ſerè amittit. De duobus filiis invitatis à Manh.".
Patre ad vineam, qui dixit Nolo, & pri-
mus erat, videlicet Populus Gentium, ivit.
Cedri flos non olet, ſed fructus olebit. Au-
rea mala, quorum flos mirè fragrat, non olent.
Paulus fœtet in adoleſcentia; at Vir Chriſti
bonus

Ln

I ne
ttl n
1 Dero onne

8

W

a n,
tud

⸗
ee Cn

Stromatum, Lib. VII.

bonus odor eſt. Ocyùs virent prata, quàm
plantæ: ſed hæ homines, illa pecudes alunt.

Aulicus . . . . — .
tardepre- Ranæ neſciunt vocis infantiam, pipientibus in
mass. nido Lufciniis. At coaxant illæ vel in ſenio,
pyoerafti. iſtarum veroò cantus, quò cunctantior, eò dul-
„atio ſan- Cior. Vile eſt, q 10d brevi indiget ſeu naturæ
Kfa. ſeu artis Tyroci uO. In arbore noviſſimus fru-
ctus erumpit, citiſſimus flos. Apud Moyſem
reperimus Terram ante floruiſſe, quam Co-
lum: tardior ſiderun, quàm arborum, ortus.
Homo quoque inter animantes poſtremus or-
dine, dignitate Princeps. Ipfius hominis tar-
dior pars eſt, quæ eſt nobilior: Corpus enim
adventum amimæ præſtolatur. Quas tardiùs ad-
Ohek diſcimus ſcientias, eæ quoque præſtantiores
ni Ieni ſunt. Romanorum diù intra Italiam Fortuna
Uun dtetin vagiit, diù in cunis fuit; verùm;, ut ſeſe expe-
ſak 1 eſeg, divit & vinculis faſciarum, nonniſi cum Sole
* il manus extendit: adeò ut Terrarum Orbis vix
hnd adultam capere potuerit, quæ in prima xtate
kartüch Propeßta procul ſpatiari ſibi viſa fuerat, ſi fortè ad Fa-
ne k utste liſcos imperii fines protenderet. Denique, quæ
Metite,t à Coriolo, vico nullius nominis, nomen fe-
numt. Avaritia cit Coriolano, Pompeium poſt tres revectos
Quütt Srerer triumphos ſine cognomento reliquit, vix di-
N leſtl eeii. gnata Scipionem ſalutare Africanum, poſt re-
n de —motam a jugulo Populi Romani Carthaginem,
cunnlt Penef N totäamque Africam. Sed prætereatur, qui pe-
n dhimi . rit, mundi ruinis erectus Principatus. Fu-
SS giamus Babylonem, Martyrum ſanguine pur-

puratam, & jecedamus in Palæſtinam Pro-

vinciam, ides melleam, quòd Domini. Saü-
lis quam præcox regnum! ex Agaſone Prin-
ceps, dum jumenta quærit, ſceptrum nanciſ-
R citur. Quàm lenta Davidis fortuna! proludit
1g cum Leonibus, ludit cum Urſis, confligit cum
Gigante, luctatur cum Rege, fugatur a filio,
irridetur à ſervo. Quantùm ſanguinis profu-
arte dit, ut ſibi tingeret purpuram! At illius in quo
1 deſoenan, cœpit, deſiit quoque Principatus: Regni ve-
ni felng enr. r hujus non erit finis. Saræ lenta foœcunditas;
gnat. Maß ſed Iſaacum edidit. Annæ quòô diuturnior ſte-
i8, ( A rilitas, eô ſanctior partus. Deſperaverat pro-
r nant, lem Zacharias, cùm Joannis fit Pater. Ipſi Joa-
egnunaft, chim & Anna quam tardè parentes ſalutati!

Nlone ſed ſenum filia Mater Dei eſt. Jacobi quam

. e

cunctabunda felicitas, deluſa in uxore, peri-
Chitata in filio, in filia profligata, nutabunda
in Parente, in nepotibus vagata: eluctata in
utero, appetita in domo, fraudata in hoſpitio,

unt At

cent, en⸗ „
e in itinere oppugnata: infans pugnat, adoleſ-
rmahl cens laborat, ſenex peregrinatur. Quid plura?
talanſs d rumnarum cumulum ſuperſtitem filium
, luen uxit, parentans vivo, & imperanti. Sed tan-

niletn⸗ tis Præpedita vinculis, vexata itineribus, ca-
63 nen lamitatibus obruta ut erupit, ſtellis eripuit nu-
1t 1 rber merum; Palæſtinis imperium, Regibus no-
n 8 men, perennante regno ejus in cœlo. O ama-

1
okrenun. ,. . .
1 bilem tarditatem! 6 præcocem cunctationem!
Nedpre 6 feſti igritantis felicitati anctitati
e tinatam pigritantis elicitatis & ſanctitatis
me, nfen lemitudinem! Floreat ſœnum, Veris primoge-
ſrnop nitum, non aditurum hæreditatem anni, ſeris
enahf “ nempe Nepotibus relinquendam. Valeat pro-
ui nt perata foliorum pompa, cunctantibus fructi-
ud 4 bus famulatura. Etiam ampullæ citò emergunt,

zegr, Pot 1 „1;. . .
nginm, citins demergendæ. Etiam ſtipularum promp-

I ele
tius germen: at malo frumentum cunctabun-

ſlis mii aiat dum, quam præcocem paleam. Dum Judas
Mo, 13 guateg Chriſtum prædicaret, Paulus proficiebat in Ju-
5 Cenmng ,, Hner daiſino, & blaſphemabat: ſed prodidit ille Do-
cule 6 mutnus: Ihinum ad necem, hic pro Domino cervicem
agnt, Prae⸗ obtulit. Quam tardè floruit hæc planta! Quan-
4 n ee. Ethicæ Comment. Tom. V.

2 5

tis rigari debuit lacrymis, quanto cruore irri- ro non
gari! At ſemel revireſcens extendit ramos ui- St erbias
que ad Mare. Qitius Joannes Jzsom agnovit 1. e . „
in littore ſtantem, ſed eo in Navi conſideme, brehecte.
Petrus, qui non agnoverat;, itinere charitatis
convenit; Amorémque profeſſus Eccleſiæ pri-
matum eſt conſequutus. Qui tardiùs vidit, ci-
tius pervenit, & prodigioſiùs præcucurrit. Di-
ces, ille non armatur neque loricâ juſtitiæ,
neque galeâ modeſtiæ. Vincetur. Imô vincet;,
& quidem Gigantem. David pati non potuit
Regis arma: fundà nihilo minus triumphayvit.
Salomonis nimis felicia Principatus initia ma-
lè defiere: Templi exſtructio, ſapientiæ cu-
piditas, viſiones, oracula, indictæ victimæ,
ſcripti Libri, pax reddita, opulentia, ſancti-
tas, gloria, violata corruptâque tandem ſunt
fœdiſſimo Idolorum cultu. Quis crederet?
Templi fabricator Idola coluit. E Moris, quæ
tardiùs ger ninat, purpuraſcit in fructu, quæ
promptiùs viret, candidata eſt, vel poſiquaàm
maturuit.

Educam vos, ait Dominus, in ter-
ram, quæ fluit latcte & melle. Exod.
3. 8.
Fluunt planè in terra hac cum lacte mella, Religienis
& ità fluunt, ut effluant. Quæ enim vel ima- Felieitas.
go dulcedinis, ubi ſolus cinis loco Panis co- AMor? .
meditur, ubi abſinthio nos Pœnitentia inebriat, 7, dal-
ubi nullus niſi de lacrymis ſermo, nullum ni- Teibala-
ſi dolorum pretium eſt? Verùm ſileant male- tio ſua.
ſanæ querimoniæ, quàm felle plenæ, tam fi- vis.
de vacuæ. Terra Domini lacte manat & mel- Religienis
le, ſed quibus non inſulsè palatum ſapit. Te- herlsctρ.
ſtes appello Franciſcos, Catharinas, Magda- 9, e,
lenas, quibus amarities tam dulcis fuit, ut vi- jugum
derentur mella epotaſſe, dum biberent fel. O Chrißi
rem admirandam! exclamat Nazianzenus ad ſaave.
ſpectaculum Machabæorum; tormenta quaſi
theſauros præripientes, quæ non magis illata
formidabant, quam relicta requirebant, unum Orat. 20.
illud veriti, ne Tyrannus à pœrnis deſiſteret. de Ma-
Memini me legiſſe de quodam leproſo, qui, cùm chabxæis.
animam ageret, oſculabatur membra ſua, eiſ-
que gratias habebat, quòd ſibi tantas merito-
rum copias paraſſent. Hinc Paulus gaudio ſu-
perabundabat in omni ſua tribulatione. Hinc
Jacobus omne gaudium exiſtimandum aiebat,
cùm in varias tentationes incidiſſemus. Hinc
ſponſa floruit quidem ſicut Lilium, pudoris
privilegio, ſed inter ſpinas, dolorum cupidi-
tate. Hinc Cyprianus Martyrum cadavera vul-
neribus lacerata, exuſta flammis, diſcerpta
ungulis, ſanguine fœda, ſanie ſordida, non
ſpinas appellavit Eccleſiæ, ſed Roſas. Et quid
mirum ſi ſupplicia flores ſint, quando & ver-
mes è vulneribus ebullientes non niſi margari-
tæ ſunt, ut ſæpiùs oſtentatum eſt. Hâc fortè
de cauſa ſciſcitabatur Propheta, quid forent
plagæ ille in medio manuum Domini; quòd
ſcilicet videret relucere quaſdam ex eis ſtel-
las, & neſcio quem odorem ſpirare mirare-

tur ex illis.

C dapientis

26

Sapientia &kbificavit ſibi domum, eαι
dit oolumnas ſeptem & c. Prov. 9. 1.
Dià multumque peregrinata divina ſapien-
tia, & quam in coelo clara domicilio aſtro-

Eecleſia-
Nici ma-
gni ecum
ſcientia. Vix & ſtipulis compacto tecto excipiebat alum-
Scientia nos ſuos. Verùm explicavit aliquando opes
Pirorum ſuas, & quæ clamitabat in plateis, ædes ſibi
Principi. conſtruxit ampliſſimas pariter & magnificas.
Quæ olim fameſcebat, convivia parat, quæ-
que vagabatur errabunda, ſedet in throno,
& jura dat, non jam nuda, ſed purpurata.
Cur non ævo hoc noſtro Socrates vixit? pro-
pinaret ille ſanè nectar, non cicutam ſugeret,
nec catenas ferret, ſed diadema. Noſtrâ ætate
vel Syracuſis ſtaret venerabundus Dionyſius,
& Plato regnaret, non aſſecla Tyranni, ſed
domitor. Nunc, nunc Reges philoſophantur,
& Sirenibus ſuffectæ Muiæ Cæſares non la-
ctant, ut jugulent, ſed ablactant, ut coro-
nent.

Iaduite vos ſicut electi Dei ſanéti, &
7 dileéti viſcera Miſericordiæ, henigni-
tatem, humilitatem, modeſtiam, pa-
tientiam. Coloſſ. 3. 12.

Modeßia Quale cor eſſe debet Servorum Chriſti,
exterior quando veſtis ipſa non niſi ex viſceribus Mi-
& Emem- ſericordiæ contexitur! Quæ viſcera & interio-

bia vim- ràa Virtutis ſunt, his Chriſtianus ornatur & te-
tuti5. . . 2 . .!.
. gitur. Enimverò minoris apud Deum ſumt
Religioß preti, quæ ſemper virtutes latent. Apparere
paSe vult, emicare vult, proſtare ad exemplum
Sa⸗ per- vult: denique mavult veſtes eſſe, quaàm viſ-
fectio. Cefa. Adamas niſi lævigari poſſet, & ad ſplen-
eis al- dorem erudiri lapis foret »non gemma. Bom-
leg. Pyx, niſi pretioſum ſibi carcerem ſuis & viſce-
ribus architectaretur, deſpiceretur ut vermis,
Erubeſeé, non aleretur in morem gregis. Quæ nos latent
ra. Orbis terræ plagæ, etſi magnæ ſunt, nobis
nullæ ſunt. Porrò notandum, Chriſtianorum
Talentoru veſtem ex Miſericordiæ potiſſimaùm viſceribus
. Confici. Non Fortitudinem, non Juſtitiam,
ra. ir non Temperantiam, non Prudentiam elegit,

Patientia quibus ornaremur; ſed delegit ex ommibus
in Inju- Miſericordiam, cujus etiam non omnia ommi-
riis. nô viſcera ad opificium ſuum producit Dei
textrix Sapientia, ſed humilitatem, benigni-
tatem, patientiam atque modeſtiam, cùm ad
rem non uſui minus videri poſſint idoneæ E-
leemoſyna, Liberalitas, Compaſſio, cæteræ-
que Miſericordiæ appendices. Verùm in eo
maximè Miſericordiam commendavit, quòôd
nos ornat, non aliis opitulatur, quòd nos ro-
borat ad perpeſſionem ærumnarum fortiter,
conſtantérque tolerandam, non tantuùm quòd
ed freti exterorum calamitates ſublevemus.

Fehcius enim ornamentum eſt, adverſa pati,
quaàm repellere, uberiuſque commendamur;,
ſi noſtra feramus patienter vulnera, quàm ſi
aliorum vulneribus medicinam faciamus.

rum, tam humili apud mortales hoſpitio uſa;,

Oliya

ſrch
incl
Beatum dixerunt populum, cui hæc ſunt.
Pfſ. 143. 15.

Credideram ad unum Chriſti Vicarium ſpe- pelicez z
ctare, & Beatiſſimum in terris eſſe, & è& Pe-- Siarinan.
tri cathedra definire, qui potiſſimum Beati di.
haberi debeant & appellari. At vulgi nunc
eſt, hos miſeros, illos verò Beatos prædicare.
Audivi ego quemdam ad aſpectum Principis
trabeati exclamaſſe, & id quidem in æde S.
Mariæ ad Præſepé, 6 illum, inquiebat, Bea-
tum! Ità-ne, ubi Chriſti ſtabulum adoratur,
Beata ſuperbia eſt? ubi in pannis Deus coli-
tur, felix homo prædicatur in ſerico? Ubi vel
inter æſtivos calores Nix decidit, fervere non
dediſcit Ambitio? Ergo in præſepi Domini a-
liquid, præter humilitatem, placet? O bea-
tum illum! Tu certè non beatus, qui beati-
tatem ne nôris quidem. Miſeri planè nos in
Aula Chriſti, ſi ille beatus. Valeat beatitudo,
quam Murex colorat, quam Vermis orditur.
Valeat beatitudo, quæ nec poſſidentem beat, Me
& ſpectantes faſcinat. Quam inops beatitatis ä
iſthæc Beatitudo, quæ ſi unum recreat, cæte-
ros cruciat! Ulrô beatitatem abdico, quæ,
niſi byſſo veſtiatur, infeliæ & nuda eſt. Eru-
beſco rubeſcentem felicitatem. Docet quanti
honores conſtent, felicitas iſta, quæ perſæpe
cruorem præfert in chlamyde. O beatum il-
lum! Imè ò te miſerum qui illum beatum pu-
tas! nec miſerum modò, ſed & amentem,
qui beatitudinis ignarus Beatos pronuntias. Pla-
nè Beatificatio iſthæc tua, non eſt noſtræ Fi-
dei oraculum. Quid aio? Non modèò non ex
Fide eſt, ſed contrà Fidem. Audi ſanctiorem
Te Judicem. Beatum dixerunt populum, cui bid.
hac ſunt: Beatus populus, cujus Dominus Deus
ejus. Non hominum Dominus beatus eſt, ſed
Domini ſervus. Non qui imperat, ſed qui fa-
mulatur, beatus eſt. Nimirum felicitas non
ex imperio naſcitur, ſed ex ſervitute. Nec mi-
rum: Siquidem & Nocte dies prodit, è die
Nox. Florent ex cepis Lilia, & Liliis fœnum
ſuperſtes eſt. E vermibus ſericum elaboratur,

iei Kun

ex ſeſe daturum tineas, à quibus laceretur. Gtki
Concreſcit aurum non in auro, ſed in luto. n
Ex viliori ſe concha naſcitur margaritum. Penè r, u)
omnia quæ maxima ſunt ex minimis prodeunt, i,
degeneratura à dignitate ſua in partu. Ut prop- ai
tereà mirandum non ſit, ſi felicitas Dei ſervis .
ex ſervitute proveniat, emergentibus & ſinu meg D
imperii calamitatibus, nimis familiaribus Vi- ür P
ris Principibus, & hominum Dominis.
Neni n
Non ad oculum ſervientes, quaſi homi- i,i
nibus placentes. Eph. 6. 6. r
Qran!
O humanum oculum divinæ Gloriæ corrup- Ientie Enin
torem! Ut tibi placeant homines, Deo pla- prava. ☚
cere negligunt. Et quidem plerique & Deo Gloria 1 an
placere cuperent & hominibus. Verum Chri- Pans. N
ſtus duobus ſerviri Dominis non poſſe, diſer- Nan
tè conſtituit. Iſmaeli quid profuit ex Patre Pa- . l
triarchaà & Principe ſatum efle, cùm ex an- 8 lin
cilla natus & domo pellatur? Vel Abrahæ fi- al
lius inviſus Deo, quia filius eſt Agaris. Con- “ Ull el
cionaris eà quidem mente, ut primuùm ſcelera e
confodias, tum verò ut rumuſculos captes. dn ;
Captus es. Iſmaëlem edidiſti, ex Agare &— wdlece
Abra- A len

mnis Olis
dentem be,

Iuda ek k.
Doret cinr
4) e ſeller

1 bemmt

Dnekrotek

0 todd Nne
Audi ſencinen

1s Don
Rbeanal

Nitte Mt
s Nrolt,t6

eLiien

matguitunkas
minms ſokr
npenn Uint
ſelicts Dutn
petgeltigt 1
lamihandu 1

n Donins

Oiecn

mnines, Deſ
ie t ,
bis ein
po li
el
oluter n
1 7

verbum

Abrahamo natum: hæreditatem cum Chriſto
in regno non ſortietur.

Qui & tecubuit in oœna ſuper pectus
Domini. Joan. 21. 20.
mrentio (Quis iſte tam felix conviva eſt? Joannes eſt

rela. nomen ejus. Planè Gratia; & Chriſto gratio-
Luc. I. ſus, cujus & laginari meruit carmibus, &

33. pectore excipi. Quamquàm ubi reclinaret Gra-

tia, quàm in uno Chriſti ſinu? Neque enim
in ſe, ſed in authore ſuo Gratia requieſcit.
Hinc alter ille Joannes; hoc eſt alia, ſed non
difſlimilis Gratia, exiluit in utero Eliſabeth
ad adventum Chriſti. Nimirum Gratia non
ubi eſſet, attendit, ſed, unde proceflerit, a-
gnovit. Quàm porrò rarus, qui Zachariæ æ-
mulus Opera ſua non ſuum præferre nomen,
ſed Gratiæ cupiat. Dignus planè Zacharias qui
confeſtim loqueretur, quando in filio ſuum
reticeri ſtatuit nomen, & Gratiæ prædicari.

Tu autem ſervaſti bonum vinum ſque
adhucç. Joan. 2. 10.
Chriſßti Et Lucem dedit, & gemmas, & quicquid
Incarna- pretioſum in natura miramur, cùm ê mihilo
tio accee- Mundum non eduxit, ſed effinxit. Verùm

lerata Pomm vinum ſervaſſe viſus eſt Deus, cùm
Rede. Botrum Cypri; hoc eſt, filium ſuum, & vi-

rie pro. tem veram, imò vitam veram hominibus de-
weritis. tulit precibus pudiciſſimæ & caſtiffimæ Virgi-
nis. Defecerat plane vinum in hoc Naturæ
convivio, niſi una Mater Domini deſignata
impetraſlet, ut celerius ſinum ſuum, ſuique
pPectoris hydriam lacrymarum plenam, ver-
teret JESss ſuo adventu in vinum ſalutis atque
lætitiæ. Exultavit, ut videret vinum iſtud me-
raciſſimum David, quuùm à Bethlehem aquam
ſibi deferendam optavit. Sed cùm perſpexiſ-
ſet, nondum aquam vinum factam, Salvato-
ris dilato adventu, Domino profudit, ut ſuis
aliquando filiis in vinum, imò in Deum ver-
ſa refunderetur. Vinum ſanè focundum, quod
aquas omnes commutavit in vinum. Quid enim
amarum, poſt Chriſtum lacrymantem? Quid
inſuave, poſt Dominum jacentem in foœno?
Quid vile, Jns in ſtabulo reclinato?

Lingua mea calamus Soribæ, velociter

Joribentis. Pſ. 44. 2.

Non modè non loquendum eſt, ubi non
Dei in- eſt auditus, ſed abſtinendum eſt ſermonibus,
Plerdum. ſi audiantur tantm, & non etiam ſcriban-
tur. Non enim Prophetarum verba è& lingua
fluunt ut effluant, ſed calamo ducuntur, ut
Perennent, diuturnius imprefla chartis, veris,
quàm immiſſa commiſſaque auribus. Illud au-
Eecleßa- tem in calamo animadverſione dignum. Ni-
ſen. mirùm cùm atramentum ità mutuetur calami
Aulici, Cortex, ut, erudito foœnore, illud papyro
Verto Dei eponat: ſi fortè tamen non extrahatur à ca-
Juisag. lamo medulla, atramentum non redditura, &
mr Ccopioſiùs illud haurit, & exhaurit diſpendio.
Nimirum, quæ medulla putantur, interdum
& inutiliora ſunt & graviora. Utinam ali-
quando in Eccleſia Dei & in Domibus Chri-
ſti, qui nec lucere ſolent nec docere poſſunt,
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. VII.

27

aut præeſſe Diceceſibus ſed latent, non plus
ebibant, & minùs laborent iis, qui, ſi de al-
tari vivunt, in altari quoque vivunt, & pro Religief
altari moriuntur. Calamus non totus ſcribit, Jeverieris
ſed totus bibit; cortex, ut quod hauſerit ef- virtutis

. . n ſper-
formet in litteras, medulla, ut, quod exhau- .

ſerit, deformet in fecem. IIle bibit, ut vivat, Eceleſia-
vivit ut doceat, vivit ut ſanctè imperet: illa Kieos, aut
bibit;, ne vivat, utque characteres obliteret. Ità colant mi⸗
quod patet ſcribit, quod latet proſcribit: do- *s ali-
. 4 . quando
cet illud, iſtud nocet. Quod quam accom- eæniten-
modatè referri poſſit ad Prælatorum aulicos & 1es, ſed
affines Præpoſitorum, nemo non videt. Quàm uariliks la-
ſæpè enim Eccleſiam quam ornat Præſul, do- berantes.
meſtici ſpoliant! Idem de Principibus ſentien- ita mix-
dum, quorum permulti Publicam rem tuen- aiiei
tur, augent, cohoneſtant : quùm qui eis hæ- franandi
rent, emungant urbes, opprimant cives, de-
decorent Dominantem. Calamus liquorem,
quem ſugit, effingit in characterum elegan-
tiam, ad doctrinam aliorum: inanis calami tu-
bus liquorem in ſe trahit, nihil chartæ impreſ-
ſurus, niſi lituræ fœditatem, Cæteris Primores
laborant; ſibi non raròô conſulunt ſervi.

Dominus ſolus Dux ejus fuit: & non
erat cum eo Deus alienus. Deut. 32.
12*

Felix populus, qui itineris ſui Ducem Nibilpra⸗
Deum habet. Felicior, qui ità Deum ſecum 'er Dez.
habet in via, ut nullum alium ducat, à quo
ducatur. Planè errabit in invio, & non in
via, qui in Chriſto non ambulabit Pproficien-
tium vid, & vit perfectorum. At quàm præ-
clara, tam rara iſta felicitas! Etiam qui colunt
unum Deum, non unum adorant Deum. Quot
interduàm Monſtra in ipſo Sacerdotum & Mo-
nachorum corde! Non Romæ tantùm Pan-
theon dedicatur. Diducito pectora ſingulorum,
& ſpectabis non ſingulare Numen in eis, ſed
Idolorum nomina ſingulorum. Egrefſus alius
eſt & domo Patris, Deéorum domo: Num iti-
neris Dux ejus Deus duntaxat eſt? Proh ca-
tervam deducentium! Etiam Rachel, contem- Religioßt
plationis imago, & exemplar futuræ in Chri- TLepidé.
ſto Eccleſiæ, ut Jacobo adhæreat, Labanum
reliquit. Verùm Parentem deſerere valuit, &
pPatriam domum, Patris tamen idola non deſe-
ruit. O portentum! Carnem ſuam odiſſe didi-
cit;, amare ſimulacra non dedidicit. Quæ Con- Arrogan-
templationis erat ſimulacrum, vel in ſtramen- ia.
tis recubans retinet ſimulacra. Rogo, quot Ra- Paventam
. oblivio.
cheles in domo Jacob quotidiè ſpectantur? An Mwotitis 15
non qui Parentum genus, opes, dignitates, occultan-
decora, familiam, domum jactare non vere- da.
tur, is tibi videtur Patrem quidem ad Chriſti Gloriæs
vocem reliquiſſle, ſed Patris ſecum Idola ave- vanae
xiſſe, ad Domini contumeliam? Proh dedecus!
Cogitur non rarò Laban Rachelem inſequi, ut
cum Hraële conqueratur de ſublatis & ſua domo
Idolis. Ea enim jactant, & ea Parentibus ſua-
dent aliquando initiati Deo viri, ut altitudinis
cordis eorum uſque ad expoſtulationem eos tæ-
deat. Meritò din ſobole caruit, quæ tamdiu
Patriis ſtatuis non caruit. Non ſuſcepit ex viro
liberos, quæ acceptis a Patre ſignis fortè ſervi-
vit. Nec pulchritudo, nec gratia ei ad fœcun-
ditatem profuit, cui Idola placuere. Et unde
putatis tantam non rarèò ſcientiam ſterileſcere
animarum meſſe, niſi quia nobiſcum retine-
C 2 muS

28

Rachelis mus Idola Parentum atque Gentilium. Veràm

ödola. minus familiæ Jacob Idolorum furtum nocet,
tum quòd ſœmina duntaxat ea non tam co-
luit, quàm habuit, tum quòd non palàm, ſed
in occulkto reliquiæ ſuperſtitionis diem feſtum
Mortiß- Verterunt in diem lucius. Si exultat ſuperſti-

ralio Paſ tio, non inſultat, quamdiù clanculùm colitur.
enum no Serviunt veriüs quàm coluntur, quæ ſub ſtra-
integra, mentis Camelorum ſepulta veriuès, quaàm ado-
rata, gemunt Idola. Haud duces dici poſſunt
itineris Dii, qui ducuntur à Rachele, non
Rachelem ducunt. Exulant, quæ latent Ido-
la, non regnant: & inter ſtercora computan-
tur, quæ in ſolo ſtramine occuluntur. Aaronis

dolola- — .
⸗ atter. Idolum metuendum magis eſt, quaàm Rache-
Aaronis lis Idola. Jam exceſſimus ex Ægypto, nul-

vitulns., lumque inde aveximus ſimulacrum: num ideò
ab Idololatria ſecuri ſumus? Periimus. Etiam
in eremo, quem non duxerant Vitulum, co-
luere, & quidem Sacerdotis Dei artificio con-
flatum. Sanè non ſuperſtitionis cupiditate, ſed
continendæ multitudinis ſtudio Sacerdos ex
auro Monſtrum fabricatur. Cujus opprobrii
renovaretur exemplum, quoties Religioſo-
rum Duces in Monaſteriis ſæculi delicias vel
inducerent, vel indululgerent, ne ſubjectos
tædere incipiat vocationis. Ornetur, inqui-
unt, cella, ne Patris domum repetat. Deli-
catius induatur, ne recordetur ſerici. Menſa
lautior ſit, ne Æigypti cucumeres exopten-
tur. Ità, dum cavetur, ne Religioſus in -
gyptum remigret, Æggyptus inducitur in ere-
mum. Quafi verò permagni referat, procul
eſſe ab .Ægypto, ſi nobiſcum Ægyptia ſunt
portenta. Quid prodeſt, abduci in eremum à
Moyſe, ſi in eremum reducitur Ægyptus per
Aaronem? Innocentiùs peccaſſemus in ſcelerum
regia, quàm peccetur à nobis in regno Dei.
Religionis Et quidem Vitulus colitur: hoc eſt, Viclima
Pinia Deo deſtinata, ſi aurea fuerit, Idolum fit. Ni-
Pcde. mio pretio degeneravit hoflia in hoſtem, ex
vans, ſacrificio Dei facta populi ſacrilegium. Cavea-
Eccleſis- Mus, rogo, ne Cœnobiorum Munera in Dei
ſici & ſacrificium parata vertantur in Idola, dum con-
Religioſi vertuntur in aurum. Tot prærogativæ, qui-
ree bus Evangelhiorum Interpres & roſtris deſiliens
gia, am t eXcipitur ; tot plauſus, quibus in exedris blan-
Regularz dimur ſapientiæ Magiſtris; tot amnimorum;,
obſervan. Corporumque inclinationes, quibus Superiores
nmgti⸗ erigimus, verendum eſt valde, ne onera in
en recta honores vertant, ne convertant Crucem in
Congra- thronum, ne cogant ſcientiam defipere, ne
zlationes doceant altum ſapere qui in alto præſident. Po-
nimie pulorum in adulationem profuſus culktus ex Con-
cs, ſulibus Dictatores fecit: docuitque eos impe-
1. . ſa. Tare, quos ad ſervitutem deſtinaverat. Princi-
pes enim deſignati funt initio adoleſcentis Mun-
di, ut populis miniſtrarent, quibus nunc à
. populis miniſtratur. Nimirùm pretioſior facta
Oeconomia verſa eſt in Imperium, cui jam fſi-
ne ſacrilegio refragari non licet. Adeò à ſeſe
deſciſcunt, quæ à ſuo centro abeunt. Dux ini-
tio à ducendo edicebatur, magno ſolatio dedu-
ctæ multitudinis, nec niſi per vim unus tan-
tùm à melioribus admittebatur. Mox, quum
præire delectaret, ambiri cæpit; tum jugum in
dominatum deſit, quem excutere ſcelus nunc
eſt. Ut mirari propterea deſinas, ſi Vitulus ad
expiationem ſcelerum deſtinatus, verſus ſit in
criminum ſentinam, ut converti potuit in au-
rum. Quid ² Nonne veſtis defloratæ innocen-
tiæ fupplicium eſt, quam ut pretioſius texere

Superior
nimis re-

miſſus.

Pauper-
tas laſa.

Oliva

non erubinmus, digritatum inſigne ſanximus?
Decus eſt imperantis, quod exulamtis teſtimo-
mium & probrum fuit. Adeò licuit vel Vermi
Tunicam in chlamydem commutare: ut quæ
olim prodebat probrum Adæ, dum pudentla
velabat, dignitatem detegat, dum dedecus te-
git. Et quidem quæ modè vernat in purpura, Ornasus
virere, imô rubere cœpit in foliis. Tam vilis vanus.
rudimenti quàm ſplendidus exitus! Sed Aaro- Puxus.
nis Ildolum fuerit, & peregrinantis & tumul-
tuantis populi ſive ſolatium ſive agger. Jam
regnamus, & itaà regnamus, ut ipfius Salo-
monis hæreditas noſtra poſleſſio ſit. Revixerat
in funere Salomonis Regis ſpes exulantis Je-
roboami, quare ut illum & vitâ exceſſiſſe ac-
cepit, receſſit ipſe eæx Ægypto, & tum Ro-
boami dementiâ, tum populi furore erectus,
Rex decem tribuum ſalutatur. Regnabat ex olitiez.
transfuga Princeps Jeroboam, cùm veritus r⸗ ſe.
ne oocaſione ſacrificiorum ad Roboamum Re- viſtickie.
gem Juda, & Jeruſalem paulatim deficerent
populi, Vitulos aureos erexit, quibus victi-
mas indixit, & Sacerdotes deſtinavit. Ità non Iavidis
Dei odium, ſed regni amor reduxit Idolola- inier ope
triam in Ifraël. Quid alius? Regnat ſuarum ?7.
paſſionum domitor. Veruùm „ duùm Roboamo
Jeroboam invidet, dum timet, ne Templi
deſiderio clientes ſui concedant Jeroſolymas,
audet Monſtris regnum propugnare. Ne ad æ-
mulum confluant populi ſeu domi ex domeſti-
cis, ſeu foris ex alienis, ejus ſanctitatis ſpecie
allecti, Genus ipſe ſuum;, ſcientiam, pruden- Vide §.
tiâmque incipit prædicare. Exclamat, Dlandiar, Auguſt.
colam, nugabor, verbo, omnia fiam ommibus Iract. 7.
ut competitorem meum aſſeclis plausuque vi- Nad-
deam deſtitutum. Et quamquàm ſcio penès il- tio pri-
lum Templum efle Virtutis, ad quod ſi acceſ- ma in
ſerint, Deo litabunt: Vitulos erigam, haud Vigilias.
veritus patronam mihi afſentationem adſciſcere, Andrex.
dùm illi alioqui adhæſura multitudo me in Pa-
trem adſciſcat. O Gloriæ ſtud'um uſque ad Ido-
la reum! O Sectatorum ſitis nec cruore victima-
rum reſtinguenda! Deſeritur Deus, ne ab ho-
minibus deſeramur. Idolorum ſpectris illudi-
mus quærentibus Deum, ne deludamur au-
ram captantes. Quâ temporis jacturà, quéôtque
munuſculis, precibus, atque laboribus, impe-
ditur aliquando mulierculæ ad ſanctiorem Sa-
cerdotem recurſus à Sacerdote non ſanctol Quan-
tùm inſumitur auri in Vitulis Templo ſubrogan-
dis, non quòd de Templo Jeroboam ſolicitus
ſit, ſed ne Roboami creſcat imperium? Heu mi-
ſeros, quos tanta Idolorum turba circumſtat!
Quæ non abduxere & patria domo (non enim
omnes gloriari poſſunt & genere & familià)
ea illis aut Aaron conflat blanditurus, aut re- pf. 96.71
gnaturus exhibet Roboam. Confundantur m-= geveri.
nes qui adorant ſculptilia, & qui gloriantur in tas, ſes
Bimulacris ſitis... Quoniam Tu Domims altiſi. Saberior
mus ſuper omnem terram: nimis exaltatits s ſterd .
ſuper omnes Deos. Ut verò difflentur Idola, Gen. 35.
præſtanda ſunt, quæ præſtitere Jacob, Moy- Exod. 32.
ſes, & Joſias. Omnes ſanè Idola non converte- 4 Reg.
runt in pecuniam, vel vaſa ſacra, ſed commi- 23. 6
nuerunt, ac penitùs diſſiparunt. Ut docerent, iu
fruſtrà à Superioribus Idola tolli, ſi iis vehntipſi neteſſe.
abuti. Debet abeſſe ſuſpicio lucri in zelo. Nili ‚mur,
omnibus conſtet, Idola abohita penitus eſſe, non fais
exiſtimabunt non tam Tibi ſuperſtitionis diſpli- “
cuiſſe argumenta, quam materiem placuiſle. 7 ,

. 4 ſed pœna
Munera a parentibus miſſa cave ne tibi uſur pes, gagitüi.

cave ne quos à non ſanctæ vitæ Viro abducis, Superiori
ſeu exempla.

„*

en
b. tey
lu en⸗

nk
3 Krinct⸗
Eeine
A Aroren
Ne ar
tobur

nie

Ra
, n
Ai n

Pl. 80. 10

ecrl.

K un .
rote ete
Re nn ag e⸗
int 4 ſperatos.
Aim mein, Ibid. 22.
boamon Re Serupulo-
in Celca .
Glidus i
narit. Ium
Aurit Iülllt⸗
egnu 1
Cum Robonn
r ln Con ſeſſa-
leDe ii auſte.

nate Nad ri⸗

N
8

Orni eN dund

ad q
d eihn Sater do-
onemalti ier ſerm.
lonea k buleß.

Deſper-

upikele t, abi⸗
lec Cilenietr genda.
N PA42.5.
n ſetngn⸗ Rde
e enenhs .. 4.
3 ld Nan⸗
In
tutbe .
ond ( B
en int Politieg.
gebel Sißmp.
HZ citas.
LZelus ſei
vacet.

Stromatum „Lib. VII.

ſeu diſcipulos, ſeu aſſeclas tuos facias, quéd-
que iniquius ferretur, ne tibi indulgeas, quæ
aliis interdicis. Quid, quòôd his quoque devi-
tatis incommodis ab Idolo ſecuri non ſumus.
Adhuc in corde latere poteſt Deus alienus,
quamquam ex Arca, campo, & luco exter-
minatus ſit. Non erit in Te Peus recens, né-
que adorabis Deum alienum. Nam ſi vel cu-
pias, quæ aut vetas, aut punis, idololatra es
voluptatis non expletæ, ſed expetitæ, honoris
noôn adepti, ſed optati.

Pater noſter, qui es in Cæœlis. Matth.

6. 9*

uis eſt, qui Deum audet Patrem appel-
lare? Filius. Filius? ſcilicet, imo hoſtis &
obæratus. Is dicit, Pater noſter, qui dicit,
Et dimitte nobis debita noſtra. Peccatorum ære
obſtrictus Deum non Judicem, non Credito-
rem, non Dominum, ſed Patrem appellat.
Plane Deus Judex eſt non Peccatorum, ſed
Peccantium. Pater tuus eſt, ſi peccaſti, & jam
ſcelus odiſti. Et quidem magis eum placabis
Patrem ſalutando, quàm appellando Judicem.
Magdalena peccatrix famoſa non laudatur
quòôd fleverit, ſed quòd amaverit. Statim à
blanditiis Tyrocinium Pœnitentiæ ſuæ aufpi-

cata eſt. Adam verecundior poſt ſcelus, Mag-

dalena audacior: IIle latet, Iſta intrat: Deum
ille fugit, iſta quærit: ſed erubeſcenda ilhus

reverentia, hujus eſt prædicanda fiducia. De-

nique Adam, ſi vultum abſcondit, crimen
quoque involvit, Magdalena tam ſe coram
Chriſto ſiſtit, quàm ſcelus ſuum: ideò quam
ille in epulo vitam amiſit, hanc ipſa in con-
Vivio vitam invenit. Doleo ſanè vicem eorum
Sacerdotum, qui, cùm moœrentiſſimo corde ad
aras accedant, audent tamen Deum ad ſe alli-
cCere lætitiæ ſponſione: Confitebor tibi in citha-
ra, Deus, Deus meus: à mendacio, ut vide-
tur, ſacrum auſpicati. Non ita certéè David,
qui Lætitiam ſibi reddi optat, etiam cùm ſce-
lera deflet. Miſerere mei, Deus, inquit: ſed
inter luctus & cineres, Redde mihi, ait, læti-
tiam ſalutaris tui. Felix Peccator, qui latitiæ
potuit meminiſſe in dolore & cinere.

Sed & ſerpens erat callidior cunéis ani-

mantibus terræ, quæ fecerat Dominas

Deus. Gen. 3. I.

Si ſolà Prudentia gloriaris, vix Serpentem
exæquas. En! cui ſimilem te reddit Politica
iſthæc tua, miſi Dei ſpiritu, & Evangelii ſim-
plicitate temperetur. Porrò tanta iſta pruden-
tia quam oppugnat arcem, qu veròô arte ex-
pugnat. Nempé mendacio certat, fœmninam

vincit. O trophæum tam pugnæ genere, quam

hoſtis fortitudine nobile! L nunc, & te Poli-

ticorum Ducem jacta. Nec foœminam viciſſes,

mii mentirere: tque pugnes, bellua fieri de-

bes. In Anguem verſa Prudentia eſt, ut tri⸗
umphet. Quòd ſi Prudentia ſerpens, profectò
Vita ejus & robur, venenum eſt.

lpſe verò dormiebat. Matth. 8. 25.
Non ſatis eſt cum Chriſto ,„ & pro Chriſto

navigare, miſi eum alloquamur; efficiamuſ-
Ethicæ Comment. Lom. V.

que, ut & nobiſcum vigilet. Remigando in-
tenti Apoſtoli, laborique non parcentes, &
quidem ut Chriſtum Geraſenis inveherent, à
fluctibus nihilo minùs penè ſunt hauſti. Ni-
mirùm Chriſtum, quem vehis, dortire non
ſinas; ſi enim, ut pro illo labores, cum illò
non loqueris, nec eum vigilem adefle tibi ſtu-
dueris, tam vità conflictaberis quam navi. Non
es ſecurus a tempeſtate, ſi ità remiges, ut ora-
re negligas. Concionari, Apoſtolicum munus
eſt: confeſſiones audire, Divinum. Excita ta-
men Chrifſtum, alioquin mergeris. Moyſes non-
ne pro Deo laborabat, cùm Dei populum du-
ceret in eremo? Quadraginta tamen ſolidos
dies totidémque noctes vacavit um Deo. Petro
totius Ecleſiæ onus incumbebat: cum Jdanne
tamen aſcendebat in Templum, ad ſtatam O-
rationis horam exigendam cum Deo, & ſine
Joanne in ſolario orabat ſolus. David à ſolio
ſubripiebat ſe „ & in ſolitudine morabatur.
JksSUsS in oratione pernoctabat;, etiam cum Ec-
cleſiam parturiret. Quid? quòôd cùm eam in
Cruce pareret, orare non eſt oblitus cum e-
julatu & lacrymis. Adeò nec opus redemptio-
nis, nec ſupplicii locus, nec latronum præſen-
tia, nec Matris propinquitas, nec Mortis vi-
cinia Orationis penſum impediunt. Conver-
tendus erat latro, commendanda diſcipulo Ma-
ter, formanda in latere Eccleſia, abolendum
ſervitutis chirographum, expugnanda mors,
exterminandum ſcelus, Dæmon profligandus,
dimittendus Spiritus, & tamen Oratio non
omittitur. Funditur ſanguis , ſed lacrymæ ef-
funduntur: protenduntur in Cruce Prachia;,
ſed & ad Deum eriguntur: expirat, ſed ſuſ-
pirat: emittit animam, & preces. Planè non
negligenda in æquore ab Apoſtolis, quæ à
Chriſto non negligitur Oratio in Calvaria. O-
randum cum pro Deo morimur, quantò ma-
gis cùm periclitamur in cymba.
Vivit Dominus, & benedictus Deus
meus, O exaltetur Deus ſalutis meæ.

Hebr. 53

O Auream vocem! O deſiderium in terra Pei voli-
quidem noſtra erumpens, ſed ſatum e cœlo. ati con-
Vivit Dominus, & benedictus Deus meus, & ! TWari.
ealtetur Deus ſalutis mez. Vitam vitæ Ppreca- Cantentit
tur, benedicit benedicenti ſibi, exaltari optat Walortu-
altiſſimum. Religiosè Jacob importunus, qui , S .
ab eo benedictionem eéxtorquet, à quo &
triumphum reportaverat. At David benedic-= Talenta
tionem, quam ille petit, ipſe impertitur. Quod "nedio-
autem maximè miror, illud eſt, quod Domi- Siatien⸗
num Deum ſuum appellat, & ſalutis ſuæ 42 7tg
Deum. Benediltus Deus meus, & exaltetur Denz,
Deus ſalutis meæ. Quid, Deus ſalutis tuæz ??
Dominus univerſorum eſt, quem Tu ſalutis
tuæ duntaxat appellas Deum. Ego ait David,
tam de mea ſalute ſolicitum Deum experior,
adeéque in curam mei excubantem, ut ſolus
videar & opus illius & regnum. Adee om-
nia quæ agit ſaluti meæ militare conſpicio;, ut
falus mea dexteræ illius opus unicum videri
poſſit. Mihi aſtra; mihi fulmina militant; illa
ſolatium exhibent, hæc timorem. Mihi tellus,
mihi mare famulatur: illa dando, hoc ditan-
do. Mihi bellum proficit; mihi Pax, Regis
mihi modò Amor, mod furor ſervit: proſ-
Pera, ne deſperem; adverſa faciunt; ne erigar.

C 3 Bre-

S

ðsð

30
Breviter, Deus non aliorum, ſed meus eſt,
& Opifex non tam Mundi, quàm ſalutis meæ.
Ubi ſunt, qui de Deo tam ſiniſtrè ſentiunt,
