abrupta quæſitum iri, vel ſervo ſeſe ovem obla-
turam fuiſſe? Et ibi aberrantem ovem Paſtor
conquirit: & hic Mater familias drachmam ex-
plorat; eàmque ob cauſam neuter ſuo eſt fru-
ſtratus ſtudio, votéque.

Superior
in vigilet.

Rræ vegat.

Fecitque

274

Rrg. Fecitque malum in oculis Domini Dei
eiens. ſui: nec erubuit faciem Jeremiæ pro-
erbum Phetæ loquentis ad ſe eæ ore Domini.
Dei. 2. Paralip. 36. I1. .
Perſecutlo . .
Juſtorum. Hæc de Sedechia, Judææ Rege, perſcri-
buntur. Qui & obſeſſus diu eſt Hieroſoly-
Dei irg. mis, fugatus, captus, excæcatuſque, filiiſ-
pero bei que & regno orbatus, Deique domus exuſta

obedien. ſub eo, vasâque direpta, Judæque impe-
dum. rium radicitùs exſtirpatum. Nemo enim in Re-
gum ſyllabum, poſt Sedechiam „relatus eſt ex
Judæis. Unde, quæſo, nimborum tempeſta-
tũmque vis tanta? Peccavit. Peccavit & Achaz.
Victus ille quidem eſt à Rege Syriæ, non ta-
men combuſta urbs eſt. Dices, non eum pec-
2. Par. 28. Caſſe, ſed tantùm de illo ſcribi: Non fecit recétum
ů in conſpettu Domini, ſicut David pater ejus. Mi-
2. Par. 22. nora proinde peccantem minor quoque poena
6. excepit. At Ochozias peccaſſe dicitur: Fecit
igitur malum in conſpeciu Domini, ſicut Domus
Achab. Interfectus ille quidem eſt à Jehu,
Samariæ Rege, non tamen everſum regnum
Davidis eſt. Quare ergo, peccante Sedechia,
domus Dei ſubvertitur, & ſtat cum regno
domus, Ochozià peccante? Dices ab Afſſy-
riis ſæviora pati potuiſſe Judæam, quam à
Duce tribuum Iſraéel. At Joachim ab Afſy-

ris raptus eſt Babylonem. Dices, ab Afſſyyriis

quidem, non tamen ejuſdem imperio Princi-
p's. Imò idem Nabuchodonoſor utrumque vin-
xit & vicit, Joachim & Sedechiam. Tamen
illum ità regno exturbavit, ut nec Solium nec
Templum everterit: hunc verô penitus oppreſ-
ſit, urbe Temploque direptis. Quare ergo
tam diſpar eventus, ubi non par adverlſa-
rius, ſed idem? Forte Joachim non pecca-
vit? Imòô improbitatis ejus elogium deleri non
2. Paral. 36. poteſt. Fecitque malum coram Domino. At
6. turpiùs Sedechias fœdatus eſt. Unâ penè inqui-
natus videtur lue cum Joachim: Fecitque ma-
lum in oculis Domini Dei ſui. Quid, quod Ma-
naſſes longè atrocius Dominum irritavit, ex-
celſorum reparatione, lucorum dedicatione,
cultu ſiderum? Eum tamen tam fœdè peccan-
tem captivitatis procella corripuit, urbe ta-
men ſoliéque ſuperſtite. Ergo ruinæ tantæ
quæ radix? Audi: Nec erubuit faciem Je-
remiæ Prophetæ loquentis ad ſe ex ore Domini.
Eccleßzfti. Penè exanimatus intercido. Ecquis non cohor-
cihonoran reſcat? Quis labare non putet principatus orbis
di. terrarum penè omnes, ſi Prophetæ vox floc-
Ecclefhafi. Ci habita incendio, everſione, captivitate
ca guriſ. Templi, imperii, Regis vindicatur, nulla
diétio. omnino raparationis ſpe? Porrò non vinctus
aut ſpretus eſt Jeremias à Rege, non rejectus
à Regia, non acceſſu interdictus; tantùm il-
lum pannoſum & ſqualidum infulatus in byſ-
ſo Princeps non expavit. Nec erubuit, inquit,
JFaciem Jeremie. Quod ſi eum poſtea dedi-
dit calumniantibus, coactus id præſtitit, non
ſpontè. Periimus. Fatali, nec inſtaurandâ ever-
ſione regnum Judæ convellitur, ſi Rex Prophe-
tam non vereatur.- Et Dei Vicarium anima-
rum Epiſcopos, & Miniſtros Sacramentorum,
& Evangelii præcones impunè deſpuunt non
dico capita laureata, ſed Dynaſtæ? Domicel-
lis licebit, quod Imperatoribus non licuit?
An prophetia ſeveriùs vindicabitur, quam

Ibid.

2. Par. 33.

Obedientia
neglecta.

Jer. 38.4.

Oliva

Pontiſicatus? Quorſum, rogo, evadet infu-
larum & purpuræ contemptus tantus, ac penè
deriſio? Pudet impietatis. Quid ſi, (quod ab-
ſit) Petri claves audaciùs interdum proculca-
rentur, quàm Faſces Amani? Dei voci quis,
non Conſulum modè, ſed Decurionum non
obgannit? Verbi Domini pretium nullum, Coœ-

Verbi Dei
contéptus.

léque tonante, non jam Cervæ abortiunt, ſed Cncio cum

timore au.

ranæ reclamant. Audi, quid de aſſeclis Sede- tnn

cCchiæ pertonet Dominus: Mittebat autem Do-
minus Deus ad illos per manum nuntiorum ſuo- z. Par. 36
rum, de nocte conſurgens, & quotidie commo- 16.
nens. At illi ſlfasgabin nuntios Dei, & par-
vipendebant ſermones ejus, illudebädntque Prophe-
tis:⸗ donec aſcenderet furor Domini in populum
ejus, & eſſet nulla curatio. Non hic leges aut à
populo, aut à Sedechia ſatos lucos, vituléôſque
conflatos: Non hic oppreſſi Nabuthes, non
violatæ Suſannæ; non ſervati Agagi, non ju-
gulati Abimelechi, non Eliæ fugati, non vi-
Gtimarum abliguritio, non Moabitidum ſtu-
pra, non faſtiditum manna: una prophetiæ
contemptio, nec pluris habitus à Rege Pro-
pheta: & tamen ſine curatione plaga. Fa-
teor pavorem meum. Cohorreſco, quoties
irarum memini, quibus voci Domini rebel- .
les aut Principes, aut Reſpublicæ labefacta-
tæ ſunt. Non Manaſſes lucorum ſator Davi-
dis regnum evertit, ſed Sedechias Prophe-
tarum contemptor coronam Judæ Aſſyriis Confeſaris
compedibus proſtituit. Exaruit Jeroboami dex- FPatendum.
tera, non quùm aut ſceptrum Iſraélis uſur- c„echin
pavit, aut conflatis abs ſe vitulis thus nefariè mis impa.
adolevit, ſed quuùm eam in commonentem ſe viens.
Prophetam audacter protendit. Et ecce vir R
Dei venit de Juda, Jeroboam ſtante ſuper al- ebe k
tare, & thus jaciente. Didici, Coœlo præcento-
re, fore, ut aliquando perditiſſimi Regis dex-
tera obrigeſceret. Erexit Idolis aram, nec aret?
Altari adſtat, nec torpet? Jam jam exareſcet;
quando correpto batillo thus Monſtris in-
cendet. Verùm & thura fumant, & viget
dextera. Quis cœlo fidem præſtet in poſterum? Eceleßaßi
Portendunt ſidera peccanti Principi paraly- ce aikan-
ſim: idolo litat, & floret? Ecquando trun-
cus exareſcet? Cùm Prophetam non audierit.
Cüumque audiſſet Rex ſermonem bhominis Dei, 3. Reg. 1.
quem inclamaverat contra altare in Bethel, ex- 4.
tendit manum ſuam de Altari dicens, Apprehen- Religuß
dite eum. Et exaruit manus ejus, quam exten- Kan non
derat contra eum,nec valuit retrahere eam ad ſo. Aelent.
Altare quoque ſciſſum eſt & effuſuis eſt cinis. Au-
diſtin? Regis exaruit manus, non quòd eam ad
Idola tetendiſſet, ſed quòd extendiſſet illam con-
tra objurgantem ſe Prophetam. Violati Numi-
nis reus compellatus eſt Saul, quòd opimis ex
Amalec ſpoliis a Dei lege abſtractus eſſet. Præ-
ſtò triumphanti Samuel fuit, qui pœnam re-
belli interminaretur, inquiens: Pro eo qud 1. Reg-15.
abjeciſti ſermonem Domini, abjecit te Dominus, ¹4.
ne ſis Kex. Ergo ſervatus Agag Saülem per-
didit, ideéque periit, quia vicit; nec illi par-
citur, quia Dei hoſti pepercit. Dum catenas agnini
Amalechitæ non injecit, ſe ipſum vinxit, eâ- elemenis
que de cauſa coronam amiſit, quod adverſa- damnatun
rius vitam non perdidit. Siquidem, aut hoſti
amputandum eſt caput, aut capiti tuo infula de-
trahetur. Unius tantùm cruore Agag chla-
mys tua rubere poteſt. Is ſi vivit, non re-
gnabis. Abjecit te Dominus, ne ſis Rex. Itaà

Severitas⸗

eſt. At latæ in Saülem ſententiæ dies non di-

citur. Non erit Rex, quia mandatum Domini
violavit.

enun

ei hagne

itu le
ſtte
1 inien
e eerd
ell,
Mun on,
Iehyetan
ſehlr. Mr⸗
Utlee alt
n ais
a Mofol⸗
u,unbetun
l, nec tu
GNri eptl
Ct luo cla
Mu men:
Eim g
Nn whece

14 lene. ibet h
I kettun
1n Codl ken
Ar n Nilin
Ehoftlann
ulmn im ſlo,
Aertkt ninton
nſo e Pirt
i lecls
N eſalinr,
n⸗ Düin ſi
Uenlee Upph
1 crine
nhirtr 5
inſtce il

B

e

d

t,d D
dele⸗ ine
1 D.*
I . l
CNNne
Pplhen
es, Mn
.
Mon l.
dunn ſn.
propbeie
dege M-.
1ga. r.
) Joottr
wim nebe.
1s Propte.
e Mrut
boamider!
nnels un.
thns ekttr
Menten k;
Ur atte af
te ſihr ,1
loptront
Regser.
m, nec al
m exareſe,
Monſtris t
t, &
in pofenmn
eit lfe
uankotn.
Donn audent.
uninir Dinl
4 Helbel, en
n Ahnele⸗
,Ninn eug
ere en /
e ciuie Mr.
nvodem⸗
illetilanon⸗
Volricnt
od opindil
usekere
use
i S
A in

. t Dynmmſ⸗
n Glen e,

coh

I. Reg- 15.
28.

Eccleſiaſti-
ci & Supe-

riores coli
adebent.

Stromatum, Lib. V.

violavit. Quâ conſternatus interminatione
Saul rogavit primum Samuelem, deinde illum
penè compulit, ne ſe deſereret. Tum enim-
verò quod amiſſurus imperium erat, eo exci-
dit infeliciter; quaſi cunctantem in ſe vin=
dictam Numinis attraxiflet, quæ tandiu ſubſti-
tit, quandiu ſpreto imperio Domini, Prophe-
tæ pallium damnatus Princeps non concerp-
ſit. Apprehendit ſummitatem pallii ejus, gQucæ
& ſciſſa eſt. Et ait a eum damuel : Scidit Do-
minus regnum Iſrazl à te hodie, & radidit il-
Iud proximo tuo meliori te. An non exalbeſcis tan-
ti fragore tomitrui in Saülem ruentis decurtatæ
occaſione chlamydis? Qui legem ſuam viola-
tam non æquè tulit, dilato tamen ſupplicio,
Prophetæ ſui afſumentum dejectione Princi-
pis vindicavit. Plus nocuit Sauli abſciſſa fim-
bria Sacerdotis, quaàm Tyranni cervix non
abſciſſa. Quédque mirere, non irà, ſed fiducià
pallium comprehenderat Prophetantis. Atta-
men, etiam ſine injuria, violentia Regem pro-⸗
ſoripſit. Miraris Samuelis injuriam Dei con-
tumeliæ antelatam? Mirare Unigeniti Cru-
cem parcius vindicatam, quàm neglectas vo-
ces Apoſtolorum. Agitur in patibulum Chri-

ſtus, irridetur, proſcinditur & maledictis &

haſtâ, nec tumulatus eximitur ſervitute, ip-
sque in ſepulchro tanquam Herodiano in car-
ceré, ſaxo clauditur, & militibus conſepitur.
Haud tamen abdicatur Synagoga, nec Urbs
deſeritur: quin divinus Amor effulgurat in

Sion, ubique Prophetæ, ubique prodigia. Vi-

Verbi Dei

ebtemptus.

Act. 13.46.

Vocatis

Preta.

Matth. 21.

34.

Luc. 9. F.

detur Jeruſalem non Deum interfecifle, ſed
IrSU M ſceptro decoraſſe. Ubi veròô Cæſis diſ=
cipulis edicitur, ne prophetent, illicò, repu-
diatà Synagogâ, adoptatur Gentilitas, Sio-
ni captivitas, Idololatriæ Sacerdotium defſti-
natur. Tunc conſtanter Paulus & Barnabas di-
xerunt: Vobis oportebat primuùm loqui verbum
Dei: ſed, quoniam repellitis iüllud, & indignos
vos judicatis æternæ vitæ: Ecce convertimur ad
Gentes. Libet hoc loco de Domino conqueri,
qui perditum iri Agricolas prædixit à Patre,
non quòd ſervos trucidaſſent, ſed quòd fi-
hum occidiſſent. Malos males perdet. At niſi
me Apoſtolorum acta ſefellerunt, video, tru-
cidato jam fllio, & vineam cœli rore rigari,
& evehi vinitores ad ſigna. Quid plura? Im-
miſſo Dei ſpiritu, non urmi prophetavere car-
nifices. Ejectis autem Apoſtolis, & vineam A-
per depaſcitur, & gladiis agricolæ confodiun-
tur. Dubitare jam nemo poteſt graviſſimum
impendere ſupplicium iis, qui aut Dei ver-
bum, aut evangelizantes Dei alumnos con-
tempſerint. Et qui non receperint vos, exeuntes
de civitate illa, etiæm pulverem pedum veſtro-
rum excutite, in teſtimonium upra illos. Parci-
tur Samariæ, quæ Chriſtum extrufit. Non iis
parcitur urbibus, quæ diſcipulos non excepe-

rint. Non ait, ſi me fortè lapidibus obrue-

rint, exite: ſed, ſi vos non receperint, con-
flagraturum in eos pulverem regerite. UÜbi ego
ſuffigar, & Petrus concionetur, & vos mora-
mini roborandi Virtute ex alto. Proſilite, ſi
qua vos ciwitas non audierit. Malo mei ſangui-
mis hirudines non perire, quàm ruboris veſtri

culices non obrui.

275

Nolite timere, puſillus grex; quia
complacuit Patri veſtro dare vobis
regnum. Vendue qua poſſidetis, Gc.
Luc. 12.32.

Ad egenorum abſtergendas lachrymas ſa-
tis videri poterant panni Salvatoris, recuban-
tis in fœno. Verùm magnitudo collegæ ſo-
latium imminuit egenorum. Siquidem ſo-
cium eſle Dei in inopia ſolatur profectò pau-
peres. Non tamen ita inops efle poteſt vel in
panno Deus, quin & in panno Regum pur-
puras cum auro & thure excipiat vectiga-

les: quin hoſpes in nuptiis propinet ex hy-

drüs falernum pro frigida: quin in eremo &
fameſcens recreetur ab Angelis, & fameſ-
centes turbas panum piſciumque prodigiosâ
ſaginet exundantiâ: quin cœnet & apud Mar-
tham lautè, & apud Simonem ſplendideè, &
cum Zachæo, Matthæôque non ſordidè: quin
denique in Cruce nudus & velum Templi
Gentilitati tribuat, & Latronem donet tum
regno, tum cœlo. Proinde perſonata in Domi-
no Opulentia cruſtam quidem illa inopiæ præ-
fert, ſed Orbi terrarum cùm præſit; mendi-
corum honorat veriùs angorem, quàm levat.
Prodit nunc tandem ex Africa Paulinus, qui
tanti fecit inter inopes adoptionem, ut ex
opulentiſſimo Senatore factus ſit egentiſſimus
Clericus; tum verò, quaſi parum efſiet ſuis
ſe exuifle opibus, mii ſeſe quoque abdica-
ret, corpus ſuum, quod jam ſacco contexe-
rat, vinculis onerandum tranſduxit in Afri-
cam. Quis veſtrum tam inops neceſſitate eſt;
uam eſt Paulinus voluntate? Puduit eum ege-
llatis, niſi ſacco adderentur & catenæ. Vide-
tis Exepiſcopum in agricolam verſum: vide-
tis batillos converſos in farculos. Nullà- ne,

In die Se
Pauli Na=
lani ad
mendicos
in Templo
§. Vitalis.

Paupertas.

Status me-
diocris.

5§. Dank!⸗
nus.

quæſo, ſpe ità vir princeps decrevit? Imò ma-

ximâ. Qua? Conſulatus fortè? uberiori. Vide-
bat oculatiſiimus Præſul latere in tanta ino-

pis vita auſieritate, quaſi ſub dura conchæ

teſta fœcundum nucleum margaritis. Et mira-
mur, eas patuiſſe opes oculatiſſimo Conſulum,
quæ latere nequiverunt Tobiam caligantem?
Is evocatum ad ſe filium in hæc verba affa-

tur! Woli timere, ſili mi: Pauperem quidem vi-

am gerimus, ſed multa bona habebimus. Mul-
ta, inquit, bona. Quam multa? Ommia. Suſpice
colum, & numera ſtellas, ſi potes, ſic erit
patrimonium tuum. Parturiunt aflumenta byſ-
ſum, micis horrea redundabunt, accubitus
ſub dio porticus amplificat & theatra, ſtramen

ſolium elaborat. Ned babebimus. Habebimus,

inquis? Quando hæc erunt? Ita eſt: habebi-

mus, non habemus, ſed habebimus. Futurum

eſt; ſed eſt omninò futurum. Modicum, &
coelum patet. Verùm animalis homo, quicquid
ventrem non ſaginat, ſpernit. Habebimus! ſed
regnum eſt: ſed colum eſt: ſed Deus eſt. E-
gregiè, ſed habebimus; interim contabeſco.
In numerato malim aſſes non multos, quam
ſeſtertiorum ſœnus ampliſſimum. Affinem tu

te præbes cuidam ruſtico, qui, cùm obtu-

liſſet Antonino Florentiæ Præſuli plenam fru-
gibus ciſtam, ſpes ſuas fruſtratas indoluit fri-
gida Archiepiſcopi voce; Dominus retribuat.
Cujus & querimonias & moœrorem ſolaturus
Epiſcopus, revocato ad ſeſe ruſtico, maluiſ-
ſes, inquit, pro mercede marſupium, quaàm
Deum.

Tob. 4. 2

27/6 Oliva

Deum. Ut videas me plus tibi reddidiſſe, quam
recepiſſe abs te, ſchedulam, in qua conſcripſe-
rat Dominus retribuat, ex altera parte lancis
appendit, pendente ex altera plenà frugibus
ciſtà. Cujus ſanè pondere longè gravior ſche-
dula viſa eſt; quæ lancem, quam occupabat,
humi depreſſit. En ſpes veſtras futuras quidem,
ied non inanes! Habebimus, non habemus; ſed
habebimus. Et merces præſtò erit, nec erit aut
Luct2. 32. domus, aut chlamys; regnum erit. Complacuit
Patri veſtro dare vobis regnum. Multa bona ha-
bebimus. Verùm divites jam poſſident, quæ nos
poſſeſſuri ſumus. Abſit. Habent, quæ poſſeſ-
ſuri non ſumus. Neque enim purpuræ, quam
induemus, innaſcitur tinea: noſtrum non æ½
ruginat aurum: ſohum illud non labat. Beati
Luc.6. 20. Pauperes, quia veſtrum eſt regnum Dei. Dices,
nonne feliciores eſſemus, ſi & hic opes, & ibi
beatitatem haberemus! Pernego. Nam ſi ter-
rena relinquenda ſunt, ſatius eſt iis caruiſſe,
quaàm ea abdicaſſe. Age: ſi cœnaturos cum
Rege Optimates edentulos eſſe oporteret, an
non præſtaret acceſſiſſe ſine dentibus ad men-
ſam, quàm dentium extractione cruentà ap-
tum fieri deliciis? Abjiciendæ ſunt ſarcinæ, ut
anguſtum oſtü foramen, quo tranſitur in re-
gnum, tranſinittas. Præſtat, eas non geſtaſſe,
quàm cum dolore deponere. Præſertim eò de-
creſcente futurâ beatitate, quò minor fuerit vi-
tæ noſtræ calamitas. Niſi campus ſtercoretur,
ſterileſcit in meſſe. Toleret ſpe ſegetis fœdi-
tatem, ſqualorémque ſatiomis. Putreſcat ne-
ceſſe eſt granum, ut ſpica pullulet. Tu quo-
que patere ſtramenta & fordes tuas, ſi cu-
pis in culmum gloriæ revireſcere. Pauperem
vitam gerimus, ſed multa bona habebimus. Quid
agitis? Caput infulis expedimus, aptamus ſce-

ptris dexteras. Reſiſtite. Num Tobias emen-

titur? Imèò prophetat. Quare ergo non ha-
bebimus multa bona, ſi pauperem gerimus
vitam? Quia appendix deeſt, quam ſpei ſuæ
Tobias ſuppoſuit. Multa, inquit, bona habebi-
Tob. 4.23. mus, ſi timuerimus Deum, & receſerimus ab om-
ni peccato. Audin? Non ſat eſt inopia, ut bo-
nis potiare. Timor Domini coronam fabrica-
tur, ſed inopi. Sola ſine candore mendicitas
ſupplicium mortalitatis eſt, non ſatio immor-
talitatis. Pauperem ſe Dominus vitem dixit,
ſuéique ſectatores, quos paupertate initiave-
rat, palmites appellavit. Nihil vite felicius, ſi
ferro putetur, & racemis abundet. Quod ſi
aut arcat, aut etiam ſylveſcat, nihil eâ ino-
pius. Fili hominis, quid fiet de ligno vitis? E-
tiamſi Dives timore Dei deſtituatur, urbem
ornat apparatu ſuo. Sapiens, quanquam pec-
cator, civibus prodeſt, roſtris præeſt, jus
edicit. Miles vel voluptuarius, Rempubli-
cam conſervat. Soli mendici, ſi careant in-
nocentiâ, urbes dehoneſtant, fores obſident,
templa inquinant, oneri ſunt civibus, magi-
ſtratibus, imperio. Abies exareſcat licet, de-
dolatur in navim. Qupreſſo laquearia com-
pinguntur. Palmes aut botryonibus foœcunda-
tur, aut flammæ debetur. Timore Domini
munita paupertas imago Chriſti eſt, gazo-
phylaciumm Dei, coœli ærarium, virtutum em-
porium aula ſanctitatis. Egeſtas autem non in-
nocens fſentina blaſphemiarum eſt, charyb-
dis innocentiæ, criminum abyſſus, fons ærum-
narum. Candicet proinde inopia, ſi regni
Luc. 6.20. Purpuram concupicit. Complacuit Patri ve-
Aro dare vohbis regnum. Vide autem, quaàm

—

inops eſſe debeat deſtinata ſceptro paupertas.
Quem puſillum eſſe gregem dicit, jubet mihi-
lo minus abjicere, quæ poſſidet. Vendite, quæ poſ-
ſidetis. Invenit Chriſtus, quàâ ratione etiam ii,
qui omnia reliquerant, aliquid ultra omnia &
erogarent, & venderent. Vult nos perfectiſſi-
mè pauperes. Verùm hæc non modèò nos non
delectat inopia, quin eam maledictis, ſi nos
urat, proſcindimus. Cave ne pannoſus & blaſ-
phemus in ſcopulum incurras, quo blaſphe-
mus in Chriſtum Simon de Tornaco impa-
(us eſt. Hic enim, ut primùm teterrimum
in JIEsuMk virus evomuit, diſtortis illicò ocu-
lis obversiſque mugire cœpit. Quéôdque mi- Ez L. A-
rum eſt, qui ità loqui dedidicit, ut nec Boë- pum diſt.
tium, quem authorem in pretio præ cæteris eml.
habuit, nominare poſſet, Aleydem concubi-
nam ſuam ſine mugitu compellabat. Ità mi-
ſer elinguis cœlo, Orco eloquens vitam ocyùs,
quaàm ſcelus confecit. Video & mendicis no-
ſtris pleroſque de luto & pice loqui quaſi Or-
pheos, quos audias ad divina balbutire qua-
ſi pecudes. Næ tu inopiam blaſphemaſti, qui
mugis, quoties de libidine non peroras. Idem
ſcelus, ut propages, quàm palam & luculen-
ter evulgas, quod, ut eluas, nec Sacerdoti
clanculum inſuſurras. Chriſti dolores nec ani-
mo præcipere, nec aure concipere potes: Ve-
neris autem ſordes & mente imbibis, & corde
confingis. Ità ne ſtipes es in pomario Gethſema-
ni, & Cedrus es in nemore Samariæ?

Domine, ſi tu es, jube me venire ad S. Pinu.
te ſuper aquas. At ipſe ait, vem.
Martth. 14.

Si IEsus ille eſt, jubeat te ſuper undas
ambulare, quamvis hominem, & petram. Tu
veròô, ſi Petrus es, cùm audieris, veni, no- Hawan;
li trepidare, ſed curre, præſertim ſi & Na- timores
vi hinc, & hinc Chriſto juvere; velimque
præferas vento valido, omnipotentiam Domi⸗= Rrn
ni validiorem. Non enim potentior ad tempe-
ſtates ciendas eſt Eurus, quàm JxSVUsS ad ea-
rum impetus coërcendos. Denique ventus nec
te demerſit, licèt validus, nec cymbam hau-
ſit: Chriſtus verò nutu ſuo, & ventum pro-
fligavit, & mare compeſcuit. Proinde perge,
quàa graderis. Nihil emm Te dignius, mil
Chriſto gratius, quam ſi ambules audacter ſu-
per undas, quas cæteri navigio tranſmittunt.
Hoc enim & omnibus præſtandum eſt, qui A-
poſtolos conſectantur, & ab Apoſtolis præſti-
tum, qui Domino adhæſere; nempe præſtan-
tior ineunda nobis via eſt, eâque terenda ſe⸗
mita, quam vulgus non atterat. Hoc decet
Petrum, hoc Petro Chriſtus edicit. Eluxit in
Dei militibus hoc, quo de agimus, robur. Ete- Imitandi
mim pugnaturi in Philiſthæos Samſon & Da- Paudt.
vid, fundâ alter, alter maxillà de cataphractis
triumphavit. Si Deo militas, audeas neceſſe
eſt, quod cæteri non conſueverunt. Saüli
comparetur lorica, acuatur haſta, armiger an-
tecedat. Hæc David renuit, qui Goliam inva-
dit funda lapidéque munitus. Neque uni id
uſitatum militi: cohors Gedeonis univerſa
imbellis cogitur, inermis pugnat ; Paucis 3
non gladiis, ſed lagenis delet Madiani-
tas. An non tibi Petrus videtur ambulare
ſuper aquas, cuùm vides fugatos enſes à
teſtis, dejectum Gigantem à funda: cæſos
in

Fervor.

wo6
, ts

Elguti in
Elig in me,
Aimor. Deye
udn, un
jlonte
l Mte leciſo
ine Iintir
enüiln
Gnnnd he
hnmEred-

It Mrentl

e I.
ec M.
ent
onlh
lum.
ndeſte
Ccs o
dl.
te gn⸗
mfi,i
tas Iken
loculen
deteon
8g der an⸗
dotez: Ne
8,Kondk
Gethlenr.
tie!

Venife An
it, n

ſet uis
Hereimn 1
, vVeli ,Mz
m 1Ne*
e; Nelnge
ntiam Dim,,
ot d tne
18V6d er
e vennns
Chnbin NA.
entum ir
Moince elſe
lgnns, I
5 Audackt 1
h triaſninn.
amet Gir
pool⸗ Nr
empe e .
ſe tetenl .

Stromatum, Lib. V.

in mandibula à viro uno viros non minus mil-
le? Et quando aquæ meminimus, ut, quod
in baltheo probavimus, agnoſcamus in ſtola,
recordemini præparati à Nehemia ſacrificii.
Exftructa ara, cæſæ victimæ, accincti Sacer-
dotes, ligna ſuppoſita: ſolus inter hæc deerat
ignis, quo hoftiæ abſumerentur. Unde puta-

„ Mach. tis fomiti flammam comparatamn? Sacriſicia,

inquit, qucæ impoſita, erant, juſſit Sacerdos Ne-
hbemias aſpergi ipsa aquä. Quid plura? Ut Sol
effulſit, lutum, quod glaciatum ſideris afflu-
xu colliqueſcere conſuevit, obduruit, aruit,
exarſit. Accenſus eſt ignis magnus, itd ut om-
nes mirarentur. Mos Dei hic eſt; qui, quod
vulgare eſt, deſpicit. Ex aqua ignem elicit,
ut priùs ex icto ſilice non ſcintillas, ſed ſtillas
expreflerat. Viſa mihi flamma eſt ex undis
proſiliſſe, cùm intuerer Zachæum inter epu-
las pœnitentiam edoctum, ipsiſque in pateris
ſummam auri non modicam pauperibus ero-
Luc,19.8. Baſle. Ecce, dimidium bonorum meorum, Do-
mine, do pauperibus. Meritô præmiſit admi-
rantis indicem: Eece. Quis enim non miretur
inter delicias Publicanum vitia rejecifſc? Me-
Tbid. ritô proinde ait de illo Dominus: Hodie ſa-
lus huic domui facta eſt. Cur? Dimidium bo-
norum, inquies, dedit. Immòô reddidit. Apo-
ſtoli omma dedere, & nullum fraudaverant;,
nullus eorum tamen audivit ſalutem ſuæ domui
factam. Audit Zachæus, qui alios ſpoliavit,
& dimidium ſibi bonorum reſervat. Nimirum
Zachæi erogatio inter patinas & pateras pro-
fluxit; quo tempore non de pœnitentia cogi-
tare ſolemus, ſed de deliciis. Ideôque tanti a-
Can. 4.8. pud JusM pretii eſt. Veni de libano. Ad quid?
Coronaberis. Corona, ob commorationem in
Libano, ubi Cedri, & nemora? Quis in Al-
gido coronatur? quis triumphavit in Tuſcula-
nO? Falleris. Coronabitur Sponſa & Libano re-
greſſa, non ob cedros & myrtos, ſed ob Leo-
nes & Pardos. De cubilibus Leonum, inquit,
de montibus Pardorum. Nimirum inter nemo-
rum delicias eos nacta eſt cordis, corporiſque
dolores, quos Daniel Babylone evaſit in lacu,
& Ignatius in amphitheatro paſſus eſt Romæ.
Aeſtus in nive, & lamiatus in umbra rimatus
eſt amor. Dedôque coronatur & Libano arceſſi-
ta Sponſa, tanquam egrederetur è lacu, igné-
ve Babylonis. Proferrem amygdalas und prodi-
iſſe nocte reciſo & ſurculo. At ſymbolis Chri-
ſtianæ virtuti proluſum ſatis. Quam inſuetum,
ut parenti filius non parentet? Attamen vetat
Dominus adhæſurum ſibi diſcipulum ſuam in
domum regredi, ne fortè Patris nuper defuncti
Luc.9.50. funus percuret. Nequere me. Domine, permitte
mihi primum ire, & ſepelire Patrem meum. Di-

I. 20.

lbid.

xitque ei Jeſus: ſine ut mortui ſepeliant mortuos

uos: Tu autem vade, annuntia regnum Dei.
Negas, hunc ſuper undas ambulare juſſum,
qui lachrymas funeri patrio vectigales calcare
jubetur, tum juſſus eloqui, cùm Parentis recor-
dabatur tum primùm linguam conticuiſſe. Er-
go-ne cùm Pater ſepulchro exchuditur, filius
in campum exit, ut vitam enuntiet? Importu-
na ſanè vox eſt lugenti. Tamen, qui jubet
Petrum in tempeſtate calcare fluctus, vult diſ-
cipuli efflorere in fletibus eloquentiam. Vade,
annuntia regnum Dei. Oblectatur Dominus id
generis pomis, quæ non æſtate maturuere,
ſed hyeme. Lugere ſtatuit Magdalena. Vulga-
re id eſt, niſi inter epulas lachrymetur. Daniel
orat. Orat & Phariſæus, damnaturque. Sed
Ethicæ Comment. Tom. IV.

277
orat Daniel, latà de non orando lege. Gra-
tum id Deo tantùm, ut, qui os ſuum diduxe-
rat, quo pſalleret, Leonum ora compreſſerit,
ne vorarent. Saltat David, ſed ſpectante, &
irridente Michol. His Numen fructibus dele-
Ctatur. Deleckatur, inquio? Exleges hofſce ità
expoſcit fructus, ut ſecurim intentet ſuam, ſi
eis Arbor non abundet. Oblituf-ne es arefactæ
in Chriſti verbo ficulneæ? Non enim, inquit
Marcus, erat tempus corum. Et ideò acceéſſit
ad eam JEsUs, cui faſtidio ſunt, quæ ſupra
morem vulguſque ſeſe non efferunt. Edebat
Deo ficus intempeſtivas Tobias, qui à convi-
vio ſurgebat ad funera. Exiliens de accubitu ſuo,
relinquens prandium, jejunus pervenit ad cor-
pus. Quis exſpectaſſet regnum patinis? Quis
funus erupturum præſagiiſſet ab epulo? In Mu-
ſica quàm importunus luctus! Quale, rogo,
Numinis palatum, cui non ſapit adoleſcentis
Evangelium, miſi Pater inſepultus negligatur:
cui ſenis jejunium deſipit, niſi epulum ſepul-
chro commutet? Hic, ut civi parentet, jeju-
net: Ille Patrem non ſepellat, ut pane vitæ &
intellectus nutriat Galilæos. Nimirum in Dei
horto tunc ficorum tempeſtas eſt, cùm non eſt
tempeſtas ficorum. Cumque viciſſet à longé ſi-
cum, venit, ſi quid ſorte inveniret in ea. Enim-
verô divini agri ea ubertas eſt, ut vel folia ſa-
ginent, & nullus non militet Autumno menſis.
Ex utraque parte fluminis lignum vitæ, afferens
ſructus duodecim, per menſes ſingulos reddens
Frubtum ſunum. Et folia ligni ad ſanitatem Gen-
tium. Memini ab Ambroſio animadverſum,
Joannis præcurſoris deſcriptam tantum in E-
vangelio eſſe exultationem in utero, ortum;
& prædicationem; omiſſis iis, quæ ad ado-
leſcentiam ſpectabant. Nimirum ea tantùm
magni ſunt apud Dominum preti, quæ ſin-
gularia ſunt. Tentabo, inquies, Dominum,
ſi iſchuc reſpexero. Imò verò moleſtus fuiſſe
fertur Domino Achaz, qui mihil pre clarum,
& ſupra morem auſus eſt cogitare. Nunquid
parum vobis eſt, moleſtos eſſe bhbominibus, quia
moleſti eſtis & Deo meo? Propter hoc dabit
Dominus ipſe vobis ſignum: Ecce Virgo conci-
piet. Volo Ifraélem;, etiam in fœtu, naturæ,
gentiumque leges ſupergredi. Virgo conci-
Piat: ſed iſi concipit, nolo pariat, niſi eum,
quem Pater genuit ab æterno, inter fulgura
fulgoréſque Sanctorum. Videſ-ne ut eximia
Dominus meditetur. Veni, Petre, ſed ſuper
undas. Vaticinare, Jeremia, ſed loqui neſcius.
Eſto columna ferrea, ſed puer. Hæredem fſui
ſpiritus adoptet Elias: ſed ab aratro. Eliſæus
ad prophetiam immigret a ſtiva. Porrò quàm
inſolens, ut fihum Pater ducat ad necem!
Duxit Abraham. Quàm arduum, ut adoleſ-
cens Dominæ reluctetur? Joſeph obluctatur,
& in Ægypto, & ſervus. Quis Regi reſiſtat,
ardente præſertim clibano? Obſtitit non unus
Abdenago. Quis Regi & trepidanti & epu-
lanti non blandiatur? Angelus, & Daniel.
Sed quam ille mortem Regi comminatus eſt,
characterum verborümque ambagibus involu-
tam, hanc is enucleavit, inquiens, inventus es
minus habens. Ambulavere hi omnes, & ſu-
per undas, & ſuper ignes ad Deum. Quàm
verò pudendum foret, ſi, qui ſine navigio
ambulare jubemur in æquore, furente Auſtro,
nec quadriremi navigare vellemus in ſtag-
no, flantibus Eteſüs? Piget Naves Tharſis ve-
lificare in piſcinis. Heſebon, cum Salomonis
A a claſſes

Marc. II.
13⸗

Tob. 2. 3.

Apoc. 21:

d
.*

Eſa. 7. 14

Dan. 5.
27.

278

claſſes ſolvant in Ophir. Ita-ne? Durior ad
decumanos fluctus refringendos cupiditas eſt,
quam charitas ad maris aſpergines perſeren-
das? Intuere vigilum excubias in arcibus op-
pugnandis: da mihi, qui und vel nocte vi-
gilet, ut occupatam à Dæmone arcem inva-
Mortif- dat. Bubulcis impares ſpectabis interdum vi-
eatio ab- rOSs Apoſtolicos: quos enim illi perferunt æ-
Patenda. 5 ſtus, ſudoréſque occando, prædicando hi for-
Pati pro tè nolunt labores tolerare. Excipiunt lictores
Chriſto. Cæſaris, ſuo pro Duce, haſtas averſo pecto-
re jaculäque, cùm ex Iſraël fortiſſimi am-
Tepiditas, biendo Salomonis lectulo deſtinati non arcus
expalleſcant, ſed acubus effugentur. Et ubi,
Can. 8. 6, rogo, vox illa, Fortis eſt ut mors dilebtio, du-
ra ſicut infernus æmulatio. Imbellis amor eſt,
itäque invalidus, ut vel crine uno colli vul-
neretur, ſuumque fateatur confoſſum cor mi-
nimo comæ capillo. Quod cum in Sponſo
ſanguinis divino Sacramentum & præconium
ſit, in noſtro Amore, qui friget non rarò,
portentum, non decus eſt. Quam ſanè im-
becillitatem charitatis noſtræ quùm Dominus
præſagiret, regni ſui appetitores Mercatori-
bus, Piſcatoribus, Agricolis comparavit; ut
ſaltem id præſtaretur à Diſcipulis veritatis in
conſecutione æternorum & ſiderum, quod à
mancipiis vanitatis oſtreis impendebatur & cul-
mis. Hactenus autem non tam de fortitudi-
ne, quæ pati poſſit, egiſſe viſa eſt oratio
noſtra, quàm de iis, quæ fortiter aggredi
debet magni pectoris robur pro Domino. Tu
verô diſce, quàm velit Deus invictam eſſe
malorum perpeſſionem in aſſeclis ſuis. Gra-
no tritici illos perſimiles fore teſtatus eſt, quod
& infodi debet & emori, eâ tamen conſtan-
tis, ut, cùm putruerit, exſurgat in ſpicam.
Non modè labefactari non debet robur tuum
adverſantis incurſione fortunæ, ſed revireſcat
neceſſe eſt, clamétque cum Job in fimo pu-
Job. 1.21. treſcente, ſit nomen Domini benedictum. An
non triticum in funere germinans tibi Pau-
lus eſt exclamans, Superabundo gandio in om-
ni tribulatione noſtra. Quas ſané calamitates
Dominus militibus ſuis objiciendas non putat,
niſi ærumnarum menſuram & fines exceſſe-
rint. Reſcierat David plagam ſibi, domui-
que ſuæ impendere: ſcripſerat enim de ſe:
Pl. 37.18. Quoniam ego in Ragella paratus ſum: & dolor
meus in conſpettu meo ſemper. Verùm Ur-
ſum diſcerpebat, Goliam obtruncabat, elu-
debat Saülem, agebat de Philiſthæis trium-
phum. Ecquando cædar? Cùm viceris, cùm
regnaveris, cùm ſenueris, tum fugaberis à fi-
ho, tum derideberis à ſervo, tum uxores tuæ
ab hofte tuo tua in domo proſtituentur; quæ
omnia conficientur quidem à perduelli, ſed
dictante Propheta, & Dee permittente, non
ut coronet robur tuum, ſed ut tuam urat,

2. Cor.
7. 4.

2. Reg. plectätque intemperantiam. Ecce ego ſuſeitabo
12. 11. ſuper te malum de domo tua, ut tollam uxo-
es tuas in oculis tuis, & dabo proximo tuo.
Hi nimirum fluctus ſunt, quos calcandos ex-
citat Dominus ſervis ſuis. Tum David, cùm
fervet dolor, & parcet Semei, & Abiſai non
parcet, Abſalonem propugnabit, & de fe-
riente Domino benedictionem percipiet. Et
2. Reg. ait Rex, Quid mihi & vobis eſt, lii Sarviæ?
10. 10. Dimittite eum, ut maledicat. Si forts reſpi-
iat Dominus, & reddat mihi Dominus bonum.
2. Reg. Nervate mihi puerum Abſalom. Davidi non
18. 5.

abſimilis Paulus, in quem conſpiravere Ty-

Oliva

ranni, Mare, Terrâque ipſa. Siquidem vin-
ctus vi tempeſtatis ejectus eſt ad Melitæ lit-
tora, ubi eum vipera momordit. Quale thea-
trum, in quo dabatur Paulus naufragus ca-
tenâ devinétus, & angue obligatus? Quid
ilii immune ſupererat aà vulnere? Compel-
luntur vel hoſpites exclamare: Uiique bomi- Act. 28.
cida eſt bomo hic, qui, oum evaſerit de ma- 4.
ri, ultio non ſinit eum vivere. Libet de quo-
vis Domini athleta illud inſcribere: Certa-
men forte dedit illi, ut vinceret. Erubeſcit
Dominus in arena ſua citra ſanguinem dimi-
cari. Luctari nos vult cum Elephantis & Ti-
gribus. Si vel unguis unus incruentus ſit,
pudet eum militiæ noſtræ. Semel Adæ de Po-
mo uno trophæum ſtatuit. Et ideò fortè Gra-
tiæ ejus vis omnis elanguit, ceſsitque arbori
homo innocens & immortalis, cujus deinde
poſteris clibani, gladiique ceſſere. Exſcendat
proinde quiſque noſtrum de navi, &, ſi Chri-
ſtum diligit, teſtetur invictam in undis eſſe
Charitatem ſuam. Illud cavendum eſt, ne
audax exſcenſio ſit, & languens inter undas
progreſſio. Cave, ne tyro ſis ſtrenuus, &
emeritus trepidus. Time, ne, cùm Chriſto
dixeris; ſi tu es, jube me venire ad te Juper Matth.
undas- illéque dixerit, Veni, tu mergi inci- 14. 28.
pias. Stravit tibi Chriſtus iter ad ſe citharis,
Prætextis, uberibus, dexteriſque: Quæ om- Tepidiras
nia calcaſti, cùm juventutis delicias, familiæ toft fer-
dignitatem, parentis orbitatem lachrymaſque *oνα.
ſpreviſti. Verere modé, ne qui ſericum de- Vro de-
rififti, panno hæreas: ne, qui jacentem præ- gener.
tervectus es Patrem, in amicum impingas, Religioſi
qui te ſtantem, ſi neſcis, elidit. Cave, ne, ſ tepidi
poſt Charybdes, naufrageris in portu; ne, Eint.
qui congreflus es cum vulturibus, a ficedu-
lis diicerpare. Quæ ſanè ſtrages, non tibi tan-
tùm exitio, verùm etiam Domino tuo foret
dedecori. Crediderim ego ſanè, quuùm Pe-
trus fluctus calcare cœpit, evocatos à Chri-
ſto Seraphinos ad tantæ ſpectaculum charita-
tis. En, inquiebat Angelis Dominus, quo
modo diligor à cinere. Audet pulvis, quod
vos forſan non auderetis. Mortem proculcat,
qui ad me venit. Non mare reſpicit, qui
ne videt. O meos feliciter labores poſitos!
