Pireus ſ- ceſſat à luce, nec eam auget æſtate. Expingi
lida. poteſt Cœlum, cùm non mutetur. Prata ve-

Tyro ve- 16 ſi pinxeris, brevi ea non agnoſces; ubi enim

*. flores & ſegetes eflinges, poſt menſes dumi
Soken. excreſcent, & angues repent. Planè Deus ani-

Tipigiras Mas licèt ad pietatem pronas, molliores, la-
paſe Fer- Crymis ſuſpiräſque calentes, ferventéſque non
wvorem. raròô faſtidit; eam duntaxat ob cauſam, quòͤd
Tyre de. non duraturas in ardore prænoſcit. Contrà
genef. duros interdùm deligit, quia, & duraturos
novit. Quid Saulo ſævius? Spirans nihilo mi-
nus minarum & cædis ad Apoſtolatum voca-
tur. An deerant in Eccleſia, qui ad tantum
faſtigium eveherentur, & pietate mites, &

Oliva

humilitate demiſſi, & contemplatione ſubli-
mes? Qur ergo, relictis ovibus, lupus eligi-
tur? Dicam, quod ſentio. Paulus truculen-
tus erat, ſed conſtans. Exclamaturus erat:
Quis nos ſeparabit à charitate Chriſti ? Hæc Rom. 8.
planè conſtantia Spiritum ſanctum allexit, ut 35.

Paulo illaberetur in via. Rejecta ſunt prata

virentia, & Cœlum electum eſt, ſterile il-
lud quidem, ſed ornamentorum tenax. Pleri-
que orabant, & Paulus ſæviebat. Ità eſt:
Sed illi non ſtaturi erant in virore, cùm Bao-
reas perflaſſet: hic exultaturus erat in vincu-
lis. Rursùs, Prata florent, & agri virideſ- Peſolas
cunt: ſed arari debent, perfodi debent, ſe- 1iggei.
ri, rigari, putari, ſtercorari, nunquam non Oratia n5
excoli. Cœlum verô ſine culturæ adminiculo intermit.
flores lucis, quos ſemel protulit, nunquàm enda, nee

non feret. Plerique vernant; ſed, ſi Deus eos Lide.

nectareis lacrymulis non irriget, ſi non quo- Amore
tidiè tepore conſolationum recreet, illicò o- duci, non
rare deſinunt, aras deſerunt, conclave, quò "etu:
ſecedebant, diruunt. Hi plantæ ſunt autum-
nales, & horti, ſpecioſi quidem, ſi Ver ar-
rideat, ſed aridi, ſi hyems deſolationum de-
ſæviat. Alii verò cum Paulo quando aporian-
tur, non deficiunt, factique in agonia orant
cum Chriſto prolixiùs. His non abſimile Cœ-
lum eſt, undé idem ſemper ſplendor emanat.
Job litabat oves, cùm dives eſſet: cùm nu-
dus eſſet, labiis ſacrificabat. Ergo Cœlum Spi-
ritus ſanctus exornat, hoc eſt, conſtantes de-
ligit, quos diligat. Odit verò quammaximè
inconſtantes. Nec modò Dei Spiritus Cœlum
amat, ſed Cœlum eſt. Regnum cœlorum, in- Orat. r
quit jumor Simeon, Spiritus ſancti participa-
tio eſt. Ideò Dominus proteſtatus eſt, huic
regno minimè aptum eſſe eum, qui cùm ma-
num miſerit ad aratrum, reſpicit retrô. Uſque
adeò inconſtantes inviſi ſunt Spiritui Divino,
ut non ſolùm is, qui ab aratro reſilit laboris
tædio, repudietur, ſed is quoque, qui licèt
ſtivam non ponat, oculos tamen retorquet,
ut, quæ ſunt retròô, aſpiciat. Et ſanè Loti u- Loti Vror.
xor non Sodomas repetüt, nec receſſit à via, Tepiditas.
ſed ad montem feſtinabat; verum, quia, dum aa. 3
pergeret greſſu, oculis ſubſtitit, obriguit in pa,va in
ſtatuam. Ut diſcas, vel ſolam inconſtantiæ male.
umbram apud Deum capitalem eſſe. Væ no- Mortif-
bis, qui quotidiè deficimus, & immutamur. gne
Lapillus quivis Montes evertit. Quôdque ſa- o e 6.
tis deplorari nequit, mihil ità in nobis mim- iunm.
mum eſt, quod ad difflanda metalla noſtra ſa- Siama
tis non ſit. Babylonici ſimulacri lapis non æra, Baéyloni.
non aurum concuſſit, ſed teſtam attigit, & il- eiif.
licò diſſoluta eſt Moles univerſa, uno minor atzonis
cœlo. Ne pulvis quidem ex ea ſuperfuit. O Adium.
portentum! Non Mons, ſed Montis fruſtulum Zelus iu-
tantam evertit Machinam metallorum. Porrô erete
ſi aurum, ſi argentum, ſi æs concuſſiſſet, Sõ
fortè conſtitiſſet Simulacrum: Iutum tetigit, vari ef.
& Statua concidit. Quàm ſæpè, qui in maxi- ſent, nos
mis jacturam toleramus forti animo, ſi lutea Teezte
pedum pars lædatur, diſſolvimur. Nec Ora- Beelgc.

. . ica fu-
tio ſi exareſcat, nec lacrymæ ſi deficiant, nec Se

Dei gloria ſi denigretur, indolemus: una ſi ſielera n5

gloriola decoloretur, aut ſi malè patina con- woleren, &
diatur, confeſtim in Iracundiæ voraginem pro- lia fae-
labimur. Deploranda ſanè inconſtantia, quæ ob ie

. . . . tur non
minima ſubruit maxima. „imis.

Spiritua- .

lia cæteris
praferin:

Accipietis da.

n
1
5

„
—

5 ⸗n
ler⸗
Sale,
G e
Alltas .
ſutn 4
uc N
1 8
lice, 1
n, qu
Ekle ul
o, n
oan.
ktu
le it
enih
rler,
Dhen
imam
unmte
elt .
ackin
At nut

men tefi
mnri
ulk. M

el mi
iſ D
M ſnaa
t niſ inn
Alg Er
,ll o
in tu tdi
nichir, je
elaihin d

Mnen glilen
Nulen!

1 dept
* ſtueta
4 1.

leln egn
ul ttin 1

ſuin Ten

i.
Uche
Mudln
eiat
Rl
lun
kerli.
n Ni
Nn Eke

ſim e
t, U
lne gr
lunt er.
ſi er.
Ptionume
M apeir
gomia
met⸗
dor enas
lar an⸗
Celnk

telitke
e, Gin
en Ntto,
t lwelun
Teclltin,

.
ſ.

Stromatum, Lib. IX.

Accipietis virtutem ſupervenientis Spi-

spirius ritus ſanäéti in vos: & eritis mihi te-
ſncer. es in Jeruſalem, & in omni Judaæa,
& Samaria, & uſque ad ultimum
terræ. Act. I. 8.
Tlena Splendidum, ſed arduum opus impiorum

metio à ſcelere ad pietatem traductio. Et eò magis
eris, ſed qi fficile „ quò non unius Judææ, ſed Sama-
de, riæ, & Mundi totius imperatur converſio. J--
süs ipſe, ut unam emolliret Samaritanam
quamdiù & diſceptavit, & ſedit! Et ego Sa-
maritas omnes, Indos & Parthos, & Tro-
gloditas ab Idolis ad Crucem convertam ho-
muncio non pluris faciendus, quam fungus
putidus. Sanè. Opus incredibile & factu & di-
Gu eſſet, niſi nos Deus inſtruxiflet divino Spi-
ritu, qui poteſt ſolo nutu, per minima, con-
terere maxima. Citharoœdum ſi implet Spiritus
ſanctus, in Prophetam vertit. Ergo duo hæc
exponam. Neminem ita eſſe imbecillum, qui,
ſi affletur Dei Spiritu, non poſſit omnia: Nul-
lumque ita præpollere ſcientià, prudenti, e-
loquentià, cui ſi deſit Spiritus, non omninò e-
langueſcat, quo videlicèt una omnes Spiritum
invocemus. Armentarius puer Amos divini Spi-
ritus afflatu fit Vates. Si Simeonem audimus,
lignum vitæ eſt Dei Spiritus, quod non ſolùm
fructus edit optimos, ſed quod ſylvam totam
in paradiſum deliciaſque commutat. Imò ſi
Cyrillo Alexandrino credimus, non in hortum
duntaxat mutamur, ſed in Deos quodammo-
dò. Nam ſi aromatum odor, inquit, propriam
virtutem veſtibus relinquit, quomodo Spiritus
ſanölus participes divinæ naturæ eos non eficiet,
Talenta in quibus habitabit? Contra verò, nemo itaà
ſie ſpiri. potens, qui, ſi Spiritu Dei deſtituatur, non
1u. evaneſcat. Da mihi Navem, inquit Chryſoſto-
Homiliâ mus, gubernatorem , nautas, funes, omnia diſ-
de Spiri- poſita, & muſquàm eſſe Spiritum venti? Nonne
iu ſan. tardat omnis quantuſennque eſt apparatus? Iid
Reeleſe. Keri ſolet: licèt ſit ſermonis ampla ſupellex, &
hiei veri. Mens profunda, & eloquentia, & intelligentia,
Beeleßa- & non adſit Siritus ſanttus, qui vim ſuppedi-
Kicovum tat, otioſa ſunt omnia. Non modè parùm, ſed
nen pom- mihil ages. Exundabant in horto Sponſæ aro-
Hiies Wata, ſed fluere non poterant, ſine Auſtro.
Mandam Perit tua tibi fertilitas, ſi cares Spiritu Dei.
ſubdi-. Veni Auſter, perfia hortum meum, & fluent a-
Zr. 4. romata illius. Ephelſii contra, ita rudes, ut ne
At. 16, nomen quidem ſcirent divini Spiritus, cùm eis
Paulus manus impoſuiſſet, Dei Spiritu reple-
ti, cœperunt illicè prophetare, & linguis 10-
qui. Sine ſpiritu muta ſunt Organa.

Quæ conventio Chriſti ad Belial? Aut
quæ ſocietas luci ad tenebras! 2. Cor.

6. 15.
Ree, Infelix Dagon, qui, ſi ad hæc uſque tem-
in ſaſo Pora perduraſſes, non modò cum Arca ſta-

Corteri: Tes, ſed etiam pro Arca. Eò enim devenimus,
Chrifi ut ante fores Templi Veneres, Cupidines, Plu-
et to, ipſéque extet Jupiter, non cùm regnat in
Pempa aſtris, ſed cùm deformatus in taurum baccha-
periro- tur in Virginem. O quaàm decora domus Do-
maium TIhini, in cujus veſtibulo ſcena impuritatis a-
ſc*αα peritur! Planè Joannis votum impletum eſt,

Templo no d 4 .
fekte, eturbantis & templo Monſtra, eà voce: Fo

7

— .
r15 Canes. Siquidem, quicquid impudicum a- Apoc 22.
pud delirantem Poëſiimn colligi potuit, totum ¹5:
extrà Templum eſt. Equidem non conlimilis Templeri

eſt Turri Davidis Domus Domini. Ex illa orzatus

enim pendent mille clypei, ex hac verò de- Tacer.
Pendent mille laquci: ibi omnis armatura for- Tepli ex-
tium, hic imbellumm nuditas portentoſa: Ar- tüma fa-
mabamur indè: Linc vulneramur. Prorsus ut eies orna-
exclamare liceat, Ante Vitam Mors excubat, .? extili,
nec niſi per vulmera aditus patet ad vitam. Sa- H
lomonis lectulunn ſexaginta ex fortiſſimis Iſraël auro ſari⸗
propugnabant, Nunc verô eundem obſidet ex -a⅞.
fece Babylor's phalanx impurorum effœmina- S En ha-
tiſſima. Excubabant ante thronum Gladi, cu- UWia in

—er. feſto Cor-
bant verò ante Templum Lyræ; ut videlicèt Tes
Impudicitia,; quæ à Lectulo enſium terrore Chrißt

fugabatur, ad aras provocetur ſplendido vo= inter au-
luptatis lenocinio. Olim ligneos calices vene- W iihes
rabamur: nunc ridemus ante aureas aras. Itä- it
. . —.. expoſita,
ne Paradiſi atrium Cherubim tutatur igneis

s reu-
telis armatis: & ſanctioris Paradili veſtibulum Dra.
coinquinat Venus, verſatilem ipſa quidem ig. Pempaæ
neumque tênens gladium, ſed quo, non ſer- brofane
vet Vitæ lgnum, led exicindat;, exurätque. e
Ubi Adam mortem eſurit & præguſtavit, ex- ettete
cubat Angelus, & ubi novus Adam deguſta-
tur ad vitam, proſtat Cupido, non tam cæ-
cus, quàm zxcæcans: vel ſi cæcus, longè ta-
men oculatior iis, a quibus fœditas tanta non
Perſpicitur. Ubi tua, Paule, glorioſa jacta-
tio de Chriſti nomine. En non proſtratam an-
te JEs nomen cohortem tartaream, ſed tri-
umphantem. Ludit coràm tanto nomine, non
gemit Infernus. Planè Chriſtus, per te, fecit
utraque unuin, quando in eodem Templi a-
trio Cherulim exultant & Satyri: quando
Nymphæ ibi ludunt, ubi Angeli Pacis amarè
lugent. Planè Lupus & Agnus ſimul ascubant,
dùm uno in veſtibulo Religio & Impietas &
ſpectantur, & commendantur. Vociferaba-
tur olim Hieronymus de quodam non admo-
dum conſtantis virtutis Philoſopho: Foris Ca-
to, intùs Nero, totus ambiguus. Fabula de no-
bis canitur. Intus Clriſtus, Foris Daphne, ni-
hil certi. Quis enim credat ibi Arcam eſſe,
ubi non jacet, ſed ludit Dagon? Venter qui-
dem Eccleſiæ ſicut acervus tritici, ſed non
vallatus lilüs, at omnis impuritatis ſenticeto
dilaceratus. Quòd ſi inter ſpinas Verbum Dei
cum cadit, perit: quo modo vivet, ubi plu-
rima mortis imago, & ſupremum Liliorum
excidium eſt, quæ nuſquàm crudeliis enecan-
tur, quam inter oſcula. Infans Chriſtus, ut .Æ-
gyptum intravit, Idola evertit. Nunc verò re-
divivus è funere, & immortalis in regno, quæ
profligavit in Egypto monſtra, excitat in San-
ctuario: ideôque ludunt cum Apolline Nym-
phæ, quia Chriſtus micat in aris. Et qud ra-=
tione conſtuprata adulteriis peripetaſmata im-
probabimus in Principum aulis, ſi ea è templo
ſuſpendimus? Quis non cenſeat decere Re-
gum domos, quæ Templa non dedecent? Cur
non liceat equeſtri ordini, quæ licent Leviti=
co? An illi non ſine ſcelere exponent in hor-
tis, quæ Tu laudis ſtudio propè altare expo-
nis? Conticeſcat Paulus: Non enim jam mo-
dico fermento tota maſſa corrumpitur, ſed tan-
tillo frumenti univerſa Phariſaici, imò & Dæ-
moniaci fermenti maſſa ſanctificatur. Ea Chri-
ſti ſanctitas eſt, ut Nympharum, Satyro-
rum, Deorumque epulæ, choreæx, ipsique
complexus ad picetatis incitamentum ſanctè
Templis

178
Templis affigantur. Abſit, abſit. Ominor:
jamjam imminet orbi terrarum excidium, fſi-
quidem una in Arca coaluere cum Noëé mun-
dæ immundæque animantes. Sed, inquies, or-
namento ſunt, feſtæque lucis majleſtatem am-
plificant. Ergo ponantur in aris Idola, ſed au-
rea, ſi, quidquid ornat, haud dedecet. An
ignoras imperatum à Domiso Moyſi; ut ſibi
Exod.zo. in eremo aram luteam excitaret? Altae, in-
24. quit, de terra facietis mihi. Ut indicaret,
gratius ſibi eſſe lutum innoxium, quam au-
rum ex £Æ gypto avectum, omni ſcelere cu-
mulatum. Quòd ſi mavult Hieronymus ruſti-
citatem ſanctam , quam eloquentiam pecca-
tricem : Cur nos item non amamus nudam
potius in Templo ſanctitatem, quam trium-
phantem in tapetiis laſciviam? O Domine,
qui ità exarſiſii in nummularios, ut eos vel
flagellis proturbares & Templo; quo modo an-
te Templum pateris non tam vendentes, ſed
dilacerantes Columbas, imo Columbis Cor-
Wwos ſufficere ſatagentes. Itä-ne procul à Tem-
plo leproſi amandantur, & ante Templum lo-
cantur adulteri? Maria jacet extra taberna-
culum, quæ thiopiflæ nigrorem improba-
vit: & Venus in Templo prima eſt, quæ
mentis candorem candore carnis maculavit?
Statua Babylonica ideò corruit, quia lutum
geſtabat in plantis; & ſtabit Templum, cu-
jus vertex luteus omninò eſt? Sanè tam malè
comptæ Eccleſiæ illud Sponſus occinere ne-
quit: Oſtende mihi ſaciem tuame facies enim
tua decora: Quæ tantum foeditatis præfert in
fronte. Quis credat eam eſſe Chriſti Eccle-
ſiam, in qua tot inſunt maculæ, quot Nym-
phæ. Quoôd ſi Sponſa Domini tota pulchra
eſt, nec ſubeſt in ea nævus: vide, an ea ſit
abſque macula, in qua nihil in ipfa facie
intueri potes non maculoſum. Quid prodeſt
reliquum Eccleſiæ corpus Sanctum efſe, ſi
Matth. 6. frons tantam redolet foditatem 2 Fi oculus tuus
22, fuerit ſimplex, inquit Dominus, totum corpus
lucidum erit. E contrario, ſi tenebræ ex o-
culis ſcaturiant, quantùm caliginis diflemina-
bitur in membra † Vereor, ne dicat Eccle-
Cant. 4.9 ſiæ Chriſtus: Vulneraſti Cor meum in uno ocu-
lorum tiorum. Si tamen uno tantum, & non
magis utroque oculo Chriſtum laceravit, quæ
nihil in vultu prætulit, niſi Cupidinem;, qui,
vel cùm ofſculatur, jaculatur. Porrò tantum
dedecus domus Domini clariàs eluceſcet, ſi
meminerimus exædificatam à Salomone uxo-
ri ſuæ domum, ne ibi habitaret, ubi Arca
Domini habitaverat. Filiam ver? Pharaonis,
inquit, tranftulit de civitate David in do-
mum, quam æ&dtificaveérat ei. Dixit enim Kex:
Non babitabit uxor mea in domo David Re-
gis Iſrazël, es quòd anäliſicata ſit: quia in-
greſa eſt in eamn Arci Domini. Tune obtulit
Salomon holocauſta Domino ſuper Altare Domi-
ni, quod extruxerat aunte porticum. Audin?
Regina erat, pudica erat, uxor erat Salo-
monis; eliminatur tarmen, non dico è& Tem-
plo, ſed & domo, in qua jam non erat, ſed
fuerat Arca. Ergo habitare non poteſt tanti
Principis Uxor & Filia, ubi rudimentum re-
ligionis conſtitit: & ſimul cum Arca Divi-
nitatis cohabitabunt Vulcamis „ Mars, Mors,
ſcelerumque farrago univerſa, undque in æde
morabuntur Majeſtas & Amor? In monumen-
to omninò novo ſepeliri voluit Dominus Cor-
pus ſutlun, in quo nondum quiſquam poſitus

Can. 2.
14.

2. Paral.
8. I1.

Oliva

—

fuerat; quaſi horreret vel in regno corrup-
tionis collegam funeris, vel quôd incorrup-
tionis omnino eſſe vellet immune ſepulchrum
ſuum. At, qui ità exhorruit ſepulchri conta-
gium, in Templo pati cogitur univerſam col-
luviem ſaniei. Quam felicior eſt Dominus in
opprobrio, quam in triumpho! Siquidem,
cum traheretur ad fupplicium, mulieres ha-
buit ſancte complorantes; cùm verò effertur
ad gloriam, Nymphas patitur irridentes. Ibi
ſupplicii locus migrat in templum veniæ: hic
Templi fanctitas defoermatur in ſcenam cri-
minis; ita, ut illud duntaxat diſcrimen in-
tercedat inter lupanar & Templum, quòd ibi
lateat, hic proſtet impuritas: Et Venus, quæ
ibi in panno ſordet, hic triumphet in ſerico,
non lIucri cupida, ſed pudoris prodiga. Ne-
que verò illud dixeris, coloratam dumtaxat
hic eille laſciviam. Eſto ſit ficta Venus, ſed
ſcelus non eſt fictum: Cupido coloratus, ſed

non colorata Cupiditas: picta tela, ied vera
vulnera. Verbo, quod amas pictum eſt, quod

ateris lethale eſt. Sciliceèt, ea ſcortorum ca-
itas eſt, ut ſuppetias petere debeamus è ſe-
„ cin non fſatis fuerat & verme naſci, niſi
e cogeretur & monſtra. Nemo non legit
Wquanto Religionis apparatu antiquitus Sa-
Trur

erdos ornaretur. Nimirùm Pontifex tegitur

—. —

—
◻
O0

Q ☛
S 8

cramentis, & Templum fſacrilegiis amicitur.
Cœlum refert in chlamyde, hoc Orcum
fert in phaleris. In illius fronte, emicat
i nomen, in hujus fronte nomina mille
& mille crimina inſcribuntur. IIlius vel ſono-
ræ fimbriæ, hujus ſacrilega vel tempora. Ni-
hil in illo intuearis non divinum, in iſto,
quicquid deforis ſpectas, ſcelus eſt. Meminit
nec ſine lacrymis, lacrymas Plinu, complo-
rantis luxuriam libidinis, vel in epulis impe-
rantis. In poculis libidines cæœlare juvit, In- L. 33.c. .
quit, ac per obſeœnitates bibere. Hoc quidem
apud Gentiles: apud Chriſtianos autem, non
bibere modò, ſed & litare juvit per obſcos-
na. Non pocula tantùm, ſed etiam Templa
Fominarum choreis funeſtantur: & ubi Cho-
rus deeſt, Choreæ non deſunt. Dicite, in ſa-
Xo quid pannus agit? Plané nunquâm tur-
pius, nunquam fodius Templum, quam cuùm
ornatius. Dic mihi, qui odit rapinam in
holocauſto, quomodò amabit obſcœnitates
E .
in aris? Navis, in qua cum Apoſtolis Domi-
nus vehebatur, unum ob Judam concutitur;
& non periclitabitur Tabernaculum Domi-
ni, ubi tot pudicitiæ proditores, & inno-
centiæ perduelles imperant in auro? Quèd ſi
tam ægrè tulit Dominus mixtum cum adqua
vinum: Quid, quæſo, paſſurus eſt, quan-
do Sacerdotes permiſcent ſimul Chriſtum
& Belial, unéque in Templo & Crux ſpe-
Ctatur, & Lyra, Venus, & Virgo inſpe-
ctantur.

— £◻W
— ¾

—
— =—.
S

Rogavi pro te, Petre, ut non deſiciat
des tua, & tu aliquanao onver-
ſus confirma fratres tuos. Luc. 22.

322*

Converſus, non ut lugeas, impero; ſed, Zelus æ. IM
ut prædices pœnitentiam. Sic præſcripſit Ja- SS
cobus, fore affirmans, ut qui converti fe- H
cerit peccatorem à via ſua,; ſuam itidem ,i2
mimam ſervet. Ide Paulus à cæde illicôò ad Vita mir-
magi- 12.

rn.
1
Grn.
A
Achnn
.
limcd.
Mnnn
litn,
lkral
üchen
lente
GR 1
fene: l
Kenandt

etnn,
Todle N.
n O
Clontlt
R, A

wum, un.

4 en
elt. N

am NMNN
ulun e
Gto:!
nne
ul n.
Eu

Vr

1t 0
Gro M

4

Stromatum, Lib. IX.

Cainverſi magiſterium tranſiit, non ignarus profuſi à
ſe ſanguinis maculas felicius abſtergendas, ſi
multos baptizaret, quàm ſi multùm lugeret.
Zlus ob- Hinc eſt, quòôd David in Pſalmo Pœnitentiæ
Fer vay ic non ploraturum ſe, ſed prædicaturum profi-
Pl.5o. 15. tetur, dicens: Docebo iniquos vias tuas. Nam
& Sponſa tunc Columba & immaculata di-
Can. z. Citur, cùm ad prædicationem evocatur. Ve-
10. ni, Columba mea. An non labia ejus, hoc
Revevs- eſt, Sponſi Lilium: ut ſcias ibi reflorere in-
r1o a2- tegritatem , undéè zelus animarum eloquia
d . ernittit Sapientiæ. Niſi fallor, Sponſa, quæ
tam. multis confoſſa vulneribus eſt, ut cœpit
excitare & adjurare filias Jeruſalem, nuſ-
quàm vulnerum meminit. Non enim poteſt
non obduci cicatrix plagis noſtris, ſi alienis
vulneribus medeamur. Denique Sponſa ſicut
Lilium eſt, ſed ubi? non in caverna mace-
riæx, nec in cubilibus Leonum atque Pardo-
rum, ſed inter Filias, quas dum mititur in
flores vertere, ipſa fauſtiſſimum commutatur
in Lilium. Meminiſſe vos velim Sacerdotalis
chlamydis. Tegebatur Sacerdos byſſo mundiſ-
ſimà, verùm argentea ex ea tintinnabula de-
pendebant. Ex quibus is ſonus, ut puto;, re-
ſonabat : Quiſquis mundari optas, & byſio
tegi, ſonorus eſto. Sine ſono Candorem fru-
Ibid. 12. ſtra ſperatis. Fores apparuerunt in terra no-
—DFira, voo Turturis audita eſt. Si Turtur Chri-
ſtum prædicet, cingetur, & coronabitur li-
liis. Non cinere, ſed voce integritas repullu-

Vera.

lat. Quare, quod te retardare, ac revocare
à cura animarum poterat, nempè deſiderium
expiandi flagitia tua, illud maxitnè ad eas ju-
wandas exſtimulat. Siquidem, dùm aliis con-
ſulis, proſpicis tibi. Quale ſcalprum Zelus
eſt animarum, quo, dum impium effingis
in Juſtum, tu te ex Fauno mutas in Che-
rub! Non jam ſcribatur, Nie vos non vobis
melliſicatis Apes: ſiquidem favo, quem aliis
conſtipas, ſaginaberis. Imô, ſi ut Leo ru-
gias in ſceleſtos, tuæ melle fauces comple-
buntur.
3. vigi.
ſengte. Alumpta eſt Maria in cœlum.
Mors Ju. Cur Mariæ funus in triumphum vertitur?
Rorum. Quia Mariæ vita verſa fuerat in funus. Ideò,
Meriß cùm moritur, vivit, quia vivens mortua eſt.

catio a- Ideò de ſe ipſamet dixit: Ego, quaſi vitis,
manda. fructificavi. Ac ſi diceret, Botros, quos de-
Eccl. 24. miramini in funere, vulnera anteceſſere. Flo-
ret vitis, ſed putatur. Venter tuus ſicut acer-
vus tritici vallatus Liliis. Qui vallum Lilio-
rum demiraris, reſpice triticum, quod la-
bore & ſeritur, & metitur, & commolitur.
HFores apparuerunt in terra noſtra. Rectè,
ſed hyems tranſit & receſſit. Quaſi dicat;
Quicumque probatis, Carnem meam reflo-
ruiſſe in gloria, ſcitote, ante flores hyemem
ſæviſſe rigentiſſimam. Hyems tranſiit, & re-
ceſit. Ut immortalitatem caro conſequeretur
in morte, non ſemel mori coacta eſt, cùm
viveret. Nos veroô toti ſumus in deliciis, i-
deò toti erimus in ſuppliciis. Epulo nos ter-
reat. Paula nos invitet, gloriam cruciatibus
mercata.

Can. 7.2.

1579

Hoc eſt enim Corpus meum. Matth. 26. Sandigt.
„ 6. ma Eu-
2 chariſtia

Illud Dominus præſtare cupit in nobis cor- Renova-
pore ſuo, quod verbis ſuis præſtitit, & effe- zio vera.
it in azymo. Nimirùm, ut tota maſlæ me- Nihil pye
dulla in Chriſtum converſa eſt, ſolo cando- ie, Piz.
re, odoréque ſuperſtite, qui tamen nutrit ut
eſca: ità integram amat cordis noſtri conver- Eervor &
ſionem in ſeſe. Non una Converſionum ratio Virtus ſo-
eſt. Nimirùm cæteri exordiuntur converſio- lida.
nes ab extimis, nec raròô in iis conſiſtunt;
quôd ſi ad ſubſtantiam pertingit converſio,
ſola mutatur forma, immutatâ omnino ma-
teri, quæ eſurit alias formas. Aqua, cùm
incaleſcit admota igni, ſolum frigus amittit,
quod brevi recuperat, aquæ formâ non amiſ-
sA. Lignum autem in ignem verſum, exti-

mam intimâmdne profligat formam, ſed ma-

teriem ſervat. Dominus verò, cùm omnia
intùs evacuet, accidentia prorsus non lædit.
Ità ſapit, ità candet Azymus, ac ſi omni-
nòô mutatus non eſlet. Plerique colorem mu-
tant, cor autem non mutant. Panno tegun- Nypocinii
tur, exuuntur ſerico, comam attondent: cCæ- verum.
terùm ſub Eliæ pallio faſtus delitet Jezabe-
lis. Alii non corporis cultum duntagat, ſed Modeſtiaæ
animum quoque demutant. Verùm, quia na- Lne ſpiri-
turæ vim non inferunt, cité mens præfervi- d
da, quæ quaſi forma eſt, à materia, hoc ore⸗⸗
eſt, à rebellante natura pervertitur, & ex ſRnum.
optima fit peſſima. Quemadmodùm ex vVer- pœnien-
me fit Papilio, qui iterum, aut in vermes, tia vera.
aut in pulverem diſſolvitur. Clamat proindè Vyro ve-
Dominus: Convertimini ad me in toto corde rus.
veſtro. Jubet non veſtes conſcindi, ſed cor- oél. 2.
da. Quali dicat, Non tam oculo, quam na- Tr s ind,
turæ vim inferatis. Sunt plerique, qui Ceræ 1- faci
inſtar admoti flammis, & liquefacti figuram lioris vix
mutant, ſed formam retinent. Mira certè converti-
res! Nihil cerâ facilius colliqueſcit, vertitur, "r.
& convertitur; nihil eâ difficilius commuta-
tur. Nunquàm fit Ignis è cera. Saxa diu

flammis reluctantur, ſed tandem in ignem

cineréſque vertuntur. Cera verèò afflata igne
liqueſcit illicè, mutatur nunquàm. Non il-
lam ultrà videmus, ſed, nec aliud quidquam
ex illa.

Omnis atbor, quæ non facit fructum bo-
num, excidetur, & in ignem mitte-

tur. Matth. 7. 19.

Terret me quævis ſyllaba Oraculi. Nulli Tepiditas.
parcitur Arbori, & cui non parcitur, non propaß
bipennis modò, ſed & incendium imminet. eigagig
Non ſola Ilex, quæ naturâ ſterilis eſt, ſed
& Pyrus, quæ decora & fœcunda eſt, ſi ſte-
rileſcat, exſcinditur. Igitur à ſecuri non es ſe-
curus, etiamſi Malus ſis inter ligna ſylvarum,
ſi cares fructu. Quid, quòd non exquiritur,
an aliàs fructus ediderit, ſed, quâ horâ in-
venta fuerit abſque pomis, exuretur. Ut
enim peccatori anteactæ vitæ ſterilitas non
obeſt, ſi fœcundetur: ità præſenti ſterilitati
opem non feret fertilitas, quæ præceſſit. Er-
go, qui conſenuit, non confidat in labori-
bus adoleſcentiæ ſuæ: nam, ſi torpeat, fe-

rietur. Et ſenex, & languidus, & ſublarus
a0

180

ad cathedras, & dejectus in foveam. Verbo,
ſperet, ſi animo refloreſcat. Nuſquam licet ſte-
rileſcere; ſi enim non parias fructus, flam-
mas paries. Aut germinandum tibi eſt, aut
conflagrandum. Quòd ſi quæras, cur ità ſæ-
viat Dominus in arborem infœcundam; illud
cauſæ eſſe dixerim. Primò, magno impendio
conſita fruſtrà terram occupat: Secundò, e-
Xemplo ſuo alias docet ſterileſcere: Tertiò,
, quia ſterilitas graduseſt ad exterminium. Ci-
tô enim exareſcet, quæ ſterileicit. Eva, ut
vagari copit, & cum angue colloqui, lapſa
eſt. David, poſt ſomnum dùm ſpatiatur, præ-
ceps agitur in cœnum. Populus, cùm ſedit bi-
bere, exſurrexit ad ſcorta. Samſon dormivit,
& elanguit. Noë bibit, & nudatus eſt. Poſt
epulas Loth, nepotum Pater efficitur. Verbo,
quiſquis torpet, perit. Proinde Dominus non
eſt paſſus Aaromis virgam paulatim virere,
florere, germinare: ſed eodem temporis pun-
Ser. 3. de Cto & fronduit, & maturuit. Virga Aaron,

Temp. inquit S. Auguſtinus, poſt alterum diem in-
venitur ſubitô Produxiſſe fores & frondes, &
Asrieut peperiſe nuces. Quid igitur agemus, ne plan-
"ura alleg ta cordis noſiri ſterileſcat. Tria „ nilſi fal-
lor, ab agricolis præſtantur in cultura Plan-
Fervor tarum. Rigantur putantur, ſtercorantur. Pri-
7omod mum mite, alterum durum, poſtremum &
Teratur. fœdum eſt. Sed omnia perneceſſaria. Aquàâ

Tyreexer- Sapientiæ ſalutaris, hoc eſt, Dei verbo, &
cendus., Mmeditatione niſi frequenter irrigeris, non ef-
floreſces. Porrò, non ſolum aquarum deli-
cias, ſed, & ferri ſævitiem pati debes, ut
germines. Non evades ferrum, ſi ferrum eva-
ſeris. Putare igitur, ne amputeris. Quicquid
aruit, quicquid luxuriat, truncetur. Deni-
que Peccatorum memoria, & vermium mor-
tiſque recordatio putat quidem, ſed ſœcundi-
tatem parit. Porrò ſtercora non apponi dun-
taxat debent ad radices arborum, ſed, &
exſugi ab arbore. Ita debes ſcelera tua & fu-
nus imbibere, ut eis & ſubactus & compactus
videare. Alioquin ſterileſces ad fructus, &—
foœcundaberis ad ſupplicia. Quèd ſi Arbor,
quæ diù germinavit, ut aruerit, exſcinditur.
Quid, quæſo, imminet plantæ, quæ in ado-
leſcentia non floruit? Poteſt non parere in æ-
ſtate, quæ vere effloruit: ſed nulla ratione
pariet in autumno, quæcunque Ver ſine fiore

exegit. Id expendant, qui ſacris Religionibus
nomen dant.

Ut cognovit, quòd JESUS accubuiſſet
in domo Phariſæi. Luc. 7. 37.

s. Maria Quot capilli in Maria, tot prodigia chari-
Magda- tatis. Primô quidem non faſtidivit, aut ſpre-
leng. vit JksM epulantem, & epulantem in do-
Scandali- mo Phariſæi. In Dei Filio vel dehicias efle
rif. *** Credidit ſacrificia, & ſanctiſicationis ſuæ tem-
Eccleſta- Pus opportunum efſſe duxit tempus epularum.
E coli Planè hoc mirum eſt in fomina, quæ ab illo
ebent

ete evi, te, epularetur. Non dixit,

non forent Dibit. Ego ploro 2 IIIe

peimi. Reperias, qui ad JksM adeat vel in de-
Superior ſerto jejunantem „ vel morientem in Cruce,
etiam im- vel ad puteum ſedentem præ laſſitudine: At
perfedus rarus omninò eſt, qui, ſi Chriſtum repererit
Saierer. in convivio, non ab eo reſiliat. Secundò, una
tia zuili. Magdalena ex omnibus ad JrsuM acceſſit, non
et pre- Hiraculorum cupida, ſed Poenitentiæ. Tertiò,
Ktanda,.

Oliva

ſe credidit expiandam, qui, ipsà lacryman-

—

non ad caput, ſed ad pedes acceſſit Domini. Saperi,

Quis noſtrüm poſtremum ſibi locum & mu- eiam im.
nus in Chriſti corpore, hoc eſt, in Eccleſia Sel-
deligit? Si quis aut Prædicator, aut Magi- Conſ
ſier renuntietur, orat, ſtudet, cogitat, vi- 2,2.
gilat, Rhetorum phaleris & Theologiæ ra- vienda.
diis tumens. Qui, ſi ad Grammaticæ rudi- Superior
menta tradenda, aut expiandos Ruſticos de- adenndus
primatur, ſui muneris tædio conficietur. Ni- non pro
mirùm Caput Domim, in Eccleſia videlicèt e .
primarium munus facilè balſamo perfundimus. centiis
Magdalena eſt, quæ pedibus capillos, alaba- ſed pro
ſtra, & totam ſe adſternit & immolat: imò Ialute a-
& pedes oſculatur, quaſi eos ſibi deſpondeat, vne.
ab eis ſolà morte receflura. ZÆdituus item ſtu- ak ons
dio immodico ſuo muneri ſatisfacit. Qui, ſi witions.
Ruri excolendo, non comendis altaribus præ-
ficeretur, fortè greges, plantâſque neglige-
ret. Nam coquendis alimentis impoſitum, plus
eum fumus, quam ignis cruciaret. Fallimur.
In Chriſti domo ſi Magdalenam æmularis,
ità aram, ut patinas curabis, curd non im-
pari Præſulibus Concilia, ut Pueris Dona-
tum explicabis. Et quidem Magdalena alias
caput unxit: Verùm longè ſtudioſior in pe-
des fuit. Super caput alabaſtrum effudit; in Talents
pedes veròô ſe ipſam profudit, comam, vas, atere pa⸗
oculos, labia, totâmque ſupellectilem capitis amar.
& unguentorum infudit. Non ceſſavit oſcu-
lari, rigare, ungere, tergere, tangere pedes
Domim. Vide quantò ſe exhibuerit proniorem
erga Pedes, quam erga Caput Domini. Quar- Erulef-
tò, non modô bona præſtitit, ſed & mala ſu- centis.
ſtinnit. Imò non murmurantem ſolummodò Human:
Phariſæum, fed, & Apoſtolos obloquentes rimoren
Ppafla, haud ceſſavit ab obſequio. Quam verò bropeſis
durum eſt, non deſiſtere ab holocauſto, dum ,esinenda
ipſi latrant ſanctitatis Magiſtri & Diſcipuli
Domim! Quintô, Quod ſemel inchoavit, con-
ſtanter tenuit. Nimiràm, pedes Domini epu-
lantis perunxit, Phariſæi contumelias non re-
verita. Morituri Domini caput perfudit, Apo-
ſtolorum non indignata latratus. Domini jam
ſepulti corpus aromatibus condire optavit, mi-
lites non formidans excubantes. Sextoe; à
Chriſto non receſſit morituro & Crucifixo. .
Septimò, ad Chriſtum acceſſerat, quem fru- Superior
ſtrà pro Lazari vita per nuntium rogaverat. an
Octavoò, præ Chriſti deſiderio, Angelos ſaſti- ſacoliares
divit. Nonò, JusM vel in forma ruſtici ada- deneger.
mavit, & complecti cupiit. Decimò, ſecura
de venia in antrum nihilo minus ſeceſſit, ut
illi flendo placeret, cui ridendo diſphcuerat.
Undecimô, cùm ad Chriſtum acceſſit, non pe- Serupale-
tit, ut à peccatis abſolveretur, non à tentatio- A.
nibus muniri optavit: ſed duntaxat Domino
obſequi ſtuduit, eique blandiri. In antro verò
quid non egit? Ante fores inſcripſerat: Cogi- Pſ. 76,6.
tavi dies antiqios; & annos æternos in mente .
habui. Intùs verò ad latera ſculpſit: Quid e- Pl.72a5.
nim mihi eſt in cœlo, & à te quid volui Iuper
terram, Deus cordis mei In medio antri,
niſi fallor, ea viſebantur verba: Tenui eum,
nec dimittam. Per tres gradus intrabatur in
Speluncam. Primus gradus, Wihil contra Deum.
Secundus, Nibil ſine Deo. Tertius, Propter
Deum omnia. Cæterùm moritura Spiritum ef⸗
flavit, dum Deo gratias ageret, quòd adeò
Sanctiſſimam Virginem extuliſſet, cujus mo-
deſtiâ ſe olim & converſam, & compunctam
recordabatur.

Can. 3.4.

Die 3

4. MINa

v gſce⸗
Luun
yy ſutenl
1 Uyit
Nlum
is 4
ſie hiu
lu L.
Cbulis n
agiati
Ni ſtiun
A&.
El knn
lut ui
Cl Mo
Deit
n hecl
ralgin
E ens

ut, &

ur kyri
it od
n n

Dnnr

utkenl
3 Me
n 1 Cpoot

Etn

Stromatum, Lib. ITK. 18t

Nnig,.
. ras prodierimus, priüs lumbos noſtros accin- Mertifß-
ll Die, ut ſedeunt i duo filii mei, unus gamus. Et quis „ quæio, tam purus, tamque zer'etze-
g ad deæteram tuam, & unas ad ſini- unm vulalus e hoc cingulo non egeat? Por jum ani-
, „ Matth. 10 cingulum hoc aliqui in ore ferunt, quòd marum.,
ei ſtram in regno tuo. atth. 20. 2 I. ſplendideè de Mortificatione loquantur. Qui⸗
e bus illud dici poſſet,; quod Sponiæ dictam

eſt: Vitta coccinea labia tua. Si linguam eo- Gan a4. 3.
rum ſpectes, præcincti ſunt: ſi opera, diſ- Mortif-
cincti omminò. Verùm Dominus non os, ſed aτιοſe-
lumbos juſſit eſſe præcinctos. Porrò, ſi quo tor⸗
debeant accingi balteo, non præcepit Domi- „nata.
nus, illud indicat, non unum omnibus con- Cireum-

venire cingulum. Alius amore ſat præcingi- Pectio.

Arag ie⸗ Ambitio, Avaritia non niſi ſordidos captivat, Acedia
“ & Gloria deſides obruit, Invidentia inficit viles, Gula
“ inquinat natos abdomini. Luxuria verò &
dir. Superbia nulli parcunt, tam ſordent in pan-
Saperbia. no, quàm fulgent in cocco. Et, ut omittam
Luxuriam, Superbia in cœlo Angelorum pri-
Arrogan- matem dejecit, in terra vel piſcatoribus inha-

tes. lavit ſuum venenum. O portentum! Poſt di- tur, alius nec timore ſatis incingetur; alium
. . . . . 5 20 —
miſſum rete, ſceptra meditantur, quique re- ſpes cohibet, alium nec gehenna coêrcet. Ser- Fßonatn

miges fuere ab incunabulis, Reges eſſe expe-
tunt. Planè nec mendicitas tanta eſt, nec
vitæ ſanctitas tanta; quam Ambitio non pol-
luat. En Piſcatores & Apoſtoli, quibus vo-
cabulis nec vilius, nec ſanctius quicquain ex-

pens cutem exuit, non venenum. Sic plerique virtis
convertuntur ad oculum. Mare abundè ſabulo cengruæ.
froenatur: Padus propugnacula aggeréſque per- Sup erior
rumpit. Plerique, cùm efferveicentem in ſe ngg dc
ſanguinem jejumis ferrôque comprimere debe- „ e

Ge e
ſnn ,
. M

nmn cogitari poteſt, non modè aliquid, ſed om- rent, Canticum Salomonis evoſvunt. Rursuùs , e,
Reri . nia ſitiunt; neque ſolùm in aulam admitti „ Zona, qu cingimur, non arctiùs quàm par 72 ſoli-
kln ſed & conſidere in regno volunt, ubi & An- eſt .R circumducatur ne dùm violenter ſtrin⸗ I Tegia
Niorir . geli ſtant „ & Seniores viginti quatuor, ne git, violentius dirumpatur. Citò tædet nos ri- “ i..
ſtant quidem, ſed cadunt. Fulmina feriunt gidioris continentiæ. Ut autem arctior eſſe non „½

11.
debet, ne rumpatur; ita nec laxior ſit, ne non Serpentis

præcingat. Ad pompam non ad firmitudinem Con verſio
