ait: Fratres, Induite vos, ſicut eleéti Dei, San- Colol. 3.
Eti & dilecti, viſcera dd benignita- 12.
tem, humilitatem, modeſtiam, patientiam. No-
ta: Non ait, Accedatis ad me, & ego vos in-
duam: ſed, Induite, inquit, vos viſcera miſeri-
cordiæ. Ac ſi diceret, veſtrum eſt, ornare vos.
Niſi vos induatis ipſi, ego vos fruſtra induerem.
Hac fortè de cauſa Sponſus ait in Canticis ad
Dilectam. Pone me, ut Jignaculum ſuper cor tuum,
ut ſignaculum ſuper brachium tuum. Si ità cupis
ſigillum tuum in corde Sponſæ, illud in ea im-
prime. Falleris: Niſi ſe eo ipſa conſignet, fru-
ſtra ego eam ſignarem. Debert quiſque faber
ſui eſſe. Non duraret ſignaculum, quod alienâ
manu in corde Sponſæ inſculperetur. Propte-
rea Paulus arma exhibet Ephefſiis, ſed iis non
eos obarmat, hortatur autem, ut ſe quiſque
armet.

2. Reg.

12. 16.

§. Pauli

Can. 8.6.

64 I. det

ut endio

gul
1e
Vol
Ins
im
On
tu
gu.
o
are
os
clela⸗
Cint .1, tr.
hon
leco
exhube
truitun
igle co
& mel
I, ckus
. net i,
ſehuati
politan
Nat ſibi
ſe ſuis (
NN Cexclan
1 ußi,
Iltellexit
non i
nobig. DB
oOX
ler llo⸗
Aleſi iß
tin Plen
Mten oonn
non
nenn
Clnnes i
Dunckione
Tupueile

Ptt g
lng r
1fr.
Vin. 1
W
Erkt.

,

ſn
nn tn r
Reud. 5
perumz,
n0ten,
e ſidetn
Crammns
elinnl
lrgt,
ſonagr
lualt, u,
oget,lei
o ger
fopkeuneh
io: LA. 1
40 ulcr.
Gebet lb
petkinpliue
neres NNA&
8l an.
o, Mol
ligedDen
e eſt in⸗
elioka o⸗
.. Nonkrd⸗
mn decoken
hcenucen!
Culleld
ungai.
Nat, U
tlngel,N
n ce pecer
. Cgtelunn

Er jeſnenlt ,

e .
Cankal
torkelteſ
dpoel
Dantin ein
nles Citen
Ciei 0
e, Nelghirn
ientinnid
ego
ilcera ler
, Oril ſos.
fmilleen
Cties
per uln
1. Ati ann

6

armet. Accipite armaturam Dei, ut poſſuis re-
ſiſtere in die malo. Et galeam Jalutis aſſimite,
& gladium ſpiritus. Sed enim, inquies: Spon-
Can. 1. ſus ait: Murænulas aureas faciemus tibi. Et ideò
fortè omnia in ea commendat, & laudat, præ-
ter manus. Laudat oculos, collum, pedes; Ma-
nus non laudat. Cur? quia eas ipſe ornavit au-
reis murænulis. Illa enim Deo ornamenta pla-
cent, quæ nos nobis (ejus tamen ſuffulti gra-
tià?) comparamus. Aiebat aliquando Sponſa,
hujus artificii inſcia: Trahbe me- poſt te ourremus.
Scilicet. Et quid conſequereris? Non qui tra-
hitur, ſed qui ultrò currit, devenit ad braviu.
Pfſal. 118. Audi: Beati immaculati in via, qui ambulant in
1. lege Domini. Non qui trahitur, ſed qui ambu-
lat, beatus. Et certè ſi voluptatis abortus ſeſe
roſis coronarunt, vociferantes: Vino pretioſo,
ap, S. . & unguentis nos impleamus: Et non prætereat nos
Nos temporis. Coronemus nos roſis, antequam mar-
ceſcant : nullum ſit pratum, quod non pertranſeat
Iuxuria noſtra: ubique relinquamus ſigna lætitig.
quoniam hæc eſt pars noſtra, & haæc eſt ſors. Quid
agere decet primogenmitos Crucis? An exſpecta-
re debent, ut dumis ab alio coronentur? Ergo
voluptas roſas leget, ut luxuriet; & Pietas ſpi-
nas non colliget, quibus crucietur? Ili vino ſe
implent; & non tu te implebis felle? Prata
omnia illi pertranſeunt, ut flores deligant: &
tu eremum non adibis, ut dumos alliges? Vide,
quo modo ſibi quiſque conſulat, & quando auro
non poſſunt, coronant ſe ſaltem roſis. Noli ſpe-
rare, quòd tibi à Domino dumi deferantur, niſi
/ eos metas, non habebis. In horto quidem Ec-
cleſiæ ſeritur, & floret myrrha; ſed nulli meti-
Cant.5. . tur. Audi: Veni in hortum meum, dSoror mea
Wonſa, meſſui myrrham meam. Viden' ut ne Di-
lecto quidem metatur? Punica quidem mala
exhibentur, aromata apponuntur, domus ex-
truitur, lectulus ſternitur: At myrrham, niſi
ipſe colligat, non habet. Colonus enim quiſque
& meſſor ſit neceſſe eſt doloris, imò & profe-
ctus ſui. Nt qais vult venire poſt me, abneget ſe-
met ipfüm, & tollat Crucem ſuam quotidie, &
ſequatur me. Tollat, inquit, hoc eſt, non im-
poſitam ſufferat, ſed jacentem tollat, & impo-
nat ſibi. Delapſus aliquando eſt in ſinum Spon-
ſæ ſuis cum ærumnis Dilectus: exultavit illicè,
Can. 1. & exclamavit, Faſeiculus myrrbhæ Diletctus meus
12. mihi, inter ubera mea commorabitur. Sed citô
intellexit, non diù pietatem eam durare, quam
non ipfi nobis comparavimus, ſed quæ obtigit
nobis. Dilectum enim, quem modèò in ſinu ha-
Can 3. 1. bet, mox ne domi quidem habet. In lectulo meo,
per noctes, quæſivi, quem diligit anima mea:
quæſivi illum, & non inveni. Et ubi illud eſt
tam ſplendidum felicitatis elogium: Inter ubera
mea commorabitür?* Nimirum. Chriſtus, qui
non à nobis attrahitur citò elabitur. Qui modò
à Superiore confoſſus videris Chriſti plagas
omnes in tuo corpore circumferre, brevi ne
punctionem quidem præferes. Satius fuiſſet, ſi te
pupugiſſes, quàm quòèd te Dux tuus vulnerave-
rit. Chriſtus illapſus elabetur. Ideo, quæ tam
citò abiiſſe illum diſpicit, ſuo jam doctior diſ-
Can. 8. Pendio, clamat: Fuge, Dilecte mi, aſſimilare ca-
14. precæ, hinnuloque cervorum, ſuper montes aroma-
tum. Hæc ſuprema verba Canticorum ſunt. Non
odit Dilectum Sponſa, non odit; ſed conſcia in-
geſtam oblatamque pietatem facilè elabi, con-
quiſitam verò diuturmiùs perdurare, cupit fati-
„ gatione & venatu apprehendere fugientem, ne
Alioquin brevi fruatur ultròô ſeſe dedente Dile-
Cto. Chriſtus enim in ubera delapſus, elapſus

Ephel. 6
13.

10.

Can. I. 3.

Luc. 9.
23

.

8

Stromatum „ Lib. IV.

fretus auxilio exſequar. Scribat, Induite vos viſ-

199
eſt. Tu tibi quæras dilectum oportet. Tu te
doceas, Chriſtum imitari. Illum in te pingito.
Mirum illud eſt, quod habemus Canticorum
quinto. Pulſat Dilectus ad oſtium, compellat
Sponſam, impellit oſtium. Surgit tandem illa,
& oſtium reſerat: At ille declinaverat, atqueé Can. 5.6
tranſierat. Pulſat, & fugit. Fortè cunctabun
dam dedignatus eſt? Imô eam in horto & præ-
ſtolatus eſt, & blandiſſimèe excepit. Cur ergo
abiit? Quia citò deſeritur, ſi non diu quæratur,
ſed ingeratur nobis. Debuit ſuum ipfa Dilectum
ſibi quærere;, ut cautius deinde retineret. Te-
nui eum, nec dimittam. In hæc erupit verba,
non cùm illum ſibi ſenſit inter ubera conſediſſe,
ſed cùm illum & in toro, & in vicis, & per
plateas, & inter milites conquiſitum, vix tan-
dem reperit ſemotum à turba. Retinebis Chri-
ſtum, non ſi tibi eum ſuperior obtrudet, ſed ſi
tu eum delegeris, & conquiſieris. Denique per-
fectio ſimilis eſt, non Lilio in campo expoſito,
ſed theſauro abſcondito in agro, quem, qui
invenerit, divendito patrimonio, coëmit. Ex
iis, qui ad epulum abducti ſunt, citò unus ſor-
duit, & ſine veſte nuptiali inventus eſt. Hinc
eſt, quod in Apocalypſi aurum perfectionis
Dominus non tradit, ſed vendit. Suadeo tibi Apoc.3.
emere à me aurum ignitum, probatum; ut locuples 18.
NRas. Emat, ut ditefcat? Si optas illi opes, au-
rum largire non vendas. Imèô vendo, ut plus
diteſcat. Citô enim gratuitum profligaret the-
ſaurum, quem ſervabit diù, ſi emerit. Hortatur
Paulus Coloſſenſes, ut ſe induant hominem no-
vum. Et quare non tu illos induis? Quia brevi
nudarentur. Exſpoliantes vos veterem bominem Coloſ. 3.
eum abtibus ſuis, & induentes novum. Hac fortè ²:
de cauſa, cum juſſus fuiſſet Moyſes, ut Aaro-
nem ſacris veſtibus indueret, nuſquam lego id
ab illo perfectum. Et lotos aquâ indues ſanctis
veſtibus. Totum evolvi caput, nec video, id à
Moyſe factitatum, cùm reliqua omnia imple-
verit. Imòô lego, non à Moyſe Aaronem & fi-
lios ejus dilutos, ſed ſeſe abluiſſe. Laveruntque 1bid.
Moyſes & Aaron, ac ſilii ejus manus ſuas & pe-
des, cinm ingrederemur teöbt ſœderis. Ergo quan-
do ſuſpicari non licet, à Moyſe prætermiſſa,
quæ fuerant à Domino demandata, eos fortè
ipſe induit, ſed id literis non conſignavit: Ne
videlicet deſes ſperaret, ſe indutum iri novo ho-
mine ab alio, quam à ſe ipſo. Clamet proinde
Paulus, Domine, quid me vis ſacere? Ego ego
ero colonus mei cordis. Tu impéra, & eégo tuo

Can. 6. I.

Qan. 3.4.

Exod. 40.
12.

Coloſ. 3.

12.

ℳ

cera miſericordiæ. Nolite à me exſpectare, quod

à vobis impetrare poteſtis, imò & debetis. Ve-

Puſillani-
mes.

Lapſi op-

timi füt.

rùm quid ais? Domine, quid me vis facere? Tu
ad omnia paratus es, qui adhuc cruorem ſtil-
las, & cædem ſpiras? Emimverò hoc præ cæte-
ris unum demiror in Saulo. Non eſt deterritus
tantorum mole flagitiorum, quin ſe ad omnia
quam aptiſſimum crederet, ſi ei Deus non de-

foret. Peccavi, inquis; noli timere, ex Saulo

potes Paulus evadere. Non modô non inquina-
bis quod ſupereſt vitæ tuæ, ſed & recuperabis,
quos profligaſti, annos. Suaviſſimè Joëlis lacte
temperat Deus deſperantium abſynthium. Er
reddam vobis annos, quos comedit locuſta, bru-
ebus, & rubigo, & eruca. Ergo licet non emen-
dare tantùm vita, ſed & recuperare. Annon re-
cuperarunt horas, qui poſtremi laboraverunt
in vinea „ quos Dominus ſuppares eſle voluit
primis in denario? Laodiceis ſuadet aurum coë-
mere ignitum, non modò ut nuditatem obte-

gant, & pellant egeſtatem, ſed ut locupletentur.
R 4 Ue

Joël 2.
24.

200

Apoc. 3. Ut locuples fias, & veſtimentis albis induaris.
ia ver 2 Domine, quid me vis ſacere? Non dixit: Scio,
wera, &. quid faciam. Jam Evangelium evulgatum eſt,
vera Pæ illud implebo. Jam quid agant Apoſtoli, notum
nitentia eſt, eos imitabor. Non ità dixit; ſed dixit: Quid
alios non me vis facere? Non attendo, quid cæteri facti-
SH tent, ſed quid præſcribatur mihi. Ego enim non
tia vera. uin ſicut cæteri: ideò Dominus duriora a me
Non om- exiget, qui plus peccavi, qui fortiùs eductus
nia licent ſum è& luto ſæcis. Hoc enimveròô decipit multos.
omnibus. Non omnes una decet via. In Ezechielis curru
g „„ aliud animal ſimile Leoni, aliud Aquilæ, aliud
an du. Bovi, & aliud Homini. Alius quidem ſic, in-
zat viâ. quit, alius verò ſic. Non omnes ad currum A-
1. Cor. quilæ ſunt. Unus currum trahet volando, alius
7. 7. arando. Bos factus ad laborem eſt, Aquila verò
, omnes ad volatum. Leo, ſi rugit, currit; Homo, ſi
imperet, trahit; Aquila;, ſi laceret, ſat prodeſt:

und du-
as via. Bos non ducit currum miſi ſudet, & jugum du-
cat. Martha epulum parat, & Chriſto placet.
Magdalena plorat, ejulat, proſternitur;, ut pla-
cet Chriſtum. Matthæus & Zachæus uterque
Publicanus: verùm alter omnia dimiſit, alter
bonorum dimidium ſuorum reſervat ſibi. Meſ-
Cant. 5y. Nti, inquit, myrrham meam, cum aromatibus
1. meis. Tolle quod tuum eſt, & vade. Non quævis
Matth. aromata tua ſunt ad téque ſpectant. Ea demete,
20. 14.

quæ Dominus conſevit tibi. Alii catenula myr-
rha ejus eſt: alii verò laniena expiatio ejus eſt.
Cùm prædixiſſet Dominus Petro Crucem, per-
contatus de Joanne, ait: Hic autem quid Au-
Joan. 21. divit autem à Domino: Sdic eum volo manere,
2u¾, donec veniam, quid ad te? In me ſequere. Me-
mineris, Petre, quod tu claves accepiſti, &
ille codicem accepit; Tu ejeraſti Chriſtum, cui
ille pendenti in Cruce adſtitit. Denique illi non
deeſt Lilium, tibi non defuit uxor. Patere er-
go; ut ille in ſinu Virginitatis conquieſcat, ciun
tu cogaris trinam in atrio admiſlam negatio-
nem, tribus in Cruce clavis expiare. Achab vix
ſacco tegitur, & impendentium calamitatumn in-
dulgentiam promeretur. David volutatur in ci-
nere, & fiio vitam non impetrat. Nimirum pa-
res quidem in crimine Achab & David :ſed ille

inter idola peccavit, hic verô poſt pſalmos moœ- .

chatus eſt. Ut ſtella à ſtella in claritate differt,
ità delinquentium non una eſt pœnitentia. Super
cuſtoqiam meam ſtabo, & contemplabor, ut vi-
deam, quid dicatur mihi. Noli attendere, quid
aliis præſcribatur, ſed quid præcipiatur tibi.
Quod enim uni ſatis eſt ad morbum diſpellen-
dum, alii non eſt ſatis. Alius helleboro vix cu-
ratur, alius curatur juſculo. Petrus reſpicitur,
& lachrymatur. Judas lavatur, inauguratur,
ſaginatur, dignatur oſculo, arguitur: perdit
nihilo minus & perit. De ſanctis animalibus
quid ſcripſit Ezechiel? Et unumquodque eorum
coram facie ſua ambulabat. Nullum reſpiciebat
ad jugale ſuum. Docuere nos non decere ut bos
manna eſuriat, quo homo veſcitur. Et dedece-
re Leonem fœno cum Bove ali, quem decet

Habac. 2.
I.

Ezech.
I. 12.

triumphando annonam ſibi parare. Iſaiæ labia,

ut prophetet, exuruntur. Jeremias verô vix ta-
Jerem. Eto ore vates deſignatur. Et miſit Dominus ma-
1.9.
Dominus ad me: Ecce dedi verba mea in ore
tuo. Ille verò exclamat: Et volavit ad me unus
de Jeraphim, & in manu ejus calculus, quem for-
cipe Tulerat de altari. Et tetigit os meum. Dice-
re potuiſſet, Domine memorare juſtitiæ tuæ
ſolius. Jeremiæ blandiris, & me crucias? Ilum
tangis, & me uris? Rurſus, Jeremiæ fœcun-
datur ad prophetandum pectus, tacto tantum-

1

Iſai. . 6.

num ſuam, inquit, & tetigit os meum: & dixit

Oliva

modè ore ejus. Joannes verò, ut prophetet, Apoc. 10.
devorare jubetur librum, cujus amaritie con- e.
torta ſunt viſcera ejus. Domine, quiq me vis fa-
ceres Fœderantur rarò inter ſe, ſed pretioſo
vinculo hic Humilitas & Confidentia. Et primò Difiden-
quidem elucet Humilitas mihil de ſe præſumens. tia ſui.
Non enim arguenti ſe Chriſto, & ſitienti ſalu-
tem ſuam dixit: Domine, jam placare. Exinde „
habebis non hoſtem, ſed tubam Evangelii tui. ſi
Quandoquidem & luce circumfundor & colo,
& Dei alloquio ſublimatus, novus jam Moyſes Humili.
ſum, eôque inde felicior, quòd ille Montem aſ- zas.
cendit, ut Deo frueretur; ut verò me Deus al-
loqueretur, deſcendit in campum. Quando,
inquam, & Deum vidi, & cœlum patuit, &
prodigia renatum me in Chriſto circumſtete-
runt. Omnia per te poſſum in Eccleſia. Non itaà
dixit, ſed exclamavit: Domine, quid me vis fa-
cere * Ac ſi diceret Lucis vociſque immemor,
Neſcio quid agere debeam. Stipes ſum ità he-
bes, ut non modò non valeam me movere, ſed
ne ſciam quidem, quid mihi agendum ſit. Quan-
uam cùm hæc ex ore emiſit, multum quoque
teſtatus eſt, ſibi ineſſe fiduciæ in Deo ſuo. Si-
quidem ſuorum obrutus exprobratione ſacino-
rum, non ait: Domine;, lugebo, abdar in ſpe-
luncis, expiabo cruore meo funera occiſorum.
Ait magis: Domine, quid me vis facere? Quic-
quid juſſeris, implebo. Quid ſi juberet, ut no- Lapßi oß⸗
men ejus Regibus nuntiares Mundi Apoſtolus? riw iar.
Irem; poteſt enim Chriſtus, quod Saulus non pußilani.
poteſt. Poteſt Saulus in Chriſto, quod Petrus mes.
poteſt. Sine Chriſto Petrus fidem prodit. Cum
Chriſto Saulus fidem prodit. Cum Chriſto Sau- Gratis
lus fidem provehet. In manu enim Davidis vis.
lapis Gigantem ſternit. Haſta verò Saülem ini-
quiſſimo flagitio exponit. Quid autem lapidem
commemoro? Non ſaxum modò Goliam deji-
cit: ſed & lyra Dæmonem extruſit, ut David
fides pulſavit. Ego quidem nihil agam: ſed Gra-
tia Dei nihil non aget. Lætabitur deſerta & in- Iſa. 35.1.
via, & exultabit ſolitudo, & ſorebit quaſi lilium.
Ità, inquis. Ubi mihil erat Horum, Hlium eru-
pit. In me verô non modòô flos nullus, ſed in-
numeræ ſpinæ, ſed aconita, ſed angues. Non
ſolùm non egi opera lucis, ſed me contaminavi
operibus tenebrarum. Et ideò tibi quoque Pro-
pheta occinit: In cubilibus, in quibus prius Dra- lbid.
cones habitabant, orietur viror calami & junci.

.

Gratig
neceſſitas,

Poſuerunt in cœlum os ſuum: & lin-
gua eorum tranſivit in terta. Pſalm.

72. 9

Exultant plerique, cùm audiunt Momos de Marmu-
Luminaribus Eccleſiæ, fanda infandâque vul- "atione:
gare. Subrident, cùm vident tertiam ſiderum e te
partem Dracanis non cauda, ſed linguà in lutũ 7 geiake-
devolvi. Plaudunt, ſi ad maledicorum afflatum fieihone-
Stellæ cadant de cœlo, decoloretur Sol, & Aſ- randi.
trorum virtutes commoveantur. O ſtulti, & tar-
di corde, ad dignoſcendam Momorum imma-—
nitatem! Pulveri parcet, qui non pepercit ſideri?
Si cornu ſuo Solem eventilavit, lutum non pre- perſemn-
met? Poſuerunt in cœlum os ſuum. Quid tum? tores Re-
Non ſatiat, ſed irritatà maledicendi prurigine. ligioſma⸗
Et lingua eorum, inquit, tranſwit in terra. Poſ- niſi a-
ſunt ipſi dicere de gladio oris ſui, quod Deus Paleſe
prædixit de gladio Iræ ſuæ. Inebriatus eſt in œlo nivos vor
gladius meus: Ecce deſcendet in Idumæam. Aqui- honora-
la illa magnarum alarum, apud Ezechielem, bunt.
medullam quidem Cedri primò depaſta eſt, ſed Iſa 34. 5
deinde

1

ſel

bula

z1 pur
. t
Ma
poß
⸗
le
in
lii u. mira
bie
ſed
Pobtr. o!
Ie ho
Clc
I, ht
loltti

durumm

LAH
Uun lo
gum, .
Uuchne
rit)
ledet

lu
nan
hor.
Culi
ley,
ur,

17.

14 Mhin

. ACNNN
Mgn NN
lun. 4 1
kritgr t, Un

. Oolnm
. )roen

le

CON- n

Půũ Ezech. deinde & frondes Cedri decuſſit. V/enit ad Li-
tich S HWZ banum D Gα tulit medullam Cedri. DWimmitatem
niz Fee. frondium ejus ulſit. Et nunc Reges inteli
D ebe. Le erudimini, qui judicatis terrain. Qui Quis
ülh. Politici, de Chriſti Vicario blaſphemare & blaterare

—M & Aulici non timet, nec verebitur Reges proſcindere.
Pnm impii Re- Qui tiaras calcat, diademata proculcabit. Ignis

in, 26 bre comedit ſpecioſa deſerti: & famma ſuccendit
ah 7671. 1. omnia ligna regionis. Mira, ſed vera exæſtuan-
Mnſan 19. tis maledicentiæ immanitas. Specioſis exſatura-
nnäkn tur, & debacchatur in arida. Quò quidem quis

Deunl juſtior, eò avidius & voluptuoſius ab impio

unn, Severita; Caärpitur: Specioſa enim comedere dicitur. Ve-
unt,G in impios. rum reliquos lacerat, non quia eſurit, ſed quia
anlker furit. Quod ex Alpibus ſaxum devolvitur, pri-
aNn mmô quidem abietes pinuſque ſternit, tandem
Neiife verò ſegetum exterminio cervical aptat in agro
mmmeno, ruinæ ſuæ. Crede mihi, Detractor exorditur à
umitik. B ſummis, ſed minimis non parcit: arbores deji-
reteſſtl Plal. 134. Cit, ſed & ariſtas proſternet. Ab homine uſque
ſteor. 8 ad pecus. Lues illa, quæ Ægyptum perdidit,
e Eod. rz. ab aula & toro Princilpis incepit, ſed progreſſa

0 kvo. ad compedes, ne in carcere quidem ſubſtitit,

ne hend. ſed & primogenita pecudum mactavit in ſta-
Mdainſe bulo. Ita ſanè detractio: Nulhi parcit, & pur-
Ccchorun Job. 31. puram invadit, & pannum exedit. Ignis eſt, ut
Nei. 12. ait Sanctus Job, omnia eradicans genimina.
et, udrl Magdalenam irridet, Publicanum conſpuit, A-
Apohn“ poſtolos voracitatis arguit, JksNM Samariten
eNln vocat, & Satanæ mancipat. Leo Pardos Urfôſ-
Tnod Nnn que diſcerpit: Detractor verò & Feras lacerat
Moct Cn & Agnos. Quod olim ECcleſiæ prædizit Eſaias,
Chrito re in ore impletur detrahentis. Leo & ovis ſimul
im Dnadan Iſai. II. morabuniur non quidem ut paſcantur, ſed ut
Gailen n 6. rabiem inexplebilem detractoris non exiaturent,
ten giln⸗ ſed irritent explendo. V ide „ ne de hoc mon-
Glm e, Iob. 41. ſtro Dominus Prophetaverit: Jub' ipfo erunt ra-
zuhn r. dii Solis, & ſternet ſibi urum utaſi lutum. Rlon-
eKic⸗ ne hoc eſt, quod Paul ante dicebam: Male-
limne bl dicos videlicet, poſtquam denigraverint divi-
thuſlin na, humana proculcaturos 9 En quo modo,
inmer Ppoſt ſpretos coæli fulgores, metalla proculcat &
M. le aurum. Et quidem immanius terrenas proterit
Ulus, R Poteſlates, quam cœleſtes. Radios enim ſubji-
angves N cit; at aurum pro luto habet, & prémit. Ecce
eohntilnn Job. 40. aAbſothebit ſiuvium, & non mirabitür: & habet
iogehn 18. Rduciam quod influat Jordanis in os ejus. Nimi-
ufinh rum poſtquam exhauſerit Euphratem vel Ti-
Nani O . grim, qui è& paradiſo exundant, ſorbebit &
Jordanem, qui in mare Sodomæ mortuum pro-
n: r currit. Momus eſt? Pelle illum. Mihi non ma-
znn. Mo. ledicit. Maledicet.
In arduis ponet nidum ſuum. In petris
Unt Mins manet, & in Præruptis ſilicibus com-
Enlir i, moratur, atque inacceſſis rupibus. In-
enun hn, Qe oontemplatur eſcam: & de longeè o-
n ouli ejus proſpiciunt. Pulli ejas lam-
un ih, benr ſanguinem: &, ubicunque ca-
dhir daver fuerit, ſtatim adeſt. Job. 39.
molun 1 7.
etctl
Plurl De Aqui. Mihi non tam Aquila, quæ Solem reſpicit,

V uidnn la. ſed cum Cæteris Ordinmibus ſanctis Societas, quæ
ndi lun Religione: JESUM bajulat, hic videtur exprefſla. Et diſpi-

ntent N, Hera. ce, unde tantæ avis Sacer ſcriptor exordiatur
. wa , 6sv. eloginm. In arduis nidum ponit. Emimverèò niſi
n Eind 1. riei. Tyrocimum ſtrenuum ſit, & præcelſa reſpi-
lenems nium. Clat, non Aduilas nutriemus, ſed Corvos. Non
1Diehica, in ſinu deliciarum, non in violis blanditiarum,
. r . ſed in rupibus Mortificationis tyrones adoleſ-
ehenc

Stromatum, Lib. IV.

201

cant. David Gigantem ſtravit, quia inter Leo-
nes & Urſos infantiam exegit. Joannes in car-
cere luſit, quia à mammis progrefſus eſt ad ru-
Pes. Ponet, inquam, nidum ſuum. Et nidum po-
nat Societas neceſle eſt, & ſuum ponat. Sic
quoque agant Religiones aliæ, Societate noſtrâ
& Antiquiores & IIluſtriores Non expedit ab-
duci & ſua domo & ex palæſtra Lyrones. Plu-
meſcant, & adoleſcant in nido, alioquin, ut
evolaverint, ruent. Sed ſuum ponant nidum.
Ponet nidum ſinum. Non degeneret à ſuo robo-
re. Metuendum eſt, ne paulatim à luſciniis ni-
dulos mutuemur, quamvis Aquilas nutriamus.
Tanta in educandis tyronibus lenitas, tanta ver-
borum amoœnitas, tanta verberum parcitas, neſ-
cio an nidus Aquilarum ſint. Apage illecebra-

rum farraginem; Apoſtolos educamus non Poë-

tas, Crucis alumnos mitrimus, non Muſarum
abortus. Candidatos autem Crucis malè edu-
cCat, qui eos non paſcit dumis, flagris, clavis, op-
probriis. Quâ ratione, obſecro, adoleſcet in ſpi-
nis, qui vagiit in viola? An inter ſtudia Cru-
cem ſectabitur, qui fervoris & poenitentiæ pri-
mitias dedicavit in pluma? COſeuletur me oſculo

oris ſiti. Ita deſponſata viro dolorum, & Spon- Canele
ſo ſanguinis, non vulnera ſitit, ſed oſcula? Ni-
mirum inter ubera enutrita, non clavos eſuriit,
ſed blanditias. Memores uberum tuorum ſaper vi- en I.

num. At, inquies, quamvis in odore attracta un-
guentorum, & initiata in cellariis, faſciculum
tamen myrrhæ amplexatur. Faſciculus myrrhaæ Can. 1:
Dilectus meus mihi, inter ubera mea commorabi- 12.
tur. Complexa eſt amareſcentem Dilectum, ſed
citò dulceſcentem eſuriit. Illico enim iubdit:
Botrus Cypri Dileclus meus mihi, in vineis En- Can. 15
gaddi. Quid Chriſtum reſpicis reſidentem in vi- 3:
neis, quæ Chriſtum tenes conſidentem in mam-
mis? Eninvero, inquit, ibi Botrus eſt, hic myr-
rha eſt. Amo Dilectum; ſed botrus, quæſo, non
myrrha ſit. En quo modo unguentis innutrita
initio quidem geſtit ad myrrham, ſed brevi eſu-
rit botros. Breviter, quæ myrrheum Dilectum
commoraturum dixerat inter ubera, nec receſ-
ſurum, ità eum vel amiſit, vel ablecit, ut nec
in lectulo repererit. QLuæſivi illun, & non in- Can. 3.1.
veni. Nimirum, ſi tyrocinium non in arduis,
ſed in uberibus pones, ad myrrham primèò exul-
tabis, ſed eam citò faſtidies, Dabit pereutienti ſe Thren. 3;
maxillam. Cur? Audi: Ponet in pulvere os ſuum. 30.
Quia faciem proſtituit in luto, ideò genas ex- 1bid. 3
poſuit cædenti. Proludas neceſle eſt luto alapis.“
Ut colaphos patiaris, genas prius in pulvere
merge. In arduis ponet nidum ſuum. Quid tum?
In petris, inquit, manet. Morabitur in petris,
quia adolevit in arduis. Rurſus, ponet in arduis
nidum ſuum. In arduis pone nidum, ſed tuum.

Interdum non Apoſtolos educare videmur;, ſed

Anachoretas. Ità eos ſilentio, ruſticitati, te-
tricitati, conmtemplationi addicimus, ut non
Aquilas cadaveribus, ſed Phœnices aromatibus
nutriamus. Quid juvat tam ſolitarios tyrones Socieratis
eſle, quos ablegaturi ſumus ad populos? In Seholaſti⸗
arduis ponet nidum ſuum. In petris manet, & 6t.
in præaruptis ſilicibus commoratur. Pudet ſubli- Superior
mitatis noſtræ? Obſecro, ſi in arduis pullos pa- in vigilet.
rimus, non eos deinde tranſmittamus ad hortos. Pp,ohh,
Aquila in ſaxis nidum ſtruit, ſed & in rupe ssg,
commoratur. Væ nobis, ſi Tyrones naſceren- Mortif-
tur in ſilice, & in viola adoleſcerent. Cur tan- cationuts
tus in nido rigor, & tanta poſt nidum, com- Riis.
miſeratio? Tanta cum naſcente durities, tanta
mox lenitas cum adulto? Dum vagiret, fella ſu-

xit ex ubere, & vir mella potat & nectkar. Paulus
primô

202
primò lac immulget;, ut duriori cibo ablacta-
tos excipiat. Nobis autem cavendum eſt, ne
infantes ſolido cibo, & lacte viros nutriamus.
Tepiditas Inter ubera Crucem glutimus, ablactati mel &
poſt fer- lac præguſtamus. Fallimur. Aquila locat in ar-
vorem. dquis nidum, & exinde non ad prata profilit,
ſed demoratur in petris. Cur omnia liceant,
exacto tyrocinio, cui in tyrocinio nihil licuit 2
Ab aquis nivium ad nimium calorem progredi,
non paradiſi imago eſt, ſed gehennæ porten-
tum. Apud Jeremiam, qui poſuerat in pulvere
os, genas non unguentis obliniit, ſed alapis ex-
Thren. 3. terminavit. Ponet in pulvere os ſuum. Dabit per-
22. cutienti ſe maxillam', ſaturabitur opprobriis.
Quaàm indecorum eſt, ut Gigantes gemant ſub
aquis, qui Alpes ſuſtulere puſiones! Quaàm
turpe, ſi poſt rupes tranſeas ad areolas aroma-
tum! An Roſæ ſumus? Germinamus ſenticoſi,
& ſpinis undique ſcatemus, ut pariamus tan-
dem, & erumpamus in florem. Quid expecta-
bas poſt infantiæ ſpinas, niſi ut, appetente ve-
Tyro de- Te, Pareret haſtas? Scilicet: Concepit dumos 3
gener. ut Roſam ederet. O, ſi ſpectaremus in quaàm
Seientia viles illecebras degeneratura ſit ſitis hæc tanta
Rir. patiendi! Qui nunc clamitant, Crucifige, Cru-
Propoßira cifige; non aliud ſibi ſucclamari patientur,
zetinends quam Oſanna, & Benedictus qui venit in no-
mine Domini. Nimirum cùm ſibi Crucem exo-
ptabant, Chriſto palmas ſubſternebant: deinde
verò, ſi ſibi, quod abſit, palmas decerperent,
Crucem Chriſto adornarent. Donec producçant
Pſ. 57. ſpinæ veſtræ rhamnum. Niſi ſpinæ ſpinas pariant,
10. monſtrum eſt. Debent tyrocimii ſpinæ duriores
parturire rhamnos, quos ſuo tempore pariant.
Paulus ſuæ converſionis initio jejunat, non ut
Apoſtolatus ſui tempore ſplendidè epuletur,
J. Cor. ſed ut verè de ſe ſcribere poſſit: In fame & ſiti,
1I1. 27. in jejuniis multis, in frigore & nuditate. Et eſu-
1. Cor.-4. rimus, & ſitimus, & nudi ſumus. Chriſtus in
11. ſtabulo naſcitur, ut moriatur in Cruce, non ut
Severitas exſpiret in throno. Intuere Cœlum, atratur
ſemper priùs, tum lachrymatur, deinde fulgurat, ad
major Ei, extremum tonat, fulminâtque. Semper fune-
zt Fervors . . . * .
& Pœni- ſtior doloris, horroriſque ſcena eſt. Ita & Pau-
zentia en lus, duriùs quotidie ſecum egit. Quod ſi quæ-
perſeve- ras, cur & in Coœlo & in Paulo pompa dolo-

antia. ris excreſcat: illud eſſe cauſæ crediderim, quòd
Pesr neuter gratis ſævit. Verùm & vapores & fimo
Veris.

virius ſo- Coœlum attraxit, & fuis ſeſe Paulus ſceleribus
Iida. circumcinxit. Poſt imbres non fulguraret Co-
lum, ſi non undique nubibus vallaretur: Nec
Cognitio Paulus caſtigaret corpus ſuum, niſi flagitiüs ſe
ſui. ſuis circumdaret, inquiens: Qui prius blaſphe-
mus fui, & perſecutor. O Aquilam magnarum
alarum, quæ, poſtquam Solem & vidit, & pe-
nè rapuit rapta ad tertium Coœlum, ſuorum fa-
cinorum cadaver eſuriit, non ut iis aleretur,
ſed ut eis alas ſibi detraheret, ut, quæ ad pri-
matum laborum merito evolabat, ſcelerum re-
cordatione rueret ad Apoſtolorum veſtigia. Ego
enim ſum minimus Apoſtolorum, qui non ſunz
dignus vocari Apoſtolus , quia perſecutus ſum Ec-
cleſianz Dei. Ideè poznas auxit & dolores ſuos,
quia ſui non obliviſcebatur. At nos ſtatim Pha-
raonem cum curribus & equitibus in pelago re-
ligioſæ vocationis ità demergimus, ut ne recor-
demur quidem, peccato olim nos ſerviviſſe: &
ideò, qui in exitu ex EÆgypto agreſtes lactu-

S. Paulus.

Ccas deguſtabamus, ad interiora eremi progreſ-

ſi, vel manna pertæſi melopepones eſurimus.
Nec pepones tantum, ſed & coturnices appe-
tes. En quò decidit eſus lactucarum? Ab a-
maritudinibus paulatim deventum eſt ad deli-

Oliva

cias opulentorum. Enimverô rari Aquilas æ-
mulantur; quæ in arduis nidum extruunt, ut
deinde commorentur in ſilice. Imitantur potiùs
Babylonicum ſimulachrum, cujus plantæ vel
luteæ vel ferrex, non in argentum modè ſed
in aurum tandem afſurrexere. Quis crederet,
ut jacta in luto fundamenta aureo tandem ver-
tice conſummarentur? Quot hic adſunt, qui
modèô teſtam tantùm loquuntur & ferrum, ſuæ
memores humilitatis, & in ſe ſævi; qui, exacto
tyrocinio, argenteum præferent pectus, & ca-
put efferent aureum? Proh Deus immortalis! ſi
nolumus Paulum imitari in anteriora exten-
dentem ſe, æmulemur ſaltem impios, ut quos
habent proceſſus in voluptate ſceleſti, eoſdem
habeat in ſuis doloribus pietas. Audi volupta-
riorum in deliciis progreſfſum. Uamur creaturà,
tanquam in juventute, celeriter. Vino pretioſo, Sap. 2. .
& ungiuentis nos impleamus. Coronemus nos roſis.
Nullum ſit pratum, quod non pertranſeat lu-
xuria noſtra. En quo modo in deliciarum ſta-
dio ad ulteriora protendatur impietas! Primò
utitur, deinde fruitur, demum abutitur crea-
turâ. Rtamur creaturà., Benè: hoc omitti po-
teſt, ſed poteſt etiam admitti. Vino nos implea-
mus. Hic jam exundat illecebra. Bibe, ſed no-
li oppleri. Verùm neque hic deſinit, ſed obli-
nit ſe quoque unguentis. At corpori hactenus,
ſi non necefſaria, ſalutaria certè adhibentur.
Quid verò Corpori cum coronis? Quæ utili-
tas roſarum poſt unguenta? Jam non conſuli- Parva in
tur incolumitati, quando nec roboratur caro, malo.
nec impinguatur, ſed tvoronatur. Quid? quod paupertas
nec coronata voluptas conquieſcit, niſi quos laſa.
Præfert in capite flores, pedibus proterat, ut Tepiana-
videlicet delicatiùs repat, quaàm regnet. Coro- iis dam.
nemus nos roſis: nullum ſit pratum, quod non na.
pertranſeat luxuria noſtra. En Roſas non jam im- Voluptas
poſitas capiti, ſed pedibus ſuppoſitas? Non e- H
nim ſat eſt voluptati, quòd floribus coronetur, lit.
niſi & flores calcet. Quod ſi exquiras, quo mo-
do itaà ſuos protenderit fines Voluptas: aio, ideò
tam latè ſuos produxiſſe terminos, quòd ſta-
tim ſumma ſibi in mente propoſuit. Non enim
ſibi utendum creaturis cenſuit, ſed fruendum.
Venite, inquit, fruamur bonis, quæ ſunt. Hoc Sap. 206.
jacto fundamento, ab uſu exorſi ſunt creatu-
rarum, ſed citò progreſſi eò ſunt, quò luxu-
ria eorum collineaverat. Gamur creaturâ, in-
quiunt. Audi modeſtos. Wamur. Et Timotheo
hoc Paulus indulſit. Uere modico vino. At uſus . Tim. 5.
in abundantiam, & coronas, & proculcatio- 23.
nem deliciarum exundavit. Impleamus nos vi-
no, coronemus nos roſis, gradiamur in pratis:
ut molliùs figatur pes, quàm caput amicitur,
Exardeſcat, obſecro, has inter voces ardor pa-
tiendi. Dicamus & nos, & animemur. Utamur
Cruce, felle non aſpergamur, ſed repleamur:
Coronemur ſpinis: ubicunque myrrha olet, &

dumus germinat, ibi quieſcamus. Nulla ſit ſo- pervor

litudo ferax aſpidum, & ruborum, quam non fatim.
decurrat noſter in Crucem amor. Veruùm, niſi Tyre ve-
ſtatim ſupremas nobis præfigamus poznarum tus confe
metas, in carceribus conſiſtemus. Dixere illi, im ar-
Venite, fruamur bonis, quæ ſiint. Statuamus & "at:.
nos, non uti Mortificatione, ſed frui: hoc eſt,
non eas tantùm deligamus pœnas, quas adhi-
bere nobis cogimur, ut mortem ſævientis in nos
concupiſcentiæ arceamus, ſed quas aſſumere
ſuadet illecebra patiendi. Fruamur bonis, quæ
Junt. Nullas illi à ſe alienas duxere delicias: Nul-
los nos non convemire nobis dolores cogitemus.
Non ſibi ab alio propinari ſuſtinuerunt, ſed ſeſe
vino

1
e
l
Ulint
puvera .
lind,
blur t
nii. un
le. .
url:. C.

Gnid
tet.
o
Tham
, l
al
umyr
Nnf. kn ,
iuimi (Ohleri
im. n t
Himn ſcium,
Chih, pando⸗
Mmii alnod
t. Glatgg
ninn Pwoal
Auin, Iit: itd
intn
intano
Elelc
TonNr)
ſiurorun
tenna ſen
ietn,
u, &
Cet, I
balat

alur. Nei

Raiſe i Tpibu
in aan Claos ma
☛
1“ Cummen
ordnn.
l Alas
⸗ ulei6
Ulnnp glin
u fmage,
Nin Lebe tenn
Niin, p Monreh
tel Kietir
ionnle
ſellumg &

nn
8 en le
N d 1
hrnn
ireitt e h
Ihand

beſl N

t,
tpoti
Nde v
dſed
etent,
enye.
n, Ni
tun l
l,eid
,Ks.
mortlel
Cla ehten.
,er
li elen
di 1le
1, fennn,
1o rei
nus orfoſt
ralſn h.
Ciarumn ke
ts Hind
Utitur ree.
nniti o.
nt intle
ibe, ſedto⸗
t, ledobl.
i hackenn,
adhibernn.
Que unl.
on COhlll-
Oratur 0, ¹
Quidgool
t, nl
Protett,
regnet. Enri
n, d m
8non pnmin-
ſitas! Ne⸗
us corontu,
ras, Cvonr.
tas: 10,l
98, Gbol l
Wit. Nnenn
ſed fuendhn
gue ſir. Hg
Ct den
it, d un.
Cretttfi, I.
Er Tirodben
Diin AUi,
e Proollem,
leanons M.
ummn nlttn
caput Aolcru
voces Gnß
nemun Uin
ſed replemn
nynthe Oe
. NulR- 8

*

Stromatum, Lib. IV.

vino repleverunt: Nec nos ſupplicia ab aliis ir-
rogari nobis patiamur; quin ea avidiſſimè præ-
ripiamus. Denique coronam illi non in imperio,

Religionis ſed in voluptate conſtituerunt: Coronemus nos
muners roſis. Neglexere purpuras, ut flores redolerent.
viliora, Ita tu quoque non in Scripturarum interpreta-
H tione, non in animarum cura, non in populo-
anur. Tum ad Chriſtum traducétione, ſed in dolore
Iavidia luctûque tuum eſle regnum putato, dicitéôque:
inter «- Coronemus nos ſpinis. Al orineruur : alii
Tuales. Præſint: alü interpretentur: Ego moriar in Cru-
ce: ego cum Chriſto cædar. Quanquam, cur à
flagitioſis in popinis & pratis diſcimus, quod
ab Eccleſiæ Sponſo addiſcere in promptu eſt?
Can 5. 1. Meſſui, inquit, myrrbham meam cum aromatibus
meis. Nota: Non carpit, ſed demetit myrrham,
abundè amariſtudines coacervat omnes, & undi-
que. Quam myrrham ſuam vocat, vel quòd ſi-
bi maximè amäreſcentia deligat, vel quòd quic-
quid amarum eſt, ſibi, votiſque ſuis deberi pu-
tet. Et eam ità diligit, ut vel tunc demetat, cùm
aromata metit. Nihil enim illi ſaperet, ſi myr-
rham non ſaperet. Quam nos eſſemus miſeri,
ſi, dum Sponſus vult vel in deliciis amarorem,
nos cuperetmus, & quereremus aromata, vel
in myrtha? Juſti, vel dum epulamur;, crucian-
Mortiß- tur, & ſerunt in ſolatio ſupplicium: Impii verôò
