ſua, ex utero Matris ſuc uſque ad diem mortis
Fawilia ſuæ. Cur Mulier affirmat perſeverantiam pueri
uſque ad mortem, quam Angelus non aſſeruit?
Pirat da. Intellexit nimiruùm Mulier ſapientiſſima, quòd
Familia- i8, qui ex utero Matris, & ab infantia Pieta-
ritas ni- tem culturus erat, ab ea, nec in ſenectute eſ-
mia eum ſet receſſurus. Quæ enim pietas cum lacte exſu-
Pe gitur, vel in ſene effloreſcit. Niſi mavis crede-
Religio- Te, quòd, eum pro certo habuerit in probitate,
ſu,: in aun. & cultu Dei perſeveraturum, quem noverat
le. nec vino, nec ſicerâà recreandum. Vel certè
Peme u. pro eo, quòd Angelus dixit fore, ut populum
Piltenn, liberaret ab hoſtibus Dei, ipſa poſuit puerum
educatio. futurum Nazaræum Domim, uſque ad diem
Tyreinin mortis ſuæx. Neque enim ſimile vero duxit,
fervens. quôd is à Deo deficere permitteretur à ſana re-
Terſe de- ligione, qui Philiſthæorum jugum excuſſiſſet à
er. populo. Sextò foœminam iſtam ad ſtuporem
GGuala de- uſque deprædico, quòd, poſtquàm ſecundò
vida. ei apparuit Angelus, & Manué virum ſuum
Fervoris advocaſſet, illum permiſit loqui cum Angelo,
Mrnes ne quidem unum auſa verbum coràm viro pro-
corvoru, ferre. O verecundiam, quàm parcam ſermo-
Zelus a num, tam laudum fertilem! Angelus non ad vi-
nimard. rum, ſed ad eam venerat ſecundè, & primòô.
drgu Ipſa jam cum eo locuta fuerat: ex ea naſciturus
Traadge: erat puer: proluſura erat ipſa fortitudini infan-
nationis tis vini, & ſiceræ abſtinentia: nihilo minùs in
& perſe- prolixo colloquio, longéque rerum, & ſermo-
verantiæ. num ordine, nec virum interpellavit, nec inter-
tiin 1e. rogavit Angelum. Adſtitit lam Apoſtoli diſci-
malien Pula, vetantis fœminas loqui. Et quid miramur,
virum ſi tantæ fœmina verecundiæ, & Angelos vide-
boyoret. re, & Samſonem parere potuit? Septimò Ma-
nué, ut cognovit Angelum eſſe eum, quocum
Honor loquebatur, & flagrare vidit holocauſtum, ti-
Tbicte e. mere cœpit, dicens: Morte moriemur, quia
lbick. 23. vidimus Dominum. Cui reſpondit Mulier: Ji
Dominus nos vellet occidere, de manibus noſtris
Verecun- holocauſßtum, & libamenta non ſuſcepiſſet. En ſor-
die. minam imperterritam, ubi non eſt timor. Sci-
Lingua vit abeſſe mortem ab ara, nec timuit ſuppli-
modeſta.: . . . .
Superior Cium, ubi arſiſſe cognovit ſacrificium. Vide au-
colendus. tem foœminæ prudentiam admirabilem! Non
Serupulo- enim dixit. Cur moriemur? Quid mali egimus?
6. Sed totam ſpem ſuam in Dei benignitate loca-
n.— vit. Siquidem non confidit ex eo, quèòd liba-
45. . . .
menta obtuliſſet, ſed ex eo, quòd Dominus li-
Cognitio bamenta acceptaſſet. Ni Dominus nos vellet oo-
ſu. ecidere, de manibus noſtris libamenta non ſuſcepiſ-
Iudiees, Jt. Atqui de hominibus ita loqui nequiret,
mere- qui & libamenta ſuſcipiunt „& tamen occidunt.
Cenz. Ut holocauſtum ſit pingue, dant bona verba;
dontis in ſed tandem poſt mella, gladius. Causà excidis,
homini. & is te abdicat cenſu, à quo tibi exſtructum iri

u. propugnaculum cenſebas. Verum quando non

Rul⸗ ſolam fœminam, ſed & virum Angelus allocu-
Camei tus eſt „inveſtigemus, quid in Manué Angelis
ſai. placuerit. Primò, non deriſit Uxorem, cùm ſe
Matri- illa Angelum vidiſſe retulit, nec dixit „O de-
Vn mens! mihi, & non tibi Angelus appareret.
Gνα+⅜ Credidit aliquid innoteſcere potuiſſe uxori,
ged. quod ſe lateret. Rursuùs, cuùm non uxor , ſed

aideel ipſe oraſſet pro reditu Angeli, & nihilo minùs

ur. non ad ipſum, ſed ad uxorem redüſſet, idque

Javidis uxor nuntiaret, non ægrè tulit, nec ait ad An-

inter g- . . „
gaace gelum Ego oravi, & tu, me neglecto, mulieri

215
ſecundò appares. Seorſim mihi in ſecundo ad-
ventu apparere debueras, ut in primo illi à me
ſemotæ apparuiſti. Ut minimum, tuum erat
conjunctim nobis comparere: at Tu diſtuhdi
adventum tuum ad id temporis, quo ego ab
uxore mea abjungebar. Secundò, Cùm audiſſet
puerum divinitùs promiſſum, liberaturum Iſra-
el, nihil hac ſuper re ſciſcitatur ex Angelo, non Filiorum
Percontatur miles, an Dux pugnaturus ſit, quid educatio.
expugnaturus, ubi triumphaturus, & an ſe ſu-
perſtite regni potiretur. Hæc non quærit, ſed
illud duntaxat interrogat, à quibuſnam puer ab-
ſtinere debeat, ex præcepto Domini. Nec inu-
tilia quæſivit, & minima, quo ſcilicèt nomine
vocari deberet, procerus, an pygmæus creſce-
ret: ſed ſeriò interrogavit, quo abſtinentiæ ge-
nere educandus eſſet? Quid vis, ut faciat puer, Judic. 13.
aut à quo ſe obſervare debebit. O optimi paren- 12.
tis vera, ſed non expingenda imago! IIlud tan- oratin-
tùm de puero percontatur, quod unum nos non 4, vers
quæreremus. Nemo quærit, a quibus ſe filii con- non Cæ-
tinere debeant, ſed quò ſint evaſuri. Tertiò, remonis
Non futiles agit gratias ſpondenti filium, ſed verbales.
prandium parat. Obſecro te, ut acquieſcas preci- Judic. 13.
bus meis, & faciamus tibi hœdum de capris. Quin, 15.
& in futurum proſpiciens Gratitudini, ait: Quod lbid. 17.
eſt tibi nomen, ut ſi ſermo tuus fuerit expletus,
honoremus te? Vide, quam ſolicitè, non con- Aulieci in-
tentus oblato in præſentiarum pignore, de pro- grati.
paganda in futurum grati animi perenmitate Humili-
meditetur! Circumi aulas omnes, & rimare, an tas in
aliquem reperias providentem futuræ gratitudi- Perfektis.
mi. Quarté, Ob promiſſam prolemn, demiſſum PDignita-
Angelum, admiſſum holocauſtum, non tumo- non mutes
re inflatus eſt, ſed timore dejectus. Moriemur, mores.
inquit, quia vidimus Dominum. Non ait, Reg- ei
nabimus, Primi erimus in populo, filius ex no- “
bis naſcetur triumphaturus: ſed, moriemur,
inquit. Elias quoque Angelorum non modèò aſ-
pectu, ſed, & epulo recreatus eſt ſubter jumi-
perum. Quid verò in Sancto Propheta tum
potiſſimum reluxerit, quo Angelos demere-
retur, intueamur. Neque enim antè, cùm mi-
ra patraſſet, & mortuos excitaſſet, & ſolitu-
dinem incoluiſſet, cœlumque clauſiſſet atque
reſeraſſet, dignatus eſt Angelorum aſpectu.
Deum audivit, ſed Angelos non vidit. Primòô S. Elias:
ergo, zelus in impios mirificus in eo emicuit. Zelus in
Omnes enim ſacrificulos Baal ad torrentem Ciſ- impios.
ſon interfecit. Apprehendite, inquit, Prophetas 3. Reg.
Baal, & ne unus quidem eſfugiat ex eis. O dig- 18. 40.

num Domini Vatem! Cuùm arſiſſent pluvio & Zelus obe-
1 . . ſervantiæ
cœlo igne libamenta, & omnis populus ei ap- Scamag-

plauderet, plauſus neglexit, & totus extirpan- ja tollan-=
dæ ſuperſtitioni incubuit. Secundò, Cùm ob tur.
victimas exuſtas coli poſſet, ut Dei interpres, 3. Reg.
à populo receſſit, Deo vacaturus. Elias autem . .
aſcendit in verticem Carmeli, & pronus in terram “
Poſitit faciem ſuam. Da mihi, qui, poſt prodi- dium.
gia, regrediatur ad ſaxa. Tertiò, Minitante ei 3. Reg. 192
Jezabele mortem, quòd occidiſſet Sacerdotes 12.
Baal, ipſe in deſertum fugit. Pluùs miror in fu- vwe⸗
ga errantem Prophetam, quàm in igneo curru H 0-
triumphantem. Nam quanta virtus, quòͤd non ,astioni
excitaverit populum ſibi adhærentem contrà vacet.
Fœminam alienigenam & Minacem. Qui nsz⸗
enim, populo auxiliante, omnes omninò Sa- gie,e„,
cerdotes Baal occiderat, facilius à muliere tue- & Rega-
ri ſe poterat. Quid, quòd non & Cozlo ignem larum
devocavit in furentem uxorem Achabi, quem- Obſer-
admodùm non ſemel, ſed bis in quinquagin- Vantiam

2 4. . 2 rezinent.
ta milites evocavit. Docuit ſanè nos, etiam 4. Rcg. 1
. g..

216
ejuria in impiam, ſed tamen Reginam, non ea licere
ferende. Prophetæ, quæ in viros gregarios licent. Non
Aoloe⸗ quicquid liceét in militem, in Principem licet,
e in. Cædlem quamvis intentantem. Satellites confla-
ſequendi grent;, ſed à facie Jezabelis fugiatur. Rursùs
quis non ſtupeat, quòd tanti nominis Prophe-
gex coli ta, non ad Regem aliquem, ſed in deſertum
debet vel aufugit, ut um Deo ſalutem ſuam propugnan-
5len- dam committeret? Quin & diſcipulum ſibi ad-
zia in Deo. hærentem dimiſit, ne ſibi ab homine vel au-
3 Reg-19. Xxilium, vel ſolatium expetiiſſe videretur. Ve-
3. nitque in Berſabee Juda, & dimiſit ibi puerum
Dei eure ſuum, & perrexit in deſertum viam unius diei.
le permi Taudo „ quòd puerum dimiſit in deſertum per-
Diſeretio. recturus: non enim quicquid ſibi perpeſſu fa-
cile duxit, idem alumno ſufferendum putavit.
Superior Nos ſané, quicquid pati poſſumus, alios quo-
diſeretus, que jubemus pati. Quandin miracula operatus
Superior eſt, alumnum retinuit. Ubi verô diſcrimni-
non omnes num, & incommodorum ſcena patuit, alum-

a du- ——— — .
a⸗ vig, nu dimiſit. Hoc, inquam, laudo; magis ta-
Talens Men laudo, quòd Propheta tantus non ſpreve-
variz. rit Reginæ minas, atque patrandorum miracu-

Religioß lorum virtute ſuſfultus, imperterritus illi oc-

auſteri Currerit, nihil dubitans ſe à Domino protectum
lentos K. iri. Valde Probo, quòd Deum tentare nolue-
cni ſ. rit; ſéque non tanti apud Dominum meriti cre-
Humili- diderit, ut prodigiorum inſtauratione ſervari
tas in deberet à morte. Non dixit: Elias ſœminam
perfabtis. paveat? Et quem propugnaturus eſt Dominus,
ſarni ſi me negligit? Quartò, Comedentem longè
Humili- Plùs ſtupeo, quam aut fugientem, aut prophe-
tas. tantem. Siquidem, poſt expurgatum IHfraeél a

Cognicio Sacerdotibus Baal, poſt irritatam Jezabelem
Iui, ibi pro fludio divinæ gloriæ propagandæ, poſt lon-
Ni kaue gum emenſum iter ſenex jejunus, exul, de-
putare. laſſatus uſque 4 mortem; quadraginta iterum
Aslicus dies ambulaturfis excitatur à lomno, ut mix-

non pro tum panein cinere comedat, & aduam hauriat.
ahe, Ecce Angelus Domini tetigit eun, & dixit illi.
aluper- . 7 „ ₰◻. „
ras 4 ma- Nurge & comedte. Keſpexit, & ecce ad capitt
ta. Juum ſaubcineritius panis, & Pas aqu. Come-

3. Reg. 19. dit ergo, & libit, & rursum obdormivit. Noôn-
5. ne obſtupelcis Prophetæ modeſtiam? Plùs epu-
* Fim. lantem miror ego Eliam, quam jejunantem.
Arrigan. Dicere potuiſſet: Nunc plané ammnadverto,
tet, qi ſi- Dei in me quotidiè magis providentiam defice-
bi omnis re. Itäne? Quùum vix illum colueram, Corvis
deberi pu- Ppræcepit, ut me manè & veſpereé, pane & car-
7esnt. nibus alerent. Mox Viduæ juſſit, ut miln buc-
cellam, quam ſibi paraverat, apponeret cum
oleo. Nunc ſplendidos quidem dapiferos tranſ-
mittit, non, ut morituro ſuccurrant, ſed, ut
illudant eſurienti. O epulas, propter quas An-
gelis & throno gloriæ, ad jumiperum eremi
deſcendendum effet. Poſtquam Pſeudo-pro-
phetas occidi, & Reginæ iram incurrere non
dubitavi pro Domino, poſt viam unius diei,
& pro quadraginta dierum via in commeatum,
& refectionem exhibetur mihi Panis ſubcine-
ricius, & vas aquæ. Populus, qui vitulum fa-
brtatur, alitur manna: Et Prophetæ, qui Baal
exſſſerunt, coguntur pane veſci cinericio:
Satius mihi fuerat à Corvis paſci, quàm ab An-
gelis. Hi cineres, illi carnes apponunt. Præ-
ſtat, ſub Pharaone laboraſſe, quaàm prophe-
taſſe ſub Domino: poſt lutum enim & paleas,
Ppebpones illi guſtavere, & conſedere ſuper ol-
las- mihi poſt oracula, aut moriendum eſt,
au cinis manducandus, ut panis. Licuiſſet ſal-
tem mihi dormire. An ſubcinericius panis, &
VAs aduæ tam lautæ epulæ ſunt, ut Propheta

Oliva

excitari à ſomno debeat, & Angelus ea de-
beat miniſtrare morituro? Non iſta effutiit,
ſed tenui apparatu contentus, comedit, bi-
bit, & obdormivit; rurſmque excitatus co-
nedit iterum, bibitque, & viæ ſe dedit mo-
leſtiſſimæ. O nos prophetas ſomniculoſos, qui,
niſi & vina exundent, & apponantur carnes
poſt viam diei unius, curru non pedibus emen-
ſam, igni nos aquâque interdictos lamenta-
mur. En peregrinus Propheta, quo modo aà
Deo excipiatur, & comedat. Nos fortaſſe,
poſt coturnices, murmurare non timeremus.
Quintò, Poſt iter vix diebus quadraginta con-
fectum, in ſpelunca Deum quidem alloqui me-
ruit, ſed ad confuſionem ſuam. Nam primò
quidem de iis, quæ pro Domino egerat, non
modô laudatus a nullo eſt, ſed reprehenſus,
vel certè ſugillatus eſt. Siquidem;, cùm ipfe ſe
zelatum affirmaret pro Domino, Dominus, ut
ejus improbaret zelum, non in igne, non in
turbine, ſed, in ſpiritu auræ tenuis ſe illi ex-
hibuit. Poſt quæ dimittitur à Domino, ad in-
ungendos Hazaël & Jehu, illique non ſe affu-
turum promiſit, nec pro obſequio gratias egit,
aut commendavit. Imèò tanquam ignarus, &
geſtorum ejus, & itineris, ad illum dixit: Quid
hie agis, Elia? Non modicè irritatemur, ſi, ne
quidem reſcirentur à Superioribus noſtris, vel à
Principibus, quibus militamus, ea quæ pro ip-
ſis geſſimus. Quid bic agis? Ergo ne quidem
ſcitur, quid egerim? Ergo iIn Domino ſervio,
qui nec laudat, nec muneratur, nec novit in-
terfectorem impiorum, & ad necem pro ſuo
cultu conquiſitum. Haud adeò miror, ſi pane
ſim paſtus ſubcinericio, qui ne noſcor quidem.
Apud Danielem hæc ſcribuntur: Angelus au-
tem Domini deſeendit cum Azaria & ſociis ejus
in fornacem: & exenuſſit fammam ignis de ſor-
nace, &õ fecit medium fornacis quaſi ventum
roris flantem. Non eſt difficile inveſtigare;
quidnam Angelum attraxerit in fornacem.
Quid enim mirabihus, quam Aulicos, Capti-
voSs, Adoleicentes, Regi maximo reluctari,
dùm omnes ante ejus ſtatuam procumbunt tum
Perſæ, tum Iſraeëlitæ? Quid quòd in ignem con-
jecti, non ſe Deo commendaut, ſed creaturis
commendant Deum, ad ipfſius laudem elemen-
ta omnia provocantes. Magna laus, & robur
maximum, Captivum non adblandiri Regi
blandienti; longè majus minitanti non parere;
in fornace laudes Dei canere. Duo tamen in his
Pueris admiror maximè, alterum, quod Regi,
alterum, quod dixere Deo. Ecce enim, in-
quiunt ad Regem, Deus noſter, quem colimus,
poteſt eripere nos de camino ignis ardentis,
de manibus tuis, ⁶ Rex, liberare. Quòd ſi no-
lIuerit, notum ſit tibi RKex, quia Deos tuos non co-
limus.. Aperiens os ſuum in medio ignis Azarias,
ait: Benedictus es, Domine Deus Patrum noſtro-
rum... In veritate & in judicio induxiſti ommnia
haæc propter peccata noſtra. Quanta fides, etiam
non auxilianti Deo paratos eſſe vitam litare!
Quanta modeſtia, ſe à peccantium numeronon
eximere, dúm circaà ſe frigere flammas, & An-
gelum affulgere cognoſcunt! In Evangelio au-
tem primus omnium Zacharias, deindè Vir-
go, tum Joſeph Angelos ſpectavere: qui Chri-
ſto Domino palàm viſi, tuin Petro, ad extre-
mum Paulo. Zacharias in Templo, Virgo in
conclavi fruuntur Angelis: qui Joſepho ad-
fuere dormienti, Chriſto in eremo jejunanti,
oranti in horto, Petro in carcere vincto, Pau e

.

RHo ſita⸗
litas.

Intentis
recta Con-
gratula-
tiones non
qurat,
nec optet
4 Superio-
re res abs
geſta⸗
reſeiri.
Gloris
odium.
Zelus a-

nimarum
nihil qua-

rat.

3· Reg. 19.
10.

Aulicus
non pro-
motus.

Dan. 3
49.

Homines
non ti.
mendi.

Gratia-
rum altio.

Officium
divinum.

lbic. 251

Dei vo⸗
lutati
confer-
mari.
Perſeve-
rantia.
Arrogan-
tes.
Cognitie
i.

Humili-
tas.
Talenta
cum ſpini-
tu.

Aleyc.

l hulcen

E
dit,
d.
1 I
W
Kenen
unn.
mb
nk
eten
S
Drich
ominun
ge, i
iele le.
ſe W.

gletiuegd⸗
igrarugk

aehupt

90 Ne Cnn 45
Omimolrn,
Der gnſt
necen l
unot,

ino tenn,
Locumbure
Amnigene
t, lel gan
luudenel
ud, En
dblaoon H

=

Deyr n t
lo igi s

Anun,
,indte e
atafose
Re wtn
tiumn nt,
aumme⸗ 4 3
P, bagt,
is, ſag,
Uere g

Stromatum, Lib. X.

& naviganti, & captivo. Sacerdos Angelum
romeretur in Templo, ſed orans. Virgo ſalu-
Sacerdaes tari ab Angelo non conſuevit, niſi in cubiculo.

ululier do. Hinc fortè eſt, quòd Judithæ præſtantiſſimæ

ni N. alioquin fœminæ, Angelus non apparuit, ne
videretur commendaſſe in vidua egreſſum ex
arar: oratorio, & profectionem ad hoſtes. Joſeph,
dum non citò dimittit, quam prægnantem vi-

acuſatio- det, Angelum vidit. Chriſtus poſt jejunium,

neeer a. & ſolitudinein ab Angelis non reficitur, ſed
Prnee. poſiquam omnia regna mundi oblata contemp-

ſit. In eo emim, qui docturus eſt gentes, non
tam jcjunium, quaàm contemptus rerum om-
nium, & unius Dei cultus, & ſervitus commen-
Zelss anf. datur. Petrus ab Angelo liberatur, non tam,
iae,ts. quòd pro Domino pateretur, quàm „ quòd vin-
& Olris (tus ad mortem tantæ conſtantiæ fuerit, & tam
vanam tranquillus, ut placidiſſimè dormire poſſet. Pau-
Nong⸗g. lus demum, non cùm ecſtaſim meretur, ſed,
sſes Eyi Cchm naufragia & vincula patitur, Angelico ſo-
H latio recreatur. Ut ſcias in Apoſtolo non deli-
da, a Cias contemplationis, ſed navigationis incom-
Mand moda, & vinculorum ſordes, ab Angelis &
aer. probari, & ſuſpici. Porrò præ omnibus Ange-
daett. lorum mihi videntur fuiſſe familiaritate uſi To-
Mors non bias, Daniel, Zacharias, Joannes Evangeliſta.
imende. In Tobia fulſere duo, ſitis audiendi Verbi Dei
Be mnr. à parente, & obedientia erga eum quamvis
tere, inopem, cocum, ſenem, & uxori inviſum. Da-
tniel Vir Deſideriorum, Oratione ſaginabatur,
Dei volum deliciis abſtinebat, Idola evertit, reſpuit mune-
tati confor- . n e
mari, Ta Principum, injuſtas Chaldæorum leges ſpre-
vit, prandiolo ruſticano ſat ſe credidit recrea-
slatio tum, Caſtitatem periclitantem vindicavit, fal-
ee “ ſos tcſtes revicit, loqui auſus contrà Semiores,
em cordis, ubi nulli hiſcere animus erat. En quot in uno
ſidere Soles! Zacharias Propheta verbis ſuis
Zorobabel, & JESUM fllium Joſedech ad inſtau-
rationem Templi, quamquàm captivus excita-
vit. Joannes demum non ſolùm Navim, ſed &
in navi fratrem reliquit: Virginem ſervavit: In
cœna maluit Chriſti pectore, quàm dapibus
frui: Stetit juxta crucem: Filius Virginis re-
nuntiatus eſt; ideôque ſuprà omnes Apoſtolos
Angelorum frequentiſſimè levatus, & paſtus eſt
conſuetudine. Ortum Sancti Angeli nuntiave-
re Iſaaci, Samſonis, Joannis, & Salvatoris.
In lſaaco Obedientia, in Samſone Fortitudo,
in Joanne Pœnitentia, in Domino Charitas e-
michere. Adverſati verò ſunt primariò Sodo-
die mitas quos flammis /delevere. Caſtitatis hoſtis,
viae. & Innocentiæ oppreſſores Damiel, Angelorum
Dan. I13. interficiendos gladio remiſit. Heliodorum ſa-
Trvurig, Ccræ Ppecuniæ Ccompilatorem flagellis cecidere a-

Tibulatio

Pati pro
Chriſto.

Zelus ani-
marum pa.
tiens ſit.

S. Angeli
quos dili.
Lam.

Sanétis
Angelis

2. Mach. 3. Cerrimis. Obſidentem Jeruſalem urbem Domi-

ni fugavere Senacherib 18 5. millibus unâ no-
Tihſtet fal- Cte deletis. Pharaonis domum, & Egyptum
4. umverſam luctu, funeribuſque complevere,
r quòd ſacrificaturum Iſraélem in deſertum non
ſaßkae. dimnitterent. Item Balaam, qui Iſraëli male-
itagt. dicere cupit, ne Regi diſpliceat, auri cupidum,
„ & caſtitatis Ifraéliticæ corruptorem dedignan-
tur alloquio, & per Aſinam commonitum gla-

heaii a dio terrent. Supereſt, ut Duo quæramus. Pri-
Num. 22.
Virorum
Peregrino.
um Chriſti
imago An.-
gelica.
Gen. 18. 3.

Juriſdn

rum virtutum imaginem nobis expreſſerint
exemplo ſuo. Et ut à primo exordiamur, A-
rahæ apparuere in habitu peregrinantium.
uæ ſpectant ad virtutes, mira ſunt. Nam
1 tres erant, ſed uni Abraham dixit: Domini;
aſtual: &, ut plurimum, unus ex eis locutus eſt ad
Patriacham. Ea debet eſſe reverentia ſocio-
Ethicæ Comment. Tom. V.

1

„ . . . .
mô quidem habitum ipſorum. Secundo, Qua-

217
rum erga Superiorem, ut, quamvis nihil de
eo prædicent, agnoſcatur ipſe tamen Major
cæteris, tum ob ſociorum in illum reveren-
tiam, tum ob virtutem ex illo ſingulariùs ef-
fulgentem. Aliquando quidem ſimul omnes lo-
cuti ſunt, ſed frequentins unus cum Abraham 2
loquebatur. Deindé, non irrupere opportu- Susar-
nè, importunè in domum Abrahæ:, ſed pro- colendus à
cul ſteterunt, nec nugaces, nec avidi, ſed Jociis bere-
expectantes, dum ſibi occurreret Patriarcha. o⸗
Secundò: nihil petiverunt, reſpuerunt nihil. Verecidia.
Manducavere, quæ ipfis appoſita fuere, nec Hame, we-
dedignati menſæ frugalitatem, nec abundan-

Beregrinè.
Sanbi An⸗
geli in ha-
bitu Pere-
grinorum
inci dunt.
S. Abra⸗
ham.

Gula con-
diatur ſa-
eris ſermo-
nibus.

lbid. 17.

vrior Lin-
Li uyA.
tiam pertæſi. Tertiò, cùm Saræ fœtum nun- Mortißca-
. 1 tionis amor
tiare deberent, non Saram, ſed Abrahamum non illos
allocuti ſunt. Et quidem, ubi de muliere a- inwradar
gendum erat, non unus, ſed omnes locuti ſunt. l
. . * *
Dixerunt ad eum, ubi eſt Sara uxor tua * Gala.
Quartô, poſt epulum ſurrexere, nec diù ibi lbid. 9.
fuere, ne delicias viderentur conquiſiſſe po- Pamiliati-
tierE ; I 48 ir hun PO- ias mulie-
tius, quàm ſubſidium. Quintòô, deducentem rum vi-
ſe Abräham non ineptis interrogatiunculis fa- anda,
. 82 Expedire
tigarunt, ſciſcitando, quot ſervos haberet, ſe.
undè adveniſſet, quibus ea tellus frugibus a- Sarve ai-
. . ritualis.
bundaret, quàm eſſet opibus locuples: ſed de ramiliari-
Domini incarnatione, de Legum obſervantia, sas ei ſæ-
de filiorum educatione, de ſceleribus regionis enlaribus.
ejus inſtituere ſermonem. Denique conſilium
ſuum Abrahæ patefacturos ſe edixerunt, non,
quòd lauto ſe epulo recreaſſet, ſed, quòd in
Dei timore educaturus eſſet filios ſuos. Num . 2.
celare potero Abraham? .. . Nio enim, quòd Beaiolorn
pracepturus ſit filiis ſius, & domuti ſuæ poſi ſe, in hoſpites,
t &uſtodiant viam Domini. Rara virtus, in eo, Fa,
. . . . . . . .
qui te exceperit ſplendido convivio, non li- Wodi
beralitatem amare, ſed timorem Domini. Illa ex ſantto
er ſi d Rine ineuns
quoque omittere non poſſum, quæ excide- a
rant: Nempè non ità à Patriarchæ benignita- Superior a-
te, & epulo allici ſe ſiviſſe, ut Saram uxo- mirIervz.
. . . . . e.
rem ejus irridentem Domini oracula non ar- bamanio-
guerent. Rursùs: Cam ſurrexiſſent modo viri, ree.
inquit, direxerunt oculos contrà Sodomam. In- lbid. 16.
la ſi bliti ſin jniſterii Dignitas
ter epulas non ſunt obliti ſui miniſterii, nec sonferenda
termini ſibi imperatæ peregrinationis. Statim non Hrci
exarſit zelus in eorum animis expurgandi re- as, Mle-
. . . . .
gionem illam à ſceleribus. Hoc meditabantur, gem men-
de hoc cum Patriarcha in itinere ſunt ſermo- ͤ
cinati. In itinere, inquam, non in domo de So- & Zelus
domorum iniquitate conqueſti ſunt. Neque e- HH Hei.
nim coram Sara etiam nonagenaria, fas eſt lo- mar,
qui de Libidine, quamvis damnandâ. Quèòd Zelus ob-

ſi non decet coràm Anu Sodomam nomina- Nrramie.
re, ut punias: licebit-ne coràm puellis de quo- dica ſii.

rumvis colluvione criminum proloqui, ut pro- Jermo ma-
bes? Rursùm in eodem habitu apparuere Lo- 1n.
tho in Sodomis, non jam Peregrinorum tan- Zudex.
tùm, ſed & Judicum vera Simulacra. Venerunt orrectio
2à jaſto ſit.
duo Angeli Sodomam veſpere. Quando Abra- Gen. 19.
hæ apparuere, non Angeli dicti ſunt, ſed vi-r.
ri: Apparuerunt ei tres Viri ſtantes prope eum. derky
Ubi verò Libidinem abolituri Sodomam in- zanhle,
grediuntur, Angeli & nominantur, & ſunt. pir.
Tum, quòd nemo, qui adhuc homo ſit, in- S,42.
gredi debeat Sodomas, vel, ut eas exurat: nam, Seandala
quamvis eas ingrediatur damnaturus, in eis ven permit⸗
non niſi damnandus commorabitur. Tum quòd eenda.
Luxuriam plenè extirpare non poſſit, quiſquis Theatra-
homo eſt. Niſi enim Angelus fueris, fragili- „ecahe
tatem carnis appellabis, quod ſcelus eſt ge- Severitas.
henna expiandum; & frigidà expurgandum Zelas eni.
cenſebis, quod vix ſulphure perpurgatur. Ad- wria
venere veſpere Sodomaã, meridie verô in Marn Angelist.
T re

ℳ

.

21 8
Zuvder. bre ad Abrahamum: quèd Juſtum irtueri li-
Severitas ceat, ut proficias; L bidinoſos verò videre
in LEnxa- non liceat, ne deficias. Non ut intuerentur,
Maregia ſed, ut perderent impu licos, venere Sodo-
is Confe- mam. Tu verò, qui Sodomam tuos ad pedes
ſariis. jacentem habes, cur vides, quam abſolvis, cum
Caſtita- Angeli videre noluerint, quam damnabant.
is eura. Quæſo, qui homines ſumus, non audeamus
ſupra Angelos. Non auſi ſunt illi ante veſpe-
ram Sodomam ingredi, nec nos tam audacter
ſub meridiem luſtrare, & contemplari ſtudea-
mus, quod, cùm videtur, non damnatur. Ver-
bo, noluerunt videre, quos voluerunt damna-
Zudex & re. Impudici emim ſi ſpectentur, non exurun-
Superior tur, ſed exurunt. Denique duo venere ad ſup-

Judex.

einte. plicium irrogandum, Domino extraà Sodomam
ſupremis ſubſiſtente: quèòd & ſupremum Principem non

6aperiori- deceat reorum cauſas cognoſcere: tum, quòd
bas in ſe debeant inferiores miniſtri, ea, quæ odioſa ſunt,

ranife- per ſe agere, ne, qui ſupremi ſunt, odio ſint.
Nmlie Cùm Iiaac nuntiatur, Dominus adſit: Cum
beri. Sodomæ ſubvertuntur, ſoli adveniant collate-

Superior rales, quorum eæ ſunt partes, ut reis vitam
miner o- auferant, & populorum amorem Principi ſer-
dieſz exe- Vent. Porrò non intraverunt domum Lothi, niſi
vi magnâ, ſummiſque adacti precibus. Qui;,
tum hic apud Lothum;, tum alibi apud Abra-
ham comediſſe quidem dicuntur, non autem
bibifſe. Ut ſcias à vino temperandum maximè
Angelis eſſe, præſertim, ſi Sodomæ infeſti eſſe
velint. Minus tibi ab azymis, & vitulis, & bu-
vinum. tyro abſtinendum ſcias, quam à pateris. Non
enim in lacte Luxuria cubat, ſed in vino. Na-
zZaræis non Phaſiani, ſed falerna vetabantur.
Nam & Noë, & Loth in dedecus, non epu-
lando prolapſi ſunt, ſed potando. Hi verò æ-
quiſſimi Judices non modòô non biberunt, ne
præ lætitia à ſeveritate infligendi ſupplicii in-

Severitas

Judex.
Juſtitia genda retardati ſunt. Tu autem, ſi Angelus
lit cauta es, non quieſces, donec ſubverſa fuerit Urbs
Religio ns Peſtilentiæ: ſed, ità in eam ſævies, ut nulla
ob aliquos ratione innocentem lædas. Vel familia una, in
damnetur tanta multitudine peccantium, ſi non peccave-
Confeſſa- rit, eximatùr à ſupplicio. Quiſquis verò An-
rii Oeca- gelus es, nunquàm patieris Lothum morari cum
Rn⸗ ot Sodomitis :nec filias ſeparabis à Patre, vel in
Iuſtis am- Excidio regionis univerſæ. Apparuit quoque
putent. Angelus Agar in eremo. Sed videamus, quo
Zelus a- modo Ancillam ſoletur. Vocavitque Angelus
vimarum Dei Agar de cœlo, dicens: Quid agis, Agar?s
Seniar. Vide, ut non epuletur cum ea, non aſſideat
17. ei, ſed, nec ei ſe conſpiciendum exhibeat,
zamilia- verùm è& coœlo eminus latens alloquatur eam.
itas eum Sed dices, cum primò eam Angelus allocutus
Wiett. eſt in eremo, non in nubibus, ſed juxtà Hlam
Gen. 16. Conſtitit. Sic eſt: Sed, ſi loquamur de Ange-
Agar. lis more noſtro, Non ad illam, nec propter
illam fertur Angelus è& cœlo delapſus, veruùm,
Gen. 16. fortuitè illi occurrit. Cümque inveniſſet eam An-
7. gelus Domini juxtà fontem. Adde, quòd, cùm
ibi Angelus juxtà eam ſtetit, Agar prægnans
erat. Hic verò nec fœta erat, & puer aderat.
Ubi autem mulier ſoluta ſœtu ſedet, & puer
jacet, Angelus è& cœlo loquitur. Illud potius
attendas velim, in primo Angeli congreſſu
cum Agar, eam non in contumacia confirmaſ-
Zelus a- ſe, ſed ad Dominam ſuam remiſiſſe. Vidit &

ar Jacob non ſemel Angelos. Primò uidenn .
riles ſobi . — 1
Pae. . cendentes, & deinde luctantes. Sanè dockos

Oliva

hiberentur, ſed nec iere cubitum. Et primò
quidem coœcitate percuſſerunt Sodomitas, non
e tamen plagâ placati, a graviori pœna infli-

nos voluere exemplo ſuo, antequàm cum heo- Ec- ga⸗ lan
minibus colluctemur, Contemplationis nbbis ,. 6 lerl
ſcalam terendam eſle. Diu tibi, ſeu aſcendas, Mickio, “ len
ſeu deſcendas, ſemper coram Deo, & in Be- en. 2. Aein
thel commorandum eſt. Tum enim, ſi pugnes Gen. 32. 1u
cum Jacob, eum in Ifraél vertes, claudumque an
facies, ut videlicèt cum tædio ambulet ſuper Ed
terram. Principes autem Eccleſiaſtici felicius Zelus 4 Uum ,
luctam inirent cum iis, qui & domo Laban niwarum vlms
cum Idolis egrediuntur, ſi priùs ad Deum aſ- e⸗ Ors. r Nelt
cenderent , indéque deſcenderent ad luctam. te e Up
Iſfraéelem Angelus amteceſſit in columna nubis Zelus a- ul
per diem, & in columna ignis per noctem. aimarums aN uuu
ℳ0

Non cum eis, ſed ſuper eos. Quæſo, quiſquis erius.
es, qui educere ſatagis captivos ex Ægypto, Familia- t ſin /

ſcito ità te illos deducere oportere, ut tamen ritas eum ſrle
non eis adhæreas, nec convivas eis. Potuiflet aari. uin ſn
Angelus, more hominis, comitem ſe eis ad-“. ,alni
jungere, uti Raphael comitatus eſt Tobiam 1
conviva, & viæ comes. Sed, docere nos vo- E od n, a
luit, non decere, nec prodeſſe, tam familia- XO. 14. nti aeing
rem ſe exhibere exituris ex Ægypto, ut pe- unn cite
cunias exacturo. Et nota prudentiam: In nu- wo lbor
be, quæ è& terra ſubſilit, ſed pendet è cœlo, ltauen t
emicuit; ut naturam communem cum cæteris 4 wn tima
oſtendas, ſed ſuprà cæteros. In nube, ſed fa- n l gui
ſtigiatà in columnam, hoc eſt, non natur in- ultcget!

flexibilis, ſed propoſito, cura, ut habearis alra nge

conſtans. Apparuere & Joanni ſeptem Angeli. Aglimt e,
Et poſt bæc vidi . Et ecce apertum ſt Templum Apoc 15. ANN, tWt-
tabernaculi teſtimonii in cœlo: & exieruni ſep- 5. Au megnion
tem Angeli, habentes ſeptem plagas, de tempio- Aerno- ſmu⸗

veſtiti lino mundo & candido, & præcinkéli circà uw e-
. „„„.,. . . voria.
pectora zonis aureis. Et unum de quatuor anima- Propoßta

libus, dedit ſeptem Angelis ſeptem phialas au- veiinzda.

reas, plenas ivæ Dei viventis in ſæcula ſæculori. Severitat. e, Ne k
Nota: Phialæ Iræ Dei non vitreæ ſunt, quæ nne
* . . Külllug.
citò frangantur, ſed aureæ, quæ diuturniùs iapll
perdurent. Rursùs aureæ ſunt, non teſtaceæ, 6. lt: ad
aut plumbeæ: hoc eſt, non vilis, ſed ſplendi ez er l
rei . 2 „ led iplendi- Spiritua- MMun prol
da, nec ruſtica, ſed pretioſa eſſe debet oſten- lis, ſed ns an Moha

tatio æternitatis. Quiſnam habitus Angelorum? raſicus.
Caſtitas. Eâ teguntur pariter, & armantur, Cakitas
pugnaturi contra Draconem, & Meretricem * Ora-
magnam. Sed quâ ratione, & ubi tam can- H
didis amnicti ſunt ſtolis? Vide, unde dealbati pei.
prodierint. Exierunt, inquit, è templo. In-
telligis, puto, Caſtitatem ex ſola Oratione ef-
florere poſſe. Quam ut ſervarent;, phialis Iræ
Dei armantur. Ac ſi illis dicerent ſancta Ani-
maha in eis, non illorum immortalitatem, ſed
mortalitatem, & fragilitatem noſtram inſiru-
ctura: Candorem vobis gratulamur, quem è
templo haufiſtis. Hunc ut ſervetis procul à
Templo, geſtate pro facibus haſce phialg non
reſperſas, ſed repletas irà Dei Wem ſxæ⸗
cula. Ideò Dominus, cum optavit lumbos diſ-
cipulorum præcinctos eſſe pudoris balteo, eos
de expectatione futuri judicii ſohcitos fecit.
Sint lumbi veſtri præcincti, & vos ſimiles ho- Luc. 12.
minibus expectantibus Dominum ſuum. Portò zz.
cùm audis Candorem veſtem eſſe, intelligis,
exui poſſe. Proindè, ne eam atteras. Lineam
quoque pudoris Chlamydem ſcito, quæ can-
dorem non ſervabit, miſi ſæpiùs abluatur. Li-
num verò humi infoditur, ut naſcatur, aquis
putreſcit, tunditur, pectitur, ſummo labore
in veſtem contexendum. En quâ ratione, pu-
dore amiciri poſſis. Holoſericum non ſeritur,
ſed linum ſeritur. Humilibus, & meditanti- Coveio es

bus morter it 34 Oratiout.
us mortem pudor innaſcitur. Quòd ſi Præ- Onst.

„

dicatores exprimi putas in iſtis Angelis, qui „„z ſab⸗
II Gitas.

de
iicg
l i
nN
H
Al
lid
0 UN
U
mennin
WN
e
3U tni
8 Nuike
nlt
l Mi
ele n,
bto,E
lam:r
ete
Cun n
de, it
nuttr
U hn
dten Aer
,ema

1

nt kui 1.
Grteltsen
Noktan .
annt,
wet iil!

ne buzun
Setlubu.
Crsbatn 6
Dhums K
e1 6
n 4

6te

ele, Me⸗

Stromatum Lib. X.

in omnem terram phialas effundunt Iræ Dei,
docentes timorem Domini: Vide, quòd è&

er ee Templo prodeunt, & non niſi, qui albi ſunt,

D ad effundendam Dei iram emittantur. Quan-
Oα tus pudor, quantäque refulgere debet inno-
iagaa; centia in eo, qui phialam iræ Dei effundit,
mnai.

Luc. 4. ne ei exprobretur, Medice cura te ipſum! Sed,
23. utinam phialas Iræ Dei, & non nugarum pro-
Zes s fundamus. Et cur, quæſo, zonis aureis Can-
nin E e dor præcingitur? Ut credas opes tuas, tuum-
que interpreteris theſaurum, Caſtitatem. Da-
esit. Mieli ſe quoque Angelus exhibuit. Vidi, & ec-
D.n. 10. ce Vir unus veſtitus lineis, & renes ejus accin-
5. &ti auro obrizo, & corpus ejus quaſi cryſolitus:
Ciscio ſe. G facies ejus velut DPecies fulguris, & oruli
ri ße ejus, ut lampas ardens, & brachia ejus, & quæ
Contio no deorsum ſunt uſque ad pedes, quaſi ſpecies æ&ris
ſii vana. candentis: S,. 10 Jermonum ejus, ut vox mul.
Nibilp⸗e. titudinis. Fuit Vir, ſed Vir unus, nihil niſi
Dez. Deum, & æterna ſpectans. Cum video ſolos
Caftitati, renes accingi in Angelo, diſco, nullam eſſe
cura. luctam difficiliorem, quàm Caſtitatis, quæ
ſummo labore floret, ſed facillimè exareſcit.
Anor Dei. Hos autem renes ſolum aurum accingit; hoc
eſt, non timore, ſed Dei Amore Libido froœ-
natur. Et quidem, quanquam lapideum Cor-
pus ſit, eget tamen cingulo. At, undè tantus

Superior
amoreſuos

trahbat, no . . Ar.
meu. Candor in toga, tantâque in corpore durities,
Tinor cingulumve ex auro unde? Nimirùm pedes
Dei. candent, vultus fulgurat, oculi ardent, & vox

Molefie, ſonat magniloqua. Lanti Simulacri baſis ignis
Serietas eſt. Si non in igne Dominus, certè ex igne Pu-
Zelus a- dor. Porròô facies, quæ non blandiatur, ut Li-
nimafim hum, ſed quæ terreat, ut Fulgur: oculi, qui,
Prin. inſtar lampadis, in tenebris fulgeant: brachia
ignea, quæ fœnum ſtipulaſque exurant: & ſu-
Caſitati pra omnia vox multitudinis, hoc eſt, quæ
Wo.. non in angulis ſuſurret, quæ non clanculum
ſibilet, quæ non loquatur in aurem, ſed, quæ
propalam proloquatur;, ut ab omnibus exau-
diri poſſit: hæc, inquam, Angelos candore
conſignant notabili. Alios Angelorum habitus
vide apud Joannem in Apocalypſi, præſertim
capite decimo. Nunc breviſſimè libemus vir-
tutes Angelorum. Prima omnium, poſt Obe-
dientiam, de qua ſuprà memimimus, eſt qui-
dam eorum in pios juſiéſque Amor. Immitet
13. Angelus Domini in circuitu timentium eum.
