erumpat. Ibi epulæ, quæ mortem invehant: Hic
lejunia, quæ vitam reparent. E ſuo dimittitur
Paradiſo Adam, ut in ſudore vultus ſui veſca-
tur pane ſuo: Franciſcus verò in ſuum immit-
titur paradiſum, ut in ſudore ſui vultus &
ſuorum, veſcatur pane non ſuo. Illuc deſcendit
Dominus, ut lapſum damnet: huc Deus de-
labitur, ut complectatur innocentem. At uter-
que latitat inter arbores. Sed Adam latet, ne
Ethicæ Comment. Tom. IV.

125
ne videatur à Deo; latet verô Franciſcus,
ut Deum videat. Ille Dominum fugit in late-
bris, hic in latebris ad Deum confugit. Hinc
eſt, quod Adam ſcelus involvit ſuum, séque
denegat rebellem: cùm Franciſcus & fatea-
tur ſe, & ſe ſubſcribat peccatorem. Ibi ſcientiæ
arbor, ex quâ qui edit, moritur: hic ve-
riorem Philoſophiam, hoc eſt, vulnera Cru-
cifixi Domini quia in ſe tranſtulit Franciſcus,
non morietur in æternum. Quam ob rem il-
lud Hieronymi dicerem: Pectus ſuum fecit
Bibliothecam Chriſti, niſi quod non tan-
tüm pectus, ſed etiam pedes & manus in Bi-
bliothecam Chriſti, imò in Chriſtum Biblio-
thecam convertiſſet. Denique ſi ante illum
Cherubim, qui enſem habet, nec vulnerat:
coram hoc Paradiſo Seraphim adeſt, qui gla-
dium non verſat, & vulnerat. Et quæ, ro-
go, vulnera? Ea certè, quibus mundus di-
gnus non erat. Quæ Sponia ſomniavit, hæc
Franciſcus pertulit in corpore ſuo. Nec Do-
minus vulneratus eſt charitate. IIla vero vul-
nera vulnera fuere livoris atque furoris. At
Franciſcus à Seraphim, vulneratur. Ergo Pa-
radiſus ideò Franciſcus eſt, quia Paradiſus non
eſt. Nos quoque, quia Paradiſi deliciarum iu-
mus, ideò Francifci eſſe non poſſumus. In eo
ſiquidem ſanguis, in nobis balſama fluunt.

Communicantes Chriſti paſſionibus gau-
dete. I. Pet. 4. 13.

Abſcedant ex genis lachrymæ, & profluat
& corde cruor, ut lugeam mollitudinem
filiorum Crucis. Etenim, qui inter laniati Do-
mini cruciatus diſcerpti exultare debemus,
nec umbram dolorum ejus ſine gemitu ſuſti-
nemus. Clavos ferre debes cum gaudio, &
acus punctionem ululatu execraris? Exultare
debes in Cruce, & gemis in pluma, ſi deſint
violæ? Tuum eſt coronari ſpinis, & , niſi flo-
ribus coroneris, conquereris? Ut, quam pro-
cul ſimus àa ſpe vocationis noſtræ, clarius in-
noteſcat, videamus, & quid nos pati deceat,
& quam præferre debeamus in paſſione læ-
titiam. Quæ nas pati decet? Acerbiſſima. An
Peregrinari cum Jacob? parum eſt. An exula-
re cum David? Nihil eſt. An errare cum Elia?
Exiguum eſt. Num lapidari cum Nabuthe? Pa-

rum hoc quoque eſt. Num cum Eſaia exſeca-

ri? Neque hoc Chriſtiani nominis menſuram
exæ quat. Quamvis hæc omnia unus patia-
ris, Eſaiam & Nabuthem , non JESI M
imitatus es. Jacob emittitur à Patre, ſed à Ma-
tre diligitur. David à Saüle extruditur, ſed à
Samuele inungitur. Nabuthes lapidatur à Jeza-
bele, ſed ab Elia vindicatur. Fugatur Elias à
fœmina, ſed nutritur ab Angelo. Sub Manaſ-
ſe Eſaias ſerras patitur, ſed, defuncto Oziâ,
Angelorum & emundatur calculo, & ſyin-
pPhoniâ recreatur. Nullius itaà calamitatem exag-
gerabis, ut non multo condiatur melle, quam-
vis non multiplex ea ſit. At Chriſtus errat,
exulat, deridetur, lapidatur, depalmatur, in
Crucem agitur. Vir dolorum eſt, prodi-
tus, ne dum deſertus à fuis. Has tu debes
ærumnas pati, ut Petrum audias. Communi-
cantes Chriſti paſſtonibus, gaudete. Quic-
quid minus eſt, quam Crux, paſſio tua non
eſt; ideôque nec gaudere potes. Si in equu-

Pati pre
dr .

chrifſti

Imitatio.

Mori fca.

derium.

§& Franciſei
Stigmata.

Chriſti
Pato.

leo ſuſpendaris, geme, non quòd in equuleo
L

3 68 2

126
es, ſed quia non es in Cruce. Si quadrage-
nas und minus accipias cum Paulo, ejula, non
quia cæderis, ſed quia Domini tui ictus non
exæquas. Paucis omnia complector; niſi cum
iniquis deputeris, & damneris à Scribis,
imò & deſeraris à Patre, non communicas
paſſionibus Chriſti. Communicantes Chriſti paſ-
ſionibus, gaudete. Sed quali exultandum eſt
gaudio. Num eo gaudio, quo mulier reper-
tà exultat drachmà? An eo, quo, qui in agro
theſaurum reperit, & præ gaudio illius va-
dit, & vendit univerſa quæ habet, & emit
agrum illum? Prorſus ità exultandum eflſet.
Tamdiu enim cum muliere angulos omnes
domus noſtræ rimari debemus, donec didrach-
ma Mortificationis nanciſcamur: & quam-
vis multis dolorum drachmis abundemus,
ſi tamen non etiam, quæ deeſt, pona inve-
niatur à nobis, nobis exultandum non eſt.
Theſaurus iſte noſter eſt, quem comparare
debemus univerſi diſpendio patrimonii. Præ

22

Mat. 3.44. gaudio illius vadit, & vendit univerſa quæ

Jacob. I.2. Crucem deceat.

2, CoOr. 7.4. lum :

Orat. 20.

habet, & emit agrum illum. Veruům gau-
dium hoc non eſt gaudium Chriſti paſſioni-
bus dignum: Theſauro congruit, non Cru-
ci. Ab Apoſtolis mutuanda eſt lætitia, quæ
Jacobus ità clamat: Omne
gaudium exiſtimate frattres mei, cum in tentatio-
nes varias incideritis. En, quod gaudium ti-
bi effloreſcere inter ærumnas debeat! Debes
gaudere, non Ambitioſus in infulis, non ut
Miles in laurea, non ut Voluptarius in flo-
re, non ut Avarus in nummo. Gaudium tuum
debet ex ommibus gaudiis coaleſcere, ità
ut univerſim coacervatas exultationes cupi-
dorum, epulonum, ambientium, triumphan-
tium exultatio tua exuperet, non cuùm u-
nam delegeris calamitatem pro Chriſto, ſed
cùm incogitans incideris in eas ærumnas, quas
ne præoptaſti quidem; hæ autem ſint & mul-
tæ „ & multiplices. Non enim unius ge-
neris eſſe debent, ſed & mentem diſtra-
hant varietate, & cor acerbitate diſcrucient.
At hæc ſcribi poſſe exiſtimabis ab Apoſto-
lo, non autem & à nobis perferri. Falleris.
Et dici potuerunt, & impleri. Audi Pau-
Repletus ſam conſolatione, ſuperabundo
gaudio in omni tribulatione noſtra. Nota cum
Chryſoſtomo exundantiam gaudii: Repletus
ſum, inquit. Quin & gaudium continere non
valet. Unde & clamat: Superabundo gaudio,
& quidem in omni tribulatione ſua. Et quis,
rogo, tribulationes ejus enumeret? Virgas,
lapides, catenas, exilia, carcerem, ſtigmata,
naufragia, ſitim, eſuriem, nuditatem, pu-
gnas, timores, ſecures? Et tamen in omni tri-
bulatione non gaudet, ſed ſuperabundat gau-
dio. Sed, heu me! IIi ex calamitate gaudium
effioruit, mihi luctus germinat ex gaudio Pau-
li. Ergone ille omnmi gaudio exultat in colle-
ctione pœnarum ommium, & nos in una;, eâ-
que minima calamitate ſanguinem lachryma-
mur, & moœremus ità, ut etiam nos vitæ tæ-

deat? At ille Paulus erat. Intuere Barlaam, qui

Paulus non erat, quem Baſilius teſtatur, lan-
ceas pro Hliis amplexatum eſſe. Num Mona-
chus non poteſt, quod potuit miles? Quod ſi

militi non congrederis, ſaltem pueros imi-

tare. Machabæi, ſi Nazianzene credimus,
tormenta quaſi theſauros præripiebant, pe-
ricula pro lege ſubeuntes, quæ non magis il-
lata formidabant, quaàm relicta requirebant,

. 7.

Oliva

unum illud veriti, ne tyrannus à poenis de-
ſiſteret. Nec pueros æmularis? ſaltem noli
vinci à puella. Annos vix nata tredecim A-
gnes ad Leones, ad rogos, ad ſecurim, qua-
ſi ad nuptias, lætabunda feſtinavit. Non ſic
ad thalamum nupta properaret, inquit Am-
broſius, ut ad ſupplicu locum Virgo læta
proceſſit. O dedecus! 6 probrum! 6 luctum
noſtrum! Puellæ ex aulis ad rogos prope-
rant exultantes: & Crucis fili, in domo poe-
narum, ſcintillam unam ferre non poſſunt.
Apes putant vultures, & , ſi pungantur;, trans-
figi ſe credunt. Aiebat Bernardus, Iſmaëlem,
nempe delicias carnis, à ſervis JESU faci-
le ejici: Iſaacum veròô, Cordis videlicet men-
tiſque voluptates, non facile immolari. Nunc
verôò lachrymas ſuas ſiſtere ipſe poteſt, &
nos noſtras inhibere non poſſumus. Etenim
quàm facilè Iſaac immolatur, tam diffi-
cile Iſmaël extruditur. Quis enim oratio-
nes, victimas, lectiones aut non imminuat,
aut non omittat, levi etiam de cauſa? Si nu-
gaturus accedat quis, abrumpuntur quietis
nocturnæ ſpatia. Si exeundum in agrum ſit,
ſacrifici hora coarctatur in quadrantem u-
num. At Iſinaelem quis expellit? Auſim
dicere: nec ſextâ ferià Paraſceves, quan-
do Chriſtus felle potatur, paſſuros nos vi-
num, non dico ſi aceſcat, ſed, ſi mella non
quet & neétar. Vel fili Prophetarum ſub
Elhſæo ad omnem calamitatum perpeſſionem
eruditi, ut colocynthidas ex ſylveſtri vite
collectas deguſtaverunt, amaroris impatien-
tes exclamaverunt dicentes: Mors in olla
vir Dei! Scilicet! Revera immanis Mors,
quam in pulmentum modica farinæ inſperſio
dulcoravit! Quod etſi fortè prodigiosè factum
putem, putant tamen interpretes, etiam vi
ſuâ naturali potuifle aſperſione illa amari-
tudinem ollæ temperari. O mollitudinem
noſtram, quæ Mortem vocat, quod mi-
nus ſapit! Ad clavos vocati ſumus, & acus
dedignamur? Communicantes Chriſti paſſoni-

Serm. 34.
ex Earvis.

4. Reg. 4.
40.

chriſti

bus, gaudete. Verùm, ad quæ invitemur à Pe- Paſſio.

tro, intelligere non poſlumus, niſi ſciamus,
quæ Chriſti, paſſiones ſint. Has compendio-
sé noſtris oculis ſubjecit Eſaias iis verbis:

Deſpectum, & noviſſimum virorum, virum do- Eſa. 53.3.

lorum, & ſcientem infirmitatem. Vere languo-
res noſtros ipſe portavit . & nos putavimus
eum leproſum, & percuſuum à Deo. Quinque
hic proſtant vulnera. Primum: deſpectus,
imò & virorum ultimus Chriſtus fuit. Quid
quereris, quòd in religione aut ſtudiis inep-
tus habearis, aut Evangelio? Non dico ti-
bi, Vide, quot te ſequantur, dum vides,
quàm multi te antecedant. Sed tibi inter ali-
quos non primo, JESUM exhibeo virorum po-
ſtremum. At, inquis, genus meum electum. Et
Obhriſti generationem quis enatrabit à Quem
vides noviſſimum virorum, infixum in limo
profundi, hunc Pater genuit ante Luciferum
in ſplendoribus ſanctorum. Ergo Chriſto no-
viſſimo virorum, tu primus eſſe velles inter vi-

ros? Secundum: Vir dolorum eſt. Non uno la-

borat poplite, ſed doloribus toto corpore ex-
cCruciandus traditus eſt. Tertium: ſcit infirmita-
tem. Plerique dura patiuntur, ſed vel nati
infimo loco vilitatem ipſi ſuam vix ſentiunt,
nullà verèò ratione ſciunt: vel dolores etſi ſuſti-
neant, correpti phreneſi non agnoſcunt. Chri-
ſtus verò infirmitatem ſuam exactiſſimè pon-
deravit.

lbid. 4.

Act. 8. 3.

— — —— — — — — —

. E

—

e
el
li
aun
ut
1is
es
P
¹
ſie

“
nt,
ſon
Ch
Den
Cun
li
ſ
Ul
le:
1.
rui
gui
Ch
Cr
ſen
Pede,
e,

Uehr,
1).

l

lnfe
An

jetis
ſt,
nn.

lim
dn

Nuurr Ai
N.
a non
n ſub
lonen
1 ve
atien⸗

1

ſors, 4
Perlo
ctumm
an
athar⸗⸗
Cdinenm

Canms,
Nendo⸗
Felbis:
nuin Co-
lanur.
tavi t
Quinque
ſechus,
t. Qud
üs iney⸗
ico tr
mn wides,
interalr
orumn
hun. 4
, Qben ii
n in In
Lnciktun
Prito wo⸗
Ginter ſt
Cabbo .⸗
ooholeei⸗
tinfumne.
4ve Nil
leptiun
etli lulr
unt. Chu-
me on.
geraylt

2. Tim. 2.
12.

Hebr. II.
25.

Stromatum, Lib. III.

deravit. Quartum. Pro alienis flagitiis punitus
eſt. Cuam durum eſt, mihil peccaſſe, & tan-

ta pati? Illi peccaverant, à quibus damnaba-

tur: imò poœna ejns in opulentiam accuſan-
tium & Judicum vertebatur. Quintum deni-
que iImmaniſſimum eſt: ſine ſcelere damna-
rI, & tamen id non accuſatorum livori, aut
Judicum imperitiæ, ſed innocentis vitio verti,
& exiſtimare divinatn eſle ſententiam, quam
conſtat inhumanam eſſe, nedum humanam.
Hæc ſi pateris, exulta. Chriſti enim paſſio-
nes ſunt. Communicantes Chr'ſti paſſtonibus,

gaudete. Illud hic mihi non nemo objicit. In

Societate non tantam ærumnarum & dolorum
ſegetem meti. Fune cinctorum & Anachoreta-
rum hos eſſe dolorum faſces. Calamitatum at-
ue dolorum duo genera ſunt. Alterum,
quod ſibi quiſque, ad Domini ſui imitanda
veſtigia, deligit; alterum, quod cuique Dei
æquiſſimo judicio obvenit. Si de primis æ-
rumnis loquaris, ſapienter loqueris: Non enim
humi cubamus, cinerem mandimus, & ſacco
tegimur. Quod ſi hæc, quæ non ipſi deligimus,
occurrant, pati ea nos decet animo conſtantiſ-
ſimo. Non eſt tuum calceos extrahere : ſed
tuum eſt, ſi calcei non tibi exhibeantur,
nudis plantis incedere. Jejunia non indi-
cuntur nobis: at, ſi deſit quod comedamus;,
parati ſimus oportet, locuſtis ali, & ſyl-
veſtri, non dico melle, ſed felle nutriri. Iſta
pati non modò Monachus, ſed & Chriſtia-
nus debet. Num in eremo Job degebat? Et
tamen inflictam & orbitatem, & nuditatem
ſuſtinuit. Tu non debes imperitiam profite-
ri. Sed, ſi à Philoſophia extrudaris, tuum
eſt, interdicenti Philoſophiam remittere &
eloquentiam. Non jejunas: ſed, quoties ca-
ſus tulerit, ut panis aut minus ſubactus ſit,
aut minus candens, debes furfure oblectari
ut ſimila. Adde, quòd hæc dixerim de corpo-
ris caſtigatione: cæterùm de vilitate & deſ-
pectu nullus Monachorum ordo tam dura
præcepit, quàm dura nobis Lex noſtra imponit:
ſiquidem ſummam in rebus omnibus morti-
ficationem ſectari nobis præcipitur, & odiſ-
ſe jubemur, quæcunque Mundus conſecta-
tur. Dura ſunt iſta. Dura, ſed Chriſti ſunt.
Communicantes Chriſti paſſionibus, gaudete. Paſ-
ſiones ſunt, ſed Chriſti. Deſpiceris, ſed cum
Chriſto. Poſſem clamare cum Paulo: Si com-
patimur, & conregnabimus. Sed malo clamare
cum Petro: Communicantes Chriſti paſſioni-
bus, gaudete. Corona mea hæc eſt cum Chri-
ſto pati. di Moyſes maluit affligi cum po-
pulo Dei, quam in Regia Pharaonis impera-
re: quantò magis nos decet, cum Deo angi,
quam ſine Deo florere? Moyſes grandis factus,
inquit Paulus, negavit ſe eſſe ilium filiæ Pha-
raonis: magis eligens affigi eum populo Dei,
quàùm temporalis peccati habere jucunditatem.
Charius illi fuit, vinciri cum Scribis, quam
coronari cum Satrapis: & prætulit compedes
ſceptris, quòd Dei populum videret in com-

pede. Quo apud nos in pretio eſſe debent ſpi-

Mortifica.
tio corpo⸗
756.

næ, clavi, blaſphemiæ, quas in Dei vultu ſa-
tas & adoramus & novimus?

Et erat tribus diebus non videns, & non
manducavit, neque bibit. Act. 9. 9.

Paulus nonne oravit? Oravit. Sic enim ad
Ananiam de eo teſtatur Dominus: Ecce enim

129

orat. Verùm;, antequam os ſuum orationi ape-

riat, deliciis obſtrint. Neque enim illicò Ro-

ſa Contemplationis germinat, ſi eam Mortifi-
cationis ſpinæ non antecedunt. Sic Paulus an-
tequam diceret, in cientig, in ſuavitate, in
Wpiritu Sancto, præmiſit, in plagis, in carceri-
bus, in ſeditionibus, in laboribus. Nimirum
ſynceérus amicus Sponſi audierat vocem ejus,
proclamantis in horto: Meſui myrrham meam
eum aromatibus meis. Sub Moyſe populus non
alitur Manna, miſi tranſmiſſio tribulationum
Oceano, & epotàâ Maræ amaritudine. In fo-
raminibus Petræ Columba nidificare jube-
tur à Sponſo, ut quiique ſciat, Contempla-
tionis nectar & Mortificationis duritie ſtilla-
turum.

Sapientiam enim, & diſciplinam qui ab-
Jicit, infeliæ eſt: & vacua eſt ſpes illo-
rum, & labores ſine fructu. Sap. 3. 11.

Ne miſer ſis, imòô ut felix ſis, negligis diſ-
ciplinam? Infelix eris. Erravi. Infelix es: ità
enim ait Sapiens, & te & me ſapientior. Et
diſciplinam qui abjicit, infelix eſt. Aiebas in-
tra te: Si ſilentium neglexero, gratior ero
commilitonibus. Si rarius oravero, felicius ſtu-
debo. Si de omnibus loquar, ero omnibus
charus. Falleris. Imô, qui gratus futurus eras
omnibus, ſi legum omnium ſtudioſus perſti-
tiſſes, earum tranſgreſſor, exoſus eris & ovi-
bus, & Paſtori. Cùm enim aliqui tibi adblan-
diti fuerint, multorum convicia paſſurus es.
Porrô diſpice, quò non prorumpat homini-
bus placendi prurigo? Qui abjicit diſciplinam.
Non eam negligit, ſed projicit. Tanquam ve-
henum execratur nectar regularum. Et videtur
ſibi ſapere, qui ità furit, eéſque deridet, fa-
tuôſque putat, quos tenaces videt propoſiti ſui?
Sed deſipit. Nam qui diſciplinam abſicit, ſa-
Pientiam quoque abjicit: quin primòô ſapien-
tiaꝗ caret, & deinde exuitur difciplina. Num-
quam enim diſciplinam deſereret, niſi eum
antè Sapientia deſpexiſſeét. Unde & ſapien-
ter Sapiens ait: Napientiam, & diſciplinam
qui abjicit, infelix eſt. Priùs Sapientiæx, &
tum diſciplinæ transfuga infelix es, & quare
infelix? Audi, non me, ſed Deum proloquen-
tem. Et vacua eſt ſpes illorum, & labores ſine
fiuctu. Non enim pro re, ſed pro ſpe patrimo-
nium virtutis umverſum profligavit. Lego
apud Matthæum, dediſſe quendam bona ſua
omnia pro agro. Verum ex eo non ſperabat,
ſed certiſſimè ſciebat theſaurum à ſe erutum
iri, quem ſcilicet & repererat, & recondi-
derat. Tu verò Sapientiæ gemmas diſtrahis,
non quòd ſis, ſed ut ſis omnium ocellus. Quod
profligas, aurum eſt: quod recipis, non auri-
chalcum, ſed ſpes duntaxat eſt aurichalci.
Quid quod non ſola ſpes tibi exhibetur, ſed &
labor ingeritur. Quæ ſperas, futura ſunt: quæ
ſuſtines, jam te vexant. Laboras autem meſſe
cariturus. Homo natus ad laborem, non item
ad trituram. Diſciplinæ certa jactura, certior
labor, ſed ſpes incerta, imè certus ſine fructu
labor. Et labores, inquit, ſine frultu.

Qui fecit oœlos in intellectu. Pſal. 135.
„.

Quamdià terra excolitur & floribus exor-
L 4 natur,

Orationis
fons.

2. Cor6- FS

Can. §. I.

Vyro dege-
nexr.

Propoſita
retinenda.

Regila-
rum obſer-
vantia.

Felicitas
vera.

Tepiditatis
dammnaæ.

Humani
timores.

Ibid.

D guitæs
ctti canfe-
regtds.

Vocationis
beneficium

deduxit. Mira clementia deducentis.

Pſ. 106. 5.

128
natur, vox imperet, affectus expleat. At ubi
de coœlo zgizir, Mens jubeat, & laboret. Ni-
mirum ubr agitor de Luminaribus Mundi,
quæ præeſſe debent & luce & motu, ſpectari-
que undique ut Mundi gemmæ, ſeponi cor
debet, & Mens, ratioque advocanda. Joannes
cubat ſuper pectus, ſed in pectore JESu non
illi efffloruit Pontificatus. Matrem illi com-
mendavit, non Oves. Cordis eſt, tantæ Ma-
tri tantum filium adſcribere. At ubi de Ovi-
bus agitur, non qui amatur, ſed qui amat;,
eligitur, non quia charior, ſed quia divinitatis
Prædicatione, & petræ firmitate habilior habi-
tus eſt Eccleſiæ fulciendæ.

Et deduxit eos in viam rectam: ut irent in
civitatem habitationis. Pſal. 106. 7.

Grandis felicitatis eſt, viam rectam ſortiri:
ſed longè felicius eam inire viam, quam ci-
vitas beatiſſima excipiat. O nos ſelices, qui
non ambulamus vias difficiles, in quibus
Sol Juſtitiæ non ſolàm meridiem non expli-
cat, fed ne oritur quidem! quæque eò dedu-
cunt, ubi ejulando ſuſpirent defatigati: Ergo
erravimus! Quantum caliginis & fumi in via
vanitatis! Quantum luti & fimi in ſemita
voluptatis! Quantum ſpinarum & laqueo-
rum in itinere cupiditatis! Quæ rupes, qui
ſcopuli in ſemitis ambitionis! Et cùm diù tam
arduas triveris vias, vix devenis. Et quot
ſemper oberrant in via fruſtrati ſpebus ſuis!
Fac deveniant. Certè nec civitas erit, vel, ſi
erit civitas, non erit urbs habitationis. Ubi
enim non clangitur; Da huic locum? Omnia
tranſeunt, & quoquò accedimus, accedimus
abituri. Adde, quod Civitas dici non po-
teſt, quæ expoſita eſt latronibus, & mon-
ſtris univerſis. Ubi conſtiteris, mœror, & li-
vor, & cupiditas invadent te, exedéntque.
Religio veròô nulli pervia eſt incurſui. Urbs
eſt, cujus & murus & Antemurale Salva-
tor eſt. Quamquam non ipſa eſt Civitas,
ſed via eſt, quæ ducit ad Civitatem habi-
tationis. O Civitas habitationis, beata Sion!
Tu veré Urbs habitationis. Ergo & via re-
cta eſt, nullis anfractibus interciſa, nullis
abrupta præcipitiis, nullis obſita laqueis: Et
viæ finis certus eſt, & fortunatus. Porròô ,
ſatis erat indicaſſe viam rectam: ſed Domi-
nus non modò indicavit illam, ſed nos deduxit
in eam. Et deduxit eos in viam rectam. Nota,
non compulit, non abſtraxit, ſed humaniſſimè
quòôd non modò deduxzit in rectam, ſed &
ab ancipiti, lubricaàque abduxit. Erraverunt,
inquit, in ſolitudine, in inaquoſo. Eſurien-
tes», & ſitientes« Anima eorum in ipſis defe-
cit. Animam eſirrientem ſatiavit bonis. Neden-

tes in tenebris, & umbra mortis, vinétos in men-

dicitate & ferro. Et eduxit eos de tenebris &
umbie mortis, & Vincula eorumz diſrupit. Si gra-
talaris tibi rectitudinem viæ, in quam deductus
es: horre ſolitudinem, ariditatem, mendicita-
tem, eſuriem, ſitim, umbras, vincula diſtortæ
viæ, unde abductus es. Quanta evaſiſti diſ-
crimina & tormenta! Memineris quoque te
in is dia erraſlé, nec in vincula incurriſſe 1.
ſed in eis conſediſſe hbertatis aut immemo-
rem, aut irapotentem. Inde te JESUsS ab-
ſtraxit mendicum atque captivum. Dices,

Oliva

huic etiam viæ imminere perniciem. Imminet,
ſed deſidi. Ibi abriperis in laqueos: hic ſpon-
tè laqueos ſubis. Ecce abſorbebit fluvium (ſci-
licet Euphratem Babylonicum) & non mi-
rabitur: & habet fiduciam, quòd inftuat Jor-
danis in os ejus. Viden' quo modo;, qui Eu-
phratem ſorbet, Jordanem non abſorbet. Niſi
Jordanis in fauces Beemoth ultròô defluat, ſe-
curus ab Angue eſt. Ad clauſtrum nec ma-
lum accedit, nec flagellum appropinquat: In
gypto veròô undique laceraris. 8i Urſum
refugis, in Ligridem incidis. Keſiduum eru-
cæ bruchus devorat.

Introduxit me Rex in ocellarig ſua.
Can. I. 4.

Cellaria Domini vulnera Domini, in quæ
divini amoris ebrius Bonaventura irrumpere
ſatagebat, ut meraco Charitatis Chriſti re-
crearetur. Verùm quod ille ſitit, quédque
conſecuta eſt Sponſa, feliciùs aſſecutus eſt in
Alverniæ ſolitudine Franciſcus, ubi non eum
Chriſtus in cellaria abſtulit, ſed ipſa tran-
ſtulit in eum cellaria, deliciarum refertiſſima
& coronarum. O prodigia! Columba non
jam ad foramina cavernâſque provocatur,
ſed ipſas tranſpoſitas ſuis in membris caver-
nas demiratur. Nimirum, qui in ſe tranſtule-
rat Domini paupertatem , humilitatem,
charitatem, coëgit Dominum, ut vulnera
quoque in ſe transferret. Mirantur plerique
æterni gaudii exuperantiam, quâ fit, ut
non jam eo aſpergendus ſit animus, ſed
omninò ſit abſorbendus ab eo. Euge, ſerve
bone, intra in gaudium Domini tui. In terrena
hac regione unuſquiſque noſtrum habet gau-
dium in ſe, at ibi habetur à gaudio, &
naufragatur in gaudio. Plus ſtupeo felicita-
tem Franciſci vulnerati, quàm coronati. Co-
ronatus in gaudio eſt: exul veròô non eſt in
vulnere, ſed ſunt in illo vulnera Salvatoris.
Vere gloria Libani data eſt ei, decor Carmeli
& JSaron.

Sie omnis ex vobis, qui non renuntiat
omnibus, quæ poſſdet, non poteſt meus
ſſe diſcipulus. Luc. 14. 33.

Verùm hic, ubi abdicandum monet patri-
monium, non abdicandos imperat, ſed dete-

ſtandos eſſe parentes. Ji quis venit ad me, &

non odit patrem ſuum, & Matrem, non po-
teſt meus eſſe diſcipulus. Diſcipulus Chriſti es,
quamvis opes diligas, ſi eas deſeris. Chriſti
verò non es Apoſtolus, ſi parentes, quos re-
liquiſti, dilexeris. Imò non amare eos pa-
rum eſt, debes inſuper illos odiſfſe. Patriam
dimittere Abraham jubetur, non autem jube-
tur emittere Iſaacum, ſed jugulare. Egredere
de terra tua. Quàm promptum id eſt! Præſer-
tim cùm dicatur, Et veni in terram, quam mon-
Kravero tibi. Tolle filiun tuum, quem diligis,
Waacç, & oßfer illum in bolocauſtum, quam
durum, & arduum eſt! Et tamen Domi-
nus hoc exigit, qui venit in terram mittere gla-
dium inter cognatos, non autem faces immiſit
in oliveta & vineas. Hinc eſt, quod Jobo
duplicata reddidit univerſa, exceptis filiis.
Noluit enim Dominus amorem iis im-

pendi »

Job. 40. 18.

Josël. I. 4.

§. Franciſci
Stigmaia.

Mat. 25.21.

Iſa. 15. 2.

BParentum
odium ſan-
tum.

Ibid. 26.

Gen. 12. I.

Gen. 22,26

No 1

außerif

Allilif
mmisl

u
a
lg, d00
ir
Vi
ti
ImIn
en
nit
ſod
C
MWerne ſſe
enen. gut,
egne
. Eet;
; . Grn

Auji, Il
unni
line
le

Stromatum, Lib. III.

pendi, quos & ipſe à Patre abſtraxerat domus
Job 1. 21. excidio, & Deo Pater litaverat exclamando:
dit nomen Domini benedittum. Quare ergo
. Religioeg nos, qui ſemel repudiatum patrimonium ſem-
aisferi ſine per calcamus, toties in ſæculo conculcatos
6 iage. pro Chriſto parentes, contra Chriſti moni-
Tenibns. ta, alnplexamur? Si æra Monachus quotidie
verſaret, conderet, expenderétve, quam-
1 vis id non invito Abbate præſtaret „ tan-
quam Monaſterii lues laceraretur. Si autem
quotidie affines inviſat, eôſque in ore habeat
N, frequenter, & frequentiſſimè in corde, ne-
mo reclamat. Et quare obſecro, quæ abdi-
canda tantùm ſuaſit Dominus, itaà exhor-
ne. remus: quæ verò Dominus odio eſſe vo-
luit, in ſinu eſſe, & in deliciis patimur non
inviti? Plané Camelos deglutimus, ment
concisâ, qui Nummorum attactum expaveſci-
de mus, & parentum colloquia prenſamus. An

Pere in non hoc eſt, feſtucas ex oculo excutere; &
IIe. in oculo trabes tolerare? Porrò Dominus,
Cqe quando, relictà Matre, abüt ad Jordanem,
ſn inde in eremum tranſiturus, à Patre Filius
eurn Matth. 3. proclamatur, qui vel in Cruce exſpirans
tlan- dum Matrem habet juxtà ſe, à Patre, ad ſpe-
Wrm ciem, deſeritur: non quòd tanto filio tanta
4 non Mater obefſet; ſed ut intelligat cinis & pul-
atur, Vis, quæ paſſurum ſit lignum aridum, quan-
caret do tam dura irrumpunt in viride. Si JIESus
nſkule. à Patre quadam quaſi, in documentum no-
tem ſtrum, perſonatâ oblivione deſeritur vel in
Ulneta Crnce, cùm Matrem reſpicit: an te Deus
kne complectetur, qui in epulis & ſtragulis de-
t, u liciatis cumm Matre? cum ſorore? cum, pa-
, 1 truele? cum iis denique affinibus „ quos tibi
,Enelun non caro conjunxit, ſed Spiritus ambitionis
telletn malus agglutinavit?
e gar⸗
io, Ego dileldto meg, & ad me vonverſio
klene ejus. Veni Dilelcte mi, egrediamur in
i agrum, oommoremuar in villis. Mané
aa ſurgamus ad vineas, videamus ſi No-
Curmel luſi run vinea, ſi Rores frubtus partu-

riunt, ſi Horuerunt mala punica: ibi
dabo tibi ubera mea. Can. 7. 10. 11.
,untiat 12.

mneus .
Non in antris aut in ſpeluncis tantùm Spon-

Recreatio .
Zaſnlana ſus animarum latet. Nec Thamar eſt, ſed
S Sponſa , quæ & ſacrario progreditur ad
det halt ee⸗ agros. Ut vides, non ſylveſcit pietas, quam-
ſalcete / vis latebras demutet in villas: nec Societa-
Am,6 tis alumni rei ſunt corporis & ſanguinis Do-
C. mini, ſi, relictis libris, ad arborum umbram
Pniſt , captandam ſeſe convertant. Verùm Sponſa
Chrif imitanda eſt; ut ſcilicet ante totos ſe Chri-
vosle. ſto dedant: Ego diletto meo. Rurſus ad deli-
co r cias Dilectus evocandus eſt. Neque ait, ſub-
Pattin Jugiranter ſiſte, Dilecte, aliquantiſper: ſed, veni, in-
ein temers. quit, egrediamur. Planè ſanctius hæc egredi-
yatni al tur in campum, quaàm Judas in Templum.
PrælAt- ReDe Illa enim in agrum exit, ut JESUM la-
m nl. ee e„ ctet; hic Templum ſubit, ut JESuM vendat.
Alige neni cæte. Quam lentè ad dijudicandos fratres properan-
, gun 70o. dum eſt. quando „quæ delicias ſectatur, Chri-
Domm Zelus ndi. ſto ubera parat; qui verèò Templum ſubit,
neke Ar Waeus. Chriſto vincula deſtinat. Phariſæus ad Tem-
immit Plum achit, ut Publicanum diſcerperet, exa-
0d Noo adart cutâ oratione in ſecurim, quà infelix ulmus
ie fli⸗ dolentis de ſuo ſcelere crudeliter exſcinde-
is .
pendi,

retur: cùm, èe contrario, raptor LZachæus conſ-
cenderit ſycomorum „ ut JESUM videret.
Si orantem ſpectaſſes in Tabernaculo, quas
non ibi ſperaſies concreſcere margaritas? Si
verò Publicanum in arbore reſpexiſſes, quis
non putaſſet Baccho, Cererique litari? Et
tamen, emerſit inter hymnos Faſtus; flo-
ruit in ſycomoro fides. Quàm ſæpè, qui
Ppſallit, furit, & qui ſaltat, fragrat! Cer-
tè ſatius eſt, recreari, quam ſuperbire: &
malo Lilia ſerere in horto, quam in Tem-
plis exerere jacula; quibus non publicanus
compungatur, ſed confodiantur, qui in publi-
cum prodeunt, ut cum Sponſo egredientem
in villas Sponſam conſequantur. At de his
alias. Egreditur in campum Sponſa, ut vi-
deat, non ut epuletur: ut arbores contem-
pletur, non autem ut arborum fructus abli-
guriat. Quam innocenter ruſticatur, quæ ſa-
tis habet, camporum aſpectu oculos, ani-
mumque hilarare? Quid, quod in agro non
negligit Sponſum, ſed lautiùs excipit: Ibi
dabo tibi ubera mea. Hoc eſt, quidquid im-
penſura eram temporis & horarum in proxi-
mos, totum Chriſto impendam. Si non pero-
ravero, orabo: ſi non declamabo Pro Domi-
no, ad Dominum proclamabo.

Lætatus ſum in bis, qux dicta ſant
mihi: in domum Domini ibimus. Pſal.
121. I.

½ Cordata lætitia Principis, non in corona gip,is
exultantis aut devicti Goliæ, aut delati à Deo æterna.
imperii, ſed tripudiantis in beata ſpe bea-
titatis! In domum Domini ibimus. Quid fe-
licius? Niſi fallor, ſpes tanta & condire po-
teſt ærumnarum fel, & mella infatuare tem-
porariæ felicitatis. Job in ſterquilinio ver-
mes mirabatur, quaſi ſmaragdos. Cur? Audi.
Rurſum circumdabor pelle mel, & in carne
mea videbo Deum Salvatorem meum. Et quid
mirum, ſi regnaturus Salvator condire poteſt
amaritudines ulcerum; quando paſſurus tem-
perare valuit ignominias, verbera, lapides,
vulnera diſcipulorum? Cùm enim eos dimit-
teret concionatum per. Palæſtinæ oppida ,
tantorum laborum illud ſubjecit ſolatium:
Non conſummabitis civitates Irazl, donec ve-
niat Filius Hominis. Forti animo perferte
omnia: nam ego occurram vobis. Si recreat
tanta paflos paſſurus tanta: quæ gloria re-
gnaturis paratur, exſaturandis Dei vultu?
Videbitur Deus Deorum in Sion. In urbe ian-
guinum viſus Chriſtus vulnera vertit in Iti-
des: & viſa in Sion Divinitas infulatos non
cumulabit omni bono? Sanè beatitatem tan-
tam præripuerat ærumnoſus ille, qui le-
prà exeſus exultabat, lætitiæque cauſam per-
contanti ait: Murus effringitur, it ê carce-
re ſubſiliam in regnum, nec ridebo? Vin-
ctus Joſeph in carcere, captivus, infami4
notatus, ærumnas tamen illas temperabat
recordatione inſomnii ſui, in quo ſuum ma-
nipulum ſtare, cadentibus cæteris, viderat.
Eloquiumn Domini inflammavit eum. In tanto
timoris gelu ad ſpem erigebatur, & reva-
leſcebat futuræ felicitatis omine. Ità - ne? Sespre.
Somniata felicitas in tantis naufragum cala- mii Riite.
mitatibus adoleſcentem erexit: & ſperata, res re⸗
firmataque Dei vocibus beatitas æternum
dura-

Job. 19. 26.

Mat. 10. 22.

Pfal.- 83 8.

Pſ. 104. 19.

duratura reſperſos nos luctus imagine non eri-
get, non ſolabitur, non roborabit?

—

Inſeliet in te Spiritus Domini, & muta-
eris in virum alium. I. Reg. 10. 7.

Exercitiæa Ante ingreſſum Antri Manſerani, quò Spi-
ſpukualtia: ritum ſuæ mentis innovaturus ſeceſſit Igna-
tius, aureis characteribus illud inſculptum ex-
tabat Samuelis oraculum : Inſiliet in te Wiri-
tus Domini, & mutaberis in virum alium. In
Antro illa Apoſtoli verba unionibus diſtincta le-
Rom. r. gebantur . Woo- præceſſit, dies autem appropin-
12. Tua vit . Abjiciamus er go opera tenebrarum „ G.
induamur arma lucis. Et hinc quidem Angeli
ſuturas veteres projiciebant, inſtillabant vulne-
ribus balſama, extinguebant ſulphura „Draco-
nes præfocabant: inde verò Archangeli præfe-
rebant lucis arma, thoraces aureos, galeas ada-
mantinas, flammeos enſes, flores, lauros, tor-
. 5
ques, & coronas. Et, ne quis addubitaret, quâ
ratione aut luem illam tantam extingueret, aut
lucem iſtam indueret, in rudi, ſed elegantiſſi-

S§& Ignatius

mè colorato tholo duo illa Davidis verba fulgu-

rabant, topazis exſculpta: Vacate, &. videte.
Ubique verò in tholo oculi ſpectabantur hinc
clauſi, & inde vigilantes, illud innuentes, ut,
terrenis penitus eliminatis cupiditatibus;, uni
cordis oculos infigeremus æternitati. Ad extre-
mum in veſtibulo oſtu, qua erat Ignatius exi-
turus, illa Pauli extabant verba: Fuiſtis ali-
Eph. 5. 8. tando tenebræ, nunc autem Lux in Domino. Ut
Rklii lucis ambulate. Illinc exivit cum magno
ardore animi. Nec jam illi Mundus aiebat: Ego
ſum ille. Sed tam ipſe Mando, quam Mundus
ipſi, diverſi utrinque videbantur.

Eſ. 45. II1.

Et concupierunt conoupiſcentiam in de-

ſerso. Pſal. 105. 14.

Pereant Hebræi, qui nihil agentes, & nihil
acturi in deſerto, pepones eſuriunt, & optant
Seientia f. Coturnices. At nos ſcribimus, docemus, decla-

ne ſvirun mamus, hæc jejuno ſtomacho abſolvi non poſ-
Mortifica-

tionenm

odit. fuit, Hieronymus ſcripſit nihil, qui, ut volu-
mina ſua gemmis, ità ventrem fabâ compleve-
runt. Gregorius lupinis eſuriem vexans verius
quaàm comprimens, obtorpuit ut ſilex? Chry-
ſoſtomum non lego eſuriiſſe Phaſianos, quem
tamen, ut Aquilam perſtrepuiſſe ſcio contra
nequitiam. Bonaventura an cepis unquam
abſtinuit? Thomas verò ecquando carnibus non
abſtinuit? Ergo non Sapientia, ſed Concupiſ-
centia favos optat & turtures.

Eala.

Infirmus eram, & viſitaſtis me. Matth.

Renodo- Quid fodius Adamante rudi & impolito?
chium. Ambitiosè tamen lævigatur erupturi ipe ful-

guris è gemma. Anhelat, æſtuat, ſordidatur
argentarius faber, ut vas perpoliat. Et nos tæ-
debit ſqualoris, pædoriſque non diuturni, ut
duraturam æternuùm coronam architectemur &
languido, & nobis? Agricola quàm frequen-
ter fimum verfat, invertitque, ſpe ſegetis erup-
turæ? Et quare nos ſaniem averſabimur vel
ſemel tractare, qui, intra ſemihoræ ſpa-

ſunt. Scihcet. Bernardus ſiluit, Baſilius ſtipes

Olia

tium, non modè florere, ſed & matureſcere
viſuri ſumus ex arido mortis ſtipite, confeſſio-
nis ac vitæ poma omninoò aurea?
Quamobrem miſit Dominus in populum
ignitos ſerpentes, ad quorum plagas,
& mortes plurimorum, &.Num. 21.6.

Severitas.
Sat eſt. Plurimorum funera, & ignei An- Erceget.
gues? Quam ob rem? Tæduit illos & viæ, a1.
& mannæ. Et tædere ρ, populum itineris Ibid. 4.
ac laboris & . Ita-ne ex gentibus univerſis unum
vix Dominus habet ſibi populum obſequen-
tem, & hunc acervatim penè perdit, quoties
delinquit? Si litat; idolum triginta millium fu-
nere expiatur. Si moœchatur; penè totidem tru-
cidantur, ut abſtergatur macula fſœditatis. Mur-
murant, & mordentur. Domine, nullus te co-
let, ſi à ſtrage reorum non abſtines. Nullus
me, inquit, colat: malo enim nullum culto-
