta eſſet Domini.
Ibid.
Loquere, Domine, quia audit ſervus tuus. 204
Ex CA P. IV. Venit Deus in caſtra. Et ingemue-
runt dicentes .. Væ nobis. Quis nos ſalvabit
de manu Deorum ſublimium iſtorum à bi ſunt
Dii, qui percuſerunt Egybtum omni plaga in

deſerto. 147
Confortamini, & eſtote viri, Philiſthiim: conforta-
mini, & bellate. Ibid.

Ex CAP. V. Tulerüuntque Philiſthiim Arcam Dei,
& intulerunt eam in Templum Dagon, & ſtatue-
runt eam juxta Dagon. 134
Ex CAP. VI. Tolletiſque Arcam Domini, & pone-
tis in plauſtro, & vaſa aurea, quæ exſolviſtis ei

pro delicto. 201
Percuſſit de populo ſeptuaginta viros, & quinquaginta
millia plebis. 300⁰

Gi remittitis Arcam Dei Iſraël, nolite dimittere eam
vacuam. . .. Tolletis Arcam Domini, & ponetis
in plauſtro, & vaſa aurea, quæ exſolviſtis ei pro
delicto, ponetis in e ellan ad latus ejus: &
dimittite eum, ut vadat. 312
David autem, & omnis Vrasl ludebant coram Do-
mino in citharis, & lyris, & tympanis, & ſiſtris,
& cymbalis. 313
Ex CA P. VII. Ait autem Samuël ad univerſam do-
mum Iraël, dicens: ſi in toto corde veſtro rever-
timini ad Dominum, auferte Deos alienos de me-
dio veſtri, Baalim &ö Aſtaroth. 193
Dixit autem damuzl: Congregate univerſum Iſrazl in
Maſphath, ut orem pro vobis Dominum. Ibid.
Atque dixerunt, Peccavimus Domino. Ibid.
Tulit autem damuel agnum latctentem unum, & obtu-
lit illum holocauſtum integrum Domino: & clama-
vit Samuzl ad Dominum pro Iſrael, & exaudi-
vit eum Dominus. Factum eſt autem cuùm Samuél
offerret holocauſtum, Philiſthiim iniere prælium
contra Irazl Imonuit autem Dominus fragore
magno in die illa ſuper Philiſthiim, & exterruit
eos, & cæſi ſunt à ſiliis Iſraæl. Ibid. & 194
Judicabat quoque Samusl Iraëlem cunktis diebus vi-
tæ ſux, & ibat per ſingulos annos eircuiens Bethel,
& Galgala & Maſphat. 194
Revertebaturque in Ramatha: ibi enim erat domus
ejus, & ibi judicabat Irazlem: Edificavit etiam
ibi Altare Domino. Ibid.
Facta eſt itaque manus Domini ſuper Philiſthaos,
cunctis diebus Samuzlis. Et redditæ ſunt urbes,
quas tulerant Philiſthiim ab Irasl Iſrazli, ab
Accaron uſque Geth. 194
Et convenerunt in Maſphath: hauſerüuntque aquam,
& effuderunt in conſpectu Domini, & jejunave-
runt in die illa, atque dixerunt ibi“ Peccavimus
Domino. 201
Intonuit autem Dominus fragore magno in die illà
ſuper Philiſthiim, & cæſi ſunt à filiis Nrasl. 308
Exteruit eos, & cæœſi ſumt. Ibid.
Ex CAP. VIII. Factum eſt autem, cuùm ſenuiſſet

Index Locorum

Samuel, poſuit filios ſuos Judices ſuper Iſrazl.
Et non ambulaverunt filii illius in viis ejus, ſed
declinaverunt poſt avaritiam. 19
Diſplicuitque ſermo in oculis Samuslis, es quòd di-
xiſſent, Da nobis Regem, at judicet nos. Et ora-
vit Samuel ad Dominum. 195
Dixit itaque Jamuzl omnia verba Domini ad popu-
lum, qui petierat à ſe Regem. Ibid.
NWoluit autem populus audire vocem Samuslis, ſed
dixerunt: Nequaquàm: Rex enim erit ſuper nos.
E . 197
xX CA F. IX. Ur inveniret Aſinas Saul, & puer
ejus: invenerunt puellas, & dixerunt eis: Num
hic eſt videns ? Quæ reſpondentes dixerunt illis:
Hic eſt, ante te, feſtina nunc, hodiè enim venit
in civitatem. Quia ſacrificium eſt hodie populi in
excelſo. 19
Et cujus erunt optima quæque Iraël à Noönne tibi, S
omni domui Patris? 196
Aſumens itaque Jamuel Saulem, & puerum ejus,
introduxit eos in triclinium, & dedit eis locum in

capite eorum, qui fuerant invitati. Ibid.
Surge, & dimittam te. Ibid.
Dic puero, ut antecedat nos, & tranſeat. Ibid.

Ex CAF. X. Tulit autem Samusl lenticulam olei,
& effudit ſuper caput ejus, & deoſculatus eſt eum,

& ait: Ecce unxit te Dominus ſuper hæreditatem

Iſuam in Principem. 195
Et liberabis populum ſuum de manibus inimicorum
ejus. 196

Et hoc tibi ſignum, quia unxit te Deus in Principem.
Cùm abieris hodié à me, invenies duos viros juxta
ſepulchrum Rachel. Ibid.
Et deſcendes ante me in Galgala, (ego quippe deſ-
cendam ad te) ut offeras oblationem, & immo-
les victimas pacificas: ſeptem diebus expectabis,
donec veniam ad te, & oſtendam tibi, quid fa-
cias. Ibid.
Vos autem hodie projeciſtis Deum veſtrum. 197
Ex CAP. XKII. Loquimini de me coram Domino, &
coram Chriſto ejus, utrum bovem cujuſquam tu-
lerim. Ibid.
Et nunc Rex grad tur ante vos: ego autem ſemui, &
incanui : porrò filii mei vobiſcum ſunt: Itäque
converſatus coram vobis ab adoleſcentia mea uſque
