tus, ais? Ne perparum quidem exſugere po-

tuerunt ex illo ſermone Domini tam vulgari

evolutéôque. Audi. Ecce aſcendimus Hieroſoly-
mam, & conſummabuntur omnia, quæ ſeripta
Jſunt per Frophetas de filio hominis: tradetur
enim Gentibus, & illudetun, & flagellabitur,
& conſpuetur, & poſtquam Ragellaverint, oc-
cident eum: & tertiäâ die reſirget. Et ipſi nihil
bhorum intellexerunt, & erat verbum iſtud abſ-
conditum ab eis, & non intelligebant, quæ di-
cebantur. Et quid egere ſublato jam Domino,
tam rudes in Palæſtina Diſcipuli? Sacramen-
tis eam, arcaniſque imbuèêre, non habitis tan-
tum orationibus, ſed datis etiam ad Judæos,
Gentéſque literis. In omnem terram exivit
ſonus eorum, & in fines orbis terræ verba eorum.
Triumphavere de Philoſophis, de Senatori-
bus, de Regibus. Crucem Labaris prætulere.
Quæ Petrus non intellexerat, docente Chriſto,
Crucis funeriſque myſteria, ea mox Judæis,
Ethnmiciſque difſeruit mirâ eloqui, ſapientiæ-
que ubertate. Et unde tanta interpretandi pe-
ritia in iis, quos tanta ediſcendi caligo obrue-
bat ? Nimirum, quum audirent docentem
JESUM, modèô ſpicas vellebant, modò co-
Phinos farciebant, modò coœnabant cum Pha-
riſæis, modô epulabantur cum Martha. Vide-
bant occurrentes ſibi Regulos, Centuriones
obſequentes, effuſa alabaſtra, direptos ex ar-
boribus ramos. Inter proſperioris delicias for-
tunæ Chriſtum noſcere inhibebantur. At ubi
Simeonis eos enſis tranſverberavit: territi,
exſibilati, cæſi, tum enimvero non intellexere

tantùm JESUM, ſed eum ipſis quoque carni-

ficibus colendum inſinuarunt. E conclavi,
quò eum metus recondiderat, ſeſe proripuit
Petrus, cùm horâ diei tertiã tanta de Chriſti
divinitate tam divinè Hieroſolymis peroravit.
Meritò proinde à Chryſologo dicebatur,
vapulando Paulum, non cædendo, Præcep-
torem ſeſe mortalibus præbuiſſe. Miramur
autem nihil in felicitate Apoſtolos didiciſſe,
qui tanta inter adverſa docuere noſtræ fidei
Sacramenta? Ipſam video Matrem hebeſcere
Sapientiæ, quamdiù filii laureis præpollebat.
Et ait ad illos: Quid eſt, quod me quærebatis
Neſciebatis, quia in his, quæ Patris mei ſunt,
oportet me eſe ? Et ipſi non intellexerunt verbum,
Tuod loquutts eſt ad eos. Dices, hebetes pro-
Ppterea fuiſſe Diſcipulos ediſcendis haurien-
diſque Chriſti arcanis, quòd è cymba tranſiiſ-
ſent ad palæſtram divimitatis. Rarum autem,
arduumque fœdus Academiæ & Littoris, vo-
luminum & remorum, tranſtri & exe-
dræ? Quis enim ſcalmum convertat in ſty-
lum? Quis cudat papyrum & reti? Quis ha-

mos remolliat in ceras? Vix licet ex piſcato-

re Philoſophum dedolare. Non ergo caruiſſe
gladiis, ſed excipulis ſtuduiſſe, Apoſtolis ob-

fuit, quo minùs JESUM & diſcerent & noſ-

Qan. I. I.

cerent. Adeamus Sponſæ limen, cujus vox pri-
ma fuit; Oſculetur me oſeulo oris ſui. Hæc in-
tuendo, noſcendéque Dilecto nunquam non
inhæſerat. Attamen vix eum pernoſcebat. Si-
quidem etiam blanditura Botrum eum „ aut
Myrrham „ aut Malum ſalutabat. Nihil de ocu-
lis ejus præfata, mhil de labiis interfata, loquuta

de ejus dextera nihil. Mox in ejus ità laudes
erumpit, ut, quæ præſentem ſibi Sponſum
vix dixerat Botryonem Cypri, aut Sylvæ
Malum, abſentem eum auro, gemmiſque ex-
Pingat, effingâtque. Dilectus meus, inquit,
candidus & rubicundus. Caput ejus aurum op-
timum, comæ capitis ejus ſicut elatæ balmarum.
Oculi ejus ſicut Columbæ. Genæ illius ſicut A-
reolæ. Labia ejus Lilia. MWanus aureæ plenæ hya-
cinthis. Venter eburneus diſtinétus Saphyris. Sat
eſt; fodinas enim Indorum exhauſiſti, & exi-
naniſti Phiſonem carbunculis, ut tuum nobis
Dilectum exprimeres. Quo, rogo, præcepto-
re, de Verbo tanta repentè didiciſti? An hic
ille botrus eſt Cypri? Qua in ſchola te amor
tantis imbuit Sacramentis? Furor, non me A-
mor edocuit. Non Præceptores interpretando,
ſed ſæviendo Lictores Dilecti me mei præco-
nia;, laudéſque docuere. Haſtis, non præcep-
tis notionem debeo Dei mei. In livore didici,
quæ in torque armilliſque neſciebam. Percußſe-
runt me, & vulneraverunt me: tulerunt pallium
meum mihi cuſtodes murorum. Cruore illa ſuo,
ſaniéque exaratam ſibi ſtylo ferreo Sponſi ſui
Theologiam excepit. Ideéque David excla-
mat. Diſciplina tua, ipſa me docebit. Quæ non
didicerat in thure, neque hauſerat ex Arca,
informandum ſe iis fugâ, latebriſque ſperabat.
Plus eum Abſalonis ſica imbuit, quàm batil-
lIum Samuelis. Idee Lex ſcripta eſt inter to-
nitrua. Loquutus ideò Deus ad Jobum fertur
de turbine. Ideò denique noſcendam ſeſe pri-
muùm Divinitas Moyſi præbuit è& medio ignis
in rubo. Quem etiam, ut aptiorem redderet
arcanorum, & calceis exuit, & angue con-
ſternavit. Vide quanta ſit divinæ durities Aca-
demiæ! Deus docet è rubo: Moyſes excalcea-
tur, ut audiat. Magiſter ardet in flamma: diſ-
cipulus præ ſerpente cohorreſcit. Nonne Do-
minus de navicula docebat turbas: ut mone-
remur nullum eſſe fundendæ Sapientiæ ly-
cæum accommodatius, quàm foœtum concuſ-
ſumque tempeſtatibus æquor? Deſtinatus à
Deo Jonas eſt evulgandæ pœnitentiæ. Sed
quamdiù in Navi fuit, ſtertere potuit, non pro-
phetare. Monſtro abditus prophetavit, emiſ-
ſüſque in littus, quam hauſiſſet notitiam Nu-
minis in naufragio, teſtatus eſt, quando trium
dierum urbem und, eâque breviſſimâ periodo
traduxit ad luctum à luxu. Nimirum Deum
noſcimus, enſe melius, quàm calamo. Habet,
inquit, in veſtimento & in femore ſuo ſeriptum,
Rex Regum, & Dominus Dominantium. Et
quare dignitatis ſuæ non fronte elogium præ-
tulit, aut certè pectore? Geſtarentur ſanè di-
ghniùs regii characteres aut & collo penduli, aut
annulis, digitôque inſculpti. Nimirum ſtellas
Chriſtus manu præferebat & hyacinthos. Suc-

Can. 5.
II.

Can. 5.720

Pſal. 177
37.

Exod. 19.

ob. 28.
Exod. 3.

Luc. 5.

Jon. 2.

Apoc. 19
16.

cinctum verò femur acinace oſtentabat. Accin- Pſ. 44

gere gladio tuo ſuper femur tuum, potentiſſime.
Ibi ergo indicatoriæ divinitatis ac Regni emi-
cant literæ, ubi ferrum perſtat ad vulnus. Vi-
den' ut ſcribatur non ſidere ſcientia divinita-
tis, ſed in gladio; ut moneamur, plagꝗ me-
lius, quàm luce, fore ut imbuamur ſcienti
divinitatis. Ergo ibi Rex Chriſtus infſcribi-
tur, unde pendere ſicam cum Davide ſuſpe-
ximus, non tantùm ut diſcamus ſeveritate fir-
mius, quàm luxu Regum jubar emicare: ibi
ſiquidem Rex, Dominuſque renunciaris, ubi
ferrum minatur, graſſaturque : verùm e-
tiam ut deſcribi elogia Domini ſciamus, feli-
C 4 cius

4

Severisas

Luxuss

22 Oliva

ciùs enſe, quàm arundine. Paulus propterea
Virgas primum ſuas, lapides, & naufragia Co-
rinthiis exeruit, tum raptum ſe ſcripfſit in cœ-
li gymnaſia, ubi ineffabilibus eſt informatus

11 Cor. arcanis. ITer virgis cœſus ſum, ſemel lapidatus
ſum, ter naufragium feci. Raptum exinde ſe
ait in tertium coœlum. Nio hujuſmodi hominem,
quoniam raptus eſt in paradiſum : & audivit
2, Cor. arcana verba, quæ non licet homini loqui. Et
12.4. quänam ille invectus eſt rhedà? Sportà Da-

maſcenà. Nam cùm ſe demiflum è& muro Da-
malci deſcripſiſſet, mox in cœlum ſubſilüſſe
ſe dixit. Exicendendo ſiquidem aſcendit, &
quòô magis periecutionis furore premebatur,
eò altiùs ferebatur ad exedram Sapientiæ. Com-
Plal. 652. Pede, quaſi pinnis convolabat in arcana. Quid?
Nonne David in terra deſerta,; & invia,; &
inaquoſa conſtitit, ut videret virtutem Do-
mimi, & gloriam ejus? Videbis Ezechieli pa-
tere, Leones inter & turbines, divinitatem.
Quam praæceſſiſſe quoque didicimus ex Elia
Ezech. I. tum ignem, tum etiam tempeſtatem. Vidi,
4. & ecce ventus turbinis veniebat ab Aquilone:
& nubes magna, & ignis involvens, &c. Hac
viſio ſimilitudinis gloriæ Domini, & vidi, &
audivi vocem loquentig. Quis non intelligat è
tanto procellæ, incendiique terrore, quo ad
Dei alloquium initiatur Ezechiel, nihil eſſe
aptius enodandis ſanctioris Philoſophiæ arca-
nis, quàam duritiem, ſævitiémque flamma-
rum? Eliam veròô ignis circumſtetit & tem-
peſtas, ut Deo frui poſſet. Nta coram Domi-
no: Et ecce Dominus tranſit, & Siritus gran-
dis, & fortis, ſubvertens montes & conterens
petras ante Dominum. Dubitas etiamnum,
Simeonis gladium, non tam enſem, quam
clavim fuiſſé, quàâ colum Virgim recludere-
tur? Caſtigaſti me, & eruditus ſum. inquit Je-
remias. Ergo Virga plumeſcit in calamum.
Ergo vulnus palleſcit in chartam. Ergo liber,
non livor eſt, qui plagam ambit. In ictu o-
culi ea didicit latro, quæ non tunc tam ple-
nè intellexerat, triennii magiſterio, tum Joan-
nes tum Petrus. Nimirum docebatur Sapien-
tiam Dei inter clavos e ligno. Citèò proficit
Sapientia, quam non corollæ enervant, ſed
roborant funes malleique. Fruſtra proinde Sa-
PpPientiam in otio lectuli tenere Sponſa ſate-
git, quam prope cataphractos duntaxat licet
amplezari. Paululim cum pertranſiſſem es,
inveni, quem diligit anima mea. Ergo non
culcitras inſidet, ſed haſtis incumbit Patris
Verbum & Candor. Tu verò quum audis ad
petras evocari Columbam & cavernas; non-
ne luce clarius intueris, in duritie frui nos
Canz. tantùm poſſe Sapientiã, quæ Deus eſt? Co-
13.* lumba mea in fſoraminibus petræ, in caverna
maceriæ. Salomon numquid Dei Sapientiam
non hauſit in lectulo, inquies? Ita eſt, ſed
ſtratum diſpice, quo modo non lemniſcis ni-
Oan: 3.6. teat, ſed ſicis inhorreſcat. En lectulum Salomo-
nis ſexaginta fortes ambiunt, omnes tenentes
gladios. An tibi otiari videtur. Princeps in ſtra-
to ſuo; qui ne tum quidem à pharetris feria-
tur, quum dormit? Labitur & Cœlo Sapien-
tia, l pertæſo ebur throni, ſed throni gla-
diis teliſque implicato. Tela, inquam, non
telas Sapientia adamavit in ſtrato. Vel Manaſ-
ſes, Regum iniquiſſimus, pro palæſtra nactus
eſt ergaſtulum Babylone. Incurvatus ſum mul-
to vinculo ferreo, & non eſt reſpiratio mihi.
Domine, qui ligaſti mare verbo pracepti tui.

Ezech.

2. I⸗

6⸗ Reg.

19. 12⸗

Jerem.
31.18.

2½ Par.
36: 23:

Quæ non didicerat in Templo, ea didicit in
cavea. Verùm is fuerat Hieroſolymis Prophe-
tiæ vel tinnitu in Dei notitiam erectus. Enu-
tritum ſtupeo Nabuchodonoſorem in ſuperſti-
tionis fimo, poſt actam cum feris vitam, præ-
conem evaſiſſe divinitatis. Igitur ſenſus meus Dan, 4.
redditus eſt mihi: Aliiſſimo benedixi „ & vi- 31.
ventem in ſempiternum laudavi. Lyrannis quo-.
que patet Divinitas, ſi pecudum villis purpu-
ram infuſcent, ſi thronum ſtabulo commu-
tent. Videbatur fœnum ut bos concerpfiſſe
Nabuchodonoſor, ſed revera thus legerat in
paſcuis: unguéſque erroni ſuccrevere, ut fi-
des lyræ ſuæ in Dei laudes certius commove-
ret. Quam è& Sidrac Miſac & Abdenago de
Deo cognitionem non hauſerat, eam inter
pecudes percepit: quò nemo dubitaret calami-
tatem edocendis mortalibus quàm Philoſophi-
am, quâmque Prophetiam eſſe, non modò
in Eremo, verùm etiam in Regia, aptiorem.
Miraris autem noſſe nos Deum inter vulnera,
qui vix à Deo ſine ferro dignoſcimur. Nunc
cognovi, inquit ad Abrahamum Angelus, quod
timeas Deum. Nunc, id eſt, non quùm bu-
tyrum nobis appoſuiſti, diverſantibus apud te:
ſed quum ad cædem te unigeniti comparaſti.
Ferri te prodidit fulgor: quique latebas in
meridie, ad occaſum Klii felicius effulſiſti. Er-
go inter adverſa & Deum noſcimus, & di-
gnoſcimur à cœleſtibus.

Ortuſque eſt ei ſtatim ſol, poſtquam tranſ-
greſſus eſt Phanuel: ipfſe verò olaudi-
cabat pede. Gen. 32. 31.

Gen. 22.
12. .

Quamdiu luctabatur cum Angelo, non Dei pre-
claudicavit, femur licéèt ejus emarcuiſſet atta- ſentia.
ctu pugilis. Ubi verò benedictione impertivit Religionis
eum Angelus, luxque illum perfudit, tum e- Pe leckios
nimverò luce ubertatéque opimum vidimus prodeſt.
claudicare, non tam injurià femoris debilita-
tus, quàm palmæ laureæque depreſſus fauſti-
tate. Dices, robur illum debuiſſe ſuum Dei S. acez.
domui: ſiquidem quamdiù moratus eſt in Pha-
nuel, ubi Deus ſpectatur, nec allidi potuit,
nec claudicare. Quo ex loco digreſſus captum
ſe pede mox ſenlit: Ut ſcias tamdiu te fore Apoſtata:
ſanum, quamdiù Deum ſpecçctaturus moratus
fueris in Phanuel. Ergo plus locus prodeſt, Oratio
quàm corona. ICtum, & jactatum claudicaſſe sege
in arena Ifraslem non ſcimus: quem victorem ſja Roma-
nemo non videt fluctuare, digreſſum è& loco na;
ſeſe Numinis oſtentantis. Poſtquam tranſoreſ- Religionis
ſus eſt Phanuel: ipſe claudicabat pede. Reſiſte munia
proinde, ſi ſapis, in Phanuel, ubi te umbra viliora.
præſtat incolumem, quem digreſſum fulgor
illicè affiget. Non enim vulnere claudicavit „n;
. gnitas
Jacob, ſed luce. Orto ille Sole crus trahere i, indi-
cœpit, quem ictum quidem fatemur in Pha- gauo.
nuel, ſed debilem non fatemur. Qui ſis, Sol
enimveròô indicabit. Quamdiù enim moraris in
Phanuel, umbrâ debilitas occulitur tua. Ubi
verò progrediêris in Solem, deprehendéêre.
Verùm hac de re aliàas. Libet interim expen-
dere, cur victor & promotus & fulgidus Ja-
cob claudicet, qui nec fugâ claudicavit nec
luctàâ. Niſi fallor, ſanioris eſt mentis Dei plus
rores reformidare, quàm fulgura. Fulgura ſi-
quidem vertuntur in pluviam: at rores non „ej gene
rarò concreſcunt in rubos, aut etiam degene- feia eti⸗
rant in rubetas. Dei beneficia expaveſco, non menda.

flagella.

„0
De

ti⸗

1

errn
loni,
ſin,
1 in,

.

enn

eifre⸗
ntin
Helgins
ech
Lous
is

hel

.

Hetns

n
gti
,Hle
1Nins
4
Nllzird
1i
Uint

Dpes
1 e⸗
.

Dil
fei⸗
ertt

Stromatum, Lib. I.

Felieizas Hlagella. His erudior; illis, niſi utar ad obſe-

noxia. quium largitoris „ paror ad ſtragem. Quid
Deſola- Manna ſapidius? Quid ea munificentius ad
tiones.

hominum illecebram confici potuit? V. ideas ex
ea tamen modo vermes ebullire, modò igne-
Manna. re angues. Si te ill ingurgites, quicquid men-
ſuram excedit, ſanies, non cibus eſt. Si te ve-
r illius interdum tædeat, à ſerpentibus diſ-
cerpêre. Paſſlus utrumque ſupplicium Iſrael
eſt, modò Mannæ cupidior, modô Mannam
pertæſus. Seu cupiditate labores, ſeu faſtidio,
obnoxius poœnæ es. En leges beneficii duriores!
Si murmures de duplicato onere, non plecte-
ris. Si de illecebra obloquare, intercidis. Ete-
nim oppreſſi à Pharaone Iſraélitæ Aaronem
Moyſemque allatravere: Videat Dominus „ G
judicet quoniam fœtere feciſtis odorem noſtrum
coram Pharaone. Quâ tumultuantis querimonid
populi nec Legiſlator excanduit, nec Deus
Num. 21. commotus eſt. Anima noſtra jam nauſeat ſaper
6. ibo iſßo leviſimo. Quamobrem miſit Dominus in
populum ignitos ſerpentes. Audacids queſtus eſt
in Egypto populus, quàm in Edom. Et hic
tamen ob murmur interit: ibi ne ob vocifera-
Pecesta tionem quidem percellitur. Nimirum ibi atte-
Islieinm rebatur, hic paſcitur. Suas commorderi virgas
& magnz non *grè Dominus tulit, qui delicias ſperni
„ ſuas paillus non eſt. Itaque annonæ faſtidium
Eee leſta, Morſu ultus eſt & veneno. Depreſſionis impa-
Kiei G tientiam novis ſignis demulſit. Adeò timeri
Reges mi- Numen debet indulgens, non ſæviens. Licet
enim ſine pœna contra ſtimulum calcitrare:
non autem licet faſtidire delicias ſine funere.
sze-r Quivis nævus in beneficio, vulnere, funeré-
s que curatur. In ærumna clamor, hymnus re-
neceſſaria putatur, non murmur. Occidére ſervos Patris
Ea ren familias tum vinitores „ tum convivæ. Sed
Seve,izas Féatus non imparis diſpar omminò exitium eſt.
majerſi: Nam, jugulatis ſervis, non lictores, ſed fi-
zes, lium ablegat ad agricolas. Cæſis nuciis, non
minor in ſequeſtrum, ſed cohortem immittit, quàâ urbs
ae" deleatur ingratorum. Audi: Et agricolæ, ap-
hee en brehenſis lervis ejus, alium ceciderunt, alium
zibus. ocâderunt, alium verò lapidaverunt. Iterum mi-
Corf⸗ſſar- ſit alios ſervos plures prioribus: & fecerunt il-
ii blandi Iis ſimiliter. Noviſimè autem miſit ad eos ſe-
Ve ern . Vum um dicene: Verebuntur Rlium meum.
non ecunm Ubi veroô de invitatis eſt ſermo, duriùs Mat-
Potenti- thæus agit. Tenuerunt ſervos ejus, & contume-
bas.. liis affectos, occiderunt. Adeſte famuli; ſed non
Matth. armemini. Nam ſi agricolas, cæſis famulis,
eti 12, novis nunciis demulſit: quis dubitet homicidas
7. iteratis legatorum blanditiis leniendos? Verùm
nuſquam ſervi adſunt. Miles, pro nunciis, ac-
citur. Rex autem, inquit, cuùm audiſſet, ira-
tus eſt: & miſſis exercitibus ſuis, perdidit homi-
cidas illos, & eivitatem illorum ſuccendit. Quæ
tanta ſuppliciorum imparitas in tanta crimi-
num paritate! Hi ſemel ſæviere, & mox cæ-
duntur. Bis illi bacchati erant in ſervos, &
pro lictore filium intuentur. Nimirum ab A-
gricolis exacturi pecunias acceſſerant ſervi: Ad
invitatos autem accurrerant, non ut eos ære
multarent, ſed ut illis delicias obtruderent. Er-
go, contumelia quæ vectigal bipaliumque e-
PFeccata merſit, pœnam penè evadit. Quæ verò patinis
Wt,. deſtinata contumacia eſt, cruore tantum ferréô-
felieium due deletur. Adeò idem aſpis, ſi & rubo erep-
graviora. tet, vel dimittitur, vel palpatur: premitur ve-
rò & calcatur, ſi proſiliat & roſa. En cædes mi-
ſeris remittitur, felicibus opprobratur. Ad eos
hæres, ut mitigentur, ad hos cohors emittitur,

Exod. 5.
21.

in Feli

33

ut evertantur. Vereamur proinde nos non coœ-
li fulgura, ſed Iridem. Et quare putas tam
durè increpitum Cham, vix irriſionis manife-
ſtum? Num eo Nembroth innocentior? Num
Tubal, quàm Cham prudentior? Haud gran-
de piaculum, deriſiſle Senem, vino ſomnô-
que ſupinatum. Sed ſervatum à Mundi natu-
ræ* ue naufragio Juvenem procacem eſle po-
tuiſſe, ſcelus eſt. Maledictus Cbanaan, ſer- Gen. 9
vus ſervoerum erit fratribus ſuis. Hinc eſt, quod as.
Nathan Davidem reum adulterii & Ccædis ter-
iturus, non laqueis, non ſecuribus, non mon-
ſtris vallavit, ſed eum laureis, oleo, ſceptrô-
que circumdedit; quò ſciret, deſperatiorem ſi-
bi poœnam impendere;, quèô illa non per ærum-
nas, ſed per fortunas ad ſe erat trajicienda. Fu-
rit Ira Numinis, quùm eſt ultura ſcelus non
calamitatum ſtimulo, ſed munerum illecebrâ
patratum. Ego unxi te in Regem, & dedi tibi *: Reg.
domum Domini tui, dedique tibi domum Iſrazl ¹*: 7:
& Juda. Quare ergo contempſiſti verbum Do-=
mini, ut faceres malum in conſpelctu meo?s Quam
ob rem non recedet gladius de domo tua uſque
in ſempiternumn, eò quòd deſpexeris me. Atqui
Dosg Idumæus, und die viros trucidavit oc- I. Reg.
toginta quinque veſtitos Ephod. Nec ei tamen 32.: 18.
ſecurim videmus impactam „ ut ſtirps ejus ex-
cidatur. Dices contumeliam graviorem habe- Irriſores
ri cæde, ideéôque puniri Idumæum mitius, & Perſe-
quàm Davidem. IIle ſiquidem jugulavit Sa- wοrà0ρ⁰
cerdotes, hic militem dedecoravit. Nam & Brerigte
gladius non ideò ſæviturus prædicitur, quòd fanende.
Urinam occidiſſet, ſed quòd David uxorem
Uriæ defloraſſet. Eo quod deſpexeris me, & tu-
leris uxorem Uriæ Hethæi, ut eſſet uxor tua.
Quis enim neſciat, pati nos æquias plagam, Laxurie.
quam probrum? Nam mori, hominis eſt. Ab-
jecti eſt, hircum eſſe, non militem. Dices li-
bidinem apud candorem æternæ vitæ dirioris
eſſe piaculi maculam, quam homicidium. Sævi-
tum proinde in Davidem raptorem ſœminæ,
diſſimulatà quodammodò Idumæi Satellitis cæ-
de. Nam & Davidi adactus enſis in genus eſt,
admotuſque aries domui ejus quatiendæ, non
tam jugulati flagitio Uriæ, quam abductæ libi-
dine Bethſabeæ. Verùm ego mifſüm cenſuerim
Doëg atrocioris reum cædis, David verò u-
nius compertum criminis damnatum, quòd hic
ſceptro, ille pedo mumiretur. Rex ſiquidem
David erat, at Princeps Paſtorum, id eſt,
Doëg Opilio. Ergo qui muneribus cohoneſta-
tus à Deo peccavit in beneficum, ſupplicium
evadere non potuit. Sponſam intuere cæſam,
nudatâmque. Vulneraverunt me, tulerunt pal- Can. 5.7.
lium meum mihi cuſtodes murorum. An illa pu-
doris lilia decuſſerat? Scilicet. Honeſtiſſima e-
rat fœminarum. Sed enim accedentem ad ſe
Sponſum repulerat. Ingrata beneficio intur reos
coacervatur, & cæditur. Nihil enim timen-
dum æquè in Sponſo eſt, quàm humanitas, quæ
impunè contemni non poteſt. Nonne vides, nu-
ptiali non comptum veſte in tenebras abripi?
Nimirum inter patinas, dapéique peccarat. Ni-
hil autem mimmum eſt, ſi Dei beneficentiæ
injurius deprehendare. Adam ideò addici ſup- Mat. 22.

plicio potuit unius morſu pomi, quòd illud "I.

in paradiſo libaſſet. Inde ſede ſiquidem bea-
titatis quicquid contra legem agas, lethale eſt.
Nefas enim eſt, vel pomum libaſſe, ubi &
veſci tot lignis licuit, & dominari Adam
potuit Animantibus, Avibuſque] univerſis.

Ex omni ligno paradiſi comede. De ligno Gen. 2.

autem ¹7.

Iſa. 1. 3.

3. Reg.

10. 27.

3. Reg.

II. I.

Lſai.2,9.

3. Reg⸗
14. 7

Correctio
libera.

SsveritaAs

Concio

Rorida.

34

autem ſcientiæ ne comedas. In quacunque enim
die comederis ex eo, morte morieris. Pomum fu-
nere luetur? Cur? inquies. Quia ſita eſt in pa-
radiſo Arbor. Tot autem deliciis vallatum ho-
minem quivis nævus non denigrat, ſed detur-
pat. Filios enutrivi & exaltavi: Lpſi autem ſpre-
verunt me. En qua excandeſcat flammà fulgur
Numinis ſævientis! Enutrivi. Inter blanditias
munificenti? meæ peccaverunt? Occumben-
dum illis eſt, & pereundum. Ideò Deus Sa-
lomonis facinus exaggeraturus fanum Moloch
exſtruentis, adventum Sabæ præmiſerat, o-
púmque deſcripſerat exundantiam. Fecitque,
ut tanta eſſet abundantia argenti in Jeruſalem,
quanta & lapidum: & cedrorum præbuit mul-
titudinem, quaſi Gycomoros, quæ naſcuntur in
campeſtribus. Quà recenſità regni ejus uberta-
te, Hiſtoricus: Rex autem Salomon adama-
vit mulieres alienigenas multas. Et ideò fortè
Davidi parſum eſt fornicanti, cùm revocatus
non ſit ad pœnitentiam Salomon mulieroſus.
Ille enim, dum bellaret, in umbone quodam-
modo procubuit: hic, dum otio frueretur, in
purpura reſupinatus eſt. Levius eſt, inter cuſ-
pides arcuſque peccare. Indignum commiſe-
ratione flagitium eſt, ſi otieris & pecces; ſi
ruas inter lances & abacos. Clamat Iſaias hanc
maximè ob cauſam in Sionitas: Ne ergo di-
mittas eis. Et unde crimini ſpes veniæ inter-
cluſa? Audi. Repleta eſt terra argento & auro,
& non eſt ſinis theſaurorum ejus: & innumera-
biles quudrigæ ejus. Opus manuum ſuarum ado-
raverunt: Ne ergo dimittas eis. In auro pecca-
vere? Diſpereant tantis Dei opibus, in inju-
riam Legis, abuſi. An non Ahias telum, quod

in Jeroboam intorſit, cote acuit munificentiæ

Domini? Quia exaltavi te de medio populi,
& ſcidi regnum David, & dedi illud tibi,
& non fuiſti ſicut ſervus meus David, ſed ope-
ratus es male ſuper omnes, qui fuerunt ante te.
IUdcircò ecce ego inducam mala ſuper domum
Jeroboam, & percutiam de Jeroboam mingen-
tem ad parietem. Ubi & illud animadverti à
peritioribus debet: non auro, ſed bitumine in-
terpungi oportere capulum teli, quo impius
feriendus eſt. Vide, quàm ſpurca in Jeroboa-
mum abutatur periphraſi Ahias. Uxori Regis
loquitur, & tamen mingentem in roſtra pro-
ducit. Nimirum nemo Crucem chryſocollis
inſpergit, niſi ſtultus. Ut enim in cilicio de-
liciæ iqualent: ita reprehenſionis decor de-
decus eſt. Placet Pardus ex horrido: & Leo-
nem non armillæ, ſed jubeæ, dum efferant,
comunt. Cœlum intuere, ut nigreſcat, quum
fulminat. Delirat orator, ſi laſcivit, & vul-
nerat. Terret Draco, antequam feriat: non e-
nim blandum ſuarum eſlſe peſtium natura vel
corium voluit: ſed quas veneno ad ſtragem im-
puit, eas ad terrorem ſquamis deformavit. Cur
ergo aut Ahiæ, aut Joanni noſtra non par eſt
objurgatio? Hic fœdè ululat: ille ferox irru-
git. Viperas, & ſecurim, & incendium præ-
fert, ubi ſeſe ad ſugillanda Hebræorum flagi-
tia convertit. Nos pſallimus, & cædimus. Et
ideò nec cædimus, nec pſallimus. Non enim
blandimur, quia pertonamus: nec terremus,

quia ludimus. Sed ad beneficentiam Domini

redeamus, in quam ſi pecces, peris. Cur, ſer-
vato Agag, damnatur Saül? Quia in triumpho
peccavit. Cur Soricibus Aſcalon & Gaza ever-
tuntur? Quia Victores Idoli conſortio Arcam
polluere. Cur Samſon excæcatur? Quia dele-

Oliva

tis hoſtibus, in ſinu Scorti decubuit.

Humiliavit ſemetipſum factus obediens
uſque ad mortem. Philip. 2. 8.

Demiſſior ſeſe in dies, tritiérque Chriſti Chrißi
fuit humilitas, quæ à ſtabulo curſum exorſa, Anmii⸗
in patibulo tandem, quod meta probrorum Chriſki
eſt, conquievit. Et in præſepio quidem ju- paſſio.
mentorum fœditatem Magorum accurſu tem- Fervor.
peravit. At in Cruce infamiam ſupplicii la- Prvepeſits
tronum ſocietate geminavit. Totam Chrifli reninenda
vitam intuere, depreſſiorem ſe ipſo eum nun-
quam non videbis. A præſepio in exilium,
ab officina in Jordanem, ad Dæmonas à Joan-
ne. Inde piſcatores cogit. Inde Satanam com- Humili-
peſcit, ſuas in laudes effuſum; quem neſcies u- 02 Glo-
trum luctantem in eremo, an obſequentem ns &
fortiùs vicerit in campeſtri. A regno tum re- Congræ-
ſilit. Mox cœnat cum Phariſæo, non tam ut mlationi
ejus aleretur dapibus, quam ut latratibus ejus Ztim cal-
appeteretur. di eſſet Propheta hic, ſciret, quæ cat.
& qualis eſt mulier, quæ tangit eum. Exinde Tuc. 7.
Samaritanus appellatur deæmonum debellator. z zat
Tum à Magdalena inungitur, ſed latrante Ju- mediocris
da. Et ipſe quidem plus diſcipuli rabie, quam exsltent.
mulieris obſequio lætabatur. Miſeret me tui
Magdalena, quæ, ſeu JESUM prandentem
perungas, ſeu coœnanti blandiare, in eas incur-
ris merces, quæ alabaſtri tui delicias deprecient.
Etenim & Phariſæi murmure, & diſcipuli fre-
mitu ità humilis Dominus oblectabatur, ut fra-
grantiam unguenti tui in diem rejiceret ſepul-
turæ ſuæ. Tum enim latrantis, ſpumâ Cerbe-
ri, non Turturis nardo blandientis oblectaba-
tur in cœna. Denique in horto à Juda prodi-
tur. Durum, ſed præviſum telum. In atrio eje-
ratur à Petro. Durius, ſed prædictum, jacu-
lum. In Monte cum iniquis deputatur. Id pro-
bri genus & inſolens & duriſſimum. Nam Ab-
ſalonem ſine Rege tædet vel Regiæ. Quam er- Ambitio
go perpeſſu aſperum patibulum cum latroni- diſcat hu⸗
Bus? Nemo cum Catilina in Senatu ſederet. "iliari.
Quis ligno cum impiis ſuffigatur? Pigeret cum Religionis
Gethego vivere: & mori liberet cum Sicariis? berfeckio
Vix roſam præ dumis legimus: & cum iniquis o; elt 9
Crucem patiemur? Nolo lilium in ſtercore, gig vilio⸗
clamat Bonaventura. Et ego patibulum in la- 4.
trocinio complector, Chriſtus proclamat mo-
riturus. Nullum culeo ſupplicium gravius,
quòd cum aſpide & cane parricida utri aſſuere-
tur. Nonne & cane blaſphemus, & angue la- Talenta
tro eſt putidior graviorque, quando feræ ve- eâ Spiri-
neno tument, flagitiis impii dirumpuntur? Er- ſomper
go crevit cum proficiente Chriſto humilitas, D marent,
quæ ne cum deficiente quidem QHefecit. Nam pervor
nec cadaveri ejus parcitur; & cùm lictores recuſas
Caro patiatur in ſaxo, Doctrina ejus in foro exalzari.
concerpitur. Seductor enim poſt Crucem ap-
pellatus eſt. Hinc eſt, quod in Cantico Salo- Can. 1;
monis Rex primum compellatur, tum Myr-
rha, deinde Botrus, Flos denique in campo,
quo nihil fragilius, & injuriæ æquè obno-
xium & penè obvium. Non ità certè Joſeph,
cujus geſta manipulis primum, tum ſideribus
deſignantur. Primùm ſiquidem effulſit poly-
mitäã, mox refulſit in purpura. David item à
funda progreditur ad ſceptrum. Peregrina-
tur initio Abraham in Ælgypto, peregrinos
mox Angelos excepturus. Vel Ifrael pri-
múm exultat, tum in gentem futurum
magnam

₰*½

Cin.

Ablir;
nerli
e.
Irni
Non ſae

lun.
Nelin,
nunig
lieyg,
Munili
14,

l.
D

Nzilte
l ſe.
Uren,

nil.
l.
n 1
6
gre.
tini
ncal
.
.7,
lerte
litei
glene.

Aulii
iſene
nilini
Mlpiri
zeflii
inum.

nis ii

1,

TAlit
⸗
efr
rni
gNei
n
nane
GNetn

„(l

⸗

Stromatum, Lib. I.

magnam intelligit: Quæque virum eſt Agar
Paſſa duriorem, legatum ad ſe Angelum ex-
cepit, in ſolatium exilii ſui. Miror proinde;,
cur pleriſque viſus ſit JIESUS Sinapis ea;
quam ſatam gratulamur in Evangelio. Quin
ipie arbor eſt, cùm ſeritur, truncus naſcitur,
ramus viret, & in granum moriens exarefcit.
Nam ab Angelo nunciatur concipiendus: in
foœno naſcitur: docet inter adverſarios: mori
cogitur cum latronibus. Sagenam illum verius
dixerim, quam ſinapim. Hæc enim cum ver-
mibus putreſcit ut vireat, Cœli aves receptura
cùm excreverit. At ſagena quamdiu trahitur,
inter uncos & coralia repit, ſabulo in littore
aſpergenda, quæque choreas piſcium in æquo-
ge ſentiebat, eorum agones patitur funera-
que, ut appulerit. Ità ſanè Chriſti & ſplen-
dida fuere inter Magos cunabula, & plenum
dedecoris inter latrones patibulum. Proluſit in
deteriora proficientibus oppreſſionibus Chriſti
ſuis Samſon ærumnis. Hic enim à lauro ju-
ventam exorſus, ad molam vitæ ſuæ funem
deligavit. Ità JESUS vagiens inter Reges,
impiis medius expiravit. Nihil eundo non pro-
ficit. Stilla excreſcit in flumen. Surculus aſ-
ſurgit in plantam. In margaritum duratur ros.
Lutum concreſcit in gemmam. Una Chriſti
humilitas in dies eum & altiùs depreſſit, &
omni pompæ ſpecie ſpoliavit. Et altare qui-
dem è& terra ſtrui juſſum à Moyle, ductu dein-
de juſfque Salomonmis, auro coruſcavit. Sed
Chriſtus ab auro ſuæ involucra infantiæ or-
ſus, ferro dumiſque tumicam funeſtavit ſuam.
Vidimus Sponſam modèò lanceis vallatam,
Can. I.8. modò racemis ſtipatam. Filii Matris meæ pu-
gnaverunt contra me, poſuerunt me cuſtodem in
vineis. Quam felix ab haſtis tranſgreſſio ad
palmites, à ſulphure in muſtum emerſio? Lu-
ctari præſtat, ſi arcus dilatantur in pergulas,
ſi arietes in dolia molliuntur. Chriſtus verò à
vite progreditur ad pharetras, tranſilit à pam-
Pinis ad patibula. Suo ſe nimirum ipſe vatici-
nio deſignarat, quando adumbravit ſe, pri-
mùm in Iſaaco armillis torquibéſque in mo-
rem gentis ornato primogenito: tum verò in
ariete ſeſe refinxit, quem cornibus hærentem

rubo mox Abraham cultro transfodit. Nimi-

rum & Jonathas laſſitudinem ſuam melle le-
„ vaverat, quâ mox illecebrâ in agonem ſuppli-
ci conjectus eſt. Adeò à Deliciis fit progreſ-
ſus ad ſecurim. Nupſit Eccleſia Chriſto. Sed
Canæ convivio quàm fuere hæ diſſimiles nup-
tiæ! Siquidem bonum ibi vinum in exitu re-
dundavit. Hic acore felléque ſuprema convivii
corrumpuntur. JESUM vellem imitaremur,
ne, qui à cophinis tyrocinium auſpicamur, ſe-

Aulica nes in exedris ſupinemur. Timeo, ne lapillum
Merekti- æmnulemur Babylonicum, qui primum ad ſi-
Vroni mulachri pedes devolvitur, & luteos, & de-

non fiden- generes: mox inopinatäâ ſtrage tumidus Sta-
dum. tuam hauſit, extumuitque in Montem, Mundi
Religionis plagas omnes oppreſſurus. Nimirum & Saüil

eitto, Ccanebat initio; Quis ſum ego, aut quæ eſt do-
Humili. Mus LPatris mei?“ Numquid non ſilius Jemini ego
tass. Jum, de minima Tribu Iſrazl, & cognatio mea
1. Reg 9. noviſſima inier omnes familias de Tribu Benja-
21. min Brevi tamen ita imperio aſſuevit, ut vel

Deo ſubdi detrectaverit. Sonat in limine VOX
modeſtiæ paſſim. Verum, ut in Aulam ſeſe pe-
Trpaatrat netraverit Candidatus, licere ſibi omnia arbi-
paſt fer- tratur. Putreſcit primùm glans, quùm defodi-
vorem. tur: mox viret in arborem, ne ſecuribus qui-

dem deſiciendam. Lambunt canes bimeſtres,
brevi mordent, mox lacerant. Nullum tam fe- Dignitas

tox animal eſt, quod blandiendo infantiam non "or es mus

tranſmittat. Vel in cœlo virga viſa eſt Jeremiæ “:.
non tam ſævire, quam excubare. Virgam vi= ,e-.
gilantem ego video. Brevi tamen ſeſe æther effe- H 14.
ravit in ollam, nec jam ſibilo excitat, ſed æſtu a.
terret. Ollam ſuccenſam ego video. Exarſere fo- erem.
lia in carbones, virga in ollam fatiſcente. Quis I: 11.
in cœlo metuiſſet poſt ſurculum clibanum,
prunaſque poſt pruna? Rari ſunt, qui ſibi tem-
perare poſſint, quin terrori ſint, ut aliquan-
tulum profecerint. Indum aut Gangem ſcruta-
re: & fupe ſtillant verius, quaàm fluunt. Certè
in ſuo fonte ſcaturiunt nuſquam non vado tranſ-
mittendi. Ut excurrerint, Naves, pontéſque
indignantur; & niſi metallis gemmiſque fartâ
alvo, in mare procurrerint, jejunos ſe aren-
téſque conqueruntur. En quò à ſtillicidio, à
rupe latex devenerit. Haud ita Chriſtus erupit;
qui ſe ipſo nuſquam non minor, minus ſe fore

miſerum credidit, niſi cum ſicariis penderet &

trunco.

Deeſt Panis, non ſunt Aquæ: Anima
noſtra jam nauſeat ſuper cibo iſto le-
veſſimo. Quamobrem miſit Dominus
in populum ignitos ſerpentes. Num.
21. 8.
Quid vociſeramini audaciſſimis vocibus in Talenta
atrio domus Domini? Deficimus. Num Sacra, Tediocria
num Oratio, num Cinis, luctuſque deſunt? Religionis
Quin ea ad faſtidium uſque ſuppetunt. At "unia
plauſus, at theatra, at libertas deeſt. Ergo, eor.
in morem Hebræorum, cœleſtis vos tædet an- i, c⸗
nonæ! Quod ſi, fluente Manna, illis non li- vis poſt-
cuit panem frigidâmque optare, quin moreren- abitæ.
tur: licebit nobis in azymo furfur eſurire? Quâ Deus no-
ratione, qui cœli pane ſaginaris, rabire cupidi- vilis
tate glandium potes, quin apris diſcerpendus
dedare? Oras, & luges? Litas & ureris? La-
chrymaris & pſallis? Audi Jeremiam pertonan-
tem in te. Et nunc quid tibi vis in via Aigybti, Jerem. 20
ut hbibas aquam turbidam ? Et quid tibi cum via 18.
Aſſyriorum, ut bibas aquam fluminis? Doceat
te Syrus Naaman peregrinos latices faſtidire.
Nam ſi ille Jordanem Abanæ præferre recuſa-
bat: cur tu Jordanem Nilo poſthabeas? Num- 4. Reg. 53
quid non meliores ſunt Abana & Pharphar flu- 12.
vii Damaſci, omnibus aquis Irasl, ut laver
in eis, & munder? Pudeat tanti eſſe apud
barbaros amnes patrios, & nobis tam flocci
fluvios videri noſtros. Vel Philiſthæis perpla-
cet Arca, quam plerique Hebræorum vVix no-
rant. Tuleruntque Philiſthiim Arcam Dei, & I. Reg;

imtulerunt eam in Templum Dagon. Nec intu- 5. 2.

lerunt eam modè in fanum ſuum, ſed, dele-
