1 auteam, quam conſtituit Rex Nabuchodonoſor.
Parciùs erravere Perſæ, quàm Chaldæi. IIIi
enim coluere Solem, qui ſuâ ſe luce nobili-
tat, qui ſe educit è tenebris, qui ſi ore, quo
caret, ſilet, loquitur beneficiis, agros focun-
dando, ſolando Urbes. Statua verò mihil agit,
ideò tamen adoranda, quòd, qui ſe adorari
Ethicæ Comment. Tom. V.

Eecleſia- At ubi paulatim infula inſedit capiti, nonnul-

non curat, eam Princeps coli jubet. Rarus
cultor Lunæ ſacrificavit, quòd alieno, Solis
ſcilicèt, nitore effulgeat; & Chaldæi omnes
proſternentur Simulacro, quia ità illud hono-
randum decrevit, qui imperat? O Rex, licèt
aurea ſit, Statua tamen eſt. Coli proindè non
debet. Potuiſti locupletare hebetem, ſed eru-
dire, & nobilitare nequiviſti. Quid, quèd
ne tu quidem Statuam effinxiſti, ſed aulico-
rum tuorum officiis crevit homo abjectifſimus
penè ſuprà celſitudinem tuam. Porrò quanta
vilitas! vix quatuor reperti ſunt, qui recuſa-
rint tantum dedecus. Ut audierunt omnes popu-
li ſonitum tubæ, & fiſtulæ & citharæ. . .. Caden-
tes omnes populi, tribus & linguæ, adoraverunt
ſtatuam auream. Itäne? Ut Statua adoretur;,
fiſtula ſatis eſt. Non elegantia ſimulacri, non
artificis peritia, non quid exprimat;, attendi-
tur: Aurea eſt, & tuba clangit: his dejecta
argumentis Chaldæa univerſa proſternitur amte
mutum ſignum.

.: Arga-
Inveniſti gratiam apud Deum: Ecce Sõ
concipies, & paties. Luc. 1. 30. 4⸗ Beariſ-
ima Vir-
Si Gratiam invenit, ergo quæſivit, & re- 4rn” I-=
.V . . 1. . . garnatio-
quiſivit gratiam. Prudens Virgo, inquit S. Ber- ia Chri-

nardus, non Qapientiam ſicut dalomon, non di- ſii empe-
vitias, non honores, non potentiam, ſed gratiam re- .V
requirebat. Nimirum ſola eſt gratia, quâ ſulva- derm. in
mur. Quid nos alia concupiſcimus, fratres 2 Vat, de
Ouæramus gratiam, & per Mariam quæramus: Aua⸗
qutia quod qurit, invenit. Quxramus gratiam, ducétu.
ſed apud Deum: Nam apud bomines gratia Nibil
fallax. Ut vides, Sapiens Salomon, qui non brater di-
optavit Opes, ſed Sapientiam. Sed Sapientior h+R
Virgo, quæ non Scientiam quæſivit, ſed Gra- & Spiri-
tiam. Non cupis trabeas. Benè facis: ſed ſcien- malia ee-
tiam ſolicitius exquiris. Tu quidem ambitioſo teri præ-

ſanior es: Sed Te ſanctior, qui Scientiæ Spi- Hereru⸗.
ritum anteponit. Utinàm ſanctior quivis famu- eisα
ſine ſpiri-

lIantium Deo Cœtus, Jks Matrem imitetur, .
ut videlicèt in filis ſuis exquirat, non tam Talenta
opes, quam ſcientiam; imò ne ſcientiam qui- medie-
dem, ſed Gratiam, & Gratiam apud Deum. S
David inermis, ſed armatis detrectantibus cum Sig⸗
Monſtro luctam, ſolus ipſe Dei nomine muni- genda
tus, Gigantem laceſſivit & ſtravit. Quot Du- Spiritui.
ces ſplendore generis, bellandi peritiã, armo- Vocatoraâ
rum fulgore conſpicui Saüli aderant, è quibus ederar-
nullus non latuit. Paſtor unus, qui ſportulam 9, ,47
detulerat in caſtra, pecori paſcendo aptior, Iitas.
quaàm hoſti debellando, trophæum erexit cœlo Talentz
intentus. Vel Funda ſatis eſt ad triumphum, ſi medio-
Deo miles armetur. Babylonicum illud multi- 25 r
forme Simulacrum Mons expavit, lapillus ever- 54/ irass.
tit. Redeamus ad Virginem. Qur concepit, &
peperit Chriſtum? Quia invenit gratiam. Gra-
tiam, inquam, apud Deum. Nam apud homi-
nes gratiam & plauſus inveniens, quis conci-
piet fortè Chriſtum inter flores Nazareth, ſed Congra-
in ſtabulum abjectus nequaquàm pariet. Dùm alationes
enim applauditur ei, concipit fortè JESUM e 8ia-
oculorum modeſtiâ, ſermonis gravitate, dul- &loris
citudine quâdam medullarum ob plauſus col- vana.
liqueſcentium. Cæterùm, his deficientibus, Chriſti
Spiritum, quem conceperat, abortiet. Virgo Miena
nulla apud homines inventa gratiã Verbum *:
concepit & peperit. Amdbitiot. veròô, avari,
faſtoſi, nec pariunt, nec concipiunt.

M 2 anias

138

Læva ejus ſuh capite meo: & dextera

illius amplexabitur mé.

Zimor Amplexabitur dextera, ſed ſi Lævæ non
Dei. obliviſcaris. Læva, inquit S. Bernardus, com-
Ser.. ſut minatio ſuppliciis dextera, promiſſio regni. In-
Regina: ter has cubat in molli ſtrato charitas. Planè Ro-
Spes ni- ſa non floret, niſi inter ſpinas. Si Deum times,
mia pec- à Deo amaberis. Non placet in exule tanta fi-
centinm. ducia. Placet Spes, ſed Timori ſociata. Sti-
dr. pata floribus, & fulta malis Sponſa languet.
Nimia ſpes enervat mentem. Volo in throno
Salomonis mediam charitatem, quæ blandia-
tur, ſed, ſi hinc & hinc Leones çircumſtent,
qui terreant. Ejuſdem Regis lectum ſexaginta
armati ambiunt. Non cubat Chriſtus, undè
ferrum Timoris exulat. Ideò Sponſa, quæ Le-
ctulum ſuum floribus duntaxat confidentiæ in-
ſperſerat, fruſtrà per noctes in eo Dilectum
Pſ. 100. I. conquiſivit. Miſericordiam & judicium canta-
bo tibi, Domine, inquit David. Nimirùm Di-
lectus candidus & rubicundus, ut candore pa-
cem pollicetur, ità rubore cruoréque cædem
minitatur. Videri non vult, quin & blan-
diatur & terreat. Vel in vindemia, ubi lætitiæ
plena ſunt omnia, alſperſis ſanguine veſtibus
Ma. 63. 2. Prodit. Quare rubra ſunt veſtimenta tua? Ut
nemo non timeat, ut nullus nimiùm præfu-
mat. E latere aqua manavit, ſed cruore per-
mixta; ut dùm illa abluit, hic exterreat. Quid,
quòd nec à triumpho ſuo terroris argumentum
Act. I. 10. abeſſe voluit. Et nubes, inquit, non Iris ſiuuſ-
cepit eum. Nubes videlicèt tempeſtatum nu-
trix, parens fulminum, turbinum proles, cur-
rus eſt aſcendentis in jubilo Domini. Quid
mitius manna? Quid dulcius? Suum tamen
habet vermem, à quo pungeris. Denique quo-
ties abundat, ebullit, undè torquearis. Et
quidem in Arca Manna reponi noluit ſine Vir-
ga, ut nunquam in dulcedine Miſerationum,
Irarum obliviſcare. Moyſis virga Mare ſcin-
dit;, ſed, antequàm blandiatur deliciarum ex-
hibitione, mordet. Auſpicata enim eſt felici-
tatis ſuæ initium à ſeritate, in colubrum verſa.
Quoties illa cæcidit Ægyptios, priuſquam
Hebræis ſubveniret!

Apprehendite diſciplinam: ne quando
raſcatur Dominus: & pereatis de
via juſta. Pſal. 2. 12.

Apeſta- Attende vim Verbi: Non dixit, Appre-
a. hendite diſciplinam, Ne recedatis, vel, ne

Tyro de- exorbitetis de via, ſed, Ne pereatis. Non enim
gener. . 5 . .
Kegnie- exire licet de via, quin vitam perdas. Exire,

rum ob- Perire eſt. Non exis, ſed peris, ſi deflectis de
ſervantia via juſta. S. Hieronymus ex Chaldaico: Ne
zegledta. amittatis viam. Non addidit Juſtam. Ne for-
5 T* tè crederes, extrà hanc, aliam dari viam, li-
SRra⸗⸗ Cct minus rectam & complanatam. Hæc in
Perſeve- qua ambulas, non ſolùm tutior, ſed omnis, &
rantia. ſola via eſt. Extrà hanc ambulatur in circuitu.
Porrò ne crederes totum diſcrimen eſſe „ſi re-
Tepiditas ceſleris à via, in Hebræo habetur: Er perea-

in Reli- tis in via. Etiamſi non recedas à via, perire
w e potes, ſi neglexeris diſciplinam. Nimiùm fe-
d, lices eſſemus, qui viam Domini terimus, ſi
vansia. Cor duntaxat extrà viam mori poſſet. Vulne-

ramur, & cadimus ubique, vel in centro viæ
Chriſti, ſi torpemus. Quid ergo faciendum, ne

Can. 8. 3.

Oliva

vel cadamus in via, vel de via pereamus? pervos

Apprehendite, inquit, diſciplinam. Ambabus belli 4A.

manibus retinendus eſt obſervantiæ vigor. In Poſtaſiam.
Hebræo. Oſculamini Filium, hoc eſt, Chriſti nore

. . . . — 4 :
manus;, Legiflatoris noſtri, oſculare. Subde a.
te illi, ſed per oſcula. Amanda enim eſt diſ- Tentatio.-

ciplina, quæ non manibus, ſed oſculis feliciùs num re-
retinetur. Vel certè, Oſculamini filium. Ut vi- medium,
delicèt ità complectaris diſciplinam, utl filium estatio-
complectereris, lactando eam, ornando, blan- megruch
diendo. Rabbi Salomon: Armamini diſciplin „ & Arma
vel munditiä. Eleganter ſanè. Arma enim no- allg,
ſtra regulæ ſunt. His tecti, tuti ſumus: ſine Regulari
his patemus vulneri. Quid quòd munditia, r.
tota ratio diſciplinæ noſtræ eſt. Et ſanè ſi quis Caſis.
Pudicitiam tueatur, omnem planè diſciplinam 'ucura.
retinebit. Hæc enim oculos deprimit, hæc
linguam frœnat, hæc corpus edomat, hæco-
rationi vacat, hæc cor pandit. Omnis ferè diſ-
ciplina in ſola Munditia continetur. Tyro-
boſcus legit: Adorate frumentum. Galatinus Servire
apud Lorinum: Adorate faſciculum Wicarum. Deolix.
En quomodò, quæ diſciplina creditur, Fru- Ppas
mentum eſt. Deliciæ ſunt in via Chriſti, quæ dis ex Re-
vincula putantur. Paſcimur, non vincimur, Sul tum
aut cædimur Domini diſcipling. Ne pereatis SS
de via. O quam terribilis eſt ſententia, & Sazu
nimis metuenda his, qui diſciplinam non ap- Chy ſti
prehendunt. Iſuave.

Omne donum perfeäctum deſurſum eſt.
Jac. I. 17.

Sed nemo non Ægyptius eſt. Quis enim Gratiu-
cœlum reſpicit, cuùm tellus viret? Et quidem, do erga
ſi ſpoliemur, dicentem fortaſſe audias: Domi- Deum in
nus abſtulit... Jit nomen Domini benediktum. Reeis-
Verùm, qui dixit: Dominus abſtulit, divit ob. I.21.
quoque, Dominus dedit. Non te Princeps ex- Felicitas
tulit, ſed Deus. Tu veròô Principi hæres, noxia.
Deum relinquis. Unus David à Samuéle in Conzgey-
Regem unctus, nuſquam ejus meminit in Plal- 4 2
mis. De poſt œtantes accepit me, inquit, non Deum.
Samuél, ſed Deus. Planè Sponſus, ſicut ma- Adelatir.
lus inter ligna ſylvarum. Quotquot enim ſte- Digzus:
rileſcunt, à Deo ſe dicunt denudatos. Floreſ-² Dee.
centium verò rarus JEsU fortunæ ſuæ autho-
rem credit. Sicut malus inter ligna Oylvarum, Can.2.3.
ſic Wilectus meus inter fllios. Una Sponſa tum Aalics
lævam, tum dexteram in Deo cognovit; quòd veras Der
ſcilicèt, accepta illi referenda ſciret tum ad- “
verſa, tum proſpera. Læva ejus ſub capite et
meo, & dextera illius amplexabitur me. Sa- ſuam.
piens ſane claudus ille, qui curatus à Petro, Cam S. 3.
non Petrum laudavit, ſed Deum.

Atque ità in hune modum contendebant
voram Rege 3. Reg. 3. 22.

Quaàm fortunati Hebryi, quorum Rex vel juder
mulierculas audit litigantes, nec objurgat, ſed KRex eſe
judicat. Et quidem non per menſem ante fo- deberet.
res perſtiterunt, ut tandem poſt munera, Binen
preces, & lacrymas, admitterentur. Sed, nes,
quo die palatium ſubiere, admiſſæ ſunt, &
quidem non Matronæ erant, ſed mulierculæ.
Porrò hæc contigere initio principatus. Nam
poſteà, cùm & annis & animo ſenuiſſet, vix
vel Sabam litibus implicatam admiſiſſet. Cer-
tè nuſquam poſteà ita eum præfuiſſe Judiciis
legimus. Nemo, in foribus adhuc regni con-
ſiſtens, non incumbit in munus ſuum. Omnes
audiun-

un
A
i⸗
7 4 M.
9 ndit
cezdil
cetiuuns
a

Dre
Nn 1⸗
dis
1.
letes

ll, 0

Mgtun ,

ln6.

Galhnt
Fitamn
r,
InCINrN
e heſeai⸗
entn, l
n Mong
1

Qb eints
Lt uln e

Eincete
ipi hene
Gamnee

inguntu
,ſaner
t ennke
tos. Phuck
ſue ahr
Fonla u/
Git ⸗
tet umn 4,
5 MMe. Nu
4

Gtenltr
12.
rum baß
.
bugn⸗
ſem N,
ſt en ,
eltu
ſe t,
Pulen
ulan

Stromatum „Lib. IX.

audiuntur nulli recuſantur. Mox graveſcunt
aures, & libet mimos audire, non minimos.
pDignita Chriſtus Rex Regum in Judici die non Rex,
ſed Judex ſedebit. Quòd ſi Chriſtum non
modò thronus, ſed tribunal decet: quare Prin-
cipes dedecere ſe putent, ſi reos audiant. Dio-
cletianus, aliique Cæſares, contrà Martyres
ſedere pro Tribunali. David ſanè ejuſdem
eſſe, & regnare, & judicare credidit, cum
pl. 2. 10. ait: Et nunc Keges intelligite, erudimini, qui
judicatis terram. Nabuchodonoſor, tam faſto-
ſus Princeps, puerorum cauſam cognovit, &
poznam ſtatuit. Ad Samuelem vel pro recu-
perandis aſinis patebat aditus. At quænam
mulieres hæ, quæ tam facilem aditum in au-
la habuere? Quomodò ab Aulicis admiſſæ
protec- ſunt? Num generis claritudo? Num opum
res impio- abundantia? Num cauſæ pondus regios po-
rum, ſtes perfregerunt? Audi: Venerunt duæ mu-
3 Rege lieres meretrices ad Regem. O probrum! His
Turaria. Patent portæ æternales. Hæ admittuntur.
Juhuia Quot fortè viduæ, ii maturius adveniſſent,
qua om- inauditæ ad veſperam erant receſſuræ. Quod
usim. profectò non vitio Regis tunc optimi acci-
diſſet, ſed Nobilium licentià, qui aliquando,
cum aulæis Principum proſint, & fœminis plùs
iis favent, quæ cantant, quàm iis, quæ plo-
rant. Magdalena, quæ importuna Convivio
adfuit, quia Peccatrix putabatur, indè fuiſ-
ſet rejecta, ſi eam ploraturam prævidiſſent.
Adeò patet aditus in magnas Ædes perfa-
cilis, non Optimis, ſed Gratioſis; iique
non rarò nobis plùs placent, quibus diſpli-
cet Deus. .

mores
mutat.

Exulta, & lauda habitatio Sion, quia
magnus in medio tui ſanctus Irael.
Iſa. 12. 6.

Congra-

s Pudet argenteum Lætitiæ flumen in lutum
Zilatio-

der, ba. diſſipari. Exultamus in fœno, in ſtipula, in
ritia, & fumo. Quot ſibi gratulantur, ſi vel periodum
Lacrymæ Unam elegantius ſcripſerint: quamvis Iſaias
eb Wier- in divinis duntaxat rebus exultandum affir-

e an. met? Ut autem videas, quàm indecorum ſit,
à. adeò effuséè exultare in his ludicris ſeu pom-
pis, ſeu vanitatibus, attende, quid ſcripſerit
luc. 10. Lucas. Reverſi ſunt autem ſeptuaginta duo cum

gaudio, dicentes: Domine, etiam dæmonia ub-
Fierna Jiciuntur nobis. Et ait illis.... In hoc nolite
tantum. gaudere, quia Spiritus vobis ſubjiciuntur: gau-
rreue- dete autem quòd nomina veſtra ſcripta ſunt in
ke aer cœlis. Væ nobis. Periimus. Nec gaudere li-
4d«. cet, ſi Satanas abigatur. Lætandum eſt, ſi
Vide S. referamur in album Electorum. Quicquid
Auguſt. häc felicitate minus eſt, indignum eſt læti-
derm. in tii noſtra. Nos verò quvis de re gratula-

cicl ini. tiones & admittimus & referimus. Porròô
tium. quod de lætitia dixi, dictum velim de mœ-

rore. Chriſtus nec plagas ſuas defleri ſuſtinuit:
zue 3z. Wolite fiere ſuper me, videlicèt humano aflec-
cientzg tu. Peccata tantum, & Kternorum jacturæ
repoſcunt fletus noſtros. Matri, & quidem
viduæ, deducenti ad ſepulturam filium, &
Luc-7.4. hunc adoleſcentem; imo & unicum, dicitur:

Scientia
ne Spiri
tus,

Acr. Woli ſlere. Si lacrymarum proſuſio eſt coërcen-
Serm. de ſuper cadaver unigeniti, quâ ratione licet

Tempo- ugere navim ſubmerſam, ſterilem vineam,
re, opti- duram Principis imminutam. Magdalena ſa-
in& ad Pienter plorat, tum peccata admiſſla, tum
gum. amiſſum J ESI M. Loco thematis ſuprapoſiti

1

accipi poſſet illud Iſaiæ c. 66. 10. Gaudete Vide S.

cum ea gaudio univerſi, qui Iugetis ſuper eam. Bernard.
Et explicandum, cœleſtis Jeruſalem gratid & in Cant.

exultandum duntaxat, & lacrymandum eſſe. & Serm.
OO quam ſæpè poſſumus Romæ exclamare cum de S.
Bernardo. Winàm de veritate gaudeant, & Magdal.
non de vanitate. Infulatus es. Gaude, ſed laſt Paſ-
de frumento, non de ſtipula. Aris vicimior naar-
N⸗ gumen-
factus es, Apoſtolorum ſocius, diſpenſator My-

tum.
ſteriorum Chriſti. Si in his lætaris, lætor & Redde

ego tecum. Quèòd ſi ob ſalutationes in foro, mihi læ-
ob primas in Synagogis cathedras, ob celſio- fuer ſa⸗
res titulos exultas, tibi doleo, quòd de me- tui.
dulla non cures, & de cortice gratuleris. In- Pl. 5o0. 14.
troduxit me Rex in cellaria ſiaa. Planè Tyrun- In nomi-
cula amoris. Et meminiſſe potes cellariorum né tuo
Verbum amplexata? Ergône ob Cellaria ex- kulta- 4
unt tot4

ultas, & non ob Sponſum? Planè plurimi q
non gaudent, quôd deducantur à Chriſto, PfSS. 17.
quòd Chriſto viciniores ſanctitate ordinis fa- Can. . 3.
cti ſint, ſed quòd clariores ditioréſque evaſe- Pignitas
rint. De ſalutationibus gaudent, non de ſalu- H
te. Exultant non de Calice Chriſti, ſed de Vi- kas das.
nea ſibi contradita vini meri. Exultabimus, Nihil
& lætabimur in te. Rectè, ſi addas nihil. Me- prater
mores uberum tuorum. Planè non illum, ſed Peum.
te amas, quæ illum amas ob ubera. Lac te r *
rapit, non amor. Poſt Te curremus. Cur? Ibidem.
In odorem unguentorum tuorum. Unguenta, Ilbidem.
non Chriſtus, currentes trahunt. Væ nobis, Ambitio.
quibus ad currendum non ſatis eſt JESUS, lbidem.
ſi deſint aromata! Porrò quid boni promanet e ri
ex hac lætitia, in Deo duntaxat ſtagnante? Au- Hiran, .
di. Dilatatum eſt os meum ſuper inimicos meos, Eccleſia-
inquit Anna. Cur? Quia oraſti? quia jejuna- K corum
ſti? quia fleviſti? Non. Quia lætata ſum in ſa- Tiditus.
lutari ejus. Armis lætitiæ triumphum mihi pe- 1: keg.
peri. Dùm non inſipienter in fluxis exulto, loria
Palmam retuli. At Jonas quàm multos habe- vana.
mus, qui ſi hedera ſuccreſcat, lætantur læti- Ibid.

16e.

tià magnà, & uſque ad mortem moœrent, ſi Reliiene
fortè exareſcat. Uſque adeò nihil tam vile eſt, usiα
.. 2 viliora &
quod Cordis theſauros, hoc eſt, Lætitiam & Talensa
Mœrorem non invadat. mediocria
curſum nö
. — . tardent.
Et diaæit unus quiſpiam de Irael: Num lon. ut.

vidiſtis virum hunc, qui aſcæendit? Nib
Ad eprobrandum enim Iſrael aſcen- Phe ſe.
dit. I. Reg. 17. 25. Sloria
Dei tan-
O Lepores! Hæc ſtupentes de Gigante 4no, e.
muſſitabant, &, cùm nemo non intelligeret rus.
Caſtra Dei viventis incircumciſi vocibus hro-
ſcindi, nullus tamen inſurgebat in Goliam. Om-
nes de illo obloquebantur: nullus omninò oc-
currebat illi. Mutato nomine, de pleériſque
fabula narratur. Scandala, & Scandaloſos vi-
demus quotidiè, & parcimus. Nemo non que-
ritur, ſed nullus ferit. Num vidiſtis? Num vi-
diſtis? Quid inde? Omnes Iraslitæ ſtupebant,
& metuebaut nimis. Cur timetis? Cur time- Ir.
mus? Ocreatus eſt, galeatus eſt, haftam ge- Ecelafia-
ſtat, & loquitur grandia. Loquatur ſumma, & Kica Iu-
liciatorium pro cuſpide ferat, imò & Montes 7 Maidtie.
jactet. Maximus eſt, ſed minimis proſterne- Frante
tur. Tantùm David adſit, qui & palæſtra Pſal- 5. i,.
morum progrediatur in aciem, non loricatus, Rcel. ſia⸗
ſed Dei nomine communitus. Lapillo moles Kici ja-

Se veritas
in Scan-
daloſos.
Saperior
nulliy re-
verzatur.
Seaädala
non per-
mittendas
I. Reg. 17.

illa æris & iræ cadet. Sed, quæſo, non arme- Wes,
. . . ℳ24
mur armis Regum, ſed Dei nomine obarme- 7 7ee,
ſ bona ſis

mur. Nam ſi potentia Principum, & non zelo
M 4 diſci⸗

sauſa.

—

140
diſciplinæ muniamur, ille potentior nobis erit.
Cæterum, ſi Dei tantùm nomen circumfera-
mus, funda ſufficit, & lapis unus, Chriſtus
Ibid. 45. ſcilicèt. Tu venis ad me in gladio, & haſta,
& clypeo: Ego autem venio ad te, in nomine

Puer Gi- Domini exercituum. Statua illa Babylonica tam
ganti o- ſplendida, tam firma, tam magna, lapillo uno
urrit, in favillas redacta eſt. O ſi auderemus! Ex-
ſed ſemi 1. . .
nadu, Probrat Philiſthæus, quia nullus in caſtris Do-

Chi non Mim militat David. Vigimti tria millia inter-

ba che fecta ſunt, ad unam Moyſis vocem, nullo re-
perdere bellante. Affines in affines irruerunt, in fra-
ineontra tres Fratres. Audeamus tantùm, ſed in no-
i Eiganti . . . .
ſena mine Domini, & vicimus. Quis potentior
pauza. Amano? ſi tamen audeat Eſther, pendebit in
Sed & patibulo damnatus ab ipſo Rege. Audiamus,
niter- quid dixerit David. Quis eſt iſte Philiſthæus in-
Petebss circumciſus, qui exprobravit acies Dei viventis.
mercedis. 5

bid 27. Non dixit, Timidus eſt, imbellis eſt, ſpurius
Vide z. eſt: ſed Incircumciſum dixit & blaſphemum.
Mach. 15. Ab ejus ſcelere ſibi triumphum adpromiſit.
S. Chryſ. Non corporis proceritatem, non bellandi peri-
ſer. ad- tjam, non armorum pondus expendit, ſed
ver Ano- . 4. —. . .
mæos., blaſphemias & ſuperſtitionem. Vici, inquit:
Gillib. Cadet procul dubio. Cur? An ille inermis,
ſer. 42. tu verò armatus? an tu procerus, ille verô
in Can. pygmæus? Imòô ego adoleſcens, & ille gigas;
ille armatus, ego inermis: ſed incircumciſus
eſt; ſed exprobrat caſtris Dei viventis. Hæc,
quæſo, Præſules, hæc Superiores expendant in
rebellibus. Non perpendamus in impis & te-
peſcentibus, an claro ſint genere, an Regum
gratid fulciantur, an ſcientià præpolleant, an
famâ floreant, an loquantur grandia. Si ſunt
incircumciſi, fundæ jactu dejicientur. Quo-
niam, quis eſt iſte Philiſthaæus incircumciſits,
qui auſus eſt maledicere exercitui Dei viven-
Dignitas tis? Noli dicere; non tam procerus eſt, ut
nen. eſſe creditur. Imòô Gigas ſit. Dic potius: Li-
a poſt X. . „ . . .
cèt Gigas, & licèt armatus, incircumciſus eſt.

Ibid. 36.

emerita. 5 . .
1bid. 5o. Non timeo eum, qui Deum non timet. Præ-
valuitque David adversus Philiſthæum in fun-
Etas da & lapide. Victoria iſthæc Davidis Davides

attenden- plurimos imbelles facit, & laureà fraudat.
: e. Cùm inclamamus Chriſti tyronibus ut ſe ad
azuy. bellum parent; David, aiunt, gigantem ſtra-
vit pugnandi imperitus. A fiſtula gradum fe-
cit ad ſpolium. Fundà triumphavit, obvio
uſus Lapide pro haſta. A fiſtula? Scilicèt. Au-
di: Nam & Leonem & Urſum interfeci ego ſer-
vus tuus. .. Nunc vadam, & auferam oppro-
brium populi. Audin? Num iſtud canere eſt,
luctari cum Urſis? Ut ſternas Gigantem, Ti-
grides antè diſcerpas oportet. Ne capiaris à
Purpura, cùm fulſeris Eloquentiàâ, calca nunc
faſtidium lacernæ. Ne ſedere cupias cum prin-
cipibus poſtquàm conſederis in cathedris, non
te modèò pudeat ſedere cum ruſticis. Si Urſos
viceris, vinces Duces.

Ibidem.

Habitus
boni.

Cur eduxiſti nos de Egypto, ut morere-
mur in ſolitudine! Deeſt Panis, non
ſunt aquæ: Anima noſtra jam nau-
ſeat ſuper oibo iſto leviſimo. Quam-
obrem miſit Dominus in populum ig-
nitos ſerpentes. Num. 21. 5.

Vocatio- Hæc dicimus, ideéôque hæc patimur. Itâne?
Zar, mn. Manna è coœlo fluit, & deficitis? Annonam
grsr. vobis Angeli inter aſtra ſerunt, & peritis?
Deeſt panis. Sed Panis Angelorum exundat.

Oliva

Credite mihi, nauſeâ laboratis, non fame. Apoſta-
Nauſeat ſuper cibo iſto leviſſimo0o. Audin? Qua- Ham me-.
lem putas cibum eſſe, quem adeò deſpuunt? renee
Glandes? hordeum? lenticulas? ſcilicèt. Man- wnteg.
na eſt. Nimirùm, in Chriſti domo deſunt rores,
omnia, ubi Orationis mella profluunt, ubi di- quod
vinorum Sermonum lac influit, ubi Frumen- Manna
tum electorum germinat bis in Sabbatho. aniſeat,
mentes viles! O ventres viliores! O natos ab- ege
domini! Quid porròô ſupplicii hoſce Nauſeato- Euchari-
res conſequetur? Quod filios Ifraël nauſeabun- Kis nau.

dos corripuit. Ignitorum ſerpentium phalanx Knnee
invaſit detractores. Angues illi venenatæ li- Sinis⸗
-

bidinis, quibus dilacerar 1s, non aliundè quam lia ceteris
ex murmuratione, imô ex nauſea tua, inſilie- poſthabi-
runt in te. Ità eſt: Nihil delicatius Manna: «.

1,uN,

omnis ſaporis eſt comedenti, nauſeanti exitio Yelicites te
eſt. Porrò, nota verborum emphaſim. Deus verg. Cin
Servire um ken

ipſe miſit Serpentes. Non eos gladio Phinees Deo felix.
punivit, ut fornicarios: non illos ferro Proxi- Religioni
mi ſui ſtravit, ut idololatras: non ut Afſyrios felicitas.

0

rlind⸗

Angelo feriente delevit: ſed ipſe Dominus vin- H
dictam exercuit. Et quidem non Creaturas Gtag,

armavit ſuas in ultionem, non Urſos, non Par- Tentatic-
dos, non Dracones eduxit in occurſum popu- num fent.
li, ſed novam condidit Creaturam; Serpen- Gala.
tes ignitos immiſit. Æägyptus multiplici plagâ
percuſſa eſt: & quamquam inuſitato ſupplicii
genere vexaretur, carmificem tamen ſuum ag-
noſcebat, cynifes, locuſtas, & tenebras. Con-
traà contemptores Mannæ legio expedita eſt,
cujus nec nomen norant, & virus horruere. In
morte Unigeniti Filii Dei concuſſa eſt Terra,
ſubducta Lux, Vela diſciſſa: Magna Vulnera,
ſed nota. Ubi verò Mannæ injuria vindicatur,
nova Monſtra erumpunt. Porrò hi, qui mo-
dò nauſeant ſuper cibo leviſſimo, adeò eum
commendarant, ut obſtupeſcentes exclamave-
rint, Quid eſt hoc?é Ità & multi loquebamur Exod. 16
Tyrones, ſervitutem Domini præferentes Im- 15.
perio terrarum. Mox, tepeſcente ſpiritu, &
vanitate æſtuante, voto repetimus Ægyptum,
Terram lactis ac mellis odimus, Cucumeres &
Cepas antepomimus Annonæ Angelicæ, cui ſa-
por omnis lenocinatur. Adeò Divina deſipium;,
quamquàm jucunda, ubi recordatio nos titillat
Patriæ pro Chriſto contemptæ.

Fac Serpentem æneum, & pone eum pro
igno: qui percuſſus aſpexerit eum.,
vivet. Num. 21. 8.

Graſſantur per totam Eccleſiam igniti Ser- Argu-
pentes. Concupiſcentia oculorum, Concupiſ- mentum
centia carnis, & Superbia vitæ. Ab bis ferimur . lie.
omnes, & pereunt plurimi, tantumque is vi- gi
vet, qui in IESUM Cruci confixum aſpexerit. Chriſti
Qui percuſus aſpexerit, inquit. Non ſufficit Paſſi-
exaltatum eſſe Serpentem in ligno, reſpici de- Orene
bet, ut ſanet. Chriſtus, niſi aſpiciatur in Cru- n dcr
ce, non curat. Sed heu nos! Nemo non vul- „mve.
neratus eſt: & tamen quis eſt, qui vulneri quæ- medium
rat medicinam? Quis Domini Paſſionem reco- ℳ.
gitat? Noli dicere, interſum peroranti de Paſ-
ſione. Non ſufficit. Siquidem, Non audienti,
ſed reſpicienti ſalus promittitur. Niſi tecum in
cubili tuo Deum tuum reſpexeris vulneratum,
à vulneribus tuis non ſanaberis. Porrò, quale
dedecus in eremo nullum perire, exaltato in
ligno Angue, & in Eccleſia plurimos non ſana-
ri, ſuſpenſo in Cruce Deo. .

Ii ein 1
in. Dr“
10 Uina)
1 Mink
inig
Cen
, MN.
tungen
1; Er
o ti
en kum.
ebta 0r
helt,
hottlet1
In
n lnen
a ndan,
Hi, dn.
, Md
8 enchmn.
cken
Altelib.
e inn
Age
Cuchet
gelceu,
aclhi
tio nor

neanß

m; S
Abys /

u fwue-

Stromatum „Lib. IX. .

Tu es Petrus, & ſuper hano Petram ædi-
ficabo Eccleſiam meam. Matth. 16. 18.

Fundamentum Eccleſiæ Petrus eſt. Funda-

Hamili mento autem nihil firmius, ſed & humilius ni-

a’. hil omninô eſt. Ergo, quando de Petri Zelo,
es Amore, Paupertate nullus non loquitur, de
ngare ejus Humilitate, quæ fundamento cognata vir-
tus eſt, aliqua prælibemus. Quam humilis cùm
olſer-. Captis piſcibus, exclamat: Exi d me, quia ho-
vantie. mo peccator ſum Domine. Seſe demittere, cùm
. nihil ſagena prædatur, non magnum eſt: at
rum ſpiri. poſt capturam, non meritorum, ſed ſcelerum
m. meminiſſe, Petri virtus eſt. Nec minus humi-
Senex ne- lis, cum, viſo Chriſto, rogat illum, ut ſe ju-
glectas ſ. beat venire ſuper undas. Vir tantus, nec coràm
Cigani⸗ Chriſto de ſe præſumit. Timet undas, quem
ſui. Coœlum reveretur. Quæ verò humilitas, cùᷣ/n
Joan. 13. inclinato ante ſe Domino, ait: Domine, Tu

tum dumn

7. Mmihi lavas pedes? Non miratur, quòd ſe Chri-

Religionis ſtus præcinxerit ad tam vile miniſterium: ſed
muniag quòd ante ſe procumbat. Non enim ait, Tu pe-
viliora des piſcatorum abluis: Sed, Tu mihi lavas pe-
Bal ſanm- des. Denique medulla Humilitatis ejus emi-
a ves cuit, cüm, erecto claudo, gloriam omnem à
. ſe in JESM tranſtulit. Omitto inter verbera
lætitiam, in ſupplicio inverſum caput. IIIud
Ppræteriri non poteſt, quòd & à Joanne intro-
duci, & à Mulieribus edoceri, & à Paulo re-
prehendi non refugit. Quid, quèd accerſitus aà
Centurione, non cunctatus eſt ad eum accede-
re, cùm poſſet illum domi præſtolari. Poterat
miſſis ſibi à Cornelio viris denuntiare: ſi Dux
veſter umi præeſt Italicæ cohorti, ego terris
omnibus præſum. Si Cæſaris ipſe eſt Miles,
ego Regis Regum ſum Vicarius. Proindè,
quum me ipſe egeat, & mihil ego ab eo expe-
tam, expectabo accedentem, non autem tor-
pentem adibo. Nam, ſi Cornelium Angelus ſa-
lutavit, Angelorum Rex Petrum inlignivit.
Hæc nec recogitavit, nec dixit. Accerſitus ac-
currit, poſt linteamina à cœlo ad ſe ſubmiſſa.

Ego ſum Paſtor bonas. Joan. 10. 1I1.

duperio-
rem quo-
modò de-
ceat ama-

Libet hoc loco quærere, an liceat Superiori
aliquam ex ovibus peculiariùs amare. Licet pla-
nè. Nam & Paſtorum Paſtor ſingularius dile-
refisceg Nit Joannem. Duo tamen ſervanda ſunt, ni fal-
1r³. lor. Alterum, ut Virtus, amoris ſit ſemen. Al-

superior terum, ut Amor noſter virtutum ſit ſementis.
non idem Dil

mni ligebatur præ cæteris Joannes: non quòd
i. . . . .
ſe gratior, aut iagacior, aut eloquentior cæteris

Suzeri, eſſet, ſed, quòd Virginitate inter omnes re-
evebha: fulgeret. Rursus, Deus, qui pluit ſuper juſtos
ferventes. & injuſtos, Juſtos diligit, Iniquos odit: illis
ratiam impertitur pleniorem, his denegat.

enns Rectè. Verum illud memineris velim, Gratiæ
e. Obibus nullum aut ditiorem, aut vulgi judicio

Vrocxey. feliciorem, & honoratiorem fieri, ſed humilio-
esdu. temn, & paratiorem ad aſpera ſubeunda. Ergo
Superior, quæ corporis ſunt, æquè omnibus
ar d tribuat: ferventiores verò diligentiùs exerceat.
½ Charior Deo Jacob, quàm Eſau eſt. Nihilo

virtutem ; N:. 5 .
probet. lurn ille peregrinatur, hic domi imperat. At,
Suiante Primogemito, Minori Cœlum patet,

Deum videt. Petrus quaàm gratus Chriſto!
ocatur Satan, rejicitur, mergi ſinitur, in ſe-
1lO præcinctum ab alio iri denuntiatur. Planè
Ominus flagellat omnem filum, quem recipit.

7

141
De qua natus eſt J ESUS, qui vocatur
Chriſtus. Matth. 1. 16.

Sandz i-

Uni Virgini hoc convenit, quæ ideò nata ane
. —— rve Virge⸗
eſt, ut ex ea JksUs naſceretur. Et quidemn in „„ NWas⸗.

hac domo, quæ Societatis Uterus eſt, omnes vitas
concepti ſumus, & ex ea in lucem editi, ut Concio-
Chriſtum aliquando pariamus. Verùm unus natores;,
Mariæ cunis tam ſplendidus titulus affixus eſt. & Tslas
Non pauci Chriſtum ſculpunt, pauci pariunt. mzy go⸗
Porro effictus Jxsos, non JESUS, ſed ſaxum epus.
eſt. Non loquitur, non docet, non curat, per- Concio
ſtat tantàm. Quòd ſi pariatur, & tibi vivit, „um Pi-
& pro te ſurgit. Noſtrum omnium eſt, Chri- Zahi
ſtum formare in filiis Eccleſiæ. Sed non om- H
nium eſt vivum Chriſtum parturire. Ut JkxSM ex gratio-
effingas, ſcalprum ſatis eſt & marmor. Ut Jk. ne.
SUM parias, Angelos alloquaris oportet cum Talenta
Virgine, ſolus debes reperiri in cubiculo, ad- e Liri-
venmire debet in te Spiritus: demùm neceſſe epsia.
eſt tuo illum è ſanguine coaleſcere, diuque ritas cum
foveri intrà viſcera tua. Facile eſt Chriſtum ſaculari-
Prædicare; ſed Chriſtum parere arduum. At as in ſpe-
Chriſtus ſculptus licèt ex auro, os habet, “, -
nec loquitur, oculos habet, & non videt. ua4.
Chriſtus verò ſi naſcatur, licèt in foœno ja- Vex exem-
ceat vilioris eloquii, Reges allicit, & Hero- plorum.

dem eludit. Duterior
in ſuis non
. — . .17. . r, ſed
Quia reſpexrit humilitatem ancillæ ſuæ. st
Luc. I. 48. feſum.

Obſtupuit Mundus, cùm Virgo ab Angelo
ſalutata Ancillam ſeſe profeſſa eſt: Eocce ancil- Luc. 1.38.
Ia Domini, ſat mihbi ſecundum Verbum tuum.
At Cœlum modéô ſtupet, cùm eam videt, in Dignitas
tanta denuntiatione Dignitatis, demiſſionis ti- mores non

5 tet.
tulos non mutaſſe. Haud mirum, ſi, ante- ster,
. . Häamili-
quàm Dei Mater eſſet, Ancillam ſe eile di- a, eotam

Xit. Inauditum eſt, Deo œtam ſervitutis titu- poſt Tyro-
lIum non exhorreſcere. Et tunc quidem, ſer- cinium.
vam ſe nominayit coràm Angelo: Nunc veròô,
coram anu ſeſe ancillam profitetur, exclaman-
te illà, Et unde hoc mihi, ut veniat Mater Do-
mini mei ad me? Quaàm rarum eſt, ut inter
prodigia ſaltantis Pueri, & obſequia prophe-
tantis Anus, ab Humilitatis ubere divelli ne-
queat, quæ Deum lactat! Reperies ſanè non
paucos, qui in veſtibulo dignitatum ſe ſervos
fateantur cum Virgine. At quem reperies,
quem, poſt impetratum honorem, non pu-
deat, non dico ſervum, ſed & Dominum di-
ci, niſi divinitatis conſimili titulo ſalutetur?
Quot in Monaſteriis, antequaàm fulgeant, ſer-
vos ſe non diffitentur! quos ubi demirari Mun-
dus cœperit, Primates nominare compellimur,
nec viliùs habere, quàm Patriarchas. Ab Ara-
tro, à Militia, à Domo minimè Conſulari ab-
ducti interdum aliqui in domum Chriſti, ſe
furfureo indignos pane paſſim deprædicant.
Vix luſtrum abiit, cùm eos mirere ſtomacha-
ri, niſi Senatorio ſanguini exæquentur. Eò de- Tyro der
venit faſtus, ut, qui lacernà initio Tyrocimii ſui gener,
malè, imò benè tectus ſe purpuratum credidit, Tepidita⸗
niſi, penè dixerim, Peregrino deindè amicia- poſt fer-
tur panno, pannoſum efle ſe queritur. Nimi- vorem.
rùm, & Coralia priuſquam undis extrahantur,
molleſcunt ut olus: quæ, ut lucem aſpexerint,
frangi poſſunt, flecti verè omninò non pôf-
ſunt. Quin & apparere, non niſi in purpura,
ſuſtinent. Fulmen, ut primùm deſilit, blanditur
lumi-

Ibid. 4 3¾.

Dignitas
mores
mutat.

Tyroni
non fiden-
dum.,

142
lumine, mox tonitru terret. Bombyx & ver-
miculo ales fit, cùm ſericum elaborarit. Ba-
bylonicum Simulacrum à luto cœpit, ſed in
auro conſummatum eſt. Agar vel Saram ſpre-
vit, poſtquàm concepit. Quam vides Quercum
imperii condidatam, & triumphales duntaxat
coronantem vertices, glans fuit. Quæ ſues pa-
vit, nec Cæſares dignatur, niſi victo hoſte Ci-
Ves ſervaverint. Lapillus ille, qui Simulacrum
dejecit tacto luto, mox crevit in Montem, &
Nobilita- occupavit univerſam terram. Tyro, qui ex-
zis jae- probrat fratri, quòd aurum geſtet in capite,
H cùm teſtæ innitatur; deteſtatus, ſi quis non ma-
es. Sau imus domi ſuæ ſuperbiat in domo Chriſti, ex-
acto tyrocinio, Mundi latitudinem ſibi angu-
ſtam eile jactabit. Non fido Lapillo: etſi odit,
& dejicit magnitudigem Simulacri ob luteos
Pedes, excreſcet in Montem. Quod de Tyro-
ne dico, dickum pervelim de Aulico faſtum de-
teſtante in eis, quos genere luteos, fortuna au-
reos effecit. Qui, ſi evehatur, non paulatim à
teſta in ferrum, & aà ferro in æs, & in argen-
tuin ab ære, ſed illicò à Creta aſſurgit in Creti-
cum: ſcribi, dici vult, ne visâ quidem Cartha-
gine Africanus, & ſalutari debet, ſi ab eo velis
ſalvari, cum Mœcenate Atavis editus Regi-
bus, quùm ſit vix, Cive prognatus Municipii.

qui man-

Surgite, poſtqudm ſederitis,
45 1 Pfal. 126. 2.

ducatis Panem doloris.

Zelus Vel ad prædicationem, vel ad gloriam iis
anima- dicitur ut furgant, qui diu conſedére in luctu.
rum, & Liceat modò, prætermiſs glorià, de prædi-
Concio- Ccatione loqui. Ut quieſcas, & non ſubſis, ac
eto, vα Magiſter dicaris, ſuggeſtum expetis: Falle-
cent ſabi 1. Egilief d- 2 89 exP .
