pulere diſcrimina, voluptatis & deliciarum
Tepiditas fuiſſe ſobolem. Iſaac, ut epuletur, Jonas, ne
paſt fe- aduratur, ne ſurgat & lecto Sponſa, ſpernunt
ov*,: Jacob, vitam & Chriſtum. Quôdque mirere
Fert. vehementiùs qui dapes expetit, ſacri ficari
Perfeſsu. Non recuſarat: qui ſolis radios ferre non poteſt,

naufragia pertulit, & in viſceribus Ceti hym-
nos cecinit: demuùm ſicut Lilium Sponſa inter
ſpinas floruerat, vineas aliorum ſuæ negligens
diligentiſſimè & laboriosè cuſtodierat, tran-
ſilierat ad montem Myrrhæ, & ad cubilia
Pardorum, Dilectum in lectulo per noctes
conqthilerat, aſcenderat è deſerto ſicut virgu-
la fumi „ quæ modoô ne ſurgat è lectulo neve
pPedes inquinet, Sponſum madidum rore gut-
tiſque noctium inhumana & inofficioſa , poſt
blanditias & preces, excludit. Quid, quoòd ne
dormiebat quidem , ſed tantùm jacebat. Adeòô
præteritæ vitæ virtus & fortitudo non prodeſt,
ſi contingat aliquando deliciarum retinaculis

Oliva

illaqueari. I nunc, & jactato ſublatam à te
Crucem in adoleſcentia tua. Vidimus Iſaac im-
molari paratum, jugulumqve offerentem cul-
tro, propè mortem benedictionem pulmento
depaciſci. Vidimus Jonam orantem in ventre
monſtri, exaſperatum ad ſolis æſtum. Vidimus
à Sponſa eum, quem in lectulo exquiſierat, ex
eodem prorsùs lectulo adventantem repelli.

Conturbati ſunt montes in fortitudine
ejas. Pf. 45. 4.

Incurvati ſunt colles Mundi ab itineribus
æternitatis Mariæ, quæ ab æterno deſignata
Dei Mater captiva eſle nequiit, ſed debella-
trix eſſé debuit ſceleris. Cujus fortitudinem

in tanta membrorum imbecillitate exhorruere
Montes ſæculi: ſiquidem Mons ſuperbiz,

Mons voluptatis, & Montes reliqui deſpera-
runt de ea victoriam, poſtquam in lucem edi-
ta eſſet, quam ſpectarant, in conceptu;, tri-
umphum revexiſſe de Montium vertice, Ori-
ginario videlicèt Crimine. Emimverè, quæ
evaſit, quod nemo evadit ſcelus, facilè illa
domabit Monſtra, quibus non licuit carere ſan-
Ctis, vel innocenter in mortali vitâ commora-
tis. An quæ velificavit in charybdi, mergetur
in freto, quod cymbæ innumeræ ſine naufra-
gio tranſiniſere? Præluxit in nocte, & noc-
teſcet in aurora. Ubi non agit, ſed agitur, &
editur, non edit, Gigantem criminum eliſit,
hanc credes conficiendam, cùm armata confli-
get cum larvis. Hydras effocat vagitu, & toni-
truis vocalior ſcorpios non terrebit? Surgit in
umbris Conceptionis, quaſi aurora conſurgens,
& crepuſculis decolorabitur, quando fulgebit
ut S0l?

Ego feci in oœlis, ut oriretur lumen in-
deſiciens, & ſiout néhula teci omnem
terram. Eccleſ. c. 24. 6.

Quæ lumen cœlo addidit, quo modo quæ-
ſo à Principe tenebrarum obfcurari in concep-
tu potuit? Verùm immunem ab umbris auro-
rain nemo noſtrum dubitat. Satius ergo erit,
oſtendere Virginis ope cœpiſſe & Coœlum co-
ruſcare, & terram ſordere. Et ſanè, ante-
quam virgo Solem novum adderet, vel Patri-
archarum ſpes erigi debuit ſpe opum terrena-
rum. Sic Abrahæ merces ita deſignatur in aſ-
tris, ut tamen in arenis quoque adumbrari de-
buerit, ne remotius felicitatis ſimulachrum mi-
ſeriorem redderet ſpem. Regna ei & Reges
ſpondebantur: Cumque nunc Pueri & Puel-
læ ſpernant principatus, inopiam ſectaturi pro
Chriſto, tunc vel Pater credentium ſpe Dia-
dematum in Dei obſequium eſt inclinatus. At,
poſt Virginis partum & ſobolem, Terra vi-
luit, Cœlum ſplenduit, mortaléſque coœpere
calcare lutum, & Solem intueri.

V mm
6 n
a
4ato,
Mine
2 nl
u d
nmn
e
,0ℳ,
al
comar⸗
,uli
,went
futbs i
b:
Cminkh
e ab
mut huſns
in) 1
Nlemm
Ulben pre
cendunek

Bea:iſe-
mæ Ma-
ria Con-
ceptio.

e,
gatns,
temm

n ſui
lchir u⸗

Beatiſſi-
ma Ma-
riæ Con-
ceptio:

oror noſtra parva, & ubera non habet.

Can. 8. 8.

In Feſto &. Agathæ.

§. Aga-
tha.

Utinam ſemper uberibus caruiſſet Soror
Synagogæ, & mater noſtra Eccleſia. Utinam
filiæ ſuæ foret ſimilis Mater, & quemadmo-
dùm ipfa nobis Agatham hodie proponit ſine
mammil-

Pauper-

tas reli-

gioſa ne
ceſaria.

mnmule

D MMrthrn
1n Elne 1
Ed l.n
Dtinhn
e elhonte
ſete
lignice
.
in boent.
netſtn 1.
Uhenice, 0.
inerd, ge
u, baclt i
Cuit careeln⸗
Vnti comman.
dch, wenge
bue
nocte, Au.
Kd anl
timimum dn

vegitu, An⸗
ftebit! Gtn

etur lunni⸗

6.

vonodn 1

Cunan nonm
1ib unbrrar,
Gating gnen
ſe & Calmer
leret, l
de Opn ann
delgumm n⸗

Ge adunhdA

ſimulchmun.
gin
e Pven l.
giuum Arm .
Lentin ſe,
Kinchann
olem, Ten .
rtallee a
tueri.

1
Obera tnn

ube. 4

ile
Pcceſi u.

R

Stromatum, Lib. VII. 51

mammillis, ità liceret nobis tum hæreticis,

loſta- . .
yder tum idololatris eam oſtendere uberibus ſpolia-

ius ſnt tam. Hoc enimverò illud eſt, quod Eccleſiam
modlerati perdidit, abundantia ſcilicèt & copia: quæ

D enim cùm parva fuit, magna fuit, decrevit
Slarni ex quo copit augeri: Quæque non caruit

mediveri. Verbo, hoc eſt (ex Clemente Alexandrino)

Morziff- mammillà Patris, daum mammis caruit, abla-
catio. Ctata eſt ab ubere divinarum conſolationum,
Kerite. ut primùm cœpit uberibus exuberare. Quo-
venie modò, & per quos Chriſti Eccleſia nata ſit,
s. S&SEe adulta perſecutionibus creverit, martyriüiſ-
Religioſm que coronata ſit, neminem latet: poſtquam
non me* verò Chriſtianorum Regum mammillà lactata
a. ef „potentià quidem & divitiis major, ſed
virtutibus minor evaſit. Ità Hieronymus quo-
que ſenſit: Nimirum in domo Abrahæ, ubi
convivium haberi cœpit, miſellus Iſaac ab ube-
ribus Saræ abſtractus eſt. Meum ergo erit oſ-
tendere hujus Monaſterii felicitatem futuram
maximam, ſi tamen felicitate pro Chriſto ca-
reat: miſerrimam verô futuram, ni deliciarum
ſibi ubera præcidat. Et utrumque quidem ex-
ſcindendum eſt Uber domeſticarum videlicèt &
Religioß externarum conſolationum: alioquin non Spon-

Paren- ſæ eritis, ſed Amazones, ſi, neglecto reli-
tum obli- gionis ubere, uber retinebitis patriæ domus,
viſcan-

tur. ut inde ſugatis, quod hic exſugere quævis ve-
Can.8. 8. ſtrum contemnit. JQoror noſtra parva eſt, &
ubera non habet. Non parva eſt, ſi parva eſt.
Etiam ſinapis granum minimum eſt in ſemi-
ne, ſed, ut putruerit, arboribus exæquatur,
& coeli avibus præbet hoſpitiumm. Etiam lapis
ille a monte praciſus exilis & parvus erat,
ſed magna præſtitit, & in montem crevit.
Verum vemiamus ad ubera; ad hæc enim A-
gatha nos provocat. Felix Soror, ſi ubera non
habes: infelix, ſi habes. Placet intueri ani-
mam, turgentibus mammis exultantem. At-
Luc. 12. tendite: Anima, habes multa bona poſita in
19. annos plurimos, requieſee, comede, bibe, epu-
lare. O plena ubera! Quis non invideat tam
beatæ animæ? Is, qui ſapit. Audi, quiſquis
Tbidem. invides, verbum Domini. Dixit autem illi
Deus: ſtulte, häc notte animam tuam repetent

à te: quæ autem paraſti cujus erunt 2 ſie eft,

qui ſibi theſaurizat, & non eſt in Deum dives.
Meritèò, inquis, ſic periit, qui in tantis deli-
ciis luxuriabat. Requieſce, comede, bibe, epu-
lare. Non ego tantis indulgeo voluptatibus,
modicâ contentus voluptate. Non aurum in
veſte, vix ſericum intexo: nec aulæa pendem
in cubiculo, ſed pannus menſulam tegit veriùs,
quàm ornat. Erras, nam Chriſtus, hâc ex-
poſitâ ſcenꝗ Apoſtolos non à deliciis, ſed a vi-
Midem. Ctu compeſcuit. Mox enim ſubditur: Dixitque
ad diſcipulos ſuos: Ideò dico vobis, Nolite ſo-
liciti eſe animæ veſtræ, quid manducetis, neque
corpori quid induamini. Verùm eſto, exun-
dantia deliciarum tanto ſupplicio damnatum
divitem addixerit morti. Quid Jonathas? Au-
1.Reg4. di. Guſtans guſtavi in ſummitate virgæ, quæ erat
43. in manu mea, paululum mellis, & ecce ego mo-
Tior. Et ne crederes, timore ſupplicii delicia-
rum ſuarum parcitatem Jonatham ſimulafſe,
idem, quod ipſe de ſe narrat, de eo Scrip-
Ibid. 2,2. tura teſtatur. Porréò Jonathas non audierat,
um adjuravit Pater ejus populum, extenditque
Saummitatem virge, quam habebat in manu, &
intinxit in favum mellis: & convertit manum
ſuam ad os ſuum, & illuminati ſunt oculi ejus.
Tamen tam parùm mellis, in tanta neceſſita-
Ethicæ Comment. Tom. V.

le iſto

te regii Filii deficientis, & populo obfuit
quo minus Philiſthum perſequeretur, & Vic-
torem in ſummum capitis diſcrimen adduxit.
O mella, quæ vel prælibata tantum luctus
parturitis! En, Deus ſilet, oraculum non
reſpondit, hoſtis evadit, Ifraël inhibetur .
triumphus ceſſat, filius Regis fit filius mor-
tis, Saul fit ex patre carnifex. Penè, ob gut-
tulam mellis, & Pater filio, & Filius vit,
& trophæis Exercitus, & Iſrasl imperii ſuc-
ceſſore caruere. Porrô non ſola fuit Gula de-
liciarum in eiu mellis, ſed & quid pernicio-
ſius illecebrâ latuit in eſca. Dixit enim Jona-
thas, guſtato melle: Turbavit Pater meus 1. Reg. 14.
terram, vidiſtis ipſi, quia illuminati ſunt ocu- 29.
li mei, eò quòd guſtaverim paululum de mel-
quanté magis ſi comediſſet populus de
præda inimicorum ſuorum quam reperit? non-
ne majſor plaga facta fuiſſet in Philiſthiim!?
Viden' ut, præguſtato melle, Patrem damnet
imprudentiæ, & ad ſeditionem populum qua-
ſi excitet. Murmuratio, ſuperbia, inobedien- Mertif-
tia, rebellio Mellis fuere pediſſequæ? Quod atiene
tunc factum eſt, nunc quoque uſu venit. Et j na Ha⸗
quot putatis retardari victorias ob iſtas ſtil- Sa⸗
las? Et quidem tunc unus Jonathas, qui præ- Gale, &
varicaverit, inventus eſt; ſed nunc fortè non volupia-
unus Jonathas & peccat, & toleratur. Non- ¹* 4azes.
ne uti prævaricantem Jonatham habemus,
ità coërcentem Saülem experimur. Ubi qui
exclamet, ſanguinis oblitus, & ſeveritatis me-
mor, Hæc faciat mihi Deus, & bæc addat, 1bid. n.
duia morte morieris Jonatha * Filius es, ſed 44.
Prævaticator, Rex es, ſed & reus; victor Cerredtio
hoftium ſed victus deliciis; ætate florens, g=nen. .
ſed crimine ſterilis; manubiis onuſtus, ſed Jervan
temperantià ſpoliatus; pugnaſti, ſed mandu- zi
caſti; viciſti, ſed non abſtinuiſti; neſciſti Perſona-
quid ageres, ſed egiſti, quod agi non de- um ae-
buit: ne morereris, comediſti, & ideò ma- Se veri a
ximè, quia comediſti, morieris: recepiſti vi- naſtist.
ſum per mella, ſed vitam amiſiſti. Diſces Im-
perii Virgam non voluptati deſtinatam eſſe,
ied Juſtitiæ: exemplo eris futuris poſt te Prin-
cipibus, vix ſceptra intingi delicis quin de
vitâ periclitentur. Ita, inquis, pereat, qui
ſuis deliciis tantum creavit periculum Iſraeli.
Pereat „ qui, inter bellorum diſcrimina, au-
ſus eſt cogitare de melle. Non ego Mella
præguſto, non ego ſæculares delicias opto in
Cœnobio. Paupertatem ſapiunt, quæ mihi
apponi curo, valetudinis firmandæ caus. Cla-
mat Auguſtinus: vel illi non diſſimilis zelo
ſacer Orator: Eſaii propter lenticulam prima- Serm.31.
tum perdidit. Qid dicitis? Solane mella no- àd fra-
cent? Solæne Regum deliciæ animas illaque- tres.
ant? Lenticula non eſt mel; & tamen, qui
eam guſtavit, Primogenitus eſſe deſüt. Sanè
vOS, ihter filias Jeruſalem, Primogenitæ eſtis,
quas & ſibi Unigenitus Patris deſponſavit:
cavete tamen, ne propter lenticulam veſtr4
vos abdicetis primogeniturd. Cavete, ne &
Mundo careatis & merito ob legumina. Ti-
meo, ne aliquæ & ſolio carituræ ſint, & Sole
nunc careant. De ligno, inquit S. Bernardus, Apolog.
Adam, non de carne damnatus. Aqua fuit, ad Guil-
quam bibere David &ũ s Rex & victor auſus non liclmum
eſt. Rex noſter, concludit elegantiſſimè S. Au- Abbaré.
guſtinus, non de carne, ſed de Pane tentatus. Serm. 31.
Nec immeritò, ſiquidem Sodomis non pavo- ad fra-
nes, non ofſtreæx, non aceto diluta margari-tres.
ta obfuere, ſed abundantia Panis. Eva quam- erin25.
E 2 di-a

52
did abſtinuit, virgo fuit, & in paradiſo per-
manſit. Ità ad terrorem noſtrum loquitur Au-
guſtinus. Specto, quo vos ſcuto à Sanctorum
Patrum jaculis protegatis. Video perizomata
ex foliis circumducta comedentibus. Nec enim
plenè Evæ ſimiles eſſetis, ſi comederetis, &
crimen fateremini. Periit Eva, non tam ob
delicias, quàm ob inobedientiam. Nos verè
iis utimur, quibus uti licet per Superiores. Ro-
go, quis vobis hæc indulſit? Obedientia, in-
quitis. Obedientia? Eorum nonne, qui vices
Paupertae Chriſti gerunt inter vos? Attendite: Nec ſi
aſs. Deus ipſe hæc vobis indulgeat, abutamini.
Plus dico, ſi eas Deus vobis tranſmittat è& Coœ-
Diſßenſs- lo, nolite ad perniciem uti. Audacter loquor:
nm: ** in hac re, quaſi, quaſi dixi nec Deo credite
vos reficienti, veſtro genio, non ſuo. Audite

non me, ſed Deum ſibi ſuiſque muneribus de-

Pl.77.26, trahentem fidem. Tranſtulit auſtrum de Cælo,
& induxit in virtute ſua Africum. Et pluit ſu-
D per eos ſicut pulverem carnes: & ſicut arenam
maris volatilia pennata.Et manducaverunt,
& ſaturati ſunt nimis: & deſiderium eorum at-
tulit eis: non ſunt fraudati à deſiderio ſuo.
Quid tum? Deus pluit carnes, ipſe attulit de-
ſiderata fercula. Securine proptereà ſunt Con-
Ibid. 30. vivantes? Adbuc eſcæ eorum erant in ore ip-
Jſorum:⸗ & ira Dei aſcendit ſuper eos. Et ne
crederes levem fuiſſe iram, & ſtomacho con-
vivas aliquantulum laboraſſe ob cibi largita-
tem: Et occidit, inquit, pingues eorum: & ele-
tos Iſrazël impedivit. O Mulier, ſi ſcires do-
num Dei! Mors eſt, quamquaàm à vita pro-
manet. Ni ſcires donum Dei, & quis eſt, qui ti-
bi dicit, Da mibhi bibere. SNi ſcires donum Dei,
ſcires non ideò tibi dari, ut fruaris eo, ſed ut
pro Deo ab eo Te contineas. Sic David obla-
tam ſibi aquam litavit Domino. Sic S. Tho-
mas Aquinas cum piſcatio verſa eſſet in quod-
dam genus piſcium, quod ipſe æger optabat,
guſtare ex iis noluit, ſed Domino dedicavit. Si-
bi vult dari, quod, coràm eo, Tu haurire ſa-
tagis. Venit mulier de Samaria haurire aquam.
Dicit ei JESUS: Mulier da mihi bibere. Peto
à te, quod abs me petis. Da mihi, quod ti-
bi comparaſti. Da mihi, ne tibi noceat. Ve-
nenum eſt, quod tibi vinum videtur. Ne in-
Prov. 23. tuearis vinum, quando flaveſcit, cum ſplendue-
31. rit in vitro color ejus: ingreditur blande, ſed in
noviſſimo mordebit ut coluber, & ſicut regulus
venena diffundet. Cave, ne nimium colori cre-
das. Si bibis, non vivis. Cùm ergo dicit ti-
Joan.4.7. bi, Mulier da mihbi bibere: non delicias à te
ſtudet auferre, ſed funera. JNi ſeires donum Dei,
& quis eſt, qui tibi dicit, da mihi bibere. No-
ta vim verbi, Donum eſt, quod abs te reci-
piat Tua: non enim petit, ut tu non habeas,
ſed ut in æternum habeas. Accipis dum præ-
bes, donat ille, cùm accipit. Ideò cùm potum
poſtulat, ait ſi ſeires donum Dei. Et quis eſt,
qui dicit tibi, Da mihi bibere. O ſi noſſes digni-
tatem à te emendicantis reculas, quas tibi com-
paraſti. Si ſcires divitias Mendici tui. Planè
Mulier, quæ rogari debuiſti, ut Deo tuo ſupra
fontem ſedenti potum miniſtrares. Explica,
Ibidem. quæſo, Te, Domine, & quando puteus altus eſt,
Thren. z. ne ſitientem diutiùs fraudes à deſiderio ſuo, Ef-
19. funde ſicut aquam Cor tuum. Nimirùm illud ſi-
tit, non aquam: in ipſo enim fons aquæ vivæ eſt
ſalientis in vitam æternam: Sed non bibit de fon-
tibus ſuis, qui ſitit cor tuum. Verùm propè fon-
tem penè naufragium fecimus; & uberum, quæ

Joan. 4⸗
19.

Ibid. 7.

Mortifi-
catio.

Oliva .

meliora ſunt vino, memores non fuimus ſuper
aquas. Redeamus ad nos, & abſolvamus oratio-
nem noſtram. JQoror noſtra parva, & ubera non Can. 8.8.
habet. Felix quæ ſi ubera non habet, habet ta-
men, ut Chriſti Soror nominetur & ſit. Quid
faciemus Sorori Chriſti ubera non habenti? Ad-
demus ubera? Abſit. Deſineret enim Soror
eſſe. Quid ergo faciemus. Audi Sponſum: G& bid. 9.
murus eſt, ædificemus ſuper eum propugnacula
argentea, ſi oſtium eſt, compingamus illud tabu-
lis cedrinis. Nolo, addantur ubera, ſed ſi,
in loco conſolationum, murus eſt, Lex vide- Saperior
licèt delicias interdicens, hujus muri non ex- Titss ſi
tent lapides; at eis argentea ſuperducantur De dene-
propugnacula, ut, quod vetatur, non durities,
ſed ornatus exiſtimetur. Eloquia Domini ar- Suderior
gentum ſunt. Verbis excludito à domo, cui E non diſ-
præes, ubera voluptatum, non verberibus: Et, Penles,
ubi oſtium extat, non incruſtetur ferreâ ſeve- at, &
ritatis & ſerupulorum lamin, ſed cælaturd aman-
ex cedro, immortalitatis præmiique comme- "ior.
moratione. Porròô tunc tam murus, quàm Of-
tium contrà ubera excubant in pecçtore Sororis
Chriſti, quòd inſolitæ externæque Deliciæ
nunquam admitti nec tolerari debeant; dome-
ſticas verò non ſemper excludi oporteat. Has
oſtium prudenter temperet, illis murus forti-
ter obſtet. Ergo non ſemper oſtium pateat diſ-
penſationum etiam in iis, quæ licent: nam clau-
di interdàm debet, uti debet ſubindè aperiri
Janua. Quin nec Portas Urbis ſanctas, quæ,
non niſi exactà quartà ſæculi parte reſerantur
poſt annos quinque ſupra viginti, noſtrum
Oſtium imitetur. Promptiùs indulgenda ſunt
aliqua, ita tamen ut nullus ſit inter Prælatos
Samſon, qui valvas à cardinibus revulſas à
Monaſterio ableget, ſemper, omnia, & om-
ni petenti permittendo. Perſtet autem Murus
immobilis, ſæcularia deſideria à domo Dei
diſcludens penitus: ſed Salvator ponatur pro
Muro, ut ait Iſaias. Nalvator ponetur in ea Iſa. 6.1.
Murus. Condiatur repulſa nominibus ſpecioſis,
& Deus author proferatur impoſitæ nobis Cu-
ſtodiæ ſibi tam charæ Societatis: non vero di-
camus, Nolo id agas, Petis, quod nemo pe-
teret, Mereris nihil, & omma tibi arrogas.
Hæ voces, non ſunt propugnacula argentea,
ſed Rupes ferrex. Æadificemus ſuper murum
arces, ſed argenteas: ſepiamus parietem ar-
gento, ſed quod ſit non Phiala, quæ rorem
exſlillet odoratum, ſed ſit Propugnaculum,
quod in everſores Sanctarum confuetudinum
temerarios explodat ſaxa & tela.

Rurſum, poſt tenebras, ſpero lucem.
Job. 17. 12.

Dormit anguis in hyeme, non perit: tor- Vreini
pet, ſed vivit. Superbia, quæ in nocte Ty- propoßta
rocinii tui latere cogitur, ſperat lucem, poſt TWen.
umbras. Ignis ille, quem Jeremias abducétus propeſis
Babylonem defoderat in arido puteo, non ſolum eri sda.
ibi non ſplenduit, ſed & in lutum verſus eſt. Gloris
Videbatur Ignis in aquam tranſiſſe: verùm, vané.
ut extractum eſt lutum & lacu, vix Solem aſ-
pexit, cuùm illicò fulguris & lucis ſuæ recorda- 1.
tus evaſit ex aqua ignis. Juſſit Gacerdos Nehemias Mamili-
aſpergi ipsà aqu & ligna, & quæ erant ſuperpoſi- iatemtol-
ta. Uique boc factum eſt, & tempus affuit quo lunt Ta-
Sol refulſit, qui prius erat in nubilo, accenſus eſt en
ignis magnus, ità ut omnes mirarentur. Noli n- E⸗ on:
dere huic aquæ: Soboles Ignis eſt, Parenti en ſden-
non dum.

Mach.

*
hemte ſegien
lin Deniri

Wuit n

Nlt vo„,:
u (ſtat 1
rgen,
g meo.

e
Oran.
amnin
ddein.
1.
N N
n N
de Il
Pre
W
lit
IAEK
In don .
etürmn
ndnte
Denmnr.
1dond, “
dberbo EV
erre,
Elumnis
icde nnne
UE,und
etore Nnn
Ee Dl
deant one
Ohontt I
monm int
unmn tri
ent: umde.
ſobince gi
ſancit n
ate teln
inti, uns
t inter de

übus kend
Ommnua, A
et alten u
à Cino

01. Dotenn
winbusſent⸗
polte bel⸗
tis: non ſene
,gvod temf
Inna thi an
nacllͤ Agi
ns ſoper nin
mus Pmmimn D
iela, lr 1l
goln
Poflgun 7
n cObloetie
teh.

Sepo
In

RN
„pon erit:

e n

Stromatum Lib. VII.

non futura diflimilis, ut viderit Solem. Imô
enis erat, quæ videbatur aqua: ſed quamdid
5 3

ee ſ. nullum fuſtimit æmulum, lbenter latuit. Ut
perbiet. verò refulſit Sol, tum enimver piguit eum te-
nebrarum ſnarum, & confeſtim fulgorem diſ-
ſimulatum expandit. Sic lapillus ille minimus,
& vix auſus contingere pedes ſtatuæ fictiles;
ut cognovit triumphos ſuos, repenté Mons
Dan. 2. ſactus faciem terræ ilnplevit univerſam. Non

amat Lucem ſuperbia, quandiu nemo lucet;,
& umverſi deprimi optant. Verùm latere neſ-
ciet, cum ahos viderit relucere. Quæ tibi
Videtur arbor hyeme aruifle, virebit vere, &
luxuriabit in Pampinis, quæ ſine ſpecie vitæ
Ila.21.1I. Vitis expallet. Cußtos quid de nocte? Ità ſu⸗
mortiß- perbia tua loquitur ad cor tuum. Jam ſuſpi-
catio Paſ- rat manè; umbrarum pertæſa diuturnitatem.
ſunum, Aurum illud, quod Æ gyptiis ab Hebræis
ece, ſublatum fuerat, videbatur ad Dei caſtra trans-
H latum, & deſüſſe abominationibus Ægypti
Cinum- fatmulari. Jam Dei ſervos ornabat, jam de-
bedio ſtinabatur Tabernaculo Dei exſtruendo. Ve-
Perfes rim quod perrexit cum Ifraëhtis, ut immo-
neeſer Iaret Deo Deorum, brevi compulit filios Ja-
cob & Joſeph idololatras eſſe. Nimirum ..
gyptiorum ſupellex ſuperſtitionem diſſimula-
re poteſt, exuere & obliviſci non poteſt. Si
neſcis, quod Templo deſtinas; idolum archi-
tectatur, tibique molitur Deum eripere. Ideô-
que vitia non domanda ſunt, ſed extinguenda.
Quandin vivunt, feritatem tegum, non po-
nunt. Abſalom, quamdiù vixit, Patri blandiri
potuit, ſed inſidias tendere non deſtitit. Sam-
ſoni Leo non domitus tantum, nec vinctus,
ſed diſcerptus mella paravit. A Saüle quoties
David filius compellatus eſt: exulare tamen
tunc deſut; cum ille deſut vivere. Iram e-
nim, quam aliquando Rex coërcebat; iterùm
in innocentem effundebat. Nimirùm Spiritus
malus ſedari poteſt plectro, ſed brevi excita-
bitur. Non ſufficit, quòd David evocetur, ut
pulſet fides. Eradicandus eſt, non ſopiendus
furor. Pharao, niſi obruatur, etiam decies cæ-
fus, perſequitur Iſraëlem. Iſmaël elici debet,
non plecti. Aloquin illud nobiſcum agetur,
quod Philiſthæis evenit. Vinctum Samſonem
receperunt, cumque ovantes eum ducerent,
repenté, ſolutis funibus, arreptâque mandibu-
là, eos fugavit ceciditque. Nec radi debet,
quem times, hoſtis, nec vinciri. Etiam exocu-
latus domum ſuper te attrahet; & perimet te
nec peribit; longè tibi nocentius futurum ſce-
lus, quam fuerit Samſon Philiſthæis. IIle, fi
perdit, perditur: Vitium funerat, & , quaſi
tartareus Pheœnix, felicius vivet in tuo cinere.

In omnibus requiem quæſivi, & in hæ-
reditate Domini morabor: Lunc præ-
cepit & dixit mihi Creator omnium:
& qui oreavir me, requievit in Ta-
bernaculo meo. Eccl. 24. 11.
Nibil
prater
Deum.

O felix commercium! Tu in hæreditate Do-
mini commoraris, & in Tabernaculo tuo Do-
Chrita AInus requieſcit. Nimiruùm impletur vox illa
abi habi. diligentis animæ: Ego dilelto meo, & Dilebtus
Meus mihi. Porròô, quid illa præſtät ante-
Niri, . quam Deo adhæreat? quid agit Dominus ut
Stain⸗. ipfi bæreat? Illa requiem quærit, & eâ nuſ-
Peliciz, dllam inventà, in Domini hæreditate commo-
vers, Tatur. Ille præcipit, & requieſcit. Sed animad-
Lihicæ Comment. Tom. V.

verte Sacramenta., In omnibus quærit Sponſa.
Sed quid quærit? Requiem quærit. Et ideò ves, S
nuſquàm eam reperit; & ad Dominum con- Apares
fugit. Tu ideò requieſcis in bonis temporali- Deo, Deas
Pus, quia non requiem in eis cordis tin quæ- adharet
ris, ſed ambitionem, ſed delicias, ſed opes. tibi, licèt
Mihi crede: ſi ſolam requiem quæreres, in ee e
ſola Domini hæreditate requieſceres. In omni- T sS
quieſceres. In omni- guaras
bus requiem quaſivi. Inter hæc omnia;, in qui- non Det:
Bus requiem quærit, Dei quoque hæreditas eſt. Aulici
Quæ enim dicit, Et in hæreditate Domini mo- miſoeri, an
rabor: oſtendit ſe jam ad iſtam hæreditatem reidis
tranſiſſe. Morabor, inquit, non Tranſibo. Id , dei
eſt Teneo, quod optavi. Sed tenebo quod cu- bereaet
pii, nec dimittam. Sola cupiditas invadendzæ Dominus;
divinæ Hæreditatis, hæredem te Dei facit, videz
& Chriſti cohæredem. In bæreditate Domini Tvee-
mirabor. Nunc verò ubique requies quæritur;, alili,
præterquàm in hæreditate Domini. Et ideò ra- vera.
ri ſunt, qui in ea commorentur, quia eam ra- Pax cor-=
riſſimi explorant. O vos omnes, qui tranſitis u,
per viam; pertranſite aliquando ad Domi-
num, & videte, num ibi ſit, quod alibi fru-
ſtrà conquiritis. Qui in deliciis fruſtrà requiem
conquiſiſti, fruſtra in opibus, fruſtrà in hono-
ribus: præguſta Deum tuum, & vide, an in-
venias in eo, quod extrà eum non invenis.
Tot Principum aulas commutaſti; ut reperi-
res, ubi pes tuus conquieſceret: quare & Re-
gis Regum non ſubis ædes, ut Domus ejus
quoque periculum facias. Guſtate, & videte,
quoniam ſuavis eſt Dominus. Volo; quæras in
omnibus requiem. Sed inter omnia, memento
etiam numerare Creatorem omnium. Si etiam
in eo quæſieris, quod quæris ubique, morabe-
ris, mihi crede, tandem aliquando in eo. I
omnibus requiem quæſivi, & in hareditate Do-
mini morabor. Quid verò⅛ Deus? Tune prace-
pit, & dixit mihi Creator omnium. Quid præ- grai⸗
cepit? quidve dixit? Nihil aut dixit, aut præ- „ obe-
cepit. Tune præcepit & dixit mihi Creator om- dientia
nium: & qui creavit me, requievit in Taber- Superiores
naculo meo. Nimirùm, antequam requieſceret **M ſaa
in Tabernaculo, ſui prænuntiam adventus præ- asrn
miſit Obedientiam. Præcepit & dixit, & tum mm ſub-
denique requievit. Sed ſi nihil dixit, quid di iectorum
xit? Quid præcepit, qui nihil præcipit? Imò mer em.
tum præcipiendi exemplar proponit, tum Obe- Sic Kecle-
dientiæ pretium declarat. Ut requieſcat Deus en
in Sponſa, Præcipit & dicit; nihilque cùm tie nihil
imperet aut loquatur, ſatis ſibi fuiſſe indicat querat.
ad parendum animi promptitudinem in Di- Saperios
lectà. Puto ità tem contigifſe. Acceſſit Spon- ſui obli-
viſcatur,
ſus, confeſtim Sponſam advocat, & ad eam „ligionis
converſus, Præcipio, inquit, Tibi: cumque ,erfectio.
illa caput inclinaſſet, ſéque dictis præſtò fore Electio
corporis animique habitu oſtenderet: ſufficit Katus.

Ser viri
Deo felixz

Pſ. 33. 92

Obedien-
tiæ Deo

mihi, inquit, Sponſus animi tui votum ob- zeli
temperandi, proptereà?, Tabernaculum para. Taciande

Et requievit in Tabernaculo meo- Porrò Tyro-
nes aliquando non tam conſtanter in hæredita-
te Domini Cor figunt & Mentem, quia re-
quiem non ante exquiſiere in omnibus. Nimis
aliqui properè feſtinarunt ad Deum. Nam ſi
pertentaſſent, Opes, Infulas, Dominatum,
ſenſiſſéntque deliciarum amaritiem, honorum
anxitudines, divitiarum aculeos, firmiùs Deo
adhærerent. Qui non ait, In omnibus requiem
quæſivi, perrarò clamat, Et in bæreditate Do-
mini morabor. Ideò Columba ad Arcam rediit;
quia nuſquàm reperit, ubi poneret pedem.

E. 3 Induit-

Corredtio
mitis ſit.

Compati
neſcien-
1es.
Compati
labpſis.
Lapſi
bland?
erigendi
Confeſſa.
rii anſte-
ri.

1. Cor. 3.
..

Ezech.
37.4.

Induite vos viſcera Miſeriordiæ. Col.

Non ſufficit Apoſtolo, ſi regnet in corde
Miſericordia, ſed exundare debet à corde in
chlamydem, ut Peccator ad Te accedere ne-
queat, quin miſericordiam amplexetur. Ni-
hil interius homini Viſceribus;, nihil ità nobis
extimum, ut Veſtis: Jubemur nihilo minùs
Commiſerationis penitiorem medullam ex ani-
mo in togam ità transferre, ut qui te petit;
ſeque refpieit lIniquus, ſed dolens, nihil in
te videat, quod clementiam & ſuavitatem non
ſonet. An verèò diſtorti oculi, ſupercilium
triſte, os torvum, voces aſperæ, minax ge-
ſtus quibus à te excipitur Pœnitens, ſint E-
vangelicæ Pietatis viſcera; tu videris: mihi
certé feritas tanta ſeveri Sacerdotis in confi-
tentem, ne cortex quidem videtur parciſſimæ
charitatis. Novati iſthæc barbaries fuere viſce-
ra; qui Draco fuit ejulantium, non Nutri-
tius. Audi Paulum; quo modo alloquatur eos,
inter quos zelus & contentio exæſtuabant. Et
ego, fratres, non potui vobis loqui quaſi ſpi-
vitualibus, ſed quaſi carnalibus. Tanquàm par-

vulis in Chriſto, lag vobis potum dedi, non eſcam.

Parvulos dicit, non impios, & parvulos in
Chriſto. Non excludit eos à Chriſto, etiam-
ſi ſine vitüs non eſſe ſciat. Neque dicit car-
nales, ſed quaſi carnales. Minuit ſcelus, quan-
tum licuit, & tegit infirmitatem. Imô in
Tranſlatione Syriaca delicatius elucet Pauli
manſuetudo: Et ego, fratres mei non potui
loqui vobiſcum, ut cum ſpiritunlibus, ſed ve-
luti ecum corporeis. Carnales dicere mimium
viſum eſt, & duriùs ſonat. Appellentur cor-
porei. Quis enim reprehendi ſe putet, fſi di-
catur habere corpus? Naturæ, non mentis
infirmitas notatur. Quid quòd, antequàm eos
corporeos dicat, fratres ſuos dicit. Ubi ſunt
noſtri temporis Ezechieles, ſed illi omninò
abſimiles, qui ad peccatores converſi excla-
mant: Oſa arida, audite verbum Domini. Sta-
tim (ut paule ſuperius ſcripſi) auſpicantur
blanditias à contumeliis. Ofla & arida oflſa
eos inclamant. Mitiùs certé egit Deus cum
luto, quàm Tu cum ofſle: & tamen propius
homini os, quàm lutum eſt. Non clamavit
Dominus, cùm limum ereséturus eſfſeêt in car-
nem viventem: lutum audi verbum Domini.
Non vilitatem illi iuam exprobravit, non mo-

Gen. 2. 7. nuit, unde illud evocaret. Sed leniter inſuf-

flavit in faciem ejus ſpiraculum vitæ. Et ſuf-
fecit. Factus eſt enim limus in animam vi-
ventem. In faciem, inquam, ejus inſufflavit,
non poſt dorſum ejus, aliis ejus vilitatem nar-
rando. Peccatori aperienda eſt calamitas ſua,
ſed tam leniter, ut animes illum, non exſuf-
fles eum. Spiritus ille divinus non dejecit lu-
team illam ſtatuam, ſed erexit: itâque coap-
tatus eft ei, ut Tertullianus auſus ſit appel-
lare Carnem, vaginam divini afflatus. Porròô
cùm vaginam audis, diſce ſponſum licèt le-
nem & animantem Enſem eſſe, quoties luto
inhalatur. Vel Angelus conterruit cuſtodes
ſepulchri albenti amictu. Quid amabilius ni-
veo nuntio? Neque enim tam lenis oratio eſ-
ſe poteſt, quin Peccatorem vulneret; qui ſuæ
conſcius vilitatis ad omma pavet, & trepi-
dat quoque, ubi nullus eſt timor. Nimirùm
tribunal illud vel ſuperioris, vel Confeſlari

Oliva

periodos vertit in gladios. Huc ſpectat viſus Apoc 1.

Joanni Chriſius gladium præacutum ê labiis
emittens. Quale rogo prodigium? Nonne
Chriſtus is eſt & Eccleſiæ Sponſus? undè er-
go illi in ore gladius, cujus labia Lilium ſunt,
& verba vita & Spiritus. Nimirùm inter
candelabra & in altari ſpectabatur, cùm hin-
gua ejus enſis viſa eſt. Intelligis, credo. Qui
loqueris extra Eccleſiam, in Eccleſia dum le-
des pro tribunali, non loqueris, ſed vulne-
ras. Enſis eſt non lingua, quà uteris, ut ſa-
cerdos. Ananias certé & Sapphira ſermone
Petri, ſed judicantis, icti expirarunt. Etiam
Moyſes ſibi videbatur, ut cæteri homimm,
ſed cæteris hominibus ſupra hominem vide-
batur: quos enim emittebat è& fronte radios
majeſtatis ipſe neſciebat, ſed eos ſciebat &
patiebatur populus ſubjectus illi. Quin nec
eorum probo morem, qui Peccatoribus mi-
rabilia de virtute prædicant, quibus mirum
quantàùm miſerorum corda turbentur. Con-
funduntur enim & verecundantur, tot au-
ditis de Innocentia præconiis, qui ſe norunt
nocentes eſſe. Labia ejus Lilia, inquit, di-
Rillantia myrrham. Flos eſt virtus quam præ-
dicas, ſed flos amaritiem diſtillat, quia co-
ram Peccatore commendare virtutem, non
eſt virtutum laudatio, ſed exprobratio vitio-
rum. Numquàm Chriſtus aut crimina expro-
bravit; aut dilaudavit innocentiam, cùm ad
eum Peccatores accederent. Magdalenam non
edocuit quantum eſſet Virginitatis decus, ſed
celebravit amantem. Petro fidei excellentiam
non aperuit, ſed reſpexit. Nihil de liberali-
tate Matthæo dixit, ſed tantùm, ut ſe ſeque-
retur, admonuit. Plerique Petrum imitati
neſciunt deterrere impios à contumelis Do-
mim, quin eis abſcindant auriculam dexteram,
quam ſolam præ cæteris deberemus lapſanti
vel reponere, vel ſervare. Ut primùm gla-
dium correptionis eduxerint, eos omninò ab au-
diendo avertunt, nullam eis reparandi fervoris
ſpem relinquendo. Non ità Chriſtus, qui Pe-
trum correxit, ſed & ſpem inſeruit. Non potes
me modò ſequi. Rectè: ſed addidit: ſequeris
autem poſted. Aliqui radunt, incidunt, diſcer-
punt, mox cùm ofla comminuerint lapſorum,

16.

Joan. 13.
36,

uno verbulo paulèò mitiori putant ſe auſterita-

tem omnem mitigaſſe: aiuntque, ex radice
Jeſſe virgam prodiiſſe, quæ vulneret, & vix
in Virgæ ſummitate florem erupiſſe, qui vul-
nera dulcoraret. Ità primum virga, tum Flos:
ſed Flos non caſu è ſummitate erumpit, ſed è
radice ſuccreſcit: Et Flos de radice ejus aſcen-
det. Hoc eſt, Non ideò lenire debes, quia ni-
mirùm vulneraſti, ne ſcihcèt habearis pro Ze-
lote Tyrannus: ſed ideò ſeces oportet, ut qua-
ſi putatus largiùs feliciſque effloreſcat. In ip-
ſa radice, undè virga procedit, flos concreſ-
cit. Finis verberum flos ſit, ideéque vulnera,
ne cogaris vulnerare. Caveamus ergo, ne ſu-
pra ſapientiam ſapere velimus: ne aliter ſan-
ctificemus peccatores, quàm eos ipſa ſanctifi-
cavit Juſtitia. Quis graviùs peccavit, quam
Magdalena,, non jam in civitate peccatrix,
ſed ipſius civitatis facta peccatum, ut Chryſo-
logus loquitur? tamen ut ſe ad Chriſti pedes
abjecit, non de ſcelere monita eſt, ſed com-
mendata de munere, non ei objecta delicta,
ſed ejus dilaudata dilectio. Dilexit multùm, di-
Xit Chriſtus de ea, ei verò edixit. Fides tua
te ſalvam fecit: vade. Ne ſibi quidem Do-
mimæ

lſa. 11.13

Luc.7.
471

Muh

Kün mine, ſed indulgentiam fidei ejus tributam ut

minus ab ea voluit deberi abſolutionem à cri-

iude præmium prædicavit. Seruchiid cum sro
mni Clemen- egit jacente in piſcina. Nihil 1 , quære 1
Tin 4 tig. JJEsUS Ver, ut eum vidit ait. 15 ſanus ie
e ri? Non ei morbi diuturnitatem, non diffi-
a cultatem objecit ſed ejus id eſſe poteſtatis
G loan.5.6. oſtendit. Vie Janis heri? Non ait: ego ſata-
de⸗ gam;, ut cureris; vel gratulare tibi, quòd in
me incideris Medicum omnipotentem, fruſtraà
tnut apud cæteros quæſiturus ſanitatem. Non itaà
kmn dixit; qui hoc dicere potuit, ſed hoc dicunt,
Uir qui id dicere non deberent. Quid dixit? Vis
dmim ſaniis Rerit? Tantum adhuc in te virium eſt,
mmn i. zd it furgere valeas, ſi velis. Narge, tolle graba-
Imki lpids. tuim tuum, & ambula. Non modòô furges, ſed
0s ſitt adeò firmis utéêris viribus, ut ipſum graba-
I. (nx tum, à quo portabaris, geſtes. Haud ità lo-
Catutun. quuntur, qui peccantibus voce fanè tonitrui
