Hoc enim retineor, ne exorbitem, illo ab-
ducor a via vitæ. Malo proptereàa catenas, qui-
bus ſi alliger, velocius decurro ad bravium,
quàm ſyrma, quo Præpediar in ſtadio. Sepul-
chrum iolio antefero: eò ſi pro Chriſto infe-
rar, ſpem habeo reſurgendi; ſi verò ſedero in
cursli, Mors mihi imminebit. Hoc illud for-

—ͥ

Oliva

2

tè eſt quod Seniores viginti quatuor coëgit co- Apoc. 4.

ronas deponere, cùm adoraturi viventem in 2.

læcula procumbebant. Sciebant enim vix ſi-
mul Deum aderari, & coronam geſtari⸗ poſ-
ſe. Coronatus enim adorari cupit, non adora-
re. Ut ergo colatur Deus; vel in cœlo deponi

debet corona gioriæx.

Væ vobis, ſoribæ & Phariſæi hypoori-
tE&; quid degimatis mentham & ane-
thum GO pminum 5 O roliguiſtis Juc
graviora ſunt legis, judicium, & mi-
Jericordiam, & idem.. . Duces cci,
eolantes ouli-em, Camelum autem
glutientes. Matth. 23. 23.

Non mirum, ſi Chriſtus adeò exarſit in
ejuſmodi genus hominum tam palliatè impium,
cùm ex illo & Mundo extremam perniciem,
ſibi fupplicium impendere præ-

In COhriſzz
Paſſone
argumen-
& ſupremum ſi um,
. — . Chriſti
ſagiret. Planè hypocriſis Deum patibulo ad- Paſte.
dixit. Nemo eorum, qui tanti ſceleris Came- Hypecri.
lIum deglutiit, culicem non excolavit. Exor- i«, &

diamur a Juda. Qui Dei cruorem effundendum Vrupuleß

curabat, profundi unguentum timuit. Ut quid “ yi.
perditio iſta unguenti facta eſt? Itane Magda- Matth.

lenæ effundi unguentum non debet, & Ohri- 26. 9.
ſti ſanguinem proſfundere non times? De pau- Zuaices,
peribus angeris, ne pereant, & Patrem pau- S tee
perum interficis? Rursaàs, Chriſto ſacrificanti ie it
adfuit: Agni ceremonias omittere non eſt au- ſerazulo.-
ſus. Communicavit, Sacro interfuit brevi Do- K, ſi in
minum proditurus. IIli miniſtravit in vitæ fer- wsrima
culo, cui cædem parabat in templo. Quid Seer
quòd oſculum pacis ne tum quidem neglexit, zaiſee.
cuùm in Dominum injiceret vincula. Rabbi ii.
quoque eum dixit conſultatione ſané perhono- Vinus
rifica, cùm ludibris eum omnium exponeret. 2es ſoli-
Demum veritus pecuniam apud ſe retinere re- al ſi⸗
ligioſus proditor, veritus non eſt ſe laqueo ſiue yiri.
præfocare. Penè nullus Judà religioſior, nul- m.
lus ſceleſtior fuit. Deum prodere non timuit,
timuit triginta argenteos domi ſervare. Nec
proditore irreligioſiores fuere Saçerdotes, qui
pretium ſanguinis contrectare veriti, ſangui-
nem conculcare non erubuerunt. Audi pios
probéſque. Non licet ea mittere in corbanam,
quia pretium ſanguinis eſt. Cavent inquinare
pretio ſanguinis corbonam: non cavent com-

Matth.
27. 6.
In vidia;

maculare corda cruore innocentis. Vilius ſane &£ nr.
3811 . . 5 Ii inatſete-
apud vos cor, quam crumena: in illud ſfan zal.

guinem immittitis, in hanc pecuniam non liati
mittitis. Pergamus à Sacerdotibus ad Pontif- Saperin
ces. Conquirunt undique teſtes. Nolunt con- vigil
. n 8. .
demnare, niſi conviétum. Abſit. Sine teſtibus “
cauſam dici nolunt. Teſtes quærunt; ſed fal- rimi,
ſos teſtes non rejiciunt. Et quidem, aucdità Regala-
blaſphemià, ut ſomniabant, ſcidere veſtimen- rum o-
ta. Sed auditâ teſtium iniquitate, ſpectatâ mi- r vantis
litis impietate alapam JusV infigentis moti nn
non ſunt. Irridere, expuere, damnare inno- emptus.
centem in die azymorum non timent; at in Vyifn-
Prætorium Præſidhs ingredi recuſant, ne con- mitas.
taminentur. Quam eleganter doloſam iſto-
rum religionem irriſit Eccleſia! Denique cum
fieret eis poteſtas à Pilato damnandi Domi-
num, abnuunt. Nobis non liret interfccere quem- Joan. 1.
gquam. Non licet interficere, & licet pete- 31.

re, ut crucifigatur. Auxiſtis ſcelus vaferri-
maâ religione. Si occidifletis, Soli peccaſle-

Rgtr
een
W
Mld.

lpnn
n
un 1
Dmmng,
lelin a

3.

Nk.

Gei enhe,
Aatim,
in entins
pen
in Mbioad,
clruCae
SClert Uit.
en ekincenng
ltimmt l 1,

line Mn

terſuit ben).
kavit in rk
gvidemtegen
e Meſein
Mnimm ene
n etle E
telpilloht
odele mntiun
Ini tale
e Sceldann
e veimi, A
nt. AM

jere i id

Stromatum, Lib. VIII.

tis. Nunc verò & vos, & Præſidem reos fa-
citis Numinis trucidati. Tu verò, Pilate,
quid aquam petis? Abluis manus, & cor in-
quinas. Quid proderit eluiſſe carnem, ſi con-
ſcientiam polluis? Non audet reum pronun-
tiare, ne ſit injuſtus: audet crucifigere, ne
videatur populo reluétari. Religioſior quoque
eſt Pilatus. Cùm enim noviſſet, quòd Chri-
ſtus Galilæus eſſet, ad Herodem eum tranſ-
miſit: veritus falcem mittere in alienam meſ-
ſem, qui veritus non eſt debitam parricidis
Crucem immittere in corpus innocentis. Pro-

perat ad ſupplicium Dominus. Miſeret eos

Domini, & quem agi in Crucem optant,
gravari Cruce non ſuſtinent. Simonem co-
gunt funeſtæ trabi humeros ſupponere. Quam
pii, quibus durum eſt, Chriſtum Crucem ef-
ferre, quem jamjam elaturi ſunt in Crucem.
Nec defuit propèé Crucem religio. Sitien-
tem Dominum clamare non ſuſtinent: verùm

aceto & felle potant. Tutudere quoque pec-

tora ſua, audito Domini ejulatu: ſed ex iis,
qui pectus ſuum percuſſere, unus Domini la-
tus ferro confodit. Pectus ſuum religiosè per-
cutit, & Domini pectus immaniſſimo vulne-
re dilacerat, iæviens in cadaver. Remanere
Sabbatho in Cruce corpora non ferunt, ſed
crura miſerorum frangere, & in demortui
jam Domini pectus graflari non verentur.
Sepeliri ſinunt lacerum corpus: ſed quod
inhumatum jacere præ religione paſſi non
ſunt, reſurrectionis glorià fraudant, corrup-
tis cuſtodibus. Breviter, vix cyminum non
decimatum reperies in Domini cruciatibus:
Tunc enim maximeè fuere religioſi, cum ma-
xXimè fuere impii. Atque utinàm hoc quo-
que tempore, in Eccleſiæ perniciem dum ex-
colantur culices, cameli non ſorberentur. Sa-

nè Bernardus capiendas vulpeculas monet, ti-

metque a dæmonio meridiano non minus quàm
à negotio perambulante in tenebris. In ſacro-

rum apparatu cæremoniæ multæ: utinam &

pietas multa. Decreta multiplicantur quoti-

18. 1 . 2 ;
la. 38.. diè: utinam & fides augeatur. Ecce in pace

amaritudo mea amariſima. Aperta perfidia
citò damnatur: religioſa iniquitas, non ini-
quitas, ſed religio putatur. Vix fupereſt,
quod reprehendatur : & tamen nihil repre-
hendendum quoôd inter Chriſtianos non reg-
net. Non deeſt lues, ſed clam ſerpit. Latet,
non deeſt. Ita fit ut & medicamine careamus,
nec careamus vulnere.

Cculi mei ſemper ad Dominum. Pfal.
24. 15.

deeen Planè nihil ità Pudorem ſervat, quàm irre-
AMis. tortus ad Deum oculus. Qui, ut cœlum fuſ-

picere debet, ità homines averſetur, neceſſe
eſt. Cadit illicò pudicitiæ flos, ſi liberius ocu-
lus divagetur. Novit id David. At, inquies,

Magdalena Angelos aſpexit, cuùm proſpexit.

4 ie eſt: ſed flens, & Jk SUM quzærens, &
§. Mag- in ſe

pulchro reſpiciens Angelos videre me-

rit. Dum ergo feret, inclinavit ſe, & pro-

is ſp, „ „ . . . .
o eri⸗ in monusmentum. Et vidit duos Ange-
aos in albi. Tibi quoque permitto, ut ſe-

pulchrum aſpicias. Extrà ſepulchrum vero
ſi reſpexeris, ſepulchrum fies, non Ange-
0s offendes, imo verò offendes. Quid, quòd
Magdalena ne ipſos quidem Angelos, poſt-
Kihicæ Comment. Tom. V.

quàm vidit primum, iteratò reſp xi. Tule- lbid. 13:

runt Dominum meum & neſcio uhi poſie- Ca irg.

funt eum. Hazc cum dixiſet, converſa eſt re- is ura.

trorsum, & vidit JEsUII ſtantem. En quo- Modeſtia.
modò Angelos quoque timet, nec in eos in-
tendit obtutum. Quam verecundiam ſibi gra-
tiſſimam fuiſſe teſtatus eſt Ixss, qui ſta-
tim adfuit. Quaſi diceret: Quæ Angelos
intueri refugis, Angelorum Regem in ſuo
decore videbis. Etſi, ut quod ſentio ediſ-
ſeram, nec JESUM reſpexit quem non ag-
novit. Imò dùm eum alloqueretur, terga
ei verterat. Aloquin, ut eutm agnovit, non
converteretur. Dicit ei J E &ιVS. Marin. Con- 1bid. 164
verſa illa dicit ei, Rabboni. At, ſi placet, Quaren-
aliò myfſteria transferamus. Terga vertit Mag- Aus Chri-
dalena vel Angelis: & poſtquam eis terga Pro,ocfe⸗
Vertit, illicò JkSUsS affuit. Diſce iis adeſſſe ram, 7
Chriſtum, qui Conſolatores, hoc eſt, vel Amiei.
Protectores, vel Amicos, vel etiam Diſſuaſo- riarum
res lacrymarum refugiunt. Mulier, quid plo-
vas* Quot non ſunt Angeli, qui hanc Ange- i ii⸗
lorum vocem uſurpant! Ille, qui tibi ab obe- 4mi
dientia prægravato, ſeſe patronum exhibet, tiele.
inquiens: Quid ploras? Si ſapis, dicito cum Chriſtus
Magdalena. Tulerunt Dominum meum. Hoc babitatin
. XA Societaten
eſt, non gemo quòd onerer, ſed doleo, quòd 4a mah
amiſerim fervorem illum, quo omnis mihi zuſcultat.
ſarcina, levamentum videbatur. Et cùm hæc Ibid. 13.
dixeris, dorſum verte, viſurus illico JEsM,
tutiorem Patronum moœroris tui. Alius cor-
de & ore levis, cuùm ferre non poſſit gravi-
tatem & luctum tuum, immurmurat: Mu- Amici-
lier, quid ploras? Si non deſipis, reſponde-iolæ.
to: Tulerunt Dominum meum. Chriſtus cru- Lmitandi
cifxus eſt. Peccatur quotidiè in Deum: Mun- optimi.
dus obruitur inundatione ſcelerum, & quæris ter ins
cur plorem? Quæro ego à te: O vir ſapien- Bernen-
tiſſime, cur rides, cùm in ore non ſapientium 4a.
riſus abundet? Cur rides, qui habitum pœ- Propoßita
nitentiæ circumfers? Vir dolorum dux noſter retinends
eſt. His dictis, terga verte, & JESUM cum
Magdalena videbis. Alius denique apertè im-
pius accedit, & ait: Mulier, quid ploras? O
ſanè effœminate „Quid lacrymas emittere non
ceſſas? Num dies Judicii advenit? Pone luc-
tus foœmineos: eſto vir, & viriliter age. Reſ-
ponde & huic noviſſimo, ſicut & primo. Ju-
dicii dies ſi non advênit, adveniet. Ploro,
quia non ploras. Pergamus. Converſa illa di-
dit ei, Raboni. Nunc verè Magdalena es. In Chri-

Chriſtus non in fulgore gloriæ ſuæ, ſed pan- s,ar
nofus in forma hortulani, poſt tot luctus, ap- iriont⸗

parens adhuc amatur. Prodigia Amoris iſt- viliora
hæc ſunt. Quæ ſpreverat paludatos, & emi- wunis
cantes in argentea chlamyde Angelos, pan- non refu-
noſum JksUM complectitur. Et quidem Kezenn,e
ſciebat um ſibi ſe ſordidum exhibere, qui sce,
aliis in claritate immortalitatis ſuæ erat ap- Nithil
pariturus. Itâne? exclamare poterat. Lugen- prater
tem me vides, & Angelos deſpicientem, Dezim .
& vilior mihi, poſt triumphum reſurrectio- Relegtene
nis tuæ appares, quàm apparueris cum mor- viliora.
talitati adhuc obnoxius eras. Mihi panno-
ſus, mihi hortulanus es? Non ità Petro te
negaturo viſus es in Monte „ Sole nivéque
paludatus; nec ei in littore te colonum præ-
bebis, quamvis negaverit te. Ego una aut
Te careo, aut te fruor ruricola. Nihil
horum illa aut cogitavit, aut protulit. Suf- Zelus in-
fecit ill vidiſſe JIESUM vel ruſticum. Si Agifferens.
Chriſtum verè amas, placet ille tibi vel
I 2 agri⸗

100

agricola. Si nihil quæris præter JEæsUM, nihil
faſtidies propter JEsUM. Ubicunque ipſe erit,
pretioſus erit. Et in ſerico & in panno Chri-
ſtus idem eſt. Amatur ſericum, ſi minus pla-
cet in panno.

Miſus eſt Angelus Gabriel à Deo in ci-
vitatem Galilzzæ, cui nomen Naza-
reth. Luc. I. 26.

Chriſti
Incarna- Miraris, quòd Nazareth parva civitas, &
rio. tanti Regis nuntio illuſtretur & tanto? Sed

Beniſ. magnus in parva civitate theſaurus latet, la-
4 . .
n. tet inquam, ſed homines, non Deum. An
ziætio. Non theſaurus Maria? ubicumque illa eſt, &

Tepidi & Cor ejus eſt. Oculi ejus ſuper eam, ubique re-
Lepſi non ſpicit humilitatem ancillæ ſuæ; Ergo lætentur
deſperent, minus Juſti, ſi, qui parvo ſunt corde, in cor-
Bearihi de tamen geſtant Mariam. Non lacrymis mi-
mam vir ſellus madet, non thus redolet orationis, non

g9 nem co- aurum Sermonis Dei poſſidet. Oppidulum

lunt. eſt, & quidem minimum. Sanè minimum, ſi
uc abeſt ab eo Virgo: Quæ ſi adeſt, Deo par-
vent Vum non eſt. Vidiſti? Audi: Amen dico vo-
Judican. bis videte, ne contemnatis unum ex bhis puſil-
es teme- lis. Puſilli ſunt, ſed magnus eis theſaurus

7. ſubeſt. Rursuùs, ſi Nazareth Deo parva non

Math⸗ eſt quia Virgo in eo eſt: Quare nobis urbes
De be- non parvæ minimæ videbuntur, in quibus
ſaurus Deus ipie adeſt, vocat, & præſtolatur nos?
Beatiſi- Cui nomen Nazareth. Nazareth interpretatur
ma Pirgo flos. Amat florigeram patriam flos de radice
X. Jefle, & libenter inter liha paſcitur. Flæs
Logarum . . .. .
indiffe- Saumnpi &. Lilium convallium. Commendat e-
rentia. nim flores Pulchritudo, Suaveolentia, & Spes

Can. 2. I. fructus. I éque florem reputat Deus, ſi tibi
Chriſtu, nec honeſtæ converſationis decor, nec bonæ

s, opinionis fragrantia, næc intentio deſit futu-
Caſtiias Iæ retributionis. Hæc Bernardus. Ut vides,
Deo gra- Chriſtus diligit flores, ſed ſi fructus partu-
tiſima. riant. Nunc ver eſt. Floremus, ſed neſcio,
Ser 3. in an flos omnis in fructum erudiatur. Is erudi-
Aunua. tur in fructum „ qui majora meditatur in po-
gener. ſtierum, quàm agat in præſentia. Novit enim
Trici- neminem ante bellum bello proludere, ut
niaum co. cùm pugnæ tempus advenerit, otietur. Uti-
adtam. nam nullus ſit ex floribus, qui tacitus ſecum
Terre dicat: Tranſibit ver, in quo florere compel-

da. lor. Vivam aliquando more meo, qui quo-
tidiè morior, ad nutum aliorum. Audiamus,
Luc.r. 28. quibus verbis ſalutetur Virgo à Dei nuntio.

Talenta Ave gratiâ plena: Dominus tecum: Benedicta
veriora. tu in mulieribus. Audin? Legatus Dei non
commendat in Virgine, aut acumen ingenii
Ruis ſingulare, aut generis regium decus, aut coœ-
n i— 2. . . .
S lo parem pulchritudinem. Divma duntaxat
quanta commemorat, in eâque magni facit unam
dignita. gratiæ pulchritudinem. Et quidem nota or-

dinem donorum. Primò Commendatur gra-
virius ſo- tiæ plemtudo: Secundò, Domini in ea com-
lida Con- morantis præſentia: Tertiò, Inter mulieres
Potatiovi celiitudo. Divinus ſanè ordo in divinis. Au-
Se Gi deo dicere, Dominj ſentiæ præfero Gra-
tualibus — eFE2 mI pPrælentiæ præftero Gra
melion. tiæ ubertatem. Amo Deum, ſed illum ad-
eſſe mihi non gratularer, ſi mihi Gratiæ
ſanctitas deefſet. Supra Dei hoſpitantis apud
nos fehcitatem, Sanctitatis & Gratiæ nobiſ-
cum diverſantis efferenda Juſtitia eſt. Alio-
qui & Adæ adfuit Deus in paradiſo poſt me-
ridiem, quem adventu ſuo morti addixit.

Oliva

—

Dei præſentia mortem infert, ſi abſit Gra-
tia, hoc eſt, cordis innocentia. Quid, quèd
Deus cum Virgine eſſe non dicitur, niſi poſt-
quam plena dicta eſt Sanctitate.

Prius di Dignitas
citur Gratiâ plena, & deindé, Dominus te- Tuibas
cum adjungitur. Non enim ideò- plena fuit enſer n.
gratiàâ, quòd Dominus illi adfuerit: ſed ideò e

Dominus fuit cum illa, quia fuit in illa gra- Supe ior
tiæ plenitudo. Diſcant Principes à Regum er vehat

Rege favendi artem nobiliorem.
ideo multos plenos eſſe promeritis, quia Prin-
ceps illis favet. Suſpicor, non paucis ideò
deeſſe Principes, quòd plenitudo in eis inſit
gratiarum. Miramur ſubitèò in terræ filio per-
obſcuro effloruiſſe virtutes omnes. Natus for-
té e remige, regium aut conſulare jactat
genus. Syllabas non penitùs callens Poeëleos,
Oraculum Senatus vocitatur. Regiam, non
Academiam inſtruimus: damus jura Urbibus,
non jura à Muſis accipimus. Non qui Tro-
jam canat, ſed qui Carthaginem vincat, diſ-
quirimus. Cur ergo, optimis præteritis, foœ-
minatos adhibemus? Aris admovetur theatro-
rum duntaxat gnarus. In terrarum imperio
collega adſciſcitur, adulantium vix collega.
Nobilis repentè, ſapiens, prudens fertur, cu-
jus ne nomen quidem ſciebatur. Undè tanta
gratiarum eluvio? ex Gratia. Dominus cum
illo eſt? exindè omnia bona advenere in eum.
Sanè Deus non ita cum Virgine agit. San-
Ctitas in ea præcedit, & deindè Dominus
conſequitur. Ave gratid plena: Dominus tecum.
Quam multis non deeſſet Dominus, ſi ipſe
ibi adeſſet, ubi virtutes adſunt! Initio rerum
prius Terra germinavit, quarto poſt die Sol
effulſit. Non fons, ſed corona Sol fuit ferti-
litatis. Nunc ut Sol, ità interdum Princeps,
non muneratur fœcunditatem, ſed facit. Ve-
rùm ut, quid ſentiam, aperiam: Veſtiri Si-
mius poteſt ad inſtar hominis, homo eſſe non
poteſt. Homo naſcitur, non fit. Statua eſt,
non Homo, quam artifex induſtrià ſuæ manus
effinxit. Quantumcunque vitrum auro cir-
cumdederis, vitrum eſt. Gemma jaceat licèt
in luto, gemma eſſe non deſinit. Vel inter
ſpinas Roſa florum Regina ſalutatur. Et co-
li diligentius, & ſplendidius rigari Olus po-
teſt: non tamen exæ quabit delicias & oſtrum
Floris principantis. Ubicumque Zizanium ſe-
ratur, Zizanium eft. Frumentum vel in fimo
ſatum, ſi metatur, nutrit. Dimittamus Prin-
cipes antequaàm dimittamur, & ſpectemus,
quid egerit Virgo perhonorificè ſalutata. Quam-
quam in ipſa ſalutatione latere adhuc en-
mam non unam ſuſpicor. Ave gratiâ plena,
Dominus tecum, benedicta tu in mulieribus.
Ut diximus, Non ideò Gratia plena dicitur,

quia illi Dominus adeſt, ſed illi adeſt Do-

Vereor, dignes.

minus, quia plena eſt Gratia. Optimus ille Fawilis-

eſt, inquis, libenter cum eo ago. Placet,
quòd agas libenter cum optimo. Placet, quòd
tibi optimus placeat. Quæro tamen, ideone
placeat, quia optimus; an potiùs ideò opti-

ritatess

mus videatur & prædicetur, quia placet? Si „mti⸗

laudatur, quia placet, Amor eſt & Aſſenta- vera.

tio. Si placet, quia laudabilis eſt, cCharitas
eſt Dei æmula, qui Virginem, antequam in-
habitet, repleri volmit Sanctitate. Optimus

Vir eſt. Crede mihi, Ideò optimus, quia cha-
rus. Cum illo libenter es, & ideò, quicquid in
illo eſt, Virtus eſt. Sic Sponſa tota pulchra
viſa eſt Sponſo, & ſine maculâ, quæ tamen ſi

Superiof
4Juos pro⸗
vehat.

lur Tole.
Gn ſaie po
Me M

wN

N)

i lintu.
min Hopte
Prin, ün
Ha,i ſpen

.
Anſert, C

Kmr hene
Widt neral
l Uuchi
utthnenonn
imi mee⸗
rhelce TAdhn
Nearldinh
amn ki
uhiig
An 1
flie

td
,
r
Ni
nmu r
Aen ne
tr 10
n P
n
h Tutr
N
n
ni
ene e
4, Malr
nſin
Negun n
lun Uthe
Nngi l
m Fineinl.
Pretertit l
OVetor tren⸗
Trarum n i
n i dlen
dem kent,l
Domnn
dhertentn
leinde Do
Domika ne
horinn, lit
nt! loino an
m Sol itke
erdunm Füng
tam: Ninis
, hompchn
n ft. Nuuc,
Cuſtri ſun
Vitrun Aun,.
entnn etl
alutamn, e
Gelics San
mqe luun,
wentumn e uu
Duünitumutn
1; S
lceſalten
ltere An. 5

He grtti
Ae l

i in nit⸗
ati Pen
d 41
niti⸗ ne,
n en e0.

tino. Pvot,
el, N.
ro talien/
ün 8 4
. ie e
,
on le,
Cbii lrd
inen, “
n ,
2cttat⸗
otn,
& de,0
5 pn⸗ a

4 e ,
cul/

29.

Stromatum, Lib. VIII.

ommi caruiſſet macula, profectò pedes non
laviſſet, quos lavit, & ne iterùm inquina-
ret, ipſimet Sponſo aperire cunctaretur. Quin
&& Sponſo viſa eſt rubicunda, quæ ſe fatetur
Can4. 3. nigram. Ille ait: Sicut fragnen mali punici,
Can. 1.5. ità & genæ tuæ. IIIa ait: Nigra ſum. Woli-
te me conſiderare, quòd fuſen ſim. Nimirùm
charitas operit multitudinem peccatorum. Por-
rò inibi Sponſus, non ſuo ſed noſtro lo-
quitur more. Quaſi Actor in theatro noſtros
mores ſuis nobis vocibus repræſentat: ut ſcia-
mus, ſi amor non recedat in ferendo judicio,
etiam non optima à nobis ut optima coro-
nanda. Vel Iſaaco perditus Eſau viſus eſt dig-
nus benedictione, quia amabatur. Hederam
Jonas quia dilexit, vitæ præferendam duxit.
Nihil tam foœdum, quod ſi ametur, fulgere
non videatur. Planè non tam bonus frater
eſſet, ſi minuùs tuo genio concordaret. Ser-
vetur, quæſo, ordo, quem Gabriel ſervavit:
Religioſo- Ave gratiâ plena, Dominus tecum, Benedicta
rum glo- u in mulieribus. Audis? Benedicta, inquit,
vnin non in Prophetis, non in Regibus, non in
e e Angelis, ſed in Mulieribus. Non eris mag-
landi pe. na, quòd, ſupergreſſa conditionis tuæ ſortem,
rin vi expugnatura ſis, ut David Golias blaſphe-
deantur, mantes. Non beata prædicaberis, quòd Scrip-

ſei u turas interpretatura ſis, ad inſtar Eſdræ. Mag-
Beta na eris, quia quod muliebre eſt, non mulie-
Sus. briter exequéris. Pariendo, non prophetan-

Gloria do, aut bellando conſequêris orbis terrarum
vera- principatum. Paries filium, lactabis, nutries,
Femecn verbo, muliebria implendo, effereris ultrà Se-
Relizioſa: Laphim. Ut maxima habeare, non magna præ-

in aala. ſtare debes cum gloria, ſed minimis diſtineri

Familia- Te oportet, ingloriosè, ſed ſanctè Infantem
vitas cum pantis involvendo, fœno excipiendo, exhi-
Punt. bendo Paſtoribus. Fortia Gedeoni relinquito,
us ſit . . .
ſenita. laudata dimittas Salomoni. Tu benedicta, non
in triumphantibus & regnantibus, ſed in Mu-
lieribus. Quin ex fis, non Juditham cum te-
lo, non Eſtherem cum corona aſſectari jube-
beris: eam ſequeris, quæ colum tenuit, ut
cœlum teneret. Conficies Chriſto inconſutilem
tunicam, ne algeat, non ejus evulgabis evan-
gelium, ut ſplendeat. Virgo es, quæ Virgi-
num ſunt, operaberis. Diſcant Eccleſiaſtici,
diſcant Monachi per ea, quæ ſui ordinis ſunt,
benedictionem omnium gentium adipiſci. Ne-
mo à nobis expectat politicas præceptiones,
ant bellicas machinas, aut urbanitates forenſes.
Plorando, docendo, evangelizando Magni præ-
dicabimur. Benedicta tu in mulieribus. Bene-
dictus unuſquiſque in ſuo gradu. Nec cala-
mum laudamus, ſi vulneret: nec enſem reti-
nemus, ſi ſcribat. In flore odorem ſpectamus,
non ſaporem: In cibo ſolus odor non olet. Au-
Luc. 1. diamus aliquando tandem Virginem. Quæ,
cum audiſſet, turbata eſt in ſermone ejus, &
cogitabat qualis eſſet iſta ſalutatio. Nihil adhuc
actum erat de futuro conceptu, ne fortè me-
Congra- tu pudoris turbatam illam putaremus. Lau-
mtattna data tantium eſt, & turbatur. Nimirùm Vir-
"iu., ginis humilitas mortalius pati vulnus non po-
Ghrie teſt, quàm ſuam laudem. Quid dicimus mi-
e te. ſeri ad heæc? Quid dicimus? Turbamur ut Vir-
Iamili. 9g0, ſed non ſicut Virgo. Turbatur ille, &
is, vera, IhCeſtus incedit. Quid agis? Quare concidit
vultus tuus? Num laudatus es? Num dictum
eſt tibi, quòd Gratia plenus ſis, quòd bene-
dictus ſis futurus inter Sodales? Scilicèt. Dic-
tum eſt mihi, deeſſe mihi loquendi gratiam:
Eithicæ Comment. Tom. V.

tor
deeſſe ad ſcribendum ingenium: ideòque re-
ceſſit ſomnus ab oculis meis. Ut video, Ru-
bor tuus, ut rubor Roſæ eſt, è ſpinis naſcitur.
Sanè Maria ad iſta non turbaretur, quæ con-
turbata eſt, ut audivit perhonorifica ſibi præ-
dici. Una Iris eſt, quæ fulget in nubilo. Una
Virgo in titulorum ſerenitate pallet, quæ in
tempeſtate injuriarum fulgentiſſimè radiaret.
Da mihi vitem, quæ amputata & religata vi-
reat, & Botros pariat. Da mihi Roſam, quæ
inter ſpinas regnare ſe credat. Da Bombycem,
qui vermis appellatur, & ſericum elaboret,
ſeſéque occulat, cùm opes theſaurôſque ſuos
effundit. Sequitur: Et ait Angelus ei: Ne ti-
meas, MWaria Inveniſti enim gratiam apud
Deum. Cùm audiſſet ſe ſalutari plenam gra-
tiæ, & intellexiſſet ſibi Deum adeſſe, non
modò mirata eſt, ſed & conturbata eſt, ti-
muitque. O verè mira Virginis humilitas!
Stupuit, quòd ſibi Dominus adeſſet, quòdque
inter mulieres benedicta prædicetur. Adhuc
non audierat ſe Deum parituram, & audiens
tantùm quòd Beneditcta ſit in mulieribus, mira-
tur & pavet. Et quæ Benedicta erit, ſi tu
non es Benedicta? Cares omni culpaâ: ſola im-
munis fuiſti ab Adæ contagione: in ipſo ar-
ticulo conceptus tui Angelos exæquaſti; &
cùm his ſcires te gemmis renidere, miraris,
quòd Benedicta præ cæteris foœminis efferaris?
Nos certè, cùm omni virtutum decore carea-
mus, indignamur, ſi non præferamur univer-
ſis. Sanè intelligo, nihil putidius eſſe inani-
tate; nihil divitiis ſanctitatis demiſſius. Sic
Daniel pro Dei lege inter Leones conſiſtens,
cùm audiſſet Habacuc dicentem ſibi: Daniel
tolle prandium, quod miſit tibi Deus, exclama-
vit: Recordatus es mei Deus, & non dereliqui-
Rti diligentes te. O portenta humilitatis! Pro
Deo ſex dies inter feras jejunus conſtiterat, &
Cùm ſe deſertum queri poterat, itaà exclamavit
pro prandio vili, & meſſoribus deſtinato, ut
nos exclamaremus, pro ambroſia & nectare no-
bis & cœlo demiſſis poſt ſolium & delicias.
Itäne? dicere poterat pane ruſtico recreandus.
Leonibus pro Deo objicior, & ſex dies jeju-
nare me patitur; cümque ſolari me ſtatuit,
intrita gregarii panis in alveolo fruſta, duris
meſſorum iliis præparata, apponit mihi? Sci-
licèt, his deliciis, aut Domini munificentia,
aut inter Leones jejunantis Prophetæ fides exæ-
quatur. Quid neceſſe fuit ad Prophetam deſti-
nare Prophetam, ut fruſtula inconditi panis
deferret? Liberalius pavit Eliam Corvus,
quam Tu me. Sed, ut video, non omnes Eliæ
ſumus. Ego quia cœlum non clauſi, liberali-
tatis divinæ januas patefacere nequeo. Miracu-
lis alor, ſed fame pereo. Pauciora, quæſo,
prodigia, ſed fercula copioſiora. Non mittat
pendulos Prophetas, ſed tranſmittat dapes eſu-
rienti opportunas. Has querelas ne ſomnia-

vit quidem: quin obſtupuit, quòd Dominus

ſui recordaretur, ſéque abundè dilectum cre-
didit exhibitione, penè dixerim, furfuris. No-
bis Angelorum panis cortex videretur ſylve-
ſtris, 6 vel die und inter agnos reſediſlemun
pro Deo non jejuni. Non abſimilis Danieli
Eliſabeth, quæ Mariæ adventu conterrita di-
xit: Et unds boc mihbi, ut veniat Mater Domi-
ni mei ad me? Uxor Sacerdotis & Prophe-
tæ es, divino oraculo concepiſti, legatione ad
virum tuum Gabriel eſt functus, Joannem ge-
ſtas in utero, cognata es Verbi divini, regium

Talenta
me dio-
cria.

Religionis
munia
viliora.
Tribula-
tio verior.

Luc. 1. 30.

Humili-
tas ſe in-
dignam
cenſoet 6 -
ni honore
& mune-
re.
Cognitie
i.
Religionis
muner”
vilioræ
appetens.
5§. Daniel.
Dan. 14.
366

Religioſi
delicati.
Guloſi.

Pauper⸗
taz.
Concio-
nator ve⸗
rus, non
delicatus.

Arrogan-
tes.

§. Eliſas
beth.
Luc. 1. 434
Arrogane
tes

102
à Davide genus ducis aut à L evi, & epaveſ-
cis, quòd Virgo, necdům Dei Mater, vix Deo
fœta ad te divertat? Nato tuo JESUS ſe ſi-
ſtet abluendum, & Maria te non conveniat?
Planè Humilitas Amss & Virginis obviaverunt
ſibi. Quèò grandior quifque eſt, eò ſe mini-
mis fatetur dignum, indignum ſummis. Pe-
Luc. 5. S. trus tunc exclamavit, Exi à me, Domine, Jutia
bomo peceator ſum, cum in captura piſcium co-
pioſa exultare poterat, minuſque ſibi videri
Domini præſentià indignus. Cùm nihil coœpe-
rat, Dominum ſecum ſtare patitur: ejus ex-
horruit præſentiam, cùm rete vix trahi pote-
rat. Sic Centurio indignum ſe fatetur adventu
Domini, in quo Dominus tantam invenerat fi-
dem, quantam non facilé invenerat in toto Iſ-
Matth. raéle. Domine, non ſum dignus, ut intres ſub
8. 8. tebtum meum. Nota, quaſo, viri humilita-
tem ex magnitudine ortam. Trium meminit,
ſui, ſervi, & domus. Ex his duo indigna vi-
deri poterant Chriſti majeſtate, nempè famu-
li conditio ſordida, & tectum fortè minus
comptum, utpotè militibus fortuitò accom-
modatum. Solus Centurio dignus videbatur
tanti hoſpitis majeſtate, qui & generis, &
muneris, & fidei claritudine refulgebat. At-
tamen non ſervi vilitate, non tecti humilita-
te, ſed ſui indignitate Chriſtum ab officio re-
tardat. Domine, non ſum dignus ut intres ſub
Luc. 1.30. teétum meum. Ego is ſum, qui te arceo. Ne
Talenta timeas, MWaria. Quid timebat? Magnitudinem
Jumma ſuam. Sciebat enim evanuiſſe Luciferum in
eονHς ſuo, gemmiſque circumdatum degene-
perieus., decore ſio, gemmniſque circumdatum degene
Talenta rafle in carbonem defolatorium. Sciebat Spon-
mediocria ſæ lectulum floridum caruiſſe Sponſo. Scie-
ztiora. bat plenum jejuniis & virtutibus Phariſæum
Status in ipſo orationis holocauſto delirafle. Sciebat
mod iocris . —1 z ; 1..
ſecurior. Davidem in abundantia ſua conturbatum, &
in exceſſu mentis ſuæ projectum à facie ocu-
lorum Dei, alliſumque cùm elevatus eſt. Scie-
bat balbutifſfe Moyſem, poſt habitum cum
Deo colloquium. Sciebat pane Angelorum
refectum Populum cepas eſuriifle. Sciebat;,
poſt exſtructum Deo Templum, Diis Salomo-
nem litaſſe. Sciebat, poſt victoriam, Samſo-
nein ſiti mulctatum. Sciebat auream Abſaloni
comam in laqueum verſam. Sciebat truncatum
Gigantem ſuo gladio. Sciebat denique non
abfuiſſe à paradiſo Anguem, admixtam aro-
matibus Myrrham, lotos Pedes, Sponſum ex-
cluſiſie puliantem, florentes Vineas à vulpe-
culis depaſtas, circumdatum oleribus Lilium,
concretam ſpinis Roſam, pulcherrimæ Mulie-
rum intimatum, ut abiret poſt greges, quòôd
ſe neſciret. E contrario, non ignorabat me-
diocrem conditionem & feliciorem efle & tu-
tiorem. Nimirùm Cepa Lilium parit, ſpina
Roſam parturit, Vapor concrefcit in Fulmen,
mortalium terror, & Dei nuntius. Lutum
coagmentatur in Aurum, Aquæ durantur in
Lapides, & Glacie Cryſtallus efformatur. In
ſanctis Animalibus ab Ezechiele depictis, fa-
cies Bovis non decolorabat faciem Angeli, nec
obſtabat, quo minùs alis uteretur. Amos à
vellicatione Sycomori ad prophetandum afſu-
mitur. Deſertum ut Lilium floret in Iſaia.
Putreſcit granum ut ſpicam pariat. Plumeſcit
in cinere Phœnix, ſuâmque debet rogo fune-
Luc. I. fique immortalitatem. Ne timeas, Maria:
30. V Inveniſti enim gratiam apud Deum. Quid mi-
Gratie raris Virginem exaltatam, te veròô cur que-

aberan. reris deſtitutumn? Gratiam invenit: hoc eſt,
ℳ BIm.

Oliva

ſtà contenti ſanctitatis. Intùs formatur Chri- Tuis fat.

non otianti delata eſt tanta dignitas, ſed quæ-
renti. Non excepit Virgo, ſed reperit Domini Dei curs
benignitatem. Et quare reperit, quia, apud le com-
Deum, quod optabat, quæſivit. Apud Deum S
Cor ejus exquiſivit quod quærebat, & ideò, “
quod quærebat, invenit. Quia apud Deum Paan.
quæſivit, invenit Deum; Tu verò ubi quæris,
quod cupis? O nos dementati, qui cordis noſiri
ſaturitatem quærimus ubivis megis, quàm ubi
verè eſt. Denique Maria cœlo purior, candi- Oraiis
dior liliis, ſanctior Angelis Gratiam invenit. »maia
Quis merita ſua jactabit, ſi Virgo, poſt tanta T'buen-
promerita, reperiſſe dicitur non coronam, ſed ige
gratiam. Sequitur. Ecce concipies in utero: tia Di.
& paries flium: & vocabis nomen ejus JE- bid z1
UVM. Ergo Jrss priüs concipi, deindè edi, Vroque-
tum nominari debet. Potuiſſet Verbum Patris 7,
in pectus Virginis deſilire jam car : ſed briken
VIg lam carneum : led concipis:
ſi hàc ratione deſcendiſſet, nutrix, non Mater
Verbi, Virgo extitiſſet. Concipi debet, &
quidem intùs in viſceribus: hoc eſt, ex no-
ſtro debet ſanguine, noſtrâque ex carne illi
corpus compingi. Plerique in vultu, & in la- Chyik;
biis Chriſtum concipi autumant, quâdam cru- maier

luones
Non &

1

ſtus. Detrahi nobis debet ſanguis & caro, ut Monehis
illi membra aptentur. Non uno ſuſpirio, un- ſue Spi-
ve lacrymulà, ſed ſanguine præſtantiſſimo rim.
Chriſti conſtat conceptus. Igitur, quæ mihi
chariora & propiora ſunt, illa in Domini
membra vertantur. Ludis proindè, ſi Chri- Virtus ſp

ſtum nec intùs concipis, nec carnis ſanguiniſ-
liſi 10 il li . . ortiß.
que diſpendio illi corpus effingis. Porrò Chri- si,

ſtus non ità concipitur à nobis, uti nos ſumus
concepti. Corpus noſtrum din embryo fuit: Tyre ſer-
Chriſti corpus rudimentum ſui neſcivit. Mini- vens
mum quidem, ſed abſolutum perfectumque eh
fuit primo illo temporis articulo, quo com-
pactum fuit. Ocuhis, pedibus, manibus non
caruit vel in rudimento ſui. Et quam abſolu-
tum illi corpus, tam expedita quoque ei ratio
fuit. Non enim Dominus torpuit, deſipuitve
vel in uteròô. Statim ſanctus, ſtatim ſapiens
vagiit. Neſcio, an ii conceperint Chriſtum,
quorum Spiritus tam ſæpè & repueraſcit, & de-
ſipit. Chriſtus non grandia geſſit in utero, ſed
grandia eſt meditatus. Nihil puerile in puero
ſpectatum unquam & uſquàm. In aliquorum
ſinu Chriſtus conceptus caret linguàâ; tædet eos
de Deo loqui. In aliorum verò caret manibus;
dicunt enim, & non faciunt. Alibi caret pedi- Gleris
bus, ſiquidem moveri & parêre non queunt. vana.
Ferè nuſquaàm non caret humeris: Quid enim Talenis eleh
pati poſſumus? Quid quòd concepiſſe non ſuf- latere ne. (ie
ficit, miſi, quem conceperis, parias. Quam rn
multi Jnsum concipiunt: quàm pauci pariunt d i.
JESUM! Scilicèt JrsOs, qui inter Angelos in gifken-
florea urbe conceptus eſt, edi debet in ſtabu- ia ad ſo
lo, & inter animalia reclinari. Piget parere Religions Nu
in foœno, quem non piguit in flore concipere. ven,, 4
Qui legit, intelligat. Tyrocinii domus nimis Matth.
florida Chriſtum facilè concipit: ſed cùm totâ ,4. 16.
Bethlehem excluſi poſt peregrinationem & re de-
cenſum cogemur Chriſtum deponere in præ- gener.
ſepio, nos noſtri fœtus tædebit. Stcut malus Can.2. 33
inter ligna ſylvarum : ſic dilectus meus inter
Rklios. O dura conditio! Arborem eſſe frugi-
feram, & in ſylvam tranſportari, ſociandam
quercubus & pinaſtris; ubi nullus qui riget;
nullus qui excolat, nullus qui poma dignetur
decerpere. Solo vento ſuccuſla cadent, ut ſues
mixta glandibus exſaturent. Quàm durius,
hominem

„

ſecan
. ON N
, elte
Colen
Eic,
a)
iei
, unih
undr . D
M Sſ
danch
gien in en g
hner ein .
l, end
Cäheln: ki
I, mN
epi Eden,
el,ar.
de er e
Nl Kk
r udencen
ſornenn i
gnis Ee
noſen u
L prebaniln
Gur, dun
illa in Dui
roinde, l
Carnig kumus
gis. Ponn,
18, Uti ulen
lin enbrſ in
i neſaint e
in petſicinn
colo, donn
Dus, Malbl
Et ina
ta gvolre iti
rpuit, Elen
E, finmn in
egenit Cnin
. euetlihi
gelltin uen .
l weriein u
m. In in
4lnen; s
nocitet nult
. Albi eſe
arere Mn
meris: Oi
, anig
gnun henh li⸗
1intet A
eielet nin,
a. Mſe,
in fore unch,
Ceimi Conn 9
chit. ſr⸗
gegin
dehoe
. Dr M
Adebit. “
dilr
n N
Atboten ,
et cu⸗
on i
bi Nulrs 34

ponn
5 u 1 3 1
ali ali,

Stromatum

hominem eruditum in oppidulo latere cum in-
doctis! Verùm ſi Chriſto ſimilis es, patere
ablegari à viridario in nemus. Deo, & Spon-
ſæ Malus ſum, etiamſi videar una ex abietibus
infœcundis. Athanaſius cum ſua doctrina ad
quinquennium in puteo delituit. Paulus in ca-
tena. Chriſtus in fono. Exclamatur paſſim
