brantis ſe Iſaaci, igne, ſulphuréque depreſſit?

Ethicæ Comment. Tom. V.

dis & Se- junt, naſcituri ominatione Iſaaci. Et quid, ro-

269
Quod ſi ſpeculator viderit gladium ve-
nientem, & non inſonuerit buceind, .
& populus ſe non cuſtodierit: Ille qui-
dem in iniquitate ſua captus ſt; ſan-

guinem autem ejus de manu ſpecula-
toris requiram. Ezech. 33. 6.

Horruiſtis? Nec immeritòô. Licèt enim cum Concie
Sponſo inter Lilia paſtus ſis in meridie, ſi buc- Jeria.
cind non ſtrepueris, peribis. Non odor, ſed Concio
clangor ſpeculatorem te probum facit. Væ, ““:
inquis, Coœnobiorum, ſeun Dioeceſium Præla-
tis. Rectè: ſed, & Væ tibi, qui evangelizas
Sion. Non enim tibi licet non clangere, ex
quo ſuggeſtum occupaſti. Ezechiel nec Judex,
nec Pontifex erat in Ifrael: & tamen audit ſi-
bi dictum à Domino: Et tu, fili hominis, ſpe- Ezech.
culatorem dedi te domui Iſrael. Audiens ergo 33.7.
ex ore meo ſermonem, annuntiabis ex me. Er-
go quiſquis aſcendiſti Evangelii Montem, ſci-
to non tibi licere nugari in Eccleſiæ Specula,
ſed munus tibi incumbere prophetandi. Scito,
nullum ex Auditoribus tuis cladis ſuæ inſcium
perire, quin reus habeare apud Deum cruo-
ris ejus. danguinem ejus de manu tua requi- 1bid 6.
ram. Porrò impendentem impio calamitater
non nuntiaſti, niſi ex ore Domini acceperis,
quod loquaris. Tu verò Declamatorum floſ-
culos, Oratorum frondes, Lyricorum deli-
cias, Sapientium ampullas mutuatuſne es ex
ore Domini, cujus éloquium mite, apertum,
ſerium, ſanétumque audiſti? Audi qualem hau-
ſerit Paulus ex ore Chriſti ſermonem. Evan- 1. Theſſal-
gelium noſtrum non fuit ad vos in ſermone tan- I. 5.
tùm, ſed, & in virtute, & in Wpiritu ſantto,
& in plenitudine multa. Quam timeo, ne cry-
ſtallino defluentes eloquio in ſtagnum devol-
vamur picis ardentis! Ut flores tuos Præla-
tus non amputet aut inſulsè clemens, aut ef-
fœminatè timidus, aut ignavè chligens, aut
etiam præpoſteré non diſcernens à Margarito
Vitrum, Cometem à Sidere: tibi certé non
parcet Deus, qui ſpeculatoribus ſuis tradidit
non lyras, ſed buccinas: qui Auditores moneri
vult de impendente gladio, non autem odore,
candoréque floſculi recreari. Atqui, inquies,
cùm ſapientià non admodùm polleam, & ve-
ræ eloquentiæ ſonitu caream, quâ ratione ter-
rebo? Ipsâ ingenii eloquiique mediocritate, Coneie en
ſed præfervida. Plumbeum globulum jaciat oτ0.
quis in adverſarii latus, nec pallium perſtrin-
get: quem ferreo tubo infoſſum, ſi vi ſulphu-
ris extrudat in hoſtem, illicò eum tranſverbe-
rat, & conficit. Non mutata glans, ſed ad-
ditus ignis ludum vertit in luctam. Eadem
verba, ſi frigeas, ne tunicam quidem contun-
dunt; quæ, ut arſeris, perforant non tegu-
mentum, ſed ofſa, & Peccatorem ſalubriter
occidunt ad vitam.

Et tibi dabo claves regni cœlorum. Matt.
19. 16.

Sse veritas
9. pqui-
Claves ergo ſibi datas meminerit Petrus, Krions li-
non haftas, non gladios, non fulmina: Cla- ia.
ves, inquam, non Clavas. Reſeret proindè, 3. Aus
occludâtve, non autem jugulet. Sic blate- 10. „.
rant ii, quibus inviſa eſt excubantis Eccleſiæ 3129.
ſolicitudo „ quæ, cum nequeat putrefſcentia tr ct. de
fliorum vulnera curare oleo, vino non raroô utilirate

„ ſ⸗ jejumi c.
D .
4 3 anate, 9. zde.

270
ſanare, ferrôque interdàm ſecare, ignéque
compellitur aliquando reprimere, ne, gliſcen-
te lue, integra Sponſæ Domini membra cor-
rumpantur. Cuperent enervis clementiæ ſua-
ſores Eccleſiam aromatibus duntaxat lepram
Excom aſpergere, ſcelerumque hydram novis ſubin-
munica- dè monſtris feraciùs, fatahuſque renaſcentem
tio. thure mulcere, quam nemo non ſcit una poſ-
ſe opprimi ſuppliciorum immanitate. Aiunt
Eccleſiam Sponſæ non ſemel comparatam,
quam Salomon aureis murænulis exornavit,
David veròô Viti contulit, domuum lateribus
adrepenti. Aiunt excuſſam Apoſtolis Vir-
gam, ne quem in Evangelii diſſeminatione
ferirent. Aiunt denique præſignatam Chri-
ſti Eccleſiam in Arca fœderis, quæ Manna,
quo mihil ſapidius, ſervabat, quaſi horreum
ſuavitatis & miſericordiæ repoſitorium. Quam
bellè nitidéque renati non ex aqua & ſan-
guine, ſed ex rore & lacte delicati Proto-
genes Dei Sponſam colorarunt. Fateor ego
quoque Eccleſiam Chriſti, non ſemel Agni
Sponſam appellari, ſed Sponſam non ener-
vem, non imbellem, non delicatam, verùm,
in qua nihil videas, niſi choros caſtrorum,
quæ nihil aliud eſſe videatur, quàm Ca-
ſtrorum Acies ordinata, quæ vel uno colli
ſui crine vulnerare valeat ipſum quoque exer-
cituum Ducem & Deum. Scio aureas illi
fabricatas à Sponſo murænulas. Hinc verô
diſpice, quàm non enervem eam Dominus
eſſe velit, cujus ornamenta non Floſculis,
ſed quaſi Serpentibus ad impiorum terrorem
innexuit. Noônne vides manibus ejus circum-
datos angues; quaſi ſtimulos ferociæ addi-
tos, ut tunc tantùm ſe crederet exornatam,
cùm noxios morderet. Nec Vitem abnuerim
Eccleſiam eſſe, quòd ſcilicèt ſolà luxurian-
tium amputatione palmitum fœcundetur, quæ-
que ferro falcique fertilitatem acceptam re-
ferat ſuuam. Ut enim non putata Vitis ſyl-
veſcit: ità, ſi ferro parcatur, citè Eccleſia
Chriſti non vinea Domini Sabbaoth, ſed
ſylva erit Ferarum atque Monſtrorum. At-
qui Arca eſt Eccleſia. Sic eſt, ut ais: Sed,
quæ non Manna tantaam , verùm, & Vir-
gam ſervet; quam non complectantur Sera-
phini charitate præfervidi, ſed Cherubim tue-
antur, quæ Dominus flammeis inſtructa gla-
diis Paradiſo præfecit. Verùm ne Eccleſia-
ſticæ diſciplinæ rigorem Scripturarum alle-
gorüs non tam propugnare, quam inum-
brare videar: Age, nönne Elias & Moy-
ſes, qui transfiguranti ſe Domino adſtitere
Severita in Monte I habor, qui certe Mons Eccle-
Eczleſia- ſiam deſignavit, tum, quòd in eo, & no-
Kicis ne- vum Evangelii jus Chriſtus condiderit, tum,
eſſaria, quòd ſplendoris ſui jubar ibi primùm effude-
Scandala rit. Nônne, inquam, qui in vertice Thabo-
non per- ris adfuere Chriflo, in impios non verbis,
mittenda. ſed gladiis, inaudità ad id temporis interne-
cione, ſævierunt. Nam alter ſacrificulos Baal
3.· Reg.’S. omninò omnes ſuãs manu interfecit: Duxit
40. eos Elias ad torrentem Ciſon, & interfecit eos
ibi. Alter verò in expiationem conflati Vitu-
li, quaſi triginta tria millia utriuſque ſexus
ExoOd.32. occidi præcepit.
28. quaſi triginta tria millia hominum. Quà cæ-
de non ſatur, cùm initiatus fuiſſet populus
Beelphegor, ſuſpendit primàm cunctos po-
puli Principes contrà Solem in patibulis: in-
dè ad vulgi ſupplicium digreflus eremi pla-

Oliva

Cecideruntque in die illa

—

ni
nitiem humano cruore inundavit. Occifi ſunt, Num, 25. e
inquit Scriptura, viginti quatuor millia ho- 9. let
minum. En quaâ ſeveritate non jure belli, ſed hel
legis tuendæ ſtudio animadverſum ſit in mo-
res hominum à Prophetis. Si dedecet arctio- eni
ri vinculo humanum arbitrium inhiberi, quin i⸗
feratur in ſcelera: cur tanto ſanguine ma- k
dent & torrentes Samariæ, & arenæ Solitu- 3
dinis? Dices actum id contraà falſos Sacer- ten
dotes Baal, & contrà immolantes Vitulo &
Beelphegor, non autem per Sacerdotes ac-
tum. Neque enim fuere Pontifices ſeu Elias 1
ſeu Moyſes. An Sacerdotes fuerint, mi iu⸗
2 1IttO mu.
quærere: illud Sole clarius eſt, Eliam non mo- ſr⸗
dò ſacrificaſſe coràm univerſo Iſrael, verum ke⸗
etiam hoſtias ejus, arâmque cœleſti igne ab- wi
ſumptas. Moyſes veròô, ſi non litavit, certè kr
Wh amh,

Sacrorum inſtitutor, & arbiter fuit. Denique
ad ſacrificandum Domino populum eduxit ex .
gypto. Verùm, ut ſe habeat Moyſis Sa- .V ni⸗

cerdotium; impurorum laniena illa tanta non uled
modòô non deturpat, ſed, plaudente Cœlo, ne
jubente Deo, ſtupente Populo, conſecrat Sa- me,
cerdotem. Etenim Phinees non Chriſmate, entie

ſed cruore, nec Virgaâ, ſed Sicâ inauguratus in
eſt Sacerdos Domini. Ex quo enim Scortum
confodit in fornice, dignus haberi cœpit, qui
Agnum Aris admoveret. Erit tam ipfi, quàm Num. 25. Wlu

ſemini ejus pactum Nacerdotii ſempiternum: quia 13. dun
zelatus eſt pro Deo ſuo, & expiavit ſcelus filio- ru
rum Iſraël. Profectò ſi enervem in Sacerdo- Phinees. tn
tibus ſuis pietatem diligeret Deus, nunquam r, g
eos à cæde ad infulas evocaret. Præceſſiſſe larie
adhuc muſſitas Ceædem, non autem ſubſequu- i
tam Sacerdotium. Quòd occiderit, deſigna- Alaie
tus eſt Sacerdos, non ut occideret. Ut enim Mer!
ſlos pomum antecedit, qui tamen, illo erum- Ebl E

pente, decutitur: itaà gladius thiaram ante-
ceſſit, quem tamen ut ſtrinxerit Centurio,
Sacerdos omninò projiciet. Sapienter. Num
tu Samuëlem ætate, virtutéque grandævum
Sacerdotem fuiſſe abnegas? Is verò noônne
ab hoſtüs progreſſus ad hoſtes Domini, A-
gag abdomine ſceleréque pinguiſſimum im-
mani lanienâ contrucidavit? Non enim eum

l e

confodit, ſed concidit. Et in fruſta conci- I1. Reg. 15 ti,
dit eum Samuël, coràm Domino in Galgalis. 33. Git
Atqui Samuél non Sacerdos tantùm Domi- tnaib
ni, ſed, & populi Judex erat. Halluci- a,

naris. Fuerat Judex, ſed eâ tempeſtate Sa-

dd)
cerdotio tantùm fungebatur, tranſlato Prin-

enm den
cipatu in Saülem ex Agaſone, voto Popu- in
h, & Dei calculo; Regem. Ergo adultus Ahan
in Templo Samuél ita accingebatur Ephod d
lineo, ut Balteo quoque ſuccingeretur: ita- ;
que immolabat Agnos, ut Urſos diſcerpere nm
non timeret. Sed fortè haſce ad cædes, N 4
quamquàm immaniſſimas, ſubrides: quèd N
ſcilicèt ex adyto ſævientis Legis deprompta H
hactenus ſint ſeverioris exempla Diſciplinæ. Ring
Abiere jam illa ſævientis Moyſis patibula. en
Lata eſt vetus Synagogæ Lex inter tonitrua Ann
& fulgura, ſcriptâque in ſilice. Eccleſiæ ju- ⸗
ra in vertice Olveti Montis peruncta oleo Ucenl
lenitatis, ſignata ſunt, non in ſaxo, ſed in kdte
corde filiorum Chriſti. Placet Miſericordiæ N
Iris: ſed tamen exquiro, ſub Legéne, an in aenenmn
Evangelio curata ſint ulcera ſeminecis Peregri- An
ni, qui ab Jeruſalem in Jericho deſcendens efiie
inciderat in Latrones? Si, refulgente jam le ſn

ue .

4)

illen
luen
nug

Iride novæ legis, alligata ſunt vulnera ejus;
quare admiſcetur oleo clementiæ auſternes
vini

e⸗

Ne
)

Nentel Nn

e ginken

Dumni,1
M 1
einen
ute mmr

vini? Si ſeveritas novâ ſub Lege exulat, qua-
re Dominus, qui butyrum & mel comede-
rat, profanatores Templi non verbis, ſed ver-
beribus ejecit ex atrio? Id autem ne fortuitòô
accidifſe crederes, non ſemel, ſed & iterùm
egit, facto quaſi ex funibus flagello. En;,
qui quaſi Agnus advenerat, qui nullam ſibi in
ſpeciem vindicaverat Poteſtatem, qui Mites
in Beatorum ſyllabo repoſuerat, quà ſeverita-
te exegit & Templo nummularios? Luſit hic
tamen in ſuo Capite pientiſſimus Eccleſiæ fu-
ror, citrâque ſanguinem ſtetit zelantis Domi-
ni ardor. Rugiit, ſæviitque in Petro fervor,
quùm Ananiam primum, tum verô connubio,
ſceleréque foderatam ei Sapphiram conjugem
minarum ſuarum fulgure Princeps Eccleſiæ
perſtrinxit, fulminéque proſtravit. Ecce pedes
Act. 5, 9: eorum, qui ſepelierunt virum tuum ad oſtium,
& efferent te. ... Et factus eſt tinor magnus in
univerſa Ecoleſia. Quòd ſi, vagiente in cu-
nis Eccleſiàâ, audet Hieroſolymis Piſcator, du-
dùm èê ſcapha egreflus, viros primarios, op-
timéque de Republica Chriſtiana meritos,
mendaci, parcioriſque reos ſtipis, ſupremo
damnare ſupplicio: Num, firmato ſupra Re-
gum Cæſarûmque triumphales lauros Eccleſiæ
throno, patientur Pontifices Maximi impuni-
tam ſuis in oculis hæreſim, ſcelerumque hy-
dras, & chimæras? Quid Paulus Petro ſolis
duntaxat regni clavibus impar? Vapulare ipſe
quidem paratus pro Chriſto, & patiendi cupi-
dior, quam feriendi; ubi tamen obſiſtentem
Evangelio Elymam ſolis verbis compeſcere ne-
quiit, obruit cæcitate. Et confeſtim cecidit in
eum caligo & tenebræ. En quàâ ratione Eccleſia
torpeat! En murænulas aureas vermiculatas ar-
gento! En mella, quæ ex ore ejus emanant!
Scilicet, & Magorum excæcatio, & Avaro-
rum clades ſapiunt lactentis, aut etiam lactan-
tis Eccleſiæ blanditias. Rogo, ſi monilibus
contineri in officio debent Eccleſiæ filũ, omni
Severitatis pompàâ procul ablegatà: quare Do-
minus, dùm eam informat, exutum nuptiali
veſte Convivam, manibus pedibuſque ligatis,
a menſa extractum abripi mandat in puteum
interitus? Quare, immiſſis exercitibus, per-
didit nuntis ſuis injurios Homicidas, incenſis
etiam ædibus eorum, & urbibus? Quare zi-
zania in faſciculos alligata ignibus injicit exu-
renda? Et ne hæc quaſi parabolæ ſtrepera pu-
tentur terriculamenta puerorum, dic, quò
magnificentiſſima evaſit Hieroſolymitani Tem-
pli ſtructura? quò ipſa dilapſa eſt Hieroſoly-
ma, quæ in ſua ſede, poſt excidium, quæ-
rebatur? Arces dirutæ ſunt, incenſæ .Ædes,
direptum Templum, ejecti Senes, comeſi
Pueri, aut extincti, aut catenati Proceres,
Vulgus univerſum, ſi quod ſuperfuit funeri,
toto terrarum orbe diſperſum. Undenam ſtra-
ges tanta? Rebellarunt Chriſto: obluctati ſunt
Evangelio. Ergo negotium Eccleſiæ non mo-
nilibus, ſed catenis, ſed baliſtis, ſed ferro,
ſed incendio, ſed ſtragibus, ſed civium, ur-
biumque internecione confectum eſt. Atqui
hominis libertas allici debet, non attrahi: in-
vitari, non cogi. Audi Auguſtinum tuas dif-
flantem ampullas. Putas neminem debere cogi
4d Juſtitiam, quum legas Patremfamilias di-
xiſe ſervis:⸗ Quoſcunque inveneritis, cogite
rare? Legas etiam ipfum primò Saulum, poſt-
ed Paulum ad cognoſcendam, & tenendam ve-
ritatem magn violentiaâ Chriſti cogentis eſſe com-

Epiſt. 48.

.

Stromatum, Lib. XI. — 271

pulſum. Licet ex hac doctrina Auguſtini ità
argumentari. Fas eſt Chriſto necduùm Eccleſiæ
filium compellere in Eccleſiam, & quidem
grandi violentia, proſternendo videlicèt, &
excæcando contumacem: ergo nefas non eſt,
ſi Eccleſia commiſſas jam ſibi oves coërceat,
compeſcatque. Compeſcat, inquiunt, ſed ſi-
bilo, ſed clamore. Aio, ſi ſatis eſt. Quòd
ſi refractarium pecus transformetur in Aprum,
Ferumve ſingularem, comprimendum eſt vul-
nere. Noveris aliquando Paſtorem, ſcribit Au-
guſtinus, flagello ad gregem pecora revocare.
Hinc ratio elucet, quare non juſta modèͤ,
verùm, & neceſfſaria ſit in Chriſti Eccleſia
ſecurium, atque flammarum feralis pompa.
Nam, cùm Epiſcopi animarum & Paren-
tes, & Medici conſtituti ſint, nequeunt ro-
res tantùm balſamaque comparare, quibus
in avertendis à grege peſtibus utantur. Ea
debent adhibere medicamenta, non quæ Pa-
rentis lenitas ſuggerit, ſed quibus peſtilen-
tia exſiccetur. Inferiorum ordinum culpæ ad
nullos W referendæ ſunt, quàm ad deſides,
negligentéſque Rectores, qui multam ſæpe nu-
triunt peſtilentiam, dum neceſariam diſimu-
lant adhibere medicinam. Ità ſuis in epiſto-
lis rugit Leo inter Pontifices Magnus. Ubi⸗
verbum illud Weceſariam, notandum eſt.
Etenim, ut tyrannica foret immanitas, ſi
eluendæ è& fronte maculæ, ignis, ſulphur,
ſpiritus procellarum, & quicquid ferramenti
in Chirurgicis thecis aſſervatur, adhiberen-
tur, cuùm frigidaà dilui poſſit: Ita inſulſa
curatio eflet, ſi atrum, mortéque plenum
carbunculum roſaceâ abſtergeres, cùm nemo
neſciat ejuſmodi peſtes ſolo poſſe cauterio,
hoc eſt, ferro, ignéque curari. Non ſit mi-
nor medicina, quàm vulnus eſt, clamat ex A-
fricæ littore Cyprianus; non ſint minora reme-
dia, quàm funera. Quis autem ità Meridiano
in Sole caligat, ut putet Monſtra teterrima Ma-
giæ, Hæreſis, Apoſtaſiæ leni poſſe palpatio-
ne in Agnos verti, cùm vel ferro reſecta pul-
lulent, & flammis domita contumaciora Hy-
dris, & foœcundiora Venenis renaſcantur. Dra-
conem Daniel non bellariis demulſit, ſed fa-
tali offà præfocavit. Irruit in Leonem Sam-
ſon, & quem ſciebat ſolo funere dulceſcere
poſſe, primo ſtatim impetu diſcerpſit. Sed
Dominus Ovem, non vulnerando, ſed elevan-
do revexit ad caulam. Sanè: Bajulavit, ſed
Ovem: numquid humeris Tigridem ſuſtuliſ-
ſet. Volo parçatur Ovi, ſed, ſi etiam errando
Ovis eſle non defüt; ſed, ſi geſtatione reduci
ad gregem poſſit. Ubi verò errando degene-
ravit Ovis in Anguem, calcetur, ne vulneret.
Tu longius proceſſiſti, ait ad Novatum Sene-
ca, quàm ut poſſie verbis ſanari. Perbibifti ne-
quitiam, & ità viſceribus immiſeuiſti, ut niſi
cum ipſis exire non poſſt. Audin? Haſſit inter-
dùm icelus ita imis viſcerum fibris, ut extra-
hi non poſſit, quin impii excuterentur. Nec
ſecare, nec perungere volo. Morbus exploran-
dus eſt, qui ſi confricatione ſedatur, gratulor
facilitati curationis: ſin perſtat tabes, depella-
tur amariori ſucco, cruoriſque miſſione. Sed
Apoſtoli verbis tantum, miniſque flagitia etiam
immariſſima perculere. Quòd ſecurim exerere
non liceret. Alioquin ſi licuiſſet, qui, & occi-
dêre Ananiam, & Elymam excæcarunt, profe-

ctòô ſectarios, ſatoréſque zizanii non eloquen-

tià terruiſſent, ſed laqueo ſtrangulaſlent. Audi
. * 4 fu-

Ibid.

Epiſt. 3.

piſt. 7.
lib. 2.

Lib. te
de lra.

272

Epiſt. ad

Gal. cem, tanz orluentam in altquo eſſe ſententiam.

Suſpirando indicavit Apoſtolus, quid regnan-
do acturus fuiſſet in ſceleſtos. Quid, rogo,
irarum atque pœnarum effudiſſet a Sede Ma-
jeſtatis, ſi & Carcere Novatores eradicat? Nôn-
ne pertonantem audis eum in Corinthios. Quid
vultis? In virga veniam ad vos, an in ſpiri-
tu lenitatis ?à Suas fruſtratur minas, & , cùm
geſtet in dextera manicas, virgam exerit per-
cuſſurus. Neminem peremerunt Apoſtoli, non
quôd abhorrerent à cæde iniquorum, quorum
funere, nullam gratiorem Deo hoſtiam non
ignorabant; ſed, quòͤd immaniſſimis ſubjecti
tyrannis vix loqui poſſent. Dices, Chriſti
regnum ſplendore vitæ, non mortis horrore
propagandum. Sic enim cecinit David: Spe-
Pſ. 44. 5. cie tul, & pulchritudine tua intende, proſpe-
rè procede, & regna. Nemo, miſi fœdus, non
optat Eccleſiæ thronum morum ſpecioſitate at-
tolli. Verùm nemo, niſi impientiſſimus, non
callet, armatum primùm efle a Davide Spon-
ſum Eccleſiæ, & tum ornatum, ut decore
terroréque fretus imperii ſui fines & proten-
Ibid. 4. deret, & tueretur. Accingere gladio tuo ſuper
femur tuum, potentiſſime. An neſcis Eccleſiæ
collum non margaritis circumſeptum, ſed cly-
peis pharetriſque communitum: ut etiam pars
corporis molliſſima, quâ eſcarum illecebræ
tranſmittuntur in viſcera, carere non debeat
horrore, & quâdam feritate pugnandi. dicut
Can. 4.4. turris David collum tuum... Mille clypei pen-
dent ex ea, omnis armatura fortium. Si ex
collo, quod emporium quodammodèò volup-
tatum eſt, tantus armorum ſuſpenditur appa-
ratus: quæ ſcena funeris recludetur in dexte-
ra, quâà ferrum ſtringitur? Quòd ſi eliminari
& Templo debet quivis ſeveritatis fulgor, cur
inſtaurari voluit Eidras Templum Domini non
tam Malleo, quàm Enſe? Scitum eſt, repa-
ratum tune Sanctuarium inter lanceas, & icu-
2. Eſdr. 4. ta, & loricas, & arcus. Und manu ſud ſacie-
17. bat opus, & alterà tenebat gladium. Ardiſi-
cantium enim unuſquiſque gladio erat accinttus
renes. Et ædificabant, & clangebant buccind.
At Salomonis Templum exſtructum eſt, nul-
lo mallei, aut ſecurium ſtrepitu. Et ideò
fortè non ſtetit. Et ideò direptum primò, tum
etiam dirutum eſt. Vix perſtant, quæ mol-
litudine aflurgunt. Hinc eſt, quòd Dominus
Eccleſiam ſuam non florenti ſolo, ſed rigen-
ti ſilice fundandam cenſuit, quemque ei præ-
fecturus erat, ex filio Columbæ, quod præ-
notatur in Bar Jona, Petrum appellavit à
Petra, quæ, & conterere conſuevit, quò in-
cidit, & ignem, ſi atteratur eructat. Quæ
ſanè omnia ſeveritatémne ſonent, an illece-
bras, judicium penès Lectorem eſto. Huc fa-
cit viſus Joanni Chriſtus inter candelabra, pro-
ferens pro lingua gladium, & quidem utrin-
Apoc. I. que exacutum. Et de ore ejus ogladius utràque
16. parte acutus exibat. Ut ſcilicéèt dilectionis fi-
Joan. Ep. lius, qui ſucclamabat identidem. Ur diligamus
2. ö. alterutrum, doceretur Charitati Severitatem
immiſcendam eſle, itàque Eccleſiæ apes for-
mari, ut duùm mella conſtipant, aculeum re-
tinendum cum melle ſciant, omni exundantes
Clementid in ſubjectos, nulldque non armatæ
Severitate in rebelles. Scio hunc Chriſti gla-

1. Cor. 4.
21.

Oliva

rugitum Apoſtoli, quo vel ipſi Antipodes con-
Gal 5.12. ſternantur. Minàm & abſcindantur, qui vos
conturbant. Quo excitatus tonitru Hieronymus
Lib. 3⸗in exclamat: Nullam puto in veteri lege tam tru-

dium à quibuſdam hebetari effato illo Leonis
Doctoris verè Magni, Maximique Pontificis:
Eccleſiam ſcilicèt intra Sacerdotalis judicii ri-
Pas iræ ſuæ continere rigorem. Verùm cruore
tunc proptereà abſtinuere Pontifices, tum,
quòd Tyrannorum manicis tamdiu devinctas
dexteras, vix dum in ultionem iniquorum at-
tollere didiciſſent, tum, quòd exertus in Ec-
cleſiæ hoſtes Cæſarum gladius, quaſi lictoris
pro Eccleſia munere gloriosè fungeretur. Pro-
Juit, inquit, iſta diſtrictio Eccleſiaſticæ lenita-
ti, quæ etſi cruentas refugit ultiones, ſeveris ta-
men Chriſtianorum Principum Confſtitutionibus
adjuvatur, dum ad ſpirituale recurrunt nonnun-
quàm remedium, qui timent corporale ſuppli-
cium. Chriftus ait: Compelle intrare. Et quis
ſuſurret, dedecere in bono vim? Chriſtus ven-
di jubet vel tunicas, ut gladii comparentur:
Et quis in dextera Sponſæ ſupponit enſibus
violas? Chriſtus edicit Petro, ut occidat, &
manducet ex demiſſis in Linteo Monſtris: Et
quis negat Petri aut Collegas, aut etiam Suc-
crſſores ferire poſſe? Parvulis quidem Vulpi-
bus parcitur in horto, vineiſque Sponſæ: & nos
vagari, graſſarique permittemus Rhinocerotes?
Nummularii flagellantur: & Apoſtatæ tolera-
buntur? Si nefas eſt, Sacerdotes in iniquos de-
ſævire, cur Princeps Sacerdotum Chriſtus fla-
gellum intexuit de funiculis? Cur ante Chri-
ſtum Dei Verbum eluvione Mundum, Sodo-
mam Gomorrhâmque oppreſſit incendio? Si ſo-
lis licet verbis abſterreri à malo Mentem, ad
bonum impelli: quare in Lege Domini lapi-
dantur adulteri, vinciuntur fures, vulnerantur
detractores, ſeditioſi, fatiſcente immani hiatu
ſolo, hauriuntur? Non cruces, non lanienæ,
non igniti angues inhibere potuerunt profluen-
tem in omne ſcelerum genus Dei populum,
quem Moyſes ductabat, Aaron edocebat, Nu-
bes præibat, pluvium è& cœlo Manna enutrie-
rat. Et putas ſiſtendum à nobis impetum pro-
currentis in deteriora vulgi, ſi quatuor tantùm
verba proferamus & Lege? Licet, imò expe-
dit; quin, & neceſſarium omninoèò eſt, vitio-
rum pus inciditur ferro, ut impietatis lues ig-
ne ſiſtatur. Datæ ſunt Petro claves, ſed ut iis
in evitandis procellis, tanquàm clavo utatur.
Tunc verò navigaſſe credetur Chriſti Navis
feliciter, cùm excuſſum non fuerit de manu
Petri gubernaculum, quod Timor, & Rigor
eſt. Quid enim magis, aut in pace tam aptum,
verba ſunt Cypriani, aut in bellis perſecutionis
tam neceſſarium, quàm debitam Jdeveritatem
tenere? Ouam qui remiſerit, inſtabili rerum cur-
ſu erret neceſſe eſt, G, quaſi extorto de mani-
bus gubernaculo, Navem ſalutis illidat in ſcopu-
los. Audiat Petrus, quò impellatur Chriſti
Cymba abſque Severitate. Non ergo Sirenes
audiat, quæ malè blandàâ pietate ſubſtituunt cla-
vo lyram, ut brevi Ilyrâ deducant in Scyllas.
Tranquillitas iſta tempeſtas eſt. Itaà ſcripſit olim
Hieronymus, & ita ego Hieronymo ſubſcri-
bo, cujus illud extat monitum planè aureum:
auſteriora quæque pharmaca depellendis animi
morbis aptiora. Placet, ut video, monitum
quotidianà Medicorum conſuetudine robora-
tum: Sed horres cruoris effuſionem, quamvis
perſceleſti. Audi Hieronymum in iis Jeremiæ
verbis, Et ſanguinem innocentem ne effundatis in
loco iſto. Ita horrorem tuum mitigantem. Ho-
micidas enim & ſacrilegos, & venenarios punire,
non eſt efuſio, ſed Legum miniſterium. Dices 4
i

Epiſt. 93.

Luc. 14.
2¾.

Lib. 2.
ep. 7.

Lib. 4. in
Jerem.
Cap. 22.

Cot
el
ſo
Q⸗
Gn
it⸗
uii
ſlrſn
lmi
urn
Cvol
lecke
Nenl,
AAN

uu 43
u1 hott
a

1 ⸗

I, No
1 lechu
Ubcceſi
unr ſn
WYCA
1 erni
Alnenhe
N Are
m de
Aent,
ecwel
1biite
hitde
Eln
litt
Abr⸗
Amn,
ihcdler
a !
an

Stromatum, Lib. XI. —– 273

id Regibus fuadendum, non autem in Sacer-
dotibus comprobandum, quorum munus eſt
pſallere, non ſævire. Imô hæc ſanguinis effu-
ſio neminem magis decet, quam Antiſtitem.
Quam putas ex omnibus tribubus Iſraelis dele-
Gam tribum ad internecionem eorum, qui ſa-
crificaverunt Idolo? Levitarum. Quos, trigin-
ta trium millium cruore madentes, ſic alloquu-
Exod 32. tus eſt Moyſes: Conſecraſtis bodiè manus veſtras
29. Domino. Non ergo violat, ſed ſanctificat Le-
vitarum dexteras ſanguis impiorum effuſus.
Quod fanè ſeveritatis exemplum itaà Romanis
Eccleſiæ Principibus putat propoſitum eſſe Ru-
. pertus, Ut indignos pronuntiet eos ſolio gloriæ,
Lib. q. in niſi in illo pro ſceptro, ad iniquorum excidium,
Fiod 26, utantur Gladio. Omnibus, inquit, qui in regi-
mine animarum præſunt, hinc exemplum tra-

nin
nmn.

um. bendum eſt, ut videlicèt intàs amantes, divinæ
hl elh iræ ſupplicando obſiſtant: foris ſævientes, cul-
Nette pam feriendo conſumant. Moyſes enim cauſam
lrd populi apud Dominum precibus, cauſam Dei a-
etianke pud populum gladiis ablegavit. An adſtantes
emn u aris Sacerdotes dedecent tela: cùm, regnanti
Nle Kn in Sede Agno, qui adſunt, inſtructi ſint enſi-
Undentz Pl. 49. 6. bus ad ultionem populorum? Et gladii ancipi-
Kener. tes in manibus eorum, ad faciendam vindictam
ninmb. in nationibus. Sævire non decet eos, qui ſer-
Chrint. viunt Altari? Quin imò ii maximè ad expian-
1 e n Apoc.14. d0s Domini contumelias deligendi ſunt. Et
An, N⸗ 13. alius Angelus exivit de Templo, Quod eſt in cœlo,
“ habens & ipſe falcem acutam. Et alius Angelus
Menrn,1 exivit de altari. .Et clamavit dicenss Mitte

falcem tuam acutam. Ut vides, ad evertendam
Babylonem, impiéôſque proffigandos non ii Se-
niores emittuntur qui thronum Agni circum-
ſtant coronati: ſed ii prorupere, qui Templo
miniſtrant; ut aliquando tandem hoc evinca-

Ninas tur, non modò non dedecere Præſules Sævi-
“R tiem ſanctam, ſed eos quam maximè condece-
ucrr re. Lectulum enim Salomonis „hoc eſt, Chri .
men ſti Eccleſiam , ſexaginta ambiunt ex fortiſſimis
uu Iſraél, quorum nemo non tenet enſem ſuper
““ femur ſuum. Tunc placidè requieſcit Domi-
en nus, cùm ſtrenuè pro eo excubant Sacerdo-
e tes. Cervical enim quieſcentis Chriſti, gladius
peumd i⸗ eſt Pontificis non parcentis. Atqui Virga Aa-
Harlu, ron flore Sacerdotium deſignavit. Et ideò
n Nane Vernans Sacerdos litavit Vitulo. Cùm Moyſes,
1 Cni a cujus Virga non in Florem, ſed in Anguem
num tu eruperat, quod ille conflarat Monſtrum reh-

X N . 1 . . . . .
mor, e giosè crudelis difflaverit. Aaronis effloruit Vir-
6 ga? Et ideò fortè defloruit, eo duce, Religio,

rr u
. m A N 7 . . . „ .
irzeſu invaluitque Superſtitio. Ideôque Chriſtus Sa-

nn cerdos eſt ſecundum ordinem non Aaron, ſed
N. r . . .
liime Melchiſedech, qui redeunti, ex iniquorum

unn cæde, Abrahamo occurrit, obtulitque panem,
lllui i & vinum; quorum cùm alter molàâ conteratur,

glne prelo alterum fluat, quis non intelligit, do-
n en e⸗ Ctos, per Pontificem, veriores Abrabæ poſte-
ebtimmi⸗ ros, ſolà poſſe diſciplinæ Severitate confici de-
l licias triumphanti Ifrasli.
Italeun
enſn⸗ Non veni pacem mittere, ſed gladium...
a e Et qui non accipit Crucem ſuam, &
le⸗ , ſequitur me, non eſt me dignus..
M ite Et uicumque potum dederit uni e
wen, e, minimis iſtis calicem aquæ frigidæ,
n nnla tantum in nomine diſcipuli, amen di-
nrſſe , co vobis, non perdet mercedem ſuam.
ign , Matth. 10. 34. 38. & 42.

Fateor, Sionis beatæ & aureas plateas eſlê, Gloria
& portas ejus eſſe duodecim mar garitas. Adi- terns
pe frumenti ſatiantur, & exhilarantur latè ex- Agili
undantis fluminis impetu. Verùm ad tantam feras de.-
felicitatem non evadimus, niſi per enſes &
cruces. Placet Regia, ſed gradus horreo. Ita-
ne! plus ſanguinis daturus ſum, quam necta-
ris excepturus. Odifle debeo Parentes, odiſſe
Animam, Gladio confodiendus, & ſuffigen-
dus ſum Cruci. Prorsùs Scyllam inter . &
Charybdim navigandum eſt ad aurea poma.
Falleris, imô exhibitione frigidæ regni, re- Jugum
rümque potiere. Regnum coœlorum non mo- Lhrikt
dò ſimile eſt Sagenæ, quæ arctet, & conclu- a ve.
dat, extrahâtque ſua ſede piſces perituros
in littore. Verùm & Sinapi eſt omninô con-
ſimile, quod viret, frondétque, aviumque mo-
dulis recreatur. Simile Nuptis, Epulôque eſt,
ubi nihil non feſtivum. Licet, licet epulando Servire
iter ad regnum conficere. Conwivantes exceſ- Peoelix.
ſere ex Ægypto Ifraëlitæ, qui, niſi Domino Sur. 28.
per nefas rebellaſſent, Mannæ eſu ad terram Novc.
lactis deveniſſent, ductu Moyſis, & Nubis. Li- 4 17. In
cet hanc & Gloriæ magnitudinem, & conſe- 5.
quendi eam facilitatem, ex iis micis intelligere, Ninnor
quas S. Odo lectiom nimiùm intentus, cuùm co- nius fol.
medere nequiviſſet, & Bernoni Abbati in ar- 35.
gumentum deſidiæ ſuæ oſtenſurus dexteram ex- egala-
plicaſſet, in. margaritas abiiſſe lætus expavit. Ler-
Quòd ſi micæ in uniones exulibus concreſcunt: Parva i
quas, rogo, expectare debemus gemmas è& bano.
Cilicio, & Spinis, & Cruce? Hanc puto ob
cauſam Cruci, Gladiéque ſubjectum à Domi-
no calicem aquæ pleniorem mercede, quam
frigidà; ut, ex remuncratione calicis frigentis
undæ, ad ebullientis cruoris calicem aminare-
mur. Si enim minimus labor coronatur: quis amanda.
non anhelet ad Crucem, cujus præmium expli- H
cari non poteſt, ſed poteſt ex remuneratione E Me.
Calicis comprehendi. Non mirum ergo, ſi Dies nen
Sanctus Job Vermium ſuorum nullum dilabi pleniosß
ſineret, quòd plenè ſciret, nimiùm ſibi dece-

Mortiff-
catis

Tepidita-
dere Coronarum, ſi vel unus Vermis arare ..
deſüſſet ſui corporis agrum. Proh dolor! quan-
ta Unionum prodigentia à die ortus noſtri uſ-
que ad occaſum noſtrum! Quot agendi rectè
opportunitates negligimus, quæ nobis pare-
re poſſent non gemmas, ſed ſidera!

Beatum diæerunt populum, oui hac
ſunt: Beatus populus, cujus Domi-
nus Deus ejus. Pſ. 143. 15.

Horrueram, cùm audiviſſem à Paulo appel- pelicitas
latam nummi cupiditatem idolorum ſervitu- oia.
tem. Nunc verò non Avaritiam modòͤ, ſed,
& ipſam Auri poſſeſſionem audio, per Davi-
dem, à Dei cultu omninô excludi. Non enim
de avaris, ſed de felicibus loquitur: quos ideò
poſthabet infortunatis, quòd his Dominus pro
Deo ſit. Ac ſi diceret, Beatus is eſt, qui unum
Deum colit. Quid? Nonne & felices Deum
venerantur? Quandoquidem de iis ceciniſti
divitibus, qui Hierololymis degunt, non au-
tem Babylone. Nihil addit Propheta, cùm in
hæc verba Pſalmum abſolverit. Tamen, cùm
opponat divitibus uni litantes Deo, ne oppoſi-
tionis regula labet, apertè ſubindicat, Dei Cul-
tum, & Opes uno in corde convenire non poſ-
ſe: ideôque non divites dici poſſe beatos, ſed
eos dici oportere, qui Dominum pro Deo

2274
habent. Nimirùm;, ut ſuperfuſa calici lympha
oleum effluere cogit, ſi quod in vitro innata-
bat: ità refuſum cordi Aurum Dei cultum ex-
cludit. Jeroboam enim ab exilio ad Samariæ
Principatum evectus, quam felix, tam ſacrile-
gus evaſit. Unius Dei adoratio, quaſi Pieta-
tis oleum, inundatione felicitatis effluxit. Hinc
eſt, quòd Pharaoni tot per ſigna ingeri ne-
quiit unius Dei Religio, cujus vox illa fuit,
Exod. 5. tot inter voces Moyſis: Deum neſcio, & Mrasl
2. non dimittam.

Alia autem ceciderunt in terram bo-
nam, & dabant fruöétum, aliud cente-
ſimum, aliud ſexageſimum, aliud
trigeſimum. Matt. 13. 8.

Notaſtin? Terra vel bona, ſterilis eſt, niſi
ia Dei fructum ſaltem trigeſimum reddat. Quod apud
nos exundantia ſegetum eſſet, & penè luxu-
vor. ries, apud Deum ſterilitas reputatur. UIra
Rrligic decimum ſi gignat tellus, fœcunda eſt. Si ci-
Tyititas. tra trigeſimum Cor germinet, deſertum „ &
proximum eſt malediécto. Hoc jam didiceram
ex Arca, in qua mihil repoſitum eſt, quod
ſuo in genere non ſummum eſſet. Virga nem-
pè Aaronis incluſa, quâ nihil fertihius: Man-
Hebr.9.4. na reconditum, quo mihil ſapidius: Legis ta-
bulæ ibi locatæ, quibus quid ſanctius? Hinc
eſt, quòd cùm deſcendiſſet ſuum in hortum
Sponſus, nullum è floribus legit, niſi Lilium:
quod antelatum regnanti in ſolio gloriæ Salo-
moni, florum procul dubio Flos & Princeps
eſt. U paſcatur in hortis, & Lilia colligat. E-
Can. s. 1. luxit hoc quoque in vertice Thaboris, ubi Do-
mini & frons eluxit, ut Sol, & chlamys in
morem Nivis candicavit. Nihil aut illo ruti-
lantius, aut hâc candidius. Nihil non aureum
in Sanctuario, ut ſcias nihil Deo placere poſ-
ſe mediocre. Porrò, quid nobis ſtudii ineſſe
debet, niſi ut fructum centeſimum afferamus.
Verrunt omnes pavimentum, omnéſque lucer-
nulas concinnant, pſalluntque in Templo om-
nes. Verùm non una omnium mefſis. Alius
enim non otiosè, alius ſtudiosè, alius luculen-
ter, divinè alius ſuum munus exequitur. Quàm
accuratè verrit, Regumque ſceptris ſcopas an-
teponit, mercedem reſpuit, ſuumque laborem
Chriſti laboribus immiſcet. Quid multa? Mar-
tyri par evadit non muneris dignitate, ſed cor-
dis ardore induſtriãque. Sic Tyrocinium alii
prodeſt, alium ſanat, alium locupletat. Ex-
eunt ex hac domo Manipulis onuſti pro diver-
ſitate fervoris. Alius quidem ſic, alius verò ſic.
1. Cor. 7. Excœcatus tum Elymas, tum Paulus. Uterque
7. aciem oculorum recepit; ſed ille truncus per-
ſtitit, hic Gentium Doctor evaſit. Porrò ſi Gre-
gorio Magno credimus, is tantùm Deo reſ-
pondit, qui fructum Deo centeſimum in cor-
dis innocentia attulit.

arkta.
Fer vor.

Intentio.

Troci-
nium.

Simile eſt regnum Cœlorum grano ſinapis.

Matth. 13. 3I.

Agricul. Ex granulo tamen Arbor exſurgit, ità ut
zura alleg. volucres cœli veniant, & habitent in ramis
Parva in ejus. Quale hoc granum eſt, tam minimum in
