ſoluùm, ſed & homines (quod me ſententia
longé eſt difficilius) eorumque dicteria vince-
remus, ſi nos Dei præſentia commumiret. Et
juſti epulentur, & exultent in conſpectu Dei:
& delætentur in lætitia... Aſcondes eos in abſ.
condito faciei tux: à conturbatione hominum.
lgnis in conſpectu ejus exardeſcet. Friges? Ut Pl. 49. 3.
caleas, ad eum accede. Accedite ad eum, & pf. 3; 6
illuminamini: & facies veſtræ non confunden- zi e.
tur. Quam rarô de lapſu ruberemus, ſi hære-
remus vultui Domini! Et in circuitu ejus tem-
peſtas valida. Mundus cur pleriſque non tur-
bulentus, ſed floridus apparet ? Quia Deo
non proximant. Si ibi ſtares, nutarent cæ-
tera, & Maris inſtar procelloſi quaterentur,
à te ſpreta, non te quaterent, à te expetita.

Pſ. 57. 40
Pl. 30 21.

Pl. 49. 35

Non eſt Deus in conſpectu ejus: Inqui-
natæ ſunt viæ illius in omni tempore.

Pf. 9. 4.

Septuaginta legunt: Nec erit Deus in om- Felititas
nibus cogitationibus ejus. Proſperabuntur viæ hoxia.
ejus in omni tempore. Infelix ſanè Felicitas, ſi
& vias inquinat, & è& corde Deum eliminat.
Viden', idem omninò eſſe, Proſperari & in- Siatus
quinari; quoòdque nocentiſſimum eſt, Ubi ediocris
Proſperari dicuntur viæ, abeſſe Deus fertur “dier.
à cogitationibus univerſis. Et ſanè, ubi ful-
gere tot miror ſidera, ibi procul dubio Sol oc-
cidit. Ubi aurum naſci intueor, ibi multàm
luti „ Multumque ſterilitatis eſſe ſuſpicor. Di-
tior nemo Salomone fuit, & Idolorum cul-
tu ſtultior nemo. Achab Regum perditiſſimus:
vineam poſſedit, & domum ſtruxit ebur-
neam. Raròô abeſſe felicitatem à ſcelere in-
venies. Adde illud quoque, rarius carere vi-
tiis opum compendia. Citò lutum colligit am-
nis exundans, inquiebat Ambrofſius. Qui ali-
bi quoque ait, incrementa pecuniæ, decre-
Etenim, inquit, dum Libtr. of-
augere opes, aggregare pecunias, occupare ter- fic-c.28.
ras poſſeſionibus cupimus, Juſtitiæ formam erui-
mus.

Et fecerunt vitulum in Horeb, & ado-
raverunt ſculptile. Pſ. 105. 19.
Quaàm liberalis, quâmque ingenioſa Super- Servire
ſtitio eſt, ſed nobis quam parca, ignarâque Pev exo-
conſilii Religio! Pudet me mei. Pudet homi-
nem eſſe. Itaà-ne, ut peccetur, nihil non per- „ancips-
rumpitur; ut verò litemus Deo, grana ver- i, Am-
tuntur in trabes, in Montes excreſcunt arenæ! éitioni
Ut tabernaculum Deo cœli extrueretur, pro- faeillind.
digia exquiſita ſunt, infundi debuit Sapientia Elg;-

1 . atnus.
& coelo in architectos. Ne Deo deeſſet ad i.

commorandum diverſorium, neceſſe habuit Deus vi-
in fabrorum mentibus habitare. Idolum ve- lis nobis
rò, mulla lege latâ, nullis deſignatis artifi- S-
cibus, nullis conquiſitis inſtrumentis, ſtatim
conflatur, & quidem aureus. In eremo ſunt,
. ubi

cularinm.

n
i .
ntet

hnin
44 n
tn eil
de n.
Wtarent .
Clitelentn.
eeet

lun li
nin

Oermr
n , US
e Dau kn'

Penitmn.
ſrurt kr.
1 alr⸗
rids ett⸗
Im ligte
wl (i⸗
lir, ef
, igit,4,
, Nll tiele⸗
1 Frnin⸗

1eb, 0.
0).l.

ggetiol⸗ 4
5 ae
ca, N,
. Pükshe,

0,
glmal,
ungen ,
ut e
gele4/

Stromatum
ubi rarus ſaber, nulla aurificina, rexum om-
nium inopia: tamen, ut Monſtrum colatur,
præſtò ſunt fuſores, officinæ, aurum, Sacer-
dos, victimæ. Viden'’, quàm expeditè inſana
peccandi prurigo in ſumma rerum inopia;, re-
rum omnium copiam nanciſcatur; & ubi vi-
vere non licuit, licuit, libuitque labore, ſum-
ptuque immodico ex auro Peſtem fabricari.
Quamplures reperias, qui ſi morituro, tan-
tùm obolo, imèô bolo opitulandum ſit, ino-
es ſe clamitent, illicéque mendicaturos, ſi
mendico ſubvenerint: Quos tamen videas, ad
nutum Principis, tantùm auri argentique pro-
fundere, ut Peruanas credas metallorum fo-
dinas in eorum fuifle ædes tranſpoſitas. Nini-
ruùm Irus quiſque eſt, cum Deo erogandum
eſt: nemo ut Ambitioni litet, non ditior eſt
Croſo. Vix in media Ægypto inter regias o-
pes, Dei ſimulacrum ex ære fingi potuiſſet
labore decennali. Vitulum, intrà paucos dies,
confarunt fili Iſrasl in eremo, ex auro. Nul-
llus in aula orare per horam novit. Nullus in
Tlemplo die ſolida non nugatur. Quare oppor-
tunitatem inſaniendi, vel in aris reperimus:
& ſtatas Deo horas perſolvendi deeſt hora
procul ab aris? Audiamus, quò devenerit ſu-
Pf 105. perſtitionum libido. Et immolaverunt klios
37. ſuos, & tlias ſüas dæmoniis. Et ne putares
Religiſo oblatos duntaxat à parentibus filios, ut Diis

“ en- in delubris adſtarent, pergit Propheta. Et ef-
e5. . 242 . D
Ibid. Juderunt ſanguinem innoceniem: ſanguinem ſi-

liorum ſuorum, & filiarum ſuarum, quos ſa-
§. Abra. Crificaverunt ſculptilibus Chanaan. Exentera-
bam. runt filios, ut Idola hoſtium, liberorum ex-
tiis honorarent. Proh Deus immortalis! Una
Virgo, poſt triumphum, Deo victima deſti-
nari à Jephte non potuit, quin ejulatibus
compita, ædes, viæ, ipſique montes comple-
rentur. Unum Iſaacum Pater non mactat, ſed
ligat tantuùm, & toto terrarum orbe jactatur,
Deo unicum à Patre filium victimam deſtina-
tum. Abrahami culter in Iſaaci jugulum in-
tentus, coloribus ubique expingitur, voci-
bus prædicatur, ſcfiptis exponmitar commenta-
Iiis. Nemo non illi Aræ adſternitur: nullus
non adorat ſacrificium. Necantur interea an-
te Idola fili, trucidantur fliæ, cruor infan-
tium à parentibus funditur, & unus tantum
David muſſat. An non renovari iſthæc mon-
ſtra quotidiè intuemur in Chriſti Eccleſia, nec
lugemus? A primo decimus frater natu, ani-
mo, opibuſque minimus, ad Monaſterium con-
fugit, Deo militaturus. Conclamatur undique
à Hliis Parentes deſeri, familias extingui, ur-
es civibus ſpoliari, patrimonia Coenobiis in-
fodi. Vulgus furit, famuli perſtrepunt, Ma-
ter intermoritur, Pater debacchatur. IIIicòô
Monaſterii fores quatiuntur, Chriſti domus
ſpoliarium appellatur, Princeps reddi Parenti-
bus natum cogit, Monachi ſuadent, Sacerdo-

Vocati
parens.
A Voca-
tione ab-
dutentes.

eeeees rogant, Præſul jubet. Verbo: ſi puſio ad

Chriſtum accedit, Mundus ruit. Porrò, qui
mummum é⁶ fratribus filium, in patria Chriſto
militare Miniſtrum Aræ non tulit, Domini
cruore ſaginandum ad vitam- Natu maximum
in caſtris Regum „Spiritum cum ſanguine pro-
fuſurum ablegat à ſe, nullo reclamante, gratu-
lantibus ommbbus. Uſque adeò peräüfſe puta-
mus eos, qui Chriſto vivunt; eos verò immor-
tales evadere, quos funeri Ambitio deſtinat.
t quot ibi pro militante impenſæ! quot ter-

=ðð

rores! quot ignominiæ, depoſcentis diſcrimina!
Ethicæ Comment. Tom. V.

„Lib. VII. rr3

Nulleæ tamen querimoniæ in tanta jactura pe-
cuniæ, libertatis, vitæ, *Wernitatis, & inno-
centiæ. Vox multa, ululatus & fletus nolen-
tium conſolari, ſi aà naufragio ſæculi, vel unus
& duodenis filiis, in ſtationem probitatis eò
gratiæ tranſducatur à Deo Iſai duos Saüli filios
obtulerat: parùm ſibi orbatus viſus eſt natis
geminis deſtitutus, Davidem tranſimiſit in ca-
ſtra. Ferro, æquori, Feris Filii exponuntur ſi-
ne gemitu: ſi convolavit ad JksM, tum enim-
verò receſſit Filius, tum rebellavit, tum Pa-
trem deſeruit. Eôdem redeo, undè digreſſus
ſum. Pudet me generis mei. Pudet hominem
eſſe. Deo vivere, perire eſt. Perire pro Cæſa-
re, vita eſt. Exulat, qui in Chriſti aula reg-
nat. Dominatur, qui ſcurras, vernâſque colit
in aulis. Si liceat, illud addam : Deo hanc
Parentum impietatem adeò inviſam eſſe, ut
non rarò eorum filios, & illis renitentibus ad
ſe trahat, & cùm illis pergratum foret, ſi filii
in Chriſti domo permanerent;, à ſe rejiciat, re-
mittâtque ad Parentes, non ſine familiæ pro-
bro. Cur tam frequenter, qui, invitis paren-
tibus, ſanctum habitum induerunt, deficiunt?
Nimirùm placuit Deo parentes plectere, filium
ad ſe trahendo, & acerbiùs eoſdem vulnera-
re, filio è ſua domo extruſo. Invitus Chriſto
filium obtuliſti? invitus eum à Chriſto reci-
Pies. Ut enim hilarem datorem diligit Deus,
ità odit invitum.

Et mirabantur, quia cum muliere loque-
batut. Joan. 4. 27.

Mirabantur, ſed non arguebant, nec mur-
murabant. Ita, vel inſolita, ſi miraris, non
damnes. Quòd ſi nec Jkxsus loqui poteſt cum
muliere ſine admiratione, non dico Scriba-
rum, & Hoflium, ſed Diſcipulorum, qui
eum noverant ex Virgine natum; quomodô
Pproducta a meridie ad veſperam colloquia cum
foœminis, vulgi ſales effugient? Et quidem non
in Templo fabulabatur, ubi orandum eſt;
nec in angulo, ubi pudoris fama citò deco-
loratur, ſed palàam, & juxtà puteum: & qui-
dem de adorando in Spiritu Patre loquebatur,
vVaticinabatur grandia;, ſcripturas Dei aperie-
bat, nihilo minus admirationem concitavit.
Quid verò eſt, quòd Mulierem, non Scor-
tum nominavit, Samaritanam? Nimirùm ex
ſcorto in pudiciſſimam fœminam verſa erat,
ut cœpit audire JEsM. Vel certè Apoſtoli,
Præ modeſtia, auſi non ſunt in ſœminæ vul-
tum, & fucatos oculos intueri, tantum ex
habitu fozminam agnovere. Et tamen cùm non
Scortum, ſed mulierem eſſe putarent, adhuc
mirati funt, quòd cum ea Dominus loquere-
tur. Miror ego quoque Dominum, non quòd
fœminam alloquatur, ſed, quòd ita loqua-
tur cum fomina. Noverat Dominus ſe cul-
tum iri à muliere, ſi ei ſcelera, quibus ob-
ligabatur, retegeret: ſpernendum verèô, ſi a-
quam poſceret. Quare ergo aquam primò
petit, & poſtremo demùm loco ſecreta cor-
dis educit in lucem? Repeto, in ſolatium le-
gentis, quod aliaàs ſcripſi? Enimveròô ſitiebat,
non tam aquam fœminæ, quàm ſuas contu-
melias. Priùs illudi voluit, & patientià opi-
mè ſatur, Prophetæ defunctus eſt munere.
Vide, quomodo opprobriorum ſitientiſſimus
Dominus, prius ſibi exhiberi cupiit injuria-

Samari-
fans.
Eccleſia-

ſtici coli

debent „
J amvis
ſſent non
op timi,
Correctio
erga Sie-
periores
rara ſie-
Zudican-
tes teme-
5.
Murmu-
ra tio
Superior
coli debet.
Famæ cu=
ræ.
Familiaæ-
ritas cum
mul'eri-
bus.
Medita-
tio, ſens
Oratio
o nver-
ſionis fona.
Familia-
ritas no-
ſera cuns
Jæminis
boc pra-
ſtet.
Modeſtia
oeulorume
Zelus a-
marisn
Mortifi-
cationis
akM vidus.

3 Tum

114
rum pocùlum, ut pudoris deindè, & fidei ca-
hcem fœiminæz propinaret. Aquam popofſcit,
ut felle potaretur. Pôtatus felle, mella porre-
xit pincernæ ſuæ.

Wolite mé vonſiderare ,quòd fuſca ſim,

quia devoεν†úινt me Sol. Can. 1. 5.

Chriſti
mater al. Et quandonam à Sole deipecgta eſt Mulier a-

Septuaginta legunt Quia deſpexit me Jdol.

. micta Sole? Quando Chriſtus Virginem deni-
deſinat. gravit? Non ſemel, nec bis, ſed quater de-
Beatiſi. Colorata eſt, niſi fallor: Hoc eſt, In nuptiis,
ma Virgo jn Templo, in Synagoga, & juxtà Crucem.
bei. Primò quidem in nuptus, quando Matris no-
Sole da- Men amiſit, & audivit, Ouid mihi, & tibi,
za. mulier? Nimirùm, quæ delicias exquirebat,
Joan. 2.4. à Chriſto Mater dici vix potuit. Aqua in vi-
num verſa eſt: ſed ipſi prius Matris decus, in
nomen converſum eſt fœminæ. Uſque adeòô
exoſæ Chriſto deliciæ ſunt, ut, vel pietate
à Virgine convivis procuratæ, Matris Dei ti-
tulum, Dei Matri, quaſi eripuerint. Porrè illa
ſanctiffime, & ſolo charitatis conſilio ſuppli-
cavit pro Vino. Nos verò Voto illecebræ de-
licias optaturi, movemur à voluptate. Secun-
dò, Non appellatur Mater, cùm filium dolet
in Templo conſtitiſſe. Si quæ ægrè fert duo-
denem filium clanculum remanſiſſe in Tem-
Poeatipa- plo, Dei Mater non vocatur: quomodò Dei
eni. filii vocabuntur, qui à domo Domini fihos,
non avocant tantum, ſed abducum. Tertiò
Matth. cùm Evangelizanti diceret nonnemo: Ecce
12. 48.: Mater tua, Reſpondit Dominus: Quæ éſt Ma-
ter mea? Oſtendens procul dubio, Evangeli-
Parentum zandi muneri eum minimè idoneum eſle, qui

odinm ſuirrr . . . .
Sum 1 parentes agnoſcit. Abdicanda prius Mater eit,
& tum evangelizandum. Ahoqui evangelizan-
Ibid. ti non ſine dedecore dicetur: Ecce Mater tua,

Zelus a. & fratres tui foris ſtant quærentes te. Nota:
nimarum, Fratres tui quærunt Te, ſed foris. Non con-
& Concio cionanti adſunt, ſed domeſticis rebus conſul-

abdicare . . SS .
nes eogant turum conveniunt, fatigantque. Te, inquam,
oftres. Juærunt, non rehgionem tuam, nen concio-

Religießß nes tuas; foris ſtant, dum Chriſtum loque-
ſuoru ne- fis, ingrediuntur, ut de bobus, de villa, de
4 sι nen uOre colloquaris. Te quærunt, imèò ſe. Tu
radent. verò, ſi ſapis, Tuos eile difliteberis fratres,
qui eos loco fratrum habes, a quibus Dei vo-
Ibid. 49. luntas perficitur. Et extendens manum in diſ-
Eipulos ſuos, dixit: Ecce Mater mea, & fra-
tres mei. Sanè delſerendi ſunt fratres, fi diſci-
pulos inſtituere cupis. Si fratres aderunt, diſ-
cipuli non aderunt, vel ipfi aderunt tibi, Tu
Eccleſia- illis non aderis. O fratrum exitialis heu nimiam
Bir non vicinia! Quot & ſervis Chriſti carent diſcipu-
Fadhus. lis, quia nunquàm fratribus carent. Quarto
4 demum loco, propè Crucem à Chriſto Ma-
Joan. r9. ter, non Mater appellatur, ſed Mulier. Mu-
26. lier ecce flius tuus. Enimveròô non decet con-
Parentum Clavatum Cruci virum Matris meminiſſe. Heu,

⸗aiem quot videmus Crucifixos remotiſſimæ quoque
Taeden aghationis, nedum Matris, adeò memores,
2 Re Cüin ipfi Ccla . in manibus 18
rigge Pfi clavos geſtent in manibus, ſuis

ſceptra née Ooptare deſmant, nec fabricari. Nu-
di pendent & ligno, & ſuis trabeas intexunt.
Crucis pedibus ſunt infixi, at affines ad thro-
nos non ire tamen, ſed volare, penè dixi;,
compellunt. Cùmque ipfis ſatis ſit acetum
præguſtafle in ſpongia, ſui generis viris pro-
pinari nectar optant in gemma. Furor, an

5

Oliva

Amor hic eſt? Amans an Amens es ? Spinis
corqnaris, & de inaugurando fratre medita-
ris? Intuere JIEsOM, ſtabat juxtaà Crucem
Mater, ſancta, innocens, impolluta, nihilo
minus, ne quidem parentem appellat. Vide,
an Joanni eam commendet. Non dixit Joan-
mi: Joannes, diligis me plùs his? Paſce o-
vem meam. Paſce, quæ me tamdi pavit.
Nullam de Matre curam geſſit. Eam Patri
commendavit, cui commendaverat Spiritum.
Ut credo, non heroicum viſum illi eſt, mo-
rientem pro mundi ſalute ſolicitum ſe exhibe-
re de Matre. Latroni regmum detulit, attulit
vitam carnificibus, oculos contulit Centurio-
ni, erga omnes munificus, ſolam Matrem ir-
remuneratam reliquit. Noli dicere : Abluit
me: dimiſit me Evangelio militaturum: cruci-
fixo adfuit: inops eſt, anus eſt, pia eſt. Om-
nia iſta reſpexit JEss in Matre: & tacuit.
Joanmi eam Parentem voluit, quaſi alii plus
bene ficus, quam illi. Ecce Mater tua. Dupli- Matth
cCavit in illam, amorem, ſed in corde: ad r2. 48.
ſpeciem, Joannem ei aſſignavit in Filium. Eris
mihi Mater, ſed apud Patrem, ſed inter An-
gelos. Coram hominibus duriori ſuffigar Cru-
ci, duùm à Matre refigor; ut, qui me ſequun-
tur, a me condiſcant, nullum verè affigi meæ
Cruci, qui à ſibi naturâ conjunctis, vi gratiæ
non ſejungatur.

Acoing re gladio tuo ſuper femur tuum,
potentiſſme. Pſal. 44. 4.

Sanctus Gregorius illud prudenter animad- Severitas
vertit, Saülem lenticulà, Davidem verò cor- jaßitis.
nu olei uberias, ſcilicèt à Samuële delibutum
fuiſſe. Nihilo minùs, qui copioſiori miſeri-
cordiâ inſperſus eſt, Vir ſanguinum eſt, Gi-
gantem ſternit, Philiſthæos obtruncat, Filium De ſeve-

inſequitur: qui verò parciùs inunctus eſt, pe- de aſſee⸗
percit vel hoſti. Denique Saül incolumem A- ercils,

gag ſervavit à cæde. Quid ergo dicemus? vide hi-
Num ſæviorem Davidem dicemus Saüle, plufſ- Koriam
que immanitatis ineſſe, cui plus inſperſum o- Puleber-
lei? Non ſæviorem, ſed ſeveriorem Davidem gag g.
fateor: ex quo diſcis, miſericordiæ aliquando ſerium.
eſſe, ſævire. Qui parcit, vix unctus dicitur: L.9.C 35.
qui debacchatur, totà perfuſus eſt miſericor-
dià. Verùm, ut intelligas Iram, quæ impiis
parcit, graflari in juſtos: Qui Agag ſervavit
à nece, Davidem ſæpius quæſivit ad necem.
Qui hoſtibus ignovit, Sacerdotes interfecit.
Noli fidere milericordiæ, quæ angui parcit.
Maria Mater eſt miſericordiæ, Draconem ta-
men proterit, cum emicat in ctelo. Feritas
eſt, ſervare nociturum. Qui Iſmasli pepercit,
bellum filio reliquit. Abſalonem ad ofculum
David admittens, nec ſibi, nec filio pepercit.
Non pependiſſet, ſi exulaſlet. Laqueus ofcu-
lo ſatus eſt. Aut parricida, aut exul ſit, ne- Abſalom.
ceſſe omninèò eſt, qui fraterno madet cruore.
Parentis ſitit ſanguinem enſis, qui fratris viſ⸗
cera epulatus eſt. Non videat Patrem, qui d, e.
fratri invidit. Porrò Saül, qui Agag;, hoſti & ,ſuicko.
legis & Dei, pepercit, Davidem & Samuélem
inlectatus eſt. David verò Goliæ adverſarius, Rex non
Semei Saülémque toôlerat. Suas enim neglexit / elciſ.
injurias, qui blaſphemias in Deum tam acriter n e.
ulciſcitur. .

Generatio

n
N)
11

li
wmmp,
65 ed

2 Cemes
iun credi
ü alne

Dei ve

ureutt n.
Gahaten:
Merunt

ſeun hili

Generatio mala & adultera quærit ſig-
num, & ſignum non dabitur ei. Mat.

12. 39.

Ubi quæſo, ſunt ii, qui quoties aliquid
Concio & contrà impios è ſuggeſtu dicimus „ bonos à no-
Comedie bis excipi vellent. Quiſnam hic excipitur?
libere: Nullus, inquies, excipitur, quia, quicunque
ſignum efflagitabant, pravi erant. Eſto. Au-
Pl. 13. 3. d“ Davidem; Omnes declinaverunt, ſimul inu-

*M Ppis Prophetam? Quare Salomonem non exi-
e: mis innocentem? Urbanitatibus ejuſmmodi au-
la utitur, non Eccleſia. Tot interpolationes,
“R tot exceptiones venenum ſunt Pœnitentiæ. Dùm
unum excludis, innumeri ſe putant excluſos.
iin Fac dicas: Ambitioſi ſunt, qui aulam frequen-
d tant. Omnes erubeſcunt. Nullus non ſe ambi-
ain tioſum credit. Adde u B tanen ecihio⸗
Eim Ne quos Dei gloria in aulam trahit. Nullus ſe cre-
glun bi dit ambitioſum. Porrò Prophetas perlege: vi-
tir . debis paſſim omnes incuſari, abſque exceptio-
fiern. ne. Dei verbum cæremoniis non conditur,
e Nt officus infatuatur.
eaam r
Ag .-h
Invenerunt me cuſtodes, qui circumeunt
oivitatem: perouſſerunt mo, & vul-
narun neraverunt me: tulerunt pallium
meum mihi ouſtodes murorum. Can.
5.‧ 7
et nine
enndae aßfiia Bellè ſanè elegantérque ſugillat excubias
eAm palliata. urbiam, hoc eſt, Præſides, Judicéſque. Per-
on e. dicnm cuſſerint errabundam, cur ſpoliant? Heu me!
munchie Avaritis Suſpecta ſeveritas eſt, quæ percutit, & denu-
net nn Awaritis dat. Limeo, ne grandiùs peccarit pallium,

quam Sponſa. Si pallio caruiſſet, caruiſſet &
vulnere. Athenis aranearum telis leges perfi-
miles ſunt, quibus muſcæ, culicéſque invol-
vuntur, eas Avibus diſcerpentibus. At Hie-
roſolymis nullus reus eſt, niſi cui res eſt. Ino-
pem copia facit; & nocentem. Non ægré
tulerunt, quòd fozmina circumiret, ſed feſti-
vè abſtulerunt, quo tegebatur, pallium. 81
vis ſuſpicionem tollere, quòd ornamenta ejus
non te ad feriendum impulerint, vulnerato,
dimiſſo pallio eruenta. Hirudo, non vindex
es, ſi pungis, ut ſugas. Placet mihi inflictum
vulnus, ſed ſublatum pallium non placet. Leo,
qui Virum Dei occiderat, quòd panem co-
3. Reg. s mediſſet, ab eo abſtinuit, & ab aſino. Inve-
13. 28. nit cadaver projetctum in via.. Non comedit
. Leo de cadavere, nec Iæſit aſinum. Eſto Leo,
39 interfice non obedientem Numini, & epu-

nckw chſe,

Fiſcut.

5 llhe⸗
i kntem Prophetam ; ſed noli eo veſci, tuere
Uatvir arcinas, excuba demique non vora. Idem Leo
lter, & carnifex Prophetæ fuit, & cuſtos cadaveris,
nen n pallii, jumentique ejus. Dei Juſtitia, cùm
, Adamum perculit, eum veſtivit, non ſpolia-
e⸗ 6 rare vit. Severitas illa laudanda eſt, quæ punit,
un nbt, crena non ſpoliat: rei parcit, reum plectit; vulne-
1 Ne enim. rat ſcelus, ſed pallium dimittit. Illud verò o-
en , Can mmitti non debet, quod Sponſa non omittit.
le , 7. Tulerunt pallium meum mihi Cuſtodes muro-
an , uict. Quid monibus cum pallio? Sanè non ad
eumn „ „ pfos ſpectabat cenſura pallii. Nec à cuſtodi-

bus murorum inhiberi debuit mulier, quæ
ber vicos, & plateas Sponſum indagabat. Ni-

Stromatum, Lib. vIII.

iles facti ſunt. Et quare Nathanum non exci-

faciat, & ſaucietur, ipſum ſitire non deſinat.

7

115

mirùm rarô ſuos ſe intrà fines Judices conti-
nent. Excurrunt murorum excubiæ ad vicos.
Platearum Præſides ultrà monia protendunt
faſces. Denique nullus non Judex eſt, ubi
fœmina, quæ deliquit, pallium habet. Quid
porrò Sponſa ? fomina eſt. Primòô percuſſam Avaritia
ſe dicit, deindè creſcit oratio ejus, & vul- x, bors.
neratam ſe profitetur: ad extremum, tan- lium ja-
quàm maximum enuntiatura incommodum; dura.
Tulerunt, inquit, palliun meum mihbi. Ni- Caſftitatis
mirùm gravior vulneribus jactura terum pu- zura.
tatur; noſtrâque charius diligimus, quàm Tribula-
nos. Nihil graviùs tulit, quam ſublatum pal- nei⸗ &
lium. Et hæc quidem, Sponſa eſt. Quæ, ro- re,
go, cupiditas in aliorum pectoribus exæſtuet, Oratio,
neceſſe eſt, quando ea, quæ illum ſequitur, & Dei
qui ommia dimittenda præcepit, ſuprà vulne- P7ſtis
ra, jacturam pallii lamentatur? Nili fortè di- e
camus, Caſtitati duriorem eſſe jacturam in- ereti.
tegumenti, quam plagam. Scquitur. Adjuro Can. 5.8.
vο, fliæ Jeruſalem, ſi inveneritis dilectum S. 2
meum, ut nuntietis ei, quia amore langueo. dus „ο
Duo hic ſanè mira. Alterum, quòd denuda- Zelus a-
ta, & vulnerata non Judices, non amicos, nimarum
non pallium, non malagma, ſed Sponſum *
quærit. Solus enim Jnss reddere poteſt læti- S
tiam, quem amiſimus. Ipſe vulnera curabit, nimarum
ipſe pallium exhibebit. Alterum eſt, poſt vul- nibil qua-
nera, non oblitam fuiſſe Sponſi. Rarus ſanè, v"aate.

qui, ſi, dum Jrsom quærit, & pallii jacturam 2elus a-
nimarum

r. . inter Per-
Etiam turbæ ſequutæ ſunt Chriſtum trans ma- ſecutiones

re, ſed propter panes. Si honoremur, ſi ma- Perſecutio
gnifiamus, ſi Rabbi ſalutemur in foro, tunc tolerada.

enimverò Chriſtum quequò inferimus. At ſi -
mordeamur, pungamur, ſpoliemur, aliis gayerioy

Chriſtum nuntiandum Populis dimittimus. Quia amandus
amore langueo. Undè tantus amor? Ex vulne- panit.
ribus & nuditate. Ut vulnerata eſt, cœpit lan- Can. 2.5.

guere charitate. Noli ergo timere vulnera, 1 Micre.
5 . . 2 .
quæ tentum Amoris infundunt, quantùm cruo- Gunia

ris effundunt. Vulnera, ſed cuſtodum, cha- uſftis coo-
ritatem pariunt: & tunc magis æſtuat ardor perantur
in Sponſa, cùm pallio ſpoliata, futurum vi- i bonum.
deri poterat, ut algeret. Ut enim friguit pro- n3 volk⸗
pè carbones Petri charitas, ita Sponſæ amor ſen “
in nuditate æſtuavit. Et quidem nota Amoris Amor in
diverſitatem in Sponſa. Semel atque iterùm præ Deum ve-
amoris vehementia languit. Hic videlicèt, & 7εS..
capite ſecundo. Ibi poſt Cellaria, hic poſt Vul- Dignieæs

mores nò

nera. Introduxit me in cellam vinariam, ordi- mutet.

navit in me charitatem. Fulcite me floribus, ſti- an. 2. 4.
pate me malis! quia amore langueo. In corde Aridita-
Sponſæ Amor ſeritur tum blanditis, tum vul- , .
neribus. Et recreata, & denudata diligit. At ,
ſatus Amor in cellariis flores poſcit, delicias iores ad
repoſcit, delicatus & mollis eſt. At hic, ubi Dei amo-
poſt ſtragem Amor effloruit, nulla mentio rem robo-
florum eft. Diſcant aliquando Superiores, fe- ragenz⸗,
licius Amorem inter aſpera ſeri, quàm inter Histionen.
mellea. Non ignoro, etiam in cellariis Amo- Amor Dei
rem naſci: ſed floribus eget; ſed fulciri debet tum in
Amor è delicis emergens. Sata vulnere cha- Felieita-
ritas, roborea eſt. Cruentata Charitas & vi- „7 2.
rilior, & ſanctior eſt Charitate, deliciis a- atione
dultà. Nibhil
prater
Deum el
pit.
Tyro ſorid
probädus.
non blan-
ditiis.

K 4 Mihi

116

Mihi autem abſit gloriari niſi in Cruce.

Apoſtolicum olim hoc fuit: nunc verò e-
ritia pal- queſtre. Gloriatur & Ambitio in Cruce. Ve-
liata. rùúm ludit. Si enim revera gloriaris in Cruce,
Amkitio quia eam Chriſtus ſuſtinuit: cur non gloria-
in Cruce Tis in alapis, in fuſtibus, in probris, in irri-
Chriki. ſionibus, quæ omnia paſſus eſt JrsUsSs? Si Crux
Chrißi pro Chriſto placet, placeat & Alapa. Planè
Paſio & Convinceris in Cruce non JEsok, ſed Ambi-
Criax ad tionem diligere, qui ex dotibus Chriſti, ea
pombpam. diligis, quæ gloriam pariunt, ea refugis, quæ
Virtus né dedecus inferunt. Paulus, qui gloriabatur in
ſolida. Cruce, gloriatus eſt in vinculis, in virgis, in
Gloria exilio, in probris. Quèò verò Gloriæ vanæ Fu-
vana, cö́. ror non irrumpet, ſi Choſros Perſarum Regi
Jaæderata Fœderatus, Crucem ſuſtulit & Calvariæ jugo,

Choſios & intulit Palatio, ut quæ ſupplici eſſe debuit
an. " teſſera cemmorientibus Chriſto, inſigne ſit
honoris, ſolis nobilibus reſervata. Hi porrô qui
Inimici Crucem vel pallio aſſuunt, vel inſuunt tuni-
Dilecktio X

cæ, niſi, contra Domini mandatum, percu-
tienti ſe in maxilla Cor ferro transfigant,
Cruce per ſummum dedecus exuuntur; ideô-
que geſtare Crucem Domini prohibentur,
quòd probra Crucis, Evangelio ſubditi pa-
tiamur. An non id eſt, ſociare Dagoni Ar-
cam, quando Ultioni componitis Crucem
1. Pet z. Chriſti, qui, cùm malediceretur, non male-
23. dicebat. Vobis à Sumrnis Pontificibus Crux
traditur, ut Paganos & Barbaros extermine-
tis, non ut Evangelia abjiciatis. Ludimus Chri-
ſtiani de Cruce, ſi Gloriæ illam mancipamus,
ſi eam ultionum Tubam effecimus. Sævi, ſed
in blaſphemos, non in æmulum. Gloriare,
ſed in Jksu dedecorato, non fulgore à Cruce
nobilitatæ proiapiæ.

Veniat diledtus meus in hortam ſuum.

Can. 5. I.

Quid vociferaris, 6 Sponſa? Hortus tibi
vernat, in quo mella, lac, aromata fluunt.
Can. 4. Emiſſiones ejus paradiſis pomorunz punicorum.
13. Crocus & cinnamomum, myrrha & alos exun-
Amnor ve dant. Virent lilia, manant aquæ, nihil ad bea-
„iss Dei 2 .
praſeniiz titatem deeſt. Cur ergo clamas? Clamo, quia
Iſitit ſupra ille deeſt, quo abſente nihil habeo, etſi om-
nia habeam: quo prælente, etſi deſint omnia,

omnia.
Nib deeſt nihil. Ut Jobo mihil defuit in ſumma re-
preer rum omnium inopia;, quia ei adfuit Deus;

Peum. Ità deſunt mihi ommua in copia frugum & flo-
rum,;, quia abeſt Jxss. Veniat Dilectus in hor-
tum; alioquin hortus mihi convertetur in de-
Spiritua- ſertum. BPlacet faſciculus Myrrhæ, ſed cum
lia eteris Dilecto. Hortus, ſine Dilecto’, non placet.

anrcfe⸗ Dpes, nobilitas, eloquentia, plauſus, deliciæ
terna Hortus iunt: ſed ſi Oratio exaruit, ſi Chri-
zanikm. ſtus à corde abſceſſit, ſolum mihi ſupereſt in

Seientia ſerico & gloria ſepulchrum. Redeat JEsOs, &
Eine ſpiri- recedant nova veterâque. Felicior eram, cùm
“ r⸗ pannoſus, inter Tyrones verſabar „ſine nomi-
retin-da. He truncus, quàm nunc cùm Rabbi vocor, &
Vrode- ago pro Roſtris Magiſter in Ifraël. Ibi enim
gener. amplexabar JkxsM, licèt indoctus; hic verò
Ridc Ariſtetelem verſo, & Chriſtum dedidici. Sanè
, “ Gregorio thiara tot videbatur ſpinis reſerta,

non ex- . q: 5 „
einguszt. Quot erat gemmis diſtincta, quia receſſiſſe à

Oliva

ſe Chriſtum verebatur, cùm ipſe acceſſit ad Miga ee- Un
ſolium. Nihil non faſtidit Mens, quæ Deo ca- lebranda.
rere cogitur, ſi opibus & honoribus abundet. ml.

Defecerunt oculi mei, dum ſpero in Deum meum. Pl. 64.4. Giu

Hoc eſt, meis oculis nihil fulget?, dum Deum chi
ſpero, ſed non teneo. zch
Et ecce vir unus veſtitus lineis, & re- niſ
nes ejus accinéti auro obrizo: & cor- n un
pus ejus quaſi ehryſolitus, & fabies 4,
79 „ ./ „ 7/1*7 Sr 8 r loen
ejus velut ſpecies Julguris, O oculi Bok
ejus, ut lampas ardens, & brachia nn d

ejus, & quæ deorſum ſunt uſque ad lit,n
Pedes, quaſi ſpecies ætiς oandntis:
& vog ſermonum ejus ut vox multi-

tudinis. Dan. 10. 5. & 6.

Primus in Angelo emicat Candor. Nimirùm Ss. Ange⸗

hanc præ cæteris virtutem miramur in illis, leri imi- nuli
hanc unam in nobis ipſi demirantur. Equi- andi vo. ucnnſid
dem de veſte Eccleſiæ David vaticinans diſ- & riz On
colorem illam aureâmque teſtatur: In veſtitu; pinatr lanen⸗
inquit, deaurato, circumdata varietate. Ve- Pl.44. 10. Abid
ruùm:, ubi ab Angelis reſpicitur, varietas tan- Cafita- Kum.

ta non prædicatur. Quæ eſt iſta, quæ aſcendit igietke
de deſerto deliciis alftuens? Septuaginta le- Cas
gunt: Quæ eſt iſta, quæ aſcendit dealbata ? .
Num cæreri oolores evanuerunt? Non deerant
ornamenta, nec gemmæ, ſed unus effertur
ab Angelis Candor, quia unus præ omnibus
placet. Rubebat in Sponſa verecundia“, pal-
lebant jejunia, ſpes vernabat, rutilabat fi-
des. Verùm hæc ceſſere Candori, coram An-
gelis. Deliciæ, gemmæ, armillæ uno cando-
re decolorantur. Quæ eſt ifſta ? inquiunt, non
aurea, non gemmea;, non purpurea, ſed de-
albata: Quid Sponſus? Quid JrsUs 7 Laudat
Petri fidem. Sed Virginitatem in Joanne di-
lexit; & is requievit in ſinu ejus, cujus in
ſinu Pudor requieverat. Lætabitur deſerta &
invia, & exiltabit ſolitudo, & florebit quaſi
OUlium. Inter tot germina, quæ eruptura præ-
dicit in agro Eccleſiæ, unum laudat, unum-
que nominat Lilium. Non vini, non frumen-
ti, non olei, non florum cæterorum memi-
nit: Lilium deprædicat. Miſeret me Sponſæe,
quæ hujus ignara conſilii, cùm Lectulum flo- Rink
ribus inſperſiſſet, fruſtrà tamen ad eum Dile- inndent
ctum invitavit, fruſtrâque in eo per noctes il- N t
lum conquiſivit. Si uno ornaſſes Lilio, illicò
occurriſlet. Lectulus noſter floridus, clamat Can. 1.
Sponſa. Exclamat Sponſus: Ego ſlos campi, & I6.
Lilium convallium. Demque, qui abfuit à Le- Cam. I.
Culo, non abfuit ab horto, ubi, cuùm optaſ-
ſet Sponſa, ut fructu pomorum veſceretur,
Lilia ipſe collegit. Quid plura? Labia ejus Li- Can. 5.
lia. Hoc ſitit, hoc eſurit, quod præfert in 13.
ore. Illa enim proſtant in labiis, quæ florent
in corde. Et fortè labia ejus lilia ſunt, ut diſ-
camus, nunquam Sponſi labia non oſculari Li-
lia. O Pudor, 6 Candor quaàm places Chri-
ſto! Sponſa ſitit oſculum, nec meretur. Li-
lia verò vernant inter oſcula Sponſi. Labia e-
jus lilia. Sanè ſi Lilium prætuliſſet, quæ myr-
rham ſtillavit, non fruſtra à ſe Dilectum quæ-
ſium quereretur. Paſcitur enim inter Lilia:
Lilia colligit: Lilium eſt: loquitur Lilia. Au-
di. Laudaturus Sponſam quid ait ? GRicxt Li- Can. 2.2
lium inter ſpinas: ſiec amica mea inter flias. Caßitas

lſa. 35. 11

Quid, quæſo Lilio cum Spimis? Si filiæ ſpinæ ieſerm

ſunt,⸗

htau,
t. 61
nkt
N

liur
mil.

. Nig,
Nei
tut. Nr

ſarieiatten
lie e⸗
ugrit,
1 deilenl
Non cen
nbs ehen
tæ oni
Undhr, N.
Tutladet
Cotil A
Und eN
eiun n
nea,
GWS lan
1 oene 4.
, ani
n ieut,
ſorehi g
entluſt
UGat, M.
Non une⸗
ne Pnd,
Lechhlunt
Mem Dl
er wokit
Llo, io

Serietas.

vera.

Stromatum, Lib. VIII.

ſunt, Sponſa profectò Roſa eſt. Roſa, non
Amiejtio- Lilium, vernat cum dumis. Sanè. Sed Jkss
le. illaudatam credidiſſet Dilectam, ſi Roſam,
non Lilium appellaret. Ergo Angelus lineis
amicitur, quòd una ei ſit præ cæteris virtuti-
bus charior Caſtitas. Porrò Caſtitas iſta proſtat
in chlamyde. Non placet pudor in ſinu tan-
tum concluſus. Pudicus quis mente eſt: at jo-
canti ſubridet, cum ludentibus ludit. Pudo-
rem amat, ſed Ruſticitatem odit. Etſi vox E-
ſaü eſt, at manus, manus ſunt Jacob. Loqui-
tur ludicra, non agit. Fuſca cutis, ſed Can-
didum peétus. Planè Angelus non eſt. Ange-
lorum Candor in veſte albicat. Sed ſi Candor
Renova- placet, quare non albo induitur ſerico? Cur
io. Iino veſtitur? Ut puto, non tantùm Candor
Exemen Placuit, ſed, is electus eſt Candor, qui ablui
Conſcien- Poſſit. Caſtitas enim, quæ dilui non poteſt
tis. citò mgricat. Pretioſius, & Lino candidius
Pæniten ſericum eſt: ſed citò degenerat, quia lavari
. „, non ſolet. Pergamus. Angelus eſt, ex chryſo-

ircuſpe- 1. . .
S. e. lito compactum corpus circumfert, veſtitus eſt

Etis, hneis; nihilo minùs præcinctos habet renes,
& quidem non aureo vel ſerico ſubtegmine,
Amre led ſolido firmiſſiméque auro. Ex auro, in-

duei, non quam, non ex ferro, ut, Amor cuſtos Pudo-
e. ris, non Timor ſit. Senio rubiginem ferrum
contrahit: neſcit Aurum cariem ſenectutis. Quò
vetuſtius aurum, eò pretioſius. Ergo nec Job
inter vulnera, nec inter fulgura gemmaâſque,
Angelus ſecuri ſunt, ſi præcincti non ſunt.
Angelus erat, ex gemmis compaétus erat,
fuigura emittebat ex oculis, locuturus tantùm
erat com Propheta, & illo Virgine, atque
jeuno, captivo quoque, nihilo minus rene
Familia. Accingit. Tu quis es, qui non Prophetis, ſed
ritas eum Viris non Stoicis, ſed Puellis non veſtalibus

Enen blandiris, nec lumbos cingis? Non ſufficit au-
e,, kem renes cinctos auro geſtare, miſi renes ipſi
Spirima- Juodammodô ex auro ſint. Corpus ejus quaſi

I. chryſolitus: quæ gemma pellucida eſt, & au-
Dan. ro. rum refert. Patere debet Superiori cor, ut ſit
, pudicum. Sequitur: Et facies ejus velut ſpe-
cun. es Julguris. Nolo fulmina in vultu Virginis,
lbid, ſed fulgura probo. Non vulneret, ſed terreat.
Coenſcien- Blanditias odi in labiis. Vultus tuus percellat
is age- eininem, ſed neminem alliciat. Majeſtas o-

6.
Caſtitatis

ueleßi⸗ ris timorem potiùs, non tui, ſed Dei inge-
& Gra- at. Fulgurante cœlo, credemus Deum. Por-
vitm. 10 Fulgura ſereno cœlo non emicant. Niſi la-
erecun. (rmas mœroris, pudoris pronubas, coëge-
di. risS, früſtra à te eruptura fulgura autumas.
H'rons roſacea rorem, non fulgura emittet.
(Juid, quòd & fulgura vultus jaculatur, &
Iid ſuas nihilo minas Oculi habent flammas. Et
Id.

Ceuli ejus, ut Luampas ardens. Lampas ſplen-
Munera Clet in tenebris, in luce non lucet. Sic Pudi-
viliora. ('itja non plauſibus, non foro, non aulà, ſed
Cella. folitudine, ſed contemptu gaudet. Non tan-
tùm lampas, ſed lampas ardens. At quomo-
do ardebit Lampas, ſi vel oleo, vel balſamo
Familfe- non nutritur? Notâà, non Lilium, ſed Ignis
⸗ . iünt Oculi-Angelorum. Lilium quidquid tan-
usgre. (Sit, Palpat, odoréque reſpergit. At ignis, ſi
vi. lrum contingat, expolit; ſi ſœnum, incen-
Awicitia (lit exuritque. Nolo reprobes omnia, ſed
