videbis adolentem thura, aut idola conflantem. “
Uſque adeò è& filis Abrahæ, ut Dominus pro- n
phetavit, aut Sidera expecta, quæ ſuſpicias, 1 e
aut Arenas, quas proculces. Cujus ſanè doctri- ni⸗
næ documentum ità Dominus Ifraelitas tenere 4
voluit, ut, vel inter epulas, eo imbui ſtatuerit. lſe
Nam;, quo alebantur, Manna;, aut Sapores pa- ru
rabat omnes, aut in Vermes ebulliebat, ſi de- umeſl
ſiperet. Ut vides, in Coriandro aut deliciæ in- nilal
ſunt, aut ſupplicium. Deſipere neſciebat, quin lu, Ni

putreſceret. Non gradatim à congerie ſaporum
omnium deficiebat ad vihora, nec ſapiebat hor-

deum, cùm ſiliginem non ſaperet. Verum ex lanli
illo aut nectar hauries, aut vermes. Ità ſane & nmi h
nobis contingit. Aut fervemus, aut congelaſ- nmmm.
cimus. Procul à nobis ſunt cœli Zonæ tempe- mne Lei
ratæ. Quiſque noſtrum aut ardet ſub Meridia- lmne
na, aut ad Antarcticum alget. Accedamus in 1 mter
Pathmos inſulam, ut tantæ rei enucleemus ar- Nbw Pn

canum. Angelo Laodiceæ ſic Dominus ſcribit. loge d

Neſcis, quia tu es miſer, & miſerabilis . G Pau- Apoc. 3. nnil
per, & cæcus, & nudus. Suadeo tibi emere à me 17. ftinge
aurum ignitum probatum, ut locuples fias. Au- telt
din? Pauperi & nudo ſuadetur emere non Es, m imm

aut Argentum, ſed Aurum probatiſſimum. Non Iran ſum
patitur Dominus nuditatem tegi duntaxat, niſi Ain mere
ornetur, & fulgeat. Scit enim neminem ex ſuis plhern 2
ſtaturum in mediis, ſed aut nudum futurum,
aut aureum. Sponſa non exuitur;, quin vul- lnnbun
neretur. Vulneraverunt me, tulerunt pallium Can.5.7 „ NNN
meum mihi. Non tam lentè deſcendimus ab or- inn
natu, ut ſolà dedecoremur nuditate. Si pallio linte
carueris, vulnere non carebis. Agitur de toto lm
Aſſe. Seu murænulis rutilabis, ſeu vulneribus Int,
ſordebis. Noônne audis de cubilibus Leohum; 1¹ l
& de montibus Pardorum evocari Sponlam, 1 nliu

non, ut reſpiret, ſed, ut coronetur. Corona- Can. 4 ³. n

beris de capite Amana, de verticé Sanit & Her- Aenmnt
mon, de cubilibus Leonum, de montibus LPar- ,
dorum. Levemus, rogo, oculos, & videamus an he
Sponſæ vineam aut floribus coronatam, amn vul- 1.
. en .tit
pibus diſcerptam. Capite nobis vulpes parvitlas, Can.2 ire⸗
quæ demoliuntur vineas: nam Tinel noſira Ko- 15. ai
ruit. Ergo aut flores, aut exterminaris. Quid er- N
go mirum eſt, ſi deſponſata Deo Mens vota ſua Vad
à ſummis dehiciis auſpicatur, inquiens: Oſeale- Cane l.l. 1
tur me oſculo oris ſui. Quod in ultimo conſum- ruu⸗
matæ charitatis confinio optaſſe mimiùm videri h,
poterat, Uiat

iee

Stromatum, Lib. XI. 265

poterat, hæc flagitat in veſtibulo. Nimirùm
ſcit, Innocentiam rudimenta neicire. Aut enim
oſculo excipitur, aut flagello truditur. Sic
apud Matthæum videmus claudos, cæcôſque
& ſepibus traducétos ad convivium: ſtatimque
exutum veſte nuptiali ab epulo raptum ad car-
cerem. Caret chlamyde? Interdicatur mensà;
reducatur in ſepes. Hæc apud nos: in aula ve-
rô Dei, aut paſcimur, aut vincimur. An neſ-
cis decoctori decem millia talenta confeſtim
remiſfla. Quâ indulgentiâ abuſus tortoribus
mancipatur, quoad- exſolvat noviſſimum qua-
drantem. Cubat enimveròô Deus noſter in me-
ridie, & inter lilia paſcitur: ut intelligas, ni-
hil illi placere mediocre. In ſumma luce cu-

Me bat: in florum principe epulatur, ne fortè aut
mN P . . . .
crepuſculo, aut inter olera invemiendum exi-

M ſtimares. Non ſat eſt florere, ut Chriftus in
Iena te Paſcatur ni Lilium ſis. Non ſat eſt fulge-
Al re, ut in te Chriſtus accubet ni creſcas ad per-
em, fectam diem. Hinc eſt, quòd Magdalena ſta-
nedhr tim multum dilexit Non abſimilis mihi vide-
tur eſſe Religio fornaci Babylonicæ, penès

CANN.

quam aut irroramur cum Pueris, aut cum Sa-
tellitibus Regis exurimur. Non licet tepefieri,
nec licet caleſcere. Aut abſumeris, ſi non pfal-
lis, & oras: aut ſi Deo canis, ventum roris
flantem experieris in igne. Aut ludis in forna-
ce, aut moreris. De ſolitudine vaticinatur
Iſaias ſore, ut aliquando foœcundetur. At quid
putas, poſt ſterilitatem tam diuturnam, erup-
turum ê ſolo arenti? fortè virgultum unum,
aut oluſculum. Confeſtim fœtu uno prodiere
Iſa. 35. I. Lilia, Spicæ & Botryones. Lætabitur deſerta
& invia, & florebit quaſi Lilium. Gloria Liba-
ni data eſt ei, decor Carmeli & Saron. A ſum-
ma ſterilitate ad ſummam fertilitatem illicò de-
Ezech. I. venit. In curru Ezechielis nihil ſpectabis non
ſummum. Summus enm & labore Bos, &
terrore Leo, & volatu Aquila, & ratione
Homo;, qui etiam, quaſi non ſatis ſummus eſ-
ſet, mutatur in Cherub. Sic Job à ſummis
opibus prolapſus eſt ad ſummam inopiam; rur-
ſümque ab egeſtate ſumma ad ſummam felici-
tatem traductus. Neſcut modum tum ruendo,
tum reſurgendo. Joſeph à compede ad coro-
nam tranſt; quemadmodùm dudùr à ſinu pa-
rentis immigrat in veterem ciſternam. Nihi
Pprorsuùs ſummum inter & infimum fortunæ lu-
Thren. 4. ſum interceiſit. Qui nutriebantur in croceis,
5 amplexati ſunt ſteroora. E contrario, Socrus
Simonis à magnis febribus ita convaleſcit, ut
epulantibus miniſtret. Ità Paralyticus ſurgit,
itur, G ut lectum portet, qui portabatur à lectulo.

entiiengtli
lruglefer
retelela,
batline

illemni A Tbidem. Filii Nion inclyti, & amicti auro primo quomo-
enilgie 40 Teputati ſunt in vaſa teſtea. Lacrymarum
dudttr d =WM ſuarum margaritas Nazaræos ità coloravit Je-
. Autneer rernuas, ut eos non Vviros, ſed ſidera diceres.
8, nl 1 bic 7 Candidiores N. azatci ejus nive, nitidiores lac-
dſbulan te, ubicundiores ebore antiquo . ſapphiro pul-
ub e.. ehriores. Cùm elanguit, quò putas prolapſum
eſle e bic. 8. decorem tantum? In carbones. Denigrata eſt,
I

inquit, ſuper carbones facies eorum, & non
lunt cogniti in plateis: adhaæſit cutis eorum oſſi-
bus⸗ aruit, & facta eſt, quaſi lignum. Et ad-
huc ſubvereris per gradus aut Impios deſcen-
dere, aut aſcendere Juſtos? Reſpice Samfo-
nem, modò omnia poteſt, & modè poteſt
mihil. Quem vides Leoni occurrentem, luge-
bis in ſinu ſœminæ captivum. Aut ludibrium
hoſtium eſt, aut terror. Verbo complectamur
omnia: aut molam vertit, aut theatrum ever-
Ethicæ Comment. Tom. V.

tit. Verùm, quid peregrinamur, cuùm præſtò
ſit in Navi noſtra utriuſque rei exemplum?
Apoſtoli aut mihil capiunt, aut ſi ceperint,
tanta eſt copia piſcium, ut rete extrahi non poſ-
ſit. Et illa nocte nibhil prendiderunt. Atque uti- Joan. 21.
nam nihil expiſcati eſſent, citrà lucrum ſtetiſ- 3.
ſet labor. Verùm ſtantem in littore JESUM
non agnoverunt. Non tamen cegnoverunt diſ- Ibid. 4.
cipuli, quia JNUS eſt. Demergatur in pro- Tepiditas
fundum maris hæc Cymba, ſi & nihil præda- peſßz fer-
tur, & Chriſtum amittit. Itäne? Quem Pcujte,
olim, cùm Piſcatores eſſent, & agnovere, tie infli.
& audiere: nunc relati in album Diſcipulo- “
rum ſtantem in littore non agnoſcunt? Pudet
dicere, dum moraremur in Æiypto, Deum
agnovimus in orbitate fratris, in naufragio ra-
tis, in ſterilitate agri: nunc veròô, ſi leviter
tangamur, non intelligimus Deum efle. Ibi
in ſterquilinio deſerti dicebamus: Dominus
abſtulit; Nunc veròô, aſperſi pulvere non in-
decoro, exclamamus, impoſitos fuiſſe homines
ſuper capita noſtra. Uſque adeò cùm nihil
ceperis, caligas etiam coram Domino. Et il-
lä noéte nihil prendiderunt. Manè veròô facto
traxerunt pleniſſimum rete. Ergo aut omnia,
aut nihil in Navi Apoſtolica. Sic etiam in
Agro Domini aut frumenta naſcuntur, aut
zizania. Horreum & Clibanus mefſibus de-
ſtinantur, quod nihil ſuccreſcat in fundo
Chriſti, niſi optimum, aut peſſimum. Hic
veròô nihil prendidere Diſcipuli. Ergo, inquis,
ſecedamus alio; hic enim Mare piſcoſum non
eſt. Quandoquidem in Cœnobio capio mihil,
aut in Eremum contendam, aut etiam repe-
dabo in Domum meam, undè exivi. Quam-
diu fluctuabo in Navi, mhil compendnu fac-
turus? Falleris: piſcoſiſſimum Mare eſt, ſed Vrcatio-
rete jactum eſt imprudenter. Mittite in dexte- nis beuef-
fam navigii, & invenietis. Non Stationem “
mutarunt, non in altum provexere Navim; Reii oni
ſed in eodem prorsùs loco, ubi per totam no- perfectio.
cCtem laborantes ceperant nihil, jacto pruden-
tius reti, piſcium multitudinem concluſere co-
pioſam. Ergo, quòd nihil præderis, non eſt
infoœcunditas ſtationis, ſed expiicantis incu-
ria. Iu, concionando, evaneſcis. Xaverius,
concionando, coronatur. Iu, ſcribendo, ex-
areicis. Aloyſius in iſdem ſiediis cæleſti adipe
pingueſcit. Tu, diſcurrendo, deficis. Lai-
nius, peregrinando, ſanctificatur. Tu ſi præ-
ſis, peris. Borgia, cum præfuit;, floruit. Hic,
hic, ubi capis nihil, opulenti facti ſunt Igna- v,,entis
tius, Staniſlaus, Gonzalus, Oviedus, & Rea- „edta.
linus. Bellarmino nihil humilius in purpura;,
nihil egentius in copia. Sedenim jecere illi in
dexteram navigii rete, Dei gloriam in ommi-
bus exquirentes, & ideò copioſa eis ceſſit piſ-
cium, hoc eſt, coronarum captura. Nos in-
caſsuimn laboramus, quia in ſiniſtra navigii par-
te piſcamur, noſtræ ſtudentes gloriæ, noſtriſ-
que commodis inſudantes- Quis vero non li-
benter rete jaciat in hoc religioſæ vitæ pelagus,
in quo tanti jactura laboris uno ſtatim jactu
retis compenſatur? Totâ nocçte nullo compen- peatio-
dio laboraverant. Maneèe commoniti, quam in nis beneft-
partem jacerent rete, ſuam ipfſi non capiebant HS .
capturam. TLu ergo noli ex Navi exſcendere;, Paſilani-
noli Mare faſtidire. Nam quamvis diu fruſtrà Ae Sat
laboraveris, uno temporis puncto locuple- ob Deſola-

taberiss — tiene, ⸗
etian Te-
biditatz.

4. Ape-

Aperuerunt ſuper me os ſuum, ſicut
Leo rapiens & rugiens. Pſ. 21. 14.

Paupe- Non modè opprimunt, verùm & oppreſſis
rd inſultant. Utinam, captâà præda, non exul-
P Rente tarent, vel ſaltem non inſultarent. Utinam ra-
Iatere non perent, nec rugirent. Quamquam iniſto Leo-
poſſunt. ne, qui primùm rapit, & deindè rugit, Sce-
Religies leris mihi videtur imago adumbrata. Non

Ean enim ſcelus perſtrepit, cuùm prædatur, ſed
faorene cùm rapuerit. In ſilentio peccas, ſed non tace-

ſcandalo- bit iniquitas, cùm te proſtraverit. Cain clan-
. culùm Fratrem occidit. Nullus parricidii teſtis,
nullus Judex. Denique in agrum exiit, ut ſe-
cretò ſæviret. Verùm, patrato ſcelere, ipſe
ſanguis iniquè profuſus clamare cœpit de terra.
David quid non præſtitit, ut ſcelus occultiſſimè
peractum, obtegeret? Adhuc prædicatur ſuper
tecta. Nimirùm Crimen Leo eſt, rapiens &
rugiens. Ut enim fulmen non ante, ſed poſt
ſtragem perſtrepit: ita Flagitia tonant, poſt-
quam ſævierint. An non in æquore occultiſſimè
mergeris? ad imum uſque Maris demitteris,
cùm peris: ubi verô perieris, ab imo ad ſum-
mum egereris, ut qui, nullo teſte, periſti, teſte
Mundo perüſſe cognoſcaris. Proſtabit cadaver,
Gen. a4.7. qui demerſus eſt vivens. di malè egeris ſtatim
in foribus peccatum tuum aderit. Prædixit Caino
Dominus. Videtur mihi peccanti illud comin-
gere, quod obvenire teſtatus eſt Chriſtus gra-
no ſinapis: Quod-minimum quidem eſt, & ſub
terram defoſſum, cùm putreſcit. Verùm; ut
putruerit, affurgit in truncum, explicatur in
ramos, & ingens undique ad arborem concur-
ſus volucrum fit. Quam minima putatur Ini-
quitas, cuùm patratur! Quam ſilenter admitti-
tur! Revera granulum cadit. Brevi intelliges
ex lacerantium te Vulturum accurſu, an levi-
ter deliqueris. Non rugit Leo, cùm rapit, ſed
cùm rapuit. Quid, quòd etiam in corde tuo
Leo rapit ſine rugitu, ſed, ut rapuerit, hor-
syndere- rendam in vociferationem erumpit. Judas t m
. placidè Chriſtum prodidit, ut non refugerit ea-
PDehers- dem ex patina cœnare cum Domino. Poſt pro-
tio. ditionem verò ità rugire in ejus pectore prodi-
tio cœpit, ut maluerit lqqueum, quam latratum.
Peccata Porròô, quod ſuprà dixeramus de ſceleris evul-
Iaiere non gatione poſt ſcelus, Sponſæ infortunio abundè
alane. edocemur clamantis: Vulneraverunt me, tule-
. 5.7· punt pallium meum mihi. Palliatam concidére,
ſed exuêre conciſam. Non eſt, cur ſperes ini-
quitatem tuam obtectum iri aut ſimulatione
tuaâ, aut ctiam diſſimulatione tuorum. Leo eſt
rapiens, & rugiens. Maria Moyſis Soror, non
palam murmurat; ſed palam ſordet. Quantis
mendaciorum integumentis ſui ſceleris ſcenam
obvolvere conati ſunt filii Jacob? Retecta eſt
criminis ſeries univerſa, eorumque immanitas
& Patri patuit, & Æägypto. Judæ cum Tha-
mare concubitus tam occultus, quot eſt buc-
cinis evulgatus? Tam occultè è ſterquilinio Sol
ebibit vapores, ut à nullo vilis rapina depre-
hendatur. Verùm coacta nubem præda, nu-
bibus, imbribus, fulguribus, tonitruque rap-
torem, furtümque deprædicat. Subfilit clan-
deſtinus vapor in cœlum, nullo ſonitu: ve-
ruùm, ut ibi conſederit, degeneres Solis epulas
quanto ſtrepitu enuntiat? Ità ſanè iniquitas,
Magnatum præſertim, muta eſt, cùm adre-
pit, ut verò adrepſerit, non voce, ſed toni-
tru ſe prodit.

Oliva ’

Beati pauperés ſpiritu, quoniam ipfo-
rum eſt regnum cæœlorum. Matth. 5. 3.

Tanto ſe lamentantur excidiſſe præmio ple- Eeeleſie-
rique imbecillis animæ Viri, cùm vident 8 irird.
Templi pinnaculo latifundia Religionis. Er- aliciti,
go, aiunt, in ſacco regnaſſemus, qui in panno Religioß
utinaàm non pereamus. Ac ſi Dominus panno- editus
ſos beatitate donaſſet, non autem pauperes aéere
Spiritu muneraretur. Licet & paupertatem in- Wn⸗ er
ter opes enutrire; pauperiôrque Monachus eſt „on ladi-
cùm Aurum verſat, quam Piſcator cùm Rete tur redi-
laxat in capturam. Petrus reſpicienti in ſe clau- ib in
do ait: Argentum & aurum non eſt mibi. Quà H
ratione auro caruiſſe credendus eſt, ad cujus Afe,
pedes Chriſtianorum patrimonia ponebantur? piis at-
Dices nondum tunc ea poni conſueviſſe. Eſ- tenditur,
to; quod tamen non crediderim. Noônne, cùm qdm ef-
adhuc Chriſtus inter eos degeret, Judas Apo- Mmronij,
ſtolico præerat ærario, non quidem opulento, ecta.
ſed non contemnendo? Quare ergo Eccleſiæ Eceleſßia-
Princeps deeſſe ſibi teſtatur aurum, quod Ec. Kiei redis
cleſiæ non defuiſſe indubitatum eſt. Fortè ad “
manum non habebat æs, cùm claudus emen-
dicaret. Verùm potuiſſet illi tranſmittere pe-
cuniam, ubi domum rediiſſet. Adde, quèd ex
Interpretibus nullus non docet pauperrimum
ſe Petrum iis verbis profeſſum, omnique fa-
cultate exutum. Ergo aurum non habet, quam-
vis, ad ſuæ ſedis gradus, tot habeat divitum
patrimonia. Nimirum, adminiſtrationem ſibi
creditam non ignorabat bonorum Eccleſiaſti-
corum; ex quibus mox ut inferebantur, in fi-
delium uſus diſpenſatis, ne unus quidem reſer-
vabatur denarius Petro, cujus illi libera foret
diſtributio. Cogimur proindè fateri, aut ità à
coacervatione nummorum Apoſtolum abfuiſſe,
ut, ex pecuniarum congerie tantâ, nec obo-
lus retineretur in craſtinum: aut ſe dominum
nunquam credidiſſe pecuniæ ſanctæ, quam
vel inopi largiretur, viduis fidelium, pupil-
liſque, decreto Eccleſiæ ſummâ universâ de-
ſtinatà. Hic tamen in auro pauper, audi quid
ſuo de reti cenſeat. Reliquimus omnia, inquit, Matth.
& ſecuti ſumus te. Vides, in reti opulentiam, Relzzos
& in auro eſſe poſſe paupertatem. Non eſt ege.
proindè, quòd te putes excidiſſe pauperum ,„, perfa-
laureâ, dùm cogeris auro, argentéôque præ- tionu von
eſſe. Spiritu Paupertas bravium rapit, non Hevin
nuditate. Berikaupeen SWpirita, inquit. Alio- mlattbe .
quin exhorruiſſent Apoſtoli jactum pecunia-
rum ante Cathedras ſuas, nec paſſi eſſent,
ut deſtinati Evangelio pacis pedes, quos Chri-
ſtus abluerat, pecuniarum colluvione pollue-
rentur. E contrario, unius retis cenſu dimiſſo
ità turget Piſcator, ut audeat Chriſto, nu-
ditatis ſuæ conſcio, proclamare, Reliquimus neuz,.
omnia. Uſque adeò opulentus in ſæculo es, i en“
quamvis pauperrimus ſis, quòd libera tibi ſit, kaligioni
exigui, licèt, cenſus diſpenſatio: pauperri- perfecdie.
mus in Apoſtolatu es, etiamſi natent pavi- Amoye
menta auro. duii.

Multi enim ambulant, quos ſæpé dice-
bam vobis (nune autem & lens di-

co) inimicos Crucis Chriſti: quorum
ſinis interitus, quorum Deus ven-
ter eſt; & gloria in confuſione ipſo-

rum, qui terrena ſapiunt. NWael

lent⸗
guin
ini
ſevun

*

Vyre
/

n
(e
Nute
ShoKhn
uln
u &
oneas
En ex
mment
Cnrume
ucom
Fnn
Gtu
ummnift
Cs At
inmd)
kingni

entt
¹ Iu
ien 4 8
a — unqe

AN

N onici
n ki ut
kigtine
Nunmut
Uea An
4tck
en int
1 u, tm
Kb,zuin

N

Neli
u
. i
RZ
Cniinn
n Ne N
akcku
S
e N
nens
uites
oplem,
9Loccer
d eß
Bae
Mlnd ent
Nunetef⸗

e,n

anhenm
Onige
den Onnn
ramnrn
n Ml
banmhi⸗
Gliknk⸗
lilbentn
teti, un
Oomaitn
ni, ket
t Eedomu
lnde,
elum, W⸗
Auddt
.
r, al 4 1

Stromatum, Lib. XI.

autem Converſatio in cœlis eſt: undé
etiam Salvatorem eæpeëtamus. Phi-

lip. 3. 18.

Tempora- Crucis odium, ventris idololatria, & glo-
lia noxis. riæ quæſtus per probra, rami ſunt tam viru-
lentæ arboris, ut nihil excogitari poſſit ini-
quius. Nec Satan, ſi ſuum ità ſulphure irriga-
ret tridentem, ut feraliter effloreret, diriores
in igne ramos explicaret. At tam damnatæ
fœcunditatis quæ radix? Sapor rerum huma-
narum. Si Terrena palato tuo ſapiunt, &
Crucem execraberis, & Ventri litabis, & im-
Religioß molaberis Gloriæ. Egône;, inquis, Crucis ho-
upidi, & ſtis ſum, quam amplector? Si amplecteris, fi-
Eceleſtia- Iius Crucis es, ſi verò eam proculcas, hoſtis
Nici vavi ejus & perduellis es. Diligaine Crucem, an
horreas, citò addiſcere poteris, ſi Chriſti Cru-
cem explores. Ea porrô non truncus eſt, ſed
tormenta, cruor, nuditas, dedecus, irriſiones,
contumeliæ, blaſphemiæ, funus cum latroni-
bus commune. Si hæc amas, Crucem non odi-
ſti. Sin mavis perire, quam decolorari, ſi de-
cus tuum etiam ſaluti tuæ anteponis, Crucem
protriviſti. Ventri lites nécne, comparatione
diſces Altaris, in quo litas. Quàm ſumptuosè
inſtructa Menſa, auro, ferculis, citharis, ephe-
bis magnifica. Aræ quam vilis, vel certè non
Lurxus. liberalis ornatus! Par Salomoni eſt, qui argen-
teum calicem Sanguini Domini deſtinavit, &
Eccleſia- Candelabra duo: cùm Baccho poculorum aurea
Kticos gemmeâque phalanx ità explicetur, ut nun-
Rnte „quam exhauriatur. Quis tantum æris intrà an-
arele, num Sacello impendit, quantum auri diebus
Eiu Ora. ſingulis expendit in Patinas? Atque utinam li-
oria pri- tares ventri, & nequaquaàm gloriæ immolare-
vata, re. Tua gulæ, Te verò gloriæ impendis. Et
Templorâ quis, inquies, prolabitur in voraginem tan-
ornatus. 9 N- 41: .
tam? Non arioli, non venefici, non fures,
Nempe non homicidæ, ſed qui Terrena ſapiunt. Hi
veriore, verò quot ſunt? Philippis, ubi Fides florebat,
ubi quiſque Diſcipulorum candidatus Martyri
in cavernis terræ deliteſcebat, teſte Paulo, mul-
ti erant. An Romæ rari ſint, Romani viderint.
An Antiochiæ ſint rariores, definiant Antio-
cheni. An denique in Urbibus univerſim Chri-
ſtianis, tam paucos afflet Magnificentiæ inanis
aura, judicium eſto Prudentum. Ego verò il-
lud tantùm inculco, Crucis hoſtes, Ventris ſa-
crificulos, & Gloriæ hoſtias eſſe eos, qui Ter-
rena ſapiunt. Quibus opponuntur ii, quorum
converſatio in Cœlis, & Chriſtus expectatio.
Si Cœlo tantùm intentus es, & & Coælo Sal-
vatorem duntaxat præſtolaris, Terrena non ſa-
pis. Si verò quiſquilias, & auras, & folia ſuſ-
piras, iiſque impendis & opes, & opus, &
ſpes, profectò cùm non ſis in claſſe Pauli, in
claſſe es Sapientium terram.

Kierne-
rum cura.

pinas & tribulos germinabit tibi. Quia
Ppulvis es, & in pulverem reverteris.
Et vocavit Adam nomen uwxoris ſuæ
Eva e quod Mater eſſet cunctorum
viventium. Gen. 3. 19.

Mereis. Cum tantam ſibi ſuppliciorum molem im-
memoria.

Adan Pendere ſentiat Adam, miror, quòd à cle-
Dei vola Mentiſſimo Domino nullam ſibi ex pozna tan-
tati n- ta remitti partem efflagitet. Imò vero fauſtiſ-
famatr. ſimo vocabulo uxorem cohoneſtat, cuùm ſe
Ethicæ Comment. Tom. V.

—
267

videt & ſudore perfuſum, & ſpinis circum-
ſeptum. Expergifcere, rogo te, & iratum Ju- Trilula-
dicem voce, gemitúque exora. Suſtinet im- egin:
pavidus ſupplicium. Nimirùm „ Mortis recor- Pasiez.
datione ita ſpinarum vis retuſa eſt, ut non dam- tiam ew-
natum ſe crederet, ſed coronatum putaret. Ni- colie Ci-
hil enim tam durum eſt, quòd Mortis memo- us.
riĩ non molleſcat. Ut enim ad Mortis recor- Mortif-
dationem Proſpera obrigeſcunt: ità coràm ea v Ag.
Aſperrima molliuntur. Hinc eſt, quòd Moyſſis ceſeir,
virga, ut terram attigit, in colubrum verſa
eſt. Quæ enim fauſtiſſima exiſtimamus pulveris
attactu, hoc eſt, Mortis memoriâ, inviſa red-
duntur. Diversâ ſanè arte nobis cum Felicitate
luctandum eſt, ac olim Postarum commento
pugnavit cum Antheo Hercules. Ille enim,
ut abſtraxit Hoſtem à limo, eliſi. Nos verò,
quoties Felicitatem limo alliſerimus, elidemus:
illicò ab ea dejiciendi, ſi fortè à pulvere afſur-
rexerit. Quis enim à Felicitate non proſtratus,
ubi primùm fragilitatem oblitus eſt ſuam?
Pomo ſeducta eſt Eva, quòd audierit, Ne-
quaquùm moriemini. Tam vili machinâ Moles
tanta everſa eſt. Sat eſt pomum ad ſtragem mu-
lieris, non modò in ſinu Gratiæ conceptæ, ve-
rùm & in Eccleſiæ typum ex Viri latere effor- Tentatio-
matæ. Quid, quod Arbor vix ignem conci- uis reme-
pit, niſi excidatur à terra. Quamwvis aruerit, dium.
ſi terræ hæſerit, vel ſi, cùm terræ hæreret,
præmortuum lignum eſt, ægrè ardet. Fruſtra
nos corripit ignis omnia eradicans, ſi terræ,
mortique hæreamus. Et quâ ratione putas Jo- §. Yoſeph.
ſephum, in ipſo ætatis flore, & in ultima ſer-
vitutis fortuna, tam fortiter obluctatum illi-
cienti ſe tam magnæ Fœminæ? Ex arida, ve-
terique ciſterna, in quam fuerat injectus ſine
vulnere moriturus, proſilierat in arenam pu-
doris. Ità hæſerat imago illa ſepulchri menti
Adoleſcentis, ut nec labi potuerit, quamvis
ſine arbitris urgeretur ſervus à Domina. Nuda-
verunt eum tunicà talari & polymitdâ: miſerunt-
que eum in ciſternam veterem, quæ non habebat
aquam. Mirari jam deſino pudicam in pomario
Suſannam. Terrere eam Senes potuere canitie Dan. 13.
ſuã, & mortis inſignibus conſternata, docta
eſt mori, ne moreretur.

Egreſſus eſt JESUS trans torrentem Ce-

dron, ubi erat hortus. Joan. 18. 1I.

Gen. 3. 5.

Gen. 37.
23.

Ut video, in Paſſionis Dominicæ ſcena im- Chrifi
mutationes ſunt innumeræ: Panis in Carnem, aſſio.
Apoſtoli in Proditorem, Fulminis in Stipu-
lam, Oraculi in Speluncam, Portus in Cha-
rybdim, Latronis in Angelum, fugientis de-
nique Cervi in Leonem rugientem. Intelligi-
tis, credo, ſub hoc verborum cortice deſigna-
ri Euchariſtiam, Judam, Petrum, Pilatum,
Vulgus, Latronem, & JrsUM. Libet animad-
vertere, undè tanta Metamorphoſeon varietas.
Et primò quidem, tam mira Panis immutatio Conſilia-
paucis verbis confecta eſt. Licet hinc intellige-¹s boni.
re, quid poſſit humanus ſermo. Valet Sacerdotis Conſilia-
lingua Frumentum in Deum vertere. Valent rii impii.
& ſacrilegi labia Manna in Angues efferare. Ju-
dam putas auri cupiditate in ſcelus prolapſum?
Crediderim ego ideò eum ad facinus impulſum
& Cœnaculo, quòd ſanctæ Cœnæ auſus ſit in- Sacerdo-
tereſſe non ſanctus. Corruptio peſſimi optima. 7es.
Nihil æquè reformido in Sacerdotibus non Ju- Miſz.
ſtis, quam Sacramenta. Non horreo in Cleri- offeium
cis nonnullis contortos foœminarum in morem iinum.
2 cin-

268

cincinnos, non coacervatam inopum fame pe-
cumam, non ſtrata in pavimento periſtroma-
ta phrygia, non regiam in veſtiario ſupellec-
tilem, non Herodis epulum, non Alexandri
Bucephalos, non currus Solis: horreo adeſſe
illos holocauſtis corde non puro. Me miſerum!
quàm timeo, ne interdum ex Sacerdotis thu-
ribulo aromatum ſuffitus aſcendat, ex corde
veroò curarum, & odiorum ſulphura in Orcum
demittantur. Nugas, cachinnos, oculorum
jactus perpende, ii me mentiri addubitas. Er-
go ex Altari transfugit Judas ad Deicidium.
Uſque adeèò nullum nocentius venenum eſt,
quam, quod victimis, thuréque conficitur. An
non fulmen Petrus, cùm Malchum cædit? En
ex fulmine ſtipulam evaneſcentem coram Ofſ-
Dißiden- tiaria. Nimirùm de ſeſe ſperavit maxima; &

zia ſui. ideò nec minima præſtitit. Auſus eſt laqqueum
Oecaſio induere: & ideò captus eſt. Si expaviſſet de-
mala. jerandi periculum, procul atrio conſtitiſſet.
§. Perrus. Credidit ſe coràm Pontifice ſtaturum imper-
, territum, & ante Ancillam expalluit. Porròô
Seti. Dæmonis quanta calliditas! Lauro laqueum in-
iiam per- hexuit. Sivit eum tonare coram cohorte, ut

fedtis ne- Coram fomina intremiſceret. Vide, quòèò tu
ceſaria. abripiendus ſis inter Oceani fluctus & ſyrtes,
qui naufragaris in littore: quando Petrus Scyl-
lam & Charybdim prætervectus in ſtatione
portus hauritur. Pilatus verò, qui delati ad ſe
Domini innocentiam & agnovit initio, & pu-
blicavit, ac propugnavit, duùm iniquos non
acriter à ſe repellere, ſed ratiocinando demul-
Couſilia- cere ſatagit, ex Oraculo Veritatis factus eſt
rii mali tandem ſpelunca Latronum, & Tigridum ſpe-
. læum. Uſque adeò Politicorum conatus reji-
Pelenai. ciendi ſunt audacter, cùm primùm irruunt,
Nomini- triumphaturi extremàâ ſui parte, niſi capite col-
bns non 16que truncentur. Vulgus, quod non multis an-
placenda. tè diebus Hoſanna Domino occinuerat, latra-

Matth. : ,,, z. .
42 9. re cum Scribis cœpit, Crucifigatur. Væ iis, qui
Matth. non eunt, ſed feruntur! Cupiditas placendi Sa-

27. 23. trapis ità devotum Redemptori populum de-
Imitandi mentavit, ut Barabbæ poſthabuerit, quem
optimi Regibus prætulerat. Non hâe lue correptus eſt
tantum. . . . .
Latro, qui latrante Socio, blaſphemantibus
Imitandi Scribis, illudentibus Pontificibus, ſævientibus
pauci. Carnificibus, fugatis Apoſtolis, tremente Mun-
S§. Latro. do, tunc Chriſto adhæret, cùm ſe profitetur
Chriſtus derelictum à Patre. Nimirùm, quic-
quid eum refigere debuiſſet à Domino, affixit
Domino. Ideò non mirum, ſi uno ſaltu à pati-
bulo immigravit in regnum, ſocius in patibulo
Redemptoris. Chriſtus verò, qui in horto, qua-
ſi Cervus trepidaverat, in Cruce orat, Clamat,
Matri conſulit, Crucifixoribus proſpicit, La-
tronem evehit, Mundum concutit, ad exſcenſio-
nem è& Cruce ſibi ſubſcripturis Pontificibus,
perſtando in Cruce, illudit. Compendio dicam:
Leo eſt in Monte, qui Cervus in Horto viſus
eſt. Sanè Dominus nunquam à ſe ipſo diſſenſſit.

Ad te levavi oculos meos, qui habitas
in o&lis. Pſal. 122. I.

Arduum eſt, vel unum elevare in coelum
oculum. Utrumque verô levare ad ſidera ocu-
lum, Davidicum eſt; milul ſcilhcèt agere, mi-
Servire ſi erectà mentis intentione in divina. Claudi-
duobus cant nonnulli, non pede, ſed oculo. Vellent
Dominis. enim ità ternitati militare in iis, quæ agunt,

Intentio
recta.

D ut & famæ, cupiditatique ſuæ inſervirent. Da-
e. . — . 4 .„ .
auc, vid non ità, ſed cor penitùs erexit in Cœlum.

Oliva

Imò non in Cœlum, ſed in Deum extulit,
immemor vel bravii. Ad te levavi oculos meos. Pl. 122. 1.
Quid, ſi neutrum elevaremus in Deum ocu-
lum. Quid, ſi nec ipſum attenderemus opus, terna
quod agimus: ſed una agendi ratio ipſa nobis tantum.
foret libido operandi. Agimus, non ut aliquid
agatur, ſed, ut agamus aliquid. Hujus imago
Monſtri in Caino expreſſa eſt, ſi præſertim to-
rus ejus thalamo fratris ejus Seth conferatur.
De iſto hæc habet Moyſes: Vixit quoque Jeth Gen. 5.6.
centum quinque annis, & genuit Enos. De illo
ſic ſcribit: Cognovit autem Cain uxorem ſuam, Gen. 4.
quæ concepit, & peperit Henoch. Vides alte- 17.
rum, uxorem non attendiſſe, alterum, obli- Matri-
tum ſobolis. Et Seth quidem non fertur uxo-““i.
rem cognoviſſe, licèt eam cognoverit, ſed ge-
neraſſe filium. Cain verò in thalamo non filium
genuifle dicitur, quem procul dubio genuit,
ſed tantům uxorem fertur cognoviſſe. Nimi-
rüùm, quod quiſque maximè expetät, hoc quo-
que egiſſe perſcribitur. Voluptate neglectà, fi-
liorum progenerationi vacavit Seth, & ideò
quaſi non uius uxore Enos generaſle comme-
moratur. Cain, incurioſus ſobolis, uni volup-
tati indulſit: Propterea non immeritò uxorem
cognoviſſe narratur, non autem procreaſſe
Enoch. Utinam in generationibus ſuis non no- Scientia
ſtras adumbraverint actiones. Lucubrat ille, ye Gat.
declamâtque. Cur? Ut declamet, & lucubret. aigits
Sapit illi opus ſuum. Alius ideò ſtudiis vacat, ob Inten-
ut ad ſalutem erudiat quamplurimos. Ideò de- rionem
clamat, ut filiorum corda convertat ad patres. ſanctam.
Deliciæ pluſquàm regiæ ſunt, putare arbores, Saa
non ut poma colligas, ſed ut putes. Tulit ergo Gen. “W
Dominus Deus hominem, & poſait eum in Para- 15.
diſo voluptatis, ut operaretur, & cuſtodiret il-
Ium. Non ut ipſe otium falleret, ſeſéque ſuo
oblectaret opere: ſed ut deſtinatum ſibi à Deo
campum fœcundaret. Quòd ſi de Adæ ſarculo
fortéê cum pleriſque addubitas, ſibine an horto
conſuluerit: de Davide dubitare non potes,
quin fides tetigerit, non, ut ſpiritum ſuum re-
crearet, ſed, ut fugaret à corde Saul ſpiritum
Domini malum. Nec pfallere auſus eſt David,
ut pſalleret: cùm nos fodiamus, quòd fodere
delectet.

Quod cuùm audiſſet Eliab, frater ejus
major, loquente eo cum alis, atus
eſt contrà David, E& ait: Quare ve-
niſti, & quare dereliquiſti pauculas
oves illas in deſerto! Ego novi ſu-
perbiam tuam, & nequitiam ordis

tui. I. KReg. 17. 28.

Memini me olim Davidi Primates Eccleſiæ 5. David.
contulifſe, qui timere Gigantem non debent, Beclſa-
ſed debent impavidi occurrere Minitanti: ſi Kica fu-
tamen & ille blaſphemet, & ipſi uno Dei Rae
nomine obarmentur. Nunc illud ſubjicio, Telante
nempè congreſſuro contrà Goliam Prophetæ pro Deo-
neminem contumaciùs obſtitiſſe, quàm Eliab Invidis
fratrem ejus. Si protuliſſet, quas domo avexe- inter
rat, formellas decem caſei, & totidem cum “us es
polenta panes, prudens, humanus, gnavus
prædicaretur. Verùm, quia debellaturus eſt
Monſtrum inſultans Tabernaculo, otiatur, ſu-
perbit, vagatur, nequam eſt. Profectò ſi fratrem
audiſſet David, Golias ad rogum uſque ſuis in
Plaſphemiis per ſtitiſſet. Sciant Eccleſiarum Præ-
ſules Univerſi, eos, qui arcam propugnant, a
. ASth-

Parentum

“ (ſonun
ulr r b
nr ih
n en
aoril⸗
r Uln
cs mun
ieltie
gi uhe
ſein4
enb,
1 en
als con
Proris
Eet,
ub, t
ilet.
ett,
Cigant
1aſnopel
Cluobju

uln,

n un
in,

e

6t Etbinch

, uſcit

rftüten
unndle
Inlginn
1n Dor

eir, t
nncn
le
Grne
Culinie.
unci
Tintz
N
D ninn,
Aanl
ſcrl
a
elle⸗

— Stromatum, Lib. XI.

lu Affinibus maximè oppugnari. Propter fratres
2 tuos, & proximos tuos loqueris pacem de Ba-
bylone. Utinam & Abrahæ deprecatio pro So-
domitis, non eòô collinearit, ut Nepos ejus
Zuſtitia Loth eximeretur incendio. Ergo vel Sodoma
quas om- eludet ſulphura, ſi Nepos in ejus ſuburbanis

nibu, ſuorum gregum tentoria fixerit. Quamquam
Protedto- hoc abſit, ut de Patriarcha ſuſpicer, quem ve-
P. riùs demiror, nec per tabellarios monuiſſe Ne-

potem de impendente ſupplicio, nec Angelos
exorafſſe, ut Fratris filium ruinis educerent.
Suæ illum innocentiæ permiſit, mihil dubius,
ſatis munitum eum fore contrà ſulphura, Con-
tinentiæ liliis, quibus ſi careret, indignus erat,
qui indictum ſceleroſis fupplicium effugeret.
Verùm Abraham is eſt, qui, ut conſecutis indè

non
temporibus, Unigenito non pepercit innocenti,
.N. ita nocentis flammas Loth paratus erat ſiccis
Na. oculis contemplari. David Abrahæ non par, qui
eeiii Amnoni Sororis lenonine dicam, an prædoni pe-
, Es percit, remiſſurus & Abſalom ſupplicium, ni
R i. Joab, ut Juſtitiæ obaudiret, audire Regem ne-

glexiſſet. Sed de his alias. Quod nunc agebam,
illud eſt, deſperatam eſſe Primoribus Sanctuariü
de Gigante victoriam, ſi non procul ab ſe fra-
tres propellant. Eliab luctaturum Davidem cum
Golia objurgat: vult enim per Fratrem polen-
tas afferri, non arcæ hoſtes deleri.

WI.

Tulit quoque butyrum, & lac, & vitu-
lum, quem coxerat, & poſuit coràm
eis. Gen. 18. 8.

8. Angeli. Et blandiſſimè excepti ſunt à Patriarcha An-
baxcor- geli, & molliſſimè ei, Saraique adblanditi

veritas. go, mente animôque verſant, qui opiparæ men-
Conftan- ſæ accumbunt? Stragem Sodomorum. O pla-
tia. nè Heroas, & Spiritus veré Divinos! Cùm de-
Superior ſolatorios pararent Sodomæ carbones, lac ſibi
den N butyrumque paſſi ſunt apparari; cumque acer-
eaſu. biilima quæque mente agitarent, ſuaviſſimis in-
Dyaifor- terfuere epulis: nec præ ſulphure butyrum ex-
mitast. oſi, nec rursùs præ lacte ſulphuris immemores,
blandifſimi pariter & ſeveriſſimi, Hæredem Ju-
ſto nuntiant, cladem indicunt, infliguntque Im-
b, ſi 16 pudicis. Non epulis emollhita eſt Divina in eis
lt, 1n ſeveritas, quin Sodomas everterent, nec ever-
. ad ſura Sodomam, Gomorrhâmque zeli flagran-
1: M tia epulo abſtinuit Patriarcheæ. Angelorum eſt
niſi un hæc cordis æquanimitas, non modé ſecernentis

Lgo m R ab iniquis Juſtum, ſed impermiſtas uno in pe-
tuun *nτιο Etore retinentis blanditias & ſævitiem. Nec ſul-
ſ phuri incoquendo intenti faſtidiere lac, nec bu-
Gl,ier tyro ſaginati reſtinxere ſulphur. Porrò, cùm
. “ Nases. i Iſaaco Chriſtus adumbretur „quis non videt,
Pnm 4 a. tantum in Domino erga intemperantiam æſtuaf-
tenn N ſEe odium, ut ne in typo quidem concipi potu-
lle Min⸗ erit, quin Sodomæ delerentur: ſolumque laſci-
il e ⸗ viræ buſtum datum eſt quaſi victima, orituro,
H in Servatoris typum, Iſaaco. Nuntiari non po-

tuit exortus imaginis Domini, quin rueret Ba-
bel Luxuriæ. Tamdiù tardavit conceptus Iſaa-
ci, quamdià perduravit Sodomorum inconti-
nentia. Tanta enimverò Chriſtum inter, &
Libidinem ſimultas intercedit, ut ſuo proluſerit
typo Dominus, excidio impurorum. An putas
ſuo in ortu paſſurum JnsM, ut effloreſcat in
villo & byſſo Laſcivia, quam in exortu adum-
