que ferro exeras, non vulnerabis, ſed vulne-
raberis: vel certè, non Malchum vulnerabis,
ſed Petrum. Ideèò jubet Apoſtolus, ut Epiſco-
pus domun ſuæ præeſſe norit, quèô ritè Eccle-
ſiæ præſit. Si ſervos ſuos prius ſauciet, Ec-
cleſiæ hoſtes non feriet otiosè. David Gigan-
tem ſtravit, ſed Urſo primum colluctatus eſt.
Ego, inquies, loquor; ſed loqui ſinor, imò
non ſinor loqui. Quidam ait ad Eccleſiæ Prin-
cipes, ut ſibi ignoſcerent, ſi frequentius Chry-
ſoſtomum adduceret teſtem, ſiquidem in aureo
ejus ore omnia bona inveniebantur. Egregiè,
ſed non verè. Imôò in aureo ejus bore nihil
omminò invenitur: ſiquidem quicquid ibi ma-
navit ſeveritatis Apoſtolicæ impavidus effudit.
Ea erat tum Prælati conſtantia nihil reticen-
tis, tum patientia Auditorum mihil reſpuen-
Correctio tium. Modè fortè vel in plumbeo ore inve-
nis impa- nire licet ſapientiæ theſaures omnes, cùm vix
in. ulli liceat, quod ſapit, proloqui. Si Petrus
diducat os pilcis etiam non maximi, ſtaterem
inveniet. O ſi dicant, Loquere, Quæ, Deus
immortalis! Oracula ſonarent? Eò devenimus,
ut illud quod reprobrabat Jacobus Apoſtolus,
Jac.1. 22. ego jam optarim, exclamans! Eſtote tantùm
Auditores verbi, & non factores. Verùm, nec
hoc impetro, cùm lugeamus Verbum Dei
tam ſæpé alligatum. Et olim quidem Joannes,
hoc eſt, Vox prophetica vinciebatur à Regi-
bus, & unus eam Herodes, & Tyrannus, &
Inceſtuoſus retinebat in catenis. Jam Dei Ver-
bum à Dynaſtis, à Centurionibus, à Patricis,
Villicis ità paſſim alligatur, ut nec ſubulcum
arguere poſſit ipſe Præſul Diœceſis. Imòô cum
Hiſpanos Reges quivis Concionator, reducto
velo, monere poſſit coram Proceribus omni-
bus de Regmi incommodis, déque oneribus
populorum: vetatur minis graviſſimis Curio
Equitem clanculum retrahere vel ab amplexi-
bus pellicum, vel à ſtrage operarum ſtipen-
dia repoſcentium. Sed quo lacrymarum fonte
Proſequar humani generis fragilitatem! Siqui-
Ethicæ Comment. Tom. V.

rit; qui verò ſanandi ſunt, cædunt, non canunt.

dem Petrus, qui gladinm educit, ut à cohorte
Chriſtum tueatur, verbum proferre non au- Zelas in-
debit coràm ancilla, ut Jxso'M profiteatur. En i .
quò recidunt haſtati Zelatores! quos vides ſtri- ſun: opii⸗
Cto ferro exercitum inſilire, audies coram oſtia- mi.
ria, voce tremulaâ ſuſurrare, Won novi homi- Matth.
nem. Verùm redeamus ad Petri enſem. Ec- 256. 72.
cleſia, inquies, ſi Dynaſtas læſerit, evertetur. Matt. 16.
Scilicèt! Portæ inferi non prævalebunt adver- 12.
sus eam, & Conſul, aut Prætor, qui hodiè z8.
eſt, & cras in clibanum mittitur, Petri Navim Ercleſia-
demerget in ſtagno, quam ſubmergere nequi- 6 , 1 ,.
verunt in Oceano potentiæ ſuæ Nero . Decius, e. lae eh.
Trajanus & Adrianus! Vapor à Sole fuprà ſervantis
nubes attractus, eas ſibi obſtare ægrè fert, ſed zibilzi-
timet. Verùm, ſi ruere incipiat, non modò eas mea:
diſcindit, ſed, & ruendo igneſcit, fulménque Homines
fit, qui vapor erat, dùm nubes reverebatur. mena,.
Enimveròô non oppida duntaxat, ſed & regna
à ſe divulſit Eccleſia, ſine decremento ſuæ di-
ghitatis, & pro angulo Mundos lucrata eſt.
Sueciæ, Daniæ, Norvegiæ America ſucceſſit.
Niſi fallor, Petri Navis ex eo ligno compacta
eſt, quod, ut Nazianzenus ait, morte vivit,
ſectione pullulat. Væ mihi, inquis, ſi enſem
ſtrinxero. Imô væ tibi, ſi non diſtrinxeris.
Rex Babylonis dùm Seniores populi timet, Dan. 146
Damielem in lacum demiſit. Idem, cùm Da-
nielem extrahit, & illis non modò non indul-
get, quæ petunt, ſed, & in lacum leonibus
objicit, nulluſque hiſcere audet. Mira res.
Quibus Prophetam negare non audet, mortem
irrogat, & quia nihil timet, patitur nihil. Au- .
de, & viciſti.

Invaſit Spiritus Domini malus Saul,

prophetabat in medio domus ſuæ.
David autem pfſallebat manu ſud.
Tenebatque Saul lancecam. I. Reg.
18. 10.

Putas, quia convaleſcet Saul hâc arte cura- Pœniten-⸗
tus? imò vehementius ſævire cœpit, & fure- tia veras
re. Sanè Cithara, & lancea non benè coaleſ- Confaſſa-
cunt. Altera ergo ſeparetur ab altera. Quòd
ſi neutra ſepomi poteſt, ſaltem altera alteri Tyro ſeris
commodetur: hoc eſt, qui citharam tenet, exercen-
haſtam circumagat; qui verò haſtam geſtat, dus.
pulſet citharam. Nimirum, ſi David feriat pec- KRenowa-
.. 2 . tio vera.
cantem, & Saül laudet, probétque ferientem, 6 p ig.
procul dubio Dæmon abſcedet, & Saül reva- Coerre-
leſcet. Pœnitens enim blandiri debet Medico, &ienis
non Medicus languido. Certè, ſi David pſal- impa-
lat, Saül ſæviet. Non enim hoc genus dæmo-S ,
. . . . orrectio
niorum inter delicias effugatur. Delirium eſt, „„anda.
lyrà Cacodæmonem pellere. Cinere, ſacco, Correctis
vulnere ſcelus extruditur. Rarò benè curantur lizeræ.

Magnates, quia qui eos ſanat, canit, non fe- Sieperior
ametir»

—,Hſe punit.
LDavid vulneret obſeſſum à Dæmone: exagi- Eder 4.

tatus autem exaltet ferientem. Ità, ubi citha- aimarâ,
ra tradatur Saüli, & David lanceâ inſtruatur, & Supe-
ut nimirùm, impio infligatur plaga correptio- "ior ama-
nis, Arguenti verò præconia regerantur, Dæ- en
mon abibit, & Princeps exſolvetur. Apud Coencio
Marcum miſellus ille, qui ab infantia modèô ſeria.
in aquam, modè in ignem agebatur, non in- Correctio
ter fides modulôſque canentium, ſed inter cru- libera.
ciatus latratuſque eluctantis animæ, compe-
des diræ ſervitutis evaſit. Exclamans, & mul- Marc. 9.
tum diſcerpens eum, exiit ab eo. Sic enim exit 25:
Daeæmon;,

230
Dæmon, cùm non rediturus, egreditur. Uti-
nam, qui non ferimus, ſed radimus, quique
paſſiones noſtras non obtruncamus, ſed obli-
gamus, non rediviva experiamur in nobis de-
bacchantis Samſonis portenta! Reſolventur af-
fectuum vincula, capilli renaſcentur, & cæcu-
tiens vitium docebit inſipientius cæco caligaſſe
oculatos, quibus non diſpicitur ſatis oculatum
ad excidium, vel cæcum eſſe, qui ſi caret lu-
mine, non caret robore. .

Jud. 5⸗

Mulier autem quædam de uxoribus pro-
phetarum clamabat ad Eliſeum, di-
cens: Servus tuus, vir meus mor-
tuus eſt, & tu noſti, quia ſervus
tuus fuit timens Deum: Et erce ore-
ditor venit, ut tollat duos ſilios meos
ad ſerviendum ſibi. 4. Reg. 14.
Pater-fa-
miltas.
Servi.
Rex deli-
gat Anli-

O Tempora planè aurea, quando ad flec-
tendos Dominos, commovendôſque, ut pu-
pillorum miſererentur, & viduas alieno ære
5. exſolverent, ſatis erat commemorare defuncto-
Zelus a rum ſervorum, non in Dominos merita, ſed
nimarum erga Deum cultum, pariter ac timorem. En

nihil Mulier, ut Eliſeum inflectat, non dicit, Vir
eara, meus tot pro te adiit pericula, tot tibi ſervivit
e, SS annis, ocyùs vitam abſolvit in domo tua, quam
in con. famulatum; Jed, fuit, inquit, timens Deum.
verſis Sciebat enim, quòd Eliſeo hoc unum maximè

4. Reg. 4. probabatur, & amabatur in ſervis, ſi videli-
1. Cèt Deum timerent. Imèô, non ſimphciter ait,
aAs Pe„r. . . . .
berior ſuit timens Deum, ſed, Tu noſti, quia ſervus

evebhat .. . . .
Fe,ven- Iuius fuit timens Deum. Hoc enim in ſervis at-
zes, non tendebat Eliſeus. Non enim ab alis certior

Amantes. reddi volebat, quòd ſervi timerent Deum, ſed

oe⸗ hoc ipſe exquirebat, noverâàtque. Nunc verô
alit vir- 1:. . 1 . .
use Domini optimè ſciunt, & indagant ſervorum

Pignitas genus, avos, abavos, tritavos, reditus inſu-
eui confe- pPer, & patriam, cæterâque omnia, hoc uno
renda. tantuùm excepto, nempè, an timeant Deum.
Rationes O probrum! Et putas tibi fidum futurum, qui
privat«. D . fid ſt id . . ſe » ,
Serwi eo infidus eſt. Quidvis in ſervo examinas,
. . „ „
probi ſint. Præter conſcientiam? Porròô quam procul ab

Paterfa- adulatione Mulier, quæ nihil aliud ad impe-

milias trandam gratiam expoſuit, quàm viri ſui de-
guid a- functi innocentiam. Non dixit, Eripiuntur mi-
mare de- 1 1 : „. . . . .
eas i, hi hi duo filii ſervi tui, quos olim famulatui
ſuis. tuo deſtinaveram, quos tibi enutrivi, qui ſe

Filiorum tibi devovere. Scivit, apud Eliſeum non mi-
educatio. nüs valere unius defuncti promerita, quàm
S duorum ſuperfſlitum vota. Indè ſperat mulier
horentur. ab Eliſeo, unde ipſe ſperare jam nihil pote-
Rex Au- Tat: & undè ſperare Prophetæ licuit, Mulier
licorum nihil ſperat. Nimirùm:; demortui ſervi ob-
defunéto- ſequia apud bonum Dominum poſt funus vi-
7un Hlio vunt; & pluùͤs amat eum Princeps rectus, qui

tegat. . . . .
7 Grdn, ſervire deſüt, quam quos prævidet obſequu-
do. turos. Modeſtiam quoque fœminæ laudo, quæ

Aulicis virum, à quo ſibi duo fihi abducebantur, non
conſulen- raptorem, non homicidam, non tigridem,
, non vel lupum, ſed duntaxat creditorem ap-
Lingus Pellavit. Ne fœneratorem quidem dixit. At,
modeſtia. cur bona Mulier ad Eliſeum non confugit, cùm
Patien- Vir ægrotaret, ut viveret, & eum adit cùm
tia. à creditore filii eriperentur. Dices, quia ſa-
e. tius eſt in manus Mortis incidere, quam in
Guserio, Manus foeneratoris. Sapienter ſanè. Tolerabi-
S,Rex co- lius enim eſt ſepulchro inferri, quàm in do-
li debent, mum abripi Avari. Ideò Vidua non indoluit,

F e quòd filis orbaretur, quòd ſervituti mancipa-
snnmnt. .

Oliva

rentur, ſed, quòd ſervituri eſſent Avaro. Ue Avari.
tollat duos filios ad ſerviendum ſibi. Si eos ra-
peret, ut venderet Iſmaélitis, non te vexarem:
ſi ad metalla damnarentur, ſilerem: ſi ſuffige-
rentur patibulo, tam illos mori paterer, quam
virum meum paſſa ſum mori. Verùm Fœne- Divitie
rator eos tollit, ut habeat in domo ſua; ad ſer- eτο.
viendum non Mauris, ſed ſibi eripit, hoc ve- Elémo-
rò Matri non ſerendum dolorem parit, quæ no- Guzm ne-
vit mitiores Leænas eſſe, quam Rapaces. Vel 4*7.
certè ideò dices, non rogaſle pro viro moritu- e
ro, & pro ſervituris filis ſupplicaſſe, quòd ibi“
miraculum, hic eleémoſyna ſatis erat, ad aver-
tendam calatnitatem. Falleris. Nam, quæ ele-
êmoſynam ab Eliſeo petit ſeminudo, procul
dubio miraculum efflagitat: itäque factum eſt.
Nam olei portentosâ exundantià ab ære alieno
mulier exſoluta eſt. Si ergo utrobique miracu-
lum, cur mulier alterum petit, neglecto alte-

Ambitio.
Obedien⸗

ro; hoc eſt, ſatagit, non, ut vir vivat, ſed, ia negle-

ut non ſerviant filu? Nimirùm imperandi am-““.

bitio, & tædium obſequendi fortaſſis effecere,
ne foœmina virum mori quereretur; quòd ſub
poteſtate viri eſſe deſineret; utque filios abdu-
ci non pateretur à creditore, ne deeſſent do-
mi, quibus ipſa imperaret. O Ambitio, quæ
Evam compuliſti ad eſum pomi, quod fortè
ideò ante virum guſtavit, ut ei divinitate præ-
iret: filiorum catenas exhorres, & viri funus
non horres? At iſta quam benéè de pleriſque
noſtri temporis Fominis ſcriberentur, ita &
ſacrilegè & temerè de optima Vidua ſuſpica-
remur, ſummd injurià probitatis.

Domine, Quis habitabit in tabernacu-
lo tuo, aut quis requieſcet in monte pradeft-
ſankto tüo! Pfſ. I4. I. a/zaat
indicia.
Quis non degit modèò, ſed, & perſeveratu- Perſeve-
rus habitat in Religione, in eâque non ſpinas rantie
& procellas, ſed pacem & requiem nacturus fSon.
eſt? Audi. Primò, Qui ingreditur ſine macu- Rrun.
la. Abſterge ſordes omnes, quas Babylone .
contraxifti, quia ſuprà montem Sion Agnus
ſtat immaculatus. Secundò, Et operatur Juſti- pf. 14.2.
tiam. Expiatis vitæ noxis, ſedere non licet, Religionis
ſed operari neceſſe eſt. Porròô cum audis Ope- felicitas
ratur, intellige ſudandum tibi eſſe, & labo- 1 ſa-
randum, ut virtutem conſequare: Quæ non 1idi.
Virtus, ſed Juſtitia appellatur, quòd, poſt tanta ,
Dei in te beneficia, non modè poſſis, ſed te- Virtus
nearis, & debeas ad ſanctimoniam vitæ conniti. ſolida

Extra Montem Probitas, Virtus eſt, in Mon- Rer gie a
„. . . eli⸗
te verò, Juſtitia. Exequeris, quod omittere Re,E,

non potes. Tertièò, Qui loquitur veritatem in quid pra-
corde ſuo: qui non egit dolum in lingua ſua. IS Ker.
loquitur in corde veritatem, qui ſibi perſuadet Nro v’⸗
temporalia fluere, & æterna ſummi eſſe pre- te-
tii. Porròô ità tibi veritatem loquere, ut Præ- 1 arz⸗
Jato tuo ſincerè loquaris. Noli dicere, ego lbid. 3.
ſum Eſau, ſi Jacob es: & multò minus profi-
teri te debes Jacob, ſi es Eſau. Nam veſti-
mentorum fragrantia fortè Seni imponet, ſed
Deum non fallet. Quartò, Nec fecit proximo Afabili.
ſuo malum. & opprobrium non accepit adver- 1
sies proximos ſuos. Hoc eſt, Non eſſe offendi- lbin. .
culo commilitonibus tuis; &, ſi quem habes aut „iiuns.
genere, aut ſcientià, aut gratiaâ inferiorem te, Charurs
noli eum ſpernere, & erubeſcere de illo, ſed erga om-
ultrò accerſe eum, eôque familhariſſimè ute- 7.

re. Quintòè, Ad nihilum deductus eſt

. Exem-
1-
in 00 „, o/, ſſe.

Pectu Tbid. 4.

lin
te
n
inn

„He-
u N
ℳ Na
u loe
nebit
i, hæc

uumn

nr
mne!

r. i
Hir ſee
1 kelckri in

6

W,
that,
n naniß
n ſe nol
la Horor

Uler en
unig

funer
lct, hon

.
er

Chntt

Aat ann
t e
, (vs

Cir
W
r vormne

n

Uun
e. li
G.

d
I
An
te Aen
exn.
o de.
h⸗
Tandin
elkece,
. ol 3

ünatem
K unku
ntur, u

et in hutne
10
1

eekr
e mn hu
ien DHZ

poli⸗ lr
mutr,
sek,n Ne D
vod eſe,
Onilinn i,

1 8
,
E

Stromatum, L ib. X.

Webtu eluts malignus timenies atetem Dominum
Imitandi glorificat. Stabtlieris in monte Domini „ f1 nul-
ofeimi. TIus audeat coram te non eſſe optimus, vel ſi
virtutis tuæ exundantiãâ malignus demutetur in
Juſtum. Quèd ſi, is, qui Juſtus non eſt, au-
det coràm te peccare, Juſtus non es. Coram
Sole tenebræ non graſſantur; &, ſi repunt co-
ràm te angues, Cervus non es ſitiens fontem
vitæ. Nolo autem abs te fugari, vel demuta-
ri improbitatem, ſed volo, ut à te virtus ef-
feratur. Sol nives ſolvit, cryſtallum veròô,
Ibid. 5. gemmiſque expolit. Sextò. Qui jurat proximo
oο, & non decipit: qui pecuniam ſuam non de-
Zelus a- Jit ad uſuram: & munera ſuper innocentem non
nima'um socepit. Væ duplici ori: quod profiteris, im-
le ple. Quod autem gratis accepiſti, gratis ex-

quarat. . . .
Intentio hibe. Noli aurum fœnerari, auram receptu-
prava. rus. Noli verbum commodare, ut verba exi-

gas. Plauſuum fonus fœnum eſt, quo gehen-
lbidem. na ſuccenditur. Denique, Qui facit hæc, non
movebitur in æternum. Si vis non commove-
ri, hæc fac. . .
Quomodo tu Judzus cum ſis, bibere à
me poſcis, quæ ſum mulier Samari-
tana? Joan. 4. 9.

Conſcien-
tia ape-

Audin' modeſtam! Sum mulier Samaritana.
. Hôcne ſcelerum tuorum faſtigium eſt, quo
rienda . . . . .
Gscen. Tedderis indigna, quæ Chriſto propines? Sum
Cognitio Samaritana. Et quare non dicis, ſum ſex vi-
ſui. rorum pellex, & Charybdis pudoris? Planè,
Samari- wel noſira non novimus vulnera, vel, ſi novi-
sud. mus ea, minus nobis putent, quæ maximè foœæ-
tent, aut;, ſi nobis quoque foœtent, non puti-
diora manifeſtamus, ſed honeſtiora. Noli di-
cere, ſum Samaritana, ſed dicito, ſum adulte-
Luxaria ra. Væ nobis, ſola Luxuria nobis non malè
e olet. Horrori miratur ſe Chriſto non eſſe, quòd
nata ſit in Samaria; nec demiratur, quòd ex
Virgine natus ſe alloquatur, quæ toties dolo-
rem concepit, & peperit iniquitatem.

Exibant autem dæmonia à multis, cla-
mantia & dicentia: Quia tu es lius
Dei. Etf inorepans non ſinebat ea lo-
gqui. Luc. 4. 41.

vere Et quid ex hoc ſilentio eſt conſequutum?
. ten Audi: Factaà autem die, egreſſus ibat in deſer-

Luc. 4. tum locum : & turbeæ requirebant eum, & de-
42 tinebant illum, ne diſcederet ab eis. Ut vides,
Gloria, frumenti inſtar, niſi obruatur & com-
putreſcat, non floret. Hydræ in morem pullu-
lat amputata. Quod ſciam Dominus non ar-
dentiùs aut quæſitus, aut detentus eſt, quam
nunc. Qur, quæſo? Num ob curatos infirmos?
ſed alibi mortuos excitavit, nec detentus eſt.
Nimirum, non, quèòd fugarit Dæmonem,
ſed, quòd gloriam fugerit, tantam ei peperit
V. gloriam. Et ſanè plùs miror non ſinentem lo-
Congra- qui Dæmones laudes ſuas, quam dæmones
iulationes Abigentem: magiſque ſtupeo, quòd ipſe egre-
fugiende. deretur poſt miracula in deſertum, quam,
quôd dæmones ad imperium ejus de humanis
corporibus digrederentur.

Fama cu-

Ethicæ Comment. Tom. V.

231

Cacus quidam ſedebat ſoous viam men-
dioans . Er, qui præihbant, incre-
pabant eum, ut taceret. Ipſe ver
multò magis olamabat: PFili David,
miſerere mei. Luc. 18. 35.

Cæci hujus quàm ſteriles oculi, tam fœ- Cacus
cunda labia, quibus caligantis naturæ acies im- Evange-
becilla reformatur ad lucem. Quanquàm E- cus.
vangeliſtæ, cùm omnino credam, vix credo.
Neque enim aut Cæcus videtur, aut Mendi-
cus, qui novit lucem ſuam in Chriſto ſitam:
Nec pauper eſt, qui nullum reveretur. Pau- Prov. 13.
ber autem, inquit Salomon, non ſußfert minas. 8.
Ergo is, qui minas proculcat, dives eſt. Ar- Ram,
gumentum proindè tale erit, Nempeè declara- ,,
ré, tamdiù iſtum, & cæcum fuiſſe, & men- mendi.
dicum, quamdiù in via ſedit, & ab hominibus
mendicavit. Ubi verò JksM adiit, lumen re- Hominum
cepit, & mendicus eſle deſut, poſtquam ho- dica ſper-
minum dicta, jurgiaâque deriſit. nenda.

Et orucifiai ſunt cum eo duo latrones,
unus à deztris, & alter 4 ſiniſtris.

Matth. 27. 38.

Videtur mihi JEsüs Rebeccæ non abſimi- Chrifi
lis, qui in ſuprema illa lucta doloris, ut par-?Wo.
turientis, Eſaii ſimul & Jacob patitur in ſuæ
utero charitatis colluctantes. Dum enim alter
& latronibus Chriſtum blaſphemat, alter blaſ-
phemantem increpat, planè fratrum lucta in-
ſtauratur. Sed Chriſti eè, non ſu, ſed no- §. Latro-
ſtrà ſterilitate infœcundior partus, quàm Re-
beccæ; quòd illa ambos in lucem edit, Chri-
ſto verò ex geminis, alter ad gehennam, al-
ter ad regnum naſcitur. Porrò Rebecca ſe-
mel pertulit in fœtu luctam: Chriſtus veroò,
nunquàm non paſſus eſt improborum cum
probis pro ſe, & adversùm ſe concertantium
certamen. Vix natus eſt, cùm illico Magos ex-
cipit adorantes, & Herodem ſuſtinet perſe-
quentem. In epulo, ſi Magdalena ungit, Pha- Perſeentio
riſæus pungit; & quem illa Deum fatetur plo- argamen-
rando, hunc ille murmurando, vel Prophe- éer vit-
tam diffitetur. Rursùs in Bethania Magdalena riſire
alabaſtrum effundit unguenti, & Judas ſenti- juſtorum.
nam veneni diffundit. Pueri exclamant, Scri-
bæ explodunt. Inter miracula, dum eum tur-
bæ laudant, Semores lædunt. Quidam enim Joan. 7.
dicebant, quia bonus eſt- alii autem dicebant, 12.
Non: ſed ſeducit turbas. En ubique luſcinias, NHominum
& vultures: alii occinunt, alii occidunt, & dicta ſper-
devorant. Mira res, dum Judas Chriſlum nenda:
olſculo prodit, Petrus telo tuetur: & , quum eeente
ille eum nummorum profuſione pronuntiat in- manhe.
nocentem, hic ſuum diffitetur Dominum me-
ticulosà compreſſione veritatis. Uſque adeò Zelus a-
geminos non parturit, quin eorum alter op- igin ſine
timus, alter peſſimus ſit, quùm penè Petrus gucnen.
factus ſit Eſau in atrio, duùm Judas in templo ercendus.
viſus eſt commutatus in Jacob. O miſerum 5
ſi licèt ità dicere, IJrsM, qui, Rebeccæ de-

ſiderio, abreptus tantâ cupiditate Crucem ex-

petierat, ut ibi omnia traheret ad ſe ipſum:
& tamen in Cruce fixus, & duobus latroni-
bus, vix unum ſecum trahit ad regnum. Pror-
sùs is quoque David in eadem domo, & Sau-
lem habet, & Jonathan. Niſi fallor, ide Do-
V 2 minus

14. derpentem.... ut omnis, qui credit in ipſum,
Num. 21., non pereat. Sedenim quicunque Serpentem re-
ſpexit, convaluit: at hic Dominum latro & re-
ſpexit, & elanguit. Propè Serpentem nullus pe-
rit: propè Jzs & perit Fur, & blaſphemat.

Renovamini Spiritu mentis veſtræ,
induite novum hominem, qui ſecun-
dum Deum creatus eſt in juſtitia, &
ſuanctitate veritatis. Eph. 4. 23.

V roci-
nitm.

Niſi fallor, quatuor genera mutationum
ſunt. Prima eſt accidentalis tantum. Secunda
TC. nec ſubſtantialis eſt, nec Accidentalis, ſed tan-
tùm, velleitas quædam renovationis. Tertia
ſubſtantialis eſt, ſed non Accidentalis. Quar-
ta demum & quoad Subſtantiam, & quoad
accidentia immutatur. Prima mala eſt, Se-
cunda peſſima eſt, Tertia intuta eſt, Quarta
eſt omnium optima. Loquamur nunc de pri-
ma. Hæc Unda ignem erucçtat, inquit Cle-
kRecidivi., mens Alexandrinus. Mira res, qui dudùm
Tepidi- quaſi ex palude extractus Aquàâ, inſulſus tor-
eas peßé pebat, frigidus, & lutulentus, quique coœ-
Ierverem. num tantum ſapiebat, & vermes, aut ſtirpes
Tyro de- nutriebat, fervet nunc in domo Chriſti, &

gener. itaà fervet, ut non Ipſe ſolum modèò caleat, ſed
Pir ſui etiam duriſſima concoquat. Ipſe propinquos
J. ** ſuos ebullire facit, & emolliri, quoties ab eis

inviſitur. Rideatis: Brevi, ſubducto igne ty-
rocinii, Unda ignem non evomet. Quæ prius
frigebat, congelaſcet, ut primùm ab igne eam
eduxeris. Ideòs Dominus, ut nos ad inſtauran-
da interna mentis, magis quàm ad reforman-
da extima oris, & vultus excitaret, juſſit Noë-
Gen. 6ö. mo, ut Arcam limiret intùs & deforis: Man-
14. ſiunculas in Arca facies, & bitumine linies in-
trinſecns & etrinſecus. Ac ſi diceret, Linies
geam luctaturam cum fluctibus: ſed quia fieri
poteſt, ut bitumen tibi ad omnia non ſuppe-
tat, malo exteriora non liniri, quàm deeſſe
interioribus, quo oblinantur. Ideò ab interio-
ribus unctionem incipe, ut eam, ſi licuerit,
in exterioribus conſummes. Intrinſecus & eα-
trinſecuis. Quamvis enim eluvioni obſtitura ex-
tima pars Arcæ videatur, Animæ tamen Ar-
ca, quam ego in hac adumbro, miſi intùs li-
matur, pateſcet, & obruetur. Hinc Paulus
ad Coloſlenies ait: Induite ergo vos ſicut electli
Dei ſancti, & dilecti, viſcera miſericordiæ. En
quo modo Paulus vult nos virtutum non cute,
ſed medullà veſtiri. Ipſa veſtis noſtra, quæ ex-
tima nobis eſt, ex virtutum viſceribus debet
intexi. Uſque adeò non cruſtam in nobis,
uog ſed pulpamenta Spiritus reſidere Dominus ju-
⸗ Biri. bet. Eos autem, quos virtutum ſuper ficies
4s. duntaxat contegit, quam vilis ſint apud Domi-
Virtus num preti, hinc patet, quòôd Scribas ſugilla-

Col. 3.

120

ſolida. turus, cùm eos raptores, ambitioſos, ſacrile-
Fervor gos, parricidas jure poſſet appellare, maluit ta-
meh- men hypocritas dicere; ac ſi nihil apud Deum
Marth. Odioſius eſſe poſſet, quàm cruſta virtutis. Væ
23. 27. vobis, Seribæ & Phariſæi hypocritæ; quia ſimi-

les eſtis ſepul chris dealbatis, quæ à foris parent
hominibus ſpetioſa, intus verò plena ſunt oſſibus
mortuorum, & omni ſpurcitiä. Maluit eos in-
ſcribi ſepulchra dealbata, quàm ſubnigra &
fuliginoſa. Domino enim minus exoſa ſunt,

Oliva

minus tanto ardore Paſſionis ſuæ diem concu-
pierat, quia exaltandum ſe prædixerat, ſicut
Joan. 3. Serpentem in eremo. Sicut Moyſes ealtavit

quæ atra ſunt, quàm quæ alba non ſunt, &
ſunt dealbata. Nam Corvis vel Eliam dele-
gat nutriendum. Notandum verò, quòd ie-
pulchra, ſi dealbata ſunt, vacua eſſe non
poſſunt „ ſed neceſſe eſt, ut ſcateat in eis om-
nis ſpurcitia. Illud quoque expenderes vel-
lem, dealbata iſthæc ſepulchra plena eſſe non
cadaveribus, ſed duntaxat oſſibus mortuorum.
Is enim, qui in cute renovatur, ut pellem
virtutis induit, ità à vitiis ſuis pellem de-
trahit & carnem. Ideò, cùm ipſfe reverà ſe-

pulchrum ſit, non tamen vitiorum cadaver,

ſed offa continet, fovétque in ſe: hoc eſt,
vitium retinet, quod vitium eſſe non credi-
tur. Cadaver emim agnoſcitur, oſſa non ag-
noſcuntur. Vitiis ſcatet, ſed ſine impetu il-
lo ſpeciéque extimà vitiorum. Iraſcitur; ſed
nec rubet, nec obloquitur. In corde ſævit,
in ore ſubridet. Superbit animo, omnéſ-
que proculcat; ſed demiſſo capite, ſubmiſ-
ſéque ad pedes omnium. Non videt ſibi præ-
ſentes, ſed procul poſita prævidet. Ollas
detergit, & fortè infulas architectatur. Bre-
viter, Oſſa medullaâſque ſcelerum nutrit, ſed

pellem vitiis detraxit. Siquidem Cadaver foœ-

tet, ofſa non fœtent. Parabolam ediſſero.
Vitia ſi extima ſint,; & prorumpant in ge-
ſtu, nutu, verbiſque Tyronis, omnes exe-
cramur, arguimus, plectimus. Quatriduanus
Lazarus vel Sorori fœtet. Nemo cadaver non

Vitia pal-
liata.
Mortif-
catio Paſ-

ſtonum.

Renova-

tio non
vera.

effert domo., nemo non defodit. At oſſa nu-

da, non dico ſi Fratris ſint, ſed ſi Draconis,
Tigridiſve ſint, jacere patimur inſepulta: ideò
cadaver Elephantis exhorremus, patique non
poſſlumus; oſſa in deliciis habemus, gem-
miſque adſcribimus. Tyro, ſi vitiis ſuis ſpe-
ciem adimat, ſciâtque ſimulare, laudatur,
extollitur, penè cœlo inſeritur. Sed væ tibi,
ſepulchrum dealbatum, vacuum quidem es
cadaveribus, ſed pleniſſimum es oſſibus mor-
tuorum. Vitiorum baſes & radices geſtas in
ſinu, ſed ſine foliis. Perüſti. Hæc enim vitia,
quæ quaſi oſſa jacent, nec putent, reviviſcent,
& acriùs te urgebunt. Inductus eſt Ezechiel
in campum plenum oſſibus mortuorum. Di-
xit illi, ut puto, Dominus; Ezechiel, exci-

tabuntur, & reviviſcent ofla iſta. Domine, Tyrozos
ecquando, aut quo modo ofſa vivent? Fa- verm.

cillimè: afflatu uno. Scilicèt: Si pueruli ca-
daver penè ſpirans Eliſeus, Propheta tantus
vix toties aſpirando „ & totus incumbendo,
erexit, ego ſolo halitu revocabo in vitam oſſa
arida. Imò revocabis ea, nequidem inſumem-
do Spiritum, ſed ventus perflabit ea imperio

tuo, & vivent. Ingreſſus eſt in ea Siritus, & Ezech.
vixerunt: ſteteruntque ſuper pedes ſuos exerci- 37. 10.

tus grandis nimis valdè. Non ſolùm revixere,
ſed, qui cecidere vel togati, vel ſagati, vel
imbelles, revixere haſtati, orbiſque terrarum
ſeu everſuri, ſeu occupaturi provincias om-
nes. Qui prius in domo Patris ſervis exta-
re contentus eras, hic fratribus anteire præ-
ſumes: quique magnus tibi videbaris in ſæcu-

l1o, ſi minimus non eras; in Schola humilita-

tis, ut tua non ad plenum protrita ſuperbia
revixerit, minimum te poſtremumque voci-
feraberis, ſi Maximus omnium non fueris.
Qui hoœdum nunquàm à Patre impetrare po-
tuiſti diuturnâ ſervitute, ut cum amicis epu-
lareris; abligurire non vereberis perdices»
ſpretumque te credes, ſi ex pullo non ala,
ſed tibia tibi apponatur. O ofſſa arida, ſi Spi-
ritus

Ang
enaiie,

N . Nn
8

k.
N
.
lm
en
N
l
ne,
ch
WN 4
enn.
ir i
te it 4
UN.
„ Dhni“
dſbi 2
ei. (lur
r. Ne n
Munnt l
Ai.
n eiln
t i⸗
Olnnes e⸗
CAdkferI
44 N
Denn,
ehlin i
Datiden
eI, N.
itis lüf⸗
e, Hun
ed ec
n utn
8 Cllbub
ices Eii
læc euinn
t, tenilieh
e Nrdl
rnonmn
Lechiel, d
1 ert krr
di Nrnie
gohlenu
nennhun
oin finmd
igen inie
bit en en
1eu tudn
le rnd
ſlun einh
ſel lcr
tbillre enmd
1orüt 4
tns ſencd e,

1

titus exareſcat, quàm obeſa, & quaàm pin-

guia eſtis ſurrectura! Jacetis modò, ſed ſtabi-
tis. Hyeme, ut S. Augufſtinus ait, arbor tum
arida, tum vivida; deflorata in morem ſtipi-
Serm. tis ſtat. Sed veniet æſtas, & diſcernet arbo-
2T2. de res. Modô in rigore frigeſcentis conſcientiæ
Tempo- ad recordationem Iræ à ſe provocatæ, ne-
. mo aut cupit aliquid, aut petit. Trunci viden-
tur plerique ad Crucem exprimendam facti,
ſecurium duntaxat candidati, atque flamma-
rum. Verùm, exacto tyrocinio, Timoriſque
gelu paulatim ſoluto, qui videbatur Truncus,
Arbor apparet, flore frondibuſque ſuperba;,
cujus ne folium quidem in terram cadere po-
teſt, quòd vel minima ſua facta, dictäâque in
borreis; tanquàm oracula geſtâque præclara

recondi velit. Et ii interdàùm ipſi, quorum

abſcondita eſt in Chrifto vita; quique mortui
ſæculo ſunt, licèt florere neſciant, & ampu-
tari evellique ſuſtineant, tamen non in ignem
projici, ſed in ſtatuas dedolari ambiunt. No-
lo infulas, nolo thronos; cur autem ſugge-
ſtum mihi quoque non licet alcendere? O ar-
bor, ſi pro Chriſto florere, & virere deſiiſti;
permitte te ſecuri; naoli flares expetere in ari-
ditate, quæ in viriditate fruges neglexifti. Er-
go, niſi omninò moriatur Tyro, appetente ve-
re, refloreſcet; utinämque Aaronicæ &mnula⸗
tor virgæ non ſimul frandes, flores, fructuſque
Eorrectie Paituriat. Porrò, non pauci reperiuntur, qui
ſeria. Superiori quidem vitia ſua retegunt; ſed æ=
grè ferunt, ſi ille orationis gravitate ab eis eos
deterreat, & ad invadendam cordis incolumi-
tatem mordacius adhortetur. Fi planè, iis
non abſuniles ſunt, qui Medico vulnus exhi-
bent, ſed illud nec incidi volunt, nec uri.
Rogo te, ecquando ulcus curatum eſt, quod
ſit Medico retectum? Cauterio opus efſt,
non ſolo vulneris ſpectaculo. Vade, oſtende
te Sacerdoti, Chriſti fuere portenta. Et ideòô
forté, antequam devenirent; in via curati
ſunt, ne quis exiſtinaret ad expurgandam
lepram ſatis eſſe eam ſiſtere, & detegere Sa-
cerdoti.

Matth.
§. 4.

Hoc enim ſentite in vobis, quod & in
CHRIIO JESU. Phil. 2. 5.

Chrißßi Quis recuſare poteſt, ut Dei Filio ſit non
Paſſens ablimilis. Ipſe verò humiliavit ſemetipfum.
gem Sed quando ? Càm in forma Dei eſſet, in-
6&ne: quit. Tu quidem humiliaſti te; ſed cùm fi-
abjolatiß lius gehennæ eſles. Ut ſecurim evaderes, de
Gma Fer- Horto voluptatis tranflatus es ad Convallem
iiisdins lacrymarum. Chriſtus verè, cum in forma
Pkiumi Dei eſſet, nullius indigus, & amplitudinis
Philp.2. Grandioris incapax;, pro te depreſſit ſe. Quid,
6. quòd non cùm fuiſſet olim, ſed cùm reverà
lbid. 18, eſſet, & perſeveraret in Dei forma, Crucem
ae e ſubüt. Cum in forma Dei eſſet.... Humilia-
H„ vit ſemetipfum, factus obediens uſque ad mor-
Ospra- tem. Sanè in Monaſterio lucernas concinna-
sriuam re, agrum colere non indecorum eſt, quin
Chrißi. & decus eſt: Coœnobitæ ſiquidem raſtra pro
BErabeſ- roſtris ſunt, nec ſplendidius ſceptrum habent

sentia . .
Zvange- Cucullati, quam ſarculum, quique ſorderent
Li si in ſerico, fulgent in panno. Sordes quippe
sanda. gemmæ noſtræ ſunt, tantôque erimus comp-

Religioi tiores, quantò contemptibiliores ſpectabi-

Mminia = . .
“ mur. At in Aula panno tegi, in Theatro

Ankisio. Oloriæ humilitatem præferre, magnmum ſanè,
ſed rarum ſpectaculum. Videas promptius
Ethicæ Comment. Tom. V.

Humili.
Sas rara.

7

Stromatum, Lib. X. 233
Statess
que extremum occupare locum, quam in Ca- mediecri

ad monaſterium confugere Senatores, ibi-
pitolio mediis contentos ſedibus non ſitire vir tole-
. . ratur.
Dictaturam. At Chriſtus, cùm Deus eſlet; Aulicus
crucifixus eſt, ſimulque, & ſceptrum ge- non pro-
ſtavit, & clavos. Sed ſemetipſum exinani- motess.

vit. Imò non ſe exinanivit, ideéque plùs præ- wigs
ico. Si enim talia paſſi à di- i"rer 4-
dico. Si enir paſſus eſſet, depoſitâà di aalet,

vinitate, minùs humilitatem ejus demirarer.
An novum eſt, Adæ filium vel flagris cæ-
di, vel clavis configi? Illud dictu, factuque
omninò incredibile eſt, & Deum efle, &
reum. Hoc ſanè mirabatur Fulgentius, cùm
exclamabat, Jacet in fœno, & in coœlo fulget-
Exinanitio ergo maxima eſt, quèòd nec ſe exi-
naniverit, & nihilo minus ità ſe evacuaverit,
ut moreretur in Cruce. Pergamus. Exinanivit bid. 7
ſemetipſum formam ſervi accipiens, in ſimilitur Parva.
dinem hominum factus, & babitu inventus ut ngula⸗
homo. Nihil in Scripturis redundat; & tamen dans,
hic Paulus exundat in verbis. Nonne ſatis erat ſus en
digiſſe, Formam ſervi accepit? Quèd ſi cla- nob'lu de-
riùs loqui voluit, ſatis ſe explicuerat, cùm viter
ait, In ſimilitudinem hominum factus. Quare Mrdaſtia
addit. Et habitu inventus ut homo. Numquid &α
plàs eſt, habitu inveniri ut hominem, quam eu,den,
hominem factum eſle? Ità ſanè. Ut enim Ho- fulgeants
mo eſſlet, Animàâ circundare potuiſſet Chri-
ſtus corpus incorruptum, immortale, expers
doloris & vulneris, quale induit redivivus è&
ſepulchro. Verùm, ut homo agnoſceretur;
& Crederetur, vagire debuit in ſtabulo, ſitire
ad fontem, in deferto efurire, in Cruce ex-
clamare, pallere in horto. Hoc equidem mi-
ratur Paulus in Chriſto, quòd ſcilicèt, non
corpus mode, & ammam ſuæ hypoſtaſi con-
junxerit, ſed, quòd ea pati voluerit, quæ
homines patiuntur in corpore mortis hujus-
Ego ſanè vix ullum in Monaſteriis novi, qui
præcipua, & ut ita dicam, efſentialia religio-
nis non ultrò fübeat. Pater dimittitur, pa-
tria deſeritur, patrimonium abdicatur, pur-
puræ valedicitur, aurea ſupellex calcatur z*
vota Deo litantur. At minima non facilè aut
abdicantur, ſi placent, aut, ſi deſipiunt, to-
lerantur. Purpuram nolumus, ſed lacernam
odimus. Faſtidimus palatia, ſed angulos ex-
horremus. Vaticanum dechnamus, ſed Corio-
lum prætergredimur. Verbo, ille, qui & Se-
natorem amiſerat, & Monachum non fece-
rat, ob reculas tantam fecit jacturam. Nul-
lus enim Hebræorum Mare non tranſmiſit;
Jordanem verò non omnes tranſiere. Non
una tribuum citrà profluentem conſtitit, quæ
ultrà Erythræum tranſgreſſa eſt. Sané mihi
Dei filius admirandus eſt, non tam quòd ho-
mo factus ſit, ſed, quòd & habitu inventus ſit
ut homo. Porrôò non homo ſolùm, ſed vi-
rorum noviſſimus, imò non homo, ſed in-
ter homines vermis. Natus fortè aliquis in
ſtabulo eſt, ſed non expiravit in Cruce. In
Cruce alius periit, ſed non in præſepio natus.
Quòd ſi & vitam quis hauſit in fœno, & po-
ſuit in trunco; haud cum piſcatoribus vitam
egit, lapidibus impetitus, imò ipſe aliis
vulnera inflixit. Chriſtus verò, & inter ju-
menta oritur, & inter latrones moritur, &
vivit inter calones, & lapidatores non ſe-
mel evaſit. Humiliavit ſemetipfum falctus Ibid. S.
obediens uſque ad mortem. Tria, ut vides,
hic ſidera effulgurant; Humilitas, Obedien-
tia, & Mortificatio. Quid verô fulgoris his
V 3 Aſtris

Aſtris ſubſit, diſpiciamus. Et Iſaias quidem,
cùm de Domini futura paſſione loqueretur,
Iſa. 53.7. ait: QOuaſi Agnus coràm tondente ſe obmuteſcet,
obedien- & non aperiet os ſuum. Magna virtus tonde-
tia etiam ri, & ſilere. Si enim ſileas, cuùm Prælatus
l tuus verſus in Medicum urit, ſecat, incidit
. vulnera tua, non miror: Tibi enim proficit
Superior ſævities illius. ITunc miror, ſi in Paſtorem
impius converſus te attondeat, ſed ſibi, non tibi. Is
coli debet. non diſplicet, qui incisà nobis venàâ, cruo-
