Curare non ſatis eſt, inſuper diligatur oportet genz ate.
ab his, qui in ea habitare cupiunt. Quæ au- H„His-
tem diligit quis, benè quoque novit, quam ,,,,.
cautè cuſtodiat, quàm avidè propaget, quam „ia cum
ſolicitè vindicet, quämque diligenter ſarciat. ſacxlari-
Planè Nomini Societatis illa conveniunt ver- bus.,
ba: Oleum effuſum nomen tuum. Calcatur au- Can. 1. 2.
tem facilè, quod profuſum eſt, nec ſatis dici Fama
poteſt cuſtodiri, quod effunditur. Fuit olim cura.
. Oleum,

Conobii.

0
lo
ne
et
li
eni
hol
ſelt
)
ge
lel 1
etp
Eit,1
in
le
uun
e Uil
lr/
Uuleri.
Nolhen
Non l
tiun
habi
lur n
Clgenn
migln
tin m
Cunn nl
Pende
ſte

ns 4

lltus

Nng
luninr⸗
e we
Reya
h ſ

Annr

En, S
M Der
enati
decirle
.,. g.
Pe e a

Frenh
nl
. D
en!

Stromatum, Lib. XII.

Oleum, ſed clauſum, munitumque Societatis
nomen, quando ſcilicèt noſtra, quæ domi o-
riebantur, domi quoque reſtagnabant. Et li-
Cèt evulgatio iſthæc rerum noſtrarum conci-
liare videbatur amorem plurimorum: dicitur
enim in Canticis: Oleum effuſum nomen tuum:
ideò adoleſcentulæ dilexerunt te: Graviorum
virorum tamen exiſtimatio bona de nobis pe-
riclitaretur, ſi adoleſcentum creſceret Amici-
tia, improvidâ nominis effuſione conciliatA.
Sanè Sponſus, quouſque ſpectari Sponſa miſi
per rimulas poterat, diligenter eam proſpecta-
bat per cancellos: ut verò oſtium illa reſera-
vit, totâque patuit, continuò Sponſus aufu-
git, teſtatus procul dubio earum rerum, &
deſiderium perire, & exiſtimationem difflari,
quarum copia eſt obvia. Magnifaciebat Deus
Can. 4. Dilectam, quùm de ea diceret, Hortus con-
12. cluſus Qoror mea Wonſa, Hortus concluſus,
Fons ſignatus. Ergo ſi habitare cupis in Mo-
naſterio, dilige nomen ejus. Ut autem diligas
nomen ejus, adoleſcentularum amorem emere
non cures effuſione olei, & ſecretorum. At
etiam qui nomen Domus Dei non diligunt, in
ea habitant. Habitant, ſed fortè non habita-
bunt in ea, quæ merces in Pſalmo promittitur
diligentibus nomen ejus. Quis enim ſcit, an
antequàm anima emittatur è corpore, emit-
tendi miſeri ſint & ſanctuario Domini. Quam-
quàm ne num quidem hos in ea habitare de-
prehendes, ſi eos frequentes in aulis, in atriis,
in plateis videris, rarôque corpore, mente
nunquàm domi eſſe.

Tuus eſt dies, & tua eſt nox: Tu fabri-
catus es Auroram & olem. Pſ. 73. 16.

Non gravis Nox eſt, dùm illi præſit ſi non
uminare majus, illud certé Lumen, quod
maximo Luminari eſt majus. Agnus lucerna
hujus noctis eſt. Et ego quidem, ſi dies æ-
què, ac nox tua ſunt, Domine, neutrum re-
cuſo: ſed ſive felicitatis dies me erigat, ſive
rumnarum nox me opprimat, lætus ſum,
quia Deus adeſt, ſi dies abeſt. Tuus enim eſt
za,6 Dry dies, & tua eſt nox. Imô „ cum more Rheto-
balem. Tum creſcat Oratio, ponatürque poſt Auroram
Dei vola- Sol, tuam magis eſſe Deus meus, ſuſpicor no-
miicon. Cctem, quàm diem, quæ à Propheta poſt diem
formari. memoratur. Sanè tanquam chariorem tibi
Terſeeutio eam indè deprehendo, quèd moriturus noctem
eete- advocaſti, demiſſo die, umbräſque tibi cum
Religieni⸗ Matre adſtare in Cruce voluiſti. Nocte naſce-
munig TISs, diémque fugas, ne moriare extrà ſinum
viliora. noctis; commendans nobis Adverſa tum Cru-
Siate, ci confixus, tum Umbris ſtipatus. Undè mi-
medioeru. rum non eſt, ſi, qui te exquiſierat nocte,
Pl.76. 3. fraudatus non ſit, ſed exultans canat: In die
tribulationis meæx Deum exquiſivi, manibus meis
noëte contra eum, & non Jſum deceptus. Qu
noctis felici miſeria delectatus, diem fſelicita-
tis abdicans, ait, Renuit conſolari anima mea:
Memor fui Dei, & delectatus ſum. Hac fortè
de cauſa alio loco cecinit, Anticipaverunt vi-
gilias oculi mei: ut ſcilicèt quietis diſpendio,
nocturnis frui poſſet deliciis iis, quibus ani-
ma Solem pertæſa felicitatis, ejus fruitur li-

beralitate „ qui vir dolorum, & Deus totius
sonſolationis eſt.

Tribula-
tio & Ten-

Talenta
lateant.

lbid. 4.
bid. 5,

367
Vow tonitrui tui in rota. Pſ. 76. 19.

Nec Dei fulmina ſine miſericordia ſunt. Ut Miſeri
enim vox tonitrui ejus velocius tranſeat, ocyũſ- cordis
que tranquillitatem reddat, rotis utitur non Ze⸗ ver
triumphantis, ſed fugientis. Undeè de jaculis ⸗%%
Dei hoc loco non immeritò dicitur: Etenim Clemen-
Jagittæ tuæ tranſeunt. Utque velociùs tranſeant ia.
tela, rotas addidit; ac ſi ſagittarum ferrearum Pl. 76.15.
tarditatem vereretur, rotiſque compenſare iræ
moras ſtatuiſſet. Sanè mihi in rota ſagittas
fuifſe Domini videtur, quando lue abſterſu-
rus peccatum Davidis, tres tantum dies ſtragi
indixit, eorum ne ſpatio quidem completo,
nam tanquàm adhibitis rotis, expiationem in-
trà biduum abſolvit.

De poſt fætantes accepit eum, Paſcere
Jacob ſervum ſuum. Pfſ. 77. 70.

Ab ovibus ad ſolium David traducitur. Ve- Ad Dig-
rùm, non ut regnet: ſed, ut paſcat, ad reg- Pitases
num evehitur. Porrò nemo aſſumi ad guber- 4“: pro-
nandam Dei hæreditatem deberet niſi de poſt Bizz gfig⸗
foœtamtes. Nota vim verbi;: cum dicit Foœtan- i F.
tes, non Oves duntaxat dicit, ſed Oves præg- Dignitas
nantes. Is ergo eligatur ad ſupremas Dignita- ui confe-
tes, ſub quo populi, atque animæ bonorum "enda.
operum focunditate ditantur. Spectetur fann-
lia, an ſancta ſit. At David Rex inauguratus
quo pacto Domini hæreditatem pavit? Et Ppa-
vit, inquit, eos in innocentia cordis ſui; & in
intellectibus manuum Juarum deduxit zos. Beneè,
ſi tibi manuum iſthæc intellectio intelligatur.
Ratio optima deducendi Iſraselem, non cogita- Vox operi.
tiones excelſæ mentis, ſed manuum intellectio- Senen⸗
nes;, id eſt, ſi quæ optima mens tua cogitat, ee en.
manus quoque impleat operando. Cæteruam empla.
præclara meditari, & nihil manibus intellige-
re ſonus inanis eſt, à quo ſe Populi non facilè
trahi ſinent. Sonet quidem vox tua in auribus
ſubjectorum: veràùm ipfi in odore unguento-
rum tuorum current, non in elegantia oratio-
nis tuæ. Intellige præclara, quæ imperes, ſed
fiant ſplendidæ hæ intellectiones intellectioni-
bus manuum, operibus exhibendo, quæ me-
ditando conceperis. Columna nubis Iraëlem
antecedebat. Virga imperii inſigne, quod ma-
nuum inſigne eſt, non oris. Rursùs, In inno- Supeysor
centia cordis pavit eos, inquit David de ſe Simplexꝝ
non in verſutia mentis, non in humanæ ſa- Pen boli-
Pientiæ conſiliis, non in calliditate & fictione ta ſit.
verborum. Audiant, inquam, hoc Paſtores
animarum: Innocentia cordis tui ovium tibi Politice.
commiſſarum pabulum eſt. Non emim ſoœnum Rex ſan-
agri, ſed fructum cordis Oves Domini man- e inape⸗
dunt. Principes id quoque diſcant; nam is „
qui Filios Jacob pavit in innocentia cordis ſui,
non Sacerdos, ſed Rex fuit.

Extendit palmites ſuos uſque ad mare .
α Aſque ad ftumen Propagines ejus.

Pſal. 79. 12.

Elogium Chriſtianæ Rekgionis profectò Locorism

ſplendidum, ſummque fidei commendatio, ingiffe-
unum idémque ſabulum & florentis eſſe Vitis, rentia.
& furentis Oceani confinium. At tant care- Zelas a-
ret laude Eccleſia,

& vita pro nobis martua, ſi Jeroſoly mis Apo-

n märnn
ad Gentes

ſtoli & Loca.

imò Chriſtus vera vitis

Hh 4

68
3 conſtitiſſent, unâque contenti urbe or-
bem terrarum neglexiſſent. Arguit eorum im-
becillitatem hic locus, qui corpus ſuum, quod
& ſinu parentum revulſere, uni interdum ur-
bi ità crucifigunt, ut vivi indè avelli non
Pl. 79. 13. poſſint. Sequitur. U quid deſtruxiſti maceriam
ejus, & vindemiant eam omnes, qui præter-
grediuntur viam. Quid audio, quidve lego?
Adhuc indiguit maceriâ Vitis orbe toto diffuſa?
Noönne tuta ſatis maceria eſſe potuere arenæ
Maris? Ergône ſabulum ab æquore Terram
univerſam tutari poteſt, tutari Vineam unam
Avaritia non poteſt? Rogo vos, nénne Mare pro ſe-
pe erat vineæ iſti, quæ extenderat palmites
ſuos uſque ad mare? Nimirùm in confinio Ma-
fuder ris & Vineæ, viam Cupiditas eſt rimata. Qui
impit. viam prætergrediuntur vindemiarunt vineam,
Ecclefa- diſſipatà ejus maceriâ. Intelligis credo. Nuſ-
hici i quam tutus es, quamvis valleris Oceano. Et

forens: flumina ſperat, quèd in os ſuum influant, &
* vari. Mare exorbet Aper, qui vineæ tuæ inſidiatur.
Et gladium Spiritus, quod eſt verbum
Dei. Ephei. 6. 17.
Contio ſa. Itäâne? Gladius eſt verbum Dei? Dicite,

vera ſit, Pontifices, in frœno quid facit aurum? Quam
"eRorida. ego reprehenſionis ironiam ità ad Chriſtianos
Oratores converto. Dicite, Sacerdotes Cruci-
fixi quid facit in Ferro flos, quid color in Cru-
ce, quid ornatus in Gladio? Ferire debet cor-
da Verbum Dei, ſi Enſis eſt, non aures re-
creare. Verùm vanitatem plerique excuſant
ſuam, quòd delicatè in initio dicendi oratio-
nem concinnantes, ad extremum eam, Chri-
ſtiano more, ſacco, ciliciéque cooperiant.
Sie Fami- Equidem hi non abſimiles mihi videntur inſa-
liaritas no Pictori, qui armatum Cæſarem adumbra-
Narme- turus, exactè prùs membra omnia efforma-
usss. ret, colorarétque, quæ decoloraturus eſſet,
ns. cùm loricam, & armaturam diverſis à carne
coloribus induceret. Sat enim fuiſſet caput Cæ-
ſaris formare, & ſine membris armaturam,
quæ membra fingeret, non tegeret. Ità hi A-
poſtolico ſale reſperſuri cor audientium, inſtil-
lant primùm in eis Poêticam fatuitatem: cum-
que eos ardere cupiant, priùs ingerunt roſas,
quéòſque cinere, ſaccôque tecturi ſunt, viola,
ſericéôque dementiſſimè ornant.

Sermo
Vanus.

Vä iis ui perdiderunt ſuſtinentiam.
„ Jui p Juſtinenti

Eccleſ. 2. 16.

Tepidita-: Projicis ſpinam, ne pungaris, & gladium
tu damna ſumis, quo feriris. Suſtinentiam perdis, & Væ
Mortiß- obrueris. At nemo eorum, qui in caſtris Do-
cationum mini perdurant, Suſtinentiam perdidit. Uti-

u. nàm! Verùm, quæ ubique querimoniæ inter-
ii. dum reſonant, quæ undique revocantur deli-
ciæ, quæ quoquò amandantur poœnæ, aper-
Religio tè conteſtantur, indè abactam Suſtinentiam,
lapſa. undè dolor eliminatur, voluptas verô accerſi⸗

Mortif- tur. Sanè Væ his. Jugum enim Chriſti quam-
vis miſeri ſuccutiant, non excutiunt, & nihilo
111. . .. . .
minùs preſſi jugo metent nihil, cùm aliquid

Amore ſerant, ne dicam ſpargant. Chriſti enim jugum
duci. ab hominum jugo in eo diſtat, quòd huma-
Jugum num ſive invitus, ſive lubens bos ducat, ter-
Chrißi. ras colit: at jugum Domini niſi ultrò trahas,
ſterilitatem non fœcunditatem ſeris. Undè Do-
Matth. minus dicit, Tollite jugum meum ſuper vog.
1Ie 19.

Oliva

manu Domini ſuſcipitur, non Miſeria eſt, ſed

.

Quod enim reluctanti Superior imponit, Onus,
non Jugum eſt. At in Pſalmo contraria his
mandari videntur, quando hi, qui flentes ſe-
mina ſua jecere, manipulos tamen ſuos repor-
tarunt. Euntes ibant & ſlebant mittentes ſemina IIa26.6
ſua, venientes autem venient cum exultatione“
portantes manipulos ſuos. Falleris, ſi hos invi-
tos ſeminaſſe putas. Flebant, ſed ibant: fle-
bant, ſed ultrò ſua ſemina ſpargebant. Et
quamvis oculorum fletus vim ſonet illatam,
iter tamen pedum ultròô ab eis initum docet?,
ſementem dolorum factam omninò charitate.
Non enim trahebantur, ſed ibant. Imò la-
crymæ ſemina erant, quas emittebant ex ocu-
lis, ut eas diſſeminarent. Loquitur enim Pro-
pheta de pœnitentibus, quibus cùm perſecuto-
rum gladius ſanguinem non eliceret immorta-
litatis ſemen, meſſis cupiditas pro ſanguine
lacrymas dabat, lætitiæ atque exultationis ſe-
mina non infœcunda. Non ergo reſtat effu-
gium, ſed Væ iis, qui perdiderunt Suſtinen-
tiam. Perdiderunt, inquit, liberaliùs enim
uſi eramus verbo prodigendi, initio explana-
tionis. Blandiri namque quis poſſet ſibi con-
ſcius non abjeciſſe ſuſtinentiam? At Væ non
iis ſolum qui Suſtinentiam abegerunt, ſed iis
etiam, qui aliud agentes perdiderunt. Amit-
timus etiam ea, quæ non odimus. Et fortè non
odium, ſed ſocordia nobis Suſtinentiam clàm
ſuſtulit. Intelliget diſpendium tolerantiæ, ſi
ſe invalidum ad onera religionis deprehendit,
ſi averſatur ea, ad quæ ferenda huc aufugit
à ſæculo.

Repleti ſumus manè miſericordiâ tuâ: &
exultavimus, & de-letati ſumus in
omnibus diebus noſtris. Lætati ſumus
pro diebus, quibus nos humiliaſti, an-
nis, quibus vidimus mala. Pſal. 89. 15.

Verborum aperta ſeries, ſed ſenſus involu- Tritula-
tus. Si enim manè repleti miſericordid, undè tio aillu.
locus ſuperfuit humiliationi? Si lætati & de- Deſala-
lectati ſunt omnibus diebus, quibus annis vi- eues.
dere mala? An Humiliatio Miſericordia eſt? Superior
an repleti Bonitate, Mala adhuc capiunt? an diſeretus
Calamitas Delectatio eſt? Planè ita eſt. Nos, stsan
inquiunt, humiliaſti, & lætati ſumus, reple- 3

ti Miſericordiâ tuâ. Calamitas enim, quæ de Pei voli-
ati con-

*1144. . . .formari.
Miſericordia; & tam delicatè mala Deus in Crrresli

fligit, ut videri magis queant, quaàm ſentiri. ſir landa
Annis, inquiunt, quibus vidimus mala. En Pl. 89. 15.
quomodò generoſæ animæ inflictas à Deo æ Superior
rumnas extenuant! Quovis alio corporis ſen- iti.
ſu mala ſe dicerent expertos, graviùs ſe pro- Pœnitötie
fiterentur oppreſſos. At, cùm dicunt mala ſe inflida.

duntaxat vidiſſe, vix ſe teſtantur afflictos. lemen-

Cor enim inter ærumnas premitur: auris ſtre⸗ ornis.
pitu quatitur: affligitur memoria recordationé csrtionum
malorum : odoratus torquetur graveolentia; tis.
ſolus Oculus, Solem æmulatus, ærumnas vi- Pati pie
det, nec ſentit, vulnera incruentus ſpectat, tr le.
lætus mœſta intuetur, fractionem integer al- z.
picit, ſordibus adeſt immaculatus. Ergo Tu pænitltis
quoque, ſi cùm deprimeris a Deo, crederes infiicts
non ab hominibus deprimi, diceréſque ad ferende
Deum converſus, Nos humiliaſti, videres tan-
tům, quæ pateris, mala. Id autem David ſuo
teſtatur exemplo. Illuſit fugienti Davidi perfu-

ga Semei. Hujus maledicta Rex non in cor
tranl⸗

elluurit
i,

“ he
1c Nnrim
. ere
nen

e

. NKaniae
we Al ſi
1 II inre
nt
fteretn
ninege
he D

Elnene⸗

En dorpe

ed

n
engt.

o
D
elet i

Aln
AuI Ai
etunt Iu

l

tknmne
Gehtte

i ,a
Eri nl
nliße

M

tranſiniſit, ubi tortus ſæviſſimè foret, ſed in
oculis ea ſiſtere coëgit, viditque tantùm jacien-
tem lapides, non odit, undè facilè ridentem ir=
riſit. Quare Tu quoque, cùm illuderis, Scur-
ram non vides, & rides, ſed cogitas, & tor-
queris. Mala nec viſa, nec audita cruciant: tor-
quent verô, ſi per oculos, aut aures, in men-
tem;, aut cor demittantur. Si vis omnibus die-
bus delectari, etiam quando dejiceris, mala
vide, non rimare, ſpecta, non meditare, ar-
ceâſque oculis, non corde excipito. Dei veròô
quanta benignitas eſt. Manè miſericordia re-
plet, quos deindè humiliaturus eſt, ut, cùm
afflictionem immiſerit, excludatur à corde jam
pleno mifericordiâ, conſiſtätque in veſtibulo
tantům oculorum, & rejecta tantùm videatur
afflictio, non verò quaſſet ingrefla.

Deſcenderunt in profaundum, quaſi la-
Pis. Exod. 15. 5.

Opertos magis aquis, in ſeſe relabentibus,
credideram Ægyptios, quàm deſcendiſſe in
aquas. Quòô enim ultrà deſcenderent, qui
jam Maris pavimentum attigerant, per quod
inceſſerant Iiraëlitæ? Ego ità cenſeo. Cùm in
imo Maris non *ι um, planumque ſit ſo-
lum, ſed Montes & profundo ſurgant, & in
profundum Valles fatiſcant, ut ſuavius pate-
Superior ret iter Hebræis, non aquas ſolùm Deus re-
provideat duxerat, ſed viam æquaverat, junctis inter ſe
ultue ad montibus, juſsiſque vallibus ex imo aſſurgere:
ete Ad- quibus iterum fatiſcentibus, jam emenio ab
Deiamor Iiraélitis vado, mirum non eſt, ſi non obru-
in nos. ti modô, ſed & in profundum deſcendiſſe di-
Dei Pro cantur Ægyptii. Ex quo Dei providentiam
videntia. jn gregem ſuum mirari licet, uſque in deli-
cias prodigam. Neque enim ſat habuit vadum
exhaurire, ſed, & æ uavit, utque plerique
aiunt, floribus etiam inſperſit.

Non occides. Exod. 20. 13.

Homici. Etiam, antequàm de non occidendo ſcripta
dinm. L,ex foret, ita Deo Homicidium inviſum „
Severitas.

8. 44% ingratumque fuit, ut Homicidam primum
Ueio le- damnare ipſe per ſe voluerit, imterſecti ſan-
ſa. guinem vindicaturus. Et ſanè cruorem Abe-
yrgR, lis non vindictam clamaſſe puto, ſed excla-
Wue maſſe apud Deum, ut à tanto flagitio ſupplicii
Aauaſa- gravitate homines deterreret. Maluit ſanctus
tiones ex Abel ſuam periclitari Patientiam, quàm tan-
ſandto ge- tum introduci facinus, Fratris exemplo, in
. orbem terrarum. Quare, qui vivus, cùm in-
terficeretur, ſiluit, mortuus, perſpectàâ enor-
mitate flagiti, clamavit, veritus ne latius cru-
delitas ſerperet, ſi Patientiæ patrocimo ſuppli-
cium evaderet. Occiſi à Davide Uriæ ultio in
ſtirpe ejus penè perennavit. Gladius à regiis
Filiis recedere neſciebat, Patre pugnante in
Abſalonem, hoc in Amnonem ſæviente. Et
Abel quidem corpus exuit, non beatitatem
amiſit, & tamen clamat. Quàm, rogo vos,
vociferari putamus, quorum & lacent humi
corpora inſepulta, & ſepultæ ejulant, æternum
torquendæ in gehennæ, animæ infelices! Inven-
tum eſt, quomodò non ſolus timeatur Deus.
Ille enim, ſi Chriſto creditur „ ideò maximè
metuendus, quia habet poteſtatem non ſolùm
perdendi corpus, verùm & detrudere valet
Ccum corpore animam in gehennam. Porròô id
Pprocul dubio factitatur perſæpè, quum quis

— 8. Stromatum, Lib. XI. 369

imparatum hoſtem è medio tollit: eodem enim
ictu animæ viam Scit & abeundi è corpore,
& ſubeundæ gehennæ. Hos verô apud nos
abundè punit indictum exilium, ſed intra quin-
quennium reſciſſum. O tempora! 6 mores
Imô, 6 tempeſtatem! 6 mortem! Luuntur 5
heu nos! parricidia animarum ſimul, & cor-
porum delicatâ peregrinatione ad Urbes clario-
res: & domus ejus aurata perſtat, qui auſus eſt
civem in Averni monſtra tranſcribere. Reus eſt
læſæ Reipublicæ, qui ſuaſerit civem ad Hoſtem
transfugere: qui verò invitum compulerit ad
Hoſtem humani genieris Satanam accedere, le-
viter reus plexus dicitur graviter, ſi brevi tem-
pore ruſticetur in Patria, ſecurus, dummodò
non ſecurè exilium eludat.

Nolite inebriari vino, in u0 ſt luxuria.
Epheſ. S5. 18.

Itäne in vino Luxuria? Putabam ego Divi- Laxas
nitatem in vino eſſe, ſiquidem, antecedentibus Convi-
facibus, Viris, Foœminiſque non rarò in con- Tianl,, G
viviis propinatum. O ambitionis non ferendam un erbis.
proluviem in cyathis! Minori pompâ Euchari- Laxas
ſtiæ auguſtiſſimum Sacramentum per publi- Esularu,
cas vias morituris deferetur, quàm deferatur Saper-
interdum bibacibus furor meri in domibus Dy⸗= 612.
„.. . . . itulo⸗
naſtarum. Et tamen gliſcit in Vino Luxuria, zam Fg.
cùm Chriſti Calix germinet Virgines. Quin Ktim.
Vinum ipſum, dùm luxuriam propinat in epu- Galaæ
lis, numeroſo ſtipatur ſatellitio facum; idem vineitur
verò, cùm in ara ſuo colore Deum tegit, vix “ Pakſtu.
faculis duabus colitur: adeò Vinum vilins ef- Ambitie
vel in
fertur cùm Virginis Filium, quàm cùm Libi- menſis.
dinis Matrem, Luxuriam ſcilicèt parit, & nu-
trit. Et miramur agrorum ſterileſcere plantas,
fluviorum intumeſcere latices? Indignantur
nimirùm elementa, Dominique injurias, homi-
numque faſtum vindicatura, contra naturam
ſuam, vel tument, vel arent. Excreſcunt flu-
mina, malè ſuccenſas faces reſtinctura. Ste-
rileſcunt vites, ne pretioſius habeantur, duùm
libidinem inferunt menſis, quàm duùm Chriſti
ſanguinem exhibent aris. Scilicèt frigebat ſi-
ne facibus in Vino Venus, ut, proptereà
flammarum quoque vicini ſuccendi eam opor-
tuerit. Chriſti verò Miſericordiam miror, qui
in Vino quo ſeritur Luxuria, cruoris ſui my⸗-
ſteria dedicarit, ut ubi Scelus regnat, ibi pul-
Iulet Pudor. Quam ſanè Paterarum pompam,
ſi in Regum tantùm ædibus ſpectaremus, eam
fortè non carperem, cùm Petrus jubeat nos
Regem honorificare, non damnare: At quis
eam carperet in epulis Equeſtris ordinis aut
Senatorii?

Cecidit autem Ignis Domini, & vora-
. 8 .
vit holocauſtum, & ligna, & la-
Pides, pulverem quoque, & aquam.
Arſere in Eliæ ſacrificio non boves modò, 5 Elias.
verùm & lapides: Et meum adhuc cor friget, S. Miſſa.
60 quotidiè in ſe recepto, qui Ignis con- Saceraos
nens eſt ? Sina fumo, ignéque exæſtuare “*

coœpit, poſt Domini adventum, qui tamen

Mons eſt: Nos verô Sacerdotes frigemus;
& nobis, & populis. Nec moriturus à procu-

randa animarum ſalute Chriſtus vacavit. Ro-
8⁸0 vos, duæ opportunior hora laxandi froena
orationi 2

370

a,2. penè, quo cum loquutus erat, reliquit, viſuſ-
g ger. que quodammodò eſt, maluiſſe Pœnitentem

vwis im- audire, quaàm Deum alloqui. Jam quæro, quæ
pore Con- hora aliena videri poſſit ab excipiendis confeſ-

feſſones ſionibus, quando Chriſtus moriturus Latronem

excipiat. abſolvit? Rursuùs, qui locus æquè incommodus,
Conßtia- alienviſque à procurando animarum profectu,
Zdußz ns- Auam Patibulum! Adhuc tamen in Cruce Chri-
zlectus us impium convertit. Raròô, ſi calamus præ
animarn. manu ſit, ad peccatores deſcendimus, ſtudio-
saperior rum incommodum prætendentes: Et tamen
6. dak, Chriſtus, cùm clavos haberet in manibus, nec
vulnera, nec mortem cauſatus, etiam ſuffixus

qJuo Vis . .
tempore. Cruci amplectitur peccatorem.

Numquid Sion dicet, Homo, & Homo
natus eſt in ea: & ipſe fundavit eam

Altiſſimus? Pſal. 86. 5.

Zepiditas Abſit, ut de nobis ferantur hæc & à Davi-
Ferſecu- de prædicta, & à Viris graviſſimis dicta. Si
10r6 . Mundus vos odit, inquit Chriſtus, ne turbe-
Prk mini, Scitote, quia me priorem vobis odio ha-
faci.. buit. At quod reſtat ſolatium, ſi ipſa incipit
Religio dubitare Sion, an domum fundaverit Altifli-

laspſa. mus? Sanè humilitas vilitâſque deſideriorum

rrrr. & morum ſfuſpicionem movent, quin eam
R . . . .
ia necef ipſe Altiſſimus erexerit. Domus, in qua nu-

ſaris. g* reſonant, haud fundata videtur à Verbo.
Perſeeu- Ubi labores innituntur fœno gloriæ, Chriſtus
tionum fundamentum non eſt. Denique, ſi homines
n⸗ / 1 evademus, ubi exuenda humanitas erat, cer-
Eecloſia- tè Locus iſte Aula Dei non eſt, qui abne-
hici & gare unumquemque ſe juſſit, hominéſque in
Roeoligioſi Deos immutaturus factus eſt homo. Id autem,
JNueam Fa- quod ſummo dedecore pleniſſimum eſſet, ſi
way r- foret, illud exiſtimo, Homines factos nos in
antu-, Dei domo, qui ad eam è ſæculo quaſi Dii
Tepidi- confugimus. Quis enim noſtrum huc Angelus
as poſt non advenit? De Cœlo ſermo erat: cor Cru-
fervorem. cem deperibat: membra averſabantur Delicias:
H oculi oderant Pompas. Nunc verò paucorum
Eecleßa- degenerantium vitio, & nugæ in ore, & pro-
ſici, & cul à corde Crux, & delicias caro expetens,
Religioſf, & ſpectaculorum cupidi oculi teſtantur homi-
Iſi tepeßfät, nes eos eſſe, nec ſemel tantùm, ſed bis videri
enr Na⸗ homines; adeò, ſupra ſæcularium conſuetu-
miſerio- dinem, tepefactus Cœnobita humana non re-
res. tinet, ſed cupit, curat avidius. Porrò, id
apertius perſpectum Sioni eſt, quæ hoc expro-
brat tepefactis. Sion, Viſio Pacis, dum Pa-
cem non videt, ſed diſſenſiones, tum enimverò
erumpit in illud elogium, quod ſemel recitaſſe
ſit ſatis. Utinam degener ſeu Religioſus, ſeu
Clericus injuriarum, atque rixarum ſupra vul-
gus tenacior non ſit, undè appellari Homo non
Ppfſ. 86. 5. ſemel debeat homo. Homo & bomo natus eſt
in ean. Durum affirmare quod ſequitur, ſi ve-
lbidem. rum ſit, quod anteceſſit: Et ipſe fundavit eam
Altiſſimus.

Quæ ſeminaverit homo, hæc & metet.
3 7
Gal. 6. 7.
etes ra- Miſeret mée veſtri „ qui, ſpretis theatris, &
mii. relictà arenàâ, furias Bacchanales convertiſtis
in luctum, coràm veſtro Rege. Si enim,

Oli
* . . .. .
orationi, offiique claudendi proximis, quàm
vitæ extrema, cùm agis animam? Verùm ani-

mam Chriſtus agens animarum cauſam egit, &
Zelus a- pro unius jam damnati Latronis ſalute Patrem

quæ ſeminaverit bomo, hæc, & metet, felices, qui Gal. 6.7.
perſonati totä urbe vagantes nugas, cachin- Agricul.
nos, cantus, epulas, omnémque deliciarum ara pi.
apparatum diſſeminant, delicias utique pro de- inalis,

liciis tempore ſuo meſſuri. Vos, contrà, æ-
rumnoſi, qui ſerentes lacrymas in templo, je-
junia, flagella, ſæviorem his ſuppliciis meſſem
expectatis. Itâne, quæ ſeminaverit homo, hac
& metet? Et quo modo Juſti in Pſalmo, qui
flentes ſemina jecere, rediere exultantes cum
manipulis felicitatis? An à Davide Paulus diſ-
ſentit? At ille iſto, juxtà Evangelicam doctri-
nam, ſapientiùs videtur opinari. Siquidem, Mat-
thæo teſte, in ſupremo Mundi examine, plan-
gent omnes tribus Terræ. Utique, quæ riſere.
Et teſtimonio Lucæ, qui epulabatur quotidiè
ſplendidè, ſitiit apud inferos. Quaâ ergo ratio-
ne, quæ ſeminat homo, illa & metit? Imè
metit, ſed in regione vivorum, ubi Lacrymæ
pretioſæ ſunt, ubi Crux fulget, ubi Vulnera
pro ſideribus habentur, ubi vilius Cilicio ſe-
ricum eſt, ubi purpura fuſus pro Chriſto
Cruor eſt. Væ Martyribus, ſi non illa mete-
rent, quæ ſeminarunt. Geſtant & illic Equu-
leos, Laminas, Ungulas. Ipſe Chriſtus, teſte
Cypriano, Vulnera ſervat, quæ Patri oſtentet.
Ipſiuſmet Chriſti teſtimonio, Crux parebit in
cœlo, non autem ſceptrum; Patibulum erit,
ſed Sole clarius. Ipſi quoque ſuas ibi metent
delicias Voluptarii. Verùm riſus inibi ride-
tur, cantilenæ ululant, vileſcit byſſus, pallet
aurum, ingloria malè oſtentata nobilitas eſt.
Quare pondus non Meſſis, porna non Manipu-
lus, opprobrium non Pompa æſtimabuntur,
quæ impii ſpe gloriæ ac voluptatis diſſemina-
runt. An non apud Afros Angelanos fictilia
æ& quantur auro, quédque illis vile metallum eſt,
apud nos non pretioſum modò, ſed & pre-
tium eſt? Perſica, deliciæ noſtræ, in Perſide
venena ſunt. Dactyli apud Syros pabulum
Poœnitentium; in Europa Regum bellaria ante-
cedunt. Adeò poſſumus, quas hic ſparſimus
Lacrymas, in Cœlo læti metere, non variatâ
merce, ſed pretio addito: impii poſſunt, le-
gendo riſum, miſeri eſſe, ſi riſus inibi error
reputetur.

Eloquia Domini eloquia caſta, argen-
tum igne examinatum. Pf. II. 7.

At ex me quærit aliquis, quare non aurum,
ſed argentum Domini eloquia habeantur, &
ſint? Abs te peto ego, quare Propheta procul
avolaturus, optet ſe pennis inſtrui Columbæ,
non Aquilæ? Simplicitatem, inquies, antetu-
lit Velocitati, quòd ſciret, Domini eſſe ſermo-
cinationem cum Simplicibus. Et ego Argen-
tum Auro prælatum aio, quèòd pluris faciat
Deus in ſermone Candorem, quàm Pretium.
Studerent minùs Sacri Oratores, opinor, ver-
borum delectui, ſi meminiſſent, Candorem à
Deo, non Pretium, commendari. Argentum
eloquia Domini, non Aurum ſunt. Imò & æra
duo Viduæ, hoc eſt, Oratio imperita, nullo-
que ſæcularz Sapientiæ nitore pretioſa, quia
tamen (Ambroſio teſte) duo ſapiebat Teſta-
menta, Scribarum nummis antefertur.

Contere brachium peccatoris & maligni.

Pi. 10. 5 I.

Vulnus præftolaris in difſractione? Audi Plie ili

reſtitu⸗

Eledtis
ſtatus.

Concis
mzlie

1
vlſe
iis .
pnis 1
cyms 11
le
4
hr.
1, ku
e ce,
, 1u;
Ee
N Uli
r.

le

u mo,
ni ine
li do
rentot
“ I
9 Ponn
ken .
Gui an
fummd
lon

Mmles,

luſeli,e⸗
1 eo

Pelnre
1e lie ante
ene
e. ltſi
* (lol
tlu
Mun t
Uen
tlpolcer⸗
an
Giteni

e
16.

e. Hidn
2 Ver
4 Men Ne
Miühm
N Vendſfe
kunn ſb
ſenint,
leltigeſt
in kpl

n
N
och
S
lii
l

Gverle
Gnd
etorti
ett! H
ilenn
in
Clcet
lhr.
il
ticker
Antt
brlun
Gli

8 NN.

S
tu (Nole,
eien
mnickln⸗
c

1

Correzñio reſtitutam ſanitatem: Quæretur, inquit, pec-

prudens. oatum illius, & non invenietur. Amo dexteræ

Dei Miſe- contuſionem, ſi eo curatur vulnere ulcus ani-
fiterd:s. mæ. Nota, fracto brachio peccantis, ejus ſce-
Soveritas lus aboletur. Zeuxis ſi dexteram Alexander
epportana. truncaſſet, impuras haud tabulas, quas pin-
Clemen- Xit, aboleviſſet. Etenim hodiéque ejus mira-
zia. mur imagines, cujus & dextera, & cadaver
Lepßpu- Omninò interiit. At percutientis Dei ea indu-
niendi, ſtria eſt, ut, effracto brachio iniquitatis artifi-
ſed at ju- ce, ipſa quoque concidat iniquitas trangreſſo-
ventur, ris; adeò ut vulnerata veriùs videri poſſit im-
nn,ag⸗ pietas, quàm impius. Sanè ſi hâc ratione Su-
tur. periores oſſa contererent prævaricantum, &
Confeſſa- Utilius punirent, & gratiuùs.
rii diſere- 7

. E earſerunt ſicut ignis. Pſ. 1I17. 12.

Invidias Quare nocituri Impii non vento validiſſi-
ſili nocet. mo, ſed igni comparantur? Certè non mino-
ri incommodo ille furit, quam iſte fervet. Fi-
lii Job, concuſsàâ, eversâque domo impetu
ventorum, ſepulchrum in epulis habuere:
Pecestor Cumque dæmon in mactandis pecudibus San-
faler æ- cti Viri flammis ſit uſus, ut charioribus eum
ze ſua. Pignoribus ſpoliaret, potentiorem evocavit ho-
ſtem, Procellas ſcilicèt aurarum. Et ſanè,
quis audeat ventis flammas conferre? Arſit
flammis Ilium. At Mare intuere ventis con-
vulſum, hinc urbes hauſtas, illinc demerſas
naves, & brevi deprehendes, unam potuiſſe
flammarum inſidiis urbem concidere, at Mare
Mundumque unmiverſum cieri, concuti; con-
Vio laſa, velli, everti, Euri, Corive rabie inſanà. Qua-
re ergo non ventus, ſed flamma dicitur hoſtis
Peeccati à Propheta? Nimirùm acrius ſæviunt vemi,
demna. ſed ſine diſpendio ſui. At ignis, dùm incen-
S dit, extinguitur; conſumitur, duùm exedit;
peritque, ſi perimit. Titionem ſubjice domui,
Feliess hic ante diſſolvitur, quàm illa: & quamquàm
nen ſa- vivere videatur in incendio, quod peperit,
Perbiant. perit tamen eò citius, quò vehementiorem
Perſecu- . .
mres z- edidit flammam. Sic Impius, teſte Auguſtino,
Korum, dum hoſtis ſui corpus invadit, amimam perfo-
rat ſuam, pérque ſuum pectus gladium in ini-
micum tranſmittit. Saüul, cùm Davidem ad
necem quæreret, eò adactus eſt, ut mortem
expoſceret. Abſalom, quâ foœminas illaquea-
bat comàâ, eâdem ſuſpenſus interiit. Verbo;
incidit peccator in foveam, quam ali parat:
Ignis enim eſt, urit, ſed ardet.

Nolite fieri ſicut hypocritæ. Matth. 6.
16.

Bona eo- Pictura eſt, quæ ſine luce dignoſci non po-
eultanda. teſt. Verus homo differt à picto, quèd hic
Gloria lucem petit, ut illudat, ille verè & in um-
ve bris hominem ſe voce, geſtiſque probat. Quàm
nreve. veròô difficilè Sapientiæ ſine Sole litatur! Quis
enim ſibi theatrum eſt? Spectatum veniunt,
veniunt, ſpectentur ut ipſi. Unus Tobias in-
ventus eſt, qui clam, poſt Solis occaſum, oc-
ciſos ſepulturæ mandaret. Qui tamen, etli vi-
deri in luce neglexit, lucem tamen videre op-
tavit. Nos verò, vel cùm mortuos ſepelimus,
Talentæ ut ſpectemur, Sol abeſt, faces præferimus.
atennt. In ipſo forté Converſionis noſtro tyrocinio ſi-
dvak ne luce operabamur, unâque Obedientiæ vox
vilio., Pro Sole erat. Non enim quantùm lucis ha-
Otedien- beret Opus, ſed à quo juberetur, expendeba-
tis vera. Mus. Nunc verò quam ſplendidum, non quàm

Stromatum, Lib. XII. 371

ſanctum attendimus. Etiam tellus in ſuis ad-
huc incunabulis vagiens floruit ſine Sole, unius
imperantis Dei & fota, & læta præcepto:
quæ, conſecutis poſteà temporibus, ſine luce
effœta ſterileſcit. Utinam terræ Filii telluris
æ&mulemur vitium. Utinam Filii lucis non in-
dè nuncupemur, quòd bonis operibus Gloriæ
lucem obſtetricem eſſe noſtrorum pignorum ſa-
tagamus. At Fœnum ſine Sole non floret:
quod verò in imo terrarum procul à luce con-
creſcit, Aurum eſt. Flos es, ſi ſine Aſtro non
naſceris: Gemma es, ſi oreris inſepulta. Vio- irius
la verò hodiè viret, cras veròô injicitur cliba- ſolida,
no. Adamante regum digiti inſiruuntur ad
ſceptrum.

Sermo veſter Sale ſit conditus. Coloſ.
4. 6.

Agreſtis omninò viri interfui Orationi ali-
quando, qui ratus anachoreticis induendam
ſtoreis eloquentiam, eos damnabat Oratores, Conei⸗
qui in Templis, adſcitos ex Veterum annali- 4ecta ſit.
bus & monimentis, non rarò & Cicerones, & zude En-
Epaminondas, & Pompeios commendarent. nbdium
Itâne (vociferabatur non impiè indoctus) ii L. 1.
laudabuntur in Templo, qui Deum maledic- Epiſt. 8.
tis interdiu noctuque gehennæ infoſſi proſcin-
dunt? Eos Chriſtianus probat, quos Deus re-
probat? Quorumque mortem flammæ conſe-
cutæ ſunt, horum tu vitam eloquentiæ floſcu-
lis ornas inſulsè? Dæmonum ſoci celebrantur Honor
in Templis? divini furoris victimæ argumenta uruus.
ſunt Laudum? idémque os nunc Chriſtum, Murma-
nunc Damnatum à Chriſio commemorat? Be- ratores &
nè, ſi par fapientia pietati foret. Pompeios Cenlores,
laudemus Chriſtiani à Domino ignibus crucia- 7,d Fe-
.. . . antes in-
tos. Scilicèt grandis blaſphemia blaſphemantem aiſereti
Numen pro concione laudare! Si crimini id ponant fe-
datur, Spiritus Sanctus blaſphemavit. Noônne ritatem.
in libro Machabæorum primo Romanos lau- Lingue
dat? Certè gravius eſt ſcelus, Rempublicam τα.
totam celebrare, quàm unum Reipublicæ Du-
cem efferre? Spiritus Sancti elogium illud eſt,
quod legimus de Regina Auſtri in ſacris lite-
ris, quam ex Evangelio diſcimus in Judicio
quidem ſurrecturam, ſed judicatam, contra
ineluctabilem Judæorum perfidiam. Paulus
quàm ſplendide de Cæſare loquitur? Lucas
quâà ratione Auguſti Imperatoris idololatræ
commemoratione funeſtare auſus eſt infantis
cunas Servatoris? Nimirùm & damnandos &
damnatos;, Scriptura, Patres, Chriſtus, Deus
commemorant non rarò, nec rarô laudant.
Subeſt enim plerumque & improbis Probitas,
quam ſequare, Sapientia, quam mirere.

Tollite jugum meum ſuper vos, Matth.
II. 29.

Nunc completa ætas ea eſt, in qua volun- Moriiß-
tarie Domino ſacrificandum eſt. Jugum tolli catio ſis
debet, non ſolùm duci. Mirati olim ſumus Volunta-
Iſaacum convehentem ad ſacrificium ligna: "i-
nunc veròô parùm eſt Parentis gladio feriri, d,2
nos noſtri Sacerdotes eſſe jubemur. Qui odit Timore.
animam ſuam, digna Deo Hoſtia eſt. Joan-
ues in Apocalypſi à ſe viſam narrat Hieruſa-
lem novam deſcendentem è cœlo, ornatam ſi-
cut Sponſam. Hæret Bernardus in hac ad-
mixtione nominum Urbis ſcilicèt, & Sponſæ.

Quid

372

