Pc, dts frigentis naturæ eſt, qui furere non poſſit.
undique Nulla tam Borealis Provincia, ex qua exar-
erapunt. deſcere mala non queant. Vel David, mitiſ-
Cireum- ſimus omnium, Uriæ cruorem fudit. Vel &

ſpectio a. Suſannæ frigentiſſimo pudore Ignis erupit,
digue. quo vel ſenectus flagravit. Time ergo ubique.
Ignis undique emicat tum furoris tum amoris.
Quæ libidinis ſuſpicio, ubi & Suſanna reſpi-
citur, & aſpiciunt ſenes? Aqvuilo certè & in
canicie ſeniorum, & in pudore fœminæ hone-
ſtiſſimæ ſpirabat, mivium, non ignium, pa-
rens. Verum amari Suſanna potuit, flagrare
otuit ſenectus. Ab Aquilone pandetur malum
Invidi & ſitper ommnes habitatores terræ. Quare dicit diſ-
Accuſato- ſemninandas ruinas ſuper omnes habitatores ter-
eik ni; ræ, Ccùᷣ/n ſuper arbes Juda tantùm diſſeminan-
tozias ho- dum ſit excidium, ut ipſemet immediatè te-
ſes repu- ſtatur? Nuper univerſas urbes Juda. Num ſola
tentur. Palæſtina habitatur, aut eo genus hominum
bid. convenerat univerſum? Nimirum Terrarum
ac/t Orbis unmiverſus, ingens;, ſed unum veluti cor-
falid ac. Pus eſt. Porrò tam grandis corporis ſi vel mi-
cuſat, mimum laboret membrum, univerſim dolet.
eras ali? Non benè valet Africa, Aſià laborante. Va-
Terer. . ſtari Judæa non poteſt, quin Regiones reli-
Religio ob uæ ægrotent. Omnes proinde habitatores ter-
unum in. Iæ vaſtanch perhibentur, cuùm Judææ exci-
famatur. dium prophetatur. Diſcamus hinc, nocere
Seandalo- Onnibus eum, qui uni nocet. Noli dicere,
ſi extru- illum perſequitur, me diligit. Erras. Tibi no-
daninr. cet, ſi alii nocet. Tabeſcit oculus, vultus pal-
Famæ cu- let, cùm pes calcatur. Vulneratà manu, e-
a. tiamſi pectus inter delicias foveatur, palpitat.
Zelusob. Toti corpori eſt infeſtus, qui membrum con-
ſervanziæ fodit. Hoſtis proinde ommium ſit, qui uni in-
nee e ſenſus eſt. Vaſtatà Judæâ, totus perire Mun-
Pe ves qPus perhibetur. Si enim uni Provinciæ non in-

Vnio inter . . 3
asavenas, Vehamtur frumenta, inde pecumæ non avehen-

Oliva

tur. Si citirnæ Judææ urbes auro deſtitutæ
fuerint, commercium abrumpetur cum regio-
mibus conterminis. Præterea;, qui vulnerat pe-
dem, docet, quo modo oculus ſaucietur. Hic
qui hoſti tuo nocet, non nocebit tibi. Sed ra-
tionem docet, quâ tibi noceatur, dum nocet
alu. Qui tormenta bellica excogitavit primus,
unam fortè arcem oppugnabat. At, dum u-
nam aggreditur urbem, expugnandis omfibus
aditum patefecit. Improbus Cain ſoli Abel
inſidiatus eſt. Verùm;, cùm fratrem occidi poſ-
ſe monſtravit, perdocuit quoque quà ratione
ipſe interficeretur, parricidii author primùm,
deinde figmentum.

Quia ecce ego convocabo omnes cogna-
tiones regnorum Aquilonis, ait Do-
minus: Et venint, & ponent unuſ-
quiſque ſolium ſuum in introitu porta-
rum eruſalem, & ſuper omnes mu-
ros ejus in circuitu, & ſuper univer-

Jas urbes Juda. C. I. 15.

Ut expugnetur Jeruſalem, non ſolùm ho- Vrio inter
ſtes vocantur, ſed convocantur. Nihil enim Paces in
ita viam victoriæ ſternit, quàùm Ducum con-".
cordia. Cognationes regnorum convocantur, Ziy
&, penè ſine pugna, triumphant. Non emim zg
bellaturæ, ſed regnaturæ feruntur, quæ & livorece-
cognatæ & convocatæ & fœderatæ dicuntur. reat.
Côncordiæ patet Arx quævis. Deeſſe non po- Otorarii
teſt triumphus, ubi concordia non deeſt. Si yionem
hæc viret, ille floret. Porrò non modè in pu- Vervent.
gha, ſed in triumpho quoque concordiam ſer- In vidis
vaturi ſunt expugnatores Jeruſalem, cùm ſcri- ,g, .
bitur, quòd unuſquiſque ponet ſolium ſuum , G& Re.
in introitu portarum. Planè non evadet ſervi- ligioßss
tutem Jeruialem, ubi tanto inter ſe fœdere, funditus
qui eam oppugnabunt, vincti ſunt. Simul vO- erſtinds-
cantur, ſinul pugnant;, ſimul regnant. Actum kiet.
de te eſt, Sion. Capieris: Nam Pax floret in-
ter eos, qui adverſum te præliantur. Quid Zelo ani-
prælium nomino? Nulla pugnæ mentio, ubi maru ne-
tanta Ducum concordia eſt. Imôò non arma- eeſſaria
tæ, non cataphractæ phalanges, non arcus, Sin ei
non gladui, non furentes hoſtes deſcribuntur.
Tantum eorum concordia, adventus, & reg-
num prædicatur. Nimirum, ubi Duces fce-

derati ſunt, adveniſſe, viciſſe eſt. Venient, pnis rar

& ponent unuſquiſque Jolium ſuum in introitu non ſolvi-
portarum Jeruſalem. Summa unio, unum- ur indu-
quemque collocare ſolium ſuum. Et ubi eva- C
nuit tritum illud omnium voce proverbium: de li
Regnum non capit duos? Niſi fallor, latet citas ger
diſcordiarum ſemen in fœdere. Licuit unicui- verit.
que ſohium ſtatuere in urbis veſtibulo. Ubi
enim penè calet victoria, ambitio non tota
prodüt. At in foro non dicitur, quòd unuſ- Polirica.
quiſque ſolium locarit ſuum. Urt Urbem ex- paio laſs.
pugnent, ſimul foderantur. Nec ſolvitur ſce vigis.
dus, cum primum Urbs invaditur. In introi-
tu urbis non unum ſolium. Nemo alteri tam Aulic
citò invidet. Progredere paululum, & vide, vidi
an tot erecti ſint in foro throni, quot ſpectas
in introitu portarum elevatos. Rarum hoc cer- Ambitio
tè eſt: & Dominus, qui futurum pronuntiat, “
ut victorum quiſque ſuum ſolium locet in Ve- (. zi.
ſtibulo portarum, haud aſſerit idem præſtan- „rgnimas
dum aut in foro, aut in Regia. Simul reg- vmes mi-
nant, cùm regnare incipiunt. Simul non reg- tat.
nabunt;

& .
Ne wor no
. Lut, le

ilſue

WNOH

Mavefunt

. l. 46.

6 1 Umn ſbbir⸗
Mo ett
in ex
Keponget il

lnte
.
lat e.

Dumn,
n.
N
Näcin
um

LPnmn.

en gt.

)
.

6

.

5
ent niſ

Cttg porer.

4
OInnes .

er Unmer.

aſodn hen
Mihl an
Dacunmcr.
COINOcaHI,
nt. Nnen,
ntur, In 1
ratæ domm
Neeſem
non Eeek 1
n mod
OcorcuN
lem, cnmie
et ſolumun.
On evadttets
hter ſe l
ſunt. Anln
regman Ute

ges,
ſtes elcnun
Grennns, El
bi Dnsk
e ek. Vuu’
un in n/

.

Stromatum, Lib. VI.

nabunt, ut regnare cœperint. Saül regnare

Invidis ut re (Periit. Se
inter «- neſciebat ſine Samuele, ui initio principatus.
quslet. Brevi non nodò ægrè eum audivit, ſed etiam

audacler ſprevit. Utinam in Ohriſti Difcipu-
los & Evangeli Eccleſiæque Miniſtros is quo-
que livor non irrumpat. Cùm primum urbes
invadunt, nemo comtmilitoni invidet. Regnat
unuiquiſque in ſolio ſuo. At ubi exceſſerint
portartun introitum, tædet interdum ſocium
juxta ſe conregnare. Ita aliquando, duùm u-
nuſquiſque alterum regnare non patitur, nul-
lus regnat, cùm prius nullus non regnaret. Et
venient, & ponent unuſquiſque ſolium ſeuem in
introitu portarum Jeruſalem, & ſuper omnes
muros ejus in circuitu, E& ſuper univerias Ar-
priucipiis bes Juda. Vitia non irruunt, ſed intrant nec
ebfandi., ſtatim ad regiam, aut ad forum progrediun-
tur, ſed reſiſtunt in veſtibulis. Cave tamen;
& noli ſecurus ſtertere, ſi vel in januis con-
ſtitere. Regnant enim, ſi vel oſtium attingunt.
Modeſtia Nonne audis in introitu portarum ſolia inimi-
exterior. corum collocata? Venient, & ponent unuſqtiſ-
que ſolium ſuum in introitu portarum Jeruſalem.
In introitu tantuàm ſunt portarum, ſed jam in
Wiria pal- ſolio reſident. Porrô nota calliditatem. In ja-
liata. nuis ſolium locant, non lanienam exercent.
Jus dicunt, non jura rumpunt. Videtur in-
greſſus vitiorum pacificus, regunt, non ma-
Ctant. Quid, quod hoſtes hi portas tantum
& muros in circuitu occupant, mihil de inva-
denda urbe ſoliciti? Nimirum ſi exteriora
urbis in poteſtate ſunt hoſtis, tota urbs cap-
Regum & tiv eſt. Illud quoque omitti non debet „quòd,
Saserior; Captâ Jerulalem, reliquæ urbes Juda in ler-
ſeandalz. Vitutem redactæ feruntur. Enimvero „ ubi
Principes aut Prælati ſub jugum miſſi ſunt .
evanuit libertas ſubjectorum. Sic etiam in ho-
mine ſi cor elangueat, cæteræ animæ poten-
tiæ ſenſuſque omnes periere.

Parva in
malo.

Cordis
sura.

Et loquar judicia mea ocum cis ſuper om-
nem malitiam orum, qui detelique-
runt me, & libavtrunt Düs alienis,
O adoraverunt opus manuum ſua-
rum. C. I. 16.

Elecig Num Aulam ſubire debeo? Subi. At, in-

Kais. quit, Deo & Pietati non omninòô vacare li-
De 1 cebit. Deum ex parte deſeram, ſi adhæſero
Aun i⸗

n r d. homim. Reſpondet illicò Anguis: Nequaquam
i,“ deſeres Deum. Quòd ſi orare tandin non po-
militis, teris, non ideò tamen hominibus plùs deferes,
de merca- quàm Deo. Et Deus deſeri poteſt, & ab ido-
o7a, Ge lolatria licet abſtinere. Nec orabis, nec lita-
St 1 2. bis. Neque Deum, neque homines adorabis.
Prineipii, Wedi tutiſſimus ibis vid, nec aris affixus nec
okſtandz. infixus throno. O Confilhiarium! O Delphico
Parva in ſanctius oraculum! Scilicet. Si divina deſeres,
mal. non ideò humanis inhærebis. Audi non me,
Beeleha- ſed Deum. Dereliquerunt me, & libaverint
Raiit Diis alienis »& adoraverunt opus manuum ua-
in aula, Tum. Quid reſpondes? Si Deus deſeritur, li-
Caræ ſu. batur Diis, nec ibi præceps animus, poſtquam
H ruere cœpit, conſiſtit, proruit ad adoratio-
uiten nem. Primô ergo implicatus animus Deo va-
Ccare non poteſt. Tùm, Aulæ morem ſecutu-
rus, Idolis litat, ſed exteriori tantùm cultu.
Duobus digitulis thus injicit in focos. Aſſidet,
gratulatur, inclinatur: cervix flectitur, non
Animnus. Ad extremum adorat, cor;, caput,
mentémque demitit, & totis præcordiis ve-

1377

neratur, non regnantem duntaxat, ſed opus
manuum ſuarum ⸗ eum quoque, quem ipſe
fortè ad Principem introduxit, à quo timet,
ne proturbetur ex aula. Scelus eſt, Deum de-
reliquifle. Flagitium eſt, exteriori cultu Ido-
lis litaſſe. Dedecus, & ſacrilegium eſt, opus
adorafle manuum ſuarum. Qui litat, non a-
dorat interdum. Corpore enim invitus ſacrifi-
cat. Qui verô adorat, cum cervice cor flectit
ſimnlachro. In Hebrao: Dereliquerunt me, &
ſacrifioaverunt Diis alienis, & inecurvaverunt
ſe operibus manuum ſuarum. Viden' quò pro-
ruat Animus, ſi ſemel à Deo defecerit? No-
ta, deſerto Deo, non ſolùm delubra ſubit,
neque ſolum aras ſpectat, neque aſſidet tan-
tùm iacrificiis; ſed ſacrificat. Neque verôò uni
tantum litat, ſed pluribus: hoc eſt, non illi
ſoli ſervies, cui ſervis, ſed omnibus ſervien-
dum, imòô ſacrificandum erit. Hi verô, qui-
bus litaveris, Dii fortè erunt, ſed aliem. COm-
nibus proderunt, Te excepto, qui, præ om-
nibus & ſupra omnes, eis litas. Verum feren-
da eſſet Aulæ contumelia, ſi Deos alienos &
falſos thure tantùm, non verô corde colere-
mus. Procumbendum eſt ante opus manuum
noſtrarum. Is, quem tu induxiſti in palatium;
excreſcet: qui poſt te, & per te venit, ma-
jor te fiet. Tu verò, qui paulòô ante non ado-
rabas, ſed tantum litabas eis, demeritus for-
tunam conſervi, toto ilk animo proſternéris.
Nimirum faber quoque, qui Jovem fingit,
lapidem tundit, retunditque: huc illucque in-
vertit. Ut veròô in fanum intulerit ſimulachrüu, Aulici
adoret neceſſe eſt ſaxum, quod tunſionibus ver- miſeri.
tit in ſtatuam. O probrum! Lapidi provolve- Aulici in.
ris quem malleo Deum effinxiſti. Stolidus ille grati.
erat, rerumque ignarus. Injurüs, verbis, ver-
beribuſque quoque dedolaſti. Evaſit ſtatua. O Aulicis
te miſerum! Lapis ſtatuetur in aris, & Tu Rex aon
ante opus manuum tuarum procumbes. Qui ſemper fi-
dereliquerunt me, & libaverunt Diis alienis, dat.
& adoreverunt opus manuum ſunrum. Noli Confiden-
Aulicis fidere. Dereliquere Deum? Qui Deum tia in ho-
deſeruit, facilé quoque Deos deſeret. At mi- minibus.
hi ſacrificat. Colit me. Coht, ſed non amat.
Litat, ſed non credit. Alienus illi Deus es, e-
tiam cùm cædit hofſtias. Et libaverunt Diis
alienis. Etiamii ſalutet, revereatur, aſſideat:
aliquid addo, etiamſi incendat thymiama,
Idolum te putat, non Deum. Alienus illi es, principiis
quanquam à te ille abalienari poſſit. Dereli- olſtandi.
querunt me, & libaverunt Diis alienis, & a-
doraverunt opus manuum ſuarum. Nota pro- Parva in
greſſum ad ſcelera. Deſeritur primum Deus: malo.
tùm Diis litatur alienis; architecti deinde e-
vadimus Idolorum & cultores. Cùm deſerue-
ris Deum, non illicò aſciſces alios in Deos,
ſed litabis tantm Dus alienis: Verùm brevi
tuis ipſe manibus Deos finges, eôſque ado-
rabis. Et adoraverunt opus manuum ſuarum. Et,
ne forté putares id propter excellentiam ope-
ris a te extortum, audi in Hebræo, quo mo-
do ſonet: Et incurvaverunt ſe operibus ma-
nuum ſuarum. Operibus. Omnibus omninò li-
tabis oper bus tuis. Nec litabis ſolum;, ſed
incurvabere. Cum autem dicit; operibus, ſi- Cenßlis.
gniſicat non ſolum Diis, ſed etiam viliſſimis ,i: mpii,
quibuſque rebus cultum à te exhibendum. Non Politi-
Jovem ſolum, aut ſolam Lunam, ſed etiam ei.
Simium & Feles adorabis. Libaverunt Diis a- Librorum
lienis, & adoraverunit opus manuum ſuarum. . e
Plus eſt adorare, quaàm libare. Adoratio enim odo in-
I1 1 3 corde ſeratur.

Principii:

obſtandu.

Lectio
profana.

Jon. 4. 9.

78

corde exhibetur, libatio manu perficitur. Hæc
hircorum ſanguine, illa mentis exiſtimatione

ſacrificat. Et libatio quidem inchoatio, &

quaſi quædam prælibatio ſacrificii eſt. Ergo
cùm Diss alienis i, qui à Deo receſſerant,
vix libarent, quid præſtitum eſt? Effecerunt,
ut ſtolidi transfugæ ſuiſimmet manibus Idola con-
ficerent, & illicò impetrarunt cordis adoratio-
nem. Qui Idolis alienis vix libarant, proſter-
nuntur idolis ſuis. Et incurvaverunt
bus manuum ſuarum. Lege, inquit, & lauda
Ovidium inſanientem, inter Amoris illece-
Pras. Lege Idyllia, & impuriſſimos toros Poë-
tarum Italicè furentium. Vix oculos conjicit,
ne videatur nimis durus, & librum plicat.
Non ſapit inſania Scriptoris. Quid agunt im-
piiſſimi ſcelerum duces? Iſte, inquiunt, vix
libat Diis alienis. Suis forſitan proſternetur.
Eia, inquiunt, Tu quare non ſcribis carmi-
na, qui polles ingenio? Miſellus, ne videatur
minus ſapere, deſipere incipit. Scribit carmi-
na, recitat, camit. Quique cum ſtomacho in
alienis codicibus comas, fucos, papillas, ocu-
loſque Nymphaſque legebat; nugas & ſaniem
in ſuis tranſcriptas libris non legit ſolùm, ſed
inter citharæ lenocinia cantillandas curat. Ver-
bo, Operi mamuum ſuarum proſternitur, qui
Dis aliemis infracto corde vix manum admo-
vebat libaturus. Et incurvaverunt ſe operibus
manuum ſuarum. Et quidem aliena carmina
impura quidem ſunt, ſed lepidiſſima: Dii ſunt,
etſi aliem à divinitate. Noſtri veròô verſiculi,
ſine nomine ſunt rudimentum. Opera manuu.
Nihilo minus operibus noſtris ſternimur, Diis
alienis libamus. Quod verò de uno vitiorum
genere dixi, dictum puta de omni. Faſtidit
ille villarum luxum. Vix rogatus, eas digna-
tur reſpectu. Dementatus à ſuis, areolam coë-
mit, colit, comitque. Quid plura? qui Lu-
culli delicias, poſt preces & tempora; curſim
luſtrabat, contra mentem, ore tenus, amoœ-
nitatem plantarum commendans: ruſculi ſui
colonus, inquilinus, & cuſtos ſit. Totam con-
ſumit ætatem in excolenda hedera, & oleri-
bus conſerendis, qui Pompejanas platanos;,
plantaſque & Perſide avectas cum nauſea intue-
batur. Taciti execranda dogmata alius execra-
tur. Quo modo in foveam impelletur? Curant,
ut ipſe prælectione fortuitâ aliquid Tacito non
abſimile effundat. Confeſtim miſer alieni abor-
tus parens eflectus lactat, fovétque monſtra
ſuo in ſinu, quæ ex alieno ubere pendentia
non amabat. Nec Abraham Iſmaëlem è& domo
pellere potuit, qui fortè meliores Iſmaêle ab-
legandos in exilium ſuaſerat. Nimirum ſi filius
eſt, licèt Iſinaél, Abrahæ charus eſt. Quid,
quod Eſaü, à Domino reprobatus, dignus
viſus eſt Iſaaco benedictione, poſt divendita
primogenita? Jonas quot aſpexit Principum
viridaria, & deſpexit? Cucurbitam veròô,
quam juxta ſe creviſſe ſenſerat, exarere ità
ægrè tulit, ut mortem peteret. Planè Diis a-
lienis vix libamus, Operibus manuum noſtra-
rum proruimus. .

Tu ergo accinge lumbos tuos, & ſurge,
lLoquere ad eos omnia, quæ ego
præciνο tibi. Ne formides aà facie eo;
rum: Nec enim nmere te faciam vul-
tum eorum. C. 1. 17.

ſe operi-

Oliva

Talenta
Verioræ
PDevotio,

Quatuor futuro Prophetæ imperantur, ut
ſe accingat, ut ſurgat, ut loquatur, ut non
formidet. Inter hæc primas obtinet lumborum Zes
. . . . . lus.
præcinctio. At ubi eſt librorum coacervatio, & Moni-
acuminum conquiſitio, ubi ſcientiæ poſſeſſio, ca:io.
ubi laterum firmitas, ubi vocis, ubi delicia- Concio-
rum cura? Ita-ne? Concionaturum Prophe- vatorem
tam non monet, ut vocem exerceat, ut me- 7o* beien.
moriam excolat, ut pectus dilatet, ut firmet Ala
latera, ut ab inclementiori ſe cœlo tueatur, catio fa-
ut equitaturus ſupellectilis tantum paret, quan-eir.
tum nimis eſſet Toparchæ. O nos miſeros! Mortiß-
Multis Oratorem facimus. Porrò unum eſt toa
. odium.
neceſſarium. Hoc unum verò, quod ſolum eſt &ναN.
neceſſarium, ſolum omittitur, cætera exqui- zaroris
ſitiſſimè comparantur. Nam quamvis Concio- veri ex-
natores ferè omnes, & apoſtolicè perorantes beditio
penitus omnes ſuos ſeveriſſimè & lumbos cin- Gnge.
. . 1· ⸗ Loncio-
gant & ſenſus torqueant, abſtinentià, cilicio, atoraz
vigiliis: vanè tamen „ & floridè, ne dicam delicit.
hiſtrionicè garrientis ubi renes ſuccincti? Adi
eum, intuere menſas, patinas ſcrutare, &
vide, qui cinerem tanquam panem aliis ap-
ponit, quo ipſe cinere ſaturetur? Utinam Co-
turnices non eſuriat: Utinam non faſticdhat.
Tu ergo accinge lumbos tios, & ſurge, & lo-
quere! Quam facile Propheta inſtruitur! Suc-
cingatur, ſurgat, loquatur. Satis eloquens es,
ſi ſatis ſuccinctus es. Nunc ſtomachus ſtringi-
tur, non lumbi ſuccinguntur. Mortificationis Moriß-
ne nomen quidem ſonat in cubilibus falsè Pro- catiasir
phetantium. In Chriſto clamat vulnus, inquit amor.
Bernardus. In Chriſti Pſeudo-prophetis pati- Serm.61.
næ ſonant. Quæſo lumbos accingamus, & tunc in Cam.
Prophetæ futuri ſumus. Oremus, & perora-
bimus. Succinctis lumbis ſurgendum eſt: hoc
eſt, opus ſtrenuè aggrediendum: Surge: hoc
eſt, deſere quæcnque te jacere cogunt. Re-
linque tuorum curam, amorem tui, rerum
tuarum ſtudium, alienarum rumores neglige,
uni te dede verbo. Sanè aliqui lumbos præ-
cingunt, nec tamen ſurgunt. Corpus oderunt,
ſed carnem & ſanguinem amant. Oderunt ſe,
diligunt ſuos. Ipſi panno conteguntur, ſed
ſuos tegi ſerico cupiunt. Caſam incolunt, & Paremtum
Baſilicas affinibus architectantur. Verbo; ſan- oblivio is
guinem emittunt & corpore, carnem disjun- d
gunt ab oſſibus: ſed carnem & ſanguinem in
corde retinent: cúmque ſe perdant; depere-
unt ſuos. Perrarò id monſtri viſitur. Ità. At- Renova-
tamen interdum Chimæra viſitur, & ſpectrum i* vi16,
ſpectatur, ſanguinis tam prodigum, quàm re-
tinens, ſui oſor, ſuorum tutor. Surge, ſi
lumbos accinxiſti. Relinque locum ubi jacere
cogebaris. Ridet alioquin Deus cilicium quo
cingeris, ſi ſtare neſcias, ſi furgere non va-
leas, ſi non expediris ab iis, quibus implica-
Pare. Porrò, cuùm lumbos ſuccinxeris, & ſur-
rexeris, loquendum eſt. Nonnulli ſe ſuéſque
deſerunt. Surrexerunt hi ſanè, & ſuccincti ſunt,
ſed loqui non dignantur. Sibi vacant, anima- Zelasc-
rum ſalutem non magni faciunt. Loquantur aimats.
quicunque & lumbos præcinxere, & ſurre-
gerunt humo. Qui verò & præcinxere lum-
bos, & ſurrexerunt, & loquuntur, reſtat, ut
degenerem exuant verecundiam. Ne formides
à facie eorum. Qui ſtatim lumbos ſtringimus,

vita mi⸗

Concio-

. .—e 1: . nul
qui non difficillime ſurgimus, qui incunctan- cnn
ter loquimur, vix, & ne vix quidem, formi- „aur.

dinem abjicimus. Facilius ſanguinem emitti-
mus, quaàm ſermonem. Fortiter nos cædimus,
meticulosè coram aliis loquimur. Loquimur

Deo

Humani

timoris

ane

ROaälck.

, Ne
Udonwi
Wonmne
Aat 6 4

ehar i
ohen,
9 N e. d
U U
. Uki,n
deturi
Nmlent
WI d
Eetn alli⸗
ni CNn.
e ennenit
til, din,
e, Ne deng
Ncinch! A
ſerutne, 1
Hen Ti
Utinam
non klſic.
ige e
Eratur! d
s odtene,
Morufonen
libus kie he:
Vulns imi⸗
Prophens Ei
garnus Ktt
s, & felt⸗
endumek n
m: IAgel
le ngll
emn tul, Ian
Onotes vgl,
gui lunbuft
Corpigoden,
ant. OGelut;
contegunmm 4
ſam imola, Ni
(alben n,
n & Engin!
etcdall) g
gllun l
itur, Alen
rochgan, n
undl N
e locum i
Dens dlen .
lungere unn
is, Cbn 6
ſoccluel,, 6
Novl ei⸗
e, ſwine
FGibi acalt,
ſaciuct.
enele, d
& Feum
S
* e
lunbe lin 7
, u⸗
uidan 9
lnguiee
tter 10 3
wimun. 1

Cincio li. Deo intrepidi, ſi verò alloquamur homines,
Sera. totis artubus intremiſcimus. Convertimini ad
Jel. 2 me in toto corde veſtro. Convertatur etiam acd
ze rm. 2. ipfum, inquit S. Bernardus, Timor tuus, ess
in cap. Perverſus eſt timor omnis, quo etae aliguia
jejuani. præter eum, aut non Propter eum. ANe Jormi-
des d favie eovum Nec enim timere té faciam
Grati, vultum eorum. Nota: Ne formides, non enim
cooperan- permittam te timere. Domine, ſi eum non
dew. pertnittes timere, quid illum hortaris, ut non
Romine, meat? Si non timere ſinas, procul dubio non
timebit. Patet hinc, foderandam eſſe arbitrii
. libertatem cum liberalitate gratiæ. Non ſinam
te timere, ſed Tu ne time. Volo Te robora-
re, ſed Tu languere noli: ego arma præbe-
Po, Tu eis utere. Ego tecum pugnabo, ſed
& Tu mecum pugna. Septuaginta aliquid ad-
dunt, quod omitti non poteſt. Ne timeas 4 Na-
cie ebrum, neque exterrearis coram eis: Quia
tecum ſum, ut liberem te, dicit Dominus. Pla-
nè ſuadere poteſt conſtantiam, qui non ſolùm
hortatur, ut non timeas, ſed & affuturum ſe
ſpondet, ut liberet te. Liceat, quæſo, mihi
Jerem. I. ad imitium veriiculi ſemel recurrere. ITu ergo
accinge lumbos tiuos, & ſurge, & loquere ad

17. .
Eaa, ebs. Audin'? Sanctrficatus in utero Propheta;,
ſpedto. & extra uterum ſanctus, adhuc tamen lum-

bos præcingere jubetur: & tunc quoque mu-
niri debet contra carnis illecebras, cùm eradi-
Caßitatis caturus vitia incipit prophetare. Mirum ſanè
cura. utrumque eſt, & quod ſancétificatus, & quèd

Tentatio Prophétaturus ſuccingi debeat. Eſto, arman-

omnes in- dus ſit ſanctificandus in utero: eo certé tem-

vadit. pore exarmari poteſt, quo in vitia prophetan-
do invehitur. Falleris: tunc quoque obarma-
Laratia ri debet. A libidine nec tuti ſumus;, cùmn in
Msiſetit. Iibidinem declamamus. Novit ipſa diligere ini-
micos ſuos: novit divertere apud eum; à quo
Cireum. ex hommnum hofpitio expellitur. Etiam, dum
ſpetctioze lingila contra illam perorat, exorat interdum
seſeria ab Oratoris corde, quod cupit. Quanta ceci-
erfedi, nerat David contra libidinem? brevi tamen
manus illi, oculéſque & cor dedidit. Tu ergo
accinge lumbos tuos. Si Jeremias Cordis cuſto-
Luc. 12. did indiget: Si Apoſtolis dicitur: Sint lumbi
35 voeſtri præcincti: Quis noſtrum excubias in ſuo
De Caſti. pectore locare negliget? Ad Jobum quoque

dete vOX Domini prima eſt, ut pudicitiam ſuam
randa, e- 1. 8 1
tiam Ke. tueatur. Reſpondens autem Dominus Jo de tur-

ligioß mo. bine dixit: Quis eſt iſte involvens ſententias ſer-
nédi ſant. monibus imperitis? Accinge ſicut vir lumb-s
Job. 3 8. 0. interrogabo te, & reſponde mihi. Quis eſt
Iaseri, iſte, ad Heliu refertur, ſi Gregorio eredimus,
emne, ſe qui quartus acceſſerat reprehenſor, poſt tres
re perten. dmicos. Ejus confutatis ſententiis à Deo; ſer-
tast, mo ad B. Jobum convertitur, & dicitur ei.
dr . Accinge ſicut vir lumbos tuos. Hæc prima vOX
pri, e. Dei fuit ad virum ſanctum: qui licèt vulneri-
ceſſaria bus vermibuſque obſitus jaceret in ſtercore,
emnibus. ærumnarum penè omnium ſentina, adhuc ta-
men admonetur, ut à libidine ſe defendat,
non ſolum in fimo, luctu, orbitate, inerepa-
tionibus, & vulnere jacens, ſed, quod pluris
his omnibus eſt, Dei colloquio fruiturus. O

aner⸗ portenta! Job vir juſtus, ſimplex, ac timens
la aa⸗ Deum non ſolùm poſt ſacrificia, ſed etiam
poſt vulnera, lumborum præcinctione armari
debet contra luxuriam, & quidem eo tempo-
§. Job. re, quo ad Dei colloquium evocabatur. Quôd-

que admirationem auget, non lenis Dominus,
ſed terribilis, neque inter lilia, ſed è turbine
ſanctum virum alloquebatur. Reſpondens autem

Stromatum, Lib. VI.

Dominus Job de turbine dixit. Addendum eſt
aliquid, quod admirationem augeat: non mo-
dò ſanctus, vulneratus, tentatus ab uxore»
orbatus filiis, increpitus ab amicis, irriſus ab
Heliu adoleſcentulo imberbi & perfrictæ fron-
tis, ſed à Deo, & quidem de tuürbine inter-
rogatus: & ne putares Jobum tantummodò
auditurum loquentem Deum, ideôque mente
fortè divagaturum, interrogatur Deo reſpon-
ſurus de quæſtionibus difficillimis; ut puta de
fundamentis orbis terrarum, de lucis itinere;,
de prædeſtinationis menſuris. Nihilo minus
monetur, ut lumbos coërceat. Quid dicimus
ad hæc nos, qui nati ſumus toti in peccatis;
& poſt ortum viximus, imò in criminibus diu
mortui jacuimus, & fortè jacemus? Num Tu
Jobo ſanctior es? num ærumnoſior? num ſub-
limiùs quàm ad Dei colloquium erectus? num
minus otioſus, magiſve implicitus, quam is
qui reſponſurus Deum audit, & turbines in-
tuetur quibus terreatur, & quæſtionibus pre-
mitur, quibus vix Angeli ſunt pares? Vereor
ſanè, ne lapſus noſtros ignoremus, etiam cùm
ruimus. Nihil ſentio. Si non ſentis, ſenties:
adhuc time. Timet Job, atque ſuccingitur.
Timet Jeremias, atque præcingitur: & Tu
non times * Tu quis es, ut præferri debeas
ſanctis & ſanctificatis Prophetis, qui ſuccin-
guntur etiam cùm declamaturi ſunt contra ſce-
lera; & vel Deo reſponſuri ſunt eé turbine eos
interroganti? Accinge ſicut Vir lumbos tuos. fob. 3 8]
Vir es, quamvis vulneratus ſis. Ideò ſi ſecu- 3.
rum te facit vulnus, timere te doceat caro. nnstg
Tam miſer es, quam vir: utrique muneri fa- anir
Ccito ſatis. Liceat quoque hic curſun illud ad- miriat.
notare. Poſi certamina fortiter obita, poſt o-
racula ſapienter fuſa, hæc prima ad Jobum iles a-
† nmarum
vox Dei eſt. Ubi gratulationmes? ubi verba ſerius.
blandientis? Aut ſolari debebat vulheratunm:
aut ei de geſtis dictiſque fortiter gratulari. Ni- ste⸗ g
hil horum Deus præſtat. Inſtruit militem ſun, & Fiuzi.
non palpat. Armat, non ſolatur. Quid egerit;, fer.
non attendit; tantùm curat ut ſtrenuè in po- Lakitas
ſterum ſe gerat. Cumque calamitatibus valla- nin
tum beatum Virum magis contra impatien- s„vla.-
tiam munire debuerit, quam contra luxuriem: tioni per⸗
quid enim à hbidine metuat inter vermes * neceſſa-

quid non metuat ab impatientia in ſtercore, vin.
inter vulnera carnis, & cordis verbera? Ni- Caſtitss
Virtuum

hilo minus militis ſui tantum lumbos commu- „niun
nit. Vel quòd, ſi Caſtitate polleat, nullis ſit parens.
virtutibus cariturus, quæ abeſſe non ſolent à Tentatio-
Pudicitia:; Vel quèòd præ omnibus Pudicitia "e“pellit⸗
necefſaria illi ſit, qui ad Dei audienda conſi- Ii
lia accitur. Hæc caleme ſtylo profuſa ſint. Re- iuetur.
deamus ad Jeremiam, qui concionaturus de
tuenda Caſtitate monetur: uti Jobus Dei al- „edgioc,is
loquio ſublimandus, itidem de præcingendis mtiora à
lumbis admonetur. Nimirum ſplendidiora mu- Luxuria.
nia, cum ſuperbiam lactent, Pudicitiam ſuc- CQalktitas
cutiunt. Et facilè Caſtitas periclitatur, ubi perielita-
. . . tur inter
Mens vel Contemplationis celſitudine, vel eligionis
Prædicationis elevatione tumet. Iumor & Pu- munera
dor rarò fœderantur. Non ſolus venter, cuùm ſplendi-
tumet, profligatam indicat pudicitiam: ſed dieta.
mentis quoque tumor exulantis pudoris indi- S
cium eſt. Virgines fatuas plures numero in E- Si, ecef
vangelio. Superbas Virgines nutquam lego. ſaria.
Non enim Virgines forent, ſi tumerent. De- Zelus a-
nique quæ Virginum Regina eſt, ancilla quo- vimnerunm
que eſt præ ſpiritus demiſſione. Vel certè Je- e,= ,,
remias concionaturus lumbos ſuccingere jube- zitasi=
tur;, casra.,

Tælenta

380

Vox exès. tur, quòd una Pudicitia Concionatori & ma-

ark,. gis neceflaria, & honeſtior ſit. Delicatum e-
oncio 1 .
mim, vagum, garrulum, v ra-
zsor juret S gum, 8 um;, voluptarium;, ira

Caßſtitatd. cundum audire non refugimus: ſi tamen pu-
Mortif dicus ſit. Vel certè lumbos ſuccingere jubetur
zatio per- Jeremias jam jam concionaturus, hoc eſt, Mor-
neceſſaria tificationmi ſeriò vacare: tùm quòd pœnitentiæ
Concio- ſudium rfarò forere ſoleat inter conciones:
estort. 2 .4. 5 .
tùm quòd nihil æquè Prophetarum famam
commendet populis, ut mortificatio corporis.
Iraſcere ſi libet, tume, garri: ſed gulam fræ-
na, ſed delicias averſare, & audieris. Nihil
tam demiratur vulgus in Propheta;, quam ab-
ſtinentiam. Joannes non manducans neque bi-
bens audiebatur vel à populis, quos vipera-
rum genimina appellabat. Ad eum nundina-
tores, ad eum publicam, ad eum Scribæ con-
fluebant; ad eum, quod miraculò proximum
eſt, accedebant & milites. Jejuna; & loque-
re. Pati & prophetare unum eſt.

Ego quippe dedi te hodie in civitatem
munitam, & in ocolumnam ſerream,
G& in mutum æreum ſuper omnem
terram, Regibus Juda; Principibus
ejus, & Sacerdotibus, & populo ter-
ræ. Et bellabunt adverſum te, &
non prævalebunt: quia ego tecum ſum,
ait dominus, ut liberem te. C. I. 19.
Se de. Libet quærere, cur primò Civitas, deinde
li homi- columna; tùm verò murus Propheta nuncu-
num in- petur. Crevit, mii fallor, Prophetæ ſanctitas
nitatur. nominum varietate. Civitas enim populis ple-

Tyro pau- . .
Hõ na eſt. Columna vix ſtatuam magni Principis

diendus. ſuſtinet. Murus tantum arcet & impetitur.

FINIS LIBRI SEXTI STROMATUM.

Oliva

Pugnaturum contra impios Jeremiam Domi- Zelas a.

nus non illicò ab homimbus abducit; ſed pri- via —u
mòô quidem urbem eum munitam eſſe pati- rote do.
tur, quam armati milites cuſtodiunt. Sinit Pigrar.
eum initio prædicationis fulciri Juſterum po- Concioli-
tentiâ. Deinde in columnam vertit, vix ſi= bera.
mulachro magni Viri ſpectabilem. Demum e- Severitas
xuit illum ommi omninô præſidio, inſtar mu- in ma-
ri ærei opponit eum Principibus, Sacerdo- guates.
tibus & populo terræ; ut omnes frænet à ſce-
lere. Porrò nota, quomodo omnes omninè Perſecutis
reprehendi debeant & quidem illi primeé, qui knui;
primi ſunt, atque primarä. Reges, Princi- Deu; *
pes, Sacerdotes, & demum populi feriendi. iſeuſi.
Obſerva nobiſcum adfuturum Deum, non ut GOratie ne
non oppugnemur, ſed ne expugnemur. Bel- eeſſitas.
labunt, ſed non prævalebunt. Rurſus divinæ
gratiæ neceſſitatem deprehende. Propheta, li-
cêt, Civitas munita, columna ferrea, & &-
neus murus ſit, oppugnatur, & expugnare-
tur, niſi Deus illi adeſſet, ut eum liberaret.
Non prævalebunt. Non quia murus es, aut
columna; aut urbs: ſed Quia ege tecum Iſum, Matthe
ait Dominus, ut liberem te. Petrus jam au- 16. 18.
dierat: Tu es Petrus, & ſuper hanc petram Humili-
ædificabo Eccleſiam meam. Audierat: Beatus wsiuher.
es Nimon Bar-jona: Cùm nos ab eo audivi- Rre.
mus : Won novi hominem, quem dicis. Ecce Matt. 26,
columna firmißima, inquit Sanctus Auguſti- §. emi
nus, ad unius auræ impul em tota contremuit. Zegatio.
Noli ergo de Te fidere, quanquam columna Tracét in
ſis. Et hæc labat, niſi Dominus ſupponat ma- “
num ſuam. Et ideò fortè cecidit Petrus, quia Cogniri
ſe ſtaturum credidit. Etſi omnes ſeandaliati tgi, 7
Jfuerint in te, ego nunquam ſcandalizabor. .
Ita eſt. Non ſcandalizaberis, ſed ſcandaliza- Matth.
bis. 26. 335

A anut omne

ammn. Itau

INDEX

lei e
Nnnn
nun e,
erle
net ale.
8 OmmnnnN

Im, o
demm. N
lu dnne
iohkeu,l.
AIe, Ke.
unun⸗
n lbernt
Unn e,
teumn ing
ns n
ane erra
lent: Dear
eo ddn
n Cien Nin
1lns Aete
tota lnnut
Ovam nmn
Slunſontme

nies .
elegr.

a Ad.
. l

el Kandlr

N

dit hend du

LOCORUMSACRE
SCRIPTURM.

Quz in hoc primo Stromatum Tomo
paſſim leguntur.

E X GENES I.

XCAP. I. Germinet terra berbam
virentem, & facientem ſemen.

Tenebræ erant ſuper faciem abyſſi, &
ſpiritus Domini ferebatur ſuper
aquas. 189. & 207
Dominamini piſcibus maris. 132. & 255
Ecce dedi vobis omnem herbam, & univerſa ligna.
256
Ut ſint vobis in eſcam. 1e.
Fiat Lux. Et facta eſt Lux. 371
Ex CAp. II. Ex omni ligno Paradiſi comede. De li-
gno autem dcientiæ ne comedas. In quocunque enim
die comederis ex eo, morte morieris. 33. & 34
& 256. & 348
Ipſe eſt qui circuit omnem terram Hevilath, ubi
naſcitur auRmum. Et aurum terræ illius optimum eſt,
ibique invenitur bdellium, & lapis onychinus. 55

U operaretur, & cuſtodiret illum. 256
Ex CAr. III. Eritis ſicut Dii. Comedit, deditque
viro ſuo. 4
In uocunque die comederitis ex eo, aperientur oculi
veſtri, & eritis ſicut Dii. 18

Vidit igitur Mulier, quod bonum eſſet lignum ad veſ-
cendum, & pulehrum oculis, aſpetctuque delecta-
bile: & tulit de fructu illius, & comedit; dedit-
due viro ſuo, qui comedit. Et aperti Jſunt oculi
amborum. I
Pracepit nobis Deus, ne comederemus, ne fortè mo-
riamur. Ibid. & 348
Eece Adam, quaſi unus ex nobis factus eſt. 85
Duper pectus tuum gradieris, & terram comedes cun-
Stis diebus vitæ tuæ. 1
Ejecitque Adam, & collocavit ante Paradiſum vo-
luptatis Cherubim, & flammeum gladium atque
verſatilem. 266
derpens decepit me, & comedi, & ait Dominus ad
lapemem Quia feciſti hoc, maledictus es inter
ommia animantia, terram comedes, & inimicitias
Ponam inter te, & mulierem. 5838
Timui, eò quéd nudus eſſem, & abſcondi me. 330
Nedusquanm morte moriemini. 348
Ethicæ Comment. Tom. IV.

pag. 87. & 28 5. & 30 5

Pulvis es, & in pulverem reverteris. 349
De fructu lignorum, quæ ſunt in Paradiſio, veſci-
mur. 35v1
Ex CAP. IV. Loitur qui invenerit me, occidet me.
2
Sed ſieh te erit appetitus tuus, & tu dominaberis illius.
Dixitque Cain ad Abel fratrem ſuum : Esredia-
mur foras. 49
Nunc igitur maledittus eris ſuper terram. Cum ote-
ratus fueris eam, non dabit tibi fructus ſaos. 50
Eoreſuſque Cai à facie Domini, habitavit Profugus
in terra ad Orientalem plagam Eden. 78
Quid feciſti? 313
Conlurrexit Cai adverſus fratrem ſuum Abel, &
interfecit eum. Et ait Dominus ad Cain: Ubi eſt
Abel, frater tuus 3 Nunc igitur maledittus eris
