bi Dii, tas ſit: alioquin ex virtute atque ſcientiâ nal- Latum mandatum tuum nimis. Pſal.
Neni gen, centur monſtra , ſuperbia, deliciæ „ faſtus. 118. 96.
V n e Nullum nocentius monſtrum Virtute atque .
itepe Talentis, ſi non laborent, & operentur in Hoc ex verbis Mariæ Magdalenæ ejus fe-
Porſchtc, manu ſita, ſed otii deſidiæque cupiditate hu- ſto canit Eccleſia. Itäane? Latum mandatum
mi conquieſcant. eſt, lachrymæ in convivio, cimis in epulis,
tcehkel⸗ . exilium Patria, hoſpitium ſaxi 5 chlamys ci-
u Breget MWe epebtaverant Peccatores, ut per- licina, ſine ſomno noctes, ſine luce dies, li-
ſitramſlgier derent me. Pſ. 118. 95. ne ſpiritu vita? Arctum planè & arctum mi- Anore
imika R Z mi,s praceptum: ſed illud, tuum „ anguſtias iſ- Auc.
“ Mira in Dæmone ſpes de caſu noſtro. Licèt tas adeô dilatat, ut antro amphitheatrum de Zugum
et, nnt armeris, licèt viceris, licèt vivas, licèt tri- amplitudine concedere videatur. Latum man- Ehriſti
runn nnſee Cirem- Umphes, victoriam ſperat. Eluxit id in viro datum tuum nimis. Ideò latum, quia Tuum. Niave.
tu, Ai Pelbzio ſanctiſſimo, Jobo, quem licèt iciret probatum Dominus dixit? Hoc ſufficit ad condimentum leti-
Shorlini Perfedzu. per omnhia, ommique virtutum genere ante cineris, ad dulcorandas lachrymas, ad inau- ceſit. “
. Huli kitl certamen exercitum; Ipſe enim nec filios pro- randum ſaccum, ad ſilicem molliendum. Ani- Can. 5. 6.
Hums. fusè diligebat, nec uxorem, ipſe fodus mie- ma mea liquefacta eſt, ut locutus eſt. Ipſa col- duperior
rat cum oculis ab omni cupiditate purus, ipſe liqueſcit anima ad imperium Domini, adeò "mari
in mun iu alienas ærumnas ſui fecerat rudimentum cer- omnis abeſt durities, ubi vox Domini adeſt. "er.
Diigee taminis „victoriæ tyrocinium; Nihilo minuùs Neque erim voce ſponſi potentior ſervi vir-
terrote li blaſphemias ab ejus ore extortum iri credidit ga, ut, cùm Potuerit illa cautes emollire, ne-
l Dæmon, ſi vel ſolis eum liberis fortuniſque queat iſta amaritiem dulcorare. Sic Chryſoſto- Rerx re-
Aliltun. ſpoliaſſet. Quémque ad pignorum rerumque mus notat, quòd cum diſcipulis lupos & la- y,
jacturam, quas amamus ſupra animam ipſi nienas Dominus prædixiſſet, Ppræmifſit ad tan- H per
noſtram invictum ſenſerat, abjectum iri ſpe- tarum ærumnarum ſolatium, Ecce ego mitto ſ.
Homil. Tavit, pelle ulcere ſaniéque infectà. Quas ob vos. Suffecit hoc ad delicias & robur. Quis Marth.
34. in es, mecum ipſe plerumque, inquit S. Chry- enim timeat enſes, quis horreat fella, ſi Deus 10. 16.
Matth. ſoſtomus, admirari Joleo, quare in mentem ille eſt, qui iſta jubet tolerari. Tunc graviſ- Beiſes.
Diabolo venit, exercitationes iſtius non ignoran- ſima ſunt decreta & in Conobiis, & in Dice- Piosrins,
ii, tot tantéſque adversus ipſum excogitaſe la- ceſibus, & in Regnis quum ea non imperan- decreta

bores. Cur ioitur illi venit in mentem? Trucu-
lentiſima eſt certè beſtia, nec unquam ſolet de-
ſperare victoriam: quod ad condemnationem no-

tis mens condit, ſed aut durities, aut rapi- Jerat.
na, aut ira Miniſtrorum præſcribit. Oves Pa-
ſtorem ſequuntur, quoquô ierit. Nequar Te Matth. 8,

2d De- Rram ſpectat. Nam ille nunquam noſtram de- quocumque ieris, exclamat Petrus; Paratus & 19.
ſperatos. ſperat perditionem, nos de ſalute noſtra ſæpius Carcerem non horrere, & Morti occurrere,
geſperamus. Hæc Chryſoſtomus non elegan- ſi juſſeris. Jibe me ad te venire Iitper aquas. Matth.
ter, ſed aureè. Quid dico mirôêrve Jobum? Non reformido ſtagnum, ſi Tu me velis ſine Et. 28.
IESUM à ſe fruſtrà tentatum in eremo, quem navigio illud trajicere. Nec pilcinam intra-
Tengeri⸗ ſciebat ſanguinis atque Paſſionis deſiderio de- rem, ſi Joannes, aut Andreas mihi merſio-
ſva ay ſideraſſe Baptiſmum, quem Herodis neglexiſ- nem demandarent. Tibi obſequar, vel Ocea-

Sreimte- ſe gratiam viderat, quem inviderat religa-
eillitats, tum cæſůmque ad columnam marmore Hr-
Tdm im- Miorem, poſt ſpinas, poſt clavos, Poſt fel-
dudentig lis Potum, cuùm ſciret ab eo prædicatum non
6 ne- qui incœperit, ſed qui Perſeveraverit coro-
Diaboli. handum, fieri poſſe credidit, ut jam arrep-

num calcaturus, tua ſi vox naufragium, dum
imperat, eripit.

10

Confidit in ea Cor viri ſui, & ſpolus
non indigebit. Prov. 31. II.

S. Mariæz
Magda- ſi ejus confidit, ſiquidem, cùm nihil cupiat

Planè in Maria Magdalena Cor Chriſti ſpon-

lena.
Ad Deſ-
peratos-

ipſe magis, quàm Pœnitentiam tranſgreſſo-
rum, horum ad ſe multitudinem congregari
conſpicit exemplo provocatæ & allectæ Mag-
dalenæ. Quis enim deſperet ſalutem, cùm
peccatricem videat converſam in Sponſam?
Quæ ſanè ſpoliis non indigebit defloratæ Vir-
ginitatis, innocentiæque deperditæ, quibus
tanquam ſpolis Dæmon exultarat; cum bono-
rum tantorum jacturam tantæ reparaverit be-
neficio Poœnitentiæ. Maculata eſt alba Virgi-
nitatis tunica fœditate laſciviæ? Sed maculas
ipſas pretioſas fecit lacrymarum, hoc eſt
Pœniten- Margaritarum ſuperfuſa copia, inſuta ſpecies.
tia omnia Imoò uſque adeò reſarcivit lacrymis ſuis In-
integrat. nocentiæ damna, ut ipſam quoque Martyrii
ſuppleviſſe lauream crediderim lacrymando.
Neque enim fraudaſſet Dominus diligentem ſe
animam Martyrii glorià, niſi ſciret profuſione
ſanguinis, lacrymarum minorem haud eſſe ef-
fuſionem; quæ tantò quoque pretioſiores videri
poſſunt Cruore, quantèò feliciùs eſt amare quam
mori, & Dei eliquari charitate, quam Tyran-
norum irâ torreri, igmibus medullas diſtillare.

Hic ſi eſſet Propheta, ſciret, quæ &

d. qualis eſt Mulier, quæ tangit eum
Luc. 7. 39.
Compati Adeéône creandis animorum morbis facta eſt

neſeientete Magdalena, ut vel in ſui curatione infirma-
ri cogat benè valentes? Non modò nocens
nocentes perdidit, verùm & innocentibus no-
cuit innocens. Ad avaritiam enim excitavit A-
poſtolum effuſione unguenti, concitavit profu-
ſione lacrymarum Phariſzum ad livorem.
Tantum eſt peccati naufragium, ut nuſquam
portum nanciſci valeat. Sive enim ad pedes
maia Confugiat Domini, Simonis laceratur morſi-
cmepiis co- bus, ſive Domini tangat caput, Judæ carpi-
operantur tur avaritidg. Planè dicerem in conviviis malè
in ma- uæri à Peccatrice ſalutem; miſi ſcirem non tam
tam. epularum obfuiſſe Poenitenti apparatum, quam
ſuperborum & avarorum, vel inter delicias
rabiem efferatam. Felix ergo culpa, quæ Poœ-
Zudæa pro. nitentiam reperit in convivio: infelix inviden-
ditio. tia, quæ alienam eſurivit calamitatem inter
dapes. Sed quid mirum, ſi Judæ inter deli-
cias experta venenum eſt Peccatriæ mulier,
quando virorum ſanctiſſimus, imò Sanctitas
ab eo ſuſtinuit catenas in horto. Non mirum,
ſi vertat epulas in judicium, qui ofcula in pro-
ditionem convertit. Accuſat epulando, ſalu-
tando damnaturus. Nimirum caveat quiſque
à mimia ſeveritate in prolapſos fratres. Nam,
qui Peccatricem auſus eſt accuſare inter fer-
cula, Magiſtrum tradere non erubuit inter
amplexus.

Et eooe Daniel ſedens in medio leonum.
Dan. 14. 40.

Danielem mirérne magis inter Leones in-
nozium;, an innocentem in aula, incertum
eſt. Ibi enim cum Monſtris, hio cinn fortuna

PFelicitas
0ν

pugnavit; cujus tantò præ illorum feritate ſæ-

Oliva

viores acrioréſque blanditiæ, quantò Davi-
dem videmus luſiſſe cum Urſis, à felicitate
deluſum. Planè, durior adversus imperium,
quàm contra feras conflictus. Ut proptereà
& purpurà, & pellibus Dominantes ornari
dixerim, ut ex cruore atque ferarum exuviis
diſcerent Principes, crudeliorem potentiorém-
que Monſtris eſſe ambitionem faſtumque reg-
nandi. Hinc enim eſt, quòd regium quoque
diadema, inſtar murorum, turritum fulget,
quòd acerbiores Virtus patiatur hoſtes in ſo-
lio, quàm arx ab hoſtibus oppugnata. Ergo
fortior Daniel, dum jejunavit in aula, quàm
dum cibus Leonum factus eſt in cavea. For-
tior, dum non comedit, quaàm cùm non co- 3
meditur! feliciérque qui potuit ridere hono-
res, quàm quòôd horrere nefcierit rictus, ra-
biémque ferarum.

Paſce oves meas. Joan. 21. 17.

Tu paſcis, ſed Tuæ oves non ſunt, ſunt
Chriſti. Ideôque attende, quàm diligenter Saperiores
Principis tui cures gregem, qui illius eſſe non elemente:
deſinit, etiam cùm tibi cœpit ſubjacere. Meas, enian
inquit, paſce oves. Non eas relinquo, etſi ti- ſ.
bi eas committam. Utque diſcas, quàm deli- Superin
catè eas tibi tractandas fovendâſque tradiderit, e"mari
non de Paſcuis interrogaris paſturus, ſed de "t.
Amore. Diligiſne inquit. Non dixit, habéſ- sSuperin
ne virentia prata, habes fluentes rivulos, ha- miris ſt.
bes ſtationem ſecuram? Nec fſcientiam, nec Eeclaſiu-
vigilantiam, nec fortitudinem, ſed ſolam ro- Kie e.
garis charitatem. Sufficit enim ad omnia A- az⸗ A.
mor, ſi adſit. Porrò à Chriſto diſcerent vel-
lem Superiores rationem paſcendi gregis. Im-
portunè à Matre filiorum Zebedæi rogatur
Chriſtus, ut filios locet in regno, à dextris
alterum, alterum à ſiniſtris. Quid impuden-
tius? Cui enim datum eſt unquam unigeni-
to Dei filio in ſolio Majeſtatis aſſidere? Mon c z3. lib.5.
utique Angelis, inquit Ambroſius, de quibus de ſide.
Scriptura dicit: quòd omnes Angeli ſtabant Apoc. 4,
in circuitu ſedis. Denique & Galtie ſe ſta- 6.
re dixit, ſicut habes: Ego ſum Gabriel, qui
adſto ante Deum: Non ergo Angelis, non ſe- Luc.l. 9,
nioribus, qui adorant ſedentem. Quid ergo
reſpondit Dominus, ut poſtulationis auda-
ciam compeſceret? Negare non eſt auſus,
quod concedi non poterat. Coœpit ſeſe apud
fœminam excuſare, quaſi hoc penes Patrem
eſſet, malens, de ſua fama periclitari quaſi
impotens, quàm denegare petita, quaſi te-
meritatem pertæſus. Audi Ambroſium. Do-
minus cœli atque terrarum verecundabatur, ve-
recundabatur, inquam; & ut ipſius verbo utar,
confundebatur, Matri pro flliis poſtulanti etian
ſuæ ſedis conſortium denegare. Quéôdque mu-
rere vehementins, non tam Dominum com-
mendat Ambroſius humanitatis, quam quo
decebat reſpondiſſe, ac ſi tanti eſſet Mulie-
rem audacem repelli; ut debuerit Dominus
quaſi de ſua Divinitate apud homines Perici-
tari. Non debuit, inquit Ambroſius, Medi- Suberins
cus omnium deſtitutam Matrem pudoris convi- tardi⸗

. . . . negandlas
cio ſauciare, ne poſtulato ſibi lfuperbius dene- Steler

gato, quaſi immoderatæ petitionis damnata, Mlk- tas.
reret. Denique Dominus non mulieri, ſed fllüs Matth.
ejus reſpondit: Poteſtis bibere calicem, quem 2o, ,
ego bibiturus ſum? Dicentibus autem illis: Pof- heeſe,
ſumus. Ait illis: Calicem quidem G&ρ. Ludm t mt
patiens & alemens Dominus prærogativam gn nien
“

ℳ0
Mnr,
e,

Uahum
ge jen
Domms!
Henn talt
eriti
le ſel
lenegls
n et!

Iy wutpe
M n d
Mm n.
atnor i

6 Cuncdogi
6 metd bat or
lin aica

er, aui
Aicchekems

NId Kekdiete

leb hln,
) Ke
le Nen,
V

lheit ii

Atng ram
um
unlt, renl
. lein
enn e
U odil⸗
ohlrn

täle

N Stromatum, Lib. VII. 11

ict Carredio eis paternæ honoriſfi entiæ reſervavit Non me- ejus clavi tui ſimt. Pendet ille pro te in ligno .
mpetm, blanda. twens, ne quid juri proprio derogaret. Woluit & Tu ab ejus corde non pendebis. Quid
rohen his, quos diligeret, videri quod peterent dene- Cruci cum corde ² Qrux tua cor Dei eſt. Ergo
nes n gaſſe Sanbtus & bonus TDominns, qui mallet ali- non eſt quòôd formides in Calvaria Charitatis.
don anni quid diſimulare de jure, quàm de haritate Deus charitas eit Proincde qui manet in eo,
Dotenink. 1.Cor.i13. deponere. Charitas enim patiens ℳ, &. Ubi amari poteſt, mori omnino non poteſt.
Uingtt, 4, ſunt ergo ii Paſtores, quorum videntur la- „ .
eun n peaia ſeminaria ſeveritatis: quibus ſacilius eſt ne- Simile eſt egnum Clorum theſauro abſ-
rm l gare petita, quaàm audire poſtulata. Itane condito in agro. Matth. 13. 44.
urialan,, Dominus mavult Divinitatis ſuæ exiſtimatio- S
gu 1 nem nutare, & quidem apud Apoſtolos; O Solum Coœlo par! O agrum theſaurorum
n Al, quam fœminam in petendo procacem con- fertilem? O theſaurum non minorem regho!
n ne . fundi: & Tu aſperitate repulſæ rubere Ca- Quid prodigioſius unquam auditum efſt 5 Et Orary
menm. nos emeriti jam Sacerdotis non erubeſces? An ager ſocundus metallorum eſt, & metalla nz,dus
ur rtekin abs Te ſedem petit in ſolio Trinitatis, quam regnorum ſimilitudinem referunt , & in ſo-. W ppro-
dett ichnn ſi denegares, auderes, quod Chriſtus auſus le. Poſuere tabernaculum ſuum adumbrata reg- poſitorum.
non eſt? na in thefauro camporum. Ità & ager æra-

rium eſt, & ſeges aurum, & aurum regnum,
n 1l n Et accepto corpore Joſeph , involvit i‚l- & regnum Cœlum. Non mirum ergo, ſi, Rclikeni
l. . . „ — 1 atri . . erſellio.
lud in Sindone manda, & poſuit il- Profligato patrimonio „ ager emitur. Veruùm 17. Sr.
quis ager iſte? quis theſaurus? Quod regnum? Voᷣ

non I . uo noα i0α ε=- bona quo-
Jin lud 1i, mndl umento uo 2000, d40d eN Puto agrum iſtum opibus foœtum Orationem yoagz z.
duiliuin Chriſti ciderat in Peira. Matth. 27. 60. ſen Contemplationem eſſe: ex qua theſaurus ,lenda.

ineer k ſepulchrij. pullulat Sanétarum cogitationum: Erravi, non Iuſpira-
.M, . „ .- ,„„ . . 6o
imb,d Sbrit Quandoquidem in Chriſti Domini Paſſione pullulat, ſed ſub humo naſcitur; quem inve- iones.
in l PaſiN. inverſa ſunt omnia, Apoſtolus enim prodidit, miſſe non ſufficit, niſi repertum rurſus tegas,
) E

ilidr ziti Latro prædicavit, Barabbas ſolvitur, Chri- & agrum coëtnas, in quo abicondare. Nimi- og den
. . . . . . . . . „ . 7vo0n ſser-
“ ſtus damnatur, dies nocteſcit, ſepulchra vi- rum Ccogitatio ſancta latebris gaudet, & ibi H

Wn Gnt tam reddunt: Narrationis quoque ordo inver- infodi debet „ Üübi oritur. Videlicet Propoſi- Obenien.
tetur, & , qui ab horto Chriſti Paſſionem or- ta nec evulganda ſunt paſſim omnibus, & im- tia.
diri deberemus, exordiemur a ſepulchro, ut pleri debent e ratione, quâ tibi à LDeo in
inordinatæ lanienæ nullus in narratione ordo Oratione produntur. Quod ut faciliùs Præſtes,
ſervetur. Præſertim cùm huc accedat;, quôd emendus eſt tibi campus, unde opes iſtæ eru

entes tinle,
c ſcienmme

ddn n Hebræorum nos ità conſuetudini conforme- untur. Curandum enim eſt „ ne alieni poſſi-
ſo lunt mur, quorum in ſcribendo initium à fine in- deant fodinas theſaurorum. Dum orares „ The-
Cencd Neg⸗ choat literarum. Ut proptereà mirum videri faurus obedientiæ irrepertus did tibi emerfit
Tebelte . non debeat, ſi in Scripturis errarunt, quorum inopinatô. Gratulor Tibi. Verùm, niſi iterum
Iegnd il videtur mihil eſſe aliud Scriptura, quam er- Orationis frequentioris eum humo adobruas,
8. uid inne ror. Error, inquam, eſt, non quando à Deo evaneſcet. Is enim theſaurus iſte eſt „ ut ſi non
nde eam didicerunt, ſed ex quo Dei verbum ſuis ſepeliatur, emori conſueſcat. Sepulchro vivit.
atis allikn

in Scripturis non agnovere. Age ergo; & Nec ſepulchrum illi ſat eſt paraſſe:

agrum
broliw, Crucifigum jam Dominum Joſephi operâ in eme in quo ſuccrevit. Vide diligenter, ne ſtu-
nes 4 G novo recentique tumulo repoſitum contemple- dendi amor, ne gloriæ cupiditas, ne volupta-
Gi mur. Ea eſt felicis digmitas ſaxi, ut non cum tis ardor Obedientiæ naſcituræ campum, hoc
0 ſnllmhi Coœlo ſolum, ſed cum Virgine, Cœli terra- eſt, tempus deſtinatum invadant, occupent,
1 li: u/ rumque Regina „ certare videatur de dignita- extermineant. Si agrum emeris, hoc eſt loca,
ſeuen. E/, te. Siquidem Virgo mortalem edidit in ſta- te mpora, cæterâque Obedientiæ ſacraveris .
Pofultfnn bulo: Peperit ſilex immortalem Chriſtum non frueris theſauro tuo: alioquin, ut primùm
re non tam terris quam cœlo. Quid, quòod ſepulchri fubtrahi tibi ſenſeris ſtudendi opportunita-
*

Ceßit Partus non Matri duntaxat eripere palmam tem, deficies, mii redemeris à cupidine ſtu-
we es contendit, verùm & Patris generationi vix diorum horas omnes, in quibus opes ger-
Nereſu/ cedit. Etenim & paterno ſinu divini intellectus minant Obedientiæ. Quod de Obedientia di-

e ſein, nunquam non exiſtens verbum prodiit, fui ctum, de reliquis intelligas velim Virtuti-

Ambrdu non opifex natalis, ſed Patris Opus ſine rudi- bus animi.
GerenlAAAHO mento: Cum in ſaxo & mortuus requieverit,
uigin S& untnortali; emerſerit architectus & rudi- Felices illi nexus gui de manicis &
7,,.,1, ,gi mentum ſui: idem, ut ità dicam, & natus neo Yi . ;
ii HW 2 Or 1a. (icain ES, compedihbus nam mit 5 -
Car⸗ & Parens lucis & claritudinis ſuæ. Ie d r ce ReIs ma Pt 7
e , voſtolum ontingentes , Martyrem, „ „
n n , , . . . reddiderun eT In, d:,
anin e, cat Domino placuit, ita factum eſt: ee unt. S. Aug. ſcrm. 28. de Marez,t
mi ⸗ dit nomen Domini benediéctum. Job. d.
deben 1 .
mig hontiſ, 21. Plena mutationum ſcena: ſiquidem Marty. viyeula.
j Arhri , rem effecit ex Apoſtolo compes, corona ip- Eatien-

* .
6 ??M . . . 4. . — L. .
/ Lai,d “ Virum membris quidem fimo affigum, ſe quoque brevi futurus. Nitnirum habuit à tin.
6 en, confor. „ο0ο Ihente confixum! O Hominem ante cru- catenis Petrus, ut Martyr fieret, habuere Perlern-
46

mari. (liiixum Deum, Domino crucifixum! Et ſa- catenæ per Petrum, ut evaderent diadema- "*“.

2
, MA. N. né quis noſtrum recuſet pro Cruce Deum, ta. Verùm Petro ferrum nobilius videtur, S. Taer-
un ini quando non Deus Crucem Ppro nobis recuſat? quando majoris apud Deum pretü Martyrium lis.
lilen. 4 Et dubitas adhuc Dei voluntati ultrò configi? eſt, quam corona. Quid quòͤd invenit vin-
gilui 1 Quid enim eâ dulcius, quid ſplendidius, quid culum, in quo Apoſtolum perficeret. Nimi-
n auguſtius? Crux tua ſit Deus tuus, munera rum Patientia ſi adſit, nec tam grandis Apoſto-
nit .

latus

I 2

latus dignitas eſt, ut augeri non poſſit, nec
tam vile ferrum, quin ipſi valeat Petro ſplen-
dorem augere.

Marmu- Detrahentem ſeeretò proæximo ſuo hunc
ratie. perſequebar. Pſ. 100. 5.

Religioſo- Perſequebatur detrahentem, qui ſuperbum
rum apud oculo & corde inexſaturabilem vix repellebat
ſeenlares à menſa. Diſce ex magnitudine ſupplicii cri-

en vwl. Winis foœditatem. Quid iniquius Detractio-
ganda. ne, quando iniquior ipſa æſtimatur in domo

Familia- David pueri Dei tum avaritia, tum ſuper-
ritas cum biâ, quarum altera vitiorum parens, ductrix
Tisntari, altera & anteſignana eſt. At, inquis, vul-
as Be Z,. nus retego, quod domi non vulgatum modè
mi zuni- eſt, ſed palam damnatum. Domi quod pro-
zos defec- ſtat vulnus medicaris, ſi retegas; vulneras
eus eis autem penè curatum vulnus, ſi alienis expo-
Propalas. nis. Non enim æquo animo feret ignominias
enmtm. ſuas revelari hoſtibus ac peregrinis, qui pa-
tienter tulit fratribus publicari. Rogo Te,
cur confoſſum in agro Parentem ſepelis, &
non potiùs inhumatum deſeris, ut eo aves coe-
li ſaginentur? An felicius eſt à vermibus exe-
di in ſqualore fœtoréque ſepulchri, quam in
Sole, pratorumque ſuaveolentià ab aquilis non
tam vorari, quam curari & reponi? Cur avi-
bus eripis, quem vermibus tradis? Nimirum
non grave creditur, cadavera ab iis exedi,
quorum ipſa ex ſeſe corpora edidere. Viden-
tur enim lactare prolem, non pati carnifices,
dum vermes paſcunt quos peperere. Quæ, é
contrario, ſi à vulturibus lanientur membra,
ſupplicium luere, non curam exercere pigno-
rum putantur. Ideéque ſatius duxere morta-
les ſuorum diſſipari corporum reliquias à do-
meſtica, licèt viliſſimà, pecude, quàm ab avi-
bus aëris, Co-lique deliciis abſumi. Prodit è
Parentis alvo cruentatus infans; adeòô vel ſan-
guineâ tunicà conſulendum natura duxit pu-
dori prodeuntis, quem nudum exponere no-
luit vel cùm nudum exponit.
pannus pro purpura eſt: in foro autem eru-
beſcit quidquid minùs rubet quaàm purpura.
Verbo: non ideò Tibi licet evulgare exteris,
quæ domi ſunt vulgatæ jam plagæ: nam quod
aperitur Medico, quod amicis vulnus aperitur,
faſciis alligatur, & involvitur, ſi fortè acceſ-
ſerint alieni.

Et dixit Dominus ad me: Sume tibi li-

brum grandem, & ſoribe in eo ſtylo
hominis: velociter ſpolia, detrahe,
citò prædare. Iſa. 8. 1I.
en ee⸗ Placet ſeveritas, quæ velocitate delectetur
“l in coërcendo. Verùm iſtud, Citòô, ſcribi de-
bet non ſtylo Dei, qui dicit & facta ſunt,
cujus, ut ità dicam, tardius imperium quam
Saperior opus eſt; ſed Atylo hominis, qui non in mo-
tardus ad mento, ſed in tempore agit & operatur. Ex-
pœnas ſit. ſpolietur vetus homo in eo, qui renovari de
die cunctatur in diem. At ſpoliari debet, non
excorliati: excoriabitur autem, ſi mos, qui

non Cuti modò, ſed Cordi quoque adhæſit,

revelletur, antequam paulatim à medullis ab-
ſtrahatur.

Oliwa

Domi etiam

Quis me tetigit. Marc. 5. 31.

Hæmorrhoifſa tam ruboris plena, quam ſan- Confiden-
guinis indiga acceſſit ad Chriſtum, & clan- tia in ſolo
culum fimbriam tenens morbum expulit. Quod Chriko
ut Chriſtus ſenſit, exclamans, ait: Quis me "on in ho⸗
tetigit? & ſubiratus Fidei mulieris, eam pro- mmibe.
dire cogit non ſine pudore in medium. Do-
mine, quid eſt, quod ultrò accedentes curas,
& ægrè adeò fers tactum tam fidelis, tamque
obſequioſæ fominæ? Nimirum quæ ex me
fluit ad curandum virtus, inquit Chriſtus, iis
debetur, qui ſpem omnem collocarunt in me,
non huic, cujus ſpes diu Medicorum deluſa
nugis, non tam de me ſperat, quàm deſperat
de illis. Non premunt turbæ quæ compri-
munt, ſed quæ me tangit, in alns tamdiù fi-
dens, illa me premit.

Germinet terra herbam virentem. Ge-
neſ. I. I1.

Ferrum paſſura Tellus, Tyrocinium in ex- Vro&
ordio culturæ vocem pro raſtro ſortitur. Ni- eccator
mirum delicatè colendus eſt Ager cùm primò ded
colitur, utque aratrum fortiter patiatur, vix “ Teick.
ſonum ſentiat in veſtibulo ſationis. Diſcis cre- Layp’
do, quàm blandè & alliciendus Peccator ſit, bland?
& exercendus TLyro. erigendi.
Conf⸗ſa-
Domine, quid multiplicati ſunt inimici .
mei. Pſal. 3. I.

Gu. 1I

5

Vellent aliqui ſine ullo Pacis diſpendio ſui Serapuh-
cordis ſacrarium inſtaurari. Non mallei ſtre- f.
pitum, non ſecurium ictus, non ſtridorem Tentaiis
aſciæ vellent exaudiri. At Salomonis dunta- "rceſe.
. . . . . 1724.
Xat privilegium iſtud fuit, & Templum ex-
citare, & à fabrorum tumultu immune illud
Præſtare. Verùm auro puro undique tectum
erat, quod ſtrepitu caruit Templum. Perfec- 1. ſoan.4.
ta charitas foras mittit Timorem. Cæterùm, 18.
nos qui non cum Salomone Innocemtiæ do-
mum ſtruimus, ſed cum Eſdra collapfam ali-
quo modo reparamus, non modè ſtrepitus fer-
re oportet, ſed & pugnas; ſimulque milites
eſſe decet, & fabros, æquè hoſtibus expoſi-
tos ac operi intentos. Nimirum non inſtau-
ratur ſine ſudore ſemel collapſa Innocentia.

Simon Petrus cum audiſſet, quia Do-
minus eſt, tunicd ſuccinæit ſe (erat
enim nudus) & miſit ſe in mare.
Joan. 2 I. 24 : S. Perrat,
Qui ſine navi properandum ſibi ducit ad grde⸗ 3
Chriſtum, ſine veſte ante eum erubuit appa- tatu re
rere. Sprevit Mare, ſed pudorem timuit: „sd.
undas calcat, ſed non pudicitiam. Ridet nau-
fragium, verecundiam veneratur. Verùm quo
modo audet retentare ſine cymba fluctus, à
quibus penè hauſtus fuit, cùm primùm am-
bulare ſuper undas ad Chriſtum tentaſſet? Ar- ire N.
guit eos Petrus, qui ſi ſemel fortè vacillare eee
Ccœperint inter undas, eas à littore ſalutant, Eernat.
nec adduci poſſunt, ut victoriam parent, ubi
inſidias ſunt paſſi. Libet hic ſciſcitari, cur Tertatn

.— . . . ti-⸗
periclitetur ibi Petrus, hic enatet. Et quidem agga.

ſi res ſpectetur, gravioris hic naufragi me- ve,ßn-
Etenim ibi Chriſtus zimihast.
iter

tus aderat, quam ibi.

inie
Clo⸗
ſeeil
n D.
e,
1 nge
4 A
it i
lar ,
un E
² n.
timdit.

len Ce.

hiumna
Ntiut. Nd
rn n
Ntutur, Nii
. lcuer
Deccanmr iyn

ſun mni

Gilpenchä⸗
n maleike
non ſtiltn
hmonis tr
Tenploner
mmmpne l
cine dn
lum, Nik
. Ceetu,
Anocente
Colalat.
Pöfrenukfr
milgienl
hoſfibus N⸗
Om n ii
4 Lcen

1, ſin N.
nun ,(
, ie Mſi.

Stromatum, Lib. VII.

Gasidenis iter imperarat, hic ultrô ſe fluctibus commi-
Deo. ſit. Ibi amore levis volabat, hic trind negatio-
ne gravatus deprimitur . Ibi ſecuritatis habe-
bat vadem vocem Verbi clamantis; Ego fum,
Matth. 14. molite timere: hic & aditi quondam diſcrimi-
5e zntie nis, & admiſſi flagitii conſcientia timorem
Serni: de. arimo incuſſit. Nihilo minus hic enatat;, ibi
riculg. mergitur: hic epulas meretur, ibi à Chriſto
S increpitus erubeſcit: ibi modicæ fidei argui-

cu, non no- 21 n 11
zu, tur, hic ſummæ charitatis prædicatur. Ni-

Non omnia
licent om-
ziut. hic ardor compreſſit. Rogo, quam cunctabun-
Zelus ani-
ſtum, audit loquentem, ambulantem miratur,
adhuc tamen, ſi Tu es, jube, inquit, me ad
Tbid.2g. Te venire. Nec antè iter invadit, quàm à Do-
Ruref- mino provocetur. Quique audito, Ego ſum,
lbid. 29. Molite timere, timet; exaudito Veni, Timo-
rem non exuit, ſed præcinxit; diſtulit, non
diſpulit. Hic verò admonitus tantum Joan-
ca miſli. ne, quòôd Chriſtus adeſſèt , illicó proſiluit
doαſu in mare „ nec Domini præſtolatus impe-
Rni. rium, nec frementes Stagni fluctus reveri-
meant. tus. 4

Serußtaloſt.
Ercleſiifti-

,nien. Juravi, & ſtatui cuſtodire judicia Juſti-

lamn . Iid Iuc. PI. LTIS8. 106.
Crrin e. Tam generoſi reus voti quid timeat? quod
Sis veſt vi. forté non timet. Audi, quid conſequatur.

toiam. Humiliatus ſum uſquequaque Domine, vivifi-
an me ſecundium verbum tuum. Unde non
hid. Immeritoò ſuis diffiſus viribus exclamat: Ad-
Ibid. 117. Tuba me, & ſalvus ero etiam poſtquàm di-
xiflet, iniquos ſibi eſſe inviſos, & legem
pretioſam. Quaſi diceret. Si, emiſſo ſancti-
tatis voto, iniquitati ceſſi: reſtat, ut, pro-
jecto clypeo, occurram Goliæ in nomine Do-
mimi. Neque enim itaà proludit pugnæ ani-
mus, uti corpus præludit. Cadit enim hic
ante fominam, ante cujus pedes cecidit pro-
ſtratus Gigas: & mihi non abſimilis Samſon;
poſt Leonem diſcerptum, puellæ ceſſit, mel
eliquans è feris, fel & fœminis. Nimirum,
qui ſtatuit non ſtetit, qui juravit pejeravit,
qui cuſtodire debuit prædæ patuit : Uti
adulter Propheta, Apoſtolus perduellis, &
vineæ oblita ſponſæ memor vinearum apertè
teſtantur. .

Qui producit ventos de theſauris ſuis.
Pl. 134. II.

Tibulatio Quid mergi times, quòͤd paulò validior

ene Aufter perflet? E theſauris divimitatis edu-
unvant;. ctus eſt, qui mare ventus commovit; ideoô-

„. que noli timere naufragium, ſed vitam ſpe-
ra. Erravi, calamitatum ventus non è di-
mnitatis, ſed ex humanitatis Dei ærario,
non erumpit ſponte ſua, ſed Domini provi-
Qentia producitur, ut tibi portum paret,
kcèt procellas tempeſtatéſque ciere videa-
r. Et ſanè quod vulnus non & vulneri-
dus eruitur Salvatofis, tanquam ex ærario
ununummus, cujus pars nulla debetur Cæſari, quia
undique ſignatus eſt imagine Crucifixi? Pla-
de theſauros vehit ventus erutus & theſauris.
Imèò theſaurus eſt, ideéque non ejicitur e
theſauris, ſed producitur. Agnoſce ergo fe-
Ricitatem tüam in tua ealamitate. Agnofſce
uIica Cymment. LTom. V

mirum quod ibi concitavit mora naufragium,

dus, quam tardus æquor explorat. Videt Chri-

1

in luto ſydus, in ſpinis roſum, in umbris

diem, in fletu florem, gemmam in ſabulo,
portum denique in procella. 1

Simile eſt regnum Cæœlorum theſauro abſ-

condito in agto. Matth. 13. 44.
Planè Theſaurum in agro habemus hiſce
diebus, Chriſtum nempe in Maria, hoc eſt,
Solem in Virgine. Et ſanè Theſaurus iſte in
terra eſt, ſed de Cœlo eſt: in luto naſcitur,
ſed lucis ope, ſed Patris expers, ſed parens
Matris, ſed artifex opificii ſui. Theſaurus
eſt Theſauro concluſus, imo & includens
theſauros, quippe cùm lateant in eo the-
ſauri divinitatis abſconditi. Porrò Pater re-
dimendi ſervi cupidus filium vendit, utque
lutum acquirat, aurum exponit. Proſtat in
ærario Virginis Gemma iſta venalis, empto-
rem quærens. Emi cupit ut redimat. Vendr
ſtatuit, ut carior tibi eſſe incipiat, ſi cariùs

Chriſti In-
carnatio.

Christus
emendus.

poſſederis. Ne vilis foret, factus eſt nihil;

utque tibi ſine pretio non eſlet, eſſe coœpit
ſub pretio.

Quoniam Tu es, qui extraxiſti me de
venire; ſpes mea ab uberibus Mattis
meow. Pli. 2 I. 10.

Quorum Religioſorum eſt Deus ſpes? Qui-
nam in Ordinibus religioſis ſunt, quorum
Cor uno pendet à Chriſto? Hi qui ità ute-
ro hæſerunt, ut inde vi magna debuerint
avelli. Sinus ordinis ſacri Domus eſt proba-
tionis, in ea Societatis filii concreſcunt;, ef-
formantur. Faſtidiis uterum Matris? ſpernes
Patrem. Spes tua Deus non erit, quando ſpon-
tè erumpis è ſinu non extractus, ſed excep-
tus. Tardius maternum ſinum reliquit Ja-
cob, quam Eſaüu, & ideòô fortè fuit ſanctior.
Diuturnmus Elephanti partus, ſed miraculum
editur. Aurum quàm lentè parturitur! Nec
vel tardiſſime naſceretur, ſi quam faſtidit
lucem obſtetrix avaritia ei reluctanti non
offunderet. Myrrha ides vel cadaveri pa-
rat immortalitatem, quia naſci neſcit. De-
nique obſtetricari ſibi ſentit aut ſolem, aut
ferrum. Per vulnera prodit in lucem, hoc
eſt, vulnerari debet, ut vivere incipiat,
cùm ſoleamus vitam abſolvere ſi vulnere-
mur. Ut proinde mirum eſſe non debeat,
ſi cadaweribus vitam quodam modo ſervet in
tumulo, quæ ſub cortice vitam haurit à plaga.
Vivit in fünere, quæ vixit in vulnere. Facilè
mimirum fugat mortem in ſepulchro, cui vita

Contingit inter ictus. Verùm ne odore Myrrhæ

allecti & abſtracti videamur, redeamus ad ute-
rum. Væ Tironi ſi Tirocinium oderit. Partu-
riri recuſat, ſi edi feſtinat. Abortus autem eſt,
feſtinatus in lucem, immô in luctum partus.
Ex utero transfertur in tumulum, qui citius
erumpit ex utero. Ad funus properat, qui fe-
ſtinat ad vitam. Citò languet, qui citò prodit;
flos: & futuræ ztatis ducuntur lineæ in ute-
ro. Dies, quibus in Matre lates, ſemina ſunt
vitæ tuæ. Liu vives; ſi latueris diu; citum
ortum non tardior ſequetur interitus. Tardius
Horet planta, quàam foenum, ſed diuturniùs
vViret: Verum ; qui de Chriſto prophetat Pial-
mus,; zgre fert delhcias Chriſti obrpi que-
xelie

Tiro per-
taſie Viro⸗
cinium.

Mr. ha li-
E
0r é6 cor-
tice manat
inciſo.

Mortfita⸗
tionam s-
mor nos
Zelo ani-
marum nie
tiate

relis imprudentium. Quiè ventre extrahi de-
buit, JESUSeſt. Eas enim nactus erat in hoſ-
pitio Virginis delicias, ut inde prodire non poſ-
ſet. Nimirum è& Liliis tranſiturus erat in ſnum,
ſi è ſinu Matris in ſinum vitæ profugiſſet.

cprigipaſ. Da nobis auxilium de tribulatione, quia

uen vana ſalus hominis. Pſ. 59. 13.

tia Eecle-
ſie. . . .
Quæ iſthæc tribulatio eſt, ex qua ſalus e-

naſcitur? Quæ iſthæc nox, ex qua dies ſalu-
tis erumpit? Planè nox iſta diei parens, nox
eſt pereuntis Dei ex qua aurora felicioris Lu-
cis emicuit. Ideò enim fugatus eſt ſol, quia
clariorem ſe ſenſit oriri ſolem in ſolis æterni
In Pl. 68. Occaſu. De limo ſuo aurum fecit, inquit Augu-
ſtinus; id eſt, eliquavit nobis ex tribulatione
ſua felicitatem noſtram. Ejus nempe livore ſa-

kla. 53. 6. „
53. 6. ati ſumus, ſi credimus Iſaiæ, ſi Paulum audi-
mus, ejus locupletati inopia, ſi legimus Petrum,
ejus exornati vulneribus, ſi denique Davidi
aſſentimur, ejus ſumus perditione ſalvati.
Finito die, juſſit omnihus reddi merce-
dem, noviſſimis uſque ad primos.
. . 1 . . .
dmio æſSa. Quid ergo eſt quòd a noviſſimis it
mvidis. Teddere! S. Auguſt. Serm. 59. De
verbis Domini.
Superiores: Planè & re futurum magis videbatur, ſi in-
Jacz,s cipiens à primis ad noviſſimos noviſſimè de-

non admo- . e E .
dan ſera⸗ veniſſet. Siquidem primi, pacto denario ac-

gan' face- Cepto, non adfuiſſent noviſſimorum merce-
re ſais. di: & ità, ſublata livoris occaſione, & no-
viſſimi exultaſſent, & primi non invidiſ-
ſent. Chriſtus tamen, ut ſuperiores commo-
nefaceret, non admodùm curandum eſfſe ſcan-
dalum invidorum, voluit, præſentibus Primis,
reddi Poſtremis ſtipendium. Nimirum nullo
dignum ſolatio ulcus iſtud invidiæ eſt, nul-
lôque curandum remedio. Quare Dominus
Superior torqueri ſaltem voluit, quos curari poſſe deſ-

Ividia in.
er pareâ.

eser peravit: & ne fortè, præ indignatione invi-
& mnvidoa dorum , cunctarentur Patresfamilias infir-

rum larra- Mmioribus benefacere, ne minimo quidem in-
us. commodo & ſe ab eorum querelis, & il-
los ab indignationis dolore redimere voluit.
Verùm, pendatur, inquit, nummus primò
noviſſimis, ut Priorum abſque fomite ſuccen-
ſus invidentiæ rogus, non impunè ardeat;
ſed, quando extingui non poteſt, ſuis hoſpi-
tibus utatur pro pabulo. Vitium, quod curà
caret, tormento non careat. Inviderent, quam-
quam Sociorum non ſpectarent felicitatem?
Videant, ut crucientur: & quando aliena
ſpoliantur opulentià, creſcat invidia coram for-
tuna.

Nr⸗ . B .
er rc. Abierunt retrorſum, & ceciderunt in

eus. Terram. Joan. 18. 6.

dreunße. Et Paulus in terram cecidit, Chriſti voce
cen enfo conterritus in itinere, & in terra reſupini
nem. jacuere milites in Horto: ſed ille furrexit
alligandus pro Chriſto, furrexere hi Chri-
ſtum ligaturi. Nimirum non omnes, qui
Chriſti voci videntur ſubdi, & dare manus
Chriſtum prædicaturi ſunt, ſed plerique cru-
cifixuri. Quot „ cum humi diu jacuiſſent

Omnia im-
piis in ma
lum.
Perſeve-
rantiæ do-
m.

14 Oliva —

Pœnitentes, evaſere in cilicio impi, Ignem αn:zu.
ſibi ſuccendentes in cinere, lucem præparan- muz, S.
tes in luctu, efformantes in luto aurum, ideò Religief
in terram prolapſi, ut laberentur & cœlo. D
Ambo luxere pœnitentes Achab & David: Eernant
verùm Servatoris hic parens, ille hoſtis fuit. ſarularee
Quòd ſi quæras, quare Chriſti voce tum Sau- Superbia.
lus eliſus in terram, tum cohors, illo tamen Teriditas.
verſo in Apoſtolum, hæc ſit verſa in agmen Correézt

furiarum: audeo dicere, parciùs hæc repre- Rin
henſa, abundè ille coërcitus eſt. Ità ſæpeèey,
Tiro valdè

