omninò probatur. Nem, cùm ſtatuiſſet, &
Deo & ſibi quoque domum extruere, cùm ad
Hiram dediſlet literas, excitaturum ſe tan-
tùm ait Domum Domino. U ædificem domum
nomini Domini Dei mei. Nimirum, cùm di-
vinis noſtra miſcemus, ita agimus, ac ſi ea,
quæ Dei ſunt, duntaxa ageremus. Audias
paſſim Dei gloriam jactari etiam ab iis, qui
ſtudio inanis gloriæ abducuntur vel in Scyl-
lam. Septuaginta Operariorum millia, & octo-
Intentio ginta millia, qui ligna cædant, auri eboriſque

Templo-
rum or-
natus.

Eecleſia-
Nici poli-
zici
Eccleſia-
RKica fu-
riſaictio
bpalliata.

recta. acervi & tantus apparatus cui deſtinatur? Do-
mui Domimi. Scilicet. Domui Domini, & Do-
mui Salomonis. Sit in ore, quod gliſcit in
corde. Templum cur tanto impendio exorna-
tur? Ut nomen Domini glorificetur. Adde;
Et ut tuum celebretur nomen. Ne ſcilicet, me
Conſule, videatur Templum vilius fulſiſſe.
O involucra Pietatis! Non jam Jacob mutua-
tur pelles ab Eſau, ſed amicitur Eſau cando-
re & lævore fratris. Ambitio Religio vocatur:
& , qui ſibi palatium excitat, ſolam Dei do-
mum jactat.
Vovete, O& reddite. Pfſalm. 75. 12.
propoſia Non immeritò ità David vaticinatur, quam-
zetinen- vis haud ſatis aptè ratiocinari videatur. Cur
dAa. enim hortetur, ut reddant, qui ſua Domi-
Vos no devoverunt? Eos magis compellare de-
buiſlet, & ad munera cohortari, qui voto
nullo ad immolandum compellebantur. Vove-
Dro de, te, & reddite. Imo, qui iſtis, red-
Slacr. 5 . „ qui non voviſtis, re
Tepiditas dite: nam quos vota adigunt, abundè lita-
poſt fer- bunt. Sanè ità nobiſcum agi deberet. Verùm
vorem. neſcio quo infortunio, parciùs reddimus, ex

quo vovimus; quique, ante votorum vincu-
la, vincti eramus in Domino, emiſſis votis,
non ſervitutem, ſed licentiam videmur vo-
viſſe. Continentiores ſunt tyrones non raròô
Veterarmis, obſequentiores, modeſtiores. Fa-

Oliva

talis interdum Arbor Religio eſt, quæ ut Au- pia ſalu.
tumnum in Vere oſtentat, ità non rarò nec tis arda.
Ver reliquum habet in Autumno. Exorditur
à Pomis, ut cum ſolis foliis conſeneſcat. At-
qui, inquies, in minimis poſt vota deficiunt,
Deo maximis reſervatis. Videamus, an mi-
mimum dici poſſit, quod Deo ſubducitur. Ju- 1 Reg.
rejurando obſtrinxerat Saul populum, ne co- 1.
mederet. Jonathas ignarus legis à Patre la- Yonathas.
tæ, non epulatus eſt quotidhe ſplendidè, ſed pat,αν
paululum mellis in virgæ ſummitate deliba- malo.
vit; & tamen mellis guttula obſtitit, quò mi-
nas Dei oracula panderentur. Nec potuit Saul,
etiam detecto lapſu, perſequi Philiſthæos.
Rogo, quid tam minimum, quam gutta mel-
lis, curlim prægufſtata à Principe, eòque a-
doleſcente, poſt pugnam & triumphum, ig-
naréôque patrii jurisjurandi? Nihilo minus ta-
men penè perät Jonathas, oraculum conticuit,
Iſrael pugnare non potuit. Uſque adeò vult
Deus exſolvi, quæ voventur. Tu verô cuùm
uſurpes, quæ devoviſti; evaſurum te ſperas,
quòd maxima non invadas? Quid? Nonne
ſolam divenditi agri partem Ananias retinuit,
& periit? Oza non concidit Arcam, ſed tan-
tum ſuſtentavit, non tamen evaſit. Unius
drachmæ jacturam tanti fecit mulier, ut do-
mum everrere, & penè evertere non dubita-
verit, quòd mimmam jacturam mazximi fa-
ciendam ſciret. Filii autem Iſraël pravaricati Joſu. 7.1.
ſunt, inquit. Cur? Audh. Nam Achan filius
Charmi tulit aliquid de anathemate. Etiam
ubi audis aliquid, prævaricationem time,
quæ & lauros excidat, & lapidibus expian-
da ſit.

Ego autem venio ad te in nomine Do-
mini eaercituum, Dei agminum HM- Eecleſßa-

rael, quibus exprobraſti hodie. I. Nertas.
Reg. 17. 45. reogia⸗
. . . , nicatio.
Viderat Davidem Gigas, eumque & deſ-
. §. David

pexerat, & maledictis proſciderat: Deſpexit, *
inquit, eum. Et maledixit Philiſthæus David lbid. 43·
in Diis ſiis. Nihilo minaàs David ſuarum im-
memor injuriarum, adverſus Gigantem inſur-
git eo tantùm nomine, quòd caſtris Domini Superior
maledixerit. Porrò non multos ante dies affe- non ſe ul-
ctus fuerat contumeliâ David, ſed ipsâ horà Uatur.
luctæ audierat ſibi inſultantem Cerberum, nec
tamen, fervente adhuc contumeliâ, ſuccendi
in eo potuit privatæ injuriæ ulciſcendæ libido.
Totus fuit in vindicando dedecore, quo Dei
caſtra dehoneſtata fuerant blaſphemiis Philiſt-
hæi. Diſcant vel à milite Sacerdotes, quo am-
mo propugnanda adverſus Monſtra ſit Eccle-
ſia Dei. Non quòd te deſpexerit Gigas, ob-
terendus eſt, ſed quèòͤd Iſraëlem protriverit.
Noli expendere, quid in te effutire auſus ſit;
ſed quid in infulas evomuerit, & ſolas Liber-
tatis Eccleſiaſticæ maculas exterge, tuarum
incurioſus injuriarum. Quàm autem vereor;
ne interdum vel Siſara toleretur, ſi tamen,
dum latrat in Deum, nobis adblandiatur. Non
ſi rugiant, & diſcerpant, Leones ſunt, ſed
ſi rugiant in nos. Non ità Judith, quæ leno-
cinantem ſibi Holofernem obtruncavit, quòd
Bethuliam obſideret. Non ità Moyſes, qui
Pharaonis domum excldit verius, quaàm ceci-
dit, plagis decem , quamvis in ea & altus
eſlet, & penè coronatus.

Severitat

Si

a.

puufert
Arus¹,

⸗
gisti⸗
5ℳ,

ußerta
ulse ar.
luu. I;,
litini
gerfechi⸗

d ſauß,

3,Neg.
IiII.

— — —— — —

ci
din
le
chun
ſa
Neg obn
12,18. dae⸗
uin
ten
di,
tet,
Tot
Vich

fni i5. lunte
alins. lete
cin
ie 1, liget
17 alri⸗
1 tab
Kandn
E
lo eſ.

rnß
ned ie
utur
A.
nt,
m.
ed.
e le luil

nyir
ndste.
nticuid
ed wt
1d cumn
her,
Nonne
etinnit,
ſectan.
Unns
t .
h Gubite.
Wimi fa⸗
tcricat i
en flin
. Ltum
in time,
8 erhin

ine Do-
Ius
urt
ne &
Deßen l
cis DitN
arum in⸗n
Gtem inu.
s Dommg
dinai ou!
berum, Nee.
, Uicehl
, 00 D
is Phil
es,Coalt.
ltlal⸗
Cigu,
rotnirett.
te ulbſt/
ſolus Libe-
65 tunn
enn velet

60

Gula. &i fuerit Deus mecum, & dederit mi-
pauperias hi panem ad veſcendum, & veſtimen-
7 . . 17 2 . 3
ardua e. tum ad induendum, erit mihi Dominus

in Deum, & lapis iſte, quem erexi
in titulum, voçabitur Domus Dei.
Gen. 28. 20. 2 I.

§. Fr in. ECquando hæc Jacob effatus eſt? Quando
eiſci Stig- CCeli ſpectaculo recreatus, Angelos ſpectave-
rat deſcendentes ad ſe per ſcalas, & ſcalis in-
nixum Deum. Ita-ne? Inter delicias cœli, &
Pauperta; Divimitatis divitias perire non potuit ſolicitu-
valde ar- do ærumnoſa craſtini; meminitque Panis &
dua. Iae indumenti, cui Coœlum patet? Nimirum lues
ean. iſta nec Deo viſo compeſcitur, & , quæ ſæ-
vire incepit in paradiſo, ipſo propè demiſſo
§. Jacol. CO'lo, latrare non dedidicit. An non Eliam
Prophetarum ſui temporis maximum Panis
cupiditas ad fœminæ pedes abjecit? quique
Jezabelem imperantem damnavit & ſprevit,
3. Reg. Mualieri Sareptanæ ſupplicavit: Aſfer mihi,
7. 1e obhſecro, & buccellam Panis in manu tua. En
quò abjectus eſt Regum terror, ſacrificulo-
rum fulmen, militum malleus, vindex San-
Ctuarii, & Cœli claviger. Qui Reges alloqui de-
dignabatur, quique Dei dignabatur alloquio,
viduæ non colloquitur tantùm, ſed propemo-
dum adulatur. Uſque adeò panis dira cupi-
do, & ſamis horror demittere poſſunt vel
Prophetas ad viduas, quos ambitio inflectere
non potuit, ut Regibus blandirentur. At E-
lias id perſanctè egit, & juſſu Dei. Davidem
verò tam mitis ingenii virum annonæ coacer-
vandæ conſilium eò impulit, ut Sacerdotes Do-
mini univerſos, urbémque Levitarum Saülis
gladio, inſcius tamen eventuum incogitanſque
diſcriminis, exponeret diripiendam, everten-
dämque: quique, ut regnaret, Saülem per-
ſtringere expavit, ne fameſceret, Achimele-
chum Tabernaculo Præfectum ſublatis è men-
ſa panibus regiæ immanitati, quamvwis inſcius;
objecit. Converſuſque Doeëg Idumaæus, irruit in
Nacerdotes, & trucidavit in die illa ottoginta
quinque viros veſtitos Ephod lineo. Nobe au-
tem civitatem Sacerdotum percuſſit in ore gla-
dii, viros & mulieres, & parvulos & lacten-
tes, bovémque & aſinum, & ovem in ore gladii.
Tot Sacerdotes Domini victimæ cecidere Da-
vidici gutturis,; non quidem tantæ ſtragis præ-
ſago Prophetâ, tamen ne unus eſuriret venter,
tactari debuere Pontifices octoginta quinque.
Sale bo. Erravi. Ne fortè crederes id eveniſſe Davide
sntiα. non modéô inſcio, ſed ne quidem præſagiente ex-
Mortif- cidium tantum, audi Davidem ipſum conſo-
catio cor- lantem Abiathar filum Achimelech ſuper fu-
iaeF- nere Parentis optimi. Niebam in die illa, quòd
ocum ibi eſſet Doeg Idumæus, procul dubio annun-
bid. 22. Paret Saili: Ego ſum reus omnium animarum
Patris tui. Audin? Sciebat delaterem latere
in tabernaculo, & potuit tanto cruore fune-
ſtandum panem & petere, & vorare! Quis
jam miretur divendita ab Eſau primegenita
pro eſculento „ quando David tot Sacerdo-
tum ſupplicio quinque Panes fermentare non
horruit. Penè innocens Jezabel eſt in parrici-
dio innocentis, ſi Davidis fſames in ſcenam
prodeat. Illa enim, ut vineam raperet unam,
unum interfecit civem: Hic ne uno fameſ-
ceret die,; urbem unam, & Sacerdotum cho-
rum univerſum immaniſſimi tyranni ſubjecit

wmala.

15 Reg.

22. 198.

Stromatum, Lib. mI. 5 1

& enſi & facibus. Non equidem tantæ te-
meritatis feus ſum;, ut ſupparem Davidi Je-
zZabelem exiſtimem; quos ſcio animo & in-
tegritate diſſimillimos: verùm quamvis hæc illo
ſceleratior propoſito fuerit, fuit tamen hac
Ille ſanguinis profuſior, felicior ſanè innocen-
tià, ſed ſuppliciis funeribuſque infelicior. Mi-
tiora exinde viſa ſunt; quæ Jeremias Vates
luctuoſus lachrymatur in Sion. Dederunt, in- Thren. i⸗
quit, pretioſa quæqué pto cibo. Nulli parcitur, 1.
ut uni parcatur Gulæ. Verùm hi pretioſa de-
dere pro cibo, fames autem Davidis etiam
Sacerdotes dedit, ut expleretur. Sapienter
proinde Dominus, Matthæo teſte, proclamat:
Dico vobis, ne ſoliciti ſitis animæ Veſtræ, quid Mattlis
manducetis. Nonne anima plus eſt quàm eſca 6. 25.
Si licet interpellare Sapientiam, & ſermonibus
reluctari veritatis, pace dixerim Domini, Eſ-
ca plus eſt, quàm Anima; quando David non
ignorabat quinque ſupra octoginta Sacerdotes
capite periclitaturos, ni panibus duodecim
abſtineret, & eis veſci potuit. Sanè eſca plus
illi fuit, quam Animæ octoginta, &, mi fal-
lor, octingentæ. Hactenus tamen luſit inglu-
vies: & David aliquid ſuſpicatus eſt infortu-
nii, contfa ſe paſcentes, non verò eam Regis
immanitatem in Levitas vel ſomniavit. Excipi-
te, quod vix credi queat. In diezbus autem illis, Act. 6:I;
creſcente numero diſeipulorum, fabtum eſt mur-
mur Græcorum adverſus Hebræos, es quòd deſ-
picerentur in miniſterio quotidiano viduæ earum.
En Gulæ latratus Hieroſolymis. Quorum fe-
rociam ut Lucas exponeret, ſapientiflimè præ-
miſit, In diebus autem illis. Hoc eſt, cùm Chri-
ſti cruor ferveret, cùm Dei Spiritus deſiliiſ-
ſet, cùm & Apoſtolorum prædicatio proſpera-
retur, & miracula increbreſcerent, cum & Scri-
bæ manus darent Evangelio, & diſcipuli dor-
ſa carnificibus objicerent, in tanto & ſigno-
rum fulgore, & donorum fragore; & fune-
rum ſtrepitu, libuit Diſcipulis diſceptare de
menſis, & penè ab aris traducti ſunt Apoſtoli
Domini ad patinas. Won eſt æquum nos derelin- Ibid. 2
quere verbum Dei, & miniſtrare menſis. Quam
miniſterii degenerem vilitatem ſi evaſere Apo-
ſtoli, Apoſtolorum Levitæ refugere nequive-
runt, utque Eccleſia, cum naſceretur, non ſol-
veretur, Stephanus plenus fide & Spiritu San-
Cto à diſpenſatione ſanguinis Domini projectus
eſt, ad diſpenſationem eſcarum, viditque Ec-
cleſia ex Levitarum ordine Septemviros, quo-
rum munus non prælegendis tantum Scriptu-
ris, ſed ferculis dividendis explebatur. O emer-
gentis Eccleſiæ in ipſo Domini cruore pericu-
Ium! Ut aleretur Elias, putidiſſimum delegit
Dominus ex avibus Corvum: ut Græcorum vi-
duæ ſaginentur, ſelectiſſimos in Eccleſia Petrus
deſtinat Diaconos. Id autem obtigit in diebus
illis. Scilicet cùm effuſis ad pedes Apoſtolorum
patrimoniis, malebant diſcipuli perire; quàm
pavere. Ergo-ne devictâà protritâque Avariti „
quæ vitiorum radix & altrix eſt „ViItaâque op-
pigneratâ ſecuribus, una cibi cupiditas de-
bacchatur, carentémque ommi tum macula 3
tum ruga Eccleſiæ faciem fœdiſſimè inficit .
ac deformat? Cùm cæderentur, exultabant:
cùm exularent, pfſallebant: cùm trucidaren-
tur, triumphabant: ſi fortè eſurirent, proh
dedecus! murmurabant. Breviter; In funere
Cygnos putaſſes, in fame vultures. Cadere
vidiſſes, & canere victimas charitatis. Bor-
ruiſſes latrare, & deſævire, quoties parcius
N 4 Cogeren-

152 ORva
5 liva
cogerentur epulari. Prorſus victores Gentium, Quanquam non hæc dicta velim, ut Patriar-
Cæſarmque debellatores uni cefſere ventri; chæ diviniſſimo inſultem, ſed ut exultem in
quéſque ad Aras Aarones, in choro Davides, opibus Chriſtianæ Paupertatis, quæ Deum
in bello dixiſſes Gedeones æris ſanguiniſque plus diligit, quò diuturniùs & deſperatiùs e-
Prod gos; hos degeneraſſe doleres in queru- fürit. Scio peregrinantis Jacobi ſanctimoniam
os, quoties eos offis non oppleſſes. Nemo Iſ- non vulgarem, mirôrque Principum ſobolem ſum/⸗
raélitas pluvio de cœlo Manna murmuraſſe mi- ſolam exoptaſſe à Deo cum pane togam. Cu- 1
retur ſub Moyſe, quando, demiſſo è colo jus quidem victus non abdicatio tantum, ve-
Spiritu Dei, diſcipulorum cætus, Petro du- rùm etiam parſimonia quam ardua ſit, licet in-
ce, non ſatur latravit, penéque in cætum ad- telligere, Saülis & Joſue luſtratis cohortibus.
ſcriptus eſt Abiroris & Core. Planè inſultare Vetuerat Dominus, ne quis auderet ex ſpoliis
potuit impietas diſcipulis Crucifixi, fortéſque Jericho aliquid vel attingere. Strata erant pavi- Nnh.
dicere uſque ad patinas. Excalceari videas ſine menta auro, micabant undique gemmæ, ar- 1 17.
moœrore, excoriari, obrui, tantum non de- genti ubique plurimum, opumque copia penè
ſint pultes. Cæterùm ubi minùs palato ſapida incredibilis. Quis non dico Prophetas, aut Le-
fuerint pulpamenta,; exclamatur vel à Pro- Vitas, aut Senatores & Scribas » ſed milites
4. Reg. Phetarum filiis: Mors in olla, vir Dei. Vir- coërceat à rapina; præſertim poſt victoriam,
4. 40. ginitatem non propugnavit tantùm in Paradiſo & urbe undique patente, moœnibus ſolo æqua-
Adam, ſed & amavit: Virgo tamen & nudus tis? Scimus unum fuiſſe Eliſæo alumnum pe-
immortalitatem Pomo profligavit. Uſque ades ne Magiſtro paren, quem nemo ignorat in
durior lucta eſt Gulæ, quàm pudoris & nu- fyrtes improbiſſimæ cupiditatis impactum,
ditatis. Vel Sponſa, ut Deo arctiùs jungere- quando & prophetia in cupiditatem argenti
tur, admitti debuit in cellam vinariam, cre- degeneravit, & metalla ſævius, ſed ſanctius,
vitque inter calices Dilectio. Audi, & ſtupe. in pus & ulcus degeneravere „ mirante Sa-
Can. 2.4. Introduxit me in cellam vinariam, ordinavit mari4. Scimus denariis non plus triginta ſub-
in me charitatem. Ergo poſtquam ſedit, co- jectum haſtæ JEsM ab Apoſtolo. Quis ergo
medit, & bibit, adamavit. Audeo dicere; po- non irruiſſe putet ad rapinam cohortes om- 1Ng.
tuiſſet parciùs diligi etiam à Sponſa Deus, ſi ninò omnes proſtante auro, quando Prophe- “
fructus ejus dulcis gutturi illius non fuiſſet. ta & Apoſtolus maluit rapere, quam vivere?
Quid Sponſam loquor? En Jacob! qui quam- Nihilo minus ex multitudine tanta unus tan- .
vis vidifſet Deum facie ad faciem, non ta- tùm inventus eſt Achan, qui clanculum de
men illico ſeſe illi obſtringit. Ecquid putas fi- anathemate nommihil ſurripuit. Nam Achan Sy
lium Iſaac, & Abrahæ nepotem optaſſe, & klius Charmi tulit aliquid de anathemate. Non ðB
expetiſſe à Domino, poſt ſpectatam aulam tam parcè prævaricatus eſt Iſrael, ubi mili- Gula. .
beatorum? Num benedictionem? Num victi- tes annona pellexit. Nam, cæſis à Saüle Phi-
mas? Num Sacerdotium? Vel, ſi humani non- liſthæis, verſus ad prædam populus ſangui- 8
rihil ambitus inerat Patriarchæ; Num impe- ne, juxta Legis mandatum, non abſtinuit.
rium olim Avo deſtinatum? aut Sponſam Comeditque populus cum ſanguine. Conferto 1. Reg- 3
non degenerem? aut prolem ſideribus parem? nunc populum & populum. Ubi rapina irri- 14. 32 1
S. Jaeob. Nihil horum optavit Patriarcha initurus cum tat, vix unus transfuga reus & rapax eſt. Vbi
Deo fœdus. Quid igitur, obſecro, poſtula- epulum inſiruitur, nullus non eſt ganeo. Uſ-
vit? Panem. Devovendi ſe Deo ratio non ul- que adeò durior, rariôrque cibi, quam æris
Gen. 28. tima eſt, annonæ ſtipendium. Ni dederit mi- temperantia eſt. tn
20. bi panem ad veſcendum, erit mibi Dominus ti
in Deum. Non ſi deſtinatam Abrahæ Palæſti- . 3, „ . . .
nam mihi detulerit, non ſi genus meum mul- Attende tibi, & doctring. I. Tim. 4. iin
tiplicaverit ſicut ſtellas cœli; non ſi egredia- 16.
tur & lumbis meis princeps Regum terræ; ſed dun
ſi non eſuriero Deo dicabor. Quid ſi Panem Hæc Paulus non Anachoretis, non Mona- Rumerei-
non daret, an Deum abdicares? Minimè. chis, non Virginibus, ſed viro, ſed Clerico, „
Deo militarem etiam fameſcens. Nihilo mi- ſed Epiſcopo, ſed Apoſtolorum ſocio. Quod e i aus
nus, ante Chriſti adventum, major Domini ſi Epiſcopus uni ſibi & Evangelio vacare de- ſaculari- Mu
cultus pendebat ex ariſtis. Si ſpica ſuccreve bet, quo modo poteſt Coœnobita ſcrutari in bas. Mg
rat, litabant alacrius. Bacchus & Ceres Victi- lucernis non modò Jeruſalem, verùm etiam N
mis militabant. Quot manipuli, tot hoſtixv. Babylonem, ut rumorum inde omnium fæ- E
Melchiſedech Jacob eſt, non cùm defert, ſed ces & rudera conquirat, coacervétque in ſan- Vern
cùm recipit panem & vinum. Ut Pietatem in- ctuarium Domini? Quid, rogo, Religioſo dn
telligas Iraélis, noli Templum ſubire. Hor- cum Aulis, cum Capitolio, cum Foro, &, tun
reum ſat eſt diſquirere; quantum tritici illa- ſi Deo placet, cum Circo? Altiora te ne quaæ- Eccl. 3. bon
tum eſt in domum, tantum Thuris adolebitur ſieris, & fortiora te ne ſerutatus fueris ſed qu 22. . en ell
in altari. Quod profectò grati animi propoſi- praæcepit tibi Deus, illa cogita ſemper. Quod .
bid. tum eximium id temporis fuit. N& dederit mi- ſi altiora nobis digna nobis non ſunt, quàm Linene uin,
bi panem ad veſeendum, erit mihi Dominus in indigna ſunt nobis, quæ noſtris ſubjecta ſunt enre. nao
Deum. At quam fauſtiora ſanctiorâque Chriſtia- pedibus? Quæ ſupra nos, exclamabat Eth- gel; ß lehe
norum Vota in Eccleſia ſunt, quorum vox nec nicus non inſulſus, nihil ad nos. Qua er- Be: d,
3. 419- hhcude , mec nar- eit : 8i mon eclerir mini R ratione, quæ infra nos, tanti apud nos? Cella. “ ln
H Piaer . e Laletus inu in Deum. Fran- Eô devenimus, ut ipſi non rarò Principes ad e
has.. us, Honoratus, Ignatius nos concurrant, ut quicquid uſpiam terrarum :
Pauper- Deum amabant ardentins, cùm arctum pa- agitur, certins & plenius doceantur. Splen- Uhr
zas. nem & aquam brevem illis Dominus defime- dida ſanè exedra, ex qua Conſules diſ- ſenn
bat. Aloyſius pene exanimatus eſt, quà no- cant, Romanas Aquilas deplumaverit Phra- 8
cte apud Patruum regio apparatu eſt exceptus. ates, an nutrierit. Sanè quod olim Africæ Iitor
exprobra- Cie
N

A.
i
m
e.
lan
lem
(.
ve.
tin
ibu.
olis
Dart
A.
end
ule.
milte
Orian,
ae
un pe.
Writ in
dun,
Agerti
chis,
nte N.
nta ſub.
ig engd
es onr.
Drophe-
awete
Unns tir
ulum de
1 Achin
ate. N
Cbi mil.
ile Dhi.
ſugn.
ibſtinmt.
Conlenonl
bingint, iin
ganed. U
Gbinn and

non Mobe- er
Cen,
o. (lol ,,
Tacne Ee⸗ a
Ctuntariinke
erönn etin
örmmmum l.
tgneink⸗
, Relgoo
Polo,
1te te
ſunt, Olll
ſbecin
mabet Vh⸗ 1
. Qche

Stromatum, Lib. III.

exprobrabatur, Numquid ſemper aliquid no-
vi affert? Monaſteriis utinam non juſtiùs ob-
liciatur, Numquid ex Sanctuario nova & ve-
tera ſemper emanant? Sanè mihi audire vi-
deor urbanas Ciconias, producto obversôque
collo, crocitantes: Quomodo hic literas ſeit,
cùm non didicerit à An in ſpeluncis & caver-
nis terræ regnorum tumultus & conſilia Æo-
lus recondit, quo monſtroſas & ipſe Sybillas
habeat, quibus ſuus non deſit Eneas? Inver-

Joan. 7⸗*
25.

Matth.

1 . tum, ſeu elogium: Quod dico
10. 27. tiæ ſeu præcep . g Q⸗

vobis in tenebrie, dicite in lumine: Et, quod
in aure audiſtis, prædicate ſuper tecta. Nunc
verò quicquid in foro jactatur & luce ,„ ex
umbris emergit cavernarum. Periiſſe enim ſe
crederent Religioſi viri, ſi quid eorum ipſos
præteriret, quæ Batavi in Braſilia moliuntur.
Exclamo, quid cilicio cum vexillis? quid tym-
pano cum choro? quid aris cum gladiis, & fu-
ſtibus, & bombardis? Dedecent hæc plane Ana-
Choretas, inquis: ii verò, qui degunt in medio
nationum, rerum eventus ignorare qui poſſunt?
Abimelechus te vanitatis apertiſſimè coarguit.
Hic enim increpitus à Saüle, quòd Davidem
hoſtem ſuum paviſſet, armaſsétque, reſpondit:
1. Reg. Et quis in omnibus ſervis tuis, ſicut David fide-
22.14.15. lis, & gener Regis, & glorioſus in domo tua? Ab-
ſit hoc à me: Ne ſuſpicetur Rex adverſus ſervum
ſuum rem hujuſcemodi, in univerſa domo Patris
mei non enim ſeivit ſervus tuus quidquam ſuper
boc negotio, vel modicum, vel grande. Ubi cly-
peus actuoſæ vitæ ad fulgorem eruditæ inſci-
tiæ in Pontifice Maximo? Octoginta quinque
Sacerdotibus Præfectus Achimelech Davidis
caſum & fugam totâà Palæſtind vulgatiſſimam,
ne audierat quidem, regiæque iræ tonitru, cu-
jus fragore regnum umverſum intremuerat,
nec ſtrepuiſſe didicerat. Ergo de tanti Princi-
pis ira, belléque Pontifex tantus nihil ſcivit,
quo de Anachoretæ non dico periodos, ſed
Iliadas conſcripſiſſent; neque enim loquimur
tantùm futilia, curiosâque, ſed penè commen-
tarios quavis de re teximus, parciuſque Baſi-
lius Hexameron ſuum dictavit in Geneſim,
quam nos de regi equi fræno, purpureiſque
mulæ ephippiis, Annales verius, quam ſermo-
nes inſtituere putidiſſimè conſuevimus. Semel,
& iterum, ac tertiò quærimus, an Bais Seja-
nus redierit, diſceptamuſque lectica-ne an cur-
ru delatus ſit Tuſculum Cincinnatus. Pudet
nugarum rixarumque. Quæ vix lippis nota ſunt,
Notis illuſtrata faſtidies in domo Chriſti. I æ-
det eos reſcire tantum, quòd Eſther ſeſe orna-
verit, niſi penitius ſciant, ſmaragdis an car-
bunculis reniteat ſoccus ejus. Sciunt ad nume-
rum & menſuram, quas patinas Aſſuerus ap-
poni juſſerit Optimatibus ſuis. Verbo; illud
exſcribi poſſet in cubiculis togatorum: In por-
tis noſtris omnia poma: nova & vetera ſerva-
vi tibi. Mirum quanta rerum nugaruúmque far-
rago & illata ad nos, & emifla ex nobis ſit.
Felicem ſanè Habacuc, qui alveolum deferre
juſſus Danieli in Chaldæam, reſpondere potuit:
Dan. 14. Domine, Babylonem non vidi, & lacum neſcio.
34. Ille nec Babylonem mente volvebat; nos quic-
quid aut geſtum, aut pronuntiatum eſt Ba-
bylone, ipſis Medis & Satrapis renuntiare poſ-
ſemus. Verùm non tam Prophetam commendo,
quòd lacum neſcierit, quam Patriarcham de-
miror, qui Eſaü occurrentem ſibi cum qua-
dringentis, tunc primùm intellexit, quuùm

Can,. 7.
13.

ſum nunc lugemus illud Apoſtolicæ eloquen-

quoque filii Heli mortui ſunt Ophni & Phinees.

153
eum ſuis ipſe oculis adventantem conſpexit. E-
levans autem Jacob oculos ſuos, vidit venien- Gen. 33.
tam Eſai, & cum eo quadringentos viros: divi- I.
sitque lios. Animadvertendum autem eſt, il-
licò reſciſſe Eſau fratris in patriam regreſſum,
Jacob verò, etiam poſt collectam quadringen-
torum manum, ignoraſſe cohortem ſibi cum
fratre occurſare. Nimirum reproborum eſt om-

nia, quæ ſub Sole fiunt, perſcrutari; cùm ele-

Ctis ſit ſatis indagare, quæ ſupra Solem futura
ſunt. Quàm multi, qui ſciunt etiam, quæ apud
Garamatas geruntur, dicere poſſunt cum Ephe-
ſüs, Neque ſi Spiritus Sankétus eſt, audivimus.
Cùm omnia ſciant, ignorant, quæ ſola, ſi neſ-
ciantur, exitio ſunt. Porrò quàm turpe eſt, ſi
Cor Sacerdotis, quod Sancta Sanctorum eſt,
non uni pateat Deo, unumque admittat thy-
miama, excluſis bobus & ovibus, quamvis ad
holocauſtum deſtinatis! Videas quorundam
mentem Noëmi Arcæ quamſimillimam; in qua
reptilium & volucrum, & quadrupedum ge-
nus omne. Utinamque Arca ſit, quæ animas
ſaltem octo cum animantibus ſervet, & non
magis ſtabulum videatur, ubi ſolum pecus
computreſcat.
Quis fſerat uxorem, cui conſtant omnia ?
Clamat Satyricus. Quis autem perferat Cu-
cullum omniſcium? Hac encyclopædia nihil
inſipientius. Malo neſcire, quàm in Sapien-
tia deſipere. Ecquid agam, inquies? Quod Pau-
lus monet: Tibi attende & Doctrinæ. An duo
hæc, quæ Paulus indicit, tam facili negotio
impleri poſſunt, ut coacervandis ex toto or-
be terrarum nugis dies & menſes impendi
queant? Minam ſaperent, & intelligerent, & Deut: 32.
noviſima providerent. Si ſidera rimaremur, tæ- ¹².
deret nos fœni & palearum. Sed ſtipulas &
filices carpimus metimuſque; quid mirum, quòd
Coœlum cum Æ gyptiis aut rarò, aut nunquam
contemplemur?

Act. 19.

9
Juvenal.
Sat. 6.

I. Tim. 4.
16.

Nemo militans Deo implicat ſe negotiis
ſæzcularibus: ut e placeat, ocui ſe pro-
bavit. 2. Lim. 2. 4.

Gratias Domino immortales, quando no- Religioſi
ſtris hiſce temporibus habemus non ſolum Aod, bello non
ſed & Aaronem ambidextrum. Quâ enim ma- interſint,
nu Sacerdos Chriſti Pacis hoſtiam immolat, unραaa.
ea tormenta bellica evertendis Chriſtianorum virirkoe
mœnibus, circino abuſus & amuſſi, coæquat.
Quàm fauſto & inſperato hactenus fœdere Judic.3.
una coaluere in dextera thuribulum & bom-
barda! Arguatur degeneris animi Moyſes,
qui emittens contra Amalec Joſué, in Monte
ſubſtitit oraturus, ſi licet Sacerdoti in aciem
deſcendere non tantùm pro Iſraél, ſed & in
Ifraelem. Quid ſi Arcam Domini deducturi
filii Heli, mox ubi in aciem venerunt, ambo
periere, in pœnam non Tabernaculi dedu-
Cti, ſed inquinati? Arca Dei capta eſt: duo

Exod. 172
I2.

I1. Reg. 4

II.

Quà ratione Sacerdos, ſecundàùm ordinem

Melchiſedech, vivet, qui in aciem deſcendit,

non Arcam fœderis, ſed arcem funeris illatu-
rus? Et illic quidem pugnabatur in hoſtes Do-
mini, hic verò oppugnantur filii Dei. Ita-ne
pronubus Pacis Matrem proritat, funeribuſque
Iſraélitarum funeſtat Eccleſiam 7 Submovetur
ab aris, qui ægro aſſidet, ſi fortè ex amore

ità illum foveat vertâtque, ut maturiùs kunn
Obire

154

obire contingat. Et litat quotidie, qui quoti-
die tantarum reus animarum eſt? Qui mini-
ſtrat infirmo, unde coronam conſequitur cha-
ritatis, inde jacturam penè facit Sacerdotii,
rejectus à ſacrificio Pacis, quòd parum habea-
tur mitis, dum amoris opibus abundat: Et
agnum immolat cum Samuele, qui cum Sau-
le non ſanè in Agag, ſed in Davidem rugit

ut Leo? Si Propheta Domini es, tuum eſt à

3. Reg.
79. 12.

Luc. 9.54.

1. Cor.
S. 7.

1. Reg.
15. 3

quatuor ventis advocare Spiritum, ut, quæ ja-
cent ofla, reviviſcant: non autem debes ex-
cuſſo cum igne plumbo in cineres & favillas,
non milites ſolum, ſed & urbes diſſolvere. For-
tè celebritas Domini renovatur quotidie tibi,
& , ut quotidie inſtaurentur dies Pentecoſtes,
ignem, ſi non è cœlo, ex Orco certè exſufflan-
dum evocas, ut ex multis regnis atque provin-
ciis unum fiat ovile, & unus paſtor. Memineris
tamen ignem Domini à Spiritu Sancto demiſ-
ſum, qui Columba eſt, non Aquila. Imò ſi
Eliam audis, Non in igne Dominus. Et ſanè ſi
Dominus abeſt ab eo igne, qui nulli exitio fue-
rat; num eum ineſſe putas ferali, funeſtiſſimæ-
que bellicorum tormentorum flammæ, quæ
mandibulam æmulata Samſonis ictu uno mille
Viros interficit. An ignoras rejectos à Domino,
duréque increpitos Jacobum & Joannem, cùm
in Samaritas Domino inhoſpitales pluvium à
Deo ignem devocarent? Domine, vis dici-
mus, ut ignis deſcendat à cœlo, & conſumat eos?
Et converſus increpavit illos, dicens: Neſcitis,
cujus Spiritus eſtis. Filius hominis non venit a-
nimas perdere, ſed ſalvare. Apoſtoli neſciunt
cujus ſint Spiritus, cùm ignem & coelo tra-
hunt in hoſtes Chriſti: Et ille ſe ſcit divini
eſſe Spiritus, cùm in oves Chriſti tartareum
ignem explodit, urbémque Dei nomine coro-
natam diripiendam offert militi Chriſtiano qui-
dem, ſed militi? Samaria perire non debet
etiam cùm Chriſtum excludit; Chriſtianorum
urbes innocenter everti poſſunt, etiam cuùm
Chriſto ſacrificant ? Non hæc autem eo no-
mine dicta pervelim, ut Chriſtianorum Re-
gum arma vituperem. Qui enim ſum ego, qui
arbiter ſedeam inter Chriſtiani nominis Prin-
cipes Maximos Optimôſque? Nam quamvis
non ignorem, vix ullum diſpendium eſſe tan-
tum, cui ſarciendo Pax Dei violari & lacera-
ri poſſit, cum Apoſtolus clamet; Quare non
magis injuriam accipitis * quare non magis
fraudem patimini? Eam tamen ineſſe proba-
tiſſimis Regibus pietatem exiſtimo, ut utriuſ-
que cohortes ſanctiores habeam cohortibus
Gedeonis. Neutrius tamen bombardas & ma-
chinas ritè ductari aio conſilio, imperiéque &
Religioſi & Sacerdotis, cujus partes ſunt lu-
gere, non furere. Licet Laico in Crucem a-
gere, & ad ſcalas gemonias damnare latro-
nem: Sacerdoti non licet armis perſtringere
vel Cethegum, aut Syllam, Mariumve dam-
nare. Uſque adeò quæ bella non iniquè gerun-
tur à Regibus, ab inuncto ſacro chriſmate non-
niſi iniquiſſimè peraguntur. Vide Samuelem in-
dictum à Deo bellum contra Amalecitas nun-
tiare Saüli, non autem cum eo ad pugnam pro-
gredi. Nunc ergo vade, & percute Amaleo, &
demolire nzwer ejus. Sacerdos ex ordine Aaro-
nis bello abſtinet, quod ex Dei verbis indixerat.
Et Sacerdos ſecundùm ordinem Melchiſedech
bello intereſt, quod, ut iniquum non ſit, cer-
t S àa Deo indictum non eſt, & adverſus filios Ec-
cleſiæ eſt. Vade, & percute, inquit Aaronis
tradux: Tu verò, hæres Melchiſedechi, ea-

Oliva

mus, inquis, & occidamus: nec jam dicitur:
Num & Saul inter Prophetas * ſed pluſquam
Samuel inter loricatos. Si ex ordine Melchiſe-
dech fulgorem trahis „radici tuæ inhærere me-
mineris: Et, ſi rectè meminiſti, non proſequu-
tus eſt Melchiſedech Abrahamum feſtinantem
ad prælium, ſed redeunti ex acie eccurrit vi-
num & panem offerens, non baliſtas explo-
dens. Puto te non oblitum reconditi à Petro
gladii, qui nec in Malchum, haſtatorum au-
daciſſimum, exeri impunè potuit, quamvis
Chriſtus raperetur ad Annam. Verùm ne A-
poſtolicæ id celſitudinis fuiſſe dicas, mitto te
non ad Petrum Apoſtolorum Principem, ſed
ad Balaam Ariolorum Archimagiſtrum. Hic
enim divinatione ſceleſtior quàm vitàâ, imô &—
prophetiã & moribus inſignitè perditus, ro-
gatus non ſemel, ſed tertiò, & quidem non
à Dynaſta, ſed à Rege Moabitarum Balaco,
ire recuſavit contra Iſraëelem, a quo invade-
bantur Imperii Moabitici fines. Nec ullis in-
flecti aut precibus, aut muneribus unquam
potuit, uti, non dico Machinas bellicas in Dei
populum ſævituras dirigeret, ſed ut verbum
unum emitteret benedictionis non plenæ. Er-
go quod Ariolus horret, imò quod Arioli A-
ſina, tutante ſe Angelo, & portentosè elo-
quens damnat, improbâtque: Sacerdos Dei
Altiſſimi non modò non exhorret, ſed implet;
cumque ille maledicere nolit toties exoratus à
Rege, vereor, ne toties Regulo tu ſupplica-
veris, ut non verba tantum, ſed & mortem in
Chriſti Agnos jacularere. Audi Magnates re-
gni Regis mentem Ariolo exponentes. Nic di-
cit Balac filius dephor: Ne cuncleris venire ad
me: paratus ſum honorare te, & quidquid vo-
lueris, dabo tibi: Veni, & maledic populo iſti.
Audiſti Legatos? Audi Divinum. Reſpondit
Balaam; Si dederit mihi Balac plenam domum
Iuam argenti & auri, non potero immutare ver-
bum Domini. Rogo, quo te nomine Balaamo
anteponis? Ille rogabatur à Rege; Tu vel Re-
gem rogaſti, vel ad ſummum à regulo invitaris.
Ille provocabatur ad ſui regni propugnationem:
tu ad invaſionem irruis alieni. Ab illo verba
tantùm petebantur contra hoſtes: à te immit-
tuntur in filios matris tuæ Ignis, & ſulphur, &
ſpiritus procellarum, & quicquid violentum
aut lethale excogitavit immanitas bellicoſa. IIIi
obtrudebantur infulæ & coronæ;, ſi loquere-
tur. Tu, poſtquam detonueris, deſereris in
mendicitate tua, ut micas optes, qui ollas ex-
cutis. In eo te fateor diſſimillimum, quod ille
Augur, tu verò Sacerdos es. Et tamen ubi
Ariolus loqui timuit, miniſter Chriſti, Gen-
tium Doctor, hæres Apoſtolorum, interpres
Evangelii, Sacerdos denique audet rugire;,
ſævire, igneſcere, fulminare, tonare, mœnmia-
que, & turres, & ipſa Templa concutere,
quatere, evertere, demoliri. Cumque horrue-
rit Dominus in Petro gladium, ſuſtinebit hac
tempeſtate Chriſtiana Religio Presbyterum
cum tormentis & baliſtis? Dices te non furere.
Num exploſis bombardis, fulminare te per-
negas? Quod ſi non furis, cur placatus im-
mugis? Hoc doleo maximè, quod blandus ſæ-
vis. Minùs execror furentem ante lamienam Ti-
gridem, quàm Sirenem canentem & ſtrangulan-
tem. Subrides, & perdis non hominem, ſed
urbem. Ecquid immanitatis metuendum à te
eſt, quùm ſævies; ſi arces evertis, dum joca-
ris? Periimus, ſi & Pax fulgurat, & Iris ful-
. minat;

I. Reg.
10. I12=

Num. 22;
16. 17.

Ibid.

— —. — -

—„D— — —. —

MuN, 17.

-—--—ʒ— ——

—

r
ni
le⸗
Cot
ru,
di⸗
cul
ren
min
60l
lher. vocl
lj ji Veni
pice
Phel
Gle
tdo
Dale
mant
Ain
E
gui
Gos
barte
G ed
ten
naten
Mare
tum.
ſir 1
elt,
d e ſi de

zlo,
c i
dor,

mni
de N.
tto ſe
d E
H
md
1,10.
II non
alco,
imade.
l n.
nncam
in Dei
Vetbum
nr. E-
Wiol N.
toe el⸗.
cos Dei
4 inllet,
Arit
ſppler.
hortenn
nates.
8 Nr A- e
Tenife Ad uer
icgic e.
plifi D
Reponti I
n donun
nutare ter
e Belnno
Turel Ne
lo innin
gnutihren.
iloo vetn
te immt.
Cpbur⸗.
woErun
elicola. II
Gelerers n
n, C 1
t tamen Ul
ifi,er.
I, imelpts
get ngne,
are, MMbl
concutelen
e Holke-
Presbjteimn

Num. 17.
5⸗

1. Reg.

Job. 41.

910.

tem parturiret, & excidium pareret.

Stromatum, L ib. III.

minat, & Pietas eradicat, exuritque. Ergo-ne

tuus adeô feralis riſus eſt, ut etiam tranquillus

ferrum vomas, & faces immittas? Satius eſt,

ut te fatearis furere, cùm arces quaſſas: ne

