Jeruſalem irrueret, ſed in Idumæam. Peccata
argueres, non Magiſtratus & Miniſtros San-
Etuarii. Atque utinam tuus deſæviret in Sion
gladius: nunc verò & gladium Spiritus, quod
eſt Verbum Dei, videmus & dolemus inter-
Pretatione tuâ invidâ furere Hieroſolymis; &,,
cadente Ifraele in ore gladii, Moab, & Am-
mon, & Amalec, & alienigenæ exſultant, in-
ſultantque proſtratis. Et quis noſtrum miſere-
bitur, ſi gladius Domini devorat nos? Com-
Paravit Dominus, ſi Hieronymo credimus, ſa-
Cras paginas grano ſinapis, in cujus ramis Co-
lumbæ & Turtures requieſcunt. Fit arbor, ità
ut volucres eœœli veniant, & habitent in ramis
ejus. Verùm non ſolùm non habent aves coæli
habitaculum in Scripturis, ſed inde ſibi ex ar-
bore Vitæ adornari patibula intuentur; adeò,
ut nihil ita filios Dei cruciet, vexétque, quàm
pravéè ab hæreticis, & tabificis contorta Scrip-
Aura Dei. Uſque adeo livor & error in fella

Oliva

vertit etiam mella prophetarum. Cogunt Pro-⸗
phetas ſævire in Sanctos Domini: & non ra-
1r0 Eſaias, qui ſolitudinem vernaturam præ-
dixit ut Lilium, dum ejus oraculis abutun-
tur, ſylveſcere cogitur, pravitate interpre-
tum, ut Rubetum. Daniel, qui Leones in
agnos convertit, fit in agnos Tigris. Jonas,
qui vel in Ceto cecinit, in Templo, horum
maleficio, rugit. Breviter; quicquid Prophe-
tæ de impiis vaticinantur, Livor & Hæreſis
ad juſtos transferunt, ſummo ſanè incommo-
do & luctu tum Prophetarum, tum Prælato-
rum. Quod ſi ità improbantur à David ii,
qui linguas ſuas exacuerunt in juſtos: Exacue-
runt, ut gladium, linguas ſuas. Quale, rogo',
ſupplicium non merentur, qui linguam Chri-
ſti, ſub qua mel & lac fluit, exacuerunt in ha-
ſtam, quâ non Abſalom perduellis, ſed Salo-
mon pacificus & ſapiens confodiatur? Unde
non jam cum Petro dicimus: Domine, ad quem
ibimus, verba vitæ æternæ hubes ſed potius ex-
clamamus: Domine, ad quem ibimus, verba
mortis habere te cogunt corruptores Evangelii
tui, quanquam ſis verbum vitæ? At, inquies,
Chriſtus Joannem alloquitur, vomens ex ore
gladium. Et de ore ejus gladius. Alloquitur, ſed
non obloquitur. Coram Joanne, non contra
Joannem linguam conflavit in gladium. Imò
trementem eâ erexit voce: Woli timere. Et in-
de ego te non Chriſtum, ſed Antichriſtum
ſuſpicor, quòd videam ante te non pallere mo-
dò, ſed gladio oris tui confoſſos jacere Apoſto-
lorum & Evangeliſtarum ſucceſſores. Nimi-
rum, qui Apoſtolo dixit, ut à gladio non time-
ret ſui oris, ſtellas habebat in dextera, & inter
candelabra emicuit. Quare nec unde erumpas
ſcio, nec quid præſeras, quando à gladio ma-
ledicentiæ tuæ ſoli ſecuri non ſunt aut Præſules,
aut Evangeliſtæ. Ergone ſancti Angeli neque
arboribus nocere audent, quoad Servos Dei in
frontibus obſignaverint: & tu audes Ordinem
univerſum lacerare Sanctorum? Vel tribus in-
ceſtuoſi Ruben duodecim millia ſignandorum
numerat: tu verô tribum Juda, ex qua toties
Chriſtus natus eſt, ream pronuntias, & Mun-
do noxiam? Parcit Dominus vel zizanio, ne
ſimul eradicetur & triticum: & tu frumentum
eradicas, ut zizaniorum manipulus unus exſtir-
petur? Arca Domini circumducta à Levitis Je-
richuntem devaſtat, non Hieroſolymas. Sed &
ex Bethſamitis innumeros interfecit. Interfe-
cit Bethſamitas, ſed poſtquam occiderat Phi-
liſthæos. Adde quod non ſunt deleti ab Arca
Bethſamitæ, cùm deferretur à Sacerdotibus,
ſed cùm traheretur à Vaccis. Sanè Bos es, ſi
dum Arcam ducis, Iſraëlitæ jugulantur. Et
quando Arcam ducis, ut à Vaccis reducéta eſt,
ceſſaret plaga ab Iſrael, ſi ut illæ mactatæ ſunt
cum plauſtro coram Arca: ità tu Verbi gladio
transfigerere, ut non jam argueres, ſed argue-
rere. Huic ſanè occurreretur incommodo, ſi ſoli
Optimi interpretarentur Scripturas. Sed cum
eæ ne bonis quidem aliquando ediflerendæ tra-
dantur, hinc ex Evangelio adulterato non
protectio, ſed interitus Juſtis expullulat. Sic
Terra, ex quo deſut à Conſularibus excoli, ſpi-
nas copioſiores protulit quàm ſpicas, ut Plinius

Pſ. 63. 4.

Joan. 6.
69.

Apoc. I.
16.

Ibid. 17

querebatur. Verum quidem, Epiſcoporum vi-

gilantid, hac jam peſte ferè pemitus liberatam
Eccleſiam, quâ, ſuperioribus ſæculis, nec
rarò, nec parcè conflictabatur. Silet Livor:
utinam & heæreſis conticeſceret. Hæc latrat, ut

QCerbe-

rilir .
l

lial .

Ni

er⸗
⸗ NI- 8
st. A
Giun. b.
n I
nu hi
II
gu⸗
Al
(4!
No
nr i
Teltin

. Vella
ſuule alllt⸗
m Ad
ine iore⸗
Men.
1. Mort.
ſicun
ledem
tentian
morten
cemn,;
mur n
horwin
Gbande
wony. Gn A
lor Necer
gböd 4
Cni- NMlptig-
Uulrer tem

SS ,
tie ui

lyo. U voarj
1,, Angele
nti, beit
„ Datltat
, en

Catoribus
Cinint,
ine Ucimu
36 6 ſat 1.
en mimn
toniteig,
tanunt
Ecet, Ut!
Tatlonemn
tamn ſeru,
Aeltia ern
a Diſi

.
I1.
Dre.
lun.
1re⸗
in
ſn,
horun
ropbe.
lereſt
Dmmo.
1rlin.
gidi,
Dune. e
10nn,
nC.
Ntinle.
dal.
Unde
41 en
Gtiner ,
, Verba
anggli
indores,
er Ne i
Uitut, ſdi⸗
On Coltt
um. Ind
ge. Lrin g
dtichniten
llerem.
re Aholr.
Opontine-
ta, Einte
de erunes
glacho ma-
t Drehle,
geli nedr
twos Deii-
8 Ordien
el tiibwsin
gnandhnn
1 Iln
8) Mr.
Zianio, ſe
Ofumenrun
unS euſt⸗
zLerts
t. Iotett⸗
cciderat Ur.
elei dd
erctbu⸗,
ne Boen
lantur. 1
recheh
maclat? in
Vetbi Gudn

es8, ſed Agl⸗

minodo, li
ras. lan

ilerente r
Auutento n

puliler

. ſ⸗
s excoli⸗
148, ut Pis

itohonm,
ntus lben Zn
ſeculi, h.
Get Li

e latlat,

Cerberus, mendax, furens, & ſubdola.
Quaſi plantatio Roſæ in Jericho. Eccl.
24. 18.
Familia- Non licet ubique Lilium eſſe „ quamvis ſis
ritas cum Lilium. Si in Jericho es, non Lilium, ſed
ſaculari- Roſa ſis, neceſſe eſt. Ita fragres, ut etiam

derie- ..” 5. . .
wid „e= Pungas; & coloris illecebra doctrina ſit pudoris.
dolezt. Sponſus Lilium eſt convallium: at in Monti-

Serietu., bus aromatum ſalt ut Cervus. Nimirum, hu-
Sermo milibus fragrat, ſuperbos vulnerat. Nonne la-
3 ". bia ejus Lilia ſunt, dum Sponſam alloquitur?
qui tamen Eccleſias Aſiæ correéturus enſem vo-
mit ex ore? Fateor, non placet tanta mellitudo
quorundam, qui etiam cùm fihos hujus ſæculi
alloquuntur, balſama loquuntur & mella. Ar-
ca non graditur inter Philiſthæos ſine ſtrage.
Non cantus, ſed lucétus excitat inter impios.
Confeſſa- Valdè dubito, an Arca ſis, qui nec Dagonem

rüblan- proturbas, & hoſtium Domini non pavorem nu-
di . 5 . 2 . „ . .
. tris, ſed cachinnos. Quid? quod non impios
Thsologi Q 4 5

71. jeſtas tui, & oris decus. Angelus, etiam cùm
Scanda- fauſtla ominatur, non blanditur, ſed concutit.

Ft ſzve- tantàùm, ſed & juſtos terrere debet pudoris ma-

la non Audi, quid præſtiterint parentes Samſonis cer-
ed! tiores facti de filio naſcituro. Proni ceciderunt
naα. .

Judic. 13. in terram. Et dixit ( Manue) ad uxorem ſuam!:
10. 23. Morte moriemur, quia vidimus Dominum. Quod,
ſi cùm blanditur Juſtis Angelus, nuntiatque hæ-
redem & triumphos, tantam ſui incuſſit reve-
rentiam, ut etiam poſtquam evanuit, Manue
mortem expaverit: Quid, obſecro, de iis di-
cemus; qui riſum cient collocutoribus ſuis, &
mortis metum excutiunt? Verum quid mira-
mur ruſticum hominem ad aſpectum Angeli
horruiſſe, qui vix nomen reſcierat Angeli:
quando Joannes, qui filo Dei convixerat;
quique toties coeleſtibus prodigiis intererat,
Apoc. 19. cùm Angelum ſpectat, corruit? Ert cecidi ante
10. pedes ejns. Dices, ideò cecidiſſe Joannem,
quèd Angelus Mundo excidium minaretur. Imò

Concio- nuptias Agni nuntiabat. Gaudeamus, & exſul-

natores, temus, & demus gloriam ei- quia venerunt nup-
ridicuti, tiæ agni. Beali, qui ad em nuptiarum Ag-
Apoc. i vocati ſjunt. Tremunt Apoſtoli loquentibus
19. 9. ngelis, vel cùm gaudium evangelizant, &
Concio beatitatem, & nuptias: Et nos ità viluimus,
ſeria ſit. ut, etiam cùm de Ppœnitentia ſermocinamur;

ſubſultus, & comploſiones comprimere in pec-
catoribus nequeamus. Nimirum illi etiam cùm
canunt, fulgurant: nos, vel cùm ejulamus,
Apoc. ludimus. Et audivi quafi vocem turbaæ magnaæ,
19. 6. & ſicut vocem aquarum multarum, & ſicut vo-
cem tonitruorum magnorum, dicentium Alle-
luia. Quid exſpectafſes nuntiandum à tubis &
tonitruis, niſi funus & bellum? Alleluia nun-
tiarunt. Uſque adeò ſervos Domini gravitas
decet, ut tonare quoque debeant, cum exful-
tationem indicunt. Enimverò divina omnia
tam ſeria, tantique ponderis ſunt, ut ipium
Alleluia erumpere debeat inter tubas & fulmi-
na. Diſpice nunc, an tu, dum Babylone agis,
debeas tam feſtivè cum filiis tenebrarum con-
verſari, ut etiam dum gehennam loqueris, face-
tias proloquaris. Angeli nuntiant nuptias, per-
ſtrepentibus tonitruis: & nos hædorum ſuppli-
cium exaggeramus, olente nardo, & ſtillante
1. Reg. balſamo? Sacrificante Samuele, intonuit Domi-
7. 10. nus fragore magno. Puto ſubindicare Dominum
voluiſſe, Sacerdotem tantam ſpirare debere ma-
jeſtatem, ut, etiam cum Agnum litat, Mun-

2 Lib. IV.

dum terreat, & Coœlum turbet. Miniſter Do-
mini Domino non abſimilis eſſe debet. Deus
autem, etiam cùm blanditur, concutit. lonis
in conſpelétu ejus éxardeſcet, & in circuitu zius
empeſtas valida. Niſi, te loquente, ploretur:
imè ſi, nec loquente te, ſed tantùm præſente,
impri non conturbentur, & ardeant, Domini
Miniſter non es. Ignis à facie ejus exarſit. Non
riſus, ſed flamma coram eo exarſit. At; in-
quies, Non in igne Dominus. Sanè cùm Eliæ
apparet. Tibi quoque permitto aut auram ſpi-
rare, aut etiam ſtillare mella, ſi Eliam conve-
nias. Quanquam Dominufn, etiam cùm adeſſet
Elias, & turo, & ignis, & ventorum commotio
anteceſſerit. Uſque adeò nec cùm Prophetam
alloqueris, debes nimium molleſcefe „ſed ma-
jeſtatem retinere, compunctionémque proſemi-
nare. Etiam cùm Juſti adſunt, debent ante te
tremere. Recordamini, quæſo, Domini emican-
tis in rubo. Coram Angelo Moyſes primum ex-
calceatur, deinde manum leproſam è ſinu extra-
hit, tum Virgam in Anguem verſam exhorret,
demum tardioris linguæ factus, non loquitur,
ſicut Nr & nudius tertius. O quam ſplendidè
emicaremus in rubo dumoſæ profefſionis noſtræ;
ſi eos, qui nobiſcum agunt, excalcearemus vel
operibus mortis, vel feralibus opum exuvis: ſi
& ſe leproſos noſſent, cùm ſibi incolumitatem
non deeſſe credebant, Virgàmque deprehende-
rent;, te loquente, non fulcimentum eſſe, ſed
monſtrum: ſi denique à te diſcederent impe-
ditioris, ſed ſanctioris linguæ. Hoc autem
non fiet, ſi tu eos pellexeris, vel, quod vi-
lius probroſiuſque eſt, eos importunus adieris,
debes tu ab illis conveniri: debent ipſi ultròô
ad te accurrere clamantes, Vadam, & videhbo
viſtonem hanc magnam. Non Angelus Moyſis
colloquium eſurüt: ſed flammis & dumis ſuis
rapuit illum in admirationem fui, & attraxit
ad ſe. Dumis, inquam, non lilis, non fa-
vo, ſed ſumo, At, proh dolor! vidi ego in ru-
bo Sacerdotem ſpinis undique aſperrimæ vitæ,
& igne religioſæ obedientiæ circumdatum, non
uri flammâ pœnarum, & exuri Ambitionis
incendio. Spinas ipſe patiebatur, & fratri ro-
ſas optabat. Non vifgam principatus verte-
bat in anguem, ut germanum deterreret à pur-
pura, ſed convertebat in florem. Non am-
bientium & paſtorum dexteram maculoſam
oſtendebat, exaggerando principum diſcrimi-
na, ſed hyacinthis opplebat & Smaragdis.
Denique non colloquentem fibi excalceabat;
ſed purpuraicere edocebat: nec tardioris in pe-
tenda purpura reddebat linguæ, ſed promptio-
ris efficiebat ad ambiendum concupiſcentiæ.
Proh Deus immortalis! Quæ portenta iſthæc
ſunt! Recedam, ne videam viſionemn tam de-
generem. In rubo Myſtes, in igne aſſecla
crucis rores loquitur & ſceptra? Profectò lo-
cus, in quo ſtas, terra ſanéta non eſt, ſiqui-
dem accedentem ad te non excalceas, ſed co-
ronas. Sed redeamus propiùs ad noſtra. Quid
gravitatem nobis ſuades, cùm Chriſtus, qui
Leo erat, ut agnus apparuerit. Apparuit ut
Agnus: ſed in cœlo. Quid, quòd etiam cùm
Agnus eſt, Aquilas Leonéſque terret, & ſenio-
res non pallere modò & tremere, ſed & cade-

Pſ. 49. 3

Pſ. 17. 9

3. Reg. If.

124

Serietas

Exod. 34
3°

re cogit in conſpectu ſuo? Er cùm aperuiſſet Anoc.
librum, quatuor animalia (inter quæ Leo Aqui- 7. 85

lque) & vigintiquatuor Jeniores ceciderunt co-
ram Agno. Has licet tibi blanditias Agni æmu-
lari. Hic Agnus loquebatur, tanquam pote-
ſtatem

214

ſtatem habens. Hic Agnus voce un irruentem
in ſe cohortem ſtravit. Hic ſcribas „ hic mili-
tes, hic ſatellites, hic delatores , hic murmu-
ratores oris majeſtate tam ſæpè compreſſit.

Et tabeſcet omnis militia cœlorum, &
complicabuntur ſicut liber cæli, &
omnis militia eorum defluet, ſicut de-
NRuit folium de vinea. Iſa. 34. 4.

Eceleſia- Etiam ſidera plectenda ſunt, ſi peccent,
Kiei, & ſed non propalam. Militia cœli tabeſcat. At

Reliciofß, cœli complicentur: quò videlicet nec ſtellis
dante- ſupplicium deſit, nec fama ſiderum periclite-
enat.

tur. Hedera Prophetæ eradicari debuit, quòd
cor tanti viri infatuaſſet. Verùm non turbo in
eam immiſſus eſt, à quo convelleretur, non
emiſſus & ſylva Aper, qui eam dentibus lace-
raret; vermis medullis ejus innatus eſt, à quo
& corroſa. Perüt, ſed ſine pompa. Cælſa eſt,
ſed nemo carnificem ſpectavit. Hinc eſt, quod
David non tam excidium vineæ lamentatur,
PIg. 14. Juàm quòd palam exterminium ſit paſſa. Exter-
wiinavit eam Aper de ſyla, & ſingularis ferus
depaſtus eſt eam. Vulneretur & Sponſa, ſed
de nocte; ſed ità, ut, miſi ſuas ipſamet plagas
indicet, & publicet, quòd vulnerata eſſet, non
Can. 5. 7. reiciretur. Vulneraverunt me, tulerunt pallium
melum mihi. Nudata pallio eſt: nec tamen vul-
nera apparent. Uſque adeò qui revera cuſtos
murorum eſt, pudori conſulit, dum conſulit
quitati, ut vagam vulneret, ſed ſine ſangui-
ne. Murmurat de Moyſe cum fratre Maria.
Num. 12. Statim lepr Ccorripitur, Aarone intacto. Num
gravius Maria, quam Aaron deliquit? Imò
gravius Aaron. Sed noluit Dominus vel coram
ſorore conſcia criminis Sacerdotem ſœdari: Ut
intelligeremus maluiſſe Deum æquitatem ju-
dicii ſui, quàm famam ſacerdotis ſupplicio ob-
nubilari. Quod ſi nec coram ſocia ſceleris pec-
cans ſacerdos punitur: mum in amphitheatro
exponi debent Miniſtrorum Domini flagitia at-
que ſupplicia? niſi fortè interdum, ad terrorem
audacium, & fulcimen diſciplinæ aliud aut Fi-
des expoſceret, aut cenſeret Eccleſia. Non
evaſiſſet Aaron, ſi ſolus fuiſſet Sanè quando
cum Moyſe hæſitavit ad petram, ſupplicium
non effugit. Coram Moyſe Aaron plecti po-
teſt, coram fœmina non poteſt.

Heu, heu, mi frater: Cumgue plan-

iſſent eum, dixit ad filios ſaos: Cum
mortuus fuero, ſepelite me in ſepul-
Ahro, in quo vir Dei ſepultus eſt. 3.
Reg. I3. 31.

Eecleſa- Scis, de quo loquatur Prophetes Bethel?
Vas kane- De Elia, ſeu Abrahamo illum loqui exiſtima-
Religioſi bis. Loquitur de Propheta ob inobedientiam
colendi, interfecto in itinere à Leone, quem ipſe coë-
duamvis gerat contra Domini præceptum epulari. En
beceent. quo modo vel rei Prophetæ „ & damnati coli

askac⸗ debeant. Tu quidem illum funeſtiſſimis nomi-
e- nibus dehoneſtaſſes: Hic autem, etiam cùm
ab eo ſperare aut metuere nil poſſet, & quan-
Judican- quam eum à Deo damnatum videret ad be-
ses teme- ſtias, ob violatum præceptum Domini fra-
1 0. trem tamen appellat, & virum Dei nuncupat,
ſuâque oſſa cum ejus oſſibus componi jubet.
Uſque adeò non deſpicere, ſed venerari debe-

—

Oliva

mus Viros Dei, quamvis labantur interdum,
Deôque jubente plectantur. Non quicunque
aut cadit, aut damnatur, deſpici debet. Da-
vid & punitur & peccat: nihilo minus pupilla
Dei eſt, & , qui in eum rebellavit, filius pe-
pendit & quercu. Sponſa Dilectum excluſit, &
vulnerata eſt, non à latronibus, ſed à cuſto-
dibus murorum; nihilo minùs, amiſſo pallio 8
ſponſo, à filiabus Jeruſalem non deſpicitur, ſed
in foœditate vulnerum mulierum pulcherrima
ſalutatur. Qualis eſt Dilectus tuus ex dilecto, 6 Can. 5. 8.
Pulcherrima mulierum? Et quid miramur ſi poſt
excluſum Sponſum, & confoſſum pectus mag-
ni fiat à filiabus Jeruſalem; quando eam Spon-
ſus ipſe repudiatus, cruentatam licet appel-
lat perpulchram? Pulchra es, amica mea »ſua- Can.6. 37
vis & decora, ſicut Jeruſalem, terribilis, ut ca-
Rrorum acies ordinata. Quam tu inimicam ob
repudium, indecoram præ nuditate, ob vul-
nera imbecillem compellaſſes, hanc Chriſtus
amicam, decoram, terribilémque pronuntiat.
Amica mea. Si ſororem dixiſſet, affinitatem
indicaſſet; at, cùm amicam nominat firmitu-
dinem teſtatur charitatis. Nimirum deſponſati
Chriſto Animi, quamvis vacillent, & deſe-
rantur interdum à Domino, venerationi eſſe
debent, ſiquidem eos Deus ipſe commendat.
Quid? Peccat Moyſes ad aquas contradictionis,
& à Domino damnatur, ſublatàâ illi ſpe ingre-
diendi in terram lactis. Num idcircôò deſpici
eum permiſit? Imòô damnatum frequenter al- Num-26,
loquitur: neque ſolùm viſionibus recreat, ſed & 21.
ejus ad preces ignitos angues repreſſit. Non-
ne ebrius Noë innocentiæ ſuæ maculam inuſ-
ſit? Procul dubio. Verùm, qui eum irriſit,
Cham malediétioni ſubjecit. Non vult Domi-
nus;, ut contemnamtur Juſti, vel cùm plectun-
tur, vel cùm peccant. Semei, quòd Davidi
inſuſtaverit, Dei ordinatione exulanti ob pa-
tratum adulterii facinus, ſupplicium etſi di-
ſtulit, non abſtulit. Revereri enim debuerat,
etiam in damnato, pudoris buſtum, & quem
ſciverat juſtum, honorare debuit & reum.
An non vides Leonem ipſum divini furoris ad-
miniſtrum perimere quidem Prophetam con-
tra Dei mandata epulatum, ſed occiſum Teve-
reri, nec tangere. Quod ſi carnifex reveretur
reum ſuum, imèò non reum, ſed cadaver præ-
damnati: Tu Leone efferacior & ſceleſtior la-
cerabis, quem fortè Dominus, poſt poœnam,
non execratur ut reum, ſed ofculatur ut ſi-
lium? Nec Salomonis voluit Dominus certum
eſſe ſupplicium, ne reprobatum exhorreas,
quem approbatum excolueras.

Vox clamantis in deſerto: Parate viam
Domini: rectas facite in ſolitudine ſe-
mitas Dei noſtri. Iſa. 40. 3.

Si hortus Sponſa eſt, cur Sponſi amicus in “ .
deſerto clamat? Cur non exclamat in Jeruſa- nr,
lem, ſed in ſolitudine? Nimirum in horto
diſpoſitæ in quincuncem arbores, exædificata Se
in Sion palatia, non permittunt „ ur Dominivenese
Præcurſor viam Domino exæquet. Tædet agri-
colam non viæ, ſed ruinæ. Non libenter era-
dicat pinum, aut cedrum, quam obſtare vi-
det, parandæ Domino viæ. In ſolitudine au-
tem, ubi nec ſegetes, nec plantæ ſunt, ſta-
tim via ſternitur, qua qua juſſerit Joannes. Væ Nil pra-
iis, qui ſuo in corde arbores ſeu gloriæ, ſeu ter Deum
ſcien-

1i

1

PBün Un i

aign
uſfni o.
Snſar. Pelt

uir. (al
Nii l- tn
lnatt iea
aſt. i
mi

Unn

nec

ti in

Mrth. Fkan
11,8. ,

tem
ken
Cioru
arbot
bis,
Clrid
tan
Ceploi
Lende,
ſonez
lel 114
ſo l

10 am

Cle dias De
nmm in ſoli

Gban L
duͤteri

Diri .
tui⸗
inin
lihe

ſe

Mt
lne t
luußi Prodit 1
nmg. ld, ſe

Deur me
bareberi
la) ,

n,
. D.
Popl
I de.
N
al.
Nalin.
iur, lel
henin
blc ,
r
Cnsmz.
ar Dr.
1, e
ltixee
lin, Nte.
nican
9 I.
Chuihde
dMonunti
ſlinttaten
,fümutn.
delponlat
1 ele.
rationn ele
Lormmenket
echcione,
iſhenngr⸗
ircd eid
bentet IR
ectent, el
eſſit. Nr.
Culam im.
eum init,
VuIt Domi-
nn pechrr
Gd Darii
lapti e⸗
tum etl d⸗
n Gehvenn,
n, & glen
it & lemm
ni Korortel⸗
n C

ler terctetu
Cabarer pre-
ſteleſterk.
pol Panin,
atul u 1.
Winus Certum
1 enholleis)

Purn dind
Uurudin

3.

nli anc ,
at in Jerukr ,
. exeeife 6
,Ut Domm
.
Taædet i
libentet e
. obſtae ſl⸗
oliwcine .
te ſunt,
Namm

I,
90 ſcer.

ſey,
un

L Stromatum, Lib. IV.

ſcientiæ, ſeu vitæ plantaverunt. In his non
clamat Joannes, qui ſolum in deſerto clamat.
Libet his Chriſto iter ſternere, ſed futuro ſæ-
culo profuturas arbores eradicare non libet.
Ficum evellam, cujus foliis tam ſæpe obtecta
eſt turpitudo mea, dum iniquitatem aut ex-
cuſationibus, aut mendaciis obvolvi? Scientiæ
boni malique excidam plantam, cùm tam ca-
lamitoſas in Syrtes is incurrat, cujus non ape-
Chrifi riuntur oculi, ut ſit ſicut Dii? Omnia eradi-
Imitatio, canda ſunt, & in deſertum converti debet hor-
Dei vo- tus, ut recta parari poſſit Chriſto via. Parate

luntati viam Domini. Non dicit, viam Domino, ſed
aut. viam Domim. Neque enim exiſtimare debes

uni patere debere cor tuum Chriſto; pateat
neceſſe eſt & Chriſti vicariis. Neque ſolum
Chriſtum amplecti debes, ſed debes & com-
plecti Judam, ſed pro Chriſto. Parate viam
Domini. Triumphalis aperitur via ovanti Cæ-
Mortif- ſari. At non ſolus per eam incedit. Ne fortè
catio Paſ- crederes, uni tibi vacandum Contemplationi
Bonum efle, in qua verbum Patris excipias. Aliqui
omnnimo ramos cuperent cædere de arboribus, ut viam
F, "o“ non tam pararct narent Chriſto.
alizualis. on tam pararent, quam exornarent
Nullæ tunc revulſæ arbores, ſed tantùm ſtra-
ti in via rami, & nihilo minus Chriſtus trium-
Matth. phavit. Alii autem cædebant ramos de arbori-
21. 8. bas, & ſternebant in via. Animi ergo ſenſa,
béſque meas non eradicabo, ſed ex eis par-
tem Domino litabo. O luctum! Quomodo
legis? Triumphus ille ſeminarium fuit ſuppli-
ciorum Domini. Qui ramos præciderunt de
arboribus, Crucem Domino, paucis poſt die-
bus, adornarunt. Ut autem videas, quanti
Chriſtus pompam illam fecerit, ſcias, plau-
iu tanto delatum Hieroſolymas, non rores
depluiſſe, non erexifle claudos, ſed flagel-
Tid. 12. lum in profanos extuliſſe. Et eſiciebat omnes
vendentes. Enimverô hi, qui affectus & paſ-
ſiones animi omnes non Chriſto immolant,
ſed, ramis ei oblatis, plantas alunt, viam Chri-
ſio parant per triumphum ad patibulum. Por-
ròô amimadvertas pervelim, vel in ſolitudine
Cellæ vias Domini dirigendas: Rectas facite, inquit,
damna. in ſolitudine ſemitas Dei noſtri. Ergo ſolitudo
Religioſ: non ſola ſufficit; imò ſola monéètur, ut rectas
auſteri faciat ſemitas Dei noſtri. Interdum enim,
Rir,. quam Domino paramus viam in eremo, ſuper-
bia terit, & proterit.

Dixi: Deus meus es tu: In manibus
tuis ſortes meg. Eripe me de manu
inimicorum meorum, & à perſequen-
tibus me. Illuſtra faciem tuam ſuper
ſervum tuum. Pſal. 30. 16.

Beatiſßt- Niſi fallor, in hæc verba erupit Virgo Dei-
mæ Virgi- para, cum primùm erupit. At ſi primùm cùm
1 Marie prodiit, iſta protulit, quo modo non ait,
ma u“ Dico, ſed inquit, Dixi. Ecquando dixiſti
immacu- quit; J »
lara. Deus meus es tus Si nunc & loqui incipis,
& eſſe? Si non eras paulò ante, quo modo
loquebaris? Quo modo locuta es, antequam
eſſles? Dixi. Enimveròô reſpexit Virgo, tot
ante ſæculis divinâ æſtuaſſe charitate Patriar-
chas & Seraphim: ideéque puduit illam, tam
ſerò ſuum in Deum amorem inchoaſſe. Ergo
tam procul jaculata eſt amoris ſui ſagittam, ut
beatos ſpiritus amore anteceſſerit, cum pri-
mùm amavit. Egone, inquiebat, tanto tem-
pore Deum non amavi. Diligebatur ab An-

culpam deſerunt non ut inimicam, ſed ut ſpon-

.

215

gelis Deus, & non diligebatur à MARIA? Hoc
enimverò probrum non ſufferam. Dixi, dixi,
Deus meus es tu. Deo adfui, cùm mihi defui.
Loquebatur Abel, quando non erat: Quidni
& MARIA quodammodò dilexerit, cùm non
fuit? Longius ab efle eſt, qui eſſe deſiit,
quàm qui eſſe incipiet. Si ille clamat in Cain,
cùm periit; quare ego non amaverim verbum
quando ante omnes colles parturiebar? Dixi:
Deus meus es tu. Invidit Virgo Deo non om-
nipotentiam, non majeſtatem, non divinita-
tem, ſed quòd ſe adamaverit ab æterno. Ex
abyſſo theſaurorum Dei unam hanc deperibat
gemmam, Charitatem nempe, quâ cupäüſſet
Deum & ab æterno & ſine confinio amaviſ-
ſe. Dixi: Deus meus es tu. Nota: Non ait,
Liberator meus es tu. Neque enim catenata
erat criminis compede. Non ait, Remune-
rator es; Dominus es. Hæc enim ſeu ſpem,
ſeu metum indicant; quæ à corde Virginis
quaàm longiſſimè abſuere. Deus meus es. Tan-
tùm de holocauſtis agam & cultu. Nihil exi-
go, nihil metuo. Porròô quis iſtius Dixi ex-
primat pondus? Dixi; hoc eſt, Tantà me
tibi firmitate devovi, ut non hoc dicam; ſed
ità dico, ac ſi longè ante dixerim. Inſurgit
hic fortè aliquis, & rogat, ut recitemus, quæ
conſequuntur verba, in quibus concepta evi-
dentiſſimè comprobatur Virgo in ſinu culpæ.
Ait enim: Eripe me de manu inimicorum meo-
rum, & à perſequentibus me. En captivatam
Virginem aà culpa: En gementem ſub onere ca-
tenarum. Scilicet. Quæ Charitatem loquitur
& fovet, ſubſervit ſceleri. Ecquando Chari-
tas in vinculis ingemuit? Adde, quod, quæ
nata ſeu concepta in culpa eſt, non hoſtem,
ſed Tyrannum patitur: Nec perſequentes to-
lerat inimicos, ſed ſatellites tolerat deprimen-
tes. Ergo non tolerat ſcelus, ſed horret. Non
ſubjacet Satanæ, ſed eum refugit. Imòô hinc
elucet culpâ Virginem caruifle. Qui enim con-
cipitur filius iræ, culpam cum qua prodit,
non averſatur ut hoſtem, ſed ut germanam
amplexatur. Nemo in ſcelere compactus ſce-
lus odit. Proinde ſi Virgo culpam horret, ho-
ſtémque vocat, non culpæ filia, ſed gratiæ
primogenita eſt. At timet perſequentes. Hinc

conjice opulentam. Etenim coram latrone, ; in
ut viator vacuus cantat; ità nummatus pa- erfadhur.

vet. Non ergo inopià virium, ſed copiarum
exundantià timere cospit non calcantes, ſed .
perſequentes ſe. Qui profectè, dum Virgi- Bæn’ten-
nem perſequuntur, eam & liberam efle teſtan- i⸗ e -
tur & prædivitem. Eripe me de manu inimi- tiene, in-
corum meorum. Da mihi, qui ſcelus hoſtem diga Sa-
putet. Facilius ab ubere divellimur, quam à eramenti.
ſcelere. Etiam plerique, qui peccare deſinunt, Contri-
tio Vera.
ſam. Ita nos à peccato diſcedimus, uti Lothi
uxor receſſit à Sodomis. Recedebat, ſed re- Pæniten-
ſpiciebat. Deſerebat patriam, ſed, niſi immi- “ verg.
neret incendium, non abſcederet. Multi, dum
eos peccati pœnitet, non quidem amant cri-
minoſam voluptatem, quia nulla tunc eorum
foret poœnitentia: at, ſi gehenna extinguere-
tur, quâ abducuntur à flagitio, ſcelus, ut ſimile
vero eſt, accenderetur in eis. Virgo verò ſta-
tim ſcelus, ut inimicum execratur. Vaccæ il-
læ, quæ arcam trahebant, ſtabulum deſere-
bant, ſed cum mugitu. Et nos, ut arcæ hæ-
reamus, à flagitiorum ſtabulo abimus: verùm
gemimus, non exſultamus. Propendemus enim
in

2. Reg.
18 5*

Peccato
hares, ni-
ſi oderis.
Mortifi-
catio
Paſſioni⸗
generoſa.

Plalm.
143. 13

2. Reg.
12. 13.*

„

21 6
in vitia, non horremus. Deſerimus, ne perea-
mus, non perdimus, ut omnibus pereant. Una
MARIA eſt, quæ ſtatim faſtidit ſcelus ut luem,
declinat ut larvam, devitat ut Charybdim.
O ſceleris odium, quam rarò flores in terra
noſtra! Devitamus illud, ne naufragemur:
non illud odimus, ut perdamus. David Ab-
ſalonem inſequebatur, ne regno excideret:
ſed cùm illum perſequeretur, vitæ ejus pro-
ſpiciebat, clamabatque, Jervate mihi puerum
Ahbſalom. Et quare pugnas in illum? Non
quòd illum oderim: ſed quòd me diligam.
Quia, illo regnante, ego exulo; ideò protur-
bantem me regno, ſolio proturbo. Cæterum,
ſi fieri poſſet, vellem, Abſalone regnante,
regnare. Lugemus ſcelus, ſed abundantiori lu-
ctu extinctum, quàm rebellans. Ne regno ex-
cidamus, flagitia calcamus. Si autem liceret
peceare ſimul & vivere, ante vitam abſolve-
remus, quàm culpam. Iſmaël domo pellitur,
non odio, ſed imperio. Niſi Deus gehennam
minaretur, nobiſcum vitia conſeneſcerent. Ra-
ri, aut ſaltem non omnes, etiam pœnitentes,
cum Virgine clamant: Eripe me de manu ini-
micorum meorum. Et medullam, quæſo, ver-
bi perſcrutare. Erui optat non à preſſura, quæ
ſcelus ſubſequitur: non ab exedente cor ver-
me, qui culpam comitatur: non à reatu, quo
infectus animus gehennæ addicitur. Manum
timet ſceleris. Ipſum in ſcelere ſcelus exhor-
ret. Non gladium, non compedes, non ig-
nem timet, quæ ſcelus præfert in dextera,
ſed ipſam ſceleris dexteram exhorret. Iſraë-
litæ non Ægyptum pertæſi clamaverunt ad
Dominum; ſed virgas, compedeéſque horrue-
re E.gyptiorum: &, ſi non eos Pharao fla-
gellis cecidiſſet, libentiùs ſub Pharaone, quaàm
fub Moyſe militaſſent. Nimirum rarèò ſcelus

diſplicet, ſi non ſtrangulet. Perpauci, qui

ſceleris non haſtam, ſed manum execrentur.
Sirenum, non vox, ſed ungues fuere horro-
ri. Si tantùm canerent, Ulyfſes non cerâ au-
res obſtrueret. Exoſus eſt illecebras, ne la-
nienam pateretur. Peccatum odimus, quèd
longam ſecum trahat ærumnarum Iliadem. Cæ-
terùm, ſi blandiatur, nemo non ei blanditur.
Impii illi, quoniam & promptuaria exunda-
bant, & filiæ exornabantur, beati habiti ſunt
etiam in ſcelere. Promptitaria eorum plena,
boves eorum craſſæ. Beatum dixerunt populum,
cui hæc ſunt. At impii funt; at filii alieni à
Deo ſunt. Impii ſunt, ſed abundant: pla-
nè beati ſunt. Uſque adeò impietas, ſi felix
eſt, non lues appellatur, ſed beatitas. Filios
Jacob parricidii tunc tantùm tæduit, cùm ob
ſcelus in graves ſe conjectos anguſtias intel-
lexerunt. Nuſquam leges, tantos Patriarchas
tanti facinoris puduiſie, niſi in gÆgypto in-
ter calumnias & compedes. Vel David adul-
terium non luxit, niſi, cùm increpitus eſt à
Nathan „ & probris expoſitus. Doluit, in-
quies, ubi primùm ſcelus ſuum agnovit, ait-
que, Peccavi Domino. Ità eſt, ſed quando
moriturum ſibi natum filium ob ſcelus audi-
vVit, tunc non tantùm dixit, Peccavi, ſed co--
ronam poſuit, abjecit chlamydem, rejecit e-
pulas, ſaccum induit, cinere ſe conſperſit.
Pené vel Prophetæ pozna magis, ſceleris æ-
rumnoſa appendix, quàm fſcelus diſplicuit.
Quod tamen de perfectiſſimo Poœnitente ne-
mo ſentire poteſt: quando illum puduit, Deo
peccaſſe, & plus longè doluit oflendiſſe Nu-

Oliva

men, quàm filio perfodiſſe ſepulchrum. Ad
ſpeciem tamen extimam, argumenta in eo
crevere doloris, ubi minis Domini eſt per-
culſus. Miremur proinde Virginem exclaman-
tem in ſuæ veſtibulo conceptionis, Eripe me
de manu inimicorum meorum. Porrô David
etiam quum innocentiam cuſtodiret, non ità
iniquitatem pertæſus eſt, ut eam pro hoſte aver-
ſarétur; ſed duntaxat non ſibi familiarem cen-
ſuit. Erue me, inquit, de manu ſiliorum alie- Pſ. 143,
norum, quorum os locutum eſt vanitatem, & dex- 11.
tera eorim, dextera iniquitatis. Non hoſtes, ſed
alienos appellavit flagitioſos. Virgo non ita: Secig
Eripe me, inquit, de manu inimicorum meorum. perfectis
Nobis verò tria hic Virgo ſubindicat. Primum neceſſa-
non fugari Satanam pietate, ſed irritari. Ut ".
enim dixit: Deus meus es tu. IIlicò affuſos ſibi Tτatie
hoſtes & miratur & extimet. Eripe me, ſubdit, Tan.
de manu inimicorum meorum. Adfuit Diabolus nis.
Chriſto non in nuptiis, ſed poſt jejunium. Quin
&, teſte Habacuc, in Cruce pendenti adſtitit.
Et egredietur Diabolus ante pedes ejus. Cum præ- Habac.3.
ſtantiora edideris, & ſuſtinueris duriora, tunc ?:
acriùs impugnaberis. In cubilibus, in quibus Elſa. 357
prius gaaen Dracones, orietur viror calami
& junci. Vel naſciturus juncus Draconem pel-
lexit. Cur ibi Dracones habitant? Non dico,
quia jam enatus eſt, vel quia præfuit Lihum,
cujus odor adhuc ſupereſt. Non hoc dico; ibi
adſunt, quia inibi flos naſcetur. Uſque adeò
ubi Pietas, ibi Satan, ut etiam adſit, non ubi
illa eſt, ſed ubi futura eſt. De quâ ſeptem dæ- Luc. 8.2,
monia exierant. Nempe ploraturam Magdale-
nam dæmonum phalanz occupavit. Et væ il-
R, ſi non antè effudiſſet urnam gehennalem,
quàm alabaſtrum unguenti. Hinc fortè eſt,
quod ante cœnam Diabolus ad cor Judæ ac-
ceſſit: ne ſcilicet, ubi panis vitæ brevi futu-
rus erat, virus ſceleris deeſſet: & ibi Belial *
conveniret, ubi adventurus erat Chriſtus; &
antè calicem dæmoniorum participaret, quàm
calicem Domini. Alterum, quod docemur, eſi; Oecaße
ut ſceleris non vincula tantum & catenas, ſed mala.
manum quoque horreamus. Eripe me de manu P rineibiis
inimicorum meorum. Noli exſpectare, ut te ſce- Aanas.
lus vinciat. Si tenuit, & catenavit. Expediam Der pra⸗
me;, inquis, à Libidine, quamvis ſœminas allo- Pe.
quar. Non enim implicat, ſed trahit miſtus ſer-
mmo cum Virgine. Falleris. Manus ſceleris cate- Tentatio-
nis ſœtæ ſunt. Si tenet, obligat. Denique vide, num re-
quibus te armis muniat, ut hoſtem evadas. II- medinm.
luſtra faciem tuam ſitper ſervum tuum. O Dei
vultum armamentarium innocentium! Ideò vul-
neramur, quia non inde obarmamur. Non ait, O*α1ι
. —. . Tentatio-
ut ab hoſtibus eruar, jejumiis, ſacco, cinere me giâ vane-
adobrue: ſed, illuſtra faciem tuam ſuper ſervum dium aft,
tuum. Nimirum ſapienter alibi clamat Prophe-
ta: Oſtende faciem tuam, & ſalvi erimus. Vis Pl. 79. 4
erui de manu hoſtis, noli avertere oculos tuos .
à Deo tuo. Oculi mei ſemper ad Dominum: Pl.tl
quoniam ipſe evellet de laqueo pedes meos.

Oratio

Maltiplicabo ſemen tuum ſiout ſtellas
l, & velut arenam, quæ eſt in
littore maris: poſpdebit ſemen tuum
Portas inimicorum ſuorum, & bene-
dicentur in ſemine tuo omnes gentes
terræ. Gen. 22. 17.

Sicut ſtellas, & velut arenam? Ità eſt: A- Talans
pud Deum enim pretii ej uſdem ſunt ſidus & "nedie-
glarea.“

7

ſiea

nin,

. 1
1

, min
„ Ma
ſace
tns
an
bus
Kt
UG
marunz Mil
exaNK; OS
ni
i ſſis
11440 -
maeen d 4
ſilan eb
. (Itäl
Hunl⸗ tkudke
u. 6.
Mer um
Menh na, 1

in Mo

Aſahle togemn
.
Eeze

lte,
rio
Me l
Mas ſae
Pablatn
Agvors

Uulſe. O utin⸗

1 eickis,

CkanuII

lien. gentts!

napie

mit. fünl, dl

Ulb ogli
chumm VI
Veroblin
6. ltranti-
Ulivere
En go
Elnt.
lmmium 6
teltenigl
Petut en
noon eyter
dhenon
kepeng, e
un erco
heltu
il S

Ar
Ukteclk

lthn I
nunckyoil
Ulnn d

liliee

ed
er⸗
Man.
e
Mid
cher.
ncen.
le. Un
Gcer. n
ed,
Nn dn

bümmn .
t. U 4.
ne ül
Ubi Mr

Dibin
mn Qun
iaditt
Aunpre e
la, tone
n gilu 1
r calani
Dnemel.
Nondho,
it Llun,
cico;
Ne
t, vondi
ſepten hrli
Migkae
Et rel.
emngen,
lone el,
1 ude a-
bremi un-

,ibi lla

hriſtus;
tet, (in
emun he
Atenis,
ne de n,,
e, utele
Ehedin Dif
Eennmas dlr
t miſus kr.
