Obedien-
tia caca.

Argumè-
tuam de
Sancb ſſie
ma Eu-
chariſtia.
loan. 20.
29.

Sandliſi-
ma Ee-
chariſtiz.

Templo-
rum or-
natis.
Zlantes
indi ſere-
ti.

1

GTROMATUM

ENX DIVINIS SCRIPTURIS
LIBER O& C TAVUS.

Et Lux in tenebris lucet. Joan. I. §5.

In Chri. U iſta Lux eſt, cui
Ki Paſſio- umbræ Mortis, & ca-
= ligo luctuum non offi-
wor .* 1
Chrißi ciunt? Quale lumen;
ergs Pee- apud quod non eſt tranſ-
catores, mutatio, nec viciſſitudi-
& os ium nis obumbratio? Sanè
i S Lux iſta, Lux eſt Amo-

ris, quæ neſcit occaſum.
Amor omninò Lux iſta eſt, qui vel in lati-
bulo Dei, quem tenebræ circumſtant, adeò
luxit, ut de ipſo fonte lucis, & vitæ trium-
phaverit, revehens indè opima mortalibus ſpo-
Amor lia, & vitam, & lucem. Amor denique Lux

Re⸗ in ea eſt, quæ tenebras non veretur, afſueta tri-
Amor in umphare de Sole, ante quam Agnus Lucerna

Peum, eſt, quam Pater, in Amoris meridie, hoc eſt,
Charua., in Cruce reſtinxit. Lux denique Amor eſt,
quam Dei Sapientia prætulit, ut drachmam
perditam inveniret: quæ ut clarius luceret, Sol
ipſe Juſtitiæ occidit, & Candor lucis ſepulchri
Chriſti tenebras non expavit. Hanc ergo Amoris lu-
Paſſio. cem;, quaàm ſplendidéè in tenebris ſuppliciorum,
& dolorum Domini radiaverit, videamus; vi-
debimus autem, ſi quæ luxit in tenebris Cha-
ritas, tanquam Lucifer oriatur in cordibus no-
ſtris, quatenus illuminet abſcondita tenebra-
rum, & revelet in dolorum exundantia abun-
dantiam charitatis. Et Lux in tenebris lucet.
Noctis poſtremæ veſtibulum in Aula illa ſpe-
ctatur, in qua Agnus Agnum comedit, & Do-
minus à ſervis comeditur. Quantùm ibi, Deus
immortalis! tenebrarum fuit, ubi adfuit is, qui
& Principem tenebrarum excepit in corde, &
Solem ipſum inocciduum valuit in occaſum
urgere. Quid umbrarum deeſſe potuit, ubi
Judas adfuit, latibulum tenebrarum & prodi-
tor lucis, apud quem Avaritia, quæ latebris
gaudet, ſolium ſuum exſtruxerat. In cujus pe-
Ctore cùm facta nox eflet, omnes omninò be-
ſtiæ ſylvæ, id eſt, vitia omnia tranſierunt,
imòô moratæ ſunt, ut Leonem ex tribu Juda
ortum alterius Judæ maleficio interficerent.
Verùm videamus, quo modo in tanta ſcele-
rum caligine Charitas emicuerit. Imminere
ſibi occaſum Lux ſenſerat eà nocte, in qua

tradebatur; ſed de Diſcipuli cæcitate ſolici-
tior, quàm de ſuàâ nece, quid, rogo, non
egit, quid omiſit, quid non aggrefſſa eſt, ut
aggreſſorem ſuum nobili triumpho perdoma-

ret? Coœnam Amor apparat, ratus, fore ut

Paſchali Agno Lupus ſaginatus, Dei Agnum
non eſuriret. Verùm Agni eſu irritata in Lu-
po fames magis quam extinéta;, cùm intelli-
geret ſolo Dei Agno faucium rabiem explen-
dam. O prodigium amoris! 6 Charitatis exceſ-
ſum! 6 commentum! 6 lucem in tenebris ru-
tilantem! Audite Cœli, quæ loquor, audiat Ter-
ra verba oris mei, & divini Verbi induſtrias.
Quis ſtupeat nonageſimam ovem relatam hu-
meris Paſtoris? Scio tunc, cùm ovis impoſita
eſt dorſo ejus, factum fuiſſe Principatum ſu-
per humerum ejus. Tunc enim regnaſſe viſa
eſt Charitas, cum ovem errantem humeris Pa-
ſtoris reportavit. At quaàm nobilius triumphan-
tis Amoris prodigium Paſtor geſtatus in Viſceé-

ribus ovis degenerantis in Lupum, quaàm ve-

Cta ovis dorſo Paſtoris. Judas Lupus rapax
non valet expleri, niſi uno Dei Agno. Quid
Lux agat, ut luceat inter has umbras? Si per-
dit Agnum, explet Lupum, ſed parùm lucet;
ſi Agnum ſervat, Lupum non paſcit. En emer-
gentem è& tenebris, & in tenebris Charitatem.
Vivit Agnus, & Lupus paſcitur. Tradere me
vis, Juda? en me tibi trado. Meas eſuris car-

nes? Accipe, macta, & manduca, Hoc eſt Luc. 22.

emm Corpus meum. Sitis cruorem meum, Bi-
be lætus; Calix, quem delibas, ſanguis meus
eſt. Ità, ne traderetur ab Avaritia Corpus per
Diſcipulum, fecit Amor;, ut à Magiſtro dilci-
pulo traderetur. Abſit, ut dicam, ſi Dei Ag-
num Judas non eſuriſſet, Dei Agnum adhuc
Eccleſia eſuriret. At dixerunt viri tabernaculi
mei, Quis det de carnibus eus, ut ſaturemir?
Quis? Unus, qui eum tradit, eum Vobis tra-
det. Scio pleroſque, putare Euchariſtiæ epu-
lum nobis Virginis precibus impetratum. Ig-
noſcat, rogo, Dei Mater, ſi clamo, neſciens,
quid ſcribam: Lux Dei lucet in tenebris, non
in luce; Dei beneficia non ſola Innocentia ex-
orat, ſed Perfidia, quamvis in excidium fui;,
extorquet. Adæ Inobedientia Verbum com-
vertit in Carnem: Proditio Judæ, penè di-
xXi: non ſola Virginis Oratio, Carnem V erbi
commutavit in Panem. Tibi, Virgo, debet
Eccleſia Redemptoris acceleratum Adventum,

Con-

Deut.32.

—

JZudas.

Sanikiſi-
ma Eu-
chariſtia.

19.
Miſſa.

Job. 31.
I.

Ccmnin
eNd
, u
oer
ZunN
uninkt 1
NM oli
iie, Att
H umet
hum Na
rNld
1 lat
nriu n
ter guik

7

.
IIN.

li oe

IEhmI⸗
In lle ec

rlir kr e

uanaren.
en n l

„.

.

Convivium verò ſuum, & ſuum Manna Ju-
dæ quodammodò debet. Siquidem Chriſti Cha-
ritas, ut diſcipulum lucraretur, quemadmo-
dum Pater Verbum miſerat ſervili indutum ha-
Ckrigas bitu in Mundum eum refecturus, ità ſe Filius
mieritur tranſiniſit in pectus Judæ velatum Pane, ut
ceerdi jua- illud emolliret, & reſtauraret. Ingreditur pro-
de. indè, mutato habitu, in Lupum Agnus, ut
eum convertat in Ovem, ſed qui è luto valuit
primum Adam efformare; in luteo corde ſecun-
dam Adæ ſimulacrum non reformat. Siquidem
cor illud jam occupaverat ferreus Amor Auri,
in quo ſicut Cæſaris non poteſt imago non
ſculpi, ita in eo Dei nequit effigies retineri. Et
duplices quidem Tenebras in illo corde Lux
reperit expugnandas: Principem videlicèt te-
nebrarum, & umbrarum Parentem, hoc eſt,
Dæmonem, & Avaritiam. Illum ne ſuo quidem
dignata eſt prælio: cum altera diù eluctata eſt,
D ſed fruſtra. O Monſtrum! Dei Charitas, quæ
de Deo triumphat, Avaritiatn non vicit, ſed ne
quidem emolhvit, quæque Diabolum fugare
otuiflet & corde Judæ, ſi voluiſſet, cuùm diù
laboraſſet, voluit, ſed neutiquàm, ſervatàâ Im-

CEcttite li.
4 . 1ogo,

gerellrchr pio arbitrii libertate, Avaritiam excluſit. Qua-
hho petn le, rogo, quale Deæmonium Avaritia eſt, quod
natib, Men non dico in oratione, & jejunio, ſed in lotio-
o Den Ia ee ne, & cibo ejici nequit! Ingreditur in Mun-
Wümm. Zadas ſe dum Deus, & Dæmon egreditur. Intrat in pe-

Haſpendii, ctus Judæ, nec inde Cupiditas exit? Quæ nox
P1- ſhæc eſt, quam Solis adventus non excludit?
444 „ Nimirùm nox eſt, quæ Solem ipſum, ipſiuſque
ueu: ſut. Solis architectum, & lumen valuit extinguere.

Nox eſt Cupiditas, quæ nec ipfa ſinit ſidera in-
terlucere. Stupet Dionyſius Patrem occurrentem
Filio. Quid is occurſus cum Chriſto intrante
in Judam? Ille redibat Converſus, Iſte abibat
Perverſus. Pater egreditur è& domo, Chriſtus
ingreditur in pectus. Hora eſt, ut jam Aurora
ſurgat à cœna, & quæ ita emicuit in corde
Judæ, ſui oblita, & proditoris ſui ſalutem ſi-
tiens, rutilet aliquando tandem in Horto Geth-
in ſemam, ubi licebit Luci prælium reparare,
pu, inter laternas, & faces cum Juda. Cujus dum
ds 1 n re . tardat adventus, ſpectemus, quaàm ſplendidam
gger E ſe exhibuerit Charitas in ſummis tenebris, er-
ga diſcipulos dormientes. Procumbit in genua
Irss, & exundante in corde triſtitiàâ, agon
in agoniam commutatur. Adeſt & Cœlo Calix,
ſed non vinum mœrenti animo propinans, at
Superior ejus ſitiens cruorem. Tam denſæ fuere dolorum
iehi tenebræ, ut penè lucem extinxerint. Quæ ta-
men ad Apoſtolorum recordationem recaleſcens,
illos adit, ſolatur, monet: cumque jamjam paſ-
ſurus eſſet, ipſe, ſatellites & carnifices, ca-
vVet, ne in tentationem incurrant. Uſque adeò
Lux lucere in tenebris non dedidicit, ut vel
Sanguinem exſudans, & limen mortis attin-
gens, uni timeat diſcrimini dormientium. Hos
inter æſtus en cum cohorte transfugam, ex
Apoſtolo Apoſtatam, ex Diſcipulo Prodito-
rem, facibus deduéctum & deducentem umbras,
umbrarumque Principem ſuo in pectore vehen-
tem. Planè circumventam tanto tenebrarum in-
curſu Lucem occidiſſe expectatis. Alienæ ta-
men ſalutis non obliviſcitur Dominus, in tanto
periculo ſuæ. Prodigium Amoris fuerit, mo-
lientem inſidias in convivio proditorem demul-
ſiſſe, nunc certè palam graſſatus deſerendus
eſt, ut vitam perdat qui vitam prodit. O Cha-
ritas, quæ ſemper luces, exclamat Auguſti-
nus, & nunquam extingueris! O Lux, fons ipſe
Ethicæ Comment. Tom. V.

n n tenenn

Stromatum, Lib. VIII. — 61

luminis in tenebris docta rutilare! Planè Lux
in tenebris periculorum ſuorum noſtra dunta-
xat diſcrimina nititur amoliri. Adeſt Judas ima- Avaritis
ginem Cæſaris in argenteis habens, ſed Dei
carens imagine in corde, Patris Imaginem Pa-
cis Imagine deterſurus. O Siren, quæ mul-
ces, ut perdas! Obviant ſibi Miſericordia & Zelus a-
Mendacium, Injuſtitia & Pax oſculantur ſeſe. arum
Judas Chriſtum, & Chriſtus Judam oſculatur. nitr -
Huc ades, Sponſa, divini oſculi tam diù can- .
didata, & vide, qui Tibi negavit oſculum,
quo modo Proditorem oſculetur. Nimirùm Lu-
cem iſtam ideò fruſtrà ſuſpiraſti, quia in me-
ridie exquiſiſti, quæ ſplendidiùs lucet in tene-
bris. Olet thus, cùm ardet, ſupplicio in de-
licias verſo. Amor quoque in umbris emicat, Zelus a-
& ſtellas æmulatus latet in die, micat noctu. *arum
Careret oſculo Judas, ſi amaret, meretur 2-
quia non meretur. Nullum Apoſtolorum le- Iaimics
go ad labia Domini admiſſum, præter Judam. dilectio.
Joannis privilegium fuit in pectore recubaſſe.
Non datum Virginitati, quod Proditioni da-
tur: Illa ultrà pectus non procedat, hæc au-
deat oſculum non petere, ſed rapere. Ea ta-
men tenebrarum copia exundabat in ore trans-
fugæ;, ut vicino Sole, quid ageret, non vide-
ret. Miramini, credo, Charitatem Domini non
ſibi in hoc congreſſu, ſed Judæ conſuluiſſe,
nec egiſſe, quà ſe ratione ſubduceret inſidis,
ſed quo modo ad ſe raperet raptorem ſuum;
qui ad cumulum improbitatis es remotior à
Juſtitia fiebat, quò ei fiebat vicinior, à Chri-
ſto tùm maximè alienus, quùm maximè pro-
pinquus fuit. Uſque adeò non amplexus, ſed
amor proximum facit. Judas ſiquidem & e-
longatur à Domino, & oſculo dignatur, & eò
à Patre longiùs diſcedit, quò magis accedit ad
Filium. Videamus autem, an inter ſatellites
ſui tandem Charitas recordetur, & alienæ ſa-
Iutis curam ponat. Irruunt, in catulum Leo-
nis Juda, Judæi Leones, & diſſolutis faſcibus,
expeditiſque vinculis, eum tenere ſtudent,
quem retinere nolunt, cupiuntque ſtringere cu-
jus vitæ filum incidi ſolvique optant. Quid
Dominus? Non modò lucem ſuam non abſ-
condit inter manus umbrarum, ſed auxit. Et-
enim veritus ad humanitatem inſtillandam fu-
riarum mentibus Humanitatem non ſufficere,
Carnemque ſuam, ad convertendos in carnem
lapides, fore invalidam, Divimitatis opes pro-
mit, ſtillamque ſuæ Divinitatis effudit, cujus
immenſitate milites obruti abierunt retrorsam,
& ceciderunt in terram. Videbatur optimus Pa-
ſtor, ſi dediſſet pro ovibus animam: qualis,
rogo, Paſtor jam iſte, qui pro Lupis divinita-
tem præbet? Sed quàm prodiga Divinitatis
Charitas, tantundem avara humanitatis ava-
ritia, nec cùm cadit cecidit, ſed per ruinas va-
lidior, auſa eſt vincire quem expaverat, utque
ſalutem non teneat, tenet Salvatorem. Felix im-
piorum caterva! ſi quam in manibus tenes Inno-
centiam, retineres in corde: Planè dimitteres
Juſtum, ſi Juſtitiam teneres. Sed væ tibi, quæ
ſalutem ducis, nec duceris ad ſalutem. Crede
mihi nullo pacto habere Juſtitiam potes, niſi
dimiſeris. Cares Deo, quia non cares. Rapitur
tandem ad iniquitatis Sacerdotes ſalutis victima.
Ibi dùm ſacrificari incipit inter colaphos & con-
tumelias Hoſtia Pacis, Petrus fidem ejurat; hoc
eſt, cum Jnss inchoat ſacrificium, Sacerdos
deficit. Quot Monſtra in uno Monſtro! Coa- 8, Peeri
cto in Aula Concilio, Pontifices non Deo im- negatio.
F molant;,

Pamilia-
itas cum
mulieri-
bus.

Pl.3. 16.

Pl. 18.6.

62
molant, ſed Deum. Imò verius Sacerdotibus
immolatur Deus, quibus ut miles blandiatur;
InsM Cædit. Magnum piaculum, quòd in Au-
la Chriſtus negetur. Quis enim atrocius? Sed
hoc veſtibulum eſt, & atrium Aulæ. Negatur
in atrio Chriſtus, ſed in Aulæ conclavi cædi-
tur, damnatrque. Quòô ſecretiora Aulæ per-
Vaſeris, eò ſceleſtius haberi Chriſtum depre-
hendes. Ideò verò ab oſtiaria Petrus admitti-
tur, ubi Chriſtus aderat, ut ille à Chriſto ab-
eſſet. Uſque adeò noxium eſt mulierum com-
mercium, ut ab eis admitti vel ad Chriſtum
nequeamus, quin Chriſtum dimittamus. Porrô
quàm male convenit inter Aulæ ofſtiariam &
Oſtiarium Coœli, cui recluditur gehenna, dum
aula patet! Quid, quòd Sacerdotem adire non
licet, niſi per fœminam? O probrum! Si Mu-
lier nolit, Pontificem Caipham non convenies.
Meritò e in domo Chriſtus damnatur, ubi ad
Pontificem per fœminam tantùm aditur. O ſem-
per fatale fœdus fœminarum & virorum! Ad-
lunt Suſannæ ſenes propè fontem, & ardent:
Loquitur cum ancilla Petrus ad ignem; & con-
gelaſcit. Quale iſtud venenum eſt, quod nec
Hammis, nec undis cedit! Varientur elemen-
ta, modò aqua te recreet, modô te igris ſo⸗
veat: par ubique naufragium, ſi adſit ubique
fozmina. Nec ſenectus ſecura de Cafſlitate eſt;,
nec de fide Petra & fundamentum Eccleſiæ,
ſi mulier vel aſpici poſſit, vel audiri. Ita fri-
eſcente ad focum Apoſtolo, raptatur à ſatel-
Ftinus Chriſtus, cujus lux ne in tenebris quidem
injuriarum ſuarum negligere potuit diſcipuli
tenebras, enimveroô luxit illicò in umbris cha-
ritas, & Petrus luxit, ſuique penè oblita diſ-
criminis Apoſtolum ſolvere nititur à crimine,
noſtrorum ipſa vinculis peccatorum devincta.
Ita quam elicuit Moyſes aquam è petra virgæ
iu, mitiùs eam elicit & Petro Chriſtus blan-
ditiis oculorum. Ut penè utriuſque prodigium
retuliſſe videatur Jeremiæ oſtenſa Virga ocu-
lata, quæ ut auſteritate rami Moyſem expreſſit
Petram vulnerantem, itaà benignitate oculi
Chriſtum adumbravit Petro ſuccurrentem. Vi-
debatur olim Amoris prodigium, ſi Deus ſuo
dignaretur intuitu Juſtorum geſta præclara:
undè Vates exclamat præ ſtupore: Ecce oculi
Domini ſuper Juſtos. Nunc veròô, ad cimulum
charitatis, ecce Oculi Dominmi fuper impium
& rebellem, ut dignam ſe prolem proferant;,
lacrymas Pœnitentis. Meritô autem extra au-
lam exivit, ut fleret Petrus, qui ſciret in aula
poſſe vel Apoſtolos ruere, flere vix poſſe. De-
nique, ut in ſe rediret, exivit extrà aulam;
qui, ut in aulam intravit, exierat à ſe ipfſo. Pri-
mus ergo Poœnitentiæ flos exilium eſt ab Aula,
& quem Jxsus reſpicit, Domum Pontificis is
non aſpicit. Verbo, exivit ipſe ex aula, ut è
ſuo corde Satan egereretur, quem exceperat,
cùm Chriſtum negavit. Libet ſpectare lacry-
mas Petri; rarum enim ſpectaculum eſt Prima-
tis lacrymantis. Erravi; nullus Præſulum non
lacrymaretur cum Petro, ſi è domo exiret ſum-
mi Sacerdotis. Egrediuntur, inquam, non pau-
ci & domo Pontificum lacrymantes „ non quòd
eos Chriſtus reſpexerit, ſed quòd eos Chriſto
ſuffecti Eccleſiarum Principes non reſpexerint.
Interim qui Exultavit ut Gigas ad currendam

viam, jam irriſus, jam cæſus, jam doloribus

coronatus donatur purpurâ, ut regno exuatur.
. . . .*S
Adeò felicitas Chriſto contraria eſt, ut eum

erucies, ü corones. Quid, quoed Barrabbæ col-

Oliva

latus neci addicitur, dimiſſo ſicario. Rogo, quid
Ppræſtabit redivivus, ſi moriturus reum à fup-
plicio ſubducit? Si vitam ſervat, cum vitam
perdit, quas nos docturus eſt vitæ vias cùm re-
ſurget? Quamquam quid mirum, ſi moriturus
moriturum à Cruce liberat, qui mortuus mor-
tuos evocabit & ſepulchro. Crucem geſtat, &
quamquam ſanguinis ſui prodigus, lacrymarum
tamen fontem obſtruit in fœminis, ſibi pera-
manter parentantibus. O charitatis jubar, nec
in ſummâ dolorum nocte dedoctum elucere!
Exundantem fletuum laticem à ſe ad ſcelus Ju-
dæorum corrivat, cupidus non ſuo duntaxat ſan-
guine, ſed obvis quoque mulierum lacrymis
fœditatem & maculas Synagogæ diluere. Wuper Luc.23,
vos ipſas flete, ait, & ſuper ſilios veſtros. Ità ne? 28.
Ergo prodiga humana Religio eſt, ſi profunden-
ti pro ſe ſanguinem refundat lacrymas? Placent,
inquit Dominus, lacrymæ, nec eas ſiſto; at eò
fluant, quò meus defluit cruor. Matrem ſuam
abluant filiæ Sion ſuis fletibus, quam ego itaà
abluo cruore meo, ut alienis quoque luctibus
madere cupio. Adeò ſalutem ſitit impiorum, ut geperius
fruſtrà non ſuſtineat vel muliercularum effundi ſui li
lacrymas, quibus illacrymatur, ni ſcelus popu- viſcatur,
li & lacrymentur, & lavent. Ità, ſuis doloribus .
& vulneribus præſentibus futurum Sionis exci-
dium prætulit. Verùm, dùm nos moramur in
via, ille jam Montem ſubiit, nec Crucem ge-
ſtat, ſed geſtatur à Cruce. Quas ibi dolorum
tenebras paſſa ſit Lux, ipſe teſtatur Sol, no-
cte pullatus in meridie. Diffulæ toto mundo
umbræ tenebras indicant, quibus circumſfuſa
Lux eſt. Hora eſt, ut jam noſtri obliviſcatur
Dominus moriturus. Scilicèt: imô veròô clarius
ejus, in peccatores amor, in ſcelus odium emi-
cueére. Sitio, clamat; confixus ligno. Quid ſi-
tis, exclamat Bernardus? quid de ſiti quereris,
qui de ſpinis, clavis, Cruce non doles? Quæ
iſthæc ſuis, quæ Verbum ſilens clamare cogit
de patibulo? Botrus Cypri es, & ſitis? Cali-
cem ſalutaris propinas Eccleſiæ, & ſitis? Cruo- Laerymas
rem in potum fundis, & ſitis? Nrit, inquit ticba
Gofridus, nec ſitit ſolum addit Auguſtinus, ſed laſphe⸗
„ . . . . . mantis
& eſurit. Sitit Fons, ait Nazianzenus, & Panis Latronis,
eſurit. Rogo quid cupit? Salutem peccatorum, pon vini
peccati extermimum. Eôque & fames & ſitis militi,,
progrefſiæ ſunt, ut Latronem furatus ſit, quem ld vins
voraret jam tartarei Lupi feritate ſemeſum. 1 ottek.
Quis hoc, inquam, vel ſomniaret, ut Charitas Zilus a-
quatuor confixa clavis, lanceâque brevi trans- zimaram
figenda, inter adſtantium blaſphemias, inter inter in-
naturæ convulſiones, inter vulnerum cruciatus, commoda.
oblita ſui, peccatorum memor de lucrando la-
trone ageret, cùm animam jam agebat? Ergo
ad impium, qui à ſiniſtris erat;, latronem con-
verſus, eum & exemplo & verbo revocare
conatur ad vitam, in ipſo geminæ mortis con-
finio. Quid ſuſpiriorum emiſit ad Patrem;
quid cruoris pro illo effudit in terram, quid
illi divinorum arcanorum non aperuit;, ut ille
pectus fidei reſeraret? Qui adamante durior,
& ſævior tigride, tum verba contemnens, tum
Verbum, cumulavit ſceleribus ſcelera, ſuun-
que Redemptorem, quando crucifixus non
poterat manibus, quæ ſola ligno non hærebat;,
linguâ crucifigebat. Perire ſtatuit ante conſpe-
ctum vitæ: cumque liceret illi Crucem in reg-
num vertere, mortem in immortalitatem con-
vertere, fierique ex reo Regem, & ex Latrone
Martyrem, maluit perire, quàam Dominum ſalute
ſua recreari. O planè dignum patibulo furem,

qui

O,
qui te Chriſto ſuſtuliſti? O dignum morke mon-
nn firum, à quo ſperni potuit vel vita! quo mo-
KCNI. do ità in te cupiditas elanguit, ut Au borue-
Imdöftn ris fartum pacilci pro funere, nunc recuſes res-
nomde num deprædari & vivere? Audeo HW „ ſæ-
lgeltt vior tu Judd; Judæis immamior, carnif MZ
dne in Chriſtum crudelior; ſiquidem gravius ille
l. tulit tuum, quam ſuum funus: illumque W
ht, bius læeſit, qui vitam recipere ab eo n di
unn inet quam qui vitam ab eo abſtulit. Undè a 3 a-
Al trem converſus conqueri cœpit iis vnnr h
ditual. pſ 21. 1. Deus meus, Tiare me dereliquiſti * Qua D
uun n ret, Pater ſancte, non me putavi re eſer-
lner he tam, cùm me in Crucem actum mun us exbe
neſnulte vit, Cùm ferro terebratæ ſunt manus, GuI Ppi-
hbümnink nis tempora perforata: nunc prorsus mne bte⸗
Tmaibker tum credo, quando tanti enguinn pretio gen
Eis lnri unam perituram reducere ad cau am non .
Mimen i Ergé-ne Latronis vita non benè emitur funere
qune Fili? Ergo, qui totum prædicabar rnern ſer⸗
Podelik rarum redempturus, furem unum aà ſupplicio
kimhimn non ſervo? ſaltem, qui duos & Diſcipulis in
Clhnmmtkad, fiadio dolorum meorum perdidi, duos mihi
ſedene detur Latrones vel in Cruce acquirere, ad ex-
nüiſclun tretnæ ſolatium calamitatis. An fortè alter ex
M his pro Juda datur, alter denegatur pro Petro,
1 Dr quod jam redierit meis fletibus adductus ad me?
eee O feftinatos nimium perduellis luctus! O quaſi
erCnnt poœnitendam tuam, Petre, pœnitentiam! O
ndi lacrymas penè deplorandas, ſi fortè ideò mihi
tekentiht Latro negatur, quod, qui negaveras, lacry-
H maris. Quaſi me tædet, quòd te tam citòô reſ-
uibun hrk pexerim. Penè ingemo, quòd tam feſtinatò in-
olri ſdkn gemueris. Si te ſerius convertiſſem, fortaſſis &
nnd ſea Apoſtolum recuperarem poſt triumphum, &
elualne, in ſupplicio Latrone non carerem. Mihi, Pe-
hen E tre, quaſi plůùs obfuiſti fiendo, quàm negando.
d delieon Te non amiſi, cùm Te amiſi; cùm verô mihi
won Te reddidiſti, abſtuliſti mihi Latronem in ſup-
lens ciluti plicio conſortem, in regno non futurum colle-
e, ſilll gam. Quæ ſanè Dominus non eo ſenſu protu-

e, & ulr

lit, ſi protulit, ut doleret de feſtinata lacry-

ſus! Uut in mantis Apoſtoli pœnitudine, quam & voluit »
Er Augufinn ’, & cupiit quàm ocyſſimam; Sed ut exprimatur
ziamzennk,6la, Chriſti de compungendo Latrone anxitudo. Eſt
luemn pereinnu, enim non infrequens in Scripturis divinis mos
e & kmgih per ea quoque, quæ myſteriis tantàùm aguntur,

Qeclarare, quæ verè aut cupiuntur aut fiunt.
Plal. 115. Jic Pfſaltes ait, omnis bomo mendax quamvis
non quivis hominum mentiretur. Sic à ſe inter-
fectos in matutino Peccatores univerſos affir-

n fenblur,
Keitite
mmiaret,it 2.
Neigue eſſi(5

Phiphenia mat, quos optabat omnes mori peccato. Qua-
SAberumc“ re ea & hic & alibi propoſita loquimur, quæ
or be tal⸗ afflati Dei Spiritu Paſſim & ſcripſere & ſenſere
nfm Aelaltl Pientiſſimi Eccleſiæ Magiſtri. Non Momis ſed
t, Etori- Simplicibus ſcribimus, cum quibus ſermocina-
th erdo H tio Domimi eſt. Tum iterùm converſus ad Pa-
eht Pf. 2r. 3. trem exclamat. Deus meus, clamabo per diem,
Ae G non exaudies: & nocle, & non ad inſipientiam
em n,. mihi. In te ſperaverunt Patres noſtri: in te ſpe-
rn irn Taverunt, & non ſunt confuſi. Ego autem ſum
nnan ee e vermis, & non homo, opprobrium hominum,
n an G abjebtio plebis. Non enim filius tuus videor,
hone ſed vermis; qui ea impetrare non poſſum, quæ
gniſe Gvrn ſervi tui minori conatu impetrarunt à Te. Sara
ndo ote, ferilis Iſaacum repentè concipit, dùm ridet:
1ligno⸗ 1 r && ego inter ſuſpiria & lacrymas Latronem Coœ-
eKnut d lo parere non mereor! An fœminæ riſus fleti-
4 ie r bus filii apud Patrem pretioſior, ut cùm illa
nnonili meruerit Patriarchæ mater eſſe, nequeam ego
gen d Pater eſſe Latronis! Verbis ſuis Anna Samue-
mm Donn “ lem obtinet; & Verbum tuum Vulneribus ſuis
uun zeien 4

Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. VIII.

63

Furem lucrifacere non meretur. Licuit Eliæ in
lectulo inclinanti ſeſe ad vitam puerum revo-
care, & mihi in Cruce recumbenti negatur ab
interitu ſervare Moriturum; præſertim ſi ego
non fruſtrà & Via dicor, & Vita, vitzæ vici- Joan. 14
niorem, quam morti. Ille ego qui me prædi- 6.
Xeram omnia tracturum ad me, ſi forem ele-
vatus à terra, unum rapere non poſſum Fu-
rem elevatus in Cruce; Quid mihi cum æneo
ſerpente in eremo ſuſpenſo? Proh dolor! An-
guis potuit, quod Filius non poteſt. Imagine
Patris divinà ænea imago Filii potentior eſt:
illa etenim, quæ vitam non habebat, vitam
ſervavit, ego qui vita ſum, nequeo à morte
liberare Crucifixum cum vita. Erue à framea
Deus animam meam, & de manu canis unicam
meam. Quid timeret animæ ſuæ Chriſtus à
Diabolo, qui ante ejus pedes egreflus erat?
ſed nimirùm animam ſuam JIJrss ſecum non
habebat, ſed in Latrone, cujus ſalutem dili-
gebat. Anima enim ex Auguſtino, eſt ubi a-
mat, non ubi animat. Ideò Chriſtus dicebat
Patri: Pater, ſi illum non reſpicis blaſpheman-
tem, reſpice animam meam in illo benedicen-
tem tibi. Si non ignoſcis Latroni, parce ſal-
tem animæ Filii. Cetus, licèt monſtrum, ta-
men duùm Prophetam in ſe haberet, Tibi pro
Templo fuit. Sit & anima Latronis non vilis,
in quà Unici tui unica commoratur. Quod iſ-
tud dedecus triumphi mei, ut æqua ſit Hoſtis
abacti, & ovantis Regis præda. Alterum Mi-
hi, Pater & crucifixis, alterum relinquis Sata-
næ. Salomon ego quoque ſum, referam, pre-
cor;, ſententiam, quam tuli. Non dividatur;,
quæſo, quod repeto, non dividatur. Uterque
aut mori debet, aut vivere. Cur enim ſepa-
ret à regno mors, quos cupiditas ſociavit in
ſcelere, & ſcelus in Cruce ſimul compoſuit?
Unum amborum ſupplicium eſt, una ſit u-
triuſque in felicitate conditio. Ambo fures,
ambo latrones ſunt, ambo talione mulctentur.
Mihi liceat ſuffurari Latrones. Rapto vivant,
qui Furto pereunt. Vivant rapti, qui rapien-
do vivere deſierunt. Prophetavit inter Pro-
Phetas Saül, vivat, cui mori contigit cum vi-
ta. Proludat naſcituræ Eccleſiæ Fur natus in
funere. Lubens occumbo, ſi ille vivit. Liceat
Soli, ante Occaſum ſuum, Heſperum ſibi hæ-
redem ſufficere. Pretium occumbentis Solis ſit
vita ſideris. Cadat in terram granum, dùm
ſurgat in ſpicam ſtipula. Plus eſt perire vitam,
quam vivere moriturum. Minus eſt, ut reg-
num Latro conſequatur, quam ut ſupplicium
toleret Filius. Oculi tui Columbarum, abſque eo Cant. 44
quod intrinſecùs latet. Quot Ego tibi oculos 1:
dedi, tot mihi redde Latrones. Oculum pro
oculo. Candor atratur, albicet Æthiops. Por-
rô, ſi tibi adſtantem Mariam humanis & no-
ſtris verbis alloqueretur, his ferè vocibus eam
compellaret. Maria, ut te Matrem plus dili-
gam, hunc quoque & mihi & Patri ſupplican-
do, parias Furem, ac Fratrem. Mulier, ecce oan, 19.
klius tuus, niſi illum facis fratrem, & germa- 26.
num meum. Vale Parens, ſi parere deſuüſti, imoò
ſi nunc primum parèêre recuſes. Unum tibi de-
beo jam converſum Latronem, alterum mihi
debes. Non agnoſco Rachelem, quæ unum Gen. 45.
duntaxat educat Joſeph, inauguratum jam re- 27:.
gno. Benjamin lupus rapax, & niſi Filius dolo-
ris mei ſit, veſperéque dividat prædam, quam
ego indiviſam ſperabam, pariendus tibi eſt, ſi
optas à me Mater ſalutari. Pulchra es, & nulla
F 2

Pſ. a J. 21.

te

64

Oliva

7

te lædit macula, ſed infœcunda es, ſi uno fœ⸗ ts S. Auguſtinus adtirari nequit;, ratus, Oc-

ta peccatore, effota es. Felicius à te editus ſum,
quam pro te & coram te moriar. Ibi ſiquidem
ex animalibus nullum non mihi ſervivit in fo-
no lacrymanti: hic verò expiranti in ligno al-
ter & ſociis illudit. O Deus cordis mei, quare
Thabori Calvaria poſthabetur, ut cùm illic
loquerer tantum de exceffu, ſtipari meruerim
hinc Legiſlatore, hinc Prophetâ; hic verò ex-
ceſſum ſuſtinens, altero tantùm ex latere vi-
dere valeo Latronem confitentem. Cur ibi mo-
nentur Diſcipuli, ut filium audiant; hic præpe-
ditur Mater, ne exaudiat filium. In hæc verba

Luc. 23. Verbum ſuſpirans expiravit. Pater, inquiens,

46.

in manus tuas ommendo Spiritum meum. Hoc
eſt, Fruſtra jam Spiritum retineo, qui non vi-
vificat Periturum. Si ille vivere non poteſt, nec
ego valeo. Odi vitam, quam ali non inſpiro.
Tibi trado ſpiritum, qui mihi, & tradere La-
tronem reculas in Cruce, & calicem in horto
tradidiſti. Sed libens trado, ſed obediens tra-
do, ſed tuæ voluntati magis, quaàm ligno cru-
cifixus trado. Satius enim eſt, Latronem care-
re regno, quam paternis non conſignari ma-
nibus Spiritum Filii. In hæc verba emiſit Spi-

Joan. 19. ritum. Vnus illicò militum lancea latus ejus a-

34.

42.

peruit, & continus ſanguis pariter & aqua ma-
navit. Hoc tantùm ſupererat, ex opibus ſan-
guinis & vitæ Redemptoris. Cur verò, qui
reliquum cruorem tam liberaliter pro nobis ef-
fuderat, & Patri ſolverat pro redimendis ho-
minibus, guttas illas reſervârat in corde? Puto
pretium fuiſſe pro redimendo Latrone blaſphe-
mo à Chriſto paratum, quod ideò non ſolvit,
quia redimi recuſavit infelix à morte. Verùm
ante Latronem non converſum præmitti debet
alterius Latronis ad Chriſtum traductio, quem
Dominus ut emolliret, alliceret, & permove-
ret, ipſa protulhtt ornamenta divinitatis. Ut enim
Leo & Gofridus aſſerunt, vidit aliquid in cru-
cifixo, quod vix ſpectari poterat ab Angelis.
Tanta ſitis ſalvandarum animarum, ut qui
Sponſam vix induxerat in cellam vinariam,
Latronem introduxerit adhuc blaſphemum in
ærarium divinitatis ſuæ, in quo neſcio an ſolius
humanitatis opes conſpexerit, qui Chriſtum &
Regem illicò credidit & Deum. Ubi ſunt, 6
Paule, poſt peregrinationes & vincula triumphi
tui, & ad tertium uſque cœlum aſcenſus? Ti-
meo;, ne te prædicantem Chriſtum Latro vice-
rit, necdùm plenè blaſphemare dedoctus. Vidi-
ſti arcana ibi Verba, hic vidit arcanum Verbi;
Tu Cœlum ſpectaſti tertium, huic reſeratum
eſt Cœlum Cœli; Tu quæ vidiſti loqui neſ-
cis, hic, quem vidit, confitetur: Tuè& cœlo
iterùm relaberis ad compedes: hic & Cruce in
regnum ſubſilit. Proh quàm prodiga theſauro-
rum ſuorum Charitas eſt, quàm noſtræ illa a-
vara ſalutis! Quid? quòd merces unius vo-

Luc, 23. cis, memento mei. Regnum eſt. Hodis mecem

eris in Paradiſo. Aſſumitur in regnum Latro,
& Mater relinquitur juxta Crucem. Penè obli-
tus eſt Dominus uteri matris ſuæ, dùm obli-

viſci nequit filii uteri ſui. Quamquam neſcio,

an tam citò, tâmque copioſa perſoluta foret
tibi merces confitenti, ſocio & ſceleris tui &
Crucis ſuæ non permovendo tantâ imperii ſpon-
ſione. Speravit enim Dominus, quod uni ſpon-
debatur, utrique profuturum, jam confitenti
ad ſtipendium „ adhuc blaſphemanti ad ſalu-
tem. Præponi quoque debent Latroni non con-
verio fuſæ pro crucifixoribus preces: quas ſa-

caſus immunem eſle Lucem illam amoris, quæ
de ipſis calamitatum tenebris ſidera præpara-
bat & lucem crucifixoribus ſuis, verſis, ab
eis inflichis plagis, in illorum medicinam. In-
terponi autem poteſt inter Judam à Chriſto
ſaginatum, & excitatumn à ſomno Petrum,
corpus Domimi difcipulis omnibus traditum,
ne Oves in illa diſperſione gregis, luporum-

que incurſu Paſtore carerent. Accipite, inquit, Matt. a6,

& comedite, Hoc eſt Corpus meum. Ac ſi dice-
ret: futurum eſt, ut vos, me deſerto, fugia-
tis omnes. Sed vos me relinquetis, ſed non i-
tem vos ego relinquam, qui vobiſcum in pec-
tore adero, uſque ad conſummationem ſceleris
Mundi. Fugietis à me ſed mecum. Vos mecum
non eritis, at ego vobiſcum ero. Securi eſtis à
Lupis, qui vehetis Paſtorem in pectore qui vos
vehit errantes in humeris. Exciderat etiam au-
ris Malchi reſecta ità nunc ab oblivione, uti
tunc à Petro. Quam clara rutilavit in tenebris
lux, quæ carnificum ſuorum & tutrix, & re-
paratrix fuit. Quæro, cur latitans Divinitas,
quæ nullum edidit ſignum in aula Herodis,
ad preces Regis immota, ad gemitum ſatelli-
tis ſeie prodit, & vulnus curat? Nimirùm Lux
iſta lucet in tenebris, & quemadmodùm feli-
ces ſpernit, ità miſeris ſplendet. Satius Hero-
di fuerat, non eum rogare, ſed ei cæcos clau-
déſque offerre, ſi verè optabat erumpentem è
corpore Divinitatem intueri. Niſi fortè dixe-
ris, in aulis damnari poſſe Divinitatem & ir-
rideri, efferri, exaltarique non poſſe. Quot
enim ſpectavit Pharao prodigia, nec credidit?

Religio munda hæc eſt: ouſtodire ſe im-
maculatum ab hoc ſeculo. Jac. I. 27.

Hæc me verba ad adoleſcentes locuturum Adoleſ-

excitarunt, ut in corde filiorum Virginis abo-
lerem effatum quoddam nimis juventuti per-“
nicioſum. Enimverò dandum aliquid tenerio-
ri ætati, clamatur utique, parcendum natu-
ræ, ſi liberiùs indulget ſibi, duùm ætas vires
progrediendo accipit. Quod ſanè proverbium
quot conſtat ſyllabis, tot jaculis miſeram con-

fodit juventutem. Scaturigo hæc nimirùm eſt Filiorum

ducatio.

5 bun
agllele,
Pain

26.

l, s, 4
ne ſhetten

ut in

—

entium

Went

r,. .
An Nn

vitiorum ommum. Hinc funera pudoris, hinc educatio:

Innocentiæ vulnera, hinc lues Animarum,
&ä Cordium vecordia. Clamant Poëtæ, quo
ſemel eſt imbuta recens ſervabit odorem teſta:

Horat.
Epiſt.l.1.

Et nos rudes annos conſpergi patimur tetro Epiſt..

vitiorum cono, benè, ut ſomniamus, in ſene-
tute olituros. Dementia iſthæc conſutatur ab
Apoſtolo, qui eam vocat, Religionem Mun-
dam quæ ſe a primis annis à vitiis ſervat immu-
nem, Religio munda. Notate verborum ſenſum.
Cavendum eſt, non à vulneribus duntaxat ſæ-
culi hujus, ſed à maculis quoque, ſufficit enim
nævus, ut moriare. Si maculaberis ab hoc ſæ-
culo, cæderis. Non enim ſæviora vulnera in-

fligit Mundus in corde, quàm maculas. Davi- Parvain
dem enim proſtravit non jaculo, ſed macula. male.

Porrô ab his maculis Jacobus monet, ut ſe quiſ⸗
que cuſtodiat. Cuſtodire ſe inmaculatum ab hoc

ſæculo. Fruſtrà Pater, fruſtrà excubat Pæda- Amore
gogus, niſi Tu te cuſtodias. Unuſquiſque ſui duci.

cuſtos eſſe debet, ſi cuſtodiri cupit. Quis ſan-
ctior Jacobo? Quis eo vigilantior, qui, vel

Affedt ,
& amore

cùm caligaret in morte oculatiorem ſe proba- Juci, mon
vit, & videndo quem nepotibus alteri alterum Mesn.
Ppræfer-

tcze.
,e
Mepn.
mm. I.
RN
0 Nennn,
Utulm,
hirin
Pie, igli,
llm.
Nlonn N.
Müonen 8

leti
. Tünen
.Eanh
pedeun
deret etiune.
Oblirone
art intntn
2 tun, K⸗
tan Dinnin
alli Heod,
emitummkidt
Nimürunln
edmoddnnkk.
ed ei nd
t erunhemm
Niſi Kedr
iwinitteni.
non ale
Ia, ec

cnhulieſ

6lo⸗ Ja,lnn

Centes uun

rum Vlgtuiz
mnis dwennnf⸗
n alquidten
Porcetdlnn u
i, dim eun
ſne porin
llismmienn d
o hec inig 4

Nera ligi,
. es Anmnam
mant Dofte,
ubit odnen hei
lgi haint
onnians,i⸗
Thec chnin
Rekgonn r
gtisſentin
nitisſennan
evetbonn .

Circum-
. . ul-
peſtio
trenés.
Gratis
rooperan-

usm.

Vroeinis
Krenuum

ſit.

Matth.
7 25.

Stromatum, Lib. VIII. 6 5

præferret, & prævidendo quæ longè poſt ſe
