tis copiis hoſtium univerſis, nihil eos, e ca-

ſtris abſtuliſſe, niſi ſolam Arcam videmus. Et

arca Dei capta eſt. Pretiofior , Profanis Divi-
nitas, quàm initiatis plerumque eſt. Tædet
nos ſanctitatis, cujus ſe putant afflatu EÆgyp-
tii perbeatos. IIIi de micis menſæ noſtræ ſatu-
rari optant per colloquia noſtra: nos verô pa-

nem canibus projicimus noſtrum. Et ideò La-

zZaros nos efſe credimus, quòd epulemur azy-
mis ſinceritatis & veritatis; cùm purpuratos
eos eſſe jactemus, qui procul à menſa Domini
ablegantur. Colloqui vel cum opilionibus li- Opartis

bet, dum cum Deo loqui non Fogamur. . neglecta
. — ebis

4. Keg.
65. 5.

Spiritua-
Lia cate-
ris pohßt-
habita.

Matth.
26. 8.

Joan. 18.
38.

Matth.
26.4 .

Deus Vi-
lis nobis
eſt.
S. Peirkgs.
Roligioſi
olim vi
les, 7. re-
cn ſent pro
Chriſto
laborem
Luc. 5. 5e

„

Luc. 10.
40.

debis pleroſque in oratorio laſſari cum batillo,
quos ſarrire in agro & canere deprehendes.
Arare libet, & orare non libet. Stivam liben-
tiùs tractamus, quam hoſtiam. Securim imi-
tamur, quam in uſum cellularum ſuarum ac-
ceperant mutuam filn Prophetarum. Quot illa
trabes iecuerat in tigna, in lembos, in tranſ-
tra, in patibula! Domum Prophetis paratura
mergi maluit, quàm cædere. Cumque veniſſent
ad Jerdanem, cædebant ligna. Accidit autem,
ur, cum unus materiam ſuccidiſſet, caderet fer-
rum ſecuris in aquam : exelamavitque ille: Heu,
heu, heu, Domine mi, & hoc ipfum mutuò ac-
ceperam. Nos ex illo manubrio proruimus in
Jordanem. Quoties enim laboris nos tædet
pertenuis in exſtructione Lempli, corporiſque
Chriſti! quos maria exhaurire, & montes con-
vellere pro Theatri amplificatione non piget?
Unum ſi Chriſto profundatur vas, trecentis
denariis æſtimatur, clamatúrque, mulieris pro-
digentià ſubtractam annonam erronibus, foré-
que, ut brevi claudi & aridi totâ paſſim urbe
fameſcant. Potuit iſtud venundari multo, &
dari pauperibus. Quam effusè cum ſcribis, cum
turbis, cum militibus loquutus eſt vel de Ba-
rabba in Paraſceve Pilatus? De veritate cum
Chriſto tamdiu loqui non potuit, quamdiu
Dominus roganti Præſidi unâ ſatisfaceret, eâ-
que breviflimàâ fortè periodo. Dicit ei Pilatus:
Quid eſt veritas? Et cum boc dixiſſet, iterum
exivit ad Judæos. Subſiſte ſaltem tamdiu, quam-
diu, quod quæris, doceare. Scilicet. Mora quæ-
vis cum JESU ſæculum eſt. Miramur autem
morari cum vincto JESU Præſidem nequiifle,
quando cum orante ſtare Magiſtro neſciere diſ-
cipuli, verbo ſuo & Angelos è cœlo devocan-
te, & cohortes humi elidente? Et venit ad
diſcipulos ſuos, & invenit eos dormientes, & di-
cit Petro: Gic non potuiſtis und hord vigilare me-
cum ? Hi und excubare non poſſunt horà inter
lilia, oledſque pomarii. At atavis ſati Regibus
perferendo vigiliarum incommodo & inſueti
ſunt, & impares. Imoô abavis editi penè omnes
remigibus, vitam inter ſcalmos & naſſas, labo-
rioſiſſimo exercitii genere, traduxere, à cunis
ad tranſtra transgreſſi. Audi ipſummet Simo-
nem ſuas commemorantem Chriſto vigilias. Et
reſpondens Simon, dixit illi: Praceptor, per to-
tam noltem laborantes nihil cepimus. Audin?
Qui mod vigilare in horto und tantùm hor
pro Chriſto toties excitatus non poteſt, unam

exegerat integram ſolidämque noctem inſom-

nem in lembo, captandis nequicquam piſcibus
intentus. Ità pro Chriſto nihil non durum e-
tiam remigibus, quibus nihil pro lucello non
volupe. Age: audiamus, quid muſſet in Be-
thania contra Sororem Martha. Netit & ait:
Domine, non eſt tibi curæ, quod doror mea re-
liquit me ſolam miniſtrare *“ Dic ergo illi, ut
me adjuvet. Putaſ-ne adfuiſſe Mariam Mar-
thæ, quoties illa cognatis & Principibus cœꝙ=-
nas inſtruxerat? Vagabatur illa otio, deliciiſ-
que reſoluta. Sedenim modè Dei verbo inten-
debat. Ergo non ſe tum credidit à ſorore Mar-
tha in procuratione familiæ deſtitutam, quùm
illa illecebris ſolveretur: ſed tum ſe deſertam
queritur, cum Chriſto hæret. Adeò ipſis quo-

que exceptoribus JESU mihil ità oneroſum

eſt, ut laborare pro JESU. Reliquit me ſo-
lam miniſtrare. Et te tædet ſolitudinis in la-
bore? Nimirum Chriſto ſtruitur menſa: ideé-
que ſuccumbo;, miſi à Sorore juver, quâ nun-

Oliva

quam non carui, quoties epulum propinquis
apparavi. Proſecti ſunt & de monte Hor, per Num. 21.
viam, quæ ducit ad mare rubrum, ut circum- 4.
irent terram Edom. Et tædere ewpρ¶it populum
itineris ac laboris. Quemnam tædet itineris po-
pulum? Eumne, qui paucis ante menſibus ex-
coquendis laterculis opprimebatur, ſervitute,
virgis, faméque tantùm non enectus in A.-
gypto? Paleæ non dantur nobis, & lateres ſi-
militer imperantur. En famuli tui flagellis cæ- Exod. 5.
dimur, & injuſteè agitur comtra populum tuum. ¹.
Hos ergo laboris piguit ad libertatem feſti- Pati pro
nantes, quos Moyies abduxerat à cophino ad Chriko
vexilla? Peregrinantur inter palmas ac ſpolia "tum.
devicti Regis Arad, & latrant: quos luto ſu- L,/tor ſa-
bigendo vidimus inſudantes, & ſemiuſtos ad eularium
afflatum ignium & prunarum. Piget laboris gravis.
triumphalis, quos ſervilis oneris non tæduit? Yeyiditas
In lauro vociferantur, qui ſub fuſte ſiluere? „
Ità eſt. Ad Dei jufſum piget vel regnare, ec.
quos libet ſub Pharaone non premi tantùm, ſuave.
ſed mori. Proh jugi divini impatientiam! E-
tiam manna faſtidimus, ſi pluat è coelo. Eſu-
rimus & pepones, & cucumeres, & cepas
ipſas, ſi eas Nilus, ægyptidque ſanies exclu-
ſerint. Ergone ſub Deo Panis Cœlitum non
ſapit, & cepa ſapit ſub Pharaone? Cùm Chri-
ſtus in /die magno feſtivitatis exclamaret:
quis ſitit,; veniat ad me, & bibat. Has poſt
invitantis illecebras charitatis, nemo acceſſit
ad eum: & nonnemo de vinciendo illo con-
ſilium iniit. Quidam autem ex ipſis volebant Ibide
apprebendere eum. Adeò vel ſitienti pro vene-
no fons aquæ eſt, ſi & Chriſto ſcaturiat. Quid
plura? Vox de cœlo facta eſt, Chriſto voce
Angeli blanditurà: & quùm Judæos crede-
rem præ citharis cœli vocem laudaturos, ex-
horruere illam tanquam portentum, ſtrepitém-
que procellæ. Venit ergo vox, inquit, de cα IToan. I2.
lo, dicens: & clarificavi, & iterum clarificas .
bo. Turba ergo, quæ ſtabat & audiebat, dice-
bat tonitruuin eſe faélum. Quid hic fragori
conſimile? Si dixiſſet, Occidam, potuiſſet vi-
deri Angelus fulguraſle. Verùm cùm clamet;,
Clarificavi, & clariſicabo:- Unde furor;, ſtra-
géſve tonitrui? Nimirum nullæ tam blandæ
eſſe poſſunt Divinitatis illecebræ, quæ mor-
talibus tædio, faſtidiéôque non ſint. Nonne vi-
des Hebræorum oculos & à vultu Moyſis co-
ruſcantis averti, & in ſerpentem æneum in e-
remo intendi? Prophetam reſpicere nolunt;,
quòd fulgores Sinai non penitúùs exuiſſet: &£
anguem aſpiciunt, qui lutum, mortémque,
etiam cùm effugaret, ſuboluit. Crediderim
propterea, non ſidus, ſed Draconem Dei juſ-
ſu ad curationem pereuntium in eremo con-
flatum, erectúmque; quòd ſciret, affinem Di-
vinitati lucem exoſam fore populo, qui meon-
ſtra libentius, quam ſtellas, intueretur. Eae
ſerpentem æneum, ac pone eum pro ſigno. Mor- Num21
tis pronubum ad reparandam vulgi ſalutem 8.
exponis? Et quare non Solem conflas, cujus
in pennis ſalus? Aut ſi fingere animantes lu-
bet, Aquila figuretur, non anguis. Carerent;,
inquit Legiſlator, tum ſidus, tum avis ſpe-
ctatore, quòd & illud ceelo hæreat, & hæc
coœlum aut petat, aut certè reſpiciat. Sordet
populo, quicquid non ſqualet. Quamdiu Spon-
ſus aut in Botrum ſeſe coloravit, aut in Myr-
rham, Dilectus eſt, inque Sponſæ uberibus
retinetur. Aſt ubi, poſità olerum frugumque
perſons, ſua ſe Sponiæ nondum perſectæ
objectat

Joan. 7.
37.

Cin:

Gen.
3o.

1. et
1²

Tuds⸗

Gen
1n.

Stromatum, Lib. I.

objectat in ſpecie, repudiatur quaſi erro, pe-
NWunn Can. 5. 2, dibúſque ejus poſthabetur. Aperi mihi, Joror
4 mea. Lavi pedes meos, quomodo inquinabo il-
los?* Erraſti, Princeps, ſi tamen à Sponſa
excipi cupiebas. Debueras formam tuam Spon-
ſæ foribus non ſiſtere; qui enim rejiceris vir,
olus admittére. Præſtat intubum eſſe, quam
. Numen. Denique, qui Deus excluderis, ma-
Can.z.ez. lus inter ligna efferreris. Rcut malus inter lig-
na Blvarum, ſic & Dilectus meus inter filios.
N Ut humanitate fruare hoſpitis, truncum te eſ-
ſe decet, non Deum. Adeèò nihil apud im-
Pios divinitate vilius, & cœlo eſt. Vide La-
ban, ut generum conſectetur, quò idola ſua
repetat, revehâtque domum.
Dei minis exanimatus in via fuerit, non ta-
men incœpto abſtitit, rimatúſque vel ſtramen
Gen. 31. eſt, ne ſaxis ſuis deſtitueretur. Cur furatus es
0. Deos meos? Nrutantique omne tentorium, ait:
Ne iraſcatur Dominus meus, quia coram te
aſſurgere nequeo. Dic deluſa ſolicitudo quæren-
zis eſi. Abreptam in Azotum Arcam quis He-
lr braorum ferro mimmôve cenſuit repetendam?
as Niſi ſeſe Arca retuliſſet Bethſamen, ſuo Nu-
lr. mine din Ifraél caruifſet. Quid plura? A Le-
hon vVitis non repetita, reducitur Dei Arca in Ju-
i. dzæam à bubus. Ita, incurioſis de recupera-
6 tione Tabernaculi Sacerdotibus, Vaccæ ſata-
1. Reg. 6. ee 5
13. gunt pro Numine. Ibant in direttum Vaccæ
per viam, qua ducit Bethſames. Et plauſtrum
0. venit in agrum Joſus & ſtetit ibi. Compone
cum Labano Iſraëlitas: & vide, quæ ſit in re-
ne. ductione Arcæ incuria Hebræorum, cùm Sy-
id rus pro lapideis revehendis ſimulachris & ri-
ce xetur cum genero, & & domo abſcedat in de-
de. via. Conflatum & manubis Madianitarum E-
G. Pphod eſt à Gedeone: & mox auri fulgor He-
. Jud.S.27. Dræos in obſequium veſtis inflexit. Fecitque
l. ſtnn ex eo Gedeon Ephod. Fernicatuſque eſt omnis
en d rasl in eo, & faötum eſt Gedeoni, & omni
ie. domui ejus in ruinam. Quantum gemmarum
auri, purpuræque in extructione tum Ta-
bernaculi, tum Templi impenſum eſt, nec
ità advolutus eſt Arcæ populus, quin & Be-
ſir. elphegor in eremo litaret, fremente Moyſe,
& „ provocante Salomone, Aſtarti Sidonio-
rum Deæ provolveretur. En quâ ratione au-
rum allicit, ſi concreſcat aut in vitulos, aut
in ſcorta: ſqualet, ſi aut in Cherub obrigeſ-
ge cat, aut in Arcam. Itane? Nec aurum pla-
t; cet in Numine, & aurum placet in Ephod?
4 Febrim quoque coluere Romani, & Feli ſa-
crificavit Egyptus. Adeò quò quid corrup-
tius, putidiuſque, hoc eſt, quò eſt à Deo

. Lxode
Unl

ati
Cifn

A tanmn,

lrly
4d tulinin
Il grng
1! Miin
D Nn
gun
)Ci
nr ſne

nol⸗
e⸗
co⸗

Ge 1

i cœléque remotius, eò eſt impetrandis, ex-
torquendiſque victimis aptius. Uno non ab-
V. ſtinnit ligno Adam pro Deo. Et diù animan-
hr. tium veſci nervo non ſunt auſi Iſraelitæ, ne
viderentur inde ali, unde Jacob obtorpuit.
Gen 32. Baam ob cauſam non comedunt nervum Filii
Nor 32. Wrazl, uſque in præſentem diem. Ad conte-
ten ſtationem Saülis continuere ſeſe cohortes à
s melle in ſaltu defluo. Et aquâ ac pane abſti
r. nere ſe nequiit Propheta, quem Leo præfo-
ent, cavit in via. Libet à deliciis jejunare pro lau-
ſpe⸗ ro: nec ſecuribus cohibemur à frigida, ſi ob-
de⸗ ſequuturi Deo ſumus abſtinentiâ noſtrà. Je-
Ncet junant Centuriones à melle pro Duce ſuo.
von⸗ Pro Deo ſuo Prophetæ à potione frigidæ,
N ne ſupplicii quidem interminatione cohiben-
iius tur. Obſtrepebat prope Jerichuntem, au-
e réſque viatorum clamoribus Cæcus obtunde-
le Ethicæ Comment. Tom. IV.

Ctar

Et quamvis

bat;, ſtipem in ſubſidium vitæ d 1.
Quod cùm nunquam non ageret, nullum paſ-
ſus eſt objurgatorem. Tranſtulit mox à cu. Strerno⸗
piditate vocem ad ſalutem, imploravitque le- “n obli⸗
mel tantùm pro luce JESUM: Fili David mi- Li
ſerere mei. Quas ut in preces erupit, illicèò S
eum viatores compeſcuere: Et qui præibant,
inerepahbant eum, ut taceret. Ut taceret? E-= Irriſores
nimveròô nunc primùm ſuum in verba os di- Zaftorum.
duxit homo, und ſibi vitam clamoris impor-

tunitate vindicare ab ærumna ſolitus & à fu- Ses.
nere. Ecquando non ſucclamat mendicus? Cur dJucentes

ergo ſilere nunc eum jubetis, quem fſcitis nun- eos qui os
quam non clamaſſe? Clamabat olim, ſed Electio-
Mammonæ: nunc Chriſtum inclamat. Non *em ſta-
clamoris tædet, ſed piget implorati. En ut Br 75
impunè ſubſervire vox poſſit cupiditati, ſu- voluns.
gillanda, ſi Chriſtum appellet. Nec turbæ
id tantum faſtidii familiare cenſeatur, quando
& Apoſtoli eàdem prorſus nauſeâ conffictan-
tur. Eos nemo non ſcit, ab æquore ad Chri-
ſti palæſtram traductos. Et nemo eſt, qui
neſciat proluſiſſe Demoſthenem vulgi frago-
ribus, littoris fluctuumque patientiàa. Hi er-
go, quorum attriverat aures maris fremitus,
nimborumque ferocia, mulierem pati non poſ-
ſunt Chriſti opem implorantem. Et acceden-
tes diſcipuli ejus, rogabant eum, dicentes: Di-
mitte eam, quia clamat poſt nos. Pudet molli-
tudinis in remigibus. Num aſfluetas citharis
aures vox fœminæ agreſtior tutudit? Citharis
aſſuetas! Quin eas occalluiſſe deprehendes ſtre-
pitu, tumultique tempeſtatum. Verùm Ma-
ris non vox, ſed fremitus erat inconditus.
Vox Chananææ non fragor, ſed vox eſt JE-
SUM implorantis. Adeò pati poſſumus irruen-
tis fremitum maris in Syrtes: orantem pati
fœminam non poſſumus. At Chananæa clama-
vit. Quid Anna, quam tacitè pſallentem He-
li objurgavit. Uſquequò ebria eris digere pau- 1. Reg. t.
li per vinum, quo mades. Tolerabat ſenex im- 14.
bellis adulteria filiorum, quibus adoleſcentes
impudentiſſimi aras, focéôſque polluebant: &
tabeſcebat zelo, ſi una fortè fœmina muſſa-
ret in atrio. En quò Sacerdotum evadat Ze-
lotypia. Ophni fornicatur, & prædatur Phi-
nees. Nolite, filii mei: non enim eſt bona fa-
ma, quam ego audio. Anna moœrorem ſuum
precibus levat. Quouſque ebria eris * Salva
jam jura ſunt Sanctuari; nec eſt, quod ul-
tra'expiandis ſceleribus Numini perlitetur. Cæ-
ſa Deo eſt hoſtia maxima. Pontifex mmirum
Maximus fœminam increpavit, non eam,
quam Ophni corrupit, ſed quam orare non-
nullà labiorum trepidatione perſenſit. Au-
dax eſt David, & Erro: ſed quuùm pugnam
pro Arca non detrectat. Quod cuùm audiſſet
Eliab frater ejus, ait: Ego novi ſuperbiam
tuam, & nequitiam cordis tüi. Et unde tu-
moris eum arguendum putas? Luctam me-
ditatur cum Gigante. Num ferocior homo
altioris paulò cæteris ſtaturæ „ quàm Urfſus
eſt? Cur ergo non tum compeſcuiſti Davi-=
dem, quùm Leonem Urſumque impeteret?
Nam & Leonem & Urſum interfeciego; ſer-
vus tuus. Non eum abduxiſti luctaturum cum
monſtris: & pugnaturum cum ſpurio teme-
ritatis objurgas? Tuum ego melius conſilium
novi, quàm tu mentem certaturi. Nimirum
pro grege obluctabatur Urſo, Leonique Da-
vVid in paſcuis. Nunc verò init, pro Taber-
naculo, pugnam cum Golia. Audax eſt, quiſ⸗
quis

Matt. 15.

23.

Zelatores
indiſere-
ti.
1. Rege
2. 24.
Reforma⸗
teres.
Cerrectie
ſit in om⸗
nes.
Vrifor-
mitas.
Beli.

Superiof
nimis
minustude

1. Reg.
17. 28.

Ibid

38 Oliva

quis ſtaturam æmuli non metitur in arena.
Sagax eſt, qui Urſum Pardéſque, inermis li-
cèt, & ſolus, ad pugnam exſtimulat. Ità ne!
Ità planè. Quam nam ob cauſam? Quia ibi
pro Deo pugna: Hic verò pro grege conflictus.
Proh Divinitatis mortales immemores! Nihil
non licet audere pro armentis. Delirat fera-
rut debellator, ſi de reprimendo blaſphemo
deliberet. Quod ſi ab horrore bellorum ad
ridicula libet paululum digredi; ab acie ad
oram fluminis ſecedamus. Quinam ille eſt,
qui mergi Jordane detrectat? Aureis ut reni-
det fibulis bulliſque, ita maculis horret & pu-
ſtulis. Leproſus is Naaman eſt. Et lavari pro
incolumitate abnuit ſua? Nonne pro exter-
genda ſcabritie vero ſimile eſt; perpeſſu du-
riſſima paſſum fuiſſe eum Damaſci in Syria;,
qui modò ne Jordane quidem, amoœnifſimo
4. Reg. 5. amne, perfundi vult? Acceſſerunt ad eum ſer-
13. vi ſui & locuti ſunt ei: Pater, & ſi rem gran-
dem dixiſſet tibi Propheta, certe facere 4
ras : qilanto magis, qaia nunt dicit tibi, Lava-
re, & mundaberis. Si Medicus urat,; nemo
preci- reclamat. Si Propheta diluat, nemo non la-
piant. trat. Quis ſecari pro incolumitate recuſat?
Labor ſe- Ablui Naaman detrectat. Adeò quicquid lube-
æulerium ret, ſi Galenus imperaret: ſi Eliſæus ſuadeat,
aaX‿οιιι . . 3
ſpernitur. Voluptuoſum eſt demergi Aumine,
ſi tamen non eò à Propheta tranimnittamur.
Nimirum vel deliciæ loco tormentorum ſunt,
quoties eas vir Dei imperarit. Atqui deſihit
Naamarus in flumen. Deſcendit, inquit, & lIa-
vit in Jordane ſepties. Aio: ſed in gratiam non
ſuadentis Prophetæ, ſed Liberti deprecantis.
Nequit famulis repugnare, qui Eliſæo ſuccen-
ſuerat lavacrum;, blandiſſimum ſcilicet reme-
dii genus, ſuadenti. Nonne prædixeram tibi,
ut rideres, fore? Quis enim non ſubſannet
Naamanum refugientem à flumine, in quod
Eliſæus deſilire eum imperarat: & ſepties in
illud mergi non abnuit imperio, ut ità dixe-
run famulorum? Veràùm ad ſeria redeamus.
Demiſſo ante ſe è tegulis Paralytico noxam om-
nem JESUS remiſit, nullo plauſu expiati, &
multo, liventique ſpectantium murmure. Ho-
Luc.ꝭ.⁊o. mo, remittuntur tibi peccata tun. Et taces iis
funibus exſolutus? Surge, & vade in domnm
tuam. Et eonfeſtim conſirgens abiit in domum
ſuam, magnificans Deum. Viden' ut ſaxeus
perſtiterit ad lavacrum criminis? Vertitur in
olorem, ubi ei artuum vincula plumeſcunt in
pinnas. Magnificat Dei Agnum, non quòd
ſcelus expiarit, ſed quòd morbum expunxe-
rit. Quamquam quis id in mendico improbet,
uod geſtum videt in Petro? Rogaverat Si-
monem JESUS, ut liceret ſibi ad turbas e
Luc. 5.4. puppi cymbulæ ejus prædicare. Et ſedens, do-
cebat de navicula turbas. Dimiſsà concione,
laxatiſque in prædam retibus, coôpioſioriſque
ſtupore piſcatus Simon exclamat: Exi à me,
qutia homo peccator ſum, Domine. Rupor enim
circumdederat eum, & omnes, dqui cum illo erant,
in captura piſeium, quam cœerant. Exilire A-
poſtolis libet in piſcatu, quos vidimus in do-
Grina Domimi torpuiſſe. Ergo quum Sapien-
tiæ Margaritis Navis redundat; conticet Si-
mon; exclamat præ halecibus & mullis? A-
deône vobis quoque viluere divina, ut captu-
rãà mugilum geſtiatis, qui doctrinæ opulenti
Nil pra- torpetis? Et me ſanè puderet Apoſtolh, niſi
ser Denm. excuriuram ſe diceret poſt JIESUM Sponſa,
non Dilecti voto, ſed unguinis deſiderio. Ira-

Conſfeſſa-
rii inviſi,

ſi quid

*

lebue-

he me: poſt te cinrtemus, in odorem unguento- Can.I. 43
zum tuofnm. Reſidere malo vos, quam curre-
re. Ita ne? Ad Chriſtum convolatis, non à
Chriſto abreptæ, ſed unguento permotæ? Pu-
tet præ odore Dilectio, quæ roborari ad cur-
ſum & Dilecto nequit, & Nardo poteſt. An
amaſſe credi poſſunt, quæ alas mutuantur in
ſtadio non à pinnis charitatis, ſed à viſeo, pe-
nè dixerim, voluptatis? Fragrantiâ, non amo-
re cucurrere, quas vides ad verbum feſtina-
re. Adeòô vel in Deo humana diliguntur, non
divina; in deterius pronâ ipsà quoque procur-
ſuræ Sponſæ charitate. Quam ergo palæſtram
ſubibimus, in qua terrenorum pretium dediſ-
camus; ſi domus Sponſæ æterna depreciat „,
quando Deum, non divinitatis æſtimatione;,
ſed illecebrà conſecktatuf alabaſtri? Da mihi;
qui pro diſpellendis animi peſtibus medietate
ſe abdicet patrimonii. En tibi fœminam, quæ, Luc. 8.
ut ait Lucas; in Medicos erogaverat omnem 43.
ſibſtantiam ſuam, nec ab ullo potuit curari.
Decepta ſemper, nunquam tamen eam nova
piguit remedia, pharmacâque periclitari. Da
mihi, qui unam in Eccleſia hebdomadam per-
ſtet, ut paralyſim cordis exſolvat. En tibi Piſ- Joan.5. 30
cinæ porticum confertiſſimam, in qua pleri-
que annos non minas duodequadraginta ja-
cuere, ſpe revaleſcendi tenuiſſimàa. Erat au-
tem quidam homo ibi triginta & octo annos ha-
bens in infirmitate ſua.

Eſtote ergo prudentes ſicut ſerpentes,
& ſimplices ſicut Columbæ. Matth.
10. 16.

In Thabore diverſamue, an in Parnaſſo! Non ozt⸗
tica, ſed

Poëtas, an Scripturas evolvimus! Homerus- ſimplict
ne ludit, an JESUS docet? Quis enim de- ias Perſe-
fuiſſe neget ſuas Thabori chimæras, quando cutionum
Petrus ex eo in Aſiam exſcendet cervice an- rdiam
guis, pectore verò Columbus, ut pinnis gra- S, H
tus, ità trux horriduſque ſquamis? Verùm lu- Mißaſtics
pis occurſuros alumnos ſuos JESUS verterit ariſdi-
in Dracones. Quid Columbæ cum lupis? Quid dionis.
opis in conflictu ſimplicitas afferet pugnanti-
bus in feras? Quid opis? Quam Chriſtus præ-
ſagiit, à candore ſuis ſubminiſtrandam militi-
bus. Age, & videamus, ut Animi ingenui- §. Iacob⸗
tas & lorica & gladius ſit, eâque validius,
quàm ferro, contra æmulos univerſos munia-
mur. Nemo aut Eſaü lupum eſſe inficiabitur;
aut Columbam Jacob. Vel in utero Matris ii
conflixere. Sed ter fupplantatus à Jacob E-
ſaü, modò pede retinetur, ne naſcatur; mo-
dè lentè in mercimonium adigitur principa-
tus; modô patinâ deluditur, ſpéque ſuò deji-
citur. Et quibus pugnavit armis contra Dra-
conem Agnus? vellere ſuo; candore ſcilicet
& ingenuitate. Factus eſt Eſau vir gnarus ve- Gen. 250
nandi, & homo agricola: Jacob autem vir ſim- 27.
plex habitabat in tabernaculis. Gnarus & ferus
& captator benevolentiæ patriæ ſuo eſt ſub-
actus triumpho. Dum enim venatur, ut do-
minetur, ſervituti ſubjicitur fratris. Dominum S. 27:
tum illum conſtitui, & omnes fratres ejus ſer- 3:
vituti illius ſubjugavi. Qui enim recti ſunt, ha- Pro.a.21.
bitabunt in terra, & ſimplices permanebunt in
ea. Impii verèò de terra perdentur. En, ut ſua
ſtet mole ſimplicitas: quumque fugæ aptior
Columba videatur, quàm conſtantiæ, ſtabi-
litur ipſa tamen, pinnis in baſes obcuratis.

Len
6.

—

Dr

n
Job. 12.4.
Prov. 29.
10.
Pro. 28.
10.
Prov. 3.
33*
.
9.
unf,
NrM.
aa ,1
iui kiſ⸗
iimn
nnelin
nrle
tiel
t
ini
luck
1
⸗
11
.
⸗
⸗
14⸗
et
e⸗ Ct)
. 17.
b⸗
,6een! Sen. 20.
38. 6.
e-on
in
s
jor
Pr⸗

ie

1

Stromatum, Lib. I.

Et ſimplices permanebunt in a. Quis putaſſet
perenniorem futuram in terris Candoris, quam
Doli Sedem? Fortè, inquies, nullis illa op-
pugnatur adverſariis. Imô, ſi Jobo ſubſcribi-
mus, deridetur Juſti ſimplicitas. Imòô, ſi à Sa-
lomone noſtra non diſſentit fides: Viri ſangui-
num oderunt ſimplicem. Et tamen cuùm in pro-
bro ſit Candor & odio, triumphat de aſtutia,
jacétque anguis agni vellere obligatus. Audi,
& vide in arena lapſantem aſpidem. Qui de-
cipit juſtos in via mala, in interitu ſuo corruet,
& ſimplices poſſidebunt bona ejus. Quà freti ar-
maturàâ penetrabunt ſeſe ſimplices in poſſeſſio-
nem, prædiaâque Prudentiæ? Nulla: ſed iner-
mes ad arcem eos extrahet ſimplicitas regnatu-
ros. NRimplicitas juſtorum diriget egs, & ſupplan-
tatio perverſorum vaſtabit illos. Scio à Caſtita-
te Libidinem debellari: ſed immiſſis a Pœni-

tentia, Jejuniéque ſuppetiis. Scelus lachrymæ

reſtinguunt: ſed beneficio largitatis. Mergun-
tur enim in auro crimina. Vibrat ſua jacula
in perduelles Religio: ſed verbi ope, ſed ar-
cu Sapientiæ. At ſimplices ſola educit in are-
nam ſimplicitas: ſola inſtruit: ſolâque in Ca-
Pitolium inducit. Et ne fortè crederes de ho-
minibus triumphare duntaxat homines conſi-
lio, candoréque ſimphcitatis: triumphat &
de tenebris candor, ceduntque ſimplicitati
Principatus & poteſtates aeris, ut inquiunt,
hujus. Nulla Dæmoni machina elidendis, de-
jiciendiſque columnis Dei fortior, validiôr-
que, quàm mulier, quæ, què eſt imbecil-
lior, eò eſt ſubruendis mentibus aptior. Ada-
mum ſuccuſſit fœmina. Salomonem, Samſo-
nem, Davidem fœminæ proſtravére. En in
domum Abimelech inductam Saram, fœmi-
narum ſui temporis venuſtiſſimam. Quis im-
plicatum Syremi & idololatram & Principem
non putet præfocatum, quando caſtiora Pa-
triarcharum pectora tum Thamar, tum Ba-
la expugnavere? Et tamen plena cicutis la-
bruſcaâque Vinea, quam non legis tabulæ,
ſed gentium ſimulachra ſepierunt, vernat ut
lilium. Num eam fortè violavit Abimelech?
Neutiquam. Et quâ ſe munit loricâ, in tan-
tis regni ætatiſque illecebris, Princeps contra
fominam? Jejunio. At plerique in ſuperiori
inferiorique Thebaide cuùm cinerem eructa-
rent, ſulphur liguriere, hoc eſt, & Cruce in
amnplexus convolavere voluptatis. Cilicio ſe
forté armavit Abimelech? Armabatur Sacco
Hilarion, & quam non norat, venerem exti-
mebat. Num in throno fœminàâ, quæ reg-
nanti aderat, ſeſe Princeps abſtinuit: quum
Hieronymus in ſpelæo abſentium choreis fſoe-
minarum ſolicitaretur, & penè ſterneretur?
Abſtinuit Sarà præſente, nec jejunavit. Quin
epulabatur quotidie ſplendidè. Et vino Sy-
ren eludi potuit à Rege: quum una Baby-
lone fœmina viros duos, eôſque ſenes Pro-
Pè fontem aduſſerit. Nimirum ſimplicitate
communitus ſtetit in tanto impendentis ille-
cebræ conflictu Princeps immogus. Purpu-
ram tutatus eſt Candor, ne delolatorios in-
ter carbones vel minimùm afflaretur. Dixit-
due ad eum Deus: Et ego ſcio, quod Iimpli-
ci corde feceris; & ides uſtodivi te, ne pec-
eares in me, & non dimiſi, ut tangeres eam.
Da mihi huic galeæ ægidem parem. Pudi-
citia viret in throno, vallata quamvis eſſet
illecebris „ unis ſimplicitatis excubiis ſepta.
Adeò poteſt in purpura Candor, quod pal-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

lor non poteſt in ſacco. Mirum ergo videri
non debet, ſi, clariſſimum, ſpectatiſſimum-
que fide hymno, conſtantiâ, patientiâque in
fimo Jobum;, und ſimplicitate exuendum ſa-
tegit Satan, deterioris opprobratione Evæ.
Dixit autem illi uxor ſua Adbhbuc tu perma-
nes in ſimplicitate tua Hc Jobi gemma diſ-
cruciaris, Satan! Atqui Numinis teſtimonio
non erat ei vir Emilis in terra, ſmplex, & jobe 2. 32
reäétus, ao timens Deum, & recedens à malo,
& adbuc retinens innocentiam. Has tu gem-
mas Juſto non invides, quem ſolà exſpolian-
dum optas ſimplicitate per ſœminam? Enim-
verô de Juſtitia, déque Limore triumphavi
Dæmon inquit, non ſemel. At Simplicitas,
ſi me vicit in throno, quam de me edet fſira-
gem in cono? Abimelech ſerit lilia in pur-
pura, colono candore: quam leget meſlem
Jobus in nuditate, undante ſanie, ſi in ſua
perſtet ſimplex ærumna? Actum de furus eſt,
ubi Candor ſublucet. Cujus in typum victo-
riæ ſedit in lacu Daniel, nullà ferarum injuri4
violatus. Daniel, inquit, in ſuz ſimplicitate I. Mach;
liberatus eſt de ore Leoum. Porrô Simplicitas ² 60.
non à feris nos tantum Orcéôque eximit, ied
cœlo inſerit, jungitque Deo. Deum optas
amplexari? Induare neceſle eſt chlamydem
nuptialem: ne alioquin epularum appetitor in
tenebras retrudare. Quâ verò prætextd Deo
aptus reddére? Simphcitate. Nentite de Domi-
no in bonitate & in ſimplicitate cordis quærite
illum. At quæretur fortaisè a Simphicitate Di-
vinitas, ſed fruſtra. Fruſtra? Nonne vocem
Domini colloquentis exaudis? Audio. Et
quemnam evocatum putas in conclave Divi-
nitatis? Fortem? Pudicum? Largum? Lu-
gentem? Accedamus cubiculum propius, ut
dignoſcamus quocum ſermonicetur Divinitas.
Abominatio LVomini eſt iätlluſor: & cum ſimpli-
cibus ſermocinatio ejus. Ergo non quæritur tan-
tum a ſimplicibus Numen, ſed tenetur. Ve-
rùm ſi loquatur tantùm Deus cum ſimplici-=
bus, vocum ii fortè prodigentiâ deludentur,
uti verbis aulicorum cupiditati frequenter il-
luditur. Alloquitur Deus ſimplices, ſed non
tantum: cooptat quoque, nec inter ſervitia;,
ſed in filios. Cmnia autem facite ſine mur- Philip. 25
murationibus. Verba ſunt Pauli ad Macedo- 15⸗
nas & baæſitationibus, ut ſitis ſine querela, &
Rimplices Filii Dei, ſine reprehenſione. Non ad-
mittit enim tantùm ſimplicitatem Divinitas;
ſed amplexatur, ied ofſculatur, ſed amat-
Ncio, Deus meuns, quòd probes corda (inquie- I. par. 291
bat ad Dominum David) & ſimplicitatem di- I7.
ligas unde & ego in ſimplicitate cordis mei,
lætus obtuli univerſa. Nimirum agmen ducit
Simplicitas in choro virtutum. Vir erat in Job. I. r.
terra Hus, nomine Job- & erat vir ille ſim-
plex & rectus, ac timens Veum. Quem ſa- ſob. 2. 3.
nè ordinem non Hiſtoricus modò inſtituit,
ſed Deus quoque ſervavit, quùm Jobi lau-
des Satanæ obliceret. Hinc Paulus, quamvis
non ignoraret auro cœlum patere, Deum-
que libertate non frui tantum, ſed paſci:
Quod uni ex minimis meis feciſtis, mihi feci- Matth.
Ris; curavit tamen ſuperfundi ſimplicitatem 25. 40.
Eleemoſynæ, ut pretium aurum ab ingenui-
tate traheret. Qui tribuit, in mplicitate. KRom. I2.
Dimittamus proinde ſuas divitibus opes, qui-* D
bus aras excitant, hoſtias parant, Sacer-
dotes nutriunt, coœnobia ædificant: noſtra
ſit opulentia ſimplicitas. Melior eſt pauper, Prov. 193
D 2 4ui 1.

Job. 2. 2

Sap. I. I.

400 Olva

qui ambulat in mplicitate, quàm dives torquens
labia ſaa. Nec id tantùm de auro Arcæ judi-
cemus, verum & animi nos noſtri non pigeat,
ſi donorum paupertatem compenſat cordis ſim-
plicitas noſtri, divitiis copiarum ſuarum. Ne-
que enim, ut coœlo inferrere, monuit te, ex-
palleſceres inediâ, uütve thure fragrares: edi-
Xit tantùm;, ut fieres pumilio. Niſi effciamini
Ricut pätvuli, non intrabitis in regnum wρlo⸗
rum. Geminantur mihi proinde ſpectacula
Balthaſſaris, cum exſcribentes manus geminæ
viſantur, ambæ quidem & calloſæ, & Apo-
ſtolicæ, ſed calamis, liquoréque diſſimiles.
Nam Petrus lacteos ducit characteres calamo
aureo:; atras deſcribit literas Paulus arundine
trepidd. Siquidem alter invitat ad ubera, al-
ter revocat à veneno. Hic cum ſerpente lu-
Ctatur: ille mammis colludit. Paulus terret
conſternatus: Petrus mulcet, illicitque impa-
J. Pet.22: vidus. Quaſi modò geniti infantes rationabile
ſine dolo lac concupiſcite, ut in ipſo creſcatis
2. OCor. 11.: in ſalutem. Occinit Petrus. Tonat & regione
3. Paulus: Timeo, ne, ſcut Serpens ſequxit E-
vam aſtutid ſua : itd corrumpantur ſenſus no-
Rri, & exvidant à ſimplicitate, quæ eſt in Chri-
ſto Jeſt. Ergo & meta ſpei Apoſtolicæ ſim-
plicitas eſt; & ſuprema Apoſtolici timoris li-
nea contraria ſimplicitati aſtutia eſt. Et quam
putas ſolatio gloriæque fuiſſe Paulo ex innu-
meris virtmibus ejus unam præ ommibus? Au-
.Cor. I. di: Nam gloria noſtra bac eſt, teſtimonium
12. conſcientiæ noſtræ, quod in ſimplicitate & in-
ceritate Dei, & non in Napientia carnali, ſed
in gratia Dei comerſati ſumus in hoc mundo.
Nec raptu gloriatur ſuo, nec ſuas Paulus
plagas oſtentat, non Chriſto aut viſo, aut
nunciato exultat: gaudet apud Corinthios
ſimplicitate fulſiſſe. Cruoris ſui purpuram
Candori poſthabet ſinceritatis ſuæ. Et ad
ſimplicitatem non accurris tanti & apud A-
poſtolos preti, & apud Deum? Accurre-
rem, ſed quotquot illa amplexatur, coarctat
in infantes. Infantes, ais? Imô in Gigantes,
& Reges educat. Nonne Paulum ſimphicitas
comprehendit? Ut ab ea attingi meruit, ex-
1. Cor. clamavit: Cam eſſem parvulus, loquebar ut par-
3. 11. vulus, fapiebam ut parvulus, cogitabam ut
parvulus .quando autem fäbtus ſaum vir, eva-
cuavi, quæ erant paxvuli. An non vides de-
füſſe infantem eile Paulum, ex quo pro
Chriſto deſipuit? Nec magnum id tantum
eſt, ſed regium. Loquitur non piſcator, ſed
Princeps de Amano, ejuſque ſociis. Verba
Eſth.1s.6. enim Afſſueri ſunt. Mendaciorum cuniculis co-
nentur ſubvertere, dum aures Principum ſim-
plices G& ex ſuta natura alios ſtimantes, cal-
lidâ fraude decipiunt. Vin' mancipiorum cal-
liditatem ſociam efſle? cùm in fronte Princi-
pum ſimplicitas, quaſi ſidus præniteat. Ut Re-
gum ea ſit virtus, inquies, Oobnoxios illos de-
ceptioni facit & caſui. Quin thronum fulcit,
3. Reg. 9. & labantem ſtabilit. Tz quoque, ſi ambulave-
4⸗ ris coram me, ſicut ambulavit Pater tuuns, in
Vimplicitate cordis „ O& in æquitate: ponam thro-
num regni tui ſaper Iſrazl in ſempiternum. Num
tibi videtur is in ordinem redigi, qui nomen
dat ſuum ſimplicitati? Primum perennantis
in ævum ſohi fulcrum non ferrum, ſed can-
5 dor eſt. Juſtus, qui ambulat in ſimplicitate
ſua, beatos poſt ſe lios derelinquet. Hinc eſt,
quod Jobus, ut everſam domum repararet,

Matth.
18. 3.

6 .
10 mp.

Pro.20.7. attendi à Domino ſimplicitatem optavit ſuam.

Appendat me in ſiatera juſia, & ſciat. Deus Job. 3116.
Iimplicitatem meam. Quàâ ſanè ſinceritate ,
ut exſurrexiſſe ſtirpem ejus noſceremus, an-
tequam ei benedixifle feratur Deus, vectigal
ei ſolutum ab amicis legimus in inauri, &
ove, credulitatis ſcilicet & ſimplicitatis hie-
roglyphicis. Et dederunt unuſquiſque ovem Job. 425
Inam, & inaurem auream unam. Dominus au- 11.
tem benedixit noviſimis Job magis quàùm prin-
cipio ejus. Et facta ſunt ei quatuordecim mil-
lia ovium. En, ut inſtaurationi fortunæ ejus
tum amici tum Deus proluſerint ovibus. Nam
& Satanæ ſatis fuerat, boves à Sabæis abri-
pi, & diripi Camelos a Chaldæis, & domum
ſubrui ventorum appulfu: Oves verò, nullà
reparationis ſpe, non abdæit, ſed abſumpfit.
lonis Dei cecidit à cœlo, & tactas oves pueréſ- Job. 1. 16.
que conſumpſit. Hanc unam in viro Dei præ cæ-
teris ſupellectilem ſimplicitatis Dæmon oderat-
quam ita inſectatus eſt, ut eam non raperet,
ſed perderet. Nam, ut Salomon ait, Qui am- Prov. I0.
bulat ſimpliciter, ambulat confidenter. Et alibi: .
QOui ambulat ſimpliciter, ſalvus erit. Quare Pro. 28.
id nobis circa Apoſtoli armaturam præſtan- 18.
dum eſt, quod David egit, quum Saülis ar-
maretur galeis & loricis. Quàâ enim ratione

perferam cum Epheſüs, aut veritate incingi, Eph. 6.15.

aut juſtitià loricari, aut calceari Evangelio,
aut fidei umbone obtegi, aut verbi gladio ad
cædem carnis armari? Præclara ea quidem
ſunt, ſed cum Davide vociferor: NWon poſ- 1. Reg-
ſum ſic incedere, quia non uſum habeo. Unde 17. 32.
enim mihi verbi gladius in ſilentio? Unde lo-
rica Juſtitiæ, in ſolitudine, quàâ plerumque
delector? Unde ocreæ Evangelii, ſi lugere
malo, quàm docere? Ergo, ut muniar à Gi-
gante, quemadmodum ille Saülis armaturam
abjecit, itaà ego Pauli arma deponam, & in
ſimplicitatis meæ rudi, agreſtique baculo, tum
profluentem cum Jacob tranſmittam, tum
