lumborum plerique balteum circumferunt. "en vera.
Nopn enim eſfſe, ied videri expetunt accincti. esces.
Alii denique tunc ſe præcingunt, cum rue- „ane„.

celſos Montes: ſed Gloriæ fulmen vel-caſas
impetit. Nemo tam abjectus, qui non faſti-
gium ſpectet. Vel & ſtercore qui prodit va-
por caliginoſus, vilis, fœtidus, cœlum pe-
tit, & enatus in fimo, ſtellas penè ipſas &

tingetekt

ett nn

Dommni

quærit, & quatit.

runt. Non lapſum præcavent, ſed vulnus te- Hamani
gunt. Ita veròô cingi deberemus, ut nodo bal- Timores.

4 . . . . , teus contineretur, ne quàm citò circumduci-
m fimm, dint lumbi veſtxi præcinbti „ & lucer- tur, tam quoque lacile diſſotvatur. Quam mul-
5 Olirmt na ardentes in manibus veſtris. Et ti non dico Alexandri haſtà, non dico Hercu-
us, vos ſimiles hominibus e*vιορνι antibus lis dexterà, non Samſonis impetu, ſed voce
pulni⸗ Dominam ſuaum. Luc. 12. 3 5. una, imô & ſolo halitu diſſolvuntur. Quicquid
1 & M 5 audiunt, quicquid vident, illicò Mortificatio-
inchonnher . nis obliviicuntur. Poſtquam præcinctus ità fue- S. Ber-
Domuite Be 8. g- Lumbi balteo præcincti, armatæ lampadi- ris, licet tibi cum Ignatio lampadem præferre hard.Ser-
mmels unt erio A,- Pus manus, & erecti ad Deum oculi Deo ſæculo caliganti. Tria verò ſervanda tibi ſunt. ¹ in
igex. dignum militem inſtruunt. Quæ omnia, & Primum, ut manu lampadem geſtes, imò ma- pr.
Dmu, irtatio. Dofninus noſter in Evangelio ſuo, & Parens nibus ambabus, ne videlicet, aliud aut optes; n.
re Aimitn ne; vel de noſter Ignatius expreſſit in vita ſua, ut nos aut quæras, præter lucem Gentium. Secun- Zelas a-
Nlii 8. Fran- adumbraremus in noſtra, ne vel Patri dege- dum;, Ut fax ſit, ſed ardens. Non enim *marum
de neres probaremur, vel Domino contumaces. Chriſtus aut auream, aut argenteam, aut te- Lrb.
Aypoſtolo. Ergo, & quid juſſerit JxSUS, & quid Igna- ſteam eſſe oportere pronuntiavit, ſed tantùm ne Spi-
Zelus a- tius præſtiterit,; & multè magis quid uter- ardentem. Ardeat, & ſatis ornata eſt. Quid'ruu.

nimarä, que nobis faciendum inſinuet, breviſſime con-

vilius Paulo? genere Hebræus, præſentiâ vi- Talenta

R. e- lernhlemur. Et quando Scripturarum nec hic lis, ſermone non elegans, calumniis infamis, wedio- 83
detat locus eſt explanandarum, nec ſancti Parentis ſtigmatibus tam multis deformis, catenâ, exi- , .
laus hic texit ſed Tor . e ⸗. cum Spi-
verus, exitur, ſed conformandis ad ejus lio, religione deſpectus, habitu, corpore, la- „iiu.

vita mix- Hormam componendiſque moribus conveni-
a. mus, copioſius, quæ ad nos faciunt, inter-
pretemur. In his porrô verbis non minuùs at-

vVide Ser. tendi debet ſenſus, quam ordo. Plerique ruen-

Bern, ſu- is Mundi miſerti, & prædicat'onmis fulgore

bore ærumnoſus. Tamen, quia ardebat, quid .D
non effecit? O quam multæ Faces deauratæ,
ſed extinctæ! Lampades ejus, lampades ignis Can. 8. 6,
atque flammarum. Domine, & quanam ex
materia conflatæ ſunt lampades Charitatis?

per Can. ProVocati, lucernas captant, totique ſunt in Tam exactè vel ſandalia Sponſæ Sponsique de-
deplorandis hominum vanitatibus. Vel in E- ſcripta ſunt: de lampadibus verò nihil peni-
remum Clarevallenſem ita lues iſta irrepſit, tuùs ſcribitur. Cur? Quia totum lampadum
ut etiam T'yrones à Monaſterio diſceſſum me- pretium in luce eſt. Si fulgent, pretioſæ ſunt.
ditarentur, quò Mundo ſuccurrerent peritu- Tubæ illæ, quarum ſonitu atque fragore moe-
10. Non ità certè Ignatius, qui priùs præ- nia Jerichuntis corruere, non argenteæ, non
L fnrit lurnbae ſuos, ſolitudine, lacrymis, je- aureæ, ſed Sacerdotales fuere. Non metalli
N nz Hia n 3 i in antro Manreſano ſeſe ex- vVis, ſed ſanctitas clangentis ſcelus evertit.
lmnv, . in ⸗ e uſto prius dicitur: lJed in lege Do- Lampades ejus, lampades ignis atque famma-
Gin Nbid. , itas eſus, G. in lege ejus meditabitur rum. Nolite quærere, an ſciat, ſed an ardeat.
“ 3. Lie ac nocte, & tum infertur: Dabit fruttum Ignatius advena, linguique imperitus de Ro- .
Vian in tempare ſuo. Margaritæ non niſi poſtquam ma triumphat. Tertium, quod fulgorem lam- Zelus a-

no uofeck maturuerint, concham aperiunt. Sic Ignatius

padum commendat, Balteus eſt. Quidam ſuæ nimarum
esent ein- On tiſi maturus exilivit ex antro. Ita „ & nos

initio converſionis accinguntur: verùm, ut ecum Mor-

. . . . 2, rei
gulo. ¹ volumus, lampades noſtras fulgere, cùm fo- primùm geſtare coœperint facem, cingulum S
1 Ethicæ Comment. Tom. V. QQ Proh- on

182

Regsla- projiciunt. O portentum Ideò cingimur, ut
vam ob- facem geſtare poſſimus, & , cùm eam erexe-
ſervanti« rimnus, diſcingimur. Hic facum caligo tanta
Slrm pro luce: hinc fumus pro fulgore exhibetur.
arenak. . — . . . 77
Prov. 31. Audi. Accinxit fortitudine lumbos ſuos: & ro-

17. boravit brachium ſuum. Guſtavit & vidit, quia

geientia bhona eſt negotiatio ejus: non extinguetur in nocte
Fſue ſpi Iucerna ejus. Vide, quomodò, frœnando lum-
v1. . . ſe. .
. ortiter ge-
Moriiß- bos, roboraverit brachium, ad fortiter g

gatio cor- ſtandam lampadem. At quâà ratione, præcinc-
peris ne- tis lumbis, Lucerna prædicatur non extinguen-

ceſſerie da, & negotiatio ſeu proſpera & ſapiens com-
8 D probatur. Tunc dici poteſt: Et cingulum tra-
ArRAiτä.

Ebid. 24. Aidit Chananæo. Nemo enim tam impius, qui,
Talentæ ſi te viderit præcinctum;, non ultrò à te tradi-
ſine Spiri- tum recipiat cingulum. Ut, è& contrario, nul-
. lus tam pius eſt, qui te non derideat, ſi diſcin-
enei ex dum videat cingula diſpenſantem. Elumbis
Furer. omninò Oratio & Fax intermortua eſt, cùᷣ/n
emplerum lumbi præcincti non ſunt. Frementibus vitüis
audiri Oratio non poteſt. In terra aliena vi-
tioſarum Paſſionum licèt Organa non deſint,
ſuſpendi debent, non pulſari, & ab omni can-
tu ceſſandum eſt. Illud tene, Cingulum ità
debere lucernas antecedere, non ut flores po-
Nos quo- ma, ſed ut Ignem calor. Ex diſpoſitionibus

7“ ge enim aliquæ ita Formam anteeunt, ut, cuùm
ul, 7 illa advenerit, ipſæ recedant. Sic embryo ho-
i⸗ ae Minem, ſic infantia adoleſcentiam, ſic flores
indigent, fructum præeunt, ut cum ipfis non perdurent.
Aliæ verô & antecedunt, & ſimul cum forma
ſunt. Sic, in naturæ ordine, calor Ignem co-
mitatur: Sic in divinis, Leviticum characte-
rem Sacerdotium non expungit, ſed perficit.
Tertium, quod & Chriſtus præcipit, & Ig-
natius expreſſit, ſola eſt Domini expectatio,
Intentio duùm lucemus. Planè rara Fax, quæ oculos non
recta. avertat à recordatione Domini, ſeu illum non
Morti: equirendo, ſeu adventum illius aut pertæſa,

Memoria. aut oblita. Quam difficilè, qui Lampadem de-
fert, Chriſtum expetit, JEsM expectat. Nu-
Pſ. 57. 2. percecidit Ignis, & non viderunt Solem. Neſcio
quo fato, ubi plùs luminis, plùs quoque tene-
brarum eſt. In tanta luce, & videre deſüimus,
& ardere. Fax, quæ & ardorem augere de-
bebat in Chriſtum, & aciem acuere, quâ Chri-
ſtum adventantem prævideremus, & cæcita-
tem invehit & frigus. Unus Ignatius inter plau-
ſus, & inter demirantis ſe Mundi acclamatio-
nes, unum ſitivit JEsM, unumque diem ex-
pectavit adventus ejus. Quanta lucis copia è
noſtris facibus erumperet, ſi expectaremus re-
verſurum & nuptüs Dominum! Nimiùm, heu
nimium, obliviſcimur tum Sponſi, tum ſepul-
chri. Gedeonis lampades ideò tantam edidere
hoſtium ſtragem;, quia teſtâ includebantur.
Zelus a- Porrò, ut quidam ſunt, qui, antequàm lum-
prins s⸗ bos præcingant, lucernas tollunt, alienæ ſtu-
„ acet, ne dioſiores incolumitatis, quàm ſuæ: Ità pleri-
ſii Pruri- que, ut lumbos cinxerint, lucernas exhorrent,
zus, non ſuâ contenti ſalute. Neutri Chriſto obaudiunt,

Zelus. qui neque lucernas ante cingulum præbuit, nec
. ir ſolum ſine lucernis exhibuit cingulum. Primo
Luc. 4. hominum generi dicitur: Medice, cura Te ip-

1;. Jum. Secunda verô conditio virorum dicit:
Iia. 3. 7. Non ſum Medicus, & in domo mea non éſt pa-
nis. Utrique aberrant à Chriſto; ſiquidem nec
aliis vives, ſi tibi non vivis; nec vives tibi, ſi
alii tuà ſegnitie moriantur.

Oliva

dint lumbi veſtri præcinéti, & lucernæ ar-
dentes in manibus veſtris. Luc. 12. 35.

Placent lampades, ſed ſi placuerit cingulum. Talenia
Revereor lumen, quod in te eſt, ſi totum veriora.
corpus tuum non fuerit tenebroſum. Audio Talonts
Prædicantem, ſed ſi præcinctum ſpectem. Ple- medinenis
rique toti ſunt in concinnandis lampadibus, & line ſpiri-
cingulorum ne recordantur quidem. Student, "“.
legunt, deſcribunt, ſcribũntque: ſed nulla in
eis de ſui abnegatione ſolicitudo. Os ſatagunt
implere ſapientiâ, ſed non cor ſanctimom.
Omnis labor in ore hominis, ſed anima ejus non Eccl.6. 7.
implebitur. Effata loquuntur, & Apollines Del- Eccleßia-
phicos diſtillant & labiis, jejuni intùs & à vir- Kiei de-
tute Dei, & à corona vitæ. Nicut adipe & pin- dst.
guedine repleatur anima mea: & labiis exulta- fer veant.
tionis laudabit os meum. Etiam Scribæ Scrip- Pl. 62. 6.
turas interpretati ſunt Magis, ſed Chriſtum Saperiori
neſciere. Deſudant permulti in comparanda snte
ſcientià & eloquentiâ, neſcientes hanc ſine r*
Mortificatione, nec ſibi, nec aliis profuturam. iantm.
Nec eâ utetur Deus, nec tibi erit uſui. Mon bl. 146.
in fortitudine equi voluntatem bhabebit, nec in 10.
tibiis viri beneplacitum erit ei. Beneplacitum eſt Plal. .8.
Domino ſuper timentes eum. Hi in curribus, &
hi in equis Nos autem in nomine Domini Dei Talents
noſtri. Curant quàm maximè, ut equum elo- Kne gi-
quentiæ ſibi comparent perniciſſimum, cùm “.
non in equo, aut in tibiis omen triumphi ſit,
ſed in nomine Domini. Quot Saülis Duces
muniti armis fulgurabant in caſtris Iſrael, cùm
Goliath Arcæ Numinis inſultaret? Nullus ar-
matorum à tanta injuria Dei caſtra vindicavit,
niſi inermis David, cui non niſi funda in dex-
tera, & Deus in corde. Porrô hi, qui ad cel-
ſitudinem veri Spiritus non pertingunt, licèt
videantur aliquid præſtare, dum loquuntur,
reverà tamen non Stellæ ſunt Cœlo infixgæ,
ſed Cometæ, qui tandem vel ruunt, velex-
tinguuntur. Agendum, non præcipiendum.
Quod monſtrum eſſes, ſi productiorem habe-
res linguuam, quaàm brachium? An non id es,
ſi minùs agas, quàm loquaris? Memineris
unam tibi tributam fuiſſe Linguam à Natura,
binaz verò Manus aſſignatas; ut plùs agas,
quàm præcipis; ut copioſias, fortiuſque ope-
rere, quàm præſcribis, & doces.

Si autem malè feceris, time: Non enim
ſine cauſa gladium portat. Rom.
13. 4.

Ergo, ſi ii, qui malum faciunt, non ti- Zaitis
ment, ſed tuti ſunt, fruſtrà gladium portat Ju- qus gu-
ſtitia. Lugenda ſanè Juſtitia, quæ gladium ge-a.
ſtat, ſed fruſtra. Ut enim in eos ſævit, qui Superin
nudi ſunt, ità eos non attingit, quos aurum en/n.
circumtegit. Deus non minùs Magnates ple- gevenn
ctit, imo magis, quàm minimos. Saül eſt,
qui ex Amalec vilia quævis demolitur, ſer- perſona-
vato Rege, & optimis ex grege. At Samuel rum aes
ſuis Agagum manibus confodit, nulliũſque Sa-ceptio.
cerdotale ferrum cruore madet, præterquam
Regis. Utinam non Politica ratio ſit, quod
Zelus putatur. Quæ & cœlo proruit procella,
ſublimes turres, altàque Conſulum faſtigia in-
vadit: quæ verò ex Erebo inſurgit, caſas,
pPauperumque tabernas quatit. Ità planè evenire
videmus, dum ad terræ motus ſemirutæ domus
con⸗

cn
nn
en
e
we
ii, 1
tn
,Nan
nlin
Dei
“
Nutumn
Eer.
utonn
Pum un
u en
, ain
A adn
4 j
uun prn
Ilnenn
Aacecenn
futun i⸗
ui, 1
mn ar

kt,

AudamIn

3 MN,
1

1J 1
muile e,

ene, en

Enitis 5
n I o
Dnmn⸗
Urin De,,

. Aler
„AI

Meſt,n
tn d
, WW⸗
inenhen
len en.

n Ul
n Ne

Nl n
Günni
4 ei l
lnaN

rokinnn
ui. Nel
lt, lerin
Pluinng
4
uni 6
Donii
egolnn irin
Nun, G
fumikt
ails Drs
dn
Mur.
1 Wnlent
unch nr
qüiler
ingur, ii
nlognen
el ine,
Unt, W
tecſpenin
koren he
non ide⸗
Menin
m Mn,
t Nn
Cüilgre⸗

Menm
4t. M

6
AG
unt,n 1
6

tumpon
egelinſ
0 ſentn/
.
os

Stromatum, Lib. IX.

concuſſæ cadunt, ſtantibus Virorum Principum
turibus; quas tamen non ſine fragore feriunt
demiſſa & cœlo fulmina, à quibus rarò Caſæ

Pfl 77.30. inpetuntur. Adbuc eſcæ eorum erant in ore ip-

ſorum, & Ia Dei aſcendit ſuper eoss. Quos,
eos? Num centones eventilavit, ut appareret
vindex ſcelerum, & purpuræ byſſéque peper-
cit, ne, ſi Magnates irritaret, maximæ deeſ-
ſent victimæ in altari, quas ſoli Primores ado-
Ibid. 31. lebant? Er occidit pingues eorum, & electos I-
razl impedivit. En que modo, fulguris inſtar,
Dei ira graſſatur. Non zelotes es, ſed videri
cupis, ſi infimos duntaxat vulneras, & Mag-
natum phylacteria reveritus, eos ne tangis qui-
dem. Fulmen Turres petit, non mapalia. Ideò
puto non Aquilis, ſed Leonibus Salomonis ſo-
lium undique ſtipatum, quòd Leo minuta ca-
pita pertæſus, grandes ut plurimùm feras inva-
dat; cùm Aquila, eſcæ avidior quam gloriæ,
ad cadavera devolet, quæ reluctari prædoni
non poſſunt. UVbicunque fuerit corpus, illie con-
gregabuntur & aquilæa. Cùm Deus Ægyptio-
rum primogenita perdidit, non reliquit im-
munem Regis domum à funere: quin imò ab
Exod. rI. ea cædem exorſus eſt. Et morietur omne primo-
5. genitum in terra Egyptiorum à primogenito Pha-
raonis, qui ſedet in ſolio ejus, uſque ad primo-
genitum ancillæ, quæ eſt ad molam. Et ne for-
tè putares intra verba tantuùm Dei minas con-
ſiſtere more hominum, qui nulli ſe parſuros
jactitant, cùm tamen, ut ad gladium ventum
fuerit, papavera non metant, ſed legant ad
ſupplicium, quæ ſe facturum ſignificavit, ea
Exod. 12. ad amuſſim explevit. Factum eſt avutem in noc-
29. tis medio, percuſſit Dominus omne primogenitum
in terra Eoypti, à brimogenito Pharaonis, qui
in ſolio ejus ſedebat, uſquè ad primogenitum cap-
Prov. 20. tiv&,, quæ erat in carcere. Nimirum. Fandher
10. & pondus, menſira & menſura: utrumque abo-
minabile eſt apud Dominum. Væ Judicibus
terræ, apud quos Magnatum flagitia ſtipulæ
ſunt, ærumnoſorum verô peccata;, ſacrilegia
Gen.3.14. reputantur. At, inquies, Deus poœnam pri-
mum Serpenti, tum Mulieri, demum Viro in
Paradiſo inflixit. Quid tum? Sed quæſtionem
exorſus eſt non à viliori, verum ab omnium
Gen.3. principe Adamo; quem, quia non irruiſſe in
10. ſcelus ſed à muliere impulſum cognovit, ideoò
1. Pet. 4. & mitius & poſteriùs damnavit. Incipiat judi-
17. cium, inquit Petrus, à domo Dei. Qin ut ſcrip-
ſit, ita quoque præſtitit. Non enim fraudis reos
tabernarios aliquos & capite cenſos, ſed pri-
marios Eccleſiæ viros, ſuos ad pedes ſiravit,
hoc eſt, non ollarum divenditores, ſed eos, qui
agrum diſtraxere non exigui pretü. Qui zelo
Domini gladium exerit, nulli parcit. Huc fa-
Moc4. facit, quod apud Joannem legimus. Et vidi,
& ecce nubem eandidam & ſuper nubem ſeden-
tem ſimilem filio hominis, habentem in capite
Jſuo ooronam auream, & in manu ſua falcem acu-
tam. Cùm & cœlo prodierit ad excidium ter-
rarum Angelus, cur non bipenmi, ſed falce ar-
matur? Hæc meſli, illa excidio aptior eſſe pu-
tatur. Sanè Bipenmis ad ſæviendum accommo-
datior; verùm ſingillatim ferit, alium ex ramis
dejicit, alium ſervat indemnem. Falx verò uni-
verſim graſſatur, und omne foe"num cæde in-
volvit. Aut omnes ariſtas obtruncat, aut nul-
las: vel ſi parcit, humilioribus parcit, non ſub-
limibus. Meritò proindè perditurus terrarum
. imperia Coeleſtis Cenſor falce inſtruitur, ut
lbid. 15, omnes pariter demetat. Mitte falcem tuam, &
Ethicæ Comment. Tom. V.

Matth.
24. 28.

illo edendo mentionem fecdit.

enimverò & arborem eum appellat, & feraci-
tatém ejus deprædicat.

ſfibi exhibitum teſtatur Ezechiel, facies erat

facies Hominis: & in tertio facies Leonis, &' in

O—.

183
mete, quia venit hora, ut metatur. Qui etiam
ſuper nubem ſedet; ut quemadmodùm illa
*quë Montes, ac valles perpluit, ità quoque
Iræ Dei miniſter laqqueos, ignem, ſulphura-
que tam ſuper potentes, quam ſuper abjectos,
ſceleris, non generis, memor, effundat. Hinc,
Cherubim, qui excubat ad cuſtodiam paradi-
ſi, gladium quidem tenet, ſed verſatilem, quo
nimirùm in circuitu omnes perindè ingrefluri
repellantur. Liceat mihi hoc loco parumper à
Gregorio difſentire, qui putat ideò Iſboſeth
Saülis filium obtruncatum in ſtrato ſuo, quòd
Oſtiaria, quæ triticum purgabat, obdormie-
rit. Et COſtiaria domus, purgans triticum, ob- 2. Reg. 4.
dormivit. Ego verò non probo in atrio Princi- 5
Ppis cribra, in quibus grana a granis ſecernan-
tur. Mallem falcem, quam cribrum, ne vi-
delicèt ullum foret apud Principem reorum diſ-
crimen aut perſonarum. Illud autem exciderat
in ſpectaculo progreſſi è cœlo Angeli, quòd
videlicèt & coronatus auro dicitur, & falce
præacutâ inſtructus, juſſſque botros detrunca-
re Enimveréô is verus Arbiter Juſtitiæ eſt, qui
non ambit, ſed habet coronam: id eſt, qui
mihil ſperat, ſed ſatis ſe regnare putat, ſi fal-
cem exerat. Imperium tuum eſt, reorum ex-
cidium: hanc tuam interpretare coronam. A-
lioquin ſi candidatus fueris purpuræ, non pur-
puraſces. Timebis, non timeberis, & cruori
parces Magnatum, ut Regio conſiliorum cruo-
re prætextam inficias. Aaronis virga unaà ſimul
frondes, flores, nuceſque produxit, ne ſcilicèt
in imperio, vel folia ſibi crederet negligenda:
ſed, dům omnibus Sacerdotii munus debet,
mihil intelligeret vile eſſe oportere Sacerdoti.

Et erit tanquàm lignum, quod planta-
tum eſt ſecus decurſus aquarum: quod
fructum ſuum dabit in tempore ſuo.
Plal. 1. 3.

Dixerat Juſtum non abiiſſe in conſilium im- Medita-
pPiorum, nec conſediſſe in cathedra peſtilentiæ. ²
Addiderat quoque, in lege Domini volunta- le C Yf.
tem ejus repoſitam, nec tamen de fructu ab derat.
Ut veròô dixit: Exercitis
Et in lege ejus meditabitur die ac noctes tum SPiritua-
liæ Sacer-

. I.. Aotes ju-
Nimiùm Meditatio nr

fertilior præ cæteris virtutibus illud praſtat, Pl. 1I. 2.
quod innocentia non præſtat. Da mihi medi- Eecleſia-
tanten: & ruminantem, & dabo tibi fructum iei veri

vitæ ex illo erumpentem. In eo Curru, quem Oαιi
Vacent,

Hominis, Leonis, Bovis, & Aquilæ. Nimil — ms is, qui
tudo autem vultus eorum, facies Hominis, & fſa- ruminare
cies Leonis à dextris ipforum quatuor: facies au- norit
tem Bovis à ſiniſtris iplorum quatuor. Verùm in- Recch. 1.
ferius cùm eadem ſpectaret Propheta, Bovis ſi- gocleßa-
militudinem in vultum Angeli vidit converſam. icæ ju-

Facies una, facies Cherub: & facies ſecunda, 2etis
. Zelus

. . . . anima
quarto facies Aquilæ. Miror ego certè metamor- „

phoſim. Cur non Leo quadrupedum Primas aut Orarione.
Aquila regina volucrum, aut Homo utriuſque Ezech-
Princeps mutantur in Cherub, ſed ſolus Bos 10. I4.
animantium poſtremus? Nimirùm piger Bos,
ſed ruminat. Et illa quidem Animalia copioſius
& pretioſiùs veſcuntur: verùm illa vix cibum
mandunt, glutiunt verins. Bos autem obvio
ſaginatur fœno, ſed quod deglutüt, iterùm ite-
Q 2 rumque

184
rumque commolere ſolitus, quod non tardè
Talenta decerpſit, lentiſſimè mandit. IIIe placet, non
medio- qui præclara & ſublimia depaſcitur, ſed is,
eria, ſed qui licèt non alta intelligat, ea tamen, quæ
en p'ris“ percipit, nunquam ſatis ſecum tacitus medita-
n of tur. Alius prudentig ſuàâ, & pudore faciem
enda. Hominis præfert: alius ſtrenuus vitiorum ſuo-
rum debellator, ut Leo fremit: alius de Ver-
bo verba facit, lucem non reveritus inacceſſibi-
lem, in morem Aquilæ. Hos omnes Bos antei-
bit; qui fortè & ſolus jugum ducere, & in
Cherub poteſt converti, quòd ſolus ex omni-
bus ruminare conſueverit. Hinc Nabuchodono-
ſor, ut ex ſuperbo humilis fieret, & Deum
Dan. 4. noſſet, Feænum ut bos comedit. Nimirùm, qui-
30. cumque ſuperbis, & turges, ſi canis fragilita-
Exerveitia tem comedes ut Bos, eam videlicèt non cur-
Spiritus- . .
Iis. ſim, ſed cunctanter, recogitando, ruminan-
déque, Deo ſubdêris, téque deprimes. Quôd
autem hoc maximè Deus attenderit in ſupplicio
perditiſſimi Regis, hinc elucet; quòd;, cùm
illum in bovem quaſi converterit, non eum
tamen jugum trahere, ut bovem juſſit, ſed tan-
tùm, ut more boum aleretur, & ruminaret,
Tbid. 22. edixit. Fœnum, quaſi Bos, oomedes. Ac ſi dicat,
Ideò ſuperbis, quia non recogitas. Igitur co-
geris ruminare, ut diſcas recogitare, & tunc
Domini potentiam agnoſces. Itaà fiet, ut, cum

Oliva

te Incogitantia ex Rege in animantem verterit,
Ruminatio, ſeu Conſideratio ex bove commu-
tet in Regem. Ut autem Conſiderationis dig-
nitatem clarius etiam dignoſcamus, animad-
vertito, ex belluis duas tantum Domini Incar-
nationem honoraſle, Jumenta, & Boves. Cog-
novit Bos poſſeſorem ſuum, & Aſmus priſepe
Domini ſui. In jumento humilitas & obedien-
tia exprimuntur. Undè & David exclamabat:
Ui jumentum factus ſum apud te. In Bove au- P 23.
tem Conſideratio, quòd ruminet. Utrique
Dominus innotuit, nempè Humilitati & Con-
ſiderationi, imò non utrique. Humilitas enim
præſepe tantùm, Conſideratio verè Dominum
agnovit. Bos poſſeſſlorem, Aſinus præiepe.
Conſiderationem, penè dixerim, cætera-
rum virtutum Reginam! Et in circuitu ſedis Apoc. 4,
quatuor Animalia, plena oculis ante & retrô. 6.

Iſa. 1. 3.

Et quare non cordibus plena, ſed oculis? An

Charitas Deo non placet? Placet. Verùm, præ
Charitate fratres aliquando dixerim gratiorem,
vel ſi non illi gratiorem ſuâpte naturà, nobis
certé utiliorem plerunque Conſiderationem
amat, ſanctäâque Animalia non cordibus, ſed
oculis armat, ut nihil non attendant, expen-
dantque. Reſpice, tum Ama. Coœcus propeè
Jericho, vidit, & ſequebatur illum. Luc. 18.
43

FINIS LIBRI NO NI STROMATUM.

STROMA-

—

lulu/
hal
ibu
„ 7
c

FEIX DIVINIS
e enl
Oclle)
Venne
n graintn,

Aturd , N

ln, eſ
Ces
.

Exulta ſatl's, filia Sion, jubila, filia
Jeruſalem: Ecce Rex tuus veniet ti-
bi juſtus, & Salvator: ipſe pauper,
& aſcendens ſuper Aſinam. Zach.
kuteutis 93. 9.

vedta. =
Eeccleſia⸗

XULTAT meritôò Sion in Re-

ſiut vori,. gis adventu. Cur? Quia Rex
Zalus a- eius illi verit, non ſibi. Hoc
nimarum eſt, non ut ſe ditet, ſed ut il-
nihil lam ſoletur, eam convenit. Ju-
1perer. ſtus quidem, ſed Salvator, non
Ric E. Expilator. Rex tuus veniet tibi. Et undè ſciam,
di prote- Juòd mihi;, non verò ſibi adveniat? Quia equi-

runt A-. tare novit ſuper Aſinam. Ubi luxui, & pom-
varitiam pæ non ſtudetur, ibi Præfectorum, & Præla-
R. torum pacificus eſt ingreſſus: ibi Juſtitia ad
Ia. ſalutem eſt, non ad excidium. O Eccleſiarum,
Pompa ac Regiarum luctum luctuolum! Eò deven-
veriores tum aliquando eſt, ut Oves jam ſibi minùs à
Eecleſa- Lupo timeant, quàm à QCuſtode. Olim iſta
orum. præceſſerunt, ſed, pro Charitate Præſidum,
ceſſafunt monſtra, ut fſcilicét, adventante ad
ſe Paſtore, fugeret illicè Grex, plùs metuens
& Praß⸗ æraf i0O, quàm ſcabiei. Reddere enim cogeban-
du, qui tur; quæ fſunt Cæſaris, non quidem Dei Mi-
abſhinue. niſtris, ſed Mammonæ Mancipiis. Quod qui-
3 ule⸗ dem dictum tantummodò de iis velim & pau-
nihtatt. Cciö, & fuperiorum ætatum, qui ſtolam expan-
nitas, debant in capturam pro reti, ſummA laude
plurimorum, qui nunc in Eccleſia aurum cal-
cant, & commiſſarum ſibi ovium vitam amant;
1.Reg-s. non lanam. Sic Samueli ingredienti Bethlehem
4. occurrentes Seniores dixerunt: Pacificuſne eſt
lpic 2. ingreſſus tuus? Et ait Paciſicus. Sed ut hoc di-
cere poſſet, audi, quid ei Dominus imperave-
rat. Vitulum de arvmento tolles in manu tua.
Nimirùm Sacerdotis non eſt pacificus ingreſ-
ſus, niſi etiam victimam ſecum deferat, cùm eſt
immolaturus. Vix ea, quæ pro altari ſunt, au-
ferre potes, ſed deferre debes, ſi vis teſtari;
Pacificum eſſe tuum in Provinciam accefſſum.
Porrò, quàm eſſet deplorandum, ſi cùm inſtat
adventus ſeu ſacri, ſeu ſæcularis Luſtratoris,
tota Regio intremiſceret. Vix ſucclamatur,
cce venit: cuùm actutùm Populi, hoc eſt,
Ethicæ Comment. Tom. V.

Laus

INO.

STROMATUM

SCRIPTURIS

LIBE R DECIMUS.

Oves conterritæ exclamant: Ecce venit? Quis?
Arabum Dux? Graſſatorum Anteſignanus?
Veniet: nam Valvas obſtruemus, Pontem ſub=-
levabimus, explodemus Bombardas. Lupus is
eſt, à quo nos tuebuntur Canes, & Paſtor.
Ponite metum, recludite oſtia; nam venit ad
vos Provinciæ aut Gubernator, aut Præſes, ut
diſcutiat facta, geſtâque vulgi; Agnos ab Hœ-
dis ſegregaturus. Periimus, li ità eſt. Quis
enim à Paſtore Gregem defendet? Hi ſiquidem
non occluſuri lupanaria accedunt, ſed æraria

perfracturi locupletari volunt, non repurga-

re. Argentarii ſunt; non Fullones, aurum cor-
radunt, non eradunt maculas. Sibi veniunt;
non nobis. Septuplùm fornacem incendunt;
non;, ut vitia exurant, ſed, ut pecuniam con-
flent. Erratis, miſeri. Sub Bernardo iſta time-
bantur, ut ipfe apud Eugenium queritur. Nune
qui vos luſtrant, Vos colluſtrabunt, ſolum ſo-
latium, unumque ſubjectorum profectum ſi-
tientes. Mei verò ominis fidem facit modeſtia
Viſitantis. Veniet tibi Jalvator. Hoc erit vo-
bis ſignum conſequuturæ falutis: Aſcendens
Juper Aſinam. Quiſquis Pompam odit, & adit
ad vos jumento inſidens, Salvator erit, & eſt.
Quèò eris in Prætura pauperior, eò eris Popu-
lis & utilior, & gratior. Qui Eccleſiam Dei
fundaverunt, reliquerunt omnia, non concu-
pierunt: & Romanam Rempublicam ii Trium-
phantes dilatarunt, qui ferro uſi, aurum hor-
ruere.

Ecce aſcendimus Hieroſolymam, & con-
ſummabuntur omnia, quæ ſeripta ſunt
per Prophetas de filio Hominis: Luc.
18. 31.

Ità Chriſtus ad lanienam, uti nos ad trium- Mortif-
phum, aſcendit. O quantus in Domino pa- atieni⸗:
tiendi ardor! Vel commemoratione dolorum ſur „ &.
ſitim ſuam, ſi non ſedare, certè eludere labo- H
ravit. Sic, inter febrium æſtus ægro cryſtal- 8
la exhibentur, non, ut hauriantur, ſed, ut ſpe-
tentur. Porrò, Confuſionem fui ut paſſus eſt
ante paſſionem inchoari, cùm ad lapides quæ-
reretur, ità nec morte terminari voluit. Etiam
poſt mortem ſeductor appellari voluit. Et
quid dico de Judæis? Audi ſuas ipſum laudes
obtegentem. Nemini dixeritis viſionem, donec Matth.

32 Rlius 17. 92

186

klius bominis à mortuis reſurgat. Satis erat di-
cere, donec expiraverit; S dicit, donec re-
ſurgat. Nimirùm, vel poſt funus eſuriit igno-
minias: &, ſi non dedecuiſſet triumphum, glo-
rias ſuas etiam in reſurrectione inobſcuraret.
Quid, quòd Diſcipulos excitat in monte Oli-

Gloriw varum, cùm vinciendus erat; & cùm in Ta-

a , bore emicaret, conſopivit. Nimirùm, ſuas ma-
Tauen. i vult contumelias, & catenas ſpectari, quàm
ſanta. fulgores reſpici, & coronam. Qui ideèò fortè

Bona oc- in illa gloriæ pompâà Solem præ ſe tulit in vultu,
eultanda. ut ne reſpici quidem poſſet, dum fulgeret. Non-
ne cùm lateret vel in ſtabulo, vel in caſa, Ma-
gos allexit novi ſideris exortu, ut paupertatis
ſuæ tot teſtes haberet, quot Reges. Hinc for-
tè eſt, quòd in deſerto turbas pavit prodigio
omninò novo. UÜbi enim plauſus timere vix
poterat, ibi promptiùs divinitatis ſuæ robur
exeruit. Nam etiam indè profugit, ubi ſibi co-
ronam Regni deferri ſenſit à turba.

Omnia flumina intrant in Mare, & Ma-
re non tedundat. Eccli. I. 7.

*'erne. Marc, niſi fallor, Æternitas eſt, quæ nec
,,:„ detumet, nec intumet, ſive illi flumina exareſ-

Conſtan- Cant, ſive in illam ſeſe exonerent. In qua qui-
tiæ parens Vis latex nomen perdit. Felicitas, tandiù Feli-
citas appellatur, & eſt, quandiùà ternitas non
recogitatur. Quòd ſi in illam influat, nihil eſt.
Tribulatio; Ærumna eſt, ſi ſuo in alveo aut
fluat, aut ſtagnet. Ubi illam Æternitati com-
miſcueris, Vapor eſt ſine nomine. Tagus, Pa-
dus, Euphrates tandiù nomen retinent, quan-
Ambitio. diè procul fluunt à Pelago. O Æiäitternitas, quæ
Aulicus. nihil ſuſpicis, & times nihil! Et quando de
fluminibus ſermo incidit, unum attexam, quod
mihi accidit. Scaturigo primaria Tiberis in
Katus. Hetruria quàm pura? Verùm, dùm fluit cry-
Taerz, ſtallinus, influit in eum Anio & Nar, à quibus
iola. auctus quidem non modicùm, ſed inquinatus,
Eccleſia. Urbem tandem alluit, cloacarum colluvie con-
Kici veri ſpurcatus, in mare tandem defluxurus luteus,
Intentio- rapax, ruderum, cadaverumque colluvie ſor-
nem ſan- Jidus. Ità nimirum ei interdum accidit, qui,

Electio

dam re- 4. .
:ineant, ut Eccleſiæ militet, Romam advenit. Quam
quâ Ec Pius, cum è patria domo excedit! Claves dun-

cleſis mi- taxat regni cœlorum in corde vehit. Verùm,

ritere paulatim in honoris via, novos imbibens lati-
vo- . .
le de vo ces, dolo, murmuratione, hvore, ni caveat,
Verant.

Propaſita fœdatur. Verbo, priuſquàm mare Mortis in-
grediatur, & colorem, & ſaporem mutavit,

retinen.
dau. utinâmque ſola Prætexta,; & non Innocentia
Sie & quoque rubeſcat.
Tepiditas
poſt fer- .
vorem. Ne quando rapiat ut Leo animam meam,
Zae, de. Jum non k, qui redimat, neque qui

ſalvum faciat. Pſ. 7. 3.

Corree Quid eſt, ne rapiat ut Leo? Utinam, quod
tionis im- ſentio, expedire poſſim! Aliquos ſcelus rapit,
Patieni. ut Vulpes, aliquos ut Canis, aliquos verôò ut
Tupiditas Leo. Nimirùm, aliqui meticulosè & vere-
sum an. cundè peccant; quos ſi videris, & inhibere
dacia. & coêërcere valeas. Aliqui paulò audaciùs in-
Felicium ſaniunt; quos, ſi inceſſeris, & latrare ſentias,
rimia. & fortè etiam remordere. Aliqui demum per-
ditiſſimè perditi, non modò furunt, ſed bac-
chantur, prædâmque cum rugitu & fremitu
trahunt; quos nullus ne videre quidem audet
Prævaricantes, ne illorum facinus obſervare vi-

—

Oliva

deatur. Nemo vulpeculam deprædantem non
abigit: Nemo à Leone etiam fugiente non fu-
git. Davidem vel Muliercula placat, vel Na-
than terret. Saülem nec Samuél conterret. Pha-
raonem nec decem plagæ coërcent: imò, po-
pulus mavult illius pati compedes, quaàm irri-
tare flagella. Væ peccantibus, quos ſcelus,
Leonum more, rugiendo diripuit. Nec Joan-
nes Herodiadem arguit. Vel Elias à Jezabele
cruore polluta fugit. Leæna rapuit, & Pro-
phetam terruit.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto
deliciis affluens, inniza ſuper Dilee-
tum ſuum? Can. 8. 5.

Non miror, ſi tantam de ſe admirationem Afabili-
conciliet, quæ aſcendit de deſerto, & nihilo tas in
minus delicis afftuit. Rariſſimi aſcendunt de Moniß-
deſerto, qui non vertantur in deſertum, hor- aliote ſt.
ridi, hiſpidi, agreſtes tum verbo, tum vultu. a,a.
Luna, cùm ſuperiùs fulget, inferiùs pallet, at- Reliioß
que nocteſcit. Plerique putant Deo ſe, coelô- ſanctioris
que vacare non poſſe, niſi ſubtriſtes mundo ſe IRituti
exhibeant, & planè feros, ne feras dicam. In- von ſper-
tuere cœlum, cùm ſupra ſe divina & in ſe ge- nige,
ſtet, quà tamen terras ſuſpicit, renidet, & Honor
ſtellis micat. Dices, Si arridere voluero & ſub- muiuns.
ridere ſodalibus, Deo frui non potero. Falleris.
Iſta & deliciis exundat charitatis, & Deo in-
nititur. Aſcende de deſerto, hoc eſt, tu tibi
durus eſto, nihilque indulgens, & noli dubita-
re, quin Sponſo hæreas, ſi humanum te cæte-
ris præſtiteris. Aureum altare deſtinatum erat
Incenſo, Bobus verò æreum. Nimirùm Vitu-
li, dum immolantur, mugiunt: Incenſum,
cùm flagrat, fragrat. Dominus cùm cruorem
ſe norat exſudaturum, & mortis agone torquen-
dum, non eremi aſperitatem, ſed horti delegit
amonitatem. Inter delicias, luctas extremas „
ſuſtinuit. Ipſe quoque, cùm de exceſſu, hoc
eſt, de Cruce alloqueretur in Tabore Eliam penaoe-
& Moyſem, fulgere cœpit & albicare; ut nos eultaads.
nimirùm doceret, tum maximè hilaritatem præ-

ferendam in vultu & verbis eſſe, cum intus

acerbiſſimè cruciamur. Eſto Serpens, intùs ve- Mbecri-
nenum ſerva mortuale, in cute colores diſtin. aa,
guas blandientes. Sponſa evocatur ad cavernas a⸗ ,c,
maceriæ, & in foramina petræ, non cùm riget, ver s-
ſed cùm pertranſüt hyems. Quando flores ap- mat Me-
paruere, tunc ad afpera provocatur, ut quò 4 Kiaſine
ſunt duriora, quæ tibi imponis, eò effloreſcas Eiritn.
amoœniùs. Magdalena, quæ & cilicio intuùs cin- 5. Mag-
gebatur, & rupes meditabatur, & duriora quæ- ren.
vis agebat, in domo tamen Simonis leproſi & nen,
Domini caput aromatibus, & recumbentes hlandus
odore, non horrore perfudit. David cinerem ſit cum
quidem edebat, ſed pſalterium non fregit. Li- aliis.
lium, quà latet, fætet, aret, vileſcit; ſed quà n .
patet, blanditur tum candore, tum odore. Uti- aber
nam vel Roſas imitaremur, quæ cum dumis eum pe-
florem exhibent. Vereor ne Nuces æmulemur: nitentilbus
intùs molleſcimus in delicias, foris duramur in
corticem. Chriſtus Dominus, qui, duùm ſitit,
aceto potatur, aquam in vinum vertit in nup-
tiis. Qui in eremo dies quadraginta eſurit;
non ultra triduum turbas paſſus eſt eſurire.

,
A a

i⸗

m.
r. M.

7 ant.

1

rfl
Quump
tes N
,Mie

Mut N
lin)
mmu ma

münn,
„ & M
Cendneh
tun,iri
tunm u
elet,e
es mondi:;
chem Ei
Rnket
renict
Nlerolbe
teto. M
, & Dor
c el, ui
X noltdlt⸗
Anunn teik⸗
ſinatunc
imirum
canin,
Cdun nt
Lorenket
honcdkg
Ecks eina
e elcell,
Tebore e,
bicare; uns
lariaten e
E, annd
enn mt,
clores dni,
ur ad ain,
on Chntken
Gdo ai
atur, uſ
licio mnne
SS
onis lndl *5
leclniee/
Vn Kegt
litz i,

00e Ne/
n te

Et adducunt ei ſurdum & mutum.
Marc. 7. 32.

Benè à natura conſultum eſt vitio, novo

Surdus 1 8 ]
alleg. vitio. Planèe vulnus alio curandum vulnere ele-
Lingasg. ganter cenſuit. Nimirùm, ſi non audit, nec
Vox Dei.

loquatur. Calamitoſum, fateor, eſt non audi-
re; ſed longè infelicius non audientem loqui.
Zelantes Hinc mala innumera. Et quidem ſurdorum
indiſereti non unum genus eſt. Alii omninò non au-
Otedien- diunt. Hujuſmodi fuere tum Pharao in Ægyp-
tiamſper- to, tum Iraelitæ in eremo. De his Propheta
Pial 80. cecinit: Ei non audivit populus meus vocem
12. meam. Illum obſurduiſſe ad novem plagas nemo

non ſcit. Alii non modò non audiunt, ſed aliud

pro alio excipientes, audire ſe putant. Refert
