ſitienti. Sed Philiſthæos interſecit, & recrea-
Vit Samſonem. Erit, qui innocentem conci-
dat , & prædoni parcat. Æ£quior-ne Afini
cenſura, quam Cenſoris eſt? Mortuus ille
jugulat Philiſthæos, & Hebræum recreat: ut-
que ſanguinem ebibit perduellium, ita ſitienti
aquam egerit Iraelitæ. Tu verô vellicantem
myrtos diſcrucias, & in m fratri dimit-
tis. Haud iſtuc mentam eſt decimaſſe, &
Camelum glutiifle: ſed eſt palpaſſe vulturem,
& Columbam diſcerpſiſſe. Nimirum non id
tantum Monaſterii ufn venit Præfecto, ſed
Sponſæ accidit in horto Prætoriéque Verbi.
Siquidem illa, quum initio Canticorum vel
vulpeculas inſequeretur, ne vites eroderent:
deinde vaſtantem ne aprum quidem abſter-
ruit, & ferum ſingularem, quem David ir-
rupiſſe ſignificavit, nec clangore ſaltem fu-
gavit. Capite nobis vulpes parvulas, quaæ de-
moliuntur vineas. Ità Heli, quùm initio acce-
piſſet ex turba, filios ſuos Ophni & Phinees
Tabernaculum ſtupris, rapiniſque deturpaſſe,
etſi non acri, aliquâ tamen oratione coar-
guit; de quorum deinde per Samuelem à Deo
certior factus criminibus flagitiſque, haud
illos vel ſugillavit, quos certò debuiſſet to-
nitruo exanimare. MWolite flii mei, non enim
eſt bona fama, quam ego audio. Tum ſakem
vel fulgetris excanduit: primum enim rumo-
rem de filiis, minimè ſecundum inaudierat.
Dominus eſt: quod bonum eſt in oculis ſitis ſa-
ciat. Hinc filiorum cicutam non modò non
revulſit, ſed penè ſuperiori cœli riguo per-
fudit. Quique antè contra eos perſtrepuerat
ut vultur, nunc, auditis eorum facinoribus,
blanditur ut olor. Dominus eſt? Num filii ca-
ſtiores jam ſunt? Imòô veroò fœdiores. Nam
author, delatérque incertus eos apud Senem
accuſavit? Numen author, & Samuel flagi-
tiorum interpres filioriuum Heli apud Sacer-
dotem eſt. Cur ergo & mitiuùs peccantes cor-
ripit, & deſperatiùs prolabentes ne monet
quidem. Cur, ſubmurmurante populo, ful-
gurat? fremente Deo, aut ſilet, aut pſallit?
Severitatis id humanæ eſt, ut primo crimi-
nis aſpectu exaſperetur in ſecurim, conſue-
tudine deinde criminis remolleſcat in violam.
Nec Heli tantum repueraſcentis præ ſenio
Sacerdotis verſa eſt in lyram falx: verùm &
7
Abrahami virga in opobalſama defluxit. In-
ſoleſcebat præ tumore uteri in Saram Agar.
Execratus fœminæ procaciam Patriarcha, eam
contundendam uxoris fuſtibus objecit. Vi-
dens quod conceperit, deſpectui me habet. Cui
reſpondens Abram: Ecce, ait, ancilla tua in

ant

manu tua eſt- utere ez, ut libet. Quam ità

Sara concidit, ut maluerit Aägyptia exulare,
quam parêre. Nec id ægrè tulit Abrahamus.
Tranſiniſſis tum annis non multis, graviſſi-
mè cum Agar, tum Iſmaël peccavere. Ergo

Gen. 21. dixit ad Abrahamum Sara: Ejice ancillam

.

banc, & ſilium ejus. Quis non putet, non mo-

21

dò extruſam Tabernaculo Agarem, ſed vir-
gis proſciſſam, percuſlâmque ſecuri? ſi emim
faſtu turgidam fuſte repreſſit, cur ſacrilegam,
idolique ſotam ferro non mactet? Audi:
Durè accepit hoc Abrahbam pro ſilio ſito. Tam-
ne vigor Patriarchæ relanguit, ut, qui tu-
morem concubinæ multarat vulnere, ſuperſti-
tionem nunc vernæ nec damnet exilio? Vi-
den’ ut patiamur idola, qui petulantiam cæ-
debamus? Cunctamur Iſaaci corruptorem pro-
cul domo noſtrâ Ppropellere, qui e thoro no-
ſtro paulò lætiores extrudebamus MgyPptias.
Adeò noſtræ baculus ſeveritatis Eſalæz non
eſt virgæ diſſimilis, quæ rami duritiem floſ-
culi mox temperavit illecebrà. Egredietur vir-
ga de radice ejus. Expalleſcis, aufugilque ter-
rore plagarum? Reſiſte: nam unde cædi me-
tuebas, coronaberis. Egredietur, inquit, vir-
ga de radice Jeſe & flos de radice ejus aſ-

cendet. Quod ibi exundantid clememtiæ fac-

Iſai. rI. I-

tum gratulamur; hic languore juſtitiæ dole-

mus uſu venire. Qui enim contra flagitia to-
namus initio, in ea brevi vix latramus. Men-
titus eſt Spiritui Sancto Ananias. Exarfit il-
licò in fraudatorem Petrus, eumque ſui telo
verbi ità confodit, ut jugulatæ pariter Sap-
phyræ ſpectaculo conſternatis fidelibus, ipfa
Eccleſiæ fundamenta labarent. Anania, cur
tentavit Satanas oor tuum, mentiri te Spiritui
Sanbto, & fraudare de pretio agri 8 Audiens
autem Ananias hæc verba, cecidit, & expira-
vit. Et faäctus eſt timor magnus ſuper omnes,
qui audierunt. Horis poſt tribus, ejuſdem rea
uxor peculatüs accedit ad Petrum, quæ, ſi
mentiri auderet poſt viri cladem, non jam la-
bi, ſed ruere videri poſſet in facinus. Ergo
eam Petrus interrogat: Die mihi mulier, ſi
tanti aourum vendidiſtis? At illa dixit, etiam
tanti. Quæ eſſe procacior vox potuit? Non
hic fœmina loquitur, ſed anguis ſibilat. Quam
hæc viro gravius peccavit? Nam ille de pre-
tio portiunculam deduxit. Non tamen men-
titus eſt Petro: neſcit alieno territus ſuppli-
cio, tanti eſſe criminis peculatum in Eccleſia.
Decoxit, audivit, & cecidit. At Sapphyra
conſcia fraudis, nec ignara ſupplicii, menda-
cio furtum cumulavit, iniquo æquè, ac ob-
durato corde. Quid hic egiſſe Petrum puta-
tis? Quo eam correptionis tonitruo dejecit?
Scilicet. Vix arguit mentientem. Petrus autem,
inquit Lucas, ad eam: Quid utiqte oonvenit
vobis tentare Spiritum Domini? Nihil præterea
de flagitio ejus muſſavit. Compone cum ful-
getra fulgur. Anania, our tentavit Satanas
cor tuum, mentiri te Spiritui Sancto, & frau-
dare de pretio agri? Non es mertitus homini-
bus, ſed Deo. Quam effusè, quâmque amarè
in decoctorem invectus eſt! Ex Orco Satanam
in cor ejus tranſtulit: mendacii eum arguit:
fraudis ſugillat: læſi perjurio numinis reum
proclamat. Et tamen ille mentitus non erat.
Uzorem vero palmaris ream mendacu;, fraudiſ-
que conſciam, & illati viro ſupplicii contemp-
tricem ſic corripit, ut nulli fœminæ exprobra-
ri id ſcelus non queat. Quid utique convenit vo-
bie tentare Wiritum Domini? His carpi verbis

Act. 5. 3.

& Martha potuit, quæ excitari à Chriſto fra-

trem optabat. His reprimi potuiflet Chana-
næa, potuiſſet & iis Centurio rejici, quorum
Iens ſignorunmn ſitiens tentaſſe quodammodo
Dominum videbatur. Ea in ſe certè verba
retorquere Petrus debuit; qui gradiendi ſuper
undas

Act. 8.
19.

22

undas facultatem à Chriſto expopoſcerat. QOuid
uAtique convenit vobis tentare Wiritum Domini?
Fraudis, perjurii, contemptique ſupplicii ream
fozminam ità Petrus excepit? Num is Petrus
eſt, qui nuper levioris noxæ damnatum Ana-
mam tam acri reprehenſione contuderat? Ni-
mirum non flumen Severitas eſt, quæ progreſ-
ſione turgeſcat; fulmen eſt, quod laſſeſcit eun-
do, & in auram bacchando diſperit. Cohor-
ruit, ut primum viſam in Eccleſia fraudem Pe-
trus eliſit, ideéque pertonuit. Mox monſtro
quàâdam ratione familiarior factus, vix illud al-
latravit. Quin, inquies, in Sapphiram Petrus
ſævior, quam in Ananiam ſuit, quando illi
mortem, quam viro interminatus minimè fue-
rat, diſertiſſimè nunciavit. Ecce pedes eorum,
qui ſepelierunt virum tuum, ad Oſtium, & ef-
ferent te. Imò miſereſcentis vox ea fuit, quâ
de ſupplicio momut morituram, ne repentino
afflata interitu caderet imparata. Tu ſeverio-
rem Petrum autumas, quùm interitum antè in-
dicat, quam infligit? Sanctiſſimè ſeverus Pe-
trus extitit in Ananiam, quem funeris incogi-
tantem vitâ multavit. Reprehenſione & poenâ
longè in Sapphyram clementior, quam in Ana-
niam, fuit in ſua ſede Simon. Aflſueverat
enim audire mendaces; conſuetudinéque reo-
rum horrorem in flagitia quaſi dedidicerat.

At ne quis fortè arbitretur mitiorem Petrum

non criminis afluetudine factum;, ſed ſexus
imbecillitate: ideéque Sapphiram carpſiſſe

pParcius, ponæque interituram admonuifle,

tum quèòd foœmina eſſet, tum quòd corrup-
tam eam mariti pravitate arbitraretur: quam-
quam id exemplo refelli Hevæ facile poſſet,
& præ viro immitius à Deo plexæ, & à viro
minimè ſeductæ, quem illa verius evertit;
Magum opponamus Ananiæ, atrociùs in Dei

ſpiritum immaniuſque peccantem. Quid enim

contumelioſius in ſpirtum ſanctum eſt; pe-
cuniam illi partim offerre, partimque detra-
here: an eum tanquam mancipium haſtæ ſub-
jicere, pretiéque redimere? Venalem eum
& putavit, & cupiit Magus in Samaria. Pe-
tro obtulit pecuniam, dicens: Date & mihi
bhanc poteſtatem, ut cuicumque impoſuero ma-
nus, accipiat.. Piget ſcribere;, quod illum
dicere non puduit. Ignoſce numen, ſi con-
tumelias tuas renovo, mente, non injuria.
Sed veſtras vos ante ceràâ aures obducite;,
ne ululatu accipitris conſternamimi. M cui-
cumque impoſuero manus , accipiat Wiritum
ſanbtum. Et vel puncto temporis uno tanto
crimini ſuperfuit Ariolus? Non de ſupplicio
ejus ambigo: ſed vereor, ne tardius occi-
derit. Et ſivit eum Petrus totam blaſphemiæ
proluviem in Eccleſiæ pavimentum effundere?
Ubi picea Danielis offa, quà Draco teterri-
mus dirumpatur? Et vivere tamdiu poruit
Samariæ Baſiliſcus? Tamdiun? Imèò perdiu vi-
Xit, & ne perſtrictus quidem ibi eſt, ubi tan-
tum veneni evomuit. Ubi tuus eſt, Petre,
gladius? Malchum vulneras, qui Chriſtum
vincturus erat: & Mago parcis, qui Colum-
bæ Domini pedicas plenas ſervitutis & dede-
coris injecit? Ananiamn jugulas, qui menti-
tur ſpiritui: Et Magum non perimis, culus
audaciaâ venalis jam eſt Spiritus Dei Deus?
Non peremiſie queror? Reconciliationi ftu-
det, expiationique ſtudet blaſphemantis Dra-
conis. Cor tuutz non eſt rectum coram Deo.

Scilicet. Non eſt rectum! Ergo ſideribus dun-

Oliva

taxat caret Ariolus. Non eſt cor ejus rectum.
Cæterum, non tabificum, non felleum, non
impium, non contumelioſum in Cœlum eſt.
Cor tuum non zſt roebtum coram Deo. Coram
Deo, inquit: in cujus conſpectu aſka mun-
da non ſunt. Ibi Magus non rutilat, ubi vel
Michaél expalleſcit. Verùm tonitrua fuere
hactenus, quæ Petrus in Magum emiſit. Mi-
tiora exinde audies. Pœnitentiam itaque age
ab hac nequitia tua: & roga Denm. En ad
Dei alloquium admiſſum Ariolum. En cum
thuribulo Aaroni Magum non imparem. Ro-
ga Deum. Iſaiæ labia igne aduruntur, ut per-
oret ad impios, quæ illæ taciturnitate de-
coloraverat. Hujus conſtupratum blaſphemiis
os thure Petrus adſpergit. Et roga Deum.
En quo modo vigor temperetur interdum,
ut qui primè mentientem Spiritui, nulla
ſpe veniæ objectà, raptim attriverat: Man-
gonem deterrimum donorum Dei ſpe pelli-
ciat ad Numen. IIle detruditur in ſepul-
chrum: hic deducitur ad altare. Anamias nec
lugere ſinitur poſt fraudem preti, nec vive-
re. Poſt mercimonium Numinis docetur fle-
re Magus, & jubetur pfſallere. Aſſuetudine
ità plerumque enervatur vigor criminum vin-
dex, ut quos primum molà conterit, mox
eos thuribulo recreet à ſqualore. Quid,
quod Tigris etiamnum videri in ſcelus Apo-
ſtolus poteſt, ſi cum Abrahami remollita ſe-
veritate conferatur? Objurgavit ſaltem A-
riolum Petrus; at Abraham nec Sodomorum
odiſſe penitus ſterquilinium potuit. Nam cum
ex Angehs intellexiflet urbis civiumque cor-
ruptelam: ſuſpendi ſupplicium initio noluit,
niſi acervus iniquorum liliis ſaltem quinqua-
ginta vallaretur. Verüùm, qui deleri pri-
mùm Sodomas patiebatur, niſi eas decuriæ
juſtorum quinæ propugnaſſent: mox eas ſub-
duci pœnæ oportere cenſuit, ſi vel decem
ibi degerent impolluti. Quid ſi inventi fue- Gen. 18.
rint ibi decem ?à Et dixit: Non delebo prep- 32.
ter decem. Abiitque Dominus. Ergo vel A-
brahamo tantus Gomorrhæorum putor tantil-
lo innocentiæ odore poteſt non putere? Haud
ille imitio Sodomas tricenis quoque juſtis co-
honeſtatas ſervaſſet à ſulphure, quas impu-
nitas eſſe orat, ſi tantis adulterorum cohor-
tibus una forté non mœchantium miſceatur
decuria. Quid ſi inventi fuerint ibi decem? S. loannis
Non ità ſanè Joannes, qui progrediendo ſe- Eeverita;
verior ſemper in peccatores, quos prius ar- * inmhiote
bores dixit infructuoſas, eos mox paleas,
vwiliori certè probroſiorique vocabulo, deſig-
navit: & quibus ſecurim intentarat, rogum,
ignémque interminatur. Jam enim ſecuris ad Matth. 3.
radicem arborum poſita eſt. Permindabit) a- 10. I2.
ream ſuam, & congregabit triticum ſium in
horreum, paleas autem comburet igni inextin-

beveri-
tas, ni
natiusr
obnita-
mur, non
rard mi-
tigatur.

guibili. En turgidiorem eundo factum ultio- Amwors

aduci, nen

nis Euphratem, quo terra ſalſugimis obrua- eta.

tur. Quod ſi quæras, cur Joannes eos acrius
territurus, quos viperas lapidéique dixerat;,
mox eos cum arboribus, paleiſque compo-
nat. Aio probroſiorem ſanè veneni notam
eſfſe, quam ſterilitatis. Sed tutior in ſuo ta-
bo Aſpis, quæ vulnerare facilius, quàm cæ-
di poſſit. At palea nulli non obnosia ſcin-
till?, ut mimis noxia; obnoxia certé magis
ſupplicio eſt, quàm anguis. Ergo, qui ad
vocabulum Viperarum non erubeſcebant per-
frictiſſimæ frontis ſcribæ, fragilitatem ſui cri-
minis

—

Nunni

Nhiu⸗

tthe
,In

ert
Ni, 10

et.

S

Stromatum, Lib. I. 2 2

minis expaverant in ſtipula. Non emim im-
pios criminum pudet, ſed eos poznarum dun-
Cain. taxat piget. Siquidem ex Caino originem
trahunt, quem non patratæ cædis pœnituit,
ſed in ſe à ſicaris patrandæ terror concuſſit.
Gen. 4. Igitur, qui invenerit me, occidet me. Hinc
15½. „ eſt, quod cùm dixiſlet Chriſtus futurum, ut
ohr ſi brevi traderetur, exanimati ſunt undecim ſo-

Paſſio. .. . . . 77. .
ineel, lo criminis monſtro. Et edentibus illis, di-
26. 21. Xit: Unus veſtrum me traditurus eſt. Et con-

triſtati valde, cœperunt ſinguli dicere, Num-
guid ego ſum, Domine ? Ai ipſe reſpondens
ait: Filius quidem bominis vadit, ſcnt ſerip-
tum eſt de illo:⸗ Væ autem bomini illi, per
quem ſilius hominis tradetur: bonum erat ei,
N natus non fuiſſet homo ille. Reſpondens au-
tem Judas, qui tradidit eum dixit: Numquid
ego ſum, Rabbi? Viden', ut cæteri, mill fa-
ctà de infligendo ſupplicio mentione, ſolo pro-
ditionis aſpectu exanimati ſuas excuſſere men-
tes, ſi qua fortè ibi, ipfis inſciis, abderetur
proditio. Tunc Judas expalluit, quum ſub-
ſequuturæ illum pornæ tonitruum perſtrinxit.
Impii enim non malignitate flagitu, ſed me-
tu crucis abducuntur à ſcelere. Verùm de his
alias. Redeamus ad noſtra. Abſit autem à me,
ut Danielem, Abrahamum, & Petrum non
ſummæ virtutis adorem, etiam cum ſuas vo-
ces in impios nobis ignotà charitate tempera-
runt. Numquam enim illi à ſe ipfſis deſcive-
re. Nobis non ità accidit, quùm à primo ar-
dore deficimus, non commiſeratione pruden-
tiæ, ſed imbecillitatis noſtræ trepidatione. Ut
verò Joannis ſeverior progreſſione fuit cenſu-
ra in perduelles, ita diriorem eſſe oportere
Prophetarum erga crimina ſeveritatem tum
Deus docuit, cùm tranſmiſſurus ad prævari-
catores Jeremiam, Virgam ei primum exhi-
buit, tum ollam ab Aquilone fumantem, ſpu-
Jer. I. 1I. mantémque ingeſſit. Quid tu vides, Jeremia?
Et dixi, Birgam vigilantem ego video. Er fa-
tum eſt Verbum Dei ad me ſecundo dicens.
Quid tu vides? Et dixi, Ollam ſuccenſam ego
Cenſan- video. Quis non videat diriorem effuſum iri
a „ ultionem ex olla, quam è virga? Durioribus
alleng, 2. propterea in dies plagis attritus eſt Pharao:
quæque virga præluſit in cyniphe, grandine
deinceps funeribuſque deſæviit. Sic David fun-
dà primum cum Gigante conflixit, quem de-
1. Reg. jectum mox ferro obtruncavit. Prævaluitque
17. 50. David adverſum Philiſthæum in funda & Ia-

bide. Cucurrit, & tulit gladium ejus: & in-

terfecit eum, præciditque caput ejus. Non elan-
guit;, ſed eviruit juſtiſſimus Davidis dolor in
blaſphemum, queémque ſparto proſtravit, fer-
ro cecidit. Et probroſum ſanè zelo eſſet, ſi
non is foret ipſe in flagitium, quam eſſe vide-
mus Invidentiam erga religionem. Nam enata
in diſcipulis contra Magdalenam livoris tem-
Peſtas criſpari primum murmure, tum baccha-
Matth. ri furore coœpit. Erent autem quidem indign
6. ö. ferentes intra ſemet ipſos, & dicentes: Potérat
ingaentum iſtud venundari, & dari pauperibus.
Et fremebant in eam. Submurmuravit initio
Livor, tum fremuit in unguentum, quantum-
que Pietas ex alabaſiro effudit odoris, tan-
tum ibi rabies veneni, ſpumæque refudit. Diſ-
cas ergo à ſævitie juſtitiam: diſce Judex eſſe

à² prædone. Si fuum ita zelus furorem auget

in pietatem: cur pro virtute zelus, cùm pro-
ficit, deficit? Cur proſtat ſecuris in implu-

vio ſanctitatis, ſi wirgulam jactat in ſubſel-

liis? Ova aſpidum ruperunt, inquit Iſaias: Et Ilai. 50.5.
uod confotum eſt, erumpet in Kegulum. Te-
nes ex aſpide Baſiliſcum: non autem ex bu-
fone ranunculum. Progrediatur ad acriora ſe-
veritas, nec relangueſcat excurrendo. Imite-
tur fominam Cenſor. Jahel enim lacte Pri-
muam Siſaram conſopivit, tum clavo in tem-
pus adacto jacentem ſuffixit. Aperuit utrem. Jud 4. 19.
lalctis, & dedit ei bibere, & operuit eum. An
non Lilia pullularunt benevolentiæ erga ho-
ſtem? Sed citòô flores obriguerunt in clavos;
emersitque è& cyatho malleus. Poſuit ſupra tem-
Pus oapitis ejus clavum, percuſumque malleo de-
Rxit in cerebrum. Non Jahelis domus ea pu-
tanda eſt, ſed Sapientiæ Academia, in qua Præ-
ſules edocentur; nunquam laſſari debere juſti-
tiam, quam ſatius eſt ſuam inchoare ultionem
ab Utre, in feretro eam conſummaturam; quaàm
inter decumanos fluctus ad inſtar procellæ
ſurgere, ut, criſpantis in morem ſtagni, Iu-

dat in ſpuma. Mare ibat, & intumeſcebat ſu- Jonæ r.

Pber eos. Concitabatur enim à Domino in Jo- 14.
nam: ideôque ſolo transfugæ jactu reſedit. Tu-
lerunt Jonam, & miſerunt in mare: & RNetit
mare d ſervore ſuo. Nullis compeici piacula- geveritas
ribus potuit. Non mercium egeſtu, non Jo- nen Fif-
næ confeſſione, non ejulatu nautarum furor zas.
æ quoris ſedabatur. Tamdiu crevit, quamdiu
reus non objectus eſt Ceto. Noli ergo aggeſtu Manera.
mercium ſedare ſeveritatem tuam: noli eamn
aut precibus, aut ſubmiſſione peccantis emol-
lire. Sta præferox, donec is, qui peccavit, Zudex
occumbat. Ergone tantis nequicquam merci vesalis.
bus Mare placatur, uno tantùm jactu trans-
fugæ quieturum: Et &quitatis ſubſellia unius
aggeſtu crumenæ tempeſtatem compeſci ſuam
patientur? quo inde digreſſum ſcelus vocifere-
tur in foro, non ſolam remolliri Danaën au-
reis ſtillicidiis, ſed ipſam quoque avolare Aſ-
træam & roſtris, ſi ſanior Dædalus aureis eam
pinnis ad fugam inſtruxerit. Proh door! To-
to paſſim exclamatur foro, durius, fortiuſ-
que in Areopago argentum eſle, quàm fer-
rum, diſtringique torquibus compedes. Se-
curim enim, quam nec clavâ Herculis retun-
deres, uno Cæſaris numiſmate obtundes. Nau-
fragabitur reortun Navis in prece, in luctu,
in vitæ morumque reparatione. Inuncta cry-
ſocollis velificabit in ſmaragdo. Nolo Me-
deam imitere, quò inſequentem te vindicem
membrorum laniena remorere. Merce feli-
cius, quàm cruore à ſuo curſu ſeveritas co-

hibebitur. Unum Mare eſt, cui & nulla ſa-

tis ſit rerum congeries, & unius rei ſit ſatis
projectus. Vaſis arciſque fruſtra complebatur:
ibat enim, atque intumeſcebat. Ejectu Jo-
næ illice conquievit. Velim Principes ſtupi-
diores non eſſe in ſuæ gloriæ ſolio, quàm ele-
menta ſint in abyſſis ſuis. Uno conquieſcant
Judices naufragio criminoſi, fruſtra muneri-
bus molliendi. Porrò Jacob, ad cujus ſcalam
noſtra hæc reſedit oratio, proficientis ſpecimen
dedit ſeveritatis. Etenim quàùm Simeonem &
Levi vix leviter de Sichemi cæde perſtrin-
xiſſet, eos deinde maledictis, diriſque mori-
turus oppreſſit. Quibus perpetratis audacter, Gen z8.
Jacob dixit ad Simeon & Levi,: Turbaſtis me, 34.
& odioſum me feciſtis Chanancis, Quam lenis
in homicidas objurgatio! Sanè: ſed metiri ve-
lim te Nilum in ſuo littore recumbentem, non
ebullientem in fonte ſuo. Terreberis minarum
alluvione; qui murmuris ſibilo in ſoperen.
reſol-

Gen. 49.
5.
Inimiei
dilectio.
Vnio læ ſa.

Chriſti
Paſſio.

Joa. 18.
29.

Ibid. 39.

Judex in-
ſlex ibilis
Eit.
Fuſtitia
wvera.
Luc. 23
24.
Humani

reſpeltus.

bid.

Luc. 23.
22.

Luc. 23.
14.

Conſilia
media.
Procraſti-
natio no-
g«t fudi-
eibus, &
fovet Ac-
en ſatores
in vidos.

Filiorum
educatio.

24 Oliva

reſolveris. Smeon, inquit, & Levi fratres:

vaſa iniquitatis bellantia. Maledictus furor eo-
rum, quia pertinax- & indignatio eum, quia
dura. In con ſilium eorum non veniet anima mea.
Dividam eos in Jacob: & diſpergam eos in I-
raö”l. Num tibi videtur Jacob tam lenis in fi-
lios? Excanduit ſuâ vapor progreſſione, qui-
que viſus eſt eruptione ſcintillare verius, quam
ardere, irruptione progreſſüque æſtuavit. U-
tinam Iraeli abſimilis non fuiſſet homo mini-
meè Ifraëlita: minori certè probro ſcelus no-
ſtrum Dei Filius expiaſſet. Quid initio ma-
gis inviſum Pilato, quam livor Pontificum?
Quæſtionem inſtituere recuſavit, quum de
flagitio Domini non liqueret. Quam accula-
tionem affertis adverſum hominem bunc? Ac-
cipite eum vos. Mox quum de impoſtura con-
ſtaret delatorum, judicium proſequutus eſt.
Ego nullam invenio in eo cauſam. Cædit dein-
de innocentem, ne occidat. Ad extremum
quos ſucclamantes primum repreſſerat, eis
tandem diſcerpendum tradidit, quem inſon-
tem eſle teſtabatur. Et Pilatus adjudicavit fie-
ri petitionem eorum. Ergo quem occidi ſatis ſu-
pérque fuiſſet Pontificibus, concidit primum
Pilatus, tum ſpinis coronatum medium inter
ſicarios ſuffixit in ligno? Ibi erucifixerunt eum:
& latrones, unum à dextris, & alterum à ſi-
niſtris. Ecquando tantum vel ſomniavit ſcri-
barum livor probrorum dolorumque? Impe-
travit, quæ non popoſcerat, in Dominum
ſupplicia, aſtus Principum præſerox. Adeòô
tetrior, ſæviéôrque livore Pietas eſt, niſi ſta-
tim invidorum poſtulata reſcindat in limine.
Afſueſcimus enimverò videre primum calum-
niarum zizanium, tum vivere cum frumen-
tis patimur, ad extremum ità illud falce au-
reâ demetimus, ut conjiciantur frumenta in
clibanum, inque horreum zizanium inferatur.
Succlamabant dicentes: Cruciſige, crucifige eum.
IUlle autem tertiò dixit ad illos: Quid enim ma⸗
li fecit iſte? Nullam cauſam mortis invenio in
eo, corripiam ergo illum, & dimittam. Prius
dixerat: Nullam cauſam inveni in homine if-
to ex his, in quibus eum accuſatis. Jed ne-
que Herodes. Emendatum ergo illum dimittam.
Viden' ut occalluerit ad calumnias delatorum

Præſes? Nam primô conteſtatur nullam ab

ſe in Chriſto cauſam inventam. Deinde cau-
ſam nullam ſe inveniſſe mortis in Chriſto ait.
Jam ergo, etfi non capitale, aliquod tamen
in eo crimen ſublucet aciei tuæ. Ità demen-
tamur aſfſuetudine mendaciorum;, quæ exhor-
remus in ſemine, in germine patimur, riga-
mus in culmo, maturam denique flavâmque
calumniarum ſpicam & metimus & recondi-
mus. Hinc Chriſti innocentia prædicatur à
Judice, hinc delatorum inanitas indicatur.
Et non revellis à frumentis zizanium? Se-

jungentur, inquit, in meſſe: cuùm, abſoluto

judicio, liber Chriſtus abibit. Abibit? Imôò
verò ante meſlem frumentum atteres, ut zi-
zanio blandiare. Corripiam, & dimittam.
Alterum duntaxat ex his implebis. Quod
eſt ſævitiei, perficies: quod æquitatis eſt
negliges. Corripies, & laceratum ages in
crucem.

Et erit tanquam lignum, quod plantatum
eſt ſecus decurſus aquarum. Pial. I.

X

Exorditur à ſatione ſelectioris præconia

plantæ Vates ſapientiſſimus, quòêd ſciat ma-
turitatem frugum & poſitione trunci pendere.
Debemus incunabilis, quæ in ſubſellis edi- Tyroci-
mus, ſeu cum laude geſta, ſeu cum dedeco- ninm.
re. Hæreſcunt enim primæ elementa inſtitu-
tionis ita ſuis alumnis, ut ab eis ne tum qui-
dem, cuùm divelluntur, abſcedant. Quanto
viarum curſuumque divortio ab ſeſe Alphæus
& Arethuſa ſeparantur, quàm ex Arcadia
in duos diducti alveos proruunt in Jonium !
Verùm, qui und ſunt fontis emiſſi alvo, uno
tandem excipiuntur ſmu, unique ſtagno im-
moriuntur. Ut fingantur conjungi in exitu,
quos origo conjunxit, inquiunt Poëtæ pari-
ter & Hiſtorici. Et tamen tamdiu, & tan-
tis terrarum fluctuumque anfractibus in di-
verſa excurriſſe videbantur. Itinerum nihilo
minus diſſlenſio in unius iedis exitum coa-
luit, compenſavitque flexuum diſſidium uni- .
tas littoris indiſcreta. Verùm cur fluminum Halitas
vorticibus aut volvi, aut etiam rapi tam Princ,tis
liquidæ cymbam patimur Vveritatis „ cum olſtandi.
eam in altum provehere liceat ſcripturarum,
ſine ulla ſcopulorum, id eſt, fabularum ſuſ-
picione navigaturam. Crevit ſimultas cum
Eſaüu, & is fratri vel in alvo Matris eſt vidia.
obluctatus, ſiupente naturà; quèòd in Illa
teneritudine latebræ, arena ſterni poſſet, in Eſaz.
qua fratri frater adverſaretur. Igitur, quæ Paniten-
in infante vagiverat, rugit cum adulto Ceen
quémque in ſinu Matris Eiaü tutuderat pug- Ge rard
nis, in Patris tentorio deſignavit ad cæ= ſuccedit.
dem. Venient dies luétus Patris mei, & oσ–⁰. Gen. 270
cidam Jacob fratrem meum. Adeò nec tem- 41.
poris diuturnitate, nec munerum varietate,
nec ſqualore ſepulchri compeſci ſcelus po-
teſt, quod edi potuit cum naſcente. Et qua-
re ita putas nidi, foveæque offenſum præ-
ſenſione CHRISTUM in diſcipulo, quem
votum nuncupaturum abjecit? Nequar te, Matt. 125
quocumque ieris. Imò verò non ſequêris.
Vulpes foveas babent, & volucres eli ni-
dos. Eſto, nidi fortè requieti inhiaverit
Tyro, crucis aut metuens, aut, quod ſuſ-
picor, ignarus. Repudiari propterea debuit,
cCæteroqui tanti ſpiritus cordiſque miles? Non-
ne ſpeluncis ſeſe Petrus abditurus erat, tri-
naà Domini ejeratione deſertor? Num reje-
us idcircò eſt? Quin & vocatus à Domi-
no eſt. An qui nmidum vidit in accedente,
ſpelæum in evocato non prævidit? an vVerò
midi vehementius CHRISTUM, quam ſpe-
luncæ pertæduit? faſtidiitque otium in alum-
no, qui fugam in Apoſtolo non odit? Sed-
enim, inquies, & in foveas cor candidati fa-
tiſcebat, non in nidos tantum. Num tu fo-
veam voragini comparaveris? Petri negatio-
ne quæ altior tetriorque vorago? Niſi fal-
lor, non nidus ſqualidior ſpelæo eſt: ſed Pe-
tro jam alumno dehiſcere in voraginem os
potuit trepidanti; obſtrui propterea trinæ
dilectionis aggeſtu facile potuit. At Scriba
ad Apoſtolum accedebat cum nidulo. Eum
deprumi nullo conatu poſſe CHRISTLUS præ-
ſenſit, qui ſciebat diſſimulari, non revelli
ea ſas eſle crimina, quæ nobiſcum renaſcun-
tur in fide. Si qua vorago intervenit pro-
currenti ad bravium in ſtadio, noxia eſt;,
ſed inevitabilis non eſt. Oppletur non rarò,
& plerumque declinatur. At in carceribus
fovea curſum remoratur, & evitari vix »
aut nunquam ſolet. Reprehenſum hanc ob

Cau⸗

Vnio laſa.

i

.

Stromatum, Lib. I.

eauſam Rubenum à Jacob dixerim, & quidem
vehementiſſimè amplexu Balæ fœdatum: à quo
tamen filii ancillarum objurgati minimè ſunt,
quos tamen Joſeph peſſimi apud eum crimi-
nis accuſaverat. Ruben primogenitus meus, ef-
Fuiſus es ſicut aqua, neé oreſeas. Ubi ad Gad
& Iſſachar & Aſer ventum eſt, nulla ſcele-
ris exprobratio. Crediſ-ne apud Patriarcham
immanioris reum fuifle flagitii primogenitum,
qui coiit cum ancillula, quaàm peſſimo ſœda-
toOSs, iniquiſſiméque flagitio vernas? Huma-
num illud eſt crimen, hoc facinus belluinum.
Nimirum peccarat Ruben jam grandior; ideô-
que elimari rubiginem poſſe, quæ maturo ſu-
pervenerat, Jacob ſperavit, eumque arguit.
At fili Balæ & Zelphæ peccavere impube-
res, Creverat ipfſis in crepundis impuritas cum
pueris. Ergo eradicandam tam altis defixam
fibris filicem, imoò cicutam deſperavit Pater.
Abfſtinuit propterea reprehenſione, quam in-
validam iis veneni radicibus extrahendis per-
Tyro de- Callebat Senex oculatiſſimus. Quod ſi, quæ
gener. noſtras inſedit cunas Iniquitas, nunquam,
aut nonnili rarò, nos deſerit, quæ nobis ſpes
fupereſt exuendæ peſtis, quam æſtus corwer-
ſionis non exuffit? Gigantes enimveròô renaſ-
cimur, qui naſcimur puſiones. Quotus nâm-
que quiſque eſt, qui Jobo infantiæ ſuæ non
optet dies, vires non miretur? Vide Za-
chæum, ipio reparationis ſuæ die, repetun-
darum non reum, ſed erogatorem in quadru-
plum. Vide Mariam, primas inter lachry-
mas, amore uberius, quàm unguento Chri-
ſti pedes alluifle. Vide propé Samariam, ex
Scorto muünciam Chriſti Gε τmminan evaſifle, re-
cusd in tubam hydrid. Paulum denique vi-
de ex lupo Ovem factum, in ipfo pulvere
furoris ſui. Ergo fervet ardor innovationis,
non vagit. Tu verô, in tanto æſtu charita-
„tis, propenſiones tuas abſumere nequiviſti,
quibuicum ad Crucem Domini tranfvolaſti.
Illas ego fuperſtites tanto ardori, non dixe-
rim fœnum efle ſeu ſtipulam, ſed trabe cre-
iderim duriores, & diriores ipſis ſquamis

Gen. 49

3*

141

106

Leviathan, quas æreas nemo, ne bipenni qui-

dem ſecuerit. Extergetur labes, quæ bravio
proximum infecit. At, quæ cum excurſuro
Pproſilivit in ſtadium, concreta eſt Athletæ,
non adſperſa. Quam citôò ab ejeratione Petrus
revaluit? Affricuerat ſe Petro perfidia jam
penè de propulſata cohorte triumphanti. At
Magus Simon nunquam non ſe ipſo deterior,
miquiôrque fuit, qui ad Chriſtum Petram non
Columbæ pinnis, ſed vulturinis inſtructus a-
lis advolarat. Neophytum Sacramentorum fe-
rales nundinæ polluére, nunquam ſatis bap-
tiſmo expiatum. Meritò proinde excutiendæ
ſunt accedentium Sarcinæ, num eas ſtacte,
an veroô ſulphure infarſerint. Nam Catechu-
menus pœnitens ſi limen ſubeat non purpu-
reus, ſcito eum nunquam non futurum Æ-
thiopem. Ideò Sponſa ſuas oſculis proſemi-
Can. I. r. navit areolas. Oſeuletur me oſculo oris ſui.

Ideô David rudimentum militiæ à cæde Gi-
Religioſi

&& sccle Bantum auſpicatur. Ideò Joannes exultat in
aſtiei Utero, ne vel in eremo, vel in carcere exta-

intentione beſcat. Non angulos tectaâve ſeu improba-
omnino vit, ſeu dilaudavit in domibus Chriſtus; qua-
l. . rum altera ſuccubuit profluenti, altera nec
Deo con- turbinibus ceſſit: non, inquam, in his an-
ſecrenur. Bulos, ſed fundamenta rimatus eſt. Arenis
illam, hanc Silici impoſitam modè turbo e-

LEthicæ Comment. Tom. IV.

vertit, modò typhon expavit. Unde ſurgas,
non quô evaſeris, expendi oportet. Nam te-
gulam aut reponas nullo negotio, aut etiam
ſine domfis excidio negligas ſua ſede dimo-
tam. At labantem lapidem angularem muro-
rum non poteſt ruina non ſubſequi. Iſmaël
inflavit Agarem vix conceptus? Necdum ple-
née adultus decepit Iſaacum. Adſperſit parenti
tumorem? Superſtitionem fratri afflabit. Nun-
quam non ſceleſtus eſt, qui cum crimine ger-
minavit. E contrario Rebeccæ auſpicia fuere
leviſſima, ſed quàm ocyſſima. IIIico ſeſe hoſ-
pitalem Oeconomo Abrahami præbuit: eãque
humanitatis indole deſignari potuit tanto Prin-
Cipi Sponſa. Effudiſſe ſe aquam Camelis cre-
didit. Verùm eà ſibi frigidâ honeſtiſſimi con-
nubii faces feliæ tyruncula ſuccendit. Cümque
eluit Cameli ſordes, naſciturum ex ſe Lilium,
campique florem irrigavit. Nihil proinde tam
eſt exiguum, quo non maxima portendantur,
ſi veſtibulum occupaverit. Plantatum, inquit
David, lignum eſt, conſitumque feliciter,
ſecus ſcilicet decurſus aquarum? Dabit fru-
ctum ſuum in tempore ſuo. At forte min-
get. Folium ejus non deſtuet. Quid ſi teredo

Filiorum
edacatios

plantam erodat? Omnia, quæcumque faciet,

Proſperabuniur. Cur? Quia ſata eſt, ſitaque
Perbenè.

Poſuerunr me cuſtodem in vineis: vi-
neam meam non cuſtodivi. Can. I.,

Miſereſcebat pleroſque mei, quèòͤd me cre-
derent invitum à Tyronum exercitatione ad
veteranorum palæſtram traductum. Sed fal-

Sußerior

onus ſud
exponens.

luntur. Ibi emm foſſorem me eſſe oportuit a- Superior,
gri, deſertique cultorem: hic vineis præero. di exor-

Quo ibi labore mihi purgandi campi deman-
dabantur, tantis profanorum morum ſentice-

ditur Præ-
feuurams

tis ſylveſcentes! Quâ veròô jucunditate hic frui

licebit, cùm non dumis eruendis, ſed exco-
quendis racemis præficiar? Id tantum caven-
dum eſt, ne me cuſtodem oderint vineæ ,
utque vineæ vineas ſe eſſe non diſſimulent. Si
vineæ ſunt, odorem ſuum dent, ut florue-
rint, neceſſe eſt. Si me verò cuſtodem eſſe
jubent, patiantur me apertis oculis, erecliſque
Palpebris excubare. Nam etiam, quæ in Can-
ticis effioruerant, vineas, parvæ, ſed edaces
vulpeculæ demoliri potuiſſent, niſi eas Spon-
ſa excubans abegiſſet. Capite nobis vulpes par-
vas, quc demoliuntur vineas nam vinea noſtra
NRornit. Quæ ſanè avertendi à vinea diſcriminis
ratio admonet nos, nec beſtiolas compeſci vo-
ce ſibiléque debere, in quas expediri laqueos

an. 2 ½
15.

ea quoque Villica juſſit, quæ oſculis aſſueta,

unguentis oblita, charitate initiata, non fe-
rociam, ſed blanditias edidicerat in cellariis.
Sponſa eſt myrrhæ prodiga, non Tomyris re-

gii cruoris hirudo. Ergo non barbaries, ſed

Charitas eſt, quæ pugnat in vulpes, non ver-
bo, ſed ſparto. Quid ſi Aper ſepem diſſipa-
ret? Quid ſi ferus ſingularis vineta depopu-
laretur? Num rore adſpergi monſtra teterri-
ma oportebit, cùm laqueis vulpeculæ impli-

centur? Verùm ut hæc in Davidis vineam

irruperint monſtra: Ignatii vineas ab excur-
ſione ferarum ſat legum murus contutatur.
Firmetur ergo murus, ſi firmat: ſi ſervat,
ſervetur. Ergo ſi qua rimula fatiſcet in parie-
te, licebit eam ſarcire: ità tamen, ut non
S liniatur

26

liniatur luto, ne me fortè objurget Ezechiel.
Dic ad eos, qui liniunt abſque temperatura,
qudd caſurus ſit. Quæ porròô hæc ſit litura, quò
non ſtaturus, ſed ſubruendus murus prænun-
ciatur, ſi ex me quæras, eam eſſle dixerim, quàâ
legum violatores vel tolerantur impuniti, vel
humanis duntaxat rationibus, aut blanditiis
utcumque in ſpeciem reparantur. Pacis normi-
ne diſſimulata transgreſſio appellatur. Ratio-
nes non æternæ, quibus prævaricator retrahi-
tur ad officium, luto abſque paleis deſignan-
bid. tur. Eo quod deceperint populum meum, di-
ceontes: Pax, & non eſt Pax: Et ipſe zdifica-
bai parietem, iälli autem liniebant eum luto abſ-
