Tyrannos expaveſcent alumni mei, qui di- Tpidita
dicêére elementa calcare? Hæc dum Chriſtus pak fer-
blandè jactaret, En Petrum fluctuantem, cla- vorem.
mantémque: Dom ne ſalvum me fac., IIIicò Matth-
receſſere Angeli, totaque diſſipata eſt phale- 14. 30.
rarum pompa cœleſtis, quibus ornandus Pe-
trus erat, ſi ſuum feliciter ſtadium decur-
rifſet. Paraverant enim Dominationes & Prin-
cipatus monilia & gemmas, quibus gradien-
tis cohoneſtarent manus, pedéſque. Verùm
ad labentis trepidationem, & Petrus expal-
luit, & Chriſtus erubuit, & tota fortitudi-
nis gloria in exprobrationem verſa eſt vacil-
lantis. Modicæ hdei, quare dubitaſti? Tu lbid.
quoque, quùm triumphaſti de auro, de ſan-
guine, de libertate, ſpectaculum factus es
cœlo. Quot ibi plauſus excitati! Qui ſa-
nè in probra ſunt verſi, ex quo Victor ho-
loſerici, mancipaſti te velleri. Dices, præ-
ſcitam à Chriſto titubationem Petri, ideôque
non Angelos advocaſſe. Scivit & Davidem
lapſurum, eum tamen virum fore dixit jux-
ta cor ſuum. Scit omnia Dominus, agit ta-
men in morem neſcientis. Præſcivit Judam la-
queo profocandum, eum nihilo minus ſociavit
Apoſto-

Sap. 10,
12.

n
e,
h
mnn Neld
CMun
gedi
Vn Dis⸗
pil⸗ Faum
ere,
Donmn
tus r
i CUun
oltru
Dor non
iiri
(u
Nepnlhens
ir N
Ei; ilen
Lorotes
ſecki on
ie,U
Plttage

Dt⸗ on
el h⸗

Chiliu n he
lutonl, nec⸗

lei liit
1 „
Uhurs & lun
laat nmict
In racliut,
ſni & ein
1fo Nerg
il,g
onkecin
.rr,

1
0

ner
we ab
s Eene
Dalent
50.
Gnds e
1 ek,
Ner Unds
eNn,
n Chrikn
n urh
herge mer
Ee Ctkar,
e Cle
8, künlir
ſentun ceh
entehn rk
e,eſt
portu; e
8) à haat
nonthitn-
no tud is
, quumn K.
ato8 0I.
hlumn duit-
Omind,
Pohes, l
en Froclen,
leltict, il
bores oſia⸗
wei, n r
Qun Cochn
Auurtem, r 5
ne ſ, or
n & r
Olundh N
adium den-
tones Al

ibu ale

re. lae
Petkus .
tora ſonmi-
Nabitaſi 1i
auI0,
i! Q 1

Stromatum, Lib. V.

Apoſtolis, honeſtavit miraculis. Non eſt pro-
inde, quod hinc ſolere languorem tuum, qui
§. Marti- cœlo patuit, cùm eviluit. Quæret ex me non-
ni fervor. nemo, quinam ſint fructus, quos, ut Chri-
ſto gratificemur, ferre debemus extra fru-
Gtuum tempeſtatem. Si cum Sila & Paulo
medi nocte non dormias, ſed pſallas. Si cum
Fervo Davide in thalamo lachrymeris, non quieſcas.
ere e- G' cum Chriſto ad fontem non bibas, ſed pro-
e. phetes, & ſcorta ſanctifices. Si cum loricato
Dominico in theatro voluptatis arenam ſta-
tuas Poœnitentiæ. Si cum Aloyſio Tuſculum
in Carmelum vertas. Si cum Borgia cilicio
lacereris, quando choreis ades. Et ſanè quis
noſtrum non hyeme in fructus vitæ exuberet,
quando poma mortis dant ligna peccati in tem-
Asſalom. Pore non ſuo? Quid 2 Nonne Abſalom, ipsâ

convivii horâ, lanienam in Amnon impera-

vit? Quàm importuna funeris ſatio in gremio

voluptatis! Cum temulentus fuerit Amnon, per-
eutite eum, & interficite. Inſeruit pateris ſecu-
res; intexuit epularibus mantilibus ſindones
mortuales: commiſcuit cruorem vino: faces
plectris conjunxit. Quid? Nonne idem par-
ricida, ut rebellaret a David, in Hebron wit,
hofſtiâſque in haſtas vertit? Thura demuta-
vit in fulphura;, vittas in caſſides convertit?
2 Rega5. Vadam, & reddam vota mea, s vor: Domi-
7· no in Hebron. Cüùmque immolaret victimas,
. facta eſt conjuratio valida, populi que concur-
lbid. rens augebatur cum Abſalom. Num tu ex im-
molato Agno erupturos putaſſes Urſos, Par-
déſque? In ara acies deſignabatur, è thuribu-
lis arcus fingebantur, in tubas fiſtulæ dege-
nerabant. Ergo, quod ſcelus præſtitit, ut ſci-
licet non modò præcoces, ſed etiam monſtro-
ſos edat fructus iniquitatis in ſancto, fratrici-
dium ſcilicet in epulis, parricidium in holo-
cauſto; Charitas inſocunda non edet? Atqui
Chriſtus in horto, non deliciis indulſit, ſed
orationi, nec violas legit, ſed cruorem emiſit.
Diſce a Juditha, quid agas in Conopeo vo-
luptatis & luxus. Oravit, jejunavit, libidinis
caput concidit. Miſeret me verò Petri, qui
tum vacillavit, cuùm, emensâ itineris ſemitâ &
majori & duriori, propé Chriſtum, id eſt,
in ipſo penè portu quieſcebat. Et noſtri illum
pudet; qui, quod difficillimum fuit, nullo ne-
gotio confecimus, iis verò dedimur, quæ fa-
cillimè difſolvi poſſent. Matris mammas deſpe-
ximus: & amici voculæ Crucem vendimus. Ab-
dicato patrimonio, mancipamur ſcamno. Liber-
tatem jugo depreſſimus, & Chriſtianæ ſervitu-
tis lauream abjicimus, ut verſum ſcribamus,
evocantis æris rebelles imperio. Noli videre
trepidationem Petri: fœdiùs tu mergeris in
ſtagno. Validiore ille vento conterritus eſt, tu
auræ ceſſiſti, contemptor Aquilonis.

2. KReg. 13.
28.

reliceim, Paupertatem & divitias ne dederis mihi.

eviH₰. Proverb. 30. 8
mecteg,: Divitias horres? Et quidem æquè ac Pau-
mtion, Pertatem. Quin etiam ab opibus magis ab-

orreo, quam ab inopia. Diſcipulus in hac
trepidatione ſum Lobiæ, qui filium moritu-
Tob. 4. Tus in hæc verba affatur: Woli timere, fili mi.
43. Ecquæ timoris origo, cauſâque? Num, ut
olim Davidi Nathan, gladios probrâque pro-
Phetat? Num ut Paulo Agabus vincula carce-
réſque prædicit? Num, quod Chriſtus ſuis præ-
dixit alumnis, luporum incurſiones, tyran-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

279

norum lanienas, fratrum proditiones præſig-
navit! Noli timere! An vincietur? an vulne-
rabitur? Inſtant fortè filio aut lictores, aut ho-
ſtes? Imminet Gabelis pecunia, Sponſæ dos;
recuperanda per Angelum & lux & lætitia.
Noli timere, kli mi, pauperem quidem vitam
gerimus, ſed multa bona habebimus ſi timue-

rimus Deum. Noli expalleſcere, ſi tibi divitia-

rum venenum propino. Sic Angelus ad Zacha-
riam ait: Ne timeas, Zacharia, quoniam exau-
dita eſt oratio tua. Uxor tua pariet tibi ſilium.
Ideò Servator, cum de regno locuturus eſſet ad
Apoſtolos, præmiſit: Noli timere, puſillus grex.
An iterum deſtinandi ſunt oves ad lupos? an
rurſus tollenda Crux? an gladius fihum inter
& patrem ſtatuendus? Imè ſceptrum ingeritur:
Quia complacuit Patri veſtro dare vobis reonum.
Jubentur non timere, qui coronam ſibi, pur-
purâmque in coœlo texi audituri à Chriſto
ſunt. Uſque adeòô affinis timor eſt felicitati,
ſi ſapis. Et miramur, exhorruiſſe ad opum,
bonorumque viciniam Patriarchas, Prophetas
& Apoſtolos, quuùm Agalones & Saüles ad
omen regni cohorruerint? Ecce abiconditus eſt
domi. Nolebat Saul coronari. Utinämque ca-
ruiſſet dextera ejus ſceptro, careret & jecur
ejus ferro, vulneréque. Time proinde coœli
non fulgura, ſed Iridis: time non nives, ſed
rores? time, non ſi mendices cum Lazaro;
ſed ſi cum purpurato ligurias uniones quotidie
ſplendidè.

Luc 1. 13.

Luc. 12.
3 %2

1bick

I1. Reg.

20.22.

Viri IGraëlitæ, quid miramini in hoc,
aut nos quid intuemini, quaſi noſtrâ
virtute, aut poteſtate fecerimus hunc
ambulare! Act. 3. 12.

5§. Petrus.

Gloriæ
vanæ
bα,
Gloria
Dei ma-
je r.
Intentio
r. a.

Minori conatu claudi baſes conſolidavere
Diücipuli ad veſtibulum Atrii Domini, quàm
ſimulachri ſui molem dejecere ſtantem, ful-
gentem que in cordibus Judæorum. Etenim,
ubi primum mendicus convaluit, Petri quo-
que lImago, quæ in mente vulgi jacebat,
ſeſe erexit, magnuſque haberi cœpit, ex quo
jacentem allevavit. At ipſe ſtudioſius ſunu-
lachri ſui demolitionem aggredi cœpit, quam
abſolverat decumbentis ſoliditatem mendici.
Factus eſt Petrus Lapis Babylonicus in Sion,
quo ſtatuam magnam ſui funditus everteret.
Ut enim ille ſurgeret, pauca interfatus eſt
verba: ut veròô jaceret ipſe apud tanti mi-
raculi ſpectatores, ab egreſſu Abrahæ ex
Ur redorditus eſt Orationem ſuam. Vide-
bat ſiquidem, quandiu ipſe ità ſublimis in
Iſraelitarum pectore ſtaret, fieri non poſſe,
quin JEsUs eorum in corde jacerct. Ergo,
ut Chriſtus aſſurgeret, ſeſe ipſe proſtravit:
feliciuſque jacentem erexit JESUM, quam
claudum. Siquidem, ut ambularet mendi-
cus, Petrus inanem duntaxat crumenam ex
cuſſit: ut autem afflurgeret Chriſtus, exina-
nivit, abjecitque ipſe ſeſe, noluitque vide-
ri magnus, ne JESUS minimus tandiu ha-
beretur, & foret. Auderem dicere, ſi ſine
mendacio liceret, plus ſeſe ad aliquam ſpeciem
extimæ abjectionis exinaniiſſſe Petrum, ut ,us He-
Deum in Judæorum pectore claudicantem eri- militasz
geret, quaàm ipſe ſeie abjecerit Chriſtus, ut paris, &
jacenti Petro in Adæ cœno ſubveniret. Et- Religionis
enim ſervitutis, quâ carebat, lacernam induit iiois
Deus, ne diu Petrus volutaretur in littore. exoptar:
Aa 2 At

Arroegan-
tin d ſcat
non infla⸗
ri.

Amor in
Deum ve-

280

At Petrus divinitatis, quâ præ ſtupore miraculi
Hieroſolymis emicabat, purpuram exuit, ut
Chriſtus reus haberi deſineret, & Deus accla-
maretur in Sion. Ergo, qui baſes claudi ro-
boravit, famæ ſuæ pinnas & infirmavit, &
ſuſtulit. Nunc enimverò amat te, Domine,
Petrus, non ſolum plus his, ſed etiam plus
quam ſe: ne enim tu damnatus haberere, no-
luit ipſe haberi ſemideus. Suo ſe reti implica-
vit rurſus & ſepſit, ut ipſe Piſcator, tu verò
Servator crederere. Viri Iſrazlitæ, ditid mira-
mini in hoc? Cùm mendici pedes erexiſlet, ad
erigendas Judæorum mentes fœdius claudican-
tes ſeſe convertit. Quédque Paupertas Petri
in unius ſanando crure præſtitit, hoc Petri
humilitas in percurando multorum corde con-
fecit. Qui non modèò Altiſſimo ſuppar habe-
ri noluit Hieroſolymis in fulgore miraculi,
werum & Romæ Chriſto par eſſe timuit in
ſqualore ſupplicii. Verùm quo diſſidere à Præ-
ceptore ſategit Petrus, eo factus eſt & pro-
pior Chriſto, & Satanæ diſſimilior. Tumens
enim ille ſuum exæquavit Altiſſimo ſolium:
hic patibulum ſuum, capitis inverſione, im-
Par eſſe voluit etiam Cruci Magiſtri ſui. Pu-
tas eum appetiifle ſimilitudinem Domim inter
ſidera, cui diſſimilis eſſe ſtatuit vel in pro-
bris? Tu, Angelorum perditiſſime, toto cœ-

M. 14.14. Io ſtreperus vociferabare, ſimilis ero Aliiſimo-

Euchari-

ſtia.

Nihil
bprater
Chri-
Num.
Conſola-
tiones
Dei.

clamat Romæ Petrus, volo meo Domino jun-
gi patibulo, ſed abjungi celſitudine. IIle pœ-
nàâ exaltavit caput; ego caput humi demittam
crucifixus. Tu quo magis ſatagis appropin-
quare Deo dignitate ab eo plus ſcelere abſce-
dis. Petrus verò, recedendo à figura Serva-
toris, ad ejus accedit amplexus.

Sub umbra illius, quem deſideraveram,
ſedi: & fructus ejus dulcis gutturi
meo. Can. 2. 3.

Umbra eſt Sponſi tui, & ſedes? Fructus
eſt illius, non ille, & ſaginaris? Et ſapit pa-
lato tuo aliquid, quod ex ipſo quidem eſt,
at ipſe nullo modo eſt? Quam frugiſer ad-
ventus erit Dilecti tui, ſi fructu nec ejus um-
bra deſtituta eſt? Quo modo conquieſcet Jo-
annes in ejus pectore, ſi tu itaà in umbra il-
lius, quem non tenes, ſed optas, requieſcis?
Porrô ſi Ancillæ hæ forent voces, haud mi-
rarer. Sponfa eſt, quæ loquitur. Hæc tamen,
quanquam æſtuet deſiderio, ita tamen exple-
tur umbrà Dilecti ſui, ut ſuccumbat, nec
ſtet, umbræque decerpat poma, nulla com-
memoratione aut plantæ, aut Sponſi, iifque
ſplendidè recreetur. Diſcamus hinc, Eucha-
riſtici quantæ ſint horti deliciæ, in quo non
Umbra, ſed veritas, nec alius delibatur à
Sponſo fruéctus, quàm Sponſus. Metiamur
ex Umbræ adipe delicias, roburque verita-
tis. Vigilant, accinguntur, ſtant Hebræi.
Quid, quæſo vos, acturi eſtis, quid receptu-
ri? Agnum & azyma epulabimur. Quem,
rogo; agnum? E. grege Jacob, non autem è
lumbis Abrahæ: in Egypto editum, non ge-
nitum in colo: Ovis fœtum, non Dei verbum
S& prolem. Et tamen ad ejus epulas ut Moy-
ſes adſit, regni curas obliviſcitur „ ſurgit è

throno, omnem ad ſe acceſſum intercludit,

mutat coronam cingulo, geſtat non virgam,
ſed baculum. Negas vel umbram Chriti ſa-

. —
Oliva

pere, quando, ut Agnum Moyſes delibet, im-
perium & contempfit Ægypti, & negligit
Ifraelis? Nec immerito ità Dei agni etiam
umbram amplexantur, qua eis tantum lucis
offunditur, quà & compedes evadunt, & ex-
terminatorem arcent, & Ægypto excedunt,

& pelagus tranſmittunt, & Pharaonem elu-

dunt, demerguntque. Habebitis hanc diem
in monimentum, & celebrabitis eam ſolemnem
Domino cultu ſempiterno. Quid aget Dei Ag-
nus, ſi aſſus de grege fœtus manicas ſervi-
tutis in torques vertit triumphorum? Putat ſe
Daniel ad delicias uſque recreatum modic
intinctione panis in alveolo, reſpiraâtque à
Leonibus ruralis oblatione pulmenti. Recorda-
tus eſt mei Deus? Ergo-ne in meſſoria pulte
tantum voluptatis ineſt, ut lacum olla demul-
ceat, ut rugientium obliviſcare monſtrorum,
oblatâ tantůùm, necdum guſtatâ, recreatus co-
nulà ruſticorum? Exclamemus, oro vos quan-
ta futura eſt inter Levitas & Cherubim Azy-
mi ſalutaris voluptas, ſi ſapit olla inter Leo-
nes? Si monſtra alveolus terret, & damna-
tum ad beſtias virum non modèò ſublevat, ſed
recreat. An non ſalutis patina & Draconem
compeſcet, & delinitum aromatibus „ thuré-
que oblitum Pontificem recreabit? Utinam,
qui jaces in ſqualore catabuli, demiſſum ad te
Habachuc non rejiceres: diſceres ſanè, quæ
ſint intincti panis deliciæ! At mavis diſcer-
pi, quam recreari:

Exod. 12.
14.

Dan. 14.
37.

Miſſa ce⸗=
lebranda.

Miſa ne-

mavis à Leone vorari, gleah

quam coœli agno nutriri. Verùm concluſus in eblatio.

alveolo panis vinctum impinguare potuit, edu-
cere non potuit. Comedit Daniel, non eva-
ſit. Felicius hujus ad eſam panis à mortis com-
pede ſeſe expedivit Elias. Qui, cùm Iſurrexiſ-
ſet, comedit, & bibit, & ambulavit in forti-
tudine cibi illius uſque ad montem Dei Horeb.
In fortitudine Cibi illius, an hujus? ſui, an
verò noſtri? Noſtri. Erravi; imo vero fui.
Præſtat ſubcinericii demirari vim Azymi, ut
diſcas ex umbræ robore vires Veritatis. Ut Pa-
nis reſperſus cinere comedatur, & advocatur

in Eremum Elias, & evocatur & colo An-

gelus, & Mons Dei Horeb dierum quadra-
ginta decurrentis Prophetæ meta eſt, cujus
bravium ſit Divinitas. Conjice in fulgurante
aræ noſtræ Azymo, & qui exquiratur con-
viva, & qui deligatur architriclinus, & an
ceelum futura ſit meta ſubacti ſideribus Azy-
mi, quando pellitus transfuga, ut ſubcineri-
cium concoquat, tam vaſtis itineribus deſtina-
tur in Horeb. Tranſmiſſi ab Iſraële æquoris

2. Reg.
19. 8.

merces eſt Manna. Veſpere ſcietis, quod Do- Exod. 16.
minus eduxerit vos de terra Kgypti. Et mane 7.

videbitis gloriam Domini. Et quænam iſthæc
gloria Domini tanta? Similitudo pruinæ propeè
tentoria. Quam, non dico quùm populus de-
libaſſet, aut præcepiſſet, ſed aſpexiſſet tantàm,
exclamavit ſtuporis plenior quàm ſaporis,
Manhu; quid eſt hoc & Ita- ne, qui ſedebatis
ſuper ollas carnium, & panem veſtrum co-
medebatis in ſaturitate, ſolo pruinæ aſpectu
ità ſaginamini, ut EÆgypti medullas faſtidia-
tis? At, inquies, omnem ex ea ſaporem hau-
riebant. Hauſturi erant: neque enim tutu-
derant hactenus annonam illam. Hauſerint il-
li pluvii delicias coriandri. Pepones ſapiehat
eſca illa, & coturnices & cepas. Quid, quod
aut rapaciùs collectum manna vermes ebul-
liebat, aut impudentids neglectum ignitos
angues advocabat. Nauſeantem vulnerabat,
eſurien-

ſt
NN
Adon
erin
elfie
aun 110
4. ℳd,
iod
e un
tentnn
Zemnl
Cingere
Ade 1
Wenme
me
unbr⸗
un con
Jemum
Cun wot
Dutt ii
N Aon
hulen,
ſb unbre
Eet: M e
amlen
inaatd pe
ueſr in
Urlg zde

l, in

u ſſent,
hiale
Ris.
. Urnenreta

.
E aſe

Vn. g.
nenclint,
I Mheſet,

n
tan
li
e.
m,
e.
Kr.
tl
de
tonte. D
Plle,
Gdenl.
konn,
dtis .
8,uarr
er Leo-
damm.
at, led
raconenn
Wure.
Vünem,
lunm an
,
is ler
E Wrni, s
hnclhis n
tuit, edl.
non ert.
orts cen.

1˙

6 lli, n
9 ven
Nzjmi, u
s. Urbr.
CvOt
el A.
Gn udn.
j ek, Cli
Ulgorame
ratut col-
uns, Kn
enibus M
t ſobenen-
ibiscekn⸗
zele ANlon

EN
. ctod ,. l
, gul

i. N Niel
Enam lie.
pmuneſtie
ihohrluce
illet annn⸗
n Lhons),
i lelihu
veltunc-.
ine Aei
lles Acr:
poren u⸗
e elin und
Pellermn
hones Hhen
id, n
vermnes hl.
tum igon
ulrelebu,
Alunen⸗

Stromatum, Lib. V.

eſurientem torquebat. Noſtrum verò Manna
non allia ſapit, ſed lilia: Non vermes parit,
ſed columbas gignit, ſi colligatur uberius.
Meritô proinde Sareptana mulier non invita

exſpirat, ſi tamen funeri ſuo noſtri umbra pa-

3.Reg.12. nis proludat. En colligo duo ligna, ut come-
13³. damus, & moriamur. Et illa quidem mortem
filio advocare non timuit, dum eo liceret pa-
ne cum oleo veici. David verò ſuam impa-
tientius eſuriem tulit, quam ut ſublatis è ta-
bernaculo pamibus expleret, Sacerdotes qua-
dringentos, unius aviditate convivi, Saulis
gladio nolens oppigneravit. Miraris Adamum
tiliorum cineres non expaviſſe unius abreptum
decore pomi? Ob Davidem Urbs Sacerdo-
tum univerſa flammis exponitur;, ut ille Chri-
ſti umbram in Azymis Levitarum delibet.
Suum comedit Sareptana panem cum oleo:
alienum David panem eſuriit, quem imbuen-
dum tot Sacerdotum cruore Doëg curavit.
Pudet faſtidii noſtri, quibus Chriſtus Agnus
& Azymus non ſapit, quùm Patriarchæ mo-
ri mallent, quàm eſurire. Ergone Synagoga
ſub umbra tantùm Chriſti epulatur, & ſe-
det: nos verò & nauſeamus, & jactamur in
ipſo amplexu Redemptoris? Judas à Chriſto
refugit, & „ quod mirere, intinctum ab eo
in catino panem ligurit, negligit verò cor-
pus ejus in panem verſum. Utinam ità tunc
medius Judas crepuerit, ut non unus tantùm
adiit, qui malit mariupium infarcire argen-
teis triginta, quam pectus explere pane vi-
tæ & intellectus, in quo ſunt omnes theſauri
ſapientiæ abſconditi. Chriſtus tandiu prodito-
ribus placet, quandiu de vitis genimine propi-
nat, & pultem apponit: ubi veroô cruoris ſui
calicem, & carnis ſuæ azyma Winiſtrat, coe-
naculo ſeſe transfugæ proripiunt. Uſque adeò

in epulo nihil non perplacet, unum ſi JnsUM
excipias.

8. Fetrwus. Et deſcendens Petrus de navioula, am-
bulabat ſuper aquam, at veniret ad
JESUM. Martthæi 14. 29.

Tepiditas
aß her-

vorem.

Ut veniret ad JxSUM! Quaàm felix Petrus,
ſi hac de cauſa ambulat ſuper aquam! Profe-
ct evolabit, quò fuerit propior bravio ſuo.
bid Imô torpeſcet, atque mergetur. Audi: Vi-
d. dens verò ventum validum, timuit: & , cum
Senex fer- &&iſſet mergi, olamavit. Neſcio quo fato de-
ves. mentemur. Quavis pelliciamur ſpe palmæ,
dege- quò plus viæ confecimus eò alacriùs, ſi quæ
Perſeve- ſuperſunt itineris moleſtias exhaurimus, niſi
ramis. Metæ Chriſtus ſit laurea. Tum enimverò pa-
ralyſi conſtringuntur in ipſa comprehenſione
bravii, etiam ii, quibus pinnæ ſuberant, quùm
* carceribus progrederentur in ſtadium. Quàm
tenuis propè fontem Euphrates! Mare eſt,
cùm Oceano influit. In æquor Nilus emanat
non fluminum Septemvir, ſed oſtiorum ſep-
temviratu immanis, ut poẽëticè ſcribam, aqua-
rum, non jam Conſul, ſed Dictator. Is ta-
men tam tenui erumpit initio, ut carere fon-
te credatur. Videas ſatam in agro plantam ſur-
culum primum eſſe, tum arborem; &, quæ
tyrocinium ævi ſui vix ponit in flore, ut ado-
leverit, pomis exundat. Ludimus cum catel-
lis, quaſi cum luſciniis: quos adultos ceu lu-
Pos declinamus. Primum herba ex granulo,
tum culmus, ſpica demum & meſſis. Saul pri-
Eithieæ Comment. Tom. IV.

281
mum urgeri debuit ad bellum Samusélis lituo
& oraculo: tum nec de interitu certior factus
apud Veneficam abſterreri a pugna potuit:
quique primâ regni ſui ætate, nec Dei im-
Perio, ſævire in hoſtem Amalechitam valuit,
deinde Davidem lance petit, ſe demum pu-
gione transfodit. Proficit cum ætate cupiditas,
proficit ambitio, ſævities proficit: ſola in
Deum pietas curſu non raròô in pleriſque regre-
ditur, ætate deficit, adoleſcendo langueſcit.
Recondita in Tabernaculo Aaronis virga intra
noctem unam reviruit, fronduit, effloruit, in
gemmis elaboravit amygdalas. Nequenti die Num. 172
regreſſus invenit germinaſſe virgam Aaron. 8.
Quam credis in arborem poſtridie ſuccreviſ-
ſe? An non poſt menſem, quæ, paucis inter-
jectis horis, ex trunco flores eduxit, conca=
quet ſinaragdos & floribus? Scilicet. Væ Aa-
roni, niſi & viruiſſet ſtatim, & autumnaſſet:
caruiſſet procul dubio ille infulis, ſi ei ſubſe-
cuturis è germine fructibus deſignari debuiſſet
Sacerdotium. Non modèò non ſuccrevit, ſed
aruit; quæque tempeſtatum omnium decora
tam citô profudit, illicô effoeta degeneravit

in truncum. Cyri dexterd excultæ platani pro-

ficiunt in dies: Moyſis verò manu recondita
virga, primis ſtatim horis egerminat, poſtri-
die langueſcit. Quid à Zachæo non exſpe-
ctaſſes poſtridie diei ejus, quà Chriſtum ex-
cepit? Si enim, menſis nedum ſublatis, tan-

tum æris effudit, ut rapinas in quadruplum re-

geſſerit: quid non facturus eſt, quùm audive-
rit ſalutem redditam domui ſuæ, ſéque in A-
brahæ ſtirpem relatum dimidii erogatione pa-
trimonii? Falleris. Nec minuta duo ſubſecutis
inde temporibus congeſta ab illo legimus in
gazophylacium. Ea forte, & longè plus auri
argentique in Templi arcam demiſit: non ta-
men id ab Evangeliſtis divinitus proditum, ad
noſtram inſtitutionem: ne indubitatam puta-
remus bonorum perſeverantiam, etiam ubi
exordia præſtantiſſimæ fuere virtutis. Quod
illum præſtare decuit in expiationem ſceleris,
ipsà convivii horà factitatum eſt. Hac enim.
lege in horto Sponſi plantaria virideſcunt. Pe-
trus primoò ambulat, deinde timet, ad extre-
mum mergitur. Aaronis virga ſtatim viret;,
floret, gemmaſcit: exinde otiatur. Zachæus
arcam egerit, viſo Chriſto: tum, ſi non re-
petivit telonium, nuſquam certè ſcimus ab eo
aſſem diſtributum. At Magdalena alabaſtrum,
quo Chriſtum peccatrix inunxit in prandio
Phariſæi, illud jam expiata in domo & co-
na Simonis profudit. Ita; ubique cum Nar-
do mulier. Tenes jam tandem, non creviſ-
le largitatem. Debuerat aureis phialis ad Re-
demptorem accedere adulta innocentia, quæ
vagiens & catenata accurrerat cum lapide.
Sic enim & ſurculus frondes in poma eru-
dit: ſic latex inflatur in pelagus. Quid,
quod parciùs amori ſuo indulſit adulta reli-
gio, quàm exoriens? Etenim apud Phari-
ſæum alabaſtrum ad Chriſti pedes impegit:
in Simonis verò aula unguento Chriſti caput
aſperſit. Mitto comas non effuſas, mitto oſ-
cula non adpreſſa, mitto non fuſas lachrymas.
Solo Vaſe adiit Salvatorem; ſed quas pri-
mùm delicias Chriſti pedibus exhibuit, iis
morituri jam jam pro ſe Domini comas,
frontémque conſecravit. Porro illa in tan-
ta obſequiorum differentia nunquam à ſe deſ-

civit, ſui ſemper ubique ſimilis,„ & eò

A a 3 amo-

282
amore grandior, quò factis & annis prove-
ctior, non minor charitate in minori obſe-
quendi apparatu. Nos verô perſæpe tam fer-
vore cordis decreſcimus, quam rerum immi-
nuimur granditate. Videas Zebedæi filios pri-
m Chriſti voce commotos ſtatim, relicto
tum reti, tum patre, ad Apoſtolatum convo-
laſſe. Iidem à Matre & à Curulibus nec Chri-
ſti calice abduci potuere. Uſque adeò, qui vo-
cationis ſuæ tyrocinio expeditum ſe non putat
ad Dei ſemitas deterendas, ſi vel lembo hæ-
reat: autumat veteranus, non ſibi obſtitu-
rum vel ſolium, cui inſidat, quin Gigantem
JIESUM currentem cum cruce conſequatur.
Can. 8.8. Joror noſtra parva eſt, & ubera non bhabet.
Quid faciemus Sorori noſtræ? di murus eſt,
ædificemus ſuper eum propugnacula. Quid du-
rius? Non modè carere illam uberibus volunt,
ſed mammarum loco propugnacula exſtruunt.
Videas pro uberibus turres: videas pro lacte
ſulphur: audias pro næniis fragorem machi-
narum. Odit affines Clericus, non lactat. Sed
quandiu parvulus eſt. Ut adoleverit, totus
vertetur in uber. Vel ad aras ſtipabitur nato-
rum natis: quos ut impinguet, ſi lac non ſub-
ſit, illud è& mammilla Patris, ſi Deo placet,
Tepiditas emunget. Vagiente penè dixerim Synagogâ,
poſt fer- licuit Deo edicere per os Saræ: Ejice ancil-
orem. Iam hanc, & filium ejus. Denique ne Iſaaco
Labi poſ- illuderetur, primãa Synagogæ ætate, exter-
Tunt opti minatus eſt & domo Abrahæ cum Agare Iſ-
Perſeve- maël. Viden'’ pro uberibus turres! Vide, ca-
„antia ligante Iſaaco, pro turribus mammas. Eò ro-
valde ar- bur illud elanguit, ut non modè illudens,
dua, & ſed minax Jacobo Eſau perduellis non ejectus
ara. ſit cum uxoribus ſuis, Rebecca apprimè in-
feſtis, verum, ut licentiùs inviſus Deo ma-
trique venator Filius baccharetur, ablegatus
Gen. 28. eſt innocens Jacob ad Laban. Vade & profi-
2. ciſcere in Melopotamiam yriæ. Ergone, emol-
lita uſque adeô ſunt in ubera propugnacula Sy-
nagogæ, ut, quæ ludentem non pertulit Iſ-
maélem, minitanti Eſau blandiatur? Ibi, ne

Oliva
ſpergere? Ergo Iſaac ſuo in ſanguine voluta- Parenta
bitur Patris gladio;, voto ſaltem confoſſus, & odium

furia illa gehennæ natabit in rore cœli? Vide,
cui ſideera deſudent, cui terræ adeps oppigne-
retur. Quoties roraverint aſtra, quoties terra
pingueſcet, ſcito uni Eſaü infima ſummaâque
elementa ſervire. Qui, dum agrorum medulla
ſaginatur, & cœli rore reſpergitur, non thus
manu adolet, ſed animo ferrum verſat. Vivit
in gladio, qui cœlo fruitur. An in ubera col-
liquefactæ videntur tibi turres, cùm Iſaac ca-
ſurus gladio vincitur in Monte, & Eſau pro-
pè& culcitram benedictione fulcitur, ſiderum aſ-
pergine recreatur, nutritur adipe, & ferro
ſtat? Quid miramur tam diſſimilem ab infan-

tia ſua pubertatem nuper exortæ Synagogæ,

quando idem Gedeon modò aram Baalim ever-
tit, modò Ephod architectatur ex torquibus,
in quo omnis Iſraël fornicatus eſt. Intuere
unam, eandémque pugnantis pro Deo mili-
tis dexteram. Ita à ſe deſcivit, ut, quæ à cri-

bro ad malleos ſeſe tranſtulerat, quò Idolis

eximeret Iſraélem: à laureis ad folles ſeſe abje-

cerit, ut Iſfraëlem Ephod implicaret. Viderunt jud. 628.

deſtructam aram Baal, lucumque ſucciſum.
Quid fortius? Fecitque ex eo Gedeon Ephod,
& poſuit illud in civitate ſua Ephra. Fornica-
tuſque eſt omnis Iſraël in eo. Quid nocentius?
Diſcis credo, in ſervis Dei, campiſque Do-
mini exordiri arborum, hoc eſt, animorum
tempeſtates ab autumno, tum ad æſtatem re-
gredi, exinde in meros floſculos graminaque
reflecti, arere demum, & hyemem, facino-
rum viduitate, referre. Et, ne crederes, mon-
ſtra iſta in Synagogæ duntaxat ſylvas irrupiſ-
ſe, videas depaſtam ab apris vineam Eccle-
ſiæ, hortumque Chriſti à fero ſingulari deva-
ſtatum. Quid Petro generoſius, qui in cohor-
tem impetum facit unus, & ſolo gladio mu-
nitus? Quis illo imbecillior, cujus mentitur
os, inermis ancillulæ vocem reveritum? Idem
imminet Dei plantis occaſus, ut effloruerint.
Audias Hebræos, cœli pane commolito, ex-

b
amn.
l vn
„öf
s n,
i nn
ℳ, „
ſan
Nelpun
fi nme⸗
0 .
64 .
„
4 Cniuhul
att Ae, ll
n günnht
44 ,
1, Doms
a ime
n,
r Otanms

in M eldh

olipon

—

Pue Nui til,
uin Alty
hur ), 0o
n ſt nid
Itin le
Ei duls
1n Ind, q

aer
Ulter. de

lanj lMhept ure

Poniwer ;

dilecto illudatur, exulat primogenitus, hic clamantes, Manhu? Quem itaà faſtidiverunt, n Hr de Ge
§. Iaat. ſtringit exlex frater in fratrem electum fer- ut ignitis correpti ſint anguibus. Domine, ſi Matth. nr. te A
rum, & vivit; imò ei, quaſi pacis victima, tu es, jube me venire ad te ſuper aquas. ENi- 14. 28. 1 Enlntn
domo profugus Jacob litatur, Patre annuen- Ilit illicò, ſed brevi reſilit. Attamen in naufra- l Fionn
te, nec renuente Matre. En quò recidat ar- gio ſuo Petrus, quâ nos emerſerimus, ratio- Cognits „ Gkn 4
matus in Dei hoſtem zelus! Primèô eijcit I-- nem edocuit. Et primò quidem faſſus eſt nau- Mui Aunnknilite a

maëlem, tum Jacobum effugat, ne triſtius fragium fuum. Secundò timuit tum tantùm, Conſcier.

Eſaü luxurietur. Potuit Deus Iſaacum aræ cùm ventus reflavit validior. Domine, ſalvum rie ee KH
deſtinare ipſo parentis gladio jugulandum. me fac. Mergimur, & pares nos nihilo minus lbid. Dmin 1
Haud tamen, penè dixerim, auſus eſt Domi- jactamus Salomonis argonautis, velificanti- Tenteti. ini zwi
nus, ſubſecutà Synagogæ ætate ſecundà, ju- bus in Ophir. Non naufragi tantùm ſumus, aum e. un n
bere, ut Eſaüi non enſe feriretur aut ferro Pa- ſed à Ceto ſorbemur, ne ulla ſit ſpes enatan- meodlunt aö
tris, ſed ut ad Matris lachrymas abſtergendas di: haud tamen non in puppi reſidere, & W me
domo tantillum abeſſet. Conferamus, ſi pla- præſidere nos credimus. Ideò tam multi per- 1At
cet, parentes duos, quorum alter filium Deo cunt, tam paucis Chriſtus opitulatur. Quid? Roidite nnmt inn
Froruch ligat in monte, alter rebellem Deo quod Petrus periclitatus quidem eſt, ſed in- Hal fe. ii⸗
egique natum in lectulo amplexatur. De illo tumeſcentium fragore fluctuum, ſed debac- vorem. Gklrr
Gen. 22: ait Moyſes: Extendit manum ſuam, & arri- chantis vi auſtri conſternatus, jactatũſque. Vi- Ibid. ng ile
10. puit gladium ut immolaret filium ſuunm. Hic dens verò ventum validum, timuit. Debuerat l lau ir
Gen. 27. Verô dixit ad Eſau: In pinguedine terræ, & in de Domini omnipotentia confidere. Verùm lin l
35. rore eœli deſuper erit benedictio tua. Vives in validioris impetu aquilonis impellebatur. Nos 3 g
gladio. Utrobique gladius, ſed ibi ut Iſaac veròô quid patimur, quo palleſcamus? Præ- “ l Wni
moriatur, hic verò ut Eſaii vivat. Ita-ne à ſe- valida nos agitaret procella, & undæ tume- da ohlne,
Filiorum ſe tam citò diſſidet Synagoga;, ut, quæ nec rent, ſi per calcatum Patrem, ſi per oppreſſam um,
edueatio, ſancto parcebat hæredi, Iraelitici hoſtem no- Matrem, ſi per Libertatis Dignitatiſque con- 4 Deniti
ile minis non ferro jugulet, ne perimat, ſed gla- flictum evolandum nobis eſſet ad Crucis fi- t0re
verita⸗e dio inſtruat „ut vivat? Non horret innocen- diſlimam ſtationem. At hæc, cùm tranſinitte- i, be
in ontu- temm, intento in eum ferro, proprio cruore remus, nec expalluimus, & riſimus. Nunc, parvsr enln
mates foœdare, & audet rugientem cœli rore conm- fſedatis jam parentum, deliciarumque tempe- male. an 1
vrater. ſtatibus, ar

n
K len
e.
ere
de
Glle
ndhne
la
.
un
lenn
bin.
neoge,
mene.
aubun,
IInen
o i.
eic.
0o In
ll i.
Vilem ſll
erion.
Tphl, M
lmmtir.
nocentug
lcre Do-
anumorun
Elatem d
grmtil
in, kan.
eies, nin⸗
as inufl⸗
eam Lodk⸗
glmilet⸗
üinchr.
Gladio n.
s Wetutur
Titumilden
efkorvenn.
mwolto, er⸗
Aſicireut
Dmmite, /Ni
Alar Plel
denin ult
imn, ii 7
lisek ur,
Cnn tntin,,
Mine, ilin
niniommuß,
,elkom 4
atiln nn,,
t hheseutn
telche,
m mln e.
nlarr. ul 4
n et, Air ,
, e
atlque.
igere. ſemn
leben. N
ſams! Me
Unde e

1
pet ⸗
ntatee

ſ,Ge

ſtatibus, ad auræ pertenuis reflatum, & tur-
bamur, & timemus, & mergimur, nec cla-
Vro dege- mamus. Qui validiſſimum ventum obtruden-
tis ſeſe infule, oblatæque hæreditatis irriſi-
mus, qui decumanos ſenſuum fluctus refregi-
mus, qui mare magnum & ſpatioſum liberta-
tis tranſvecti ſumus, palæſtræ nunc gloriolà
ſuccutimur, icunculæ cupiditate jactamur,
mergimur interdicti mœrore colloquii, horà
Excnſa- poſt meridiem tertià. Ita-ne? Eurum, No-
tiones fri- tumque contempſimus, nec Crucis conterriti

ver.
Religioſus
tepi dus.
Pauber-
tas vio⸗
lata.

vole, occurſu, nec hortorum exanimati jacturà; &
,²7 “ Contabeſcimus ſeu deſiderio floſculi, ſeu arun-
nand. dinis pulſu? Sanari vis? Vis a naufragio erui?

Correltio Sine, ut naufragii tui in te culpa regeratur,
liers. qui trepidas, non in mare, quod calcas. Ait
Ibid Dominus: Modicæ fdei, quare dubitaſti? Non
Ple mari imperavit, ſed cordi, nec ventum vali-
di. dum, ſed infirmam eſle fidem pronuntiavit.
Falber Optamus flucétuationis noſtræ culpam in ven-
quiſque tum validum refundi. Vide Adam in uxorem

le Wpi prolapſionis ſuæ pondus deflectentem. Audi
6rans Hevam Serpenti Vitio dantem flagitium ſuum.

Dei cope-Neutri tamen correptum defenſionis ſcutum
randum. ſuffecit, quin audirent, & ſuo ſe ruiſſe vi-
Tentatio- tio, & ſuo eſle crimine perituros. Non re-
num fons torſit David in ſolarium domus regiæ Cha-
rybdim ſuæ demerſionis. Faſſus eſt non irruiſ-
ſe in oculos ſuos Bethſabeam, ſed ſe fœminæ
per ſummum dedecus dedidiſſe. Quare dubi-
taſti ? Quare? Quia ventus prævalidus. Falle-
ris. Imô, quia invalida fides. Atqui reflabat
Auſter. Sed Chriſtus, Spiritus oris noſtri,
perflabat. Si turbat reflatus, afflatus firmet;
Matt. S. ¹S præſertim, qui imperavit olim ventis & ma-
26. ri, & facta eſt tranquillitas magna.

Humani Timens autem domum Patris ſui, &

ecten homines illius civitatis, per diem no-
ics u- luit favere, ſed omnia nobte comple-
iti. vit. Jud. 6. 27.
Bomines Hæc de Gedeone Scriptura, cùm juſſus eſ-
non ti- ſet ab Angelo, ut aram, ſylvâmque Baalim
Yenc demoliretur. Quam ſumus in timorem pro-
Go eer. penſi! Virorum fortiſſimus ſalutatur ab Ange-
ta in . . 7
Deum, 10 Gedeon: Audit ab Angelo: Vade in bac

ud.6.13. Fortitudine tua, & liberabis Iſrazl de manu
Jud 6. 14. Madian: ſeito, quôd miſerim te. Faſſus eſt,
Telities vidiſſe ſe Angelum, ibique ædificavit altare

impi. . —2 . X — 1
6. Valia. Domino. Tamen meticulosè demandatam ſibi

§. Gedeon.
quam Angelo. Quam non ſperat propugna-
Jad,6:29. tionem ab oraculo, ab umbris ſperat. Omnia
noéte complevit. Ita-ne? Quod Deus impera-
vit, perfici non poterit, miſi ſuppetiæ tibi im-
mittantur à tenebris? Ut autem videas, nihil
tibi profuiſſe noctem, reſcitum illicò eſt fa-
cinus à te fuiſſe patratum. Dictum eſt, Ge-
deon filius Joas fecit hæc omnia. Et dixerunt ad
Joas: Produc filium tuum huc, ut moriatur.
leitur omnis Madian & Amalec, & orientales
Populi congregati ſint. En Gedeon, quam te
ſtrenuè propugnaverint umbræ! Ne reſcire-
tur opus tuum, plus nocti, quam Deo fidiſti.
En quod Patri tuo indicare dubitaſti, toti per-
vulgatum eſt Orienti. Timens autem domum
Patris ſui, &c. Quid, quod Parens, à quo
tibi cavendum eſſe duxeras, non modò non
te prodit, ſed tutatur: Expoſcentibus enim

Jud,,31. te ait: Nunquid ultores eſtis Baal 7 Ri Deus

Stromatum, Lib. V.

eſt, vindieet ſe de eo, qui ſiuffodit aram ejus,

à Deo provinciam obit, pluſque nocti fidit,

