cus, qui accurrentis popuh ſtrepitu excitus panperte.
interrogabat „Cinquit Lucas, Quid boc eſſet.
Dixerunt ei, quòd Jeſus Nazarenns tranſiret. Lüc. 18,
2 la- 36.

Pauperu

opbpreſſo-

zes à Pro-
zectoribus

juſtrum
franen-
tur.
Religio-
nes pro-
banda à
S. Sede.

16

clamavit, dicens, .S U Rli David, miſerere
mei. Tam iſte aure, quam oculo, caligabat.
Nam cùm ii reſpondiſlent JESUMillac tranſire
Nazarenum; ille pro Nazareno; quod ſanè
nomen ignobilitatem ex oppido præferebat,
regium jactat Davidis nomen, cui tantum é
ſolio ſtirpéque accedebat dignitatis. Cur non
id ingeminas, quod audiſti. Nazarenus JE-
SUS cſt, Nazarenum invoca, non Davidicum.
Et qui præaibant meritè increpabant eum, ut tä-
eret. Iple verò multò magis oclamabat: Fili Da-
vid, miſerere mei. Perſtat in ſuo conſilio cæ-
cus. Nimirum, inquit, ſi mei, qui emendi-
co, te miſeregt, non à Nazareth dici debes,
ſed ſalutari te decet fllium Davidis. Regium
enim eſt, audire miſeros: & ſubveniſſe men-
dico, animi ſanè eſt, ſtirpiſque regnantis.
Ex Pſalmo id ille forte didicerat ſeptuageſimo
primo: ubi ſeu Salomon, ſeu Chriſtus Rex

nominatur, Regéſque illi advolvendi prædi-

Plal.71 I. cuntur. Deus judieium tuum Regi da: & juſti-

26⸗

tiam tuam filio Regig. Cur is Regis bis titulo
cohoneſtatur? Audi: Judicabit pauperes popu-
li, & ſalvos faciet filios pauperum. Quo per-
acto judicio, vide, quid inopum patrocinium
conſequatur: Coram illo, inquit, procident ME-
thiopes: & inimici ejus terram lingent. Reges
Tharſis & Inſulæ muneraz offerent: Reges Ara-
bum, & Saba dona adducent. Et adoabunt
eum ommnes Reges terræ⸗ Omnes Gentes ſervient
ei. An id ultrèò ſunt Principes praſtituri? Imôò
cauſa ſubjicitur, quàâ in obſequium deflecten-
tur. Eam porrô quam eſſe futuram arbitraris?
Dandum id reris auro? an ſapientiæ tribuen-
dum? an demum armis ferrôque extorquen-
dum? Quia liberabit pauperem à potente: &
pauperem cui non erat aajutor. Parcet pauperi
& inopi: & animas pauperum ſalvas Jaciet. Ex
uſuris & iniquitate redimet animas eorum: &
ponorabile nomen eorum coram illo. Et vivet, &
dabitur ei de auro Arabiæ⸗ & adorabunt de

ipſo ſemper. Superextolletur ſuper Libanum fru-

dius ejus: & replebitur Majeſtate ejus omnis ter-
ras hat, fat. Quid muſſas? An aliquid pro-
nunciari in rem noſtram potuit apertius? Tua-
ne, an cæci auris hallucinata eſt, qui fore pu-
tavit regium, ſi ſui Chriſtus miſereretur. Fili
David, miſerere mei. Non tum proles eris Da-
vidis Regis, quùm ſepulchrum filiæ Jairi oc-
cludes, ſed quum recludes oculos meos. Prin-
ceps ſiquidem ille eſt, & ego mendicus ſum.
Porrô felicius regnaturo prætextam pauperta-
tis ſubtegmen, quàm licium opulentiæ redor-
ditur. Effulgurat tum purpura, cùm ei proſeg-
mina mendicantium afluuntur in fimbriis. Hinc
eſt, quod apud Lucam is, qui nobiliſſimos ci-
vium evocarat ad cœnam, homo quidam ap-

Luc. 14. pellatur. Homo quidam fecit cœnam magnam,

& vocavit multos. Qui cùm erronibus, panno-
siſque coœnaculum oppleſlet, Domini mox ti⸗-
tulo effertur: Tunc iratus Paterfamilias, di-
xit: Exi citò, & pauperes ac debiles, & cæcos
& claudos introduc huc. Et ait ſervus: Domi-
ne, factum eſt ut imperaſti: & adbuc locus eſt.
Nota granditatem nominum ex affluxu inopum
coniſequutam. Domine, fabtum eſt, ut impera-
i. Imperaſti! Id eſt prorſus Cæſareum. Do-

mine! Quis non videat evocatione pauperum

dominatum in illam domum irrupifſe, & flo-
ruiſſe tot Domino in coœna virgas imperii,
quot inopes in triclinium baculos intulere æ-
rumnæ ſuæ. Et ait ſervus: Domine, factum

Oliva

eſt, ut imperaſti. Ita dices vocitatum eum à

ſervo, qui ſanè illum, etiam ante introductos
debiles, Auguſtum, ſi lbuiſlet, appellaſlet.
Quis enim non videat non cultum modò, ſed
adorationem à ſervitiis extorqueri: quos non-
niſi ſubmiſſo genu miniſtrare ſibi, non dico
Reges, ſed Dynaſtulæ patiuntur. Quamquam
quis ante Comites demiſſos famulos indigne-
tur, quando illatà Præſidis mappâ quotquot
Equites & Barones ante cubiculum excubant,
& afſurgere wantili jubentur, & retectis in-
flexiſque cervicibus compelluntur Prætoris pa-
teram adorare. Eo devenimus & adulationis
& tyrannidis, ut præſtet in ſcyphum Guber-
natoris, quam in Chriſti calicem effingi. Nul-
lo, hic ad aram deſeretur, exurgente cive:
nullo ille non aflurgente Senatore, ad aba-
cum inferetur. Ergo non mirum, ſi ſervus
ait: Domine, fablum eſt ut imperaſti. Mirum
id fortè non eflet, ſi unus tantàm verna;
evocatis inopibus, Patrifamilias nobiliori ti-
tulo blandiretur. At Lucam fſine ſulpicione a-
dulationis ſiylum reformalle video. Nam quem
parantem coœnam hominem dixit, dixeraâtque
Patrem familias cùm fremeret. Homo quidam
fecit oœnam magnam. Tunc iratus Faterfami-
lias- Ubi de illo loquitur, & evocatis jam
miferis ad epulum, & iterum cogendis, au-
gufſtiori eum titulo compellat, inquiens: Er
ait Dominus ſervo: Exi in vias & ſepes: &
compelle intrare. Jam, non famulo, ſed E-
vangeliſtæ videri Dominus cœpit, ex quo
pauperes ac debiles domum eſus intravere.
Miramur autem id homuncioni obtigiſſe,
quando maximi jacta ſunt fundamenta prin-
cipatus in panno & calopodio. Conſpicien-
dum ſe Dommus Salomoni dederat, miré-
que oblectatus adoleſcentis animo præferentis
ſapientiam opibus, trophaæiſque: Dedi tibi cor

Japiens: ſed hæc quæ non poſtulaſti dedi tibi,

divitias ſeilicet & gloriam , ut nemo fuerit ſi-

milis tui in Regibus cunctis retro diebus. Et quæ
ſpopondit, die mox conſequenti Numen im-
plevit. Sed quam efle reris tanti baſim Prin-
cipatus? Ubinam intelligentiæ a Deo infuſæ
radios diſſeminavit Salomon? An Gymnoſo-
phiſtas ex India, aut & Perſide Magos, Drui-
dâſve accerſit ex Gallia Deus, ut nova Prin-
cipis emicaret ſapientia? Audi: Tunc vene-
runt dux mulieres meretrieces ad Regem, ſte-
teruntque coram eo. Abigantur ſuis cum ſoleis
mulierculæ. Quid enim his commune cum no-
mine, quo Salomon præferri jam debet Regi-
bus magnis, maximiſque Imperatoribus. Si Sa-
ba irrupifſet, ſperares forta ex Regina novi
accrementum regni, quòd ex fœmina deberet
deſperari. At mulierculis inter ſe de cadavere
contendentibus, quæ gigni gloria poteſt Sa-
lomoni? Tanta, ut plus ille famæ gloriæque
ſit nactus, auditis mulierculis, quàm aut do-
mitis Idumæis, aut junctis Egyptis, aut etiam
Ethiopibus evocatis ad ſe. Arsdivit itaque om-
nis Iſraël judicium, quod judicaſſet Rex, & ti-

muerunt Regem, videntes ſapientiam Dei eſſe in

eo. En quo ſe trophæo Salomon exuiſſet, ſi
Pannoſas a ſua menſa garrulâſque meretricu-
las rejeciſſet. Quävis horà, quovis loco, &
quivis audiri debet a te, quando in triclinio
à Salomone Scorta, inter epulas altercantia
de cadavere, audiuntur. Præſagiit, quod ſi-
bi erupturum Margaritum eſlet & ſcabritie
duritiéque lutei ſpineique oſtrei. Nec vipera
ſapien-

Superbia
titulorik.
Id actum
in urbe
Italia.

2. Reg. 3.

—

Stromatum, Lib. I.

ſapienter ſpernitur, quam, ſi ſapis, vertes in
pharmacum. Latent in nube fulgura, quibus
coelum in obſequium ſui mortales inflectat.
Idee vel è& palude, qui fubſilit, vapor, ip-
Protedto- sà ſolis rheda in cœlum rapitur. Adeò quo
res Pau- Divinitas & extimetur & armatur non gem-
Perum. mæ fulmen conſtipant, ſed inhalatione dura-
tur. Noli ergo tuis arcere foribus inopem;,
quem ſi audias, non clementior, ſed auguſtior
quoque habeare neceſſe eſt. Miraris acceſſio-
nem tibi fieri dignitatis à& paupere; quando
Pſal. 2I. Dei nomen, non contempto inope, clarius

=S rutilat in Palæſtina? Timeat eum omne Nemen
ili- . . .
rafe Wral: quoniam. Quid hic ſubeſſe cauſæ po-

Rex au- teſt, ut Judæa univerſim tota Dominum ex-
diat vi- timeſcat? An cohortes explicavit? Explicavit
les. eas pro Eliſæo, nec inſecutores abſierruit.
Num lapidibus pluit? Oppreſſit grandine .Æ-
gyptum;, nec edomuit. Serpentes fortè emi-
ſit ignitos? Peccavere Ifraëlitæ, poſt angues.
Quâ ergo Deus machinâ cervicoſum vulgus
conterruit? Libello inopis ſupplici. Timeat
eum omne ſemen Iſrazël: quoniam non ſprevit,
neque deſpexit deprecationem pauperis. Ita-ne
Characteribus ærumnoſi in majeſtatem terro-
rémque Dei dextera componitur? Recepit pa-
gellam ſibi à miſero exporrectam, & mox
trepidat ante illum Chananitis. Conferamus
cum aſtris characteres, & videamus, Come-
tis-ne an libellis Dei dextera conterrendis mor-
talibus aptior reddatur. Habebat in manu ſua
ſtellas ſeptem: promebat ex ore gladium: vo-
mebat ignes ex oculis. Unus inter hæc Joan-
nes expavit. Et cum vidiſſem eum, cecidi ad
Pedes ejus. Unum vix ferruit piſcatorem con-
flata & facibus, enſibus, cometiſque Majeſtas.
Et calamitoſi prælatus dexterâ codicillus Iſrae-
lis genus univerſum timere cogit. Nimirum
cum armamentario, tum veròô etiam cœlo ad
Perdomandos Satrapas ſcribâſque validior pa-
gina eſt, ſi, quùm pro miſero ſupplicat, ad-
mittatur. Ergo bene JESUS tum Dominus ap-
pellatur, quùm natum eum Angelus nunciat,
in commodum, bonumque Paſtorum. Natus eſt
vobis hodie Salvator, qui eſt Chriſtus Dominus.

Scripſi vobis in epiſtola: Ne commiſ-
eamini fornicarus: non utique for-
nicariis hujus mundi, aut avatis,
gut fapacibus, aut idolis ſorvienti-
bus. Cor. S. 10.

Apoc. 1I.
17.

Avari-

14* Ut vides, domus Satanæ quatuor ſtabilita

eſt lapidibus angularibus, laſciviã, avaritiâ,
Laxuria. Tapacitate, & idololatria. Ex his duos ſibi
aunngulos firmandos, fundandéſque Mammona
ſuſcepit. Et inferius quidem Apoſtolus, cùm
ſuperſtitionem Idolorum in nullas diducat ſpe-
cies, ſed ſemel tantùm reprehendat, Cupi-
ditatem & Concupiſcentiam ità lancinat, &
concidit, ut, cùm monſtra inſectari videa-
tur ſeptem, duo tantùm ſcelera è regno pro-
turbet. Nolite errare. Neque fornicarii, ne-
ue idolis ſervientes, neque adulteri, neque mol-
les, neque maſculorum concubitores, neque fu-
es , neque avari, neque ebrioſi, neque male-
dTici, nequeé rapaces regnum Dei poſſidebunt.
Ducunt, coguntque agmen vitiorum carnis
concupiſcentia, & auri cupiditas. Phalangem
celerum fornicarii antecedunt , rapaces clau-
dunt, ita tamen, ut illi quater agmimi miſcean-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

1. Corx.
6. 2.

17
tur, hi ter. Adeò ut nullum perſequatur A-
Poſtolus e ſceleribus vehementius, quam, ge⸗
minam auri, lutique libidinem. Et ſanè non
immeritò. Nam Evangelii ſectatores, qui Co- .
rinthi, de flagitiis triumpharant, omnibus in
Chriſto cœli opibus locupletes, abſtemii, mi-
tes, probri ferrique patientes, Scripturarum
periti, prodigi laurearum, Aræ cultores .
orationi, jejunio, charitati, virtutum om-
nium adſcripti choro, adiniſtique: häc ſe ta-
men geminàâ peſte expedire nequiverunt. Au-
diebatur nâmque inter illos talis formicatio,
qualis nec inter Gentes: judiciiſque conten-
debant inter ſe, & id apud infideles præſta-
batur. Unum tot inter martyrii roſas ſeri li-
lium Corinthi non poterat: Unus non fluere
Pactolus non poterat, unde miſta Jordani
quatuor Paradiſi fiumina excçurrebant. Fœda-
batur Chriſti ara hinc ſepta thalamis, inde can-
cellis obſepta. Aderant coram Prætoribus Chri-
ſtiani, aut daturi pro Chriſto cervices, aut pe-
cuniam contra Chriſti decreta, repetituri.
Modèô pfallebant in tribunali, modò alterca-
bantur: & & Senatu abibat Chriſtianus aut
Martyr, aut rapax. Ita ne? uno eodémque in Lites
foro modè fides ſanguine purpuratur, modè
litibus proſcinditur? Audit te idem Judex,
nunc altercantem cum fratre, munc vero pro

. . . nio laſa.
fratribus occumbentem. Tam prodigus inter

fübſellia cruoris ardor fidei, tam rurſus te-

nax argenti eſt! Nimirum ſtupere nemo de- Rationes
bet, ſi Nummi amor cum fratre contendat, privatæ.
qui patrem prodidit. Tutior a livore Joſeph,
quaàm ab avaritia. Evaſit miſer & fratrum ſi-
cas, & ſqualorem carceris, & horrorem ci-
ſternæ: ſed inſidias tum cupiditatis tum con-
cupiſcentiæ non evaſit. Prima ab argento ex-
cepit vincula, Iſmaêlitis divenditus; ſecunda à
libidine paſſus eſt, falſi criminis inſimulatus.
Ità ſecuri ſumus à feritate barbarorum & fra-
trum odio, quamdiu aut £Ægyptiam libido non
exagitat, aut Nummi Patriarchas non prole-
Ctant. Sugcumbit innocentia aut torquibus,
aut corymbis. Invidentiæ penè Aſpidem Jo-
ſeph evaſerat, periitque, non quùm furoris
Draco venenum expuit, ſed quùm argentum
ebibit. Venundetur IUmaslitis. Non te veneno, Gen. 37.
Joſeph, Vipera, ſed nummo infecit. Vendi- 47.
derunt eum, inquit, Iſmaslitis viginti argenteit.
Quæ furor vincula non innexuit, ea fratri
amor pecuniæ comparavit. Væ tibi, Abel, ſi
te non livor, ſed avaritia inſequeretur. In ip-
ſa caderes ara, nec campi amœnitate tunnmn
funus conſolarere. Nulla fera cupiditate pe-
cuniæ truculentior. Ipſam rapacitas libidinem
antecedit. Quot erant in Jericho formoſiſſi-
mæ, venuſtiſſimæque tum virgines, tum ma-
tronæ? Nullis tamen pepercere ſcortis milites
Joſue. Unam in pecudum ſtragem coacerva-
ta ſunt funera fœminarum. Nullum ſubdu-
ctum ferro ſcortum: nulla flammis elapſa vir-
go. At aureæ parſum eſt virgæ, cladique ſub-
moti tum ſicli, tum pallium. Triumphum fi-
dei non voluptas violavit, ſed rapacitas. Po-
tuere non diligi à militibus fœminæ, potuere
ab adoleſcentibus non rapi ſcorta, ſed occidi. Avari-
Sed auro ferrum ſuccubuit, ſed pallio ceſſere tia.
loricæ. Verbo; pellex trahebatur ad laqueum, ale d
ſupellex inferebatur in arcam. Peccavi Domi- d.
no vidi enim inter ſpolia pallium coccineum,
& ducentos ſiclos argenti, regulamque au-
ream, & concupiſcens Mel. Reprefla e1 4
2 ler-

18 Oliva

legiomibus libido penitus, creveruntque in ha-
ſtis lilia, viruitque furor in pharetra. Sed de
triumphantibus triumphavere ſicli. Porrò quàm
effræna nummi cupiditas, quam denunciata
per legem mors non inhibiit? quàm impo-
tens, quæ, nullo non parente legibus, leges
peflumdedit? quam audax, quæ, in tanto cla-
dis cædiſque horrore, meminiſſe rapinæ po-
tuit? quam impia, quaàmque ſacrilega, quæ
tantis miraculorum prôdigis vallata, labique
muros ad ſonum buccinæ contuita, furari au-
ſa eſt, maluitque pallium, quàm palmam?
Nullum, quod ſciam, ſcelus inter miracula
coœlum contempfit, niſi una rapacitas. Nam
& Pharaonem non inter prodigia tantùm er-
raſſe retinendorum ſtudio gregum ſcimus, cuùm
Exod.ro. dixerit in ipſo horrore umbrarum. Iie, & ſa-
24. crificate Domino, oves tantuům veſtræ, & ar-
menta remaneant. Sed in ipſa, auri dementa-
tum cupiditate, irruiſſe horremus miracula:
Exod. r5. Dixit inimicus: Perſequar & comprebendam:
92. dividam ſpolia, implebitur anima mea. Hoc
ſunt Ægyptiorum equi in ſinum Erythræi ad-
acti, impulſique calcari. Nec patens Iſraeëli
mare cupiditas eſt reverita. Ut mirum vide-
ri non debeat, ſi miles unus, præ cupidita-
te, labentes contra hoſtes muros urbis non
ſuſpexit; quando cohortes Ægyptiorum uni-
verſæ ſtantes Oceani pro Hebræis moles con-

tumaciſſimè auri libidine deſpexere. Implebi-

tur anima mea * ruamus in pelagus. Comple-
bimini, ſed non auro, ad luxum, at flucéti-
bus, ad luctum. Quid ergo aut audacius, aut
iniquius, aut etiam cupiditate flagitium im-
manius? Nec Deum reveretur, nec homines:
ludit, furitque inter prodigia: nec ſupplicia
expavet, & ridet Oceanum. Factum credi-
derim propterea, ut unam præ reliquis ava-
ritiæ peſtem averruncandam ſibi eſſe duxerit
Luc. 19, & Templo Chriſtus. Ingreſus in Templum cœ-
45. bit ejicere vendentes in illo, & ementes. Et;
ſi Joanni credimus, compacto è& funibus fla-
gello rapaces proturbavit ex atrio. Adeòô;,
qui cæcitatem ſalivà expulit, qui attactu le-
pram emundavit, qui ſtans febrim abegit,
qui mortem voce fugavit, qui verbis modò
imbecillitatem Apoſtolorum erexit, modè li-
vorem & arrogantiam Scribarum retudit;,
quique latronem à blaſphemiis ſilentio tradu-
Xit ad hymnos, avaritiam ut Templo pellat,
reſtibus obarmatur. Nullum enimverèò aut ſce-
lus aut morbum ſuæ obluctaturum Omnipo:
tentiæ, niſi unam tantùm rapacitatem, cre-
didit. Et ſanè nulla criminum lues, except
furacitate, conſedit in Templo. Nam ut for-
nmicarios, ut maledicos, ut ebrioſos ſubiiſſe
tum fortè Templum non negaverim: ità nuſ-
quam aut mœchiam, aut maledicentiam, aut
temulentiam in Templo viderim. Nummula-
riorum veròô quis ibi non horreat æs, non
menſas exhorreſcat? Nimirum thure vitia ef-
fugarentur univerſa, niſi una thuribulis ra-
pacitas obluctaretur. Ides Dominus & in
domo ſe Zacchæi oportere eſſe ait, & ubi
egeſtam rapinarum inde proluviem intellexit,
non unum incolumem jam eſſe publicanum
dixit, ſed familiam expiatam penitus affir-
Luc.19.7. mavit. d quid aliquem defraudavi, reddo
quadruplum. Ait JESUS ad eum- Qma bo-
die ſalus domui huic falta eſt- e qusd &
ipſe filius ſit Abrahxæ. Haud Magdalenæ di-
xerat: Hodie in domo tua oportet me ma-

nere. Ibi enim de libidine, hic de cupidine
triumphabatur. Et quemadmodum molien-
ti nova horrea eâdem nocte illata Mors eſt;
ne vel diem unam ſuo ſupereflet ſupplicio a-
varitia: ita ſalus tum eſt largitati repoſita;
cùm ſe cupiditatis vinculis explicavit. Ete-
nim nummi amor domitus confeſtim inaugu-
rat, & domitor, ſine intervallo, contruci-
dat. Sepulchrum ſibi dives effodit, cum ſuæ
ſegeti horrea pararet ampliora; nec tam il-
lecebræ frumenta congeſſit, à quibus exple-
retur, quàm vermes, à quibus diſcerpere-
tur, coëgit. Adeò falx abit in ſecurim, ſi
eam cupiditatis ſtudio convertas in malleum.
Deſtruam horrea mea, & majora faciam. Hac
noéte auferent animam tuam à te. Viden' ut
nolit Deus agrorum feracitate abuti ad cu-
piditatem mortales, quin illicò moriantur.
Quæ enim frumenta ſunt, quùm metuntur;
ſi condantur, in aconitum, toxicâque ver-
tuntur. Mirum ſanè portentum, cum lues
nulla obeſſe ſoleat, miſi prodeat: ſolum tri-
ticum, ſi condatur, interficit. Sica evagi-
natur, ut feriat: anguis proſilit, ut com-
mordeat: prorumpit fulgur, ut graſletur. Se-
ges tum mortem infert, cùm ſepelitur. Porrò
quis avaritiæ monſtrum non vocet perditifli-
mum;, quando Patrisfamilias & ſervi truci-
dantur, & filius ab agricolis occiditur, und
effaſcinatis vineæ domuſque ſpe? Hic eſt hæ- Luc. 200
res, occidamus illum, ut noſtra ſiat bæreditas. 14.)
Mors latet in pampinis, ſi bipalio cupiditas
inſidet. Horrebas nundinantem in Templo
avaritiam? Exhorreſce inter flores, pomâque
ſævientem. Mitto Judam, qui cupiditate fu-
rens, in cœna ſupplicium Magiſtro molitur;,
ſibi funus adornat in ficu. Quæ monſtra? Li-
gurire, & prodere? Apricari,; & mori? Non
immeritò decerpſit ex arbore, non vitæ ali-
mentum, ſed tormentum; qui, vorando ag-
num;, in devorantem lupum eſt verfſus.

.

Luc. 12.

Qui viderit mulierem ad concupiſcen-
dum eam: jam mœchatus eſt eam in

corde ſuo. Matth. 5. 28.

Modeſtia

Fornicamur procul dubio, quoties & con- eulorum

cupiſcimus. Non ſolis autem hauritur oculis
vwirus concupiſcentiæ, ſed & auditu, & atta- Circum-
Su peſtis cupiditatis ebibitur. Ut propterea ſpectioe
mirer, ſolam à Chriſto libidinis ſentinam in
oculis collocari. Verùm non inſipienter itaà
nos ab oculorum petulantia ſapientia cohi-
buit: quando nullo acrius concitatur ſenſu
fax libidinis, quàm oculorum afflatu. Mitto
Viſas à filiis Dei filias hominum, eos illicò
in vincula conjeciſſe. Mitto fragrantem thu-
re, nitrôque bellico inſperſum Davidem in
ſua decubuiſſe lyra, ut Bethſabeam aſpexit.
Mitto nec in totum viſam Thamarem depe-
riſſe Judam. Datum id fortè eſt affinitati;
quæ inter virum foœminâmque intercedit. Vi-
deamus, ut cor irritent oculi, etiam cùm
ligno hæſerint. De ligno diu egerat Draco
cum Eva: nec Draco tantùm eam verbis-
ſed colorata ab angue Divinitas foœminam
ad eſum pomi tantæ niſu ſpei deflectebat.
Quis, rogo, non flecteretur, quum hinc Eva.
Divinitate, hinc Dracone urgeretur non ad
bellum, ſed ad epulum? In quocumque die Gε 3. 5
comederitis ex eo, aperientur oculi veſtri, &

eritis

is

n.

Ibid.

Ibid.,

Joſ7.20.

Stromatum, Lib. I. .

eritis ſicut Dii. Nulla aut grandior, aut vi-
cinior ſpes eſſe potuit Divinitate, quàa, non
poſt Olympiadas, ſed ipsd die potiretur; nec
ſudando, eam, aut ſerviendo, ſed liguriendo
aſſequeretur. Sed & hortator Draco callidior
erat animantibus univerſis. Et tamen, in tan-
to ſeu Anguis dolo, ſeu bravii pretio, ſeu
ſtadii illecebra ſtetit ſœmina inconcuſſia & ab-
ftinuit. Ut vidit, tum enimverò proruit, pe-
riitque. Vidit igitu mulier, quod bonum eſſet
lignum ad veſcendum, & pulehbrum oculis, aſ-
pectuque delectabile: & tulit de fruëtu illius,
& comedit: deditque viro ſuo, qui comedit. Et
aperti ſunt oculi amborum. Validior nimirum
ad proculcandam legem ſpe potiundæ Divi-
nitatis, alloquiéque Draconis, conjectus ocu-
lorum fuit, quo quamdiu ſe mulier abſtinuit,
tamdiu & jejunavit: quo ut abuti auſa eſt;
capta mox quoque eſt. Potuitque illis fauci-
bus glutire pomum, quas morte funeréque
nuper ad terrorem fui, legiſque cuſtodiam op-
pleverat. Dixerat enim Draconi Eva: Præ-
cepit nobis Deus, ne comederemus, ne forté
moriamur. Viden' ut ſuum mumit os fomi-
na mortis falce, ad repellendam illecebram?
Eâque ſeſe & contra Dwwinitatem, & adver-
ſus Anguem conſtanter defendit: fruſtrà illà
evibranda, ubi non jam ab Angue, ſed ab
oculo invadetur. Vide autem, ut illicò patra-
tum facinus amborum oculos reſeraverit. Qua-
ſi authori parem ſcelus reſerre ſategerit gra-
tiam; ut ſcilcet per oculorum licentiam ad-
miſſum in pectus, mox patentiorem eſſe fece-
rit in oculis aditum ad ebibendas rerum ima-
gines; ratà, tum ſe diu in eorum cordibus
feliciter regnaturam; transgreſſione, quando
Pproſtarent ad illecebram oculi captivorum. Et
aperti ſunt oculi amborum. Verum nequiit intel-
ligere fœtnina tum immortalis, quâ vitæ ja-
cturà Lex Numinis calcaretur: ruitque mu-
lier, Dracone tantà eam Divinitatis oblatæ
machindâ in arborem impellente. Videamus,

quid oculus effecerit non in fœmina immorta-

R, ſed in milite morituro, quem non in lap-
ſum Anguis urgeret, ſed Joſue à tranſgreſſio-
ne compeſceret. Achan filius Charmi, contra
edictum Numinis latum per Joſue, ſurripuit
de anathemate coccineum pallium. Ita-ne? Ità
planè. Et quà ratione in tanto ſeu fragore cla-
dis, ſeun Arcæ triumpho, potuit filius Abra-
hæ nuperrimè latam legem, quam ferro ig-
néque Dux ſcripſerat, iniquiſſimè violare?
Num ahorum provocatus exemplo eſt ad ra-
pinam? Imô ex tanto militum numero nemo
ſe anathemate non abſtinuit. Quis enim laben-
tium murorum prodigio attonitus de violan-

do Numine poſſet vel cogitare? Cogitavit at-

tamen Achan, & pallium rapuit. An frigebat
ille, algoréque ad furtum adactus eſt? Scili-

cet. Cur ergo nec ſodalium exemplo, nec ſig-

norum miraculo, nec terrore pornæ inhiberi
à prolapſione potuit miles non egens, ſub
duce tam æquo? Oculis proritata rapacitas
nullis coërceri repagulis potuit, ſeu ſanctimo-
niæ, ſeu terroris, quin in abrupta flagitii aut
excurreret, aut etiam traheretur. Reſpondit-
ue Achan Joſue, & dixit ei: Vers ego pecca-
vi Domino Deo Irazl. Vidi enim inter ſpolia
Pallium coccineum valde bonum, & ducentos ſi-
clos argenti, regulamque auream quinquaginta
Eiclorum, & concupiſcens abſtuli. Vidit, con-
upivit, abſtulit. Sed perſtrepuerant tubæ.

Sed muri prodhgiosè corruerant. Sed cruor cœ-
ſorum inundabat. Sed mullus commilito rapie-
bat. Sed rogus in transgreſſorem fumabat. Sed
Judex & zquiſſimus & victor aderat. Sed
Deus juſlerat. Sed tot in eremo periiſſe tranſ-
greſtores viderat. Sed electus ipſe fuerat &
müllibus unus, qui laure4 expugnatæ Jeri-
chuntis donaretur. Sed in opima regione ni-
hil victoribus deeſſe poterat. Sed cocco pan-
nus imbutus cruorem effundendum furaci cum
regereret, non tam illum pellexerat pretio,
quàm colore compreſſerat. Repreſſus tamen
non eſt ſeu juſſis, ſeu miraculis, ſeu terro-
ribus, ſeu exeinplis, quin furaretur. Furare-
tur autem, non Crœſi opes, aut gemmas
Cleopatræ, ſeu ſupellectilem Artaxerfſis, qui-
bus ex inopi repentè ſummus, vitam exinde
duceret perbeatam. Sed pallium diripuit, &
ſiclos pauculos, quibus nec frui liceret „ cuùm
ea retruſerit; nec miſer eſſe deſineret, quam-
vis uti eis nullo capitis diſcrimine poſlet. Er-

g0 nullo felicitatis compendio, vitæ innocen-

tiæque jacturà ſummâ, maluit furari „ quàm
vivere. Nimirum ſtare nequiit, quando eum
à Lege oculi ad ſcelus abſtraxerant. Vidi, &
concupiſcens abſtuli. Diſce, quid procul à Jo-
ſue, non inter tubas, ſed inter lIyras, non
ruente Jericho, ſed vernantibus Tempe, ac-
turi homines ſint, cùm non ſpolium pecudis
viderint cruentatum, quibus funeris ſuppli-
ciique tum exuviis, tum colore moneantur;
ſed Helenas aſpexerint & Ariadnas, quarum
vel fuci tantùm funeris memoriam omnem
abolere poſſunt. Quis enim ſepulchri memi-
nit inter Dalilas? Seniores interroga Iſraëlis,
aſſidentes Suſannæ, Quæ illa fax fuit, quæ
nivem in Ztnam convertere potuit, prope

non clibanum ſed piſcinam? Semen Chanaan, Dan. 13.

& non Juda: ſpecies decepit te. Non alloquio 57.
æſtuavere Senes, ſed aſpectu. Et tamen ſecu-
ribus vallabantur, leges evolvebant, ſtipaban-
tur lictoribus, & ſupplicia nullo non die pec-
cantibus infligebant, Verum tantum terroris
apparatum oculi deriſere; libuitque inter car-
nifices & cruces fornicari, ubi vivere non lice-
bat. Quid ſubſelliis commune cum horto? Quæ
reſti affinitas cum myrto? Qui Libitinæ Vene-
rique conventus? Fœderari ergo potuære in ſe-
mibus, ifſdemque Iſraeëlitis & Judicibus, lapi-
des & amplexus, oſculum & machæra? Pro-
nubà ſpecie ea effingi Chimæra potuit aman-

tis & ſenis, peccantis & Judicis diligentis &

accuſantis? Vide ergo; ne videas. Nam ſi vi-
deris, nec muneris amplitudo, nec matronæ
pudor, nec flagitii dedecus, nec caries tatis;
nec generis decus, nec ſecuris impendens ab-
ſterrere te poterunt à flagitio. Hinc fortè eſt,
quod Iſaiæ non oculi cœleſti calculo, ſed la-
bia, contra illecebram criminis, aduruntur:
ut diſceremus, nullo poſſe tormento petulan-
tiam oculorum contineri; quam modeſtiꝗ me-
lius, quàm uſtione reprimemus. In manu e-
Jus calculus. Et tetigit os meum. Niſi fortè
pronunciaveris, expiatos Dei ſolio fuiſſe Pro-
phetæ oculos exclamantis. Regem Dominum
eeréitnnm vidi oculis meis. Et id in rem
meam ſonat. Nam edomandæ, quam nul-

lus hominum edomat linguæx, unus ſat fuit

calculus, ſublatus & foco. Ecce tetigit hoc la-
bia tua, & auferetur iniquitas tua. Confirman-
dis verò Iſaiæ oculis non face, ſed totâ o-
pus Divinitate fuit: viderique Deus debuit
B 4 G&

Iſa. 6. 7.

20

& in ſolio, & tam coronâ colendus, quàm ex-
timeſcendus ægide, gladiôque. Regem Domi-
num exercituum vidi oculis meis. Ergo fax una
expiare os poteſt: ſola poteſt Divinitas coro-
nata pariter & armata, ſuccuſſis cœli cardini-
bus, completiſque fumo ædibus, Prophetæ
oculos contra illicium ſpeciei roborare. Por-
rô ſi ex acrimonia pharmaci non fallax eſt
conjectura peſtis, diſpice und eäademque me-
dulla piſcis & Satanam abactum, & iterum
viſuros Tobiæ oculos, juſſu angeli, linitos.
Tob. 11. Lini ſuper oculos ejus ex felle iſto piſcis. Pa-
S. rem ſanè oculorum & gehennæ eſſe luem
Angelus indicavit;, quando eodem prorſus
amuleto & cubiculum munivit contra fero-
ciam Dæmonis, & oculum contra formæ
inſidias in ſene quoque communiit. Væ no-
bis, mii Iſaac lippiiſſet: habuiſſemus ſan-
tæ & tantæ familiæ Principbem Eſaü. U-
num abeſſe ſenſuum Iſaaco oportuit, ut fami-
liæ ſuæ præficeret filium ſanctiorem, quem
5. aat ſanè iniquiſſimo ſubjeciſſet . niſi oculis labo-
raſſet. Benedictioni Jacob fſuffragatæ ſunt
manus, fauces, & nares. Comedit;, palpa-
vit, ſensitque fragrantiam tunicarum, môx-
que juniorem prætulit chariori. Qui, ſi
acie oculorum expeditâ uſus tum fortè eſ-
ſet, nobis benedictione ſua Redemptorem
Gen. 27. utique tranſmiſiſſet ex Eſau. Quis igitur ille
532 eſt, qui dudum captam venationem attulit mi-
bi? benedixique ei, & erit benediclus. Uti-
nam & Samſon paulò maturius caligaſſet!
Samſon. nec pudore caruiſſet, nec libertate. Sed cæ-
citate ſanctior fortiérque, quando lilium re-
parare non poterat, roſas ialtem ſuo inſevit
ſepulchro hoſtium ſanguine purpuratas. Deum
agnovit Samſon amiſſis oculis, eumdémque
conſopitis oculis Jacob aſpexit. Nam Pau-
lus nihil videbat penitůus, cum Chriſtum
vidit. Adeò intelligendo numini oculorum
longè aptior hebetudo, quam perſpicaci-
tas eſt.

Viditque in ſomnis ſcalam ſtantem ſu-
per terram, & caput illius tangens
cæœlum: & Dominum innixum ſca-
læ. Gen. 18. 12.

Ubique Angeli diſcurrentes in gradibus:
ſed ità ſcandunt, ut incertum ſit ad lapſum,
Fervor. an ad bravium moveantur. Angelos quoque
Propoſita Dei aſcendentes & deſcendentes per eam. Quam-
vetinen- diu enim non perveneris, dubius es de co-
da. rona. Nam nuſquam in ſcala Deum inve-
Principis nies, qui te, emenſis in totum gradibus, co-
ers. ronaturus in cœlo eſt. Sic currite, ut appre-
134. hendatis clamat Apoſtolus. Nam cucurriſſe
non ſufficit, miſi eò deveneris, quò ſecedis.
Sola enim & perſeverantia, & abſolutio per-
fectiéque virtutis Dei promiſſis, præconiôque
donatur. Id autem cum & futuro Patrifa-
milias, & deſignato jam Principi common-
Se veri- ſtretur: Terram, in qua dormis, tibi dabo
tas. & ſemini tuo. Quis non videat, ſcandendi
ſtudium indefeſſum præcipuè regnantibus com-
mendari? quos ut in limine principatüs faſ-
ces ſecuréſque delectant, ità eos brevi, ſup-
pliciorum piget, verſis faſcibus in faſciculos,
converſéque in ilium enſe. Quis Salomo-
ne „ ſui initio imperi, rigidior, qui inter
epulas mulierum judex;, ſecari juſſit infan-

Perſeve-
gzantia.

Oliva

tem, judicium orſus à cæde? Aßſerte mihi 3. Reg. 3.
gladium. Dividite infantem vivim in duas 24.
partes, & date dimidiam partem uni, & di-
midiam partem alteri. Quæ non mitior Salo-
mone Tigris, ſi altercantibus de fotu lupis
præfuifſet? Ita nimirum non vagit, ſed rugit
Principatus in cunis ſuis. Quem deinceps non
jam rugire, ſed canere in cunis ſuis faſtidies.
Diſpice, an Salomon ferrum ſtrinxerit Senex
in licarios, qui gladium adoleſcens diſtrinxit
in infantem. At quid miramur effeminatum ab
Ammonitidibus elanguiſſe Salomonem; quan-
do videmus Davidem in Accipitrem factum
Cygnum ex Aquila. Sævierat in Amnonem
Abſalom. Inſequutus eum David eſt, ex-
quiſiitque ad ſecurim. Deferbuit mox ſecu-
ris, haſtäque refrixit. Ceſavitque Rex David 2z. Reg.
perſequi Abſalom. Quid egerit deinceps Da- 13.39.
vid in parricidam, ne quæras;, velim. E-
tiammum quæris? Humi ſaltem defigito lu-
mina, alioquin ſpectabis, iis ſicarium delini-
ri à Rege blanditäis cruore fraterno oblitum,
quibus delibutus chriſmate Saül innocens in-
auguratus à Samuele Rex eſt. Oſculatũſque z. Reg-
eſt Rex Abſalom. Id ſicæ datur poſt cædem:, 14. 33.
quod ſceptro vix datum eſt ante triumphum.
Unæ jam ſunt rei, Regiſque deliciæ. Exul Severi-
& Princeps eodem dignantur oſculo: & in rat.
quem priùs laquei nectebantur;, expediuntur
amplexus. Non modoô à ſuo foetu areſcit ha-
ſta, ſed à ſe ipſa ità degenerat; ut, quæ ad
terrorem criminis funus edere conſueverat;, in
ſolatium criminoſi dare oſculum poſſit. At
pietas, exacto jam triennio, patrem in am- Zelus ob-
plexum filii deflexerit. Quis non miretur ex- Ier vantic
citatum à Deo vindicem in ipſa quæſtionis viebeln.
Rorula & calere in primum, & in ſecundum
defervere furciferum. Nonne ſeveriſſimus Su-
ſannæ vindex Daniel exarſit? Is mentienti pri-
mo, quem convenerat; Seni ait irrugiens.
Mentitus es in caput tuum. Ecce Angelus Dei, Dau: 13,
acceptä ab eo ſententid, ſcindet te medium. z6.
Mentientem quoque alterum iiſdem pene ver-
bis exterruit: Manet Angelus Domini gladium
habens, ut ſecet te medium. Verùm quos im-
pares ſupplicio facere non potuit, haud illos
pares contumeliis effecit. Et ille quidem to-
tam judicii telam perſanctè abſolvit. Nos ve-
ròô, quæ in vate Sanctiſſimo fuere Sacra-
menta, malè in noſtris ſententis exequimur.
Ipſe porrò quem primum interrogavit, pro-
Pris oppreſſit, inquiens: Lwveterate dierum
malorum, nunc venerunt peccata tua, quæ ope-
rabaris prius: judicans judicia injuſta, inno-
centes opprimens, & dimittens noxios. Hoc
quid atrocius elogio? Alterum verô vix libi-
dinis reprehendit: Semen Chanaan, & non Ju-
da, ſpecies decepit te. Nic faciebatis kliabus
Iraël, & illæ timentes loquebantut vobis. Vix
eum manifeſtiſſimi criminis objurgat, cùm al-
terum non adulterii tantùm reprehenderit;
ſed veterni, injuſtitiæ, licentiæ, corruptique

Daniel.

judicii reum appellaverit. Adeè noſtra eſt ſi-

milior ſeveritas terræ, quàm cœlo. IIlud enim
mortalium audaciam primum fulgetris velli-
cat, tum fulgure tonitruéque ſubvertit. A-
ger verò dumis primum in caule inhorrefſcit,
tum vero flore, roſâque luxuriat. Nimirum
& Vipera venenum præfert in ore, quo de-
ſecto, medicinam de carne conficies. Viden-
tur mihi plerique in ſuo zelo cum Leuncu-
lIo Samſonis conferendi: qui cùm feroculus

inſi⸗

6en
6

:

Iud. 14 6.

Qant. 2.
15.

T. Reg.

2. 23

1. Reg.
3.19.

Gen. 16.
S6.⸗

Stromatum , Lib. I.

inſilüffet in juvenem, mox ei favum illece-
brâſque paravit. Apparuit catilus Leonis ſcLuts
&. rugiens, & occurrit ei. Declinavit ut videret
cadaver Leonis: Et eoce examen apum in ore
Leonis erat, ac favus mellis. Heu quoties fa-
teri pudet cum Samſone; De comedente exi-
vit cibus, & de forti egreſſaj eſt dulcedo? Imi-
taremur utinam vel Mandibulæ ſeveritatem,
quæ primò funerum miniſtra mille viros ce-
cidit, tum deliciarum foœcunda cyathiflavit
