Pl. 31. 3. verlus ſum in zærumna mea, dum configitur ſpi-
Correcto na. En vitam Voluntatis divinæ cum ſpina in-
2dmwit- fuſam indignationis Dei. Nequit, nequit Ira
enia. ſine vitæ beneficio ſævire. Nônne ſpectas apud
Suserior Joannem in Apocalypſi Gladium prodeuntem

sme , ex ore Chriſti, undè vitæ Spiritus Adæ eſt
4*6 per :
die. inditus.
Vox Domini ſuper aJuas. Pſ. 28. 3.
Cerrectio Convertimi ad me, clamat vox iſta. Porròô
MWa 4. α.

per aquas Deus Voce, Pedibus graditur Pe-
trus. Adeò ſuaviùs ſemper Deus, quàm ho-
mines cum hominibus agunt. Porrò Aqua &
in Cryſtallum concreſcere poteſt, & in Gla-
ciem. Quanquam autem ſplendidior illa, du-
riérque, quam iſta, ſit, utraque tamen con-
verſionem fidelium exprimit. Cryſtallus quidem
perſeverantium, Glacies deficientium eſt ima-
viſitatio- go. IIlud advertas: Quamidià Glacies perdu-
nes. rat, Cryſtallo non difſimilis eſt, fulget, mi-
cat, ſordes refugit, ſublimis pendet: ut autem
Familia eliquari cœperit, pulveri agglutinatur, luto
ritas cum jmmiſcetur, proteritur pedibus, nihil eâà vilius,
Tazalart nihil fœdius. Et ſanè quot vidimus in Religio-
Tepidita, ne, Cryſtalli inſtar, fulgere, quos eliquatos
paſt fer-. ſprevere & Primores, & Cives: Unde Gelu?
vorem. ex frigore. Et Juſtus perſeverat, & Impius
Apxſtasz convertitur vi Timoris Domini. Undè ergo
vie t. tanta cryſtalli & glaciei diſſimilitudo? Hæc in
amor, Montium viſceribus concreſcit, illa ubique du-
Tal nta ratur. Soli lucique glacies patet, ideéque ſol-
dila- vitur: diu lucem cryſtallus fugit, atque ideò
zeant.
tat, lucémque ſine diſpendio ſui non patiatur
„modò, verùm & Sole percuſſâne dicam;, an
fœta parturiat, pariâtque. Periculosè Juſti
ſunt, qui Juſtitiam in turba præferre conſueve-
runt. Expoſita enim in foro Sanctitatis glacies,
hyeme fortaſsè durabit, ſolvetur vere. Quæ in
penetralibus Clauſtri concreſcit Virtus, lucem
aliquamdin non videt, ut ſemper lucem fun-
dat. At Cr yſtallus licèt ſis . potes & oſſa Mar-

culum à Juſtis convertentibus Impios, ad Im-

ſolidatur ità, ut duritiem in naturam conver-

Oliva

tyrum continere cum laude, & lances æmula-
tus, illecebræ ſubſervire. Non ſancta ſtatim
Deo Cryſtallus eſt, & Templo & Pompæ cogi-
tur militare, Aras Menſaâſque ornat, modò Bac-

chi Adminiſtra, modò Divini ſanguinis Concha.

Et, cùm feciſſet quaſi flagellum de funi-

oulis. Joan. 2. 15.

Didicit inter homines iraſci Verbum: & Sa- Crud,li-

pientia Dei, quæ in orbe terrarum olim lude- tas bo-
bat, nunc vulnerat. Nimirùm nullus Deo mi- mina.
tior, ideéòque nullus eò potentior in ſupplicio
eſt. Apertè id elucet in aere, quo quidem ele- Ira Dei
mento quid delicatius, atque placidius? Eo ta- ſaviſima.
men irato quid inclementius? Denſatur in plu- Precraßi-
vias, concreſcit in grandines, furit in turbine, icio,
ferocit in ventis, ardet in fulgetris, in fulmi- De⸗.
nibus debacchatur. Solem ſubducit, diem re- Spes au-
penté commutat in noctem. Undè mirum eſſe dax pec.
non debet, ſi mitiſſimus humani generis Ser- antium.
vator flagellis vendentes, ementéſque ehminet
& templo. Et quando copioſiùs de aêre diſſerui-
mus, libet illum Adoleſcentum indoli compa-
rare. Hi enim cùm ineunte ætate manſuetudi-
nem præ ſe ferant non vulgarem, non rarèò ſe-
nectam cruore tingunt, humanôque ſanguine
ætatis gravioris cani colorantur.

Non places Satrapis. 1. Reg. 29. 6.

Davidi ità reſpondit Philiſthinorum Rex, Rer uata-
ejus retinendi cupidus magis, quàm potens. "uer ſer-
Quod profectò portentum non infrequens in gpoie,
aulis, facit non rarò, ut Servi à Dominis ere- Auliei
cti Dominos ſibi cogant obedire. Certè regno- nen boni
rum perſæpè calamitates ferè omnes hoc è fon- franaudi.
te promanant. Nimirùm humo educti Solis ope Piguues
Vapores, ut aerem ſuperaverint, fulminum ad- ge. *7
miniſtri & fabri ſunt. Pluvias tamen, fulmins
que expectare poſſumus, quando capita non
Genere ſed Crimine viliſſima, Humanitatis,
Literarum, & Religionis ignara, Fortunæ ma-
gis indignatione, quàm beneficio, ſolio admo-
ventur. Aſtris debetur Cœlum, eèò ſi Inhala-
tiones, Fumumque Terra tranſiniſerit, ſola
pro Gratiis Fulmina recipiet. Nocet loci ſubli-
mitas Indigno: qui enim humi ſubſidens Vapor
fuiſſet, in cœlo duratur ad Stragem. Saülem
interroga, regio ferè animo in ſordida Fortuna,
in Regia verò animo ſordido, atque degeneri.

Ad nihilum deduétus eſt in conſpectu ejus Tenir⸗
malignus. Pſ. 14. 4. ſaculari-

bus

Monemur hoc loco, parcè admodùm Juſtos Zelus a-
1¹ 3 zi eſſe nimarum
nos eſſe, ſi ii quibuſcum agimus Impii eſſe cin⸗
non deſinunt. Nam de Viro Probo dicitur, fo-. Serietas.
re, ut in ejus conſpectu ad nihilum Malignus, Familia-

id eſt, Malignitas, deducatur. Quòd ſi verſi- riter eum
ſaculari-

. . bs,
perantem transferre libet plectentem Nefarios Zelcs a-

atque Sceleſtos: futurum affirmamus, ut Ma- zimarun
lignus in nihilum redigatur, ſed in conſpectu ſerias.
ejus: id eſt, cùm cauſas ipſe per ſe cognoverit, Serieigr.
non item cùm eas Miniſtris finiendas reliquerit. Rere.-
Ad nihilum deductus eſt in conſpectu ejus Me Soiſc
nus. Quid enim prodefſt Principem J uſtum et e,y reſidentia
ſi iniqui Judices de Reis ſtatuant? Caleat licét eerzr
ignis, ſi glaciem Sylvæ injiciat, infoæcundæ Pe 8
Arbores non comburentur. Sufficit ſibi Sol re- .

cedens luminis Vicariam Lunam, quam rein
u-

Ae
altte
uunt
mlävti
es Kan
ſuem co

De, (
„ Min

,lketn

1e all
nnn. eban tl
lani ihin
*%
ik nen
fm,
iii,
nn o
wbi
MAram
I, enitti
Acrk ue
m uet
. GnDum
etmnluaun
Lltker
,um
nn(
ni
Iirn,
D l

⸗ „
e,
pneg 6

2

ea. J

icke

energ en
neeier
ton n
Nonlü
lann

lnmmt

blen.
len
1
Ale
e n

Pb,

N ,
it,
Me,
1, 3 7

Stromatum, Lib. XII.

ſuâmet luce locupletat: non ideò tamen illa
aut diem infert, aut maturitatem confert. Re-
xI. 26. 5. gis Juſtitia, ſi judicaverit, proderit. Montes
. licut Cera fuxerunt à facie Domini. Ipſum non
dedecuit Præfectum Tribunalibus Angelum
pI. 14. 4. deſilire ad Gomorrhæos, ut puniret. Timen-
Dienitas tes autem Dominum glorificat. De quo id Do-
eui confe- minante affirmabimus? fortè de plurimis: uti-

nda. nam etiam de ommibus. Verùm, glorificati,
quòd timeant Dominum, aut latere ſtudent,
aut exaltationem recuſant, nam rari apparent.
Abſolvamus commentationem verſiculi repetitâ
bid. doctrina. Ad nibilum deductus eſt in conſpectu

vex ope- ejus Malignus. Nota: non in ſermone, ſed in
ruw. Cconſpectu Juſti Impius ſanctificatur: ut diſcas
Zelas a- tacitam faciei verecundiam eloquentiùs voce
Tramgt, ipsà perorare. Ardeant oculi Divino Amore;,
.. & picea eliquabitur Iniqui Cordis Cogitatio.
Si extiteris Ignis, Nix illicò ſolvetur. Cervæ
pariunt ad ſtrepitum tonitrui: Homines ſpiri-
tum ſalutis concipiunt, non ſi tones, ſed ſi ru-
tiles. Saulus lucet de Lupo in Agnum & Pa-
ſtorem converſus.

Date, & dabitur Vobis. Luc. 6. 38.

via mix- Ubi ſunt Vitæ Mixtæ contemptores? Sciant
72, Zelus hi ità Deum fontem eſſe, ut nos conchas eſſe
us O,a- Jubeat, quæ puriorem eò ſemper aquam reci-
tionis do- piunt, quò eam copioſiùs fundunt. Non ri-
num pro- gat tellurem Deus, ut imbrem bibat, ſed ut
merentur. herbam edat. Sanè quamvis feneſtra pateat,
Taleniorâ niſi & janua pateat, quâ ingrediens ventus
Wne. emittatur, eam ventus non perflat. Sic Deus
ei ſe menti communicat, quæ, quem haurit
ſpiritum, aliis non negat. Hac de cauſa Ven-
ti potius, quàm Solis imaginem Paracletus ſu-
biit, ut oſtenderet, non ſe ingredi velut Lu-
cem, ubi feneſtra duntaxat patet, verum, ve-
luti Auram eò labi, ubi Spiritus, qui hauri-
tur, emittitur. Hinc veritus Paulus, ne in ſuo
2. Cor. s. corde flare Spiritus deſineret, aiebat, Os no-
11. ſtrum patet ad vos, & Corinthii. Ideò David,
cuùm Deum rogaſſet, ne à ſe auferret Spiri-
Pſ. 0.15, tum ſanctum ſuum, Docebo, inquit, vias tuas.
Ac ſi diceret, Ingrediatur, Domine, Spiritus
tuus, nam & qua procurrat ad cæteros, para-
bo. Quòd ſi dixeris, Igni comparatum Spiri-
tum Dei, non modò Auræ: noveris præfoca-
ri Ignem, quem occulueris. Vult lucere pa-
lam, vult non ſoli ardere illi, cui ardet.

Vovete, & reddite Domino Deo veſtro,
omnes qui in circuitu ejus offertis mu-
nera. Pſ. 75. 12.
Affectus à Mirum eſt, hortari Prophetam, ut red-
Diage dant, qui afferunt. Si afferunt, cur times, ne
den Oour reddant ²½ Nimirum ſapienter extimet David;
nam, etiam cùm reddimus, non reddimus.
eain- Cor enim cum Opere devovimus, & ſolum
“ “ interdum Opus offertur. Non Sanguinem, ſed
Amorem Deus acceptat. Verùm altior latet
hic ſenſus. Reddite, qui offertis munera; hoc
eſt, qui, quæ non debes, donas, impleto prius
Vota, Prom iſſãque perſolve. Eleêmoſynam
largiris, bymnos recitas, munera ſunt iſta non
imperata: verum Fornicaris, dùm largiris,
„poſt preces Iraſceris, ideéque monèris reddere
Begulari Vota, dum offers Manera. Notantur hoc

ob er- „. — 7.
lnz. quoque loco ii Coenobitæ Legum, Votorum-

que iĩncurioſi, ſed injuſtæ aliquando Auſterita- Singala-
tis ſuperſtitiosè cultores. Antè reddas, & 'itater.
deindè largire.

Defecit cor meum & caro mea: Deus
cordis mei, & pars mea Deus in
æternum. Pſ. 72. 26.

Itâne Deus refugit, oditque Cor, ut Da- Chrißu
vidis tunc tantùm Pars eſſe, incipiat cùm illud "bi habi-
defecerit? Noônne Deus hic ille eſt, qui in ſo-::
lo Corde habitans credebatur? Quomodò nunc Nikilpra-
ibi fit Deus Cordis ubi non eſt Cor? Defecit er Deum.
Cor meum, Deus cordis mei. Enimverò niſi
in ſe deficiat Cor, ejus Deus non erit Deus.
Cor cereum, Cor mortuum ſa culo, excors Mortift.
denique Deus inſidet Cor. Si ergo tibi Cor in caie Paſ-
pectore palpitat, tuiſque adhuc amoribus ſer- e.
Vst, ſcias procul ab eo Deum abeſſle. Quan- ia inak
quaàm alius loci hujus ſenſus eſſe poteſt. Defe- ferens ad
cit Cor meum, & caro mea Deus cordis mei, & omnia.
pars mea Deus in æternum. En hominum libe 1i1: les:
rale cum Deo commercium! Corde cùm ca- Hõ
rent, Cordis eum Dominum faciunt: cumque ad Deum.
Caro illos reliquerit, Deum ſibi in Partem eli- Bona
gunt. Vix reperies, qui, morti proximus, anima,
Carne, Cordéque deſtitutus Deum ſibi non en. foris
conſtituat & Partem, & Dominum. Alius ſen- eue
ſus eſt. Infirmitatis beneficium iſtud eſt, ut intus ſit:
Carnem exedat, & Carni Deum ſupponat, illa exteà
Cordique doloribus occupato Dominum inſi- Corpus,
nuet. O Carnis diſpendium compendioſum! O ut W
jactura Cordis Dei regno compenſata! Neque in nobis,
veròô infirmitate impotentior Mortificatio eſt: S. Am-
hæc etiam, ſi Carnem deterat, ſi Cor conſu- bros, de
mat, Deum rapit ad nos. Aloyſium & Catha- IIazc &
rinam intueamur, illum ſine Carne, hanc ſine Aima.
8 . . Mortiſt-
Corde, & utrique inſitum Chriſtum. Verbum zatio on
& Qaro, inquiebat Bernardus, contraria ſunt. poris.

Proindè ſi Illud cupis, Hanc oderis. Mortifi-
catto pa-
. hoſpi-
Tentavit Deus Abraham. Gen. 22. 1. A
Chriſto.

Neſcio, quà fiat ratione, ut fortioribus du- Moriif-
riora ſemper obveniant. Abrahæ è⁸ ſterili naſ- zario &
citur Filius. Samſoni ex Oſſe Unda fluxit, Tentatio.
Cibus in faucibus Leonis paratur, Vincula eP 3.
Foœmina neétuntur, nutritur Robur in Capil- guibus
Io, Victoriæ adminiſtras Vulpes ſortitur, in dentur.
ſolo Funere triumphat. Quid Iſraël univerſus?
Nonne habet Undas in Silice, in Æquore Pul-
verem, Manna in Eremo? Ipſe Silex non eli-
quatur in Aquas, niſi percuſſus. Aaronis Vir-
ga reciſa floret. Virga Moyſis, antequàm ex-

tra Ægyptum vertatur in Sceptrum, conver-

titur in Serpentem. Fruitur Deo Vates, ſed
in Rubo. Quieſcit Chriſtus, & dormit, ſed
in Tempeſtate.

Juſtus ut Palma florebit: ſicut Cedrus
Libani multiplicabitur. Pſ. 91. 13.

Sola Chriſti religio eſt, quæ à ſummis in- Ferver in
choat. En, Juſti flos, Palma eſt: hoc eſt, Vrocinio.
Chriſtianæ rudimentum militiæ Victoria eſt, Ferver
tyrocinium Triumphus. Falleris, ſi à minimis Katim.
exordiris, ut ad ſummal devenias. A cacu- Mro ve-
3 en 11 . . riés.
mine Chriſtianus initium ſumit. Ideò in Can- Reyowa.
ticis Sponſa nullam mentionem fundamenti tio veræ.
facit, ſed de laquearibus tantùm ſolicita eſt. Procraſti-
Ut ita dicam, Turris Evangelica exorditur à "arie:

tecto.

Pl. 18. 6. tecto. Audi: Exultavit, ut Gigas, ad curren-
dam viam. Non paulatim curſui aſſueſcit,
ſed in ipſis penè carceribus Gigantis curſum
exæquat. Mirum proindè non eſt, ſi Juſti flos
Palma ſit, creſcâtque in corymbo Victoria;
quæ alioqui ſeneſcentis militiæ, non enaſcen-
tis tyrocinii eſſe fructus conſuevit. Ergo, ſi
cupis multiplicari ut Cedrus, non recuſes flo-
rere ut Palma. Tuæ ſtatim initio Converſionis
de mundo Triumphato. In Principio creavit
Deus Cœlum & Terram. Meliorem partem
conſtituit fabrefacti Mundi Embryonem.

dit, hic Matrem accepit. Nota: juxtà Cru- Moriif-
cem Joannes tantam Matrem promeretur: quo catio ne-
docemur, fruſtrà amorem ſine dolore jactare, Aaria.
qui cupimus adoptari à Virgine, cùm gratior
Diſcipulus ad radicem Crucis evectus ſit in tan- S. joannee
tum dignitatis faſtigium. Ergo Amor & Crux Evange-
Mariæ Filios nos faciunt. Quòd ſi in Joanne a.
Virginitatem plùs ſuſpexeris, hanc noveris non ,
anté Virginis filam, quaàm Crucis eſſe. Li- e.
lium in horto fortè Virginis floruit, ſed ſpi- nirgini⸗
nis obſeptum. Quin, ipſo rejecto, Myrrha Iani ſi.
inter Virginis ubera ſtringitur; adeò facilius 7** Filios
Mortificatio, quam Virginitas Filiorum occu-““tt. a
pat, in Virginis pectore, ſedem ac ſolhium. lng
Quædam veluti affinitas Mortificationem in- n
ter, & Virginem intercedit, quam Mariam di-

Immolaverunt Dæmoniis, & non Deo;
Diis quos ignorabant. Deut. 32. 17.

Electio Utinam ſoli Athenienſes aras ponerent ig- cimus, vel quòd illam amaritudine repleverit
Sentuu. noto Deo. Ubique terrarum Dii coluntur ig- Dominus, dùm ubera ejus inſtar Myrrhei faſ- 1
noti. Quæſo vos, Avarus, Voluptarius no- ciculi inſedit, vel quòd digiti undequaque ejus n
runt, quibus immolant, Deos? Si norunt, Myrrham exfſtillent. M
quare exclamant? Ergo erravimus: quare ſe . Ruel
damnant? Nos inſenſati putabamus. Exiſtima- Simulacra Gentium argentum & aurum, 4
bamus vox eſt eorum, qui ignoraverint. Epu- opera manuum hominum. Pf. II 3. 4. nan

lo, cujus Deus venter fuit, putas ſciverit, cui
opes ſacrificaverit, quando fratres doceri cu-
pit, ne eidem Numini ſeſe litent? Certè Ab-
ſalom non nutriviſſet comam, ſi eam ſuæ in-
ſtrumentum necis prævidiſſet. Neſcimus quid,
& appetamus, & petamus.

Haud laudo Colentes aurea in foro Simula- Religioſus
cra, verùm inſaniam cumulatias improbo eo- Tepidus
rum;, qui luteas in cœnobio Imagines vene- "vean
rantur. Et illi quidem, quanquaàm non ſapien- e⸗
ter, opera tamen hominum adorant: nos ve- aie.
rò dementati linguæ auram conſectamur, glo- Gleris
riolam fumo inamiorem haurimus. Quòd ſi vana in
damnantur illi, quòd corruptibilem coronam Cævobis

Cum ſerò eſſet falctum, erat Navis in
medio Maris, & JESUS ſolus in

miſerior.

terra: & vidit diſcipulos ſuos labo-
rantes in remigando. Marc. 6. 48.

Supsrior Videt Dominus laborantes in mari, quam-
Widerer vis ipſe in terra ſit poſitus. O quam difficilè
Farac, Principes, Paſtoréſque populorum, ſuarum
Oywium labores conſiderant in deliciis conſtitu-
Rex ſuo- ti! Quis Dominantium Militum pericula, Quis

diligant, quà nos ſugillandi infamiàâ, qui pu-
tidam, jamque corruptam corollam ambimus?
Inhiat cocco Aulicus. Vanè, nam vanus color.
Quid nos, qui purpurà rejectà panno adhære-
mus? Nos ſanè miſeri, ſi, cùm nutriremur do-
mi noſtræ in Croceis, in domo Crucis Paleas

eſuriremus & Filicem. Amplexati ſunt ſterco- Thren. 4.
Ante nutriebamur in
Croceis, & Mundum tam nos ſplendidè nu- Religioß:

ra. Nota vim verbi:

um Mili- . 5 . 2 .
un 6. Præſulum Concionatorum ſudores contempla- trientem ſprevimus: nunc amplexamur, qui- tepidi.
Seuberior tur in ſolio? Certè vox ſanguinis unius Abel bus fœdari tantùm poſſumus. Et quidem am-

Religioſe- Deum ſuâ fruentem Divinitate excitare potuit,
rum La- &, ut ità dicam, ad tribunal deprimere: &

plexus utriuſque manus miniſterium eſt. Adeò
ærumnoſias omnium deprimitur, qui in Hu-

gne con- tot ſeu pro Regno, ſeu pro Eccleſia, ſeu pro militate & Jugo Superbiam quærit & Delicias. *
6 Sogenz⸗ Monaſterio cæſorum viſcera laniata vix laudem Rogo vos, quænam ſimulacra ſunt, quibus ul
ſuos amet. Xtorquent, vix frigidum impetrant placet. immolamus, qui aurea Idola Mundi deriſi- nilum
Non ità certè Jnss, quem in Sabulo extrà pe- mus? Amplior docendi palæſtra, lacerna pau- K
riculi aleam conſtitutum Suorum miſeret, quos cioribus aſſumentis interſecta, ventoſi muneris onn
Laborantes, Feſſoſque remigando ſolatur. Proh onus gravius ſpei noſtræ nos faciunt decocto- ot,
quantùm diſcriminis Homines inter, & Deum res. Scarabæorum niſus iſte eſt in Luto labo- V.
intercedit! illi ne ſanguinem quidem tergunt rantium, & Fimum, Auro contempto, ag- e
in Vulneratis, hic abſterget omnem lacrymam glomerantium. Hhn e
ab oculis Sanctorum. Nota curam Paſtoris 4 blei Ee
eximiam. Non à genis modèò jam fuſas lacry- Lætatus ſum in his, quæ dibta ſunt mi- 1, ingen
mas muneratur, ſed emittendas ipſis in oculis li: in domum Domini ibimas: ſtantes P
Iſa. 53. 1. curat. Domine quis credidit auditui noſtro ?5 rant vedes i giriir tuis Tera- Wrin
quando tot Martyrum cruor perſuadere adhuc ctant Pecges 720 117 2 ⸗ Un ee
non valet nos, ut noſtra non quæramus. Nec 1 alem. Jeruſ alem, gucg æ‿diſicatur UAt 3 unnet⸗
vulnera fidei noſtæ faciunt fidem. Quid, ro- civias. Pi. 12 I. I. El e⸗
go, facere debuimus, & non fecimus? . Noltr
Diſſentiunt extrema primis, prima medis. rrlene An lenh
. ,„, uomodò enim ibit in domum, cujus in atriis autis- ſinn
Stabat juxtaà Cracem JESU Mater. D pedes ficit? Rurſus, ſi umn Hieruſa- Propoſt
Joan. 1 9. 25. lem eſt, quomodò ædificatur ut civitas? Fa- retinends Ut
tendum nobis eſt, ambulare tunc Chriſtia- herlite
Chriſtus Ambitionem patiendi! O Crucis ſtipi- num feliciùs, cum pedes non movet. Neque ne
in Cruce. tem diligendum! Quod Filio ſupererat, occu- enim Davidi id tantum evenit, qui ingreſſu- Kun
Beatiſi- patur à Matre: cui Diſcipulus, quem dilige- rum ſperat ſe domum Dei, cujus ab atrio pe- lkn
ma Virgo pat JEsUS, adjunctus eſt. Is porrò Mari feli- des non refigit; verum & de ſe clamat ad Wn
rzs, Cior haberi poteſt: ubi enim illa Filum perdi- Deum Job: Poſuiſti in nervo pedem meum, & Job. 13.

obſer-

Stromatum, Lib. XII. .

obſervaſti omnes ſemitas meas, & veſtigia pe-
dum meorum conſideraſti. Non enim ſtabat
quamvis compeditus, cujus extabant veſtigia
Pedum. Undé mirum eſſe non debet, ſi Cy-
prianus Martyrum vinctos pedes ad coœlum
Cireum- tendere exclamaret. Sanè in via Domini, non
ectis regredi, progredi eſt. Quid verò dicemus,
berfedtis. quôd Propheta in atriis domus Domini conſti-
. tutus adeò lætatur, quòd in domum iturus ſit.
Tam proximus domui exultat, quòd admitta-
tur in domum? Nimirùm non ideò ſecurus de
hoſpitio coœleſtis domus es, quia à domo non
es procul. Ipſis ex atriis excidêre Angeli. Nec
longè à veſtibulo vitæ Adam in laqueum Mor-
tis incurrit. Nônne Petrus in eadem Annæ do-
mo erat cum Domino, quando jurejurando ab
eo tam longè ſeceſſit? Nônne & cœnaculo pro-
fugit Judas ad Scribas? Ananias & Sapphira
antè Apoſtolorum pedes Avaritiam ſeminarunt,
& Mortem meſſuerunt. Quis crederet Salo-
monem Templi divini Architectum Idolis fo-
AH dè advolutum? David uberibus manſuetudinis
educatus Uriam necat. Adeò facilis à Virtu-
tibus ad Vitia tranſgreſſus eſt. Niſi fortè dica-
mus, proximum domui Prophetam lætatum
de nuntio divini hoſpitii, quòd divina iis pre-
tioſiora ſint, qui eis viciniores ſunt. Angimur
de obitu moniti, quia mente à domo Dei pe-
regrinamur: exultat verè David, quia in ejus
jam atriis excubabat.

Sicut tenebræ ejus, id & lumen ejus.
Pfial. 138. 12.

Meors om- Tquè Mundi defſpicienda Felicitas, atque
nis eondi- Adverſitas eſt. Sicut enim Tenebræ ejus, ità

, Rbr. & Lumen ejus. Quomodé ſimilitudo tanta in-
lustati ter tam diſſimilia? Cur ſicut Lumen ſunt Te-
wonfer. nebræ? Cur? Quia tam Lux, quaàm Umbra
weri. deficit. Audi defectum Felicitatis, & Luminis:

Plal, 1e3. Jol cognovit occaſum ſuum. Audi defectum Ad-
g. verſitatis, & Noctis; Nox ſicut dies illumina-
12. bitur. Ergo Mundi Nox cito luce coloratur
ejuſdémque Dies non tardè funeſtatur occaſu.
Quin fauſtiorem Sole Noctem dixerim: hæc
enim illuminabitur, ille verò occidet.

Templum Dei ſanäctum eſt, quod ſtis
v05. I. Cor. 3. 17.

IN B Verum portentum deplorandum! Què
* 1 e P us in exſtruétione Templi laboramus, eò in-
Vr de- felicius decreſcit. Cùm incœpimus Deo dica-
genenr. II, ingens fuimus Templum & aureum: nunc
Perſeve. Verò vix luteam Porticum exhibemus in nobis.
an mevri Timendum eſt „ ne quòd excitari cœpit Tem-
a;, Plum, deſinat in Theatrum. Gloriæ utinam
1,W zrava., non mancipetur, quod Domino dicabatur. Sa-
un ri nè ſi ſaperemus „ ipſum Gloriæ Theatrum,

uck e quod noſtris in exedris non poteſt non exſtrui .
zr R in Templum verteremus: quemadmodùm ut
Venus ipſis in ludis adoraretur, teſte TLertul-
liano, ejus Pompeius in Theatro ſtatuam ſta-
tuerat. O nos miſeri, ſi, quod impiè potuit
Superſtitio, Religioni non tribuamus. Ità no-

qui eam excipiunt, non Oratorem celebrent;
ſed Sermonis ſemen coquant in meſlem.

Eihieæ Comment, Tom. V:

rr

2

ſtri pompam ferrmnonis Deo conſecremus, ut,

Multi dicunt, quis oſtendit nobis bona ?
Pfſal. 4* 6.

Ità enimverò reſpondent plerique eorum, Goncio-
quibus inclamamus: Nacrifcate ſacrificium ju: natoris
Nitig, & ſperate in Domino. Equidem non ini- Semoie.
qua eorum poſtulatio? verum nobis indeco- Pſ. 4. 6.
ra, qui nec Verbo, nec Exemplo futura eis
bona indicamus. Quid enim, inquiunt, ſacri- Vox opé⸗
ficemus nos, cùm vos, quæ ſacrificaſtis, uſur- rum.
Petis? Qur nos paludamenta calcemus, cinn
vVos pannos non penitùs contemnatis? Vos de-
cimatis Cimynum & Mentam, ejulatu, ſuſpi-
riiſque quaſſaturi Colum, & Terram, ſi vel
leviiſimè perſtringamini à Prælato, & nos fe-
remus ſine luctu funera Noſtrorum, Patrimo-
nii jacturam, Tullianum carcerem „ & Nero-
nis ſecurim? Ergéône vos futuram gloriam ſe-
ctamini, qui adeò tranſitoriæ gloriolæ ſtude-
tis? Vos beatos proteſtamini pauperes, quo-
rum ità Vita, quicquid cruciat, evitet?

Exreamus in agrum, & videamus, ſe
Roruere vinez. Can. 7. II.

Chriſts

Miror, cur vineæ conſitæ ſint in horto Spon- Som

ſæ, & frumenti nulla in eo ſpica appareat. Sa- a*t, ſ
nè, ſi vinum lætificat, panis confirmat cor lectar,
hominis. Denique vivitur ſine mero, ſine pa- Pervor
ne vix vivitur. Quid ſentiam, breviſſimè ex- vulgari
potiam. Hortus iſte non cujufvis, ſed Spon- viregté
ſæ eſt, nec cuilibet, ſed Chriſto paratur. Ideò on t.
non ea, quibus vita alitur, alit, ſed illa ex-
colit, quæ in delicias exuberant. Frumenta
ubique metuntur, Punica verò hic leguntur;
hic Falerna eliquantur, hic Flores pro oleri-
bus virent. Quare, quæcunque dicata Deo
Mens eſt, vulgarem ſanctimoniam vix curet
werùm ad anteriora ſeſe extendens delicias
Sponſo ſerat in corde. Non caruit Sponſa Fru-
mento: nam venter ejus ſicut acervus Triti-
ci, veruùm ſuo in agro Vites pangit. Nota,
quæ alii in agro colligunt, ipſa fundit ex ſeſe:
Venter enim ejus ſicut acervus Tritici. Aro-
mata verò, botryones, & mala punica ſerit in
horto conclulo.

Venter tuus ſicut acervus tritici. Can.
7. 2.

Sanè iſta, quæ comedere viſa eſt, non vo Zelus a-
ravit, ſed ſervavit, ventrémque in horreum zimaram
commutavit. Speclas interdum Juſtum ſubdu- Kbi vacet-
centem ſeſe à ſtudio procurandæ Salutis ani-
marum, vacantémque Orationi. Non epulatur
ſibi, ſed tibi metit: congerit, non comedit.
Sic JESUM frequenter legimus ſolum in mon-
tibus pernoctantem. Sic Nazianzenos, Chry-
ſoſtomos, Gregorios, & Bernardos reperimus
in ſylvis, ut tibi fertilitatem ſuo otio ſererent.
Sic bombyx ſeſe recolligit, corticéque tegit,
ut ſericum ſundat. Sic Arbor hyemat ſine flo-
re, ut ſuis te nutriat fructibus in autumno. Sic Reges
interdum Principes, & Epiſcopos improba- amandi;
mus, quòd pecuniam coacervant, quam poſt, e⸗ianiß .
non rapuiſſe eos, ſed nobis eam collegiſſe gratu- Veétige i.
lamur, dùm hoſtes arcent, dum urbes mu- ATönante

niunt, dùm annonæ ſubmovent caritatem! Ver-

bo: Venter Sponiæ ſicut acervus Tritici. Ubi
maximè inſumi frumentum ſolet, ſervatur, Ven-
térque, quis crederet? Horreum eſt. Itaà ſanè;

350
Prælatos tamen, Ducéſque moneo, ut memi-
nerint, quomodò uterus Sponſæ acervus Tritici
fuerit, vallatus ſcilicèt Liliis. Ergo ſi Aulici
Urticæ non Flores ſint, ſi non Pudica Familia
ſit, ſi non Lilietum te circumſtet, ſed Luculli
ab Apolline dictum epulare cubiculum, procul
dubio non ſervabitur in domo tua Frumentum
Electorum, id eſt Eccleſiæ, ſed conſumetur.

Hoc ſt præceptum meum, at diligatis
invicem. Joan. 15. 12.

Duio.

Et unicum Domini præceptum ejus ſangui-
ne ſancitum tranſgredi audemus? Nullam præ-
ter Amoris legem tulit, & reluctamur impe-
Tract. 6. ranti? Hoc enimverò Jugum ſuave eſt, ad

in Joan. quod invitamur. Hac cordium Concordià adeôò
ſub fi· Dominus delectatur, ut ibi deeſſe non poſſit,
em. . . 8
Iean ubi duo vel tres in unum convenerint. Quòôd

ſentit S. ſi Auguſtino credimus nulla alia de cauſa Do-
Cæſarius minus, qui ſe in Cantico florem dixerat, &
Epiſco- malum, iis rejectis, ſub pane & vino corpus
e gere- nobis ſuum reliquit, niſi quia utroque Con-
. .⸗ RBom. „ GC .PDaor, r⸗ . 5.
ineodem Cordia deſignatur: Panis enim ex granis COa
feſto. eſcit, Merum conficitur ex acinis. Adeòô de-
lectatus JEsis Unitate, ut Sacramentum ſuæ
Carnis, & Sanguinis, quo nihil habemus au-
2 S

guſtius, ſub Unitatis nobis imagine, & hie-

roglyphico reliquerit. Rejicitur Lilium, quia
unicum non Unum eſt. Pomum repellitur, &
Panis deligitur, quia Concordiam, quam hic
exprimit in multitudine granorum, nequit il-
Iud in ſua ſingularitate deſignare. Audeo di-
cere, nec ipfas faſtidit Spinas, ſi tamen in
Unum ſertum comtexantur. Intuere illum in
patibulo coronatum, & deprehendes ipſas poſ-
ſe ſpinas inaugurare Regem gloriæ, ſi ta-
men ſint Unæ.

Simul ewortæ ſpinæ ſußocaverunt illud.
Luc. 8. 7.

Mortifi-
satio

Chriſto

Quod illud? Verbum Dei. Verùm præſti-
tum id eſt à Spims, antequàm JESUM in
parar boſ- Cruce præcingerent. Poſtquàm autem cecide-
titium. re ipſæ in Verbum Dei, Dei quoque Verbum
Chriſtus in eas cadit innoxiè. Imô nuſquàm feracius
ubi habi- Verbum Domini, quàm in Spinis expullulat.
er⸗ Ut enim in terra Suaviter Viventium aret,
ità in corde Contrito & Spineo floret. Audi,
Pf. 3r. 4. quid de Juſto prædictum ſit. Converſits ſum in
acrumna mea, dum configitur Spina. En Spi-
nas, Divinæ Vocationis veluti colonos. En
lbidem. Aratrum, quo pectus Juſti proſcinditur. Dam
conſigitur Spina, converſus inquit, ſum. Fal-
leris, ſi Verbum Dei in viola putas eruptu-
rum: dumos expoſcit non in cuſtodiam dunta-
zgat ſui, veruùm etiam in fertilitatem. Audac-
ter loquor, ſed ſine ſuſpicione mendacii. Flo-
ruere univerſa in Mundo vi Vocis Divinæ:
at in Corde ipſum floret Verbum Dei virtute
Spinarum. Converſus ſum in grumna mea,
duim configitur ſping. Ideò Virgo beatiſſima,
quæ conſervabat omnia verba conferens in cor-
de ſuo, jam audierat, futurum ut gladio ejus
Verbo Dei viſcera trajicerentur; tanta affinitas Dolorum,
npts Pæ- & Verborum Dei eſt. Ergo per Spinas ip-
nitentia. ſum Dei Verbum germinat; per quod cun-
cta germinarunt. Quinn, ut ordinem cauſa-
rum ſervatum intelligas, Spinæ, quibus Dei
Vox pullulat, non Dei Voce pullularunt in
terra; verum poſt ſcelus, ſponte quodammodo

1bid.

—

ſuà, cum Roſis ſuccrevere. Hinc eſt, quòd
Deus Spinarum auctorem Verbum ſuum de-
clarare recuſavit: cùm enim de rehquis dixiſ-
ſet, Producat Terra, in his imperio abſtinuit
dicens, Spinas, & Tribulos germinabit tibi
quaſi indicaret, Vocem ſuam, in ſeetu Spina-
rum, prophetare potiäüs, quaàm imperare: ne
videretur cas ipfia
quibus prod

diſcere, Spinas inter, & Dumos Dei Ver-

—

produxifle in Mundo, à Verlo Dei
Cenda erat in Corde. Vis clarius qzis aptus

16.

* ,Jeleſper, rrar 1
bum adoleicere? Intuere Moyſis Rubum, & Tribula-
ſpectabis in eo Verbum. Evolve Scripturas, tio ſerit

. 2 Pasy, Drehend .
& geſta Patrum, deprehendes factum eſſe Ver-
bum Domini ad 6oSs, qui Amaro animo erant;
tuncque potiſſimum impias mentes ad Deum
traductas „Cùm aquà Tribulationis rigarentur.
Quin ipſa Evangehi verba nobis haud difficul-

tatem faceſſunt, cùm aiunt præſocatum Spi-
nis Verbum Dei. Hi enim Dum, non Spi-
næ ſunt, ſed Flores: Chriſti namque teſtimo-
mio, Divitiæ florentes Spinæ hæ ſunt, qui-
bus Vox Dei comprimitur, non autem ærum-
næ ſunt fodicantes, quibus Dei Verbum in-

1¼

naſcitur. Sere Spinas, quæ Spinæ ſint, & vi-
debis, num Verbum Dei inter eas exareſcat?
Certè, cùm Chriſtus opibus ſuam Vocem aſ-
ſeruit enecari, florere illam afſeruit inter Spi-
nas. At, inquit, ipſe, qui Verbum Dei eſt,
in Nazareth urbe Florum concipitur? Rectè:
& ideò fortè, ubi conceptus eſt, naſci no-
luit, antrumque delegit, ubi fſœno involutus
ederetur, quo declareret ipſam ſe umbram
Floris faſtidiſſe, Florumque teneritudini Pun-
Ctiones, Aſperitatémque Ariſtarum illatum ſta-
bulo prætulifſe. Certe, ſi in urbe Floris con-
ceptus eſt, inter Spinas eſt mortuus. Negare
verò non poteris, ſine ejus Morte, ejus no-
bis Conceptum non proſuturum, decreto à
Patre ſancito de Filu Funere, & Cruce.

Quia Tu es Deus meus, & ſortitudo
incedo, dum aßſtigit me inimious!
Emitte laucem tuum, & veritatem
zuam. Pſal. 42⸗ 2.

Compago iſta verborum ſenſuum diverſita-

In ſpira-
tiones: Deis

te eſt quodam modo diſſuta. Nam, ſi Deus Latitis

non modò fuit, verùm etiam eſt Fortitudo
Davidis, cur illum ab hoſte permittit affligi?
Rursùs, adeône mirum eſt, ſi animo angatur;

dum opprimitur ab inimico? Quafe, inquit,

Pirita-
lis in Tri-
balatione.

Triſtis incedo, dim affigit me inimicus? Qua- Pſ. 42. 2.
re, inquis, Triſtis incedis? Quia' te inimicus

affligit. Verùm Davidicum haud eſt affligi,
dum affligitur: ideò quærit, quare contabeſ-
cat, dùm afflictatur. Et fortè indè confici-
tur, quòd ſua eum fortitudo deſeruerit, nem-
p& Deus, non quòd ſe hoſtis conculcet. Hoc
enimverè animum mordere debet, ſi nos
Deus projiciat, non verò ſi hoſtis in nos
prævaleat. At videamus, quomodè contrà

Prævalentem inimicum armari cupiat. Emit- bid.

te, inquit, lucem tuam, & veritatem tuam.
Levis ſanè armatura Lux iſthæc eſt. Chaly-
be potius muniendum foret pectus, duam

Luce. Quid Luci ad Gladium? Sanè ſola fuf- Atemmo-

ficeret, ſi ſola pararetur, contrà adverſantem
fortunam, Lux Coli. Quis enim adverſa ti-

rum eog-
nitio.

meret, ſi videret, per multas nobis Tribula- ,, re-
tiones aditum reſerari ad Deum? Pluris quo- ii.

que

blen ſeket

„
8
z
.
C
in e
ui
ur. W
i⸗ Pbi⸗
¹
3 un
irvle
lerte
C
Pyppl
Yers,
Ccur
CuN
NNd
la. H
ſeyle
Fleit
daülen
cum co
Cllote⸗
N
ene

Pnunmn e⸗
eettkn, .
Beltmen
8 Ii
Uaoren
iles
Nmt,

em
Ennen

s

Stromatum, Lib. XI... 351

Armatu- que Lucis armaturam faciemus, ſi contemple-
ra noſtra. mur, quòd Davidem in caſtrum Lux dedu-
lbid. 4. Xerit. Audi: Et introibo ad altare Dei. Quid
Exereitia hoc portenti eſt? Optat armari Luce, utque
Eiritua- ab hoſte ſit tutus, de Ara loquitur, ubi vic-

lis gie, timæ cædi ſolent, non de Arce, à cujus pin-
nunt Feli- . 1 1
zitstem Mis impugnantem & ſpernis, & vulneras? Er-
veram. gône hoſtem vinces, cùm ante Aram cades?

Zentatio- Sanè: Neque enim mortem recuſo, ſed mori

numve- Cupio ante Domini Altare, Victima Dei mei.

medium.

Occumbam, dummodò Holocauſtum ſim Do-
Pugna ſpi-

iinalis. Mini. Placet Mors, ſed ſi Ara non deſit. Arx
oratio in Aram cedat, & lubens cado. Hanc autem
parat ar- non ſcalpra, aut mallei excitabunt, ſed Lux.

wa all- Ubicunque divina mihi affulſerit Lux, Alta-
Psis„ Te ibi mihi paratur. Emitte, itaque lucem
ig. tuam, & veritatem tuaum, Et introibo ad alta-
lbid. 4. re Dei. Et ſic hoſtium ſi non elidam conatum,

certé ludam, cùm nec ego Hoftis, nec il-

le Carnifex, ipſe Sacerdos, & ego Hoſtia,
ſuppliciique locus Altare erimus. Gad ſi di-
Xeris, fruſtrà nos demiratos Davidem Aram
concupiſſe, duùm eum hoſtis inſectaretur,
cùm uſitatiſſimum id ſit, confugere videlicèt
nos ad Aras, ut inimicorum declinemus inſi-
dias. Ergo non victima cupiebat ante Aram eſ-
ſe, ſed propugnaculum expopoſcit in Aris.
Falleris procul dubio: nam Davidis mimicus
Saül erat, qui non aſylum in aris, ſed ſuppli-
cium conſtituerat. Indè id probatur, quòd Sa-
cerdotes, qui Davidem adjuverant, interfici
coram ſe juſſit, deletà Urbe Levitarum. Ad-
lbidem. de vocem illam, Introibo ad altare Dei, non
trepidantis, aut fugientis eſſe, ſed accedentis,
& placidè ſe ſiſtentis Domino immolandum.

Dilexit nos, & lavit nos à peccatis no-
Nris in ſanguine ſuo, & fecit nos re-

gnum, & Sacerdotes Deo. Apoc. I. 5.

Clewen- Huc rogo, huc adeſte animarum Paſtores 5
Rrri, 1*. qui dilectionem jactatis, véôſque ſubjectorum

Saperior Patentes profitemini. Si non abluitis à ſceleri-
miris ſi. bus, non diligitis. Non diligitis, ſi maculas,
quas tergere oportuerat, foœdiores efficitis.
Excom- Porrò, nec ſi lavatis, diligitis, niſi veſtro in

munica- ſanguine aliena delicta mundetis. Haud ſubje-

tio & ra- . .
0
Ne,Srtar.- ctorum exprimendus cruor, lacrymæque eli

daſit. quandæ, ut eorum non lavetis, ſed vulneretis
