bono. ſemine, tmque procerum germine? Contu-
Conſide- meliæ, Depreſſio, Probra. Quæ ſanè ſi ne-
"sio. gligantur, non rarò coœli avicula advenit,

*

Oliva

quæ tollat ſinapim, fauſliora depreſſo ominan- Spes pre-
do, jactandéque mihil eſſe, quod paſſus eſt, mii.
nullümque non ejus vicem miſerari. Hinc fit, Negoris-
ut & probro non careat, & coronàâ careat, ter alleg.
quàâ fraudatur, duàm probrum in omen vertit.
At Sapiens accipiens ſinapis granum ſuo in cor- Moriß.
de proſeminat: illatam ſibi mmjuriam haud gra- zatienum
vem, concidendo minutatim, coquendéque tis .
ità apud ſe, apudque Deum exaggerat, loci, arzis
perſonarum, temporiſque circumſtantiis libra- α in.
tis, ut verbulum exæquet equuleo, contume- flicte ex-
liam ſecuri non componat modò, verùm etiam eibianiur
anteponat. Injuriâ affecit, cùm aflectus à me F"riuter.
eſſet beneficio, tncque dehoneſtavit me, cùm
evehendus jam eſſem. Coràm eo mihi oblocu-
tus eſt, qui cùm nihil reticere queat, meum
dedecus buccinabit ſuper verticem Sion. Quid
plura? Tanta coacervat impendentia ſibi ex
illo verbulo incommoda, ut par Martyri in
Angelorum Senatu habeatur. Denique volu-
cres cœli, imò Regina volucrum Aquila, ſpre-
tâà cedro, ejuſque contemptâà medullà, ad Si-
napim convolat, miratúrque ſine cruore pal-
mam, ſine ſaxis parem Stephano, ſine crate
Laurentio æquatum. Quæ omnia dicta velim
de quavis tum contumeliæ acerbitate, tum
muneris vilitate, tum rerum inopiâ, quæ ſa=
gax apud ſe Animus ità ruminat, & exagge-
rat, ut, quæ incurioſo vix granulum exce-
dunt, excolenti ultrà arborem aſſurgant. Qua-
re, quùm vel contumeliis proſcindimur, vel
novifſimum tenere locum jubemur, Miniſte-
riis ingloriis deputati, egentibus Domibus ad-
dicti, non nobis blandiamur dicendo, hinc
brevi in ampliores Ædes traducar, mutabo
* Scholæ infimæ gradum in exedram fublimis
Magiſterii. Deſperemus potiùs ſortem melio-
rem, nobiſque amplificemus anguſtæ conditio-
nis injuriam, cordi noſtro, inſuſurrando, Tu
moriere in angulo, cùm regnent in plateis,
obſcuriori te loco nati, minori quàm tu fapien-
tià inſtructi Legum contemptores, quarum tu
cuſtos ab adoleſcentia tua. IIli aſſentatione, mi-
nis, faſtu impetrant, quæ tibi præſtantia ge-
neris, ſtudiorum labore, virtutis eminentiâ de-
bentur. Hæc cùm expenderis, ſi exultes in
iis, quæ pateris immeritus, vel Superiorum
incuriàâ, vel tuæ ſilentio tolerantiæ, Coro-
nam tibi comparas præcipuis Eccleſiæ Heroi-
bus deſtinatam. Ità, quæ aliis ulcus exacerbat
in querelarum ac iræ diſpendium, tibi vulnus
diducit quidem, ſed in nundinas meritorum.

Egredere de terra tua, & de cognatio-
ne tua, & de domo Patris tui.. Fa-
ciamque te in gentem magnam. Gen.

I2. I. 2. Parentam
oblivio,
. . Patris
Ut Sidera oriantur ex Abrahamo, non Li- G

lia in corde ejus ſeruntur, hoc eſt, non pu- ſanbtam
dor illi ſuadetur, non paupertas imperatur, Zelo ani-
non jejunium indicitur, non cilicium illi cir- marum
cumdatur, denique nec coœlum contemplatio- eeſer
ne concipit, ut Stellas pariat, ſed è ſinu Pa- Eucleßa-
rentum abſtrahitur, ſed procul à Patriæ fini- ici af-
bus amandatur. Enimveròô degeneri in carnem siumobli-
ſanguinémque affectu meſſis Siderum exareſcit; viſean-

OaX . tur.
qui ſane Amor, ut primùm exaruerit, mox elus a-

Stellarum ager germinat. Neque enim curæ ti- „imarum
bi eſſe poteſt foœcunditas filiorum Chriſti, verus.
quamdiù filii Matris tuæ te circumſtant, ti- 5, Abre-
bique ham.

munun
enN
Mere,
lhon
eno u
Gkki
11 lifr

in Dei
Eing
eſilt U
Cnnere,

Eeed ab
Takam
ugnr

enite
uhadr
Lliatren
sſicri
Uea sbe
lin: d⸗
Umem 3
r,
NIGrkedu
e
lyſlee
1n Ne
Uigc
Pelk
tanta
Ote
Mher eo⸗
ilei⸗
4 Ee ſene
4 her

M

leg,
N n,

bique blandiuntur, ne cùm Stellas parere poſ-
ſis, Stipulas legere deſiſtas. Illa certè, quæ
vinearum cuſtodiæ præpoſita eſt, palam teſta-
tur, filios Matris ſuæ in ſe pugnafſe, quam
Sponſus vidit inter filias, quaſi Lilium inter
Spinas. Ergo ſterileicet Eccleſia, quamdiù Ca-
ro & Sanguis non exaruerint. Moyſem objicis
uxore, filiſque ſtipatum, ad educendum ex
85. Moyſs. Egypto Iſraëlem deſcendere. Et ideò deſcen-
Exod. 4. denti occurrit evaginato gladio Angelus Do-

14. mini: qui vix cruore filii, illicò per Sepho-
Exod. 18. ram circumciſi, placatus, remiſit eos ad Jethro
2. ſocerum ſuum. Nequiiſſet enim tanto defungi

munere, ſi prole uxoréque fuiſſet oppreſſus.
At feſtinans ad terram lactis & mellis recepit a
Socero uxorem filiumque. Et ideò fortaſsè,
quò feſtinabat, non devenit. Impedimentone
ſint Prophetis Fili nécne, injudicatum per me
eſto. Illud ſcio, procul à ſuis Moyſem Deum
vidiſſe in Rubo blandientem ſibi, properantem
verò in Ægyptum cum Uxore & Fiho, mini-
tantem ſibi in via Angelum offendiſſe. Mira res!
Exod. 4. Sejunctus ab Uxore Moyſes, ductando pecus,
24. alloquio Dei recreatur. Aſſociatus Sephoræ,
dùum Dei juſſis obtemperat, tantâque legatio-

bittr,in

r evadit. Uſque adeò Prophetis fatalius eſt Filiis

Keg⸗ . 5 .
Unlin de convivere, quàm Pecudibus. Adde Moſaicæ
luen celſitudinis fundamenta jacta eſſe non Charita-
chu, te, ſed abdicatione Parentum. Niſi enim ab-
4 l W

jectus in Nilum eſſet, perüſſet, nullàque £Æ-
gyptiorum Sapientià fuiſſet imbutus. Ergo, ut
Abraham evadat in gentem magnam, abire
cogitur Domo, Patriâque excedere. Et Moy-
ſes abdicari primum debuit à Parentibus, tum
eos remittere, & abdicare, iſque ſociatus, &
Filios habuit degeneres, & Sororem leproſam,
& Fratrem non obluctatum improbis, & Ne-
potes ſacrilegos Nadab & Abiu, quos alienum
ignem adolentes divinus ignis extinxit. Quôd

nur, Mk

4

dicenco i
Ucat, M

. llee
GIann

Jumiue⸗ ſi dicas abduxiſſe ſecum Abraham Saram, &
1n ul Loth: dicas itidem, non ſemel abſtractam illi
ſennin⸗ Uxorem à Regibus, nec ſemel laboraile pro
ihetni Nepote, quem modè diviſit à ſe, modè aà ſer-
isennem vitute reduxit, modò eduxit ab incendio, hor-
) lank ruitque ſatos ex eo Moab & Ammon. Atqui
7el en⸗ fllios ſuſcepit, & adamavit Ilmaelem & Iſaa-
enmie in cum. Sic eſt: Sed alterum ablegavit in exilium,
Lalli⸗ alteri gladium intendit. Ergo ſeparatus à ſuis
Stlan al Abraham; interpoſitus inter Abraham & Iſaac
un, tiin gladius: avulſus ab Iſaaco Jacob: a Jacobo Jo-
nms ennd ſeph abſtractus. Siderum profectò germinatio
iſthæc tanta non ſarculo, ſed enſe excolitur,
E hur 8. David. ſed abdicatione rigatur, ſed creſcit exilio. Sa-
eſ nè niſi Abrahæ ſucceſſoribus idem contingat,
mgn Srene non per eos Aſtra multiplicantur, ſed arenæ,
gnult , deceſarin quas Algis immiſtas procellæ obruant. Exci-
Religioſis, derat penè David, qui tamen non modèò ſidera
5 Becieſa- multiplicavit, ſed Solem ſuis à lumbis edidit,
zum ml/ 1 , cujus ætas, vitäque omnis perpetuum fuit cum
d:m /9 waren. affinibus, ac propinquis diſſidium. A Patre
4 S enim rejectus ad oves, nec Samusli oblatus ni-
chimn i, ſi poſtremo loco; à fratribus protervè repre-
cotent⸗ henſus, ante congreſſum cum Golia, quo de-
n eba, victo inviſus primùm Saüli Socero, tum ab eo
9 h haſtà petitus, & in exilium actus. Rerum po-
1l jnb, titus irridetur à Michol, dehoneſtatur ab Am-
gehe “ non, fugatur ab Abſalom. Vix reperies Da-
idenun t⸗ videm non obluctantem Suis. Uſque adeò, qui
euunen / à Matthæo Pater dicitur Chriſti, & Electo-
e en gi/ rum, diſſidere à Propinquis debuit Paſtor, Mi-

les, Rex, Maritus, & Pater.

Stromatum, Lib. XI.

ne defungitur, vix Angeli minas, gladiumque

275

Dominus quaſi vir pugnator: Omnipo-
tens nomen ejus. Exod. 15. 3.

Tu quis es, qui pugnantem exarmas, & Dei miſe-
fulgdra in pluviam facis in Lilium mucrone ricordia.
converſo? Si vir Pugnator eſt Dominus, non beyſſ
blanditur, ſed colluctatur iniquis. Porròô, qui ,4 dimi
Deum imbellem efle volunt, ità occinere con- landi.
ſueverunt. Vel Tigrides blanditiis manſueſcunt.
Ego certè Monſtris video ubique extrui Ca- Concio-
veas, ferreâque innecti vincula. At in Coœlo atores
gaudium ſuper uno peccatore: Ità eſt: ſed poœ- blandien-
nitentiam agente. Chriſtus ſemel aut bis fla- tes.
gello in ſceleſtos ſæviit, cùm paſſim ægros
curaverit. Non diffiteor. Tunc emm tempus
erat miſerendi. Verùm, quoties tonat vel in
Evangelio! modô Virgines excludendo à nup-
tiis, modò Divitem in gehennam demergendo.
Sedenim JksUs amore ſuo totum pellexit mun-
dum: cum Moyſes vix in officio Iſraelitas con-
tinuerit. Blanditiis, an ſanguine? Porrò, ſi om-
nes attraxit, cur illum crucifixere? Apoſtoli,
nénne longè plures ſanctificavere, quàm Chri-
ſtus: & tamen Petrus Ananiam occidit, Paulus
Elymam excæcavit, Fornicarium Satanæ tra-
didit in interitum. Aiunt ideò Pharaonem dam-
natum, Nabuchodonoſor verèò electis adfſcrip-
tum, quòd ille Angelum in columna ignis fue-
rit ſuſpicatus, hic verò eum aſpexerit blan-
dum, & rorantem in clibano. De electione
Nabuchodonoſor ego non me vadem dabo. Sal-
vus tamen ſit: memineris velim, poſt viſos
Angeli rores in fornace, ità ruifſe, ut agi de-
buerit & Regia in Caulas. Ubi verò divini furo-
ris caſti gatus eſt ferreâ virgâ, itaà reſipuit, ut
nuſquam reciderit, imòô, uti tu contendis, ſeſe
cœlo exhibuerit non indignum. Ergo non rore,
ſed verbere eruditus eſt, ut ſaperet. Dices, Oo/htinati.
cùm Chriſtus gladium emitteret ex ore, Joan-
nes corruit: cùm autem fulgeret in Monte, via ſalu-
Petrus exclamavit, Bonum eſt nos hic eſſe. Et tis arcta.
hoc miror ego vehementer, quòd Dominus, Matthe
qui rutilando Petrum allici non ignorabat, 17. 4.
maluerit fulgurando conterrere Joannem. Non Correctioe
minus ſapit, cùm jam in Cœlo regnat: Et ta Neria.
men indé prodit obarmatus. At Samaritanos Spes ni-
excindi noluit. Sed cum Samaria Palæſtinam mia Pec-
paulò poſt everti voluit. A Paulo appellatur cs Relnn.
Deus totius Conſolationis. At ab eodem dicitur
Peccator theſaurizare ſibi iram in die Iræ. Pe-
trus jubetur dimittere ſeptuagies ſepties. Sed
Poœnitenti, non Peccanti. Ninivitis pepercit.
Quorum neſcimus ſcelera, & luctum ſcimus.
Imòô nihil me æquè terret, ac Ninive, Ne peri-
rent, Rex ſacco purpuram commutavit, infan-
tes abſtinuere lacte, jejunavere homines ab eſ-
cis, jumenta ſeſe continuerunt à fœno. Si hâc
lege Dei Miſericordia obtinetur, quis ſalvabi-
tur? Quod autem fertur, ſacellum maximè fre-
quens in Gallia eſſe, quòd icon locata in eo ſit
blandientis populo JkEs: ita captivum me tra-
hit, ut manus dem. Itatur ad tabulam blandi-
culi Pueri? Ergo nullus jam de Domini ſeveri-
tate loquatur. Imô Fora, ſubſellia, Templa
non aliud ſonent, quam Dei Juſtitiam. Ut
enim floret & ſpinis roſa: ita morituri colligi-
mus Miſericordiæ Roſam, ſi ſuperſtites Dumos
Iræ excolamus. Sed Latrom Chriſtus regnum,
non gladium oſtentavit. Quèòd jamjam eſſet ex-
piraturus. Cæterum, ſi eum ſupplicem habuiſ-
ſet in campo, & non in Cruce, ad Pœnitentarn
orta-

276
hortatus eum eſſet, non autem ſpe regni delini-
ret. Ubi regni mentio ad Magdalenam? Num
ea Latrone in amore tepidior? Non tepi-
dior, ſed procul à funere remitti debuit in pa-
ce quidem, ſed ad ſpeluncas.

Recordatus autem Deus Noës, ounkéto-
rumque animantium, & omnium ju-
mentorum, quæ erant cum eo in Ar-
ca, adduxit Spiritum ſuper terram.
Gen. 8. I.

Rex regat Non oraverat Noë, non litaverat, non

Deo adſtabat deprecaturus à ſe quaſi umbram
illam ſupplici: Et tamen Dominus latitantis
Dei cura in Arca ultrò recordatur. Subi modè Princi-
ga ια, pum, Prætorumque aulas, & vide, an re-
cordentur abſentium. Utinam eorum memine-
rint, quos præ oculis habent. Diſce Tu à Deo
eorum recordari, quos calamitas abſtraxit à
Te, procúlque poſuit. Quàm verò immitis fo-
res, ſi nec eos audire dignareris, qui toties
ſupplicarunt, nec ſemel, ut tibi litarent, non
litavere Deo, cùm Deus nec pro ſe loquen-
tis, nec fibi litantis Noë humaniſſimè recor-
Dei eura detur. Quamquam hàâc fortè de cauſa Deus
ſe permi- Noë recordatur, quia ſui obliviſcitur Noë.
Seperi Ut enim Dominus peccati noſtri obliviſcitur,
veha ſi nos illud cogitemus: ita ſi noſtri nulla nos
tzacentes,cura teneat, noſtra ipſe curat, & nos. Er-
& incegi- go ſilentio, & incogitantià ſuam apud Deum

ohe d cauſam Noë peroravit. Nam & propterea
ten- —. . . .
tie ſeſe Noëmi recordatus dicitur, non autem flio-
permitte- rum ejus & fœminarum, quòd hos tæderet

re. carceris, ſæpiuſque cupido eos incefſerit e-
§. Nos. rumpendi ex illis latebris. Dices ideò dici,
Trizala- Deum Noë tantùm recordatum, quia cùm
tio feren-: . 3 . .
ga. ili conſuleret, omnibus conſulebat: non enim
Triula- aut ſolum exſiccari, aut Arcà recludi pote-
tionis re- rant , quin eo beneficio fruerentur & filii.
medinm. Hæc ſi ratio aliquid evincit, fruſtrà recorda-
iazeh Ver tus Deus dicitur Noë, & jumentorum, cuùm
voinnta iis etiath prodeſſent, quæcunque proderant
zi cenfor- Noëmo. Ergo, otniſſis fœminis & filiis, me-
mari. mor füiſſe Dominus fertur jumentorum, &
gelieitude Noë, quòôd, & illa neſcirent, & hic nollet
varie⸗ cogitare de ſe. Noveris proindè, divinam ti-
* PDyj excubare Providentiam, quoties tu tibi, re-
bülque tuis ſupervacua ſolicitudine ablegatâ in-
Gen. 8. I. dormnieris. Recordatus eſt autem Deus Noë, cun-
Korumque animalium, & omnium jumentorum.
Nota: non ſolius Noë, verùm & animalium
recordatur: & ne putares Aquilarum, ſeu
. Leonum fuifle duntaxat memorem, addit, &
Sugerior Jumentorum. Quam velim hoc cogitarent,
idem om- quotquot præſunt. Volo recorderis primo lo-
co Noë, ſed, & aliorum meminiſſe te volo.
Eorum maximè, qui pro ſe cogitare neſciunt.
Zeln, a- Adoleſcentior impetu ætatis, & ſtudiorum
tadif- non cogitat, quid incommodi ſibi proſeminet
,n3. nugis, & vanitatibus ſuis: eſto tu illi in Pa-
trem, curando, ne ſibi ſpinas conſerat, qui-
bus in ſenectute torqueatur. Quòd ſi Deus

nibuas.

risele- tum Noë, tum Jumentis, conſulit, Tu quare
̈sis: inopes refugis, & deſpicis viliores? Illud au-
Areer.

tem omittere non poſſum, recordatum fcili-
cèt Deum Jumentorum, & Noéë deliteſcen-
tium in Arca, quod verbum tenerrimum eſt,
& peculiarem Dei benevolentiam ſonat. Quæ
ſanè Domini humanitas ex ærumnarum acer-
vo emerſit. Emollitum quodammodè eſt Dei

—

pectus erga ſeras, monſtrâque, quibus late-
brarum ſqualor, & umbra incumbebat. Da
mihi Deum ferarum recordatum extrà Arcam.
Scio quidem ejus Providentiam conſulere vel
vermiculo: verùm, qui hoc nomine recorda-
tionis ſignatus Amor, nuſquàm quod ſciam,
extat in Scripturis. Sed aliquibus fortè pla- Vocatio-
cet Arcæ nomine Religionem præſignari. Si ais benefe-
ità eſt, quàm grata nobis eſſe debet Vocatio-um.
nis noſtræ nobilitas, quæ, etſi nos undique
coanguſtet, ab undis tamen ſervat, & quod
pluris eſt, Dei nos recordatione dignos facit,
quamquàm viliſſimos. Extraà Arcam periere Saperiar
Sacerdotes, periere Reges: in Arca Bos non provideas
periit, ejûſque recordatus eſt Deus. Recorda- Rugialis
tus eſt autem Deus Nozë, cunctorùmque anima- en
lium. Non modèò animalium, ſed cujuſque idem.
animalis recordatus eſt. Plerique toti Levita-
rum ordini, aut Equeſtri proſpiciunt univer-
ſim: at ſingulorum meminiſſe, laborioſum
opus eſt, & curæ pleniſſimum. Verùm hoc Superio,
maximè ſalutare, ſi de quovis recogitas. invigiler.

Saulus adhuc ſpirans minarum & oædis.
Act. 9. 1.

Occaſione Pauli furentis, ſed à Chriſto in Lapß os-
Agnum verſi, libet hoc loco quærere, me- eimifunt.
liôòrne ſit conditio Naturæ mitis & placidæ, an Moriif-
ferocientis & ſævæ. Et ſanè galaxiam præ ſe catio Paſ-
ferre plerique videntur, ſubacti non tam cruo- Gonum.
re, quam lacte, nec procellis exagitati, ſed Converſi⸗
ſideribus interpuncti. Quis hos non aptiores““.
putet jugo Domini, quos Natura ipſa coelo 5, paalus.
inveziſſe, non luto depreſſiſſe videri poteſt.
Hinc eſt, quèd, & Moyſes virorum mitiſſi-
mus, & Joannes Ifraëlitarum pudiciſſimus eli- X
guntur à Domino, ut, vel ſuo fruantur allo-
quio, vel ſuo accumbant in ſinu. Et ſanè Spon-
ſus in horto non vepres demetit, ſed Lilia:
ſéque viti comparat germinanti, non autem
rubo ſylveſcenti. Quin & Dei verbum ſpinis
legimus præfocatum. Nardo in accubitu dele-
ctatur, & erumpenti ex radice Flori Domini
Spiritus multiplex incumbit. Sic eſt profectò.
Verùm, cùm ex Saulo ferociente intuear Vas
electum ſibi Dominum architectari, nonni-
hil addubito, lemorine an acriori magis de-
lectetur ingenio. Prodeat primo loco in ſce-
nam ſpectatus Ezechieli divinæ gloriæ Currus:
trahi illum videbis non à Turturibus, aut Ag-
dis, ſed Aquilam, Leonémque intueberis ro-
tis adjunctos, quibus additur Bos, vix Homi-
ni relictà in curru ſede. Rogo, cur ferocio-
res, contumacioréſque deligit animantes Do-
minus, ſi, quæ cicures ſunt, aptiores quoque
ſunt? At Lilia metit. Sed Rubo inſidet: Sed
Virgam domituram cum Pharaone Ægyp-
tum umverſam non in Columbam primum
vertit, ſed in Anguem, quaſi ſperare non
poſſet ſumma per eam præſtitum iri, niſi prius
penè monſtrum facta ferociret. Languidior
Natura, ut furere neſciit, cùm procul eſſet
à Templo, ità illata Tabernaculo neſciet
grandiora operari. Joannem delegit & Lilieto:
ſed Matthæum & Telonio devocavit: Nardo
delectatur: ſed ad Ilicem Mambre, Sylve-
ſtrem ſcilicèt plantam, apparet Abrahamo,
ſed quieſcentem ſub Junipero, quæ pungit,
lacerätque, pane roborat Prophetam ad cur-
rendum. In cubilibus Draconum oritur Viror Iſa. 35.7.
calami *

N
lun
n
Non
t⸗
(/H
.
N2
.
f
cn
5 : 3
v ene
41
lu bet
“ Auntur
Gienmr
Nuben
Ci non
n. N
Meris
loo nul
Fitor.
kihti
ue
ſantil
an,
lene
Wt,
CMratar.
Cunphut
ſaar
ſa, gui
n inne
Uce
enck,
mo Ore
n Dom
ieen ren
n N
heum
e Don
lynbebien
,6,
Eeunmn
1 Ki ſed
4 renu,

nd u.
bont
Verinir!

Gt⸗

Chrthi
Eiene,
lett

n Mele

Un humnig
ſiceni e

1, AI
u, MN
iſetnſe
arnhnc⸗
eHhn Don
Geck Mrn
ente erſe
ecen e
ciorn ndil.
mo loen k.
lorie n

N⸗

calami, & junci; hoc eſt, ibi virtus feliciùs
provenit, ubi deſperatius grailata ſunt vitia.
Nullum agrum fertiliorem dabis, quam il-
lum, quem din exundans palus oppreſſerit.
Intuere Magdalenam, quam ferax extitit bo-
norum omnium, ubi primuùm emerſit ex ini-
quitatum cœno! Petro claves traduntur, non
cùm ſe iturum ſpondet in carcerem; tradun-
tur poſtquam, coràm Pontificis Oſtiaria, Ix-
süM abnegavit. Innocentior erat, cum Chri-
ſti Divinitatem prædicavit, ſed fortior, ex
quo flere cœpit perfidiam: ideôque tunc au-
Matth. dit, Libi dabo claves „ deindè veròô illi dici-
16, 19. tür: Paſce oves meas. Aptior viſus eſt exhi-
Joan. 21. pendæ miſericordiæ, ex quo illà magis indi-
i. guit. Ut enim Virga Moyſis adhiberi cœpit ad
ſigna atque prodigia, ex quo Anguis facta eſt:
Ita Petro claves promittuntur, dum ſtat; tra-
IIa. 19. 1. duntur poſt lapſum. Ecce Dominus, inquit
Iſaias, aſcendet ſuper nubepi levem, & ingre-
dietur Kigyptum. Quare non ſidus inſidet, ſed
nubem? Certè Eliæ igneam demiſit rhedam,
cii non abſimilis fuiſſet currus aſtris compa-
ctus. Nimirùm iis oblectatur Dominus, qui
vilioris olim conditionis fuere. Ex ſterqui-
linio nubes ſubſilitt, & concrevit: proptereà
gratior Domino eſt: ideéque gratior, quia
& aptior eſt ſidere. Sidus enim ut effulſit,
ità fulget nullo acceflu virtutis. Statis ho-
ris ſcintillat, quibuſdam latet. Habet motum
ſuum, ſuâſque, quas reſpicit, plantas. Nu-
bes verò modô rorat, modò pluit, modòô ful-
gurat, modò inumbrat, modèò terret, modò
coloratur in arcum. Circumfertur omni vento:
compluit quamvis arborem: nulli addicta aut
ſedi aut loco eſt. Mavult Dominus olim im-
pios, quibus ad quævis uti poſſit; quàm fa-
tuam innocentiam, cujus mihil non remiflum,
nihilque non mediocre. Uni rei affixa eſt ex-
currendi, & officia variandi ignara. Dices in
antro Oreb Spiritum auræ tenuis ſibilaſſe co-
ram Domino. Fateor: Sed quem anteceſſerint
ingens ventus, ignis urens, & turbo convel-
lens. Non excludo innocentiam, ſed aptiorem
ed plerunque pronuntio cor efferatius, ſi ve-
rè ad Dominum convertatur. IIlud ex Da-
pſal. 75. vide obj'icit nonnemo: Factus eſt in pace locus
3. ejus; & bhabitatio ejus in Rion. Ergo Domi-
de nus tranquillitati inſidet pacati cordis, nec ef-
Boanm feras, ſed mites animas eligit, quas inhabitet.
zon Ca- Lege, quod conſequitur: Ibi confregit poten-
rentis. tias arcuum: ſcutum, gladium, &ö bellum.
Dreqni IIla pergrata eft Sion, non quæ caruerit arcu-
den bus, ſed quæ eos diffregerit. Non tam exors,
odem. quam domitor affectionum aptus Deo eſt.
Doyminus enim populo ſuo effuſurus aqua-
rum theſauros, undarum ærarium Silicem
eſſe voluit, quèòd iis præcipuè delectetur;
qui à ſe impetrant, quod illis natura non de-
tulit. Ignem enim icta Silex emittit, non la-
tices, naturæ ſuæ relicta. Hinc eſt, quòd
Moyſi ex igne loquitur, quem in rubo ſtatuit
pabulo ſuo, & tamen inter ſpinas ardere vo-
luit, & noluit paſci. Quaſi diceret, Eo dele-
ctor igne, qui, cùm corripuit eſcam, ità vo-
racitatem inhibet ſuam, ut in alimento jeju-
net. Nönne vides eum gladium ex ore pro-
mentem pro lingua? Quid itaà linguæ adverſa-
tur, ut enſis? Lingua, Vitæ index, loqui &
diſcit, & docet: gladius mortis auſpex loqui
dedocet. Ideò Dominus voluit, ut vices lin-
guæ enſis ageret, eo maximè portento recrea-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. XI.

277
tus, ut quo verba intereunt, verba funderen-
tor. Ego certè miratus ſum non ſemel, cur
Dominus ad reprimendum ignitorum ſerpen-
tium virus, Anguem æneum ſfuſtolli impera-
verit. Fac Nerpentem æneum. Nimirum ex eo Num. 2t.
Pharmacum manare illi perplacuit, ex quo ve- 8.
nena diffundi conſueverunt. Sic etiam legimus
in Machabæorum ſacrificio aſperſas hoſtias a-
quàâ, ſeu luto ità exarſiſſe, ac ſi flammis
correpta forent. Ex Aqua ignem, ex Igne
rores, aquam Silice, ex Leone apes, aquam
rursùs & Mandibula, flores ex Baculo, an-
guem & Virga, vitam ex Angue, triumphum
& Funda, mortem ex Lacte, lepram é Villis
educere amat. Paucis: exultat Dominus, quo-
ties Jordanes in ſuum regreditur fontem, na-
turæque ſuæ domitor palmam non geſtat mo-
dò, ſed refert, & demetit. Arca vaccis tra-
hitur, ſed mugientibus præ deſiderio Vitulo-
rum. Triumphavit Dominus illà devicti re-
bellantis amoris pompä. Pergebant, & mu-
giebant. Nihil gratius Deo, quam ſi naturam
ſubigas, duùm gratiæ militas.

Fecit ergo Moyſes ſerpentem æneum,
. poſuit eum pro ſigno, quem oum
perouſſi aſpicerent, ſjanabantut. Num.
21. 9.

Quare non Columba exponitur ad morien- Suberier
tium incolumitatem, ut, quæ pacem intulit etiam im-
latentibus in Arca, vitam invehat erranti-= bius coli
bus in eremo? Ut diſcas, non inſidentem at- Geneg.
tendere, à quo ſanandus es, duům ægrotas, ia aaili⸗
ſed ſedem. Noluit Dominus Turturem in ber pra-
vecte ſuſpendi, ſed Anguem, ut ſcias; & Kanda.
promptuario mortis, vitam hauriri poſſe,
non imperantis merito, ſed obedientis fide,
& ſedis reverentia. Quid ſanitati cum ære?
Lapis ſaltem efſlet. Saxis enim ineſt inter-
dùm vis ad ſanandum. At æri vis prorsuùs nulla
eſt. Adde, quòd æs in ſerpentem efformatur,
ut; & materies, & figura nullam crederentur
præſtare poſſe opem pereuntibus. Et tamen
manabat ex re ſalus, ex Angue vita. Diſce
cuilibet parere.

Parate viam Domini. Luc. 3. 5.

Et ubinam Dominus requieſcit? Ubi nemo Chrikas
recubat. Emitte Agnum, Domine, dominato- e 3
rem terræ de petra deſerti. Ibi floret, ubi ni- Iſa. 6. i
hil viret. At non eum intueris è ſterili Rubo Nihit
Moyſi colloquentem? Quem etiam igne cir- prater
cumdedit, qui elementorum omnium infœcun- Peum-
diſſimus eſt. Nam cùm ex aquis aves, ex hu-
mo pecora, in aêre pleraque excreſcant: unum
reparat Phonicem ignis, ſi tamen citra fabulas
reparat. Non mirum ergo, ſi tamdi ſteriles
Saræ, & Rebeccæ uteri, quos ſibi quaſi ſatio-
nis ſuæ areolas Dominus conſtituerat. Enimve-
rò, undè Chriſtus erumpit, vix aliud provenit.
Et tu putas tuum in pectus Dominum deſcen-
ſurum, in quo, oves; & boves, & æra, &
quid fecis, tabiſque coacervavit in Templum
Avaritia Sacerdotum, concluſiſti? Adveniet,
ſed, ut ſpeluncam latronum in carcerem vertat
damnatorum. Adveniet, ſed, ut perdat; &
diſperdat, & mactet. Miratus interdàm ſum;,
qua de cauſa Dominus in littore conſiſtens Apo-
ſtolos evocaverit. Certè Sponſam Præſto atus
A a eſt

298

eſt in horto. Nimirùm, nihil ſterilius littore:
proptereà ibi jacit fundamenta Apoſtolatus, ut
ſcilicèt diſceremus, quicunque eum ſumus ſe-
quuturi, ibi nobis appariturum JESUM, ubi
ſola apparet alga, glareâque infozcunda. An
non quadraginta ſolidos annos errare voluit
in arenti ſolo Populum ſuum, cui nuſquam ali-
bi frequentiùs apparuit, & amantius præfuit?
In Lectulo fruſtra eum Sponſa quæſivit, in
quo flores repoſuerat, fœcunditatis nuntios,
& pignora. Ad cavernas enimverò maceriæ
evocatur Columba, ut in illa ſterilitate ſaxo-
rum eo fruatur campi Flore, qui non tam
Flos, quàm Petra eſt.

In hymnis confitemini illi. Pſ. 99. 4.

Nemo non pfſalleret, ſi certus foret, illi,

Offie ium
divinum. hoc eſt, Deo ſe hymnos exſolutorum. Veren-
tur enim plerique, ne illud contingat offeren-

Orert⸗ tibus hymnos ad aras, quod contingit afferen-
lrae tibus ex agro poma, vel è grege agnos in au-
2 — . . . 1 4 *
„a beo. lam; quæ ſanéè munera, cum Regi deferan-

pl. 99. 4. tur, famulorum ingluviem explent. Conſitemi-
ni illi ?à Utinam pſalmis hymniſque meis Deus
ipie oblectaretur. Imò & capitur. Nemo non
meminit Puerorum, quos in clibanum Nabu-
chodonoſor conjecit. Adfuit confeſtim Ange-
lus, ut Dei militibus flammas eliquaret in ro-
Dan. 3 res. Angelus autem Domini deſcendit cum Aza-
4². ria & ſociis ejus. Tanto recreati prodigio Juve-
nes, pro rore hymnos refudere Servatori ſuo
Ibid. 5r. Deo. Iunc hi tres, quaſi ex uno ore, laudabant,
& glorificabant, & benedicebant Deum. Quid
plura? Ad illa hymnorum mella, auſim dice-
re, ſucceſſiſſe Dei Angelo Unigenitum Patris.
Certè auguſtior ſe factus Angelus, Dei Maje-
ſtatem, & vultum ſubüt, quaſi eum puderet
tales, tantâſque margaritas ſinu excipi Angeli-
co, quibus non ignorabat ipſum ſolere Deum
Ibid. 92. recreari pariter, & ornari. Ecce egs video qua-
tor viros ſolutos, & ambulantes in medio ig-
nis, & ſpecies quarti ſimilis Filio Dei. Quam-
dia non cecinere, quamvis nec Regem refor-
midaſſent, nec ignes, ſat fuit Angelo ſuo eos
— Polari aſpectu: Ubi exundavere carmina;, ſpe-
ciem præ ſe tulit auguſtiorem, ac ſi, quæ umius
Dei deliciæ ſunt, & decora, nonniſi coràm
effigie Dei effundi deberent. Hinc eſt, quòd
nemo edicit Columbæ, ut plallat, niſi ſolus
Can. 2.14. Sponſus. Jonet Vox tua in auribus meis. Non
vulnera, quæ pro illo ſubiit, retegi expetit:
Non pallium, quod pro illo projecit, comme-
morat: Non ubera, quæ tamen illa ei aptave-
Can. .12. rat, optat; ibi dabo tibi ubera mea: Unam exi-
git vocem, quâ maximè oblectatur, quà ma-
ximè & ſolus veſcitur. In auribus meis. Ergo,
ut dignè Puerorum hymni exciperentur, ſuas
Angelus, ut ita dixerim, minus idoneas ratus,
ipſas ſibi aures Numinis affinxit.

Intonuit autem Dominus fragore magno
in die illa ſuper Philiſthim, & e-
terruit eos, & caſi ſunt à facie N-
ragl. I. Reg. 7. 10.

§ cohey- Hactenùs circuivi terram, & perambulavi
ſoſtomus. ealn, ut eloquentiam Chryſoſtomi modè Flu-
minibus compararem, modò Oceano. Pri-
mum eam contuli cum Geone: Tum Pelago
coæquavi. Nunc pertæſus aridam;, æquora-

Concio

ſeria.

Oliva

que, cœlum peto, ut vocem ejus tonitruis ful-
minibéſque componam. Et quidem in Scriptu-
ris Prophetarum quatuor Animalia Fulguri
collato ſunt emicanti: Chryſoſtomus verò co-
ruſcationem luminis ſupergreſſus, fragorem
fulminum æmulatur. Qui ſanè fragor non II-
raelitas concuſſit, ut aliquando Concionato-
rum pauci, & mali conſueverunt; quorum
canina multiloquentia non impios arguit, ſed
probos dedecorat. Quin Philiſthæos & con-
terruit ſed & cecidit. Porrèò non Gloriæ cu- luſtitis
piditas, non latrandi prurigo in Chryſoſtomo “aaα m-
perſonuit, ſed Dominus in ejus voce auditus nibus.
eſt, quem unicè declamando & expetivit, &
coluit. Et Flumina quidem ità exundant, ut Correctio
ſolæ valles, ſolaque campeſtria obruantur, iterz.
Montibus, Turribuſque ab eluvione immuni- Perſonarà
bus. Non ità ruunt Fulmina, à quorum ſtra- ccebtio
ge nihil eſt tutum: imèò celſiora cacumina & n e.
frequentiùs evertuntur, & quaſſantur fortius. dee, .
Hac ſanè ratione Chryſoſtomus pepercit nemi- dicis pro-
ni, ipſéôſque Cæſares impetens concuſſit. II- bi, & Con.
lud autem animadvertas oportet, hoc non ini- ionatoris
quo animo ferri, quoties Concionatoris doctri- wert.
na Fulmen æmulatur; hoc eſt, cùm in cœlo
igneſcit, & cœlo ruit;, ſtragémque infert cum
luce. Plerique tonant; ſed eo boatu, quo fa-
tali terrarum agitatione, concuſſionéque Cala-
briæ ora perſæpè terretur. Non igne, ſed aurâ
perſtrepunt, hoc eſt, non zelo inflammantur,
ſed gloriæ deſiderio difrumpuntur. Dicunt,
non ut arguant, ſed ut dicantur. Tu verò, cùm
fulmen eſſe Chryſoſtomum legis, noli barba- Coneio
riem, & efferatam lacerandi Principes imma- Prudenie
nitatem animo præcipere. Fulmen enim, quan-
quaàm perſtrepat, magnéque feratur impetu,
tamen ſapientiſſimè debacchatur. Nam inter-
dùm, intacto ferro, vaginam erodit; inter-
duùm, illæsaâ thecàâ, gladium abſumit. Serit
quoque non rarò cum ſtrage gemmas. Teſta-
tum id reliquere non vulgares naturæ ſcruta-
tores. Ergo ita arguas, ut non confundas: ità
increpa, ut interduům, quem feris, exornes.

Et vos imitatores noſtri facti eſtis & Do-
mini: excipientes verbum in tribula-
tione multa, cum gaudio Spiritus ſan-
hi; ità ut facti ſitis forma omnibus
oredentibus in Macedonia, & in A-
chaia. I. Theſſ. I. 6.

Quonam penicillo adumbrata eſt imago, verlun
non Pauli tantàùm, ſed etiam Chriſti, in ido- Dei.
. . . . . . . Fer voris
lolatris, & facrilegis? An pallore jejunii? an ſens.
candore pudicitiæ? an cocco patientiæ? Ver-
bi Dei penicillo, coloréque. Excipientes Ver- 1. Theſſ.1·
bum. O Verbum! Quod non Moyſes Virg ſuâ
præſtitiſſet; quod Beſeleel non effinxiſſet ſuæ
ſapientiæ ſcalpro: quod non Salomon ſua ef-
formaſſet eruditiſſimâ potentiàâ, Dei ſermone
confectum eſt. Verùm, non ait Apoſtolus, à
Theſſalonmicenſibus auditum, ſed exceptum Familia-
Verbum: hoc eſt, ulnis pectoréque recep- ins d
tum, ad inſtar cariſſuni pignoris. Excepit P vgr
Chriſtum gaudens Lacchæus in domum ſuam. o, ſan-
Et mulier quædam Martha nomine excepit il- gifcet.
lum in oppidum ſuum, imè & in domicilium perlo Vii
ſuum. Ergo excipis Verbum, ſi & feftivè ad- Tuus hlus
mittis, & epulo recreas. In nonmullorum enim
corde Dei Verbum non epulatur, ſed jeju-
nat. Nunquàm hoſpitem ſumm inviſunt, nun-
quam

Sermo ſbi-
ritualis.

4

il
Gen

un
ntin
bunm
he⸗
i
o
A1,Ctu
hun
onmb
un
io
rerenl
teriti
uN4
Ris . Ne
5 n fte
vbrte (⸗
gl ſecu
M Ver
Crriki⸗
Criki
ſcm.
lir ere
Pntkn
(aſba
n Mir

61 Mumnim

Cerbenag
1 1 ué
Uue ex
Aicllge
Id
Peimum
bunn,
6 timde
uummnn
n
g E
gani H
.
A5 Adeh

cke
Wonnig
4
l
ndi
un
ImN
n ke
imin 1
rlei,
nn
Rt t i

CMNN
iaC
nne
nlenn
gell
ella
mmnn,
Don
ſethrc
ltehrts
inN
N.
dt e⸗
mit. N
T
re lan
ſmdu1
8 e

quàm ſalutant, paſcunt, & deducunt. Ut au-
dierint Verbum, in corde conſopiunt; nun-
quam illud recogitantes, ſalubrique commen-
tatione nutrientes. Quis verò non miretur, Ver-
bum hic exceptum in tribulatione multa, tam
feliciter provenifle, ut Chriſtum ipſum, ſan-
Ctius ſcilicèt granum protulerit: cùm in Evan-
gelio Dei Verbum ſatum inter ſpinas, præfo-
Luc.8.7. catum dicatur a ſpinis? Et ſimul exortæ ſpinæ
ſuffocaverunt illud. Hic verò excipientes Ver-
Tienle- bum in tribulatione multa, forma facti ſunt
ientils, omnibus omninò credentibus. Sedenim ibi pro
dumis opes Dominus intelligit, quibus procul
dubio ſementis Evangelii ſuffocatur. Hic veròô
inter enſes, & compedes Dei Verbum fortu-
natiſſimè provenit. Ut enim flacceſcit Volup-
tate, ita Tribulatione pubeſcit. Si tamen ærum-
narum amarities gaudio divini Spiritus condia-
Felicitas tur. Non ergo mirum, ſi exareſcat Dei Ver-
noxia pum frequenter in cordibus Felicium, quorum
Graie fulgent auro, ſericôque pavimenta. Et ſi qua
Dei cope- fortè Calamitas incidit, non gaudio Spiritus,
randum. ſed ſæculi fomentis lenitur. Hinc eſt, quòd
Dei Verbo farti Fideles plerique, non forma
Chriſti fiunt, ſed imago videntur eſſe Anti-
chriſti. Nimirum Dei Verbum colores imita-
tur, quibus, & Crux efformari poteſt, &
ſceptrum, tum Deipara colorari ſolet, tum
Diana. Ut emm uno eodémque Manna, & De-
liciæ parabantur, & Vermes, & Chriſtus ex-
primebatur, & Avaritia: ita ex Auditoribus
aln Forma fiunt credentibus, alii efficiuntur
Charybdis navigantium. An non;, audito Chri-
ſto, Milites Evangeliſtæ facti ſunt, clamantes:
Joan. 7. Nunquàm ſic locutus eſt homo: Scribæ verô in
46. Cerberos demutati ſunt, latrantes: Hic blaſ-

Marc. 2. phemat Tu ergo, ſi vis Dei Verbo, in Chri-

7. ſti imaginem reformari, excipe illud, in tribu-

latione excipe, & excipe cum gaudio, etiam
1. Theſſ. ubi affligeris. Excipientes Verbum in tribulatione
1. 6. mlulta. Id eſt, reputando cum animo, non abſ-
que innumeris ærumnis Evangelium, quo im-
Intentio buimur, adimpleri. Nam plerique in Violis &
veda. Narciſſis Chriſti Verbum excipiunt, ſperantes
Rekr ſibi non defuturam tum gloriam nominis, tum
z. primum in Synagogis accubitum, ſi Leges cu-
ſtodiant, quæ feruntur. Nolo dicas, ſi me meis
Legibus ſepſero, ero Columna in Templo Re-
Homini- ligionis. Ero quaſi inſtauratum ex ſanctiori au-
⸗ “ ro Candelabrum in Tabernaculo, méque ma-
