mùúm audit, ideò perire debet, quia perire
neſciit. Sine filiis Sacerdos propior eſt Mel-
chiſedecho. Sine Arca Sacerdos eſſe non po-
Paren. teſt, Heli efle poteſt. Nos verò, pereunte
tzum ebli- Tabernaculo, ſedemus & ludimus. Si autem

vio. Abnepos quartana conflictetur, corripimur
Ecleßa- tertiand. O tardius vitâ ips perituram dege-
RKica Pie- PS B 8

riſdiézio, nerem in carnem & ſanguinem propenſio-
nem! Et quale, rogo, Monſtrum, ſi non
modò non præferretur Nepotibus Arca, ſed
Pro carne & ſanguine oppigneraretur? Quam

Oliva

procul hæc lues ab hoc noſtro ſæculo, tam
olim non irrepſiſſe modòè eam, ſed etiam
graſſatam lugemus, & luximus. Impinguen-
tur Ophni & Phinees; nam Arca per ſe ſta-
bit. Quid? quod coram Arca Dagon ſtare
non potuit, & caro non modè ſtat, ſed ſu-
perſtat. Vidimus Eccleſiæ temporibus, ante
Concilia, publicè luctuoſis, Carni & ſangui-
ni non ſolùm coram Arca litari, ſed ipſam li-
tari Arcam. Certè extrahebatur ex Arca Man-
na, ut Angelorum pane ſaturarentur, qui lu-
tum ſubigebant, & cepis alebantur. Utinam
Virga Heli virga ſit Moyſis. Spoliet Æ gyp-
tum, non locupletet. Verbo dicam; ſi Sa-
cerdos es, aut Arcam amas præ filiis, aut,
ſi eam filiis poſthabuiſti, Heli deterior es,
etiam morituro.

Faſciculus myrrhæ Dilectus meus mihi.
Can. I. 12.

Mirari ſatis quis poſſit patiendi non cupidi- Moriif-
tatem ſolum in Sponſa, ſed etiam pretium? css.
Non modò myrrham complectitur, ſed etiarn
veneratur. Myrrham non ſolùm non horret,
ſed quaſi vicariam Sponſi, imò eam non pro
Sponſo habet, ſed ipſum putat eſſe Dilectum.
Faſciculus myrrbhaæ Dilectus meus. Et David
quidem clamabat: Quoniam propter te mortifi- Pſal- 43.
camur totâ die. Exclamat Paulus, Ego ſtigmata *:
Domini Jeſu in corpore meo porto. Ille propter Gal.6z.
Deum;, hic in ſimilitudinem Domini confoſ-
ſum ſe putat. Sponſa verò eò myrrham pro-
vexit, ut non Dei putet eſſe ſeu munus ſeu
ſimulachrum, ſed Deum. Id verè plus mira-

beris, ſt à Sponſo murænulas illi aureas com-

mmemoratas expenderis. Murænulas aureas fa- Can. I.
ciemus tibi. Duriora ſupplicia ſunt, ubi ani- 1⁰.
mus præconceperit non tormenta, ſed orna-
menta. Nihilo minùs ſperantem murænulas
myrrha non ſolùm non dejecit, ſed ad com-
plexus cantuſque excitavit. Eaſciculus myrrbæ
Dileltus meus mihi. Dicere potuiſſet. Unde
myrrha in agro meo? Cacodæmonis hæc cer-
tè livore & ſuccrevit, & ſata eſt: nam Dile-
ctus monilia meo in pectore ſemmavit. Exſcin-
datur proinde, ardeâtque: ne amaritudo ter-
ram occupet torquibus deſtinatam. Non itaà de-
Hravit mulierum, ut pulcherrima, ità & pru-
dentiſſima. Verùm deliciarum immemor me-
tit, pro murænulis, myrrham;, eâthque ità de-
ligit diligitque, ut Sponſum putet non illi ſub-
eile, ſed ipſum eſſe. At quam brevi amari-
tudo ſapit, quàm citò deſipit ! Quæ modè Mortif-
myrrheum putat eſſe Dilectum, mox Botris alionis
delectata, autumat, exclamatque illis non dul-duame
corem tantàm, ſed & Chriſtuin ineſſe. Botrus
Cypri Dileétus mens mihi. Ita-ne? non deliciari
modòô vis, ſed ipfſum vis non abeſſe à deliciis
Sponſum, imèò eum arbitraris ipſas eſſe deli-
cias? Utere, ſi libet botris: veruùm ita botris
utere, uti deliri apud Sapientiam uſi ſunt roſis.
Quibus dum caput parant, lignum Dilecto de-
ſtinant. Teſtantur non ſoluàm non lubeſſe roſis Vitia pal-
JEsUM, ſed iis ita infeſtum efſe, ut, niſi eo l'sta.
ſublato, pratorum amonitate recreari non poſ-
ſint. Coronemus nos roſis aniequam marceſoaut. Sap. 2. 8.
Audi quàm candidè livorem ſuum furorem-
que fateantur. Circumveniamus ergo juſtum : Ibid. 12.
S inutilis eſt nobis, & contrariits eſi operi-
us oſtris. En rigatas cruore Juſti delicias Religioſ
non autem ſudore conſitas. Sponſa vero itaà eli-= Aelicati
quat

Can. 1.13.

ib e
is,
jultan-
lul C

Morti⸗
caliani
Aiun
6Glte-
ner in
guileſ
am ſiut
laef.
r 4lan
Solitariit

—

Eulleſe.
Mlgii
Mumililo-
n uti
Delicati
6Wele. I
inh Ge.

— -- —

ri.n ln
Vis
bu
ſel
ſen
bid., Iat
i
crie
le
Ver.
con
o
colt
Duta
ek,
Mon
are
0 tan
ilen
E
Ne
Iarn
S

lng

An
en⸗
le.
lare
ſu.
nte
gun.
al.
hlan.
uihn.
nmn
y.
or e,

mihi.

upidi s
dtium ) ain
1. (
letiam
hotret,
don e
lectan.
Dard
munff
lipnat
Proptetglt
conlol-
emn pro.
Grws ken
mIr.
reiscol.
en t. Cun
bi ari.“
d orm
Nürendl
1A coNr.
lar rtte
ſet. Une
s hec ce-⸗
muin Dl.
t. Euhu-
Uitoch t⸗
Non ace⸗
1 & r.
pemor e-
Neitrce
on Ulub
vi alnal .
lue o

le. Muucu
0n Geſiin
Celis
ele ei⸗
in Potis
ſunttos
Die
beſe ,ols HM
1 ℳ
ut, nilied
non 10 . nl
ereeſant
fmrn
. en:
deln
eroiti 1.
gunt

Stromatum, Lib. III. 141

Tepiditas Quat botryones, ut videri velit non delicias
paſ fer- Conſectata, ſed Sponſum. Nimirum familiare
quibuſdam olim fuit, ut ſcribit S. Hierony-
Eccleſia- mus, non ex animo, ſed ſolo habitu profiten-
4 rr tibus Sanctimoniam, ut in ipfis deliciis non
Pamy „: Epicuro, ſed Chriſto ſe militare teſtarentur.
mig, non Sic filii Iſfrael amaritudinem Maræ non melle,

TVorem.

eacuſas ſed ligno dulcorarunt. Crucem oſtentant, dum

ventur † crucem effugant; fontiſque amaritiem non

geat, a triumphali Moyſis virgâ, quâ ſervitutem eva-
“ ſerant, mitigarunt, ſed ligno, quo Chriſti

Crux adumbrabatur, in mella fel converterunt.
Lib de Marath fons, amariſſinus erat, inquit S. Am-
iis, qur broſius, miſit in eum Movſes lignum, & dul-
inian- gis eſt factus. O portenta! Quod ibi myſterium
tur. c. 3. fuit, jam exprobratis, ſugillatiſque à Hiero-
nymo Solitariis ludibrium, & probrum fuit.
Mortiß. Non unus tunc recedentium ex .Ægypto, de-
cation,g licias expiſcabatur à Cruce. Quod Dei Servi
dium putarentur, ideò & ſaälutationes in foro am-

rulk a- T. . . 3 1
doe⸗ biebant, & primos expetebant in cœnis accu-
geituſß bitus, contendebantque de primatu cum Co-

dam ſine nobiarchis, ex quo mimmi vocari cœperunt,
lege & patibulo Domini in ſolium gloriæ converſo.
ve dlba e Ne multa: ſqualentis fœtentilque vitæ palus
Solitatii uno Chriſti Iigno ità in eremo dulcorata eſt,
ut is interdum Manna faſtidierit, quem cepæ
faſtidire conſueverant. Certè falſus & exlex
eremicola, niſi in Cruce eſſét, olus prande-
ret & quadram. O bona Crux, miſer fortè
Eccleßa- Clamabat, quantum tibi debeo! Per te fugata
Kici & Maræ amarities: per te Mara in Pactolum ver-
RrsS fa. Centuplum hoc certè eſt: non illud tamen,
co nati G Que liberalitatem ſuam Dominus oppigneravit
Deliexti ſequentibus ſe. Infatuatur fictili centuplo au-
evade, reum diſcipulorum Domim centuplum. Pe-
rent, &c. riere protectò, ſi ideò perſtiterunt in Cruce,
& cavernis terræ, non ut in illa penderent;,
ſed ut per illam aſcenderent ſuperius; quibus
Satyrici illud aptari potuit:

Ep. ad Rure meo voſum quiduis perferre, patique .
Numo- 7 5. -5 . ”
nium, Ad mare cum veni, generoſum, & lene

reιι+⁷â².
Sanè, hi, quibus Fabritii rapa epulum do-
mi erat, in Cruce Chium pro Vappa fuit.
Vereor, ne & Eſaiæ, ſed monſtrosè, oracu-
HIa.3 5. I. lum per illos impleretur. Lætabitur deſerta,
& invia, & florebit quaſi Lilium Quique ata-
vis editus erat remigibus, atavis edito Regi-
bus niſi æquaretur, protritum ſe jactabat pro-
jectumque. Et certé non ignobile ipſe quoque
ſtemma oſtentabat, in quo, ſi Romulus dee-
Ibid. 7. Tät, ſuberat Remus. Exclamo cum Eſaia: In
. cubilibus, in quibus prius Dracones habitabant,
orietur vizor calami & junci. Eos junctus dolo-
re zeléque Hieronymo, ita alloquor: Qui
verſabas in corde tuo, cum primum ad Rupes
confugiiti, Aſpides & Dracones, hoc eſt, ſeu
ſcelera tua in quæ ſævires, ſeu tormenta, qui-
bus in antro pœnitentiæ lacerarere, violas ex-
colis & lilia; deberique tibi optima quæque
putas domus Iraél? Id autem eo luétuoſius
eſt, ſi tyrocinii tui auroram expenderis. Quid
non egiſti, qui Crucem Matri prætuliſſe vide-
bare? Mirabatur olim Eſaias oblectatam infan-
Iſa. 11.8. tiarmn ſuper foramine Aſpidum. Et delectabitur
infans ab ubere, ſuper foramine Aſpidis. Pla-
cet viperarum exterminium, ſed ubera non
placent. In ſinu parentum Monſtris congre-
di non arduum. Viperarum emim venena mam-
marum nectare temperantur. Milites verò Chri-
ſti, ut ſeſe viperis immiſcerent, Matris ubera

proculcarunt. Ideòô feliciùs de nobis Iaias Pro-
phetavit, cum ſubdidit. Et in caverna reguli, bid.
qui ablaltatus fuerit, manum ſuam mittet. En
ſine ubere cavernas. Et quidem non ſuper ſo- Tyroni
ramine, ſed intra foramen immergent dexte- gen ⸗
ras, ut novas poznarum probrorumque extra-“sduam.
hant adinventiones, quas non tantuùm Paſtor
divini gregis demiretur, ſed & ipſe exhorreat
matris Nero patriæque parricida, quôd vi-
Gum fateatur furorem ſuum, ab amore pa-
tiendi imberbium tyronum. Qui, ut duriſſi-
ma Crucis tormenta conſequerentur; ubera di-
miſerunt. Nonne ſicut exaltavit Moyſes ſer-
pentem in deſerto, ità Chriſtus ferpens in
Cruce eſt? Quo veroô ſtudio modèô geniti in
Ghriſto inffintes mittunt triumphales dexteras
in caverna reguli? Indagant ſcilicet, ubi la-
teant ſæviora opprobria & ſupplicia, indéque
extrahunt Dracones & Regulos, quos contra
ſe & irritant, & provocant. Verum;, apud
Eſaiatn; tantus infans & radice Jeſſe pullula-
vit ut flos: à lilis verò gradum fecit ad aſpi-
des. Nos verò caveamus, ne nonnihil pro-
brorum & nos contingat, ſi à nobis, noſtri-
que ardore tyrocinii deſciverimus. Initio ger-
minamus ut Rubus, ſpinas tantùm tractamus
& viperas, illas parimus, his tegimur: veruùm
Rubus caneſcit aliquando in Lilium, & ſpinas
ſceptris demutat, non jam ſuppliciorum, ſed
deliciarum candidatis. Eozedietur virga de ra- Iſa. 11. 1.
dice Jeſſe, & fios de radice ejus aſcendet. Quid 7
mollius? Noli tamen florem ſpernere, quem D
hortul herbarumque pertæſum, colluctantem
ſpectabis cum Aſpide, caverniſque regulorum Lapſi op-
incubantem. Et in ecaverna reguli, qui abla- eimi hen t.
tatus fuerit, manum ſuam mittet. Quid aut IIa. 11 8.
durius, aut fortius? Diſcas velim, nullum
contemnendum eſſe, ſi fortè delicatius ſaam
in Evangelio auſpicetur infantiam. Dracones Ure de-
conſectabitur, qui modò violas loquitur & Pla 2:er.
centas. Timendum magis eſt, ne vermis ex-
creſcat in Bombycem: ne, qui olere conten-

ro tole-
anaus.

tus erat & ſatur, ſericum crepet, exſpuaâtque.

Proh dolor! ad radices Alpium atque ſaxorum
erumpimus in morem fluminum, & quaſi a-
rentes rivuli procurrimus in Oceanum. Padus Tepiditas
vix fluit, cùm emergit; propè Adriam non flu- pſt fer-
T . X
men, ſed Mare eſt. Nos Mare expavet, cùm vorem.
erumpimus; putant enim Prophetæ & Mar-
tyres, ſuarum virtutum immenſitatem, com-
paratione palmarum noſtrarum, in punctum
coarctandam. Verùm Oceanus in rivulum,
imò in Simpulum deſinit. Qui exundabant Ni-

lo ſtagnantes Waſtiores, vix ſtillant.

Clama, ne ‿es, quaſi tuha eaalta vo-
em tuam. 8

.
Eia. I8. I.

Clama, ſed quaſi Tuba. Et quare Deus, Sene2
ut ſuum Verbum gladio comparawit, Orato- „es Se.
res ſuos non contulit cum Baliſtis? Inde dixe- 7et, ſid
rim ſactum, quòd Baliſta hoſtes impetat, L'u- Aoceaz.
ba verô cives in pugnam vocet. Nolo audito- Correcdtios

res tuos loco hoſtium ducas, eôſque concidas diſere a.

& laceres; tibi eos tanquam optatiſſimos, ſed Bas.

ſemiſomnes filios eſſe malim, quorum excita- sie ſit ra-
re debes ſtudium, torporem excutere. Hinc ea.
diſpice, non Spiritu, ſed œſtro agi cOs, qui
more Tigridum proſilientes in roſtra, dentes
acuunt, ungues exerunt, ignem ſpirant, lan-
ceas jaculantur & lapides, nulli hominum or-
dini parcentes. S.

Vacati
dile pro-
bandi.
Tyroci-
nium.

Coloſ. 3.
3

Iſa. 4. 2.

Mortifi-
eationis
odinm.
Religioſi
vani.
Naobilitas
non ja-

Kanda.

142

Si quis vult venire poſt me, abneget ſe-
metipſum, O& tollat Crucem ſuam,
E& ſoquatur me. Matth. 16. 24.

Ut moriantur rei, aguntur in patibula;
nos verò, poſiquam perierimus, & Crucem
tollere, & agi debemus in Crucem. Abneget
ſemetipſiim, inquit, & tollat Crucem. Nimi-
rum Crux noſtra, niſi huic ſæculo mortuos
nos excipiat, non ſupplicium eſt, ſed luctus
deliciarum. O Crux, quæ ut torques eos,
de quibus Paulus ait, Mortui enim eſtis, &
vita veſtra abſcondita eſt cum Chriſto in Deo:
ita inungis & coronas, quos lethalis vanita-
tum Spiritus alit in vitam. Et quot, quæſo,
ſunt, qui in Cruce non clavos metunt, ſed
ſceptra; non ſpinas conſerunt, ſed lilia? Con-
Nabunt gladios ſitos in vomeres, & lanceas ſuas
in falces. En quàm facilè dolorum inſtrumen-
ta in apparatum deliciarum commutantur. Quo
te confodere ſtatueras & laniare, ſegetes ti-
bi excolis & aromata. Linguæ gladius, quo
in te ſævire paratus eras vilitatem generis,
granditatem criminis, exilitatem ingenii de-
tegendo: non gladius, quo fama cruentetur,
ſed vomis eſt, quo inexplebilis honorum fa-
mes exſaturetur, dum, quicquid loqueris, aut
Anchiſæ ſtirpem, aut Hortenſii ſemen, aut
Platonis te jactas eſſe non tam alumnum,
quàm reparatorem. Et quidem falx iſthæc
tua metit, quæ non ſeminavit. Nam & quos
nunquam colligaſti faſces, Conſulare mentien-
do genus, ante nos explicas: & , quas non

ſemel atavi erexere ſecures, ità deprimis, ut

Infirmi-
1as.

Sen. ep-
99

quos dedolaſſe non ignoramus ſtatuas, his ere-
Ctas in foro ſtatuas palmari mendacio confin-
gas. Quid, quod non in noſtram duntaxat
debaccharis Crucem, eam in hortum demu-
tando, ſed eam quoque funeſtiſſimum in vi-
ridarium convertis, quam tibi Dominus con-
ſilio tuo architectatus eſt? Aut laterum, aut
pedum doloribus laboras. Egit te Chriſtus in
Crucem. Patere, & obmuteſce. Verùm do-
lores in delicias convertuntur. Timeo, ne &
illud nobis Philoſophi congruat: Ipſum dolo-
rem ſerutamur, an aliquid habeat jucundum
circa ſe, & voluptarium. Rem, ſi placet, ex-
planabo. Ut primùm tangi dolore cœpit Epi-
curi, in ſchola Chriſti, ſectarius: illicèò quid
ſibi ex ægritudine illa emolumenti proveni-
re poſſit, exactiſſime computat; tantumque
ex doloris fodina commodorum eruit & vo-
luptatum, ut, quem Dominus ſupparem

Martyribus efſe voluit per chiragram, non

imparem fateamur;, valetudinis occaſione de-
jlectæ, regnanti Sardanapalo. Statim enim
onera abjicit, juſtitium operum indicit, cu-
bat molliàs, lautius veſcitur, parciùs labo-
rat, delicatius amicitur, nuſquam jejunia;
nuſquam cilicia, tarò contemplatio. Rogo,
quare tam procul à Cruce eſt? Quia in Gru-
ce eſt. Erraſti, Domine, erraſti. Si dole-
re illum cupis „ doloribus exime. Par Mar-
tyri extitit, quamdiùè non doluit. Dolores ve-
rò inter & clavos Epicuri de grege Sus, imò
& Herinaceus eſt. Hic enim irrumpens in vine-
ta, botryonibus ita ſeſe affricat, ut ſpinis
duis tanquam hamis acinos deprædetur, tot
avectis & botryone acinis, quot geſtat in dor-
ſo dumos. Oι commenta voluptatis! Und

2

Oliva

compungi putatur, inde deliciatur. Spinis ad
pompam inhorreſcit, ut epuletur quotidie
ſplendidè. Fabula de noſtris Herinaceis canitur.
Podagra quid eſt, ſi oculum percomere, du-
mus eſt, quo miſer afflictetur: ſi verò men-
tem examini adhibeas, hamus eſt, quo inter
dolorum fluctus delicias expiſcatur. Doleret,
ſi non doleret. Ideò diebus ſingulis otiatur,
& ſtertit, quòd ſemel id anno, Apollinis in
morem, non rideat, ſed ejulet. Libet, libet
ſuſpirare, ſi, effractis deliciarum cataractis,
voluptatum totus in hortum meum Euphra-
tes irrumpit. Numquid colligunt de ſpinis uvas?
aiebat Dominus. Ita ſanè. Ex dolore delicias
colligunt, metunt in infirmitate voluptates.
Univerſum ſtratum ejus verſaſti in infirmitate
eius. An pernegas verſatum ejus in infirmi-
tate ſtratum, qui ſterquilinium, in quo lu-
gens & moœrens delictum ſuum torquere pro-
poſuerat cum Jobo, in culcitras molliſſimas
convertit; quas plumeſcere non putat, ſi ſuas
in delicias unus non deplumetur Phoenix. Et
quæ ſupereſt metendi ſpes doloris, ſi Crux
voluptates parit? ſi morbi parturiunt deli-
cias? Calculus & Podagra fodinæ non poœna-
rum, ſed mollitudinum ſunt. Non ea ſcribo;
quæ contingunt, ſed ea proſcribo, quæ pro-
cul dubio evenirent etiam in Domibus Cru-
cifixi, niſi in eis, uti nunc ſfanctiſſimè ardet
& regnat, nec viveret & ſerviret Amor Cru-
cis, & horror voluptatum. Tunc, quod munc
proferre non poſſlum, præaltà voce in deli-
catos Paſſionis Domini transfugas pronuntia-
rem: Non eſt, quòd miremur ab Eſaia Ag-
num è& petra deſerti exſpectari & expeti,
quando prodit hædus & calculo. Cum mire-
mur;, aves produſſe Dei juſſu ex æquore;,
quando ex morborum tam æſtu, quàm ma-
lacia cupedias emergere gratulamur? Cœna-
rent parciùs totam hyemem, ni lateris pun-
cCtionibus vellicati fuiſſent in Autumno. Pe-
tra Agnum emiſit, & Vitulum intromiſit.
Denique Epulo eſt, eritque, quia Lazarus
fuit. Si tamen Lazarus dici poteſt, qui, cùm
und laboret puſtulaà, delicus obruitur & ne-
Ctar haurit. Quàm ſuave & blandum vulnus,
unde tanta obſoniorum & poculorum copia
manat! Verùm tam longè divagati à Domi-
no, eum iterum audiamus. Abneget ſemetip-
ſum, tollat Crucem ſuam, & ſequatur me. Tol-
lat, inquit, crucem. Plerique ideò ſe nihil pa-
ti aiunt, quòd nemo eos in Crucem agat. Irri-
des tu ſanéè nos. Crucem ſi optas, non amas.
Tanta enim ubique poœznarum copia, ut quiſ-
quis eas non decerpit, faſtidire illas convinca-
tur. Non vult mori, qui optat, ait ad Luci-
lium Seneca. Optas rem tuam? Deos vitam ro-
ga, & ſalutem. Nemo te tenet, evade, qu vi-
Jum eſt. Quod ille de Morte, hoc ego de Cru-
ce proloquor. In Calvaria conſiſtis, & Cru-
cem quæris? An quærit, niſi amens, ſtillas in
fumine, frondes in ſylva, in rubo ſpinas?
Tolle, quod cupis, & morere. Samaritana
Meſſiam optabat, quo cum agebat. Quære-
bat Magdalena JEsUM, cui adſtabat. Nos quo-
que venamur, inter Cruces, ſupplicium. Tol-
lat Crucem ſuam, & ſequatur me. Pra ferri
vult à Diſcipulis Crucem. At ipſe eleémofy-
nam in abſcondito/ tribui juſſit. Quare ergo
proſtare voluit Crucem, & Aurum obtegt?
Nifi fallor, ut omnium injuriis pateremus.
Audebit enim quiſquis te viderit propalam
feren-

Matt. 7.
16.

Pfſ. 40. 4.

Epiſt. i7.

Mortif-
ationut;

Eis.

Oleilen- 1
1%
znilee.
11.

uihn
Criſe
Sperio-
res cont/a
ſlii-
irl I
.
Ut
fe
tin
ſia
Arye a
Mei, n
nely,

Ullamg pltat
ia t ſed
lrun. occh
Pell
Tm
Sun
latur
io⸗
Plun
bi⸗
fur
egrel
horte
4
Nlon
AIne
Mone
CoIN
leſcet
Dr
nonni
bune
udue
uud
Merares
Ditin

4
in
bet
,
ra.
8 Mit,
len l.
atez.
D Nlt
irm.
0 l.
tnes
ſuns
Et
Cru
delr.
peen.
cribo,
e pr.
6Crn.
ardet
Dr Crn.
od nune
in delr.
Dnunt
in Ag.

et

n mI-

ore 1
Un me.
Ccne-
eris pulr
mo. Te-
tromit.
Lavan
gui, Cha
ur & N.
n Nulns,
uun cot
Domr.
t ſeneli⸗
uihi hr.
agat. Ir.
non and
1u

i.n

P Vitn r.
e, A
4 Ge Orr.
6,
Gennatian

Obedien-
tic ſeſe
permitte-
7e.

Pati pro
Chriſto
Superio-
res cont ra
Je ſolici-

tando.

Amore
Auci, non
metu.

Volunta-
rius ſit
Fervor.

Stromatum, Lib. III.

fefentem Crucem, clavis te Cruci configere.
Amant plerique injurias, ſed ſi irruant. No-
lumus, inquiunt, contumelioſos in convicia

Pprovocare, oſtentatione patientiæ noſtræ. Bea-

tum me putabo, inquit alius, ſi à Paſtoribus

meis duriſſimmis oneribus opprimar. Verùm il-

lis ultroè non me ingeram, nec me candida-
tinn jactabo ponderum ſimul & ærumnarum.
Cùam hæc dixeris, Chriſtum non audiſti im-
perantem, ut Crucem tollas. Animanda eſt
Paſtorum vigilantia; ut nos onerent: provo-
canda eſt Pardorum immanitas, ut nos diſ-
cerpant;, nobis laniend gratificaturi. Deleatur
Pproinde vulgatum jam ex longo tempore pro-
erbium: Quifſquis Ovem ſeie exhibuerit, à
Lupis lacerabitur. Imô;, ut devorer à Lupo,
quamvis Leo ſim, Ovem me eſſe ſimulabo.
Et Dominus quidem eos damnat, qui veniunt
ad nos in veſtimentis ovium, quamvis ſint
intus lupi rapaces: At ego illos damnabiliores
dixerim, qui cuùm Oves ſint ad oceiſionem
paratæ, Luporum tamen præferunt integu-
menta.,. IIli, ut vorent; lupi apparere no-

lIunt; hi, ne devorentur, volunt videri lupi.

Commodate, rogo vos; vobis invicem invo-
lucra: Hypocrita; quandoquidem Lupus eſt;
villos induat; dolorum candidatus, ſi cul-
trum ſitit, vellus præferat. Nolo de te Hie-
ronymus canat: Intus Nero, foris Cato.
Sed & illud nolim occini tibi: Intus Cato,
foris Nero. Si ad contumelias paratus es, qua-
re ſitim tuam non prodis? Amethyſtus apud
Paraquariam concreicit in morem Punicorum:
ut maturuit, ranto niſu & emergit in fuper-
ficiem, & riclum diducit, ut fragore crepi-
túque fulmen putetur eſſe non gemma. Quo
fragore accolarum avaritia excitur ad præ-
dam. Ita ageres velim: Noli conchylium eſ-
ſe, ſed eſto Amethyſtus. Hic enim viſcerum
opes oſtentat, tubaque prædones in ſui capti-
vitatem armat. IIlud verô non ſilet tantàùm,
ſed & margaritarum fotum tam rudi cortice
occludit, ut terrere videatur urinatores, non
Pellicere. Uniones tui cordis proferto, theſau-
rumque tuum exentera, ut nimirum audeat
Superior quaſſare te pariter & confodere;, re-
laturus gratiam pro odio. Intelligat benedi-
ctionibus repletum iri cor tuum, ſi, ad exem-
plum cæterorum, exhauriat tenuem quoque
cubiculi tui ſupellectilem. Utinam Gehonem
fluvium æmulareris, qui è loco voluptatis
egreditur, properâtque. Quonam? fortè in
hortos Heſperidum, ut aureas irriget arbores,
& pomis viciſſim aureis compleatur? An in
Salomonis ſylvas, omni deliciarum apparatu
amoœniſſimas.? Scilicet. In Mare ruit, ubi &
nomen amittat & ſaporem, aurumque alg
commutet. Exinde nec Gehon erit, & ama-
reſcet, Phocâſque, Cetéque grandia educa-
bit. Quid, quod, ut naufragium faciat &
nominis, & dulcedinis, & opum, thio-
piam circumibit, pérque Syrtes;, rupes & ca-
tadupa diffluet anhelus, ſpumans, interciſus.
Quod tu non præſtares, ut nomen tibi com-
parares & opes, id flumen factitat, ut nomen

patrimoniumque profundat. Præſtitit id tamen

Paulus, a quo excurſum eſt ab Aſia in Euro-
pam, ut transfuga haberetur „ & cæderetur
ut latro. Quod ſi piget fluvium conſequi, Ar-
borem non te pigeat æmulari, eâmque fragran-
tem deliciis. Myrrha, cùm rorem ftillet, cul-
tros in ſe provocat otioſorum. Sanè, ſi te vi-

9

143
deam exſudantem balſama, quoôties compun-
geris: accedam impavidus, infigâmque gla-
dium non invitus, ſi non odio tui, certèe de-
ſiderio liquoris tui. Ergo tolle Crucem, ſi
optas crucifigi.

Non aſpiciam hominem ultra, & ha-
bitatorem quietis. Iſa. 3 8. 11.
In has voces exſpiraturus Ezechias reſpira-

Vit, dolorem funeris querelarum dolore aut
avertens, aut antevertens. Quarum medul-

Concor⸗
dia.

lam uni licet Aquilæ deprædari, rapina pror-

ſus ſalutari, Ergo invitus moreris? Cur? Quòd
ultra viſurus non ſim habitatorem quietis. O
pacis opes théſauris omnibus anteſtantes! Eze-
chias & ſanctitate,; & Imperio Regum præ-
ſtantiſſimus, nec Dynaſtis, nec Prophetis ſe
dolet cariturum, ſed unam ingemit orbitatem
filiorum pacis. Nec inter ſummos aliquem de-
miratur, nec inter ſanctos ullum commemo-
rat, præter habitatorem quietis. Uſque adeò
nec felicior, nec ſanctior haberi quis poteſt
hærede filiéque tranquillitatis. Quod non Eze-
chias modò moriturus, ſed & tranſiturus ad
Patrem Chriſtus teſtatum eſſe voluit Eccleſiæ
ſuæ, quando diſcipulis ſolam legavit charita-
tem. Hinc eſt, quòd regnum quoque ſuum
Pace Divinitas firmavit & ſepſit. Poſuit, in-
quit, ſines tuos pacem. Ac ſi ſubeuntibus beati-
tatis Regiam ſubindicaret Dominus, Felici-
tatem, ternitatémque Imperii ſui & inchoa-
ri, & communiri propugnaculis charitatis.

Et ait Rex: Numquid ſupereſt aliquis
de domo Saul; ut faciam oum eo mi-

ſericordiam Dei? 2. Reg. 9. 3.

Fumabat adhuc extincti Saülis buſtum, &
regnum Davidis nutabat inter reliquias deje-
cti principatus; qui in morem Hydræ, non
ità amputari poterat, quin portentoſa repo-
neret capita, ſi non regnatura, novo certè
Principi obluctatura. Nihilo minus David cùm
extinguere deberet fumantem rogum, fſcintil-
lam educat, fovétque; à qua quis neſcit mag-
num excitari & poſſe & ſolere incendium?
Denique diligentiùs hoſtis ſemen reparat quaàm
ſuum. Quanti diſcriminis plena eſt alea, ſi
oppreſſi Regis hæres non opprimatur? Quid ſi
ſublevetur? Quid ſi extollatur? Si inducatur
in Repian ² Si Regi aſſideat vel in menſa?
Conſule; quæſo, tibi, mi Rex. Ablegato Mi-
phiboſethum; &, ſi intefire non pateris inno-
centem; ſaltem obfuturum ſceptro tuo latere
permitte. Convivat Sacerdotibus, prolémque

Saülis Nathan nutriat, ut pſallat; non Rex

excipiat, ne regnet. Claudicat. Sed nemo ità
pedibus captus eſt, ut adrepere non poſſit ad
thronum: præſertim atavis editus Regibus,
quorum ſpes una, & ſolus hæres ſit. Non re-
ſtinguatur ſcintilla, veruùm, ne in regnum in-
cidat, amoveatur à Regia. O Davidis impa-
vidum pectus! Metuat, inquit, ſcintillam,
qui non extinxit incendia. Claudicantem ex-
timeſcam Nepotem, qui imperantem Avum
irriſi? Timere neſcit inermem, qui galeatos
profligavit. Ergone adoleſcentem refugiam, qui
Giganti occurri? Egone coronatus ante clau-
dicantem trepidabo, qui exul regnantem inva-
ſi ? Imbellium ſuſpiciones ſunt, quos Lepus ter=
rere

Charitas:

Pſal. 1471
14.

Inimicâ
dileäctiog

.

144
rere poteſt. Quiſquis Urſos, Leoneſque ſtra-
vit, repentem lacertum non calcat, ſed ſper-
nit, negligitque. Animadverte autem, quo
modeo uſurum ſe in illum affirmat non milſeri-
cordia tantum, ſed miſericordia Dei. Neque
enim humana eſt Miſericordia, reluctante Po-
litica, & hoſtis & Principis hæredem quære-
re peramanter, & regiè exceptum apud ſe in
Regia retinere.

Botrus Cypri Dilectas meus mihi, in

Servire
Deo Sum-
ma feliei-
tas.
Fagum
Ehriſti
ſaave.

Ibid.

Religioſi
auſteri &
bperfedkio-
7 6ss non
ſpernant
cateros.

Honor
mutuus.
Invid ia
inter ſpi-
rituales.

vineis Engaddi. Can. I. 13.

Quem exceperat quaſi Myrrhæ faſcem ſuis
in mammis, exceptum non myrrham ſenſit
eſſe, ſed Botrum. Faſciculus Myrrha Dilectus

meus mihi, inter ubera mea commorabitur. Sta-
timque addit: Botrus Oypri Dileétus men; Mihi.

Nimirum Chriſtus amarus occurrit, ſed illico
dulceſcit: & , qui Myrrha reponitur in ſinu;

requieſcit in ſinu non jam myrrha, ſed Bo-

tryon. Sic divina omnia amareſcumt ample-

xuro, ſapiunt amplectenti. Abraham aſcendit

montem funera meditatus; è monte deſcen-
dit ſideribus redimitus. Petrus dimittit rete.
Quid pauperius, quàm ablicere inſtrumenta
piſcandi? Horres? Petrum iterum intuere, &
ejus ad pedes jacere miraberis non rete, ſed
aurum, ſed divitum patrimonia. Sanè fulgu-
ra in pluviam facit Dominus ſervis ſuis, qui-
bus procellas convertit in Irides. Quid mul-
tis? Myrrham excipis, & frueris Botryone.
Non ità evenit coniectantibus Cæſares. Bo-
trus eſt Princeps cùm illabitur; ubi verò con-
ſederit, in ſaſcem myrrhæ degenerat. Aſſuerus
quam ſapidus Amano eſt? At, quem extulit,
ſtrangulat. Pendet è trabe, à cujus trabea
regna terrarum pendebant. Torques abiere
in laqueos, ſoliumque degeneravit in Crucem.
Non ità JEsUs, de quo vaticinatur Eſailas:
Egredietur virga de radice Jeſſe, & ſos de ra-
dice ejus aſcendet. Primùm terret ut virga;,
deinde flos eſt, qui recreet, quos terruerit.
Elias fugit à Jezabel. Verùm exul refevetur
ab Angelo. Quam durum fugari à ſœmina?
Quam vero munificum ab Angelo recreari &
paici! Eiurire cogitur Ifraél: ſed non diutur-
na fames cœleſti & perpeti annona compen-
ſatur. Eſurie ſatum, confectumque eſt Man-
na. Aulæ veròô laquearia ſubeuntibus mella
eliquant, ſtantibus exareſcunt, aut cinerem
tanquam panem demittunt. Quod ſi JIxsuM
& in ſinu Sponſæ Myrrham revera fuiſſe cre-
dimus, & in vineis Engaddi Botrum, mi-
ror hinc Sponſam quam maximè, quippe cui
non viſus eſt Antichriſtus Botryo, cùm ipſa
Chriſtum myrrheum complecteretur. Da mi-
hi, qui non putet latere larvas in deliciis, ſi
fortè cubare ipſe conſueverit in cinere. Quo-
ties, conſimili vivendi more non ſequuntur
InswM, qui nobiſcum militant Cruci, qua-
ſi Jebuſæos averſamur. Sed fallimur. Nam
idem Sponſus & Myrrha eſt & Botrus: alii
amareſcit, alii verò blanditur. Job in ſter-
quilinio, & David in ſolio. Uterque tamen
Deo gratiſſimus. Nec minus charus Deo Jo-
ſeph in compede, quàm in purpura. Errant
proinde, qui nolunt Eccleſiæ veſtem poly-
mitam eſle, ſed unicolorem. Vel in cruce
Demini regii nominis characteres coaluere
cum clavis. Alii ad beatitatem ſcandunt per
Lilia, alii per dumos, Et quâ ratione Do-

„

Oliva

=

minus anguſtam viam eſſe pronuntiavit, quâ

itur ad vitam? Num putas iuos deefle acu-
leos apibus, quamvis mella deſtillent? Inna-
ſcitur vel Roſæz dumus: Et putas Oſtrum ti-
neis non corrodi? Et lacerantur, & fulgent.
Imoô, incenſi thuris inſtar, quò plus olent,
phs cruciantur. Denique flagrant, dum fra-
grant. .

Neque ut dominantes in Cleris, ſed for-
ma fabti grégis eéa animo. 1. Pert. 5. 3.

Et meritò ad Paſtores ſic loquitur Princeps
Paſtorum. Non enim ad Principatum evehi-

Epiſcopi

.

Dignitas

mur in Eccleſia, ſed ad Sacerdotium, hoc fugienda.

eſt, ad regimen animarum, non ad celſitu-

dinem & coronam. Niſi fallor, quarto E kodi Eeccleſia-

capite, qui efle debeat Eccléeſiarum Præſul
adumbratur in virga. Quæ, ut ad præfectu-
ram Iſraëlis inauguraretur, non ad fſidera ele-
vata eſt, ſed humi dejecta. Dixitque Domi-
nus e Projice eam in terram: Projecit, & verſa
eſt in colubrum, ità ut fugeret Moyſes. Non in
Aquilam regnantemm;, ſed in repentem An-
guem verſa eſt prima virga regni Ifraël. Quòô
major in Clero es, eò humilior ſis, necefſſe
eſt. Non modò non Avis eſſe debes, ſed nec
adrupes eſle potes; repas oportet, lutum-
que comedas omnibus diebus. Wuper peclus
tunm gradiéris, & terram comedes ounélis die-
bus vitæ tüuæ. Noli delicias ſcrutari in cidari:
ſolus cinis epulæ tuæ ſunt. Quid, quod ſer-
pens eſle non poteris, niſi luto contentus ſis?
Ot enim caput tuum, Chriſtum fſcilicet, tuea-
ris & ſerves, debes expediri ab omni delicia-
rum cupiditatümque illecebra. Ideòô rari An-
gues in Eccleſia , quamvis Chriſtus clamet:
hote prudentes ſicut Serpentes: quòd nemo
nen ideò tiaram imponat capiti, ut eam ſibi
vertat in terram fluentem lacte & melle; quam
ut ſeraciorem reddat, Paſtoris virgam in ſar-
culum foſſoris commutat. Neque veròôò ex ſo-
la virgæ in anguem metamorphoſi licuit Moy-
ſi præfecturæ ſuæ ruſticationem onuſque con-

. ſtico rum

pompa
veriores.“

Exod. 4.
4.
Dignitas
mores non
mutet.

Gen. 3.

T4.

Mat. Io.
16.

Dignitas
Eccleſia-
ſticà veri.

jectare: veram & ſolitudinis horror, in qua Eceleſia-

conſtitit, & rubi aſperitas, unde factus ad
eum ſermo eſt de Iſfraële deducendo, eum do-
cuere non pompas ibi deſtinari, ſed ſudores.
Sanè ſi oculis inſipientium Serpens non ſcep-
trum appareret, ſed Virga directionis, hor-
rerent infulas, non ambirent Romanæ glo-
riæ papiliones. Hinc eſt, quòd Moyſes hor-
ruit virgam ſuam, ex quo eam tranſlatam vi-
dit à ducatu ovium ad populorum principa-
tum. Nolim verò Aarones efle Eccleſiæ in-
numeros, raros verè Moyſes. Huic enim in
Præfectura virga in anguem abiit: IIIi verô
virga Sacerdoti deſignatione flores deliciaſque
protulit. Quédque mirere vehementius, Ra-=
mus, qui in agro vix poſt annos flores, nec,
niſi projectis floribus, amygdalas concoxiſſet:
nocte und in Tabernaculo frondes, flores;,
pomâque produxit. Uſque adeò nuſquam
aut tam præcox, aut feracior Autumnus eſt,
quàm in Tabernaculo: ubi ſudore nullo vel

arens ſurculus revireſcit, frondeſcit, & fru-

c(tus mittit. Non ita certè Matthæo obtigit;
qui procul à Sacerdotio cùm aureis pomis
exundaret, inter Apoſtolos cooptatus itaà
exaruit, ut vix habuerit folia,; quibus te-
geretur. Paulus certé & nudus & eſuriens
bis mortua arbor dici poteſt, cùm careret
&

kici redi-

.

)

Iuchari.
ſie Sar-
iſima.

oriji.
latots
fulku,
7
9 eg. ci
y„
41
ha
lat
en

o

1 heg. tion
“

Eo
lis
ren
tur
tam
teo⸗
”!
eſle
inte
chet
Cbi

Cin.14, Ms.

ſi a
Golor
mn,
bat
ſtaret
tener

Hode luce

jual,
Il
ii/
Inter
Necu
Mn
eri
ter
ter 3
ciin
Ut P
rael,
IRO 0
Phete

.

3.

1 efl Mn

ra le nnn

Ucele
ſed nec
tom-
r gelnn
lis di.
ciden:
Tvoc ſe
tentusſ!
et, Mer⸗
di Eelce⸗
ani Ar
8 Clamet:
udd nend Ne
t eum Ihin
ele; un
en 1 1. 8
icuit Mce
lcve on.
o,euln d⸗
ſed odores
non ſee⸗
ons, IIr⸗
llanik 910.
Moyles
tllatamn
Eccllie in
Iic eiinn
t: Mun
gelu
nentis, e
ſlotes) ſte
corwlil
les, ue,
1es laten⸗
nmnm
Ne lo ſ
en diht/

N .

Stromatum, Lib. II. 14 5

& pomis, ad eſcam, & ad operimentum,
frondibus. Ergo non dominantes in Cleris, Jed
Forma gregis fabti ex animo, Præſules ſint. Ex
animo, inquit, non ut prædicentur in genti-
bus. Alio uin non forma, ſed larva eſſet, quæ
vultum exarat, ut ſamam metat. Sed quaàm
rarus eſt, qui præſit Clero, nec dominetur in
Clero!

, qui man-

Surgite, poſtquam ſedetitis
15 Pſalm. 126.

₰
7

aucatis pancm doloris.
2.

Et ſanè Euchariſtia panis doloris eſt, & do-
Euchari. loris tum ſin, tum noſtri. Etenim in qua no-
kia San- Kte tradebatur Dominus, fermentatus eſt Pa-
A Rtma. nis iſte: quem Elias manducare non potuit
niſi ſubter unam jumperum, ſpinis inhorreſ-

ue , centem. Quid, quod non modô ſpinis inum-
fructuz:. bratur juniperi, ſed & gladiis exagitatur Je-
zabelis, dum pane doloris veſcitur? Qui fub-
3. Reg. cinericius quoque eſt, ut ſcias, cineres inter

19: & mortes coqui ſolere panem vitæ. Certè
Abraham, poſt diſcrimina & luctas, obvium
habet cum pane Melchiſedech. At is evaſe-
rat pericula, cùm à Sacerdote excipitur. Ve-
ruùm David irruerat in diſcrimina, quando
profugus, exul, & penè conſectus Propolſi-
tionis panes & menſa ſuſtulit. Dices; in Can-
tico Canticorum, acervum tritici vallatum li-
liis exponi à Salomone. Num dolore propte-
