
Obedien- Quis erat ſubditus, & quibus? Joſepho &
tia caivis Mariæ JEsUS, hoc eſt, fabro lignario Mun-
f u cdchi ſaber, & Sapientia Patris fœminæ ſubde-
oit, batur. Nimirum, quamquam foœmina illa eſ-
praſtäda. ſet, & ille faber, tamen Patris vices gerebat

Joſeph, Virgo Mater erat, ideòque vel Deus

illis obtemperat. Diſcamus hinc nos, non at-
tendendum in Prælatis noſtris genus & proa-
vos, ſed dignitatem. Non undè ortus, ſed
ubi ſedeat, videndum eſt, tam in Principe
quam in Præſule. Petrus piſcator fuit: ſed
Superior ſupplices habet vel ad cineres ſuos Mundi Do-
ettsm vi- minos, & Cæſares. Et quidem, cum Reges
coli de- ſubdi Pontificibus obſcuro loco natis non re-
enr cuſent! in monaſteriis Prælatorum vilior in-
muatuus. fula erit, ſi vilior proſapia Prælati ſit? Potitus
regni hoſtiumque David accerfiri juſſit ad ſe
2. Reg. 9. Miphibofeth, filium Jonathæ. Cum autem ve-
6. niſſet Miphiboſeth, inquit Scriptura, filius Jo-
nathæ, Rlii Sail ad David, corruit in faciem
Juam , & adoravit. Qui cùm intellexiſſet à
David, quòd regià mensà dignandus eſſet: A-
dorans eum dixit: Quis ego ſum ſervus tuus,
norari quoniam reſpexiſti ſuper canem mortuum, ſimi-
ertamſi lem mei. Nota: Non dicit, Quis es Tu? Sed
electus eſ- quis ego ſum? Infortuni ſui mennnit, non

1bid. 8.
Rex debet

Ver. generis David. Neque dicit, Quis ego fui,
a Ler ſed, Quis ego ſum. Fortunam ſuam, non

Nobilitas ſuorum attendit. Ideôque ſervum ſe agnoſ-

non jac- cit quondam ſervi ſui, nunc verô Regis ſui.
tanda. Clarior aiebat, ego in lucem editus: Sed il-
Religioß le me major agit in luce. Nos regnavimus:
3it,n ipſe regnat. Parentis ego proles coronati, ſed
coronàâ exutus: ſtirps ipſe lſai, ſibi diadema
impoſuit. Nos vagimus in purpura, ipſe & vi-
Humili- vit & morietur purpuratus. O arrogantiam no-
Zas.

ſtram regio faſtu turgidiorem! Miphiboſeth
regio ſatus ſanguine, accerſitus a Davide ad-
eſt, nec adeſt ſolàm ſed adorat, & corruit.
lInſuper ſervum ſe dicit ſervi Patris ſui;, ſéque
coram eo Canem, imoò Cadaver, profitetur.
Et quidem cùm ipſe in aula floreret regni Prin-
ceps, David panno contectus, & pane con-
tentus gregem paſcebat. Doceamur;, quæſo »
demiſſionem à Principe ante illum procumben-
te, qui pPecora deducebat; cùm ipie à Princi-
pibus regni hæres deduceretur. Cumque ille
le canem mortuum coram ſervo Patris ſui fa-
teatur, nolimus nos oblatrare in eos, quos non
funda, ſed Deus ad imperium erexit. Hinc
quoque diſcant velim Eccleſiæ Principes, quo

„

Oliva

cultu colendus ſit qui poſt ipſos, ad Apoſtoli-
cas ſedes clavum penè tenet cum Navarcho
animarum. Regnabam, inquis, cùm ille ne
de vultu quidem noſceretur. Nec David agnoſ-
cebatur, cuùm in regia Miphiboſeth regiè mu-
triretur. Verùm ut Ipſe regno excidit, Davi-
dem adoravit. Utinam non exaudiatur inter-
dum tum in Clero, tum in Coenobio vox illa
inſaniæ plena: Quæ nobis pars in David vel
quaæ« baæreditas in filio Iai?“ Cur Lilium non
calcas, quod prodit è lutoſa radice? Cur le-
gis Roſam, quam ſpinæ pariunt? Cur Au-=-
rum tanti facis, cujus & luto genus? Ignem
laudas, quem ſtipula non rarôò peperit. Fru-
menta recondis cum paleis nata. Homo denique
& Terra eſt: ITu lutum es. Attende unde quis
imperet, non unde prodeat. Nam nec Marga-
ritæ minùs placet candor, licèt inter .Æthio-
pas adoleverit. Nec Quercum Cæſarum tem-
pora faſtidiunt, quòd ſatam glande non igno-
rent. De ſerpente mulier cultior fit, ut Ter-
tullianus ait, nec erubeſcit: & nos erubeſce-
mus generis humilitatem in Imperante.

16,

Et mittet radicem deorsum, & faciet
ructum ſursum. Iſa. 37. 31.

O Humilitas, quæ quò profundiùs demitte- 4,„z.
ris, eò eveheris ſublimior! Abraham locutu- a ſubli.
rus ad Dominum, ſe pulverem cinerémque ma.
dicit. Loquar ad Dominum meum, cum ſim pul- Gen. I18.
vis & cinis. Sed quid audit à Domino: Bene- “
dicam tibi, & multiplicabo ſemen tuum ſicut 17. 2e
Stellas c&li. En quo modo fortunatus agricola
puluerem ſpargit, ut ſtellas metat. Humi ſe
provolvit, ut & coœlo micet. Cineri, hoc eſt,
extinctæ flammæ ſe comparat, ut cum ſideri-
bus ardeat, fulgurétque. Qui loqui non au-
det, Verbi divini Avus. Veniamus ad David.
Quid de ſe fatetur? Canem ſe mortuum no-
minat. Quem perſequeris „ Rex Iſra?l? quem
perſequeris ? Canem mortuum perſequeris, & pu- 1. Reg. 24.
licem unum. O nunquàm indonatam apud Do- 15.
minum Humilitatem! O granum demiſſiomis
nunquam in terram non bonam cadens, fruc-
tümque afferens ad mimimum centeſimum. Qui
ſe canem ante Regem profeſſus eſt, ante ſe vi-
dit regium genus ſeſe profitens canem. Miphi-
boſeth enim filius Jonathæ fili Saul, adorans
Davidem dixit: Quis ego ſum ſervius tuuts, quo-= 2. Keg.2.
niam reſpexiſti ſuper canem mortuum ſimilem .
mei. Liceat hic curſim à laudibus Humilitatis
gradum facere ad faſtum Conſularium, qin fe ,.
non evadit Supplicium. Eô devenerat Saulis Rexſi
timor, ut vel gener ejus ſe canem nominare affabilu.
cogeretur. Quid præſtitit Deus? Nepos Saülis Dignita
coram eodem Davide canem ſe mortuum dixit. ores kos
Damnata eſt Regis ſuperbia, quæ paſſa Duces Mmuler.
ſuos ſeſe demittentes, in hærede abjici inferius
vix potuit. Tu procumbes in Nepote coram Paœne
eo, qui fruſtrà ante Te procubuit. Qui ſe “
canem nominat, ut ſe colat; genus tuum au- Pa.
diet cani ſeſe comparans, cùm excoletur. Ei Matthy:
quâ enim menſurà menſi fueritis, remetietut ,.
& vobis.

Quia feciſti rem hano. Gen. 22. 16

Libet quærere, cur Abrahæ inchoatum ſa- Obedier.
crificium Deo ità gratum extiterit, ut ſtellis tia teet.
illud non conſignarit modè: ſed & coronave- ar one;

. . . ſt retio=
rit, Jephte verò, pro abſoluto filiæ holocan ſam fanin
eus

3. Reg. la,

e,onn
Nieno,
1n
aſberd

.. .
Himden

lerer,l.

t,
Emn Nuräin
Alk en den
4, in
lmne
n fenche
ltha ler
Klun Ann
Senſhhimnh

Emg! ln
Pehett R
nnocenae
en ml
enm
t imter An
Ceſhnmk.
Endenang
iorft, H
& Melleis
eregte

n, 6 ſi
Zl

Olundnis ent.

brehan In,

ortönank An
metet. Hn-
Cirilo 4
t, M aun ken
eniamms A
nſe momumt

ens anell.
Pln daul,

Coachtinn ,,
erereni
ſe Canen nn
Pes? Neyes-

Stromatum
8 +
Deus ne meminerit quidem. Certè uterque
prolemn dilexit;, uterque proli pro Deo non
pepercit . quòdque inchoavit Abraham, Jephte
perfecit. Ita eſt Sed IIIe ex obedientia fihium
Obedicmia fulneri deſtinavit, Hic verò ex voto. IIII impe-
in ſiri. ratum eſt fili ſacrificium; hic filiæ holocauſtum
iuialibits. ſpopondit. Denique hic, ne peccaret;, gla-
dimnmn erexit; IIle exſtruxit Aram;, ut placeret.
Libet in Sacrificio Abrahæ illud quoque ani-
madvertere, quam ſeriò Deus ſervi ſui virtutem
det hie. explorarit Cujus tirocinium ne tum quidem ſi-
miri voluit, cum præ ſen'o vita erat finienda.
Vide, quo modo ſervum ſuum Deus & egre-
di è& domo, & peregrinari diu, & adverſa
Trnam pati, & à nepote ſecedere, & hæredem dih
Nru e præſtolari, & demum ſibi filium ſacrificare con-
. ſtituerit. Uſque adeò vel in ſenio Tironem ſuum
Deus tentavit, minus ſibi placiturum, ſi uni-
cüm filium quem diligebat ſuis manibus exen-
terare, Oſsaque ejus & membra comburere re-
Paerteß culaſſet. Rogo, quis noſtrum Deo placere
d d. jam poteſt, quibus grave eſt Parentes non al-
loqui, cùm Senex Abraham filium jugulare
Snes non ſit juflus. Nimirum Parentes reliquiſſe non
uent /i ſafficit, niſi eos oderis: nec odiſti, ſi pro Deo

omnia lice: . . .
e &nulâ eos ſacrificare cunctaris. IIlud verò ſcias, e-

5§. Abra-
ham.

ANmnoS
duci.

reion: tiam peilimos à te dilectum iri, etiam poſt exa-
probandos . uſi IVrnbiadh ſ videris tan-
ſe. Ctas in clauſtro olympiadas, ſi vel videris tan

tům: Quantò magis Luxuria, & amor impurus
Senes fer- efloreſcet, poſt octiduum peœenitentiæ;, ſi lite-

veam. rulas & ſalutationes non rejicias? Guilielmus
s Aquitaniæ Dux, poſt novem exactos annos
cura. Hieroſolymis in ſpecu, uno ſuorum colloquio

ita labefactatus eſt, ut illinc diſcefſerit, prin-
it. Ccipatum refumpturus. Quanquam ſuæ illum
t: in itinere puduit inconſtantiæ. Joſeph, ut fra-
Reridivi, tres vidit „ à ſe peſlimi Criminis accuſatos .
niſiOeœbo ingemuit, commotaâque ſunt viſcera ejus. Da-

vid Abſalonem ab exilio revocatum ut vidit,

datur. fratricidi immemor oſculatus eſt. Nimirùm
citò repullulat amoris germen.
Miſericordiam & veritatem ejus quis
requiret! Pſ. 60. 8.
Serupali. Plerique Veritatem requirunt, plerique Mi-

H &, beſ ſericordiam. Rari tamen Deum ita Juſtum
Berast. eſſe meminerunt, ut miſericordiam ejus re-
cordentur. Rariſſimi, qui Juſtitiam exhorreant,
cùm de ejus benignitate ſuis ſceleribus blan-
diuntur. At, inquit meticuloſus, ubi dealba-
bo veſtem Innocentiæ ſuper carbones nigrio-
rem foœdiorémque? Ubi? ubi cæteri, qui ami-
Ccti ſtolis albis ſequuntur Agnum. Ubi? In ſan-
guine JESu. An non profuſus ille eſt in remiſ-
ſionem peccatorum? Quos ſpectas in cœlo can-
didatos immortalitatis, non ſuo ſunt candore
candidi, ſed laverunt ſtolas ſuas, & dealbaverunt
„ eass in ſanguine agm. Ubi lavit Magdalena tot
erRi. maculas, ibi tu quoque mundaberis. Sed ve-
mnmialnus ad Impios, quorum fſcelera tum Mi-

Quverßo ſericordiæ recordatione, tum oblivione Ju-

Pngee e⸗ ftitiæ mirum quantùm exaggerantur. Pecco.
eitarie Sed Deus propitius fiet flagitiis meis. Quid ſi
Præſunp. Hon flat? Miſericors eſt ſed etiam Juſtus. Con-
eem. vertar, antequam moriar. Et fortè non conver-
teris. Ægra Pœnitentia, quæ decumbit in
. ecto. Infirmus dolor, quem parit infirmitas.
Non fidendum Vitæ „quæ gignitur ex morte.
Sera converſio, tunc aperire oculos, cùm clau-
dumtur. Rogo, quis tibi promiſit vitam in fune-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Lib. VIII.

N

nere? Quis tibi cineres ſuaſit, cum reſolveris
in cinerem? Quomodò Miſericordiam ſperas,
qui Juſtitiam non ſpectas. Uterque pes Sponſi
retineri debet Juſtitiæ videlicèt, & Miſericor-
diæ; ſecùs claudicabit Chriſtus, nec ad te ſana-
turus adveniet. Aderunt, inquit, Sacerdotes
Miniſtri Domini, & convertar. Adfuit malo
Latroni Chriſtus, adfuit Virgo, adfuere Mag-
dalena & Joannes. Vidit patientiam Dominmi,
vidit ſocii ponitentiain, ſpectavit fugam So-
lis, luctum lucis, tremorem terræ. Audivit
adhortationem collegæ: Neque Tu times Deum, Luc. a3
qui in eadem damnatione es: & irriſit. Chri- 40.
ſtus, ut puto, qui à militibus potum petivit,
non ſemel a Latrone ſitiens ſalutem ejus, Lacry-
mas poſtulavit, ſed blaſphemias recepit. In-
tellexit vix duobus verbis a collega expiata
fuiſſe flagitia, & regnum impetratum. Denique
Centurionis & militum tunſiones ſpectavit, &
ſprevit. Et omnis turba eorum qui ſimul ade-
rant ad ſpetctaculum iſtud, & videbant quæ fie-
bant, percutientes pectora ſua revertebantur;
inquit Lucas. Et cùm omnis turba lacrymare-
tur, Latro Blaſphemabat. Quòd autem ſuper-
vixerit Chriſto, & ſpectarit tum Chriſti mor-
tem, quæ ſaxa diſſolvit, tum militum pœniten-
tiam Joannes inlinuat, qui crura ejus fracta me-
morat, quando jam Chriſtus expiraverat. Ergo
Tu ſperas in Lecto, quod Chriſti collegæ non

Obszinati.

De Latro-⸗
ne malo.

Ibid. 48.

obvenit in Cruce? àa Miniſtro Chriſti præſtabitur

tibi, quod à Chriſto morituro præſtari, ut ita
dicam, morienti non potuit? Nomen Virgi-
nis imploratum Pœnitentiam impetrabit, quam
præſentia non ſuaſit? Quis Sacerdotum aderit
tibi? num Sanctior Joanne? Stetit propè La-
tronis crucem Joannes, nec miſer reſipuit. Om-
nis turba cohgemuit, uno excepto Latrone.
Nimirùm facilius converſi ſunt, qui Chriſtum
crucifixere, quam qui Pœnitentiam diſtulerat.
Latro vixit? blaſhemus periit. Auxit ſcelera in
morte, non delevit. Carniſices Chriſti dolue-
re de nece Domini, Is dolere non potuit, qui
inter dolores extinguebatur. Propè vitam, mor-
tem non evaſit. Propè mortem, vitam reſpuit.
Salutem propè ſe crucifixam habuit, nec tenuit.
Nimirùm Pœnitentiam aàa morituro ne Chri-
ſtus quidem impetravit, cùm moreretur. Do-
lor inter dolores vix floret. In Cruce amor Cru-
cis haud reperitur. Cum jaces, ſurgere; cùm
moreris, reſurgere; dolere, cùm doles; cœlum

Procraſti⸗=
natio.

Mors im-
piorum,

petere, cùm humi defoderis; lugere, cùm plan-

geris, vitam inchoare novam, cum vita deſinit,
prodigium eſt; quod ſi in altero Latrone eveniſ-
ſe gratularis, in altero non eveniſle reformida.
Mihi crede, quæres in infirmitate non dolorem
à Chriſto, ſed ſanitatem. Audi: Unus autem de Luc. 2 ¾.
his, qui pendebant latronibus, blaſphemabat eum, 39.
dicene⸗JNi Tu es Chriſtus, Salvum fac temetipfum
&nos. Vitæ cupiditas nec in funere deſüt. Et ubi,
quæſo, vita non optabitur, ſi quæritur in pati-
bulo? Ubinam Vitæ amor deſinet, ſi creſcit
in morte? Tædebit nos vitæ in Solio, ſi vita
placet in Cruce. Ecquando Crux amabitur, ſi
deponi de Cruce volumus, cùm Chriſtus in
Cruce expirat? Atque utinam perditus La-
tro vitam peteret rogando, non blaſpheman-
do. Salvari vult corpus, cùm animam perdit.
Quid proderit, ſi corpori vita concedatur, ſi
Tu blaſphemiis occidis animam, quæ vita eſt
vitæ tuæ? animam occidis, & vitam optas? Vi-
tam blaſphemas, & Vitam amas? Quæ inſania
vitam cupere, & vitam execrari! Verùm infelix
Latro,

Poœnitentia
ſera.

Latro, cùm ſanitatem quærit, ſalutem amiſit.
Cùm vitam amat, vitam odit. Tu quoque; ſi
vitam expectas à funere, tuo damno intelliges
infirmam, eſſe Pœnitentiam, quam parit infir-
mitas. Vis ſanus fieri? Tolle grabatum, &,
duùm ambulas, ad Chriſtum ambula. Ipſe
emim eſt via, veritas & vita. Sed vita non benè
quæritur in ſinu Mortis. Vive dum vivis, ne
moriare cùm morieris. Neminem adhuc legi
in divinis Scripturis redifſe ad Deum, cm
moreretur. Unus Ezechias jamjam moriturus
ingemuit, & ideò non vitam duntaxat impe-
travit, ſed & Solem retroagere curſum ſuum
coëgit, ſanè inaudito novéque portento. Quam-
quàm non inſolentius fuit Solem retroceſſiſſe,
quàm Regem moriturum in oratione lacrymaſ-
ſe. Lacrymas quidem ejus non deſpexit Deus;
verum ne Pœnitentiam ad mortem differremus
exemplo Regis, maluit eum vivere quàm mo-
ri, ut de vanitate ob victoriam conceptâà dolere
poſſet. Ego certé Prophetas audio inclaman-

S

tes cordibus impiorum, ut convertantur à viis
ſuis peſſimis. A viis, inquam, monent, ut
convertantur, non à termino. Atqui, cùm mo-
reris, viam confeciſti, in termino converiris.
Adventante Sponſo, fatuæ Virgines oleum
quæſiere, ſed occluſo oſtio excluduntur. Di-
Mattih um eſt illis, Neſcio vos. Orate, ne ſiat fuga
25. 4
13. veſtra hyeme vel Sabhbato. Hoc eſt, ut Patres in-
Matth.24. terpretantur, ad Deum fugite, antequàm à vo-
20 bis aufugiat vita. Quis enim inter juſcula &
pharmacopolas meminiſſe Dei conſuevit? Fa-
teor, receptum à Patre filium, qui ſubſtantiam
omnem prodegerat. Sed ſuis pedibus ad Pa-
rentem acceſſit. Sed diu vixit domi, diù lu-
xit. David, poſt adulterium, prophetavit. Sed
non decumbebat, cùm veniam, quam popoſ-
cit, obtinuit. E contrario Abſalon diù pepen-
dit è quercu, nec doluit. Diù cum morte con-
flictatus eſt Saul, nec gemuit. Qus ſivit infe-
lix non vitam, ut dolere poſſet, ied mortem,
ne doleret. Chriſtus advenit , ut peccatores
vocarét ad pœenitentiam Sed nulli decumben-
ti dixit, ut veniam poſceret. Benè valentes
hortatus eſt ad pœnitentiam. Paralyticum priùs
Joa. 5. 14. ſanavit, tum ad pœnitendum hortatus eſt. Ec-
ce jam ſanus fäabtus es,»Jam noli peccare. Ipſe
Toan. 1z. eſt, qui dixit, PDum lIucem babetis, credite in
6. lucem. Ipſe eſt, qui anguſtam ad vitam viam
eſſe teſtatur. Ipſe, qui loquebatur in Paulo,
Gal. 6. 0. clamavit grandi voce: Dum tempus habemus,
operemurer bonum. Ipſe eſt, qui horà duodecimâ
nullum vocavit ad vineam. Ipſe denique de-
miratus in morituro Latrone initia Pœnitentiæ,
ei regnum ſpopondit. Fateor, non ſcio noſtri
ſæculi Prædicatores a quo Prophetarum didi-
cerint, ad cœlum iter tam patens eſſe, ut nul-
lus excludatur à regno, ſi jamjam moriturus
ad aliorum preces ſemiſomnis Chriſti corpus
admittat in corpus, cùm dimittendus eſt & cor-
pore; ſi, inquam, admittat corpus Chriſti in
ſtomachum, quod nunquàm admiſit in men-
tem: ſi tunc relinquat mortem, cùm vitam re-
linquit: Si tunc Mundum dimittat, cům emit-
titur & Mundo. Atqui, inquit Auguſtinus, no-
ſtris Doctoribus doctior ſanctiôrque, N te mo-
riturum flagitiorum tædeat, non Tu peccatum,
ſed ie peccatum reliquit. Eamus, quæſo, & frua-
Sap. 2. 8. mur bonis. ooronemus nos roſis..., nullum ſit pra-
tm, quod non pertranſeat luxuria noſtra, ſi,
poſtquam diù in ſepulchro ſcelerum jacuimus,
cùm iepulchro inferendi erimus, ad vitam re-

Oliva

revocandi, vocandi ſumus ad regnimn. Protinus
vive, ſi vitam cupis. Noli fidere vitæ, quam
propè ſepulchrum reperis commorantem. Mal?
vives, qui vivis in ſinu Mortis.

Ducebantur autem & ali duo ne-
quam cum eo, ut interſicerentur.
Luc. 23. 32.

Duo iſti nequam quinam erant? Audi: Ii
crucifixerunt eum, & Latrones; unum à dex-
tris, & alterum à ſiniſtris. Itäne? Solum in Zudcen &
Mundo graſſatur furtum? Ubique pendulos & Zisßiiaac-
patibulis latrones intueor. Ubique pannoôſos HH
qui, ne morerentur, pauculos argenteos fura- aigue pecu.
ti ſunt, mori cerno. Quæro, ubi adulteri? "a.
ubi Gomorrhæi? ubi Pauperum tigrides? ubi pesſina
pupillorum hirudines? ubi falſarii? ubi homici- mum arup.
dæ? ubi fœneratores ſuſpenduntur? An ſoli ".
fures morte plectentur? Quæro, Num ple-
ctendorum una ſit veſtis, quà ad dedecus in-
duantur: num ſuſpendendis, ut probroſius pe-
reant, calcei extrahuntur? Omnes enim pan-
noſi, penè omnes excalceati pendent & trabe,
neſcio an ad terrorem iniquorum, an ad pro-
brum Judicum nonnullorum, quibus poœenas
dat non Iniquitas, ſed Paupertas. Vereor, quam
juſtè viderint ſapientes, vereor, ne multi pe-
reant, non quèòd aliena rapuerint, ſed quòd rap-
toribus mihil tradere queant. Plurimos ad ſup-
plicium traxit non ſcelerum copia, ſed pecumia-
rum inopia. Si plura rapuiſſent, non rape-
rentur. Pereunt, non quia furati ſunt, ſed quia
nihil ſuperfuit & furto, quo ſe redimant. Vi-
verent, ſi cæteros in partem rapinarum voca-
re poſſent. Peribis, miſer, non quia aliis fu-
ratus es, ſed quia deeſt, quod tibi cæteri ſuf-
furentur. Si tam feliciter fures facere pofſſes,
ut furtum feciſti, evaderes. Reus es, quia ti-
bi res non eſt. Inopia, quæ Te furem fecit,
reum facit. Furare iterum, & vives. Etenim
damnaris non auri rapinà, ſed argenteorum
inopid. Vix primarium virum pendere ſpe-
ctaſſemus ob ſcelera, niſi Deus, Abſalone,
caſu, ſuſpenſo, Quercum vertiſſet in pati-
bulum, & Comam reconcinnaſſet in laqqueum.
Adoranda profectò & celebranda Affyria,
quæ Amanum Principem ligno ſuffixit. Deus
eſt, qui contrà Solem Primores tribuum juſſit
crucifigi. 3

Luc. 2.33.

Eæi citò in plateas & vicos civitatis:
E& pauperes & debiles, E& αο0ρ ι
claudos introduc hao. Et ait ſervus:
Domine, factum eſt ut imperaſti, .α
adhuc locus eſt. Luc. 14. 21.

Menſa iſta, cui non ſufficit colluvies uni- Convivio-
verſa pauperum, ex plateis, viciſque civi- as
tatis ſummo ſtudio collecta, tribus duntaxat din iemin-
divitibus parata erat. Illi nempè, qui villam Ses.
emerat; alii, qui duxerat uxorem; tertio nmerzlili.
denique, qui juga boum poſt emptionem e
probatum ibat. Et cæperunt IPimul omnes ex- Luc 47g.
cuſare. Quot ſunt hi Omnes? Tres ſunt. O rmihi
divitum ingluviem, 6 prodigentiam; 6 lu. „fes
xum! Tribus homunculis paratæ epulæ. Urii
ſufficiunt; imò ſtructo convivio univerſa paupe- Aelieie,
rum multitudo non ſufficit. Domine, factum exztet
eſt, ut imperaſti: Et adhuc locus eſt. Denega .
1

(potes,
*
ivlune/
gille
mlertli
Hin
Men 14
ntn
men
Arm en
n
ace u
vur.
4 i
H ndler
(d i⸗
ommiuun
mathent:
P:n
runit
2 lan e
a ſtat
ſo emcart
icetn.
ſbo üm
trin n
nſit

E Mlumdtn
iis clmn
M Mt l

Aneirie)
eberk .
Untg A
E tes

Dnnit
4) Gen
ten Ml

n n
fſenen.

ihrnt
nun 3
e! Wni
ellln
emi,
Tgenkcitree
iſitt,
rühthihmi,
d Eedent.
ur hrobraln
Mne enim
penlen euir
tun, n d 8
n,udu e
ts Teteni
eort, de T
fintſelquit
hia, Elpe⸗
iflent, ns
atiſunt,
ſe tednm I
rapinmm ur.
mon l
nod ibi erik⸗
Ures korte t
Reus 6) un
2 Te ſenk
, wies lü
,Eed Argenmin
mum penlte;
Ders, An
ertilet i K
innaletinlien
Alebradi i
more ubnn,

dieht in
er, uild
Et H
nere
u nnpn

Gratituds
rara in no⸗

Ibid. 20,

Tbid. 16.

Kula
luxus.

lubeat in menſa victorem lancinare.

ſi potes, vel inexplebilem eſſe felicium vora-
citatem, vel eorum non ferendam luxuriem,
uando tribus non ſufficit, quod toti penè
urbi ſuſfecit. Et quidem, quòd ſimul omnes
convenerint, ſimũlque ſeſe excuſarint frivo-
lis ſanè nec ità conſtantibus argumentis, ſuſpi-
cionem facit, ideò ad prandium ire eos noluiſ-
ſe, quòd minus lautæ illis viſæ ſint „quæ para-
tæ jam erant deliciæ. Non enim veroſimile
eſt, tot emerſiſſe repentè negotia, ut, qui
pridiè vocati non abnuerant, poſt paucas
horas de uxore; de villa, déque bobus deli-
berarint. Villam emi.. uxorem duxi... Juga
boum emi quinque, velamenta ſunt recuſantis „
non involucra cupientis, ſed implicitæ men-
tis. Quid quèòd & tribus minus lautum viſum
eſt convivium, quod multitudinem famelico-
rum explevit: & Domino Tres viſi ſunt mul-
ti. Audi: Homo quidam fecit o&œnam magnam,
& vocavit multos. Multos: id eſt, Tres. Vi-
de, quaàm ærumnoſa divitum conditio ſit.
Tantâ ſolicitudine inter ſeſe agunt, ut qui
Tres evocavit ad prandium, multos invitaſſe
ſibi videatur. Nec immeritòô: ſiquidem quod
Tribus viſum eſt parùm & ſordidum Epu-
lum, totius civitatis rabidos ventres exſatura-
vit. Valete, divites: domi veſtræ conate.
Nam meam ſcitote vobis caſam interdictam.
Nolo parare epulas, quæ tribus non ſufficiant,
cùm illis abſumendis nec univerſa pauperum
collectio ſit par. Sed quid mirum, ſi Coœna
tantæ multitudinis tribus non ſatis ſit, quan-
do umius chlamys vix multorum patrimonio
confici poteſt. Inſularum & ſaltuum pretium
eſt unius fœminæ comptum capillamentum,
ad naturæ terrorémne dicam an ludibrium?
Planè nimimm excrevit noſtri ſæculi luxu-
ries. Minori diſpendio bellum non ſemel pa-
ratur, quàm prandium. Jam mella à convi-
viis rejecta ſunt. Saccharum minus ſapit, niſi
elaboretur in Coloſſos. Deerat enimverò hoc
Gulæ probrum, ut Statuas eſuriret: & quan-
do Achillem debellare non licuit in acie,
Tigri-
des, Leones, Angues finguntur è faccharo,
ut vel monſtra liceat Voluptati abligurire.

Statuaria artium Regina & Regum decus

non immortalitati laborat in foro, ſed illece-
bræ proludit in mensà. Omnia degenerare coë-
gimus. Simulacra non oculis duntaxat, ſed
& palato blandiuntur. Viliùs cœnavit, qui thea-
trum inter calices non extruxit. Diſpereat in-
ſana Gulæ luxuries, cui ultrà Pavones libuit
ſimulacra eſurire. Nimirùm jejunaſſes, niſi He-
rOas glutires. Poſt turdos & mullos impranſus
videri poteras, niſi equeſtris ordinis decora
in probrum convertiſſes tuæ conæ. Jam ſi-
fns non virtutis præmium, ſed voluptatis il-
icium ſunt. Statuas non forum duntaxat ha-
bet, habent & menſæ. Diogenes, Catones,
Heraclitos proſtare inter pateras docuimus: &
qui Regum olim refugére convivia, nunc
non modò à conviviis non fugiunt, ſed in con-
viviis ſunt ſtatuæz. Alexander Perſarum ter-
ror, ludibrium ebrietatis eſt. Qui inter arma

invictus ſtetit, vulneratur in epulis. Cadit Dæ-

dalus inter cyathos, qui trans mare vectus
eſt cerà. Quem maria non hauſere, perit mo-

dico vino. Verbo, docuit voluptas ſimula-

era dulceſcere, docuit fragilitatem ſtatuas, do-
cuit & ſigna excipi patinis. Plus Socrates in
veſtro calice horreret nectar, quam cicutam
Ethieæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. VIII.

S

87

in ſuo. Minùs doleret Niobe diriguiſſe in ſa-
xum;, quàm in ſaccharum: ibi perſtat, hic dif-
fluit: ibi terret, hic recreat: ſi marmor eſt,
lacrymas ciet, ſi è ſaccharo fingatur, inter luſus
& riſus diſſolvetur.

Eſtote Miſericordes, ſicut & Pater ve-
ſter miſeriçors eſt. Luc. 6. 36.

Vix magni eſſe copimus, cùm illicò om-
nes non ſolùm parvos cenſemus, ſed neque
excreſcere poſſe putamus, ac ſi Gigantes na-
ti eſſemus. Audi Davidem horum in ſe mo- compari
res exprimentem. Numquid mortuis facies mi- naſcieniee.
rabilia, aut Medici ſuſcitabunt , & confite-
buntur tibi? Numquid narrabit aliquis in ſepul- Pl. 87. 11.
chro miſericordiam tuum, & veritatem tuam
in perditione? Numquid cognoſcentur in tene-
bris mirabilia tua, & Juſtitia tua in terra
oblivionis * Ut videtis, eos ſurrecturos non
ſperat, qui jacent. Tu verò, quid dicis de
te ipſo? Quid ages, dùm lapſi in ſepulchro fœ-
tent ſemimortui? Et ego ad te, Domine cla-
mavi, inquit, & mansè oratio mea præveniet
te. Quàm grata fuit Deo oratio tua, quæ
prævenit Solem, ſed Lapſorum veſperam pro-
phetavit. Audiamus, Ur quid, Domine, re- Ibid.
Ppellis orationem meam ? avertis faciem tuam à
me?. . In me tranſierunt lIræ tuxk: & terrores
tui conturbaverunt me. Denique ſic conclu-
dit: Elongaſti à me amicum & proximum: G' Ibid, 19.
notos meos à miſeria. Nimirùm qui te elon-
garas à miſeris, ingenns nunc meritò, notos
tuos à tuis miſeriis elongatos. Qui durum te
exhibuiſti jacentibus in ſcelerum tumulo; ja- 4
ces non immeritô ſine ſublevante. Oratio tua e
repulſam paſſa eſt, quia duritie cordis tui
miſeros repulit. Nota, poſt exprobratam mi-
ſeris conditionem ſuam, quid dicat: Et ego,

Ibid. 14.

inquit, Ad Te, Domine, clamavi. Quid cla-

maſti? Numquid mortuis facies mirabilia * Eò
zelus immoderatus dementiæ venit, ut exi-
ſtimet oraſſe ad Deum, cùm peccatorum ca-
lamitatem ſugillavit. Chriſtus nec quatri- confeſſaris
duanum jam foœtentem in conditivo relhquit. *rmnis ſeve-
Chriſtus in Cruce pro carmificibus oravit.“
Non oraſſet ſi actum de illis cenſuiſſet. Quòd 1 afe reci⸗
ſi Dominus non deſperat Deicidas ad Deum tiendi.
redire poſſe, Tu quomodè non evigilatu-
rum pronuntias, qui fortè ne dormit qui-
dem, ſed dormitat tantùm. Scito ipſos Do-
mini lictores, Evangelio dediſſe manus. IIIi
fudere lc nes „qui Chriſti ſanguinem pro-
fuderant. Scito ſpinas, quas horres, parituras
aliquando Roſam, quam diligas.

Facta eſt cum Angelo multitudo mi-
litiæ owleſtis laudantium Deum, &
dicentium : Gloria in altiſſimis Peo,
& in terra Pax hominibuüs bona vo-
luntatis. Luc. 2. 14.

Muſica in luctu, importuna narratio. Et
Muſica in ſtabulo haud ſolatium opportu-
num. Puer alget, & Angeli canunt. In tan- Latitie pi.

tà rerum omnium inopiãs undé erumpit aet; in
vox exultationis & titiæ? Quæ conve- Sede 7,1.
nientia luci ad tenebras? Rejecti Puer & bula-ione.

Mater jacent cum jumentis in antro, & &W Tempe-
H 2

exul-

„ lium ja-
Sturd.

Felicitas
vera.

Tribulatio
ferenda.

Ftatu me-
diocri, &
Talentoris
inopia con-
teniume ſſe.

Patientia
alacris.

Chriſti Na-

zivitas.

Mort iſita-
tionis ar-

dor.

Pauperta-
tis amor.

Can. 8. §5.

Iſa. 35. I.

lbid.

Can. 2. 2.
Pati pro
Deo.
Mortifica-
tionuim ſi-
nis.
ter Chri-

ſtum.

exultatur? Nimirùm futurus aliquando vir do-
lorum, puer nunc eſt non tam candidus pro-
pè Virginem, quaàm candhdatus humi itatis,
quam in præſepio amat, penè dixerim, pluſ-
quàm Matrem. Ità eſt. Amat infans in
Virgine plùs humilitatem, quàm mater-
nitateimm. Imòô niſi ſoret humilis, non foret
Mater. Et grata utrique, paremi videli-
cèt & puero, tanta ſpretæ Conditionis ab-
jectio eſt: ideôque exultant Angeli, quia
exültant in ſtabulo divini hoſpites. Porrò
hoc illud eſt, quod in præſepio præ Cæteris
miror. Miror Foœcunditatem in Virgine, mi-
ror Virginitatem in Sponſo, miror Divinita-
tem in Puero, miror Deum in cunis, miror
Lucem in tenebris, miror Diem in nocte, miror
ante Agnum jacere Paſtores, miror ſilere Ver-
bum, miror denique Theſaurum Patris pannis
involutum: ſupra hæc verò miror circa ſtabu-
lum Cantus, & in agro ad Paſtores miror pro
tanta abjectione Lætitiam; miror ibi pulſari fi-
des, ubi nulla felicitatis imago eſt. Et ſanè, quid
mirum ſi hoc mirer ego in Deo, quod Deus
admiratur in Sponſa. Quæ eſt iſta, quæ af-
cendit de delerto deliciis affuens, innixa ſuper
Dilectum ſuum? In deſerto eſſe, ubi nulli flores
ad ſolatium præſtò ſunt, ubi deſunt deliciæ cam-
porum, ubi nullus adeſt homo quem alloquaris,
non mozrere, non abjici, ſed aſcendere; cœli
meminifſe, cum nemo recordatur tui; Deo
frui, cùm nullo frueris; neque ſolum aſcende-
re, ſed aſcendere exultantem bonæ ſpei, læti-
tiæque plenum, verbo, affluentem deliciis,
magnum profectò eſt, præſertim ſi omni ommi-
nò deſtitutus ſolatio, & adjutore, uni Sponſo
innitaris. Innixa ſuper Dilectum ſuum. Pla-
nè, quæ eſt iſta? exclamare cogimur. Quid
enim prodigioſius, quàm aſcenſus è& deſerto,
ubi abjectio deprimit, ubi fortunarum &
favorum inopia mentem jacêre cogit? Quid
æquè mirandum, ac deliciarum afflue ntia
in Eremo, hoc eſt inter dolores lætitia?

Denique, quid tam inauditum, quaàam à

Deo in miſeriis relinquu, & Deum non
derelinquere, imò inniti maximè Sponſo, cùm
te vides in deſerto abjici, alüs ludentibus in
horto. Innixa ſuper Dilectum ſuum. Quan-
do, & ubi? In deſerto. In cella vinaria,
in domo cedrina, in argenteo ferculo, cùm
à Deo fulciris opibus & honoribus, Deo fi-
dere haud mirum. Tunc verò inniti ſuper Di-
lectum, cùm ejus Te providentia deſtituit
rerum ommum inopem in deſerto, prodi-
gium eſt. Ideôque dicitur: Quæ eſt iſta? Huc
quoque ſpectat illud Iſaiæ vaticinium, ubi
ait: Lætabitur deſerta & invia, & exul-
tabit ſolitudo, & florebit quaſi Liliun. Ger-
minans germinabit , & exultabit lætabunda
& laudans: gloria Libani data eſt ei, decor
Garmeli & Saron. Undè tanta fertilitas in de-
ſerto? Audi. Sequitur: Ipſi videbunt gloriam
Domini, & deorem Dei noſtri. Nimi-
rùm viſio Chriſti animæ diligenti pro agris
& deliciis eſt. Florent, exuberant, exundant
amanti vel rupes, ſi Deo fruitur. Deſertum
& Jubilus rarò fœderantur. Sed ſi fœderentur,
evictâ ſterilitate vel ſilices fœcundabuntur. N-
cut Lilium inter Ninas ic amica mean inter fi-
lias. Planè non poterat non eſſe Amica, quæ
Spinis obſita non exaruit, ſed effloruit, &
læta quaſi flos germinavit. Quid lætius Lilio?
Quid tetrius ſpinis? Sed Sponſa inter ſpinas

Oliva

Lilium eff, ideôque amica eſt. Sanè quèd
amica dicatur, non tam Lilio debet, quàm

Spinis. Verùm transferri cupio quæcunque di-
P Amer ve.

ximus ad Chriſti dulcedinem. Dulcis enim wms mnitzi.

ità eſt præſentia Servatoris, ut vel in deſerto uzn um
conſiſtentem Sponſam, ſi ei innitatur, deliciis in
affluere cogat. Hinc eſt, quòd vel inter ſpi- lite⸗
nas ut Lilium renidet, ſi Amica ſit. Hinc & Felaitas
eſt, quèòd deſerta florent quaſi Lilia, & ger- mier 1.
minant ut Carmelus, ſi videre contingat ini- mos Chyi.
bi decorem Domim. Hinc Paulus clamat: du. aaſer.
perabundo gaudio in omni tribulatione noſßird. Con.7.d.
Cur? quia vivebat in eo Chriſtus. Vivit verò in Gal.2. 10.
me Chriſtus. Vincula ferrea vertebantur in au
reos torques cordi Chriſti præſentiâ perfruenti. Veize-
Nota, inquit Chryſoſtomus, non abundat gau- urc.
dio, ſed ſuperabundat, & quidem non in ali- Tiitulatis
quâ, ſed in omni tribulatione ſud. Sic Ste- e
phanus, inter procellas lapidum, JESUMVi-
det & gaudet. Denique, ſi Virginem inter-
rogas reſidentem cum puero in ſtabulo, ubi
habitet; Reſpondebit tibi, neſcio ubi morer,
ſcio autem cum quo morer. Chriſtus adeſt,
præter eum nihil attendo. Trahe me, poſt te Can. I. .
curremus. Quò excurretis? Què ipfe ſecefſe-
rit. Poſt ipſum vel ad patibula excurremus.
Non quærimus quò abeamus, ſed quem habea-
mus. Nec gehennam horremus, ſi J SUsS ad-
ſit in Flamma, ſi inter frementes Dæmones
nobis ſubrideat. Rubus, & quidem flagrans,
viſio magna eſt, & expetendutn ſpectaculum,
ſi inſit in ſpims Deus. Faſciculus myrrhæ ſi
Dilectum includat, inter ubera locandus eſt.
Lectulus noſter floridus. Non poterat lectulus big ,
tibi cum Chriſto communis non eſſe floreus,
etiamſi ſpineus fuiſſet. Ubi Chriſtus, ibi de-
liciæ.

Maria autem conſervabat omnia ver-
ba hæc, conferens in corde ſuo. Luc.
2. 19.

Quorum erant verba iſta tanti apud Vir- Tiests
ginem pretu? Quorum? non Scribarum, madim,it,
non Angelorum, non Joſeph, led Paſto ſed ikens
rum. O noſtram ſuperbiam! Nos à collo- Paic.
quiis noſtris ſimpliciores rejicimus; Virgo quæ eoeati
Mater eſt Sapientiæ, non modò in colloquium mullum ve
admittit ruſticos, ſed lhbenter audit, ſed ji
verba eorum reponit in pectus. Ibi reponit elke
Paſtorum verba, ubi repoſuerat Verbum Pa- ReiR,
tris. Imèò nobiliori hoſpitio excepta ſunt ver- H
ba ſimplicium, quàm Dei Verbum: hoc ,
enmim reſedit in alvo, illa in corde ſunt re-
cepta. Quid ais, qui omnes præter Plato-
nem, aut Zoroaſtrum faſtidis? Quæ Ver-
burm Dei in lucem edidit, Paſtorum verba di
concipit, & in regià amoris educat. At:
inquis, de Deo loqui neſciunt, vix de di- vertotlas
vinitate balbutiunt. Eos amo, quorum lin- dn iu
gua emittit flumina arcanorum. Tibi placet, maloler.
quod Sponſo non placuit in Sponſa, quamn mane.
ideò dilaudavit, quòd verecundè parca bal-
butiret de Deo verius quàm loqueretur. ”M
vus diftillans Iabia tua, Sponſa. En ftillas à
mat, non flumina, Chriſtus in Sponſa. Verurn
mel, quod è& labis guttatim ſtillat, ſub lin-
gua exundat. Favus diſtillans Iabia tua, lbidem.
STponſa- Mel & lac ſub lingun tua. En quo-
modò flumen ſervet, qui guttas emittit. dermo der
Stillat mel, ſed & favo. Favus eſt, Ai “
undat

Aaναaͤoνρ

,5 Pets P

d
Condlet

Mle 1

An Cnk

r, E
N ine
lr N
Lin, “
Chäigt ün
Hudmrg

Nicdantui
eniiſenti
n adintane
dem nunnd
t. N
m, Nrn.
Virginnn.
in Kebale
cio dhi mr,
Chnſi ad,
Irle ne, n
