enim, cùm patuerint. Cum corticem fran-
gunt, coronam quoque diffringunt: quæ-
que coronata erant cum tegerentur; ut car-
cerem effregerint, regnum & vitam amit-
tunt. Quid Vapor ?² Vix e fimo coœlum
petiit: cùm illicò tædet illum ſuæ fſortis.
Naturam immutare ſtudet, aſtris propior fa-
ctus lucere cupit. Quid plura? Igneſcit, &
fulgur fit. At qui dùm vapor foret vel è fimo
ſubſilire, in cœlum potuit: cùm Ignis fit, de-
ſilit confeſtim è& cœlo, noſtro quidem dam-
no; ſed excidio quoque ſuo. Nos percellit,
ſe perdit. Felicius agebatur cum illo in ſter-
core, quàm in coœlo. Ibi vapor erat, ſed aſcen-

Dignitas
mores mis-
tat.

Tilenta ſi-
ne Piriti.

marum Ke-
gularum
ob' ſer van-
ti m tuea-⸗
tur.

Kelipi oeſass
in aula ſit
bius.

Verecun-⸗
ia.
.
Aulicits
modeſtur.

Tulenta las
tent.

Aulicus n;
promotus,

Religionis
munia vi-
liora non

debat. Indé ruit, cùm fulgur eſt. Intuere in ſpernsn

agro fonum: cùm din viruerit, tædet illud
generis ſui, pudet herbam eſle. Erumpit in floſ-
culos. At, ubi effloruerit, exareſcit. Olera quo-
que, ut florem emiſerint, proxima ſunt interitui.
Semen eſt, qui flos videtur. Flos oleris ſuo non
fructui proludit, ſed funeri. Vilia quæque de-
floreſcunt, ſi floreant. Apud Sinas malva cùm
purpuraſcit, conſeneſcit. Oleris enim cani-
ties purpura eſt, uti incrementum, infimo-
rum eſt decrementum. Phoœnix, cum aromata
& cinnamoma coacervat, non ſolium ſibi pa-
rat, ſed ſepulchrum. Cycnus cùm ſtridorem
in cantum mutat, expirat. Non canit, cum
canit, ſed cadit. Canit, cùm more anſerum
ſtridet : cùm elegantiùs clangit, diſperit.
Tormenta bellica cùm fulmina æmulantur,
diffringuntur. Fragor nimius, non validioris
ictus, ſed ruinæ indicium eſt. Cùm tonuit,
crepuit.

Tene, quod habes. Apoc. 3. 11.

tur.

Humilitas.

Inter Chriſti famulos adlectus es, 6ave, ne Rel'gionon
tædeat te vocationis tuæ: non enim eos de- deſer enda.

ſeres, quin deſeraris a Deo. Non egredimur

è& monafſteriis, quales ad ea convolavimus. Apiſtata.

Fortè non optimi ad Chriſti domum acceſſi-
mus;, ex ea non niſi peſſimi digrediemur. Ju-
das fortè non perfectus adnumeratus eſt cum

Keligionis

perfebtνο.

undecim: verùm è& cœnaculo, non modò non *

probus, ſed improbus, ſed proditor, ſed
dæmone plenus effugit. Denique Chriſto vin-
cula, ſibi laqueum, ſibi patibulum, illi cru-
cem paravit. Verbo: cinn eſle deſiit Apo-
ſtolus, Apoſtata factus eſt. E. paradiſo Luci-
fer non cecidit, niſi Dæmon. Aut Diabolus,
aut Lucifer, cum fueris in cœlo, ſi proruas;
eris. In cavea Babylonis Leones quamdiù cum
Daniele fuere, dedidicere furorem. Vix ſejuncti
ſunt

N

Oliva

ſunt à Propheta: & Feræ iterum fuerunt,
Propoſita & illicò cœperunt furere. Qui priùs ne unum

retinenda. quidem tetigere virum, multis deindè exſatu-

rari obeſis divitum corporibus non potuerunt.
Tu non Ovis es, ſed Leo es, non naturam
exuiſti, ſed degis cum Juſto. Cave, ne à
Recidivi Propheta disjungaris. Si enim ejus exemplo

Perſæ ve-
vantia.

g 3,e. Careas, fures illicò, & deſperatiùs, quàm an-
Zant. te, inſanies. Vapor, ut ad nubes aſcendit, ſi

deſcendat, igneſcit, & Mundo fit fulmen
ocaipa & exitium. Væ illi, væ illis, ad quos re-
e . vertitur. Non enim Tellus vaporem, quem
enzone etniſit, recipiet, recipiet fulgur: & vapor, ut
abducentes, deſcendendo, excanduerit, ruinas edet, & inter
rfuGuinas ſe quoque perdet, poſtquam alios perdi-
fta derit. Væ parentibus: væ Apoſtatæ! Se per-
ba, det, vos evertet. Fulmen redit, qui vapor
abierat. Bombyx & ſerico non erumpit, niſi
Papilio. Videtur ſibi aliquid eſſe cum alis. Ve-
rüùm brevi in lutum expiraturus decidens, ſe-
rô intelligit, ideò ſibi additas pennas, non ut
volaret altiùs, ſed ut ocyùs ferretur ad fu-
nus. Infelix Papilio, qui quamdiùà Vermis
eſſe non recuſaſti, ſericum intexuiſti. Ut tu-
mere cœpiſti in decore operis tui, alas ti-
bi addidiſti, non ut evolares, ſed ut evaneſ-
ceres. Deſiiſti Bombyæx eſſe, hoc eſt, inter ver-
mes gemma gemmis charior, & matronarum
miniſterio delicatè enutritus: factus es cum
alis non Ales, ſed Papilio, avium ludi-
brium, & ludus aurarum. Aliquantulùm
quis in religione profecit. Diſertulus eſſe
cœpit ex opifice. Non peſſimè perorat. Se-
ricum conficit, ſive domeſticis is implice-
tur muneribus, ſive literarum ſtudiis vacet.
Tædet illum, poſt elaboratum ſericum, Bom-
bycem efle. Ales eſſe expetit. Alas ſibi parat;
erumpit è& gurguſtio. Num avis? Papilio eſt.
Ne refalutatur quidem, qui ſalutabatur in
foro, & ab hominibus vocabatur Rabbi. Fe-
liciùs tecum agebatur, 6 miſer, cum vermis
eras. Vermis eras, ſed Bombyx. Delicatiùs
alebaris, quàm luſciniæ. Ales evaſiſti. Nunc
tandern poſt alas repis. Verùm hæc non pie-
tatis, ſed felicitatis diſpendia ſunt. Mona-
ſterium reliquiſſe pluris conſtat. Non mo-
4. Reg. ß. de contemnimur, ſed degeneramus. Num-

12. quid non meliores ſunt Abana, & Pharphar
fuvii Damaſci omnibus aquis Wrazl, ut la-
ver in eis, & munder Ità indignatus dixit
Syrus Naaman, cum audiſſet à nuntio Eli-
bid. i0. ſei: Vade, & lavare ſepties in Jordane. Ve-
um erravit. Quamquàm enim Abana co-
pioſior fortè & purior Jordane flueret; deerat
tamen illi virtus Prophetæ, quâ Jordanes va-
Apoltata. lidus reddebatur lepræ extergendæ. Noli dice-
re: Etiam in ſæculo, Lacrymarum, Oratio-
nis & Caſtitatis flumina decurrunt. Ut quid
moror in Cœnobio? Cave. Nam in ſolo Jordane
Naaman mundatur. Non deſunt ibi fluvi;
Spiritus ibi deerit Eliſei, undas ſanctificantis.
Obedienua Calliditate mulieris Thecuitidis, & rogatu
Ipreia. Joab admiſſus tandem eſt in regiam Davidis
Pe mer Abſalon. Verùm qui malebat interfici, quàm
sssue,. Carere Patre, citò mutavit conſilium. Videba-
. tur ſibi mori cum Patre, quem ſine Patre vitæ
Si rionr tædebat. Ergo miſſionem à Davide petit.
Aer, Dixit Abſalon ad Regem David Vadam,
. veddam vota mea qukæ« vovi Domino in
FHiebron. Noluit illum Pater vi retinere. Di-
Ib, 4. 8. xitque ei Rex David- Vade in pace. Quòd tan-
vibſſalon.

dem evaſit tam exacta votorum religio? Audi:

—
=

. “ .
Et ſurrexit, & abiit in Hebron. Quid tùm?
Audi: Miſit autem Abſalon exploratores in uni-

verſas tribus Iſrazl, dicens : ſtatim ut audie-

ritis clangorem buccinæ, dicite: Regnabit Ab-
Jalon in Hebron. Ea vota quàm fuerunt ina-
nia! En pacificas in bellum verſas. En rebel-
lionem, vitiorum anteſignanam, ſub religione,

virtutum duce, latitantem! Vadam, & red-

dam vota mea. Audin' pudicum? Vota mea.
Quaàm bellè loquitur. Vota tua ſunt Votum
regni. I, miſer. Clamabitur ad buccinæ clan-
gorem, Regnabit Abſalon. Sed turba non pro-
phetat. Pendebis è quercu, non ſedebis in thro-
no. Tua te coma captivabit. Caput, quod de ſti-
nas coronæ, laqueo deſtinatum eſt. Cur is petit
à Davide dimitti? Ut pacatiùs vivat, ut pro-

cul à Patre expeditus curis, Deo tranquil-

lius militet domi ſuæ. Cur vota non emittit
noſtra? Ut vota ſua Domino reddat. Infe-
lix! An non deprehendis latere perſonatam
ſub religione proditionem. Rebellabis, non ſa-
crificabis. At, inquies, mihil tale meditor.
Ego cogito cogitationes pacis, & non rebel-
lionis. Abſalonis quoque comites pacem me-
ditabantur: Sed rebellare coacti ſunt. At-
tende illud quod ſequitur. Porrò cum Ahſalon
ierunt ducenti viri de Jeruſalem vocati, eun-
tes ſimplici corde, & cauſam penituùs ignorantes.
Cogitationes tuæ cogitationes Pacis unr: ſed
apoſtaſia, quæ te abducit à Patre, prodi-
tiones meditatur. Ut deveneris in Hebron,
intelliges, votâne an vitia te illò deduxe-
rint. Vota mea. Vitia mea, dicito. Verùm
timeri hoc poteſt de Abſalone, qui vota lo-
quebatur, non cogitabat. Num omnes, qui
à Chriſti domo diſcedunt, vitiüs implican-
tur? Redibo, inquies, in ſæculum, ubi &

Baptiſmo initiatus, ubi Exomologeſi expiatus,

ubi Vocatione elevatus ſui. Numquid Ba-
bylonem eo? Profectò. Sed mundus, qui
antequàm recederes te expiavit, inficiet re-
vertentem.
mùúm ex eo formatus eſt Adam. At, cùm

in eundem Damaſcenum campum ejectus eit,
ſpinas & tribulos ei peperit. Simon ab ido-

lolatria Simon venit, ſed ad idola ut re-

diit, incantator, & veneficus fuit. Dina egreſ-

ſa corrumpitur, clamat Hieronymus. Corvus,
qui quamdiù in arca fuit, abhorruit à pu-
tredine carnium, vix emiſſus ex Arca, ad ca-
davera rediit. Corvus in Arca hordeo miliô-
que veſcebatur. Extrà Arcam putredinem ite-
rùm eſurät. Quid quòd Cham extra Arcam
irridere Patrem non timuit, qui antequàm
Arcam ingrederetur, nullius vitii improbi-
tate notabatur. Quo modo facti ſunt in deſo-
lationem: ſubitò defecerunt: perierunt propter
iniquitatem ſuam, velut ſomnium ſurgentium,
Domine: In civitate tua imaginem ipſorum
ad nihilum rediges. Nota, cogitur Deus abo-

lere imaginem ipſorum in civitate ſua. O ſi
videret is, qui excedit ex civitate Domim,

quomodèò ibi pictus verſaretur! Quot Japones
ad ejus pedes jacebant Chriſto parti! Quot
ejus verbis compuncti peccantes! Quot ha-
hitæ ad expiationem ſcelerum Conciones!
Quot ſcripti Libri in propugnationem Evan-
gelii! Ibi ſpectabantur admota lumbis cilicia:
ibi viſebantur ſemotæ deliciæ gutturi: ibi tra-
ductæ in oratione noctes ſplendebant: ibi lu-
ſtrata Oppida, repurgatæ Triremes, ſanctifica-
ta Patibula, in templa Carceres demutati noſce-
bantux.

.

Ibid.
Ibid. 9.

ero
enu
vo St
l mnee
ttennmd
1 ine
Sn, Mond

1bicn.

Limus non obfuit, cùm pri-

inn ende 8
1 Contit 51
tte, Non
Atin, A I

um

nge ſe

Pl. 72. 19

d
fe nr
Allle.
li4.
Enmnt.
.
lgn
1, En
Ne n
lunt Vorn
riint
tanmgt
1 .

1 rit
et,Upr.
R Umnl
n non enti
tediht .
e pellnen
lbbim.
tile nelin
& mntch
es Peen ni
i lnt
un Ail
nn Merti en
titit iginen
baeis lu
Pate, .
is in Hn,
e ild dan
cicito ſen
e, gui l
mn one
Vitis ingiu.
Eerlon Kit
Nlogel eliin

Nmqud E

1 und, S

Vit, iMhe e

bfuit, nf⸗
damn. At,
ppumefete
. Sinon 0
d ddl u
fuit. Dmnan
Oid 0Nd
DDhorman 1
Mand
ca horten
n Oneältt
amn enti
,gui meg
6 TIi unt
li ſun i
. einn,
iun lir⸗
inugiten ſe
cogitu n

Stromatum,

bantur. Ibi Angeli fulgurabant, qui te 1nori-
turum tuerentur bi conſidebant Virgo π Chri-
ſtus, qui vità functum locarent in ſolio. Om-
nes iſtas futuras tibi palmas, ſi perſeveraſſes .
delere cogitur Deus, cuùm abis. Neſcio, undeè
lues erumpat. Illud experimur: non mii peſ-
ſimos exire ex Arca, qui intrà Arcam non
mali vixere. Audaciùs loquar. Nec Noë viro
integerrimo proſuit poſt moram in Arca fa-
Clam, Mundum itérùm repetiiſſe. Et quidem
cum primùm ex Arca egreſſus eſt, victimas
obtulit. Edifi-avit autem Noë altare Domino.
Verùm ab aris ad agrum ſe conferens, deli-
cias parare coœpit, qui victimas apparaverat.
Breviter: Cœpitque Nosë vir agricola exercere
terram, & plantavit vineam. Bibenſque vinum
inebriatus eſt, & nudatus in tabernaculo Iuo.
Ame ingrefſlum Arcæ, nec bibiſſe legitur

Gen. 8.20.

Gen. 9. 20,

Noë, nec inebriatus fertur. Poſtquàm ex Ar-
ca exceſſit, & vineam plantaſſe, & potus per-
hibetur, & nudus proſtitit ante filios. Nimirùm
Arcæ domicilium ſanctum eſt; ſed è ſua ſan-
Qitate ad vitia abeuntium animos dimittit
deſertores ſui. Qui diu in monaſterio jejuna-
vimus, non cibum duntaxat extrà Monaſte-
ria, ſed delicias exquiremus. Diuturna Caſti-
tas, ſi degenerat, cupiditatem non explet con-
jugio, niſi uxori addantur & ſcorta. An-
te Arcam Noë aquäâ exſaturatur: in Arca
Nequidem aquam ebibit: extrà Arcam ſitit vinum. Par-
der. citas, quäà in Arca uſus eſt in cibo & potio-
gose e, eum ad delicias excitavit. Ergo extra Ar-
velitan a. Camn Noë delicias quærit. Heu nos! Et Mariæ
elet. calamitas non deeſt redeunti è Templo. O
degant. Virgo quam beata cunn pergeres in Jeruſalem
cum filio; quàm æ& rummoſa, cùm redires. Mu-
Hier, ubi eſi filius tuus? Mulier, quid ploras?
quem quæris? Abeſt mihi filius, ex quo ego
Hieroſolymis abſum. Quid hoc portenti eſt?
Qui Cruci occurret, Matrem fugit? Qui Ju-
dam non reſugiet, fugit à Matre? Nimirùm
non Te fugit Jeius, dum fugit à te, ſed nos
erudit, abſeefſurum ſe ab eo, qui è domo Do-
mini abfſceflerit, quando nec Tibi filius ad-
fuit, cum a Templo „quod adieras, quamvis
Sanctiſſimè, abfuiſti. Te plexit innocentem,
t nos errantes & peccantes inſtrueret. Te
poena coronabit, nobis amaritudo ſupplicium
erit perfidiæ, non exercitæ Virtutis aut in-
crementimn, aut merces. Petrus, ut Cœριt
Chriſtum à longè ſequi, fidem quoque brevi
ejuravit. Apoſtoli cùm à Chriſto recedunt „aut
JIrsuM vendunt, aut J ESUM negant. Adam
quamcdi in Paradiſo fuit, peccati ſupplicia non
pertulit. Et quanquàm peccaſſet, loci tamen
ſanctitate commotus, nuditatem texit: quique
ejectus extrà Paradiſum Virginitatem ſuam illi-
cò profligavit, in Paradiſo, ne nudus quidem
apparere ſuſtinuit. Et quidem, ut apertiùs co-
gnoſcamus quid loci ſanctitas conferat, quôdve
detrimentum virtus ſufferat extra Paradiſum,
quæ aliquando in Paradiſo floruit; Adam cùm
nupſit, & Virginitatem amiſit, jam Deo ſe ſub-
diderat, ex peccatore poœnitens: cum verò ſi-
bi folia circumdedit „ Peccator non Juſtus
Erat. Nihilo minus pollutus ſcelere, quia tamen
in Paradiſo morabatur, pudorem nuditatis
erubuit, cui non gravis fuit Virginitatis jactu-
rà electo & Parachſo. Uſque ade innocehter
nocet iniquitas conſiſtenti in Paradiſo „ &
Poœnitentia imbecillè tuetur lacrymantem ,
ſi Paradiſo egrediatur. Et quamquàm ple-

“ 7
rique poſt emiſſa Vota (nam de Novitiis re-
cedentibus hoc loco non ago) ſæculum repe-
tierint, ſceleribus inacceſſi, & Stolis albis amni-
cti etiam maculas evaſerint, Urbibus ac ipſi
Eccleſse vixerint falutares, hi tamen rari ad-
modum funt: quuùm elenchus eorum, qui pe-
riere, & Coœ=lo Monaſteriorum in cœnum paternæ
hæreditatis relapfi, ſit ſanè, pra multitudine à
Deo punitorum, ſine numero. Quare, ut una
Hirundo Ver non conſtituit: ità Salva in Syr-
tibus Navis Myoparones & portu non Pelli-
cit in Oceanum. Qui ſtat, non abeat: non e-
nim quid aliquando evenire, ſed quid evenire
ſoleat qui ſapit, obſervat. Petrus flevit, quia
negavit. Sed Judas, quia prodidit, crepuit.

Sinite utraque crefcere. Matth. 13. 30.

Propter frumenta zizaniis parcitur: non
autem propter zizania exuruntur & Frumen-
ta. Quare ergo nos in fratre ſi nævus fortè
inſit, totum deformem pronuntiamus & odi-
mus. Si Juſti decem fuiſſent Sodomis, tota
illa impurorum colluvies incendium evaſiſ-
ſet. Et Peribit frater, ſi vel unum erumpat
vitium inter virtutes innumeras? Garrit. At
caſtus, obediens, humilis, eloquens, ſapiens
eſt. Deus parceret Gomorrbæ, ſi tot inter
impudicos pauculi degerent impolluti. Tu per-
dis garrulum tot dotibus inſignem? Innume-

ris ſtipatam ſpinis Roſam legis, & tot non fa-

ſtidis aculeos, ut uno fruaris flore. Unam au-
tem tot inter roſas faſtidis ſpinam in fratre?
Circuite viam Jeruſalem, inquit Dominus ad
Jeremiam, & aſpicite, & cenſiderate, & quæ-
rite in plateis ejus, an inveniatis virum facien-
tem judicium, & quærentem ſidem, & propitius
ero ei. In Hebræo: Nrutamini in plateis Jeru-
Jalem. Vide, quomodò ſi unus adſit Juſtus
toti ignoſcatur Urbi, jamjam captivandæ. Imòô
ubi vulgata habet, an inveniatis virum , LXX.
omiſerunt dicere Virum, & indefinitè poſue
runt, i eſt faciene judicium, & quærens Edem.
Nimirùm, non propter virum duntaxat, ſed
propter mulierculam unam, tantæ Deus pe-
perciſſet multitudini degenerantium. Nos ve-
10 propter innumeras virtutum gemmas, nec
uni ignoſcimus puſtulæ. Nec Vicarium Chri-
ſtus, nec Sponſam, nec Apoſtolos, nec Pro-
phetas habuiſſet, ſi omni ex parte immacu-
latos duntaxat cooptaret. Petrus negat, Sponſa
Pulſantem repellit, Apoſtoli catenatum deſe-
runt, David adulteratur. Nabuchodonoſor eſt,
non Deus, qui omnem faſtidit maculam in wi-
niſtris ſuis: Pueros in quibus nulla eſſet macutla.
Babylone non Hieroſolymis ſimulacra pre-
tioſa lapidibus pulſantur & evertuntur, ſi vel
pars minima pedum ſit lutea. Denique lapis
fuit, qui ex auro, argento, metalléque confia-
tam ſtatuam percuſiit in pedibus ejus ferreis
atque fictilibus. Et lapideus eſt, qui in fratre,
cùm nec caput aureum, nec pectus argen-
teum;, nec æreum ventrem, tibiäſque ferreas
damnare poſſit, minimum teſtæ ſi deprehen-
dat in infima parte corporis, omnia pPariter
ſpernit, conterit, & ad ruinam impellit. At,
inquis, Sponſa tota pulchra eſt. Tota pulchra es,
amica mea, & macula non eſt in te. Quomo-
dò ergo eam Salomon maculatam induxit;,
quaſi Sponſum rejecerit? Grandis ſane macu-
la in Sponſa, Sponſum repuliſſe. Imô hoc
arguit duritiem noſtram. Siquidem cum cer-
tua

Tiro tole-
randus.

Lapſi fe-
1dr, N bo.
ni aliquid
habent.

Compati
neſcientes.

Religioſi
O Eccle-
ſiaſtici ho⸗
nor ndi li-
èt ex eis
nonnulli
degenerent.

Religio nen
ob im perfe-
Eios dam-
nan da.
er F. I.
Fuper ior
diſ retus
ſit.
Tulent«
aſtimanda.
Z⸗lus in-
diſere⸗tus
Reformato-
ruin a gae
Cenſorum.

Dan. 1. 4.

Dan. 2.34.

Can. 2. 7.

tum ſit, quòd poſt lotos pedes cunctata ſit pul-
ſanti aperire Sponſo, adhuc tamen tota pul-
chra & immaculata prædicçatur. Nimirùm ſine
macula apud Sponſum eſt, quæ und tantum
reſpergitur maculàa. Tota pulchra eſt Chri-
ſto, quæ minùs infuſcatur labeculis: quæque
ſurgere cunctatur, quia ahas Sponſum quæſie-
rat, amica eſt, pulchra eſt, immaculata eſt.
O nos duri, qui totum fœdum luridumque
nuntiamus fratrem, ſi vel uno tantùm nævo
inſpergitur. Noë nec nudus ebriuſque rideri
poteſt impunè. Non enim meminiſſe debuit
filius, quòd modico vino victus Pater jace-
ret, ſed quòôd aquarum eluvionem imperter-
ritus ſuperaſſet. Noli ridere victum a vino.
Mirare potiùs in ſemiſomni triumphum reve-
ctum de diluvio.

Jubilate Dco ommnis terra. Pſal. 65. 2.

Deſolatio. Omnis? Judæa jubilet, in qua natus eſt Do-
nei ſetèdæ. minus. Ethiopia verò cur jubilet, quæ tam
Talena longé abfuit à vera Luce, quam propior So-
mediseria. li eſt? Jubilet omnis terra. Non enim feli-
cior eſt, quæ felicior videtur. Natus in Judæa
Dei volun- Chriſtus, ſed in Judæa quoque crucifixus eſt.
e ees (uid illi profuere Salvatoris cunæ, quas ipſa
in eo, quod patibulo funeſtavit? O ſi audiſſem ego Je-
Ervor de: ſum, inquit nonnemo, peccator non forem.

F. Judas audivit, & vendiclit: Herodes vidit, &

Iocius ſan. ſprevit: Caiphas agnovit, & damnavit: Lon-

GSos nonfa- ginus adfuit morituro, & confixit. Non JE-
. su M audiviſſe, ſed JESUM dilexiſſe, optan-
Grstie coo- dum eſt. Licet verò JESUM diligere vel So-
perandum. domis. Jezabel Eliam audivit, ſed Jezabel
eſſe non deſiit. Audivit Joannem Herodes, ſed
Lecorum obtruncavit. Lucifer in Cœlo ortus, ſed ce-
indiſſeren. . . . . . “
tia. cidit. Petrus Chriſtum negavit, cùm Chri-
ſtum ſequeretur. Planè ſanctitatis ſuæ faber

quiſque eſt, ſi gratiæ, libertas cordis ſocie-

tur. Felices videmur nobis, ſi pendentis & Cru-
E.irtus nen cce Domini imaginem complectentes expire-
ſolida. mus. Felicior eſt, qui in corde Chriſtum geſtat,
quaàm qui imaginem præ manibus habet. Im-
pius Latro cùm moreretur, non Crucifixi ima-
ginem, ſed Chriſtum confixum cruci ante ocu-
los habuit, & blaſphemavit. Quàm multi Chri-
ſtum, dùm tenent, expellunt! Quam multis
Chriſtus tranſit in imagine! Nabuth non mi-
nuùs beatus, cui vita inter ſaxorum turbines
erepta eſt. Daniel inter Leones ſanctus: Pha-
riſæus in Templo nequam.

Mori im-
piorum.

*

Labia Sacerdotis ouſtodiunt ſcientiam:
GO legem requirent ex ore ejus, quia
Angelus Domini exercituum eſt. Ma-

lach. 2. 7.

Sacerde.. Refpexit Propheta terrarum Orbem uni-
um deni- Verſum, & „ quamvis mira repererit, mihil
asi. tamen invenit, quo ſibi videretur pro digni-
tate explicare poſſe Sacerdotum dignitatem.
Vidit in littore conchas, vidit in conchis
margaritas, vidit in pratis flores, vidit in
fodinis aurum, vidit gemmas, vidit purpu-
ram, vidit monilia, vidit Templa, vidit de-
nique pretioſa quæque, & cuncta præ Sacer-
dotum fulgore ejus oculis viluere. Scio „ in-
quit, Juſtos arbori comparatos. Scio Virgines

. aris exæquatas. Scio lucernis aureis Docto-

rum jubar collatum. Scio Virginum Virginem

Oliva

—

appellandam eſſe virgam. Scio Dei Filhium
Flori camporum & Liho conferendum. Hæc
novi. Verum Sacerdotum ea dignitas eſt, ut —
biſce explieari nominibus non queat. Quin &
coœlum faſtidio. Piget, eos aut Stellas aut Soles
ſalutare. Non quieſco, donec ad Angelos deve-
niam. Ulterius pergerem: verùm ultraà beatos
Spiritus progredi non licet. Sacerdos Angelus
Domini exercituum eſt. Non modèò Angelus
Domini eſt, ſed Angelus Domini exercituum:
hoc eſt, Domini majeſtatem ſuam oſtentan-
tis. Veruùm;, quid mirum ſi à Propheta dican-
tur Angeli, qui Dii appellantur a Deo. Diis Exod. n
non detrahes. Diis, id eſt, Sacerdotibus, ut ꝛ289s.
Gregorius notat. Non ergo mirum, inquit ipſe, 1
illos veſtra pietas honorare dignetur, quibus in ſa- .
cro eloquio honorem deferens, &cs aut Angelos, aut tun, au.
Deos ipſe etiam appellat Deus. Magnum ſanè eſt guſtum.
Sacerdotes Deos dici. Sed longè excellentius, .
quòd Dii appellentur à Deo. Titulorum emm Recdcgei.
amplitudo eò creſcit, quò dignior is eſt, à quo ben:
tribuuntur. Sic Imperator, quos nos Sereniſſi-
mos & Eminentiſſimos ſalutamus, vix Illuſtriſ-
ſimos & Reverendiſſimos inſcribet. Ergo ſi ſum-
ma dignitas eſt Deum dici: inexcogitabile de-
cus eſt a Deo dici Deum. Oleum effuſum nomen Can. t 2,
tuum, admirabunda Eccleſia cecinit. Stupet enim
Divinitatis titulum hominibus communica-
tum. Verùm ego minus miror nominis profu- R
ſionem; quod ſatis demirari nequeo illud eſt:
non modò Hominem appellari Deum, ſed à
Deo Deum conſalutari.

Infirmitas hæc non eſt ad mortem, ſed
pro gloria Dei, ut glorificetur lilius
Dei per eum. Joan. II. 4. —
Amo infirmitatem, quàâ non modè Dei glo- e hun
ria, ſed Dei filius exaltatur. Amplector lan- atili.
guorem, opto vilitatem . opprobrium amo, eae,
ſi Dominus glorificatur in ærumnis meis. Stu- 4 Des zer-
des, nec proficis? Laboras, nec proveheris? miſſe in be⸗
Pugnas, nec coronaris? Noli timere: Inhrmitas ſinn.
læ non eſt ad mortem, ſed pro gloria Dei.. Ni Mart. 27.
Filius Dei eſt, deſcendat de Cruce. Quis ſervus 40.
tuus, inquit Auguſtinus, & dilectus tuns e re
non exclamavit in corde ſuo, & dixit: O fi Haenht.
modò deſcenderet, & iſti omnes, qui inſultant;, tere
confunderentur? Sed non erat ſic: Morien-
dum erat propter morituros, & reſurgendum Zin w
propter ſemper victuros. Hoc illi, qui vole- muus.
bant illum de Cruce deſcendere, non intelili-⸗
gebant: At ubi reſurrexit, & glorificatus aſ- it
cendit in cœlum, intellexerunt opera Domini.
Lætabitur Juſtus in Domino. Petri negatio non pc 6;. u.
ad mortem, ſed ad vitam fuit. Paulus carnis
æ&ſtuat incendiis, ut candidior ſit. Fit Joſeph
ſervus, ut regnet. Exponitur Moyſes, ne pereat.
Perierat, miſi periflet. Exulat deindè, ne diu
exulet populus.

Surge, amica mea, ſpecioſa mea, & ve-
ni. Columba mea in foraminibus pe-
træ, in caverna maceriæ. Oſtende mi-
hi faciem tuam, ſonet vox tua in au-
rihus meis: vor enim tua dulcis, G
facies tua decora. Capite nobis vulpes
parvulas, quaæ demoliuntur vineas.
Nam vinea noſtra floruit. Can. 2. 13:
14. 15. L
Profectèò

ndken
Oeurr
t.

,gnihun

Reklktin
imlonmax
ior eſunt
Nnos Berel
Us,VirlI.
betliolie
excogteble⸗
int Anpeten
uS CoOmIIN.
r nomini g
negneo Uns
i Deum,

A moren 6

7

Amplerk

Pprobtun
fumtsne
ec pio
timete: I
Mrin UII
Ouce. Qskni
& Ccun.
o,& Cit 0
ne, uinſih
let e: Nre-
8,& S
Pocili,
ere, Nn ,
& Aprfen,
tuct opeſe e,
, Petri gemu
or ſt. Ht.
Moſſereſt⸗
let Geince,e⸗

nun,
rann,

lu.

er or ui,

n tun i

Ewertitia

mond per-

w, MNimirüm, miſi cor viriliter ſe erigat, planè ſa-
agenan,

erum otium folitudinis degenerabit in merum
otium. Porrô in Hebræo habetur: Nurge ti-
bi. Hoc eſt: Surgamus, ut nobis vacemus,
noſtraque vitia eradicemus: non ut zelo tan-
tüm adversus Mundum, & ſæculi ſcelera im-
buamur. Nobis vacaturi ſurgamus. Secundòô,
Amica mea. Niſi Chriſtum dilexeris, lubens
cum Chriſto non verſaberis. Ut libenter cum
amico loquimur ità Chriſtum alloqui non tæ-
deat. Tertiò, Specioſa mea. Expianda con-
cientia prius eſt, & emundandum cor. Non
enim in exercitiis dealbari debemus, ſed deli-

ciari. Rursus, Specioſa mea appellatur, quia

is aptus eſt ad perfruendum deliciis Spiritus,
qui non ſolum in vultu numerat ſenſus, ſed &
eorum venuſtatem expolit. Formoſitas faciei,
non ſola facies Chriſto placet. Non ſatis eſt ha-
bere oculos; radiare debet ex iis Modeſtia,
Caſtitas, Innocentia. Etiam Monſtra membris
pollent, ſed deſormibus. Niſi formoſitati ſtu-
deas, non eſt, quèòd ſperes tibi ſolitudinem
profuturam. Quartò, Et veni. In Hebræo ha-
betur: Et veni tibi. Surrexiſſe non ſufficit,
niſi & properemus. Fihius prodigus non modò
enxſurrexit, ſed, & feſtinavit ad Patrem. Ple-
rique erigunt ſe, at ne unguem quidem mo-
vent. Deſerenda eſt conſuetudo priſtina. Iſ-
faaslitæ, quamdiù ex E.Æ.gypto non exiere, Deo
ſacrificare non tentarunt. Poſt hæc, umim ſu-
pereſt, quod uti & difficillimum, & præſtan-
tiſſimum omnium ultimo loco reſervatur. Co-
. lumbe mea. Duo hic inauuntur: Candor Co-
lumbæ, & Candor, qui uni Deo placere ſa-
tagat. Columba mea. Porrò in Columba non
tain pudorem, quam ſimplicitatem ſignari hoc
loco dixerim. Hæc enim una virtus aptiſſima
eſt ad promerendos ſponſi amplexus. Una
fimphicitas eſt, quæ pertingit ad arcana divi-
El. 54.7. nitatis. Quis dabit mihi pennas ſicut Columbæ,
volaho &. reguieſeam. Propheta non Aqui-
læ, ſed Columbæ ſibi alas precatur, gnarus
divina ſimplicitati feliciùs patere, quam fa-
fſapientiæ. Quòd ſi res digna admiratione di-
cenda ſit, jneruditio, quam ſapientia, ad
hanc ſuſceptionem & aptior eſt & facilior.
Paſtor enim & ruſticus facilius eam ſuſcipit.
Propterea fide & ſimplicitate opus eſt. Stul-
tam enim ſecit Deus ſapientiam. Quinto lo-
co: In foraminibus Petræ, in cuverna mace-
Mmitatie ig. (Quò tandem vult nos ſponſus evadere, &

Ohrigi. ubi conſiſtere? in vulneribus ſanè ſuis „ quæ
Mortifi-

2 D . J
catig do ſunt officina viriutum. In his porrô non ex-

horA. Pencdi vult amorem, quo tanta paſſus eſt: ſed
mulenlibilitatem, ut ità dicam „ quà, poſt tan-
Patipre tos Cruciatus, commotus non eſt. Vulnera ſua
trit Petræ foramina appellat. Petra enim perfora-
nin - lr „nec reſilit: vulneratur, nec vulneribus
ignum aliquod præbet præter vulnus. Vul-
nerato carnem: illicò reſilit. Quod ſi fortè li-
gatum ſit membrum ſauciandum, nec jam
moveri poſſit, illicè ſaltem cruorem emittit,
teſtem vulneris. Lacrymatur ſuo more, do-
let, pallet, injuriam ſuam teſtatur, & publi-
cat. Petra verò nullum vulneris indicium dat.
Sic Chriſtus, eum maleqiceretur »non maledi-
cebat: cum pateretur, non comminabatur. In-
ſtar ſilicis nullum doloris aut indignationis ſen-
ſum in vulnere brætulit. Ad hanc indolen-

43.

Ethicæ Comment. Tom. V.

1

Stromatum, Lib. VIII. —

Profectò ad ſeceſſum cordis, deliciaſque ſo-
Spiritua- litudinis evocatur Mens. Expendenda ſunt
lia quer que Sponſus loquitur. Primo Surge: dicit.

Pœnbtrn⸗
tia infli=
Ga ſuſfe-
rendæ.
Dei vo⸗=⸗
luntati
cenfer-
mari.
Ercuſa-
tio non

tiam excogitandam meditandâmque nos Chri-
ſtus vocat. Niſi eò deveneris, ut pungaris nec
indigneris: ut vulnereris nec erubeſcas: ut
mordearis nec latres, profeciſti nihil. Neque
illud omittendum eſt, foramina iſta, forami-
na Petræ dici, & cavernam maceriæ. Et ſeri-
cum acu perforatur, ſed ut aurum trajiciatur
per vulnus, & pretioſius, poſt vulnus radiet.
ures quoque transforantur : ſed foramina proferen-
unionibus opplentur. Compendium eſt, quod da, nee
diſpendium videbatur. In annulis quoque cæ= ſeribenda
laturæ ſpectantur, ſed gemmas foramen præ- Abologiæ,
ſtolatur. Quin parietum foramina, quibus
trabes immittuntur, ut domus exſtruatur, ci-
t6 obſtruuntur. At foramina petræ, atque
maceriæ diu negliguntur, & rarò opplentur.
Quis enim in maceria curet foramen? Quis in
petra rimas farciat? Rursuùs in caverna mace-
riæ aliquid tegi arbitror retegendum. Vulnus,
adeò hiulcum & grande;, ut cavernam exæ-
quet, & Maceria, prodigium ſanè eſt. Vi-
deas ſanè non paucos vulneratos: ſed vitæ au-
ſteritate viam ſibi pandunt ad libertatem. Je-
junant, vigilant, laborant: vulnera ſanè iſt-
hæc ſunt cavernis propiora, quam foramini-
bus. Verùm caverna maceriam non patitur. ſervanzis
Vulnerari nen abnuunt, at coërceri, & obe- non ſingu-

dire non ſuſtinent. Solus Chriſtus in Cruce & larktates.
vulneratus eſt, & obediens factus eſt. Quot a Merii-
. . S Zelo a-
macerias diſſipantes. Reſtringi nolunt, qui vo- nimartt
lunt vulnerari. Utinämque non ideò vulnera
cupido.
nibus petræ, in caverna macericx. Nota: prius Religioſt
ad foramina, deindè ad maceriæ cavernas Haili-
0 tate coro-
non vult, qui ad foramina priùs, quam ad ca-
vernas vocat. Non rarò, qui maxima aggre- tientiam.
Parva in
Sponſam prius ad foramina, tum verò ad ca- jages
verhas evocari: quôd properantes ad Chri- Ebriſti
laxiora experiantur. Foramen, ſi pergas ad Electio
Chriftum, in cavernam dilatatur. In aula ve- Katus.
vernæ videntur, coarctantur in foramina &
ſciſſuras. Huc uſque ad ſohtudinem Sponſa Exvereltis
. . . . 1ℳ.
Sponfi, quid primum ab ea exquiritur. Tria
expetumtur. Petitur, ut vultus oſtendatur, ut
horum expectabam. Cor ſitiri, non exquiri & Ser mo
.1; ... Spiritua-
vultum credidiſſem: ſuſpiria, & vocem opta-
tudinem. Verùm modeſtiæ decorem, vocis Cireum-
ſanctitatem quærit Sponſus, & vulpes timet. Lectio in
magni fieri exterior pietas debeat, neſcio: il-
lud ſcio, ſolum faciei decus, & vocis ſonum
delicias Eremi. Ad foramina vulnerum invita-
vit eam. At ab ea non vulnera tantùm exigit,
quòd vulpeculæ timendæ ſunt poſt ecſtaſim eatio Paſ-
& raptus? Quid quòd eas abigere non ſuffi- Brnun,
„ da.
Non expellitur vulpes, ſi expellatur tantùm.
Capi debet.

Obedien-
tia in Pi .
rituali-
bus.
Regula-
rum ob-

cavernas ſpectamus, ſed non in maceria, imè Ketioxe
patiendi
deligant, ne maceriam patiantur. In forami-
aisſteri
Sponſam evocavit. Enimverò Minima ſpermi
nant Pa-
dimur, refugimus minima. Vel certè dicamus,
aono.
ſtum anguſtiora initio offendant, deindè verò ſuave.
r, & in voluptatum ſemitis, quæ initio ca-
provocatur. Poſtquam latuit in vulneribus 6 e-
voxX ſonet, ut vulpeculæ capiantur. Sanè nihil Modeſtis
ri; nihilque metuendum putabam, poſt ſoli-
Sentiat quiſque, quod vult. Negligine an per- Perfectis
requiri à Sponſo in Sponſa;, poſt raptus, &
ſed decorem vultus, & ſonum vocis. Quid Moriifi-
. . . omnims-⸗
cit; ſed fallax hofſtis capi debet, ne redeat.

Feni

Dignita-
zum fuga,

Ambitio.

Hamili-
tas.
Aulicus
non pro-
vrot us
exultet.
Dignitas
fugienda.
Religionis
munia
viliora.
Felicitas
noxig.
Status
mediocris
ssstior.

Dignitas
RoXνιαο.

98

Veni de Libano, Sponſa mea, veni de
Lihano, veni: ooronaberis de capi
Amana, de vertice Sanir, & EHer-
mon: de oubilihus leonum, de monti-
bus pardorum. Can. 4. 8.

præſentiam adeò ſitit,
ut ubera ejus vino, & fragrantiam unguentis
optimis prætulerit, & inſuper eum & in le-
Gulo quæſierit, & per vulnera inter milites
exquiſierit, ter vocari nunc debet, nec ac-
currifſe legimus. Veni, veni, veni. Cur cun-

Sponia, quæ Sponſi

Ctaris? Sponſus vocat, nec properas? Quare

mon evolas ad Sponſum? Volarem, inquit, ſi
vocarer ad Sponlum. A Sponſo evocor, non
ad Sponſum. Ad coronam vocor, non ad Di-
lectum. Ille me tenet, illa me terret. Dilec-
tus trahit, ſed corona me retrahit. Amo Spon-
ſum, ſed coronam odi. Volo Sponſum, ſed
amplectentem, non coronantem. Ponat dia-
dema, & volabo. Adeò coronam odi, ut vel
Sponſo carere non recuſem, dummodè illa
caream. Malo exulare vel à dileécto, quam in-
ter amplexus ejus diademate prægravari. Ve-
ni? Scilicèt. Tu, qui dicis veni, cur in mon-
tem ſolus profugiſti, cùm Rex fores à populo
renuntiandus? Cur me ad ſceptrum voôcas;,
qui à regno refugiſti? Ne tunc quidem coro-
næ fido, cum àa Sponio traditur. A Deo Saul
evectus eſt, & perüät. A Deo David inunc-
tus eſt, S& corruit. A Deo Salomon firma-
tus eſt, & tamen regnandch concuflus vanitate
in veritate non ſtetit. Sponſus eſt, qui vo-
cat, ſed corona eſt, quæ præbetur. Nolo ire.
Cur? Sponſus eſt, qui dicit, veni. Qui di-
cir veni Sponſus eſt, ſed ego Sponſa eſſe de-
ſinam, ſi regnare cœpero. Ne ille poſt coro-
nam à me recedat, ad illum ego accedere
cunctor. Denique, quàm ſit fatale diadema;,
vel ex eo conjicere licet, quòd è& Pardorum,
Leonum, Ferarumque compactum eſt non tam
exuviis, quam veneno. Quæfſo te, timorem
pone. Regnum eft, ſed allegoricum. Hoc
quoque tineo. Si nulla corona eſt, non tra-
datur. Ut Juid enim ad umbram vocor? Si
aliquid eft, licèt minimum, licèt typicum,
diadeinatis ſpeciem habet: nolé ire. Si fuero
Regina, non ero Sponſa. Si non caruero co-
ronà, carebo Dilecto. Utrumque habere non
poſlum. A quonam Moyſes populo præfectus
eſt, niſi à Deo? A quo ei datus collega im-
perii Aaron, niſi à Domino? Ille tamen ſe-
mel penè deſipuit ad petram: hic verô deſi-
puit non ſemel. Denique Idolum conflavit in
imperio, qui Deum nuntiavit in ſervitute:
quique Regem ſervus non timuit, penè Rex
famulantem ſibi plebem uſque ad Vituli de-
dicationem expavit. In Libano morabor, &
morjar; & niſi projiciat Sponſus diadema, nec
tertium vocata appropinquabo. Plùs reformido
thronum;, quàm carcerem: Hic vincirer, ibi ex-
ſolvar. Satius porrô eſt „ libertate defſtitui,
quam lege. Sceptro mihi charius eſt frænum.
