in Samſon, & dilaceravit Leonem, quaſi ho-
dum: & boc patri & matri noluit indicare.
Profuiſſe viſa ſunt adoleſcenti ea, quæ vel ab
invitis parentibus extorſerat, vel, iis inſciis,
patraverat fortiter ac feliciter. Verùm com-
Probatum exitu eſt, ad exitium vergere quæ-
cumque, tum inſciis, tum repugnantibus pa-
rentibus, conficimus. Libet hoc loco quære-
re, cur Samſon, cùm prius utrique parenti
ſuum explicaſſet amorem in Virginem, dixiſ-
ſétque, Quam, quæſo, ut mihi accipiatis in
uorem. Paflus ab utroque repulſam, non u-
trumque, ſed patrem tantùm iteratis precibus
de conciliandis ſibi nuptiis fatigavit? Dixit-
que Jamſon ad patrem ſuum: Hanc mihi ac-
cipe, quia placuit oculis meis. Nimirum fir- Filiorum
miores non raròô ſunt in pietate ſœminæ, quàm educatio.
viri: ideòque connubium cum ſacrilega, quod
à Patre filius ſperavit & petiit, deſperavit à
Matre. Niſi fortè mavis dicere, eam in ma- Matri.
tre erga maritum perſpexiſſe ſubjectionem ado- monium.
leſcentem, ut minimè dubitarit, non diſſen- Obedien.
ſuram a nuptiis matrem optimam, quas ipſe “-
impetraviſſet à Patre. Quod ſanè conſilium Superior
non eum fefellit. Nam, cùm importunitati minor
adoleſcentis Manue, poſt iteratas preces, ob- Rascrarer
luctandum non cenſuiſſet, deſcendit uterquet.
cum filio ad nuptias. Deſcendit itaque Sam- lbid.
Jon cum Patre ſug, & Matre in Thamnatha.
Potuiſlet ſané mulier domi reſidere, & filio
abeunti dicere: Abi cum eo, qui tibi acquie-
vit. Ego nec à te requiſita ſum, &, cùm pri-
mum fſupplicaſti nobis, obſtiti inſaniæ tuæ. Malier
Sufficiet tibi Pater ad viam, qui tibi ſuſfecit marito
ad facultatem ineundi cum alienigena connu- ſSubdatur.

Parentes
colendi.

—. X .„ . . — 5
bii. Imòô verô non iniquè tulit reſciſſum ſuum HS
.. . . . ina!
de iniquitate ſoderis decretum, inflexum ad gon Mur-

deteriora conſilia virum, extortum nuptiarum maratio-
jus à marito, quo ipſa interdixerat filium. ze ſaviät
Non de mariti inconſtantia queſta eſt, non de in Supe-
filii procacitate doluit, non detraxit de fœde- i ig.
re. Ut vidit non repugnantem virum, dedu- gan,
xXit filium ad inviſas, infeſtâſque ſibi faces. Superio
Parem fœminæ Monachum non invenies, cui miner Sa-
non bilem moveat indulta ab alio facultas, bperiorum
quam ipſe cenſuit abrogandam. Ut plurimum vdam
quiſque noſtrum Pilato adhæret, umiuſque cum „es gecre-
eo fit labii proclamantis e ſolio poteſtatis ſuæ: 4.
Quod ſcripſi, ſcripſi. Cumque veniſſent ad vi- Ibid.
neas oppidi, apparuit catulus Leonis ſævus, & ereet.
rugiens, &r occurrit ei. Quàm cuperem adeſſe Kiei ho-

e; norandi à
huc Eccleſiæ Principes, ut à Leone diſcerent Religi ſi
magiſterium ſæviendi. Devenerant ad vineta vita ſe-

Senes duo, & adoleſcens prævalidus. IIIos veriori.
Leunculus declinat, hunc aggreditur. Certè, Severi-
ſi ſaginari duntaxat optaſſet, parabilem præ- peceleſa- .
dam, edentulos oppreſſiſſet. Verùm faſtidi- Rica ar
vit delicias, ſine lucta. Fortiori occurrit, de- riſdictie.
biliores neglexit. Nos certè non ità vineis En- Perſona-
gaddi excubamus, qui & validos interdum vam ac-
Præterimus, & in claudicantes atque ſemine- uhiri⸗
ces fremimus. Et occurrit ei. Ei ſecilicet, qui ggas om-
peccarat. Sed cæterorum fortiſſimus eſt. Non nitus.

attendas

8

ne⸗

4

6

1

(le

4

I

lkt

ne En Den

Hud n Dei

1n Gtin c

Gtenk
6
Pprhe
Nonto.
Ee⸗
. E

Dele.
l, Un

ein 41

Andun

Poip enn

unsel,
E tu

Denigetet
Gcun pon

Cunc

, Doninur

NImeh.

Ar Mngen

I
lu, aud

bus

in ſyrt
U hm

ett

(er

Wus Deun
63, Neleh

Pic

es Vhi yet

Ue

ler. U
enin 6.
ſlr.
ine,
3 dim
liir l
n N.
1e e.
dbur.
ner⸗
uerti
n, dul.
bini ir
) Non b⸗
Precbus
Dict.
ihi a.
dun kr.
X, Gbamtie
i,
erant:
am inme.
oncln.
(bas
.CNiun
portunitn
leces, b.
At ee
talie en⸗ hl
Tbemnuue.
tidieglr.
c, Cm ⸗
larik Me
tibi etn

iſlunn ſun.
infiezun d a,
n Nupnunn ,
Ferat flinm ,
1el, MMn end
i b. it
Ault Ce kole.
uit e e 1
Vitum, Ckd
ne Sbi Me
merienn n 65
Alo elta,e,
Ut Pinmm,
Gonllclen,/
oteſtets ei
uiſent 1
onis ſann
Gpereld N/,
eone Men
ent
kent d n
Validus.

Gitut. 4

rablen e ,
Getunm E
ooit e
ti ies e
dos inelln
le ſennnle. ,

ardor.

Stromatum, Lib. V.

attendas oportet robur, ſed crimen, ſi Leo
es. Hic eſt, qui fœdare non veretur genus
Abrahæ nuptiis impurorum. Hunc peto, huic
Bemines occurro. At, inquies, diſcerptus a Samſone
nen zimi- eſt. Sed felicior funere extitit, quàm terro-
gi. re. Exundarunt enim in demortui faucibus
mella. A quibus occumbere adoleſcens doctus
eſt, cùm irruendum foret in hoſtes Domini.
Etenim, cum vidiflet pro ſanie Hluxiſſe nectar
ex ore, quod in ie rugire ſenſerat feſtinan-
tem ad interdictas epulas: ſtatuit ſibi fortiter
cadendum, ne hoſtes Arcæ diuturniuùs ſtarent.
Hujus enimverò monſtri ore, quaſi lituo ex-
citatus eſt, cùm, revulſis columnis, theatrum
in ſe traxit. Qui enim lacerati guttur Leonis
meminerat in favos verſum, ſibi quoque ſplen-
didum non defore credidit funus, ſi, ut in-
circumciſi occumberent, cecidiſſet.

patien- Dominus dedit, Dominus abſtulit. Sit
tia. nomen Domini benedictum. Job. I. 2 I.
Tribula- Nunquam tam canori Cygni, quàm in fu-
tio Feten- nere. Iis quàm diſſimiles Piittaci, quos, poſt
„ epulas, audias feſtivè garrientes etiam huma-
Religioſas nis vocibus, & dicteriis blandiſſimè obviis
awet Re- inſultantes! Quibus ſi virgam infligas, proti-

ſer⸗, nus deliciarum & lepérum immemores, avium
„. . 1
re, rit, & belluarum more perſtrepere ſenties,

cum de-. & conqueri. Nimirum nonnulli, dum ſecun-
primitur. da navigatione velificant, hominum linguis
Religionis & Angelorum de Virtute perorant. Quos ubi
vinn. turbo in ſyrtes egerit, tum enimverò clamor
Morzif- & ejulatus naufragantium cœlum ferit. Etiam
estionum fonum vere renidet. Hyeme veròô ſqualet vel
vitis, ex qua tamen, autumnante Sole, mu-
Dro ve- ſia ad dehcias humam cordis exprimuntur.
Tcs. uam fortius cum auro agitur, quod, niſi tor-
queatur, non nitet! Lilium ſi contrectes, mar-
cet. Adamantem miſi atteras, lapidem habes,
non gemmam. Fulgurat pyropus, & cum ſi-
deribus certat, poſt injurias, & attritionem.
Haud in Dei laudibus Job exſultaſſet, niſi
eum Satan continuiſſet. Jonas ſtertebat in Na-
vi, in Ceto cecinit. Balthaſſarem æmulatur,
quiſquis Deum ſuum, inter pateras & cali-
ces, concelebrat. Vel ligneos efferebat Deos
Regum putidiſſimus, quamdiu ingerebantur
dapes. Ubi verò deliciarum apparatus in cha-
racteres funeris degeneravit, ne aureos qui-
Dan.5. 4. dem Deos commendavit. Bibebant vinum,
& laudabant Deos ſuos aureos & argenteos, &-

reos, ferreos, lignebſque & lapideos. Appa-

muere digiti ſupplicium exſcribentes in ſilice,
& illicò Deorum laus elanguit, Idoliſque ſuf-
Tbid. 7, fecti ſunt Magi. Exclamavit itaque Rex for-
titer, ut introducerent Magos. Magos exqui-
ris, qui Senatum Deorum habes in menſa?
In cyathis Divinitas colitur: in funere, &
obſidione Idolis Chaldæi præferuntur. Ludi-
mus enimverô, non litamus. Deducitur cum
ſiſtris & Citharis Arca, quamdiu Philiſthæis
Greditur obluctatura. Quod ſi Ozam occidat,
2. Reg.6. tranſmnittitur in ædes Obededom. Unde ite-
Kerha tum in Regiam avehitur, ut domus, quam
„. incoht, benedictionibus compleatur. Placet
Eecleßa- Cidaris, placet Eccleſia Dei viventis & vi-
Eica Zu- dentis, cuùm nobis parit primos accubitus in
Mist Coœnis, ſalutationes in foro, obſequia princi-
1 Re bum, & ſolium gloriæ. Cum veroò excuban-
mala in Quin pro ea eſt, cuùm remigandum eſt, & flu-
Becleſis, Ctus comprimendi ſunt, tum clavus remittitur,

.

251
& exilimus in littus. Dicam tibi, quod Ja- Kicis non
cob Judæ filio ſuo moriturus edixit: Ad præ- “
dam, hli mi, aſcendifti. Solviſti è portu, ut g. 4².
expiſcarere, non ut navigares. Centum quin- Ambitio
quaginta magni piſces, qui olim capti ſunt, & Ava-

coœpere te, & in Petri cymbam te pellexere. i e-
Cæterum, qui reducat à terra Navim, ut ete 1er-

Chriſtus transfretet, vel ut concionetur ad Orgins-
turbas, perrarus eſt. Placet vox illa Chriſti, bus ſa-
Due in altum. Sed ſi eam ſubſequatur eflatum cα.
Domini blandientis, Et laxate retia veſtra in Sacerdo-
capturam. Alioquin, ſi remos retia non inun- , ,
gant, extabeſcet in littore Navis; navigatura E cleſta-
vel in Ophir, ſi aurum præſtôò ſit, periclita- kicos re-
tura etiam in ſtagno, ſi tantùm requieti Do- dizu, ini-
mini conſulatur. Quid multis? Eccleſiam non aaur.
quaſi vitem excolamus. Si exuberet, foditur, us 5,4

. S Rationes
putatur, ſtercoratur. Si ſterileſcat, aut de- „ivate

ſeritur, aut etiam exſcinditur. erſulent
2 ab Eccle-
Utinam mortui eſemus per manum Do- S Ken
mini, in Egypto. Exod. 16. 3. gioßs.
Ser vire
In has voces Iſraël erupit, cùm annonæ ca- Deo felix.
ritate afflictaretur. Optavitque Ægyptum; Zusen
cùm feſtinaret ad terram lactis. Et ideòô re- Ger E:
greſſum tentavit in Rameſſes, quaſi nihil paſ- Electio

ſurus ſub Pharaone eſſet, qui ſub Moyſe non /:tus.
epulabatur quotidie ſplendidè. Fallimini, mi- Religionis
ſeri: habet Ægyptus quoque ſamem ſuam felicitas.
habet obeſas vaccas, ſed habet & graciles.
Annis ſeptem exuberant agri, totidémque ſte-
rileſcunt. Illud tamen inter ͤÆgyptiam &
Moſaicam dapum inopiam diſcrimen interce-
dit, quod ſub Pharaone, ut recludantur hor-
rea; coguntur populi primùm ſupellectilem,

tum agros, libertatem denique oppignerare

ſuam: cùm, ſub Moyſe, ad delicias uſque
frumenti raritas ſuppleatur, pluvio & cœlo pa-
ne; qui cum habeat ſaporum omnium pre-
tium, nullum tamen pretium habet in caſtris.
Qui non habetis argentum, ite, non emite,
ſed comedite. Et in tentoris quidem Abra-
hæ vox illa reſonat, Sitientes venite ad aquas: Ma. 55: 1.
Qui non habetis argentum, venite, emite abſ-
que ullo pretio. Redundant in vineis Engad-
di torcularia muſto, nullà aut impensaâ, aut
curâ. Dices non deeſſe ſuas etiam Sponſæ vi-
tibus vulpes. Sed parvas; ſed quæ nullo ne-
gotio capiuntur, ſed quibus etiam inſidianti-
bus illud occini poteſt, Vinea noſtra floruit. Can. 2.
At in vineis ä.gypti non vulpeculæ debac- 15.
chantur, ſed Apri, ſed ferus ſingularis graſ-
ſatur, ſed, qui depaſcantur racemos, & plan-
tas ipſas exterminent, Leones rugientes. Sub-
eſt & in Cilicio Satan, ſed conſpuitur, non
triumphat. Obluctatur etiam ſub ſacco Spi-
ritui caro, ſed irrito eventu. Imminet & Be-
thuliæ Holofernes, ſed truncatur. Minatur
Sioni extrema quæque Sennacherib, ſed ſuorum
funeribus ingemit. Irruunt & Leones in Na-
zaræos, Samſonémque invadunt, quamquam
abſtemium; ſed ut coronent, & paſcant præ-
dam ſuam. Denique è& monſtro favi. Demit-
titur ad Leones non ſemel Daniel; ſed ſedet,
ſed epulatur, ſed pſallit. Immittuntur & im-
maculati ex Iſraél in fornacem ignis ardentis.
Sed irrorantur in prunis, ſed ſpatiantur in cli-
bano, ſed canunt in ſupplicio, ſed inter car-
nifices convivunt Angelis. Quis diffiteri queat,
defeciſſe Annonam vulgus innumerum, Chriſti . “M
eloquentià abreptum in eremum? Non habent 31 n iet.
440 3

252
quod mandncent. At quis tam mendax eſt,
qui audeat pernegare ad ſatietatem uſque epu-
latam in fœno multitudinem univerſam? En,
ſub Domino, quæ premat inopia! Fameſce-
res & domi tuæ, ſed nullo ſubſidio; qui ſub
Chriſto ità laboras, ut recreeris. Videtur ſa-
nè Dominus augere ærumnas tuas, ſed eas
3. Reg. 17. medicatur, & ſolvit. Farinæ pugillum, &
olei ſtillas exhauſturus advenit Elias. Lu ve-
rô, ne paveas. Seris, non fundis. Denique
non defecit Lecythus olei, & Annona in do-
mo viduæ redundavit. Scio fervere etiam in
Prophetarum lebetibus mortem. Video tamen
inſperſione farinulæ venena illicò excoqui in
delicias. Veruùm nuſquam ſententiæ hujuſce
meæ ſplendidior aperitur Academia, quam in
littore ſtagni Genezareni. Vix Dominus in A-
poſtolorum inſcenderat Navim, cùm adventu
ejus commotæ ſunt procellæ omnes in nau-
Marc. 4. tas. Aſumunt eum, inquit Marcus, ita ut erat

36. in Navi. Et facta eſt procella magna venti, &
Mlctus mittebat in Navim, ita ut impleretur Na-
vis. En, quanto vitæ, fortunarumque diſcri-
Irriſores mine Domino miniſtratur! Tandiu ludis in

Jaſtorum. ſtagno, quandiu Chriſtum non vehis. Si do-

mi tuæ conſulas, & voluptati, geniéque in-
dulgeas, urbis deliciæ appellaris, & Equeſtris
Perſecutio ordinis Sol. Ut primum inviſere cœperis Mar-

a fr. tyrum catacumbas, ſepulchrum dealbatum erit
tic. nomen & agnomen tuum. Sanè ità mecum
agitur, inquis. Naufragor, ex quo JESUM
excepi. Obruor tum vulgi latratibus, tum Sa-
gugum tanæ aſſultibus. Scilicet. Putaſ-ne procul à
Chriſti JESU te immunem fuiſſe futurum? Ades, &
von in- mecum intuere fluctuantem in freto Navim.
ſoeve. (Quàm fædè jactatur! Quam ærumnosè alli-
Servire . . 4
Deo non ditur! Cujas eſt cymbula,; & quorum eſt?
infelix, Diſcipuli remigant, ut video, & è& Galilææ

nam Feli- littore linter ſolvit. En iterum diſcrimina ſub
citas quo- JESU, en ſatas procellas adventu Chriſti. Imo
ue infe- verò furit Mare abſentidà Domimi, mox ad-
Jicitate . . . ..
non caret. Ventu ejus comprimendum. Non aderat Chri-
us Apoſtolis, & ideò periclitabatur cymba.
Juſſit JIESUS diſcipulos aſcendere in navicu-
lam, & pracedere eum trans fretum. Et, di-
miſsà turbd, aſcendit in montem ſolus orare.
Veſpere autem facto, ſolus erat ibi. Navicu-
la autem in medio mari jactabatur fuctibus.
Vides abeſſe Chriſtum, & cymbulam mergi.
Ergo, etiam ſine Chriſto, cieri ſolent tempe-
ſtates & fluctus. Haud verò, ſine Chriſto,
conſueverunt miteſcere procellæ. Quid plu-
ra? Qui procul à præceptore jactabantur, Na-
varcho JIEsO ſecunda navigatione ad littus
appulſi ſunt. Et cùm aſcendiſet in naiculam,
inquit, ceſſavit ventus. Ergo non ſævioribus
ſub Chriſto diſcriminibus quatimur, ſed, eo
duce, ſyrtes immaniſſimas evadimus. Libet
hoc loco in Sarepta Sidoniæ ejulantis, & ex-
Probrantis viduæ lachrymas deridere. Mu-
lier, quid ploras? Quid ploro? Deploro uni-
3. Reg-7. genitum meum. Dixit ergo ad Eliam. Quid
18. mihi, & tibi, vir Dei? Ingreſus es ad me,
ut vememorarentur iniquitates meæ, & inter-
Religioſi ficeres filiun meum. Conticeſce, infelix, &
urbibus vox tua quieſcat à luctu. Tuum Elias tectum
ſalutares. ſubiit, non ut tibi filius periret, ſed ne pe-
Eccliſia- Tiret. Et exaudivit Dominus vocem Eliæ: &
Kica Iu- reverſa eſt anind Puer i intra eum ,„&O' revi-
riſdicio xit. Quid ais? En vivit filius tuus. Dixit-
prodeſt, ſi que Mulier ad Eliam: Nunc in iſto cognovi,

Pre uih .. Tuoniam vir Dei es u. Quid? Nonne ad vo-
4 .

Matth.

Oliva

cem ejus lecythus exundavit? Sedenim irrepit Ieerasi-
eorum, quæ accepimus, oblivio, quoties ja- tudo.
ctura nos premit rerum, quas amamus. Sic
etiam Sunamitis obfuiſſe ſibi credidit, quòd,
Deo placitura, Prophetæ triclinium adornaſ-
ſet. Quæ dixit: Nunquid petivi filium à Do- 4. Reg. 4.
mino meo? Nunquid non dixi tibi, Ne illudas 28.
me * Brevi tamen, recepto filio, corruit ad
pedes ejus, & adoravit ſuper tetram. Nihil
durius videtur efle, quaàm in Dei militum
album tranſcribi. Verùm;, non diu premi-
hur , & perdiu recreamur. Fateor ſævire
hyemem in horto Salomonis. Sed quæ pra-
ta non caneſcunt ſub brumam? Abit tamen
hinc frigus, cùm non una in regione vel Ka-
lendis Sextilibus nix vigeat. Jum hyems tran- Can. 2.il
ſiit, imber abiit, & receſſit: Flores apparue-
runt in terra noſtra. Nuſquam non hyemat:
floribus verò non omnis ager conveſtitur. E-
tiam prope Jeruſalem, inquies, viator pro-
ſtat ſemivivus innumeris plagis confectus. Et, Luc. 10.
Pplagis impoſitis, abierunt ſemivivo relitto. Aio,
ſed decedens Hieroſolymis vulneratur, non

accedens Hieroſolymam: ſed in via & ipſe keligionis

incidit in latrones, & ad eum oleo vinéque erfedtio.
inſtructus Samarites accedit. Inſidiæ prope Pocatio-
Sionem, ſed & pharmaca. Denique non illi S
ſtabulum, non jumentum defuit: cùm Baby- eeien.
lone quiſquis incidit in ſicarios, omni ſpe Religio ob
careat evadendi. Nudatur „ & vulneratur unius lap-
Sponſa dilectum veſtigans. Vulnera tamen Jum non
illa nec ſordidarunt gementem, nec viliorem "Jamu.
reddidere apud ſodales. Denique, tranſmiſ-
ſis vigilibus, Mulierum pulcherrima ſalutatur Can. 5..
à filiabus Sion, pulchra, ſuavis, & decora
compellatur à Sponſo: quédque mirere, poſt Can. 6.3.
nuditatem decora, & poſt vulnera terribilis
dicitur, ut caſtrorum acies ordinata. Quid,
quod cæſa non in ſtabulum, ſed in hortum
defertur? Quis, rogo, vulnerari reformidet Lapſß op-
in Sion, ſi, cùm cruore madet, ſplendidior imi funt.
renidet, & hilariùs apricatur? Si non decum-
bit in grabato, ſed ruſticatur in pomariis? Si
non emplaſtris, ferrôque curatur, ſed Hiiis
fulcitur, ſed aromatibus paſcitur? Exulat
fugatus à Jezabel Elias. At in exilio quieſ- Moriß-
centi ſub junipero Dei Angelus pincerna, & catio dul.
piſtor eſt. Etiam, qui in domibus Regum Retizioni⸗
ſunt, peregrinantur non rarò; nuſquam ta- folicitas.
men recreantur ab Angelis, & perſæpe ab
Agarenis ſuffocantur. Languet, poſt fuga- Patipro
tos Dei hoftes, Samſon, & penè ſiti confi- Ohbraste.
citur. Sitit, ut ſplendidiùs bibat; ne ſcilicet,
poſt triumphum, vel ſine miraculo potare-
tur. Aperuit itaque Dominus molarem dentem Jud. 15.
in maxilla aſini, & egreſſæ ſunt ex eo aquæ. 18.
Obruemur multitudine prodigiorum atque
deliciarum, quibus ii recreantur, quos Dei
Spiritus impulit in deſertum. Quis neſciat
Goliam inſultare caſtris Dei viventis? Tan-
tillum commorare cum Iſraél, & blaſphe-
mantis cadaver projectum intueberis vulturi-
bus, & lupis. Captivatur & Arca, ſed ut
triumphet. Vincitur Joſeph, ſed ut imperet.
Quàm benè Domimus & ſe vitem, & alum-
nos ſuos palmites eſſe dixit! qui, cùm ſe-
cantur, virideſcunt, gemmaſcunt, curvantur
onere racemorum. =

Quid

.
10.
Aℳ

. Me

. i
6o won
Almn e
es
7 vur et

W.I

Claretu .

(d ſſ

1 gi
unm, quns
lhor medn
ll guch
1kuer deit

elll, wn in
Sndah: gni
1o, & Cihſs
IIN Ctiol on
le, & rei⸗
ce,
Clantes, ua

EeMratim

,
une Hin
t/4
l m i
1lohkitnti⸗
fntwenat

ihhin

ncndde
lke 1r ln
. en Domi
ſ Ani,
Aein

e N,
R
,
m.
D.
lul ne
lit ag
Nin
ihnm
Drem.
ſenne
e⸗
Ltamnen
Vel.
Nn nnr n
Phene.
gent
tur. I.
ter .
n Nel
t. Aio,
Ur, non
Vindcre
2 ohe lu
e Non in
un blre
Olnnl ſen
Volnettttm
13 tanenſen
igten *
tranſai-
4 ſalutint 4
& decor
rere, l
2 ternibis
ta. (uch,
in hormn
teſornite ,
GhEnlii“
non decunr
Claris!
1, ed i
un! Eul
erilio gie 1
Merna, u
bi Regm,
uſguam te⸗
Perleye 5
hot ir,
ne ſ Cool⸗
. ne ſaliet,
lo pot
n ung
ex el M. .
orun
1, s 1
s Gelau
wenns! 11.
& blſte⸗
Y
bers Goluun

1

Quid hic ſtatis, tot die, otioſi! Matth.

eularium
vie Miſera Gentium conditio, qui diem hujus
Elzito

vitæ integram, ſolidamque dementiſſime,
perditiſſiméque otiantur. Acclamare hic au-
dio nonnullos ad vocem quietis excitos , ut
olim exclamavere diſcipuh de ſomno Lazari
Joan. rI. Certiores à Cbriſto facti: Domine, ſi dormit,
I2. ſalvus erit. Ita hi evocantem ad ſarculum
perarios revocant Dominum, dicentes: Præ-
clarè cum eis agitur, ſi quieſcunt. Ideò La-
pis & rupe præceps devolvitur;, ut ſubſidat
vel in imo. Ideò profluit Jordanis in mare
mortuum, ut otio perfruatur. Beati proin-
de ſunt, ſi in otio ſunt. Otioſi quidem in
foro ſunt, ſed in otio nequaquam ſunt. La-
borant, non quidem aſtruendo, ſed deſtruen-

Katus.

do. Dei enim in ſe & imaginem & legem

Joan. 5. diſſipant. Nam Pater meus, inquit Chriſtus,
17. uſque modo operatur, & ego operor. Et ipſe,
non modò Adamum locavit in paradiſo, ut
operaretur; verùm & Apoſtolis ſuis edixit:
loan. 15. Poſui vos, ut eatis, & frubtum a eratis.
176. Quod ſi ſtantem in agro ficulneam, quèd
Otium. otietur, & ſuccidi mandat, & exuri: Ho-
Tbiditas, mini, qui natus ad laborem eſt, parſurum
Zelas a- 7 . .
„masam Dominum putas, ſi mihil agat? Adde plan-
pegleckes, taln quidem illam otioſam extitiſſe, non ta-
Erxemila men ad infocunditatem provocaſſe Arbores

mala. 4 germinantes. Cùm vir unus marcere otio
Sranda- . . .
s nequeat, quin gregem poſt ſe trahat igna

vorum, quos exemplo ſuo, etiam nolens,
à labore traducit ad deſidiam. Hinc eſt, quod
Jabel, qui defluens interpretatur, major na-
tu frater dicitur Jubal, qui, quod ille præ
Gen.4.2r. ſe tulit otium in nomine, re Ppræſtitit. Et
nomen fratris ejus Ju¶ubal: ipſe fuit pater canen-
rium oitharà, & organo. Quod ſi umbra dun-
taxat deſidiæ, & merum nomen defluentis,
in ipſo ſpinarum ſqualore, horroréque tum
exilii, tum funeris, urgere potuit fratrem ad
cymbala: quid non efficiet torpens commili-
tò, & otioſus non rarò dux? Ergo perſtaba-
mus otioſi olim in foro neglectæ vitæ no-
ſtræ, & rei alienæ corruptæ, non aliud ex-
ſpectantes, quàm aut famem deſidi à Salomo-
ne nuntiatam, aut ſecurim ſterili intentatam
Religioß à Joanne. Hinc nos Dominus ſuam in vineam
abduxit. At quàm eſlemus & in horto miſe-
tinsem, . 5 . d . . .
ri, ſi & nos ibi Dominus inclamaret: Quid
bic ſtatis totâ die otioſi ? Hic quoque ſub ve-
xillo Pœnitentiæ torpes? Et in Æi-gypto qui-
dem nox erat, cùm otiaremur; hic verò, cum
dies appropinquaverit, & exortus ſit Lucifer
in cordibus noheis, torpemus in lumine At-
que utinam infrequens ſit ſtertentium cohors.
Mileret me ſanè turbæ, quæ, ſi feriatur in
apgro Domini, non ſudori ſe ſubducit, ſed
Gen. 31. füpemcite-Etenim quicumque moramur cum Ja-
32˙ céGh&6 HH Ompaſcuis ſervatoris, & curæ ovium
ejus addicimur, & uramur oportet, & al-
geamus. Nihilo minuùs, cùm duriſſimum du-
camus vitæ genus, vereor, ne perfſimiles iis
habeamur, qui otiati ſunt. Nec Jacobi opu-
lentiæ conſimiles, & diſſimiles opulentorum
requieti. Laboravit Jacob, uſtus de die eſt,
rore perfuſus in nocte; verüum, quem in ba-
culo Jordanem primum tranſmiſerat, duabus
inſtructus tum fhorum „ tum armentorum
turmis reviſit. Die nobctuque ſtu urebar ac
Ethicæ Comment. Tom. IV.

. en. 3 2.
19.

X

Stromatum Lib. V.

gelu, fugiebatque ſomnus ab ooulis meis. In ba-

2753
culo meo tranſivi Jordanem iſtum: Et nunc
cum duabus turmis regredior. Nihil in dextris
ſuis reperere voluptari, & fortunati, ſed Plſ. 75. 6.
dormierunt. Dormierunt ſomnum ſauum; & ni-
hil invenerunt in manibus ſuis omnes viri divi-
tiarum. Nos verò & ſomno non fruimur, &
fortè omni mercede fraudabimur. Eſt homo Eccl. 1 1
Iaborans, inquit, & feſtinans, & dolens, G 1l
tanto magis non abundahbit. Et labor quidem
de præſenti eſt, ſed in futuro merces deerit.
Porrô non ait, non abundat, ſed, non abun-
dabit. Nunc enim fortè præconiis, deliciis,
honoribus exundat ſapientis, clientibuſque
præpollens Sacerdos: At non abundabit. For-
derantur perſæpe in Chriſti vinea egeſtas &
labor. Nonne clamantes audis Apoſtolos: Præ- Luc. 5. 5.
ceptor, per totam noctem laborantes nihil ce-
pimus à* Nonne vides progrefſas è thalamis A.terno-
Virgines, poſt excultum tanto conatu Lilium, am obli=
excluſas a nuptiis? Non operarii modòô ini- 7,
quitatis, ſed & ſatores aromatum rejiciun- S
tur ab epulo. Non urticis tantàùm, ſed & pim,
Liliis ſatale proſcriptionis elogium atris cha- Labor
racteribus inſcribitur; Neſcio vos. Ergo neſ- vanass ſæ-
ciuntur interdum & Lilia, & quidem a Flo- 4 ar e T
re campi, à Lilio convallum, ab eo qui & F 2.
lilia colligit, & paſcitur inter lilia. Quod ſi Iateniis
diſcere cupis, quâ ratione & laboremus, & prava.
cum otioſis deputemur: Audi Prophetam ex
Dei verbis pertonantem: Non me invocaſti, Iſa 42.
Jacob: nec laboraſti in me, Irazël. Ergone *
Iſrael non laboravit? Laboravit, ſed non
Deo. Viéctimis tuis, inquit, non glorificaſti me, Gloris
nec laberem tibi præbui in thure. Adipe vi- vaka, &
ctimarum tuarum non inebriaſti me. Verum- n i
tamen ſervire me feciſti in peccatis tuis. Præ- aar 1a.
buiſßii mibi laborem in iniquitatibus tuis. Quid bores.
erꝑo ſupplicii nobis impendet? Gloriſicabit me Ibid.
beſtia agri, inquit, Dracones & Kruthiones.
Populum iſtum formavi mibi, laudem meam
narrabit. Intremit jecur meum, & cruor
areſcit trifido Dei fulmine corde dejecto. In-
undavit victimarum adeps penè uſque ad
ebrietatem: ſed Deum nequaquam inebriavit.
Rurſus non modò non laboravimus Chriſto,
ſed Chriſtum laborare compulimus. Demum kRkeligioſi
cogitur Dominus nobis operariis ſuis Draco- iut ie-
nes ſufficere & Struthiones. Ingens labor in?se,
clauſtro, & hoſtia multiplex. Verùm Do. Fe e
mino illudimus verius, quàm litamus, ſolà rent Am-
corticis, ſeu pellis dedicatione, ſi victima- bitioſis
rum nobis adipem reſervamus; Cordis enim
affectiones, & ſtudium uberius, horäſque
vitæ præſtantiſſimas nobis, noſtræque gloriæ
non ſemel impendimus. Hoc verò non labo-
rare, ſed otiari eſt, quando in Domini vinea,
ut olim Jezabel in vinea Nabuthis, non
Chriſto vites excolimus, ſed nobis voluptatis
olera, & gloriæ fſœnum rig mus, & ſerimus.
Verùm, ut illud actitari à Jezabele nequiit, Religiofß
quin necaretur Nabuthes: ita otiari nobis non tepidi.
licet, quin Deus laboret. Præbuiſti mihi labo- Exempla
rem, inquit. Et ſanè quantus ſudor Domini, mals.
& quàm ærumnoſum opus, vites ſuas, quas
nos ôtii noſtri exemplo in labruſcas vertimus,
repaſtinare, & antiquo decori, ſplendori- L
que reſtituere: Evellere ſpinas, quas ſevi- Conſilia-
mus; fœnum eradicare, quod rigavimus; fi- Tis impii.
licem, zizaniumque comburere, quod ele-
ctorum frumento torpor noſter aut immiſ-
cuit, aut ab hoſte ſuperſeri paſſus, eſt, ſamn

254

dormiret. Quod ſi Otium ſecuri ſubjacet, quid
patietur arborum, ſemindmque corruptor?
Pudet me calamitatis noſtræ. Ibi enim incom-
moda ſuſtinemus, unde fœcunditatem ſpera-
bamus. Timuit Domini vineæ David ab A-
pro. Timuit àa vulpibus Sponſa. Timuit à Leo-
ne Samſon. Timuere Prophetæ à prætergre-
dientibus eam. Quis verò cavit vineæ Domi-
ni ab operariis? Nec ipſe Dominus, qui ta-
men Joannis ore omni ſpiritui credendum ve-
tuit, de operariis id unquam eſt ſuſpicatus.
Quin eos & primo mane, horâque tum ter-
tiâ, tum meridianã, tum pénè ſupremâ immi-

Matth. ſit in vineam ſuam. Ite & vos in vineam meam.
20. y. Verùm iſtorum non raròô operâ vites ſylveſ-
cunt, & pro muſto fel diſtillant aſpidum in-
ſanabile. Sciebam jacto & coœlo ſemini exitium
impendere à volucribus, à ſpinis, à plauſtris.
Matth. Exortæ nimirum ſpinæ ſuffocaverunt illud. Aves
13. exederunt illud. Ob petræ ſiccitatem exaruit.
Agricu- Nunquam à grano demutatum legimus fru-
tara pi- mentum in hordeum. Nunc verò non à ſpi-
rimats. nis, ſed à ſpicis frumentum enecatur, imô
non enecatur, ſed in cicutam vertitur, ut ene-
Senes ſi- cet. Qui majores inter nos, atque benefici vo-
nonfer- cantur, qui in campo culmi dare jura viden-
veane. tur ſeminibus, erumpentibus in gramina: hi
e. non infrequenter verbulo, aut exemplo uno
mis noxiz, it offocant herbeſcens cœli granum, u illi-
Religiæ, Cò degeneret. Et tu quidem locutus ideò es,
zepigi. ne felicius proveniens ſemen pudorem incute-
Conſilia- fet ſuo gramine culmo tuo. Metuiſti ne ſiligo
rii impii. foret, quod eſſe cupiebas frumentum, aut ti-
„ bpi ſappar, aut etiam aliquantulum impar. Ve-
ns. ruùm non ità retundi poteſt vis germinis, ut;,

cùm degeneret, plumbeam intra generis fui
Propoſita mediocritatem conſiſtat. Imo ex tritico vicia,
"etinen- aut lolium, aut etiam aconitum fit. Lapis ille
Nrz e, de monte ruens non ſimulachri caſum opta-
Dan. 2. 31. Jlt ſed tantum immiſtam metallis cretam fa-
Statua S. ſtidivit. Fictiles duntaxat contigit pedes, ne
Danieli. in tanto auri, æriſque fulgore ſqualeret lu-
tum. Sedenim pedes dum odit, & ſubmo-
vet, crura, umbilicus, & vertex una pariter
cum pedibus diſfolvuntur. O luctum! Stabat
Statua illa plena fulgoris & majeflatis: ſuum-
que debebat terrorem & ſtatum, (Quis hoc,
non dico ſuſpicatus unquam eflet, ſed ne
ſomniaſſet quidem?) debebat, inquam, ſuam
illam firmitatem non auro, non æri, ſed lu-
to. Audi: Percuſſit ſtatuam in pedibus ejus fer-
reis & ſiétilibus, & comminuit eos. Tunc con-
trita ſunt pariter ferrum, teſta, æ&S, argentum
& autm, & redacta quaſi in favillam gſti-
Tepiditas. Væ areæ, quæ fapta ſunt vento. Dices non in-
gratam tibi in adoleſcente, quem inſulsè E-
Parva in vangelium dedoces & leges noſtras, æri quam-

alo. ſimillimam fortitudinem, parem argento pie-
. tatem, auro præſtantiorem modeſtiam, pro-
Labi quo 7. . S& decretamn ad Laci
modo ſo- Pari tibi pudorem ejus, ecretam ad Indos

leant op- navigationem; improbari tantùm ruſticitatem
imi. & ſolitudinem, quòd rarius prodeat, parcius
de ſalutet, loquatur maturiàs. Cruci, inquis,
vereeun- ſeſe ſuffigat in conclavi. At in triclinio cur ſo-
dia. lus ſapit? quare jejunat bis in ſabbatho? cur
Tyro de- decimas dat eduliorum? cur recumbit in luto
gZener. & latere? ſine illum. Stat enim „ non quòd
Propoſita diu meditetur, ſed quòd paululuùm ſeverior in
7siι*ααα ſermone ſit. Ruet moles univerſa, ubi demiſ-
ſionis & verecundiæ teſta labare, & ſolvi co-
PpPerit. Dina egreſſa eſt, ut videret, non ut pe-
gen. 34. Firet. Verùm, ut illa egreſſa domo eſt, digreſ-

Oliv

ſa ab illa eſt cum omni gaza ſua virginitas.
Submiſere in mare Jonam non ſævi Nautæ, Jon. 1.
vel ut mollius exſpiraret, vel ut fortius, feli- Mortiß-
ciuſque exſcenderet in littus. At imminens oris n
Navi Cetus naufragum deglutivit. Non rarô as Drr.
Ppbarmacis viſcera egeruntur, quæ tamen hau- tus inter-
ſimus, ut luem duntaxat emitteremus. Plerun- na.
que, dum ulcus inciditur, manat cum pure Cenſilia.
cruor primum, tum vita. Scimus, in præceps ein t.
acta non ibi reſiſtere, quò diriguntur. Suaſit „an fans,
Judas, ut in ciſternam Joſeph demitteretur.
Veruùm, dum fratrum iram mitigare ſatagit Principiis
aliquali ſupplicio innocentis, ad extrema furen- andi,
tes prolabi docuit à mediis. Denique, qui
puerum detrudere ſunt auſi, eum barbaris di-
vendere nen ſunt veriti. Niſi a primo criminis
gradu iretur ad ſummum, non miraretur Da-
vid Juſium, ne in ſede peſtilentiæ ſederet, ſo-
ciari noluiſſe cœtui iniquorum. Sic Palæſtina
duxit unum de leunculis ſuis, Leo factus eſt,
inquit, Et didicit capere prædam, hominémque
comedere. Nota, primum venatur, tum graſ-
ſatur. Ab hædo inchoat & urſo, ut tandem
furat in homine. Nimirum, ut cruore illiveris
rictum, arduum eſt, & ferino ſanguine gau-
dere, & horrere humanum. Meritòô proinde
Paulus exclamat: Rinam & abſcindantur, qui
vos conturbant. Palleſcit enimverò Hierony-
mus ad tanti fragorem tonitrui, horrétque
minitatum Corinthüs virgam, Galatis eradi-
cationem præoptaſſe. Et tamen ibi ſtupra,
& rixæ, & ſchiſmata, cùm hic tantum Cru-
ci culter adderetur. Sed enim ſciebat Apo-
ſtolus nocentiora flagitis axiomata non raròô
eſle; quæ, cùm exordiantur à cortice poeni-
tentiæ, deſinunt interdum in frutices apoſta-
ſiæ, & defectionis à fide. Inceſtuoſus citò re-
ſilit à violis ad cineres; citò eum pudet im-
pudentiæ ſuæ. At imbuta mens veneno dog-
matum, habet in ſe iniquitatis fibras & ſemen.
Criminum palmes, cùm ſuam objectet turpi-
tudinem licentiùs, promptius amputatur. Ini-
qui veròô conſilii radiz parcius incurrit in ocu-
los, erumpit propterea inopinaté, & floret
tutiàs. Nec virere ac germinare deſinit, quam-
vis ramos ejus abſcideris, reparâtque ſtolo-
nis jacturam non uno virgularum fœtu, es
feracior partu, quò triſtiori exputatur fune-
re. Meritò proinde Magiſter Gentium ex-
ſcindi cupit fidei, & religionis corruptores.
Hos tamen & arbitror, ab hac Domimi vi- Religioß
nea, & opto, abeſle. Illud me angit acer-
bins, quod ſucclamari hic quoque audio:
Quid bic ſtatis totà die otioſi? Otioſi merité
dicimur, ſi in id, ad quod nos Chriſtus de-
ſtinavit, non gnaviter incumbimus. Benedi- Eph. Is.
xit nos, inquit Apoſtolus, in omni benedictio-
ne ſpirituali, in cœleſtibus, in Chriſto: ſicut
nos elegit in ipſo ante Mundi conſtitutionem, ut
eſſemus ſanéti & immaculati in conſpectu ejus in
charitate. An immaculatus, qui undique le- D
prà perfunditur? An ſanctus in ejmsaeghipe- giafe, &
ctu, qui ſervit tantum ad oculum? Péêrrô Tlelage
cuùm hoſce Operarios miſit in vineam ſuam, hieis gra-
non eis vires, non ſarculum aut raſtrum de- win⸗ pu-
tulit. Nobis verò in hortum ſuum traductis be- ietur.

.- . . . Pecrata
nedictiones omnes impluit. Et tamen ex il- an-

Ezech.

19 2.

Gal 5. 12.

lis nullus obtorpuit, nullus urgeri ad opus de- dals Re-

buit, diei pondus & æſtus portarunt, quan- Iigioſo-
quam pacta cum Domino merces nullo addi- n, 6
tamento laboris augeri poſſet. Nobiſcum verò Ece eſi⸗

. . . . icorum
mhil de denario actum. Unuſquiſque autem, in- 6 : vrof⸗

qun ſant.

un urin 4

biſil
aulen
unns
itlet
ge,
ulmil
olleb
Pumn tan
Cor ene
Cecumen
1 ti
eienhli
ſes n
u
n in in
dchri
ſelba ie
Lano?
upore ler
1r bott e
o:
fücemt
NMu
Aum
Pini at in
u obis
emllli
irmhis)
M. Nn
Ky, Ada
niss
ioe ſunus
ſmnm

n. uc,
Dommo
We! M n
Uete iean

U, poltram

al

nma u

ey Eun 1
ſie dt. u

Aullni

Mu ann
nilunec
Uoltus n
lld vocne

PrIn, ſei

e, aent ſe

ice.

Perzlt C Warm

I Centem
3 n Ale

i
te,
unene 1e
ndhin
igi
enn. n.
n Dore
Mrechei
ltn
erenn.
e ſigt e
duſfiren ee
e, I
tbarsd.
OCnriis
retar De.
Geret,l
Pilefin
chi 4, r
mitennte
tun gl.
Ut tanden
Ne illivert
Cine gan.
t pronte
Auntnr, gil
d Hemqy-
Honene
Alatis erid-
dbi kun,
antum Cn.
jebat Ar.
ta non id
ortice ge
tices aalr
olis rd r⸗
m guletir⸗
Veteno ⸗
ras & knn
pechet il
Putimn I.
Curtitin o-
0, & ont

geſint, INNd= .

Auita ur.
Uun ſetu, &
Utetur ſuce

Centun c
8 Colkuptole⸗

Domm 4
e engt .
uoce Aln⸗
Oäoſ nend

Stromatum, Lib. V. 255

1. Cor. 3. quit Paulus, propriam mercedem accipiet, je-
