menta expomuntur, additur omninò nihil. Ha- bid
bebat in dextera Iſua ſtellas ſeptem, & de ore lbidem.
ejus gladius uträque parte acutus exibat. Non
tanquam Gladius, ſed revera gladius prodibat
Peracutus. Hæc porrò ne putares ſapere duritiam
legis, poſt Evangelium Evangeliſtæ patuere.

Apoc. 1.
13.

Tulerunt pallium meum mihi uſtodes mu-
rorum. Can. 5. 7.

Par ſanè crimini poena. Ne tunicam aftere- Vecatio-
ret, pulſantem ab ſe Dilectum excluſit. Ex- ni ISi-
WPoliavi me tunicâ meâ: quomodoò induar ilid? S,
Ne tunicam contereret, Sponſum ſprevit. En H
quomodè Sponſum exquirens amittit tunicam. reluctans.
In co, in quo peccavit, plectitur. I nunc, & Gan. 5. 3.
lude cum Verbo. Cave, ne illud excludas : Dei 6
nam eo privaberis, quo ad repulſam impelle- ir-
ris. Non unus, ne Libertatem amittat, vocan- Obedien-
ti Deo obluctatur. Væ miſero! Brevi & Deo ia ſpreta.
carebis & Libertate, in com pede eorum fſce- Religionis
lerum compellatus, quorum ne quidem nomina ""ania
ſomniaſti. Alius, ne excidat hæreditate, obe- rrz
dire Sponſo detrectat. Ad inopiam redigetur Sanirati,,
omninô. Ne minus amer, Sponſo non aperio. & Fame
Detereris brevi ab amicis, quos ne la deres ara ni
Chriſtum excluſiſti. Valetudine deſtituar, ſi il- "ia looo-
luc me contulero, quò me Obedientia impel- if dn.
lit. O te miſerum! Morieris, ſi illè non te con- ri den &
tuleris. Veſtis, quæ Sponſum excludit, detra- Oted en-
hitur: & quam induere recuſavit Sponſa, ut tiam tol-
aperiret Dilecto, eàdem exuctur per vim, cùm S
Dilectum conquiſierit. Cur non obedis Chriſto H
tuo, cùm ad te accedit guttis noctium, hoc fons.
eſt, ſummis conſectus curis, ut per te ſuccur-
ratur anguſtiis ſuis, exercitio muneris vilioris .
quod tot alii refugiunt? Cur non admittis ro-
gantem pulſantéemque? Quia, inquis, meum
decus in vilitate illà muneris periclitatur. Cre-
de mihi, Periculoſius periclitabitur in ſplen-
doribus Luciferi Miniſterä. Permittet Deus,
ut vilior fias in ſummis, qui ſummus evalſiſſes
in minimis. Saül aſinas quæritans, in ſceptrum
Imncur-

108

incurrit.

Wemili-
tas ſubli- Booz. David aà paterna domo ablegatus prolu-

Ruth ſpicas colligens cooptatur à

mis. , 6. . .
ſit, luctatus cum Urſis, atque Leonibus, tri-

Religionis umphis ſuis. Idem, dum paſcit gregem, in

veut Regem ungitur. Quin & viliſſimo defunctus
io*s. munere, viam ſibi ſtravit victoriæ. Cum enim
1. Reg. detulit polentam, panes & caſeum, ex Patris
17. 14. imperio, ad tribunum & ad fratres, Gigantis
extulit ipolium, & gener Regis efficitur.
Omnes, quæ ſua ſunt, quætunt, non
+ 0 „ 4 .
quæ ſunt JESUCHRISTI. Phi-
Eeeleſia- Non ſoli Mercatores mercaturam exercent:
Ktieorum Sacerdotium quoque mercatura interdum eſt:
7, „ Etiam Petri navicula rarò quidem, aliquan-
* . . . .
d:a, do tamen merces vehit. Aliquis aliquando Ec-
cleſiaſticorum ſine ſpe lucri Eccleſiæ non inſer-
Ambitio. Vit. Magnus interdum concurſus ad Petrum:

ſed, qui olim clamando, Aurum & Argen-
tum non eft mihi, claudos ambulare docuit; ſi
eadem nunc ſucclamaret, cogeret claudicare
Cürſores. Inter innumeros qui mente optimà
Eccleſiæ miniſtrant, aliquis aliquando ſeſe im-
miſcet, qui pro Eceleſia ne pedem quidem pro-
tenderet, ales repentè futurus è teſtudine, cuùm
Act. 3. 6. Petrus ait: Argentum & aurum non eſt mihi,
quod autem habeo, hoc tibi do. Induere cruo-
re Martyrum. Is tàm rarus, inſtrumenta do-
loris Domimi, ſuperbiæ ſuæ famulari jubet, ut
fiat ambitionis ſtemma, quod cæteris incita-
mentum eſt Humilitatis, & Laboris. Video
claudos ad Petrum currere, ſed quia dicturum
malè ſperant, argentum & aurum eſt mihi.
Tunc per hos clamare verius poſlet Petrus,
Argentum & Aurum non eſt mihi. Non enim,
ſub rapaci Sacerdote, Petro ſerviret argentum
Petri. Vaniſſimi Levitæ cupiditati, vanitati,
luxui militaret Auri ſacra coacervatio. O pau-
periorem (Si quæ non agitur hâc noſtràâ ætate,
ageretur aliquando expedita ab eo nundinatio,)
poſt opes, Petrum! Queè ditior effet, paupe-
rior fieret. Sed quo anmo putamus laturum
tunc illum ſacrarum pecuniarum dilapidatio-
nem, qui, retinentem fibi partem patrimonii
ſui Ananiam, lethaliter perculit cum uxore?
Væ Sacerdotibus, Si qui, futuris poſt hos
(quos nunc miramur planè alienos prorsùs ab
auro) temporibus, rapinam rimarentur in ho-
locauſto. Nam ſi perit, qui coràm Petro non
toto ſe ſpoliat patrimonio, quis finis deſpolian-
tium Petrum, ut ſuorum amplificent patrimo-
nia? Planè Petri Navicula magnis tunc jacta-
retur fluctibus, nec foret, qui Chriſtum exci-
taret, ut Ventis & Mari præciperet tranquilli-
tatem, quam in ſubmerſionem ſacrorum Nau-
tarum, non Neptunus concitat, ſed Plutus,
non Tolus ciere ſolet decumanis excitatis, ſed
Favonius author Malaciæ. Eccleſiam ſiquidem
non procellæ quaſſant Freti perfurentis, ſed
illecebræ arridentis Oceani. Perit Virtus, ſi
non periclitetur: enatat, ſi mergitur; cui Por-
tus Charybdis eſt, cui Syrtes ſunt Statio.

Avari-
zia.

Venite, mittamus lignum in panem ejus.
Jer. II. I9.

In vidi O Furor? Panem fatentur, & tamen de eo
accuſato- corrumpendo conſilium ineunt. Parcerem ſa-

ves neor- nè illis, ſi in ejus panem lignum mitterent,
rigibiles»

ſementem fecere criminum. Saül quoties Davi-

Oliva

quem venenum putarent. Verùm inecuſabi- & per.

lis malignantium iniquitas eſt, quæ vitam & lſecutoren uN
ſermonem Juſti Panem dicit, & tamen inficit. Mort .
Equidem, ut irrepſerit in cor Livor, nec ſan- eati e
ctitate, nec potentiâ abſterremmur à perſecutio ſenum
ne Juſtorum. Inſecutus eſt Pharao Ifraëhitas. Principiis etl

Eſto, excedentes ex ..gypto transfugas puta- Razdi uen,

verit, ideéque fupphicio dignos. At, cùm vidit ir vigis. er N
Patuiſie recedentibus viam in .Æquore, ad tan- imn on
ti miraculi novitatem venerari debuit abeuntes:
debuit iis propitius reddi, quibus, vel Maris nlliert

. 11
Hert,d

procellas intuebatur, & blandiri & famulari. 2Dðèðèð
X . . . . . 4
Veruùm . Invidentia ut ferri cœperit in præceps, nek,
nulla vi retinetur. Stephani vultum clareſcen- Magum,
tem, & Angelico perfuſum nitore ſuſpexere Auct,

Judæi, lapidibus nihilo minùs obruerunt. Spon-
ſa a cuſtodibus inventa, cœpit non benè excipi.
Eſto obvolutam pallio non agnoverint, ideoô-
que non mirum ſi eam reveriti non ſunt. At,
poſtquàm ei abſtulerant pallium, & Regis
Sponſam efſe cngnoverunt, cur non honoratur?
Scilicèt. Tunc enimverò furere ſtatuerunt. Per- hinati,

erhn, Nr

cuſſerunt eam, & immani audaciâ vulnerave- Ren Nuid
runt. Puto, ſi agnoviſſent eam, cùm detrahe- e. , umegter
rent pallium, reveriti Sponſæ nomen coluifſf- Crumfi,

ſent, non vexaſlent. Verum, quam non notam
ſpoliarunt, notam percuſſere. Neſcit enim qui-
eſcere furor, ut ſævire cœperit. Chriſtus, poſt ,ſ
ſolis eclipſum, ſeductor appellari non Gelir, An.2.
qui malefactor ante prodigia lucis appellatus
eſt. In horto ad ejus vocem corruere milites; Gratis
non tamen ei pepercerunt, cùm ejus imperio Dei copbe⸗
furrexere. Immaniores fuere poſt miraculum. aα
Noônne apertiſſimè cognovere Scribæ, fſurre- Peccati J
xiſſe Dominum è& ſepulchro? An ideò adora- Aamze.
runt? Cumulavere tunc, maximè ſceleribus
ſcelera. Seduéctorem dixere Chriſtum, Apa-
ſtolos furti inſimularunt, mentiri milites coëge-
runt. Domini miracula, in Judæorum pectore,

dem Juſtiorem ſe faſſus eſt, quem tamen per-
equi non deſtitit. Eſau in Matris utero infeſtus
fratri, nec poſt funus Patris ceſſavit ab odio.
Impius Boleſlaus Staniſlaüm propriãa manu ob-
truncat, à quo mortuum Petrum in judicium
adductum expaverat. Judæi Lazarum redivi-
vum necare ſtatuerunt, quòd multi eo redivi-
vo in JEsM crederent.

Sedens adversum fratrem tuum loqueba-
ris. Pſal. 49. 20.

Itine? Ut nihil fiat, frater occiditur, profu- Lingus
ſo non cruore innocentis, ſed pudore? Sedes, & o7a.
jugulas? Nec Tigrides ſedendo ſtrangulant. Leo 1 i, .“
ſurgit, cùm lacerat. Fulmen cadit, cùm cædit.
Evaginatur gladius, ut trucidet. Carnifex ſtat,
cùm perimit. Tu ſolus, ſedendo;, interficis. Et
quidem linguâ, quæ ſævit, non evaginatur, &
vulnerat. Planè non erravit natura, cùm rubo-
rem labiis impreſſit. Quid enim ante linguam,
vel propè linguam, jacet incruentum? Quid,
quòd non rarò nobis illud accidit, quod militi
propè Crucem contigit: qui, ut oſtenderet,
quàm ſcitè collinearet, haſtam in cor Jns infi-
xit. Ad pompam artis, ſæviit Galeatus miles in
cadaver hominis & Dei. Utinàm Tu quoque
ideò non adversùs fratrem loquaris, ut teſtatum
ſit, te poſſe aculeatè loqui. Fit ſtrages animo-
rum;, ut hvor non exulet: & ne nihil agatur;,
noſtris facetiis confoſſa proborum Fama animam
agit. Ludus eſt, ferire non carnem, ſed corce⸗ .
* .

N

e
millt
Ns Ae,
„

ol t N
lgud
cnnd
ote,elt,
iti
1 Kn
ninineeg
lum Cerie
tote ilenn
twerunden
on benten,
dverint, i
non ſunt
non honcran
ſttnenne
dici nlldein
m,Chnceree.
2 Nen kll.
Glum Inu
Neleteing;
. RK
elari nonet,
lhrizei
ottete ip,
un en iin
Pokt mmun
Chrikun k⸗
Gtrimäimtenf
deonnn it
Seil oonae
Ibem tni
lins ent
clntl
ehiü md
Nttun n n
ei Luumnii
Atnlien en

,tuun l

cilth, e,
pudotel ⸗
nlalt,
alr Cnit,
endo, ne

rtleltunm

.. (W
ccictt,
gu .. 1

“

Pan
lnnarli,
vit GIeins

Stromatum, Lib. VIII.

Et cum pervetſo perverteris. Pſal. 17.

„Quamlibet dulcis latex fluat, ut in mare
Amicitia . . .
imuri. defluxerit, amareſcit. Dicunt omnes- Crucift-
Matt. 27. gatur. Non omnes in forum iniquo in JEstN
2;3, animo concurrerant. Alius eò accurrerat ut
Iitandi fureret, alius ut ſpectaret, alius ut opem fer-

eptimi. ret, ſi liceret. At ubi exclamari à Scribis coe-
Mendi pit; clamaverunt omnes adversùs JEsSUM. Ar-
danna. duum eſt, difſentire à concione. Quod agitur,

illud agamus, neceſſe eſt. Petrus in atrium in-
greſſus eſt, ut Jzsk vinctum lacrymaretur.
Verùm, ut vidit miniſtros ad prunas, à luctu
ad delicias ſeſe convertit. Inter Moabitidas,
vel Salomon Idolum coluit. Vix, inter pro-
cumbentes, ſtatur. Intuere in fodinis aurum:
neſcit in luto fulgere. Luteſcit cum luto. Non
dià innocens fuit Eva Serpenti adblandita. E
conſortio cum animalibus, videri fortè poteſt
Noëmo aliquid hebetudinis affricatum. Deni-
que, innocenter quidem, ſed improvidè jacuit
ludibrium fili, & probrum ſenectutis.

Fem, e. LDominus regis me: nihil mihi deerit.
re ner ö Pfſal. 22. 2.
Kämia.,
Dei eore Qdi mihil deerit, ergo nec Fama. Quare er-
Ie permir go tam ſolicitus angeris, ne pudore fuffunda-
e. IisS? Qui veſtit Lilia agri, non ſinet te inte-
Ezcuſa. Ctum. Ipsà felicius nuditate tegéris. O Maria,
tiones fri- quam procul à te abjeceras Famæ curam, cùm
vo« ab Angelo Mater Domini dicerere! Nuntia-
Derig tur illi, quòd conceptura, & paritura ſit fi-
ir ſele. lium. IIhcoò interrogat, num ſalvà Virginita-
tata. te, id ſit futurum? Ut reſcivit Viginitate non
Hemili. ſe carituram in partu, reliqua Deo permiſit.
. Non emm Angelo dixit. Salvo pudore conci-
piam, ſed famà periclitabor. Quid enim ſentiet
oledien- de me Joſeph, cùm uterus intumuerit ? Non
tia œca. te, quæſo, tædeat tantum Sacramentum illi
quoque indicare, ne parturientem Deum; ſuſ-
Picetur iniquitatem concepiſle, ſcelus paritu-
Gloris nö ram. Non mode hæc Angelo non nuntiavit,
Theréla, ſed nec, cùm videret, tumeſcente jam utero,
fluctuare virum incertum conſili, monendum
cenſuit de myſterio. A Deo ſe curari certò
ſeiebat, illi ſua ſéque penitùs curanda dimiſit.
Nec fruſtra. Angelico enim monitu, certior
ſactus eſt Joſeph de integritate Sponiæ, quam
Virginem & fœtam credere, ejus tantùm te-
imonio, quæ conceperat, prona nimis ad
credendum ſimplicitas videri potuiſſet. Abra-
hamus, indictâ ſibi de filio hoſtid, non mi-
nus fllio ſpoliabatur quàm fam. Quot enim
maledictis patuiſſet Senex, fili vel Carnifex
vel Sacerdos! Undè probaret, quòd Dei juſ-
ſi in ſua viſcera ſæviiſſet? Verùm, duùm tamam
negligit, & filium non extulit, & extulit no-
men. Apoſtolis mandavit Dominus, ut ſolu-
tum cum Marre pullum ad ſe adducerent. Ti-
mere certè poterant, ne aut furti Dominus
die illa, aut inſaniæ notaretur, alieno ovans ju-
mento. Verùm aſello inſidens Rex, Prophe-
ta, Salvator conſalutatus docuit, ibi fſamam
decorandam maximè, ubi, Deo ommi de no-
bis permiſsâ curd, extremum imminere diſ-
crimen putabatur.

Ethicæ Comment. Tom. V.

109

Væ, gui conſuunt pulvillos. Ezech. I 3.

Sæviores procul dubio pulvilli, quàm gla- Tepidors
dii ſunt. Graſſantur hi mitius in Ecclefus, Proleczo-
quam illi; mallemque vibrari haſtas in Chri- gecoyiias
ſtianos ſatagentes, quàm pulvillos dormienti- tom im-
bus ſupponi. Ut quod ſentio ſcribam : Non pedientes.
carent pulvillis, qui pulvillos ſupponunt. Si Protecfto-
enim ipfi ſtarent, non ità cadentes jacentéſ- Sirneig
que foverent. Gentilium mores minus, ut cre- Kaads.
do, Petro diſplicuerant, cùm à Chriſto au- rum cu-
divit: Euntes in Mundum univerſum, Prædi- Kodia.
cate Evangelium omni creaturæ. Nihil viſus eſt Marc. 16,
arduum audiviſſe: at ubi orare copit, & ad
opus accingi, non modè perdifficilis, ſed om- ic
ninò inexſuperabilis viſa illi eſt animarum ab difßicilis.
Idolis ad Chriſtum traductio. Demiſſo & coœ-
lo linteo monſtris oppleto, horruit Petrus.
Abſit Domine, quia nunquäm manducavi om- Act. I e
ne commune, & immundum. Excuſarat Petrus, 14.
ut puto, Gentes, eâſque docibiles Dei credi-
dit, cùm de iis convertendis inter Apoſtolos
ageretur. Verùm in Oratione Monſtra appa-
ruere, quæ in colloquutione homines, etſi
immites, videbantur. Quaàm multi Peccatores
excuſant, quos procul dubio Angues appel-
larent, ſi in oratione ante Deum eorum mo-
res expenderent! Petro tunc Monſtra viſæ
ſunt Gentes, cùm oraret, & cùm jlamjam ea-
rum Duces efſlet excepturus. Quoties Abraham
aut otioſos; aut ſævos appellavit eos, à qui-
bus Aves occidebantur! Ut verò ſacrificium
exorſus eſt, tunc enimverò earum importu-
nitatem deprehendit. Deſcenderiuntque volucres Gen. 15.
ſaper cadavera, & abigebat eos Abram. O- II.
ranti Jacob non omnes Angeli aſcendere viſi
ſunt. Afſcendentes ſpectavit alios, alios verò
deſcendentes reſpexit. Non modèò Jahel Siſa-
ram initio non odit, ſed fortè amavit. F ugien-
ti occurrit, fatigatum excepit, dormiturum
operuit. Brevi tamen pertæſa hoſpitem, quem jud. 45
ſine ira in domum admiſit, imperterrita ex- 21.
cluſit & vita, infixo ejus temporibus clavo. O
quot Jaheles, Siſaras non improbantes, quæ,

Zelus ob.⸗
ſervantig

ſi fortè eorum experirentur mores, non faſti-

dirent ſolùm eos, ſed immamiſſimè lacerarent.
Intra ad me Domine mi, intra, ne timeas. Ibid. 18.
Verùm blanditiæ citèò in funera verſæ ſunt.
Vel ipſi Sacerdoti Aaron viſa eſt non execran-
da, percellendaque importunitas, populi ef-
ferata cupido idololatrandi. Denique ſuis ipſe
focis ex auro vitulum conflavit. Quid verò
Moyſes? Flagitium inexpiabile credidit, &
innumeræ multitudinis cruorem effudit. Ni-
mirùm verſanti cum populo Aaroni quaſi vi-
ſa eſt ludere multitudo, ante idolum provo-
luta. Moyſi verò deſcendenti de Monte ſce-
leris immanitas tota innotuit. Ità eſt, non om-
nibus flagitioſorum turpitudo proſtat. Edixerat
Jrsws futurum, ut à diſcipulo proderetur;
deſignavit quoque proditorem buccellæ intin-
ctæ exhibitione. At nullus proditorem depre-
hendit. Et Irsüs quidem non dixit, Qui in- Matth-
tinget, ſed qui intingit mecum manum in pa- 26.232
ropſide, hic me tradet. Is proditor deſignatur,

qui intingit! nihilo minas cùm ſolus intinge-

ret Judas, proditor credi non potuit. Uſque
adeò vel proditores Chriſti videri nequeunt
ipſis Apoſtolis proditores, cùm à Ohriſto pro-
KE* duntur.

I1IO

duntur. Quid quòd Abrahæ luſiſſe viſus eſt
Iſmaél, cùm futuris flagitüs in Iſaaci detri-
mentum proluderet. Juſſus ille eſt à Deo, u-
xorem audire, puerumque cum Matre domo
proturbare. Ubi cum Deo egit de ſerva, dé-
que Filio ejus, non ſeriò tantum, ſed ſeve-
riſſimè in eos animadverti, utre duntaxat a-
quæ & pane inſtructis, quam longiſſimè à ſuo
tentorio exulare juſſis ambobus. Nec poſi tres
annos permiſlum eſt Domino à Villico, ut ſte-
rileſcentem ficulneam exſcinderet. Nunquam
deſunt ſterihbus Patroni. Credo equidem,
quòd ſi fruéctuoſæ arbori Paterfamilias ſecurim
interminatus eflet, pauciores pro ea interceſ-
ſiſſent. Placet Roſæ fovere ſpinas, dumiſque
incubare. Non una eſt Cleopatra, quæ aſpi-
dem lactet. At luimus ſaginatæ viperæ poenas,
noſtro funere ejus toxico comparato. Vivent
& in Eccleſia, & in Cœnobiis Deo penè mor-
tui Alumni impuniti: ſed moriemur nos, qui
non perdimus degeneres, at præponimus pro-
ficientibus.

Mortiß. Exerce autem te ipſum ad pietatem.

catio Paſ- . . —— .
ſianum. Nam corporalis exercitatio ad modi-
Mor tißi- ocum utilis eéſt. I. Timoth. 4. 8.
catio Cor-
poris mi- . . . .
noris pre- In Syriaco. Exerce te ipſuim in rectitudine.
rii ι, Nam exercitatio corporis ad exiguum tempius
en 6 prodeſt. Utilior ſanè & ſævior cordis lamiena;,
7asi, onr. duam carnis. Hinc ex Domini verbis David

dis, & clamat: Lapidem quem reprobaverunt ædifican-
Glorig. tes. Lapis angularis Chriſtus eſt, qui non que-
Pfſal-117. ritur, quòd contuſus, conciſus, comminutus
22. toties fuerit Judæorum immanitate, ſed illud
Ideò Re- . . . J. .
ligioſi au- duntaxat dolet ſe reprobatum ab eis. Nimi-
ſieri non ruùm cordis cruorem fudit reprobatio, clavi ve-
ſpernant 1ò ſanguinem corporis profudere. . grius ve-
Eccleſia- rò tulit Dominus contumelias ſuas, quam pla-
Picos en gas. Rugiebam à gemitu cordis mei. Tum caro;,
R 4 go. tum cor, ſua vulnera in Chriſto complorabant.
via jeju- Illa de vulnere, illud de dedecore lacrymaba-
nantes. tur. Verüm Dominus irrugit, ob gemitum
Pſ. 37. 9. Cordis non carnis. Ideò Iſaias, cum eum appel-
Gleric lavit virum dolorum, non plagarum, ſed op-
wanaæ ron.- . 4 e
temptio, Probriorum meminit. Deſpettum, & noviſimum
& iv Re- Viroriun, virum dolorum. Clariùs ex Hebræo.
ligione Deſpectus eſt, & abjectus inter viros, & vir
wmunerum dolorum. O quàm durum cilicium humilitas
Mae eſt! Quàm ſæva catena dedecus! Malo jejuna-
ſolidior & IE, quam deſpici. Malo plorare, quàm rideri.
verior ſt Jatius, eſt, inquit Hieronymus, Romachum
Mortiß. dolere, quàm mentem.. Sicut fragmen Mali
Tere. punici, ità genæ tux, abſque eo quod intrin-
., 2313 Jecus latet. Fragmen vulnus eſt. Sed fragmi-
22s & Ha- e ſævius eſt, quod intùs latet. Cordis lanie-
miliatio. na carnis conſciſſione pretioſior, quia & a-
Virtus ſo- cerbior, Sponſo eſt. Hinc illæ Domini voces:
in: Ego autem ſum vermis, & non homo, oppro-
Spord brium bhominum &. abjeélio plebis. Omnes vi-
pro Chri- dentes me, deriſerunt me. Quando de vulne-
So. ribus agitur corporis, Dominus plagatus qui-
Talenta dem, ſed homo dicitur. Virum dolorum. Ex-
alacriter. ferre infirmitatem. Ubi verò vulnera cordis?

Pſ. 21.7. hoc irriſiones „ contumeliæ, probra explicant.
Gloria Ex hominum expunctus ſyllabo, vermis ap-
VYana.

pellatur. Ea Propter Chriſtus, cùm induceret
Iſa 53. 3. parabolam vinitorum, dixiſſétque à colonis

ſervorum, alios fuſtibus, alios gladiis occiſos,
filimm extrà vineam ejectum, ibique confoſ-

Oliva

ſum exponens, quaſi immaniores fuiſſe colo-
nos indicavit ejiciendo, quam occidendo. E- ſ⸗
quidem cruoris prodigos reperies innumeros, D
Gloriæ raros. . D
. iiltk.
rlen
Miſereor ſuper turbam: quia ecce jam nnd
triduo ſuſtinent me. Marc. 8. 2. n e
. ,et
Pernega, ſi potes, regno diſſimilem Domi- Servie luge
ni ſervitutem. Quid, quæſo, felicius, quam Der ſelix. e⸗
Chriſtum ſequi, cui pluùs æquo viſa eſt ex- ſol
pectaſſe Turba, quæ triduo cum eo ſubſtiterat. . bele
Subi, quæſo, aulam, & ſcrutare, an triduo Aalici
quatriduéôve præſtolati tantùm ſint benignita- miſeri. zet
tem Principis ſervi annorum centum. Non qua- ſac
triduo expectarunt, ſed quatriduam ſunt, & it 4
fœtent, diuturnitate miſeriarum omninò pu- n,
tres, & exeſi. Neque ſolùm ob id, felicius eſt 1
Deo ſervire, quàm Regibus: ſed eâ quoque de 1
cauſa, quòd quæ Chriſtus largitur, minima n
quidem videntur, ſed inter manus exſaturato- 1Kn

rum creſcunt. Fragmenta ſunt cùm apponun- Vide §.
tur, panes fiunt cùm manducantur. Pullulabat Ambroſ-
annona inter digitos convivarum, ſi Ambroſio in Luc.
credimus. Verùm in aula apponuntur panes, Digaita-
ſed micæ erunt, cùm ori ingerentur. Abbas tes miſers
remuntiaris? Salutationes undique, & ubique .
gratulantium officia. Verùm, ſubductis ratio-
nibus, tantùm exhauſere munera, ſigilla, pen-
ſiones, onerâque cætera, ut miſer ex Abbatia
ſolùm tibi ſupereſſe baculumn doleas, quo ne
quidem ſuſtineris, ſed flagellaris. Rursus Deus
attendit merita ſingulorum. Quidam enim de Marc. 8
longe venerunt. Ubi, quæſo, iſta audiuntur 3.
præterquam in aula Chrifſti? In Aula, propè
Principem eſſe, ſalutare eſt, de longè verò ve-
niſſe mortale. Non quantùm incommodi ex-
hauſeris, ſed quàm charus illi ſis, origo eſt fe- .
licitatis tuæ. Et dimiſit eos. Neque hæc mimi- Ibid. 100.
ma felicitatis portio eſt, jam expletum ſatu- SeperiÜk
rumque dimitti. Ex Aula quamplures jejuni evea⸗
emittuntur. Nulli licet ſaturato diſcedere. Iunc Dignitas
ſerviendum eſt, cùm diù inſervieris. Vel liber- cui confe-
tas amittenda eſt, vel merces. Denique quan- rende.
ti facienda eſt divini Regis humanitas. Miſe-
reor, inquit. Non-rogatus, ultrò ipſe ſervo-
rum meminit. Neque ſolùm proſpicit, ſed mi-
ſeretur. Ex imis præcordiis noſtræ calamitati
conſulit. Quære iſta apud homines. Beneficia
non largiuntur, ſed ingerunt. Coacta in ma-
gnis ædibus congiaria projiciuntur, non diſ⸗
penſantur, ut rapto vivant, qui rapturi inſer-
viunt. E Domo Dei profluunt Dona vera &
Latices, non Tantalos hiantes eluſuri, ſed ex-

. trin
Mr

man
utn
0
mig

pleturi, pro Numine laborantes. Manus Deo Alm
loquitur, non os. Imô, nec os à Deo impe- N
trat, ſed auris: Qui enim audierunt, hi epulas, un
non flagitantes conſequuntur. Adeò Numini is El n
maximè ſupplicat, qui nihil petit. Kge
. un
N
Projecit, & verſa eſt in colubrum, itd Eebeh.
1
ut fugeret Moyſes. Exod. 4. 3. un
. h
W

. . . 7 . n
Quòè fugis, quidve refugis? Quid fugio ra. „
Serpentem. Nonne vides, quâ feritate mihi N

mortem minetur, qui me dudùm fulciebat? R
Et quidem non tantùm doleo, quòd baculus
meus degenerarit in monſtrum, ſed quòd co- Nl
ram Deo degeneraverit. Siſte, quæſo. Nem- Ral
pè: Poſt amplexatam Religionem degeneravn Aril
miſellus.
. eh

1.

len D
ln te
enliſt
le atii
tun Nac,
idanin
im ommn,.
d eina
tgitur, niin
anug erltus
Gmeho
nur. Mll
ollntn E
gerentat kit
e, Ei
, wbide
nerayl
ilet er i
n Goleu, m
laris. Auale

de longene .
n incomd
lliſs, Uiſddt
m ehein
gvunglunß⸗
Nato Clccter ſt
ermiets W
ces. Denigkes
mn roffet t
is noltee .
Ahominet lun
unt. Ccn
Viciuotur uu⸗
t, di afun
Kount Dunt
untes elvlutp
hokantes.
gec 0
ulennn,if
n. A0N
rur. A

uibi pen⸗.

2

.,
alinu
. . 4

1 N. 9
ein⸗ bimn,
le, 4 Gn in,
nſtumn,
e,

eligohen ,

MMGHOH

Stromatum,

miſellus. Qui Legiſlatorem ſuſtentaturus, ut
baculus, credebatur, ei inſidiatur ut anguis.
Nihilo minus eum comprehende; nolo eum
calces, nolo premas. Eleva illum, & eleva-
Lapfeu- bit te. Qui Anguis modò eſt, dum humi jacet,
tatur Sa- t fuerit à te erectus, Ægyptum univerſam
perior. perterrefaciet. Virga iterutn erit , miraculo-
bid. 4 rum parens, ſatrix libertatis. Dixitque Domi-
nus , extende manum tuam, & apprehende cau-
dam ejus. Extendit, & tenit, verſäaque eſt in

Lapfs zs Virgam. Illud omitti non poteſt, quòd non ca-

isſalian- put, ſed caudam tenuit, ut Serpentem in vir-
so, gat converteret. Plerique, cum Virga An-
guis eſt facta, ſtatim caput ejus apprehendunt,
ei converſionis initia exprobrando, & primas
tyrocimii flammas objiciendo, ut recordatione
reſtincti incendii, qui frixit, uratur. Itaâ-ne,
inquiunt, oblitus es tui? Huc recidére vota
Alpes exhauſtura, & Pados? Omitte, quæſo,
injurias. Blandè illum tractato. Conformare
moribus degenerantis. Indulge, blandire, te-
ne: & miro modo, cùm caudam demulleris,
totus iterum ex Angue fingetur in Virgam. Li-
bet quoque de Virga efferata diverſa ſentire.
Amiciti. Projecit, & verſa eſt in colubrum, ità ut fu-
le, & bio geret Moyſes. Ubi verſa eſt in Serpentem Vir-
tectiones, ga? In eremo, coram Deo. O quoties Angues
& Gonß- eſſe deprehenderemus, quos fore baculos Se-
erele e nectutis noſtræ interpretamur, ſi coràm Deo
us in O- Virgas ſomniati Regni expenderemus. Perpen-
ratiosee- de, precor, quot te nugis inquinet, quot cu-
vanehàn ris implicet , quot exuat virtutum inſignibus
d 8: tuus ille baculus, cui inniteris. Meditare
Aaal s Pauliſper, in terram projice, & deprehendes
ribus Rexr in pulvere, hoc eſt in vitæ hora ſuprema;,
nen fdat. Colubrum fuiſſe, qui fulcrum putabatur. Quot
Rer Angues apparebunt in cinere. Sed Moyſes
Ornttene, quidem fugere potuit: Tu verò non effu-
& Mortis 8168.
wéemoria

expendat.

& habes hic ad manum haſtam aut gla-
dium. I. Reg. 2I. 8.

Ità ad Achimelech præfatus eſt David, cüùm

profugus à Saüle, jam accepiſſet à Sacerdote
panes propoſitionis. Et cùm nullum reperiſ-
ſet enſem præter eum, quo Goliathi caput
Vro de. abſciderat, illum ſuſtulit. Ita-ne? Arma quæ-
erer „is Ppugnaturus cum Rege, qui arma rejeciſti
ileit. congreſſurus cum Gigante? Quare funda non
ſatis te armat? Quare Nomen Domini non eſt
tibi pro thorace? Quid actum ſit cum Davi-
de, non inveſtigo. Quid nobiſcum agatur quo-
tidié, novi optimè. Quot militiæ ſuæ tyro-
cimium poſuere cum funda. Inermes olim oc-
currebamus vel Goliathis. Tum veròô, nec
znn, fugere audemus, nedùm pugnare, miſi armis
H teliſque loricemur. Obſcuriùs loquor. Qui in-
„„ ter ardentis Spiritus tyrocinia vel regiam ſupel-
Zlu a. lectilem repudiabamus, paſtorali contenti fun-
nimarum dd, & baculo: brevi eò devenimus, ut ex-
nus pilanda ſint templa, detrahendâque Deo ſpo-
Nne lia, ut nobis abundè proſpiciatur. Et panes
ammd, PrOpoſitionis dari, & Deo dicatus enſis, à
rum im- dacerdote exhiberi debuit Davidi, & quidem
Hatiezs. Mon ut triumpharet, ſed ut fugeret. Heu quò
o i Eelabimur! Allia, & Cepæ ſuffecere laboran-
& berſ⸗. Wus Hebræis! Manna, poſt egreſſum ex E-
euteres. SyPto, non ſuffecit. Coturnices mancipia vi-
crvielt. liſſima eſurire auſa ſunt, & abligurire. Quam-
. quam ne myſteria vertiſſe videamur in crimi-
Ethicæ Comment. Tom. V.

Lib. VIII. 111
na, ſatius eſt Davidem vindicare, & fateri
duriorem eſſe conflictum cum Principe, affi-
ni præſertim, & de quo meritus præclarè ſis,
quàm cum Golia. Infelix David, Urſos diſ-
cerpit, Gigantem ſternit, Philiſthæos fugat,
infurgente verò in ſe Socero, exulat. Uſque Invidia.
ades æmulatione mitiores ſunt feræ. Durius
in Davidem Saül ſæviit à livore, quàm à dæ-
mone exagitatus. Semel energumenus ha-
ſtam toidt: diùà invidus inſidiatus eſt ge-
nero.

Aulicoriâ
conditio
miſera.

Sermo veſter ſemper in gratia ſale ſit con-
ditus. Coloſſ. 4. 6.

Nemo penè non loquitur grandia, & ta- Sermo

men nemo fit gigas. Quid, rogo, eſt, quòd spirika-

de corlo loquimur, & nihilo minus terra re-"*

manemus ac cinis? Nimirùm non quid loqua-
mur, ſed quomodò loquamur, permagni re-
fert. De Chriſto diù inter ſe locuti fuerant E- Intentie
maunta contendentes Diſcipuli duo, dolore "edta.
luctuque confecti, nec tamen arſere. Vix affuit ge,ven,
inter eos JEsUs, & ad primas illius voces eo-
rum corda caluere. Ex eadem auri maſſa, tum
bubo effingi poteſt, tum Phœnix. Ex una vi- Concio
te & pampini prodeunt ventorum ludibria, Zmplex
& botri naturæ decora. Malo fabam, ſi con- Et.

diatur, quam Perdicem ſemicrudam. Altare,

ubi Domino litabatur, è luto fuit: aureo in-
terim Vitulo, ad Judæorum ſcelus & exci-
dium, erecto. Cinerem tanquàm Panem man-
ducabat David: cùm pleriſque primarius ver-
tatur panis in cinerem. Ambroſius ardet in deſ-
criptione veris & æquoris, nobis frigentibus
inter dominicæ paſſionis incendia. Aln floret è
Spinis Roſa, alii Stellæ vertuntur in Cometas.
E Cepa erumpit Lilium Innocenti: Superba
fulmina propè Aſtra concreſcunt. Ligneæ A-
pellis tabulæ pretioſiores longè ſunt noſtris ſi-
gnis argenteis. Illud porrò diſertè pronuntio, Modeftis:
rarò Dei verbum adolefſcere inter clamoſas vo⸗ Porgueg.
ces, quod natum eſt ex Virgine, dum medium gia Re-
ſilentium tenerent omnia. Non in commotio- cszartioń
ne Dominus, non in turbine, ſed in ſibilo ſanctifi-
auræ tenuis. Factum eſt verbum Domini ad t.
Jeremiam, qui vix loqui poteſt.

Lætificabis eum in gaudio cum vultu tuo.
PlI. 20. 7. Latitiæ
fonz.
Divina
præſentia.
Voluptas
Ver.
Felicitas
vera.

Tract. Fl.

in Joan.

Nemo non cupit gaudium, ſed rari eo po-
tiuntur. Nimirùm in vultu Dei is naſcitur
flos, nec uſquàm legi poteſt, quam in fœcun-
diſſimo divinæ præſentiæ campo. Porrò, qui
Deum mente retinet, modè lætificatur, ſed
in gaudio lætificabitur. Vbi enim benè erit ſi-
ne illo, inquit Auguſtinus, aut quando maléè
eſſe poterit cum illo 7 Tentaris? Non avellaris
à facie ejus, & inimici machinæ diſſolventur.
Præ fulgore in conſpectu ejus nubes tranſierunt:
grando, & carbones ignis.:. Providebam Do-
minum in conſpectu meo ſemper, quoniam à dex-
tris eſt mihi, ne commovear... In convertendo
inimicum meum retrorsum: infimabuntur, &
peribunt à facie tua. Apertiùs LXX. Caum
reverſi fuerint inimici mei, retrorsum impin-
gent, & peribunt à facie tua. Repullulat for-
tè vitium non exciſum, ſed ſucciſum dunta-
kat in exortu novæ vitz ? Truncato illud

K 2 gladio

Pl. 17.13.
Pſ. 15. 8.

Pſ. 9. 4

1II2
gladio divini vultus. Deum mecditare, & .-
Pl. 17.24. gypti obliviſceris. Nonne audis: Et ero imma-
gulatus cum eo. Vis eſſe ſine macula? Noli eſſe
ſine Deo. Navicula undarum fluctus compreſ-
ſit, ut primùm aut recepit JEsOM, aut exci-
tavit. E contrario, procul à Deo Mens infi-
Pl. 9. 5. gitur in limo profundi. Audi: Non eſt Deus in
conſpedtu ejus: inquinatæ ſunt viæ illius in omni
Iſa. 64. 7. tempore... Abſcondiſti faciem tuam à nobis, &
Pfſ. 12. I. Alliſiſti nos in manu iniquitatis noſtrg. Audi
iterum : Uſquequò avertis faciem tuam à me?
lbid. a. Quid ſequitur: Quamdi ponam conſilia in a-
Pſal 103. ima mea, dolorem in corde meo. Avertente
29. autem te faciem turbabuntur auferes Wiritum
eorum, & deficient, & in pulverem ſuum re-
vertentur. En quot damna nos comprehendunt
à Dei vultu elimnatos. Aptè proindè nôtat
Hieronymus diſcipulos non ad nutum, ſed ad
imperium Domini ab eo abſceſſiſſe, quaſi
præſcios ſecuturæ illicè, abſente Domino,
Lib 2. in tempeſtatis. KReòôte quaſi inviti à Domino diſci-
Matth. puli receſſerant, ne, illo ablente, naufragia ſu-
Pſ. 44. 10. Rinerent... Adſtitit Regina à dextris tuis: in ve-
Nitu deaurato. Plané Regina non poterat non
eſſe, aut carere aureo ornatu, quæ Deo ad-
Iſai. 57. ſtiterat. Abſcondi ab eo faciem meam, & in-
17. dignatus ſum, & abiit vagus in via cordis ſui.
Dei pra- Non dicit, Indignatus ſum, & ideò abſcondi
ſentia in faciem. Sed priùs, Abſcondi faciem, & dein-

ra dè, Indignatus ſum, inquit. Non enim iraſci
6 * potuiſſet, ſi ejus in ſe Impius præſentiam reti-
titis.

Tribula- nere ſtuduiſſet. Tamdiù abes ab Ira Dei, quam-
tionà re- diù à te Dei facies non abeſt. Neque illud mi-
medinm. nimum eſt divinæ præſentiæ compendium,
quòd ante Deum baculus, quo innitebamur,
Projectus, Serpens eile deprehenditur. Quot,
qui putantur amici, & baculi nuncupantur
juventutis noſtræ, ſi coràm Deo expendan-
tur, non fulcra, ſed Ceraſtæ ſunt. Neque il-
lud omitti debet, quòd, multorum ideò ora-
tiones non exaudiuntur, quia, qui preces fun-
Pſ. 17. 7. dit, profundit è mente Deum. Clamor meus in
eonſpettu ejus, introivit in aures ejus. Si Ora-
tio tua fucrit in conſpectu Dei, aures Dei
Pl. 18. 17. patebunt tibi. Meditatio cordis mei in conlpe-
&u tuo ſemper. Rursus, ad plenam Legis ob-
. ſervantiam, plurimùm confert Dei in mente
Pf. rI8. præſentia. Jervavi mandata tua, & teſtimonia

18e⸗, tua. Cur? Quia omnes viæx meæ in conſpectu
&α Exer 140. Etiamſi Alpes obeſſe nobis videantur, ne

citia ſpi- viam mandatorum poſſimus decurrere: ſcito,
ritalia coram Deo, tumulos omnes complanandos.
dikraétio. Montes, ſicut cera, fuxerunt à facie Domini.
we, enter Et Joannes, qui Chriſti adventum prædicat,
Pfſ. 96. 5. Prædicat quoque prava in directa, & afſpera
futura in vias planas. Addamus illud: Nam,
Lſ. 22. 4. etſt ambulavero in medio umbræ mortis, non ti-
mebo mala. Quare! Quoniam Tu mecum es.
Etiam in ſinn mortis, vives, ſi Deo adſis.
Hinc orta eſt tanta illa ſitis in corde Prophe-
Pſ. 26. 8. tæ divinæ præſentiæ. Tibi dixit cor meum:
exqetiſivit te facies mea: faciem tuam, Domi-
e, requiram. Et alibi clarius divinam præ-
ſentiam clypeum eſſe declarat, contrà dæmo-
Pfſ.30, 16. num haſtas munitiſſimum. Eripe, inquit, me
de manu inimicorum meorum: & à perſequen-
tibus ne. Et quonam modo erueris? Sequi-
tur lluſera faciem tuam ſuper ſervum tuum.
Certè rariores Juſtorum plagæ eſſent, ſi fre-
quentiùs Dei facies refulgeret in mente. Nera-
Ma. 6. 2. phim ſtabunt ſuper illud : Sex alæ uni „ & ſex
alæ alteri.. Et elamabant alter ad alterum.

menta virtutum eſle.

Oliva

Sanbtus Nanttus. En quomodò, dùm Deo ad-
ſunt, & alas ſibi, & voces Angeli compara-
runt. Neutris nos careremus, ſi ſuper Dei ſo-
lium ſtaremus. Sabant, inquit. Non eo ac-
currendum aliquando, ſed inſiſtendum diu.
Megit os, inquit Paulus, in ipſa ante Mundi Epheſ. 17
conſtitutionem, ut eſſemus ſancti & immaculati .
in conſpeétu Dei. Quid quòd non Dæmones
