que animam noſtram tollis, ſi tu es Chriſtus, Dic
nobis palàm. En ſimulata prurigo ſciendi, quod
noſſe nolunt. En Larvatam religionis ſævitiem
meditantis: De bono opere non lapidamus te, oan. r10.
Jed de blaſphemia. Audi pudicos! Et quando 33.
dicebatis, Quid facimus, quia hic homo multa Joan. 114
lRigna facit? Crucem blaſphemo parabatis, an ¹7.
operanti prodigia? O ſepulchra dealbata! cor-
de & corde locuti ſunt. Coràm turbis de Cain.
blaſphemia agunt bracteati Zelatores, inter ſe
verò de ſignis deliberant. Hæc veròô quis no-
ſtrum in Caino, reproborum ſatellite & pri-
mipilo, non præceſſifle fateatur? Quis enim

durioris cordis, quam, qui in ſacrificio & ra-

pinam cogitavit, & parricidium concepit,
Deo primitiva, fratri vitam eripiens? Quis Imvidis
correctionis impatientior, quàm is, qui expro- inter
bratam ſibi ſacrificii ſui vilitatem, fraterni in- quales,
cendio holocauſti, tam iniquè tulit, ut fratrem
ipſum in ſacrificium verterit, quò, qui Deo malè
litaverat fruges non primas, ſecundo Invidiæ
8 ritu

206
ritu immolaret humanæ naturæ germen. Quid,
quôd vel Deo arguenti non eſt veritus oblu-
ctari. Quanta denique ſimulatio in eo, qui
ſacrificium ſimulat, & parricidium machina-
tur: qui Deum irritat, dum placat: qui fra-
trem, dùm in agrum educit, ducit ad ſuppli-
cium? Vis diſcere Reproborum, & Electo-
Phil-3 18. rum diſcrimen. Audi Paulum: Multi enim am-
bulant, quos ſæpé dicebam vobis, nunc autem &
Nens dico, inimicos Crucis Chriſti: quorum finis
interitus, quorum Deus venter eſt, & gloria in
confuſione ipſorum, qui terrena ſapiunt. Noſtra
autem converſatio in cœlis eſt: unde etiam Sal-
vatorem expeëtamus Dominum noſtrum. Audi
Ezechielem: In ſceriptura domus Iſrazl non ſeri-
bantur, nec in terram Iſrazl ingrediantur G&
ſcietis, quia ego Dominus Deus: Eò quòd dece-
berint populum meum, dicentes: Pax, & non
eſt Pax. Nihil clarius ad Concionatores blan-
dos, Confeſſores blandiores, Æternorum o-
blivionem ſuadentes, & à Vocatione abdu-
centes, Conſiliariôſque impios, qui omnes in-
ſuſurrant, vivendum eſſe, dùm vivitur, nec
Deum fore tam ſeverum, ut homuli quidam
& ſuggeſtis blaterant. Verim, quid indagamus
Reproborum, & Prædeſtinatorum ſparſas ima-
gines, cùm eas una in domo, imô & in utero
uno liceat intueri. Ergo Eſau, perditorum Pri-
mas, impioruin characteres in le expreſſit, Ja-
cob veròô electorum. Quibuſnam ſtigmatibus
deturpatus eſt primogenitus mortuorum? Invi-
dià in fratrem, Matris contemptu, Uxorum
multitudine & improbitate, crapula, Primo-
genituræ neglectu, veſtimentorum fragrami,
munerum aviditate, icti cum fratre fœderis vio-
latione. Hifce ſubſignatum à morte notis Dia-
boli primipilum zsgnoſcimus. Quanquam no-
viſſimum fupereſt recludendum perditionis ſi-
Gen. 27. gillum. Cum audivit à Patre ſtabilitum Jacob
38. frumento, vino, & imperio, irrugiit more fe-
rarum. Ubi verô tandem intellexit futurum naſ-
Gen. 27. Cituri Redemptoris parentem renuntiatum, ne
4, quidem os diduxit. Ut enim inſpectanti Scrip-
turas patebit, Benedictiones Abrahæ non eſt aſ-
ſequutus Jacob, cùm dapes obtulit Parenti, ſed
cùm à Parentibus ablegatus ad Laban eſt. Eſau
ramen ituro ad Sponſam, inſidias, non parat,
ſed remittit: quamvis ſolæ nuptiæ daturæ illi
eſſent, ut Pater Filii Dei & diceretur, & fieret.
Ergo primarium ſigillum reprobationis eſt,
mundanarum quidem rerum iniquiſſimo, divi-
narum veròô jacturam æ& quiſſimo, pacatôque ani-
mo ferre. Quèòd Chriſti germen ſuis in lumbis
exaruerit, tanquaàm diſpendium ſt'pulæ riſit E-
ſau, ſéque non exhonoratum credidit, ſed exo-
neratum. At principatus jacturâ ad rugitus im-
pulſus eſt. Cave, ne cenſeare cum Eſau, tu, qui
naufragum filium luges, & peccantein non lu-
ges; tu, qui flagrantem domum cruentis lacry-
marum fluminibus reſtinguis, & cordis buſtum
tui nec guttâ comprimis. Quéò ſi ſigillo ſigillum
addere placet, non poſtremam inter reproba-
tionis notas ſimulationem illam non reſtincti,
ſed dilati odii dixerim, quando intra ſe muſſi-
Gen. 27. Tavit: Venient dies luctus Patris mei, & occidam
41. Jacob fratrem meum. O ſuppoſitam doloſo ci-
neri gehennam! Parcit fratri, ne parcat: Non

Ezech.
13. 9

Eſan.

Invidia
tacita. . . . „ . .
vwitia pal- ut dilatet; utque dinturniùs innocentem inſe-

liata. quatur, non perſequitur. Oùm irrugüſſet coram
arente, fratrem ne duriuſculè quidem excepit.
Fnio laſa. Audiſne? Quiſquis Iram non decoquit, ſed

Oliva

eum Cædit, ut concidat. Dolorem non proſert,

— .

concoquit, Eſau eſt; cujus ſi optas imaginem, Inimics
pinge ſub melleo vultu cor ferreum. Alterutro dilectio.
ſi caret, Eſau non expreſſit. Sic Abſalom Am-
nonem excipit epulo, ut trucidet. Sic, Dinæ
Probrum ut ſæviùs vindicetur à fratribus, nup-
tiarum melle dulcoratur. Sic Cain ſceleroſorum Cain.
& primus & primas, ut irrideret, arriſit. Cùm
ſepulchrum effodiſlet Abeli, hortum recluſit.
Minus odi propalam furentem. Quæ gliſcit ira,
verè gliſcit. Enavigemus aliquando tandem ex
vadoſo littore reproborum, & in ſinu electo-
rum jaciamus anchoram. Quid autem in Jacob
præcipuè commendamus? Matri ſubjectionem,
Præcocem cum ſceleſto luctam, patriæ domus
incolatum, viliſſimi muneris inter culinæ ſor-
des patientiam, vilioris edulii parſimoniam,
Benedictionis votum vel wictui antelatum, pe-
regrinationem laborioſam, humi cubationem,
viſiones nec in ſomno interruptas, laboris tole- Pradeſti-
rantiam, cultum in fratrem, cosërcitos filios nationis
non ſemel, optimos ex eis charins adamatos, indicig.
habitam in nepotibus majorem virtutis, quàm
ætatis rationem, vel in funere prophetiam, im-
peratam oſſium ſuorum cinerumque ex Egyp-
to abductionem. Nimirùm, qui, cùm in .-
gyptum deſcendit, Deum videt, & in Egypto
Cimet reſidere, vel defunctus, & moriturus de
Chriſto loqui non deſtitit, & perſonarum ac-
ceptionem horiet, duùm ægrotat, nec regnan-
tis filii valuit inflecti precibus, ut brachia retor-
queret, procul dubio Chriſti Pater, & Abrahæ Plierno-
filius dici poteſt. Quòd ſi a Prophetis libet pau- mm me-
cula delibare. Habacuc ità electum definit. Ju- moria.

Rus autem in fide ſua vivet. Cui aſſentitur Pau- Habac.2.

lus, dicens: Juſtus autem e fide vivit. Sicut 1es,
& contra de reprobis à Chriſto dicitur: Jed vos Rom. 1.
non creditis, quia non eſtis e ovibus meis. Er- 17.
go, qui ex fide & in fide vivit, tantumque æ- Joan. 10.
ternis ſaginatur, pignus habet electionis ſuæ. ¹5.
A Zacharia Sanctiffima Euchariſtia appellatur
Frumentum Electorum. Qui manducat hunc pa- Zach. 9.
nem vivet in æternum. Et Sponſæ uterus dicitur 17.
Nicut acervus tritici; ob frequentem uſum lec- JGat. 6.
tiſſimi cibi viſcera ſua in horreum verterat ele- Gan. 73.
cti frumenti. Ergo quiſquis ab hoc frumento Sandtiſi-
abhorres, electus non es. Et nota, non vitu- ma En-
lo, non frugibus, non fructibus, ſed frumen- cariſtis
to Euchariffiam comparari. Etenim carne non
rarò abſtinemus, fructibus non quotidiè ali- Miſſa ee-
mur;, ſed frumentum cibus eſt quotidianus. lebranda.
Quòd ſi ſcire cupis, quinam excludantur à reg- Lururis
no, audi Joannem. Foris Canes & venefici & TeNe
impudici & homicidæ &ö UMolis ſervientes, & om- Abot. r2.
nis qui amat, & facit mendacium. Quinam pri- 15.
mi ejiciantur? Foris Canes, inquit: & ne ſub-
obſcurius videretur edictum in laſcivos, repe-
titur ſententia mamifeſtior, Inpudici. Ut au-
tem criminis hujus gravitatem intelligas, nolo
putes contrà Veneficos Domini vigilare fen-
tentiam;, ſed contra libidinoſos, qui ſunt vene-
fici, & homicidæ. Non enim diviſim, ſed con-
junctim, ſine interpunctione, iſta commemo-
rat. Siquidem non ait, foris canes, venefici,
impudici, homicidæ: ſed Forle Canes & vene- 4
lRici & impudici & homicidæ. Quando enim im.
pudici aut à veneficiis abſtinent, aut à ſangui-
ne? Vide igitur, quanta reprobationis pars
luxuriam ſpectet. Sic Paulus diſertiſſimè cla-
mat: Hoc enim ſceitote intelligentes, qudòd omnis Eph. 5.5.
Jornicator, aut immundus, aut avarus, quod
eſt idolorum ſervitus, non hahet beæreditaten
in regno Chriſti & Dei. Vides, quo modo in

e,
Aral
Plt
M
,Ni
mn
Mort
ds
Ulnetu
lellt
N nt
cone
lehe
100, I
Mr
Dmnus

onerm

Dum, le

lrange

,Do NN

Enr ak!

Dun Pent
leit, do
pemi

4

en le
Endlii,
A.
De
dn
t.
leilc
i 1
den 4
kch.
nnlt
in
ne

i

)
4) 15

1.
datenen

beunbe,

C lor
A
letlam,r.
e A.
n lgn
mornunce
ſonummr.
Macharen.

imcanei,

D
cbort

eligsr
1 ſiglre 14
gi Uurſe

Cln eH

Sa ColN
es, ſr
.
CMen ,

unhhee

Odacturenk

Stromatum, Lib. X.

ſingulis edictis ſola Impudicitia non ſemel, ſed
bis, & prima vitiorum excludatur à cœlo. Vel
Avaritiæ, quæ eſt ſemiidololatria, & ipfſi ido-
lolatriæ, quæ ſacrilegiorum Regina eſt, Lu-
Propoſita yuria antéfertur. Verùm ad Evangelium acce-
retinenda. damus, in quo diſertiſſimè excluduntur à reg-
Luc.9.62. 010 inconſtantes. Nemo mittens mnanum ſuam acd
aratrum, & reſpiciens retrô aptus eſt regno Dei.
Apaſate. Inhorruere prorsus pili non carmis ſolùm, ſed
cordis mmei, dum tantàâ ſeveritate verborum eli-
minatum ſpecto à Dei throno titubantem. Et
ne crederes hoc de iis, & ad eos dictum, qui,
cum in eremo conſenuerint, centenarii à Chri-
ſti domo in fornices deſcendunt, & initiantur
Beelphegor. Hoc ad eum dictum eſt à Domi-
no, qui ne horam quidem unam ſecutus fuerat
Jns, qui ab eo ne vocatus quidem fuerat .
ſed ſponté ſe obtulerat: & quamvis ipſum
Dommnus non admiſiſſet, tamen, quia poſt ob-
lationem petierat, ut liceret ſibi de novo vitæ
inſtituto ſuſcepto monere domeſticos, rejectus
illicô eſt, & expunctus, non a diſcipulorum
ſolum, ſed etiam à vitæ libro. Recitentur ver-
Ibid. é61. ba Evangeliſtæ: Et ait alter:- Nequar te, Do-
mine ; ſed permitie mihi primùum renuntiare
Epiditas his, qui domi ſunt. Ait ad illum Jk US: Nemo
1R ſer. mittens manum ſuam ad aratrum, & reſpiciens
Pasm ke retrò apius eſt regno Dei. Quid horribilius? A
relin- Deo non vocatus, Chriſto adhuc non adhæ-
quentes, rens, poſt ſolam vocem, Nequar te, ſi cupit

&Rei monere parentes ne ſe quærant, quèd jam A-
tn poſtolis adicriptus ſit, non modò Apoſtolatu,

tbarade. led'etiam Cœlo indignus, imò non indignus,
re ſignan- ſed ineptus judicatur. Et ne hoc crederes ioli
ur. Adoleſcenti contigiſſe; Domini ſubſecuta ſen-
tentia omnes omninoò involvit. Nemo mittens,
inquit. Non ait, Nemo, qui jam miſerit, ſed,

ron Nemo mittens. Si tantum manum extendit ad
erſeve ſtivann „& , duùm extendit, antequàm eam tan-
antia ne-

ceſaric. gat, ad ſe retrahit dexteram, reus eſt. IPSA
primâ hora Converſionis tuæ aut perſeveran-
dum eſt, aut moriendum. Neque dixeris, du-
rum tibi eſſe vitz genus, quod à Deo non vo-
catus ſuſcepiſti. Duriſſimum licèt ſit, deſeren-
dum tamen non eſt. Ideo enim Aratri nomine
uſus eſt, ut excuſationes omnes amputaret.
lbid. 62. Nemo mittens manum ſuam ad aratrum. Ac ſi
dicat, Etiamſi ſequi me, tibi Aratrum fiat,
hoc eſt, vivendi inſtitutum laborioſum & im-
Pportabile, nihilo minus tamen, ſi manmun re-
trahis, periſti. Quid dico manum? Proh terro-
rem! Etiamſi aratrum teneas, nec de eo dimit-
tendo deliberes (nam nec Juvenem ſequendi
Domini poœnituerat; ſequi cupiebat, ſed mo-
arenjan, mitis domeſticis) ſi tantùm ad tuos, vel ad tua
Religiae reſpexeris „ non es aptus regno Dei. Non ſolùm
egetia Hon regnabis, ſed nec aptus es regno. Cares
en agat. Vel potentid remotâ regnandi. Hoc illi expen-
Car . dant, qui licèt 4 religione non recedant, toti
erfae, talnen ſunt in procuratione rerum ſuarum, at-
arenten que ſuorum. Si qui mittens manum, oculum
it, reflectit „ Incapax regni eſt: quo modo regna-
larise. Unt, qui oculos, pedes, manus, mentémque
Ccai. Aatro debitam, ad domeſtica ſuorum negotia
"7. tranſtalerunt? -ln Caino libet alios explorare
characteres reprobationis. Egreſuſque Cain à
facie Domini habitavit profugus in terra, ad

Gen. 4.
16.

Iavidia, orientalem Plagam Eden. Cognovit autem Cain

enda- . . .
einm, Ex. Nem ſuam, quæ concepit, & peperit Enoch.

caſatines O *diſftcavit civitatem. Ex Caino quoque vox
lbid. 10 illa, quà Mundus infectus eſt, primum pro-
. 10, diit: Num cuſtos fratris mei ſum ?* Ergo in Cai-
Ethicæ Comment. Tom. V.

no hæ præcipuè emicuere notæ. Invidit fratri, Acenſa-
Deo mentitus eſt: interrogatus de crimine, WHS eX
non indoluit, à fratris cura ſe alienum dixit: enes.
Dei iram minimè timuit, hominum verò inſi- te.
dias maximè expavit: faciem Domini reliquit: Luxuria.
poſt ſententiam contrà ſe latam à Deo libidimi, Timor
& voluptati operam dedit: nam ſtatim ac egreſ- Der.
ſus eſt à facie Domini, nihil antiquius habuit, Mortif-
quam ut uxorem cognoſceret, à tribunali ad eatio Paſ-
thalamum, à ſupplicio ad delicias digreſſus; Lonum.
qui ideò fortè non dimiſlus à Domino, ultrô amha.
egreſſus eſt à facie ejus, ut prurienti, inter ju- es.
dicii divini tonitrua poenaâſque, libidini faceret Eternori
ſatis. Denique quamvis exul, & profugus Ci- oblivio.
vitatem exſtruxit. Quantus divini furoris con- 8. Scrip-
temptus! A Deo damnatus quid præſtitit? U- maa vo-
Xorem cognovit, urbem ædificavit. Nec illud 1. Cor.14.
omittendum, quod Paulus ad Corinthios ſcri- 38.
bit: Nei quis eſt Domini, imelliget, quæ dico: Verbi Vei
duti autem ignorat, ignorabitur. Sciunt pleri- egn e-⸗
que, quot boletos Lucullus conaverit, & ig- reprobors
norant, ubi David fleverit ſuum fſcelus. Supra teſſera.
cætera verò reprobationis argumenta, illud Felices
primarium & ſummum eſt, nimia Felicitatis nen ad-
exundantia in hoc ſæculo. Unum, quem in Nes/
Evangelio legis epulantem, & purpuratum, at-
vides in flammis cruciatum. Et quem ſpedtave- aundare
ras ulcerofuun, & micas eſurientem, ab An- opibne, ſed
gelis in ſinum Abrahæ deportatum veneraris. vel ess
Denique Status religioſus arrha eſt Prædeſti- ere,
nationis. Beati, qiti habitant in domo tua, Do- zart
mine : in ſecila ſæcilorum laudabunt te. Dices, adve- ſa-
hoc loco pro domo Domini Coœlum intelligi. tar.
Falleris. Nam, quèôd non Colum, ſed Reh- Pl. 82

gio intelligatur indè patet, quod ibi Prophe- tio & a:

ta de eadem domo loquens ait: Elegi abjettus zag, ma-
eſſe in domo Dei mei. Planè ubi abjectio nomi- iosss P.
natur, non Domus Gloriæ, ſed Domus Hu- gillum .
militatis accipitur: de qua ibi multa Propheta Pradeſti-

2 . . nationis.
& mira proloquitur. 1bid. II.
Vocatis-
Lpſa conteret vaput tuum. Gen. 3. I5. nis beneß-
cinm.

Sic Dominus juſſit, & ſicut ipſe dixit, ità Religienis
factum eſt. Dæmonem Virgo proterit. Ideò in Nef-dre.
triumpho Matris Domini Luna pedibus ejus ga,zan
proculcata ſubeſt. Quæ, ſi Bernardo credimus, cultus
imago Luciferi eſt, qui ut Luna mutatus per- Tentatio-
didit Sapientiam ſuam in decore non ſuo. At, aes fugati
inquies, de Domino morituro prophetatum terseto-
eſt: Et egredietur Diabolus ante pedes ejus. Ità medium.
eſt: ibi conſtitit Draco, ubi juxtà Crucem Habac. 3.
ſtabat illa, quæ eum contereret. Hoc, niſi fal- 5.
lor, prophetaſſe mihi videtur David in Pſalmo Pſ. 45. 2.
quadrageſimo quinto; ubi, cùm dixiſſet: Deus
noſter refugium & virtus. Subdit quidem, ſpe-
randum iis eſſe, quos ipſe adjutor tantus obte-
xerit: Proptereaà non timebimus, inquit, dum Ibid. 3.
turbabitur terra. Non tamen proptereà exarmat
nos, aut receſſuros hofles ominatur, imoò in-
ſultaturos tum maximè eos prophetat: Nonue- I1bid. 4.
tunt, &ö turbatæ ſunt aquæ eorum: conturbatQu
Junt montes in fortitudine ejus. At ubi de Vir-
ginis exortu ſcripſit, tum enimveroò inclinata
regna, tum laboraſſe terram, tum diflractos ar-
cus, omnéque propugnaculum ſubrutum con-
teſtatur. Sanctifeavit tabernaculum ſuum Altißi- bid. 5.
mus. Quid exindè? Venite & videte opera Domi- Ibid. 9.
ni, quæ poſuit prodigia ſuper terram auferens bel-
la uſqute ad fines terræ. Arcum conteret, & con-
fringet arma, & ſcuta comburet igni. Vacate,
& videte, quoniam ego SR Deus. Voſiqusm
7 2 11-

Virgo effulſerit in corde tuo, vel ſcuta exurere
potes, nunquàm, aut leviſſimè impugnandus.
Tunc licebit vacare uni Deo, & placidiſſimà

Pſ. 90. 1. refici divinitatis ejus meditatione. Qui babitat

in adjutorio Altiſſimi, in protettione Dei cœli
commorabitir. Tutus quidem ſub tanto adju-
tore à vulnere, ſed non immunis à lucta. De-

Tbid. 7. nique cadent à latere tuo mille, & decem millia

d dextris tuis: ut ſcias te non pace, ſed victo-
riâ potiturum, mortémque ſub Chriſto evaſil-
ſe, non bellum. Quod ſanè intellexiſſe debue-
ras, cùm audiſti nomen ipſum Adjutorii. Ubi
enim Adjutorem audis, ſcito tibi certamen
profuturum quidem, ſed minimè defuturum.
At, ſub patrocinio Virginis, nec pugnandum

Can. 4.4. Juidem eſt. Hinc eſt, quòd collum ejus Turri

Davidis comparatur, ex quâ mille clypei pen-
dent. Omninò bellum non timet, quæ vel cly-
peos exponit & muro. Nam & in horto Sponſæ
nuſquàm Laurum conſitam ſpectas, quòd ſcili-
cèt in eo, non ex bello Victoria, ſed ſine lu-
cta Pax floreat, ideò ignara laureæ, quia &
pugnæ inſcia. Salomonis lectulum ſexaginta ex
fortiſſimis Ifraël ambiunt: Virginis verò Le-
ctulus floridus eſt. Ibi Gladii, hic Lilia excu-
bant. Si in Chriſto conquieveris, vinces, ſed
armatus. Si ad pedes Mariæ jacueris, dormies
in Flore. Hanc puto ob cauſam Sponſus nun-
quàm dormiſle, ſed conſediſſe tantàùm in Can-
ticis deſcribitur. Sponſam veròô nec filiæ Je-
ruſalem auſæ ſunt excitare. Non enim dormire
licet, ubi luctandum eſt: ubi verô tutò dor-
mitur, nullus omninò hoſtis timetur. Verbo,
Arx Sion, Pacis viſio interpretatur. De ea

lla. 37.33. Iſaias prophetavit: Hæc dicit Dominus de Rege

„

Pſ. 147.
34.

Linguæ
cura.

Aſſyriorum Non intrabit in civitatem hänc, &
non jaciet ibi ſagittam: & non ooccupabit eam
clypeus, & non mittet in circuitu ejus aggerem.
Quid manifeſtius ad rem noſtram? Quam ſe-
curus eſt, qui habitat in adjutorio Virginis!
Non modèô eam non expugnabit Aſſyrius , ſed
nec oppugnabit. Nimirùm de ipſa David ce-
cinit: Poſuit fines tuos pacem. Vel in confiniis
Pax floret, Pax inquam, non victoria.

Propterea Deus deſtruet te in ſinem:
evellet te, & emigrabit te de taber-
naculo tuo, & radicem tuam de ter-
ra viventium. Pſal. 51. 7.

Proptereàa. Quid eſt iſtud Proptereà, quod
non modèò fructus excutit, & ramos amputat,
ſed & radicem exſcindit de terra viventium?

Num moœæchatus eſt? Num occidit? Num au-

reos erexit vitulos cum Jeroboam? O linguæ
hoc loco ſcelus ſuper omnia ſcelera! Nihil

Ppſ. 5r. 4. ommemorat, niſi Oris dolos, & ſaniem. To-

ta die injuſtitiam cogitavit lingua tua.. Dilexi-
Ni omnia verba præcipitationis lingua doloſa.
Proptereà Deus deſtruet. Relege Pſalmum, &
unius Linguæ venenum antecedere invenies
metuendum Proptered. Et quidem meminiſſe
te velim, Pſalmum iſtum quinquageſimum con-
ſequi, undè David plenus irarum, & fletuum
in peccatum inſilit ut Leo. Nihilo minùs, qui
tantis lacrymis mœchiam, & homicidium com-
ploraret, cùm primùm furgit à luctu, ut ſce-
lus invadat, unam aggreditur Linguam, quaſi
cæterorum criminum anteſignanam. Et quare,
qui adulterium deploraſti, non increpas adul-
teros? Eos, inquit, arguo, quos principes in

208 Oliva

ſcelere cognovi, dùm luxi. Hinc eſt, quòèd
Joannes inter Canes, quos excludit à regno,
linguoſos réêcenſet. Foris canes, inquit, & ve- Apoc. 22.
neſici, & impudici, & homicidæ, & idolis ſer- 15.
vientes, & omnis qui amat, & facit menda-
cium. Minimum Oris flagitium mendacium
eſt. Nihilo minus minima linguarum labes ma-
cularum ſuprema, & quaſi vitiorum coronis
eſt. Crevit oratio uſque ad oris ſcelera, ultrà

quæ non habuit, quò progrederetur. Primò 1,
Canes, qui præ fame temporalium civitatem e
circumeunt, & latrant: ſecundò Venefici inſi- Enl!

pienter muliercularum amuletis, & delicis de-
cepti: tertiò Impudici, qui fœdiſſimè & puti-
diſſimè cœlum cœno poſthabent: quartò Sa-
crilegi ſaxorum adoratores: hos apparitores
Lingua coinquinata conſequitur, quæ agmen
claudit, & gehennam recludit. Quèòd ſi hæc
verba ad Apoſtatas transferre libet. Nota, quo Apeſtata.
modo ejiciendus dicitur non modèò de terra
viventium, ſed etiam de Tabernaculo ſuo. Vecationi
Suo, inquam, quòôd videlicèt Deus illi Reli- rebelles.
gionem pro tabernaculo deſtinaverit, extrà

quam tutò eſſe non poterit. Non eſt autem Ta- ſebune
. . . .
bernaculum omnium, ſed peculiariter tuum. dt.

Alius enim, extra illud, ſalvabitur, tu verò . uten
peribis. Propèé Jericho non omnes vulnerati ken,
ſunt, ſed, is tantůùm, qui deſcendit ab Jeruſa-
lem. Sola Dina, dùm egrediur, corrumpitur.
Quot virgines in plateis erant, nec violatæ
ſunt? Porrôò ſtatim eſiceris de terra viventium,
ſed, non ſtatim morieris. Deſtruet te, ſed in
finem. Fortè benedicêris in hac vita, ſed cervi-
cal te manet, in quo reddas noviſſimum qua-
drantem. Muſcas è conclavi excluſuri, feneſtras
calente Sole aperimus. Quæ minus ſapiunt,
tepore pellectæ proſiliunt. Verùm occluſis fe-
neſtris foris manent, & poſt Solis occubitum
congelaſcunt, volitantibus iis, quæ progredi
noluerunt. Cave, ne te Felicitatis calor illi-
ciat, ut in Mundum revertare: nam peribis in
Egypto, qui regnaſſes colonus Palaſtinæ.

Sio luceat Lux veſtra oràm hominibus.

Matth. S. 160.

Non tibi imperatur tantàùm, ut luceas, ſed, Fams
ut luceas ſic. Alioquin & Cometes fulget, & α.

Fulgur ſplendet, quorum tamen luminum fœ- W. 1
tus Mors eſt. Ergo Dominus non incomita-
tam hanc Legem lucendi tulit, ſed eam hinc leen
& hinc miris legibus ſepſit; quibus & lucem Arc
accenderét, & tueretur accenſam. Siquidem, Anze
antequàm tibi Lucem ſuaderet, te ad octo huiet
Evangelicas Beatitudines extulit, quibus con- “
verti poſſis in Solem. Et, cùm ita paupertate, Homini- Nine
puritate, Juctu, patientiâ, ut fulgeres, indi- S vus, H
xiſſet; ſtatim de diligendo hoſte, & tolerando? n
adverſario tabulas ſcripſit. Ac ſi diceret, Nihil Imitandi Aan
magis opto, quàm ut Difſcipuli mei, quibus M1atch N N
dixi, Vos eſtis Lux MWundi, in mundo fulgeant, z. 14. 1 lueln
tanquàm luminaria in caliginoſo loco. Verùm;, denn
ut fulgere poſſint, attendant, quo modo Beaez- aue
titatem definiverim, duùm dixi, Beati pauperes lbic . Anin
Wpiritu. Quà ſanctimoniæ luce ſi refulgere Cœ& ge,Hns Lltat
perint, ſciant ſibi adverſarios permultos domi, arer, 4u Crad
foriſque tolerandos. Lux enim, dùm procul amicus Eellen
fulget, laudatur, cùm propiùs acceſſerit, refu- abundat. len 4
gitur. Nemo Auroram non probat æſtate, nemo dn
Meridiem æſtate non horret. Fons, cùm tenuis oke

manat, in hortos Regum æneis fiſtulis traduci- rſers
tur, laudatur, ſtatuis, piſcinis, arcubus, nemoibik jaßomnnn. al
epi-

N
n,

du. l

en
in ſen
netee⸗
Gacnnn
en.
re
6) Un
Nntete
tſad.
K.
und .
Plaran
nen
Nuzcol
E ten
aclle n
8 ln An
tit, e
Ateml:
et mun
Ut, uN
es rülnert
teh len.
rnngin.
Nec M⸗
Viwenm,
4, Klcen⸗
Gmm.
Uri Krte
ls er,
n crllit⸗
6 Cdbin
uen
ts aln
un ebti
Pdale.

Sonunn

tless,
6s ſlgen1 3
Pupünn,
On MNN
ſed em s
&
. hunn
t dun
iden,
ta ugr, 9
geſes ,

5 1l 6
Cicetet N 5

Del, ,

1
9

Stromatum, Lib. X. N

ſepitur: ut verò, decurſu, & laticum acceſ-
ſione, in fluvium excreverit, aggeribus, ſco-
pulis, trabibus undique arcetur. Beatus habe-
tur, qui procul à Pado, Rhenéve rus ſuum
excolit. Nimirùm Virtus, ſi mediocris fuerit,
Perſecutis placet, ſi ſumma, timetur. Davidi, quandiù
amumen- oves propugnavit, nullus invidit: ut verò Gi-
ur, herh⸗ gantem dejecit, eum vel Saül expavit. Domus
cheni h. Jacob, cum decem & ſeptem numeravit ani-
mas, obvià Egypto perhonorificè excipitur:
ut verò increvit, & ſexcenta millia virorum in
cenſu numeravit, flumine, lateribus, fame,
funere vexata eſt. Quid plura? Gratiſſimus A-
bimelecho Iſaac, quandià non ſevit: ubi verò
Gen. 26, Centuplum mefluit, illicò audivit: Recede à no-
17. bis, quoniam potentior nobis factus es valdé. Jo-
ſeph cur in domo Jacob inviſus fratribus? Quia
fulſit. Reveraà ſomnium eſt, ſi vel in domo
Gen. 37. Patriarcharum putes ſtantem manipulum à ma-
6. nipulis jacentibus impunè adorari poſſe. Ster-
netur, utque diſſolvatur, alligabitur. Sponſa,
cùm deſcendit ad hortum nucum, nullum of-
fendit, à quo læderetur. Vix egreditur, ut
Verbum quæreret, cùm ſtatim & ſpoliatur, &
cæditur. Toleravere Pudicam: efferveſcentem
in amorem Numinis pati nequivere. Et, ne
crederes hoc tantùm in plateis illam perpeſſlam;
Domi ſuæ, cùm jaceret in toro, Horibus ſti-
Gan.I. 16. Pabatur, Lectulus noſter floridus:. Ut ſurrexit
4 aperire Dilecto, illicò perfuſam ſe myrrhà ob-
ſtupuit. Lectulus noſter foridus, quandi ipſa
ad illum Dominum non admiſit. Ut Deus ac-
Can.5. 5. ceſſit ad oſtium: Surrexi, inquit, ut aperirem
ilecto manus meæ ſtillaverunt myrrham. Quid
Can. .13. te moror 3 Attende non mihi, ſed illi. Botrus
Cypri, inquit,; Dileétus meus mihi. Sed ubi? In
Ibid. 12. Neis Engaddi. Eadem clamat & gemit: Faſ-
1d. 1. gHculus myrrhaæ Dilebtus meus mihi. Ubinam
Ibid. 13. myrrha eſt, qui dudùm erat Botrus? Euer ube-
a, inquit, mea. Ac ſi diceret; Quandi Di-
lectum eminùs adamavi, ſuaviſſimus mihi fuit:
Hominum amabar enim à Sororibus, laudabar, in deliciis
smorſper- apud omnes eram. At ubi propius Domino ad-
nendus. hærere ſtatui, locatum in pectore myrrheum
ſenſi, exoſa, inviſa, inamabilis domeſtlicis in-
grata exteris. Itaà eſt; procul à Chriſto poſiti, ſi
tantùm reſpiciamus illum, recti diſtortique
commendant nos, & nobis Chriſtus in Botrum
vertitur. Fac illum amplexeris: ut ubera con-
tigerit tua, amaritiem illicò deguſtabis, & tibi
Chriſtus vertetur in myrrham. Moyles, cùm
⁶ Monte deſcendit Deo plenus, tabulas Legis
manibus præferens, videri coæpit cum faſtidio.
Qùm virgam geſtavit MEgypto quidem infe-
ſtam, Deéôque militantem, cæterum miraculo-
rum feracem, non Legum, horrori non fuit:
cum veròô tabulas detulit morum magiſtras, ſu-
ſtineri, & reſpici nequit. Solum ſine Arca Iſ-
raeélem nec Mare expavit: demique, niſi virg4
fuiſſet inciſum, nunquaàm iter populo pandere-
tur. Jordanis verò tangi non debuit, ſed ad vi-
ciniam Arcæ diffugit, alveumque Iſraëli reli-
quit pervium. Cur Jordanis cum tanto incom-
modo ab Iſraële refugit, & Mare non refugit?
Quia cùm ad mare devenit Iſrasël, ſolus dunta-
at ſine Arca erat: cùm autem Jordanem tranſ-

miſit, Legem ſecum vehebat. Ubi tabulæ ſpe-

Ctantur, undique diffugitur. Hoc ſcito, te me-
diocriter profeciſſe, quandiu & proficis, &
diligeris. Quandià Amicis non cares, cares
Chriſto. Quot filiabus Jeruſalem ſtipabatur
ng. 17. Sponſa, dum Sponſum quæreret! Qud abiit Di-
Ethicæ Comment. Lom. V.

209
leötus tuus, pulcherrima mulierum? quò decli-
navit Dilectus tuus, & quæremus eum tecum.
Verùm;, quæ tam longo deducebatur Virginum
agmine, Sponſum indagans: ubi eum, & quò
deſcendiſſet indicavit, & ubi erat „ invenit, &
tenuit, ſola relicta eſt, nec uſquàm de filiabus
mentio ulla facta eſt. Siquidem immediatè ſe-
quitur: Dilectus meus deſceendit in hortum ſuum.. Can. 6. 1.
Ego diletto meo, & dilectus meus mihi. Ubi fi-
liæ Jeruſalem? Diſparuere. Nimirùm, quan-
diù Jrsom quæſieris, hoc eſt, in deſideriis dun-
taxat fueris, ſtipaberis ſodalibus: ubi verò vo-
ta in opera convertentur, & quem optabas te-
nueris, JzsM quidem tenebis, ſed ſodales non
retinebis. At, inquies, & Dilectum Sponſa te-
nuit, capite tertio, & à Sodalibus deſerta non
eſt. Nam cùm illa dixiſſet: Tenui eum, nec Can. 3. 4.
dimittam. Sponſus confeſtim exclamat: Adjuro lbid. 5.
vos, Rliæ Jeruſalem, ne ſuſcitetis, neque evigi-
lare faciatis dilectam. An non adfuere, quæ
adjurantur? Adfuere, ſed dormienti. Non eas
leges adfuiſſeé, cùm Sponſum tenuit: acceſſe-
re, ut primùm illa præ tædio dormitavit. Dum
Sponſus tenetur, non adjurandæ filiæ: adju-
rantur, & adſunt, cùm Sponſa ſtertit imme-

mor amplexuum. Omninèò ſola futura eſt, ſi

ferveat, non ſola, ſi dormiat. Nedebit ſolita- Thren. 3.
rius, & tacebit. Cur? Quia, inquit, levavit 23.
Jſuper ſe. Certè Dominus, cùm epulatur in do-
mo Zachæi, & Matthæi, vel Publicanis ſtipa-
tur: jejunantem in eremo ſolus Diabolus dedu-
cit, ut deturbet. Cùm ſanat ægrotos, advoca-
tur vel à regulis; cùm verò dæmonia impellit in
mare, rogatur, ut aliò concedat. Millia mil-
lium adſunt ei, dum piſces & panes exhibet
ſuper fœnum: At, ubi regnum declinat, ſolus
in montem fugit. In cœna vel Judam habet ſe-
cum manum intingentem in paropſide: duùm
vVeròô factus in agonia calicem bibit, nec Petrum
habere poteſt ſimul excubantem. Enimverò Mortiß.
ſumma virtus imbecillitatem debilium prodit, cationis
& arguit. Jacob lapidem, in quo recumbens odiam.
ſcalas vidit cœleſtes, effuſo deſuper oleo erexit Religioni
in titulum. Nullum verô dedicavit lapidem, ilio,
ubi cum Angelo luctatus eſt, quamvis ſplen-T.
dido Iſraëlis vocabulo non ibi inter ſcalas, ſed Gen. 32.

hic in lucta inſignitus ſit. Enimverò ibi audit: S. Facob:

Dilataberis ad Orientem & Occidentem: Bene- Gen. 28.
dicentur in te omnes tribus terræ. Hic verò nul- 14.
la ſplendida ominatio, imò claudicare cogitur. Rlida
Ilpſe verò olaudicabat pede. Sanè ubi cogimur Gen. 323
eò, quò tendimus, vel tardius devenire, vel 31.
nunquàm, licèt Iſraëles evadamus, & anima Religio
ſalva fiat Deum videns faciem ad faciem, non H -
tamen aut hymnos canimus, aut lapides eri- rin ..
gimus in titulum. Væ nobis, qui Religionem calisss,
tunc amamus, cùm evehimur; tum negligi- non prom-
mus, cùm negligimur, & claudicare compel- zus labo-
limur. Nimirùm, ubi licet Cœlum ſpectare, er pro
& dormire, ibi ſaxa dedicamus, ibi Dei do- Eerlehe.
mum canimus deſignari, ibi exclamamus: Non rs,
eſt hic aliud, niſi domus Dei & porta Cæœli. Snperior,
At ubi, ut Deum videamus, non recum- dum pu-
bendum, ſed ſuccumbendum, certandumque "*i, .
eſt, & pede uno claudicandum „ indè citò nos öen,
expedimus, & brevi verbulo prodigium con- Religio
teſtati ad turmas regredimur, arâ ne quidem amanda,
delineatâ. Sind quid ſanctius? Nullum tamen non chm
ibi à populo monumentum erectum. Videli- 74: 4
cèt ibi jejunandum, & non luxuriandum eſt, ws, S
undè & fulgura micant, & mandatorum ta- Jieare co-
bulæ deferuntur, indè citò multitudo etiam gie, &
S 3 filio- Iudtare,

210
filiorum Iſraël recedit, & eò nunquàm regre-
Intentio ditur. Non invenies in horto Sponſæ Roſam,
relts. ubi vel nuces leges. Nimirùm rubet mimis, &
Intentio pungit. Si vilior eſſet, pluris fieret: pretium
omni, habet, quia fupra pretium eſt. Vel Phi-
Gloris non habet, quia iupra pretium e
vanæ eu- liſthiim applaudunt Arcæ, dùm bellicas res hu-
piditas. mano more defluere patitur; excipitur, lau-
datur, infertur in Templum. Quòôd ſi Dagon
comminuat, & impios dehoneſtet, proterat-
que, enimverò novo impoſita plauſtro, honori-
ficè quidem, ſed ex decreto publico dimittitur
in regionem ſuam. Nec Samſon diſplicet, cuùm
ſaltat; ſi molam trahat, caliget, & ludat, thea-
trum habet: qui, ſi in mandibula hoſtes Dei
concidat, & vitiorum incendat ſegetes, poſci-
tur ad ſupplicium. Auditur & ab Herode Joan-
nes non illibenter, ſed, quandiù Herodiadem
non damnat. Qui mox in vinculis ſilebit, ſi au-
ſus fuerit libellum repudii præbere iis, quos
Deus ſejunxit, & ſcelus copulavit, ut in una
carne crimina omnia coaleſcerent. De Maria
Magdalena cùm primùm flevit, & ad pedes con-
ſtitit Domini, vix unus Phariſæus oblocutus,
diſcipulorum verò Domini nemo eam non lau-
davit. At ubi non jam in pedibus reſedit, ſed
àaa caput ſe Chriſti provexit, nec jam unguen-
to unxit, ſed alabaſtrum trecentorum denario-

Samſon.

rum effudit ſuper Dominum, ità ut domus uni-

verſa fragraverit, tum enimverò, non Simon,
ſed ex diſcipulis non pauci indignati ſunt,
quòd Mulier cœnas in ſacrificia, & menſas fre-
Marc. 14. quenter in aras converteret. Erant autem qui-
4. dam, inquit, indigne ferentes intrà ſemetipſos,
& dicentes? Ut quid perditio iſta unguenti facta
eſt ? Poterat enim unguentum iſtud venundari
pluſquàm trecentis denariis, & dari pauperibus.
Et fremehant in eam.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto,
ſicut virgula fumi ea aromatibus myr-
thæ & thutis, & univerſi pulveris
pigmentaru. Can. z. 6.

Fervor qG Quæ eſt iſta? Illa eſt, quæ à Sponſo Una
Perfedio dicta eſt. Quæ nunquam regreſſa, ſemper aſ-
anigua- cendit; quæ benè ſemper olet, quia benè ſem-
do deß- Per oluit. Sanè. Sed de deſerto aſcendit, quia
ciat. nullam habebit tam irretorti aſcenſus ſociam
Irriſores & filiabus, non dico, Babylonis, ſed nec Hie-
& puſi ruſalem. Libet hoc loco Aromatarios quoſdam
lanimei. ridere, qui ſanctimoniam eam derident, quæ
patitur interdum defectum cum Sole. Qui
dùm Virtutem ſummam eſſe volunt, nullam
Compasi eſſe faciunt. Qui ne otioſi arguantur, curren-
neſcien- tes rident, ſi ſemel conſtiterint. Unicolor,
kes. inquiunt novi, ſed ſeveriores Catones „ Virtus
cenee⸗ eſt „quæ, ſi vel ſemel titubet, frangitur. Ni-
imperfe- Wirum hi Davidem abducunt à Prophetarum
Si. cœtu; quem tamen, & ante adulterium, &
eligio poſt homicidium, divino percitum Spiritu pro-
nen ol ne phetaſſe indubitatum eſt. Meminerint, quæſo,
meden hi, renaſci etiam abraſum crinem in capite Sam-
Cenſores ſon: & quem fœmina vinxit, nec columnæ à
alierum. ſirage coërcebunt. Non ſemper vernant mala
Lapſi op- Punica, arent ipſa quoque, rigente hyeme:
eimi funt. nihilo minuùs, ut reviruerint, ſpectantur à Spon-
Far d, 1. ſa, & iterum ſuis fœtibus coronantur. Sicut
, malus inter ligna plvarum, ſie Dileæctus meus in-
Can.2. 2. ter filioc. Miror ego ſimilitudinem. Si verti
