Ex PSAL. LI X. Da nobis auxilium de tibulatione.
354

En PsSAL. LX. Permanet in æternum in conſpelctu
Dei: Miſericordiam & veritatem ejus quis requi-
ret ?* 5
Ex PsAL. LXI. Inhabitabo in tabernaculo tuo; pro-
tegar in velamento alarum tuarum. 330
Ex PsAL. LXII. KRex verò lætabitur in Deo.. 73
GSitivit in te anima mea: quàm multipliciter tibi caro
mea! In terra deſerta, & invia, & inaquoſa, ſic
in ſanbto apparui tibi. 172
In terra deſerta & invia... Iphi verò in vanum quæa-
ſierunt animam meam. 311. & 314
Sicut adipe & pinguedine repleatur anima mea: G
labiis exultationis laudabit os meum. 182. & 31
Ex PsAL. LXIII. Lætabitur Juſtus in Domino. 3
Sagittæ parvulorum fabtæ ſunt plagæ eorum. 221
Torcular calcavi ſolus. 235
Ex PsSsAL. LXIV. Verba iniquorum prævaluerunt
ſuper nos: Et impietatibus noſtris tu propitiaberis.

220
Et valles abundabunt frumento, clamabunt, etenim
hymnum dicent. 328
Ex PsAL. LXV. In multitudine virtutis tuæ men-
tientur tibi inimici tui. 58
Poſuit animam meam ad vitam & non dedit in com-
motionem pedes meos. 160

Et locutum eſt os meum in tribulatione mea. 168
Holocauſta medullata offeram tihi cum incenſo arie-
tum: offeram tibi boves cum hircis. Venite, audi-
te, & narrabo, omnes, qui timetis Deum, quanta
fecit animæ meæ. Ad ipfum ore meo clamavi: G
exaltavi ſub linguâ med. Ibict.
Introibo in domum tuam in holocauſtis. 294
Ex PsAL. LXVII. Paraſti in dulcedine tuũ pauperi
Deus. 57
ner facite ei, qui aſcendit ſuper occaſum, Domine
nomen illi. . . 58
Pluviam voluntariam ſegregabis Deus haæreditati tuæ,
& infirmata eſt: Tu vero perfeciſti eam. pic⸗
Et juſti epulentur, & exultent in conſpeltu Dei: G
delectentur in lætitid. 112
Prævenerunt Principes conjuncti pſallentibus. 219
Mons in quo beneplacitum eſt Deo habitare S
Currus Dei decem millibus multiplex, millia lætan-
tium. Ibid.
Dominus in eis. bid.

Virms ejus in nubibus. 54

mu
uf
R
Mn

ite

u

.
N.
.
Nl.
uea
t it
lnun
EN Al.
pon

n.

nmn ans
en ri

lenutin

tir os

nen ll

ri
8 outa
v amun

,altin

Wcut deficit fwumus, deficiant.
Qui eduxit vinctos in fortitudine.

Pag. 354.
Ibid.

Pennæ deargentatæ, & poſteriora dorſi ejus in pallore

auri. 378
Ex PsSAL. LXVIII. Quoniam Deus ſalvam faciet
Nion, & ædificabuntur Civitates JQuda. 17
Defecerunt oculi mei, dum Wero in Deum meum.
. 116
Quoniam quem tu percuſſiſti, perſecuti ſumt: & Japer
dolorem vulnerum meorum addiderunt. 220
Veni in altitudinem maris, & tempeſtas demerſit
me. 23 5. & 332
Ex PSAL. LXIX. Deus in adiutorium meum imen-
der Domine ad adjuvandum me feſtina. 48
Ex PSAL. LXX. Quia dixerunt inimici mei mihi:
. qui cuſtodiebant animam meam, conſilium fece-
runt in unum, dicentes, Deus dereliquit eum;
perſequimini & comprehendite eum: qutia non eſt,
qui eripiat. 220
Ex PsAL. LXXI. Quia liberabit pauperem à poten-

te, pauperem cui non erat adjiutor. 325
Ex PSAL. LXXII. Cogitaverunt, & locuti Junt ne-
quitiam. 80⁰

Quomodéò facti ſunt in deſolationem : ſubits defece-
runt : perierunt Propter iniquitatem ſuam, velut
Jomnium ſurgentiumn, Domine: In eivitate tud
imaginem ipſorum ad nihilum rediges. 4
Quid enim mibi eſt in Cælo? & à te quid volui Jauper
terrams Defecit caro mea, & cor meum: Deus
cordis mei, & pars mea Deus in æternum. 33. &

121. & 130. & 180. & 290. & 347

Dt jumentum factus ſium apud te. 184
Ex PSAL. LXXIII. Redemiſti Virgam haæreditatis
u&α. MWons Nion in quo habitaſti in eo. 38
Ex PsAL. LXXIV. Verumtamen fex ejus non eſt
exinanita. 7. & 330

Ex PsAL. LXXV. Factus eſt in Pace locus ejus, &

habitatio ejus in Sion. 36. & 277. & 336
Ex PsAL. LXXVI. Turbatus Jum, & non ſum lo-

cutus. 17
Cogitavi dies antiquos, & annos æternos in mente ha-
bui. 180
Uluxerunt coruſcationes tuæ orbi terræ: vidit, &
commota eſt terra. 212
Ego dixi, nunc i. 330

In die tribulationis meæg Deum exquiſivi manibus meis
nocle contrà eum, & non Ium deceptus. 367
Renuit conſolari anima mea: Memor fui Dei, & de-

lectatus ſum. Ibid.
Anticipaverunt vigilias oculi mei. Ibid.
Etenim ſagittæ tucg tranſeunt. Ibid.

Ex PsAL. LXXVII. Non Junt recordati manus ejus,
die, quâ redemit eos de manu tribulantis. 16
Tranhiulit aufirum de Cælo, & induxit in virtute ſud
Africum. Et pluit Ruper eos ſicut pulverem carnes:
& ſicut arenam maris volatilid pennata... Et
manducaverunt, & ſaturati ſunt nimis: & deſide-
"ium eorum attulit eis: non junt fraudati à deſide-
rio ſuo. 52
Adhuc eſcæ eorum erant iu ore ipſorum: & ira Dei
aAſcendit Juper eos. Ibid. & 183
Et occidit Pingues eorum: & electos Iſraxl impedi-
Vit. 52
Et abundavit ut averteret Iram ſuam. Et recorda-
us eſt, quia caro Junt, ſpiritus vadens, & non re-
diens. 75
Filii Ephrem intendenies „ & mittentes arcum, con-
verſi ſunt in die belli. 121. & 241
De poſt fœtantes accepit me. 20 5
TFanem Angelorum manducuavit homo. 21
Et pavit eos in innocentid cordis ſjui; & in intellecti-
manunm ſuarum deduxit gos. 367

Sacræ Scripturæ.

Ex PsAL. LXXIX. LC quid deſtruxiſti maceriam
ejus, & vindemiant eam omnos qui pratergre-
diuntur viam. 41. & 42. & 368
Exterminavit eum Aper de Sylva, & ſingularis Ferus
depaſtus eſt eam. 42
Ex PSAL. LXXX. Non erit in Te Deus recens,
neque adorabis Deum alienum. 29. & 324
Dilata os tuum, & implebo illud. 41
Inimici Domini mentiti lſant ei: & erit tempus eo-
rum in ſæcula. 142. & 143

Et cibavit eos ex adipe frumenti, & de petrà melle
fJaturavit eos.

142
Et non audivit populus meus vocem meam. 187
Exaudivi te in abſcondito tompeſtatis. 355

Ex PsAL. LXXXI. Vos autem ſicut homines mo-
Ttemini. 72
Neſcierunt, neque intellexerunt ,„ in tenebris ambu-
lant. 219
Ego dixi, Dii eſtis. . 247
Vos autem ſicut homines moriemini, & ſicut unus de
Principibus cadetis. 2323322
Ex PsAL. LXXXII. Diſperierunt in Endor : facti
Junt ut ſtercus terræ. 144

44
Pone PFrincipes eorum ſicut Oreb, & Zeb „ & Zebee;
& Salmana. Ibid.
Quoniam elevata e&t magnificentia tua ſuper cœlos.
324
Ex ore infantium & Iactentium perfeciſti Terkor,.
bi
U deſtruas inimicum & ultorem , quoniam videbo cœ-
los tuos, opera digitorum tuorum, Lunam & ſtel-
las, quæ tu fundaſti. Ibid.
Ex PSAI. LXXXIII. Peæti qui habitant in domo
ma, Domine; in ſæcula ſæculorum laudabunt te.
. 207
Elegi abjectus eſſe in domo Dei mei. Ibid.
Ex PSAL. LXXXIV. Benedixiſti Domine terram
am: Avertiſti captivitatem Jacob, remi ſiſti ini-
quitatem plebis tuæ. 17
Benedixiſti terram tuam.

, 33
Miſericotdia & Eeritas obviaverunt ſibi: Juſtitia &

Pax oſculatæ ſunt. 58. & 170
Eienim Dominus dabit benignitatem, & terra noſira
dabit fruttum ſuum. 332
Ex PSAL. LXXXVI. Diligit Dominus portas Nion
Juper omnia tabernacula Jacob. 1
Ecce alienigenæ, & Tyrus, & Populus Wthiopum:

hbi fuerunt illic. Ibid.
Homo & homo natus eſt in eàd. 370
Et ipſe fundavit eam Altiſimus. Ibid.

Ex PsAL. LXXXVII. Numquid mortuis facies mi-
rabilia, aut Medici ſuſcitabunt, & confitebuntur
tibi? WNumquid narrabit aliqitis in ſepulchro mi-
Jericordiam tuam, & veritatem tuam in perditio-
he * Numquid cognoſcentur in tenebris mirabilia
tua, & Juſtitia tun in terra oblivionis? 87
Et ego ad te, Domine clamavi, & mans oratio meg
præveniet te. Ibid.
U quid, Domine, repellis orationem meam ? avertis
Jaciem tuam à meb... In me iranſierunt Iræ tucæ:
& terrores tui conturbaverunt me. Ibid.
Elongaſti à me amicum & proximum: & notos meos
In laboribus à juventute med. 312
Ex PsAL. LXXXVIII. Deſtruxiſti omnes epes
Ius: poſatſti brmamentum ejus formidinem. 44
Miſericordias Domini in aternum cantabo. 1370
UWquequò Domine avertis in finem? . Exaltaſti
dexteram deprimentium eum. 334
Memor eſto, Domine, opprobrii ſervorum tuorum,
duod continui in ſinu meo muliorum gentium. 35 5
Tu dominaris poteſtati Maris, motum autem fluctuum
e jus

ejus tu mitigas. pag. 379
Ex PsaL. LX XXIX. Manè ſicut berba tranſeat,
mant floreat, & tranſeat: veſperè decidat, indu-
ret, & areſcat. 57. & 248
Repleti ſumus manè miſericordid tuã. 57
Annis quibus vidimus mala. 368
Anmi ſicut arenea meditabuntur.

37
Ex PSAL. XC. Cum ipſo ſum in tribulatione. 47.

337
Qui babitat in adjutorio Altiſſimi, in protectione
Dei cœli commorabitur. 49. & 208

Cudent à latere tuo mille, & decem millia à dextris.
Ad te autem non appropinquabit. Ibid.
Conculcabis Leonem & Draconem. 174
Non accedet ad te malum: & hagellum non appropin-
quabit tabernaculo tuo. 282
Super Aſpidem & Baſiliſcum ambulabis, conculcabis
Leonem, & Draconem. 331
Quoniam in me ſperavit;, liberabo eum, protegam
eum, quoniam cognovit nomen meum. Ibid.
Ex PsaAL. NXCI. Juſtus ut palma florebit. 121. &
20 5
Ex PsSAL. XCII. Etenim firmavit Orbem Terræ,
ui non commovebitur. 334
Ex PsAL. NXCIII. Quia non repellet Dominus ple-
bem ſuam. 228
Ex PsAL. XCIV. Venite exultemus Domino. 171
U juravi in Ira mea, ſi introibunt in requiem meam.
Ibid.
uia in manu ejus lunt omnes fines terræ, & altitu-
dines Montium ipl'e conſpicit. 328
Ex PsAL. XCV. Tunc exultabunt omnia ligna l-
varum à facie Domini quia venit. 13
Ex PsAL. XCVI. Confundantur omnes qui adorant
ſculptilia, & qui gloriantur in ſimulacris ſuis ...
Quoniam Tu Dominus Altiſſimus ſuper omnem
terram, nimis exaltatus es uper omnes Deos. 28
Uluxerunt fulgura ejus orbi terræ, vidit, & commota
eſt terra. 326
Montes ſicut Cera fluxerunt à facie Domini. 34

Ex PsSAL. XCVII. Flumina plandent manu, ſimul

montes exultabunt à conſpectu Domini, quia venit.
I 2
3

Cantate Domino canti um novum .Jubilate Deo
omnis terra. Pſællite Domino in cithara .. Ju-
dicabit orbem terrarum in juſtitia, & populos in

æ&uitate. 30
Cantate, exultate & pſallite. Ibid.
Ex PSAL. XCIX. Confitemini illi. 278

Ex PSAL. C. In matutino interficiebam omnes pec-
catores terræ: ut diſperderem de civitate Domini
74. & 75. & 221
Miſericordiam & judicium cantabo tibi, Domine.

omnes operantes iniquitatem.

138. & 171
Quando venies ad me? 221
Non adbhæſit mihi cor pravum. 333
Ambulans in vid immaculatd, hice mibi miniſtrabat.
Ibid.
Ex PsAL. CII. Quoniam ipſe cognovit figmentum no-
ſtrum. 105
Miſericordia autem Domini ab æterno: & uſque in
æternum ſuper timentes eum. Ibid.
Benedic anima mea Domino. 148

Et omnia, quæ intra me ſunt, nomini ſandto ejus.
Benedio anima mea Domino, & noli obliviſci om-
Ibid.
Qui propitiatur omnibus iniquitatibus tuis: qui ſanat
lbid.
Facientes Verbum illius, ad audiendam vocem ſer-
monum ejus. 213
Ex PsAL. CIII. Qui ponis nubem aſcenſum tuum.
17 Ex PsSAL. CKV. Ego autem humil

nes retributiones ejus.

omnes infirmitates tuas.

Index Locorum

Super Montes ſtabunt aquæ; valles abundabunt fru-
mento.

24 .
Facta eſt nox, in ipſa pertranſibunt omnes Lehie

væ. 37. 124
Avertente autem te faciem turbabuntur: auferes ſpi-
ritum eorum, & deſicient,; & in pulverem ſuum

revertentur. 112
Ortus eſt l, & congregati ſunt. 124
Deficiant peccatores à terrâ, & iniqui, ità ut non

ſint. Benedic anima mea Domino. 238
Jucundum ſit ei eloquium meum: ego verò delectabor
in Domino. Deſiciant peccatores à terrà. Ibid.
Catuli Leonum rugientes ut rapiant .. Hoc mare
magnum, & ſpatioſum manibus. .. Draco iſte,
quem formaſti ad illudendum ei.. FPoſuiſti te-
nebras, & fabta eſt nox: in ipsd pertranſibunt om-
omnes beſtiæ ſylvæ. 291
Emittes Spiritum tuum, & creabuntur: & renovabit
faciem terræ. Git gloria Domini in ſæculum: lIæta-

bitur Dominus in operibus ſuis. 23 8. & 291
Qui reſpicit terram, & facit eum tremere: Qui tan-
git montes, & fumigant. . 291
Sol cognovit occaſum ſuum. 349
Ex PSAL. CIV. Et eduxit eos cum argento & auro.
— S 149
Jacob accola fuit in terrà Cham. 221
Poſuit in eis Verba ſignorum ſuorum, & prodigiorum
in terrůâ Cham. Ibid.

Lætata eſt Egyptus in profectione eorum. Ibid.
Ex PSAL. CV. Et initiati ſunt Beelphegor: & come-
derunt ſacrificia mortuorum: Et irritaverunt eum
in adinventionibus ſuis, & multiplicata eſt in eis

ruina. 78
Et immolaverunt ſilios ſuos, & ſtlias ſuas dæmoniis.
113. & 338

Et effuderunt ſanguinem innocentem: ſanguinem hlio-
rum ſuorum & filiarum ſuarum, quos ſactificave-

runt ſculptilibus Chanaan. 113
Commixti ſunt inter gentes, & didicerunt opera eo-
rum⸗ & ſervierunt ſculptilibus Chanaan. 161
Et tradidit eos in manus Gentium, & dominati ſunt
eorum, qui oderunt eos. 338
Ex PSsAL. CVI. Miſit verbum ſuum, & ſanavit eos.
21
Miſit verbum ſuum, & ſanavit eos: & eripuit eos
de interitionibus eorum. 32

Clamaverunt ad Dominum cuùm tribularentur. Ibid.
Poſuit flumina in deſertum: & exitus aquarum in ſi-
tim. 264
Ex PSAL. CVII. Moab olla ſpei meæx. .. Olis de-

dJucet me in civitatem munitam ?à Quis deducer

me uſque in Ildumæam. 236
Ex PSAL. CVIII. Et ſciant gentes, quia manus us
bæc, & Tu feciſti eam. 16
Induatur ſicut diploide confuſione ſud. 31

Ex PSsAL. CIX. Virgam virtutis tuæ emittet Domi-
nus ex Nion: dominare in medio inimicorum iuo-

rum. 16
Ad Dominum cùm tribularer clamavi. 193
Ex PsAL. CX. Initium Sapientiæ Timor Domini.
309⁰

Ex PsSAL. CXI. Beatus vir, qui timet Dominum,
in mandatis ejus volet nimis. ... Gloria G. divi-
tiæ in domo ejus: & Juſtitia ejus manet in cn-
lum ſæculi.
Ex Psà L. CXIII. Cœlum Cæli Domino. 33
In exitu raël de Roypto. .— 343
Faéta eſt Judæa ſanktificatio ejus, Wrail Poreſs ei.

Ex PsAL. CXIV. Tribulationem, & dolorem inve⸗

. . . . „
ni: & nomen Domini invocabo. 22 5

7

iatus ſum nimis. 4.
ias5. “

nin
inn
On
u
leni
UE

lal
Am
uma
mute
oln
un

ie m
lunhecl
rnchn
I.
m en
n mran
ulienu
mn
nund

nitcvit
lerhirnu

alleer.
euc

Ego dixi in exeeſſe meo: omnis homo mendax. Quid
retribitam Domino pro omnibus, quæ retribuit mi-
bi à Calicem ſalutaris accipiam, & nomen Do-
mini invocabo. Vota mea Domino reddam coram
omni populo ejus : pretioſa in conſpectu Domini
mors ſanbtorum ejus. pag. 5
Domine, quia ego ſervus tuus z ego ſervus tuus,
kfilius ancillæ tuæ. Ibid.
Omnis homo mendax. 63
Ex PSAL. CKVI. Laudate Dominum omnes gentes.

306
Ex PSAL. CXVII. Vox exultationis & ſalutis in
tabernaculis Juſtorum. 2

Dextera Domini exaltavit me, Dextera Domini fecit
virtutem, non moriar, ſed vivam. 16. & 162. & 203
Lapidem quem reprobaverunt ædificantes, hic fabtus
eſt caput anguli. Ideò Luna ſub pedibus ejus. 110
& 165. & 23 5
Aperite mihi portas Juſtitiæ: Ingreſus in eas confite-

bor Domino. Haæc porta Domin: Juſti intrabunt

in eam. 170. & 203
Circumdederunt me ſicut apes. 234
Et exarlerunt ſicut ignis in ſpinis. Ibid.
Fortitudo mea, & laus mea Dominus. 381

ExXx PSAL. CXVIII. Viam mandatorum tuorum cu-

curri, cum dilataſti cor meum. 2. & 319
Latum mandatum tunm nimis. 9
Humiliatus ſum uſquequaque Domine, viviſfica me
ſecundum verbum tuum. 13
Adjuva me, & ſalvus ero. Ibid.
Fiat manus tua, ut ſalz et me. 17
Dormitavit anima mea præ tædio, confirma me in
verbis tuis. 32

Deſecit in ſalutare tuum anima mea: & in Verbum
tuum ſuperlperavi. lbid. & 203
Deprecatus ſum faciem tuam in toto corde meo. 3 5

A mandatis tuis intellexi. 43
Non enim, qui operantur iniquitatem, in viis ejus
amhbulaverunt. 6 5

Tuus ſum ego, ſalvum me fac. 49
Fiat manus tua, ut ſalvet me: quoniam mandata tua
elegi. Ibid.

dervavi mandata tua, & teſtimonia tua, quia omnes

vic in conſpectu tuo. 112
Narraverunt mihi iniqui fabulationes. 122
Faulò minus conſimm verunt in terràâ. Ibid.
Ego autem non dereliqui mandata tua. Ibid.
decundum miſericordiam tuam vivifica me. Ibid.

Declinate à me maligni: & ſerutabor mandata Dei
mei.

157
Memor fui nocte nominis tui, Domine, & cuſtodivi
legem tuam. 166
Confige timore tuo carnes meas. 171. & 319

Fravaricantes reputavi omnes peccatores terræ: ideò
dilexi teſtimonia tua. 191. & 341
Oculi mei defe erunt in ſalutare tuum, & in elo-
uium juſtiticæ tuæ. 204
Tribulatio & anguſtia invenerunt me, mandata tua
meditatio mea eſt. 225. & 358
ln via teſtimoniorum tuorum delectatus ſum: licut in
omnibus divitiis. 226
Juravi; & fiatui cuſtodire judicia Juſtitiæ tuæ. 29 5
Averte oculos meos, ne videant vanitatem. In vià
tud vivifica me. 322
Quaære ſervum tuum, mandata tua non Jum oblitus.
23. &
Tunes Peccatorum circumplexi ſunt me. 323 355
us timent te, videbunt me, & lætabuntur. Ibid.
Ideò dilexi mandata tua Juper aurum & topazxion.

, 341
Calicem Jalutaris accipiam, & nomen Domini invo-
cabo. 358

Ethicæ Comment. Tom. V.

„

Sacræ Scripturæ.

Niſi quòd Lex tun meditatio mea eſt, tune fortè pe-
riiſſem in humilitate med. lbid.
Eloquium tuum vivificavit me. 379
Ex PsAL. CXX. LEecce non dormitabit, neque dor-
miet, qui euſtodit Irasl. 49
Ex PSAL. CXXI. Propter domum Domini Dei no-
Rri quæſivi bona Tibi. 17
Ex PsAL. CXXII. Ad te levavi oculos meos, qui
bahbitas in cœlis. 268. & 289
Ex PsAL. CXXIII. Torrentem pertranſivit anima
noſtra. 169. & 366
Ex PsAL. CXXIV. Qui confdunt in Domino ſicut
Mons Non: Non commovebitur in æternum, qui
babitat in Jeruſalem. 344 1
Ex PsAL. CXXV. Facti ſumus ſicut conſolati. 2
Ex PsAL. CXXVI. Nurgite qui manducatis Panem
doloris. 142
Niſi Dominus cuſtodierit civitatem, fruſtrà vigilat,
qui cuſtodit eam. 187
Euntes ibant & flebant mittentes ſemina ſua, venien-
tes autem venient cum exultatione portantes mani-
pulos ſaos. 368
Ex PsAL. CXXVII. Beati omnes, qui timent Do-

minum. 66

Filii tui ſicut novellæ olivarum, in circuitu menſæ

tuc. 380
Ex PSAL. CXXXI. Nurge Domine in requiem tuam,
Tu, & Arca ſanctificationis tucæ. 1
Haæc requies mea in ſæculum ſæculi, bie babitabe
quoniam elegi eam. 36
Quoniam elegit Dominus Nion, elegit eam in habita-
tionem ſibi. lbid.
Memento Domine David, & omnis manſuetudinis
ejus. 67. & 144. & 316. & 322
Adorabimus in loco ubi ſteterunt pedes ejus. 166
Donec inveniam locum Domino. 343
Ex PsAL. CXXXII. Quàm jucundum babitare
fratres in unum. . 290
Ex PsAL. CXXXIV. Educens nubes ab extremo

terræ. 244
Ex PsSAL. CXXXVI. Si oblitus fuero tui, oblivio-
ni detur dextera meu. 17
Wuper flumina Babylonis illie ſedimus. 2

Ex PsAL. CXXXVII. In conſpectu Angelorum
pſallam tibi. 204
Confieantur tibi, Domine, omnes Reges terræ: quo-
niam audierunt omnia verba oris tui. Et cantent
in viis Domini: quoniam magna eſt gloria Domi-
ni. . Ibid.
Ex PsAL. CXXXVIII. Nox ſicut dies illuminabi=
tur. 167. & 349
Et nox illuminatio mea in deliciis meis. 149. & 352
Quia tenebræ non obſcurabuntur à te. 352
Ex PsAL. CXL. Dirigatur Oratio mea ſicut incenſum
in conſpectu tuo.
Oleum autem peccatoris non impinguet caput meum.

212
Ex PsAL. CXLI. Educ de cuſtodia animam meam.
16 5
Tribulationem meam ante ipſum pronuntio. 168

Ex PsAL. CXLIII. Beatum dixerunt populum, cui
hæc ſunt: Beatus populus, cujus Dominus Deus
ejus. 26. & 122
Fulgura coruſtationes, & diſſipabis eos, emitte ſa-
gittas tuas, & conturbabis eos. Emitte manum
tuam de alto, eripe me, & libera me de aquis mul-
tis, de manu filiorum alienorum. 16. & 122
Deus canticum novum cantabo tibi. 122
Qui redemiſti David ſervum tuum, de gladio ma-
ligno eripe me. Et erue me de manu R um alie-
norum. Ibid.
Benedittus Dominus Deus meus: miſericordis mea,

LI Gα

*

& refugium meum: Suſceptor meus, & liberator
meus: Protector meut, & in ipſo ſperavi. pag. 122
Ex PsAL. CXLIV. Exaltabo te Deus meus, Rex. 124
Ex PsAL. CXLVI. Non in fortitudine equi voluntatem
habebit, nec in tibiis viri beneplacitum erit ei. 182
QOui operit cœlum nubibus. 31
Edificans Jeruſalem Dominus : diſperſiones Iſraxlis
congregabit. .V 237
Ex PsSsAL. CXLVII. Emittet verbum ſuum & lique-
faciet ea. Flabit Piritus ejus, & fluent aquz. 20
Quoniam confortavit ſeras portarum tuarum: bene-
dixit filiis tuis in te. Qui poſuit fines tuos pacem:
& adipe frumenti ſatiat te. 208. & 167. & 240
Qui dat nivem ſicut lanam : nebulam ſicut cinerem
Pargit. 240
Won fecit taliter omni nationi. Ibid.
ui annuntiat verbum ſuum Jacob; juſtitias, & ju-

dicia ſua Irasl. Ibid.
Ex PsAL. CXLVIII. Laudate eum omnes Angeli
zjus. 219

Ex PsAL. CXLIX. Exaltationes Dei in gutture eo-
rum: & gladii ancipites in manibus eorum. 2. &
131. & 145. & 273. & 361

Ex Libro Proverbiorum.

Ex CAP. I. Fili, ſi te lactaverint peccatores, ne
acquieſcas eis. . 146
Ex CAP. II. Omnes, qui ingrediuntar ad eam, non
revertentur, nec apprehendent ſemitas vitc. 78
Ex CAP. III. Cum ſimplicibus ſermocinatio ejus. 91
Fili bonera Dominum, & ambulabis fiducialiter...
& ſi dormieris, non timebis. 103
Ex CAP. VIII. Dominus poſſedit me. 298
Beatus homo qui audit me; & qui vigilat ad fores
meas quotidie. Ibid.
Ex CAP. IX. Qapientia ædificavit ſibi domum, exci-
dit columnas ſeptem. 308
Ex CAP. X. Vena vitæ, os Juſti: & os impiorum
operit iniquitatem. 154. & 203
Ex CAP. XIII. Pauper autem non ſuffert minas. 23 1
Ex CAP. NXV. Reponſio mollis frangit Iram. 67
Ex CAP. XX. Pondus & pondus, menſura & menſu-
ras utrumque abominabile eſt apud Dominum. 183
Ex CAP. XXI. MWon eſt conſiliun contra Domi-
n,m. 150
Ex CAP. XXIII. Præbe fili mi Cor tuum mihi. 6. & 18
NWe intuearis vinum, quando flaveſcit, cum ſplendue-
rit in vitro color ejus : ingreditur blande, ſed in
noviſſimo mordebit ut coluber, & ſicut regulus ve-
nena diffundet. 2
Ex CA P. XXXI. Accinxit fortitudine lumbos ſuos.:
& roboravit brachium ſuum. Guſtavit & vidit,
quia bona eſt negotiatio ejus non extinguetur in
nocte lucerna ejus. 182
Et cingulum tradidit Chananæo. Ibid.
Date ſiceram mœrentibus, & vinum his, qui amaro
ſumt animo: Bibant, & obliviſcantur egeſtatis ſuæ,
& doloris ſui non recordentur amplius. 106. & 313

Ex- Eccleſiaſte.

Ex CAP. I. Omnia flumina intrant in mare. 125
Ex CA P. V. Ubi multæ ſunt opes, multi & qui co-

Miédunt eas. 9723
Ex CA P. VI. Omnis labor in ore hominis, ſed ani-
ma ejus non implebitur. 182

Ex CAP. VII. Melius eſt ire ad domum luctüs,
quàm ad domum convivii. 294
Ex CAP. X. Muſcæ morientes perdunt ſuavitatem
unguenti. 35. & 103

Pretioſior eſt ſapientia G& gloria, parvàâ ad tempus

Index Locorum

RKultitid. Gor ſapientis in dextera ejus, & cor ſlti
in ſiniſerà illius. 35
Ex CAP. XI. Qui obſervat ventum, non ſeminat,
& qui conſiderat nubes, numquam metet. 103
Gi ceciderit lignum ad Auſtrum, aut ad. Aquilonem,
in quocunque loco ceciderit, ibi erit. 22²

Ex Cantico Canticorum.

Ex CAF. I. Faſciculus Myrrhæ Dilectus meus mibi:
inter ubera mea commorabitur. 47. & 70. & 71. &

121. & 133. & I58. & 209. & 225. & 313

Oſeuletur me oſculo oris ſui. 69. & 129. & 158. &

164. & 165. & 264
Oleum effuſum nomen tuum. 69. & 96. & 158. &
66
Trabe me: poſt Te curremus. 69. & 70. & 88 &
121. & 139. & 158. & 160
Introduxit me Revx in Cellaria ſua: exultabimus, &
lætabimur in te. 70. & 72. & 115. & 139. &
301

Nigra ſum, ſed formoſa. 70. & 75. & 164. & 224

& 318. & 352
Lectulus noſter floridus. 88. & 91. & 104. & 106
& 116. & 124. & 164. & 166. & 209. & 290
& 298. & 301. & 374
Nigra ſum. Nolite me conſiderare, quòd fuſca ſim.
101. & 164
Murænulas aureas faciemus tibi vermiculatas ar-
ento. 160. & 167. & 224. & 237
Dum eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit
odorem ſuum. 160. & 340. & 34 5
Gi ignoras te, pulcherrima inter mulieres, egredere.
167. & 224
Exultabimus & lætabimur in te. Meliora ſunt ubera
tua Vino.
Tigna domorum noſtrarum cedrina, laquearia noſtra

opreſſina. 21¹⁰
Filii Matris meæ pugnaverunt contra me. 224
Ecce tu pulchra es amica mea, ecce tu pulchra es,
oculi tui columbarum. Ibid.

Nigra ſum, ſed formoſa, IUded dilexit me Rex, G
introduxit me. Nigra ſum, ſed formoſa, Decolo-
ravit me Jdol. 237. & 201
Memores uberum tuorum ſuper vinum. 166. & 188
& 299
Curremus in odorem unguentorum tuorum. 324
Botrus Cypri Dilectus meus mihi in vineis Engaddi.
209. & 339
Poſuerunt me cuſtodem in vineis. 374
Ex CA P. II. Ego fos campi. 3. & 91. & 125. &
127. & 133. & 135. & 156. & 158. & 160. &
176. & 210. & 250. & 298. & 301. & 374 .
Sonet vox tua in auribus meis. 32. & 132. & 278
Gicut Lilium inter ſpinas, ſic Amica G; ea
. . . . 1. 88. G 1160.
41. & 4 5 & 10. & 48. & 7 K 190
Ego flos campi, & lilium convallium. 71. & 90. &
“ 2 100. & 116. & 158. & 301.

Vox turturis audita eſt in terra noſtra. Ficus protulit

groſſos ſuos, vineæ florentes dederunt odorem. 90
Jum hyems tranſüt, imber abiit, & receſſtt: Rores
apparuerunt in terra noſtra, tempus putalioftis ad-
venit. Ibid. & 282
Gicut malus inter ligna ſylvarum, Rc Dilectus meus
inter filios. 71. & 102. & 125. & 138. & 164
Luroduxit me in cellam vinar am, ordinavit in me
charitatem. Fulcite me floribus, Aipate me malis:
quia amore langueo. . 72. & II5
Columba mea in joraminibus petræ, in cavernä Wet
ceriæ. 97. & 132. & 237. & 292

Eecce iſte venit ſaliens in montibus, tranſiliens col G 160
. en

166. & 299

mij
Mmr4
Hem!
bmg
ni
hit

e/M
ſpe me
lie ne
1045. 1
diad
lcily⸗
amuc⸗
,

Cinun
.
Ln wr;
n ſciů⸗
e Rα
alin cim
Uina neu.
ituin
Hrmu muia

uyr:
lnnite e

r ri Den
ecren
Gl libenn
ulkeri 8
Ein, en
in

–

Ohende mihi faciem tuam: facies enim tua decora:
, pag. 178
Veni, Columba mea 179
Flores apparuerunt in ierra noſfira; vox Turturis au-
dita eſt. Ibid.
Hyems tranſiit & receſit. lbid.
Sub umbra illius; quem de ſideraveram z ſedi, &
fructus ejus dulcis gutturi meo. 223
Capite nobis vulpes parvas quæ demoliuntur vineas.
S 228. & 264
Surge, amica mea; ſpecioſa mea, & veni. Columba
mea. 237
ripate me malis; quia amore langueo. 290
Fuleite me floribus. 3

””ä „ 339
Ex CAP. III. Egredimini & videte filiæz Sion Regem

in diademate, quo coronavit eum Mater ſua. 16
In lettulo meo per nolctes quæſivi quem diligit anima
mea : quæſivi illum, & non inveni. Nrgam;
& circuibo civitatem: per vicos & plateas qua-
ram, quem diligit anima mea. 71. & 91
& 104. & 165. & 166. & 225. & 298.
Tenui eum, nec dimittam, donec introducam illum
in domum Matriz meæx, & in cubiculum genitricis
meæ. 166
Adjuro vos, Nliæ Jeruſalem, ne Jaſeitetis, neque evi-
gilare faciatis dilectam. 209
Que eſt iſta quaæ aſcendit de deſerto ſicut virgula fu-
mi ex aromatibis myrrbe & thuris? 244. & 342
Paulullm tum pertranſiſſem eos, inveni quem diligit
anima mea: 374
Ex CAP. IV. Odor veſtimentorum tuorum ſicut odor

Hortus coneluſus, Joror mea Sponſa. 43 & 44
Hortus conoluſus, fons IRignatus. Ibid. & 46

Oculi tui Columbarum ; abſque eo quod intrinſecis
latet. 63
Favus diſtillans labin tua, Sonſa. 88. & 132.
& 145

Tota pulchra es, amica mea; & macula non eſt in te.

9 5. & 124
Nieut fragmen mali punici, ità & genæ tuæ: 101
Veniat dileéius meus in bortum ſuum. 105
Emiſſones tuæ paradiſus pomorum punicorum. 116

Veni, Auſter; perfla hortum meum, & fluent aro-
mata illius. 121. & 128. & 177. & 242
Veni de Libano, veni. .

121
Vulneraſti Cor meum in uno oculorum tuorum. 178
& 224
Vitta coccinea labia tua. 181

GRicut turris David collum iuum Mille clypei
Pendent ex ea, omnis armatura fortium. 174. & 272
Veni de Libano SWponſa mea, veni de Libano; veni:
coronaberis de capite Amana, de vertice Sanir &
Hermon, de eubilibus Leonum, de montibus Par-
dQNorum. 164. & 264
Vulneraſti Cor meum, Soror mea Wonſa. 6
Duo ubera tua, ſicut duo hinnuli capreæ gemelli. 384
Ex CAF. V. Anima mea liquefacta „ ut locutus
eſt. 9. & 83. & 91. & 124. & 132. & 248
Veniat Dilettus meus in bortum Juum. 18
Aperi mihi quia caput meum plenum eſt rore,
G cineinni mei guttis noctium. 50
Lavi pedes meos, duomodo inquinabo illos Ibid. &

11
Ego dormio, & cor meum vigilat. 57. & 286˙ &α
1I1
Percuſſerunt me, & vulneraverunt me: aofunr
Pallium meum mihi cuſtodes murorum. Adjuro
vos , Rliæ Jeruſalem , ſi inveneritis dilectum
Relm, ut nuntietis ei, quia Amore langueo. 72
& 115. & 119.: & 124. & 224. & 255. & 264.
. & 266. & 290
Eibien Comment. Tem. V.

Sacræ Scripturæ.

Veniat dileécwuus meus in hortum ſuum : comedat fru⸗-
tum pomorum ſuorum. 72
Labia ejus Lilia diſtillantia myrrham brimam. Ma-
nus illius tornutiles aureæ, plenæ hyacinthis. 54.
& 56. & 59. & 89. & 116. 6& 124
Dilectus meus candidus & rubicundius. 124. & 134
Crura illius columnæ marmorex, quæ fundatæ Junt
ſuper baſes aureas, Opecies ejus ut Libani. 124.
— Se 160. & 171. Sc 210
Exſpoliavi me tunicà meâ, quomodo induar illä?
Pavi pedes meos, quomodò inquinabo illos ² 103
S& 134. & 224. & 238. & 311
Comæ ejus ſicut elatæ Palmarum; nigræ quaſi Cor-
vns. H 11570
Surrexi ut aperirem Dilecto: manus meæ ſtillaverunt
myrrham. 2099. & 244
Qus abiit Dilectus tuus, 3 pulcherrima mulierum à
7u declinavit Dilectus tuus z & quæremus eum
tecum. 209⁰
Vemier eéjus eburneus.: ..: Caput éjus aurum optimum.
210
Veni in bortum meum, Soror mea Wonſa, meſſui
myrrhum meam ciim aromatibus meis. 121. & 128
& 222. & 225. & 324
Qualis éſt Dileétus tuus ex dilecto, pulcherrima
miulierum . 224
Si inveneritis Dilectum meum, nuntietis ei, quia
amoré langueg: 220. & 290
MWanus mea ſtillaverunt Myrrham. 324
Et digiti mei pleni myrrh probatiſſimâ. Ibid.
Ex CAP. VI. Ego Dilecto meo, & Dilectus meis

mihi. 53. & 209
Dileétus meus deſcendit in hortum ſuum. .. ut lilia
colligat. 105. & 209
Una eßt Columba mea, perfeſta men. 124. & 187

Viderunt eam fili?z, & concubinæ, & laudaveruni
eam. 166
Ouæ éſt iſta, quæ progreditur, quaſi Aurora conſur-
gens, pulchra ut Luna, electa ut Jol, terribilis ut
caſtrorum Acies ordinata. Ibid.
Ue paſcutur in hortis, & Lalia colligat. 274
Ex CAP. VII. Quid videbis in Salamite; niſi cho-
ros Caſtrorum. 2
Veni, dilecte mi, egiediamur in agrum, commore-
mur in villis. Mane ſirgamus ad vineas. 119. & 374
Videamus, ſi floruit vinezg, ſi flores früdtus pariu-

riunt, ſi floruerunt mala punica. I1
Ibi dabo tibi ubtra mea. WMWandragoræ dederunt odo-
rem. 119. & 278
Quàm pulchti ſunt greſus tui in calceamentis, Filia
FPrincipis! 165. & 238
Venter tuus ſicut acervus tritici vallatus Liliis. 179
& 206

Dixi: Aſcendam in palmam, & apprehendam fru-
&tus ejus. 223
Quàm pulchra es, & quàm decora ochariſſima, in de-
liciis. Satura tua aſimilata eſt palmæ, & ubera
tua botris. Ibid.
Et erunt nbera tua ſicut hotri vineæ: & odor oris tui
ſicut malorum. Guttur uum licut vinum optimum;
dignum Dilecto meo ad potandum. Ibid.
Ex CAP. VIII. Si murus eſt, ædificemus lfuper eum
Vropugnacula argentea: ſi oſtium eſt, compingamiuts
iillud tabulis cedrinis. 41. & 52. & 380
Fortis eſe ſicut mors dilectio. 1
Læva &jus ſub capite meo,
xabitur me. 69: & 138. & 330
Lampades ejus, lampades ignis aique fFammarum.
83. & 160. & 181. 8& 290
Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto del ciis aftuens;
innixa ſuper Dilettum ſuum 88. & 116. & 163.
Sr 107. S 299
LI a Noror

& dextera illius amplo-

Göror noſtra parva eſt, & ubera non habet: Quid ſa-
ciemus Sorori noſtræ in die, quando alloquenda eſt?
pag. 41. & 51. & 74. & 128
Qus mihi det te fratrem meum, ſugentem ubera
M. tris meæ, ut inveniam te foris, & deoſculer

te? 166. & 364
Aquaæ multæ non potuerunt extinguere charitatem,
nec flumina obruent illam. 290

Ego murut, & ubera mea ſicut Turris, ex quo facta
ſum coram eo quaſi pacem reperiens. 3 13. & 344
Fortis ut Mors, dilectio. 335. & 379
Adjuro vos, filiæ Jeruſalem, ne ſiſcitetis, neque evi-

gilare faciatis Dilectam, donec ipſa velit. 354
Ex Libro Sapientiæ.

Ex CAP. II. Fruamur bonis. coronemus nos ro-
ſcs . .. nullum ſit pratum, quod non pertranſeat
luxuria noſtra. 86. & 143. & 225
Ex CA P. V. Ergo erravimus à via veritatis, &
lumen Juſtitiæ non luxit nobis. 34

Ex Eccleſiaſtico.

Ex CAP. I. Concupiſce aagientiem ſerva juſtitiam.

Et Deus præbebit eam Tibi. 43
Iniium Sapientiæ timor Domini. 320
Fons Sapientiæ verbum Dei in excelſis, & ingreſſus
illius mandata æternv. Ibid.
Corona ſapientiæ timor Domini. Ibid.
Ex CAP. V. De propitiato peccato noli eſſe ſine metu.
329
Ex CAP. XI. Ji dives fueris, non eris immunis à
delicto. 147

Ex CAP. XV. Non eſt ſpecioſa laus in ore pecca-

toris. 146

Ex CAP. XIX. A facie verbi parturit fatuus. 151
Ex CAP. XXIV. In omnibus requiem quæſivi, &
in hæreditate Demini morabor. Tunc præcepit &
dixit mibi Creator omnium: & qui creavit me,
requievit in Tabernaculo meo. 130. & 325
In electis meis mitte radices. 8²
Ego quaſi vitis fructificavi. 179
Ex CAT. XXXI. Qui potuit tranſsredi & non eſt

tranſoreſus. 318
Liberaſti me à portis tribulationum, quæ circumde-
derunt me. Ibid.

Ex CAP. XXXIX. Cor ſuum tradet ad vigilan-
dum diluculo, & in conſpectu altiſſimi deprecabi-
tur. 357
Et ipſe tanquam imbres emittet eloquia Sapientiæ
ſukz, & in Oratione confaebitur Domino. Ibid.
Ex CAP. NXLII. Melior eſt iniquitas viri, quàm
mulier berefaciens. . 375
Ex CA P. XLIII. Vide Arcum, & benedic eum,
qui fecit illum: vlde ſpecioſus eſt in ſplendore
ſuto. 211
Ex CAP. XLIV. Non eſt inventus ſimilis illi in glo-
ria? & qui comervavit Legem excelſi. 279. & 280

Ex Iſaia.

Ex CAr. I. Liver, & plaga tumens. . 48
Cign vit Bos paſeſorem ſuum, & Aſinus præſepe
Domini ſui. 184
Qus mihi multitudinem victimarum veſtrarum
Neomeniam, & Sabbatum, & feſtivitates veſtras
non feram.... Lavamini, mundi eſiote, quieſeite agere
perversé... Et venite, & arguite me. 151. & 300
Ex CAP. II. Conflabunt gladios ſuos in vomeres, &
lanceas ſuas in falces.

Repleta eſt terra argento & auro, & non eſt finis the-

Index Locorum

ſaurorum ejus. . 312
Et repleta terra ejus idolis. Ibid.
Ex CAP. III. Ecce enim dominator Dominus exer-
cituum auferet à Jeruſalem & à Juda omne robur
Panis, & omne robur aquæ.

14
Non ſum Medicus, & in domo meũâ non eſt panis. 182

Ex CAP. V. Proptereà captivus ductus eſt populus
meus, quia non habuit ſcientiam. 150
Ex CAF. VI. Vidi Dominum ſedentem ſuper ſolium
