e b
buhk exunen

ſed venie

, Jron
mentes Das
Gnicdenl
tum Heln
Ciculus une!
bera Iwndud
n potent
8 non el ii

Chrikts tie

but onti f
colce ſl

„Denl
ina tunri dn
1 hon di
Poeph ti⸗
um! Ni*
cinu,n
mod nl
Pbetet I,
1
pectus. lin

Ment Notn,

,

lbidem.

concin ex
Oratiene
Luc.6.45.

Honor mu-

Abundat pietas in corde, quanquam ex ore
Vix fluat. Stilla illa ex favo eſt. Ex abundan-
tia cordis os loquitir. Tu quidem fluenta fun-
dis ex ore, ſed ſub linguà mella non ſervas.

neus: 6⸗ 1 .
Quid quòd is, qui ſermone non abundat;,
k affatu luo ſanctificabit te. UVnde ſequitur: Odor
veſtimentorum imorum ſicut odor thuris. Pe-
Can. 4. 11. —

Syirinalia né balbutit, vix ſtillat verbum & lingua e-
ob hHudia jus: ſed ipſe habitus orationem efflat. Spi-
nn r in rat in veſte Spiritus, ſi ſtillat tantum ſer-
ad magna InO & labiis. Malo cum eo verfari, qui, ſi lo-
mrekanda qui neſcit, olere novit; quam cùm illo, cu-
ueus, jus pietas defloreſcit tota tota quanta eſt in
ſientiæ, verba. Labia ejus Lilia diſtillantia myrrham
haaet primam. MWanus illius tornatiles aureæ, ble-
Can. 5.1. Na byacinthis. Nota: Non exundant labia,
diſtillant: Ità eſt. Fateor, jejunè loquitur &
ineleganter. At quæ ſtillant labia, Lilia ſunt:
quam candide, quam caſtè, quam ingenuè
loquitur! Et quid diſtillant? myrrham primam.
Sapit ruſticus ſermo primitias Spiritus. Loqui-
Pet 4. u. ur, quaſi ſermones Dei. Stillat, ſed myrrham,
anerie & quidem myrrham primam. Tu flumina
Rd Siri emnittis, ſed aquarum lutearum. Simplicior fra-
ius inugen:, ter ſimpliciùs ſermocinatur: ſed ſtillæ ejus ſtil-
læ ſunt Myrrhæ primariæ. At, inquis, loqui
neſcit. Redis eòdem. Nec Jeremias loqui po-
terat, & prophetavit. Et dixi A, a, a, Do-
mine Deas: Ecce neſcio loqui " quia puer ego
ſum. Dominus verò quid dixit ad eum? Au-
di. Et dixit Dominus ad me:- Noli dicere,
Puer ſum : quoniam ad omnia, quaæ mittam te
ibis, & univerſa quæcunque mandavero tibi,
loqueris. Joannes noônne & ſylvis progreditur,
& vox fit Verbi. Sed, inquis, filius Prophe-
tæ eſt, & claro genere editus. Quid Amos?
nônne Paſtor fuit? nénne obſcuro natus paren-
te? Non ſum, inquit ad Amaſiam, Prophe-
Amos, 7, ta, & non ſum filius Prophetæ: Sed armenta-
14. rius ego ſum, vellicans Gyeomoros. Ex nume-
ro Paſtorum fuit Amos, ait Hieronymus,
imperitus ſermone, fed non ſcientià. Deni-

Jer. I. 7.

rdr. D que ipſe de ſe ait: Et tulit me Dominus cum
lbid. Jequerer gregem, & dixit Dominus ad me-
Vade, propheta ad populum meum Iſraël. Ve-
rùm quod ſequitur, quatit cor, & perterre-
Ibidem. Tacit aures. Sequitur. Et nunc audi verbum
Domini. Tu dicis: Non prophetabis ſuper Iſ-
rerbumn ael, & non ſtillabis ſuper domum Idoli. Prop-
en dum., Iér boc hæc dicit Dominus : Lüor tua in civi-

tate fornicabitur, & filii tui & filiæ in gladio ca-
Correszio. dent, & humus tua funiculo metieturn, & Tu
i- in terra polluta morieris. En faſtidientem ar-
mentarium quod ſupplicium conſequatur. Tæ-

Emleßafi. debat illum ſtillarum, & jejuni oratoris: Non

6 H Rillabis ſuper domum Idoli. Dixerat enim
dehen, d Amos Amaſias: Gradere, Jfuge in ter-
am Juda: & comede ibi panem, & propheta-
bis ibi. Qui ſtillas ſprevit eloquentiæ, flumi-
nibus poœznarum obrutus eſt. Inelegantes, &
minus eloquentes devita. Neſcis quantùm tibi
dolorum coacerves, dùm ſtillas ſpernis fra-
tris indiſerti. Utere Doctioribus, alloque-
re Sapientes. Mihi crede, prodibit ex adi-
pe veſtro iniquitas: efflorebit inter ſimpli-
cCes ſanctitas. Beatiſſima V irgo, dùm cum
Angelo loquitur, vix illud nobis reliquit ora-
Luc. 138. Ulum, Ecce ancilla Domini, fat mihi ſecun-
dum verbum tuunm. Cum ſalutat anum conju-
„ Satam, canticum illud contexuit, quo Ma-
lbid ay. gnificaſſe viſa eſt Deum. Magnificat anima
liea Dominum. Ut vides „ Copioſiùs exunda-
Pthicæ Comment. Tom. V.

Ibid. 12.

Stromatum,

ibi eſſe poteſt, Virgo eile non potefl. Co-

Lib. VIII. 89

vit anum alloquuta;, quàm cum eam Angelus
ex Dei verbis ſalutavit. Lærtabitur deſerta & Iſa. 35. I.
invia, & exultabit ſolitudo, & florebit gatä-
Ii Lilium. Germinans germinabit, & exulta-
bit lætabunda & laudans gloria Libani da- Crreitio 2
ta eſt ei, decor Carmeli & Jaron: Ipſi vide- Sipetel“
bunt gloriam Domini, & decorem Dei noſtri.
Inelegans , indoctus, imperitus, elinguis
Verbum Patris eloquetur. Wolite timere pu- Luc. 12. 32.
Sllus grex, quia complacxuit Patri veſtro dare
vobis vegnum. Videtis ſimplices in angulo con-
ſidentes? florent quaſi Lilium, licèt deſer-
tum videantur: floret ibi pietas, Chriſtus in- Relie f
dèe orietur. diſcedent ex illo angulo Ange- Laie: non
li, viſuri faciem Patris in oratione, quia in Cpernendi,
ſermone effati ſunt Verbum Patris. ILpſi vi-
debunt gloriam Domini, & decorem Dei noſtri.
Pannoſis Decor Domini revelabitur: Balbu-

Iſa. 35. 2.

tientibus Verbum aderit: fuliginoſis Candor

lucis æternæ emicabit: Speculum ſine macula
non deerit maculoſis: verſantes prunas, ef-
fundent lacrymas: elixantes carnem, Spiritu
condientur: olera vellentes commutabuntur in
arbores: foculi Sordibus in cœlum immigra-
bunt. Verbo, Lætabitur deſerta. Carmelo au-
tem quid fiet? Andiamus Prophetam. Luxe-
runt ſpecioſa Paſtorum, & exſiccatus eſt vertex
Carmeli. Nonne Prophetaram, licèt nec Pro-
pheta, nec Prophetæ filius? Miſeret me ve-
ſtrum, Sapientes. Periſtis. Deſertum floret.
Carmelus aret. Simplicibus, quibus deſunt
verba, Verbum non deeſt. Vos exaruiſtis, in
quorum ore vernat eloquentia. Niſſ ſunt in
deſerto aquck, & torrentes in ſolitudine : Et
quc erat arida, erit in ſtagnum, & ſitiens in
Jontes aquarum. Stillæ abierunt in flumina.
Qui loqui non poterant, non cefſant lauda-
re nomen Domini. Atque utinam verſis in
torrentem ſtillis, torrentes non degeneraſſent
in arenas. Verum; ut gratulor deſertum flo-
rere, & petras undas eliquare, hoc eſt,
exundare inter ruſticos eloquia Dei: ità do-
leo, rarò quidem, ſed interdùm tamen flumi-
na exaruiſſe, imò quod gravius eſt, non a-
ruiſſe, ſed in picem defluxiſſe, Sermones vi- C,g a.
delicèt Dei initio profluentes cum copia pie- nus.
tatis & ſapientiæ, ad mundana tandem di-
vertiſſe: hortumque refertum floribus, non
Charitatem, ſed amicitiam vanam, hoé eſt, olus
& urticam edere. Non ego, ſed Iſaias vati-
cinatur. Et convertentur torrentes ejus in pi-
cem, & humus ejus in ſulphur. Vellem equi-
dem conventus noſtros quam ſimillimos eſſe
Virgini triumphanti. Dignum magnum apparnit Apoc. 12.
in o&lo, inquit Joannes. Malier amitcta Sole, & 1.
Luna ſub pedibus ejus & in capite ejus corona
Rellarum duodecim. Videmus in Virgine, quod
in coelo ſpectare non licet. In coœlo enim di-
viſim iſta intueris, nunquam vero ſimul.
Abeſt Sol, ſi adſunt ſidera. Fugantur ſidera,
ſi Sol advenit. Luna ſi illunis eſt, ſtellæ mi- Honor mu.
cant: hæ pallent, ſi illa fulget. Luna, Sol, tuus.
Siderâque fozderantur in una Virgine, quæ
nuſquaàm foœderata ſpectantur. Intelligis, cre-
do. Sapientes, inſipientes, mminus ſapientes ibi
coaleſcunt, ubi de Virgine ſermo eſt. Sol

tantum in coœtu Sapientium effulgurat. Cœlum Ueiofrear
Lverna.

Amos. I. 2.

Iſa. 35§. 6.

Iſa. 34. 9.

lum eſt, ubi Sol micat fugando ſidera. Ubi Nagiti:;
emicat Virgo, Luna, Sol Aſtraque collu- burvitiores
cent. Erravi. Adſunt cum Sole in cœlo minora Krt chari.
lumina: adſunt;, ſed non fulgent. Exundantia
H 3 Solis

Dignita
non mutet
Mmores.

Felices non

Jſuperbiant.

Talenta ſi
ne ſpiritu.

Scientia
vera Afa.
bilitate
non saret.

verecun-
aia.
Superior
coli detet
licèt ffabi.
lis & biu
manus ſit.

Rex coli
gebet ab
ealtatis.

Aulicifræ-
nandi, ſi
non vere-
cunde ſa-
tagant.

conſcliarii
honorent
conſulen-
tem.

Apoc. 12.
I.

Can. 2. 1.

90
Solis faces ſiderum obruit. Non abſunt, mican-
te Sole, ſidera, ſed pallent. Abeſt indè Virgo,
ubi ſi Aſtra adſunt coràm Sole non vibrant ju-
bar. Quid prodeſt, quòd non fugentur;, ſi eis
fulgere non licet? Spectatura, non ſpectanda
adſunt. Fratrem ruſticiorem Sapiens admittit:
advocant doctiores indoctos, & in conſeſſum
ſuum invitant. Verùm hiſcere his non licet,
ne geſtum quidem facere permittuntur, Au-
ditores tantùm ſunt ſemper. Effundunt ſcioli
imbres eloquentiæ: interſunt ſimplices. In
Virgine Sol emicat, ſed Luna quoque micat,
promicant & Sidera. Si enim non ſimul emi-
carent, ſimul ea non ſpectaſſet Apoſtolus. Si-
mul micant, & quidem fulget in pectore Sol,
coronatur Sideribus vertex. Non ſufficit ad-
vocaſſe fratrem: liceat miſello loqui, ſi licuit
intereſſe. Sol in Virgine non eripit fulgorem
ſtellis, ſed addit. Quid, quòd in capite Aſtra
refulgent. Uſque adeò non debent rejici ru-
ſticiores à conſeſſlu Sapientum, ſed digniori
debent interdum ſede dignari. Et in capite
ejus corona ſtellarum duodecim. Careret Virgo
diademate, ſi Sole contenta foret, & Sidera
faſtidiret. Qui conſeſſus erit coronatus? Non
ubi Sol radiat, at ubi Sidera viſuntur. Cre-
de mihi, mihil digmus, quàm ſpectare mini-
mos inter maximos. Verùm Sidera ſui muneris
recordentur. Coronent verticem, à quo excep-
ta ſunt. Coronent, inquam, caput, non cal-
cent. Teſtentur modeſtià & verecundiâ ſuâ,
non ideò ſubiiſſſe caput, ut ſede conſidant al-
tiori, ſed ut ſedem excelſam, quæ ſe excepit
honeſtarent. Placent ſidera in capite; ſed ſi
capiti ſubſerviant, illudque ornent, non au-
tem ſi, ad cubandum, ejus celſitudine abutan-
tur. Et in capite ejus corona ſtellarum duode-
cim. Ut vides, non inhærent ſtellæ capiti,
non incumbunt, ſed punibundæ, ſed coronatu-
ræ adhærent. Volo adſit ſimplex frater inter
præfulgentes Theologos: volo, quòd ſubh-
miori quoque aliquando dignetur ſede. Memi-
niſſe tamen debet ſidus ſe eſſe, non ſolem.
Non primus loquatur, etiamſi primus ſedeat.
Non doceat, ſed coronet. Laudet, quæ pro-
feruntur, non proferat quæ cum ſtomacho au-
diri debent. Denique etſi nullus in ſede ordo
ſervatur, ſervatur tamen modus in comme-
moratione luminum, quibus Virgo veſtitur.
Primùm enim Sole amicta perhibetur; tum
Lunæ innixa effertur; coronata demùm ſide-
ribus prædicatur. Licèt ſubſtet Luna pedi-
bus, licèt præſint in vertice ſidera, licèt reje-
Ctus Sol perſtet in chlamyde: nihilo minus in ipſa
confuſione locorum ordo ſervatur, dùm præ-
clarius lumen primo loco commemoratur. Mu-
lier amicta Sole, Luna ſub pedibus ejus: & in

capite ejus corona ſtellarum duodecim. Verbo:

Cui honorem, honorem. Sidera vel in capite lo-
cata Lunæ cedant neceſſe eſt. Benè eſt, in-
quis. Placent ſidera. Sed Sol ſplendidiùs ru-
tilat. Splendidius rutilat, ſed cum eo ſplen-
dent & Aſtra. Rectè: At videmur nos paulò
eruditiores inter nos feliciùs ſanctiuſque de di-
vinis myſteriis colloqui. Utinam de divinis
arcanis, non autem de humanis inſomniis collo-
quamini. Ego ſanè Verbum Patris in ſtabulo vi-
deo. Video involutum pannis. Sapientiæ ho-
loſericum, eloquentiæ oſtrum Verbo non
blanditur. Chriſtus ſe florem campi inculti,
non exculti horti ornatique appellat. Ego flos
campi, & Lilium convallium. Planè& in ore non ita

Oliva

exculto comptôque Chriſtus viret. Lilium Ma-
tris, & Patris Verbum felicius in humihtate
vallium provenit, quàm in celſitudine mon-
tium. Non in fublimitate Sermonis Dei Ver-

bum effloreſcit. Divina myſteria felicius elo- Serm5. de
quitur ſimplicitas, quaàm ſapientia. Abigatur Nat-Dom.

procul, inquit S. Leo, terrenarum caligo ratio-
num, & ab illuminato fidei oculo, mundanæ

ſapientiæ funus abſcedat. Ubi ſapiens à ubi Scri- 1. Con. 1

ba ubi conquiſitor hujus ſeæculi? Exclamat Pau- 20.
lIus. Audiamus quid addat Apoſtolus. In Dei
ſapientia non cognovit Mundus per ſapientiam
Deum. Petrus piſcator fuit, clamat Hieronymus;
& tamen peneè latinè balbutiendo de Romana
eloquentia triumphavit. Paulus ſermone im-
peritus Athenis Areopagum expugnavit. Infr-
ma Mundi elegit Deus, ut confunderet fortia. bid. 1,
Noôn enim indoctos duntaxat, inquit Chryſo- Remilr.
ſtomus, ſed & pauperes, & contemptibiles, in C.nEp.
& ignobiles vocavit Deus, ut potentes confun- d Cor.
derentur. Ignobilia Mundi, & contemptibilia bidem
elegit Deus, & quæ non ſunt, ut ea quæ ſunt .
deſtrueret. Hinc Chryſoſtomus quemdam Chri-
ſtianum redarguit, qui contendebat Apoſtolos Hom. in
ſapientiſſimos fuiſſe, & Paulum Platoni præfe- 1
rebat. Cùm illi dixerint, inquit, ruſticos fuif.
ſe Apoſtolos, adjiciamus, item indoctos & il-
literatos, pauperes, abjectos, imprudentes, obſ-
curos. Non ſunt hæc maledicta in Apoſtolos,
ſed decora. Siquidem hi ineruditi, ruſtici, in-
docti, viros & ſapientiâ & virtute præditos ſu-
perarunt. Fuere, inquies, Apoſtoli piſcatores.
Sed antequàm ad evulgandum Evangelium diſ-
pergerentur, imbuti ſunt divinàa ſapientia. In-
docti fuere, ſed ſapientiam loquebantur. Er-
ras. Indocti fuere, & non ſapienter prædi-
cantes docuere & domuere Mundum. Pla-

cuit Deo per ſtultitiam prædicationis ſalvos fa- ¹. Cor. n

I.

„

cere credentes. Spiritu, non humanâ Sapientia
imbuti ſunt. Ut homines docerent, eorum
abſtinuere doctrinâ. Quiſnam Philoſophus? ut
cum Chryſoſtomo properemus ad finem. Quis
ſyllogiſmorum ſtudioſus? Quis Judæorum do-
Gtrinam eruditus ſalutem dedit, & docuit ve- Hom:4.in
ritatem? Nullus profectò: ſed à piſcatoribus C. ad
hæc omnia facta ſunt. Vox Turturis audita eſt Sar
in terra noſtra. Non Luſciniæ concinnitas, ni. .
ſed gemitus atque ruſticitas Turturis Sponſo
perplacuit. Nec mirum, ſiquidem, ut Turtur
cecinit, illicò, fugatà hyeme, vernarunt agri.
Jam hyems tranſiit, imber abiit, & receſſit-.
Rores apparuerunt in terra noſtra, tempus pu-
tationis advenit. Myſtica ſunt hæc, & in Cor- cngz, ſin⸗
de impleta verius, quàm in campo. Et undeè zier.
rogo tanta in animabus tàmque repentina fer
tilitas? Audi. Vox turturis audita eſi in terra no- Tbidem.
ſRera. Ficus protulit groſſos ſuos, Vinec Rorentes “
dederunt odorem. Unà voce ſata eſt tanta feli- medoeris,
citas. Ut olim ad Verbum Dei Mundus efflo- ſeé inten,
ruit: ità nunc ad vocem Turturis extrà Mun- Ziuar.
dum poſitæ Mentes germinarunt. Ille dixit, & o,giins
facta ſunt. Hæc cecinit, & refecta ſunt. Ruſticio- uinam
ris Avis ſtridor verius, quaàm cantus, reduxit ver, sdbiberdi,.
fugavit hyemem, imbres compeſcuit, flores e.
duxit, excoluit vites, plantas animavit. Quam
ſæpè unius ſimplicioris voce multorum cor Te-
viruit! Sæviebat in Auguſtini pectore vitio-
rum hyems. Vix Pauli vocem audivit, Cun
illicò orer⸗ cœpit, & germinare. At, in-
quis, Paulum audivit. Audivit Paulum; Sed
quid audierit, audi. Legi in ſilentio capitu-
lIum, quo primum conjecti ſunt oculi .
9

lbid.

n Her;
eſti!

ſem of. Rh
Dunen. H

türallleh
Eeleich,

r

Dyn
enttli
Achrnth .
Molan N
der ſchenin
tHherone
Eemc .
bugmrn u.
fuldmn iit
inguit Cin

Cnntennti

lt e⸗ ut
Gvemdm C.
Cebet Autien
n Phuoni a
t, IWltoenſt
mindocrit
nprudemtntt
rudtitl, ulr
ttate aimmt
Poſtoh lan
nEVaEhGN
Vina Epen b
Dbemk.
h ſapieltr et.
e Mundem I-
icatini ,n
hamann Son
Gocetelt, t
m Prlohrtuin
nis A kNn
us udemut
edit, A hen
ſed 4 lanm

eTurmmi if
ſaie coneln,
s Iununs N
ne, Verſanm 1
, Nit, ni⸗
nnſre, ma
in Canpo. e⸗

& ebrietatibus, nos, in
athilibus & impitdicitiis, non in contentione &
æälatione- Jed indnite Dominnm TE SDRé Chri-
ſtum, & carnis provideniiam ne feceritis in
concupiſcentiis. Nec ultrà volui legere „nec
opus erat. Statim quippè cum fine hujuſce ſen-
tenti?, quaſi luce ſecuritatis infusũ? cordi
meo, omnes dubietatis tenebræ diffugerunt.
Quaàm facili ratione vir tantus evictus eſt! An
aliquid in omnibus Pauli epiſtolis ſimplicius
planiuſque iis verbis reperiri poteſt, quibus
ingenium Auguſtim indomitum manus dedit.
ncioſim. Nulla ibi exordii venuſias; nullus ſententia-
M. rum lepor; nulla ſermonis ſublimitas. De ar-
canis cœleſtibus, de Deo, de Trinitate men-
tio nulla. Dicitur ibi quid deceat tantùm, nec
probatur. Quid incultius, quaàm, ne verbo qui-
dem nomimbus interpoſito, dicere, Non in co-
meſſationibus & ebrietatibue. Quis tam ineru-
ditus, ut hæc fari non poſſit? Neicio, an alia
Paulo periodus ità incompta exciderit. Sed
quod ſtultum Pauli eſt, ſapientius Auguſtino
viſum eſt. Rhetorum princeps, quo nullus ele-
gantior audiebatur illo ſæculo und Pauli ex-
lege periodo, ineruditâ, concisâque traducitur
ab hæreſi ad fidem. Placuit Deo per ſtultitiam
prædicationis ſalvos facere credentes. Turtur,
non Luſcinia hyemem vertit in ver. Cor at-
tendi debet undè promanat, non verò quod
promanet verbum. Senſus & Spiritus, non
concinnitas verborum cor vulnerat. Jeremias,
inquit Hieronymus, quibuſdam aliis Prophetis
videtur eſſe ruſticior, ſed ſenſibus par eſt: quip-
pè qui eodem Spiritu prophetaverit. Non
quid, ſed quis loquatur, permagni intereſt.
Can.5 6. Anima mea liquefacla eſt, ut Diletétus locu-
uss eſt. di Chriſtus loquitur in fratre, ſat eſt
verbum unum, ut colliqueſcas. Porrò Chri-
ſtus frequentius ore ſimplicium, quàm Sapien-
Prov.32. kiurn loquitur. Cum ſimplicibus ſermocinatio ejus.
ormiebant ſimul propè Arcam Samuél &
Heli. Hic Sacerdos, ille puer erat. Effundenda
illinc de ſiatu Reipublicæ oracula. Dominus
locuturus ad Iſraélem aderat. Utrum elegit
1. Reg. z3. Deus, Oftiariumne, an Pontificem? Et venit
10. ominus, & ſtetit: & vocavit ſicut vocaverat
Jecundo, damuel Samuzl. Ter Donunus ad Sa-
muêlem venit. Puer docet, Sacerdos audit.
Inmnterpres Dei non Pontifex, ſed muriſier Pon-
drece 3 tificis eſt. Non ætatem „ non dignitatem,
Srtezda, IIO ſapientiam deligit Deus, ut loquatur:
ſed puerum, ſed balbutientem ſuorum eſſe
sSamuit jubet oraculorum Interpretem. Samuél vix
loqui didicit, Jeremias loqui neſcit: & ta-
men ille Pontificem inſtruit, hic Reges ar-
Can. 1.16. guit. Lectulus noſter floridus: tigna domorum
noßrarunm cedrina, laquearia noſtra ppreſſina;
inquit Sponſa. Quantus vernantis eloquen-
tiæ, olentiſque ſapientia apparatus! Num ibi
Chriſtus? Num eò Verbum deſilit? Audi
Can. 2t. quoct Sponius dicat. Sequitur immediatè. Ego
os campi. Ac ſi dicat „ Tu paras flores, ſed
ego Flos ſum. Tu verba apparas, & ego ſum
Verbum. Tu comparas Sapientiam, ego eâ
non egeo, quia Sapientia ſum, & omnis ex
me manat Sapientia. Tu denique extruis do-
mum;, ego catpum amo., Tu ornamenta
duæris, ego ruſticitatem ſector. Noli eum
Jukrere in lectulo florente, qui ruſticatur in
ArO. Quam benè compacta domus eſt! Hinc
Cedrus, inde Aurum, illie Flos, iftlc O-
um emicat. Alius Platonem per volutat.

Rom. 13. Won in comeſſationibus
1 ¾.

§. Augult.
lib. 8 Cõf.

c. ¹2.

1. COr. I.
21.

Præfat.
Jerem.

Stromatum, Lib. VIII. 9 1

Alius Scripturas didicit IIIe Auguſtinum, ille
Nazianzenum legit. Exclamate, invitate Chri-
ſtum, dicite: Lebtulus noſter floridus. Dicam Can. 1. 16.
ego, Non in flore Dominus. Audite. In leſctulo
meo per noctes quæſiwvi quem diligit anima mea: Cant3
quæſivi illum, & non inveni. In angulo, ubi
ruſticiores modeſtè colloquuntur, deſunt hu-
manæ eloquentiæ Flores, ſed Flos non deeſt
divinæ Sapientiæ. Nulla ibi exſtructa domus,
ſed aperta camporum planities. At Chriſtus
Flos campi eſt, non domus. Confiteor tibi,
Pater, Domine cæli & terrræ, quia abſcondi-
Ri bac à Sapientibus & Prudentibus, & revela-
Ni ea Parvulis. Ità Pater: quoniam ſic placitum
fuit ante te. In domo Zachariæ infirmior ſe-
xXus prophetat. Uxor oracula fundit, Sacer-
dos mutus eſt. Parens Vocis non loquitur,
Mulier vaticinatur. Elhſeum delegit Elias ad
Prophetandum, cùm ſtivam teneret. Reperit
Elileum filium Saphar, arantem in duodecim ju-
gis boum.... Ex ore infantiun & lactentium
Pperfeciſti Iaudem. Benè autem non ait feciſti,
ſed perfeciſti laudem. Perfecit laudem Deus
ex ore infantium, non ſoluùm fecit: hoc eſt,
perfectiſſimè perorarunt Chriſti cauſam elin-
gues. Pereat ergo faſtus Sapientum: pereat
eloquentium arrogantia. Vocemus parvulos,
advocemus ſimplices. Nohi faſtidire ruſticio-
res, quando Maria, quæ Verbum peperit
Dei, Paſtorum verba reponit in corde. Li-
lium floret & cepa. Flamma è ſtipulis & faci-
lius & clarius emicat, quaàm è& frumento. Au-
rum in luto concreſcit. Vermis eſt holoſeri-
ci architectus. Licèt foliis veſcatur, non eſt
folium, quod elaborat & edit. PLapides exca- 6
vant aquæ, inquit Job, & alluvione paulatim ter- Job. 14. 15.
ra conſumitur. Gutta ſimplicioris ſermonis duri-
tiem emollit, ſaxeumque cor perſodit: at elu-
vies eloquentiæ ſœcunditatem camporum de-
vaſtat. Volo quinque verba Jenſu meo loqui, in-
quit Paulus, ut & alios inſtruam quàm decem
millia verborum in lingua. Unum ſupereſt ſin-
gularitati iſtorum ſcutum. Aiunt enim, ſi ru-
ſticiores adſint fratres, non licet profunda my-
ſteriorum examinare. Scilicèt. Vos arcana, vos
divina tractatis. Oro vos, veſtræ non vos pu-
deat infirmitatis. Qui de terra eſt, de terra
eſt, & de terra loquitur. Iſaiæ labia ignito cal-
culo expurgata ſunt, ut Chriſti Incarhationem
Prædiceret: & vos linguam luti plenam in ſo-
lium divinitatis inferitis: Putas, quæ loque-
ris, non dico intelligantur, ſed intelligas, tu
ipſe qui loqueris. Etiam nos hbumi repentes,
inquit Auguſtinus, infirmi, & vix ullius mo-
menti inter homines, audemus tractare iſta, &
iſta exponere: & putamus nos aut capere poſſe
cum cogitamus, aut capi cum dicimns. En
Auguſtinus tanti vir ingenii & luminis quo
modo ſeſe retrahat ab arcanorum tractatio-
ne. Qui ſi credimus, ne ipſi quidem Evan-
geliſtæ, uno excepto Joanne, auſi ſunt os
ſuum in cœlutmm ponere, divinitatis myſteria
reveriti, non eloquuti. Cæteri tres Evangeli-
ſtæ tanquàm cum homine Domino in terra am-
bulantes, de divinitate ejus pauca dixerunt.
Ergo ideo advocandi ſunt inter vos ineruditi, Ibid.
ne audeatis illa tractare, àa quibus Evangeliſtæ
divino afflati Spiritu abſtinuerunt.

Matth. ii.
25.

3. Reg. 19.
19
Plal. 8. 3.

1. Cor. 14.
19.

Joan. 3.31

Tract 26.
in Joan.

Woli

92

Noli altum ſapere, ſed time. Rom.

II. 2I.
Tiro imper. Videris fortè tibi multùm virtutis collegiſſe,
fectior tole. ideéque, & Tu te effers, & fratrem ſpernis?

dur, ſ . D 1
migo, Quantm collegiſti? Multùm. Sed tibi non ſuf-

naiuræ ſit. ficit: & fratri parùm illud ſufficiet, quod col-
legit. Abundantia tua finietur brevi, at illius
exiguitas vix finietur. Exhauſta ſunt in Sarepta
idoniæ divitum dolia, cùm Viduæ lecythus
Jud e mes eXxundaret. Forté cum ſuo exiguo in Eliam
naat:. incurret, à quo inopia ejus locupletabitur.
aifscte Quamquàm intùs habet, undè augeatur,
deiis, qui quemadmodùm tibi quoque ineſt, undè eva-
minasAMor cueris. Multum coacervaſti, & ille parüum?
tife vtioni e. .
ſhiadent, ſed Eſto: Sed illud parùm illi multum erit. Tuum
ien ri in multum, tibi non erit muktum. Spectaſtine
an. unquam Horologia cryſtallina, in quibus
horæ minutiſſimum in pulverem ſolutæ de-
H nor mu. labuntur. Perſtat interdum Vas ingens con-
zuuss. fertum pulvere. Perſtat è regione cry ſtallinum
7i onum longé brevius non multo pulvere refertum. Ex
*onum 2 . . . . .
diſpar exi- utroque fluere pulvis incipit. Quid multa?
tus. Uno vix dùm expleto quadrante amplioris
Vaſis exhauſtus eſt pulvis: depluit & breviori
pulvis, depluétque, nec abſolvetur, niſi ho-
rà abſolutàa. Quid hoc portenti eſt? Ubi pluùs
pulveris eſt, brevius fluit pulvis: diuturniùs
cadit, ubi exiguus eſt? Nimirùm in grandio-
ri cry ſtallo plùs ineſt pulveris, ſed patentiori
effluit foramine: anguſtior Phiala, ut pa-
rüùm habet pulveris, ita inviſibiles pulveris
atomos emittit per foramen anguſtum. Non
quantùm inſit cribrati pulveris attendi debet,
ſed quam pateat foramen, per quod tranſmit-
titur. Horam explet non pulveris copiâ,
ſed foraminis anguſtia. Sic in Tyrone non
quantùm virtutis collegerit, peripiciendum
eſt, ſed quantùm profuſurus, ubi tyrocinio
excefſerit. Mitioris naturæ adoleſcenti non
magna virtus ſufficiet in annos plurimos.
Ferventiori ſumma virtus nec in dies mul-
tos ſufficiet. Unicuique pro modo corporis ſui,
aut parvus eſt cibus, aut magnus & quod
alii puſillum eſt, æqus id ipſum alii multum
eſt. Quod viro parum eſt, hoc infanti ſuper-
NRuit. Duo ligna Sareptanæ Viduæ cami-
num incendebant. Babylonicæ fornaci ſuppe-
tias exciſæ ſylvæ ſubmittebant. Luſciniæ hor-
rea explentur uno milii coro: Aquilæ
guttur nec centum cori explebunt. Quod
Catello annua annona eſt, Leoni nec diur-
na eſt. Unà Afſſueri cœnâ abſumptum eſt
tantùm deliciarum frumenti & vini, quan-
tùm non uni urbi ſufficere potuiſſet in plu-
res menſes. Homo niſi ſerat, metat, re-
condâtque in horrea, perit. Volucres cœli
obviis granulis ſaturantur. Ille, poſt meſſem,
eſurit: illeæ ſine horreis non vivunt modò,
ſed & canunt. Saul, ut pugnare poſſet, ar-
Non omnis Mabatur. Exarmatur David, ut triumphet.
lieen om- IIe ad edomandas animi affectiones vix
. ex holoſerico funem texuit. Tu catenas
comparaſti, & geminatos reſtes. Verùm
ille catellum ligare debet , Tu tigridem.
Fames vix eum afflat; te torquet, & exu-
rit. Facilius furor tuus catenas diſrumpet,
quàm funem illius non tam Ira, quàam Ru-
bor. Arces quaſdam decutia una tutatur, lo-
ci aſperitate abunde munitas. Alias, poſtquaàm

TLiro non
ſu erbiat.

Mort fta.
e qux ueni
ſaß it alii
non ſi fficit.

In Tirone
non rofe
ödtus, ſed!
indoles at-
send deby't,
nurt ſei 1rns
an Prip ſi-
ea ſervarua-
ruus ſet.

Stisper or
n ſat om.-
mnihus idem.

Origen.
ho. 9. in
Jerem.

B „Oliva

—

foſſam duxeris, murum extruxeris, propu- Viia wiru
gnacula fuperextruxeris, ne bellicis quidem &Zalus
tormentis hoſtium furori ſubduces; cumque szspetan
inde lapidibus arceatur hofſtis, hinc nec magno
bombardis propelletur. Cryſtallus, ſi terga- 24 i Err.
tur, lucet: Adamas, niſi tundatur, pallet. tn .
Pinguiori ſolo ſat eſt ſemel aratrum immiſiſ- ia, quilus
ſe: Sterilioris campi repetenda quater eſt en, Parz
proſciſſio. Non idem ubique labor neceſ- Rscane.
ſarius . In Campania ſi digito Terræ infof- 'emolatig,
ſo ramum infixeris digitalh ſcrobi, arborem ſs: vacag.
excreviſſe gratulaberis, poſt annum. Poſt mam.
decennium ſatus in Liguria ramus, virga
eſt. Non quantùm laboris inſumpferis, ſed
quàm felici ſolo laborem impenderis, meti-
re. Cymbulam hic paravit, ille navim. Ve-
rùm luſurus ille eſt in freto, ſtagno ſimi-
liori, quam æquori: luétaturus hic eſt
cum Oceano. Denique ille canendo vehetur,
hic exſudando impinget. Non multùm, in-
quis, profecit in tyrocinio. Non multùm profe-
cit, ſed profecit ſalls. Tu profeciſti multum,
at non ſatis. Plumbea glans ſclopum abundè
armat: quam ſi Bombardæ inſeras, ludis. Pi-
la ferrea tibi non ſufficit, ut cum fragore ho-
ſtiumque cæde explodaris. Ille glandulum emit-
tit, & vulnerat. Nimirùm ſummis ingemiis ad Yalemii;
magna uti non poſſumus, ſi mediocri virtu- van
te pollent. Non pœnitenda prodeunt operd αα

. . . Morißca-
mediocres animæ vel modicâ inſtructæ fortitu- tio crporis

Srientla
eger ſpiri⸗
tu.

dine. Aliquos ars, aliquos natura ad magna S Ge.
. . . P riem o. .
comparavit, etiamſi non armentur. Samſon „mia

inermis obvià jumenti mandibula mille viros
cecidit. Quos nos armati ſuſtinere nullo mo- Eedahaht
do potuiſſlemus, ille exarmatus profligavit. dlaren
Minori apparatu inſtruitur, non ſcutum ar- umè de-
ripit, non enſem comparat, non ſumit ga- éem.
leam. Sine illum in hoſtem prodire. Mandi-
bulam offendet, & ſatis eà inſtruetur, ut pha-
langem contrucidet. Quod tu ab enſe expe-
Ctas, ille à lacertis habet. Armet te ferrum,
illum Natura obarmavit. Tu, niſi diùà ores, din
legas, diù lugeas, vitiis occurrere non potes,
& pereunti Mundo opem ferre. Ille, quem
rides non lugentem, ſat naturæ ferventioris
incenſus ardore, & ſua edomabit vitia &
aliena. Fruſtra timet Quercui Cucurbita,
quòd illi adoleſcenti non paret adminicula co-
lonus. Ex imbecillitate ſua metitur alienum ro-
bur; ſed errat. Cucurbita eſt, quæ, niſi ful-
ciatur, ruit, arétque. Quercus ſuo ſtat ro-
bore, etiam cùm furgit. Vitis, miſi arundi-
ni alligetur, ſerpit. Ulmus ſuſtineri non
debet, & ſuſtentare poteſt. Sed redeamus ad
horologia pulvere horas metientia. Ut dixi-
mus, non quàm copioſus ſit pulvis, ſed quam
anguſto foramine defluat, perpendi debet.
Collegerat multùm virtutis Saul, adeò obe-
diens ut aſinas quæreret; itaà humilis,
ut regnum fugeret; ita modeſtus, ut in fe-
no Samuëlem revereretur; ita humanus;,
ut vel hoſti parceret; ità juſtus, ut nec
filio parceret; ità patiens injuriarum, ut
Goliæ contumelias iuſtineret; ita fortitu-
dinis munerator, ut filiam ſponderet con-
gredienti cum gigante. Proh quantùm pul- Soul &
veris repoſitum eſt in præfulgente cry- §. Dauid.
ſtallo! Non ad horam, iſed ad diem in „
tegram, integrôſque annos fluet, nec ex- arliu.
haurietur. Tanto refectum pulvere Horolo-

1. Reg 9.

I. Reg. 0,

gium non horas dimetietur, ſed Olympiadas. Homermu

E contrario, Davidis horologio non tantum mus.
inerat

Pwich her
futds 1
unn nol
.. E. nn
s A I
9 m AN. .
,Lanetd
tmhon, fil
le Nil,
ſee Ml,

Eepetwn Met

8

„Do

1 Cucen E
r. Ouin
Gao enpore
e ſfecit
utt luebt

enng, Ni
eerg, .
lemin .
ſign
turng h
dende en
Imbſtin,.
Vmul .
feciliir,
dopon zut⸗
leras, N.
cum kigtet,
Cbnallmak
Nmis nit
mecien ſer
Pkodeun ad
inſtruc

libuls nlemn
tinere mon

, non I
Pproch.
nſtrvetnuß⸗
tu ab ale
Armet te hmn
, tili dlm
Utrere non ſ
ſetre, Ile,
atale etftin
edomabit in
ercui Chuft
Uet dmmiru
Getiturdend
ek, enni.
ercns n ler
ts, bi 1
Gis ſuſtimn ¹
dech 1ed
Eetienti .

1
elpene .
6 Gail 4 D 4 H

Stromatum,

inerat pulveris. Nimirùm regnum, quod Saul
dechnavit domi latens, ipſe exquiſwwit, è domo
lavidia ins plOſiliens. Aulam equentavit . Reges coluit,
wrequater nctas non effagit „ nulli hoflium pepercit.
Verbo, tyrocinium Saülis & modeſtins & tem-
erantius, & latebrarum amicius viſum eſt. At
mani ſecu- Saulis horologium citò pulverem tranſmiſit.
Saes. Davidis horologium nec funere finietur. Sum-
ma virtus in Saule, ſed & naturæ indoles vir-
Nlsee tutum prodiga. Ubi multùm inerat pulve-
Simisalies ris, ibi laxum valdé foramen patuit, per
n „: quod quam ocyſſimè pulvis effluxit. Davidis
mris ſeve- Manſuetudo non tantùm pulveris diuturniori
thatu. tempore, per arctius foramen, trajecit. De-
nique Saul, qui hoſtem ſervabat, ducem 8&
generum inſectatus eſt: qui Samuelem audie-
bat, nec Deo ſubdi voluit: qui regnum de-
clinabat, ne regno excideret, inunctum Re-
gem conquiſivit ad necem: qui injurias ſuffe-
rebat ſuas, alienas exhorruit laudes: nec ſi-
bi pepercit, qui Agago pepercit: Conſulere
non erubuit fœminam habentem Pythonem,
cùm de ſumma rerum ageretur, qui ne aſi-
nas quidem ſequi auſus eſt, inconſulto Vi-
dente. En quam patens foramen! En quam
exiguo tempore tam laxo foramini tantùm
pulveris ſuffecit! E contrario, David, qui
non æquè latebras ante regnum amabat, è
ſolio, comparatis à columba alis, profugie-
bat in ſolitudinem. Qui Goliam ſtravit iner-
mis, Saüli ignovit armatus. Qui exprobran-
tem Ifraeli Gigantem ferre non potuit, con-
wicia lapidéſque in ſe jacientem Semei patien-
ter tulit. Qui gladium recondere non po-
terat, filii interfectorem non occidit. Pla-
neè, quod alteri parum eſt, etiamſi multum
ſit, alteri multum eſt, quamquàm ſit exi-
guum. E cereis facibus non quæ minor eſt,
ocyùs abſumitur, ſed quæ minori igniculo in-
terlucet. Copioſior cera liberalius ſplen-
Eccl 5 0. det, & brevius ſolvitur. Ubi multæ ſunt
opes „ inquit Eccleſiaſtes, multi & qui co-
Pplalo. 16. Medunt eus.. .. Melius eßt modicum juſto, ſu-
per divitias peecatorum multas. Apud E.-
thiopas ubi cœlum flagrat, ſi pertenui ami-
Clar tunicâ, tegor abundé. Tu verò inter Sar-
matas poſt pelles duphicéſque tunicas, con-
gelaſces. Nec Ego nudus ſine pallio, nec
Tu tectus es, contectus pelhbus. Subula me
inſtruit capreas venaturum : Jaculis haſtiſque
non ſatis munitus es, qui Urſos, Pardéſque
inſequèris. Tu cryſtallo indiges, ut eminus
intueri poſſis occurrentem hoſtem. Ali per-
acuta oculorum acies proditorem prodit,
quamvis Optico tubo non utatur. Ubi ſono-
ræ& voces reſonant, nec tibiæ adhibentur, nec
vocum ſuppetiæ conquiruntur.

1. Reg. 28.

Et vos, oum Jeceritis omnia, quæ præ-
cepta ſunt vobis, dicitz: Servi inu-
ltiles ſumus. Luc. 17. 10.

alk a Parvum te credere, poſtquàm magna præ-
Raan⸗ & Hitcris, magnum eſt. Etiam Bombyx, quam-
muriunt diu foliis veſcitur, & repit, ſe vermem eſſe

Superbiam. Don ini uè fer 1
Wuadin. t. At, ubi ſericum elabora-

iniperario. n Ke rioſiun opus abſolverit, pudet il-
Aulicus VII tatis ug: . r. —
nn. en tatis iuæ: extenuans proptereà ſe,

iss Ai. . reliquiis viſcerum, quæ operi ſuperfue-
nilknden. unt, alas ſibi fabricatur. Qui vermis eſle
6 ſMrrbi, HoOn rechſabat adrepens frondibus, in ſerico

*

Lib. VIII. 93
conclavi Ales eſſe adnititur. Verùm qui in-
ter vermes Bombyx erat, inter alatos & pen-
nigeros Papilio fit. Ad ludibrium & funus
ſuum alatus proſilit & ſerico, ut brevi in pul-
vere conteratur, qui cubare & tegi potuiſſet
in ſerico. O ambitio alarum architecta, qui-
bus à ſinu duntaxat avolare licet feliciatis
& pacis! Gall quoque, qui diù repferat
vermis, poſt victoriam ſibi alas adjunxit,
ſed damno ſuo. Qui enim reptando ad ſo-
lium aſcenderat, pennatus à regno, à vi-
Ctoria, à vita, à Samüele, ab innocentia,
ab obedientia, à Deo avolavit. Planè ar-
duum eſt, magna præſtare, & ſe non ma-
gnum exhibere. Malogranata, ut purpuram
induerint, occludi cortice non ſuſtinent. II-
lico diffihunt, ut ofſtrum proſtet. Verùm

cité piget illa publicitatis ſuæ. Putreſcunt

