Ge284_fol-5
author: Oliva, Giovanni Paolo

— — — — “
— . —

„
N 12 45 1163 1405 021 .
IIIIRIIIIIILRIIIIIAN *
8B Tübingen

—

IOA NNIS PAULI

E SOCIETATE ESU.
ETHICARUM

COMMENTATIONUM

IN SELECTA SCRIPTURE LOCA,
TOMUS QUINTUsS.
STROMATUMG
EX DIVINIS SCRIPTURIS
10 M U S SECND US,

ſ 1 ꝗ

CO 1. O N 1 X,

Sumpt. FPRATRUM DE TOURNES.

M. DGCCXLIV.

Pemmin,

63, D
n gul
in.
1

ARGUME

Quæ in hoc Secundo Stromatum Tomo

NIORUM

explicantur.
LIBE R SEPTIMVUS.

S⸗

Emper mortificationem JEsU
in corpore noſtro circumferen-
tes, ut & vita JESU ma-
nifeſtetur in corporibus noſtris.
V 2. Cor. 4. 10. Pag. I
Jubilate Deo omnis terra: ſervite Domino
in latitid. Pſal. 92. 2. pag. 2
Domine, quid multiplicati ſunt, qui tribu-
lant me! Pfſal. 32. 2. Pag. 3
Ego fos campi, & lilium convallium. Can.
2. I. Ibid.
Quomodo dicitis animæ meæ: tranſmigra in
mmontom ſiout paſſer. Pſal. 10. 2. Ibid.
Videte, ne contemnaiis unum ex his puſillis...
qui in me credunt. Matth. 18. 10. & 6.
Crediqi, propter Juod locutus ſum. PSi
TrS. I0. Ibid.
Accedet homo ad cor altum , & ewaltabitur
Deus. Sagittæ parvulorum factæ ſunt pla-
ga eorum. Pſal. 63. 8. pag. 5
peuta Dominum, & ouſtodi viam ejus,
& ewaltabit te , ut haæreditate capias Ter-
Tam. Pfſal. 36 Ibid.
lnago pueruli J ESU jacentis in praſopio
nudi, & ſiniſtra manu Jupra pectus de-
miſsd, Porreétäa verò ad ſpectatores dex-
lerd. pag. 6
Accingere gladio tuo ſuper femur tuum, po-
entiſſime. Pſal. 44. 4. Ibid.
ietur in diebus ejus Juſtitig & abundantia
Pacis donec auferatur Luna. Pſal. 71. 7.
Navit ur Cigas ad currendam viam.

Pfſalm. 18. 7. Ibid.

7 ſequuntur Agnum

34.

„ guooumque ierit.
Apoc. 14. 4. Ibid.
Vinum non habont. Joan. 2. 3. Ibid.

Ethicæ Comment. Tom. V.

Pſal. 103. 19.
3113.
Surgite, & egredimini à populo meo, vos &
lii Irasl. Ite, immolate Domino, ſicut
dicitis. Oves veſtras & armenta alumite;
ut petieratis. Exod. 12. 31. Ibid.
Laudatur peccator in deſideriis animæ ſuæ:
& iniquus benedicitur. Pſal. 10. 3. p. 8
Dic puero, ut antecedat nos. I. Reg. 272
Ibid.
Dominus illuminatio mea, & ſulus mea:
quem timebo?! Pſal. 26. I. I[bid.
Sicut Lilium inter ſpinas. Can. 2. 2. Ibid.
Quid eſt, quod tenes in manu tué!? Reſpon-
dit: virgam. Dixitque Dominus: Projice
eam in terram: Projecir, & verſa ſt in
oolubrum. Exod. 4. 2. Dbid.
Me expectaverunt Peocatores, ut perderent
me. Pſal. 118. 95. pag. 9
Latum mandatum tuum nimis. Pſal. 118 3a⸗
Ibid.
Confidit in ed cor viri ſui, & ſpoliis non in-
digebhit. Prov. 31. I1. pag. 10
Hic ſi eſſet Propheta ſciret, quæ & qualis eſt
Mulier, quæ tangit eum. Luc. 7. 39-
Ibid. & pag. 20
Er ecee Daniel ſedens in medio Leonum.
Dan. 14. 40. ag. 10
Paſce Ses tchs. Joan. 21. 17. 1 Tic.
Er accepto corpore Joſeph, involvit illud in
Sindone mundâ, & poſuit illud in monu-
mento ſuo novo, quod exciderat in petrd.
Matth. 27. 60. pag. I1

Sol cognovit occaſum ſuum.

Sicut Domino placuit, ità factum eſt: ſit no-
men Domini benediödtum. Job. I. 2 I. Ibid.
Simile eſt regnum Cælorum theſauro Mere-
Ibid.
Felices

dito in agro. Matth. 13.44.

a 2

Felices illi nexus, qui de manicis & compe-
dibus in coronam mutandi, Apoſtolum
contingentes, Martyrem reddiderunt. 8.
Auguſt. Serm. 28. de Sanctis. pPag. II
Detrahentem ſecretò proximo ſuo hunc perſe-
quebar. Pſal. 100. 5. pag. 12
Er diæxit Dominus ad me: Sume tibi librum
grandem, & ſoribe in eo ſtylo hominis:
velociter ſpolia, detrahe, citò prædare.
Iſa. 8. I. Ibid.
Quis me tetigit? Marc. 5. 31. lbid.
Germinet terra herbam virentem. Gen. I. 11.

*Ibid.
Domine, quid multiplicati ſunt inimici mei!
Plal. 3. 1. Ibid.

Simon Petrus cùm audiſſet, quia Dominus
W tunicà ſuccinxit ſe, erat enim nudus,
miſit ſe in mare. Joan. 21. 24. Ibid.
Juravi, & ſtatui ouſtodire judicia Juſtitiæ
tuæ. Pſal. 118. 106. pag. 13
Qui producit ventos de theſauris ſuis. Plal.
134. 11. Ibid.
Simile eſt regnum Cælorum theſauro abſcon-
dito in agro. Matth. 13. 44. Ibid.
Quoniam Tu es, qui extraæiſti me de ventte:
ſpes mea ab uberibus Matris meæ. Pſal.
21. 10. Ibid.
Da nobis auxilium de tribulatione, quia va-
na ſalus hominis. Pſal. 59.13 · Pag. 14.
TFinito die, juſſit omnibus reddi mercedem, 4
noviſſmis uſque ad primos. Quid ergo eſt
quod à noviſſimis o& it reddere * S. Auguſt.
Serm. 59. De Verbis Domini. Tbid.
Ahbierunt retrorsum, & ceciderunt in Terram.
Joan. 18. 6. Ibid.
Non in commotione Dominus. 3. Reg. 19. 11.
I[bid.
Et erat in ore meo tanquam Mel dulce. Et
cum devoraſſem eum, amaricatus eſt ven-
ter meus. Apoc. 10. 10. Ibid.
Liber generationis JxsO-CHRISTI, fli Da-
vid, filii Abraham. Abraham. Matth. I. 1.
Pag. 15
Baptiſino habeo baptizari, & quomodô coar-
&tor aſque dum perficiatut. Luc. 12. 50.
Pa. I7

Imago pueruli JxS U in Virginis quidem gre-

mio recumbentis, ſed ejus averſantis ube-
ra, ut occurrat Cruci e Cœlo ab Angelis
delatæ. Ibid.

Et ne auferas de ore meo Verbum veritatis:

quia in judiciis tuis ſuperſperavi. Pſ. 118.

4½. pag. 18. & p. 21
Qui curavit Gentem ſuam, gquaſi flos
Roſarum in diebus vernis. Eceleſ. 50.4.8.
r: „ ZG pag 19
MWultitudo ſonitus aquarum: vocem dederunt
nubes. Pſal. 76. 18. Ibid.
Cæli feneſtra facta es. IDbid.
Montes, ſicut Cera, fluxerunt à facie Domi-

Index

ni: à facie Domini omnis terra. Pſ. 96. 5.
Commoveatur à facie ejus univerſa Terra:
Dicite in Gentihbus, quia Deus regnavit.
Pfal. 95. 10. Ibid.
Convertimini ad me, & ego oonvertar ad
vS. Zach. I. 4. Ibid.
Et Miſericordia ejus à progenie in progenies
timentibus eum. Luc. 1. 50. pag. 20
Er concidam à facie ipfius inimicos ejus.
Pſal. 88. 24. lbid.
Emittet verbum ſuum, & liquefaciet ea.
Pſal. 147. 7. Ibid.

Illumina oculos meos, ne unquam obdormiam

in morte: Ne quando dioat inimious meus,

prævalui adverss eum. Pſal. 12. 4. Ibid.
Omnes declinaverunt, ſimul inutiles ſacti
ſunt. Pſal. 13. 4. pag. 21
Dominus in Templo Sancto ſuo: Dominus in
Cælo ſedes ejus. Pſal. 10. 5. lbid.
Sinite utraque creſcere. Matth. 13. 30. Ibid.
Quæ conventio Chriſti ad Belial! 2. Cor. 6.
15. lbid.
Aula è qud Beatiſſimæ Virginis cum Puero
JESU dormiente Imago pendet, undique
impuris cinéta piéturis & ſimulacris. Ibid.
Luæx in tenebris lucet. Joan. I. 5. p. 23
Viſitabo in virga iniquitates eorum, ' in
verberibus peccata eorum. Pſal. 88. 33.
Ibid.

Pœnitentiam agite, appropinquavit enim

Regnum Cælorum. Matth. 3. 2. p. 24
Sicut unguentum in Capite, quod deſcendit.
Pial. 132. 2. lbid.

Edugam vos, ait Dominus, in terram, quæ
Ruit lacte & melle. Exod. 3. 8. pag. 25
Sapientia ædiſicavit ſibi domum, excidit co-
lumnas ſeptem G. Prov. 9. I. pag. 26
Induite vos ſicut eleéti Dei Sancti, & dilechi
viſcera Miſericordiæ, benignitatem, humi.-
litatem, modeſtiam, patientiam. Coloſſl.

3. 12. lbid.
Beatum dixerunt populum, cui haæc lurr

Pſal. 143. 15.
Non ad oculum ſervientes, quaſi hominibus
placentes. Eph. 6. 6. Ibid.
Qui & recubuit in cœnâ ſuper pectus Domi-
ni. Joal. 21. 20.
Tu autem ſervaſti bonum vinum uſque adhuc.
Joan. 2. 10. lbid.
Lingua mea calamus Soribæ; velociter ſeri
bentis. Pſal. 44. 2. Ibid.
Dominus ſolus Duæ ejus fuit: & non etai
cum eo Deus alienus. Deut. 32. 12. Ibid.
Pater noſter, qui es in Cælis., Maith. 6.9.
pag. 29

Sed & ſerpens erat callidior cunctis aminan

tibus terræ, quæ fecerat Dominus Deuſ.

Gen. 3. I. Ibi .
Lſe verò dormiebat. Matrh. 8. 25. Ibid.
Vivit Dominus, & beuedictus Deus melg

pag. 27

Fun

S.
r
n,
uunnli⸗
vl, udf

lyßum/

lyn
Alntnr

Comh /
n Cen
Vunerunt
liuer, C
6Hliln.1
on eſcanr
„ 1 .

Cin u
upen.
iuf g

lnſ, Doni
.7
4 l

Piglunt enn

00.

7

D
lungh
ſenutef
Dop
inm.
un

ſat6
nſiſi

Ma

5„,1
ni lanchi⸗

llihelie

1.

nee ;
N
4

n in

e
Nn
nei

4

= -

.

erra. Ne . 3.
en E ewaltetur Deus ſalutis meæ. Pſal. 17.
Denie, 47. Pag. 29
Tollat Crucem ſuam, & ſequatur me. Matth.
n ounn, 16. 2141 pag. 30
Bonum milu, quia humiliaſti me. Pſal. 118.71 .
gene nn bid.
1 K. 1 Imago pueri JESUnudi oubantis inter Lilia.
ſun nn HW Hag. 31
Expoſtulatio Sanétiſſimæ V'irginis ad Pistores.
1 Ibid.
N Juoundum ſit ei eloquium meum: ego verò
mninit delectabor in Domino. Pſalm. 103. 34.
Nl Quomodo perſiquatur unus mille: & duo
fugent decem millia! Deut. 32. 30. Ibid.
u ui Ei irritaverunt eum in adinventionibus ſuis:
4 O multiplicata eſt in eis ruina. Et ſtetit
n ſu: e Phinees, & placavit, & o‿avit quaſſa-
10. . io. Pſalm. 105. 29. Ibid.
Mlutu Omnem eſcam abominatæ eſt anima eorum:
l Hiull & appropinquaverunr uſque ad portas
mortis. Pſalm. 106. 18. Pag. 32
Vrunt u Tunc orucifici ſunt cum eo duo latrones:
ge Nnlen unus à dextris, G unus à ſiniſtris. Matth.
17 G ſnlini 27. 38. Ibid.
an h, Beata Gens, cujus eſt Dominus Deus ejus.
nuatet ein Plalm. 32. 13. pag. 33
orum. I Beati omnes, qui eæpectant eum. Iſa. 30.18.
1 “ I[bid.
aptrofmmn Benedixiſti, Domine, terram tuam. Pſalm.
Matth) 84. 1. . Ibid.
apir, lk Spiritus Sanétus ſuperveniet in te. Luc. 1. 35.
Ibid.
ninut, I Et reclinavit eum in præ ſepio, quia non erat
. Lxoc. ,, eis locus in diverſorio. Luc. 2. 8. lbid.
i donuN, Vidimus ſtellam ejus in Oriente, G& venimus.
1,. Dorgif Matth. 2. 2. Ibid.
DäCrchl Crevit autem Samuél, & Dominus erat cum
e, ngun 6 e0. I. eg⸗ . rg. DS pag. 34
n,uinu pus fac vange iſtæ, miniſterium tuum im-
ple, ſobrius eſto. 2. Tim. 4. 75. lbid.
Mane aſtabo tibi. Pſal. 5. 5. Ibid.
piln, Dominus eſt. Simon Petrus, ouùm audiſſet
ue, guia Dominus eſt, tunicù ſuccinæit ſe, &

miſit ſe in mare. Joan. 21. 7. pag. 35
, 16, Non fecit taliter omni nationi. Pſal. 147. 20.
M NNE pag. 36
6 Quos praæ ſcivit & prædeſtinavit conformes

numn dinini hieri imaginis filii ſui. Rom. 8. 29. Ibid.
„yLlegir nobis hæreditatem ſuam. Pfal. 46. 5.
,Gllt, Ibid.

. Vominus benedicet populo ſuo in Pace. Pſal.

. ſeit: 0
et 9 28. II. I[bid.
us Deu- Cum natus eſſet JE SUS in Bethleem Judæ in
in rli f diebus Herodis Regis, Ecoe MWagi. Matth.

,, „ 2“M . Pag- 37
lihn Deum oνααiν manihus meis noéte bontra
fum W eum, O non ſum deceptus. Pſal. 76. 3.

. Mn 1 . Domine, Wmemento mei, ovum veneris in regnum

—
Argumentorum.

tuum. Luc. 23. 42. 5 Ibid.
Bonum mihi Lex oris tui ſuper millia auri
O argenti. Pſal. 118. 7727. lbid.
Redemiſti Virgam hæreditatis tuæ. Pſal. 73. 2.
, Pag. 3 8
Illumina oculos meos, ne unquam obdormiam
in Morte: Ne quando dicat inimicus
meus, prævalui adversus eum. Pſal. 12. 5.

Ibid.
Pater, in manus tuas commendo Spiritum
meum. Luc. 23. 46. Ibid.
Dormitaverunt, qui aſcenderunt equos. Pſal.
75. 7. Pag. 39
Miſit eryſtallum ſuam ſicut buccellas. Pſal.
147. 17. pag. 40
Ecce is venit ſaliens ſuper montes, tranſi-
liens colles. Can. 2. 8. Ibid.

Urbs fortitudinis noſtræ Sion: ſalvator pone-
rur in eòâ murus, & antemurale., Iſaiæ

26. 2. * Ibid.
Unde ememus panes, ut manducent hi?! Joan.
6. 5§. Ibid.

Eſt puer unus hisz, qui habet quinque panes
hordeaceos, & duos piſces., Joan. 6. 9.
Ab omni viâ mald prohibui pedes meos: ut
cuſtodiam Verba tua. Plal. 118. 101.

Pag. 41
Ecce Mater tua. Joan. 19. 27. Ibid.
Ut quid deſtruxiſti maceriam ejus?! Pſal. 79.
13. Ibid.

Ad me ipſum anima mea conturbata eſt: prop-
4 . „
teredâ memor ero tui de terrâ Jordanis, &
Hermonüm à monte modico. Pſal. 41. 7.

S Pag. 42
Ex dion ſpecies decoris ejus: Deus noſter ma-
mnifeſte veniet. Pfal. 49. 2. Ibid.

Introibit uſque in progenies Patrum ſuorum:
& uſque in æternum non videbit lumen.
Pfal. 48. 20. pag. 43
Adhuc eſeæ eorum erant in ore ipſorum, &

ira Dei aſoendit ſuper eos. Pial. 77. 31.

Ibid.
Melihs erat ei, ſi natus non fuiſſet homo ille.
Matth. 26. 2 4. 4 Ibid.

Concupiſee ſapientiam, ſerva Juſtitiam, &
eus præbebit eam tibi. Eccleſ. 1. 33.
Ibid.
Hortus conoluſus, Soror mea, Sponſa: Hor-
tus concluſus, Fons ſignatus. Can. 4. 12.
Ibid.
Confige timore tuo carnes meas: à Judiciis
énim tuis timui. Pſal. 118. 120. pag. 44
Scitote, quoniam Dominus ipſe eſt Deus.
Pſal. 99. 3. Ibid.
Utinam mortui eſſemus per manum Domini in
terrâ Egypti, quando ſedebamas ſaper
ollas carnium, & comedebamus panzmin

fJaruritate. Exod. 16. 3. pag. 45
i vos, cùm ſitis mali, ſoitis bona data dare
à 3 filiis

Filis veſtris: quantò magls Pater veſter,
qui eſt in Cæœlis, dabit Spiritum bonum
petentibus ſe. Matth. 7. 1I. pag. 45
Facta eſt autem contentio inter eos, quis eorum
videretur eſſe major. Luc. 22. 24. Ibid.
urite bonum & non malum, ut vivatis;
& erit vobiſcum Dominus Deus ewerci-
tuum. Amos. S. 14. pag. 46
Beati omnes, qui ſperant in eo. Pſ. 2. 13.
Ibid.
Et, poſitis genibus, orabat. Luc. 22. 41.
Pag- 47
Dirumpamus vinoula eorum, & projiciamus
à nobis jugum ipſorum. Pſal. 2. 3. Ibid.
Paraſti in conſpeéiu meo menſam: adversus
eos, qui tribulant me. Pſal. 22. 5. p. 48
Tuus ſum ego, ſalvum me fac, quoniam Ju-
ſtiſficationes tuas exquiſivi. Pſal. 118. 94.

pag. 49
Ego Dilecto meo, & dilectus meus mihi. Can.
6. 2. Ibid.

Conturbati ſunt montes in fortitudine ejus.
Pſal. 45. 4. pag. 50
Ego ſeci in eœlis, ut oriretur lumen indefi-
ciens, & ſicut nebula texi omnem terram.
Eccl. 24. 6. Ibid.
Soror noſtra parva, & ubera non habet. Can.
8. 8. Ibid.
Rursùm, poſt tenebras, ſpero lucem. Job. 17.
12. pag. 52
In omnibus requiem quæſivi, & in hæreditate
Domini morabor: ITunc præcepit, & diæit
mihi Creator omnium, & qui creavit me,
requievit in Tabernaculo meo. Eccleſ. 24.

11. Pag. 53
Induite vos viſoera miſericordiæ. Col. 3. 12.
bag. 54

Et comedit omne fœnum in terrù eorum: &
comedit omnem fructum terræ eorum.
Pſalm. 104. 35. pag. 55
Omnes, quæ ſua ſunt, quærunt. Philip. 2. 21.
Ibid.
Ego diæi in exceſſu mentis meæ: Projectus ſum
à facie oculorum tuorum. Pſ. 30. 23. P. 56
Pennæ columbaæ deargentatæ, & poſteriora
dorſi ejus in pallore auri. Pſal.67. 14. Ibid.
Non novi hominem. Matth. 26. 72. Ibid.
Deus noſter refugium & virtus: adjutor in
tribulationibus, quæ invenerunt nos nimis.
Pfal. 45. 2. Ibid.
Hodie ſi vocem ejus audieritis, nolite obdu-
rare oorda veſtra. Pſal. 94. 8. Ibid.
Ego autem ſicut oliva fruétifera in domo Do-
mini: ſperavi in miſericordidâ. Pſal. 5I. 10.
49. 5
Ecce ſto ad oſtium & pulſo: ſi quis Art
vooem meam, & aperuerit mihi januam,
intrabo ad illum, & cæœnabo cum illo, &
ille mecum. Apoc. 3. 20. pag. 59
Solvite, & adducite mihi. Matth. 2 1. 8. Ibid.

Index

Credo videre bona Domini in terrù viventium.
Pfal. 26. 19. Ibid.
Ut quid perditio hæc? Potuit enim unguentum
iſtud venundari multo, & dari bpaupe-
tibus. Matth. 26. 9. Ibid.

LIBER OCTAVUS.

TTTLEuræ in tenehris lucet. Joan. I. 5. p. 60
2 Religio munda hæc eſt: Cuſtodire ſe im-
maculatum ab hoc ſæculo. Jat. 2.27. P. 64
Reſurrexit: Non eſt hic. Marc. 16. 6. p. 66
Beati omnes qui timent Dominum. Pſal. 127.1.
Ibid.
Fili hominis, pone faciem tuam ad montes
Irazl, & prophetabis ad eos, & dices.
Montes IHrasl audite verbum Domini Dei.
Hæc dicit Dominus Deus montibus, G

collibus, rupibus, & vallibus. Ezech.6. I.

Ibid.
Beati mites, quoniam ipſi poſſidebunt terram.
Matth. 5. 4. pag. 67

Saule, Saule, quid me perſequeris! Act. 9. J.

1dbid.

Quid moleſti eſtis huic mulieri?! Matth. 26.

10.

Pag. 68

Maledictus homo, qui confidit in homine, G

ponit carnem brachium ſuum. Jer. 17.5. Ib.
Poteſtis bibere calicem, quem ego bibiturus
ſum? Dicunt ei: Poſſumus. Marth. 20.

22. lbid.
Nuntiate dileéto meo, quia amore langueo.
Can. 5. 8. pag. 69

Adjuro vos filiæ Jeruſalem, ſi inveneritis di.-
leétum meum, nuntietis e, quia amore
langueo. Cant. §. 8. pag. 72
Introduxit me Rex in cellaria ſua. Can. I. 3.

Renuit conſolari anima mea: Memor fui Dei,
& delectatus ſum. Pſal. 76. 4. lbic.
Et tentaverunt Deum in cordibus ſuis, ut pe-
terent eſcas animabus ſuis. Pſal. 77. 18.
Pag. 73
Miſerere mei Deus. Pſal. 50. 1. pag. 74
Hoc enim ſcitote intelligentes; quòd ommis
fornicator aut immundus, aut avarus (quod
eſt idolorum ſervitus) non habet hæredita-
tem in regno Chriſti & Dei. Eph. 5.5. P.75
Cogitaverunt, & loquuti ſunt nequitiam.
Pfal. 72. 8. pag. 80

Tunc reliquit eum

II.
Et repleta eſt Spiritu ſancto Eliſabeth, G
exelamavit voce magnd,

&tus ventris tui. Luc. I. 41. pag. 8

Et in meditatione med eæardeſcet Ignis. Pſal.

pag. 83

38. 4.
Et eret ſubditus illis. Luc. 2. 51. Ppag.- 4

Diabolus, & ecce Angeli
acceſſerunt, & miniſtrabant ei. Mardle

diöéta tu inter mulieres, & benedictus fru-

Pinc
cn.
infche
M
ulleui
pint
M

Mle kue⸗
Frim
..
e niſnin
greb ouen
valſ h
un: Ulu
U uinil

4
.

1
routen ℳ
ennt in 0

1
4

lin an ſre
en

0 vni
ülrelher an
tlifuneter

1

Minenruen
Untur her r
A AM I
5 4

Ne,

3
gie

44 „
4 1n
lli ,
ulen
ie Nurv
in lncin⸗
4. llnng ſo
1 )e llfoa,

4 line⸗ Gn

, .
um ⸗, nni

A

1. lonle
1Cftr
Kan
Mn t
nintne M
n uon A
dat l
vefbun Dnna
Deus petir
valkbunu

poikehen

D
1
mulirfi Mi
Onfat uln
1 ſuun. le,
len egn
umut. Ee

Iui CMlel
llen, inm
tietis e1, (
8 .
ellrit u

1 ea: Nn,

Plil 76-½

i MMr 4
s ſin
un aldi
) M hn
G Dei. M

gtui ,.

E
E
= = =

4
3
4

3

7

GPd
lolut,
1 14
1 /H t.

ſuch G
d,
Hehedc,
es⸗ 9 4

1. 3
uc.· 4
,

.

—
=

1
n
l

Tene, quod habes. Apoc. 3. II.

.

ſursum. Iſa. 37. 3 I. Ibid.
Quia feciſti rem hanc. Gen. 22. 16. Ibid.
Miſericordiam & veritatem ejus quis requi-
vet! Pſal. 60. 8. pag. 85
Ducebantur antem & alii duo nequam oum
o, ut interficerentur. Luc. 20. 32. p. 86
Eai citò in plateas & vicos civitatis: G vau-
peres & debiles, & cœcos, & claudos in-
troduc huc. Et ait ſervus: Domine faöutum
ſt ut imperaſti, & adhuc locus eſt. Luc.
14. 21. Ibid.
Eſtote miſericofdes ſicut & Pater veſter mi-

ſericors eſt. Luc. 6. 36. Pag. 87
FPaëta eſt autem cum Angelo multitudo mili-

niæ oloſtis laudantium Deum, & dicen-
tium: Gloria in Altiſſimis Deo, & in terrâ
Paa hominihus bonæ voluntatis. Luc. 2.
14. . Ibid.
Maria autem conſervaàbat omnia verba hæc,
conferens in corde ſuo. Luc. 2. 19. p. 88
Moli altum ſapere, ſed time. Rom. II. 21.
Pag. 92
Et vos, cum feceritis omnia, quæ pracepta
Junt vobis, dicite: Servi inutiles ſumus.
Luc. 17. 10. Pag. 9 3
Ibid.
Sinite utraque oreſcere. Matth. 13/30. P. 95
Jubilate Deo omnis terra. Pſal. 65. 2. p. 96
Labia Sacerdotis cquſtodiunt ſcientiam; & le-
gem requirent e ore ejus, quia Angelus
Domini exercituum eſt. Malach. 2.7. Ibid.
Infirmitas hæc non ſt ad mortem, ſed pro
glorid Dei, ut glorificetur Filius Dei per
eum. Joan. I1. 4. Ibid.
Surge, amica mea, ſpecioſa mea, & veni.

Columhba mea in Joraminibus petræ, in ca-

verndâ maceriæ. Oſtende mihi faciem tuam,
Jonet vor tua in auribus meis: Vox enim
tua dulcis, & facies tua decora. Capite
nobis vulpes parvulas, quæ demoliuntur
vineas. Nam vinea noſtra floruit. Can. 2.
13. I4. 15. Ibid.
Veni de Libano, ponſa mea, veni de Liba-
no, veni: coronaberis de capite Amana,
de vertice Sanir, & Hermon: qde ubilibus
Leonum, de montihus Pardorum. Can. 4. 8.
M pag. 9 8
Væ vobis, Soribæ & Phariſæi hypocritæ, quia
decimatis mentam & anethum &r oyminum,
& relijuiſtis quæ graviora ſunt legis, ju-
dieium, & miſericordiam „ & fidem
Duauces cœci, ecolantes Culicem, Came-
,„lum autem glutientes. Matth. 2 23. Ibid.

Oeuli mei ſemper ad Dominum. Pſal. 24. 15.

Pag. 99

in civita-

Miſſus ſ Angelus Gabriel à Deo

tem Galilææ cui nomen Nazareth. Luc.

I. 26. pag. 100
Qui vos aucdit, me audit. Luc. 10.16. Pp. 104

Argumentorum.

Et mitter radicem deorsum, & Jaciet frutum Domine,

Juis habitabit in tabernaculo tuo;
aut quis requieſcet in Monte ſanéto tuo?
Pfſal. 14. I. pag. 105
Sicut Lilium inter ſpinas. Can. 2. 2. p. 106
Reges eos in virg ſerred. Pſal. 2. 9. Ibid.
Tulerunt pallium meum mihi uſtodes muro-
rum. Can. 5. 7. pag. 107
Omnes, quæ ſua ſunt quærunt, non Juæ
Junt SU-=CHIRISTI. Philip. 2.21. P.108
Venite, mittamus lignum in panem ejus. Jer.
II. 19. Ibid.
Sedens adversüm fratrem tuum loquebaris.
Pſal. 49. 2 0. Ibid.
Eilcum perverſo perverteris. Pſ. 17.27. p. 109
ominus regit me: nihil mihi deerit. Pſal.
22. 260 Ibid.
Væ, qui conſuunt pulvillos. Ezech. 13.18. Ib.
Exerce autem teipſum ad pietatem. Nam
orporalis exercitatio ad modicum utilis eſt.
I. Tim. 4. 8. pPag. I10
Miſereor ſuper turbam: quia ecte jam triduo
ſuſtinent me. Marc. 8. 2. Ibid.
Projecit, & verſa eſt in colubrum, itd ut Jfa-
eret Moyſes. Exod. 4. 3. Ibid.
Si habes hio ad manum haſtam aut gladium.
I. Reg. 21. 8. Pag. 111
Sermo veſter ſemper in gratid ſale ſit condi-
tus. Coloſſ. 4. 6. Ibid.
Laætiſicabis eum in gaudio cum vultu tuo.
Pial. 20. 7. Ibid.
Non eſt Deus in conſpectu ejus: Iiquinatæ
ſunt viæ illius in omni tempore. Pſal. 9. 4.
Pag. I112
Et fecerunt vitulum in Horeb, & adorave-
„Tunt ſculptile. Pſalm. 105. 19. Ibid.
Et mirabantur, quia cum muli re loqueba-
tut. Joan. 4. 27. Pag. 113
Wolite me conſiderare, quöd fuſca ſim, quia
decoloravit me Sol. Can. 1. Pag. 114
Accingere gladio tuo Juper femur tuum, po-
tentiſſime. Plal. 44. 4. Ibid.
Generatio mala & adultera guærit ſignum,
& ſignum non dabitur ei. Matth. 12. 39.
bpag. II 5
Invenerunt me uſtodes qui circumeunt civi-
atem: percußſerunt me, & vulneraverunt
me, tulerunt pallium mihi ouſtodes muro-
rum Can. 5. 7. Ibid.
Mihi autem abſit gloriari niſi in Cruce. Gal.
6. 14. Ppag. 116

Veniat dilectus meus in hortum ſuum. Can.

5. I. Ibid.
Et ecce vir unus veſtitus lineis, & renes ejus
accinéti auro obrizo: & corpus ejus quaſs
ohryſolitus, & facies ejus velut ſpecies
fulguris, & oculi ejus, ut lampas ardens,
& brachia ejus, & quæ deorsdm ſunt uſ-

que ad pedes, quaſi ſpecies æris oandentis:
& vo Sermonum ejus ut vox multitudi-
Ibid.
Aſcendit

nis. Dan. 10. 5. & 6.

Aſcendit Simon Petrus, & trawit rete in ter-
ram, plenum magnis piſcibus, oentum quin-
quaginta tribus. Et, cum tanti eſent, non
eſt ſciſum tete. Joan. ultimo. II. pag. 118
Leätulus noſter floridus. Can. 1. 16. Ibid.
Detrahentem ſecretò proæximo ſuo, hunc per-
ſequebar. Pſal. 100. 5. pag. 119
Qui ſtat, videat ne cadat. I. Cor. 10. 12. Ibid.
Quis mihi tribuat, ut ſoribantur ſermones
mei?! Quis mihi det, ut earentur in libro
ſtylo ferreo, & plumbi laminâ, vel celte
ulpantur in ſilice. Job. 19. 23. lbid.
Et cum cæpiſſet mergi, clamavit, dicens:
Domine, ſalvum me fac. Et continuò
JESUS extendens manum, apprehendit
eum. Matth. 14. 30. pag. 120
Sint lumbi veſtri præcincti. Luc. 12. 35. P. 12 I
Domine, inclina cœlos tuos, & deſcende.

Pſal. 143. 5. Pag. 122
Vado piſcari: Dicunt ei, venimus & nos te-
cum. Joan. 21. 3. Ibid.

Stantes ante thronum, & in conſpectu Agni,
amiéti ſtolis albis, & palmæ in manibus

eorum. Apoc. 7. 9. pag. 12 3
Spirims Domini ornavit Cælos. Job. 26. 13.
pag. 124

LIBER NONUsS.

Videhbas itâ, donec abſciſſus eſt lapis de monte
ine manibus. Et perouſſit ſtatuam in pedi-
bus ejus ferreis & fictilibus, & comminuit
eos. Tunc sontrita ſunt pariter ferrum,
teſta, æs, argentum & aurum: E& redacta
quaſi in favillam æſtivæ areæ, quæ rapta
ſunt vento: nulluſque locus inventus eſt
eis: lapis autem qui percuſſetat ſtatuam,
factus eſt Mons magnus, & implevit uni-
verſam terram. Hoc eſt ſomnium. Dan. 2.
34. pag. 126
Frange eſurienti panem tuum. Iſa. 58. 7. P. 127
Volo ergo viros orare in omni loco, levantes

puras manus. I. Tim. 2. 8. Ibid.
Meſſui myrrham meam cum aromatibus meis.
Can. J. I. pag. 12, 8

Hodie ſalus domui huic facta eſt. Luc. 19.9.Ib.
Surgite eamus: Ecce appropinquavit, qui me
tradet. Matth. 26. 46. lLbid.
Facta eſt Nox; in ipſa pertranſibunt omnes
beſtiæ ſylvæ. Pſal. 103. 20. Ibid.
Faſciculus Myrrhæ dileé-us meus mihi: inter
ubera mea commorabitur. Can. I. 12. P. 129
Tenui eum, neo dimittam. Can. 3. 4. Ibid.
Vinea enim Domini exercituum domus Irasl
eſt, & vir Juda germen ejus delectabile.
Iſa. 5 7. Pag- 130

Infirmum autem in fide aſſumite. Rom. 14. I.

Ibid.
Et factum eſt, ut audivit ſalutationem Mariæ
Eliſabeth. Luc. I. 41. Ibid.

Index

Et lingua mea meditabitur Juſtitiam tuam.

Plial. 34. 32. pag. 132

Super cathedram Moyſi ſederunt Scribæ.

Marth. 23. 2. Ibid.
Venite poſt me: & ſaciam vos fieri piſcato-
res hominum. Matth. 4. 19. pag. 133
Omnia flumina intrant in mare: & mare non
redundat. Eccleſ. I1. 7. ILbid.
Ecee Sponſus venit. Matth. 25. 6. lbid.
Tenui eum, nec dimittam. Can. 3. 4. p. 134
Invenietis infantem pannis involutum, &
poſitum in præſepio. Luc. 2. 12. pPag. 135
Quod Signum adventus tui, & conſumma-
tionis ſæculi! Matth. 24. 3. Ibid.
Suſcepit ſanguinem fratris tui de manu tus.
Cum operatus fueris eam, non dabit tibi
fructus ſuos. Gen. 4. 11. pag. 136
Eoce ejicis me hodiè à facie terræ, & à facie
tuq abſeondar, & ero vagus & profugus
in terrâ. Gen. 4. 14. Ibid.
Paſce Agnos meos. Joan. 2 1. 17. pag. 137
Cadentes adorate ſtatuam aurteam, quam con-
ſtituit Nabuchodonoſor Rex. Dan. 3. 6. lb.
Inveniſti gratiam apud Deum: Ecce concipies

& Paries. Luc. 1. 30. Ibid.

Læva ejus ſub capite meo: & dextera illius
amplexabitur me- Can. 8. 3. pag. 138
Apprehendite diſciplinam: ne quando traſca-
tur Dominus: & pereatis de vid juſt.
Pſal. 2. 12. . Ibid.
Omne donum perfectum de ſursùm eſt. Jac.
1. 17. Ibid.
Atque ità in hunc modum contendebant co-
ram Rege. 3. Reg. 3. 22. lbdbigc.

Exwulta, & lauda habitatio Sion, quia mag-

nus in medio tui Sanctus Irasl. Iſa. 12.6.
pag. 139

Et dixit unus quiſpiam de Iraël: Num vili-

ſtis virum hunc, qui aſcendit? Ad exprobran
dum enim Iſraæl aſcendit. I. Reg. 17.2 . b.
Cur eduxiſti nos de gypto, ut moreremu
in ſolitudine? Deeſt panis, non ſunt aquæ:
Anima noſtra jam nauſeat ſuper cibo iſto⸗
leviſſimo. Quamobrem miſit Dominus ie
populum ignitos ſerpentes. Num. 21. 5.
Pag: 140

Tac Serpentem æneum, & pone eum pro ſigno:

qui pereuſus aſpexerit eum, vivet. Num.-
21. 3. Ibid.
Tu es Petrus, & ſuper hanc Petram ædif-
cabo Eccleſiam meam. Joan. 16. 18. P. 141
Ego ſum Paſtor bonus. Joan. 10. I1. Ibid.
De quà natus eſt J S US, qus vocatur Chir.
ſtus. Matth. I. 16. Ibid.
Quia reſpewit huinilitatem ancillæ ſuæ. Luc.
Surgite, poſtquàm ſederitis, qui manducalis
Panem doloris. Pſalm. 126. 2. pag. 142
Cæcus quidam ſedehbat ſecùs viam mendiccht

Luc. 18. 35. e.

Aun.
. ſ ſr

Mn

.0
uc/

AiN
NN ut.

1
1
ſ

1/.

Mt J

. I 111,
Peue, 119

Nllilkeg
.

F
ſrine

1

TE
AAN,
nn

uun
Plett.

—
—
☛
—

luml
euhr vale
rk. 3.
ſemun n
Or
4 .

nſiie in

7

A omn

t M,

e,0
den
ł

Ei
nfeifn

re: Gn

1
Cnen
4 Uulinn
nl
1, Oinſa
4 ½
mi henn
imn, n db
II. 1
n eje, de
1
nnln
nauſenm gin
Nher Dn
Deun: Lurm
eo: & Ann
n. .
n: glnn
pereuti l n

e ſutdnf

un anel
,2
jtatio Nt, n
cfuslirt 1

n de HudNe
Aieuii lcn

ndhre Nexye

Hyyp,1

.
1

huni, ui
uſr ſee
Hun N
hemg M

6 1 e

lejt elnn

3

kun in

n.onhl

5,1
..oob, l

. ,E

5089 4

lel

„ N
lriie, .

“
nil lido

.

mihi. Can. 5. 7. Pag. 143
Et gratia ejus in me vacua non fuit. I. Cor.
15. I0. Ibid.
Tu ſeminabis, E& non metes: Tu calcabis
olivam, & non ungéris oleo: & muſtum,
& non bibes vinum. Mich. 6. 15. P. 144
Niſ granum frumenti cadens in terram,
mortuum fuerit, ipſum ſolum manet.

Joan. 12. 2 4 Ibid.
De quâ natus eſt EoUS, qui vocatur Chri-
ſtus. Matth. I. 16. pag. 145

Domine, ut videam. Luc. 18. 41. pag. 146
& 150
Dicis; quòd dives ſum, . locupletatus,
& nullius egeo, & neſcis, quia tu es mi-
ſer, & miſerabilis, & pauper, & cæcus,
C& nudus. Apoc. 3. 17. pag. 146
NWoluit intelligere, ut bene ageret. Pial. 35. 4.
Pag-. 147
Vins frondoſa Irasl, fructus adæquatus eſt
cei; Seoundum multitudinem fructus ſui
multiplicavit altaria, juxtà ubertatem ter-
ræ ſua ewuhberavit ſimulacris. Oſe. 10.1¹. lb.
Amen dico vobis, quia unus veſtrum me tra-
ASyiturus eſt. Marth. 26. 21. pag. 148
Si iguoras 16, 6 Pulcherrima inter muliores,
egredere, & abi poſt veſtigia gregum.
Can. I. 17.

bid.
Conſcidiſti ſaceum meum, & ciroumdediſti
me lætuid. Ut cantet tibi Gloria wea.
Ppl. 29. 12. Ppag. 149
Ne forte egrediatur, ur ignis, indignatio
mea, & ſuccendatur, & non ſit, qui e-
tinguat. Jer. 4. 4. pag. 150
Ecce ego lactabo eam, & ducam eam in Jo-
itudinem: & loquar ad cor ejus. Oſe. 2.

14. Ibid.
Novate vobis novale; & nolite ſerere ſuper
Tinas. Jer. 4. 3. Ibid.
Renovamini ſpiritu mentis veſtræ. Eph. 4.
24 Pag. 151
Nolite confidere in Principibus. Pſ. 145. 3.

Intravit autem Rew, ut videret diſoumbentes:
& vidit ibi hominem non veſtitum veſte
uptiali. Matth. 22. I1. pag. 152. & 154
Ei præparavit Dominus Deus hederam » C.
Aſoendit ſuper caput Jonæ, ut eſſet umbra
luper caput ejus, & protegeret eum, labo-
verat enim. Et lætatus eſt Jonas ſuper
hederd, Iæritid magnd. Er paravit Deus
Vermem aſcenſu diluculi in craſtinum: &
Percuſſit hederam, & exaruit. Et cum or-
tus ſuiſſet Sol, Ppræcepit Dominus vento ca-
O& urenti: & percußyt Sol Juper caput
„Jonæ, & æſtuabat. Jonæ. 4. 6. pag. 152
Nolite confidere in Principibus. Pl.- 145. 3.
CLharitas operit multitudinem Pecoatorum.

pag. 153

G I. Pet. 4. 8.
Ethicæ Comment. Tom. VU.

Argumentorum.

Valneraverunt me: tulerunt pallium meum Deus, Jui præcinxit me virtute: & poſuit

immaculatam viam meam. Qui perfecit
Pedes meos tanquàm cervorum... Qui docet
mahnus meas ad prælium: & poſuiſti ut ar-
um æzeum brachia mea. Pſ. 17. 33. Ibid.
Erat quidam Regulus, oujus ſilius infirma-
batur Capharnaum. Joan. 4. 46. Ibid.
Ulie trepidaverunt timore, ubi non erat ti-
mor. Pſ. 13. 5. pag. 155
Argue, obſecra, inerepa. 4. Tim. 4. 2. Ibid.
Er quatuor Animalia, ſingula eorum habe-
bant alas ſenas: & in circuitu, & intus
plena ſunt oculis. Apoc. 4. 8. Ibid.
Filii Ephrem intendentes, & mittentes arcum:
converſi ſunt in die belli. Pſ. 77. 9. P. 156
Sedebo in monte teſtamenti, in lateribus Aqui-
lonis. Aſcendam ſuper altitudinem nubium,
Iumilis ero Altiſſmo. Iſa. 14. 13. lbid.
Fugit iterltm in Wontem ipſe ſolus. Matth.
6. 15. Ibid.
Et poſt buocellam, tune introivit in eum Sa-
tanas. Joan. 13. 27. pag: 157
Angelorum eſcâ nutriviſti populum taum.
Et deſerviens uniuſeujuſque voluntati, ad
uod quiſque volebat, convertebatur. Sap.
16.20. Ibid.
Bibebant vinum, & laudabant Deos ſuos
aureos & argenteos, æreos, ferreos, lig-
nedſque & lapideos. Dan. 5. 4. lbid.

Si ignoras te, 6 pulcherrima inter mulieres.

Can. I. 8. Ibid.
Dicite invitzætis: Ecce prandium meum pa-
ravi. Matth. 22. 4. pag. 158

Miſerere mei, Deus, ſecundum magnam mi-
ſericordiam tuam. Pſal. 50. 3. Ibid.
Apparuitque ei Dominus in famm ignis de
medio rubi, & videbat, quòd rubus arde-
er, & uon combureretur. Exod. 3.2. p. 59
Si videris me, quando tollar 4 te, erit quod

Petiiſti. 4. Reg. 2. 10. pag. 159
Cæcus quidam ſidebat, ſecùs viam mendi-
cans. Luc. 18. 35. pag. 160

At iniqui illi juſſerunt, at diſcooperiretur,
ecrat enim cooperta, ut vel ſic ſatiarentur
decore ejus. Flebant igitur ſui, qui nove-
rant cam. Dan. 13. 32. pag. 161
Timui, ne honorem Wei transferrem ad homi-
nem: & ne uemquam adorarem, eacepto
Deo meo. Eith. I13. 14⸗ Ibid.
Signum magnum apparuit in Cælo, Mulier
amicta Sole, & Luna ſub pedibus ejus,
& in capite ejus oorona ſtellarum duode-
cim. Apoc. I12. I. Ibid.
Infirmatus eſt Baſan, & Carmelus: & Flos
Libani elanguit. Nahum. I. 4. Ibid.

Deus, qui præcinait me virtute: & poſuit im-
maculatam viam meam. Pſ. 17.33. P. 162
In Sole poſuit tabernaculum ſuum. Pſal. 18. 6.
Pag. 167
Ecce ego mitto Angelum meum ante ſaciem
uam, qui præparabit viam tuam ante te.
Marth-

=—

E

Matth. 11. 10. pag. 167
Gaudete in Domino ſemper: iterꝑm dico gau-
dete: Dominus enim propé eſt. Phil. 4. 4. Ib.
Apparuitque Dominus in flammaâ ignis, in
medio rubi. Exod. 3. 2. pag. 168
Obtulerunt eimunera, aurum, thus, & myr-
rham. Matth. 2. 12. Ibid.
Et intuentes eum omnes, qui ſedebant in Con-
cilio, viderunt faciem ejus tanquàm faciem
Angeli. Act. 6. 15. pag. 169
Intende voci orationis meæx: Rex meus, &
Deus meus. Pfſal. 5. 3. Ibid.
Væ, qui conſuunt pulvilios. Ezech. 13. 18.
pag. 170
Intendens in Cælum vidit gloriam Dei, &
ESUM ſtantem. Act. 7. 55. pag. 171
Erat quidam Mendicus nomine Lazarus, qui
jacebat ad januam ejus, ulceribus plenus:
cupiens ſaturari de micis, quæ cadebant
de mensdâ Divitis, & nemo illi dabat.
Luc. 17. 20. Pag. 172
Domine, memento mei, oum veneris in regnum
tuum. Luc. 23. 42. Ibid.
Exiit qui ſeminat, ſeminare ſemen ſuum. Et,
dum ſeminat, aliud cecidit. Luc. 8. 5. p. 773
Dominus autem miſit ventum magnum in
mare, & facta eſt tempeſtas magna in ma-
ri: & navis periclitabatur conteri. Jonæ.
1. 4. Ibid.
In Cæœælum conſcendam, ſupra Aſtra Dei eal-
tabo ſolium meum: Sedebo in monte teſta-
menti...Similis ero Altiſſimo. Iſ. I4. 13. P. 74
Noæ præceſſit, dies autem appropinquavit:
Abjiciamus ergo opera tenebrarum, & in-
duamur arma lucis. Rom. 13. 12. Ibid.
Clama, ne ceſſes: quaſi tuba exalta vocem
tuam, & annuntia populo meo ſcelera eo-
rum. Iſa. 58. I. I[bid.
Et piritus Domini ferebatur ſuper aquas.
Gen. 1. 2. Ibid.
Lampades ejus lampades ignis atque famma-
rum. Aquzx multæ non potuerunt extin-
guere charitatem, nec fiumina obruent il-
lam. Can. 8. 7. pag. 175
Spiritus ejus ornavit cœlos. Job. 26. 13.
pag. 176
Aeccipietis virtutem ſupervenientis piritus
ſancti in vos: & eritis mihi teſtes in Jeruſa-
lem, & in omni Judæâ, & Samarid, & uſ-
que ad ultimum terræ. Act. 1. 8. p. 177
Quæ conventio Chriſti ad Belial! Aut quæ ſo-
cietas luci ad tenebras! 2. Cor. 6. 15. Ibid.
Rogavi pro te, Petre, ut non deficiat fides
tua, & tu aliquando converſus oonfirma
fratres tuos. Luc. 22. 32. pag. 178
Aſumpta eſt Maria in Cælam. pag. 179
Hoc eſt enim Corpus meum. Matth. 26.26. Ib.
Oimnis arbor quæ non facit fruétum bonum, eg-
cidetur, & in ignem mittetur. Matt. 7. 19. Ib.
domo Phariſæi. Luc. 7. 37. pag. 180

Index

