ad rudiores Literas edocendas deſcendere; Muum 1
quando non puduit Regem ſceptro luſus con-
jungere? Hoc enimverò præcomum Chriſti eſt,
cujus & exemplo, & doctrinà id in Eccleſiam
moris inducendum prophetat Micheas, cum
ait: Et concident gladios ſuos in vomeres, & ha- Mich. 4..
has ſitas in ligones. Enimverò Mens illa, quæ
gladii inſtar fulgebat, & fulgurabat, aſſue-
ta auratis gemmatiſque thecis includi, non
„exitura, miſi extraheretur Ducis manu, ut Gi-
gantes obtruncaret, & Lauros ſibi meteret ad
triumphum: Mens, inquam; trophæis tantum
aſſueta, & palmis, non recuſabit a bobus tra-
hi, terræ infodi, & non jam ad victoriam
rubere cruore, ſed ad laborem, luto ſterco-
rèque ſordere. A Scripturarum ſideribus gra-
dum faciet ad Grammaticæ ſenticeta: mod

Conciliis, & Præſulibus aſſidens, modò Focis,
Coquiſ-

Wnr.

e

hr
rmart⸗
un n
biurhe
Dinlir
in e

pfonihen
nUmr
tun⸗
t Wur
TuRr.
de, n,
t,unte
Pagi fun,
Iman

im
intueam,
extlachent
cuichfa⸗

.

ct u

Lennvo Md
henumn lo⸗
61 il nr 4

4 Mohe,
voneienn

Iſa. 2. 4.

vantia ne-

Sches,
Mc

cecinit Iſaias: Conſtabunt gladios ſuos in vo-
meres, & lanoeas ſuas in falces?* Fœnum me-
tit, qui Ducum capita demetebat. Qui Re-
ges Conſilio fulciebat, Servos, & Ancillas im-
buere Chriſtianæ doctrinæ rudimentis non re-
fugit. Eliſeus modò coram Regibus vaticina-
tur, modò inter Prophetarum filios ollæ ama-
ritiem temperat inſperſione farinæ. Abraham
rnönne eidem manu modè quinque Reges fu-
at, & Sodomitas haſtatus vinculis eximit,
modò Vitulum advenis excoquit. Mira res,
quod Dei gloriam ſpectat, Patriarchis, imò &
Angelis honorum eſt: nos verô lutei vermi-
culh etiam pro Deo faſtidimus, quicquid
ſummum non eſt. Planè, niſi Vallibus Mon-
tes, & Montibus Valles coæquentur, Ifraél
non ambulabit in honorem Dei, ſed ſu-
perbiæ , & gloriæ ſuæ putidiſſimè inſuda-
bit.

Quid eſt Irazël, quòd in terra inimico-
rum es! Inveteraſti in terra aliena,
coinquinatus es oum mortuis, depu-
—iitatus es cum deſeendentibus in in-
fernum. Dereliquiſti fontem ſapien-
tiæ. Nam ſi in via Dei ambulaſſes,
babitaſſes utique in pace ſempiterna.
Baruch 3. 10.

Aperta ſunt omnia. Illud duntaxat atten-
Ziulatio de, quôd, & Iſraël appellatur, & deſertor
numfona. dicitur non ſapientiæ, ſed fontis ſapientiæ.
Non enim ſatis eſt ad avertendas tentatio-
nes, quòd ſpeculator Dei ſis, & Orationi
vaces, niſi perfectionis tuæ ſcaturiginem ſer-
Weula. vVes. IIlud, quod initio converſionis tuæ feli-
rum obſer- citer hauſiſti, conſtanter retine. Quid, quòd
non dicit, ſi in via Dei fuiſſes, ſed ſi ambu-
laſſes, inquit, habitaſſes in pace. Planè non
Propoſtz ſufficit retinere „ quod didiciſti, ſed in eo
"eigende. proficiendum eſt. Niſi ambules, peribis. Ta-
lenta ſervaſſe tantuùm, perditio eſt. Is ad Re-

Tentatio-
num fona.

glecta.

Tepi ditatis . . .
damna, gnum evehitur, qui talenta non cuſtodivit
Pervor. tantùm, ſed auxit.
Non grandis eſt culpa, cum quis
Juratus fueri: furatur enim, ut
eſurienrem impleat animam. Qui
autem adulter eſt, propter cordis
inopiam perdet animam ſuam. Prov.
6. 30.
Iaxnpis Et tamen ubique pendent Fures & trabibus,
nmpunna. Conſidentibus in ebore Adulteris. Itâne? Quod

Deus penè juſtificat, capite plectitur: quod
veré Deus condemnat, non modò non dam-
natur, ſed, & laudatur non raré, & in-
terdum compenſatur. Porrò à Davide Sacer-
dos Abimelech non quærit, an milites ejus
ſint immunes à furtis, ab homicidiis, à ſoæ-
nore, ſed illud ſciſcitatur, an à mulieribus
ſe continuerint; utque eos mundos intelligit
ab hac contagione flagiti, ſanctis Panibus
ſaturat, quamvis fortè raptores & parricidas.
Nos veròô pro minimo habemus, quòôd pol-
luti emni vitioarum cono aras inceſtent.

Stromatum, Lib. X.

Coquiſque ſubſerviens. An non hoc eſt, quod

249

Omnis ergo, qui audit verba mea
hæc, G facit ea, aſſimilabitar
viro ſapientt, qui aificavit domum
Jſuam ſupra petram: & deſcendit
pluvia, & venerunt flumina, &
Raverunt venti, & irruerunt in do-
mum illam, & non ceidit, fundata
enim erat ſuper petram. Matth. 7. 24.

Non ſi quodvis horum patiaris, & ſtes, lau-
daberis; ſed tunc commendandus es, quando
hæc agmine facto in te irruerint, ſi ſtabis non
fractus. Porrò animadverte, quomodò & car-
nalium, & ſpiritualium, & cœleſtium ſcanda-
lis impeti debeas, & labi non debeas. Flumina,
terra non ſunt, ſed terram proluunt, & decur-
runt in terra: in his Eccleſiæ filii, ſed carnales,
deſignantur. Venti, ſublimiores ſunt viri & ſub-
tiliores. Quæ ruit & cœlo pluvia, penè divino-
rum hominum lapſum deſignat. Ergo, ſi ſimul
& ſæcularium, & religioſorum, & perfecto-
rum vocibus exempliſque ſubvertaris, ab ea,

Imitandi
obt imi.

Propeftta!
retinenda.

quam ſupra Chriſtum inchoaſti domum, cùm

vel dicant, vel re ipsà probent non tam exactè vi-
tam traducendam, ne cadas. Hoc Galatas doce-
bat Paulus, cùm clamabat, nec Angelum au-
diendum, ſi aliud a ſuo Evangelium evulgaſſet.
At erravi: Non enim inchoata, nec delineata,
ſed exædificata abſolutãque ſtabit, in tanto ir-
ruentium fragore ventorum, torrentis, & plu-
viæ. Wadificavit enim domum ſuam ſupra petram.
Undè ergo tam frequentes ruinæ domuum ad
allapſum rivuli, hoc eſt, ad voculam inſulſi ho-
muli? Quia non verè exſtructæ, ſed delineatæ
tantùm erant ſupra petram. Paulus, qui do-
mum conſummaverat, impetum fluminum, plu-
viæque non modò non timebat, ſed terrebat,
non refugiebat, ſed fugabat, ubique exclaman-
do: Quis nos ſeparabit à Charitate Chriſti? Tri-
bulatio, an angiſtia * En Flumina. Perſecutio,
an gladius? En Venti. Neque Angeli, neque

principatus. En Pluvia! Si enim Angeli & c

lo ruerent, Paulus ab Apoſtolatu non rueret.
Si Cœlum caderet, ſine ſpe ulla præmii perſtaret
Paulus Si Profundum gehennæ irrueret in mun-
dum, Paulus cum igne gehennali, igne Chriſti
confligeret. Ecce ego mitio vos ſicut oves in me-
dio luporum. En quo modo Dominus gloriatur,
eos ſibi adhæſiſſe diſcipulos, qui Lupos in-
ter & Urſos Ovium retenturi eſſent ſimplici-
tatem. Habitabit, inquit, Lupus cum Agno, &
Pardus cum Hœdo accubabit: Vitulus, & Leo, &
Ovis ſimul morabuntur. Nôta, quæſo: Non ait,
ſimul eundem per agrum tranſituros, ſed mo-
raturos ſimul in eodem præſepio, & nihilo mi-
nùs non degeneraturum Agnum in Lupum ad
Lupi exemplum. Imô cum Leo diſcerpet ani-
mantes, & ex ejus rictu cruor ſtillabit, Ovis
fœno contenta erit; quin & Vitulus, qui erudi-
tur in Taurum, non rapinis aſſueſcet, ſed in-
nocenti herbarum pabulo exſaturabitur. Ità
eſt: Non amat Chriſtus in ſuis niſi ità radica-
tam virtutem, quam nec vitiorum vicinia, aut
commixtio inficere poſſit. Hinc eſt, quòd con-
territos Agricolas, & jamjam eradicaturos
exortum portentosè zizanium eâ voce cohi-
buit: Ninite utraque creſcere. Ac ſi diceret:
frumentum, quod à me ſatum eſt, zizaniorum
contubernio non degenerat. Ergo ſimul creſcent
frumenta

Tyrociniis
Verum.

Matth. 7.
2†.

Rom. L.
35.

Ibid. 38.

Matth. 10.
16

Iſa. II. G.

Matth. I3.
30.

Religie
mixta ma-
lis auget
Ierv rem
Japienti.
Can. 2. 1.

Pſ. 17. 26.

Beatiſimæ
Vi ginis
Mariæ
mors.

Aßfebins

nuon effe-
ttus.

Mos ſup-
lest per
fdten .
vitæ Tepi-
dicatem.

Sankli §æ;
cular-g.

SS. Firgi-
nés.

II.

Monachi.

III.

250
frumenta & 2z'zania:hisignem, illis horreum de-
ſtino. Quod ſi alterum converti ab altero po-
teſt, non à zizaniis frumenta, ſed à frumentis
zizania immutabuntur. Ego Nos Campi, clamat
de ſe Dilectus. Quaſi dicat: In horto Flo-
rem eſſe inter flores non mirum: at in cam-
po, ubi fœnum undique; & filices flaveſcunt,
in florem colorari, prodigium eſt. Et Saül in-
ter Prophetas vaticinatur. Inter ſatellites verò,
etiam Petrus Chriſtum ejurat. Cum Nancto ſan-
Gtus eris: & cum Perverſo perverteris.

1

Multa filiæ congregaverunt divitias,
tu ſupergreſſa es univerſas. Prov.

uas ut ſupergrederetur in obitu, quo mo-
do fuerat in exortu ſupergreſſa, Nundina-
rum Novendiale inſtitutum eſt ante Virginis
torum morituræ. Ergo languenti ex amore
adfuere primàâ die Novendiali Angeli fancti,
qui à toro Virginis uſque ad Dei thronum viam
murumque ipſimet „compactis ſibi corporibus
ex auro gemmiſque ſtravere pariter, & eré-
xere. Ergo a pavimento ad Co-lum uſque pro-
tendebatur hinc inde murus non lapidibus, non
tapetibus, ſed Angelis intextus, qui citharis,
& lyris inſtructi coram Virgine cecinere, quæ
ab iis vel patrata fucrant, vel erant patranda
in Eccleſia, quos domi ſuæ conſidentes Mun-
dus ſuſpexit. Inter quos Noë, Abraham, Da-
vid, Alexius, Eleazarus, alique Chriſtianæ,
ſed ſæcularis pietatis Heroés. Quorum facinora
præclariſſima non otioſa Virgo audivit;, ſed
corde ea longè præſtantius præſtitit, Amore fe-
licias elaborante facinora, quam dexterâ. Se-
cundâ die Angelorum ſeu murum, ſeu agmen
condenſarunt Archangeli, Viduarum, & Vir-
ginum geſta ſuaviſſime occinentes, inter quas
Euphroſyna, Marina, Apollinaris, cæteræque
expingebantur Heroinæ, quarum præconia in
ſe illicò Maria exprimebat. Tertià die Eremi-
tarum ut Antonii, Hilarionis, Macarii antra;,

7

Oliva

vigilias, cilicia, Benedicti ſpinas, Bernarcdi gla-

ciem, Franciſci ardores, Doôminici lilia, alterius
Dominici vulnera, Throni Smaragdo conve-
ſtiti aureis linguis prophetabant. Quæ omnia
Dei Mater antevertit maturitate virtutis. Quar- IV.
tà die, adfuere Dominationes, à quibus evul- Pentifees.,
gatæ Doctorum vigiliæ, & Præſulum ſolicitu-
dines, latum propterea Virgini campumape-
ruere, undeè Hieronymos, Gregorios, Chryſo- Mariyyes
ſtomos, Naziazenos antecederet. Quintà die, V.
Martyrum invictum robur purpurati Principa-
tus exaggerarunt, uti ſextà die, his omnibus ad- Apoßli,
junctæ Poteſtates Apoſtolorum labores, & dolo- αe0lâ⅛
res evulgaverunt: ne Virgini deeſſent Pauli com: .
pedes, Laurentii ignes, Machabæorum enſes, 4
Teclæ tigrides, leones Ignatii. Septimâ autem die b
Virginis ipſius conceptum, ortum, partum, ſta- & Angelo.
tionem propè Crucem narravere Virtutes aureis 4hor han⸗
lilis intextæ, quò nimirùm, actus ſuos ipſa re- busrer:ſi
cuderet, & deauraret longè perfectioribus pal- 's ſuni ſe-
mis. Octavâà die, quantum & opum congeſſit, .
& exhauſit amoris, dum, ad decantatas Filii ſui
palmas Cherubinorum ore, ſuum ipſa cor niti- Vige
tur conformare? Die tandem nonâ, dùm Sera-
phim, & profuſum in eam Dei amorem, & Di-
vinas perfectiones retegunt flammeis vocibus,
liquefacta omninò Virgo, & decurrentibus à Pa-
tre, à Verbo, & à Spiritu in ipſam fluminibus
tribus obruta, fortunatè naufragavit in Amore, IX.
& per ipſos torrentes ad eos devenit, quos U-
num ſciebat in eſſentia. Hic expiravit Virgo, &
hic liber expirat meus; ideò revera liber, quia
non meus, ſed Virginis. Atque utinam Libro
meo Vita mea non abſimilis foret, ut ſcilicèt ſu-
premum oris mei verbum foret Maria, quem-
admodùm paginarum mearum ſigillum Maria
eſt. Quid enim metueret, aut quid jure optimo
ſperaret Spiritus meus, ſi in ſinu Virginis ex-
piraret? Sanè tantæ Matris conſignatus nomine
& Draconem fugaret, & Cœlum recluderet.
Oro te, Virgo Dei Parens, ut non patiaris Ser-
vi tui feliciorem eſſe papyrum, quam vitam.
Poſtrema vox libri Maria eſt, ſuprema vitæ
vox, imò primaria verioris vitæ ſpes ſit Maria.

cChriſtut.
VIII.

FINIS LIBRI DECIMI STROMATUM.

STROMA-

—

ur kom
ſn⸗

lini pate
me,

a d, It
ri, Cæl
ann ante

biiu
leli
8 inete
Anni
dl ti hacel
en ſKi
dn reſta,
l, Un
Eünen nül
Mo Wol
AAlarkt
dn emin
lhis Ken
Rere
Uto. I
N ſn⸗
Anctte
n exee
Ndmn
hhn

4

e d.
8 U eeſ te

m ele
iürt
bun
Conel,
tas Fii
chriil
düne!
en N.
oei
ibui
Antht
in Are
n, aonl.
ino
1wYd
tinnmn I
larn,n
glun N
A urecſen
Vngiie.
anns

n Eetlee

tiuid⸗
qNan .

Dtene nn

N

STROMATUM

EX DIVINIS SCRIPTURIS
LIBE R UNDECIMUS.

Fons hortorum: puteus aquarum viven-
tium. Can. 4. 15.

Bestiſima I Hortus es, noli metuere ſic-
Mariair- citatem : Maria irrigat te.
4.. Verùm hortus concluſus un-
dique eſt, & diligenter ex-
cultus. Non agrum, ſed Hor-
tum rigat. Utinam Liber hic
mDeus horto ſit ſimilis, quem Virgo meo ma-
i culoſum atramento dealbet ſuo lacte. Hortus

verò Liber non erit, ſi Vanitati, ſi Gloriæ, ſi
eni im. Livori pateat. Concludendus undique eſt, &
Tankne muniendus, ne ſubrepat in Scribentis animum
Iedzdie. Anguis, qui terrà veſcatur, hoc eſt, qui huma-
næ laudis, ita fumo ſatietur, ut, dum lutum
eſurit, Cœlum faſtidiat, auræ inſtitor, & ſi-
derum contemptor.

ℳ
Er faäctus eſt timor magnus in univerſa

Eecleſia. Act. 5. 11.

Ercomms, Petri increpatione, quaſi fulmine, proſtra-
ucoſd tis Ananià & Sapphiràâ, nom indignatio exar-
gravi de ſit in Eccleſia, ſed timor germinavit, qui
sausſQi. fons eſt, & initium Sapientiæ. Itäne? Vox Pe-
everitas. tri præſtat, quod Neronis gladius non præ-
ſtaret, uno ictu duos interficit, orbatque Ec-
cleſiam vagientem Tutoribus atque Patronis.
Et tamen nullus hiſcere auſus eſt. Quid, quòd
luctuoſo Nobilium funere non imminuta;, ſed
aucta Eccleſia eſt, erudita, imbutâque Ti-
more Domim? Nimirùm;, ubi pus fervet,
quiſquis ſecat, non vulneraſſe creditur, ſed
curaſſe. Severitatis leges Natura inſculpſit A-
conito. Id enim, cùm nocentiſſimum vene-
num ſit ſano, peccatori, ſi fortè in venena-
tum incidat cor, venemumn veneni eſt, tabém-
que cùm exedat, curat hominem, & repa-
rat viſcera. Venenum eſt incolumi, & phar-
Saperir macum laboranti. Ità ſanè cum Severitate agi-
rossf tur; quæ ſi reum plectit, medicina eſt, ſi vul-
neret innocentem, vel non deſperatæ valetu-
dinis ægrum urat, laniena eſt, atque vene-
num. Non mirum ergo, ſi, fulminante Petro,
nullus urbatur, imòô ipfa augeſcit Eccleſia;

cujus ſecuerat membra, ſed putrida. Pharma-
cum vel fulmen eſt; ſed ſi incidat in Sacrile-
gum. Tradit Paulus Corinthium Impudicum
Satanæ ad interitum carnis. Nullum ex hor-
rore fupplicii inter Neophytos murmur; nul-
la in ejecto damnatéôque indignatio. Quin,
ità eum brevi emendatum intellexit, tantôque
dolore confectum, ut, quem pedibus Dæ-
monis proterendum ſubjecerat, Sacerdotum
amplexibus cohoneſtet. Enim verò non eum
diris devoverat, quòd laciniam Senatoris He-
bræi mutilaſſet, aut ovem unam ex latifun-
diis Romani Conſulis ſurripuiflet, ſed, quòd
tale libidinis monſtrum invexiſſet in Eccleſiam
Chriſti, quod nec in ſpelæis Beelphegor audie-
batur. Licet, licet & perjurii reos conjugulare,
& proturbare inceſtum ex Eccleſia. An verò
deceat nævum igne ſulphuréque detergere, vi-
derint, qui, ſi olus raptum ex horto ſit,
reum oleris laqueo ſtrangulant latâ ſententiâ.
Nunquam ſupplicium grave eſt, quoties ſce-
lus non eſt leve. Jonas non modò à ſe non
deprecatur naufragium, ſed cunctantes ur-
get nautas in ſupplicium ſuum. Tollite me, on. .12.
& mittite in mare, & ceſäbit mare à vobis :
ſcio enim ego, quoniam propter me tempeſtas Pæniuntiæ
bhæc grandis venit ſuper vos. Quoties peccati SS
ſanies ebullit in pectore, nunquàm ferrum Joan. 2 14.
igniſve repelluntur. Subit Dominus Templum,
factéôque de funiculis quaſi flagello, violato-
res Sanctuarii ſeverè cecidit, durè excepit, au-
dacter expulit, fugatis gregibus, æréque dif-
fuſo. Nullus Antiſtitum flagellanti obſtitit.
Et tamen in Synagoga, cùm Sabbatho cur-
vam erexiſſlet fœminam, acerbè ſugillatur:
Archiſynagogus indignans, quia Sabbatho cu-
raſſet JUS, dicebat turbæ“ Jex dies ſunt in
quibus oportet operari. In his ergo venite, &
curamini, & non in die Sabbathi. Ergo, cùm
tam procaces eſſent in Ir suM Achiſynago-
gi, quare tam meticuloſi ſunt coram Jnsu
Sacerdotes? Num auguſtior Templo Syna-
goga? Quare ergo, dùm Chriſtus erigit Ve-
tulam, latrat Præſul, & ſilent cum Pontifici-
bus Levitæ, dum Menſas ſubvertit, & effu-
gat Nummularios? Nimirum, quamvis duriſ-
ſimum ſit, & dedecus & ſupplicium flagello-
rum: tamen cæſorum reatus latratum compeſ- Sisperior
cit intuentium. Sanctuarium Dei in ſpelun- maas, ſt ju-

. . . 1 .
cam latronum quiſquis converterit, cædatur, Rä punit.
&£

§F. Jonas.

Luc. 13.13.

252
& concidatur, nullo futuro aut peccanti patro-
no, aut adverſario cædenti. Scelus efficit, ut
lora putentur oſcula, ut ſecures videantur h-
lia, ut ſtrages non ſupplicium appelletur;
ſed ſacrificium. Exulat Abſalon: verùm, qui
Fratrem jugulaverat injurium, Patrem revere-
tur ſævientem. Quid plura? Mavult mori, quam
:.Reg. 14. Regem non videre. Obſecro, ut videam fa-
3 ½² ciem Regis: quòd ſi memor ſt iniquitatis meæ;
interficiat me. Quemnam Regem videre op-
tas? Davidem. Qui te odit? qui te expulit?
qui te exauthoravit? qui te etiam reducem
pati non poteſt? Sanè: at Fratricidam per-
tæſus eſt. Non ægrè fero, quòd Patri inviſus
ſim, qui Fratrem trucidavi. Exilium ſolio
par eſt, quoties indicitur, non inconſtantiæ le-
vitate, ſcd ſeveritate juſtitiæ. Murænulis gra-
tiora ſunt vincula, ſi injiciantur perduelli. Quis
Moyſi reluctatus eſt ad viginti tria millia viro-
Exod. 32. rum intra diem unam jugulanti? Occidat unuſ-
27. quiſque fratrem, & amicum, & proximum
ſium. Feceruntque filii Levi juxtà ſermonem
Moyſi, cecideruntque in die illa viginti tria mil-
lia virorum. Ergéne populus tam effrenis, tam
procax, tam audax, qui vel in colum coa-
xare non verebatur: quique Moyſem & Aaron
non objurgare tantum ſolitus erat; ſed lapi-
dare, tantà cadaverum ſtrue cumulatàâà, nec
unum Pprofert verbum in Judicem? Nimirùm,
poſt cædem potut Moyſes nullo contradicen-
Wbid. 30. te, ſic vulgus affari: Peccaſtis peccatum Ma-
ximum. Reus conflati vituli nec voragines
recuſaſſet. Expendatur ante ſupplicium faci-
nus, & nemo de immanitate pœnæ queretur;
ſi tamen eâ immane facinus obruatur. Verùm,
quam diluere poteras maculam aut frigidâà;,
aut etiam rore, ſi, non lixivio tantùm abſter-
gas, ſed nitro mordacius abradas, quis non
Superior ululet? Quæro, quale reſervetur fulmen Ty-
S ranno Apoſtatæ, poſtquam ſuæ ditionis Pro-
vincias cruore, rapinis, ſtupris, hæreſi, Hagi-
Zelus obh. tiorum omnium veneno infecerit, corruperit,
Eervantia exhauſerit, ſi frugum decoctor excommuni-
indiſeretus . ” . 4:
non ſz. Catlone percellitur? Itäne, à Chriſti corpore
membrum amputatur, quòèd ſata contuderit
unius veſligio bovis; un anathemate percelli
debet corruptor jurium divinorum, & ſator hæ-
reſum? quod à me ità dictum intelhgi cupio,
ut paſſim tamen id non fiat. Nam aliquando
etiam pro rebus non maximis, magna & poſ-
ſunt, & debent torqueri fulmina. Malos ma-
lè& perdites Agricolas non ignoro, ſed poſt-
quam & ſervos, & hæredem occiderunt. Ja-
cent in Evangelio, ſævientibus lictoribus, ſe-
mineces Vinitores, ſed Rei non decorticatæ
platani; ſed primogeniti jugulati. Amputatur
auricula Malchi, ſed JESUM vincientis. Igne;
ſulphuréque demerguntur Sodomitæ, ſed, &
Angelis illuſuri. Cham Diris devovetur, ſed
Pratris irriſor. Errat toto orbe Cain, ſed Fra-
tris carnifex. Saüul abdicatur à Samuele; ſed
Sacrificii temerator, ſed Divinitatis contemp-
tor. Seca; ſed vomicam. Ure; ſed gangrænam-
Spectante Mundo;, plaudente Cœlo, everta-
tur Hieroſolyma, ſed, ſi Dominum crucifi-
xerit. Pudet quidem, ex hortis laſcivientis
Poëtæ, aufteritatem temperare Sacerdotalem,
oraculo ebrioſi: .

Adſit
Regula peccatis, qua pœnas irroget uds

Nec ſewicaà dignum horribili ſectere fagello.

Horat. l. 1,
Satyr. 3.

Oliva

ℳ

Porrò amimadvertamus Ananiam & Sapphi-
ram non ideò occiſos, quòd pecuniolam ſur-
ripuiſſent Eccleſiæ, ſed quòd mentiti eſſent
Spiritui Sancto. Cur tentavit Satanas cor tuum, Act. F. 3. 4
mentiri Te Wiritui Sanéto? G. fraudare de pre-
tio agri? Id ultimum eſt, noxâmque trahit &
perjurio.

Et omnis turbha quæfebat eum tange-
re: quia virtus de illo exibat, G
ſanabat omnes. Et ipſe, elevatis
oculis in diſcipulos ſuos, dicebat:
Beati Pauperes: quia veſtrum eſt re-
gnum Dei. Luc. 6. 19.

Cum prodigiorum fons largiùs ſolito exu- Miracsla
beraſſet „ Dominus, qui omnium ſanabat æ- veriore.
gritudines, Diſcipulorum curandam cenſuit va-
nitatem. Ergo, cùm laborantium turba Chri- Lolaie,
ſti attactu convaleſceret, ipſe de Paupertate, 14 .
de fame, de luctu, de tolerando mundi odio ſer- iam crebra
monem inſtituit. Ac ſi diceret: Ne miramini“4 “
gratiam curationum, ſed virtutem gratiarum „,»
fundamentum imitemini. An multi per vos as .
curentur, non magni intereſt. Plurimum ve-
rò refert, an iis polleatis virtutibus, quibus
in Dei regnum cooptemini. Hinc eſt, quòd enc
exultantes Diſcipulos de fugatis Spiritibus Do- .
minus monuit, ut lætarentur non de abacto TZalenia
Satana;, ſed' quòd ſua non dubitarent Cœlo verirs.
nomina inſculpta. Verum tamen in boc nolite :
gaudere, quia Spiritus vobis ſubjiciuntur : gau- Fic one
dete autem, quod nomina veſira ſeripta ſunt in
Cælie. Nuſquaàm legimus ſignis prodigiiſve co-
ruſcaſſe Sponſam: imò ſcimus ejus patuiſſe vi-
neam direptioni vulpium, ipſämque non mo-
dò, non alena conſolidaſſe vulnera, verùm;,
vulneribus confectam plurimis ab excubis.
Tamen expoſitam, & inſidiis beſtiarum, & vi-
gilum rapacitati Sponſus amplexatur, ornat:
coronat, in morem aromaticæ Virgæ evehit
ſupra ſidera. Joannes ad Jordanis ripas clamat,
non ſanat. Procurrit nihilo minas ejus ad pe-
des Judæa univerſa. David nullo radiavit ſi-
gno, imô innumeris patuit ærumnis. Num

Vin Muun

Aels

n on
in knn

ideò infirmioris virtutis Ehſeo, qui leprà eeͦ lin,
Syrum expiavit, & Alumnum perfudit? Er- nl
quando aut Abraham, aut Jacob, aut Job efful S
ſere prodigiis, è quibus noviſſimus ulcere peſſi
mo laboravit, reliqui aut Reges timuere, aut Llegeg

Fratres. Judith nullis miraculis conſpicua, mi-
raculum eſt Palæſtinæ. Tobias caligavit, ſed K

oculatior is, quorum invocatione cæcorum re

parata Lux eſt. Pnaldl
Uonr. „.
.„ . . . . nnchm
lIta ut nihil vobis deſit in ulla grati, aſi
„ et eis

epectantibus revelationem Domim e

noſtri JESU. 1I. Cor. 1. 7. in
MBM GA nen
Quanta gratiarum Copia, ubi cordis Co- Timorbi,. Wey
lonus eſt Timor! Nihil virtutum deeſt Chri- tien r
ſti tribunal expectantibus. Expectantibus, in- kiryort Pini .
quit, non ſcientibus. Quarmn enim promptum “ ta
eſt ſcire adventum Domini, tam arduum eſt
expectare. Haud verò expectat diem Domi- dthri
ni, qui de eo; aut rarè cogitat, aut loquitur Ken du
rariùs. S
Anlri
t ruce

itn en
ber
enlutn.
ba i
Ghetit⸗ 85
lodoke
emmmn
Ftumn,
En
kimunk
,s,
N, ats
tbu).
1E dhn
Aen (
e
cinmm ſr
nuͤ gn
todiffe
1 ir
de NNN
nela, ſ
b elis
Kunmjr
NAnr,
Vuge H
Gnes
eſp f
Oo nden!
unnis i
cu

yalt ne

nblletf⸗ H
s ile

olica
CAlgtn
ne MN5O

Pefuhll

e

Stromatum, Lib. XNJ. 25 3

Et aliud cecidit in terram bonam, &
ortum fecit fructum centuplum. Luc.

Des. An. Ut fſœcunditas agri commendari poſſit, de-

gelis bet pro granulo ſpicas ferre quamplurimas;
Fervor. debet non parere Zizania, graminâque cum
Corat „ tritico; debet ad meſſem uſque tueri, & con-
ia ſe In. coquere, quas peperit ſpicas. Sanè cujuſvis
tentio re- Angeli mens ager plenus eſt, cui benedixit
äa Dominus. Copioſiſſimé enim Virtutum om-
Perſeve- nium germina effudere, quæ nullo vitiorum
antia, oramine violarunt, omniâque, quæ præcon-
ceperant bona, tenaciſſimè ſervavere. Agri
noſtri & rara fertilitas, & contaminata fœcun-
ditas, & corrupta maturitas. Quam avarè Sa-
tioni Meſſis reipondeat, teſtatur Aggæus iis
verbis: Neminaſiis multůùm, & intuliſtis parum.
Non ſolis foœcundari ſata manipulis frumento-
rum, enata convincunt zizania in Evangelio.
Matth. Cùm autem creviſeet herba, apparuerunt &.
13. 26. Zizania. Quæ veròô ſuccreverint ſpicæ, per-
ſæpè ſpem fallere cultoris nemo non videt in
Juda, cujus maturitas non corona, ſed laqueus
fuit. Scatent paſſim divinæ paginæ degeneran-
tis in lolium tritici exemplis. Ergo quiſquis
par Angelis eſſe ſtudet, debet plenè ſerenti
agricolæ, qui Chriſtus eſt, reſpondere: nul-
lum miſceat oportet virtuti crimen: itâque
pruinis nebuliſque obluctetur, ut quantùm ſpei
fecit in germine, tantuùm ſpicarum pendat in
meſle. Nec omittendum eſt, in Angelorum
agrum non illud jactum granum, quod ca-
dens in terram noſtram fecit fructum centu-
plum. Quæ enim nos vidimus, & noſtris con-
trectavimus manibus de Verbo vitæ, hoc ipſis
per ſpeculum in ænigmate patuit. Non Mar-
tyrum, non Virginum, non Virginis præcla-
riſſimè, ſanctiſſiméque geſtis rebus ad aman-
dum extimulati ſunt. Nihilo minùs ſolo Dei
verbo exculti in tantas exuberavere fruges, ut
momento penè uno tot annorum in homimbus
fertilitatem exceſſerint.

Agg 1. 6:

Väadam „ &' videbo viſionem hano mag-
nam. Exod. 3.3.

In hoc flagrantis, & non ambuſti Rubi ſpe-
taculo, Aulæ, niſi fallor, imago non tam
penicillo, quàm flammis delineata eſt. In igne
enim, qui elementorum princeps eſt, ſuôque
ingenio ad altiora conſcendit, Primores adum-

Præſtantiſſimæ, abies, cedrus, & palma, non

multümque cohoneſtaverint, Rubus eſt, nec
iinn flammas demutari poteſt, ut cœlum petat.
Qaridia tamen Igne Rubus exundat, ingens
ad eum concurſus non populorum duntaxat,
ſed etiam Prophetarum. Quid plura? Moy-
ſes, dimiſſis ovibus, feſtinat ad Rubum. Vi-
dere autem pudet, quâ reverentiâ appropin-
quent ad truncum. Excalceantur, expalleſ-
cunt, balbutiunt, virgas coram Rubo depo-
nunt. Denique quicquid Religio ſanctè ad ra-
dices montis extorſit dudùm a Moyſe, Ambi-
tio nefariè quotidiè imperat univerſis. Quot
ammi vultuſque demiſſiones, coram Rubo!
Quem procul à Principe nec dignaremur af-
Ethicæ Comment. Tom. V.

brantur; quibus cùm præſtô ſint plantarum

„ . . X A
rarô lubet eis inſidere rubo, quem cùm diu

ſatu, ei gratioſum Dominum ſalutamus, &
Patronum. Vidimus homuncionem ex Sarcina- Religioſ:
tore inter gratiores Dominantis clientes rela- & BEeele-
tum, cui & Dynaſtæ putidiſſimè aſſentaren- ec .
tur, & ægrotanti aſſiderent Conſulares. At-= tent, nee
que utinàam Proconſules tantum Reipublicæ, adalentur
& non Paſtores Populorum, relichis ovibus Aalicis
nonaginta novem in deſerto, devolarent ad exaltatis.
Rubum; qui Virgas in angues verterent, &
dexteram leprà perfunderent. Qui poſt porten-
ta tam effera, ablegantur in Agyptum, non
in Deos Pharaonis, ſed in aulæ mancipia com-
mutandi. Verùm quantavis fliamma in Rubo Dignitas
æſtuet, viſio eſt. Videbo viſionem hanc mag- n hil eſt.
nam. Tam ingens flammarum globus nec Ru- Anliei li-
bi corticem immutavit. An verò viſio fuerit, ερv,
ſpectare poteris, ubi primum receſſerit flam- Ee
ma. Quem enim ardentem excalceatus Moyſes Felices
circumſtabat, ſplendoribus ignibuſque exu- non Ju-
tum calceati bubulci amputabunt, calcabunt;, berbiant.
exurent. Ipſæ pecudes, qua dentibus, quà
cornibus, quaà ungulis lacerabunt fruteta ejus.
Non unus in Aſſyria Aman, nec unus Romæ
Sejanus, & patibulis ac Tiberinis gurgitibus,
teſtati ſunt, Rubos, evaneſcente flammàâ, om-
nium patere & deriſui & crudelitati. Credimus
hæc omnes, ſed ſeròô. Utinàam exclamaremus
cum Moyſe, etiam cùm ignis exæſtuat, Ru-
bus ardet, ſed non conſumitur. Suas habet
ſpinas in flammis. Viſio magna; ſed Viſio. Ru- Pignitas
tilat ignis, ſed Rubus horret. inſelix.

Vadam, & videbo viſionem hanc mag-
gacerdo-

nam. Exod. 3. 3. 1es.
Eccleſia=

Vade, quæſo Te, ſed feſtinanter. Nam, ſi Rait S
cuncteris aliquantulum, videbis ſolum Ru- eolι.
bum. O portenta! Qui, duùm ad aras litare- Eccleſia-
mus, vel ſederemus in Templo, habuimus no- Kica ve-
ſtros ad pedes etiam Dynaſtas & Reges: ita, Iu.
recedente fammâ, vileſcimus, ut non modò aickio.
redeamus ad dumos noſtros, ſed coràm ii eser
redea ad dumos noſtros, ſed coram iis pe- eddiz Re-
né excalceemur „ qui ad nos accedere non au- ligioſos
debant calceati. Frigeſcimus, ridemur, ſyl- venerabi-
veſcimus. Tu verô qui ad te vides accedere r⸗
Paſtores excalceatos, noli ſuperbire de porten- gs e Sriri
tis, quibus, te qui circumſtant, ornatum ſuſ- 1.
cipiunt; ea enim non & Rubo manant;, ſed ex Apoſtate
Igne fulgurante, & Deo inſidente. Vide, ne egreſ-
Ignis extinguatur: Ut enim ardere deſieris S 5
eris ſine nomine truncus, quem grando;, falx, H
feræ decutient, lacerabunt, recident. Texiditas
Vera.
. . .Perſecut io
Timuerunt valdè à facie Holophernis. Religioni.
ITremor & horror invadit ſenſus é6o= Pamms eu-
rum, ne hoc faceret Jeruſalem, &
Templo Domini, quod fecerat oateris
civitatibus, & templis earum. Judith.

4 2.

Palæſtina immemor ſui uni timet Hieroſo- Politiea.
lymæ, & Templo Domini. Nunc verò timet Ecelzſia-
ſibi quiſque à Templo Domini. Audeo dice- Kica Fu-
re, ità deprimere ſatagunt decorem domus riſciczie.
Domini Conſulares, & Conſules ferè omnes,
ac ſi non aliud eſſet Templum Domim, quam Cafdetis
ſævientis Holophernis conopeum. Quis ve- iu Deam,
16 non ſummoperè commendet in Hebræis, Difßden-
præoccupaſle ſtatim vertices montium, fru- vin ſui.
VY menta

254

menta congregaſſe, legiones ſcripſiſſe militum,

rant ſibi abundè conſuluiſſe, tum enimverò
confugère ad Dominum, rati impedimento fu-
tura, quæcunque paraſſent, niſi Dominus exer-
cituum ſuis exercitibus præfuiſſet. Quod ſi

Socleſia- 1
Er⸗ Za. quæras, quare tunc ſoli timeretur T emplo ab
riſdictio. Hebræis, ſuarum penè rerum oblitis: nunc

verò, contrà Templum ſeſe communiant Di-
ctatores Populorum & Tribus Gentium, eri-
gendo adversùs Claves & Cydares tribunalia &
propugnacula. Ut ſuſpicor, diſpar interdum
Sacerdotum nonnullorum conſuetudo moribus
veterum Sacerdotum effecit, ut inverſo peni-
tùs ordine, ea nunc timeant à Templo Iſraë-
Beihulia. litæ, quæ dudum ab Holopherne Templo, A-
Vio iater riſque metuebant. Tunc enim cùm belli procel-
lud. 4. la immineret Bethuliis, Hieroſolymis induerunt
7. 1. ſe Sacerdotes ciliciis. An non impendebat orbi
univerſo Chriſtiano Attila redivivus, & novus
immanior Holophernes, cùm Germa-
niam perrumpens, Urbes Catholicorum diri-
peret, Templa ſpoliaret, Monaſteria incende-
ret, Hæreſim inveheret, Religionem exſcinde-
Ecelæſia- ret. Ubi tunc Sacerdotes abſtemii, & ciliciis in-
Kici 772* horrentes? An ciliciis indutos dixeris, cineréque
enet inſperſos, quorum diſtincta auro laquearia, ve-
hoſtes, ſed ſtiti holoſerico auréôque parietes, ſuppares co-
Moriif- lo quadrigæ, promptuaria ità farta plenaâque,
catienum ut aurum gemmaſque eructent ex hoc in hoc.
elirrn,. Nimirum, cuùm ſub immaniiſimi Draconis un-
pare ha. guibus Palpitaret columba Ch li in tot pro-
ritas erga Vinciis, Sacerdotes Domini „non uno fortè in
5s. loco, epulabantur quotidiè ſplendidè. Luxus
enimverô hic orum Domini in

18 1Vi

vionis luctu Fidelium facit, ut non Templo timea-
medinem. . . .
ι tur, ſed timeatur à Templo. Si cupimus Ec-

ſtici ama- cleſiæ pericula focis agriſque præferri, nulla in
ri curent. finibus Juda ſit tam minima Bethulia, quâ la-
borante, Eliacim Felix & Decoratus Sacerdos
non conturbetur, non vigilet, non ſcribat, non
ſurgat & ſede, non peregrinetur, non lugeat,
eique quàm habitu, tam honore proximi Le-
vitæ cilicio byflum cohoneſtent. Si hæc præ-
ſtabuntur ab authoratis altari hominibus, Tri-
bus & Linguæx, & Populi umwerſi ſuas obji-
superior cient pro Templo animas. Quarn pulchrum, ſi,
Ni t im- & Bethulia, immemor ſui, uni Tempio pro-
W Mof. pugnando incumbat: Et Sacerdotes, etiam non
obleſsà Hierofolyinaâ, pro Bethuha ſatagant. Igi-
tur, Et Vittati proſpiciant Principibus, Prin-
cipes verò um exaltandæ Eccleſiæ ſtudeant.

Cingulum tradidit Chananao. Prov. 31.
O—
24

Familia- Hoc enim veròô cingulo noſtros ſuccinxit Do-

vitas cum minus renes in expectationem ſui, quod ſan-

Eeeulari- ctne, an iniquè tradatur à Sapientia Chana-
næis addubitari poteſt. Quà enim ratione non
iniquè abjicimus, quo nos Chriſtus præcin-
r 6ee⸗ xit? Verùm non diflolvitur cingulum, ut Cha-
nanæis tradatur, ſed tunc maximè noſtris lum-
bis adſtringitur. Etenim Chananæos is verè
præcingit, qui cum iis fuccinctus agit. Nam,
ſi te Chananæus viderit immunem affectibus,
ſi nihil cupere, nullum odifle, pati omnia,
ore modeſtum, verecundum oculis, pudicum
inceflu, illicò tuum & mulatus cingulum, la-
Ewemplo xiorem vivendi licentiam ſeveriori vitæ diſcipli-
We. nà coarctabit. Ergo, cum maximè cingulum

aditus urbéſque muniſſe: & dum videri pote-

Oliva

tuis adhibueris renibus ſenſibéſque, tum maxi-
mè Chananæos ſuccinges cingulo Pudoris &
Legis. Licèt etiam labiis cingulum Chananæo
circumponere, ſi accedentes ad te non nugis
infatuas, ſed Evangelii fumibus adſtringas. Diſ-
cedat à te cognatus, ſeu familiaris caſtior,
parcior, humilior; & cingulum Chananæo
tradidiſti. Quàm veròô diſcinctus eſſes; ſi non Seyn,
ſolùm non adſtringeres Chananæum, ſed præ- vanas.
cinctos Iſraélitas diſcingeres, & tuo tum con- Conßu
ſilio, tum etiam exemplo balteo ſuo exarma- riiimpi.
res! Eva Adamum diſcinxit, Evam Serpens. Confeſſa-
Haud tamen mihi timerem, ſi aut Fœmi- rii nimis
nam, aut Anguem cogerer propulſare. Ipſas aana-
non rarò Columbas videas ungue roſtrôque 6ne
Chriſti cingulum ſolvere: nec jam Serpens ad
rapinam pomi dexteram exſolvit, ſed Agnus,
blandis ſententiis mentem impellit vel ad feſti-
va, ſed ad ſublimia, clamâtque, Eritis ſicut Gen.

. 354
Dii. 3

Redite prævaricatores ad Cor. Iſai. 46.
8.

Qui omnes Cordis ſui motus in uno æterni- Pænizen-
tatis deſiderio figit, jam ad cor ſuum redit, 76 t
. .————— . . 8 &W Con-
inquit Bernardus. Huic, qui ſic affectus eſt, verſiof
non eſt oneroſa paupertas, is injurias non ſen- Tempora-
tit, ridet opprobria, contemnit damna, mor- lism con-
tem lucrum reputat. En formam veræ germa- temptus,
næque Pœnitentiæ. Hinc eſt, quòd Eccleſia S .
