bodie, Rcut ſtellæ œli, plurimi. Non valeo ſolus
negotia veſtra ſuſtinere, & pondus, ac Jurgia.
H 302
Ex CAP. II. Weque enim dabo vohbis de terra eorum,
quantin poteſt unius pedis calcare veſtigium, quia
in peſſeſſonem Eſau dedi montem Seir. 223
Diliget te ac multiplicabit. 302
Nec inferes quidpiam ex idolo in Domum tam , ne
fas anathema. Ibid. & 303
Ex CAP. VIII. Nicut Gentes, quas delevit Dominus
in intraitu tuo: ità & vos peribitis, ſi inobedientes
fueritis voci Domini Dei veſtri. 4
Ex CAP. XXVIII. Attende, O audi Irazl: Ho-
die factus es vopulus Domini Dei tui. Ibid.
Ex CAP. XXVIII. Ji autem audieris vocem Do-
eini nui, venient ſuper te univerſæ benedictiones
1ſta, G apprehendent te. Ibid.
Quod i audire nolueris vocem Domini Dei tui, ma-
ledictus eris in civitate ,„maledictus in agrog. Ma-
ledictum horreum tuum. Et venient ſuper ie omnes
maledictiones iſeck, & perſequentes apprehendent te,
donec intereas. Quia non audiſti vocem Domini

Dei tui, nec ſervaſti mandata ejus. Ibid.
Ex Cap. XKXXII. A acuero iur fulgur gladium
rwenm. 69. & 197
Gladius meus devorahit carnes. 70. & 212
Non erat cum eo Deus alienus. 9

9
1 I-
Villam oculi ſui. Dominus ſolus Dux ejus fuit: &
on erat cum eo Deus alienus. Ibid.
132

Drinaum laperent, & intelligerent, & noviſſima pro-
viderent. 153

316

Foris vaſtabit eos gladius, & inths pavor. 233
Concreſeat, ut pluvia, doctrina mea Ruat, ut ros,
eloquium menm. Laaſi imber Juper berbam, &
quaſi ſtillæ ſuper gramina. 371
Ex CAP. XKXIV. Mortuus eſt ibi Moyſes, ſervus
Domini, in terra Moab. 84. & 136

Ex Libro Joſuë.

Ex CAP. V. Ommnis populus, qui egreſſus eſt de E-
gopto, bellatores viri mortui ſunt in deſerto. Do-
nec conſumerentur; qui non audierant vocem Do-
mini. 304
Ex CAP. VI. Cùm inſonuerit vox tubæ, conclama-
bit omnis populus, & muri funditus corruent. 27
& 41
Quidquid auri & argenti fuerit, & vaſorum æneo-
rum, & ferri, Domino conſecretur. Durque civitas
hæc Anathema: & omnia quæ in ea ſunt, Domi-
n0. 156
Armatus populus ibat ante eos. Ibid.
Won clamabitis nec audietur vox veſtra: neque ullus
ſermo ex ore veſtro audietur. Ibid.
Cüumque ſeptimo circuitu clangerent buccinis Sacer-
dotes, dixit Joſuéë ad omnem Iſrazl : Vociferamini.
loitur omni populo vociferante, & olangentibus tu-
bis, muri ilico oorruerunt. 306
Cavete, ne quippiæzm contingatis, ne omnia caſtra
Wazl ſub pezcato ſint, atque turbentur. I[bid.
Malediblus vir coram domino, dui ſuſcitaverit ur-
bem Jericho. 307
Ex CAP. VII. Peccavi Domino: vidi enim inter
Wpolia pallium coccineum, & ducentos ſiclos ar-
genti, regulamque auream, & concupiſcens æbſtuli.
17. & 19
Filii autem Iſraël prævaricati ſunt mandatum, &
uſurpaverunt de anathemate. Nam Achan filius
Charmi tulit aliquid de anathemate. 150. & 306
Ex CAF. I X. Won deſiciet de ſtirpe veſtra ligna cæ-
dens, aquaſque comportans in Domum Dei mei.
66
Ex CAP. X. Dixitque⸗ Nol, contra Gabaon ne mo-
Pearis, & Luna contra vallem Ajalon, ſteterunt-
qut Sol & Luna. 306
Ex CAP. XV. Da mihi benedictionem- terram au-
Rralem & arentem dediſti mihi: junge & irri-
guam. 264. & 272

Ex Libro Judicum.

Ex CAP. II. Quamobrem nolui delere eos à facie
veſtra, ut habeatis hoſtes, & Dii eorum ſint vo-
bis in ruinam. Cüumque loqueretur Angelus Domini
hac verba ad omnes filios Iſrazl, elevaverunt vo-
cem ſuam & fleverunt immolaverüntque ibi hoſtias
Domino. 64
Ex CAP. IV. Apernit utrem lactis, & dedit bibe-
re, & operuit eum. 23. & 72
Poſuit ſupra tempus capitis ejus clavum, percuſum-
que malleo deſixit cerebrum. 23
Domine mi, intra, ne timeas. 72
Ex CAP. VI. Cimque Gedeon excuteret atque pur
garet frumenta, apparuit ei Angelus Domini, &
ait: Dominns tecum virorum fortiſine. 177. &
266
Ego ero tecum, & percuties Madian, quaſi unuin
virum. 267
Ne recedas, donec revertar portans ſacrificium.
271
Viderunt deſtrüuétam aram Baal,, Iucumque ſucci-
IJum. 282
Vade in hac fortitudine tun, & liberabis Iſrasl de

Kk 4 manu

—

Index Locorum

Siani Madian: ſeito, quòd miſerim te. pag: 28
Omnia nocte complevit. . Ibid.
Dictum eſt, Gedeon ſilius Joas fecit hæc omnia. Et
dixerunt ad Joas: Produc filium tam hbuc ut mo-
riatur. Igitur omnis Madian & Amalec, & Orien-
tales populi congregati ſunt. Ibid.
Nunquid ultores eſtis Baal ſi Deus eſt, vindicet
ſe de eo, qui ſitffodit aram ejus. Ibid.
Ex CA P. VII. Videbatur mihi quaſi ſubeinericius
panis ex hordeo volvi, & in caſtra Madian deſ-
cendere : cumque perveniſſet ad tabernaculum,
percuſſit illud atque ſubvertit, & terræ funditus
coæquavit. 28. & 43. & 158. & 176. & 292
Incipientibus vigiliis noctis mediæ, cæperunt buccinis
clangere. 283
Dixitque Dominus ad Gedeon: multus tecun eſt po-
vulus: nec tradetur Madian in manus ejus. 302
Populi fuſi jacebant in valle, ut locuſtarum multitu-
do: Cameli quòque innumerabiles erant, ſicut
arena, quæ jacet in littore maris. Ibid.
Ex CAP. VIII. Fecitque ex eo Gedeon Ephod, &
poſuit illud in civitate ſua Ephra. Fornicatuſque
eſi omnis Iſraël in eo, & factum eſt Gedeoni, &
omni domui ejus in ruinam. 37. & 282
Ex CAP. XIII. Cave ergo, ne vinum bibas ac ſi-
ceram, nec immundum quicquam comedas. 206
Proni ceciderunt in terram. Et dixit ad uxorem
ſuam⸗ Morte moriemur, quia vidimus Domi-
num. . 213
Si me cogis, non comedam panes tuos. 266
Obſecro te, ut acquieſcas precibus meis, & faciamus
tibi hœdum de capris. Ibid. & 268
Ex CAP. XIV. Apparuit catulus Leonis ſævus &
rugiens & occurrit ei. . declinavit ut videret ca-
daver Leonis: & Ecce examen apum in ore Leo-

nis erat, ac favus mellis. 21
De comedente exivit cibus, & de forti egreſa eſt dul-
cedo. Ibid. & 171

Nunquid non eſt mulier in filiabus fratrum tuorum,
& in omni bopulo meo, quia vis accipere uxorem
de Philiſtiim, qui incircumciſi ſunt. 249
Dixitque damſon ad patrem ſuum ⸗ Hanc mihi ac-
cipe, quia placuit oculis meis. Ibid. & 250
Quam quæſo, ut accipiatis mihi uxorem. 250
Deſcendit itaque Samſon cum Patre ſuo & Matre in
Thamnata. . Ibid.
imque veniſſent ad vineas oppidi, Apparuit ca-
tulus Leonis ſævus & rugiens, & occurrit ei. Ir-
zuit ſpiritus Domini in Samſon , & dilaceravit
Leonem, quaſi hædum & hoc patri & matri noluit
indicare. Ibid.
Dilaceravit Leonem quaſi bædum in fruſta diſcer-
pens, nihil omninò habens in manu. 262
Ex CAP. XV. Aperuit itaque Dominus molarem
dentem in maxilla aſini, & egreſſæ ſunt ex eo aqit.
252
Ex CAP. XVI. At ille, invogato Domino, ait:
Domine Deus memento mei, & redde mihbi nunc
Jortitudinem priſtinam. Concuſſiſque fortiter co-
lumnis, cecidit domus ſuper omnes principes. 245
Ex CAP. XXI. Juraverunt filii Iſrael in Maſpha,
& dixerunt : Nullus noſtrüm dabit filiis Benja-
mmin de filiabus ſuis uxorem. 16
Dukctique pœnitentid filii Iſrasl ſuper fratre ſuo Ben-
Juamin, wobönt diceres Ablata eſt tribus una de
Wrael, unde uxores accipient? Ibid.
Omnes generis maſculini „ & mulieres, qucxk cognove-
runt viros, interficite: virgines autem reſervate.
. 298
Ex Libro primo Regum.

Ex CAP. I. Ama, cur fles? Naumquid non ego me-

lior tibi ſum, quàm decem filii? Cùm eſſet Anna
amaro animo, oravit ad Dominum, flens largiter,
& votum vovit. 47
Et adoraverunt ibi Dominum; & oravit Anna. 289
Concepit Anna, & peperit filium, vocavitque nomen
ejus Jamuel. . Ibid.
Porro illa flebat, & non capiebat cibum. 357
Wiſtimavit ergo eam Heli temulentam, dixitque ei:
ſquequö Sei⸗ eris * digere pauliſper vinm quo
mades. 9. & 37. & 357
Nequaquam, Domine mi; Nam mulier infelix nimis
ego ſum : effudi animam meam in conſpeltu Do-
mini. 357
Ex CAP. II. Exultavit cor meum in Domino, & exal-
tatum eſt cornu meum in Deo meo. . 289

Wolite filii mei, non enim eſt bona fama quam ego

audio.

21. 37

Quia Deus ſcientiarum Dominus eſt, & ipſi praæpa-

rantur cogitationes. Arcus fortium ſuperaius eſt,
& infirmi accincti ſunt robore. 101
Gi peccaverit vir in virum, placari ei poteſt Deus:
Iſi autem in Dominum peccaverit vir, quis orabit
pro eo? Et non audierunt vocem Patris ſui. 108
Et tunicam parvam faciebat ei Mater ſua, quam
afferebat ſtatutis diebus, aſcendens cum viro ſuo,
ut immolaret hoſtiam ſolemnem. 117
Et famelici ſaturati ſunt. 145
Dilatatum eſt os meum Juper inimicos meos quia
Iætata ſum in ſalutari tuo. 146
Dabit imperium Regi ſuo, & ſublimabit cornu Chri-
Ni ſui. 289
Suſcitat de pulvere egenum, & de ſtercore elevat
pauperem. Ut ſedeat cum Principibus, & ſolium
gloriæ teneat. 23²
Puer autem erat miniſter in conſpectu Domini ante
faciem Heli ſacerdotis. 237
Et ſuſeitabo mihi ſacerdotem fidelem, qui juxta cor
meum, & animam meam faciet. Ibid.
Ex CAP. III. Dominus eſt: quod bonum eſt in oca-
lis ſutis faciat. 21. & 65
Heli jacebat in loco ſuo, & oculi ejus caligaverant.
Samuel autem dormiebat in Templo Domini. 102
Eò quòd noverat indigne agere filios ſuos, & non cor-
ripuerit eos. 168
Ex CA P. IV. Hi ſunt Dii, qui percuſſerunt E-
gyptum omni plagaâ in deſerto. 71
Cumque ille nominaſſet Arcam Dei, cecidit de ſella
retrorſum juxta oſtium & fractis œrvicibus mor-

tuus eſt. 137
Heli ſedebat ſuper ſellam, contra viam ſpectans.
140

Arca Dei capta eſt duo quoque Filii Heli mortui
ſunt Ophni & Phinees. 35. & 153
Timueruntque Philiſthiim, dicentes: venit Deus in
caſtra. Et ingemuerunt dicentes: Væ nobis. 220
Eräntque duo filis Heli cum Arca fæderis Dei,

Ophni & Phinees. Ibid.

Conſortamini, & eſtote Viri, Pbhiliſthiim: ne ler-
viatis Hebræis, ſicut & illi ſervierunt vobis : con-
fortamini, & bellate. Pugnaverunt ergo Phili-
ſthiim, & cæſus eſt Irasl. 158. & 245
Væ nobis- non enim fuit tanta exultatio heri, & nit-
dius tertius: væ nobis. 25
Tulerunt inde Arcam fæderis Domini exercituum ſe.
dentis ſuper Cherubim. 266
Ex CAP. V. Tuleruntque Philiſthiim Arcam Dei,
& intulerunt eam in Templum Dagon. 35. & 71
Computreſcebant prominentes extales eorum. He-
rintque Getbæi conſilium, & fecerunt ibi ſede;
pelliceas. 46
Circumduxerunt Arcam Dei Irazl. Illis autem if-

cumducentibus eam, fiebat manus Domini pe Ser
44 .5

Clltdd
3
irnuri

M

66
lit M. 1
nii Sl

n omd,
n Cbran

7
,

IN M. e
uiimi! Mung,

Mla um ſ
. ui cmeg
Ain ne,
1 el Maldlea

gee
e⸗
llſteu

„
Nen
4 nierun
ult enijn

1 r .
li

gur,
4 Mu

H
detne
der Uine

1
fiei et

tr, Cirn
l ani ſi.
Harr u,

lenr aunn ii

Micot ſien,4

Mimnabit m

de un
ipin d⸗

el ri

elen, in
et.
od onei
uli ejnrlien
Tenpl⸗ N
flion /in d

ui nſen
4.
Dei, ili1
adn mi

cunr d.?

limie

pighaven 4
6 .

te ,ulluit

7Donm erd

ilſlin
hhn g
auli e,
, Sec,
,6.

Aſcendite ad nos, & oſtendemus vobis rem; & ait

Audi vocem Domini.

Sacræ Scripturæ.

gulas civitates interfeétionis magnæ nimis. pag. 45

& 71

Nati ſunt mures, & fatta eſt confuſio mortis in ci-

vitaté. 305
Ex CAP. VI. Ibant in directum Vaccæ per viam,
uæ ducit Bethſames. Et plauſtrum venit in agrum
Joſite . Retit ibi. H J 77
Et percuſſit de populo ſeptuaginta viros, & quinqua-
cinta millia blebis. 211
Linere uno gradiebantur pergentes „» & mugientes.

219
JThant autem in dirætum Vaccæ, pergentes & mugien-
tes. 220

Ex CAP. VII. Intonuit autem Dominus fragore
magno in die illa ſuper Philiſthiim, & exterruit
eos, & cæſi ſunt à filiis Iſrazl. 42. & 158. & 213
Tulit autem damuel Agnum lactentem unim, & ob-
ezulit illum holocauſtum integrum Domino. 158
Et requievit omnis domus Iſraël poſt Dominum. 211
PFactum eſt autem oum Samuel offerret bolocauſtum
Philiſihiim iniere prælium contra Iſrasl. 260
Ex CAP. VIII. Deſplicuit ſermo in oculis Samuelis:
e quòd dixiſſent; Da nobis Regem. 76
Ex CA P. IX. Quis ſum ego, aut quæ eſt domus
datris mei? Numquid non ſilius Jemini ego ſum,
de minima tribu Wrazël, & cognatio mea noviſſima

inter omnes familias de tribu Benjamin. 35
Ecce vir Dei eſt in civitate hac; omne, quod loqui-
tur, ſine anbiguitate venit. 91

Quid feremus ad virum Dei. Ibid.
Ex CAP. X. Inſiliet in te Wiritus Domini, & mu-
taberis in virum alium. 130
Num ſalvare nos poterit iſte ?“ & deſpexerunt eum.
260. & 344
Eocce abſconditus eſt domi. 279
Num & Saul iner Prophetas. 154. & 193
Ex CAP. X I. Ait Jaul: Hodie fecit Dominus ſa-
lutem in Iſraæl. 72
Ex CAP. XKIII. Quid feciſti? . 361
Reſpondit Sail. Quia vidi quòd populus dilaberetur
me. Neceſttae compulſus, obtuli holocauſtum.
Ibid.
Eilius unius anni erat Saäil,cum regnare œpiſſet. 367
EXCApP. XIV. Extenditque ſummitatem virgæ, guam
bhbabebat in manu, & intinxit in fpuvum mellis, &
convertit manum ſuam ad os ſuum, & illuminati

lunt oculi ejus. 145
Comeditque populus cum ſanguine. 152

Maledittus vir, qui comederit panem uſque ad veſ-
Peram. Et non manducavit univerſus populus pa-
nem, inoreſuſque eſt populus ſaltum, & apparuit
RKuens mel, nmulluſque applicuit manum ad os ſunm.
291

Jonathas ad Armigerum ſuum: Aſcendamus, ſe-
dguere me: tradidit enim Dominus eos in manus
Wrasl. 358
Et ece verſus fuerat gladius uniuſcujuſque ad pro-
rimum ſuum, & cædes magna nimis. Ibid.
Ex CAP. XV. Me miſit Hominus, ut ungerem te

in Regem. Nunc ergo vade, & percute Amalec,

& demolire univerſa ejus: non parcas ei: ſed in-
terfice à viro uſque ad mulierem, & parvulum
atque lactentem, bovem & ovem, & Camelum .
& aſinum. 110. & 154. & 348
Hæc dicit Dominus exerci-
uum . Recenſiti quæcumque fecit Amalec IWrali.
uomodo reſtitit ei in via, cum aſcenderet de E-
Nο² Nunc ergo vade, & percute Amalec, &
emolire univerſa ejus. I1107 & 154
Interſice à viro uſoue ad lactentem. 2
Fereußſitque Saul Amalec. Et pepercit Saul & po-

pulus, Agag, & optimis gregibus. 71
Pœnitet me, qudéd conſtituerim Saul Regem. Ibid.
3 3 4. & 35
Peccavi, quia prævaricatus ſum ſermonem Domini,
& verba tua. 79. & 366
Quoniam quaſi peccatum ariolandi eſi repugnare, &
dQuaſi ſcelus idololatriæ, non acquieſcere. 123
PFro eo quòd abjeciſti ſermonem Domini, abjecit te
Dominus, ne ſis Rex. 274
Aphrehendit ſummitatem pallii ejut, quæ & ſeiſſa
eſt. Et ait ad eum Sdamuel: ſcidit Dominus ie-
gnum Iſraöl à te hodie, & tradidit illud proximo
tuo meliori te. 275
Honora me coram ſenioribus populi. 2996
Ex CAP. XVI. Et ait Samuel quomodo vadam:
Audiet enim dauül, & interficiet me. 44. & 289
Vidit Eliab, & ait: Num coram Domino eſt Cbrißtus
zjus? Et dixit, Dominus ad Samuezlem: ne reſpi-
cias vultum ejus: quoniam abjeci eumn. Nec hunc
elegit Dominus. Adduxit itaque Ilai ſepiem ſilios
ſuos coram Samuele, & ait Samuel ad Iai:⸗ Non

elegit Dominus ex iſtis. 302
Ait Dominus, Jurge, & unge eum: ipſe eſt enim.
Ibid.

Dixeruntque ſervi Säil ad eum: Ecce Wiritus Dei
malus exagitat te. JQubeat Dominus noſier, & ſervi
ui, qui coram te ſunt, quærent hominem ſeienten
Pſlallere citharà, ut quando arripuerit te Spiritus
Domini malus, pſallat manu ſud, & leviits feras.
45. & 46
Uſquequs tu luges Naul, cum ego projecerim eum?
D 325.‧ 334
Ex CAP. XVII. Prævaluitque David adverslim
Philiſthæum in funda & lapide. Cucurrit & tulit
Gladium ejus: & interfecit eum præciditque caput

ejus. 23. & 40
Non poſſum ſie incedere, quia non afum habeo. 40
Quod cuùm audiſet Eliab frater ejus, ait: Ego novi
Iuperbiam iuam, & nequitiam cordis tui. 37
Et egreſus eſe vir nomine Goliath, altitudinis ſex cu-
bitorum, & palmi. 71

Tulitque unum lapidem, & funda jecit, & circum-
ducens, percuſßt Philiſthaum in fronte. Ibid.
Delpexit eum. Et maledixit Philiſtæus David in
Diis ſutis. 150
Numquid ego canis ſum, quòd tu venis ad me ecum
baculo? 155
Elegit ſibi quinque limpidiſſimos lapides de torrente,
& miſit eos in peram paſtoralem, quam habebat
ſecum. 245
Nam & Leonem & Urſum interfeci ego ſervus tuus:
erit igitur & Philiſtæus hic incircumciſus, quaſi
unus ex iis. Naunc vadam, & auſferam opprobrium
populi. 37. & 245. & 292
Eligite ex vobis virumn, & deſcendat in ſingulare
certamen : ſi quiverit pugnare mecum & percuſſe-
rit me, erimus vobis ſervi. 245
Dixitque David ad Saul, non poſſim ſic incedere,
& depoſitit ea, & tulit baculum ſaum, quem ſemn-
ber habebat in manibis & fundam mann iulit,
& proceſſit adversus Philiſthæum. 84. & 292. &
Dabit te Dominus in manu mea. 292
Paſcebat ſervus tuus gregem, & veniebat Leo vel
urſus, & apprehendebam mentum eorum, & ſuffo-
cabam, intetficiebämque eos. Nunc etgo vadam,
& auferam opprobrium populi. „ lLbid.
De quâ progenie es, adoleſcens? Dixitque David .
Rklius ſervi tui Iai Bethlehemitæ ego ſam. 3660
Ex CAP. XVIII. Dizitque Saül ad Dizvid: Ecce fi-
lia mea major. Merob, ipfam dabo tibi axorem;
tan-

Index Locorum

tantummodo eſto vir fortis, & præliare. pag. 298
David autem pfſallebat manu ſua. 158
Quid ei ſupereſt, niſi ſolum regnum?d 344
Tenebaätque Saul lanceam & miſit eam, putans quòd
configere poſet David in pariete. 81
Et factum eſt, cum compleſſet loqui ad Saiul, anima
Jonathaæ conglutinata eſt animæ David, & dilexit
eum Jonathas quaſi animam ſuam. 366
Ex CAP. XKXK. Pepigit ergo Jonathas fFædus oum do-
mo David, & oſeulantes ſe fleverunt pariter. 332
Ex CAP. KXI. Eoce gladius Goliath, involutus
Pallio poſt Ephod: ſi iſtum vis tollerk, tolle. 44
& 155
Dedit ergo ei ſacerdos ſanétificatum panem. 155
Ex CATP. XXII. Miſit ergo Rex ad accerſendim
Achimelech ſacerdotem, & omnem domum Patris
ejus, ſacerdotum qui erant in Nobe, qui univerſi
venerunt ad Regem. 45. & 113
Ait Rex ad Doëg : irrue in Sacerdotes. Conversüſque
Doëg Idumæus, irruit in ſacerdotes, & trucidavit
in S. illa octoginta quinque viros veſtitos Ephod
lineo. Nobe autem civitatem ſacerdoium percuſſit
in ore gladii, viros & mulieres, & parviulos &
laäctentes, bovemque & aſinum, & ovem in ore gla-
dii. I13. & 151
Sciebam in die illa, quòd ocum ibi eſſet Doeg Idu-
maus procul dubio annuntiaret Sauli: Ego ſum
reis omnium animarum Patris tui. 151
Et quis in omnibus ſervis tuis, ſicut David ſidelis,
& gener Regis, & glorioſus in domo tua? Abſit
bhoc à me: Ne ſuſpicetur Rex adversus ſervum
Juaum rem bujuſoemodi, in univerſa domo Patris
mei: non enim ſcivit ſervis quidquam Jſuper hoc
negotio, vel modicum vel grande. 153
Et ait Rex Emiſſariis, qui circumſtabant eum: Con-
vertimini, & interficite Sacerdotes Domini-. Nam
manis eorum cum David eſt. Noluerunt autem
lrvi Regis extendere manus ſuas in Sacerdotes
Domini. 361
Ex CAP. KXIV. Qurrexit ergo David, & præcidit
oram ohblamydis Saiil. 269. & 292
Et levavit dakl vocem ſuam, & flevit, dixitque ad
David: Jiſtior tu es quàm ego. Tu enim tribuiſti
mihbi bona ego autem reddidi tibi mala. Quis
enim cum invenerit inimicum ſuum, dimittet eum

Roce dies, de qua locutus eſt Dominus ad te : Ego
Ex CAP. KXVIII. Ego cuſtodem Capitis mei po-
nam te cunètis diebus. 5
Inter fecitegs, qui Pythones habebant in ventre. Con-
gregatique ſunt Philiſthiim, veneruntque. 12

Quarite mibi mulierem habentem Pythonem, & va-
— 7

dam ad enn, & ſeiſcitabor per illam. Ibid. &
45
Ouare impoſiiſti mihi? Tu es enim Qaüul. 229
Quid interrogas me, cum Dominus receſſerit à te5
PFaciet tibi Dominus, ſicut locutus eſt in manu
mea, & ſeindet regnum tuum de manu tua: quia
non obediſti voci Domini, neque feciſti iram furo-
is ejus in Amalec: idcirco, quod pateris fecit
tihi Dominus bodie. 358
Mulier autem illa habehat vitulum paſcualem in do-

mo; & feſtinavit, & occidit eum, tollens Jfarinam

miſonit eam, & coit Azyma, & poſitit ante Saiil.
. . 3 266
1X 5 .
Ex S AP. XXIX. Revweitere ergo, & vade in pace.
Dixitque David Quid enim feci ? Reſpondens
Achis Locutus eſt David ſcio, quia bonus es tu
in oculis meis, ſicut Angelus Dei ⸗ Joed Principes
Philiſtinorum dixerunt “ Won aſcendet nobiſoum.
Loitur, conſurge mant tu, & ſervi Domini tui .

—

G. pergite. 5§. & 6
Ex CAP. XXXI. Arripuit Sail gladium & irruit
Jſuper eum. 137. & 222

Percute me, ne forte veniant incircumciſi iſti, &
interficiant me, illudentes mihi. 221

Ex Libro ſecundo Regum.

Ex CAP. I. Tenent me angieſtiz, & adbuc tois
anima mea in me eſt. 138
Montes Gelboë, neo ros nec pluvia veniant ſuper Vos. 22 5
Ex CAP. III. Abner filius Ner, regebat domum
Tail. 119
Nunquid caput canis ego ſum : Et tu requiſiſti in
me, quod argueres pro muliere hodie ? Miſit ergo
Abner nuntios ad David. 119
Cum ergo eſſet prælium inter domum Saäl, & domum
David: Abner ſilius Ner regebat domum Saul.
290
Fac mecum amicitias, & erit manus mea tecum, &
reducam ad te univerſum Iſrazl. Ibid.
Ego reducam ad te univerſum Iſrazl. Qui ait, opti-
me: ſed non videbig faciem meam antequam ad.
duxeris Michol filiam Sauil. 24
Redde uxorem meam Michol, quam deſpondi mihi
centum præputiis philiſtinorum. 298
SNeorſum adduxit eum Joab ad medium portæ, ut lo-
dueretur ei in dolo- & percuſſit illum ibi in in.
uine. òð 3 58
Ex CAP. IV. Duo autem viri principes lLatronum
erant filio Saul, nomen uni Baana, & nomen
alii Rechab. 290
Sublatöque capite ejus abierunt. Ibid.
Quomodo ingredieiunr ad me Arca Domini? Et noluit
divertere ad ſe Arcam: ſed divertit eam in do-
mum Obededom Gethæi. Nuntiatümque eft Regi,
quod benedixiſſet Dominus Obededom, & ommia
efus propter Arcam Dei. Dixitque David; ibo,
& reducam cum benediétione in domum meam.

Contriſtatus eſt autem David, ed quod Perea
Dominus Ozam. 159
Dixitque David ad Michol : Vivit Dominus, qitia
ludam ante Dominum, qui elegit me potius qum
patrem tuum, & quàm omnem domum ejus. 314
Ex CAP. VII. Factum eſt au-»em, cum ſediſſet Rex
in domo ſua, & Dominus dediſſet ei requiem un-
dique ab univerſis inimicis ſais. 9.
Ex CAP. K. Pugnemus pro populo noſtro & civi-
tate Dei noſtri. Dominus autem faciet, quod bo-
num eſt in conſpectu ſuo. 3534
Ex CAP. XI. Dominus meus Joahb, & ſervi Do-
mini mei ſuper faciem terræ manent : Et ego in-
grediar domum meam: ut comedam & bibam 5

1
Faktum eſt ergo mane, & ſeripfit David Rpifalan
Joab Ponite Uriam ex adverſo belli, & derelin-
quite eum, ut percuſſus intereat. 269
Miſſis itaque David nuntiis, tulit eam. 311
Ex CAP. XII. Dedique tibi domum Iſrazël & Judas
& ſi parva ſunt iſfta, adjiciam tibi multò majo-
Tat.
Peccavi Domino. Dixitque Nathan ad David: Do-
minus tranſtulit peccatum tuum. 15. & 216. &

374
& ingreſſus ſeorſum,
jacuit ſuper terram. 4949

Tu es ille Vir. 264. & 296. & 374
Uriam Hethaæum percuſſſti gladio, & uxorem illius
accepiſti in uxorem tibi. 264. & 265

Et jeſunavit David jejunio,

Dixit David ad Nathan; Peccavi Domino. 265

Obſide civitatem, & cape eam: ne nomini meo a
ſeribatur

in

in n

„i
lun En
1).
untiſ “

N

1

un.

iait Nnen

egle l,

Ur n nnift
hule li
n heil i
ih
ebat nn
cut nn
.“
Heil. Cint,

neen ainnn

Juan lind DK

neciun gninn
1 t ilen iii,

prinie in
i Bad, 0½
A Deninthn
divertt ani
untieiſnne gl
pecedm, be
Dirigte Dei;
me in Amn

1 mi an
, ( Gt

Vivit Dinin
elegt nt ſit
en Gemir t
Gtenn,C
leliſe a i

..
6 ſorh n
uten fti, ſu
9,6
Aus hb,
e Nanen:
1 unel 01

lne ljt⸗
terett.
lltN
dumun N
tien 1

Mutt 4 N
tmun. M

i

Sacræ Scripturæ.

ſerihatier 1'ibtoriq. pag. 25 4
Ecce g ſitloitabo ſuper te malum de domo imnia &α
oliam uxores tuas in oculis tuis, & dabo proximo
tuò. „ 278
Ego unxi te in regem, & dedi tibi domum Domini
ui, dedique tibi domum WMael & Juda. Quare
ergo contempſifti verbum Domini, ut faceres ma-
lum in conſpeétu meo quamobrem non recedet
aladius de domo tua uſque in ſempiternum, e quo
geſpexeris me. 33. & 264. & 314. & 374
Ed qudd deſpexeris me, & tuleris uxorem Uriæ He-
thei, ut eſſet uxor tua. 33
Duo viri erant in civitate una. 374
Vivit Dominus, quoniam PFilius mortis eſt vir, qui
fecit bhoc. Dixit autem Nathan ad David: Tu
Ees ille vir. 264. & 374
Ex CAP. KIII. Ceſſavitque Rex David perſequi Ab-
. ſalon. 20
Cim, temulentus fuerit Amnon, percutite eum, & in-
terkhicite. 2779
Cum dixero vobis, Percutite eum, & interficite, no-
lite tineré. . 291

Ego ſum qui pracipio vobis, roboramini & eſtote viri

Vrtes. Ibid.
Porrò non eſt locuius Abhſalon ad Amnon nez ma-
lum, nec benum oderat enim Abſalon Amnon,
ed quòd violaſet Thamar ſororem ſuam. 358
Tandem ceſavit Rex David perſequi Abſalon, es
qudd eonſolatus eſſet juper Amnon interitu. 359
Ex CAP. XIV. Intelligene autem Joab, quod cor
kepis veiſum eſſet ad Abſalon“ miſit Thecuam,
& tmlit inde mulierem. Ibid.
Oblſecro, ut videam jaciem Regis? quòd ſi memor eſt

immiquitatis mek, interficiat me. 67. & 94. & 117

& 118. & 133. & 272
Vocantſque eſt Abſalon, & intravit ad Regem: oſcu-
faluſque eſt Rex Abſalon. 20. & 72. & 117. &
H . & 166. & 375
Gcut enim Angelue Dei, ſie eſt Dominus meus. 343
Quare locutus eſt Rex verbum iſtud, ut Peccet, &
non teducat ejettum ſuum. 257
Ex CAP. XV. Venit autem & Sadoc Sacerdos, &
niverſi Levitæ cum eo portantes Arcam fæderis
Dei. 161
Figiamus, neque enim erit nobis eſfugium. 289
Dixruque David, infatua, quæſo Domine, conſilium
Achitophel. Ibid.
Itatim, ut audieritis clangorem buccinæ, dicite: Re-
gnavit Ahbſalon. 118
Hutur poſt hæc, fecit Ahſalon Currus & equites, &
Pinquaginta viros „ qui præcederent eum, &
Jolicitabat corda virorum Hrasl. 72
Videntur mihi ſermones tui boni & juſti. Jed non eſt
qui te audiat, conſtitutus à Rege. 361
Vadam, & reddam vota mea quæ vovi Domino in
Hebron. Cüumque immolaret viétimas Jacta eſt
conjuratio valida, populuſque concurrens augeba-
tur oum Abſalon. 157. & 279
Ex CAP. XVI. Vadam & amputabo caput eus.
H 167
Dimittite eum, ut maledicat : Dominus enim præ-
cepit ei, ut mælediceret David. Ibid.
Et dit Rex, Quid mihi & vobis eſt, flii Sarviæ?
mittite eum, ut maledicat. Si forte reſpiciat Do-
inus, & reddat mihi Dominus bonum. 278
Iigredere ad concubinar Patris tui- ut cum audierit
oinnis Hraël, quòd fœdaveris Patrem iuum, ro-
7 Aentar. νι manus eorum. 299
tenderuzus ergo Abfſalon tahernaculum in ſolario,
ingiealsque ad concubinas patris ſui, coram uni-
derſo Iſraöt. Ibid. & 359
Ex CAp. XVII. Videns duod non fuiſet fabtum

conſilium ſuum, ſuſpendio interiit. 72. & 325
Ex CAP. XVIII. At præcepit Rex Joab, & Abiſai
& Ethai dicens: Servate mihi puerum Abſalon.
54. & 216. & 278
Ex CAP. XKX. Nalve, mi fraier. Et tenuit manu
dexterd mentum Amaſcæ quaſi oſeulans eum. Qui
percuſſit eum in Iatere. W 358
Ex CAFP. XRXI. Dentur nobis Jeptem viri de iliis
ejus, orucifigamus eos Domino in Gabaa. 72
Ex CAP. XKIII. Num ſanguinem iſtorum, qui
brofetti ſunt, & animarum periculum bibam; Pro-
pitius ſit mihi Dominus, ne faciam hoc. 269
Ex CAP. XXIV. Tribus diebus erit peſtilentia in
terra tua. De mane uſque ad tempus conſtitutum
mortui ſunt de populo ſeptuaginta millia virorum.
Cüumque extendiſſet manum ſuam Angelus Domini
Huper Jernſalem, ut diſperderet eam, miſertus eſt
Dominus ſuper afflittione, & ait Angelo percu-
tienti populum : ſufſcit nune, contine manum
tuam. . 163

Ex Libro Tertio Regum.

Ex CAP. I. Et Jermo ei eum Joab, & cum Abiathar
Sacerdote. 90
Ego reonabo. Ibid.
Nec corripuit eum aliquando Pater ſius dicens
Quare hoc feciſti? Ibid. & 91
Erat autem & ipſe pulcher valde. 91
Dixit itaqie Nathan ad Bethſabee Matrem Salomo-
nis Num audiſti, quòd regnaverit Adonias fülius
Haggith: Nunc ergo veni, accipe conſilium à me.
162
Imponite Salomonem filium meum ſuper mulam meam.
Canetis buocind, & dicetis: vivat KRex Salomon.
290
Impofuerunt Salomonem ſuper mulam Regis David,
& cecinerunt buccinâ, dixitque omnis populus, vi-
vat Rex Nalomon. Ibid.
Rex ſenuerat nimis, & Abiſag Sunamitis miniſtrabat
ei. Ibid.

Dixitque Salomon ſi fuerit vir bonus, non cadet ne

unus quidem capillus ejus in terram. 357
Ex CA P. II. Effudit ſanguinem belli in pace. Fa-

cies ergo juxta Gapientiam tuam, & non deduces
canmitiéin ejus pacifice ad inferos. 334. & 358
dalomon autem ſedit ſuper ibronum David patris Jui,
& firmatum eſt regnum ejus nimis. 356
Ex CAP. III. Dedi tibi cor ſapiens: ſed & hæc, qucæ
non poſtulaſti dedi tibi, divitias ſcilicet & gloriam,
ut nemo fuerit ſimilis tui in regibus cunktis retro
diebis. 16
Tunc venerunt duæx mulieres meretrices ad Regem,
Neteruntque coram eo. Ibid.
Audivit itaque ommis IHraäël Judicium, quod judicaſ-
ſet Rex, & timuerunt Regem, videntes Sapientiam
Dei eſſe in eo. Ibid. & 101
Afferte mihi gladium. Dividite infantem vivum in
duas partes & date dimidiam partem uni, & di-

midiam partem alteri. 20
Apparnuit autem Dominus Salomoni per ſomnium di-
cens: poſtula quod vis, ut dem tibi. 4³3

Non petiſti tibi dies multos, nec divitias, aut ani-
mas inimioorum, ſed peſtulaſti tibi ſapientiam.

D 34
Ex CAP. V. Praæcipe igitur ut præcidant mihi ſervi
tui Cedros de Lübano. Nis enim quomodo non eſt
in populo meo Vir, qui novit ligna cædere, ſicut
Sidonii. 332
Ex CAP. I X. Tu quoque, ſi ambulaveris coram
me, ſicut ambulavit Pater tuus, in ſimplicitate
cordis & in αitate ⸗ Ponam thronum regni tui

luper

Index Locorum

ſuper Iſrasl in ſempiternum. Pag. 40
Ex CA P. X. Fecitque, ut tanta eſſet abundantia
argenti in Jeruſalem, quanta & lapidum: G& cedro-
rum præbuit multitudinem, quaſi ſycomoros, dug
naſeuntur in campeſtribus. 34
Non babebat ultra ſpiritum. 266
Duo Leones ſtabant juxta manus ſingulas. Et duode-
cim Leunculi ſtantes ſuper ſex gradus binc atque
inde. 293
Ex CAP. XI. Conſtituerat eum præfectum, ſuper
tributa univerſæ Domus Joleph. 289
Quia non cuſtodiſti pactum meum, diſrumpens cæ-
dam regnum tuum. 114
Rex autem Salomon adamavit mulieres alienigenas
multas, Moabitidas & Ammonitidas, Idumaæas &
Sidoniasn 34. & 57. & 78
Fuerunt ei uxores quaſi reginæ ſeptingentæ, & oen-
cubinæ trecentæ: & averterunt mulieres cor ejus.

1144

Depravatum eſt cor ejus per mulieres, ut ſequerelur
Deos al enos. Ibid.
Ex CAP. XII. Pater tuus duriſimum jugum impo-
ſitit nobis: Tu itaque nunc imminue paululum de
imperio patris tui duriſimo, & ſerviemus tibi.
Ibid.
Pater meus cecidit vos flagellis, ego autem cædam
vos ſeorpionibus. Receſsitqte Iſrael à domo David,
uſque in præſentem diem. Ibid.
Videns itaque populus, quod audire eos noluiſſet Rex,
reſpondit:. Quæ nobis pars in David. Ibid.
Ex CAP. XIII. Ecce vir Dei venit de Juda in ſer-
mone Domini in Bethel, Jeroboam ſtante ſuper
altare, & thus jaciente. 71. & 274
Locutus eſt autem Rex ad virum Dei:
domum, ut prandeas. Reſponditque vir Dei ad

Regem : Ri dederis mibi mediam Partem domus

tuæ, non veniam tecum, nec comedam. 269
Comedit panem in domo ejus, & bibit aquam. Ibid.
Veni mecum ut prandeas, & dabo tibi munera. 71
Cumque audiſſet Rex ſermonem hominis Dei, quem
inclamaverat contra altare in Bethel, extendit ma-
num ſuam de Altari, dicens, Appretendite eum.
Et exaruit manus ejus, quam extenderat contra
eum, nec valuit retrahere eam ad ſe. Altare quo-
que ſciſſum eſt & effuſus eſt cinis. Ibid.
Hæc dicit Dominus: Quia non obediens fuiſti ori
Domini: non inferetur cadaver tuum in ſepul-
chrum Patrum tuorum. 71. & 88
Qui cuùm abiiſſet, invenit eum Leo in via, & occi-
dit. 109. & 30 5
Aſinus autem ſtabat juxta illum, & Leo ſtabat juxta
cadaver. . 305
Ex CAP. XIV. Quia exaltavi te de medio po-
puli, & ſeidi regnum domus David, & dedi il-
lud tibi, & non fuiſti ſicut ſervus meus David,
ſed operatus es mala ſuper omnes, qui fuerunt
ante te. Udcirco ecce ego inducam mala ſiper do-
mum Jeroboam, & percutiam de Jeroboam mingen-
tem ad parietem. 34
Ex CAP. XV. Et fecit Aſa rectum ante conſpectum
Domini, ſicut David Pater ejus: & abſtulit effæ-
minatos de terra. 284
Et dormivit Abias cum Patribus ſuis : regnavitque
Aſa ſilius ejus pro e. Ibid.
Ex CAP. XVI. Et poſuit aram Baal in Templo
Baal, & plantavit lucum : & addidit Achab in
in opere ſuo, irritans Dominaum Deum Iſraël ſu-
per omnes Reges Hrail, qui fuerunt ante eum.
108
In diebus ejus ædificavit Ahiel de Bethel Jericho:
in Ahiram primitivo ſuo fündavit eum, & in degub
noviſimo Iluo Poſuit portas ejus: juxta Verbum

Veni mecum

Domini quod locutus fuerat in manu Joſus ſilii
Nun. 307
Ex CAP. XVII. Vade in Sarephta: præcepi enim
ibi mulieri viduæ, ut paſcat te. 68
Focavit eam, dixitque ei: Da mihi paululum aquæ.
Cumque illa pergeret, ut afferret, Clamavit poſt
tergum ejus dicens: Affer mihi obſecro, & buc-
cellam panis in manu iua. Ibid. & I151
Fac, ſicut dixiſti: Verumtamen mihi primum fac de
ipfa farinula ſubcinericium panem parvulum, &
affer ad me: tibi autem & ſilio tuo facies poßtea.

Et dixit Elias: Vivit Dominus: ſi erit annis his r0s
& pluvia. 109

Dixit ergo ad Eliam. Quid mihi, & tibi, vir Dei?

Ingreſſus es ad me, ut rememorarentur iniquitates
meæ, & interficeres Plium menm. 252
Et exaudivit Dominus vocem Eliæ: & reverla eſt
anima pueri intra eunz & revixit. Ibid.
Nunc in iſto cognovi; quoniam vir Dei es tu. Ibid.
En colligo duo Rena ut comedamus & moriamur. 291
Haæc dicit Dominus : Hydria farinæ non deficiet.
K.grotaævit filius mulieris, & erat languor fortiſſt-
mus. 114. & 256
Ex CAP. XVIII. Ecce nubecula parva. Aſcende,
& dic Achab-. Junge currum tuum, ne occupet
te pluvia. 92
Nam cum interficeret Jezabel Prophetas Domini,
tulit ille centum Prophetas „ & pavit eos pane.

117
Ecce nubecula parva, quaſi veſtigium hominis aſcen-
debat de mari. 177

Ex CA P. XIX. Derelictus ſum ego ſolus. 5. & 342
SIta coram Domino: Et ecce Dominus tranſit, & Jpi-
ritus grandis, & fortis, ſubvertens montes & con-
terens Fetras ante Dominum. 32
Qui ſtstim, reliéctis bolus, cucurrit poſt Eliam. 98

Quid hic agis, Elia ? Et ille reſpondit: zelo zelatus

ſum pro Domino Deo exercituum. II

Qui cum ſurrexiſſet, comedit, & bibit, & md
lavit in fortitudine cibi illins uſque ad montem
Dei Horeb. 280
Et ait Dominus ad eum: vade in Damaſeum: cüum-
