quartus fupra nonageſimum, qui exorditur à
lubilo, luctu completur. Venite exuliemus Do-

Pſ. 94. 1. z/, .
1bi tr⸗ Rino. Quam læta! U juravi in Ira mea, ſi
IIa. 11.1. Wroibunt in requiem meam. Quaàm funeſta!

Eoredietur virga de rädice Jeſſe: & ſos de ra-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. Ik. 171

dice ejus aſcendet. Præcedit Virga Timoris,

ut Flos erumpat Miſericordiæx. O quam ſa-

piens Moyſes! Non ſtatim cecinit, ſed poſt
tranſitum Maris tympana, & Ccymbala perlo-
nare juſſit. Confitebor tibi in cithara, ait Da-
vid. Confitebor, inquit. In præſentia verò
cinerem manducat ut panem. Miſericordiam
& judicium cantabo tibi Domine- pfallam,
& intelligam in via immaculata. Ut via im-
maculata ſit, ità pfſalle, ut intelligas: ità ca-
ne miſericordias, ut judicem non obliviſcaris.
David ſanctior nobis erat, & tamen clamat:
Confige timore tuo carnes meas. Non ſolà Spe,
ſed TPimore, & quidem in modum clavi eo
non vinciri, ſed configi vult. Et miſericordia
ejus à progenie in progenies timentibus enm. Quid
agunt inculcando milericordias Domini pec-
cantibus? Audi: Confortaſtis mantis impiit, ut
non reverteretur à via ſua mala, & viveret.
Et certè neicio, quo Spiritu adducli afluamus
peccantibus cervicalia. Templum Salomonis
in porticu quidem, quam appellabant Gen-
tium, ut teſtatur Joſephus, oſtia quadragin-
ta habebat ad ſingulas Mundi partes conver-
ſa, in Templum autem unum duntaxat pa-
tebat oſtium. Nimirùm in atris Gloriæ Dei
noſtri, hoc eſt, in Eccleſia multi ab Oriente
& Occidente veniunt, multique vocati ſunt;
at pauci electi, qui intrant per anguſtam por-
tam. Morituris, non victuris canatur Miſeri-
cordia. Aloquin exclamabo cum Bernardo; Et
ides parùm proſperè, quia nimis properè,
Jeremias deſcribens impios, in quos Ira Dei
graſſatura erat, inter cætera ait: Hyacinthus
& pirpura indumentim eorum. Nimirum in
hyacintho Miſericordia, in purpura cruor Iræ
deſignatur. Qui primèò induti ſunt Miſericor-
diâ, ad extremum operti ſunt Iràa: nam rarô,
qui præproperè ſperat, præpoſterè non deſpe-
rat. Pulvilli imponendi ſunt, ſed expirantis
cervicali, non toro reipirantis: ſpectantis fu-
nus, non epulas meditantis.

Intendens in Cæœlum vidit gloriam Dei,
C. JESUM ſantem. Acdt. 7.
357.

At ego, inquis, Cœlum ſpecto, nec Jk-
sUM video; imoô non rarò, non ſtantem ibi
JEsOM, ſed ruentem è cœlo, ut fulgur, Lu-
ciferum intueor. Non mirum, ſiquidem Ste-

Pſ. 42. 4.

Pf rCOT.

Pſal 118.
120.

Luc. I.

5O.

Ezech.
13. 22.

Lib 6. de
bello c. 6.

Jerem.
10. 9.

Orationis
fontes.

phanus, antequam erigeret ad cœlum oculos,

pectus opplevit Spiritu Sancto. Audi: Càm au-
tem eſſet plenus Wiritu Sanéto, intendens in
olum vidit gloriam Dei. Audin? Non plenus
nugis, non plenus fabulis, non plenus deli-
ciis, non plenus irà & livore, non denique
ſpiritu ſuperbiæ, ſed Spiritu Sancto plenus, ut
erexit oculos, JksM vidit. Implere ante Ora-
tionem Spiritu Sancto, ſi optas in oratione,
Dei ſpectaculo recreari. Si cupis Deo frui, exi-
naniri debes omnibus & vanitatibus, & ter-
roribus. Nihil arrideat tibi, niſi Ikss, & Jk-
SUM Promereberis. Si Muſcæ morientes mira-
rentur felicitatem Apum, quòd mella compin-
gerent: aut ſi id miraretur Araneus: diceremus
IIIi, Illæ meritò mella elaborant, quæ floribus
ſeſe farciunt; Tu verò inanem contexis telam,
qui muſcis ſaginaris. Nutrire floribus, & mel-
la, non fila conficies. O fortunatum Davi-
dem, qui unum efſuriebat Deum in oratione.
P 2 Giti⸗

Acte7. 5y.

172
Pſ 62. 2. Nitivit, inquit, in te anima mea: quàm multi-
pliciter tibi caro mea! In terra deſerta, & invia,
& inaquoſa, ſic in Sanöto apparui tibi. Qund
Exercitia eſt in terra deſerta apparui tibi? Num Pro-
ſpiriua- Pheta Sanctus eremum habitabat? Aut in ere-
lia quisus no duntaxat Domino intendebat? Nonne in
Iapiant. regia erat, copiis omnibus deliciiſque affluen-
te? Noônne ſepties in die procumbebat in ge-
nua, victimas labiorum fuorum Domino li-
Nihilpra- raturus? Quomodèò ergo ait, In terra deſerta
rer Peâ. & inaqueſa apparui tibi? Nimirùm quævis
copia, quæ Deus non eſt, Prophetæ ſterilitas
erat. In terra deſerta apparui tibi. Hoc eſt,
mihi ipſa regia deſertum eſt, & in ea tibi ſuſ-
piro, ut in eremo flerem inaquoſa, Corona,
epulæ, decora, aulæa, opes, dapes palato
meo non ſapiunt, cui unus tu ſapis. Nota por-
rò, quantam ſitim patiatur Principis peétus!
Non ſola anima, ſed, & caro Deum ſitit.
Hoc eſt, nec oculus colorum varietate, nec
auris ſuavitate concentuum, nec lingua mul-
tiplicitate ſaporum recreabant, Divinitatis
appetentem. Nos verò abripimur quavis ille-
cebrâ, quævis potiùs ſitientes, quàm Deum.
Nota illud, Gitivit in te anima mea. Non di-
Kit ad te, ſed, In te. Nimirùm in ipſo ipſum
ſitiebat. Plerique ad Deum admitti optant,
non Deum efurientes, ſed à Deo expetentes,
quæ ſitiunt. Orant, ut ſcientià repleantur, ut
ab ærumnis ſeu carnis ſeu mentis reſpirent.
Benè: ſed ſanctiùs David, qui in Deo Deum
eſuriebat; cujus cupiditas non modò ad Deum,
ſed, & in Deum æſtuabat. Et quando de O-
ratione ſermonem teximus, illud liceat mo-
nere lectorem, perſæpè in ea nobis imponi
à Spiritus puſillanimitate, quæ eſt tempeſtas
Joël. I. maxima. Clamo cum Joële: Reſiduum erucæ
*. comedit locuſta, & reſiduum locuſtæ comedit
bruchus, & reſiduum bruchi comedit rubigo.
Fateor multa comedere erucam, locuſtam, &
bruchum, ſed una rubigo funditùs perdit ſe-
meſa. Ante Orationem deſes dormitaſti? Eru-
ca irrepſit in cor tuum; & rependo depaſta eſt
primitias tuas. In Oratione modò hæc, modò
illa attigiſti, nuſquam radices agens? Locuſta,
Puſillani- ſaltando, obfuit tibi. Evolaſti, dùm orares, in
mes. ſinum Agnatorum, excurriſti in campum ille-
Renova- cebræ? Bruchus, qui repit, eroſit mentem,
zio, & viliſſimarum rerum recordatione ſœdatam. At
Converſio quadrans ſupereſt malè horæ extractæ, in quo
vs jacturam compenſes. Verùm, plerique quan-
Tre do projecere anteactas horæ partes, proculcant
zoto repa- & ultimam, & tabeſcunt in ſuo mœrore, ac
rentur. rubigine abſumuntur. Nimirùm auferemti tu-
nicam, projiciunt & pallium. O utinam æmu-
latores efſent hi Sancti Latronis; qui, poſt
exactam in fece ſcelerum ætatem omnem, non
dubitavit ſemihorulam illam, quæ ſupererat,
ad pietatem transferre, in qua tanto conatu
cucurrit, ut ad bravium devenerit. Quæ om-
nia de Oratione dicta, licet ad quælibet ſan-
ctitatis corroſa opera transferre.

Erat quidam Mendicus nomine Laza-
rus , qui jacebat ad januam ejus ul-
ceribus plenus: cupiens ſaturari de mi-
ε» quæ cadebant de menſa divitis,
& nemo illi dabat. Luc. 17. 20.

Pauperes Inverſam tum Pauperis tum divitis con-
mendici. ditionem intraà breve tempus nemo non novit.

Oliva

Hic tantummodè aliqua expendam in ſolatium Dei volz.
& exemplum miſerorum. Non modè pPauper tati con.-
Lazarus, ſed, & ulceroſus; non modò ul- formari.
ceroſus, ſed plenus erat ulceribus. Sine veſte, Talenta
ſed, non ſine vulnere. Nec tamen, ut micas medio-
cupiit, itaà concupiſſe ſanitatem fertur. Micas eriæ, ſas
optavit, ut viveret: ulcera non exhorruit, ut Sfatus;
mereretur. Jacebat, inquit. Non ſemel repul- envent.
ſam paſſus eſt: verum diu perſtitit, ubi mihil Miang
1 „ ulicus
oinninô captabat. Cupiens ſaturari de micis: non pro-
Non eas importunis clamoribus & blaſphemiis mortus.

expetens-» ſed cupiens tantum & ſilens. Quid, Pelices
. E.
quôd ex tam iplendida menſa non turtures iteic,

non ſiluros „non bellaria, ſed micas optavit. Infrmi.
Et quidem ulceribus plenus potuit delicatiuts 1as.
eſurire, ut languori proſpiceret. Miror autem, Gals.
quôd micis non ali, non ſuſtentari, ſed ſatu- Religionis
rari cupiebat. O temperantiam ulceroſi, qui D
ſatur eſt, ſi micas glutiat! Nos nec toto cx- ust us
plemur Mundo: ille micis gxſaturaretur. Porrò ia aliari
Deus non ablegavit mendicum in eremum, T’gu-
ubi nihil ſpectans cuperet nihil. Amte jannam e
epulantis quotidie ſplendideé, & effulgentis in Meree
byſſo divitis, famelicum & ulceroſum ſtatuit. quales.
Qui tamen felicitatem vidit, nec invidit: & Aulieus
in tanto ferculorum apparatu ſolas eſurüt mi- verus.
cas. Quas à nullo omminò famulorum acce- &e H
pit unquam. Hæc recogitent, quæſo, Chri- yg,
ſti Mendici, quos nolim ægréè ferre ulcera primir.
conditionis ſuæ. Ille epulatur, tu verô jeju- TWitula-
nas. Si fuſtinueris, Tu comedes, & ille je- ⁹.
junabit. Quò magis deprimeris, plùs ſublima- Droen
beris. Jacent duo lapides in artificis officina. egiſe.
Alter quo ſterni pavimentum debet, vix fer- iè prota-
ro fricatur: alter verò, qui effingi debet in dur.
Chriſti, ſeu Davidis ſimulacrum, tunditur,
inciditur, diù torquetur, nec ſuperficiem dun-
taxat ſcalprum eradit, ſed in viſcera mergi-
tur ſaxi, & nihil non vulnerat. Verum, qui
non dià tortus eſt, pedibus proterendus ex-Iherbiat.
ponitur: qui diù vexatus eſt, locatur in aris, Aulicus
auro conveſtitur, gemmis coronatur, thure ſerd pie-
colitur. Navi invidet Cymbula, cùm illam otat
ſpectat clangentibus tubis, & diſcoloribus ve- Talems
lis ſecundo vento & portu emitti. Verùm citò mediocris
triumphus in luctum verſus docet, ſatius eſſe
propè littus reſidere expiſcandis halecibus, quaàm
in amplitudine maris naufragium pati. Creſcit
abies, & ad ſidera feliciter extollitur, my-
ricis vix ſeſe humo efferentibus. Citò tamen
ſecuris ad radicem apponitur arboris celſio-
ris, quæ ferrum effugeret, ſi tortuoſa &
gibbera vix ſe humo extuliſſet. Ferietur, ex-
cidetur, fluctibus exponitur Abies, quia
procera & recta eſt. O ſtirpes ideò felices,
quia miſeræ! Si floruiſſetis, non Hloreretis.
Ideò virehitis, quia malè viruiſtis. Celſitudo
abietem eliſit: veſtra vos vVilitas ſervat, Myr-
ti & Vites.

Felices ń

Domine, memento mei, obm veneris in
regnum tuum. Luc. 23. 42.

Plerique ideò vivere recuſant, quia diù pe- §. Lar
riere. Quæ, rogo, inſania iſthæc eſt, quis peſperati
furor, ideò enatare ad littus nolle, quòd per- ſyerent.
diè fueris in profundo undarum & mortis.
Luſcinia, quæ conſenuit in cavea, ſi licet, Converſi⸗

avolat, ut in libertate aut reſpiret, aut ſal- Snec-
tem expiret. Nemo ita ſenex eſt in vincu- „ getet.

lis , ut a vel moriturus non libentiſſimè
exponat.

e ubii

. Aunde
eiundat
ots ndos
in, vele
Aletrando
as ez, n

4 lert

— —

ſl here
(ru M
ſzu wohet

ſ

An
N .

mntu nſ.

Nu .
B exponat. Sola Mens amat, quas diù pertulit,
e compedes. Si forem juvenis (paſſim jactatur
e

à Senibus) Deo me devoverem: m ſenex eſi-

E h» .71. . .
ſem, & Humilitatem, & Patientiam, & Con-

templationem conſectarer. Nimirùm de eis pro-
e Joel. 1. 4. Phetavit Joël: Reſiduum t, comedit locu-
Wn a, G& reſiduum locuſtæ comedit bruchus „ .
i Sereæ fer- reſiduum bruchi comedit rubigo. Eruca omninò
nas ee corrodit ſemina, ſerpendo quidem, ſed den-
tr te voraciſſimo. Infantiæ deliramentum „æta-
“ tem primam noſtram omninò conſumpſit. Tum
R invaſit nos Locuſta, hoc eſt adoleſcentiæ in-
“ conſtantia, quæ virorem omnem deflorat.
RH En Huic Bruchus ſuccedit, locuſtæ genus, in quo
imn Vitæ ambitio adumbratur: à qua guidl Gannn
, patiatur quiſque noſtrum, nobis ſilentibus,
ipſi aularum parietes, ipſaque ſaxa proclamant.
lenin Hos vaſtatores Rubigo excipit, deterior cæ-
erme teris peſtis, Torpedo nimirùm lethifera; quæ
retn e non aliundè in nos advenit, ſed ex nobis in
ettnn, nos exundat. Audias enimverò Senes dolore
haunſne cordis tactos intrinſecùs exclamare, Niſi canus
hlgen, eſſem, vellem non eſſe Canis, ſed Agnus:
lmtm ſed latrando vixi, adlatrando moriar. Imô quia
ihitti Canus es, noli eſſe Canis, ſed Agnus eſto, ut
hit ſtatui à dextris cum ovibus poſſis. Noli mor-
Humg. dere: noli murmurare: noli carnem vel in ofle
Er venari. Reveremini ſaltem Senectutem, inquit
Clemens. Moriamur in portu, qui viximus in
freto, ut monet Stoicus. Nullus tam ſenex eſt,
qui effici in Domino Puer non poſſit.
PI
dan Eæüt qui ſeminat, ſeminare ſemen ſuum.
iun Er, dum ſeminat, aliud cecidit. Luc.
m, WMe 8. 5*
etheintr
ſc, yrwei- Tantum ſeminis jacitur; & tam exigua ex
Vend vium. ſemine meſſis! Aliud cecidit ſecus viam, &

Ctenh L.uc. 3. 5. conculcatum eſt: & volucres cœli comederunt

Ocinn hef rer illud. Nempè bi ſunt, qui ut videantur ab
runn, i hominibus, bona agunt. Et quidem volucres
1) n coœli, nempè qui vident opera tua, epulan-
olttun Agrieul. tur, & ædificantur ex eis, ſed tu jejunabis.

tura l. Nota vafritiem hypocriſis. Non jacit ſemen in

. e in
ti Neint V
via, ſed ſecus viam, ut videatur quaſi occul-

Net, H leg.

lecbdn Propeſtta, tare, dum prodit, & manifeſtat. Ne gloriæ
i ubi durer. ſitiens habeatur, non jacit in via: ut gloriam
oltr, bid. . conſequatur ſecus viam jacit. Et aliud cecidit
6 Cnt ſuprà petram; & natum aruit, quia non habe-
Vbmi de bat bumorem. Petroſa tellus Cor durum eſt,
nmn quod ignem elicit, ſi tangatur, & nullo de-
Feine . votionis, & compunctionis rore madeſcit. Et
ns epel. aliud cecidit inter ſpinas: & ſimul exortæ ſpi-
dteße næ ſuſfocaverunt illud. Spinæ, ſeu ſcrupuli, ſeu
as olieimdo ſolicitudines vitæ ſunt. Volo ſpinas, ſed quæ
non craffini. Roſam pariant. Timor moderatus, & juſta
iſis rerum cura non diſplicet: Vepres verô, in qui-
glena bus hæret Aries immolandus, omninò non pla-
lbid, 8. cent. Aliud cecidit in terram bonam: & ortum
Aurnoru fecit fructum centuplum. Terra bona eſt Mens
n Nn eurg. æternorum meditatione pinguefacta. Sed in
6 hac naſci debet frumentum, & demeti. Ali-
Menih. ornc enim germinat, ſed non matureſcit.
e, . atthæus ſic habet: Alia autem ceciderunt in
nrde⸗ , terram honam, & dabant fructum, aliud cen-
ber e⸗ Tenales teſimum, aliud ſexageſimum. O nos, qui primò
le nn Vr. Centeſimum, mox ſexageſimam germinamus!
n ſo Ego verô crediderim ex cordibus, æternarum
net, 9 rerum Contemplatione ſubactis, optimum il-
Hiet, nin lud eſſe, quod expaoſitum eſt Virgini, quæ So-
A le veſtita, & lacte dives „mirum eſt, quo modo
.n lel Ethicæ Comment. Tom. V.

6

Stromatum, Lib. IK. — 173

focundet converſas Mentes ad ſe. Redeamus
ad initia, ut poſtrema abſolvamus. Exiit, qui Luc. 8. 5.
Jeminat, ſeminare ſemen ſuum. Niſi exeas corde 4more
omninò è& domo Patris tui, non ſeres. Quòd duci, non
ſi exeas, ſed alienum jacias frumentum, non meiu.
veròô tuum, non metes. Cur hoc facis? Quia
fit. Non eſt tuum hoc ſemen. Cur hoc agis ? Volunta-
Quia mihi id imperatum. Non ſeris. Et quan- ria.
do nullus dicet, nulluſque faciet, quid factu-
rus es? Imitare Samaritaneos, qui proteſtati
ſunt, abs ſe coli Chriſtum, non quòd mulier
indicaſſet, ſed, quòd ipſi cognoviſſent prome-
rita illius. Jqmen ſuum, hoc eſt, Mortificatio-
nis & Devotionis adinventiones, à ſe excogi-
tatas. Nempè ad eum juvenum accedo cœtum,
ubi video eos adeſſe, quibuſcum non libenter
ago. Eum in ludo deligo ſocium, qui artem lu-
dendi non callet, ut illius ignaviâ, areâ laudé-
que caream. IIlas lenté paginas evolvo, quibus
nulla ineſt elegantia, & ſalis mimimum. Sed 6
dolorem, 6 lacrymas! Tanta Demiſſionis, Ora-
tionis, Obedientiæ, Mortificationis atque Mo-
deſtiæ ſemina in Tyrocinio jacta, & tamen per-
exigua à pleriſque colligitur in Collegiis meſ-
ſis! Qui ſeminavit oculos, ut nihil videret, cùm
deberet neque ſe nunc videre, nihil non videt.
Qui Obedientiæ dicto tam præſtò erat, ut A-
quila videretur, nunc jacet ut ſilex. Nimirùm
non in terram bonam jactum eſt ſemen. Æter-
norum meditatione grana caruere. Sed non una
bonæ terræ ſeges eſt. Alia ſexageſimum, alia tri-
ceſimum, alia centeſimum frucétum profert. Ni-
mirùm ternorum imbuta Mens conteinpla-
tione vel peccata luget, & triceſimum edit: vel
ſpe fœcundatur ad ſexageſimum: vel centeſi-
mum edit Virgini expoſita, quæ Sole veſtita eſt,
&; ex Ruperto, Terra lactis & mellis eſt.

Dominus autem miſit ventum magnum S. fonas
in mare, & faöta eſt tempeſtas ma-
gna in mari, & navis periclitabatur
conteti. Jonæ 1. 4.

Undè tempeſtas tanta? Prorsùs ab idolola- moked ie-
tria. Nam idolum habebant in puppi, ut ex zia.
textu colligitur: Et clamaverunt viri ad Deum Jon. I. 4.
ſuum. Ergo Monſtrum illud abjiciant viri peſ- vocario
ſimi, & Mare conquieſcet. Idolum geſtatis, ſpreta.
& miramini, ſi Mare ſæviat? Abjicite, & ride-
bit. Fallimur. Intumeſcet æquor, etſi Statuam Tribula-
voret. Non Idolum, ſed Jonam poſcit. Jonam? Wnc.
Atqui Propheta eſt: Pudicus eſt: Juſtus eſt. „ artPone
Sed rebellis eſt. Dei vocem ſprevit, ideéque abdaci
Navis, quæ cum Idolo feliciter navigaſſet, & Filii,
navigabit, cum Propheta periclitabitur. Ver-
bo: Exonerata Jonâ etiam cum Idolo naviga-
tionem abſolvit. Uſque adeò Idololatrià perni-
cioſior eſt Inobedientia voci Domini. Cur do-
mus jactatur? Cur familia concutitur? Nimi-
rùm fœnerator in ea eſt, & maledicus, & for-
nicarius. Non ob eos fluctuat. Fluctuat ob il-
lum, qui pſallit, & Propheta eſt, ſed Deo re-
bellis, qui Deum vocantem ſequi noluit. Non Oadien-
Idolum, ſed Jonas tempeſtatem commovet. Et tia ſprete.
ſcias non ſedandos fluctus, quoad filius, qui Deo
non paret, pareat Deo. Pluit Dominus Manna
in eremo. Verùm, dùm aliis præberet omnem
ſaporem, aliis in vermes ebulliebat. Vermes ex
Manna, ex pane Angelorum ſanies? Ità eſt: Et
cuinam vertebatur tanta ſuavitas in tantum ſup-
plicium? An fœneratori? an adultero? Neutri.
P 3 Sapiebat

Perſeeu- Sapiebat Manna Homicidis, ſapiebat Moœchis,
tionum ſe- ſapiebat Murmuratoribus, ſapiebat vel Idolo-
,geain latris: Unis putreſcebat Inobedientibus: Siqui-
Ire *αα dem, qui excedebat menſuram à Deo præfi-

tia, α . 4 .
Diffaen- xam, vermes pro cibo colligebat. Et quidem

zia de Pigris, poſt ortum Solis ſurgentibus, evaneſ-
e⸗ cebat: ſed Inobedientibus computruit. IIIis il-
ei curA
von fiden ludebat, hos vexabat.
te.
In Cœlum conſcendam, ſuprà Aſtra Dei
exaltabo ſolium meum: ſedebo in mon-
te teſtamenti.. Similis ero Altiſſimo.
Iſ. 14. 13.
Ambitio. O ambitio, fucos aliquando diluiſti, qui-

Dignitas: bus turpitudinem tuam obtegere conſueveras.
noxia. In cœlum conſcendam. Non diſplicet cupidi-
Taleta & tas, ſi cœlum petas, ut cœlum ſis. Si aſcen-
Secientia dis ſuper aſtra, ut indè luceas, & in bonum
Hine ſpiri- terrarum circumagaris, ut aſtra. Qui Epiſco-
1 Tim patum deſiderat, bonum opus deſiderat, in-
n.3. quit Paulus. Opus, inquit, non otium cupit.

I. . . .
Gloria Tu verò ideò aſcendis, ut ſedeas. Sedebo in
vana., monte Teſtamenti. Ut requieſcant à laboribus

Intentio ſuis, non ut ad laborem convaleſcant, Mon-
Prava. tem petunt. Aſtris Dei propiores fieri optant,
non ut Solis inſtar eis lumen impertiant, ſed
ut, more Draconis, ea ſuàa caudà trahant in
obſequium ſui. Ut aſtra calcent, aſtra petunt.
Denique aſcenſus tantus illud duntaxat reſ-
picit, ut ſe Atiſſimo exæquent. Nimirùm,
optantur interdàm ſupremæ & in Cleris, &
in Monaſteriis Dignitates, ut opulentioribus
familiis coæquemus genus noſtrum, vel nos
præſtantioribus anteferamus. Id unum Luci-
ferum ad cupiditatem celſitudinis impulit. Chri-
ſtus verò Apoſtolatus apicem Lucernæ com-
paravit, quæ diſpendio ſui fulget iis, qui in
domo ſunt. Ergo elevemur animo ad ſum-
ma, non ut altiores ſimus cæteris, ſed, ut
præ cæteris Vitãà & Verbo ſplendeamus. Ne-
mo accendit Lucernam, ut otioſa perſtet ſub
modio, cuivis & uſu & incommodo imper-
Via, ſed ut Lucem, ſe abſumendo, impen-
dat latiùs.

Nox praceſſit, dies autem appropinqua-
vit: Abjiciamus ergo opera tenebra-
rum, & induamur arma lucis. Rom.
13. 12.

O fauſtitas, ſecuritas! Dies advenit. Ab-
jicienda planè opera tenebrarum. At quid ar-
ma commemoras? Indui nos jubet non chla-
myde, ſed loricâà fulgoris. Nimirùm, non in
ſola nocte, in qua tranſeunt omnes beſtiæ ſyl-
væ, ſed, & in die metuendum nobis à feris
eſt. Imò tunc maximè timendum eſt, ideô-
que, cùm gratia diluceſcit, arma præbet Apo-
ſtolus. Hinc Moyſes, poſtquàm dixit obri-
1 1 Pond
guiſſe omnes habitatores Chanaan, orat ni-
hilo minas, ut fiant immobiles quaſi lapis.
Nam ſcelera etiam protrita proterunt. An non
Propheta cùm dixiſſet: Conculcabis Leonem &

Tentatio
invadit
perfectos.
Circum.
Npectio
perfectis.

Pl.903. Draconem. Subdit, Quoniam in me ſperavit, li-

berabo eum. Domine, non debes dicere, Li-
berabo, ſed Coronabo eum. Calcavit enim Ba-
ſiliſcum & Draconem. Calcavit: & ideò vali-
diori indiget auxilio. Què fortiùs vicit, eò
Can. 4.4. fortiùs oppugnabitur. icut turris David collum

174— Oliva

tuum, quæ ædificata eſt cum propugnaculis. Mille
lypei pendent ex ea. Nihil fortius hàâc Turri:
nuſquam tamen tantus ad propulſandos hoſtes
armorum apparatus. Bis in epithalamio ſancto
exponi arma videmus, in lectulo Salomonis,
& in Davidis arce. Scilicet, quæ pacis & for-
titudinis videntur felicitate tutiora, ea vigi-
lantiùs ſervari debent. Nec in ferculo, nec in
throno, nec in quadrigis adhibuit ſibi Salo-
mon ſatellites, & excubitores, ſed in ſolo le-
ctulo, ut doceamur, ibi maximè expectandas
timendaâſque inſidias, ubi Pax & Securitas ad
ſomnum provocant. Paulus ſtimulis exagitari
cœpit carnis ſuæ, non cùm fureret, ſed cum
evangelizaret.

Clama, ne ceſſes: quaſi tuba eralta vo-
cem tuam, & annuntia populo meo
ſcelera eorum. Iſa. 58. 1.

Audiant Concionatores Evangelici. Non à Coneis ſi.

Liliis incipiendum eſt, ut aliquando tandem
oratio in Spinas deſinat: hoc eſt, ut poſt-
quam pruriginem vaniloquentiæ tuæ exordio
& narratione expleveris, ſanctitati finem o-
rationis, quaſi ſenectutis fecem, reſerves. A
clamore ordiendum eſt, nec ab eo ceſſare li-
cet. Clama, ne ceſſes. Non aliquando, ſed
ſemper clamandum eſt. Clamandum, in-
quam, ſerietate ſermonis, non vociferandum
vocis immanitate. Ideò non quaſi tonitru, ſed
quaſi tuba, vox tua ſit, oportet. Nihil mol-
le ſonet, ſed neque merus ſit fragor. Tuba
terret quidem, & ad luctam excitat, ſed cùm
modulatione ſtrepit. At tonitru boat tantum,
nullàmque ſervat in fragore harmonias. Non
blanditias, ſed, & ſtrepitum odi. Porrò Au-
ditores, cùm hæc audiunt, diſcant in Con-
cionatore non flores amare, ſed poma, ferro
incidi vomicas, non ſertis tempora coronari.
Sciant ſe, ad templa confluere quæ Piſcinæ
ſunt, ut ægri curentur, non Theatra, ubi
ſaucientur incolumes. Sed heu, quam diver-
ſa eſt de uno eodemque oratore ſententia Au-
ditorum? Alii citharam ſonuiſſe dicunt, ahi
catadupas perſtrepuiſſe aſſeverant. Qui pleriſ-
que Turtur gemebundus videtur, aliis vide-
tur Vultur dilacerans. Venit ergo vox de cœ-
lo dicens: Et clarificavi, & iterùum clarifica-
bo. Turba ergo, quæ ſlabat & audierat, dice-
bat tonitruum eſſe factum. Alii dicebant: An-
gelus ei locutus eſt. En quo modo Vox una,
eâque cœleſtis, aliis Angelorum locutio, aliis
bombus eſt fulminum. Quid Angelo cum to-
nitruo? Non ergo mirum, ſi rugire dicatur
ut Leo, qui reverà, ut Paſſer ſolitarius, ca-
nit in tecto.

Et Spiritus Domini ferebatur ſuper a-
quas. Gen. I. 2.

Enimverò Dei Spiritus, neglecto Firma-
mento, Aquis incumbit. Quid, quæſo, eſt,
quod Mare prætulit non Terris ſolùm, ſed
& Colo? Equidem aliqua, niſi fallor, ada-
mavit in æquore, quæ in homine adamaret.
Et primò quidem, Mare ventorum vi con-
cutitur quidem & fervet, verùm littus non
excedit, ſuiſque ſe continet finibus, Legis me-
mor vel in furore. Imitare tu quoque ÆDuor,
ut

.

ria.

Verbi Dei
Audito-

Joan. 12.
28.

Verbum
Vei hu-
militer
audiendu.
Concio-
natorum
Cenſores.

Spiritus
Sanltus
Mare in⸗
cclit.

ailie
4 ünm⸗
Ueln4
zumtn
Uenti n

Plitur.
nü npe
yil, ge

Stromatum, Lib. IX. 1

ut æquus ſis. Turbatus ſum, inquit Prophe-

E ta, & non ſum locutuc. Seu adverſa irruant,
“ ſeu maledicta ſæviant, ſeu tentatio rugiat,
hinum. fervere non dedecet, peccare non licet. Job
Severi- ſcidit veſtimenta, ſed labiis non peccavit.

1as, n*“ Chriſtus triſtatur uſque ad mortem: ſed ab
. „ horto non recedit, & orat prolixius. Adoleſ-
dde nen cens ſeminudus fugit, ſed non pernegat. Jonas
gutet. dolet hederam aruiſſe, ſed Contemplationi va-
Patientia cat, & Dei viſiones promeretur. Ultraà legem
Regulari tranſilire non potes, ſi Mare es, quamvis
rvat Adquil rgearis. Secundoe, Mare adverſis
tis. quilone urgearis. Secundò, ad
Tal-nta quidem concitatum ventis non tranſilit littus,
cum ſpiri tumet tamen; at in proſperis, & aquarum af-
iu. fluentia ne tumet quidem. Nilus & Euphra-
Zelese tes, ut copioſiùs in eos torrentes influxerint,
a ege⸗ exundant: Mare verô exceptis ſuum in ſinum
lis, fluminibus non redundat. Nec fines faſtidit
ſuos, nec terras petit, nec in ſeſe ſublimiùs
attollitur. Nec, cum creſcit, excreſcit. Exhi-
be mihi, quæſo, qui inter homines aquarum

4enln
Perl

gelci Ni copid repleatur, nec turgeat. Enimverô vel
at trtn David, creſcentibus copiis, ità exundavit, ut
ln arétiſſimos pudoris fines exceſſerit, alieno to-
e r eini ro occupato. Columba, quæ imago eſt Spi-
huadtnen ritus ſancti, ſive areſcat ei mundus, ſive vi-
Itlna reat, ad arcam redit, nunquam diſſimilis ſui.
e celal Vix in domo Chriſti offendes, qui, ſi vel
igtanch rivuli terrenæ potentiæ in eum fluant uberiùs,
andun, t non illicò littora ſpernat, & terris miſceatur,
Volkt aularum accola, legum transfuga. Tertiò,
ſi tuin Mare, quas ſibi parat opes, non parit, ſed
et. Mu. occulit: cadavera verô emittit vel ad littus,
ragn I vel in extimam ſui partem. Nimirùm eo Dei
Citil Spiritus delectatur, qui nullum non retegit
bortt ſcelus Paſtori ſuo, qui quicquid in ſe morti-

Bonaoc- Cinum fovit, in locum profert. Contra verò,

rvona N
di NMunh: cultanda, ut Mare coralia & margaritas vix expiſcanti-
il uelene, Püs præbet, algam nolenti ingerit; ita ipſe,
Ann luts,e non Juæ geſſit præclara abſcondit, quæ non ſan-
ponm ecuſeut. ctè egit, ſanctè oculis ingerit. Sanè Tellus
ela Wni Pompam omnem explicat. Intuere prata, quot
Thacdi 1ae. in eis emicant flores? Rimari ſi intùs cœperis,
,gni non flores, ſed ſtirpes, & vermes, & putre-
dinem offendes. Mare verô nihil oſtentat: ſi

eſeunn
ſpectes, humor tantùm eſt, ſæpè etiam pro-

ki celloſus ac turbidus. Si veròô indages viſcera;
gemmas, & uniones irreties & educes. Pau-
RM lo quid vilius? Tabernaculorum faber, virgis
9, . cæſus, ſtigmaticus, luridus, infans, Mundi
Peripſema. Intùs verò, quis opulentior Pau-
4

lo? Mare eſto, non Tellus. Nolo floſculos pro-

ihut das, vermibus foœtus: magis pervelim, ut flu-
poho u 1 Ctus oſtentes, & uniones effingas. Habet, in-
n uc quis, & tellus, in corde metalla & gemmas
ena . ſuas. Sed ità infectas, ut ſplendidius vitrum,
nen e quam aurum niteat. Denique quæ extrahuntur
Coluumn & terris pretioſa, fulgorem in flammis nanciſ-

cuntur. At Mare gemmas parturit cum fulgo-
re. Unionum ſplendor adultus naſcitur. Cora-
1 lia ut prodeunt, rubent. Quartò, Mare quâ-
vis ſui parte idem eſt, & ſui ſimile. Ubique
exæ quatum, nuſquam montoſum. Tellus non
item: modò enim fatiſcit in valles, modò in

li, colles erigitur, hic complanatur in campos,
1,l, , illic intumeſcit in montes. Quæ fœcundatur
mis hn,, in una fui parte, in alia ſterileſcit. Quam-
l Mur, age multos reperies nuſquam ſimiles ſui. Modò a-
mie , a frmi. lacres, modè mœſti ſunt. Si ſanguinem pe-
mmmn 1i tas, ultrò effundunt: ſi aurum expetas, neque
erun v, ga Man. perforati illud emittunt. Hic ſui corporis pro-
ile, digus, gloriæ verò ſuæ retinentiſſimus. Alius .
.

75

contra, gloriam negligit, ſed valetudinem cu-
rat. Ille parentes odit, ſed patriam diligit.
Verbo, foris Cato, intis Nero ,„ totus ambi- Hieron.
guns. Ut enim iter facturus per terras, igno-
rat equòne, an rhedâ, cymbAve egeat, cùm
aliquando planities, aliquando Alpes, inter- Zelusa-
dum flumina occurrant: ità ejuſmodi homi- aimarum
num inconſtantiam, neſcis blanditiis „ an ve- nihil

rô terroribus impellas ad optima. Qui, ſi atlon⸗
Mare for 4 ſati hi cvmba t Rakione
e forent, und fſatis eſſet devehi cymba, privais.

ut quoquò deferrere. Mare demùm in terras Religioſus
influit, ſed clanculàm, nec in terris reſidet. in aula.
Per occultos meatus erumpit in fontes, ut Talenia
campos fœcundet, ſed ſemper in ſeſe refluit , cum ſpiri-
& terras, quas alluit, refugit. Utinam nos ?“.
quoque, qui Chriſto militamus, non palàm
adeſſemus Mundo & Aulis, ex iiſque pro-
no curſu relaberemur in clauſtrum: Quique
ſalſedinem mitigavimus, ut terris prodeſie poſ-
ſemus, utinam cùm in Mare regredimur;,
undarum more, ſale iterum condiamur. De-
nique Qpiritus Domini ferebatur Juper aquas,
quòôd prævideret ab aquis Mundum ablutum
iri in baptiſmo. Ità ſentit Tertullianus. Ergo
iis divinus Spiritus incubat, à quibus prævi-
det animas expiandas. Denique Maris ſalſedo
indé oritur, ut plerique aiunt, quèd Solis vi
delicatiores extracti vapores illud deſerant in
ſuo ſedimento.

Gen. I. 2.

Lampades ejugs lampades ignis atque
Rammarum. Aqukx multæ non vo-
tuetunt extinguzte charnatem, nec
Ramina obruent illam. Canticor.
8. 7.

In Hebræo. Et flumina non inundabunt il. Spirius
lam. Prunæ ejus prunæ ignitæ flammæ vehe- ſanctus.
mentiſſimæ. Ibid. Septuaginta verò: Alæ ejus, Zelus a-
alæ ignis. Non Sidera, led flammæ, non Sol Pimarum
ſed prunæ. Nimirùm Dei Spiritus iis oblecta- “Ts“* Ino-
tur, quibus delectatur & flamma. Flamma Lei an ie
non auro, non argento, non gemmis, ſed ſti- e
pulis, fœnéque, & vilibus quibuſque nutritur. viliora.
Planè, ut intelligas in te Dei Spiritum non re- Aulicus
ſidere, ſi vilia refugis, & ſplendidis innutri- non pro-
ris. Paulus repletus Spiritu ſancto gloriatur in oαααα.
vinculis. Rursùs Ignis ſi aurum invadat, illicò re,
expurgat à fece. Ita Dei Spiritus pati neſcit in pEamilia-
metallo ſermonum Dei, quicquid Dei ſermo rita cum
non eſt. Abſumit illico nugas & deliramenta. Jazulari-
Quid, quòd vita ejus mors eſt ſtipularum. Non "s naſtra
enim vivit Dei Spiritus, niſi abjecta & terrena α α⅜“
omninò profliget, & perdat. Porrè Aquæ, mus.
licèt multæ, non extinguunt Amorem. Hoc Propoſita
eſt nulla tribulatio Dei Spiritum præfocat. Tetinenda
Nec fumina, inquit, obruent illam. Non enim
torrentes duntaxat, ſed & flumina ſpernit.
Non ea mod tolerat, quæ;, licèt adverſa,
duratura non ſunt. Morbus ſcilicèt, Tyrannis,
hyems, procellæ, dura, ſed non duratura:
impetu influunt, ſed diffluunt. At genus obſ- Moriiß.
curum, ſtigma, ignavia, natura ſubtriſtis, i etid
lepra innata, flumina ſunt, ità fluunt, ut fen.
rarò defluant. Porrò his non obrui, magnum 1 f.
eſt. Nolo, dùm ureris, dicas, Poœna dura eſt,
ſed deſinet. Nam hoc eſt, obrui flumine, &
torrentem ſuſtinere. Job non obrutus eſt flu-
mine, qui dixit: Dominus dedit, Dominus job. 1.
abſtulit, nec addidit, Dominus iteruùm, quæ 21.

Patiëtia.
Conſtan-
tia.
Mort ifi-

abſtulit, reddet. Duraturum ſe credidit in illa

rerum

P7 ¼

176

rerum penurid, & nihilo minàs Deo bene-
dixit. Sic Tobias in captivitate non deſpera-
Tob. 13. bat libertatem. Ipſe caſtigavit nos propter ini-
5. quitates noſtras, & ipſe ſalvabit nos, propter
miſericordiam ſuam. Jonas quoque cecinit in
ventre Ceti, ſed indè ſe credidit eruendum.
Jon. I. 5. Ego dixi: Abjectus ſum à conſpectu oculorum
tuorum verumtamen rursus videbo templum
ſanäétum tuum. Nam & David, cùm lapidare-
tur à Semei, è& maledictione, quam ferebat,
benedictionem naſcituram ſperavit, quam op-
tabat. Unus Job ærumnas ſuas nulla ſpe con-
Job 1. divit, & ſuxit. Dominus abſtulit, Sit nomen Do-
2ι⅜Wg mini benedittum. Quid, quèòd non modò non
. obruitur, ſed nec inundatur fluminibus chari-
tas. Et flumina non inundabunt illam. Extat
ex aquis, non ſubſtat. Coralia virent in un-
dis, ſed obruta. Arca verò undis innatat. Nec
illud omitti debet, non Sidus, ſed Lampa-
dem eſſe Dei Spiritum. Sidus fulget, ſed im-
motum & fixum in Cœlo. Lampas modèò ſu-
per candelabro emicat, modèò locatur ſub mo-
Volunta- dio, nuſquàm tamen non lucet. Imò non Lam-

ria. pas, ſed Ala eſt: quòd non ſolùm dimoveri
„poſſit ad imperium Præſulis, ſed, & movere
guberée ſe poſſit. Ignis, i ſt, non Sol. Sol
Fei quiſ. E PO 1 Zn 2 inquam; e. 2. .
gae ſit. enim fœnum gignit, Ignis verò exurit. Glo-
Amore riam emim, quam Virtus ſplendida magis quam
duci. fervens amat, vera Virtus execratur. Denique
oeri . Flamma eſt, ſed ex prunis: Ne crederes Va-
dium. Porem eſſe ad modicum apparentem. Lampas

Intentio Circumferri quoquèò poteſt ſine vulnere geſtan-
rekzae., tis. Sanè Lampas non is, quem Superior, ſi
Obedien- tetigerit, læditur, & exuritur. Si ſplendes, &

n„ obedis, es Lampas Ignis, non Ignis. Aut ſi es
cum ſzi- Ignis, es ut Ignis Rubi, qui non conſumit fru-

zm. ticem, dùm illuminat. Ignis eſto, ſed Cœlo
pProximus „qui nec Stellas depaſcitur, nec A-
quas exhaurit. Nihil agas, niſi ut luceas om-
nibus, qui te circumſtant.

Job. 26.

Spiritus' ejus ornavit owvs.

13.

Spiritus Et quare non prata, in quibus ubertas tan-
ſanctus. ta, & tantus decor? Iſaac certè de Jacob lo-
quens,„ & Chriſtum præſignans exclamavit:
Gen. 27. Odor filii mei, ſicut odor agri pleni. Et ipſe de

j ſe Sponſus ait: Ego ſios campi. Rursus ſteri-
an. 2. I. . 2 .
Propoſita les Coœli ſunt, agri verò fœcundi. Cur ergo

retinen. Spiritus ſanctus Coœlos ornat, & agros deſ-
da. picit? Nimiruùm, Prata modò florent, modò
Vnifer- arent: ubi roſas, crocum, & frumenta, li-
wmitas, lidque demiraris, brevi ſtirpes, ſentes, regu-
Cælü al- los, aſpidéſque conſpicies. Tepente Cœlo,
leg. virent: rigente hyeme, ſqualent. At Cœlum .
icer al- ut fulſit primum, ſemper emicat. Nec hyeme

lez. eine
