voluit Sponſus in plantam, quare in Malum con-
vertitur, quæ comam abjicit, & ad inſtar trunci

Oliva

tot menſes riget? In Cypariſſum, aut Cedrum
converti debuit, quæ, vel nolente Boreâ, ſum-
mà hyeme renident. Imò, Malus eſſe voluit,
non Cedrus, ne ii ſpernerentur, ex quibus fo-
lium interdùm defluit. Hanc ob cauſam, cùm
ei Sponſa domum exſtruxiſſet omninò incorrup-
tam, ex cedro nempè, atque cupreſſo, in eam
divertere recuſavit: & clamante illà, Tigna Can I.16.
domorum noſtrarum cedrina, laquearia noſtra D
eypreſſina. Exclamat confeſtim ipſe: Ego Flos Can. 2. 1.
campi. Ac ſi dicat, Tu me provocas ad impu-
tribilia, & nunquàm non virentia. Ego cam-
pumsincolo, ubi pleraque modò arent, modè
virent; ubi flos nullus ſub hyemem, & nihil
non floret in vere. Noli credere, quòd ſolas a-
mem aut cupreſſos, aut cedros; amo & cam-
pum modò arentem, modè effloreſcentem, in
quo & Lilium naſcitur, & Foœnum. Et ſanè,
ſi ſanctimoniam tantùm probaret Deus, quæ
nunquàm labaret, rari ſcripti eſſent in libro vi-
tæ. Simoni dicitur, Iu es Petrus, & ſuper hanc Matt. 16.
petram ædificabo Eccleſiam meam. Coràm ancilla 18.
Lapis in pulverem diſſolvitur. Non ideò tamen
Petra eſſe deſiit, aut fundata ſuper Eam Eccleſia
labat. Moyſes ad aquas contradictionis dubitat:
non ideò tamen deindè non fulſit, aut mori
timuit in Monte. Aaron;, poſt Oris, Virgæque
prodigia, Vitulum erexit: Idem poſt vitulum
obvio progreſſus thuribulo placavit extermina-
torem, & ceſſavit quaſſatio. Joannes, qui in
cœna ſupra pectus Domini divinitatis arcana
hauſit, in horto, orante Domino dormitavit:
& , qui fugit, vincto Chriſto, eo crucifixo,
adfuit Cruci. Sponſa initio oſculum ſitit, & Omnes
poſt oſculum verbi, cellæ vinariæ dulcitudinem Ssmus
non exhorruit. Quæ in lectulo abſentem quæ- fe
ſivit JIEsM per noctes, accedentem ad ſe,
noctium guttis aſperſum, poſthabuit lectulo.
Citò tamen, quem excluſit, ne ſurgeret, per
vulnera conquiſivit, & tenuit. Jonas poſt vi-
ſiones fugit; ſed, ſi timuit in Ninive prophe-
tare, non timuit orare in ventre Ceti. Rur- Lali poſ-
süs, qui vitam ſperavit in ſinu Monſtri, in JIunt opti⸗
tugurio vermiculi exacerbatus injurià mortem *1.
expetiit. Et tamen in Sanctorum ſyllabo eſt,
& Propheta Domini mortuus eſt. Sponſus Si- 149ßop-
mulacrum ſuum ab aureis exorſus eſt baſibus. mimi funt
Crederes aureis baſibus inſediſſe ad minimum .
crura ſmaragdina: lapidea inſedere. Crura Can. 5.
illius, inquit, columnæ marmoreæ, quæ fun- 15.
datæ ſunt ſuper baſes aureas. Quèd ſi tam ci-
tô degeneravit Simulacrum, ſi auro Marmor
ſucceſſit, in capite, quid quæſo expectes, quàm
fictilem ex luto maſſam? Ab auro in marmor,
à marmoreis cruribus ad lateritium ventrem,
à ventre lateritio gradum factum credes ad
caput ex cinere. Falleris. Poſt aurum mar-
mor; ſed, poſt marmor, ebur, & poſt ebur,
aurum optimum. Venter ejus eburneus.. . Ca- Ibid. 14,
put ejus aurum optimum. Viden eos, qui- benè & u.
cœpere, nec benè progreſſi ſunt, optimè tan-
dem abſolviſſe opus ſuum. Orat tam ſanctè
in Templo Zacharias, ut è& cœlo vel Archan-
gelum evocarit. E templo tamen ſine loquela
egreditur. Diu ſilet. Quid ſi os ejus aperiatur;
balbutire ſi poſſit, diſertus abundè eſt. Er-

ras. Ex Oratore apud Deum elinguis evadit:

ex muto repentè non ſolùm loquitur, ſed pro-
phetat. Apertum eſt autem illicò os ejus,

& lingua ejus, & loquebatur benedicens
Deum. Et repletus eſt Spiritu ſancto, & pro- Iuc. I.
Benedibtus Dominus Deus s8.

Wrarl.

phetavit dicens:

n
mi.
Pinn
en li
A⸗
etn
.
4Dn
nubin
Eehel
GAnbl
Kaklo!
Md
. Mea

Pni nin
Uit aun
nion
,lon

1 Du
Ien
Cmertt in
inm gue⸗
fan wert

tn Adh

Dti .
Aninia
in ſeg
1 nonte
ſtabit 4

in⸗ Heron
Ehrtnn
d,Kadon
MWce.
ne,

Uetul

n wod
Alc
0 (N
emnemn, n
biler,
len,
nlbeg.
1 6 4 lu⸗
tümanlu
dedtan
n Lod
nisntt⸗
AWI
) Vuger
ſt nni
extemt
net un
nnati udu
Gormunt
0 Corn,
unn ſtr, Ae

Mentence
Men l
butt keun
Ungenſt
ſonas ln⸗
mreſinte
iui oum
D
minnn
eere. nl
11,
d tne
auto M
hebken⸗
o innann
vnn ſan,
mn geci:
aumm
lune,
eos;
, D
Mat ten
Prlte
renſie⸗

Stromatum, Lib. X.

Pl. 9. 15. Iſra?l. Qui exaltas me de portis mortis, inquit
David, ut annuntiem omnes laudationes tuas in
portis kliæ Nion. Non ſolum poſt innocentiam
labitur, ſed jacet in faucibus mortis. Indè ta-
men non eruitur ſolùm;, ſed exaltatur; & con-
feſtim à portis mortis, quibus nihil calamito-
ſius, ad portas Sion, quibus nihil ſanctius, ſe
tranſpoſitum gratulatur. Quæſo, non ſperna-
mus etiam labantem ſanctimoniam, quam
Deus non ſpernit. Claudicat Jacob, & Iſraël
eſt. Duabus ſtipatur uxoribus, & geminatis
concubinis, ſed luctatur cum Angelo, & præ-
valet. Iſaac diligit Eſau, ſed tandem Jacobo
benedicit. Apoſtoli omnia reliquere, & dein-
dè de primatu contendunt: &, poſt rubigi-
nem ambitionis, abeunt ex Concilio glorioſi,
quòd publicè cæſi ſint. Iris non eſt unicolor,
& nihilo minàs Arcus Domini eſt. Noé ſer-
vat Mundum ab aquis, & à vino non ſe ſer-
vat. Poſt ebrietatem tamen prophetat, & li-
tat. Iſaac, obſtetricante Prophetiãâ, imago
Chriſti naſcitur inter Angelorum promiſſa, &
Patris victimas: poſt tanta tamen Sacramenta
ludit cum Iſmaël. Verùm, poſt luſum, im-
molari non recuſat in Monte, & quibus exu-
ratur, ligna ſubvectat, bajulus pœnæ ſuæ.
Magdalena, poſt lacrymas amoris, fratrem lu-
get humanè. Iterùm tamen, & Dominum lo-
quentem audit, & ſepultum plorat. Illud au-
tem moneo TLepidos, ut non audeant inſultare
Ferventibus, ſi fortè aliquando aut labent, aut
etiam labantur. Nam Jeruſalem, quamvis pu-
niatur, urbs tamen Dei eſt, iterùm ædifican-
da. Tyrus verò, & Babylon ità delebuntur,
ut ſurgere non poſſint. Citò Joſeph compedes
convwertet in torques. Citô Petrus prædicabit
in foro, quem abnegavit in atrio. Judas ve-
10 cùm ruerit, non ſurget, vel exſurget, ut
pendeat. Adde, quòd Ferventes, etſi cadunt
interdum, non tamen ruunt. Non diu in lu-
to hærent, & ut exſurrexerint, clariùs re-
fulgebunt.

Et erit, in die illa viſitabit Dominus ſu-
per militiam cœli in eæcelſo.. Et eru-
beſcet Lung, & confundetur Sol,
oum regnaverit Dominus ewercituum
in monte Sion. Iſa. 24. 21I.

Viſitabit autem Dominus quaſi ægrotantem
militiam, & ferro & cauteriis indigentem, ait
Istentie ibi S. Hieronymus. Cur tanta ſeveritas, &
ae “ rigor tantus in cœlum? (Aua litari ſibi paſſi
ia 3“ ſunt, & adorari non erubuerunt. Nimirùm,
quam tibi Dominus contulit lucem, noluit
Cingra- idololatriæ, ſed religionis ſeminarium eſſe. Tot
iulationes effilſas gratulationes ob ingenii dotes, quas
non invitus audis, imò invitus non audires,
deientia nullo interim Deum benedicente, putas non
Mehirt. tibi expiandas ferro, ignéque? Vide Arcum,
Eccli a5. inquit Sapiens, & benedic eum, qui fecit il-
12. lum: valde ſpecioſus eſt in ſplendore ſuo. Licet
Eeclefa- Videre arcum, ſed arcum benedicere non licet.
Scidn. Iris emicare debet, ſed, ut Dominus exalte-
De Kur. Poſt tot in geminos Tobias collata benefi-
eferant. aà, non eos monuit Raphael, ut ſe, ſed, ut
Tob. 12, Deum laudarent. Vos autem benedicite Deum,
21. narrate omnia mirabilia ejus. Cùm nato
H Joanne ſolutum fuiſſet os Lachariæ, omnes
migge gi Firetentur „ ex ſterili exortum puerum, qui
ſGwat. Patri loquelam ſolo nomine reddidiſſet, dice-

211
réntque attoniti præ ſtupore ſignorum: Quis, Luc.I. 6.
Putas puer iſte erit ?à nemôque Deum laudaret,
qui ſolus ab omnibus debuiſſet benedici, illicò Sloria
Spiritus ſanctus Zachariam inſiliit; qui, de Dei ma-
pueri mirabilibus grandia prædicantes, ſalu-!““
briori cantico interrupit. Et Zacharias, Pater lbid. 67.
ejus, pepletus eſt Siritu ſancto, & prophetavit
dicens: Benedictus Dominus Deus Iſrael. No-
ta: Spiritu ſancto plenus eſt, non, qui dicit,
Quis, putas, puer iſte erit? ſed, qui exultat in
Domino canens: Benedictus Dominus Deus Iſ-
rael. O utinàam, ubi domus univerſfa, etiam ſi- Talenta
ne ſignis, proclamat putidiſſimè blandiens ,Ene ſpiri-
Quis, putas, puer iſte erit? vel unus reperia-“.
tur Zacharias, qui exclamat, Benedictus Do- Senes non
minus. Et quod dolendum eſt, Nec eſt, nec erit "iinn
Joannes, de quo paſſim immurmuratur, Quis anz⸗n:
erit puer iſte ? Imò Joannes eſt, ſed non erit"ioves.
Joannes, quia talia prædicari audit de ſe. Trun-
cus erit, quia Propheta ſalutatur. David re-
jectus ad gregem, & ſolus ab unctione repul-
ſus, & regnum, & triumphum eſt conſecutus.
Sapiens Jacob, qui Joſephum, duùm arguit ſom-
niantem adorationem ſiderum ſibi accumben-
tium, adoratione dignum effecit. Idem veròô,
cùm Ruben majorem in imperio prædicit,
primumque in donis, è ſolio proturbavit. Sa-
piens Anna, dùm filium impetrat, ſapientior,
dùm reddit Domino. Quas enim de puero ſan-
cto commemorare laudes potuifſet, eas ad
Deum tranſtulit, dicens: Non eſt Sanctus, ut eſt 1. Reg. 2.
Dominus: neque enim eſt alius extrà te. At, 2.
inquies, Joachim Sacerdos & profecturæ, &
redeunti Judith ominatus victoriam eſt & gra-
tulatus. Rectè: ſed recita omen. Deus patrum Judith.
noſtrorum det tibi gratiam, & omne conſilium ¹0. 8.
tui cordis ſudâ virtute corroboret, ut glorietur ſu-
per te Jeruſalem, & ſit nomei tuum in numero
Santtorum, atque Juſtorum. Primum quidem, Sermo ſpi-
non Joachim, ſed vulgus hæc protulit. Quid ritualis in
quòd, non ad eam, ſed de ea dicta ſunt, nec Congra-
fortè ab ea audita. Permitto tamen, ut dimi- ꝛalationé.
caturo cum Holopherne iſta prædicantur, ſi
tamen Judithæ æmulus ab oratione, jejumio,
& cilicio ſurrexerit, procedat ſine gladio, &
cum polenta, atque lapathis pugnaturus jeju- .
nio, & de ſe nihil omninò boni ſibi pollici-
tus. Tum audi, quid dicant. Non enim Laus
pugnaturæ, ſed pro pugnatura Oratio eſt. Si-
quidem non aiunt: I bonis avibus, ſecura eſ-
to de victoria, non enim tantæ fœmina vir-
tutis ad pugnam egreditur, ſed ad trium-
phum. A Deo potiùs exordium ſumunt, à
quo, dùm illi precantur gratiam, ei nihil de-
beri fatentur, & quam corroborandam op-
tant, infirmam efſe teſtantur. Vide autem quo
modo non verbis glorioſis, ſed religioſis eam
in ſyllabo non Ducum, ſed ſanctorum re-
ponendam precentur. Tolerarem gratulatio-
num nugas, ſi de referendo in Juſtorum ca-
talogum eo, quem inflamus, ſermo eſſet.
Verùm, nullà factâ mentione de probitate, de
ſolo nomine inſerendo famoſis Oratoribus,
atque Philoſophis, & nos loquimur, & ille
cogitat. Verùm, Joachimi ſera recitetur gra-
tulatio. Confortatum eſt cor tuum, eò quòd judith.
Caſtitatem amaveris, & poſt virum tuum, al- 15. 1I1.
terum neſcieris. Audiſtin? Honorificentiam
quidem te futuram ait, Ifraëlis, ſed cur?
Non, quòd grandia auſa ſis: non, quòd in- Spiritss.
ermis armatum obtruncaveris: non, quòd lia cateris

exercitum non timueris: ſed, quia Pudicitiam Praferen-

ℳ.

8 4 60.

R

Sermo
ſiritua-
lis.

Pſ. 140. 5.

Vocati
sacte ex-
plorandi.

Focatio-
nis ſemen
non blan-
ditiæ, ſed
rigor.
Societas
Severita-
te &ρα
Scanda-
loſorum
Tepido-
rumque
dimiſſione
augebi-
zur.
Severi-
a.
Excom-
munica-
tio.
Sscanda-
loſi non
solerandi.
Luc. 10.
J1.

Pl. 44. 17.

Parentü
Oblivio.

212

coluiſti. Permitto, imò provoco gratulationes,

ſi tamen, iis ad ea excitentur, ad quæ excitata

eſt Judith. Nimirùm, mercedem & coronam
non aliam ominati ſunt, quàm Catalogum San-
ctorum, & Triumphi gloriam non alii adſcrip-
ſere, quàm Caſtitati. Laus optima, ſi qui lau-
datur, victorias ſuas debere ſe intelligat non
ſcientiæ, non robori, ſed pudori ſuo: & nihil
reſpiciat pro corona, quam conſcribi in ſerie Ju-
ſtorum. Hoc enimverò non inflare eſt, ſed ad
cœlum eſt è cœno efferre. Gratulationes impio-
rum à Davide Oleo comparantur, quod in cœ-
num defluit, &, quem reſperſerit, inquinat.
Oleum autem peccatoris non impinguet caput
meum. Gratulationes verò Bonorum, aromata
ſunt, quæ ſursum feruntur, & odorem poſt ſe
relinquunt. Hinc eſt, quòd Sponſa, quæ in-
ter plauſus Angelorum è deſerto aſcendebat, in
fumi virgulam penè converſa eſt.

Poſi hæ‿σ autem deſignavit Dominus
O& alios ſeptuaginta duos, & miſit
illos binos ante faciem ſuam. Luc.

Ecquandonam tot Dominus deſignavit diſ-
cipulos? Cùm tres habere non potuit. Siqui-
dem immediatè ante hanc deſignationem, al-
ter qui foveas, nidéôſque meditabatur, Do-
mino quidem ſe fiéctè obtulit, ſed non adhæſit.
Alter ſequi juſſus de ſepeliendis mortuis cogi-
tavit. Tertius demum domeſticorum memor,
Regno ineptus declaratur, quippè qui poſt ar-
reptam ſtivam reſpexerit retrò. Tria hoc loco
breviſſimè adnotanda cenſeo. Et primò quidem,
cùm ſeveriuùs examinantur Apoſtolicæ vitæ can-
didati, & liberius excluduntur, tunc Diſci-
pulorum ſegetem ſuccreſcere maximè, & ubi
tres defecere, non minus quàm ſeptuaginta in
album Aſſeclarum Domini relati ſunt. Quis
non exiſtimaſſet ſolutum iri Apoſtolorum cœ-
tum, nullumque ultrà acceſſurum ad JksM,
cùm audiret illum uni quidem exprobrantem
foveas, alii ſepulturam Patris interdicentem,
alium denique inconſtantiæ reum, ut aratri
pertæſum à Regno Dei eliminaſſe. Tamen
horum repudio, tanquam factà ſemente, uber-
rima Diſcipulorum ſeges pullulavit, quos &
deſignatos audis, & miſſos gratularis ante
Dominum. Poſt hæc autem deſignavit Domi-
nus & alios ſeptuaginta duos, & miſit illos bi-
nos. Nimirùm, Judæ viſceribus diffuſis, aucta
Eccleſia eſt. Cùm unus crepuiſſet Apoſtolus,
ſtatim datæ ſunt ſortes ſuper geminos. Petri
verbo interfectis Ananiâ & Sapphird, multitu-
do credentium increvit. Verbo, Chriſtiano-
rum ſanguis non ſolum profuſus à Tyrannis, ſed
ſuffuſus a Chriſti Vicariis ſemen eſt militum Do-
mini: ſiquidem, quot nos à nobis, pro Domi-
ni diſciplina, amputaverimus membra, tot no-
bis Dominus multiplicabit corda, oculéſque.
Pro patribus tuis nati ſunt tibi fllii: Conſtitues
eos principes ſuper omnem terram. Rari Patres,
ſed proles mumeroſa. Ergo, ſi nec peperce-
rit Societas, etiam iis, quos veluti Patres re-
veretur, füliis locupletabitur, terrarum prædi-
cationi deſtinatis. Quid? nênne, repudiat
Judæ, totus Mundus Evangelio manus dedit?
Secundum, quod animadvertendum duco, il-
lud eſt, ex iis, qui Domino illuſere, nec ad-
bæiere, nullos, niſi parentum, & cognatorum

Oliva

gratiàâ, ab Apoſtolatu retardatos. Et quidem
de duobus poſtremis certum eſt, cùm alter ad
JErSUM dixerit, Domine, permitte mihi pri-
mum ire, & ſepelire Patrem meum. Alter ve-
r ſubdiderit: Sequar te, Domine, ſed per- Ibid. 61
mitte mihi primdm renuntiare his, qui domi ſunt.
De primo incerta res eſſet, mii ſimilitudo, Religioßi
quàâ uſus eſt Dominus, ultroneum diſcipulum pareniz
hoc uno laborare morbo indicaret. Siquidem, blivif
cùm illi reſpondit: Vulpes foveas habent, & "antur, &
volucres cœli nidos. Apertè teſtatus eſt cog e⸗ r

. . . otia non
natorum affectu inhibendum à curſu, quem Gen,

Luc. 9.59.

optabat. Volucres enim cœli, non ad rapinam, Ilbid. 53.

aut ad habitandum, ſed, tantùm ad nutrien-
dos fœtus, nidos architectantur. Ergo tam
paratæ ad ſequendum Dominum Mentes, non
vitæ auſteritate, non mortis infamiâ, non no-
vitate doctrinæ, non itinerum longitudine à
ſequendo Domino, ſed indulgentiori in agna-
tos affectu retardatæ ſunt. Et quidem inven-
tus eſt, qui tantæ vocationi, vel cadaver putri-
dum Patris anteferret. Atque utinam ſecutu-
ros duntaxat JrsM, & non ſecutos peſtis Apo-
ſtolatui nocentiſſima corriperet. Videas inter-
dùm Viros Apoſtolicos in navicula, cum Zebe-
dæo retia expandentes in capturam, qui non
illa extrahunt, miſi Cete grandia educant ad
littus. Si tamen Mare cupiditatis eorum littus Contio &
habet, cui certum eſt, nihil ſatis eſſe. Tertium Correqis
denique omittendum non eſt, quòd quandiu ſevers
Dominus ſimulatos candidatos Apoſtolatus cor- Anst.
rexit, ſed blandiùs, nullum habere potuit, qui „d.
eum ſequeretur, & parentibus præferret. Emm- Goneio-
verò, ubi allegoria pro remedio adhibita eſt natores
primo Diſcipulo, Vulpes foveas habent, & Vo- landi,
ucres cœli nidos, ſecundus Diſcipulus non eru- Luc. 9.
buit, cùm ad Apoſtolatum vocaretur, ſepultu- .
ram parentis tanto muneri anteferre. Quem
cum blandè perſtrictum potiùs, quàm vulnera-
tum eàâ voce Dominus ſugillaſlet, Nine, ut mor- Ibid, &,
tui ſepeliant mortuos ſuos. Tertius, qui ſe Do-
mino obtulerat, audacter petiit, ut ſibi liceret
domeſticis ſupremum vale precari. Quem ut vi-
dere cæteri non cæſum, ſed confoſſum eo Do-
Mini jaculo: Nemo mittens manum ſuam ad ara- Ibid. 62.
trum, & reſpiciens vetrò aptus eſt regno Dei: con-
feſtin expalluere omnes, Dominôque, cui non
licuerat racemos tres colligere, in tanta uvarum
copia, licuit ſeptuaginta deſignare, nullo recu-
ſante. Poſthæc (ſcilicèt immediatè poſt illa ver- Luc. 10.
ba) deſignavit Dominus & alios ſeptuaginta duos, ¹
& mifit. En quo modo quandiù non exploſit
baliſtas, nullus non luſit: ad vocem veròô lo-
quelæ grandis, nemo non timuit. Ideòô Spiri-
tus Domini advenit Diſcipulis in impetu vehe-
menti. Ideò Petrus armatur gladio. Ideò Iſaias
exaltare vocem jubetur, ut tubam. Ideèò fili
Zebedæi dicti ſunt filii tonitrui. Ideò medul-
lam Cedri non luſcinia, aut columba, ſed
aquila rapax magnarum alarum abſtulit. Hinc
David cecinit: IUluxerunt coruſcationes tuæ or- Pfal. 76.
bi terræ: vidit, & commota eſi terra. 19.

Benedicite Domino omnes Angeli ejus, saniſſ-
botentes virtute, facientes verbum il- 1. Aeze⸗
lius, ad audiendam vocem ſermonum
ejus. Benedicite Domino omnes vir-
tutes éjus, miniſtri ejus, qui ſacitis
voluntatem ejus. Pſal. 102. 20.

Cùm tanta in Angelis ſint, quæ commen-
dari

un ve
tidlend
E Kene⸗
Rmele

Güm o

Alle, ke
m,
EEttdl
ltdl

KAUnonh
hundu
bo
1 enere Ret
Amemlnin
Ennchſe
,ke

4
8

ti⸗ Fin

gicen
lerd
li.

e e

dn
lnt
Ghins
glen,
bent
n
ligra
d ut
Inn
lentesn n
, INN.
nonwdn;
i nig.
Idemime⸗

daret
num ken
peltsh
Videuin,

e in,i
fertet hn,
o achtnd

ultilen
Qennt
Nume

Oceln Ei

zfet ſee⸗
nimeſt
o. Hl

colonbiy/
Eult ,
ſtimu
tene.

ſpir/

6
1.

1, l
ſiu⸗
o 4

4
17

102,

.
A

Stromatum, Lib. X.

dari poſſunt, nempè Immortalitas, Mens ca-
pax divinorum, Amor in Deum, Conſtantia
voluntatis, Nobilitas originis, his omnibus præ-
termiſſis, unam admiratur David & laudat O-
Obedien bedientiam. Imô, cùm eam ſemel dilaudaſſet,
tia. & Angelis iterùm blandiri ſtuderet, iterùm eos
ab Obedientia commendat; ac ſi præter eam,
nihil illi cuperent in ſe laudari. Sed qualis
Obedientia? Facientes, inquit, verbum illius.
Non debet iterari præceptum, non debet ſua-
deri, quod præcipitur, verbum auditis, & ob-
auditis. Facientes verbum. Non conſultantes,
non recogitantes, non deliberantes de verbo,
ſed facientes. Delicatior quoque medulla latet
in ſpica. Facientes, inquit, verbum illius. Quid
loqueris, David? Auditur verbum, non fit.
Audiere verbum? fecere, quod in verbo man-
datum eſt. Non Imòô audiere Verbum, &
fecere. Etenim non quid agant, ſed cui obe-
diant, dùm agunt, attendunt. Siquidem, ſi
eum interrogaſſes Angelum, qui tot millia Aſ-
ſyriorum und nocte cecidit, Quid egiſti? Quid
egerim, neſcio, reſponderet: hoc unum ſcio,
quòd obedivi. Edidiſti tantam ſtragem? Imo,
tantùm verbum feci. Et nota celeritatem in
exequendo mandato. Non dixit, Audientes,
& facientes verbum illius: ſed Facientes. Pe-
nè antè fecere verbum, quàm audiere. Certè
dici non poteſt, Audierunt, & Fecerunt: ſed
audiſſe, fecifſéque ſimul intelligi debent. Ve-
rum, quàâ merçede ad tantam celeritatem ob-
temperandi urgebantur? Novi ſpe mandati.
Ut alia ſubindé à Deo imperentur, quàm ci-
lbidem. tiſſimè imperata exequuntur. Facientes verbum
illius, inquit, ad audiendam vocem ſermonum
ejus. Odignam Obedientiæ mercedem! Enim-
verò ipſa ſui Obedientia ſtipendium eſt. Satis
ſe apud Deum conſecutum, qui obedierit, pu-
tat, ſi iterum parêre cogatur. Porrò in Sanctis
Angelis Tria expendi poſſunt. Primò, Quibus

Pſ. 102.

20.

*Obedien-
tia borfe-
da.

ang⸗ virtutibus delectentur in nobis. Secundò, Qui-
altcien bus ipſi virtutibus fulgeant. Tertiò, Quo in ha-
iat. bitu hominibus apparuerint, & Cur. Et quod

ad primum ſpectat. Apparuere Abrahæ ſe-
Gen. 18. denti in oſtio Tabernaculi. Apparuit autem ei
I. Dominus, in convalle Mambre, ſedenti in oſtio

Faterſa. tabernaculi ſui, in ipfo fervore diei. Miror ego

iler Angelorum prudentiam, ſed latentem. Cur
invigi. erim Sancto Abrahæ, qui tam frequenter ora-
lent. bat in montibus, & in campo (nam ab eo pro-
8. déra- cul dubio lſaac meditari in agro didicerat) non
apparuere Beati Spiritus, cùm divinarum rerum
contemplationi vacaret, ſed, cùm deſes quo-
dammodò ſederet in oſtio tabernaculi? Certè
Zachariæ viſus eſt Angelus, in Templo in-
cenſum Domino adolenti. Sorte exät, ut in-
cenſum poneret ingrefſus in templum Domini.
Luc-un. Apparuit autem illi Angelus Domini, ſtans à dex-
izkhe- tris altaris incenſi. Quare ergo Abrahæ ſedenti
r an in domo ſua, Zachariæ verô apparet Angelus
ir ba. in Templo oranti? Nimirum, ut teſtaretur mi-
enum. hil in Patrefamilias æquè mirandum, quàm ſi
Parentä domui ſuæ præſit, ut in Sacerdote plus nihil
oblivio. probatur, quàm ſi adſit domui Domini „ſuæ
Talenta domus non memor. Sacerdos ſi procul ſit à
varia. domo ſua, ab Angelo recreatur: ab Angelis
Veròô inviſitur Patriarcha, ſi ſit in oſtio domus
ſuæ. In oſtio, inquam, nen in pomario domus
Patriarcha ſi ſedeat, Angelos promeretur. Ve-
rüm, videmus interdum Patriarchas in Templo,
Sacerdotes verò in Tabernaculis ſuis. Opta-
riIm ut Patresfamilias ſcirent, nuſquàm ſanctiùs

Vocatio.
nes diver.
4.

21

ſe oraturos, quàm ſi iin oſtio Tabernaculi ſui

conſidant, explorantes, quinam domo egre-

diantur, & ingrediantur domum. Quòd, ſi
hoc laudandum eſt, ubi Sara nonagenaria orat,
& muliebria jam ſpreverat: Quid, quæſo,
agendum, ubi Suſanna lavatur in horto? Tu
verò, qui Sacerdos es, Angelico non dign bere
alloquio, niſi procul fueris a domo tua, pro-
cul à tuis, etiamſi Eliſabeth ſit, quam diligis,
& non procul fueris à Templo. In Templo
Zacharias Angelo honoratur, ſed cùm orat,
non cùm garrit: cùm litat incenſum, non cùm
decimas duplicat. Ergo Sancti Angeli amant Patrie &
in Patriarchis curam Tabernaculi, in Sacerdo- P arenta
te reſidentiam in Templo, & Orationem. Viſi 32*7
ſunt Angeli & Jacob, cum peregrinaretur à 7. 28⸗
Patre, & patridà domo. Hoc enim valdè pro-
batur in eo, qui Eccleſiæ typum in ſuis ad-
umbrare debet. Qui obvium habuit Angelum, Tyi,.
cùm ad Eſau rediret, eum muneribus placatu-
rus. Si reconcilieris vel Eſau, eique humilie- Inimici
ris, benedicéris ab Angelo. Et quidem pius d'leétio-
adoleſcens, cum æſtus ſuſtineret, & pluvias, Gen. 3260
& tanta pateretur, non potuit ne quidem in-
tueri umbram Angeli. Ubi verò regredi Cρt
ad Iratum Fratrem, licuit ei Angelum comple-
Cti, & ex Jacob Iſrael fieri. Jacob autem abiit Gen. 32.
in itinere, quod cœperat: fuerüuntque ei obviàm 1.
Angeli Dei. Iraélitis quoque adfuit Angelus,
cùm egreſſi ſunt ex Æigypto, & intravere de-
ſertum. Porrò Gedeoni apparuit, dùm frumen- Exod. 14.
ta excuteret. Cumque Gedeon excuteret, atque Jgi .
Purgaret frumenta in torculari, ut fugeret Ma- 130 6. 6.
dian- apparuit ei Angelus Domini. Si literam Latoran-
ſpectes, delectantur Angeli labore hominum. dum.
Tantus vir ab Angelo inviſitur, non orans,
ſed laborans. Si allegoriam mavis expendere, tis yit
Is gratiſſimus Deo eſt, qui non omnibus veſ- rejirton.
citur, ſed triticum purgat, nec id muneris d.
alii permittit: quique cum Madian luctari non Occaſio
audet, ſed ab eo refugere ſtatuit. Nimirùm, mala fu-
non omnis doctrina recipi debet; & Pecca- giendæ.
. . Iudic. 6.
tum, ſi fugis, vincis. Nam, & Gedeon, 15.
qui à facie Madian fugere ſtatuerat, contrà Tentatio-
Madian immittitur. Is enim optimus eſt, ad num re-
triumphum de ſcelere revehendum, qui mi- medium.

Conſilia-

nimum ſibi fidit. Ecce familia mea infima eſt S
in Manaſſe, & ego minimus in domo Patris fint Hu-

mei. Dixitque ei Dominus: Ego ero tecum, & militas „
Percuties Madian, quaſi unum virum. Nota: Cognir io
cùm dixiſſet, quòd ei Angelus apparuiſſet, Sui, &
non jam Angelus, ſed Dominus nominatur. P iden-

—3 — tia ſui.
Nimirùm, cùm purgat triticum, Angelum pro-
meretur, cùm verèò ſeſe abjicit, ſuique gene-
ris vilitatem fatetur, Dominum demeretur.
Niſi dicere mavis, ad tantæ Humilitatis vo-
cem, Tritici Purgatorem in Triumphatorem,
& Angelum in Dominum verſum eſſe. Por-
ròô, quis non miretur, quòͤd, cùm tantæ eſ-
ſet vir fortitudinis Gedeon, ut ab Angelo au-
dire meruerit: Dominus tecum, virorum for-
tiſſime, tamen non faſtidiret viſe, & muliebre
miniſterium tritici perpurgandi. Et ne diceres,
non fuiſſe tantæ fortitudinis, ſed factum fuiſ-
ſe: ſicut Apoſtoli ad omnia inepti, apti facti
ſunt Dei verbo ad maxima peragenda: ſiqui-
dem nihil ab Angelo additum ſcimus roboris;
imô, illi dictum non ignoramus ab Angelo:
Vade in hbac fortitudine tua, & liberabis Iſrazl
de manu Madian. Ergo ſumma in Gedeone
animi modeſtia, quæ Fortitudinem tantam

copulare potuit cum cribro. Sed longè major,
cum

Nobilitas
non jac-
tanda, &
Ignobili-
tas non te-
genda.
Humili-
tas in lin-
gua.
Lingua
humilis.
Ibid. 122
Religionis
munia
Tilioraæ „
etiam &
viris pri-
mua ritis

non retie

ſanda.
Status me-
iocri cë-
tentism
eſſe.
lbid. 14

214

Dignitas c6 familia mea infima eſt in Manaſſe, & ego
non mutet minimus in domo Patris mei. Dux populi jam

mores. renuntiatus, quaàam modeſtus? Quid alienius
Arrogan- à milite, quàm humilitas? Quid Duci fami-
tia. liarius, quàm jactantia? Et tamen Gedeon

Dux deſignatus, generis obſcuritatem prodit:
Superior & de victoria certus bellum recuſat. David à
non omnes Rege coêrcitus à pugna, in arenam conſtanter
una du- audax, vel inermis contrà Gigantem deſcen-
a vis. dit. Gedeon ad prælium, imô ad triumphum
udican- impulſus ab Angelo, cunctatur. IIIius forti-
tes temerè tudinem, hujus demiror modeſtiam: & quan-

Talentæ do utrumque victorem video, plenè intelligo,
varia., in Juſtis, etiam diſſimillima, eodem præconii
Hono- titulo, decoranda. Ergo in Gedeon effulſere

mutuns. præcipuè Labor manuum, Humilitas, atque
Cognitio Modeſtia animi. Apparuit etiam Angelus Ma-
Nei. tri Samſonis. Cui apparuit Angelus Domini, &
Judic. 13. Jixit ad eam: Nerilis es, & abſque liberis: ſed
3. concipies, & paries filium. Poſt Agar, quod
ſciam, huic primum fœminæ Angelus appa-
ruit. Agar verò exemi, quòd ei, non ob
virtutes coronandas, ſed ob corrigenda vitia
Angelus comparuerit. Ergo non Sara, non
Rebecca, non Rachel, ſed hæc ſine nomine
fœmina, prima omnium ex fominis Angelum
Dei cur« vidit. Quid igitur in ea effulſit? Multa ful-

han; ſere. Et primo quidem moveri debuit, quòôd
Talenta ſterilis eſſet, & abſque liberis. Hinc ſanè di-

medioeria Xximus animo fuiſſe tranquillo, & ſuorum vul-
nerum tam patienti, ut ea nec cogitaret. Nam

tatus
Sitge, ſi, ut Anna, ægrius ſterilitatem tuliſſet, pro-
non defa- cul dubio ab Angelo non ei objecta, & quo-
giendus. dammodò, in mentem revocata fuiſſet ſteri-
Matri- litas. Secundo, Quæ audivit ab Angelo,
monis. etiamſi ſancta, & temperantiæ plena eſſet,
Gonſilia- Marito retulit. Quam rarum margaritum hoc
rii impii & labis dependet fominarum! Etiam quæ ti-
44 7 bi locutus eſt Angelus, nuntiare debes Mari-
Accuſa to. Quòd ſi Maritus reſcire debet Oracula
ziones ex Angelorum Uxori revelata: quantò magis Su-

ſacdo Yelo. perior, & Paſtor anguium ſibilos, & lupo-
Conſeien- rum ululatus reſcire debet ab Ovibus. Et qui-

rie da, dem Uxor non interrogata à viro, virum mo-
mnuit de oraculo. Quid tu expectas, ut te Pa-
ſtor interroget de iis, quæ tibi dicta ſunt ab
Angelo non Lucis; qui non a vino & ſicera
docuit abſtinendum, ſed indulgendum ſuaſit &
vino, & monſtris, quæ latent in vino? Ter-
Inſpira- tiò, Marito non ſolum fauſta, ſed etiam in-
tzionibs ſuavia, & ſibi onerofa retulit. Non enim tan-
obaudire, * . .—. . “
eriam in tuin ait: Dixit ex me filium naſciturum: &
duris. illud addidit, edixiſſe ſibi, ut caveret a vi-

1bid. 4. no. Sed hoc reſpondit: Ecce concipies, & pa-
ries filium; cave, ne vinum bibas nec ſiceram.
Mortif-. Non modica virtus iſta eſt: Ab Angelo non
catio cor- ſolůùm omen futuræ ſobolis accipere, ſed etiam
ochiori⸗ tabulas recipere vitæ ſeverioris. Plerique pa-
“ in tulis excipiunt auribus, Concipies, & paries:
omnibus hoc eſt, quotquot de eo futura prophetantur,
ſequi. imò, & ſommiantur ſplendida ſcientiæ argu-
erikrer. menta. At, ſi is, qui dicit, Magna edes, di-
Mater. xerit, non edes immunda, & a vino cave, re-
* jicitur tanquam delirus vates. Sic Saul audivit
à Samuél, quòd ſuperaturus eſſet Amalecitas:
1. Reg.15. ſed, mandatum ejus de non avehendis ma-
nubiis negleyit. Quartòô „» Cùm de naſcituro ex
ſe filio intellexiſſet duo, nempè, quòd, &
Domini Nazaræus, & Triumphator futurus

. Oliva e

cùm ſalutatus ab Angelo fortiſſimus virorum,
& certior factus de triumpho, adhuc tamen
Tbid. 15. præliari detrectat. In quo liberabo Iſrazl? Ec-

eſſet: Erit enim, inquit ad illam Angelus, Judic. 13.

Nazarcus Dei ab infantia ſua⸗ Et ipſe inci- 5.
Piet liberare Iſral de manu Philiſihinorum. Vocaii
Ipſa triumphi immemor, & religionis me- toren
mor, marito non aliud nuntiavit, quàm, ,cnsgzi,,
quòôd futurus eſſet Domini Nazaræus. Erit 1bid. z.
enim puer Nazaræus Dei ab infantia ſua, & Religi⸗
Atero Matris ſux, uſque ad diem mortis Plus curet
ſug. Quam generoſa foœmina, quæ ſplendida Lrune.
neglexit in filio, & religioſa in eo ſancta- f. 4 a
que adamavit! Triumphatorem novit filium, 11 e .
& Nazaræum: ſed lauream Comæ poſtha- ne ſpirinu.
buit. Alterum, quod pium eſt, recordatur, Spiritus-
& prædicat: alterum, quod ſplendidum eſt, a cateris
nec recordatur, & ſilet. Da mihi Heroinam, Mrafenen.
quæ pluris in filio faciat ſanctitatis inſignia, ierna
quàm monumenta victorixæ. Audeo dicere, tanihm.
poſt Machabæam, vix habeo fœminam, quam Marri-
pluùs mirer. Quintò, Sedenti in agro iteruùm Canze,
1 . SS . enſcien-
apparuit Angelus. Duæ cam vidiſſet Angelum, tis ane-
feſtinavit, & cucurrit ad virum ſuunm, nun- rienda.
tiavitque ei, dicens: Ecce apparnit mihbi Vir, lbid. 9.
quem ante videram. Quis non obſtupeſcat pu- Snsauen-
dorem fœminæ? Ne auſa quidem eſt, ſine vi- ,4
ro, Angelo ſalutem dicere, ſed, Angelum Hirinua-
reliquit, & virum accerſüt. Solo Angelo, ſi- libus.
ne marito, frui noluit. Maluit carere Ange- Eecleßa-
lo, quam ejus fulgoris participem maritum non A'ci &
habere. Notaſtin autem, quo modo eum non à pessnt,
Prophetam, non Angelum, non Numen, ſed zus niti
Virum appellet. Quid? Noônne tibi filium pro- accipiant,
phetavit? Prophetavit. Nônne repentè tidi in & tan.
campo adſtitit? Adſtitit. Ergo aut Propheta;, nle
. . . . ab Eccle-
aut Angelus eſt. Mihi, inquit, Vir eſt. Pru- Ba ſahde.
dens fœmina, non quæ audivit, ſed quæ vi- ditatis
debat, attendit. Audivi prophetantem, ſed opibas
hominem video. Indè ſecura ſum, hinc ſecura vivanr.

non ſum. Marito indicandum eſt, non, quod Retzi
periculo vacat, ſed, quod tegere periculum , ro-

poteſt. Ecce apparuit mihi Vir. Diſcant mulier- ſunt, qas
culæ non defungi munere Baptiſtæ, nec ſta- à Saperio-
tim Angelum clamitent, & Prophetam, qui 'e bermit-
homo quoque eſt. Si homo eſt, fortè non Præ-. Malzr
dixit, ſed dixit. Placet fœmina, quæ in ho- viros vi⸗
mine hoc primùm attendit, quòd Vir ſit; præ- ier.
ſertim, ubi idem ſecundèò advenit, & ſedenti Familia-
advenit in campo. Curſim veròô illud expendas "tece cums
velim, quèd cùm nuntiavit adventum Angeli ,
primum, dixit, Vir Dei venit ad me, habens Rrligiaß
vultum Angelicum terribilis nimis. Ubi verò ſe- ſive ſocie,
cundum ejus nuntiavit adventum, ait: Ecce nec Ange-
apparuit mihi Vir, quem ante videram. En quo los e
modo immimuta eſt authoritas ſæpius redeuntis D 4 6.
ad mulierem! Primd vice Vir Dei, terribilis, Conſtlis-
Angelo propior quam homini appellatur. In rii imrüi,
ſecundo adventu, Vir duntaxat dicitur. Si ter- & Confef-
tiò apparuiſfſet, timeo, ne ſpectrum nomina- “ ai
retur. Neque dicas auguſtiori primò ſpecie „n hs.
comparuiſle. Falleris. Nam, ſi ſpeciem im- iim sd-
mutaſſet, non eum Mulier agnoviſſet, nec mittendi.
faſſa eſſet eundem eſle. Ergo ſi ſemel Mulie- Circum-
ri appareas, Vir Dei, & Angelus Domini ha- Sel mie⸗.
beberis. Si ſæpius compareas, in agro præſer- „iele.
tim, vix homo habeberis, imò, maximè homo Matri-
putaberis. Uſque adeò mihil non vile eſt, quod monia.
frequens, & obvium eſt. Etiam, qui Samſo- Relie t
nem nuntiavit, & vini uſum interdixit, ſi ſe vt⸗
cundè redeat, nec Propheta, nec Vir Dei, ſed „es &a-
homo eſt. IIIud quoque obiter adnoto, ne ex- miliari-
cidat, ab Angelo prophetatum, quòd Samſon zas ei ſe-
futurus eſſet Nazaræus ab infantia, à Matre e n
verò, & quèòd uſque ad mortem ſic eſſet perſe- ineunf,
vera- Afabili-
zas nimis.

Religioſi

(Ie Nais
d
Il.
1 un,
1le⸗
AEl
zrS, l
y k cut
uſtlteel
n ſe
Cn
no⸗,
A n 0

alrutt

Snmni ſus
g I
one

„

n 0
tinl
i A
Eimcum
3
r el l
nn n
Snhn alo
ANNk,
Ppnt Ange

, M,ſetunti
1Itne ſenin
l Kon
, e 1 Coono
Aunlt, 4
EE et,
um hmin
hum de
1 MMale. „

u
met. 4

Vrnn. e

lgihn
0 Clt
m, Ink
r0 Nnn

Upets
ſi, enn

namum
Ndo en
Nunen,lls

Stromatum ‚Lib. X.

Ibid. 5. veraturus. Erit enim Nazaræus ab infantia ſua,
Judic. & ex Matris utero: & ipſe incipiet liberare I-
13 5 rael de manu Philiſthinorum. Hæc Angelus
ad fœminam. Fomina verò ad Manué: Erit
Ibid. 7. eim, inquit, puer Nazaræus Dei ab infantia
