SUM a paſſione dehortatus. Erraſti in horto
dormitans, cum Chriſtus oraret. Erraſti in
fluctibus, cüm, coram creatore dubitaſti de
naufragio. Erraſti in cœnaculo, cùm te non de-
fecturum à Magiſtro jurabas, etſi omnes defe-
Gflent. Erraſti, cùm gladium eduxiſti, Chri-
ſti juſſu reponendum. Erraveras quùm nullà
defenſionis ſpe, Malchum percuſſiſti. Jam ſep-
ties peccaſti. Octavum mendacii, perjurn, &
abnegationis ſcelus quandonam dimittetur ti-
bi? Ferieras, ſi Te JksUs audiſſet. Wſque ſep- bid.
ties? Dixit illi JSS. Won dico tibi uſque ſep-
ties, ſed uſque ſeptuagies ſepties. Qui octies
peccavit, ſepties dimittit. Qui peccatum non
fecit ſeptuagies ſepties. In matutino interficie- Pf. 100.3.
bam omnes peccatores terræ: ut diſperderem de
civitate Domini omnes operantes iniquitatem.
O miſericordem Judicem! In matutino. Et
quare non expectabas, ut Nox omninò recede-
ret, & dies clarius rutilaret? dubiâ adhuc luce
nec illi plenè ſciunt quid faciunt, nec Tu ple-
nè vides, quem ferias. Noli, quæſo Te, tam
diluculò impios judicare. Fortè ſi dies appro-
pinquarit, recedent impii ab umbris ſuis: pu-
debit fortè illos tenebrarum ſuarum, ut fulſe-
rit lux. Te quoque miſerebit aliquorum non
tam peccantium, quàm deceptorum, ſi; or-

.„

to Sole ſpectaveris reos. Nolo inquit. In ma- Saperie?

tutino interficiebam. Saltem cohibe gladium. mWizai
Vinxiſſe ſit ſatis. Quòd ſi vinxiſſe non ſuffi- c
cit, vulnerato; non autem interficito. Interf- ii
ciebam. Noli interficere. Conclude in erga-
ſtulo, flagella, crucia, torque: forté licebit
emendatos dimittere, quos ſi occideris, exſuſ-
citare non poteris. Illud faltem liceat exorare:
Abſtine Tu à cade, & aliis cædem manda
transgreſſorum. Fortè enim plerique innocen-
tes, qui Regi obſiſtere non audent armato,
cauſam dicent apud lictores. Sed ſi nec hoc
impetro, moneo, ut non omninò omnes conci-
das. Decimare ſufficiat. Interfectis non paucis,
metu cæteri perterriti reſilient à ſcelere. Va-
næ preces. Iuterficiebam, inquit; in matutino Pl.
om-

100:

erſen
Dmn
e/ ute

ole 4
6 lal.
untn
a ⸗
Duni
hum
one U
glne
Erloet,
mnli
IiNe
Eetwketnes
ate oi
ſoltu
lithemmn
Pinas a
mir n N
dunai,
4,6 Mun
lCue n
in! guue 1
ei Dei
aid
ir heme
icdh bomn
iu iu,
ſrut;Alhr
PMuje,ton
Wetem: N
n kiguich

iinmcon

ſsfun gis
nDaude
l Ut:
eichi)
unnn. 0

omnes peccatoret terræ: ut diſperderem de civi-
tate Domini omnes operantes iniquitatem. Sci-
licèt, ratio iſthæc eſt expiandi civitatem, eam
cruore, ſtrage, cadaveribus opplere. Tu qui-
dem ità. Quid verò Deus Te Sanctior. Audi:
Pfſ.733. Et abundavit ut averteret Iram ſuam & non
aecendit omnem iram ſuam. Et recordatus eſt,
quia caro ſunt: Wiritus vadens, & non rediens.
O portenta! Adulter & homicida nulli parcit.
Deus ſumma ſanctitas incircumciſos corde, &
ſummè impios ſervat à cæde. Et David qui-

el dem perſanctè efferveſcebat in impios, quòd
ucn 1. Rex foret, & noſceret gladium ſibi à Deo tra-
gdka, ditum in ultionem Malefactorum. Nos veròô;,

,ian qui non armati è ſolio proſilimus in transfugas
rruc & turbatores imperii, ſed ſtolati excipimus

nis, u redeuntes oviculas ad altare, noſtriſque pedi-
ncntail bus advolutas, quàâ ratione proterimus, quas
ies berih JEsUs aberrantes quærit, & ſuis humeris re-
Aluhinn vehit ad Paſcua, non abjicit in voragines. Tu
n alng 6 ſanè Jonas, non JESUS es. Et cœpit Jonas
1 Kmnuch 1.3. Htroire in Niniven civitatem itinere unius diei:
nled nr & clamavit, & dixit: adhbuc quadraginta
e iitnm dies, & Ninive ſubvertetur. O Verbum aſpe-

Ettbiceth
1 ultr: Et
Une

71

rum! Quare non eos hortatus es ad pœniten-
tiam? quare eos non provocas ad luctum?
quare ad Dei miſericordiam non trahis? Adeò

Umm achitch jejunè de excidio tantæ urbis vaticinaris. Et
finng Ninive ſubvertetur. Quaſi dicat; Actum de
neſt in vobis eſt. Egomet urbis partem luſtravi non

atet. Hudir minimam, & ſcelera ubique graſſari video.
tore Obhunit Quod audieram, cerno. Peribitis. Adhbuc qua-
,Chn kit draginta dies, & Minive ſubvertetur. Prophe-
eti omsbs Confeſſa- ta es; ſed hac vice nan Prophetaſti. Salvabi-
1edtwiki, aten. tur Ninive, non evertetur: convertetur, non
eras uun fubvertetur: Parcet Deus, quibus Tu non
cullli, zal⸗ parcis. Et quidem tanti rigoris nuntius non
cä, ebihl ità Juſtitiam coluerat, ut non à Dei facie pro-
n Cnite t fugerit. Poſt naufragia, & pericula, & do-
Cillt. Ubr micilium in ventre Ceti, compati neſcit. Ad-
“ uc quadraginta dies, & Ninive ſubvertetur.
Porròô Deus dixerat ei, non ut minaretur ex-
Pme .. 2 cidium, ſed ut ad lacrymas hortaretur. Nur-
I. 2.

ge, & vade in Niniven civitatem grandem &
prædica in ea. O ſuavem prædicationem! O
aptam demulcendis Auditoribus orationem! O

tlet iniſtiin 14
1 uhnin 1 ad amandum Deum verbum efficax! Ninive

lubvertetur. Quid ſi ploret? quid ſi jejunet?
Evertetur, an ſtabit? Non hoc meum eſt.
Ego non converſionem prædico, ſed Urbis
everſionem prædico. Quid, quòd duri & ſæ-
vI, hujuſcemodi Innocentiæ tutores, & cen-
ſores ſcelerum, iniquè ferunt ſi converti vi-
derint, quibus ſubverſionem prædixere. Au-
di, quid egerit Jonas, poſt placatum Deum à
Don.4. 1. Nimvitis. Et afflictus eſt Jonas afſtictione mag-
22, & iratus eſt. Undè tanta indignatio? For-
„ tè ſprevere Ninivitæ minas tuas? Fortè Deus
actus eſt perſeverantem in flagitiis urbem ex-
terminare? O monſtra! Dolet, quèòd Ninivi-
tæ ingemuerint. Sibi non vult ignoſci, quòd

otonm, 4
Wo inum
winnle un
intetfe

Cror iis parſum ſit. Mori cupit, quia vivit Nimve.
e: in m. Aucdchamus „ quò eruperit. Obſecro, Domine,
lachen Tenkig non hoc eſt Verbum meum, cum ad-
Nen ln Aue eſſem in terra mea “ propter hoc præoccu-
li ate⸗ „ukorin pavi, t fugerem in Tharſis. Non ignoro Sacra-
penn 2 menta hic latere, non Iram furere. Puto gavi-
non u 65 zu: Ne. ſum Vatem de beato mœrore Poœnitentium.
le N o madre Prophetavit plus ille de noſtra ſeveritate, quam
mindNN, viride de incolumitate tantæ à ſe Urbis ſervatæ.
let le, 9 Mii. Omias noſtras ſumpſit in ſe, patietur quoque

Ethicæ Comment. Tom. V.

Stromatum, Lib. VIII. 75

vitio quod expreſſit, meritas à nobis irrogari
reprehenſiones. Sequitur. Scio enim quia Iu lbidem.
Deus clemens & miſericors es, patiens, & mul-
tæ miſerationis, & ignoſcens ſuper malitid. Et Superiore“
ideò doles? Malléſne illum immitem & Iæ- Majores.
vum, & immiſericordem? Ecquando te bellua
vomuiſſet, ſi transfugas Deus & rebelles non
reſpiceret? Pergit in oratione ſua. Et nunc, Ibidem.
Domine, tolle, quæſo, animam meam à me, Appella-
quia melior eſt mibi Mors quàm vita. Sed ro- zio licita
go vos, cur in Niniven ſolvimus, cuùm durio-
ra præſtò ſunt nobis in Evangelio. Nonne cui Matth.
decem millia talenta dimiſſa fuerant, conſer- 18.
vum tenuit, & penè præfocavit, coëgitque
in carcere ſibi de centum denariis ſatisfacere.
Ità eſt, tamdiù fulſere in cœlo ſidera noſtro-
rum criminum teſtes, nec nocuere nobis: Vix
& ſtercore tenuiſſimi viliſſimique Vapores pau-
I altiùs ſe extulere, cùm illicò originis obliti,
& terram pertæſi, fragore magno Mundum
ſuccutiunt, fulgurâque fulminâque jaculantur,
mortalium ingenti tum metu, tum dam.
Ergöne tamdiu luxit Sol, nec mortales exuſ- Religio
ſit: vix nebula ſubſiliit, & univerſa permiſ- . Gi &.
centur? Audeo dicere, vapor eſt, non ſidus, honis ut
cujus fulgor fulgur eſt, & fulmen jacit. Sol gecleſis
lucet innoxius. Roſa eſt, quæ ſpinas non faſti- Dii, nee
dit. Aurum concreſcere non renuit cum luto. "aed ſper-
Frumentum ſtipulas tolerat, & vix eos deſerit nesdæ.
poſt flagella. Iſmaëlem domo expulit non vir,
ſed mulher. Qui filium mectare non timuit,
filium ejicere non potuit. Iſaac eſt, qui iſ-
maëlem patitur. Jacob eſt, qui Eſau convi-
vit, amat, amplectitur, oſculatur. Nullus A- Zelantes
poſtolorum proditorem exquiſitiùs indagavit, indiſere-
nullus itaà in eum exarſit, ut Petrus. Sed nul- "i.
lus tam miſerè defecit à Chriſto quàm Petrus.
Mori non recuſavit JESUsS inter Latrones.
Deſcendere in ͤÆgyptum Abraham non eſt ve-
ritus. Iſaias habitavit non invitus in medio po-
puli immunda labia habentis; & ideò fortè
meruit labiorum ſuorum expiationem. In Eze-
chielis Curru Aquila Bovem non averfſatur.
Patitur Deus in tabernaculo cum auro æs,
pelles cum ſerico. Epulum verò quo Phaſe
celebratur, Agno pariter & Lactucis præpa-
ratur. Denique & anima lutum tolerat, &
Verbum ſibi carnem adſociat, & Virgo migre-
dinem ſimul & venuſtatem ſuſtinens, excla-
mat; Nigra ſum, ſed formoſa. Docemur credo Can. 1. 4.
his, non virtutis, ſed infirmitatis argumentum
eſſe, infirmos pati non poſſe. Certè granum
frumenti ſi admiſceri nollet pulveri, citôò in
horreo corrumperetur,; & nuſquam ſpicam
ederet, & vitam aleret.

Hoc enim ſcitote intelligentes, quòd om-
nis fornicator, aut immundus, aut
avarus (quod eſt idolorum ſervitus)
non habet hæreditatem in regno Chri-
Iti & Dei. Eph. 5. §.

Neſcio quo modo non paucis impudicitiæ LPuxuris.
vitium luſus magis videatur eſſe, quaàm ſce-
lus, cùm Paulus immundos eliminet è reg- De Luru-
no. Eò deventum eſt, ut non uno in loco .
equeſtris ordinis teſſera fornicatio ſit; & mi- SS
noris jam pretii nobilitas eſt, fi eſt pudica.
Monile Juventutis eſt petulantia, iſque tan-
tùm ſplendorem familiæ ſervat, qui pudorem
profligat. O mores, 6 tempora ! Haurire
6G 2 cu-

S. Greg. virtus fatuitas creditur.

oculis peſtem, flammas ore diſſeminare, ve-
nenum labis ſpargere, Virginitatem corrum-
pere, jura matrimonii violare, decora ſunt
non ætatis tantùm felicioris, ſed auguſtioris li-
Pl. 13. 1. bertatis. Corrupti ſunt: & abominabiles facti
ſunt. Statim ac corrupti dicuntur, abomina-
biles prædicantur. Eſtne Luſus abominatio?
Iniquitas nomine palliata diligitur, dum men-
tis perverſitas, Urbanitas jocatur. Puritatis
Nimirùm luſus, &
I 1I0.mor, amatoriæ ceremoniæ „ ceremoniæ vocantur.
c. 16. PFas qui vitat, ruſticus dicitur. Oppida non
curat libidinoſus, & honorem poſthabet vo-
lutabro. Ac ſi credimus Iſaiæ, non Eques,
ſed Equus eſt, & fœdum pecus, qui foœmi-
nis adhinnit. Certè apud Chriſtum Mulierem
vidiſſe concupiſcentia eſt flammarum rea, non
urbanitas cordium domina. Mentior, niſi pe-
cudibus viliores impudentes ſunt in ſacris li-
teris. Hinc eſt, quòd prodigus adoleſcens,
qui vixerat intemperantiùs, alendis ſuibus præ-
ficitur, ut qui fœdiſſimo depravatus vitio de-
generarat in belluam, dux fieret putidiſſimi
pecoris, & porcis conviveret, qui vixerat im-
pudicus. Scilicèt urbanitas & luſus eſt fœmi-
nas cupiiſſe, geniéque indulſiſſe ſuo, cùm,
Prophetarum oraculo, Intemperantia coœlo
fulmina exprimat. Si nævus eſt carnis illece-
bris indulſile, cur pluvio è& cœlo igne ſulphu-
réque impuræ urbes obruuntur? Si luſus eſt
voluptatem ſequi, cur flammis tot regiones
delentur? Supplicium certè adeè novum &
atrox non luſum, ſed ſcelus docet eſſe Incon-
tinentiam, quam fupernus Judex tam imma-
ni ſupplicio non expiavit, ſed protrivit. IIIud
hic etiam recolo, quod ab Eccleſiæ Primate,
& inter animarum Patres revera ſapientiâ, in-
tegritate, religione, prudentiãa, famâque emi-
nentiſſimo, ex pœna nimirum, quæ ſcelus hoc
conſequitur, gravitatem flagitii conjici poſſe.
Gen. s. 6. Tactus dolore cordis intrinſeeus, Delebo, in-
quit, hominem. Quodnam ſcelus eſt, quo Deus
Ibidem. & dolet & excanduit? Acceperunt ibi uxores.
. de Audi Ambroſium. Eò uſque increvit culpa, ut
4 de Diem Dens qui naturaliter non movetur aut irà,
aut odio, aut paſſione ulläà, provocatus videa-
tur ad iratundiam. Quid Mundus, nonne e-
luvione periit, quod bumanum genus intem-
. perantius egerit? Demerſi ſunt homines, quia
caro erant. Quod, rogo, crimen tam atrox,
quaàm idolis litare? Quæ tam levis noxa,
quaàm extorrem multitudinem obviam factis
fœminis abuti. Verum, poſt victimas litatas
vitulo, penè parcitur populo: poſt violatas
Ammonitidas, imò non violatas, ſed recep-
tas, viginti quatuor millia virorum interne-
cione extinguuntur. O luſus idololatriâ fœdio-
res! O nævos, quos tantorum hominum pro-
Scandala fuſus cruor vix abluit! Non ignoro & poſt
non per- vitulum ad triginta millia occiſa. Verùm ſup-
*H. Plicium de idololatris jubente Moyſe, ſupph-
enam cium de fornicaris imperante Deo ſumptum
eſt. Ibi Moyſes ex Dei verbis Levitas ar-
32. mat; Hic Deus ipſe Moyſi mandat, ut im-
Pudicos contrucidet. Ibi, qui vitulum confla-
it, vixit; hic Zambri, qui mœchatus eſt,
gulatur. Denique Idoli architectus expunc-
s haud eſt ex albo Sacerdotum; At forni-
Garii vindex cooptatus à Deo eſt inter Ponti-
ces. Quin & poſteros ejus ſibi miniſtrare
voluit in tabernaculo in ſempiternum. Dicam
quod ſentio. Omnium calamitatum Scaturigo

Oliva

aß

Luxuriæ impunitas eſt. Nam ex decem præ-
ceptis Decalogi nullum ſpernitur citrà ſup-
plicium, niſi ſola fornicatio. Deſertores fidei
exuruntur, Blaſphemi ſtigmate notantur, Par-
ricidæ inſuuntur culeo, Homicidæ ferro pe-
reunt. Fures ſuſpenduntur. Sola Luxuria,
quæ bis in Decalogo prohibetur, nec ſemel
punitur in-foro. Ergo nos Deo ſapientiores,
qui quod ille vetuit bis, indulgemus? Et ille
quidem vix aliud punit ſcelus, quam quod
apud nos eſt impunitum. Vix familiam unam
ob parricidium delevit. Ob Luxuriam & Mun-
dum ſemel, & Pentapolim in perpetuum ex-
tinxit. Quid peccant Achab & David. Uter-
que Rex uterque homicida: Sed ille occidit 3
ut poſſideret: Iſte occidit, ut moœcharetur.
Quid Dominus? Parcit Achabo ad primam ca-
pitis inflexionem nec malum inducit in diebus
ejus: Davidi, poſt multas lacrymas, ſuppli-
cium non remittit, ſed in filio & per filium ple-
ctit, altero moriente, altero rebellante. At
dices, adulteræ ipſe pepercit in Evangelio. Imò
palam parcere non eſt auſus: tantùm non dam-
navit dimiſſam. Neque enim illud dixit de a-
dultera, quod dixerat de Publicano: Nempè
mortem ſe nolle peccatoris, ſéque Medicum
eſſe, non Judicem. Imèò illis dixit, ut eam ſa-
xis obruerent, ſi forent ſine crimine: illi dixit,
ne in poſterum peccaret. Ergo Mundi calami-
tates immittuntur ob impunitam Luxuriam,
quam Deus punitam vult, & nos patimur
impunitam. Sed eſto: Fornicationi parcatur,
quam Leges non puniunt. Cur adulteria, cur
fœdiora flagitia tolerantur, quas Leges ferro
ignique addixere. Si tolerentur ſcorta, cur to-
tâ paſſim urbe proſtare permittuntur in fori-
bus? Rogo vos, ſi mœchia non omninò inter-
dicta eſt: cuinam illa ità licet ut Principi;
præſertim poſt bella, & triumphos. Attamen
David poſt victorias victus ab Impudicitia,
impetrare filio vitam non potuit, ſacco cineré-
que veſtitus. Et ſanè mirum non eſt, ſi Deo
inviſa adeò impuritas eſt, quæ ſceleris primo-
enita, Mater eſt criminum numquam effœta.
Kecordemur „poſt eſum pomi ſtatim Impudi-
citiam irrepſiſſe. Eguere involucris parentes
noſiri poſt culpam: nullumque ſenſere infeſ-
tius crimen, quàm impuritatem. Tunc eru-
buere ſe nudos: Tunc veſtiri debuere vel fo-
liis: Tunc de prole ſuſcipiendâ conſilium cœp-
tum primâque in exilio Virginitas periit. Por-
r16 non prima duntaxat Intemperantia è ſcele-
re prodiit, ſed primaria ex ea crimina prodire
conſueverunt. Quò non abducit humanam
mentem Impudicitia? Salomonem à Dei col-
loquio ad monſtra Moabitarum inclinavit. Sam-
ſonem invictum hoſtibus, ſcorto tradidit vin·
ciendum. Davidem Gigantis domitorem ad
fominam abjecit, effecitque, ut qui a vul-
nere inſequutoris ſui abſtinuerat, fidiſſimi mi-
litis cæde manus mentémque vitiaret. Perii-
mus, ſi amavimus. Graſſatur monſtrum im-
mane, omniâque funere complet. Fac ali
quis concupiſcat: enimverò ſenſus illicò om-
nes à virtute deficiunt. Oculus, lingug, ma-—
nus, aures, pedes, cor Mochiæ militant. EEx
puteo abyſſi fumus & locuſtæ, à quibus om-
nia exterminata ſunt in cœlo & in terra. Ni-
mirùm mulli parcit Sanctorum, omnia bona
corrodit. Verbo, ſi quam deperiſti, periſti.
Proindè ut ſcelerum omnium colluvionem in
Jeruſalem Dominus præſignaret, eam non
parri-

aem

.

Joan. 8.

nechin
dinn
eit in e
Perflim,,
ebellun
Nunla
tüm wnd.
ls cuitce⸗,
lcn: Nn
ſge eün
int, en⸗
tmine: Uic,
Müwcicds
am Lunma
& n En
tioni n,
r adultta, ar
uas egs kn
lr Coru, t.
lituunmn utn
on omnnnone
et n Ninf,
mpho Anat
6b opuben
it, ſacoe
non eſ, I
e ſelketuzin⸗
umnduntket
nifatmn Ind⸗
olucts iin
Gne llin i
tem I
i ebuer i
Aooſkum t;
litis eiii
4 ctimine d
bduct ng
mren 2Dil
minelmann.
Gt, tlili
1s lumimnet
t n1.
Vicirer
omhke. 1
ſenſn Ni

las, un 4

Stromatum, Lib. VIII.

parricidam, non avaram, non idololatram ſed
Jer 3. I. fornicariam appellavit. Tu autem fornicata es
cum amatoribus multis. Si leve ſcelus eſt, cur
Apoſtoli non aliud Gentibus interdixere ,niſi
Act. 15. idolothyta, & ſornicationem? Quòd ſi acer-
bitatem morbi licet ex medicinæ præſtantia
conjicere, videamus, quàm parabili pharmaco
cæteræ vitiorum peſtes curatæ ſint, quanto
wero labore impendioôque Impudicitiæ facta ſit
medicina. Publicano quid ſceleſtius? Viduas
opprimit, Pauperes torquet, Divites ſpoliat,
Templa dilapidat. Tot tamen tantaque piacu-
la delicatè feſtivéque inter epulas expiantur.
Vocatur à telonio Matthæus, JzsM convi-
vio excipit, ſtatimque ab uſuris rapiniſque
ad evulgandum Evangelium deſtinatur, ex
Pubhcano repenté Apoſtolus. Verùm Magda-
lena non ita parabile medicamentum fſortita
eſt vulneri ſuo. Irrumpit amore ſaucia in do-
mum Phariiæi nobilis Fœmina non epulatu-
ra, ſed ploratura. Non accumbit, ſed pro-
cumbit: non calices haurit, ſed alabaſtrum
exhaurit: non bibit, ſed gemit: non ſoca-
tur, ſed rugit. Unguenta fundit, effundit
lacrymas, diffundit comam, ofculatur pedes,
convivantium dicteria patitur, opum, famæ,
ruboris prodiga. Quid officiorum omiſit pien-
tiſſima Poœnitentiæ hoſtia? Litavit fletu, ſa-
crificavit affectu, flagravit amore. Nihilo mi-
nas, poſt victimas labiorum & cordis, poſt
lacrymas & unguenta, amaſſe quidem dici-
tur, ſed dimittitur. Itne Matthæo dicitur,
Matth. 9. Jequere me. Magdalenæ intimatur poſt luc-
9. tum, ut recedat. Vade in pace. O pondus Im-
Luc.5o. pudicitiæ ære gravius, ſed plumbo vilius! &
quidem Paralytico ultrò peccçata condonat,
Matth.9. Kemittuntur tibi peccata tua. Cur? à quo? No-
1. „li quærere. Remittuntur. Magdalenæ verô lu-
arer vehe Xuriam remittere vix auſus, ſemper veniæ in-
mentiori dulgentiam in eam refudit: Remittuntur ei
cura. peccata multa, quoniam dilexit multüm.. PFi-
Luc7.47. des tua te ſalvam Fecit. Ac ſi timeret haberi
bid, 5o. tanti crimminis expiator. Ergo, ne Confeſſarii
blanditis ſeſe inungentium, & non charita-
ti ponitentium aliquid dandum putarent, un-
guenti quidem & oſculi memimt, ſed ob A-
morem Fidémque a ſe Magdalenam Domwi-
nus expiatam proteſtatur. Non ſi alabaſtrum
tibi infundat, ſed ſi ardeat, abſolvi debet.
Petrus ejurat fidem, & reſpicitur. Vix plo-
rat, & Princeps Eccleſiæ conſtituitur, ex
transfuga fidei cœlorum claviger. Latro, ſce-
lera quibus Crucem promeruerat, blaſphe-
miis cumulat: nihilo minus vix ſui memorem
Deum eſſe cupit, & regni hæres ips profeſ-

Iae“ ſi Numinis die inſtituitur. Thomas Chriſtum
lei furrexiſſe negat: Tanti criminis ream dexte-
erigendi.

ac non alio recludi ergaſtulo ſenſit, quàm a-
nal, Moris æario; hoc ſt perfidia conſcia manus pro
parcir. Arcere lateris & viſcerum Domini ſortitur do-
icilium. Luditurne, an plectitur perduellis?
“ Curaturne an coronatur Thomas, cui patet
aditus in præcordia Salvatoris ? Nemo non
peccat: ſed nemò difficilius, quàm Peccatrix
curatur. Omittamus cætera. Non poteſt Deus
„ hon odiſſe Impudicitiam, qui naſci voluit
Eph. 5.z. Virgine. Hoc enim ſcitote intelligentes; quòd
omnis fornicator aut immundus, aut avarus
(Quod eſt idolorum ſervitus) non habet hæredi-
tatem in regno Chriſti & Dei. Nota emphaſim
verborum. GSoitote intelligentes. Id eſt: Dili-
genter incumbite in id percipiendum quod digo.
Ethicæ Comment. Tom. V.

77

Quid dicis, Paule? quem excludis à minima
parte regmi Dei & Chriſti? fortè parricidam;
aut perjurum, aut apoſtatam? Quòd ſi impu-
dicos excludis à regno, corruptores Virginum,
gomorrhæos, inceſtuoſos, adulteros excludis?
Hos inquit Paulus, gehennæ mancipo, ſed
non ſolos; flammarum reos etiam fornicarios,
etiämque immundos pronuntio. At ex his quos
deligis forté Sacerdotes, Antiſtites, Senes
quorum vel ætatem vel dignitatem illecebræ
dedecent. Nulli parco, ait Apoſtolus. Pue-
ros cum Senibus, Milites cum Monachis, Re-
ges cum Sacerdotibus, eodem indiſcriminatim
ſupplicio involvo. Omnis fornicator, aut im-
mundus non habet hæreditatem in regno Chriſti
& Dei. Ubi ſunt modò noſtri ſæculi pudici
Equites, qui pudicitiam vilitatem rati, pa-
ruùm nobilitatem tueri putant, miſi matrona-
rum pudori illudant. O luſus citò degenera-
turos in luctus? Ergône familiæ ſtemma ideò
in bello claruit, ut lucem, quam inter arma
hauſit, ſœminarum ludibrio impendat? Sed
videamus, cur ſit Deo adeò inviſum Mon-
ſtrum, quod nobis luſus videtur. Puto ideò
Deo ingratum eſſe, quòd nulli parcat ætati „»„
quèòd nullum exhorreſcat ſcelus, quòd quo-
quò irrumpat, ne Prophetis quidem illudere
veritum. Nulli parcit ætati. Senes teſtentur
Propè Babylonem lapidibus obruti. Nix can-
dicabat in comâ, & vitialis flamma ardebat
in corde. Non erubuere ſoœdiſſimè maculari
propè fontem, ausique ſunt matronam ſe la-
vantem inquinare Impuritate conſilii. Quis il-

Cireum-

lud ſomniaſſet. In horto Mulier nuda, & Se- Heätio

nes Paludati aſſident: ex his ſoli Senes ſunt
impudici. Nullum exhorreſcit flagitium. Si
amaveris, non dico mœchaberis „ non dico
deliciis diſſolveris, non dico familiam negli-
ges, non dico aurum dilapidabis ‚non dico de-
ſeres Patrem, uxorem, flios: ſed rues in ſce-
lerum barathrum, non abſtinebis cæde lita-
bis ſaxo. Certè Davidem Regum mitiſſimum
Impudicitia adeò efferavit, ut cruorem fidiſ-
ſimi firenuiſſimique militis ſitierit. Et ſanè
quem non emolliſſent verba illa plena robo-
ris, plenaque fidei in quæ ad Davidem U-
rias reſpondit: Arca Dei, & Wraël, & Juda
habitant in papilionibus, & Dominus meus
Joah, & ſervi Domini mei ſuper faciem terræ
manent . & ego ingrediav domum meam, ut
comedam & bibam, & dormiam cum uxore
mea. Quid ſanctius, quid fortius, quid fi-
delius audiri poterat? Laborarat diù in bel-
lo, domus aderat, nec deerant deliciæ; ſe-

omnib as
neceſſa-
ria.
Wtas non
attenden-
da.
§. Sauſan-
na.

Luxuria
ecrudelis.

2. Reg. I1.
1I⸗
Reges Mα
Duces
diſcant
Reſpubli⸗
cas guber-
nare.
Eecleſia-

2 ——
quebatur enim eum cibus regius; uxor pul- Hiei,graſ-

. . ante ha-
cherrima eum præſtolabatur, Rex inſtabat, Tg⸗t
ut quieſceret aliquantulàm: nihilo minus Ar- ſolvantur

recordatione, & perficiundi
deſiderio ne limen quidem attigit domus ſuc,
Axorem non ſalutavit; flios non vidit, maluit-
que cum ſervis dormire ante portam domus re-
giæ, quàm domi ſux Dominus recubare. Nihi-
lo minùs tam religioſum, tam ſtrenuum, tam
ſtudioſum regiæ gloriæ, tam incurioſum com-
modorum ſuorum Militem David non ſolùm
morti deſtinat, ſed nuntium ſui funeris re-
mittit ad Joab, & cùm expoſuerit hoſtium
furori, forté, quod tamen omnino non puto,
non illi vitam duntaxat temporariam, ſed æ-
ternam ſi non eripuit tam improviſo occubi-
tu, potuerat ademiſſe. Quis enim me certio-
rem facit de ſalute militis à Rege adultero

G6G 3

belli pro Rege deliciis.

Zelus a-
nimarum
commoda

Pernat.

Parentum
oblivio,
dom Telo
animarü
& Gloriæ
Dei milin
tamus
conirà
Mundum.
Gloria
Dei mas

epu- jor.

Eecleſia- epulis excepti, cadentis in prælio, ubi ſi ani-
Kicus ve- mus adfuifiet expiandorum ſcelerum, tempus
7a. defuit? Benè quidem de Uria ominari licet,
tam probo: ſed per Davidem non ſtetit, quin
2 Reg- II. corpore, animéque caderet. Ponite Uriam ex
15. adverſo belli-, ubi fortiſſimum eſt prælium G

derelinqitite eum, ut pereuſſus intereat. Quot

idi mu- . . . . .
Vigin Hlagitia in uno crimine! David, ut amavit,
ie⸗ –— . . 7.
ebriam Confeſtim adulter, proditor, parricida, quò

de ſan- inchoatum ſcelus perficeret, penè univerſum
guine exercitum peccare coëgit. Et derelinquite eum,
lanctorũ: ut percuſſus intereat. Juſſit omnes mulites pro-
Pocaz. ditores eſſe fortiſſimi commilitonis, quem non
Deliciæa uno confodit vulnere, ut dulciùs ocyuſque ex-
& Volap- piraret, ſed omnium hoſtium Jaculis lanci-

tates ſber nandum diſcerpendumque dereliquit; adeò ut

v. . . 2.2
"ast,,, repenté Urias non vitam ſolum amiſerit de-
Luxuria —

bydra ſce- ſertus ² ſuis, ſed famam quoque ſuam de-
lemm colorarit, temeritatis reus, quòd ſolus auſus ſit
omn ium, hoſtium omnium impetum ſuſtinere. Ergo U-
Dr. rias uxore, vitâ, membris, ſepulchro, fa-
8. David. mm caruit; uſque adeò bonorum omnium ja-
Ctura fit, ubi David furit hortante Impudi-
citig. Verùm etſi Uriæ David omnia abſtu-
lerit, plura tamen Davidi à Luxurie ablata
ſunt. Nempè ut vidit, pudorem, fidem, ve-
racitatem, libertatem, manſuetudinem, hu-
Fame ni- manitatem, juſtitiam, militem perdidit. Ubi
mis eurs enim ſuperfuit pudor in impuro! ubi in ad-
& Bxcu- ultero fides? ubi veritas in mentiente? ubi
Vit: 4ad honor in proditore? ubi libertas in eo, qui
evazant. ſervis abutebatur? ubi in homicida humani-
tas? ubi æquitas in cæde militis? ubi Dei ti-
mor, ſi tot flagitia patrantur, ne unum pro-
Fma cu- deat ſcelus? Verum hæc quamvis immania
1, „„" condonari poſſunt Regi ſemel lapio, proden-
nones fri- ti quidem militem, ſed Deo adhærenti. Ea-
wolæ ea- Mus, quæſo, in Settim, ſi cupiamus imue-
venda. ri, quam ſcelerum ſcenam Luxuries pandat.
Num. 25. Morabatur autem eo tempore Iſraël in Lettim,
. & fornicatus eſt populus cum ſiliabus Moab.
Quid indè conſecutum eſt? Num ſola impu-
dicitia graſſata eſt? Num quievit IHraël poſt
ſcorta? Sequitur. Quæ vocaverunt eos ad ſa-
crificia ſua. Porrô Hraél quid præſtitit, ad ir-
ritamenta tanti flagiti? Noônne tremuit: Non-
ne expavit? Noônne Dei populus, qui ob e-
rectum olim Vitulum ad triginta millia ju-
bente Moyſe interfecta recordabatur, exhor-
ruit vel nomen tantum ſacrifici? Exhorruit?
Scilicèt. Audi horrentem. Sequitur. At illi
comederunt. Suffecitne tantum Scelus? Sequi-
tur: Et adoraverunt Deos eurum. Et ne cre-
deres paucorum fuiſſe tam atrox ſtagitium,
aut ſemel tantùm brevique tempore ante ido-
la procubuiſſe. Pergit Scriptura: Mitiatuſque
eſt Iſrazl Beelphegor. O vitiorum voraginem!
Eo devenit Ifraël poſt mœchiam, ut non ſo-
lùm interfuerit ſacrificiis Moabitidum, quod
ſolum illæ expetierant, veruùm comederunt
cum eis, procubuere ante idola. Horreo fſce-
lus. Defecere à Deo, & abdicatò veri Nu-
minis religione, profeſſi funt ſectam adulte-
Pſol. 105. rarum. Initiatuſque eſt Iraël Beelphegon. Et
28. initiati ſunt Beelphegor, inquit gemebundus &
ſtupens David. Quod exprefſliùs vertit He-
braica tranſlatio, quæ legit: Et adhæſerunt ip-
Ei Baalpheor. Non modô adoraverunt, ſed
ità aflectu & corde inhaæſere Idolo, ut avelli
ab eo non poſſent, magiſtrique fierent autho-
réque novarum fuperſtitionum. Et initiati
ſamt Beelpbeger: & comederunt ſacrificia mor-

Gula. Poſt
epislas
Thus.

78 Oliva

tuorum. Et irritaverunt eum in adinventionibus
ſuis, G multiplicata eſt in eis ruina. Sed quid
iſta miramur? Mulierum inaures vel in manu
Sacerdotis quid effecerunt? Monſtroſum Ido- Exod. 32.
lum. Vel vitulus adoratur à Secerdotibus ſu-
premis, ſi Mulierum ope confletur. O forni-
cationis fiumen non inhibendum, quoad ex-
currat in vitiorum omnium fretum! Nota,
quæſo, non ſolum colluviein ſcelerum in for-
nicariis, ſed procliwitatem ad ſcelera. Et for- Num
nicatus eſt, inquit, populus cum filiabus Moab, .
quæ« vocaverunt eos ad ſacrificia ſua. At illi
comederunt, & adoraverunt Deos earum. A-
nimadverte, poſt fornicationem, non paula-
tim abduci primùm in hortos, deindè in lu-
cos, tum in domos, poſteà in armamenta-
rium, ut demum quaſi, datà occaſione, in
Templa idolorum eos Fœminæ invitarent non
ſacrificaturos, ſed ſpectaturos duntaxat non
ſacra, ſed aras. Nihil horum. Nullæ indu-
ciæ: Nulla involucra: Ars nulla. Non dedu-
citur, ſed præceps datur amimus ad ſcelera,
ut voluptati inſervierit. Et fornicatus eſt po-
pulus oim filiabus Moahb; quæ vocaverunt eos
ad ſacrificia ſua. At illi comederunt, & ado-
raverunt. Quid planius? quid compendioſius?
IIli fornicantur: hæ vocant. IIli adorant; ne-
que ſolum adorant, ſed ut nec coacti aut
triftes, ſed prono amimo id præſtitiſſe teſten-
tur, non adorant & lugent, ſed epulantur
& adorant. At illi comederunt, & adorave-
runt. In ore dapes, in manu thura. Nimi-
rùm Moabitides à fornicarüs ſperarunt, ſe
impetraturas idololatriam, etiam ſine fucis.
Qued ſperarunt, impetrarunt ſine mora. Sed
quid miramur inter milites luxu victoriaque
diſſolutos invectam à fſcortis idololatriam:
quando in exordio principatus à Rege, ca-
lente adhuc Patris cadavere, inter funera,
uctus & cineres Idololatriam impetravit mu-
lieris, penè dixerim, caſtus amor? Duxit 3. Reg.146
uxorem (de Achab loquitur) Jezabel filiam 3 1.
Eihbaal Regis JSidoniorum. Et abiit, & ſer-
vivit Baal, & adoravit eum. Vel uxor in-
temperantiùs adamata rapere poteſt Princi-
pem in initiis imperii, quando virtutem ſi
non ſequimur, ſimulamus, rapere, inquam,
poteſt Regem Amor non omninò impurus,
conjugiique nomine aut debitus aut palliatus
ad monſtra, cogitque ſervire lapidi imperan-
tem populis. At mitiùs in nos ſæviret lues Lururis
teterrima, ſi quàm facilè nobis imponit, no- vix ak.
biſque innaſcitur, tam facil quoque extin-d
gueretur in nobis. Verùm citò corripit, vix Ole. .
comprimitur. Non dabunt cogitationes uas, F.
ut revertantur. Cur? Audi: Quia Wiritus Cakita-
fornicationum in medio eorum. Davidem quàm i enra.
. . 7.: 17 8 1.1 Obſtina-
citò invaſit! Vidit: Arſit. Ut veròô evigila- in fa-
ret, Prophetæ monendus fuit oraculo; mi- viriis
nis exterrendus. Samſon flagravit ſtatim; ſed
amare tunc dedidicit, cùm Samſon eſſe de-
ſüt. Salomonis lapſum ſcimus, pœnitentiim
eſcimus. Omnes, qui ingrediuntur ad eam, Tro M
non revertentur, nec apprehendent ſemitas vi- .
t. Loquitur ibi Salomon de adultera. Quid
clarius? quidve horribilius? Sed redeamus,
obſecro, in Settim. Iratus Dominus ob for-
mcationem filiorum Hfraël cum fihabus Moab,
mandarat Moyſi, ut fanguine viginti qua-
tuor millium turpifflimam impuritatis macu-
lam tergeret. Ergo, evaginatis gladiis, Oomn- Ziern-
nique populo proludente luctibus funeri ſuo, a
mor- vie.

257

1 Puu

Te dlent

11 bun

gtienihe
Nidi
nna
mn lin

.On.
lle
m! N

n itr.

1, Wl
Genken
In Ananet.
cilkt,
inyitaktn
duntant n
Mlein.
l. Nndt.
A lekn
icn 4 1

Docennt e
Aenunt, balr
ChNpenA
Uladorarten
Ut (decle
reſtille
ſed eulnn

u thun N.
8 perunn
etiumn ſir in
tſoe mon
lunm vbn
idolerin .
s 4 Nekene
, el In
m inhenmit
18 am! I,

n. Vel wa!
ge Poltl Hi
Dundo witmn

ee, ilie
Olmnind nun
Pitus at
e hidiinſes
n liſd l
e qvocte 64
(1d oigl
(Ngitttinis
n. Dmileng

Ut ved eß,

alpavit, V.

Stromatum „Lib. VIII.

mortis ubique pallor, pavérque omnia fune-
Num. 25. ſtarat. Dixitque Moyſes ad Judices Iraäl: Oc-
1. cidat unuſquiſque proximos ſuos, qui initiati
ſunt Beelphegor. Audità mortis ſententi „quid
egiſſe pütatis impudicitiam? Palluit, inge-
muit, ejulavit, inducias poſtulavit, ut ſcelus
expiare poſſet, antevertit cineribus cineres,
ſepulchro infodi elegit antequàm moreretur,
ut Deo ſaltem in ultimo vitæ confinio faceret
ſatis. Scilicèt. Audite, & obſtupeſcite. Pergit
Scriptura: Et ecce unus de ſiliis Iſraël intravit
6, coràm fratribus ſuis ad ſcortum Madianitidem
Phirees. vidente Moyſe, & omni turbä filiorum Iraöël,
Severitas . . .
Lura. Jli ſebant ante fores tabernaculi. O impuden-
riem., tiam pluſquam palmarem! O flagitium, vix
gehennæ fuppliciis univerſis plectendum! O
Mare impuritatis ſine littore! O cupiditatem,
ne tunc quidem finiendam, cùm vita finitur!
Deſut transfuga pudoris ante vivere, quam
mochari. Spectante omni populo, ipſo viden-
te Moyſe, imminente toti mulſtitudini fup-
plicio, flente turbà, unus filiorum Iſraeël,
mortis hoſtia, gehennæ pabulum, iniquitatis
præda, mancipium impuritatis, ne prius ſce-
lus terininaretur quàm vita, lupanar hubiit,
ut innocentiam tunc maximè vulneraret, cuùm
erat miſerrimè jugulandus. Quid, quæſo, in-
ter violas Luxuries aget, ſi laſcivit in fune-
re? Filæ Loth, vel flagrante Mundo, quam-
vis ſolæ eſſent cum Patre, poſt ſunus Ma-
tris, poſt buſtum Patriæ, poſt Angelorum
colloquia auſæ ſunt Matres fieri fratrum ſuo-
rum. Graflator & carcere in urbe Italiæ pri-
maria damnatus, jamjamque ad Crucem rap-
tandus, epulatus eſt ad ſatiem, crinem diſcri-
minavit & pexuit, manus ſinigtnate abluit:
& rogatus, cur hæc ageret ſuſpendendus poſt
horulam: Occurret, ut ſpero, inquit, Ama-
ſia, cui placere volo antequàm peream. Ad-
fuit impudentiæ teſtis oculatus, & morituro
deputatus Sacerdos & Societate facti execrator
& ſcriptor. Horatius item ſicarius gemino in
capite accepto ictu graviſſime decumbebat in
compede. Pridiè quam ad laqueum traheretur
inſtantiſſimè petiit, ut ſcortum ad ſe- duce-
rem, ne inexpletâ libidine moreretur. Idque
dum negaretur, cum lacrymis, ut ſibi per-
mitteretur ſæpiùs rogavit. Ecquando monſtrum
inane morietur, ſi furit in vincto, ſi vivit in
ſupplicio? Putatiſne in epulis ploraturam Li-
bidinem, quæ ludit in patibulo? Quis furor
voluptatis in deliciis, ſi debacchatur in luc-
tu? Què non perrumpet nullo ſpectante,
quæ, vidente Moyſe, adit ad ſcortum? Fa-
