ſed altior. Sublimitate ſud minor fit, ſed tibi, Religioſt
non Deo. uras
i.
Infirmatus eſt Baſan, & Carmelus: &
Ros Libani elanguit. Nahum. I. 4.

Baſan ſomnus, ſeu Mutatio exponitur; ex Calia-⸗
. . . . . Iis cara
Hebræo. Carmelus cognitio circumciſionis, Ght,n,e
ſive Agnus circumciſus: Libanus demum De- & Morti-⸗
albatio dicitur. O luctum! O damnum irre- fratiene.
Pparabile! Flos Libani elanguit. Et quid quæ- Tentatio-
1o Columba erit ſine candore? At quid vale- "n, Lah-
. . WHõ 1⁷. ſuum, &G&.&
bit ultrà præco Chriſti ſine pudicitia, niſi Tepideta-
ut projiciatur in ſterquilinium & ſqualeat? iis fons.
Margaritum ſine candore teſta eſt. At undè tan-
◻ 2 1t2

162

ta jactura? Statimne Libanus elanguit. Imò
veròô noviſſimus montium exſiccatus eſt. Pri-
mus omnium Baſan, tum Carmelus, ad extre-

mum Libanus defloruit. Quis enim repentè
candorem exuit? Timetur enim etiam à non
timentibus jactura pudoris. In profundum enim
malorum ruit quiſquis Libanum negligit. Er-
30 Somnus, hoc eſt, Contemplatio exareſcit:
quàâ deperdità, nihil non perit. Poſt ſomnum
interruptum Circumciſio, hoc eſt, Mortifica-
tio infirmatur. Deſtituta verò Oratione & Mor-
tificatione Pudicitia ſtatim perit. Porrò quam
mira nominum ingeminatio, Somnus & Mu-
tatio Baſan eſt. Quis Orationi vacat, & non
oratio Mmutatur? Carmelus verò Agnum Circumciſum
Renova- Præ ſe fert. Quiſquis enim circumciditur, li-

tions cèt Urſus & Leo fuerit, in Agnum vertitur.
Lnr⸗ . Noli ergo ferocientem naturam in excuſationem
catio fons ſcelerum obtendere, ſiquidem, ſi cultro non

Caſtita- peperceris, Agnus eris. Verùm, quando to-

t. tiuius ariditatis & deflorationis initium ex Baſan
or - eſt, hoc eſt, ex Oratione, liceat aliquantulùm
v7*H in eo excolendo immorari. Baſan ergo Mons
eins fon- eſt, qui obvenit d'midiæ tribui Manaſſis. Ma-
tes. naſſes autem Oblivio, ſeu Oblitus interpreta-

Num 21. tur. Nemo enim Montem ſommi, ſeu requie-
be . tis poſiidet, niſi is, qui rerum ommium terre-
. z. narum penitùs obliviſcitur. Qui quidem Mons,
. & Somnus, & Dens dicitur. Quæ duo Ora-
tioni in primis conveniunt. Et quieſcendum ti-
bi & mandendum eſt, ſi Orationem ſitis. E-
dentuli enim divina myſteria ſorbere poſſunt,
edere non poſſunt. Intelligis credo; niſi diù te-
rantur & ruminentur Æterna, nec ſapiunt,
nec nutriunt. Orationem autem Auguſtinus il-
Ium dicit eſſe Montem, quò ſe recepit Loth,
ut flammas evaderet. Vide quæſo, quo modo
cùm ex urbe egreſſus properaret ad Montem,
illicò, mutato conſilio, divertit in Segor. Ne-
mo non egreditur è ſæculo, qui cùm intelligat
in ſola Oratione ſpem eſſe ſecuritatis, non fe-
ſtinet ad Montem. Nemo non citò laſſeſcit, &
declinat in Segor, quæ Parva alio nomine dici-
tur. Minimis enim & frivolis diſtineri inci-
piunt, ſatiſque ſe tutos putant, ſi pietatis floſ-
culis imò frondibus, externis ſcilicèt cæremo-
FParentum niis implicentur. Verùm citò flammarum affla-
oblivio tu conterriti Montem ſcandunt; qui tamen,
pa quoniam ſecum familiam trahunt, & cognatos
. omnes, dum orant, in mente verſant, Oratio-
nem in torporem vertunt, inebriantur, & per-
vertumtur. Sodomas patiuntur in Monte, quia,
& in Montem adduxere Pentapolim. Tenta-
tionibus obruuntur, flammis torquentur, fœdis
imaginibus inquinantur, & meritò. Siquidem
in Monte non Soli orant, ſed cum affinibus re-
cordatione epulantur, ideéque, dum bibunt,
non vivunt, nec Columbæ evadunt, ſed Cor-
vos pariunt. Quàm felix Orationis Mons, ſed ſi
illum, JksM imitatus, ſolus aſcendas. Ille avel-
litur ab Apoſtolis, ut oret: Tu verò reliquias
Sodomæ deflagrantis tecum rapis in Montem.

5§. Loth.

Deus, gui præcinzgit me virtute: & po-
Juit immaculatam viam meam. Plal.

17. 3 3.

Beatifi- Signum magnum apparuit in Coœlo, Mu-
ma Vi gi- lier amicta Sole: ſed longe majus emicuit pro-
nis Im- digium in terra, Virgo tenebris exuta. Non

Lanstpti⸗ mirum in Lucis regno fulgere Reginam; mi-

Oliva

rum eſt, in regione umbræ Mortis Adæ ſi-
liam, & umbris carere, & funere. Mirum eſt
Virginem luteam eſle, nec eſſe maculatam.
Hoc porrèò ne fidem minueret, dum admira-
tionem auget, illicò tanti prodigii authorem

Deum proteſtatur. Deus, inquit, qui præcin- pj

xit me virtute. Attende verborum vim.

Non

.17.332

enim dixit cum Pharaone, Digitus Dei eſt hic: Exod. 8.
Neque clamavit cum David: Dextera Domini 19.
fecit virtutem; ſed totius Divinitatis, ut ità Pfal. 117.

loquar, vires impenſas in opificium ſui Virgo
fatetur. Proindè mirandum non eſt, ſi totus
Deus aliquid effecit dignum Deo. Sic olim,
dùm Mundum excitaret, voce tantùm uſus eſt
architectà. Ut verò ventum eſt ad hominem,

.

Faciamus, inquit, hominem. Cur, quæſo, to- Gen. 1i.
tus Deus in molitione Adæ incumbit? Num ²6.

laborioſius opus eſt pulvis, quàm cœlum: aut
majus eſt lutum in carnem, quam aquas in
ſidera concreſcere? Cur ergo ibi vox una ſuf-
fecit, hic verò totus Deus operi perficiundo
vacat? Anima, inquies, capax Dei effingeba-
tur, ideéôque tanti opificis induſtria expetitur.
Non enim ut ex luto coaleſceret caro, ſed, ut
in carne immortalis formaretur Spiritus, Deus
adfuit. Præclarè. Verùm innumeros vocavit
Deus Spiritus immortales, & defecatos, nec
tamen laboraſſe fertur. Imò ne locutus qui-
dem eſt, ſed nutu ſolo Angelorum legiones
eduxit in immortalitatis aciem. Dices, ideò
Deum adlaboraſſe in Adæ Simulacro, quòèd
carni Spiritus fœderandus eſſet, immortalis vi-
delicèt, morituræ immiſcendus; Quod in An-
gelorum opificio præſtandum non fuit. Benè.
Verùm, cùm apud Ezechielem Cohors penè
innumera cadaverum animanda eſſet, Dei non
quidem vox, ſed halitus, ſive Spiritus, ſuf-

fecit. Inſuſſla ſuper interfectos iſtos, & reviviſ- E

zech.

cant. Si ergo, ut tot Ofſa reſurgant duduùm 37. 9.

emortua, ſatis eſt Spiritus Domini, cur to-
tus Deus occupatur, ut Adæ limus animetur
ad vitam? Enimverô lutum efformare non ar-
duum, Spiritum creare Deo perfacile, foœde-
rare luto Spiritum, alicujus momenti res eſt.
A quatuor ventis Ezechiel Dei Spiritum evo-
cavit. Immittere autem in lutum Animam
ornatam gratià, decoratam juſtiti, Spiritu
Dei fœcundatam, hoc opus, hic labor eſt,
Deo toto planè dignus. Ideò, quia bis factum
eſt initio Mundi in Adæ & Evæ molitione,
ſuis Deus manibus utrumque perfecit: & quia
in plenitudine temporis ſemel in Virgine re-
novatum eſt 'exemplar illud, Deus ipſe ad
opus ſe accinxit, ut virtute præcingeret Ma-
trem Domini Dei virtutum. Intueamur ergo
hoc magnum Signum, Virginem, non in Coœ-
lo, ſed in luto ſine macula. Et ne longius va-
gemur, Verba ipia, à me propoſita, hoc indi-
cant. Neque enim domum ſibi ait præpara-

tam ſine macula, ſed viam: Et poſuit imma- Pſ.i7. 38.

culatam viam meam. Quis autem dubitet in
via Conceptionem adumbrari. Nota, quomo-
dò viam appellat ſuam. Non enim viam, com-
munem aliis, trivit Virgo in Conceptu, ſed
viam ingreſſa, quam nemo ex filiis Adæ ante
eam decurrere potuit, & ſolus, poſt eam,
Filius ejus decucurrit. Quanquam quid mi-
rum ſi viam abſolvit ſine macula, ſi ante viam
eam Dominus undique innocentiâ & gra-
tià communierat: Ità ut nequeamus Mariam
videre in via diſcinctam. Equidem extra
viam, hoc eſt extra vitam præcingi nequiit:

Quis

lem
E/
atrit
nn.
ein
Denn
oe
Elun
1 on⸗
uocen
cuin
lpe
pte
ele
ſt erti
are
n n.
Eo nor
bos un
1) Me.⸗
Et, mn
4ehitan
mon
Ue, fu
lle ſat
munt
mint,
mcuct
1Uendbe
1 Arar
(iiiad
A ad
MII, 9
Drms
ezn go
ii: in
l,
Unic, ſin
Pkteſen
t Deun
Cntncum
ninCone
Enitutn
pmi Ard
vib
Humn
; Miler
a it,
iſtere i
Ere, in
Aenn
enm
icn l
N
heches
.

Nd
n
nn.
nen
huk
N
Deniig
Vinn R
Iin
e n
nd
hnien,
lalhtrie
!N
NI
n
NU.
ichun.
deipetm.
, Ed
itut, Den
1s WM
Kralc,
locune 6
hun rn
Dios, i
ann,
nnon.
Qodinh
fuit N
Cohon
et, Din
intu, 1
1, Gnit
rgen uin,
ini, 1
mmorr
hmnte .
1ticle, 1
Nent s
Girtmnee
tln Ann
iti,
nic kod
gui⸗ nulin
ræ Wolix
tſect: An
in Vige⸗ 6
Deis je⸗
Neinget!
Utueanih
ſti 1n

⸗
.

Stromatum, Lib. IX.

uis enim armari ornarive poteſt, antequàm
ſit? Nihilo minas, ne quis aliquando Virgi-
nem ſuſpicaretur in via eſſe, & armatam non
eſſe, placuit Deo, ut nobis priùs armatura
ejus objiceretur, quam via. Deus qui præ-

lbidem. cinxit me virtute, & poſuit immaculatam viam
Can. 8.e meam. Oua eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto

Jdeliciis afluens, innixa ſuper Dilectum ſuum?
Demirantium Virginis triumphum vox iſta
Angelorum eſt. Sed plerique Aſſumptæ in
cœlum, non autem Conceptæ in luto Virgi-
ni congruere exiſtimant. Rogo iſtos, ecquæ
tandem admiratio eſt, ſi, poſt exactum vitæ
curſum in jejuniis, in caſtitate, in charitate,
in longanimitate, in patientia cœlum petat
Virgo deliciis affluens? An prima, an ſola
in funere Cœlum ſcandit. Nonne Agnes,
vix tertium ſuprà decimum nata anhum, de-
liciis circumfluens ? Mundo avolavit, undè
Maria non niſi ſexagenaria exceſſit? Ergo
adeò novum eſt in Virgine, quod in Virgi-
nibus uſitatum adeò eſt? Quid dico Virgi-
nes? Meretrices, quæ, cùm din formicatæ
eſſent, nupſere Domino, nônne inter aroma-
ta expirarunt? Quid Thais? nônne excepta
thalamo nuptiali? Quid utraque Maria, prius
umbræ, tum gemmæ tanti nominis, è& ſter-
cocore elevatæ nonne ſolium gloriæ in morte
occuparunt? Magdalenâ quis unquaàm ſuavius
expiravit, inter Angelorum manus ad Chri-
ſtum deduétà? Vel putridus ille Lazarus ple-
nus ulceribus, Angelorum miniſterio in ſi-
num Abrahæ transfertur. Quæ Sponſarum
Chriſti ad Sponſum ſine deliciis migrat? Tum
illud addo, deſertum Tu vocas Juſtorum
mortem, quam præmaturis fœcundam meſſi-
bus, ſuôque in conſpectu pretioſam appel-
lat Dominus? Ergo non Aflumpta, ſed Con-
cepta Virgo Angelos in admirationem attra-
xXit ſui: tunc enim revera ſingulariter aſcen-
dit & ſola, cùm è deſerto horribili Concep-
tionis, ſpinis dumiſque referto originariæ la-
bis, ipſa deliciis perfuſa, non oppreſfla à Ser-
pente deſcendit, ſed innixa Dilecto conſcen-
dit ad Deum. Angeli proindè; quam afſcen-
dentem cum aliis vix reſpiciunt in funere, ſo-
lam in Conceptu non deſcendere, præ cæteris,
demirantur. Quæ eſt iſta, quæ alcendit de de-
ſerto? Hoc planè deſignatum crediderim in Sig-
no illo percelebri rutilantis in cœlo Virginis.
dignum magnum apparuit in cœlo, inquit Joan-
Apoc. 12., nes, Mulier amicta Sole, & Luna lub pedibus
k. ejus, & in capite ejus corona ſtellarum duode-
cim. Tres, niſi fallor, vitæ gradus expreſſit
in Virgine lucis iſta diffuſio, Initia videlicèt,
Progreſſus, & Finem. In capite iſte, ille in
pectore, in pedibus illa deſignantur. Omitta-
mus uterum Virginis, in quo quia Sol latuit,
meridies affulſit. Comparemus Virginis caput
cum pedibus Virginis. Quam ſplendidè coro-
natur? inquis. At quantòô ſplendidiùs calcea-
tur? E duobus Mundi oculis & luminaribus,
altero amicitur Concipiens, altero Concepta
exornatur. Planè capiti, ut cingeretur, ſola ſu-
perfuere ſidera: quæ licèt geminentur & mul-
. tiplicentur, ſtricturæ, ut ita dicam, lucis ſunt,
& Solis fragmenta. Emicat ſanè caput inter ſi-
dera, ſed quantò auguſtiùs regnantes renident
pedes ſuprà Lunam? Hoc quoque indicare Pro-
pheta voluit, cùm adſtantem Regi Virginem
Pſ.44.15. expreſſit: Omnis gloria ejus Filiæ Regis ab in-
us: in ſimbriis aureis circumamicta varietati-

163
bus. En quo modo ſolas fimbrias præ reliquo
ornatu deprædicat, quòd videlicèt primordia
Virginis aſcendentis & terra fulgorem quem-
dam præferant non uſitatuw. Hinc eſt, quòd
vel Dominus peculiarius Virginis Conceptum
adamavit, cui & ſe & ortum ſuum deberi vo-
luit. Egredietur Virga de radice Jeſſe, & flos de
radice ejus aſcendet. Non è ramo, Sanctifica-
tæ, ſed è& radice Sanctæ Flos Campi erupit. Ità
eſt, quod infirmum eſt hominibus, fortius
eſt Deo. Fundatur, exclamat David, exulta-
tione univerſæ terræ Mons Nion. Non ſolùm ur-
bis mœnia ex quadratis marmoribus ſurgunt,
ſed ipſa fundamenta, alioquin doloris plena &
ſordium, pretioſa ſunt, plenâque lætitiæ. De
his fundamentis prædixerat idem Propheta,
quòd pretio quovis auguſtiora futura eſſent.
Ponens, inquit, in theſauris abyſſos. Hoc eſt,
fundamentorum profunda jacientur in gemmis.
Ipſa enim Virginis exordia ſine labe ſunt,
ſed non ſine pretio. Abyſſi ſunt, ſed in the-
ſauris. Ut autem videas nihil eſſe non mag-
num in Virgine, quandoquidem Arcis ſeu
Montis non una facies eſt, & quidem, quæ
ſœcundior auguſtiorque eſt, meridiana procul
dubio efſe ſolet: ſtationem nihilo minùs ſibi
Deus delecturus in eo, non occiduam, non

orientalem, non denique meridianam, ſed

aquilonarem elegit. Fundatur exultalione uni-
verlæ terrxk Mons Nion: latera Aquilonis Civitas
Regis magni. Uſque adeò nihil vile eſt in Ma-
ria, ut Conceptio ipſa, quæ expoſita Aquilo-
ni in nobis eſt, domicilium in ea ſit Solis.
Hanc ob cauſam Dei tubicen Propheta vocife-
ratur: Circumdate Sion, & complectimini eam.
Ut vide licèt totam in cir cuitu pretioſam & diſ-
camus, & adamemus. Aliarum quidem Ur-
bium pars aliqua indignum quid complexa eſt.
Magdalenæ Arx fulgores quidem ſplendidiſſi-
mos habet, ſed à meridie. Oriens enim & A-
quilo non carbunculis emicant, ſed deſolato-
riis carbonibus funeſtantur. Agnetis vel Oriens
fulget. Tamen licèt ſine labe adoleverit; &
ſine luce pependit ab ubere, & non ſine ma-
cula coaluit in utero. Gomplecti poſſumus ar-
dentem pro Chriſto, poſſumus & in Chriſto
adultarn amplecti, ſed in peccatis natam am-
plexari non poſſumus. Latera Aquilonis ejus
nimis frigent. Maria verò, quia habuit in A-
quilone meridiem, habuit deinde Solem in A-
quilone. Latera Aquilonis Civitas Kegis magni.
Et ne ſtuperes nimium, ad nimiam Sionis glo-
riam, Prophetam, antequam hanc ejus decoris
exuberantiam explicaret, præmiſit: Magnus
Dominus, & laudabilis nimis, in Civitate Dei
noſtri, in Monte ſancto ejus. Quaſi dicat, noli
mirari ſi mira dixero, nam Deus effusè pro-
digus in exſtructione extitit, quam exponam.
Hoc fortè ſubodoratus fuerat peſtilens ille
Draco, cùm ſolium ſuum non in Auſtro, ſed
ad Aquilonem in monte Teſtamenti locare
ſtatuit. Nedebo in monte Teſtamenti, in late-
ribus Aquilonis. Nimirùm audierat in cœlo in
ter ſanctos Angelos latera Aquilonis Montis
cujuſdam ſummoperè celebrari, Deumque
intelligebat locaturum ibi fundamenta domi-
cilii ſui. Quarè exarſit illicò cupiditate eòdem
convolandi, ut ſe Verbo exæquaret. Undè &
aiebat: Aſcendam ſuper altitudinem nubium,
ſimilis ero Aliiſſimo. Quanta tua eſt celſitudo, 6
Virgo. Ipſe Lucifer, neſcio quid tuæ ſublimita-
tis & gloriæ in ſua illa tumoris caligine peripe-
— 4 Xit.

Iſa. II. I.

Pſ. 47. 2.

Pſ. 32 7.

Pſ. 47. 3.

Ilbid. 2.

Iſa. 14.13.

lbidem-

164

vit. Tu verô bellua teterrima, non ſedebis,
ſed jacebis ad radices hujus Montis omninò pro-
trita. Etenim Ipſa conteret caput tuum. At quæ
gloria Virginis, ſi proterat Serpentem, quem
pedibus totius Romanæ plebis proculcandum
Rom. 16. Paulus & ominatur, & ſperat? Deus autem Pa-

Gen. 3.
15

20, cis oonterat Satanam ſub pedibus veſtris velociter.

Et Juſti Serpentem calcant, ſed caput calcare
non poſſunt: Concepti enim, & nati ſunt in
peccato. Porrò Serpens, etſi totus conteratur,
ſalvo capite, victorem ſuum citò vulnerat. Una
Virgo eum viciſſe dicitur, quia caput ejus pro-
pſ. 29. 2. trivit, undè & tuta eſt à vulnere. Exaltabo
te, Domine, inquit triumphatrix noſtra, quo-
niam ſuſcepiſti me- nec delectaſti inimicos meos
ſuper me. Quæ quidem gloriosè, non ſanctè
caneret, ſi captiva aliquandò conſediſſet in
umbra ſceleris. Sedenim, inquiunt, extrahi-
tur Dei voce ab unguibus & faucibus Mon-
ſtrorum. Et ubi, quæſo, tam foœdè diſcerpta
eſt? Recitantur verba illa ex Cantico Salomo-
Can.4. 8. nis: Veni de Libano Sponſa mea, veni de Li-
bano, veni: coronaberiés de capite Amana, de
vertice Sanir & Hermon, de cubilibus Leonum,
de montibus Pardorum. O nobilem ſervitu-
tem, quæ auguſtior victoriis triumphum pa-
rit. Scilicèt captiva eſt, quæ ad coronam evo-
catur. Diſpice, rogo Te: Veni coronaberis,
ait, non autem curaberis. Ubi à Serpente in-
flicta vulnera timemus, ibi nulla malagmatis
mentio eſt. Quid Leones, inquiunt, & Par-
di? Et ego ad eos: Ubi, rogo, ſunt Monſtra?
Totum circumi Libanum, & nuſquaàm Leo-
nes offendes. Cubilia quidem Leonum extant,
ſed nuſquam Leo. Siquidem in hominum con-
ceptu ſcelus cubat. Verùm in Conceptione Vir-
ginis diffugere ex antris Belluæ, nulläâque uſ-
quam Ferarum apparuit in Libano. Imòô non ibi
vulnerata eſt, ſed indè vulneravit. Siquidem
ſtatim ab iis teſtimoniis, vox illa Sponſi conſe-
Ibidem. quitur: Vulneraſti Cor meum, Soror mea Monſa.
Rursùs, dices, in nigrore, quem Virgo non
diffitetur, labem ejus exponi: Nigra ſum, in-
quit. Perge. Quæ iſthæc nigredo, quæ pulchram
Can. 1.4. facit. Nigra ſum, ſed formoſa. Nigredo Virgi-
Ibid. 5. mis fœtus non Noctis, ſed Lucis eſt. Nolite me
conſiderare, quòd fuſca ſim, quia decoloravit me
Jol. Quaſi caneret, Paupertas, Pallor, Lacry-
mæ, aliæque, quas in me ſpectatis, ærumnæ;,
non Peccati appendices, ſed Charitatis ſunt gem-
mæ. Ploro, non quèòd Evæ ſim filia, ſed quia
parens ſum Dei. Calamitates, quas ultròô ſubeo,
vectigalem me teſtantur, ſed amori, non cri-
mimi. Wolite me conſiderare, quòd fuſca ſim. O
quàm cupit Virgo hoc à ſe originariæ labis pro-
brum amoliri! Quid me Cœli Arbitram, Mun-
di Dominam, Eccleſiæ Præſidem, Dei Sponſam
ſalutatis, ſi à Dracone appellari poſſum, &
appellor captiva? Quid prodeſt meo concre-
tum ſanguine Salvatorem prodiiſſſe, qui cœ-
lum peteret, abſtersâ ſcelerum colluvione, ſi
Pfal. 29. inter ſplendores ejus ego ſordeo maculata? Quæ
10. utilitas in ſanguine meo, dum deſcendo in cor-
ruptionem. Scilicèt Draconi, quem Filius pro-
culcabit, Mater ſuccumbit. O me miſeram!
Eva prodiit immaculata, Mundo Cainum pa-
ritura: ego ſordidata emerſi, quæ, ſi ejuſ-
modi fui, Candorem lucis æternæ non tam edi-
di „ quam prodidi. Quid me, poſt Deum, ma-
ximam dicitis, quando, qui minor eſt ex Ange-
lis in regno cœlorum, malor me eſt. Faceſſant,
quæio, & querimoniæ Virginis, & meæ ſuſpi-

Oliva

ciones. Si adhuc dubito, an initia vitæ ſortita
ſit in ſcelere, audire jubeor quam primam emi-
ſit vocem Mens ejus, non plorans, ſed exultans!
Oſculetur me, inquit, oſculo oris ſti. Non la-
vacrum, non alligaturam cupit, ſed oſculum.
Nimirùm Maria Olea illa eſt, quam in exci-
dio univerſæ terræ, nec Corvus decerpit, ſed Gen.8,85
ſola Columba refert in Arcam. Mare eſt, qued .
vel in tenebris humanæ Conceptionis, Spi-
ritus Domini inſidet, fovétque. Hortus ille
eſt, cujus emiſſiones Paradiſus malorum pum-
corum. Videlicèt, in Pomis ſuis imaginem
emittit ſui. Ut enim ſola inter poma adoleſcunt,
& naſcuntur Punica coronata, purpurà pro fa-
ſciis involuta: Sic una Virgo concipitur non in
compede ſerva, ſed regnatrix cum corona. Iris
eſt, ex nube quidem, nempè ex fœmina, ſed
colorata, ſed decorata, ſed Pacis nuntia, ſed
Lucis pronuba. Iris, ut prodit, fulget. Neſ-
cit rudimentum ſui. Hinc vox illa plena trium-
phi: Lectulus noſter floridus, Hoc eſt, Concep-
tio, in qua nemo non languet, in eâ ego una
delicias, non alligaturas habui. Quod aliis eſt
infirmitatis ſubſtramen, in quo motum, aut

Can. I. 1.

Can. I. 16.

wel, 4.
Kttnunnt

cruoris in Synagoga, aut aquæ in Eccleſia præ- end in
ieile

r eb

ſtolantur, mihi illicium eſt ſanctioris volupta-
tis, & thronus regni. Quare non Medicum ex-
peto, ſed Sponſum advoco. Quèd ſi dixeris,
In lectulo fruſtra ab illa quæſitum Dilectum.
Quæſivi, inquit, illum: & non inveni. Dicam, Can. 3. 2
quod ſentio. Lectulus iſte Oratio, Contem-
platio, Scientia Scripturarum eſt, in quo Vir-
go Dei ergà ſe benevolentiam, & magnitudi-
nem expendebat. Verùm in eo Dilectum non
invenit, quem videt in ſylva. Nicut malus in- Can.2.33
ter ligna ſylvarum, ſic Dilettus meus inter fi-
lios. Quaſi dicat Sponſus; ſi vis me videre in
te prodigè, imò & prodigiosè liberalem, noli
florentem lectulum expendere, hoc eſt, non
attendas quòd Virgo ſis, quòd Sancta, quèd
Sponſa, non, inquam, attendas, quæ ſis,
ſed, undè ſis compacta. Vide non Lectulum,
ſed ſylvam: videbis me in una & unica Ma-
lo, quam ſolam tibi inter ſylveſtres plamtas de-
ſtinavi. Malus illa undè Lectulus tuus con-
ſtructus eſt, Conceptio tua eſt, quæ ſola eſt
frugifera, in tanta plantarum ommium ſterili-
tate. Ergo, ibi ſum in Malo, quia ibi ſingu-
lariter humanus in te videor, dum tibi indul-

FRr.
Ei, ait

Ac Virin
ladar

geo; ut feras poma pro ſpinis. Maria Noſtra Eat 4,
non canit poſt tranſitum Maris, ſed ante tranſi- ſdn Eehit
tum: nullum enim timuit Pharaonem, cui ſer:.“ Ailt lie
vierit. Quòd ſi Deo Agnus anniculus ſine ma⸗ ſelii i
cula offertur, Virgo erit maculoſa? Plùs cando- Ntnititt
ris requiret Deus in victima, quam in Matre? n ſinn
Quòd ſi ut ſola paretur Virgini chlamys Colum hnken
exhauritur, Sol enim contorquetur in veſtem, Aamli

Luna deprimitur in ſcabellum, ſidera coaleſ- ſremimn
cunt in lauream: dicemus ejus ſordere, & Dun ſqli
quidem fece teterrimâ, Mentem, cujus, vel inele
indumentum totâ cœli luce reſplendet? In Deo, Pl. 43.324
inquit Virgo, lLaudabimur totũ die: & in nomi-
ne tuo confitebimur in ſæculum. Noli, quæſo,
triumpho victoriam prævenire. Undè ſcis, te
in ſæcula Dominum laudaturam? Ex æneis
tibiis? ex pectore argenteo? ex aureo vertice?
Væ tibi: unus ſufficit lapillus, ut Te tuâque
ad ſolum proſternat. Intuere non aureum ver-
ticem, ſed pedes teſtaceos. Non attendas po-
ſtrema, ſed initia ſtaturæ tuæ. Concepiſti can-
dorem lucis, ſed in horrore concepta es tene-
brarum, Mater vitz, & Mortis filia. Noli
proin-

eler S 1
nni,

i

en. Pſ. 29. 2. proindè clamare: Exaltabo te, Domine, uo-
t Pl. 141. 8. niam ſuſcepiſti me Sed dic educ de uſtodia ani-
nk mam meam. Noli oſculum petere, ſed phar-
n macum pete- FPavonem imitare, quoties te pen-
ar. narum pompa erigit; pedes reſpice: memhen-
itle to, undè exciſa ſis, ne dicam, ubi occiſa es.
nNRW Abſit autem, ut tantam inuramus Virgini no-
S Exod.20, tam. Altare de terra facietis mihi, inquit ad
24. Moyſem Dominus, & offeretis ſuper 0 bholo-
nir cauſta & Pacifica veſtra, ores veſtras . boves
GW in omni loco in quo memoria dee, t oe
Di mei ... veniam ad te, G. Rarzee ti A⸗
tare hoc ͤirginem toen tdi ſ un arit⸗
RZ ex ea enim hoſtias no- D eus ſuſcipit, e
n li miſericordias ejus per i am recipiamus. QBua
ro hic, quare non ex auro illud exſtrui juſlerit.
nid Dicet fortè aliquis, quia cùm in eremo eſ-
ncn ſent, ſumptui & inopiæ populi pepercit. At
lea N opes ex Egypto ingentes deduxerant, nec erat
Eut in quo eas expenderem, cum, & annona è
b cœlo deflueret, & veſtimenta cariem neſci-
chn rent. Denique à quo Vitulus aureus confla-
od Aid tus eſt, Aurea quoque Ara exſtrui potuit. Ful-
nz4 get enimverò aurum, ſed poſt ſupplicia: Ter-
ltaßt ra verô ſine tormento floret, ut primum fue-
isnalf⸗ rit perfuſa rore. Ne autem crederes Virginem
ledhums purgari debuiſſe, ut pompam ſuam explica-
Alrn ret, maluit eam in terra adumbrari, quam in
m Dlir auro. Ideò, cum ex lapide quoque ſibi aram
deni Nut excitari permiſiſſet, vetuit eam tamen com-
to, r Ibid. 25. pingi ex ſecto lapide. Quòd ſi Altare lapideum
nluſt Superior feceris mibi, non æddificabis illud de ſeclis la-
Knmn Dre, pidibus“ ſi enim levaveris cultrum ſuper eum,
Ddnn “ “D bollueiur. Nimirùm neglexit ornamenta Do-

vi. minus altaris ſui, ne fortè, duùm ferro expo-
litur in cultum ſuum, crederetur Virgo ali-
quando minus Domino placuiſſe. Non dice-

e i

lbendemtl tis de Virgine, Dedolata eſt, & fulſit: fuſa
her chu eſt, & radiavit. Non eſt repurgata, & imma-
Sl culata eſt. Ideò in Templo non eſt auditus
nla, Een malleus, quia Virgo non facta, ſed nata, &
nonliitn creata eſt Sancta. Qualis concepta eſt, talis Deo
a Kwa eſt grata. Sine purgationis dolabra, & emen-

Ila. 16. I. dationis ſcalpro Deo dignum Altare eſt. Emit-
te Agnum, Domine, dominatorem terræ de pe-
ra deſerti. Vide, Lapis iſte, non poſtquàm in
urbem exportatus eſt, & expolitus, ſacratur
Deo: ſed, cùm in Originis ſuæ rudimento
perſtaret, Agno in ſedem & midum deſtinatur.
Verbo, de Peétra deſerti Agnus emittitur. Huc

lresſut.

Aamt? Iſa. 355 1. facit illud liaiæ: Litabitur deſerta & invia „
menid⸗ & exultabit ſolitudo, & RMorebit quaſi Lilium.
Piulole Debet videlicèt erumpentis ex ſeſe Lilii dig-
hnn rr nitatem Virgo Conceptioni ſuæ. Tunc enim,
obel he, SHeIilt 3 ,
l ut Propheta ait, Gloria Libani data eſt ei, de-
cor Carmeli & Saron. Poſt quæ addit: Ipfi vi-
cc debunt gloriam Domini, & decorem Dei noſtri.
dee Deſignata ſiquidem es in Matrem Dei, quan-
. ſin do in deferto origims tuæ, non ſqualore ſce-
e leris horruifſli, ſed fertihtate & candore Li-
el, y bani exuberaſti. Quâdam die juſſus eſt ab Elia
enken puer ejus reſpicere contrà Mare, qui nubecu-
le 3 Reg.18. am intuitus obſtupuit. Ecce nubecula parva,
. , lual. veſtigium hominis, aſcendebat de mari.
e. U „ nterpretes omnes hanc nubem, Virginem eſſe
n aiunt. De qua illud percontari libet, Cur vi-
a ⸗, delicèt hominis non manus, non os, non ca-
, 1 put referat, ſed tantum veſtigium. Nimirùm
e n in hominis veſtigio Adæ initia exprimuntur.
Nui e, Porrò Virgo, Adæ filia ei ſimilis tantùm fuit in
nl 9 efformatione. Ut enim ille vitam hauſit cum
, immocentia, ità Maria non niſi innocens emerſit
s Me,

Stromatum, Lib. IX.

165
in vitam. Quare, quæ opera ejus, & æruüi-
nas cordis ejus non retulit „ non manui, non
dorſo, ſed nec capiti, in quo vitæ finis adum-
bratur, ſed tantuin veſtigiis ejus comparari de-
buit, quibus in vitam venit zon juſtitiæ præ-
munitus. Quæ ſanè nubecula de Mari quidem
aſcendebat, quia Adæ Filia Virgo eſt, ſed in
Mari nunquam hæſit. Labem enim non ſenſit
Parentum, quibus corporis vitam, non veroò
mortem animæ debet. Ergo Virgo Filia Adæ,
ſed juſti. Hinc fortè dictum de illa eſt: Qudm Can. 7. 1.
Pulchri ſunt greſus tui in calceamentis, Filia
Principis! Pergit deindè laudare eam à mam-
mis, aà collo, à capillis, a capite, ſed nuſquàm
Principis Fiham appellat. Neque cum caput
ejus deprædicat, eam prædicat Filiam Princi-
Pis. Quid, quæſo, eſt, quòd plùs datur Con-
ceptæ Virgini, quàm tranſeunti ad cœlum. Hoc
enim ſupremum vitæ punctum adumbratur in
Capite. Siquidem ut capiti corona debetur, ità
Perſeverantid uſque in finem quiſque noſtrum
coronatur. Ergo cùm venit ſervitura & plo-
ratura in hoc exilium Filia Principis eſt; non
eſt Filia Principis, cùm migrat ab exilio ad reg-
num? Nimirùm Adam & ſervus & Princeps
fuit. Cùm primùm in lucem venit „ coronam
juſtitiæ geſtavit; cùm adolevit, ſceleris male-
ficio raptus eſt ad ſupplicium. Quia verò Ma-
ria regnanti Adæ non abſimilis fuit in Concep-
tione, cui ſervienti non fuit in morte diſſimi-
lis: ideò in calceamentis, vitæ ſcilicèt exord'o
Filia Principis eſt: filia vero ſervi eſt in ca-
Pite, quando ei mori contigit exemplo Adæ
non imperantis, ſed ſervientis. Quid dico Fi-
liam Principis? In calceamentis Mater Dei eſt.
In ejus ſiquidem Conceptione, quod jam dixi-
mus, jacta ſunt fundamenta Incarnationis Do-
mini. Nimirum Lapidem, quem reprobave- Pfſal. 117.
runt ædificcantes, hie factus eſt capiit anguli. 22.
Ides Luna ſub pedibus ejus. Quæ Luna, ſi
ſacris Doctoribus inhæremus, Eccleſiam de-
ſignat, quæ meritò ſubſtat pedibus Mariæ,
quia Conceptioni ejus quodammodè ſeſe ſal-
tem ex parte debet. O punctum illud primum
Virginis, quam violenter abſtraxit è throno
Deum. Primitäs enim capitur maximè. Hinc
eſt, quèd Chriſtus natus dicitur ob initum cum
Abrahamo fœdus. Jusjurandum quod juravit Luc. 1.73
ad Abrabam Patrem noſtrum. Jicut locutus e .
ad Abraham Patrem noſtrum. Quid? Nonne“
& Iſaaco juravit? Noônne juravit & Jacobo?
Quare ergo Abrahæ duntaxat meminit? Ni-
mirùm primus ille Deum ſibi obſtrinxit. Præ-
clara Iſaac, præclara Jacob pro Domino edi-
dere. Sed Abrahami & præclara, & prima Sanätiſi-
fuere obſequia: ideôque meruere primatum. H ook-
Itaà & Virgo, non minùs præclarè ſe geſſit in ces:i .
toto vitæ ſuæ decurſu, imò ſeipsâ ſemper ma- „etnei
jor & vixit, & conſenuit: verùm in Concep- Fervorem
tione primitias obtulit. Ideoque ſtatim in ve- adum-
ſtibulo Canticorum & Incarnationem petit, "ret.
dum ait: Oſculetur me oſculo oris ſui- & intro- Can. I. .
ductam ſe fatetur à Rege in cellaria, & in cu-
biculum, quo deinceps honore nunquàm, & Tyrofer-
nuſquam dignata eſt. Ibi quoque converſum vere⸗
in myrrham Dilectum circumgeſtavit in ube- e,4.
re, ut videlicèt primitiis ejus delectatum ma-
ximè Deum nemo diffiteri poſſit. Indicat hoc
ipſa cùm ait: In lectulo meo per noctes quæſivi,
quem diligit anima mea. Sanctus Ambroſius
legit non, Diligit, ſed, Dilexit. Itäne? Dei
Mater Deum non diligit, ſed dilexit. Abſit.
Diligit,

Can. 3. 1.

166
Diligit, & quidem ardentiſſimè; ſed adeò ſpon-
ſo ſapit amor ille, qui primus in ejus Concep-
tione exarſit, ut, præ illo, hujus ferè obliviſ-
catur, quo poſteaà arſit. Amoris nunc certè ve-
hementius incendium eſt: veruùm ex illis ſcin-
tillis totus hic æſtus erupit. Ideò cùm tranſ-
miſſis Vigilibus civitatis, Dilectum reperiſſet,
Can. 3. 4. exclamat: Tenui eum, nec dimittam, donec in-
troducam illum in domum Matris mex, & in
cubiculum genitricis meæ. Enimverò memor de-
liciarum, quas præguſtavit in utero Matris re-
cens Concepta, optat, eum illò reducere, ut,
quod ſemel deguſtaverat nectar, iterùm regu-
ſtaret. Non in Templum, què illata fuerat,
non in Nazarenam ædem;, ubi ſalutata eſt Mun-
di Domina; non in ſtabulum, in quo quem
genuit, coluit; ſed in domum Matris ſuæ Di-
lectum ſuum abducit, quèd ibi, ſi non majo-
res, ſapidiores experta ſit delicias Spiritus. An
Can. r. 3. nan hoc tibi innuere videtur, cum ait: Exul-
tabimus & latabimur in te, memores uberum tuo-
rum ſuper vinum. Quaſi dicat: Super vinum,
hoc eſt, duùm grandis natu, grandioribus quo-
que & dignioribus excipior dapibus, exulto &
geſtio non tam grata de vino, quod propinas,
quàm memor lactis, quod ſuxi. O mammas
illas, quibus enutriſti me, cùm me genuiſti
in ſplendoribus ſanctorum antelatam Lucifero.
Quam ſapit mihi, quod initio creationis meæ
Can. 1I. I. exſuxi! Denique meliora ſunt ubera tua vino.
Lautioribus me ſemper epulis recreaſti, infan-
tiæ meæ lac, neſcio quo modo, præpollet vi-
no. Nunc planè intelligo, quod dudùm audie-
bam, nec capiebam: Cur (ſcilicèt exoptaverit
amplecti Sponſum, non cùm epularetur inter
lilia, nec cùm reſideret in accubitu, nec cùm
floreret in campo, nec cùm regnaret in ſolio,
nec cùm in turribus triumpharet, ſed cùm ſu-
Can. 8. 1. geret ubera. Quis mihi det te fratrem meum,
ſigentem ubera Matris meæ, ut inveniam te fo-
ris, & deoſculer te? Nimirùm;, cùm experta
eſſet delicias, quas ab ubere ſapientiæ Dei ex-
ſuxit, cùm primùm creata eſt; ut Dilectum
quoque ſuum dulciorem experiretur, talem cu-
piit, qualem ſapientia Dei lactavit, cùm il-
lum genuit. Quaſi dicat, opto te non regnan-
tem, ſed lactentem; ibi enim major, at hic
ſapidior ſis, neceſſe eſt; ſiquidem ego pluùs ful-
geo, dùm cingor ſideribus, ſed feliciùs epula-
ta ſum, dum mammas quodammodèò hauſi. Nec
mirum, ſi talem ſe virgo ſentiat, quando eam
Can. 6. S8. ſenſere talem vel filiæ Hieruſalem. Audi: Vi-
derunt eam filiæ, & beatiſimam prædicaverunt;
Reginæ, & concubinæ, & laudaverunt eam.
Qualem ſpectavere, quam ità demirantur,
non modô ancillæ, ſed & Reginæ? Num
eam jam deveniſſe intuentur ad aulam? aut
jam in ſolio imperantem ſtupent? Sequitur:

Fervor
ſtatim.

Ibid. OQuæ eſt iſta, quæ progreditur quaſi aurora con-
Jurgens, pulchra ut Luna, eletcta ut Sol, terri-
bilis ut caſtrorum Acies ordinata. Audin'. Erum-
pentem, non regnantem laudant. Admiratio-
nem ſui facit, non, cùm devenit in regnum,
yro ve. ſed, cùm primò emergit in lucem. Qucæ eſt iſta,
rius. quæ progreditur? Planè non una ex nobis eſt,
Proera- aiunt, quæ in Ortu ſuo & Aurora, & Luna, &
Ti Sol, & Acies eſt. Nos quidem ità cucurrimus,
a„ ut tandem bravio ad metam potitæ ſimus; nam

& ideò Reginæ ſumus. Veruùm hæc antever-
tit fortunâ ſuâ labores ſudoréſque curriculi. E.
Car cere proſilit cum bravio; coronam geſtat
antequàm currat: Sol eſt, & Aurora eſt. Huc

dixit: Quid ſplendidius eàâ, quam ſplendor ele- L. 2. de

Oliva

quoque reſpexiſſe crediderim Davidem, cùm . i
ait: In Sole poſuit tabernaculum ſuum. Hoc eſt, Pfſ. 18. 6. e
Deus non in tenebris ſcelerum, ſed in Sole oe

gratiæ creavit Virginem. Undè & Ambroſius

git? Et ſanè undè in illam irruere potuere te- Virg.
nebræ, quam Dominus & Lunâ munivit, &
armavit Sole, & Siderum galeâ circumcinxit?
Sed quid fuſpicamur in illa mortis labem, quan-
do exclamat apud Prophetam: Poſuit animam Pſ. 65. 9.
meam ad vitam- & non dedit in commotionem
Pedes meos. Non in ſinu Mortis, ſed in regia
vitæ Concepta eſt, quæ vitam & concepit, &
peperit. Et ipſi pedes, initia videlicèt vitæ
ejus impetu ſæœvientis ſceleris commoti non lia
ſunt. Canamus ergo de Matre, quod de Filio ,immſen
canunt Angeli: Adorabimus in loco, ubi fie- Pf.131.7. lmnti
terint Pedes ejus. Steterunt, inquam, pedes ejus. Clagen

Gpinl
mela⸗
6 lin

Ubi enim nos jaculis originariæ labis confoſſi ptene
jacemus, ibi ipfa ſtetit, nec ſtetit modò, ſed & tkem
triumphavit. Hoc, niſi fallor, indicavit ipſamet, Gienten.
cùm dixit: In lectulo meo per noctes quæ ſivi, Can. 3. 1. lutie

quem diligit anima mea. Sanè doloris Lectulus Laus ſan-
humana Conceptio eſt, in quo nemo non jacet, i“ bue-
