cæſo ab Achillis haſtà nullum ſuperefle phar-
macum, niſi ab eâ cuſpide, quâ vulnus hia-
verat: eâdem planè ratione aboleri crimen à
ſolo poteſt authore. Repullulat aconitum,
quod ſator non excaudicat. Proinde curan-
dim eſt, ut ſuum curet vulnus, qui ſe trans-
fodit. Tute peccante dexterà multes oportet,
quam ne eæ quidem ſecures detruncarent,
quibus COetæum nemus ſterneretur. In cujus
ſanè philoſophiæ argumentum videmus fac-
tum, ut aà frigentiflimo Libano exciderent
Cedros ii tantum, qui Montem accolebant.
4. Keg.5. Fræcipe igitur, ut præcidant mihi ſervi tui
65. Cedros de Libano. Nis enim, quomodo non
eſt in populo meo vir, qui novit ligna cædere,
ſicut Sidonii. Hæc cùm Salomon perſcripſit
ad Hiram, nobis quoque ſapientiſſimus Prin-
ceps præſcripſit cupiditatum rationem ex-
ſcindendarum. Quemadmodum enim benè il-
li Cedros cædunt, qui Cedris agnati, adna-
tique ſunt, diuque eas excoluerunt: ut ſci-
licet per eos cadant arbores, quorum potiſ-
Morzif- ſimum operâ ſuccreverunt: Ita lenonem a-
gatio paſ, mandet qui eum domi aſcivit: ſicarium pro-
Bonum. ſcribat, qui eum fſcripſit: effuget Dalilam,
Tyro ve. qui illam advexit. Alioquin, ut myrtus vi-
rus. ret decacuminata, & fimo ficus reviviſcit:
ità objurgatæ à parentibus peſtes recrudeſcent
Faber in filio. Abortiunt tonitruo Conchæ. Cervæ
Ba ſortn. tonitru pariunt. Non eſt gemma ſcelus: fe-
ra eſt. Ideoque, ut anguibus ſaginatur, ità

na ſpiri-
talis. fulgure abutetur ad prolem. Putas quati poſ-

2
, erten
ſe terroribus facinus? Lactatur fulguribus, & u
minis viret. Interior ſatis eſt fulgetra, ut cri:· tne
men conſternetur; cui nec pallorem fulmen niet a
inducet eminus intortum à Patre. Tunc eſt ſiva
ſcelus fulguritum, non cuùm à tutore percel- *
litur, ſed cùm à peccante adoleſcente pervel- du⸗ n
letur. Unà peccantis lachrymà facinus inun- llee
datur: quod alluvione vix maderet externa. ⸗
Triticum intuere, quâ rabie terræ creditum ſn z1
corrumpatur. Obruitur humo, exeditur hu- 1 u
more, diſſolvitur imbribus. Attamen, tot Slalit an
hoſtibus eluſis, cariem evincit ſuuam, & G& eſtite -
ſepulchro, olerum quaſi phonix, emergit au- , en e
ctiori prolis fœnoré multiplex. Nimirùm ſæ- 6 Aun
vitum in illud eſt, non in ſe Triticum ſæ- rae
„, eta

viit. At in horreo, ubi ſeſe granulum corru-
perit, præſervari à carie nullis flabris & fla-
tibus poteſt. Adeò non poteſt non interire tot
munitum pharmacis, quùm ſe perdit; nec mo-
ri poteſt tot oppreſſum machinis, quùm ſe.
met frumentum non profligat. Interitum à ſe
ſemina timent; quem à cœlo, à ſolo, ab ele-
mentis non patiuntur. Natura iſthæc criminis
eſt, quod ferienti Adamas eſt, éſtque vitrum
criminoſo. Teri propterea ſcelus debet à quo
nutritur, in illud fruſtrà Patrefamilias ſævi-
turo. Is tantùm abdicat intemperantiam, qui
eam adoptavit. Uni præceptum eſt Abrahæ,
ut emitteret Iſmaeëlem. Et quidem eum ode-
rat Sara, optabâtque amandare. Verùm nun-
quam à domo fugam imperavit ludioni. Per
virum ejici eè tentorio voluit, per quem eru-
perat in vitam. Ejice ancillam, & ſilium ejus. Gen. 21.
Cur rogas, quod tute exequi potes? In tua 10.
eſt Agar manu, utere illà pro arbitratu; &,
ſi libet, aut in Ægyptum remitte contuma-
cem; aut pervicacem damnato ad beſtias. Ec- Gen. 16
e ancilla tua in manu tua eſt, utere illà, ut 6
libet. An non Abrahami hæc ſunt jura, ſci-
täque pro Te? Tuum proinde eéſt, averrun-
care libertam cum filio. Haud, inquit Sara,
eam ego ablegabo. Nam in fugamà me fla-
gellis acta domum brevi reducta eſt. Et,

quod mirere, ſuaſu illa cœlitis repedavit. O- t D, t
pus eſt, ut contumax filius extrudatur à Pa- Ciniu entn
tre. Tunc enim, ſine ſpe ulla reditus, exula- G atbi ſe
bit. Sapienter ſanè, ſi ad expiationem ſcele- Ne un *
ris emigratio Iſmaelis traducatur. Siquidem um nmnſ
ſcelus, ſi dominantis exigatur imperio & cor n init
dibus ſubjectorum, redibit brevi. Aderit enim nat'
Angeli præ ſe ferens ſpeciem fucata Pietas, a .
quæ revocet amandatum. Quod ſi authorem n
criminis pudeat, illudque abigat: nullus in ⸗R t,
mentem reditus ſperandus eſt ſceleri. Tantillo M ln an
peccantis angore jugulabitur facinus, quod non enb übugnen
tela, ignéſque conficerent imperantis. Vidi- n le
ſtis non ſemel, arbitror, in impoſito Italiæ kein
jugo enormes, procerâſque Caſtaneas. Has d 1
infractas turbinibus, & ignibus in tentoria ſact hen
fornicatas miramur frondere feliciter, & quaſi düuen lru
arborum Salamandras in rogo vivere; imò Arbores 8 agtilent
alienæ Propagandæ vitæ frugum horrea ex ſe cian nſagin
fundere eâ ubertate, ut flammis non uſtæ, Sus gtue I
ſed rigatæ videri poſſent, niſi in trunco ca-.
meræ caveæque incendii veſtigia extarent. i egteren
Ludunt immortales Plantæ de ſuo rogo, il- e in
luduntque Prometheo; ſtupéntque, tàm ci- er Ninin
t0 arſiſſe Troiam ſubjectis ab Equo facibus, N ikn ltr
cum ipſæ, non ſuperſint tantùm incendio, uſ Miabi
ſed foæcundentur in flamm. At ignibus inſul- leke e
tantes, ſtillicidio videas defrondere, & ſa- ntui n
nie . ur
Wl nn⸗
nn wi⸗

N, §
tni
lIme
Percc,.
e ent.
dig inn.
eten
Ckedlln
edinur .
men, tn
un,
Enelatir
humnünk.
nnmn .
lumann.
n inetie n
menn
un k.
dtertumi E
ſolo, dder
hec cinin
lile in
debet4
umilins ſei
alktain,1
nek Auke
lem enn d⸗
Nerimm.
t lüdini k
per Spen er⸗
G Pluneet
potes! Imu
Atbittatn;
hitte connmr⸗
utere ilt,
ſunt lt
eſt, Nen
l, ingit dun
ugama ne .
duch ek li
tehelnt 0
Atrudamri N
tecitus, a
piationen le⸗
inn. Siguie
inheid een
evi. Acentenu
n an Lie
od N auhont
biget: lnn
ſclei lId
eng,aun
mpetant⸗ 6
n nſoln
Ctkunes H
mibos in nn
Eelcier,

Stromatum, Lib. VI. — 333

mie pertenui ad interitum emaciari. Nimirùm
nulla tam gravis eſt peſtis, quæ ſi arbori ex-
tima ſit, eam conficiat; nullaque intus tam
levis eſt caries, quâ planta non pereat. Vivet
ſcelus in objurgato, in vincto, in excrucia-
to, tortéque à parentibus filio; quod in ado-
leſcente non vivet, ſi animo, mentéque com-
pungatur. Suum debet facinus odiſſe adoleſ-
cens, ut profligetur, victurum in ſupplicio,
ſi ab alio, quàm ab authore, torqueatur.
Correſtio Evaluit contra libidinem prodigus, quia im-
vera quæ probitatem ſuam ipſe damnavit. Saul, con-

namſit. tra, in criminis odium adactus à Samuele,
Amore
duci.

relapſus in cœnum eſt, viruſque reſorbuit;
quod violentid torcularis e corde Regis ex-
Confeſſa preſſerat Pontiſex. Heli quid extorſit aà filiis,
ri indiſß- quos cavere juſſit à rapinà victimarum ? In

ereti. fiagitio perſtitere reprehenſi,; & vocem Pa-
Zelasa tris, quam cordibus excluſerunt, in eas mer-
2 . ſere ollas, unde armos fuſcinulis educebant
ſe! . heluones contumaces. Quanquam vos ego

Contritio cur moror? Meditantem fratris Ccædem; fre-

melier mentémque Cainum convenit Divinitas, blan-
4 / . X —
uamn deque primum correptum, ſeverè tandem mo
Correltio.

nuit, ut incceptis deſiſteret. Dixitqué Domi-
Gen. 4.5, nus ad eum: Quare iratus es? Et cur conci-
Renova- Jit facies tia? Nonne, ſi benè egeris, veci-

io ver . . . .
alngg. pies: Zn autem mals, ſtatim in foribus Pc-
— . -. . . —
gia, catum tunm aderit. His tonitruis non eſt Cain

revocatus a cæde, ſed viſus eſt in lanienam
excitatus. Nam digreſſlus a Numine; quaſi
mactatio ab eo illi demandata fuiſſet incogi-
tantis fratris, eductum in agrum Abelem tru-
cidavit. Adeò vox quoque Dei tonat incaſſum
contra flagitium, miſi peccator contra ſe fre-
mat, criménque percellat. In Achabum inve-
Gtus eſt Elias, & ſeveriflimis verbis, & ſup-
pliciis amariſſimis, & inmmmneris prodigiis,
adeò ut cilicio purpuram, & diadema Rex
cinere commutaverit. Verùm aliena authori-
tate in Rege ſcelus perſonari potuit; & con-
ſopiri, exſtingui, delerique non potuit. Quid
plura? In umus Achabi vitium pugnatum
eſt ab Elia, ut olim à Deo in Mundi totius
crimina deſævitum eſt. Imo dirius quaſlatum
eſt Achabi ſcelus, quam Mundi. Nam ſub
Noë und imbrium eluvione hominum planè
omnium compreſſa ſunt ſcelera. At in Re-
gem imbribus, ariditate, igne, cruoréque
PFlias dimicavit. Sed fruſtra. Neque enim Arx
criminis ea eſt, quam arietibus quaſſes, cum

ipfa ſeſe prodat, ſubruâtque, neceſſe fit. A-

lioquin nullis omninò machinis „ aut valde
perrarè, expugnabitur a Vatibus Cor Deun
Deut.32. in ſe deſæiat. Eoris vaſigbit gladius » G in-
25. tus pavos; Ita enim Cor Gapitur, uti à Tito
expugnatzæ ſunt Hieroſolymæ. Suberat Ro-
manus miles, ſtrenuus quidem ille;, & infia-
ctus. Verùm nequicquam Urbem tam arctà
obſidione cinziflent, niſiz ſe iplis diviſi ci-
ves contra ſe acrius pugriäffent, quam in eos
depugnaretur à, Tito. irum. intus lanmia-
1 fſcelus dehet à peccante, ut intereat;, ir-
riſurum cæterequi hoftium tela univerſa, om-
3. Reg. néſque machinas. Litantem Idolo Roboa-
mum vir Dei münis abſterruit, & ; ejus nn
tu dehiſcente altari, conſternavit. Quin imn
nantis ſibi Principis dexteram Vates in ip
Templo arefecit. Quo Rez tamen portente
à vincuhs dumtaxat Viri Dei revocatus eſt;
non autem à flagitio abductus, in quo ad-

uſque ſupremum vitæ halitum diſtabuit. A-

deteram, concidam, demutatus ege ſane;

deò nullis aut verberibus, aut verbis, aut
prodigis facinus atteritur, niſi ab authore
compeſcatur. Benè promde Dominus in ſuam
ſævire dexteram peccantem juſſit, alieno in-
caſſum ferro multandam. Ni autem manus
tua, vel pes tuus ſeandalizat te, abſeinde eum,
& projice abs te. Quam tu ſanè Domini juſ-
ſionem ſubterfugis, quòd ab ictu peccantis
dexteræ abducaris navateæ dudum a manu o-
peræ beneficio. Eam ego amputem dexte-
ram, quæ me non ſemel juvit ad vitam? II-
lum ego ſervum eſiciam, quo ſub Chriſti
ſignis commilitone ſum uſus? Socium ode-
rim, qui me diu in caſtris continuit pudici-

der vi im-
probi, &
Amici
improbi
dimitten-
di, olim
licèt uti-
les.

Autlicti

tiæx? Continet-ne te ille modò ſub labaro franandi.

temperantiæ, an pudoris transfugam in præ-
torium libidinis traducit? Traducit. Ergo ab-
dicetur. Sed juvit ? Jam nocet. Leunculo
blandimur dentienti, dentatum catenis vinc-

Paterfa-
milias.

Seandalo=

Is. Ocymum per æ*ſtatem carpimus, na- le ejicien-

ribuſque admovemus in ſolatium corlhi gravio-
ris. At ſi laterculo ſuppoſitum olus in Scor-
pionem manè videris deformatum, num eum
naſo ſubjicies, quòd eo nuper recrearere 5
Olere utebare; monſtrum faſtidis. Idem in
amicis ſerves oportet. Utebaris conſuetudine
probi; contagium improbi reformida. In E-
lephanto ebur horremus: ferit enim, & la-

cerat. Erutum monſtro ebur adamamus, &
emimus. Gemma enim eſt, ornatque, non

vulnerat. Ita iſdem & accerſendis impendi-
mus patrimonia & avertendis penè vitam pro-
digeremus. Quod ſi Ebur; quùm ê feræ ore
ad ſtragem progreditur, refugimus, quòôd la-
ceret, idem veròô inter chariora retinemus
exemptum belluæx, quèòd candore pacem de-
ſignet: cur non ſervum & faſtidiamus con-
tumacem, & pudicum honeſtemus? Non
quôd olim tibi ornamento fuerit; nunquam

ideòô extrudi debet, ſi libertate donatus in li-

centiam tranfiliat, pileo abuſus pro galea;, in
thyrIOs vVir gis converſis, quibus tumere coœ-
pit verbero, ex quo iis livere deſüt. Nam
qui detumebat in plaga, tumorem hauſit e
cicattice. Quique ulmo implicatus fœcunda-
batur ut vitis, ulmo dejectus exſurrexit in Do-
minum & in labrufcam degeneravit. Nam fer-
me ſervi, ut in baculo Jordanem tranſmit-
tunt, ita in Nile cum pileo demerguntur.
Sunt enim Terræ fili, ut tellus; quæ ina-
rata ſylveſcit, exuberat veroò proſcifla; quéô-
que altius, frequentiuſque aratro evertitur,
purcioſque fimo adobruitur, eò lIatius, fe-
raciuſque egerminat. Tu ergo hberto blan-

diere contumaci, quod dudum gnavus eſſet

& frugi, qui non patereris in agro plantam,
ſi poma non præberet; quibus perdiu abun-
daſſet. Intuere ‚ut à ſuo Moyles baculo re-
fugiat, Virgamque ipfe ſuam averfgrur, qua
dudum & gregem ductabat, & niti Tolitus e-
rat, leu ſtaret in compaſéuis, ſen in abrup-
t niteretur. Nimniram enebat vVirgam, Vi-
peram exhorreſcit. goit, malut⸗ ver-
ſa eſt in oolubrunt, ur fugeret oyſes. Non
enim retinendum Iili putavit eſſé Daculum,
quòd. eum diu telilſer. Tracto „ inquit 5
virgam, non anghein. Berpentem ef non
virgatn. Si priſtinih anguis Hormaing reiump-
ſerit; à me quoque reinmetur. di vero in

me fibilaverit, & Virga Draco; in illum e-

Excantabo;

go pertonabo, Pfyllus & Paſtore.
89⁰ P l Ed

4.

Se Veritas
néceſſaria

Rex quos
evehat.

Dignitas
in indi-
griz.

ð

§ MWopſes.
Exod. 4.
3 .
Rex pro-
motos, ſa
degene-
venz ,ab-
jiciat.

1

334

in mutatum. Forma iſthæc eſt compeſcendæ,
moderandæque familiæ. Tamdiu uti Te tuis
decet, quandiu à ſe ipfis illi non degenerant.
Quod ſi deſciſcant, moréſque exuant probio-
res, de Curatore Vindex evadas. Solem co-
limus vernum, æſtivum fugimus. Tunc enim
in Ariete nobis miteſcit, qui, poſt Solſti-
tium, aut rugit in Leone, aut furit in Cane.
Nihil per æſtatem inviſius Aſtro, nihil ingra-
tius, in quo hyeme apricamur. Adeò nec Si-
deri parcimus, ſi urat, quo levabamur in bru-
ma. Quis putre non execretur pomum, quod
coctum exſuxiſſet? Cariem vitamus, qui ſuccum
adamavimus. Gratiſſimus Davidi Joab, ſed

2. Reg. cùm diceret: Pugnemus pro populo noſtro, G.
10. 12. civitate Dei noſtri. Dominus autem faciet, quod
bonum eſt in conſpectu ſuo. Initéôque prælio⸗
Syros funditus profligavit. Is ille eſt Joab, qui
expugnatâ Rabbath, Davidem evocavit, veri-
tus, ne quid de Regis laudibus detraheretur,
2, Reg. ſi urbem ipſe ſubruiſſet. Obſide eivitatem, &
12. 28. cape eam: ne nomini meo adſeribatur victoria.

Hæc dum caneret, à Davide amabatur ut
Cygnus. At, cæſo per dolum Abner, cùm eva-
ſiſſet accipiter, ſanguinem, quem ebiberat,
3. Reg.2. per jugulum regeſſit. Effudit ſanguinem belli in
5. pace. Facies ergo juxta ſapientiam tuam, & non
deduces caniciem ejus paciſicè ad inferos. Viden'
ut David homicidium non diſſimulet in Du-
ce, tàm bene de ſe, déque Hebræorum re-
gno tàam præclaré merito. Pugnax amabatur,
proditor militis deſignatur ad cædem. Nos ve-
rò homunciones, qui nihil præclarum geſſere
unquam, & domum, famaâmque noſtram con-
taminarunt, torviùs intueri neſcimus, diſſi-
mulatis in ignavo mancipio criminibus, quæ
non benè tolerarentur in laureato expugnato-
re provinciæ. Quis iſte languor, ac ſtupor eſt,
ut, quamvis te aulâmque tuam ſervus nebu-
lis, nubibuſque obduxerit, und ne quidem
fulgetrà audax velum diducas, quod inter-
ſcindere deberes, ac lacerare fulguribus? Ec-
quando fulminabis in peſſimos Optimates, ſi
mancipium pateris & ſacrilegum & impuni-
tum? Mihi, inquies, parco, non illi. Ne ſi-
quidem objiciatur mihi, quòd inconſultus de-
legerim Oeconomum, præeſſe eum patior &
peccare. T-ne Numine haberi audes in tuo-
rum delectu providentior ? Atqui Deus tanta
cum commendatione ſublectum à ſe Saülem,
præfectümque primum ſuo populo Principem,
& throne diripuit, ſceptrôque indignum pro-
nuntiavit. Pœnitet me, quòd conſtituerim Saul
Regem. A qua Deus ſæviendi mente nullis Pro-
I1. Reg. phetæ lachrymis inflecti potuit. Wſquequd tu

1. Reg.
15. 10.

16. 1. luges Jaul, cum ego projecerinz eum, ne regnet
lfluper ITſrae,? Quaſi Samueli Deus ediceret:
. Binos Huſtra fontes & tuis oculis exgurgitas,
Saul.

cùm Saulis lepram nullus poſſit fluvius exter-
gere Inquinatior is eſt Naaman, quam ut eum
atidicus Joerdanis diluat. Quin ex his aquis
ſecuris emerget ad ſtragem arboris infoecun-
dæ. Non eſt Saül, ut Moyſes, qui enatet è
fluvio. Pharao eſt Palæſtinæ ; ideôque tuis un-
dis obruetur. Non Tigliur aquis, quæ exa-
ruerint, Arbores, ſed corrumpuntur, In ſuo
Obſtinati. ſceptro portentoſus Jacob Jordanem iſtum tra-
pænizen- iciet, ut pertingat ad Reſpha ,utque à Rachel
tia negle- Penitus abjungatur, homo prorſus exoculatus,
a. quique ex longo jam tempore lippeſcit cœlo.
Suis ille lachrymmis, non tuis, meôs ignes re-
ſtingueret. Verùm cruoris ſitientiſſimus vir a-

Oliva

—

quas negligit. Neque odiſſet Davidem, ſi la-
Chrymas adamaret. Saulem luges, qui ſe non
luget? qui lachrymas non funderet, ſi habe-
ret, ſed effunderet? Qui cor ſaxeum habet,
quod nec flumina excavarent? Cujus impro-
bitas, quaſi Cete, gliſcit in aquis, non perit?
Quòd ſi Deus & Regum ſyllabo diſpungit, Palino-
quem ipſe primum in Principum elencho deſ- dia.
cripſerat: Te-ne adeò pudet palinodiæ, ut ma- Aulici
lis Draconem domi alere, ne videare admiſiſ- "hii ab-
5 jiciendi.
ſe, quem excludere cogerere. Quid? Nonne
ſummo cum cruciatu adnatum membris tuber
exſecamus, èê noſtra licèt carne coaluerit?
Carnem laceras tuam: & ſervum tuum non
eliminabis, ſi domus tuæ ſit ſtruma? Non par-
cendum lixis, ſi membris non parcitur. Hæc
reſecantur corrupta: illi improbi protrudan-
tur. Nolo te ſervi laborare faſtidio. Nolo æ- Servi 4
grum extrudas. Nolo ſenem amandes. At per- lendi α⅓
ditum quamocyſſimè perdas velim. Id enim Aulicis
Chriſtus imperat, qui pedem, non ægrum, d,
aut emaciatum, ſed ſcandalizantem abſcindi Tnie.
jubet. Ni ſcandalizat te, abſcinde ieum. Ad-
ditque. Et projice abs te. Non enim exſecuiſ-
ſe ſufficit, niſi procul a te divulſum mem-
brum amoveris. Imô non ait, Amove; ſed
Proſice, id eſt, cum contemptu, violentiâ-
que abjicito. Ut nimirum violentiaà diffringa-
tur, ne redire poſſit; & rubeat contemptu,
ne audeat erro remigrare. Projice abs te. Qui
enim ità viderit abjectum, reconciliare illum
tibi non audebit: nulluſque tam erit bardus,
ut ſervo utatur abjecto; quo ſanè uterentur
plurimi, ſi clanculum reciſum ità eum è tuàâ
domo emitteres, uti à fratribus Paulus per
Damaſci murum demiſſus eſt, non tutus
modoò & incolumis;, ſed fratrum ſtudiis au-

Ctior.

Vir erat in terra Hus nomine Job: &G
erat vir ille ſimpleæx & rettus, ac ti-
mens Deum, & recedens à malo.
Natique ſunt ei ſeptem filii, & tres
filiæ. Et fuit poſjeſſio ejus ſeptem mil-

lia ovium. Job. I. I.

Quid potiſſimum, primumque miremur Talenta
in homimibus, ſacræ Author Hiſtoriæ nos veriora
admonet, Virtutem nempe præ cæteris ad- Le.
mirationi, laudique eſſe debere. Non enim „,
in Jobo opes prædicat & libertos; ſed ĩſta, Rex quas
quaſt appendicem ſortis commemorat, poſt- evehet.
quam Heroem juſtum dixit & inhocentem. D
Utinam nos quoque probitatem in civibus Felivesns
honoraremus prirmim, ſtrictin opibus re- miremuf.
cenſitis, aut etiam neglectis. At, morum
omiisaâ probitate, ſolas in hominibus divi-
tias veneramur; gtantique facimus Senato-
rem „s non quanmti eſt, ſed quanti eum ha-
Peri faciunt fupelle? & genus. Secundo au- §. jel.
tem loco liberi reéehſentur, q&1 his potiſ-
ſimamn Civis honeſtetur, poéſt virfutes. Po-
ſiremum occupant locum Divitir, vix atten.
dendæ in Optimate. Huc, huc; qui fortu⸗ Politics
namin Politicæ famulatum adegere. Simplex
Jobis & dives. Job rectus & opulentus. Simhplici.
Quas geminas Virtutum Heroinas nunquam 1ofvics
non à ſe amandat humana Prudentia, opum verior⸗
quaſi contemptrices. Nihil enim cupiditati
ità reputat adverſari ut recti ſtudium, &
cultum

ſeeg Uenus
n Menu
Ue ehtuin

rcantnz.
Magnt; Ut:
hndrſre
1 rn Cebes
Ual of

le

hibe.
bet,
Inhro.
ent
ngnt,Ne
Nm.
Anie
N
18 ke
dbenn
uun
Nn.
Ir. H.
roten.
Mbers,
. Ather
IN ei
n egun 1
n Dnd;
eun. Al.
n exlkeil.
Aum wen.
Ande,
G, Wolendt.
i ſhrng.
tCntennn,
e A
nclliue in
m ennbudi,
ane Wetem
ita eume
8s Paulu
oN U
n ſtucdide

„

ine M:
ſelfut,
4 ſehen

Stromatum, ib. VI.

cultum limphicitatis. Etenim ſua tueri neſcit
Simplicitas, aliena neſcit occupare Juſtitia.
Fallimur tamen: nam Jobus Procerum gta-
tis ſuæ potentiſſimus utramque excoluit „ &
tamen opibus exundavit. Adeô nulli ita For-
tuna ſecunda eſt, quaàm cui Religio Pprima
eſt. Eratque Vir iIle magmits inter omnes O-
rientales. Quinam Vir * Is de quo dixerat:
Et erat vir ille Zmplex & rellus. Ad iſta quis
weſtrum ſubmuſſare audeat, coire Opulen-
tiam Juſtitiâmque non poſſe? At ego erum-
pentes ulterius lachrymas cohibere non poſ-
ſum. Magnus inter omnes Orientales Job erat.
Libet potentiflimi id temporis viri cenſere 0-
pes. En elenchum. Et juit poſeſſto ejus ſep-
tem milliz oviun, & tria mnillia Camelorum,
& quingenta juga boum „ G duingeniaæ Aine.
His potentiſſimi Viri opulentia circum feribi-
tur terminis, quibus nunc puderet Obpilionem
Eceleßiæ- adſtringi. Quis & patriciis non ſe pauperrimum
ftici, ſ Cclamitaret, ſi iis inſtrueretur opibus, quibus
svari fa inter Orientales Job maximus celebratur ?
enieg Porrò Jobo nulla fuiſſe feruntur ſigna;, nul-
medioric, læ tabulæ, aulæa nulla. Adeò etiam opulen-
Lusus. tiſſimi id temporis Principes horrebant ſpe-
ciem omnem;, apparatumque luxuriæ, ea tan-
tùm ſectati, quæ Natura funderet, præbe-
rétve mortalibus. Oves computabant in cen-
ſu, & boves; ac excolendo agro, compor-
tandiſve frugibus accommodata jumenta. Ubi
tunc thermæ, vivaria, Xyſti, veſtiaria ma-
rinis farta rapinis, & exenteratæ ſpoliis natu-
ræ non tam opulenta, quam monſtroſa? Con-
tenti tunc erant Proceres iis, quibus Paulus
Apoſtolicam egeſtatem circumſcripſit. T egi
cupiebant, & vivere. Quin Jobo aſinæ& qui-
dem fuere quingentæ, equus verô nullus,
nullaque biga. Quæ ſi habuit Jobus, ea certè
Deus recenlere noluit, quaſi aut non neceſſa-
ria Principi, aut Juſto non digna. Non mi⸗
rum ergo, ſi rectus fuifſe fertur „ omnem vir
pompam execratus. Porrò vir tantarum o-
pum, nuſquam de pecoribus ſolicitus compaſ-
cendis, quotidie in expiandis filiorum macu-
lis fuiſſe fertur attentiſſimus. Quod viri op-
timi ſtudium ii vellem obſervarent Patresfa-
milias, quos anxitudo exagitat tanta augen-
dæ pecumæ , & tanta in excolendis liberis
deſidia conſopit; ut, nec in annos ſingulos,
id erga filios bis præſtent, quod in natos, na-
täſque Jobus diebus ſingulis exercebat. Con-
Jurgènſque diluculo offerebat bolocauſta, pro ſin-
gulis. Niſi enim pro iis Agnos obtuliſſet, Lu-
pos eos Pardéſque pateretur. Hanc filhiis Pater
purpuram, non è& mari, ſed ex igne prome-
bat, cæſæ ſcilicet incenſæque hoſtiæ. Pro iis
cruorem effundebat victimarum, ut ne viri
ſanguinum eſſent. Tuebatur liberos non bella-
ci haſtà, ſed ſacro cultro; credebatque vic-
turos filios, ſi pro iis Deo caderet agna. Quò
inquinatiorem cruore aram intuebatur, eò
mundiorem ſibi fore domum augurabatur.
Quot victimæ imprimebat vulnera, tot in fi-
lis plagas obductum iri putabat. Cupiebat
damno gregis futuris Chriſti ovibus liberos
ungi. Si perdidero, aiebat, agnos, filios non
perdam. Agni quin fili erunt, ſi a me oves
delebuntur. Mira reparandæ familiæ ars, id
in gregibus perdere, quod in filiis perfici op-
tes. Nec id prætereundum cenſuerim in Jobo,
quem miror & honeſtatis tam anxium filio-
rum, & domeſticæ tam incurioſum jacturaæ ,

Ibid.

Ibid.

Divitiæ
nimia.

Avari

Ibid.

335

factæ per liberos. Non cauſabatur quotidiana Filieram
ſed verebatur læſi "Anacatio.

àa Hiliis inſtructa convivia;
Numinis inter epulas contumeliam. Non ſump-
tum, ſed crimen expaveſcebat epulantium. Ne lbid.

Jortè, inquit, peccaverint klii mei, & benedi-
xefint Deo in cordihus ſitis. Id tantùm ſenex 5. Zob li-
ſuſpicax verebatur. Nos rem prodigi noſtram beralis er.

doleremus a filiis, ſi convivium quotidie in- ga fliose
ſtruerent. Iſta Jobus aut permittebat liberis ſuis,
aut certè in eis diſſimulabat. Crimina verò per- Avari.
timeſcebat, ea quoque quæ latebant in flliis.

WNe forte peccaverint filii mei. Animadverte, Compati.

ut filios dicat, quos peccaſſe formidat. Non Suberior
enim ait, ne forté bibones, aut juvenculi itis.
exerraverint; ſed peccantes dicit & fſuos.
Quaſi dicat: Ad me ſpectant etiam peccan-
tes filii. Imò ex me ipfi traxere, unde labi
Poſſent in epulo. Ergo non abjiciam, quos ex
eo ego luto compegi; à quo caſus, diſſolu-
tiéque abeſſe non poflunt. Quin mei præva-
ricantur fili, quèd filii ſint mei. Qui, ſiin-
ſtituti ab alio aut attentius, aut ſanctius fuiſ-
ſent, obnoxii forſitan culpæ non eſſemt. Non
ergo abdicabo, putabôque alienos, ſi prola-
bantur, quos ego edidi in crimina proclina-
tos. Et & Jobo certè ut peccandi fomitem con-
traxere filii, ita peccandi exemplum nullum
deſumpſere. A nobis prævaricandi normam
liberi non rarô ducunt: quibus ità iraſcimur
in cœno lapſantibus, ut adfcititios eos vo-
cemus & exteros. TLui ſunt fili, quamvis
obſoleſcant. Quin ideò obſoluere miſeri, quia
parentem Te ſuum ſortiti ſunt. Expia libe
ros, non abdica. Piaculum in eis exhorreſ-
ce, non ſumptum. Imô, ſi Jobi liberalita-
tem examinaveris, attributas ſingulis filiis do-
mos, falniliâſque comperies. Adeò illis non
aſſes denegabat, non pecuniolam caſtrenſem
invidebat, ut, ſe vivo, necdum matrimo-
nio junctis ea indulgeret omnia, quæ nos æ-
grè in filis ferremus grandi ſtirpe oneratis.
Adducimus ità liberis habenas jam adultis,
uti eos frænabamus impuberes. Sed repagu-
la iis adhibemus tunc tantàm, cùm libera-
Hùs re illos domeſticà videmus uti. Nam ad
flagitia curſlum iis liberum indulgemus, Jo-
bo utrinque diſſimiles, quòd & flagitia ne-
gligunus liberorum, & eos quavis ſump-
tuum profuſione multamus, innocentiæ pro-
digi, & tenaces facultatum. Jobum æmula-
tus eſt David, qui Abſaloni tantum præ-
diorum aſſignaverat, ut, oves attonſurus,
convivinimn quaſi Regis inſtrueret. Qua de
pPompa nunquam Rex illum admonuit.
Peccantem amandavit à regno, reductúm-
que à ſuis velis amovit - adeò ut adoleſcen-
tem vitæ quoque pertæderet, mallétque ju-
gulari, quam tandiu amplexu Patris arceri.
Nunquam opum expenſas in Iſmaëlis, ſeu
phaleris, ſeu tunicis arguit Sara. Nunquam
verò non in illo eum luſum eſt execrata,
quo Iſaaci mentem in ſtatuarum cultum in-
flectebat. Sic Jacob moriturus Simeoni & Le-
vi filiis ſuis non exprobravit abruptum cum
Chananæis comunercium, opimâque compaſ- S⁸ Vacob.
cua violatæ impatientia Dinæ amifla; ſed
proditionem eis cædis objecit;, abuioique co-
arguit cultro Sacramenti in ſolatium ſtupri 6
vindicati. In furore ſuo occiderunt virum, & . 45.
in voluntate ſia ſußfoderunt murum. Maledi-
Stus furoi eorum, qitia pertinax. Hæc in filiis Severitas
viri ſominæque ſanctiſſimæ damnavere, non
63

opiritna- 3 3 liberis arguendo, quæ patrimonio, ſed
Vie cate- quæ Coœlo adverſantur. Scelus oderant in ſuis,
ris hrafe- non impendia. Non computabant, ſed dam-
*n nabant. E tribunali in filiorum geſta fulgu-
Zelus ob- rabant, non è telonio. In Sina dies liberis di-
ſervantia cebatur, ubi Lex lata, non in fodinis, unde
aurum exemptum. Sanctuario obnoxii liberi
cædebantur à parentibus, non crumenæ in-
feſti. An peccaſſent, non verò an prodegiſ-
ſent, quærebatur. Acceſſu quiſque criminum,
non deceſſione nummorum reus notabatur.
Suum in filio parens negligebat incommo-
dum, ſed Numinis injuriam vel exilio, vel
Eccleſia- cruore piabat. Quam illi judicii formam è
kica zu- Numine hauſerant. Etenim Deus conventum
riſaisio à ſe Cainum non eo reprehendit, quòôd ſe
SHSõ tanto Litatore fruſtraſſet, aramque ſuam Sa-
negligat. Cerdote probatiſſimo privaviſſet; ſed quòd
Gen.4,9 innocentem mactaſſet, & fratrem. Ubi eſt
Saperior Abel, frater tuus? Non quæro Sacerdotem

nee e u- meum ; fratrem abs te repeto tuum. Non
eiſcatur 8 viyis An
s eis doleo meas frigere aras, ſublato e vivis An-
2 tiſtite, cujus religione primitiva gregum mi-
hi litantur. Doleo tibi fratrem ereptum. Do-
leo inquinatum te ſanguine. Doleo mortem
aàa me defignatam hominibus, à te inductam
bid. in Mundum. Nunc igitur maledittus eris ſu-

per terram : qui ſuſcepit ſanguinem fratris
tui. Tui, inquam, fratris, non mei Sacer-
dotis. Nam licèt occaſionem cædis rapueris
ex altari, victurúſque fuiſſet Abel, ſi len-
tius ejus hoſtias incendiſſem: Te tamen ple-

cto occidione germani, non mei violatione,
ſacrificii. Non ergo mirum, ſi Jobus abſump-

tam in epulis pecumam non attendat in libe-
ris, quorum tranſgreſſiones ſcrutatur in pa-
tinis, & in calicibus expiſcatur. Irriſum à Poë-
tis Mamurram memini, quòd ad ſupelleéti-
lem grandem ſubjectam haſtæ cùm accefliſ-
ſet, fatigaſſétque diu præfectos, menſarum,
gemmarum, citriorum, eboriſque pretia ſciſ-
citatus, quumque omnia empturus videretur;
luxum ſuum aflſe definivit, duôſque & re tan-
ta calices emit, quos toto ipſe foro circum-
tulit. Id pleriſque parentibus accidit, qui ge-
ſta filiorum rimati diligenter, eos tandem ob-
jurgant ob perdicem voratam chariùs, oſtreâ-
que coëmpta, quanti hædus pararetur;, in ſa-
tiem familiæ univerſæ. Reticent profanata
nutibus templa; prætereunt inſalutatos in
compitis Sacerdotes; negligunt exarata in li-
bellis convicia contra pudicitiam; læſum ab
iis ubique Numen non obſervant. Laxiori per
eos clamitant tunicàâ patrimonium diſſipari:
& in deflorata Phrine non pudoris querun-
tur injuriam, ſed pecuniæ jactum impatien-
tiſſimè conqueruntur. Ah Viri ͤgyptiis bu-
bulcis quàm ſimillimi! Ut enim illi fabis o-
culos affigunt, non aſtris: ita hi non diſciſ-
ſam pudicitiæ tunicam lamentantur in filiis,
riliorum ſed prætextam lugent laceratam. Non ſce-
caucatio. lera reformidant in natis ſtolidiſſimi paren-
tes, ſed congiaria. In naufragio fori non-
nulli 6 genitoribus malunt perire Navim tem-
perantiæ, quàm jactum ex ea fieri metallo-
rum. Si contumacia nihili conſtet, filios di-
ligunt tranſgreſſores. Granditatem hi enim
criminis, non ſceleris, ſed impendui magni-
tudine metiuntur. Peccent, dum congre-
gent. Iis Draco gratior foret, quàm Olor.
Vilius ille eſurit, quam avis. Laceret, in-
ficiat, perimat, dum pretioſa non cœnet. Sed

Oliva

Anguis eſt. Eſt Anguis, at luto, ſeu olere
ſaginatur. Venenum frugalitate compenſat.
Quid me juvet Oloris candor, ſi largius quam
Aquila, heluatur? Coquit illa me Nix, quæ
æſtuat in ſaginam. Canit Ales; ſed dulciùs
nunquam, quam moriturus. Nulla enim eſ-
ca voci poſthuma erit, dum ſibi muſicus Phœ-
nix, non rogo parentat, ſed cantu. Ità ſanè
computat in inſtitutione liberorum non unus
Patrumfamilias. An Deo convicientur liberi
in convivis, nunquam cum Jobo explora-
mus. Id agimus tantùm, ne Arcæ fihi ſint
infeſti. Vox una Jobi eſt, Ne fortè peccave-
rint filii mei. Vox una parentum plurimorum,
Ne fortè fili rem inſumpſerint meam. Id enim
intereſt domus, non ne peccent, ſed ne vo-
rent, quod coëgimus, patrimonium.

Dentes tui ſiout greges tonſarum, quæ
aſcenderunt de lavacro: Omnes ge-
mellis Fætibus, & ſterilis non eſt in
ea. Can. 4. 2.

Verborum artifices humani ſunt dentes. I-
deéôque pro verbis in Sponſa dentes celebran-
tur. Hæc verò verba & Oves eſſe decet præ
lenitate, & detonſa præ modeſtia, & pro
fruge fœcunda. Nolo verba aut Leonem ru-
gitu æmulari, aut Taurum cornu, aut ebo-
re Elephantem. Oves ſint verba, quæ lac ex-
ſtillent, nullique minitentur. Ideò Favo vox
Sponſæ confertur exſtillanti. Favus diſtillans
labia tua, Sonſa. Non mel ſint, ſed ſtillent
mel. Ne ſcilcet, ſi copioſius profunderent
mella, ipſa quoque deliciarum copia quoquo
modo aut obrueret, aut læderet audientem.
Et mel quidem & thymo conficitur amaro,
& aculeo concinnatur ferituro. Ut nimirum

Lingus
eura.

ritualis.

Can. 4.
11.
Manſue-
eudo.

Injuris
ferenda.

clementia quoque noſtra inter conviciantes le- Clemen-
nitatem præferat ſuam, ab aculeo non pun- tiasſed G
Corredtio.

gere diſcit, ſed paſcere: cur nos quoque non
ns mella deſtillemus, à quibus cæſi ſumus Inimici
non ſemel? Sedenim plerique fulmina mere- dileiti-
rentur, non favos. Ita. Sed quærimus, non
quid illos, ſed quid te deceat. Quid tùm Ju-
das repoſcebat pro audacia, cùm Magdalenam
allatraret ? A Chriſto ne vellicatus quidem Manſie-
eſt; in ſepulturæ laudes exprobratione aversd zudo.
perfidiæ. Quo fulgure percelli debuiſſet Cain,
Mortis pronubus, & fratris parricida? Com-
ellatus amantiſſimè eſt, rogatuſque, quò A-
bel ſeceſſiſſet. Adeò Deus Judex ſupremus,
& vindex facinorum, tùm quoque miteſcit
verbis, quùm diſſimulare ſcelus non poteſt,
fulmina emiſſurus in perduellem, ſed ex Iride.
At iſta in Verbis promptiora. Illud rarius, ut Nobilitai
Verba Oves ſint detonſæ. Quis enim vellus
ponit in verbis? quis non genus jactat, & ge-
ſta? Quis facta ſubticet ſua? Utinam pleri- hemi F.
que, detonſo laneo vilique vellere, vellus non ci.
ſibi ſubſtituant ſericum, aureumve ſupponant.
Superiori ſæculo, Europæus vermis, ſerpen-
tem ſe non modò æneum, ſed aureum men-
tiebatur; dignus planè, quem Moyſes è ligno
ſuſpenderet in exemplum, terrorémque men-
tientium. Conſulari is ſe finxit genere ſa-
tum, affinémque Conſulibus, quamvis ma-
tre eſſet editus lotrice. Tu-ne Inſubribus
Comitibus ſtemmare ſociatus, qui & lotrice
ſubnatus, tunc mergi cœpiſti, quum in lucem
erymittere-

Correctio
mitis.

Arrogatm-
tia.

dermo ſpi.

tniiz uun enele
nmorn del
tr s) N 1
1 ſeru un,

e.

emd
1 Aün o
eUuimd, guaris

mi, dudun
Ayt Kcinorit

Hepum ſol
Mari
(ð5NRK

Dnimds ame

Inundil
HM 1 Mris oo
hen tun tt, co
lin Cmmm in
urum No tegte
n muni .
AuCnlu er
Anmunl eſt ſol
un Glcu

I
Nhelt
adn
N
Lenm
ſun Dh.
lul
Inn
Utur ihei
elblen.
t Perrgit
Umm
en llenn
un.

Gnn u
Ohnr

e 4

nt dentel
Gtes Celehne
le Cenſe,
leſn, Ane
ut Leorenn

8 Prolnin
n coſn gn
eret Adenne
nficitur anm
0. Ur mmm

e ulmm
vemmm,n
4. Oid mnl⸗
clm MA
Fellimn gncn
tobrnon⸗ Gel
i enottet
Grricci 4
gatllane, Git

fuder len

oce⸗ el
en el
delus

Stromatum,

emitterere? Et non pudet Cedris Libani adre-
ere vermiculum, quem ſi Jonæ cucurbita admi-
ſerit, exareſcet? Materni quo modo nitri tam ci-
tò oblitus es, ut finxeris agnatas tibi chryſocol-
