dulcior reprehenſio, uti Soles brumales mo- ſeri eaen
vent humores, nec ſolvunt. Paulus non au- cendu.
divit modè, Ego ſum, ſed quis eſſet intel- Joan is. 5.
lexit, nempe Perſecutorem ſe didicit & con- .
tumacem. Milites autem, dum tantùm au-
diunt, Ego ſum, qui erant permanſerunt. Id
autem non Chriſti immanſuetudini, ſed im-
pietati eorum vitio verti debuit.

Non in commotione Dominus. 3. Reg.
19. 11.

Dæmon non Deus eſt, qui os torquet, ocu- Saperie
los turbat, caput quaſſat. Religioſore⸗ hoc Raiſee
loco mentes arguo, quæ, Dei ſe ſedes eſſe
non putant, niſi vehementi quodam ſpiritu conf’mii
cogant apud ſe Dei Spiritum hoſpitari. Non Ievei.
in commotione Dominum hi ſciant adveni-
re. Pulſaturus organa Muſica, quò delica- ate.
tiùs pleurides regulas tangit, eò ſuaviorem .
efficit ſonum. Neque enim quia ſonora ex tu-
bis aura non prodit, niſi tangantur regulæ, li.
ſuavior idcircò prodibit, ſi vehementiùs pul- gendi.
ſentur. Sic fides, qui ita pulſat ut vix pul-
ſet, gratiores facit. Etenim in Arte Mu-
ſica tyro tangit eas ſummo conatu, & ſono
minimo. Magiſter verô dum fides palpare ma-
gis videtur quàm pulſare, vocales reddit. Ut
æs campanum reſonet, funis concutiendus &
contrahendus eſt: ſed laxius ni contrahatur &
liberias, non ſonus, ſed ſtrepitus emanabit
ex ære. Auſter ſi lenis ſpiret, cymbas provehit,
ſi perflet impetuoſior, mergit.

Et erat in ore meo tanquam Mel dul-
ce. Ert cùm devoraſſem eum, ama-
ric atus eſt venter meus. Apoc. 10.

10.
S. Auguſtinus Pſalmum quadrageſimum aic
ſecundum explanans, affirmat librum iſtum
Evangeliorum eſſe doctrinam, quæ Ori, zagschyi-
id eſt, perfectis dulceſcit, amareſcit verò ven- ſisrone
tri, hoc eſt, Voluptariis. Ego verò Mem-
brorum ſervatâ ordinis dignitate, nobiliores in Monifßer.
Ore & primarios tum genere, tum ſapientid zio amari-
viros ſeu Religionis, ſeu Cleri adumbrari exi- en ae
ſtimo, in ventre verò viliores & infimos & Con- pari-
gregatione, planéque gregarios homines.
Porròô ſi quid vel in menſa inſulſius Pauper- Marſe
tas propinarit, ſeu Obedientia durius ali- nat
quid ferendum impoſuerit;, illicò videas que-
ri Ventrem, Os laudare. Delicatioribus ſarci- Obcfieni
na videtur pluma, ruſticioribus plumæ viden- 4 ,
tur juga: afluetis Melli nihil non deſipit, £.
gypti adhuc ructantibus cepas nec Manna ſa- Mrtifes.
pit. Verbo, Chriſti liber dulceſcit Ori, vileſ- Fr-
cit Ventri. Ecquod iſtud tandem portentum

eſt? Amaritiem, quam Palati teneritudo non pagpena
ſenſit, aſa

le⸗ er
Gs

lau
Ne N
4,tlens
4

y umnni
Dnu,

Mrh 1. 1.

lren g
Aheren dil
ridhe
Glln
oli ſi
ton N
n N
n igneb
N
lu kn
nlan)
n Mn 16
ude nre
det en.
Ltntn.
nſenmn I
ini,El .
.

N. N

trcpet
lgallns he
ele Eae
Aoodun Hin
hoßhiai N
ſcint n.
2, la
ed unten
i ſonnnark
gannur en,
ehementin e
llat ur u
in Ar
Dniatl, A Nn
ſdes alun
Ocales ed
CONeNtetin
ni oummkul
repiun un
cnba tſei
1.

n eunt,
41. M

.
n gunzhe,
mat kut
wan N
mureeſan i
0 del Mn

orert,
Tate,Nolid
ntate, 8

6
ere, in 1,
Heni Anmme
infnni,,
regal
uiln ,
Henms unn .
,lienn
Delicndrl
bueſinn
lmn l,,
Pr e
tankenn
hi tenenn

bul

Stromatum „Lib. VII.

ſenſit; Venter ſenſit, quem Natura, tanquam
humanæ Urbis cloacam, non tam ſaporibus
diſtinguendis, quam egerendis ſordibus at-
que flercoribus deſtinavit. Nimirum ſervi-
tutis mos iſte eſt, ut in libertate vel Pavo-
nem faſtidiat. Nauſeavit Iſrael ſuper Man-
na, eductus & laterum officinis. Nimirum et-
iam in plantis, quæ minoris ſunt pretii, tene-
ritudinem majorem ſimulant. Creſcit inter
vulnera Olea, cùm ſterilis Cuprefſus trunca-
tum nuſquam ramum inſtauret: cumque Vi-
tibus ictus foœzneremur, Botros recepturi pro
vulneribus, ſylveſtris planta Mortis germa-
na, & parens luctus delicatam adeò ſeſe ex-
hibet, ut immedicabilem ramorum detrunca-
tionem perpeti ſterilitate conteſtetur. Quid
loquimur de Cuprefſo, cùm Aurum ſpecte-
mus, cui grave haud eſt ignem & malleos pa-
ti, ità abhorrente à flammis pale, ut vel In-
cendii afflatu pereat. Adamas rotarum ferri-
que attritu inclareſcit, Vitrum frangitur, ſi
vel ungue perſtringatur.

Lihber generationis JESU Chriſti, fi-
li David, fili Abraham. Abraham.
Matth. I. 1.

Maria Omnia quæ hic ſcripturus ſum non eò col-
Re Bine lineant, ut Mariam aut Deo præferamus,
gale aut Chriſto, quorum comparatione ipſa,
Pradeſti- quamw is maxima, nihil eſt: ſed ut docea-
a ſſtur. mur Electionem noſtram à Deo omnino fa-
. ctam nullius ope, implendam, conſilio & juſ-
ſu Domini per Mariam. In hunc Fidei ſen-
ſum ſemper à me ſcripta volo, quæ de Præ-
deftinatione præſcribo. Rapior enim in Virgi-
Trædeßi hem, extra mne raptus, dum reſpiciendo Ma-
nationisar⸗ ri& full gores, ita lucis ejus exuberantiâ obruor.
Punese“ Liber Generationis JESU Chriſti Virgo eſt,
Eiiginem, quæ JESUM ipfſum generavit. Et fanè in
quo alio libro ſcriberet Chriſtus, quos rege-
neravit in vitam æternam, quàm in eo, in quo
à Patre ſcriptus eſt ipſe. Ergo gaudeat, qui ſe
legit in Virgine: exultet, cujus eſt ſcriptum no-
men in Maria: neque enim dubitare poteſt,
an ſcriptum in cœlo ſit, quod deſcriptum novit
in Virgine, quæ Corlum eſt, quæ Syderibus
cincta eſt, quæ amicta eſt Sole. Hoc meum erit
non tam probare, quàm indicare, aductis iis
in medium ex Sacris literis, quæ argumen-
tum iſtud confirmare poſſunt. Porrò Virginem
Librum eſſe teſtatur Epiphanius iis verbis:
To. 4 Bi. Viber incomprehenſus, quæ Verbum & Rlium
itheee FPatris Mundo legendum exhibitiſti. Nimirum
te decebat, ut quæ futura erat Praædeſtinato-
ltem ba. um Liber, Primogenitum Electorum in ſe
lederr. non ſcriberet modô, ſed formaret, dum Lin-
vit fol gua ejus ſacta calamus Scribæ ea protulit ver-
ne cnca ba humilitatis Pleniſſima, Ecce Ancilla Domi-
Luc. 1 38. 12 Rai mihi ſecundim verbum iuum: Et Di.
Vimtate cumulatum in ea Verbum Caro fa-
Gtum eſt. Haud nunc mirum eſt, ſi Paſtorum
Verba Virgo reponeret tam diligenter in corde
ſuo, quæ & ſe librum noverat, & Verbo
quod emiſerat Verba fſufficere Ppræoptaret:
Ut quando Cor ſuum deſtitutum præ Fo-
tu edito ſenierat Verbo Agnéôque Dei, Pa-
ſtorum illud verbis locupletaret. Et fortè Li-
er 1s Virgo eſt, quem munitum ſigillis ſep-
temn in Apocalypfſi Solus Agnus dignus habitus
eſt, qui reſignaret. Neque enim alius Matris
kihicæ Comment. Tom. V.

15
linguam noverat plenias, quàm Filius: nec fi-
liorum Chriſti nomina alio contineri debue-
re libro, quam corde Matris: ut ibi filius
ſcriberet, quos æternitati generaverat, ubi
genitum ab æterno ſcripſerat Pater. Ecquid
fuiſſe cauſæ credimus, quòd juxta Crucem
adfuerit morituro Filio Parens: quæ eum
nec religatum ad columnam, nec coronatum
in prætorio, nec in atrio Præſidis condemna-
tum ſpectaverat? Cur, inquam, adeſt Mater
Crucifixo, quæ Flagellato non adfuit? Si
Matris præſentia filium recreabat, nuſquam
abeſſe decuit; ſi verò cruciabat, tunc non de-
buit adeſſe, cuùm maximè torquebatur. Ni-
mirum in illo temporis articulo Eccleſia naſ-
cebatur, & Regni hæredes inſtituebantur,
ideò Prædeſtinationis procul inde eſſe non de-
cuit Librum. Ergo adſtat Matri Filius, ne
deſit Filio, ubi filios ac hæredes deſcribat.
Adeôque profuit Prædeſtinatis, quòͤd Cruci
Liber adfuerit, ut vel Latro e Cruce tranſcribi
potuerit in album filiorum, Libri vicinia, ex
reo factus repentind miſericordia Martyr. O
felicem Latronem, cujus dum tangit pati-
bulum vitæ Liber, in Libro vitæ vel mori-
turus exſcribitur. Impetravit, credo, Ma-
ter, dum in corde dictante filio electorum
nomina exciperet, ut Centurionis, Militum,
atque Latronis felicitati ſuffragaretur propin-
quitas Libri, ne fortè abeſſent aà Libro vi-
tæ, à quibus vitæ Liber non aberat. Felix,
Longine; qui, dum in Domini pectore cha-
rackeres mortis inſculpis, vitalibus literis in Ma-
tris pectore Filii filius nuncuparis. Planè mi-
rari deſino Ambroſium conteſtantem, ſine la-
crymis adſtitiſſe Matrem funeri fili. Stantem
lego, lugentem non lego. Sapienter ſanè. Ne-
que enim lugere auſa eſt, quæ in ſe ele-
ctos ſciebat deſcribi. Verebatur Ppientiſſima
Mater, ne profluentibus lacrymis litura fie-
ret aliqua in libro vitæ. Timuit, ut ità poë-
ticè, ſed ſanctè dicam, ne deleretur vel unius
nomen ex viventium catalogo, dum fllii
tranſcribebatur nomen in indicem mortuo-
rum. Ne perirent filii Filii, ſiccis oculis pe-
reuntem Filium Mater ſpectavit. Maluit
Mater carere Filio, quam Filiis. Verùm
luſus iſte nec Crucem decet, & Pieta-
tem haud ita commendat. Quid enim cùm
dixero abſtinuiſſe lacrymis Matrem, quò
copioſior ſuppeteret Filio Scribendorum ele-
ctorum materies, ut videlicet exhauſto ſan-
guine Nati præſto eſſent Matris lacrymæ, ne
deficiente humore minor foret in Libro vitæ
Mortalium numerus: quem, inquam, cùm ità
luſero, fructum reſeram „niſi acuminis um-
bram: Videbérque ſapientibus maluiſſe meum
ſcribi nomen inter Poëtas quàm electo-
rum nomen in Libro vitæ. Abeant proinde
luſus in re tam ſeria, ſola enim Monſtra lu-
dere conſueverunt inter procellas tempeſta-
téſque tum lacrymarum , tum ſanguinis.
Abeant, inquam, nugæ: à quibus ut longius
abſcedamus, exſolvamus nos ab allegoriæ vin-
culis, & non tam Librum vitæ Virginem
oſtendamus, quàm per eam in regno vitæ
futuros, qui fuere olim in regno mortis. Ne-
mo dubitat, opinor à Deo ab æterno &
electos Eccleſiæ filios ad regnum, & voca-
tos. Verùm, quodammodò, quæ cum Deo
erat cuncta componens Mater Dei, nul-
lum delevit à libro vitæz quem Deus ſcripſe-
B 2 11t

16

rit; ſed pleroſque in eo fortè volumine ſcrip-
ſit Deus, quos profectò non ſcripſiſſet, ni-
ſi præviſa Virgo impetraſſet. Ergo non ſolus
Agni cruor, ſed etiam Lilii ros catalogum
electorum exauxit. Imago Gloriæ eluxit
in Monte, ubi Domini facies reſplenduit
ſupra ſydera. Quid ibi ſpectatum eſt ſingu-
lare? Lux faciei, & veſtimentorum Can-
dor. Solis ac Nivis coloribus candoribuúſque
adumbrata eſt fihorum felicitas in Filio. Vi-
delicet inſignia Matris & Nati Simulachrum
gloriæ compoſuere. Ut enim ſplendor So-
hs Solem Juſtitiæ deſignavit, ità flos nivis
Virginum Virginem expreſſit. Ne fortè cre-
deres ab habitu Gloriæ habitum abeſſe Vir-
ginis, quem Pater & Luce Filii, & Matris
Nivibus texendum curavit. Ergo Virginis

inſignibus Electorum prætexta inſignitur;,

Matth. 22.

12.

Iſa. 35. I.

Apoc. 12.
I.

ut non minùs nobis Matris quaàm Nati teſ-
ſera requirenda ſit, ne excludamur à re-
gno. Quid? Epulantibus jam in menſa con-
vivis Princeps adeſt, & ſuæ non requirens
in invitatis inſignia faciei, cuùm reperiſſet
unum ſine chlamyde matris, compeditum ex
epulis in tenebras proturbavit. Nullius ex-
ploravit vultum, an ſibi ſimilis reluceret
in morem Solis, ſed à vultu converſis in a-
mictum oculis, an nix reſplenderet in ve-
ſte exploravit. Amice, quomodo buc intra-
ſti, non babens veſtem nuptialem * Domi-
ne, ſi Imago Gloriæ Tu fuiſti in Monte
Thabor, ibi non Veſtem duntaxat exorna-
ſti, ſed decoraſti & vultum: diffudiſti ſi-
cut in illa nives, ità in iſto radios. Quare
ergo diſquiſiturus, an corpora humilitatis
noſtræ configurata ſint corpori claritatis tuæ,
Vultus immemor ſolius veſtimenti memini-
ſti? Planè Virginis ſolicitiès inſignia requi-
runtur à Domino, in nuptiis Agni, quaàm Filii.
Excluderis ab epulis, ſi veſte careas: Sole ſi
careas: fortè ſolio non carebis. TLenaciores fe-
rè eſfſe nos voluit Chriſtus ſimilitudinis Vir-
ginis, quàm ſui. Huic Convivio Prophetæ
Ver conſonat. Etenim Iſaias fſuturum præ-
dixit, ut deſertum floreret, ſicut Lilium.
Et deſertum florebit quaſi Lilium. Si rem ſpe-
Gemus, uti Frumentum florere deſertum de-
buit. Etenim Frumentum ſe Chriſtus dicit.
Ità; Chriſtus Frumentum eſt, ſed Virgo
Lilium. Verùm Prædeſtinatorum Imaginem
Matri voluit ſimiliorem eſſe Chriſtus, quam
ſibi: & quamquàm Lilio frumentum ditius ſit,
Hfos mihilo minus præfertur ſegeti, non pre-
tio Lilii, ſed Virginis privilegio. Floreat er-
go Tellus, ſicut Lilium; ut intelligamus E-
Telionis effectum noſtræ per Matrem non
ſemel obtineri. Teſtatur hoc non Tellus mo-
dò, ſed Colum quoque, ut horum teſtium
geminatàâ fide nulla dubitandi anſa relin-
quatur. Recordare ſigni Magni. Mulier ami-
ta Sole duodecim coronatur fulgentiſſimis
Aſtris. Nimirum ſtellæ ſimulacra Electorum
ſunt, ſi Paulo credimus. Ut ergo profite-
retur Cœlum ſtellas ſuas debere Virgini,
duodecim illi ſtellas pendit non tam vecti-
gal „ quàm primitias felicitatis ſuæ: duode-
cim, inquam, pendit ſtellas, ut tot emi-
carent in Mariæ vertice lumina, quot cen-
ſentur electorum tribus, unaquâque ea-
rum ſideris tributo teſtante, IIli debere ſe
ſua Aſtra quæ ſolem peperit ſideribus inſi-
gnita. Verùm quid mirum, quòd Electo-

Oliva

rum tribus coronent Virginem, quæ ex ele-
ctis coronam PFilio architectatur. Coronatur
in Cœlo Chriftus Electis: Sed diadema iſtud
ſplendidiſſimum, à Matre accipit. Egredimini Can.:
& videte filiæ Sion Regem in diademate, J20
coronavit eum Mater ſua. An mirum, ſiBea-
tæ Mentes coronam gloriæ fateantur ſe etiam
debere Virgini, quando Princeps Electorum
ab ipſa coronam accepit? Haud mirum, ſi
Aſtris coronetur, quæ Solem coronavit. Ne-
que ſolam Filius tribui vult ſuæ Matri coro-
nam Prædeſtinatorum, verùm etiam fui ſibi
imperii ſceptrum tradi ſtatuit à Matre. Vir-
gam virtutis ſux emittet Dominus ex Nion⸗do-
minare in medio inimicorum tuorum. Dominetur
in medio inimicorum JESUS, eos ex hoſtibus
Gloriæ cohæredes efficiens, ſed poſtquam è
corde Virginis pro inimicis Oratio efflorue-
rit ante Patrem, is latè imperat, quia illa ubi-
que orat. Ideò S. David cupiens omnes om-

ninò nationes ac populos Deo ſubdi, Inve- Pl. 20. 9.

niatur, ait, manus tua omnihbus inimicis tuis.
Dextera tua inveniat omnes, Jiti Te oderunt.
Quæ iſta dextera, à qua invemi hoſtes filii
efficiuntur? Dextera Patris, ex Hierony-
mo, Filius eſt. Ergo dextera Filii Mater eſt.
Et ſanè Virginem & Dei eſſe dexteram, &
aptum propagando imperio Cceleſti inſtru-
mentum, alibi Propheta teſtatur cùm ait:

Emitte manum tuam de alto, eripe he, & libe- Pl. 142. 7.

ra me de aquis multis; de manu filiorum alie-
norum. Sanè, quæ à Deo mitti manus debet
in terram, non Deus eſt. Haud enim ubi-
que præſentem Deum optat Propheta adeſſe
ſibi, e cœlo demifſum: Sed Dei manum in
colo imperantem, Virginem fcilicet, preca-
tur contra alienos filios decertare. Quid? An
non Dei manus Virgo, per quam Verbum
factum eſt Caro? Porròô de iſta manu audia-

mus, quid cecinerit David. Dextera Domini Puz 16.

exaltavit me, Dextera Domini fecit virtutem,

non moriar, ſed vivam. Ubi audis, non mo-
riar, intellige Manui acceptam referre ſancti-

tatem ſuam. Non ſunt recordati manus ejus , PI. 42.

die, quâ redemit eos de manu tribulantis. En
ex Æagypto liberationem per Mariam: quæ
etiam in figura Nubis anteceſſit populum in
eremo. Et quidem Filius in Columna, Ma-
ter in Nube adumbratur. Ut verò Præde-
ſtinationem & Matris precibus & ſuæ potentiæ
deberemus, deduci à Nube de die populum
ſtatuit, vix ſibi relictis umbris; in quibus
non tam ambulanti, quam ſtertenti populo
præluceret. Ergo, quando properabant ad ter-
ram Lactis, Virgo, quando eos ſomnus re-
morabatur, Chriſtus anteibat. Benè proin-

de cecinit David: Et ſciant gentes, quia ma- Pl. 108.26,

nus tua hæc, & Tu feciſti eum. Manus, quam
Deus fecit, Verbum non eſt, per quod facta
ſunt omnia, ſed Virgo. Verùm Manus à Deo
facta fecit hæc omnia. Deus Manum fecit,

Manus reliqua effecit. Quid Moyſes? San- Eod. 15.

tuarium tuum Domine, quod firmaverunt ma- iy.
nus tuc. Manus Dei Maria & JESUS Ele-
torum ſtabilitum eſt Sanctuarium. Poſt-
quàm Moyſes dixiſſet, Omnipotentem, efle
nomen ejus, tandem exclamat; Dextera tua,

Domine magnificata eſt in fortitudine. Ac ſi widem..

non Nomimi tantùm deberet, quod omm-
potens faſſus eſt, ſed Dexteræ quoque ho-
ſtium ſubmerſionem. Ut proinde mirandum
non ſit, ſi; demerſo Pharaone, non ſum-
mus

Pfſ. 109. 2.

Stromatum ,Lib. VII. 1

ack wus Sacerdos Aaron, qui Chriſtum deſigna- ſuros homines vitam, niſi brachium Domini
⸗R bat, ſed Maria quæ Virginis nomen prælere- crearetur „quod revelatuin nondum erat: hoc
u bat, aginen duxerit, & triumphum egerit. eſt, niſi Virgo ederetut Gratiæ Mater deſi-
nn, uSd ſi adhuc Hluctuas justa Mare rubrumsquid jnatrie Gloriæ. Liat ergo aliquando tan-
uæſo, deſignavit Juchith, truncato Holofer- dem anus , guc alutem faciat in terra.
. l ne? Quid Debora, conſoſſio Siſara ² Quid Eſt- PFiat manus Iita, it Ia vet. Et ne fortè crederes .
Etin her, placato Afluero? Venit Dominus in .- Chriſtum hic prædicari, audi quomodò lo- .
Cidemn yptum, ſed ſuper Nubem vectus. Exalta- quatur de hac manu alibi. Et deducet Te mi- Flal. 44. 77
mm, ſerpens non ſerpentes vulnerantes, ſed vul- abiliter dextera tua. Nemo deducitur à dex-
nnt N neratum IIraslem ſanavit, relicto de ſerpen- tera ſua; niſi pro ſua dextera aliam intelli-
Anim te triumpho Virgim, cujus proterendum ca- gat à dextera ſua. Ergo Chriſtus deducitur
Anan diſ put erat calcaneo ejus pudiciflimo. Qui ponis mirabiliter à Virgine;, cuùm Notum in Judæa
Nune. P. kl. 10n. 3 Nubem aſcenſum tunm, inquit ad Chriſtum Deum in carnem convertit, & facit, ut ab
1er n . David. 8i Rex Gloriæ; ut revehatur in univerſo Mundo cognoſcatur. Et videbit om- Luc. 3. 60
n. Dnme Coœlum, Virgine effertur; quis noſtrum ſi- nis Caro ſaluiate Dei. Circumdemus ergo
d eheibe ne Virgine afcenfurum ſe credit,; quò Chri- Sion ; & amplexemur eam, narremus in
Nun lal.68.z6, ſtus Gne figura Virginis non aſcendit? OQuoniam Turribus ejus. Illi enim debemus fortitudi-
ratd ehime. Mcd.Se⸗ Deus ſalvum faciet Sion. Quid tum? & ædiſi- nem noſtram. Ego, inquis, Chriſtum colo:
Coin unt⸗ zabunitir oiiates itda. Extructio Sionis ſe- fufficit mihi ille ad ſalutem. Cave, rogo. Flos
s onnhes n. men eſt aliarum Urbium; quæ ſine muro ja- Chriſtus eſt: citò tibi areſcet, ſi à radice ſua
ſbil, hun Plalgg6.⸗2. Cerent, niſi Virgo ſurrexifſet. Diligit Demi- revellatur. Egredietur Virga de radice Jeſſe, & Iſa. 1I. 1

ininiei ni,

nus portas Sion ſuper omnia tabernacula Jacobi

Flos de radice ejus aſcendet. Aſcendit flos,

i Te dmn. Cur!?: Audi: Ecce alienigene; & Trus, & po- ſed de Virga. Non diun Tibi fragrabit Chri-
i en idem . es Athiopum: hi fuerunt illici Tribuit Chri- ſtus, ſi Virgo non oleat. Panis Vitæ eſt
eN Hem. ſtus electearum multitudinem etiam ſuæ Matri. Chriſtus, ſed ſuper Menſam Virginis. Fidei
Fli Marr4 Quæ enilil ſpes alienigenis illuc pergendi, ni- Menſa intellectualis „ inquit S. Epiphanius,
Ceptetamn ,1 ſi eis Mariæ viſcera patuiſſent? Denique Chri qua Fanem vivum Mundo luppeditavit. Fax
(Celi nr ſtus, antequam de hiſce ſpoliis lætaretur, Chriſtus eſt, ſed extra Virginis Candelabrpum HM
tur Cnn 1 Matrem elegit. Namé, inquit Pater; tibi Li- homini non lucet. Eece candelabrim au- Zache 4.24
ige ſe,le brum grandem: Et tum; Koribe, ſed in eo, Ve- reum, ρ lampas ejns ſuper caput ipſius. Quid
u flinmn d la... Lorite, ſpolia detrabe; citò prædare. Adhuc du- quòd; extra Virginis ſinmm, Chriſtus non
ti munn dh⸗ bitamug Mariam reſeraſl? Gratiæ januam; ſalvat. Nimirum extra Arcam Noë nullus eva-
aud ein k ph 34.2. fores Iræ obkiruete Attendamus, Benedi- ſit, nullus in Area periit. Arcam Arcâà Noë
Prophen A xiſti Domine terram tuam : Awvertiſti captivi- latiorem Heſychius Mariam appellat. Ula,
Dei munmn tatem Jacob, remiſiſti iniquitatem plebis tux: inquit, erat animalium Arca baæc autem

quibus apertiſſimè ſignificatur; ad ſolam re-

Arcu vitæ Illa corruptibilium animalium,

cordationem Virginis poſviſſe Deum fulmi- iſa verô vitæ incorruptibilis: Illa ipfum Noë, Tho. 4. Bi⸗

bliot. ho-⸗

can ſeir na, & furoris iui impetum repreiliſſe. Er- bæc ver ipfius Noz factorem portavit : Ila miſiar, 0l⸗
– go ad hanc Terram confugiat, qui ſalvari cu- tres contignatienes habebat, hæc autem univer 6or.
erens Ml pit. Securus àa flammis es, ſi in Segor es, ſum Trinitatis complementum. De hac Arca

i feet oninn
1Wds, WN.
m lelenelnit
lui Ma
1 tribulttn H
t Manun:
Celit onuim
1Columm, N.
Ut weid it.
1 he n
Ee de ilr
nbro; n in
1Kenenn oil
opekebant 1.
0 e0s ſ
bet. Bene Pr
vint, ſen
n. MNS 1
, pen
tüm Mans,

A

1

etzs e Abſcondit me in tabernaculo ſao. Quid inde
Tal.6. F. . E
boni ſperas? In die malorum protexit me.
Quid protexit;, ſi adhuc non venit dies cala-
mitatis? Proteget dicas, non protexit. Sed tam
certus eſt de ſua incolumitate, ex quo ſe præ-
vicdit in Libro Virginis deſignatum; ut futu-
ra quaſi præterita nuntiaverit. Huc ades
Job. 4. e tuo fimo, Job ſanctiffime; qui in in-

ferno abſeondi cupiebas, donec furor Do-

mini pertranſiret. Mitiora,; quæſo: ad Li-
lium confuge; non ad ignes; ad florem non
ad flammas, ad Mariam non ad gehennatn ;
& tutus es. Audeo dicere, in electis fir-
mandis Maria à Chriſto comes adfſciſcitur.
Caruiſſet benedictione Jacob, miſi adſuiſſet
Rebecca. Nimirum; quos excluſiſſet Ira Fi-
Mal.9.s. Ii, Matris humanitas introduxit. Qui exaltas
me de portis Mortis, ut annuntiem omnes lau-
dationes tuas in portis filiæ Rion. O filia Sion;
lalnes. Mater filiorum Sion, oblitus fuero tui, obli-
vioni detur dextera mea. Debet enim are-
re dextera mea, ſi Dei Dexteræ obhviſcor.
Tu ſanè, Dextera Dei; quæ feciſti mirabi-
lia in Mari rubro, & in Terra Egypti.
Sed quoniam Mariam Dexteram Dei com-
pellavimus, non injucundum erit Davi-
Plal. ug. dem audire. Fiat Manus tua, ut ſalvet me.
. Quid petis, ut fiat Manus; per quam fa-
cCta-ſunt ommia? Itäne debet fieri, quæ fe-
cit omnia poſt Mundum à ſe exſtructum? Ora-
Verat ſæpius David ex ore Eceleſiæ pro Mun-
di ſalute, ſed reſponſum acceperat, non vi-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Propheta dixit. JQurge, Domine in requiem tuam, Pl. 131. 84

Tu, & Arca Nanktificationis tuzg. Penè Chri-
ſtus Virginis Arcam fabricatur, ut Gloriæ
regno potiretur: Quemadmodum Cymbæ ar-
chitectus ſuo opere Mare tranſmittit. Propter
hanc ades bona omnmia coœlo David precaba-

tur, cùm diceret: Propter domum Domini Dei Pfal. Iar

noſtri quæſivi bona Tibi. .

Baptiſmo habeg baprizari, & quo-
modò coarcor uſque dum perficiatur.

Imago pueruli JES U in Virginis qui-
dem gremio recumbentis, ſed ejus
averſantis übera, ut oocurrat Cruci
ε Cælo ab Angelis delatæ.

Itâne? Ut angelis Puer occurrat, Angelo- Moriifea-
rum Reginam ſpernit? Nimirum Principe at- io gr⸗r ſe⸗
que Regind nobiliores ſunt Chriſti ſervi, ſi *“ Goriſto.
Minoraretur paulè minds cpeius
ab Angelis exaltanda ſupra Choros Angelo- ubihabisese

Crucem geſtent.

rum, ſi Cruce careret, in qua exaltari opor-
tet filium hominis. Meliora quidem, Virgo,
ubera tua Vino, ſed non fupplicio. Uberibus
tuis Crux antecellit: & , ad aſpectum Cru-
cis, potuit JESUsS inter ubera Matris aliquid
præter Virginem eſurire. IIlà, quæ vitam
dedit, ea, quæ vitam auferet, charior Chri-

18
ſto eſt. Obliviſcitur Lactis, dum meminit lan-

ceæ. Planè vermis, non homo, tuus iſte puer
X . . .
eſt; nam prognatus & Manna, paſcitur in Li-

Eant. 5. 1. gno. Veniat, ergo Dilectus meus in hortum

Iuum, Veniat in pectus meum Cor Virginis:
felicior ego Chriſti hoſpes, quàm Virgo. IIIa
enim caret Filio, quia non caret ubere: &
quia Crucem non habet ubi JESUs torquea-
tur, diù filium non habebit. Ego verò din Chri-
ſtum promerebor, quòôd & meo in pectore de-
ſit Puero unde paſcatur, nec deſit ubi cruci-
figatur. O planè neceſlariam Criminis ama-
ritudinem! O felhcem Culpam! Miſerior eſ-
ſem, ni forem miſer. Carerem pleniore ſan-
Gitate ſi ſcelere caruiſſem. Meo exularet à
Corde JESUS, ſi inde crimina exularent;, qui-
bus Puer amoris, & vir dolorum, acerbiſſimè
cruciatur. O Virgo, Chriſto cares, quia non
cares Deo. Deliciæ tibi tuæ obfuere: præſtat
ſpinam eſſe, quam Lilium: præſtat Crucem
efſe, quàm Matrem. Deſunt mihi ubera, qui-
bus Infans lactetur, non deſunt ſupplicia, qui-
bus Puer ablactetur. Verùm °me miſerum!
pœnitet me nunc fehcitatis meæ. Verſa eſt in
uctum cithara mea, & Crux meis compacta
ſceleribus, quæ mihi felicitatem parabat ,
dùm adornabat Domino lanienam, mihi vul-
nera parat. O breve Scelerum gaudium! O
non diuturnas à flagitio delicias! En Crux,
quæ filium alliceret, Matrem fugat. Heu
miſerum me, dum JESUM quæro, amit-
to Virginem. Declinabit enim Dei Parens
occurſum meum, verita, ne deſeratur à fi-
lio, ſi ſalutetur à transfuga. Ne meorum
peccatorum Crux ſuis præferatur mammis,
peccatorem refugiet. Si ità eſt, abeat Crux
iſthæc in Crucem, fugetur Chriſti Cruce
Crux Chriſti. Nolo Crucem, quæ Virginem
fugat. Planè non bona, non ſalutaris CGrux,
juxta quam Maria Mater JESU non ſtat. Li-
benter carebo Cruce, ne & ego Virgine ca-
ream, & Virgo careat filio. Abſcedat Crux,
ſi Virgo accedit. Quamquaàam qui Cruce ca-
ream, qui natus ſum totus & educatus in pec-
catis? Què caream Cruce, qui totus Domini
& Salvatoris mei factus ſum Crux? Nequit
non eſſe Crux, qui non poteſt non eſſe pec-
cator. Ergo quid agam? kecuiat accedentem
cum Cruce Virgo, ne à ſe filius recedat. Quid
faciam? Scio, ſcio, quid faciam. Rogabo Virgi-
nem, ut & ſibi contulat & mihi. Caritura eſt
flio, ſi careat Cruce. Reponat cor meum
cum filio in pectore ſuo. Ità enim & Cor
meum erit ubi eſt Theſaurus mens, & à Ma-
tris ubere non aberit filius, cùm filio non de-
futura ſit Crux, ubi peccatorum ſtimulis com-
pungatur. Si cum JEsU Cor meum in gre-
mio Virginis reponatur, nemo Noſtrum ſi-
de Theſauro erit. Nec Virgo fiho, nec ego
Virgine, nec Cruce fillius carebit. Si enim
cum Jrsu recumbat Cor meum in gremio
Matris, tam illa ſuo fruetur bono, quàm
Ego meo; illud duntaxat diſcrimen interce-
det, quòd Cor meum erit in theſauro ſuo,
& in Mariæ Corde theſaurus illius recum-
bet. Cor Matris recipiet Theſaurum ſuum,
Cor impii recipietur in ſuo Theſauro. Er-
& in Matre ſit filius, & peccatoris Cor in
Virgine; ut plus placeat Parentis uber per-
litum felle, & nuinùs amareſcat fel iniqui-
tatis meæ lacte Virginis temperatum. Non
refugiet ab ubere Filius, ſi non recuſat Mater

Oliva

in ſuo pectore Crucem. Loquatur, oro, Pa=
rens Verbi verbis Filii: dicat ad me converſa
Dei Mater: Fili, præbe Cor tuum mihi. En

Præſto imperio Dominæ pectus. Diducit ſeſe

tibi præcordiorum Arca, ut tuum Cor cor
meum ſit. Præbed Libi, Mater, Cor meum,
præbe mihi Cor non tuum, ſed Cordis tui.
Volo Fihum, ſi præbeo Cor. Quèd ſi piget
carere Filio;, fac filum tuum Cor meum, ut
cùm illud à Te recepero, ſentiam mihi repo-
ſitum pro Corde peccatoris Virginis filium.
Verbum feciſti filium tuum, dum carneum efle-
ciſti: converte lapideum Cor meum in Cor
carneum, & erit filius tuus. Etiam Chriſtus
tuus Petra erat, & in te Garo factus eſt: Imò
Cor meum, ut filius taus, non Petra modò »
ſed verbum eſt. Verbum eſt, quia verbis abun-
dat, rebus atque facinoribus inane. Incarna,
rogo te, Verbum iſtud;, per quod factum eſt
nihil. Erravi : Totum eſt carneum meum
Cor, tantumque eſt Caro. Ergo, quæ Primo-
genitum in multis fratribus feciſti ex Verbo
carnem, inter fratres poſtremum ac minimum

effice ex carne Verbum. Quèd ſi contingat,

ero ego magis tuus filius, quam Filius tuus.
Ille enim aflumens carnem, non relinquens
Verbum, cupiit in tuis viſceribus non exſpo-
liari, ſed ſuperveſtiri: Ego verò, ad Apoſto-
li monitionem, exuens veterem hommem,
precor ornari viſceribus Miſericordiæ. Quèd
ſi fortè deeſt tibi unde me veſtias, effuſis in
purpura Regis totis præcordiis tuis, Induar,
rogo, Dominum JESuM Chriſtum. Tunc enim
dicar tectus à Te, cùm eo veſtiar, quem Tu
non pallio, ſed carne veſtiſti. Cui pro pretio,
quando Nummus deeſt, Cor ſolvo, quod
nullius cùm eſſet pretii, ex quo tuis tractari ma-
nibus cœpit, Cœpit quoque eſſe non paupertate
ſuàâ, ſed tuâ opulentiâ pretioſum. Ità Cor
dùm tibi dedi, non Cor amiſi, ſed pretium
accepi. Adeòô dare Virgini ſolum eſt fſœnus;,
fola eſt copia: dum ejus manibus debet pre-
tium qui pretium ſolvit, quando illa conſuevit
pretio quod recipit, pretium dare ſine pretio;
imò & ſine precibus.

Et ne auferas de ore meo Verbum veri-
tatis: quia in judicis tuis ſuperſpe-
ravi. Pſ. 118. 43.

Divinæ legis ſacratior ſanctiéôrque theca
Cor eſt. Quid Dei Verbo cum ore? Amet

exulet à corde Lex, & pereat in labiis.
tiam Aurum in luto latet. Etiam Margaritum
recluditur conchà. Medulla tegitur cortice:
ariſiiſque ſpica vallatur. Dummodò frumen-
tum adſit, proſtet palea in culmo. Quid tibi,
Propheta, cum Verbis, ſi ſapiat Cor? Er ne
auferas de ore meo verbum veritatis. A Corde
cave ne eradicetur: nam Lingua nec ejicit ſan-
ctitatem, nec admittit. Sanè. Solium Juſtitiæ
Cor, religioniſque Sacrarium eſt. Verùm, ſi
Lingua de Deo loqui deſierit, deſinet Cor ama-
re Deum. Quæ in horteo Cordis reponitur
meſſis, in ore metitur: Et Monſtrum eſt;
quod diverſis Membrorum ordinibus compo-
nitur. Nemo licèt ſuperſperaverit in Verbis
Dei, retinebit in Corde Deum, ſi quem gerit
in pectore, non geſtet in labiis.

Qui

Sermo Sbe
ritualis

etr ingua; ſi li arriat. Non quàm ne-
Petrus, & Lingua; ſi libet, g T ina

Proy. 2 ˙. 83
26. N

EEnr, n
eglie
lelollt

N

Rtore
Cocnel
mibi. 1
. .
Mrct
NN N
AKnch l

4 d

e lem
uodſtdn
Arneum TeN
o, ur Din-
eli er en
n a munmn
n Cortige,
n Eüimn
Non elngber
tbunneile
eid d M⸗
rem Monia,
ricorle (l
fliun, Alti
8 tis, Iu,
Kumn. Thran
Kiar, grnl
Cui pro en
r ſro,
ötwistteckuin.
lenon anen
toſam lul
iſ, A ir
olumn k lenn,
ibus ebetſt⸗
do i onle
1Cuelteſſten

, Varbin n
tuis ,ℳelk⸗

nchagr de,
cun olel i⸗
feat iis
tian Mun
tegtn ann
Ummd- ſe
ſyi e

Qus uravit Gentem Sousw-n: quaſi
Flos Roſarum in diebus vernis. Ec-
cli. 50. 4. 8.

1. Tulipa; quàm Roſa, vilior: ſed illa viret
dinturnius, quamquàm hæc fragret ſuavius.
Zelus ſii Nimirum occludere neſcit Roſa; quain ſemel
vact, explicuit pompam ; ideôque caducus trium-
phus ejus eſt,; quæ receptui non canit. Tu-
lipa veròô aperitur cum Sole „ ad occaſum
occluditur: ides, dum parcius viret, produ-
ctius vivit. Neſcit quodam modo expirare;
dum Teſpirare magis ſtudet, quàm ſpirare:
grandi mortalium documento: & Sacerdo-
tum præſertim, quorum fragilis erit labiliſ⸗
que ſervor;, niſi odorem, quem efflant ali⸗
quando recolligant, ut diuturniùs ſpirent.

lella.

Multitudo ſonttus aquarum: Vocem de=
derant nubes. Pſ. 76. 18.

Nihil mitius Nubibus, nihil delicatius ,
nihil mollius. Verùm, quæ aquas rorémque
Irvidia n. tefris blande inſtillant, ut coœœperint inter ſe
zerinos collidi, Ignes vomunt; fulgetras pariunt;
PNi moftem parant; fulmina ejaculantur. Quis

Dnio laſa.

Shiſnata credat? Adoleſcunt inter rores flammæ, un-

darümque fulminümque eædem ſunt cunæ.
Amicmile Nimirum nulla diſcordia feralior; quàm Pio-
Tuersden riIn. Ex Regum atque Tyrannorum ſimul-

iunt . 11 . 3 un
Tainen tatibus bellum naſcſtur parens triumphi: ex

Naenz, Sacrorum Virorum diſcordiis naſcuntur hæ-
Nubes ſi ſe Depclif, ar 8 1 Ji-
ntn, „ Teſes, percditionis gehennæque foveæ. Ni

zengunt, Hirum nulla rabidior Ira; quam placidorum
Zniſeun. & mitium. Ex aquis conflatæ nubes; ſi ſe-
Tpidira, Cum ipſæ luctentur, flammas evoinunt & ful-
poß lacy. mina. Quantùm terroris è& ſinu quaàm blan-
. do prodit! Quid tam frigidum; quam fſilex
eirunſe & ferrurm? Si verò concurrant „ flammas
Geoperle edunt. Ex Angelis Dæmones; ex Eccleſia
u nerihe ſes.
ia. æreſes. Judas ex Apoſtolis, ex Manna Ver-
mes, ex Pane Vitæ Mortis prajudicium; de-
mnique ex optimis peſſima emergere conſueve-
runt, ubi incesperint depravari-

Vocem dederunt nubes. Pfſ. 76. 18.

Talenta

Quam vocem? Tonitru? Planè ex aquis
lateant.

rarò loquentibus, nonniſi fulmen erumpit.
Vel aquarum VoOx ignis eſt, ſi diu fſileant.
“ Nolit timere; eſto Nubes, in altum te ſuſtol-

cenzes pro le, lacrymas funde, &, quas dabis voces, To-
le. mitrua erunt.

Superior

Cæli feneſtra faäbta es.

Beaiſia Cœlorum Oſtium Chriſtus eſſ „»Virgo fe-
dagegt. neſtra. Hoc eſt, per filium intrant Juſti 5
caurum. Peccatores autem per Matrem. Quotquot
autem ed non aſcendunt per oflium fures
Matt. n. 12, ſunt & latrones. Sed regnum cœlorum vim
Patitur, & violenti rapiunt illud. Ergo ſi
violenti rapiunt;, & qui per oſtium intrat ,
non fur, aut invaſor „ſed amicus eſt: cla-
tum apertumque eſt , per Virginem fſal-
tari, quicumque eò hinc tranſeunt. Mihi cre-
e, raro habitatore ditaretur Regio illa vivo-
mum, ſi per ſolum oſtium in illam aditus pa-

campus iſte inacceſſos neſcio quos Montes

pateret. Mater viventium Eva, Pater viven-
tium Chriſtus; Mater mortuorum Maria. Sed
per Matrem viventium morimuf per Paren-

19

tem mortuorum vivimus. Mortis illa caret
nomine;, omine non caret. Virgo non recu-
ſat Mortis vocabulum , ut Mortem per-
dat, eâmque certiùs perimat, quò eam pro-
pinquiorem habet, ſuéque immiſtam nomini
tenet.

Montes, ſicut Cera, fuwerunt 4 facie
Domini: à facie Domini omnis
terra. Pſal. 96. 5. Commoveatur à
Jacie ejus univerſa Terra: Dicite in
Gentibus, quia Deus regnavit. Pſ.
95 .IO

Obedientia planities eſt placidiſſima : ſed Otedientis
3 Otes in Oratione
Parturit. Vix Superior præcipit; cùm illicò duteeſit.
Præceptum Domini lucidum tenebras perfu-

diſſe ſuper Terram depfehenditur, totäm-
que Terfarum molem commoviſſe cognoſ- Mor ffea⸗
tio aulceſcit

eitur, Montéſque & Maria videntur repenté Eresasrie⸗
ernerſiſſe in campo. Verum Montes iſti vario Syiritmali.
difficultatum tumore inflati citò deſilient, 3:roass
