Ccipulum laqueo addiceret. Vel certè cœnantes Zenmpesis
proditiomis arguit, ut inter Chriſtianos ſcire- bne:
mus, conſitnilis eiſſe ſanclitatis Cœnacula & &tuua
Templa, menſas & aras. Quod licet in Tem- ia emni-
plis, non dedecet epulum. Convivantibus e- bus im-
nim Apoſtolis non gratiora bellaria, quam miiſeen in.
correptiones. Imò Apoſtolus non es, ſi palato
tuo ſapidior non eit reprehenſio, quaàm pla- a zez
centa. Huc huc adeſte, qui illud Apoſtoli pe.
nitus obliti, opportunè, importune, ſuccla-
matis, Omnia tempus habent. Pernego: nam
quid dapibus cum ſatyra? Et tamen Dominus
Cœnantes arguit, miſcétque ferculis enſes, lan-
ces & lanceas una in menſa accubare vohut.
Ipſe nimirum eſt, qui uno ex ore & gladium
emittit, & mella eliquat: ut ſcias tantum in-
eſſe debere Chriſtianis cum vitiis diſcordiæ at-
que rixarum, ut non dedeceat mella gladiis
confundere, patinis infundere reprehenſionem.
Anguis vel in throno calcatur. Quovis loco
& tempore cicutam libet eradicare. Sive re-
cubes, ſive accubes, non iniquè feras ſcele-
rum lanienam. Etenim, ſi Libido defert epu-
lantibus caput Joannis in diſco: Cur Tempe-
rantiæ lancinare non liceat Sardanapali guttur
inter cyathos? Nuſquam Fides, nuiquam Re-
ligio lautius conant, quam ubi luxuries aut

eſurit, aut moritur. .

In nidulo meo moriar. Job. 29. 18.
. . 1. . : . Beatiſſi-
Elegi abjiectus eſ'e in domo Dei mei: ma- ma pirgi-
gis quàm habitare in tabernaculis pec- vis Maris
Pra ſenta⸗
catorum. Pſal. 83. I1. no.
Quod & Job prædixit, & David edixit, Relgieni;
hoc alterius filia, & alterius Domina MARIA Tr,„;z.
implevit, quando de utero patriæ domus tranſ- ,„
lata in timulum domus Domini Mundo peni- Mors al-
tus mortua eſt, ut Deo viveret. Quod non leg.
modè factitatum ab illa eſt, ſed & nobis imi- UWro ve-
tandum exponitur; qui ab uberibus paren- CGuoi
tum ad ſepulchri dominici tenebras commi- ſo vera.
gravimus, ut & nobis illud Apoſtoli aptari
poſſet: Mortui enim eſtis, & vita veſtra abſ- Coloſ. 3.
condita eſt, cum Chriſto in Deo. Quid in hac 3.
Virginis morte actum ſit, ut & in noſira
peragatur, expendamus. In nidulo meo mo-
riar. Duo hic latent Margarita: cilicet &
quèòd mortua ſit, & quod mortua in ſuo mi-
dulo. Moriar. Non adit Templum, ut vive-
ret, ſed ut moreretur. Nonnullis ſatis eſt in
domum Domini ſecedere, ut à ſagitta vo-
lante in die, & à dæmonio meridlano ſint
tuti: Nolo perfodi, nolo peccare; cæterum
volo vivere. Ergo non ad iepulchrum de ute-
ro confugiſti, ſed ad Arcem. Gratias Do-
mino, quod non ad hortum perſugiſti; quod
interdum certè, quamvis rariſſimèé, & vix
nunc fiat, à pleriſque factitatum exhorremus.
Hi efferuntur, non ut exedantur à vermibus, Religiaſi
ſed ut pomis novis pariter ac veteribus ſagi- dLidi.
nentur, verſo in pomarium tumulo. An pu-
tas corrodi eos in domo Domini, qui abdo-
mini delicatiùs militant in Cruce, quàm De-
licati in horto? Sed ad Virginem redeamus, Amore
quæ moriendum ſibi duxit in domo Domini. daci, non
Moriar, inquit. Non ait, Occidar, ſed occi- meta.
dam. Rarus, qui & in domo Dei moriatur, Mortiß-

Tyro non
Lerus.

niſi Superioris gladio juguletur. Etiam Pe- cationum

trus cingi debet, & , quò nollet, trahi. Alius Rris
2 in-

136
cinget te, & ducet quo iu non vie. Uſque adeò
rarum eſt, ſpectare etiam in regione umbræ
mortis, qui ultre moriatur. Da mihi Moy-
ſemm, qui in Monte Nebo, ſine gladio moria-
tuir, ſold Domini voce adactus ad funus. Mor-
et 34* ſcte& eſt ibi Moyſes ſervus Domini in terra
2: Moab, jubente Domino. Quis ſpontè moritur
cupiditatibus ſuis, niſi eum Samuel in fruſta
concidat, hortando, monendo, objurgando?
Vereor, ne ſuper interfectos populi mei illud
Hebr. II. inſcribendum ſit Apoſtoli epitaphium: Lapi-
37. dati ſunt, ſecti ſunt, in occiſione gladii mortui
fſunt. Jacet ille exanimis in domo Domini,
Ppallet, riget, vox nulla, nullus aut oculorum
motus, aut aurium. Putas illum, ad vocem
Domini jubentis nihil attingi de hoc ſæculo;
exſpiraſſe? Jugulatus eſt Superioris gladio;,
cogentis illum & cæcutire & pallere. Felix
Gen. 49. Jacob, qui, ut ait Scriptura, collegit pedes uos
32² Iſuper leætulum, & obiit. Utinam, qui mori
nolumus, caderemus ſaltem in gladio Samue-
lis, ut Agag: & non ut Ophni & Phinees
periremus, proſtrati ferro Philiſthinorum. In-
terdum quos Chriſti Amor mori non com-
pulit, emori coëgit objurgatio parentum; qui
ſucclamant poſt nos; Quandoquidem in ſe-
pulchro eſſe voluiſti, morere. Itaque morti-
icamur, non quò⅛d mortem amemus, ſed ne
propinqui reſciant, nos adhuc vivere. Hinc
15. videmus, pleroôſque pactum inire cum mor-
te: ſcilicet ad tempus exſpirant, ut iterum
convaleſcant. O quam ſæpe, quos exſpiraſſe
credimus, ſubridens Dominus dormire cog-
noſcit! Memineris Archiſynagogi, deploran-
tis filiæ ſibi chariſſimæ funus. Flebant om-
Luc. 8 nes, & plangebant illam. At ille dixit: No-
Uc. S.5 ſite flere: Non eſt mortua puella, ſed dormit.
Puella, Jurge. Et reverſis eſt Wiritus ejus, &
Jurrexit continus. Qui videre aut audire non
creditur, reſurget. Ecquando? Quando eje-
Matth. 9. Cti fuerint tibicines. Et cùm vidiſſet tibicines,
23. dicebat: Recedite. Et cuùm ejecta eſſet turba
Jilrrexit puella. Quis eſt tibicen, quo ejecto,
mortuus ſurgit? Niſi fallor; is eſt tubicen,
Iſa. 58. e cui dictum eſt à Domino: Clama, ne ceſſes.
qiaſi tuba exalta vocem tuam⸗ & annuntia
Idem 40. populo meo ſcelera eorum. Quieſcat Superior
6. à correptione; Non clamet, Omnis caro fœ-
num, & omnis gloria ejus, quaſi fos agri. Et
illico, qui videbatur non olfacere, non pal-
pare, non videre, palpabit, & videbit, mit-
tétque manum ſuam in patinas, butyrum &
mel comedet, diſcernétque inter ollam & ol-
lam. Plorat Martha, plorat Maria extinctum
Lazarum. Quantus ejulatus, ac fletus inter
cognatos & notos, quod eos ne audire qui-
Joan. II. dem velit, qui obdormiunt in Domino? Cui
2; (ccini illud poteſt. Keſurget frater tuus. Ne-
d, rc. que verò reſurget in reſurrectione in noviſſi-
Tepid’tas InO die. Veriun mox ut Chriſti æmulus An-
peſ fer- tichriſtus exclamaverit, non lachrymando, ſed
vorem. irridendo: Lazare, veni foras: prodibit,
qui fuerat mortuus. Quiſquis ſubſannaverit
illum, excitabit illum, efficiétque, ut, qui
Pf. 87. 6. latebat abjectus in domo Dei, advoluto ad
ofſtium ſepulchri ſui angulari lapide CHRISTO
JEsO, comminuto lapide, emergat non jam
Joan. 12, inter mortuos putridus, ſed inter epulantes
2. conviva, inter mortuos liiber. Lazarus veré
unus etat ex diſeumbentibus. O dedecus! A
tumulo ad menſas, à vermibus ad pullos,
à fünere ad delicias. Quod in Bethania fa-

18.

—

Oliva

um eſt ſanctè, fieret in Cœnobiis non ſan-
Rè: ſi Chriſti æmulus Lucifer mortuis in Do-
mino diceret. Surgite mortui, ut vitam re-
cuperetis feliciter amiſſlam, miſerrimè redu-
cem. At, qui ſurrexere ſub Chriſto aut puel-
læ, aut adoleſcentes, aut Dynaſtæ fuerunt.
Adoleſcens, tibi dico, ſurge. Surge puella. La-
zarus & oppidis præerat, nec juventutem ex-
ceſſerat. Libet, libet exclamare cum Prophe-
ta. Morientes non vivant, Gigantes non reſur- Ia. 26.
gant. Si fores Gigas, procul dubio ad ſibi- 24.
lIum auræ tenuis non reſurgeres. Diceres exci-
taturis cum Jobo: Ecce nunc in pulvere dor- Job.7.2r.
miam, & ſi mang me quæſteris, non ſub'ſiſtam.
Doleo, quòd puer unus, quamvis impoſito 4 Keg. 4.
Prophetæ baculo, non ſurrexerit; vixque of- 31*
citaverit ſepties, poſtquam totus ſuper eum
Elilæus incubuit: & tam citòô, tantæ molis,
ætatiſque in Chriſto perfectæ Viri, & tanti
& tot exſurgant, ſi Giezi eos non fuſte ob-
ruat, ſed folio tangat. Verbulum unum ſe-
pulchrum in theatrum vertit. Si Monaſteru
ſæcem audiant ſubſannantem inſultantémque
pietati, luctuique, confeſtim ad ſabulas à ſuſ-
piriis convertuntur. O mortuahis reſurrectio,
quâ vivit homo, ne vivat, qui feliciter vi- Tepiditas.
turus jacebat in ſepulchro! Quid, quod tsler
non modèò ſurgunt, ſed vividiores ſurgunt, ene
quam perierant? Adoleſcens furrexit qualis
& obierat. At granum Frumenti, etſi gra- Religioſß:
num pullulet, muhiplicatum pullulat. Sinapis n. i-
verô minima eſt inter olera cùm obruitur, N E d
ubi verô eruperit & ſepulchro, ſtaturam con- miſerins,
ditionémque ſuam pertæſa, non jam olus ex- eruat ſa-
ſurgit, ſed arbor. Ouod minimum quidem eſt Perbihi-
omnibus ſeminibus. Cum autem creverit, ma- eet⸗,
jus eſt omnibus oleribus, & ſit arbor. Gran- , .
dius & loquuntur, & ambiunt, & ſemtiunt ia
de ſe, poſt exactum in Sepulchro quinquen- Mat. 13.
nium, quàm olim in hortis Chaldæorum. 32.
Prorſus ut dicere poſſis cum Apoſtolo: JNe- 1. Corai5.
minatur in ignominia, ſurget in gloria. Qua- 43.
le hoc portentum, Deus immortalis! Chri-
ſti diſcipulus, qui nunc ſedet in tenebris,
manducat cinerem, fletum cum potu miſ-
cet, noviſſimum locum tenet cum rubore;
canem ſe dicit mortuum cum Davide, bre-
vi aſtra pertæſus, in Sole tabernaculum ſuum
collocabit, placentas eſuriet, Surreminum
aàa Setino diſcernet, primos accubitus occupa 2z. Reg..,
pit, & „ niſi cum Aquilis medullis cedrinis 8.
nutriatur, ut canem ſe deſpici clamabit cum
Abnero, projicique. Porrô indicia excitati
à funere Spiritus aut oculus, aut lingua;
aut guttur eſt. Filius viduæ Ccoœpit loqui.
Archiſynagogi filia manducavit. Excitatus ab
Eliſæo puer oculos aperuit. Et reſedit, qui Luc.7 15.
erat mortuus, & cœpit loqui. Et juſſit illi da- Luc. 8. 55-
re manducare. Oſeitavit puer ſepties, ape- 4. Reg 4.
ruitque oculos. Sanè ad has Syrtes allidimur;, 35.
cùm é ſepulchri portu ſolvimus perituri. Li-
berius loqui, petulantius libet circumſpice-
re, & lautiùs epulari. Nimirum his grach⸗
bus in mortem ivimus. Quando videhcet E-
va lignum vidit, pomum comedit, & Ser-
penti colloquuta eſt. His itidem gradibus a
beata Sanctorum morte digredimur, ut in
impiorum funus proruamus. Quod ne flat;
agamus quod egit Virgo, In nidulo meo mo-
riar, inquit. Sepulchrum interpretemur eſ-
ſe nobis non ſepulchrum, ſed nidulum , in
quo tunc felicius nos credamus plumeſcere;

u

Luc. 7. 14.

ANII.

Mlim.
49.19,
Cnderſt.
Vera, Il
In e-
m. r
Mnt al.
. opti.
na.
lnjif. 6
atig om- (l
Uinaota
aſeve.
mtism
i, et
Amxe ſe

lece
Ior
ð
to.
O

or

ann

l
e,
Inoce

. niſi tuus ſit; non morieris in eo, ſed dor- Hugo ex Carthuſia denuò ad infulas raptus,
6 Ue mitabis, robuſtior inde exiturus ad opus tuum, eremum ſecum invexit in ſolium. V Thomas
*N & ad operationem tuam uſque ad veſperam. Valentinam navim rexit, loco tantùm ſecre-
e⸗ Quare ille revixit poſt triduum? Quia mor- tus à remigibus. Laurentius Venetos demi-
. lr 7 tuus eſt in midulo non ſuo. Innocens cum eſ- rari coëgit fœderatam Patriarchæ opulentiam
b 44 1 ſet, ad exemplum neſcio cujus poœenitentis fla- cum Monachi nuditate. Eodem omnes uſi
gitiis onuſti, ejulare cœpit in clauſtro & ru- ſunt habitu, cibo, & animo. Revixere, ut
r ⸗ gire. Citôò tamen deſüt fletus, qui ex inno- palam quotidie morerentur. Illud extremo parenti
inn centia perennare vix poteſt. Prudentiùus hic loco animadvertas velim, nullum, miſi inter odium,
ltatte ſibi aureum intexuiſſet nidulum ex congeſtis cognatos & notos, revixiſſe. Adoleſcens pro-
i ſibi à Domino plenâ dexterà muneribus. Ut pè Matrem: Puella coram Patre: Lazarus in-
eun 1. enim unumquodque Ammal apud Ezechie- ter Sorores. Eliſæi quoque puer Parentis im-
nols, lem ambulabat coram facie ſua: ità apud Jo- portunitate oſcitare coactus eſt. Cui lhcuit
tant bum mori quiſque debet in nidulo ſuo, ut quieſcere in ſepulchro, propè cognatos? Vel
e d. eum non tædeat tum funeris, tum ſepulchri. oſſa arida ſtatura ſunt ſupra pedes ſuos, ſi ad-
k. Petrus cubat in cinere, & plorat amarè. Jo- fuerint parentes, idque non jubente Chriſto,
Afteni annes requieſcit in pectore, & tranquilliſſi- ſed Anti-Chriſto ſuadente. Quis mihi tri-
uque mèê dormit. Nimirum & illi perjuro debe- buat, ut languentibus vobis cum Sponſa ex
alal. batur nidulus ex cinere, & hujus debebat in- amore, ſeorſim redivivus inclamet Efaias.
lo, ſidere lilio Virginitas. Si in tuo moriare ſe- Hac dicit Dominus: Diſpone domui tuæ, quia Iſa.38. r.
et di. Pl.48. 12. pulchro, non exſurges. Et ſepulchra eorum, morieris tu, & non vives. Verùm & cùm hoc
domus illorum in æternum. Si tuum fuerit Se- dixerit Eſaias, non implebitur. Facilius enim
pulchrum, hoc eſt, & conditioni congruum, proruens in Occalum Sol Orientem repetet,
& expiandis crimimibus aptum, quaſi domum quam æger ſepulchrum petat. Uſque adeò
incoles in æternum. Quad ſi à me quæras, etiam ægrotanti ad mortem arduum eſt mo-
quid tibi præſtandum ſit, ut ſepulchro & im- ri, quamvis & Prophetes & Dominus eum
moriare, & immorère: illud implendum ſua- dixerint moriturum. Verbo: Convaluit Eze-
. ſerim tibi, quod David vaticinatus eſt. Cùm chias, qui non victurus damnatus eſt à Uo-
Hiald interierit, non ſumet omnia neque deſcendet mino ad ſepulchrum. Quamquam, ut; quod
,e, s⸗ cum eo gloria domus ejus. Cave, ne tecum ſentio, ediſſeram, non omnibus datur, ut
veraq. in ſepulchrum trahas vel fimbriam veſtimen- Sole repedante ad ortum ſuum, morituri vi-
Grm. A1 Tyio ve- ti tii. Poteſt enim vel fibula reparare pul- vant. Ergo quis ille eſt, qui, niſi portenta in-
H D 23 Verem in gigantem. Ut. ſæpè ſcintilla incen- terveniant, ità morictur, ut non vivat? Mo- lbid.
ingnen e. ,4 dium excitat: itaà honoris, ſtemmatis, de- rieris tu, & non vives. Ezechias: de quo ſcrip-
“ , liciarumque vel ſola recordatio mortuum in tum eſt: Kgrotavit Ez echias uſque ad mortem.
an l Marr S. Chriſto poteſt in Anti-Chriſtum recudere; En qui non vivat, ſi moriatur : qui, antequam
4 catio om- Converlo tumulo in cunas. Solus, nuduſ- moriatur, decumbit. Repentino plerique fu-
4 i nimoda que ſepulchrum ingredere. Porrò de mor- nere elati inopinatà quoque & citâ repara-
NN Perſeve tuo meo quam cuperem, ut poſt quatriduum tione revixere. Ita Heli ad nuntium accep-
tenebl, „ etiam Sorores exclamarent: Domine, jam tæ cladis exſpiravit. Cimque ille nomiénaſſet Ar- I. Reg-
n ui Amor fœtet: quatriduanus enim eſt! At væ nobis, cam Dei, cecidit de ſella retrorſum juxta oſ- 4. 18.
nbne, duei. qui etiam quadriennes fragramus in ſepulchro. tium, & fractis cervicibus mortuus eſt. Videas Procraſti-
Ee, d Joan. Ir. Quis Sororibus non fragrat? Quis amicis non non rarò pleroſque, ad infortunii fulgur toni- natio
lumkuun 3 5: redolet balſamum? Quis popularibus non a- trque, conſternatos, mori omninò Mundo, brudens
enuunnon momum olet? Niſi fallor, ſuavius aliquando projectis cum chlamyde faſcibus. Fateor, non
Crelt fragramus in ſepulchro, quaàm olim in hor- placet funus tumultuarium. Mallem moritu-
8 cerians to. Blandiores, verboſiores, dicaciores nos rum æ* grotare uſque ad mortem. Laboraret
uhit un Chaldæis exhibemus, poſt longam annorum vellem tum nauieâ honorum, tum ſiti æterni-
encitin moram in Palæſtina, quàm eramus civibus tatis, ut, compoſitis rebus ſuis, ſepulchro in-
t Ingu, noſtris, dum morabamur cum eis Babylone. ferretur, non victurus. Citò qui moritur,
HPit Pol lbid. t Ut proinde, cùm ab unoquoque noſtrum re- citò & reviviſcet. Cunctabundum funus radi-

Stromatum, Lib. III.

Cùm calamitoſiùs deplumamur. Rurſus, In ni-
dulo meo, ſcilicet, quem tu tibi fueris archi-
tectatus. Nolo Superior mihi nidulum ſtruat,
ego illum mihi contexam, recolendo Domi-
m vulnera; & ulcera mea. Nidulus enim,

cedunt, vox illa omnium ſit: Lazarus ami-
eus noſter, dormit. Notaſtin' qualis in ore
lepos, quantus ex ore riſus, quantum ver-
net in fronte hilaritatis? Urbanior, officio-
ſiorque eſt, ex quo contumulatus Chriſto
eſt. Planè quandoquidem ità floridus eſt,
non eſt ibi tumulus, lectulus eſt. Loquitur
ampullosè de Regibus, de Titulis, de Ho-

noribus in Domo humilitatis & Crucis, qui
Domi ſuæ vix iſta norat, & de Aulis &

foro balbutire tantùm poterat, non Nari.
Quatriduanus meus fœteat, ſileat, torpeaât-
que, neceſſe eſt. At, inquies, etiam qui
fœtebat, exſurrexit. Fateor, ſfurrexit, ſed
ad imperium Chriſti. Diſpice autem, quo-
modo etiam extra ſepulchrum neſciat mor-
Ethicæ Coimment. Lom. IV.

137

tem dediſcere.
lius ſaudario erat ligata. Vocanti Chriſto ob-
luctari qui poſſumus? Poſſumus tamen in-
ter vivos degere, velut mortui in ſepulchris.

ces agit in tumulo. Pyrus ut primum, ſævien-
te Boreâ, coœlum hyemat, projectis foliis, in-
termoritur. Eadem, ut cœlum intepuerit, flo-
ret illicò, vernâtque. Etiam Achab ad fulmi-

nantis ſe Eliæ interminationes florere deſiit. Ita- 3. Reg-
que, cum audiſſet Achab ſermones iſtos, ſeidit 21. 27.

veſtimenta ſua, & operuit cilicio carnem ſuam,
jejunavitque, & dormivit in ſacco, G. ambu-
lavit demiſſo capite. Verùm, qui citò defloruit,
citò refloruit, miniſque Prophetæ penè de-
functus ſæculo, uxoris blanditiis excitatus à
ſacco eſt. Din ægrotet quiſquis ità mori cu-
pit, ut in noviſſimo tantùm die ſurgat è& cine-
re. At quo modo occumbendum eſt? Non im-

miſſo gladio, ſed emiſſo Spiritu. Arripuit Gail 1. Reg.
gladium ſuum, & irruit Jſuper eum. Verùm ad- 31. 4

3 actus

N

Prodiit, qui fuerat mortuns, oa. 11.
ligatus pedes & manis inſtitis, & facies il- 44.

2. Keg. I.
9.⸗

Pſal. 103.
29.

Pſal. 145.
4.

Luc. I0.
30.

Apoc. 3.
3.

Luc. 10.
344

138
actus enſis mortem immittere non potuit in
Regem. Tenent me anguſtiz, & adbuc tota
anima mea in me eſt. Satius eſt, Spiritum
Mundi excludere à corde, quàm ferrum info-
dere cordi. Auferes Spiritum eorum, & defi-
cient, & in pulverem ſuum revertentur. Minus
adhuc placet genus hoc funeris: quamvis enim
ſine ferro ſit, non tamen eſt ſine manu. Ex-
trahitur Spiritus, quem vellem exire. Ideò
forma illa moriendi præ omnibus placet, quam
David expreſſit in Pſalmo quadrageſimo quin-
to ſupra centeſimum. Exibit, inquit, Spiri-
tus ejus, & revertetur in terram ſuam. In illa
die peribunt omnes cogitationes eorum. Niſi
diſpereat farrago cogitationum Ægyptiarum;,
aut non exſpiraſti, aut fruſtra exſpiraſti. Ergo
intus Mors naſci debet, ut verè moriare. E-
miſſus Spiritus non revertetur. Immiſſus en-
ſis citò educitur. Crede mihi, licèt feras in
pectore jaculorum ſylvam, non morieris. Si
autem Spiritum tuum extrudas è corde tuo;,
non vives. Ubi enim ſine Spiritu vita? Curan-
dum duntaxat eſt, ne unde emiſſus eſt Spiri-
tus, ibi opobalſama inſtillentur. Si enim con-
tingat condiri cadaver, in deliciis mortuum
vivet. Nec putreſcet cum mortuis, nec cum
viventibus loquetur, & operabitur. Væ mor-
tuo aromatibus perfricato: fruſtrà Spiritum ami-
ſit, qui animam emiſit, & admiſit balſama.
Porrò moriendum tibi eſſe, ne ſurgas, ex eo
intelliges, quod deſcendenti ab Jeruſalem in Je-
richo contigit. Incidit is in latrones, qui deſpo-
liaverunt eum, &, plagis impoſitis, abierunt ſe-
mivivo relitto. Quis non ſperaret, nunquam
exſurrecturum tam lethaliter ſaucium? Ne
mortuus quidem eſt. Quin & curatus eſt. Li-
ceat, hoc loco, pro latronibus Paſtores intelli-
gere animarum. Neque verò mirandum eſt, ſi
ego Præſules Latrones appello, quando ſe Jr-
SUs in Apocalypſi furem dicit. Si ergo non vi-
gilaveris, veniam ad te, tanquam ſur. Ergo
correptionis te gladio Superior confodit, vete-
riſque te homimis exuviis exuit, quòd ſciret iis
indutum, ſenſibuſque valentem omnino deſ-
cenſurum te ab Jeruſalem in Jericho. Noli
dicere, Vix vivo. Diſpone domui tuæ, quia
hæc dicit Diabolus, vives tu, & nequaquam
morieris. Quamvis enim tum Sacerdos, tum
Levites, ſalubria charitatis vulnera non igno-
rantes meliora eſſe, quam oſcula, jacere te ſi-
nant in ſanguine tuo, appropiabit neſcio quis
Samaritanus, qui & vulnera alligabit, & ci-
catricem obducet infuſo tum vino, tum oleo.
Cur jaces trunco propior, quàm homimi? O-
culos habes, & non vides? aures habes, &
non audis? Quare torpes? Ità mihi dixit, qui
duxit me, atque teduxit in viam rectam, cùm
ab Jeruſalem deſcenderem in Jericho. O te
miſerum! Extrahe citô ferrum è peétore. Stu-
por eſt, non religio, non uti ſenſibus. Brevi-
ter: blanditiarum oleo, & argumentorum ac
vanæ fiduciæ vino ità jacentem erigit, itaà ſe-
mianimem excitat, ut non jam ambulet, ſed
evolet; quique ante vulnera Lepus erat, poſt
cicatrices, Aquila & Leo eſt. Appropians al-
ligavit vulnera ejus, infundens oleum & vinum.
Quod Evangelicus Samaritanus ſanctiſſimè &
cum laude præſtitit, curando vulnera pecca-
toris, correctionis vino & ſpe veniæ: non
rarò in Coœnobis monſtroſi Samaritæ operan-
tur, in perniciem eorum qui elementis hujus
mundi feliciter moriuntur, ut Deo vivant.

Oliva

Proh dolor! Non eſt, quèd gladium ſpiritus
exſeratnus in eos, qui mori neſciunt. Siqui-
dem vulneratis nunquam deerit fallax Sama-
ritanus, qui degeneri pietate medicinam vul-
neri faciat. Curemus magis, ut quiſque ſuâ
ſponte moriatur. Enitendum eſt, ut in mo-
rem Lazari quilibet noſtrum exſpiret. Diu æ-
grotavit, feſtinatum enim funus non diu funus
eſt. Sepulchrum ſuum lapide communivit,
qui lapis Chriſtus eſt. Nam, niſi Chriſti mors
te mori cogat, ſepulchri te citò pœnitebit.
Sororibus putuit, poſt quatriduum. Si cum
tuis ille es, qui dudum eras, non obüſti. De-
nique prodüt è&è ſepulchro, ſed ad vocem
Chriſti. Nullis aut lachrymis, aut ſuſpiriis
Sororum exiit & tumulo. Nolo mortuos no-
ſtros, ad lachrymulam unam parcius epulan-
tis Sororis, aufugere & monumento, adire
forum, circumire ſubſellia, Prætorem fatiga-
re, ut in concha luxuriet tuorum gula, quæ
olim fortè furfures eſuriebat. Si Chriſtus vo-
cat, prodire non veto: ſed proſili inter vi-
vos, in morem mortui. Guod ſi Lazarus de-
licatulis fœtet, ſaltem moriens in pluma Ja-
cob noſtræ ſit mortis exemplar. Oollegit pedes cen. 42.
Iuos ſitper lectulum, & obiit. Pes tuus, inquit 32.
S. Auguſtinus, affectus, ſeu Amor tuus. Si
mori cupis, affectus contrahe. Facile eſt, ni-
hil cupientem mori. Ideò unuſquiſque vivit,
quod amare non dedidicit. Sed tu tuos recol-
ligas pedes neceſſe eſt, ut moriare. Collegit
pedes ſuos ſuper lectulumn, & obiit.

In nidulo meo moriar: &, ſicut Pal-
, multiplicabo dies. Job. 29. 18

Ideò ab ubere confugit Virgo ad Tem- Beatiſi.
plum, ut ſibi conſtrueret nidulum in domo mæa Virgi-
Dei. Niſi fallor, rari ſunt, qui ſibi nidum ex- zis Marig
ſtruant, rariores qui parent nidulum in atriis .
Domini. Miniſtrorum pars aliquando aliqua Templum
Theatra ſibi, in Chriſti ædibus, aut Roſtra,
aut etiam Capitolia architectatur. Ille decla- Nil prater
maturum ſe, quaſi redivivum Demoſthenem, Deum
pollicetur. Alius Principes ſibi autumat coro- Religioß
nam facturos. Alius impares ſibi credit in Sa- „sg,d
Ppientia futuros Solones & Stagyritas. Quis ſe e ri
contemptum iri, non dico, ſperat, ſed pu- prava.
tat? Nidulus ex luto ſtipuliſque compingitur.
Nec Anguis adrepens tantâà contentus eſt do-
micilii vilitate. Avis eſt, nec roſtro deſtituta,
nec plumis. Quæ inter Irides & ſidera volitat,
cubat in luto. Quid quod non oritur tantùm bPropoßita
in nidulo, ſed & moritur? Facile eſt in luto é?inen-
naſci. Etiam Aquilæ plumeſcunt in ſtipula.““
At ubi excreverint pinnæ, vel Bubo nidum
faſtidit. Sola Virgo nidum exſtruit, non ut
naſcatur & adoleſcat in eo, ſed ut in illo con-
ſeneſcat, & moriatur. Da canos in nido. Rari Religionis
nidulum ſtruunt: ſed rariſſimi moriuntur in uania
nido. Saül adolevit in ſtipula, regni vel ultrò vn
delati refugus. Sed extra nidum exſpiravit, u.
Imperii vel ab ipſo quoque Deo ablati uſque
adeò tenax, ut obſequentem ſibi ſucceſſorem
haſtà impeteret. At quid agis in Nidulo,
Virgo? Dies multiplicabo. O nobilem ſatio-
nem! O fœnus triumphale! O auguſtam
mercaturam! Dierum nundinæ in titulo in-
ſtitutæ ſunt. Dies una multiplicatur in millia.
Et ſanè, ut horas in menſes, & dies in ſæ-
cula propages, nidum ſubire debes. Sola
humilitas puncta temporis dilatat in luſtra.

Ideò

ſ
Nlen

II;

Lnlt.

Rex fe.

milyla-

eakt.
Zh ari⸗
par,
in in-

.

3

.
Melhe

Ut
50
H
lut
le
vii
Iu
Pot
eine
ta
Co
tne
tult
De⸗
wwor
rumn
hoer
r.
Cvo
ſind
ſe
llen
ccil
Ulr⸗
E t⸗
Tum
le
kepti
büne
nere
Ceinr
1.
In,
ſ
fnn
At
Delie

od

——

SS 7 7

Gm
De⸗
en
tis

hn.
Adire
igr⸗
Ge
8o.
r i.
de.
l⸗
Telen cnl

incit

t,n.
VIN,
jecol
Vllt,

Pal.
. 18.

Tein- Nig
1 Conno nn
lutnen⸗ el

digi er
Roka,
e eche Nie
henen, Mee
6t (o.
r.: (, Mi
lt in e e
Qus Eeu
ſed Pu. nin
Pingtur
8 eſt 0.
geſtwma,

1VOlitat)

do. 4 gei
linuntur 1n ,
vel nd e
Apiant
lati lve
cehoten
Mit,
lem ſiti⸗
Augulin
titulo in.
in ulla.
es in ſe
bes ol
in uſt.
leo

Pſal. 833.
11.

Stromatum, Lib. III.

Ideò David cùm exclamaſſet: Melior eſt dies
una in atriis tuis ſuper millia. Ilicô addidit .
Elegi abjeæctus eſſe in domo Dei mei. Ac ſi dice-
ret: Elurivi dierum uſuras. Quibus ut exple-

rer, abjectioni ſtudui; quòd, præ omnibus,

Luxis.

Rex re-
ga!.
Rcc eſia-
Nici ex-
emplo lu-
Neant.
Zelo ani-
marim,
non Pom-
guregt.

3. Reg.
16. 29.

uno conſueverit Humilitas diem unam in men-
ſium ſpicam protendere, imò & in annorum
ſylvam dilatare, numero ponderéque corona-
rum, horam vix unam.

Mortuus eſt autem Rex, & perlatus
eſt in Samariam. Et linxerunt canes
Janguinem ejus, G&o. Reliqua autem
Jermonum Achab, & univerſa quæ
focir, & domus eburnea, quam æ-
dificavit, cunctarumque urbium, quas
aſtruxit, nonne hag ſoripta ſunt in
libro ſermonum dierum Regum Iraël!

3. Keg. 22. 37. 39

OO Splendidum defuncti Principis epita-
phium! Utinam in Samariam Senatus con-
flueret tum Romanus, tum Athenienſis, ut,
ex ſepulchri titulo Achabi Principis, Reges
efflormare noſſent. Quidnam egit Rex tantus,
qui regnavit in Samaria viginti & duobus an-
nis? Num Leges ſcripſit, ut Solon? Num
Syros, Perſaſque ſub jugum miſit, ut Ale-
zander? Num Sacrificulis & idolis expiavit
Imperium, ut Joſias? Num Gigantes ſtravit,
ut David? Faſtidit hæc Achab. Quale ergo,
poſt ſe, facinus reliquit? Domum eburneam.
Haæc enim una ſuo nomine exprimitur. O
luteum decus, & ideo luteum, quia ex ebo-
re! Quéô pretioſius & elegantius Opus, eòô
vilior Animus. Qui tot regnavit annis in Sa-
maria, quot Ilium bis expugnari, & capi
potuit, Domum eburneam exædificavit, quam
cineribus etiain ejus Scripturarum monumen-
ta inſculpſere. Plané Regis & Scorti decora
conveniunt. Thais & Achab pares ſunt. Neu-
tri defuit ebur. O probra! Niſi Elephas eden-
tulus jacuiſſet, jaceret regius cinis ſine titulo.
Debet Rex Ifrael demortuus elogium ſuum
monfſtro. Perierat gloria Samariæ, niſi fera-
rum exuvias India tranſmiſiſſet. Quoôdque
horremus in Elephanto, in Rege demira-
mur. Monſtri dens tota laus eſt regnantis
duos ſupra viginti annos in Samaria. Et do-
mus, inquit, eburnea, quam ædiſficavit. Hoc
ſanè ad effeminati Principis dedecus inciſum
ſepulchro eſt à Dei ſpiritu. Et quare non ibi
inſculpta ſunt, in exprobrationem flagitiorum

ejus, aut Jezabel coronata, aut Nabuthes

occiſus, aut avecta ex Ammorrhæis idola in
Irael? Si Infamandus erat Tyranni cinis, cur
ex tanto vapinarum, cædium, & ſacrilegio-
rum acervo una deligitur ex ebore domus,
quæ Regem dehoneſtet? Audeo dicere, di-
repta vinea, & civis jugulatus parcius Acha-
bi memoriam funeſtaflent. Jugulare enim &
rapere, quamvis iniquum, regium tamen vi-
detur. At domum exſtruxiſſe eburneam, aut
ſola potuit fœmina, aut fominarum manci-
pium, non Rex, ſed ſemivir. Omnia congeſ-

ſit probra, qui & Regem dixit, & eburneam

domum. Sanè, qui tanto fuperbit ebore,
aut Elephas eſt, aut Achab eſt. Et quidem
Belluà non mitior Princeps, ſed miſerior;,
quòd illa ebur exſpuat, hic emat. An non

*

139

Monſtrum Achab in eburnea domo? Si na-
tivum jactaret ebur, belluam diceres; Re-
gem dices, ſi emptitium oſtentet? Ita-ne diſ-
cernis à domo dentem, ut qui in ebore epu-
latur, Elephas vocitetur & ſit; Rex autem
habeatur & ſalutetur, qui diverſatur & jacet
in ebore? Quod ſi Monſtro par eſt Rex ebur-
ned domo, cui erit Monſtro impar Sacerdos
non in ebore ſolùm, ſed & in margaritis, &
in ſerico epulatus quotidie ſplendidè? Si ele-
phantis armamentarium Regem dedecet: eje-
ctamenta Bombycis, & Oſtrei purgamenta
decent ædes Miniſtrorum Chriſti? Num pro-
brorum feracior Fera, quàm Vermis? Sanè
ſi contexta domus ex ebore Regem deornat,

conveſtiti ſerico parietes Levitam denudant.

Si Jezabeli mancipatus Princeps expolire non
poteſt ebur, quin deturpetur; quam nigro
fœdabitur carbone is, qui Eccleſiæ deſponſa-
tus pronubà Cruce luxuriatur in ſmaragdo ?
Smaragdum dixi? Exhaurientis cum Pactolo
Tagum, omnidque exſorbentis flumina O-
ceani, tum Smaragdi, tum Sardonyches non
gemmæ, ſed algæ ſunt. Nuſquam non au-
rum fulgurat. Nuſquam gemma non calca-
tur. Chryſtallum ſi fortè Menſis intrudatur 2
exilium redemit non nitore, ſed fragilirate.
Si rarius frangeretur, diffringeretur. Ideò
placet, quia perit. Perierat, niſi paſſim pe-
rire poſſet. Pudet commemorare pendula cum
aulæis ſpecula. Ità-ne? In tanta aſſeclarum
turba, ſi vitrum deſit, ſuos nec noſſe pote-
rit Dominus, nec emendare nævos. Quam
fragilis Principum pulchritudo, quæ pendet à
vitro! Quanquam, ſi maculas ſuas deprehen-
dere cupiunt, domum reſpiciant ſuam. Quò
illa venuſtior, eò ipfſi fœdiores. Quot in pa-
riete margaritæ, tot in corde puſtulæ. Sed
ad Achabum revertamur. Infamis jacet ob
eburneam domum, licèt urbes condiderit.
Quid ſi Conſularium faſtis domus tantùm e-
burnea attexi poſlet? Domum ille, ſed etiam
urbes ornavit. Tu verò, præter domum
unam, quid exornaſti? Domos, & villas;,
& hortos meos quaquà patet, & protenditur
Campanus ager, ornavi. Viciſti omninò Re-
gem, viciſti. Nequaquam cinis tuus Achabi
cineribus par: unam enim ille ornavit do-
mum, tu domuum decadem exornaſti. Ad-
de, quod Achab in Throno ſedit duos &
viginti annos, tu necdum in Magiſtratu duo
luſtra compleſti. Quantò ergo Rege lautior
Proconſul, qui non unam ex ebore domum
conſtravit, ſed ædium manipulum non unum
auro veſtivit, & ſepſit. Ecce pluſquam Salo-
mon hic; ſiquidem non aureum Templum,
ſed domos excitavit aureas. Et ille quidem
cùm tantum accepiflet auri à Patre, unum
vix Templum exſtruxit: hic fictilium tentůùm
hæres, non unas duntaxat exornavit domos
auro obryzo.

Quid abtum eſt, fili mi? Reſpondens
autem ille, qui nuntiabat, Fugit,
inquit, NWraël coram Philiſthiim, &
ruina magna facta eſt in populo: in-
ſuper & duo filü tui Ophni & Phi-
nees mortui ſunt: Et Arca Dei ca-
pta eſt. Cumque ille nominaſſet Ar-
cam Dei, cecidit de ſella retrorſum
M 4 juxta

L.

juæxta oſtium, & , fractis oervicibus,
mortuus eſt. I. Reg. 4. 17.

5 .
Si perior

Supe Quid mirum, ſi coram Philiſthüm Iſrael
invigilet.

Eyifopi ſtare non potuit . quando Sacerdos ſtare noluit
munas. Coram Domino. Heli, inquit, ſedebat ſitper
1. Reg. 4. Je'llam, contra viam ſpectans. An tempus ſe-
13. dendi, & otiandi, cùm populus luctaretur
Tribnla- cum hoſte? Non ſedit Moyſes in compitis,
os " ſed ſtetit, & oravit in Monte, colluctante Iſ-
wmeaium. .. .
Exod. 17. Taele cum Amalec: ideôque & fugatus, &
10. 11. Cæſus eſt hoſtis. Moyſes autem & Aaron, &
Becleſta- Hur aſcenderunt ſuper verticem collis. Cüum-
Rici o- que levaret Moyſes manus, vincebat Iſrazl. Jam

rent, non .
sienr, te compello, Heli. Fluctuat in acie populus,

Eecleſéz- & ſedes? Atque utinam domi conſediſſes, ut

Kici x laltem putarere non ſedere, ſed lugere. Ve-
emploſint. růùm in via coram populo otiaris in ſella, ut
Fame cu- Sacerdotis inertià doceretur vulgus non orare.
Eremala Prorſus neſciunt ſibi unis obeſle deſides. Ni
mala. Palàm peccent, minus eos privata negligen-
tia delectat. Atqui Arcam emiſit in caſtra. Et
ideò gravioris eſt rea flagitii deſidia Sacer-
dotis. Nam, periclitante populo, potuit for-
taſſe Senex non tremere. Arcàâ verò naufra-
gante inter arma, quo modo potuit in via
oſcitare, aut otiari Sacerdos? Heli, inquit,
ſedebat ſuper ſellam, contra viam ſpectans.
Nubunt-ne, an pugnant Iſraelitæ ? Certè
inter tympana & ſiſtra convivantium delica-
tius otiari Sacerdos nequiviſſet. Sedebat, in
via ſedebat, & contra viam ſpectabat. Eſ-
to; longævus annorum ſtare non poterat in
monte, ut Moyſes: quare orare non potuit,
conversà in Aram ſellà? Porrò ipſe & ſede-
bat, & ſpectabat. Populus oppugnatur. Pe-
riclitanti Arca non deſit. Extrahſtur de Ta-
bernaculo Arca. At Sacerdos quieſcat in ſel-
la ſua. Non parcitur Arcæ, & corpori parci-
tur? Si illa in aciem emitti potuit, quare il-
lud in genua ſubmitti non potuit? Enimverò
facilis jactura divinorum, corporis autem cu-
ra, nec pereunte Mundo, negligitur. Noli
dicere, opitulatum populo tranſmiſi chariſſi-
mos, clariſſiméſque ex domo mea. Etiam
Heli filios dimiſit in caſtra, & tamen perüt.
Sanitas Tu te cum Daniele afflictare debes, corpuſ-
negligen- que tuum oratione, jejuniéque torquere, ſi
da. pereunti ſalutem paras. Quanquam quis in

SS ſedente non illud demiretur, quod imperter-
v- . —. . I
hor. ritus audivit & fugam populi, & cædem fi-

. D 2 . 3 .
Eecleſia- liorum; ubi verô intellexit captivam Arcam,
Kiei & Ccorruit illicè, & , fractis cervicibus, exipira-
Religioſßt vit? Sanè quam otioſus in ſella ſua, tam for-

Bela, tis in funere ſuorum. Attamen „ qui ſaxeus vi-
mortifica- . „. . .
zione cor- ſus eſt in exterminio filiorum, in Arcæ cap-

pora, ſe- tivitate cereus fuit. Utinam vel reprobato Sa-
dare de- cerdoti ſimiles ſint omnes omnino Eccleſiæ Sa-
bent. cerdotes. Debet, debet Sacerdos ſuorum vel
internecionem non infractus audire: Arcæ ve-
1ô contumelias, ſi non exſpirat, cuùm pri-
