non uno intuitu num ibi jaceret pervidit, quæ ““.
inquiſitio eſſe poteſt in tam anguſto ſpatio. Ni- Zugin,
mirùm, Sponſæ lectulus, non lectus duntaxat ſiaveChri-
erat quieti factus, ſed domus tota, ſed omnis Ki.
. 7 . . . Iutent is
labor, ſed quidquid lex imperabat, in quibus vesta.
omnibus, dum fſano corde Deum queæreret,
tanquàm in molli lectulo quieſcebat. In om-
nibus laboribus tuis Dei gloriam quære, &
in iis recumbes, tanquàm S ſtrato. Equuleus,
ignis, ſecuris, iter, ſomnus, oratio conver-
tuntur in lectulum tranquilliſſimæ quietis quæ-
rentibus Deum. At, inquies, in iſto tam ce-
lebrato Lectu'o Deum Sponſa quæſivit diù,
& non invenit. Fateor Deum in lectulo non
reperiſſe, quia non in lectulo erat, ſed lectus
erat. Lectus enim ſanctorum Chriſtus eſt, ait
Ambroſius, eruditus fortè Davidis affectu;,
qui hic ait, In pace in id ipfum dormiam, &.
requieſcam. Cur enim Agnum illum factum cre-
dis, niſi ut ſuo è& vellere tibi lectum inſterne-
ret? Ideò dicebat, In omnibus requiem quæſivi. Eccle. 24.
Ubique enim lectum ſibi ſtratum interpreta-II.
batur. Vis ſcire quare ubique dormierit? quia
Deum in omnibus quærebat. Audi, quod ſequi-
tur: Et in hæreditate Domini morabor.

Can. 3. 1.

Pfſ. 4. 9.

Ibid.

Venite poſt me, faciam vos fieri piſca-
torês hominäm. At illi, reliétis omni-
bus, ſecuti ſunt eum. Matth. 4. 19.

Quis à Rege expetitur, ut in ejus clien- Sezvte
telam referatur? Et tamen piſcatores ro- Peoregnæ-
. re eſt.
gat ſæculorum Rex, ut ſe ſequantur. Unde
non mirum, ſi Deo ſervire regnare ſit, quan-
do imperium Chriſtus auſpicatur à precibus.
F e Faciam

—

326

Matth. 4. Faciam vos ſieri piſcatores hominum. Quaſi di-
19. ceret, etſi maria navibus calcatis, non piſca-
tores eſtis, ſed piſces: ſub undis jacetis, quan-
quam vobis extare fluctibus videamini. Nam ſi
fieri debent hominum piſcatores, procul dubio
quotquot ſunt hominum, piſces ſunt demerſi
pelago. Porrò cur omnia relinquunt, cùm non
inperarit id Chriſtus, ſed tantùm ſuaſerit,
ut ſe ſequerentur? Planè Paupertatem hujuſ-
modi rerumque omnium abdicationem, quam
vox non imperarat Chriſti, habitus, & vita
Chriſti ſuaſerunt. Ut enim in eum oculos con-
kccleſßafti. verterunt, deprehenderunt illicò, ſolà ſe poſſe

Voæ éXem⸗
plorum.

Paupertas
neceſſaria.

S ,.
627 n. paupertate ad Apoſtolatum inaugurari.

poralia
contemnat. . .
Funes peccatorum circumplexi ſunt me,

ego verò legem tuam non ſum oblitus.

Pſalm. 118. 6 1.

An hoc magnum eſt, ſi, dùm impius ſæ-
vit, non ipſe diligatur, ſed Dominus? Quare
ergo Dei non ſe oblitum legem clamat, dùm
peccatorum vinculis ſtringeretur? Verùm no-
PE S. 6t. tanda verborum vis eſt. Funes, inquit, pec-
Arienia catorum circumplexi ſunt me. Viden'’, non Iy-

tertor per. rannico more vinciri ab impiis Davidem, ſed
to ſcelere. eum peccatorum funes ſuaviſſimè amplexari.
Tlz Haud difficile vincientem odiſſe, ſed ample-
Aduiato. Xantem cædenti Deo poſthabere, arduum ſa-

re neſt. Nonne ſpectas à Samſone Dalilæ diſ-
s rumpi vincula, complexus amari? Dùm ho-
ſtiliter eum ligat, victoriam illi miniſtrat;
dùm blandè fovet, vinciendum tradit Allo-
phylis. Ergo funes ſcelerum, & impiorum tunc
metuendi potiſſimùm ſunt, cùm blandè ample-
xantur: nam, dùm intemperantiùs ſtringunt,
dolorem armant. Quis averſatur amplexus?

Montes ſicut cera fluxerunt à facie Do-
mini. Pial. 96. 5.

Dixerat immediatè ante Propheta, com-
motam fuiſſe tefam ad Domini fulmina:
Pfſ. 96. 4. UIuxerunt fulgura ejus orbi terræ, vidit, &
commota eſi terra. Credo facilè Prophetæ per-
Amore du. .. . . . .
71, non zi. Cipi ſenſum, duùm ait, quati coœpiſſe terrarum

mor. fundamenta, penituſque diſſolvi, crepitan-
tibus fulmimibus, placidè verò defluxiſſe mon-
tes à facie Domini. Nimirùm ſerviles animos
terror coërcet, ſublimes non fulgur;, ſed vul-
tus eliquat. Perſtiterant, quanquam labarent,
Montes diſcurrentibus fulguribus, qui, viſo
prrin Domino „ ceræ inſtar conſedere. Montes,
ſ miiis. inquit, ſicut cera fuxerunt, à facie Domini.

Quare non magis ſicut nix? Quia videlicèt
Crreéto Ccompreſſio, & correctio, quam vultus impe-
miiz. trat, non fulmen imperat, cerea eſt, non nivea,
hoc eſt, amoris non reſtinguit flammam, ſed
nutrit. Aculeo coaleſcit cera, ſed innocentis
apiculæ, non ferocientis unicornis. Ut tumor
Clementia. Montium eliquetur in ceram, & detumeſcat,
correctio neceſſaria eſt, ſed faciei Domini non
teli Tyrannici. Vultus inviſentis Montes de-
primit, non ſævientis immanitas.

conteſſarii
aiſcreti.

Qui timent te, videbunt me, & lIæta-
buntur: quia in verba tua ſaperſpera-
Vi. Pſal. I18. 74.

Oliva

Cur adeò ſuper David lætantur Juſti? Quia Wibit hre.
videlicèt in verbis Dei ſuperſperavit. Nota: *r Deum.
non ſperavi, inquit, ſed ſuperſperavi. Hoc, .
eſt, ipem in Deo extare feci reliuis ſpe- da Nsn-
bus. Quanquàm enim ſceptro inniti poſſem
meo, meiſque fidere opibus, intellexere ta- Mentis
men, qui te metuunt, plùs me fiduciæ in Zeln ,
Dei auxilio, quàm in imperio meo collocaſſe. Warge G
Cognoverunt, me regiæ fortunæ blanditias u- Rcelcfaßi
niverſas æternorum ſpei poſthabuiſſe. Id verò HaH.
cùm plerique præſtent in cubiculo mentis Puterunt, ſ
ſuæ, palam tamen erubeſcunt, exiſtimationem zen. 75e.
æternorum præferre. Non ità ſanctus Prophe-
ta: nam publicè, maledictis eum Semei proſ- Kterna
cindente, auxilium ſe à Deo ſperare teſtabatur, i.
Contrà filium rebellantem. Saltabat coram Ar- 3
ca Domini, aliäque id generis omni populo argi
edebat firmiſſimæ in Deum ſpei argumenta.
Ideò aiebat, Qui timent te, videbunt me, & El. 18, 74.
lætabuntur. Certè occultos quoſdam divinæ le-
gis cultores nemo videt, nemôque ab eis di-
vinam legem anteferri opibus, & hominibus
gratulatur. In Nicodemo ij magis, qui Chri-
ſtum oderant, quam qui Deum timebant, læ-
tabantur. Qui fortè, niſi præpropero Solis oc- Humani
caſu meridiana nox aerem occupaſlet, Chri- rd.
ſti corpus tum intrepidè à Pilato non petüſſet, rium pro
quem noctu tantùm audiebat. Rarus, qui in ricgien.
Sole ponat tabernaculum ſuum, nempè Cru- na Evan-
cem palam pro throno habeat, & tanquàm seli.
Sponſus procedat de thalamo ſuo. Unus Paulus
gloriabatur in Cruce. Una Sponſa in ipſa ſibi
Crucis nigredine placebat dicens, Nigra ſum, Can. 1. 4
ſed formoſa. Unum Salomonis tabernaculum
venerationi erat, quamvis pellibus inhorreſceret.

Benedicat terra Dominum, laudet &
ſuperexaltet eum in ſæcula. Dan. 3.

74.

Uni dicitur Terræ in cantico puerorum Talente
ex rebus inſenſibilibus, ut Deum non be- mediocria,
nedicat modo, verùm etiam ſuperexaltet.
Et tamen ad cœlum magis iſta Dei ſuperexal- gkegf.
tatio pertinere videtur, quòd & Dei ſedes eſt, on.
& altiùs terrâ circumagitur. Puto duphici de
cauſa id terræ demandatum. Primùm, quia stattee
humilitas ea eſt, quæ maximè ſui inclinatione“
Deum elevat. Secundò, quia humili plura ſup-
petunt celebrandi Dei argumenta. Etenim Ter-
ra, humilitatis imago, quanquàm reliquis ele-
mentis inferiùs abjecta, ea tamen militare ſuis
commodis demiratur. Fulget cœlum, & ruti-
lat: ſed Terrarum fſoœcunditati adlaborat. Sol gHensha,
ſplendet: ſed ſuis fovet radiis fœtus agrorum. Lu-
na creſcit, ſed plantis famulatura. Ita aërem ſi
ſpectas aquâfve, inſervire miraberis terræ. Ita
nimirùm quò quis humilior eſt, eò ſibi magis
ancillari ſtupet vel Reges. Quin ipſa nos Tel-
lus docet cæterarum virtutum opes und con-
cludi, tegique Humilitate. Etenim Solis unus
fœtus eſt ſplendor: una Cœli ſoboles „aſtra;
Maris una piſcium propago: Aéris unica ſœ-
cunditas, volucres. Terræ, contrà, quàm varia;
quàmque multiplex foœcunditas, florum ,fru⸗
Ctuum, ſegetum, quadrupedum, & metallorum:
imoò ſuis ipſa fœtibus omnium fere corporum
adumbrat imaginem. Etenim exprimit in pra-
tis ſidera, fingit fluctus in ſegete, pingit in
iride Irim, Solem in Heliotropio æmulatur.

Beneditat ergo Terra Dominum, laudet & Rie .
exaltet

Dan. 176

6 .
.
en
ehon⸗
Lrel
n Einer
m vſt
, l
, cil
vs al
a p
Chriſk
let,tu
eun d
Pdi
um D
Cm e
1
Mnem
Ncle i
Iil he
Golvi
Mnet

Seeri
16.:

Tn
unn a
U erul
4 khet,
eun
Ee br
z. lenn n
Eutt i
8 mat:
umen
uiin )
U
4, lt S
Munt, ho
. Mon
Umneen,
r ſn
unmcn
ſln de

ANr
ml
Nci⸗
e dal

Lun
M
tehenn

d

D
4 1

A
hennl,
D ihin,
Diieke;

e

Lapſis

Stromatum, Lib. XII. .

exaltet eum in ſæcula. Neque enim aut feli-
cior, aut locupletior, aut beatior in mundo
ullus eſt, uti eſt Humilis corde.

Molite judicare, quoaduſque veniat Do-
minus. I. Corinth. 4. 5.

lapßeti. Fallimur non rarò, qui ſæpè alios judica-
mißunt. mus. Nam ſi Petrum quis grandia loquen-
tem audiviſſet, ſpectaſſétque educentem in
horto gladium, clanculùm interim ad JESuM
accedente Nicodemo, hunc procul dubio Arun-
Wronen dinem quovis vento circumagendam prædi-
Rrerbia xiſſet, illum verò Columnam turbinibus in-
Tionum Concuſſam, transfugam futurum quamprimum

zudicames
temerꝰ?.

aum as- à fide „ pronuntiaſlet: Et tamen ad unius
har.

Ancillule vocem corruit Petrus: Nicode-
mus audacter Pilatum adivit, & JESu mem-
bra palam refixit & ligno. Itaâne nocturnus
Chriſti cultor, qui umbras ipſas reformida-
bat, tunc ſe Chriſti diſcipulum profitetur, cùm
eum diſcipulorum primas negavit, ultimus
prodidit, cœtus omnis deſeruit. Obſervitur
tum Domino, cùmͤ blaſphemaretur à populo,
cùm medius inter latrones penderet, cùm deni-
que ab ipſo ſe derelictum Patre clamaret. O
Plantam Cedris Libani altiorem, quamvis vili
radice innixam! O properata conſilia noſtra,
ſi vel Petrum præferre audemus Nicodemo:
quanquam ille Crucem optet, hic Lucem re-
formidet!

Si ceciderit Juſtus, non collidetur. Pſal.
36. 24.

Tum quia ſupponit Deus manum ſuam,
tum quia non totus procumbit. Contrà, im-
„ming Pius exultat in rebus peſſimis. Ideò David
facitid, aiebat, Converſus ſum in ærumna mea, dum con-
Paer. faitur ſpina. Pharaonicum cor illud eſt, quod
1apfonzt. ita obduruit, ut infigi non valeat in eo (pina.
miun: Cæterum Juſtus, etiam lapſus, cor retinet car-
E ener neum, ſuâque reſilit ex ærumna, quia ſpinam
Aptè hoc David confirmat,

KZecleſtaſts.
corum
Religioſori

ſentit infixam.
cùm ait: Circumdederunt me dolores mortis
Siperior & torrentes iniquitatis conturbaverunt me. Ni-
tatur. miruùm Juſti ſcelera torrentes ſunt, non flumi-
na. Ut ſemel irruant, citò tamen exareſcunt,
&, ut Sollius ait, brevi piſces in eo nati ex-
pirant, hoc eſt, voluptatis illecebræ evaneſ-
cunt. Non ità certè impii crimen eſt. Audi non
torrentem, ſed fluvium, æternam lapſurum.
M. ué. 1. Juper flumina Babylonis illic ſedimus. Porrò Im-
piorum crimina fluminibus comparari non ea
ſolum de cauſa putarim, quòd perennent,
ſcelerique ſcelera conjungant, ſed ideò etiam,
quòôd iis oblectentur, iiſque exiſtiment non
leve ſibi commodum inferri. Cùm è contra-
rio, Juſto, peccata torrentes ſint, quibus &
obflaen,. damno affici ſolemus, & timore. Undè & Pro-
ialg. pheta ait, Torrentes iniquitatis conturbaverunt
me. Videlicèt ſuper flumina ſedemus, torrenti-
enin bus verò fugamur. Vis utrumque diſcere? Bal-
ms bniſt. taſarem & Davidem contemplare, ambos
confeſſurii lapſos: quorum alter, poſt flagitium, chlamy-
We kude dem exuit; alter epulatur, & bibit. IIle ſce-
mer und lus veluti devaſtantem torrentem averſatur: hic
tmtdm "a. in ipſa oblectatur rapina, vasique abutitur. IIle

tiene pis. . . . .
ie⸗ lacrymas fundit, hic merum infundit.

Pl. 17. 5.

Ethicæ Comment. Tom. V.

Conſilium inopis confudiſtis : quoniam
Dominus ſpes ejus eſt. Pſal. 1 3.6.

Grande ſcelus! ſed nimiùm heu nimium fre-
quens! Et, quare Inops in ſubſelliis non au-
ditur, quare damnatur in foro Vidua „ quare
Monachus in aulis conſpuitur, niſi quia Do-
minus ſpes eorum eſt? Plane, ſi hi vel ha-
bitum ponant, vel Principum favorem ad-
vocent, audiuntur, coluntũrque. Ex quo licet

Religigioſt

Pernun-

tur, quia
chiiſti ſer-

Vi ſient.

Berſecuto-
res KReligio-

Jorum.

conjicere, ideò tantùm nos contemni, illoſ- Oebreheres

que damnari, quia & Deo ſervimus ipſi, &
illi innituntur Deo. Proh Domus Confuſio Do-
mini, quæ ſpectat poſtremos hominum fieri,
qui eam ſubeunt. At audiat Mundus, quæ tan-
tum piaculum ſequatur pona. Quis dabit ex SRion
fſalutare ICrael * Planè actum eft. Fruſtra hi ia-
lutem ſperant, fruſtra ſalvatorem præſtolantur,
qui tanto perfundunt rubore Deum, ut jam
inhonorum ſit, illi fidere, illique militare.

Qui docet manus meas ad prælium:
& poſuiſti t arcum æreum brachia

Pauperum.

Pſ. 13. G.

mea. Et dediſti mihi protectionem ſa-

lutis tuæ, & dextera tua ſuſcepit
me. Et diſciplina tua correxit me.

Pſal. I 735.

Magiſter Prophetæ ab bellum Deus eſt
exercituum. Artem tamen bellandi, eo duce,
non diſcit David, ſed dediſcit. Etenim pro-
greſſuri ad bellum brachja in arcum æreum
degenerarunt. Itäne expeditus miles cum hoſte
confliget aridis brachiis, & æris inſtar obfir-
matis? Poſuiſti ut arcum æreum brachia mea.
At qualis arcus? Num ad intorquendas ſagit-
tas contrà inſequentes? Abſit. Non enim do-
Ctrina iſta bellandi Evangelicæ doctrinæ con-
grueret, quàâ docemur manus elevare pro imi-
micis ad Deum, non eas in adverſarios erigere.
Quid igitur? Arcum iſtum æneum ad trium-
phum, non ad internecionem hoſtium ex bra-
chiis juſti ſuſpicor fabricatum. Triumphare ſi-
bi enim videntur Impii, quando Juſtos ſibi
non reſiſtere, ſed pro ſe ſpectant ſupplicare.
At, quæ iſthæc bellandi ars eſt, hoſtibus ador-
nare triumphum, arcumque illis triumphalem
excitare ? Falleris: ſiquidem in ipſa ovatione
proſternuntur. Audi in eodem pſalmo Prophe-
tam: Supplantaſti inſurgentes in me ſubtus me.
Ac ſi dicat, dùm Perſecutores, ſub Arcu bra-
chiorum meorum ad vindictam areſcentium ,
impietatis ſuæ trophæa figunt, tu eos, Domi-
ne, dejeciſti, adeò ut ſuomet victi cadant,
obruanturque triumpho. Specta Suſannam ere-
ctam, in arcum triumphantis laſciviæ quæ ta-
men Libido Senum, dum ovat, ſubitàâ ruin
ſepelitur. Specta Martyres protenſos in ar-
cum, de ipſis tamen triumphatoribus trium-
Phare. Ipſe David rerum regnique potitur,
dùm Saüli parcit, dum Semei non jugulat;
dum Abſalonem præſervat à cæde.

Ee 2 Quoniam

Inimèd
amandi.

Apologiæ
Verior Pa⸗
tiemsia eſt.

FPlal. i7. 3.

lbids 40.

328

Quoniam Deus magnus Dominus, &
2
Rex magnus ſuper omnes Deos. Pſ.

94. 3.

Cur? quia non repellet Dominus plebem

Hſ. 93. 54. .13 .
Rex inopes ſuam, gltia in manu ejus ſunt ommnes ſines ter-

audiat.

Pl1a. 4. , & altitudines Montium ipſe conſpicit. A-

deéône magnum populos non repellere, quos
armis Reges expetunt, Montes intueri, qui
noſtros in oculos incurrunt, invitiſque palpebris
ingerunt ſeſe, fines denique Terræ, quos poſſe-
deris, curare? Ut hoc potiſſimum nomine re-
liquos dicatur Deos Deus excedere? Ità profe-
Ctoô: ſi tamen non cortici hæreas literæ, ſed
medullam pervadas. Etenim quæ potiſſimum in
Er Cer. Magnatibus. Hi ſiquidem & Plebem repellunt,
Dignita⸗ & Montes non vident, & Terrarum fines non
in manu geſtant, ſed premunt pedibus. Quis
enim Conſularium miſeros inopeſque admit-
Butre. tit ad Curulem? Quis Montes intuetur nobi-
bus. lium diſquirendo & plectendo ſcelera? Quis
Regnorum fines, diſſitàſque Provincias itaà cir-

Yera.

Paan. cumſpicit, ſanaâtque, ac ſi eas haberet in ma-
ſtient. . 1. . .
nibus? Stertunt in regia non rarò Conſules,
Seperion Terræque fines ità Miniſtris tradunt, ut eo-

invigilet. rum non rarô ſitum, nomênque ignorent. Ni-
mirùm terras non in manibus ſtatuunt, ut eis

en,, provideant, ſed pedibus ſubdunt, ut iis tan-
& ſt. quam baſi altiùs eleventur. Non ita certè Deus.

Terrarum ipſe fines, ut meditullium curat; ità
Perſena- in Montes animadvertit, ac in Valles, has non
rum accep li l! ſpici . . . M
aati, nexia. repel it, illos conſpicit: taängit enim Montes,
Pl. 64. 1. & fumigant, & Valles, Montium viſo ſuppli-
cio, abundabunt frumento, clamabunt, etenim

bymnum dicent.

Sacriſficate ſacrificium Juſtitiæ, & ſpe-

rate in Domino. Pſal. 4. 6.

At multi dicunt, quis oſtendit nobis bona?
Teist, Audiant hi, quod præmium ſequatur. Nigna-
1bis tum eſt ſuper nos lumen vultus tui, Domine, de-
Aternoru diſti lætitiam in corde meo. Quæris opes ſervo-
aιeä. rum Dei? Oſtendi nequeunt. Signatæ enim
ſunt ſigillo Dei in eorum corde. Indè tamen
conjicere potes pretioſas eſſe, ſiquidem, ſi viles
ecationi eſſent, exponerentur. Tamen ne penitùs eas
beneßeium. ignores, ſcito Religioſorum, Deòôque militan-
Exercils tium theſaurum Lumen eſſe à vultu Dei de-
ſpirunalia. rivatum, quo vanitatem caducarum rerum cla-
rè deprehendunt, comprehenduntque pretium
futurarum. Porrò quemadmodùm Solis lux me-
talla parit in viſceribus terræ: Aurum quo-
que ſuum gignit Deus in præcordiis noſtris, Lu-
men ſcilicéèt ſui vultus. Audi: Dediſti lætitiam
in corde meo. Et ſanée Mundus oſtentare læti-
Felichas tiam aliquando ſolet, præbere nunquaàm poteſt.

Pſal. 4. 6.

Felicitas

Ibid.

vers. Hinc eſt, quòd homines lætitiam non in ſe
Servire habent, ſed in deliciis, in vitüs, inque divitiis
Dio. expiſcantur, eà carituri, ſi iis careant. At

Deus lætitiam nobis ſuam tradit, ejuſque nos
pofleſlores inſtituit. Dediſti, inquit, lætitiam
in corde meo. Noſtra eſt, nobis ineſt cœleſtis
lætitia; ideéque circumferimus nobiſcum eam,
quocumque pergamus: nec decoloratur ſqua-
lore, nec torquetur equuleo, nec exilio pel-
litur, nec incendio conſumitur. In corde eſt,
quamvis torquearis, vel erres. Et quidem, ſi

Oliva

Deo fatetur David, deeſſe dolemus non rarèà

vel oculis gaudium Deus infudiſſet, vel cui-
vis membrorum, vivere poteramus interdum
non læti. At cùm illud locarit in corde, uti- 4
que ſine gaudio eſſe non poſſumus, quia nec .
vivere valemus ſine corde. Porrô verba Pro- 1

=
S=—

Phetæ antecedentia myſterio non carent: Gi-
gnatum eſt ſuper nos lumen vultus tui, Domi- Ibid-
ne. Quis ſigillo unquàm lumen ſignat, cùm 4
ea ſit lucis natura, ut omnibus luceat? Tum
ſuprà nos ſignanda erat, Fateor luminis hu-
jus obſcurum ſatis eſſe argumentum. Fortè
Deus lumen non intra, ſed ſupra nos ſignavit,

ut, ad exemplum cæterorum noſtra lux ſplen- 4.
deret in oculis. lu
Rogo, Pater, ut ſint unum, ſicut & in⸗
nos unum ſumus. Joan. 17. 22.

. . . nln
Quis conſideravit opera Domini, & non Uun. ue
expavit? Inter opera verô ejus, quid ipſo mi- met
rabilius? quidve remotius Trinà Unitate? Et Aabili. N
tamen in ipſa Unitate nos ſibi vult ſimiles.“ c,
Ergo & Monachi, & Eccleſiaſtici Trinita- Superio- rn
tem exprimant. Plures Perſonæ ſint, ſed Na- ame ſuoe El hr
tura una. Idem ſapiant, quamvis alter præſit, l
miniſtret alter. Non confundendæ profectò !
perſonæ: alia enim eſſe debet perſona Patris,
alia Fili, alia Spiritus Sancti: ſed natura
una, unâque voluntas. Non Dominus, ſed Pa-
ter audiatur in nobis: non Servus intrà nos,
ſed Filius compelletur: quique ex his prodeunt,
non mancipia putentur, ſed amoris fœtus. Pa- Dienicah
ter à nullo fiat, ſed à Deo conſtituatur. Non ar cinfe-
fiat Filius, ſed intellectu generetur: hoc eſt, "enda.
non degeneri arte Superior fingat in ſubje-
cο dona, quibus caret, ſed ill ſcat, Mend
„ quibus caret, ſed illa cognoſcat, zuas ere
ſi adſint, & muneretur. Non factus arte, non bar.
creatus ex nihilo meritorum, ſed ſolà geni-
tus mente eſſe debet: ita ut cognoſcas in eo
naturam nobilioris indolis, non formes. Amor
quoque non vi elaboret, quod deeſt, ſed coro-
net dotes, ſed præſtantem evehat. Relationes
ſint, non Conatus.

Vade ad formicam piger. Prov. 6. 6.

Ut nobis horreum paremus æternarum fru- Siens ech „
gum, à Salomone mittimur ad formicam : auigun. “
Quæ ſola animantium, Plinio teſte, ſocia- “
rum cadavera ſepelit. Itaque in effoſſis caver- rz 4 Wi
nis tres cellulas elaborant: harum altera do- nemeris . M
micilium, altera horreum, tertia ſepulchrum Fervorenm Endiu
eſt. Ergo ibi horreum, ubi ſepulchrum. erſt. 1 biid
Tu quoque, ſi cupis in futurum ſæculum ſe- aaht
getes comparare, mortem recogita. In cor- Er hn
de horreum habebis, ſi habueris & ſepul- luetüm
Cchrum. Audi Davidem: Sepulchra eorum Do- pf 48. . ntrand
mus illorum in æternum. Et alibi: Jepulchrum kl 5.n. m ſa,
patens eſt guttur eorum. Undè in juſtis tanta la- ſan
crymarum, ſuppliciorum, laborum, meritorum Cr
aviditas beata? quia guttur, quod his inhiat; umi
ſepulchrum eſt. Sepulchrum patens eſt guttär nidinn
eorum. Quanquàm enim impiorum iſtud oppro- ttc
brium ſit, ſanctificari tamen poteſt, & ad ju-. Enmncg
ſtos transferri. Aviditas autem non comparatu in 1
ſepulchro, ſed jungitur: ſepulchrum enim non Eälec
quærit, aut rapit, ſed recipit ingeſta. Ita⸗ ſgachi
que aptiùs dicimus aviditatem non ſepulchrum hann
eſſe, ſed & vicini ſepulchri naſci. Nihil e- huthi
nim ità famem exſtimulat, quàm æternorum, Uuhrre
ac mortis meditatio. Hinc eſt, quòd Elias, nannſe

Panem nis
E

onden
, Al.
Pinn
ufwen
ilen.

atet
A
luns
DNs I.
l,toe⸗
t Nune

rl

Aunmke
4
teſe
olr,

Stromatum, Lib. XII.

panem devoravit ab Angelo oblatum, quia
ſubcinericius erat. Cibi ſiquidem ſpiritualis
condimentum, cinis eſt. Imô ex ipſa morte,
non fames modò, ſed & cibus oritur. Recorda-
re Samſonis. Is mella ex ore præfocati Leonis

eliquavit.

Attollite portas, Principes, veſtras, &
elevamini portæ æternales, & introi-

bit Reæ gloriæ. Pſal. 23. 7.

veumſpe, Miranda duo, alterum Portas iſtas non re-
Gio. ſerari, aut recludi, ſed attolli; alterum;,
quòd, poſtquaàm eas extulere Principes, adhuc
ipſæ ſeſe debent Januæ elevare: ut Rex glo-
riæ ingrediatur. Equidem ars iſta claudenda-
rum januarum tutior eſt. Nam, quæ ſublimes
tolluntur, & difficilius ſubeunti proſtant, & ir-
Amiitio- rumpenti clauduntur facilius. Quod certè nos
la. monet, Cor noſtrum ità muniendum;, ut tar-
dè pateat, expeditivèé verô occludatur. Quid,
quèòd, poſtquàm Principes extulerint portas, ad-
Superio huc per ſe attolli eas neceſſe eſt! Nimirùm fal-
amore du- juntur animarum Paſtores, ſi exiſtimant indu-
cat⸗ ſtrià ſuâ poſſe ſe Deo reſerare mentes ſubjecto-
paredu. Tum. Niſi illæ ſeſe Deo recludant, Rex gloriæ
ei, non Ti- excludetur. Ideò curandum magis, ut ſe ele-
more. vent portæ, quàm enitendum Cuſtodibus, ut
eas diffringant. Diſcant etiam animarum Du-
ces, Regem gloriæ non ingredi, quamvis Mi-
niſtri januas extollant, niſi ſponte oſtia repa-
gula ſua removeant. Inglorius Rex januas
ſubit, vi Præſidum, & Aſfleclarum niſu re-
ductas. Regi ſectanti gloriam vis illata januis
obſtat pro janua: ideò utrumque curat, ut ſci-
licèt & Miniſtri ſuo probè munere defungen-
do oas réſerent, tum ut ipſæ ſuâ ſponte pa-
Gloria ve- teflant. Nênne Sponſus effringere valuiſſet oſ-
ere io tium Sponſæ? Attamen blanditur ei, ut ſe no=-
&Recleſa Ctium guttis madeſcentem admittat. At quis éſt
ſci exem- iſte Rex gloriæ ?* Audi: Dominus virtutum ipſe

plo ſint. . „, .
Wd. eſt Rex gloriæ. Audir'. Non bello „non opibus,
in dn non imperio obvenit gloria, ſed virtutum eſt
ℳ ⸗ .
WxrPe. pretium.
Credo videre bona Domini in terra vi-
Zentium. Pſal. 26. 13.
Eieſtioſja. Nibil horum aulicorum ſpem fovet; ſed co-

mus. lentibus duntaxat Deum tot bona parantur.
Primô quidem verbum, Credo, certiſſimam
oſtendit ſpem, quâ Aulici carent. Secundòô,
videre bona Domini; hoc eſt, ea bona ſpero,
quæ etiam viſa tantum beatum faciunt: cùm,
& contrario, Aulæ bona ſi videantur, non bea-
tum, ſed miſerum reddant: irritant enim cu-
piditatem, non explent. Tertiò bona Domini.
Quid hoc felicitatis, ſi bona non noſtra fiunt,
ſed Domini ſunt? Falleris: nam bona Domini,
non id innuunt, ut ea, noſtra non efle poſſint,
ſed & tradi aſſerunt nobis à Domino, qui eorum
Dominus eſſe non deſinit, ne ea deſinant eſſe
noſtra. Patet fehcitas iſta terrenæ felicitatis
objectu.Conſequitur quis honorem in aula,
opes adipiſcitur. At quia, qui ea tradit, eo-
rum Dominus non eſt, ideé Regum Afleclæ,
honoribus, opibuſque vel à morte, vel à for-
tuna privantur. Profectòô ſi aulici bona Domino-
rum conſequerentur, dum à Principibus ditan-
tur, iis propitiis jacturam eorum non face-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Labor ſæ⸗
eularium
Vanus.

3 „ 9 Confeabtsa

rent, quibus tamen ſerò ocyùs certè aliquan- Conf;ie
do ſpoliantur. Eſaü primogenituram à Patre S r.
delatam poſſidere non potuit. Cur? Quia homi-
nes bonorum Domini non ſunt: ideoque, ut Aulieerum
largiri ea poſſint, dum poſſident, ſervare ea es vana.
poſſeſſoribus non poſſunt. At in Cœlo vide- mie; wi.
bimus, hoc eſt, iis fruemur bonis, quorum ſeri.
Deus Dominus ſemper erit, ſervaturus eano-
bis, cùm ſemel dederit. Porròô, in terra viven- Gloria
. . . . 8 æterna.
tium Bona Domini ſpectantur. Hoc enimve-
rô illud eſt, quod exinanire deberet aulas,
eremos verôò replere. Nimirùm;, ut felicitas ar-
rideat tibi magna, vel illa radicem non habet,
vel tu eradicaris. Terra mortuorum iſthæc
eſt. Exareſcent alhquando, quæ modèò flo-
rent. Omnis caro fœnum -ideò citò elanguet: 1. Pet. I.
& omnis gloria tanquàm flos ſœni, ideôque brevi 24.
cadit. Contrà bona Domini pullulant in terra
viventium, nunquàm moritura.

Nunquid, qui dormit, non adjiciet ut

réſurgat! Pfſal. 40. 9.

Blanditur itaà ſibi, quiſquis in ſcelus prolabi- conftiari
tur. At huic reponi poſſet, non ſemper eum imoii.
evigilare, qui dormierit. Quod nobis exitio
ſuo teſtantur Siſara & Miphiboſeth. Ut verò Zebilan
dormientes ſurgant, certê nonniſi prodigio- ase. .
sé ſurgit, qui peccavit. Audi Davidem: Ego
dormivi, & ſoporatus ſum, & exurrexi. Ergo Pl. 3. 6.
erravi, qui rarò edixeram peccantes excitari.

Verùm audi, quod ſequitur: Quia Domims bid.

Jaſcepit me. Attende, quid huic inneétatur:

Non timebo, inquit, millia populi circum- Ibid. 7.
dantis me. Ergo & Dei eguit ope, ut evi-
gilaret, & millibus ſe hoſtium obſeſſum ob- Peccati
ſtupuit, qui dormienti ſupervenerunt. Itaque "anmmna.
vides, non niſi ſummo miraculo ſemel ſopo-
ratum Davidem excitari, & ſuo arcefſſliſſe ſo-
pore hoſtium cuneos innimneros. Quare, qui
dormivit imprudens, ſolicitus deindè excubare
debuit adversus ſibi infeſtas hoſtium legiones.
Id nobis fortè ſignificavit Sapiens, cùm ait:
De pPropitiato peccato noli eſſe ſine metu. Ac ſi Eccle.5.5.
diceret: in ſcelere dormiſti ab hoſtibus me-
tuendum eſt tibi, tuo ſomno, excitatis. Ut
enim eduxit Deus Evam è& dormiente Adamo,

ita Dæmon è ſopito Peccatore producit peccan-
di illecebram, peccati affectum, proclivitatem
ad ſcelus. Audi alibi Davidem: IUllumina ocu- pf 12. 4
los meos, ne unquàm obdormiam in morte, ne
quands dicat inimicus meus, prævalui adversis
eum. En ſomno hoſtem inſtare, ſibique Va-
tem metuere inſidias, ſi dormiat. Ut a pec-
cato evigiles, hoſtes tamen è ſomno natos
circumſpice, & audi monentem: de propitiato
peccato noli eſe ſine metu. Licèt enim rami
præcidantur, ſceleris radix manet in animo Ppro-
clinato ad facinus. Ideò lotus David clamabat,
amplius lava me. Tanta enim criminis mmaligni- Pf. ve. 4⸗
tas eſt, ut, poſtquam libidinem explevit ſam,
aliorum ſiti eam propinet. Adamaverat Berſa- Pec’ato

peccatz

beam David: expleta libido eſt. Num ideò ab ea 1, ve ſ

non timendum? Enimverô armavit furorem in rumtur.
Uriam, poſtquàm ad voluptatem Regem exar-
mavit. Sititur aurum à Juda. Chriſti proditione
illud conſequitur. Num conquievit iniquitas?
pendulum eum ſuſpendit ex arbore. Planè, à
completa concupiſcentia æquè timendum eſt,
atque à famelica & ſitibunda.

Ee 3 In

330

In via teſtimoniorum tuorum delectatus
ſum, ſicut in omnibus divitüs. Pfal.

Fervor con-
Jolationes
Der he. Pliciis clelicia ?. At c S
rit ſtiani delicias iſtas in lege Domini non de-

cConſolatio- guſtant? Quia ut ſint in Lege, in via Legis

Tantâne in Cruce voluptas? tantæ in Sup-
pliciis deliciæ? At cur tot Cœnobitæ & Chri-

nes Hei cui

Genzr. non ſunt. Clariòs ità accipe: Plerique imper-

Perfectione contenti quieſcunt in obſervan-
tia Legis. Hi in teſtimoniis, non in via teſtimo-
niorum ſunt. Alii ſtrictiorem ſemper ſitiumt le-
gis reverentiam. Hi, cùm ad ulteriora pro-
grediantur, nec in adepta probitate quieſcunt,
viam ſibi in Lege faciunt ad Legem. Quæ ex-
pleta Perfectionis cupiditas mirâ eos voluptate
perfundit. Itâque ſi vis in Lege eſſe velut in
opibus multis, eſto in lege viator, ad ampliora
quotidiè progreſſurus: Ideò fortè Hebræis data
Lex eſt in via ad terram promiſſionis, non verò
in ipſa terra lactis & mellis; ut intelligerent, in
ſemita mandatorum illi palmam obventuram,
qui metam neſcit. Non qui incurrit, ſed qui
ſemper currit, bravium rapit ſanctitatis &
gloriæ. Ideò de ſanctis animalibus Ezechiel,
lbant, ait, non verò Iviſſe ſcribit.

LUlumina oculos meos, ne unquàm ob-
dormiam in morte, ne quando dicat
inimious meus, prævalui adversus
eum. Pial. 12. 4.

Adeéône deprecandus eſt ſomnus in morte,
hoc eſt, in tormentis, in cruce, & in ærum-
Fervor. nis religioſæ vitæ, cùm beneficium credatur;, ſi
tormentis exercitato ſomnus obrepat? Planè
nihil æquè metuendum, quàm, ne ità aſſueſ-
camus morti religioſæ, ut in ea, tanquàm in
Rrl'gioſus molli culcitra, dormiamus. Nimirùm, non raròô
eſees & Cruce Lectus compingi ſolet. Ne igitur dor-
Mortifca- Miamus in Cruce, & in morte, oculi illuminari
ioni. debent à Deo, ut ſcilicèt videamus, qui ſimus,
qui fuimus, quam magna deſeruimus, quâm-
que nos maultiplici denudet bono fatalis hic ſom-
nus. Diceret procul dubio inimicus, prævalui
Pai pro adversuùs eum, ſi quem conſpiceret, poſt negle-
hrito. Ctam quietem in Plumis, Clavis indormire. Væ,
qui Religionem Quietem interpretatur, non
Supplicium. Menſa nobis, non menſa putetur,
ſed lucta gutturis, deliciis deſtituti, & malè
farti, diréque torti ſagind ruſticanã. Sic Pannus
non Veſtis, quàâ fulgeas, ſed Cilicium tibi ſit,
quo torquearis & ſqualeas.

Tepiditas.

Mortifi a
tio.

Catulus Leonis Juda. Gen. 49. 9.

Leo heſternam faſtidit prædam, mavultque
eſurire, quam à ſua feritate degenerare. Hu-
jus nos fortè imitatores indolis David facie-
Elſal. 76: u. bat, cùm diceret: Ego dixi, nunc cœi. Quo-
tidiè debemus novam cordi noſtro eſcam com-
parare pridianam dedignati. Ideò forté Manna
alterius diei putreſcebat, ut Ifraêlitas moneret,
pari anxitudine de cibo animæ angi quotidiè.

Erver.

Inveniatur manus tua omnibus inimicis
tuis. Pſ. 20. 9.

Oliva

6„

Quæ manuum? Audi: Dextera tua inveniat Eelicitas
omnes, qui te oderunt. Ergo inimici Dei ſunt, 20αι..
upra quos felicitatis dexteram videtur Deus ntalaio
protendiſſe. Ergo ſi procul à te dexteram vi- Correézzo
deas „noli triſtari: ea enim præbetur non g,
rarò impiis. Niſi forté dicamus, Peccatores anosezre
dexteræ magis amplexibus, quam flagellis ſini- Har. W
ſtræ ad Deum revocari. Læva ejus ſub capite Ritan.
meo, & devxtera illius amplexabitur me. Neque 4dt. 27n.
tamen amplexu tantùm ſtringendi ſunt, ſi ac- Can. 8. 3.
cedant impii, ſed quærendi, ſi fugiant. Dex- Gag Tr
tera tua inveniat omnes, qui te oderunt. Pl. 20. 3.

Inhabitabo in tabernaculo tuo in ſæcu-
la, protegar in velamento alarum
tuarum. Pial. 60. 5.

Aut ubi Mors non eſt, ſi jugulatig, cecinit Zarnhe.
ille: quem imitatus exclamo: Et ubinam tu- guaaα.
ta Pax, ſi is, qui divinum incolit domici- Ei.
lium, adhuc protectione indiget, & munimi-
ne? Nuſquam profectò tuta quies, ſi alarum Grztis m.
indiges velamento in tabernaculo Domini. An 7
non Heli in domo Domini peccavit? An non Lecus ſan.
Temphi excitator Salomon corruit? Ergo in domo ρα non
Dei indiges auxilio. De pleriſque loca mutanti-"cie.
bus illud dici poteſt. Ex hoc in hoc. Cui addi po-
teſt, quod ſequitur: Verum tamen fex ejus non eſt Pſal. 74.2
exinanita. Placet hic, nonnullos incuſare, qui
ſtudiosè in tabernaculum Domini cum adoleſcen-
tes attraxerint, eôſque eò intruſerint, ac ſi de-
gerent in portu, nec anchoris, nec rudentibus
ſervant. Audiant, quid Deus præſtet cum Da-
vid, Inhabitabo in tabernaculo tuo, protegar in Pſal.6 5.
velamento alarum tuarum. Fovere debes, quos oechie
adduxiſti. Alis, inquam, protegere debes à vi-
tiis, quo nihil ſavius, aut levius, non ſup- THirs ma
pliciis miniſve in Charybdim agere deſperatio- Tar.
nis ac mœroris. Alis, inquam protegas, non un-
guibus terreas. Et certè ſi alis interdum tege-
rentur imbecilliores, ipsâ pennarum vicinià
provocarentur ad volandum; quos ſi unguibus
ſuſtuleris, non eos volare docebis, ſed cadere.
Nimirùm pedes etiam lignei ad ambulandum
proſunt: Alæ, niſi e it medullis prodeant,
novos Icaros antiquis undis merſabunt. Pen- Superio
næ enim ſuppoſititiæ non elevant, ſed depri- invigiler.
munt, Onus ſunt, non Alæ. Itaque Prælati vi- anci
tali calore ità ſuppoſitas Aviculas foveant, ut coürt.
plumeſcant, fruſtrà eas provocaturi ad volatum Rnes .
vel roſtro, vel timore. .

Oculi ejus in pauperem reſpiciunt, inſi-
diatur in abſcondito, quaſi Leo in
ſpelunca ſua. Pſ. 10. 9.

Nonne cantabit vacuus coram latrone via- paupers
tor? Cur ergo pauperi inſidiæ parantur à dæ- dives
mone? Nimirùm paupertatis opes tantæ ſunt,
ut valeant eum quoque pellicere, qui Chriſto
faſſus eſt, regna Mundi abs ſe dari adorato-
ri ſuo. Verùm felicitas noſtra eſt, quòd inſi- Tiari
dias effugimus, niſi in eas ultronei incidamus. non imen.
Inſidiatur enim in abſeondito, ſed quaſi Leo in e. ef.
ſpelunca ſua; id eſt prædaturus eos tantùm, qui
in ejus ſe fauces immiſerint. Itaque ama lucem,
declina latibula, Leonem ſua in ſpelunca non
convenias, & evaſiſti. In abſcondito, inquam,
Leo rapiens inſidiatur: undè non mirum: cnſiienijs
