tritico tantùm Domim, ſed etiam aquis ejus
Joel.3.15. evenire miratur Joël, cùm ait: Et fons de do-
mo Domini egredietur, . irrigabit torrentem
ſpinarum. Ubi dumi inhorruerint, corrivan-
m in te ſcias fontem domus Domini. Non-
niſi tranſmiſſo mari ſuxit Iſrael ex petra, quæ
Chriſtus eſt, non imparem melli, oleòque po-
tionem. Erravit proinde, qui coëmpto non
uno boum jugo Chriſti epulum recuſavit:
uando deliciis, nuptiſque Verbi aptior nemo
eſt, quam is, qui in labore hominum eſt, &
in ſudore vultus ſui veſci poteſt Frumento ele-
Rarum, & Pane cordis ſui.

Ibid. 3.

Munera excæcant oculos ſapientum.

Deut. 16. 20.
confeſſarii Atque utinàm oculi tantàùm naufragaren-
r bt. tur in auro, & ſaltem lingua enataret in lit-
tus. Verùm univerſa tum animæ, tum cor-
Zelus ani. poris membra in freto munerum, quaſi Scyl-
Uit uarar. lam inter & Charybdim æſtuantes Cymbulæ,
nunquaàm emerſuræ hauriuntur. Leo rugiens,
sciemia ſolà munerum ſpe ita hebeſcit, ut in mutum
non ſacra, canem portentosè degeneret, nec jam faucibus
terreat, ſed caudàâ blandiatur. Atque utinam
elinguis tantùm eſſet Eruditio Politicorum
ad tinnitum auri, vocalis eſt, citôque ex
Leone Lufcinia peccantes oblectat fongitur-
que Lyriſtæ munere coram inſano divite de-
mentatus muneribus ſapiens, præferens non jam
Tubam, ſed Lyram. Neque verò mentiri eum
credas, cùm blanda occinit perſceleſtis: Pacem
nuntiat, quòd jam fulgurare non putet Co-
lum in impios. Etenim munera excæcant ocu-
los Sapientum. Ut (cilicet videntes non vi-
deant, & ſacrarum volumina literarum per-
volutantes non reſpiciant, aut ebullientem
non in colo Ollam, aut impendentem arbo-
Timer Dei j Securim, aut ſcribentem in epulantis Re-
S ereaan gis pariete Dexteram, aut imperatam læden-
incutiatur. tiumn Præcifionem membrorum, aut excluſas à
Nuprtiis Virgines, aut expaludatum Convivam
ex epulo abreptum ad vincula, aut conjectum

Oliva

Purpuratum in flammas, has, inquam, para=-
tas iniquis ſtrages non enuntiant, non liberta-
tis defectu, ſed luminis inopia. Non enim
ſupprimunt, quæ noverunt impendere ſuppli-
cia, ſed, quòd deſtinatas opulentiæ calamitates
jam penitùs non intelligant, & ſpeculà Scriptu-
rarum clamant, Beati Divites Spiritu, quo-
niam veſtrum eſt regnum Dei; jurântque, poſt
byſſum, epulaſque, patere in ſinu Abrahæ tri-
clinium paludato. Uſque adeò, fulgore auri
vel Sapientiæ acies perſtringitur, ut quæ pa-
tent lippientibus, ab ipſis interdům luminaribus
Lycæorum non videantur. Audeo dicere,
decem millia talentorum ad vocem unam
Dominis condonari, ſuffocari verò Servum,
ſi fortè debeat denarios centum. Non jam
Saül, ſed Samuêles à cæde aliquando infulati
Agag ſeſe abſtinent. Ideò Joannes, qui latrare
juſſus erat in ſcelera, Vox dicitur clamantis in Luc. 3.
deſerto. Et venit in omnem regionem Jordanis,
prædicans baptiſnum Pœænitentiæ in remiſonem Eeclehaßi.
peccatorum : Sicut ſcriptum eſt in libro ſermonum Briſc
Iaiæ Prophetæ: Vox clamantis in deſerto Quo Jußi ia
modo in deſerto clamat, ſi regiones Jordanis lu- cua mnnd.
ſtrat univerſas? Quo modo in deſerto clamat, ſi Ser, i
de illo Matthæus ſcriptum reliquit: Tunc exi- ubera.
bat dàd eum Hieroſolyma, & omnis Judæa, & aulr
ommnis regio circà Jordanem? Nimirùm in deſerto
clamabat Joannes, qui non attendebat in audi-
toribus ſuis fimbrias, & phaleras, ſed tantùm
corda. Nihil eorum reſpiciebat, quæ ſpecta-
bantur. Animarum duntaxat attendebat tum
vulnera, tum ſalutem. Ideéque Regi non ſecus Conci,nats-
ac Remigi ſucclamabat: Mon licet tibi habere i aſe.
uxorem fratris tui. Quid vociferaris, Joannes? Marc. 6.
Coronatum arguis? Ego, inquit, in deſerto vo- 19.
ciferor. Ego animis obloquor. Attendo, non,
quid videantur in theatro Temporis, ſed, quid
futuri ſunt in deſerto Zternitatis. Ibi non ſcep-
trum Herodis, ſed ſtuprum intueor. Proptereà
non reformido chlamydem , ſed maculam
eluo, ſed ulcus curo. Et ſanè Deſertum eſt .£-
ternitas, in qua nemo aliquid reperit, niſi Ope-
ra quæ ſecum trahit, quùm expirat. Hic natus
Infans multa invenit, quæ ipſe non fecit, ge-
nus, gemmas, oppida, principatus, omnia illi
à majoribus parata. Ibi veròô id tantum, quod
egimus, reperimus. Ergo Vita præſens Ager
eſt floribus, frugibuſque pleniſſimus, qui naſ-
cituro Puſioni privilegio Stemmatis & Avo-
rum meritis, blandiatur. Futura verò Vita
Eremus eſt, ubi morientibus nihil meſſium pro-
venit, niſi quæ animæ ſuæ unuſquiſque ſemi-
naverit. Clamat proindè, arguit, increpat;
qui Auditores ſuos non hic reſpicit, ubi efful-
gurant trabeati, ſed ibi eos ſibi ſtatuit, ubi nu-
di palpitabunt, ex Regibus non rarô Remiges
facti. Sic Paulus in Romanis ædibus marmoreis
aureiſve non videbat, quæ ſpeétabantur, ſed
conſiderabat, quæ non videntur: ſcilicèt Capi-
tolii pompam in Latomiarum pædorem conver-
tendam. Conſiderantibus nobis, non quæ viden-
tur, ſed quæ non videntur. Ideò ſub Nerone to-
nabat, ideò Conſulares curulibus refixos affixit
Cruci. Atqui, inquies, non rarò Prophetas adivi-
mus, ex quibus reſponſum vitæ retulimus, quan-
quam tibi capitis damnati videamur. Et ideo-
lugeo, & ideò contabeſco, cùm audio vel
accubantes in ſiman Dalilæ Samſones eliquaſſe è
Leonibus favos, & expreſſiſſe à rugientibus
mella. Scio in Sympoſiis jactitari: De comeden- Judi. 14.
te exivit cibus, & de forti egreſſa eſt nlege, .
U

ſent

lem

i⸗

tina.
mu
eleer
ebet
nfü⸗

nunck
ini
. Hrmm
nkeng

1, eſi
ut,ohin
m,
mdt,
ſica⸗
venor⸗

Stromatum, Lib. XI.

confeſſaxii Cùm fſcilicèt gratulantur, uſque adeò infatua-
pan qridé tumn Sal eſle, itâque interdum enervatum Sa-
Pre " cerdotum robur, ut qui ſcelera diſcerpturi cre-

Lupentes 5 T
ſid Auda. debantur, peccatores lactent, Hydraſque un-

c64

S gant non urant. Verùm mentitur Samſon, &

Berytans.

fallitur: non enim Leo, ſed Leonis ſpolium,
atque cadaver eſt, ex quo favum extraxit. Vi-
ri Dei, Videntéſque nuncupantur, ſed reve-
rà cæci ſunt, & duces cæcorum, ſeptémque
mulieres apprehenderunt virum unum, in
quem imbecillitatis ſuæ lentorem transfunde-
rent. Si Leo foret, rugiret: ſi Vir eſſet, pu-
gnaret. Reſpice Phineem enſe uno par Vultu-
rum mactantem Domino. Contemplare Leo-
nem occurrentem Prophetæ poſt epulas, quem

jugulat. Expalleſce ad Petri tomitru, quo
duum Conjugum cupiditas conſternatur. Non
Dei Agnus rugire dedidicit, quando, compa-
cto ex funibus quaſi flagello, nundinis LDei
Templum expiavit. Ipſi Olores & pati ſaxa no-
verunt in funere, & emittere fulgura. Nuſ-
quam fortiùs ſtrepuit Stephanus, quam mori-
turus. Non hic ego damno aut Sapientiam,
aut Miſericordiam eorum, qui non alligant one-
ra importabilia, quæ à Scribis imponebantur,
invito Chriſto, & damnante, humeris popu-
lorum, quùm ipſi ne plumas quidem pati poſ-
ſent divinæ legis: ſed eos arguo, qui cœno ice-
lerum erui recuſantes malè palpant, ligant-
que duùm ſolvunt.

FINIS LIBRI UNDECIMII STROMATUM.

NHNEN

ρα

Ethicæ Comment. Tom. V.

Dd 2

STROMA-

—

GS
R

☛N

Regnrum
fel itas

STROMATUM

EX DIVINIS SCRIPIURIS
LIBE R DUODECIMUS..

Quare fremuerunt gentes, O& populi me-
ditati ſunt inania! Pſ. 2. I.

REMITUS procul dubio popu-
lorum, inde tunc ortus, quia
Principes illi non ſanctè ſenſe-
runt de Deo. Audi: Aſtiterunt
Reges terræ, & Principes conve-
E nerunt in unum, adversus Domi-
num, & adversus Chriſtum ejus. Nimirum quan-

Timer De do imperantes adversus Deum rebellant, ab

Pslitica
vera.

Suberio

eis, quamvis perſceleſtè id non rarò accidat,
ſubjecti deficiunt. Sic, Gregorio teſte, Inobe-
dientes Caſti eſſe non poſſunt „ tumultuante

ums& Ee Ccontrà Spiritum carne, Domino contumacem.

cleſiaſtico-

7ism exem-

pla.

Felicitas
vera.

Ibid. 2.

Quòd verò Principes hi rebellarint à Deo ſuo,
terreniſque abrepti cupiditatibus in Dominum
conſpirarint, apertiùs, verba quæ ſequuntur,
declarant. Dirumpamus, inquiunt, vincula eo-
rum, & projiciamus à nobis jugum ipſorum.

R'xniſ: Nota: non imperium Principum dicitur excu-

ob ſequens
excolendis duntaxat terrenis, ij tunc Judææ

ſelir.

tiendum, ſed jugum: ſiquidem poteſtate, in

Kse ſrvi Reges abutebantur, Eternitatis obliti. Domi-

nam ſub⸗

natum ſiquidem hi convertunt in jugum, qui

.étα funt terrenorum tantùm percupidi, de Dei cul-

Ambinio.

1bid.

Ibidem.

Ibid. 7.

Politica
wvera.

tu immemores. At ne felices putares ſic impe-
rantes in ſolio, jugum iſtud jugum dicitur ipſo-
rum. Etenim malè Dominantes Cupiditas, &
Ambitio non minas premunt, quam populos.
Ergo, ſi Conſules, ſi Præfecti, ſi Toparchæ

conſpiraverint adversàs Deum, & Divina, non

ſecuriùs regnabunt; ſed non regnabunt „alie-
natis illicòè Populis ab inviſo Numini Princi-
patu. Fremuerunt Gentes? Convenerant contrà
Chriſtum Primores. His verò Populi obluctan-
tur, & quia Coœlo rebellarunt, & dominatum
in jugum converterunt. Projiciamus à nobis ju-
gum ipiorum. Quis ergo imperio dignus? Audi:
Ego autem conftitutus ſum Rex ab eo uper Nion

montem ſanttum ejus, prædicans præceptum ejus.

Lex creat Imperantes, & Thrommm;, non tam
ferendo Leges, quàm Legem implendo, ſtabi-
lies. Porrò⁹, quod iſtud antonomaſticè Præcep-
tum eſt, quédque præceptum ejus appellatur,
cujus ſuſfragio evehitur David ad thronum?

Planè, Manſuetudo, de qua Chriſtus in Evan-
gelio; Diſcite à me, quia mitis ſum; & in Pſal- Matth. u.
mis Propheta, Memento, Domine, David, & 110:
omnis manſuetudinis ejus. Mira verò, quæ con zu r.
ſequuntur: Poſtula à me, & dabo tibi gentes Pf. 2. 8.
baæreditatem tuum, & poſſeſſionem iuam terminos
terræ. An non jam conſtitutum eum vidimus Gretia
ſuper montem Sion ſanctum Regem à Deo? 1 De Re-
Cur ergo regnum petat ſtabilitus in regno? gne.
Nimirùm, etiam quæ poſſidemus, in noſtra eunhe.
non diù erunt poteſtate, niſi à Deo nobis ier- α.
ventur. pita⸗
à DBeopens
det.

Sinite utraque oreſcere. Matth. 13. 30.

Suſpecta Severitas ſemper eſt; ſi præcox ad Zelus in-].
ſupplicium ſit. En oſfcitantes ad cuſtodiam czene.
Operæ, quaàm vigiles ad excidium deſcriban- Ne ids
tur! Horum negligentia, ac deſidiâ diſſemi-
natum eſt Zizanium, & tamen rigidi Cen-
ſores herbeſcenti ſemini procurant incendium.
Frumentum, quod eorum ſomno corruptum
eſt admixtione inimici oleris, eradicare feſti-
nant: quos prudens Paterfamilias expectare Cenſeres
juſſit meſſis tempeſtatem. Deteriores proin- alioram.
de, negligentioréſque Cultores ſcias non ra-
rò eſſe, quos præcupidos videris eradicandi,
quæcunque malé pullulant cum frumento. Por- Lapſiopti⸗
rò Dominus, ſi Pater eſt, ſupplicium differat: mi um.
nam in Chriſti area perſæpè, ut triticum de-
generat in Lizania, ità commutantur Zizania
in frumentum. Magdalenam contemplare, in
domo Marthæ, tanquàm Zizanium inter fru-
menta, mox grani illius viciniàâ, quod fecit
fructum centuplum, demutata in germen ſalu-
tis adipe Panem pavit Angelorum.

Eaæterminant enim facies ſuas, ut ap-
pareant hominibus jejunantes. Matth.

6. 16.

Horologiis Solaribus quàm diſſimiles Hypo- vvenze.
critæ! Illa enim umbris horas diſtinguunt,
hoc eſt, ſœtus lucis umbris obnubunt. Contrà gona oe-
hi noctis /abortus Sole colorant: quod emim cuhande.
ambitionis eſt ardor, & rubor, humulitatis pal-
lore dealbant. Jactant, quæ non præſtant,

. , .7
exponunt, quæ non habent, dicunt, & non hozie .

faciunt. At, quod ſtridet aurum pendulum ante ny.
. fores

„Fh
m I
tgennus

,9

Dodo
aum,

alkmni nei
4 aüdum,
1 NMne
Ml, 0
N Mere M
mi in
urnlo⸗
imerd
lu eſt P
taca

4*

leudif

run
en,G
Et bii

eN en

eenl

bunr CAH.

I
Netu/
, le,
7 n⸗

cenera. fores Templorum, auræ ludibrium, non au-
larimesnon rum eſt,; eſt aurichalcum. Siquidem Aurum
gutrends. ſocreto gaudet, editümque in viſceribus mon-
a. tium, odit lucem, avarôſque cogit humo ſe aut
1 reddere, aut abſcondere. Sol, inquies, palam
lucet. Lucet, ſed quò magis lucet, eò magis
oculos ſpectatorum arcet. An non Cor, quo ani-
mamur, natura recondidit? an non perit Ar-
bor, ſi fructuum radicem refoſſam exponat?
Ergo facies iſthæc turpata nundinantium glo-
riam, animi eſt ſpectaculum turpioris.

State ergo ſuccinéti lumbos veſtros in ve-
ritate, & induti loricam Juſtitiæ, &
oalceati pedes in præparatione Evan-

gelii Pacis. Eph. 6. 14.

Crcume. Si Pax evangelizatur, cur tantus armorum
4âo erfe- apparatus? Nimirùm Pax, ut Iris, ex bello-

Sis. rum turbine erumpit. Ibi verô potiſſimùm
egemus armis, ubi Pax Horet. Nihil hoſtilius
a. Bace, quæ nos ſpe ſecuritatis exarmat. At, cur
.V à lumbis, & non magis à capite expeditur ar-
telichas matura? Ideo fortè, quòd major ſuſtineatur im-
norid. petus à deliciis. Vel Herculem libido convertit
Capirris in fœminam- Vel Samſon, cujus artificio de-
upg. luſæ ſunt vulpes;, cujus congreſſione proſtrati
ſunt hoſtes, ceſſit illecebris. Martis debellator,
ludus fit Veneris, modò uxoris mancipium,
modò ſcorti captivus. Porròô, cur non ære, non
ferro, non ſolido metallo armantur lumbi, ſi
cum inſenſiſſimo hoſte digladiantur? Scilicet;
Veritate, levi tanquàm armaturà, inſtru-
Qus Pudor contrà feroæx Monſtrum pugnabit?
Verùm, nihil ad eludendos Voluptatis cona-
tus Veritate validius; cum fucus, & ſomnium
zl ſit ommis apparatus illecebræ. Veritate arma-
oα WJ e . . . . 8
f-lex. re: & de Libidine triumphaſti. Ideò David
hujus dejectus aſtu plorabat, dicens: Quoniam
PC 3. 8. ſumbi mei impleti ſunt illuſionibus. Nihil itaà
Taon evanidum, ut Impuritas. Flos eſt, ſed colora-
tus. Nônne vides petulantiores mulieres, quaſi
tabulas, colorari? Adeò Libido ſine colore ap-
Lursris, parere non valet. Rursuùs Juftitia quare pec-

tori potius admovetur, quam capiti; curve
magis in loricam, quam in galeam recuditur?
Enimverò Injuſtitia cor aggreditur; rarôque
Juſtus eft, qui Amat. Facilè cæcus Amor ab
anguſto calle æquitatis exorbitat. Quin; & Puer
eſt: quis enim Amat, & Sapit?

Beatus vir, qui non abüt in conſilio im-
biorum, & in vid peccatorum non
Itetit, & in cathedrà peſtilentiæ non ſe-
dit. Pial. I. I.

Via priùs invadi ſolet ad peccatores, & poſt-
uam multùm profeceris viæ, eorum tan-
em ad concilium devenies. Cur verô priùs
de conſilio impiorum loquitur David, tum
de via? Docemur hoc loco inſtare ubique
impiorum ſuſurros, quibus ſi capiamur, fa-
Sandalas cilè in viam ſcelerum traducemur. At ſi in via
„ſcelerum ſtetit, quo modo in cathedra ſedit

canßilig, ru
mnfsisrij Peſtilentiæ? Fortè idem apud Prophetam eſt,
vox ope in via conſiſtere; & in cathedra conſidere:
rum.

Sems dalo- ſatis enim vitia docet , qui palàm ea patrat.
ſaſccera. 8i publicus peccator es, magiſter quoque es
iniquitatis. Et ſanè ipſum peccare, docere
Aaepls quodammodò efſle, ſeries indicat verborum.
Ethicæ Comment. Tom. V.

Quæ enim cathedra confici poteſt ex peſtilen-
tia? Num Arbor peſtis eſt, ut ex ea dedolari
poſſit exedra ad docendum? Num & morbi ex-
creſcunt in truncos? Nimirùm, non arbor vi-
tium eſt, ſed ipſa vitii peſtilentia ſedes eſt. Ut
enim doctrind plurimi imbuuntur, ita, quot-
quot proximi ſunt, corripiuntur peſte. Quam
autem felici demutatione ſcena convertitur!
ded in lege Domini volnntas ejus, & in lege
ejus meditabitur die ac noéte. Avari Cor jacet
in Auro, Mens Juſti requieſcit in Lege. Suum
uterque theſaurum præponit ſibi. Ergo ſi Juſti
voluntatem quæris, non illum, ſed Legem
ſcrutare. O nos felices, ſi illud vellemus tan-
tùm, quod Lex præſcribit! Ità præſtitiſſe dixe-
rim Sanctorum quoſque, cujus voluntas Lex
Domini erat. Deus veròô quid tribuit Juſto? Au-
di. Lex Dei ejus in corde ipſius. Collocarat Ju-
ſtus voluntatem ſuam in Lege Domini: & Do-
minus reponit Legem ſuam in Corde Juſti.
Adeò Deo dare non potes, quin ampliora be-
neficia conſequare. Et in lege Domini medita-
bitur die ac notte. Quid hic pro ſe dicent,
qui ſi, vel horâ und in meditatione Legis ver-
ſati fuerint, ſe Juſtos jactant? Si Vir Dei es,
non bis in die de Deo cogitabis: ſed totam
tranſiges & noctem & diem, in Lege Domi-
ni decurrenda. Et folium ejus non deftuet. Undè
tanta foliorum felicitas ? ex meditatione Legis
diurnà atque nocturnâà. Et fruétum ſuum dabit
in tempore ſuo. Prodigioſa ſanè Planta iſthæc
eſt. Siquidem naturâ ità comparatum eſt, ut
quæ fœcundæ ſunt arbores hyeme;, ut pluri-
mùm;, comam abjiciant, vernent verò quâvis
anmi tempeſtate, quæ ſunt frugum expertes.
Juſtus verò & fructum dabit, & folia retinet.
Ità eſt: In horto Domini eæ Arbores profe-
runt fructum, quæ folia non deponunt. Imôò
iis plùs nocet abjeciſſe folia, quam proſit
turbine caruiſſe. Etenim Ficus ſterileſcit in
Evangelio: quæ tamen in Veteri Teſtamento,
quia foliis Adamum veſtivit, conſtanter dela-
tum ſibi à Lignis imperium repudiavit. Uti-
nam in Cœnobiorum pomariis ii non floreant
Viri, quibus facilius fuit, vel oblatos vel poſ-
ſeſſos honores abdicare, quàm folia retinere
exterioris diſciplinæ. Fructum Ficus non dedit,
quamvis ſceptro repudium dederit, uſque adeò
difficilius eſt, frondes ſervare rerum minima
rum, quàm dominatum ſpernere, etiam non
quæſitum.

Et liberaſti me ſecundum multitudinem
miſericordiæ nominis tui à rugienti-
bus, pra paratis ad eſecam, de manibus
quærentium animam meam, & de por-
tis tribulationum, quæ circumdederunt
me, Ecclei. 51. 4. .

Stromatum, Lib. XII. 317

Voluntati
pPe confor⸗
mari.

Regula-
rum obſer-
vantia.

Deo dare
eſt accipert.

Pſal. I. 2.

Pſ. 36. 31.

Ibid. 2.

Ibid.

Reli/
Tepiai 1
fervorem,
vel calca-
tas opes.

Modeſtia.

Regula-
rum obſer.
vantin mi-
nimarum.

Parva in
bono.
Tepiditas.

Creſcit cum beneficiis actio gratiarum: ma-

joris enim miſericordiæ eſt; de manibus eri-
pi quærentium, quam à rugientibus libe-
rari præparatis ad eſcam. Etenim feras niſi
in cavea convenias; non diſcerperis, lati-
tantem veròô te hominum feritas venabitur,
& dilaniabit. Adeò ipſis quoque Monſtris im-
manior Homini Homo eſt: magiſque ab im-
piorum verbis, quam à Leonum molaribus me-
tuendum eſt nobis. At decreviſſe videtur præ-
conium Servatoris, quando, poſt dentes rugien-
. 3 tium;

Crndel tas
homenis.

Mortifica-
tio volun.
taria.

Amore du⸗
ei non me-
e.

Prinribiis

obftadum.

Eccle. 31.
10.

lbid.

Occaſio
mala

Tentatio-
nis reme-
dium.

18

tium, & perſequentium manus, tribulationum
portas commemorat. Quis enim non walit ſep-
tis tribulationum includi, quàm faucibus con-
cludi rugientium? Imòô non muris, ſed januis
tribulationis intercipitur. Et de portis tribula-

tionum, quæ circumdederunt me. Quis capti-
vum januis circumdedit, & non magis muro
vallavit, cui vel januæ deſint, vel pro foribus
ſoramen ſit? Quid niſi ſpes evadendi ex portis
affulgeat ? Verùm tribulationum magis me-
tuendæ ſunt portæ, quam muri. Neque enim
difficilis conſtantia eſt, quando eam neceſſitas
rænat: at ſi elabendi occaſio ſeſe offerat, du-
rius cum tormentis confligimus. Ideò his ver-
bis Ecclelia in hodierno ſacro Catharinam co-
honeſtat; quam jure miramur; quèd, cuùm
diſrumpendorum vinculorum tot præſtò eſſent
rationes, regium videlicèt Genus;, Imperato-
ris Amor, Mentis Sapientia, tatis Imbe-
cillitas, Infirmitas Naturæ, interrita nihilo mi-
nuis manſit, ſtatuitque in poœnis eſſe, tot undi-
que erumpentibus felicitatis illecebris. Iis ſe
tribulationum portis cinctam miratur;, & clau-
ſam: cùm humana imbecillitas, ſui nimiùm a-
mans, anguſto quamvis foramine elabi tentet è
ſinu ergaſtuliſque ærumnaruin. Attilium non
tam ſiupemus clavorum à Carthaginienſibus
ſuſtinuiſie ſupplicium quam in illud ſe conje-
cifſe, deſertà Romàâ, cui ſi fœdus perſuaſiſſet,
feritatem barbarorum eluſerat. Quis Oreſten
non celebrat, quèd ad carnificem repedavit,
undè cvadendi tam ampla illi janua patebat?
Qui potuit tranſeredi, & non eſt tranſoteſus,
elogium eſt fortitudinis non vulgaris. Quare
Martyres indè uberius laudamus, quò faciliùs
eos tormenta & declinare potuiſſe, & noluiſſe,
cognoſcimus. Davidi aperta porta eſt evadendi
Saülis manus, quando in ſpelunca deprehenſum
inermem, & ſolum trucidare potuit: at tantâà op-
ortunitate trucidandi hoftis mimimè uſum quis
non ſtupet? Potuit Chriſtus de Cruce deſcendere,
praſertim quando id vitio verti non poteérat;,
clamitantibus Scribis, ut adorandus deſiliret
& trunco. Verùm non minoris virtutis fuit
per ſtitiſſe in Cruce, factà ſibi poteſtate deſcen-
dendi, revincendique Phariſæos, quàam Cru-
cem ſubiifle. Ergo ſapienter Sapiens portis ſe
tribulationum circumdatum, & liberatum
gratulatur, hberatum, inquam, non à tribula-
tione, quam ſufferre, non fugere, Beatitudo
eſt, ſed à portis tribulationis, quibus non uti
Beneficium rarum eft Miſericordiæ Domini,
tribulationis nobis decus inſinuantis. Alius hic
etiam ſenſus interponitur; Liberaſti me à por-
tis tribulationum » dilc circumdederunt me
Hoc eſt, peccandi occaſionem Deus à Juſto
amovit, qui, ſi portarumn captus eſſet illicio,
procul dubio ſcelus non evitaſſet. Hinc eſt,
uod non à compede;, non ab antris, non à ca-
tenis ſe liberatum clamat tribulationum, ſed à
portis: quia, ſi liinen attingis, captivus es,
captus es, illaqueatus és. ideò etiam libera-
tum ſe fatetur à manibus quærentium ammam
ſuam; non dicit aà jugo, non dicit à ſuppliciis:
nam hæc patitur quiſquis in manus incidit ini-
quitatis.

ejus in kymnis. Pial. . -

Oliva

Aulæ ſplendidum veſtibulum, ſed atria in- Mundi e
teriora non item: verùm quò magis à limi- Vei ſervi.
ne recedis, eò magis ad ærumnarum ſedem“-
accedis. Dei contrà portæ ſqualent, atria ri-
dent. Nigra, inquit, ſed ſormoſa. Quid tam de- Can. 1
color, quaàm profuſus cæſorum ſanguis, quàm .
effuſæ ponitentium lacrymæ, quam prætenſa Electioſta-
Monachorum cilicia. At ſub horrenti habitu “.
lætitia latet. Neque aurum reperies non obdu-
ctum luto. Plorant oculi, ſed gaudet cor. O- Rrr,
culi ejus columbarum, ſed præter id quod i.
intrinſecùs latet. Quid ſpinis aſperius? in eis
tamen parturitur roſa. Quam calcas concham,
nutrix eſt margaritæ. Sic aer, quuùm primum
à Sole deſeritur, noctis ſqualore inhorreſcit; ci-
tò tamen multiplici ſplendore luminum vidui-
tatem ſolatur ſuam. Quò procul ab eo recedit
Sol, eò ſplendidiùs ſtellis intermicat.

Fugit in montem ipſe ſolus. Joan. 6.
4.

Fatere tandem Boreale Sidus Virginem eſ- cpyißus
ſe; nam, qui illam è& cœlo reſpexit Chri- Divitias &
ſtus, Magnes eft. Noônne vides, uti regnorum, nczin⸗
& auri refugus, ferrum tantùm ad ſe trahit, cgtaden

& clavos? At obtuliſſe ei aurum Magos legi-

mus? Ità eſt: ſed non itidem ab eo receptum B. Aloyſtus

legis. Quod ſi admifſum à Joſe . Moriser-
gis. Quod ſi admiflum à Joſepho & à Matre ,nem na-

eſt „Arcæ procul dubio immiſſum, neutrius ani- pk, AJu-
mi, cordiſque prædo. Magis autem legis, oſten- * reir
ſo illi nummo à Phariſæis, Cæſaris imaginem eer.
ignoraſſe. Ades, nummi nec faciem novit.
PEt miraris Fabri illum putativum Filium? Pro-
fectò inter inſtrumenta artis plebeiæ ſaturare vo-
luit pretioſus Magnes clavorum, ferrique ſitim,
vix in Cruce ſedandam. Siquidem ferro undi- pon pte
que ſeptus, adhuc attraxit lanceam. Nos verò Peo.
Magnetes eſſe decet, Auri incurioſos, appeten-
tes Ferri, hoc eſt, Divitiarum hoſtes, Pœniten-
tiæ candidatos. Fruſtra autem tuam Virginem
Reginam jactas, ſi Auro obvolveris. Qui illam Paupetas
Magnes reſpicit, Aurum negligit, Ferrum rapit. amanda.

Mort fica-

1. . .
Lilios enutrivi, & exaltavi, Lſi autem
ſpreverunt me. Iſa. I. .

Quis noſtrum Arbores imitatur, ut quemad- Ingraiin-
modum illæ Solis adultæ racliis Soli quotidie Genee
propiores fiunt: ita & nos à Deo enutriti,
accedamus in dies magis ad Deum. Utinam Pelicitas
Gramini ſimiliores non ſimus, quod iiſdem fo- "d.
tum radiis non tamen cœlum versùs afſurgit,
ſed fœdè per ſolum diſſipatur. At beneficiorum αnν
magnitudo ingrati tantuùm animi vitium parit. Giucrisui-
Etemm Deus ab iis, quos enutriverat, ſpre- lior.
tus eſt: quos adoratores, cultorèſque habuit,
quando non uberibus admovit, ſed Virgis cecl. „,docris;
dit. Pretioſius germinant beneficia in ſuppliciis, miliora.
quam in delicus: magiſque amamus Deum mi-
ſeros reſpectantem, quam felices evehentem. G: e.
Sic coli Ros fluctibus æquoris demiſſus in „andum.
Unionem concreſcit, defluus prato vix Flo-
rem cffinget. Sol Ipfſe in antris montium, quo
vix pertingit, aurum elaborat; ubi verò li- altaaag
beralius villis ſplendet, vel malvas, vel virgul- 4 „*
ta progigmit. Diſcant Principes;, profundi bene
ficia „ quæ in aulicos effunduntur turgidiores : Superior
niſi eos feveritatis beneficio humanioris bene- i
ficium fortunæ ſentire cogant. Sic Cœnobiorum ſr.
Præfecti

hin
n

i

4

m

hein,
Pennet,
Qula,
*
unlit

Stromatum, Lib. XII.

Præfecti non nimium blandiantur degenera-
turis, ità ut laxentur frena diſciplinæ, & diſ-
penſationum cataractæ rumpantur. Poſſunt
probis pleraque indulgeri, quæ audacibus ſunt
neganda.

Abjiciamus opera tenebrarum, & indua-
mur arma lucis. Rom. 13. 12.

Non dicit, armemur lucis armaturâ, ſed in-
duamur. Chriſtiani enim militis veſtes, arma
ſunt. Adeòô nudus eſt, quoties, qui Deo mi-

cinumſpe-
io.

Percata
creta eſſe . . —— . .
Eeade. dixerit quiſpiam ipſas Juſtorum veſtes arma

efle debere lucis, quibus Caſtitatis Aurora in-
Modeſtia. haletur, & Nox Libidinis diſpellatur. Num ar-
ma lucis pectoralia mulierum ſunt, quibus ad
mammas uſque nudamur? Alba indè oriri po-
teſt, non Dies. At auroram ſemper nox ante-
cedit. Quis enim mulieris candorem aſpexit,
quin ſuo priùs in corde caliginem, noctemque
Rom. 13. Cupiditatis tranſtulerit? Induamur ergo arma
12. lucis. Cùm dicit, Lucis, non in corde dunta-
*v* Xat, ſed, & in vultu, totôque habitu relucere
Caſtitatem jubet Apoſtolus: cùm verò, in-
Bena eo- duamur, ait, non verò, armemur, oſtentatio-
sulianda. nein fuſtulit, & jactantiam. Non enim Pudo-
rem, Virtutemque circumferre tanquàm Loricas
debemus, ſed modeſtè quaſi Togam geſtare.

Ornatuis
vanus.

Singulari.
ates.

Q bona Crua dil deſiderata!

Jua, wi. Ideò ſuavis, quia concupita. Si quæ enim
nar Morti. dari poteſt Chryſopœia, ea certè in Amoris
Kessionem. Officina eſt, qui ſolus novit Crucis amaritudi-
Amore du- . . , ſe licj 1.
nem in mella eliquare. At nönne feliciores eſ-
drvirepeo ſemus, ſi prorsuùs Cruce careremus? Falleris.

r, Aut enim Caro crucifixa erit, aut Cor. Alterum

uvu „ . .
ade horum ſine Cruce eſſe non poteſt. Unicuique
Kare ſuam ineſſe Crucem teſtatur in Evangelio
ran Felei Chriſtus, quam etiam tollendam ſuadet. Tuum

ras vero eſt eam, vel carne geſtare, vel corde.
Miriifica-

Peccator corde excruciatur, quia carnem in de-
KReligioſus in corde regnat, quia car-
ifixit cum vitiis. Viam mandato-
Tataſti cor meum. En caro in
concluſa, & crucifixa,
Cor verò mir virtutum voluptate per-
lbid. m0. fuſumn.’ Confige timore to carnzs meas. Cur: à
Judiciis enim tuis timui. Hoe eſt: Cor timore
confixum eſt judicii, quando Caro timoris
tui clavos excuſſit: Ut igitur hoc Cruce careat,
illam petulantem confige. Utinam liceret no-
bis eorum ſpectari Cruces in corde, quorum
miramur Carnem in ſerico. Rideremus fortè
eorum riſum, & noſtrum fortè illi emerent fle-
tum. Roſæ ideò odor ſuavior, quia in trunco
non horruit ſpinas.

Ieduamut arma lucis. Rom. 13. 12.
ertet Armorum fulgore extolleris? Benè. At dili-
u,S„E. gentins hoflem refuge. Neque enim latere po-
deſeſtico- terunt vulnera ſub armatura ſplendoris. Pro-
Pisecdidi det plagas tuas pellucidus nitor armorum:
eta eſe Undè rarò Chriſti Diſeipulorum peccata la-
ai. tent: illuminante abſcondita tenebrarum ſacri
srem, o Hhabitus luce. Luce veſtiris? Eo cautius nævos
Religioſo⸗
rum Exem

⸗ lnt -

tima.

ſupereſt. Hinc eſt, quòd Davidis adulterium,

litat, abjicit arma. Quanquam non inconſultè

evitato. Neque enim ſpes ulla latitandi in luce

quamvis vallatum umbris noctis, tam expoſi-

tum Soli eſt, quia per arma Lucis, quamvis pamæ cu.-
involuta, cicatrix Tenebrarum emicuit. ra.

Et extendam manum meam ſuper Ju-
dam, & ſuper omnes habitantes Hie-
ruſalem: & diſperdam de loco hoc re
liquias Baal, & nomina ædituorum
cum Sacerdotibus. Soph. I. 4.

Niſi malè memini, ſolà Domini voce non Tepui &
ſemel in Scripturis contrita Idola fuiſſe legi: Kelig eſ

. . . 6 con-
mus. Certé Dagon und Arcæ viciniâ comfhi- rtuneen,
nutus eſt. Nunc veròô dexteram exerit, ut 5 degene-

protriti Baal reliquias diſperdat. Quid hoc por- c, ,,
tenti eſt, ut non valeat Vox diſſipare reli-
quias, quæ ſtantem valuit Baal proturbare? Reiigioſus
Enimveròô tepeſcentes difficilius, quàm frigidi 'eridusmi-
animorum conatus revocantur ad Deum. Ne- V"r.
que enim horrori vitium eſt, conciſum de-
jectumque colitur. Iſaiam perlegas, in eo mi-
raberis adeò contriti Idoli cordi hæſiſſe fru-

ſtula, ut & collo geſtare pendula non erubue-

rint. Ità eſt. Abraham vox una è patria ex-
trahit: Manus protenditur, ut imminens ju-
gulo Filii dextera revocetur. Adeò promptiùs
Paremus Deo penè inſcii, quam ſemiperfe-
cti, viarum Domini non ignari. Nonne è Rellgioſus
duobus filiis promptins paternam domum re- Simiſxcie.
petit Prodigus, quàm Continens: a ſiliquis z: ife
compu ſus ad iratum parentem eſt; hic à pa-
tre rogante nunquam potuit demulceri. Nos pervon ne.
Religioſi id experimur, qui difficilius reli- -WHarm.
quias Baal abjicimus, quàm eum ſtantem in
ſæculo calcauerimus. Veruùm reliquias iſtas
Baal, hoc eſt, honoris colnmodique umbras
rideremus, ſi intelligeremus bracteatam eſſe,
quam reliqui de nobis admirationem ſimulant.
An non id Deum per Sophoniam inſinuan-
tem dixeris. Siquidem, důùm nomina Fdi-
tuorum, non £Ædituos, obliteraturum ſe profi-
tetur, apertè teſtatur ſolum in Cœnobiis ſuper-
eſſe nomen tum gloriæ, tum commodi. Etenim
ea, in quibus gloriamur, umbræ ſunt hono-
ris, imagines ſunt voluptatis, quas expetimus
delicias. Nam voluptas, & gloria tantùm in
ſæculo pullulant. Ergo in Monaſterio veras
Spinas patieris, & Roſam leges umbratilem.
Siquidem Crux, cui infigi voluiſti, Gloriæ ti-
tulum regium ad incrementum ſupplicii oſten-
tat, Clavos verò manibus pedibulque immer-
git. Rideberis Ppropterea in umbra honoris,
in veritate vulnerum cruciaberis.

Soriſit autem & titulum Pilatus: &.
Poſuit ſupra Crucem. Erat autem ſori-
bpiaum, JESUS Nazarenus, Reæ
Judaorum. Joan. 19. 19.

Aliquando tandem regni titulus palam hæ- „ze
ret in Cruce, qui occulte tot elaborabat in & Pigni.
throno Cruces Imperantibus. Jactato „nunc, ea miſra.
ſi potes, regii nominis felicitatem procul a
ſupphcis abeile, quando regium titulum le-
gis in Cruce? Oſtendi facile poteſt, quantis
tormentiis crucietur Ambitio. Nam qui re-
gnabat, Pilatus, regiumm nomen fixit in Cru-
ce. Et ſane, id ne fieret, Scribarum vulgus
adiitebatur: at Præſes, quod decreverat,
non delevit. Ij enim qui ſceptro calent affinita-

Dd 4

tem

320
tem intercedere non credunt Crucem inter
& Sceptrum: at, qui Imperii laniatus in ſolio
patitur, facilè fatetur Coronæ cum Cruce fæ-
dus indiſſolubile. Salomonis certé Thronus
tam mirus, non Luſciniis ambiebatur, ſed
Leonibus, ut ſcires non recreari honoribus Ho-
mines, ſed laniari.

Et thronus ejus ſicut Sol. Pſal. 88. 38.

Rogo, cujus nunc thronus conferri po-
cum Sole, cùm omnia humanæ cujuſ-

Superior
omnes au⸗ te

diat. dam prudentiæ tenebris involvantur? Ego ve-
rò eà potiſſimum de cauſa Soli collatum fuiſ-
diat omnes. ſe Solium crediderim, quòd & omnibus pate-
re deceat, nec difficilis aditus eſſe debeat ad
Affabili. Imperantes. Quin Præfectus conveniat aliquan-

Rex au-

zaz. . . .
do litigantes, eorumque cauſas ad ſe intra-

quſtitia re prohibitas, invitet, trahitque ad ſe. Sed;,
zza om- proh dolor! ante feneſtras noſtras excluſus Sol
nib5ur. excubat: at ante Prætorum Curulem non
admiſſi miſeri pernoctant non ſemel. At qua-
re Soli comparatur Thronus, & non Lunæ;
quæ umbrarum hoſtis eſt, noctiümque ſola-
fium? Videlicèt Luna in umbris regnat, ſed
Rer pſe per ſtipata ſideribus, regnumque partitur cum ſtel-
ſeregnhhad. lhs. Soli proinde cum Deus Dominantem con-
minasret. fert, ſolum quoque eum in throno regnare ju-
bet. Non placet Davidi Collega imperii in ſo-
Rex eget. ium adſcitus. Dictatorem vult Principem eſ-
NXex unl ſe, non Conſulem. Non verèò ſicut Sol is ſem-
non innia. per ſit thronus, qui in meridie vix patet, &
tur. ante occaſum occidit: hi enuntient, qui domos
y ſenpi ſubeunt ſeu Præſulum, ſeu Dictatorum. Si Sol
ecn,iie eft, mane ſplendeat, nec antevertat, inerti ne-
uwtantur, gotium declinatione, occaſum in meridie. Id
onpurtu quum ſemel accidit, & Chrifſtus expiravit Cru-
cifixus Hieroſolymis, & Dionyſius exclamavit
Athenis, Mundi machina diſſolvitur. Nunquam
non agetur in Crucem Deus, ſi Pepulis Sol,
hoc eſt, qui præeſt, deſcendat è ſede, occum-
batque in meridie.

Corona ſapientiæ timor Domini, replens
pacem, & ſalutis fruétum. Eccleſ. I.
22.

Zimaor Dei. . . . .
. Dolemus omnes Sapientiam ingloriam fœ-

dè Gloriæ ancillari, gravique premi Ambi-

Seiemtia . . — . * ..
Sri-nu tionis ſervitio, cui Sceptrum imperii debe-
ecli .:2. Patur. En oblatam à Salomone coronam, quam

imponere liceat Sapientiæ. Corona Sapientiæ ti-
PDienitaæ mor Domini. At quid diademati cum timore?

tera. Servorum pallor iſte eſt perduellium, non ve-
Suporor rô Regum Sertum dominantium. Fuerit id
ſerver le- Humani Timoris probrum, ut catenis obli-

ges. getur; Divinus certé Timor corona eſt. Et
ſanè coronata in medium Sapientia noſtra pro-

dnei diret, ſi Divino Timore ligaretur. Quis e-
