tana. Rex verò, imoô exrex errat in agro non
inter homines, nec homo, ſed ferè bos, tan-
tique ſupplicii carnificem habet non ex Tar-
taro Cacodæmonem, ſed & coœlo aut Angelum,
aut Deum. Vox de cœlo ruit: Tibi dicitur Na-
buchodonoſor Rex: fœnum quaſi bos comedes.
An par calamitas eſt jacere in ſtercore, & mu-
gire in campo: à vermibus exedi, & feris ad-
ſcribi: à Dæmone cædi, & ab Angelo cum
feris agi? Compara modèò, ſi libet, laudibus
laudes, & deprehendes uberiorem in Dei præ-
coniis, quem faſſus es calamitate miſeriorem.
Dit nomen Domini benedictum, ait Job; Rex
verò exclamat, Laudo, & magniſico, & glori-
hco Regem cæli. Num par harmonia eſt, in tan-
ta diſparitate verborum & ſenſuum! At Job;
inquies, Deum extulit cùm jaceret in vulnere:
Regis verò præconia mira ſunt, ſed in throno.
Non enim cùm mugiret, occinmuit; ſed ab Ar-
mentis ad Optimates translatus, in Purpura
cecinit & in ſolio. Imò hinc vel maximè Re-
gis præconia demiror, probôque. Nam qui
vulneratus in fimo pfſallit, non tam pfſallit,
quaàm orat; & ſubvereri poſſumus, ne pla-
gas veriuùs deprecetur, quàm commendet. Qui
verò & naufragio emerlit, ſuéque jam ſceptro
fruitur, ſi Deum glorificat, non illum exorar⸗

Pœniten-
αα ſaffe-
rendæ,.
Nabucho⸗

Dan 4⸗
28.

Job. r. £

160
ſed eflert: pſallit, non poſcit. Dices lauda-
tum aà Rege Deum in throno, non ob im-
miilam calamitatem, ſed ob inſtauratam, ge-
minatamque opum & ſpohorum felicitatem.
Sates Falleris. In throno quidem laudibus extulit
med ecis Deum, non autem ob thronum: laudavit Deum,

. Tette- non quòd regnaret, ſed quòd mugierit. Audi
Harar * verbe ejus. Glorifico Regem c&li, quia gradien-
Dei vo- tes in ſuperbia poteſt humiliare. Da mihi, qui,
lantati cùm poſt ſupplicium revocatus ad regnum ſit,
confor- gratias agat, non de reddito imperio, ſed de
S irrogato ſupphcio. Moyſes certè, & IIraël
.* , univerſus piallunt Domino, non quòôd Pharao-

ni ſervierint in luto & palea;, ſed quòd flucti-
Exod. 15. bus hauſtum non extimeſcant. Canmemus Do-
1. mino, gloriose enim magnificatus eſt: Equum &
aſcenſorem dejecit in mare. Vides non dilauda-
tum Deum, quèd olim eos in coplinis depreſ-
ſiſſet, ſed quôd, obruto tyranno, eduxiſſet
compedibus. Quod Propheta non pra ſtitit,
Rex præſtat. Moy ſes reſpirat in triumphis, Na-
buchodonoſor exultat in dedecore. IIle laudat
Dominum, quòd equum dejecerit: Iſte Deum
glorificat, quòd in bovem dejectus & defor-
matus ſit. Canticum Moyſis gemmas oſtentat
& ſceptrum: Canticum Regis ungues præfert
& cornua. Propior Cygno Nabuchodonoſor,
qui de agone tripudiat. Libet Proregi Regem
comparare, & in Ægyptum regredi, ut Joſe-
phum a Pharaone in regni adminiſtratione ſe-
cundum contemplemur. Hic, excuſſis vincu-
lis, cum primogenitum fſufcepiſſet ex Aſeneth
Gen. 41. uxore ſua, vocavit nomen ejus Manaſes, di-
51. cens: Obliviſci me fecit Deus omnium laborum
meorum. O portenta! Filius Paſtoris, & in-
ter pecuarios pené natu minimus, in affluen-
tia dignitatis, copiarum, & ſobolis, Deum
ideò laudat, quòd compedum ne recordetur
quidem. Et Nabuchodonofor Regem tantum
non mirabimur;, qui poſt ſubactam Palæſtinam
abactus ad pecudes, & à pecudibus reductus
in Regiam, non modò non obhviſcitur depreſ-
ſionis iuæ in throno, ſed oppreſſionis duntaxat
recordatur, Deumque effert, non quòd deje-
ctos ad regnum revocet, ſed quòôd iuperbien-
tes & Regia proturbet ad gregem: quia gra-
dientes in ſuperbia poteſt humiliare. Hunc ergo
Regem tantum calamitate nobiliorem, quam
regno, & in regno ſtudioſiorem aratri, quam
ſceptri, Deo vota perſolventem in purpura pro
vulnere, Jobo parem in iſolio, majorem in
hymnis Moyſe, Joſepho ærummis addictio-
rem, quare non tranflatum legimus, ut Enoch,
aut raptum, ut Eliam, aut in ſinum Abrahæ
deportatum, ut Lazarum, verùm expunctum
plerique affirmant ex albo Juſtorum, & inter
iniquos Principes adlectum? Si de Salomonis
ſalute anceps judicium eſt, quia poſt ejus fla-
Zitia, actam ab eo poœenitentiam non legimus:
Nabuchodonoforis quare dubia damnatio eſt,
quem poſt actas Deo gratias peccaſſe non ſci-

Bayius mus? Audi quam ob cauſam inter iniquos re-
uIEd. putetur. Poſt recuperatum ſceptrum non pec-
olkina- Cavit, ſed peccarat. PFracepit ergo jam temulen-

tio. tus (ſubaudi Balthaſſar ) ut afferrentur vaſa au-
Den 5:2: vea & argenten, quæ aſportaverat Nabuchodo-

Re zedt noſor Pater ejus de Templo. Nimirum cantica
facilè concimantur; ſed ſupellex ſacra non ſa-
Avari- Cilé ex veſtiario extrahitur. Pfallunt etiam Prin-
zia. cipes; at prædam regerere nec Sacerdotes con-
Luxtts.

ſueverunt. Debuerat perditiſſimus prædo, ut
Primum ie vidit reſtitutum in ſolium, remit-

Oliva

tere in Templum vaſa. Verùm quiſquis præ- Pœniren-
atur, & Templo præſertim, Charybdis eſt, ⸗ ffa.
uæ nihil non hauriat, & regerat omninè ni- i weng
hil. Hymnorum & Canticorum ingens ſœcun- furia &
ditas, ſtaà tamen, ut vaſa & Templo avecta do- rapinas
mo non evehantur. Vox turturis audita eſt. abdicat.
Nunc verò vox Accipitris exauditur. An non Can.2 12.
ceciniſſe dixeris Vulturem, quando Nabucho- Rs:
donoſorem intueris & piallere, & rapere. Ore ia
glorificat Dominum, unguibus Dominum de- Achabi
prædatur. En tota ratio, quare Nabuchodo- avaritia.
noſor reus habeatur inter cantica. Etiam Achab
reſperſus cinere jejunavit in ſacco. Haud tamen
Nabuthi vinea, quam innocentis cruore coë-
merat, reſtituta hæredibus eſt. Sic etiam An-
tiochus fatetur mori ſe propter ſublata à Ta-

G
9
1

. S . I. M
bernaculo vaſa, non tamen ea reddi curavit, 65 ach.
& Sacerdotibus conſignari. Cinis, & ſaccus, Antiochi

& ejulatus etiam in Rege ſpectantur. At rapi- avaritia.
næ nec in favilla & cinere expiantur, quam- Virias nj
vis aut ſupplicium impendeat, aut etiam ir- Nlida.
rogatum, vel mitigatum quoque ſit. Elias mi-
nitatur? Lugeamus. Retineatur interea, quem
diripuimus, ager. In boves Dei juſſu degene-
ravimus? Iterum a fœno ad purpuras remiſſi
ſumus? Laudetur Deus cœli: Templi verò
ſupellex aurea hæredibus tranſmittatur, ne
fortè temulentus inter ſcorta Balthaſſar aut vi-
liùs inſaniret, ſi non in aurum vomeret, aut
innocentiùs fureret, ſi vaſa non ſanctificata
conſpueret. Atque utinam præterierint vanæ
jejunantium atque pfſallentium imagines pur-
puratz. Utinam in Chaldæa tantum hym-
nos concrepent, quorum Arcæ rapinis rum-
puntur. Utinam unus in Samaria Achab &
Jejunet, & rapiat. Inſtaurata ſunt ſepulchra
dealbata plena oſſibus mortuorum, quando
plurimorum pallent ora jejuniis, & Arcæ ſa-
cris vaſis, imò totis Eccleſiarum patrimoniis
tument. Quanquam non rapinas tantùm in pilioram
Rege Nabuchodonoforis improbo, verùm & educario-
hæredem damno, cujus quoque vitiis ſuſpi-
cor eum reprobatum. Nam qualem inſtitu-
tionem deſignati Principis fuiſſeé exiſtimamus
in Aula, & ſinu ſeun Avi, ſeu Patris, quem
auſpicatum didicimus imperium à convivis.
Balthaſſar Rex fecit grande convivium Optima- Dan. 5. .
tibus ſitis mille. En qualem regni ſui educa-
vit hæredem! Qui non ſolum Principatus ini-
tia ebrietate α davit, verùm etiam vaſorum
Templi profanatione & polluit, & prodidit.
Præcepit ergo temulentus, ut afferrentur vaſa lbid.
auren. Qui fortè Provincias regni ſui non no-
rat, ærarii ſui vaſa ita callebat, ut etiam te-
mulentus de iis deliberaret. Nimirum, quæ
maxima imperii ſunt, negliguntur non rarò;
quæ verò & minima ſunt & probroſa, in
numerato habentur. Balthaſſarem roga, quot
vectigales ipſi ſint in Perſide provinciæ? For-
tè nec Perſidem novit. De veſtiario interro-
getur. Regnorum plurimorum Princeps ratio-
nem reddet trecena-ne ſint myrrhina, an no-
vemn & nonaginta ſupra ducenta. Pudeat Bal-
thaflarem ſcire, quæ ſint domi vaſa. Oeco-
nomi id eſt, non Regis. Certè qui ità eum
efformavit, excluſus meritò eſt à cœtu ſan-
ctorum Regum. Nen enim non iniquiſſimi
Avi nepos eſt, qui ſtatim poſt Tutoris hym-
nos epulatus dicitur & temulentus. Eum
regnis ſuis præſfecit Nabuchodonoſor, quem
priùs bibiſſe didicimus, quàm regnaſſe. Ma-
luiſſem Nepotem ab avo benè inſtitutum,
tantis

Clgnini⸗
.
Lerver

jn 14, fa-
um A-

Nerfe- 1
. 1

Nel.2
.
Ullents

darig.

Nnom-
nis licut
mnituu.
M.2. 20, ,
=
iſn u-
iam
Nie ſ
emaan Ilt
(1nnl. (a
bn/
g
du
(ut
lere
ſem
Cita
Ete
ſb
Der
ſed
ſun
in 3u. dnn
l
ſn
etit
te
eu
.
rir .
lueliin. wetn
ipi. Aten
iam l
ti, 1bor
c
lin
uwi
iri
enimn

1. Nrng
, n
. krntg
an
Go. ſimnh
i
non Cnn
ho. en
Ote S
E Aieg
hodo. uni
Achib
tümden
e
n A.
4Tr.
rint,,
ſuen, 4
Atnini. u
. Qbam- ye]
iamn I.in
Cem
Cegene.
temnil
Il ved
tur, Ie
t n.
Iet, A
clifceti
iint Vane
ines pur.
hyr.
inis mn.
Acheb &
ſepulchr
, Jand-
Arcel
atrimmoni
tentim i
Verum Klun
nis l⸗
m inſinn⸗
xiſtumamm
trs, auen
1 Cohvinis
Cine- Duß
ſui edoca⸗
Piempin⸗
n wan

entur ℳ
vi nontn-
t etiaumnte
runn, Ce
r non 1d;
obroli, in
roga, N
nee? For.
tio inerlo.
nceps Iati⸗
na; Annd.
Pudeat U
al. Oeco⸗
tl l.
migini
Utoris Hjar
nts.
“ Ilen
goele “
2 ſitutud
nſin

P. odlt

Stromatum, Lib. III.

tantis præſertim regnis præficiendum, impe-
ri hæredem ſcribi, quàm ea in Deum præco-
nia cani. Verùm litamus hymnis, & rapinis
implicamur. Pſalmos edimus, & monſtra im-
periis obtrudimus. Quæret hic fortè aliquis,
quare Nabuchodonoſor non diligenter effor-
mandum filium curaverit. Niſi fallor, quia
quamdiligentiſſimè ſublata & Templo vaſa cu-
ſtodiri curavit. Neque enim qui ſupellectili
incubat, filiorum efformandis moribus incum-
bit. Scio à pleriſque patribus Nabuchodono-
ſorem inter electos reponi: ego tamen adduci
non poſſum, ut credam, gratum fuiſſe Deo,
qui Dei vaſa & violenter & Templo abſtulit,
& injuſtè retinuit in veſtiario ſuo, ut eis im-
Ppius Nepos inter ſcorta abuteretur.

Unumquodque eorum coram facie ſua am-
bulabat. Ezech. I. 12.

cevitt⸗ Feliciſſimè Currus divinæ gloriæ ſtadium
r. ſuum emetiretur, ſi ii, à quibus trahitur,
Fer vor

jurta fa- graderentur coram facie ſua. Aquila es? Itaà
tibi incedendum ſcito, ut à nobilitate tua de-
generare non liceat. Nolo, ex Aquila aut Cor-
vus evadas, aut Bubo. Quin & Columbam
Rexve- te eſle non patiar. Optimum eſt lugere: ſed
Sar. tibi non eſt optimum, qui in Dei curru Aqui-
lam agis, non Turturem. Dimitte lachrymas
Joel. 2. Sacerdotibus & Monachis, tu verò perſtrepe,
17. evola, & lacera. Inter veſtibulum & Altare
Talenta plorabunt Sacerdotes Miniſtri Domini. Sacer-
wer e, dotes provocantur ad luctum non Principes,
ei ,squibus pro gemitu eruditio imperatur. Et nunc
omnitus. Reges intelligite: erudimini, qui judicatis ter-
Pſ. 2. 20. ram. Quò evolas, infelix? ad Antrum, ut
Vocatio- Deo vacem & Scripturis. Ad antrum? Ana-

tum cu-
juſque.

ges, Go Choretæ id eſt, non Dictatoris. Apage. Cur-
grtea ſum reflecte a foraminibus petræ, ad Cedri cel-
quiſque P

ſequatur. ſitudinem. Non enim Aquila, ſed Columba ad
Can.2.14. Cavernas invitatur. Columba mea in foramini-
bus petræ, in caverna maceriæ. Quid precarios
globulos teris quotidie? Id quidem laudan-
dum, ſed malo in hoſtes fidei igneos à te ex-
cuti globos. Pugnare enim Ducis eſt, non pfſal-
lere. Ut enim temeritatis arguendum Moy-
ſem exiſtimaſſem, ſi, pugnante contra Amale-
citas Iſfraële, deſcendiſſet in arenam: ità timi-
ditatis reum pronuntiarem Joſue, ſi oraturus
ſubſtitiſſet in monte. Tabulas enim tradidit
Deus Legiſlatori, non ut pugnet, ſed ut oret.
Gladio Ducem armavit, non ut contempletur,
ſed ut militet. Lectulum ſuum, id eſt, ſolium
ſuum Salomon non Levitis, ſed fortiſſimis le-
Ctiſſimiſque militibus communivit. Non enim
Can. 3.7. thure regna propugnantur, ſed ſanguine. En
ledtulum Salomonis Jexaginta fortes ambiunt e
Jortiſſimis Iſrazël. E contrario Arcam Domini,
etiam impendente bellorum turbine, & furen-
te Abſalone, Levitis vallavit & ſepſit profu-
2. Reg. gus David enit autem & Sadoc Sacerdos, &
15. 24. univerfi Levitæ cum eo portantes Arcam ſæde-
ris Dei. Viden'’ ut ſuo quodque vultui confor-
metur. In throno es? adorare te volo, non
Eecleſia- autem ſequi thuribula, & Levitas. Fortiſſimos

Te Poli- delige, Sapientiſſimos conſule, ut prudentiæ
arri⸗ .. roboriſque ſubſidio fulciatur imperium tuum.

Arca es? Pudeat non Levitis, ſed haſtatis am-
Diri. Quid Epiſcopo cum militibus? Cur Arces
inviſas, qui ſervis altari? Tonet ſecum ipſe
Livius, ſi Clerici bibliothecæ inſeratur. Non
enim ad Exorciſtam ſpectat, quibus machinis
Eihicæ Comment. Tom. IV.

161
oppugnata ſit Saguntus, quòve dolo expugna-
ta Carthago. Acta Apoſtolorum evolvat dif-·
cipulus, & hæres Apoſtolorum. Mille clypei Cane4. 45
pendent ex ea. Quare acervus tantus clypeo-
rum? Quia turris eſt; & turris David. Ut
enim clypeis ornatur, ità thuribulis ſcdare-
tur: quamvis ferro aurum, & thuribula cly-
peis antecellant. Nihil aut ſanctius, aut ditius,
aut munificenti us inſigmibus Levitarum. Si ta-
men ſuſpendantur & Turri, ridebuntur. Præ-
ſtantiſſima ſunt, ſed ſi loco ſuo aptentur. A-
lioquin eà voce inquinarentur: Non erat his
locus. Quid auguſtius, quàm Rationale gem-
mis duodecim renidens? Sed in pectore Sacer-
dotis. Nam ſi eo ornetur Gedeon pugnaturus;
non ornatur, ſed oneratur. Denique ſcena eſt,
& fabula datur, quoties ſtolatus Samſon, aut
Aaron progreditur loricatus. Ummquodque eo- Recleſta-
rum coram facie ſua ambulet. Quale hoc fræ- Liei ſcan-
num eſt, & quam firmum repagulum! Laſ- dalſß.
civire geſtit ille & ſubſultare. Cur? Ætate & Tentatio-
. . nune re-
opibus floret. Annum necdum exceſſit quin- meatenm,
tum ſupra vigeſimum. Indulgeat genio, ſi Serietas.
id ei indulgeat Deus. Verùm antequam habe-
nas exultationi laxet, vultum ſuum intueatur.
Juvenis eſt, ſed Eccleſiæ baſis. Diſcat ruborem,
à Cchlamyde, & , cùm ſe meminit ſenioribus
Ifraélis antelatum, obliviſcatur adoleſcentiæ
ſuæ. Dedecet byſſum, quod juventam, per
Epicurum decet. Idem juventutis memor, im-
memor ordinis, in horto eſt. Licet-ne projectâ?
togàâ luctari, & ſaltare, corenari roſis, mergi
in piſcinam, & tempus fallere latrunculis? Si UVnifor-
licet in hortis dignitatem abdicare, licet roſis "itas mo-
non cingi ſolum, ſed & veſtiri, ut lætiori in- n"n p,a.-
duatur tunicà præ primo tertius hic Adam. Non ſentia.
rarò enim quem pellis tegit, pellex detegit.
Et hæc perſtringimus, non quòd hac tempeſta- Nan om-

1

te hiſce prohbris inquinetur Eccleſia, ſed quòd nia licent

ab eis, elapſis retrô ſæculis, immunis non fue- anibne.
rit. Ergo, ſi, ubicunque conſiſtas, Aquila es
magnarum alarum, nuſquam potes, Bubonis
in morem, ad ſordes inflecti. Quoties te aut æ-
tas, aut locus ad voluptatum illecebras tra-
hunt, incede coram facie tua: & illicò cani-
ciem duces à byſſo, cathedrämque in nemore
ſtatues. Quam cuperem, ut quotquot in Mo-
naſteriis Chriſtum induimus, quò quò, aut qua-
vis rapimur;, coram facie noſtra ambularemus!
Sive enim ſoli quieſcamus in cubili, ſive rus
ſeceſſerimus, & conceſſerimus Tuſculum, ſive
epulemur cum multis in littore; Locum muta-
re poſſumus, vultum immutare non poſſumus.
Suſanna, non ideò quod delic aretur in poma-
rio, minoris fecit itiam. Penéè caſtior in
Viridario, quàm in Tabernaculo. Et meritò;,
nam uxor Joachim erat ubicunque foret, cur
pudorem ſuum oppigneraverat. Solus cum

Domina Joſeph, non tamen propterea ſoli-

tudine exſolutum ſe credidit à lege. Domini
meminit coram Domina, quamvis & ſola, &
blanda, & minax, & pulchra, & violenta
eſſét. Demergatur in profundum Ulyſſes: vi-
cit Monſtra, ſed ab adoleſcente ſuperatus eſt: .
qui Sirenem & audire potuit, & perire non Tntage⸗
Potuit: quique & canentem eam non ama- „, diaam.
vit, & territantem ſprevit. Quam fortior §. Ioſeph
vanitate religio! Ulyſſes enim & lyras expa- Patriar-
vit Sirenum: Joſeph Sirenum nec fulgura cbæ.
exhorruit. Qui, ſi roges, quâ Monſtrum re- E. e
pulerit armatura: non alià profectè, quàm ?, Katri.
imagine vultus ſui-. Eo vultu, quo fœmina in tualis for⸗
2= præceps tunæ.

162
Eratiæ
sberan- cabatur caſu. Quà facie æſtuabat Domina,
mris ed famulus frigeſcebat. Quid plura? Cùm reſ-
Iuſtis co- Piceretur adoleſcens, Venerem excitabat;
terantur cuùm ſeſe intueretur, effugabat Venerem. U-
in gonam. nus idémque vultus & flammas difleminabat
in ſinun Dominæ, & Lilia ſerebat in corde
adoleſcentis: novâque ratione, decore adoleſ-
centis ſomina ſœdabatur, ornabatur adoleſ-
cens, & ſervabatur. Alebat intra ſe ſibique
Joſeph: mea hæc tanta oris corporiſque gra-
tia donum eſt Dei. Utar ergo in largientis
injuriam ed pulchritudine, quâ reddor mag-
nus in oculis dominorum? Non fœdabor;,
quia pulcher ſum: ſed ideò ero vel ſine næ-
vo in corde, quòd tam expolitum me Deus
finxerit in fronte. Non oppugnabo ſuis mune-
ribus Creatoretn. Ut propterea dubitari non
immerito poſſit, profuerit-ne magis an obfue-
rit ſuus Joſepho vultus, quando eo & op-
pugnari potuit, & ejuſdem præſidio tutus,
expugnari non potuit. Nam coram facie ſua
gradiens ſuper aſpidem & baſiliſcum ambula-
vit, & conculcavit Leonem & Draconem.
Aiebat Daniel, Recordatus eſt mei Deus- Di-
Dan. 14. cam ego, Recordatus eſt ſin Joſeph, & eva-
37. ſit. Vidit, & vixit. Non videbit me homo, &
vivet: dictum eſt Moyſi., Vidit ſe Joſeph in-
Exod.33. terioribus oculis, & ideè vixit. Non mirum
ergo, ſi tam ſeverè admonita Sponſa ſit à Di-
lecto, ut ſe ipſam imtueretur. Ji ignoras te, 6
Can. 1. 7. Pulcherrima inter mulieres, egredere & abi poſt

veſtigia gregum. Abiiſlet poſt pecudes Joſeph,

ſi ſe neſcifſet filum Abrahæ. Ubi vero ipſe
ſe latere non potuit, àa ſe degenerare non po-
tuit. Tamdiu porcis patienter convixit prodi-
gus adoleſcens, quamidiu faciem ſuam non in-
ipexit. Ubi vero ſe ſibi objecit,; genuſque
ſuum, & domum & menſam Patris recogita-

vVit, puduit enimvero illum & ſordium, &
Suum; ærumnosâmque perofſus ſervitutem,
repedavit ad Patrem. Nunquam infelix aut
gemmas profligaſſet, aut glandes abliguriſſet,
ſi coram facie ſua inceſſiſſét. Oblitus ſui in
Suem degeneravit. An non Tobias, ut ulula-
tus compeſceret contribulium ſuorum, qui in
pardos blaſphemando efferati videbantur, ſuum
ipſis vultum exhibuit, ratus nullo pharmaco
elui poſſe ſaniem illam, quam ſi ſe noſſent?
Nam, cùm illi excæcato Seni exprobrarent:
Tob. 2. Ubi eſt ſpes tua, pro qua ele‿moſynas, & ſepul-
18. turas faciebas ?* Commonuit oblatrantes: No-
lite ità loqui: quoniam filii Sankttorum ſimus.
Non eos conterruit flagellorum & compedum
commemoratione, ſed recordatione conditio-
nis & generis; hoc eſt, ſuum eos juſſit vul-
tum attendere, ut, cùm ſe noſſent ſideribus
comparatos, puderet eos lutum Hiri latratibus
atque blaſphemiis. Porrò quòd occaſione A-⸗
quilæ Principibus Eccleſiæ ſuggeſſi, dictum
velim & Bovi, qui, ſi ambulet coram facie
ſua, intelliget aratris ſe deſtinatum, non lau-
Religieſ: reis. Quid ergo Aulam ſubis, qui jugum Chri-
in ale ſti ab infantia trahis? Non eſt tuum, diſcep-
Bs⸗ ke vo- tare inter Optimates ſeu de Pinnaculo Tem-
a ig m. pli, ſeu de foſſa civitatis: tuum eſt de ſtiva
plicent. areadtue agere. Et bovi quidem trituranti os,
ex Præcebt legis „ alligandum non eſt. Bovi
verô in atrio Conſulum decernenti, an bellum
ſuſcipi debeat contra Jugurtham, & obſtrui
debet os, & fauces præcludi. Petrus ſi piſca-
tur, diteſcit: implet cymbam centum & quin-

Oliva

præceps agebatur, eo planè adoleſcens revo-

quaginta magnis piſcibus. Si in aulam irrum-
pat, jacturam penè fidei facit; Magiſtrum
certè proßicit. Ut enim Aquilam irriſimus
pſallentem, ità loquentem de ſcitis regnan-
tiomn bovem confpuamus;, neceſſe eſt. Cucul-
lum pratextas inter & Cchlamydes quis æquo
arim patiatur, niſi cum de Deo agit, ſua-
détque ſaccum trabeæ anteſtare? Columba,
quamvis Dilecto gratiſſima, haud tamen ad
ſolium evocatur, ſed ad rimas cavernâſque
ſaxorum. Columba mea in foraminibus peiræ.
Botrus in Vineis, Avis in ſaxo. Suus cuique
locus aſſignari debet. Columba, quamvis di-
ligatur; reponi in throno non debet. Quæ
enim inter ſaxa nidificat, pullos parturit, cu-
rules fimo niduli contaminat. Vellem à Salo-
mone diſcerent Principes Charitatem. Ametur
Bos. Non tamen debet propterea aut ephippiis
inſtrui, aut phaleris ornari, ut bellantibus
Elephantis miceatur. Trahere & ipfe poteſt
divinæ gloriæ currum, ſed ſi ambulet coram
facie ſua. Aut Arator aut Victima præſtantiſ-
ſimus habebitur, aras colendo, agros exco-
lendo. Quæ Bovis ſunt, impleat, & Leoni
non impar erit, aut commendatione aut lau-
de. Quod ſi rugire voluerit, non autem mu-
gire, riſum tenere auditum admiſſi non pote-
runt Amici. Dices, Nathanem Prophetam co-
ronando Salomoni operam impendiſſé, quæ
ſi defuiſſet, fortè Salomon non regnaſlet. Di-
xit itaque Nathan ad Bethſabee Matrem Salo-
monis: Num audiſti, qudd regnaverit Adonias
flius Hagith. Nuno ergo veni, aceipe conſi-
lium à me. En in Regia Prophetam, quem
Reginæ conſulant, ubi de Rege conſtituendo
deliberatur. Quæro, an ejus ſententiam audie-
it Bethſabee. Audivit, imô conſilio ejus con-
fecta res eſt. Nam verbis Prophetæ commo-
tus David, quod Adonias invaſerat, ſceptrum
tradidit Salomoni. Ergo ſuum debet imperium
Salomon Prophetæ? Sanè ità. Nam quùm reg-
na aut labant, aut ruunt, ſi ſuo ea Servi Do-
mini reparare conſilio poſſunt, poſſunt ſe im-

Cant⸗

3. Reg. 14

II.

Religioß
vrbibus
ſalutares.

Religioſt
au las li-
citè
magna

publicæ

rei utili-
tate ali-
quando

2 5 . requen-
miſcere Magnatum cœtibus, & Regum de- He⸗ 6
bent Aulas irrumpere. Ut veròô eos fulcimenta Zelus a-

proruentis Reipublicæ Nathani imitatione eſſe
jubeo, ita Prophetam æmulentur, qui, re-
bus imperii compoſitis, coronatéque Salomo-
ne, exceſſit & Regia, ſuum repetüt ſecretum,
nuſquam, quod ſciam, aut viſus Bethſabeæ,
aut regnanti ſud induſtriâ Filio ejus ſeu poſtu-
latis importunus, ſeu blanditiis percharus.
Quid, quod ſtabilitum à Vate Regnum non
dià ſtetit? At Dominus viſus in ſomnis Regi,
eum imbuit fapientiâ. Deſipiet. At Templum
Deo cœli molitus eft. Idolis Moabitarum de-
lubrum & aras excitabit. At Deo quàm dile-
ctus eſt! Quamprimum Deo inviſus erit.
Quid moramur? Moabitarum & idola &

nimarum
nil qua-
rat.

ſcorta urbe Templéque donavit, regnumque.

ſuum ità oppreſſit, ut à Roboame Tribus om-
ninò decem fœdiſſimà defectione deſciverint.
En quòô evaſit regnum quamvis laudatiſſimè
innixum Prophetæ. Nihil felicius Nathane;
cùm Reges arguit. Nihil ærumnoſius, cum
Reges renuntiat. Perbrevi oratione Davi-
dem, ex adultero, lachrymantem effecit. Va-
rio diuturnéque conſilio Salomonem præfecit
Iſraéli, at regnum unum in plura ſciſſum,
& uni Deo addicta Relhigio, in ſinu Moabi-
tarum, divinitatem exuit, fuperſtitione ad-
optatâà. Abſit autem, ut Nathan vatem ſanctiſſi-
mann,

le
he
fun
du

g⸗
let
ſeo
Nuna5 tit,
1. (en.
u.
Nult
Clun
ſn
tor
funen
ſbi
Pencd
neeS
uice
Vun 12 ters,
Der
lier
At cnhen

n ⸗ gimn 7
zlu Laſtit

Gn⸗
t
ms
nan-
Ucul.
Ao⸗
ſn.
umda,
den d
ſeire.
Gidren
Uunsdi
It, .
4 dal.
Ametut
pPbippis
Hennbrs
e Poreſt
t Corenn
eſtannl⸗
e.
X Leoni
art hu-
ten m-
don pote
etann c.
e, e
remn Jrlel
Adniu
ihe en ⸗
n, Cen
ſlbitvendo
lim aude.
eſts colr i,
2 CCII. 16

imperunn ,

ſalus

oinn e ii

detri Do- nen
ſulcimenta
gtone el
3 i, le⸗
e Gelon.
tſectetum,
Perhleber,
ſu olr⸗
erchards.
egnnoln ol
mnis Regn
gt Tenybnm
Pitatun Ge.
vm e.

nis er

Stromatum, Lib. III.

mum, divinéque non ſemel afflatum Spiritu,
veél latum unguem ab æquitate hac in re abſ-
ceſſiſſe impudenter ſuſpicer. Hoc duntaxat,
non ſine trepidatione, moneo; extra orbitas
viaſque ſuas vel Sidera Præclarè agendo ab ſe
optimè gefta, perverti à peſſimis non rarò do-
lere. Bos enim, quo campi & proſcinduntur,
& fœcundantur, ſi ſubducatur aratro, dedu-
catur in paſcua. Nam ſi in porticus & atria
raptetur, natabunt pavimenta lachrymis.

Beatus, qui tenebit, & allidet parvu-
los tuos ad petram. Pialm. 136. 9.

Docemur hoc loco ſceleribus occurrendum
eſſe, quæ, ut in cunis elidi poſſunt; ita, cùm
invaluerint, ne inhiberi quidem poſſunt. Flu-
minum inſtar; traſvadantur arenti peneè ve-
ſtigio,; unde profluunt, ubi progreſſione in-
tumuerint, vix navigiis tranſinittenda. Por-
r quæ de crimine dicimus, ea de criminoſis
dicta putato: qui, niſi quàm celerrime com-
peſcantur, vix compeſci poſſunt. Vinitores
peſſimi, ſi, cùm miſſos ad ſe ſervos contume-
lis obruerunt, ergaſtulis flagriſque repreſſi
fuiſſent, filium nequaquam extra vineam eje
ctum occidiſſent. Mirari non rarò ſolebam;
quam ob rem tam effusè & muneratus Phi-
nees & commendatus fuerit à Domino, quod
ſcortantem cum Moabitide Lambrim confode-
Num. 25. rit. Erit tam inſi, quàm ſemini ejus pactum Sa-
13. cerdotii ſempiternum, quia zelatus eſt pro Deo
ſuo, & expiavit ſoelus fliorum ITſrasl. Dices
nullum Deo gratius facrificium, quaàm ſuppli-
cium impurorum. Sanè: Verum jacebant paſ-
ſim cæſa in campo illo mœchorum viginti qua-
tuor millia. Quare ergo Dominus tot reorum
funere non placatur, & duorum cæde factum
ſibi ſatis teſtatur? Tria mihi occurrunt ex-
pendenda in cæde Zambris, quæ zelum Phi-
nees mirum in modum illuſtrarunt. Et primò
quidem uterque mœchorum clariſſimi erat ge-
Num. 25. neris. Zambri filius Salu, inquit Scriptura,
Dux de cognatione & tribu Simeonis. Porrò mu-
lier Madianitis, quæ pariter interfetcta eſt, vo-
Juſtitia cabatur Coxbi filia Sur, principis nobiliſſimi Ma-
*s* om- dianitarum. Quis autem neſciat Deo ideò cha-
ib5u. rius ſupplicium de Principibus ſumptum, quia

SeVeri-
tas.
Priscißiis

obſtanali.

& rarius. Fortè unus cecidit inter Principes

Zambri adulterii tantàm reus. Secunda ratio,
quæ audaciam percuſloris coronavit, ea eſt;»
quòd cæſis viginti quatuor millibus, nec duo-
bus, & Principibus quidem Phinees pepercit.
Pudet nos, tædétque funeribus funera cumu-
lare; cumque plurimos damnaverimus, pleriſ-
que ignoſcimus, ne Juſtitia videri incipiat ſæ-
viendi libido. Laſſantur & ſecures, nec pug-
nando ſolum, verum etiam feriendo fatiga-
mur. Equidem quod Deus ex clementia præ-
ftitit, Davide ſupplicante, nos ex inertia non
raròô, nullo deprecatore, præſtamus. Nam
chm triduum lues eſſet graſſatura, vix paucis
elapſis horis, enſem ſuum Angelus Domini in
vaginam recondidit, cùm ſtraviſlet virorum
atque mulierum ad ſeptuaginta millia. Tribus
diebus erit peſtilentia in terrz tua. De mane iſ-
que ad tempus conſtitutum, morizi ſunt de populo
leptuaginta millia virorum. Cüumque etendiſſet
manumn ſitam Angelus Domini ſuper Jeruſalem,
ut diſperderet edm, miſerius eſt Dominzs ſuper
aMliéliene, & ait Angelo percutienti populum:
Jußicit: nunc contine manum tuam. En imago
7

Severi-
tas.

2. Reg. 13.

28

163
inertiæ noſtræ divinæ miſericordiæ fucata, imò
perionata coloribus.
poſlumus, triduum ſævituri. Statim faſces
adſtringuntur: ſtatim fuſus latrunculi cruor
igneam romphæam retundit, extinguitque-
Confoſſo Abſalone Joab unius cruoreè ſatur,
tubis inhibuit cohortes, ne rebelles inſeque-
rentur. Cucuterunt decem juvenes armigeri
Joah, & bercutientes inter fecerunt gum. Cecinit
auttém Joab buccind, & retinuit populum, ne
perſequeretur fugientem Iſrael, volens parcere
weultitudini. Ergone palpitantem adoleicentem

Nec unum diem ferire

2. Reg;
19. 16

confodiendo viri decem itaà laſlati ſunt, ut ex

innumeris rebellibus ne unus quidem cædere-
tur? Quam citò ſeveritas elangueſcit! Qui
ſanguinis in tantum ſitiens fuit, ut, contra Re-
gis edictum, regium perpotaverit cruorem
pendentis & quercu adoleſcentis: ità perpaucis
ſtillicidiis ſitin omnem reſtinctam ſeniit, ut
nec calonis fundi ſanguinem paſſus ſit. Nec

abſimilis Joabo undecim fuere tribus, cum in

ultionem patrati ſtupri, & violotæ à viris
Gabaa uxoris Levitæ unius, univerſain tribum
deleverunt, ſexcentis duntaxat exceptis, qui
in Remnon fugàâ ſeſe receperant. Juraverunt
Klii Wrarl in Maſpha, & dixerunt: Nullus no-
Rrum dabit ſiliis Benjamin de filiabus ſuis uxo-
vem. Vix und elapsà die, pœnituit eos ſeveri-
tatis. Ductique pœnitentia ſilii Iſrazl ſuper fra-
tre ſuo Benjamin, cœperunt dicere: Ahlata eſt
tribus una de Iſraël, unde uxores accipient 2
Quid plura? Expugnarunt, & devaſtarunt
Jabes Galaad, ut direptas inde virgines miſe-
ris illis Benjamini reliquiis nuptui darent. Ra-
ra eſt in ſeveritate Conſtantia. Ut enim non
diu colum fulgurat, raréque fulminat: Itaà
non diuturnus æquitatis horror eſſe conſuevit:
cumque ſemeſtris interdum tranquilli cœli ſe-
remitas ſit, cœli nubilum vix diurnum eſt. Er-
go Phinees coronetur, qui, tantam poſt ſtra-
gem;, cùm duo peccaſſent, ambos interfecit.
Pudeat languidiores faſces eſſe, quàm falces.
Nam hæ quotquot erupiſſe ſpuria vitulamina
deprehendunt in vite, amputant: & palmites,
ſi ſylveſcant omnes, om nes abſcindunt. IIli ve-
r uno aut altero ex latronibus percuſſis, ti-
ment; ne nullus ſuperſit, qui excidium humani
generis reparet. Non itaà Dominus, qui Pen-
tapolim ſic pluvio demerſit ſulphure, ut om-
nes intérierint. Non itaà Dominus, qui ità Pha-
raonem cum curribus & equitibus hauriendum
undis objecit, ut nec tantæ cladis nuntius ſuper-

Judie. 212
1.

Judic. 2 r.

.

e veritas
ι lus
obſer van⸗
tis dura-
re debent⸗

fuerit. Tertia demum ratio, ob quam Phinees

palmam retulit, eam dixerim, quòd non in eos
ſævierit qui peccaverant, ſed qui peccabant.
Ingens ſtrages occiſorum? Verùm moœchati e-
rant. Lambri & Cozbi in lupanari mactati ſunt.
Ideò coronatus Phinees. Ideo David exclamat.

Beatiis, qui allidet parviulos tatos ad petram. Pſaler36

Naſcentem iniquitatem perdas neceſſe eſt, non
ſeneſcentem. Non tam reſert, quàm ſævias,
quaàm quando ſævias. Ut enim bis dat, qui
citò dat: ita ſupplicii opportunitas nunquam
reum obtruncat, quin Principem coronet. Bis
Chriftus flagellum in impios intendit, ſed pec-
cantes. Neque enim eos, qui Templum de-
honeſtarant, ſed eos, quorum mercimoniis in

9.

ſpeluncam vertebatur, ejecit, ceciditque. Ac- r. Machs
ceſſit quidam Judæus in omnium oculis ſacrifica- 2. 24.

re idolis. Et vidit Mathathias, & doluit, &
contremuerunt renes ejus, & accenſus eſt fſuror

ejus ſecundum judiciunz legis, & inſiliens truci- Mathar

4 davit

1 iAr,

164
davit eum ſuper aram. Procul dubio odoratus
eſt Dominus odorem ſuavitatis. Neque enim
aut Noë victimas, aut Abrahæ hoftias, aut
libamenta Melchiſedechi cum ſacrificio contu-
lerim Mathathiæ, cujus eo gratius holocau-
ſtum, quò nocentior, & magis inviſa victima-
En non dilatam vindictam! Ubi immolabat,
ibi immolatus eſt. Dices has véteris fuiſſe

“ 5. Legis Carnificinas. Imòô novi Teſtamenti non
antiquanda exempla ſunt. An non Ananias &
Sapphira ibi, loquente Petro, periere, ubi
corraſam pecuniam obtulerant. Ut autem in-
telligas, non obfuiſſe, ſed mirum in modum
profuiſſe Eccleſiæ tantam illam opportunita-
tem præcocis ſupplici; Exinde (ut ibi Lu-
cas teſtatur) & prodigiorum copia major, &
accedentium ad Eccleſiam ſeges uberior, &
. initiatorum cautior pietas. Audi: Et factus
Tbid. 11. eſt timor magnus in univerſa Eccleſia. Per ma-
nus autem s olaee hebant ſigna & prodigia
Excom. Wiulta in plebe. Magis autem augebutur cre-
muniea- dentium in Domino multitudo virorum, ac mu-
zio infli- lierum. Quot manipuli, ex quo duorum ca-
genda, daverum ſanie impinguatus eſt ager Eccleſiæ!
ded jnſiè. Planè exclamare compellor: uberiorem ſpecta-
vit tunc Coœnaculum Fidei meſſem filiorum
& miraculorum Ananiæ ſupplicio, quàm ſa-
Seama- crificio Petri. Et quamvis nemo non ſciat gra-
Is aias, tiarum Ccataractas Chriſti funere patuiſſe: pla-

wi exter- Cuit tamen Deo perditorum exterminio eam;
minanda. quam ſuo funere, ipfſe ſeverat, meſſem ma-
tureſcere. Equidem effeminata,; & vana tre-
pidatio eſt, ſi diſſolvendam timeamus Eccle-
ſiam, quoties produxerimus enſem. Nuſquam
populus aut murmuravit;, aut inſurrexit in
Moyſem cùm in eum ad internecionem penè

erer: multitudinis umveriæ deſæviit. Modò enim
Eecleſia- viginti quatuor millia cæſa ſunt, quòd ini-
hties lu- tiati ſint Beelphegor. Modè ad triginta mil-

riſdictio. lia trucidata ſunt, ut aurei vituli ſcelus ex-
piaretur. Natantibus non jam pavimentis, ſed
agris, littoribuſque cruore, nemo rebellavit.
Unde ergo ſeditionum initia, & fomenta?
Audi ducentos, & quinquaginta proceres Sy-
nagogæ. Cum ſtetiſſent adverſum Moyſen &
Num. 16. Aaron, dixerunt: Sßzciat nobis, quia omnis
3. multitudo Sanctorum eſt, & in ipſis eſt Dominus.
Cur elevamini ſuper populum Domini? Malè
quidem ac planè ſcejleſtiſſimè, ſed hominum
more. Non ſupplicii ſecures, ſed Imperii Faſ-
ces ſeditionum ſemina fuere. Non ſtillantes

E ,, cruore gladios vulgus faſtidiit, ſed ornamen-
Eeclaſta.- to dominantium invidit. Non odit, quòd ſi-
ſiei hare? lios ſuos à te jugulatos intueatur: odit, quòd
evehant in ſocietatem Præfecturæ admifſus à te ſit,
afines. non ſenior, ſed propinquior. Quod ſi vel

Aaron livorem excitat, ſi tollatur in altum,
quòd frater ſit; Quæ, rogo, invwidentiæ tem-
peſtas inſamiet, ſi & frater ſit, & Aaron non
ſit? Imô ſi Balaam ſit, nec frater ſit? Ser-
vorum ſola interdum aut aſſentatio, aut dex-
teritas eripit probatiſſimis bravium, & currum
evertit in ſtadio Magiſtratuum. O ſi hic quo-
que Aſina loqui poſſet! Haud ego hujuſmo-
di probris fidem præſto. Doleo tamen olim
in vulgus ſparſa, quæ ego & invitus audivi,
& libens prætereo, cum præſertim falſiſſima

Dignitas
cisi defe-
renda.

aut velim ea; aut etiam putem. Quod pro

me facit, illud eſt, non timendos tumultus
eſſe, quòd perditos perdideris, ſed quòd un-
