Eliæ vidua. Egentiſſima item vidua æra duo
Domino congefſlerat in gazophylacium. Hæc
ærarium penitus ſuum largitione minutorum
exhauſerat: illa ſuam funditus penum exina-
nierat egeſtà placentà, quam Prophetæ obſo-
navit. Par utrique fides, obſequium par. Sed
hujus rugat crumena nullis jam aſſibus farta:
illius, in morem fluminis, Lecythus oleo in
delicias exuberat. Vere dico vobis, aiebat ad
diſcipulos Chriſtus, quia vidua bæc pauper,
plus qudm ommnes miſit. Nam omnes hi ex abun-
danti ſibi miſerunt in munera: hæc autem om-
nem viétum ſuum, quem habuit, miſit. Ab ea
deinde oratione tranſgreſſus, cœpit de Templi
lapidibus colloqui. Et quibuſdam dicentibus de
Templo, dixit: Venient dies, in quibus non re-
linquetur lapis ſuper lapidem. Et quod viduam,
quæ ſpei ſuæ viſcera in Templum egeflerat;
manet ſtipendium? Laudata eſt. Ergo verbo
tenus bravium excurrentis, ultra metam the-
ſaurorum, fœminæ ſtat? Eliæ certè non ver-
boſa tantùm eſt merces. Hæc dicit Dominus
Deus Iſraöël, hydria farinæ non deficiet, & lecy-
thus olei non minuetur. Quàm fuit inter nos fe-
licior & foœrminis, quæ Prophetam pavit, quàm
quæ Templum adduxit! Quò propior Deo es
liberalitate tuàâ, eò remotior es à bravio. Ga-
zophylacium ollà commuta, & cui data æra
nec

3. Reg.

12. 3

Roboa-
mus cur
berierit.

Eleëme-

ſyna.

Luc. 21.
2.

Ibid.

3. Reg.-

17. 14.

19,14.

Charitas
ea pro-
vinum.
. feree I
Miis.
2. Mach.
15.14. 1.

7

—

Cel
Ulentz den
varis. col

ilgs ,. in
ninarun enl
lenittat (h
ſal hu. lu
Nena,
ch
reriey I⸗
nſeſ. 11,
endan, ter
trun
bro
ore
I,
ke⸗
Catn
ece
ſin
Orat
eſt

d nec ſortem reddiderant, pro lecytho ſtillantis
8. olei, olei penè fluvio abundabis. Exundat
Dominus in nutricem Vatis ſui „ qui in Tem-
Gun ) es pli ſui cultricem anum nec ſtillat. Quam ta-
er l; men Domini conſuetudinem & experiri Elias
ſ. potuit. Nam cùm ſummis deveniſſet itineri-
dl bus. ad Dei montem in Horeb, gratificatu-
o. rus Domino , non affuſum viduæ oleum, ſed
i ſaerificulorum profuſum cruorem alloquenti
can. 3. Reg. ſe Numini oſtentavit. Quta ⸗ agis, Bin⸗ Kt
“D 19. 14. 11’1e re Pondit 2Lelo elatus ſum pro Domino
lg. Deo exercituum. Erraſti, Elia, tamdiù per
nen deſertum errando. Non enim placiturum te
Deo oportuit jugulatos oſtentare ſacrificulos
Sõ Baal, ſed excitatum exponere Viduæ tuis pre-
nlttn cibus filum. Non enim quid pro ſe egeris,
Umlelui videtur quodammodo expendere, ſed quid in
bnbu miſerorum peregeris ſolatium. Si me non au-
tegnete dis, Deum audi. Et ait Dominus ad eum:
inle Vade in Damaſcum: cüumque perveneris illuc,
luna unges Hazaël Regem ſuper Griam, & Jebu
nticd⸗ unges Regem ſuper Iſrazl: Eliſeum autem un-
Am ges FProphetam pro te. En quàâ ratione cruore
nibur, uam manantem ſtillantémque dexteram oleo
nmnis Perfuderit, ut non tam pro Deo ſæviat, quam
lig⸗ in Reipublicæ bonum roret, initiandis ap-
Reret⸗ tior Prophetis & Regibus, quàm trucidandis
n liale Deo cœléque rebellibus. Deſignans propter-
1, pol ea in viſione Onias Jeremiam Prophetam,
ontune. cum non ab iis, quæ pro Deo aut egit, aut
Dmid, Pertulit, extulit; ſed commendavit in Jere-
Vindt. mia ardorem, quo Domino ſupplicabat Pro
CüN- Chaæriuas Fatria. Hic eſt fratrum amator, & populi Iſ-
lſutiil erga pro- aöël hic eſt, qui multum orat pro populo, G.
ugun. 1 ximum. iniverſa ſanöta civitate Jeremias Propheta Dei.
lng, lel 8. Zere- LExtendiſſe autem (narrabat ſcilicet Macha-
. K. minm. Pæus) Jeremiam dexteram » & dediſſe gladium
Ltott⸗ 2. Mach. aureum, dicentem: Accipe Janbtum gladium
qun,ir 15. 14. mims d Deo in quo dejicies adverſarios populi
tiori D.r mei Vrazl. Viden' ut in Jeremia non receſfſlum
nient in eremum, non effuſas lachrymas contemplan-
. Pan. do, non cineres impoſitos capiti, ſed fuſas Pro
urbe preces efferat Machabæus. Quis porrò
enogali cum é theca ſua exprompturum Judæ munus
Ai n Jeremiam ſpectaret, non crederet aut cili-
tu Her cium, aut thuribulum, aut ſilicem extractum
inmmorun iri. Quid enim à viro hoſtiarum, ſohtudinis,
m een⸗ & luctuum ſtudioſiſſimo expectaretur, quam
er hſ⸗ doloris, ſacrificii, & ſolitudinis inſtrumenta?
Par. de Verùm ex Anachoreta factus jam Jeremias
bu int: Centurio Sioni excubat, Coœlique ac Templi
o Ceo In Talentz penè dixerim immemor, pinnas tuetur, &
ziebet 1 a, varia. cohortes profligat. Accipe ſanctum gladium,
pauher,, Zelus . in quo dejicies adverſarios populi mei. Quis
ier ⸗ nimarum enſe aureo quùm aſpexiſſet inſtructum Ma-
utenn N. demittat chabæum, non eo à Gedeone, aut à Joſusë
. Aben ſe ad hu- putaret accinctum? Jeremias Propheta, la-
ſe Temn mana. Chrymarum olim ſylvarumque ſectator, ar-
ennhu e gherior mavit Judam. Adeò viri alioqui Aſtris inten-
ur not /- conde ti, ubi Deo propiores facti ſunt, à Dei con-
viduam, cendar. templatione traducunt fllios Abrahæ ad fra-
egelleti,/ trum libertatem ; maluntque gladiis Macha-
go Vetbo bæos, quam batillis communire Levitas. Gra-
eumn de⸗ tiorem fore Judam ſignificavit Jeremias pug-
Punn get⸗ nâà, quàm libo quando eum non thure, ſed
Dmnint 11 ferro donavit, Reipublicæ „non Templo va-
, Gliy- n caturum. Et ſanè, ſi obſequii dignitatem mer-
, moke cede pendimus, ut id intelligamus, impen-
ner Gam ſam ſcilicet mortalibus, non coœlo operam,
gratiorem cœlo eſſe, non nobis Atlanticus
Gr⸗ eſt enavigandus Oceanus, ſed ora tantum le-
wio.
Qata 216 .

Stromatum „Lib. II.

—
I I

genda eſt Jordams. Non ſemel obſequutus
Legi eſt fluvius nulli cùm ortu, tum fam-
non præferendus. Nam & ſuum in fontem re-
fluus Arcam tranſmiſit, & ſuum in ſinum pro- Vr Dei in
fluus Syrum repurgavit. Obſequiorum ejus i Amaor.
merces illi perſoluta a Chriſto eſt, cujus ima- M 0
go ſub Moyſe praæceſſerat. IIIi quoque re- “ ſus
penſum eſt centuplum, ſed emundati à lepra urare
Naamani, non autem emiſſlæ cum Levitis Ar- videtr,
cæꝶà. Nam Chriſtus non eum tranavit, tranſ- Ge Ren
misitque, remiſſis in ſcaturiginem undis, ut . Eecke-
floribus inſterneretur, qui Sacerdotibus pa- ſiaßica
tuerat alveus. In illum ſe Chriſtus cum ini- Iur’ſai-
quis demiſit, evocato quoque ſuper eum de io Dei
cœlo Spiritu: ut, qui ſaniem exterſerat, pec- See2
cata purgaret, quique morbidum exceperat vsdoe
Syrum, Nazareni dedicaretur innocentid & hant, ſua-
merſione. Imo & Columbæ eſt expiatus al- ram Ra-
lapſu, qui Corvi viſus erat contagione non "iennm
potuiſſe non pollui. Venit Ixsos, inquit, à?* zue⸗
Nazareth, & baptiz atus eſt à Joanne in Jor- os, res,
dane. Et vidit cœlos apertos, & Spiritum tan- Zl. a-
uam Columbam delcendentem. En quot mo- aimawum
nilibus, gemmiſque reſpergitur fluvius, non 4s G
coœlo obſequens tranſmiſſione Levitarum, ſed Matn, .
Syro hoſpitalis exterſio e ulcerum atque pla 1o. ¹²*
garum. Quid, quod ſua, quam nobis Deus Xenodo-
inſerit, charitas, non illi nos, ſed fratribus biam.
obſequi docet. Innixam Dilecto Sponſam ita
charitate Numen incenderat, ut viſa cœliti-
bus ſit non tam nubere, quam uri. Lampa- Can. 8.6.
des ejus lampades ignis atque flammarum. A-
qug multæ non Potuerunt extinguere charitatem,
nec fumina obruent illam. Quô erupturam pu- Zelus z-
tatis Sponſam, has poſt faces charitatis? Ad vimerum
oſcula profectò & amplexus Sponſi convola- Srde—
bit, nam in ipſo veſtibulo nuptiarum iis inhia- =èòM
bat deliciis. COſculetur me olculo oris ſui, Cla- Deo gra-
mabat in amore tyruncula. Quidni æſtuans ta.
charitate tota in omplexus Sponſi acclinetur? Can. r. r.
Quin morte fortior præ amore, & eluvione
fluminum major, à complexu Verbi ad ſar-
cienda ſupplendâque Sorori ubera convertitur.
Lampades ejus, lampades ignis atque flamma-
rum. Joror noſtra parva, & ubera non habet,
quid faciemus Sorori noſtræ * Ità-ne: Antequam Ibid. 8.
incenderere, vociferabaris; Quis mihi det ie Can.8.1.
fratrem meum, ut inveniam te foris, & deoſ-
ouler te * Nunc verò, creſcente incendio,
flamma decreſcit, & amore auctior, Sororis
facta es ſtudioſior, quam Dilecti: nec jam il-
lum amlpexari ſtudes, ſed hanc optas exor-
nare. Quid faciemus Jorori noſtræ* Hi num
æſtus lampadarum? Hi ſanè. Nam docuere me
flammæ, ut Sponſo gratificer non oſculi de-
ſiderio, ſed cupiditate medelæ. Amare didici
Sponſum, non illi blandiendo, ſed Sorori
conſulendo. At quid Sorori exhibebis, ut nup-
tiarum ſolemni die Dilecto ſit gratior? Cora-
liis, vittiſque Sororis labia diſtingues, ut Ver-
bi oſculis aptior progrediatur è& thalamo? Ne-
ctar ori ejus inſtillabis, ut, quando manare
non ignoras Sponſi labia tum lacte, tum mel-
le, exundet Sororis tuæ ex ore miſta necta-
re ambroſia? Quin ornandi in Sorore oris ne-
gligens, tota eſt mammarum ejus intenta tu-
mori. Joror noſtra parva, & ubera non habet.
Ouid faciemus Jorori noſtræ in die, quando al-
loquenda eſt ? Quid uberibus cum nuptiis? Foœ-
derantur aut amplexibus aut oſculis Mens &
Verbum. Rectè. Sed répudiatur àa verbo
K 4 Mens,

Can. 8.7.

Can. 8. 8.

Amor in
Deum

Vertus
Charita-
tem parit
in proxi-
mts m.

116

Mens, quæ Deum oſfculari poteſt, & filios
fratréſque nutrire non poteſt. Gratior Mens
Deo eſt ubere, quàm oſculo. Nubet Deo, non
ſi Deum complectatur, ſed ſi parvulos lactet
in Chriſto. Ideò fozminarum prudentiſſima,
non Sororis dexteram murænulis inſtruit ad am-
plexus, non favo parat labia in oſculum, ſed
mammis ſtudet farciendis, ne aptam amplexi-
bus ſpernat Dilectus, ſi eam proximorum nu-
tritioni viderit immaturam, necdum turgenti-
bus a lacte mammis. Id, quo de agimus, elu-
Xit in Virgine, quæ, ut ſœtam ſe Deo ſenſit,
quòô dulcius hoſpiti blandiretur, non Amoris

cœpit deliciis indulgere, contemplationis, cel-

Luc. 1.38.

Pſalm.
50. 14.

lbid.

læque amantior: verùm, quæ Templo non diù
carere conſueverat, ne progrederetur in publi-
cum, abiit confeſtim in montana cognatæ præg-
nanti famulatura, & fuis excitatura vocibus
Joannem in ſaltus. Dixit autem Maria Ecce
ancilla Domini, kat mibi ſecundum verbum
tuum. Et diſceſſit ab illa Angelus. En Deum in
Virgine hofpitalem! Quis noſtrum vel ad ho-
ram non ſecedit, poſtquam involutum candore
azymi Numen excepit in ſe? Et tamen Virgo,
ut Chriſto cumulatius faciat ſatis, non illi, oc-
cluſis cubiculi ſui foribus, colloquitur, & pſal-
lit, ſed, recluſis domus ſuæ valvis, contendit
in Judæam, prægnanti miniſtratura. Putaſſes-
ne tu ſupra Virginis thura & lilia, aliquid à
Verbo expeti in Virgine? Quid aget Dei Ma-
ter Verbo placitura, quod plena Spiritu in
ſinum excepit? Non orationis Thus adole-
Pit in conclavi, ſed in domo Zachariæ domé-
ſticis officiis inſiſtet, ut cognatam fublevet.
Diſceſſit ab ea Angelus. Exſurgens autem WMa-
ria in diebus illis abiit in montana- & intra-
vit in domum Zachariæ, & ſalutavit Eliſabeth.
Et miraris ſolicitam de affigendis Sorori ſuæ
uberibus Sponſam, in die quando alloquen-
dam eam ſciebat; quando in ipſis alloquutio-
nis ſuæ primitiis Virgo non ofculis Dilectum
recreat, ſed ollulis: nec illi contemplatione
blanditur, ſed cognatæ famulatur obiequen-
do? Quis noſtrum dubitet prædicatione placi-
turos nos Deo, quam contemplatione, abun-
dantiùs, quando Virgo, ut Verbo gratificetur
apud ſe diverſanti, famulatui vacat, non ho-
ſtiis; nec Deo pfallit in conclavi, ſed aliena in
domo cognatæ mimſtrat, ab ofſculis charitatis
ad obſequia miniſtrantium inflexa. David prop-
terea cùm in expiationem criminis ſui, chari-
tatem Patris, quæ multitudinem operit ſcele-
rum, flagitaret: non eàâ uſurum ſe in cultum
Numinis proteſtatur, ſed in culturam iniquo-
rum. Redde mihi lætitiam ſalutaris tui: & Spi-
ritu principali confirma me. Quò te convertes,
ubi te Spiritus Dei, qui Amor eſt, inſederit
ad ſalutem? Quibus Deum hoſtis proſequêris?
Nullis. Si voluiſſet ſacrificium: dediſſem uti-
que. Sed ut mihi pecudibus plenæ ſunt caulæ,
ità plenus eſt ille holocautomatibus. Quid er-
go amore plenus Domino exhibebis? Docebo
iniquos Vias tuase & impii ad te convertentur.
Ergo Paracleto inundatus David non affigendis
Deo ofculis vacabit, ſed extergendo ſceleſto-
rum puri manus ſpongiâſque admovebit, non
ignarus amantiorem tum te fore Numinis, ſi
fratri diligentius, quàm Numini, famuletur.
Nam & Sponſa, quùm ad agnitionem Domini
extraxiſſet marceſcentes Sionis filias in umbra
geluque mortis, pulchritudinis elogium à Spon-

Oliva

ſo conſequitur. Eoredimini, & videte, kliæ Cam; ir.

dion, Kegem Salomonem in diademate, quo co-
ronavit illum Mater Jua, in die deſponſationis
illius, & in die lætitiæ cordis ejus. Illicò Spon-
ſus exclamat: Quàm pulchra es amica mea, qudm
Pilchra es! Oculi tui columbarum. Unde repen-
tèe pulchra, ſi non ſe compfit, ſed filias eduxit
in Regis occurſum? Et quare alloquentem lau-
daturus, non à labiis primum dilaudas, quibus
edocet filias, ſed commendas ab oculis, quaſi
non illas alloqueretur, ſed intueretur te? Nimi-
rum tum ſe reſpici Sponſus arbitratur, cùm Sio-
nis filias edocemus. Tum Sponſo Mens exor-
natur, cùm ſui negligens, in amplexum cul-
tumque Numinis pellicit Sorores. Egredimini,
& videte Salomonem. Quàm pulchra es, ami-
ca mea, Atqui non te amat interea, ſed filias
erudit. Quin amica tum mihi præcipuè eſt,
quùm me deſerit, ut fide meâ fuas filias in-
formet. Faſciculus myrrhaæ Dilectus meus mihi.
Et quò eum abdes, ut moretur tecum? Libet
divinare: Profectò in labiis morabitur; nam
Verbum eſt. Verbi autem ſedem os eſſe, quis
neſciat? In labis conſidebit, non ſolum quia
Verbum, ſed etiam quia Sponſus eſt. Nuſquam
enim charitatis vernant ſancta ofſcula felicius,
quam in ore. Ibi enim & naſcuntur, & vi-
rent. Imô procul ab ore nunquam adoleſcunt
ſanctioris in Deum oſcula charitatis. Et tamen
infra labia Verbum Patris conſedit, Sponſæ
pectore occupato. Agnoſco conſilium inſiden-
tis. Ut propius amorem Sponſæ delibet, pe-
cCtus invaſit, appetens cordis. Quid cunctamur?
Quieſcit Dilectus in pectore, non cordis, ſed
uberum deſiderio. Faſciculus myrrhæ Dilectus
mens mihi, inter ubera mea commorabitur. An
vagit Sponſus? Sponſus-ne tuus, eſt infans?
Necdum ablactato nupſiſti? Nonne ipſe eſt,
quem David allapſurum in te prænovit Gigan-
tem, non infantem. Exultavit ut Gigas ad cur-
rendam viam. Quid ergo lambit Gigas in ube-
re? Si Verbum eſt, requieſcat in ore. Si Spon-
ſus eſt, accumbat in corde. Nuſquam proſtat
Gigas probroſiùs, quàm in mammis. Nihilo
minùs ſola illi placuere ubera in ſedem amoris
& regni. Inter ubera mea commorabitur. Nimi-
rum ibi Sponſus delicias interpretatur ſuas, ubi
non ſibi oſcula, ſed nobis alimenta comparan-
tur. Lac vobis dedi potum, non eſcam. En quoò
ſe Salomon retrudat, unde ſuis, non ſibi præ-
noſcit delicias effluxuras. Hac fortè de cauſa,
tum Serpente tum Manna expreſſum ſub Moy-
ſe ſe dixit. Nam ſi Manna Chriſtus eſt, quo-
modo Draco eſt? In Serpente virus gliſcit, quo
pereamus: in Manna, quâà vivamus, dulcedo
latet. Utroque Chriſtus deſignatur, quia neu-

tro non eſt uſus Moyſes perituræ in antidotum

multitudinis. Nam appenſus in vecte anguis
tabidæ in mortem plebi remedio fuit; fameſ-
centi autem populo fuit manna pro annona.
hriſtus autem boni noſtri ſtudioſiſſimus ef-
fingi angue maluit, quàm Aſtro: quando pe-
reunti Iſraeli vitam repoſuit Draco, non Sidus.
Audeo dicere, præſtat Serpentem eſſe, quàm
ſmaragdum; ſi, qui rationale Pontificis ornare
in Templo non potes, jacentem potes popu-
lum in eremo ſublevare. Jacob autem, inquit
Scriptura, abiit in itinere, quod cœperat, ſue-
runtque ei obviam Angeli Dei. Quibus inde
geſtorum manipulis itaà auctior Jacob diſ-
ceſſit, ut cœlitum occurſum ſit promeritus ?

Can. 4. 17

Can. I. 13.

Pſal. 18.
6.

1. Corx⸗
3. .

Sen. 32:
I5

Unus

Gen. 71.
ij⸗

r

fuum

deletth⸗

(
Ne. VS
18,4. (ee
tunm
ſe
705
P
Uloe
Eh
nno
Mris
Mim. ad
N Er, ze
uemi, n
Z
cleſieſic Uiktr
luriſcit. n
tin Fuhe. Na.
fune, & N
Neges ail u,
Nte, (id
Deum
rant Ar

Tu
cell
ſt

u kt
Aui tlai
4 ,½ W. 1
Deun X

il e.
te, a oßf

ſahetin. K b
risNn

i

arn
vis
vi
kam
s,
V.
Cunt
men
Onle
den⸗
Pe⸗
mur!
led
ltur
An
luns!
eſt
gan⸗
cur. Mn
vbe⸗
Ppo⸗
voſtat
Whilo
moris
Nimi.
, ubi

Aan-

t; quo
cedo
la her⸗
Gotutn
Anguls
ſawel⸗
nnona.
s ⸗
do e⸗
Gds⸗
quan
ornate
os 6en,.
t, e⸗
1s inde
l.
U

Stromatum, Lib. II.

Unus vix Angelus apparuit Abrahæ, cùm fſer-
rum ſtrinziſſet in filium. Unus tribus interfuit
pueris in fornace, in quam legis ſtudio fue-
rant conjecti. Quid, rogo, confecit Jacob aut
filii facrificio, aut ignis perpeſſione conſtan-

Inimirci tius? Labanum, fratréſque ſuos, ſed poſt jur-
ailebtie. gium & rixas, exceperat epulo. Immolatiſaque

Gen. 3 1. vittimis in monte, vocavit fratres ſuos, ut ede-
. rent panem. Qui, ocum comediſſent, manſerunt
ibi. Paban verò de nocte conſurgens, oſeulatus
eſt filios, & filias ſuas. Ergo ſplendidiori ap-
paratu occurritur Jacobo, quàam Abrahæ. Hic
enim Deo filium litaverat: IIIe fratribus ex-
coxerat ſimilam. Largius menſam Dominus
muneratur, quam Aram. Imè cùm dona fra-
tri ſuo, nuntiôſque præmiſiſlet, illicò Dei Ver-
bum, in ſpeciem luctæ, ad amplexum Jacobi
accurrit: ut ſcilicet frueretur amplexibus Dei,
Gen. 32. qui hoſtem fratrem erat amplexurus. Cim-

13. qur dorzilſer ibi noéte illa, leparavit de his,

lbid. 23: quæ habebat, munera Eſau fratri ſuo.ae. Et ec-
ce vir luctabatur cum eo uſque mane... Et be-
nedixit ei in eodem loco. Vocavitque Jacoh no-
men loci illius Phanuel, dicens: Vidi Domi-
num facie ad faciem: & ſalva fabta eſt ani-
ma mea. Præteriri, omittive illud non poteſt,
wiſum ante Jacobo Deum innixum Scalæ, non
tamen tum aut ſalvum eum fuiſſe factum, aut
vocatum, ex ſupplantatore fratris, Numinis
ſpectatorem. Quæ omnia hic conſequutus eſt.
Nimirum ibi obedierat Patri: hic fratri ſub-
diderat ſe, muneribus hoſti ſuo ſuâ ſponte
veckigalis. Cùm autem vices penè Numinis
Parentes agant, non autem fratres, præſer-
tim impii: idee parcius fuiſſe miramur ſti-
pendium obſequentis Iſaaco Jacobi, quam
Eſaü blandientis. Uberiora etenim Dominus
rependit nobis, ſi fratribus noſtris, quam ſi
coœlo promptius obſequamur. Pavit Abdias
cœtum integrum Prophetarum, invitâ quam-
vis Jezabele Principe ſug. Nam cum interfi-
ceret Jez abel PFrophetas Domini, mit ille cen-
tum prophetas, & pavit eos pane. Quid con-
ſequutus Abdias eſt, pro tantis erga Dei ſer-
vos impenſis? Putant nonnulli, inde illum
prophetare cœpiſſe. Incertum id tamen eſt.
Illud extra dubium eſt, & prophetafle Jo-
ſephum & regnaſle, quòd, non Prophetis;
annonam congeſlerit in annos ſeptem, ſed
Gloria Wm.agyptüs. Adeò quò remotiora Cœlo ſunt
Dei ma- obiequia noſtra, eò nobis ſunt & colo cumu-
Jor, &c: latiora ſtipendia. Hæc porrò tantis Scriptu-

Iatentio rarum teffi 1
techta, Se- eſtimoniis coacervaverim, non ut mi-

cleſiaſties Miſtrare vos Numini dedoceam, ſed ut à Deo
Iuariſdie- Orma condiſcatur à nobis obſequendi Deo.
rio, Supe- Nam ſi ille ſuarum penè rationum obliviſci-
iere: 207 tur, dum nobis terræ vermiculis adblanditur:
7 7 quid nos agere decet, cùm tanto Principi,
Deum & ſoli Domino famulamur? Quis verô ad
duarant. Aram litat, quin abſtrudat in extis victima-
rum libellum ſupplicem non unum? Regulus
acceſſit ad JIxsM pro vita fillii. Martha ſcrip-
ſit ad Chriſtum pro valetudine fratris. Uxor
Zebedæi adorat, ſed petit aliquid. Hæmor-
6. t- rhoiffa tangit, ſed ut ſaneſcat cruoris efflu-
Amo, „ XUS. Unæ Mariæ aromata coëmere, ut Jk-
Deum SUDM tum inungerent, cuùm à Chriſto mihil
nit pre- aut poſtulare, aut expectare poterant. Hinc
ter Deum illæ fortè in Magdalena lachrymæ, cum eum

Unio

fraterna

8. Iacob.

3. Reg-
18.4.

Marc. 19 jam furrexifle accepit ab Angelis. Nurrexit,
. non eſt hic. Surrexit Dominus tuus, & plo-

117

ras? Niuun triinnpho invides redivivi? Ploro3
non quôd revixerit: ſed quòd ſeroô accefle=
rim ad jacentem. Unxi eum non ſemel: ſed
unxi aut laudaturum in cona leproſi Simo-
nis, aut exſoluturum me criminum vinculis
in prandio aulâque Phariſæi. Optabam Nar-=
do mortuum perfundere, ut illi aliquando;
non mihi, alabaſtra diffringerem. Si defun-
ctum inunziſſem, crederer unum Domini ob-
ſequium in obſequio Domini cogitaſſe. Nunce
verò, ſi regnanti blandiar, dignitatem vide-
bor in Dilecto conſectata, non Dilectum.
Mulier, quid ploras * Tulerunt Dominum Joan. 266
meum. Tuus-ne ſublatus eſt Dominus, quem 15.
ſürrexiſſe ex Angelis cognoſti? Redivivus
Izss non meus eſt Dominus; ſed defunctus.
Nam uberiora, ſi furrexit, acceptura ſum 5
quàm impenſura. Volo inſervire Chriſto meo,
dum nec propugnari ab eo poſſum, nec di-
mitti cum oſculo pacis. Una quoque Anna;
ut purius exultaret in Deo, filium abdicavit.
Quam miror, & ſemel aſcendiſſe in Taber-
naculum, ut prolem impetraret; & toties re-
petiiſſe Sanctuarium jam fœcundam, nihil jam
à Deo expetentem in domo Domini præter
Deum. Et tunicam parvam fatiebat ei Ma- 1. Regze
ter ſua, quam afferebat ſtatutis diebus, aſcen- 19.
dens cum viro ſuo, ut immolaret hoſtiam ſo-
lemnem. Aſcendebat cum tunica, ſed non pro S. Anna]
tunica, ſed pro ſolemni hoſtia. Quamquam
nec pietate caret, quod filium non commo-
davit Templo;, ut per filium familiæ unmiver-
ſæ conſuleret, verſis hoſtiis in patinas & præ-
textas. Non modè ſe ſuôſque proventibus Recleſta⸗
miniſtrantis in Templo fili, indui, nutriri- Kiei nen
que non ſperavit: ſed remiſſis Deo, quæ Dei Ene Ava-
erant, togam filio conſuebat, afferebatque ſta- , dier
tis diebus. Nec de altari contegi patiebatur ſacri o6
miniſtrantem Altari puerum; rata ſœnerari Deum,

tum filium Deo, non dicari, ſi miniſtrum ideò nen eb
aræ commodamus, ut in delicias noſtras ag- Eecleſia-

norum adipem, medullâſque hircorum inter- Kicos e⸗

ditis
Vertamus. 8

Eoce abſorbebit fuvium, & non mira-
bitut, & habet fiduciam, quod in-
Ruat Jordanis in os ejas. Job. 40. 18.
Noh Beemothum damnare inauditum. Im- Tesene
probas ingluviem, ut video, Monſtri, cui e plent:
exhauſtus cùm non ſit ſatis Euphrates, ſitit
tanto in hydrope, poſt flumen, fluvium. Ve-
rũùm non mirum eſt, ſi eâ laborent Dracones
ingluvie, quà Cygni & Columbæ hauriendo
Nilo inhiant, poſt Cedronem epotum. Non
Ethnicorum modò caducarum rerum ſitis in-
explebilis, ſed Ifraëslitarum quoque inſatura-
bilis hydrops eſt perpotando. Feliciſſimum fo-
re ſe putavit Abſalom, ſi, redux ab exilio, Pa-
tris aſpectu dignaretur. Obſecro, ut videam fa-
ciem Regis. Dignatus illum eſt Pater vultu;
oſculéôque ſupra votum adoleſcentis humanita-
tem extulit ſuam, filiique ſortem provexit. Vo- 2. Reg.
catiſque eſt Abfalom, & intravit ad Regem: 14. 32.
oſculatſque eſt Rex Abſalom. An non dice-
res, redundaſſe in Abſalonis pectore felicita-
tem, qui, cùm ingreſſum ambiret, & ingreſſu
levatus eſt, & cohoneſtatus amplexu? Re-
dundaſle ais! Imo verò abyſſus novam deſi-=
deriorum abyſſum in juvene perfodit. Qui
mox

118

mox ab ofſculo digreſſus ad currus, inde ad tu-
bas profectus, ſibi regnum in Hebron arro-
gavit, Patri fugam, exiliumque indixit. Sta-
2. Reg. tim, ut audieritis clangorem buccinæ, dicite:
15. 10. Regnavit Abſalom. En quô ſe ſaturata ofculis
Abſalem. ambitio promiſit, extenditque. Obſecro, ut vi-
Ambitie deam faciem Regis. Ut, cùm eum videris,
inexplebi- regnanti thronum ſubducas, per calcatum per-
1i. recturus patrem, per calcatam evolaturus fi-

Gloria . . .
vana. dem ad regni ſedem & virgam. Sed falleris.
Aunlici Nam dum lauro inhias, hærebis quercui: nec
Jaturari virgam decerpes, ut imperes, verùm ramo
ſa- Pofs inſerére, ut inſitione deſperatius exareſcas.
nt. . . . . . —” H..
Mosea Quis neget;, epoto fluvio, ſitiri à Cygnis flu

io Paſfoe- vium, quando Davidis ſtirps ſatiata comple-
num, non Xibus, dum Regem tenet, corripit regnum?
arum ſa- At, inquies, Anſer verius, imò Vultur, non
sric. Cygnus fuiſſe videtur Abſalom, cujus made-
re roſtrum cum fraterno cruore, tum paterno
rubore horruimus. Sakem non ſoli Alexan-
dro objiciet Philoſophia, cupüſſe illum ali-
quid poſt omnia: quando in ſinu ſuo Religio
ſenſit, unum èê filis Abrahæ expetiiſſe à Pa-
tre poſt oſculum, non aliquid, ſed omnia.
Regem tenebas, & regnum invadebas. Quaſi
verò à regnante patre aliquid repetere filium
liceat, præter oſculum & amplexum. Verùm
Ccoacervaverit Ambitio Draconibus Cygnum,
quando & prætuliſſe eum videri Serpentibus
poteſt: ſiquidem per cruorem hoſtis navigat
Alexander ad regnum, per fratris patriſque
funera adequitat Abſalom Solio. Age. An
Iſa. 5. 8S. Iſaias affabatur Ethnicos, cùm clangeret: Væ
qui conjungitis domum ad domum, & agrum
agro copulatis Numquid hbabitabitis vos ſoli,
in medio terræ?* Dices, abſorbuiſſe hos qui-
dem Tigrim, Indum & Gangem: ſed Balæ-
nis propiores fuiſſe, quam Columbis, quos
Tauro efferatiores inde quoque conjicimus,
quod affuſo ad Domini præſepe cum Bove O-
nagro, ſeun Aſino, Deum Ifrael non agnovit.
Hydropem execrari proinde poſſumus in Ac-
cipitre, non autem in Turture. Ducam fe,
ubi fateare neceſſe erit, ſuum non deeſſe Tur-
turibus hydropem, augerique hauſtu ſitim ter-
renorum, non expleri. Cùm ex Abrahamo
concepiſſet Agar, mente, quàm alvo turgi-
dior rebellavit à Sara. Hæc apud virum de
concubina queſta, citò ut eà abuti poſſet impe-
Gen. 16. travit à viro. Cui veſpondens Abram: Ecce,
6: ait, ancilla tuzg in manu tua eſt: utere ed, ut
Severitas libet. Ergo minis flagriſque compeſcebatur ver-
non impe- Mulæ procacitas à Domina. Quo foetus pericu-
dienda: lo cæderetur Agar, nemo non videt. Non ta-
öeze men ſitientiſſimus filiorum Abrahamus uxorem
non im- à ſervæ laniena revocavit. Aufugit tandem
pediat ſu- Agar virgarum impatiens, exciditque Abra-
periorem ham ſpe fœtus; nec doluit. Remiſſa aliquan-
Raligiaß to poſt ab Angelo Serva peperit Iſmaélem.
. l TPeperit deinde Iſaacum Sara. Cùm gemina in
di à S. Se- domo Abrahæ ſoboleſceret ſtirps, ad genium
de. utraque rediit, Domina, & ancilla. Hæc laſ-
civire cum filio, hæc pro fllio zelari parata.
Tandem Abrahamo edixit Sara, ut domo cum
filio ſervam quantocyùs proturbaret, quòd
hæredi molirentur foveam. E feneſtris utrum-
que dejice, ſi ſerò exulant per gradus. Itaà
Præloquutum in tanto dolore Saræ Abrahamum
Gen. 21. credes ad uxorem. Ejice ancillam hane, & fi-
zI. lium ejus. Dura accepit hoc Abrabam pro fi-

lio ſuo. Mirus ſanè hydrops, quem haufti la-

Oliva ð’

tices noſtris pectoribus invehunt. Cùm neu-
ter filiorum Abrahæ in tentorio ejus reptaret,
foœtam Iſmaeële, & cædi paſſus eſt, & fuge-
re, nullo emiſſo, qui fugacem retraheret. Cùm
verô binis jam filis vallaretur, nec degene-
rem exulare voluit, quamvis ſuam ſciret pro-
paginem dilatandam non Iſmaëlis laſcivia, ſed
innocentià Iſaaci. Adeò carere ſpe filii faci-
lins potuit, quam filio: uno non orbandus ſi-
ne angore vernaculo, cùm hæres domi ad ge-
neris ſolatium ſupereſſet. Viden', ut tibi tem-
perare facilius poſſis ab Euphrate, Jordane
abſtinens; quaàam queas non ſorbere Jorda-
nem, ut Euphratem exſuxeris. Amandatur
Agar à viro, prole deſtituto. Retinetur;,
quamvis contumax, enato Iſaaco, ne orbetur
Iſmaële. Utroque generoſiùs carere filio Pa-
triarcha, quam altero, potuit. Ergo non ſo-
lus Behemoth torrentem lambit, quum ſtag-
num abliguriit. Nonne ſatis ſuperque Lotho
erat vivere in Segor ſecedenti, tum feſtinan-
ti in montem, ne rogo Sodomæ involveretur?
Luæſo, Domine mi, quia magnificaſti miſeri- Gen. 19:
cordiam tuam, ut ſalvares animam meam, nec ²0.
poſſum in monte ſalvari. Eſt civitas hæc jux- voluptar
ta, ad quam poſum fugere, parva, & ſalva- inexplebi-
bor in eu. Verùm, cui vivere ſi licuiſſet procul lis.
à monte, beatitas erat, fumante etiamnum ur-
bium buſto, & vivere licuit, & bibere libuit,
& concumbere placuit. Inebriemus eum vino, Ibid. 32
dormiamiſque ecum eo. Huc evaſere pro vita
paciſcenda fuſæ preces ad Angelum? Huc in
Segor propiorem urbem ſeceſſio? Diſpice,
ut, quibus ſumma felicitas erat non uri, ja-
cere jam lubeat, & quidem cum inſcio pa-
rente filiabus. Nimirum ut Euphratem vitæ
exhauſimus, illecebræ Jordanem ſitimus in-
expleti. Talentéôrum decem millium ſummaâ
obnoxius quidam erat Domino ſuo. Tergo erat
& corpore repenſurus ſummam in carcere.
Verùm genu ante Dominum ſubmiſſo tanto
ſe ære liberavit. Dimiſit eum, & debitum di- Matth.
miſit ei. Exſolutam tanto æris ferrique onere 18. 27.
cupiditatem ſervi quieviſſe putatis? Imo verò
ex quo alienum æs diſſolvit, coacervandæ pe-
cuniæ ſtudere cœpit. Invenit unum de con-
ſervis, qui debebat ei centum denarios, & te-
nens ſißfocabat eum, dicens: Redde, quod de-
bes. Fœneraterem evaſiſli, & repetis fœnus?
Ergo non ſat eſt deoneratum efle te talento-
rum decem millium vadimonio, niſi te con-
ſervi aſſibus centum conlocupletes? Terreno-
rum hydrops hic eſt, ut ſitim pitiſſando pro-
ritet, accendat perpotando. Adumbratum id
in Joſepho eſt, qui, cùm primùm felicita-
tem ſuam ſomniando delibaſlet, circumſtan-
tes ſibi gratulatus eſt plenos tritico manipu-
los in obſequium affuſos. Putabam manipulum sen.37.
meum ſtare, veſtrôſque manipulos circumſtan- 7.:
tes adorare manipulum meum. Non hac exple-
tus eſt beatitatis ſcenâ adoleſcentis animus, ſed
ad majora per media tranſgreſſus, revulſis
ex orcheſtra ſtipulis, exſufflataque pale, re-
cudit ariſtas in aſtra, ſuffixitque in ſui obſe-
quium non jam agrorum manipulos, ſed co-lii
gemmas, & ſidera. Aliud quoque vidit ſom- Ibid.
nium, quod narrans fratribus, ait: Scio quid vi-
derit. Affuſos ſibi certè racemos, ut multum
ſpe creverit, ſomniavit. Nam ab ariſtis non con-
temnendus eſt profectus ad botryones. Scili-
cet. In adorationem ſui ſtellas inflexit. Andi⸗
Vids

EC-

—. —

- = =– —

—.

let
Pec
r
ter
tun
le⸗
che
tha
Pil
ſi
Dan. 1. V
1, te
g
hern
Den
ChiN
Mon
Ghn
geim
renn
dpon
dum
dam
riujr.
bebe
WN

En,
n 7

m⸗
re
.
aun
n,
dett
P.
nb.
ſti.
otho
nan⸗
etur
iſen. Een
) er 0.
ir. nige
ſalve nunll
Neili.
umur.
lübut
1 ie, li
0 I
Auc n
ilpice,
n, ir
lio ſe⸗
n ve
nus in-
ſummm
go eret
carcere.
0 tanto
tumn A Nl
e Onele i
no retd
nde e⸗
e ul⸗
,t
Gul E-
8ſenmst
talento⸗
te col-⸗
erteno-
o ro⸗
tatum
ſelte⸗
Cutnſetr
maniNx
nipnnin
cunlor!
1c eupk.
i, ſd
enli
Aeely ſe-
li .
di
blt ſn
id e
multun
non ℳ.
. Sl⸗

Dan. 2.
16.

Gan. 7.
120

Incomitatus ſpectari nollet in aula.

Stromatum, Lib. II.

Vidi per ſomnium quaſi Solem & Lunam, &
ſzellas undecim adorare me. Quid in rem no-
ſiram hoc lucis proſcenio effingi clarius, aper-
tiéſque potuit? A culmis inchoamus, ad ſi-
dera progreſſuri. Videas Romæ plerumque ad-
venam, qui beatum futurum ſe prædicet, ſi
uno levari aliquando ſemilixa poſſit à foci ol-
læque fqualore. Compos fit lixa optatæ con-
ditionis. Jam à foco ſeceſlit in atrium quid?
Deduci-
tur famulo. Tum inexpleta pediſſequo cupidi-
tas rhedam meditatur. Vehitur curru. Satia-
tumne putas terræ filium, quem à cacabo tra-
jectum Roma faſtidit ad quadrigas. Sejugo ni-
ſi triumphet in curru, reptare ſe humi cla-
mat. Nec ſubfiliendi æſtus interquieſcit, niſi
monſtroſus Phaéthon, & verus Lucifer, ſu-
per aſtra Mundi rhedam ſuam agat, in Pa-
dum progrediendi audaciâ relapfurus. Exili-
vit Joſeph, ut acclinatos ſibi manipulos cir-
cumfſpexit. Sed brevi, excuſſis theatro pa-
leis, Solem ſiderâque pro culmis defixit. Et
innocenter ille quidem iſihæc incrementa for-
tunæ paſlus verius eſt, quam voravit. Nos
ejus ſomnia verâ ambitione repræſentamus, à
ſpicis ad Aſtra aſcenſuri. En teſtem cupidita-
tis noſtræ incorruptum. Luctaturus cum Co-
loflo lapis & monte proſilit. Quem non pa-
lam auſus impetere, infimam pedum partem
palpaturo propior, quam bellaturo, invaſit.
Percuſſit ſtatuam in pedibus ejus ferreis & filti-
libus. Quis non tantâ putaſſet expletum lauro
Lapillum, cui congredi tantùm cum Coloflo
licuit, ſed & contigit Coloſſum evertere? Re-
pedare jam illum videre mihi videor ad mon-
tem ſuum, toti rupium ſaxoruümque Senatui
jura daturum. Quam ſe citò ab arena pro-
ripuit, ne vel ruind ſimulachri attereretur?
Triumphum cum à rupibus ſibi decerni pete-
ret, ictam à ſe jactabat ſtatuæ baſim. Ego
pedes perculi molis tam immanis. Ego potui
non modèô luctari cum Statua, ſed & par-
tem ejus ſuccutere. Scilicet. Sititur etiam aà
Capillo Jordanis, ſi Tigrim exſorbuit. Ova-
turus in monte Lapis, everſis pedibus ſimu-
lachri? Faſtidit etiam de Coloflo triumphum
devolutus ob cariem lapis & rupe. IIhcòô ſta-
tuam omnem in ſe trajecit, factuſque ex la-
pillo Mons magnus Aſiam, Europam & A-
fricam, ipſéôſque Antipodas occupavit, uno
vVix Mundo ſuam expleturus ingluviem. Lapis
autem, qui percuſſerat ſtatuam, factus eſt Mons
magnus, & implevit univerſam terram. Et Be-
hemothum incuſas, qui ſuam mitigat hydro-
pem gemini perpotatione fluminis, hauritque
cum Euphrate Jordanem: quando dilapſa è
monte glarea ità Colofſum abligurit, ut Mun-
dum eſuriat, imò & voret? Ludimus, non lu-
gemus mortalium ſitim rerum acceſlione ſævio-
rem, ſi miramur ità flores exploratum exiiſſe
Sponſam, ut à corymbo in ſpem ſtatim fru-
gum exarſerit. Mane ſurgamus ad vineas: vi-
deamus, Noruit vinea, ſi flores fruttus partu-
riunt. Reſiſte, oro te. De flore hactenus lo-
quebare, & mox ſpe præcipis poma? Abortire,
an parere arbores mavis? Sine, ut effloreſcant,
tum de frugibus cogitabis. Sed nimirum hu-
mano illa more & ruſticatur, & ſatagit. Foœ-
no primum recreamur, tum gramen pertæſi,
Horibus inhiamus, quos ſtatim ſpernimus, niſi
fructus raptim cupiditati illecebræque nofræ

119
Parturiant. Sat erat afflari Sponſam unguen-
tis, ut in amplexum Dilecti excurreret. Poſt
