18. vate mibi puerum Abſalom. Cùm verò plora-
bid 33. it eum interfectum, ſic loquebatur vadens:
Fili mi, Abſalom, Ahbſalom, fili mi. Quam
vilis apud Eiaüu fuere pretii primogenita, cum
eorum jus retineret?: Denique lenticulæ ea
poſthabuit. At ut ventum eſt ad benedictio-
nes, cùm didiciſſet, undè exciderat, tunc

Gen. 25.

dum maximè eſt in domo Chriſti. Nam mag-

enimverô intellexit pulmentum & Primogenita
non ejuſdem preti efſe. Aunditis Eſaii ſermo- Gen; 2 7:
nibus Patris, irrugiit clamore magno, & con- 342
Nernatus ait. Benedic etiam é&r mihi, Pater mi.
Junioris Tobiæ indolem non plenè Mater in-
tellexit, niſi cùm eo caruit: Baculum ſenetlu- Tob. 5

tis noſtræ tuliſti, & tranſmiſiſti à nobis. Nun- 230

quam fuiſſet iſta prcunia pro qua miſiſti eum.
Suſßſciebat enim nobis paupertas noſtra, ut di-
vitias computaremus hoc, quod videbamus fe-
Uium noſtrum. Ità modèò loquitur, itâque opes
ſpernit, quæ, niſi vana ſuſpicio fuit, ut ſortè
fuit, vel furto inopiam ſuam ſublevare ſate-
git. Neſcio, an invita pro recuperando ar- Tob. 2⸗
gento dimiſerit filium, brevi eum receptura, 21.
quùm Sanctus Senex ſuſpicatus ſit, Legem,
& Deum ab ea neglectum pro hædo, ſed m-
mirùm cùm abfuit, tunc illi eluxit, quis fo⸗
ret filius.

Si vos, elm ſitis mali, ſcitis bona da-
a dare felis veſtris: quantò mag!s
Pater v Ter, qui éſt in Cœlis, dabit
ſpiritum bonum petentibus ſe. Matth.
7. II.

Nota verborum arcanum. Cùm de homini- Parentuas
bus loquitur, filios nominat, Patres non no- edium.
minat. E contrario, cuùm loquitur de Deo, Confidlen-
Patrem dicit, non verò dicit filios. Vos, in- tia in Deo
quit, liis vefrrie: Pater veſter petentibus ſe. non in ho-
Nimirum Tu quidem filium Te exhibebis "inibus.
Parenti, ſed non ille viciſſim ſe tibi Patrem
exhibebit. Contra Deus, & Pater erit, & parentum
carebit filis. Adeò & ingrati ſumus, Deum oblivio.
non colendo, & ſtulti in hominibus ſperando.
Quæ porròô inſania, ut velis eſſe filius ejus, Servire
qui tibi Pater eſſe non vult: nolis autem illi, Pee felix.
qui Pater tibi eſt, filius eſſe?

Faöéta eſt autem contentio inter eos,
quis eorum videretur eſſe major. Luc.
22. 24

Non magni eſſe cupierunt Apoſtoli, ſed ma- Amkitlo;,
jores. Hoc enimverô illud eſt, quod caven- ſuperbia 5
Gloria
nus quis eſſe poſſit, ubi nullæ infulæ, nullus vana. .
honor, nullum dignitatis nec omen, nec no- ,7 idia
men? Major veròô quis non efſle cupiat? Non egrenlss.
nos Minimos eſſe tædet, ſed minores. JNedebo Iſa. 14,13.
in monte Teſtamenti: inquit ſuperborum co-
ryphæus. Quare vis ibi ſedere? an Deus eſſe
cupis? num Deo imperium optas eripere? Nec
Deus eſſe volo, nec Deum regno carere vo-
lo: nolo inferior eſſe Deo, nolo Deum ſupe-
riorem me eſſe. Nimilis ero Altiſiimo. Hoc Ibid. 14
ambio, hoc quæro. Fiam lutum, ſi Deus lu-
tum fiat: non appeto divinitatem, ſed expe-
cto ſimilitudinem: non ſit Ille me major, &
minimus fieri non recuſo, Imò non alter Deus
eſſe volo, ſed videri tantùm volo æ& qualis Deo.
Sim hulvis; dummodè videar non diſſimilis
altiſſimo. Sicut Lilium inter ſpinas, ſio ami- . 17
ca mea inter filias. O re & len⸗ Li- —
lium;, cur inter ſpinas verſaris, & non magis vanaz
flores inter Lilia? Par Liliis forem inter Li- Raeligioni,
lia, & fortè impar: inter ſpinas verò emico mania
præ ſpinis. Pungor, ſed excello. Delicatiäs viliora.
Horerem cum floribus, ſed unus ex illis: hic
ruſticor,

Humili. ruſticor; ſed præ iſtis unus. Inter flores æqua-
ar weA rer à Liliis, ſuperarer à Roſis: inter ſpinas
d7dass. Lilium ſum, differentius præ eis ſortitum &
Aulicus nomen & principatum. Malo inter filias con-
non pro- verſari, hoc eſt, inter rudes animas & imper-
as d. 4 fectas . &£ amica vocari ſponſi, & parens à fi-
vet, coro- liabus dici, quam verſari cum Sororibus meis;
nandus. & uno, cum eis cenſeri nomine, cenſeri &
merito uno. Utinam Charitas ſit & Humili-
tas ea; quæ inter filias amicam collocat. Uti-
nam mortificationis ſit cupiditas, & non ma-
gis excellendi ſtudium, contubernium Lilii
cum ſpinis. Crede mihi, Candidatus eſt, non
candidus flos, quem miraris Florem cum ſpi-
nis. Caſa non diſplicet, ſi ædes inauratæ non
præſtent. Cellæ nuditas, menſæ inopia, aſſu-
menta tunicæ Chriſti ſervum non cruciant, ſi
non diſſimiliter vivant, qui ſecum in eadem
domo moriuntur Mundo, ut Deo vivant. Ubi
omnes Crucifixi ſunt Chriſto, Crux nulli non
eſt aut lectus aut thronus. Singularitas pornæ,
punctionem in lanienam convertit. Non quid
nos vexet, attendimus, ſed quid cæteri non
patiantur.

Eæxquirite bonum, & non malignum,
ut vivatis, & ſic erit vobiſoum Do-
minus Deus omnipotens. Amos. 5. 14.

Argu-

Vivere nos primùm oportet, ut ſit nobiſ⸗
mentum 1

cum Dominus. Nec mirum: Deus enim vi-
in Chriſti vorum eſt, non mortuorum. Quid me quæris
se, . viventem cum mortuis à inquit S8. Ambroſius
ex perſona Domini. Apud illum eſt fons vi-
tæ: cujus rivulus niſi fuat in nobis, nos ille re-
Jugiet. Quaàm bonus Dominus, quti ornamenta
Iua interpretatur ſalutem noſtram ſat ſibi pa-
ratum boſpitium credit, ſi ſalvi ſumus. Porrô
quod iſtud bonum, in cujus inquiſitione tan-
tum felicitatis acquiritur? illa bona ſunt, in-
quit Ambroſius, quæ manent ſemper. Et me-
Religioni ritò in ejus pectore vult Verbum cupiditatem
berfectio. rerum æternarum, quod in æternum manet.
Nota æternorum pretium. Ut vivas, ſatis eſt
Mterno- ea exquiſiviſſe. Non dicit inveni, acquire,
vwam Ca- poſſide bonum, ſed exquire. Tanta enim ſan-
va. CLtitas Virtutis eſt, tantumque exundat pleni-
tudo ejus, ut non adepta ſolum, ſed & in-
quiſita beatum faciat. Ut vivatis. O Verbum
plenum, ſed explicatu non facile! Ut viwatis.
Vivitis; ſed ut vivatis, exquirite bonum. Vi-
vitis; ſed egetis vitä. Quæ enim vita illa eſt,
quæ bonum non exquirit? Quæ illa vita, quæ
mortem parit, quæ vitam perdit? Ergo ut
digni ſimus, quos Chriſtus ſuo dignetur hoſ-
pitio, rejectis curis omnibus, æternis dunta-
Xat inhiemus.

Beati omnes, qui ſperant in eo. Pfal.

2. 13.
Deſperat? At ego peccavi, inquis. Et ideò non di-
ſperent. Xit Beati Juſti, qui ſperant in eo, ſed Beati

omnes. Si tu unus es ex omnibus, ſpera, &
Beatitudine non carebis. Per omnes rivos Ju-
da ibunt aquæ, inquit Joël: & fons de domo
Domini egredietur, & irrigabit torrentem ſpi-
narum. Quid ais? ſpinis non aquis repletus
es. Exaruiſti, nec modò non irrigas, ſed &
pungis ſentibus peccatorum plenus. Noli ti-

mere. Fons, qui è& domo Domini egreditur,

Joeël. 3.
18.

46 Oliva

non ad Lilia currit, non ad pomaria defluit;
ſpinas alluit, torrentem ſpinarum rigat. In-
tuere JESUM in domo Phariſæi, Peccatri-
cem irrigat torrentem ſpinarum, & adeò pro-

fuit, ut rigari potuerit ab ea, verſis in roſas

ſpinis, cujus odore non modò domus, ſed &

Eccleſia univerſa repleta eſt. Phariſæi inwitan- Eapſi eri⸗
tis obliviſcitur, & ſolius recordatur Peccatri- Sendi.
Confeſſa-
rii nimi
auſteri

Cis, illius dapes negligit, hujus lachrymis re-
ficitur. Adeſt Samaritana è Sichem, Torrens

procul dubio ſpinarum: ilhicò & cibi & Diſ- ie do-

cipulorum oblitus, eam alloquitur, eam ſanat, ceantur.

eam cupit, eam ex pellice unius Dei conver-
tit in Sponſam. Nimirùm Fons iſte ſpinas
amat; ſpinas ſitit: Non enim venit vocare Ju-

ſtos, ſed peccatores. Morituro Domino ad-

fuit Maria Magdalena. Qui ei adeò blanditus
eſt adhærenti ſibi in convivio,; quid humami-
tatis exhibuiſſe putandus eſt non relinquenti
ſe in patibulo? At qui fovit ſequentem ſe ad
epulas, penè neglexit ſequentem ſe ad ſuppli-
cia. Ne illam quidem reſpexiſie legimus. O
fons domus Domini, quare tam largus ſuper
Magdalenam inter delicias, tam verô parcus
ergaà eam in Cruce, ubi in quinque flumina
exundans irrigaſti univerſam faciem Terræ?
Nimirùm Peccatrix erat in convivio, propè
Crucem verò jam erat Magdalena. Dominus
autem fons eſt, ſed declinans non ad areolas
aromatum, ſed ad torrentem ſpinarum. Pro-
indè non influit in Magdalenam, quæ ex ſpi-
nà jam Roſa evaſerat, ſed ad Latronem con-
fluit & carrifices, qui Torrentes ſpinarum,
& clavorum erant. Ideò cùm poſt reſurrectio-
nem ſuam eidem apparuiſſet, proruentem ad

pedes ſuos rejecit, noluitque ab ea tangi. Woli Joan. 20.
me tangere. Quid horres, Domine? Quæ te 17.

vult tangere, illa ipſa eſt, quæ & tetigit pe-
des tuos, & lavit. Tetigit: ſed cùm Torrens
ſpinarum erat. Jam Roſa eſt, jam Lilium eſt,
me ampliùs non eget. Reſervo ſpinis, undas

quas ſitit Roſa. Fundatur exultatione univerſæ Pfal. 47.
terræ mons Nion; latera Aquilonie, Civitas Ke- 3.

gis magni. Undè Mons Sion Aquilonem, hoc
eſt, impios reſpicit, indè à Deo reſpicitur, &
eligitur in habitationem ſibi. Verùm unde tan-
tus in iſto fonte ſpinarum amor? Undè? ex

domo, undè egreditur. Et fons de domo Do- Joél, 3.

mini egredietur, & irrigabit torrentem ſpina- 18,

rum. Domus Domini Virgo eſt: didicit in

ejus pectore fons iſte miſereri impiorum. Hor- Can.4.1

tus concluſus... fons ſignatus: (loquitur de Vir-
gine Hieronymus) de quo fonte ille fluvius
manat, qui irrigat torrentem vel funium, vel
ſpinarum: funium, peccatorum, quibus anté al-
ligabamur: ſpinarum, quæ ſuffocant Jementem
Patris-familias. Ergo à Virgine, hoc eſt, à
Lilio habet Fons, ut ſpinas amet. Nimiruùm
ſi ſpinas refugeret, careret Lilio. Nam quid
egit Virgo, ut inſereret amorem ſpinarum in
fontem iſtum. Seſe ſpinis circumcinxit, im-
miſcuit ſe Lilium ſpinis, coactſque eſt fons
irrigare ſpinas ut rigaret Lilium. Sicut Lilium
inter ſpinas, ſic amica mea inter filias. Quaſi
dicat Virgo, Filius meus Flos campi eſt, &
paſcitur duntaxat inter Lilia. Quid igitur fa-

ciam, ut ſpinarum eum miſereat? Scio, quid

faciam. Præ ommibus Liliis Sponſus me dili-
git. Me ſitit, me cupit, meam ſibi optat o-
ſtendi faciem. Quid ergo? Locabo me inter
ſpinas; & ità, ne me careat, illas quoque com-
Pplectetur; rigabit ſpinas, ut Lilium riget.
Fluminis

Can. 2.24

ele. 4
1
ulliten
Alen

auſien
n Ith
gallui
Deu in
us ne
iit in,
Puninten
Flrl,
cnn Kumn⸗
ſaskkiron
lren: 4
jt Kn
ima ſon
Mn Iun

fnt en
e
1 Hydem,

ln emanar

un, elte

el i 4
H
Wr:

4

un,
eetn.
n
l

Uumimn l,

ACt k

Wn
onim 4.
e lnän
UIlngni
kenten keil
Eadſi
legimnk 0
lugnni
Verd ſarn
ue Aomm
Gem Tene
Fni, in
. Domm
honn ad id
inarun. Nr.
, Cralſt

d Cum Tunn
o fhiin
tution
nir, (Miaul⸗
Aquianm,
eo eſionm
Verium uce

eſ . t
iminm D
loquumt ce ⸗
ſmte il

el ſmin. .

Pl. 45. 5.

„

Stromatum, Lib. VII.

Fhzninis impelis lætificat ivitatem Dei. Qua .
re impetus lætificat, & non magis lenis &α
moroſus fluxus? Enimveròô ideò lætatur Civi-
tas Dei in impetu fluminis, quòd ſentiat non

in ſe immorari quod maximè verebatur, ſed

Ibid.
ſoeë 3.
18.

rapido curſu ad peccatores ferri. Vel certè di-
camus ità. Fluminis impetus lætificcat Civita-
tem Dei. Flumen iſtud in Virginem defluxit,
ut circa eam laberetur, ſat eam contentum al-
luere. Verùm qui ut moraretur, & ſtagnaret
in Urbe, advenerat, inſtillari tantum ſibi ſen-
ſit alluendi peccatores deſiderium, ut illicò
præcipitari & devolvi ad eos coœperit cum im-
petu. Et hoc tandem eſt, quod Cor Virgi-
mis exhilarat; quæ non tam gaudet, quòd in
ſe Deus influxerit, quam quòd eum ad irri-
gandos torrentes dumorum emilerit ex ſeſe.

Fluminis impetus lIætificat Civitatem Dei

Et fons de domo Domini egredietur, & irriga-

hit torrentem ſpinarum. Quaſi dicat, ſi illinc

egredietur, huc deveniet. Cur enim deſerat
domum ſuam, niſi ut ſpinis benefaciat. Nam
flores ibi non deſunt, nec Lilia, ſpinæ deſunt,
& ſcelera: quæ neceſſe eſt quærat, ſi inde
erumpit. Scio, inquit Joël, non prætereun-
das ſpinas à fonte vitæ, ſi tranſeat per domum
Domini. Tu mihi dicis: Egredietur fons de
domo Domini. Et ego dico tibi: Et irrigabit
torrentem ſpinarum.
ut peccatores refugiat fons, qui ſtagnavit in
Virgine, & ejus & viſceribus exundavit. De-
licatius quoque Sacramentum latere hic ſuſpi-
cor. Egredietur, inquit, & irrigabit. Non di-
cit, egredietur irrigans: ſed egredietur, &
irrigabit. Sejunxit ab irrigatione egrefſum.
Non enim ſtatim irrigaturus eſt ſpinas Fons
amator Lihorum. Puto egreſſus eſt, ut ad Li-
lia deflueret: ſed Propheta ex loco unde ma-
navit, conjiciens felicitatem ſpinarum, ait,
Nolite timere, dumi; irrigabit vos, qui riga-
turus Lilia emanavit. Undè hoc ſcis? Egreſ-
lus, inquit, eſt & Virgine. Immiſit in fontem
Virgo, dum eum emiſit, ſitim ſpinarum: &
licèt ſui ortus initio ſitim pateretur daumorum,
ardentiorem tamen expreſſit. Sic etiam qui ſa-
lis plurimum deguſtavit, non ſitit, ſed ſitiet.
At, inquis, egreſſus eſt, & Lilia duntaxat al-
Iuit. En inter brachia Simeonis requiefcit, à
Paſtoribus & à Magis inviſitur, Herodem fu-
glIt, Doctoribus aſſidet, à Joanne baptizatur.
Undique & ubique flores, nuſquam ſpinæ.
Nohi timere: Qui flores alluit, vepres riga-
bit. Vaticinor: Irrigabit torrenten ſpinarnin.
En jam Adulteram abſolvit, jam Chananæam

exaudit; jam Matthæum vocat, jam vefcitur
cum publicanis, Magdalenæ blanditur, Sama-

Chriß;
Oratio
neglecza
Apafala
barens.
Luc. 22 .
Ze 4-
vimarum
ſine Ora-
rione.

ritanam alloquitur, Paralyticum curat: & ſi
vagit inter Paſtores, inter Latrones expirat.
En quo modo à floribus fons iſte exundavit
ad ſpinas. O candens Lilium, ſpinarum pro-
Pitiatio! 6 flos, dumorum tutor!

Et, poſitis genibus, orabat. Luc. 22. 41.

Quis orabat, poſitis genibus? Chriſtus.
Quantò orabat? Cùm jamjam completurus
eſſet opus redemptionis noſtræ. Puto docuit
nos, fruſtra ſperari vincula, & Crucem ſuſpi-
rari, niſi Oratione armemur. Præſumptio eſt,
non Amor, carnificibus occurrere ſine Ora-
tione. Paratus Petrus & in carcerem, & in
mortem ire cum JxsU. Duúm orationem ne-

lites ſequitur, & Tyrannorum aulas ſubire non

Non enim fieri poleſt,

Myrrha.

47

gligit, Magiſtrum deſerit. Paucis: Dormivit,
cum orandum erat, negavit cùm Palma dela-
ta eſt moriendi pro Chriſto. Sciat proindè, Orar;
non moriturum ſe pro Chriſto, ſed negaturum condiat

. . . . Mortifi-
Chriſtum, quiſquis, cùm non oraverit, ſatel dasionene.

Pati pro
Chriſto.

Oratio

reformidat. Vicit Moyſes Amalech: ſed ora-
vVit. Expavit ancillam Petrus: ſed non orarat.
Quiſquis Chriſtum defenſurus aulas ingrederis,
ſi non oraſti, time caſum, ubi præſumis trium-
phum.

Dirumpamus vincula eorum, & proji-
ciamus a nobis jugum ipſorum. Pfal.
2. 3.

Quare infremitis, & inania meditamini? Tribula-
Quid projicitis, miſeri, quid projicitis? Ju- o, 2.
gum ipforum, inquiunt, projicimus. Fallimi- srzten
ni: Jugum Chriſti projicitis, imò Chriſtum pro Chri-
excutitis latitantem in Jugo. Si enim tantùm keo.

adverſitatum & hominum excuteretis onus, Chriſtus
non diceret Pſaltes de vobis, quòd contra Do- 2 et is
Tribula-

minum conveniſſetis, & adversùs Chriſtum ,„, .
ejus. Quæ enim videtur tibi Calamitas & Per- Teniatio-
ſecutio, non perſecutio ſed Chriſtus, ſed fe- ze & Ta-
licitas eſt: Cum ipſo ſum in tribulatione, in- lenu me-
quit. Involutum paleis ærumnarum frumen- i5ροτσιàα

. . Pfal. 90.
tum Electorum non tam Te pungit, quam ma- 35. 2
mipulos tibi parat & coronas, Quid agis, Moriif-

Sponſa? Quid agis? Quid excutis & ſinu tuo? catio &
Quid inquis? Myrrbam excutio. Haud vide- Aumilia-
tur tibi retinendus in pectore Flos ejuſmodi, “ von
quo viſcera mea repleta jam ſunt amaritudine. , „
Myrrham abjicio: non enim pati poſſum tan- 18 80
tum æſtum. Siſte! quæſo Te, ſiſte, non enim repadie-
Myrrham projicis, ſed Dilectus tuus latet in- ter.
tra faſcem, quem excutis. Diſlolve eum, & re.
ſcrutare, reperiéſque intra Myrrham tegi Man- Retigtoni⸗
na, latitare ſub amaritie Mel, in amarore A- uni„
morem abſcondi. En quod ipſi loquebar, jam viliora
nobis ipia oquitur. Faſciculus Wrrha Dile- æminda.

élus meus mihi inter ubera mea commorabitur. elenee
. . 6r; . . „— . medtoecria
Non jam deſipio, non jam inſamio. Dilectus „gi, „on

in Myrrha recubat? recubabit & in uberibus ſint in vi-
Verùm doctrina iſta vix capitur. ſa.
Quis credidit auditui noſtro-: & brachium Do- Cane r.
mini cui revelatum eſt ? Exclamat Iſaias. Cur P. SS
.—. . . ;—VLatlientia
nullus tibi credit? aut cui brachium Domini / akorei-
revelatum non eſt? Audi: Et aſcendet ſicut fieationi-
virgultum coram eo, & ſicut radix de terra Ii- bus.
tientin non eſt ſpecies ei neque decor: Et vi- Ila. 53: I.
dinmnis eum, & non erat aſpectus, & deſidera- lbid.
vimus eum... Quaſi abſconditus vultus eius &
deſpettus: unde neo reputavimus eum. Quàm
aptè ad rem noſtram! Pergit Vates. Vere lan- lbid.
guores noſtros ipſe tulit, & dolores noſtros ipſe
portavit. Audiſtine? Virgultum illud erum-
pens de Terra ſitienti, illud vertetur in ma-
lum, cujus fructus dulcis erit gutturi tuo. Ra-
dix illa ſubarida & infelix, quam neſcis quid
præter ſpinas edere poſſit, illa radix eſt Lilii
& Floris imperantis in Campo. Cui non eſt
ſpecies, is candor eſt Lucis æternæ. Sponſus
eſt, qui tibi languores attulit. Cave, ne do-
lores repellas, quia ſalutare tuum in infirmi-
tate rejicies. Dernique, Abſconditus vultus ejus
eſt: quem non putas, ille eſt. Horres oppro-
brium? Ibi Sponſus latet. Ut proindè ſapien-
ter Propheta cecinerit: Vere tu es DBeus abſ- Iſa. 45.15.
conditus, Deus Irasl Salvator. Mihi crede,
non

non abeſt JIESsUS à contumelia, quam ægrè
admodùm ſuſtines. Non abeſt à Tentatione,
quam exhorres. Ideò antè dixerat Propheta:
Tantum in te eſt Deus, & non eſt abſque Te
Deus. Quaſi dicat: Quid times ſcelus, quid
paves injuriam? Nec ſcelus eſt, cùm tentaris,
nec contumelia eſt, cùm probris incefleris:
Deus duntaxat ibi eſt, & tecum eſt: & non
IIa. 48. I. eſt alius extra eum. Audite hæc domus Jacob,
qui vocamini nomine Iſrazl. Nomine enim II-
raël eſtis, & non re, qui Sponſum non ag-
noſcitis latitantem, & Dilectum in Myrrha
non videtis. Audite hæc, & credite, ſub cor-
tice Erumnarum, Injuriarum atque Tenta-
tionum tegi Deum, ut non ſolum vocemini,
ſed & ſitis Iſraéel. Aliquando circumventus
ab immundarum cogitationum, ſeu contume-
liarum phalange Regius Pſaltes, oravit ad Do-
„30.16. minum, dicens: Eripe me de mann inimico-
rum meorum: & à perſequentibus me. Illuſtra
Jfaciem tuam ſuper ſervum tuum. Nota, jam
manibus inimicorum detentus, non dicit, ubi
es, Domine, ubi es: Veni, quæſo Te, & li-
Pſ. 69. 2. bera me. Deus in adjutorium meum intende.
Domine ad adjuvandum me feſtina. Sed, IU-
Pſ. 30. 16. Iuſtra faciem tuam ſuper ſervum tuum. Quaſi
dicat, non abes, ſed lates. Ideò depone ve-
lum, quo tegeris, & ſufficit mihi. Qui vi-
deor à te, videam Te. Videam Te, qui vi-
des me. Tu inter perſequentes immiſiſti te,
ut me ſalvares, cùm videare cum eis me op-
Iſa. 54. 8. primere. Optimè Iſaias: In momento indigna-
tiomis abſeondi faciem meam parumper à Te,
& in miſericordia ſempiterna miſertus ſum tui-
dixit redemptor tuus Dominus. Quid horres?
Vulnus horreo. En Pharetram Domini mini-
tantem mihi. O ſtulte, & cordis ineruditi!
In ea pharetra, non jacula, ſed Sponſus re-
quieſcit. Solus JksUs tranſmittetur ad te,
ſi contrà Te arcum ſuum tetenderit Deus. En,
IIa. 19. 2. qui dirigitur, ipſe & loquitur: In Pharetra
Jua abſoondit me. Ideôque, cùm tetendiſſet ar-
cum, extraxit & pharetra non mortem, ſed
lbidem. vitam, non jaculum, ſed Filium. Et poſuit,
inquit, me ſicut ſagittam elettam. Ut proindè
mirabunda clamet Sponſa: Vulnerata charitate
ego ſum. Quaſi dicat cum Jeremia. Quid vi-
Thren. 3. deo? Tetendit arcum ſuum, & poſuit me quaſi
12. ſignum ad ſagittam. Attamen charitatem extra-
ho è vulnere, non ſagittam. Deus charitas eſt.
Ipſe eſt Sponſus, quam ego putabam ſagittam.
Vulnerata charitate ego ſum. Bona vulnera.
Amanda vulnera, per quæ Amor infunditur,
per quæ Chriſtus tenetur. Totus vulnerer, ut

1. Joan.
4. 8.

ubique figatur in carne mea Verbum pro me

factum caro. Non intelligo tot Amores, in-
quit illa: Vulnerata ego ſum, & non à cha-
ritate. Verbum aſperum, quo me Soror con-
fixit, enſis eſſe poteſt, Sponſus efſe non po-
teſt. Imò non poteſt non eſſe gladius, quia
Sponſus eſſe non poteſt. Imò non poteſt eſſe
V gladius, quia Sponſus eſt, qui eſt Pax noſtra.
IIa. 49. 2. Audi ipſum, ſi me non audis. Et poſuit os
meum, quafi gladium acutum. Os Sponſi eſt
os illud, quod tibi gladius videbatur, & qui-
dem præacutus. O Mulier, ſi ſcires donum
Dei, & quis eſt, qui loquitur tibi in convi-
Iſa. 9. 3. ciante, qui tibi obloquitur, exultares, ſicut
exultant viétores captà prædäs exultares in mu-
nere, non doleres de vulnere. Verbum eſt
Dei, quod tibi videtur Verbum aſperum. Ve-
rüùm, quid moramur? Refugis ſpinas illas,

Oliva

quas pungere experta es. Cave, ne perdas Li-
lium, duùm ſpinas fugis. JNicut Lilium inter ſpi- Can.xz.a.
nas, ſic amica mea inter filias. Beatiſſima Vir-
go inter ſpinas viret; ejus odore atque dehciis
carebis, ſi punctiones ſpinarum exhorrueris.
Noli timere ſpinas, quas ſi colligis, legis &
Lilium. Noli rubum timere, quamvis & Ha-
gret & pungat. Sponſus ibi eſt, & flamma
non urit, ſed lucet. Manus illæ piloſæ mini-
méque læves Jacobum tegunt, etſi Eſau ſimu-
lent: benedic Deo, & vive. Ergo permitte,
ut tibi dicam: Mulier, quid ploras? Charitas job. 2. 9.
eſt, quod videtur, livor, & plaga tumens: Toan. 20.
Sponſus eſt, quæ ſagitta putatur: Non Myr- lla. 1. 6.
rha, ſed Dilectus inter ubera commoratur:
In Pharetra cæcutiens Amor repoſuit non jaclu-
lum, ſed filium: Latet Lilium in ſpimis: ſplen-
det Deus in rfubo: Amor figitur in vulnere,
non mors: Os eſt exoſculans, quod apparet
ferrum penetrans. In Tribulatione Ipie eſt,
quem quæris. Tantùm Deus eſt in te, cùm
omnia, præter Deum, irruiſſe ſuſpicaris in Te.
Beatus proindè vir, qui ſuffert Tentationem. jac. 1.12.
Infelix Mulier, quæ abſconditum Dei vultum
non agnoſcit. Quæ, düm corticem conchylii
timet, Unionis pretio defraudatur. Quæ, dùm
tenebras fugit, perdit Lucem illam, quæ lu-
cet in tenebris. Quæ à Tabernaculo Salomo-
nis recedit, dùm pelles ei circumdatas ſpernit:
Quæ, dùm timet Virgam egredientem de ra-
dice Jeſſe, amittit florem ex ea aſcendentem.
Quid times? Virga eſt: ſed virga florens, non
mactans. Lia, quam deſpicis, pariet tibi Ju-
dam, ê cujus germine & Reges prodibunt,
& Rex Regum orietur. Doles felicitatem tuam:
ploras fortunam tuam. Si lippientem recuſas,
Solem Juſtitiæ erumpere èê ſtirpe tua non vi-
debis. Lux è& lippa procedet.

Paraſti in conſpeétu meo menſam: ad-
. — 7 7 2
versus eos, qut tribulant me. Pfſal.
22. 5.

Arma, Domine, non menſam parare debes
obſeſſo undique ab hoſtibus. Et quidem Tu
Dominus Deus appellaris exercituum; verùm
bellandi ſatis rudem te exhibes, cùm militem
tuum non armis, ſed efſcis inſtruis, contraà ad-
verſantes ei. Quid, quòd menſa iſta non tam
refectura eſt pugnantem pro Deo Prophetam,
quàm oppugnatura impugnantes hoſtes. Pa-
raſti, inquit, in conſpetctu meo menſam: Non PDei Miſe-
pro me, ſed contraà illos: adversus eos qui iri nende.
bulant me. Ergo vel Dei Miſericordia elucet .
in hoc epulo, quæ tæviendi ignara, pro ma- sSpes pra-
chinis delicias, pro fundis patinas, pro gladio mii.
eſcas, pro ariete arietes, & pro armis armos Dignita-
in hoſtes parat. Vel hinc docemur, nullam tes ren .
ſpe gloriæ firmiorem loricam eſſe: ſi quidem .
Deus, ut Davidem ad prælium excitet, deli- Superir
ciarum illi ſpectaculum proponit, quo vide- Iaboraz-
licet fortiùs in hoſtes ruat, quô lautiores vi- fes mune-
det dapes ſe manere, poſt bellum. Et ſanè ns lo
alacrius in Eccleſia laborarent Chriſti milites, denh lo-
ſi ea, quæ hortatur ad bellum, remuneratio- ieca. Lati-
ne uteretur pro lituo. Denique diſcimus in zia enia-
hac menſa, nihil contrà aëreas poteſtates va- zionis e-

1 4 — mweedium.
lidius eſſe, quam animi de Deo ſuo præſu-rtttis

mentis exultationem. Expugnabis, ſi non pug- Hiiritua-
naveris: triumphabis, ſi riſeris: non te arman- Iis TLenta-

do, ſed epulando victoriam reportabis. Dæmon tionum
enim, remedik.

wpitt

14

Mreyrn
eie

I. .
Aeoc

1— l.
Rmnme,
Chutaſe
n nnrn K
Ohmmnt.
tnonkn.
in⸗ Ur
1n lneke,
Idd n
ne Hech,
Iin k, dn
Picargin
Tytginen-
. 1. 4
Dei runm
en onchzi
t. or, d

detahen
dienteneen⸗
1 alcendet

ges Pfochun
licitatenur.
enten ien
rpe tn n

ur e N

lm erued
Er giint
1Cituuum;ten
8, Cl iis
1us, Ni.
la Ki mnu
Deo ten
es bolis
nenn: N
genin enß
ſencor
enara, Nbe
Pro munn,
ocelnut,
ele: 1
m exeiti/ 4
obit, 1. 4

—

e

4

Stromatum, Lib. VII.

enim, ut ſpernit timentes ſe, ità ſpernentes
Arma al- ſe timet. Ergo Projice arma, & menſam ap-
ucorict. para ſecurus de triumpho, ſi non timueris.
Epulare, & debellafſti.

Tuus ſaum ego, ſalvum me fac: quo-

niam uißeationes tuas ea utſivi.
Pſalm. 118. 94.

ſeeem Incipit tunc timere Propheta;, cuùm ſecurus
dir⸗ jam eſſe deberet. Antequam Dei fieres ro-
perfectis gandus erat; ut te ſalvaret Nunc verò, cuùm
necſſa- in Arce ejus jam milites, quid times? Qai ba-
rie. bitat in adjuturio altiſſimi, in protetione Dei
Pl. 90. . cœli commorabitur. Commorabitur: ſed ita;
ut undique adverſariorum jaculis impetatur.
Si enim recederent hoſtes ab homine, quoties
ad Dei tentorla accedit, is, qui jam habita-
bat in adjutorio Altiſſimi, non audiret men-
tionem flieri ſagittarum evolantium, incurſus
dæamoniorum, & negotiorum perambulan-
tium in tenebris. Planè ſi abeſſent ab eo ho-
ſtes, qui a Dei protectione non abeſt „ non
Tbid. 7. Illi diceretur Cuadent d latere tuo mille, & de-
cem millia à dextris. Ad te autem non appro-
pinquabit. Ergo adeſt, quèôd accedere non
permittitur. Tentat ingreſlum, qui aditu in-
tercluditur. Denique quaàm tibi vigilandum ſit,
cCüm requieveris ſub pennis ejus, hinc diſce;
quòd Altiſſimus, qui lædi non poteſt, excu-
bat, ne lædaris. Ecce non dormitabit, neque
dormiet, qui cuſtodit Iſrael. Sapienter proinde
Propheta timere tunc cœpit maximè, cùm ſe
vidit in domo Dei ornatum monilibus, & o-
pum copiâ locupletem. Tuus ſum ego, ſalvum
me faç. Quia tibi propior factus ſum, ideòô vi-
cinior factus ſum hoſti. Quale prodigium! Di-
ſtat à Deo Dæmon quam maximè: & tamen
nuſquam viciniorem eum experimur, quam
cum Deo appropinquamus. Nunc egeo ſalute,
quia jam milito Salvatori. Nunc paveo, quia
Tuus ſum. Nam & Navis, quô pretiolſiores
devehit merces; eo diligentius à Piratis exqui-
ritur & fortius invaditur. Ex Apoſtolis is tan-
tůùm Chriſtum negavit, qui eum ſequutus eſt.
Factus Chriſio vicinior, vicinius quoque diſcri-
men ſenſit. Diabolus enim eum timuit „ qui mi-
nus timuit. Sprevit fugientes, ſequentem inſe-
quutus eit. Ideo divino afflatus Spiritu canebat
Pſal. r18. Propheta: Fiat manus iua, ut ſalvet me- 4
173. niam mandata tua elegi. Quodam modo multi-
plicari in Deo dexteras optat, quaſi minus ſuſ-
fceret dextera una ad protegendum eligentem
mandata ejus. Fiat, inquit, manus tua, ut ſal-
vet me. Ah Domine elegi tibi ſervire, ides non
extende ſolum manum tuam, ſed quodam mo-
do fortiorem aſſume dexteram „ ut me pro-
Pugnes. Quot emim paſſimus ſum hoftes, quòd
tuus eſſe velim amicus! Fiat manus tua, ut
Jſalvet me. Cur iſta fabricatio ſortioris in Deo
manus ad protegendum te? Num oppugna-
ris? num tentaris? num multiplicata ruina
eſt, ut multiplicari debeant dexteræ „ à qui-
bus erigaris? an iterum peccaſti? an graviùs
deliquiſii „ quàm cuùm Uriæ & violaſti torum,
& ſanguinem profudiſti? Fortè, qui à Saü-
le fugere conſueveras „ne peccares, ut pec-
cares, à ſalutari tuo refugiſti? Infixus certè es
in limo profundi, & tempeſtas demerſit Te,
qui ita clamas. Vereor, ne fili tui ſceleri-
bus proluſeris: quique docuiſti Amnonem
Eithicæ Comment. Tom. V.

Pſ. 120.4.

19-
1

hum præifti Sa-
lomoni in cuſtu Idolorum?: Unde, quæſo,

laſcivire, Abſalonem furere,
clamas, Fiat manus tua, ut ſalvet me. Quæ
te nova vitia duxere captivum? Nullis vin-
cior ſceleribus, nullum patior hoſtem. Inno-
centia me timidum facit, non ſcelus. Quoniam
mandata ejus elegi, ide timeo. Ego, qui cri-
minum opprefſus vinculis vix plumas in de-
fenſionem meam adſciveram, nunc gremio
virtutis acceptus, niſi Omnipotentia vertatur
in Dexteram, paveo. Ego qui dixeram: Et in
umbräa alarum tuarum ſuerabo: donez tranſeat
iniquitas. clamo: Fiat manus tua, ut ſalvet me; pf 18.
duoniam mandata tua elegi. In iniquitatibus 173
conſtituto ſatis erant alæ ad munimen, imo
& alarum umbraculum. In umbra alarum tua Felicitas

Pfſ. 56. 2

7 8 àno“.
rum WPerabo. Nunc autem dives innocentia, Tentatio
egeo totà dexterd, imò & ipſa inſtauretur, gtilis.

ne veteraſcam. Fiat manus tua, ut ſalvet me.
Nimirûm congrefſſurus cum hoſte, quamquàm
Gigante, projeci haſtas & clypeum. Ut ve-
rò a ſocero me tutarer, gladium de Templo
abſtuli, & aberrandum din fuit mihi, ne er-
rarem. Eſto brachium noſtrum in mand: inquit
Iiaias. Domine, cum ſol Juſtitiæ illuxit no-
bis, facti ſumus egeni præpotentis ſalutaris.
In nocte vitiorum vel ſidus lucet: in die vix
ſol illuminat.

Iſa. 33 2.

Ego Dil ety meo, & dilectus meus mi-
hi. Can. 6. 2.

Amor in

Felix anima, quæ, præter JkESsM, diligit
Deum.

nihil. Nedç felik modò, ſed & ſapiens; ſiqui-
dem ſi aliquid cum illo amaret, illum non
amaret. Ecce nos teliquimus omnia, & ſecuti
Iſumus Te. Quid quæſo neceſſe fuit, ut omnia
Andreas & Petrus dimitterent, quò JnsMie-
querentur? Quid impedimenti afferre potuiſſet
dilecturis Chriſtum rete conſciſſum:? ſi Reges
fuiſſent, prudenter abdicaſſent imperium, ne
ab operibus & deliciis abducerentur, à ſequen-
do amandéque Domino. Everriculum verò
quid obefle potuit charitati? Magis ad incre-?
mentum humilitatis profuiſſet abjecti miniſterii
vile inſtrumentum. Scimus enim apud antiquos
fuiſſe in more poſitum, ut, ſi primario fortè
viro ignobilior nuberet fœmina, veſtem è& for-
nice ſulpenſam retineret, ut, ſi fortè ſuperbire
incopillet oblita generis ſui, ejus ei vilitatem
Chlamys indecora objectaret. Attamen Domi-
nus maluit Humilitatem in Apoſtolis periclita-
ri, quam Charitatem. Sciebat enim „ Vix flie-
ri poſſe, ut plenè ſe diligerent, ſi vel dirup-
tum rete ſecum amaſſent. Nihil enim adeo vile
eſt, quod ſi Cordi hæreat, non ſibi Cor cogat
adhærere. Quid vilius, quam pulmentum?
Tamen apud Patriarcham præmium pretium-
que benedickionis eſt. Vel Eſau aliquis præ-
feretur innocenti Jacob in domo Juſti „ ſi pa-
tinam deferat, quæ placeat. Fac mihi inde Gen. ꝛy.
Pulmentum, ſicut velle me noſti, & aßer, ut 4.
comedam, E benedicat tibi anima mea ,ante-
quàm moriar. Audiſtin? ut comedam, & be-
nedicat tibi anima mea. Una valet patinâ be-
nedicere ei, cui Dominus maledixit. Quid,

Matth.
19. 27.
Nthil sra-⸗
ter Deum
ciepit.
Servire
duobus.
Parva
cor occu-
ant.
Pauper⸗
tas Iæ ſa
Tel in mi-
ninmis
Fer vorem
extinguaiét.

quôd non deliciæ modò præferuntur Juſtitiæ,
ſed & virgultum antefertur vitæ, ſi diligatur.
Placuit Jonæ hedera, und nocte & adulta &
nata; adeéque placuit, ut, cùm illa repentè
exaruiflet, vitam ipſam oderit. Petivit animæ Jon.
Iſuc ut moreretur, & dixit. Melius eſt mihi mori,
E qudm

4. 8.

50

quàm vivere. Obſtupuit illicè Dominus ad
voces, & ait ad Jonam. PFutaſne bene iraſca-
ris tu ſuper hederam “ dixit : Bens iraſcor ego
Ibidem. uſque ad mortem? Et dixit Dominus: Tu doles
Juper hederam, in qua non laboraſti, nequé fe-
ciſti ut eeſeeret, quæ ſub una nocte nata eſt, &
ſib und nocte periit. O prodigium! Non Iſaac
fiho, & filio dilecto ac primogenito moritu-
rus benedicit ob pulmentum: ſed Propheta
mori cupit ob hederam. Quid timendum no-
bis, ſi pretioſa reſervenius; quando tanti viri
Cor ita frutici cohæſit, ut recuſet vivere, ſi

ille virere deſinat. Et quidem uno vix die ab

ea eſt recreatus. Adeò ad rapiendum Cor vel
Hedera fufficit, quæ breviſſimo horarum ſpa-
tio nobis fuerit uſui. Noli dicere, Brevi e4
utar re, quæ Conobitam, vel Eccleſiaſticum
dedecet. Quid brevius nocte una? Neque di-
cas vile eſt, quod amo: nihil vilius olere. Tæ-
debit te vitæ, ſi eo careas, quod nec coluiſti,
nec expectaſti, ſi vel breviflimèe eo fruaris.
Propheta es, vir es Dei; cave tamen, ne vel
Hederam ames, quia præpones eam vitæ tuæ;
& ne ad monitionem quidem Dei evigilabis,
ſed dices ei: Benè iraſeor ego uſque ad mortem.
Verùm luſimus uſque modò. Quid enim ſi Pa-
ter filio benedicat ob epulas, & Propheta de-
licias ſuas vitæ anteponat ſuæ. Et Jonæ ani-
mam vivendi tædium cœpit, & amor filio-
rum in ſenibus vehemens eſt, ſi blandiantur.
En prodigium! Audi Terra, audi Cœlum,
quæ locuturus ſum. Sponſa immaculata, ami-
ca, columba, proxcima;, Pedibus ſuis poſtha-
bet Dilectum ſuum. Pulſat ille, nec modò
pullat, ſed & blanditur ſplendido amabilique
nominum apparatu, inſuper & ærumnas ſuas
Can. 5.2 exponit dicens, Aperi mihi... quia caput' meum
plenum eſt rore, & cincinni mei guttis noctium.

Deus no- Cunctatur illa tamen? Ecquid putatis cauſæ
bu vils attuliſſe, ob quam Sponſa pulſantem Spon-
ſt fſum encluſcrit, cur non confeſtim furrexerit,
e ut aperiret. Num regni curis diſtenta, ad ofſ-
ade⸗ “ tium hon acceſſit? aut cum Principibus agens,
ol mini- ab eis abeſſe non valuit? fortè orabat, fortè
ma. tabat, & ideò tam blandè compellanti

Sponſo eſt obluctata. Audite, quid Di-
Can S. 3. lecto illa prætulerit. Lavi pedes meos, quomo-

Delicic. dò inquinabo illos? & coactus eſt Sponſus re-
cedere, ſibique diverſorium quærere ſubter
Pauper- ilices nemorum. Illud verò omitterre non

tas viola- poſſum , Omnia iſta minima, quæ Patriar-

1a. chas, Prophetas, & Sponſas in maxima com-
