tamus abactum è parentum domo Joannem in
ſylvas? Noônne Juſti Ambo ante Deum;, ince-
dentes in omnibus mandatis, & juſtificationi-
bus? Cur ergo non ibi enutriri debuit Vox Ver-
bi, ubi haurire licebat cum lacte legem? Imôò
extruſus indè eſt, ne Vatum Princeps alienis
exemplis hærente præpolleret virtute, diſce-

Amore
Auci.

Oliva

rétque Lilium eſſe, ſed inter ſpinas, Malus ſen
eſſe, ſed inter ligna Iylvarum. Fili bominis, Ezech. o
Rta ſuper pedes tuos, & logar 1eécum. Ex vO- 2, 1. A
bis ſtant fortè plerique: quis verèò ſtat ſuper ncn
pedes ſuos? Oratis, non, quòd fortè ſitiat Volumza. “

cor veſtrum Cogitationum ternarum lac, vius Nt
ſed, quèòd aut Paſtoris voce ad ofandum im- "7vor. eo!
pellamini, aut eò vocemini Domeſtici tinnitu
Eris. Non aditis Parentum domos: haud ta-
men ſanguinis, carniſque odio eas refugitis,
verùm ab eis deſuetudine, moréque cætero-
rum abhorretis. Mediteris volo, non æris pul-
ſu, ſed divini appetitione commercu. Tu tibi
clepſydra eſto, & tubicen. Sta, ſed ſuper pe-
des tuos. Obfuiſſe Lotho crediderim locupletem
in eum exuberantiam monitorum Abrahami, .
factorumque. Quibus cùm caruit, & abduci
captivus potuit ex Sodoma à Regibus, & in-
dè nequit educi ab Angelis ſulphuri eximen-
dus, ſuſcepitque ex filiabus ſuis Ammon &
Moab. Utinam didiciſſet ſuis viribus incedere.
Repfiſſet feliciùs, quam inceſſit. Malo enim
repentem, trahentémque crura ſua, quam e-
volantem alienis, furtiviſque pennis inſtructum.
Hic nudatus remigio non ſuo ruet, jacebitque
in grabato paralyticus: ille exiliet, ſuiſque
plantis, ad Petri vocem; ingredietur in Tem-
plum. Clamat Iſaias ex imperio Domini: Au- Iſa. 47. .
dite Inſulæ. Cur Inſulas aptiores Propheta exi-
ſtimat Dei legibus excipiendis? Nimirùm;, ob-
ſidetur undique pelago pars terrarum non in-
gens, & tamen, fremente Oceano, perſtat
illa in ſua fruge. Ipſo in littore, quo ſterili- Imitandi
tas, feritâſque æquoris deſpumat, viret, fœ- bauei.
cundatur, dulcêſque aquarum latices ex arena-
rum ſinu elicit. Noſtrum id ſanè ad probrum
exhibet, ut, ſi quod Natura à glebis extor-
quet, non impetret à cordibus Gratia. Rident,
inquis, & cachinnantur, quotquot me circum-
ſtant, & ego aut plorem, aut ſim Cato in pra-
tis? Spernunt Inſulæ debacchantem Oceanum, lrriſeres
& non contemnet Chriſti ſervus Homuncio- ſpernat
nem cachinnantem? Spicis, pomiſque abun- Lerieas
dant illæ ad fluctus, procellaſque non interri- Chriftia-
tæ ſolum, verùm ab ubertate ſua tantâ circum-““.
ſtantis ſe elementi ſterilitate minimè retarda-
tæ: Et tu protinus ſterileſces, ſi tibi commi-
lito paulò infocundior aflederit. Volo, ſis e-
tiam inter reos peſſimi criminis Fratres, Jo-
ſeph impollutus. An Columba propè Accipi-
trem efferatur? Noônne Eſther, in ipſa erimi-
num regia, quaſi inter nubes Iris, emicuit?

Ne, N

Ch

icaanimn

4

mman
lelfem

l, Il.

Dominus de Sion rugiet, & de Jeruſalem
dabit vocem ſuam, & movebuntur
oli & terra, & Dominus ſpes po-
puli ſui, & fortitudo filiorum Hrael.
Joel. 3. 16.

Non eſt, quòd miremur ex ſacris Oratori- Coneio
. „ Seria.
bus pleroſque non Rugire, ſed Canere, quan- ,
do à Josle didicimus, non in piſcinis Heſe- “l Le.
bon, nec in vineis Engaddi, neque in uberta- „„;.
te Carmeli, verùm in arce Sion, quæ ſpecu-
la interpretatur, tomitrua Prophetarum tum
formari, tum ſtrepere. Pax ſumma cordis, &
mentis acies irretorta Evangelizantium voci
dant vocem Virtutis. Nihil appetas;, neceſſe
eſt, futurâque prævideas, ut vox tua, Vvox

ſit Leonis conterrentis. Quæ conſtitere in cam-

po Sennaar Animalia propé Gloriæ currum,

terrorem

terrorem incuſſere vel Prophetæ. Neque enim
propior eſſe potes .ternitati, quin aut Leo,
4 aut Taurus, aut Aquila, aut Homo ſis demu-
tandus in Cherub, cui gladium non deeſſe ſci-
mus flammeum atque verſatilem, quo Præva-
ricatoris Adæ Sobolem propellat à ligno vitæ.
Ergo ſi non rugis, à Sion profectò abes, &
exulas ab Jeruſalem. Aut Temporalia expetis,
ideéque times: aut ad Futura caligas, & ideò
taces. Intuere Joannem, intuere Petrum, hic,
omnia cüm reliquifſet, ille, cùm nihil poſſide-
ret, rugierunt in Conciha, &£ in Herodes.
Quam vehemens Ezechielis rugitus! Spectave-
rat Gloriæ currum. Quam acris Iſaiæ oratio!
Regnantem in ſolio Deum aſpexerat. Jeremias
nimarum tollat ubique. Viderat enimverô ſuccenſam in
Fervove Aquilone Ollam. Arguit, increpat, conterret
animatur Achabum Elias. Nempè Melote tegitur. Da
Nihitt'" mihi commorantem in Sion (quæ aut Pax cor-
Herte dis eſt nihil expetentis, aut mentis Specula
a ha⸗ futura contemplantis) & rugientem audies.
Correcio. Quot præcones, tot Leones. At rugiens Do-
nem libe- minus, quo modo fortitudo dicitur populi

Corredtio
à ſuſto ſit.

Cociona-
tor ſan
&tior ſiat.
Zelus a

Er

imn’,

saw. ſuni? Contremiſcunt cum terrarum orbe cœle-
ſies Orbes, Domino rugiente, & Homo, qui
dulvis, & cinis eſt, tonante Deo, roboratur?
Tmor Nimirum, nufſquam fortitudo validior eſt,
Dei.

quam ubi Altifſimus rugit. Arundines duran-
tur in quercus, ſi cœlum tonet. Si Dominus
timeatur, nullus non ſpernitur. Non ergo mi-
rum, ſi Dominus, ubi tranquillitatem animi
efſe vult adversus ipſas quoque delicias im-
Pl. 97. 1. IOtam, ſui ſerit timorem Judicii. Cantate Do-

lbid. 4. mino, inquit; canticum novum. . Jubilate Deo
lbid. 5. omnic terra. Pſallite Domino in citbara.. Ju-
lbid. 2. dicabit orbem terrarum in Juſtitia & populos
in æquitate. Viden', indè maximè exulare Mœ-
rorem, Palloremque, ubi excubat Timor.
Edhe lbid. 4. Cantate, & exultate, & pfallite, inquit. Quâ
Lonſt ratione in valle luctus, & ubi vita hominis.
un militia eſt, tantum odii, gaudiique nanciſci
lnmg poſſumus? Si nimirùm Mens, pavore Judicii
Neir efficiatur impavida.
Aru Aſcendit Simon Petrus, & traxit rete
lic in terram plenum magnis piſcibus,
1 centum quinquaginta tribus. Et, ocum
tanti eſſent, non eſt ſeiſſum rete. Joan.
21. 11.
Zelus a- Tot piſcibus oppleri poreſt rete Dominmi,
H nec rumpitur? Scinderetur verô, ſi vel unmio-
llen ras. Ju4- nem traderet „ vel coralium. Non eſt, quèòd
ae Zelus a timeatmnus cordis Sanctimoniam obruendam ac-
simarum Ccedentium ad nos multitudine pœnitentium.
n n Orationi Quæ profectò reſtingueretur;, ſi tricis vel mi-
H mimis eſe implicaret. Nunquàm Racheli adver-

ieatio & ſatur Lia. Nunquàm aut copia, aut piſcium
30 9 Eecleſßa. WMoles rete difrumpit. Si quid verò etiam in
e ieorem Piſce quæritur præter Piſcem, væ reti. Hinc

n Deerea eſt, quòd Petrus extracturus cum nummo piſ-
“ 1, cem, non rete, ſed hamum mittit: quod e-
en S“ Rocleſia- im rete non ſcinditur, ſi trahat piſcium cen-
en KieiAva. turiam portentoſam, ſtatere uno prorſus diſ-
fritamo- Cirleretur. Mitte bamum: & eum piſcem, qui
S derint. primus aſcenderit, tolle: & , aperto ore ejus,
n⸗ ℳ atch. invenies ſtaterem: illum ſumens, da eis pro me
n 7 26. Gy e Rogo precibus quàm humillimis Eccle-
3 ſiæ Piſcatores, ne ſuo abutantur reti. Nunquam
ene aut Rores cœli, aut Fulmina emittantur ob
g Ethicæ Comment. Tom. v.
1

MB Stromatum, Lib. XI.

305
compendia, incommodque terrarum. Alio-
duin roribus aſpergetur, & præficietur Patri-
archis etiam Eſau, ſi pulmentum de venatio-
ne, quod Palato caligantis ſapiat, confecerit.
Quid plura? Niſi Rebecca obſtitiſſet, Coli
Sideribus „ & Abrahæ Filiis imperaturus enun-
tiabatur filius iniquitatis ob juſculum unum:
ſobolique propagandæ, ex qua Chriſtus ori-
retur, parùm abfuit, quin Eſaü deſtinaretur
ab Iſaac, non, quôd thus Numini adoleviſ-
ſet, aut ei hoſtias immolaſſet, ſed, quòd con-
ditum aprum inferret patri. Enimveròô niſi
compendia univerſa Chriſti Sacerdos averſe-
tur, mirabimur caput Eſaü, non plenum gut-
tis noctium, ſed coœli rore conſperſum, nec
ſudor manabit & fronte fodientis in agro, ſed
fluet in genas chriſma, arãſque perſundet. Diſ-
cant à Petro Præſules. Ubi de piſcibus Chri-
ſto ſiſtendis laboratur, laxetur in capturam
rete. Ubi de educendo ſtatere agitur, quan-
quam pro Chriſto expetatur, noli rete dede-
corare ſuſpicione compendii, ſed mitte hamum,
ut ſciant æquoris piſces ad lucra vix arundines
deſtinari ab Eccleſia, quamvis Publicani com-
peſci debent, vectigal exigentes. Recordemur
divulſas ab Eccleſiæ ſinu Regiones innumeras,
vaſtiſſimâſque in Septentrione Provincias deſ-
civifle à fide Petri, quoòd tinnitum inaudie-
rint Eris non Innocentis modè, ſed Sacri in
Pennis Columbæ, nuntiantis pacem, oleâm-
que indulgentiæ deferentis. Tanta eſſe debet ,
vel in decus Diwinitatis manuum continen-
tia, tantäque fuga aà teloniis. Quid ſanctius
aut David excogitavit, aut perfecit Salomon,
quàm cuùm Domum auream excitarunt Deo
parens & proles. Diſcidit nihilo minus Apo-
ſtolicum rete Lutherus, Antichriſti anteam-
bulo, ſolà commemoratione latitantis in Sa-
gena Stipis ſanctificatæ. Perſuaſit Transfuga
mendaciſſimus Piſcibus, ut, cùm ſe ad littus
trahi ſentirent, ſcirent ſe, non reponendos
in vaſa gratiæ, ſed in ollas avaritiæ, ſtatere
exonerandos, non ſcelere. Abfſcede imago
Antichriſti: Numen ſiquidem infundebatur ori
piſcis, non Nummus educebatur, eratque E-
leëmoſyna in Sacrarii extractionem, non Fo-
nus ad pompas, luxuriémque Epularum: qui-
bus ITe & Monaſterii, & Evangeli Apoſta-
ta iniquifſimè ingurgitaſti. Redimendi pecca-
ta, uti aiebat olim Daniel, occaſio dabatur
corrogatione Eleëmoſynæ, in cultum Dei, non
rapinæ ſerviebatur in privata commoda pe-
cuniis interverſis. Clamo in faciem Mentien-
tis. Quoties rete mittitur, vos quærit Petrus,
non veſtra. Tam venia gratis indulgetur,
quaàm nullo aut odii æſtu, aut lucri deſiderio
fulmen torquetur in vos. Expiſcatur vos, non,
ut epuletur, ſed, ne diù jactemini, ne à ra-
paciſſimo Leviathan glutiamini. Etiam cum
ſtaterem viſus eſt exquiſiviſſe Petrus à Sap-
phira, ejuſque Compare Ananiàâ, non, de
fraude pretii, ſed, de violata fide quæſtionem
inſtituit. Damnavit non rario infeſtos, ſed
Spiritui Sancto mentitos. Et quando de Petri
hamo, retique incidit mentio, digredi tantil-
lùm liceat ad id, quod animum meum non
ſemel momordit. Video laxari retia in captu-
ram piſcium, quos aurum non infarcit. Ubi
verô ſtatere oppletus mugil extrahendus eſt,
ferreus hamus jactatur. Adeſte huc frequen-
tes, quotquot extrahendis è& mari piſcibus præ-
eſtis. Vidiſtiſne Petrum? Mollitudine retium
& c 3 convol-

Confeſſa⸗
rii blädi.
Pœniten-
tia vera.
Severitas.
Perſona-
rum ac-
cebtio.

Zelus a-
nimarum
erga ino-
pes.
Jacsaz I.

Pſ. 116.
1.

Matth.
1 8. 28.

306

convolvit piſces, quibus nullus ſubeſt in ore
ſtater. Unco extrahit fartum argento piſcem.
Duriùs educitur, qui ſplendidiùs natat, & ena-
tat noſtræ ſpei opportunior. Ars iſthæc Apo-
ſtolorum eſt. Nullus verò noſtrum dominetur
imperiosè nudatis ſtatere piſcibus, nec eos ha-
mo tantùm educat, ſed unco trahat, aut fuſ-
cind confodiat. Abſit, ut in ſubſelliis Coœli id
portenti contingat, quod evenire in Terrarum
exedris Jacobus lamentatur. Siquidem imros-
unti ad nos annulato in veſte candida, aſſurgi-
mus, adblandimur, dicimuſque, Tu ſede bic
bend. Pauperi autem dicimus, Tu ſta illic: aut
ſede ſub ſcabello pedum meorum. Monſtra viſa
ſunt hæc Apoſtolo, ſi in Areopago ſpecéten-
tur: Quid, rogo, non ſcriberet, ſi patraren-
tur in Templo? Pannoſus, ſi fortè poſt rapta
minutula duo ad pedes accidat mercenario-
rum, arguitur, excoriatur, flagris ſubjicitur,
emetiri jubetur ſanctos ad Lateranum gradus:
denique, nec ſanguini ejus parcimus, nec ven-
tri, oculéſque illi geminos eruimus, duo ob
æra. Accedat interim Holophernes, qui non
obſederit tantum Bethuliam, ſed diripuerit,
læſeritque Juditham, hujus inquinamenta pi-
cis, & ſulphuris lacte non ſemel diluit, qui
munera non horret, inque criminum expia-
tionem maximorum imponit corde, labiiſque
incircumciſo, ut ſemel jejunet in placentis, &
butyro, tantumque coturmicibus non veſcatur
ſecund à die Domini feria, oppilato ad ru-
ctum uſque pullis, bellariſque aqualiculo.
Quòd ſi blaſphemarit nomen Domini, ut ſce-
leris tanti reatum eluat, indicitur ei Pſalmus;,
Laudate Dominum omnes gentes; quem, ſup-
poſito genibus pulvinari, recitet, alternis cum
Sacellano verſiculis-, ne, duorum perſolutio-
ne carminum, reus Pœnitens ſine pluma laſ-
ſetur. Monſtra iſthæc, quis è Synagogæ ca-
thedris ſublata, Eccleſiæ cathedris vel ſemel
obtruſit? Phariſæorum fermentum iſtud eſt,
non Chriſti azymus. Saülis mos iſte eſt, exu-
rendi Pannos, & abducendi Periſtromata, vin-
ciendi Regem, & trucidandi Vulgus. Nam
Deus cædem Amalecitarum omnium indiſcri-
minatim jubet: Et Samuéel Regem impium
concidit in fruſta. Servus eſt, & quidem ne-
quam, non Sacerdos, qui obæratum Eccleſiæ
Mendicum tenet, & ſuffocat, inclamãtque pan-
noſo, Redde, quod debes; cùm talentorum de-
cem millium oppreſſum fœnore, ad vocem u-
nam dimittat, Abſolutione impartitâà debiti u-
miverſi. Video diversâ longè ratione ventilari
demerita Magnatum à Sionmis excubiis. Etenim
hi, cùm gratiſſimam Regi Sponſam ſecundò
jam vagari per urbem licentiùs deprehendiſ-
ſent, & nuditate, & plagis mulctarunt. Non
majeſtate vagantis extenuavere ſcelus, ſed ad
æquitatis lancem revocato crimine, ſpoliave-
tunt & vulneraverunt Dilectam Regi. Nolo
parcas, cui Deus non parcit. Tum regia, tum
plebeia curatur vomica igne, ferréôque. Unus
idémque erectus eſt æneus Anguis in expiran-
tium medicinam: quemadmodum par mur-
muris audacia eodem ignitorum ſerpentium
exitio compreſſa eſt. Neque enim Dominus in
Principes tribuum Moyſi contumaces ſcorpio-
nes, aut etiam lacertos immiſit, ſed und eos
cum plebe plagâ involvit. Enimverò eidem
morbo eâdem proſpici debet medicina. Quòôd
ſi diſcerni debet à languente languidus, mi-
tiùs agi decet cum Inope, quàm cum Locuplete.

Oliva

Hic ecnim quamvis non prolabatur in ſcelus,
habet domi delicias: ille, niſi luſtretur, & ra-
Piat, contabeſcit in ærumna. Non mirum er- Zelus 4.
go, ſi blandius excipi debeat adulter pannoſus, nimarum
quam ſericatus. Eliſeus certè Naamanum Prin- indifferes.
cipem ſepties in Jordane mergi voluit, ne ſa-
lutatione quidem dignatum: Puerum verô
miſellæ filium convenit „fovit, oſculatus eſt,
ſuòque Spiritu in os ejus immiſſo revocavit
ad vitam. Foœdioris imago criminis exprime-
batur in funere, quàm in vulnere. Nihilo mi-
nùs tamen, lepra immerſione fugatur, Mors
oſculis, amplexibuſque proſcribitur. Nimirùm,
ibi Princeps, hic Ruſticus curabatur. Ideôque
Propheta ignaros nos eſſe noluit expiandi cri-
minis, quod, licèt iniquiſſimum, citò cura-
tur in Panno, difficillimè, quanquàm leve,
ſanatur in Cocco. Utinam tanto Præceptori
diſcipuli non impares ſimus, & horreamus ſub
Chriſto inope neglectos à Sacerdotibus paupe-
res, & receptos divites; qui videmus ſub
Moyſe locuplete rejectos à Prophetis Præfectos
exercituum, conquiſitos verò Pupillos ere-
tôſque, Chriſtus certè peccata dimiſit paraly-
tico, ubi primùm ad ejus pedes demiſlus fuit
laqueari. Homo, remitttintur tibi peccata. Luc. 5.
Zacchæo autem, & Magdalenæ, crimina remi- 20.
ſit, poſt effuſum alabaſtrum, & recluſam ar-
cam. Aſcenderat ille feſtinus in Sycomorum,

deſcenderat feſtivus in domum, Chriſtum &

viderat, & paverat, & nuſquam tamen vox ve-
niæ manat ex ore Domini. Niſi regeſſiſſet in
quadruplum, quæ congeſlerat, domui illi ſa-
lus facta fortaſsè non fuiſſet. En! quantò tar-
diùs expiata in Zacchæo ſcelera, quaàm in .-
gro. Natabat enim ille in auro, hic æra emen-
dicabat. Dices, cunctatiorem fuiſſe erga Lac-
hæum indulgentiam, quòd ſoœnus non relaxe-
tur, niſi iniquè rapta Dominis refundantur.
Utinàm cum Zacchæis hâc ratione agatur Eſto,
Pax dari nequiverit Publicano, niſi malè uſur-
pata redderentur. Cur Magdalenæ, non ad
primum occurſum, primôſque gemitus, Pax
nuntiatur; cui vix, poſt eliquatos in luctus
oculos, & effuſum rorem, & data oſcula,
tolerataque convicia edictum eſt, ut ſceleribus
exſoluta domum regrederetur in pace. Cenſeo
miratum fuiſſe JEsM fidem turbæ demittentis
ægrum per tegulas. Quorum fidem ut vidit, Ibid.
dixit: Homo, remittuntur tibi peccata tua. Sci-
licèt. Non Paralytici demiratus eſt fidem, ſed Confiſa⸗
Turbæ. Crediderit ille tamen; num jacentis riiblaon-
fidem fidei comparas accumbentis, amorém- etei
que Foœminæ plurimùm amantis glaciei contu- ilui.
leris Torpeſcentis? Fatendum ſanè eſt, com-
mota Servatoris viſcera calamitate mendici, ad
effundendos indulgentiæ imbres in grabatum:
qui tardiùs veniæ rores in lavantem ſe fomi-
nam eliquavit, lugentem quidem, ſed in byſ-
ſo. Væ Prodigo redeunti ad Parentem Filio,
niſi criminibus ejus ſqualor togæ acceſſiſſet.
Pædore non minus, quàm pudore Filii raptus
eſt Pater ad oſculum. Age. Diriuſne peccaſſe
tibi videtur, qui militis, quàm qui Patriar-
chæ, qui ſervi, quàm, qui Patris torum op-

preſſit? Et tamen immunis à ſupplicio Ruben

quamdiu fuit, reus licèt paterni Lecti violati;
cùm Davidis dehoneſtetur regia, filius moria-
tur, in ultionem accerſitæ & ſolario Bethſa-
beæ? Uſque adeò, diadematis pondere pondus
criminum duplicatur. Saltem, ſi apud nos gra-
viora divitum ſcelera haberi non conſueve-
runt;

W
Al
/

ret
.
rban
Wwd 4
ul
ſilii
Qanm.

Ih
eg
Cen N
n Mc
„Win 8
chllore

Stromatum, Lib. XI.

runt, inopum non aggravetur ſupplicium. Ubi
e Matth. 3. par crimen eſt, impar poena non ſit. Ommnis
10. arbor, quæ non facit fruttum bonum, eXcide-
tur, & in ignem mittetur. Una ſecuris, & i-
dem rogus cuivis plantæ, quæ ſterilis fuerit.
Non ſecurim immiſit in ſylveſcentem Cera-
ſum, appoſito ligone ad radices Punicæ Mali
infructuoſæ. Ità amputatur Palma;, ſi ſterileſ-
cat, quemadmodam Ficus exſcinditur, ſi groſ-
ſis careat. Electus eſt Judas, & crepuit medius,
quanquaàm in Apoſtolorum ſyllabo cenſeretur.
Abjectus eſt Saul, Princeps licèt, periitque gla-
dio ſuo in Gelboëé. Fugatus eſt Cain vir A-
gricola, a facie terræ. Damnatus ad greges
Nabuchodonoſor, & trucidatus Baltaſar. Vi-
des confulim aggeſta Inopum funeribus ſup-
plicia Principum. Quos ergo Deus conjunxit,
Homo non ſeparet. Dolerem, ſi à Levitis, &
Sacerdotibus diſcerneretur, non inter lepram,
& lepram, quod Deus jubet, ſed inter lepro-

ſto vetatur. Utinàam ea recurrerent ſæcula,
quando Reginæ, ut à Prophetis reciperentur,
induebant perſonam Ancillarum. A Jeroboa-
mo ad Ahiam tranſmiſſa eſt Uxor, perſonata
amictu plebeio. Timuit, ne Regina rejicere-
tur, ſperavit Ancillæ ſimulatione Dominam
admittendam. Caveant Eccleſiarum Ahiæ, ne
rejectis Ancillis, Foœminis Conſularibus an-
Cillentur.

Erunt ſigna in Sole, Luna, & Stellis.

Luc. 2I1. 25.

Atratum Cœlum, & Terra laſcivit. Thro-
nus pallet, & Patibulum vernat. In regia
fili contabeſcunt, & in carcere perduelles e-
pulantur ac pſallunt. Nunquàm tetriùs morta-
lium natio deliravit. Furit enim, non inſanit.
blandi. Adhibitas quis non miretur citharas in nau-
Theologia fragio? Periclitaris, non capite, ſed æterni-
lir ſandta. tate, & tripudias? Has tibi ſtellas aptavit Deus
in ſcutum, ut iis propugnarere à ſagitta vo-
lante per diem, & à negotio in tenebris bac-
chaturo. Ne polluare, intuere pullatum cœ-
lum. Peccabis nunquàm, ſi memineris adfu-
turum in Sede Chriſtum. Verüum, & nunc
ſtellas haſce Draco refixit è& cœlo, non cau-
Apoc. 12. dà, ſed ore. Cauda ejus trabebat tertiam Par-
4. tem ſtellarum cœli, & miſit eas in terram: Et
Draco ſetit ante mulierem. Enimverò, qui
pullata ad mortalium terrorem ſidera, incru-
ſtatis ad peccantium illecebras ſententiis, vel
integunt, vel colorant: an non, quaſi Dra-
conis caudâ revellunt & coœelo furoris teſſeras,
ut licentiùs impii prolabantur? Ubique Pax,
& Pax obtruditur, eluſo divini Judicii appa-
ratu. Angebar ego ſanè non minimùm, cuùm
viderem in ſcenam ſqualoris, Miſericordiæ
theatrum commutari. Lugebam ſidera cœlo in-
fixa, ſeu ſigilla Gratiæ , ad metum noſtrum
proſtare pallentia, quaſi ſupplicii, mortiſque
characteres. Et quò me verterem, ut reſpi-
rarem, neſciebam: quando ipfas pietatis phia-
las intuebar magnitudine ſævientis in coœlo
Iræ, in amaritudinis urceos eſſe converſas.
Nunc verò deſperatius quoque uror, cùm
audiam veritatis Nuntios blanditiarum factos
eſſe inſtitores, & indé ſcaturire peccandi li-
centiam, undè coercendis crimimbus aggeres
Petebantur. Aſſentantium natio, non prurigi-

Zudicii
Aies.

nat ores

ſum, & leproſum, quod ſeveriſſimè à Chri-

307
nem iniquorum compeſcit, ſed ſcalpit. Eôque Conſilia-
augetur dolor, quo his tantùm ſpuris Politi- ii impii.
Cæ interpretibus faſces magnatum ſubmittun-
tur. N autem Sdal evanuerit, in quo condietur ? Luc. 14.
Neque in terram, neque in ſRerquilinium utile 3.
eſt, ſed foràs mittetur. Scilicèt. Imò quam- Concio
diè Sal eſt, jacet in ſterquilinio, & ab ho- nimis blil,
minibus conculcatur. Quòd ſi evanuerit „ de da pecca-⸗
ſtercore elevatur ad ſolium, ut ſedeat cum "ris.
principibus, & thronum gloriæ tamdiu oc-
cupet, quamdiù infatuat. Achitopheles ad-
vocantur, amandantur Samusles. Joannes, ſi
Agnum Dei demonſtret digito, auditur non
illibenter, ſi non licere clamitet, quæcunque
lubent, conjicitur in vincula. Videas in hor-
to Salomonis, excluſis Ficis, ſatas, rigatſ⸗=
que Caprificos. Politicis plenæ ſunt Regiæ.
Sponſus eſt, cujus ex ore manat cum lacte
mel. Quòd ſi inter candelabra emicet Chri-
ſtus, præferens in labiis enſem, impoſtor di-
citur, & publicæ tranquillitatis perturbator.
Quid, quôd deteriores hi ſunt ipſis quoque
Nautis, quos legimus, ad Jonam in fundo
navis acceſſifſe, ne ille, furente Dei ſeveri-
tate, dormiret. Et acceſſt ad eum guberna- Jon. 1. 55
or, & dixit ei: Quid tu ſopore deprimeris
Wurge, invoca Deum tuum, ſi fortè recogitet
Deus de nobis, & non pereamus. Hi verò ex-
pallentes ad Dei fluctus, & turbines, mul-
cent, ſopiuúntque. Et lacte potant vel Siſaras, Jud. 4.207
ut ipsâ oblivione ſupplicii trahant in ſe cæ-
dem, & pereant imparati. Putant, ſi non
recogitetur, non adfuturam diem Domini,
cùm illa & contrario irruat in impavidos. JSi- 1. Theſſ.
cut fur in nocte, inquit Chriſtus. Baſiliſco 1. 2.
quam ſimillima mihi viſa eſt Dei Ira: ſi reſ-
piciatur, eluditur, ſi non intuentem aſpicit 5
conficit. Væ Mundo à Sophiſtis, quorum mo-
dulis delinita in ſomnum vergit Chriſtianorum
pars optima. Nequaquàm moriemini, vox o-
lim ſerpentis erat, & tamen audiebatur à
Juſtis: nunc, cùm & Turturis vox ſit, putas
inviſam fore impiis, quorum vitiis datur im-
punitas? Erigamus, ſi tamen pereuntes cura-
re ſatagimus, erigamus cum Moyſe non Co-
lumbam deargentatam, ſed Serpentem æ-
neum. Fac ſerpentem æneum, & pone eum pro Num. a15
Rono, qui percuſſus aſpexerit eum, vivet. Ni- 8.
mirùm, quæ terrent, medentur. Timorem
improviſi funeris incute, Peccantes coge acce-
dere cum fletu ad Agnum, qui tollit pecca-
ta mundi: quo cùm fuerint inter lacrymas ſa-
ginati, Draconem vomant quem peccando ità
vorarunt, ut ab eo devorarentur. Dices,
ideò erectum in Ligno Anguem, quia ima-
0 Chriſti erat. Fateor: quæro tamen, cur
Pominus, qui à Joanne Agnus dictus eſt ,
Mundi peccatum expurgans, in vecte illo, non
Agnus, ſed Anguis apparuit. Ut puto, mur-
muratoribus, & in iniquitate ſua pereuntibus
medebatur è& ligno: ideôque perſonam induit;
quâ terreret, non autem quâ palparet crimi-
noſos. Et ero immaculatus oum eo & obſerva- Pf. 17.245
bo me ab iniquitate mea. Summa ſanè felicitas Chriſtus
adeſſe Deo, ſi coràm eo, non modè cares ubi habi-=
vulnere, ſed etiam cares maculâ. Attamen ex Tanpine
te ſcire velim, quonam habitu ſe tibi Deus, sdleg.
ad innocentiæ tutelam, conſpiciendum exhi- Timor
buit. Agnuſne, an Turtur apparuit tibi? Ro- Dei.
réſne, an flores compluit? Iridem geſtabat
in capite, an ſidera? Scilicèt. Audiamus no-
bis à Davide expictam viſi ſibi Domini effi-
C 4 giem.

308

Lbid.re. giem. Inclinavit cœ los, & deſcendit: & cali-
go ſub pedibus ejus.... Et intonuit de cœlo Do-
minus: & Altiſimus dedit vocem ſuam, gran-
do, & carbones ignis. Miſit ſagittas ſuas, &
diſſipavit eos: fulgura multiplicavit, & contur-
bavit eos... Ouoniam omnia judicia ejus in con-
ſpettu meo: & Juſtitias ejus non repuli à me. Et
ero immaculatus cum eo. En quâà ratione Can-
dorem Deus ſeverit in Purpura. Etiam Prin-
ceps Palæſtinæ eris immaculatus, ſi præ oculis
habeas judicantis Dei fulgura, & ſagittas. Quid
ergo miramur acervatim cum Principibus vul-
gus pollui, quando eis, non tonantem, ſed
irrorantem Deum expingimus. Tonitruum
fragore animatus eſt Ifrael ad cædem Philiſt-
hiim: Et nos timore roboramur ad internecio-
I. Reg. nem vitiorum, quibus irretimur. Intonuit au-
7. 10. tem Dominus fragore magno in die illa ſuper
Philiſthiim, & cæſi ſunt à filiis Irazl. Quam-
diùà Agnus immolabatur à Samuêle, Populus
Severitas. de hoſtibus non triumphavit. Ubi verò toni-
trua ſtrepuere, tum enimverò conſternati bar-
Superior bari ceſſere victoriam, & acie exceſſere. Ter-
ſeveruiſit reantur ſcelera, non palpentur, ut deleantur.
D ¹ Si Agnum oſtenderis Superbiæ, atque Libi-
dini, in Crucis ara mactatum, aut plorabit,
aut etiam ridebit, vivet certè utrumque Mon-
ſtrum. Quòd ſi, ſubmotà tantiſper miſericor-
diãa, tribunal erexeris Iræ, fulmina exerue-
ris, gladios protuleris, dixeriſque paratum
criminibus rogum; utraque enimverèô peſtis
conquieſcet. Exterruit eos, & cæſi ſunt. Niſi
terréantur, luctabuntur. Hinc eſt, quèd ex-
tinécturus Dominus luem omnem filiorum Iſ-
Zach. r. rael, monet Prophetam;, ut tonet. Et dices ad
2. eos: Haæc dicit Dominus exercituum, Converti-
mini ad me, ait Dominus exercituum, & con-
vertar ad vos, dicit Dominus exercituum. Ne
ſitis ſicut Patres veſtri, ad quos clamabant Pro-
phetæ priores, dicentes, Hac dicit Dominus
exercituum. Penè obſurduimus ad catadupa au-
ſterioris eloquentiæ. Quater Deum exercituum
ſeſe Dominus inſcripſit. Nênne, cùm de re-
parando Dei Templo ageretur, poterat ſe
Dominus Deum dicere aut Victimarum, aut
Sacerdotum; certè Deum ſe Abraham, Iſaac,
& Jacob, ut conſueverat, appellare poterat.
Nimirùm, ut eos traduceret ab Idolis, &
ſceleribus, mitiori abſtinendum vocabulo cen-
ſuit; nec ſemel, ſed ſæpiùs exercituum appa-
ratu conſternatos eos voluit, quò ſanctius Ti-
more initiati converterentur ad Templum,
hoſtias litaturi, Euchariſtiæ à nobis frequen-
tandæ proludentes. Sic enim videmus, non
fronduiſſe Moyſis Virgam, ſed efferatam in
Anguem, quéô fortiùs extraheret & cœno po-
Excosu- pulum in eremum. Non virenti, florentique
nicatio & ramo abducitur à luto vulgus, ſed baculo,
Severitas. quem quoque ſciat in Draconem ſolere con-
verti. Quamdià Dei timor non conterruerit
impium, putreſcet in fimo. Dices rediifſe ad
arcam Avem cum Olea: Et ideò fortè inter
Miſericordiæ illecebras Noë bibit, & Cham
irriſit. Audio tranſmiſſum à Patre Angelum
ad complanandas Chriſto ſemitas, ventila-
brum, ignem, & ſecurim jactare. Cujus ven-
tilabrum in manu ejus, & purgabit aream ſuam,
& congregabit triticum in horreum ſuum, pa-
leas autem comburet igni inextinguibili. Quam
verò appoſitè ſuo ſit munere defunctus Joan-
Malach. Nes atrocitate ſermonis, Malachias teſtatur,
3. 1 inquiens: Ecce ego mittam Angelum meum,

Ibid.

Luc. 3.18.

Oliva

—

qui præparabit viam ante faciem meam. Et
Natum veniet ad Templum ſanttum ſuum Do-
minator „ gquem vos quæritis. Etenim corda ho-
minum, quæ Dominus refugerat, quaſi Dra-
Cconum antra, Antiſtite Timore incolit, ut Sa-
Craria. Immutat namque Timor lutum in gem-
mas, ſpelæa vertit in templa. Potens eſt Deus,
inquit, de lapidibus iſtis ſuſcitare filios Abra.
hæ. De lapidibus Abrahæ fili, hoc eſt, de
ſilice ſidera? Et undè vis tanta, tantémque
robur. Sequitur: Jam enim ſecuris ad radicem
arboris poſita eſt. Ommis ergo arbor non faciens
frultum bonum, excidetur, & in ignem mit-
tetur. En tanti operis inſtrumenta. Ut emm
vidére ſilices, arbores cædi, & exuri; ſeſe
excidii metu, ad fœcunditatem exſtimulavere;
peperitque acervus lapidum decuriam Pro-
phetarum. Ethnicus fidem ſuſcepit, quèd vi-
derit rebellem Evangelio Hieroiolymam, æ-
quatam ſolo. Apud nos vel infœcundus topa-
zius eſt, cùm apud Jordanem Patriarchas e-

Luc. 3. 8.

diderint glareæ: quòd ibi Joannes pertonue-

rit, Amphiones verò propè Calvariam citha-
rizent. Thebas, non Templa moliris, quiſquis
modulando lapides coagmentas. Amat Deus
labantem trementémque domum. Quæ iſta do-
mus, quam ædificabitis mihi, & quis eſt iſte lo-
cus quietis meæ? Omnia bac manus mea fecit,
& facta ſunt univerſa iſta, dicit Dominus. Ad
quem autem reſpiciam, niſi ad pauperculum,
& contritum Wiritu „ & trementem Jermones
meos. Si ità eſt, liceat mihi interpellare ſapien-
tiam Dei, & contrà Apoſtoli conſilium, Con-
ſiliarium ejus efle. Precor te, Sophia; Quid
tentas, ſcalpris, malleiſque inſtructa? Colum-
nas excidis? Cuinam? Mihi. Domum paro,
quam incolam. Falleris, ſi ſtulto credis. Mit-
te lapides, omitte ſtructuram columnarum, ſi
Sapientia es. Arundines, ſtipulas, filicéſque
habeas volo pro columnis, & trabibus. Nuſ-
quam enim tuta es, niſi ubi domus tuta non
eſt. Si tremit domicilium tuum, tum enim-

lſa. 66.2.

veròô ſtat. Napientia ædificavit ſibi domum, ex- prov.9.
cidit columnas ſeptem. Perge, nam ſuprema, 1.

ut video, columnarum Timor eſt Domini.
Et cùm audiam, enumeratis ſuper Dei ſe-
dem;, ſex Donis Spiritus, allabi demum Ti-

morem, qui omnia pervadat, repleâtque: Et Iſa rr. 3.

replebit eum Spiritus Timoris Domini. Conji-
cio domum umverſam quati oportere, colum-
nâſque ſeptem, ſeptem arundines eſſe, quæ,
non omni, ſed etiam minimo, etiâmque nul-
lo impendentis diſcriminis vento exagitentur.
Exſtruxeris Deo domum, ſi non in montibus
jeceris fundamenta, ſed ea reprobato lapide,
arenis impoſueris, ut ſcilicèt, non ad flumi-
na, ventéôſque tantàùm, verùm etiam ad ſtilli-
cidia; aurâſque labet, intrematque: tunc fe-
licius ſtatura, ſi afflatu, quanquàm minimo,
vacillet. Et quando Sapientiam Dei à mar-
moribus revocavi, non poſſum non abducere

/

Davidis prudentiam à metallis. Opus nämque 1. Baral
grande eſt: Neque enim homini praparatur 29: 1:
habitatio, ſed Deo. Ego autem totis viribus pid. 4.

meis præparavi impenſas domus Dei mei...
Tria millia talenta auri de auro Ophir, &
ſeptem millia talentorum argenti. Sat eſt, Da-
vid, ſat eſt. Non eſt, quòd gazam domus
tuæ traducas in gazophylacia domus Dei.
Nec lapicidinis, nec lapidibus opus eſt ad ex-
citandum Templum: Timeat populus, &
domus perfecta eſt. IIlud fero permoleſtè,
quòd

chy el
Io
AAhen
i tie
uncea
lt ca
mar
ei R

OIe, (

Cliiren

umn Dern
iee
N kte
s 4 nibt
NN
id

Wm )

menit
e
er
tbi
Muent

Uim Wo
rouln,
1 unen
Ener
W N
,
l,e
Mmi
ai
Dl

Stromatum, Lib. XI.

1 quòd ſubmoverit Salomon filius tuus mal-
1 leos, & ſerras, & ferramenta univerſa ab a-
r trio, ità ut ictus nullus exauditus ſit, cùm
b. domus exſtrueretur: quam excitari tum fau-
ſtiſſimè ſcimus, cùm inſtrumenta pavoris om-

ma in domo proſtant. Mallem ubique ictus
ſonare, undique perſtrepere malleos, con-
cuti parietes, & atria fragore tundentium.
3. Reg 6. Malleus, & ſecuris, & omne ferramentum non
7. ſunt andita in domo, cùm ædificaretur. Et i-
deò cecidit, & ideò lapis non ſtetit ſuper la-
pidem: & ideò verſa eſt in ſpeluncam Latro-

le. mini. Vix ſtare poteſt Templum, ubi Timo-
ris, & Mallei Ictuumque fragor nullus. Di-
ces, ergo ornamenta non deſtinas Templo.
Imô deſigno plurima, ſed nobis opportuna,
ſed Deo excipiendo accommodata. Pingantur
in parietibus Enſes, fulguret paſſim Cometes
& fornice, ſculpantur in angulis Vincula, pen-
deant catenatim nexæ ex arcubus Manicæ,
Compedes, Ungulæ. Paucis: ea ſint Tem-
pli ſigna, quæ Coeli; pullatus Sol, cruenta
Luna, tuentes Stellæ, emiſſa Fulgura, ſan-
guinei Rores, Imbres ſulphurei, candentes
Ollæ, cadentes Faces. His notis ſi Templum
funeſtetur, ſedes Dei erit, de quo vaticina-
Nahum. tur Nahum: Dominus in tempeſtate & turbi-
1.3. ne viæ ejus, & nebulæ pulvis pedum ejus. In-
crepans mare, & exſiccans illud, & omnia flu-
mina ad deſertum deducens. Et demiramini
ſqualentem horrentémque Domum gratam ei,
cujus ſemitæ, Turbines ſunt, cujus veſtigia,
Procellæ? qui vobis ità Chriſtum expingunt,
Salvatorem proſectò ſermonum ſuorum colo-
ribus pungunt. Qui verè violis coronant,
& cyclade amiciunt „ Antichriſtum, pro
Chriſto, exhibent. Nolo autem dicas in ex-
cuſationem fatuitatis tuæ: Sacerdos eſt, My-
ſtes eſt, quem conſulo. Prophetes erat, qui
virum Dei redeuntem à Jeroboamo, contra
Dei præceptum veſci coëgit: Qui ait illi,
Ego Lropheta ſum ſimilis tui: & Angelus locu-
ius eſt mihi in ſermone Domini, dicens: Reduc
Ibid. 21. eum, ut comedat panem. Verùm audivit in e-
pulo ſibi dicentem Deum: Quia non obediens
fuiſti ori Domini, non inferetur cadaver tuum
in ſepulchrum patrum tuorum. Qui cum abiiſ-
Jet, invenit eum Leo in via, & occidit. Vi-
den, non profuiſſe humanam fidem viro bono.
Credidit ſeni, Prophetæ, quem edoctum pu-
tarat per Angelum; & diſcerptus eſt. Ergo,
nec tibi fatuitas proderit, quæ circumagitur
omni vento doctrinæ. IIIlud autem præterire te
nolim, non deceptorem, ſed deceptum à Leo-
ne occiſum, increpitumque à Domino. Ut ſcias
non eximendam ſupplicio fatuitatem, quæ,
contrà præceptum Joannis, omni Spiritui cre-
dit, imò nulli credit Spiritu, cùm credat
omni Carni. Et ſanè meritò. Nam, ſi languet

3. Reg.
13. 18.

lbid. 24.

ceſſis, ſed præſtantiſſimum præficis ægrotanti.
Quin unius conſilio non ſatis proviſum putas
