283

Diſcimus, illinc à nobis in Dei opere procel-
las metui, unde rores, ſi auderemus, emit-
terentur. Timebat Gedeon Parentem ſuum;
& cives. Hi verbulo uno repreſſi ſunt, ille
propugnator factus eſt filii. Nihil autem ab
Amalecitis metuerat Gedeon, & hi adverſus
eum conſpiravere. Ergo unde Aquilonem ti-
mebas reflaturum, Auſter aſpirat: unde nulla
timebatur aura, inde Eurus Notúſque facto
agmine eruperunt. Nunquid ultores eſtis Bual
En margaritas, ubi Cete grandia metuebas. Aulico-
Orientales populi congregati ſunt ſimul. En to- "am ſpes
nitrua & imbres, ubi ne quidem nubecula vanse
ſpectabatur. Quis enim ſomniaſſet, non graſ-
ſaturos Cives in everſorem luci ſui, & exte-
ras nationes in ultionem armandas alieni ex-
terminii? Nox te prodidit, cui adniti volui-
ſti. Ommnia nocte complevit. Ut autem ſcias ean-
dem fore noctem in imperio Domini: Quæ
te nox hoſtibus expoſuit, cùm de Deo diffi-
deres, ipſa te victorem faciet, ubi tu te Do-
mino commiſeris. Decem tantùm viros de-
legiſti, ne vulgaretur facinus umbrarum pal-
lio involutum, & proditus es. Dictum eſt: Ge-
deon fecit hæ omnia. Phalanges tuæ cum Ma-
dian congreſſuræ & exarmatæ ſunt, & in cen-
turias duntaxat tres redactæ: ipsäque nox,
quæ te prodidit, præerit reliquis pediratus tui.
Quæ te ſtrages manet & exarmatum, & in
umbra pugnaturum? Vinces tamen ipfſius be-
neficio noctis. Incipientibus inquit, vigiliis Jud. 7, 19.
noctis mediæ, cœperunt buccinis clangere. Vi-
deſ-ne, Deo duce, ternis tantùm centuris pa-
rari triumphum poſſe, ſi tuis Palmis militet
Nox: non duce Deo, pervulgari demolitio-
nem altaris, quam de nocte confeceris, und
tantùm conſcia fidiſſimorum decuriâ militum?
Valeant umbræ, quæ nec pugnanti eripere
lauream potuerunt; nec potuere Aram ever-
tenti ita pallium obducere, ut lateret und ſal-
tem dieculàâ. Imbecillior-ne tibi videtur nox,
cùm Gedeonem tegere nequit pro Deo cum
decuria una graſſantem in Baal; aut cùm
Gedeonem trecentis implicatum lagenis retar-
dare non poteſt, quin cohortes omnes occi-
dat hoſtium, profligetque? Ergo audeamus,
Deique legem defendamus impavidi. Quam
diſſimilis Gedeoni Mathathias, qui non de
nocte, nec clanculum, ſed de die, in me-
dia urbe, coram civibus, & hoſtibus, ſolus
& unus non dico aram concuſſit, ſed litan-
tem occidit Judæum, & miniſirum Regis ſa-
crilegia imperantem contrucidavit? Et vide,
quàm felix pro Dei lege audacia ſit! Gedeon,
qui aram clanculum ſubvertit, ad ſupplicium
expetitus eſt à civibus, à Madianitis, uni-
vVerséque Oriente obſeſſus, ac penè deletus
cum domo ſua. Mathathias autem, cujus ex-
arſerat ardor ad cædem &x Proregis & civis,
Urbe, cohortéque ſpectante, nullum paſſus
eſt, qui ſe inſequeretur, nulléque reclamante,
ab ara & cæde in eremum ſeceſſit, ut Dux
crearetur adhæſuræ Deo multitudinis. Excla- 1. Mach.-
mavit Mathathias, Omnis, qui zelum habet 2. 27.
legis ſtatuens teſtamentum, exeat poſt me. Fe-
licius Hieroſolymis exire nequiit Principis ci-
viſque cæde cruentus, ſi civem Præſidémque
ſervaſſet à cæde.

Imita-

Aa 4

Troci- Imitatores mei eſtote, ſicut & ego Chriſti.
nium. .
. I. Cor. II. I. =
Fervor. Tyrones, niſi fallor Ignatii Paulus verbis
Tni hiſce doctos eſſe voluit, quaâ poſſent ratione
,:, . ——AR E. .
SG„ pares eſſe Ducibus ſuis, in hac lucta carnis
zr, G S& ſpiritis, & quaſi quaſi æmulos ipſius Do-
ſummos Hini exercituum. Nempe ii, qui nunc pri-

amsletur. mum inter Chriſti milites relati ſunt, Chri-
,/* ve ſtum repræientent: qui verôò alterum proba-
misan tionis ſuæ annum exegerunt, imitandos ſe
di optimi. Præbeant rudioribus. Debes initio Luna eſſe,
Exemplo ut deinde Sol ſis. Et Luna quidem, cùm ſe

eſſe debe. non ignoret omni pené lumine deſtitutam,

mads. mutuandum ſibi, quo veſtiatur, jubar eſſe du-
Senex cit à ſiderum choryphæis. Quod ut conſequa-
exemplo tur, non ſeſe exponit aut Saturno, aut Mar-

St. ti, aliiſve primoribus Coeli facibus, verum ipſi
Imitan- Luminum Principi itaà ſeſe coaptat, ut So-
di optimi. lis videatur æmula, & quaſi theca radiorum
ejus, luciſque ærarium. Vide, quàm profe-

cit, quæ tenuitate luminis ſui noctiluca ve-

riès haberi poterat, quàm ſidus; alterum à
Sole & ſalutatur & colitur cœli, terrarumque
Luminare. Nolo deſperes de inopia fulgoris
tui. IIlud a te tantùm efflagito, ut non quem-
vis imitandum, exprimendumque deſumas,

ſed quem præ cæteris deprehenderis effulgere.

Paulus non Jacobum fratrem Domini, non
Joannem, non Cepham, ſed JIksuk zmula-
tus eſt. Imitatores mei eſtote, ſicut & ego Chri-
ſei. Non quem vicimiorem babes pervelim æ-
mulere, ſed quem noveris præſtantiſſimum.
Ab Anania Saulus & ablutus eſt, & luci red-
ditus. Dominus JESUS miſit me ad te, ut vi-
deas, & implearis Wiritu ſanéto. Haud tamen
illum imitatus eſt, cujus adventu Dei in ſe
Spiritum ſenſerat exundaſſe. Suum ſibi Chri-
ſtum exemplar eſſe ſtatuit. Jacitur in ſylva
glans: eam tamen, qui frutex erumpit, non
&* nulatur, verùm parentis ignobilitatem per-
tæſus, ſeſe quercubus ſatagit exæquare. Er-
go non ex glande glans, ſed ex glande robora
exſurgunt in nemore. Concrefcit è rore Unio,
& adoleſcit in concha. Neutrum tamen expri-
mit, ſeu imbrem, ſeu tegumentum, ſed in
gemmam eruditur. Tu quoque, ſi ſapis, non
conjunctiorem tibi, ſed Deo ſimiliorem ad-
umbrabis in vita tua. Qujus ſanè ſublimioris
doctrinæ ducem habemus Jacob, qui, quan-
quam è& lumbis Iſaac prodiiſfſet, non tamen
eum, cùm loqueretur ad Laban, ſed Abra-
hamum parentem ſuum eſſe pronuntiavit. Niſi
Gen. 31. Deus Patris mei Abraham, & timor Vaac af-
42. fuiſet mihi, forſitan modò nudum me dimiſiſes.
Ut vides, quamvis ex Iſaac ortum ſe efle non
Imitandi ignoraret Jacob, tamen cumulatioris virtutis
Pandare- exemplar ut promeret, eo præterito, Pro pa-
I Religioſ: ente veneratus eſt Abraham. Quem ſanè dele-
veri. ctum non propinquioris, ſed perfectioris fruti-
cis æmulandi non à Jacob nos tantùm didici-
mus, ſed ipſe quodammmodò deſumpfiſſe vide-
tur Deus, cùm populum alloqueretur per Eſai-
Iſa. 51. I. am in hæc verba: Attendite ad petram unde
exciſi eſtis, & ad cavernam laci de qua præciſi
Eeeleſia eſtis. Attendite ad Abrabam, Patrem veſtrum,
Kici veri & ad Jaram, quæ peperit voc. Viciniores illi

SS. Abo-
ſolos imi ſanè fuere Judæ, quam Abrahæ; provocantur
esur, tannen ad conſequendum eum, quem pro pa-

nen ante- tre, abavus licet eiſet, colendum pietas, re-
ceſſeres. ligiôque ſuadebant. Huic quoque conſentit va-

Oliva

ticinium clamantis Eſaiæ : Et egredietir virga IIa. 12.1.

de radice Jeſſe, & ſos de radice ejus alcendet.
Flos de ramuſculo erumpit; hic tamen ſub-
pullulafle fertur ex fibris: ut ſcilicet docçeare,
non tam filium ſe Jeſſe credidiſſe JEsM, quam
Abrahæ, unde ſui florem corporis acceptum
referret. Quam ob rem à Matthæo filius non
Jeſſe aut Jacob, ſed Davidis & Abrahæ fuiſſe
deſcribitur, Liber, inquit, generationis Jksi Mattb.
Chriſti ſilii David, ſilii Abraham. Elegantiſſi- 1.1.
mè verò hoc æmulandi praſtantiſſimos ex ma-
joribus ſuis propoſitum eluxit in Aſa, de quo
hæc libro Regum tertio. Et fecit Aſa rectum 3. Reg.
ante conſpectum Domini, ſicut David Pater ejus: I5. 11.
& abſtulit effeminatos de terra. Ego certè in
filis David nunquam Aſam recenſitum eſſe
didici. Imò eum è& Scripturis addidici Abiæ
Regis Juda hæredem fuiſſe. Et dormivit Abias 3. Reg.
cum Patribus ſuis regnavitque Aſa filius ejus ¹5.3:
Pro eo. Ergo-ne Author libri hujuſce Regum
tam citôò oblitus eſt à ſe deſcriptæ genealo-
giæ? Si enim Abiæ filium Aſam fuiſſe dicis,
quomodo Patrem illi Davidem adſcribis? JSi-
cut David Pater ejus. Nimirum expiatam ef-
feminatis ab eo Regiam ſcripturus, ne fortè
ſciſcitarere, unde illi tantum exturbandi cri-
minis ſtudium inhæſiſſet, radicem protulit,
antequam pomum exhiberet. Parentis loco
Aſa non Abiam habuit, ſed Davidem; eum-
que ſibi æmulandum ſtatuit, quem propin-
quiorem ſibi virtute, quam genere ſperabat
fore. Hinc factum eſt, ut, quemadmodum ille
in matutino interficiebat omnes peccatores ter-
ræ; itaà hic & à ſe fugatos impudicos, & ſa-
crilegos ſublatos gratularetur. Fecit Aſa rec-
tum ante conlpectum Domini, ſicut David Pa-
ter ejis, & abſiulit effeminatos de terra. Au-
derem & aliquid & coelo arceſſere, niſi occa-
ſum inde timerem, quaſi ſcrutator Majeſtatis
opprimendus à gloria. Cum autem venerit Pa- Joan. 15.
racletus, inquit ad Apoſtolos JEss, quem ego *:
mittam vobis à Patre Spiritum veritatis, qui à
Patre procedit, ille teftimonium perhibebit de
me. Subdubitare cogimur, & percontari com-
pellimur, quare ſpiritus, qui ex Patre Filiô-
que procedit, ex Patre duntaxat hic emanare
dicatur. Dices libuiſſe Chriſto gloriam ſuam
elevare: &, ne proderet divimitatis ſuæ opes,
ſubticuiſſe promanationem Paracleti ex ſe. At
omnipotentiæ ſuæ ſceptrum præ ſe tulit, cum
ait, Quem ego mittam vobis. Plus quaſi glo-
riatur ablegatione ſpiritus, quaàm ipiratione.
Si eum ex ſe procedere non affirmat, ne Deus
habeatur, Deum ſe eſſe prodit, cùm illum abs
ſe diſcipulis tranſmittendum eſſe teſtatur. Pe- N
nè dixi, in illa ablegatione ſua ad Apoſtolos
Paracletum filiorum, qui non ex voluntate
carnis, ſed ex Deo naſcerentur, percupidum,
non Filium, qui filio caret in cunis Divinita-
tis, ſed Patrem attendiſſe, cujus in ſinu divi-
na ſoboles adoleſcit. Ergo ſpiritus, ut Eccle-
ſiæ filios multiplicet, obliviſcitur (abſit verbo
invidia) quodam modo totius Originis ſuæ,
ſuæque perbeatæ adorandæque in divinis ſteri-
litatis, séque attendit ex Patre, quaſi ſolum-
modo afflatum, ut, dum eum tanto inſignitum
fœtu intuetur, nobilitate prototypi ſeſe penè
dixerim exſtimulet ad progignendos Deo, cœlé-
que filios. Relabamur obſecro & Regia cœli,
ubi Numinis obruimur exundantiâ, & vix non
peccamus in verbo, cum Verbi præconia effa-
mur, ad Regiam Sion; Ubi ſepulchro Joſaphat
hos

.

Cltumun

katun, 4

eom
Aen uch

eR
N 1
.
Kle,
din
tn
Rn
kl
i
Na.
Kn
ſchnit
alereſn iit
nei
nm &
ki Ne
init Ali
ce Regn
eredh.
iſſe Gict,
nbis) g.
kigtan et.
de ſort
ſanc et.
n protalt,
kenns lon
dem,ein.
tem ppodi.
e ſperhnt
Amodoni
catolesz ⸗
lcos, &l
cit An.
t Devit e
terra. A.
e, hil e⸗
or Mijeki
deneft e
8, enih
erittts, gil
erliket
rcontati n.
1 Dite Hls
t bic enmm
gpoiem ſan
atolie gſe
Neti enk. 4
ſe ult, n
No d r
Uann Hiunon
Iet,
P tcau ke
1 40 ai
. ex 1olmi
1, enlin,
Cunßs Dnnt.

Stromatum, Lib. V.

hos legimus characteres inſculptos. Dormivit-
que Joſaphat cum Patribus ſuis, & ſepultus eſt
eum eis in civitate David Patris ſui. Nonne
ortus ex Aſa Joſaphat? Quo modo Davidis fi-
Hius eſſe prædicatur? Imitatione, non ortu.
Etenim effeminatorum reliquias omnes ſuſtu-
liſſe dicitur, nec paſſus eſt, ut ſua in claſſe
cum nauti; ſuis nautæ Ochoziæ filii Achab na-

3. Reg.

ult. 51.

vigarent in Ophir; maluitque naufragium pa-

ti, quam foœderari cum impiis. Hanc ob cau-
ſam, Davidem attendendo quaſi parentem;,
confecit, quæ pater ejus Aſa vix tentaverat.
3. Reg. Ned & reliquias effeminatorum, Tui, remanſerant
22. 47. in diebus Aſa patris ejus, abſtulit de terra. Da-
videm ſanè attendit, cùm hac aggrederetur;
PII0oοSg. Aun cecinerat de ſe: In matutino interficiebam
omnes peccatores terræ. Ergo non propinquior
& ſideribus Sol Lunæ eſt, ſed gratior; eum
relpicit, recipitque non loci vicinitate excita,
ſed radiorum exuperantil. Væ Smaragdo, ſi
citimum ſibi lutum æmularetur! Cœlum imi-
tatur, à quo generis ſui delapſam particulam
intelligit. Terræ ſolique concretionem ſuam
acceptam etiam Pyropus refert. Verùm eam
faſtidit, cujus in gremio adolevit, æmulatus
parentis, nunquam à ſe viſi, fulgorem nito-
rémque. En Chriſtum ad Gemmarum palæ-
ſtram emittentem auditores ſuos, quibus ait:
Matth. 5. Mote ergo vos perfecti, Ncut & Pater veſter cœ-

48. leſtis perſeltus eſt. Quaſi ediceret. Mei eſtis diſ-

cipalt „ſed meam, quam videtis & auditis hu-
manitatem, attendatis nolim. Intendite cordis
aciem in divinitatem meam; & ex ea expro-
mite, quam ſequamini, charitatem. Lapis eſ-
ſet, non gemma, Topazius, ſi, quam com-
plectitur Terram, repræſentaret: Gemma fit,
dum aſtra refert. Ità & vos, ſi fulgere cupitis;
à mea, quæ vos imbuit, mortalitate, vos tan-
tiſper ſejungite, & Patrem eminus reſpectan-
tes, Di ecvadite, & filii excelſi omnes. Ergo
& Tyro abſolutiſſimos in Dei domo imitetur
primo militiæ ſuæ anno, ut deinde, cùm Luna
fuerit, ceu Sol præluceat ſubſecutis poſt ſe
Zelus a- commilitibus ſuis. Clamet cum Apoſtolo: Imi-
nimarum tatores mei eſftote, ſicut & ego Chriſti. Et ſanè
exemplo decet eum, quem receperis, fulgorem à te in
D iera,z, Ceteros tranſmitti. Saulus à Deo correptus,
eremgla. poſt triduum aut octiduum evangelizat JkEsUM
Acét.9 19. in Synagoga. Fuit autem cum diſcipulis, qui
erant Damaſci, per dies aliquot. Et continusò in-
reſus in Gynagogas, prædicabat JEsUM. Et Sau-
a quidem, poſt dies aliquot, ab accepta luce,
fulgere coepit contribulibus ſuis. Andreas veròô
horâ quaſi decimà diei ejus, quâà Chriſtum ag-
noverat, Petrum fratrem ſuum de Redempto-
Joan.1.41. Fis adventu perdocuit. Invenit hic primum fra-
trem ſuum Simonem, & dicit ei: Invenimus
Converſio Meſſum. Porrò hi nonniſi à Chriſto demiſſi,
vera, & & abunde ſatiati ubertate ſermonum ejus ac-
vera Re- ceſlere ad propinquos ſuos, ut eis inventam

iere margaritam ſubindicarent. Impatientior his fuit
inhia: in evulgando ab ſe reperto theſauro Samarita-

emenda- na; quæ Chriſtum dimiſit, ut Chriſtum an-
tioni. nMuntiaret, initumque cum eo colloquium abru-
Samari- pit, ut de illo loqui poſſet ad cives. Keliquit

tana, . . . . 4
loan 4. 7100 hydriam ſuam mulier, & abiit in civita-
28. tem, & dicit illis hominibus⸗ Venite, & videte

bominem, qui dixit mihi omnia, quxcumque fe-
ci Scio & Magdalenam à Chriſto receſſifle;
ſed ab eo juſſam, ſed de obliteratione criminis
Luc. 7. iui jam ſecuram: Remittuntur ei pecceata mul-
47. 50. 1a; Vade in pace. At hæc redargutam quidem

285
ſe noverat à Domino, non tamen exſolutam.
Nihilo minus ſolicitior invehendæ novæ lucis,
quàm eluendæ vetuſtæ maculæ, ſxumvira
hydriam 3 Deumque reliquit, tantàùm ut Sama-
ria Dei verbum exciperet. Et qui audit, dicat: Apoc.22
Veni. Hanc tamen non miror, tum quòd me- ¹7:
retrix eſt, & divagari ſolita, tum quòd in Si-
char regreditur, à qua vix paſſibus aberat plus
triginta. MARIAM demiror, quæ deliteſcendi,
quàm elucendi ſtudioſior, conclave tamen
ſuum deſpicit, abitque in montana, ne Joannes
diu careret Verbo, cujus ipſa gazophylacium
non pridem ſacta fuerat. Exſurgens auten MA- Luc.1.38
RIA, in diebus illis, abiit in montana cum fe- .
NRinatione. Vixdum ab ea Gabriel abierat, &
ſtatim illa abit in Judæam. Parere ſatagit, quem
vix hauſerat ſpiritum. Audierat imperantem
Deum terræ, ut eos ederet fructus, qui gig-
nerentur cum quadam cupiditate procreandi ar-
bores ex ſe. Germinet terra herbam virentem, Gen.1,11,
& facientem ſemen. Virentem, & facientem
ſemen. Necdum adolevit, & jam prolem me-
ditatur. In cunis cogitat de poſteris Videas ita
pomum adoleſcere, ut etiam incoctum & rude
fovere videatur rudimentum fſationis in ſemi-
ne;, arborémque parturiat, antequam paria-
tur, & efformetur in pomum. Mulier amitta Apoc-Iz.
dole elamabat, inquit, parturiens, & corucia- *.
batur, ut pariat. Doletur in cœlo quoque? Er-
go-ne ubi lachrymæ ex oculis Sanctorum ab-
ſterguntur, ſæyit cruciatus? Quid? Nonne
Chriſtus tunc formabatur, & edebatur ab Ec-
cleſia coruſcante? Quem ergo virgo peperit
nullo doloris ſenſu in feno, Mulier cum eju-
latu pariet inter ſidera? Num Cœlo ſtabulum
anteſtat? Et ubi vox illa fauſtitatis nuntia: Et Apoc. y.
Jam non erit amplius neque luctus, neque clamor? 17.
NWon eſurient, inquit, neque ſitient amplius. Et
abſterget Deus omnem lachrymam ab oculis eo-
rum. Ità eſt: Nullus cruciatus in cœlo aut gla-
dii, aut fulguris: unus tantùm ſupereſſe vide-
tur dolor coronatæ Hieroſolymæ, ſi tardius ex-
ponat JEsUM vel Angelis adorandum, vel ex-
colendum hominibus. Cruciatur, ſed donec
pariat. Et quidem, cùm ſibilet ante illam Dra-
co, non illius torquetur aſpectu: cùm ſole ve-
ſtiatur, tanti decore jubaris non fulcitur. Ha-
bet aliquid, quo crucietur mulier, cui Draco
imminet. Dolere poteſt etiam ſideribus corona-
ta, ſi ſpiritum ſalutis, quem læta concepit,
cunctantius parturiat, & Levitis non tradat
adorandum. In coœlo dolor non eſt, & eſt qua-
ſi dolor. Una enim anxitudo quodammodo in-
quietat regnum pacis, ſi non omnibus Jkxss
innoteſcat: Redde mihi lætitiam ſalutaris tui Pſal.50.
& ſpiritu principali confirma me. Inquiebat Da-
vid. Statimque addit: Docebo iniquos vias tuas.
Nec-dum Dei ſpiritum receperat, & eum quo-
dammodo impartitur Quid de Martha dice-
mus? quæ cùm occurriſſet Chriſto, & ab illo
inaudiſſet, fore, ut Lazarus frater ejus reſurge-
ret: Abiit & vocavit Mariam ſilentio dicens: Joan. I1.
Magiſter adeſt. Agebatur de vita fratris, de Do- ²7-
mini præſentia; & tamen, ne tardiùs ſorori ſuæ
inventum à ſe theſaurum oſtenderet, & fœtere
fratrem pertulit, & ipſa abeſſe non recuſavit à
flore Campi, Liliéque convallium. Vide, quàm
ſit enitendum tibi, ut Sol ſis, qui diu Luna
fuiſti, utque Lucem, quam haufiſti, effundas.

Audivi

286

Supkr ior Audivi murmurationes ſiliorum Iſraezl,
mitis. loquere ad eos: Veſpere comedetis car-
Vnzii ne's, & mane ſaturabimini panibus,
Dar miſe- ſcietéſque „ quia ego ſum Dominus
rieordig., Deus veéſter. Exod. 16. 12.

Angelorum miniſterio, & hominum mur-
mure confectum eſt Manna. Vide, ex quan-
ta radice amaritudinis prodierit ſemen omnis
ſaporis, omniumque voluptatum. Non jeju-
nando, non orando, non peregrinando, ſed
blaſphemando impetraverunt panem cœli, &
ipſas beatorum delicias devocarunt in caſtra.
Hinc planè dignoſcere potuerunt fili Jacob
& Joſeph, Dominum ſuum non alium eſſe,
quam Deum. Quis enim Ducum Regümve
oblatranti ſibi turbæ panem implueret Ange-
lorum? Sulphur, & ignem, & procellarum
piritum erupturum ex orco in blaſphemos
credidiſſem. At gehenna conquieſcit, & cœlo
edicitur, ut latrantes compeſcat. Exſpectas in-
de fortè tonitrua, fulguràque? Manna deci-
dit, cœlique non tam rore, quàm melle que-
rula Hebræorum labia reſperguntur. Nimirum
hac conſuevit perſæpe Divinitas deſævire pie-
tate in rebelles. Soror noſtra, inquit, parva eſt,
& ubera non habet. Putabas feritatem Magni-
tudinis argumentum efle? Imô verò quæ caret

Can. 8. 8

Clemen- ubere, quaſi puſilla deſpicitur. Parva eſt. Cur?
1 ea.⸗ An gladium verſare neſcit? Num Arcum ne-
dit. quit intendere? Cruore fortè terretur? Lactis

Correctio inopiâ conflictatur. Ubera non habet. Quibus

mitis. ſanè uberibus, intuere, quid ſuperſtruat ſa⸗
Ibid. Pienta Patris. N. Murus eſt, ædiſicemus ſuper
cenpers Sen propugnacula argentea. Vidiſti, què ja-
imperfe- Ciantur divmarum turrium fundamenta? Su-
&is. per ubera mox nupturæ puellæ. Ut ccilicet

Rex mitis diſcas, ex propugnaculis Dei non ſulphur,
ſir. quo deflagraremus, ſed lac Manare, quo nu-
Confeſſa- triamur. Quid enim præter lac & propugna-
vii diſere- culis ſtillet, quæ ſuperſtructa videmus in pe-
ti. Ctore jam jam deſponſandæ virgunculæ? Libet
intueri exſudantem rorem lactis & turri. Dum
exſcenderet è fulgore Thaboris, exceptus eſt
InsUs à Lunatico. Exclamavit enimverò tum
Matth. Dominus. O generatio inceredula, & perver-
17. 17 ſa, quouſque ero vobiſcum Quandin vos pPa-
tiar? An non iſthæc propugnacula ſunt? Non-
ne jacula hinc præſtolaris & lapides? Si
nummularios flagellis cecidit, perverſos fu-
ſtibus coêrcebit. Diſpice è turribus lac. Ni-
mirum fundatæ ſunt ſuper ubera. Increpavit
illum JESUS. Adhuc arcibus terreris? Lac
excipe. Et exiit ab eo Dæmonium, & curatus
eſt puer ex illa bora. Negas fuiſſe turrim ver-
bum illud aſperum, quo penè Matrem in
Joan.2.4. nuptiis ſugillavit: Quid mihi & tibi eſt, Mu-
lier? Morare pauliſper, & audies ſtupentem
architriclinum: Jervaſti bonum vinum uſque

adhuc. Dixerat abducenti ſe Petro Chriſtus
Matthe à Cruce: Vade poſt me, Jdatana, ſcandalum
16.23. es mMmihi. Verùm, nec-duin ſex diebus exple-

tis, in Thabore ſuæ illum recreat candore
Matth. veſtis, lucéque frontis demulcet: Et poſt dies

17. 1I. ſex aſumit JksUSs Petrum. Mirum veròô,
quantum lactis affluxerit ex uberibus Dei
ſuppoſitis & latitantibus ſub horrore muni-
tionum, & turrium. Ad Ezechiam ægro-
4 Reg. tantem dixit Iſaias Hlac dicit Dominus Deus:
20. 1. Morieris, & non vives. An non Arces viden-

Oliva

tur tibi Dei voces, unde funera nuntiantur?
Ubera tamen Propugnaculis ſubſunt, quod
ex lacte conjicies. Audi: Revertere, & dic lbid.
Ezechiæ: Audivi orationem tuam: & ecce ſa-
navi te: die tertio aſcendes Templum Domini.
Et addam diebus tuis quindeecim annos: ſed &
de manu Regis Aſſyriorum liberabo te, & pro-
tegam urbem tuam. Ex hoſte repentè tutor,
& aromatarius factus eſt Deus. Erupit è ſar-
cophago non vita ſolüùm, ſed laurea. Vivit;,
valet, triumphat Ezechias, ante unam horu-
lam addictus tumulo. Dices, at Sponſæ, hoc
eſt, Sapientiæ cellum Turris eſt armata un-
dique. Nicut turris David collum tuum, quæ Can. 4.4.
ædiſicata eſt cum propugnaculis. Rectè: Audi
tamen, quæ ibi in te furor tormenta collineet.
Guttur tuum, inquit, ſicut vinum optimum. Can.7 5.
Expallueras ad propugnacula colli? Jucunda-
re ad illecebras gutturis. Pro ſpiritu procel-
læ emittetur & collo Cypri nectar, hauriéſ-
que pro igne vinum. Vinaria delitet cella,
ubi prominent propugnacula, ipsique jam ver-
ſi ſunt in pateras charitatis, tum clypei furo-
ris, tum loricæ prælii. Vide galeas calicibus
ſuffectas: vide arcus citharis ſubſervire, non
jaculis: vide demum abiifle haſtas in Thyr-
ſos. Et miraris, ſi impluat murmurantibus
manna, qui etiam in arcibus ſuis non ollas
ſuccenſas obtegit, ſed calices, uberaque ef-
fingit? Mireris velim, non tantuùm coaluiſſe
in murmure Manna, ſed Angelorum in coœ-
naculo Panem, eàa, quâ Chriſtus tradebatur,
nocte, inter tonitrua, modò delirantis Pe-
tri; modò mentientis Judæ, modòô concer-
tantium de primatu diſcipulorum, expoſitum
in menſa, ne unquam deficiat. In qua nocte 1. Cor.II.
tradebatur, inquit Paulus, accepit JESsUS Pa- ꝛ3.
nem. Quid? Nonne Lex ſcribebatur Dei di-
gito in tabulis, cum populus, in Dei contu-
meliam, conflato ex inauribus Vitulo pecu-
des immolabat? Malchus ſanatur, dum Jzss
vincitur. Tu verò expende, quam non illu- servire
dat Dominus convivis ſuis, quos non jejunos Deofelix
ad delicias epuli, quod inſtruxit, arceſſit; Saniriſe
verùm coturnicibus ſaginat in veſperam, quos „" ga
mane recreare decreverit pane ſuo. Veſpere chariſtia.
comedetis carnes, & mane ſaturabimini pani-
bus. Enimverò non timet Dominus, quin ex- Conſola-
hauſtis jam doliis, de ſapore hydriarum ſua- ziones
rum Architriclinus exclamet: Bonum vinum De .
ſervaſti uſque adhuc. Non ità menlas ſuas in- loan. .4
ſtruxiſſe apud Matthæum eum crediderim Pa-
tremfamilias, qui dicebat; Tauri mei, & al- Matth.
tilia occiſa ſunt. Venite. Enimveròô ne eſcas ii, 22.,4.
qui vocati fuerant, faſtidirent, primò tauros
commemorat, & primò apponit; ne fortè;
ſi altilia delibaſſent, duriorem de grege da-
pem contemnerent. Non vult Dominus, ut
bona, quæ dilargitur, ſapidiora putentur com-
paratione deterrim, jejuniôve commendentur.
Imòô tum menſam inſtruit ſuam, cùm ſaginati
fuerint, quos advocavit. Hinc eſt, quod E-
ſaias aquâ ſapientiæ ſalutaris, & pane vitæ ac
intellectus à Domino ſaturandos eos pronun-
tiavit. Quoſnam? Jejunos diceres, & abſte-
mios. Falleris: omni cumulatos voluptatum il-
lecebrà. Ablactatos à lacte, avulſos ab uberibus. Iſa. 28.5*
Patitur Dominus in domo ſapientiæ, ubi ſcien-
tiæ fercula præparavit, convivas ſuos adeſſe
non jejunos: imò, cùm lac ſuxerint, tum eis
ſalutis poculum propinat, haud ſubveritus,
quin iaperem retineat ſuum vitæ nectar, qudd
ell⸗

Exod. 32.

Mt⸗
(
Doniun
,
ine
t N
1 Mb!
Echn i
gelle
jwoltali
109 At
1 foribos
unn lt.
„Domims 1
en Ut
Muln,
n in
Clasteun
Mrelt, un
Gon

Nens.

t ch

Wetit

MM Stromatum, Lib. V.

d eliquat, etiam poſt delicias nuper exſucti ube-
gebi ris. Quid! Nonne, qui coznam apparaverat
Dominus, eos invitavit, quorum alter coëmp-
ini. t4 villa, deliciis indulſerat, alter, dudtâà non
6 ità pridem uxore;, nuptiarum favos deliba-
r. rat? Nimirum eas eſſe convivii ſui volupta-
not, tes non ignorabat, quibus recreari, & Ppro:
eſt. lectari ii quoque poſſent „ quos è& meditullio,
, regiâque tum thalami tum agri evocabat ad
thon. Luc. 14. CG&naæm. Miſit ſervum ſuum bord cœnæ dicere
2 he 17. invitatis, ut venirent. Unde? Non à piſtri-
. no, aut ab ergaſtulo: verùm ab oſculis „ S
1, bid. floribus arceſſendos curavit. Villam emi, uxo-
* . rem duxi. Proluſerat, niſi fallor, epulo ſuo
Clind. jIudic. 14. Dominus melle, quo recreatus eſt Samſon in
Pinn via. Ut enim liquor ille concrevit in ore
Ucunk. Monſtri, ità Euchariſtici dulcedo favi concin-

nata eſt in ore Leonis irrugientis, prodentis
ſcilicet eum Judæ. Ergo ut favum Samſon ex-
preſſit, cùm nuptias meditaretur, & feſtina-

el . . .?
d ret ad Sponſam; ità poſt Agni delicias, & de

ekr ineundo principatu rogatas inter Apoſtolos ſen-

lifn. tentias, pamem Dominus benedixit, ac fre-
ltin git; non ignarus, etiam poſt Agnum & Ci-
d darim, hanc expetitam, illum verò præguſta-
nI. tum, adhuc tantum ſupereſſe ſaporis dapibus
hnumbn ſuis, quantum & favo Samſon hauſit, thala-
nnn d mi candidatus. Libet hoc loco nonnihil de
euigle e⸗ caligine Sponſæ apud vos conqueri, quæ Di-
n lil⸗ lectum ſuum, ne fortè faſtidio foret Iſraëli,
um r. tanquam malum locavit inter ulmos & pina-
tracklan, Can. 2. 2. ſtros. Jdicut Malus inter ligna ſylvarum, ſic
lnants K. Dilectus meus. Erras, ſi tum tantùm ſapere
d ner. eum putas, cùm reliqua amareſcunt. Non in-
epolum ter ſiniquas modè eſuritur, ſed etiam expeti-
u e Ibid. tur inter favos. Ego, inquit, Ros Campi, &
e, Liglium convallium. Valles abundabunt fru-
ur Diden Sservire Ihento, ſi Davidem audis. Attamen locat ſe
Deim. Desfelix. Lilium inter ſata, quòd ſciat odore antefe-
Vilo Keer. rrfendum ſe meſſibus, tantumque ineſſe pretii
,dun hmg VaReee vel foliis ſuis, ut flos quoque certare poſſit
In n Ar, reE dcum culmis; electique tritici manipulos pro-
non ilcdo Electo vOCat, minimè dubius de victoria. Ego Ros
t, aelt, Karu. campi, ubi botryones, & culmi: flos, in-
etm, in, duam, non rupium, aut eremi; ſed agri pleni.
ſoo. N⸗ Neque enim ſubterſugio areas & torcularia 5
cimmi . cùm de deliciis certo. Dices, ab Eſaia ad aquas
u, ner illos invitari, qui ſitiunt, quique argento de-
Arumnn i⸗ lla. 55. I. ſtituti ſunt. Ommnes Ritientes venite ad aquas, G.,
* qui non babetis argentum, venite. Ais? Aio.
n ſair Nego tamen iſthuc evocari inſuetos illecebris.
ecinul⸗ Ii⸗ Provocantur, quos eô prodigentia luxuſque
ean redegerint, ut ne nummus quidem in arca lu-
1 e gi perſit reliquus. Eos igitur ſuos ad fontes Deus
gtü inwitat, qui patrimonium funditus ſuum abli-
. d gurierint. Sitire eos vult, ut copiam teſten-
it; ſe 5 tur laticis ſui, & , abſumpto in luxurie om-
de dn mi ære, accedere jubet, ut ſaporem coleſtis
. Dnime illecebræ ipſimet terrenæ ſæcis heluones fatean-
hman tur. Tunc Filio reduci ſaginatum vitulum
WH i Pater appoſuit, quum eum conſectandis vo-
n, Cu t. luptatibus & peregrinatum ſciebat, & tantum
c, nn æris dilapidaſſe non ignorabat: Ut ſcilicet fer-
een . 5. . .
& en r ret de paterni convivii mellitudine ſententiam
los e⸗ Rt. ¹5, qui jam omni ſe coœno voluptatum ingur-
lers, ke Luc. 15, gitaſſet. Nunquam dediſti mihi hædum, ut epu-
ianun 3 larer: inquiebat filius frugi ad Patrem. Miſe-
ird e . ret me tui, adoleſcens optime. Ea de cauſa re-
ne n pelleris à convivio, quâ te arceſſendum exi-
s e ſtimabas. Vult Pater convivam non ignarum
ſveiit, ig, Can voluptatis, ne fortè credatur authoritatem à
Aud ſe 1. 1. jejunio ſuis ferculis conciliare. Meliora ubera
itz ee ii,

287
ua vino fragrantia unguentis optimis. En
Sponſam tum admotam uberibus, quùm jam
& vini & unguentorum non foret ignara.
Tum enimverô initiavit eam charitate Rex,
quùm inter cellaria exſultaſſet, & delibaſſet
delicias tum alabaſtri, tum doli. Obtulerat
ſe Domino & turba quidam non opulentus,
quem cùm rejeciſſet, alum, ut ſe ſeque-
retur, admonuit, cui defuncto Parenti ju- „
ſta ſolvenda erant. Domine, permitte mihi Luc. 9.
primum ire, & Jepelite Patrem meum. Ro- 59.
go, quare hunc è& funere vocat poſt ſe, re-
rejecto ultroneo candidato? Nimirum illuxe- Zugum
rat Patris obitu adoleſcenti, quem evocat, Chriſzi
libertatis aurora, voluptatumque crepuſcu- ſuave.
lum. Ergo Dominus, qui annonam menſæ
ſuæ optabat non, inopiâ, ſed copid æſtimari,
& olim divitem, & modò emancipatum in-
vitavit, ut & ille opibus, & is libertati Cru-
cem Domini anteſtare fateretur. Veni, ſeque- Matth.
e me. Cur? Erat enim habens multas poſſeſſio- 12: 21.
nes. Mirari nonnunquam conſuevi, Cur Do-
minus à Magdalena non in Templo inungi ſe
pafſus ſit, ſed aut in convivio apud Phariſæum,
aut apud Simonem in cona. Suſpicor hujus
delatione obſequii voluiſſe Chriſtum teſtatum
omnibus, etiam inter delicias & epulas ſapi-
diores eſſe obſequentis ſibi animæ tum provo-
lutiones, tum lachrymas. Haud timet Domi-
nus, oſculum pedum ſuorum, inter calices &
pateras, futurum Magdalenæ jejunius. Fazſei- Can. 1. 12.
culus myrrbæ Dilectus meus mihi: inter ubera
mea commorabitur. Vide, quam ſibi de ſuo
ſapore Dilectus polliceatur. Inter ubera ſe lo-
cat. Ac ſi diceret. Exſugat volo mammarum
delicias, qui me eſurit; ut comparatione om-
ninò optim teſtetur alumnis meis, mea etiam
Præ lacte ſapidiora aromata fore. Adde: quòd
cuùm prædictum Eccleſiæ ſit: Mammillâ Regum Iſa. 60.
Lactaberis: Chriſti Myrrha non refugit regia- 16.
rum viciniam mammillarum, ſuis non caritura
deliciis, quanquam inſtitores habeat regalibus
emolhtos, ac inebriatos illecebris. Quam ele-
ganter hanc Domini ubertatem Eſaias amoni-
tate ſtyli ſui complexus eſt? Ibunt, inquit,
Populi multi, & dicent: Venite, & aſcendamus
ad montem Domini, & ad domum Dei Jacob.
Ecquando illuc ſe conferent? Fortè, quum
devaſtata per hoſtes regio ſuo ſqualore acco-
las conterrebit ! An cùm aquarum penurià
exuſti agri, parabunt incolis non meſlem, ſed
luctum! Audi: Repleta eſt terra argento & au-= Ia. 2. 7.
ro, & non eſt ſinis theſaurorum ejus. Deſcribit
terrarum opulentiam, ponduſque gemmarum,
ut ſcias, etiam inter gazas & luxus, ità ful-
ſiſſe divitias paupertatis Chriſti, itäque con-
vivii ejus delicias etiam cubantes in viola pel-
lexiſſe, ut per metalla & purpuras ad Dei
domum;, ubi Sapientia menſam appoſuit, ir-
repſerint. Ego Dilecto meo, & Dilettus meus Can. 6.1.
mihi. Clamat nuper ab Idolis ad Chriſtum tra-⸗
ducta Gentilitas. Clamat? Non mirum, ſi ſpe- Nibil pra-
cioſus præ filis hominum in ſui admirationem“ Peum.
rapiat Dilectum. Illud exquiro, ubinam cla-
met. Vox-ne iſthæc clamantis in deſerto eſt, Felicitas
ubi horrore rupium, ſqualoréque ſolitudinis vera.
ad amplexus urgeatur Dilecti ſui? Imò ex areo-
lis aromatum ad Chriſtum convolat. Dilæctus
meus deſcendit in hortum ſuum ad areolam aro-
matum, ut paſcatur in hortis, & lilia colligat.
Ego Dilecto meo, & Dilectus meus mihi. Etiam
lilis, aromatibuſque circumſeptus itaà Taus
apit

Iſa. 2. 3.

,

Can. 5. 9. ret, quem ità deperibat.

288

ſapit Dilectæ, ut deſiderio ejus negligat tum
hortum, tum torum. Rogabatur à filiabus
Jeruſalem Sponſa, quiſnam Dilectus ejus fo-
Qualis eſt Dileblus
tuus ex Dilebto, quia ſic adjuraſti nos? Credi-
derim immemorem tum illam fuiſſe regiarum
ſuarum opum, in quibus adoleverat; ideôque
oblitam fulgoris ſui, decorem Sponſi & ada-
maſſe, & dilaudaſſe. Quin ipſa pompam uni-
verſam domus explicat regiæ, membratim-
que Dilectum cum iis componit, ut conſtan-
tiùs flagret. Aurum exponit, dum ejus de-
prædicat oculos. Palmas excutit, cùm ilhus
cæſariem eventilat. Ebur reſpicit hyacinthéôſ-

Cant. y. que, cùm manibus Sponſi dat manus. Caput

ejus aurum optimum. Comæ ejus ſicut elatæ pal-
marum. Genæ illius ſicut areole aromatum. Pa-
bia ejus lilia. Manus plenæ hyacinthis. Quaſi
nobis immurmuret. Næ ego, quùm Sponſum
laudo, aut è gurguſtio erupi, aut mente ſtipu-
las, ruderâque convolvo. Auditis ex me lau-

1

reas, metalla, & gemmas. Quarum ſanè re-

rum non ignara, aut immemor ſum, dum Jr-

Eſt. 14. 5

SsUM laudo. Verùm his ſplendidior mihi eſt Di-
lectus meus. Etiam inter opobalſama ſtillat mi-
hi dulcius os ejus. Ut enim cum & Rex eſſet
ille, & in accubitu ſuo moraretur, nardus mea
odore perflavit nares ejus: ita avellor ego à
phaleris ad amplexus emicantis præ auro Spon-
ſi. Audeo tamen Sponſæ ancillam Chriſti præ-
ferre, cui ità Dei ſui arriſit decor, ut etiam
in oſtro unam tantùm Numinis pompam fa-
ciémque ſit demirata. Tu ſcis, inquit vittata Eſ-
ther, neceſſitatem meam, quod abominer ſignum
ſuperbiæ, & gloriæ meæ, & quod non comederim
in menſa Aman, nec mihi placuerit convivium
Regis, & nunquam lætata ſit ancilla tua, ex quo
huc tranflata ſum, niſi in te, Domine, Derts
Abrabam. Ut vides, palatum fœminæ ita Nu-
minis deliciæ invaſere, ut vel inter Perſicas &
pompas & voluptates unus expetitus ſit Do-
minus. Siſto fugientem Davidem, qui ut Dei
ſui delicias præguſtaret, in deſertum agrum
ſeceſſit; quaſi ſubvereretur, ne minus inter flo-

pfſal. 62, Tes & ſegetes palato ſuo ſaperet Deus. In ter-

