Mortificatio paſſionum non earum ſaturitas. 118. 1
Mortificatio paſſionum ut hominibus placeamnus.
268. 1
Mortificatio paſſionum ex exercitiis Firirualtui
31 . 2
Mortificatio Paſſionum S. Euchariſtiam præcedat.
271. 1. & 2
181. 1. &
. 311. 1
Mortificatio paſſionum ommimoda non alicueli
M 215.
Maria Virgo
1. 1

Mortificatio paſſionum omni- moda.

Mortificationem paſſionum ſuadeat
beatiſſima. .
Mortificatio, & zelus, & devotio talenta verige
378.2
S. Moiſes. 27. 2. & 75. I. & 122. 1. & 182. I. &

291. 1. & 316. I. & 224. I. 3 i,

2. 1. & 80. 2. & 349. 2

169 2

vnuu

4 mwtnme⸗ Null

– dant

eotkovohan

4konora

tuuumme
iru liua Cotib

uu ue nertu i
Kain clin

ſchrck 3
nkclanes,

tdnainhleznl
en 1

S

leieimn lci
nknhu chri
Wri itulbe

eri
4 etecli

Rerum Notabilium.

4 en Molis Virga. pag. 220. 1
N aoſe mmerit ſubdatur. 250. 2
2 Mundus ſpernendus. 209. 2
ale Mundi contemptus. 174. I
Mundi damna. 175. 2
NAunchi Mala. & 23. 2. & 91. 1. & 3341
/. ra. 17. 2. G .2. I.: 3 .
Muncr 7 3 & 197. TI
Ob Munera dignitas in indigno. 134: 1

Mulſica nimis feſtiva, caſtitati ut plurimum noxia.
nuratio, ex occaſione Sermonis Sancti à pari.
Aurmurationem excitant eleemoſyna & Templo-

rum ornatus. 260. 1
1 Murmurationes nulli parcunt. 200. 2
dudn. N.
uuan. fAaman, & Samaritana. *ðð
ſr DPün Nabuchodonoſor. 30. I. & 159. 2
Nuauaathan. 374: 2
Nayium temô. 362. 2
J. Nicodemus. 6. 2. & 319. 1
„Eenh . Nicolaus. 354. 2
4 Nobiles & reges honorandi. 74. 1
Nobilitas vera. D 344 . 1
1.&e Nobilitas vera ſummè prodeſt. 344.2
&e Nobihtas deſtituta dotibus & virtutibus non ſuffi-
cit. . 133. 1
Bule mn Nobilitas ſine meritis jacet. 344. 1
te ſolum Nobilitas non jactanda. 142. 1. & 336. 2
cit Nontem S 36 5. 1
1. & Mald Nobilitas non jactanda à Religioſo viro. 229. 2
1. & ld Nobilitatem aflectantes, & generis vilitatem te-
Hmma gentes. 365. 1
Nme. Nobilitas & bona occultanda- 229. 2
cinomi 8. Noé. 13‧1
entatinnun 0
ſ n Bedientia. 112. 1. & 250. 2. & 305. 2
nora Obedientia impleatur. . 369. 1
— Obedientia implenda, nec tergiverſandum.
D Obedientia præſertur ſacrificio. 304. 1
Obedientia in ſenibus. 369. 2
e Obedientia in ſenibus clarior. I[Did.
Obedientia in ſpiritualibus. 112. 1. & 235. 2
& 243. 1I
n, Obedientia etiam perfectis & ſpiritualibus neceſſa-
ria. 235. 2
Neh. Obedientia cuilibet. 79. 1
les. Obechientia in rebus ſpiritualibus. 209. 2
nuum. Obedientia in omnibus rebus. 186. 1
Neinun Obedientia diſcreta ſit. 371. 2

. honiiduf⸗ Obedientia indifferens. 198. 2. * 218. 1. & 369. 2

“ e & 370. 2
detet Obedientia vera. 369. 1
. 3 Obecdientia neglecta. 274. 1
Drckann, Obedientia ſpreta. 123. 2
4 , Obedlemia ſervanda, quia Deus loquitur in præ-
: Mot⸗ latis. 66.2
. . . 3 .
. a Obedientia, & indifferentia ſunt Talenta veriora.
imt . 370. 2
1 Obecdientiæ ſeſe permittere. 143. I. & 262. 2
n ſucer iemiæ ſe committere etiam majora viribus
inandanti. 5 & 2
devoto etlarl. 5. 1. & 334. 1
65 Obffinatio. 9I. 2. & 160. 1. & 257. 1I. & 307. 1
& 1ub, Ethicæ Comment. Tom. IV.
g, 29 4
S. 34

Occaſio mala. 13. I. & 178. 2. & 216. 2. & 249

Officium divinum. 5§3. 2. & 167. 2. & 185. 1

Oculi veriores. 241. 2
Opera.
Vide Vox operum.
Operarii unionem ſervent. 376. 2

Oppreſſores Pauperum.
Vide Pauperes.
Opprobrium pro Chriſto.

190. 1. & 203. 2
Oratio. 10. 1. & 98. I. & 217. 1
Oratio jugis. 316. 1
Oratio tentationis remedium eſt. 2 16. 2
Oratio neglecta. 32. 2. & 35. 2. & 220. 2,
& 349. 2

Orationis fons. 30. I. & 127. I
Orationi, & contemplationi caſtitas perneceſſaria.

379. 2
Ordines Sacrci. 3. 1
Ordines Sacri non deſtinandi puerulis. 367: 1I

Ordines Sacri ob Deum non ob Eccleſiaſticos re-

Gitus. 117. 2
Ornatus vanus. 262. I
Oſtium. 187. 1
Otium. 253. 1
P.
)Alinodia. 334. 1
Palinodia beata. 356. 1
Panis fit Gladius. 158. 1
S. Pantaleo. 173. 1
Paralyticus Evangelii. 175. 1
Parentes coli debent. 112. I. & 250. 2
Parentum oblivio. 44. I. & 140. I. & 164. 1
326. 2. & 33 I. 2. & 338. 2
Parentum oblivio in concionatore. 378. 2
Parentum oblivio zelo animarum neceflaris.
11. 1

Parentum odium.
Parentum odium ſanctum.
Parva. 177. 2. & 354. 2
Parva in malo. 26. 2. & 58. 2. & 92. 1I
& 150. 2. & 202. 2: & 254. I. & 377. I. & 2

& 282. 2
Paſſio Chriſti.
Vide Cbriſtus.
Paſſionum mortificatio.
Vide Mortiftcatio.
Patres familias. 124. 1. & 350. 1. & 333.2
Pater familias pius. 3. 1
Pater familias ſeveritate in contumaces utatur⸗
282. I
182. 2
159. 2. & 166. 2. & 218. 1. & 227. 2
25 I. I. & 328. I. & 330. 1
Pati pro Chriſto. 2. 1. & 125. I. &
185. I. & 190. 1. & 252. 2. & 256. I. & 2
& 278. I. & 307. 2

137.: 2. & 303. 1
128. 2. & 282. 1I

Pater ſamilias ſit vigil.
Patientia.

Pati pro Chriſto ariditates. 233. 2
Pati pro Chriſto ſaltem dum patimur. 203. 1
Pati pro Chriſto rarum. 36. 2

Pati pro Chriſto ſuperiores contra ſe ſolicitando.

. 143. 1
Patria non obſtet promeritis. 131. 2
Patriæ oblivio. 13. 2
Patriæ odium ſanéctum. 13 1. 2

S. Paulus. 192. 1. & 2. & 202. 1. & 234. 1. &

205. 2
S. Pauli converſio. 198. 4,
8. Pauli fervor. 272. 2
6° S. Pauli-

Index

§. Paulinus. pag. 275. 2
Pauperes mendici. 227. I. & 232. 2
Pauperes ſint patientes non improbi. 227. 2
Pauperum oppreſſores frænentur. 110. I
Pauperum oppreſſores a protectoribus juſtorum

frænentur. 16. 1
Paupertas. 10. I. & 11. I. & 152. I1. & 275. 2
& 354. 1
Paupertas adamanda. 327. 1
Paupertas ardua. 97.2. & I151. 1
Paupertas ſancta. 145. 2
Paupertas læſa. 202. 2. & 218. 2. & 248. 1
Paupertas verior. 340. 1
Paupertas violata. 283. 1I

Paupertas valdè ardua. Ideo Religionis perfectio.

151. 1
Peccata latere non pofſunt. 192. 1. & 320. 1
Peccata ex malitia. 91.2

Peccata dominantium, atque felicium graviora.
33: 1
Peccata felicium, & magnatum graviora. Ibid.
Peccçata Religioſi ſive Eccleſiaſtici graviora.
3 5. .1I
Peccata, & ſcandala Religioſorum & Eccleſiaſti-
corum graviora ſunt. 254. 2
Peccati damna. 50. 2. & 77. 2. 78. 2
& 104. 2. & 157. I. & 290. 1. & 295. 2. &

319.2
Peccato hæres, niſi oderis. 216. 1
Perſecutio argumentum perfectionis. 236. 1
Perſecutio argumentum virtutis. 260. 1I. &
2 52. 1
Perſecutio pura ſit. 230. 2

Perſecutio ſignum probitatis. 255. 1. & 259. 2
Perſecutio non nocet. 261. I1. & 327. 2
Perſecutio utilis. 30. 1. & 66. 1. & 190. 2. S

26 1. 2
Perſecutio utilis Eccleſiæ & Religionibus ſacris.
308. 1
Perſecutio amanda. 230. 2
Perſecutio ferenda. 204. 1. & 357. 2
Perſecutio timenda. 260. 2

Perſecutio utiliſſima Societatis JESU ſapientiæ.

30. 2
Perſecutio permittitur, etiamſi Deus nobiſcum ſit.
38380. 2
Perſecutiones juſtorum. 12. I. & 33·2. & 123. 1
& 274. I
Perſecutio vera. 354. 2
Perſecutionum remedium. 43. 1

Perſecutores Juſtorum. 12. 1. Gc 33. 2
Perſecutores Eccleſiaſticorum, & Religioſorum.
218. 1
Perſecutores Religioſorum niſi frænentur, Eccleſia-

ſticos non honorabunt. 200. 2
Perſeverantia. 20. 1. & 166. 2. & 180. 2. &
W 237. 2. & 276. 2. & 281. I
Perſeverantia valdè ardua & rara. 282. 1
Perſeverantia valdè rara. 3 5. 2
Perſeverantia unde. 96. 1
Perſeverantia in bono. 12 I. 2
Perſeverantiæ fons. 187. 1

Perſeverantiam parit omnimoda Mortificatio.
137. I
Perſonarum acceptio.
Vide Acceptio perſonarum.
Perſonarum acceptio non eſt, ſed honor mutuus
& debitus, Eccleſiaſticos honorare, reges colere.
5 . 1
8S. Petrus. 36. 1. & 9I. 2. & 196. 1
264. I. & 276. 2. & 279. 2. & 2 I. I. & 303.

1. & 320. 4
S. Petri negatio. 380. 2
S. Petri negatio zelo animarum abſtergetur.

58.2
Phœnix. 28. 1
Picturæ obſcœnæ. 329. 1
Poena par culpæ. 79. 1
Poœnitentia. 46. 1. & 68. 1

Ponitentia vera. 8. 2. & 58. 2. & 164. 2
& 192. I. & 200. 1. & 205. 2. & 215. 2

& 227. 2. & 234. 2. & 240. 2. & 332. 1. &£

Pœnitentia vera Cibus eſt Angelorum. 68.
Poenitentia vera furta & rapinas abdicat. 160. 2

Pœnitentia noſtra quam inſulſa. 167. 1
Poœnitentia de præteritis. 104.2
Poœnitentia neglecta. 334.1
Poœnitentia ſuavis. 353. 2
Poœnitentia Deo gratiſſima. 263. 1

Pœnitentia eò ſæpe verior & ardentior quò lap-
ſus multiplicior. 264. 1
Pœnitentia vera & Converſio vera alios non at-
tendit. 200.1
Pornitentia, & Converſio rarò ſuccedit. 24. 2
Poœnitentia ex ſola attritione indiga Sacramenti.

215. 2
Poœnitentia ficta. 16, 2
Pœnitentiæ externæ. 75. 2
Pœnitentiæ infligendæ. 358. 2. & 373.2
Poœnitentiæ inflictæ non declinandæ. 182.2
Pœnitentiæ inflictæ ſufferend?. 159. 2. & 235.
2. & 330. 1

Politica. 42. 2. & 149. 1I. & 334. 2. & 3 53. 1
& 361. I. & 370. 2
Politica & impia & ſtulta. 283. 1
Politica Eccleſiaſticos coli non vult. 12.1
Politica luxuriam intruſitc. 58.2
Politica ſanior. 321. I
Politica palliata. 12.1
Politica vera. 334. 2. & 42. 2
Politica ſancta nihil præter Deum quærere.
262. 2
Non Politica, ſed ſimplicitas perſecutionum re-
medium eſt, & lorica Eccleſiaſticæ Juriſdictio-

nis. 38.2
Politicam oderint Religioſi, & Eccleſiaſtici ir
26. 2
Pohitici impii reges prodent. 201. 1
Politici impii reges prodent. 201. 1
Politici, & conſiliarii impii. 377. 2
Pompæ. 2498. 1
Prædeſtinatio. 198. 1

Primogenituræ expers violentia, non Charitate,
uxore caret. 350. 1
Principis obſtandum. 20. 1. & 24. 2. & 54.2.
& 163. 1. & 182. 1. & 216. 2. & 254.2. & 377.
I. & 2. & 378. 1
230.1
86. 2. & 257. 1. & 258. 2. 5
360. 1.

Procraſtinatio exitioſa. 3

S. Probæ laus.
Procraſtinatio.

Procraſtinatio in bono, mala. 196:2
Procraſtinatio Sacra. 3674
Procraſtinatio Sancta. 96. 1. & H
Procraſtinatio prudens. 137. 2. & 257.2

. . . . „ a.
Procraſtinatio nocet judicibus, & fovet accu

tores invidos. 2
Promiſla Dei. 238. I. .
Promiſſa mundi. Ibid. & 242.

Prophetæ ſanctificato concionatoris munus formi.
dandum.

ta Ie
1 &
1
1

Pnelines!
Pueetines
Pvtcines
Ouetlges ho
Dwetloesinl
Mlelnes in
cenm.
fwelne
.
Pdellts und
Porchtz In

ſelires Il

Pelores Fan
Penin poliit
Fukni egent

ni hegue
ſunſei⸗
ln ad d
lt.
Mn Iunuls
Elünun ren

Hgmmim Dei
Muine.

Nr n

Mtone Print
golt
Reciini
Nkkn duilig
deni vera.
uumd Tuſca
S Tuſcil
iid vel

Il Elettione ſe
Entut Vera.
ntd, &
S
Tem.
unntatg
gle
n on l
SAinm ohlr

e l
6 eum obte
nun bi

Kalei
ſo ven

tand ſrockt
e n d

l
Leclinand:
ende. I
Nl.d,
n
ta.
non vul

N

retet Dan

hlcins
Leceliin
gol Elu⸗
vodent.

vodent.
impn.

„ 3
Ficlenta,

d

. 1
66263

do, l

la.
elg
e vlchn⸗

6 cwumm
7

Religio ametur, etiam cum deprimit.

dandum. pag. 369. 1
Propoſita retinenda. 20. I. & 34. 2. S
96. I. & 127. 2. & 138. 2. & 146. I. & 147.
2. & 150. I. & 186. 2. & 195. 2. & 201.
2. & 202. I. & 224. I. & 226. 1. & 237. 2
& 240. I. & 244. 2. & 254. 1

Protectiones noxiæ.

II. 2
Protectiones malæ. 262. I
Protectiones non quærendæ. 262. 2
Protectores non quærat zelus animarum. 380. 1I

Protectores impiorum. 156. 2. & 359. 1
Protectores Impiorum eis nocent dum eis prodeſſe
videntur. 166.2
Protectores Impiorum eos vel demerſos commen-
dant. 28. I
Protectores iniquos Adulatio promeretur. 341. 1
Protectores Juſtorum.

V 361. 1
Protectores Juſtorum non clam eos foveant.
5. 2
Protectores Pauperum. 17. 1
Prudentia politica. 149. 2
Prudentid egent ſeveritas, & Excommunicatio.
2906. 1
Pſalmodia frequentetur ab Eceleſiaſticis & Reli-
gioſis. 53. 2
88. tres pueri. 3. I
Pueri ſunt ad dignitates informandi ab ineunte
ætate. 368: 1

Pugna Spiritualis, & mortfficatio paſſionum,
tentationum remedium, & ſemen victoriarum.
309. 2
66.2
199. 2. & 200. 2

Purgatorium Dei viſione fraudans animas.
Puſillamimes.

R.

Ationes Privatæz. 17. 2. & 106. 1. & 149. 2
R 361. 1. & 373. 2
Rationes privatæ exulent ab Eccleſiaſticis & Reli-
gioſis. 25 I. 2
Recidivi. 91. 2
Recreatio qualis eſſe debet. 180. 1
Recreatio vera- 187. 1
Recreatio Tuſculana. 317. I
Recreatio Tuſculana ſtudioſis licita. 129. 1
Recreatio vel Tuſculana prodeſt vero fervori.
. 170. 2
In tecreatione ſermo Spiritualis. 366. 2

Reformatio vera. 158. 2
Reformatio, & correctio ordinem fſervent. 373. I
Reformationes, & viſitationes conſtantià promo-
ventur.

375 1
Reformatores. 37.‧ 2
Regulæ. 180. 1

Regulæ non multiplicandæ, ſed tuendæ.

375. 1

Regularum obſervantia. 127. 2. & 157.1. & 172:2

& 180. I. & 217:2. & 23 5. 2

Regularum obſervantia virtus ſolida. 97. 2

Regularum ubique obſervantia. Fervor ubique.

273. 2
Regularum obſervantia, & multiplicitas. 375.: 1
Regularum obſervantiæ Superior invigilet. 26. 1

egularum obſervantiam Superior tueatur non ſua
dGictata. 122. 2

Regularum obſervantiam fervor, non ſeveritas pa-
rIit. 354. 1
II. I
& 217. 2

Religio ob aliquos degeneres non vituperenda.

SðM 177: 1
Eihicæ. Comment. Tom. IV.

I1. 2. & 106. 2. &

Rerum Notabilium.

Religio ob unum infamatur. 376. 1I
Religio ob unius lapſum non infamis. 252. 2
Religio ob unum periclitatur. 94. 2. &
Religio minus auſtera tardius tepeſcet, ſi ſit Cau-
ta. 187. 1

Religio honoranda „ quæ ob zelum arimarum
& vitam Miſtam nævos interdum contrahit.
. 177. 1
Religio Sacra amanda à religioſis ferventibus cum

i nwiſa eſt; & cum nos deprimit. 75. I
Religio Miſta malis utilior. 170. 1. & 177. f
Religiones vitæ auſterioris valde honorandæ.
SM 7 ⁵ 2
Religiones Sacræ numerum non curent ſubjecto-
rum. 130. 2
Rehgionis affectio. 2. 1

Religionis felicitas. 234. I. & 182. 2. & 25 I. 2
S 252. & 26 1I. I. & 287. 1
Religionis totius hoſtes reputentur invidi, & ac-
cuſatores falſi. 376. 1
Religionis munera, & dignitates non appetenda.
368. 2
Religionis munia ſplendida ex ſola obedientia exer-
ceamus. 181. 1
Religionis munia viliora. 32. 2. & 35: I. & 2
& 71. 2. & 75. 2. & 96. I. & 123. 2. & 170
2. & 178. 2. & 179. I. & 186. I. & 190. I. &
192. 2. & 217. I. 219: 2. & 228. I. & 235. 1
& 25 I. I. & 262. I. & 327. 1
Religionis munia viliora appetenda. 138. 2.
219. I. & 22 I. 2. & 342. 2
Religionis munia viliora non vitanda. 167.2.
& 369. 2
Religionis munia viliora exoptat amor in Deum
verus & humilitatem parit. 280. 1
Religionis munia vihora ob cognitionem ſui ex-

petens;, ſplendidiora declinat. 367. 2
Religionis munia viliora etiam poſt præſtantiſſima.
217. 2
Religionis munia viliora & duriora appetantur.
203. 1
Religionis munia viliora; tutiora quoque ſunt.
71. 2

Religionis perfectio. 10. I. & 26. 1. & 32. 2. &
76. 1. & 80. 2. & 97. 2. & 135. 2. & 145. 2
& 233. 2. & 252. 2. & 255. I. & 259. 2
& 309. 2
Religionis perfedkio ob duritiem. 74. 1
Religionis perfectio ob Religionis munia viliora.
.2
Religioſus amet Religionem ſuam; etiam cunn de
primitur. 251. 1
Rehgioſus in Aula. II. 2. & 90. I. & 146. 2
& 162. I. & 219. 1. & 229. 2. & 237. I.
Religioſus aulas non frequentet.

370. 1
Religioſus verus humillimus in aula. 219. 2
Religioſi, & Eceleſiaſtici aulas ſpernant. 270. I.
Religioſi, & Eccleſiaſtici in aula. 377. 1

Religioſi aulas hcitè & magnâ publicæ rei utilitate
aliquando frequentant. 162. 2

Religioſus aut Eccleſiaſticus in aulà caveat, ne adu-

latione aut Theologiâ fals Eccleſiaſticam Juriſ-
dictionem politicæ ſubdat. 230. 1
Rehgioſus emendicans conſolationes. 185. 2
Religioſus emendicans conſolationes humanas.
219. 1
Religioſus hoftis ſuæ religiomns. 351. 1
Religioſus olim nobilis mhil de ſe dicat, nec ſe
ſciat fuiſſe illuſtrem.

t f U 230. 1. & 2
Religioſus non nobilis vitet ſuperbiam. 232. 2
O0 2 Reh-

Religioſus olim nobilis tegat genus ſuum.

Index

pag.

229. 1

Religioſi ſive Eccleſiaſtici peccata graviora. 355. I
Religioſi alendi.
Religioſi ſint in Cella. .
Religioſi plus in ſe faciant amorem in Deum,

91. 1
152. 2

16 5. 2

quàm mortificationem.

Religioſi & Eccleſiaſtici Bella mortificatione cor-

poris ſedare debent. 140. 1
Religioſi bello non interſint quantumvis juſto.
153. 2
Religioſi delicati. 140. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici coli debent non carpi.

211. 2
Religioſi Colendi, quamvis peccent. 214. 1
Religioſi non ſe negotiis implicent. 162. I
Rehgioſi non ſe demittant ad ſæculares. 372. 2

Religioſi etiam monendi ſunt de caſtitate curan-
dà. 379. 1
Religioſi non tractent negotia exterorum. 44. 1
Religioſi auſteri & perfectiores non ſpernant cæ-

teros. 144. 1
Religioſi auſteri ſine auro, ſed addicti parentibus.
129. 1
Religioſi auſteri ſint Sancti. 215. I

Religioſi auſteri, niſi Sancti ſint, faciliùs tepeſ-
cunt. 187. 1
Religioſi auſteri ſciant veram pœnitentiam eſſe ze-
lum animarum.
Religioſi auſterioris ſanctitatis non judicantes te-

58. 2

Religioſi ſeu Eccleſiaſtici olim viles exultent in
ſui generis humilitate. 36 5. 1
Rehgioſi aliqui, ſi ſint tepidi, &c. 174. 1. &
253. 2. & 278. 2

Religioſi tepidi. 92. I. & 123. 1. & 135. 2

& 182. 2. & 219. I. & 227. I. 253. I. G 2

254. 1. & 2. & 265. 2. & 283. I. & 309. 1

& 2
Religioſi tepidi infelices ſunt. 123.2
Religioſi veri. 284. 1
Religioſorum infamatores. 123. 1

Religioſorum non multiplicandus numerus in ſacris
ordinibus. 300. 1
Religioſorum injurias & perſecutiones Eccle-

ſiaſtici acrius quaàm proprias ulciſcantur.
106. 2
Religioſorum peccata. 94. 2
Vide. Peccata.
Religioſorum peccata graviora. 183. 1

Religioſorum perſecutores eos reddent validiores.

12. 1
Religioſorum perſecutores niſi frœznentur, Eccle-

ſiaſticos non honorabunt. 200. 2
Religioſorum & Eccleſiaſticorum peccata graviora.
92. 1
In Religioſis Serietas effulguret. 148. 2

Religioſæ vitæ Crux. 25). 1
Renovatio. 48. 2. & 237. 2. & 245. I. & 247.2
354. I. & 378. 2

Renovatio facilis.

e
kvn
rpomm
A i
Eeſeel Ce⸗
Geno⸗
riilt
U mnrt le
ue Uufre
oethe Reg
rgt⸗
1,81.
161. &

11 412.

Ertt, m9
Plegt le
Irgt 4 ntt
Ion un moun

iuen & coll

,&e Ayerian

ent aulici

mere. 169. 1 353.2
Religioſi vitæ auſterioris non ſpernant alios. 76. 1 Renovatio vera. 241. 1
Religioſi obſervantiæ & Spiritus auſterioris non Renovatio vera voluntaria. 333.1
ſpernant cæteros. 164. 2 Renovatio & converſio ſint voluntariæ. 332. 1
Religioſi ſanctioris vitæ non ſpernant cæteros. Renovatio vitæ per exercitia Spiritualia. 325.2
340. 1 Renovatio totalis. 180. 2. & 181. 1
Religioſi perfectiores non ſpernant cæteros. Renovatio ſpiritus. 247. 2
129. 1 Renovatio & converſio. 263. 1
Rehgioſi propalam protegendi. 5. 2 Religiones Sacræ. 201. 1
Religioſi protegendi a Sancta Sede. 1I18. 1 Religiones non muhtiplicandæ. 8.2
Religioſi clam puniendi. 296. I Religiones Probandæ à S. Sede. 16.1
Religioſi & Eccleſiaſtici clam puniendi. 214. 1 Rex audiat. 360. 2
Religioſi, & Eccleſiaftici intentione omninò recta Rex audiat etiam minimos. 347. 1
Eccleſiæ & Deo conſecrentur. 25. 1, Rex audiat etiam viles. I5. 2. & 17. 1
Rehgioſi ſperni non debent. 274. 2 Rex audiat evehatque viliores. 10. 1
Religioſi ſeverioris regulæ valdè laudandi. 363. 2 Rex audiat pauperes. 238. 2
Religioſi ſeveri in villis, & recreationis tempore. Rex coli debet. 372. I
186. 2 Rex coli debet quamvis noſtræ vitæ inſidietur.
Religioſus verus. 181. 1 Quam debent Eccleſiaſtici honorari noſtræ ani-
Rehigioſi veri nihil appetant præter Deum. 138. 2 mæ tutores. 362. 1
Religioſi reditus habeant. 91. 1 Rex deligat miniſtros innocentes. 290. 1
Religiofi caveant videre pompas felicium; nam Rex deligat Miniſtros. 197. 1 lee .,
temporalium contemptus eos deſeret. 250. 1 Rex non unum diligat tantùm. 14. 1 ul erhitenc
Religioſi urbibus ſalutares. 98. 2. & 162. 2. & Rex Miniſtros ſuos protegat, ut venerationi ſint.
252. 1 371:2
Religioſi urbibus ſalutares ob ſcientiam & Theolo- Rex non ſuas, ſed Dei injurias ulciſcatur. I10. 1
giam Fidei necefſarias. 100. 1 Rex quos evehat. 74. 2. &ẽ 132. 2. & 333. 2
Religioſi, & Eccleſiaſtici honorandi. 370. 1 334.2. & 344. 2. & 368. 1. & 368.2
Religioſi laici & Moniales Caſtitate æquant zelum Rex evehat dignos. 355.2
animarum. 190. 1 Rex evehat etiam hoſtes ſi digni ſint. 289. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici præ cæteris inimicos di- Rex evehat etiam ignobiles. 133: 1
ligant. 357. 2 Rex evehat etiam exteros. 249. 2
Religioſi & Eccleſiaſtici humili loco nati ſi delicati Rex evehat vilis licet generis heroas generoſos.
eeyaderent, &c. 141. 1 344. 1
. Religioſus olim vilis. 123. I. & 653. 2 Rex evehat omnes nationes. 13.2
Religioſi olim viles, ſi Spiritum amiſerint, erunt Rex palam faveat, & ſuos evehat. 5. 2
ſuperbiſſimi. . 136. 2 Rex nnon ſemper fidat aulicis. 377: 2
Religioſi olim viles, ſi recuſent pro Chriſto labo- Rex majorem Dei gloriam provehat rationum pri-
rein. .. 36. I vatarum immemor. 115:˖2
Religioſi & Eccleſiaſtici olim viles dignitates ex. Rex omnes ſimuliter muneretur. 132. 1
petunt ſummas. 167. 2 Rex quærat quos evehat, nam obvii rarò ſunt

meliores.

„*

hetkeni
Dprus Ni
rn.

0s relken

i kenm
drum eng
ret.

„2. A
Rere

voluntt?
Spirnnd
WI

ece⸗

Doltre nit
ici hooorri

Xentes⸗

ntum.
et, enen

niss uue
din

Via Salutis arcta.

Rerum Notabilium.

meliores. pag. 227. 1
Rex tueatur promotos & pro meritis. 133. 2
Rex promotos, ſi degenerent, abjiciat. 333. 2

Rex non faſtidiat promotos. 314. 2. & 346. I
Rex revocet decreta ſua & acta reſcindat. 356. 1
Rex & Superior reſcindant ſua decreta. 314. 2
Rex mitis ſit. 286. 1
Rex nominet Præſules, obſcuri licet generis, ſi
virtute illuſtrentur. 249. 2
Rex oret ſed Regat. 159. 1
Rex regat. 3. 1. & 102. I. & 130. 2
& 133. I. & 134 1I. & 139. I1I. & 159. I. &

2. & I6I. I. & 226. 2. & 273. 2. & 290. 1I
& 2. & 291. 2. & 293. I. &ũ 317. 2. & 345. I
D & 347. 1. & 375. 1
Rex regat, non delicietur. 124. 2
Rex regat & judicet. 76. 2
Rex regat & puniat. 93. 2
Rex non uni incumbat aulico. 130. 2
Rex timeri & coli debet. 291. 1
Regum exempla. 132. 2. & 182. 2
Regum, & Superiorum ſcandala. 377. I
Reges prodent aulici & politici Impii. 201. 1I
Roboamus cur perierit. 114. 2
Rumores. 152. 2
§.
Acerdotes rarò Miſſam celebrantes. 239. 1

Sacerdotes veri non ob Eccleſiaſticos reditus
initiantur. 25 I. 2
Sacerdotes & Religioſi aulas devitent. 45 2

& 226. I. & 256. I. & 347. 2. & 373. 2

Salomon. 322. I. & 345. 2
Salomon cur malus. 577. I
Samaritana. 285. 1. & 295. I. & 359. 1
Samſon. 20. I. & 249. 1

Sanitas negligenda. 140. 1
Sanitatis nimia cura, ſi uſus religionis & regula-
rum obſervantiam minuat, ut vivamus, profli-

gat fervorem. 33 1. 2
Sapientia vera. 321. 1
Saul. 12. I. & 78. 2. & 79. I. & 334. 1
& 368. 1
Saül nimid clementid damnatur. 274. 2
Saul modò ſpretus, modò gratus Iſraëéli. 260. 1
Saul ob ſcandaloſos non ſublatos perditur. 358. 2
Scandala non diſſimulanda. 54. 2
Scandala non permittenda. 43. I. & 213. I
& 298. 1
Scandala non permittenda, quæ tolli facilè poſ-
ſint. 290. 2
Scandala etiam vi exterminanda. 164. 1
Scandala tollantur. 12. 2. & 182. I
Scandalizari faciles. 214. 1

Scandalizari faciles „ & compati neſcientes imper-

fectiores. 91. I
Scandaloſi. 253. 1
Scandaloſi ejiciendi. 333. 2
Scandaloſi extrudantur. 376. 1
Scandaloſi frænandi. 158. 1
Scandaloſi ſummè noxii. 254. 1
Scientia cum Spiritu. 147. 1. & 235. 2
cientia eget diſcretione. 2
Sclentia eget mortificatione corporis. 188. 2
. Scientia eget oratione. 11. 2
Scientia eget Spiritu. 123. 2
cientia floret in ſpinis. 30. 2
Scientia necefſaria. 3. 1. & 5I. 1. & 95. I

& 928. 2. & 103. I. & 346. 2
Ethicæ Comment. Tom. IV.

150. 2. & 198. I. & 206.2

Scientia neceſſaria regnaturis & gubernantibue-

. 343. 2
Scientia ſine Spiritu. 121. 2. & 123. I
& 248. 1
Scientia ſine Spiritu mortificationem odit. 130. I
Scientia non inflet. 147. 1
Scientia non ſit nimis laxa falſas ſententias expo-
nendo. 373.‧ 2
Non Scientia concionatorem, ſed mortificatio fa-
ccit. 378. 2
Scientia de Deo. 30. 1
Scripturæ & verbum Dei. 211. 1

S. Scripturæ litera. 192. 2

S. Scripturis abutens concionator dum detrahit de
aliis ordinibus Sacris. 211. 2

Scrupuloſi. 44. I. & 167. 2. & 326. I
Scrupuloſi hebetes ad vera Crimina. 330. 2
Senectus vera. 369. 2
Senectus vera eſt obedientia. lbid.
Senex Exemplo ſit. 284. I
Senex ferveat. 237. 2. & 281. I
& 369. 2
Senex laudator ſui. 342. 2
Senex tepidus. 189. 2
Senes honorandi. 236. 1I
Senes non ſpernant adoleſcentes. 369. 2
Senes ſi non ferveant. 254. 1

Seniorum exempla. 124. I. & 285. I
Serietas. 42. I. & 161. 2. & 213. I. & 2. &
236. I. & 254. I. & 347. 2
Serietas in Religioſis effulguret. 148. 2
Serietatem redoleat familiaritas cum ſæcularibus.
213. 1
Sermo gravis. 14
Sermo Spiritualis 42. I. & 181. 2. &
209. 2. & 21I. I. & 223. 2. & 225. I. & 336.

2. & 371. 1
Sermo Spiritualis in recreatione. 366. 2
Sermo Vanus. 209. 2. & 224: 2. & 311. I
& 366. 2
Servi. 3. I. & 182. 2
Servi humaniter tractandi. 158. 2
Servi impii. 290. 1
Servi improbi dimittendi. 333. 2

Servi Improbi & amici Improbi dimittendi, olim

licet utiles. Ibid.
Servi modeſti eſſe cogantur. 23477. 2
Servi alendi & aulicis conſulendum in Senio-

334: 2
Servorum delectus non ob ſpeciem, ſed ob probi-

tatem. 24 . 2
Servis & Aulicis conſulendum, ut fidi ſint. 132. 1I
&& 133. 2
Servire Deo. 234. I. & 23 5. I. & 25 5. 2
& 287. 2

Servire Deo Felix. 77. 2. & 238. I
& 2. & 242. I. & 251. 2. & 252. I. & 2506. 2
& 260. 2. & 261. 1. & 286. 2. & 287. I. &
318. 1. & 353.
Servire Deo Felix, ſed palam. 8.
Servire Deo ſumma felicitas. 1
Servire duobus. 237. 1. & 21
Severitas. 20. I. & 2. & 3 I. 2. 34.
& 49. 1. & 54. 2. & 76. I. & 2. & 90. 2.
93. I. & 2. & 123. I. & 130. 2. S 135.
& 150. 2. & 163. I. & 1064. I. & 182.
& 183. 2. & 198. 1. & 242. 1. & 25 .
& 258. 2. & 195. 2. & 221. 2. & 233:
& 274. 2. & 310. 2. & 314. I. & 329.
& 335. 2. & 53.
95.

& & e e e e — de d.

Severitas ſed ex oratione.

O ο 3

ce eritas

Index
Severitas clemens. Ppag. 373. I. Status mediocris & tribulatio toleranda. 160. 1 ſen
Severitas non impedienda. I18. 1 Status mediocris tutior. . 279. 1 6
Severitas in Impios. 158. 1. & 201. 1 8. Stephanus. 226. 1 ein an
Severitas in Luxuriam. 12. 2 ZSuperior amet optimos. 97. 2 ein nn
Severitas in magnates. 168. I. & 380. 2 Superior amet ſuos. 241. 1
Severitas neceſſaria. 333. 2 Superior omnes æquè amet. 14. I. & 132. 1 ein l
Severitas nimia. 331. 2 Superior amore ducat. 26. 2. & 28.2. & ,anm
Severitas in obſtinatos. . 92. 1 103. 2. & 157. 2. & 297. I. & 332. 1I. & .
Severitas major ſit in Felices, minor in minimos. 354 1 Fn hn
33. I Superior amore ſuos ducat non metu. 79. 2 ein Ohltuc
Severitas ſemper major ſit ut fervor & pœniten- Superior amari negligat. 260. 1 :
tia cum perſeverantia. 202. 1 Superior odio haberi non recuſet pro zelo obter. ir nnnt
Severitas eget prudentià. 296. 1 vantiæ. 94. 2 ſein mann
Severitas parcit cum punit. 73. 1 Superiores audiant. 360. 2 14²0
Severitas & Clementia. 206. 2 Superior audiat excuſationes. 369. 1
Severitas ſine perſonarum acceptione. 196. 1 Superior quâvis hori excipiat accedentes.
Severitas, ni naturæ obnmitamur, non raròô mitiga- 360.2
tur. 22. 2 Superior ipſe agat. 67.2
Severitas una in omnes. 348. 1 Superior ſeriò agat. 373. I. & 379. 2
Severitas non fiſcus. 23. 2. & 91. 2 Superior nimis blandus. . 358. 2 rmn ſe l
Severitas & zelus obſervantiæ parva in malo era- Superior condeſcendat. I15. .
dicent. . 122. I Superior ipfſemet corrigat. 93. 2 ſor er e le
Severitas, & juſtitia minas executioni mandent. Superior coli debet. 366.2 Pru iu,
375. 2 ZSuperior coli debet etiam iniquus. 362. 1
Severitas & zelus obſervantiæ durare debent. Superior coli debet vel puniens. 183. 1 caer ligle
163. 2 Superior dum exorditur Præfecturam. 25.2
Severitas, non ſola correctio, zelo obſervantiæ Superior diſcretus. 236. 2. & 257. 2. & 318.2
neceſſaria. 294. 2 & 371. 1I. & 373. 2
Severitas ſed non ira aut vindicta. 183. 1 Superior quos evehat. 97.2
Silentium. 370. 2 Superior evehat exercitos per omnia. 370. 2
Silentium ab ipſo ſermone non abſit. 371. 1 Zuperior evehat jacentes, & non fatagentes.
S. Simeon. 66. 2 368.2
Simplicitas. 42. 2. & 262. 2. & 321. 1 Superior evehat tacentes. 342. 2
& 334. 2 Superior non evehat amantes ſe. 1I11. 1
Simplicitas lorica Eccleſiaſticæ Juriſdictionis. Superior laborem non refugiat in cultura ſuorum.
L 36 ,% 372.1
Simplicitas Perſecutionum remedium. Ibid. Superior laudari non cupiat. 340. 2
Singularitates. 122. I. 169. I. & 2. & 186. 1 Superiores omnia excurrant per munera. 370. 2 Kuonbes
206. 2. & 243. 1 Superior & Rex merita evehant. 74.2 .
Sôbrietas. 254. 1 Superior ſui ſit immemor. 11.2. & 10 5. 2 iu ſt &f⸗
Societas JESU. 3. 2. & 76. I. & 201. 1 Suhperior ſui ſit immemor, memor Dei. 42. 2 ErElt a1 Nen
203. 2 Superior ſui immemor majorem Dei gloriam pro- fii
Societas JESU, perſecutionibus ſi agitabitur, bea- vehat. 11. 2 Feriigüei
tor. 775. 1I Superior invigilet. 67. 1. & 68. 1. & 76. 1 Unea.
Societat's Scholaſtici. 201. 2 & 122. I. & 134. I. & 140. 1. & 20I. 2. G nrnae
Sohcitudo craſtini. 44. 1 290. 2. & 273. 2. & 292. I. & 358. 2. & 368. HKZ .
Somnus. 187. 1I 2. & 375. I lihii lct
pes peccantium. 257. 1 Superior ipſemet judicet. 93.2 Wn .
pes nimia peccantium. 258. 2 Superior major non impediat Superiorem minorem. Eni .
Spes vana peccantium. 206. 2 118. 1 uh Nge
Spes præmi Tribulationis remedium. 129.2 Superior major tueatur Superiores minores. aala
Spes in Deum. 263. 1 371. 2 Wl ⸗ i
Spiritus Sanctus. 48. 2. & 145. 2. & 147. 2 Superior minor, Superiorum majorum non dam- in Flgnen
& 247. 2. & 208. 2. & 354. 1 net decreta. 250. 2 bl⸗ Pd
Spiritualia cæteris poſthabita. 35˖. 2. & 36. 1 Superior minor ſubdatur majori. Ibid. An ahi
47. 2. & 220. 2 Superiores minores Superior major tueatur. 371. 2 Euttaut, erde
Spiritualia poſthabita temporalibus. 174. 2 Superior nimis minutus. 77. 2 eſi⸗
Spiritualia cæteris præferenda. 146. 2. & 336. 1 Superior mitis. 286. 1. & 335.2 Srarun
& 349. 2 Superior mitis ſit. 27. 1. & 64. 2. & 157. 2 nd D
Spiritualia ſtudiis præferenda. 248. 1 158. 1. & 217. 1. & 223.2. & 234. I. & 242.2 iMadtm.
Spiritualia omnibus immiſcenda. 13 5. 2 . 296. 1. & 297. 1. & 359. 1
Statua S. Damielis. 254. 1 Superior mitis ſit, nam ſat ipſa Digmitas terret.
S Status mediocris. I0. I. & II. 2. & 70. 2 291. 1
& 192. 2. & 217. 1I. & 227. 1. & 248. 1. & 275. Superior mitis, non durus ſit. 369. 2 ⸗ &Ean
. 2. & 335. 1 Superior mitis plus prodeſt. 29.2 — Mein 4
Status mediocris faſtiditus. 337. 1 Superior mitiores minus premat. 168. 1
Status mediocris optandus. 176. 2 Superior mutet decreta interdum ſua. 356. 1 4
Status mediocris placeat poſt merita. 220. 1 Superior negligens. 182.2 „ u.
Status mediocris & talenta mediocria aliquibus Superior non multa imperet, ſed exigat obſervan- le
mehora. 354. 2 tiam eorum, quæ imperarit. 37 5 1 d
Status mediocris tolerandus. 157. 1 Superior idem omnibus ſi. 14. 1. & 34ö.1 (W

erior
Sup d .
Re

u.
4
Qotem.
& 251l
Azyrl
olhlia

& lt

ſe.

at in ltmin

Per llen
hant.
11l
nemnor Da
ten Deigin

G.1 Gll
A

2 1a Kn

t Sahetihnt⸗
heniots
un mipun

mapet
r naſol n

1
1
.
4
1
1

Rerum Notabilium.

Superior non idem ommibus ſit. pag. 296. 1. & 2
318. 2
1

5

Superior non omnibus ruentibus idem ſit. 92
Superior non is optimus qui gulam proritat.
52. 2
Superior in ſubjectis non omnem timorem dam-
net, eorum excuſationes, ſi vanæ non funt ad-

mittat. 371. 1
Superior Iracundus. 367. 1

Superior obliviſcatur ſui, & ſuarum rationum.
373. 2
Superior omittat congratulationes. 379. 2
Superior non omnes und ducat via. 200. 1
& 205. 2. & 206. 2. & 296. 1. & 297. 2. &

320. 2
Superior onus ſuum exponens. 2 5. 2
Superior diù oret antequam puniat. 107. 1
Superior cum poœnitentias ſeu pœnas infligit.
W 183. 1
Superior non ſe ulciſcatur. 150. 2. & 183. I
& 2. & 191. 2
Snperior nec ſe ulciſcatur nec ſua. 336. 1

Superior non ſuas, ſed Dei injurias ulcilcatur.
HMU 110. 1
Superior ſibi quiſque ſit. II. I. & 186. I. & 194.
2. & 198.2. & 332. 1

Superior nimis placidus. 46. 1
Superior probus ſit. 207. 2
Superior credatur plenus Deo. 242. 2
Superior curet Temporalia. 3. 2
Superior provideat temporalia. 52. I
Superior provideat temporalia, ut ſcandala tol-
lat. 158. 1
Superior reſcindat decreta ſua. 313. 1

Superiores ſupremi faveant ſuperioribus minori-
bus; ita enim inferiores non verebuntur. 371. 2
Superior ſuavis ſit in inſtruendo. 372. I

Superior a ſenioribus reformationem non pœnas

exordiatur.

73. I
Superior ſerius ſit, & frugifer. 339. 2
Superior tardus ad poœnam ſfit. 123. I
& 313. 1
Superior nullum timeat. 92. 2. & 168. 1. & 224. 1
& 290. 2
Superior vigilet. 159. 1. &2

Superior fruſtra vigilat ſi Circumſpectio non floret
in ſubditis.

194. 2
Superior utatur talentis ſubjectorum. 355. 2
& 363. 1
Superiores & Eccleſiaſtici coli debent. 275. I
Superiores, & confeſſarii indiſcreti. 374. 1
Superiores cito deſignent eos, quos deſtinaturi
ſunt ad munera ſplendidiora. 368. 1

Superiores, & Eccleſiaſtici decreta condentes ex-
cuſationes audiant ‚ expendantque. 369. 1
Superior & Eccleſiaſtica Juriſdictio, ſi exemplo
ſint, omnia poterunt.

217. 1I
duperior exemplo ſit. 124. 1
uperioris munus arduum. Ibid.
duperioris onus. 182. 1
Superiorum exempla. 122. I. & 124. 1
& Ü207. 1
duperiorum „& regum ſcandala. 377. 1
Superioribus neceſſaria Mortificatio Corporis.
. 308. 1

Superbia. 168. 1. & 178. 2
& 221. 2. & 232. I. & 342. 2. & 346. 1

& 36 5. 2
Huhperbia titulorum. 16.2
. Suſanna. 2. 2. & 326. 1I
uſurrones proturbandi e Regia. 133. 2

Tentationum Fons.

Ob Sufurrones auhici miſeri. 265. 2
T.
Alenta, & Zelus animarum humilitate profi-
ciunt. 366. 1
Talenta lateant. 328. 1
Talenta eximia nocent mediocri fervori, 71. 2

Talenta mediocria. 10. I. & 1II. 2. & 35. 2
& 70. 2. & 210. 2. & 227. I
Talenta mediocria exultent. 34. 2
Talenta mediocria tutiora à Luxuria. 379. 2
Talenta mediocria, & ſtatus mediocris aliquibus
meliora. 3 54. 2
