coloravit me Sol: klii Matris meæ pugnaverunt
ontra me. Ideò deſpicitur, deſpuitur obſi-
detur, quod abjectis, novi luminis colluſtra-
tione, phaleris vanitatis, neglecta videri coe-
perit, & vulgaribus fœminis non abſimilis.
Atenim quid Sponſam miramur? Recuban-
tem in lectulo Salomonem ſexaginta ex le-
ctiſſimis Iſrael circumſtant, & ambiunt: quem
proſpiciendi popularibus ſuis deſiderio & de-
laſſatum & madidum nullus comitatur, &
ipſa uxor in tectum ſuum gravatè admittit.
En lecuulum olomonis ſexaginta fortes am-
biunt ex fortiſimis Iſrazël. Aperi mibi, ſoror
mea! quia caput meum plenum eſt rore. Quid-
nam blanditiarum retulit roſcidus Princeps à
Columba ſua? Exſpoliavi me tunicà mea, quo
modo induar illa? Prorſus vel Reges con-
temnimus, ſi à delicis ad vigilias ſeſe tranſ-
ducant: quique ſudantibus in culcitra aſſenti-
mur;, rorantibus in impluvio illudimus. Con- & Ami-
temnitur Pietas vel paludata: cùm fſcelus orum co-
venerationem extorqueat etiam in panno. Ma- bia argu-
gus in Samaria Simon, cùm veneficiis ur- S 75-
bem infeſtaret, & auſcultabatur ab univer- Mcl.. n0.
ſis ordinibus, & Dei virtus vocabatur mag-
na Incredibile dictu eſt, quam potens ad
Permovendas hominum voluntates ignavia;
aut etiam nequitia ſit, Slec ſpretâque
vir-

Religionis
perfectio.
Can.) . 7.

Can. 1,

Can. 3. 2.

Gan. 5. 2.

Homini-
bus non

placendt.

Amici-
tiolæa in
Religione,

virtute. Saül, cuùm mitis & dejedtus in ocu-
lis ſuis eſſet, virtutümque præſtantiãà à Deo
tum lauro tum ſceptro deſtinaretur, audivit:

2. Reg. Io. Num ſalvare nos Woree ſte? & deſpererunt
27.

. eum. Ubi verò flagitiorum ommium ſentina
de „ effectus eſt, obſequentem ſibi Iſraelem à mel-
0 — . . . . .1. .
zus, & le prohibuit, ad funus pertraxit, Philiſthæis

modo gra- trucidandum expoſuit, nemine reclamante.
7us IMras- Nimirum conſulenti Pythoniſſam cohæſere

lz. etiam morituri: inauguratum à Samuele etiam
. rficn- triumphaturum neglexere. Uſque adeò, ad
zionum Conciliandum ſibi populorum amorem & cul-
fens. tum impie nefariéque, expedit Principi Ve-

Superior neficas potius adire, quàm Prophetas. Quod
„ e quidem malè fit, ſed fit perſæpe. Malumus
31igat. jacturas peccantis Ducis, quàm pfallentis pal-
mas. Moyſes tum maximè ſpretus eſt, quum
Exod,32. Deo adeſſet in Sina. Huic enim. Moyſi, qui
23. eduxit nos de terra Wgypti, neſcimus, quid
Jud.6.3 2. acciderit. Quam bené, quod ſuadere con-
tendimus, in valle Jezrael expictum vide-
Zelu; . Mus! Siquidem deſtructà per Gedeonem ard,
Frv. antie Demoréque Baal, ſtatim bellum conflatum eſt
parit odia in Ifraélem. Igitur omnis Madian & Ama-
& Mar- ler, & Orientales papuli congregati ſunt ſi-
uratio- ul, & tranſeuntes Jordanem, caſtrametati
Sei⸗ Junt in valle Jezxrazl. Vides, ut Roſæ dumi
ſuccreſcant, ut Pietatem haſtæ circumſtent !
Si Ijuxurieris in viola, nullus perſtrepet, qui
excitet, lituus: ſi verò lucum Idoli ſuccidas:

univerſus in te Oriens concitabitur, ut oc -

1. Reg.7 cumbas. Factum eſt autem, inquit Scriptura,
10. eum Samuel offerret holocauſtum 5 Philiſthiim
iniere prælium contra Wrasl. Unius oblatione

agni Leones innumeri ad lanienam Ifraëlis

provocati ſunt. Nunquam Abrahæ aut epu-
lanti, aut nubenti, aut coacervanti ex gregi-
bus opes, adverſati ſunt accipitres. Ubi ve-
16 triennem vaccam, capram trimam, arie-
tem cum turture columbâque Domino ſacrifi-
gen. 17. cavit in ara illicò vultures adfuere. Deſcen-
10. deruntque volucres ſuüper cadavere. Sopor ir-
ruit ſuper Abram, & horror magnus & tene-
broſis invaſit eum. Et apparuit clibanus fu-
. mans, & lampas ignis tranſiens inter diviſiones
Deus illas. Quoties in domo Abrahæ ſaginatos pu-
multis eſt tas vitulos ad epularum delicias jugulatos,
vila. quoties, quôtque putas ab eo confectos pul-
Deo dare los, nullà volucrum invaſione? Semel litat
aliquia cum ariete turturem, & ſtatim lucta initur

vix licet. cum volucribus. Si ſaltaſſet in puellarum cho-

Perſecutio r'O David, Ducibus atque Principibus con-
argumen- ferretur à Michol! quia verò coram arca ſal-
t** vir tavit, irriſus ab illa eſt, & non Levitis, ſed

i 65 Scurris adnumeratus. Væ prodigo adoleſ-
na & - centi , ſi ſubſtantiæ ſuæ portionem exſtruendis

Templorũ aut Monachorum conobiis aut ædibus Levi-
ornatns tarum inſumpſiſſet, rejectus fortè eſſet, tan-
Marmn- quam everſor paternæ domus: at, quia,
ratanm, vel, ut tutias ſcribam, ſi non quia, certè,
qui ſubfſtantiam ſuam univerſam profligavit
& ſtuprator & ganeo in lupanaribus, exci-
pitur oſculo, donatur annulo „ ornatur ſto-
Ia, recreatur vitulo „ ad ſymphoniarum uſ-
que delicias adamatur. Quæ quidem omnia
divinè à Deo cum Peccatore ejulante pera-
guntur in Evangelio;
in urbibus renovantur.
riDS Italiz Marchionibus Tutor datus,
quôd largè admodum patrimonii peramplos
reditus elesmoſynis abſumeret: nulla Tutelæ
Aena injectà iis tam multis, qui ſcortis,

L Oliva

at iniquè, non rar,
Nam uni ex Primo-

Propheticæ ollæ, mortem initio ſapit, modi-

ſcurris, & aleis funditus paternas hæreditates
in eadem urbe exhaurirent. Nimirum non
de Saule vulgus conqueritur, qui oliveta di-
ripuit, qui greges addecimavit, qui ſervas
ſuſtulit, qui dominas ſervituti, piſtrinéque
addixit: in Salomonem convicia jaculatus eſt,
² quo tamen, ſi quadrigas, abacos, piſcinas,
panariäque curavit, exædificatum quoque eſi

Templum. Locuti ſunt ad Roboam dicentes 2. Par. 19,

Pater tuns durißimo jugo nos preſſit: tu levio- 3.
Ta impera patre tuo. Quantum pecuniarum
exhauſifſe putamus Achabum, qui & do-
mum eburneam ſibi exſtruxit,; & Nabuthi
vineam viridario ſuo adjungendam vel ſup-
plicio Domini non expavit? Nemo tamen di-
lapidatorem, imò && lapidatorem, prodi-
gentiæ inſimulavit. Solus Salomon urbem
oppreſſit, quam Templi munificentia cohe-
neſtavit. Videas in ſcurras & canes Pacto-
lum effundi, nullo interceſſore. Clamant um-
verſi, ſi tantiſper ros opum adſpergat Levi-
tas & aras. Jacturæ adſcribitur, quicquid
Religioni devovetur. Quot arcas, curruſ-
que ſecuerat bipennis illa, quâ uti cœpere
filii Prophetarum, in ſuarum conſtruclione
cellularum? Ad primos penè ictus, de ma- 4. Regs.
nubrio excuſſum ferrum in amnem decidit. 5:
Nimirum tunc tantùm ſecuris labat, cùm ad
Religionis opus traducitur. Si fornices exſtrue-
rentur, ne vitrea quidem excuteretur ſecu-
ris: decutitur vel ferrea, quia Prophetis do-
mus exſtruitur.

Surreai, ut aperirem Dilecto meo: manus

meæ ſtillaverunt myrrham. Can. 5. 5. ,
. 1 ſuave.
Nondum Chriſto domus tuæ fores pateſe- Se, vire

ciſti; & jam myrrhæ faſce levaris. Effluit Des felin,
amaritudo è& digitis, ad peſſuli duntaxat con-
tactum. Quid inſuavitatis ad amplexum Spon- Felicitas
ſi in Eccleſiæ ſinu reſidebit, ſi ad ſolum oc vera.
curſum, quæ coaluerat myrrha, collique- Triula-
ſcit, & diffluit? At, inquies, vulnerata eſt, Pte.
& nudata, dum JEsSsUM explorat. Vulneratam eig-
fateor, ſed video ex vulnere nec retardatam Perſecutio
à curſu, & pulchriorem factam, gratiorém- nen ti-
que filiabus Jeruſalem. Denique nudata & menda.
Cruenta pulcherrima mulierum ſalutatur: nul-
liſque involvuntur vulnera faſciis, miſi liliis,
nec in grabaté decumbit, ſed ſpatiatur in
horto. Ego Dilecto meo, & Dilectus meus mi- Can. 6. 1I.
hi, qui paſcitur inter lilia. Quàm delicatum
vulnus eſt, cui lilia fecere medicinam! ex
quo non ſanies, ſed fulgor emanat! quo pul-
chrior redditur, quæ lauciatur! Vulnerata
Suſanna eſt, nudatäque famæ optimæ theri-
ſtro, quàùm à Senioribus quaſi violati pudo-
ris rea traheretur ad ſupplicium. Verùm emi-
cuit & vulnere auguſtior, cùm, cœlo tonan-
te per os Danielis, reducta ad torum eſt,
dotata mortibus delatorum. Irriſa Annæ ſte-
rilitas, & damnatus dolor, Samuelis tandem
fœtu coronatur. Apoſtolicum Petri rete din
prædâ fruſtratur, ad extremum centum &
quinquaginta magnis piſcibus completur, nec
ſcinditur. Deo militamus, qui fulgura in plu-
viam facit. Recordemini grano frumenti nos
à Domino comparatos, quod & in terram
jacitur, & ſub glebis putreſcit, corruptumque
erumpit in ſpicam. Dei ſervitus in morem

câ tamen farinulæ inſperſione in delicias
ebul⸗

S

NN ( „
eti
d
Dert

4
1

cpatat
tupere
e C

bt te V
ibl erit
ſe wlozel
ſle d hin
piſg in

al⸗

, Mut,

. uden

eſt Ne⸗
yte
z Meere cXor

n Nn de⸗

.

fmnunr 4
Dnr. 4
a

8
1

n. A!
mrolye

tradlen
Klnan 8 e

nate .
4 Reg.s. ebullit. Vita noſtra ſecuri non abſimilis Pro-
tic. 5. phetarum, quæ, cùᷣm Promovendo Dei cul-
leng tui admovetur, excutitur e manubrio in pro-
nd fluentem; citò tamen ad unius vocem Ehixi
wet, enatat & profundo, & redditur capulo. Noli
ſan, timere, ut procellæ colorantur in Irides, du-

ei ce Chriſto, ità & diſpendia in compendia
Exod. 14. Convertuntur. Levantes filii Iſrazl oculos, vi-

lente,
ihe dernnt gnbtios poſt le & timuerunt valde.
Winn perſecutio Quid timetis fili diffidentiæ? Triumphum
& d. non nocet. veſtrurn an naufragium .gyptiorum Ad-
Nrt venit Pharao, ut locupletet inopiam veſtram.
el 1. Submergetur, & in littore Erythrei gemmas .
neni. non algas calcabitis. Terretur initio Moy ſes
wi. demutatione virgæ ſuæ; coram Deo. Reſu-
nten mat illam impavidus „ & fulcietur;, u3 ex-
W rerretur. Noli reſilire à fortitudine tua. raeo
6 . iſte „qui repit humi . Fharaonem arne oreie⸗
– bit, te verô tutabitur. IIII vertetur in f en⸗
r lei tibi erit pro lorica. Quas tempeſtates conflaſ-
e Leſ ſe viſus eſt Botrus ille, avectus à Caleb & Jo-
Aunchi Num. 14. ſue ad filios Iſrael! Denique quot acinos, tot
ani lapides intentabat vectoribus ſuis Brevi ta-
l eſere men unde mors exprimebatur vita ſtillawit.
fncdin Cumque clamaret omnis multitudo, & lapidi-
E . del bus eos vellet opprimere, apparuit gloria Domi-
n Geit ni ſuper tettum fœderis cuncétis videntibus ſtliis
Cn l Iſrazl. Ita eſt: nihil tetrius Domini famula-
Seftk. tu, ſi veſtibulum ſpectes, amoœnius nihil,
eiur ſel cùm interiora domus Domini ſubieris. Emi-
Pheti dn⸗ Apoc. 1. cantis inter candelabra Filii hominis pedes ſimi-
15. les, inquit, aurichaleo, ſicut in camino arden-
ti. Quid æquè accedentem conſternare poteſt,
: mant quàm & clibani ardoribus divexari, & auri

chalco pro auro deludi? Et ſanè, ubi Chriſti
Regiam acceſſeris, & ebullire in corde ſenties
affectionum peſtes, tibique non orare ſine lu-

n d,d

res Pateke

6. Elhutk Cta fas eſſe, non vigilare ſine larvarum afſſultu
ntaat N licere deprehendes, veſiem tantùm te demu-

um Sr. O Religionis taſie in domo Domini, non mentem arbitra-
Clum . felicitas., befre. Tu tibi, non ſine exprobratione, dices:
, Coliqhe- Species decepit me. Exureris „nec ditaris. For-
inetmnchi, nax eſt „ in quam tu te immiſiſu: quo veròô per-
Vülrrnm, funderis metallo, non aurum, ſed aurichal-
, retunditin cum eſt. Pedes ejus ſimiles aurichalco. Prodit
Aririlen Ppræterea ex ore gladius, micat ex oculis flam-
it K* ma. Sanè. Sed fuit & vertice nix „ qua oculo-
Itur: I. rum rogus extinguatur. Vox cjus tanquam
Cili Mns, aquarum multarum quibus pedum ſfornax re-
4 betor n ſtinguatur. Albeſcit in capillitio lana,; qu
gladius involvatur, ipſâque dextera, quà en-

Servire
Deo felix

cg Neus i-e
e ian ſis tractandus eſſet, ſideribus ſeptem oppletur,
emmt 8 quorinr fulgore dum ſerrum proditur ſelici-
11 anl⸗ ter dechinatur. Denique apparatus ille blandi-
en tlarum & terroris, amoenitate tandem faciei
den lpid. ſerenatur. Et Jfacies ejus ſicut Sol lucet, in vir-
Ptime 4 tute ſia. Timebas pedum clibanum ? Pedes
iolail ln ejus ſimiles auricalco, Iſicut in camino arden-
ſer. ti. Progredere ad Sponſi caput, in quo &
elo tn nix & lana, ut ſcilicet & reſpires ab incen-
tortunn 1 Ibich dio, & molliter recumbas. Caput autem ejus
ſa eg E. capilli erant candidi, tanquam lana alba, &
mmelstin tanquam nix. Ubi lana, ibi accubitus. In pa-
etti tele ce ſiquidem, in id ipſum dormues, & requieſ-

0 CehtuIn ces. Si tamen ità convalueris in aſceniu, ut

genu, l. in ſolo Sponſi apice conſiſtas. Atqui, inquies,
lgminhe, gladius ex ore promicat, utrâque parte acu-
Farnentt . Servire tus. Felicitas hinc tua fulcitur maximè. Ne-=
in ken⸗ Peo felix. que enim tutus cubares in lana ,niſi quieſ-
Ormiptindn jagem centi micans ex ore gladius excubaret. Re-
in molen Chriſti uieſces in Chriſt; 1r-
in ſuave. Auiefces in Chriſti coma, quaſi novus in ebur
nt, gi⸗ . neo lectulo Salomon, cui nec lana deſit ad

Stromatum, Lib. V.

261
quietis illecebram, & enſis vigilet ad ſecurita-
tem otii. Micat gladius. Sed ex ore, qui ſci-
licet & quieſcentem in capite nec ſtringere va-
leat, & reptantem hoſtem ad caput nequeat
non ferire. Quà enim ſubeat adverſarius in co-
mam, niſi per os; ubi non gradus offendet,
ſed ſupplicium? Ergo non reformidanda pe- Fervoß.
dum flamma, quæ comæ tum nive, tum lan
temperatur. Ilud magis intelligas, velim; in Tepidira-
Dei iervitute; & gladium manere non ten- Was dam-
dentem ad ſumma, & lanam præſiò eſſe qui- Peie,
eſcenti in faſtigio. Nonne vides Sponſam ex- kKeiigi⸗ ſa
ordiri ſuum ad JInsoM accurſum à vulnere, s Fervo=
quem tandem horto, deliciiſque definit. In flo- re.
res citéò gladii tranſiere, & , qui ad cruorem
expalluimus Columbæ, lætamur ad aromata.
Ideò apud Ezechielem Gloria Domini efful- Ezech-
gurat primum quaſi ignis, tum in morem 1. 27.
Iridis adblanditur. Et vidi quaſi ſpeciem ele-
ri, velut aſpectum ignis intrinſecus. Poſt hæc
verò addit: Velut aſpelttum areus, cum fuerit
in nube in die pluvik. En flammam non ſo-
lùm converſam in arcum, ſed in arcum rori-
bus madidum: ut fſcilicet & ignis ſopiatur;
& ros flammæ ſubrogetur. Tu, qui modò ure-
ris, triumphabis. Exundabit pluvia, ubi ex-
æſtuant incendia. Veſuwius colliqueſcet in Jor-
danem. Deſtructa ar, ſucciſéque luco Baal,
irruerunt Madianitæ in Ifraélem. Tantus ille Jud. 6.33.
tatnen apparatus pugnæ ſolo lagenarum frago-
re in trophæum victricis Religionis evanuit.
Et primò quidem Angelus Domini, ut Ge- Jud 6.2r.
deonem certiorem redderet de victoria, vir- Vocatio-
gam extendit ſuper victimas, igniſque erum- .
pens de petra carnes azymôſque panes abſum- Er. Der
pſit. Secundò autem, cùm jam prælium im- parendi.
mineret, Ros de coœlo pluvius vellera made-
fecit. Ut docearis, in veſtibulo Dominicæ Jud.6 37.
ſervitutis proſtare, quæ terreant; tum verò Cenve⸗ſio
Propius accedentem ab iis excipi, quæ mul- S Pe.
ceant. Quam expaveſcenda ſunt Ignis vo- ovin as
rans, & Virga flammas excutiens! Quid ve- non ca.-
r16 jucundius tum rore, tum vellere? Fateor rent
occurrifſe Samſoni rugientem Leunculum. Scio Mortiß⸗
tamen de ſæviente mella ſtillaſſe. Expalluit ctio Paſ-
Tobia i ſe Piſcis immani un
obias, voraturi mmanitate con- aqulcis.
territus. Erubeſce pallorem tuum. In mon-
ſtro, quem horres, delitet fortuna quam
ſperas. Exentera hunc piſcem, inquit ad eum Tob. 6. 5.
Raphaél: & cor ejus, & ſel, & jecur repone
tibi. Cum ab Angelo deduceris, periturum
te primô credes; verùm theſaurus eſt, quem
ſuſpicaris ſepulchrum eſſe. Meſui myrrham Can.5. 1.
meam cum aromatibus meis. Quod metenti

primô occurrit, amarum eſt in horto Eccle-

ſiæx: attamen myrrha aromatibus compenſa-
tur. Quam lepidè Sponſæ vocibus, noſtræ,
quam ordimur, telæ ſubtegmen inſuitur. Ca- Can. 2.
pite nobis inquit, vulpes parvulas „ gug de- 15.
moliuntur vineas. Nam vinea noſtra flornit.
Dilectus meus mibi, & ego illi, qui paſcitur
inter lilia. Quem non tædeat vulpecularum? Perſecutis
Noli tamen hortum Sponſæ præterire. Nam "tilis.
vulpes, quæ vites arrodebant, illaqueantur; , -—
vineta verò floribus veſtiuntur. Ergo quos mendi,
palmites primum belluæ laceſſebant, florum
venuſtas cohoneſtat. Gemmaſcunt, & ver-
nant, poſt demolitionem, vites, déque
vulpibus triumphant; cùmque hoſtem vident
in laqueo, ſeſe gaudent foliorum monilibus
inſigniri. Sponſa verò ab invaſione vulpium
commigrat ad flores vitium, ad lilia Sponſi .
a

262

ad lectuli ſui & cuprefſus, & cedros. Ter-
retur Jeremias primum virgæ, ollæque ſpe-
Ctaculo, tum verò erigitur magnitudine pro-
Jerem 1. miſſorum. Quid tmu vides Jeremia? Virgam.
Miſeret me tui. Rurſus, quid vides? Ollam
Ecclefia- ſuccenſam. Perüſti. Cædebaris, jam verò exu-
kica lu- reris. Imò ſupra Reges conſtituar, & ſupra
riſdictio Gentes, affurgam in columnam ferream, æ-
nilti. „ dificabor in murum æneum, ero Urbs muni-
meat, ſi 2 . . — —
ſane- ta, & inacceſſa. Quis unquam ſomniaſſet .
operetur. futurum, ut quem Deus ollà virgâque ter-
Correctio ruifſet, tot honeſtaret nominibus monumen-

renn, tiſque dignitatis & roboris? Concido con-
rgnar ſternatus, cum apud Eſaiam exaudio in ip-
intrepidb ſis quinquageſimi octavi capituh foribus buc-

S. jerem. cinam perſtrepentem, evulgantémque pecca-
ta plebis. Clama, ne ceſſes, quaſi tuba exal-
ta vocem tuam, & annuntia populo meo ſezle-
ra eorum. Recreor autem ſuprema capitis ejuſ-
dem periodo, ubi ſtrepitus tubæ in vatici-
Iſa. 58. nium felicitatis emollitur. Tunc deletlaberis
14. ſuper Domino, & ſuſtollam te ſaper altitudines
terræ, & cibabo te bareditate Jacob Patris
ui. Os Domini locutum eſt. Compone nunc
ſcelera populi cum hæreditate Jacob, cla-
morem cum cibo, tubam cum ore Domini.
En què terror evadat, quò probra devol-
Correctio vantur. Amplitudo dignitatis deſtinatæ Ja-
atil. cobo exprobrationem excipit delictorum. Pri-
mô Deus arguit, tum paſcit. Primò clangit,
deinde cibat. Perge igitur, qui ad Jorda-
nem feſtinas. Siquidem prava eunt in dire-
cta, & aſpera in vias planas. Si in decimum
incidas Pauli caput datarum ad Corinthios li-
terarum, cohorreſces ad commemorationem
ſerpentium, cædis, & funerum: poſt quæ
tamen recreaberis propinatione Calicis, &
I. Cor. 10. Menſæ coœleſtis apparatu. Calix inquit, poſt
16. recenſita ſupplicia populi, benedictionis, cui
Tribula- benedicimus „ nonne communicatio ſanguinis

Iſa. 58. 14.

da.

Gosreczio é Participatio corporis Domini eſt ?ͤ Quas

taleranda Roſas & quibus fragrare ſpinis experimur!

Quis exſpectaſſet à Paulo, poſt enſes, cali-
cem? poſt ſerpentes, agnum? In morem Do-
mini ſribit Apoſtolus. A durioribus inchoat,
ut deſinat in blanditias. Cujus ſanè benigni-
tatis exemplar apud Lucam à Chriſto didi-
Luc. 13. cerat, ubi ruinam Turris, quâ octo fupra
4. decem viri oppreſſi ſunt, ſecuribus ſubdu-
ctæ ab agricola ficus commemoratione re-
ſtaurat Dominus, fublevätque. Mitto Da-
nielem è&è lacu reductum ad Regiam. Mitto
Joſephum à centone traductum ad purpuram.
Mitto Eliam in fuga paſtum, in ſpelunca di-
vinis ſpectaculis recreatum. Illud duntaxat
ſubjiciam, Davidis fortunam diu colluctatam
cum monſtris, cum Gigantibus, cum Princi-
pibus, tandem in ſinu Sunamitidis, hoc eſt,
in Sapientiæ accubitu conquieviſſe.

Quæ non quæſivit muliebrem cultum,

orncz:e ſed quæcumque voluit Egeus Eunu-
chus cuſtos Virginum, hæc ei ad or-
natum dedit. Eſth. 2. 15.
Dei eurz Actum de Eſther eſt. Nam puellæ reli-
ſe com. quæ, quibuſcum de occupando Regis corde
Religtonir certamen eſt, pigmenta, ornamentâque po-
maeng Poſcere ſe Principi gratioſas ornatu fore

vilioro. confiſæ. Quicquid pPoſtulaſſent ad ornatum per-

tio feren- Chriſti eſt ? & panis, quem frangimus, non-

Oliva

tinent, accipiebant: &, ut eis placuerat, com- bid.
poſtæ de triclinio fFæminarum ad Regis cubicu-
lum tranſibant. Attamen pigmentatæ rejectæ Obedien-
ſfunt, delecta verò præ cæteris Eſther, ipsA "la ſeſe

gratior negligentià. Exrga;, ſi placere Regi vis, bermitte-

noli ſolicitus eſſe de fucis tuis. Emicabit de Pyoeifige
vultu fulgor, quo perſtringatur, & in Imo- nes nen
rem Lili, ſi non excolaris, reliquis floribus querende.
Ppræfereris. Quod ſi Eſiher fortunam ſuam ar- Simpliei-
bitrio Eunuchi excolendam tradit, tu Paſto-“.
ri tuo tincturam velleris tui non committes?

2
2 L1 n 1 Protectio-
IIla ſolii candidata à ſervo pendet;: tu Cru- brotenzt⸗⸗

cis alumnus in ſinu parentis non quieſces? Ca- Ceremo-

ve, ne pacatior videatur Suſis efſe Ambitio- nis nimie
nis Hippodromus, quam Hieroſolymis Chri- ruißis.
ſtianæ ſtadium Humihitatis. Quàa tranquillita- 1,licus
te Ancilla feſtinat ad regnum? Quo æſtu in non pro-
Calvaria aliquando Monachus ſpatiatur? Pu- motus.
det in Jordane fluctuare, poſt Moyſem, Ar- Poluica
cam ,„ cùm in Euzxino Superbiæ quadriremis auito⸗
velificet inconcuſſa. Porrò mirari deſines Pig- Bengg
mentorum incurioſam fuifſe Eſtherem, quæ qusrere
nativo ſciebat ſe decore placituram. Erat ibid.
enim, inquit, formoſa valdo, & incredibili
pulchritudine. Non temerè eò artis ſuppetiæ
accerſuntur, ubi naturam vires defecerunt.
Quis coralium intinzit? Pecudum imbuun-
tur exuviæ, quas indotatas fulgore natura ful-
lonibus carminandas abjecit. Ego Ros campi. Can. 2.1.
Clamabat Sponſus. Indicabat nimirum ſe hor-
tenſi non indigere cultura, ſuo abunde deco-
re locuples. Quem Sponſa deſertum in cam-
po, deſtitutmque, ità ſuo viguiſſe ſucco ſuſ-
pexit, ut non jam inter olera flos, ſed arbor
aſſurrexerit inter robora. Sicut Malus inter Can.2. 2.
ligna ſylvarum, ſic Dilettus meus inter filios.
In campo ſine cultore floſculus æquatus eſt
vigore ſuo abietibus & platanis. Non quærit
fucorum adjumenta, qui ſuo fulgore intermi-
cat. Rejecta ſunt à Davide æramenta Sau-
lis, &, qui monſtris exarmatus occurrerat,
inermis cum Gigante pugnavit in baculo &
funda. Quid Samſon? Mandibulâ aſmi mille
viros interfecit. Et ſine mandibula Leonem
jugulavit. Dilaceravit Leonem, quaſi hadum Judic. 14.
in fruſta diſcerpens, nihil omnind habens in 16.
manu. Profecté, qui intimo abundat robo-
re, additamenta fortitudinis neghgit. Ubi vi-
deris fucos, ſcito ibi pulchritudinem aruiſſle.
Caret floſculis Autumnus, qui frugibus exun-
dat. Nuſquam Iris, niſi ubi involuta nubibus
cœli ſpecies ſuum nequit explicare fulgorem.
Vel in caverna maceriæ Sponſa in admiratio-
em ſui Dilectum rapit. Nullus præſcribi-
tur Sacerdotibus Chriſti ornatus, cùm Aaro-
ni & ſucceſſoribus ejus vel tintinnabula argen-
tea ſuſpendantur ad oram chlamydis. Nimi-
rum ſub Moyſe Sacerdotii duntaxat umbra
emicuerat; ideéque colorari, fulcirique de-
buit tot phaleris infularum. Poſt Chriſtum au-
tem, ſanctioris effulſit ſacerdotii jubar, quod
nitore abundè ſuo interlucet. Aurum quot
flammis malleiſque eruditur in fulgorem? ex
luto nimirum concrevit. Margaritum, è& con-
trario, ſuo candore radiat; ſatum enim eſt
de rore cœli. Mole ſuâ ſtat Olympus: Ca-
pitolium quot tibicinibus ſuffulcitur? Quic-
quid ad artem confugit, egenum eſt, eôque
caret, quod expetit.

Aſten-

ar en
tyn Atuun.
eb lais au
kilbati 1

uur, dl
ſreunkis

Hum mon

ſun apett,

Cumpe
Uiſtu Lenun

en
1.

idi le
tons cedrin
, Uennu belnn

Ins erolät a

antegeſ
Ii llingſi
trdn Dmimn
rmane,
hein

unn. K
. .— 6

hcent

Stromatum „Lib. V.

l
ir mdie Af. Aſcendens in altum, captivam duxit
Cee. cen onis captivitatem. Eph. 4. 8. .
MWis beccatrix
in 3etna- Quaàm diſſimilis Sponſæ Sponsique aſcenſus
e, clanßram in altum! IIla enim de deſerto aſcendit de-

anifu. liciis affluens, hic à captivis deducitur. IIIa

Nuon a. dealbata triumphat, hic cruentus exſultat.
u.-dNS Lanhop. Nitnirum ut Sponſæ deliciæ ſunt aromata &
M iniHenn Dilectus; jta Chriſti ſunt illecebræ ſqualor
nm i lRorent. abjectus, & peccator converſus: ideôque
uGE in die ſolemnitatis & lætitiæ, ſpretis monili-
81, bus & ſinaragdis, captivitatis noſtræ pompam
nhtrus explicat, noſtrâque vincula cruoris illius vi
iaCnen exioluta, triumphi ſui interpretatur eſſe mu-
Wul. rænulas. Et meritò; Nam captivatâ captivi-

A tate, nihil ad libertatem filiorum Dei accom-

UI! Mt modatius, nihil peccati vulnere ad Mentis in-
en, A. k tegritatem walidius, nihil impio, ſi conver-
drneni tatur;, ad ubertatem donorum & gratiarum
fraben foœcundius. Hanc ob cauſam crediderim Chri-
n, en ſtum magnetis æmulatum inſidias, innocen-
n. aa tiæ auro contempto, iniquitatis ad ſe traxiſſe
eiitil Luc. 7. ſerrum. Rogabat eum, inquit Lucas , quidam
iſei 39. TPhariſatts, t manducaret cum illo. At La-
Nenmn, 1 chæum Dominus efflagitavit, ut ſe domi ſuæ
H c: 1g.5. reciperet. Zachæe, ſeſtinans deſcende: duia
Rnntie Renova- bodie in domo tua oportet me manere. Mira in
lu omiir M impios clementia Domini, qui cœnaturus à
Bunfkh. f. Phariſæo rogatur, & Publicanum obſecrat,
Uinde Ne Sper in ut prandeat. Ab eo, qui Scripturas eructat .
nck i Deum. Vix abducitur in triclimum: ejus veròô convi-
M vium expetit, qui fyngraphas evomit, & fœ-
ar Peænitn- nus concoquit. Hinc eſt, quod Sponſam fla-
ll in ezie De, itia in ſe noſtra exprimentem, morantémque
Mlelus imd grarifi- d 71; .
ma. in cubilibus Pardorum non ſemel evocat, ſæ-
inter n Can. 4.8. Piuſque compellat. Veni de Libano, veni, de
Ahin 4 cubilibus Leonum, de montibus Pardorum. Ean-
NN n dem verò in Juſtorum typum florentiſſimo
Oe ien. Can.3. I1, exceptam thalamo deſerit: In læctulo meo quæ-
amnenni N⸗ vi, quem diligit anima mea: quæſivi illum,
OccUent C non inveni. Ut vides, obfuere Dilectæ Li-
in bamnt lia; Pardi, Leonéſque profuere. Negligitur
Adni me in tignis cedrimis, exquiritur in ſpeluncis &
bola Len cavernis belluarum. Et meritô. Siquidem ab

Can.4. 8. antris evolat ad coronas: Coronaberis de capite

iu ilen Amana. A toro progreditur ad plateas. JBur-
bundt . Can.3. 2. gam, & circuibo civitatem. Diées a lectulo pro-
ſet. Dim lbid. fugam ad Sponſi cucurriſſe complexus. Tenui
nen auile ceum, inquit, nec dimittam. Ita inquit ipſa,
ugibusenn- ſed eum non firmiter tenuiſſe indubitatum eſt,
lotanubl quando iterum provocari debuit ad cavernas.
re Hulgen Quod ſi progreſſa & thalamo Dilectum tenuit,
in abmmn. ab antris egrefla Sponſum vulneravit, & vin-
ri. Can. 4.2. Kit. Vulneraſti cor meum; Vox Sponſi eſt ad
,An Ar Dilectam. Jure proinde optimo avidior in-
ububagf terdum Dominus eſt ſurgentis ex iniquitatis
nis. M⸗ cozno animæ, quam coruſcantis in ſerico, ga-
ard ne laxique innocentiæ. Friget non rarò ignis in-
einge⸗ extinctus: & rariſſimè non luget, ardétque
Crikuma Fervor amiſſus. Quid enim audis in florenti-
1 ber, 909 (Can2.15. bus vineis, niſi demolientes vulpes? Capite
e⸗ n ς⅓ nobis vulpes parvulas, quæ demoliuntur vineas.
3 Peehis HWW Nam vinea noſtra floruit. E contrario, quid
i intueris, quidve audis poſt hyemem procellaſ-
nn in4 que, niſi Turturum chorum; miſi choreas Li-
len Can z.r. liorum? Audi, & vide: Jam hyems tranſiit,
Oohe, i⸗ uber abiit, & receſſit: fores apparuerunt in
mline terra noſtra. Vox turturis audita eſt. Erumpit
unn en, enim interdum & byſlo virtutis arrogantiæ ti-

nea: cùm ſæpè & ſtercore flagitiorum pullulet
viola ponitentiæz. Quam ſplendida Phariſæi

263
ſtola excipientis IEsM in domo ſua! Atta-
men arroſa undique eſt purpura epulantis a ſu⸗=
perbiæ tinea, quâ Magdalenam ſprevit; &
Chriſtum irriſit. Foœetebat interea in Avaritiæ
ſterquilinio Lachæi domus univerſa, ex qua ta-
men Salus & Libertas germinarunt, quibus
Publicanus in Abrahæ filium recuſus eſt. Cla-
met proinde Apoſtolus: Chriſtus JksUs "enit r. Timez.
in hun- Mundum, peccatores ſalvos facere. 15.
Nec aberravit. Diſſipator enim bonorum fi-
lius malè prodigus, ad pedes accidit Patris,
luget, humiliatur: cùm reſiſtens in agro filius
innocentior Parenti oblatret, fulguret, perto-
nétque. Paucis; è ſylva luxurioſi aureum de-
cerpimus pomum ejulantis: Peccavi in cœ-
lum, & coram te. Ex innocentis autem lilieto
rubus erupit, quò Patris viſcera non compun-
gantur ſoluùm, verùm etiam perfodiantur:
Nunquam dediſti mihi hædum, ut cum amicis Ibidem
meis epularer. Pudet innocentiæ rebellantis a
Patre. Lubet ſcelus amplecti, ex cujus ſul-
phure tum lachrymæ deſtillant, tum thura fra-
grant. Non vent, non veni, inquit Dominus, Matth. 9.
voçare juſtos, ſed peccatores. Sic eſt, inquies. 13⸗
Nemo tamen addubitat, an delapſus ſit Deus
& cœlo ad peccatores. Quærebamus, an trium-
phaturus, & regnaturus Captivitatis ſit ſi-
tiens. Aio. Ut id intelligas, exquire quem-
nam redivivus & funere alloquatur Chriſtus,
Joannem an Petrum? Surrexit Dominus verè, Luc. 24
& apparuit Simoni. Quamnam ſolatur & ſo- 34.
roribus, amictam ſtolà primà Martham, an
ſcelerum olim palliolo involutam Mariam!
Mulier, quid ploras? Vides non tam liliis in- Joan.20:
ſidere Dominum Majeſtatis, quam rubis: 13.
præteritôque candore tum diſcipuli, tum hoſ-
pitæ, adhæſiſſe perfidiæ olim ejerantis, &
dudum petulantis procaciæ. Ergo non tantùm
pannoſus Dominus, ſed etiam purpuratus com-
pedes monilibus interdum præfert. Non mo-
riturus jam, ſed immortalis aberrantes ovi-
culas conſectatur, quèd ſciat, longè ſapidius
lac exprimi cum felle miſtum ex uberibus
transſugarum. Dices, id actum à redivivo;
non autemn à regnante ſervatore. Surrexerat,
ſed Hieroſolymis morabatur Dominus, cum
etrum Joanni anteferret. En illum præferen-
tem & cœlo cineres aromatibus. Emicat inter
ſidera JxsUS. Ego ſum JkEsUS, inquit. Quiſ- Act. 9. 5.
nam Damaſcum petit? Jacobus-ne, an Barna-
bas? Saulus, & minarum quidem ſpirans &
cædis. Ego ſum JEsUs quem tu perſequeris. O
vim demutandi flagitii ſingularem! Quandiu
erravit Elias, ut Angelum videret? Quandiu
Moyſes jejunavit, ut Dominum alloqueretur?
Saulo Chriſtus apparet anhelanti, furentique.
Sedemm & innocenti viſus eſt Stephano:
Sanè. Ibi tamen & Saulus adoleſcens perſta- Act.ns.
bat. Quis me certiorem facit, tum Domi-
num adfuiſſe coronandi ſtudio occumbentis
pro ſe Cygni, non autem purificandi deſide-
rio ſuum in corpus ſævientis Accipitris. Pa-
tet cœlum „ & JrsUs effulgurat: attamen
cùm hinc Vultur, hinc Turtur perſtet, in-
certum, quem expetat oculatus è cœlo Iſaac.
Eſau certè, ſi archetypum figura intervertat -
non Jacob infulis primogeniti deſtinatur, Ja-
cob, hoc eſt, Stephano Chriſtus deſilierit e
ſummo cœlo, à quo & ſtans adorabatur. Id
enim ſpectaculi radiantis, regnantiſque de-
bebatur morienti præ Fide Stephano, non

Saulo mortem fidelibus intentanti. Stephanue
Vidit

Luc. 153
18.

—

264
vidit cœlos apertos. Senſit & Saulus cœlos pa-
tefactos. Stephano Chriſtus apparuit. Appa-
ruit & Saulo. Et ibi quidem mutus adſtat Le-
vitæ: Lictorem veròô corripit, monet, docét-
que. Silet morituro, & erudit occiſurum. Poſt-
habita quaſi eſt loricæ ſtola, Dominique blan
ditias copioſius conſequitur ira, quam oratio,
furentis ſulphur, quàm obſecrantis thus. Præ-
videbat enim Jkss, qualem ſibi pararet A-
poſtolum è duriflimo lapide ſævientis. Quo-
tidie morietur pro Chriſto, qui obdormire
ſaxorum impetu cogit Stephanum in Domi-
no. Tu verò noli cum Maria & Aaron de
PI.é6.32: Cooptata nigredine murmurare. Ethiopia pra-
veniet manus ejus Deo. Lætatur ſterilis, &
quæ non parit. Germinat abies, & ſahiuncu-
lIus viret, ubi Dracones præceſlerunt. Nihil
coœno vilius, ubi verò calore Solis concreve-
rit, duratur in aurum. Quid peccatrice mi-
ſerius? Tamen, ut cognovit, alabaſtrum præ-
tulit, dilexit multum, & Sion univerſa re-
pleta eſt odore unguenti. Addaem & illud.
Nempe non tantùm fieri ex peſſimis optimos,
verùm etiam ſanctimoniæ incrementum ex
Joa. 21. magnitudine oriri peccati. SRmon Joannis, di-
18. ligis me plus his? ait Chriſtus ad Petrum. Et
is, Etiam, Domine, amo te. Iterum interro-
gatur, iterumque diligit. Et ſic factum eſt
§. Petrus., ter. Perge, Domine, percontari, & pergat
amoris fons exundare ex ore Petri. Nequit.
Lapſi op- Saltem quater interrogetur, ut, cùm quater
kimi amaverit, tot habeat Petri hortus torrentes
Bunt. Charitatis, quot aquarum profluentibus riga-
Pæ ιοaä batur Dei Paradiſus in Eden. Nec ſtilla flue-
zia eo ſa- re amoris poteſt, poſt trinam quæſtionem.
pe verior Enimveròô quoties negavit, toties & dilexit.
& arden-O ancillam parum procacem, quæ Petrum tam
7oo 2* previ interrogatione fatigaſti! Si illa ſepties
lapſus E 18
multipli torſiſſet Apoſtolum, ſeptimus promanaret Cha-
cior. ritatis fluvius è labis Petri. Quantum fellis
ex ejus labiis fluxit in atrio, tantum mellis ex
ore ejus diſtillavit in littore. Lac ſub lingua
Petri, quia ſcoria & lingua ejus. Ideô dilexit,
quia pejeravit. Gaudeo, quèòd fidem ter dun-
taxat egeſſeris. Attamen illud prædico tibi,
Petre, quod moriturus edixit Eliſæus Regi
Iſraëlis Joas, cùm juſſus terram percutere,
4. Reg. impactaà ter humi virga ſubſtitit: N percuſſiſſer
13. 19. quinquies, aut ſexies, ſive ſepties, percußſiſes
Syriam uſque ad conummationem- nunc autem
tribus vicibus percuties eam. Si peccati tui
hydra perjurii capita non minus ſeptem extu-
Hiffet, ſeptem quoque amoris infulis cingere-
tur. Ter negando, Cerberum imitatus es.
Quot diduxiſti ad blaſphemandum ora, tot
Luc. 19. ad amandum corda adaptaſti. Ter timuit, ter
amavit. Efferuntur & Lachæi penetralibus opes,
aurum erogatur in miſeros, adolendis victi-
mis pecunia in Templum infertur. Breviter,
bonorum ſuorum dimidium dat pauperibus.
Quinam tanti facrificii antiſtes? Fonus. Non
JIrss tantùm, ſed uſura quoque recluſit ar-
cas, effecitque, ut fuligo cupiditatis in libe-
Renova- Falitatis rorem verteretur. N quid aliquem de-
tio vera fraudavi, reddo quadruplum. Mirabar apud
rngr Weridenn tarn ſplendidam de viétimis, de præ-
datione Qdicatione, de conſtructione Sionis commemo-
accendi- Tationem haberi. Ait enim, Docebo iniquos
tur. vias tuas & impii ad te convertentur. U ædi-
Plal. 5. Rcentur muri Jeruſalem, Tunc acceptabis ſacri-
Rcium Iuſtitiæ, oblationes, & holocauſta. Et
unde vis tanta in Rege ad permovendos im-

dexteram exſtimularet, non illi palmas, ſed
