ciendo, ſed lapidibus gemmiſque coruſcando,
Mundo, Cœléôque Judice, triumphat: nec de
Templo duntaxat, verùm etiam refert hac ma-
ximè die de Antro palmam. Siquidem nec
Antrum, nec Templum diu ornavit ſanctitu-

do; cùm ædes Lauretanas & decus & magnifi-

mn Vin
. hnn
n
le
nte⸗
lamn
0
no.
.
ti ,t
1r.
err.
clr. dqes Laure-
ld, tanc.
A
Gena4. 9.
Ezec. 8. 9.

centia, & ſanctitas cohoneſtent in longitudi-
nem dierum. Hoc ut evicero, viciſſe pariter
domum Virginis domos Domini cæteras fate-

bimini. Cupiebam domum Lauretanam in aciem

educere contra Salomonis Templum, quaſi
contra Goliam Davidem. At nuſquam com-
paret. Cecidit, evanuit, reparari non poteſt.
An illud decuit Fanum ſanctitas in longitudi-
nem dierum,
ſiit? Extitiſle olim, dices. An etiamn cumn
ſtaret Domunculam vultis noſtram componi?

Subeamus cum Ezechiele parietem, ductore
Angelo. Et dixit ad me- Ingredere, & vide

abominationes peſſimas, quas iſti faciunt bic.
An ſanctitas eſt, reptilium, monſtrorumque
congeries, acervuſque Baal, Belial, & Beelphe-
gor? Eoece ibi ſedebant mulieres plangentes Ado-
nidem. Antiquiora iſthæc dices, nec tam facta,
quàm ficta per Angelum, qui Prophetæ va-
ticinabatur. Vultis noviſſimâ illud ſenectute
luſtremus? Videbimus abominationem deſola-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

quatuor Reges ità pu-

quod tot ante ſæcula eſſe jam de-

tionis ſtantem in loco ſancto, nempe Tiberii
equeſtrem ſtatuam in atrio. Num ſanctitas
fuit, pro Deo Cæſarem coli? Diſplicet fortè
rimoſam Templi ætatem attendi. Placet-ne ex-
plorari tum ſancta, quàùm Dominus in Templo
interpretaretur Prophetas? Enimverò quùm ip-
ſe roraret è labiis mella, ſulphur fulguraque
jaculabantur in eum Scribæ. Tulerunt ergo la-
Pides, ut jacerent in eum. JES US autem abſe
condit ſe, & exivit de Templo. Liceat quoque
mihi profugere de Templo, idque cum Na-
zarena domo conferre. Ibi aut Adonis lugetur,
aut Cæſar colitur, aut Jn sus lapidatur,
mod Præficis delirantibus, modò Centurioni-
bus debacchantibus, modò ſævientibus Scribis.
Hic verè Angelus nunciat, Virgo concipit,
Deus excipitur. Huc intrat Chriſius, inde au-
fugit: hic liliis vallatur, ibi effugatur lapidi-
bus. Hic vitam haurit, ibi extimet mortem.
Quæ ergo conventio luci ad tenebras, ea eſt affi-
nitas Nazarenæ domui, & Sionis Templo. Di-
Ges non æ uo Marte pugnari, quum Templi
ſenectam & domus infantiam produxerimus
in arenam. Prodeat in cunis Templum. Quid
ibi non Evanidum, fragiléque? Fumus, &
nidor & cruor. Mugitus victimarum, &
nebula complevere vagientem, ut ita dixe-
rim, domum. An tu boves illos cum Vitulo
Patris ſaginato compones? Nebulam cum So-
le Juſtitiæ? lapideas tabulas cum Chrifſto la-
pide angulari? cum Legiſlatore Legem? fu-

ſiles Cherubinos cum nunciante & Pprophe-

tante Gabriele? Mitto extructum à Salomo-
ne Templum, quod brevi labare coepit, de-
Imentato per mulieres alienigenas auctore ſuo.
Cùm Nazarena domus Virgine glorietur, cu-
jus vi Anguis protritus, & Draco compreſ-
ſus. Ruat jam Templum coram Virginea do-
mo, quaſi coram Davide Golias: neque e-
nim ſtare jam poteſt cum domo, in qua Ver-
bum effloruit, Templum lapideum, unde,
ne penitus areſceret, ſeſe proripuit. Quàm à
ſe Deus diſſidet, quuùm domum intrat Na-
zarenam; ut Liliis ambiatur, Templum-
que deſerit, ne obruatur ſaxis? Triumpha-
tura jam Domus erat dejecto Templo, ſed
antrum è& Bethlehem in campum advenit,
ut palmam præripiat. Et ſanè viciſſet, ſi qui-
viſſet in arenam, campumque deſcendere.
Verùm moveri non poteſt, in cippo, compe-
déque

Pſal. 84. II.

Matth. 24.
30.

62
deque captivum. Gemit in ſervitute ſpelæum,
Arabique ſervit, cui olim Principes ſerviere.
Cumque Nazarena domus in auro effulguret
purpurâque: Antrum Bethlehem vix in ſac-
co Franciſci à barbarorum vinculis, haſtiſ-
que reſpirat. Aſt olim Reges ex Oriente
vidit ſuis in ſtipulis cum muneribus provolu-
tos. Magos dixeris, ſi cum Matthæo loqui
mavis, non Reges. An tu Dynaſtas tres cum
Regibus & Conſulibus terræ, cœlique Pon-
tificibus conferes, qui innumeri procubue-
re in veſtibulo Lauretano, effuſis Indiarum

fodinis ante Virginis aram ?² Non medium

ibi JIESum denegaverim inter jumentum &
bovem jacuiſſe; ſed in fimo. Diſpice tu mo-
dò elevatum in ara Lauretana Chriſtum,
hinc Levitis, inde Dynaſtis ſtipatum. Foœ-
num tu illud huic byſſo comparabis, & fi-
mum thuri, & auro ſaxa? & ſtabulum Tem-
plo? & egeſtatem donariis? Adde Adonidem
ibi conſtitiſſe diu, hic Verbum ſemper ex-
cultum. Aſt natus in Antro JEsus. Quôd
defuerit illi locus in diverſorio. Hanc verô
domum elegit, in qua conciperetur. Ibi recli-
natus in præſepio: hic concretus in Virgine.
Ibi ad injurias tempeſtatis & Herodis expo-
ſitus: hic ſubductus contumeliis, & Matris
in ſinu recreatus. Quid plura? Alia, ſi qua
ſuperſunt, Domini Sanctuaria congredian-
tur, ut ſola Nazarena Domus inter omnia;
ceu inter ſidera Sol, fulguret. Adoro Do-
mini Crucem, & renitentem in cœlo, & in
Calvaria fulgurantem. Haud auſim noſtros la-
teres cum vitæ Ligno conferre. Obviant hæ
tamen ſibi, occurrunt Domus & Crux, non
tam ut pugnent, quam ut oſculentur ſeſe. Juſti-
tia, & Pax oſculatæ ſint. Jactat quæque in
Dei gloriam pompas ſuas. Crux ait, in me
Jrsus expiravit; JESus, inquit Domus, reſ-
piravit in me. Abſtuliſti tu vitam Domini;
Ego detuli. Tu ſanguinem ejus exſuxiſti; Ego
lac dedi. Atqui emicabis in cœlo. Ego in ter-
ris mico. Sed cùm te viderint Tribus, omnes
plangent. Cùm me tenuerint impii, Coœlum in
expiato peccatore lætatur. Ubique lachry-
mæ, ſed in limine Domus, nectareæ, in ful-
gore Crucis, ſulphurex. Hæ crimen extin-
guunt;, illæ gehennam incendunt. Hic lachry-
matur peccator, ut expietur; ibi ejulat, ut
fſordeſcat. Hic luget ad coronam: ibi deflet
ad incendium. Scio, Tunc parebit ſignum ſr-
lii hominis in cœlo. Si non tunc parebit, rap-
ta certè & ipſa eſt cum Paulo in tertium cœ-
lum, quando ſuis innixa pinnis, non qui-
dem ut ille fortè extra corpus, ſed in corpo-
re, ambulavit ſuper pennas ventorum, ſpre-
tôque Ephraim, Picenis apparuit. Contende-
bant de primatu inter ſe Petrus & Arca, hæc
Synagogæ arx, ille Eccleſiæ Petra, quùm
incertum foret, divimus-ne, fortiuſque Jor-
danis alveum exhauſiſſet Arca, migratura ex
eremo in Chanaan, an tumens ſuis pedibus
mare Apoſtolus compreſſiſſet. Illa hoſtem fuga-
vit, ne confligeret, vicitque obicem luctæ ex-
pers. Hic colluctatus cum hoſte, ſuâque in ſe-
de fremens monſtrum eliſit. Crederem ſanè
de flumine triumphaſſe Arcam, de Arca Pe-
trum, quando illa flumen ſubmovit, hic Mare
preſſit: niſi Nazarena Domus utrique præcel-
leret, mare prætervecta, ſed recta Coœlo.
Ruat proinde Magus Simon, plantâſque amit-
tat, qui alas Præſumpfſit. Coœlo vehi unis de-

Oliva

betur Ædibus Lauretanis. Nam quùm nata in
iis ſit Mulier amicta Sole, Deumnque in eis
conceperit, haud mirum eſt, ſi tantæ Princi-
pis munita teſſeris errare toto ſinatur Cœlo.
His dotata prodigiis Domus effulgurat, quæ
JESUM excepit. Licet & tibi Domum Dei
efle. Imô fas nulli eſt Domini Templum non

eſſe. Weſcitis, quoniam membra veſtra Tem- 1.Cor.6.19.

Pplum ſunt Spiritüs Sancti. Sed utinam in hoc
atrio non videamus abominationes longè pe-
jores, quàm, quas ſpectavit Ezechiel in Tem-
plo. Ibi Adonis lugebatur, hic vivit. Ibi Cæſar
proſtabat marmoreus, aut æneus: bic Daphne
ſtraminea, & carnea laſcivit Proſerpina. Inde
Chriſtus exire cogitur, ne lapides patiatur:
hic ſtare nequit, & in patibulum agitur. Va-
giit ſaltem in ortu ſuo inter hoſtias Sanctua-
rium: Tuum;, ad inſtar Herculis, Cor inter
aſpides lactatur. Litatus ibi Agnus: hic Lupus
phaleratus. Ibi thura, hic ſulphur. Ibi ara,
hic fornix. Prorſus Sionis Templo, quod in
ſpelæum converſum eſt, ſceleſtius Cor tuum
eſt; in quo Jksus non lapidatur tantùm;, ſed
& occiditur, & crucifigitur iterum, qui mori
non poteſt.

Homo natus eſt in ea, & ipſe fundavit
eam Altiſſimus. Pſal. 86. 5.

Laudavere cæteri Lauretanæ domus au-
ream ſupellectilem, argenteas thecas, gem-
meos calices, Principum accurſum, marmo-
reum atrium, cæterâque Sanctuari ornamen-
ta propè divina. Ego verô demiror in ea, non
quæ ſubſunt ornamenta, ſed fundamenta,
quæ deſunt: cümque domuum cæterarum è
fundamentis dignitas & robur pendeat, hu-
juſce decus domus inde augetur maximé;,
quod mole ſuâ ſtat, nullis innixa baſibus. Hoc
porrò non mirum eſt ſi demiremur in ea do-
mo, in qua Verbum factum eſt caro, quando
domus Domina ideò in his ædibus Deum
concepit, quòd omni terreno caruerit funda-
mento. Ergo hæreditas Dominæ iſthæc eſt,
quàâ domum ſuam aſperſit, quando ipſa me-
ruit intra hoſce parietes fieri Altiſſimi Tem-
plum, eâ inſtructa dote, elevationis ſcilicet ab
omni fæce terrarum. Contenderunt inter ſe diu
in Areopago Orientalis Eccleſiæ Humilitas &
Virginitas, utra primas in partu Virginis refer-
ret. Tandem ad tribunal conſtitere Bernardi,
quem ut Vir ginitas adiit, majeſtate vultus,
oculorum verecundiãâ, innocentiæ corollis,
candore chlamydis, & Lilio præſertim, quo ute-
batur pro ſceptro exculta ita permovit, ut etiam
ſilens cauſam peroraverit. Jämque illi adjudi-
canda Curulis erat à Bernardo, niſi eum in-
terpellaſſet Humilitas, quæ quò incultior, eò
comptior, citò eum traduxit ad ſeſe. Ergo Ju-
dex, cùm audiſſet Lucam Virginitati patro-
cinantem, qui ſcriberet miſſum à Deo An-
gelum ad Virginem: audiſſet Humilitati Vir-
ginem ſubſcribentem, quæ caneret ſuam reſ-
pectam fuiſſe Humilitatem à Deo, quàm Sa-
lomoni togâ diſſimilis, tam judicio concors
exclamavit: Nec tibi, nec illi, ſed dividatur
palma. Quam tamen Tertia in his Virtus ſu-
ſtulit, Elevatio ſcilicet Virginei cordis ab om-
mi concretione terrena. Cauſam pro ea di-
xit apud Bernardum Eſaias, qui Dominum
ab ſe viſum ait in Virgine, quaſi in nube
perlevi.

Lauretana
Domus
Sanctiſſ.
maæ Maria
Virginis.

un.

pl6.

(le de

4Meg2

Iſa. 19. 1.

Stromatum, Lib. II.

perlevi. Ecce Dominus aſcendit ſuper nubem le-

vem, & ingredietur Kigyptum. Quid, rogo, in

ren,

3 Num. 17.

Joſ. 6.

.. Lamntun
Dunt
r Sapchi;.
. lamt
. Vimn.

Can. 9. 7.
n

4. Reg. 2.

Apoc. 21.

nube promicat? Non pudor; ſiquidem ille in
nive deſignatur, hæc ignes jaculatur & ful-
gura. Non demiſſio; nam illa conticeſcit, hæc
tonat. Elevatio duntaxat laudari in Nube po-
teſt, quæ à fimo, paludéque ſubſiliens, ſe-
des Domini eſſe potuit. Cœlo, dices, id illam
dignitatis debere, ad quod accedendo; in
Dei currum converſa eſt. En in Tabernacu-
lo cum Chriſto flore Aaronis Virgam fron-
duiſſe: Quæ, ut avulſa eſt à trunco, inque
Arcam ab elementis omnibus ſegregata eſt, efflo-
ruit. Ut diſcas, concipiendo Verbo nihil æ qquè
Virgini contuliſſe, quàm à fundamentis ſecer-
ni. Reciſa germinavit Virga. Sed in Tabernacu-
lo, inquies, loci ſanctitate reviruit. Quid de
vellere Gedeonis autumatis, quod rore cœli,
hoc eſt, Patris filio completum eſt? Num illi
areæ, in quam projectum eſt, cineres, ſterco-
râve profuerunt? Reciſum enimverò ab Ove
vellus præripuit imaginem Servatoris in rore.
Nolite jam clamare Prophetæ, Aperiatur Ter-
ra, ſed elevetur terra, ac abducatur, & ger-
minet Salvatorem. Etenim Virgo ideò Chri-
ſtum in ſe domi ſuæ feliciter excepit, quòd;,
ab humanis avulſa rebus, uni ſit innixa Di-
lecto ſuo. Hoc enim & in Nubem concretus,
erectuſque a fimo vapor, & a ramo exciſa cum
flore Virga, & rore perfuſum vellus adum-
bram. Nam & propterea in ejus ad colum
triumpho Angeli occinuere: Quæ eſt iſta, quæ
aſcendit de deſerto, innixa ſuper dileltum ſunm?
Ac ſi dicerent, Dilectum ideò ad ſe rapuit,
quia à ſua eſt ſede diſciſſa. Aicendit, & pro-
pterea Dilecto fruitur. Cui Nazarena Domus
tanti hoſpitii ſpeclatrix parter & theatrum
iis Eliſæi vocibus fupplicat: Obſecro, at Spi-
ritus tuus dupiex in mee. Nolim, Virgo, inquie-
bat domus Nazarena, coronam ſiderum duo-
decim: Nolim ſolarem chlamydem: nolim lu-
nare ſubielhum. Elevari opto, & ab humo
revelli. Atqui Domus es, quæ ſine funda-
mento ſtare non potes. Mole meâ, imo tu,
ſtabo, ſi tecum elevari meruero. Dixit &
duplex Virgimis ſpiritus factus eſt in domo
Nazarena, quæ Laureti ſuà ſtat mole, nulli
innixa aut baſi, aut fulcimento. Imòô volavit,
quod Mariæ datum non eſt, & evolavit ſuper
pennas ventorum. Tu quidem, Paule , an in
cœlum aſcenderis cum corpore nelcis. Domus
Lauretanæ non pellis, oſsave, ſed lateres &
marmora toto ſunt colo pervagata. Viciſti Jor-
danem, Arca. Viciſti pelagus, Petre. Sed
triumphos veſtros una anteceſlit Domus Jonium,
Adriamque prætervecta. Nunc verò Urbes om-
ninò omnes exſuperat,ſuâ quùm mole ſtet. Quid?
Cùm exſtrueretur in colo Sion, excubia-
rum loco Pacem ſortita eſt, pro Sole Agnum
nacta eſt, Margaritis tanquam valvis compa-
Cta. Atqui cæteris tam diſcors humanis urbi-
bus; uno eximi nequiit fundamento. Quin, ut
Joannes ait, murus Civitatis duodecim ha-
buit fundamenta, in quæ jactæz ſunt gemmæ
omnes, omniäaque ſuperjecta Apoſtolorum no-
mina. Ergo quod Sionmi datum non eſt in cœ-
lo, Laureti datum eſt ædibus Nazarenis: Ut
nimirum nullum habeat fundamentum, & om-
ni abundet tum ornamento, tum præſidio.
Video, inquies, & apud Matthæum jactam in
arena domum. Tu domum vides; ſed ego rui-
nam ejus intueor. Etenim ad appulſum vento-
Eihicæ Comment. Tom. 1 .

avolare à throno expetiit.

6 3
rum & fluminum, facta eſt, inquit Matthæus,
ruina ejus magna, & cecidit. E contrario, nullà

. . . . . 2
fundamenti firmitate ſtabilita Domus Dominæ,

& lapſam in puteum puellam, relapſamque ſub-
levat, & infremens undis navibuſque pelagus
terret, & ignito bombardæ globo impetitum
Julii Pontificis tabernaculum, concuſſum-
que confirmat, victrix tum æquoris, tum flam-
marum. Illa Matthæi domus ruit in flumine;
hæc irruente cum quadriremibus pelago, ſtat;
ſervâtque puellam ab aquis, ab igne Pontifi-
cem. Hoc enimverò Domus præſtat, in qua
concretus eſt Deus, qui & Virginei oblectatus
eſt abſtractione, elevationéque animi. Imitare
tu quoque, ſi Virginem nequis, domum certè
Virginis, recedendo ab omni concretione ter-
rena, quò in te Dominus deſihre non recu-

Matth. 7.
7

ſet. Si naſci in te Dominum optas, nullum

ſit, præter JESUM, fundamentum tuum. Per-
tæſus aliquando David fuæ jubar dignitatis,
ſceptrum abjecit, diſcidit chlamydem, è ſolio
deſiliit, regnum pro alis prolaturus. Quis dabit
mihi pennas ſicut Columbaæ: volabo & requieſcam.
Ut quieſcas, evolandum non eſt. Quid enim
tam diſſimile, quàm quies & volatus? Quin,
ut quietem nanciſcar meam, avelli debeo;,
& evolare. Lectus Sanctorum Chriſtus eſt,
in quo in pace in id ipſum tum accubare Da-

vid optaverat, tum Joannes in cœna recu-

buit. Super quem ut hic requieſceret, à cym-
ba & retibus abſtractus eſt: ille ut incubaret,
Sedenim Abra-
ham terræ inhæſit, cui Dei Filius oppignera-
tus eſt, cujus videre diem & optavit, &
vidit. Inhæſit terræ! qui patriam reliquit:
qui peregrinatus tamdiun eſt: qui decimas
rejecit: qui domum viatoribus patefecit: qui
Lotho primatum ceſſit: qui Saram ſibi
eripi fuſtinuit: qui Agarem extruſit cum
utre: qui Iſmaëlem repulit: qui Iſaacum
occiſurus vinxit. Avulfus enimverò eſt, non
ab Ur tantùm Chaldæorum, ſed ab orbe
terrarum. Juxta fidem defuncti ſunt, inquit
Paulus, quinn oonfeſt fuiſſent, quòd peregri-
ni & hoſpites eſſent in terra. An tu, inquis,
imitari nos jubes Patriarchas? Imô beſtias,
quæ unum coœlum demirantur. Calcat bos
aurum;, calcat cum byſlo ſceptrum: At co-
gnovit poſſefſorem ſuum: At arcam à vitu-
Iis ſejunctæ deduxerunt. Si homo es, ipſe te
ab humo ſuſcitas. Elevare cum Nazarena do-
mo, ut Deum hic excipias in carne, ibi ado-
res in ſolio.

Surge, Aquilo, G& veni Auſter, perfla
bortum meum, & Ruent aromata il-
lius. Can. a. 16.

Plantaverat in Eden Dominus paradiſum
voluptatis, ut, dum illo innocens Adam frue-
retur, ipſe Adami corde, tanquam virtu-
tum pomario delectaretur. Optavit, & fa-
ctum eſt ita. Etenim paradiſi alebatur fructi-
bus homo, hominis puritate Dominus veſ-
cebatur. Brevi tamen, flante Aquilone, hoc
eſt, ſibilante Angue, qui ſuam ad Aquilo-
nem ſtatuerat ſedem, ità uterque vaſtatus eſt
ager, hominis nempe & Domini, ut & A-
dam paradiſo caruerit, & Deus Adamo. Ea
propter Eccleſia, ut noſtrorum hortum ani-
morum reparet, Angelorum Auſtrim contra
1 2 Aqui-

Pſal. 54. 7.

Hebr. 144.

15.

DeoSinte
Angelo
Cuſtods.

Aquilonis afflatum implorat, de feracitate hu-
mani cordis ſecura, ſi pugnet in Boream Au-
ſter, hoc eſt, ſi excubet Angelus noſtro in pe-
ctore contra anguem. Tria mihi explicanda
Propono; Primum, in Auſtro Angelum implo-
rari. Secundum, ſœcundari hortum per Angelum.
Tertium, expelli per Angelum Satanam, vel,
quod præſtantius eſt, ad ubertatem horti

Pſal. 54.7. beatiorem reſervari. Qui educit ventos de the-

Joan. 1. 14.

Luc.I. 26.

Dah. 3. 49.

Gen. 16.9.

ſauris ſitis. Inquit David. Qui ſanè venti cœ-
leſtes ſunt Spiritus. Quin & interiora Auſitri
illos vocare poſſumus cum Jobo 26. Jer. I.
Pſalm. 47. Joſ. I1. Prov. 2. Iſ. I4. Jer. 3. Ezech.
I. Dan. II. Joël. 2. His ita de Angelo Angué-
que, hoc eſt, de Auſtro & Aquilone conſtitutis,
diſpiciamus, an, flante Auſtro, procurrant aro-
mata, & horti conſerantur. Video in horto
Virginis vitæ lignum effloruifle. Et Verbum
caro fäctum eſt. Pudeat jam te, Cherub, rom-
phææ tuæ. Siquidem & vitæ ligno, non jam
pomum;, quo vivamus, ſed ipſam in meliorem
Evam tranſpoſitam cum radicibus plantam
gratulamur. Quonam afflatu eviruit Virgi-
nis Paradiſus? Gabrielis. In menſe ſexto miſ-
Jus eſt Angelus Gabriel à Deo ad Virginem.
Emicat hic ſanè vis Auſtri, quo flante, aro-
matum Univerſorum ſemen effloruit. At quis
degit in Nazareth, florum Urbe? Quis Vir-
ginis culturam exæquat? Quis à Deo delec-
tus eſt, ut Lignum vitæ parturiat? Væ no-
bis, ſi hos tantum hortos Angelorum affla-
tus inundat. Adeamus Babylonem. Quid te-
trius? Subeamus coram Idolo fornacem in-
cenſam ſeptuplum. Quid ſterilius? In eam tamen
ubi ſe cœleſtis Auſter infudit, tum enimverô
olere thus cœpit: expreſlâque ſunt, medios
inter blaſphemos ſatellites, Haammaſque Chal-
dæas, ex ore miniſtrantium Regi Epheborum
hymnorum aromata, & punica gratiarum.
Angelus autem deſcendit eum Azaria & ſo-
ciis ejus in fornacem: & fecit medium fornacis
quaſi ventum roris flantem. Tunc bi tres N
ex uno ore laudabant, & glorificabant, & bene-
dicebant Deum. Pernegas tu fortè aut Aromata
hic fuiſſe, ubi fluxere Pſalmi: aut flaſſe Au-
ſtrum, quando, roris aurd commotâ, pueri in
clibano cecinere? Haud iſthic abnuerim tum
Auſtrum, tum Aromata influxiſſe: dixerim ta-
men, ais, & verborumtenus feracitatem horti
conſtitiſſe, & non arduum fuiſſe Angelo ex
innocentium expreſſiſſe labiis tum hymnos,
tum laudes. En productam ab hymnis ferti-
litatem ad facinora, non quidem in hortis
innocentium, ſed in Æ£ gyptiæz horrenti,
ſqualidâque eremo. Succreverant in corde A-
garis urticæ, dumi, & aconita. Intumuerat
énimverò, exarſerat, aufugerat. An tu tri-
bus Babyloniæ Pueris Superbiam, Livorem,
& Rebellionem ancillæ conferes? Reducta
jlam tamen eſt, Dominæque ſubjecta Agar.
Quo cultore eradicata venena, & flores conſi-
ti, non tam in municipio, quàm in mancipio
Agareno? Auſtro perflante. Dixitque ei An-
gelus Domini: Revertere ad Dominam tuam, &
bumiliare ſub manu illius. O reflantis vim Au-
ſtri! Viret in corde Agaris Humilitas, quæ
ad Ccœli illecebras vix in ore Virginum efflo-
ruit: & flante Angelo, obſtetricatur Humili-
tas tum Iſmaeli naſcenti, tum Chriſto naſci-
turo. Ità-ne! Par penè Paradiſo deſertum eſt:
unaque Hummilitate fœcundantur Virginitas
& Defectio. Væ tibi, Sara; ſi jam Agar

—

Oliva

conciperet. Nam quùm humilitate concipien-
dus ſit Deus, parata jam ipfa foret, aliquem
Iſmmasle meliorem parere, cum eum ederet
Humilitas. Quid non aget Auſter in filiabus
Sion, ſi Ægyptiam divino penè ſœtui parem
fecit? Dices reductam ad Saram Agarem non
tam præcepto monentis Angeli, quam vio-
lentiâ torquentis jejunii. Quid enim ageret in
eremo ſerva, nullo inſtructa commeatu? Age,
& Labanum intuere præferocem, minas, cæ-
déſque deſignantem. Hic tamen non furo-
rem modè remiſit, ſed hoſtias obtulit, ictô-
que fœdere fulgura convertit in oſcula. Debet
has Jacob delicias perflanti Auſtro, cujus
vox illa ad Laban: Cave, ne loquaris contra
Jacob quicquam durius. Qui ſanè Angelus
ſpirantem in fratrem iras vultum pariter inſi-
derat Eſau, qui cùm inhæres, inopiæ ſuæ
litatum à ſe iri ratus, vitam Iſraélis devoviſ-
ſet, pro ſica ſubſtituit amplexus. Quam in-
culta eremus Cor Eſaü, ubi pro pergula ar-
cus, pro racemis jacula, pharetra pro torcula-
ri, prò muſto Sulphur, livor pro Sole, pro au-
ra furor, ceraſtæ pro vitibus. Ubi tamen Au-
ſter afflavit, in hortum exculta eſt charitatis.
Ideò enim viſus eſt fratri extimeſcenti non
furens Eſau, ſed blandiens Auſter. Sic enim
vidi faciem tuam, quaſi viderim vultum Dei.
Paraphraſtes Chaldæus habet: Sic vidi fa-
ciem tuam, quaſi viderim faciem Principum.
Apertius in Hebræo: Vidi faciem tuam, ac
Ii viderem faciem Angeli. Adſtantis, ut puto,
ſibi Angeli repercuſſu, fulgoréque, Leo ille
faciem præ ſe tulit oſculantis. Quod ſi cha-
ritatis aromata legi potuere è& Laban ſævien-
te, armatéque Eſain, flante Auſtro: Quæ
tam ſqualens eremus eſſe poteſt, quam, ſi per-
flet Angelus, non focundet? Singulorum hic
corda commota Turbam per Angelum exco-
lendam non evincunt. Num illa aut Agare ſu-
perbior? Aut Labano tetrior? aut ferocior
ſpurciérque quàm Eſau? Non ea, inquies, ſte-
rilior, ſed latius patens. Si me ſequare, unius
ad vocem Angeli cœtum univerſum filiorum
Iſraël ab idolis revocatum miraberis ad Deum.
Siquidem cùm eos de idolorum non ever-
ſis delubris arguiſſet, ait: Quam ob rem no-
Iui delere eos à facie veſtra, ut babeatis ho-
ſtes, & Dii eorum ſint vobis in ruinam. Cüumque
loqueretur Angelus Domini hæc verba ad omnes
klios Iſrazl, elevaverunt vocem ſuam, & ſte-
verunt. immolaveruntque ibi hoſtias Domino.
An non aromata victimæ ſunt, quas, loquente
Angelo, hoc eſt, Auſtro perflante, Iſraël immo-
lavit? Quid uberius prece, hoſtiis, & luctu?
Fluxere hæc, exundaruntque, unde prius ma-
nare conſueverunt defectio, abliguritio, hebe-
tudo, & idolorum ſervitus. Emiſerunt ge-
minos ex oculis fluvios, Jordanem pariter
& Pactolum, quibus & ornarentur, & la-
varentur. Quique erant ſaxorum manci-
pia, poſt vocem Angeli evaſerunt Numi-

Gen. 31. 23,

Gen. 33.16.

Judic. 2. 2

Correltio
mitis.

Lapſiblan-
Aterigendi.

Superior

nis Antiſtites. Vidiſſes in vultu Hebræorum & miris ſit.

Erythræi conchas in oculis, & Arabiæ thura
in labüs: & unde idololatriæ ſulphur erumpe-
bat, inde victimarum aromata profluxiſle.
Cor eorum ex Ætna Carmelus evaſit. Ubi;
graſſante Aquilone, canebatur: Emiſſiones tuæ
gehenna, dicitur: Emiſſiones tuæ Paradiſus. Suſ-
Picaberis hanc fortè invectam aremis feraci-
tatem, procellis, turbinibus, eluvione, at-
que tonmitruis: itâque florere Judæam, Auleo
præſi-

Can. 4. 13.

.

1)

0

4

al
Deir
let.

4poe

4poe⸗

lo,

J0a.12,

li

1.

—

—

on
ninn GNN
Hei
.
.
lio,
ile
he-

e
er.
Mo⸗
elr⸗
Cc
le.
nnnt
oun
eunn.
eſer
ſoder
.
ngte
ier
. e. e le
tino. ſnte
wenne
mmo-
Udul
8M-
bebe⸗
ge⸗
pallet
kr
nane .
UII
thura
une-
Ubi,

estoe

Fl. (26

ktad⸗
9 4.
huſto

Pell⸗ .

Stromatum, Lib. II. 65

præſide, ut, Nilo colono, revireſcit ⁵Ægyptus:
quæ, ut vireat, demergitur, peritque, ne pe-
reat. Credes fulguraſſe Angelum', igneimque
verſaſſe romphæam, ut arenas inverteret. Ad
minimum , ingeſta plantariis ſtercora puta-
bis: quod fackitatum legimus apud Lucam,
ad fibras inſœcundæ ficulneæ. Falleris. Flan-
do, rupes in areolas convertit. Cave, Laba-
no inſuſurravit. At lhic ſemifulgurat, aut cer-
tè ſibilat. Agari dixit, Revertere. Quid mi-
tius? Eſaü ne alloquutus quidem eſt. Quid
ſuavius? Fornacem, ut hymnos inſonaret,
rore perfudit. Quid blandius? Verùm non
omnes hiſce blanditis excoluntur. Jaculis ple-
Ppl. 77. 34. rique, enſibuſque percoluntur. Càm occideret
eos, quærebani eum: & revertebantur, & di-
lucul veniebant ad eum. Pſallebant, ſed con-
foſſi. Sic Heliodorus conſciſſus loris & cal-
1. Mach.3. Cibus reſipuit. Heliodorus autem, hoſtid Deo
34. oblatâ, repedabat ad Regem. Teſtabatur autem
omnibus opera magna Dei. Non tamen reſi-
puit Herodes, cujus evelli nequievere vepres,
etiam inter faſces, ſecuréſque Angeli deme-
A. t2. 23. tentis. Percuſſit eum Angelus Domini, eò quòd
non dediſſet honorem Deo, & conſumptus à ver-
„ aioni Tibus exſpiravit. Ubi vel unus poœrnitentiæ
Deiretet- floſculus, unumve daloris olus in corde proſ-
les. ciſſo? Sic nonnulli in cæde Angeli ſterilita-
tem ſuam mordicùs ſervaverunt. Et cæteri
Apoc. . . homines, qui non ſunt oceiſi in his plagis, non
egerunt pœnitentiam ab bomicidiis ſuis, ne-
due à fornicatione ſua, neque à furtis ſuis. Por-
1 hi nec pugionibus exculti fuere, & ſentes
duntaxat ſuos contutati ſunt. Augentur inter-
dum crimina, non flante, ſed pertonante
Angelo. Audi. Et quintus Angelus effudit phia-
boc. 1. Ja uam & commanducaverunt linguas ſuas
Io0. . 1g.

Obſtinati.

Præ dolore, & blaæſphemaverunt Deum cœli prg

vulneribus ſuis. Et, ne crederes Babylone
hæc tantuùm geſta, in ſede beſtiæ, ſuper quam
phiala effuſa eſt; Hieroſolymis, ruente de
cœlo voce Angeli, Turba, quæ ſtabat, & au-
dierat, dicebat tonitruum eſſe factum. Alii di-
cebant, Angelus ei loquutus eſt. Quid inter
hæc geſtum credis à populo? Seu tonitru in
Chriſti gratiam perſtrepuerit, ſeu perſonue-
rit Angelus, quis eos non compunctos fuiſſe
credat, addictéôſque Servatori? Scilicet. Dixe-
Tbid. re ſubtriſtes, Quis eſt iſte Filius hominis? Di-
lexerunt gloriam hominum magis, quàm Dei.
Quid moror? Inauguratum ab eis JESuM exi-
ſtimas? En coronam! Hæc locutus eſt Jeſus, &
abiit, & abſcondit ſe ab eis. Cùm autem tanta
ligna feciſſet coram eis, non credebant in eum.
Quod ſi tonitruo reſiſtitis Angelico, quà ratio-
ne cedetis afflatui? Aſina certè ad fulgorem
digladiantis Angeli excuſſit inſeſſorem, corri-
Num. 22. Puit, conſtitit, prophetavit. Cümque vidiſſet
27. AWina ſtantem Angelum, concidit ſub pedibus ſe-
dentis. Jumenta Philoſophantur enſe Angeli eru-
dita: & Judæi, tonante Angelo, rugiunt, &
bacchantur? Nee Aſina modò, ſed ſceleſtior
Ariolus ſubjugali, viſo Angelo, etiamſi ur-
geret Rex, fudit ſidera pro venenis. Quid eſt
Nam. *3. quod agis inquit ad Balaamum Balac. Üz ma-
. lediceres inimicis meis vocavi te: tu & contra-
rio benedicis eix. Cui ille reſpondit: Num
aliud poſſum loqui, niſi quod juſſerit Dominus
Quid Fiuna In eremo labiorum ejus non mi-
nus ſplendidus Chriſtus germinavit, quaàm in
is Davidici oris Paradiſo. Etenim, ad inſtar
Horis, JEsUs emicuit in ore Prophetarum: pro-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Ja. 12.29.

diit & labiis Balaam, ceu fidus Iſralis. Orietur Num. 24.
Rella ex Jacob, & conſurget virga de Iſraël, per- 17.
cutiet duces Moab, vaſtabitque filios Seth. Penè
dixerim, os unum Arioli ori dexteræque emi- kalsam.
cantis apud Apocalypſim Servatoris non im-
Par. Nam, cùm Chriſtus ore gladium, ſide-
râque prætulerit dexterà, ex ore Arioli tum
triumphalis promicat Virga tum propitium ef-
fulgurat fidus. Tanta eſt loquentis vis An-
geli, hoc eſt, reflantis Auſtri cultura „ ut
damnata Divini eremus Virgas proferat vi-
Ctrices, ſideräque pro fono pariat. Quod,
rogo, probrum, ſi nec, perſtrepente Angelo,
fſoœcunderis, qui filius, & genus es Chriſti?
Timeo;, ne ſanctiores horti, ſteriliores quo-
que ſint? Auſtrôque contumaciores, quam
ſenticeta peccantium. Relatis per Eliam ad
Achab Angelicis minis, ferreo ſtatim & corde
abſtinentia, ſubmiſſio, cinis & ſaccus efflo=
Fruere. Objectis à Samuele caliganti Heli,
quæ Deus prædixerat, ſuppliciis, inanis erupit
filix, vox nempe illa jejuna aridaque, Domi- 1. Reg. 3.
es ſt, quod bonum eſt in oculis ſuis faciat, 1.
Ergone ad minas Angeli Tyrannorum nemo-
ra in areolas aromatum fœcundantur, & Sacer-
dotum, Paſtorumque Carmelus exſiccatur, &
migrat in Gelbos? Tu- ne Angeli tui non
extimes fulgura, qui voci ejus obaudire, &
ſubdi juberis? Obſerva eum, inquit Domi- Exode 4
nus, & audi vocem ejus. Vocem audis „ qui . HM
falcem ſpernis? Scito brevi in Aquilonem
vertendum tibi Auſtrum, quem lædis. Accu-
ſator erit tuus, qui nunc Colonus eſt tuus. Non
jam flabit, ſed tonabit, cædétque te. Jam ter-
tia orationis meæ pars enucleanda ſupereſt,
Aquilonem videlicet ab Auſtro pelli. Videas
tu Satanam & cubiculo Saræ abductum in de-
ſerto ſuperiaris ÆAgypti religari. Qua, dices, Tob. 8. 2.
pugnàâ, quàm cruentâ ?à Etenim ii Michael
in colo cum Dracone pugnavit: quæ non ex-
ploſit tormenta cuſtos Tobiæ Raphael ut Dæ-
monem alligaret? Quibus eum proſtratum, SanBme
ſubactumque machinis, percontaris? Fumo je- H
coris in carbones injecti. Protulit de caſſdili ſuo potemtis,
Partem jecoris, poſuitque eam ſuper carbones vi.
vos. Tunc Angelus apprehendit dæmonium, &
religavit illud in deſerto ſuperioris Æ.gypti. Vi-
deas iterum apud Joannem effugatum Aquilo-
nem ab Auſtro. Crediderim ego tamen for-
tioris eſſe virtutis, ut per Auſtrum retineatur 8
in horto Boreas, militétque pomario infremens
Aquilo. An non in Calvariæ vertice Aquilo
ſæviit. Et egred etur Diabolus ante Pedes ejus. Habag ief.
Vitæque lignum, non ut olim per Hevæ au-
daciam, pomo nudavit, ſed Spiritu omninò
ſpoliavit. Verùm laniena in cuſturam ceſſit.
Nuſquam enim vitalior Chriſtus, quàm ubi
periit, nunquam fſœcundior, quàm quùm exa-
ruit. Mirabar moœrenti in horto Servatori An-
gelum adfuiſſe, & defuiſſe exſpiranti in Cruce
ejulantique. Adfuit, ſed Aquilonem non repu-
lit; quòd ſciret, quò ille immanius in vitæ
arborem graſſaretur, eò fore illam foscundio-
rem. Angelis »inquit David, ſuis mandavit pfi o0. 11.
de te, ut cieſtodiant te in omnibus viis tuis. Quàm
exæquata „& perpurgata eſſe debet ſemita,
quam Angeli communiunt! Ubique aut vio-
læ renident, aut enitent Margaritæ, Scilicet.
Hic Draco ſibillat, inde Leo irrugit, hac
repit aſpis, illic conficit Baſiliſcus. Et adſunt
Angeli? Tot inter monſtra Coeæli milites dor-
mitant? Imô excubant. Ut enim triumphum
F 3 cohone-

66

cohoneſtent, angues, ferâſque non effugant.
Non ſi via expiaretur ambulares tu quidem,
Tentatio non autem vinceres. Cùm verò paſſim ſirata ſit
"itis ſemita belluis, non tam curris, quàm triumphas.
Ibid. Nuper aſpidem & Baſiliſeum ambulabis: & con-
æulcabis Leonem & Draconem. Expalluit ad
Holophernis adventum Bethulia, neſciaque
trophæum exhorruit ſuum. Minima fores ur-
bium, ſi te hoftis præteriſſlet immunem.
Fortunatam te reddidit calamitas. Ut enim qua-
ſi cotem Ifraelis ſupereſſe voluit Dominus Je-
buſæos, de quibus noluit ſemel Moyſem re-
ferre triumphum, què frequentiùs de eis po-
pulus triumpharet: Ita non trudit Aquilonem
Auſter ex horto, ut militet frugibus hoſtis,
déque Borea Ligna identidem triumphent.
Utiliores Ifraëlitis Galaaditæ extitere ſuperſti-
tes, quàm funditus cæſus, profligatuſque A-
malech. Non deſiciet de ſtirpe veſtra ligna ec-
dens, aqudſque comportans in domum Hei mei.
LVori pa- Hac de cauſa ſervatum dixerim Pharaonem,
rens. quaſi Aquilonem à Domino, ut adoream populi
dhuplicaret, augerétque ſæviendo lauream exeun-
Vria. tis. Receſſiſſent ſoli Hebræi de finibus regni, ſi
eos Pharao, ubi primùm admonitus eſt, emi-
Exod.5.2.: ſiſſet. Hæc dicit Dominus: Dimitte populum
meum, ut ſacrificet mihi in deſerto. Poſt quæ
Exod. 10. exactæ ab eo ſunt hoſtiæ, & pacificæ. Ite, &
24. ſacrificate Domino, Oves tantàùm veſtræ, & armen-
ta remaneant. Ait Moyſes: Hoſtias quoque &

Zoſu. 9. 23.

bolocauſta dabis nobis, quæ offeramus Domi-

Perſzeutio no. Cunéti greges pergent nobiſcum non remanebit
ntilis. ex eis ungula. Induratôque Pharaone;, ſed pla-
Exod. 12, gis edomito;, dicentéque, Ite, immolate Do-
zo. mino. Oves veſtras, & armenta aſſumite. Fece-
runt filii Iſrasël ſicut praceperat Dominus Moyſi-
& petierunt ab Egyptiis vaſa argentea & aurea,
veſtömque plurimam : & ſpoliaverunt Kgyptios.
En quò evaſit Principis contumacia! Quèô ſe
auſteriorem populo præbuit, eò nobiliorem il-
li ex Æ gypto profectionem inſtruxit. Abituri
primùm cum vinculis erant, tum verò cum
ovibus, ad extremum dimiſſi ſunt cum argen-
to, gazâque. Væ nobis, ſi ex horto exſufflare-
tur Aquilo. Vireret olus, non Laurus fronde-
ret. Fit cum tentatione proventus. Vel Pauli
debuere horti ſtimulo inarari, ne periret Humi-
litas. Etiam Paradiſus Dei, ubi Ligna duode-
cim ad ſalutem Gentium Regis dexter conſita
viſebantur, traditus fuit Satanæ, ut coleretur.
Luc. 22. 31. Loce Jatanas expetivit vos, ut cribraret ſicut
triticum. Sed paleam duntaxat excuſſit, pepu-
litque ex area Judam. Prorſus, niſi hyems,
graſſante Boreâ, in horto ſæviiſſet, flores in
terra noſtra nequaquam emicaſſent. Ergo ob-
ſtricti eo quoque nomine ſumus Auſtro, quod

Aquilonem non effugavit ex horto, ſed horto-

compulit inſervire.
ergend, Deſcende, priuſquam moriatur filius

pei miſe. menus. Dicit ei Jeſus: Vade, filius
vicor dia. — 27
tuus vivit. Credidit homo ſermoni, &
Deli dere- 7
linquentes. 2hat. Joan. 4. 50.
Dei pre. Quam felix filius à quo febris receſſit, tam

ſentia in Pater ærumnoſus, qui receſſit à Chriſto. Ergo-
ente. „ quum ideò credamus, ut accedamus ad
Monigti; Deum: Recedit à Deo Regulus, quòd cre-
dum exr didit? Credidit, & ibat. Hoc eſt, Sermoni ad-
