Conſ istiæ. reprehendendos exiſtimant, non ſe Queru-
Amorſui los, ſed alios auſteros vociferantur. Cùm in
verba plena fellis præ ira eruperint, non E-
go, inquiunt, homo auſterus ſum, ſed ille,
aiunt, ruſticitate ſuà & Columbas in Vul-
tures, & Narciſſos in Acomtum, & ſidera
in cometas, & lilia in haſtas converteret.
Utinàmque non illud quoque Domini mo-
1. Par. 16, nitum proculcetur comminantis, Wolite tan-
22. gere Chriſtos meos- miniméè veriti oleum exul-
tationis, quo eas Deus perfudit, ſel Draco-
num commiſcere, & querelarum venenum,
quo ipſi ſcatent audaciæ, & malignitatis tabe
infecti, tabo diffluentes. Erras, Non illi Pro-
videntia, ſed tibi deeſt Tolerantia. Non ille
immemor curæ tuæ, ſed tu Crucis tuæ, &
Chriſti ofor. Non ille ſtatua, ſed tu cicada,
,. qui non vivas, niſi ſtrideas. Verbo, Chriſtus
Suzeriore. Domini pungitur, peccator ungitur; cum-
„ qꝓue ipſi peccaverint, in alios tranflato cri-
mine, malagma cæteris, ſibi piſticum reſer-
vant. Prævaricatur Saül parcens Agag & opti-
Amr ſui. Mis gregum. A Samuél ſua illi plaga retegi-
tur. Quid ille? Oleum tantùm infundit, di-
1. Reg. 5. cens: Benediétus tu Domino, implevi Verbum
lb r Domini .. Pepercit populus melioribus ovibus
armentis, ut immolarentur Domino Deo tuo.
Vix tandem vehementiſſimè à Samusle incre-
pitus guttulam vini inſtillavit, quam ſtatim
lbid. . nectare temperavit. Peccavi: Sed nunc hono-
ra me ooràm Jenioribus populi mei. Mirami-
ni? blandius quoque acerbiorem plagam cura-
vit. Auſus eſt holocauſtum ſine ſummo Sa-
cerdote immolare. IIlicò Samusl adeſt, & ex-
1. Reg- 13. clamat: HWr feciſti? Reſpondit Saul. Quia
II. vidi, quò p pulus dilaberetur à me, & tu non
1bid u. eneras Juxtà placitos dies. .. Neceſſitate com-
Pulſus obtuli holocauſtum. En quo modo inſ-
perſit Prophetam incolumem non modè vi-
no, ſed & felle, ſe verò ne quidem oleo,
ſed balſamo perfucht. Sic Pharao, cuùm ty-
rannidem exerceret in Ifraelem, non ſe cru-
delitatis, ſed Hebræos otii, & levitatis in-
Ehod. . ſimulatos lateribus obruit, & flagellis. Vaca-
17. tis otio, & idcircò dicitis: Eamus, & ſacrifice-
mus Domino. Ite ergo &. operamini-paleaæ non da-
buntur vobis & reddetis conſuetum numerum

Cag nitio

Cenſores
aliorum.

laterum. Viden', ut Juſtos incuſet, & ſe co-

ronet. Non itaà ſanè David „ qui „ cognitàâ
. per Nathanum ſua plaga, ſolà ſe vim au-
1. 8. " ſteritate curavit, exclamans abſque ulla ex-

l. 5o 3. cuſatione: Peccavi Domino: Miſerere mei

7

—

201
Deus : Tibi ſoli peccavi, & malum co-
ràm te feci. Et alias: E"go ſum, qui pecca- 2. Reg. 24.
vi: ego iniqus egi. Non dixit: Tantúmne ſce- 17.
lus eſt, ut Rex ſemel adulteretur. Non illam
quæſivi ſceleris cupiditate, oculis ſubjecta no-
lentem decepit. Obiecro, ſi vinum horremus,
ſaltem oleo utamur, non balſamo. Lene eſt Excuſatio-
oleum, ſed fodat. Sit alligatura, non vit- "efrivele.
ta: ſi non mordet, ſaltem inquinet, non
oleat, ne puteris non vulneratus, ſed trium-
phator. Dic, ut homo lapſus ſum. Noli dice-
re, Ità nobilibus nato parentibus agendum
erat „ hoſtiſque trucidandus pro verbulo.

Pænitentis
non vera.

Id enim eſt, te balſamo, illum felle, ace-

tôve perfundere. Notandum autem eſt, quòd nſores
. aliorum &
tum Levita, tum Sacerdos cum eum adhuc Jaudiontes
palpitantem vidiſſent, præteriere, unuſque tenedin-
Samaritanus ſubſtitit, & vulnera alligavit. Pla- fedtiſurr.
nè minoris non rarô diſcriminis vulnera ſunt
apud Sacerdotes, quàm apud Samaritas. Phi-
liſthum certè, ut peccatum expiarent, quòd
Arcam cepiffent, eam auro replevere. Tol-
letiſque Arcam Domini, & ponetis in plauſtro, I. Reg. 6.
& vaſa aurea, quæ exſolviſtis ei pro delicto.
Iſfraëlitæ verò, quorum ſcelere Arca periit,
qui non cum Arca Dagon, ſed pro Arca
Baalun & Aſtaroth coluerunt, vix tantum
facinus frigidæ aſpergine expiarunt. Audi:
Et convenerunt in Maſphath: hauſeruntque 1. Reg. 7.
aquam , & effuderunt in conſpectu Domi- 5.
ni, & jejunaverunt in die illa, atque di-
xerunt ibi : Pecdtvimus Domino. Itäne ?
Cùm expectabam à vobis immolandos pro
ſcelere tanto Taurorum greges, aquam pro-
funditis? Nimirum Levita vulneratum, ut ſe
ipfum dilexit. Præterivit illum, quia, &
ſe ipſum, præterit, quoties vivit vulneratus.
Ahierunt, ſemivivo relitto. Ità eſt: non ex-
piravit, ſed expirabit, niſi curetur. Peccatum Luc. 0,30.
lethale Mors animæ eſt, veniale veròô vulnus.
Noli contemnere vulnera, quæ ſufficiunt ſæ-
viſſimis latronibus, quæque, loco Chriſti, Parva.
Samarites alligat, curat, ſovet, & æra ſu-
pererogat. Quando autem incidimus in ſemi-
necem, qui non ſolo curatur oleo, ſed e-
tiam vini auſteritate indiguit, ut convaleſce-
ret, Ammarum Cuſtodes moneo, ut, dùm
oleum inſtillant, vini non obliviſcantur. Et
quidem Dominus, non Oleam ſe eſſe dixit,
ſed Vitem; ut ab eo auſteritatem in impios
exprimendam diſceremus, non item olei leni-
tatem. Hinc eſt, quod Sponſa Dilectum, vel
Myrrham, teſtatur eſſe, vel Botrum, quæ omnia
non mſi rigorem indicant Divinitatis. Imô,
cùm in Myrrhæ faſciculum ſe arctavit, re-
poni noluit inter ubera Sponſæ, ut vel lactis
dulcedinem noſſet aliquali amaritie temperan-
dam. Quid? An non Ficulneæ ſecurim appo-
nit, & ne quis pro ſterili iterùm intercederet, Matth. l.
verbo uno exarefecit? Nec in templo flagris 15.
abſtinuit. Petrum vocavit Satanam. At, in-
quies, Seneca ait, non feriendos, ſed com-
movendos alquos, ut evigilent. Quid mihi
cum Stoico ſtillante opobalſama, qui Sponſam
habeo myrrham undique diſtillantem? Vixit
nimirùm ille in Aula, ubi Vitiorum Curatrix
Adulatio eſt, quæ medetur lambendo. Vide-
rit ipſe, an ſuus Nero vellicatus emerſerit ex
immanitatis lethargo, undè non niſi ad fu-
nera evigilavit. Viderit, an furorem tantæ Nero.
Hydraæ , cui nec una aderat cervix ad fulcien-
dam Rempublicam, & ſeptem capita ad ſOr- «wdεια
bendum

I enialia.

Sée veritas.

. *

202

geveritas. bendum cum Urbe Orbem non feraciter, ſed
ferociter exundabant; viderit, inquam, an effe-
ratam rabiem perditiſſimi monſtri, inſcriptis ad
eum amoniſſimis de Clementia libris, ſat
fuerit demulſiſe. Nimirùm non eleganter,
ſed feraliter pugiomibus in ejus pectore ſcul-
penda fuerat Lex Clementiæ, ut vulneratus.
dediſceret vulnerare, & ferrum è corde depo-
neret, quod è& pectore revellere non liceret.
Scilicèt, Dracones ut miteſcant, nectare la-
Cœsfſari ctabimus. Sed prodigum Filium Pater ofcu-

dtandt. lo, epuléque dignatur. Ita: verùm ille non
jacebat ſemimortuus, ſed ſurrrexerat, & quam-
18 ſte ? Peri 1 /4.
clementia. Vis ſtolam a Patre receperit externæ reconcilia

tionmis, intus tamen paludatus, & ſaginatus deli-
Larftblan- Ciis Poœnitentiæ, non ſaucius, ſed internè ſtolatus
Fato acceſflit ad ſenem. Da mihi revera dolentem
punéti. & compunctum, eumque non curabo ferro;,
ſed momilibus exornabo. Quanquam Domi-
nus non ità egit cum Davide, quem jam cu-
2. Reg. 12. ratum harmonico planè ululatu, Peccavi Do-
13: mino, nihilo minus arctiſſimè cicatricem alliga-
vit, ſemotéque lenitatis oleo, ſolum auſteritatis
meracum cicatrici infudit, filium ſepulchro,
uxores adultero, regnum parricidæ exponens.
Cananæ quis ſanior? Antiquum tamen vul-
nus reſcidit, quod mordaciſſimo pulvere
non tam curavit, quàm laceravit; ſuo nos Do-
minus commonens exemplo, quà vini auſte-
ritate reſtergere debeamus tabo;, tabéque ſca-
turientem plagam, quando ipſe & credentem
jam fominam, & Regem ejulantem tum
verbis exaſperat, tum verberibus. Ego ita-
que ſic mihi faciendum ſtatuo. Neſcio ſolo
oleo plagis conſulere, nec ſum Samaritano pe-
ritior. Quiſquis vulneratus eſt, a me balſama
non expectet. Non blandiri didici vulneribus,
ſed mederi. Si ipſis excidit illud Ezechie lis
Nacch. 13. plenum irarum & ſupplicii, Væ, qui conſuunt
18. pulvilles „mihi non excidit. Monebo, arguam,
vinum infundam lacrymis quidem dilutum,
ſed vinum; non illud quidem expreſſum
ex botris amariſſimis alienæ, ſed ex bo-
tro Cypri, qui JEsus eſt, eliquatum. Ut
enim, ubi neceſſitas poſtulaverit, Cor meum
non modèô capiti pro cervical, ſed etiam
pedibus omnium pro pulvillo ſupponam:
Ità, ubi neceſſitate palliata parens, & nutrix
vulnerum mollities proceflerit;, ut ſequentibus
ad Montem JESUM, Crucem excutiat, & pro
Cruce, in qua moriantur, ſtratum obtulerit,
in quo ſtertant, reclamabo, reluctabor, nec
Zelus oß- unquàm patiar , ut Societatis viſceribus,
ervamia, quæ leges noſtræ ſunt, ſed ne ſuturis qui-
dem, hoc eſt, domus hujuſce minutioribus, &
penè antiquatis conſuetudinibus, ſibi aſſuant
cervical. Ergo, quod, ad exemplum Samaritani
præſtandum nobis eſt in curatione plagarum,
illud eſt, ut non eas oleo tantùm excuſatio-
num inungamus, ſed, ut vinum reprehenſio-
ms adhibeamus cum oleo. Imò Auguſtinus
ſolo nos vellet rigoris vino uti. Quo non con-
. tentus Bernardus monet, ut, utroque neglecto,
Unie laſa. ferro vulnera incidamus. Nos verò quàm ab his
Pig na⸗ procul abſumus, qui ſolo nos oleo perfundi-
TW⸗ a. mus, vitia excuſando fragilitate naturæ! Imòô
Ooleum pertæſi, balſamo illinimus vulnera, pro-
profitentes ità nos agere debuiſſe, vel pro Dei
gloria propaganda, vel pro audacia ulcerati
reprimenda. Quin etiam oleum vinumque aliis
benè valentibus infundimus, cùm eos reos fa-
cimus noſtrorum criminum. Quid dicam,

Siaperior
invigilet.

Oliva

quòd ſolo eos vino perfricamus? Quid, quèd
ne vino quidem, ſed felle, imò etiam aconi-
to? O nos miſeros, qui plagas noſtras non
curamus, ſed nutrimus! Volumus eas curare?
Samaritanum imitemur, de quo ſcribitur:
Et appropians alligavit vulnera ejus. Ideò non Luc.
alligamus vulnera noſtra, quia, ad ea non àp- 7 d
propinquamus. Curſim, & eminus ſpectamus
plagas noſtras, imò non ſpectamus, ideôque
nec alligamus, nec inungimus, & , dùm eas
non curamus, non curamur. IlIlud quoque
animadvertas velim, non tunc conquiſifle Sa-
maritem, ſed tunc protuliſſe ex theca ſua vi-
num, oleumque. Nimirùm, ſi poſtquàm te Ira,
te Gula, te inobedientia vulneraverint, dicere
incipies, date mihi de oleo veſtro, & de vi-
no largimini mihi, ut medear vulneri meo,
illudéris. Si enim, cùm fervet flagitium, tunc
recogitare & coacervare ſtudes ea, quæ tibi
crimen tuum exoſum faciant, dum vinum quæ-
ris, nectar congregabis, & pro oleo faſciiſque
balſama repones, & monilia. Non enim ac-
cuſabis, ſed excuſabis, imò, & cohoneſtabis
delictum tuum. Præſtòô tibi debent eſſe ante
vulnera, quæ vulneribus apponas. Dic, quo-
ties verbum effluxerit ſeu Irâ, ſeu Gloriâ fœ-
tum, tunc vel pugnis mihi os contundam, vel
ad memoriam mitis Domini procumbam ante
genua à me fratris offenſi. Breviter, provide
tibi ante plagas, quod tibi vulnerato appona-
tur à te ex thecis tuis. Denique non ſolàùm
debemus appropiare vulneribus noſtris, ut ea
cominùs intuentes magis commoveamur ad ea
curanda, neque ſolummodè infundere debe-
mus cum oleo vinum, ſed, quod præſtitit Sa-
maritanus præſtare debemus: Nempeè, ut faſ-
ciis involvamus vulnera, ne videlicèt vinum
oledmve diffluat. Plerique enim plagis ſuis „zen
utrumque inſtillant, ſtatim ac de ſuis flagi- irs.
tiis cogitaverint: verùm citò obliviſcuntur
tum eorum, quæ in ſe dixerant ad deprimen-
dam ſuperbiam ſuam, tum eorum, quæ dixerant
pro ſe ad erigendam in Deum fiduciam. Ideô-
que aut in deſperationem, oleo fluente, aut
in elationem, diffluente vino, prolabuntur.
Et appropians alligavit vulnera ejus, infundens iden.
oleum & vinum. Et nota illud infundens. Non ideg
enim cutim iis aſperſit, ſed tum rigores, tum
lenia altè in plagas demiſit: ut tu pro certo
habeas, vulnera tua nunquam curanda;, ſi
non attentè & profundè ſcrutatus fueris, quæ
tibi debentur à Dei Ira ſupplicia, & quæ genso.
ejus Miſericordia exhibere conſueverit ſolatia ſervantie.
iis, qui vulnera ſua & alligant, & vino oleoô- .
que curant. Nec tibi excidat, quèòd non in dſ
agro, non in thermis, non in deaurata porti-
cu, ſed in ſtabulo ſeminecis languor curatur. cornto
Neque enim inter delicias delicta curantur, Ererie.
ſed inter luctus, & ſordes Anima dealbatur.

4

Examen
conſcient'æ.

Et murmuraverunt in tabernaculis ſuis,
& non exaudierunt vocem Domini.

Pſal. 105. 25.

En, inquiunt religionum irriſores & ho- 4ene.
ſtes, quo modo Iſraelitæ non in .Ægypto tair- ne abda
4. . . . ntes.
tùm, ſed etiam in Eremo murmuraverunt. kente
Quid ergo neceſſe fuit, tanto cum fragore ig oai
ex Egypto proficiſci, & ubique clamare, Ibi perfecti,

mus, & ſacrificabimus Deo noſtro, ſi tandem d. S

in ſolitudine non aram victimis, ſed ora queri-
monus

uik,
Htli
e
he⸗
e. 1. e
1 delno.
i nee
glan
ir oee

üfthe

memus

an uri
un ℳan

ul, non
W ſeccarn
1n Wlrekan
E Arttunt

/Aco

Mel gerr
8 unn
tmn ce
ſen ccſt,
en D
t en
Al,

lſn h
A inien
u

N
AN hi
MN
en
Gie
Uon 4
dechnn
idetr
G
Han
glkek⸗
ad.
untele
intzde
e.
tenmn
tiun
inmn.
eo ſale
Ohenidt.
ohonekti
Nt elen
Die, r
1Chrid
tündanyn
Cumbana
tet, nnt
latd
e Non e
oſtra,ue
Veamnu
Uudete .
enhent
deſtetin
N „
de unie
ad n
,Ceikt
fdbcunle
Kbente
eiy i
eul
R tigent.
t n goc⸗
(lNann
Keri

lca, A

moniis efatis oppleturi? Ora querimoniis, imò
addas velim, & domos Idolis, & antra ſcor-
tis, & epulis agros, & cœlum ipſum exun-
dare facrilegiis coëgerunt. Quid tum? Reſi-
ſtere proptereàa, & remanere debuerant tanta
peccaturi in Ægypto. At Deus;, qui te ſapien-
tior eſt, tanta peccaturos in eremum compu-
lit, reſciſsà, cùm opus fuit, in Oceano vi, ver-
ſoque in penum colo. Cenſuit Dominus .-
gypto Solitudinem præſtare, quamvis non vul-
garia prævideret futura Ifraelis facinora in
arenis. Peccavit Iſrael tum in Ælggypto; tum
in eremo. Sed in ͤtggypto impunè pecca-
vit: in eremo veròô, ſi fornicatus eſt, cruore
maculam lavit. Si procubuit ante Idola, ferro
pariter occubuit. Si coturnices epulatus eſt;
gladius quoque Domini carnes eorum devora-
vit. Si Manna pertæſus clamavit in Deum;,
ignitis ſerpentibus traditus penè periit univer-

Relignſe- ſus. Quid plura? In .Ægypto, quando contra

rum ſeclera Moyſen murmuraverunt; ſupplicium nullum in
intnr. eos latum, & pro eis non unum editum miracu-
lum. Eos verô, qui queſti ſunt de Moyſe & Aa-
ton, infernus, confſciſſis terræ viſceribus, hau-
Exod. 5. ſit. Quando dixerunt: Fxiere feciſtis odorem
S noſtrum coràm Pharaone, & præbuiſtis ei gla-
1bid. 6, 1. dAium, ut occideret nos, ait Dominus: Nunc
videbis, quæ facturus ſum Pharaoni. Cùm verô
Num. 1. 3. in eremo aiunt: Omnis multitudo Sanctorum
eſt, & in ipſis eſt Dominus : cur elevamini
Tbid, 30. Juper populum Domini? Audiunt: Ni conſuetd
bominum morte interierint, non miſit me Do-
minus. Obſecro, Cur tam diſſimilis exitus
in culpa tam ſimili? Ibi murmurationem
prodigia ſubſequuntur, & colum pro mur-
murantibus pugnat: Hic ſupplicia murmu-
ratores invadunt, & gehenna detractoribus
patet. Nimirum Religioſorum hinc diſcimus,
peccata nunquam efſe impunita: ideôque
etiamii, non minus in eremo peccarent ;
quam peccaturi erant in ſæculo, adhuc ta-
men vulnerandi ſunt, quòd hie quicquid no-
xæ& admittunt vel ipſi in ſe, vel in ipfis Su-
periores, expiant;, ſalubri, ſed amarâ, po-
nitentiâ. Cujus ne nomen quidem reſciſ-
ſent, ſi in 3ͤÆgypto peccaſſent. Quid mora-
mur? Afflictos, depreſſos, cæſos, ad ſe
clamantes in ÆBugypto cepas inter & allia re-
liquit: In eremo verò vel murmurantes, vel
rebellantes, vel fornicarios, vel idololatras pa-
vit non cepis, ſed Mannãa. Uſqueadeò Deus
ad vocem ſuam digreflos ex Ægypto com-
plectitur, ut etiam, cuùm gehennam ſceleribus
recludunt, Angelorum eos epulis ſaginet.

Qui ſunt hi ſermones, quos oonfertis

ad invicem ambulantes, G eſtis tri-

dermo Spi. Nihil Dominus antiquius habuit poſt trium-
f. phos ſuos, quam ut inſulſos diſcipulorum
dtoinm, lermones condiret, quos non ſolùm mani-
feſtatione ſui, ſed, & peregrinatione loco-
rum, Scripturarum interpretatione, cordis ſuc-
cenſione, corporis ſui ſerculo in meliorem for-
mam recudere conatus eſt. Et ſanè tanti hoc
eſt momenti, ut penè ſolum fufficiat ad vi-
Frov. 10, tam. Vena vitæ os Juſti. O Davidis ignes bea-
tos! Dextera Domini, exclamat, fecit virtu-
16, tem, dextera Domini exaltavit me. Non mo-
fiar, ſed vivam. Quid præſtabis, cùm vixeris,

Stromatum, Lib. X.

20

quèd ità exultas? Num novum Gigantem eli-

des ? aut iterum de Philiſthüm prædam
ages ? aut ampliori imperio præficieris.
Non moriar, inquit, ſed vivam, & narrabo Ibid. 17.
opera Domini. En exultationis meæ ſcaturi-
go. Ideò ine erutum de ſepulchro, imòô, non de
ſepulchro, ſed, ex inferno extractum, (ſiqui-
dem de morte peccati ibi loquebatur) ideò gra-
tulor, quòd ſperem me de Deo & pfallere
poſſe, & proloqui. Non exulto, quòd tene-
Pras illas evaſerim, quòd flammas effugerim,
quoôd regno ſim redditus, ſed, quòd mihi li-
ceat de Deo loqui. Neque tantùm gratulatur
ad hanc ſe illecebram Spiritus ex gehenna
eductum; ſed, & eam ſpe pleniùs aſſequendi
cœlum expetit. Aperite, inquit, mihi portas Ibid. 19,
Jiuſtiticxs ingreſſus in eas, confitebor Domino.
Proh ſitim Davidici pectoris! Non ait ingreſ- Sere
ſus in eas, demergam me in flumine beatita- quanti fie-
tis, potabor torrente voluptatis, fruar pace, eS
frumenti adipe ſaginabor, ſed Confitebor, in- rehgr 4
quit, Domino. Penè neglexit ipſam Domini David.
viſionem præ Domini confeſſione. Et ipſe qui- a i, S.
dem, ut Orationi vacare poſſet optatius, ſylvas Offeium
concupivit. Quis dabit mihi pennas ſicut Colum- divinnum.
bæ, & volabo- verùm ut Deo pſallat ſuavius, B. 1.2.
& de Deo ſanctius colloquatur, Coœlum ſitit.
Sed quid mirum, ſi in coœlo nihil ſuavius
penè ſit Dei verbo, quando in Verbo Dei
Unigenito hoc penè primarium eſt. Defecit in Pſal. u8.
Jalutare tuum anima mea, & in verbum tuum 8t.
ſuperſperavi. Defecerunt oculi mei in eloquium
tunm. Idee David Chriſtum ſitiebat, quòd
ejus verba audire optabat. Non tam, ut redi-
meretur, quam, ut erudiretur, expetebat;, ſa-
nè Chriſtus verbis ſuis Carnem ſuam poſtha-
buit. Quanquam quid mirum, ſi in terra Pro-
pheta, ubi nihil ſuavius quàm de Domino lo-
qui, hoc ſibi unum in cœlo putaverit ſuaviſ-
ſimum: quando redux è& Cœlo Paulus unum
hoc præ cæteris feguſtabat. Raptus in para- 2. Gor. 18.
diſum, inquit. Ecquid guſtaſti? Urbis plateas
auro ſtratas obambulaſti, Smaragdos aſpexiſti,
prælibaſti mella, torrente voluptatis recreaſti
ſitim tuam, Seraphim indutos ſtolà primà, &
auro obrizo præcinctos contemplatus es. Rap- Ibid.
tus in Paradiſum, inquit, audivi arcana ver-
ba. Hoc unum præ cæteris ſapit, & ideò cæ- d T:
terorum vix memor, hoc rumino, hoc regu- ue dechri
ſto, flammea videlicèt melleâque habita S& dh.
audita colloquia. Penè Dei vultui non qui- ier.
dem viſo, quia vivebat, ſed in Beatorum fa-
cie relucenti antetulit auditos de Deo ſermo-
nes. Ne verô hoc in Paulo ſtupeas, recorda-
re illorum Seraphim, quæ regnanti in ſolio
Gloriæ Domino aſſidentia, illud unum im-
plebant munus, nempè pſallendi, loquendi-
que de Domino. Nex alæ uni, & ſex alæ al- Ila. 6. 3.
teri... Et clamabant alter ad alterum, &
dicebant, Sanctus, Santtus, Nanttus, Domi-
nus Deus exercituum, plena eſt omnis terra glo-
ria ejus. Quod cùm ſpecétaſlet Iſaias; lacry-
mari cœpit, & ejulare. Ecquid doluit? Fortè,
uòd Deo non aſſideret? an, quòd careret
alis? Ob iſta non doluit; ſed, quòd Angelo-
rum linguâ non præpolleret. Et dixi: Væ mihi, Ibid. 5.
quia tacui, quia vij pollutus labiis ego ſum, &
in medio populi polluta labia habentis ego habi- Ibid.
to, & Regem Dominum exercituum vidi oculis
meis. Nota, non ait, Væ mihi, quia non
evolo, ſed quia non loquor. Væ mihi, quia
tacui. Ac ſi diceret: Si ità locutus eſlem

204
ut Seraphim, propè in morem Seraphim ar-
„dgerem. Quia tacui, ideò congelaſco : quia
1 amilei. Angelorum labiis careo, & alis careo. Et vi-
zum ſe. de, quòd cùm habitaret in medio populi per-
caleribas. ditiſſimi, non tamen eos execratur ob manus
extenſas ad rapinas, non ob pedes veloces ad
ſanguinem, non ob cervicem erectam, non ob
lumbos delumbes, ſed ob labia polluta. Hoc
erim intellexit malorum omnium fontem eſſe,
& ſe ob hoc fraudari à participatione flamma-
rum, atque deliciarum domus Domini. Er Re-
em Dominum exercituum vidi oculis meis. Vi-
diſti Dominum, & lacrymaris? Deum vidiſti,
& clamas, Væ mihi! Et Deum vidi, & ge-
mo, quià tacui. Non enim ſuffragatur viſio,
cui ſermo non opitulatur. Vidiſſe Deum Iſaiæ
haud prodeſt, cui in Dei laudes & voces, Os
labiaque ſoluta non ſunt. Arderem, etſi Deum
non vidiſlem, ſi de eo locutus eſſem. Deum
vidi, & frigeo, quia tacui. Et ſanè Sera-
phim, duùm alis Deum contegunt, & grandi
voce Domini præconmia proclamant, quaſi no-
bis conteſtantur, etiam, velato Deo, Sera-
phim nos eſſe poſſe, ſi de Domino loquamur.
Clamant reram geſtarum ſerie, Nolite nobis
Dei ſpectaculum invidere, ſed Dei laudes,
& voces invidete. EßEn, Deum velamus, &
nihilo minus volamus, quia a clamore & lau-
de Domini non ceſſamus. Vos, ſi Contem-
platio deficit, vocem retinete, & Seraphim
eſtis. Ides „ cùm ad Prophetam unus ex
eis advolaſſet, non frontem, non pectus,
non lumbos aduſſit ignito calculo, ſed labia
ſanctificavit. Et tetigit os meum. Nimirùm,
ut ad celſitudinem exhibitæ viſionis Iſaias eva-
deret, ſolum os ſufficere credidit. Non Caſti-
tatem in lumbis, non Charitatem in pectore,
non Mentis exceſſus in fronte coluit, ſed La-
bia ad Dei laudes & voces expurgavit, quòd,
iis ſanctificatis, nihil in nobis non ſanctum,
ut plurimum, ſit, nihilque tam ſanctum &
ſublime, quod à nobis, ſi Dei verba in no-
bis ſonant, ſperari non poſſit. Ergo, cùm Se-
raphim ſublato ex altari calculo, neglectis cæ-
teris in Propheta membris, ſola expiet labia,
apertè monemur, aut Angelis nihil eſſe gra-
tius, aut Prophetis nihil fore ſalutarius, quàm
ſanctificatum os ad Dei voces. Hinc David, tan-
Pſ. 137, I. ti non imperitus arcani, ait: In conſpebtu An-
gelorum pſallam tibi. Ac ſi dicat, Nihil vel ab
eis diſcere, vel eis exhibere poſſum utilius,
quàm ut, & tibi pſallam, & de te loquar.
Porròô quid cauſæ fuiſſe putatis, quòd Do-
minus Euchariſtiam vino & pani, verbum au-
tem ſuum frumento & aquæ contulit in Scrip-
turis. Niſi fallor, ſuo corpore neceſſarium
magis eſſe indicavit ſermonem ſuum. Sine
eſu carmium, ac vini uſu, & ſine manna li-
cet homini vitam vivere, ſed ſine aquas, &
abſque ſermone Dei, reſurgere certè non li-
cet. Hinc Dominus ait, quòd mortui vivent
Sermo Syi ad vocem ſermonum ſuorum. Et Ezechiel ſolo
s g Dei verbo oſſa arida in militares manipulos
Conisi. fortunatè convertit. Angelus certè ad Iſaiam
né & Pœ ait: Ecce tetigi hoc labia tua, & auferetur ini-
Ila s » T'litas tua, & peccatum tuum mundabitur. Ubi
Tæiniaspi. Peccatum tollitur, inde mors fugatur, & vita
"rvals redit. Porrô non moœſti aut pſallere, aut loqui
elevat vir. debemus de Deo, ſed exultantes. I, 1-
eutts om-⸗ ,—¶UNãIn Voce ev
nes. tationis & confeſſionis ſonus epulantis. Prius
Plerzr. 9 exultatio, deindè confeſſio; & ſonum dixit
non comedentis, ſed epulantis. Manducamus

Ibid. 7.

Oßß i am
ds vinnum.

⁶

rùm,;, ne videamur Ovium Chriſti naturam ab

Oliva

.„

mus interdum & inviti, non ut exultemus,
ſed ne moriamur. Intuere ægrotum ex menſa
dapes, tanquàm venena, decerpentem. Tor-
quetur, non reficitur. Moritur, ne moriatur.
At qui epulatur feſtivus & lætus eſt, ad ſagi-
nam veſcitur, non ad arcendum funus. Canunt
plerique, ſed lugentes. Canunt, né rei ſint tum
Eris „ tum innocentiæ. Et lupi ululant,
cum torquentur: Et canis latrat, cùm fuſtem
imminentem ſibi exhorret. Epulare, non co-
medas. Cave, ut triumphes; non ut evadas. II-
lud autem omitti non debet, quod David de ſe
cecinit. Oculi, inquit, mei defecerunt in ſalutare Pl. ng. 8⸗
tuum. Grandis amor, qui vel oculos inſumit, 1ds.
Dei adventum præſtolans. Nimid intentione Ser 6 in
& expectatione, ait S. Ambroſius, deficiunt in P'ſal. ug.
Jſalutare Dei, defettum ſui patientes, ut aſſu-
mant, quod Verbi eſt. Et undè tam inſignis deſe- Sermmoßzi.
ctus exundantis Charitatis? Audi: Oculi mei de- imaln, &
fecerunt in ſalutare tuum, & in eloquium juſtitiæ Rea W
tu«. Ac ſi diceret: Ideò in Deum deficio, ameru in
qui eloquio Dei omninò conſumor, eo vel ſa- Deum, vel
ginatus, vel abſumptus. Dùm iſto paſcor, ad Entnk.
illum elevor. Confiteantur tibi, Domine, omnes pl. u. 4.
Keges terræ: quoniam audierunt omnia verba
oris tüi. Et cantent in viis Domini : quoniam ma-
gna eſt gloria Domini. Reges terræ ex S. Ambroſio
& Origene ij ſunt, qui corpori ſuo dominan-
tur, & Mundum calcant. Hi verò quo modo
Reges evaſere? Audiendo Verbum Dei. Au-
ditu verborum divinorum apti facti ſunt ad Dei
laudes occinendas.

Oves mezg vocem meam audiunt. Joan.
10. 27.

Procul dubio nihil ità formidandum eſt, Piadfi
quàm Prædeſtinationis pelagus. Ergo demiſſis nationus
velis littus ejus legamus, argumenta ejus re- ugemene
legendo non Sacramenta. Porrò Dominus, Kass.
cùm Prædeftinatos, Oves appellat, illud pri- & Obedien
mariò indicat, Gloriæ filios ſine Paſtore eſſe non van, gecte.
poſſe. Quare, qui Eccleſiam Romanam ſpernit, aſticam
qui Epiſcopum non audit, qui Parochum cal- Bar lr
cat, Ovis non eſt. Ovis à carne abhorret, gra- ee,,
mine contenta, contemptæ ſeu libidinis, ſeu
voluptatis imago. Agnos parit, lac eliquat, la- Caſtiar.
nam ſine dolore, & clamore non ponit quidem,
ſed tonderi ſinit. Ex filiis tuis metire ſortem Sa 1.
tuam. Ovis non eſt, quæ Tigridem, quæque aſ-
pidem peperit. Scio Iſinaelem ex Abrahamo na- Mißza.
tum, ſed non hæredem inſtitutum. Scio ex tio coν
Iſaac prognatum Eſau, ſed Dei nutu Patris ore, er.
& Matris providentiâ minori ſubjugatum. Scio Eittrum
Davidis genus Abſalonem, ſed exulem, ſed con- educario.
foſſaum; quem vivum ſibi ſervari optavit, non
ut reo parceret, ſed ne corde periret, qui vi- S
vere non poterat. Rursuùs ſi Lana detonderi abs dara.

te ſine clamore non poteſt, Ovis non es. Ve- .
V& Dei
audienda:

ovibus campi emendicare, videamus quas ipſe
impreſſerit notas Ovibus ſuis. Primum igitur
argumentum Ovium Chriſti : Oves vocem joa. 10. 3.
ejus audiunt. Ideò Samuél ait: Loquere, Do- 9.
mine, quia audit ſervus tuus. Ideò Iraéli di-„
citur: Audi, IGrazl. Ideò Andreas, Petrus: Deut. 64
cCæterique Prædeſtinatorum anteſignani hoc pri- „
mum charactere ſubſignantur. Imò Dominus, iei.
cùm Ovium varias proprietates hic explicaſ-
ſet, tres tantùm ſuas ad Oves tranſtulit, in erban
quibus principem locum habet, Oves meæ Dei.
vocem

Reg. 3.

4 hock⸗
7. Auer 41

60

0

reld
eeebes⸗
mes d
dtiſe
stedunt,
1 nehas
Ait
Een,
,Fümm in
EPi Me

Vm a mt
yChrin
enkelke
utiſelutih
n Mnl in

leilt i
UlNiDom

Mient.

Aicateln
ſekmnten
Aunmolhne
1 Kn
Cin ean
Ae lele

MW
1. tn, nee

üaltit
8 Ak ſ
ndImane
Aa,0,
nen
nii iich
ehun
4 lfee
An
Iern
Kogln
li n

enm,
M
.
Wri
.
CN
1 I
l

nin

*) M.

1,eſ
aone
nite,r,
CMnis e
gunienn.
Xnttin

Mfona

Giune Ne.

idandnd
Eip⸗
mentt
n Dnm,
llt, ule
Pdonckr,
Parchun
ehe

ein;ele⸗
tutomm. N 6,
gutu andi

ani Supe-

Stromatum, Lib. YV.

Joan. 10. vocem meam audiunt. Sanè tanti eſt hoc ſigil-
27. lum, ut ſine eo, & Oves mutentur in aſpi-
des, & cum eo in Oves Lupi convertantur.
Joan. 8. Sic ad populum ait: PFroptereàâ vos non auditis,
47. quia ex Deo non eſtis. E contrà, Saulus Lupus
rapax, quia clamanti Domino ſtatim obaudiit,
non Ovis modò, ſed, & Paſtor renuntiatur.
Secundum argumentum Ovium à Chriſto po-
nitur: Et cum proprias oves emiſerit, ante eas

Oan. 10. . .J
vadit, & oves illum ſequuntur. Non antecedunt

De vo- Dominum Oves Domini, ſed ſubſequuntur;
luntati hoc eſt, non Dei imperium ad ſua vota defle-
onfe (tunt, ſed voluntatem ſuam divinæ pediſſe-
lbic. 5ß. quam voluntatis eſſe cogunt. Tertium, Alie-
Oedien- num autem non ſequuntur, ſed fugiunt ab eo-

tia. uia non noverunt vocem alienorum. Niſi ſequa-
Superior ris Paſtorein tuum, Chriſti Ovis non es. Alie-
eolendei. num vero non ſatls eſt, ſi non- ſequaris; horre-
re debes. Qunn;, ſi vocem ejus toleras, Ovis
lbid. s. non es Salvatoris. Jed fugiunt ab eo: quia non
Conſllia- noverunt vocem alienorum. Ergo „ qui ab alienis
i inpii, imbui ſe ſinunt, ſed tamen à ſuo Paſtore non
& Protes. recedunt, ſciant ſe nihilo minus ex albo Ovium
teres im- expunctos. Tu, qui Politicorum, & Excom-
Riora ne. municatorum nugas, imò non nugas, ſed la-
Racſtte queos, & luem profundiùs calles, quàm Evan-
ia ape- gelium: imo, qui cùm ſcripturas nec ſemel le-
rienda geris, Machiavellos, cæteraâſque gehennæ fa-
ces & feces ſepties in die pervolutaſti, & hac-
„“ „tenus evolutas , quo modo alienorum vocem
Imitandi 81: SS
meliores. Mon noſti? Licèt Petro adhæreas, ſi alienos non
Libri Pro. fugis, eorumque non ignoras vocem, ne dicam
fsni q ululatum ſibilumque ſerpentinum, inter hœdos
Politici. recenſeris. Verùům, ne per innumera divage-
W mur, ex mulltis tria cum Domino colligamus.
Ergo Chriſtus cùm multa de ovibus profusè
præfatus eſſet, Prædeſtinatorum tandem ovium
oa. 10. tria veluti ſigilla commonſtrat. Oves meæ vocem
27. meam audiunt. & ego cognoſco eas & ſequuntur
me... Et, non rapiet eas Juiſquam de manu mea.

viori.

Verbum De Voce Domini exaudiend jam ſatis dixi-
Deiau- mus; Reliqua indicanda ſunt. Ergo ſigillum
dire. Prædeſtinatorum primum eſt, Auſcultare Deo,
illique obaudire. Secundum eſt, ab eo cognoſ-
ci. Et quis à Deo non cognoſcitur? Is, qui ali-
ter à Deo delineatus eſt, & aliter ſuâ ſe manu
Dei curæ Coloravit. Ideò, cùm dixiſflet, Cognoſco eas, ad-

lepermit- dit ſine ulla interpunclione, & ſequuntur me.
tere.

Ao ſi is à Domino noſceretur, qui ejus conſilium
atu

mediocri : . 5
conten. In Vas aureum demuteris, non te noſcet. Baſim

zum eſe. te ſtatuit Dominus in templo ſuo; ſi te in ver-
Religionz ticem columnæ prominere viderit, non agnoſ-
iele cet. Statua Babylonica citò corruit. Quare?
Aalin Quia, cùm eam Deus quodammodò ſeverit lu-
men pro. Heam, pertæſa vilitatem ſuam, auri, argentique
motum ie fulgore ſeſe nobilitavit. Audeo dicere, ſi Lutea
De,; füilet tota, nec toto ruente Monte vacillaſlet:
een at quia paulatim ad metalla aſſurrexit ,„vel la-
Derſez i pillo tacta diſſi luit. Hinc fortaſsè falluntur ii,
ſelatium dui excidium ejus luteis pedibus tribuendum pu-

alionm, tant, cùm aureo tribuendum ſit capiti. David,

irque non inquies, Ovis fuit, cùm tamen ſeſe ex Paſtore

ob tem po-
ralia la-
boremus.
Intentio
relbta.
Ambitio.
Pl77.70.

in Regem recuderit. Erras: non enim ſe ipſe
intruſit ad regnum, ſed neſcius regni inunctus
eſt, neſcius victoriæ ad fratres deſcendit in cam-
Pum; Regnum denique non invaſit, ſed exce-
Pit. De poſt fœtantes, inquit, accepit me. Aaron
recuſus eſt in auguſtiorem formam, ſed vocatus
² Deo. O vos omnes, qui expungere tentatis,
quod Deus expinxit, cavete, ne non cognoſca-
mim ab eo, qui, mi in nobis recognoverit co-
Ethicæ Comment. Tom. V.

non invertit. Effinxit te Deus vas ligneum: ſi

205
lores ſuos, ſuos eſſe non putat. Tertium ſigil- Perſeve-
lIum in fronte Filiorum, ſeu Ovium Chriſti eſt antia.
Conſtantia, & firma ad Deum adhæſio: Et non joan. 10.
rapiet eas qitiſqtam de manu mea. Ideò Paulus 28.
ad Romanos ſcribens in octavo Epiſtolæ capite,
ubi de Prædefſtinatione abundè diferuiſſet, ad Propaſis
extremum hanc imponit præſcriptis Documen. Tinenda
tis coronam: Quis ergo nos ſeparabit à charitate Rom. 8.
Chriſti? tribulatio? Hinc eſt, quòd arundinem 35.
vento agitatam ità execratus eſt Chriſtus, cùm
de Joanne loqueretur ad turbas. Hanc fortè
ob cauſam Jacob imago prædeſtinatorum in ſo-
lo recumbit lapide, üper quem dùm quieſcit,
erectas in cœlum ſcalas contemplatur; ut diſ-
ceret, tum coœlum hominibus patere, cùm la-
pidi adhærent, & quodam modo præ animi fir-
mitudine vertuntur in ſaxa. Propterea, cùm
carnales homines deſcribere juberetur Iſaias,
exclamavit: Omnis caro fœnum. Nempè ob in- Iſa. 40. 6.
conſtantiam reprobi fœnum ſunt, quod bodié Matth.s.
eſt, & oras in clibanum mittitur. Qui hodiè vi- 3⁰.
rent, cras exſiccantur; qui modò fragrant,
mox flagrant. Contrà, Juſtus Palmæ compara-
tur: Jeremias erigitur in murum æreum: Spon-
ſæ ubera in morem oſtii cedrinis tabulis com-
pinguntur. Certè, cui claves contradidit reg-
ni cœlorum, Petrum dixit à Petra; ut quiſ-
quis minùs conſtans, & firmus eſt, ad eam
non aſpiret beatitatis regiam: cujus novit cla-
ves reſidere ſuper firmam Petram. Quantam
vult eſſe in Ovibus Conſtantiam, quarum pri-
mum Paſtorem, vel nomen habere voluit à
lapide! Cùm audis Sponſi crura marmorea,
intellige à Sponſo eos excludendos, quorum
labant veſtigia. Juſtus ut palma ſlorebit, quæ ſ.or. 13.
Conſtantiæ ſimulacrum eſt. Quèòd ſi reprobo-

rum à me characterem exquiris; duos potiſſi- Cor
3 . . rum
mùm apud Joannem hic capite decimo in eis Corrishio.

inſculptos contemplor. Nimirùm Cordis duri- „i, imha-
tiem, & ſævitiem in corrigentem. Corde La- tientia.
Pidei lapides contrà JESUM ſuſtulerunt. JNed Joan. 10
vos non creditis, quia non eſtis ex ovibus meis. 26
Suſtulerunt co lapides Judkxi, ut lapidarent Ibid. 3.
eum. Quèòd ſi totidem in filis gehennæ, quot Invidia
in gratiæ primogenitis libet characteres re- SS
cognoſcere: tertio exponamus loco, quod Nere-
primum eſt in impiis, teſte Domino, nempe
Cupiditas nocendi zelo Domini palliata, Cu- Izimici
rioſitati juncta ſciendi divina, ſed ad ſcien- dilectio.
tiam veritatis non deveniendi. Audi: Circum- ſoan. 107
dederunt ergo eum Judæi, & dicebant ei, Quouſ- 24.
