. men, nequicquam commotum Dominum eàâ
Zadas deſignatione flagitü. Conticuit, diſſimulavit,
Proditon. & , penè dixerim, de deſperato transfuga non
penitus deſperavit. Speravit abduci à ſcelere
etiamnum poſſe, qui livore alieni obſequii ur-
gebatur ad parricidium. At ubi humilitatis
odio, exagitatum cognovit perduellem, eju-
lavit confeſtim, deſignavitque proditorem.
Virtus ſo- Cùm hac dixiſeet JäsUsS, turbatus eſt Siritu,
lida & proteſtatus eſt, & dixit. Amen, amen dico

Mat 26.

nmilt. vobis: quia unus ex vobis tradet me. Quæ iſt⸗
76. . 89 . TDi
ſo. 13. 10. hæc fuere, quæ dixerat? Nempe; Ni ego lavi

pedes veſtros, Dominus & Magiſter: & vos de-
betis alter alterius lavare pedes. His Judas ſuc-
cubuit, qui lupos, qui lanceas non expaverat.
Ut enim naufragatus eſt Pharao in mari ru-
bro, ſuis cum rhedis, ità cum pinnis ſuis im-
quiſſimus Icarus in pelvi periit, ubi humili-
tatis æſiu ſuas diſſolvi ceras indoluit. Amen,
amen dico vobis: quia unus ex vobis tradet me.
Nunc tradar certiſſimè, quando in ſcenam Hu-
militas prodiit. Nam profuſi nardi poterat ut-
cunque transfuga obliviſci. At diluendis fra-
trum pedibus ecquando Superbiæ abortus ac-
quieſceret? Nimis arduum eſt, ut, qui ſupra
ſidera ſolium attollit, infra pedes minimorum
caput inflectat. Jejunavit, oravit; evangeli-
zZavit: ſubmitti non poteſt. Hinc diſcas per-
velim, quanti ſit tibi vocationis tuæ ſtatio fa-
Societas cienda, ubi Sacramentum Humülitati dicis,
JIESU. téque hoſtem fore implacabilem dignitatum
Religionis omnium polliceris. Vel Samuel tantæ Vir in-
perfectio. tegritatis non ſine ejulatu ſe Magiſtratu abdi-
Religionis cavit: & quamquam præefle nollet, invitus
S 2., tamen;, alium, qui regnaret, inunxit. Diſpli-
1. Reg. 8. zeit ſermo in oculis Samuelis eò qitòd dixiſſent:
6. Da nobis Regem. Tanta eſt Humulitatis violen-
tia, in ſumma quoque mollitudine mentis.
Ninurum perdifficilis deſcenſus animo eſt, qui
corpori mirum in modum accinit. Abſalonem
intuere non iniquè à Patre ferentem illatas
exilii injurias: eundem tamen pugnaturum
cum Patre, ubi de corona;, regnéque agere-
tur. Caveamus, rogo, ne nos ſuperbia vel-
licet, nam hæc & à Chriſto fugit, & Davi-
dem effugavit.

Dixit autem Dominus ad Abraham:
Quare riſit Sara? Gen. 18. 13.

Se veri- Modò naſciturum & Sara filium feſtivè An-
. gelus nuntiat, modé rifſum & Sara crepuiſſe
Superioy ſeverè arguit. Ut ſcias, non ità azymo buty-
d virler rôque remollitum zelum Angeli fuiſſe, quin
ters, holpitam paratus eſſet arguere de cachinno.
²¾ Porròô meditabatur, per id temporis, Angelus
evrerſionem fornicantis Sodomæ: & tamen

tantum cùm volutaret ſupplicium, tantumque
facinus, in ſæce criminum maxima, minimam
in anu honeſtiſſima maculam non neglexit.
Quare riſit Sara? Ubi es, qui vacare tibi per-
negas, què ſcurrihtatem inſequare; profligan-
dis criminibus occupato? Num incenſurus So-
domas accedis? Quas licet demolirere, pudi-
cum tamen in nonagenaria riſum præterire non
potes ſine ſupplicio, ſi Dei nuntius & Myſtes Ver ce:
es. Ne verô arbitrarere, ad hæc comprimen- di vc:
da ſi fortè abjiciaris, fore, ut dignitatis tuæ Epiſcopus
faſtigium decreſcat; animadverte, non tum corrigat. 5
Angelum appellationem Domini ſortitum;
cùm Saræ fœtum prædixit, ſed cùm illius im-
probavit nutantem fidem. Cui dixit: habebit lbidem,
hilium. Quis dixit? Vix ſcio. Angelus, ut mul-
tum dicas, eſt, qui partum enunciat. Dixe- Ibid.
rimt ad eum, Ubi eſt Sara, uxor tua? Verùm,
qui Anum inſimulat, non Angelus, ſed Do-
minus eſt. Dixit autem Dominus ad Abraham:
Quare riſit Sara? Ergo non minuitur ſeveri-
tate, & criminis tum diſquiſitione tum corre-
ptione fulgor, ſed augetur. Elucet id in Aga-
reé, quæ ab Angelo de fuga commonita, juſ-
ſaque ad Saram regredi, eique ſubjici, Voca- gen. 16.
vit, inquit, nomen Domini, qui loquehatur ad 133.
eam⸗ Tu Deus, qui vides me. Quæ ſanè an-
cilla, ut pro Deo hunc eſt reverita Angelum 5
à quo & ſceleris reprehenſa, & ſervituti red-
dita eſt: ità Angelum illum, cujus delinita
blanditiis & aquæ fontem invenerat, & futu-
rum in gentem magnam didicerat Iſmaëlem,
ne ſalutatione quidem impertiüt, aut ullo 11-
lum honore dignata eſt. Quæ videns puteum en.2
aquæ, abiit, & implevit uttem. Uſque adeò 30,
clariores & nuſquam futuri & nunquam ſu-
mus, quam cùm expurgandis crimimibus inſti-
terimus etiam Ancillarum. Meminiſſe velim
te, tum Dominum Davidis fuiſſe filium ſalu-
tatum, quùm & Templo ſæcem illam virorum
exturbavit, expiavitque atrium tum grege:
tum fœnore. Ejiciebat omnes vendentes. Vi- Mat. 21.
dentes autem Scribæ pueros clamantes, Hoſanna 3.
Filio David, indignati ſunt. Nam & Petrus,
qui JIksoM nutrientem vulgus innumerum di-
vinâ annonæ exſuperantiã Magiſtrum non di-
xerat, eum Præceptorem appellavit, ubi aruit-
ſe eam conſpexit ficum, cui Dominus maledi-
xerat. Et recordatus Petrus dixit ei: Rabbi, ec- Marc. 1l.
ce fcus, cui maledixiſti, aruit. Hinc eſt, quòd
antequam Paterfamilias in jus vocaret diffama-
tum villicum, Homo quidam dicitur. Ex quo
verò quæſtioni ſubjecerat villicum, Dominus
appellatur. Homo quidam erat dives, qui a- Luc. 16.2
bebat villicum.. Quid faciam, quia Dominus
meus aufert à me villicationem. Audin? Qui
homo tantùm dicebatur, cùm dives dicere-
tur, Dominus eſt, ex quo Villicus ambula-
vit in jus. Nimirum dicta iniquis dies facit
ex homine Dominum. Dices, nunquam eum

à Villico hominem dictum, ſed ſemper Do-

minum appellatum: ideéque ſciri non poſle,
an & ſeveritate tantus ei decor affulſerit. Quin
illum nunquam à Villico compellatum, di-
Gtumque Dominum audies, niſi cùm aut de
abdicatione villicationis agitur, aut certè à de-
bitoribus aut cori repetuntur, aut modii. Ut
ut verô locutus ſit Villicus, Lucas certè, qui
eum initio Hominem dixerat, poſt exautho-
ratum Villicum, appellat ipſummet Domi-
num. Et laudavit Dominus villicum iniquitatis.
En homo quidam quo modo in roſtris ſeve-
ritatis:

Severi-
tas.

VerA.

lLuc. le.
14.

Mlatt, 2n

7.

Lrod 4.
18. 19.

ritatis, dum ſervum dedecorat, ſe cohone-
Dignizas ſtet. Ut enim ille Villicus eſle deſiit, hic coe-
pit & eſſe Dominus & dici. Homo quidam
habebat Villieum. Et laudavit Dominus Vil-
licum. Accinit villicationi cœna, quam & Mat-
thæus à Rege, & à Viro quodam ſcribit Lu-

Vera.

1 . Matth. & cas inſtructam. Nimile factum eſt regnum cœlo-
8denet 22 t, num homini Regi, qui fecit nuptias filio ſuo. Ità
O. Matthæus. Lucas ê contrario ait: Homo qui-
Luc. 14. Jam feci Si regium eſt, ſiru-
“õ . dam fecit &œnam magnam. Si regium eſt, ſtr
1 xiſſe convivium, hic dici Rex debuit, cujus

mam XI12
dl fuiſſe cozna fertur perlauta. Cur ergo Rex

ille, hic homo dicitur? Nimirum cùm hic ac-

MKZ cubitus impleviſſet erronibus, ne lepram qui-
H dem in eis, ulcerâque exploravit. Ille verò &
ze-i intravit, & inquiſivit, & vel inornatum abri-
n, pi confeſtim juſſit in tenebras. Intravit autem

3 Rex, ut videret diſcumbentes. Quin hic ipſe
cùm nuptias apparat, ità Rex appellatur, ut

Ee etiam homo eſſe feratur. Homini Kegi, qui fe-
er cit nuptias filio ſuo. Ubi verò convivas circum-
ſpexit, & manicas expedivit, tantùm Regis
e. titulo compellatur. Tanc dixit Rex Miniſtris,
n ligatis manibus & pedibus ejus, mittite eum in
deg gen tenebras exieriores. Illud quoque & illum ex-
nd authoravit, inque ordinem gregariorum rede-
git, quod in ees;, qui coœnam præ bubus ne-
um glexere, illud tantùm perfrigidum verbum
d Luc. 14. pronuntiavit: Dico vobis. Quid dices, cùm
lnin 24. jugo ſit cœna poſthabita? Quia nemo viròrum
illorum, qui vocati ſunt, guſtabit onam meam.
en, Quam terrificum in perduelles tonitruum?
b Ut perdas iniquos, illud ais, quod ipſi præ-
elſt ſtitere. Non guſtabunt cœnam tuam. Hoc ut
edn aſſequerentur, emêre juga. Homo es. Homo
n d. quidam fecit oœnam magnam. Audi quid is
iſt. eflecerit, qui ferrum educendo, ſibi coronam
Velin Matt. 22: elaboravit. Rex autem cum audiſet, iratus eſt.
nſch⸗ 7. & miſſis exercitibus ſuis, perdidit homicidas il-

rorun los, & civitatem illorum ſuccendit. Regium
Geke Pialm. z. enimverò eſt damnare peccantes. Ego autem
6

. . un . conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper Sion montem
llenmir Janttum ejus. Ut te Regem probes, quid ages?
betna, lbid. Reges eos in Virga ferrea: & tanquam vas fir
“ guli confiinges eos. Viden' non carnificis, ſed
ic Regis eſſe vaſa iræ diffringere. Non tam re-
iaul. gium eſt, arces exſtruere, areas explicare, re-
lelh⸗ nuntiare Prætores, Conſules deſignare, quaàm

li,erM fornices deſtruere, parare carceres, peccantes
,ani proſcribere. Rex es laudatiſſimus, ſi ferream
impingas clavam in luteas ollas contumeliæ.

ſgema⸗
E Non ergo mirum, ſi eodem puncto temporis
K*ãj/ Exod. 14. idem Hebræorum ductor, & Angelus appel-
ilelu ¹8. 19. letur, quuùm ad ſecuritatem Iſraelis nubem boſt
“ terga eorum circumegit; & vocitetur Domi-
nus, cum abs ſe ſubmerſum iri pollicetur E.-
nn gyptiorum rhedas & cataphractos. Nient E-
d Brod. 1. Oyptii, quia ego ſum Dominus, cum glorificatus
. Jfuero in Pharaone, & in curribus equitibus
ſg ii Exod. 14. . En Dominum, cùm demergit. Tolleénſ-
an eu 5.. 4. gue ſe Angelus Domini, qui præcedebat caſtra,
her Dr. abiit poſt :: & cum eo pariter columna nubis;
1 le, ita ut ad ſe invicem accedere non valerent. En
1. Cun in beneficio ex Domino Vigilem, tantumque
n,. Angelum, hoc eſt, Nuntium merum. Dabis
nan le lam, credo, manus, faterique cogèêris, non in-

eie⸗ decorum tibi fore, ſi animadvertas in impios,
odi. quando tunc Angelo legatio in principatum ef-
te, floruit, cùm Pharaonis exercitum, non bellan-

autho- do, ſed plectendo, profligavit. Mirari prop-
Don e terea deſino, ſi & aperuiſſe Dominus ſcribatur
iglitcli oculos Balaamo, ut ſtricti ab ſe ferri fulgore
1s Eif⸗ Ethicæ Comment. Tom. IV.
itab

Stromatum, Lib. II.

77

terreretu: & Angelus appelletur, cùm eum
ad vaticinandum miſſum facit invulneratum.
Aperuit Dominus oculos Balaam. Ait Angelus, Num. 222
Vade cum iſtis, & cave, ne aliud, quàm præ 31:35.
cepero tibi, loquare. Patet hinc ſané, cur ad
ſupplicium Pontificis Deum Paulus imploret:
& Nazarenum invocet JESsUM Petrus ad inco-
lumitatem claudi. Percutiat te Deus, paries Act. 23
dealbate. Ait ſubiratus Ananiæ Paulus. In no- 1 Gt. 3.
mine Jeſu Chriſti Nazareni ſurge, & ambula. !'3. 6.
Clamat Petrus ad Templi fores miſertus men-
dicantis. Nimirum Divimtatis eſt impium per-
dere. Nazarenum eſt, opitulari miſero. Ideò
in æquitatis ſolio conſidens Cephas, ut men-
titam Sapphiram plecteret, non Chriſto no-
men, ſed Numen Spiritus deduxit in concla-
ve. Ut claudus ſurgat, Chriſtus invocatur.
Ut perjurus cadat, arceſſitur Dei ſpiritus. A
nania, cur tentavit Satanas cor tuum, mentiri Acte 5. 3.
te Wiritui Sancto? Sat eſt humanitas verbi,
ut claudus erigatur. Collega Petri fit Spiritus
Dei, ut occidat fur. Cumque eſſet in itinere,
in diverſorio occurrit ei Dominus, & volebat :
occidere eum. Audin' Dominum eum dici An-
gelum, qui ferrum Moyſi in jugulum inten-
tabat. Et idcircò pereuſſit eum Dominus, eo quod Gen. 38.
rem deteſtabilem faceret. Viden'’, vindicem per- ¹0.
ditiſſimi Onan non maſtigiam dici, ſed Domi-
num appellari! Timeſ-ne adhuc quin tua ſtet
dignitas, ſi Angelos æmulatus, cachinnos vel
in nonagenaria reprehendas, quando prophe-
tans Angelus Iſaaci ortum, Angelus eſt, imò
ne dicitur quidem Angelus; & de riſu, mu-
tationéque fidei, Saram Angelus arguens in
Domini fulgorem, & nomen aflurgit?

Exod. 4.

Er aliud cecidit inter ſpinas, & ſi-
mul egortæ ſpinæ ſußocaverunt illud.
Luc. 8. 7.

Is ager humani cordis eſt, ut ſterileſcere, Agrieul-
otiarique non poſſit. Si ità eſt, cur ſpinis po- furz al-
tiùs, quàm culmis libet abundare? Receptum eg.
Chriſti frumentum ſi rejiceres, nec pungere- ei, ſe-
re; damnarem diſpendium, otium fortè non quentes.
improbaremn. Cùm verô dumis exulcerandum, Chriſum
lacerandumque cor ſit, niſi Domini ſui triti-legui.
cum nutriat, inſania profed eſt, cum feria- rse
ri non liceat, ſpinis infudare malle, quam De'gelex.
ſpicis. Tædere populum coœpit, propè Edom, ſtatus.
itineris & Mannæ. Num vacaſſet propterea Apoſtata;
aut à labore, aut à ferculis. Pertæſum coli Peczati
eſcas impudens guttur glutire deſiderio copit damona,
tum pepones tum cepas. Vides, aut Angelis
convivendum aut £Ægyptiis? Viarum oſor ig-
nitis Anguibus patuit. Nonne præſtabat am-
bulare, quam jacere? Chananæos cædere;
quam à Serpentibus vulnerari? laureis redimi- .⸗
ri, quam cataplaſmnatis obligari? Non reſpi-

rabis, ſi columnam ſequi deſieris, ſed exſpira-

bis. Aufugit & domo Abrahæ contumax Agar.
At quò evaſit? in Carmelum aſcendifſe eam
credes, aut propter Jordanis ripas conſediſſe.
Jacuit in eremo. Cämque inveniſſet euzm Ange- Gen. r15
lus Domini in ſolitudine, quæ eſt in via at in 8.
deſerto, dixit ad illam: Agar, ancilla Sarai,
unde venis, & quò vadis? Nihil exponi accom-

modatius ab Angelo potuit, quo mens Ancil-
læ ad ſaniorem frugem retraheretur. Unde ve-
nis à Et quò vadis? Quaſi erranti fubindicet!
Noli tentorium Dominæ tuæ declinare. Nam
RW 6 23 =

Jon. I. 4.

Vocatio

Preta.

Tepiditas
poſt fer-

Vorem,

78 Oliva

ſi verbis ibi durioribus carperis, hic fame,
inedièâque conficieris. Non enim à domo Sa-
ræ in hortos Aſſyriorum transfugitur. Eremus
excepit, quæ ab Abrahamo profugit, ancil-
lam. Ac ſi dicat, diſciplinæ te piget tritici?
Spinis obruêris ærumnarum. Antequam Dei
ſemen excutias, diſpice, quibus ſis dumis con-
ſerenda. Id, quod Agar non expendit, cùm

receſſit ab Abraham. Nam, cùm ex ea fciſci-

tatus eſt Angelus, & unde & quò abſceſſiſlet:
Unde venis* & qué vadis?“ Limen illa tantùm,
carceréſque deſignavit erroris ſui, metæ pe-
nitus immemor. Quæ reſpondit, à facie Sarai
Dominæ meæ ego fugio. Bene eſt, unde fuge-
ris, video: at quò evadas, nec te proſpexiſſe
conjicio. Frequentiſſimè id inſaniæ pus morta-
les exeſt. A Deo enim reſiliunt, ignari quoò
ſint deventuri. Tædet eos præceptorum Do-
mini, inſcios profectò, quàm duræ, diræque
leges eos maneant in campeſtribus voluptatis.
Vitaturus Dei faciem Jonas, naulum dedit, &
cum perduellibus Ethniciſque navigavit. Ur
iret cum eis in Tharſis, à facie Domini. Quò
vVadis, infelix? A Domini facie. Non iſthuc
ego te rogavi. Quò ſecedas, exquiro, non un-
de. Et quando metæ incogitantem te furor
abſtraxit à Deo, monebo te, quòô ferare. Nau-
lum primò exſolves, ne vel ipſa te gratis cala-
mitas elidat. Exhauſtà Arcâ, exhaurietur &
navis: ut enim aurum tu modò expromis, ut
fugias; ita nautæ tollent è carina te, ut nau-
fragium evadant, eriſque piacularis pereun-
tium hoſtia. Et primò quidem fluctuum im-
manitate terreberis, tum lethargo opprimère,
exinde vigilia laborabis excitatus à nautis,
mox cogéris tuum vulgare ſcelus naviganti-
bus, deinde nudaberis, poſtremò vitæ famæ-

que inops projicieris in mare, utque aliquid in

15§. Zonas.

Gen. 4.
16.

naufragio ærumnoſius naufragio patiare, hau-
rieris à Ceto. En quò evaſurus ſis à Deo pro-
fugus. Quam feliciùs tuis proſpexiſſes fortunis,
ſi, ad imperium Domini, triticum Verbi ger-
minaſſes. Noluiſti frumento abundare? Spinis
effocaberis. Tuis proluſit infortuniis Cain, qui
Dei vultum colloquiumque pertæſus, erro,
paviduſque terram circumiit. Egreuſque Cain
à facie Domini, habitavit Profugus in terra ad
Orientalem plagam Eden. Non te prolectet
Oriens ſuæ lucis alluvione. Peccanti enim,
exulantique à Domino nox paratur in luce.
Latet occaſus in Oriente. Nuſquam enim non
miſer eſt, qui à Dei vultu digreditur. Miſeret
me agrorum;, quos divini ſeminmis piget. Du-
mis obruentur, ſi Dei triticum non fovebunt.

Synagogam reſpice, quæ Chrifſti obluctata E-

vangelio, catenis, gladiiſque perimitur, nec
perit, ſuo ſuperſtes ſupplicio, funere in car-
nificinam vivax. Judam intuere e ficu pendu-
lum; qui, ut pudoris baltheum faſtidit, re-
ſtim ſibi concinnavit in atrio. Conwivas con-

templare, quibus, cùm coœna Regis inviſa eſ-

Confider=
zia in
Deo.

ſet, boum juga quinque impoſita ſunt. Nonne
feliciores in epulo forent, quam in lyra, ſul-
ciſque. Cœnaſſes cum Chriſto, qui ab eo tranſ-
fuga defudas in porcis, & agrum vertis.

mere. Matth. 14. 28.

Navigabant ex præcepto Domini, & mo-
ri timent. Quin ipſimet trepidantes Apoſto-

li non multò ante ſæviori concuſſi tempeſta-

te minas æquoris eluſerant. Et modò captivum
ſuum timent, præcepto licèt Domini commu-
niti. Ergone obluctatus Dei voci, imperiô-
que, Jonas exultabit in Ceto: & vectus im-
perio Chriſti chorus Diſcipulorum trepidabit
in navi? Hunc porrò metum utcunque tule-
rim: aberat enim Chriſtus, cum cymbula ja-
ctaretur in medio mari, idque noctu. Quis
autem timuiſſe de die ferat Apoſtolos, cùm
Irss dormiret in puppi? An mortis ibi per-
timeſcenda irruptio eſt, ubi vita conquieſcit?
Domine, ſalva nos, perimus. Dormiebatis, Matth.
qui ità pavori advigilaſtis. Hi porrò nuperri- 8. 25.
meè viderant à ſocru Simonis abactam febrim,
ſolo Domini attactu. Tetigit manum ejus, & Ibid.,
dimiſit eam febris. Ergone, cùm ægrotare A-
nus non poſſit, quam Chriſtus tangit, nau-
fragari Navis poterit; in qua ſedet JEsUs, &
reſpirat ? Quid timidi eſtis, modicæ ſidei ?7 Ni-
mirum & cœnam Chriſto parare conſuevit Mar-
tha, & Chriſtum inungere Magdalena non
dubitat, neutra tamen revicturi Lazari vati-
cinium excipit. Reſurget frater tuus. In reſur- Joa. II.
rectione, in noviſſimo die. Maria item: Ni fuiſ- 23.
Jes hic, non eſſet mortuus frater meus. Cecidit
ad pedes ejus, & dubitat. Tua primùm fides
corruit, ne crederet, quàm religio, ut coleret.
Ita-ne pedes, quos fide inunxeras, ſodas am-
biguitate? Adoras vitam, & de morte tre-
pidas? Rara ſanè etiam in Amante fiducia.
Quid quod Pythoni promptiùs fidimus, quàm
Numini? Mortuus eſt ergo Sail propter iniqui- I. Para.
tates ſuas, eg quòd prævaricatus ſit mandatum 10. 13.
Domini: ſed inſuper etiam Pythoniſſam conſu-
luerit, nec ſperaverit in Domino: propter quod Sasl.
interſecit eum, & tranſtulit regnum ejus ad Da-
vid, filium Iſai. Porrô cùm tergemini hic ſce-
leris arguatur Saül, ſpreti ſcilicet præcepti,
conſulti Pythonis, & ſpei in Deum neglectæ,
exutus quidem regno eſt propter Inobedien-
tiam, ne ſcilicet hominibus imperaret, qui
Deo non paruerat: occiſus verò eſt, quòd
Pythoni plus fiderit quaàm Numini. Sed inſuper
etiam Pythoniſſam conſuluerit, nec ſperaverit in
Domino. Sequitur. Propter quod interfecit eum.
Ut vides, rebellione ſceleſtior diffidentia eſt:
potuiſſétque Saül, etiam conſulto Pythone,
non perire, ſi de Domino non deſperaſſet.
Una eſt confidentia, quæ Deum in promum,
ſtructorémque noſtrum commutat. Jacta co- Pfal. 54.
gitatum tuum in Domino, & ipſe te enutriet. 23.
Unum hic libet raptim expendere: ut intelli-
gatur, quanta ſit confidentiæ gemma. Lpſe,
inquit, te enutriet. Meminiſſe velim te, ac-
cinctum cilicio Eliam in obſequium ſui vix
Corvum promeritum. In quem ſacrificulorum
cruore madentem Angeli miniſterio liberalior,
munificentiorque Domini fuit providentia. At
tibi non Ales aut Angelus, ſed ipſe miniſtra-
bit tibi. Et quidem non tranſiens, ut Apoſto-
lis, ſed ex condicto, conversâ in tui tutelam
ſui ſolii poteſtate.

Mortuus eſt Saül propter iniquitates
Jſuas, eò quòd prævaricatus ſit man-
datum Domini, quod præceperat. I.
Par. 10. 13.

Invaluere Philiſthiim: obſtitere certamini Jeccae:
montes: David pugnæ non interfuit, ideéôque, Trizala .
certatum eſt iniquo Marte, in jugis Gelboë. tionam

Falleris. fons.

dei

Sui

,
,hes
15.2²4

ledie
is e

let.

Ercon.
nunit
io tin
da.
EZtl
Kiia

ſalent

1 bar.
3.

5§. Btcle-
ſe Roma.
uu,
Neya dar
he⸗

Bei Irs. Falleris. Non loci iniquitate, aut hoſtium
numero oppreſſus eſt Saul, ſed ſuo in ſeeleré
occubuit. Mortuus eſt propter iniquitates ſuas.
Lorica, quâ dolones hoſtium eludas, Lex eſt.
Eà ipretàâ, telis hoſtium nudus pates: Vide
autem, ut Dei vox ſit præcipientis tibi vox
Eceleſßa- Sacerdotis. Inſimulatus enim ſervati Agagi à

Saul.

1 Sien 3 , Samuele Saül in ſui criminis patrocinium ex-
1 1, Reg. clamavit: Peccavi, qitia prævaricatus ſum ſer-
. 15. 23. monem Domini, & verba tua. Extenuare ſtu⸗
duit facinus ſuum, quaſi non cœlo tantùm re-
W obedien- pugnaſſet. Et Verba ta. At hic nulla de Sa-
lr iuß zis cuili- mnuelis edicto mentio ſed unius fuiſſe manda-
d. rurm Domim, quod Regi Sacerdos imperave-
4 i Excom- rat. Non enim ait, Eô quòd prævaricatus
A

makica- ſit mandatum Domini & Samuelis: ſed unum

ir. tio timen- ſpretum Numen Saülis funere vindicatur. Quid

e . ergo hümana deblaterat prudentia contra E-
Kici coli phod. Audin! Etiam, ubi Sacerdos Regem
r.

debent. alloquitur, non de adolendo thure, ſed de
non abolendo Amelech, non ſolàùm non ſperni
it. pPpoteſt, quin moriatur tranſgreſſor: verum;

u. l quæ Principi per eum indicuntur, non Sacer-
fiſg dotis, ſed verba ſunt Numinis. Non, inquam
Kicit Numinis & Samuelis, ſed tantùm Dei man-
ie data eſle credenda ſunt. Ità enim Dei Spiri-
lret tus ait, ubi ex Columba factus eſt Vultur, &
an. non jam Auſter eſt, ſed Aquilo; furens, non
de. 1. Par. 10. fovens. Mortuus ſt Saul, es quòd tranſoreſſus
Ccn. 3³. — ſit mandatum Domini. Ubi Samuel in elogio
Glin damnationis? Caveant, fogo, Principes, vi-
igti. deântque, An Epiſcopi animarum ſpernendi
Netunn l ſint in iis, quæ ad Eccleſiam ſpectant, quando
uuſr⸗ etiam in Lege non auditus Sacerdos à Rege
nod 1i. in iis, quæ ad imperium, bellumque attine-
4De. bant, ſolà morte imperantis potuit vindicari.
eſe At quà ratione mortuus? Gladio ſuo; inquies.
h, Eſto: ſed in ultionem violatæ obedientiæ, ob-
eelke, truncari, quamquam mortuus, debuit. Die
Eec S. Ecele- gilur altero, inquit, detrabentes Phili im
,gi k Roma.- WPolia aſorum, invenerunt Naul & ilios ejus.
cl Pæpa par Cimque ſpoliaſſent cum, & amputaſſent caput
ii, ulpe. ar miſcue mdaſſent arma ejus conſecraverunt in
Eri Jfano Dei ſui & caput aftxerunt in Templo Va-
e gon. Quam concors flagitio fupplicium! Spo-
: liatur phaleris ſuis, qui manubiarum cupiditate
3 regiam ſupellectilem non exuſſerat. Capite di-
ni minuitur, qui ſuum detrectavit revereri & fa⸗
lct teri caput Sacerdotem eſſe. Nudatur armis;
nm, 13 quando iis uti neſciit, ex mandato Samuelis.
Enig Denique Caput, quod ſubmittere Tabernaculo
unitei noluit, confixum ad ludibrium eſt in Templo
inelr Dagon. Meminerint Principes Græciæ Cæſa-
N, res, quam Petro ſubmittere cervicem recuſa-
te, . runt, inflexiſſe Mehemeto. Proſtat in Arabum
ſi n Spelæis Cæſarum infula, quæ à Templo Dei
guloton ſui defecit. Aut Deo, aut Dagoni ſubmitten-
enlil, dum eſt caput. Viciſſet proeul dubio Saül, ſi

Nra A Samueli paruiſſet. Contemptu Sacerdotis, non

niilte. imperium amplificavit, ſed ludibrium auxit-
ole⸗. Parendo lauream comparaflet: rebellando &
tuelin laure caruit & capite. Et caput aſxerunt in
. Templo Dagon. Fruere delubro Monſtri, qui
Dei tabernaculum refugiſti. Porrò in has con-
“ jectus ærumnas eſt, non ubi à Sacerdote de-
fecit: ſed cùm, defuncto Samuele, ſalva ſi-
4 nn bi omnia fore confideret, tum enimverò hau-
At l ſtus naufragio eſt. Contempti Sacerdotis etiam
einis inſequi ad ſupplicium poteſt tranſgreſſo-
. tes Coronatos. Porrò, quod dixeram, viola-
ertanini , tæ& per Samuelem latæ legis injuriam totam
Nihen⸗ in Deum redundale, & ſupplicio Dathan li-
Gelboe ſin
Filasſ

Stromatum, Lib. II.

——

cet intelligere. Mt ſimt, inquit; Dathan & Num. 46,
Abiron, qui ſurrexerunt oontra Moyſen & Aa- 922
Von, quano adverſus Dominum rebellaveruni.
Nec l hic loquitur, ſed ad Moyſem Deus
interloquitur. Et tamen non repugnare; ſed
litare Numini optabat Core. Attamen ſpre-
viſſe Moyſem, pro rebellione habetur in Nu-
men à Numine:

Aperi mihi, Soror mea, amica mea 3
Columba mea, immaculata meas

Can. 5. 2.

Columba eſt, quæ ſtertit, quæ Chriſto non Gorveczis
occurrit, quæ fores illi occludit, quam ma- mitis.
dentis in impluvio Sponſi non miſeret? Hiſ- Saperiof
ce blanditiis ſaniorem ad mentem revocatur. ſäoi da-
Nec fruſtra. Siquidem ſurgit confeſtim à le- 2 ͤ vos
ctulo, reducit peſſulum, explorat Dilectum; meta.
eumque in horto amplexatur. Tanta vis eſt
ad illiciendum in blanditiis, quæ ſanè vel ip⸗
ſis ſuppliciis potentiores ſunt. Et oravii Jo- ſon. 2.:
nas ad Dominum Deum ſuum, de ventre piſ-
cis. Terruerat eum Dominus, commot in il-
lum tempeſtate. Verum terrore non ad oran-
dum, ſed ad ſtertendum impulſus. Et Jonas deſ-
cendit ad interiora Navis, & dormiebat. Deni-
due oravere in Navi Nautæ, nec tamen Jonas
oravit. Uſque adeò ad permovendos ammos
invalidus Myſtes eſt Timor. Ubi verò a Pice
hauſtus tentorium paratum fibi ſenſit in mon-
ſtro, illicò benignitate Domini in preces effu-
ſus eſt. Vides, ut ſpernantur procellæ, utque
blanditis rebelles illigentur. Perſtrepuit in hor-
to Boreas, ſed maturuiſſe deprehendes aroma-
ta ad afflatum Auſtti. Acrior ſanè in peccan-
tem Saul Samuchs oratio fuit, quàm Nathanis
in Davidem. Ibi enim ſcenam umverſam expro- 1. Reg,
bratio & minæ occupavere: cùm hic & mitior 15. 20.
poœna infligatur, & ipſum temperetuf fuppli-
cium delatione donorum. Dedique tibi domum 2. Reg
HMraël & Juda: & ſi parva ſimt iſta, adjiciam 12. 6.
tibi muliò majora. Cærulei hujuſce arcus deli-
nitus illecebrà David roravit ſanè regiè. E
contrario; perſtrictus fulgetrà Saul Prophetæ
illuſit. Intuefe, an apud Jeremiam profuſa ab
Aquilone olla ullum in Iſraële ſcelus eluerit.
Nulla ibi plorantis gutta: non enim ros lucis
ſtillat ex urna ſupplicii. Nihil comminatus eft
Saulo Jrsos: Dicetur tibi quid te oporteat fa- Act. g. Je
cere. Et ideò flevic ubertim, & flantibus Ete-
ſiis velificavit ad Crucemm. Proſtabat ingens
languentium apud idololatriam acérvus. Ipſa
enim non deſerta modò, ſed inaccefla colonis
inviaque ſqualebat, tuôque in ſitu jacere co-
gebat tabidorum cœtum innumerum. Cæci,
ſurdi, muti, claudique in arena putreſcebant.
Quo putas collyrio proviſum lippis? Aut quoò
ſpecillo perfoſſas ſurdorum aures? Promiſſis,
& ſpe. Confortanini: Deus ipſe veniet, & Iſa.7534
Jalvabit vos. Tune aperientur oculi cæcorum,
& aures ſurdorum patebunt. Non Tiſaphernes
immittetur, qui vos excruciet: ſed Deus ipſe
ad ſalutem veniet. Quo nuntio tum aures pa-
tuere, tum oculi. Nec mirum ſi Ethnici ſau-
ſtitate promiſſi convaluere, quando Idololatria
deferta ſqualidaque non igne, ſed flore ex-
culta eſt. Et florebit quaſi Lilium. Quis ſqua- Ibidin. l
lentem vepribus agrum uno ſperaſſet Lilio ex-
cultum iri? Majora his audies. Quot impac-
tum iri malleos putas in ſilicem, ut exundet

4 in⸗

Num. 20.

1I1.

Num. 20.

8.

80

in flumina?

Ideéque indignatus eſt Dominus, quod bis
Moyſes petram percuſſerit, quæ ſemel icta
aquas datura erat. Quid aio ſemel icta? Etiam
intacta ſolo Prophetæ verbo in torrentes ex-
undaſſet. Loquimini ad peiram, & illa dabit
aquas. En qu ratione duriſſimi quoque fſili-
ces colliqueſcere poſlunt vel virgæ lſuſurro,
vel etiam ſolà, ſine virgis, voce. Revaluere
perjuri ab ignitorum ſerpentium laniatu non ig-
ne, ſed viſu. Nullum adpreflum exſpirantibus

Num. a. Cataplaſmma, & tamen, ſi vidére, vixére. Quem

„.

cùm percuſſi aſpicerent, ſanabantur. Frattes,
& ſi praxoccupatus fuerit homo in aliquo delicto,

Gal. S. 1. vos, qui ſpirituales eſtis, bujuſmodi inſtruite in

ſpiritu lenitatis. Delictum, non labeculam,
fatetur, nec eo irretitum, ſed occupatum ait.
Attamen non igne ſæviendum, ſed aurâ per-
mulcendum peccantem monet. Quin eum nun-
quam ſceleſtlum appellat; verùm invidia no-
minis devitatàâ, hujuſmodi meminit. Imôò nec
coërcendus, ſed inſtruendus eſt. Cur? Nimi-
rum homo eſt. An tibi excidit ferocientem,
rugientem in Jacob Eſaü non fulmine à Sene
compreſſum, ſed roribus reſperſum fuiſſe?

Gen. 27. Irrugiit clamore magno. In pinguedine terræ,

38.

Num. 25,
4.

Ibid. 5.

Apoc. 2.
17

& in rore œ&œli erit benedictio tuu. Quo ſanè
rore ità efferatus adoleſcentis animus refrixit,
ut cædem fratris primô diſtulerit, tum etiam
remiſerit. Venient dies luctus Patris mei, &
occidam Jacob. Rugitus ferocientis elanguit
in ariſtis, reſtinétumque indignantis eſt ful-
men in rore. Utinam reſperſus ità fuiſſet in
Setim laſciviens ſub Moyſe populus. Juſſus à
Deo Moyſes, ad terrorem fornicantium tri-
buum, principes crucibus ſuffigere, quòô hor-
ror increſceret frænandæ, plectendæque petu-
lantiæ par, expromi paſſim ſicas in pollutos
imperavit. Occidat unuſquilſque proximos ſuos.
Quis non putet in rubri maris vorticibus Vene-
rem perituram? Quin;, obſtetricante Sariſsà,
Cupidinem peperit, quem cruore ideò imbuit,
ne ruberet. Et eoce unus intravit ad Sortum
Madianitidem, vidente Moyſe, & omni turbä
liorum Iſrazl, qui flebant. Auſim dicere, par-
cius laſciviiſſet LZambri, ſi mitius in peccantes
ſævitum eflet. Commendo gladium Legis,
ſed opobalſamum Evangelii exſugo. Væ Do-

mini Eccleſiæ, ſi ad Joannis & Jacobi diras

Samaria conflagraſſet. Caruiſſemus Samarita-
næ hydriàâ, Samaritæ oleo, Samaritanorum in
Chriſtum fide; quæque recepit Samaria Ver-
bum Dei, deſilientem in ſe Columbam per ma-
mum Petri non admiſiſſet, ſi tonitruis, ad Fi-
liorum Zebedæi nutum, dejecta eflet. Et pu-
tas, inquies, ſerpentum plagam poſſe olei in-
ſtillatione ſanari? Puto. Nudum, & lippum,
& miſerum, & præ tepore egerendum jam
jam ex ore Chriſti Præſulem Laodicenum qui-
bus tu ferramentis & ignibus combuſſiſſes pari-
ter & ſecuiſſes! Auro Chriſtus & collyrio per-
curavit. Suadeo tibi emere aurum probatum; &
veſtimentis albis induaris: & collyrio inunge ocu-
los tuos. Nubimus, an curamur? Probatica-ne
hic languentis eſt, an epulantis Cana? Tot mor-
bis auro, byſſéque occurritur? Pone ergo vol-
ſellam & terebram; non ſectione aut ſul phure,
ſed candore & gemmà pelluntur animi frontiſ-
ue peſtes. Uno oculorum reſpectu Petrus à fi-
de lapſus ad cœli claves revocatur. Ipſa Naama-
ni lepra non ſudatoriis emuncta, aut inciſa no-

„*
Oliva
Exod Unius contactu virgæ emolleſ-
Od. 17. cet. Percutiéſque petram, & exibit ex ea aqua.

vaculis, aut eraſa, eroſâve bitumine: Jordane
diluta eſt. Luſit æger, ut mundaretur.

Sicut enim fuit Jonas in ventre Ceti
trihus diebus, & tribus nobtibus:

Sie erit Filius hominis in oorde terræ. Cella.

Matth. 12. 40.

perſectio.

Ergo-ne ſepulchrum Chriſti, quod glorio- Moniales.

ſum ab Eſaia futurum pronuntiatur, cum mon-

ſtro, carceréque transfugæ componetur? Com- Iſai. 11.10.

ponetur. Deſit enim Jonas eſſe erro clauſuræ

beneficio, & pſaltes evaſit. Qui dormierat in Tribala-
Navi, in Ceto prophetat. Ut enim Caro Chri- tio atilis.

ſti ex cadavere in beatitatis aram ſepulchri af-
flatu reviruit: ità monſtri ambitu concluſus
transfuga in Dei Vatem effloruit. Quod ſi
clauſtro ità ſcelus reparatur: quo mitore conve-
ſtietur pudor occluſus? An non audis claman-

tem Sponſum: Qoror mea, amica mea, Colum- Gan. 5.a.

ba mea, immaculata mea. Et quiſnam renun-
tiavit tibi immaculatam eam efle, & amicam?
Fores. Si intus eſt, ſine macula quoque eſt.
Vox Dilecti pulſantis: Aperi mihi. Ubi oſtium
circumſpicio, de candore non ambigo. Ipſam
percontare, & diſces, laviſſe illam pedes ſuos,
myrrhâque ſuos digitos perfudiſſe. Nimirum,
ut refloruit intra tabernaculum Aaronis Virga
recondita, ita Chriſti Virga, quæ in agro vix
floreret, nec nuces promeret niſi decuſſis flo-
ribus, intra ſepta gemmas cum flore retinet;
eâſque excoquit in amygdalas. Non ergo mi-
rum, ſi regio domus apparatu abreptus mini-
mè Chriſtus ſit in Sponſæ conclave. Deerat
enim tot inter decora, quo ipſe præ omnibus

trahi peffet. Lectulus noſter floridus: tigna ce- Can. r.
drina, laquearia noſtra eypreſſina. Noli orna- 17.

menta jactare, quæ ſine foribus ſqualent. Unum
oſtium raperet ad te Dilectum, quamvis & la-
quearibus careret aula, & contis fraxineis a-
trium fulciretur. Nuſquam aut cupreflus aut

ſtetit in medio, & dixit eis: Accipite Wiritum
GDunbtum. Quid eò pellexit JEsUM? Fides? Quæ
in Petro claudicaverat. Spes? Quæ peregrina-
batur in Emaus, demiſsâ fronte. Amor? Qui
pellebatur Timore, quo diſcipuli in latebras
abdebantur. Quid eò CHRISTUM accivit, un-
de Fides, unde Spes, unde Charitas intepue-

cedrus in cœnaculo. Et tamen, venit Jeſus, & 02. 26.
I.

rant? Audi: Cuùm ergo ſerò eſſet, & fores eſent lbid.

clauſeæ, venit Jeſus. Datum eſt clauſuræ, quod
Cedro negatum eſt. Meruere transfugæ in la-
tebris, quod, ſine Valvis, Sponſa in cupreſſo
non meruit. Nec plus tantùm indeptæ ſunt fo-
res, quàm tigna: verùm, quaſi adventu Chri-
ſti non abundè coronati poſtes Cœnaculi eſſent,
Spiritum Sanctum in Apoſtolos inſufflavit. U-
ius dilatus eſt Patris allapſus, ut aliquid ſu-
pereflet, quod illatis in coœlum diſcipulis ad
beatitatis cumulum objiceretur. Quin eas ita
fores reveritus eſt Dominus, ut, quod divini-
tatis ſuæ ſpecimen in Matre dederat, quam
naicendo non læſit, in oftio renovarit, quod

intrando non diduxit. Venit JESUS, januis Ibid. 271

clauſis, & ſtetit in medio. Vel recalcitrantem
Reſurrectioni Thomam convenire non dubi-
tat, ſi eum, obſtructis foribus, reſidere ſciat
in conclavi. Hinc eſt, quod alloquuturo par-
vulam Sponſo, non jam de laquearibus tig-
niſve conſilium initur à Sponſa, ſed tantùm
cedro fores compaginantur, & pinnæ muro
Sxtruun⸗

Can

1
12

Ma

Matth
21,33

1, HMMd.

Pccl.n

Luc10,
34.

4 Reg .

20, 2.

Cella
Nelgint
feuſec,

Mris
ie Minn
D
1 Ubale.
