Confeſſa- ſcelera. Veſtro debetis ſanguine illos diluere,
viiſuo in- ſi tamen diligitis. Intuemini, quomodò Chri-
verdum ſtus, qui dilexit, abluat peccatores. Suum fu-
ſanguine
diluant 1Ad
alieng Catores non vinculis addixit, ſed diademate in-

Nagitig., ſignivit, nec Victimas eſſe voluit in expiatio-
Apoc. 1I. nem ſcelerum, ſed Sacerdotes. Fecit nos reg-
5·. num, & Sacerdotes. Sic punit Dilectio, Ee
Amor emundat, ità lavat, qui amat. Catenæ
removeantur, inducantur coronæ, ſervitutis
nomen infauſtum ablegetur, regni nomen de-
ſcribatur, Victima in Sacerdotem evadat „ &
hoc quidem Deo, quem ſacrificium laudis,
non doloris laniena, non ſanguinis efluſio,
non oſſium contritio honorificabit.

In manibus portabunt te, ne fortè oſſen-
das ad lapidem pedem tuum. uper
Aſpidem & Baſiliſoum ambulabis, &
conculcabis Leonem & Draconem.
Pſal. 90. 12.
Ethicæ Comment. Tom. V.

dit cruorem in lavacrum noſtrum: néſque pec-

Superiores tollunt aliquando ſubjectos in al- Correlio
tum ſuis manibus, ne labantur: verùm ſibi ſecretait.
laudi vertunt, quòd illi ſteterint. Undè voces Lapſ
illæ glorioſæ paſſim exaudiuntur: Niſi manum lecrei?ö
ego ſupponerem, miſer procul dubio corrue- urandi.
rat. Verùm iis longe diſſimiles Angeli ſunt;
qui ita à lapſu Juſtum tuentur, ut, cùm ipſi
periculum ſubmoverint, fortitudinis laudem il-
li relinquant. Sanè intellectu incredibile pro-
pè eſt, quo modo elatus Angelorum manibus
Juſtus Draconem calcare poſſit. Sed nimirùm
ea Angelorum humanitas eſt, ut Probo offen-
dicula tollant, & Draconem proterendum ſub-
jiciant; ita ut tutus à plaga ſit, & ſit de vic-
toria ſecurus. Utinàm Paſtores quoque ani-
marum ità ſubjectos armarent, ut illos glo-
ria non exuerent triumphorum. Proh dolor!
quos vulneribus ſubducimus hoſtium, patrio
confodimus jaculo, dùm eatenus eos non ſau-
ciatos oſtentamus, ut trophæa debeant ſcuto,
non telo ſuo. Angelicum eſt, ita manibus
incedentem attollere, ut Baſiliſcos calcaſſe vi-
deatur, qui erigitur. Ut Oflſa arida reviviſce-
rent, putavit Ezechiel cum grandi ventorum
turbine Spiritum evocandum, ideôque clama-
vit: E quatnor ventis veni Spiritus, & inſif- Ezech.
Ra ſuper interfectos iſtos, & reviviſcant. Ve- 37 9:.
rùm pius Dominus, non inſufflando exterias,
ſed interiùs aſpirando, cinerum renaſcentium
anima fuit. Et ingreſſus eſt in ea Spiritus & Ibid. 1c.
vixerunt. En quo modo non blandè modè,
ſed & occultè erigit Dominus non lapſos tan-
tùm, ſed aridos. Petrum in undis laban-
tem JESUS increpuit modicæ fidei. Rogo, guperior
quæ tanta Domini ſolicitudo circà Petri tre- taeatur
pidationem; qui certè cùm undas non virtute Iamam
propriâ calcaret, non multùm intererat Domi- Zazm.
ni calcaret dexterà confortatus, an roboratus scnmte
omnipotemtid. Et quidem ita rem interpretor. erigendi.
Petrus ſeu fidens, ſeu metuens Chriſti ſemper
virtute ſupra mare gradiebatur. Quia tamen
Ppræfidens, & impavidus proprid videbatur
virtute elementum premere, alienà verò vi,
ſi metuens extaret ſtagno Chriſtus, qui nobis
formam ſervandi vacillantes inſinuabat, do-
luit timore Petrum, æquoris imparem procel-
lis declarari. Maluiſſet Dominus Petrum oc-
cultà omnmipotentiâ firmare currentem, quàm
protensà dexterà propalàm labantem ſuſtine-
re. Chriſtus tanta Magdalenæ flagitia condo- Zelus a.
nata, non tam ſuæ Miſericordiæ, quaàm il- nimarum
lius Dilectioni, Fideique edixit. Remittuntur nihil
ei peccata multa, quoniam dilexit multùm. Fi- Hacc
des tua, inquit, te ſalvam fecit. Contra, Nos, id z„.
quos erigimus ruiſſe oſtendimus, ut in illorum glorte
imbecillitate noſtra virtus eluceſcat. Vulnera vana
curamus; ſed alligamus ea, non tegimus. Vo- odium.
lumus, ſi non vulnus, ligaturam certè vulne-
ris apparere. Imbelles armamus: ſed ipſis ar-
maturis inſignia noſtra, noſträque nomina im-
Ponimus, ideéque exarmamus, quem arma-
vimus, dum eum alienis tectum armis ſcribi-
mus evaſiſſe. Non ita arborum radix, quæ pe-
nitùs latitans trunco pompam, gloriamque re-
linquit foliorum. Trabes malumus eſſe, quàm
Radices: neque enim curamus roborare, niſi
propalàm ſuſtentemus. Unus Sol lucere vult,
& videri non vult. Unus inter flumina Nilus
caput occulit, honorémque alveo haberi pati-
tur, qui fonti deberetur. Rarò ſine Pompa Be-
nefici ſumus. Rarius Angelos imitati ita lapſos
erigimus, ut noſtris ſublati manibus, pedibus
Gg 2 vi⸗=

Obedien-

zia Impe-
vinm pa
rit.

Paæarentes,
Reges, &
Superio-
yes eoli
* debent.

Beatiſi-
Ma-
riæ ſanc-
zitas.
Barva
in bono.
Modeſtia.
Caſtita-
zis cura.
Tyro ve-
7ats.
Laus V-
vonis.
B. Sta-
nislaus.
Fervor.
Virtus

ſolida.
°

Timor
Dei.

352

videri poſſint calcaſſe Dracones. Unus inter
Davidis Tribunos repertus eſt Joab, qui ex-
pugnationem à ſe factam oppugnatæ urbis,
Regi reſervaret ovaturo. Civicam omnes pro
ſervato Eratre repoſcimus, quam ita præferi-
mus, ut non ille ſervatus ſemel, ſed ſemper
victus videri poſſit.

Melior eſt Obedientia, quàm victimæ.

I. Reg. I5. 22.

Obedientia mirum in modum commenda-
tur. Siquidem Sauli, quod minimè credas,
Imperium, Obediemtia, quæ genus eſt ſervi-
tutis, parturivit, & peperit. Imòô, quod plùs
mirere, dùm ex imperio Patris aſinas quærit,
Regnum invenit. T'anta eſt affinitas Obedien-
tiæ & Regni, ut ne quidem errans poſt jumen-
ta aberrare poſſit à ſolio. Ut proindè mirum
videri non debeat, ſi partum Obedientiæ Reg-
num ſola Saülis Inobedientia evertit. Ergo A-
ſinas indagans ex Obedientia Princeps inun-
gitur: Regi parcens devicto contraà Samueélis
præſcripta exuitur Principatu. Ità duùm regiâ
fortunã artem indignam Saul exercet, paren-
do Sceptrum rapuit; dùm parcit, quod re-
gium maximè videbatur, excidit Throno,
quia voci Domini non obedivit. Et ſtupes,
regiam eſſe Obedientiam in Saüle, qui noſti,
ante illum ad præfecturam Ægypti nonniſi ſer-
viendo perveniſſe Joſephum. Diſcant Nati obedi-
re Parentibus, & quamvis mandentur humilli-
ma, honores ſciant in abjectis muneribus ſe-
ri, metique Obedientiä. Non deſperent de
corona, qui parent, ſi vincula primum in
currant: nam & Joſeph in ſervitutem, dum
Patris juſſu fratres inviſit, incidit, ex qua ta-
men imperium eſt nactus. Quòd Obedientia
nobis parat ſceptrum in compede, quid præſta-
bit in ſolio?

Ego quaſi vitis fructificavi ſuavitatem
odoris. Et fores mei fruäétus honoris
& hon ſtatis. Ego Mater pulchræ di-
lectionis & timoris. Eccleſ. 24. 23.

A vulgari & forenſi uſu loquendi Virginis,
ſeu Sapientiæ verba diſſentiunt. Siquidem ex-
cultæ Vitis fructus non odor, ſed botrus eſt.
Nec flores fructus eſſe ſolent: Dilectionem
verò haud Timor ſequitur, ſed antecedit. Hac
verò odorem Vitis fructificat, ejuſque flores
fructus Honoris ſunt, & miro modo Mater
jam facta pulchræ Dilectionis parit Timorem.
Quæ tanta vocabulorum permixtio? Undè
fructuum & florum indiſtinétum nomen? Ni-
mirùm in Virgine tanti fuere preti, quæ mi-
nima apud nos ſunt, ut cùm flores alioqui, fo-
liaque ſint, fructibus tamen exæquentur. Niſi
fortè dicamus, Caſtitatis id proprium eſſe, quæ
ne fructibus careat, quibus careret, ſi careret
foliis, flores verecundiæ non minoris facit,
quàm fructus actionum. Imòôò non contenta,
antè pomorum ortum, flores curaſſe, folia ſer-
vat poſt fructus. Undéè parens licèt ſit pulchræ
Dilectionis, Timorem concipit, verita Dilec-
tionis decorem decolorandum, niſi Timoris ve-
luti nigredine decoloretur. Saneè licèt perfecta
Charitas apud Apoſtolum Timorem eliminet,
& Virgine tamen poſt Dilectionem naſcitur Ti-
mor, Dilectionis ille quidem Filius, verum

Ol

Va

ejus quoque & Cuſtos & Nutricius. Timor Cireum-

& Dilectio nomina inter ſe pugnantia, in Vir-
ginis tamen pectore conveniunt: imèò ipſa Di-
lectio advocat Metum, quæ primogenita Pu-
doris, unigenita tamen eſſe recuſat. Virginitas
ergo amet, ſed timeat: &, ſi Dilectionem
edidit, quamprimum Timorem enitatur. At
Sapientiæ verius, quam Virginis, imò pudicæ

quæ alumnos ſuos monet curam habere flo-
rum, dùm ſtudiis irretiti fructus edere prohi-
bentur. Certè Scholaſtici noſtri ſteriles quo-
dammodèô vites ſunt, animarum curæ ſubdu-
éti. Verùm flores pro fructibus habeant. Odo-
rem fructificent pudoris, & abundè fœcundi-
tatem commendant ſuam. Verecundiæ flo-
rem eò ſtudioſiùs, qui ſtudent, colant, quò in
fructus erumpere concionum;, laborumque non
permittuntur. Sanguine quando & Indos, &
Eccleſiam rigare non valent, genas tingant ad
teſtimonium Integritatis, & Zeli.

Et dixi forſitan tenebræ conculcabunt me.

PlI. 13S8. I1.

Dixit Propheta, quod plerumque aſſerunt
multi, qui verentur depreſſum ſe iri, ſi hu-
Wilitati ſtudeant. Timent enimvero contem-
ni, ſi contemptum adament. Metuunt con-
culcari ſi deprimant ſeſe. Audiant hi, quod

Propheta ſubjecit oraculo: Et Nox illuminatio ſed Deo ſe

mea in deliciis meis. Audi, qui times umbras
in tenébris. Non obnubitur in nocte humilita-
tis David;, ſed illuſtratur; ſideribuſque præ-
cingitur, qui Solis radiis læderetur. Deliciæ

Pecktio
perfectis

neceſſariq

Fervor.

lentiæ v. Seientis
Sapientiæ voces hæ ſunt apud Eccleſiaſticum, eum Szi-

ritis.

Dei curs

ſe per-

mitiere.

Religioſus
non cogi-

tet de ſe,

rommit-
tat.

.
Humili-
tas exal-

tuæ umbra ſint, & ignominia Crucis; & Nox tetur.

illicò ſplendorem addet, non adimet. Jam Religioris
hyems tranſüt. Quid indè? Quid? Solis ſcias "vunn
viliora.

repelli radios de die, noctu verò aſtrorum lu-
cem expeti. Ante Chriſtum honores forſitan,
tanquàm dies ſplendidiſſimi, amabantur. Ex
quo verò Crucis majeſtate fugatus eſt Sol, &
tenebræ factæ ſunt ſuper univerſam terram,
cœpit Mundus pluùs Noctem ſuſpicere Humi-
lium, quam Regum Diem. Cœpit ex eo Spon-
ſa gloriari in nigredine ſuperfuſæ ſibi Noctis a
Sole Cruci ſuffixo, illaſque in voces erupit.

Nigra ſum, ſed formoſa, filiæ Jeruſalem. Quòd Can. 1.4.

ſi tenebræ conculcabuntur in ſæculo, Deo cer-

tè lucebunt. Audi: Quia tenebræ non obſeura- lbid, 12.

buntur à te. Erigit te Deus, ſi Mundus te cal-
cat. Fulges, ſi ſæculo lates.
Melior eſt dies una in atriis tuis, ſuper
millia. Pſ. 83. 11.

Non de Sione ſuperna, ſed de Coœenobiis & Dies ple-
Cellulis David loquutus eſt: quod conſequen- i.
tibus clarius verbis exploratur, dùm ait: Ele- Ppl.33. 1r.

gi abjectus eſſe in domo Dei mei, magis quàm

babitare in tabernaculis peccatorum. Id au- Keligioſe

tem apertè deprehendes,
ras ſupputes, alias quidem curis occupatas,
alias diſſipatas nugis, ſomno alias ſepultas,
alias epulis conſecratas. Adeò ut vix fragmen-
ta colligere poſſint duarum horarum, quæ
quaſi micæ cadunt de menſa Dominorum,
quibus in Mundo ſervitur. Cùm, è contra-
rio, in Domo Dei nulla elabatur hora, quam
Sol Juſtitiæ non præſignet. Et licèt interduùm
harum aliqua non intermicet, quèd aut epu-

lis, aut ſomno impendatur, nigrorem iren
um

ſi ſæcularium ho- vita pef-
fectio,

66 n
un, ii

Nl⸗

1
0.

ge
ie ee
ℳ let
ite

A. alll
e
ui
It hi

1r s l
unſta

ulg,
.

tunn do
e len

Iinmet
Urinencl
end te
I in⸗
12 U
8, 1
ſei in
ii
dii

Indlr
ld,
tneer

illum & Coœlo trahit, Solique debet umbram
ſuam, cujus ductu, atque imperio aut dormi-

mus, aut veſcimur.

Flores apparuere in terra noſtra: Tem-

pus putationis advenit. Can. 2. 12.

Spes no- Grandis diverſitas Florum, & Vitium: düm
Rra & enim illi virent, hæ arent: duùm illi coluntur,
Pes Cat hæ putantur: dumque illos demiramur, has

incidimus, pérque vulnera eas in maturitatem
& urgemus. Magnum fateor diſcrimen ſummo
2

Felieita, vere. At præcox iſta felicitas florum citoò elan-
cadaca, guet, utque maturus Narciſſus viguit, ità ma-
SElecio turè carpitur. Verum, dùm aret ſine foliis
eitera. Flos, tum enimverô luxuriat Vitis in pampi-
ſinatio Nis, erumpit in gemmas, tumet in botris, eli-
praden, quatur in nectar. Quæ felicitatis demutatio fu-
turæ mortalium metamorphoſeos imago eſt.
Qui enim putantur nunc, dùm cæteri florent,
ut hi exaruerint, efflorebunt.

Vani autem ſunt omnes homines, in
guibus non ſubeſt ſcientia Dei. Sap.

I 3 * 1 8
politirz Num ſumma quoque capita vana ſunt eru⸗
Ruliau. Clantia ex hoc in illud Politicam, ſeu ſanam

Ariſtotelis, ſeu impiam Luciani? Etiämne va-
mi Regum Conſiliarii omniſci, ſi unâ careant
ſcientià Domini? Planè ita: ſi tamen homines
ſunt. Nam omnes homines, in quibus non
ſubeſt ſcientia Dei, vani declarantur. Ergo,
ne & illi vani appellentur, & mentitum videa-
tur os Domini, negemus illos homines, &
monſtra erunt non vana. Porrò vanos eos eſſe
omnes, quos Dei ſcientia non replet, indè vel
maxitnè perſpici poteſt, quòd fugacia conſec-
tantur bona, edque diligunt ſuprà Deum,
quæ fatentur inferiora ſe eiſe.

Spiritus Domini ornavit cœlos. Job. 17.
13.

Quod addidit ornamentum? Lucis, dicet non
Zelus a- Unus: Nequaquàm, ſed Motus. Quid, rogo,
nimaum. Conferret colo Siderum Soliſque fulgor, ſi
Tocorum uno in loco immotum conſiſteret: Quomodò
a ke⸗ Terræ Colum conſuleret, niſi circumactum
lucis merces inferret, ubertatiſque quaſi ſemi-
na radios effunderet. Arderet Tellus illa, quam
Sol immotus reſpiceret, ſuòque veriùs fuſcare-
tur incendio, quàm lucis fulgeret mitore. Or-
bis verò terrarum reliquæ omnes partes æter-
nam ſuſtinerent noctem „ procul à Sole diſſi-
tæ. Ergo ſi luces, nec movêris, Cœlum for-
taſ es, ſed Cœlo diſſimilis. Quòd ſi devol-
Veris circa plagas terrarum omnes, nulli addi-
Etus urbi, non Cœlum modè es, ſed Spiritu
omini, à quo impelleris, es ornatus.

Tune exultabunt omnia ligna ſylvarum
4 facie Domini, guoniam venit;
Yuohiam venit judicare terram. Pfſal.

295. 13.

Agreſtia aliquando ligna exultabunt, qui-
us domeſticæ cultæque Arbores quotidiè in-
ſultant. Et nunc quidem Cedrus, Vitis, Ce-
raſus, aliæque generis hujuſcemodi ad delicias
Kthicæ Comment. Tom. V.

Eledio
Status.

Stromatum, Lib. XII.

oculorum nutriuntur in hortis, 2 hyeme Pauptys
munimus; æſtate potamus, colimus vere, ſor er ,
Vemus autumno; cùm interim Abies, Ro-enge
bur, Ilex, cæteræque agreſtes deſertæque Stir- keligi.
pes ſecuribus truncentur „earum truncis, vel e: “
in Ignem ad ſolatium Gulæ, vel in Mare ad Betenai
Avaritiæ compendinum imnäſſis. Verùm; ad-=
vVentante Chriſto, exultabunt Ligna ſylva⸗
rum, quia; ut Theodoretus ait, ex eis fuit In Pſ2*
lignum, cui Chriſtus ſuffixus eſt, quod bona
nobis omnia germinavit. Quod ſi libet non? reLons-⸗
de Arboribus, ſed de Hominibus interpretari egeie.
Pſalmum, planè Ligna Iylvarum ezxultant Pra enoſz.
lignis paradiſi, quia nimirum;, ſpretis opulen- Honor

tis, pauperibus naſei Parentibus elegit Domi- wutnus.

nus. Non ex omni frondoo ligno Deus, ve- nar
1 1 1 1 Aat3 „ e 29n ſu-
rum ex virga Virgine, & flore nudatà opum, ertinnt

inopiæque veſtità cortice. Demum, ſi de ſe-
cundo Domim adventu Prophetam loqui cre-
dimus, quis futurum non vide „ ut Ligna
ſylvarum exultent, quando Pifcatores iede-
bunt laturi ſententiam contrâ Opulentos:

quando Crux, non ſceptrum, emicabit in
Coœlo?

Mons coagulatus, Mons pinguis: Ur
quid ſuſpicamini Montes oagulatos!
Pſ. 67. 17.

Quare Montibus ſæculi ineſſe ſuſpicamini Felicita;
ubertatem, qui Dei Montem incolitis, co- Keligioni;
agulatum, & pinguem? Saculi Felicitas non
ideò Mons eſt; quoôd fœcundus ſit, ſed quia
Præruptus, ſed quia altus, arduuſque eſt ac-
ceffu. Quem vero in Domini Monte non
ſtabiliet id, quod Propheta addidit: Mons Pfſale szs
in quo beneplacitum eſt Deo habitare in eo. 17
An ſterilis eſſe poteſt Mons, in quo Deus Peo ſolis
tentorium fixit? Vis ejus diſcere latitudinem? . .
Audi quod ſequitur: Currus Dei decem mil. Ibid. 182
libus znultiplex, milliz lætantium. Sanè non
anguſtus hujuſce Montis vertex eſt „ quem
Currus terunt, & Qurrus Deo capaces. Do- Ibidem.
minus in eis, inquit eodem loco Pialtes. Er-
go Mons iſte, Mons non eſt, ſed Campus, in
quo currus decurrunt. Mons iſte ut ſit ſolita-
rius, ſolus non eſt, nec habitatore deſtitutus,
cùm eum accolat, imò & incolat Deus. Mons
Pinguis: nam & Deo bene placuit ha-
bitare in eo. Atqui Deus eſt exercituum. Er-
go ſterilis eſſe non poteſt Mons, qui aulam

Dei, Deum, exercituſque Domini alit, & ca-

pit. Quòd ſi durum videtur tibi habitare in
Monte, ſejuncto ab agrorum planitie, ſcito
Deum tuum in hoc Monte non oraſſe modèô;
verum & deceſſiſle. Denique nihil fortnides,
recuſes mihil in Monte, ſiquidem tecum eſt
Deus. Mons, in quo beneplacitum eſt Deo, ha- Ibidl.
bitare in eo. Quem & currus terunt, ut diſ-
cas, nec Celſitudinis bona, nec Camporum
commoda huic Monti deeſſe.

Filii Sapientiæ, Eccleſia Juſtorum ,O
Natio àllorum, Obedientaa, & Di-
lectio. Eccleſ. 3. 1.
”Mä — .. Secientia;
Omnes gemellis foetibus in Ordine Religio- ſed cum
ſo, ſiquidem filiorum Sapientiæ proles Obe- Osſerva.
dientia eſt, & Amor. An non pingitur hic “S L
Jrs Societas, quæ Sapientizæ cum PBilia lit, Psdien-

5 tia, ſed
g 3 Mater docz,

354

Seienzia Mater Dilectionis, & Obedientiæ eſt. Nota
neceſſa-
* „Dilectio. Gemellæ hæ licèt virtutes ſint, neu-
7 ST. tra Primogenita eſt. Dilectio & Obedientia
Regala- Sorores ſunt, nec ſeparari debent. Non enim

rzum ob- Ut fabuloſi Fratres ſunt, quorum ſtatio ſimul

ſervantia eſſe non poteſt, quùm unius Occaſus, alterius ſit

Oriens. Quin & Dilectionem proximi frequen-
tiùs animadvertas velim non Amorem uſurpari
ſacris in literis. Nimirum apud Gentiles Amor
arma tractat, quæ Dilectio tractare neſcit apud
Chriſtianos. Ille mortem jaculis infligit, hæc
mortem ſuſtinet. Verùm ille Puer eſt, nec creſ-
cere novit; hàâc verò nemo Major, quæ ani-
mam ſuam ponit pro Amicis ſuis.

Ut liberentur Dilelti tu, ſal vum ſac
dexterâ tud. Pl. 59. 7.

Felicitas
noxia,

Mallent plerique erui ſiniſtr Domini, in
„ qua divitiæ ſunt & gloria. Propheta tamen
Fatien- ſciens non erui, ſed obrui, quos felicitas pre-
ig. mit, non ſiniſtrà, in qua opes, ſed dexterâ,
Tritula- in qua virtutes reſident, poſtulat liberari. Quaſi
tio utilis., dicat: Domine, ne auferas calamitates, ſed
patientiam adauge;, ità ut tuo ſervulo proſit
ærumna. Audi: Da nobis auxilium de tribula-
tione. Ibi non exſufflari, ac diſſipari procellam
petit, ſed eliquari ex nimbo ipſo rorem, con-
flari fortitudinem ex adverſitate precatur. Car-
cer enim Joſepho plùs contulit, quam FPatria
Domus: & Deus in infirmitate, & de in-
firmitate virtutem electis elaborat. Undè de
Pſ. 67. 3 5⁵. Deo: Virtus ejus in nubibus. Dùm enim ful-
Perſerutio mina emittit, robur præſtat, & cùm turbines
utilis. inter & fulgura iram exerere putatur, exerceèt
miſericordiam roborando cor hominis. Ergo
non ſuperetur hoſtis, ſed prævaleat, ut nos ad-
versuüs eum Cconvaleamus ipsà compreſſione ro-
borati veriores Antei. Sicut deftcit ſjumus de-
koiant, canit Propheta. Fumus verò quò ma-
gis elevatur, eò citius vincitur: & nos, dum
adverſarii attolluntur, Patientià effecti fortio-
res ecrum ſuperamus audaciam. Qui educit
vinétos in fortitudine. En tribulationem paren-
tem atque altricem, non hoſtem atque debel-
latricem fortitudinis. Vincula non uni Samſo-
ni robur auxere. Caveamus tamen, ne capilli
nobis incidantur, ne ſcilicèt ſpernatur rerum
minimarum ſtudium & cura in Virtute.

Pl. 59. 13

Paratum Cor meum, Deus, paratum
cor meum. Pſ. 56. 8.

Pſ. 36. 8. Quid ſequitur? Cantabo & Pſalmum dieam.
Prov. zI. Planè vir Obediens loquetur victoriam. En
28. parati cordis ad Obedientiam fructus, pſalmus
Okedien- atque lætitia. Pergit: Exurge, gloria mea, e.-
tia Vera. . 8 . .
urge plalterium & cithara. Benè gloriam & ci-

Ibid. 9. . . .
Intentio tharam excitat, cujus paratum cor vidimus.

reca. Nam Obedientis dormiat, jaceâtque tum ho-
Gloris nor, tum voluptas neceſſe eſt, ſi obedientiæ
vana dn zantj
"a, ſeſe accingit. Nota tamen Obedientis tranquil-

litatem in ipſa gloriæ abdicatione. Exurge,
gloria mea. Poſt obedientiam gloriam excitat,
quæ Obedientem gloriæ contemptorem con-
ſequi ſolet. Dormiit enim quodammodò pla-
cide, dum negligebatur. At Aulicorum non
quieſcere, non dormire dicitur Gloria, duům
ad tempus ſerviunt, ut imperium mercentur;
verùm impatiens, & inquieta ergaſtuhs inclu-
ditur, catenis coercetur, ſuſpenditur equuleo,

Olva

ordinem prolis: Natio illorum, Obedientia, &

protracta de die in diem. Sequitur: Confite- Ibid. 10
bor tibi in populis, Domine. Ne Obedien-
tem inglorium futurum crederes, ipſe aliquan-
diù latitans, coniopita gloriA, triumphabit,
mox toto orbe clariſſimus. Intelligerent id Cele a-
vellem Scholaſtici noſtri, quorum ſepulta mor.
quodammodò fama tot annos mortuæ fſimi-
lior „ quam dormienti eſt: ſciant hi Deum
magnificatum iri à ſe in populis, quibuſcum
modò agere prohibentur. At cujus nunc glo-
ria dormire & quiefſcere permittitur? Ferè
nullius, aut certéè paucorum. Undè non mi-
rum, ſi paratum cor non ſit ad imperium,
vocémque Chriſti, quando parata eſt Gloria
ad Honores. Non ita Aloyſius, cujus para-
tiſſimum cùm eſſet ad Obediendum cor, Gloria
prorſus jacebat, quam excire interdam conan-
tibus quibuſdam dicebat: Adjuro vos, filiæ Je- Can 8.4.
ruſalem, ne ſieſcitetis, neque evigilare faciatis
Dilectam, donec ipſæ velit. Quaſi diceret: Vo-
luntariè dormit Gloria mea, evigilatura, cùm
in Domino obdormiero. Non eſt latebra glo.
riæ meæ carcer ad pœnam;, ſed lectus ad quie-
tem. Aulicorum gloria eſt, quæ fremit, &
latet: vigilat, & ſomnum fingit: cruciatur &
ſilet. Mea verôò abſcondita in Chriſto placidiſ-
ſimè requieſcit.

Talenta
lateant.

Qui eatendit cœlos ſolus, & graditur

Quare non graditur ſuper aſtra ſyderum Tibula-
princeps, & faber. Sanè Solem calcare debe- ¹o &
. . XIr. — Tentatio
ret, cujus Mater Virgo Lunam ſubjectam pe- Daumn
dibus premit. Quid fluctus ſyderum princi- halent.
pi? Quid undæ ad aſtra? Enimveròô fluctus
procellarum ſunt αοtus: quibus dum Dominus
immoratur, declarat ſe adverſis magis delecta-
ri, quàm proſperis: pluſque undas quam lu-
mina æſtimare. Hinc eſt, quòd, qui promiſit
affuturum ſe Juſto in tribulatione, ab incuna-
bulis Mundi fovebat aquas, quas, tempeſtati-
bus fœtas, ſcimus humanæ calamitatis & fon-
tes eſſe, & imagines. Ergo, relicto cœlo, ſpre-
tis aſiris, ſolo neglecto, æ quori incubat, aquas
fovet, cum fluctibus ludit, ut non vexatos dun-
taxat, ſed & tempeſtates ipfſas ſcias ab illo di-
ligi, atque foveri.

Qui præcipit Soli, & non oritur: G&
tellas claudit quaſi ſub ſignaculo.
Job. 9. 7.

Sanè divinæ Omnipotentiæ ſimillima foret senieorum
Obedientiæ vis in Monaſteriis, ſi Soli præcipe- exempla
ret, & non oriretur. Utinam, qui fulgent, oe
latere interdàm vellent. Cùm oriatur quotidiè nmt⸗
Sol, vix ullus miratur, ſemel ad imperium e,
Joſuëé inhibitum, ſemel retroactum in reme- obeadien-
dium Ezechiæ, ſemel ad ſpectaculum Crucis sia.
decolorem Scripturæ loquuntur omnes, om- . Tebet⸗
néſque omninò Mortales demirantur. Adeò alenis
latere eum ex Obedientia, qui lucere poſſit, ſumma.
luce ipsd ſplendidiùs habetur. Ego ſanè pluùs Scientis
Solem non ortum miror ad imperium Domi- cum ſpiri-
ni, quàm ad ejuſdem vocem emicantem. Ibi“, e,
enim Dei tantùm poteſtas eluxit, quæ voca- pro-
vit, quod non erat: hic veròô, quæ rutilabat, motw.
Lux continuit ſeſe, radiéſque ſuos imperio
Domini ſacrificavit. Audiant Luminaria mag-
na religionum. Lucetis, ſed qui Stellas ſub
ſigna-

.
G e
mnm ſe

N

en
⸗
01
Ge

ſre

l

hne
zei Ca
us Mie
r
*
lal cs
likti
hae
ſitrin
Nici
r⸗
ſtoht

uld
Iuns
en ſor
„ ren
n, nn
5. tmren
ir Mo⸗
bmn dal
Hone d
nice
nlirtn
Inite

e.

n
e Amne

,
Nes, N y
,
l 1

ſignaculo occludit, vult vos ab Aſtris non Lu-
cem mutuari, ſed Obedientiam diſcere, quæ
late re didicerunt.

Et miſit ſagittas ſuas, & diſpavit eos.

Pl. I7. 15.

Clemen. Quid tandem? Audi: Et apparuerunt fon-
sia in Su- tes aqitarum. Jacula Dei non ſanguinem ad in-
periore. teritum, ſed undas fundunt ad ubertatem.
Miraris Moyſis Virgam percutiendo, flumina
emittere ad delicias rebellantis populi, quan-
do ſagittarum Dei vulnera flumina ſunt, hoc
eſt, ut Philo loquitur, Montium ſunt ubera.
O fagittas amabiles, quibus licèt diſſipari vi-
deamur, confovemur! Fontes, non plagas;,
facit jaculatrix Omnipotentia.

Ewaudivi te in abſcondito tempeſtatis.
Pial. 80. 8.

Nimirùm, quando non propalàm tribula-
onem circumfſerebas, ut conſolationem emen-
Fatientia dicares ab hominibus, tum enimverò à Deo
tacita in audiebaris, qui cum iis verſatur, à quibus
Tribula- zrumne in ſinu continentur, eas in hominum
HS 8. aures, oculéſque minimè profuſuris. Exaudi-
vi te in abſeondito tempeſtatis. Hoc eſt, quan-
do occultanti tibi ſeu injurias, ſeu calamitates
ſolatium commiſerentis deerit, aderit tunc ti-
bi divinum Verbum, ærumnarum faber , &
temperamentum. Sic Beatiſſima Virgo poſt
funus Filii, ſine ſolante comite orabat dommi:
ideò prima omnium Chriſtum videre meruit;
ſeriùs eo ſruituris mulieribus, quæ ſimul ibant,
ſimul dolorem invicem levabant. Nota. Plorat
Jonas in Navi, plorat in ventre Ceti, afflicta-
tur ubique, ubique Deum invocat: & qui-
dem fortius ſe vicit in Navi, ubi & ſe pecca-
torem faſſus eſt publicè, & naufragium ſuum
§. Jona. non tulit modò, ſed & ſuaſit: nihilo minus
Mortif- tamen non exauditus in navi, auditur in ven-
catio ve- tre Monſtri. Hinc redditur Littori, indè de-
Tahlet. ditur Ceto. Videlicèt in Navi palam miſer erat,
Marmugy occultè æ& rumnoſus latebat in Bellua: ibi la-
de Sape- Crymis nautarum, multorémque commiſera-
riore. tione calamitatem ſuam temperabat; hic verò
omni deſtitutus amicorum luctu, in abſcondi-
Apologia to tempeſtatis auditur à Deo. Cujus divinæ
verior. conſuetudinis non ignarus David, dolores,
quibus urgebatur, comprimebat in corde,
Pſal. 88. quò faciliùs à Deo liberaretur. Audi: Memor
5'1. eæſto, Domine, opprobrii ſervorum tubrum, quod
H continui in ſinu meo multarum gentium. O in-
Pasi o Victam ſuperandæ Miſericordiæ omnipotentis
Chriſo ſt. aftem! Dolores tegere, ut Deo pateant: in ſi-
ne Mur- nu retinere, ut elabantur: eos ſtringere, ut
ere sblalrari ab eis. Haud miror Jobum, teſte
r, ertulliano, ebullientes toto corpore Vermes

Bona o-

Patien. Leponere ſolitum in lacera carne, quippe qui

ti. fſciret abſconditam tempeſtatem Deo feliciis
Lingue revelari. Deſinant mirari nunc, qui in plateis,
. & compitis ſuas reſerunt plagas, ærumnaſque
deprædicant, ſi quotidiè eas Deus & acerba-
ri, & augeri ſinat. Neque enim ſuis Deus ma-
nibus eorum lacrymas recolligit, quas diſſipa-
ri, & fluere ubique locorum, intuetur Deus.
Apoc. 21.

Et abſterget omnem lacrymam ab oculis eorum,

non a genis, hoc eſt, ſtagnantem mœrorem
ſolatur, non exundantem.

— Stromatum, Lib. XIlI.

Tioum hahobar homo in agro ſuo. Luc.
13. 6.

In agro Evangelico miror ego plantatam Lapſi⸗
Ficum & non infitam Laurum: cum tamen eembpari
hæc merentes coronet, illa texerit peccatores.
An Dominus agri, qui ſalvare, quod perie-
rat, vocatumque impios venit, pluùs delecta-
tur Charitate obtegente multitudinem pecca-
torum;, quaàm Juſtitia reddente honorem, cui
honos debetur? Planè penè gratior Deo eſt,
quæ tegit Ficus, quam quæ ornat Laurus. Pla-
cet Princeps munerator optimè de Republica
meritorum, Paſtorem tamen plůùs Dominus
amat; qui foliis ſuis operit pudenda miſero-
rum, nec lapſorum ſimit maculas proſtare. Et
quidem recepit Ficus mercedem ſuam. Quæ
enim Adamum texit, à ſucceſſoribus Adæ .
cùm fructu careret, ſubduéta bipenni eſt. Quis Eali poſ-.
unquàm id ſomniaſſet? Eguit patrono propter Iant opti-
ſterilitatem, quæ olim alienæ inopiæ velamen "“”.
texuit. Fortè, qui nunc aliorum tegis vulne- Compati
ra, tegeris. David, qui raptorem Ovis dam- neſcienter.
nabat capitis, ſubtrahitur clementer ſupplicio,
reus defloratæ Uxoris & Mariti fœdiſſimè ju-
gulati. Qui clamat uſque iepties, ripas indul-
gentiæ præfigens, ter JnsMpro ſe vinctum à
ſe negatione & perjurio exſolvit. Diſcamus
Miſericordiam à Deo Judicio præferri.

Benedicite, & nolite maledicere. Ma-
ledicimur, & benedicimus. Rom. 12.
14. & I. Cor. 4. 12.

Heu quaàm nefariè noxii ſunt calami, dùm Crudali-
ſcribint „qui innocentes fuere, duùm volarunt. as homi-
In wânu hominis inhumanæ ſunt pPennæ, quæ ts.
avibus inſitæ fuere humaniſſimæ. Deprimunt Murmu-
famam, quæ corpora elevabant: diſſecant bo= ratio.
norum nomen, quæ aëra ſecuere. Verbo,
Columbarum pennis humanæ Sapientiæ Ser-
pens inſtructus furit, feritque. Quid calamo
levius? quid plum innocentius? eâ tamen fer-
rum ipfum armamus, alaſque, quas avibus de-
traximus, noſtram in perniciem addidimus ja-
culis. Neque verò cum ſolo ferro plumæ graſ-
ſantur: inermes quoque feriunt, vulnerant-
que, ſi ſcribant’, dùm fodiores inurunt notas
alieno nomini, quàm candidæ pPapyro. Quid
non portenti ſtupeas in famoſis libellis? Alba
Papyrus candorem decolorat innocentum, dúm-
que tingitur, tingit. Improbo labore diluta
ſæpiùs charta, ut pulchritudinem famæ com-
maculet. In eo duntaxat æqua, quòd contu- Lilriin-
ſione muſtiplici tenuata Ponam antevertit famato-
ſuam; antè affecta ſupplicio, quàm rea flagi- rii.
tii. Ergo maledicus Scriptor plumas vulnerare
docuit, papyrique candorem quamplurimos de-
nigrare coëgit. Cœnobiorum verò quis calamos
non miretur, quibus cùm Bibliothecæ penè
omnes ditatæ, ornatæque ſint, uno non valent
maledicorum ſale infatuari. Planè columbini
calami, quibus remordere mordentes neſcit
Chriſtiana Patientia.

Vidi Statuam. Dan. 1. 3.

Babylonicum ſimulacrum in imo ictum

ſthinorum Turris percuſſa corruit.

6g 4

ſubverſum eſt: at in vertice carnea illa Phili-

Utrum-
Jgue

que ſaxo, utrumque Davidis ope dilabitur:

fictum ſimulacrum verioris Davidis impulſu &
coœlo devoluti, carneum funda Davidis, Do-

virius minum typicè exprimentis. Unde ergo tam
ſolida. diverſa excidii ratio; in tanta ſimilitudine vi-
Status tiorum, victorumque? Dixerit fortè quis, in
Babyle- eo præ Davide Domini fortitudinem robuſtio-
nica. rem declarari, quòd ille vix trophæum fixit
in capite, cum hic, tactâ vel baſi Simulacri,
illud dejecerit. Enimverò artem vincendi do-
cemur novam. Spontè devolutus Lapis, quia
Artis caruit induſtrid, facilè artificioſam Sta-
Mort if-

atie Pef. tuam evertit: vincit enim ſine labore Naturæ

ſionam vis Artis ſtudium. Contrà, Davidis Lapis in-
erdus. duſtrius difficiliàs naturæ molem disjecit. Er-

Recisivi. go contrà Naturam pugnare arduum eſt Arti:
Circum-

Lene quo modo decertandum tibi ſit contra Natu-

veorem vel fam. Opes, honores, ſceptra ultrò repudian-
Taspillus tur. Nemo Carnem verò ſuam, teſte Paulo,
dejiecit. odio habuit. Artis opus Statuam Lapillus ever-
vtccir. " tit: Naturæ carneum Simulacrum is, qui Ur-
2. ſos, Tigrideſque lacerat, vix proſtravit, ſtra-
tämque nonniſi Gigantis ipſius gladio obtrun-
cat. Sat eſt baſun tangere externarum cupidi-
tatum, quam, cùm luteam repereris, eliſiſti.
Quæ verô intrà nos vitia fervent, carnea non
ænea ſunt, ſoléque & capite excidium metuunt,
ſi nimirùm mentem Lapis angularis feriat inno-
center, ut ventrem ſubigat. .

Aſſerte Domino ſilios arietum. Pfſ. 28. I.

Intentio

1 Num his contentus? Nequaquàm. Verùm
recta.

à Pecudum oblatione gradum facit ad ſacrifi-

Firtus cium Gloriæ, quæ noviſſima omnium Cupidi-
ſolida, tatum immolatur. Aßferte Domino gloriam, in-
Pſ. 28. 2. quit, & bonorem, afferte Domino gloriam no-
Gloriæ mini ejus. Arduum opus litare Gloriam. Hæc
vana. enim cùm Auræ comparetur, & cultros, &

Mortiß- focos, & aras ità eludit, ut nullà ratione ma-
catis S. ctari poſſe videatur. Nunc verò miſsa Aéris
s. imagine, legem miror, quâ Gloriam Domino
sit. ſacrificare jubemur. Non enim tantùm patien-
Religioſ: tes nos vult Dominus efle, cùm ipſe Gloriam

auſteri eripit, eâque ſpoliamur, verùm ultrò eam vult
Rer bu- in ſuum templum à nobis adduci. Afferte, in-
velng,a Quit, Domino gloriam. Plures forté repereris
ria. Jobos, qui oppreſſæ Prolis nuntium excipiant
Amore imperterriti. Vix unum ſpectabis Abraham, qui
duei. dilectum Iſaac ducat ad Aram. Plerique inju-
Mortiß- riis affecti deperditam famam patienter Domi-
anzaz, no immolant „ &, ne penitùs perdant „ quam
ſaſcepta, Perdidere, expirantem, jamjâmque perituram

won ilata, in manus Domini commendant. At quis De-
Folanta-“ decus ſpontè retegit ſuum? Quis ultrô abdicat
,. „ Sloriam? Quis affert Honorem Domino, ante-
er vorf " quàm ab aliis invitus raptetur ad lanienam De-
tientisa. decoris? Opprobrium rarus antecedit ſuum:
Conſcien- & , niſi ſpolietur Glorid, nunquàm nos illam

tia Pe- exuimus. Vix ſi Decore Deus nos diſpoliet,
Iic, ferimus, haud ipſum oblaturi, ſi in tuto ha-
zas vera beamus. Nimirùm, etiam poſt votum, abſti-

Ieſe accu- Nuiſſet ſe Jephte ſacrificio Filiæ: quia, quæ di-

ſat. ligimus, Deo non afferimus, niſi auferantur à
zaaz..: Deo. Ut Filiorum, ità Gloriæ fortins funera
infticte.

Jama eu- toleramus, quàm ſacrificium. Nominis Famæ-
ra nimiaæ. Jue plangere orbitatem volumus, non facere.
Volnnta- 3
rid

0O1

Artem à Natura vinci perfacile. Diſce hinc,

IVa

Sacrificium laudis honorificabit me: illie
ter, quo oſtendam illi ſalutare meum.

Pfal. 49. 23.

Sacrificium ſine ſanguine non peragitur. Humili-
Quare ergo Laus non Xenium, ſed Sacrificium as ſaeri-
eſt? Nimirum non eà delectatur Deus Laude, Aes
quæ ſua eſt, illique non tam offertur, quam vonnn
redditur, ſed noſiràa; ſine cruore non litatur, Religionis
cùm extirpanda è& corde ſit, ubi Laudis cupi- munis
do radices tam altas agit. Sacrificio, non Mu- Viliora.
