Maridiza EOr, extrà me rapior cùm rapi video unum
obruena filiorum Iſrael in fornicem, quando natabant
Maſars Davimenta ſanguine impurorum. Et ſanè lu-
ninrte ſiſſet impudens Zambri inter funera, niſi e-
Carni. ſuele ferro Phinees mortis primogenitum ef-
Fr, ggun feciſſet, qui noviſſimus fornicari auſus fuerat
derola. Doſthumus impuritatis. Nimirùm ſi ſemel ar-
7et, Co- ſerit cupiditas, nec morte extinguitur. Quid
miriſam quòd Cain, in ipſo damnationis ſuæ articulo
oluptati ſubſervivit? Tremebat, & ludebat.
Audi. Eoreſuſque Cain à facie Domini habi-
adit profugus in terra ad Orientalem plagam
Eden. Cognovit autem Cain uxorem ſuam, qugæ

§. Loth.

Saſanna

& dixiz,
que diti
non poſ-
ſunt.

Eemie1s. oncepit, & peperit. Itäne? nec a fugiente li-

bido fugit. Non miror, quèòd Judicii dies ſu-
Perventura dicatur nubentibus, quando Cain,
poſt judicium, cognovit uxorem. Cineribus
deſolatorius innocentiæ Carbo nutritur, non

79

opprimitur. Hinc eſt, quòd Dominus, cùm

.

per Iſaiam hortaretur populum ut à vitiis ſe
coërceret, ab oppreſſione, ab avaritia, à cru-

delitate monuit ut converteretur ad humani-

tatem, ad eleémoſynam, ad Juſtitiam; non
eos tamen ab incontinentia dehortatur. Diſol- Iſa. 58.6.
ve colligationes impietatis, ſolve faſciculos de-
primentes, dimitte eos, qui confracti ſunt, li-
beros, & omne onus dirumpe, fran te eſurienti
panem tuum. Et quare non deterret à libidine,
qui revocat ab uſuris? Num fſceleſtius eſt, con-
gregare pecuniam, quàm diſſipare pudorem?
Enimverô non minùs diſplicet Deo impuritas,
quam fœnus: ſed converſionem, quam ſpe-
ravit à cæteris vitiis, deſperaſſe viſus eſt in
fornicariis. Fornicati ſunt & non eeſaverunt. Ole.4 10.
Acta res eſt: ſi laſcivire cœpiſti, non deſines.
Rarô à calice Babylonis labia revelluntur. Re-
cordamini mulieris, in adulterio deprehenſæ.
Non eam Chriſtus ſupplicio addixit: at illi
edixit: Vade, & jam amplius noli peccare. Joan. 87
Niſi Dominus dubitaſſet mulierem relapſuram, 12
non eam profectò momiſſet. Momit? Ti-
muit. Nec vanus Timor: Quis enim ſemel
mœchatus eſt? Porrò quàm ſlolidum vitium
iſtud eſt, quâmque ſalutis non capax! Dices,
niſi lupanaria permittantur, atrociora com-
mittentur Nego. Nam ignis non extinguitur
igne, ſed accenditur. Fateor tamen eos, ut
bplurimum Principes vacare culpa, qui Forni-
ces inviti non obſtruunt metu aliorum novo-
rumque criminum, quæ ſequerentur, cædes,
calumniæ, & mala plura. Intueamur Sama-
ritanam peccatricem haurientem aquam. Cum
nullo Jkss altiorem prolixiorémque ſermo-
nem habuit, quam cum Samaritana. Quibus
verborum dehciis, quo allegoriarum lenoci-
nio, quâ luce charitatis cæcutientem in umbra
mortis ſoeminam excitare, & illuminare ten-
tavit? Verùm oleum penè perdidit JESUS &
operam, dum aquam quærit, & pudicitiam
ſiit impudicæ. Evigilavit tandem; fateor,
ſed quoties fruſtrà excita eſt! Piſcatoribus di-
citur, Venite poſt me, & Navim deierunt. Pu- Marth. 4.
blicano dicitur, Nequere me, & ſequitur. Dæ- 9.
moniacus audit, Ephphetha, & loquitur. Qua- Matth. 9.
triduanus Lazarus vivit, audito Veni. Verbo, ,
Morbi omnes, omniâque ſcelera, tantùm di- Marc. 7.
citur verbum, & curantur Sola Meretrix, loan. 1I1.
poſt longam orationem vix convaluit. Quàm 35.
ſæpè lapia, dum curaretur! Chriſto exprobrat Samari-
religionem, objicit ignorantiam, docet docen- Paga, zi
tem ſe, ridet Salvatarem ſuum, mentitur co- Ja mna.
ram veritate, fonti denegat potum, fatigatum
non relevat, ſed arguit. O difficilem impuri-
tatis curationem! Tot laborare cœpit vitiis fœ-
mina, ut ab omnium radice ſcelerum ſanare-
tur. Sed quid miramur ſtoliditatem in Samari-
tanà, quando Prophetam obſtupuiſſe cerni-
mus, poſt culpam. Totam flagitii ſui ſcenam
Davidi Nathan retexerat. At ille cani fabulam
de alio ratus, ferebat velut Judex ſententiam,
cùm reus teneretur. Vivit Dominus, quoniam 2. Reg 12.

Rlius mortis eſt vir, qui fecit hoc. Cümque j.

alia proferret in eandem ſententiam, abrupit Veccati
orationis & indignationis filum Nathan dicens: nk.
Tu es ille vir. Proh ſceleris coœcitatem! Da- 1bid. 7.
vid, vir adeò prudens, tantæque olim ſa-
Pientiæ, ut divina evulgaret, ità obduruit
poſt facinus, ut vulneraretur, nec ſentiret;
exponeretur ilh crimen ſuum, nec agnoſceret;
reus eſſet, & ſe putaret Judicem: cumque

4 Ca-

80

capitale ſupplicium tuliſſet in -raptorem ovis,
non intelligebat ſe dupliciter mortis filium,
Concio li- qui uxorem rapuiſſet alienam. At, inquis, Pau-
bera. lus ne nominari quidem in nobis vult Immun-
Epheſ. 5. ditiam. Non ergo texenda erat de impudicitia
3 2 oratio tam longa. Fornicatio autem & ommnis
immunditia, aut avaritia, nec nominetur in vo-
bis, ſicut decet Sanctos. Non nominetur ad
voluptatem, ſed exprobretur ad terrorem.
Ahoquin cur ipſe, qui immunditiam nomi-
nari non vult, tam frequenter de ea memi-
nit ad Romanos, ad Corinthios, ad Galatas,
ad Epheſios? Equidem, ut quod ſentio, can-
didè dicam. Puto Concionatorum ſilentio Im-
pudicitiam in dies magis magifſque proficere.
Quam Deus in lege ſua nominavit & vetuit;
de qua tam frequenter ore Moyſis & Prophe-
tarum locutus eſt ad populum Pater: quam Fi-
lius non ſemel præfocavit in ſemine, ab aſpectu
fœminæ deterritis auditoribus ſuis: quam Ja-
cobus, quam Judas, quam Petrus in ſuis ſcrip-
tis ſæpiùs arguunt: de qua Paulus non erubuit
loqui, nos Prophetis, Apoſtolis, Deôque ip-
ſo ſanctiores, caſtioréſque, ne Impudicitiæ
vocabulo aut labia noſtra, aut Auditorum au-
res polluamus, Mundum perire patiemur? Sci-
licèt, auditorum, utinam paucerum, verecun-
dia, quod diùà noctuque impudemtiſſimè pa-

Contis- trat, andire ſine rubore non poteſt. Quid
natores Chriſtus? Noônne Virgine natus? Noônne Vir-
invehan- ginum Sponſus? Nônne Lilium eſt? Quo-
tur in Lu- — . . 4:1]
ariazz: ties labia ejus, quæ favus ſunt mella diſtillans,
difleruere de Impudicitia? modò moœchari aſ-
ſerens, qui fœminam ad concupiſcendum vi-
det: modò adulteros pronuntians uxorum re-
pudiatores: modò adducens Eunuchos in me-
dium, qui ſe ipſos caſtraverunt: modòô Sa-
maritanæ exprobrans Septemviratum incomti-
nentiæ. Denique ſi adeò abſtinendum eſſet
vel à nomine Impudicitiæ, quare ipſe, quos
perfidiæ arguit, adulteros etiam ſine noxa vio-
Matth. lati thalami appellavit? Generatio adultera.
12. 39. Certè Joannis Evangeliſtæz puderem æquabit

nemo, cui Virginem Matrem Dominus com-
mendavit, ipſe tæmen quam diſertè copioſé-
que ſcripſit de Meretrice magna Eccleſiam
corrumpente? Altero Joanne quis purior? Au-
lam Herodis ſubi, ſi eum audire cupis de In-
temperantia diſſerentem. Iſaias tunc loqui coe-
pit contrà fornicarios, cùm gemmeo calculo
miniſterio Angeli labia ejus ſunt perpurgata.
Sanè, quod non Prophetæ, non Deus, non
Apoſtoh refugere, quare nobis evitandum du-
cemus? Quæ Hieronymus tantæ vir pruden-
tiæ ad Euſtochium Virginum monile ſcrip-
ſit, cur nos eloqui erubeſcemus in Templo,
ubi forté rarus ex Auditorum cenſu vixit im-
pollutus? Nimirùm in Epulis, ubi ſoœminæ
pariter & Virgines adſunt, amatoria Cantica
plena adulteris cantillari poſſunt, & contra
adulteros in Templo declamari non poteſt?
Apoſtolus quando dixit hæc non nominanda
in nobis, intellexit ad delicias, & illicium,
non ad exprobrationem ſceleris. Abjiciatur,
obſecro, pudor iſte tantæ impudentiæ fomes.
Malo auditores mees rubere, quam fœdari.
L4. mo- Plerumque, inquit S. Gregorius, per hoc
ralac.I;, quod exterius erubeſcunt, ad interiora ſua
redeunt, & contra ſe internum judicium ſu-
munt. In qunbus fit, ut mala majora corrigant
per bona minima, ſcilicèt per exteriorem ve-
recundiam; interiorem culpam. Illud quoque

Oliva

addo, Deum Mundum aquis obruiſſe: cum-
que mendacium, homicidium, perjuria, ido-
lolatria inundaſſent, de ſola tamen eum legi-
mus conqueſtum luxurià. Non permanebit, in- Gen.5.31
quit, Spiritus meus in homine in æternum, quia
caro eſt.

Cogitaverunt, & loquuti ſunt nequitiam.
Pi. 72. 8.

Frœnandum omninò Cor eſt; nam, ſi co- Cogita-
gitaveris, loqueris. Non ibi quieſcit ſcelus, um
ubi naſcitur; inſtar flominis fontem deſerit, & peg, i
Mare petit. Mittet radicem deorsum, & fa- D
ciet fructum ſursum. Cogitaverunt, & locuti dum.
ſunt nequitiam. Cave, ne ſcelus mediteris; ſi Peccata
enim in corde floruerit, germinabit labiis. laiere non
Quid ſecretius corde, quid occultius? Quid- rahunt.
ve apertius atque publicius eo, quod linguàâ
mamifeſtatur? Et tamen Iniquitas corde præ- Serme
concepta, illicò proſtat in ore. Cogitaverunt, Vanus.
& locuti ſunt nequitiam. Non dicit excogita- Familia-
tam nequitiam emicuiſſe in oculis, apparuiſſe risas um
in vultu, expalluiſſe in genis, ſed produſſe pa- Jaculari-
lam & lingua. Non poteris non loqui, quod *n:.
vel tantùm cogitaveris. Quid tanto cum frago-
re ſonat, ut fulmen? Ex minutis, & omninò
viſum effugientibus, vaporibus coaleſcit. Quæ
putas minima, erumpent cum fragore.

Tuno reliquit eum Diabolus, & ecce
Angeli acceſſerunt, & miniſtrabant

ei. Matth. 4. II.

Ut floret è dumis Roſa, ità naſcitur & Ten- Occaſer
tatione triumphus. Nihil vilius cepa, nihil mala de-
Narciſſo gratius: flos pulcherrimus è radice vitanda.
prodit teterrima. Quid tetrius diabolicis inſi- Tentario
17 . . quando
diis, quid dulcius Angelorum epulo? Acceſſe- ,ni-
re Angeli, ſed Dæmon præceflit. Fruſtrà præ- menda.
ſtolamur diem, niſi Tenebræ anteceflerint;
quæ quò diuturniuùs graſſatæ ſunt, eò Lux eſt
propinquior. Et ecce Angeli acceſſerunt, & mi- Matth.4.
niſtrabant ei. Vicit; ſed in eremo. Ut diſcas, I1.
timendos non eſle adverſarii conatus & dolos,
ſi ad nos ille accefſerit, metuendos veròô, ſi ad
eum ſtolidè acceſſerimus. Et accedens Tenta- lbid. 3
tor, dixit ei. Quia acceſſit, receſſit quoque.
Tunc reliquit eum Diabolus. Felix lucta, in 1bidem.
quâ hoſtem non quærimus, ſed obvium habe- 4.
mus. Vel Gigantem inermis & penè puer Da- 8. David.
vid dejecit, non tam ſuo robore, quam hoſtis -Reg .
temeritate. Egrediebatur enim monſtrum illud
& caſtris, & Iſraëlem provocabat: & ideò ſo-
là fundà ſterni potuit hoſtis, qui refugientibus
prælium occurrebat. At, qui Gigantem vicit
inermis, à fœmina victus eſt, poſt victorias.
Nimirùm ibi diſcrimen illi advenerat, hic ipſe
ad diſcrimen acceſſerat. Et ne putares hic ca-
ſum, ibi triumphum partum eſſe, quòd durior gabia
conflictus ſit luctari cum fœmina, quam cum Ren.
Gigante, recordare Davidis regreflum à pug- ſeſtio.
na. Obvios habuit choros puellarum blandien- Tematio-
tium ſibi, ſumque illi triumphum commen- aum font.

dantium. Et tamen adoleſcens, victor, trium- e.

phator ex fœminis ornatiſſimis, ſéque unum 7a
demirantibus & amantibus, nullam redama- „mwarum
vit, nullam concupivit. Idem verò ætate gran- „on beri-
dævus, curis diſtentus, virtute rubuſtior, ſo- litat
litarius ambulans in Solario, vig mulierem vi- 'n i ee.
dit, & corruit. Itâne? Qui Virginum Phalare etientie.

astur

Sa
lente
el
Hid
en 4.
minp
Ee nin
veleit
Pkſlone
ley
Cnen⸗
un &
tTenn
n A il
ſolin,
t unte
tbit inn
(ginnum
nlalu,e
(
Emi can,
Ani bl
eiline
nert, le
ſem. Jn
lehen
um. 0
tIkenmm t
Dmmm: V
ige Hn
t. (n,r.
in, ae
n u!
ltäin cngr
Kanbmnut,
ſoiiſen
w, K
Sthk inn
erb
nalen
ünitn eſl
tuühn

NN

un dni

n .

in, .
un len
nekit,.
nun, i

teglien.

Mun,end
eſet n5
en ktiin
ram kt

inabit
luns) ;
Jwod in
corde ee
Cyimnm —
Ert lclgtun
le, nnie,
ed roctlen
n logn, ul
Auto eunſtz⸗
Is, & Cnnd
Celelet
Krigore

1 1.
migiſrghee
7 Nihtftumn

eltimms
1s Gaboltesſt
leptlo!
ræ Antecelan
ſant, ed lus
teſenul 6
temo. Utdlan
cobatus A⸗
endos d,l
lell Iur!
, eelit elt
Felis in

velarun ,
upbun

/

Stromatum, Lib. VIII.

ſaltantes inter tympana, & plauſus ne reſpexit
quidem; uxorem militis videt ne quidem ſe
videntem, & mœchatur. Nimirùm ibi ſœmi-
næ illi occurrerant, hic ipſe occurrit ſœmninæ.
Ibi diſcrimen incurrit, & eluſit: hic diſcri-
men accerſiit, & periit. Noli deſperare de
triumpho, ſi te Impudicitia conveniat: noli
de triumpho confidere, ſi Tu Impudicitiam
arceſleris. Nimirùm, non illi exuſti ſunt, qui
Babylone in fornacem ſunt conjecti: illi Perie-
re, qui ultrò acceſſere ad fornacem. Samſoni
occurrens Leo non vitam abſtulit, ſed trium-
phum, & delicias peperit. At ille Samſon erat.
Et Tu eris Samſon, ſi Monſtris non occurre-
ris, ſed illa occurrerint tibi. Inſidiatur in ab-
Pſal 9.9. . .
ſcondito, quaſi Leo in ſpelunca ſua. Expectat
te, non te quærit. Diſcerpet accedentem! co-
ronabit inventum. Flagitii Capitolium non
Capitolium eſt, ſed Antrum ejus. Si irrueris
in ſcelus, peccabis: ſi te crimen invaſerit, eva-
des. Quaſi Leo eſt ſcelus, ſed in ſpelunca ſua.
Extrà eam, ex Leone fit Lepus. Vicit David
pfaltrias blandientes ſibi; victus eſt a muliere
honeſtiſſimè ſeſe domi emundante. Multum
intereſt, ſceleris ſuſtineatur impetus, an pro-
vocetur. Juvenis, Pulcher, Captivus, Ser-
vus Joſeph evaſit Dominæ ſuæ tum blanditias,
tum minas. Quale diſcrimen! Juvenem eſſe,
& à fœmina tentari: Servum eſſe, & rogari
à Domina: Voluptatem offerri, & Mortem
eligi: Pallium dimittere, & Compedes incur-
rere. Quis, rogo, dominatum domus & Do-
minæ, carceri & infamiæ poſthabuiſſet? Ni-
mirum ſecura fuit de victoria Caſtitas, quæ
Libidinis congreſſum non quæſierat, ſed of-
fenderat. At, inquis, ut Chriſtum ſequeretur
Petrus, Aulam ſubiit, & cecidit. Cecidit;
ſed citò ſurrexit. Pejeravit, ſed & flevit. Quam-
quàm, ut verum fatear, in laqueum ſe Pe-
trus induit, & ideò captus eſt. Cur enim à
Chriſto de futura negatione commonitus, cùm
jam eum à longè ſecutus eſſet, & timere coe-
piſſet, pavoris ſui, & dominicæ prædictioris
cConſcius aulam intraret, vir alioqui non ſem-
per firmiſſimæ fiduciæ, quam naufragus in un-
Entatie dis modicam eſſe cognoverat, & cæli ſatelli-
num fons. tis reus in horto? Ergo negavit, quia ſeſe diſ-
Tentatio- crimini imprudens objecit. Qui occurrentem
wum re- ſibi cum gladiis & fuſtibus turmam non expa-
medzm. vit, fminam timuit ad quam ipfſe acceſſeérat.
bi militem vulnerat, hic ancillam reveretur.
Ibi Chriſtum educto gladio defendit, hic Chri-
ſtum ejecta fide dehoneſtat. Uſque adeò at-
tendi debet in lucta non tam hoſtium robur,
quam acceſſerintne illi ad nos, an nos potius
Ad eos ultrò acceſſerimus. Recordemim Moy-
ſis & Petri. Uterque in aula, uterque fidem
ſuam oppugnari ſentit. Et Petrus quidem vir
rat Moyles verò puer. Petrus Chriſto ad-
hæſerat, Moyſes à ſuis projectus erat. Petrus
Etr ina Domini roboratus ad necem, Moy-
es impietate Aulicorum provocatus ad ſcele-
Nihilo minus vocem Ancillæ Petrus expa-
V, blanditias Reginæ Moyſes irriſit. Ile
nculs timwuit, hic ſceptrurn abjecit. Ille Chri-
confeſſionem poſthabuit mancipiorum con-

Dan. 3.

t

betudini : hic Chriſti opprobrium theſauris

gyptiorum antetulit. Breviter; Puer in au-

Ah Regum enutritus non amat Imperium, Apo-
ſtolus in aulam ad breve tempus ingreflus Fi-
Uem deſerit. Nimirùm ille raptus eſt ad au-
lam, hic aulam ſubiit: ideéque Filiam Pha-

cipit,; & laudibus efferre.

81

raonis feliciter fortitérque ille contempfit, An-
cillam Annæ hic foœdiſſimè ignaviſſiméque ex-
horruit. ½ quàm facilè eluditur Iniquitas,
cuùm nos illa convenit! Heu quàm facilè no-
bis illudit Iniquitas, cùm convemitur à no-
bis. Dina egreſſa corrumpitur. Diù peregri- Dina.
nata Virgo cum Patre pudorem ſervat: ſe-
mel tantùm diſcrimini ſe objicit & defloratur.
Evam non deliciæ ſeduxere, in quibus ado-
leverat, ſed ſerpens ſeduxit; quem non ex-
clufit. Nunquam Pomum eſuriit, niſi poſt-
quàm in illud oculos convertit. Amas Trium-
phum? Noli luctam amare. Hoſtem vinces, §. Saſan-
ſi non provocaveris. Evades ſcelus, ſi ei non na.
occurreris. Suſannæ pudicitia damnari non
potuit, quia, occluſo horto, lavabatur. Ac-
cuſari tamen potuit, quia lavari non refu-
git. Ut ità dixerim, Iniquitati aditum & ob-
ſtruxit pariter & patefecit, quæ ſecretum
quidem elegit, ſed potuit nudari, undè vi-
ri non longè aberant: ideéque, etſi non periit
quia caſtiſſima, periclitatur, quia alienis ocu-
lis objecta. Salomon inter meretrices jus di- Salomon.
cit, inter uxores jus violat. Ibi leges ſervat,
hic idola veneratur. Nimirum Ammonitidas
ipſe evocarat ad ſeſe; at ſcorta ad illum ac-
ceſſerant. O portenta! Adoleſcens Salomon in-
ter Scorta Juſtitiam colit; idem Senior, in-
ter conjuges proſternitur idolis. Time vel phar-
maca, ſi illa exquiſiſti; venena ſecurus bibe,
ſi tibi propinentur. Hoſtem occurrentem ſibi
David ſervavit, militem ad ſe accerſitum in-
terficiendum expoſuit. Uriam, inquam, pro
ſe pugnantem interemit. Saüli ſe inſequenti
pepercit. Nimirùm, ſceleris hic oblata occa-
ſio eſt, ibi verò exquiſita. Ab immiſſo jaculo
vulnerari potuit Saul, occidi non potuit: ab
enſe verò quem geſtabat, eſt interfectus. Adeò
faciliùs noſtris, quam hoſtium armis concidi-
mus: hoc eſt non iis diſcriminibus peribimus,
quæ nos invadunt, ſed iis ſubruimur, in quæ
noſinet immittimus.

Et repleia eſt piritu Sankto Eliſabeth,
& exclamavit voce magnd, & di-
rit: Benediéta tu inter mulieres, &
benediöétus fräctus ventris tui. Luc.
1. 41.

Spiritu Sancto non imbuitur, aut ditatur Erga
Elilabeth, ſed repletur. Porrò tam locuple- Bea Mi-
tis irrigationis qui primus flos? Mariæ laus. mam tir-
Mariæ dignitatem! Ut te commendet Eli- ginen
ſabeth, inundari debet divino Spiritu. Uſque ee ra⸗

. .—1L Spiritus
adeò non aut tyrunculi, aut neophyti, ſeu ſarai

imbecillis ætatis eſt, ſed mentis omminò Per- opus.

fectæ, ſanctôque Numine afflatæ Virginem Beazißtn
colere, & loqui de Virgine. Nota Repleta "a Pige
Spiritu anus non oratura ſecedit in conclave, edee
non litatura victimas marito parat, non Deo Sanetee⸗
fruitura vigilat, non jejumiis vacat ccœleſti
alenda nectare, non aurum dilargitur coe-
lum mercatura, ſed Virginem nominare in-
Nimirum Opus
tam grande eſt laudare Virginem, ut repleri
priùs opus fit divino Spiritu; tämque nobi-
lis hoftia eſt de Maria ſermo, ut quæ Numi- Serme

ne afflata ubertim eſt, mhil antiquius ha- errie-
beat, quam in Virgims præconia geſtire? A- “.
nimadvertas hic velim, de ſacris rebus ſer-
monem inſtituere, opus eſſe animæ non ſolum
magnæ:

82

Act. 2. 4. magnæ, ſed Spiritu omninò repletæ. Et re-
pleti ſunt omnes Wiritu Sancto, & cœperunt lo-
qui. Hic quoque Eliſabeth repleta Spiritu eru-
Luc. I. piſſe fertur in Laudes Virginis. Sequitur. Ec-
44. ce enim, ut facta eſt vox ſalutationis tuæ in au-
ribus meis, exultavit in gaudio infans in utero
Sepmo meo. Non ad Mariæ adventum Infans exiluit,
Spirius- ſed exiluit poſtquam illa locuta eſt. Parvuli
lis. necdum nati, inquit S. Bernardus, anima li-
Ser. I. de “ 2. Andeo di-
aſſumpr. quefacta eſt, ut Maria locuta eſt. Audeo di
initio, cere, Nec Mariæ ſanctitas atque præſentia ex-
citaſſet Joannem, niſi de Deo Maria loqui
Erge Bes cœpiſſet. Sed quid mirum, ſi Joannes non ex-
tiſimam ultavit, antequam Virgo loqueretur, cùm
al cœlo Verbum Mariæ verba expectarit, ut de-
Ses, liliret in terram. Rursuùs: Infans exultavit non
Spiritua- ad pPræſentiam tantùm Chriſti, ſed poſt vo-
Ii,: Beaziſ: cem Virginis. Chriſtus aderat cum Virgo in-
Rimæ Vir- travit, nec tamen aut infans exilit, aut anus
sints prophetat. Maria loquitur, & illicò Infans

3 Lgaudio, Mater Spiritu Sancto completur. Et

1bid. 4r. Füétum eſt, ut audivit ſalutationem Mariæ Eli-

ſabeth, exultavit infans in utero ejus: & re-
pleta eſt Spiritu Sankto Eliſabeth. Expreſſius
in tranſlatione Syriaca: Et factum eſt, cum
audiret Eliſehebaa ſalutationem ipſius Marig,
ut exultaret infans in utero ejus, & repleta eſt
Wiritu Sanctitatis. Non poſtquam audivit,
ſed cùm audiret ſalutationem Mariæ, Anus
afflata eſt Numine. Mirabar ſanè divinum Spi-
ritum ità cunctari loquente Virgine, ut, non
niſi completo ejus ſermone, deſcenderet in
Eliſabeth. Vix Maria exorſa eſt loqui, cùm
illicò Spiritus exundavit, tum in filio, tum
in parente. Quòd ſi invadant divinæ fluenta
gratiæ cum Maria officiosè hoſpites conſalutat,
quæ donorum copia, ubi illa adhortata fuerit;,
mentéêmque vel inumbrarit, vel inunxerit?
Quid Virginis patrocinium præſtabit, ſi ſalu-
tationes ejas hoc eſt, urbanitates, & quaſi
Ibid. 44. cæremoniæ animum Numine locupletant? Ec-
ce enim, ut facta eſt voz ſalutationis. In Sy-
riaco. Ecce enim, cùm incidit vox ſalutationis
tuæ in aures meas, gaudio magno ſubſultavit
infans in utero meo. Vox Mariæ non exami-
nata ab Eliſabeth, nec poſt longam medita-
tionem, nec poſt multum tempus, ſed mox
ut auribus accidit, replevit infantem gaudio,
parentem Spiritu. Sermo enim Virginis tam
ardens, ut vel prolatus Mentes caſtificet, &
animo nedùm conceptus, & aures attingit,
Sermo ſpi- COr ſanctificet. Et repleta eſt Spiritu Sancto
rinals Eliſabeth. Et exclamavit voce magnaà, & di-
praſertim xit: Benedicta tu inter mulieres, & benediétus
Bez vit. frubtus ventris tui. Audiſne? Eliſabeth JE-
gine. sUM laudat & Mariam; ſed priùs de Maria
Ibid. 41. Vaticinatur, quàm de JIns. Penè dixerim,
gratiores filio ſunt laudes Matris, quam ſuæ;
&, ubi Salvatoris & Virginis ſunt texenda
præconia, præſtat à Virgine exordiri: ne ſi for-
tè vox laudantem defecerit, Matris dotes ſi-
luerit fili commendator. Illud quoque animad-
vertas velim, ab Eliſabeth Virginem dilauda-
tam ſine reſpectu ad filium, non verò filium
ſine, ut Philoſophicè loquar, relatione ad ma-
trem. Benedicta Tu inter mulieres. Nulla fi-
lii mentio, nulla de maternitate commemora-
tio. Veruùm cùm JnsM benedicit, Matris me-
minit: Et benedictus fructus ventris tui. Quaſi
dicat; Te quidem benedico in te conſiſtens,
tuiſque contenta ſplendoribus, Puerum autem
laudare nequeo, quin uteri tui recorder. Fa-

Oliva

teor;, Major te parente Puer eſt, Tuque filio
es minor. Sed tamen, mihi Maria vel ſine
JrSU, neſcio quo modo, ſapit: Minus mihi
dulkeſcet vel JESUsS, ſine Matre. Fortè, qui
eſfſe in te voluit, noluit placere ſine Te. Nec
mirum, ſi nomini Virginis dulcedinem quan-
dam indidit ſupra nomen ſuum, qui honoris
quoque pluùs juſſit deferri Virgini, quàm ſibi.
Recordemini Moyſis. Juſſus eſt a Domino ſi-
bi calceos extrahere. Cur? Locus enim in quo Exod. 3
ſtas, Terra ſancta eſt. Non ſanctitati ſuæ, non 3. „30
igni, qui ſimulacrum ejus erat, non ſibi, ſed
Terræ, ex qua Rubus germinaverat, hoc eſt,
Virgini cultum imperat exhiberi. Nimirum
& à Moyſe coli expetit apertius Matrem quam
ſe, & ab Eliſabeth ſine Matre laudari non
vult. At cur Eliſabethæ Numen tam abundè
influit, cùm Zacharias ne afflatus quidem di-
catur divino Spiritu. Itaâne Spiritus Sanctus
Anum inundat, Sacerdotem ne quidem irrorat.

Audacter loquar. Non ſanctior Eliſlabeth quam

Zacharias, ſed illa Mariam laudare poteſt,
hic Mutus eſt. Divinus autem Spiritus non ef-
fundit ſeſe, undè Virginis encomia diffundi
non poſſunt. Friget ſine Spiritu Vir, cui ad
Mariæ laudes Vox deeſt. Fervet in uxore Spi-
ritus, quam novit in Virginis præcomia erup-
turam. Caruiſſes Tu quoque fortè Spiritu,
Eliſabeth, quamquam ſancta mente & corpo-
re, ſi linguũ caruiſſes. Non enim reſpexit Nu-
men, quid egeris, ſed quid egerere, & loqui
poſſes. Nos licèt Sacerdotes, dignitate ſupere- Spirits
mus LZachariam, ſanctitate exæquemus, fruſtrà Sanétus
divinum Spiritum præſtolamur, ſi ad celebran- abe ſermo⸗
dam Dei Matrem ſumus elingues. Neſcio, qui ar er.
intercedat Spiritum inter & Virginem nexus: H
illud ſcio, nec datum Zachariæ Spiritum ad ge viygi-
Virginis laudes minds idoneo; datum verò Eli- ne, ibi
ſabeth: tuncque ſuper Apoſtolos conſediſſe, imhluit.
cùm inter eos Virgo adfuit. Et quidem divi- ete
num Spiritum Apoſtoli ante diem Pentecoſtes /.
à Chriſto acceperunt, cùm inſufflavit, & dixit:
Accipite Wiritum ſanctum, quorum remiſeritis ſoan. 10.
peccata, remittuntur eis. Verùm torpent ad- 22.
huc & timent. Rogo, cur inſufflatus à Chriſto
Spiritus Apoſtolos non incendit, incendit autem.
cùm in cœnaculo depluit. Ignoſcat, obſecro,
JIEsUsS. Aberat Virgo, cùm inſufflatus eſt Spi-
ritus; adfuit, cùm pluvius in cœnaculum de-
cidit; ideéque ibi non ſolvit gelu, hic corda
exurit. Quid, quòd JksUs ipſe, cum divino
repletur Spiritu, in ſinu Matris reſidere deſcri-
bitur. Egredietur virga de radice Jeſſe, & ſlos Iſa. 110 1
de radice ejus aſcendet, & requieſcet ſuper eum
Wiritus Domini. En quo modo cum requieſce-
re fertur ſuper florem Spiritus, flos ipfe & Vir-
ga fertur erumpere. Primuùm memoratur, undè
flos eruperit, tum narratur, quæ Lux florem
inſederit. Super IESUM Spiritus, ſed & Virgi-
ne JIxsus prodit. Hinc eſt, JESUN velle, ut
Mater radices mittat in electis ſuis, ne illorum
felicitas, quæ nutare non poteſt, quodammodò
nutet. In electis meis mitte radices. Quaſi dicatꝭ Eccl. 24.
Penè Coœlites ipſi vererentur, ne radix ſan i- 14.
tatis exareſcat, ſi Tu radices in ipſis prædilec.
tis meis non egeris. Quis enim ſine Virgine ſal⸗
vatur? Magi, & in eis Gentilitas, ad JESUN
convertitur: Sed cùm Virgo infantem geſtat.
Latro in Cruce credit; ſed ſtabat juxta Crucem
Mater JESU. Quæ omnmnia nihil de digmitate
detrahunt Æterno Verbo, cui libuit, infe-
riorem ſeſe Matrem ita elevare, ut, penè ⸗
e

.

W
inn ni
re
bengur
kbomtt
Anſt
DommI.
eifu,n,
hon di
Al,in,
Mlimmd
. lude IN
n tin An
Wsden..
iritn Nin
liicdenim
litbeiignn
eulen ,
ünmnt.
conin Aſini
u n, i
et inman
Prechhi
done Nin
nente Ken
im tehhenſe
getele, An
ignittelgeet
Emin
1, Raden
wes⸗ Nrog,
Virgnen en,
ane Iüin
anmnſeihh
ſtolos cnlel/
Etqidn in,
Cſhnit n⸗
Gunn ſin ii
jetuln tohhen
duflim0.
tmrendtu⸗
lonolot, n
niſkmd
eel
it geln .
tri elket I

Stromatum, Lib. VIII.

ſe in ea incatnato, eam juſſerit honorari.

Et in meditatione mea eNardeſcet Ignis.

Plſ. 3 8. 4.

Oratie ꝙG Etnicat in meditatione fiamma, ſed ſi me-
Contem. ditatio tua ſit: hoc eſt, ſi tibi attenderis in
platio nor Meditatione; Vulnerâque curaveris tua. Con-
Kris on- AIimit or meum intrà me⸗ & in meditatione

aet⸗ mea exardeſcet ionis. Si Cor tuum intra te
vor. .. „ —— —— ——R . .
miu stis. fuerit cum Oraveris, ſi non divagabitur ad alie-

na erimi- has plagas feriendas verius, retegendaſque;
na dam- quàm curandas, crede mihi, concaleſcet, &
calorem Ignis ſubſequetur. In Hebræo. Ca-
ſein luit cor melum 12 medio mei ; In mneditatione
malia. Mea exarfit onis. Aliquorum Cor, cùm me-
Oratio ditatur; ne in ultimo quidem confinio ſui re-
eorun; mWanet, led cæterorum centrum pervadit; cum-
Ri. „ que Iua negligat vulnera, alienas puſtulas ſcru-
Rii ze. tatur in alieno non dico vultu „ qui proſtat;
dicant te- ſed Corde, quod Deus voluit inwium eſſe, &
mere de inſcrutabile. Sié Phariſæus in Templo orans,

enniss ſucrum crfiminum negligens, Publicani pec-
Wred tus luſtrabat. Certè in Oratione ejus haud
elo in- .

diſereo igis exarſit, Eujus inſania damnata eſt, à
inſegunn- Judice, ejus ſuperbiam acerbius rapinis uſu-

tur. riſque Publicani reprobante. Non ſum, ſicut
verbre aæteri hominuim. Extordis hujus Cor haud fe-
aliorum.

Religi,s manſit in medio ejus, cùm ad exploranda
non ſer. totius hufnani generis ſcelera impudentiſſimè
nani ſa. Pforupit. Neque ſolum Phariſæos morbus iſte
culater, inwädit, ſed & Prophetas interdum tantil-
Luc. 18. lam ſtringit. Cum moraretur in ſpelunea
montis Horeb Elias, dixit ad eum Dominus:
3. Reg. Quid hio agis, Elia? Et ille reſpondit“ telo
19, 14 Delatus ſum pro Domino Deo exereituum, quia
dereliquerunt pattum tuum filii Iſrazël: altaria
5. Elias. tua deſtruxerunt, Prophetas tuos occiderunt
gladio, derelictus ſum ego ſolus. Subridens Do-
minus arguit, ſed blandè, Prophetæ Oratio-
hemn, nimnis extraà ſe rapti,; nimiumque & ti-
moris ſui oblitam, & alieni memorem cri-
lbid. 18. inis. Derelinquam mihi in Iſrazl ſeptem mil-
lia virorum, quorum genua non ſunt incurva-
ta ante Baal. Quaſi dicat: Meditatio tua,
meditatio tui non eſt, nec Te ſpectaſti, ſed
5⁵ David. Iiraelem. Ideéque Ignis in ea non exarſit,
ſacéque cares, qud prælucente ſeptem millia
virorum videas, quorum genua ante idola
Religieß non procubuere. Cæterum Tu quidem Pro-
landtiors Pheta es & cultor meus, ſed non ſolus.
Fris es Non duo aut tres tecum ſunt, ſed ſeptem
u Be. Millia. Miror ſanè, quòd tot millibus cir-
eleſtaſti- Cumſeptus ſolum te eſſe credas, & derelic-
eo, tum. Videtur mihi illud accidere pleriſque
H in meditatione, quod Davidi accidit in col-
moy guam. loquio habito cum Nathan. Peccarat Da-
ui fori, Vid. Paulò poſt Nathan adfuit, qui, ut in-
von ſem. dicaret Regi ſcelus ſuum, parabolam propo-
Wa- ſuit Divitis rapientis ab inope Ovem. Iratus
2. Reg, ReG indignatione David adverslis bominem
12., . Alum nimis, dixit ad Nathan: Vivit Domi-
us, quoniam filius mortis eſt vir, qui fecit
boc. Ovem reddet in quadruplum. O Mens
adulteri, quò deſperatius laborans, eò incon-
fultius aliorum morbos exquirens! Redi, re-
di, prævaricator ad Cor. Siſte, miſer, in
medio tui cor tuum, ut exardeſcente flam-
In intueri poſſis in umbra criminis tui, quis
ille ſit, qui ovem abſtulit. Dixit autem Na-
than ad David: Tu es ille vir. Itane cæ-
etis, Ut cùm furantem ovem fil ium mortis

Ibid. .

pronunties, Te ne reum quidem agnofſcas;
qui conjugem Uriæ abſtuliſti? Raptor ovis
morietur, deprædator uxoris vivet? IIlus ca-
put obtruncabitur, Tuum verò coronabitur.
Qui alieno pecore paravit epulum, enſem
non evadet: Qui alieno ſanguine ſuæ libidi-
ni delicias conquiſivit, ſceptrum non ponet?
Tu regnabis in ſolio alieni pudoris, & ſangui-
nis prædo? ille cruorem fundet in carcere,
qui ovem rapuit à grege. O caligantem in
umbra Mortis vitæ arbitrum! Nimirùm ità Zelaniés]
judicatur; ubi qui Judex leviſſimi criminis ſe- 7, Faaß⸗
det, reus eſt immanium flagitiorum. David enses ze⸗
tam mitis ante ſcelus, ut vel Saüli parceret merè, &
non parcenti ſibi, damnat capitis raptorem CGompari
ovis, poſtquàm ipſe Decurioni ſuo uxorem & "eſcientes
vitam eripuit. Uſque adeò, qui ſæviores funt ri,, . ls
in aliena vitia, ſceleroſiores quoque, interdum Tun, era
ſunt in vità ſud. Implacatior David in reos viſzmor
poſt adulterium, indulgentior poſt triumphos. ſeelerum.
Epiſcopus Trevirenſis Sanétum Goarem mira- Cogniris
culis clarum, tanquam præſtigiatorem, zelo Li ost:
magno inſectabatur. Tandem coràm multitu- Cenſori-
dine puerulum, qui ad fores Eccleſiæ tres an- bus alios
te dies projectus fuerat, ei exhibendum cu- rum.
rat, monito; ut; ſi vir Dei, & non Magus
eſſet, à Deo ediſceret parentes pueri. Tum
Goar præcepit Infanti, ut Patrem ſuum nomi-
naret. Puerulus eductà è faſciolis dexter, eâ-

que in Epiſcopum, qui Ruſticus appellabatur

extentâ, En, dixit, Pater meus Ruſticus. Tunc

Epiſcopi hypocriſis deprehenſa eſt, & Goaris
innocentia. Uſque adeò, qui inceſti ſunt, in-
dagatores ſe ſimulant vitiorum. Qui detegi Ribadan
ſatagebat adulterii reum, author erat adulterii. in extra-
Sed redeamus ad nos, dùm cupimus Meditan- menſe
tem in cor ſuunm redire. Ut Davidi Nathan Maio, 86
ſceleris turpitudinem ante oculos poſuit: Ità Sur. To.-
nobis vitii neſtri fœditas in meditatione pro- 4
ponatur. Verùm ut ille damnavit divitem ſuæ
immemorem rapinæ: ita nos non rarô; quod
in nobis damnare deberemus crimen „ puni-
mus in aliis. Non ità Sponſa. Anima mea li- Can. 5. 6.
Juefacta eſt, ut Dilelctus locutus eſt. Quod Di-
lectus loguebatur, non ad alios transfefebat,
ſed ſibi; ſuôque cordi aptabat. Oratio mea in Pſ. 34. 13:
Einu meo convertetur. Quod contemplor, mi-
hi proderit, & in me remanebit. Caluit cor Pſ. 38. 45
meum in medio mei: In meditatione mea exarſit
lonis; ex Hebræo. In medio fui conſtitit Cor,
ne, ſi fortè ad confinia ſui progrederetur, ità
ſua expiaret vitia, ut aliena quoque explora-
ret. Stetit in medio ſui, ut quoquèò oculos
verteret, ſe tantùm ſuâque vulnera circumſpi-
ceret. Porrò Cor in medio iui reſidens facilè
concaleſcit, & ignem elicit. Caluit cor meum
in medio mei, in meditatione men exarſit Ignis.
Ignis iſte prælucere quidem aliis poteſt, ſed
Te primùm urat, tibique imprimis proſit.
Lampades ejus, lampades ignis atque flamma-
rum. Septuaginta vertunt. Alæ ejus, alæ ig- Can. S.
nis, fammä ejus. Non abnuo Meditationem
tuam lucere aliis: ſed, quæ aliis Lampas eſt,
Tibi ſit Ala. Quæ prælucet aliis ad ambu-
landum, Te ad volandum excitet. Lampas
ſit, ſed & Ala. En quo modo Propheta ora-
tionem ſuam ſibi ſubſervire coëgit. Concaluit Pfſ. 38. 46
Cor meum intrà me-⸗ & in meditatione mea
exardeſcet Inis. Quid tu? Prælucente jam
igne; quid explorat? alienâne vitia, an vi=
tam ſuam? Audi. Locutus ſum in lingua mea: Ibid. 54
Notum fac mihi, Domine, Enem meum. Viden
4 Ut

ut Ignem, qui exarſerat in meditatione, non
ad comburendas aliorum ſtipulas, ſed ad ſcru-
tandam vitam ſuam adhibeat. At, inquis, ip-
Ibid. 7. ſe quoque in alios inquirit, dicenzs: Verumta-
men in imagine peftranſit homo: ſed & fruſtrà
conturbatur. Theſaurizat & ignorat cui con-
gregabit ea. Perge, quæio, ut videas, an ſe
difquirat, ſibique conſulat in meditatione ſua.
Wid. 8. Sequitur enim: Et nune quaæ eſt expeltatio
mea ?* Nonne Dominus * Et ſubſtantia mea a-
pud te eſt. Ab omnibus iniquitatibus meis erue
me. Viden’ ut prælucentem Ignem circumtu-
lerit ad inveſtiganda ſcelera ſua. Et quidem
cùm generatim damnat theſaurizantes, nemi-
nem nominat. Cupiditatem damnat, non cu-
pidos detegit. At cùm ſe nominat, ſceleſtum
ſe quoque dicit, & ab iniquitatibus fuis erui
cupit.

Et erat ſubditus illis. Luc. 2. 51.
