guam domat, ſed atræ bilis bitumen impinguat.
Hic humi cubat. Quod'de duritie ejus conten-

Winc. ctorum nec ſomnus negligendus, non damnan- dant latera lateribus. Tangatur vel fimbrid ſin- Singular.
diſpsres dæ epulæ, non hortus diripiendus. Adam ſemi- donis ardens pes podagrà, & ejulatu conteſta- zas. .
viig con. ſomnis, imô immerſus ſopori in Eccleſiæ ty- bitur, expoſitum dio geluque caput non dolo.
antontz⸗ pum Hevam peperit. Abraham, dum vitulum res laceſlere, ſed indictum à natura robur exer-
peregrinis appomit, Dei Agnum amplexatur. cere. Vix diſcernes naturæ impetum ab impul-
Fruitur Deo Sponſa in horto. Quin & in cella ſu gratiæ: & , quamvis uterque pati videatur,
vinaria Charitate imitiatur, & luctaturus cum alter ſcalpit, alter diſcruciat ſufferentem. Sa-
morte Amor non in ſacrario, ſed in cellariis, crificat tam Cain, quàm Abel. Non eſt, quòd
nec inter thura convaleſcit, ſed inter dolia. ſtupeas abhorrentem ab aulis. Vilitati Cæſar lh-
Uſque adeò mihil non ſanctum pietati eſt, nihil tatur, non modeſtiæ. Irriſerim plumbum, ſi
non profanum iniquitati. Ozias & leprâ & ſa- ſubfilientem miretur flammam ad ſidera. Tam
2. Paral. 2. Crilegio pollutus eſt, inter thuribula. Natim- facilè illa in altum fertur, quam impigrè tu ad
19. que orta eſt lepra in fronte ejus, corandhaE ima devolveris. Prædicari tum pofſet ignis,
dotibus in domo Domini ſuper altare thymiamati Wn deſiliret ad terræ centrum. Vernans Amyg-
Judas piorum eleémofynis præfecltus fit prædo., MWala Sacerdotium deſtinat Aarom, ſed reciſa.
Quid ſanctius eleémoſynà? Verùm ex frumen- Theuc cum præconio floruit, cum à trunco præ- Mortifea-

to largitatis avaritiæ zizanium pullulavit, 66. ciſa florere non poterat. Molam dies noctéſ- ti, ver

Poeitioni aconitum.
omini odorem alabaſtri detract

Ad effuli ſuper caput que volvi quis miretur? Mirarer, ſi flumine im-
m fœtord

Pa ſionum,

S . . ſi naturæ
ulſa interqe(Ceret. Violenter ſtaret;, delica- taa repu-

Wpirare cœpit. An non invidentia Caini inter "tε rotatur. Nunquam ille quieſcit, non inter- gnas.
DP D 9 3

Victimas exarſit in fratrem? Verùm de his alias.“

.

Videamus, quid Virgini deſignet Templum in
Exquilis: duo, ni fallor, Mons & Nix. Quiſ-
quis ſuper vulgarem pietatis ſpeciem non attol“
leris, planities dici potes, Mons eſſe non potes.
Et quamvis nec ſentibus inhorreſcas, nec cauti-
bus intercipiaris, nec foſſis abrumpare, nec ſte-

JBervor.

rileſcas littoribus, nec paludibus obruaris, imo-

vireas, vernes, focunderis, niſi in Montem aſ-
ſurgas, Templo Dominæ aptus non es. Permulti
enim, inſtar exæquati campi, magis ſine vitiis,
quam cum virtutibus perſtant. Quod ſi Templo
planities apta minimè eſt, quàm inepta erit vo-
rago extruendo Virgini Templo? Si vulgaris
religio negligitur, non vulgaris tepiditas quo
modo probabitur? Non cogo ut Alpes exæques;
ſed volo, ut ſaltem exurgas in collem. Imô ma-
gis Colles probo, quam Alpes. Nolo populo
vulgéque convivas: verùm ità te nolim diſcre-
tum ſejunctuümque ab iniquis, ut nec probis ad-
jungare. Noli nimium eſſe juſtus, inquit Sapiens.
Nec ita facilis ſit aſcenſus ad te, ut magis videa-
tur eſſe deſcenſus. Non tamen ita in altum ſece-
dendum eſt, ut aut deſperetur acceſſus, aut,
intercepto ſpiritu, artubũſque ſudore liquatis,
accedatur ad te. Subire collem, nec piget, &
. prode ſt. Alpes tranſmittere, nec labore caret, nec
diſcrimine: quin & frequentiuùs labuntur pedes,
quàm promoventur. Dices abundantiorem diu-
turniorémque in Alpibus Nivem, quæ Virgi-
ni Templum architectatur. Diuturnior in Al-
pibus Nix, ſed minus prodigioſa. Non quævis
Nix deſignat Virginis ædes: ſed ea, quam non
Ethick« Comment. Tom. IV.

Singulari
Ltes.

Eccl. 7. 17.

diu, non noctu à fövendis iniquorum vulne-

. . . V'irtues ſo
ribus reſpirat. Utinam reſpiraret. Nonne in- i. ſe-

lida,

telligis, ſuam illum pruriginem ſcalpere; duriuſ-

que fore illi otium, quam ſudorem? Cuùm tot
annos tantà cœli vertigine in occaſum ab ortu
circumactus ſit Sol, ſtupet nemo. Nemo autem
non eum deprædicat, quòd ad imperium Joſue
pauculas horas ſubſtiterit. Proinde non eſt, quòd
demiremur hybernas in Alpibus nives, quas ne-
mo in Exquilino colle non vehementer & mi-
ratur, & veneratur æſtivas. Quamdiu naturæ
ducétui inſiſtimus, ferimur potius, quam imus,
nec agimus, ſed agimur. Silentium laudo in lo-
quaci, non in moœrente. Hac illacque ſi diſcur-
rat is, quem ſanguinis exundantia uno ſtare lo-
co non patitur, vagum, errantémque, non A-
poſtolum appellabo. Eundem, ſi domi ſedeat,
non otioſum, ſed quietum dixerim, & ſumma
mollientem. In timido cunctatio fortunam pel-
lit, in præfervido reſtituit rem. In Bruma, Nix
Alpium ſupplicium eſt. Ætate, Nix Colles
initiat, arrhaque eſt propitiæ Divinitatis.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto de-
liciis afftuens! Can. 8. 5.

Mirantur plerique in Virgine delicias Pu- Best ſime
doris, Religionis, Humilitatis, Obedientiæ, Mie .
atque Conſiamtiæ, quipus hodie exundans Co- ſumptio.
lum petit. Ego verò cum Salomone non tam
deliciarum ejus demiror copiam , atque ex-
cellentiam, quam ariditatem deſerti,; unde
P ipia

Feror ve⸗
rus quàm
fægndss:

D

170

—

Oliva

ipſa delicias extraxit. Suprema virtus Virgini- ſa, ſi dehicis affluat in deſerto: Gratior & .

tas, luto major, cœlo par, ſuppar quadam ra-
tione divinitati. Sed in Agnete Cæciliaque non
mira. Ibi enim ſub Chriſto coluere pudorem,
ubi Veſtæ dicabatur Virginitas. Harum Lihum
vernavit, ſed in Viridario, ſed in Lilieto. Ma-
riæ autem Lilium floruit in deſerto, cilicet
in Judæa, ubi nec ſerebantur Lilia, & ſterilitas,
quamvwis pudica, obnoxia habebatur maledi-
cto. Religioſa & Romæ & Bethlehemi Euſto-
chium, ſed præambulà Marcella, ſed Paulà co-
mite, ſed hortatore Hieronymo. At Virginis
religio viruit inter ſibilos anguium, inter la-
tratus Scribarum atque Phariſæorum, quo-
rum ratio iniquitas, vox interitus, effata blaſ-
BZ. Vrgini: Phemiæ, Ppietas rapina, victimæ ſacrilegia. Hu-
an zen: milis David, ſed inter ſaxa Semei, inter Sauülis
rorarck. lanceas, inter contumelias Abſalonis. Maria tunc
humilior, cùm ſublimior. O prodigia eremi!
Ancillæ ſubtriſte folium ex aureo Reginæ trun-
co germinavit. Mater Dei ſalutatur, & ſer-
vam ſe profitetur. Conſtans denique eſt, dum
Petrus deficit, dum Andreas fugit, dum Sy-
nagoga abdicatur, & abdicat. Obedit fabro,
quæ vectigales ſuos ad pedes Magos ſpectavit,
quæ Regem gloriæ geſtat in ſinu. His deliciis
affluens innixa filio Dei Mater hodie Regiam
Imnandi Domini regnatura ingreditur; ſucclamantibus
Pauti.
in deſerto demeſſis, & ex deſerto erumpenti-
bus. Hoc & Deo pergratum, & Nobis perneceſ-
ſarium, quo modo impleri debeat, videamus.
R'ligie Quod autem pergratæ Deo ſint deliciæ Spiritus,
n A quæ ex arenis eruperint, ex Canticorum ſe⸗
cCcundo capite conjicio, ubi hæc habet Salomon.
Can. 2. 4. Introduxit me Rex in cellam vinariam, ordina-
vit in me charitatem. Nullam proferre poteſt

Locus non
obest.

. .—].Äoß . .1 „ 1- .
Deus è cimeliis ſuis nobiliorem gernmam Cha-Mailigi nor

Sagie ritate. Hac enim & in divinis germinat, ut ità
Juſtis coo- dicam, Dei Spiritus, imo Deus Spiritus; hac in
perantur 2

inhonum. Dei ſortem & regnum lutum mortalitatis no-
ſtræ feliciſſimè cooptatur. Hæc Martyres ar-
Gratiæ Dei mat: hac Seraphim igneſcunt: in hac Dei Sa-

ubique . . . .
HH pientia imperatur & conſidet. Quid ergo cha-
gum. ritate præſtantius? Quid verô ignobilius cella

vinaria? Epicurum in ea Voluptas initiandum
curet ad omnem deliciarum fæcem: Non au-
tem ſubeat illam Sponſus, ut inter muſta Di-
lectam initiet charitate. Præſto eſt cubiculum
cedrinum, præſtò aureum tabernaculum in qui-
bus ad equeſtrem Charitatis ordinem deſponſata
Unigenito Eccleſia promoveatur. Falleris: Ibi
charitas pro corona datur, ubi florere Chari-
tas debet, Domino placitura. Nemo Dei non
meyminit in Templo: nemo inter dolia non obli-
viſcitur Dei. Ergo ex deſerto erumpunt deliciæ,
ſi non luxu diſſolvaris in ſentina voluptatis, ſed
ames, ſed lites, ſed pſallas. Audi, quàâ ratione
Charitatis teflera cohoneſtari meruerit Sponſa

Can. I.3, In apotheca vinaria. Introduxit me Rex in cella-

ria ſua: Exultabimus, & lætabimur in te, me-
mores uberum tuorum ſuper vinum: Recti dili-
gunt te. Ergo ideòô cCharitate inſignitur in cella-
riis, quôd ſciverit vel in cellariis præferre Spon-
ſi ubera mammis utribéſque voluptatis. Ibi
Coronatur amore, ubi Amore conflagravit.
Num, inquies, ejus in Templo Amor re-
frixit? Imòô quam maximè arſit. Quare ergo⸗; ſi
dilexit in Templo, non coronatur in Templo?
Quia promptum eſt, inter victimas Domino

adhærere; durum autem eſt, inter pateras, non

Baaccho agglutinari; ſed Chriſto. Gratior Spon-

Angelis, ut ſtudeamus affluere deliciis, ſed

Charitas, ſi vernet, ubi voluptas debacchatur.
Mavult Dominus tenuem ſui memoriam in Rciestio
epulo, quàm opimnas in Templo hoſtias. Hanc it Tuaſn.
ob cauſam crediderim, tam contentiosé ap- e 9
petiſſe flores pomâque Sponſam, dum Amo- He, vor’.
ris exundantià fortunatè obrueretur. Fulcite
me floribus, ſtipate me malis quia amore lan- Can. 2. 5.
gueo. Quid malis cum Amore? Bacchantem
is decet apparatus, non Amantem. Si animum
laxare velles, non inſulsè floribus ſüparere. Cùm
autem charitatem nutrire ſatagas, noli delicias
effœminatorum coacervare, ſed thuribula &
thymiamata mutuare à Levitis, ut tuus in-
creſcat Amor: vel certé ambiri cura faci-
bus, plumbatis, ſecuribus, equuleis, quando
majorem nemo habet charitatem, quàm qui
pro Chriſto animam projicit. Nimirum ſcie-
bat fœminarum prudentiflima viliorem, quam-
vis ſummam, ſuam fore Charitatem Dilecto,
ſi non deliciis colluctaretur, ſed foveretur ho-
ſtiis. Optavit ambiri omni voluptatum fimo,
ut ſuam probatiorem purgatioremque faceret
cCcharitatem. Ut enim colores umbris clariores
intermicant, & ſplendidiùs fulgent in tenebris
ſidera; ſta Charitas nuſquam robuſtior, quàm
in floribus. Quod à me non tam probari cre-
deres, quaàm jactari. Videas implexum Eccle-
ſiæ JESUM, ubi primum fulciri ea cospit po-
mis ac floribus. Fulcite me fioribus, Nipate me Can. 2.6.
malis, quia amore langueo. Læva ejus ub capite
meg, &, dextera illius amplexabitur me. Langue-
bat præ amore, nec Sponſi eam dextera com-
plectebatur. Ut ejus ſtipatur floribus Amor,;, ir-
ruiſſe in amplexum ſuum Sponia JESuM gra-
tulatur. Fulcite me floribus. Ac ſi dicat, frigidius
illum amo, ſi abſit voluptas. Intelligat a me ſe
Ginodè in ſacco & cinere, verùm
etiam in flore & ſerico. Utinam ſui non fuiflet
mnitnis cito immemor propoſiti. En conqueritur
refugiſſe à ſe Dilectum. Peſſulum oſtii mei ape- Can. 5. 6
rui dilecto meo- At ille declinaverat, atque tran-
kerat. Tranſierat? Ergo aderat. Aderat, cumn
in lectulo ſterterem. Aufugit cùm exſurrexi;
digitéôſque extractis gemmnis annuliſque, myr-
rhà perfudi probatiflimà, hoc eſt, amariſſi-
mâ. Nolui aperiri oſtium, cuùm cubarem in
ſtrato, ne otioſam pervigil execraretur. Imòôò
ideò te faſtidivit, quòd ſtratum peſlulo, & myr-
thâ plumas commutaſti. Mirabatur enim me-
morem ſui in ſtrato, quamvis abeſſet: qui deli-
butam probatiſſimâà myrrhà reducentem peflu-
lum non miratur. Ego dormio, & cor menm vi- Can.5. 20
gilat. Vox Dilecti mei pulfantie: Aperi mihi, Toror.
mea, amica mea, columba meazimmaculata mea.
Hoc me rapit ad te, quod Amori vsces, Cum peyyyyer-
ſomno indulges. Tempus amandi, & tempus non eræ locun
amandi. Tu vero & dormis & alnas. Aut ubi & tempig,
tuus non exæſtuet, excurrâtque amor, ſi dor-
mit, & excubat? Notaſtin' quot cam titulis
cohoneſtet? Sororem, amicam, Columbam;
immaculatam appellat dormientem in toro.
Sponſam duntaxat vocat, dum eam accerſit à
Libano, ubi candor ſummus, & à cubilibusevo-
cat Pardorum, ubi cruor, & lucta, & corona-
rum plurimum. Veni de Libano, Ponſa m a, Veni Can. 4. 8.
de Tübano, ven ie coronaberis de capite Amana;

de vertice Sanir & Hermen, de cubilibus Leo-
num, de montibus Pardorum. Copiolius

Hilau-
datur in ſomno vigil, quàm victrix in Libano.
Quis enim non meminerit Dei iui, inter Leo-

nes & Pardos? Quis autem à Dei meinoria

non

aud
Iun,
lorp
llcn
eun
Ule
epi
Inax
Vith
pera
cli
Uanur
tiore
C
tot
tum
n
aunut
O
tium
E a
pantt
lleri
lota.
nullo
enpre
de . 3
I4 Ye
buere
batur
danle
Prude
Phicn
Huni
mect
exult
uo 3
duoc
t
1ei

non quieſcat, ſaltem cum dormit ? Ideò gratior
dortnitans Amor; quàm pugnax. Davidem non
ſemel miratus ſum ſtratum ſibi delegiſſe, ubi
Hetum ſuum libaret Domino. Lavabo per ſin-
Fſal. 6. 7. gilas nolles læctum meum- Iachrymis meis ſtratum
enim nmurater, ſi dormituro obortæ aliquando
lachrymæ forent in tanto admiſſi ſceleris æſtu.
Miror autem vehementer, quòd ſtratum deſi-
gnet ſibi; in quo lachrymarum ſuarum victi-
mas litet. Quare aut Labernaculum non ingre-
ditur ploraturus: aut ſylvas, antrâque non pe-
tit, ut lachrymetur? Quid lachrymis cum le-
Rulo? Diſſidium ſummum. Et ideò in lectulo
lachrymatur. Etenim non eum fugit;, gratiorem
tum maximè futurum luctum ſuum, cùm ibi

1 Ael
Celneng

dnd erumperet, ubi exareſcere potuit. Muſica in luctu
Gln ſck. importuna narratio, ſi audias Salomonem:
nzun idem imiteri ratiſſima Deo ho-
Dnd ſed ſi Davidem imiteris, gratiflima
nhlech,

ſtia Luctus in lecto. Tranſeamus, obſecro,
à luctu ad luctum, & Tobiam contemplemur

un ſd, à prandio feſtinantem ad feretrum. Cùm enim
ne Keent audiviſſet à fllio, Iſraélitæ cujuſdam jacere
1 Auim Tob. 2. 3. cadaver in platea: SNtatim exiliens de accubiti
teneh ſuo, relinquens prandium, jejunus pervenit ad
lorgiun corpus.: tollénſque illud portavit in domum ſuam
. Vi 194 .
robancr. occultè, ut, dum Sol occubuiſſet, caute ſepeliret

eum. Si ad occaſum ſepeliendus erat miſellus
ille, quare Tobias eum meridie ſuſtulit? Quia
epulabatur. Vidit oculatiſſimus Senex, quam
maximè à funere diſſidere convivium. Exili-
vit proinde, & à patinis ad ſarcophagum pro-
peravit, ratus nulla ſolvi poſſe gratiora Deo
juſta, quàm quæ inter epulas ſolverentur. Et
quid putatis in domum Phariſæi urſiſſe plo-
raturam Magdalenam? Quèòd cognoverit gra-
tiorem inde ſuum fore luctum, quò intempe-
ſtivior in epulo videretur. Audeo dicere: Si
cum Publicano fleviſſet in Templo, forſan non
tot laudibus coronata diſceſſiſſet ab aris. Mul-
tum fertur dilexiſſe, quia luxit, dilexitque lo-
co non ſuo. Brumalis ſi matureſceret Botrus;,
autumnali præferretur vindemiæ, pretium na-
ctus raritate. Ità Magdalenæ lachrymis pre-
tium acceſſit à pateris. Inter veſtibulum enim
& altare plorare ſolent, etiam qui riſui manci-
pantur: Inter calices & patinas lugere una con-
ſuevit Magdalena. Ideòque dimittitur exſo-
luta. Quantum mellis in Palæſtinæ ſaltibus
nullo præcentore exundabat? Quod Samſon
expreſſit, tot inſtillavit Sacramenta, quot gut-
. tas eliquavit. De comedente exivit cibus, & de
u die. 14. forti egreſa eſt dulcedo. Ubi vermes innaſci de-
buerant, apes prodiere: & unde ſanies expecta-
batur, inde mella fluxerunt. Haberemus & nos
Samſonem, ni robori Aloyſii Superiorum
prudentia obſtitiſſet. In concertatione philoſo-
phica, ubi gloria rugire & ſævire conſuevit,
humilitatem, ſtudiosè hallucinando, conſerere
meditabatur. Et ſibilis auditorum exceptus,
exultaſſet in Deo ſuo, hoc eſt, ex dedecore,
quo alii mœroris ſanie fœdantur, exultatio-
nis ipſe melle perunctus & altus eſlet. Verùm,
quod filio negatum eſt, parens extorſit Igna-
tius. Is Generalis renuntiatus commiſſa ſua

um Eecde-
ea CCepi

nö. Langk

d

Xtera con.
8 Atmmor,

ESUMN Gr.

5 Atl lſan.
Aderat, om
a exlulteii,
llqne,ut.
ſt, manli

abarenn in
latetut. lnd
AaloKmr.
enin r⸗
ſet: Gu Gele⸗
Centeln

AN 0n

tate conſuluit, ambitioniſque aà ſe Leonem
diſcerptum coëgit Verecundiæ & Poœnitentiæ
mella, pro vanitatis ſanie, conſtipare. Hæc por-
rô quam grata Domino! Edificavit autem Noé
altare Domino, & tollens de cunbtis pecoribus,
& volucribus mundis, obtulit holocauſta ſuper
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Gen. 8. 0.

Stromatum, Lib. III.

meum rigabo. Non ait, lavi, ſed, lavabo. Neque

retexit ommia ei, quem de repudianda digni-

171
altare. Odoratiſque eſßt Dominus odorem ſuavitan
tis. Nuſquam Dominus odoratus fertur odorem
ſuavitatis, niſi in hac oblatione Noë. Obtulit
Aaron thymiama, nec odoratus eſt Dominus.
Obtulit Salomon hoſtias opimas innumeras: ob-
tulit Nehemias, obtulere Machabæi, nec gra-
ti odoris mentio habetur in Scripturis. Quin
& phialæ Angelorum aureæ plenæ odoramen-
torum inodoræ Deo ſunt. Nimirum non ditius,
non copioſius, non ſanctius holocauſtum Noë,
ſacrificiis aut Abel, aut Abrahæ, ſed præ om-
nibus inexpectatum. Quis enim in tanta orbis
terrarum orbitate de ſacrificio cogitaſſet? Quis
armenta tunc mactaſſet, quando tam erant
numero imminuta? Vivere vix licet, habita-
re omninò non licet, & aras ædificare, im-
molare libet pecudes? Hinc enimverô Patriar-
Cchæ victimæ placuere, quas Iridis apparatu
ſplendidè, regiéque muneratus eſt. Arcum meum
ponam in nubibus, & erit ſignum fœderis inter
me, & inter terram. Ac ſi diceret: Quia inter
Mundi funera holocauſti tui fides emicuit:

colorabitur inter horrores ſqualoréſque nu-

bium Iris, initi tecum fœderis argumentum.
Et quando meminimus Iridis, Eccleſiaſtici re-
cordemur nos in hæc verba monentis. Vide ar-
cum, & benedic eum, qui fecit illum. Quare
Arcum præ cæteris admirandum ſubjecit?
Quare Margaritas non exhibuit in quibus
Dei opificium demiremur? An viliores Iride
uniones? Certè iſtorum & uſus diuturnior, nec
decus ignobilius. Inde dixerim antelatam unio-
nibus Iridem, quòd illos cœli rore concre-
tos rutilare miretur nemo: hanc verò Pacis
pronubam & Mundi delicias & ſinu tempeſta-
tum erumpere;, intérque fulmina riſum naturæ
colorari, nemo non ſtupeat. Quicquid naturæ
obluctatur, ut emergat, pretium ſibi facit à
lucta. Quod enim minimè expectatur, maximè
expetitur. Reliquorum fluminum eluvio terra-
rum excidium eſt. Nili exundantia .Ægypti opu-
lentia eſt. Illa nimirum aut hybernis imbri-
bus, aut vernis nivibus tument, exundantque.
Nilus, ſummdà æſtate, eruptionem facit in agros;
quos Solis ardoribus deſiccatos opimat, & alluit.
Inſolita, & gratiora ſunt & ſalubriora. Uti-
nam haberet Nilus alumnos ſuos. Utinam II-

raslitarum infantes omnes Nilo feliciter mer-

gerentur, ut opportunam rerum à nobis geren-
darum importunitatem addiſcerent. Didicit eam
ſanè is, qui in ſummo ferculorum apparatu ſup-
plicium voluptati conſtituerat. Didicerat Eccle-
ſia, primis Cbriſti temporibus, cruore calens,
quæ, teſte Tertulliano, in cœna non Gulæ an-
cillabatur, ſed diſciplinæ. Didicerat Paulus,
qui, cùm luculenter viſiones, raptus, prodigiâ-
que ſua Corinthiis deſcripſiſſet, è& liliis an-
guem;, imèò è ſideribus Satanam inopinatô pro-
duxit in medium, tantumque prodigiorum coa-
cervavit acervum, ut inter decora ſua ſuum pro-
broſius dedecus palpitaret. Datus eſt mihi ſtimu-
Ius carnis merx, Angelus datanæ, qui me colaphi-
z et. Dices, non tibi tantum ineſſe artificii, ut ex
deſerto gloriarum humilitatis delicias extrahas,
Lugeo enimverò, cùm, Tertulliani calamo,
in inciſo Draconis cerebro Gemmam expiſcor
fulgurantem. Itane valuit ex veneni (œcibus
Adamas efformari: & nequit Chriſtiana ſoler-
tia elaborare aliquod Deo colum, inter ru-
dera quiſquiliaſque aut vanitatis, aut volup-
tatis? Franciſcus Borgia, dum venaretur, non
prædæ raptu oculos recreabat, ſed à ſpectaculo
P 2 aver-

Gen. 9. 13.

Eccl. 43.12.

2‧ Cor. I2½
7 ‧*

172 Oliva

averfis luminibus ſpeckandi cupiditatem crucia-
bat. Verum quid ego ex quiro Lilia ex arenis,
X eremeo delicia ias, ubi non rarò degenerat in lu-
Omnia im tum gemma? Obedientia 4 quid foecundius? Scru-
N geh tare diligenter & invenies in tanta ſoli i ubertate
malum. ſolas er upiſſe filices; imo non ſolas erupifle,
ſed cum filice dumos, & cum dumis aconi-
ta paſſim germinaſſe. Obediſti: ſed evanui-
ſti, ſed ſherall, ſed detraxiſti. Quid feracius
Oratione? Tamen ex ea frumenta, ſed Zi-
zZania meſſuiſti. Oratio nonne feraci Arabiæ
conſimilis? Permultis verò non thura inhalat,

ſed ſalphura: nec ſidera, ſed ollas incendit.

Invidiam Cain in aris meſſuit. Ozias inter
thuribula reſperſus leprâ. Litandi libidine ab-
ſorpti Dathan & Core. Alter Latronum,
inter labantis naturæ ſqualores tremoreique
audacter rebellavit a Chriſto. Judas à coœna
Agni ad antra luporum transfugit. Simonis li-
vor arſit in lae hrymis Magdalenæ. Loth, in-
ter demiſſum è cœlo ſulphur, & pallere potuit
& bibere. Noë, poſt mundi naufragium, ità
bibit, ut hudaretur. Cham nec ridere de edidicit,
poſt humani generis buſtum. Balthafſar, viſo
cum bubus patre, auſus eſt è ſacris pateris Pro-
pinare pellicibus. Hi profectò non deliciis af-
fluentes aſcenderunt è deſerto, ſed horrore cir-
cumſepti, & Carmelo proruerunt. Quaâm his
Can. 4. 8. Sponſa diſſimilisl cui Sponſus inclamat: Veni de
Libano, veni: ooronaberis de capite Amana, de
cubilibus Leonum, de montibus Pardorum. Ubi
ſfurmmum erat tueri vitam, coronam illa conſe-
quuta eſt. Ubi non vulnerari miræ felicitatis
videri poterat, non modè evaſit vulnera, ve-
rùm & Sponſum colli ſui crine uno vulneravit.
An non deliciæ è& deſerto, corollæ inter Leo-
nes & Pardos? Nos verò vulneribus ſcatémus
in areolis aromatum. Ipſo in Templo, ubi Cæteri
convaleſcunt, nos, garriendo, ridendéque, vul-
neramur. Et revera, quam dolendum;, ut ibi
Zizanium nugarum ſuperſeratur aà Sacerdoti-
tibus, ubi proſtat frumentum electorum? Uti-
nam æmularemur Alexium;, qui Paupertatis .
humilitatis, opprobriorum delicias ex arenis
paternæ domus & ſevit diligenter, & feliciter
neſſuit. Graciliores poenarim manipulos ſub
Nerone le Biſſet, quam ſub Parente. Quid Gon-
zZalus Sylveria: in Sororis opulentiſſima domo ità
ſeſe continuit, ut duriùs veſceretur, quam do-
mi noſtræ, & Æthiopi ſubſerviret, cui prima-
rios viros ad ſervitia déſtinaverat familiæ clari-
tudo. Latro in Cruce aram architectatur, ver-
ſo patibulo in Iemplum. Paulinus ex imagine
ſua locata in Templo cum imagine Martim
vilitatem ſuam miro artificio eduxit. Nollem
6. clamaret Sponſa: Nurge, Aquilo, veni, Auſter, &
perſta hortunz meum, & uent aromata illius. Ra-
Can. 2. riora autem aromata furente Bres ſed chariora.
Miratur Deus Lilium inter ſpinas: Mirabitur
Pſal. 6z. 3. & aromata in glacie. In terra deſerta & invia, &
inaquoſa: ſic in PKe⸗ 16t abpparui tibi. Quid quod
Dominus Ppunit ſever iſſimè hominem non ſoœ-
cundum omni aut loco aut tempeſtate.

San. 4. 1.

Veni de Libano, Sponſa mea, veni de
ITubano, veni: Coronaberis 4 apité
Amana. Vulneraſti cor meum, or
mea ponſa, valneraſti cor meum.

Can. 4. 8. 9.

Caſtias. OLibane; tua par ceœlo dealbatio. Ità places

Sponſo, ut, qui Dilectam rero vocavit, & ſæ-
pe negjexis: ter eam advocet coronandam.
Na uam Sponſum vulneravit, nmiſi candore
ſuo. Nundquin coronam ab eo Promeruit, niſi
cùm albicavit. Nec ex horto omnigenis flori-
bus: nec ex domo
quibus charitate initiata eſt Dilectum ad ſeſe ra-
Puit, ſed tantùm è& Libano. Veni, veni, veni. Sed
uid In irum „ ſi Præ Cætειε11S gemmis unus Pre-
tioſus ſit in Sponlſa Pudoris candor: quando in
Sponſo Candor Divir nitati penè præripit pal-
mam. Dileëtus meit andidus & ruhbicundus.
Candorem Virginit katis, ut, errando, Pudicitiæ
blandiamur tra; it Sponſus à Matre: habet à
Patre intextam cilicio noſtræ mortalitatis ſuæ
Purparam Divinitatis. Et tamen charior Dile-
ctus Sponſæ candore, penè dixerim, quam pur-
Purd. Quid, quod non ſolum in Sponſi præconio
Præfertur regno pudor, hoc oc eſt, rubori candor: ſed
& i,qui laverunt ſtolas ſuas: in ianguine Agni,
ſi Joanni credimus, non eas pur puriſſaſſe fe-
runtur, ſed dealbaſle. Dealbaverunt eas in ſan-
guine Agni. Placet vel⸗ Agno, cruori ſuo infuſas
ſtolas non ſuam referre purpuram, ſed ſuum præ-
ferre candorem. Porrò Caſtimoniæ Præſtan-
tiam S. Tlierongmus ex flumine conjicit quod
tranſvadare jufſſus eſt Ezechiel. Et primò quidem
divinæ Gratiæ profluens ad talos Prophetæ in-
tumuit: ut ſcilicet calcaneum, quod colubri
morſibus patet, dilueret. Secundo; pertigit ad
genua. Quæ Domino flectimus oraturi, ut cu-
rato vulnere, ad ſublimia provehamur. Ter-
tiè; ad renes uſque Ezechielis flumen incre-
Vit. Et ibi Propher & conſtitit profectus. Ni-
mirum, purificatis renibus, ſalva, ut pluri-
mum, ſunt omnmia. Ideò Eſaias cum prædixifler
ſore, ut ſolitudo floreret ut Lilium, illicò uber-

tatem illi Carmeli & Saron non defuturam

prædixit. Et Sponſa tota pulchra prædicatur,
ubi evocatur à Libano, qui mons candorem
ſonat. Verùm quam g grata Domino Caſtitas,
tam inviſa Luxuria eſt. Hinc Paulus clamat:
PFPer/e Auimig Pacem, & ſanctificationem, ſine qua
nemo videbit Deum. Violator Sabathi lapidatur.
Homicida occiditur. Debitor talentorum in
carcerem truditur. eſtitutus veſte nuptiah
damnatur tenebris. Qui Racha fratri dixe-
rit, tribunali ſiſtetur. Gehennæ reus eſt, qui
dixerit Fatue. At, qui Pudicitiam neglexerit,
exulat à Dei vultu Quod ſanè ſuppliciam ma-
ximum ſuppliciorum in gehenna eſt. Quin &
Dominus ita eſt peroſus libidinem, ut agere
Judicem ac penèe Lictorem non horreat ,dum-
modò libido truncetur. Percuſſit Dominus eum.
(Onam ſcilicet reum violatæ pudicitiæ) quod
rem deteſtahi em faceret. Erubuit Angelus capitis
regnique ſententiam in Balthaſſarem ferre;,
tantumque dexteram in pariete oſtentavit. Re-
nuere Elephanti triginta totidem ſibi reos ob-
jectos à Brocho Rege proterere. Et Deus, qui
Pater miſeric ordiarum eſt, ſuàâ ipſe, ut ita di-
xerim, dexterâ in Onam ſæviit.

—N

Noviſſima autem, boſt flios & MWater
oonſumpta eſt. 2. Mach. . 4 1.

lus miror non exſoluta Mac habæorum vin-
cula, quam Petri vincula difſoluta. Quin
& hodiernus triumphus non ſolutorum, ſed
fozderatorum vinculorum eſt, quando ſcili-
cet. Neronis catena, quæ Petrum vingit ad
Crucem

e drina: nec ex cellariis „ 1n.

Can. 5. 10.

Apoc. 7.
§. 17.

Exech. 47.
4.

El. 3 5. I.

Can. 4.

Hebr. 12.
14.

Luxuriæ

fæ litas

Deo valdà
eX. aſa

Gen. 38.
10.

Plin. lib. 9.
c. Y⸗

5§5 §. Ma-⸗
ehabæi.
Réguta,
rum obſet-
wantid,

l
eglgs. e l
Ulea
banti⸗ Dar

tit,
In
ll
Catetn
Delu
nuit,

Stromatum, Lib. III.

Crucem Herodianæ juncta catenæ eſt, quæ Pe-
trum ad Eccleſiam remiſit. Quod ſi Neronis ca-
tena mutanda in torquem eſt, teſte Chryſoſtomo:
quas nobis coronas nectet Catena Legum Chri-
ſti, ſi diffringatur aà nobis? Quod ſi Macha-
bæi pro ferrea ſcriptæ Legis catena tanta ſuſti-
nuere ſupplicia: quid nos pati decet, pro non
exuendis aureis vinculis Evangelii? Et illis qui-
dem, ne Lege vincirentur, obſtabant Scriba-

rum ſcandala, Regis minæ, carnificum Lanie-

næ. Nobis, ut Conſiliorum Domini catenâ vin-
ciamur, præſtò ſunt Seniorum exempla, Majo-
rum adhortamenta, ſociorumn blanditiæ, mode-
Tot penè nos calamitates

173

curvari coœpit. Poteſt- ne Synagoga fſilicis
latices, ubi Moyſes peccavit, cum lacte capitis
Ccomparare, quo laureæ candidatus Pantaleo
non frondes decerpſit & quercu, ſed baccis
oleam triumphaturus focundavit? Objicis mi-
hi ſubmerſos Pharaonis currus? Rotas tibi ego
Cæſaris diffractas, eversâſque repræſento. Mi-
raris Egyptios naufragos? Miror ego prolap-
ſos Nicomediæ Deos. At Virga Moyſis emicat
efferata in anguem. Micat Pantaleonis enſis in
ceram emollitus. An minoris putas prodigii eſſe
molliri chalybem, ne feriat, quàm efferari ba-
culum, ut vulneret. Denique quod Moyſes in-
columis non præſtitit, Pantaleo extinctus con-

liuatu ſe ratorum ſeveritas. Calal 1 .
rior Die⸗ circumſtant, ni vinciamur, quot illis impen- fecit. Pluit lacte. Et, ne uni ſuppar Moyſi eſſet
cuumpu. debant, ſi vincirentur. Et tamen malumus ple- in R in ſui eluvione lactis felicior Noëmo
Ipræcon’ cti, quam ligari aureo Evangelii torque; Cum extitit. IIle enim Poſt imbres ramuſculum olivæ
Cincr ſl illi maluerint perire, quam ſolvi ſerreò Moſaĩi- excepit foliis virentibus. Hic pluvio & venis la-
gn, cæ Legis catend. Tot poenis continemur in le- Cte ſterileſcentes oleæ ramos fructibus oneravit.
ilill ke. ge, quot illi arcebantur à Lege. Qui;, ut ait Na- Quid quod ad hanc uſque diem fuſus ab eo ſan-
ninſa. 2ianzenus, ſuo in robore non ſemel expalluere;, guis fervet; ebullitque ² Ac ſi puderet Marty-
o nillgn cùm ſcilicet ſubveriti ſunt ne laſſata Tyranni rem ſemel pro Chriſto cruorem Profudiſſe. Ru-
ſuungte. feritas ſæviendo ceſſaret à vulnere. Quæres; bri & hoc Maris Prodigium eſt, ſed anniver-
e ekin unde tanta in Pueris procul à clauſtris inſtitu- ſarium. Semel ibi unda refugit : Cruor hic ſuas
iid ui tis catenarum & ſuppliciorum ſitis? Ex ſiderum in annos ſingulos victorias inſtaurat.
öcien 2. Mach. 7. Contemplatione. Teto, nate, ut aſpicias ad wa-
H 28. lum. Fioc. eniiwerd pharmaco vulnera curan- Emiſzones tuæ Paradiſus malorum pu- Drccun.
ol allti tur omnia. I udeat, quæſo, nos in Crucis pa- nicorum oum pomorum fru Sihbas. Can ia.
S læſtra enutritos, non ſœminaâ adhortante; ſed 3
hein al Chriſto præeunte, nec Rege minitante, ſed 4. I3⸗
uned coronante Deo, non pueros, ſed viros, nec S oni⸗
dnun I blanditis ad Legem allici, à qua adoleſcentes £An hortus, qui Paradiſum emittit, diu, & Ses Hiri.
ſ . N ſupphiciis abduci nequiverunt. unqne erliie 3 berſistde rden T- tu.
r 5§ concluſus, ſoro ſponſa, hortus conclu-
in flnt üi, ſus, fons ſignatus. Ut exuties, Feſtagntes neceſſe bid. 12.
hprediwl, Et deduxit illos in via mirabili. Sap. eſt. Ut emuittas, occluder
geeiz . s, occludere. Quamdiu Thomas prperaſti.
irͤd 10. I17* AAquinas conſtipavit ſapientiam ſuam, quam natioſan.
Gefitmmg Theologiæ deinde alveum ſupergreſſam deflu- α.
Dredkai, Eacleſtac IIlos deduxit. Quos? Iſraëlitas profectòô. Lon- vifié gratulamur, quà Mundus patet? Dia ſi⸗
3 Canddten Synagoga. gè tamen mirabiliori ſemità novos ſub Chriſto luit Joannes, & Petro Hieroſolymis miſcen-
no Cifitih, Ffraeëlitas deduxit. Unus Nicomedia prodeat te omnia, nec balbutiſſe eum ſcimus. Ubi
lus Oimet SPantateo Pantaleo, qui adhuc Ethnicus, JESu nomi- verô corripuit ſtylum, grandior fulmine per-

Veſte muptnl

bani dn n
ſels elt, gol
a negerelt,
PplCin I
ek. uin’
m, Ar geſe
notrent,ln.

Dominur ,li agl

ne compellato, ad Chriſtianæ fidei exploran-
dam fidem, necatum à vipera hominem exci-
tavit, ſolo imperio eneétà viperâ. Quis mihi
cum Pantaleone Moyſem componat? Hic homici-
dio robur ſuum dedicavit, anguémque ſuæ ve-
ſtibulo Prophetiæ animavit ex virga: Ille homi-
nis reparatione, & internecione monſtri ſuam
eſt auſpicatus religionem. An major, qui ju-
gulat, an qui reparat hominem? qui Draco-
nem animat, an qui exanimat? Sacris exinde
Iuſtratus aquis caliganti aciem refudit. Paraly-
ſi laborantem erexit Cùm religatus ad palum

tonuit, elogiique tarditatem ſublimitate doctri-
næ compenſavit. Tempeſtatum penè poſtre-
mus Autumnus. Sed quòô lentior, eò feracior.
Diu Roſa corymbo implicatur. At ubi thecam
diduxerit, rubore ſuo rubere compellit vel ſi-
dera.

Erit tanquam lignum, quod plantatum
eſt ſecus decurſus aquarum: quod Ira-
ötum ſuum dabit in tempore ſuo. Pſ. 1. 3.

Lignorum non una fſocunditas. Nam alia al-

hetie euln unguibus ferreis Cæderetur „ & ureretur faci- . um non l- §. Bernar-
geluscgln bus, illicò, laxatis vinculis, extinctiſque fa- ternis annis germinant, ut Medica, & Cytria. Ti⸗ 4
5 1 . . . . . . — . . . . 4 42
aren kelle,, cibus, carmficum robur elanguit. Ollam li- Alia in annos ſingulos effloreſcunt;, ut vitis. .

ſenrant. ſe
ſbi en)

quati plumbi impavidus intravit, ex qua ſine
vulnere prodiit. Num rubri maris fluctus ebul-

Alia bis in annum, ut thus, myrrhâque. Vidit
Joannes his quoque feraciorem arborem, quæ

Et orgi lienti plumbo anteponis ² Quid quod grava- ſingulis menſibus fructibus abundabat. Lignum Apoc. 22.
ſe, Arft tus mold in mare mergitur, & emergit? Do- vitæ, afferens fruétus duodecim per menſes ſin- à.
mito æquore, Monſtris objicitur, a quibus lam- gulos. Ex his, quas debet arbores referre li-

bitur. Pluris facio blandientes Pantaleoni tigri-
des, quam excitatos in Pharaonem cyniphes.
Rotæ impoſitus, & præceps actus, conſeſtim
exilit, machinæ diſſolutione, protritis è vulgo
plurimis. Tandem concuſs tellure, & col-
lapfis idolis, ad Oleam alligatur, ut capite trun-
caretur. Verum emolhitus ad inſtar ceræ gladius
palpavit Martyrem, non cecidit. Tamen ut an-
nuit, decollatus pro cruore lacte manavit.
Quo irrigata Arbor repentè olivarum pondere
Ethicæ Comment. Tom. IV.

gnum, quod plantatum eſt ſecus decurſus aqua-
rum? Nullam. Ex quo enim Eccleſiæ arbores
& inſitæ Cruci ſunt, & Chriſti cruore rigatæ,
nullo non tempore fructum ferre debent. Sic
enim Paulinus ad Deſiderium teſtatur his ver-
bis. Omni tempore ſit maturus illi, cum quo,
vel in quo manſurus eſt ſine tempore. Ergo Ligno-
rum vitæ nulla tempeſtas non Autumnus eſt.
Etiam hyeme vernant: Vere autumnum occu-

ant, nunquam non curvâ florum fructuum-
4

P 3 que

9 =

174 Oliva

que ubertate. Id quàâ ratione Bernardus præ-
ſtiterit, videa nus. Prudentia & contemplatio
in Tyrone, nonne imago autumni in vere eſt?
T'anta mentis in Deum erectio, ut nec fſene-
ſtras Templi noſlet, nec cubiculi formicem.
In ſene modeſtia tanta, ut frænum aureum tra-
ctaret, nec videret: quid niſi maturitatem non
Modtſtia. elumbem appellabimus autumni jam emiſſi?
Cùm difficillimis implicaretur Chriftianæ Rei-
