niant ad Solemnitatem: omnes bortæ ejus
deſtructa, Sacerdotes ejus gementes.
Thren. I. 4. Ibid.
Tempus faciendi, Domine: diſpaverunt le-
gem tuam. UMeo dilexi mandata tua ſuper
aurum & topazion. Pſ. 118.126. Pag. 341
Cuſtodivit anima mea teſtimonia, tuaa, O

„dilexi ea vehementer. Pial. 18.167. lbid.

Cum exurgerent homines in nos fortè vi-
vos deglutiſſent nos. Cum iraſoeretar fu-
vor eorum in nos, forſitan aqua abſorbuiſ-
ſer nos. Pfſ. 123. 2. lbid.
Adjuro vos, Pliæ Hieruſalem, per capreas
ervoſque camporum, ne ſuſcitetis, neque
igilare faciatis Dilectam, donec ipſa ve-
lit. Can. 3. 5. Ibid.
Dilectus meus mihi , O ego illi, qui paſcitur

mer lilia, donec aſpiret dies, & inoli-

nentur umbræ. Can. 2. 16. pag. 342
Mortuuſque eſt ibi Moyſes, ſervus Domini,
in terrà Moab, jubente Domino. Deut.
ultimo. 5§. Ibid.
Quis Deus præter Dominum, aut quis Deus
Præter Deum noſtrum? Pfſalm. 17. 34.
Pag. 343
Argue, obſecra, inerepa. 2. Timoth. g. 2.
W I[bid.
In exitu Iraël de Egypto, domus Jacob de
populo barharo, faöëza eſt Judæa Janöiſi-
catio ejus. Pial. 113. 1. lbid.
Si dedero ſomnum oculis meis, & balpebris
meis dormitationem, & réſaiem tempori-
bus meis, donec inveniam locum Domino.
Pialm. 131. 4. Ibid.
Os habent, & non loquentur. Pſalm. I13. 5.

Pag. 344
Sol oognovit occaſum ſuum. Pſalm. I03. 1 9.
Ibid.

Qui producit ventos de theſauris ſuis. Plal.
134. 8. Ibid.
Dixir, & ſtetit ſpiritus procellæ: & exaltati
Junt fluctus ejus. Pſ. 106. 25. Ibid.
Domine, ne in furore tuo arguas me, ne-
Jue in irà tuâ corripias me: quoniam ſagil-
æ tuæ infiacæ ſunt mihi. Pſ. 37. 2. Ibid.
Cuſtodiens parvulos Dominus : Humiliatus
Jum, & liberavit me. Pſ. 114. 6. P. 345
Maledicta terra in opere tuo. Gen. 3.‧ 17.
Ibid.
Accipietis virtutem ſupervenientis Spiritis
ſansti in vos, O& eritis mihi teſtes in Je-
ruſalem, & in omni Judad & Samarid,
& uſque ad ultimum terræ. Act. I. 8.
Ibid.
Ira in indignatione ejus, & vita in volun-
rate ejus. Pſ. 29. 6. pag. 346
Vox Lomini ſuper aquas. Pl. 28. 3. Ibid.
Et, ohm ſeciſſet quaſi flagellum de Janiculis.
Joan. 2. I5. Ibid.
Non places Satrapie. I. Reg. 29. 6. Ibid.
Ad nihilum deduätus eſt in conſpelctu ejus ma-
lignus. Pſ. I4. 4. Ibid.
Date, & dabitur vobis. Luc. 6. 38. pag.
347
Vovete, & reddite Domino Deo veſtro, om-
6 qui in cirouitu ejus offertis manera.
PlI. 75. 12. Lbid.
Defecit cor meum & caro mea: Deus cor-
dis moet, O. pars mean Deus in æternum.
Pſ. 72. 26. Ibid.
Tentavit Deus Abraham. Gen. 22. 1I. Ibid.
Juſtus ut Palma florebit: ſicut Codrus Li-
bani multiplicabitur. Pſ. 91. 13. Ibid.
Inmolaverunt Dæmonüs, & non Deo; Diis
Juos ignorabant. Deut. 32. 17. pag. 348
Cum ſoro ſer factum, erat Navis in modio
Maris, & JESUS ſolus in terré: &
vidit diſcipulos ſuos laborantes in remi-
gando. Marc. 6. 48. Ibid.
tabat

Stabat juatà Crucem J ES U Mater. Joan.
19. 25. Pag. 348
Simulacra Gentium argentum & aurum, ope-
ra manuum hominum. Pſ. 113. 4. Ibid.
Lætatus ſum in his, quæ diéta ſunt mihi: in
domum Domini ibimus: ſtantes erant pe-
des noſtri in atrüs tuis, Jeruſalem. Jeru-
ſalem, quæ æificatur ut civitas. Pſal.
12 I. I. Ibid.
Sicut tenebræ ejus, ità & lumen ejus. Pſal.
138. 12 Pag. 349
Templum Dei ſanätum eſt, quod eſtis vos.

I. Cor. 3. 17. Ibid.
Multi dicunt, quis oſtendit nobis bona? Pfſal.
4. 6. Ibid.

Exeamus in agrum, & videamus, ſi floruere
vinec. Can. 7. II. Ibid.
Venter tuus ſiout acervus tritici, Can. 7. 2.
Ibid.
Hoc eſt præceptum meum, ut diligatis invi-
com. Joan. I15. 2. pag. 350
Simul exortæ ſpinæ ſußfocaverunt illud. Luc.
8. 7. Ibid.
Quia tu es Deus meus, & fortitudo mea:
quare me repuliſti, quare triſtis incedo,
dum afſtigit me inimicus? Emitte lucem
tuam, & veritatem tuam. Pfal. 42. 2.
Ibid.
Dilexit nos, & lavit nos à peccatis noſtris
in ſanguine ſuo, & fecit nos regnum, &
Sacerdotes Deo. Apoc. I. 5. pag. 351
In manibus portabunt te, ne forte offendas
ad lapidem pedem tuum. Super Aſpidem
& Baſilicum ambulabis, & conculcabis
Leonem & Draconemw. Pſal. 90. 12. Ibid.
Melior eſt Obedientia, quàm victimæ. I. Reg.
I5. 22. pag. 352
Ego quaſi vitis fructificavi ſuavitatem odoris.
Et flores mei fruétus honoris, & honeſta-
tis. Ego Mater pulchræ dileétionis & ti-
moris. Eccleſ. 24. 23. Ibid.
Et dixi, forſitan tenebræ conculcabunt me.
Plal. 138. II. Ibid.
Melior eſt dies una in atrüs tuis, ſuper mil-
lia. Plal. 83. I1I. Ibid.
Flores apparuere in terraâ noſträâ: Tempus pu-
tationis advenit. Can. 2. 12. pag. 353
Vani autem ſunt omnes homines, in quibus
non ſubeſt ſcientia Dei. Sap. 13. I. Ibid.
Spiritus Domini ornavit cœülos. Job. 17. 13.
Ibid.
Tune exultabant omnia ligna ſylvarum à Jfa-
cie Dominis, quia venit; quoniam ve-
nit judicare terram. Pſal. 95. 13. Ilbid.
Mons coagulatus „» Mons pinguis: Ut gquid
ſuſpicamini Montes ooagulatos! Pſal. 67.
17. Ibid.
Füü Sapientiæ, Eccleſia Juſtorum, & Na-
tio illorum, Obedientia, & Dilectio.
Ecclefſ. 3. I. Ibid.
Ut liberentur Dilecti tui; ſalvum fac deaterd

Index

rud. Pſal. 59. 7.

Pag. 354

Paratum Cor meum, Deus, paratum oor

mneum. Pſal. 56. 8. Ibid.
Qui extendit cœlos ſolus, & graditur Juper
Ruabtus maris. Job. 9. 8. Ibid.
Qui præcipit Soli, & non oritur: & Rellas
Taudit quaſi ſub ſignaculo. Job. 9. 7.
Ibid.

Et miſit ſagittas ſuas, & diſſipavit eos. Pſa.

17. 135. bag. 355
Exaudivi te in abſcondito tempeſtatis. Pſal.
80. 8. Ibid.
Ticum habebat homo in agro ſuo. Luc. 13. 6.
Ibid.
Benedicite, & nolite maledicere..Male-
dicimur, & benedicimus. Rom. 12. 14.
& I. Cor. 4. I2. Ibid.
Vidi Statuam. Dan. I. 3. Ibid.
Afferte Domino filios arietum. Pſal. 28. I.
has. 356
Sacrificium laudis honorificabit me: illio
iter, quo oſtendam illi ſalutare meum. Pſ.
49. 23. lbid.
Erat autem Judith reliöéta vidua ejus jam an-
nis tribus. Judith. 8. 4. Ibid.
Erravi ſicut ovis, quæ perit: Quare ſer-
vum tuum, quia mandata tua non ſum
oblitus. Pfal. 118. 176. pag. 357
Si enim Dominus magnus voluerit, ſpiritu
intelligentiæ replebit illum. Eccl. 39. 8.
Ibid.
Reges eos in virg ferred, & tanquàm vas
liguli oonfringes eos. Pſal. 2. 9. Ibid.
Vaſa gloriæ ejus captiva abduéta ſunt: tru-
cidati ſunt ſenes ejus in plateis, & juve-
nes ejus ceciderunt in gladio inimicorum.
I. Machab. 2. 9. Ibid.
Tribulatio & anguſtia invenerunt me: Man-
data tua meditatio mea eſt. Pfal. 118.

1423 Pag. 358
Ego ſum vitis, vos palmites. Joan. 1,. .
. Ibid.

Quoniam tu percuſpſti omnes adverſantes
mili ſine causd. Pial. 3. 8. pag. .
Inorepabit me juſtus in miſericordid. Pſal.
140. . Ibid.
Fili Ephrem intendentes & mittentes arcum,
converſi ſunt in die belli. Pſal. 77.9. Ibid.
Benedicite, & nolite maledicere. Rom. 12.
14. pag. 360
Quoniam non intellexerunt opera Domimi,
& in operdà manuum ejus deſtrues illos,
& non ædiſicabis eos. Pſal. 27. 5. Ibid.
Quaàm magna multitudo dulcedinis tuæ, Do-
mine, quam abſoondiſti timentibus te
Perfeciſti eis, qui ſperant in te, in onſ
pectu filiorum hominum. Pſal. 30. 20. Ibid.
Arcum conteret, & confringet arma:

ſouta oomburet igni. Pſal. 45. 10. Ibid.
Non enim in arcu meo ſperabo, & gladius

meus non ſalvabit me. Pſal. 43. 7. Ibid.
Libtra

N.
GN1
Mln.
Matg.
nlelenß
le⸗ 1
Nauln 5
91

Iſun, 9.

le neuſes
tllen.

ln: 2.
niann Nl

el ceumma

11
1
irr iler ſn
4 71

Ule ut cfe le
Aahei

ler

t
Mpu,

N ſ,.

Vadte

4l. N
inte
enffnt

ſuelun
1
dlen al
ut., Ron n
⸗
ſetun Ml
fiſecli n
alutmng
u iluire

us dolten

um. Lol

e4, nt
Plal,g
u abllift
4 n nhh
in godhe a

imneejunr l
el 4 N
ahmirer. lu⸗

9
8

ann

8 nſenn.

—

tet winmi
,,. Pa.d
hellt⸗ l
alediene NN
n le
6. l,5)
AoAllelnin
ilſßi n

Pa.N.
9 1

Nℳ.

— =

Plal /49

e.

ſmh „,

.

Eatendit Palmites ſuos

—2

Argumentorum.

Libera me, quia egenus

& pauper ego ſum:

O oor meum conturhatum eſt intra me.
Pfſalm. 108. 22. Pag. 361

Conſ⸗’de , li, remittuntur tibi Peccata tua.
Matth. 9. 2. Ibid.
Obſecro vos ego vinctus in Domino, ut dignè
ambuletis vocatione, qud vocati eſtis.
Eph. 4. I. Ibid.
Aſcendens JESUS in naviculam rransfre-
tavit, & venit in civitatem ſuam. Matth.
9. I. Ibid.
Conſtitue, Domine, Legiſlatorem Juper eos,
ut ſciant, quia homines ſunt. Plal. 9. 21.
Ppag. 362
Tollite inaures veſtrag. ..Et fecit in eis
Vuulum. Hi ſint Dii tui. Exod. 32.2.
V Ibid.
Aocenſus eſt Ignis magnus, ita ut omnes mi-
rarentur. 2. Machab. I. 22. Ibid.
Inveni David ſervum meum, oleo ſancto meo
unai vam, Pial. 8 1. 2 I. Ibid.
Videbat, quoòd rubus arderet, & non com-
burererur. Exod. 3. 2. pag. 363
Ommis gloria filiæ Regis ab intus: 1n Iimbriis
aureis circumamicta varietatibus. Pſalm.
14. Ibid.
Labia ejus Lilia, Rillantia Myrrham primam.
Can. z. 13. Ibid.
Poſuit eum in monumento. Marc. I 5·46. Ibid.
Qui non odit Patrem ſuum non bpoteſt meus
ſſe diſcipulus. Luc. 14. 26. Ibid.
Quis mihi det te Fratrem meum ſugentem
ubera Matris méæ! Can. 8. I. Pag. 364.
Quaæſtum facientes Pietatem. I. Timoth. 6.6.
Ibid.
Et hæc fuit vitæ humana deceptio, quoniam
aut Afkobtui aut Regibus deſervientes ho-
mines, incommunicabile nomen lapidihus
O lignis impoſuorunt. Sap. 14. 27, Ibid.
Induimini Dominum IESUM CHRIS.
UM. Rom. 13. 14. Ibid.

Mihi abſet gloriari, niſi in Cruce. Gal.6. 14.

Ibid.
Ego enim ſtigmata Domini mei in corpore meo
Porto. Gal. 6. 17. . pag. 365
ui non odit Patrem qut Matrem, non pote
meus eſſe diſcipulus. Luc. 14. 26. Tbid.
1 digitos pedum parte ferreos, & er par-
te fictiles. Dan. 2. 42. Ibid.
n tempus habemus; operemur bonum.
al. 8. 10. Ibid. & pag. 366
ortentem pertranſivit anima noſtra. PBſal.
123. 5. Ibid.
Qui diligunt nomen gjus, habitabunt in eò.
ſal. 68. 37. Ibid.
Tuus ſt dies, r mua eſt nox: Tu fabricatus
s Auroram & Solem. bſal. 73.16. p. 367
7X* ι tui in rotq. Pſal. 76. 19. IDid.
De al errati c οε t eum, Paſccre Jacob
Tvum ſuum. Pſal. 7. 70. Ibid.

uſque ad mare, &

Adorate Dominum in

Aaſtitit Regina à dextris tuis in

Nigra ſum

2ſque ad flumen propagines ejus. Pfſal. 79.
12. Ibid.
Er gladium ſpiritiis, guod eſt Verbum Dei.
Eph. 6. 17. pag. 368
Væ ns, qui perdiderunt ſuſtinentiam. FCcl.
2.16. Ibid.
Repleti ſumus mans miſericordid tudé, &
etavimus; delectati ſumus omnibus
diehus noſtris. Lætati ſumas pro diebus
guibus nos humiliaſti »annis, quibus vidi-

mus mala. Pſal. 89. 15. Ibid.
Deſcenderunt in Pprofundum, guaſi lapis.
Exod. 15. 5. Pag. 369
Non occides. Exod. 20. I. 3. — Ibid.
Wolite inebriari vino „ in quo eſt luxuria.
Eph. 5. 18. Ibid.

Cecidit autem Ignis Domini, & voravit ho-
locauſtum, & ligna, & lapides, pulve-
em quoque, & aquam. 3. Reg. 18. 38.
Ibid.
Numquid Sion dicet, Homo „& Homo natus
AR in ed: & ipſe fundavit eam Altiſſmus.

ſal. 86. 5. pag. 370
Quæ ſeminaverit homo, hæc & metet. Gal.
7. Ibid.

Eloquia Domini eloquia caſta, argentum igne
ecrazminatum. Pſal. II. 7. Ibid.
Contere brachium Peccatoris & maligni. Pſal.

10. 15. Ibid.
Et exarſerunt ſicut ignis. Pſal. 117. I1.

Pag-
, 371
Nolite fieri ſicut hypocritæ. Matth. 6. 16.
Ibid.
Sermo veſter ſale ſit conditus. Coloſ. 4. 6.
Ibid.

Tollite jugum meum ſuper vos. Mart. I1. 2 9.

Semper mortificationem J ESU in corpore

noſtro circumferentes. 2. Cor. 4. 10. pag.
,. 3 ⁄2
Et pannis eum involvit. Luc. 2. 7. Idbid.

Projebtus ſum à Jacie oculorum tuorum, Ided

eaaudiſti vocem orationis mec.
23.

Pfſal. 30.
atrio ſancto ejus
Commoveatur à facie ejus univerſa terra3
dicite in gentibus, Bi Dominus regna-

vit. Pſal. 28. 2. & Pſal. 95. 10. 11. pag.
373

Rachel plorans klios ſuos, & noluit conſo-

lari, quia non Junt. Matth. 2. 18. Ibid.

Surge, accipe Puerum, & Matrem ejus, &

Juge in Atgyptum. Matth. 2. 13. Ibid.
veſtitu de-
aurato, circundata varietate. Audi flia
& vide, & inclina aurem tuam, & obli-
viſcere populum tuum, & domum Paris
tui. Pſal. 44. 10. Ibid.
, ſed formoſa, filiæ Hieruſalem;
ideo dilexit me Reæx, & introduait me in

cubiculum ſuum. Can, I. 4 pag. 374
dignum

Signum magnum apparuit in cœllo, Malier
amicta Sole, & in capite ejus oorona ſtel-
larum duodecim. Apoc. 12. 1. pag. 374
Cireumdederunt me ſicut Apes. Pſal. 117.
12. ag.
Nonne hic eſt faber? Marc. 6. 3. 1 26las
Neſciebatis, quia in his, quæ Patris mei ſunt,
oportet me eſe! Luc. 2. 49. 1bid.
Dies diei erutctat verbum, & Now noste in-
dicat ſcientiam. Pſalm. 18. 3. Ibid. &
Pag. 377
Apparuitque ei Dominus in fiamma de medio
rubi. Exod. 3. 2. pag. 376
Præbe fili mi cor tuum mili. Prov. 23. 26.

Ibid.
Tranſtulit illos per mare rubrum. Sap. 10.
18. Pag. 377

Inelinavi oor meum ad faciendas Juſtifica-
tiones tuas in æternum. Pſalm. 118. 112.
ag. 375
Juſtus cor ſuum tradidit ad vigilandum di-
luculo ad Dominum. Eccleſ. 39. 6. Ibid.
Et ne auferas de ore meo verbum veritatis,
quia in judiciis tuis ſuper/ peravi. Pfal.
118. 43 Ppag. 379
Beatus vir, qui ſuſfert tentationem, quo-

Index Argumentorum

niam, olhm probatus fuerit, accipiet ooro-
nam vitæ, quam repromiſit Deus diligen-
tibus ſe. Jac. I. 12. Ibid.
Domine Deus virtutum, quis ſimilis tibi?
Potens es, Domine. Pſal. 88. 9.

Jaciemus orori noſtræ! Can. 8. 8. pag.
1. , 380
Fili, ſi te lacaverint peccatores, ne aoquieſ-
cas illis. Prov. I. 10. Ibid.
Fortitudo mea, & laus mea Dominus. Pfal,
II7. I4. pag. 381
Martha ergo, ut audivit, quia JESUS
venit, oourrit illi. Joan. II. 20. lbid.
Et videntes eum ſupra mare ambulantem,
turbati ſunt dicentes, quia Phantaſma M
Marc. 7. 49. pag. 382
Domine in voluntate tud praſtitiſti decori
meo virtutem. Pſalm, 29. 8. pag. 383
Et Cœna facta. Joan. 13.2. Ibid.
Protege eos in tabernaculo tuo à ontradi-
btione linguarum. Pſalm. 30. 21. lbid.
Euntes in Mundum univerſum. Marc. 16.

15. S . ag. 384
In loco paſouæ ibi me collocavit. Pſal. 22. 2.
Ibid,

Ibid.
Soror noſtra parva, & ubera non habet. Quid

——

unnte e
1
1 P

ea Dinu
n, gnn ſ
NNILN
Kare gnllr
guie Mut

tud ſreſuft
n
Aeulo tun dr
An. n
vmveſ un N

1
4

V

llocovt M

1

I

——

ůär

E SOCIETATE JESU.
STROMATUM

EX DIVINIS SCRIPTURIS

Martif.

catio car-

8. Ludtu-
Vina Vir-
go cum
uleeribus
& febri-
bus itaà
laboraret,
ut Cada-
ver eſſet,
cilicio ſe
præcin-
ves.

LIBE R SEPTIMUS.

Semper mortißicationem JESU in orpore
noſtro iroumferentes, ut & vita Je-
ſu manifeſtetut in corporibus noſtris.
2. Cor. 4. I0.

T ubi, rogo, ſunt ii,
qui cordis & animi dun-
taxat efferentes abnega-
tionem & crucem, car-

temnunt ? Numquid
manducat Deus carnes
taurorum;, jactitant, aut
ianguinem hircorum bi-
bit? Mentis delectatur, inquiunt, cruore,
qui circumciſionem ſuſtulit carnis. Scilicet;
ſpernit poenitentiam, & victimas corporis,
qui per corporis vulnera redempti Orbis pre-
tium effudit. Scilicet; mihih facit carnis ſacri-
cia, qui vel in coelo ſuorum vulnerum cica-

R

Religioſi trices & ſervat, & in expiationem ſcelerum

auſteri
Inſtituti
valdd
«ſtiman.
di.

exhibet Patri? Sed quid mirum, ſi vulnera
Filii placent Patrem, quando cilicium Achab
Deum ex irato Ppropitium fecit? Rideat Eccle-
ſia plagas corporis, & ſolam animi prædicet
Ccrucém, quæ & vulnerato latere una cum di-
vitis gratiarum profluxit in lucem. Neſcio,
quàâ ratione contemnantur ſacrificia & Ccrucia-
tus humanæ carnis ab iis, quibus incolumitas
& Domimi corpore promanavit. Certè Paulus
Ethicæ Comment. Tom. V.

nis mortificationem con-

ſpernendus eſt, ſi tam vilis ſunt pretii tor-
menta carnis. Quo enim authoramento ſuum
in Chriſtum amorem conſignavit? Audi, Quis
ergo nos ſeparabit à charitate Chriſti? tibula-
tio? an angiſtias an fames? an nuditas?“ an
periculum“ an perſecutio? an gladius? O mi-
les glorioſus! Quid gladios, nuditatem, &
famem advocas in argumentum dilectionis tuæ?
Tyronum iſihæc ſunt, quos à corporis crucia-
tibus meliorem vitam inchoare permittimus.
Niſi edomitas cordis motiones oſtendas, fru-
ſtra a te non avellendam clamitas charitatem.
Verùm Paulo libet credere, qui, niſi ſciret &
difficillimam eſſe cum carne luctam, & rario-
rein de ea triumphum reportari, planè ſolos
non adhiberet corporis cruciatus in teſtimo-
nium amoris ſui. Ità eſt: qui de contemptio-
ne dignitatum, de iræ cohibitione, de medi-
tandi confuetudine ne verbum quidem fecit,
ſoliſque cruciatibus occurſurum amorem im-
perterritum aſſeverat, teſtatur quoque, acrius
eſſe corporis quàm animi certamen, & ſecu-
rum eſle de retinendo amore, qui ferre poteſt
non fractus & gladiorum ſævitiem, & ærum-
nam nuditatis. Equidem nobis chara adeò eſt
cutis iſta, ut vel recordatione duntaxat peri-
culi terreamur. Ipſimet Elias & Enoch, qui
tot annis ſe compararunt ad toleranda Anti-
chriſli ſupplicia, quod expetiere, martyrium
exhorreſcent. Nimirum qui vel igneas rhe-
das non timuit, timebit carni ſuæ. Sed quid
mirum, ſi fſurentem Antichriſtum reformidet,
qui fœminam minantem expavit? Sanè hoc
intellexit

Rom. 8.
3 5*

Greg.
ib. 14.
Moral.
C. II.

2

intellexit etimm Deæmon, cùm Jobum nuda-
tum opibus, domo, filis, vix probatum cre-
Bob. 2. 5. didit, miſi caro ejus vexaretur: Sed immitte
mianum tnam, & tange carnem ejus. Quemad-
modum aves, inquit Seneca, etiam inanis fun-
dæ ſonitus territat, ità nos non ad ittum tan-
tum exagitamur, ſed ad crepitum. Et quot,
rogo, videmus, imò ridemus, vel ut ſaniùs
loquar, lugemus, miramurque interdum in
ſanctitate Cœnobiorum deridere purpuras, &
ſceptra calcare, quos inclementioris coœli ſuſ-
picio penè arreptæ Philoſophiæ tædere cogit.
Wihil triſte eſt, cum bujus metum effugimus,
exclamat Philoſophus. Certè ſi caro deliciis ſo-
RoOm. S. ta non noceret, Apoſtolus non clamaret: d
13. enim ſecundum carnem vixeritis, moriemini.
vnius Ga- Agag profectò, quanquam ditione ſpoliatus &
lIg ura regno, non tremuit, qui ad imminentis ſecu-
Jua por- ris afpectum conſternatus, tremere cospit &
rin⸗ t- vociferari: Niccine ſeparat amara mors 3 Gran-
1. Reg. r5. dis fuerat mentis luctus, ſuo excidiffe à capi.
32. te coronam; probrumque non mimimum im-
perantem olim Provineiæ Horentiſſimhg, cap-
tivum circumduci per Judæorum fines Ate-
nim graviorem fuiſſe principatus jacturâ vitæ
interitum, ex eo conſtat, quòd impavidum
in vinculis & ſervitute Principem, unius Sa-
cerdotis enſis ades conterruit, ut illicò ob-
torpuerit. Sic Diabolus à Chriſto in deſerto
victbus eum deſeruit, vires ſuas reſervans ad
Crucis cruciatus. Scriptum eſt, Diabolum ab
ipſo ad tempus abſceſſiſſe, obſervantem tem-
pus crucis. Nimirum, quem regnorum pom-
pa pellicere nequiit, dolorum vi, ut & Cruce
Heſcenderet, coactum iri ſperavit. Sed quid
mirum, ſi Agag carni ſuæ timuit ſub enſe,
quando Petrus ad ancillæ vocem contremuit?
Petrus, & ſtertens dum Chriſtus ſanguine ma-
nareêet, & calefaciens ſe dum JESUS Cœdere-
tur, teſtatus eſt corporis delicias ne vinci qui-
dem ab Apoſtolo, etiam cùm Chriſtus & cæ-
ditur, & vincitur. Hinc Paulus ſapienter ad
Hebr 12. Hebræos ità ſcribit. Nondum enim uſque ad

4. ſanguinem reſtitiſtis. Quaſi dicat Apoſtolus:
Facilè jactura rerum omnium ſuſtinetur, ſi
una ſuperſu vita in ſolatium ærumnarum.
Jubilate Deo omnis terra: ſervite Do-
mino in lætitia. Pſ. 99. 2.
2. Cor. 9. Nimirum bilarem datorem diligit Deus, &
7. niſi exultemus in ſervitute, imperii quodam-
Letitia modè ſui pudet Dominum. Hinc enim fac-
e, tum puto, ut, qui deſtinabatur in victi-
, „„„ Mam, arcanorümque pleniſſimum ſacrificium
Amore Iſaac ab hilaritate nomen duceret; non enim
dueci grata hoſtia fuiſſet, ſi non vel in ara geſtien-

tis animi riſum jugulandus retineret. Ut pro-

Vro ve- inde mirandum non ſit, ſi inter Patriarchas,
ſacrô⁴que fratrum numero Benjamin poſtre-

r.

mum obtinuerit locum, qui à dolore inter-
emptæ parentis nominabatur. Et ſanè quid
ità, quæ Deo immolantur, hoſtias decolorat,
ut, mœrentis animi luctus? Aut quod ſplen-
didius holocauſti coronamentum, quam ſa-
Crificantis exultatio? Teſtatur id Evangeli-
ca Vidua, quæ duobus minutis divitum pa-

8. Ambr. trimonia exæquavit. Quibus enim cenſu con-
in Luc.S. Jerri non poterat, hos, ut Ambroſius & Chry-
Chryſ. ſtiomus teſtantur, anteivit affeltu. Et quid
ſer. de mirum, ſi viduæ animus Deo ità placuit duo-
Aubn⸗ rum minutorum dives impensàâ: quando &

Oliva

Philoſopho alumnus placuit, unum ſe, in-
ter opulenta diſcipulorum munera; Magi-
ſtro offerens vectigalem. Vide, quæ de Aeſ-
chine ſeſe Socrati mancipante ſcriptum reli-
quit Seneca in ſuis ad Ebucium libris de Be-
neficiis. Quid quòd Lætitia & gratiorem Deo
facit ſervitutem noſtram, & leviorem quo-
que facilioremque. Non minus torqueberis,
ſi morueris, ſed minus gratificaberis. Caini
ſacrificium non minoris impenſæ fuit, ſed mi-
noris meriti. Id porrò ex mœrore ahimi con-
tigit. Sic etim ſentit Chryſoſtomus, qui ita
legit, ſecutus LXX. Interpretum editionen.
Cain ſacrificium obtulit, Abel verè munera
quòd videlicet is non tam attenderet quid Deo
deberet, quàm quid placeret ei: ille verò, ex
neceſſitate coaltus Domini imperium victimis
profhteri, merum ſacrficium detulit. Ergo ex-
ultatio immolantis ſacrificium in munus ver-
tit, quod Deo lengeè gratius eſt: ſiquidem

Mortif.
catio dul-
csſeit la-
titia jugi.

quod ex legum præleripto implere debet, id

non minarum metu, ſed gratificandi Domi-
no cupiditate nobihtat. Mirum mercimonium,

gquum plus offerat lætus oblator, quam ille

offerat, qui litat coactus, à Deo tamen ſuum
reſpici munus gratulatur, alterius rejecto ſa-
crificio. Parum extuli exultationis commoda.
Non modò, cùm ejuſdem ſint preti morren-
tis & geſtientis animi victimæ, non ejuſdem
ſunt apud Deum meriti: verùm ſola holo-
cauſti voluntas ſatis Deo eſt, ſi rideas; nec
ipſa ſatis eſt cæſa victima, ſi lugeas. Abra-
hæ & Jephte loboles deſtinata ſacrificio eſt,
ille Elii, hic filiæ deſignatus ſeu Carnifex,
ſeu Sacerdos. Verùm; quia diu flevit illa vir-
ginitatem, telum non evaſit: cùm reſerva-
tus fuerit ad propagandam IIraeëlitici generis
ſtirpem Iſaac, prærogativàâ & paternæ &
ſuæ in cæde imperterriti animi exultationis.
Proinde non ſolùm ut gratiùs ſacrifices, ſed
ut ſacrificio incolumis ſuperſis exultandum eſt,
dum ſacrificium imperatur. Neque illud in
commendationem lætitiæ omitti debet, quod
fortius & luctatur & immolat, qui alacer
pugnat. Viam mandatorum tuorum cucurri, Pfſal.ris.
eum dilataſti cor meum. Clamat Propheta. 3*˙*
Et ante Davidem Anna ità cecinit. Exulta- 1. Reg.
vit cor meum in Domino, & exaltatum eſt cor- z. 1.
nu meum in Deo meo. Viden' ut conſequatur
exaltatio fortitudinis cordis exultationem. Ex- Arma al-
altaberis, ſi exultaveris. Imo ezaltaris, ſi ex- legoric.
ultas, ipſa enim lætitia fortitudo eſt. Unde Pa-
raphraſtes Chaldæus opportunè tranſtulit, pro,
Exultavit cor meum, Valuit cor meum. Ouid E
videbis in Sdulamite , niſi oboros caſtrorum. Can.7. I.
Chori laudantium & exultantium, chori fiunt Amore
decertantium fortiſſimè. Si chori ſunt, Caſtra e, .
ſunt: Ipſa enim Lætitia, fortitudo eſt, & tro- Hi re-
phæi omen. Audi Davidem bellandi peritiſſi- Miem.
mum. Exultationes Dei in gutture eorum & Pl 144,6.
gladii ancipites in manibus eorum. Si exultatio Ex SAu-
in ore reſonet, emicabunt enſes in dextera. gultino.
Quod clarius quoque elucet ex Hebræo in il-
lud Davidis: Facti ſumus ſicut conſolati, ubi
habetur: Facëti ſumus ſicut, qui convaluerunt.
Vox evxultationis & ſalutis in tabernaculis Ju-
ſftorum. Et præliabantur prælium Iſral cum læ 1. Mach.
titia. Et dilatavit gloriam populo ſuo. Meri- 3. 3.
tò proinde David, cùm ſe victum fugatum-
que ſentiret à ſcelere, ut prælium ſecundio-
ri omine integraret, à Deo poſcit non cine-
rem, non lachryinas, non jejunium, non
ſolitu-

Pugna
Piritua-

Pſ. 125.1

Pſ. 117.

liun
ſiret
ſolenn
ſte
allfi,
ene
anun
orumn
ſtom⸗
etii
lun el
nalt
in, 0
4 Pe een
meten
ſet⸗ etet
cala5
im, 1
Enns ul
Uhlave k
fnum
n i
r i in ſol
unt neiu
ls on in
1 ghant
i ge

,
6.

Altwct Id
Ebir odee
lolttones
Füim frr⸗
6 Verum un

3 Heilmwd
n wote
rih linen)
4 Ackenln,
Enn, Ob er
k decen
e et,

g= =

Kr
, Mg.
Nacke e 1
ADron
.
tdren
Fiarn n
toraehn
Der
n, kin
Ote un DM
mm,
tucn ünme
ded img
leret gl ,
ille Ueſi,
Perien viin
ulf, Ana
Nin und e.
d: nicn
Nlen hei
atihcndi Dei
mn mMercnnin,
htor, la
Deo tamalin
terug kcl
atons commtt
Unt geii nan
mæ, M ei

tſis exl
. Medl All
Ormitti een
ninolit,
tuorum ilmmn
Chms HMiE
ian cecnt.
õ
ſden it enie
s enltinen)
3 Talrir
m Gltin
bek. Ut

itucel: d
õ

.
t need
. 1 AN
ie en
lunin, ,
chorilni,
do et ,
chu ,
en bel

in gutt

4

m .
er
en. 8
nt elles h⸗
ncet es e
0e ſcut Abin
uc ſeut bl
in
Hennl
i':

Stromatum, Lib. VII.

ſolitudinem, ſed exultationem; quòd certô
ſciret à ſe ſtaturam victoriam, ſi lætus in a-
Pſ. 5o. 14. ciem contra vitia deſcenderet. Kedde mihi
lætitiam ſalutaris tui, & ſpiritu principali
confirma me:- Hoc eſt: Lætitiam redde quæ
principalis is ſpiritus eſt, quo confirmamur.
Si enim eâ obarmatus fuero, nullo egebo ar-
morum apparatu, & facilè quæcumque ami-
ſi bona, recuperabo. Deus veròô ita noſtr4
lætitià delectatur, ut gloriari videatur apud
Iſaiam eo maximè nomine in Eccleſia, quòd
Iſa. 5r. 3. in ea futura ſit lætitia non modica. Gau-
dium, & laætitia, inquit, invenietur in ea.
Hoc peculiare fore ſuæ domus privilegium
conteſtatur; ſiquidem in Regum aulis qui
verè lætetur, invenitur nullus. Hac fortè
de cauſa Sponſa à Rege nuſquam introducta
legitur, niſi in cellam vinariam: ut diſce-
remus unam cordis lætitiam cordi ſibi eſſe;
nihilque ſe habere antiquius, quàm ut Spon-
ſæ vinum propinetur, quo humanum cor
mirum in modum hilaratur. Porrô iſta læ-
Ppl. 4.7. titia in ſolo corde pullulat. Dediſti lætitiam
in corde mea, Non in gutture, non in ocu-
lis, non in ore. Et Anna quidem dicebat:
Exultavit cor meum in Domino. Sed ſince-
rior quoque & purior Mariæ exultatio fuit.
Luc. I. Er exultavit, inquit, Siritus meus in Deo ſa-
n. lutari meo. Illius cor, hujus veròô Spiritus
exultavit. Id eſt, illa etſi in Domino, tamen
ſenſibili oblectabatur dulcedine: At Virgo ne
conſolationes quidem expetebat, ſed tantùm
Spiritu fruebatur, divino recreata beneplaci-
to. Verùm undenam fons iſtius dulcedinis at-
Pl. 15.11. que lætitiæ. Audi: Adimplebis me lætitiä cum
vultu tuo Delectationes in dextera tun uſque
in finem. In oratione Deique præſentia exun-
dabit lætitiæ lateæx: & dextera ejus, id eſt
Obedientia ſi te deduxerit, voluptatibus te
cumulabit.

1. Reg⸗

20 Je

Domine, quid multiplicati ſunt, qui
tribulant me! Pfſ. 3. 2.

Politieac. In ejuſmodi planctum erupit Propheta,
. aree cùm à facie fugeret Abſalonis. Quærere libet
Gde hic, cur propter Uriam interfectum (in cu-
4 Deo lus pœnam permiſſus eſt à Deo Abialom per-
inviſa ſequi Patrem) tam publicè Dominus Davi-
marximt. dem plectendum duxerit, cùm Saülem vix
SDerkten- punierit, ob excogitatam, tentatâmque fre-
genses Hj- Juenter necem Davidis? Rogo num levius
pocritæ.!* flagitium eſt, homicidium meditari, quam
Peccaza implere? Aut Davide Urias ſanctior, ut gra-
atere non vius hujus interfector, quaàm illius perſecutor

toſſunt. plecti debuerit? Sanè David cum Uriam in-

Saul im- . .J. .
gunienn. terfecit, militem, non Triumphatorem; ſer-

Davidq Vum, non generum; periculis in acie ob-
pleëisr, hoxium, non coronæ poſt triumphum deſti-
natum interfecit. At Saül, non ut adulte-
rium coloraret, metu cruorem ſitüt innocen-
tem: ſed, ut Parentem Patriæ opprimeret;,
Davidem inſequebatur. Quare ergo in Da-
vid Deus filium armat, & pro Saule Jona-
tham pugnare permittit? Niſi fallor, calli-
diùs peccavit David, quàm Saül: quamquam
gravius hic illo deliquerit. Ut autem ſcire-
mus, vix aliquid Deo tam inviſum eſſe, quam
carnis prudentiam in ſcelere: non homici-
dium, ſed involucra, & calliditatem ſævids
Ren u nenec Audi Deum ipfum innuentem te-
12., ſtantemque, quæ dicimus. Tu feciſti abſcon-
Ethicaæ Camment. Tom. V.

3

3

ditè, ego autem faciam in conſpectu omnis Iſ-
razël, & in conſpectu ſolis. Involucra quibus
ſcelus obtectum eſt, non minus ipſo ſcele-
re diſplicuere. Graviùs proinde punitur Da-
vid licèt ſanctior, quàm Saül, quia callidiùs
peccavit. .

Ego ſios campi, & lilium convallium.
Can. 2. I.

*

Rarus eſt, qui & floreat in campo ſine no- gleria
mine, &, poſt nomen Lilii, efflorere non vana.
dedignetur in valle. Ego ſos campi. Audiſne? Religionis
Chriſtus flos campi eſt, non vaſis, non hortuli. aαι
Sine ſatione naſcitur, ſine cultura adoleſcit, viliora.
ſine nomine floret. Floret, nec excolitur: flo- „ &
ret, nec legitur; floret, & ſolam expectat zelus ani-
falcem, quâ demetatur. In campo eſt, ubi cal- marum

candus eſt, & floret. Floret in campo, ubi bague.
. . slenta
nullo laterum ſepimento concluditur. O flo- „ put-

rem virtutum fœcundiorem, quam frondium! „t. Locora
Diſcamus aliquando tandem vel in campo vi- indiff-
rere. Non inter Tyrocinii clauſtra adoleſcere rentia.
ſufficit, & in agrorum latitudine, ubi nulla Propeſi-
cuſtodia, nulla irrigatio, cultura nulla, flo- v. ⸗ .
reamus oportet. In horto florere inter flores Hrveinit
virtus non ſummi preti eſt: flos ille magni- biqgae
faciendus eſt, qui cum fœno in campo efflo- ſervan-
reſcit. Ego floi campi- Sine nomine flos rarò Aa.
floret: rariùs Verò ſi qui nomen Lilii flos nan- Amaore
.- 1 . . KAuet.
ciſcatur, valles non faſtidit. Denique rariſli: „zerio,
mè, qui Lihum eſt, in vallibus florum Prin- ab: quiſ-
ceps, in campo florere ſuſtinet ſine nominis q* ſit.

pompa & foliorum. Gloria
Vans con-

temprius:

Quomodo dicitis animxæ mexg: tranſ-
migra in montem ſicut paßſer. Pfal.
10. 2.

Licèt Paſſer ſim, ſi perſtitero in valle cum Apoſtate,
Chriſto, ero aliquando tandem Columba. eà 4**⁵
Petrus periclitatur in navi: ſed quia cum Chri- Perfectio-
ſto erat, evaſit. Mergi cœpit, cuùm grade- .4*
retur in fluctibus: ſed, quia JESUS non ab-“ pußila-
erat, vixit. Stertit in horto, ſed prope Do- aimee.
minum evigilat. Negat in aula; verùm Chri- Kel gio
ſti reſpectu fortunatè ſauciatus, plorat. Quid *s Wimé
Thomas? Dubitat: verum à diſcipulorum eeam, T2.
cœtu non recedens, brevi exclamat, Domi- 4 Ragig.
nus meus, & Deus meus. Solus Judas Apoſto- nis herfer
los deſeruit, & ſolus periit. Et quidem non tio.
ad fornices, ſed ad Templum ſeceſſit: non loan. z0.
ſcorta, ſed Sacerdotes convenit: non furaturus, 3 .
. . 1. . Perſeve-
ſed pecuniam redditurus abivit. Nihilo mirus „antta.
crepuit. Et quidem fur erat, loculéſque ha-
bebat, dum moraretur cum Apoſtolis: pecu-
niam reddidit, cùm ab Apoſtolis receſſit. Et
tamen inter eos Apoſtolatu functus eſt vel la-
tro, dæmones expulit vel proditor: procul ab
eis deſüt fur eſſe, ſed viſcera effudit. Audeo
dicere, quod fortè dixit nemo. Proditionem
Chriſti in Apoſtolorum cœtu excogitavit,
nec periit: imèò Chriſti ofculo dignatus eſt,
lotus eſt, epulo exceptus eſt, Sacerdos eſt in-
auguratus. Procul ab Apoſtelis, ſcelus com-
ploravit, ſed malè, & ficu pependit. Cham,
quamdiu in arca fuit cum fratribus, Patrem
non irriſit. A fratribus aberat, cùm Parenti il-
luſit. David advocari prius & reduci debuit in
domum Patris, ut Rex inungi poſſet. Dina e-
greſſa corrumpitur, clamat Hieronymus. Solus
2 Thomas

Religisſus
in aula.
Singela-
ritaz.

Thomas abfuit ab Apoſtolis, cùm Jnsus ſte-
tit in medio eorum: & ideò ſolus dubitavit.
Vel Saül prophetat inter Prophetas. Vel aſi-
na, Ariolum vectans viſionibus inſtitutum va-
ticinatur. Vel Corvus mortuorum depopula-
tor viventem nutrit, dum Eliæ ſubſervit. So-
lus David in ſolario, cùm pudicitiam perdit.
Solus Eſaü in agro, cùm benedictione frauda-
tur. Sola Eva cum ſerpente, cùm virus hau-
ſit, cùm virum decepit, cùm pomum decerp-
ſit, cùm mortem deglutiit. Nec naufragante
Mundo perire potuit Cham, quia morabatur
cum juſtis. Errare profugum à patria domo,
Caini ſupplicium eſt. Vel arca capi potuit edu-
cta è tabernaculo. Quæque in Silo fugaſlet
hoſtes, procul à Sanctuario captivatur.

Videte, ne contemnatis unum ex his
puſillis.. qui in me credunt. Matth.

I8. 10. O 6.
Vyro tole- Et quare ſperni non debent, ſi puſilli ſunt?
Matih. Dico enim vobis, quia Angeli eorum ſemper
uatre⸗ vident faciem Patris mei, qui in cœlis eſt. OG

Lapſiop- ſplendidum puſillorum patrocinium! Inquit

timi Chriſtus: Puſilli ſunt, ſed Angeli eorum Mag-
Fant. nates ſunt. Quod ipfſi per ſe non poſſunt,
Protecto impetrabitur illis ab Angelis; qui cùm Patri
eris * ſemper adſint, exorabunt puſillis fortitudinem.
Et ſanè ſpernendus puſillus non eſt, qui ah-
quando vir futurus eſt. Gigas aliquando fuit
infans. Samſon, qui geminatos funes diſrupit,
faſciis ligabatur in cunis. Videte, ne contem-
natis puſillum. Ut hoc videatis, videte roſa-
rum fruticem. Dilatatur humi radix infelix,
ſurgit frutex decolor, & cineri ſimilior, quàm
Filiorum flori, dià aret, demum ſpinas edit. Conclama-
"ducatio. ta res eſt. Exſcindatur frutex infœcundus,
exſcindatur, exuratur, diffletur ſolutus in ci-
CGompati neres. Spinas protulit. Exuratur. Quid enim
neſcien- expectandum à fpinis? Quid? Quod minimè
aα eXPectas, & maximè expetis. Quæris, quid
elus in . . — 1
diſeretus. binæ edituræ ſint? Roſas. Roſæ poſt ſpinas

germinabunt. Virgultum, quod ſpinas edidit,
dabit poſt dumos flores. I modò, & moræ im-
patiens flammis deſtinato fruticem non fœcun-
dum. Quid glande vilius? Quid abjectius?
Suibus apponatur, ut fœculentifſimum pecus
alat. Noli, rogo te, ſiliquam conculcare, ſed
excole. Quæ modè glans eſt, ſi ſeratur, quer-
cus evadet, regina nemorum, milites corona-
tura, luctatura cum ventis, maria calcatura.
Qui videbatur lapillus ne quidem monti cohæ-
