Gütnmni magni ſucclamant: Vide, rarè perfectè con-
hemmn (. valeicunt, qui ejuſmodi aliquando ægritudi-
mr, M r ne laborarunt. Demum, nullà factâ ſcele-
Ii k rum mentione, ita illum dimiſit, ut inter-

, inglit el rogatus ille à quo curatus eſſet, reſponderit;,
ns gun ſe illum non noſſe. Verùm cùm iteràùm eum
le, in; Tbid. 14. JrsUS vidiflet in Templo, dixit ilh: Ecce ſa-
Finutem, an nmus factus es Jam noli peocare, ne deterius
Drobritn . tibi aliquid contingat. Et addit S. Joannes,
Cninin en quod tunc primum cognovit Paralyticus quis
tiam, nd eſſet, qui eum curaverat. Eece ſanus factus
agclernin e Jam noli peccare, ne deikrins tibi aliquid
atis Eenb l contingat. Abiit ille bomo:⸗ & nuntiavit Ju-

dæis, quia J ESUSeſſet, qui ſecit eum ſanum.
Hinc duo deduco. Primum: ex maniuetudi-

im, Ulele ne, quâ uſus erga ipſum fuit Chriſtus, intel-
Petrun kas lexit æger JEsM eile Medicum ſuum. Pu-
contamein r. to enim intraà ſe dixifſe: Qui non ſtatim me

admonuit de ſceleribus meis, led prius ſana-
vit, & tam ſerò hac de re monuit me, non
Opera- poteſt eſle niſi JESUS. Secundum: Jnss non
riu ſala- Cognitus fuit ab ægro, cum ei per miracula
en , cEεreddidit valetudinem, ſed cùm hortatus eum
Honotem
tarae eſt, ut caveret à ſcelere: adeò nos tunc ſum-
adheren. Mi habebimur, & Mundi Salvatores prædica-

epetenilki
Dhniſtus, ik⸗

Ketuit Mife ihaee .
niem bi. bimur, non cùm ſæculares juverimus in eorum

l 2 Familia- calamitatibus, ſed cùm eos à peccatis revoca-
die⸗ ges ee,„ Dilnus. Nunc verò proh dolor! toti plerique
A Nzie gi. ſunt in promovendis iis qui ſibi adhærent:
uatki⸗ hilquera: Peccéêntne, an ſtent, vix curant. Interdum
ngue, e i Pani nonnulli ex nobis Scholaſticorum & Pœniten-
mdogs, tentivus tium non ſolùm innocentiam, ſed temporalia
ehile, e Tasden quoque promovent. Undè irrident nos illi,
rugi, iun n,, cùm recordantur, quomodò & Ambitioni &
te D Cure ſu- Vanitati, & voluptati eorum multi ſubſervie-
jaliet ie erſu rint, impetrando eis à Parentibus ornamenta
e eden in aaha- à Principibus gradus, à Nobilibus gratiam,
haben ia letteg. raptim de animæ profectu cum eis agendo.
ooret,ſ uding, V* nobis, ſi tales eſſemus. Credite „ faciêt
orelet. ErbPæſ-. Deus, ut ne quidem noſtri nominis recorden-
lt, f “ crtionum tur, & quibus nos cordi eſſe credemus „nos nec
eigenin ee noſcent. Audi: Imerrogaverunt ergo eum: Quis
ns lbe ⸗, ſunt. Aſt ille homo, qui dixit tibi: Tolle grabatum
6: he Ne lbid. 12. M, & ambula * Is autem, qui ſanus fuerat
e 7 4 efßectus neſciebat, quis eſſet. Quid clarius ad rem
Neenin i, noſtram? Et quando audivimus Phariſæorum
ite ra verba tminimè ad rem, liceat quoque mihi à
um, 100 propoſito divagari, & in fine corrumpere or-
1 Crfif inem narrationis. Notaſtin? Interrogantibus
el, ais „cur in die Sabbati grabatum tolleret,
obſec g elpondit *ger, Qui me ſanum fecit, mihi di-
leutm Tbid. . r e gabatum tuum. Et illi, Cuis ſt ille,
liei “ Tui tibi Aixit, Tolle grabatum. O Invidentiæ

„amiden
ſtin

Stromatum, Lib. VII. 5 5

mores! Cur non dicitis, Quis ille eſt qui Te ſa- Murmu-
num fecit, cùm æger dicat vobis id ſibi manda- AKeraſs- 5
tum ab eo, qui ipſum curaverat; ſed dicitis, o„e, e
Quis tibi dixit, Tolle grabatum & ambula. Pro- Lavigiæ.
digium ſiletis, quod crimen putatur, loquimi- Perſecuio-
ni: Quæritis, non quis eum curaverit, ſed quis res Reli-
illi violandum Sabbatum præceperit: Cum du- gileren.
dum Paralyticus dixerit, Qui me ſanum fecit, en bo-
is tollendum ſualit grabatum, ut reſponſioni na, &
hæreret interrogatio, quærendum fuit, Quis mala
eum curaflet, non quis ei imperaſſet, quod à "narran-
Lege vetari credebatur. Nimirùm Invidi no- * dicn-
lebant recordari miraculi, ſed quærebant, quo ,e, temer
modo accuſationes componerent. 10.
Seandali-

* . ari faci-
Et comedit omne anum in terra eorum: .

* les etians

&Oσ omedit omnem fruéctum terræz eo- de in in

5 quibus bo-
rum. Pſ. IO4. 35. na pluri.-

ma ad ſüt.
Haæc in .gypto præſtitit Bruchus. Parvum Mortif.
animal, & ab olere vaſtitatem exorditur. Sed zatio Paſ-
cave: nan, qui comedit fœnum, poſtquam Lonum.
foœno fuerit ſaginatus comedet omnem fruc- Pio laſas
tum campi tui. Iracundia, quæ in te ebulliit, Parva in
Bruchus eſt. Initio contenta eſt ſoeno: ſatis eſt nalo.
illi, ut hoſti non blandiaris, ut eum non invi- Principiis
ſas, ut ſingularia in eum beneficia non confe- Uan-
ras. Periiſti. Bruchus iſte tuus, qui foœmnum co- Pag, r.
medit, comedet fructus: cogeris de eo male is aſe.
loqui, de quo nunc tantuùm non benè loqueris.
Cogeris hoftiliter inſequi, quem tantùm non Tepiditas:
ſingulariter amas. Quod autem de Iracundia
dixi, dicito de Paupertate violata, & de quo-
cumque vitio paulatim à minimis ad ſumma
progrediente. Porrò agrorum Bruchus voran- Invidia:
di rabiem melioribus initio frugibus explet,
uſurus ſœno, ubi fruges deſierint. At animo-
rum Bruchi à deterioribus ingluviem ordiun-
tur; ne repellantur, ſi ſtragem cordium ab
optimis inchoent. Quis enim confeſtim jugu-
let fratrem, ſibi ingenio fervoréque prælatum?
Quis verò cum oculis tantiſper dejectis non
adſit properanti velocius ad bravium? Verùm
à livore oculorum progreſſi ſunt Cain in Abe-
lis cædem; Saül ad haſtam intortam in David.
Neuter pati potuit antecedentem ſe vel in ſa-
crificio, vel in triumpho.

Omnes, quæ ſua ſunt quærunt. Phi-
lip. 2. 2 I.

Quare Simulachro Babylonico Eccleſiæ & Tempora-
Siomis filii ſimiles ſunt? Aureum & ipſi ver- lium con-
ticem habent, nihil, præter opes, eorum, temptas.
interdum Mente verſantem. Cur aurum Eccle- k,ti⸗
ſiæ capita occupavit? Quia lutum. ſubſtat in slivio,
pedibus. Mortis oblivio auri cupiditatem parit.
Jaceret ſub pedibus aurum, ſi pulvis reſideret
in capite. Facilè contemmit omnia, qui ſe co-
gitat moriturum. Tu verè noli dicere, reus
ſum, ferreus ſum, aureus & argenteus ſum,
firmà utor valetudine, proſperâ recreor fortu-
nâ, non eſt, quòd mortem timeam. Fateor,
ex metallo penè compactus es, fed non totus.
Modicum hæret limi in pedibus. Dives es, ſa-
nus es, ſed & homo es. Morieris. Et unde
mihi excidium, qui & parcè comedo & mo-
deratè bibo, & vivo ad Hippocratis leges.
Noli eſſe ſecurus. Morieris. Nihil imminebat
Statuæ Chaldaicæ, ſed diſſoluta eſt. Lapis ſine
manibus præciſus devolvetur ad te, & te pro-
E 4 ſternet

ſternet. Morieris, non quòd aut multùm labo-
res aut largiùs epulere. Peribis, quia natus es,
quia homo es. Lutei ſunt pedes, licèt aureum
Circumferas caput. Quod libet, age. Natus
es, occumbendum eſt tibi. Nec vetuſtate diſ-⸗
Mors im- ſolvéris, ſed elideris violenter. Procul a te
previſa. polſitus lapis revellet ſe à monte, & mortem
inferet tibi. Undè non times caſum, inde te
impetet. Abſalom ſuâ ſuſpenſus comâ eſt: ſi-
bique Aman, in qua pependit, Crucem para-
vit. Golias, quem ſpernebat adoleſcentem,
eum ſe fortiorem cognovit. Et undé volup-
tatem expectabat Holofernes, indè exitium

paſſus eſt.

Ego dixi in eaceſſu mentis meæ: Proje-
tus ſum à facie ooulotum tuorum.
Pſal. 30. 23.

Quaàm falleris, qui Te in oratione non oraſ-
ſe credis, ſed blaſphemaſſe? Quò fœdioribus
urgeris cogitatiombus, eòô propihs accedis ad
Deum. En Prophetam, id aperté conteſtantem:
nes 4 Deo. gatetur enim fuifle in exceflu mentis, cuùm ſe
Scorupulo- D oiect didit. Ego dixi i S,
ß. à Deo projectum credidit. Ego dixi in ecαα
Tentatio mentis meæ: PFProjectus ſum à facie oculorum
nen zi. tuorum. Cùm durius loquebatur ad fratres Jo-
men da. ſeph, ardentius eos diligebat; & duùm ſe illi

Teihula-
170„ Deſo-
Natio, &

Tentatio-

S credebant inviſos, placebant maximè. Sara;,
Puſillani- Cum ab Abrahamo non uxor, ſed ſoror dicta
mos. eſt, tunc maximè dilecta eſt. Ut foret con-

jux, conjux deſüt appellari. Sic etiam Jacob,
cuùm increpuit Joſeph de ſomnmio ſiderum, pluùs
amavit. Rogo Te, quid experiris? Myrrhatn
inquis. Amaritudinem ex oratione colligo. Sci-
to, te Sponſi labiis tum maximè proximum
Can. 5. 13. eſſe. Labia ejus Lilia, ſtillantia myrrham. Oſ-
culatur Te, dum amaritudinem inſtillat. Gra-
ta Myrrha, ſi ex oſculo fluit. Non procul
ſum à labiis dilecti mei, ſi proxima mihi fac-
ta eſt amarities.

Pennæ columbæ deargentatæ, & po-
riora dorſi ejus in pallore auri.

Pſ. 607. 14.

Ità pingenda eſt Columba Dei. Argentum
in pennis, in dorſo aurum. Aurum autem
amor eſt, eloquia verôò ſacra in Argento ad-
umbrantur. Ergo ſi Chriſti Columba eſſe cu-
pis, de Deo loquere, ut evoles: Deum dili-
ge, ut onus non reformides, & jugum legis.
gserme In dorſo emicet aurum charitatis, quod leve
Ppiritua- reddat quidquid ferendum eſt. Eloquiorum

. Domini argento tanquam alis inſtructus mirum
more . 1,12 .
Juei, non Tuam ſublimè evolabis.
metis. . .
Non novi hominem. Matth. 26. 72.
g. Petri Babyloniis ſimulacris quàm non diſſimile
negatio. Eccleſiæ primarium ſimulacrum! En Petrus
Argu- in vertice aureus, dum, ad imperium Chriſti,
gnentum.

relinquit omnia, argenteo pectore dùm eum
Filium Def confitetur, æneis tibiis dum mo-
ri ſe cum illo paratum clamat, ferreis plan-
tis, cum impetu facto in cohortem, militem
vulnerat, luteos tandern in pedes deſinit;,
quos lapillus è monte ſine manibus præciſus,
hoc eſt „ ex aula vox ancilluleæ caſu emiſſa,
ità tetigit, ut prorsus tantæ molis ftatuam

.

Oliva

everterit, comminuerit, protriverit. O aulæ
Mons nimium fatalis Eccleſiæ, in qua nihil

tam vile, tàmque imbecillum eſt, ut non poſ-

ſit vel Petrum, ex Apoſtolorum Principe;
in perjurum & transfugam tranſponere, ſi
tangat. O Simulacrorum intutam firmitudi-
nem, ſi vel in poſtremo pedum vefſligid de-
generent. Sed Deo gratias habeamue: nam
ſi lapillus Coloſſum dejecit ex aula devolu-
tus, idem feliciter lapis verior ex Virgine;
abſque mamibus præciſus, ſublevavit. Reſpe-
zit lapis Petrum, & erexit. Lapis, inquam;
ille ſuper quem oculos ſeptem Propheta vi-
dit, Petram vidit, in quâà Eccleſia fundabatur,

& refecit. Noſtrum erit & caſum tanti Simu-

lacri, & JESUM delicatiſſimè illud reficien-
tem intueri. Turpiùs Petrus cecidit, quam
Adam: non enim, ut veſceretur, uxori afſen-

ſit; ſed ut Deum abjuraret, ancillæ verbo mo-

tus eſt. Sed delicatiùs refectus hic eſt, quàm
ille ſactus. Non enim manibus, ſed oculis
Chriſtus diſſolutum Petrum conſolidavit: qui-
que Eccleſiam ex vulnere peperit, Eccleſiæ
caput ſine vulnere ſanavit à vulnere.

Deus noſter refugium & virtus: adju-
tor in tribulationibus, quæ invenerunt
nos nimis. Pſ. 45. 2.

At mihi & Deus deeſt, & tribulationes
non deſunt. Deeſt refugium ad ſolatium, &
ad diſcrimen anguſtiæ imminent. Sanè. Verùm
David nec fallitur, nec fallit. Fortè Deus re-
fugium tibi non eſt, quia non te Tentatio-
nes convenere, ſed Tu illas adiviſti. Tu malè
cautus inveniſti Tribulationes, adversùs quas
haud ſe Deus tibi affuturum pollicetur. Adhu-
tor erim eſt in Tribulationibus, quæ invene-

runt nos nimis. Ideò enim periclitanti Joſeph

adſuit, quia Dominam, quam non quæſierat,
in anguem ſibi ſenſit converſam. Ideò Davi-
dem labi permiſit, quia quò non debuit, in-
flexit oculos.

Hodie ſ. vocem ejus audieritis, nolite ob-

durare corda veſtra. Pſ. 94. 8.

Fortè enim niſi hodie audieris Dominum,

cras audire non poteris ereptus & vivis. Verum
ad adoleſcentes liceat Prophetæ verba trans-
ferre. Hodie id eſt, Juventutis tuæ tempore
Deum audi ſi clamat, nam deinde clamantem
audire non poteris. Nunc enim, duùm aurora
eſt ætatis tuæ, potes audire Deum: deinde
enim, factâ jam die, exit homo ad opus ſuum
& ad operationem ſuam uſque ad veſperam,

ut Propheta loquitur. Vix ad occaſum vitz

recordatur Dei, totam verò diem expendit in
opere, ſed ſuo, non Dei. Porrò tunc cùm o-
peraberis, licèt Deus ipſe loqueretur ad te,
expelleres eum. Nonne recordaris eorum, qui
Regis cœnam ſprevere, ut boves ducerent, &
villam luſtrarent. Mundi hujus felicitas quam
ſit vana, cognoſci poteſt, vel antequàm degu-
ſtetur, vel cum tranſierit. Sol enim reſpici po-
teſt vel manè vel veſperè, in meridie verò à
nullo reſpicitur. Itaà felicitas non expenditur in
medio curſu, ſed colitur. Niſi eam in adolef-
centia & aſpexeris & contempferis, ſuſpicies.
Ah' altitudine diei timebo, inquit David. Nem-
pe qui adoleſcens ab aula divelli non cupit

Sau-

Güch
ie6
5 Gnbe
Uulhet
miri
ukti e
AMek⸗
* Ami
ope,
enil n
n
„i Neen
nile, 6
9 aeri
(ur: Mn
a N
ſa. n
1velat e
i1 Deui
me, i
Plant,
ihunt eſe
1 I in
2 ele cl
n un nie
Tentatio- Enrt
nis reme- “
dium. un Uller
Occaſßio .
mala fu-
Lionda: Hunen /
Uf.
yoeationi
rebelles.
Vocatio in
Zuventa:
te. .
procraſti⸗
natio.
Pſ. 55. 4.

Dal
ul
mmk
nake,
lete,
lod .
Gerch
J...
Noine

dec,
Oen
ndben
tuni d.
icit, in
Uxori de.
verdom.
l, G
d eh
ldurt: N
eit, Ealle
nete.

cinvennn.
K
1
. tribluin
Hſolanun l
. Jan. Jenm
Forte Diur
n te Tanm:
Hwiſt. Tun
„ Aceräb gu
ollcetu A⸗
8, Cve
nichtunn N
n non Gorkt
m. Iden Dn
Gon Cebut,

1

rtis, Mh

g

Hens Dommm
eris
ete eti⸗

ſenu⸗
7
ih /
eno

ve 40 ehet
den enel

Pontun

M Stromatum, Lib. VII. — 57

Saüli charus; cum cupiit, nequiit recedere
Eledtie ab ea. Columbæ ſibi pennas optavit, ſed dum
Batsw. columbas meditatur, Corvus evaſit, denigra-
tus ſuper carbones adulterii ſœditate. Qui vigila-
verint diluculò ad Sapientiam, invenient eam:
fruſtrà eam quæſituri in meridie. Vox Sponſi
facta eſt ad Dilectam, cùm ipſa de ſe dicebat:
Can.5. 2. Ego dormio, & cor meum vigilat hoc eſt,
dùm præ immatura ætate adhuc oculos non
aperui curis & ſolicitudinibus vitæ hujus, &
cor fluctuat ſui excitus incertitudine, tunc
ilioruw VOX Dilecti ſonat in foribus meis. Antequam
edacatio. evigiles, evigilandum eſt ad Dominum. Nam
Iaßirs cm evigilaveris in pace in id ipſum nec re-
tiones. quieſces, nec dormies. Ideò hoſtes noſtri cla-
Ppl. 89. 6. mant: Mans ſicut berba tranſeat, mane flo-
reat & tranſeat: veſpere decidat, induret, &
areſcat. Cur precantur tantum, ut vel ma-
nè areſcat vel veſperè? Quia niſi converta-
ris ad Deum vel in adoleſcentia, vel in
morte, vix converteris. Nec Sponſa in me-
ridie ſcivit, ubi Sponſus cubaret. Ideò ma-
nè optant evaneſcere & arere pietatem, cer-
ti, niſi in juventute floruerit „ nunquam
erupturam, niſi fortè in vitæ occaſu, inci-
piat virere cùm deſines vivere. Repleti ſu-
Pl.89.14. mus manè miſericordidä tua. Cave ergo, ne
ſtillam miſericordiæ & ſermonum Dei fruſtra
ſuſpires in meridie, qui manè repletus miſe-

ricordià, miſer eſſe non reculaſti.
Deſperati
ſerent.
Lapſi

Can. 1I.

ſuan vo Domini: ſperavi in miſericordia.
mai-
ler Plal. 5§1. 10.
Tobias
ſenior:
leruſalem Cujus vox iſta eſt tantæ plena fiduciæ? A-
eivige belis an Enos, an Enoch, an Jeremiæ in
1 „ Utero parentis ſanctificati? Davidis eſt;, ejuſ
Dominus Que non innocentis quidem, ſed adulteri,
in operi- non luctantis cum Monſtro, ſed fœminæ
bus wa- ſuccumbentis. Pfſalmus iſte primus eſt ſupra
vus ſua quinquageſimum, & eum ſubſequitur, quem
nert Wwn dictante dolore, ſuis Propheta lacrymis ex-
tamen aravit. Tu Olea, & quidem fructifera in do-

deſperat no Dei es? Et ubi voces illæ ſunt: Miſere-

polle ali: re mei, Deus, ſecundim masznam miſericor-

quando Jiam tuam ubi multitudo miſerationum »
renovari. u4 niſi ab! d ſſ b jari
lnd ipio uerere, deſperabas tuum expiari

eodem poſſe piaculum. Tu Oliva, qui vix Quercus
capite, es, ex quo ſues glandem excutiant? Nimi-
nonfu- rùm ſcit Propheta, Dei miſericordiam ad de-
dicn, ut licias uſque & decora Peccatoribus indulge-
aliquo re. Scit, poſt ſcelus, non modò non abjec-
modo re- tum ſe eſſe à Domino, ſed erectum altius. Et
ſciantur quidem nuſquam ſe, ante peccatum, tam ſplen-
eiine dido vocabulo cohoneſtarit, doctus clariores
e dex nos fore poſt culpam, ſi nos culpæ pœniteat.

ſapphiro Porrò non eſt, quod putes, magno niſu id à

& Sma. Deo præſtitum. Nam, qui initio Pſalmi quin-

ragdo in. quageſimi conterritus foæditate & magnitudi-
anpre. ne delicti ſui clamabat: Miſerere mei, Deus,
Dhett. lecundum magnam miſericordiam tuam: & ſe-
bid.n. undum multitudinem miſerationum tuarum de-
20. le iniquitatem meam. Mox, quaſi curaturo ſe
uea. Medico intuliſſet injuriam, quòd ab eo curan-
mos ſn das plagas ſuas miſi effuſis miſericordiarum tor-
turos rentibus deſperaſſet, corrigit ſe, & ait: Aſ-

nonopti- Peges me hyſſopo, & mundabor. Quaſi dicat,

randne Non amplius quæro, ut me amplius abluas:
ta um non peto flumina ut munder, fatis eſt levis

optini Ego autem ſicut oliva fructifera in do-

aſperſio Miſericordiæ tuæ ad purgandum pec-
catum meum. Simulacrum iſtud criminis mul- Pf. 50. 3.
tiforme, lapillus præciſus & monte Miſericor- Ibid. 9.
diæ tuæ, ſi vel tangat, evertat. Stilla una
dulcedinis tuz Mare magnum & ſpatioſum
manibus ſcelerum meorum condire ſufficit.
Refluant promdè flumina aquarum multarum
ad thronum pietatis tuæ, undè fluxerunt: nam
mihi gutta una, ut dealber, ſatis eſt. Scio
Nazianzenum dixiſſe: exiguum abſinthium a- Apolog.
marorem ſuum melli celerrime impertire— Mel 1r.
contrà ne duplo quidem majus dulcedinem ſuam
abſinthio infundere. Abſit autem, ut hoc ſen-
ſerit de melle, quod ex ore Sponſi diſtillat,
cujus guttula quævis, quodvis Mare fellis pec-

catorum indulcat. Quale Mare fellis fervebat

in Magdalena? uno Vade in Pace, verſa eſt Marc. 3.
amaritudo ſceleris in mare mellis, quo Spon- 34.
ſus ipſe cupiit ſaturari. Ità eſt, inquis: Sed
quid ſi, poſt innumera à Deéo accepta benefi-
cia, adversus Dominum rebellavi? Qui fluvii
ſufficient ad mundandum me? Quomodè ig-
noſcat Deus, poſt adoptionem, rebellanti?
Imô quia plurima præſtitit, præſtabit plura.
Dediſſe, cauſa erit, ut det. Recordare Eze-
chiæ. A Deo innocens diù ſervatus, tandem
hoſtium potitus in acie, Deo gloriam non re-
tulit. Indignatus Dominus immiſit in eum mor-
bum, & mortem ei nuntiandam curavit per
Iſaiam. Tum ille, Obſecro, inquit, Domine, Ila. 38. 3.
Memento, quæſo, quomodo ambulaverim coram
te in veritate, & in corde perfecto, & quod bo-
num eſt in oculis tuis fecevim. O orandi magis
peritum Principem, quaàm perorandi. Ergô-
ne, ut Dei iram avertas, ejus in te dona gra-
tiæ commemoras, quibus ad hanc uſque æta-
tem ſervatus es? Nonne augetur delictum
tuum, quo diuturnius, ex ejus munere, ſine
labe vixiſti? Profer itaque ærumnas tuas, non
dona ejus, ut tui miſereatur tuis miſeriis per-
motus, non autem iraſcatur tibi ingrato ſibi.
Erramus: Indulgebit eò facilius, quò ſe Regi
meminerit indulgentiorem fuiſſe. Et nos qui-
dem quare citiùs filio parcimus, quàm ſervo,
niſi quia plura illi præſtitimus? Nullum ex ho-
ſtibus ſervandum David mandavit, niſi ſolum
Abſalonem. Non aliis minus ille peccarat in
Regem. Sed filius erat. Suadet natura indulge-
ri, quibus multa indulſimus. Noluit mortem
inferri, cui vitam dederat. Pautas tantis blan-
ditiis ſtuduifſet Jnsos Judam ad bonam men-
tem revocare, niſi prius eum ad apicem Apo-
ſtolatus evexiſſet. Amabat in proditore mune-
ra ſua, ideò ſitiebat ſervare, à quo perdeba-
tur. Nec Tu, Petre, dignatus fuiſſes reſpectu
Chriiti, niſi antequàm rueres, ſupra ſidera
tuum ipſe imperium extuliſſet. Enimverò in la-
tronibus id eluxit; quoorum alter omninò per-

iit, alter fuerat periturus, niſi jam fide purga-

tus Dominum obteſtaretur, ut recordaretur ſui.
Adeò plùs profuit Petro à Chriſio plurima re-
cepiſſe, quam Latroni propè Dominum expi-
rare. Judam à quo prodebatur lotione pedum,
communione ſanguinis, admnonitionum blandi-
tiis, deliciis ofculi ſanare ſategit, quòd prius
in eum dona ſua congefliflet. Latronem, à
quo ignorabatur inter cætera deſefuit, quòôd

ſuæ liberalitatis in eo veſtigia non recognoſce- pf.67 nr.

ret. Paraſti, inquit David, in dulcedine tua Lapſi eri-
pauperi Deus. Quid, quæſo, inveniſti, Domi- gendi ma-
ne, in pectore proditoris, ut in eo Menſam ap-? e⸗ a„⸗
parares inſtructiſſimam, & Panem apponeres ?¹,

grati ſient
nge& zaims.

5 8

Angelorum. Pauper ille, & eò pauperior, quò te

sSuperior vendito, ditior eſt: Undè ergo ornamenta il-

mitis eum li, ut Te hoſpitem in ſuo corde reciperet ve-

akene⸗ latum? Pane nimirùm in dulcedine tua præ-
rantibus, 4: .. . .. 1 pr⸗
& 3 Par aſti hoſpitium tibi in præcordiis proditoris,

exaltaris. Memoria beneficiorum tuorum reddidit tibi
Inimici expetendum Cor omni ſcelerum labe pollutum.
Diligendi Petro item, in quo, cùm fidem ejuraſſet, om-
aerden- mia fortè dona virtutum diſtabuerant, quid

ziles, . . . 4..
“ R profuit, ut reſpiceretur, niſi dulcedo charitatis
grati. tuæ, qud olim eum complexus fueras. Reſpe-

xiſti eum negantem, quia eum reſpexeras piſ-
cantem: revocaſti ad vitam, quia jam vocave-
ras ad fidem. Reſolviſti vincula cordis ejus,
quia ei ſolvendorum criminum feceras poteſta-
tem: & noluiſti eum non aſpicere, cui te aſ-
piciendum in Monte præbueras. Meritô proin-
pſ. 56. 3. deè exclamat Propheta: Clamabo ad Deum al-
tiſimum : Deum, qui benefecit mihi. Imòô noli
confugere ad eum, ſi benefecit tibi. Si enim
benefecit tibi, non peccator modò es, ſed &
ingratus, ideéque duplici titulo inviſus. Scili-
cèt: ità cum filis hominum agitur, qui plùs
eum odere, quem altiuùs elevarunt: at invitus
Deus trahitur, ut malè faciat, cui aliquando
benefecit. Nonne vinitoribus illis, cùm ſervos
occidiſſent, iraſci nequit, ſed alios tranſmiſit
ſervos, iiſque interfectis, filium miſit? Uſque
adeò odiſſe penè neſcit, quos dilexit, ut magis
filium tranſinittere voluerit ad ſicarios, quam
eos & corde & vinea dimittere. Vanus ergo
timor eorum, qui Deum inf ſtiorem ſibi futu-
rum putant, quia indulgentiorem erga ſe ſunt
experti. Duùm emim ſupputant munera Miſe-
ricordiæ, computant Iræ ſupplicia: ſed fal-
luntur. In multitudine virtutis tux menti ntur
tibi inimici tui. Mentiris Deo, quiſquis juxta
numerum munerum divinorum infligendarum
plagarum rationerm ſubducis. Ah miſeri, no-
Pſ. 6G7. 5. lite timere! ner facite ei, qui aſcendit ſuper
ocaſum: Dominus nomen illi. Nihil occidit,
niſi quod ortum eſt. Quod fulgere deſüt, quia
interdùm fulſit, non deſeretur à Domino. Afſ-
cendit ſuper occaſum, ut occidentem reducat
in ortum. Recordamini Jacobi & Romani
Macarii, quos turpiter lapſos antiqua Inno-
centia reduxit in viam. Qui dominatur in vir-
tute ſua in æternum: canit Propheta. Nun-
quam deſerit eos, in quibus ſuæ virtutis thro-
num repoſuit. Quod luculentiùs quoque habe-
Ibid. 10. Mus alibi. . Pluviam volumariam ſegregabis
Deus hareditati tux, & infirmata eſt: Tu verô
perfeciſti eum. Imòô ideò ſpernatur, quia deſe-
ruit eum, cui benignitate tantà voluntariam
pluviam ſegregarat. Quin, hanc maximè ob
cauſam, perfecit infirmatam, quèd illi, ante
imbecillitatem, ea tribuerit, quibus fulcire-
tur, ne rueret. Quòd ſi erubeſcis ad eum ac-
cedere, poſt contemptam liberalitatem ejus,
accedet ipſe ad te: non enim quærendus eſt,
ut miſereatur, qui ut puniat, trahi debet, &
pſal. 60. violenter trahi. Permanet in æternum in con-
8. Wectu Dei: Miſericordiam & veritatem ejus
quis vequiret? Ecquis, rogo, jactare poteſt, à
ſe Miſericordiæ fores pulſatas? Quis unquam
Dei benignitatem prævenit? Quis pedem do-
mo extulit Dei pietatem quæſiturus, ut non
eamn din excubantem in limine ſui cordis offen-
derit. Stat ipſa ad oſtium, & pulſat. Oſtium
Chriſto clauſum non niſi peccatoris cor eſt. Ir-
rumperet;, ſi punire cuperet: aut certè non
pulſaret, ſed expectaret: pulſat impatiens mi-

Pſal. 6.3.

Oliva

veròô ablutus obtuli, mihi proficit. Et hoc, s

ſerendi. Diù ferre non poteſt ſuæ Indulgentiz
dilationem. Eſurit miſereri tibi. Cœnare vult
tecum, non ut ipſe veſcatur, nam dixerat. Ni pl.49.12.
eſuriero non dicam tibi, ſed ut Tu miſericordià Dei Miſe-
ejus ſagineris. Miſericordiam & veritatem ejus 'icordia.
quis requiret ? Cur Miſericordiæ aſſociat ve- oenen.
ritatem? Puto, quia tunc præcipuè verax ap- zia.
paret, cùm miſeretur. Dum minatur verus
eſt, ſed verax non videtur. Excidium enim
Ninivitis minatur, nec inducit. Davidi tri-
duum indicit luctus & vaſtitatis, nec biduum
explet. Nuntiat Ezechiæ interitum, & vitam
protelat. Verùm nunquàm ſe miſerturum pro-
mittit, quin miſereatur. Stat promiſſis Miſe-
ricordia, à minis recedit Juſtitia. Veritas Dei

Soror eſt tum Juſtitiæ tum Pietatis; ſed, re- 4

lictà Juſtitià, Miſericordiam ſequitur. Miſeri- Lapſi
cordia & veritas obviaverunt ſibi: Juſtitia & blande
Pax oſculatæ ſunt. Nota, quà ratione Deus vir- erigendi.
tutes ſuas aſlociet. Miſericordiæ comitem dat Pl'l. 84.
veritatem, Pacem adjungit Juſtitiæ: ut & iſ- g gerio
ta ſævire non poſſit cohibenda per Pacem; & mitus ſit.
ab indulgendo deficere nequeat Miſericordia,
veritatis admonitione, ad miſerendum impul-
ſa. Hinc puto verba illa profluxiſſe ex ore Pau-
li: Repoſita eſt mihi corona Juſtitiæ, quam red-
det mihi Dominus. Quid ais? Quæ iſthæc co-
rona Juſtitiæ? Naufragia pro Chriſto pertuli.
Sed & Eccleſiæ naufragium intuliſti. Emerfi-
ſti Tu è& profundo aquarum: merſa IIla eſt in
ſanguine filiorum. Spiraſti cædes, ſi Ccæſus
tantuùm non expiraſti. JEsum, quem prædica-
ſti, antè perſecutus es. Mortuum adoleſcen-
tem excitaſti; ſed quot viros infeciſti? Si vas
electionis es: recordare, quia vaſa mortis cir-
cumtuliſti blaſphemus, perſecutor, impius,
crudelis, parricida. Et hæc quidem fui, ſed
ablutus ſum, ſed juſtificatus ſum, ſed ſancti-
ficatus ſum: Ideò repoſita eſt mihi corona Juſti-
tigæ. Nihil detrahi debet laboribus meis, ut,
quod contraxeram delictis meis debitum, ſol-
vam. Quod iniquè egi Jrxsos difſolvit: quod
. . . F, meds
quidem non meditantis affectus ſunt, ſed do- & Au-
centis dogmata. Sic enim Theologorum ſancit guſt.
ſapientiſſimus. Quamvis enim impius vixerim;
ut me correxero, nihil ago, quod non Gloriæ
pondus exaggeret. Ut proinde liceat mihi meo
in funere dicere ad Dæmonem cum Martino;
Apage, mala beſtia, nihil hahes in me. Pecca-
ta ſi quæris mea, exquirito illa non apud me,
ſed in vulneribus Domini mei. Ut enim ea reci-
peret ab Ira Patris, cruorem dedit. Computa
vulnera ejus, ſi numeras delitta mea. Appende
pretium, ſi expendis peccatum. Peccavi ſaper nu-
merum arenæ maris: ſed magna velut Mare fa-
cta eſt contritio ejus. Crucifixiſti innocentem, non
cruciabis reum. Lavo manus meas in ſanguine
Juſti. Redde Tu, quod fudiſti, & tum exige,
quod admiſi. Sapienter planè David hoc in Pfal-
mo, ubi ſe vocat Olivam fructiferam, Dia-
bolo in initio exprobrat ſtoliditatem imaginari
triumphi. Quid gloriaris in malitia;, qui potens Pſ. 51.
es in iniquitate ? Quaſi dicat. Fruſtra trium-
phum ſperas ex eo, quem alliſiſti. En in O-
livam verſus ſum poſt ſcelus per Pœnitentiam,
qui antequam ruerem, vix fœnum apparue-
ram. Exlolviſti me, dum me viciſti. Convalui
ex infirmitate. Profuit ad nitorem ſœditas e-
mendata. Niſi periiſſem, perieram. Quid in me
vides ſceleris, poſt ſcelus? Olea ſum, frugifer
ſum;, in domo Dei ſum, ſpero in Mizrkodi
ei

Uinehe
Men
gluen
S. ENe
„ gün

6
ſe.
(e
iee en
nn t
t de ⸗

junuam

uto un
3 10.

, en

Loonts, E⸗

RAI ! 6
4 1 llre

nllene

Eerie
8 VN
erat. A)
rKordi di
ten eto
Nendt ve.
tat 40

tur “

un an
ii
dec Ridbnn
6 Ve
Tnun .
nids M.
Neiu
: ld,t.
tun. S
Ufiutl
n. Deurn
Coniten
er uen;A
Mileronni,
endum innl.
le evorle.
tie, dian er
e iher Cl
Chüſo knd
tubki. Doxt
merla Ilndt
õ
quem rle
umn ahlelt⸗
nlecſk! An
Vela monnd-
CNtor, inn
nicen ,
um, lel
nibi nnt
btibus nei,
Gebinn,
8 Eilller grl
rohet Nh
us ſut, Ab
heologorun o
d impiun .
vodl 1n n
Ge lcet niit
en cum Minn
ber in i li-
Ia mmn ml 1
. Ur eiin lter
. Pucni /
Ai Gehit M
ei itttennmii,

t Mes

Ai, n
Ato 8
lkſenn

Niättten i

ſiie⸗ ſln

Chriſti

Stromatum, Lib. VII.

Dei mei, expecto nomen ejus, quod tu exhor-
res. Miſericordias Domini in æternum cantabo
poſt culpam, qui Juſtitias in innocentia ceciniſ⸗
Ila. 5o.3. ſem. Egregié Iſaias: Juxt eſt, qduli juſtiſicat
me, quis contradicet mibi? Semus ſimul: quis
eſt adverſarius meus Accedat ad me. Ecce Do-
minus Deus, auxiliator meus: Quis ſt ,qui con-
gemnet me? . OQutis ambulavit in tenebris, &
non eſt lumen ei? Weret in nomine Domini, G.
innitatur ſuper Dominum Deum ſuum. Quid lIu-
culentius? Filius tenebrarum es? Cares luce?
Innitere Deo tuo, & ſplendebis. Debes Do-
mino tuo decem millia talenta? Noli triſtari.
Solvit ille pro Te.

Ecce ſto ad oſtium & pulſo: i quis au-
dierit vocém meam, & aprurit mi-
hi januam, intrabo ad ülum, & owmä
naho oum illo, & ilie mecum. Apoc.
3. 20.

Ubi, quæſo, voces illæ ſunt ſaginati & glo-
Incarna- rioſi cordis, delicias ſuas in hominibus conte-

D 3 ſtantis: Ji eſuriero non dicam tibi meus eſt enim
Perwe. orbis terræz. Quare ergo, qui Terrarum orbem
alitas.. poſſides, excubas ante hominis oſtium, ut cos-

nes cum eo? Ut video, facta eſt fames valida
in cœlo, quando cogitur Deus emendicare ab
AuiChri. hominibus conam. Nimirùm jactarat illud in
Ium ha- Veteri Teſtamento, quando filium ſuum adhuc
ber, on- retinebat in ſolio gloriæ ſuæx. Tunc enim ejus
nerd erat plenitudo Terrarum, & pulchritudo Agri
Feliciæ erat cum eo. Dicere tunc poterat: N eſariero
vera. non dicam tibi: Mens eſt enim orbis terræ. Poſt-
Pl.49. 12. quam veròô dedit Filium, omnia pariter cum il-
Chriſas lo donavit nobis, ut loquitur Paulus. Ideôque,
ne⸗ ar- ut eſuriem ſuam expleat, pulſat fores noſtras.
tat, illue J1:. . —. . .
mvia s Uique adeò liberalis fuit erga homines Dei Mi-
na infert. ſericordia, ut nec ſibi quaſt retinuerit, unde paſ-
ceretur. Vel certè dicamus & verius & Deo dig-

mlͦès. Antequam Verbum Caro fleret, delicias

Cilu, POnitentiæ non plenèe Deus guſtaverat, veſce-
Dei pæ. batur enim Angelorum amore, & quanquam
nitentis apponerentur ei lacrvmæ Ponitentium, haud

ee eis nutriebatur. Paſcebatur Lilus, Myrrham
iie ge⸗ "negligens. At, ubi deſcendit in hortum noſirum,
tin manducare cœpit Panem doloris, & cinere

ut dape uti: enimverò lacrymarum ita captus
eſt dulcedine, ut reverſus in Coœlum, fſuis ipie
manibus abſtergat omnem lacrymam ab oculis
Sanctorum, quibus non abundè refectus, in ter-
ram revertitur, excubat ante oſtium, & defe-
rens Manna, lacrymas & Pœnitentiæ fercula
elſurit, ut itaà dicam, ac emendicat. Cur enim
putas illum pulſare ad oſtium? Audi, quid præ-
Apoc. 3. Mittat. Emulare ergo, & Pænitentiam age. Ec-
20. ce to ad oſtium, & pulſo. Optimè, niſi fallor,
id nobis expreſſit in Canticis Sponſa, cùm de eo
Can.v.13. loquens, ait: Labia ejus Lilia, ſtillantia mir-
DPam primam. Utriuſque convivii & Angelo-
rum & Poœnitentium præfert in ore reliquias;
Lilia videlicèt, quibus veſcitur inter Angelos,
Myrrham, qu cum peccatoribus alitur. Verùm
exundat Myrrha & labis, quoòd avidiùs eam gu-
ſtaverit. Imo ipfa Lilia, ut eum paſcerent, di-
ſtillare cœρρunt myrrham. Ex quo enim Lilia,

R

59

hoc eſt, ex quo Angeli perſpexere tantam lacry-

marum eſuriem in Deo, à nobis didicere & iſi
lacrymas fundere,; & dolorem eliquare. En

Prophetantem Iſaiam Myrrham è& Liliis exſu⸗
A

dantem: Et Angeli Pacis amare flebunt. Angs
ſunt, Pacis alumni ſunt, quæ omnia exultatio-
nem ſonant: tamen amarè lacrymantur, ne vi-
delicèt ſua Lilia Deus faſtidiret, ſi non & ipS4
myrrhæ amaritudine condirentur.

Sotvite, & adducite mihi. Marth. 2 I. 8.

I nunc humana Sapientia, & obedientiæ ne-
gligens cæcitatem, ſcrutare malè oculata conſi-
hum Dei. Quid ſi Apoſtoli jufſi alienum jumen-
tum cum pullo ſolvere, cunctati eflent? Nimi-
rüm, quod videri potérat otioſum imperium,
Chriſto peperit triumphum: prophetia & Sa-
cramentum fuit, quod primàâ veluti fronte præ-
ferebat, penée dixerim, imaginem quamdam non
ſapienter imperantis. Verùúm ipfi non paruere
ſolum, ſed & ſtravere veſtimenta ſua ſuper A-
ſinam: ſuo nobis inſinuantes exemplo, non mo-
doò implenda eſle, quæ mandantur, ſed & or-
nanda eſſe, adeéque diligenda, ut noſtris quo-
que veſtibus, ſi minùs emicat, quod Præcipi-
tur, exornetur.

Credo videre bona Domini in terra vi-
ventium. Pi. 26. 19.

Felix ſanè Propheta, qui hoc ſperavit. Sed
nos feliciores, qui quod David credidit, vide-
mus. Beati, qui non viderunt, & crediderunt:
ſed beatiores nos qui & videmus & credimus in
terrà mortis bona viventium. Porrô terra iſta
Euchariſtia eſt, in qua non ſoluùm bona Domi-
ni latent, ſed & bonus Dominus. In ea ſiqui-
dem conduntur & frumentum electorum, &
vinum germinans Virgines, & vitis vera, &
flos campi, & mella diſtillantia è labiis. Om-
nia plané bona Dei, opes, vita, Divinitas,
Trin tas omni's in häc viventium terrâ ſpectan-
tur ſimul & poſſidentur. Ita enim oculus cum
Fide conſentit, ut & videre liceat, quæ credi-
immus, & credere, quæ videmus.

Ut quid perditio hæc? Potuit enim un-
guentum iſtud venundati multo, &
dari pauperibus. Matth. 26. 9.

Quis crederet, is qui ſe ſimulat tam ſolici-
tum pro pauperibus, fur eſt, & latro. Adeòô
non continuò charitas eſt, quæ pro egenis per-
orat. Nempè, qui perditum putat quod in
Chriſtum effunditur, Judas eſt. Caveant hi
qui de ſumptibus Templorum liberius detra-
hunt. Quod Chriſio datur, non perditur. Nec
ſemper Chriſto inopes antecellunt. Puto non
omnes fuſſſe abundantes Hieroſolymis, cuùm ex
Præcepto Dei tantùm æris aurique expenſum
eſt in exſtructione Templi Domini. Non ideò
tamen Candelabrum ex aurichalco confici de-
buit, quia fame non unus ibi quaſi conficieba-
tur. Suum Deo ſervandum eſt decus, nec la-
teritium eſſe debet Tabernaculum Chriſti, quis
Minimi ejus cubant in latere.

FINIS LIB RI SEPIIMI STRO MATUM.

STROMA-

Iſa. 33. 7.

