perditiſſimi Heliodori rapacitas pariter, & im-
pietas repreſſla;, plexâque eſt. Diſcant, rogo, Eecleſis-
Eccleſiaſticæ libertatis Aſſertores, quâ Severi- Pa e-
tate inſurgere debeant in prædones Apoſtolicæ . Aagelt
poteſtatis, quando tantâà ſupplicii acerbitate aa
nimadverſum eſt in compilatorem ærarii. Qui Religionis
aurum corradit Tabernaculi, cæditur penè ad Rora. E.
internecionem: & qui Eccleſiæ claves diffrin-
git, virgam calcat, libertatem vincit, chlamy-
dem lacerat, aut levi monitione perſtringitur,
aut diſſimulatione ammatur ad peſſima? Tu
verò quà ratione fulgurare contra ſceleſtos ex-
horreſcis, cum Coœli Duces non recuſent, pro
Templo, tantùm non carnifices agere? Et quâ
vultus animique, Deus immortalis! hilaritate
egere lictorem. Induerunt ſe veſtimentis glo-
riæ, ſpeciosique apparuere in Templo. Puta-
bamus omnes, thuribulis eos e ſacrario refixis
acceſſuros ad aram, ut Pontifici adſtarent lita-
turo. Verùm corripuere pro thuribulis lora, &
irruentes in ſellam latronis, din eum acerbiſſi-
méque flagellarunt. Uſque adeò beatiſſimis Spi-
ritibus nullum pro Deo munus vile putatur:
itâque ornantur ex Angelis, qui à dextris al-
taris incenſi nuntiant Zachariæ primogenitum, Inimici
quaàm qui propè atrium cæſuri ſunt Heliodo- ailectio.
rum. Ejuſdem apud Angelos pretii eſt, aut Sa-
cerdotem agere pro Deo, aut Carnificem. Op-
timi, inquit, gloria ſpeciosique amiétu. Quòôd
ſciliceét, Angelorum quodammodè nuptiale
Convivium ſit, Supplicium impiorum. Sedenim Puio laſa,
ego, inquis, ſævire non poſſum. Adde, inno- . Vindi-
center. Nemo enim non faſtidit enſem, ſi ſan- Palie; 4
ctè evaginetur: nemo non paratus eſt cum en- quàm im.
ſe ſecurim exerere, dummodèò ſceleſté exera- pia.
tur. Cur horres ſatellitem? Quia, imperante
Juſtitia, litat verius, quam ferit. Cur & lau-
das, & imitaris ulciſcentem ſe per ſicarios? quia
non æquitas, ſed rabies acinacem evaginat. Si
ferias, authoritate publicàâ, infamis haberis: ſi
privato furore graſſere, coronaris ut ſtrenuus.
Nimirùm, ſi pro Deo ſæviamus, conſpuimur:
ſi Satand inſtigante ferocimus, pares ſumus
Alexandro. Uique adeò tota infamia pendet à
ſanctitate cauſæ. Quoties ſine ſcelere vulnera-
veris, ex albo Equitum expungeris. Si cum
crimine ſævias, quia & Evangelio, & Chriſto
rebellas, quamvis more Urſi hoſtem diſcerpas,
homo es ſtrenuiſſimus. Atqui, inquies, infe-
ſtum mihi civem occido. Et ibi Dei adverſa- Dens vi⸗
rium necares. Ergé ne ſuum mactare hoſtem, lis apad
V 4 coronâ os eſt.

260
coronaâ donandum facinus: & Juſtitiæ Deique
Adverſarium interficere, ſuprema dedecoris
linea eſt? Illud verò quis non rideat humanæ
dementiæ faſtigium, quòd ſcilicèt, furente
Rege vel Proconſul in innocentis irruat necem:
. Ccàm nec Pincerna confodere velit Catilinam;
rr. ſi, ſedente pro Tribunali Cæſare, damnetur
ο. Proditionis, & proſcribatur. Itâ-ne? Si Prin-
sapientia Ceps æ uitatis tribunal inſcendat, infamia eſt;
profana. confodere, quem proſcribit. Si verò ſtro
Politiea percitus innocentem, ſtans pede in uno, perdi
& nid. jubeat, decus eſt, debacchantis miniſtrum eſſe
in interitu vel Aaronis. Intuere Idumæum
Deeg Ian. Doëg Paſtorum Regis Principem, ad vocem
gssesvitss. Wham Saülis furore perciti, octoginta quinque
1. Reg. Sacerdotum carnificem;, in die una. Et ait Kex
22, 18. ad Dozg: Convertere tu, & irrue in Sacerdo-
tes. Converſuſque Doiëg Idumæus, irruit in da-
cerdotes: & trucidavit in die illa octoginta quin-
que Viros veſtitos Ephod lineo. Putas à Doég
vel calonem unuin perimendum fuiſſe, ſi, non
ſæviente, ſed judicante Rege, damnatus eſſet?
O Angelos prorsùs infames; qui palam Helio-
dorum flagellatis! Quid vobis cum reo? Satel-
litum eſt, non Principum nocentem virgis pro-
ſcindere. Si foret innocens, ſi non juſtè damna-
retur, tunc emmverò poſſetis illum non modò
cædere, verùm etiam jugulare. Pereant, in-
quiunt Cœlites, humam conſilii effata inſaniſſi-
ma. Apud nos attenditur, non quo modo ocCCi-
das, ſed qua ex cauſa. Innocentem nec fulgetrâ
perſtringimus: ſceleſtum vel laqueo præſoca-
mus, & fulmine percellimus. Id Angelis licet,
inquit nonnemo; non Viro equeſtris ordinis.
An equeſiris ordinis fuerit Samuél, ignoro. II-
lud ſcio, præſuiſſe ſumma cum poteſtate Iſtae-
li, & tamen à Deo damnatum Agag jugulaſſe,
& ſecuiſſe in fruſta. Ergo non ſolis Angelis fa-
miliare eſt, ut ſæviant in iniquos. Dicis Ponti-
ficem Magnum decuiſſe lanienam, non rei, ſed
hoſtis. Audi imperatam, impletâinque interne-
Exod. 32. cionem reorum primariæ Tribui. Pecidat unuſ-
27. quiſque fratrem & amicum, & proximum ſuum.
Feceruntque filii Levi juxtà ſermonenm Moyſi, ce-
ciderüuntque in die illa quaſi triginta tria millia
pominum. Et ait Movſes: conſecraſtis manus Ve-
Rras bodie Domino unuſquiſque in ſilio & in fra-
tre ſuo, ut detur vobis bene dictio. Nônne rei hi
erant idololatriæ, damnatique à Judice? Et ta-
men, qui non hoſtes, ſed fratres ſuos jugularunt,
non nomen dehoneſtarunt ſuum, ſed ſuas Do-
mino manus conſecraverunt. Ergo niſi omninò
inſamiamus; non eſt, cur recuſemus iniquorum
plectere temeritatem, ne parùm clementes exi-
ſtimemur; cuùm Angeli non ſint veriti carmifici-
bus virgas prætipere in fuſtigatione perditiſſi-
Joan. 2. mi expilatoris. Quid Angelos commemoro
15. JksUS CHRlISTUS, Filius Dei, & Princeps Re-
Matth. gum terræ, bis flagellis cecidit Templi profa-
I. 12. natores. Parum eſt. Neque enim mirum vide-
ri debet, ſi in forma ſervi ſervilia non exhor-
ruit. In dextera Dei ſedens ad ægrotantem E-
leazarum deſcendit, eumque ad quartam horæ
Partem flagellavit, quèòd bello interfuerit Gal-
Rco, quamvis in Cæſarem HEccleſiaſticæ liber-
tatis perduellem pugnaretur. Parùm abfuit, in-
quiebat, quin expungerere ex albo filiorum.
Non tamen ſupplicium evades, quamvis rea-
tum evaſeris. Uſque adeò noxium aliquando
eſt, bello vel juſto intereſſe: nec indecorum vel
Deo eſt, errantem proſcindere. At, inquies,
etiam ſacris Profaniſque legibus arcentur ab al-

1. Reg.
15. 33.

Oliva

tari, qui hominem jugularint, mandante Juſti=
tia. Arcentur ab altari etiam, qui hoſtem pro-
ftraverint. Ut puto, non eſt infamis ſatelles,
quòd occiderit, ſed quia in hominis lamena, non
Juſtitiæ ,ſed Avaritiæ militavit. Certè Phinees, Num ꝛ5.
qui mœchorum par uno ictu transfodit, non mo- 8.
dò non rejectus eſt ab altari, verùm adeptus eſt
ſibi, poſteriſque Sacerdotii jus ſempiternum.

Diait etiam Deus: Producant aquæ re-
ptile animæ veiventis, & volatile ſu-
per terram ſub ſirmamento Cæœli. Crea-
vitque Deus cete grandia, & omnem
animam viventem atque motabilem;
quam produxerant aquæ in ſpecies
ſuas, & omne volatile ſecundum ge-
nus ſuum. Gen. I. 20.

Quis non obediat voci Domini, qui ità im- Servir
perat, ut ſibi conatum operis reſervet, relhi- Deo felin.
Età nobis ſolà operis gloria. Quam arduum oledien.
videbatur præceptum, cùm Aquæ juberentur tia etiam
ex ſeſe & Aquilas, & Phocas efformare. Ve- s arduit.
rùm, qui dixit, Producant aquæ reptile, Ipſe Suberior
creavit cete grandia. Vides hic elucere divinæ H
Gratiæ vim, nunquàm nos deſerentis in Ope- minores.
re, ſed nobiſcum ità collaborantis, ut noſtra Gratis
ſit ſœcunditas, ejus verò conatus. Quis ergo Dei perß-
non militet tam pio Patri, aut quis non ob-omnis.
temperet tam dulci Domino, quis demique non
aggrediatur opus quodvis, cum videat non de-
futurum ſibi Deum in labore? Non ità ſanè Aulici
Terrarum, rerumque Domini; qui ſumma ar- miſeri
duâque à Te perfici volunt, & nolunt, eorum
aut tibi gloriam adſcribi, aut etiam opus. Cùm
nihil agant, egiſſe Se jactant ommia. In mo=
rem enim prævaricaturi Adæ;, dormiendo;,
Evas architectantur: illicéôque exclamant, Hoc Gen. 2.
nunc os ex oſſi»bus meis, & caro de carne mea. 23.
Scilicèt diu exſudaſti, ut tantum Simulacrum
abſolveretur. Deus, non Tu, tam præſtantis
ſpirantiſque Statuæ Artifex. Quèòd ſi nec Nu-
men patimur à ſe ficti animatique Signi, &
dici, & credi Statuarium: quis ſperat ſibi re-
linquendam Laudem perfecti operis à Domi-
nis rerum, uno gloriæ vento Chamæleontis
ad inſtar ſaginandis?

JESUS autem tenens manum ejus,
elevavit eum, & ſurreait. Marc. 9.
26.

Quemnam elevavit? Energumenum, quem Religiofus
Damon, recedendo, quaſi mortuum alliſerat cim hi-
humi. Vidéſne à nullo erectum, niſi à ſolo 5
Chriſto. Ergo, ſi Dæmonis tyrannidem evaſi- Fe eniut.
ſti, locus tuus terra, & lutum eſt: Undè ſur- pæniten-
gere non debes ſibilis provocatus decipientis An- tia vers
guis, atque dicentis, Eritis ſicut Dii, ſed imperio Srner⸗
tantùm Domini erigentiste. Qui majori quoque Gac
conatu à luto, quàm à Satana te abſtrahet. Nam „axia
cùm ſold voce Jxsws divulſerit à Puero Dæ- viliora,
monem, à Luto Puerum, toto dexteræ niſu
elevavit. Tu quis es, qui nullo te ſublevante, Humili⸗
à Luto immigras ad Lilia, imò & ad Aſtra? 1as
Ergé ne tam citò tædet te abjectionis & Luti? zſan.
Qnd, quòd violentia te diſcerpentis Satanæ 4a,.
volutabaris in terra: Qui ubicunque eum appre- Matc: se
benderit, aællidit illum. Et modò jacere non 17,
= potes

9

Stromatum, Lib. XI. 261

i Religiaßi potes ſub Chriſto, ubi tamdiu ſub Satana ja-
o⸗ Laici hu- cuiſti? An non in luto allidebaris, qui, ut in
mile ſint. domo Caæſaris inires gratiam vel mediaſtino-
un Ralgis rum, demittebaris ad blanditias, & ipfſis etiam
ncle Mogtiß. aſſentabare vernulis? Nihil abjectum putabas;
N catioves o quod ambitionis tibi Spiritus ſuaderet. Ubi-
wit dere pro cunque ille arripiebat te, allidebat te, in Fo-

um rRe⸗, ro, in Atrio, in Senatu, in Templo. Et modô,
4 r6 . . . . .
Frr jubente Chriſto, ut recumbas in noviſſima ſe-

ler. H de Convivii, nec ſubmitti potes Nobilioribus,
lef. Mando. & Sapientioribus, & Ductoribus tuis? Non
. 2 Exod. 4. abſimilis mihi videris Virgæ Moſaicæ; quæ olim
t 3 Chri terræ non modò hærens, verùm etiam infixa,
nn Hheone, erumpebat in flores, nunquaàm pertæſa lutum.
lin id Fer. Hæc tamen, in loco ſancto, imperio Domini
4 vori. humi Projecta, illicò efferata eſt in Colubrum,
nſinn “ e ipſumque fugavit Moyſem. In Colubrum , an
“ in Corylum demutata eſt efflorentem, uti erat,

Vanu;, 9 . . . 8
Saperbis. antequàm recideretur? ex Frutice Anguis eva-

Gloris ſit; ubi pulverem attigit, quæ olim terræ in-
vana. foſſa nuces proferebat & frondes. Adeò, quæ
Rerste. Nati patimur non inviti, aut Naturam, aut
um a * Genus tolerantes; ea odimus, ſi pro Deo ea
2 obern nobis imperentur a Gratia. Etiam Ducum ſati
tormanß ſanguine;, ut Principi gratificentur, abjectiori-
eptlete bus ſe Aulæ Miniſtris incurvabunt; de loco in
Icehn: loca ignobiliora migrabunt, mutabunt cœlum,
Eenunk, nihil oneroſum, & inſalubre recuſaturi, Am-
Ce, unt bitione, & Spe omnia molliente. At pro Deo
in Cœnobiis aliquando, ſubdi neſciunt Præla-
tis integerrimis, & ſi & Domo ampla, in mi-
norem proficiſci jubeantur, tanquam de exilio
queruntur. En Corylum humi projectam repen-
tè morſum minari Moyſi. Quid, ſi Ruſticus ea
refugiat ſub Chriſto agere, quæ lubens obibat
in paterno mapali? Exultabas tu quoque olim
in vilitate tua: qui modèò in Chriſti humilita-
te exaſperaris. Ibat Saul poſt Aſinas non invi-
tus. Mox obequitare ſibi Davidem minorem
imperio, ſed triumpho ſuperiorem non tulit.
Nunquam de primatu diſſeruere Apoſtoli in
lintre: in œnnaculo contenderunt de principatu.
Aulie; Et nunc, ſed impiè, non perſanctè, ut ohm,
iuexplebi- vel Latro & Cruce, non pallium ſub Chriſto
lei. petit, ſed regnum. Neſcio, quâ ratione Crux
Domini altius cor pendentis elevat, quaàm cor-
pus. Putas Core, Abiron, & Dathan inter la-
teres, & flagella Pharaonis vel ſatellitibus in-
vidiſſe libertatem? In eremo etiam Sacerdotii
ſibi Cidarim, & Thura uſurparunt. Itaà eſt. Nul-
lum nobis ſordet lutum, niſi quod cruore Do-
mini ſubactum eſt. Babylone filia Chaldæorum
ſolio deſcendit, & in pulvere conſidet. Hie-
roſolymis malumus in præceps agi, quam in
humum abjici. Paſſim videas ſuper pinnaculum
Temph Lumbricos circumvolvi, & quamvis
ſtaturus non ſit & mole tantâ ſuper lapidem la-
pis, malunt ruere, quàm jacere.

polot,ain
namchn
Omtia. hr.
, Cnnimn-

Induite novum bhominem.

Epheſ. 4.
24.

o, krerritia Ideò ab homimibus ſeceſſimus, ut alii ab ho-
inken irnua- minibus redderemur. Dubium autem eſſe po-

r lul H teſt, moréne Arboris carioſæ, an Phomicis
0. knng ti. annoſæ exemplo reparandi ſimus, qui cum Ju-
ulo eita 1 roci. 8O in eremum receſſimus? Utriuſque grata, &
ind 14 ium. HMira innovatio. IIIa enim floribus hæc colo-
bekünm e, ribus illa frondibus , hæc pennis convweſtitur.
terpens 3 Verùm reparationis fauſtitate pares, culturâ
e duammaximè ſejunguntur. Avis enim in cinna-
,
n
1 ℳ 6

momo, & thure feplumeſcit: Arbor ſterco-
1c , falcéque Teparatur. In tanta tamen diſſimi- Mortifi-
litudine iterùm fœderantur, quòd; ut Plamta catio.
ferro ſie Phoenix flammis innovatur. Ego ſa- pœniten-
ne putaverim utriuſque nobis in receſſu noſtro tia.
imitandam eſſe culturam Phoenicis, & Plantæ:
itaà tamen; ut priùs in morem arboris & am-
putemur, & ſtercoremur ſcelerum Mortiſque
recordatione, quò ſcilicèt in nidulo deindè ex-
emplorum Chriſti, inter aromata & docentis
& coronantis nos Domini, renovemur. Vel Xenodo-
certeé, cum Xenodochium Exercitationibus ebium.
ſuccedat ſolitudinis, crediderim in oratione in- Socioratiz
novari nos inſtar Phoœnicis, inter odores divi- Experi-
narum cogitationum: in Noſocomio autem in- menta.
ter vulnera; & pædorem morboſorum, ad Inprmir
inſtar Arboris fimo ferrôque vegetari. Quòd;, ſervien.
ſi ſterileſcens in Evangelio Ficus foœdâ ſterco- dum.
ris appoſitione fœcundatur, & per ſecuris vul-
nera parit: Quid nobis foœcunditatis expectan-
dum, qui nec ſterileſcimus, nec expectamus
cophinos, ſed ſtercori occurrimus, à nitore
domus Dei in Xenodochi ſqualorem immi-
graturi. Miror Jobum in ſtercore, & vulne-
re: ſed Vos uberiàs commendandi, qui neu-
tro caretis, quamvis Satanâ adverſario carea-
tis. Quod enim illi Dæmon inflixit, vobis
affixit Charitas; quæ proximorum non onera
modô, ſed etiam vulnera tulit. Simulacrum
quoddam Domini circumfertis in carne veſtra.
Ut enim Dei Verbum culpæ expers, omnium
in ſe crimina & tranſtulit, & expunxit: ità
vos morborum incommoda mente, manuũque
integri ſubitis, ut æ&grotantium levetis ango-
rém. Et ſanè, ut Verbum & ſinu divinitatis
deſilit ad ſolatium laborantium: ità vos è la-
tebris contemplationis, hoc eſt, & Dei pectore
in Noſocomia devolatis, ad jacentium leva-
men; & ſalutem. Quid, quòd Dominus ità ani-
marum incolumitati proſpexit, ut, & corpo-
ribus mederetur: ità veſtræ quoque partes e-
runt, eàâ ratione mimſtrare ægrorum membris,
ut cordibus ſuccurratis. Porrò non ego Eliſei 4. Reg.5:
felicitatem veſtro labori contulerim. Ille enim 8.
nec atrio pedem extulit, ut accedenti, & ſup-
plicanti ſibi Naamano mederetur: Vos verô
non accedentes ad vos ulceroſos convenitis,
qui non vobis blandientur, ſed vobis maledi-
cent. Neque verò mundatum Syrum objece-
rit quiſpiam: nam veſtro quoque ſtudio non
in Jordane, ſed in ſanguine Agni ſcelerum
lepra purgabitur: quôdque ille perfecit in car-
ne ſupplicantis, vos in blaſphemantium cor-
de conficietis. Ergo & labore, & lavacro,
& curatione veſter ſanctior excurſus, quam
Prophetæ ſtatio ferax miraculorum. An puta- Act. 3. 24
tis vos Petro difſſimiles Claudum erigenti,
cùm Templum ſubiret oraturus? Diſlimiles
certè eſtis, quòd ille oraturus eſt, vos verò
oraſtis: ille ad Templum accedit, vos & San-
ctuario receditis: quod ille ſperat, ſam vos in
horreo habetis. Denique ille baſes claudicantis
ſolidavit, ut curreret in Templum: vos corda
expirantium confirmatis, ut Cœlum infſcen-
dant. Is, quem Petrus eréxit, ſtadii laborem
ingreſſus eſt, bravio forſitan cariturus: IIIi
verò; qui à vobis de ſcelerum luto erigentur;
ſine laſſitudine ſtadii, bravii coronâ donabun-

tur. A ſcelere ad Chriſtum deducentur, à

Chriſto traducentur ad Patrem. Fallor, ſi non
& Angelo anteſtatis benedicenti Jacob. Ita e-

mnim eum recudit in Ifraélem, ut tamen, & luctâ

fatigave-

262

fatigaverit, & pede claudum effecerit. Vos,
quos reddideritis Iſraéles, non delaſſabitis pu-
gnâ, ſed omni ſolatii genere recreabitis: nec
pede claudicabunt, ſed mente impigri, vege-
Gen. 32. tique evolabunt ad palmam. Nequaqudm, in-
28. quit ad Patriarcham Angelus, Jacob appella-
bitur nomen tuum, ſed Iſrael. At, Deus im-
mortalis! quàm infauſtus is Iſraêl eſt, qui di-
greſſus ab Angelo, nomiris ſpecioſi dehcias
prælibavit, non Deum videndo, ſed aſpicien-
do Eſau cum ſatellitibus quadringentis! Ele-
Gen. 33. Vans autem Jacob oculos ſuos, vidit venientem
I1. Eſai, & cum eo quadringentos viros. Valeat Iſ-
raël. Malo enim Luctator eſſe, quàm Iſrael, ſi
tanti & ominis, & nominis frucéctus eſt Eſau.
Quaàm feliciores Iſraeles Spiritus oris veſtri e-
laborabit, quando ipſi, quos ſanctificabitis,
ægri corde;, mentéque mundati Deum vide-
bunt, ſicuti eſt. Claudicat Jacob attactu Lu-
Ctatoris, ut Simulacrum induat videntis Deum.
Quos manus veſtra tetigerit, Iſraêles evadent,
quibus Juss, non Eſau apparebit. Audeo pie-
tatem veſtram penè ſanctitati Arcæ præferre.
Quocunque enim illa inferretur, fiebat Pla-
ga magna nimis in vulgo. At veſtra quoquò
irruperit Charitas, magna acceſſio Incolumi-
tatis fiet. Nonnullorum & caro refloreſcet, &
mentes omnmium reparabuntur. Sedenim, in-
quiet aliquis, ducebatur illa inter Philiſthæos,
& ideò ſæviit. Sæviit & in Ifraëlitas. Verùm
ſolos attriverit Philiſthæos. Conſpectus veſter
ipſos Domini hoſtes in hoftias Domini com-
mutabit. Qui enim in lecto ululat, & ſcele-
rum paralyſi torpet, ut vos reſpexerit, ex-
ſolvetur omni criminum nexu, per vos mem-
brorum quidem dolore levatus, ſed luctu an-
goréque animi ſaucius, quo ſcelerum catenæ
conteruntur.

Qui poſuit fines tuos pacem. Pl. 147. 14.

Inimici Excubare voluit Dominus Pacem in regni
dileétio. ſui finibus, ne, vel accederet ſuam ad regiam
Vnio laſa. livoris, odiive quadriga. Immiſericors repel-
letur quidem, led propè atrium. Deſes arce-
tur, ſed non procul à foro. Avaritia rejicie-
tur: ſed à januis Hieroſolymæ. Odium verô
nec confinia attinget, quibus cùm Pax incubet,
hoſtem ſuum quàm longiſſimè propulſabit. Por-
rò Dominus exulare quodammodôò à regia bea-
titatis non refugit, dum ſecum in terras Pa-
cem adveheret. Hanc videlicèt cecinere in ſta-
bulo Angeli: ac ſi Puer hâc und carere non
poſſet, vel in fœno, cùm ibi omnibus omni-
nò careret deliciis; vel omm carere poſſet ſo-
latio, ultrôque jaceret in ſtabulo, dummodè
una illi non deeſſet Pax, quam diſcipulis ſuis
ommibus moriturus commendavit, Matre uni
Iſa. 33.7. tantàùm è diſcipulis relictà. Anpeli Pacis ama-
rè flebunt. Ecquare, moriente Chriſto, cuùm
Synagogæ omnes omminò virtutes interirent,
ſola ab Angelis comploratur Pax? Quia ſola
& JksüMm damnavit neglecta, & Synagogam
peſſundedit. Scribarum Ira auſa eſt eam ordi-
ri telam, cui contexendæ fuſcinam ſuam Lu-
cifer pro liciatorio ſuppoſuit. Et repleti Jſunt
omnes in Synagoga ird. Qu gliſcente, & ſer-
pente patibulum Domino adornatum eſt.

Luc. 4.
2,8.

Conſiderate Lilia agri quomodò creſcunt:
Non laborant, neque nent. Matt. 6.28.

5

pertate ad virgas: à ſupplicio ad Apoſtolatum:

Oliva

Nihil facilius, quam non laborare: & ni- Ambitio,
hil omninò difficilius. Laboratur ubique ab Séarus ia
hominmibus, ut excreſcant, cùm una hæc in- mediocrit. 1,
crementi ſatio ſit, non ſudare. Et quot Lilia Deicure .
non modè laborant, verùm etiam degenerant ſe com.
in Carduos, ut intumeſcant. Quòd ſi fruſtra ittere.
nent Lilia, ut ſurgant: quanta demum inſa-
nmia eſt, ſi felix laboret, ut coloretur in Vio-
lam. Nequit flos creſcere laborando: & olus
nendo demutabitur in abietem? Attamen in
atrio Principum Chriſtianorum;, apud quos
hæc publicè ad Aras recitantur, videmus her-
bas omnes in textrices converſas, ut ſibi ſyr-
ma producant, & togas elaborent. Malchus Dignits:
æſtuat, ut convertatur in Caipham: Semei mo- in indi-
lam rotat, ut demutetur in Saül. Lixa excu- gnii⸗
bat, ut coæquetur Joabo. Utinâmque unum
tantùm cubitum ſtaturæ adjicerent ſuæ Pyg-
mæi: verùm cubitis non minùs quadraginta no-
vem Ambitionis flamma ſupra fornacem attol-
litur, tantuſque excreſcendi æſtus eſt, ut hu-
jus comparatione ardoris frigere videatur ipſa
quoque Babylonica fornax, ſylvarum coacer-
vatione vix ſatura. Mitte, quæſo te, laborem
tantum. Sedendo, non ſudando, & Lilia excreſ-
cunt, & Olera aſſurgunt in arbores. Saul pere-
grinando cum Agaſone devenit ad ſolium. Ge- Aulici
deon cribrando triticum, Triumpho proluſit. veri.
Judith & latebris progreſſa eſt ad Conopeum.
David de poſt ſoœtantes traductus eſt ad Go-
ham. Samuzl, concinmnando lucernas, ad Sacer-
dotium evehitur. Moyſes exilio nanciſcitur Prin-
cipatum. J oſeph, niſi vinciretur, non excurre-
ret ad Coronam. Præ omnibus tamen Marti-
nianus, & Saturnianus divinam in ſe Providen-
tiam effulſiſſe teſtantur. Hi inter mancipia Tri- Marty-
bum Vandali viliſſima capita, Maximæ conſer- rol. 16.
væ magiſterio ad Chriſtum traducti, Pedicas Octob.
Servitutis in Martyrii Diadema converterunt.
Ergo quotidiè cæſi, & poſtridiè portentosè in-
columes, fatigatis tandem & lictoribus & fu-
ſtibus ablegantur in eremum. Ibi repentè in A-
poſtolos converſi innumeram populorum mul-
titudinem Chriſti fide imbuerunt. Iterùm vin-
cti, & poſt quadrigas per ſpineta, & rupes tra-
cti, agonem ſuum conſummarunt. Ergo à ma-
nicis ad baptiſmum: ab aquis ad compedes: hoc
eſt à ſervitute ad libertatem filiorum Dei: à li-

iterùm ab Apoſtolatu ad martyrium conceſlere,
tot auſpicati palmas; laureâſque in ergaſtulo.
Quis miretur aurum in luto concreſcere: quan-
do in nervo Martyres, Apoſtolique erudiun-
tur? Et quos Martyres putas? quibus Elemen-
torum, & Prophetarum miracula ceſſere in pœ-
nam, ut lauream duplicarent: Nam, cùm ex §8. Mar-
aquis pennæ avibus emerſerint: his, inter un- Mres.
das Baptiſmi, compedes ſuccrevere. Quid, quòd paii pre
& rheda præſtò ipſis, ut olim, Eliæ, eſt: quꝗ Chriſte.
non triumphent, ſed intereant. Neſcio, an in Crudeli-
ſtadio eos quis antecedere poſſit, quos ad bra- arſecutn
vium tormentorum quadriga rapit. Licuñt ali- nan noeete
quando tandem, quod diù deſperando optaba-
mus, curru in Coelum vehi. Scilicèt crudelitas
tantis feſſa laboribus ſub Nerone, quadrigas
in Africa inſcendit, &, ne delicaté ſævViat;, .
conſidet delicatè. Non jam miretur Salomen k ſen,,
Dominorum ſtoliditate ſervos obequitare, quan- 4
do immanitate Tyrannorum mancipiis quadri-
gæ deſtinantur, ideò triumphales, quia infames
. )

Laæata- .

le
Dl
M
d

Lætabitur deſerta & invia, & exulta-
bit ſolitudo, & Rorebit ſicut Lilium.
Ila. 35. I.

Callaal-. Meritò proindè exclamat Hieronymus, Mi-
leg. hi oppidum carcer, & ſolitudo paradiſus eſt.
Via mix- Sed „ quam ille beatus in rupibus, tam nos
1s. in exedris infelices. Timendum enim eſt, ne
Horente ſolitudine in morem Lilii, nos in tur-
ba areſcamus, ut Fonum. Verùm erigat nos
Chriſtus, qui, & Flos eſt, & Hieroſolymis
Scripturas interpretatur. Quid ergo? An di-
cemus deceptum Iſaiam, qui Lilia in ſolitudi-
ne conſevit: an Chriſtum inter turbas Lilium
fuiſſe convallium pernegabimus? Neutrum. Non
emm Chriſtus ab eremo abfuit, cùm turbæ
adfuit. Potes & eremo frui Babylone. Imita-
re Gervaſii Protaſiique latebras in media urbe.
Dices non tantum commorandum tibi in ci-
4 vitate populoſa, verùm etiam in domo, fami-

n liâque perſtreperà. Et in ampla familia fabrica-
Ean tur Hieronymus eremum Celantiæ. Quod ſi nec

latéêre aliquando potes, & ſubduci tum exte-
ris, tum tuis, docet te Quintilianus, quâ ra-
tione in turba ſis ſolus, & deſerto fruare in

l N „
Coßf Senatu. Et ſanè, ſi clamat Ambroſius nun-
D quàm ſe minus ſolum eſſe, quam cùm ſolus eſ-
1s ek d

ſet! cur ego non ſperem, me tum maximè fore
nlle ſolum, cùm ſolus eſſe non potero. Ergo non
rſankr à præruptis montium cautibus noſtra pendet
IMhenme ſolitudo, ſed à corde, quod ſciat in ſeſe re-
tanrnke. cedere. Miſeret me Davidis à columba ſibi a-
nlelet las deprecantis, cùm in medio throno præſtô
illi foret eremus.

Dieit ei IE SUS: Malier, quid ploras!
Joan. 20. 13.

bielene Latitia Quam laudavit in convivio, in horto blan-
1 1 ... . . —.
nimm jugis. dé increpat: & qui peccantem excepit, abji-
t lerunſe 8. Magde- cit adamantem. Nimirum, turbato corde, plo-

ena. . ae
rabat. Uſque adee Domino inviſus eſt Mo-

ror, ut fœtore ejus ipſa quoque ferè compu-

dommrhi truerint aromata, quæ Magdalena coëmerat
lorunli“ inungendo Servatori. Exiſtimabam adblandi-
Apektur turum Dominum Pœnitenti, gratialque rela-
immonti) turum, quèd ſibi morienti adſtitiſſet, quòôd
Ne n e adfuiſſet tumulando „ quòd ſepulti recordare-
Parleiß tur, quèd abſentem deperiret. Verùm tanta-
toligne , rum gemmarum pretium unus complorantis
cuboe mœror elevavit. Et merité; nam, dùm moœ-
alri ret Magdalena „dubitat de triumpho, faſtidit
N Angelos, comites deſerit reſurrectionem A-
P1u unn. poſtolis non enuntiat. Quòôd ſi, quæ de abſen-
: bg/ iſrer. tia Chriſti turbatur, cuùm opibus Charitatis
eſed o exundet, non coronatur, ſed carpitur; quâ,
nen quæſo, reprehenſionis acrimonid ſtringendi ſunt,
M e, quos in mœroris ſtagno demergit ſibilus auræ
lib, tenuis, aut vento abreptum folium, undque
on ſtipula, quam optant, excuſſo frumento?
e
S .
Peng l, Ut ſciat Toprobare malum, & eligere
bonum. Iſa. 7. 15.
pmmien e
oeliii ag Hmitandi Non ut intelligat, noveritve malum, hoc

optim . .
guge ostiwi. enim multorum eſt, ſed ut reprobet malum,
Propoſta quod equidem paucorum eſt. Vides, hic non

reti, 3 †) .
etinenda ſatis eſſe ad bravium conſequendum, ſi le-

—

Stromatum, Lib. XNl.

263
pram diſcernas à lævore: veruùm debes, quam Moreiß-
luem fateris, cordis fortitudine reprobare. Re- cario Paſ
probare, inquam, malum debes, ut ſcias non Tonn
tibi laudi vertendum, ſi malo abſtineas, niſi ga.
illud etiam reprobes. Opus eſt, ut bellum cum Pœniten-
crimine agas; quod niſi confodias, non cares tia verz.
crimine, quamvis non exceperis crimen. U Renova-
ſeiat reprobare malum, inquit. Animadvertas 1, 2 .
& illud velim, parùm eſſe, ſi malum repro- da, odiſſe
bes, niſi ſcias reprobare malum. Tuum eſt non abje-
ſcitè vitium repellere. Nolo ſcelus abigas, quòd eiſ, Te-
à Superiore monearis, decere te innocentiam: biditaté.
quòôd illud videas ab optimis rejici: quòd fup-
plicium non ignores indictum peccanti; hoc
enim eſt malum reprobare. Tunc ſcies repro- Amore
bare malum, cùm nullo ſuaſore, nulléque daci.
propoſito aut exemplo, aut ſupplicio, tædebit ,
te vitii, quòd vitium ſit. Ità à te rejici ma- ,
lum debet, ut à Samaritis exceptus eſt JksUS. quiſue.
Ut enim illi conteſtati ſunt fœminæ, non jam
propter loquelam ejus adhæſiſſe ſe Chriſto;,
ſed, quòd & audiſflent, & perſpexiſſent di-
vinam prophetantis ſanctimoniam: ità & te
decet infeſtum crimini eſſe, non, quòd à cæ-
teris repellatur, ſed, quòd noveris, quanto
ſit conatu virus proterendum. Porrò, quod
de vitii exterminatione Iſaias expreſſit, di-
ctum putato de adoptione virtutis. Et elige-
re bonum. Fruſtrà enim cariturum te malo ſpe-
ras, ni bono adhæſeris. Videas interdàm ple- Fervor.
roſque ab Angue refſilire, ſed Columbas non Religioſßi
aſſequi: quos citò videbis in Serpentes & Dra- ebidi.
cones degenerare. Quod enim non ſummis
inſidet, proruit in ima. E filiis Abrahæ nemo
Iris, nullus Smaragdus eſt: aut inter arenas
littoris cenſetur, ſi bonus non eſt. Sicut ſtel- Gen. 22.
las eœli, & ſicut arenam, quaæ eſt in litto- 7.
re maris, inquit ad Abrahamum Dominus.
Si ſtella non es, non fulgur, non lilium,
arena es.

Dicit eis Petrus: Vado piſcari. Dicunt
ei, Venimus & nos tecum. Et exie-
runt, & aſcenderunt in Navim: Et
illa nocte nihil prendiderunt. Mané
autem jaëto, ſtetit JESUS in litto-
re: Non tamen cognoverunt Diſcipa-
li, quia JE& US eſt. Dixit ergo eis
JESUS: Puerit: numquid pulmen-
tarium habetis! Reſponderunt ei: non.
Et dicit eis: Mittite in derxteram na-
vigii rete, & invenietis. Miſerunt
ergo, & non valebant illud trahere
præ multitudine piſcium. Joan. 21.

3

Hoc Mare magnum, & ſpatioſum mani- Vocatio-

bus, ſi credimus Bernardo, Religio, ſeu Cœ- nis benefi-

nobium eſt. Quiſque noſtrum huc acceſſitun.
exclamando cum Petro? Vado piſcari. Ut e- Joan. 21.
nim nanciſceremur & margaritum cœloôrum 3.
regno ſuppar, & illum extraheremus piſcem,
qui ſtaterem geſtat in ore. Chriſtum ſcilicèt
ſalutis Drachmam, rupibus inhorreſcens, &
fluctibus procelloſum Mortificationis mare non Raligie
expavimus. Piſcatus abduxit nos ſinu Pa- Rs e.
rentum, & è& domo Cæſaris. Vado piſcari. No- Ibid.
lo inopia contabeſcere: nolo mori pannoſus.

Exierunt, & aſcenderunt in Navim. De nobis
prophe-

264

prophetat Evangeliſta, cùm de ſe ſcribit: Exi-
vimus & nos, & Navim aſcendimus. Undè,
rogo, exivimus, & quô evaſimus. Exivimus
& lectis eburneis, ex hortis, è circo, è ſinu
ſpei. In Navi ſumus „ubi nihil ſpei, parùm rei,
multum laboris: diè fluctuat, nec noctu quief-
cit. Verbo, abducti à Regibus inter remiges
vigilamus. Quo, quæſo, lucro tantum ſpei
dimiſimus, & tantum vigiliarum, & fluctuum
toleramus? Audi. Et illà nocte nihil prendide-
runt. Fluctuamus per totam noétem, & eſu-
rimus. O, Vado piſcari! Ubi præda? Ubi
piſces? Ubi ex piſce nummus? Tota tibi ſu-
datur nox, & manè facto, ſolas noctium gut-
tas oſtentas? An proptereà exiſti, aſcendiſti,
navigaſti? Objicitur mihi hoc loco raptus ad
Dei tribunal Monachus, ubi damnandus à
Matre, quæ ibi aderat, iis verbis ſugillatus eſt,
quibus olim eam lacrymantem dimiſerat con-
cefſurus in eremum, Volo ſalvare animam
meam. Tu-ne es, qui damnaris? Quèò abis,
profugus à domo, a patre, à throno? Vado
1bid. 5. piſcari. Benè eſt. Dicit nunc tibi JEsUs, Pue-
ri numquid pulmentarium habetis 7Non. Non?
Tepiditas Nônne in Navim aſcendiſti? Aſcendi, remi-
vix Ane gavi, laboravi, & nihil cepi. Non abſimiles
iniquita- noſtri labores ſunt conatibus Judæorum;, qui,
Exod.5. Cum ſplendidè ſucclamaſſent Pharaoni: Deus
3. Hebræorum vocavit nos, ut eumus viam trium
dierum in ſolitudinem, & ſacrificemus Domi-
no Deo noſirè. Audi Religioſos. Vado piſcari.
U eamus, & ſacrificemus. Scilicèt. Imò, ut
eamus, & epulemur, & murmuremus, &
fornicemur, & erigamus Vitulum, & Moy-
ſem lapidemus. Quam eundo procul abimus
à noſtro propoſito! Holocauſta deſignabantur,
& fumant patinæ. Vitulus non immolatur;
ſed adoratur. Ergo non ſufficit exiſſe, ut piſ-
caremur; nam qui dixit, Vado piſcari, audit
cum ſociis : Et illâ nocte nibil prendiderunt.
Nota illud Nihil. Non enim in Apoſtolico mari
invenitur aurea mediocritas: ſed aut Crœſus,
aut Irus es. Hinc fit, ut in domo Abrahæ
nullus reperiatur mediocris aut virtutis, aut
improbitatis. Sara, & Agar: alha cœlo proxi-
ma;, alia profundior abyflo. E filiis alter Iſaac,
alter Iſmaël eſt; neuter mediocris, ſed uterque
maximus, ſeu innocentiâ, ſeu improbitate.
uid? Nonne in utero Rebeccæ, quæ pro-
cul dubio Eccleſiam deſignabat, qui Jacob non
Pſal. 106. eſt, Eſau eſt? Audi Pſalmiſtam: Poſait fumi-
33. na in deſertum: & exitus aquarum in ſitim.
Profecto aut flumen, aut deſertum eſt. Non
datur, inter exundantiam aquarum, & aridi-
tatem, rivulus, ſed aut tumidus Euphrates
ſit oportet, aut Eremus arenoſa. Intuere Aa-
ronis Virgam, aut aret, aut frondes, flores,
pomâque ſimul progignit. Non viret tantùm
cùm arere deſierit, ſed habet cum frondibus,
ipſo puncto temporis, & amygdalas. Et
quando de virga loquimur, intueamur Moy-
ſis virgam. Aut Virga direckionis, & regni eſt;
aut ſi Virga non eſt, Draco eſt. Potuiſſet in
Lacertum demutari, quo, ut non juvere, ità
nec interibis. Verùm locus, in quo ſiat Moy-
Fervor ſes, terra ſanéta eſt, ubi, cùm nihil non ſum-
neceſſa- 2 2 „ cum mih
rias Reli- uI ſit, Virga aut regit, aut necat. Quid
gioſis & Virgam loquor? Ipſa Moyſis Dextera, ſi a ſe
Frr- deficit, non decoloratur, ſed ſordet. Denique,

Ibid.

to, nullam ſupereſſe mediocritatis ſpem in do-
mo Dei. Et ne videamur allegoriis quodammodò

Tyro de-
gener.

Oliva

aut prodigioſa, aut leproſa eſt. Vides, ut pu-

te
velitare, pugnemus exemphis. Giézi nénne ſin
aut optimus, aut peſſimus vixit. Demique jam aul
inter Prophetas non quidem prophetia, ſed l
munere fecundus eſt ab Eliſeo: jam inter A- I
varos primus eſt: quique Prophetiæ fulgori- Alu,
bus pridem radiabat, puſtulis ſaniéque Ava- Cen
ritiæ contabeſcit. Lacchæus ex Publicano, intrà Ela
diem unam, Abrahæ filius. Qui furabatur, De⸗
non feriatur tantùm à rapinis, verùm & di- i bea
midium patrimoni ſui pauperibus dilargitur. Enli
Paulus, quàâ horàâ deſüt furere, fulgere Ccpit. unie
Judas aut Apoſtolus nominatur;, aut Latro. A Cunten
cœnaculo non ad prata, ſed ad proditionem ie,
tranſit. Modò veſcitur Agno, modè pendet “
ex Arbore. Petrus aut Divinitatem profitetur ki
Chriſti, aut ejerat Humanitatem. Modèò gla- 3 n
dium evaginat contrà Cohortem, modè tre- en
pidat coram Ancilla. Quid David? Pſallit, & ulet
Mochatur. Quid Salomon? Modò Templum in
Deo excitat: modè ſupplex colit Aſtharthen n
& Moloc. Ad aras qui litat, ſi Abel non eſt, unli
erit omninò Cain. Qui certè Cain ab holocau- “
ſto non ad plumas deſilit, ſed ad cædem. Mi- rel
raris Cainum: Aaronem demirare, quem aut Pu
