temptor.
Ibid. 25.
Imitandi
optimi.
Humani
Timores.
Senex
ferveat.
Propoſita
retinen-
da.
Homini-
bus pla-
cendum.
I. Reg.
3* I.
Tyro Ve-
rus exac-
tà proba-
tione, ſit
ſanctior.
Seriztas,
ſed on m
Affabili-
tate.
Obedien-
tia caili-
bet præ-
ſtanda.
Super ior
impius,
vel ne-
glectus,
colenduas.
Intentio
recta.
Aulici
infidi.
Aulicus
non pro-
motus
plus ſer-
viat.
Eccleſia-
Rſtici co-
lendi.
Superior
coli debet
etiam mi-
ſer.
1. Reg. 3.
I1.
Dei volü-
tati con-
formari.
Eingua
modeſta.
Senes co-
lendi.
Correctio
non à ju-
vene.
Superior
etiam im-
pius co-
lendus.
Murmu-
ratio de
Superiore.
Honor
mutuus.
Ibid. 16.
Verecun-
dia.
Superior
etiam im-
pins co-
lendus.

192
uitur. Puer autem Samusl proficiebat, atque
creſcebat, & placebat tam Deo, quàm bhowini-
bus. Audi, quid immediatè antè de filiis He-
li, qui à Patre correpti fuerant, Scriptura præ-
miſeérit. Et non audierunt vocem Patris ſuis quia
Dominus voluit occidere eos. Cùm pejores ſe
ipſis fierent Filii Heli, tunc Samuel ſe ipſo per-
fectior evadebat. Et placebat tam Deo, quàm
hominibus. Mira res, ſi cum ætate fervor ac-
creſcat. Mirus ordo, quòd Deo priùs, tum ho-
minibus placuerit. Mirum fœdus, quèd ſimul,
& Deo placuerit, & hominibus. Nec ruſticam
probo ſanctimoniam, quæ hominibus amareſ-
cit: & urbanitatem eam improbo, quæ, ut
hominibus blandiatur, Deum negligit. Sequi-
tur. Puer autem Samuzl miniſtrabat Domino
coràm Heli. Ter Samuéël miniſtraſſe dicitur
Domino, ſed bis tantùm coràm Heli. Cùm pri-
mùm intraſſet, antè faciem Heli miniſtravit
Domino. Deindè cùm Hagitia filiorum ejus
memoraſſet, non meminit Heli, ſed tantùm
Domino obſequutus fertur. Hic iterùm coraàam
Heli Domino miniſtrat. Duo, niſi fallor, im-
mediatè præceſlere „ quæ eum ad inſerviendum
accuratius Sacerdoti impulerunt. Alterum,
quia eum vidit & filios corripientem, & ſpre-
tum a filiis: alterum, quia Virum Dei inter-
minantem audierat excidium domus ejus, &
quòd, eo reprobato, jam ſibi Dominus Sacer-
dotem fidelem deſignaverat. Ergo tunc accu-
ratiùs Senem coluit, cùm ab illo nec timere
aliquid potuit, nec ſperare. Spretum à filiis,
reprobatum aà Domino, correptum à Prophe-
ta, ſenem caligantem, funeri deſtinatum & im-
penſiùs coluit, & illi promptiùs obedivit. Vix
enim minas Dei in illum aà viro Dei jactas Scrip-
tura retulit, illicò ter de nocte ad eum accur-
riſſe Samuëlem narrat: ut diſcant Aulici, non
ab eis deſciſcere, à quibus ſortuna defecit, quan-

do puer ſanctiùs tunc, accuratiuſque Seni ob-

ſequitur, cùm latam damnationis ejus ſenten-
tiam audit à viro Dei. Pergamus. Ecce ego fa-
cio verbum. Dormivit autem Samuzl uſque ma-
neé, aperuitque oſtia domus Domini. Et Namuél
timebat indicare viſionem Heli. Quaàm tran-
quilli cordis Adoleſcens, qui, poſt Domini
colloquium & fulmina, dormire poteſt uſque

manè! quam non procacis oris, qui ea quoque,

quæ Dominus locutus eſt, loqui non audet.
Diſcite, Adoleſcentes, quam non feſtinandum
ſit in Senum contumelias. Si Samuëélem expri-
mitis, nec ea loqui andebitis Heli delinquenti
& reprobato, quæ os Domini loquutum eſt.
Quòd ſi ea narranda Seni non ſunt, quæ Do-
minus in eum dixit: quomodò, quæ tibi aut
ira, aut furor ſuggeſſerint, audes exprobrare

Sacerdoti, qui non Heli eſt, ſed Samuël, tu;,

qui nec Samuêël es, & futurus es Heli, Pa-
ter filiorum Belial, & fortè filius? Vocavit er-

go Heli Samuelem, & dixit Samusl, fili mi?2

Qui reſpondens ait, Præſtò ſum. Quòd priùs
cbediverit Heli, cùm illum audiſſet à quodam
viro Dei increpitum, mirum eſt: at nunc,
poſtiquam ex ore, non Prophetæ, qui falli
poteſt, ſed Dei, ipſemet cognovit omninò ab-
jectum Senem, & funeri deſtinatum cum uni-
verſa domo ſua, perieverare in obedientia;,
eique vocanti illicò reſpondere, Præſtò ſum,
virtus ſanè eſt & cœlo devocata, & Angelorum
obedientiæ propior, quàam humanæ. Hacte-
nus dubitare potuit, an reverà peccaſſet Heli.
Nam quamvis à quodam prolixioris & togæ

neivit autem Samuel uſque mane, aperuitque of-

Oliva

& barbæ eum audiſſet reprehenſum, quègd fi.
lios toleraſſet, tamen cùm fſciret, ab eo non
leviter fihos reprehenſos, vereri potuit, Vi-
rum Dei, non ex Dei verbis, ſed ſuo ſenſu

ſententiam in Senem pronuntiaſſe. Nunc os

Domini locutum eſt, & tamen à Deo repro-
batum obſervat. Qui reſpondens ait, Præſtò ſum.
Et ne crederes ei potius, Aulicorum more, il-
luſiſſe externo cultu, quam internâà reverentia
paruiſſe, cùm dixiſſet Heli: Haæc faciat tibi
Deus, & haæc addat, ſi abſconderis à me ſer-
monem ex omnibus verbis, quæ ditcta ſunt tibi:
Non riſit caligantis minas, nec ait intrà ſe: Corredio
Quid ad me imprecationes viri à Domino re- adhiten-
probati? Sané, qui Deum non audivit, non da.
audietur à Deo. Ego pro me Dominum ha- Ss,, a-
beo, & quare timebo minas debacchantis? Si gan: a.
Deus voluiſſet à me illi nuntiari, quæ prædi- tienten;
xit, monuiſſet me ſanè, ut ei oraculum indica- Tepreben-
rem. A Domino non ſum juſſus corripere, jam Hona.
funeri deſtinatum. Quarè ergo aperiam, quæ
Dominus non aperuit? Adde, nullam ſpem eſ-
ſe melioris frugis in Sene, qui, ſi Virum Dei
fruſtrà audivit minitantem, multò magis me
ſpernet & famulum & puerum. Hæc ſanè ſi-
bi dicere poterat eludendi imperii, & decli-
nandi odii gratia, quod reprehenſio nunquam
non parit. Adde, quòd blandiſſimè ab Heli
compellatus; dixit enim Samusl, kli mi. Neſ-
cio quomodo, poſt humaniſſimi vocabuli de-
licias, potuerit Seni refundere tam triſtis nuntii
aconitum. Verùm unius memor obedientiæ,
& cæterorum immemor, Indicavit itaque, in- Ibid. 13.
quit, ei Rermones, & non abſcondit ab eo. O
Libertatem in puero giganteam! Omnia indi-
cavit, nullo intermixto fuco inter oraculi
fulmina. Ut autem videas, quàm id Deo gra-
tum fuerit, qvamvis Heli nihil à ſe mutatus,
frigidiſſimè exclamarit: Dominus eſt: quod bo- lbidem.
num eſt in oculis ſuis fFaciat. Statim additur:
Crevit autem Samuel, & Dominus erat cum eo.
Et cognovit univerſus Iſraël à Dan uſque Ber- lbid. 19.
ſabee, quòd ſfidelis Samusl Propheta eſſet Do-
mini. Animadverte, quæſo: Non cùm pa- Cerreckis
rentes dimiſit, non cùm remanſit in Templo, Sary i
non cùm filiorum Belial ſcandala exhorruit, sdhiten-
non cùm ſurrexit ter, ut obediret, non cùm da.
Domino miniſtravit, Deus fuiſſe fertur cum
eo; ſed, quàm Dei minas nuntiavit Heli,
neque canos Senis „ neque ſellam Sacerdotis;
neque ſolium Judicis reveritus. Uſque adeô Coneio
vel ipſi Obedientiæ, Virtutum facilè Principi, nt .
una anteſtat loquendi monendique libertas, i; zan
etiam ubi & ſcelus inveteratum, & imperii hnrt minus
poteſtas, & ætas, quæ nulli credit, nullam blandi
emendationis ſpem relinquunt. Ergo Heli ce- feceanit-
cidit, dum filios ſeverè non corripit; & Sa- S.
muel excrevit, dùm Sacerdotem de ſcelere &
ſupplicio commonet. Colligamus, ſi placet,

fragmentum, ne ſi perierit; pereamus. Dor- Ibid. 1I5.

tia domus Domini. Oſtium aperuit, & os oc- Eingee.
cluſit; nihil de viſione locutus eſt ad reliquos Diguis
Templi miniſtros. Rara avis, quæ viſiones dsgtee
ſupprimere poſſit. Rariſſima, quæ oracula de „e.
mutatione Principatus non dubia intrà ſe ſer- Religionu
vet, nec ſtatim aut diſſeminet, aut inſuſurret. mumis
Quod autem demiror; illud eſt, jam dignatum Tehn.
Dei alloquio & viſionibus „ non pertæſum of- cum Spi-=
ficii ſui, nec faſtidiſſe oftiarii munus, cui pa- „iz.
tuerant arcana Domini. Quem mihi dabis, qui

evehatur ad viſiones, & non reculet oſtium
Tem-

In wyul
n cer:
m
n immie
ſain
Kli:

Templi reſerare. Unus Paulus in colum rap-
tus non erubuit texere tabernacula: Unuf-
ue Samuél & loquitur cum Deo, & ofſtium
recludit. In ſola Bethania coaluere una in
domo Maria & Martha. Quanquam ipſa Ma-
ria, ut audire meruit loquentem Dominum,
nec ipſi Domino miniſtrare voluit, uni Mar-
thæ domeſticis curis dimiſſis. Pergamus. Ait
1. Reg. . autem Samuel ad univerſam domum Iſrael,
3. dicens- Si in toto corde veſtro revertimini ad
(ervecfig Dominum, auferte Deos alienos de medio ve-
atlibenda. ri, Baalim & Aſtarotbh. Nunc primum Sa-
muél ex Templi Miniſtro, Templi Sacerdos &
Superier Ju dex, IIraelem alloquitur. Vide autem, ubi
jaciat ſui principatus fundamenta. Non à blan-
Qditiis, ſed à correptioné Præfecturam auſpi-
catur: & quidem non clanculum eos carpit,
ſed palàm eis exprobrat idololatriam. Por-
16 ſi attendas, quo tempore hæc fuerit præ-

rbp

Gun fatus, humanà majorem fortitudinem in eo re-
nſat cognoſces. Nihil tun Ppopulus metuebat re-
Vnahk ceperat Arcam;, Philiſthæi acciſis viribus re-
Nan ceſſerant in domos ſuas, ſucceſſerat calami-
“ tati felicitas. Nam Arca, quæ Pris hoſpi-
. E tes interfecerat, adminiſtrum & exceptorem
ſaunt ſuum fortunis omnibus cumulaverat; ipſemet
Polcs Salnuel vix ſellam inſederat: nihilo minds à
vra. correptione incipit, & Principatum fuum in

fſfſcelerum extirpatione duxit ſtabiliendum. Ne-
Scandala que timuit, ne ſibi diceretur à populo: Itâ-
Winigſa, ne Principatum exordiris? Non aà largitioni-
bus, ſed ab innovatione? Cur, quæio, ſimu-
lacra noſtra projici jubes! En Arca ad nos
rediit, quanquam ea in medio noſtri ſint.
Hand hæc illi effutiere, nec ille hujuſinodi nu-
gas aut prævidit, aut expavit. Sequitur. Di-

lbid. 8. xit autem Samuzl Congregate univerſum I-
rasl in Maſphath, ut orem pro vobis Domi
ienni. 8i pugnaturus es univerſum Ifraeël,

non mirarer. Quis vero non ſtupeat, quòd
ifationes Oraturus cogas omnein multitudinem 2 Nimi-
MS marind ſa. rum, vir prudenviſſimus optime novit, a Prin-
leu de⸗ mayct. cipe Sanctuarii ferventiores ad Deum préces
uperwj fundendas, ſi ſuorum & calamnitates, & ini-
eygilet. quitates ſubjectas oculis ipſemet ſpectéêt,
quaàm ſi eas ab aliis diſcat. Qui audit vulnera

.

=S☛
—
=
S-
S

ket, M Ter aer. populi ſui, vix commovetur; qui ea intuetur,
le enuen T ita commovetur, ut quieſcere non poſſit. II-
Unturt h V lud autem obiter noto, tunc Samuslem o-
anereß rare pro populo, non cùm Idola coluit, ſed
um . . . . . .
Rgad cùm abjecit: ut intelligamus, tentationes &

rumnas non tam impiis ad excidium, quam
Vikulat Juſtis imminere ad coronam. Et hic qui-
Va dem ſtatim ac Hebræorum poœnitentia deſ-
cribitur, Philiſthinorum in eos impetus re-
Perſeeutio Cenſetur: ut ſcias, duriorem tibi luctam im-

eg G. pendere tum hominum, tum dæmonum, poſt-
tutis. quàm Idola paſſionum tuarum excluſeris ex
corde tuo. Cùm effudere aquam in conſ-
lbid. 6. pectu Dei, atque dixerunt, Peccavimus Do-
mino, tunc & Samuel preces multiplicat,
& Philiſthæi pugnam adornant. Sed videa-
1il. z. mus, quo modo Dei populum Sacerdos obar-

met adversus Philiſthæos. Tulit autem SNa-
ma al. ueél agnum lactentem unum, & obtulit il-
g. lum holocauſftum integrum Domino ⸗ & cla-
mnmnmnmavit Jamnel ad Dominum pro Iſrael, &
exaudivit eum Dommus. Factum eſt autem
eli & Um Samul offerret bolocauſtum Philiſthiim
Tbualatie Miere prælium contrà Irasl: Intonuit autem
i deime. Dominus fragore magno in die illa ſuper Phi-

liſthiim, & exterruit eos, & caæſi ſunt à ftlits
Ethicæ Comment. Tom. V.
3 .

Stromatum, Lib. X. .

IWtazl. Quanta in uno Agno Sacramenta con- Aßfeltae
duntar! Et primeè quidem miror ego tam S
Parcum Samuélem cum Domino; quando pro-
digus eſſe debuerat. Itäne imminente jam ho-
ſte, & cædem jamjam intentante, cùm oves
& boves & arietum greges immolandi e-
rant, ut Dominus tantam averteret ſtragem,
Agnus unus, & quidem lactens, in holocau-
ſtum offertur? Noverat enimverô ſanctiſſimus
Vates à Domino non tam victimarum multitu-
dinem, quam litantis affectum expendi: &
vel minimam placere Victimam, ſi Oratio
maximarum ſit virium. Unde, etſi Agnum ratio ten⸗
duntaxat obtulit, clamaſſe tamen fertur ad tationam,
Dominum, & ideo exilis hoſtia hoſtes fu- & tribula-
. . . tionis ve⸗
gavit, quam ardens Oratio ſuccendit, & va- medium.
lidam reddidit. Agnus, inquam, ſatis eſt,
ſed ſi in holocauſtum offeratur: hoc eſt, Inientis
ſi quod Domino htas, totum Deo, & ni-edha.
hil gloriæ, nihil tuis commodis militet. O pes are
utinam plerique, qui, ut Philiſthæos à fuis ſed plenè.
finibus arceant, toti ſunt in coarcervandis
undique victimis catenarum, flagellorum, je-
juniorum, vigiliarum, ſolitudinum, pere-
grinationum, his vel parcè prælibatis, vel
ne libatis quidem, uni Orationi, Samuélis exem-
plo, vacarent, quam unam penitúùs negli-
gunt in tanto cæterarum virtutum conatu.
Unus ſat Agnus eſt, ſi clames ad Domi-
num. Ad Dominum cum tribularer, clamavi, Pſal. 119.
inquit Propheta. Non jejunavit, ſed clama-
vit, & vicit. Tulit autem Samuel Agnum Reg 3.
lactentem unum. Agnum lactentem? Nonne s.

ſacrificas, ut Philiſthæos peſſundes? Qua- Rr
. 0
re ergo non Leonem immolas? Immundus püicuas.

eſt. Quare non Taurum, qui hoſtium in-
ternecionem ſuis & cornibus & mugitibus Perſetulio-
præſignet? Quid Agno cum cædibus? Ni- aunereme-
mirùm, docere nos voluit Samüel, Eccleſiam .
de hoſtibus ſuis non cædendo, imò cedendo, Correslio
triumphare. Non rugitu adverſarios terret, miris.
ſed manſuetudine. Ut autem intelligas, nihil „ e:
hâc unà Manſuetudine ad labefactandos adver- E SRer
ſariorum cuneos validius eſſe, cùm Agnus tio non
immolaretur, intonuit Dominus, &, pecudis Edzenie-
balatu in tonitru converſo, Philiſthæi in fu- misastone
gam ſunt verſi. Quanquàm quis non videat mtanur.
in hoc Agno, qui, duùm immolatur, trium-
phum parit ex funere, illum adumbrari A- ais ſnt
gnum omninò immaculatum, cujus morte pe- im.
riere tartarei Philiſthæi? Qui lactens litari
debuit. Ut ſcias non minus Matris lacte, TLentatio.
— . . . nuam réms-
quam cruore ſuo nobis triumphum peperiſ- dMium &,.
ſe. Niſi moriatur, non vivimus. Sed miſ- Tribula.
ceri debet cum lacte cruor, ut hoſtes délean- Paart,en.
tur. Samüel Agni cruorem immolat; & ip-
ſe Agnus Patri lac Matris ſacrificat. Ità vi-
cit Iſrael in Agno, ſed lactente. Factum eſt Ibid. 1e.
autem , cum Samuel offerret bolocauſtum, Eireun ſpe-
Philiſthiim iniere prælium contrà Iſral. Au- S Wi
din?-Cùm ſanctiùs operaris, plùs time. Ip- ſaris.
ſa hoſtia hoſtes excivit. Verùm non excivit ſo- .
lùm, ſed excidit. Tu verò, qui ſacris præ- ntarie .
es, noli dicere, ſi Templo vacavero, & ho- Rechiohe⸗
ſtiis, inſurgent adverſarii, litigia ciebunt, M Sa; 6
△ . . .
& causa cadam. Neque alius clamitet, Si iiw.
ego immolavero, immolabor. Si Agnum ſa- ferenda.
crificabo, à Leonibus ſacrificabor, imò diſ-
cerpar, utinàmque non crucifigar à Ju- Rigesei-
dæis, dum hæreo Crucifixo. Sapienti pau- zerſims.
ca. Ab Aulicis corrodar & evertar, ſi fortè

Chriſtum Principi prætulero, &, niſi Aulas Ofeium
mihi di innm.

194
trma al. Wihi in Chorum vertero, officiorum memor;,
eg. & Officii immemor, Chorus mihi vertetur in
ſepulchrum. Verbo, dum Samuél litat, Phi-
liſthæi debacchantur. Noli trepidare. Ità pror-
suùs : facrificante Samuéle , Philiſthiim
exurgunt; exurgunt, ſed & cadunt. Ho-
ſtia, ſi parit hoſtes, eoſdem & tumulat. Quot
vulnera inflixit Agno Samuël, tot vu neri-
bus Tigrides confodit. Si ad Aram plorave-
ris, Adverſarii tui non ridebunt. elebit
Chriſtus, quod adversùs te eſt chirographum,
& ſuffiget illud Cruci, ubi tu pro eo exco-
bid 1s. lendo affigeris. Feſtinemus ad reliqua. Judica-

.

Rer vegat. hat quoque Samuel Iſrazslem cunctis diebus vi-
an tæ ſux, & ibat per ſingulos annos circuiens Be-
TLues. thel, & Galgala, & Maſphat. Non modô
Xe“. accedentem ad ſe rejiciebat neminem, ſed
Sperior ipſe ad accefſuros accedebat, & circui-
H. bat, ut lites dirimeret, ut innocentes abſol-
. veret, ut reos plecteret. Revertebaturque in
Ibid. 7. Naimnatha. Ibi enim erat domus ejus, & ibi

judicabat Iſrazlem: Edificavit etiam ibi Al-
vißr riones are Domino. Judicabat circumeundo; &
necefßarie, quando in domum ſuam ſecedebat , tunc
omnes propenſius judicabat. Nuſquam inve-
nies non judicaſſe. Nimirum „ Judex ubi
ſit, Judex eſt, & ; vel cum dormit, ſi
aliud ſomniat quam Judicium, reus, non
Judex eſt. Et quidem vix ſemel lego Sa-
muslem hactenus Agnum ſacrificaſſe, ju-
Lires expe- dicaſſe verò nuſquàm non lego. Et judicabat
dienter. Iſrazëlem, in ſupra dictis locis. Rursus, Ibi
judicabat Iſrazlem. Uſqueadeò à judicio ceſ-
ſare non debet Judex, ut interdum ceſfſa-
re, quò judicet;, debeat à ſacrificio. Et
qualis victima, cùm pirata ſuſpenditur, blaſ-
Eeeleſiaßii phemus cæditur „ fur ligatur homicida con-
Ee AH ſoditur? Et ædificavit ibi Altare Domino. Ubi?
xze⸗. In domo ſua. Non hortos, non villas, non
1ihe. domos, ſed altare Samuél extruxit. Nec ſo-
aifciag. Dim extruxit Altare, ſed Domino extru-
Luxur. xit. Hoc eſt, non ſamæ ſuæ propagandæ;,
non familiæ decorandæ gratiâ, ſed ut Domi-
Kerlalagt. no litaretur 1 Edificavit etiam ibi Altate
paveriore.. Domino. Quid eſt ibi? Audi: Er ibi judica-
bat Iraëlem. Nimirùm princeps ſupientiſ-

Judex.

Judex. ſimus optimè norat, rarò Judicem non ege-
Palie, re purgatione. Ergo ut ſordes, quas in
tica . . 7 .
ver tribunah contrahere metuebat, inter ho-

ſüas expiaret, exædificavit Altare. Quan-
Eecliſßafti quam, ut verum fatear, Samuelis ſtructu-

i coro ra moles illa ruit excuſationum non excuſan-
adſint. . —*. . .
tium, ſed nutrientium acediam. Quare, poſt
Miſa menſem, vix ſacris operaris 2 Quia diſtineor
omi’ſta curarum mole. Num Judex es? Judex es Iſ-
raélis, ſed Iſraélem fortè non judicas. En
Sacerdotes Samuélem „ qui, ut ſocordiam torporém-
offeium due tuum umbone exuat prætextuum, ibi
divinum, extruit Aram, ubi tribunal erexerat. Ihi

enim erat domus ejus, & ibi judicabat H-
Spiritnalia pablem: Wadificavit etiam ibi Altare Domino.
cæteris non „ . 3 6.
paſthaben. Imô priùs lego Samuélem ſacrificaſſe, quam
da., judicaſſe: & antè idola exterminavit à po-
pulo, quàm hoſtes. 8. Ambroſius monet,
Serm. 20. ut fi Samuëélem piget imitari, imitemur
in Pſ. 18. ſaltem Serpentes.
Chriſtus retineatur. Nunc verô, ut vel ar-
ticulus unus conſervetur, caput exponitur.
Malumus non ſacrificare, quàm non vi-
ſitare. Ait Tertullianus in Apologetico „quòd,
ſi aut grando rueret, aut terra tremeret, ſta-
tim Chriſtiani raptabantur ad beſtias. Nunc

Oliva

Omnia exponantur, ut g

ſive grando ruat, ſive Iris coloretur, ſtatim
Chriſtus negligitur. Litare tædet, ſeu ad
carceres abducamur, ſeu ad theatra invite-
mur. Calceos nunquàm non induimus, Chri-
ſtum illicè exuimus. Neque dicas Eccleſia-
ſticam ditionem detrimentis ingentibus labe-
factandam, ſi Templo vacetur & victimis.
Videamus, quale detrimentum paſſa ſit Reſ-
publica Hebræorum ſub Samuële, cujus
ferrum non hoſtium hactenaùs ſanguine,
ſed victimarum duntaxat cruentatum eſt. Au-
di. Faéta eſt itaque manus Domini ſuper
Philiſthæos, cunbtis diebus Samuzlis. Et red-
ditæ ſunt urbes , quas tulerant Philiſthiim
ab IWraël IWrasli, ab Accaron uſque Geth.
En diſpendia, quæ ſuſtinet Reſpublica,
dùůùm Judex & Princeps ſacrificat. Fateor,
cùm vidiſſent Philiſthim diſtineri Judi=-
cem populi ad Aras, magiſque ſolicitum de
cultu Domini, quaàm de imperii finibus
infſurrexiſſe contrà Iſraelem. At Agnus cæ-
ſus à Samuéle cæcidit Leones. Caàm Namusl
offerret holocauſtum, Philiſthiim iniere præ-
lium contrà Irazl. Ità eſt. Sed vide, quam
non irridendus ſit, quâmque regnum di-
ripiendum non exponat, qui Aris inſtat:
Sequitur immediaté: Zuonuit autem Do-
minus fragore magno in die illa ſuper Phili-
Khiim, & eyxterruit eos, & cæſi ſunt à fe-
liis Irazël. Liceat hic pauliſper digredi ad
eorum comprimendas querimomias, qui O-
rationem, Religionémque, ut tentationum
illicium, & ſcaturiginem execrantur. Novi
tui cordis æſtus. Dùm in genua procum-
bo, non Cœlum reſero, ſed Orcum. Non
cum Jacob Angelos intueor defſcendentes;,
ſed Satanam, ut fulgur, exhorreo erum-
pentem. Quoties ad ſidera oculos erigo,
toties carbones deſolatorios meum in pe-
Qus congeſtos experior. Ità eſt: etiam Phi-
liſthiim irruere in Ifraéelem, cùm Agnus im-
molaretur. Verùm Dominus intonuit frago-
re magno, hoſtéſque compreſſit, cunctàâſque
Urbes ſuas Dei populus recepit. Etiam
Daniel, dàm orat, in lacum Leonum demiſ-
ſus eſt. Sed læſus non eſt, & hoſtes ejus
ſunt læſi. Noli timere, quicquid Orationis
causa in te irruerit, non vitam tibi aufe-
ret, ſed hoſtes. Noli pavere. Hoſtis, qui
ſuccreicit in hoſtia, non vincula elaborat,
ſed coronam; non diripit urbes, ſed reddit.
Si rationes ſubducas pugnæ tuæ, nullam in-
venies jacturam à te factam, duùm in ora-
tione concuſſus es. Nulla victima captivitatem
peperit litanti. Ex quo in religione te ipſum
Chriſto mactare coœpiſti, undique obſide-
ris? Exulta: his monſtris ex Ara erum-
pentibus, ſolus triumphus paratur. Acce-
damus ad nubeculam, quæ interponitur in-
ter ſplendores Samuelis. Factum eſt autem,

cuùm ſenuiſſet Namuöl, poſuit klios ſuos Judi- 1.

Eecleſiafti

ces ſuper Iſracl.. Et non ambulaverunt flii
illius in viis ejus : ſed declinaverunt poſt
avaritiamn. O luctum! Rogo vos, Caro &
Sanguis, deçlinate, & recedite, & fu-
ite à Sacerdotibus Dei Altiſſimi. Non
ſolus Heli deliquit in filis; ſed & Sa-
muél Sacerdos fidelis filhos habuit delin-
quentes. Periimus! Si adſint propinqui, vel
à Samuele provehuntur in Judices, qui
rei futuri ſunt. Illud autem dolorem tem-

perat; quòd tantummode cum ſemmille „
108

lbid. i9.

Ibid. r0.

Oratio nom
negligends
ob Tenta⸗

tiones.

Tentatio

non nocess

1. Reg. 8.
I.

einon eyvé⸗

hant affi⸗

nes.

pi ke
P Cectt
et huer.
1 am

en

m
T

o!

1, ſ,
Ms Adtn

Hummtn
Mmn 10
r, &
o
meel

Don
nn Orati
rbelet,
An, Re⸗
I Nririſl
in Uann,
u, n
tienen

l itn

ſein
ſer A
U
cet
le.
idint
t.
.)
gin
nek
Un.
Pbiigiir
e le
dehit
t Nn
nen l
etii
Agnue.
inieſe
vide, n
regnum 6
Ars in
alten .
ſhr
1 Cgrit
ias, l
t tentinn
antur. W
nni un
Orcun N,
Geenkena
choeteo a⸗
wlln ihn
meum üf
eim ki
dn Agr
tonun t⸗

lt, MAH

eceßtt. n.

E

Stromatum, Lib. X.

ſfilios ſuos ſibi ſubſtituit, hoc eſt, cùm judica-
re præ ſeniol totum Populum non poſſet,
Rer g", filios ſibi Judices in partem imperii fubro-
d. gavit. Quanquaàam nec hoc dici poteſt. Quo
mogdo enim præ ſenio judicare non potuit,
Z'm ani- qui deinceps majora egit longè ſenior? Non-
weun "e ne Regem deindè conſtituit? Nonne leges
Fei,er condidit regni? Nonne bella indixit 2 Re-
Enictutis: gem concidit? Saülem increpuit? Davidem un-
Xit? En quantùm valuit poſt multos annos;,
qui ſe imparem credidit judicando, ob ſene-
ctutem. Multa poſſumus, quæ nos non poſ-
1:boran. ſe autumamus. Jeremias prophetandi munus
dum. getrectat ob ætatem, & à Domino ſuper re-
T eni, Bh conſtituitur. Sara ridet „ cùm concep-
mmuſut. tura plædicitur: ſed, Iſaacum non modô
parit, ſed lactat. Zach ar'as nec Archange
lo credit prolem ei nuntianti: & Joannis
eſt Pater. Petrus „ cum nihil prendidiſſet
per totam noctem, momento uno nume-
rum piſcium concluſit innumerum. Lapillus
Piventum pugnaturus cum Coloſſo emittitur aà Monte.
i Quns non irriſiſſet proruentem in luctam?
Fadke⸗ Non modèô vicit, ſed, confracto ſimulacro,
Eccleſaſti. Mons factus eſt. Audiamus, & audeamus,
icßnens & nihil non valemus. Tu Samuel, qui
ihen: tribunal deſeris præ ſenio, nec mortuus de-
Dizntas ſines judicare; ſed umbra quoque tua Saü-
in ndieno: lem, quem expavit cùm viveret, perterre-
faciet redux è ſepulchro. Utinaàam Filios ju-
lii nſan. dicandos ,„ non veròô judicaturos advoca-
dum. res ad ſolium. Verùm, qui docuit ſuo-
rum exitio Sacerdotes retinere regni guber-
Eleſ ſi nacula vel in ſenio, eos quoque alienos eſ-
eNr. ſe debere aà propagando in poſteris princi-
bam. patu, fortiùs exemplo, quam verbo, edo-
„cuit. Nam cùm Ifraeélitæ poſtulaſſent, ut
naf. filios exauthoraret, & Regem ſibi præficerét:
natum ac. Pro filis quidem exuendis imperio, ne ver-
Srns e. bum quidem fecit; non ſe pro eis Vadem
ua omni. dedit, non accuſationes examinandas cen-
bus. ſuit, non repulit: tantuùm doluit, quòd con-
ſtitutam àa Domino Reipublicæ formam ne-
ee gligerent, & pro Deo, Regem ſibi depoſ-
ga. cerent imponendum. Diſplicuitque ſermo in
oculis Namu'lis, es quòd dixiſſennt, Da no-
ofieium bis Regem, ut judicet nos. Et oravit Na-
Tenen. muzël ad Dominum. Planè filius, imoò, &
hæres Orationis Samuel. Mira res. Popu-
lus rebellat, Seniores tumultuantur, Filii ab-
dicantur, Reſpublica labat, & , in tanta
rerum graviſſimarum tempeſtate, Samuél
orat. Quid, quæſo, domi præſtitit in no-
ctis ſilentio, qui inter fragores fulguran-
tis, & fulminantis populi Deo vacat? Et
nota: non ſe recepit domum, non didò
dolori ſuo indulſit, non amicorum colloquiis
eflerveſcentem delinivit mœrorem animi, ſed
ibbi, ubi tanto eum populus fulmine per-
eer culit „ orat: Quid „ quòd, cùm ſummo-
pere reprehendendam cenſeret inſanientis
Manißca. Populi ambitionem, ne verbulo quidem u-
Re no eos ſugillavit, ſed prius Dominum con-
el “ luluit, & tum de immanitate facinoris, &
euminm. inſaniæ commonuit Seniores. Dixit ita-
id 1e. que damuel omnia verba Domini ad popu-
lum, qui petierat à ſe Regem. Non modèͤ
Orationem ante Correctionem præmiſit,
ſed ea tantuùm dixit populo, quæ ſibi Do-
minus edixerat. Utinam quiſquis delinquen-
tes arguit, & oret prius, & ea proloquatur
tantuùm, quæ a Chriſto in oratione audie-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Senex fer-

vekt.

rit. Quis vero non ſtupeat, quòd, loquen Dei volun.
ti ſibi Domino, tam blandè opinionem ſuam ,.
de nen conſtituendo Rege ne aperuit qui-:
dem? Non Dominum in ſuam ſententiam
deflectere ſtuduit. Non populo ſubticuit,
quæ à Domino de Rege & regno accepe-, geg. 9.r.
rat. Feſtinemus. U inveniret Aſinas Jaiil iè Eccle-
& puer ejus, invenerunt puellas, & dixerunt Kkasticie
eis Num bic eſt videns? Quæ reſpondentes nne .
dixerunt illis: Hic eſt, ece ante te, feſtina nunc, Servorum
bodie enim venit in civitatem. Quia ſacrifi- miltitadi-
cium eſt hodiè populi in exxelſo. Duo animald-
vertas velim; alterum, quòd Judex totius Superior
Iſraélis, & Princeps in urbem advenerat adeò in vigilet.
ſine pompa & comitatu, ut antè Saülem in-
cederet, nec noſceretur. Alterum, quèd
in urbem advenerat, non ut ſpectaculis in-
terefſſet, non ut vectigalia indiceret, non Zelus ani-
ut corraderet pecuniam, ſed, ut ſacrifican- warum.
tibus adeſſet. Nolebat populum, ſe abſen- t,
te, litare. O virum omninòô ſingularem! ytanle.
Sequitur. Tulit autem Samusl lenticulam gligat.
olei, & effudit ſuper caput ejus, & deoſ- u. Reg. 0.
culatus eſt eum, & ait: Ecce unxit te Do-!
minus ſuper bareditatem ſuam in Princi- Confeſſarii
hbem. Ungit in Regem Saül; nec illi aut ſ e.
ſe, aut ſuos, aut ſua commendat, neque Sbi 4
ejus imperii ſe promotorem profitetur, ſed cogent.
tantùm ait: Unxit te Dominus. Vir pla-
nè ſui immemor, divinæque gloriæ appri-
mè ſtudioſus. Diſcant quæſo ii, qui cæte-
ros ad majora evehunt, non illos ſibi, ſed
Deo obſtringere, nihilque mercedis aut be- Digniwas
nevolentiæ exigere. Non enim dixit Saüli Sa- cofer:vda
muël: En mihi coronam debes; ideò, me- We, dloe
mento mei, cùm veneris in regnum. Duos fi- iirudinis.
lios meos tibi commendatos opto. Unxit, &
oſculatus eſt eum. Et effudit ſuper caput ejus Rirvio es
(ſcilicèt lenticulam olei) & oſculatus eſt eum. 4
Quare non prius oſculatur, & deindè ungit? nignitzs
Ne ex benevolentia videretur, ad inungendum eu conferi
eum, proceſſiſſe. Oſculum amoris pignus eſt. S, S.de
Non igitur amare debes & evehere, ſed prius
evehere, & tum amare. Ungatur is, quem Superior
Deus dixerit, & deindè ofſculis excipiatur. Naiobiviſ.
Alioquin timendum eſt, ne ſeratur impe- Rex pro-
rium, non Domini oraculis, ſed oſculis Sa- motos ſine
cerdotum; hoc eſt, ne evehatur, non is qui Weie
dignus, ſed is qui charus eſt. Antequàm Sauü-
lem evehas, amorem cohibe „ oſculum com- superior
prime. Cæcutit enim Amor, & feriendo Rr.
aptior eſt, quam coronando. Poſt unctio-
nem, quem unxeris, oſculare. Noli faſti- Rex non
dire, quem evexeris, ſed ama, ſed in- Ffaſtidiat
ſtrue, ſed mone. Nunc veròô rarò unctio- Pomer 4.
nem oſcula ſubſequuntur. Cur? quia præ-
ceſſerunt. Crede mihi, Non oſfculaberis ,
quem coronaſti, niſi antè inaugurationem oſ-
culis abſtinueris. Si enim Amor, & non
Ratio Aulicos evehet, citò te pudebit con-
ſilii tui, & calcabis, quem erexiſti. Quòd
ſi, ſemoto Amore, oleum effuderis, ſo-
là arbitrà Ratione, quem unxeris, non po-
teris non amare. Quis veròô non obſtupeſ-
cat, cùm videt Samuêëlem Domini mandatum
tam impigrè adimplentem, in tanta contra-
riarum rationum procellàa. Dixerat enim Do- Obedientie
minus ad eum ſe tranſmiflurum Virum, aca.
non modòè, quem ungeret' in Regem,
ſed, & quem noſſet populi futurum Redemp- i, Res. .
torem, hoſtibus profligatis. Et videt ante
ſe Agaſonem „ rudem, agreſtem, panno-
2 ſum:

Dgnitas
in digno.

Yelus ani:
marum ni-
hil quaærat.

196
ſum: Et nihilo minus non interrogat, an un-
quàm arma tractaverit, num militaverit ali-
quando, ſed eum conſeſtim ungit, & de Do-
mini prudentià, & veritate minimè dubius
1. Reg io. victorias ei ominatur. Et liberabis populum
1. ſuum de manibus inimicorum ejus. Quanquaàm
non miror ità loquentem nunc, cùm jam
&ö cum illo cœnaſſet, & aliquandia egiſ-
ſet cum eo. Fortè enim animadvertit in eo
Dei volun- agreſtem habitum, ſed animum bellicoſum:
ꝛati corfor- . 1.
mar:, müror, quèòd ſtatim ac eum vidit, cùm ad-
huc de illo hoc tantùm ſciret, quòd Pa-
Deiprovi tris aſinas quæreret, crediderit Domini pro-
Tenlie ne phetiam in eo implendam, inquiens: Et cu-
1. Reg. 9. Jus erunt optima quæque Iſra‿l * Noönne tibi,
20. & omni domui Patris tui? Non converſus ad
Dominum ait: Domine, Hic eſt, quem re-
gno deſtinaſti & triumphis? Nunquam in Se-
natu conſedit, ut ſceptro aſſueſceret, nun-
quàm acinacem eduxit, ut palmas meteret.
Itâne: Ab Aſinis ad ſolium? ex Agaſone Di-
ctator, imò & Triumphator? Ex ultima Tri-
bu, gentis Caput? Domine, & quis credet au-
ditui noſtro, quando, te dictante, tribui Ju-
da ſceptrum Jacob ſpopondit, & nunc poſtrema
tribuum Reges dat? Non hæc cogitavit, ſed
ſtatim Dei reveritus oraculum, ea credidit,
quæ naturæ vires omninò excedebant. Sanè
Ananias non tam facilè Chriſto credidit de
Paulo, ut de Saüle Samuéël. Siquidem,
AGH .r. cùm ei JESUsS dixiſſet: Quære in domo Ju-
dæ Naulum nomine Tarſenſem: Ecce enim orat.
Ibid. 12. Reſpondit: Domine, audivi à multis de viro
boc, quanta mala fecerit Sanctis tuis in Je-

Obedientia
eæ.

ruſalem. Ananias non credit Saulum orantem

jam, & domi quieſcentem aptum eſſe bap-
tiſmo, quamvis ad eum tranſmittatur à Chri-
ſto: Et Samuél non diffidit Sauli, Aſinas con-
ſectanti, & regnum & triumphum ominari.
Quid, quæſo, creditu incredibilius, Agaſo-
nem regnaturum & triumphaturum, an do-
mi orantem ad Eccleſiam transfugiſſe? Aſſu-
mens itaque damnäl Saülem, & puerum ejus,
introduxit eos in triclinium, & dedit eis lo-
Religioefß cum in capite esrum, qui fuerant invitati.
honorandi. Non vulgaris virtus palàm eos honorare,
ſuali. quos Dominus adhuc non extulit, ſed hono-
ze,, raturus tantùm eſt. Planè non niſi primarii
viri à Supremo Judice, & Sacerdote populi
invitati erant ad epulum. Hos inter advocare
quæritantem Aſinas, imò, & eis ipſum pro-
ferre, quòd tantùm de eo Dominus non vilia
prædixerit, ingentis eſt pectoris. At, in-
quies, noverat regnaturum. Et tu nönne au-
dis quotidié de Chriſti famulis in Eccleſia
Matth. 19. Prælegi : Nedebitis & vos ſuper ſedes duode-
m. oim, & nihilo minus quia pannoſos vides,
aifferens. quos prævides purpuratos „ calcas ut lu-
tum, declinas ut ſterquilinium. Sed eſto aſ-
ſumpſerit Saülem Samuël, quem regnatu-
rum noverat, Cur & puerum ejus aſſumit?
Ut docearis neminem à Vidente ſperni de-
bere, & ejuſdem eſſe debere apud Prophe-
tas conditionis regnaturum in Irael, & ca-
Frlices non lonem Agaſonis. Quèòd ſi mirati ſumus evo-
aimcran⸗ cantem ad convivium Aſinarum indagatorem,
Addulatio. Magis nunc miremur, è& ſua domo dimitten-
tem regnaturum. Vocavit Samuëél Saülem im
I. Reg. 9. ſolario dicens: Nurge, & dimittam te. Viden',
27. ut feſtinet domo pellere, quem jamjam un-
cturus in Regem eſt? Et quare non in domo
ſua Saülem unzit? Ne videlicèt cogeret eum

1 Keg. 9.
22.

Dien tas
erism ad-
venis con-
ferenda.

/

Oliva

ſui ſuæque domus memorem eſſe. Ungam te, Pigntz,
ſed nequaquàm domi meæ, ut non cogaris fa- Paesel
miliæ meæ recordari, cum recoles inauguratio- da, & cui.
nem tuam. Vel certè docere nos voluit, tam
alienum eſſe debere Sacerdotis animum à conſti-
tuendis Principibus, & principatibus inſtituen-
dis, ut etiam, eum, quem non in expilatorem,
ſed in liberatorem populi, non ambitione col- Eecleſagi.
luſtrandi ſtemmatis ſui, ſed reverentiâ divini 7o eve-
præcepti adimplendi, uncturus erat, domi un- .
gere non audeat. Exhorruit enimveròô ad Prin
cipis nomen verus Sacerdos, timuitque ne ſua Felicas
Domus fœdaretur, vel deſignati à Deo Ducis“Nie.
inauguratione. C⁴mque deſcenderet in extre-
ma parte civitatis, Samueël dixit ad Saul:
Dic puero, ut antecedat nos, & tranſeat. Un- lbid.
cturus Saülem in populi Ducem „quare jubet
eum dimittere puerum? Ut intelligeres, ſi ex Dignitas
Agaſone Rex fias, non eundem tibi eſſe debere 'n indigne.
imperii ſocium, & arcanorum participem, qui
in conſectandis conquirendiſque Aſinis colle-
ga fuit. Dic puero, ut antecedat nos. Ac ſi di-
cat; Quandiuù in epulo fuimus, excludi puerum Rer uos
non oportuit: nunc verò, quando de regnov"Vat.
agendum eſt, non is, qui tibi in præſepio ad-
