ille in circuitu noſtro fuerit, tunc acrius &
vigilantius nobis excubandum eſt; non enim
nos tantum, ſed & Salvator periclitatur no-
biſcum. Sic Apoſtoli, cùm navicula fluctua-
ret, orarunt, timuerunt, excitarunt clamo-
ribus JESUM. Rogo undè tantus in Petro,
cæteriſque Apoſtolis, timor? Nonne & nau-
ta erat Petrus, & undas calcare ſolitus pe-
dibus, conculcare didicerat mare, non pa-
vere? Quare ergo timet, doctus vel enata-
re, vel ambulare in fluctibus? Nimirùm;,
non ipſe duntaxat, ſed & ſecum JESUs peri-
Cclitabatur in Navi. Non tam pro ſe, quam
pro Chriſto timebat. Sed, inquis, dixere:
Matth. 8. Nalva nos, perimus: non verò, Salva Te pe-
er riturum, niſi evigilaveris. Nimirùm is tan-
Aana⸗ dem verus Amor eſt, qui ſe ſalvum putat &
incolumem, ſi non ille pereat, quem amat.
Gloria Salva nos, ſervando Te: non enim evaſiſſe
PDei ma- nos natatu naufragium exiſtimabimus, ſi Tu
zor. dormiens vel à fluctibus alluaris. Perimus,
quia, Iu Domine, periclitaris. Ergo gran-

Oliva

dis cuſtodia neceſſaria eſt, ubi tantus pro no-

bis excubat Cuſtos. Ille nos, nos veròô il- e⸗
lum defendamus. Quòd ſi terram cuſtodiens 4
non dormitabit, neque dormiet, qui Deus ſn
eſt omnipotens; quomodò pulvis Deum de-

fenſurus otiari audebit & dormire? Ideò de
Simeone apud Lucam dicitur, quòd Juſtus N
fuerit, & Pavidus: Et homo iſte Juſtus & Ti- Luc. 25.
moratus, inquit Lucas. Animadverte non di-
ci prius Timoratum, tum verò Juſtum: ſed
prius Juſtum, deindè verò Timoratum. Tunc
erim timere incœpit, quando in ſe repo-
ſitam vidit gemmam Juſtitiæ. Juſtitia Chri-
ſtus eſt, ſi Paulo credimus. Habes Juſtitiam?
Noli eſſe ſecurus: habeto & Timorem. Sal-
vator poſitus eſt pro muro Cordi tuo, cir-=
cumcinge murum Juſtiti? Timoris Antemu-
rali. Navis quò mercibus eſt onuſtior, eò Pi-
ratas plùs timet. Antequam Chriſtum vehe-
res, dormire poteras, ſolus enim periclita- n
baris. Nunc verò JIrsos, qui tecum eſt, te= lnei,
cum jactaretur. emm

Unde ememus Panes, ut manducent hi!
Joan. 6. 5.

Non dixere, quomodò ememus, ſed undè Dei Curs
ememus, Non de pecunia, quaâ Panes eme- Ve com-
rent, fuere ſoliciti, ſed undè tantam Panum“ ".
copiam extraherent, dubitaverunt. Quid? An Dei Libe-
apud vos tantuùm æris repoſitum eſt, ut va- ralini:
leatis tot millibus epulas comparare? Undè
ememus Panes, dicitis? Dicite potiùs, qu
pecunià Panes ememus? Eſto, propoſiti iint
in proximo vico Panes venales, num ideòô
emetis eos? Quâ pecuniàâ, quàâ induſtrià, cum
inveneritis Panes, panes emetis? Enimverò,
inquiunt, Panes, qui tantæ multitudini ſuffi-
ciant, invemre, divinæ omnipotentiæ opus
eſt: quèòd ſi præſtèò illi eſſent, non Omnipo-
tentiæ, ſed Providentiæ Dei eſfſet ſervis ſuis
tantùm pecuniæ atque eleemoſynæ ſuppedita-
re, quantùm ſatis eſt ad comparandam anno-
ham. Hoc verò ſperamus, illud non præ-
ſumimus. Qui enim miracula non quærimus, Paußer-
de Providentia confidimus. Vadem divinæ d
largitatis experientiam tenemus, ideò non Se „on
quærimus pecuniam quâ Panes comparemus, deſeretur.
ſed ubinam tot inveniri Panes poſſint, per-
contamur. Si enim uſpiam ſunt, nofiri ſunt.

Eſt puer unus hie, qui habet quinque
5 d- piſec .
Panes hordeaceos, & duos piſcés.
Joan. 6. 9.
Si tantum miraculum patraturus Juss erat Grau
in illo epulo: quare, qui duodecim cophinos e,
ſupereſſe voluit poſt convivium, Panes re- pocatio
quiſivit, & non magis ex nihilo dapes juſ- ſerendas
ſit emergere? Quare, qui Panes multiplicat, Renova-
non creat Panes? Negligatur puer cum anno- v. al
na ſua, & quando miraculis menſa paranda

. 1 erent,
eſt, ſine Panibus Panes progerminent. Do- zamenſee h

cet nos ſanè Chriſtus, dum paſcit; & , qui erigunt. n,
non in ſolo Pane victurum hominem pro- Ran nu
nuntiavit, miraculis ſuis doctrinam ſuam in- ä

volvit, miſcètque Panibus Verbum. Quid
ergo docet, qui ad exundantiam quidem an-
nonam geminat, non tamen ſine Panibus
Panes exhibet ? Puto Gratiæ ſyæ coopera-
tores

on
erd i.

i Der

Il
Ed.
Uun:
E 1e⸗
alltin,
ncten N.
n .
Nr Anenr⸗
ſier, ah
Uriſtun w⸗

Nm Pendis
cun el,

nducenk

I, Kdml
n uer
tuntim an
nt. Ql u
in ek,un.
Parar! In
te donid,
Pkopolk
les, un N

ingnkri,c

mipotenne gu
, non Omm-
elet lnn
lne itk⸗
Matancanm a
Uud un e.
2 non Arlin
aden Anne,
rus, Voh ni,
ves Coneli

es Polt, i
ſut, mnin.

Stromatum, Lib.

tores quærere: Puto Pauli doctrinam, non
autem Hæreticorum dogma, firmari. Ut e-
mim blaſphemum eſt, putare boni operis ſine
gratia initium à nobis eſle „ ut Semipelagiani
ſomniarunt; Ità uberioris dona gratiæ ii me-
rentur, qui exiguum gratiæ non otiosè ex-
colunt, quod Apoſtolus tam ſæpè commen-
dat, ergo liberalis tecum eſſe vult Deus,
ſed Tu cum illo eſſe debes induſtrius. Mul-
tiplicabit quidem, ſed ſi quid exhibueris ex
eo, quod acceperis. Audi Paulum. JSurge,
Eph.5.14: qui dormis, & exſurge à mortuis, & illumina-
bit te Chriſtus. Illuminabit, ſed non jacen-
tem. Aquam ê ſaxo educturus eſt, ſed niſi
Virg tuà Petram vel percuſſeris vel terrueris,
undam non eliciet. Vult Te ſecum adniti. Re-
cuſat ſolus eſſe in miraculis, tum ut te hono-
ret, tum ut te excitet. Et multiplicabit ſemen
veſtrum, inquit ad Corinthios Paulus. Au-
get, ſed ſemen: multiplicat, ſed Panes. Dæ-
monis eſt, offerre lapides, & Panes cupere.
Neque mirum eſt, ſi ità nobiſcum agat, qui
ità egit cum ſua Matre. Herodes Puerum
perſequitur. Matri Deus infantem ſervandum
tradit; ſed ſi ſugiat. Volo eripere Puerum,
ſed ſi in Ægyptum ſeceſſeris. Quid dico cum
Matre? Secum ipſe non diversâ ratione agit.
Cupit Sapientia Dei hominem moliri. Om-
mipotentiam ipſe ſuam advocat : præſtèô illa
eſt, ſed ſi non ſola in opificio relinquatur.
Spiritum, quo vivat, inſpirabo, inquit, ſed
quod vivat, Lutum exhibeatur. Formabo
hominem, ſed non ex nihilo. Similiter & in
Canticis Canticorum non recuſat ornare Spon-
ſam, ſed ſi habeat, quod ornatum recipiat.
Can. 8.8. oror, inquit, noſtra parva, & ubera non ha-
Ibid. 2. bet. Reſpondet illico Sponſus: Ni murus eſt,
ificemus Super eum propugnacula argentea:
N otium eſt, compingamus illud tabulis cedri-
nig. O ſponſe, ſponſam non audiſti. De ube-
ribus, non de oſtio auréque exornandis te ro-
gavit. Quid tu de muris loqueris, ſi illa lo-
quitur de mammis? Ego, inquit Dilectus,
orno, non exſtruo. Si ubera non habet, non
eſt, quòd à me expectet uberum ornamenta,
atque ſtructuram. Ut autem videas, non ex
avaritia a mne id negligi, ſed ex prudentia,
exhibeo me ad vilia quæque ornanda: vel
oſtia cedris compingam, etiämque muris mu-
rænulas addam. Qui emim refugerem ſi ube-
ra exhiberet,; aurum pectori circumducere,
qui cæmentis argentum fuperextruo. Exhibe-
te, quod ornem, & ſumptibus non parcam.
Alioquin nolite à me expectare, ut non ſata-
genti dem. In principio creavi Cœlum &
terram. Exindè creare nolo, ornare volo.
Crefſcant ubera, & torques adjungam, & ea
Pl.S0. 11. lacte complebo. Dilata os taältm, & implebo
illud. Numquid potuit, quæ daturus erat ad
nutriendum, in ventre reponere? potuit, ſed
noluit aliter quam per os tranſmittere; quod
ventri largiri ſiatuerat. Coturmces juxtaà ta-
bernacula fudit, in pluviæ morem, non ſu-
pra menſas in tabernaculis: ut pranfſuros
egredi cogeret, & ſecum in beneficio labo-
tare. Item manna non pluit, intra Tentoria;,
ſed extra.

2. Cor. 9.
10,

Eihbicæ Comment. Tom. V.

VII. 41

Ahb omni vid mald brohibui pedes
meos: ut ouſtodiam verba tua. Plfal.
118. 10k.

O Regem, non Regem ſed Apoſtolum, Amore
oblitum gloriæ Coœleſtis „ gehennæ immemo- daci, non
rem, tantumque oris Domini non oblitum! etn.
Prohibeo pedes meos ab omni vid mala, non
ut Te fruar, ſed ut tua verba cuſtodiam. No-
lo te dixiſſe, quod à me non impleatur. No-
lo te aliquid commendaſſe, quod ego non
fuerim exequutus. Ut proſperetur Verbum
tuum;, prohibeo pedes meos.

Ecce Mater tuau. Joan. 19. 27.

Moriturus Jrss à Diſcipulo hoc unum pe- I2 Ma-
tit, ut Virginem tueatur. Non illi dicit, riam cul-
Inſpice, & fac ſecundum exemplar, quod ti- l, rip
bi oſtendo in monte. Crucem amplectere, bar. 2
clavos ama, cruciatus ſiti, vulnera exquirito, Exod.25.
ſpinas floribus anteferto. Haud hæc dixit. Pro 40,
ſpinis, inquit, tibi trado Lilium; pro Cruce Chrifi
tibi Matrem commendo. Si hanc amaveris, ααρι.
ſufficiet ipſa tibi pro Cruce. Et ideo forſitan
ſolus ex Apoſtolis gladio non perüt, quia
Martyrii gloriam compenſavit amor in Virgi-
nem. Fortis eſt ſicut mors dilectio, quæ regnum Can.8. 6.
Joanni acquiſivit „ quod cateris per funera
partum eſt. Nicut Lilium inter ſpinas, inquit Can. 2. 2.
de Virgine ſponſus. Hoc eſt, quod ſpinæ
vulnerando pariunt, hoc parit Virgo, duùm
amatur. Nec mirum, ſi parit ſine vulnere
regnum, quæ reperit, ſine diſpendio Virgi-
nitatis, Regem. Caret ſanguine, dum Marty-
res facit, quæ pudore non caruit, cùm Mater
eſt facta. Etiam Martyribus aliquà ratione aſ-
ſimilantur, qui ob cultum Virgimis amicti ſunt
ſtolis albis. Quà de cansà in Rege Martyrum
tum rubor vernat, tum candor? Ut diſcere-
mus, tam ſanguinis effuſione, quàm Virginis
cultu ad palmam martyrio proximam deveniri.
Quin quaſi præ cruore, in Matrem Dei Pie-
tas fulgere videtur in Martyribus. Apocalyp-
ſim ſcrutare: Dealbaverunt eas in ſanguine Ag- Apoc. 7.
ni. Quid eſt dealbaverunt in ſanguine? Ni- 14.
mirum, qui cupiebant Martyrii inſignia cir-
cumferre, Virginis candore ſunt amicti. Ma-
luit Filius vel in Martyribus quaſi præ Cruo-
re fulgere Candorem, ut intelligamus pretio-
ſum ſtbi in ipſa quoque paſſione cultum eſſe
Matris Beatiſſimæ. Niſi fortè dicamus, ideò
Martyres dealbaſſe non purpuraſſe ſtolas in
ſanguine Agni, quèd velit Agnus tum Matri
deberi Martyrii gloriam, tum ſibi.

Ur quid deſtruxiſti maceriam ejus. Pl.
79. 13.

Quare Horti concluſi ſepem diſſipaſti? aman:
quare murum vineæ tuæ diruiſti? quod, in- timorese
quis, anguſtias facerent mihi undique ſpinæ; Regula-
quôdque arcerentur amici maceriæ circumdu- zum eb-
ctu, dum beſtias & inimicos propello. Tum lervatia.
quid me arguis, quaſi aliquid damni patiar, ex AWmici-

diſſipatione maceriæx? Eam vindemiant, qui Poedt:
Pſ. 73 13

Prætergredinntur viam. Obiter & curſim vix ra- Propoſiia
cemmum viatores ad ſolatinm decerpimt. Iited einen.
verô non diſpendium vineæ eſt, ſed compen- 4%
dium (haritatis. O infelix, & in tuis incom- Vre de-

gener.
modis,

„
42
modis prorsus cæcutiens. Racemum, ais, de-
cerpunt. Repete, quæſo, oraculum Davidis.
Et vindemiant eam omnes, qui prætergrediun-
tur viam. Non eſt racematio, ied vindemia:
omnem omninò fructum auferunt, ſoléôſque
tibi relinquunt pampinos. Et Tu quidem,
ut habeas Amicos, Botros exponis: ſed com-
prehenſus es in aſtutia tua: ſiquidem illi &
vindemiant, & prætergrediuntur. Tamdiu
manſuri ſunt apud Te, quamdiù vineam tuam
exſpolient; illicò in viam ſuam regreſſuri, ut
ſaturati fuerint & incraſſati. Non enim prop-
ter te, ſed propter vindemiam intrant in vi-
neam. Atque utinam viatorum tantùm eſlet
refectio, Vinea abſque maceria. Dum enim
Tu folos peregrinos te putas admittere, jam
& ſylva properat monſtrum, ut non fructus
modò populetur, verum ut & plantas exter-
minet. Audi Verbum Domini contemptor ſe-
pis. Audi, inquam, quid Propheta intonet
Quid Tu vides, & David, in vinea ſi-
ne maceria? An ſoli viatores diverterunt in
eam, curſim ſe refecturi? Viatores? Urſum
ego video, & Tigridem, & belluam cujus
lbid. 14. ſtragem verius noſco, quam nomen. Exter-
minavit eam Aper de ſylva, & ſingularis Fe-
rus depaſtus eſt eum. Aliud hoc ſanè eſt, quam
viatorum ſolatium: exterminium vineæ eſt,
quæ videbatur humanitas: Feræ & Apri ſunt
in vinea, qui putabantur homines in via. O
inſenſate! Ferus ad te acceſſit humana pelle
contectus, & Aper ſæviet, qui habitu in-
ventus ut homo penetravit. Viatores credebas

Amici
impii.
Corſilia- tibi.
rit impii
evitentur.

Philip. 2.

7. te in vineam admiſiſſe, & admiſiſti extermi-
natores. Quid, quòd non vineam modò tuam,
C. 5. ad ſed & Te beſtiæ ſylvæ conculcarunt. Nemo
Euſe. deſtruat parietem tuum, inquit S. Ambroſius,
bium. ne ſis in conculcationem. I nunc, & ſepem
tamquàm creantem tibi anguſtias diſſipato.
Scito ſpinas aut ut tueantur tua, vineæ eſfſe
circumducendas, aut ut te crucient, ferendas
Serm. 6. in corde eſſe. Noli timere Timorem. Qui Chri-

in Pſal. Num timet, inquit S. Ambroſius, non timori
118. e,ſt ſubditus, ſed devotioni. Pietatis hic timor
eſt, non inſirmitatis.

Ad me ipfum anima mea conturbata
eſt: propteres memor ero tui de ter-
ra Jordanis, & Hermonim à monte

modico. Pſ. 41. 7.

Triſtatur peccator ob ſua ſcelera, utque
ſe ſoletur, Jordanis recordatur, diei videlicet
Baptiſmmi ſui. Sanè frigida conſolatio in aquis
Deſzera- iſtis. Recordatione Innocentiæ creſcet crimi-
Se „: num turpitudo. Eô magis conturbaberis „ quô
„, te candorem amiſiſſe memineris. Quare er-
Serupulo- g6 Eccleſia recordatur Jordanis, dum fſuis
ſ. ſceleribus cruciatur? Puto ſapienter ità ſecum
ratiocinari Eccleſiam: Si ignovit, & abluit
me in baptiſmate non cupientem ablui, &
neſcientem quid agerem: an abjiciet me, tot
gemitibus parantem illi aquam, quâ me di-
luat? Si hebetem exterſit, non emundabit
lacrymantem. Ergône Sol Juſtitiæ, qui au-
rum in ea Terræ parte confingit, quæ eum
refugit, tam altè in cavernas defofſa, ne Flo-
re quidem decorabit, agri glebas, quæ illi
Patent, hæréntque?

—

Oliva 4

Eæx Sion ſpecies decoris ejus: Deus no-
Rer manifeſte veniet. Pſ. 49. 2.

Sibi viſa eſt Divinitas minns ornata, quoad Sana;g.
divitiarum ſuarum pompam in Virgine non me Ma-
explicuit. Quaſi apparere inter homines re- Yis Praro-
cuſabat, quamdin dignum ſe opus Mundo s.
non exhiberet. Hinc eſt, quòd Moyſi vel in- n il
ter caligines apparuit, vel in rubo: quaſi vi: nis excet.
deri nollet, cujus adhuc non videbatur opus lentia
excelſum. Ommis gloria ejus, filiæ Regis ab in-. Gloris
tus. Id eſt, Gloria Dei pene omnis, ab ornatu Peickk.
Prodiit Virginis: ideè enim eum magnum Flaa.14.
prædicamus, quia magna fecit in ea. Ad- lbidem
ducentur Regi Virgines, poſt eaam. Ubi ante
Virginem telo voti immolata uſquam eſt Deo
àa mulieribus viriſque Virginitas. Conturhatæ Pl. 45.7.
Junt gentes, & inclinata ſunt regna, inquit
Propheta. Id verò unde contigit? Audi, quid
proximè præmiſerit: Sanktifcavit tabernacu-
lum ſuum Altiſſimus, Deus in medio ejus non
commovebitur: adjuvabit eum Deus mane dilu-
culo. Exaltatio Virginis Dominum exaltavit.
Ideò, qui latitabat ante hoc opus, ſpectari
negligens, vix, humero ſuo Prophetæ Moyſi
revelato, hic ubi jam Tabernaculum ſuum
perfeciſſe dicitur, videri vult, & ſpectatores
provocat dicens: Vacate & videte, quoniam ego lbid. 11)
Jum Deus exaltabor in gentibus, & exaltabor
in terra. Nunc videor videri poſſe Deus, quia
Jam opus meum complevi; ideò ſpectate me,
& intelligite ex Virgine, quòd ego ſum Deus.
Nunc tandem exaltabor in Gentibus, quia &
ex gentibus elegi, quam ſupra Angelos exal-
tarem. Magnus Dominus & laudabilis nimis: Pl. 47.2.
Sané: ſed ubi adeo magnus atque laudabilis
eſt? In Civitate Dei noſtri. Quæ Civitas Dei,
niſi Mater Dei, in qua Verbum caro habita-
vit? Meritô proindè ſubdit: Deus in domibus

Ibid. 5.

ejus cognoſcetur. Domus hujus Urbis virtutes

Virgims ſunt. In his ædibus Divinitatis eluxit
omnipotentia. Quam aptè id in conſequentibus
Propheta prophetavit: Quoniam ecce Reges
terræ congregati ſunt: oonvenerunt in unum. Re-
ges terræ, id eſt, non luti, nec ambitionis,
ſed corporis ſui. Hi Reges exploraturi Virgi-
nis excellentiam virtutes ejus cœpere ſcrutari.
Quid tum? Attende: Ipſi videntes, ſic admi-
rati ſunt, conturbati ſunt, commoti ſunt: tre-
mor apprehendit eos. Benè eſt, at quò evaſit
tantus ſtupor? exclamarunt illich, & dixe-
runt: Nicut audivimus, ſic vidimus in Civitate
Domini virtutum, in Civitate Dei noſtri, Deus
fundavit eam in æternum. Agnoſcimus ex ope-
ris excellentiâ divinitatem artificis: Deus fun-
davit eum. Tum converſi ad Dominum: Naf-
epimus Deus miſericordiam tnam, inquiunt, in
medio Templi, tui. Extra hoc Templum minùs
cognoſcebaris. Tum ad nos converſi canunt:
Circumdate Rion, & complebtimini eam narra-
te in turribus ejus. Ponite corda veſtra in vir-
tute ejus (non virtutem in cordibus, non
enim eam capiunt, ſed mergite in profundo
virtutis illius profunditatem ſenſus veſtri) G
diſtribuite domos ejus (non enim ſinguli ad diſ-
quirendas prærogativas ejus omnes ſufficitis,)
ut enarretis in progenie altera. Quoniam hic eſt
Deus, Deus noſter in æternum, & in ſæculum
Iaculi: ipſe reget nos in ſæcula. Si ergo Virgo
Sanctiſſima Altiſſimmm quodammodé exalta-
vit, quo modo, rogo, non elevabit nos, ſi
, catmn

G fu

, Dummu

a pe

eye

Dr us

Wonn 1
IWn kole

. leo, 1

ggerter

W ul
mnes 1t. iN
3 Munchle
gi chir &
cdonnl
n mugnn
in en 40 ,4
U
ann eſ
Cnnnfter,,
ne, It
it talenn g.

elin ei in

mane gie⸗
mn exakent.
Opheie Myi
Nclun inn
Hechrn

ſſe De
ſppodlhate nn.
ego lun e
tibus aru

tgne luliis
2 Cwits De,
m Cato hah⸗
1

Mwinitts nt
Coneglents
ien elle N
gur innun le

nec anbitoit

lrennr
cEepere Iiin
leuter, 4A.
nti ,l it⸗
, 1 li l
lcO, & N.

Dein
dolcuniben iſe
ſcs: Den 4
Domiuum:
n, Adhilhi-
Teuplan 14
oureriB M.
nini n:

,gl⸗

. . . 1

Introibit uſque in progenies Patrum ſuo-

rum: & uſqae in æzternum non vi-

debit lumen. Pſ. 48. 20.

Paren- Genus, & atavi, & quæ non fecimus
mm abli- ipſi, quantùm obeſtis nobis? Lux veſtra excæ-
vio. cat nos. En, qui ſcrutaturus Proſapiam ſuam
Notiliias znveſtigat Patrum ſuorum progeniem, à Patre

ande. luminum excidit. Væ Monacho, ſi ſui gene-
ris admiratione capiatur: in æternum non vi-
debit lumen. Vix enim inflatum tumore gene-
ris ſpectamus aut Humilitati ſtudere, aut eam
Lucem reſpicere, quæ lucet in tenebris.
Adhuc eſoæ eorum erant in ore ipſorum,
& ira Dei aſcendit ſuper eos. Pfſ.
77. 31.
‚miſe- Dominus in Coelo fedes ejus. uo modo
ricordia ergo, ut peccatores in Terris ſternat, ira
dum pu- ejus aſcendere perhibetur, & non deſcende-

nit. re? Puto, ut naturæ ſuæ indicaret Deus re-

e nen. pugnare ſupplicia, quæ coactus irrogat, ma-

Excom- luiſſe dicere iram ſuam aſcendiſſe ſuper im-

munica- pios, quàm deſcendiſſe. Qui enim aſcendit
zio infi- jaborat, & corporis mole reluctante progre-
gena, ſed

ditur. Noſtro more loquitur, ut mores com-
mærorem . .
bponat Punientium; neque ſolum coaétum id
praferant B
non iram ſe præſtitiſſe declarat, ſed & cunctantem. Ut
Ercleßa- enim intelligas, non feſtinare ad pornas Deum,
Hiei - iram ſuam non & Coœlo ruiſſe ſuper peccatores

lantes. , .
Sapenier dixit, ſed aſcendiſſe.

tardus ad
pænat. Melius erat ei, ſi natus non fuißſſet ho-
mo ille. Matth. 26. 24.
Apiſte Domine quare ad ortum ejus recurris,
& Tepi. cum in Apoſtolatu hærere poſſis. Etiamſi na-
das non tus eſſet, ſi vocatus non fuiſſet à Te, non
ige Te proderet. Ergo dicere licuiſſet, Melins
24sggis elat ei, ſi vocatus non fuiſſet homo ille. E-
Tepiditas leVans enim alliſiſti eum. Verùm qui ità di-
Religionis Ait, Cum nihil non ſciat, intellexit Judam non
berfedio evaſurum fuiſſe ſupplicia, etiamſi a cœtu Diſ-
ſar. Cipulorum exulaſſet. Et quidem Chriſto, ne
a, Proderetur, ſatis erat, ſi Apoſtolus non fuiſ-
et; illi verè, ne periret, id non fuiſſet ſauis.
Unde fapienter dixit Sapientia : Melius erat
ei, non verò mihi, ſed ei, Ni natus non fuiſſet
bomo ille. Quodcumque enim vitæ genus
fſequeretur, periturus erat. Solo abortu ſer-
vari potuit ab interitu, tunc tantàùm non pe-
riſſet, ſi periiſſet. Non moreretur poſt exac-
tam vitam, ſi antequam vixiſſet, exſpiraſſet.
Mn e uare Tu, qui Religioni imputas flagitia tua,
era alleris omninò. Non enim religioſa vita, ſed
ass dam. Alta tua tibi attulit interitum. Qui enim Apo-
naberi,, ſtata nec Voti reus fores, ſi permanſiſles in ſæ-
ui teus culo, Latro ſorlitan & homicida, atque adul-
r. ter plectereris „ſ1 ad Monaſterium non confu-
Nianm u, Biſſes. Non locus tibi obfuit, ſed Cor: nec
ras pecea Habitus ſanctus impulit Te, ſed perverſi habi-
turu.. tus Tibi nocuere. Zizania non ignem merue-
e re, quòd inter frumenta ſuccreverint, ſed
“ an quôd Zizania fuerint. Ophni & Phinees non

Ii pereas

Stromatum, Lib. VII. 43

eam elevemus? Quis eſt, qui magnus eſſe
cupiat? accedat ad Virginem, &£ magnus erit.
Quantùm eam extuleris & vocibus & mori-
bus tuis, tantùm ab ea efferéris.

damnati, quia Templo ſerviere: Nam Acham Lecas non
8& Ablſalom periere, galed non cidari inſigniti. obeſt.
Vitiis, non Chriſinati ſuum debent interitum, Fage,
non rei, quia intrarunt in Sanctuarium, ſed e, ze
quia intulerunt in Sanctuarium flagitia Taber- Sorg
naculo Domini inſolita. ſus ſpiri-
tualis.
Concupiſce ſapientiam, ſerva Juſtitiam,
Oeus praæbebit eam tibi. Eccleſ.
I. 33⸗

Scientia Luminare minus quodammodè eſt Seentis
ad ſolatium noctis, & humanæ inſcitiæ tene- udaar Pi-
bras temperandas. Porròô Luna ſine Sole non renuias
lucet. Serva proindè Juſtitiam, qui ſapien:. “-
tiam optas. A mandatis tuis intellexi: inquit Pfal. 118.
ſapientiſſimi filii Parens non minus ſapiens. 104.
Nota verò, quàm accuratius debeant ſiudere Scientia
Juſtitiæ quàm ſapientiæ, qui ſtudent. Concu- 2*
Piſce, inquit, ſapientiam, ſerva juſtitiam. Vix Spiritua-
cupiditatis excedit confinia ſapientia: Juſtitia liæ fudiis
verò operibus conſervatur. Et qui dicit, ut aniefe-
ſapientiam concupiſcas, & Juſtitiam ſerves, enda.
Vix tibi permittit occupari in doctrina, vixque
ſinit te à Juſtitiã tuenda expechri. Non modò
non debes furripere tempus Juſtitiæ debitum,
ut illud ſcientiæ impendas; verùm ſi ſapien-
tiam ſat tibi non eſt cupiiſſe, peccaſti. Et
quidem qui dixit, ſerva Juſtitiam, & concu-
Piſee ſapientiam, indicat à Te priùs Juſtitiam
poſſideri, quam de acquirendà ſcientiâ deli-
beraveris. Nihilo minus, jam adeptâ Juſtitiâ,
& non adeptà ſapientiâ, illam ſervare juberis,
hanc duntaxat permitteris concupiſcere. Et
Deus prabebit eam tibi. O Verbum ſapidum!
Quid Cruciaris, quid times? Deus erit Præ-
ceptor tuus, ſi tu fueris auditor præceptorum
ejus. Audi legem ejus, ut audias doctrinam
ab eo. Quid dico, Præceptor? Non Præceptor
erit ſapientiæ tuæ, ſed largitor. Et Deus præ-
bebit eam Tibi. Laborioſum nimis eſt inliitu-
toris nomen: ideò non dixit, Docebit eam Te,
ſed, Præbebit eam tibi. Quod Præbetur, mirâ
facilitate recipitur. Ut ergo ſuavitatem indi-
caret, quam experieris in conſequutione ſcien-
tiæ, ſi Juſtitiam cuſtodieris, rejecit Verbum
Docendi tanquam inſuavius, & uſus eſt me-
taphord Largiendi. Quid, quod Deus præbe-
bit eam Tibi. Quid eſt Tibi? Profuturam vi-
delicet Cordi tuo, & animæ tuæ ſalutarem.
Non enim omnis, qui ſapiens evadit, ſa-
piens evadit ſibi. Quot enim quicquid doctri-
næ comparant, vanitati, gloriæ, aliiſque,
non ſibi, comparant?

Hortus concluſus, Soror mea, Spon-
Ja: Hortus concluſus, fons ſignatus.
Cahb. 4. I2.

Si concluſa es, & Soror & Sponſa es. Nec rcfen-
ſponſa, nec Soror eris, ſi ſepium te tæduerit. Sechio.
Et quidem ut intelligas, plùs in Anima Muro- Mnlier
rum amari ambitum, & cuſtodiæ munimenta, Aoni it,
quàm ipſum animæ ornatum, attende, quo & e,reto

gatnseat.
modo Sponſus loquatur. Hortus oncluſis, in- Celt

quit, Soror mea, Sponſa. Tiun, ut quod ſemel ames.
Præguſtaverat, guſtaret iterum, repetit, quæ Meaeſtia.
dixerat, & ait: Hortus eonoluſus, fons ſignatus. Peernn
Planè immemor præconii & propoſni ſun ſpon- 4ia.
Ubi enim vocabula Sororis & Seyiztas.
ſpon-

ſus apparet.
4

ſponſæ reliquiſti? Itâne oratio creſcit, ideò-
que geminatur laus, ut quam primèò Hortum
appellaras & Sororem, Hortum deindè voces
& Fontem. Exareſcat Fons iſte, quo tanti
ſplenderis & amoris titulus evanuit. Satius
erat, ſemel laudaſſe. Quam credideramus Hor-
tum & ſponſam eſſe; nunc cùm repetitur ma-
turiori conſilio laus, non hortus & ſponſa, ſed
Hortus eſt & Fons. Abſit, ut detraxiſſe de
ſponſæ laudibus credamus, quam cumulatiùs
laudaturus, ſecundò celebrat. Abſit, ut illau-
datam putemus, quam Deus commendat. Quid
ergo dicemus latere præconii in Fonte, qui
ſubſtituitur vocabulis Sororis & Sponſæ? Pla-
nè Puteus altus eſt; nec adeſt, in quo hau-

Joan. 4. .
1I. riamus. Sanè Fons iſte ſignatus eſt, cujus tam

Tyro ſe-

. arcanum eſt Sacramentum. Equidem puto ad
rius pro-

incrementum laudis profeciſſe Sponſæ, quòd
poſita re- .
zinebie non Sponſa aut Soror, ſed Fons ſignatus dicta
Perſeve- ſit, Cùm iterùm laudaretur: quòd, apud ſpon-
vantia ex ſum, majoris ſit pretii Cuſtodiæ atque ſigilli
vereelere. nomen, quàm Sororis aut Sponſæ. Uberiùs
Exerszia laudat appellando Fontem ſignatum, quam ſi
Gpiritua- Colnpellaret amicam, id ſanè licet agnoſcere,
tia. cùm primùm Dilectam effert. Hortus conclu-
Jſas, inquit, Joror mea, Sponſa. Notaſtin?
Præmittitur nomen Horti, tum vocabulum So-
roris conſequitur. Princeps ſanè eſt in regno
Sponſi, quod in laudibus ejus eſt primum.
Præcellit, quod præcedit. Et ne id putares da-
tum Horto ob flores & aromata, non autem
ob cuſtodiam & ambitum murorum: Hortus
concluſus, inquit, non Hortus floridus aut fru-
gifer, Soror mea, Sponſa. Quæ fortè intelli-
gens ex ſerie nominum merita rerum, cùm au-
diſſet prius Hortum concluſum ſe dici quàm
ſponſam, illicò Fontem in horto concluſo non
clauſum non modè obſtruxit, ſed & ſignavit.
Quod ità pergratum Sponſo fuit, ut confeſtim
laudatam jam nuperrimè dilaudare iterùm non
refugerit, ſuppoſito tamen & ſuffecto Sponſæ
ac Sororis nominibus, ſignati Fontis vocabu-
Fame e“ lo. Ut ejuſdem, vel majoris eſſe dignitatis in-
e ber W telligerem d IrxsoM efle, non Sponiam
deſiam. telligeremus apud Jrs e, P
illius eſſe, ſed pro illo Fontem eſſe ſignatum.
Csba Meritò proindè exclamat Ambroſius: Nemo
parietem tuum deſtruat, ne ſis in conculcatio-
nem. Non te moneo, ut flores colas, ſed ut
murum cures. Vel florida ſperneris à Chriſto,
ſi carueris muro, ei placitura etiam ſine fru-
gibus, ſi tamen circumſepta fueris undique &
concluſa. Neque ſolum ſperneris à Sponſo, 6
JESU Sponſa, Filia, Soror! atque Socia, ſi
Parietem tuum neglexeris, ſed & à ſæculo
conculcaberis. Rogo te, cuſtodi murum Mo-
deſtiæ tuæ. Crede mihi, Flos doctrinæ, Po-
ma virtutum magis ſingularem ferum ad exter-
minium tuum allicient, nec non aprum de ſyl-
va evocabunt, ſi deſtrues ſepem Verecundiæ,
Apoc. 2I. atque Modeſtiæ murum everteris. Et murus
14. civitatis habens fundamenta duodecim, & in
ipſis duodecim nomina duodecim Apoſtolorum
Ibid. r9. Agni. . Et fundamenta muri civitatis, om-
- ni lapide pretioſo ornata, &c. Planè non vi-
ectio. lis debet eſſe murus in Terris, ubi tot inſi-
diæ, qui tanto ſumptu in Colis exſtruitur.
Circumſpectionis Paries non negligatur ab
Horto Sponſæ, qui tanti fit in Urbe Agni.
Nomina Apoſtolorum non locantur in plateis
Urbis, ſed in muro: & ipſæ plateæ ſtratæ dun-
taxat ſunt auro vitro ſimiliori quàm auro, hoc

eſt püriori, quàm pretioſiori. Paries vero ex

Oliva

lapidibus pretioſis. Docent hæc certé nos,
non probari eum Agno, qui exterioris diſci-
plinæ incurioſus, totum reponit ornatum in
interiori animæ ornamento. Et erat, inquit tbid. 18.
Joannes, ſtruétura muri ejus ex lapide jaſpide:
Tpſa veréô civitas aurum mundum. Non video,
quid fabricet, niſi ruinas, qui ſapienti archi-
tecto, imèò verò architectanti ſapientiæ in ædi-
ficando diſſimilis fit.

Conſige timore tuo oarnes meas: à Ju-
dicis enim tuis timui. Pſal. 118. 120.

Si Timuiſti, quid Timere quæris? Nimi- YZimor f-
rùm Timori Timor proluſit: Timor enim à alu.
judiciis ſatus, Timor pœnarum eſt, non ti- a
mor eſt Dei. Ergo Tuo Timore confige me, mei.
quem jam transfixit Timor judicii tui. Te cu-
pio Timere, non pœnas tuas. Timor ille du-
rus eſt, & oſſibus debetur: Iſte verò, quem
ſitio, delicatus eſt, & hæret in carnibus. Qui Serm. 6,
Chriſtum timet, inquit S. Ambroſius, non ti- in Pfal.
mori eſt ſubditus, ſed devotioni. Pietas hic Ti- I158.
mor eſt, non infirmitatis. Ut audis, timor iſte
magis amor, quàm Timor, eſt. Et ideèò for-
tè Perfecta Charitas foràs mittit Timorem. 1. oan.4.
quòͤd regnare deſperet, ſi ille animo ſubſit. 18.
Tam enim charus Chriſto, tam Deo pretio-
ſus Timor iſte eſt, Deum timens non ignem,
ut penè præ amore diligatur à Domino. Pro-
inde non eſt omnium Timere Timore iſto: eo-
rum duntaxkat eſt, qui jam ſecuri ſunt, nec
ulla cuſtodi egent. Deſtruxiſti omnes Jepes Pſ. 88.41.
ejus, inquit David; poſuiſti firmamentum ejus
formidinem. En quo modo anima ornetur ma-
gis, quam muniatur Timore Domini, poſt-
quàm egere non poteſt ſepium vallo. Deni-
que Beatus vir, qui Timet Dominum, in man- Pl. 1III.
datis ejus volet nimis. . .. Gloria & divitiæ in lbi 3
domo ejus⸗ & Juſtitia ejus manet in ſæculum Pi.
Jaculi. Mare eſt timor Sanctus, quod nullà verm.
fluviorum excurſione redundet. Fons eſt in-
deficiens, novorum ſemper laticum ſitiens.
Virga eſt Aaronis, quæ ſine fructibus flo-
reat, quæve flores abjiciat, ſi amygdalas pro-
ferat. Omnia ſimul habet. Satiem neſcit vir-
tutum.

Scitote, quoniam Dominus, ipſe eſt Deus.
Pfſal. 99. 3.

Felices Agricolæ, ſua ſi bona norint, inquit Servire

ille... Nos verò fortunatos dicere poſlſemus Rer .
. 8 D otatt
ſervos, ſi Dominum noſſent ſuum. Ideò Da- gene⸗

vid, ut nobis hanc felicitatem intraà ſervitutis feium.
corticem latitantem indicaret, exclamat, Ni- Apeſtate.
tote, quoniam Dominus, ipſe eſt Deus. Puta- A eritis
tiſne recefſuros interdum aliquos à domo Do- jugu.
mini, ſi ſcirent à ſe Deum derelinqui? Puta-
tis tam moœſtos remanere pleroſque in hac ſer-
vitute, ſi meminiſſent, ſe Deo militare? Pu-
tatis, tam negligenter, tamque oſcitanter ſer-
vituros nos Dominô, ſi eum ſciremus Deum:
hoc eſt, digniſſimum cultu, remuneratione
largiſſimum, ſublimem imperio? Ergo non abs
re erit ſervis Dei explicare dignitatem Domi-
ni ſui. Primòô, ne eum deſerant; Secundè ut
illi ſerviant; Tertiò, ut in ejus ſervitute &
gaudeant, & glorientur.

Ecknun P
m! Veni
1 1.

d .
tun

.
W
,: W
eianil
nen
tnnkt
de nel.

l.
en,

en N
Indt enmn
Clte In
t. Eear
imorili.
e verd
Carnibu Ee
lius ti
Tietat hel.
dlis, tmn
Et idd
tit Iinm ,
arunnd
n Deo.
ns
Domim
imoteihee⸗
deuri t, e
i me genl
nmnmmntt
ins ornennt.
Domm, N.
n lo De
Mitun, in r
is & Aniti
tet in ,n
US, Ql
t. Ton
laücum I
ge fruclhu?
amggf
atiem del

g .

Hna wilt,
g. DMend,
r
ſuumn In h,
n ne lliiy
nnt) N
, evcle 4
, Den ke
go nan .
eelne
oſae II 1
eo Pilm 1.
ue oleti
nKirenn

im

W Stromatum, Lib. VII.

Uiinam mortui eſjemus per manum Do-
mini in terra Egypti, quando ſe-
debamus ſuper ollas carnium, & co-
medebamus panem in ſaturitate. Exod.
C.⸗ 16. 3

nelizieſ- En quo modo Æιgyptus arridet, & placet,
rum in. poſtquam relicta eſt „ quæ adeòô inwiſa erat;
gratitsdo. cum incoleretur! Qui Hebræos iſtos audiret
Wieatio- in ſolitudine ità murmurantes, ſuſpicari poſſet
nis abli in Æ gypto eos regnaſſe, non ſerviſſe, nec
4, e- lateres ibi coxiſſe, ſed abundaſſe deliciis, nec
andi evaliſſe compedes & flagella, ſed coronà &
ERntatio aulà excidiſſe. Quando ſedebamus ſuper ollas

exr eWH vasrnium, & oomedebamus Panem in ſaturitate.
gia wün-

di Et hoc quidem ſomniatis. Quando enim li-
Exod. ré. cuit vobis ſedere ſuper ollas, qui cogebamini
3. plagarum redimere acerbitatem labore conqui-

rendarum paleagarum, & laterum ſubigendo-
rum? Veràùm, eſto, comederitis aliquando
carnes, cur compedum obliviſcimini, qui le-
Religiß betum recordam ini? Enimvero vel inopia pro-
aerrigan- cul poſita & relicta, opulentia putatur. Sed
tie jes- quid hoc miramur in Hebræis, fuetis demi-
SD rari tantùm terrena, quod ſatis admirari ne-
Set quimus in Evangelio? Dixit Rmon Petrus ad
Matth. JExSUM: Ecce nos reliquimus omnia. Quid
19. ²7. exrgo erit nobis? Ubinam reliquiſti iſta omnia?
Lib. 3. in Grandis ſiducia, exclamat S. Hieronymus,
Matth. Petrus piſcator erat, dives non fuerat, cibos
manu & arte quærebat: & tamen loquitur con-
denter, reliquimus omnia. Mirum ſanè, quod
audimus. Omnia jactat ſe reliquiſſe, qui re-
te dimiſit, nec fortè ſuum, & fortè non no-
vum. Et quidem hoc non dixit plebi Judæo-
rum, non Romanis ſeripſit, non narravit Gen-
Infernm tilibus, quibus notus non ità erat, ſed Chri-
orquebit ſto dixit, qui eum vocaverat, qui eum nove-
nerze rat, cui paupertas perſpecta erat Diſcipulo-
ione e, Tum ſuorum. Dixit Simon Petrus ad JES UM,
rum, qua inquit Matthæus. Nimirùm vel aſinas, quas
amiſerut. amiſerat Cis, & ſervo antepoſuit & filio, ut-
que eas recuperaret, mille diſcriminibus hæ-
redem expoſuit & hæreditatem. Adeò vel ju-
menta pretioſiora Filio ſunt, poſtquàm perie-
rint. Quid? nonne ob hederam, quæ exaru-
lon. 4. 8. erat, petivit Jonas animæ ſuæ, ut moreretur
WMWelius eſt mihi mori, quàm vivere. Cumque
Deus ipſe deſcendiſſet & Coœlo, ut vilitatem
fruticis indicaret non eſſe vitæ Ccomparandam,
hoc illi perſuadere non potuit: Audi, & ob-
ſtupeſce. Dixit Dominus ad Jonam: Putälne,
lbid.9. bene iraſceris Tu ſuper hederam * Et dixit:
Bené iraſcor ego uſque ad mortem. Et dixit Do-
minus, Tu doles Juper hederam, quaæ ſub una
noéte nata eſt, & ſub una nocte periit. O hu-
mani cordis inſaniam adeò diligentis amiſla,
ut vel hederam vitæ Ccomparet, & umbram
fruticis vitæ lucique anteponat! Etiam David
Abſalom, quem ſuperſtitem & exulare coëgit
fugere, ut periiſſe cognovit, luxit. Et
quidemm cùm viveret, fillum non nominavit,
2. Re ſed vel ſervum, vel adoleſcentem dixit: Ger-
