ve mulier non voçatus, interius atrium Regis
intraverit, abſque ulla cunctatione ſtatim inter-
Rciatur. Ego igitur quo modo intrare potero 5
Si Reginæ intrare non audent ad Aflueros,
quis penetrabit ad Reges? Porròô Efſtherem
cunctabundam, & oppertunitatem loquendi
præſtolantem iis verbis Mardochæus exſtimu-
lavit ad irruptionem. Ni nunc ſilueris, per aliam
occaſionem liberabuntur Judxkxi- & tu, & do-
Protedto. Mus patris tui peribitis. Et quis novit, utrum
res nſto- idcircò ad regnum veneris, ut in tali tempore
Anlie: parareris* Jejunabo, & tunc ingrediar ad Ke-
wes; a. gem contra legem faciens non vocata, tradenſ-
reant hu- dué me morti & periculo. Is animus fœminæ
manis re. fuit, & is eſle debet Miniſtrorum, qui au-
Tedibts, dacter non evocati, nec interrogati ſignificare
“ a Principibus debent oppreſſiones, incommoda-
jf populll .
in in⸗ Cnci. regnoque periclitata. Id ipſi agant minus Prin-
eille, nn, rii veri Cipi placituri. Quanquam tantiſper Toparchæ
en coree , ireißer mordeantur, cùm ab oppreflione abducuntur
enile e . inviſorum: mox famæ memores eos amant, à
—KũZ Mhun, quibus ſeſe norunt ſubductos infamia Ut enim
Pproditorum citò poœnitet: ità ſuaſores æquita-
tis, ut deferbuerit ira, ſunt imperantibus gra-
tiores. Obſervandum autem illud eſt, quod
quemadmodum & Poëmata brevia interdum
ſunt, & longa Diſticha: Ità interdum reus
poſt decenmum citò expeditur, cùm alius poſt
biduum ſerò exſolvatur. Sic etiam litium ali-
quæ, quàm maximè involutæ, prudentiſſimè
producuntur. Ceraſa in Junio ſerotina eſſent,
& Oleæ in Novembri præcoces dicerentur.

lbid.

renti

Eapedit vobis, ut unus moriatur homo

Pro populo. Joan. II. 50.
Politien. Expedit, vox una eſt, ſed quæ, in mo-
rem Nili, & proruendo ſibi conterminos ſur-
dos reddit rationi, & in mare oſtis ſeptem-
plicibus procurrit, quorum nullum non ma-
re eſt; nec Ægyptum alluit, ſed obruit,
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Ratione:
privata.

que innocentium. Id præſtitit Eſther, vità

361

unâmque foœcundandi artem habet, inunda-
tione ſcilicet demergere, quos irrigat. Porrò
Cœlum æreum reddit, quà profluit, campoéſ-
que, quos alluit, pares facit Gelboë Apenni-
nis, rore cœlis interdictis, omnique penitus
imbre deſiccato. Quis Ægyptiorum cœlum
unquam aſpexit? Et quis inumbratus funeſtiſſi-
mo Expedit, Coli, Aſtrorumque recordetur?
Et quando in Ægypto agimus, quis Joſephum
ſubjecit haſtæz, & vendidit Iſmaslitis? Ex-
pediebat fratribus, alias ſervituris. In Davi-
dem quis Saülem efferavit, quem ipfe vindi-
caverat à Gigante? Expediebat carere trium-
phatore. Quibus furiis adactus eſt Cain in
ſtragem fratris? Expediebat, minorem natu
non fore Numini chariorem. Verbo, prodi-
tiones, parricidia, ſortilegia, ſacrilegia hoc
ſtatumine impedantur. Saül cum Saga? Prin-
ceps cum plebeia? Moriturus cum malefica?
Expedit. Joab militiæ princeps, & Abiathar
ſummus Sacerdos cum Adonia? Expedit.
Damnat Pilatus, quem pronuntiat innocen-
tem? Expedit. A quo ſanè Expedit, quàâ ſe
Abrahamus generoſitate expedivit? quàùm,
rejectis muneribus Sodomorum, exclamavit:
Levo manum meam ad Dominum Deum ex-
celſum, poſſeſorem cœli & G terræ, quòd à filo
Jſubtegminis uſque ad corrigiam caligæ, non ac-
cipiam ex omnibus, quæ tua ſunt. Alii pugnant,
ut ditentur. Is plus ditari extimet, quàm vin-
ci. Expediere ſe quoque ab Expedit Joſeph &
Suſanna. Expedit Dominæ non reluctari. Jo-
ſeph reluctatur. Senibus & Judicibus expedit
aflentiri. Noluit aſſentiri Suſanna. Herodis
obſœnitates diſſimulare expedit. Eas non diſ-
ſimulavit Joannes. Expedit obedire Principi-
bus, & Magiſtratibus auſcultare. Non obe-
diere Joannes & Petrus. Tryphon ſub fide
publica invitatum Jonatham Ptolemaidam ca-
tenavit, ſociis ejus trucidatis. Expedivit. A
bimatu & infra Herodes pueros univerſos oc-
cidit. Expediebat. Contra fas Saül, de Re-
ge Pontifex, auſus eſt pacifica & hoſtias offer-
re. Superveniens Samuel, & rei novitate con-
ſternatus exclamavit, Quid feciſti? Iniquiſſi-
ma fecit. Sed expediebat. En Saülem id aper-
tiſſimè profitentem. Reſpondit Saul: Quia
vidi, quod populus dilaberetur à me. Neceſ-
ſitate compulſus obtuli holocauſtum. Dei Lex
non eſt apud Dominantes neceſſitas. IIla ab
eis neceſſitas creditur, quæ de contemptis ta-
bulis Teſtamenti aggerem ſtruit, ne populi
dilabantur. Ita Regi Deus: & Deo Expedit
ſuperſtat. Paruiſſet Deo Saül, ſed non expe-
diebat. Numen propterea in aris, hoc eſt, in

Gen. 141
22.

§. Abra-
ham A-
varitiæ
odio in-
claruit

1. Reg. 13
10.

lbide

ſua Deum ſede irriſit. Quàm meliores Saüle

emiſſarii ejus, qui, cùm ipſe aras metu po-
puli profanaſſet, noluere metu Regis Sacer-
dotes attingere? Et ait Rex emiſariis, qui cir-
cumſtabant eum: Convertimini, & interficite
Sacerdotes Domini: nam manus eorum cum Da-
vid eſt. Noluerunt autem ſervi Regis extendere
manus ſuas in Sacerdotes Domini. Evanuit ali-
quando tandem in regia Expedit apud Auli-
cos, quod apud Regem non evanuerat. Quis
dubitat, an famulis expediret jubenti, furen-

1. Reg.
22. I7

ti, & præſenti Regi obſecundare, qui etiams

cur excanduiſſet in Levitas, expoſuerat? Ni-
hilo minaàs tamen, non excuſarunt ſe; vel
deprecati ſunt lanienam, ſed audacter ſpre-
vere imperium. Woluerunt autem ſervi Regis
extendere manus ſuas in Sacerdotes Domini.
Hh Digni

—

362
Digni erant Centuriones, qui mox trucidatis
à Doëg Sacerdotibus ſufficerentur, ut, qui
Regi immolare recuſaverant Sacerdotes, Deo
vicktimas ſacrificarent. Pudet, Davidis hac in
re palmas anteverſas aà militibus Saül. Ve-
rùm, quos tempore ſubiequutus eſt, genero-
§. Davide ſitate præceſiit. Inſcius Saul in ſpeluncam ſo-
lus intraverat, ubi cum ſuis David latebat.
Viſo Rege; exclamavere commilitones, Ex-
pedit, ut occidatur Tyrannus, quò & nos vi-

Inimici

dilebtio.

I. Reg.
24. 15.
Rex coli

cutus eſt Dominus ad te: Ego tradam tibi inimi-
cum tuum. Quale illud fuerat Expedit, quod
debet tranquillitatem; ſecuritatem, coronas, urbes,
Sag,a vj- regnum denique parturiebat! quæ omnia ex
te inſidie- Deo conceperat, una ſi ſica, quaſi tanti pig-
zur. Quaâ noris obſtetriæx, à cataphracto in inermem; ja-

debens centémque ftringeretur. Verùm altiùs exclama-
niri a⸗ vit David: Abſit. Propitius ſit mihi Dominus,
tci Lono- . . .
ari no, 116 faciam rein hune Domino meo, Chriſto Do-

Era ani. Mini. Atqui hoſtem licet jugulare, inſidiantem
maæ tuto- Vitæ tuw. Si licet, cur times? Si expedit, cur
res non audes? Erupiſſe crediderim Davidem in
1. Cor.6. futuras Pauli voces: Omnia mihi licent, ſed
1;2. non omnia expediunt. Diviniès David: Omnia
Siperioy & licent, & expediunt: ſed ego Deo Regem
ale debe: ſacrificab ſacriſicando. Cúmque Saul
eitaz z,- ficabo, non ſacrificando. Cumque Sau
guus, parcendo Agag Regi, exciderit regno: ego, ſi
Saul Regem ſervavero, tegnabo. Adeò & Dei
hoftibus parcere fatale regnantibus eſt, & felix
fauſtumque regnaturis privatum hoſtem dimit-
tere. Ergo Saul & David produci in ſcenam
poſlent, quorum alter ab Expedit in victima-
rum cædem adactus; alter ab Expedit in cæ-
dem hofſtis non potuit incitari. Et mirum in
modum alteri nocuit impleſſe, quod Expediit:
profuit alteri, quod Expediebat, rejeciſſe.

r ſ,r, ,n , XA= 1

S§. Ambro-

ſius.

Id dici, edicique non poteſt ulli ahi Con-
ventui, quam huic Vaticano. Quis enim èe
Potentatibus imperat Mundo, uno excepto
Vynioeum Vicario Dei? Quæ potentia tanta eſt, quæ,
advenis, ſib edictum Senecæ, aut fluminibus, aut A-
Eceleſia 2Rninis non adſtringatur? Romanæ Curizx
exters, Penhinis non adſtringatur? Romanæ Curiæ,
amet. quia unum eſt ſub Dei Vicario corpus, & ex
Coadjutoribus Papæ conflatur, Mundus au-
ſcultat, ſubditurque univerius. Ideò vobis edi-
citur. Vos eſtis Lux Mundi. Quam tanti facere
debetis vocem, ut ſi jota unum, aut unus
apex ab elogio expungeretur veſtro, non jam
Miniſtri efletis Summi Eccleſiæ Pontificis, ſed
adminiſtri eſſetis magni quidem, ſed non ſum-
mi Sacerdotis. Cavendum propterea vobis eſt,
ne Lucem vos aut unius Dioeceſis, aut pau-
carum Provinciarum putetis, quos Deus Lu-
cem Mundi conſtituit. Toti proinde Mundo
excubate. Et Alexandrino quidem Patriarchæ
Civis eſt Arabs, .Ægyptius, Indus, Mthiops,
Perſa, Troglodyta: Sed illi Palæſtinus & Græ-
Cus exteri ſunt. Qnibus ſi dicat Clerus Egyp-
ti, Neſcio vos, damnari non poteſt. At Ro-
manæ Curiæ, quæ Pontificum negotia expe-
dit, nemo eſt exterus, Unus Vigeſgerens,
& unus Gubernator fines habent, & pomoe-
rjum Juriſdictionis ſuæ. Cæterum „ uno alte-
rve excepto Certu, qui oppidis Pontificiæ
alas a- menſe⸗ ene T ihunali reliqua omnia
laclifferer. Romanæ Cauriæ un um habent Pro pomo:-
Pfr12. 3. 110. A Flis ortt a cοnρα. laudabile nomen
Domini. Et quidem ignis propiora & Ppri-

vamus, & tu regnes. Eoce dies, de qua lo-

Oliva

mum & uberius tum illuminat, tum calefa-
cit. Charitas & Eccleſia non ità. Conſederat Congre-
in monte Chriſtus, accitiſque diſcipulis ait, Satio de
Miſereor ſuper turbam, ultréôque (ſuum præ- ? 13- e:
ter morem) miracula deſignat. Unde facihi- agarhe
tas iſthæc tanta oſtentandæ Divinitatis, & ſima.
exerendæ omnipotentiæ tuæ? Miſereor. Cur? Marc. .
Quia jam triduo manſere mecum, & jejuna- ²
runt. Subeſt huic triduo machina profectè
alia, quæ Te, Domine, ad ſtruendas epulas
inglinet. Siles? Non ſilet Marcus, qui, quæ
dixiiſti, perſcripſit. Quidam enim ex eis de Ibid.
longe venerunt. En magnes prodigentiæ, at-
que prodigii. Quia diſſiti, ideò gratiores
Charitati; quæ miſi agat in diſtans, non agit.
Ideò ridentur Chriſti afſeclæ, ſi junctos ſibi
affinitate patriäque diligant, quod Publicanmis
& Urſis uſitatum. Odis, regionibuſque ab-
junctos amare jubentur, ut intelligant Eccle-
ſiaſtici in eo fundatam inſtitutamque Eccle-
ſiam, ut eos arctiùs ſuo pectori adpreſſet,
quos patria & barbaries fecere remotiores.
Nullo prævio portento, die quadam Hiero- A. 4. 4.
ſolymis Petrus quinque millia Hebræorum
traduxit ad Chriſtum. Quæ non emicuerunt
oſtenta, ut Italus ſeu Hiipanus, id eſt, pe-
regrinus Apoſtolis Centurio initiaretur à Pe-
tro? Colum patuit, Vas conflatum, Ani-
mantes vel fictæ, vel in linteum illatæ, Pe-
trus extra ſe raptus, Angeli ad Cornelium
ſubmiſſi, reclamatum ter Petro, Spiritus
Sanctus in exteros deſilivit acquieſcente Apo-
ſtolo. Plus fit domus una Primipili, quam
virorum manus tanta, quanta reparandæ urbi
ſat eſſet. Nimirum doctus eſt Petrus, quan-
ti exteros faceret Cozlum. Audiamus Eſaiam
Eccleſiæ laudes depangentem. Filii tui de lon- Iſa. 0,4.
geé venient, & filiæ tuæ de latere ſüurgent. Qua-
ſi Eccleſiæ diceret Vates? Qui ex te prodeunt
contermini tibi, Tibi quaſi filiæ ſint. Hi ti-
bi ſint fili, qui Syrtes, Montéſque tranſmi-
tere, ut ad hmina appellerent Apoſtolorum.
Et miraris, ſi ità cum exteris agat Eccleſia,
quando Medi & Babylomii ita egere cum ex-
teris? Sunt viri Judki, quos conſtituiſti ſuper
opera regionis Babylonis, Sdrac, Miſac, &
Abdenago: viri iſti, Rex, contempſerunt de-
cretum tuunm. Porrô ſi ſuperſtitio religione &
loco exteros non prætulit modò, ſed præfecit
conterraneis: ecquando Chriſti Sponſa, quæ
novit indiſtinctos apud Deum eſſe Judæum
& Græcum, diſcernet Afrum ab Hetruſco?
Vide, an Pharao ſciſcitetur ex Joſeph, cu-
jas ſit, ne exterus Ægypto primus a Rege
imperaret. Ifraëlitam ſciebat, & eum adſcivit
in Proregem.

Acét. 10.

44

Dan. 3.12:

Abneget ſemetipſum, & ſequatur me-
Marth. 16. 24.
Si violentiam inferamus naturæ, & pro- tg,
penſioni noſtræ, tunc magna agemus pro Gygmz,,
Chriſto. Quantum aséris circumfunditur Mon- Amore
ti, nec eum tamen vel tantillum commovet; daci.
licèt aut concitetur in Auſtrum, aut perfurat
in Aquilonem converſus. Et tamen Aura te- Fervor,
nuiſſima infoſſa monti, montem quatit, nec & virtas
raròô radicitùs convulſum projicit in plamtiem. ſolida.
Agebat erim ductu Naturæ, quùm Mon-
tem adlamberet. Detruſus, contra naturæ ju- Terrime-
ra, in ſpecum, dum locum repetit, Mundum zas.

. . Navium
quaſſat, & , quod Oceanus irruens in ſcor ulun l
n

i porve
„ ſe
. 1Eſeiil

ſoribos

1 M

un Kncorn
1. 9. .
etmn, & ſanc.

n Kiorüme
NeI, ei
Muyun D.
rbn, d
iicimi wi
IIr Mlern
D l kee
ulum col
1 Ur lle
Ulieaoni)
M ron
Autm
Mucketerkin
Rtnid eolld 3
s mentions
4 animi
Aanngian ek

oneian
ik lr f

eh.

en, non facit, 10 facit Aër permodicus 3 Alpem ⸗
it Paren- quaſi glebam jaculatus. Nonne vides totam
e. N zum Navim torqueri; dirigique à Temone ligni
IE diun: fruſtulo tenuiſſimo, cui vis tanta ineſt , quòd
, Ks Cm Navis pars nulla ſit, & quaſt ab ea diſ-
W cluſus, exterus hæreat in puppi?
Nnhd Niſi abun laverit Juſtitia veſtra, plus
Anc quàm Soribarum & Phariſæorum,
u, non intrabitis in regnum cœorum
N ell Matth. 5* 20°.
ende, 3.
Rl Amor in Elegantiſſimè & diſertiſſimè hunc Matthæi
nl Peum. textumn Vir ſatis doctus ita eſt interpretatus;
ninkh Amore ut Occaſione dilaudandi interioris Spiritus,
HW auet. quo opera etiam minima magnis exxquantur,
rir videri potuerit imperitis quaſi magnas actio-
ban kak Pa, & nes delpexille;, quùm totus in eo fuerit, ut
lee uerti7. Auditoribus inſinuaret, Magna opera non ad-
achrtlh catio or. modum expetenda, dum Cor ardeat, quo
FenIda poru. minora maximi coram Deo ſunt preti. Id ut
n Eo Ades probaret, reprobavit Sardicenſem Epiſcopum,
Hkhem d- cujus Opera, licèt magna eſſent exterius, ta-
eUncherm prodeſi. men, quia Spiritu deſtituta interiori, non ple-
lcke Apoc. 3. na referuntur apud Deum. Inde aureas in
Aelnt k k 22 Sponſa veſtes ideò aſſeruit dilaudatas, quòd de
etum, Au. intus (aiebat ille) pretium traherent. Sic Nu-
Nillte, k. bes tum pulchra; inquit, cùm à Sole deauratur.

Sic Horologii non Indicern æſtimandum affir-
mavit, ſed rotas, quibus ille interins permo-
vetur. Sic Aloyſius viſus B. Magdalenæ in coœ-
lo maximus, quòd intus ſeie coluerit. Nam fo-
ris ſanctus Adoleſcens debilitatæ valetudinis
quid egit? Exinde ſtellas produxit tam varias
& motu & luce: quod certé nemo unduam
negavit. Suam demique doctrinam, quam Sci-
entiam Sanctorurb efle edixit, à Sanctis im-
pletam, & ſanctos facientem, hinc Ambro-

ein Hi ſio, inde ſuffulſit Auguſtino, proteſtantibus ſi-
eſque nlt⸗ ne cordis innocentia inanem efle verborum ſtre-
Aplum pitum geſtorümque. Defimvit tandem decla-
2gat Palb- mationem, expoſitàâ tumultuariè . ſubſtructà
ge ner mensâ, quam Deus doluit deſpectui fuiſſe Pri-

moribus, quòd nec auro renideret, nec mag-
nis victimis nobilitaretur. IIn potuiſſet impo-
nere Mulierem fortem, ab eo unicè dilauda-

umh t tam, quòd fervens intimo ſpiritu quatuor di-
nid dedee⸗ gitulis linum è& colo deductum contorſerit in fi-
,l e e la. Hæc ille fiducià ſatis magnà, eà ſcilicet,
tl Nohe quà ſolet alloqui Novitios, Veteranos inſtruxit
mn kli Pariter & Tyrones. Mitto in primis quærere,
1 80 HMeilmu-

quâ prudentià coram Tyronibus, qui ad ma=

er aeſe Xima debent exſtimulari, adeèò lautus fuerit in
peimn efferendis reculis & facillimis & tenuibus: cùm
Geum longè opportunius foret, expoſitâà neceſſitate
ſanctæ intentionis eos ad grandia cohortari ?²
. Nam pietas animi etiam mimima cohoneſtat,
ſehuamn 1 eâ quanto plus efferentur Heroum opera, ac-

tioneique ultra fines vulgaris diſciplinæ pro-
latæ? Illud mihi exciderat ab eo commemo-

ature, n, ratum in laudem interioris Spiritus, Trinita-
emg tis ſcilicet operationes ad intra Divinas eſſe
Golmnn 1 Perſonas, ad extra verò Creaturas ærumno-
Ne ſas. Et primò quidem; ſi Deus adeò de-
Hum CNn ſas. Et primò quidem; ſi Deus adeò opera de-
G⸗ ein ridet externa, cordis ſanétimoniâ delectatus,
uen A 8, Apoc. 2. Cur Epiſcopo Ephefino inclamat: Prima opera
n N, 1 Jfac? Cur Epiſcopum dilaudans Philadelphium
en n ervor, ait: Ncio opera tua * Quibus etiam coronam
jt 1P EGvirtus j . . .
Cin e ſolida in deſtinavit. Oh! Rotæ in Horologio pluris
. rli ne, ezere. fiunt. Ità: Sed ſi horas Index non deſignaret
4 o in Sphæra, & niſi ſono æris moneremur de

Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. VI.

curſu temporis ,; ſaxo molem infingeremus.
Quid enim ad nos procurſus rotarum exactiſſi- B. Aloy⸗
mus, ſi nobis horæ non nuntiantut? Tanta il- ſius.
la ferramentorum & varietas, & copia ad exti-
mam temporis evulgationem deſtinantur. Inte-
rim Aloyſius ſanctus eſt corde. Corde ſan-
Ctus Aloyſius? Ecquis illo aut auſterior jeju-
niis, aut patientior ciliciis; aut flagellis in ſe
ſævior? Minimis ille hæſit; ſi vix comedit, ſi
tandiu orabat, ſi Noſocomio inſerviit, ſi vel
moriturus flagris expetiit lacerari? Vix repe-
rias illo cupidiorem mortificationum;, oratio-
numque. At ille infirmo corpore minora ten-
taverit. Num Ignatium Manreſæ, num Xa-
verium Vicentiæ, num Ulyſippone Conſal-
vum, num Colnagum Catanæ, num Cajeta-
tum Meſſanæx, num innumeros in Italia, in
Hiſpania, in Gallia; in Indiis affirmabis magna-
rum auſteritatum, & prolixiſſimæ contempla-
tionis incurioſos, contemptoréſque ſui pectoris
ignem recularum minimarum frigentiſſimo ci-
nere reſtinxiſſe? Ah! recordemur vinculorum 5
flagrorum, jejuniorum, vigiharum, quas Pa-
tres noſtri ubique devorarunt, nullà auſteri=
tatis menſurà. Notiora ea ſunt; quàm ut à me
commemorari debeant. Sed Mulier à Salomo-
ne fortis prædicatur colo & fuſo. Fœminis hæc
oſtententur & Monialibus: Nam nobis viris
præponendi ſunt Moyſi jejunia; Eliæ ſaga;
Davidis cineres, nuditas Iſaiæ, durus Ezechie-
lis in ſaxo decubitus, Danielis abſtinentia 5
Joannis locuſtæ, Petri eſuries, Pauli innumeri
cruciatus. Cur non Antonios, Hilariones, Pa-
comios, Baſilios, Gregorios; & Hieronymos
æmulandos proponis, viros pœnitentibus ſimi-
les, & allegoricam Mulierem cum fuſo exhibes
adorandam? Quanquam & illam, ſi accura-
tiùs ejus facta examinas, reperias, quaſi Na-
vim ſeſe fluctibus objeciſſe; ſurrexiſſe de no-
cte, lumbos præcinxiſſe; juviſſe inopes, fo-
viſſe ſervos, excoluiſſe ſapientiam: denique;,
ut ait Salomon, Fortitudo & decor indumen- Prov. 314
tum ejus: accinxit fortitudine lumbos ſuos,; & 12.
roboravit brachium ſuum. Scilicet; ut colum
tractaret, tantà illi opus fuit fortitudine. Deni-
que; qui recitas ex elogio: Digiti ejus appre- Ibid-
henderunt fuſum: cur præteris, quæ fuſo tàm
tibi charo attexuntur; nempe. Manum ſuam lbid.
miſit ad fortia. Fuſum non deſpexit, ſed fortia
adamavit. His manum; illi digitos addixit.
At, ſi una adeò placet Mulier cum fuſo, plùs; Mortift.
ſpero; placebit Vir unus in Cruce, qui major eatio cor-
& hominibus & Angelis fuit. Reſpice JESUM Prs an-
tanta paſſum in noſtrum exemplar, & crucia-““ Cimse
tibus corporis ſalutem in Monte compleſſe. eligioß
Nuſquam illum ſine externo cruciatu aſpicies; ſeverioris
quamvis eum infantem diei unius intuearis. regule
Peiùs penê habitus in cuna, quàm in Cruce- valaz
An tu Martyrum tormenta contemnas; quos lanudand'⸗
ſolos Eccleſia tot annis fub Altaribus coluit 2½
An Franciſcum fpernes, qui duriſſimas leges
tulit filiorum fuorum corporibus infringendis?
Sedenim omnis gloria ab intus eſt Sponſæ Dei-
Si ità eſt, cur eam David laudat à veſte de-
aurata? Si nihil juvant externa, exurantur in
Monaſteriis cilicia, flagella, funes, & ſacci-
Nemo cubet in aſſere: nemo vigilet noctu: ne-
mo ſe à carne abſtineat. Joannes, quo nullus
major inter homines, locuſtas projiciat, & pa-
vone veſcatur, ſi, cordis ſervatâ charitate, om-
nis poenarum apparatus deridetur. Exfufflet ci-
neres, reſumat ſericum, epuletur quotidie ſplen-
H h 2 dide

3 4 per Jonam Ninive, ſi pectoris
una tantùm pœnitentia pretium habet in co-
Io. Et quidem, ſi bonà mente careat ſacra
Corporum laniena, a me quoque ſpernetur.
Sed ubi membrorum carnificinæ amor in
Deum copuletur, quis non pluris faciat amo-
rem pro Deo cruentatum, quàm incruentam

Dilectionem in Deum? An tu Doſitheum ju-

venem innocentiſſimum, præ phthiſi ſubductum
rigoribus Monaſterii antetuleris Simoni Styh-
tǽ, & Dominico loricato, quos Antiquitas
Heroas velut cum carne Angelos ſupremi cho-
ri & mirata & venerata eſt? Rogo te, cur
tàm inaudito prodigio, coctas aves replu-
meſcere & abire in ſylvas Nicolaus Tolenti-
nas impetravit à Chriſto, ſi Gulæ indictum
bellum coronas non parit Jejunanti? Hacte-
nus in Eccleſia non perſonuit Theologia, quæ
cum Epicuro voluptati fræna laxaret, & cum
Luthero pœnas omnes amandaret ab eremo.
Sanè mala Phariſæorum Jejunia, non quòd
abſtinerent, ſed quòd venarentur in eſcarum

Oliva

odio oculos intuentium, primos in coœnis ac-
cubitus, vocari Rabbi in foro, & digito ubi-
que monſtrari. Ideôque non pœenas in eis Chri-
ſtus, ſed ſuperbiam damnavit: quod indeco-
rum gloriæ mercimonium Ego & Tu probè
conſpuimus, venerati in ſervis Dei ſtigmata
JESU, tormentäque Sanctorum. Ità ambo
& ſentiamus & loquamur; alioquin non Mo-
nachos convocabimus, ſed coacervabimus Ga-
neones. Nec mihi opponas Lectulum Sponſæ
floridum, ut reculas tuas cohoneſies. Nam
tibi reponam pro lecto aras Numinis, ubi Vi-
ctimæ cæſæ exuruntur. Proinde ſi Flores te
thalami recreant, vulnera hoſtiarum te ter-
reant. At iis una ſuffecta jam eſt hoſftia in-
cruenta; Agnus Patris ſine ſanguine. Ità:
ſed ſub Altari clamant Sancti aut pro fide,
aut pro ſpe vulnerati. Rari, imèò rariſſimi
ante Chriſtum Martyres in Synagoga: innu-
meri poſt Chriſtum in Eccleſia Martyres: ut
intelligas, non fublatum per JESUM durius
vitæ genus, ſed exauctum.

—

II 09

ſai Mrem

inn emia

H 365

Ndec-. (W , and , ee⸗

—
. .* . -

n .
boſui. E .
tn le,

0d ntn

R PROPHEIA.

3V Gi

areſcunt, ſi fibras effoderis. Sævire licet in
Plantam quantùm libet: una radicum foditas
EX CAPITFE PRIMO. retegi non poteſt. Puta, amputa, vulnera:
H ſed radici parcito. Nihil Arbor formidat, niſi N bilita-
Verba Jeremix fili Helciæ, de Sacer- ſolam origimis foditatem. Si illa lateat, vi- zem ſe⸗
dotiges, qui korunt in Anathoth, in Vit ipſa, wiretque, poſt vulncra. Veria Ge cane
5 947 Je reverſa quà libet, & quà non licet noſtrates?

terra Benjamin. Cap. I. 1. Prophetas, uni ſi parcas generi, adamantines zeses,
experieris. Si exponas originis vilitatem, de- s ili-
Humili- XORDITUR Vates ſanc- prehendes in eorum ariditate, plantarum ſcru- a, &
tas Igno- tiſſimus oracula ſua aà probris tandam non eſie radicem. Sericum, ne ori- Cosni io
bilitatem fſuis. Indicat enim patriam, ginis ſuæ vilitatem prodat, alas architectatur e ge
Pen Aiß- quæ, cùm obſcuriſſimi fuerit vermi. Bombyzx in ſerico pinnas nanciicitur. Religio-
eter. – in Judxa nominis, non inclyti Nimirum, ne tanti operis ſplendor authoris ias olim

Nobilita fuiſſe generis Prophetam teſta (oæditate dehoneſtetur, ales fit, qui vermis fuit. vilt.
nen jac- tur. Nimplicitas eloquii, inquit Hieronymus, Si Vermis non eſſet, Ales non evaderet: ideè Abersis:
anda. à loco ei, in quo natus éſt, accidit. Fuit enim alas ei addit ſericum, ne, ſi cum opere author
rlart Anathothites, qui eſt uſque bodie vieulus tri- deprehendatur, vilitas generis villorum præ-
Cafitas bus ab Hieroſolymis diſtans millibus. Porrò Je- ſtantiæ pudori ſit. Non ſolus in Æthiopia Ni-
perneceſ. remias, ſi Hieronymo credimus, Virginitate lus caput occulit. Non minimi, nec pauci in-
eria eſt ſud Evangelicum virum Chriſti Eccleſiæ dedi- terdurn etiam apud nos defluunt Fluvii abſque
dr. avit. Ergo idem Vates & Virgo fuit. Et ſa- capite. Haud ſtridet Pavo, ſi, quæ proſtat
zu, G né ut Dei Verbum Virginem delegit ex qua in pedibus, fœditatem non aſpiciat. Unus
Zelo ani- naſceretur, itaà Dei verba fundi debuere per Moyſes ſe maluit ſervum eſſe, quam Regem.
marum. Virginem. Nulla enim divinorum verborum Erubuit non profiteri generis ſervitutem inter
Cencio. fœcundior parens eſt, quam Virginitas. Quæ aulæ decoramenta. Unus JEsSsUs in ſtabulo
aeng enim ſola non parit, ipſa maximè edere ſolet ſpectari Voluit ab Angelis, à paſtoribus, &
Px ebe⸗ divinos (œtus. Nimirum divina oracula, quæ fortè à Regibus: Qui, ſi eum in fœno non
rum. non atramento, ſed Spiritu exarantur, nuſ- repererunt, pannoſum certéè & pauperculum
Caſtia, quam felicius deſcribi potuere, quam in cor- adorarunt in caſa. O quis mihi det novum
ntecſe- de, quod carnem neſcit. Porrè qui Vates & Amos, qui, poſtquam diu prophetaverit, ſæ-
Zela a Virgo extitit, idem quoque humillimus fuit, piuſque cum Regibus egerit, coram Rege ex-
nimarum. ſuique obſcuritatem generis ultrò profitetur. clamet: Non ſum Propheta, & non ſaim filius Amos 7.-
Hamili- Enimverò in ſolo Humilitatis ſinu adolere tum Prophetæ: ſed armentarius ego ſum, vellicans 14.
tes parens Dei verbum, tùm Virginitas debuit. Sic quo- ſGyeomoros. Quis mihi det alium Davidem, qui
here. que Verbum Dei, & Virgo Mater inter bra- pugnaturus cum Gigante, armorum ſe impe-
Seienzig, Chia Humilitatis excrevere. Chriſtum Virgi- ritum fateatur, cumque ſe Ducem exhibeat,
nitas Matris lactabat, lactabatur Matris Caſti- ſe Paſtorem profiteatur. Saülis enim armatu-
Religießi tas uberibus Humilitatis. Libet quam breviſſi- ram non ferens, ait ingenuè: Non poſum ſic 1. Reg. 17.
Kudertr mè admirari Prophetæ humilitatem, publican imncedere; quia non uſum babeo. Et depoluit ea, 4
olin vites tis genus ſuum non ità clarum, imô ità ob- & talit baculum ſunum, quem ſemper habthat in
exulen: curum. Sanè grande opus non erubeſcere cu- manibus. Non dixit, arma iſta meis non ap- Dei ture
—neſeige- Nas ſuas, ſi veré erubeſcendæ ſunt. Pudet nos tantur membris: vel, nimis gravor pondere ſe permit.
ners cunarum, ſi ubi lactis candorem ſuximus, in- ſquameæ loricæ. Sed, non uſum habeo, inquit. tere in
Ramiti⸗ de trahamus ruborem originis vilioris. Plan- Ingenuè ſe militem non eſſe faſſus eſt. Quin, . „
gaaarum nulla radicem promit. Luxuriant in fo- armis abjectis, paſtoralia præferens inſignia; .; ve-
liis Arbores, exuberant in fructibus, ludunt occurrit hoſti, humilitate verins quam fortitu- un ati
in floribus, viſcera profundunt in fœtu, ſed dine pugnaturus. Nota; baculum, quo illi vi- zonfor-
latent in fibris. Præcordia emittere non cun- litas pafioritiæ artis exprobratur, nec cùm Re- mari.
Ctantur, ſed radicum foœditatem tegunt. Et, gi adſtaret, depoſuerat. Sanè Deus V ictorem
miro modo, quæ vivunt, ſi poma decerpan- effecit in acie, quia in corde ſuperbiam vice-
tur, ſi decutiantur flores, ſi cortex incidatur; rat ½ Gigante nec minorem, nec mitiorem pe-
Eitbicæ Comment. Tom. IV. Hh 3 ſiem.

7

366

Zelus a- ſtem. Eà fundâ, quâ Goliam ſtravit, Arro-

nimernm gantiam dejecit. Plus miror victorem ſui,
6 ele- quam de monſtro triumphantem. Admirabilior

lirate pro. Mihi eſt David, cùm peram paſtoris geſtat,
fieiunnt. quam cùm gigantis caput circumgeſtat. Cla-
Humili- riorem illum intueor, quùm in rubore artis
1as d Deo obſcuriſſimæ candet, quàm cùm cruore hoſtis
2, rubet obtruncati. Pluris facio non erubeſcen-
Glorig tem in acie ruſtica inſtrumenta, quaàm Gigan-
vera. tis cæde purpureum. Audeo dicere, ſi eru-
buiſſet, non ruberet. Deus enim hoſtis caput
pendere voluit ex ejus dextera, ex qua ille

pendere fundam non recuſavit. Sed, ſi mirati

ſumus humilem ante pugnam, demiremur eum
humiliorem poſt trophæa. Sciſcitatus enim ab
1. Reg. 17. eo eſt Saül, poſt victoriam, de qua progenie
ult. es, adoleſcens? Dixitque David: filius ſer-
vi tui Iai Bethlehemitæ égo ſum. O demiſlio-
nem in triumpho non erectam! Non ſolùm
Parentem prodit, quem Rex ſcire cupiebat;
ſed & Patriam nominat perobſcuram, quam
ſilere potuiſſet. Non addit, quod gloriæ ver-
ti potuiſſet, videlicet, filius ſum Iſai, cu-
jus & multi errant greges in montibus, &
duo tecum militant filii in Philiſthiim. Præter-
miſit, quod gloriam augere poterat: præmi-
ſit, & addidit quod extenuaret ſuum genus.
Filius ſervi tui Iſai Bethlehemitæ ego ſum. Mu-
nerator illicò humilitatis adfuit & cœlo Deus,
qui, ut geſtantem fundam Gigantei geſtatio-
ne capitis cohoneſtarat: ità demittentem ſe,
profitentémque & parentis & patriæ obſcuri-
tatem amicitià Principis clarum effecit. Au-
1. Reg. 18. di: Et factum eſt, ocum compleſſet loqui ad
.. Sauül, anima Jonathæ conglutinata eſt animæ
David, & dilexit eum Jonathas, quaſi ani-
mam ſuam. Attende, quomodo generis obſ-
curitas ingenuè expoſita non viles, ſed gratos
nos reddat, Dei inſpiratione, Magnatibus.
Verùm ſupereſt, quod in Davide miremur.
Haud ità mirum, ſi nuperrimè digreſſum a
grege nec peræ illum puduit, nec patris. II-
lud mirari ſatis nequeo, quèòd evectus ad ſo-
lium, poſteris teſtatum eſſe voluerit, priùs a
ſe gregem ſervatum fuiſſe, quam regnum. Et
Pl. 77.7 1. elegit David ſervum ſuum, & abſtulit eum de
gregibus ovium: de poſt fœtantes accepit eum.
Faſcere Jacob ſervum ſuum. Sanè coronâ dig-
nus;, qui peram non erubuit: quem meminiſ-
ſe opprobrii ſui non puduit in purpura. Fate-
mur Te verè Regem, quòd te Paſtorem fa-
teare. Pudeat nos pudoris noſtri. Viles gene-
re ſumus? non erubeſcamus. Etiam Eccleſia
& Crucifixo prodiit. Etiam Lilium vili è ra-
dice prodiit. Patres noſtri piſcatores ſunt: quo-
rum dum vilitatem prædicamus, eorum nos
Hom. 3. conſtat prædicatione profeciſſe. Caàm illi dixe-
in c. 1. ad rint, inquit S. Chryſoſtomus, ruſticos fuiſſe
Cor. 1. Apoſtolos, adjiciamus, item indoctos, & illi-
teratos, pauperes, abjectos, imprudentes, obſ-
curos. Alacriter amplexemur occaſionem de-
mittendi nos. Cujas es? Anathothites ego ſum.
Non cunctemur, non confundamur. Fabri
dicemur fili? Jactata hæc quoque ſunt de
JESU. Imitemur Jeremiam, qui in veſtibu-
lo oraculorum ſuorum proſtare voluit originis
ſuæ humilitatem.

Ibid.

Verba Jeremiæ, ſili Elciæ. C. I. 1.

Verlzun, Septuaginta habent: Verbum Dei, quod fa-
Dei im- Stuim eſt ad Jeremiam. Ut vides,; Concionator
plenaum.

Oliva

loquitur, ſed non ex ſuo: & verbum, quod Coneio ex
ipſe ad populum facit prius, ad illum factum Oratione.
eſt. Verba Jeremiæ. Verbum Dei. Nota, Ver- Eccleſia-
ba Prophetæ non ſunt verba, ſed verbum. ici coli
Idem enim ſemper & unus ſermo in ore Con- debent.
Ccionatoris reſonare debet. Non eſt autem unum
verbum, ſi floret in exordio, ludit in narra- Obedien-
tione, ampullatur in confirmatione, & re- e ſer-
pentè, tanquam Dei Spiritu exagitatus, in g5¹
peroratione fulminat. Tam diveriæ verborum Patm
ſpecies unum eſſe verbum non poſſunt. Ità, in Prala.
duùm inter nos fabulamur, non eſt unum ver- ö
bum;, quando de quavis re profuſiſſimè loqui- ikerin
mur, & tandem nugas omnes condiviſſe nos e,g„
credimus uno emiſſo verbo de mundi vanita- Piritua-
te. Verba Jeremiæ. Verbum Dei. Non ſit mul- lis in Re-
tiplex ſermo noſter, unus ſit, de uno ſit; ut- reatione,,
que ſit unum Verbum, ſit tantùm de uno Ver-
bo. Quod factum eſt Verbum Domini ad eum. lbidem.
Septuaginta. Sicut factum eſt Verbum Dei ad Familis.
illum. Illud loquitur, quod ad illum Deus lo- es cums
3 . .: Taculari-
cutus eſit. Neque ſolùm loquitur, quod illi e,
Deus loquitur, ſed eo modo quo ad illum uſus Serme
eſt Dominus. Sicut factum eſt Verbum Dei ad il- vanus.
lum. O, ſicut! Alloquitur-ne Deus ità Te, ut Concie
Tu ad populum loqueris? Itaà-ne ludit ille in- Boralen-
ter floſculos & periodos, ut Tu illudis Evan-“
gelio? Quam preſsè, quam ſapienter, quàm Coaeio
ardenter apud te Deus perorat cauſam ſuam: Ieria.
quam Tu ita inſulsè, florulenter, & putide
agis! Verbum Dei non eſt alligatum. Verbum 2. Tim..
Dei non coërcetur Rhetorum præceptiombus.²-
Verbum Dei flos eſt, ſed campi. Omnibus Concio &
patet, omnibus olet, culturàâ non adoleſcit, Corredis
cum fœno floret. Flos non vaſis, ſed campi ertate
eſt. Floret: ſed & ruſticatur. Verbum Dei Li- Tautuf,
lium eſt; ſed convallium. Humilitate dictio- Huamani
nis, non orationis tumore conveſtitur. Quid rebpeltus.
montes verticéſque montium eructas, qui Li-
lium loqueris convallium? Jeremias Verbum Romines
Dei evulgavit, ſicut factum eſt ad illum. N- ert⸗
. . . mendt.
cut factum eſt Verbum Dei ad illum. Hic quo- Corredhis
que eorum pudor arguitur, qui, cùm à Deo libera.
multa in oratione percipiant; deinde illa non
eo modo loquuntur, quo à Deo acceperunt.
Flagrat in corde Correptio, quam orantes
præconcipiunt, friget in ore, cùm vel pero-
rantes eam lemiunt, vel loquentes ità tempe-
rant, ut Correptio in blandimentum tranſeat,
mutetur in gelu zelus. Quomodo obſcuratum eſt Thren ’
aurum, mutatus eſt color optimus O quàm “
optimus color ille erat Concionis & Correptio-
nis tuæ, cùm ad Dei vocem concepta æſtuabat
in pectore! Ignitus planè ſermo, & auro co-
lore & ſoliditate quàm ſimillimus. Cur in ceram
aurum degeneravit? cur Ignis ardor in pallo-
rem nivis elanguit? Emollita, inquis, eſt ora-
tio mea, quia illius quoque cor mollitum eſt.
Dixit ſe peccaſſe. Et David dixit, Peccavi. Ve- 2. Reg. 15
rùm non ideò Nathan minis abſtinuit. Etiam 7.
Saül dixit ad Samuelem, Peccavi, & prævari- 1. Regl5.
catus ſum. Non ideò tamen increpationem ſuam 24
Propheta temperavit. Ità Elias, & ſexcenti cnfeſe-
alii, quorum ignis ad mutationem peccatoris, nii nima
immutatus non eſt. Tu, ſi Propheta es, ità indiſereti
loquere, ſicut ad Te Dei zelus locutus eſt. N- Corredti⸗
cut factum eſt Verbum Dei ad illum. E contra- Tani
rio, alii fervent nimis, ut cùm ad ipſos Dei rli-
verbum non in igne, non in commotione, non erior,
in vehementi ſpiritu, ſed in ſibilo auræ tenuis quam is
factum fuerit; cùm illud expromunt æſtu nimii Oyation
zeli abrepti, emittant cum verbo flammas. rrok.
Intel-·

velen
rd
. huan
hl
NEtlo,
G,e: I
yr aletas.

hitſiu
:

ſnchi
urde

