ſi quæritantes diverticula, & ſingunrirati aperienda.
. Xmula-

n
Cnu

U

3 (kkuun
ut,
gem
Conat
n ſatub
a)
uNo
t ton

. ct 11
Poltn
Drne,

tigſllet
alu n
dall
dtuun i
et 4
N Ier
lülket,
Mteſ
kri

lnit⸗
Elerpn
lun
linta
Num 1

Inn 5

Stromatum, Lib. XII.

Smulari- æmulatores in inſidias incidant Leonis ſævientis
tates vian- in abſcondito.
. condito quaſi Leo in ſpelunca, ſi Petri teſtimo-
1 Pet 5. 8, nio, tanquàm Leo rugiens circuit, quærens
Cccs, quem devoret? Fortè diſcrimen iſtud Davi-
mala. . .„ . 8 . ..
Eccteße & dis, & Petri ex diverſitate provenit ſæculorum.
Vn⸗oea. Judaico enim populo, ſpontè in fauces Dæmo-
S, 8de- nis proruenti ſat fuit in ſpelunca Propria à Dæ-
2uàm ati- mone inſidias tendi. At contra Chriſtianos pro-
lis. palam furit, palàm ſævit, tum quia fames il-
lum & ſpelunca proſilire coëgit, tum quia ho-
rum tanta extitit fortitudo, ut cum ea publi-

cè non erubuerit Dæmon confligere.

Ut ſeuto bonæ voluntatis tuæ coronaſti

nos. Pſal. 5. 13.

peilolan. Ergo Obedientia, Divina ſcilicèt Voluntas
ati confon. & Scutum eſt, & Corona. Hoc eſt, Deus exer-
mat. cituum non lauro, non auro, non faſcià coro-
nat, ſed ſcuto: ut videlicèt munimen Dia-
dema ſit, non irritamentum. At quomodè co-
ronat nos Voluntate ſuâ, cùm is maximè coro-
natus cenſeatur, qui alienæ non ſubjacet volun-
tati? Plane Deo ſervire regnare eſt: nam &
Olediemia Voluntas ejus non ſtringit nos, ſed cingit, co-
regia eſt. ronat, non illigat. Nuto bonæ voluntatis tuæ co-⸗
Hl:5. 15. ronaſti nos. Et miramur deindè, ſi vir Obediens
loquatur victorias, cujus Diadema Scutum eſt
Divinæ Voluntatis?

Cireumſpe-
tio.

ſervire
Beo Je elix.

Uiadi⸗
n uth⸗
lejl
1alele⸗
talt⸗
nh Fundaſti terram, & permanet. Ordina-
enn tione tud perſeverat dies, quoniam

omnia ſerviunt tibi. Pſ. 118. 90.

Quam facilis lucis jactura! cùm enim ſemel
jacta fundamenta terræ conſiſtant, dies ordina-
tione Dei, ut perſeveret, indiget, idque fit,
Wari,, quoniam Deo omnia ſerviunt. Ac ſi diceret.
borusm Terra ſuo librata pondere ſtat. Lux verò non
enpa, fulgeret, ſi vel unum elementorum rebellaret
Eremplo à Te. Etenim Lux & terræ inhalationibus „&
eſte. aéris denſitate, & ſumo ignis, & vaporibus aquæ
leme cu- infuſcatur. Undè Eccleſiaſtici & Religioſi, qui
Zelus exi. Lux Mundi appellantur, intelligant omnes om-

,Mn hh
,og .
in noad .

Religioſo-
riu ac Kcele-
ſticoru
Tdn e⸗
nun fti
hlignn
lad ak
bekone
Plta,

poßt. ninò paſſiones ſubigendas eſſe, ut ſplendor
eorum irrutilet. Ordinatione enim Dei per-
ſeverat dies, quoniam omnia ſerviunt illi. Er-
go Terra facili negotio permanet, Sæcularis
videlicèt, & Laicus: Qui verò Diei & Lucis
munere funguntur, amplo egent imperio, ani-
.D mi ſenſuumque motus frœnaturo.
4 1 Hæreditate acquiſivi teſtimonia tua in
aternum, quia exultatio cordis mei
ſunt. Inclinavi cor meum ad fa-
ciendas juſtificationes tuas in ægier-
num propter retributionem. Pſal. 118.
III. & II2.
e, Acquiſivit teſtimonia, ſed quomodò? Hæ-
ig,B mrifer. reditate. Quid eſt hæreditate? alicujus mor-
. io . . . . .
ſlrrt “ te. Cujus? Sui profectò. Nemo enim ve-
vaniam lut hæreditate ditatur Lege, mii qui ſibi
Hent. moritur. At non ideò acquiſiſſe videtur Hære-
Læii ditatem Legis, quòd ſibi mortuus fuerit; verùm
, Syiritualis quia lætantis, non plorantis cordis, Lex fuit
mn , erAtor: f. exultatio. Nimirùm mortui cordis exultatio iſt-
n i/ tote. hic eſt, quæ in vivo corde periret. Illud enim
e,
M.

At quomodèò inſidiatur in abſ-

I

cor exultat in Lege, quod mortuum Mundo
eſt. Verum quid eſt, quòd, poſt acquiſitam ve-
lut Hæreditatem Legem, cor inclinandum eſt
Propter retributionem, in Legem? Noônne Lex
cordis Davidici exultatio erat „ undè ergo tan-

Cireumſpe-
tio perfe
6tis.

ta Legis averſio, ut inclinari ad eam cor de-

beat violenter? Docet nos hic Propheta, nuſ-
quam nos ſecuros eſſe debere, cum idem cor
mox exultet in Lege tanquàm in Hæreditate,
mox illud Vates inchnet tanquàm mercenarium
ſpe præmii. Simile quid habemus in alio Pſal-
mo;, ubi cùm dixiſſet: Wper Aſpidem & Baſi-
liſeum ambulabis, conculeabis Leonem & Dra-
conem; ſtatim ſubdit: Quoniam in me ſperavit,
liberabo eum, Protegam eum, quoniam cognovit
nomen meum. Viden, quemadmodùm poſt cal-
catos Dracones & compreſſos Baſiliſcos erui
debeat & ſervari à Domino. Nuſquàm tuta
quies Chriſtiano eſt: quantumvis plurimos ho-
ſtium fugaverit plurimis Ppræcingetur.

Epiſtola noſtro vos eſtis, ſeripta in cordi-
bus noſtris, quæ ſoitur & loquitur ab
omnibus hominihus, manifeſtaturi,

7uôa piſtola eſtis Chriſti. 2. Cor. 3.2.

A Chriſto populi Oves dicuntur Epiſcopo-
rum, nunc verô à Pahlo appellantur Epiſto-
la. Quid Ovi cum Epiſtola ? An quia in pel-
le ovina ſcribitur interdùm epiſtola, voca-
bula confunduntur? Amoris potiùs metamor-
phoſin iſtam cenſeo; qui dedignatus anima-
rum Opilionem eſſe, eas in palcuis deducat,
Papyrus maluit earum eſſe quam Paſtor, ut ab
eis divelli nequiret. Exarati enim ſemel cha-
racteres in charta difficilè expunguntur. Ergo
Animnæ ſcribi debent in corde Paſtoris, ut ejus
Epiſtola ſint. Epiſtola autem Paſtoris is eſt, qui
ejus in ſe mores & mentem exprimet. Oves Epiſ-
copi epiſtolæ ſunt, quia qualis Epiſcopi mens ſit,
ex ovVium ſeu tabe, ſeu ſanctimoni dignoſce-
tur. Ideò S. Hieronymus monebat componen-
dam eſle diligenter familiam, ne famulorum
vitia in dominorum infamiam redundarent.
At cur Prælatorum Epiſtola dicuntur populi, &
non magis Vox, ſicut Vox Chriſti Joannes eſt
dictus? Ut intelligas, non labiorum eloquen-
tiĩ, ſed manuum artificio ſubjectorum mores
eſſe formandos. Labore & exemplo debent
ſubjecti in epiſtolam recudi. Prætereundum
autem non eſt ſcribendarum epiſtolarum artifi-
cium. Ut exarentur characteres in folio „non
ferrum adhibemus, ſed plumas. Pluma quidem
ferrum patitur, ut ſciſſa & aculeata ſcribat;
charta verò leni pennarum attacétu conſcribi-
tur. Calamus inciditur, ſuéque vulnere exarat
characteres: & Papyrus ſine vulnere ornamen-
tum excipit literarum. Credo, quæ dico intelli-
gas. Seſe debent cædere Primores, ut Subje-
cti ad exemplar caſtigati Paſtoris corrigantur.
Seſe mutilent, ſe coërceant, ut illi vivant
mortificati. Ideò Chyſologus Paulum ait, non
verberando, ſed vapulando gentes docuiſſe.
Ideò Chriſtus, ut nos faceret Epiſtolam ſuam,
ferro eſt inciſus. Et quia in corde ſcribenda
potiſſimum epiſtola iſta eſt, ideò cordi ejus ad-
mota lancea, quàâ ſtilus temperari, aptarique
poſſet. Ideò canebat David, Lingua mea cala-
mus Neribæ; id eſt, ferro ſe à Saiile non ſemel
peti, & ſæpè ab Abſalone ſuſtinuit, ut eos face-
ret manſuetudinis ſuæ Epiſtolam immortalem.
Ee 4 Multi-

Diffi leimia
ſeit

Pſ 90.12.

Superior
amer ſuos.

Eciſcoto-
rum reſi-
dentia.

Superior
exsmploſit.

Vox ope-
rum.

Clementia
in Supe-
riore.

Seeperior
mitis ſit.

confeſa rid
non ſint
auſteri.

Pfſ., 44. 44

332

Multiplicatæ ſunt ſuper capillos capitis
meit: & oor meum derelijuit me.

Pfal. 39. 13.

Nimirùm peccata guttæ ſunt, cor cymba;
quæ in ſolo fubſidit, ſi nimium non excreſ-
cant aquæ. Hæ ſi exundare incipiant, illa
paulatim cum iſtis attollitur, & fluctuans, ſo-
lum, cui inhærebat, deſerens, eò rapitur, quò
eam aquarum gurges impulerit. Peccator initio
non totus reſilit a muneribus pietatis. Dum
ſcelera guttatim fluunt, cordis cymbulam aſ-
pergunt, ipſa verò vel hauriuntur Humo, vel
Solis calore ſiccantur. Quæ ſi excreverint, ra-
piunt cor hominis in rupes, prorſuſque & loco
Pl. 39. 13. divellunt ſuo. Multiplicatæ ſunt ſuper capillos
capitis mei, & cor meum dereliquit me. At quo-
modèò peccatorem cor deſerit, cuùm eò quiſ-
que amore ſui laboret, quò inverecundius pec-
cat? Noônne Amantes ſui nimiùm ſunt pec-
catores, qui ſe ipſos pluùs diligunt, quàm
Deum? Ita eſt, neminem priuùs cor impii dere-
linquit, quam impium. Qui enim peccat, oc-
cidit animam ſuam, nullumque graviori inſe-
ctatur odio, quam ſe.

Peccati
damna.

Ego dixi Düi ſiis & fßilii exæcelſi omnes.
Pfſ. 8&I. 6. 4

Quid nos ad hoc Divinitatis elogium à Au-
Pplal. 8i.y. di: Vos autem ſicut homines moriemini, & ſi-
cut unus de principibus cadetis. Dixerat alio
loco Propheta, è terra eos prodire fructus,
qui Deo ſerente forent non indigni. Etenim
Pl. 84. 1u. Dominus dabit benignitatem, & Terra noſtra
dabit frutum ſuum. En accomodatam fruélus
& ſeminis paritatem. Terra enim quæ homini
jacto peccato ſpinas tulit, à Deo, proſeminatàâ
benignitate, fructum protulit ſuum. Præclarè.
At quam diſſimilis ſemini fructus, cùm Deus
4 nos Deos ſaciat, & nos ſicut Homines moriamur!
Quis unquaàm & Divinitate ſatam vidit morta-

H litatem? Quis audivit Deos mori? Verùm di-
Morr ſta. gna Deo fruges, digna Divino ſemine Mors

tim aumit- ſanctorum eſt. Unus hic fructus noſtræ ter-
tenda. 1. . .
ræ eſt, ſi pro Domino occumbamus. Por-
Amoredu- 10, quod animarum Paſtores animadvertere
ci, on Ti- debent, illud eſt: non diſſeminari à Deo gla-
noe. dios, non ungulas projici,; ut Sanctorum
emenzia ſubblicia metat: ſed Deos eos appellare, ut
in Susesio- ill0s ad mortem exſtimulet. Facilius Mortifica-
"e & Diſ- tio pullalat ſpe præmii, quam metu ſuppli-
eete. cii. Spina non gladium profert, ſed roſam.
Ferro ſauciata Arbor non aret, ſed floret. Cùm

Correbtio 1 3 1 . .
mitis. & contrario ros non raròô dureſcat in lapidem,
. & unda mollis in cryſtallum aſperetur. Ju-
Mort fica-

gum ſuave &— leve Chriſtus elaboravit, ut
eo ſuaviter proſciſsA Eccleſia, ſupplicia Mar-
Superior tyrum, equulei, laminæ, virgæque in ea pro-

tio.

nreu- germinarent. Hoc fortè ſignificare voluit Da-
Ibid. vid, cùm ait: Etenim Dominus dabit benigni-

tatem, & Terra noſira dahit fructum ſuum.
Gen. z. u8. Quinam eſt fructus terræ noſtræ? Audi: Spinas
& tribulos germinabit. Ergo ex ſemine Beni-
gnitatis Divinæ non flos Voluptatis, ſed Mor-
tificationis ſpina proveniet, dumus Pœmitentiæ
pullulabit. Hinc eſt, quôd nos ſicut homines
morimur quotidie pro Chriſto, quia nos il-
le Deüm appellatione donavit. Ergo, ſi vis

Oliva

ſubjectos ſtudere pœnitentiæ, eos non pun-
gas, ſed foveas. Ipſa quoque Poëtarum natio
id teſtatur: Siquidem, ut illa finxit, vulnerata
Venus non Vulnus edidit, ſed Roſam. Homo
enim Arbos ea eſt à Gregorio Nazianzeno
deſcripta, quæ morte vivit, & ferro floret.
Quèò enim ſe quiſque comprimi videt, es di-
ligentius vacat VYoluptati. Contrà, Amor inter
Violas ferreus fit, Roſaſque pertæſus faces ge-
ſtat & arma. Sanè Virga Moyſis, dum ſaxum
percutit, illud molleſcere docuit. Scalpro noén-
ne rupes quamvis aſperæ lævigantur? In lit-
tore verò undarum amplexu tenerrimo terra in
ſabulum aſperatur.

Patientia pauperum non peribit in finem.

Pſal. 9. 19.

S. Auguſtinus pro fine Chriſtum intelligit.
In eo reperies Patientiam tuam ſervatam,
quam calcatam protritàmque vereris ab homini-

bus. Suo Chriſtus in corde reponit Juſtorum mii.

ſupplicia, & Patientium lacrymas, eâſque tan-
quàm in ærario cuſtodit. Hinc eſt, quòd non-
niſi, illo mortuo, avari militis lancea opes ex-
trahere valuit ex ejus corde. Audeo dicere:
Aqua illa & ſanguis, ſanguis Abel erat, cæſo-
rümque Prophetarum, & Davidis, Juſtorum-
que lacrymæ : quas JESUsS in illo mercium
omnium naufragio ultimas veluti gemmas re-
ſervarat. Veni, inquit, in altitudinem maris, &
tempeſtas demerſit me. Hoc eſt, ſuum ante ſan-
guinem, ſuàâſque lacrymas fudit, ut cymbulam
mercium onere levaret: noſtrum veròô cruo-
rem, noſtréſque fletus chariores ſibi merces
projicere noluit, ſed ſorberi antè ſe paſſus eſt;
ideòque, nonniſi eo hauſto, paſſæ ſunt & ip-
ſæ naufragium. Ità Chriſto accidit, ut Avaro
contigit Romæ: ibi cùm Tiberis eluvio graſ-
ſaretur, Avarus repertus eſt enecatus, arcæ num-
mariæ tam firmiter hærens, ut vix ab illa di-
velli poſſet & mortuus. Etiam poſt funus Ju-
ſtorum ſanguis in Chriſti corde ſupererat, &
vix crudeliſſimæ ictu haſtæ profuſus eſt. Quem

quidem ictum, noſtrarum mercium diſſipato-

rem, quamvis mortuus, reliquis vulneribus,
tulit Chriſtus acerbius. Cùm enim ad naturam
humanam converſus necem ſuam lamentafe-
tur, non manuum, non pedum, non capitis,
non dorſi vulnera expoſuit, è quibus ſuum
profudit cruorem; ſed unius cordis queſtus
erfoſſionem eſt, ex quo aqua & ſanguis Ju-
ſtorum profluxit. Audi: Vulneraſti cor meum,
Soror mea Sponſa. Nimirùm, quod unum non
ſenſit vulnus præ morte, hoc ſolum averſatur.
Undè & alibi hanc prævidens jacturam, ne pu-
taretur, poſt mortem, harum opum ignoraſle
diſpendium, ait: Eoo vir videns paupertatenn
meam. Et ſanè de hac queritur paupertate, quum
alias Paupertatem adamarit, ut Sponſam.

Nonne cognoſcent omnes, qui operan-
tur iniquitatem, qui devorant ple-
bem meam ſicut eſcam panis! Pſal.

13. 4.

Pullulat ubique peccatum, & tamen homi-
nes, ac ſi rarum eilet, illud ſumm indu-
ſtria, laboréque maximo operantur. Opera-

rum verô, elaborantium ſcelus, eſca eſt ſce-
leſtior,

Der ſerutis
erenda.

es pre⸗

Pl. 68.

Can. 4. 5.

Thren.

l.

On
i
ul
ℳm
,fe,
i lte
4 inie
A
ℳ
zus re
ſiket,
1t i
nninis

r0
na⸗
ban,

⁵⁶ Mn
Deo In
Mad
pelco
y,
l Latertan

lon dl

..
ocoll
ex

tekim

Nili er

n UI o
SeMnnn
Eeibchl
in thi
Nhere
Mut a
aEierin
deſſ.
E
nt diſe
Cilchet

K ti⸗

1Cner

1 ult 4
luli 1

leſtior, utpoté, pro pane devorant plebem.
Quæ iſta voracitas eſt, aut quale iniquitatis
opus, ut ſaginari debeant artifices ejus nece po-
pulorum! Equidem hoc loco impii animarum
Præſides à Propheta deſcribuntur, qui utilitati
neælefafi. tantum, & commodo ſuo conſulunt. Quæro
i: Sube hic, quare plebem dicantur vorare ſicut pa-
ſiu: 2 arl nem, & non potiùs ſicut veſtem circumdare?
Cur Paſtorum non Veſtis plebs ſit, ſed Cibus?
Araritie Ideò forté, quòd nec ornari, nec tegi valet
inapleßi impietas mali Præſulis. Meus verò ſenſus is
. eſt: Cibus Paſtorum, non Veſtis populi ſunt,
quia Veſtis cupiditatem veſtis non facit; Ci-
bus verò, quanquam ad breve tempus explere
videatur, reverà tamen ſtomachum roborat,
ut avidiùs appetat eſcas. Ita Duces populorum
rapinis non explentur, ſed irritantur.

Munera⸗

nfmn

imlat

ine Non adhæſit mili cor pravum: decli-
ernen

nantem à me malignum non cognoſce-

bam. Pſ. 100. 3.

Vr Auli⸗ An magnum, ſi David Rex conſtitutus à
cs dtigen. Deo in tanta Aulicorum copia pravo cordi
ter eligat.

Aduic im. non adhæſerit? Sanè magnum. Magnates enim

entck eer. neſcio quomodò magnetem non rarò reſe-
zNire Aalie: po runt, qui aurum rejicit, ferro hæret. Itaà
lneide 6iamandi. Paterfamilias in Evangelio, cuùm Villicum
Frun bona diſſipantem dimiſiſſet, eum callidum

l. 100. 3. non aqhaæſit mihi cor pravum. Quamvis enim

e ". non illud Tu ſequaris, ſequetur Te, Tibique
uuctun Tbid. hærebit. Rursùs adverte verba: Won adhæſit
Amiciiole mihi cor pravum. Cor amorem ſignificat. Ex
5 quo colligimus, Davidicum efle, eum repelle-
ſeli Hawani re, qui noſtri ſe ſimulat amatorem. Non mag-

ſutkr
ityule
Na⸗
aten
e

r Ppetu num eſt, pravum repellere, ſed cor pravum,
id eſt impium, qui nos diligat, rejicere, rarum eſt.
Quanquam eò facihùs repellemus, ſi verborum
penſabimus ordinem. Non adhæſit, inquit,
mihi cor pravum; declinantem à me malignum
Seyerieo- non cognoſcebam. Quem malignum non cogno-
guosamet. Vit Propheta? profectò eum, cujus pravum
cor ſibi hæſiſſe pernegat. Vides portentum.
Aulid in Nimirum, qui Davidi cor offerebat, a Davi-
. de ſubdolus declinabat. Adeò non ommis, qui
ſuum tibi videtur cor conjunxiſſe, Tibi reve-
rà inhæret: verüùm aà Te tunc maximeè decli-
nat, ut amore perſonatus ſuum effundat odium,
Unio aſs. & interitum animæ tuæ paret. Nônne Judæ
cor hæſiſſe viſum eſt Chriſto, cùm illum oſcu-
laretur? at quam procul perduellis à Præcep-
tore diſceſſerat, quùm ei ofculis jungeretur!
Icqͤuditha cor, dùm in Holopherne reſediſſe
credebatur, tum potiſſimum ab eo Viduæ mens
aberat, ei veròô aderat gladius. Abſalom quam
humanus in Amnonem, quùm eum convivio
penè regio exciperet! Vinum illi propinavit,
ut Cruorem ejus hauriret.

Ibid.

Upetelt,l
I

lrchſe

De vultu tuo Judicium meum prodeat:

liſe oculi tui videant æquitates. Pl. 16. 2.
NMHn
m Wr arale Id tandem populorum votis expetitur à Do-

tilzue. WMinantibus, quorum vultus miſerorum lacry-
Imis irrigantur, ut ex eo pullulet aliquando ju-

H Superior dicium. Non fat eſt alli cauſas committere: tuo

audiat om. . .
JM vultu prodeat oportet Juſtitia. Hæc enim
er planta prænobilis quowis in ſolo degenerat, in-

ahita. que ſolis oculis Regum floret. Recordare Salo-

Stromatum, Lib. XII.

impiumque & retinuit, & laudavit. Nota:

intuere felicitatem.

monis, cujus & vultu erupit Juſtitia, in tanto
coœli nubilo, tantâque veritatis ambage.

Oculi mei ad fideles terræ, ut ſedeant me-
cum: ambulans in vid immaculaté hic
mihi miniſtrabat. Pialm. 100. 6.

Utinàm adſciſcerentur à Principibus Fide- Rex aali⸗
les terræ, & non terrarum Perturbatores: Vae Ka⸗
undque Virtus eſſet, quæ de pulvere evocaret wulnidt-
ad ſolium. Verùm rarô id contingit, quia ra- Sgenai
riùs Conſulibus miniſtrat, qui ambulat in via““
immaculata. Audiant Ecckſiarum Principes,
audiant Provinciarum Domini: Eum debes Eecleſtaſti-
Miniſtrum tuum conſtituere, non qui in atrio crur ne
blanditur tibi, aut in aula dies & opes terit D TPri⸗
ſed quem ſcieris viæ inſiſtere innocenti. Fe
lix prorsus David, qui non eum duntaxat mi- Dignitæs
niſtrare credidit ſibi, qui præ foribus otiosus en: eNe-
aderat, ſed eum quoque, imò maximè, cujus'“.
figebantur veſtigia in Probitate. Aula Ponti- Rex quos
ficum Regumque eſt Mundus, non autem ſola evehas,
eorum Domus. Ideéôque qui pro commodo po-
pulorum laborat, quamvis non aduletur, nec
inter ambulones anxius properet, putetur Au-
licus, & beneficia conſequatur: adeò ut dicere
poſſint cum Davide & Principes & Præſules,
Ambulans in via immaculata, bic mihi miniſtra- Pf. no. 6.

bat. Non ait, Miniſtrat, ſed Miniſtrabat.

Ego dixi in exceſſu mentis meæ, Proje-
tas ſum à jacie oculorum tuorum.
Ideo exaudiſti vocem orationis meæ,
dum clamarem ad te. Pſalm. 30. 23.

Undè vox, Ideò? cur enim exaudiretur à Amor Dei
Deo, qui de Deo male meritus videbatur, “* n0.
cùm de eo ferè conquereretur? At Dei ea eſt .
cupiditas nos tuendi, ut Davidem hac de cau- ar boe⸗
tela dubium incertumque promptiùs exaudie- dezt à&lab:
rit. Limuit nimirum Deus, ne ſuſpicio obh- leézi.
vionis divinæ in corde Davidis, roboraretur;
quam ut eradicaret, ejus mox petitionem au-
divit. Duo tamen ſuperſunt animadverſione
digna. Primum eſt, Prophetam non dicere,
ab oculis faciei tuæ, ſed à facie oculorum mo-
rum. Innuit enimverò, Deum totum Oculum Deus om-
eſſe, quod aſſeverat quoque Auguſtinus. Alte- nia vidt.
rum eſt, in ſolo mentis exceſſu projectum ſe .
dolere ab oculis Dei, cùm maximè videbatur i E,
. eſt
ad ejus vultum abreptus. Equidem David, an- præ Gleris
tequam in exceſſum raperetur, exiſtimabat à "terna.
Deo non modicè diligi, séque charum ipfi Orstis ge
eſſe, à quo Regnum, Regiamque Fortunam ,is Tengo.
acceperat. At, in illo exceſſu, Beatorum felici- ralium
tatem contemplatus regia longè feliciſſimam, ame.
Exulem ſe non Regem cognovit, clamavitque, Exetcitis
Projectus ſum à facie oculorum tuorum. Vis Parteeis
regnum exilium æſtimare atque ſupplicium? ,
Ad Deum exceſſu mentis tranſgredere, inque gunnt.

contemplationis ſpecula conſtitutus cœleſtem a v e

Miſericordias Domini in æternum can-
tabo. Pial. 88. 2.

Et tamen ſi ordinem ſpectes, hiſtoriâmque Miſericor-
Pſalmi hujus, Iram Dei, non Miſericor- dis Dei.
diam exhibebat. Undè & poſt multa exclamat:
Uſquequé

334

re- i . —
pradicatur, cùm ejus exaggerantur ſupplicia?

Nimirùm Prophetæ oculis, inter nimbos pro-
cellaſque Iræ, quædam ſcintillæ Miſericordiæ
fulgurant: Deique nec Miſericordia ſiletur,
cùm Severitas canitur. Adeò fulminum rui-
nas luce fulguris conſuevit temperare. Hinc
eſt, quòd Ira Dei viſa eſt ſub imagine Virgæ
vigilantis. Quis porrò ab ea virga vulnus me-
tuat, cui, pro ferrea cuſpide, teneritudo
oculi eſt infixa? Ictum plùs refugit, quàm in-
fligit Virga oculata.

Et ſimul exortæ ſpinæ ſuffocaverunt
illud. Luc. 8. 7.

n-i Ergo ſpinæ, quibus vinea circumdatur,
d. “ frumentum ſuffocant? Itaà eſt: verùm & vi-

Amore du. neas Ppræſocarent, ſi vineis innaſcerentur; nec
7Zis“ enecarent grana, ſi non cum iis excreſcerent,
ſoos euret. ſed ea in morem ſepis circumſtarent. Quare
infauſto ſpinarum exortu ſemen ſuffocantium
docemur, Dei verbum non aſperitate colen-
dum, ſed ſuavitate: inque animis impiorum
Dei ſemen Sævitiâ ſpinarum præfocari, Mi-
ſericordiæ verò dulcedine adoleſcere. In po-
pulo id patuit Hebræo. Etenim Dei Lex in
eremo diſſeminata, ubi & rerum annonâ,
& fulminum terrore Tribus torquebantur,
nkſſarn vix germinare potuit, inducto populo in ter-
ſin: miſeri ram fluentem lac & mel, tum enimverò feli-
‚ citer Lex erupit in ſpicam. Hinc eſt, quòd
neſiiemes. ibi Vitulus erectus eſt, hic Templum excita-
tum: ibi patrata Adulteria, hic ſata Virgini-
tas. Quin ipſa Lex quantò felicius in Evangelii
ſuavitate, quàm in ſeveritate Legis pullula-
vit. Ideò fortè grano maluit Chriſtus verbum
ſuum comparare, quàm arbori: hæc enim per
cædes, pérque vulnera germen ducit, illud
verò terræ gremio fovetur, mitiuſque com-
preſſum ſine ferro herbeſcit in meſſem. Id
fuiſſe cauſæ dixerim, cur Chriſtus, Dei Ver-
bum, Lilium ſe appellaverit, non Roſam, quæ
tamen & florum Regina, & Decus prati, &
veris Gemma communi conſenſione hominum
eſt. Olet Roſa quidem Lilio gratiùs, ſed ſpinis
armatur, ſed ſanguine rubet, ſed culorem pun-
git: undè, qui ſine vulnere docet, ſine ſeveri-
tate præit, ſine ſpinis naſcitur Chriſtus, Lilii
lenitatem Roſarum prætulit majeſtati. Lilium
igitur Dei verbum eſt, ſpinas neſcit, dumis
præfocatur. Hujus quoque divini Verbi ſuavi-
Deut. 32. tatem Moyſes docuit, cùm ait: Fluat ſicut ros
2. eloquium meum. Hoc, non ut imber cum fulgu-
re, non ut flumen cum murmure, ſed, ut Ros
ante lucem, ut ſecretò peccatorem, non tam
arguat, aut abluat, quàm fœcundet, & ornet.
Virgam ut video, inquis, de manu Paſtoris ex-
cutis? Haud detraho virgam, ſed trado: verùm
Virgam Aaronis præbeo, quam Iſaĩas flore tem-
peratam celebravit. Quanquàm non immeritò
de Paſtoris manu baculus decuteretur, quando
& Sponſæ vinea torculari caret, Auſtro pro
compreſſione aromatum uſa. Mel & lac ſub
lingua corripientis Sponſi; imè favus diſtil-
lans labia ejus. Increpabit me juſtus, ſed in
miiericordia. Verbo: Verba Dei melle rigan-
tur, non felle. Spectemus Davidis cor infandâ

Correct io

Oliva

Pl. 88. 47. UIquequs Domine avertis in fſfinem Exaltaſti
dexteram deprimentium eum. Num hæc qui
clementia Deo objicit canere videtur tibi Miſericordiæ
in Superio- divinæ triumphum? Num Dei miſericordia

fœcunditate ſubaridum. Interfecti cruore mi-
litis ſqualebant glebæ, horrebat nefando alie-
næ uxoris raptu regii thalami campus, aruerat
decus omne luxuriæ æſtu. Quid feciſſe putatis
Nathan, ut Dei ſemen in corde Prophetæ pro-
ſeminaret? Num aratra comparavit? num fer-
ro animum ſuffodit? num igne reum pectus
purgavit? Agnum ſeu oviculam immiſit in ejus
mentem: cujus ſolà umbrâ ſpinoſum ſolum
ſubegit, & ſcelerum ſenticeta revulſit. Nimi-
rüùm, Dei verbum non adoleſcit cum ſpinis.
Flos Campi eſt, non ergaſtuli Catena, aut
Compes. Molliti ſunt ſermones ejus ſuper oleum, pl.54. 22,
& ipſi ſunt jacula. Id eſt, ſuavis ſermo dàùm
blandè corrigit, ad pœnitentiam, & ad ſponta-
nea vulnera exſtimulat. At, inquis, David ait,
converſus in æœrnumna mea, dum configitur ſpina. rl. 1. 4,
Benè eſt, ſed ſi Bernardum audias clamantem:
Benè pungit, ſi compungit. Non veto vulnus
ſecari, ſed ſi maturum ſit. Cæterùm acer-
bo pure vulnera infligere vulneri, non cu-
rantis, ſed ſævientis eſt. Non, initio irruen-
tis ſceleris acrius tundendus peccator eſt, ſed
poſtquàm ſuæ eum cœperit tædere iniquitatis.
Chriſtus à Petro negatur. Grande ſcelus, ra-
dicem prorsùs eradicans ſanctitatis. Quid præ-
ſtet JIESUS, ut ſupra Petram ſemen ſuum
virere faciat? Maluit Apoſtolo ſanguinem ſuf-
fundere, quam effundere. Nec quidem eum
corripuit: reſpexit tantùm, hoc eſt, ut ſua-
viùs argueret, Pupillà uſus pro Lingua eſt.
Vide Cyprianum, Optatum, Auguſtinum,
alioéſque de recipiendis lapſis. Vide Bernar-
dum quærentem, cur nunc Ovis fugiat à Pa-
ſtore. Vide Senecam, ſupplicia Principum oſſe
velut funera Medicorum profitentem.

Dominus regnavit, decorem induit: in-
duit Dominus fortitudinem, & præ-

cinxit ſe. Pſal. 92. 1.

Ut Reges regnandi artem Vates doceret, Evemple
Chriſti inducit inaugurationem ad regnum. Sperio.
Ergo quod in imperio primùm præſtat, induit gun
Decorem. Foœdius enim in purpura maculæ emi-
cant: utque Infimum vitia decolorent, Princi- pere
pem infamant. Itaque ſtatim initio principatus aſen
ſuperinducendus purpuræ decor eſt. Quod ſe-
quitur ſecundum eſt, ſed primum æquè eſſe de- Dignitas
buit. Induit fortitudinem, & præcinxit ſe. O moves n.
rara virtus! non exarmari potitum Regni, non
diſcingi rerum Dominum, ſed tum maximè ſe x ſegi
aſtringere, cùm omnia licere ſibi in faſtigio éeo
novit. Miraberis autem eò etiam magis lori-“.
cam iſtam fortitudinis, & cingulum modeſtiæ
in novo Rege;, ſi conſequentem veſiculum ex-
penderis. Audi: Etenim firmavit Orbem Terræ, Plal. 32. .
qui non commovebitur. Vides non timeri bel- (Franahe
lum, non imminere ſeditiones, ſed, pacato 3 en⸗
regno, adhuc indui à Domino Fortitudinem, &.
Cingulumque ſtringi. Nimirùm, ſi ſcripta
ſunt hæc ad documentum noſtrum, nunquàm
otioſos vult Deus Imperantes. Et tuas frœ-
nare debes cupiditates, téque præcingere, ar-
marique debes, quamvis orbem terræ non
commovendum firmaveris. Siquidem licèt
eum firmaveris, Orbis, Globúſque eſt: verti
debet, niſi prudentiã & niſu maximo conti-
neatur. At particula illa, Etenim, copulativa
eſt, redditque rationem indutæ F ortitudinis,
. 4
aſſumptique Cinguli. Quid hoc eſt? Ergô
ne, quia Orbem ſedavit atque compoiuit;,
5 nequie-

,
G
he
un
ſelle
kett
win
Loth
bidn

i

6) dun
Imd
1a or,
Lenyr⸗
hemne
un,
lyce
adhs,

M lect

n ſuln
11 Mn won
Utt
Mmonn 6
kinen
lechrns
kulet

Al
Danl
inrful
amnnnt
eto
tn .
) WAN
toim.
ek,el
Ei
lanr.
knain
gurent.
itenan
U 1
Mugnir
ken

n.

Hptit
e
N

ukt,
A Emn,
Ar,nlii
Dule
enki,
ohricfi
rd,
dnmt; l
heve

n un,

Stromatum

nequicquàm commovendum, armabitur Rex?
Quid armis cum Pace? Nimirùm pernicioſior
Bello Pax eſt, niſi ſub ea paratas inſidias cog-
noſcamus. Tunc enimverò egent Principes
Cingulo, tunc indigent Fortitudine, cuùm,
compreſſis Hofſtibus, placidè ſævire Vitia in-
cipiunt. Teſtes tanti periculi Davides, Saüles,
Salomones atque Samſones habemus, ideò in
Pace devictos, quia, poſt bellum Cingulum
abjecere. Cùm Orbem terræ firmaveris, tunc
maximè timendum eſt tibi. Cùm Orbis uni-
verſus aquis demerſus propemodùm vacillaret,
ſtetit Nos interritus: firmato Mundo poſt di-
luvium, Herois verecundia labavit. Fœdius
Loth extrà, quàm intrà Sodomam, Mulierum
libidini ſuccubuit.

relieitas
noxia.

Viriliter agite, & oonfortetur cor ve-
ſtrum, omnes qui ſperatis in Domino.

Pſal. 30. 25.

Amore du. Non erigendas Dexteras, non Pectus arman-
cinn Ti dum ſperanti in Domino. Solum confortan-
moe. dum Cor eſt, quia videlicèt, ſi miles Dei Di-
Cant. 8.6, ligat, vicit. Fortis, ut Mors, Dilectio. Amo-
rem pro gladio exere, & Deo pugnæ eventum
permitte, ſecurus de triumpho. Ama, in-
quam, & triumphaſti de rebus omnibus adver-
ſis, deque adverſantibus hoſtibus. At, inquies,
Paulus, inter arma Chriſtiani militis, Amorem
non recenſuit, cum & Gladium ſpiritus, &
Scutum fidei, & Cingulum caſtitatis numeraſ-
ſet. Quæ ipſe præbuerit aliis arma non atten-
do, quibus ipſe pugnavit, hæc deligo. Porrèò
Tentatio. „ .. P. 3:
mm reme- Vide, quot hoſtes repulerit, ſolàâ Dilectione
diem. arlhatus. Ouis nos ſeparabit à charitate Chriſti,
Rom. 38. tribulatio, an anguſtia à Et fortè Charitatis
e, in arma non expoſuit, quia ſi ea produxiſſet, vir-
heum. tutes eliquas mens generoſa contemneret. Hac
Carmat. quoque de cauſa Sponſa centrum throni Sa-
lomonis Charitate inſtravit, ne ſi eam ſtatuiſ-
ſet in veſtibulo, primiſque gradibus ſolii, ejus
delectatus pulchritudine Rex, ultra progredi
. renuiſſet.

Cum perierint peocatores, videbis. Pſal.
36. 34.

Quid expectas, ut Prophetæ objiciatur,
ſpectaturo interitum peccatoris? Num equu-
leus? num ignis? num paupertas? num en-
ſes? num peſtis? Horum nihil expingitur;
verùm pro ſuppliciis honor, pro depreſſione
elevatio, flos pro exuſtione colorantur. Audi
l. 36. 5. quid immediatè ſequitur. Vidi, inquit, im-
bium exaltatum, & elevatum ſicut cedros Dei.
An amplitudo iſta dignitatis interitus impio-
rum eſt? Sanè ita. Neque enim res ulla im-
pPpiſum perinde labefactat, atque Sublimitas &
* Felicitas. Hc eliditur, hâc conteritur, hâc
mergitur: ut mirum non ſit, ſi promiſſo Da-
vidi ſpectaculo ruinæ impii, impium videret
eutes me. exaltatum. Dicet fortè nonnemo, non eleva-
dher⸗ ru. tionem fuiſſe interitum impi, ſed diſſipatio-
lbid. z6. hem elevationi copulatam. Tranſiwi, inquit,
uε non erat. Hæc, inquit, impä eradi-
catio ruina peccatoris eſt, quam conſpicien-
dam Deus Prophetæ ſpoponderat. Falleris:
nam Davidi dictum fuit, viſurum illum,
cùm peccator interiret; atqui, cùm tranſiret,

Felicitas
noxia.

,Lib. XII.

jam perierat. Cogitnur proptereà 3. „tunc
interiiſſe impium, cùm elevari viſus eſt: ſi-
quidem poſt erectionem ejus ad inſtar Cedri,
nuſquam illum Propheta aſpexit. Cum interie- Ibid. 34.
rint peccatores videbis.. VVidi impium ſuper-
exaltatum & elevatum, ſicut Cedros Dei. Iſtud
ſupplicium impii fuit. Nam in regreſſu Davidi
impius non viſus eſt: quem ſi videre debuit à
Deo plecti, plexum affirmare debemus, cum
exaltatus a Propheta ſpectaretur.

Obſecro te ut acquieſcas precibus meis,
O faciamas tibi hædum de apris.
Cui reſpondit Angelus, ſi me cogis,
non comedam Panes tuos: ſi autem

Vis holocauſtum facere offer illud
Domino. Judic. 13. 1 5.

Manué futurus Samſonis parens Angelum, Rele .
quem nuntium Dei exiſtimabat, futuræ pro- 2
lis legatione functum rogabat, ut apud ſe
Pranderet: cujus Angelus dapes in ſacrifi- Turttntio
cium commutavit. Utinam, & nos quæcum-
ue ab hominibus efferuntur, in Dei conver- Gloriæ
teremus hoſtias, honorem, famam „ commo- us ning,
da! Imò Angelum iſtum non referimus, ſi
ſacrificium duntaxat ex his Paremus Domino.
In holocauſtum ità oflerenda ſunt „ ut penitùs
Deo conſecrentur. Quam verò ab hoc Dei
Nuntio ii abſunt, qui non modò oblata Deo
ſacrificanda non curant, verùm negatos hono-
res emendicant. Non itaà ſanè eos aut Chriſtus
docuit, aut Paulus, ille Regnum fugâ dechi-
nans, hic Divinitatis titulos ultrò delatos ab-
dicans humanæ confeſſione conditiomis. Quin
notaremus cuperem: Non accepiſſe Ange-
lum, quem ingerebat Manuë, hœdum „ ut;
quod ſuaſerat holocauſtum, ipſemet confice-
ret: ſed, repudiato munere, hortatus eſt Ma-
nuëé, ut holocauſtum ex hœdo Domino appa-
raret. Rarò certè in holocauſtum offeruntur,
quæ recipiuntur ab hominibus. Siquidem,
ſi pecunias receperis erogaturus in pauperes,
vix ſacrificium ex eis peragetur, nullo veròô
pacto holocauſtum. Vel enim cCchariori, vel
notiori, vel etiam Propinquiori eas diſpenſa-
bis: denique gratificaturus amico „ alteri lar-
gieris, alii denegabis. Ut proindè Angelum
æmulari debeat, quiſquis oblata converti op-
tat in holocauſtum: hoc eſt, non Tu per te,
ſed expiati à te Viri ſua per ſe immolent
Domino.

Quomodo facti ſunt in deſolationem,
Jubitò defecerunt: perierunt propter
mmiquitatem ſuam, velut ſomnium
ſurgentium Domine: in civitate tuâ
imaginem ipſorum ad nihilum rediges.

Pſal. 72. 19.

Quæris, quo modo repentèé, qui pius habe- Hypoerke.
batur, corruat? Fucatam præferebat ſanctimo- ririus ſ
niam, non veram. Nonne vides „ imaginem ida.
duntaxat eorum, virtutum coloribus adumbra-
tam, à Deo expungi? Nimirùm imaginem
virtutis, non virtutem poſſederunt. Undè mi-
rum eſſe non debet, ſi Deus virtutum, fucum
citò illum obliteret, & deleat. Non din mihi
crede in civitate Domini virtutum, imago fictæ
ſimu-⸗

ſimulatæque virtutis perdurabit. Ad tempus
fortè breve fulgebit, cæterùm eam Deus per-
tæſus deterget. Porrò fidat nemo nimiùm co-
lorum præſtantiæ, nam quamvis exquiſitè vir-
tutem adumbres, imago illa virtutis, non Vir-
tus eſt: ideòque à Deo redigetur in mihilum.
Judas Avaritiam Zeli fuco coloraverat. At ci-
tò expuncta imago eſt. Verùm, inquiet aliquis,
cur non liceat virtutis imaginem adumbrare,
ſi virtutem habere ipſam non valeas? Licet;
ſed non in civitate Domini virtutum. Neque
enim in ſæculo fortè reprehenderim, ſi pieta-
tis ſaltem ſimulacrum fingant, ubi eſſe virtus
vix poteſt. At in domo Dei ſola debet virtus
conſpici, undè imagines ducantur. Sic He-
Præis interdictum erat, imagines Prophetarum
& Juſtorum adumbrare, quas Gentiles ſi effin-
xiſſent, digni laude haberentur. Cur hoc?
Quòd Juſtorum radix eſſe debebat in populo
Bei, quæ novos ſubindè Juſtos proferret, non
imago, quæ proponeret Demortuos. Sic Ro-
ma ſtudioſiùs erexit Heroum ſtatuas, cùm eo-
rum cœpit eiſe ſterilior. Flos in prato non
pingitur, quia naſcitur. Non tingitur rubore
Rola, quia rubet. Comparat Fucos Deformi-
tas: Virtutem ſimulat, qui eàâ caret.

Et factus eſt in pace locus ejus, & ha-
bitatio us in Sion .. Ibi confte-
git potentias arcuum, ſcutum, gla-
