in ipfo Quadragenarii jejunii veſtibulo & ci- yia.
neres exponit, & theſauros. Theſaurizate au-
tem vohis theſaurum in Cœlo. Credideram Chri-
ſti Sponſam inſperſos cineribus filios hortatu-
ram ad cilicium, ad jejenium, ad chameo-
mas: Verum, iis prætermiiſſis, loquitur de
theſauris. Quæ conventio theſauro & cineri?
Ibi fqualor, hic ſplendor. Ibi luctus, hic læti-
tia. Ibi mortis initiatio, hic proluſio beatitatis.
Enimverè cùm Poœenitentia aliud non ſit;
quam regreſſio peccatoris ad cor: Et jam in
cor redierit, quiſquis unmi proſpicit æternitati,
profectò Pœenitentiam agit in cinere, qui men-
tem in cœlum tranſtulit. Hinc eſt, quòd A-
brahæ genus futurum ſimile dicitur & fideri-

ribus, & arenæ. Tunc enim Pœnitentia, quæ

Matthé.
0.

in arena deſignatur, abſoluta perfectaque eſt,

cùm ſideribus mentem intendit. Rideo ego Amore
quorundam lacrymas, qui Joannis nuntiantis duci.
Pœnitentiam obaudifſe ſe putant voci, ſi ce-
pis alantur, ſtoreâſque trahant. Ubi, rogo,
indictum à Joanne jejunium? ubi funis intex-
tus? Atqui locuſtis ipſe veſcitur, pilis tegi-
tur, ſaxum incolit. Sic eſt: muſquam tamen
cilicio auditores obtegit, nunquam accedentes
ad ſe locuſtis pavit. Quid ergo nuntiant? in-
quis. Pœnitentiam: ſed ſideribus coronatalmn, Alatth. .
non ferro compeditam. Audi Matthæum: Ve-.
nit Joames Baptiſta prædicans in deſerto Ju- Coufeſea-
dææ, & dicens: Pœnitentiam agite: appiopik rüinimis
quavit enim regnum cœlorum. En ſœderatos ſi- ſeveri.
deribus cineres! Pœnitentiam agite. Cur? quia
cœlum patet. Neque enim germanior Poeniten-
tia eſt, quaàm, quæ cœlum mercatur, & aſtra
expetit. Intuere, rogo te, Zacchæum in ipſo
Poœnitentiæ ſuæ tyrocinio non abſtinentem, ſe
epulantem. Et ne putares id temerè actum; in-
terfuit convivio Juss. Quod porròô, ſuæ Publi-
canus initium fecit Pornitentiæ? Theſaurizando
æternitati: Ecce, diwidium bonorum meorum, Luc. 19.
Domine, 3.

Iugu Chri
ſti ſuave.

Ur⸗ t

e 1

Ataretn
uIn,

Tentar, 4

) d
Klyn d⸗
un ,
4 4.7
n,

Stromatum, Lib. XI. 255

Apoc. 12. Domine, do pauperibus. Et adhuc dubitas, quin tuum, & ærumnarum extraheret. Chriſtus ve- Ser. 1507
optime confundantur cineribus ſidera. Reco- nit, inquit Chryſologus, ſuſcipere infirmitates
Exetcitia lite, quæſo, mulierem illam, quæ, ut Joan- noſtras, & ſuas nobis conferre virtutes. Ità Fran-
ſpirirua- nes ſcribit, clamabat parturiens, & cruciaba- ciſcus ex luti mercatore bonorum nundinator
lia ſunt tur, ut pareret, Poœnitentiam ſcilicèt, quæ no- umonum, non modò dedit omnia ſua, ſed

ten: . . . . . . .
e eyier vum parturire conſuevit Spiritum, ſummo, (lu- Chriſto contulit omnia bona, ut ab eo recipe-

rhenn

Kedin
vel⸗

I

Gante ſcilicèt cum animo carne) & ejulatu &
cruciatu, calcare Lunam, & Stellis coronari.
Quid ſideribus cinctum Caput in ejulatu pa-
rituræ ſubindicat, quàm parturientem Poni-
tentiam congerendis Cœleſtibus opibus ſtude-
re? Ejus emim mentem vallari Aſtris neceſſe
eſt, qui tantum theſaurizat in Cœlo. Neque
dixeris, in ea muliere Eccleſiam deſignari. Non
enim nego delineari hoc loco Eccleſiam, ſed
Poœnitentem. Sic enim Paulus, cùm Galatas
revocaret ad meliorem frugem, parturitionis

Gal. 4. vocabulo uſus eſt. Filioli, quos iterum partu-

v,o. Et Auguſtinus cùm inſtaurationem vitæ
meditaretur, parturire ſe aiebat ſpiritum no-
vum, ſed non ſine cruciatibus parientis. Ergo
parturiens, hoc eſt, Pœnitentis habitu Eccle-
ſia ſideribus ſtipatur; quòd nemo ſanctius con-
vertatur, quàm, qui cogitat divina, & inhiat
æternitati. Verum, nos tectum ſuperſtruxi-
mus, antequàm fundamentum jaceretur. Vo-

ret tormenta omnia. Et quid, inquies, præ-
ſtitit Chriſto? Fabricatus illi eſt in hoc luto
mortalitatis regiam beatitatis. Quid putas præ-
ſtitiſſe Franciſcum facultatum abdicatione pa-
ternarum? Tantis impendiis architectatus eſt
Chriſto Cœli galaxiam in cinere. Audi Gre-
orium. Cœlum mihi ſedes eſt. Regnum cœlorum
eſt Eccleſia juſtorum: quia dum eorum corda in
terra nihil ambiunt, per hoc, quod ad ſuperna
ſuſpirant, jam in eis Dominus, quaſi in cœle-
ſtibus regnat. Ergo, cùm Chriſto paraſſet re-
gnum Franciſcus, à Chriſto recepit ſtigmata,
undè & gloriari poterat; quaſi captâ prædaâ;,
& ſpoliis onuſtus redemptionis noſtræ. Ego
enim ſtigmata Domini JEdNin corpore meo por-
to. Ac ſi diceret, Chriſto Regnum paravi,
& à Chriſto abſtuli Vulnera. Quemadmodùm
& Chriſtus, ut ſuum nobis deferret Reg-
num, noſtras ſuſtulit Calamitates. O Pauper-
tas, quæ in nundinis Charitatis ſola obtines bo-

nas Vulnerum margaritas! Sic Job Salvatoris Job 1. 20.
typus, poſtquàm conſcidit veſtimenta ſua, pro-
luſit vulneribus ſuis ſtigmatibus Crucifixi. Sic
Sponſa, quæ ſtigmata Domini geſtavit in cor-

lo te ſtudere cœleſtibus, ſic enim monet Do-
Matth. 6. minus. Verùm antequam diceret, Theſauri-
20. zate autem vobis theſaurum in cœlo, præmiſit,
Ibid. 19. Molite theſaurizare vobis theſauros in terra. Pu-

Job. 2. 7.

Divitie

det, natas Cœlo anmimas hac ſuper re indi-
guiſſe monitore. Quis enim theſaurizet, undè
abiturus eſt? Quis theſaurizet, quæ, cuùm a-
bierit, aſportaturus non eſt? hoc autem indi-
catur, cùm dicitur, in terra. Quid, quòd
ſubeſt terrenis opibus ærugo, & tinea. Cor-
rumpuntur, & evaneſcunt. Atque utinam ti-
neas, furéſque paterentur, & non ipſæmet O-
pes cordis eſſent tum tineæ, tum latrones. Au-
rum offert Mundus, ut per Aurum auferat Coœ-
lum. Ergo fragilia ſunt, quæ ærugini tineiſque
exponuntur. Ipſo, quo durant tempore, ſi
non eroduntur, erodunt: ſi non diripiuntur,
latrocinantur: aut furibus patent, aut conver-
tuntur in fures. Denique quamvis nec evaneſ-
cerent, nec nocerent;, in terra ſunt, in qua
nos din eſſe non poſſumus. Proindè audiamus
Bernardum monentem Andream familiarem
ſuum, ut quoniam ſub ſole vamtas, congre-
get ſuprà Solem. Audiamus clamantem Do-

pore ſuo, nudata eſt theriſtro ſuo. Vulnera-
verunt me, tulerunt pallium meum mihi. En
quâ ratione liceat ſtigmata Domini transferre
in corpus ſuum. Si Paupertas adornaverit
Domino & Regnum, & Regiam, elevabitur
ad rapinam bonorum Domimi, videlicèt ſtig-
matum ejus.

Non videbo morientem puerum: & ſe-
dens contraà, levavit vocem ſuam,
E& flevit. Exaudivit autem Deus vo-
cem pueri: Vocavitque Angelus Dei
Agar de cœlo, dicens: Quid agis A-
gar? Surge, tolle puerum, & tene ma-
num illius, quia in gentem magnam
Jfaciam eum. Aperuitque oculos ejus
Deus: quæ videns puteum aquæ, abiit.
Gen. 21I. 17.

terna Mminum! Theſaurizate autem vobis theſaurum

. 5 . .
tanium. in Cœlo. An verô theſaurizare dicendus ſit,

Fervoy⸗ Quis lacrymarum potentiam non miretur? Laciymæ.

& r dui vix minuta duo congerit in Gazophyla- Quampyis rea Agar, & relapſa, Deique im- Sl
diias, cium ternitatis, viderit, qui computat. Miſ- perio in exilium acta, tamen, ut flevit, An- H 1z.

* enimverô interſunt nugando, ofcitando
globulos mandunt precatorios, denarium u-
num, præcinente tubà, diſpenſant dividen-
dum in decuriam mendicorum, abſtinent ci-
bo veſpere Sabbati, cùm manè abligurierint
batrimonia. An is theſaurizet in cœlo, quan-
do mihi non creditur, inopia teſtabitur ter-
norum.

gelorum non alloquio ſolùm, verùm etiam mi-
niſterio recreatur. Ne diutiùs ſitiret, aquæ Ofßcis di.
puteum vel indicavit ei Dominus, vel etiam vina.
fabricavit. Et Eliæ quidem pro Domino deli- patientia.
teſcenti annonam diebus ſingulis Corvus ad-
vexit: Agari verò Dei Angelus opportunam Pniten-
ſiti levandæ frigidam propinavit. Quam feli- ie inti.
cior in exilio Serva, quàm domi Herus! Et- 4e.
enim Abraham juxtà tabernaculum ſuum mi-
niſtrat Angelis: Agari verò in ſolitudine ab
Angelis miniſtratur. Quid moror? Impar A-
gari Abraham; ſed ſuppar ferè Chriſto Agar.
Supparem eam dico? Audeo eam feliciorem
penè Domino appellare. Ut enim in ſolitudine
Angeli miniſtrarunt Chriſto: ità in eremo A-

Simile eſt regnum oœlorum homini nego-
tiatori, quærtenti bonas margatitas.

Matth. 13. 45.

eren. Has margaritarum nundinas primus inſti- geli din 4
2.* wit Chriſtus, qui in mare humanarum cala- gari pincerna Angelus eſt. Sed illi præſtò ſunt
mitatum aurum merſit Virtutis, & penè di- Angeli, poſt geminam, longàâ abſtinentia,
xerim, Divinitatis ſuæ, ut ex eo Uniones fle- & acri luctàâ, reportatam lauream; huic &

Ethicæ Comment. Tom. V. X 2 peccan-

256
peccanti, & damnatæ tum à Sara, tum etiam
à Deo, Angelus famulatur. O vim Orationis
præpotentem! Poſt vocem unam & lacrymu-
lam Ancilla ejecta è& domo Patriarchæ Deum
videt. Moyſes, ut ad Deum accedat, ſolvit
calceamenta. Agar non Deum quærit, ſed con-
venitur, & ſublevatur à Deo. Quid ergo Ju-
ſtorum hymni impetraturi ſunt in Templo,
quando exulantis Ancillæ ululatus in nemore,
arceſſit & Colo Deum;, trahitque Angelos Do-

Gratiarz mini in obſequium ſui? Sed; ut hymnus de-
actio. duxit ad Servam Angelum: ità non perſolutus
Eva.

Deo hymnus adduxit ad Evam Anguem. Ideò
fortè permiſit Dominus fœminam decipi,; &
virum labi, quia Dei laudes nunquam cecine-
re, quamvis obruti immensà divinorum mu-
nerum mole. Ut autem videas tum Deo, tum
Angelis nihil gratius accidere poſſe Oratione
Juſtorum, & Lacrymis, audiamus loquentem
Seniori Tobiæ Raphaëélem. Quando, inquit, e-
rabas cum lacrymis, & ſepeliebas mortuos, &
derelinquebas prandium tuum, & abſcondebas
e per diem in domo tua, & nocle ſepeliebas eos,
ego obtuli Orationem tuam Domino. Animadver-
te principatum Orationem obtinere inter reli-
quas virtutes cordatiſſimi Senis. Quamvis enim
jejunaret, mandaréêtque cadavera ſepulturæ,
tamen Oratio ejus præſertur pietati atque je-
junio. Et tamen, iolo jejunio adjutus Moy-
ſes, Deo colloquitur, & eo ornatus rapitur
Elias in Cœlum. Quorum triumpho Heroum
declaratur, quæ ſit Orationis præſtantia, quid-
ve poſſit, quando Jejunii virtus eàâ inferior,
homines vel Deo jungit vel abjungit à Terra.
Neque tantùm præfertur cæteris, verùm ex
omnibus una deligitur, quæ, & Domino of-
ſeratur, & deferatur ab Angelo. Etenim, cùm
fateatur Raphaël jejunaſle Tobiam, circum-
iſſe, & mortuos tumulaſſe, ſolam tamen ex
his delectam à ſe Orationem profitetur, quam
Domino dedicaret. Ego obtuli Orationem tuam
Domino. Ac ſi diceret, Non ſolùm dereliquiſ-
ſe prandium, ſed, contra Regis edictum, præ-
entiſſimo capitis diſcrimine, ſuſtuliſſe cada-
Vera occiſorum, plenum eſt fortitudinis opus.
Ego tamen his prætuli Orationem tuam. Non
mirum ergo, ſi viginti quatuor Semiores phia-
las aureas impleverint non ciliciis, non vincu-
lis, non jejuniis, non etiam eleémofſynis Ju-
ſtorum, ſed Orationibus Sanctorum. Haben-
tes phialas aureas plenas odoramentorum, guc
ſunt Orationes Santtorum. Ergô-ne Laurenti non
Craticula, ſed Oratio in Angelorum phialis
reconditur? Ergo-ne Petri non Crux, ſed Hym-
ni reponuntur in phialis? In aureis urnis Pau-
li non Stigmata, ſed Pſalmi fulgurant? Quid
dico Paul? Coram Agno procumbunt Senio-
res, & tamen ſuis in phialis non lora, non ſpi-
nas, non clavos, non cruces Martyrum, ſed
Orationes duntaxat Juſtorũ circumferunt. Tan-
tum enimveròô Orationis jubar eſt, ut coràm
Agno occiſo ab origine Mundi non hebetetur;
& hebeſcant interim coràm ea cæterarum lu-
mina, quaſi puncta, virtutum. Noneſt proin-
dè, quod mirere, ſi Orationum cupidiſſimos
Angelos irruiſſe videas, ad exclamantem in de-
ſerto Agarem. Cujus tamen, ità Orationem
lacrymâſque deprædico, ut tamen inwictam in
Fœniten- illa Patientiam demirer. Etenim domo Abrahæ
iæ inflie proturbata, non latrat, non queritur tum de
ſe. Domina, tum de Viro. Ne cum filio quidem

Tribula- — . in
tio ferda. obloquuta fertur in itinere tam arduo de Mariti

Tob. 12.
12.
Oratio.

Ofſicium
adivinum.

Apoc. 5.
3.

Agaxr.

Oliva

ſævitie. Scimus filios Ifraél auro laureiſque o-

nuſtos, cœleſti mannâ paſtos, columnd dedu- 19
clos, miraculis portentiſque ad terram mellis
comitatos, murmurafle non ſolùm contrà Mov-
ſem, ſed etiam contrà Deum, ubi primùm ſii
laborare Cœperunt. Et tamen à luto, & latere S
educti fuerant ad libertatem, & regnum. Hæc 1 ,
verò ex opulenta domo in deſertum ejecta in- 4 r
tuetur unigenitum ſuum aquæ penuri4 expira- R
re, & ſilet. Neſcio, (abſit invidia verbo, )an Zan
fortiùs infortunium tantum ipſe tuliſſet Abra- tan⸗
hamus; à quo tamen illa traxit, quidquid egit uen
cum laude. Quid, quòd ne flevit quidem, & deann
exclamavit ad Dominum, niſi cuùm Iſmaël mo- “
reretur. Non cuùm laboraret, ſed cùm deficeret,
deprecata eſt filio ſupplicium. Nec minor Aga- d
ris modeſtia, ex quo demiflum ad ſe Angelum kgi,n
conſpexit. Neque enim evanuit in cogitationi- Iaimi le
bus ſuis adversus Saram glorioſa, quòd ſcili- dileltio, men
cèt, cùm eam Angeli diffidentiæ, & incredu- vidia tgais
litatis reprehenderint, ſibi blandirentur, & ſum- Re⸗ mal
ma quæque de filio prophetarent. Porròô, quis Be c H
non obſtupeſcat, quòd de ſævitia Saræ ne cum ſe permit. Mügr
Angelo quidem conqueratur, nec tam propitio iere. ie dil
ſibi Angelo ſupplicet, ut ſe ad viri thalamum ik⸗
nn Hee

reducat, aut filio in ſolitudine conſulat, ne in
nova & duriora vitæ diſcrimina impingat. Au-
deo dicere: Jobo ferè Agar præluſit. Quas ille
calamitates paſſus eſt à Satana, hæc à Viro tu-
lit: & tacet, imò & orat. Orat Agar? Orat,
& Orat cum fletibus: & ità Orat, ut & rebel-
li filio impetret parem Regibus celfitudinem,
& Angelorum honoretur alloquio, mimiſterio
ſublevetur. Itâ-ne? Itaà prorsus. Noônne hæc illa
eſt Agar, quæ intumuerat adversum Domi-
nam? quæ Iſmaëlem fortè docuerat illudere Iſaa-
co, eumque depravare? Quà ergo ratione hic
Orat cum lacrymis, ibi veròô intumeſcit, & servi non
rebellat? Nimirùm ibi copulatur Abrahæ, cu- zimium
bat in pluma, epulatur vitulum ſaginatum: hic ag,
verò hordeo frigidâque utitur, utrem geſtat ile,,
& procumbit in ſilice. Fallitur, quiſquis mi- conſulen-
ratur in Ancilla tumorem, quam videt Domi- dam ſid
no in deliciis eſſe, & Saræ parem. Pnmicæ bal- woderatd.
ſamo ſuccinéque ſterileſcerent, quæ ſtercore ſœ- a i .
cundantur. Servi, ut Oleæ, ſteriliori ſolo feli- ſerande.
ciùs proveniunt, pinguori marceſcunt. Sic Vi-
tem ſi foves, perdis, ſi perdas, nutris. Agar
quamdiù ſervivit; ità præ Cæteris excelluit, ut
à Sara deligeretur in conſortium tori. Ubi ve-
1rò Dominæ collega facta eſt, corrupta quoque
eſt. Nimirùm ſtercus, ſi ad radices infodiatur
arborum, poma concoquit: ſi verò Solis beni-
gritate attenuetur, & cœlo proximum fiat;, in
fulmen concreſcit, ac ſubindè & arbores era-
dicat, & turres evertit. Diſce in Agare & do-
mi corruptà præ copia, & in exilio rerum pe-
nuriâ emendatâ, non mmium iis blandiri, quos
natura abjecit ad ſarculum. Sed, quò excidit
felicitatis vaticinium illud omninò auguſtum?
Tolle puerum: Ouia faciam eum in gentem muag- Gen. 21. in 1

Arhieni
1 unt i

nam. Quem eum? Iſmaélem. Illumne;, qui col- 18. Cun
luſit Iſaaco; qui Saræ illuſit; qui Legem eluſit? ocßeien Eene he
IIlum. O jubar Orationis Soli non impar, quo getes. c e
Vapor é ſterquilinio ſcelerum elevari poteſt ad mn fans. Klun!
ſidera, ut luceat, fulgurétque! Dum Mater , Vane

Orat, & Luget, Puer profligatiſſimæ indolis
deſtinatur à Deo Princeps gentis magnæ. Tu
qui audes, ne decreſcas, abeſſe à choro, hym-
nos negligere, & proculcare cum phialis thu-
ra, cùm videas exulantis Servæ vocem fero-
cienti Puero Principatum peperiſſe populorum.
Ligatis

N.
8
e
1. X
til.

nlllt,
imhingt

Ncelcont. N
1s, minn 4

adhces i
1rend
oEIIN
e Andont⸗
e n A i
eyilio n .
i Nolnge
Eed,de
vond utur⸗
n in Gnn’,

Ilünne,

.
1

Stromatum, Lib. XI. 257

Ligatis manibus & pedibus ejus, mit-
tite eum in tenehras exteriores. Matth.
22. 13.

zncatlio- Sapienter Sapiens, cum monuit melius eſſe
niszenef- ire ad domum luctus, quàm ad domum con-
vivii. Nam nuptiarum fauſtitas deſüt ſatis ci-

cium
Religiof tò in tenebras, & pedicas. Fugiamus, rogo;
epidi. convivium, cujus extrema carceribus infaman-

tur. At, quid refugiſſe juvat, ſi, qui venire
renuerunt, immiſſis in eos exercitibus, deleti
ſunt? Has certè nuptias non aliud eſſe cenſue-
rim, quàm Vocationem religioſam, quæ pro-
cul dubio juge convivium eſt, ſed, ità recum-
benti, ut nuptiali chlamyde non careat. Alio-
quin, ſi aut pannoſus, aut nudus epuleris,
mortem judiciumque manducas. Nihil ſeſtivius
religioſæ vitæ convivio. Denique nuptiæ ſunt
animæ nubentis Verbo. Sed væ nobis, ſi veſte
careamus. Inter epulas præſtò ſunt compedes.
Noli gloriari de apparatu ferculorum. Noli di-
cere, paſcor liliis, veſcor melle, ſaginor lacte.
Cœleſtia mediter, pudorem excolo, ſpe re-
creor. Hæc omnia patinæ ſunt ſuo te convivio
excipientis Sapientiꝰx. Quære in te, quod abs
te quæret iratus Rex, ut exploraturus convi-
vas triclinium intraverit. Non exiget patinas,
ſed chlamydem. Et quænam chlamys iſta eſt,
quâ qui caret, à menſa in carcerem trahitur?
Quam Apoſtolus in Epiſtola deprompfit è ve-
Ephel. 4. ſtiario ſuo. Fratres, inquit, Kenovamini Spi-
13. ritu mentis veſtræ, & induite novum hominem,
quli kegnagen Deum creatus eſt in juſtitia, &
ſanblitate Reritatis. Qui novus homo;, non
tam primus eſt Adam necdûm corruptus, ſed
ſecundus eſt Adam innocens, impollutus, ſe-
gregatus a peccatoribus, coelis ipſis excelſior.
Kom. 13. De quo Paulus alibi: Induite Dominum Jk-
Kee “ DM CHRISIUIW. Ergo, qui de vocatione
tua non modo exultas in gaudio; verùm etiam

vorus. . . .
lacentibus in regione umbræ mortis exprobras,
inſultaſque, noli lætari in abundantia tua;, ſi
Chriti non es ſecarus de veſte tua. An veròô Chriſtum

Imitatio. indueris intelliges, ſi os ori, & manum ma-
kecleßa- Dui contuleris. Stillat & labiis Chriſti fel & a-
Kici viré Cetum. Tu verò, præter cretica, & campana;
Luram, faſtidis omnia, quaſi vappam. IIIe diebus ſo-
el Iidis quadraginta jejunat: Tu epularis quotidiè
5 raig:. ſplendidè: & niſi ova Phoenici ſubducantur,
opva Aſpidum exclamas appoſita ad interitum.
Pauperias Vitulus pro Urſo eſt, niſi is Angelis ſubtraha-
leſg. tur, quem Abraham ſaginatum delegit ex ar-
veri mento. Tuas compone manus manibus Salva-
Ralee, toris. IIIæ Clavis affixæ inhærent trunco: Tuæ
non veri, Verò ſemel in anno faſtidiunt vel unum ever-
rere laterem. Tu, ſi Romanis farta ſit villis
culcitra, non cubas: Africanos tonderi greges
neceſſe eſt, ut delicatius dormias, moriente
Chriſto in paribulo. Mitto cor Domini mite,
Ccùm tuum ſuper EÆtnam incendia eructet. Mit-
t0 ſilentem vel coràm Præſide linguam, tot
inter teſtium latratus: rugiente Te, m paſ-
ſim, & luculenter laudere, etiam cùm volu-
taris in coœno. Quid ergo mirum, ſi damneris

Raligiyß ad tenebras, ſi labi permittaris, & laqueos in-

& imzer- duere venantium, ſi protrudaris & convivio?

Jeditutio Nolo dicas, huc acceſſi delicatus, præfervi-

re. . . . .
leer dus, faſtoſus. Et hi, quos veſtis obtegit nup-

Dei lna tialis ex ſepibus, trivus, & compitis cæci, le-
Matth. Proſi, claudi coacti ſunt, & introducti ad nu-

22. 10. Prias. Audi: Congregaverunt omnes, quos in-

Ethicæ Comment. Tom. V.

venerunt bonos & malos. Nullus proindè ex-
cuſationis prætextus ſupereſt ſordenti inter e-
pulas. Epulando enim debueras & mentem,
& vultum, & veſtem immutare. Ergo, in-
quies, præſtat reluctari vocanti,; & quàm
longiſſime ſecedere à nuptiis. Abſit. Id ut do- vocatio-
ceare: animadvertas velim, ex tanta diſcum- nis benefi-
bentium turba, unum duntaxat ſordium reum eimw.
conjectum in tenebras: ex iis verò qui ſpre- Rezani
vere vocantem, tres tantùm effugere ſuppli- berfechio
cium, nempè Arator, Sponſus, & Nundina-
tor, reliqui ſcelere, cruoréque polluti eodem
omnes involuti ſunt exterminio. Uli autem 1bid. 5
neglexerunt: & abierünt, alius in villam ſudm,
alius verò ad negotiationem ſuam: reliqui ve-
rò tenuernnt ſervos ejus, & contumeliis affettos
occiderunt. Rex autem cum audiſet, iratus
eſt: &, miſſis exercitibus ſuis, perdidit homi-
tidas illos, & civitatem illorum ſuccendit. An
adhuc præſtat vocantem deſpicere, quàm in-
vitanti aſſentiri? Sedenim unus in nuptiis al-
ligatur. Sanè. At extrà nuptias innumeri ju-
gulantur. Non enim, ſi vocanti Deo obſtite-
ris, nuptiis tantùm non aderis, ſed ipſa Vo-
cationis tuæ inſtrumenta, Verbum ſcilicèt Dei, Religionis
ſodalitia, ſynaxin, exomologeſin, hymnos & lelieitas.
jejunia ſpernes, conſpues, proculcabis. Qui- Religioſus
bus flagitiis Dei in te iram, ſancta; ſanct01- ice. ſ-
que deridendo, provocabis. Nolo dicas: Ex- culari fe⸗=
cuſo me, villæ meæ vacaturus: Tribus, imò licior.
duobus tantùm tanta obtigit felicitas excu- Vocatie
ſandi , & non ruendi. Cæterùm abnuen- Prein,
tium multitudo ferè univerſa, ità nuptiis abſti-
net, ut in ccenum abripiatur omnis aut impu-
dicitiæ, aut avaritiæ. Sed ille intravit, & illi-
Cô exit. Unus eſt ex millibus. Qui quidem non
impunitus eſt, ſeu domo Regis propellatur,
ſeu intrà domum crucietur. Verùm non ob-
truncatur, non uritur, non cæditur: ligatur
tantùm, & in tenebris collocatur. Memineris
autem, & vinctos ſolvi non rarò, & frequen-
ter extrahi compeditos & carceris ſqualore in
aulæ amplitudinem. At qui perditur; quæque
incenduntur Urbes, nunquam reparantur. Er-
go, ut nos horrere debemus in panno vincu-
la, & ſine veſte tenebras: ità ſciant irriſores
nuptiarum Domini, ſibi urbique ſuæ, & flagi-
tiorum catenas, & ſuppliciorum excidium im-
pendere. Porrò, tunc reos nos eſſe, damnatéôſ-
que ſciamus, cum & manuum & pedum vincu-
la ſuſtinuerimus. Quæ cùm patimur tenebris op-
preſſi, ea pati non credimus. Quid agis? Otia-
ris tum manu, tum linguà: & , cùm domi non
labores, forlſque non evangelizes, dicis te li-
berum & epulantem, nullique obnoxium ſup-
plicio? Hoc enimverò ſupplicium totum eſt;
ſine nuptiali veſte ſqualere. Proindè excute vin-
cula, frange compedes, induere veſtimentis
gloriæ tuæ; ne, qui huc intraſti epulaturus,
mutes epulum carcere, nactus in nuptiis ner-
vum, virgas, & ſecures in pateris. Illud etiam
Prælatis prætereundum non eſt; Regem tum
in homicidas, tum in pannoſum iratum priùs
fuiſſe, & mox inflixiſſe ſupplicium. Iratus Rex, Severitas:
inquit. Fateor, non placet torpor, & glaeies
Prælatorum, etiam cùm feriunt. E tanto gelu
quæ tandem flamma emicare poteſt? Cœlum

ut fulguret, inhorreſcit nebulis nubibuſque, nec

ſine ſtrepitu fulminat. Nos veròô, ſerenâ fronte,
fulguramus. Videmur non ſulphur, ſed rorem Correckis
emiſſuri, tam placidè peccantes arguimus. Ex- ſeria.
citet ſe quiſque, obſecro; ſi reverà perdere con- Zelas k.
ſtituit prævaricatores. Niſi bilis exæſtuet, ſtrin- lir vantis
V 32 ges

ges cutem prævaricantis, non pectus lacerabis.
Iraſcitur Rex, & ideò incenduntur urbes, &
pannoſi pædor vinculis, tenebriſque excipitur.
Intuere,; quà ratione irruat in ſacrilegos Ma-
1. Mach. tathias. Acceſſit quidam Judæus in omnium ocu-
2. 23. lis ſacrificare idolis.. Et vidit Matathias, G
doluit, & contremuerunt renes ejus: & accen-
ſus eſt furor ejus ſecundium judicium legis, &
inſiliens trucidavit eum ſuper aram: ſed, & vi-
rum, qui cogebat immolare, occidit in ipſo tem-
pore, & aram deſtiuxit. Iratus eſt Dominus fu-
rore in populum ſuum: & tu ſubridendo pu-
tas à te ſcelera extirpanda? Non ſic David,
ui, cùm audiſſet defloratam, ejectàmque ab
Amnone Thamarem, non furoré exarſit, ſed
Aum pu- mœrore contabuit. Ergo ubi defuit Ira, defuit
nit. quoque Emendatio Peccantis. Cum autem au-
2. Reg. diſſet Rex David verba hac, contriſtatus eſt val-
13. 21. Ads, & noluit contriſtare ſpiritum Ammnon filii ſui.
§. David. Verum Ir deftitutus Juſtitiæ rigor obtorpuit:
diſſimulando tamen ſcelus, & parcendo, plùs
Scandala nocuit intemperanti. Qui enim exul & ſcelus
non diſſ- fleviſſet, & Abſalonis rabiem mitigaſſet: non
ätande- punitus à Patre, jugulatus à Fratre eſt, & cri-
zie infli- Minis impœnitens, nec expers ſupplicii. Atque
genda. Utinam indulgentior Princeps in buſio Amno-
nis futuram Abſalonis cataſtrophen præiagiſ-
ſet. Verùm, auditàâ, dolo Ablalonis primoge-
1bid. 31. niti, crudeliſſimà nece, Ncidit, inquit Scriptu-
ra, veſtimenta ſua, & cecidit ſuper terram. Heus
tu, Mulier, quid ploras? Quòd ſi non es Mu-
lier, ſed Princeps, quare luges? Cruore opus
eſt Parricidæ in tanto ſcelere, non Lacrymis
Imperantis. Si fleveris, jugulatus Amnon non
reſurget: Si vulneraveris, Abfſalom interfe-
Ctor corrigetur, & inhibebitur à graviori lap-
Abſalon ſu. Non eſt, cur ſcindas veſtimenta tua, cum
Proditoris latera diſcindere debeas, & exurere.
Verùm, dùm Rex Præficas æmulatur, Abſa-
lom, qui Vulturis induerat ungues, ut ſæœviret,
alas adſuit, ut evaderet. Inter lacrymas plo-
rantium Jugulator enavigavit. Audi: Jed, G.
Ibid. 36. Rex, & omnes ſervi ejus feverunt ploratu ma-
gno nimis. Porrò Ahſalom fugiens, abiit ad Thoöo-
lomai filiun Ammiud, Regem Geſur. O luctum
inanem! Quantèò ſatius foret, non luctui oculos
reſerare, ſed Parricidæ ergaſtulum recludere.
Præſtitum hoc eſſet, ſi pro dolore furor in
Proditorem efferbuiffet. Verum, cum manu-
brio Securis in tantarum lacrymarum lacum
decidit, itâque merſa eſt, ut nullius ope vocé-
ve Elilei ad interitum perduellis emerſerit. Pu-
tas id agendo pepercifſe Davidem Eilio? Imòô
non pepercit. Qui enim, ſi à Patre & vinctus,
& damnatus fuiſſet, inter prophetantem Na-
than & Zadoch Sacerdotem, & regiè, & ſan-
ctè occubuiſlet: profugus, & deinceps redux
latronum more confoſſus periit tum corpore,
Abſalom tum animo. Ululat in ſiagno ſulphuris A bſa-
*gehen- lom, unâque pereuntis & ſuperſtitis vox eſt:
d,wveyitas Pereo, quòd non perierim. Parcendo mihi Pa-
vera eſt ter, nec Mihi pepercit, nec Sibi. Nemo pec-
Elemetia. Canti clementius blanditur, quam, qui inqui-
natam ſcelere ſtolam abluit, & dealbat in ſan-
guine lupi. Tunc tantùm parricida utilis eſt Rei-
publicæ, cùm perit. Quiſquis ergo reo conſulit,
illum perdat, ne perdat. Ut enim Granum Fru-
menti, niſi moriatur, emoritur: Itaà Lolium
Crudelitatis niſi pereat, & perit, & perdit. Si
enim, cum primum apparuere zizania, agricola
ea extirpaſſet, aruifſent in Sole, non autem
alligata in faſciculos projecta fuifſſent ad com-

gs veritæas

258 COliva

burendum in fornacem ignis ardentis. Ergo a-
gricolæ diſſimulatione non ad horreum reſer-
vata ſunt zizania, ſed ad flammas cinerémque
Præparata. Noli parcere, ut parcas. Satius enim
eſt eradicari manu, quam incendio exterminari.

Facta eſt contentio inter eos, quis éo-
eum videretur eſſe major. Luc. 22.
24

Etiam, qui omnia reliquere pro Chriſto, Saperbia
unam retinuere Imperandi cupiditatem vel in "bique,
domo Chriſti. Libet probrum, abſit verbo Gala non
invidia, hoc Apoſtolici, ſed fluctuantis tunc Iue.
in cœnaculo Senatus, modeſtiâ Eſtheris ali- Ambitio.
quantò mordaciùs confutare. Audiamus quid Pigaitas
illa, poſità regià chlamyde, & margaritis ſuf- recuſada.
fecto cinere, de ſe loquatur ad Dominum. Tu Eher
ſeis neceſſtatem meam, quòd abominer ſignum 16. 4.
ſuperbiæ & gloriæ meg, quod eſt er caput
menum in die oſtentationis mek«, & deteſter il- Kterns
Iud quaſi pannum menſtruatæ, & non portem in tautum.

diebus ſilentii mei, & quòd non comederim in Conſila.

menſa Aman, nec mihi placuerit convivium tiones ex
Regis: & nunquàm lætata ſit Ancilla iua, ex ſpiritn.
quo huc tranftata ſum nſque in præſentem diem, Latitis
niſi in te Domine Deus Abraham. Quid feli- ob aterns
cius, quam ex ſervâ, pupilla, & captivà, "anthm.
feri repentè Reginam ſuper provincias cen- Nihilpre.
tum viginti? Et tamen, regnum tantum, “7 Dez.
tantämque dignitatem non patrimoni difſipa- §. gſtben
tione, non adulationum, & ſervitutis demiſ- .D
ſione, non ſalutis jacturà, conſecuta, non ang⸗
modò non amat, veruùm etiam, quamvis à
Deo delatum ſibi, pro Deo à ſe retentum,
populo Dei, quem tuetur, ſalutare, ſibique,
quæ in purpura jejunat, orat, & ſilet, non
noxiumn, faſtidit, odit, execratur. O porten-
ta! Apoſtoli, præſente Chriſto, & imminen-
te Cruce, pugnant inter ſe, quis undecim piſ-
catoribus, poſt relictum rete, pauperrimis
præcmineat: & fomina centum & viginti Pro-
vinciarum imperium deſpuit, ſignumque glo-
riæ tantæ deteſtatur. Et nunquàm lætata ſit an-
cilla tua, ex quo huc tranflata ſum. Quid nos Letiia
ad hæc, qui alumni Crucis, & Evangelhcæ ob eterna
humilitatis diſcipuli pariter & magiſtri gaude- antium.
mus, & exultamus, & triumphamus in ſcuti-
cæ geſtamine, cùm Regina non lætetur in ſcep- .
tro. An non aliquando ides Mundi contemp- Religioni
tor tripudiat, quòd iis præſectus ſit erudiendis vun,
pueris, qui carmina pangent poſt menſes ſex 2 .
Putida ſanè exultatio. Exclamo: Plus miror Hamili-
fœminam non lætatam in corona, quàm exul- 1as.
tantem in catena Paulum. Præſertim, cum
Eſther eo tempore diadema deſpexerit, quo
ſciebat Deum diademate inſignitum imperii, &
Chriſtum non videbat ſentibus deformatum.
Nos verò adhuc ambimus fulgoris inſignia,;
ante quorum oculos JzsUs CHRISTUS proſcrip- Religionè
tus eſt. Pudeat aliquando tandem filios Crucis, Tlezct.
& domeſticos Chriſti lætari in Olere, quan- Jiera.
do mulier non lætatur in Lilio. Tu ob Decla-
matiunculam, ob Eclogam, ob Icunculam, ob
ſapidiorem Patinam exultas, gaudere non au-
ſa Eſther in ſolio, in pomariis, in gemmis?
Qu verò ignominiâ ſola: Tu honorum, ſine
honore, ſpe triumphas, moœrente in regno Foœ-
mina? Clangentibus Angelorum tubis, & Apo-
ſtolico perſtrepente lituo, ne quis ad Thiaras

accedat y niſi vocatus à Deo ut Aarom, audes Tu
non

1,4
Peden

KE

Stromatum, Lib. XI.

er. non accedere;, ſed irrumpere ad ſolium Dei,
& Primus eſſe in convivio, quamvis, & Pa-
terfamilias tibi condixerit, ut recumbas in no-
viſſimo loco, & Eſther in ſupremo collocata
vertice cineres ſitiat, & pulverem? Pudeat
ambire pannoſam dominationem, cùm uxor
Aſſuëri faſtidiat purpuram principatus.

un
dürt

Tunc aperuit illis ſenſum, ut intellige-
rent cripturas. Luc. 24. 45.

Libri in. Tantæ molis, tantique conatus opus erat
reſignatio Scripturarum, ut Dominus faciliuùs
mundum Satanæ vinculis, quam Librum ſigil-
lis ſeptem exſolverit. Moriendo enim humani
generis compedes effregit: Paginas vero ſan-
Ctas nec funere aperuit; ſed nova quodammo-
do redemptio, & ſecunda penè mors Domini
neceflaria fuit, cùm tunc ſoluùm Prophetarum
arcana patuerint, cùm perforatum militis lan-
ceâ latus patuit Salvatoris. Et tamen Liber,
quem Chriſtus ſuo cruore reſolvit, adhuc clau-
ſus tam multis eſt. Quis enim Scripturas evol-
vit? Quis Scripturas non erodendas tineis dimit-
tit? Porrò, quis ſigillis ſeptem exſolutum volu-
men iterùm obſignavit, nunquàm evolvendum?
Muſæ novem. Apollo clauſit, quas Chriſtus
explicuit, Scripturas. Non leguntur Prophetæ,
ut Poëtæ perlegantur. Ex quo animarum dam-
no venenati ſales iis & paginis hauriuntur! Nam,
cùm ibi vulgo inſano interprete, Cœleſtinus V.
ſacrilego joco deſcribatur in infima gehennæ ſe-
de, quòôd ſupremum convivii Pontificii locum,
mundo cœléôque ſtupente, dimiſerit: Venus ve-
10 Cypriorum Dea à Poëtis, ut Superorum de-
licium expingatur calceata ſideribus ſeptuagin-
ta novem, Dei Matre interim viæ duodenis re-
dimita- Quis jam hâc imbutus lue, & damna-
tæ humilitatis, & regnantis luxuriæ, aut demiſ-
ſionem Evangelicam virtutum Matrem conſe-
ctetur, aut impudicitiam, flagitiorum radicem
omnium exhorreſcat? Quæ ſine viro & parit,
& lactat, ſidera geſtat in ſocco, profert roſas
TLentatio- & vulnere? Luxuriemur, atque ſcortemur. Qui
num fons à ſolio gloriæ ad latebras reſfugit eremi, ardet
Pißs. in gehenna ignis? Ambiamus ſolia, regnemus,
& triumphemus. Et quamvis nemo non ſciat
per Poétarum audaciam iſta conficta: nulli ta-
men ſplendida Dearum, ſiderum, atque roſa-
rum non hærent vocabula, inter quæ Libido,
tantâ undique titulorum, & lucis pompâ ſtipa-
2. Reg. ta, ſordere quo modo poſſit? Si canerentur,
deflorata Thamar in cinere, impurus Onan in
Gen. 38. feretro laſciviens Gommorrha in ſulphure, ſup-
pliciorum, & nominum horrore nemo non ex-
palleret ad adventum luxuriæ. Nunc veròô, cùm
prodeat ſcelus ſideribus teſſellatum, quis relu-
centi non occurrat? quis luce conveſtitum non
excipiat? Coœleſtinus ululat, rejectaâ thiara? quis
demittatur? Venus Dea eſt in formice? quæ in-
nupta integritatem cuſtodiat? quis lilio non ur-
ticas præferat ?* Illud ſapientiſſimè de Mimica
Poeſi ſcripſit. Minutius, Amorem, dàùm fingit,
infligit. Ita, etiam procul ab Orcheſtra, Vi-
tiorum divinitatem dum Ovidius, eôque ſcele-
ſtior in Italia non unus Lyricus, exprimit, im-
Primit. Ego certè quoties nominatam audio Ve-
nerem, fœminam mente concipio nube elatam,
aureis, ſed pellucentibus velis ſemitectam, ro-
e4 fronte „ ſidereis oculis, floribus pedes,
Jnanuſque ornatam, aut Cycnis, aut Columbis

2759
Cœlo vectam. Putas has ad libidinis formas
horrere animum? Miror poſſe vel Hilarionem
in tugurio ſe continere, quùm Diana vage-
tur Nymphis ſepta, & in ſylvis, ut venetur,
& inter ſidera, ut regnet. Nulla Cœli pars, ſi
Poéſi credimus, Adulteris vacat. Nuſquam in-
ſerti Aſtris, aut Socrates, aut Lycurgus, aut
Solon: & Stellis raræz admodùm non demutatæ
in Nymphas, quæ ideò Sidere coronantur;
quia Lilio caruere.

Alii etiam apparuerunt duo juvenes vir-
tute decors, optimi glorid, ſpeciosi-
que amiätu: qui cireumſteterunt eum,
& ex utraque parte flagellabant, ſine
intermiſſone multis plagis verberantes.
2. Machab. 3. 26.

2

Sic profanantis & deprædantis ſanctuarium Severitas
