S. Joannes, quod, orante Domino, cùm Pa-
Toan. 12. ter clamaſſet e coœlo: Et clarificavi & iterum
2. clarificabo, putarunt tonitru è& cœlo factum.
Quàm perniciosè ſurdi ſunt, qui benevolentiæ
rionem argumentum fulmen eſſe teſtantur. O quo-
ledente, ties Sufurrones & Suſpicioſi indè ſe peti, vel
Saſurro- allos impeti credunt, undè charitatis ſcaturigo
nes, Saſ- in eos manat! Aiunt ab eo fulmen intortum,
ned. „ Jui promiſſa clarificandi, in morem roris effu-
za. dit. Sic Milites Eliam evocatum putarunt,
Marc. 15. dum à Chriſto clamaretur, Eloi Eloi Lamma-
34. Jabachtani. Sic Judæi, cùm de reſurrectione
corporis ſui JESUS loqueretur, de Templi
excidio ejus ſunt verba interpretati. Verùm
his longe nocentior ſurditas Evæ fuit, quæ,
dùm uberiùs audit „ nihil audiit. Siquidem,
cùm Deus abſolutè mortem minitatus eſſet co-
medentibus Pomum, illa audivit, quod Deus
Gen. 3.3. non dixit: Ne forte moriamur. O forte, for-
Tepiditas. titudinis noſtræ exterminium! Fortunatiſſimi
eſſemus, ſi Fœmina vel Deum audiſſet, vel
Servire non audiſſet Dęmonem. Verùm, dùm ſemi-
ducbas. audit, tota perlit. Videamus autem, & undè
proveniat Surditas, & quo modo curetur. Au-
Marc. 7. di. Exiens JEsòUs de finibus Lyri, venit per Ri-
3¹. dgonem ad mare Galilæax, inter medios fines Deca-
poleos. Adducunt ei ſurdum & mutum. Planè
qui inter confinia habitat, rarò immunis eſt à
Luc. 17. flagitio. Sic tranſeunti Domino per mediam Sa-
44 „mariam & Galilæam decem Leproſi occurre-
Parg, runt. Sic lepimus ad portam Templi claudum
osludans, ſtare ſolitum, quem Petrus euravit. Quiſquis
hec in Templo eſt, nec procul à Templo, le-
Marc. 7. prd non caret. Curatur autem hoc modo: ſe-
34, vocatur à turba, cœlum ſuſpicitur, funduntur
lacrymæ, tangitur. Vide, quanto indigeat co-
natu Surditas, ut curetur. Ergo multa dici poſ-
ſent de non audientibus. Nimirùm aliqui nec
Deum, nec homines audiunt, ut Judex ille .
qui nullum reverebatur, quem vidua ſola im-
portunitate ſuâ inflexit. Alii Deum non audiunt,
ſed homines audiunt. Alii nullum plenè au-
diunt. Utinaàm, qui ſurdus eſt, & mutus quo-
que ſit. Sanaretur forſan à JESVU. Sed fur-
Cenßre dum & linguoſum quis ferat? Neque dicas,
gliram. te benè audire, quòd doctus ſis. Nam in E-
Luc. .10. Vangelio dicitur: Ut videntes non videant, &
audientes non intelligant. Patent aures, ſed ſur-
dus es. Audis, nec audis. Paſſionis efferveſ-
centià tuus obtorpuit auditus.

Stromatum, Lib. X.

Niſi Dominus ædificaverit domum, in

vanum laboraverunt, qui ædificant
eam. Pfal. 126. I.

Planè ſine Domino nihil poſſumus. Si ad Gratia
excitandum Templum, in quo pacificas litare- Peceſſitass
mus, eſſemus invalidi, non mirum: Quis enim
Deo litat ſine Deo? At Domum à nobis, in
quam juxtà naturæ diſciplinam nos ſubduca-
mus, exſtrui non poſſe quiſquis teſtatur, om-
ninò convincit, non modò ſumma, ſed nec
minima noſtris viribus perfici poſſe. Sequitur:
Niſi Dominus cuſtodierit civitatem, fruſirà vi- Pl. 2 6. .
gilat, qui cuſtodit eamn. Quid eſt, quòd, cùm Rex ipſe
Plures dixerit laborare in unius exſtructione do- regat.
mus, in Urbis deindè cuſtodiãâ, unum dunta-
Xat excubare affirmat? Laboraverunt, inquit Epiſzopi
de domo: Vigilat, ait de Civitate. Num plu- Kdentis
res in domo excitandà operæ, quàm in Propug- Superior
nanda urbe excubiæ? Nimirùm ab uno exædi- invigiler.
ficari domus non poteſt: Urbs verò non niſi
ab uno poteſt ſervari. Diſcant Principes, diſ-
cant Epiſcopi à nullo cuſtodiri Civitatem, niſi
ab eo, qui vigilare debet ſuper gregem ſuum. .
Cuſtos, quid de nocte? Non cuſtodes, ſed Cu. Iſa. 21. I1.
ſtos. Noli dicere, multos mihi ſuffeci, multos
reliqui, qui vigilent. Quot relinquit Sol in cœ-
lo Stellas vicarias ſui, dum recedit: verùm,
cùm tot ſint, Noctem diſpellere non poſſunt.
Micant, ſed cum tenebris. In Abſalonis convi-
wio nullus Principum defuit, ſed quia unus de-
fuit Pater, pavimenta ſanguine redundarunt.
Cùm Joſeph exſpoliatus, vinctus, & venditus
eſt, adfuere fratres, ſed Jacob abfuit. Indo-
luit Judas innocentis injuriam, ſed parricidas
coërcere non potuit. Uno abſente Moyſe, &
quidem ut cum Deo ageret, Populus inſamiit.

Aggravata eſt autem manus Domini ſu-
per Azotios, & demolitus eſt oos. I.
Reg. 5. 6.

Mira res, cùm Philiſthæi roborant ſe ad Servire
pugnandum contrà Arcam Dei, quam in Ca- Auobus.
ſtra adveniſſe cognoverant, non feriuntur, nec
cæduntur, cùm eam captivant, captâmque de- maxim?
ducunt. Ubi verò eam in Templo locant cum Dee.
Dagon, tunc exterminantur. Nimirùm, Deus
minus dolet injurias ſuas, quam ſuos pollutos
honores communicatione Idoli. Leniùs fert cap-
tivari, quàm adorari cum Monſtro. Una e Can. 6.8.
Columba men. Quo modo una? Agnes nonne
Columba Chriſti eſt? Cæcilia nénne Colum-
ba? An non Agatha Columba? Quo modo
ergo una Columba eſt? Niſi fallor, cùm unam
dixit, non excluſit multitudinem Animarum,
ſed animæ diviſionem. Una eſt, hoc eſt, non
eſt diviſa. Tota eſt ad me, me tantùm ſpectat,
me ſitit.

Et radicavi in populo honorificato. Eccl.
24. 16.

. . .ù: . . Tyro tan-
In ortu Virginis ideò in Evangelio Matthæi gn me-
non omnes recenſentur Patriarcheæ & Abavi tandos op-
ejus; ſed nonnulli diſtinctè enumerantur, ut zimos ſibi

Abraham, Iſaac, Jacob, David, & David qui- ſeiat.

dem ter nominatur: aliqui confuſim, ut cùm ,
dicitur, Genuit Judam & fratres ejus, ut z4 Ma

Q 4

Jecho- Imitasio.

188
Jechoniam & fratres ejus: alii omrino reti-
centur, ut Eſaü, Iſmaeël; aliique. Non enim
ait: Iſaac gemuit Jacob & fratrem ejus. Hæc
inquam, itaà ab Evangeliſta commemorata in
ortu Virginis recitantur, ut intelligamus, non
omnes illam ſibi imitandos propoſuiſſe, ſed alh-
Pænien- quos. Nimirùm hoc, in exortu noſtro ſpiri-
tia qG tiuali, tenendum firmiter eſt, ut videlicèt non
Oon verß⸗ omnes æmulemur, ſed optimos. Radicemus,

ert. ſechin populo honorificato. Indè enim pendet
totius vitæ noſtræ ſtructura. Porrò cum ait,
Radicavi, indicat altiſſimas agi à nobis opor-
tere radices, itaà ut everti à propoſito nequea-
mus. Ideò Sponſi crura marmorea eſſe perhi-
bentur, ſuper baſes aureas. Ut enim capitis
tui comæ in palmarum elatas demutentur, de-
bes fico, & inconcuſſo hærere veſtigio, in
imitatione virtutis.
Eſto mihi in Deum protectorem, & in
domum refugii; ut ſalvum me facias.
Pfal. 30. 3.
Serupulo- Placet, quèd optes perfugium, ubi ſecurus
6. degas ab hoſtibus. Verùm à Davide animad-
Sectto, verte non Urbem, non Arcem, ſed Domum
Ei non refugii exoptari. In Urbem non patet aditus
ſuperfi- ſine patentibus literis, quibus & incolumis &
tio. probus declareris. In Arcem raròô ingredi li-
Sapier cet, diù morari non licet, luſtrare aliquid in-

cavit ſibi tutum eſt, undique inter atmatos incedis.
Domum. Diſphcent quidam, qui timere neſciunt, niſi
Domum, trepident, ubi mihil metuendum eſt. Saluta-
non carce- tiones pavent æquè & amplexus, reſpectus, ut

rem: do- oſcula, reformidant. Ita ſe tutantur à ſene ut
ar à puero, ità Divarum effigies refugiunt, ut
Recrea- ſcortorum. Verbo, Arces habitant, nullus ad
tio. eos aditus patet. Ipſi excubitores, niſi nomen
.terna ediderint, confodiuntur. Quæſo, Davidem
1*o =SG imitare. Nolo Hortus ſis, in quem nugandi
Diſerstio.

Vinmes ſ.- gratiã divertatur: ſed nec Arx eſſe debes,

Ilida. quam nemo inſcendat, niſi cum pallore & per
Zelus in- arma. Domus eſto, quæ nec oſtio caret, & ca-
diſereru. ret excubiis; in quam licet ingredi, ut aliquid
agatur. Nolo cum Dina egrediaris, ad viden-
Confeſſa- das regionis fœminas: ſed, nec horreas velim
tiisimis matronas, ut aſpides. Sponſa in uno oculo-
ſ veri. ruin, S virum reſpexit, & placuit. Non to-
, pexit, & placu 0
Zugum tus effundaris in faciem, quam declinare non
Chriſti potes. Uno incedendum pede in hoc mundo, aie-
on in- bat Alexandrinus Clemens, ne toti terræ hærea-
uasde. mus. Uno reſpiciendum oculo Sponſa docuit,
ut videntes non videamus; & ita humanitati
faciamus ſatis, ut nos tamen homines eſſe me-
minerimus; alioquin, duùm urbani eſſe volu-
mus, efferabimur in exſolutos. Certè in ſæcu-
lo, dum quidam ſatagunt videri Equites blan-
di, Equi evadunt adhinnientes.
Si peccaverit in te frater tuus, corripe
eum inter te, & ipſum ſolum. Matth.
18. 15.
Correctio

Non illicò ad tubas & catapultas confugien-
Et cauta, dum. Videamus prius, & tentemus, an vul-
Severita, nus ſolo balſamo curari queat. Quid ſceleſtius
E lenta. Dagone? Non tamen ab Arca fiatim Protri-
tus eſt; ſed primnum dimotus duntagat eſt a
Se derie⸗ loco ſuo, ceciditque in terram pronus. Cùm
Sriarass autem iterùm Arcæ componeretur, Arâmque

Oliva

—

9
repeteret, tum enimverô, diffraclà cervice &8
palmis abſciſſis, projectus eſt in lmen domus.
Quis Pharaone truculentior? Non tamen à 10e
funere primogeniti flagellari cœpit. Monetur cmik.

prime, & rogatur, deindè pungitur, demum
obruitur. Nec Cain, cum primum corripitur,
damnatur. Nec in Judam confeſtim fulmen in-
tortum eſt.

Et adduxit eum ſeæum , Poſtquàm abla- De Sa⸗ ſchan

mul
. . . . luuen
Fortunatus Samueël, qui illatus in templum Tyro dik 1,e1
eſt tempore ſuo. Non vadam, donec ablacte- explo- le, 4

tur infans. Quèôd ſi ſapiens videri debet An- Tsndus.
na; quæ immaturum cenſuit infantem, quan- Res. 1
diù lacte indigeret, rata non benè cohærere
Aras & Mammas; quippè quæ non ignora- Wcati
ret, non infuſurum lucernæ Domini oleum, din exple-
ut arderet, cui lac refundendum eſſet, ut creſ- a, . Wi
ceret: longè ſapientiſſima & haberi, & præ- E N
dicari debet, quæ non præproperè amoven- ſariis. lan⸗
dum infantem cenſuit ab uberibus, ut eum brocraſti- *
ocyùs Domino dedicaret in Silo. Manſit ergo atio ſan-
mulier, & lactavit ſilium ITuum, donec amoveret a Perſer
) . . 4 . Terantiæ
eum à lacte. O feſtinatas ablactationes, quæ dus,
non Templa Sacerdotibus, ſed fornices com- bid. 1230
plere transfugis conſueviſtis! Sponſa cur tam
ferventer oſculum ſitit? Audi: Memores ube- Can. 1.37
um tuorum ſuper vinum. Enimveròô non feſti-
nata ablactatio, dùm eam di lactari ſivit, ad
currendum impigram reddidit, & ad aman-
dum ardentem. Ideò ipſi vino robuſtioris edu-
cationis ubera præfert ſuæ in Chriſto infantiæ;
quæ, dum lac ſugit; oſcula, curſum, &
myrrham didicit eſurire. Qui citiùs puer efſe Sie Dig-
deſinit, nunquàm efſe deſinit puer; & vel Se- via
nex repueraſcit, qui ſeneſcere non doctus, ſed vt
coactus eſt in infantia; in infantia, inquam, deferen-
cordis, non carnis. Ficulnea, quæ pro floribus da.
groſſos edidit, non ſœcundior, ſed cæteris ſte- Ordinae Mwen n
rilior, ad indignantis imperium Domini exa- Hacri qui⸗ in auano

WuRt,

m nn:

I M Locnn
Mdh,

U

— . us confe- e.
ruit. Utinam ſuo tempore lactarentur, quos s een,. vuIN, &
Matres ſpirituales deſtinant Templo. Sanè non Eceliſßia- ² Ariko

hic lacte indigerent, ſi ilhc mimis properè ab- Kici veri.
lactati non eſſent. Hinc eſt, quòd vel Pau- Religioſß
lus, qui audivit arcana verba, qui in ſe ge- Hrlenst.
ſtabat Chriſtum ſuum per os eloquentem, bal-
butire debet cum vagientibus. Et ego, t. 1. Cot. 34
res, non potui vobis loqui quaſi ſpiritualibus, 1
Jed quaſi carnalibus: Tanquàm parvulis in Chri-
ſto lac vobis potum dedi, non eſcam; nondum
enim poteratis, ſed nec nunc quidem poteſtis:
adhuc enim carnales eſtis. Quos ego deberem
Cruce & trabibus onerare, ut Chriſtum aſle-
quantur, feſtucis ad pompam inſtruo verius,
quàm obruo, ne à Chriſto recedant. Ut ce-
pas Ægypti oblhiviſcantur, debeo Angelorum
depoſcere miniſterium, quò manna depluat.
Sanè non quiſquis natus eſt, Sanctuario con-
feſtim eſt aptus. Si volumus Samusles, diu
lactentur: Utque tandem ablactari poſſint,
lactentur. Panis non ſtatim ac confectus eſt,
in clibanum mittitur. Aliquamdiù debet fer-
mento cohærere, ut concreſcat, & aptetur
clibano. Una Simonis ſocrus miniſtrare po-
teſt, ut primuùm eam febris exſolvit, à qua-
Chriſti ommipotentia ità luem depulit, ut ro-
bur reduxerit. Ii, quos nos infirmi ab infirmi⸗
tate curavimus, à grabato in domum redire de-
bent, non in aciem prodire. Saltem hoc Ty-
rocinii biennio lactari ſe ſinant, quos Conſelladi
ants

ck, ne 9

D N he at

enpa
llen
inn len
et, uot.1
e A
, Wenk
lan 1
ler nnct
ioneet
mitsn,
nla an nn
lenare lel
tèmas
lan lrhe
X A N.
uſtintth

Curn E
is

I
Coccit

1 61

Stromatum Lib. X — 189

antè ablactavere, quàm lactavere. Vis noſſe,
quando ablactare debeas, quem Religioni nu-
tris? Quando illud Iſaiæ elogium ipſi conve-
IIa. 11. 8. niet. Et delectabitur infans ab ubere, luper fo-
ramine alpidis. Quid porrô indè conſequitur?
Wbidem Audi: Et in caverna reguli, qui ablabtatus
fuerit, manum Iuam mittet. Vis, ut in religio-
ne Dracones & Bafiliſcos ſtrangulet? Vide an
in ſæculo Aſpidem jugularit. Niſi ibi vanita-
tem, & colloquia non ſana calcaverit, niſi ſi-
bi theatra interdixerit, in domo Chriſti hono-
rem, deliciâſque non faſtidiet. Verbo, abla-
ctatus elidet regulos, ſi dum penderet ab ube-
re, ex ejus dextera protritus Aſpis pependit.
58. Maat. lIſaac, quia puer Iſmaélem non horruit, nec
Senex potuit odiſſe Eſau. Et egredietur Virga
lbid.1. Ade radice Jeſſe, & flos de radice ejns aſcendet.
riliorem Et requieſeet uper eum Siyitus Domini, Dpi-
educatio. ritus Sapientiz & intelleltus. Nimirùm, ut
Drovon ſuprà florem Dei Spiritus conquieſcat, de-
erss bet flos ipfe ex radice prorumpere cum vir-
ga. Non placet flos, qui ſtatim erumpit. Ex-
tet radix, ſed non ex radice flos pullulet, ve-
rùm ex radice virga, & ex virga germinet flos.

Plal 1. 3. Et erit tanqudàm lignum, quod plantatum eſt ſe-

cus decurlus aquarum, inquit Propheta. Non
tamen illicè poma edit adblandientis irrigui de-
linitum profluvio, ſed fructum ſuum dabit in
tempore ſuo. Et tunc ne folium quidem ejus
aliquando caſurum prophetat. Et folium ejus
lbidem. on deftuet. Hactenus tamen Samuél fortu-
natior, quam ſanctior videri poteſt. Exindè
illius erunt, quæ de illo conſcribentur. O-
mitto vini amphoram, & vitulos cum il-
lo oblatos ab Anna: In quibus tamen ali-
quid præſignari non dubium eſt. Vide quæ
in hunc locum ſapientiſſime Gregorius Mag-
nus Doctor, & Maximus Pontifex ediſſe-
ruit. Et immolaverunt vitulum, & obtule-
1. Reg. I. runt puerum Heli. Quam ſapienter Anna Sa-

4. muélem non verbis, ſed rebus geftis, ſuo de.

ſtatu commonuit! Prius immolaverunmt vi-
Hro pro- tulum, & tum puerum obtulerunt; ut in
andus. holocauſto vituli intelligeret puer, & qua-
re offerretur in Templo, & quo modo im-
Ereleſta- plere deberet ſacrificium ſui. Timuit enm
ic nr Mater, ne Selleæ maleſtate, ne populi con-

Grd curſu, ne atri magmitudine, ne multitudine
41 5 . . .
ſaci, famnulorum, ne amphtudhne redituum, ne

Sacerdo. gränditate curarumm, quibus Judex popauli
1e4. Heli evehebatur, puer inflaretur, ſéque cre-
Imientio deret in emplum immigraſſeé, non tam ut
rjaréta. Domino miniſtraret, quam ut ſibi domina-
turo miniſtraretur. Diſce, inquit, in ſacri-
ficio Vitunm, quid de te velm. Viden', ut
vincitur, uti raptatur, ut jugulatur, ut con-
ciditur, ut conflagrat? Eadem pati debes;,
ſi Domino optas immolari. Quandiu mino-
ra patéris, minor es vitulo. Pudeat te non
ea pro Domino ſuſtinere, quæ pecus pati-
tur. Quid, ſi Vitulus non in holocauſtum,
ſed in ſacrificium immolatus eſt? Vidit puer
ſæviſſimè a Sacerdotibus jugulari Vitulum,
ex quo pars una Domino ſegregata eſt, re-
liquis ſuum in uſum reſervatis. Nimiram
Ppro gloria quidem Dei, ſed etiam in ſuum
commodum, te Superior non unus concidet
interdum, & ſilendum erit. Et quidem non
0s „ qui dià virium ſuarum pompam in
campo cxplicuerit, vel qui arando ineptus ſit
fachus, ſed Vitulus immolatur, de quo plu-
rima expectari poterant. Tu, non poſiquam

ſcientiæ tuæ famâ Italiam repleveris, nec
quùm aut concionari, aut docere non pote-
ris ſeu ſenio, ſeu valetudine debilitatus, ſed
in ipſo ſcientiæ, ætatis, & virium flore ſe-
pPelieris in anguloe, ibique inglorius exure-

ris. Verbo, adhuc Vitulus immolaberis. Er-

go non rité is Chrifio dedicatur,, ante cu-
jus oculos vitulus in ara non cadit. Præſer-
tim cùm non ſam Vitulus, ſed Chriſtus Dei
filius lancinatus, exemplar eorum ſit, qui
Domino offeruntur. Quam diſſimiles Annæ
ii ſunt, qui non immolant, ſed ità coro-
nant Vitulos, ut non ad lanienam, ſed ad
epulum, nec ad aras, ſed ad thronos vi-
deantur plerique properaſſe. Nimirùm pre-
tioſa Templi ſupellex, ſpecioſa Religionis
munia, ſplendidæ appellationes Sociorum,
iis proponuntur interduùm, quos deberemus
ad Domum Domini pellicere patibulorum;,
carcerum, calumniarum, catenarum com-
memoratione. Itaà ſane Deus egit cum Moy-
ſe, quando eum deſtinabat ad educendum
populum ex Ægypto. Virgam porrò, quam
ille in manu gefiabat, non in florem, non
in ſceptrum, non in aurum, ſed in an-
guem convertit, à quo in fugam ageretur.
Projecit, & verſa eſt in colubrum, ità ut fu-
geret Mopſes. Ut ſtatim doceretur, non ad
delicias, ſed ad ærumnas, ſe à Domino ab-
legari. Sic Iſaias non violis, ſed carboni-
bus initiatur Propheta. Sic Jeremias, inter
ardentes ollas & baculos vigilantes, ad pro-
phetandum emittitur. Sic eruditi Prophetæ,
in Samuéles, in Iſaias, in Jeremias evadunt,
qui non refegiant pro Domino, & protur-
bari & ſolio, & impeti lapidibus, & in fru-
ſta concidi. Unus Aaron ad miniſterium ſuum
per flores deſignatur: & ideò fortè, ne po-
pulo diſphceret, idolum conflavit. Non enim
pati potuit tumultuantis populi vepres, cu-
Jus gacerdotium deſignabatur in flore. Hinc
eſt, quòd Sponſa, quæ inter vinariæ cellæ
& unguentorum delicias ordinari in ſe ſen-
ſit charitatem, nec inquinare auſa eſt pedes
pro Sponſo, & tam ægrê tulit ablatum à
ſe pallium, ſibique inflicta à cuſtodibus vul-
nera lamentatur. Quam diſſimilis vox Pauli
à voce Sponſæ: hæc inter vulnera plorat,
ille gloriatur in vulnere. Hæc umus jactu-
rém palli lacrymatur, ille in frigore & mu-
ditate exultat. Nimirum, Ipſa ab ofſculis, iſ-
te à cæcitate Amoris ſui ty rocinium eſt auſ-
picatus. Explicari vix poteſt, quanti inter-
ſit, quo quiſque lacte imbuatur ad Crucem.
PFPuer autem. En Simphcitatem, quæ Princeps
eſt inter virtutes Samuêlis. Erat Miniſter.
Quid, quæſo, agebat? Adolebâtne incenſum
ornatus ſtolà, an ſacco ſordidatus ligna con-
vectabat? Mitràmne, an Lucernas curabat?
Verrebat pavimentum, an conficiebat thymia-
ma? In domo Dei nec Samuel attendebat mu-
nerum varietatem, nec Spiritus ſanctus ea
diſtinguit. Servire Deo, omnis eſt dignitas
domus Dei. Erat Miniſter. Samuel hoc tan-
tum expetebat, ut Domino miniſtraret. Quâ
verò ratione nec ſcopas exhorruit, nec thu-
ribula expetiit? Audi: Puer autem erat Mi-
niſter in conſpetétu Domini. Coram Deo vi-
debat ejuſdem eſſe dignitatis ligna concidere;,
& gemmas concinnare. Hâc etiam Dei præ-
ſentia, & irriſiones puerorum, & paſſionum
jacula, & tentationum ſagittas; & triſre
a-

Vocati
dils expls⸗
randi.

Tyro exer-
cendus.

Seientiæ

ſRine ſpi-

riru.

Religionis
munia vi-
liora pro-
ponantur
ſe holaſti-

c

Exod. 4.
3.

I. Reg. 2.
II.

Ibidem.

Ibidem.
Religionis
minia
Tiüliora,

₰

tualibus. Domini ⸗

190
laqueos, & prærupta diſcriminum evaſit. Ni-
mirùm, dum Dei meminit, vel protegentis
ſe, vel imperantis ſibi,; vel ſua coronaturi,
vel paſſuri pro ſe duriora in Filio, omnia
ſpernebat, tum domus ſolitudinem, tum pa-
rentum abſentiam, tum ſales ſociorum, tum
Deipre- valetudinis incommoda. Hâc und Dei me-
ſentis. morid Victor, hilaris, & impiger reddeba-
tur. Nimirum Dei memoria, & Turris eſt
contrà Paflionum jacula ex Auguſtino, &
Moœſtitiæ Purgatorium in Paradiſum vertit ex
Chryſoſtomo, & fluctus periculorum ne qui-
dem videt, dum Chriſtum videt. Dicit enim,
Eogo cucifigor. ſed pro illo, qui pro me eſt cru-
1. Reg. 2. ciſixus. Pergamus. Et abiit Elcana in Rama-
11. tha in domum ſuam. Puer autem erat mini-
Rer in conſpeltu Domini ante faciem Heli Sda-
cgerdotis. Porro filiti Heli, filii Belial neſcien-
Ibid. 19. 1es Dominum. Erat ergo peccatum puerorum

grande nimis coràm Domino: quia retrahe-

bant bomines à ſacrificio Domini. Samuel au-
9.Samul. tem miniſtrabat ante factem Domini, puer ac-
cintctus ephod lineo. Extrà me rapior, quoties
iſta lego, aut relego. Puer vix abductus ab
ubere, regredi parentes videt in Ramatha,
& perſtat in Templo. Non dixit, heus
vos, ſi tam expetendum eſt Templum, cur
Imitandi domum repedatis? Quare non permanetis,
optimi. ubi me dedicaſtis? Scilicèt tota pietas in me
uno complebitur; quem fortè ideò infertis
Propofita in Templum, ne domi alatis. Nec ita lo-
"etinenda cutus eſt, nec avulſionem à parentibus ægrè

etiam in- . .
ter ſean- tulit. Non queſtus eſt aut orbitatem ſuam,
daiz., aut ſuorum diſcefſum: ſed ſtatim Domino
miniſtravit. Magnum ſanè opus, puerulum

deſtitutum Parentum exemplo libenter in
Templo reſtitifſe, & ſtatim Domino mini-
ſtraſſe: longè tamen majus, ſi attendas,
Conſcien- quos inter miniſtraverit Domino. Audiſtin?

tia spe- Porrò ſilii Heli, klii Belial. Et nihilo mi-
Sezez nuͦs cum abominationes eorum peſſimas ad
zia „etg, longum Sacra Scriptura recenſuiflet, tandem
n Siri. ait: Saumusl autem miniſtrabat ante faciem

puer accinétus ephod lineo. O pue-
rum, non puerum! O puerum Viris ſup-
parem, imò Senibus grandiorem! Ab ubere
tranſit ad Tabernaculum, & ibi cùm inci-
dat in filios Belial, nec recedit ab Aris, ut
impios evitet, nec diſcedit à propoſito mi-
Imitandi niſtrandi Domino, quamvis ubique ſacrilegia

,; occurrerent, & laquei filiorum Heli. Et Da-
di 18. Vid quidem trepidus clamat: Declinate à me
5.

maligni, & ſerutabor mandata Dei mei. Sa-
muel verò, nec à malignis declinat, & in
lege Domini meditatur die ac nocte. Elo-
gium in ſe transfert Sponſæ, fitque inter Ve-
pres Lilum. Cum viro nocente innocens,
cum non ſancto ſanctus, & cum perverſis
minimè perverſus. Planè inter lupos Agnus.
Porrò David Vir, Rex, Propheta timet ſub-
verti à ſervorum exemplo: Samuél veròô puer,
miniſter, necdùm Propheta, Principum Sacer-
dotumque ſcandalis, & ſacrilegiis non everti-
Can. 2.2. tur. Nicut Lilium inter ſpinas. Aiunt Spinæ
ad Lilium; eſto ſi non dumus, vel virgul-
tum, eſto vel fœnum, vel ſi omninòô florere
vis, eſto Viola, eſto Nardus. Non, inquit,
Lihum; eſſe volo florum princeps. Quando-
quidem vos non mali, ſed peſſimi eſtis, ego
ero non bonus, ſed optimus. Vos ſpinas eſſe
Tabernaculi non recuſatis, ego futurus in eo,
aut Lihum, quo recreetur ad vitæ odorem

Oliva

bonum, aut Botrus, quo paſcatur ad complen- Filiorum

dam ſtaturam Chriſti. O puerum inter ſcan- ducatio
dala minimè fractum! Danielem quis miratur dn ne,
Ren,

abſtemium in domo Nabuchodonoſor? Facile optins, ſ
erat Prophetæ exhorrere, nedùm imitari Ba- ederin:
bylonios. Lothum deprædicas diſſimilem Sodo- Amicitias
mitis? Sed tam grande ſcelus vel Abſalom "or ia, a-
horruiſſet. Eſther jejunat in Aula. At quis, 2alium.
vel afflatus tantum pietate Aulæ luzum non
execretur? Joſeph impollutus inter fratres.
Sed flagitium peſſimum deteſtatur. Samuel
deprædicandus eſt, qui in Sanctuario, cum
filios ſummi Sacerdotis, & Sacerdotes palàm
intueretur Avaritiæ, Gulæ, Libidini eflera-
tiſſimé ſubſervire, nihilo minùs ipſe horum
ſacrilegiis non retardatus, Domino obſequi-
tur, & miniſtrat Pontifici. Adde, quòd puer
erat, nec tunc ab Heli de facinoribus peſſimi
fili fuerant reprehenſi; prius enim Samusélis
miniſterium, quàm correptio Heli memora-

tur. Et tamen, nec ætatis infirmitas, nec au-

thoritas peccantium, nec multitudo delin-
quentium, nec ſceleris immanitas, nec flagi-
tii impunitas, nec criminis illecebra eum con-
cutere potuerunt, ut vel tantillùm vacillaret.
In qua ſanè conſtantia, neſcio, quid mirer perſeve-
primum; an quòd non reliquerit Templum ansia.
tot ſacrilegiis jam pollutum; an quòd tot in- Apoſßtate.
ter ſcelera pietatem ſolus, & puer, & advena
percoluerit. Non parentibus reſcripſit, ut ſe Religio
domum revocarent, quando Templum non irza
jam templum, ſed latrina erat, & antrum la- inc,
tronum. Perſtitit imperterritus. Cur? Audi.
Puer autem erat miniſter in conſpectu Domini, 1. Reg. 2.
ante faciem Heli Sacerdotis. Deum duntaxat 11
attendebat, & ab initio miniſterii ſui in Heli dv i,.
non ætatem ſenectutis, non Judicis dignita- ias co.
tem, non famulorum multitudinem, ſed tan- lendus.
tùm reſpexit Sacerdotium. Et ſanè ſapienter: Eccleſßia-
nam;, ſi vel probitatem in ipſo attenderet ,kiei coli
citò eum ſpreviſſet, quem in filiis coêrcen- dtent.
dis deſidem cognovit; nec din ob poteſtatem
reveritus efſet, quem citò à Domino didicit
abdicatum. IIlud in Heli reſpexit, quod de- Eecleſis-
ſpici ſine crimine non poterat vel in crimino- Kicam la-
ſo, nempè Infulæ Sanctitatem, & Præfectu- igir.
ræ& Sacramenta. Non ad oculum ſerviebat, lentes, non
ſed in conſpectu Domini miniſtrabat. Quod samreve-
Abraham, cùm nonaginta annorum eſſet, reaztur
poſt tot viſiones nondum didicerat, debuitque oten-
à Domino diſcere, dicente Scriptura: Poſt- an ſe,
quàm verò nonaginta & novem annorum eſſe ſes “
cœperat, apparuit ei Dominus, dixitque ad ium ob
eum: Ego Deus omnipotens, ambula corum Sacerdo-
me, & eſto perfeéctus. Hoc Samuél, ame vi- Gen .
ſiones, puer implevit: Ità ut cogamur excla- Sen 7.
mare, Quis putas Puer iſte erit, qui vix ab- Obedien-
lactatus implet, quod Abraham primum di- ia pre-
dicit centenarius! Et ſanè neſcio, an Templi Karda
miriſtris aliquid ita ſit necefſlarium, quam co- =
ram Heli in conſpectu Dei miniſtrare. Non at y,
metu terreri ſummi Sacerdotis, non ſpe alli- Luc. r.66.
ci; non illum ſpernere, ſi latrocinia filiorum mtentis
Tabernaculum in Spoliarium converterint, vecte.
non illi adblandiri, ubi tantæ celſitudinis ſpes cugien
affulgeat. Porrò Abrahamum coram Deo am-? Nipil
bulare, qui Princeps erat in domo ſua, ex- »rater
undante in finibus ejus fortunag, non mm- Deum.
rum, præſertim cuùm jam attingeret centeſi- Sacerdos
mum ætatis annum. Quid enim aut ſperaret veruse
tam Senex, aut tam opulentus metueret?
At Samuél in quo aut non egeret grate.
au

11
ſut
Nl
in
tz.
.
utbel
AH
: .
u
kullin
uan Vn
4 e
A) Lol

IL ,„
Damt, 1

„Mlegt
Uirlie
1 KaN
3 ſn; Fenu
houmz
uamduen

Nhir e⸗

actauten
9 .
Aiv

UII 9(un
Ammn, ll
Wt, ton

aut non optaret favorem Heli? Puerum, de-
ſtitutum parentibus, in Templo, ante faciem
Heli Judicis ſupremi, & ſummi Sacerdotis,
uni miniſtrare Domino, prodigium eſt. Quid,
quòd initio tantùm ante faciem Heli miniſtra-
vit; nam mox ne quidem ejus meminit. Au-
1. Reg-2. di: Namuél autem miniſtrabat ante faciem Do-
18. mini, puer accinétus ephod lineo. Ergo „ſi ita
mirabamur Samuélem, quòd ante faciem qui-
dem Heli, ſed in conſpectu Domini miniſtra-
ret: Quid dicemus nunc, quando ſoli mini-
ſtrans Domino, Summi Sacerdotis ne quidem
Ibidem. recordatur. Samuel autem miniſtrabat ante fa-
gumani iem Domini, puer accinttus ephod lineo. No-
eotet. ta, Antequam filiorum Heli flagitia narraren-
tur, non deſcribitur Samuêël præcinctus E-

otben.

lile 1. Reg. 2, phod. Puer autem erat miniſter in conſpectu
. K . .„ — . . . .
Duxrin 11. Domini, inquit, ante faciem Heli Sacerdotis.
k Imitandi Poſt flagitia verò, Ephod præcinctus dicitur.

iimi. Ut intelligas non modèò Pietatem pueri impio-
pryopoſßts rum ſcandalis non nutaſſe, nec factam ſegmo-
rernen- rem, verùm accuratiùs tunc Domino miniſtraſ-

νν. i ſe, cùm jam ceſſarent victimæ populorum, &

eunntt an exundarent abominationes finiorum Belial,
Nachs ſraxda- quorum impudica rapacitas filios Iſraél propel-
Jid , aſes, lebat à templo, & à ſacrificiis avertebat. Tunc
Ienſt ſe palam Domini miniſtrum profiteri cœpit,
A t cùm cæteri Avaritiæ miniſtrarent: & , cuùm

fili Heli principes Tabernaculi, vel in holo-
cauſtis ritus polluerent, ipſe leges ne quidem
in habitu negligebat. Huc facit illud Davidis:
Prævaricantes reputavi omnes peccatores terræ:
ided dilexi teſtimonia tua. Nota illud, ideò.

Pl. 118.
119.

A rif Ndic. 6. Certe Beatiſſima Virgo in illo vellere deſigna-
m orurt 37. ta eſt, quod, cùm reliqua in campo arerent;,
un A D maduit, cuùm verò maduiſſent, exaruit: ut
ifint, ſcilicèt intelligas, hoc in Ea fuiſſe præſtan-
Auntſt⸗, tiſſimum, quòd nunquam alios attenderit,
en, Au; imò contrà aliorum mores ſeſe Domino exhi-
buerit, non moroſa, ſed conſtans. O ſi nos id
e caperemus, quam magni evaderemus cum Sa-
fisee, . Reg. muscle inn Dei populo! Vapor ille, ut pedis ve-
6 ne ¹8. 4 4. ſtigium humani, quia in ſumma aéris ſiccitate
onnd

comparuit, imbres effudit copioſiſſimos, quaſi
Victor naturæ. Sic quoque apud Iſaiam legi-
la.35. . mus: Lætabitur deſerta & invia, & exultabit
Volitudo, & florebit quaſi Lil um. Itäne? Ob
floſculum unum tanta lætitia? Meritò ſanè.
Nam jam ſe ſupra reliquas arenas, & rupes
aliquo modo extulit. Lilium protulit? Exul-
tet: brevi enim exæquabit Carmelum, quæ
inter ſterileſcentes arenas focunditatem auſpi-
cata eſt vel in flore. Audi quid ſequatur poſt
lbid.:; editum Lilium. Germinans germinabit... gloria
Libani data eſt eis decor Carmeli & Saron. En
quid accipere meruit, quæ inter ſteriles vel
floſculum edidit. Uſque adeò juvat inter im-
pios non impium eſſe, ſed pium. Quot Lilia
florebant in agris Syriæ, nec tamen Carmeli
ubertatem meruere, quia inter fœcunda caret
laude fœcunditas! At Eremus non Lilium, ſed
quaſi Lilium vix protulit, & ſtatim fœcunda-
ta eſt. Uſque adeò non retinenda modoò Vir-
Frnt tus eſt inter impios „ ſed & amphificanda. Tu
fn G duidem, ſi Ephod indutus admiſſus in Tem-
Perſeve. Plum eſſes, ut primùm vidiſſes à filiis ſummi
astie. Sacerdotis non victimas, ſed rapinas exerceri,
nen ad minimum, ſi non ammum, habitum cer-
66ε. té exuiſſes, ne ſolus inter raptores miniſter ha-
berere. At Samu'l ſine ephod templum ingreſ-
ſus, in eo, ut vidit Dei cultum negligi, &
victimas proculcari, tüm maximeè Dei Mim-

. 1.
it, (!

Stromatum, Lib. X. 19

I
ſter haberi voluit, præcincto ad renes Ephod.
Dices, undè in puero tantum roboris ut ir-
riſores rideret, & ſolus inter procaces Domi-
no miniſtraret? Undè? Ex Dei præſentia. Au-
di. Puer autem erat MWiniſter in conſpectu Do-
mini. Prorsùs is, qui Dei præſentiâ fruitur,
imitando optimos, irriſores ridet „ & impios
ſpernit. Quòd ſi quæras, quo modo Puer inter
Vultures evaſerit Columba? aio, quia, tot
inter ſcandala, non ſceleroſos reſpexit, ſed
Deum. Et aſcendet ſicut virgultum coràm eo, &
Rcut radix de terra ſitienti. En ratio germana
germinandi vel in ſabulo. Coràm eo, non ſœ-
num, ſed virgultum aſcendet, etiam de terra
ſitienti. Dei præſentià fruere, & citèò effloreſ-
ces vel inter peſſimos optimus. Erat ergo pecca-
tum puerorum grande nimis coràm Domino:
quia retrabebant homines d ſacrificio Domini.
Namusl autem miniſtrabat ante faciem Domini,
puer accinctus Ephod lineo. Quærerc hic libet,
cur, ante flagitia filiorum Heli, dicatur Sa-
muèl coram Heli miniſtraſſe Domino, & poſt
flagitia, coram Domino tantùm miniſtraſſe?
Nimirüm, antequam averterent Filii impro-
bi probos homines a ſacrificiis, ipſis debebatur
Sacerdotium Patris. At ubi Ophni & Phinees
ſe ſceleribus indignos reddidere tanti mune-
ris, ſperare potuiſſet Samuel, quòd ab Heli
ſucceſſor deſignaretur. Quam degenerem ſpem
ut omninò excuteret ab animo, ne quidem
videri voluit Heli, pro Domino, ſerviviſſe.
Exindè cœpit defecatius Deo miniſtrare, vul-
tum -Sacerdotis non obſervans, & Domini
conſpectum nunquàm non attendens. Sequi-
tur: Et tunicam parvam faciebat ei Mater ſua, 1. Reg. a.
Tuam afferebat ſtatutis diebus, aſeendens cum 19.
viro ſuo, ut immolaret hoſtiam ſolemnem. En
quanta opportunitas regrediendi domum! Ma- perſeve-
ter non advocanda erat, non literæ tranſmit- vantia.
tendæ, aderat, ſatiſque erat dicere, Reduci- Apoſtaia.
te me in domum. Equidem quis non maluiſ- Relig'oni⸗
ſet domi eſſe cum Anna, quam in Templo perfeckio.
verſari cum Heli: ibi Mater flebat, hic Sa-
cerdotes pejerabant: ibi Helcana victimas ad-
ornabat, quas immolaret, hic filii Belial ſa-
crificia pervertebant, ut ligurirent. Nihilo
minus maluit reſidere in Templo cum ſacrile-
gis, quam domi eſlſe cum orante Matre „ &
Patre ſacrificante. Illud quoque omitti non Religionis
poteſt, quòd, cùm tanta exundarent in Tem- erim na
plo crimina, ne quidem de eis verbum cum "on sα..
Matre habuit. Accipiebat à Matre veſtem, αa
quâ tegeret pudorem ſuum; ſumebat à Deo
Charitatem, quâ pudenda contegeret Sacer-
dotum. Non retexit ei, quæ ſe tegebat,
ſed obtexit multitudinem peccatorum. Quòd
ſi nec Annæ, quæ, nec cùm orat, loquitur,
ſed tantùm labia movet, ſcelera filiorum Be-
lial narrari poſſunt; quis, quæſo, Dalilæ,
quæ, nec cùm ſilet, tacet, & poſt jusjuran-
dum prodit ſecreta, filiorum Chriſti nævos re-
tegat, conſcius in ejus labiis puſtulas, & li-
vores, in ulcera & carcinomata amplificatum
iri. Planè Samuel non es, ſed Cham: Nam ſi
Samusél eſſes, vel abominationes filiorum Be-
lial reticeres Matri; at quia Cham es, nec Pa-
tri parcis ſemiſomni. Quanquam ſceleſtior quo-
que Chamo es, qui non fratribus, ſed hoſti-
bus & adverſariis revelas obtegenda, & ea
confingis. Ideéque maledictus es inter fratres,
& ſervies illis, qui, ſi Samuêél fores, dùm Ma-
tri non loqueris, tibi Dominus loqueretur. Se-
quitur.

1. Reg. 2.
1I.
Dei fpra-
ſentia.
Oratio.

Iſa. 53. 2

I. Reg.

2. 17.

Intentio
1Scta.

Ambitio.

Murmu-
ratio.

Suſurro-
nes.

5

Ibid. 26.
Correc-
tionis im-
patiens,
ſeu con-
