Procraſtinatio mala. 294. 1
Procraſtinatio in bono mala. 166. 1
Procraſtinantes. 85. 1
Propoſita & fervor Tirocinii ubique ſervanda.
3.2
Propoſita bona quomodè implenda. II. 2
Propoſita quænam durent. 25. 1

Propoſita retinenda. 41. 2. & 52. 2. & 94. 1
99. 2. & 100. I. & 104. 2. & 116. I. & 119. 2
& 123.2. & 129. I. & 136. I. & 142. 2. & 156. 1
& 169. 2. & 175. 2. & 176. I. & 179. 2. & 180. 2
& 192. I. & 200. 2. & 205. 2. & 207. I. & 218. 2
& 244. 1. & 247. 2. & 249. I. & 2. & 263. I. &
293.2. &ũ 295. I. & 304. 1. & 348. 2
Vide Fervor. Religioſus. Tiro. Vocatio.
Propoſita retinenda à ſe quiſque ſperat, & , qui
nunc alienos nos à Proditione credimus, in po-
ſterum nequidem titubaturos præſumimus, ſed

fallimur. 148. 1
Propoſita retinenda: ſic & Tepiditas poſt Fervo-
rem. 186. 1

Propoſita retinenda etiam inter ſcandala. 190. 1
Propoſita retinenda, imò & augenda inter ſcanda-

loſos. 191. 1
Propoſita Tirocinii ſervanda. 52. 2
Propoſita non retinentes. 120. 1

Propoſita ſervanda ubique, etiam in Collegiolis.

127.2
Propoſita ubi durent. 173. 1
Propoſita non retinenda. Ibid.
Protectores Juſtorum. 4. I. & 219. 1. & 287. 2
292. 2. & 325. 1
Protectores exorbitantium à Regularum cuſtodia.
109. 2
Protectores Tepidorum. Ibid. & 128. 2. & 241. 1
269. 1
Protectores Tepidorum, & Superbientium ob Ta-
lenta. 120.2

Protectores Impiorum. 139. 1. & 154. I. &
221. I. & 382. 1
Protectores Religioſorum Tepidorum. 221. 2

Protectiones.

Protectiones Impiorum vanæ. 150. 1
Protecliones noxiæ. 240. 2
Protectiones noxiæ recuſandæ. 225. 1

Index

Protectiones & Amicitiolæ, & Confidentia in ho-
minibus in Oratione evaneſcunt. 1I11. 1
Protectiones in Religione. 340. 1. & 345. 1
Prudentia oppoſita Simplicitati in Tirone deſipiet.
360. 1
Puer Giganti occurrit, ſed ſeminudus. Sed & mihil
expetebat mercedis. 140. 1
Pugna Spiritualis.

Puſillammes. 3. 2. & 42. 1. & 50. I. & 172. I. &
. 265. 2
Puſillanimes & Irriſores. 210. 1
R
Achelis idola. 28. 1
Rationes privata,. 8.2. & 119. 1. & 175.2.
& 195. 2. & 230. I

Recidivi. 53. 1. & 232. 1. & 247. 2. & 356. I
Recidivi, niſi occaſio mala omninò recidatur. 855. 1
Recidivi pejores quàm fuerant. 94. 1
Recidivi, ſed in eadem ſcelera, pejores. 198. 1
Recidivi, & Deum derelinquentes Reproborum

charactere ſignantur. 207. 1
Recreatio. 188. 1
Recreatio vera. 135. 2. & 157. 2
Recreatio vera Religioſorum. 130. 1
Recreatio nullum rejiciat. 88.2
Recreatio ſit ſancta. 32 5. 2
Recreatio in angulis. 342. 1
Reditus Eccleſiaſtici. 139. 2. & 266. 2. & 289. 1

Reditus Eccleſiaſtici ſint moderati in ſingulis. 51I. 1

Reditus Eccleſiaſtici ſanctè diſpenſandi. 127. 1
Vide Afſines non evehendi.
Reditus Eccleſiaſtici periculis obnoxii. 224. 2
Reditus Eccleſiaſtici cautè diſpenſandi. 235. 2
Reditus Eccleſiaſtici non ilhciti. 266. 2

Reditus Eccleſiaſtici ſi malè expenderentur. 325. 1I
Reditus Eccleſiaſtici non ſanctè diſtributi valdè no-
Xii. Ibid.
Vide Luxus. Pompa.

Reformatores exemplo ſint. 221. 1
Regula. Vide Obſervantia.
Regna à Deo. 316. 2
Regnare ſervire eft. 337. 2
Religio utiliſſima, etiam Tepido eſt. 3. 2

Religio amanda, etiam cùm nobis non favet. 70.2

Religio ametur, cùm pro ſe nos deſpicit laboran-
tes. 71. 2
Religio mixta malis & bonis, ut Eccleſia Dei,

nec ideò ſpernenda. 75⁵ 2
Religio mixta malis, non ideò mala. 245. 2
Religio mixta malis non deſerenda. 190. 2

Religio mixta malis auget Fervorem Sapienti.
250. 1
Religio mixta malis auget meritum. 296. 1
Religio amanda cùm deprimit. 70. 2. & 159. 1
& 168. 2. & 172. 2. & 209. 2. & 303. I. & 10,
2. & 381.2
Religio amanda, non cùm nos provehit, ſed cùm

claudicare cogit, & luctari. 209. 2
Religio non ob nævos damnanda. 210.1
Religio non deſerenda. 93 2
Vide Apoſtata.
Religio non ob imperfectos damnanda. 95. 2

A Religione ne quidem deficiendum, ſi vel ſcanda-

loſi plurimi in ea degant. 95 1
Religio ob unum non damnanda. 117. 2
Religio ob unum non infametur. 127. 1

Religio non ob unum infamanda: nec Religioſo im=
pio parcendum in gratiam Religionis. 1 e .
Religio ob unum renovatur. bid.

Religio plus curet Spiritualia in ſuis, quarn Talen
ſine

2. 2. & 144. 2. & 35I. 1

Neli
Neh
N

Nllgi

i
6

1i
ni
ie
gon

lelgio
M
Migion
eront
Tlrun
uſn
Pirons
lgons
Ngori
4 0.
108.
K2.
1 2
92.
Kzl.
12
Hetpnnn
e
Eigone
Nlgens!
genen
onn
inmn!
lifmum
ſice
ntnin
Drmt.
Urin
6
Rki
lecul⸗
Aine
Era
gnis
.
gin
tgni
ſe
Elgnnn n

ir ac

e n

“

Vond 1

1.
Fnigan

i

Dn

gonnmn

Ultee

ArN
nben

i
endetee
ſrbanen

Religionis munia viliora.

ſum non tardent.

—Rerum Notabilium.

ſine Spiritu.
Religio non ob aliquos damnetur.
Religio lapſa.

pag. 214. 2
218. 1
368. 1. & 370. 1

Religio quantum diſtet à Sæcularium Virtute.

. . . 3742 1
Religionis perfectio. 3. 2. & I1. 2. & 25. 2. & 46. 1

& 53. 2. & 93. 2. & 101. 2. & 121. 2. & 160. 1. &
191. 2. & 200. 1. & 207. 2. & 237. 2. & 257. 2
8S& 265. 2. & 266. 2. & 292. 1. & 294. 2. & 313.
. 2. & 337. 2. & 339. 2. & 373. 2
Religionis perfectio & Sacerdotium eminenter ſunt
omnia, ut Deus non eſt Sol, nec Gemma, nec
Ariſtoteles: ſed eminentiſſimè Omnia eſt. §. 1
Religionis perfectio non incuſanda, ſi tu pereas.
43. 1
Relhigionis perfectio in qua Mortificatio durat uſque
ad Mortem. 169. 1
Religionis perfectio etiam in lapſis. 202. 2

Religionis perfectio, quia de Religioſis murmur

multum. 224. 2
Religionis felicitas. 25. 2. & 140. 2. & 148. 2
& 257. 2. & 328. I. & 343. I. & 353. 2. 36060. 2
Religionis felicitas cui ſapiat. 230. 2. & 324.2
Religionis munia. 13 5. I
3. 2. & 23. 2. & 45. 2
& 70. 2. & 98. 1. & 99. 2. & I01. 2. & 104. 1
& 108. I. & 123. I. & 135. I. & 157. 2. & 168. 1
& 2.175.2. & 180.2. & 189. 2. & 192. 2. & 20 5.
2. & 209. 2. & 233. I. & 238. 2. & 248. 2. &
258. 2. & 259. 2. & 260. 2. & 297. 2. & 303. I
& 321. 1. &ũ 326. 2. & 342. I. & 2. & 345. I. &
352. 2. & 356. 2. & 367. 1. & 371I. I. & 377. 2
Rehgionis munia viliora amanda. 47. 2
Vide Fervor. Propoſita retinenda. Tiro.

Religionis munia viliora non ſpernantur. 93.2
Religionis munia viliora appetens. 101.2
Rehgionis munia viliora recuſans. 107. 2

Religionis Munia viliora, & Talenta mediocria cur-
139. 2
Religionis munia viliora poſt ſumma merita. 141. 1
Vige Concionator. Religioſus. Tiro.
Religionis munia viliora ſi oderis, Regularum ob-
ſervantiam & ipſam Vocationem projicies. 156. 2
Religionis munia viliora, ubi Lalenta aliorum efful-
gurant. 172. 2
Religionis munia viliora proponantur Eccleſiaſti-
Ccis. . 189. 2
Religionis munia viliora etiam à Viris primariis
non recuſanda. 213. 2
Religionis munia viliora ut devitent, parentes ad-
hærere cogunt Religioni. 241. 1
Religionis munia viliora Humilitas conſtanter re-
tinet. 246. 1
Religionis munia viliora tolerentur. 287. 1
Religionis munia viliora plus agunt, quàm Talen-
ta ſine Spiritu. 321. 2
Religionis munia viliora, & Talenta ſi lateant no-
ſtra, gaudeamus. 373. 1
Religionis munia ejuſdem ſunt omnia dignitatis.

375. 2

Religionis munia viliora, non altiora expetenda.

123. 1
Religionis munia ſplendida. 28.1. & 2 56. 2
Religionis munia ſplendida meliori relinquenda.
381. 1
Religionis crimina non evulganda. 191. 2
Religionis ſtatus perfectior quovis ſtatu ſæculari.
363. 2

Religionis & Chriſti jugum ſuave. 366. 1

Religiones carent Invidia, quamvis diverſa ſen-
tiant. .

Religionum Cenſores & Perſecutores.
Ethicæ Comment. Tom. V.

296. 1
154. 1

Religioſus ſemiſæcularis infelix.

Religionum hoſtes.
Religioſus hoſtis ſuæ Religionis. 5. 2
Religioſus verus. 257. I. & 336. 2
Religioſus verus ut Cera. Ità Eccleſiaſtici probi
pro Eccleſià. 19. 2
Religioſus verus non reſciat, quæ aguntur in Mun-
do. 199. 1
Religioſus verus quid præſtet. 230.2
Religioſus verus non occaleſcat Mortificationi.
330. I
Religioſus delicatus. 2 4. 2
Religioſus in aula. 3. 2. & 32. 1. & 101. I. & 175. 2
& 198. 2. & 199. 1. & 214. 2. & 215. 1. & 221.
2. & 238. I. & 324. 2. & 338. I. & 2. & 339. 1
Religioſus in aula, & Familiaritas cum ſæcularibus
non pis, & Famæ officit, nec Caſtitatem ſub-
levat. 161. 1
Religioſus in aula Regulas ſervet. 167. 2. & 244. 2
Religioſus in aula, ſancta agat, non politica. 199. 1

200. 1

Religioſus in aula ſit pius. 93. 2
Religioſus in aula quando aulæ Idola evertet. 239. 2
Religioſus in aula miſer. 338. I
Religioſus tepidus. 222. 2
Religioſus tepidus miſer. 319. 2
Religioſus etiam tepidus ſæculari felicior. 257. 2

Religioſus tepidus; Sæcularium Familiaritas, &
Viſitationes nos viles ipfſis faciunt. 339. 1
Religioſus Tepidus amans minima & quiſquilias.
348. 2
Religioſus non emendicet Delicias. 5I. I
Religioſus vitæ ſanctioris alios non contemnat, mi-
noris ſeveritatis. 93. 1
Rehgioſus Parentum negotia non agat. 207. 1
Religioſus olim nobilis ſingularitates devitet. 233. I
Religioſus olim vilis, & deindè ſuperbus. 260. 2
Religioſus ſemiſæcularis. 378. 2
319. 2
Religioſus non cogitet de ſe, ſed Deo ſe commit-
tat.
Religioſus latére non recuſet, etiamſi fulgere poſ-
ſit, Deique ſe suræ, & Obedientiæ committere.

9 2. 2

362. 2
Religioſus latére non recuſet, licèt fulgere pofſit.
375.2
Religioſus calcatam jam Nobilitatem non jactet.
30 4. 2
Religioſus ſuperbus olim vilis in Sæculo. 372. 2
Religioſo Scientia neceſſaria. 375. 2
Religioſi auſteri Inſtituti valde æſtimantur. I. 1
Religioſi & Eccleſiaſtici Aulas vitent. 7. I

Religioſi non coactè abdicent ſe bonis ſuis. 7. 2
Religioſi quanta eſſe debeat perfectio. 26. 1
Religioſi ſeverioris Virtutis non ſpernant alios Ec=
cleſiaſticos, aut colant minùs aliquando Poœniten-
tes, ſed utilius Laborantes. 27. 2
Rehgioſi Tepidi. 27. 2. & 159. I. & 257. I. &
26 1. I. & 263.2. & 274. 1. & 279. 1. & 324. 2
& 342. I. & 348. 2. & 3006. 2. 3 75. l
Rehgioſi oderint Privilegia, ament Regularum ob-
ſervantiam. 28. I
Religioſi & Eccleſiaſtici clam ut plurimùm punian-
tur. 1. 2
Religioſi arrogantia jactantis quæ reliquit. 34. 1
Religioſi Parentum obliviſcantur. 5l. 1
Religioſi non ſpernant ſæculares. 70. I. & 83. 1. &
93. I. & 323. 2. & 363. 1

Religioſi optimi non ſpernant Tepidiores ſe. 72. 2

Religioſi ſanctioris vitæ Cenſores non ſint Eccleſia-
ſticorum, qui probi ſunt animo, quamvis foris
non ſemper ſplendeant. 83. 1
Religioſi olim nobiles. 84. 1. & 364. 2
Religioſi Laici in colloquium admittendi. 98. 2
00% Religioſi

Religioſi Laici aliquando uno verbo plus proſunt,
quam nos multo ſermone. pag. 88. 2
Religioſi Lai i non ſpernendi. 89. 2. & 238. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici honorandi, licèt ex eis non-
nulli degenerent. 95. 2
Religioſi auſteri Humilitate coronant Patientiam.
97. 2
Religioſi auſteri non ſpernant Sæculares. 14. 2
Rehgioſi auſteri non ſpernant Eccleſiaſticos non je-
junos, ſed à gloria jejunantes. 110. 1
Religioſi auſteri Hypocriſim vitent, & gloriam va-
nam oderint. 159. 1
Religioſi auſteri omnes volentes ſicut ſe. 216. 1
Religioſi ſuorum negotia non tractent. 1II4. 1
Religioſi & Eccleſiaſtici coli debent; licèt non ple-
niſſimè rutilent. 117. 2
Religioſi nobiles, ſeu docti, ſed ſine ſpiritu. 118.2

Religioſi & Eccleſiaſtici ſancti ſint. 124. 2
Religioſi veri. 125. 1. & 159. 1. & 366. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici vani. 134. I

Religioſi & Eccleſiaſtici veri. 134. 2. & 222. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici non nimiùm locis & nume-
ro multiplicentur. 136. 1
Religioſi non ſatagant pro evehendis aliis. 137. 1
Religioſi & Eccleſiaſtici privatas immunitates ode-

rint. 142. 1
Religioſi vitæ ſanctioris non ſpernant ſæculares.
148. 1
Religioſi protegendi. 153. 1
Religioſi ſpernuntur, quia ſervi Chriſti ſunt. 327. 2
& 383. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici Temporalia contemnant.
326. 1
Religioſi Laici non contemnendi. 353. 2
Religioſi etiam non auſteri honorandi. 159.2

Religioſi honorandi. 161. 2. & 196. 1. & 296. 1. &
339. I. & 364. 2

Rehgioſi ſanctioris Inſtituti non ſpernant alios.
186. 2

Religioſi diù ante Ordines Sacros probentur. 188. 2

Rehigiofſi in Aula. 196.2
Religioſi non agant negotia politica. 198. 2

Rehgioſi parentum obliviſcantur, & eorum nego-
tia non agant. 212. 2
Religioſi ſine ſocio, nec Angelos alloqui audeant.
214. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici à Potentibus nihil acci-
piant, & tantum ſibi ab Eccleſia ſuppeditatis
opibus vivant. Ibid.
Rehgioſi olim ignobiles caveant, ne plus fulgeant
in Cruce Domini, quàm ſuæ domi effulſiſſent.
225. 2
Rehigioſi Severioris vitæ non ſpernant ſæculares.
235. 2. & 266. 2
Rehgioſi ſinantur eſſe in domo ſuâ, & ſub Paſtore

ſuo. 221. 2
Religioſi adeundi à Magnatibus, non advocandi.
222. 1

Religioſi optimi ſunt, ſed in ſuis cellis. Ibid.
Religioſi & Eccleſiaſtici Aulas vitent, nec adulen-
tur Aulicis exaltatis. 253.2
Religioſi non veri. 257. 1
Religioſi & imperfecti tutiores ſæcularibus aà Dei
Irä. . Ibid.
Religioſi Laici humiles ſint. 261. 1
Religioſi tepidi Mortificationes odere pro Chriſto,
quas ultrò ſubiere olim pro Mundo. Ibid.
Rehgioſi Tepidi, & Eccleſiaſtici Vari. 267. 1
Rehgioſi Tepidi poſt fervorem, vel calcatas opes.

Religioſi & Tepidi rarò convertuntur, ſi degene-
rent. 319. 2

Index

Religioſi delicati. 101. 2. & 297. 1
Religioſi & Eccleſiaſtici, ſi forent ſcandaloſi. 266. 1
Rehigioſi reditus habere poſſunt. 266. 2
Religioſi ſpreti à Parentibus. 339. 1
Religioſi ideò exoſi, quia Servi Chriſti funt. Ibid.

Rehgioſi auſteri ſint humiles. 356. 1
Religioſi aptiſſimi Dignitatibus. 362. 2
Religioſi vilioris familiæ non ſpernantur. 364. 1
Religioſi olim viles. Ibid.

Religioſi non turgeant ob tolerantiam vitæ auſte-

rioris. 365.2
Religioſi non evulgent acta Cœnobü. 366. 2
Religioſi vitæ ſanctioris non ſpernant cæteros. 374.
1. & 378.
Religioſorum apud ſæculares crimina non Vulgnc.
. 12. I
Religioſorum ingratitudo. 45.1

Religioſorum perſecutores.
Vide Perſecutores.
Religioſorum Perſecutores ſilentes eorum bona, &
mala enarrantes. 55.2
Religioſorum gloria, non ſi politici, aut belland
periti videantur, ſed ſi in ſuo gradu per fecti ſint.

101. 1
Religioſorum Gloria vera ex Contemptu Gloriæ.
. 324. 1
Rehigioſorum parentes. 113. 1
Religioſorum vera recreatio. 130. 1

Religioſorum & Eccleſiaſticorum peccata graviora.
152. 1
Religioſorum ſcelera gravias puniuntur. 203. 1
Religioſorum Gratitudo in hoſpites, Cæremoniæ,

Officiaque. 217. 2
Religioſorum tepidorum protectores. 221. 2
Religioſorum Iter. 238. 1
Religioſorum Peccata. 286. 1
Rehgioſorum Felicitas. 319. 1. & 325.2

Religioſorum & Eccleſiaſticorum Scandala atque
Peccata ſecreta eſſe nequeunt. 319. 1
Religioſorum & Eccleſiaſticorum Exempla ſint op-
tima. Ilbid.
Rehlgioſorum & Eccleſiaſticorum Peccata non ſine

Syndereſi. 323. I
Religioſorum & Eceleſiaſticorum Crimina facilids
ſanantur. 327. 1I

Religioſorum ac Eccleſiaſticorum ſi eſſent Scandala,
& eorum Exempla. 331. 1
Religioſis ea duntaxat proſunt, quæ à Superiore
permittuntur. 214. 2
Rehigioſis non ſpernendi Sæculares. 372. 2
Remedium. Vide Perſecutio. Tentatio. Tribulatio.
Renovatio. 40. 2. & 117. I. & 151. I. & 154. 1. & 2
& 226. 2. & 232. I. & 261. I. & 319.2

Renovatio Votorum. 4. 2. & 150.2
Renovatio & Pœnitentiæ. 69. 2
Renovatio ſanctior- 179

Renovatio vera. 179. 2. & 200. 2. & 229. 2.

295. 1. & 336. 1. & 34.2. & 379,1.

Renovatio Vera, Converſio, & Poenitentia. 227. 1
Renovatio & Pœnitentia vera. 245. 1
Renovatio non vera. 134. 1. & 232. 2

Renovatio, Converſio, & Poœnitentia faciles. 151. 1
Renovatio & Converſio nunquam ſeræ, ſi ex corde
toto reparentur. 1972. 1
Renovatio & Converſio ſenes decet. 172. 2
Renovatio gratiſſima Deo. 238. 1
Renovatio Spirits ſolida, odiſſe non abjeciſſe . Te-
263.

piditatem. 3 2
Renovationis fons, Oratio. 162. 1
Reſidentia. Vide Epiſcopus.
Reſpectus humani. 5§. 2. & 245. 2. & 288. 2. £
333. 1. & 30

Hcoh
ſcetur
kN
bcimn
1
Cit,
t adk
a Aube

lmnſ
r n

l onon
la nſt

E Won an
nba
auld
a,lzie
liien
lals
Aelget
llanel
Eel lron
Met.
HN
kn ſt⸗
ſſehe
Meſoch

.

Rerum Notabilium.

Vide Intentio rebta. Reges ſervi ſunt in bonum ſubjectorum: 316. 1

Reſpectus humanos & irriſores calcare debemus, Reges amandi, etiamſi veciigalia in pPon ant. 49. 2
pag. 68. 1 Reges coli debent. 352. 1
Reſpectus humani vincendi. 293. 2 Roſa. 19. †
Rex probus. 529. 1 Rumores. 199. 1
Rex verus. 343. 1 Vide Cellæ amor.
Rez audiat. 8. 2. & 193. I. & 194. I. & 286. 2
Rex audiat omnes. 138. 2. & 320. 1 §.
Rex inopes audiat. 328. 1. & 340. 1.
Rex audiat reos & inopes. 323. 1. & 333. 1 Acella, ſeu Oratoria privata. 267. 2
Rex regat. 9. 2. & 107. I. & 187. 2. & 193. I Sacerdos verus.

& 194. 1I. & 228. 2. & 276. 1. & 286. 2. & 328.
I. & 2. & 328. 1. & 346. 2
Vide Epiſcopus. Nuperior.
Rex regat Miniſtros ſuos.
Rex regat, etiamſi Senex ſit. 195. 1
Rex quos evehat. 68. 1. & 161. 2. & 196. 2. 8&
253. I. & 276. I. & 333. 2. & 362. 2
Rex evehat viles. 86. 2. & 152. 2
Rex & Superior quos provehant. 39.2
Rex & Superior provehant dignos. 100. 2
Rex iis det, & eos condecoret, qui ſunt optimi.

72. 2

72.2
Rex debet honorari etiamſi electus eſſet. 84. 1
Rex ſit affabilis. 84. 2
Rex coli debet ab exaltatis. 90. 2
Rex coli debet, vel impius. 216. 1

Rex coli & amari debet, duùm in bonum noſtrum
videtur terrere nos. 383. 1
Rex & Superior coli debent, etiam quando eis non
ſubdimur. 234. I

Rex ipfe per ſe pumiat: & ità adſit reorum ſuppli-

ciis, ut Chlamydi ſanguis aſpergatur. 107. 1
Rex adulatoribus non fidat. III. I
Rex Aulicos in Oratione, & Mortis memoria ex-
pendat. Ibid.
Rex non ſe ulciſcatur, ſed impium. 114.2
Rex in miniſtris ſuis nævum aliquem patiatur.
126. 1
Rex promotos ſine cauſa non faſtidiat. 195. 2
Rex non faſtidiat promotos. 126. 2. & 152. 2. &
195. 2
Rex non audiat Murmurantes invidos de Miniſtris
probis a ſe evectis. 126.2
Rex aulicos non evehat nimium. 137. 1I
Rex, Epiſcopus & Superior per ſe regant, & in-
vigilent. 154. 2

190.2

Sacerdotes. 189. I. & 194. I. & 196. 2. & 217. I
& 253. 2. & 267. 2. & 369. 2
Sacerdotes ſcrupuloſi. 29. I
Sacerdotes Miſſam pertæſi Dei præſentid neglect.
157. 2
Sacerdotes Exercitia Spiritualia juvant. 167. 2
Sacerdotes impii. 197. 1I
Sacerdotes ſi ſint impii. 223. 2

Sacerdotum dignitas. 96. 1
Sacerdotium, & Religionis perfectio, eminenter

ſunt omnia. 5. 1
Salomon. 81. 2
Samaritana. 79. 2. & 113. 2. & 23 I. 1
Samaritanus. 200.2
Samſon. 152. 2. & 210. I. & 311. 1

Samionis mater. 214. 1
8. Samuel. 34. 1. & 91. I. & 190. I. & 247. 2
Sanitas non nimis curanda. 198. 1
Sanitas non negligenda. 366. 2
Sapientia ædificavit ſibi Domum, non carcerem:

Domum, non arcem. 188. 1
Sapientia profana. 260. 1
Saül. 51. 2
Saul impunitus. 3. 1
Saül & S. David. 92.2

Scandala non permittenda. „6. 1. & 139. 1. &

193. 1. & 217. I. & 228. 1. & 270. I
Scandala eradicanda.

119. 1
Scandala tollantur. 215. 2
Scandala non diſſimulanda. 258. I

Scandala Religioſorum & Eccleſiaſticorum, at-
que Peccata ſecreta eſſe nequeunt.

319. 1
Scandaloſi. 317. 1
Scandaloſi non tolerandi. 212. 1

Scandalizari faciles. 20. I. & 24. 2. & 72. 2. &

117. 2. & 134. 2. & 180. 1

Rex qualis eſſe debeat. 168. 1 Scandalizari faciles etiam de iis in quibus bona plu-
Rex deligat Aulicos. 221. I. & 230. 1 rima adſunt. 5 5. 2

Rex ſcandala non permittat. 221. 1 Scandalizari faciles, & cæteros contemnentes.

. Rex Aulicorum defunctorum filhios protegat. 230. 1f. 70: 1
I Rex iram ſuam ut nocentiorem, magis quoque Scandalizari faciles, & Compati neſcientes. 153. 1
E frænet. 225. 2 Scandalizari non debemus. 136. 1
E Rex non judicet, & ſe ſe declaret. Ibid. Scandalizari non debemus, ſed blandè corrigere
14 Rex admittat eos, qui defecerunt. 236. 2 ac compungere peccatores. 236: 2
Rex niſi ſit obſequens Deo, non eſt felix. 316. 1 Scelera ſcandaloſa. 317. 1
9 Rex ipfe per ſe regnum adminiſtret. 320. 1 Schismata. 19. 1
! 11 Rex uni non innitatur. Ibid. Scientia necefſlaria. 339. 2. & 354. 1
1n, Rex ipſe judicet. 321. 1 Scientia Virorum Principum. 26. 1
Elonm, Rex Auhcos diligenter eligat. 333: 1. & 2 Scientia ex Oratione. 44. 2
2 , Rex legibus ſe ſubdat. 334. 2 Scientia cedat Spiritualibus rebus. Ibid.
Nn Rex amari ſtudeat. 336. 2 Scientia & Talenta Humilitatem tollunt. 52. 2
cinnt Rex & Superior Dignitati ſuæ obſequantur, mu- Scientia vera Affabilitate non caret. 90: 1
Gune D neri faciendo ſatis, non imperent tantàm. 337. 2 Scientia & Talenta cum Spiritu. 142. 1
Rex audiat & regat. 339. 1 Scientia non Sacra. 314. 1
6s Rex quos deligat. . 340. 1 Scientia ob Intentionem ſanéctam. 268.2
” Rex utatur ſerwis, non ſerviat. 346. 2 Scientia perutilis Eccleſiæ. 22906. I
uk, Rex ſuorum Militum Labores conſideret. 348. 1 Scientiarum & Opinionum diverſitate non læditur

Rex ſanctè imperet.

Rex & Superior audiant quovis tempore. 370. I
Reges & Duces diſcant Reſpublicas gubernare.

77.‧ 2

367. 2

Ethicæ Comment. Tom. V.

Umo.

Ibid.
Scientia Spiritu eget. 92. 2. & 320. 1
Scientia eget Oratione & Obſervantis. 320. 2
Scientia, ſed cum Obſervantia. 353.‧K2

Oo 2

Scientia

Scientia ſine Spiritu. p. I16. 1. & 120. 2. & 125. I. &
137. 2. & 139. 1. & 148. 2. & 174. 1. & 182. 1
& 189. 2. & 211. 2. & 268. 2. & 340. 1. & 342.

2. & 383. 2
Scientia ſine Spiritu inflat. 70. 2
Scientia inſtilletur cum Spiritu. 382. 2.

Scientia cum Spiritu. 352. 2. & 354. 2. & 357. 1
& 376. 1

Scientia ob quæſtum. 364. 1
Scientia Religioſo neceſſaria. 375. 2
Scioli. 103.2
S. Scripturæ ignorantia: 207. 2
Scrupuli. 173. 1
Scrupuloſi. 12. 2. & 13. I. & 20. 2. & 29. I. &

35. 1. & 42.1. & 56. 1. & 180. 2. & 188. 1. &
200. 1I. & 215. I. & 279. 2. & 337. 1. & 341. 2
Scrupuloſi & Deſperati. 85. 1
Scrupuloſi non deſperent. 170. 1
Scrupuloſi Orationem non negligant ob cogitationes
impudicas. 8. 2
Scrupuloſorum lorica. 48. 2
Senex neglectus ſileat. 141. 1
Senex ferveat. 173. 1. & 192. 1. & 195. I. & 198. 2
Senex non ſpernat Junmiores. u.378. 1
Senes ferveant. 85. 1. & 357. 2
Senes non putent ſibi omnia licere, & nullà ratione
probandos eſſe- 8 5⁵. 1

Senes colendi. 192 1
Senes correctionem optent. 197. 1
Senes von nimiùm laudent Juniores. 211. 2
Senum non tanti facienda Experientia. 378. 1
Sepulchra nimis ſumptuoſa. 38. 1

43. 2. & 117. I. & 219. I. & 223. 1

& 340. 2. & 346. 2
Vide Recreatio. Religioſus.

Serietas.

Serietas, ſed cum Affabilitate. 192. 1
Serietas in pugna Spirituali. 220. 1
Serietas Chriſtiana Irriſores ſpernat. 304. 2

Serietas & Modeſtia ad Religioſos trahunt Sæcu-
lares. 340. 2
Sermo incautus. 12. 1
Sermo vanus. 21. 1. & 80. 2. & 89. 2. & 117. 2
& 122. I. & 254. 2. & 357. 2. & 368. 1
Sermo obſcœnus. 31.2
Sermo malus. 217.2
Sermo Spiritualis. 31. 1. & 32. 1. & 56. 1. & 67. 1
& 81. 2. & 82. I. & 2. & III. 2. & 117. 1. & 130.
2. & 157. 2. & 199. I. & 212. 1. & 217. 2. &
223. I. & 278. 2. & 285. 2. & 363. 2
Sermo Spiritualis quam neceſſarius.
Sermo Spiritualis lac Spei. 21. 1
Sermo Spiritualis Beatiſſimæ Virginis quàm ar-
dens. 82. 1
Sermo Spiritualis præſertim de Beatiſſima Virgine.
Ibid.
Sermo Spiritualis ex corde. 88. 2. & 145. 2
Sermo Spiritualis, Verbum Dei, & Lectio Sacra,

Talenta ſunt veriora. 130. 2
Sermo Spiritualis, ſed prudenter. 132. 2
Sermo Spiritualis divitem facit. 147. 1

Sermo Spiritualis mutat Saüles, & facit, ut non
Saüles reputentur. 200. 1
Sermo Spiritualis & Officium Divinum. 203. 1. & 2
Sermo Spiritualis diſponit ad Contritionem & Poœ-
nitentiam. 204. 1
Sermo Spiritualis, & Lectio Sacra fontes amoris in

Deum;, vel Orationis. 204. 2
Sermo Spiritualis in Congratulatione. 211. 2
Sermo Spiritualis, ſed non ruſticus. 218. 2

Sermone Spirituali Mortificatio dulceſcit, & Ju-
gum Chriſti ſuave fit, & Regularum viret obſer-

vantia. .

I8. 2 ria.

Sermo Spiritualis in recreatione. 277. 2
Sermo Spiritualis fons Fervoris. 279. 1
Serpentis Converſio non vera. 181.2
Servi. 230. 1
Seryi non nimium impinguandi. 256. 2
Dvi ß ad aras. 288. 2
Si Eccleſiaſticorum ſint optimi. 333.2
Servi probi ſint. 8. 1. & 230. 1

deri hæreat Dominus, ſi videt Servum hærere
1bi.
Servis Filiorum educatio non committenda. 1 S 1
Servi impii. 221. I. & 303. 1
Servi non probi. 343. 1
Servire eſt Regnare. 337.2
Servire Deo. 33. 1. & 44.2. & 328. 1
Servire Deo felix. 25. 2. & 45. 2. & 67. 2. & 110.2
& 128. I. & 129. I. & 138. 2. & 140. 2. & 151. 1
&& 243. I. & 260. 2. & 273.: 2. & 318. 2. & 319.1
8& 32 I: 2. & 33 I. I. & 337. I. & 338. 2. & 345.
2. & 353.2. & 366. 1
Servire Deo felixznam ſi tu adhæres Deo, Deus adhæ-
ret tibi, licèt tunc requiem quæras, non Deum. 53.2
Servire Deo exoſum: Aulæ verò mancipari, Ambi-
tioni facillimum. 112.2

Servire Deo regnare eſt. 325. 2. 342. 2. & 343. 1

Servire duobus. 49. 2. & 104. 2. & 134. I. &
187. I. & 2. & 200. 1
Servire duobus & Tepiditas. 22. 2
Servire duobus non licet. 226. 2
Servire duobus Dominis. 268. 2. & 343. I
Servitus Dei Suavis. 338. 2
Servitus Dei Libertas eſt. 361. 2
Servitus Mundi. 338. 2. & 344. 1. & 345. 2
Servitus Mundi & Dei. 318. 2

Severitas. 114. 2. & 155. 2. & 168. I. & 197. 2
& 198. I. & 201. I. & 202. I. & 212. 1. & 2. &
217. 2. & 218. I. & 2. & 221. I. & 228. 1. &
229. I. & 241. 1. & 247.2. & 248. 1. & 251. 1,68
257. 2. & 259. 2. & 260. I. & 295. 2. & 305. 2

308. 1. & 387. 2. & 369. 1
Severitas careat acceptione Perſondxum. 8.1
Severitas non feſtinet. 12.1
Severitas, & Judex, ſed in peccantes. 23. 2
everitas, ſed Superior ſui obliviſcatur. 28. 2
Severitas neſciat Perſonarum acceptionem. 51. 2
& 195. 1
Severitas in Rege. 106. 2
Severitatem impedientes. 109.2

De Severitate etiam inter Affines exercendà, Hiſto-

2 114. 2
Severitas in Scandaloſos. 139.2
Severitas etiam in Religioſos & Eccleſiaſticos tranſ-
greſſores. 154. 2
Severitas Superiorum. 168. 1
Severitas, non Tra. 175. I
Severitas ſit lenta. 188. 1
Severitas neglecta. 200. 1
Severitas in Luxuriam.- 79. 1I. & 218. 1
Severitas & Juſtitia in Magnates. 228. 1
Severitas vera, non verboſa. 241. I
Severitas parcit, dum punit. 258. 1
Severitas eſt vera Clementia. Ibid.
Severitas & Pax cordis. 269:.1
Severitas S. Inquiſitionis licita. 269. 2
Severitas Eccleſiaſticis neceſſaria. 270. 1
Severitas & Juſtitia, ſed in Impios. 284.2
Severitas & Correctio quando proſiut. 321. 1
Severitas clemens. 360. 1
Severitas opportuna- 371. 1
Silentium. 21, 1
Simonia. 283. I. & 362.2
Simplicitas. 29. 1. & 322- f
Singula-

gg
n
len
un
r
tla
ocletu
Cin
ttt
et
ttet
teti
dleg
etuc
eituc
ctud
erude
Popren

lir

ſe pel
66 nuni

Pdan
Kaddtr
SeAuli
e rana
Srans
ftoſtta
Ftmnala
Ftinlu
uirel
tinebn
Pundlu.
Cuo.

tinla
Ptin e

Püin Sn
In ce
hUumn Kn
elre
Umm Nn

lalln

len r
n eh

S

e
rle.
en

germ

4
. .

4
8
„1.

ine⸗

14
N,
i⸗ 4

Spiritualia cæteris anteferenda.

0ct 2²
Status mediocris ſi placet, fit Felicitatis fons. 303. 2

Singularitas. pag. 3. 2
Singularitatem averſans, communi contentus mu-
nere, nomine, loco. 123.2
Singularitates. 319. 1I. & 342. 1. & 347. 2
Singularitates Religioſus olim nobilis devitet. 233. 2
Singularitates vitandæ. 33 1. I
Societas JESU. 354. 1
Societas Severitate & Scandaloſorum Tepidorùmque

dimiſſione augebitur. 212. I
Societatis Miſſiones. 239. 2
Societatis Experimenta. 261. 2
Societatis JESU Tirones. 296. 2
Societatis Obedientia. 374. I
Sol alleg. 167. I
Solicitudo fui. 152. 2
Solicitudo vana. 155. 1
Solicitudo craſtini. 173. 1. & 340. 1
Solicitudo craſtini noxia. 276. 1
Spes præmii. 48. 2. & 159. 2. &ũ 169. 2. & 239. I
& 274.2. & 289. 2. & 322. 2. & 332. 2. & 350. 2
. & 368. I. & 370. 1
Spes præmii, & Felicitas caduca. 1
Spes nimia peccantium. 105. I. & 138. I. & 150. 1
& 201. 1. & 275. 2
Spes vana peccantium. 106. 2

Spes audax peccantium. 346. 2
Spes Aulicgrum. 151. 2. & 153⸗ I. & 225. 2
Spes vana Aulicorum. 144. 1I
Spes vana Sæcularium. 337. 1
Spes noſtra & Spes Sæcularium- 353. 1

Spiritualia ſtuduis anteferenda. 43. 2
Spiritualia ob ſtudia non ſpernenda: cùm ad ma-
gna præſtanda ſufficiat modicum ſcientiæ, ſi Spi-
ritus abundet. 89. 1
Spiritualia poſthabita ſtudiis, ſeu muniis. 134. 1
116. I. & 119. 1
& 120. 2. & 137. 2. & 139. I. & 148. 2. & 158.
2. & 159. 2. & 167. 2. & 176. 2. & 193. 2. &
196. 2. & 197. 2. & 211I. 2. & 214. 2. & 281. 2

Spiritualia neglecta. 136.2
Spiritualia neglecta in Dignitate. 133.2
Spiritualia neglecta ob ſtudia. 144. 1
Spiritualia cæteris poſthabita. 140. 2
Spiritualia cæteris non poſthabenda. 194. I

Spiritus Sanctus. 81. 2. & 175. 2. & 176. 1. & 177.
D I. & 242. 1. & 290. 2
Spiritus Sanctus ubi ſermonem ſperat inſtituen-
dum de Virgine, ibi impluit. 82. 2
Spiritus Sanctus, vel Exercitia Spiritualia quid
præſtare deberent. 124. 2
Spiritus Sanctus parit Sermonem Spiritualem.
132. 1
Spiritus Sanctus Mare incelit. 4. 2
B. Staniſlaus. 352. I1
B. Staniflaus & B. Aloyſius in juventute perfecti.
. . 166.2
Statua Babylonica. 176. 2. & S. 1
Status mediocris 47. 2. & 5I. I. & 120. 2
158. 2. & 172. 2. & 219. 2. & 238. 2. & 240.
I. & 242. 2. & 262. 2. & 321. I. & 326. 2. &£
33.2. & 367. I. & 377. 2
Vide Ambitio. Budete. 177

Status mediocris tolerandus. † 30. I. & 148. 2

tatus mediocris tutior. 34. 1. & 98. I. & 112.2
& 242. 2. & 335. I
Status mediocris non triſtetur. 67. 1

Status mediocris lætitiam ſpiritualem non turbat. 70. 2
Statu mediocri, & Talentorum inopia contentum

eſſe. .D== 88. I. & 205. I. & 213
Status mediocris ſecutior, . .
Status mediocris vix toleratur.

Ethicæ Comment. Tom. V.

Rerum Notabilium.

Status mediocris ducit ad Deum. 311. 2

Status mediocris aptior Fervori, & Deo charior
eſſe ſolet.

313. 2
Status mediocris utilior. 318.2
Vide Electio.
Status mediocris non defugiendus. 214. 1
Studium S. Scripturarum. 384. 2
Studia poſthabenda Spiritu 137.,2
Studia ſine Spiritt.— 2349. I
Studia egent Oratione. „ . 357. 1
Studia Silentio foveantur. 375.2

Superbia. 14.2. & 45. 2. 1 35. I. & 152. 1
181. 1. & 261. I. & 372. 2
Superbia Phariſæi in Publicanum. 70. 1
Superbia, Ambitio, & Gloria vana, æterna non
capiunt, ac eognitione Dei carent- 5. 2
Superbia in ignobili ob ſcientiam.

133.2
Superbia ubique. Gula non ubique. 258. 2
Superbia & Ambitio in Sepulchris. 342. 2
Superbia Titulorum non ferenda. 364. 2
Superbia Titulorum & Faſtus. 369. 2
Superbi ob Talenta ſeu ob Nobilitatem. 120. 2

Superior evehat relictos. 4. 2
Superior invigilet. 8.2. & 155. 2. & 187. 2
& 193. I, & 195. 2. & 202. I. &G 228. 2. & 276.
2. & 320. 2. & 328. I. & 330. 2. & 2339⸗. I. &
346. 2. & 380. I
Superior & Zelus commada ſua deſpiciant. 8. 2
Superior major frænet ſuperiores minores. Ibid.
Superior amari curet. 9.2. & 10.2
Superior agat per ſe. 9.2
Superior mitis ſit. 10,2. & 58. 2. & 74. 2. &
153.2. & 283. I. & 321. I. & 326. I. & 331. 2
351. 1. & 3779. 2

Superior mitis cum degenerantibus, & à ſe exaltatis.

Superior diſpenſet, aut modeſtè neget. 10.2
Superior ad poenas tardus ſit. 12. 1. & 188. 1
& 224. 1. & 251. I
Vide Judex. Neveritas. .
Superior negligat Cenſorum, & Invidorum latra-
tus. 1I4. 1
Superior amore ducat. 6. 1I. & 14.2. & 236. I. &
243. 1. & 329. 1. & 330.2. & 332.: I. & 357. 2
Superior evehat tacentes pro ſe. 19. I. & 362. 2
Superior utatur olim lapſis, ſi verè doluerint.
20. 1
Superior ſit tardus ad poenas, poſt crimen diſcuſ-
ſum. 23.2
Superior nimis remiſſus. 28. 1
Superior ſui obliviſcatur. 28. 2. & 53.2. & 62. 2

& 195. 2
Superior tardus ad ponas. 43. 1
Saperior laborantes muneretur. 48. 2
Superior mitis ſit cùm denegat. 732. 2
Snperior ſi non diſpenſet, mitior fiat, & amantior.
èů B Ibid.
Superioôr oblitus. 61. 1
Superior neminem plus æquo amet. 71. 1
Saperior amari non curet. Ibid.

Superior quos-evzhat. 39. 2. & 72. 2. & 100. 2. &
24”8. 2. &ũ 328. 2
Superior idem omnibus & Juſtus ſit. 72. 2
Superior minor non ægrè ferat, aliquid remitti de
Poœnitentiis à ſe inflictis.

75. 1
Superior etiam vilis coli debet. Sa. 1
Superior coli debet. 94. I. S II3. 2. & 205. I
215. 1
ior coli debet, licèt affabilis & humanus ſit.
H 90. 1

Perior non ſit omnibus idem. 9 2. I. & 141. 1

29 92% 2. & 3 18. 2. & 3277. 1
3

Superior

Superior diſcretus ſit. pag. 14.2. & 67. I. & 95. 2
& 155. 2. & 216. I. & 342. I. & 380. 1
Superior vigil in minimis, deſes in maximis. 98. 2
Superior ipſe invigilet. 107. I
Superior lapſis utatur. III. I. & 128. 2. 8
145. I. & 1I51.2. & 327. I.
Superior amandus cùm punitt. 115.2. & 344. 2
Superior vel minima in Operario eximiæ virtutis
inveſtigans. . 117. 2
Superior invigilet circa perfectionem cordis ſubje-

torum. 118. 2
Superior utatur etiam imperfectis. 127. 1
Superior neminem revereatur. 131. 1. & 139. 2
Superior etiam non ſanctus audiendus. 132. 2
Superior evehat ferventes. 141. 1

Superiorem quomodò deceat amare ferventes.
“ Ibid.
Superior ſuorum virtutem probet. Ibid.
Superior in ſuis non fingat, ſed pariat JESUM.
141. 2
Superior vigilans ametur, eſt enim ſeverus, ut

ſeveritate abſtineat. . 155. 2
Superior onus ſuum reformidet. 156. 2
Superior nimis mitis. 159. 1

Superior eos evehat;, qui ſe ſe non inclinant. 16 I. 2
Superior Amore ſuos trahat, non Vi. 165. 1
Superior ſibi quiſque ſit. 3. 2. & 176. I. & 200.
2. & 263. 2. & 372. 1. & 391. 2
Superior etiam imperfectus audiatur. 180. 1
Superior etiam impius colendus. 180. 2. & 190. 2
S 192. 1. & 277. 2
Superior adeundus, non pro temporalibus licentiis,
ſed pro ſalute animæ. 180. 2
Superior amandus, etiamſi facultates deneget.

Ibid.
Superior non omnes unâ ducat vi4. 181.2. &
214. I. & 216. 1
Superior idem omnibus in Severitate. 182. 2
Superior impius, vel neglectus, colendus. 192. 1
Ibid.

