rea carere putas triticum, quod liliis ſtipe-
tur? Imèô vero nullus æquè cruoris doloriſque
tam ferax flos eſt, quam Lilium: quod lu-
teos homines cogit in luto æquare Angelos,
& ſine carne vivere in carne. Si ſuſpicaris de-
eſſe Lilio dumos, percontare Benedictum,
inter ſenticeta & punctiones excolentem Pu-
dicitiam. Denique ſi legis in Cantico Triti-
cum inter Lilia, vide ibi & Lilium inter ſpi-
Can. 2.2. nas. Nicut Lilium, inquit, inter ſpinas. Quod
ſi adhuc dubitas, Panem Chriſti Panem eſſe
doloris, diſpice & quando ruat & cœlo Man-
na, & quô incidat. Nimirum noctu decide-
bat pabulum Angelorum, quo omnibus te-
ſtaretur, inter ærumnarum, pœnitentiæque
tenebras coaleſcere Panem doloris. Qui Solis
Exod. 16. Iluce non recreabatur, ſed ſolvebatur. Cumque
*1. incaluiſet Sol, liquefebat. Ut propterea mira-
ri non debeas, ſi in luce felicitatis & volupta-
tis, palato non ſapiat tuo doloris Panis, qui
inter umbras & frigora nocétis & coœlo cadit.
Dleque ſolum guttis noctium inſperſum eſt
Manna: ſed in arenti eremo duntaxat cecidit.
Sterilitatem Pœnitentiæ amat; & quamvis in-
ter dehcias ſiderum adoleſcat, ſolas tamen in-
ter arenas impluit, omnique deſtitutum deli-
ciarum apparatu reficit Ifraelem. Denique,
ut primùm terram lactis ingreſſi ſunt filii If-
raël, Manna defecit. Objicit hic mihi nonne-
mo ollam quandam, quam Eliſæus filiis Pro-
phetarum farinulæ inſperſione dulcoravit. Af-
Verte farinam. Cüumque tuliſſent, miſit in ollam.
* Reg.4 Ei non fuit amplius quicquam amaritudinis in
. illa. Ergo, inquis, dulcoris, & non dolo-
ris plena eſt farinula Chrifti. Aio dulcoris
pleniſſimam, ſed ſi in amariſſima immittatur.
Neque emm vel ſomniavi, amarum eſſe
Manna;, in quo ſapores omnes recondidit Do-
minus; ied ſapidiſſimum pabulum in arentiſ-
ſimo ſolo jacere, & egentiſſimas fauces ſa⸗
Ethicæ Comment. Lom. IV.

Gen. 14

1.⸗ Reg.
21.

tiare teſtatus ſum. Ità quoque farinula Eliſæi

ſapidiſſima eſt, ſed ubi infuſa fuerit in ollam,

in qua præ amaritie Mors ſit. Mors in olla.

Recreat profectò Euchariſtia, ſed mœrentes: Ibid.

ſapit, ſed afflicto: ſaginat, ſed confectos ine-
dià. Et famelici ſaturati ſunt. Vide; ſi non 1. Reg. 23
Dominus corpus ſuum ſubſtitui frumento vo- 5.
luit, quod ariſtarum aſperitate vallatur,; &
excuti ſtipulis neqiit, quin ſæviſſimè prote-
ratur. Ità quoque vinum delegit ad ſanguinis
inaugurationem, quod, niſi calcetur, & com-—
primatur, non manat. Uſque adeò ærumnas In Pl. r27
ubique ſparſit, Panemque ſuum Panem eſſe
doloris ſtatuit. Per cibum bonorum laborum
obtinentes Panem vivum inquit S. Hilarius. erem. 1r4
Hinc eſt, quod apud Sapientem lignum in . Sap.s;
Panem Chriſti immittitur ab iis, qui roſis co-
ronantur. Quod ſi favo mellis Euchariſtia non
immeritò comparatur, memineris à Jonatha
Præguſtatum Mel in ſummitate virgæ. Exten- 1. Reg-
ditque ſummitatem virgæ, quam habebuat in ma- 14. 270
nu, & intinxit in favum mellis, & oonvertit
manmim ſuam ad os ſuum, & illuminati ſunt
oouli ejus. Ubi virga doloris vulnerumque pro-
nuba, ibi mel ſapit, nec paſcit tantùm, ſed
& illuminat.

In terra deſerta, & invia, & inaquo-
ſa, ſie in ſancto apparui tibi: ut vi-
derem virtutem tuam, & gloriam
tuam. Pſalm. 62. 3.

En quèô divinus Spiritus deſcendat, unde „ ,
videlicet aſcendit mhil. In terra deſerta emi- Shn e,
cat gloria Domini; nec deſertae tantum, ſed qud deſi-
& invia, quò videlicet cultor accedere nequeat liaz.
deſertum commutaturus in hortum: imo &
inaquoſa, quam ſcilicet licèt excoleret Cin-
cinnatus aratro ſuo, ſterileſcere tamen eam
cogeret aquarum penuria. Neque enim fſuffi-
cit, ut cor tuum mihil omminò terrenum eger-
minet, cupiaâtque; verùm & inacceſſum eſſe
debet Achabo, qui vel in ſolo Nabuthæ ole- Pauper-
ra ſerit, quæ etiam Jezabel poſſeſſoris cruo- tas ſan-
re riget, & funere opimet. Quin iméò ità ſte- da.
rileſcat neceſſe eſt, ut, quamvis omnmis flos glo- Religionis
riæ ſeratur in eo, areſcat illicè, ommi prorſus?edio,
humore deſtitutus. Nec ambias, nec ambire
poſſis, alieno aut provocatus exemplo, aut
pellectus patrocinio. Squaleas vel inter blan-
dimenta Aſſueri, & Dei te flamma circumſta-
bit. Hinc eſt, quod Dominus ignem ſuum non
Palmæ, ſed Rubo injecit, cùm Moyſi emicuit.
Hinc illum videas in ofla arida irrumpentem;
quæ non adipe, non medullis impinguaban-
tur, ſed arida proſtabant in agro, ad inſtar ſi-
licum. Ergo liceat mihi exclamare cum Da-
vid: Effundite coram illo corda veſtra. Non Ar- Pl. 61.g.
ca ſolùm, ſed & cor exhauriendum eſt. Erravi.
Neque enim exhauriendum, ſed effundendum
eſt. Quod enim exhauritur, quamvis magnâ
ſui parte evacuetur, ſervat tamen nonnihil im-
miſſi liquoris. At everſum effuſumque vas pror-
ſus exinanitur. Quàm non amara effuſio eſt ;
ſi coram illo fiat! Quem enim ad tanti ſum-
mique boni præſentiam non tædeat inaniſſimæ
plenitudinis? Quis coram Deo lutum non pro-
fundat?

Nil braæ⸗
ter Deüu,

N „

Si mortiferum quid biberint, non eis no-
cebit. Super ægros manus imponent,
& benè habebunt. Marc. 16. 18.

Cbriſti
Aſcenſio,

Conſilia- En veræ Fidei teſſeras. Nec epoto veneno
vii impii. languet: & morituros revocat à fepulchro.
Propoſita, An te autumas credidiſſe, qui, ſtillicidio non
vetinen- boni conſilii præguſtato, ità langues, ut nec
da. te Samſon erigere valeat, cujus tamen robore
Jud. 16. & refixæ & lublatæ ſunt fores Gazæ? Stes

oportet exhauſto Zuinglii, Arii, & Calvini

veneno, totéque tibi infuſo ſua cum fæce Ba-
bylomis calice. Nec mortiferum, ſi tamen cre-
didiſti, nocere poteſt. Quantum veneni Pau-
lo propinatum eſt à Scribis, à Philoſophis, àa
Præſidibus, à Præſulibus! Stetit tamen im-
motus ruinas Neronianz immanitatis excep-
turus ſine ruina. Quid plura? Credidit, pro-
pter quod locutus eſt, non modò vinctus, ſed
& occiſus. Vivere deſüt amiſſo capite, loqui
non item. Ut enim credentis verbum allegari
non poteſt Proconſulum vinculis, ità nec ob-
truncari poteſt Cæſarum gladio. Quid quod
nullo ſeduci pravorum veneno debes; verùm
& ægros curare debes, etiam poſt epotum
virus, totàmque hauſtam Lernæ peſtem,
mortémque. O quantum tibi roboris ineſſe
debet, ſi credidiſti! Joſepho luxuriæ non mo-
dò virus non obfuit, ſed languentis ex amo-
re fſominæ factus eſt Medicus. Venenum in
pharmacum convertit, ipsaſque moriendi ille-
cebras in fulcimenta pudoris & vitæ demuta-
Humani Vit. Non ità Heva, quæ, ut propinatum a ſer-
Timoeres. pente virus libavit, non elanguit modò, ſed
& virum ſuum languere ità coëgit, ut, quem
Humani Mors exhorrebat, Morti exponeret diſcerpen-
Reſpecus. dum. Mortiferum non ſolum fœminæ nocuit,
Zelus ob- ſed & nocuit ſtanti, quem ipſa dejecit, ut
ſervantia cecidit. At Hevæ parcamus, quæ decipi po-
Pugnet. tuit à ſerpente. Parcamus & Arundini, quam-
s, vis ei Chriſtus non parcat, quæ turbinibus exa-
da. gitata, non mirum, ſi deflectatur. Quis Ce-
dro parcat, quam flatus auræ tenuis non mo-
dò commovet, ſed eradicat, éque horto Spon-
ſi in pomaria Jezabelis tranſplantat? Vox una
ſuſurrantis ſuccutit, quem manus Domini
plantaverat. Doleo medullas Cedro ſublatas.
At Aquilæ magnarum alarum quis reluctetur?
Quam turpe verô, ſi medullas Cedri rapiat
Paſſerculus, qui nec afſe venit, nec roſtro
venatur. Eſto, Purpuras Coronaſque reveri-
tus ille à ſua ſibi ſeveritate temperavit. Quan-
. quam pudet me noſtræ imbecillitatis, quan-
do à Diogene exceptum intueor Alexandrum
in dolio. Tu verô, ne pannoſi rictum pate-
reris, factus es de Platano Beta. Acquieviſti
homuncioni te à faſtigio ſanctitatis in vallem
Terebinthi provocanti, in qua Gigantis mo-
re caderes ſine funda, ludibrium & probrum
Iſraélis. Tu-ne columna ferrea? Tu murus
aheneus? Domum, quamvis fundatam ſuper
arenas, evertére non ſolæ pluviæ, ſed fœ-
derata cum Aquilone flumina. At tua an-
gulari lapidi Chriſto JInso innixa Domus gut-
tis noctium diſſolvitur , totiéſque ruis, quo-
ties eloquium inſipientis fluit, ut ros. Jobum

aſpice nullis tum verbis tum verberibus pro-

ſtratum, ſed toto infectum virorum, mulie-
rum, ac deæmonum veneno „ medentem æ&-
gris, & recoquentem blaſphemias in oracu-

.

Oliva

—–

la. Intuere Davidem & lapides Semei, & Joa-

bi turbines in Irides recudentem, effloreſcen- .

te charitate inter diras hoſtis & Ducis iras.
Hic ſanè ſine noxa virus ebibit, qui ſaginari Religioſus
potuit transfugæ contumeliis, & irritari ad ul- in aula.
tionem non potuit robore Primipili. Doleo
hic ego quam maximè Vaſa Domini in Vene-
ris calices Babylone deformata. Verùm in Familis.
menſa Regis, propinante Balthaſſare, non *αs cum
mirum, ſi, quæ religioni miniſtraverant, mi- Genlari
litent voluptati. Ubi verò nullus Balthafſar,
nec captivitatis veſtigium eſt, cur vaſa honoris
in vaſa contumeliæ commutantur; ut, qui pro-
pinandis Prophetarum oraculis deſtinati vide-
bantur, effundendis Poétarum ſcurrarumque
nugis lugeantur implicati? Ita-ne, vitta cocci- Can 43.
nea labia tua“ Imo veròô reſtis improba, quâ
rapis in Templum oves & boves, & pecora
campi univerſa, dum de omnibus, & cteris
quibuſdam, loqueris, ut placeas ob ſcurrilia,
quibus plus placeres ob oracula. Hinc fit, ut
Huvii Damalſci ſaniores Jordane ſint etiam Aſ-
ſyriis, quando Naamani lepra duplicatur elo-
quio tuo, non mundatur. Ut Euphrates, ſic

& Jordanis. Uterque Babylonem interluit,

neuter Arcam invehit. Quid quod tubæ Levi-
ticæ perſtrepunt, non ut diruatur Jerichoô, ſed
ut ædificetur. .

Sitivit in te anima mea: quàm multipli-
citer tibi caro mea! In terra deſerta, Nilprate
& invia, & inaquoſa: ſic in ſanéto nn.
apharui tibi. Pialm. 62. 2. 3. bam
Beata ſitis, quà Deus ſititur. Imò tam mi-
ſera, ut vel opulentiam Regis in exulis deſer-
tum commutet. Nonne Davidis rigebant pa-
vimenta auro: nonne ubique palmæ, tributa
undique? Nihilo minus in deſerto eſt. Cur?
Sitit Deum. Enimverò animæ ſitieni Deum
ſuum nihil omninò ſapit, niſi Deus. Dilata- 1. Rega:
tum eſt os meum ſauper inimicos meos quia læ- I.
tata ſum in ſalutari tuo. Lætata eſt, ut notat
Chryſoſtomus, non in Samuele, ſed in Deo.
Puer adeò exoptatus, & ſummis à Deo preci-
bus impetratus, qui parentis opprobrium in
trophæa converterat, Matrem non lIætificat?
Nimirum ſitiens Deum, Samuele non exple-
tur, ſed Deo. Zachariæ naſcitur infans, in Spiritua-
cujus nativitate multi gaviſuri ſunt; quin & lia cate.
os ejus reſolutum eſt. Quis non putaret tantis is biyafe-
obſeptum beneficiis, gratias acturum illicò, Tin:, 4
tum pro accepto filio, tum pro recepta vo- antum.
ce? Scilicet. Prophetat; ſed Chriſti duntaxat S. Anns.
memor;, vocis filiique immemor, niſi quod Zacha-
muneris eum ſui admonet. Benedictus Dominus t as.
Deus Iſrazl. Cur? An quòd Patrem te effe- „g..
cerit? an potius quòd eloquentem reddiderit
ex elingui? Quia viſitavit, & fecit redemptio-
nem plebis ſuæx. Gaudeo, non quòd Joannes
natus ſit, ſed quòd naſciturus ſit JxsS. Qca- Pf. 41. 7.
re triſtis es anima mea “ aiebat David: Wpe-
ra in Deo. Et quid ſperas? Sauliſ-ne funus,
an ſupplicium Semei, quibus deletis reſpiret
Imperium tuum? Audi, unde lætetur: Quo- Ibid. 7.
niam adhuc confitebor illi. Gaudium meum, &
corona mea non pendet ex corona mea, ſed à 1pid.
Domini laude. Si ille glorificetur, quamvis
exulem, regno. Miſer ſum, non ſi latret Se-
mei, ſed ſi ego non pſallo. Pereo, non cùm la-
pides immittuntur in me, ſed cùm à me hym-
ni

cicz:
Nlexlis
zur ipfer.
eM

1

r. 5
d
fu
ſa
U
Vi⸗
ſu
Tel
un
Ti
(aS
Ter
Gbe
ait per
ſPyigr. ther

ſeſie; 4
tuli
Cite
Tum
inter
Pitun
Capt
in. tento
Can
bean
Uroen
clit,
Mn
In,
per
dam
Kbn
. Deum
n 1. Denn
te
iit .
n
tandhn
Clin
tidi
onh

r.

in.
inan Sciextiz
olee Ve
ſene.
im in de;
Mnug
t n. ſal
nelr,
honort
inr.
A We.
tüne
ka cti. C
N,
pecon
(kieri
Uumlia, Judic.7.
ln, 7-
am A-. Scientia
tur elo⸗ non inſtet.
tes, ſie I. Mach.
terlut, 3.23. .
de lert.
icho,ſed
mnupitl.
G D 35.
1 ſonin
4,
. Ne
ͦtand
ulss Celer
ebant e
2, tribit
ek. On!
euti Deum
1. Mar it
6. gitlrt
, unon
ſed in De Laætitia
?c
tobrium n lia ſticos
letifcat! decet.
Non enple
inlans, n
tz ain
tum inch in Vrias.
teceti o⸗ 1i
ſti ummint! 4
Gs Doniii,,
tenn te E,
telileil
it teleniti
od lum
Ir. C
Dand: NH
leinn ob. 10.
is tehn 2.

tet Er. 1
eul,6
ſedt

Stromatum, Lib. III.

ni non emittuntur. Notat ſapientiſſimè Idio-
ta, Davidis ità eſſe Deum hæreditatis partem,
ut, præter eum, rihil admittat. Ubi ſunt
qui adeò effusè exultant in ſtipulis, fuméque
vitæ hujus, ut ſeſe non capiant, quoties pro
re minima laudem promeruerint? Scio Olivam
uberem exarſiſſe; ſed ad vocem exarſit lo-
quelæ grandis. Tanta de ea Propheta edixe-
rat, ut non potuerit non ſubſultare. Pinaſter

verô quare triumphat, in morem Lauri, vix

eum commendante bubulco? Auſim dicere;
Non lætus, Chriſto ſubeunte in cœlum, exul-
tat, ſed ſi Diſtichon ſcripſerit, Musa non
claudicante. O futilem lætitiam! O ſitim lu-
team! Doleo, quòd non flexo ſoluùm poplite,
ſed corpore proſtrato, bibatis aquam Gehon;
& quòd vix trecentos cogere poſſit Gedeon,
qui ità bibant de torrente, ac ſi non bibe-
rent, ſtantes ſcilicet. Horum ſitis non pro-
fluente, ſed Deo duntaxat expletur. His non
abſimiles fuere Machabæi ſub Juda, de qui-
bus hæc habes. Et acceperunt aurum multum,
& argentum & byacinthum, & purpuram ma-
rinam, & opes magnas. Et converſi hymnum
canebant, & benedicebant Deum in cœlum.
QOuoniam bonus eſt, quoniam in ſæculum miſeri-
cordia ejus. Nullâ lætitià exultaſſe leguntur,
ob prædam tantam. Gaudent, non quòd opu-
lenti facti ſint, ſed quoniam bonus Deus eſt.
Iidem, ſciſſis veſtibus, paulò poſt ploravere.
Nciderunt veſtimenta ſua, & planxerunt plan-
ctu magno. An revectam ex Gorgia victoriam
fugâ, cædéve fœdarunt? Imôò novo ex Ly-
ſia triumpho anteactum decus cumulavere.
Unde ergo lachrymæ in triumpho? Audi:
Viderunt ſanctificationem deſertam, & altare
profanatum, & paſtophoria diruta. Capitolii
ſui non videre fulgores, cùm attenderent
Templi Domini fuliginem, cineréſque. Uti-
nam pares militibus haberet Eccleſia Levitas.
Triumphales Arcus tanquam Caudinas fur-
cas exhorruit victor Judas, visâ deſolatione
Templi. Et Sacerdotes ſuis in cepis ſcriniiſ-
que exultare poſſunt, dum paſſim audiunt,
per totum Septentrionem atria Domini Lu-
thero Calvinéque proſtitui? Lætantur, quaſi
captâà præda, ſi maturiùs in agello effloruit
tulipa: quamvis audiant Hæreticis urbes de-
ditas. Hi ſcilicet exultant in Deo ſuo, quo-
rum felicitas Ranunculus eſt, aut repertum
inter rudera Numiſma, dum à Turcis diri-
pitur Provincia chriſtiana non una. Arcâ non
captivà, ſed captura, commorante tamen in
tentoriis, tectum ſuum intrare recuſat Urias,
quamvis in eo non Xantippen, ſed Bethſa-
beam ſibi præſtò fore non ignoraret. Et nos
proculcatà Arcaâ geſtimus? Vel Heli vitæ pu-
duit, Arcà non quidem violatâ, ſed captà.
Planè lutei ſumus, ſi luti ſeu jacturâà dole-
mus, ſeu acquiſitione gaudemus. Cœlum ruat,
impavidos ferient ruinæ. Quid ſi terra nutet?
quamvis inſtratum ſit Iride non und cœlum,
ſepulchris infodimur. Num hoc eſt ſitire
Deum? Diſceremus vellem hanc ſitim in
Deum, ex ſiti Annæ in filium Tobiam. Illa
autem nullo modo conſolari poterat, ſed quo-
idie exiliens cireumſpiciebat. Si Deum ſitis,
cùm ſermo feſtivior inciderit, hoc attendes
tantum, an, poſt feſtiva, ſermo tranſeat ad
Chriſtum. Si Deum ſitis, cùm ſeribis, op-
tabis ut quamprimum ad orandum evoceris.
Sponſa floridum torum quaſi feretrum exhor-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

ruit, quèd ab eo procul Chriſtus abeſſet Quid
plura? maluit inter enſes concidi, illum poſt
milites nactura, quàm ſine illo, cubare in
viola. In medio umbræ mortis David obe-
quitat, ſi Dominus non abſit. Paratus eſt Pe-
trus cum eo & in carcerem & in mortem ire.
Porròô dum ſitit in Deum anima, caro quàm
avidè illum eſurit! Sitivit in te anima mea,
quàm multipliciter tibi caro mea! Putant non-
nulli, devotàâ Chriſto mente, liberum eſſe
corporis ſenſuumque ludibrium. Ametur Deus;
at epulemur, & coronemur. Falleris. Si ju-
cundari poteſt in luto corpus, cor Deum non
ſitit. Imo verò multipliciùs caro, quàm mens,
exardeſcit in JEsUM. Nihil ſapit palato, nihil
auribus adblanditur, niſi Deus. Quamvis Si-
ren caneret, niſi Deum caneret, catadupa
foret, non Siren. Vel Tullius ſtrepit, ſi
Deum non loquatur. Ergo Caro ſimul cum
corde Deum ſitit, eſuritque. Nitivit in te a-
nima mea, quàm multipliciter tibi caro mea!
Sic eſt. Animadverte autem priùs ab anima
ſitiri Deum, & deinde à carne. Niſi enim
radicem agat in corde ſitis iſta; ſenſuum fa-
cile temperatur etiam ſtillicidio. Ideò Arca à
Noëmo prius intus linitur, ut eam deferis quo-
que oblimet.

Spiritus Domini ornavit Cælos. Job. 26.
13.

Mellitiſſimus Idiota de cœlo ità loquitur.
Habet Puritatem in materia, Specioſitatem
in forma, Sublimitatem in ſitu, Utilitatem
in effectu. Hæc ſi habueris, Cœlum eris,
& decoraberis à Spiritu. Puritatem, id eſt,
incorruptibilitatem in materia. Nec læditur,
nec mutatur, nec delaſlatur Cœlum. Quic-
quid in illud incidat, perſtat incorruptum.
Tellus non ità; Nam eadem ex humo, un-
de Narciſſus erupit, ſi, calente Sole, inci-
dat ſtillicidium, emergit regulus. Licet mihi
ſeu Roſam, ſeu Cicutam educere ex agro
meo. Ad omnia paratus Ager eſt. Frumenta
ſata ſunt, frumenta protulit. Superſeminavit
Zizania homo inimicus; Zizania pariter ſuc-
crevere cum Tritico. Eodem è& ſinu Violas
emittit & lumbricos. Fabula de nobis narra-
tur. Horã unà & maledicimus & benedici-
mus: lugemus & ridemus: odimus & ama-
mus. Saul Davidi modò filiam, & modò ha-
ſtam deſtinat. Nunc filium nominat, nunc re-
bellem deſignat. Quid Petrus? Unâà eadem-
que nocte Chriſtum propugnat àa milite, &
Chriſtum abdicat præ ancillæz metu. Vis vi-
dere corruptiom non obnexium coœlum? Jo-
bum intuere ejuſdem conſtantiæ in throno &
in fimo. Paulum ſpecta exultantem ita in com-
pede, ut in coœlo. Contemplare Sponſam æ-
què cupidam Sponſi ſui inter lilia & inter
vulnera. Eleva oculos tuos, & coœlum vide

147

Pſ. 62. Z

Mortiff-
catio cor-
poris.
Vir us ſo-
lida.

Fer vor
verus pee=
nas Amat-

Modeſtia
ſine Spi-

ritu.

Spiritus
Sanctisse

Cœælum
alleg⸗

Conſèan-
tia.
Vniformi=
tas.
Propoſita
retinenda

à Salomone coloratum tibi: Non contriſta- Prov. 12:
bit juſtum, quidquid ei acciderit: impii au- zr.

tem replebuntur malo. Abraham idem eſt ſeu
pariat uxor, ſeu rapiatur. Eundem in vultu
colorem, idem in corde robur ſpectabis, ſeu
ablactet Iſaacum, ſeu ducat, & alliget. Aëri
nos propiores, quàm Colo, modèò Irides co-
loramus, modò fulmina jaculamur. Quid
tranquillo aére feſtivius? Quid tetrius, quid
pernicioſius, quid ſævius tumultuante?
N 2 An

148
An non Jobi domum concuſſit? An non Jo-
nam coëgit objici monſtris? An non cum A-
poſtolis JEsoM penè demerſit? & , cui famu-
lata ſunt elementa omnia, Aéër in eum furere
non dubitavit; necéemque Domino, quam &
Phariſæi tentare non audebant, & Nazareni
fruſtrà intentare conati ſunt, penè intulit dor-
mienti. Videre licet interdum Achabos de-
flexo collo in cinere volutari & favilla: pfal-
mos mandunt, eructant prophetias, cruces
ſitiunt & ſecures. Mox verbulo uno commo-
ti Elias fugant, Nabuthos mactant, Jezabe-
lem evehunt, Aſtarotho immolant. Etiam Ab-
ſalom ſitit interdum Patrem. Verùm cujus
oſculum eſuriit, cruorem ſitivit, & hono-
rem peſſumdedit. En agrum flores ſimul &
viperas progignentem. Quaàm abſimilis Abſa-
loni Pater! Audi: Benedicam Dominum in

ri. 33. omni tempore: ſemper laus ejus in ore meo.
Non dulcius cecinit, cùm Goliam ſtravit,
quàm cum lapidatur à Semei. Imòô fortiùs
Exemple philoſophatus tunc eſt, cùm fugaretur à fi-

AWe. lio, quàam cùm à Rege deduceretur. A Pu-
ritate materiæ progrediamur ad Specioſita-
tem formæ. Immotos videas interdum, ſed
minimè ſpecioſos. Stant, ſed non vernant.

Scopuli non mutantur; haud tamen florent.

Quid validius quercu? Quid autem inamo-
mus? Glandes, foliâque explicat. Quam ra-
ri ſunt, quorum de mentibus dici poſſit:
Modeſtia Quàm pulchra es, amica mea, quàm pulchra
exter ior, es! Vix in millibus ummm deſignabis, quem
ne e. exemplo eſſe rudioribus deprehendas. Ter-
zatio cor- fam æmulantur, quorum bona introrſus ob-
poris. verſa ſunt. Foœnum explicat, & aurum re-
Huamani condit. Si exenterentur, fili Dei cognoſcen-
reſpeſtus. tur; ſi ſpectentur, unus ex nobis eorum quiſ-
Erabeſcé- que eſt. Loquuntur ſtipulas, & margaritas
zia Eva- concoquunt. Intus Elias, foris Achab. Vel
min ſi non Achab, certè abſimilis cordi vultus.
vita, ſo- Sepulchrum patens guttur eorum, cùm ſur-
ciat Tepi- gat in pectore ſanctuarium. Quod latet, ſi-
dis. dus eſt, quod patet, lutum. Oſtreum dicas,
Fervor foris rude, intus opulentum. Uniones habet
propalam in ſinu, ſquamas præfert in cortice. Abſimi-
ardeat. .—. 6 . .
les Phariſæis, ſed æquè noxii. Ubique can-

Imitandi ue
optimi dor, & oſſa ubique. Hoc tantùm diſcrimen
palam. intercedit, quòd vermes illi occulunt, hi oſ-

tenmtant. Minuùs fœtent Phariſæi, quamvis de-
ſperatiùs computreſcant. Ecquare ſi ſidus es,
1. Cor. 7. mihi non fulges? Si Lilium es, fragra. U ſit ſan-
34. cta corpore & ſpiritu. Clamat de vidua Paulus.
Amat Dominus Sponſam non ſolum impollu-
Vniformi- tam, ſed & ſine ruga. Si Indorum, thio-

zas. pumque volvis in pectore ſalutem, quare flu-
Fervor unt ex ore tuo Gallorum Hiſpanorémque diſ-
audeat. ſidia? Cur glandes loqueris, qui melle ſagi-

naris? Ex ore tuo te judicat infirmus frater,
peritque tuis in verbis, qui votis tuis robora-
ri poſſet vel ad cruces. Si cœlum ſpectas cum
Stephano, cur cum Alcinoo divagaris in hor-
tis? in quos ut admittaris, eodem tu penè
apparatu uteris in demerendo villico ,„ quo
Hercules in exſcindenda excetra. Si Dioge-
mis te dolium delectat, quare rimaris, aut
pPhrygia Platonis, aut rapinas Dionyſii? Re-
liquiſti omnia cum Petro, & domum ſubis,
in quam coacervata ſunt ommia, ad umbram
Petri? Fateor ſtupiditatem meam; hactenus
non intellexi, quâ ratione una in ſede mo-
rentur faſtidium noſtrarum, quas abjecimus,
opum, & prurigo explorandorum, quotquot

Oliva

—

in Urbe extant, Veſtiariorum. Non rarò; qui Curioſi⸗
Martyrum catacumbas nec ſemel luſtravit, a⸗ ui
uſque ſeptuagies ſepties circuivit domos om- aa.
nes, & omnia pomaria non Salomonis tan- Felices
tuùm, ſed Semiramidis. Supereſt, ut delicia- n5 admi.
rum ſuarum & præfectos & architectos nos randi.
deſignet Cleopatra: quam diluentem in potu
uniones, propinantémque Antomo patrimo-
nia, ſuis revulſa rupibus Thebais univerſa
putidiſſimè demiretur. Proh dolor! cuba-
mus in cinere, & violas dilaudamus. Con-
cors ſibi Diogenes ululavit: cœnavit olus, &
aulæa adulantis proculcavit. Floriferis non con-
tulerim cepis, quæ cùm putrefſcant in ſterco-
re, corymbum parem Iridi expandunt. Fer-
rum & cepas in lumbis, at blanditias cCircum-
ferimus in labis. Si cepa es, hortenſes imitare,
quarum flos non degenerat à ſtirpe, ſed ſœtet
truculentiùs. Ut vivis, loquere. Si Joannes in
lurmbis es, terreto, minitato, fulgurato. Joan-
nes in vinculis, non in aulis, non in epulis, non
in theatris. Obtruncari debuir, ut epulo ad-
eſſet. Saltantis ſpolium eſt, non Agonotheta.
Nunc verò Joannes tibicen eſt delirantis He-

rodiadis. Mentior, mi Sacerdotum interdum Familia-

hortatu epulæ inſtruuntur, & diſponuntur cho- vitas cum
reæ. Saltat Herodias, quia Jeremias pfallit. ſaculari-
Joëlis tuba, non in Sion tantùm ad Neome- bus nimis
nias canit, verùm & in Suſan clangit ad ludi- Serietas
bria Aſſueri, quæ nec Vaſthi pati poſſit. Lo- in Reli-
quor è turbine, quòd ſubobſcura ſatis ſint ver- gioſis ef-
ba, ubi probra Sole clariora eloquuntur. Ha- garer.
bet Cœlum Sublimitatem in ſitu. Quidam ſpe- Intenti
cioſitatem habent, ſed ſublimitatem non ha- vecta.
bent. Cujuſmodi fuere ii, qui aurum largie-
bantur, ut ab hominibus ſpectarentur. Ut vi- Matth.
deantur, inquit Dominus, ab bominibus. Quàm 6. 5.
ſpecioſum eſt, Patrem fieri orphanorum, &
Judicem viduarum! At quàm non ſublime, ſi
fulges, ut luceas. Pater tuus, qui videt in abſ-
condito ſatis ſit tibi. Doceat nos Adamas: de-
cus ſuum vix poſt tormenta prodit. Et tibi ſpe-
Ctator Deus non ſufficit? Una amygdala Aa-
ronis deſignat Sacerdotium, quòd nucleum
ſuum præ pomis obducat. Aliqui ſoli Deo pec-
cant cum Davide: palam tamen litant, non
tam Deo, quam laudi. Si quid peccant, obte-
gunt, vel mutuato ad involucrum criminis Si-
pario Templi, detractiſque & Tabernaculo pel-
hbus: Si verò jejunant, tubicinem præmittunt.
Vade ad roſaria, virorum inaniſſime, diſpice
fruticem ſuas emittentem ſine tegmine ſpinas,
florem veròô corymbo ità occludentem, ut Vix
foliorum explicet pompam, cùm maturus ſe-
pulchro flos eſt. Vix enim enata Roſa, cùmũo
deperit. Egreditur & conteritur. Tu quoque;, job. Ia.
ſi quid olet & vernat, quamdiu licet, obrui-J.
to: quæ verò pungunt, exerito. Quid ſi vitia Bona ve-
non rarò noſtra panderemus, ut ſplendidiuùs eultands.
præclarè geſta intermicent. Eſtate non rarô
extractæ vel & paludibus Æ.thiopiæ nubes con-
ſtipantur in cœlo. Eruptura undique fulmina,
& penè ruiturum firmamentum reformitas. Sci-
licet, ut diu cœlum inhorruit, interlucente
ex Occaſu Sole, Iris pingitur in Oriente. Tan-

Gloria
vans.

ta procellarum, fulgurúmque cataſtrophe de-

ſinit ſerè tandem in Iridem. Parturiunt Vul-
tures, ut deargentatis pennis Columba naſca-
tur. Retexit grandem tentationum ſcenam,

ut ſe reducem è& Leonum lacu Danielem ja-

Gtet. Porrô nugarum putor tantus, quòd
ſublimis ſitu non ſit, quòd gloriam emendi-
. cet

ilities,
o
tls
Pn
tin
bri
det
ſed
Tes
nicn
Ci
tiam
Vide⸗
INN
Lac
nz
ne ſu
Dolt
ſcli⸗
kedli
dace
ts
Phas
rad
Is,
let,
Dnoph
Jun
I, Il
Clnni
ſhe
larl
katl
Lellen

nt
S
On Nis
ter⸗ Ile
1Cl. Uiis
nod un
Notn
rumo.
lerkr
cba.
Con-
s,
n Co-
Kene.
1. Ee.
Grcun-
nitet,
ſeetet
Anneg in
0. onn-
Wlsnen
ulo Ar.
onothet,
Ats He.
mendun
nturcho in
8 Mllt i
Neonr.“
1 d hdͤ
ollt. Lonn
Pſit er
ntur. BrN
idimſpe ke

n non N-4

um luge
tr. Udi- N
r. Quunt
lorun 8
Fubhune,
etin dd.
Camnas: ⸗
Et tiiſe⸗
eddn Ar⸗
mncemn
Ni Deoſe⸗
litant,
cent, C⸗
ciwini .
mcio
tenmittuot
mme, Alhie
mune Pimne)
tem,
aturus 1.
Rola,
T Gvohe 1l
licet, Chn 1
ucl in,
Pplendoh
te on
2 nubes
e Gunmne,
ſorhitu r
teloent⸗
iette!

lnhet

Stromatum, Lib. III. 149

cet à vermibus, paratus non ſolùm cum Petro
ad carcerem, ſed & impavidus ad incendia
cum Abdenago, dummodô habeat ſpectato-
rem. Præſtat uri, quàm rorari, dum dici li-
ceat Victima Domini Dei Sabaoth. Pudet pu-
toris. Ita-ne? Cruciaris, ut videare? Sapientiæ
ſine Sole litatur, & quiſquis ſævit in ſeſe, ut
admirationem excitet ſui, non Aaron corporis
Zelus a- ſii, ſed Nero eſt. Neque enim holocauſtum,
nimarum. ſed lamiena eſt, ubi Satanæ Pœnitentia litat.
Erige te, & fublimare ſitu: clama cum Apo-
Phili. 3. ſtolo, Noſtra converſatio in cœlis eſt. Verum
20. ità plerique in cœlum abeunt, ut omnminò
recedant à terra. Ideò quartam edifleruit
Coli conditionem Idiota, nempe utilitatem
in effectu. Elongare, ſed prodeſſe memen-
t0. Quàm procul Sol eſt, quam à nobis ſub-
mota ſidera! proxima tamen influxu ſunt.
Paulus in Cœlo eſt, ſed miniſtrat omnibus. No-
lo nugas patiaris; decet te tamen debilia ro-
borare genua. Moyſes à Monte ad populum,
à populo ad tabernaculum, inde rurſum ad
vulgus. Mare ſine decremento ſui, ut teſtatur
Baſilius, occultas per fibras agros omnes ma-
defacit, fluviiſque Mundum rigat. Perſta in te,
ſed egentibus opitulare. Licet ſidus eſſe, quam-
vis lutum reſpicias. Chriſtus frequenter mora-
batur in Monte, ſed confeſtim ad littus deſ-
cendebat. Ipsd die, quâ Eliam inter & Moy-
ſem transfiguratus eſt, ad campeſtria deſiliit
infirmos curaturus. Lepram non faſtidiit, etiam
poſtquam in Monte fulſit cum Sole.

Collegerunt Pontifies & Phariſæi con-
cilium adverſus Jeſum. Joan. I1.

47.

Politiea. Non Tiberius, non Pharao, non Scythæ
conſpirarunt in JrsM, ſed Pontifices. Tu-
tus eſt Dominus à Latronibus, ſed expoſitus
Phariſæis. Apertius loquor: nec Avaritiam
timere debet Chriſtus, nec luxuriam, nec e-
brietatem, auſim dicere, ipſam non reformi-
det malorum ommium parentem idololatriam,
ſed Pſeudo-Politicam metuat, quæ vel Cida-
res infatuare, & efferare poteſt in ſecures. De-
nique videas ad pedes Jns lachrymantem laſ-
civiam; videas epulantem cum IJns avari-
tiam, videas advocatum ad nuptias JksM,
videas ad Philippum acceſſiſſe Gentiles „ ut
InsM adorarent. Magdalena illum irrorat,
Zachæus excipit, Sponſus advocat, Chana-
næa adorat. Milites, Publicani, vulgus om-
ne ſucclamat, acclamâtque prophetanti. Una
Politica irridet eum, infamat, conſpuit, in-
ſidiis appetit, lapidat, damnat, occidit, &
redivivum vocat impoſtorem. Quid ſanétius
Sacerdote? Ubi illi adrepſerit Politica, Pila-
tus æquior eſt Annà, ſceleſtior Herode Cai-
phas eſt. Aaronem infecit idololatria. Quid plu-
ra? Vitulum conflavit ex inauribus. Nihilo mi-
nuùs, poſt erectum idolum in Iſraél, thus ado-
let, Deo reconciliatur, colloquitur, aſſidet,
Prophetarum ſocius, anteſignanus Levitarum.
Quantum gratiarum poſt tantum ſcelus! Non

ità, ubi Politica graſlatur: demolitur omninè?

omnia, eradicâtque univerſa. Quid æquitatis
ſuperfuit in iſtis, quos Evangeliſta expinxit,
Phariſæis & Pontificibus? Mentiti ſunt, effe-
rati ſunt, bacchati ſunt, inſanierunt in inno-
centem, ſævierunt in cadaver. Reſipuit Aaron
Ethicæ Comment. Tom. IV.

poſt vitulum. Caiphas, etiam reſurgente quem
occiderat, non ſurrexit. Neque tantùm perdit
omninòô Politica quos inficit, ſed nullum non
perdit. Sponſa à quibus & nudatur & vulnera-
tur? A ganeonibus crederes, aut latronibus,
aut Iſmaëlitis. Falleris. A Politicis. Nullus
non Dei Columbam reveritus eſt, exceptis
Cuſtodibus murorum. Invenerunt me Cuſtodes,
gui oircumeunt civitatem, percußſerunt me, &
vulneraverunt me. Qui toti ſunt in propug-

Can. 5. 7.

Rationes

nando ſtatu, imperiéôque, vulnerant invulne- Private.

ratam vel in medio Moabitarum. David à fa-
cie Abſalonis trepidus profugit. Ita-ne? Gi-
ganti occurrit, & adoleſcentem declinat. Ti-
met filium, qui hoſtem non timuit. Nimi-
rum truculentior idololatræ furore Politica Iſ-
raélitæ eſt: ideéque imberbem refugit, qui
armatum ſpreverat. Quamdiu a cæteris peſti-
bus exagitabatur Abſalom, non modè non ti-
mebatur, ſed plectebatur à Patre. Incendit
agros Joabi. Luſit. Interemit Amnonem. Ef-
ferbuit. Sitit regnum. Periimus. Ante faciem
tanti monſtri ſtare non poterimus, fugiamus.
De Abſalone tunc tantùm deſperandum eſt,
cùm regnandi libidine agitatur. Et meritôò.
Cui enim pepercit? Sion invaſit, Regiam di-
ripuit, Reginas proſtituit, Patrem inſequu-
tus eſt. Quod Golias & Sennacherib tenta-
re non ſunt auſi, hoc adoleſcens perfecit. Uſ-
que adeò immanior quovis incendio fſcintilla
humanæ prudentiæ una eſt. Capite nobis vul-
Pes parvas. An ibi nullum ferarum genus,
exceptis vulpibus? Imòo Pardi, & Leones,
& Dracones ſæviebant. De cubilibus Leonum,
inquit, de Montibus Pardorum. Quare ergo
incurioſa Leonum, vulpes inſectatur? Quia
non ignorat Eccleſia deſperatiuùs lacerari viſce-
ra ſua gliſcente Politicà, quàm debacchante
crudelitate. Leonum unguibus quaſi aratro pro-
ſciſſa germinavit Eccleſia. Quot Martyres ſub
Nerone? At repentibus vulpibus nuſquam Mar-
tyres, ſed ubique excucullati, ſchiſmatici,
hæretici, athei.

Non ſicut manducaverunt Patres veſtri
Manna in deſerto. Joan. 6. 58.

Manhu, quid eſt hoc? Hactenus compara-
tam audivi Euchariſtiam cum Manna, nunc

verò ab eo audio ſegregari, idque non Petri,

2

Pruden-
tia politi=
6α.

David.

Ambitio
Abſalonis

Can. z.
15.

Can. 4. 8.

§. Eucha-
riſtia non
eſt Man-

ſed Chriſti voce. Non eſt Euchariſtia, quem- na.

admodum Manna. Tria ob capita pugnare
Euchariſtiam crediderim potifſimum cum Man-
na. Manna ſiquidem mane decidit, Sapo-
res ciborum ommum invehebat, penuriâ car-
nium Æ gyptiarum viluit Ifraelitis. E contra-
rio, Euchariſtia ad occaſum fermentata eſt; In
qua enim noëte tradebatur, accepit Panem Je-
Jus, ut teſtatur Apoſtolus. Rurſus, non ſapo-
res affert, ſed aufert rerum cæterarum. De-
nique quèò quis ſeveriùs jejunat à cepis Ægy-
ptiorum, eò avidiùs eſurit Euchariſtiam, quæ
tunc tantùm deſipit, cùm Pharaonis ollas abli-
gurimus.

N 3 Decrevit

I. Cor-
II. 23

150

Decrevit autem Salomon ædificare do-
mum nomini Domini, & palatium
ſibi, &c. Sic fac mecum, ut ædificem
domum nomini Domini Dei mei. 2.
Paral. 2. I. 4.

Eecleſia-
ſticorum
uxus.

Non laudo Salomonem, quòd ſibi palatium
architectetur: ſed laudo, quòd præponat pa-
latio ſuo domum Domini Dei ſui. Da mihi,
qui prius cogitet, quæ Domini ſunt, & ex-
tremo tandem loco, quæ ſua ſunt cogitet.
Videmus non raros domos ſibi aureas excitaſ-
ſe, quæ penè Veios emigrare coëgerunt non
Vvicinos tantum, verùm etiam & remotos;
quibus, ſi non domos ad areas amplifican-
das, lapides certè, & lapicidas abſtulere, ut
ſuperbiæ ſuæx molem & brevius, & imma-
nius colo luctaturam eveherent: Domos,
inquam, bi ſibi marmoreas excitarunt, Deo
ſuo vix excitato Templo lateritio. Quid ſi
ne ſacellum quidem Domino extruxiflent?
Quid ſi ne cogitaſſent quidem de ædificanda
Domino domo? Quid ſi eos deriſiſſent, qui
illam ædificaſſent? Quaàm indecorum, ut,
Rege præferente domui ſuæz Domum Domi-
mi, Sacerdos Domini de ſua tantùm loqua-
tur, & cogitet domo! Verùm & hic ali-
quid animadverto, quod nec in Salomone
