Aueuttin S. Eſtper. Amani machinas, quas in Judæorum ſira- ter cœpit, palmdtmnque illi luctaminis ceſſit,
egn. Lanmn gem compegerat, niſi Reginæ artificio ibi ipſo quque ſupplantatoris agnomine in au-
Mmids botf⸗ Dominum deprecantis, ubi à Domino nullus guſtius videntis Deum nomen & ſtemma re-
inileu nn aberat? Oravit, inquies; Eſther. Ita. cuſo. Et ecce vir luctabatur cum eg Dixit- Gen. 32
n, a alibl levit. Itàa. At quem ſibi delegit ad vota lo- que ad eum: Dimitte me. Nequaquam Jacohb 23. 37
bein, ld ſt14. 2. cum? Audi: Corpus ſuum hbumiliavit jejuniis: appellabitur nomen tuum, ſed Iſrazl. Unde

omnidque loca, in quibus antea lætari conſue- vel in Bethel gratiarum parſimonia in CCli-
verat, crinium laceratione complevit. Spera- tibus tanta, ut neminem jacentis miſereret;
vit eò gratioſiores Deo fore preces ſuas, ſi- quo ſomnians excitatus graduum ſpectaculo
voluptatis ſedem in ſqualoris exedram conver- frueretur? cum hic tamen complexentur pul-

n eihun r,
Alalo er r,
mit Mlen .

e ſeun D P
. Nuni-- ſer ſi ſuo ibi fletu Domino perlitaſſet, ubi verulentum? Tum certè pudoris ſui liliis am-
leni⸗ i Phein Pertunan conſueverat. Age; quantas biebatur, nunc veròô vir uxorius & opilio
les Aut. D dith Deo Natiomes, lachr eud alu domi, forif- aut foœmimis cingitur, aut armenmtis. Nimi-
d dn ih que profuderat Judith? Ingreſſa, inquit, ad rum tùm Dei meminiſle ſolitarium nemo ex
Poe oratorium ſuum, & proſternens ſe Domino cda- QAngelis mirabatur. Obſtupuere mox Ccli-
mi tiemhr Ibid. rz. Wabat ad Dominum. Et exibat noctihus in val- tes, quèòd tantis curarum preſfſus angoribus
1on len e 8. lem Bethuliæ: &, ut aſcendebat, orabat ad Do- Jacob ſeceſſum ſibi ad meditandum paraverit.
otit ganor minum. Quibus illa precibus minimè confiſa, Traductiſque, inquit, omnibus, quaæ ad ſe per- bid
eng nn ſuas in conopeo lachrymas votâque renovavit. tinebant, manſit ſolus: Et ecce vir Iuctaba- dic
ſupian Pe lbid. 14. Ielitque Judith ante lettum orans cum laobry- tur cum eo queé mane. Adventu fratris qua-
nee n 5. mis. Et, cum hæc dixiſſet, abſcidit caput ejus. tiebatur Jacob, gregum curâ tangebatur, libe-
r i ſe Rata mimirum eſt Heroina ſtrenuiſſima, nullam rorum diſcrimine vexabatur, uxorum diſcru-
8 Mon acceptiorem eſſe poſſe orationem, quaàm eam, ciabatur periculo. Eo in æſtu quis vel Dei
tum “ 6 quæ in obſconitatis luſtro emitteretur Deo memimiſſet? Negas totam ibi aream Mar-
te ena cœli. Quis enim is & lachrymis non vibraret thæ impedimentis occupatam? Adfuit nihile
guis ſu fulgor, quas libido in ſui contemptum ma- minus ſatagenti Magdalena;, tantäque in tur-
ortines naſſe horruit & ſpecu ſua? In Templo lachry- ba eſſe potuit Patriarcha ad meditandum non
de ren / ithicæ Comment. Tom. IV. D d 2 cRpe-

18 0

expeditus tantum, ſed ſolus. Manſit, inquit,
Jolus. Irruit mox Angelus in amplexum me-
ditantis, novam, inſolitàmque in tanta rerum
gentiumque multitudine viri demiratus ſolitu-
dinem. Hujus porròô Angeli in Iſraëlem hu-
manitas ſubſequuturam delineavit Chriſti be-
nevolentiam erga Zachæum. Princeps is pu-
blicanorum ſuam ità operam Chriſto proba-
vit, ut nemo illo viſus ſit Redemptori gra-
tioſior. Siquidem cùm ab aliis rogaretur ad
cœnam, hunc ipſe perrogavit publicanum, ut
ſe menſæ, tectique hoſpitio dignaretur. Ho-
die in domo tua oportet me manere. Tanta-ne
epularum aut in Chriſto aviditas, aut in fœ-
neratorem charitas? Nimirum JrsM ex ar-
bore vix rapax contemplabatur. Novitate cap-

bid.

1

.„
1V

licò, aut etiam exſcindant. Una bovis, Do-
minique ratio. Nutritur illa, quandiu nutrit,
duciturque in paſcua, ſi exundet in lac. Mox
Lanio dedetur diſcerpenda, ſi ſenio uber ex-

hauſerit. Itaà Conſulibus aſſidemus, ſi qua
ex iis ſpes commodi affulgeat. Ut exarue-
rint, deſerentur. Nec immeritò ſanè. Nihil
enim in eis interdum ſpectatur, quod aut mi-
rari queas, aut diligere. Nullà præditi aut
humanitate, aut ſapientis, in morem pali
defiguntur in ſede, ut ſint in ſignum, cui ab
univerſis contradicatur. Quid enim in Sauüle
ſuſpicias, aut in Achab, ſi popularem ſuum

cupiditate horti is contrucidat, Servatorem

tus eſt ſcenæ Dominus, recreatus mirum in

modum initiatione, dedicationéque plantæ: ut
ſcilicet unde captari ad illecebram umbra con-
ſueverat, lux inde vitæ hauriretur. Et præ-
currens aſcendit in arborem, ut videret eum.
Quis autem ad contemplationis ſpeculam Si-
comorum aut conſevit aliquando, aut riga-
vit? Ergo in nemore non voluptas opacatur,
ſed meditatur religio. Eà contemplantis ſe Za-
chæi beatâ felicique importunitate ità delini-
tus eſt Dominus, ut par pari retulerit illicèò.
Siquidem, cùm ille delicias arboris in Tem-
pli aram convertiflet, vertit mox quoque ip-
ſe rapacitatis ſtabulum in promptuarium lar-
gitatis. Utrum enim plus mirer portentum
immbigo, Contemplationem in arbore, an Li-
beralitatem in foœnore. Zachæus Chriſtum vi-
det & Sicomoro;, ſpectatur viciſſim Chriſtus
in domo menſâque Publicani. Ita fragrat O-
ratio, ſi loco non ſuo emittatur. Exauditus
eſt Latro pro ſua reverentia; ſed quòd in pa-
bulo ſupplicaverit. Ipſa itaà placuit ejulans
Magdalena: ſed quòd in epulo fleverit. Tri-
umphabat de Amalech Moyſes: ſed quèòd in
ipſo prælii ſtrepitu manus levaret ad Deum.
Uno omnia concludamus verbo: gratiſſima
tuùm eſt Maria, quùm Marthæ ſociatur.

Ibid.

Vidit, & ſequebatur illum, magnifi-
cans Deum. Luc. 18. 43.

Cacaas Ea ſanè famulantium beata ſors, qui, ut

*

ille ſuum non civicà donat, ſed laqueo deſti-
nat. Unus famà Salomon major, a quo ni-
hil repeteret Saba, niſi mentis, animique
opes. At ille non ſe ſuâ illa ſapientiæ exſupe-

rantiàâ, ſed Chriſtum deſignavit. Quem ut
Ceæcus aſpexit, projectis illicò cupiditatis in-

ſed pfſallens. Vidit, & ſequebatur eum, mag-

ſtrumentis, conſectatus eſt, non emendicans,

Cognitis
de Deo.

nificans Deum. Ita-ne? Malorum radix ava-
ritia tam citò arere potuit in corde emendi-

cantis? Viderat enimverò Chriſtum. Ut enim Centem.

Baſiliſci contuitu homo diſtabeſcit, ità Chri- platio.

Evange. Dominum ſuum viderint, mendicitatem per-

lie us. tæſi, unum in Domino ſuo conſectantur Do-

Nil pra- minum, ejectéque è lingua petitionum co-
ter Deaum. no, ſolum laudis nectar diſtillant è& labis. E-
mendicabat in trivio Cæcus. Ut verò Chri-
Deo jelix: ſtum aſpexit, os oppilavit, ne peteret: labia
rurſus diduxit, ut pfalleret, unéque patrimo-

Servire

Eam mio contentus, ſuo ſcilicet opulentus Servato-
. re, illum ſequebatur, non autem cupiditati
Anlici inhærebat. Verùm quaàm raròô ſors iſta ſervien-
veri. tibus evenit, ut ſuam cognitione Domini avi-
kautg. ditatem compeſcant? Et ea ſanè inhiberetur,
o. ſi tantam in Domino, aut providentiam ſuſpi-

Cerent, aut dignitatem mirarentur, ut eos pu-
Eecleſia- deret præ illo aliquid coram illo adamari, ex-
Kiei & petive. Veruùm ut penitius ſervi Dominos cog-
Saperiores noverint, mox ad mendicandum toti conver-

ent é . . . . .
plo, ut tuntur. Tantam enim humamtatis virtutiſque
amorem efle vident in Principe plerunque inopiam,

& vene. ut unam ex eo tantùm ſportularum vinde-
rationem miam ſperandam cenſeant „ & exprimendam.
Pei conei Ergo itaà Dominum, uti Vitem, excolunt .

er. , tandiu gratam, quandiu muſto dolia com-
.11 1 + . 1
3u digso. Pleverit; quam infoecundam aut deſerant il-

ſti ſpectaculo difflatur rapacitas. Nullum tan- Ientatio-
tum eſt facinus, quod Chriſti cognitioni non num te-
ſuccumbat. Protector meus, & in ipſo ſpera- edium.

vi: qui ſubdit populum meum ſub me. Domi- ai
ne, quid eſt homo, quia innotuiſti ei? Suas ad catio Paſ-

bellum edoctas manus jactaverat, ſuarum ſi- ſonum ex
bi paſſionum vulgus ſubjectum meminerat: exercitie
& quaſi ſciſcitaturus ex eo eſſes triumphi quæ Eiritua-
fuiſſent inſtrumenta, armâque prælii: inno-W.
tuiſſe ſibi Numen affirmat. Nam & Jacob,
ut Deum vidit, factuſque eſt ex deceptore
Iſrael, mox cohortem fratris in ſe furentis
gratulatur ad ſui ſubmiſſam obſequium, &
munimen. Vidi Dominum facie ad faciem, & Gen. 32.
Jalva facta eſt anima mea. Prophetaſti: Cur- S
rens itaque Eſau obviam fratri ſuo, amplexa- „. *
tus eſt eum. Si Deum videris, cupiditates te
tuæ manumittent, eriſque non jam libertus
in Chriſto, ſed liber. Timere deſüt Iſraël;
eſit emendicare Cæcus, loco ſtipis os hym-
nis pſalmiſque infarciens. At hæc non mira,
quando fratrem frater amplexatur. Quis non
demiretur Magdalenam, cui, viſo JESU, li- Luc. 7.
cuit laſciviæ ſupellectilem omnem in charita-
tis ſeu inſtrumenta, ſeu ſacrificia commutare.
Quid inanius in muliere, nocentiuſque capil-
lamento? Eo JESUsS extergitur? Quid alaba-
ſtro inquinatius? Chriſtus illo inungitur. Quid
corruptius obſequio peccatricis? eo Dominus
dehnitur. Obſequuntur Ægypti phaleræ Ta-
bernaculo: ſed tùm præſtant obſequium, cùm
tu te Chriſto provolveris.

Sinite parvulos, & nolite eos prohibere.
Er cum impoſuiſſet eis manas, abiit
inde. Matth. 19. 13.

Væ parvulis: Nam cùm alumnis ſuis Cru- Saperie
cem Dominus adornarit, e illos procul du- non iden
bio opprimet, ſi fortè ad eum acceſſerint. danne
Prohibendi ergo ſunt, ne obruantur. Quò, Compaii.
miſeri, properatis? Suffigemini ligno, ſi Do- Saperin
mini attigeritis fimbrias. Verba ejus clavi diſereude
ſunt. Ni quis vult poſt me venire. tollat Crucem Luc.9e15.
Juam. Verüm fallimur. Neque enim aut ſæva,

aut

“
1
i .
ezten
le Nl
iun
Nen 6
SMcenrt
1eb, Elun
ueni
le ſen il
ba iel
l
edlhn
15 lene,
uaal
ſien Kran
örnn
luis En ulg
init lo⸗
ut, Mo
1 And,
lhi4
,n
.
Mnlttbu
16, gi
d Ch
2n Nenndan
tn Eurer
N n ⸗
Plheie
apon webn
Ee omnes
n Kame
in, Ion e
Wtone
elk kind
emei klo
nnt Cllg
lginike il

1

„ Mintmnt,
F „ edht
4 ktüm non:
e N cknniſin
Unh klci
Antcintlne .
tr, 1 bi
Konpglrt

Do.
rt,
M
er.
1
Name.
NNI
AWml.
i
en⸗ N
1 Cl
1 Nie
enonm
WWithten
1eo deki.
n.
aunige
erlh⸗
Qen
ictuisn.
nendcnm,
, 6
Tadir Na. 11
Ce enend
n. Utenints
t Chn
Nülun tr n
Gütoni nn
igoeſenen
Ule. Din-
ei Aual
uanum ſe’⸗
Tetpihet
tium bigeet⸗
rEhi: .
m & Nac,
ex Ceceſe
in ſe Hleni
legoimm, 8
2d fiten,5 6
hetati: Or.
, Angeor
Cupiciuts
1 zin Eenu
füpis ahfr⸗
hec non ime,
ur. Qus tin
olusjl
pem in chalt:
a ONNN
enniſcre a
r) (ud -
mngnn
8 e0 Domms
blequnn, n

ti ſint.

Correctio

Stromatum, Lib. VI.

aut inhumana Chriſti doctrina eſt. Siquidem
ut grandiorem bravio patientiam non fraudat,
ità puſionem, ſubmotâ Cruce, & admotâ
dexterà, quæ plena hyacinthis eſt, aut flo-
re recreat, aut gemmis cohoneſtat. Cum im-
voſuiſſet eis manus, abiit. Saül eſt, qui ephe-
bum Davidem immanitate loricæ opprimit.
Nam Chriſtus à viro puerum, metuentem
diſcernit à robuſto. Ergo circum ſtantibus ſe-
Matth. 5. ſe parvulis haud ſucclamare occœpit! Beati
pauperes, Beati mites: Beati, qui Perſecutio-
§. Nico- nem patiuntur. Inſinuari debuere ſævioris iſt-
dems. hæc documenta diſciplinæ, ſevocatis à ſcal-
mo ad Evangelium non adultis modò, ſed
Confefa- Calloſis remigum auribus & animis. Pueris
rii diſere- verò ſcalpenda cæſaries, & genæ leviter per-
vellendeæ, quos ad innocentiam non unco ra-
Zelus in. Pias, ſed armillàa. Nonne audis quam blandéèé

diſeretus agat cum Nicodemo Chriſtus? Eum enim lu-

cis refugum cùm probè noſſet, non ad Cru-
Charitas. cem ablegat; ſed maternum in ſinum remit-
tit, ut hoſpitii delimitus illecebrà, dum naſci
loan.3.3. optat, mori non recuſet. Niſi quis natus fue-
rit denuò, non poteſt videre regnum Dei. At-
ui ubi à Chriſtô cunas exſtrui gratularis,
Coloſſ.2. ibi Paulus ſepulchrum effodit. Conſepulti ei,
12. inquit, in baptiſmo. Mors procul dubio bap-
tiſmus eſt. Verùm non cuivis oſtentari ea-
dem figurà ſpeciéque debet. Præfidentibus
Pauli militibus ſucclamato præſepeliri oporte-
re eos, qui Chriſto Sacramentum dicunt.
Nocturno Chriſti aſſeclæ inſinuato, non mor-
tem obeundam initiando, ſed feliciorem ei
vitam reparari. Quid? Nonne Chriſtus do-
Gtrinam modò ſuam coœnæ comparat, modèò
verò cum jugo componit? Quid autem epu-
lo laporique commune? Sedenim nec iiſdem
exponi vocabulis Evangelium ubique decet:

nec und omnes ratione à Chriſto excipi opor-

tuit. Si cupreſſum deputes, viduatur ramis
ſuis, non eos reparat vivaciores. Contra,
vitis putatione frondeſcet. Modèò ergo abſti-
nere te ferro debes in arborum cultura, mo-
dèò armeris falce neceſſe eſt. Ides Paulus &
durius Galatas, & Romanos lenids abducit
à crimine; üſdemque Corinthiis nunc vir-
gam intentat, nunc uber exporrigit. Nun-
quam peccantem Eſau Iſaac reprehendit. Num
eum ità credis effeminatum fuiſſe, ut mone-
re filium non auderet? Norat enimveroò ſe-
nex prudentiſſimus adoleſcentis ferociam cœ-
li roribus feliciùs temperandam, quàm oris,
correctioniſque ſulphuribus. Curabat prop-
terea, ut ſibi obſequendo illatas Matri pla-
gas compenſaret. Patrem, inquit, pulmen-
to recreet, quando Matrem nuptiis afflixit.
Gen. 27. Cämque venatu aliquid apprehenderis, fac
4 mihi inde pulmenium, ut comedam, & be-
Eſau. nedicat tibi anima mea. Uxoribus Matrem
offendiſti, feris patrem ſublevato: ut diſ-
s. Meae, cant Chananæi, in domo Patriarchæ fœmi-
nas ingratiores eſſe, quàm feras. Tu verò,
qui tuis oſculis Rebeccam confodiſti, tuis
Iſaacum jaculis enutrito: ut, qui mœrorem
induxeras nuptüs, ſagittis invehas volupta-
tem. Matrem thalamo offendiſti? Patrem
pharetrà ſuffulcias. Parari abs te volo pul-
mentum, ut ea in patina nuptiarum tedæ
reſtinguantur, totâque nuptiarum ſupellex
cum conjugibus aut profana demergatur, aut
ſanctior emergat. En quam ſerio, quaâm-
que diſſimulanter à Patriarchis filii emen-

prudens.

Lapli
blandeè
erigendi.

X

319

dentur. Diſcamus nos quoque, non una. om-
nes aut ſeveritate, aut lenitate arbores exco-
lendas. Genæ Sole nigreſcent, Linea Sole
candicabunt. Febrientem vino ſtrangulaveris:
frigidà nauſeantem oppreſſeris. Non enim
quia operoſiorem fortiorémque Bovem fœno
oleréque ſuſtentas: thymo quoque aut ſer-
pillo catellum, ſeu accipitrem prudenter ales.
Non te ſtaturam, loborémve metiri opor-
tet, ſed viſcera explores necefſle eſt tuùm
Tauri, tùm Catelli: quibus perſpegtis, ab al-
tero vix ſœnum incoqui deprehendes, cum
ab altero eſca durior abſumatur. Notiora
hæc porrò⁹ ſunt, quàm ut à me pluribus eno-
dari debeant. An non vidiſti traductos ad
JESUM Magos novi ſideris emerſione, ad
quem acceſſere Paſtores non aſtri fulgore, ſed
Angeli vaticinio? Suus quemque Magnes at-
traxit. Permovendus Hebræus erat prophe-
tiâ, excitandus verè Aſtronomiâ Chaldæus.
Fruſtra ſidere in ſpem vitæ Paſtorem eriges.
Fruſtrà Magum per Angelum provocabis ad
ſtabulum. Una eadémque virga (ſi tamen
eadem unäâque fuit, quod plerique conten-
dunt) ut ad ſacrificium Pharaonem inflectat,
efferatur in colubrum: ut autem IIrasëlitas à
Sacerdotio deterreat, in amygdalum revireſ-
cit. Certé Regis contumacia Dracone terre-
tur, Tribuum ambitus flore remollitur. Adeò
non diſpares flagitio, ſunt nibilo minùs ſeu
pharmaco, ſeu ſupplicio diſſimillimi. Non
enim quid expies, ſed quem emendes, refert.
Ad ovis commemorationem ſuo David illa-
chrymatur adulterio: cùm Jezabel ad lanienam
canum, ſtragémque gladiorum caute durior
perſtet impœnitens. Euphrate quamvis toto
diu rupem irrigaveris, non rigaſti: hortum ſo-
là rigui aſpergine fœcundas. Ejerantem Chri-
ſtus Petrum ut aſpexit, erexit. Judam verô
nequicquam aut buccellà demulſit, aut lotione
reſtinxit, aut refecit azymo, aut oſculo mira-
culéque ſeu exterruit, ſeu etiam reconciliavit.
Ut doceare, non und aut morbos omnes me-
dicinà depelli, aut ægros potione percurari.

Dicentes, Deus dereliquit eum, perſe-
quimini, & oomprehendite eum: quia
non eſt qui eripiat. Pſ. 70. I1.

Si hæc canerentur in choro Prophetarum, Dee
forent ea quidem de Deo munifica, ſed ex ele
parte ſuſpecta. At, cùm inito ab adverſariis ſeſ, per.
conſilio, de patrocinio Divinitatis amiſlo Da- miiicze.
vidi exprobrentur, nulli non patet, quæ ſit Conhden-
lactura, clientelà Numinis excidiſſe. Nam, ut t"a en
Deus abſceſlerit, non accedunt, ſed irruunt SSl 4.
in nos undique hoſtes, nullo metu victoriæ. leg.
Deus dereliquit eum; Perſequimini, & oompre- Gratia
hendite eum: quia non eſi qui eripiat. At Joab Dei ſan-
pro Davide præliatur. At populus pro Rege d
pugnat. At Abiathar, at Sadoch, at vel Ber- z 2.
zellai fugienti adſunt ſeu annonàâ, ſeu conſilio. Denm de-
Nomina iſthæc ſunt inama, ſi eum Deus abje- ſerentes.
cit. Nam Chuſai aſtu disjecta belli moles, acer-
rimi, proſperrimique. Eluſa Judithæ animoſi-
tate Aflyriorum ferocia. Et, ne pugioni victo-
riam dares: debellatum à ſozmina in Siſaram
eſt non telo, ſed cyatho. Verùm hic quoque
fulgor nonnullus armorum micat; quando, ſü
non enſe, clavo certè Jahel hoſtem ſuffixit.
Quam inermis in Samſonem graſſata eſt Dalila?
Dd 4 IIIe-

320
Illecebris delinitum occocandum dedidit Pa-
læſtinis, jacturà non tam crinis, quam Nu-
minis, elumbem. Contra, ſi Deus adſit, &
tutus inter hoſtes Jacob graditur, excisâ ur-
be: & à ſocero convenitur, ſine clade: & à
fremente fratre tranſmittitur cum oſculo. Sub-
ruit moenia Jericho non ariete, ſed lituo Jo-
ſuë, Dei fretus imperio. Non pugnat, ſed
clangit Gedeon, ut cruore hoſtium tabéôque
agri opimentur. Securus à Gigante David,
uno Numinis nomine communitus. Denique
triumphat de Aman Eſther, placato lachry-
mis Deo.

David autem genuit Salomonem ex ea,
quæ fuit Uriæ. Matth. 1. 6.

peecata Quam eſt inops conſili, ignarâque Calli-
latere non ditas ſortis ſuæ! Nihil itaà percuravit David,
poſſunt. quaàm ne conceptum cum Bethſabea ſcelus
detegeretur. Et nuſquam non eminet. Nam
hic quoque, ubi ex nupta jam ſibi fomina
Salomonem ſuſtulit, Urias erumpit, nun-
quam ſatis oppreſſus, & nunquam non para-
Dei Ira. tus patrati à Davide criminis aut delator, aut
vindex. Diſcant Adulteri malè flagitium cri-
mine obvelari. Neque enim cæde tegitur li-
bido, ſed proditur. Nam, cùm ſit ruboris
pudoriſque expers hoſtiſque Libido, quis non
videat cruore non tingi, ſed prodi luxuriam?
Suo nunquam ſcelus colore purpuraſcit. Cruor
proinde, non rubor eft, quo concupiſcen-
tia infecta crimen oſtentat, dum occulit. Por-
rô cùm tres totâ ſint Scripturarum antiqui-
tate percelebres homicidæ, Cain, David,
& Achab: vide non modè ut latere non
queant, verùm & quibus exciti aut ſpebus
aut ſimultatibus graſſari potuerint in inſon-
tes. Nam ſacrificio primus in fratrem inſiliit.
Toro alter, alter pomario immeritos oppreſ-
Crudeli- ſere. Quod ſi thure, toro, Kliéque efferantur
taz. mortales in inſontem, in clientem, in fra-
trem: quæ, rogo, ferocior bellua, quàm ho-
mo, eſt, ſui ità generis ſtirpiſque oſor, ut
armari vel flore poſſit ad perniciem domeſti-
corum? Fulgurat, aer, ruitque in turres cum
ſtrage. Sed attritu, ignéque efferatur in ful-
men. At Cain hoſtiâ, Achab olere, David
olculo exſtimulantur in cædem, ille fratris,
hic civis, poſtremus fidiſſimi, honeſtiſſimique
militis. Adeòô humanitas in homine oblitera-
tur, non injuriæ tantùm acerbitate, verùm
etiam illecebrâà ſeù tori, ſeù horti.

Luxuria.

Homici-
dium.

Ad annuntiandum manè miſericordiam
tuam; & veritatem tuam per no-

tem. Pſal. 91. 31.

Vetant plerique reſerari mortalibus æra-
rium divinæ clementiæ, quèd iis credant
humanitatis pietatiſque ſmaragdis & numiſmati-
bus proritari in facinus mentem, ſuo proch-
vem genmno In flagitia. Oſtentari duutaxat fu-
roris gladium jubent, quo juſſu Numinis de-
Tentatio- ſævitum eſt in pPeccantes. Frænatur enim tre-
num re Pidatione temeritas, & nullus tam refracta-
medinm. rius equus eſt, quem terroris camo, frænoô-
que ſupplicii non coêrceas. Verùm ego furo-
rem ità Numinis objici nolim, quin eum di-
vinæ pompâ clementiæ ſerenemus.

Timor
Dei.

Ergo:;

Oliva

inquiunt, nuntiari mortalibus benignitatem Concio-
Domini jubes? Ità. Sed in Die. Annun-
tietur clementia Domini, ſed ſicut in Die Saerien
honeſtè ambulantibus. Annuntietur, ſed cu- „en ommnes
bantibus in meridie. At impios, quos Nox uandtra-
flagitii opprimit, noli permulcere corollis bat vid.
miſericordiæ, ſed Iræ tonitruo conſternato.
Audi Prophetam: Ad anuntiandum, in-
quit, mane miſericordiam tuam. Licet hu-
manitatem invulgare, ſed iis, quibus aurora
proluſit: ſed iis, quos Oriens inviſit in alto:
ſed quibus inclamat Paulus, Dies autem ap- Rom. 13.
propinquavit. Obſcuris verò iniquorum men- *
tibus atque pectoribus, in quibus caligo de-
ſedit, non Iris imprimenda, ſed adigendum
eſt fulgur. Non enim fabricatus eſt Sponſus
murænulas filiabus Babylonis, ſed filiæ Sion;
Columbæque illas circumdedit, non Leænis,
aut certè Ceraſtis Vide officientibus puſillo-
rum gregi, ſcelerum ſcandalo, quo modo non
Aſtra commonſtret, ſed molas naufragiaque
comminetur? Subaridæ, ficulneæ non rores
aſperſit, ſed ſecurim impegit. Unà convivæ
cCchlamyde deſtituto ergaſtulum recluſit, ut
ſqualeret, non patinam exhibuit, ut illecebrâ
molliretur. Ad annuntiandum mane miſericor-
diam tuam, & veritatem tuam per noctem. Facta
nox eſt in corde criminoſi? Dimittantur in
eum ſylvarum feræ univerſæ, quarum lania-
tu & fremitu reſipiſcat à ſcelere. Facta eſt Pſ. oz.
nox, inquit, in ipſa pertranſibunt omnes be- 20.
ſtiæ ſylvæ. Catuli Leonum rugientes, ut fa-
piant. Non luſciniæ ad illecebram aurium in-
ducuntur, ſed ad terrorem artuum Leones
extruduntur à caveis, ut ſcelerum tenebrio
monſtrorum ferocià compeſcatur. Doceris, ut
vides, vel à Natura non immittendas flagi-
tioſo delicias, ſed aggerandos imquo virga-
rum ſecuridmque faſces. Vide, ut Cain con-
veniatur à Numine, poſt flagitium. Spinas
& tremorem ei Deus obtruſit, ut nuſquam
conſiſteret, & nuſquam non lamiaretur. At
nox illa fuit nigrore fraternæ cædis carboni-
bus tetrior. En Davidem plurimum cando-
ris in ſua migredine retinentem: & tamen à
Nathan dejectum ſolio, objectum Soli, addi-
ctum telo, dedecori, ignominiæque manci-
patum. Ità nimirum Propheta Prophetam al-
loquitur tranſgreſſorem, ſi non genio ſuo;
ſed Dei verbis illum affetur. Vel auro non
parcimus, quandiu adnatam ſibi ſcoriam non
excutit. Nam cui ex ebeno thecas adorna-
mus emicanti, ſqualenti clibanum, ignéſque
deſtinamus. Quis febrientem vino relevet,
niſi hoſtis? Unus auſus eſt David recreare oſ-
culo fratricidam: quem mox proditorem fſa-
ctum intemperantiâ charitatis indoluit. Vel s,veri-
Balaam commonet nos, agendum fuſte cum ju- ms.
mentis. Quem ſatellitum verbo Petrus demul- Excom-

ſit: Ferrum ſtrinxit in Malchum. Lictori enim munidu-

pro verbo vulnus eſt, qui tùm te audit, cùm rio.
illi aurem decuſſeris. Cum occideret eos, duæ- Pf. 77.34.
rebant eum. Ferrei naämque animi magnes;, Gorredti⸗
quo pertrahatur, ferrum eſt. Si vulneras, libere-
conſaneſcit: ſi cadit, cedit. 8S. Petrus

cidit columnas ſeptem. Prov. 9. I.

VEL

les
6.1

ghieme
,
t: Und Hun
„. n.
Ii la?
iͦ nr
in, el
ſugem ert

5

1
Cnlimtv⸗
Anmnemni.
nite anpn

onan cun
a, aunmp
nd, ſigt
anl Niion
In aupnlan
uicen

le n iacen
, tenit a
ain. En
Eti, N
dierin S

em ngs.
Wunr Naten
De Alul

ie,

N Urn 4
mipe

Moligken,
rud.
et ho.
ArOr
na.
ken c. Nr,
mme--¹
gennm
Son
ir Son
7
lems,
V Pulld-
mod non
ftgeg
non tores
Acomrme
Clult, u
t lecebei
mierin.
Aen. Fad
Nittantut n
Arumn linn-
t Inter e.
tes, 1t.
Naurinn 1-
uumm Leom
Unn teneind
Docerzn
ttends r.
niquo Uugr
Ut Cain .
tnum. Yins
, It mutin
2liaretu 1
cEs Cnbel.
Fimmd nd.
: E tnen
an Nl,
mirgbe NN⸗
Pyopheumn ⸗
von gei⸗ oo⸗
Vel un0 1N
i ſanm ir
ihecs on⸗
mun, r
no Neit
wid teke
. roctdſen

3 indolt

1.
NuN,

. g, le
)

Stromatum ‚; Lib. VI.

VEL

Ego Sapientia habito in conſlio, & eru-

ditis interſum cogitationibus. Prov.

8. 12.

De Sa- Si degit in conſilio Sapientia, quare illam
pientia in cunas Virginis abjicimus? Quid cunis &
Dei in Sapientiæ? Quid commune vagitui & conſi-
1 ls⸗ lio? Quare loquimur de Sapientia Dei in
Tiner tanta humanæ ætatis imbecillitate Pariter &
Simplici- inſipientia? An infſans ſapit? Imèò ſola ſapit
tas. infantia. Ubi ſapiens 5 inquit Paulus; Ubi
r1. Cor. I. Nriba * Placuit Deo per ſtultitiam prædicatio-
⁰. nis ſalvos facere credentes. Ad hanc ego in-
fantiam, quæ humanis quidem rationibus lip-
peſcit, ſed lyncea eſt divinis, auditores meos
ſatagam revocare, ut mimirum Deum & Vir-
ginem æmulati, ſpretis Philoſophiæ ſophiſ-
mis, unis æternitatis nitantur ſyllogiſmnis,
certiſſimiſque philoſophari aliquando incipiant
argumentis. Quibus ſi utantur, videbuntur
tumidæ ampulloſæque Sapientiæ repueraſce-
re, & rurſus in infantiam deflexiſſe. Et Deus
quidem quùm Sapientiâ fibras rerum omnium
caulaſque cognoſcit, Omnipotertiæ ſuæ ma-
teriem, ut ita dixerim, ſubminiſtrat ità cer-
tam firmamque, ut ſuum Deo opus non de-
coquat. Nam & cœlum ſtatis converſioni-
bus circumagitur, & Mare in ſuum ſe gur-
Sapientis gitem recipit, non Alpibus repulſum à litto-
vera. re, ſed arenis. Et Terra fulguribus nivibuſ-
que depreſſa, vernat tranſmiisà hyeme, ger-
Politiee Iinätque. Hi enim foœtus ſunt non lippientis,
ſanior. ſed ſapientis artificis, quem fallere materiei
perſpecta natura non poteſt. At quam eſt
noſtræ adverſa Sapientiæ Sapientia Divinita-
tis! Inverſis Cœlum adversiſque motibus in
harmoniam componit. Grana ſepelit, ut emer-
gant, corrumpit ut vivant. Balbutit quo-
dammodo, vagitque Sapientia, tam diſſona
rationi. Rationi diſſona, ſed humanæ. Ve-
rùm ed coagulantur repugnantià res omnes,
omniâque eflecta. Ideò infantiam erudit, pue-
Prov.9.4. réſque in Academiam arceſſit. Ni quis eſt par-
vulus, veniat ad me. Et inſipientibus locuta
eſt? Venite. En parvulam, cujus eſt vita
unius diei, imò unius Dei, ſuper terram.
Hanc dixerim Sapientiæ capaciſſimam, quæ
infantiam non cunis faſciiſque circumſcripſit,
ſed in ſenectutem uſque produxit. Nam &
opes abdicavit in pueritia. Quid humanis o-
culis inſipientius? Et vivaciori ætate, repu-
diatis hæredibus, pro filio Lilium, nuncupa-
tà virginitate, adoptavit. Quid e ſolitudi-
ne inter Hebræos miſerius? Grandior autem
morienti in ligno Unigenito adſtitit impavida.
Delirare id eſt, non deſipere, ſi humanam
interroges Sapientiam. Denique, emergente
ſeſe Filio & ſepulchro, regnantéque, latuit
ipſa domi, uni non ignota ſibi. Sed quò
evaſura ea eſlent, probè intelligebat. Nove-
rfat enim terreſtris excidione domus „ domum
Apoc. 12. Axſtrui æternitatis. Ideò ſideribus duodecim
inſignitur in coœlo Mulier: quòd, ut illa col-
lucent in umbris, itaà gloriam ſibi Virgo com-
bparavit ex ignominia. Benè illi ſementis ceſ-
ſit, quando ex inopia opes gazâſque coacer-
Pf44.10. Vavit: & ſin oblita populi, Regina Coœlo ad-
Nitit in veſtitu deaurato. Vellem adeſſe tyrun-
culæ condiſcipulos. Sed Gigantes video, in-

321

fantes non video. Non enim vaſtitas cupidita-
tum tanta, quà Mundus exorbetur, claudi
poſſet in corde, miſi ſpeluncas & abyſſos ha-
beremus in pectore. At hos Golias & Ena-
Cos non Sapientia, ſed Inſipientia rapit in pa-
læſtram. Et ipſa quidem ſolos abs ſe pueros
falli poſſe putavit: ideéôque apud Salomonem
vociferabatur: Ouis eſt parvulus declinet ad pro.5.16.
me: Et vecordi loquuta eſt, Aquæ furtivæ dul-
ciores ſunt. Et ignoravit, inquit, quod ibi ſint
gigantes. Deſipis, Inſipientia, tuamque for-
tunam non calles. Nullus apud Sapientiam,
niſi puer, auditor: transfugientibus ad te vi-
ris. Quia non multi ſapientes ſecundum car- I. Cor.r;
nem, non multi potentes, non multi nobiles ſed 26.
Tu& ſtulta ſunt Wundi, elegit Deus. At ſub-
ſultantes, inſultantéſque Gigantes hi, qui ter-
ram lactis melliſque occupavere, quibuúſque
comparati ſaniores Ifraéëlitæ aut papiliones vi-
dentur, aut bruchi, dixere. Nirpem Enac vi- Num. 13.
dimus ibi. Ibi monſtra vidimus quædam de ge- 29. 34.
nere gerdreo * quibus comparati, quaſi locuſtæ
videbamur. Hi, inquam, Enachi turbabuntur Sap. 5.2.
timore aliquando borribili, quando contemp-
tas lampadas verſas expaveſcent in ſidera. Et
Virgo ſpernebatur olim. At nunc affuſos ſuas
hodie ad cunas ſuſpexit tres pares Regibus
Principes, qui fupremi nomine Regis Pa-
ctolum ſubjicerent vectigalem vagitibus ſuis.
Magna illa eſt, quia parvula fuit: nec un-
quam exuit infantiam. Utinam & humana-
rum contemptione phalerarum demutemur in
infantes, ſed imbutos ſapientia Dei. III mi- L. 8. c. 6.
hi Treviris viſi ſunt ad infantiam regreſſi, Confeſſ.
qui Antoni commoti lectis à ſe geſtis, ex-
clamaverunt, teſte Auguſtino: Quid quæri-
mus Quöde ambimus pervenire? Nam alioqui
id nobis eveniet, quod ſolventibus è portu leni
aurâ, mox jactatis adverſa tempeſtate: quibus
hæc una vox iupereſt: Quo modo huc veni-
mus? O beata infantia, quæ facit, ne ſimus
ſenſu, amimôque pueri! Angeris, navigas, la-
boras? Cur? Si pro terrenis, puer es centum
annorum. Nam té Chryſoſtomus adſcribit inter
infantes, ſi luteas ex marmore domos fabrica-
ris, iturus in domumn æternitatis tuæ. Et pueri ierna
quidem nullo impendio caſas, ob quas vapu- tanihm.
lant & exſibilantur, ſtruunt. Nos verò quan-
to ſumptu domos aëreas architectamur! Addo,
quòd domus, quæ nuſquam ſunt, æterna ſub-
ruunt tabernacula, unde diſcludemur. Et ta-
men ſanctam infantiam, inveterata dierum ma-
lorum pueritia deridet, & in vetuſtatem Spi-
ritus dictis geſtiſque abripit. Ridetur enim,
qui terrena negligit. At hos petulantes impu-
beres non emiſſi ab Eliſæo Urſi diſcerpent, Matt. 18.
ſed exciſa a Chriſto angulari lapide mola pla-
nè aſinaria in magnam demerget abyflum. Sup-
plicio non terremini, qui ſeducitis, & , qui
ſeducimini, ſibilis exterremini. Chriſtum au-
dite infantiæ opes prædicantem: Conkteor ti- Luc. 10:
bi, Pater, Domine cœli, quia abſcondiſti bhæc.
à Sapientibus & prudentibus, & revelaſti ea
parvulis. Quis non præferat hanc infantiam
imperüs, quæ regno donatur? Complacuit Pa- Luc. 12.
tri veſtro dare vobis regnum. Malo ego canos 3².
innocentiæ in incunabulis Mariæ, quam gran-
dævi ſapientiam Salomonis in ſolio infatua-
tam, quæ piſcinas rigandis ſylvis exſtruxit,

ſed extergendis maculis animi ſanctiorem ex

oculhs Cedron non emiſit. Quid domus cedri-
na Principi profuit, ſi parietibus incorruptis,
Regis

Felicitas
noxia.

Salomon.

Tempora-
Lium con-
semptus.

S§. Fraun-
eiſci ſtig-
mata.

Regis animus ità fuit corruptioni obnoxius, ut
forté revaluerit nunquam? Sevit arbores,
ſed ipſe ut foœnum aruit. Plantavit poma-
rium: ſed ipſe eradicatus eſt & paradiſo Dei.
Sabam excepit: ſed innocentiam ablegavit.
Terruit conterminos: ſed ſe non domuit. Vi-
ris imperavit, ſed mulieribus paruit. Eô re-
cidit ſenectus imperantis, quam infantia de-
ſeruit, non ſpreto, ſed aucto, ampliatôque
terrarum, urbiumque lenocinio. Supereſt, ut
averſemur delicias opéſque, quibus tanti Re-
gis infantia perbeata, ærumnosè conſenuit.
dificemus nobis domos, ſed non caſuras;,
at æternas. Hæ porròô illarum ruinis exſur-
gunt. Etenim, ut Babylonici everſione ſi-
mulachri lapis ſuccrevit in montem: ità con-
temptu metallorum in urbem Hieroſolymnam
cœleſtem exſtruemur, non manu factam. O
utinam infantem vidiſſemus ſuos pertæſam
nexus in cunis. Quàm eam tæduit faſciarum!
Et quare adſtringi non pateris? Quare manus
explicas involucris? Ut armaria Matris inva-
dam, indéque abreptas gemmas diſpergam
in mendicos. Ut haſtæ prædia ſubjiciam, quo
pretium Deo ſolvam, projecto in gazophy-
lacium ære. Ut denique reliquarum quoque
ſupellectilem matronarum in commercium
mutem æternitatis. Id enim me docuit ſapien-
tia, quæ Deum novit, non authorem rerum
duntaxat eſſe, ſed etiam finem.

Nec Salomon in omni gloria ſua coo-
pertus eſt, ſicut unum ea iſtis. Matth.
6. 29.

Adumbrantur ii in Lilio Viri, quos vis ani-
mi calcare terram condocuit, non adorare.
Ut enim ſine cultu tùm alieno, tùm ſuo Flos
viret: ità Paupertatis alumni, abdicatis opi-
bus, coœli quaſi rore nutriuntur. Deus illos
& paſcit & veſtit, nullà terrenorum anxi-
tudine laborantes. At quis conferri ex his po-
teſt cum Salomone, quem renidentem pur-
pura, inſtructumque ſapientiàâ, peregrina
quoque Regum byflus adornavit? Unum ex-
ſtat & lilis, cui Salomon comparatus panno-

ſus haberi poteſt & inglorius. Is fortè eſt

Mortifi-
catio Cor⸗
poris.

Bonaventura, qui dignitate mitrâque par Re-
gibus, ſuum tamen antelatum conchylio ſac-
cum gratulatur, quando inter purpuræ flam-
mas ſuos non excuti exſufflarique cineres mi-
ratus eſt, & galero purpureus, & prætextâ
ferrugineus. Aut Luſitano impar Antonio Sa-
lomon eſt, quando plus eſt cum piſcibus diſ-
putaſſe, quàm diſceptaſſe à Cedro uſque ad
hyſopum; clariôrque ea eſt doctrina, cujus
percipiendæ causa Delphines confluunt, non
Reginæ. Vel Ludovicus Salomoni antecel-
lit, quèd ſcilicet præſtantius ſit regnum faſti-
dire, quàm propugnare. Reniderent hi ſanè
Seraphici horti flores Regum nomina con-=
ſcripti, niſi unum eis præeſſet Lilium, à
quo habent, ut & flores ſint, & ut ne qui-
dem flores videantur. Lilium id Franciſcus
eſt, qui ut canderet, niveos ſibi foœtus ef-

finxit. Mira tuendi pudoris, noväâque ratio.

Ut Virgo ſis, filios parere: & uxorem du-

cere, ne laſcivias. Id in nmive molitus eſt
Franciſcus, qui facibus exagitatus Cupidinis,
nive ignes expugnavit. Familiam ſibi fecit &

glacie, nunquam caſtior, quam cùm libi

322 Oliva

Sponſam adjunxit. Inventum eſt, quà ratio= Zentatie
ne ipſum quoque conjugium militet cœliba- rnr
tui, uxorique Vir vicimior frigere incipiat, Pedzam,
non ardere. Hanc ſi Sunamitem Satrapæ con- Cafia-
