Rege, ſed invito; non conſcio tantùm Joa-
bo, ſed authore. Quid poteſtatis relictum eſt
Principi, ſi filiis & irrogari ſupplicium, & im-
perium deferri ſpectat, nec jubet? Ergone in
Regis horto alià quaàm Regis manu ſeruntur
tum funeris virgæ, tum regni? Servate Ab-
ſalom. Pendet & quercu ſagittis obnoxius. Va- 2. Rege
lidior ſervi furor ad perniciem pueri, quam 18.
Regis favor ad ſalutem. Regnabit Salomon.
Scilicet: Aurigatur ad imperium Adonias.
Obluctatur Auriganti David: ſed Joab pro-
vehit excurrentem. Impunitas ergo regnaturo
eſt, ſi famulus obſequatur, quamvis Rex per-
tonet. Nec corripuit eum aliquando Pater ſius zerbnars
dicens: Quare hoc feciſti? Atque utinam Joa- geceptio.
bi baltheus cum Dayidis funda pro rebellan-
te pugnaſſet. Profert umbonem Scriptura,
quo Adoniæ impunitatem datam ſubindicat. Izmicinio-
Ita-ne? Thronum invadit Adonias, nec occi- 12.
ditur? Quid ſecurim torpuiſſe queror, ubi
nec verbo defectio regnaturi compeſcitur ?
At

Severitas

Can 9

neditus
habernt.
Reandali.
Leri faci.
le, &G
Uemdati
reſcientes
imerfr.
inet,
Ceuſores
linum
Diſeretin

6
.

tl

eleieſ
aleyli.
Uirleſiz.
is re- 1.
Gine „e. V
aſerij
Auliei
ri
laier n
lleali (

,

le
linn, H
kalie
Peit4.
Uariis ter
lanla, i
lie: ir

i p

Ermet)

10 Acdo.

18 o.
cotn-
dinpe.
Verbmm
em, D n
idem er“
onutnn ng
„, 4.

Il 1,4
lem, e.
ehul
anto ſir.
mun, 1.
gs g
Patente!
. Vinm
Occultr
Loorun
Moldenit
1t Wlrei!
n keeiſ /
cilt A.
inito Ne⸗
E Deuids
e Ungen
gio noch
Utunm lur
icn
m, K.
ygoren
Gu ketunmn
erwate 4 .
ons 4
Ueri, di
GoN
AdoN&
ſocb .
0 egend
PRer e-
Puc ,
eum ſor
10 lebelien.
cuptala,
ſbialt /
Nec

ſinn
n N4

Stromatum, Lib. II. 9 1

At illi ſermo cum Joab. Poſteriora iſthæc mu-
nimenta ſunt. Interceſſit inter rebellionem
pueri duciſque obſequium parma firmior, quò
baccharetur Adonias impunitus. Nec corripuit
eum aliquando Pater ſuus. Non corripuit re-
bellantem? Non corripuit? Cur? Audi: E-
Familia- fat autem & ipſe pulcher valde. En umbo,
"itas eum quo impacti lapides repelluntur. En invictus
Perde in gigantem rigor, ut elangueſcat ad pedes
Modeſtia adoleſcentis. Rebellat, ſed renidet. Nullum
neceſa- non retunditur telum, hebeſcitque, ſi fortè
rin, &ι in venuſtatem incidat. Quo fato, imò & faſ-
„=Sss,“ cino torpet funda, ſolo frontis repercuſſu
CGireum- difloluta. Jam deprehendo, quà ratione ipſe
bektio, vel Naſus Sponſæ clypeatæ ſit turri compara-
Ar- tus. Firmior ſiquidem ad infringendas ſecu-
res, repellendâſque machinas ſeveritatis co-
. lor, quàm ferrum eſt. Triumphat de arcubus
pulchritudo: nec Samſon tantùm Palæſtinæ
terror accubat ad ſervitutem in gremio mere-
tricis: Veruùm & David Goliæ domitor, ig-
noſcit Adoniæ. Ibi enim haſtile monſtri quaſi
liciatorium texentium erat: hic verò filii ge-
næ ſicut areoleæ aromatum. Subſidunt in ve-
nuſtate tela, ſuumque in capulum enſis refle-
Can 659. Ctitur, ubi formoſitas ferienda eſt. Pulchra ut
Lnuna, eleéta ut Sol, terribilis, ut caſtrorum
acies ordinata. Cohortes & ſcribit & ducit
gecor⸗ tædétque virgarum, ubi cædendus eſt
0s.

Dixitque Saul ad puerum ſuum: Eoce
ibimus, quid feremus ad virum LBei!?
Puer reſpondit: Ecce inventa eſt in
manu mea quarta pars ſtateris: de-
mus homini Dei. I. Reg. 9. 7.

Religioſi
reditus
habeant.

Ergo pro Viro Dei haberi is quoque po-
teſt, cui aliquid erogandum ſit ab Agaſone,
ut prophetet. Eum porrò non mirum eſt,

Seaundali- . . .
brri faci tanquam Dei virum tum habitum ab explora-
7 — . . .
,, & toribus fugatæ pecudis, quùm de ejus tantùm

Cempati oraculis, & aruſpicina ageretur: Ecce Vir Dei
eſcientes eſt in civitate hac; omne, quod loquitur, ſine
e ſ aumbiguitate venit. Quis enim Vatem, quem
Cerſoie, eventa non fallunt, non lapſum è coœlo putet,
aliorum Numinéque conciri? At argenti non oſorem,
Diſeretio. ſed cupidum, quis, ſi divinet, non Pythone
bid. afflatum credat, ſed Deo? Attamen Saul,
quùm nemo illo ferretur in Iſraële ſanctior,
& mercenarium eſſe poſſe Samuelem cenſuit
& Prophetam. Quid feremus ad virum Dei?5
Et ſervus quidem adeundum Dei virum exi-
ſtimavit, nullum tamen fecit verbum de ſpor-
tula Prophetæ deferenda, ſervus ea tantùm,
quæ ſua forent excogitavit, quò ſcilicet abſ-
Religios ceſſiſſent Aſinæ ut indicaretur à Viro Dei.

S Saül verò anxius quidem eſt de jumentis,
Zicis ve ſibique conveniendum eſſe Samuelem puta-

ditus ne- vit, ità tamen, ut & illi proſpiceret. Va-

ceſſarii. Uicinetur, ſed & paſcatur: cumque ille ſuo
Aulieis munere defungatur, nos noſtro officio deeſſe
Hroviden- non decet. Ergo ſervilis eſt ingenii de mer-

Literali- Cede Prophetæ incogitantem, uni tantùm
tgr. reperiundæ pecudi incubare. Deſignatæ verò
Manera, ad imperium mentis partes eſſe conſuevere,
Eceleſia- ut ei conſulat, quem conſulit. Doleo au-

Teis a- tem, quod quartam ſtateris partem ſuffectu-
vitanda. Tram non prophetanti modò, verùm etiam
Anlici imperanti Samueli exiſtimaverint: cùm du-
svari. plicato ſtatere ne lixa quidem Sacerdotis com-

peſci hoc tempore poſſit, ſi fortè tibi ſube-
unti aulæum ſuſpenderit, ne inglorius adre- Aulies
peres in conclave. Præerat Ifrasli Samuel, veri.
junxerâtque Sacerdotium Præfecturæ, nihilo
minus tamen unus penè aflis, imò & terun-
cii pars quarta munerando Pontifici Principi-
que ſat eſt. Erui nunc Alpes oportet, extra-
hique in Solem Manes, ut cupiditas explea-
tur, non dico, pocillatorum, ſed eorum, qui
Præſuli vel Præfecto ſunt à fræno. Pudet mu-
nerum, niſi aurea quoque vaſa dimittantur.
Non æra, ſed æraria effundi debent in ſaccum
Perâmque pertuſam, unde, quod petis, nun-
quam emittetur; qua, quicquid infuderis,
labitur. Utram voraginum uberius defleam
neſcio, rapacitatem-ne alieni, an vero tena-
citatem ſui. Nihil non exhaurit, & nihil re-
mittit auri cupiditas. Et ad Samuelem qui-
dem acceſſere cum aſſe Saül & puer. At il-
le, cùm de jumentis fauſtiſſima nuntiaſſet,
haud tamen pecuniam recepit. Quin eos &
tecto excepit, & epulo. Quid ſi per licto-
res repeterentur non pecuniæ tantùm concre-
ditæ, ſed quæ nec ſolvi poſſunt, nec exigi
potuerunt? At Petrus ſurreptum ex agro æs
latronum funere repetendum duxit. Fateor S. Perres
Petrum ſui verbo zeli reos conjuges confo- .
diſſe. Aio tamen, non tam peculatum ab Severi-
Apoſtolo vindicatum, quaàm perjurium. Non s.
es, inquit, mentitus hominibus, ſed Deo. Ne- ACct.5.45
que enim æs prius à decoctoribus reddi ſta-
tuit, aut poſt ſupplicium, de illo quæſtionem
inſtituit. Ob furtum, mendacii eos arguit, &
Deo mentitos occidit. Utinam & Viri Dei
haberentur, etiam qui ali debent: utinämque
his, qui prophetant;, una ſit ſatis ſtateris pars
quarta.

Confiden⸗
tia in ho-
minibuse

Allevat Dominus omnes, qui corruunt:
α erigit omnes eliſos. Cuſtodit
Dominus omnes diligentes ſe: &
omnes peccatores diſperdet. Pſalm.
144.

Miſeratio te Domini ſuſtulerat allevantis Pescataz
prolapſos? Terreat te quoque Ira ſævientis in * mali-
Peccantes. Eliſos erigit. Sed provolutos in coœ-"4-:
no criminum obterit. Tu verò diſpice, quo- Olhtina-
rum Deum miſereat, corruentium nempe & 710⁰.
eliſorum. Hi, ut non fſubſtiterint, luctanti Concio-
obluctati tamen ſunt, ſed vi oppreſſi. Qui natores
verò corruêre, aut impegere improvidi, aut bandi.
incauti ſupplantati ſunt. Neutros contemptus
legis, peccandique libido in facinus impule-
re. Utrumque aut vis oppreſſit, aut caſus.
Hinc eſt, quod nuſquam criminis arguun-
tur, ſceleriſque notâ diſſimulatà, aut lapſi
vocantur aut eliſi. At qui peccatores dicun-
tur, haud illos clementià ſublevat ignoſcen-
tis, ſed expiantis ſeveritas, non vincit, non
torquet, non vulnerat, ſed diſcuſſit, penitũſ-
que diſperdidit. Niſi fortè putemus eos, qui
labuntur primàm, lapſos appellari verius,
quàm peccatores. Ut verò erecti à Domino
defecerint iterum, fœdiuſque ſeſe criminibus
obſtrinxerint, tum enimverò in album per- kecidivs.
duellium tranſcriptos Dei furor evertit. Pec- .
caſti? Noli deſperare. Cecidiſſe te veriùs, Sgerze⸗
quam peccaſſe David pronuntiat. Allevat Do- ge rers
minus omnes, qui corruunt. Peccaſti iterum; no-
li eſſe ſecurus. Nam Deus, qui elitos erigit,
II 4 opprimit

9 2

non omni-

res di . . S rae—
bus ruen- diſperdet. Ergo cum utrinque legis tranfſ-

tibus idè greſſores laceant ante Numen, hos Deus ir-
ſit. rorat, illos perurit. Hinc plena hyacinthis
Clemen- dextera gemmas compluit ad ſolatium: inde
ia. læva plenum fſulphuris iræque calicem effun-
aken dit ad ſupplicium. Alterà lilia ſerit, alterà ma-
,as Du jacit lanceas in rebelles. Nimirum, quam-

geveritas . . . .
in olſti- vis neutris Lex ſubſit in corde, eliſi tamen
natos. prolapsique protracti aut nolentes aut incogi-

Malirn tantes in volutabrum ſunt; at peccatores ul-
malas, trô ſeſe in lutum conjecere.

ignoras te, O pulcherrima inter mu-

“ lieres: egredere, & abi poſt veſtigia
regum. Can. 1. 8
piuiias. 38(S .

Religioſ⸗- BSi ſe ergo Dilecta neſciat, exulabit? Quid,
rum & rogo, ſuppliciorum pollutæ ſupereſt, ſi ſuum
Eccleſia- non intelligenti decus exilium imperatur? An
“ ignoſcetur negligenti verrucas, quæ ad Syr-
graviora. tes exportatur, ſi forté gemmas non explo-
ret? Et tamen Achabo cruore etiamnum Na-
Tepiditas buthi madenti pœna remittitur, ſtrictumque
poſt fer- in ſe Dei ferrum ſacco & hebetavit & retu-
veorem. dit: Sponſa verò ignorans tantùm abibit exu-
latum? Sanè: Cur autem? Quia Sponſa eſt.
Ne nævum quidem patietur in Sponſa Salo-
mon, qui puſtulas, vomicâſque diſſimulabit
non invitus in ſervo. Non ergo mirari debes,
ſi nec labeculas in tyrone perferam;, qui in
emerito ſtigmata utcunque ſuſtineo. Quis
enim expoſitum ſub dio ruſticum, eumque
ne velatum quidem, aut vix velatum algere
miretur hyeme, totôque corpore cohorreſce-
re? Nemo eum aut cibo aut potione inter-
dicit: inſaniiſſe me verò crederent, ſi fortè
illum ad Æſculapium curandum tranſmitte-
rem. At ſi pellitum, benéque fartum, focô-
que admotum adoleſcentem perlevi rigere fri-
gore, cùm viderem, deſiperem, niſi eum fo-
vendum Hippocrati traderem. Nemo enim non
videt, pejus habere eum, qui tantum ad ig-
nem non calet, quam eum, qui totis artu-
bus contremiſcit ſub dio. Febrientem neceſſe
eſt fateare, quem vides ſubfrigere in pellibus.
Fornicantem in gypto populum aut nun-
quam, aut leviſſime Dominus perſtrinxit.
Mochantem verò in eremo ſeveriſſimè tru-
cidavit. Prævio igne, pluvio cibo, patente
Oceano traductum Vulgus ad victimas, quis
immiſceri Moabitidibus patiatur? Vel capi-
te murmur luit Iſrael in eremo, Angue li-
ctore: quem ejulantem, latrantémque inter
lateres contra Moyſem & Aaron vindicta Nu-

minis præterivit. Lanti eſt, inter hoſtias pol-

lui? tantique refert, in luto blaſphemes, an
in thure. Tonat, non clamat Paulus in iis,
I1. Cor. 3. quas ad Corinthios literas dedit. Et ego, fra-
1. tres, non potui vobis loqui, quaſi ſpiritualibus,
.. ſed quaſi carnalibus. Nonne carnales eſtis, &
Religiof ſecundum hominem ambulatis? Quid in eos jaci

tebidi. potuit atrocius? An illi defecerunt à fide? Imò
pro fide occumbebant. Parricidium-ne, fur-
tum;, & perjurium exundaverant inter illos?
Renr * (QAun eos ſanctificatos appellat in Chriſto, &
in ommibus opulentos. Unde ergo carnalita-
tis eis probrum ingeritur? Cepham alii, alii
Paulum ſectabantur, & pleriſque dux erat ad
1bid. Pietatem Apollo. Cùm enim ſit inter vos zelus

& contentio, nonne carnales eſtis* Inter vos,

Oliva

Superier opprimit peccatores. Omnes, inquit, peccato-

inquit. Nam livore furtôque vix ignobiliora
capita inter homines cenſerentur ex albo ex-
puncta perfectorum. Corinthios verò doctri-
nis ommibus imbutos, Paulique diſcipulos, in
ipſo fervore ſubortæ lucis diſſidentes ſola ſen-
tentiarum diſſimilitudo carnalibus ſociavit.
Huc facit Eliæ de impendente imbre ex nu-
becula conjectura. Nam quamvis, qui ſe in
nubem induerat, vapor humanmi veſtigium
hominis non excederet, in tanta tamen, tâm-
que diuturna ærati cœli ſerenitate, humor
etiam pertenuis repentinos maximéôſque inde
imbres effluxuros certiſſimè portendebat. Ec- 3. Reg
ce nubecula parva. Aſcende, & dic Achab: 18. 44.
Junge currum tuum, ne te ooσοσοnaρſ1 pluvia.
Caini non pectus intumuit, biliſve efferbuit,
ſed tantum vultus expalluit. Illicè tamen à
cæde inhibetur. Cur concidit facies tua? Con-
ciderit vultus ejus, num propterea ad cædem
anhelaſſe fratris putandus eſt? Quot citra ſan-
guinem excanduere etiam hoſtes? Irrugiit in
fratrem Eſau haud illum tamen occidit 3
quin eum ille, quadringentis licèt lictoribus
ſtiparetur, oſculatus eſt. Pluſ-ne vulnerum
pallor concoquit faciei, quam pectoris rugi-
tus, aut compreſlæ ex felle lachrymæ? Qua-
re ergo à cæde compefſcitur Cain, mox ejus
ut frons concidit? Expalluit nimirum inter ho-
ſtias. Porrò in Ara, qui amplificandæ pietati
locus eſt, hauſiſſe virus invidentiæ, corrup-
tæ funditus mentis argumentum eſt. Nonne
legiſti ſævam in Iſmaëlem Saram? Ejice ancil-
lam hane, & filium ejus. Atqui luſit tantùm.
Luſit. Sed in domo Abrahæ propenſam indo-
lem pueri ad ludicra nemo non videt mox ad
laſciva proruptam. Quàâ ætate, quéve loco in-

Gen. 4,4.

„ . .
ſanias, refert. Rarò per æſtatem nubibus c;-

lum obducitur, quin fulguret: cùm hyeme
dies noctéſque ſine tonitruo pluat. Etiam Iris,
quæ ſerenitatem procellarum diſcuſſione præ-
ſignat, ſi non ad veſperam, ſed mane colo-
retur, deſignat tempeſtates. Quis paralyſim mi-
retur in Sene? Quis in adoleicente levem quo-
que commotionem artuum non lethalem enun-
tiet.? Poſt ſubmurmurationem proſilivit Ju-
das ad mercimonium ſanguinis. Tunc abiit Matth.
unus de duodecim ad principes Sacerdotum, & 26. 15.
ait illis: Ouid vultis mihi dare, & ego eum
vobis tradam ? Enimveròô ubi meretrix lachry-
mabatur, & perungebat, potuiſſe Apoſto-
lum oblatrare, maturati vis erat parricidii ad
haſtam feſtinantis. Quoties dormivit Petrus;,
nullà ei de impendente ruina injectà religio-
ne! Poſt eſum verò Agni, ad Orationem e-
greſſum & ſoporatum non tentatio modò con- V
cuſſit, ſed caſus evertit. Orate, ne intretis in Luc. 22.
tentationem. Vides ergo, pleraque cenſeri fa-
talia tyroni poſſe, quæ veterano ſine noxa
contingerent.

Laudate Dominum de terra, Dracones,
& omnes abyſſ: Ignis, grando, nix,
glacies, ſpiritus procellarum: quæ fa-
ciunt verbum ejus. Pſalm. 148. 7.

Nullus hic florum, & nuſquam coœleſtis Correcti
Arcus in Dei præconia provocantur: cùm ta- adhiben-
men & Dracones excitentur in hymnos è& ile 5.
luto, & in aére grando, nivéſque carmen ſervaniis
pangant Conditori. Cur aptior pſalmo An-

1 . . .
guis, quam viola? Cur Glacies Deo, quam Superio

nullum

118, zimeat⸗

Ce⸗

Eom
usn

zu⸗

Cne
ſi
Cinti
zaur.
land

3 her

21,2,

3 Reg.
18 45.

4 Reg.
ſ. lo.

4Rege,
36,

m.
mor
mde
bbrl
linig.
den 1
Con- enet
Edenn
ſan⸗
gütin
Cidit;
Cribus
nerum
ngr
Cr.
n ein
lter ho.
Pittin
Cornh⸗
Norre
e Mndl. benn
tartum.
n indo⸗
ONad
loco .
ibus e⸗
n Hhene
tamlit,
one le
ne (⸗
lümn.
Vem q.
lemenb⸗
lirt N.
Luie dit.
denn, 0 1
g en
ri lehn⸗
le olt.
miali 4
t Lang;
nelgv⸗
Mationeme
ondd 83
, intteis
Cenleik
h ſine 1l

Dracolelx
m: e
14R.
“
an “
ur: Clun 1 1
nos e
ve c n
ſalno 40
Deo⸗ gun
.

8) 5.

Stromatum, Lib. II.

Tris, gratior? Nimirum blandiri facilior Ars
Severitas eſt, quam ſævire. Qui ergo vapores ad con-
tferrendos perduelles efferantur in fulgura, gra-
tiores profectò ſunt, quàm qui ad hominum
laaesa. illecebram colorantur in arcus. Ea item ra-
do eſt, cur perſolvendis Deo hymnis id luti
Coseio fſeligatur, ex quo, non Roſa pubeſcit, ſed
Jerig. Draco fingitur. Ad inungendum Regem Je-
Conzio-: hu quivis diſcipulorum Eliſæi ſatis eſt: ad ar-
natores guendum veroe Achabum, nec ipſfſe tranſmit-
blandi. titur Eliſzus, verum Prophetarum tum pa-
Tens & myſtes accedere Elias jufſus eſt. Eaz-
Sus eſt igitur ſermo Domini ad Eliam Thesbi-
ten, dicens: Surge, & deſcende in occurſum
dchab. Loqubrit ad eum dicens: Occidiſti, &
pohediſti. Haæc dicit Dominus: In loco boc, in
quo tlinxerunt canes ſanguinem Naboth, lam-
bent quoque ſanguinem tuum. Ubi veròô non
impendentis calamitatis nuntio conterreri Rex
debuit, ſed defluxuri, poſt ſiccitatem, ſola-
tio imbris recreari, nec emittendus in pœ-
nam criminis cruor, ſed demittenda in repa-
rationem agrorum pluvia erat, non Elias A-
chabum, ſed alumnus Prophetæ convenit. Af-
cende, & die Achab: junge currum tuum, &
deſcende, ne occupet te pluvia. Uſque adeò
fortins duriuſque eſt, Draconis defungi apud
Principes munere, quàm hyacinthi. Quivis
alumnorum futurum imbrem nuntiare poteſt:
cædem veré Regi prænunciare unus tantùm
Elias poteſt. Ideò tam ſui diſſimilem fuiſſe
crediderim Eliſæum, in diſtringenda Naama-
ni lepra, eâque affricanda Giezi, alumno ſuo.
4. Reg. Nam Syrum curaturus, Miſit, inquit Scrip-
5S. 10. tura, ad eum Eliſæus nuntium, dicens: Va-
de & lavdre ſepties in Jordane, & recipiet ſa-
nitatem caro tua. At ubi infectum avaritia
diſcipulum percelli oportuit, non nuntium ad
eum tranſmiſit, à quo & criminis argueretur,
& moneretur ſupplicii. Verum reum domi
præſtolatus, eum coràm & damnavit, & in-
4. Reg.5, crepuit. Unde venis, Giezi? Accepiſti veſtes.
26. Sed & lepra Naaman adharebit tibi, & ſemi-
ni tuo uſque in ſempiternum. De ſanitate cum
Syro agit per internuntium Propheta: ſup-
plicium verò Giezi corrupto libidine mune-
rum ipſemet irrogat, damnaâtque Eliiæus,
non curat. Nimirum in Iridem colorari, ut
extergendam lepram denuntiet, etiam alum-
nus conſuevit: igniri in fulmen, inque gla-
ciem durari, ut peccantem exſcindas, partes
ſunt Principis Prophetarum. Vide Agarem,
ancillam Abrahæ, modò reducem in domum
Patriarchæ, modò è& domo viri ſui proturba-
tam. Eô autem per Angelum reductam de-
Prehendes, quam inde Domini conſilio, im-
Gen. r6. periôque miraberis exulaſſe. Dixitque ei Ange-
9. Ius Domini: Revertere ad Dominam tuam. Mul-
tiplicans multiplicabo ſemen tuum. En defor-
matum in violam Angelum! Fulgurandum
lam eſt in ancillam. Igneſcit non Angelus,
Gen. 2e ſed Deus. Cyi dixit Deus: Non tibi videatur
22. aſperum ſuper puero, & ſuper ancilla tua: om-
nia qukx dixerit tibi Sara, audi vocem ejus.
Viden' in ſævientem grandinem non Seraphim
concreſcere, ſed Numen. Et quando nomen
mihi excidit Seraph: Meminiſſe velim te ad-
moveri carbomibus Archangelum, cùm ex-
piari Raguelis cubile debuit tanto illo mœ-
rore, terroréque funerum. Aſt, quùm Eſaiæ
aduri oportuit os, unus ad eum de Seraphim
ignito cum calculo ablegatur. Extrahendo ad

J. Reg.
2.1. 27.

3. Reg.

incolumitatem piſci ſatis ſunt Angeli: corri-
Piendæ ver prunæ, ad luſtrationem polluti
oris, advolat à Dei latere dimiſſus Seraph ad
Prophetam. Er volavit ad me unus de Sera- Iſa. 6. 72
phim, & in manu ejus alculus, uem forcipe
tulerat de Altari. Ergo vel ſplendidius, vel
fortius eſt adurendi, quam percurandi, mu-
nus. At cur vagamnur, erramuſque per Afly-
riam, quum præſtô ſit, quod quærimus, in
ipſo Patriarcharum conclavi. Graſſari modò A-
braham jubetur in filum, modò vero mone-
tur ferrum in thecam reponere. Non is tamen;
qui gladium inhibuit, ferrum quoque Patris
diſtrinxerat. Veruùm, cùm parcendum eſt Iſaa-
co, Angelus ſubmittitur: cùm ejus impera-
tur laniena, Deus profatur. Audi: Tentavit
Deus Abraham, & dixit ad eum: Tolle F- Gen. 220
lium tuum, quem diligis Iſaac. Arripuit gla- .
dium, ut immolaret filium ſuum. Et ecce An-
gelus Domini de cælo clamavit, dicens Ne ex-
tendas manum tuam ſuper puerum. Divinum, ut
Patet, eſt, durioris mandati legiflatorem eſſe:
cumque Deus cædem per ſe imperet, mitio-
ris Præcepti à ſe abdicatun nuntium transfert
in Angelum. Quid? Nonne, cùm opiparè tri-
tico carnéque nutriendus erat Elias, annonæ 3 Reg-
convehendæ Corvus præficitur: Cuůùm tamen 12.
Prophetæ projecto ſub juniperum Dei Ange-
lus miniſtret, quòd ſubcineritiâ tantùm ſagi-
nandus foret offa, longiſſimæque viæ com-
mittendus ² Alitis officium eſt, ſtructorem co-
næ eſfſe, ubi ad delicias amatur, & enutritur
Propheta. Ruſticioris menſæ miniſterium quam
viarum implicatiſſimi productiſſimique fines
conlequuntur, ad Angelos ſpectat. Utinam
id perciperent animarum Præſules, & Præſe-
chi, qui cœlos ſe eſle tum tantùm putant, cum
rorant; quaſi veròô ſola vibrent in æthere Si-
dera, quibus nemo non videt aſſociari plerun-
que Cometes, eſſéque frequentiora in cœlo
fulmina, quam Irides. Petrus certè, cùm præ-
noviſſet ſurreptam ab Anania pecuniam, quam
Chriſto devoverat, non eum Diaconis arguen- Rex re-
dum tradidit, ſed ſua ipſe è& ſede in illum in- gat, &
vectus eſt. Nec immeritòô. Siquidem, qui Dia- Puniat.
conorum voces & minas deriſiſſet, vocem Pe- Saperior
tri tanquam vocem tonitrui magni ità expa- TWemer
Vit, ut corde corporéque conſternatus, ad eorr gafe
terrorem cæterorum ante arguentis ſolium ex-
ſpiraverit. Anania, cur tentavit Satanas cor
nuum mentiri te Spiritni Sanbéto.. Audiens au-
tem Ananias hæc verba, cecidit, & exſpiravit. de veritas
Didicerat, niſi fallor, à Chriſto Petrus artem Act. 5.2.
non ablegandi ad Acolythos puniendi munus,
quod PFontifices præcipuè decet. Quando Do-
minus Petro commiſit, ut numiſma ex ore
Piſcis educeret: ſibi verò flagellum reſervavit,
quod intenderet in atrii mercatores. Ergo ſi
aurum extrahendum eſt ex æquore, Diſci-
pulus arundinem cum hamo demittat: ſi ſæx
egerenda rapinarum fœnorumque è templo eſt,
Dominus & Magiſter flagrum è& funiculis te-
xat. Tum quòd ſeveritas ſublimiora Eccle-
ſiæ capita deceat, tum etiam, quòd vis ma-
jor ineſſe ſoleat Principum verbis, quaàm ver-
beribus Præfectorum. Dices factum qui-
dem à Chriſto flagellum è& ſparto, non eo
tamen in expiationem nundinatorum abuſum.
Et cum feciſſet quaſi fiagellum de funiculis, Joan: 2
omnes ejecit de Templo. Aio, nullum à Chri- 15.
ſto e ſacrilegis cæſum, nullumque ſolâ lori in-
tentatione non ejectum. Dicebam propterea
ſeverita-

1

Gen. 224
I.

Superior
ipſemet
judicet-

ſeveritatem Domini, quamvis non ſæviat,
Ccoeércendis flagitiis ſatis eſſe: cum miniſtro-
rum nec lamiena apta ſit cohibendo duntaxat
crimini. Ut moreretur Abſalom per manum
Joabi, non uno tantùm, aut altero, ſed tertio
confoflus eſt jaculo. Qui tamen parentis ſu-
percilio ità exanimabatur, ut mori mallet;,
2 Reg. dulam obliquis oculis a Rege deſpici. Obſecro,
14. 32. ut Videam faciem Regis: quod ſi memor eſt ini-
quitatis meæ, interficiat me. Miramur autem
adoleſcentem conterritum Patris Regiſque ſu-
percilio, quando triſtiorem in ſe vultum La-
Dani ſoceri ſui pati Jacob non potuit, tantis
inconcuſſus tempeſtatum, fraudiumque incom-
modis? Animadvertit Jaciem Laban, quòd non
eſſet erga ſe, ſicut heri & nudius tertius. IIlicòô
aufugit, ſummis licèt viarum, & infeſti ſibi
fratris diſcrimimbus objiciendus. Immutatio-
nem mercedum ſeptem vicibus tulit non ini-
què: gelu, niviumque incommoda pertulit:
æſtuavit in paſcuis non invitus. Mitiorem fu-
gam ſupercilio ſoceri exiſtimavit: maluitque
diſcerpi ab Eſaü, quam à Labano negligi. Uſ-
que adeò Majorum potentiora ſunt cilia, quam
inferiorum, & * qualium tela. Irruerant in
JEswM milites, ut eum raperent ad Annam.
Hinc audies Dominum enuntiantem, Ego
Jum: hinc Petrum videbis ſtringentem acina-
cem in cohortes. Utro putas repagulo com-
préſſam latronum fſerociam, gladio, an ver-
bo? Corruêre milites ad vocem Chriſti: Poſt
Petri vulnera comprehenſus & vinctus eſt
loan. 18. JrsUS. Ut ergo dixit eis: Ego ſum, abieiunt
6. retrorum, & ceciderunt in terram. En edi-
tam ſolo Domim verbo de cohortibus ſtra-
Joan. 18. gem. JNimon ergo Petrus habens gladium, e-
707 duxit eum, & percußſit Pontificis ſervum. Pro-
ipüiſſe ſe ſtatim ex horto quis non credat ſa-
tellites, effuſo in terram, cæséque Malcho?
Nam vocem unam ſi expavere, quam foœdè
dilapſi ſunt ad fulgorem, ſævitiémque gladii?
Audi, quid Malchi caſum conſequatur. Co-
Joh. 18. bors ergo & tribunus, & miniſtri Judæorum
12. comprehenderunt JrsoM „ & ligaverunt eum.
Non potuit ferrum diſcipuli, quod verbum
Domini potuit. Feriente Petro, graſſatur
cohors: Chriſto fugillante, humi cohors de-
jicitur. Uſque adeò validior Principum lin-
gua, quàm ſica, ſecuréique Prætorum. Ob-
dormierat fameſcens in ſolario Petrus, ad
quem & vas & cœlo demiſlum, & vox fa-
Act. ro. Cta ad eum eſt: Srge, Petre occide, & man-
10. duca. Occide! Num redditus jam thecæ gla-
dius rurſum expromi debet ad cædem? Non-
ne in lintei quadrupedibus Romam, Ethmici-
que deſignabantur, quibus inſinuare Evange-
lium tum Petrus jubebatur? Cur ergo con-
cionaturo non Clama ſucclamatur, ſed, Ju-
gula? Occide, & manduca. Ergo non verbis,
ſed jaculis Lex Domim evulganda? Occide!
Cur internecio ſuadetur, quod alloquutione
conficiendum eſt? Nimirum Eccleſiæ tum Prin-
ceps Apoſtolus erat. Ut autem ſciret, quæ
vis Pontificum eſſet, dum loquerentur, ora-
tionem ejus cædem maluit dicere, quàm ſer-
Corrvedio monem. Occide, &0 manduca. Ethnicorum
*X amoi*, mores ut argueris, interficies. Ita tamen Gen-
tes occidito, ut eas tibi futuras in eſcam fſcias.
Nolo odiſſe te, quos vulneras. Volo iis te
recreari, quos jugulas ad ſalutem. Sentiant
vulnerati tui, poſt correptionis vulnera, tuis
ſe præcordiis condi. Complectere, tuiſque

Sene 31.

I.

1

72

Oliva

viſceribus abde, quos occidiſti. Veruùm de his
alias. Illud inculcemus in ſuprema parte com-
mentarii, quod paſſim ſumus in totum proſe-
quuti. Ergo non Miniſtrorum, ſed Princi-
pum eſt, graſlari in peccantes. Ut Sponſa ad gaperio,
filium adducatur, ablegatur ab Abrahamo ſuæ odio ha-
domus Oeconomus. Ut vero Loth reducatur, beri non
occiſis profligatiſque latronibus, procurrit in e=nſet
aciem Abraham. Ergo ubi monilibus comi 9 g,
Nurum oportet, ſervus legatur. Ubi autem /4. S
plectendi ſunt peculatores, Abrahamus arma-
tür. Habemus in eo luculentius quoque do-
cumentum exercendæ per Principes familia-
rum ſeveritatis. Excepturus convivio Angelos
Patriarcha, in partem laboris Saram adfſcivit.
Feſtinavit Abraham in tabernaculum ad Na- Gen. 18.
ram, dixitque eis Accelera, tria ſata ſimilæ 8.
commiſo, & fac ſubcinericios panes. Exclu-
ſurus verò tabernaculo IſImaeëlem filium cum
matre, haud Saram accivit, quamquam au-
thor illa fuiſſet viro ejiciendi vernaculi. Sur-
rexit itaque Abrabam manè, & tollens pa-
nem, & utrem aqucx, impoſiit ſoapulæ ejus,
tradiditque puerum, & dimiſit eam. Si Patriar-
cha es, tuum eſt in colluſorem ſævire: epu-
lum verò, quamquam Angelis apparetur,
ſtrui poteſt per uxorem.

Humani

reſpeltus.
5§. Abra.
ham.

Gen. 21.
14.

In propria venit, & ſui eum non re-
oeperunt. Joan. I. II.

Et ubinam receptus tum eſt, ſi à ſuis non Religioſos
eſt exceptus? Num eum Gentes receperunt: zas
quæ tantis in Eccleſiam tormentorum turbi- “
nibus deſæviere? Certè ſi conferatur Judæa Religio ob
cum reliquis orbis terræ partibus, glorioſior edtn e⸗
. SS 5. riclitatur
& Judæis ſeges, quam ex Ethnicis pullula-
vit. Mitto Apoſtolos: mitto diſcipulos: mit- Act. 2.
to mulieres, quæ Chriſtum proſecutæ fuerant. 4-
Nonne ad unam Petri orationem adjuncta Act. 4.4.

ſunt Eccleſiæ animarum circiter tria millia ?

Nonne die alià Hieroſolymis conjectis in car- S.
cerem Apoſtolis, crediderunt Evangelio viro.
rum quinque millia ? Nonne ait de incre-
mento Eccleſiæ Lucas: Magis autem augeba-
tur credentium multitudo virorum ac mulierum.
Cur ergo non receptus à ſuis, & ab exteris
exceptus, quibus dedit poteſtatem Filios Dei Eecleha-
fieri, ſi tanta tam paucos intra dies relata Kicerum
eſt multitudo in fyllabum credentium 7 Si Laga,,
numeroſior ad id temporis fidelium coœtus?

Ingrati-
tudo.

Hieroſolymis, quàm uſquam fuit, cur ſui eum Tepiditas
non recepiſſe feruntur? Quia non omnes il- paſt fer.
lum receperunt. Nam cùm ad eos, & prop- vor? gras
ter eos veniſſet, ut excluſus dici poſſet, unius ”

nitur.

ſatis erat obluctatio. Gentium verô cùm penè “

negligeretur ſalus, quiſquis ad Evangelium ac-
ceſſit, pro legione fuit. Non mirum, ſi à ple-
riſque tuorum admittare: ſcelus eſt, ſi te u-
nus tuis à ſe arceat. Submurmurabant ad in-
vicem in Ægypto filii Jacob in ſuſpicionem
adducti proditionis: Meritò hæc patimur, quia Gen. 424
Peccavimus in fratrem noſtrum. Peccavimus * 21.
Atqui Judas non peccavit, qui, ne morere-
tur Joſeph in puteo, eum diſtrahendum cu-
ravit. Non Ruben peccavit, qui eum liberare
adnixus eſt. Quo modo ergo clamatis, Pecca-
vimus? Nimirum rei ſunt fratres, ſi ex eis
vel unus graſſetur in fratrem. Peccaſſe proin-
de feruntur univerſi, quòd duo tantum è de-
cem in Joſeph non conſpiraverint.

.

Stenti⸗
niuſen.

Van ſ⸗
4,.

t, Cor.
1, 19.

lCor. 1.
14.z0, (

meri
Ank, part
ig. hee
ne
te,
mim
ſet
hem
le it

rt “
CONI
lemi,
rnn.
e do. i
il. nb
gelor
Cni en
b a
Inlen
Dxch
N ci
en ar.
enr e. 8
ei,
Damur.
e: er.
tetn,

Nn ſe·

2uss non ,
n mub-⸗
r Ma
pullle.
los: Mi.41
efenn
Ahnht
n mII
Cis n e. 4
gelionn
t de incke-
ten lete.
erumn
40 eſtelid
es lelii, hn

tun 8 z .

Fuun cen

n n eun „

monnes NN
& N;

polet,u D

0 CAn Hen
utna
ngelun .
un, lihe
Ajle⸗
alant al.
hiccnen
tinl,
Pecnim
pe fhorele⸗
hendun
eurn lberare
1,e
ille po

Antumn ? 4

3

iH

6)

Scientia

Stromatu

Et hoc oro, ut Charitas veſtra magis ac
magis abundet in ſcientia. Phil. I. 9.

Diviſus eſt Chriſtus? mirabundus Corin-

neceſſaria thum verſus exclamabat Apoſtolus. Conver-

Lecétio ſa-
oræ.

r. Cor.
1. I9.

I. Cor. I.

24.30.

45˙.

Matth.

28.19.

Luc. 24.

ſus & ego ad Apoſtolum clamo: Diviſus, diſ-
junctuſque eſt Paulus a ſeſe? Qui cum dixe-
rit, Scientia inflat; & Littera occidit: na-
tare nunc optat in ſcientia in flante Charitatem .
quæ non inflatur. Quid Charitati, quæ vita
eſt, cum Litera, quæ Mors eſt? Qui appo-

nit ſcientiam, apponit & dolorem. Obliteren-

tur proinde mortuales hæ literæ, ut vivax in-
ſculpatur Charitas in pectore Sacerdotum. De-
leantur. Utinämque meo poſſem ego cruore
mortis literas eradere. Utinam vanitatis api-
ces, impuritatis characteres, politicæ unum
quoque noviſſimumque iota refigere lceret
mihi & veſtro meéque corde: Scriptum eſt e-
nim, Perdam Jdapientiam Sapientium? Ubi Scri-
ba? ubi conquiſitor hujus ſæculi? Græci, inquit
Paulus, Sabientiam quærunt: nos autem prædi-
camus Chriſtum Crucifixm. Hæc porrò de ari-
mali venenatâque Sapientia pertonuiſſe credi-
deris Paulum. Nam coœleſtis, divinâque Scien-
tia non modè repelli non debet, verùm is, qui
ingerebatur toti Græciæ pro Philoſophia Chri-
ſtus à Paulo, & Sapientia dicitur ab Apoſto-
lo, & nobis priùs Sapientia factus eſt, quàm
redemptio. Ipſis autem, inquit, Judaæis &
Græcis Chriſtum Dei virtutem, & Dei Napien-
tiam. Ex ipſo autem vos eſtis in Chriſto Jeſit,
qui faétus eſt nobis Napientia à Deo, & Juſti-
tia, & dSankétificatio & Redemptio. Præcellit
quodammodo vel Redemptioni Scientia, pri-
maâmque in Chriſto ſedem præ ſanctificatione
& æquitate obtinet, teſte Paulo, Sapientia.
Eam & nutriendæ per neceſſariam Charita-
ti, & Sacerdotibus opportunam ut ſuadeam,
vociferor, comploſis ad vos manibus, cum
Apoſtolo: Oro, ut Charitas veſtra magis ac
magis abundet in ientia: ut ſitis ſine offenſa
in diem Chriſti. Somniabant plerique exo-
culatam Charitatem eſle, ideòque cùm ſto-
ream ſibi dolabrà concidiſſen, ſecuiſſéntque
in colobium, igniri poſſe Mundum clamoribus
rati, ſine literis, ſine eloquentia, ſine ſcientia
Provincias oberrabant, ut corda nationum in-
cenderent Charitate. Objurgat eos Hierony-
mus, remittitque in caveas. Aut ſapite, in-
quit, aut ſilete. Non enim ſine Apoſtolorum
miraculis ruſticitas par eſt Apoſtolica permo-
vendis mortalium animis. Quamquam indo-
ctos appellari non patitur Apoſtolos Chryſo-
ſtomus, quos non ſignis, ſed rationibus de
Mundo triumphaſſe confirmat. Siquidem ſen-
ſum iis Chriſtus aperuit, ut intelligerent Scri-

pturas: tum eos emiſit in campum, ut Gen-

tes perdomarent. Non enim in ſui amorem
traduci Nationes ululatibus, ſed doctrinis vo-
luit: quòd ſciret non ignem charitatis, ſed te-
meritatis fulgetram eſſe, quam non ſcientia
parturit, ſed ſtrepitus abortit. Euntes ergo
docete omnes gentes? baptizantes eos in nomi-
ne Patris, & Filii, & Wiritus Santti. Doce-
te, inquit, non tantùm Inflammate. Qui e-
nim eſſet Amor, quem eruditio non lactaſ-
ſet? Porrò quùm hic fusè, in commendatio-
nem Sacræ Scientiæ, eam ſim cum Charita-
te ita comparaturus, ut aliquando ſapientiam

m, Lib. II.

9 5

divinarum rerum anteferam Charitati: id non
profero, de vera abſolutaque Charitate, quæ
nunquam excidit, quæ vincit omnes virtutes ;
quâ cor ſanctificatur. Huic enim cedit Sa-
Pientia. Pro Charitate, toto hoc capite, in-
telligo illam Animi Teneritudinem, quâ;
Perfuſi lachrymis, ſeu Proficientes ſeu Con-
verſi inclinantur ad bonum, & feruntur in
Deum. Hanc ego Teneritatem animi molli-
tiemque Devotionis poſthabendam affirmo
Scientiæ, quæ menti infundit non abolendam
cognitionem æternorum & Dei. Illa enim Te-
neritudo citò exareſcit: Hæc verò Cognitio;,
quum perduret, Animam revellit 4à mundo &
Chriſto firmius crucifigit. Hoc poſito: A-
gite: Nonne Charitas igneſcit in Seraphim ?
Videamus, an inter eos ignara, inſciaque
divinorum exæſtuet.
Kahant ſiper illud. Amabant utique conſi-
dentem Deum in ſolio. At erudiendo ſeſe,
Deique virtutem ediſſerendo, ſuum nutrie-
bant incendium. Et clamabant alter ad alte-
rum, & dicebant Sankctus, Janktus, Nanbktus
Dominus Deus exereituum, plena eſt omnis ter-
