Ex CAP. IX. Ommnis qui credit in illum, non con-
fundetur. Non enim eſt diſtinctio Jgudæi & Græ-
i. Nam idem Dominus omnium „ dives in om-
nes, qui invocant illum. I
1 oßenderet divitiqs gloriæ ſuæ in vaſa miſericor-
diæ, quæ præparavit in gloriam. Qui & vocavit
205: non ſolum eX JQudäis, ſed etiam ex Gentibus.

EKCAP. X. Non enim eſt dißinctio Iudei & Græ

ci. Nam idem Dominus omnium.

131
Ex CAV. XII. Oui mibuir in ſinplicitate. 39
lonore invicem prævenientes. 340

EXKCA. XIII. Nox præceſſit... ſicut in die hone-
NRe amhbulemus. Induimini Dominum JESIM
HRISTUM, & Carnis curam ne feceritis in

deſideriis.
Nox præceſſit, dies avtem appropinquavit: Abjicia-
mus ergo opera tenebrarum, & induamur arma
lucis. 130. & 320

Ex Epiflola prima ad Corinthios.

Ex CAP. I. Nriptum eſt enim, perdam Sapien-
tiam Sapientium à ubi Deriba b“ ubi conquiſitor hu-
Jus ſæculi ?* Graæci Sapientiam quarunt: nos autem
Pprædicamus Chriſtum crucifixum. 9 5
Ipſlis autem Judzæis & Graæcis Chriſtum Dei virtutem,
& Dei dapientiam. Ex ipſo autem vos eſtis in Chri-
No JESU, qui factus eſi nobis Sapientia à Deo,
& Juſtitia, & JSunctificatio & Redemptio. Ibid.
Woönne ſtultam fecit Deus Napientiam hujus mundi?

9
Quoniam & Judæi ſigna petunt, & Græci Wepienri
quærint. Ibid.
Ego quidem Pauli, ego autem Apollo, ego verò Ce-
phæ. 132
Nunquid Paulus crucifixus eſt pro vobis ? aut in no-
mine Pauli baptizati eſtis? Diviſus eſt Chriſtus?
Ubi Sapiens? ubi Scriba? Placuit Deo per ſiuhitiam
Pradicationis ſalvos facere credentes. 101. & 321
Quia non multi ſapientes ſecundum carnem, non
multi potentes, non multi nobiles; ſed quæ ſtulta
ſunt Mundi, elegit Deus. 321
Ex CA b. II. Ni enim cognoviſſent nunquam Do-
minum Gloriæ crucifixiſſent.

. 73
Ex CAP. III. Dei agricultura eſtis. 56

Et eg, fratres, non potui vobis loqui, quaſi ſpiri-
malibus, ſed Wsl. carnalibus. Nonne carnales
eſtis, & ſecundum hominem ambulatis? 92

Ciun enim ſit inter vos zelus & contentio, nönne
carnales eſtis? Ibid.
Dac vobis dedi potum; non eſcam. 116

Umuſquiſque autem propriam mercedem accipiet, ſe-
cundim proprium laborem. 254. & 255
Tanquam parvulis in Chriſto lac vobis potum dedis,
non eſcam: nondum enim poteratis, ſed nec nunc
quidem poteſtis. 354
Ex CAP. IV. Et eſurimus, & ſitiömus, & nudi ſu-
mus. 202
Ex CAP. VI. Wolite errare. Neque fornicarii, ne-
que idolis ſervientes, néque aduliteri, neque molles,
neque maſeulorum concubitores, neque fures, ne-
Tue, avati, neque ebrioſi, neque maledici , neque
Tapales regnum Dei poſſidebunt. 17
SWcularia igitur negotia ſi habueritis„ contemptibiles
qui ſunt in Eccleſia, illos conſtituite ad judican-
dum. 44
NWeſcitis quomam membra veſtra Templum ſunt Spi-
ritis Santli. 62

Duare non mapis fraudem patimini! 154
Omnia mihi licent, ſed non omnia expediunt. 362

Ex CAP. VII. Ui ſit Nancta corpore & Spirit. 148

Pretio empti eſtis, nolite fieri ſervi hominum. 1 92
Alius quidem ſic, alius verò ſic. 200
Tribulationem carnis habebunt hujuſmodi. 250
Virgo cogitat quæ Domini ſunt. 327
Molius eſt mbere quàm uri. 350
De virginibus autem præceptum Domini non habeo.
352
Tempus breve eſt. 1D4.

Ex CAP. VIII. Socientiz inftat: Charitas verò aædi-
Rcat. 105
Ex CAP. IX. Nic gurrite ut comprebendatie. 20
Ex CAbP. K. Bibebant aitem de ſpirituæli, con-
Jequente eos petra: Petra autem erat Chriſtus.
225

ded

68. 8& 372

Index Locorum

Sed non in pluribus eorum beneplacitum eſt Deo.
pag. 225
Calix benedictionis, cui benedicimus, nönne com-
municatio ſanguinis Chriſti eſt ?à & panis, quem
frangimus, nonne participatio corporis Domini
eſt ?* 262
Ex CAP. XI. In qua enim nocte tradebatur, acce
pit panem JESUS. 149. & 286
Qui enim manducat, & bibit indignè, judicium ſibi
manducat & bibit. 239
Imitatores mei eſtote. 284
Ex CAP. XIII. Cum eſſem parvulus, loquebar ut
parvulus, ſapiebam ut parvulus; quando auten
factus ſum vir, evacuavi, quæ erant parvuli. 40
Charitatem autem non habuero, nihil ſum. 166
Charitas patiens eſt, benigna eſt : non æmulatur,
non inflatur. Ibid.
Ex CAP. XV. Quotidie morior, propter veſtram
gloriam, fratres. 59. & 166
Et nos periclitamur omni horà. 60
Seminatur in ignominia, ſurget in gloria. 136
Ego enim ſum minimus Apoſtolorum, qui non Jum
dignus vocari Apoſtolus, quia perſecutus ſum Ec-
cleſiam Dei. 202

Ex Epiſtolà Secundà ad Corinthios.

Ex CAP. I. Nam gloria noſtra hæc eſt, teſtimonium
conſcientiæ noſtræ, quòd in ſimplicitate & ſince-
ritate Dei, & non in Napientia carnali, ſed in
gratia Dei converſati ſumus in hoc mundo. 40
& 202
Ex CAP. III. Ut non poſſent intendere Filii Wrael
in faciem Moyſi propter gloriam vultus ejus. 354
Ex CA P. IV. Habemus theſaurum iſtum in vaſis
Rctilibus. 227
Ex CAP. VI. In plagis, in carceribus, in ſedi-
tionibus, in laboribus. 127
In ſcientia, in Luavitate, in Wiritu Santto. Ibid.
Ego Zigmata Domini JESsU in corpore meo porto.
140
Ex CAP. VII. Repletus ſum conſolatione, ſupera-
bundo gaudio in omni tribulatione noſtra. 126
Superabundo gaudio in omni tribulatione noftra.
278
Ex CAP. I X. Fratres, qui parcè ſeminat, parcé
& metet. 25
Ex CAP. XI. Ter virgis cæſus ſum, ſemel lapi-
datus ſum, ter naufragium feci. 32
Timeo, ne, ſicut ſerpens ſeduxit Hevam aſtutiäd ſuä,
ita corrumpantur ſenſus veſtri, & excidant à ſim-

plicitate, quæ eſt in Chriſto JESU. 40⁰
In labore & ærumna, in Vigiliis multis, in fame &
ſiti, in jejuniis, in frigore & nuditate. 60

Inſtantia mea quotidiana, ſolicitudo omnium Eccle-
ſiarum. infirmatur, & ego non infirmor?
uis ſoandalizatur, & ego non uror? 60
Ex CAP. XII. Noio hujuſmodi hominem, quoniam
raptus eſt in paradiſum: & audivit arcana ver-

ba, quæ non licet homini loqui. 32
Datus eſt mihi ſtimulus carnis meæx, Angelus ſata-
næ qui me colaphizet. 171
Di voluero gloriari, non ero inſipiens. 187
Libenter gloriabor in infermitatibus meis. 190
Ex Epiſtola ad Galatas.
Ex CArp. II. Vivo ego, jam non ego. 180

Ex Cap. III. 90 inſenſati Galatæ quis vos faſeina-
vit non obedire veritati 5 206
r.. . . „ . . . .
JSic Rulti eſtis, ut, cum Wiritu cœpe ritis, nunc car-
ne conſummemini. 235

Ex CAP. IV. Non enim erit hares filius ancillæ
cum fſilio liberæ. 241
Ex CAP. V. Utinam & abſcondantur qui vos oon-
turbant. 254
Ex CAP. VI. Fratres, & præoccupatus fuerit
homo in aliquo delicéto, vos, qui ſpirituales eſtis,
bhujuſmodi inſtruite in ſpiritu lenitatis 80
Mihi autem abſit gloriari, niſi in cruce Domini no-
RKri. 187. & 190

Deus non irridetur. 331

1

Ex Epiſtolà ad Epheſios.
Ex CAP. I. In quo babemus redemptionem per
ſanguinem ejus, ſecundum divitias gratiæ ejus, quæ

abundavit in nobis in omni ſapientia & gratia.

Benedixit nos in omni benedictione Spirituali, in cœ-

leſtibus, in Chriſto: ſicut nos elegit in ipſo ante

Mundi conſtitutionem, ut eſſemus Jancti & imma-
culati in conſpectu ejus in charitate. 99. & 254
Ex CAP. IV. Renovamini ſpiritu mentis veſtræ.

180
Sol non occidat ſuper iracundiam veſtram. 233
Ego vinétus in Domino. 234

Ex CAP. V. Fuiſtis aliquando tenebræ, nunc au-
tem Lux in Domino. Ut filii lucis ambulate. 130
Ex CAP. VI. Accipite amaturam Dei, ut poſſitis re-
ſiſtere in die malo. Et galeam ſalutis aſumite, &
gladium piritüs. 199

Ex Epiſtolà ad Philippenſes.

Ex CAP. I. Oro, ut charitas veſtra magis ac magis
abundet in ſcientia ut ſitis ſine offenſa in diem
Cbriſti. 9 5⁵. & 98
Coarctor è duobus: deſiderium habens diſolvi, &

eſſe cum Chriſto permanere autem in carne ne-

ceſarium propter vos. 272
Exiſtimantes preſuram ſe ſuſcitare vinculis meis.
Ibid.

Ex CAP. II. Omnia autem facite ſine murmur ationi-
bus, & haæſitationibus, ut ſine querela & ſimplices
Filii Dei, ſine reprehenſione. .
Semetipſum exinanivit formam ſervi accipiens in ſr-
militudinem hominum factus, & habitu invemus

ut homo. 230

Ex CAP. III. Noſtra converſatio in c&œlis eſt. 149
& 194. & 217
Quæ quidem retrò ſunt, obliviſcens ad ea verè,
quæ ſunt priora, extendens me ipfum, ad deſtina-
tum perſequor, ad bravium ſupernæ vocaliomis.
230⁰
Fratres, ego me non arbitror comprebendiſe. Jequor
autem ſi quo modo comprehendam in quo & com-
prehenſus ſum à Chriſto JES U. 272
Ommnia detrimentum feci, & arbitror ut Rercora, ut

Chriſtum lucrifaciam. lbid.
Ex CAP. IV. Dominus prope eſt. 3
Ex Epiſtolà ad Coloſſenſes.
Ex CAP. II. Conſepulti ei in Baptiſmo. 319
Ex CAP. III. Verbum Chriſti habitet in vobis abun-
danter in omni Japientia. 105

Mortui enim eſtis, & vita veſtra abſcondita eſt, cum
Chriſto in Deo. . 135. & 142
Fratres induite vos, ſicut electi Dei, Sankti & dilecti,
viſcera miſericordiæ, benignitatem, bumilitatem:
modeſtiam, patientiam. 198. & 199
Exſpoliantes vos veterem hominem, cum allibus luis,
& induentes noanm. 199

Ex

iCnmng

n I Aen

cunr MMintin

Uhifo

ſeut

1 Epift

A N.

N
. 7

ℳ

lhit⸗

AIe l Onetaudh
AUnteitatinter nari

l Hiihrl
Uln 1 Quaſ mogl

ello lec oneng
an. 6

Ulin I larati ien
NNleni der gri
minn minen
g i an /eh,⸗
ch e ⸗
Ee N

Mmnunie⸗,

e Gi
. n 2 ſereſa
Alhier, 6 .
Gritir

ti⸗

1li D

4
. l 1 D

Uettpem 8
ltut.
emeni

dele

felentinn

te Pimnii i
dletut
MMunr hitch
inin rſtis,

teſfren.

o tenehre,n
uci mhle
fan Deiyugt
aui

hilippenk

veſringitn
i ne gfe

in habeit
ere Alten u

ſlſeitue m

r laid il “
Hiniſen: 4,
is e ie 1
nimn hrn

Febentn

E 5 l. D
himm

heg
Collln⸗

i iſn
Sihinuß

Sacræ Scripturæ.

Ex Epiſtol4 Primd ad Theſlalonicenſes.
Ex CAP. V. Wiritum nolite extinguere. p. 268. & 270
Ex Epiſtolà Primâ ad Timotheum.
ExX CAP. I. Chriſtus J E SUS venit in bunc mundum
peccatores ſalvoe facere. 67. & 263

i prins blaſphemus Jui, & perſecutor. 202
g6 a ½ IV. Tibi attende & doctriuæ. 153

Ex CAP. V. Uere modico vino. 202
Nam quæ in deliciis eſt, vivens mortua eſt. 247
V Ex Epiſtola Secunda.
Ex CAP. II. Verbum Dei non eſt alligatun. 244.
& 366

Ex Epiſtola ad Titum.

Ex CAP. II. Apparuit gratia Dei Salvatoris noſtri
omnibus hominibus, erudiens nos. 10

Ex Epiſtolà ad Philemonem.

Saſe ipe ilum, ſicut me, Refice viſcera mea in Do-
mino. 228

Ex Epiſtolà ad Hebræos.

Ex CAP. XI. Jixta fidem defuntcti ſunt, quum
confeſſi fuiſſent, quòd peregrini & hoſpites eſſent
in terra. 63
Moyſes grandis factus S eſſe kilium ſiliæ Pha-

raonis: magis eligens afftigi cum populo Dei, quàm

temporalis peccati habere jucunditatem. 127
Lapidati ſunt, ſæcti ſunt, in occaſione gladii mortui
ent. 136

Ex CAP. XII. Ferlequimini pacem, & ſanctiſica-
tionem, ſine qua nemo videbit Deum. 172

Ex Epiſtolà B. Jacobi.

Ex CAP. I. Omne gaudium exiſtimate fratres mei,
cuùm in tentationes varias incideritis. 126

Ex Epiſtola prima B. Petri.

Ex CAP. II. Quaſi modò geniti infantes, rationabi-

le, ſine dolo lac concupiſcite, ut in ipſo creſcatis in
ſalulem. 40
Ex CAP. III. Parati ſemper ad ſatisfaciendum om-
ni poſcenti vos rationem de ea, quæ in vobis eſt
ſpe. 101
In diebus Nozë, cum fabricaretur arca- in qua pauci,
id eſt olto animæ ſalvæ factæ ſunt per aquam. 302
Ex CAP. IV. Communicantes Chriſti Paſſonibus,
gaudete. 12 5. & 120. & 127
Chariſimi, Communicantes Chriſti paſſionibus gau-
dete ut & in revelatione gloriæ ejus gaudeatis
exultantes. N exprobramini in nomine Chriſti,
beati eritis: quoniam, quod eſt honoris, gloriæ,
& viriutis Dei, & qui eſt ejus Wiritus, requieſ-
cit in vobis. 204
Ex CAP. V. Ergo non dominantes in Cleris, ſed
forma gregis ſacti ex animo. 145

Ex Epiſtolà prima B. Joannis.
Ex CAP. II. Qui diligit fratrem ſuum in lumine

manet. Qui autem odit fratrem ſuum, in tenebtis
Ethicæ Commen. Tom. IV.

ambulat, & neſcit quò eat. 233
Ex CAP. III. Qui viderit fratrem ſuim neceſſitatem
habere, & clauſerit viſcera ſua ab eo: quomodò

Charitas Dei manet in eo?* 113
Nimus quoniam cum apparuerit, ſimiles ei erimus.
228

Ex CA P. IV. Nolite omni Spiritui credere. 87
Frobate SPpiritus ſi ex Deo ſunt. Ibid.

Ex Epiſtola Secunda.

Videte voſmetipſos, ne perdatis quæ operati eſtis.
246

Ex Apocalypſi.

Ex CAP. I. Häabebant in dextera ſua ſtellas ſeptem.
6. & 48. & 69. & 194. & 218
Oculi ejus tanquam flamma ignis. 13. & 158
Et cùm vidiſem eum, cecidi ad pedes ejus. 17
& 69. & 194. & 292
Et de ore ejus gladius. 51. & 69. & 100. & 158
& 194. & 212. & 218. & 292
Pedes ejus ſimiles aurichalco, ſicut in camino ardenti.
261
Et facies ejus ſicut Sol lucet, in virtute ſua. Ibid.
Caput autem ejus & capilli erant candidi tanquam
lana alba, & tanquam nix. Ibid.
In medio ſeptem candelabrorum aureorum ſimilem
Filio hominis, præcinttum ad mamillas Zonä au
red. 6. & 13. & 296
Ex CAP. II. Wovi opera tua, & fidem & charita-
tem tuam, & miniſterium tunmn, & patientiam
tam, & opera tua noviſſima plara prioribus.
Sed babeo adverſum te pauca quia permittis
mulierem Jezabel docere, & ſeducere ſervos meoæ.
27
Prima opera fac. 36;
SNio opera tua. Ibid.
Ex CAP. III. Quadeo tibi emere aurum probatum
& veſtimentis albis induaris, & collyr-o inunge

oculos tuos. 80
G ergo non vigilaveris, veniam ad te tanquam fur.
138

Nadeo tibi emere à me aurum ignitum, probatum;
ut locuples fias. 199. & 200
Dicis, quòd dives ſum, & locupletatus, & nullius
egeo, & neſeis, quia lu es miſer, & miſerabilis,
& pauper & cœu &0 nudus. 246
Ego ſto ad oſtium & pulſo: Ji quis aperuerit, intra-
bo, & nabo cum illo. 239
Ex CAP. IV. In medio ſedis, & in circuitu ſedis
quatuor Animalia plena oculis antè & retro. 98
Intus plena ſunt oculis, & requiem non habebant die
ac nocte, dicentia; Santctus, Sanctus, Nanklus Do-
minus Deus omnipotens, qui erat & qui venturäs
eſt. Et cùm darent illa animalia gleriam ſedenti ſat-
per thronum, procidebant viginti duutuor eniores,
& adorabant viventem in ſæcula, & mittebant co-
ronas ſitas ante thronum. Ibid.
Et de Throno procedebant fuloura, & 1oces, & to-
nitrua & in conſpectu Jedis tanquam Mare vi-
treum. lbid. & 293
Et ſepitem lampadas ardentes ante thronum. 101
Ex CAP. V. Et vidi Agnum ſtantem tanquam oc-
ciſum & venit. Et accepit de dextera ſedentis in
throno librum. IPid. & 193
Dignus es accipere librum, & aperire Nignacula ejus.
Quoniam occiſus es, & redemiſti nos Deo in ſangui-
ne tuo. Ibid.

Et cum aperuiſſet librum, quatuor anima a „ O
Nn viginti

Index Locorum Sacræ Scripturæ.

coram Agno.
Ibid. & 213
Tabentes ſinouli citharas, & Phialas aureas, plenas
odoramentorum, qua ſunt orationes Sanbttorum.
198. & 221
Ex CAP. VI. Et cuùm aperuißet ſigillum ſextum: Et
ecce terræ motus fabtus eſt, & Jol factus eſt ni-
ger tanquam ſaccus cilicinus & Luna tota falla
eſt ſicut ſanguis, & ſtellæ de cœlo ceciderunt, &
Inſulakæ de locis ſais motæ ſunt: & Reges terræ,
&' Principes, & tribuni, & divites, & fortes;
& omnis ſervus & liber abſconderunt ſe in ſpelun-
cis, & in petris montium. 194
Ex CAP. VII. Vidi turbam magnam, quam dinu-
merare nemo poterat, ex omnibus gentibus, & tri-
bubus, & populis, & linguis: ſtantes ante thro-
num, & in conſpectu agni. Et omnes Angeli ſta-
bant in circuitu agni: Et ceciderunt in conſpectu
throni in facies ſuas,„ & adoraverunt Deum.
14. & 132. & 133. & 159

Amitcti ſtolis albis & palmæ in manibus eorum.

viginti quatuor denios es ceciderunt

132. & 133
Salus Deo noſtro, qui ſedet ſuper thronum, & Agno.
133
Dealbaverunt eas in ſanguine Aoni. 172

Et jam non erit amplius, neque luctus, neque cla-
mor; Non eſurient, neque ſitient amplius. Et abſter-
get Deus omnem lachrymam aboculis eorum. 28
Ex CAP. VIII. Et accepit Angelus Thuribulum, &
implevit illud de igne altaris, & miſit in terram,
& facta ſunt tonitrua, & voces, & fulgura, &
terræ motis magnut. 294
De orationibus Sanctorum omnium, ſuper altare au-
reum quod eſt ante Thronum Dei. Ibid.
Ex CAP. IX. Et cæteri homines, qui non ſunt occi-

Ii in his plagis non egerunt pœnitentiam ab homi-

cidiis ſuis, neque à fornicatione ſua, neque à fur-
tis ſitis.
Et vidi ſtellan de cœlo cecidiſſe in terram, & data
eſt ei clavis putei abyſſi. Et aperuit puteum abylſſi:
SE' aſcendit fumus fornacis magnæ. 19
Et obſcuratus eſt Sol, & aer de fumo putei. Ibid.
Et de fumo putei exierunt locuſtæ in terram, & data
eſt illis poteſtas, ſicut habent poteſtatem ſcorpiones
terræ & præceptum eſt illis, ne læderent fœnum
terræ, neque omnem arborem: niſi tantum homines,
dui non habent ſignim Dei in frontibus ſuis. Ibid.
Et ſimilitudines Locuſtarum, ſimiles equis paratis ad
prælium. 2
Dentes earum ſicut Leonum erant, & habebant lo-
ricas ſicut loricas ferreas. Ibid.
Ex CAP. XK. Accipe librum, & devora illun, &
Jfaciet amaricari ventrem tuum.
Vade, & accipe librum apertunin de manu Angeli.
103
Accepi librum de manu Angeli & devoravi illum:
& erat in ore meo tanquam mel dulce. 104
Ex CAP. XI. Et apertum eſt Templum Dei in cœlo:

& viſa eſt Arca teſtamenti ejus in templo ejus,
& facta ſunt fulgura, & voces, & terræ motus &
grando magna. 197
Ex CAP. XII. Draco ſtetit ante mulierem, gaiæ
grat paritura, ut, quum peperiſſet, filium ejus de-
voraret. 54. & 218
Mulier amitta Sole clamabat bparturiens, & crucia-
tur ut pariat. 85. & 28 5
Ex CAP. XKlII. Et data eſt illi poteſtas in omnem
tribum & populum, & linguam, & gentem, &
adoraverunt eapm omnes, qui inhabitant terram,
quorum non ſunt Nripta nomina in libro vitæ A-
gni, qui occiſus eſt ab origine Mundi. 238
Ex CAP. XV. Et ecce, apertum eſt templum ta-
bernaculi teſtimonii in cœlo:⸗ & exierunt ptem

Angeli babentes ſeptem plagas de Templo. 197
&

I
Et unum de quatuor animalibus dedit ſeptem Ansgelis
Jeptem phialas aureas, plenas iracundiæ Dei. 198
Ex CA P. KVI. Et quintus Angelus effudit phia-
lam ſuam: & commanducaverunt linguas ſuas præ
dolore, & blaſphemaverunt Deum cœli præ vulne-
ribus ſitis. 6
Ex CAP. XVII. Emitte Agnum, Domine, domina-
torem terræ. Hi cum Agno pugnabunt, & Agnus
vincet illos, quoniam Dominus Dominorum ſt.294.

Ex CAP. XVIII. Cecidit cecidit Babylon Magna.
3343
Ex CAP. XKIX. Habet in veſtimento, & in ſemore
ſuto Iſcriptum: Rex Regum, & Dominus dominantium.
Et vidi unum Angelum ſtantem in ſole, & clamavit
voce magnäa, dicens omnibus avibus, quæ volabant
per medium cœlum, venite, & congregamini ad cc-
nam magnam Dei. 14. & 31. & 237
Et audivi quaſi vocem turbæ magnæ, & ſicut vocem
aquarum multarum, & ſicut vocem tonitruorum ma-
gnorum, dicentium Alleluia. 21¹²³
Gaudeamus & exultemus, & demus gloriam ei: quia
venerunt nuptiæ Agni. Beati qui ad cnam nuptia-
rum Agni vocati ſunt.
Et cecidi ante pedes ejus. Ibid.
Ex CA P. XXI. Et duodecim portæ „ duodecim
margaritæ ſumt. 165
Ex CAP. XKXII. Et oſtendit mihi fluvium aquæ vi-
væ, ſplendidum tanquam criſtallum, procedenten
de ſede Dei Agni. In medio plateæ ejus, & ex utra-
que parte fluminis lignum vitæ. 132
Ex utraque parte fluminis lignum vitæ, afferens fru-
kus duodecim, per menſes ſingulos reddens fiultum
IJuum. Et folia ligni ad ſanitatem Gentium. 132
& 174. & 277
Et qui audit, dicat: veni. 285
De Oratione Manaſſæ.

Incurvatus ſum multo vinculo ferreo, & non eſßt veſ-
biratio mihi Domine, qui ligaſti mare verbo pra-
cepti tui. 32

INDEX

Ibid.

bikta mantir o
bdhan dror oben

un Umii on
em dhleſilc

.
me
S ſoxet

iraeliladi
ngelun kih

un enigtn

n, Donizee

Cunen

itit dh

l.
demusgliait
nigi AAchat

1 Mihi
crieln
i⸗ mndinit
hitt⸗
ſiplirtal
ituen bn

4

Mannle

.
709 0 e,
Mo een

4 ,KeN

Et

RERUM NOTABILIUM.

QUXZ IN TOMO QUARTO STROMATUM

Ex Divinis Scripturis continentur.

PRIOR NUMERUS PAGINAM. POSTERIOR GCOLUMNA M IGNIFIGCANT.

A.

2

§. ARONIS Virga pag. 257. 2
Araonis virga, ſi floret, terret.
28. I
Abner. 119.2

S. Abraham. 13. I. & 14. I.
74. 2. & H94. 2. 165. I. & 239. I.
300. 2. & 526. 1I. & 35 5. I
S. Abraham avaritiæ odio inclaruit. 361. 2

8. Abraham clarior obedientiàâ quàm hoſtià. 304. 1

Abſalon. 118. 1. & 166. 2. & 279. I. & 298. 2.
& 3 58. 1
Abſalonis Ambitio. 141449. 2
Acceptio perſonarum. 90. 2. & 168. 2. & 250.2.
314. 1. & 348. 1
Achab. 8.2
Achabi Avaritia. 160. 2

Achabo, ut ſacco tegitur, ſupplicium condonatur.
2323 74. 2
Accuſatores falſi, & invidi Religionis totius hofſtes
reputentur. 376. 1
Accuſatores invidi non audiendi. 123.1
Qui unum hodiè falsò accuſat, cras alium deferet.

376. 1
Accuſatores invidos fovet Procraſtinatio. 24. 1
Adam. 270. I
Adami Nuditas. 330. 2
Adulatio. 97. 2

Adulatio in Laudibus ſanctorum rejicienda. 84. 2
Adulatio promeretur protectores iniquos. 341. 1
Adulatio ubique ſpirat.

341. 2
Adulatores. 342.2. & 343. 1
EEdificia. 139. 1
tas attendenda. 367. 1
tas non attendatur. 369. 2
Mterna tantm. 135.2. 146. 2. & 234. 2. & 32 I. 2.
́MU 349. 1
Kternorum anxietudo. 348.2
Eternorum cura. 178. 1
Eternorum memoria. 217. 1. & 241. 1
ternorum obliti. 253. 2
ternorum obhvio. 37. 2. & 47. 2. & 174. 2.

1. 241. 1. & 246. 2. 8& 347. 2
Affabilitas..2. & 15.2. & 17. 1. & 217. I. & 346. 1
Aſfabilitas ſed l 7 D 186.2

Ethicæ Comment. Tom. IV.

Affabilitas neceſſaria.

123. 2
Affabilitas in Rege. 291. 1
Affectus non effectus. 16 5. 1
Aflectus etiam ſine effectu ſufficit. 16 5⁵. 1
Affectus ſine effectu non ſufficit. 2. 1. & 74. 1

Affectus ſine effectu vix prodeſt. 1
Affectus plus attendendus quam effectus. 340. 1.

Africa ſpiritualis. 327. 2
Agar. 107. 1
Agricultura. 50. 1
Agricultura pendet à moribus. 50. 2
Agricultura ſpiritualis. 254. 1
Agricultura allegoricè. 77. 2. & 309. †
S. Alexius. 166. 1
B. Aloyſius. 363. 2
Beatus Aloyſius jejunans. 152. 1
Ambitio Abſalonis. 149. 2

Ambitio. 167. 2. & 108. I. & 178. I. & 179. I.
& 221I. 2. & 338. 2. & 369. 1

Ambitio diſcat non ardere.

219. 2
Ambitio diſcat humiliari. 34.2
Ambitio inexplebilis. 118. 1
Ambitio miſera. 234. I
Ambitio vincatur. 228. 1
Ambitio unionem fſcindit. 376.2

Ambitio & avaritia excluduntur ab ordinibus ſacris.

251.2
Ambitioſi repellantur. 344. 1
S. Ambroſius. 362. I

Amici Improbi & ſervi Improbi dimittendi olim
licet utiles.

333. 2
Amicorum Copia argumentum tepiditatis. 259. 2
Amicitiæ non ineundæ cum Impus. 249. I

Amicitiolæ. 26. 2. & 90.: 2. & 208. 2. & 236. I
Amicitiolæ in Religione. 259. 2
Amicitiolæ aperiendæ Superiori. 191.2
Amor Dei in nos. 105. 2. & 100. 2
Ut Amor Dei in nos plus noſtra quam ſua curare
videtur, ſic Rex, Superior & Eccleſiaſtica juriſ-
dictio Dei gloriam majorem provehant, ſuarum
rationum privatarum immemores. 115. 2
Amor in Deum. 49. I. & 67. I. & 146. 2. & 16 5. I
349. I. & 2 54. I. & 2303: 1
Amor in Deum perfectus. 215:2
Nn 2 Amor

Index

Amor in Deum verus charitatem parit in proxi-

mum. SS Pag. 116. 1
Amor in Deum verus nihil præter Deum æſtimat.
349. 2

Amor in Deum verus humilitatem parit & Reli-
gionis munia viliora exoptat. 279. 2. & 280. 1
Amore duci. 11. 1. & 22. 2. & 137. 1. & 165. 1
& 186. 1. & 241. I. & 273. 2. & 332. I. & 333. 1
& 354. 2. & 302. 2. & 363. 1
Amore duci non metu.
& 143. I. & 194. 2
42. 2
63. 2. & 265. 2. & 271. 1
176. 2. & 265. 2

Amor ſui.
S. Angelus Cuſtos.
88. Angeli.

88. Angelorum amor in Deum. 223. 2
Angelorum cibus vera Pœnitentia eſt. 268. 1
Sanctorum Angelorum potentia. 65. 2
S. Anna. 47. 2. & 117. 2. & 146. 2. & 357. 2
Anna Samuelis. 289. 1
Antiochi Avaritia. 160. 2

A pis allegoricè.

343. 1
Apoſtata. 32. 2. & 76. I. & 77. 2. & 82. 2. 8£
177. 1
Apoſtatæ ob perſecutiones ſocietatis. 203. 2
Sancti Apoſtoli. 190. 1
Aquila. 201. 1
Araneus. 339. 1
Arbores etiam in igne vivunt. 332. 2
Arca, & vaccæ. 219. 2
Arma allegoricè. 319. 2. & 344. 1
Arrogantia. 336. 2. & 340. 1. & 342. 2. & 369. 1
Arrogantia culpa non levis. 315. 2
Arrogantia detumeſcat. 367. 2
Arrogantia diſcat non inflari. 279. 2
Arrogantia linguæ. 229. 1
Arrogantes. 230. 1
Arrogantes & ſuperbi. 340. 2
Avari. 33 5. I. & 2.
Avaritia. 17. I. & 2. & 72. I. & 1I60. 1. & 2
& 218. 2
Avaritia radix cælibatůs peccaturi. 351. 1

Avaritia & munera judicem corrumpunt, ſeveri-
tatem flectunt.

Avar'tiam oderint Eccleſiaſtici. 240. 1
Aula. 242. 1
Aula noxia. 234. 2

Aulæ damna. 234. 1. & 338. 2. & 377. I
Aulici. 226. 2. & 234. I

Aulici avari. 91. 1

Aulici boni retinendi à ſucceſſoribus. 346. 1
Aulici benè meriti provehantur. 74. 2
Aulici deligantur probi. 241. 2

Aulici frænandi. 90. 2. & 130. 2. & 183. I. & 226.
2. & 227. I. & 333. 2. & 347. 1

Aulici frænandi etiam poſtquam evecti ſunt. 314. 1

Aulici frænandi niſi optimi. 290. 1
Aulici idololatræ. 338.2
Aulici impii abjiciendi. 334.2
Aulici impii rarò non infidi. 290. 1
Aulici impii Reges prodent. 201. 1

Aulici inexplebiles. 35. I. & 119. 2. & 167. 2

Aulici infidi. II. I. & 132. 2. & 227. T. G&
... 289. 1
Aulici ingrati. 377. 2
Aulici invidi. 376. 2
Aulici miſeri. 242. 1. & 371. 2. & 377. 2
Aulicus non probatus. 11. 1
Aulicus non promotus. 44. 1. & 7 5. 2. & 220. I

. & 262. 2. & 338. 2. & 355. 2. & 369. 2
Aulicus non promotus JESUM contempletur.
228. 1

Aulicus non promotus exaltabitur. 176. 2

22.2. & 29. 2. & 13 5. 2

. 4

Aulicus non promotus Dei voluntati ſe ſe confor-
73. 1

met.
Aulicus non promotus gaudeat. 71. 2
Aulicus non promotus hinc gloriæ odium conci-

piat. 267. 2

Aulicus non promotus ita laboret in minimo ma-

giſtratu, ut ſudaret in maximo. 228.2
Aulici ſatutari non poſſunt. 118. I. & 119.2
Aulicus non ſperet niſi in Deo. 191. 1

Aulici veri. II. I. & 42. 2. & 9I. 2. & 318. 1
Aulici veri careant humanis reſpectibus. 361. 1
Aulicus verus, & aulicus non promotus deſudent
pro Eccleſià licet eos non evehat.

217. 2
Aulicus olim vilis. 136.2
Aulicorum ſpes vana. 283. 2
Aulicis providendum. 23 5. I
Aulicis & ſervig conſulendum, ut fidi ſint. 132. 1
& 133. 2

Aulicis providendum; & conſulendum ſervis.
3. 1. & 2. & 52. I. & 91. 1
Aulicis Rex non ſemper fidat. 377.2

B.

IA Bacchanalibus argumentum. 234. 2. & 246. 1
In Bacchanalibus S. Euchariſtia expoſita tenta-

tionum remedium. 268. 1
Balaam. 6 ⁵. 2
Balthaſſar. 30. 1. & 346. 1
S. Joannis Baptiſtæ mors. 342. 2

Bella Religioſi & Eccleſiaſtici mortificatione cor-
poris ſedare debent. 140. 1
Beneficia clam conferenda. 53. 1
Beneficia Dei extimenda. 32. 2
Ad Beneficia Eccleſiaſtica non promovendi miſi

maturi. 367. 1
Benjamin. 331.2
S. Bernardus. 185. 2. & 173. 2
Bombyx. 368. 1
Bona occulta. 7 231. 1
Bona occultanda. 148.2
Bona & nobilitas occultanda. 229. 2
Boni, imo & optimi etiam labi poſſunt. lbid.
Vide Labi.
cus Evangelicus. 247. 2. & 318. 1
Cæcitas allegoricè. . 241. 2
Cain. 23. 1
Carcer. 328. 1I. & 360. 1
Caſtitas. III. 2. & 172. 1. & 189. 2. & 309. 1
& 310. 1
Caſtitas ex fervore. 189.2
Caſtitas neceſſaria. 36 5. 1

Caſtitas periclitatur inter Religionis munera ſplen-
didiora. 379.2

Caſtitas perneceſſaria eſt concionatoribus, & zelo

animarum. 365⁵. 1
Caſtitas orationi, & contemplationi perneceſſaria.
379. 2
Caſtitas virtutum omnium parens. Ibich.

12. 2. & 191. 2. & 194. 2. & 224.
2. & 299. I. & 322.2. & 379. 1
Caſtitatis cura in Sacerdote. 1 2
Caſtitatis curà inprimis eget zelus animarum.

Caſtitatis cura.

Caſtitatis laus. 189.2
Caſtitatem juret concionator. 380. 1
Caſtitatem ſervat paupertas cuſtodita. 58.1

De caſtitate curandàâ, etiam Religioſi monendi
ſunt. 379 1
. Cella.

—

ullihitiat

7

.

Aſte

. 342
ſin epln

4
1

1 WMorttcakt
1

on pronmfal

1.& 1h

4

ehgions MH

.

ONiorutln,

enhltn

wen.
rau,

⸗
4

, , 1.
ſodit⸗

Niß

8
7

li

Cognitio de Deo difficilis.

H & 230. 2. & 264. 2. & 269. I. & 273. I. & 282.

l
D

Concio docta.

Rerum Notabilium.

Cella.

pag. 80. 2. & 82. I. & 203. I
Cellæ amor. 45. 2. & 328. I
Cellæ amor in honore. 219. 2
Cellæ damna. 215. 1
In cella ſint Religioſi. V 153. 2
Cenſores aliorut. H 91. 1. & 186.2
Ceremoniæ nimis exquiſitæ. 262. 2

Charitas. 143. 1. & 164. 2. & 319. I

Charitas vera. 106. 1
Charitas erga alios vera. 105. 2
Charitas erga proximumm. 1I1 5F. I

Chorus & Pſalmodia frequententur ab Eccleſiaſticis

& Religioſis. 53.2
Chriſtus a Juda proditus. 13 §. 2
Chriſtus quærendus per ardua. 74. 1

Chriſtus etiam damnatorum à ſe excuſationes au-
ivit. 369. 2
Chriſtus ubi habitat. 48. I. & 181. 2. & 186. 2
S& 214. 2. & 237. I

Chriſtus habitat in humilitate. 3. 2
Chriſtus habitat in Virginitate. 4. 2
Chriſti Adventus. 214.2
Chriſti Aſcenſio. 146. 1. 8& 26 5. 1
Chriſti Humilitas. 34.2

Chriſti jugum ſuave. 144. I. & 234. I. & 25 I. 2
Chriſti Paſſio. 5. 2. & 23. I. & 24. I. & 34. 2
105. 2. & 124.2. & 125. 2. & 120. 2. Q 236. 2
239. 2. & 307. 2. & 339. 2
124. 2. & 125. 2. & 215. I
3.2. & 124. 2
13. 2. & Tf. I
F. 2. & I3.2. & 1 7. 2. & 232. 2

Chriſti Imitatio.
Chtiſti Incarnatio.
Chriſti Epiphamia.
Chriſti Nativitas.

Chriſti nativitas humilitatem ſerit. 227: 2
Chriſti tentatio in deſerto. 257. 1
Chriſtum ſequi. II. I. & 77. 2. & 2 5 5. I
Nihil præter Chriſtum. 280. 1

Inter Chriſtianos unio etiam diverſis principibus
ſubditos. S 132. 1
Circumſpectio. 1I2. 2. & 18. 2. & 11I. 2. & 192. I
H & 250. I. & 329. 1. &r 3779. 1
Circumſpectio ubique. 376. 1
Circumnſpectio doctis neceflaria. 379. 2
Circumſpectio magis neceflaria dignitati noxiæ.
.I
Circumſpectio perfectis neceflaria. 216. 2. 6 R.
2. & 249. I. & 269. I. & 299. I. & 369. 2. &
* 1
. 3379. I
Clementia. 92. I. & 109. 2. & 157. 2. & 196. &
198. I. & 242. I. & 359. I. & 372. 2. & 3374. I

Clementia magnos reddit. 286. 1
Clementia nimia fovet ſcelera. 25 8. 2
Clementia & correctio. 336. 2
Clerici adſint choro non choreis & aulæ. 18 5. I
Crlum allegoricè. 147. 2
Cognitio de Deo. 30. I. & 73. I. & 318. 2

itio de 73. 1
Cognitio ſui. 161. I. & 183. 1. & 200. 2. & 202. 1

2. & 240. I1. & 342.2. & 33 1. 1. & 380. 2
Cognitio ſui difficilis. 34 35

Cognitio ſui, & humilitas valdè ardua. 365. 2
Commendarii non ſint. 367. 1
Commiſlarii. 197. 2
Compati. 318. 2. & 33 5. 2
Compati imperfeclis. 286. I

Compati lapſis.
ormpati neſcientes.

59. 1. & 92. 1. & 297. 2
129. 1. & 33 1. 2

Oncio arguat intrepidè. 262. 1
oncio niinis acuminoſa. 51. 2
5olcio cum timore audiatur. 294. 2
Doncig
DnciO“ clamoſa. 98. 1

. 98. 1. & 134. 2. & 243. 1
Erhicæ Comment. Tom. IV.

Concio docta non redundans. 370. 2
Concio extemporanca ſit, nec diu exculta. 372. 2
Concio florida. 34. 1. & 366. 2
Concio imprudens. 84. 2
Concio libera. 379. I. & 380. 2
Concio non ſit liberior, quàm in oratione propo-

ſuimus. 3606. 2
Concio modeſta non laceret ſed docéeat. 141. 2
Concio ex oratione. 366. 2
Concio ſancta ſit non livori ſerviens. 211I. I
Concio ſeria. 4 I. 2. & 49. 2. & 68. 1. & 86. 1
& 93. I. & IO5. 2. & 134. I. & 193. 2. & 213. 1
& 26 5. I. & 3066. 2

Concio ſeria Dei iram, & non Dei miſericordiam
paſſim Evangelizat.

373.2
Concio ſevera. 373: 1
Concio ſevera ſit continenter. 429. 2
Concio vana. 86. 1
Concio, & cCorrectio libertate utantur. 366.2
Concionator juret Caſtitatem. 380. 1
Concionator nullum revereatur. 378.2
Concionator nulli hominum innitatur. 380.1

Concionator nimis exuberans in laude ſanctorum.
84. 1
Concionator abutens S. Scripturis dum detrahit de
aliis ordinibus ſacris. 211I. 2
Concionator verus. 243. I. & 300. 2
Concionator verus mortificatione corporis deſigna-
tur. 193. 2

Concionatoris veri expeditio ſancta. 378. 2
Concionatoris dignitas. 193. 2
Concionatoris exemplum. 365. 1

Concionatoris munus formidandum etiam Prophe-
tæ ſanctificato. 369. 1
Concionatori perneceſſaria Mortificatio. 380. 1
Concionatorem non ſcientia, ſed mortificatio facit.
978. 2
Concionatores blandi. 49. 2. & 9I. 2. & 93. I. &
22 I. 2. & 22 5. 2. & 257. 1. & 320. 1. 6 379. 1
Concionatores carpentes alios Religioſos ex invidia.

210. 1
Concionatores exerceantur in muneribus viliori-
bus. 370. 2
Concionatores inepti. 192. 2
Concionatores invidi. 211. I. & 22 5. 2
Concionatores invidi, ſi qui eſſent. 236. 1
Concionatores ridiculi. 213. I
Concionatores vani. 371. I
Concionatorum deliciæ. 378. 2

Concionatoribus neceſſaria Mortificatio corporis.
308. 1
Concionatoribus, & zelo animarum caſtitas eſt per-

neceflaria. 365. 1
Concordia. 143. 2
Confeſſio. 208. 1
Confeſſio ſeſe accuſantis. 330. 1
Confeſſlarii nimis auſteri. 27. I. & 3 53. I
Confeſſarii non nimis ſint auſteri. 359. 1
Confeſſaru blandi. 213. I. & 283. I
Confeflarii non ſint blandi. 2 1. 2

Confeſſarii blandi ſint cum minimis, non cum po-

tentibus. 33. I
Confeflarii nimis blandi. 46. 1. & 183.2. & 236. I
& 25 8. 2
Confeſſarii digni. 373. 2
Confeſſarii diſcreti. 286. 1

Confeſlarii ſint diſcreti. 205. 2. & 258. 1. & 296. 1

319. 1
Conſfeſſarii indiſcreti. 236. I. & 333: I. &
366. 2
Confeſſarii inviſi ſi quid præcipiant. 38. 1

Confeſſari graviora onera imponentes. 371. 1. &2

Index

Confeſſarii nimis ſeveri. pag. 134. 2. & 374.
Confeſſarii non debent advocari domum. 373. 1
Confeſſarii omni tempore expediant Pœnitentes.
360. 2
Confeſſarii non innocentes tantùm, ſed perverſos
excolant. 265. 2
Confeſſariis parendum. 274. 2
Confeſſarii & ſuperiores indiſcreti. 374. 1
Confidentia in Deo. 78. I. & 191I. 1. & 238. 2
& 283. I. & 319. 2
Confidentia in hominibus. 1I1. 2. & 91. 2. &
234. I. & 238. 2. & 242. I. & 289. 1. & 340. 2
371. 2. & 377. 2
Confidentia in hominibus vana. 346. 2. & 238. 2
Congratulationes. . 341. 2
Congratulationes ſuperior omittat. 379.2
Congratulationes non ruminandæ, ſed opprobria
cupienda. 230.2
Congratulationum ſitis. 340.2
Congregatio de fide propaganda laudatiſſinn.
362. 2
Conſcientia aperienda. 191. 2. & 207. 2. & 208. 2
235. 2. & 250. 1I. & 268. 1. & 282. & 283. I. &

369. 1
Conſcientia aperienda etiam incognito. 183. 1
Conſcientia aperienda etiam à perfectis. 235. 2

Conſcientia aperienda etiam à ſpiritualibus.

192. 1I
Conſcientiæ examen. 186.2
