etiam non averſatum eſſe. Nam quamvis Do-
minus, extincto fomite, ex ſe ſe luem parere
non poſſet, aut pati: à Dæmone tamen obiici
ei potuiſſet larva libidinis; præſertim cum Dæ-
moni non pateret, Dominum ſuà contra iCtus
omnes obarmatum eſſe, vallatumque Divini-
tate. Ergo, ſi titillaris, cor tuum incuſa, quod
per oculos carbones tranſiniſit in lumbos. Quod
ſi exæſtuas, nec vidiſti, ſcito cor tuum in
morem auri non uri, ſed purgari. Sed Hie-
ronymus inter Scorpiones ſulphura experitur.
Quæ Romæ congregarat inter puellas atque
choreas. Ità ſtatuas, aconitum, quod aliena
ſatum eſt manu, in laurum laureâſque abitu-
rum, quod, ſi tuâ ſereretur dexterâ, botryo-
nem in aſpides, & oleas in hellebora commuta-
ret. Ergo, ſi zizanium homo inimicus, & non
tuus agricola ſuperſeminavit in agro tuo, ſine
excrefcat, non ut in clibanum mittatur tem-
pore meſlis, ſed ut recondatur in horreum re-
cuſum in frumentum. Exciderat in Davidis &
Joſephi comparatione, illum Pſalmis Hymniſ-
que aſſuetum, hunc verò luctu curiſque diſtra-
tum.

Einilia

Nleiad
mmvi. Cla
limn.

Ohumij:

lilinu.
„ mun

gle Hl
intenta
Imon e
(en „. Cum R
1 kelit
radicit
ſolium
bellum
leth. .
Nim, 4
benecich
no ſt,
G eſen
Jlejetnr
le do
kind ſtun
non Gob
eho nter
lg nie
Uüm Dan
TI eſt
legnen,
t ore
eſcat 4
t Clr .
un o

er elis

n

l
er-
df.
n
et,
ClNde
ele
as,
un,
.
Code.
drkub
ttuset
roru.
8 eninn
M:t.
anbito⸗
Pharete
Klgetu
lbicinislen
10: tun
unphat-.
negligt
et. ke
dinſlr.
le nonſet- n
ſd holſis
ſentilina
lud oculs,e
t kumenoke
Don Nel.
zwid, un⸗ ue
tennp,
n erinie
m eſicer
ſtranco. I.
gben hee⸗
haullle, al
almesDe⸗.
len hunt
tannen Obd
utn cun De
4 cone n
nque Din
incule

Stromatum, Lib. III.

Aum. Et tamen qui Deo toties colloquutus
fuerat, ut aſpezit, evanuit. Qui autem ſacri-
legis miniſtrabat, obligatus ab angue eſt, & eva-
fit. Uſque adeò, quæ ſeminaverit homo, hæc
tantùm metit. Perire non potuit etiam in ſinu
Mortis Joſeph, quòd in eam non prudens
irruerit, ſed invitus inciderit.
à lue David non potuit non perire, dum pro-
caces conjecit oculos in fœminam; quæ, dum
ſe diluit, Regem infecit. Gigas adeſt ocrea-
tus ære, haſtatus liciatorio, ferreis non lami-
nis, ſed parietibus communitus. Si Ifraëli oc-
currit, lapillo ſubvertetur. Nullum extimeſci-
to hoſtem, ſi non tu illi, ſed ille tibi occurrat.
Metire non umbram ejus, ſed occurſum. Cadet
ad arenæ ictum par Caucaſo moles, quoties
procaci audaciâà occurſabit tibi.

Cum invitatus fueris ad nuptias, non
diſoumbas in primo loco, ſed va-
de, tecumbe in noviſſimo loco. Luc.

14. 8.

Numiluas

Religioni Nuſquam virtus otiatur. Vel in convivio lu-
munia vi- Catur animi demiſſio cum faſtu. Porrô quis
Tarag. non eligat abjectus eſſe in domo Dei ſui, quem
videt noviſſimum virorum, imo non virum,
8. Framaif⸗ ſed vermem? Quis mihi tribuat, ut ſtaturæ mexæ
ci Stigma. detraham cubitum unum? Pudet erim me non
ta. minimum inter homines eſle, quando JESuS
noviſſimus virorum eſt. Miror moriturum Ja-
cob cùm tanta præviderit, Vilitatis, ſen Ab-
jectionis opes non pervidiſſe, quam ratus non
gemmam, ſed fulmen eſſe intorſit in Ruben.
Gen. 49. Effuſus es Rcut aqua, inquit, ne reſcas. Itane?
Ergo hæreditas Domini exbæredatio eſt ince-
ſtuoſi? Quod Reges atque Cæſares, opum at-
que Provinciarum effuſione, mercati ſunt, hoc
intentatur in filium, qui ſuper parentis thala-
mum effuſus eſt ſicut aqua? Libet exclamare
Gen. 27. cum Rebecca: In me ſit iſta maledictio. Quamn
13. felix pars mea eſſet, ſi excreſcendi ſpes omnis
radicitus exſcinderetur! Efferat ſuper aſtra Dei
ſolium ſuum Lucifer: Nam ego detraham ſca-
bellum meum ad algas, arenâſque Geneſa-
reth. Abſterge,; Ruben, lachrymas tuas;
nam;, quæ tibi videtur maledictio, non modòô
benedictio eſt, ſed benedictiomimm ſumma. Ne-
mo juſtorum non miratur ſortem tuam. Ne
creſcas. Hæc ſumma votorum eſt. Hanc ut aſſe-
queretur Ambroſius, ſcortis ſeſe immiſcuit ,
ades honorum incrementa pertæſus, ut ſtatu-
ram ſuam, ſedemque ſuam meretriculis vallare
non dubitaverit, tantum ne creſceret. Quem
ego inter ſcorta domi verſatum, ne populo ap-
tus videretur ad infulas, non contulerim tan-
tum Danieli, ſed penè prætulerim : quando du-
rius eſt famam tuam objicere Meretricibus, ne
Tegnes, quaâm corpus tuum Leonibus objectare,
ut ores. Cur latet Gregorins ſub rupe? Ne
creſcat. Cur fugit Paulinus in ſylvas? Ne creſ-
cat. Cur Ammomus autem ſibi præcidit, lin-
guam quoque, ni Clerus deſiſtat, evulſu-
rus? Ne ab eremo ad ſolium gloriæ conſcen-
dat. En Ruben, quæ ſit pars tua! Sanè primo-
genitus es in multis fratribus. Sine, ut ſcep-
trum Judæ deferatur, tu tantùm ne creſcas.
Videbis projectas imperii virgas a Regibus, ut,
decreſcendo, tuo potiantur patrimonio, tuam

2. Reg. 9. adeant hæreditatem. Quis mihi det, ut, quæ
13.

Ambitio.

Procul verè

1279

me geſtat, vitæ ſors nutricem æmuletur Me-
phiboſethi: nempe, ut, fugiendo, ità me humi
abjiciat, ut inde ſurgam claudus utroque pede.
Vellem nan ſolum non aſcendere in Montis
faſtigium, ſed nec aſcendere pofſſe. O felix
Rubeni culpa, quæ primogenitum Jacob ad-
Evangelicam primogenituram, ſi paupertatis
noviſſet opes, evexerat. Perieras, niſi periiſſes.
Quam tu iniquitatem patraſti abreptus ſcele-
re, Ambrofius ſimulavit affatus divinitate. Ut
effundi videretur ſicut aqua, pellices accerſi-
vit. Imô, ne thronum Patris alcenderet, effu-
ſus eſt, ſed pudicè, ſicut aqua. Verùm redea-
mus ad locum noviſſimum, quem ſibi Franciſ-
cus delegit in nuptis. An non in noviſſimo
loco, qui inter omnes minimus eſt? Sed po-
ſtremum tenenti locum dixit Dominus Ut aſ-
cenderet ſuperius, quando pannis obſitum,
ſylviſque abditum, ad Regis ſtaturam & ſta-
tum evexit. Amice, aſcende ſuperius. Quis al- Luc. 14. 10.
tior locus in Amoris nuptiis, quaàm forma &
ſimilitudo Domini? Quis aſcendet in Montem Plal.23. 3
Domini, aut quis ſtabit in loco ſancto ejus? Fran-
ciſcus, qui unus præ omnibus Crucem Domi-
ni non fuſtulit, ſed tranſtulit in corpus ſuum;
imò ſuum convertit corpus in crucem Domi-
ni ſui. Ut proinde parcè Franciſci inopiam di-
laudaſſe videri poſſet, qui de eo ſcriberet, quæ
Nazianzenus conſcripſit de Cæſario. Tantum
ſcilcet ſuperfuiſſe ei minuta duo, Corpus vi-
delicet & Crucem. Sipuidem Franciſco unum
tantum ſupereſt Corpus, quod vulneribus un-
dique perfoſſum in Crucem converſum eſt.
Effecit Amor, ut, quamvis confixus, in ſuo
cenſu patibulum non haberet. Nimirum viſus
ſihi eſſet parum inops, ſi aut clavos habuiſſet
in dextera, aut trabi incubuiſſet periturus.
De corpore ſuo Crucem adornavit membris
ſuis, quibus cum pœnarum inſtrumenta de-
ſint, ne ferri trabiſque poſſeſſlor haberi poſ-
ſet, vulnera, ſuppliciiqque non deſunt. Da
mihi;, qui cum Franciſco aſcenderit ſuperiùs,
quem ita nudum videmus, ut, etiam Cruci-
fixus, careat vel cruce. Qui ita vulneratus eſt,
ut Chriſto confixus ſit Cruci.

§. Fanciſ
ei ſtigma-
ta.

Et egreſſus eſt Goliath de Geth, altitu-
dinis ſe ubitorum & balms, O.
1. Regum 17. 14.

Felicitas

RKluxa.

Mortis
memoria
Tempora-
Iium con-
ten, ptum
arit.

Imago hæc eſt Fortunæ tam benè compa-
Ctæ, ut caſura non videatur, quamvis in eam
junctus Ofiæ Pelion impingatùr. Et ſanè im-
pavidus Gigas ruentem in le Olympum exci-
Peret. Quis enim felicitatem avertat, quam vi-
det firmatam ſtipatàmque non loricis ſed mon- Eiectio Na-
tibus? Nihilo minus lapis unus ſtantem evertit m.
molem. Sed lapis eſle debet ,eductus de tor-
rente. Elegit ſibi quinque liznpidiſſimos Iapides de 1. Rege Wre
torrente, & miſit eos in peram paſtoralem, quam 40.
habebat ſecum. Stat obarmata felicitas contra
Dei caſtra, ut Iſraélitas demutet in Philiſtæos,
latrat contra cœlum in morem Cerberi, vomnit
ſulphur in Arcam. Non eſt, quòd timeas mo-
lem tantam; Glareâ torrentis dejicitur. Objice
exprobranti tibi felicitati, humanarum rerum
defluxum. Dicito, Torrens obarmavit me. Qui
enim vidi undarum gurgites præterfluere, non
ignoro ſuam ineſſe ferro æruginem, ſuum non
procul eſſe occaſum a Gigante. Torentis
te ſabulo repello, aggredior, ſterno. Nec de
torrent

—☛R

180

torrente tantùm lapides ſuſtulit, ſed etiam in
peram paſtoralem repoſuit; quæ cùm ferarum
exuviis conſuta & texta ſit, mortalitatem pro-
cul dubio tot linguis docet, quot villis inhor-
ret. Ergo, ſi fragilitatis humanæ recordatione
inſtructi ſimus, reformidare non debemus in-
ſultantem, quamvis immenſæ molis felicitatem.
Vel lapillus palpando Babylonicæ molis cadu-
citatem in teſta, non modò ſprevit regnorum
machinam illam tantam, verùm etiam attrivit.
Quid? Nonne Vermiculus opacam Prophetæ
hederam virentémque morſu uno eroſit? Ni-
mirum ſepulchri ſola recordatio effloreſcentem
voluptatem arefacit. Præſertim autem arrodi-
tur hedera vermiculo diluculi: id eſt, ſi cogi-
temus humanarum fragilitatem tantam; ut in
exortu non procul ſint ab occaſu. Hunc credo
vermem diluculi lactaverat cordis ſui lacte Da-
vid, dum clamatet; Notum fac mihi, Domineifi-
Plal. 38.5. em meum, & numerum dierum meorum dTitis eſt ut
ſciam, quid deſit mihi. Non annos, ſed dies ſup-
putabat, ideòque humilior in purpura, quam in
pera fuit Numerum dierum meorumrut ſciam, quid
deſit mihi. Mihi, inquit, non domui meæ. Non
ità certè Princeps in Eccleſia quidam, qui, advo-
Catis propinquis, quos ex lapidibus potens fue-
rat coæquare filiis Abrahæ, videlicet ſideribus
Coœli, & maris non arenis, ſed margaritis, in
hæc eos verba affatus eſt. Dies meos breviari
ſentio, & ſepulchro non procul abſumus. Proin-
de, dum vitæ ſcintilla gliſcit aliqua, pervidete
diligenter tabulas omnes, an aliqua validiori ne-
xu firmanda ſint. Proh dementiam cubitalem!
Excaudicandus jam jam ſenex meditatur, an
aliquid deſit ſuis, quibus ne aliquid deeſſet, &
famam ſuam, & ſalutem fortè ſuam oppignera-

verat. Huic ſanè terrenarum rerum fluxus haud

perſpectus erat, quas moriturus non dimitte-
bat ſuis, ſed infigebat.

X zule. Ohſecro vos ego vinétus in Domino, ut
digne ambuletis vocatione, qua vocati

eſtis. Epheſ. 4. 1.

pyx exrem. O Charitatis æſtrum planè divinum! Paulus
pierum. Compeditus ad ambulandum exſtimulat Ephe-
ſios. Medice, cura te ipſum. Qui prædicas ſta-
Regala. dium, noli ſtare, noli jacere. Vox enim ener-
tmm obſer- vis eſt, quæ/, cùm curſum imperat, torpet.
wanmtid. Verûm Paulus non fallitur: nam in ſtadio non
ſtat, ſed omnes antecedit, quos provocat ad cur-
ſum. Num vinctus ambulat? Imò in Chriſti ſta-
dio nemo currit, niſi vinctus. Audi excurren-
Job. 33. 27, tem Job. Poſuiſti in nervo pedem meum, & ob-
Jervaſti omnes ſemitas meas: & veſtigia pedum
meorum conſideraſti. Ex quo alligatus eſt Job,
feliciuùs cucurrit. Hinc eſt, quod Tertullianus
ad conſecutionem bravii excitat compeditos in
carcere. Licet corpus includatur: ſpatiare ſpiri-
tu, inquit, vagare ſpiritu. Enimverò cùm ad
Crucem vocati ſimus, quis non videt, non ner-
vis ſolum, ſed & clavis in curſum nos agi. Quô
magis vinctus es, eò propior Crucifixo es.

Gaudete in Domino ſemper: iterum di-

Læritie 6ο, gaudete. Phili
Eirimualis. * ilipp. 4. 4.
Rerestio Non modô Tuſculi, ſed & Hieroſolymis
e We exultandum. Verùm non in Sion tantum,
EEe.

ſed & Tibure gaudendum in Domino. Erat

=

Oliva

autem populus jucundus, ſecundum faciem San- Judith. 6,

ctorum. Non diſſolutè hilaris ab Auguſtino pi-.

cta eſt exultatio Chriſtianorum. Porròô, ſi vulgus
ita exultabat, ut Sanctorum præferret majeſta-
tem in vultu: quam, rogo, debet Clerus ve-
recundiam in exultatione retinere; quam Mo-
nachi debent exhibere ſanctimoniam? Quàm
indecorum eſſet, ſi populus, ſub lege, de fu-
gatis Aſſyriis exultaret, in morem Prophe-
tarum: & , ſub Chriſto, Exorciſtæ atque
Levitæ, ſubſultarent, more Satyrorum! Vo-
lo rideas, ſed ità, ut Chriſtus non gemat.
Volo in hortum deſcendas, ſed cum Sponſo,
ſed ut lilia colligas, non autem ut lilia prote-
ras; & filicem, imò zizamia, toxicâque & po-
ſteris ſeras, & tibi ſociiſque demetas. Ergone
manducare non licet & bibere, quin ſurgas
cum transfugis ex Iſraël, ut ludas, & initieris
Beelphegor? Nullum ſit pratum, quod non
pertranſeat feſtivitas, non autem licentia tua.
Quaàm timeo, ne interdum ita epulemur,
ut Joannes, pudor ſcilicet, obtruncetur! Ab-
ſit à choreis noſtris Herodias, quæ Gratiam
amputet.

Et populus, què creabitur, laudabit Do-

1 4 Renovatig
minum. Pſalm. 101. 19.

totalis.

Clamabat Apoſtolus, Renovamini ſpiritu Eph.4. 28,
mentis veſtræ. Et terrebamur;, quaſi tonitru
duriora imperantis. Nunc veròô, Paulo catena-
to, difficiliora purpuratus David, altiorâque Tyrod-
indicit, non innovandum pectus, ſed recrean- Zium.
dum, imòô & creandum. Et populus, qui crea-
bitur, laudabit Dominum. Non ſarcienda, aſ-
ſuendâve ſunt vetera, vel rudia conſummanda:
verùm ità innovandum eſt pectus, ut, negle-
ctis deletiſque characteribus humanæ pravi-
tatis ſeu prudentiæ omninò omnibus, abolitiſ⸗
que Adæ veſtigiis, ex nihilo ſubjecti novus
Adam emergat. Horrebas exertam falcem,
quæ laſcivientes pampinos putaret? Ampu-
tanda vitis eſt, eradicandâque, ut vitis ve-
ra conſeratur, in qua Botrus aliquando Cy-
pri appareat. Quiſquis autem, in tyrocinio in-
ſtaurationis ſuæ, non creatur, Dominum non
laudabit, ſed crucifigendum proclamabit cum
Scribis. Hac de cauſa ſaucius David inclamat:
Cor mundum crea in me Deus. Nolo mundes; Ppl. 50. u
ſed peto, ut mundum crees. Nam & putata
repullulant, & mundata fosdantur, & repara-
ta corruunt, & diſſuuntur aſſuta. Sola Vir-
tus, quæ omnino creatur, nova, improvi- Perſove⸗
ſa, & nihil habens vetuſtatis, perdurabit nun- ramis.
quam infracta, nec tempori ceſſura, nec te-
pori. LXX. legunt: Et populus, qui creatus
eſt, laudabit Dominum. Qui creabitur, tam
eitò mutatus in totum eſt, ut jam creatus ap-
pareat. Non paulatim, nec tardè, ſed illicò
creari debes. Sic Panis ad ultimam Sacerdotis
vocem evaneſcit penitus, & tranſubſtantiatur
in Corpus Chriſti. Colore extimo ſpeciebuſ-
que aliis permanentibus. Clama, Ego non
fum ille. Vides in azymo, quod videbas. At
ille non eſt ille. Chriſtus eſt, non Panis. Vivo Gal. 2. 10,
ego, jam non Ego.

Vyro verut

ENS

—U

N
1.
N.
Jyve·

B
K.

Mnil. .
Nliionis
nui⸗
e/410. Ge
dei
Urcſentis
eteres-
Mu, (Iln
l
kol
ſn
ler

„.

me
ſlo
Ada
Nenmu. Olli
zuntait as
„ ul
Mnpß. il
mtukaſ. I
ſunn Vter
6mnin- n,

1 Proke

“ ünct
e
At
1 en
Gat
(ation
tam 1
un
Iuibus
keiſt,
Cgrin
I3
la N
Gene
hntte
entier
“ X
N

n. i
.
lgrs
eſtr.
dve.
Mo.
un
eh.
aigbe
IVo.
Gent
honl,
Prote.
Dtgr
ſuge
initets
od mon
tia tun.
lemur,
rA.
Gratam

lirr.

6
N

i ſinn
li tontn
Clocten-
Aliorigeh
d tedtean.
gi e⸗
Gtcta
Uummand:
t, negl⸗
ne Plif⸗
, oboltl
ei wonn
in faleen
t! Aupr-
1t witis ve⸗
nando 0
oenidin
minum mon
mabit cun
Aindlamat:
lo wundes;1
n & Nun
kinui
, in roſf⸗,
Aurabit une ,
Ia, r
i (ſetti
bitur,
Ceatis 4
,ſed iin
Senls
ſipſtmint
heiinl.
„Ton
4
jdebas

Hans 190

Stromatum

7

ſus autem tenens manum ejus, ele-
vavit eum, & ſurreait. Marc.

9. 26.

Cenver- Argumentum fugati ex corde Dæmonis eſt,
. 5 . . „. . 8
ſio, & Re- jacentis & diſcerpti imago cadaveris. Itdà at

novatio multi dicerent, quia mortuus eſt. Si itaà vivis,
1bid. ut nemo te vivere non dubitet, Satanam con-
Vro ve. ſopiſti, non autem diffugaſti. Quid! quod;
us. qui jacet abacto hoſte, non exſurgit . niſi à
Domino elevetur. Plerique jacent intermortui,
ſed quos videas brevi, quieſcendi tædio, ſpon-
te reſurgere. Alii dià jacerent: ſed aut ſibilis
blandientium, aut fulgetris irridentium, aut
Religioſus tonitruis comminantium excitati vivunt, ne
verus. vivant. Surge, qui dormis: & exfurge a
mortuis, inquiunt. Quamdiu torpes? quam-
dià vagis in cunis? Jam hyems tranſiit tyro-
cinii: imber abiit poenitentiæ: flores erupe-
re ingenii tui: reſtat, ut vox tua ſonet in au-
ribus noſtris. Et ipſi Columbam provocant ad
cavernas, ut in Vulturem convertatur. Nulli
obaudias elevanfi, niſi uni IEsU. Quando te
ille relevat, affurge; hoc eſt, ſola te chari-
„. tas & obedientia ex luto ſublevet humilitatis
Bor M. & luctus ut affulgeas caligantibus. Imitare
Religionis ſubſilientes vapores e fimo, quos videas pro-
munia Péè ſidera efferri: ſed Solis lacertis, non A-
lendida quilonis aut Euri ſpiritu. Fateor & in Iri-
ex ſola O- dem colorandum interdum, qui jacet cum Jo-
bedientia 3
eerzes- bo in ſterquilinio. Sed eum Chriſtus elevet,
mus. qui Sol eſt. Sed cùm aliquandiu diſcolor ef-
fulſerit in cœlo, relabatur iterum in fimum
ſuum, vel eliquatus in pluviam, vel in ro-
rem exſudans.
Eaſpoliantes veterem hominem cum alti-
bas ſais. Colofl. 3. 9.
Quale portentum, ut nemo non libentiſſi-
mè veterem chlamydem exuat, ſi melior præ-
ſto ſit: & nullus non cunctetur exuere veterem
Adam, cum novo optiméque ſtatim indui,
Renova- Orhafique pofſlit? Veſtes non amamus, nili no-
tzio totalis. vàs: & carioſam ità mentem retinemus, ut
. malimus perire, quam renovari. Porròô quid
rekr. de iis dicemus, qui, cùm audiant hominem
ſienum Vetereln exuendum, veteris hominis vix co-
omnimo- Mas, aut oculum unum abliciunt? Neſciunt
da. profectò hi, vel unum ſat eſſe ſurculum ad
Virtuas reparandos ramos omnes, arborémque propa-
ven Lie- gandam: ut proinde inanis labor ſit, tot inta-

Ctis cum trunco ramis, folium unum decutere,
aut unam excutere virgulam. Hydra enimve-
rô eſt homo vetus, qui, niſi penitus exſcin-
datur amputatione progerminet, & detrun-
catione fœcundetur. Putas modico ſermento to-
tam maſſam corrumpi poſſe? & autumas ocu-
lum unum obluctaturum membris omnibus;
quibus habenas remiſiſti, dum illi fræmmn in-
jeciſti? Et Achab totum caput inflexit in ob-
ſequium Poœnitentiæ: citò tamen Mens indo-
mita à cinere retraxit Regis frontem ad flo-
res. Ni totus abjiciatur vetus homo cum pro-
le, pullulabit vere cordis iniquitas, quam hye-
me putaſti. Paulatim Dæmon imperio conte-
ſtantis Sacerdotis coar ctatur in calcaneum: vix
ſentitur : vix palpitat. Nulla tamen inde læti-
tia. Nam ſi toto non excludatur corpore;, à
Ethicæ Comment. Tom. IV.

„Lib. III. 181

pede citò & deſperatiùs in membra omnia ex-
tenditur, eòque debacchatur immanius, quòô
impatientius doluit violentum ſævitiæ ſuæ, co-
ram Sacerdote, juſtitiuum.

Qui ſunt hi ſermones, quos confertis
ad invicem ambulantes? Luc. 24.

17.

De JEsU NWazareno. Mira res, ſemen JESU
Nazareni eſt ſermo de Jxs Nazareno. Ut hic
cecidit, ille germinavit. Uſque adeò abeſſe
non poteſt Dei Verbum à verbo Dei, ut,
quamvis fides peregrinantium vacillaret, co-
mitem ſe tamen viæ obtulerit colloquentibus
de ſe. Magdalena quamdiu luxit, ut Chriſtum
attraheret? Hi, ut locuti ſunt, gaviſi ſunt.
Quid, quod lugenti Magdalenæ attactum pe-
dum ſuorum negavit: loquentibus verô diſci-
pulis, non modéô non interdixit oſculum pedis,
ſed totum obtulit corpus? Uſque adeò ei etiam
quæ dilexit multum, quæ multùm flevit, quæ
ſtetit propè crucem, quæ aderat ſepulchro;
Diſcipuli duo profugi, mœſti, dubii ante-
feruntur, quòd de Domino colloquantur. Au-
deo dicere, ſermonis gemma placet vel in lu-
to, placet eloquii lilium etiam inter ſpinas
mœſtitiæ, diffidentiæ, timoris, & fugæ. Mi-
rari jam deſino, cur Dominus, qui membro-
rum penè omnium jacturam imperavit, quo-
ies nobis officerent, uni pepercit linguæ,
quam eradicandam cum oculo, manu, pede
non ſuaſit. Si oculus tuus dexter ſcandalizat
te, erue eum, & projice. Et ſi dextera manus
a ſcandalizat te, abſeinde eam, & projice.
Et ſi pes tuus te ſcandalizat, amputa illum.
Quaàm immanis membrorum penè omnium la-
niena! Et tamen, in tanto cruore, lingua per-
ſtat incruenta. In illis membris, ſi credimus
Hieronymo, impii amici deſignantur, qui;,
quamvis loco oculi, pedis, dexteræ nobis ſint,
abdicandi tamen ſunt, quoties ſcandalizaverint
nos. Quod ſi aliquis vice linguæ fungatur, &
oflendiculo ſit, erui Dominus non Præcipit. Ea
enim eſt divinorum eloquiorum utilitas, ut, qui
ſanctè loquitur, quamvis non ſanctè agat, e-
tiamſi in lapſum te videatur geſtis nefariè rebus
impellere, erecturus tamen te ſit è& luto in cœ-
lum, ſanctorum machinis verborum. Mergi-

Sermo ſpi-
ritualis.
Ibid. 19.
Chriſtas
tat ²*

Matth. 5
29.

Marc. 9⸗
44.

tur Pharao, & parcitur Balaamo. Nam quam-

vis Tyranno non ſit Ariolus innocentior, bene-
dictiones tamen eæ, quas effuſurus erat & mon-
tis vertice ſuper tentoria Ifraeël, irruentis in il-
lum gladii aciem retuderunt. En erutam dexte-
ram exerentis virgam imperii, inque fluctus ru-
bri maris projectam. En linguam ſceleſtiſſimi
Arioli, prophetiæ ſuffragio, immunem à fer-
ro. Diſpice hinc, quàm gratum futurum ſit os
tuum Chriſto, ex quo ſola fluunt cum lacte mel-
la: quando perire non poteſt ſcortorum Dux,
quòd ſtellam ex Jacob orituram prædicat. Con-
ferto nunc Heli cum Balaamo. Hic Deæmonum
Myſtes, ille Sacerdos Altiſſimi: tamen Sacer-
dos, linguæ vitio filios non emendantis, fractis
cervicibus, exſpirat; Ariolus, beneficio linguæ
prophetantis, euntem in ſe Angelum evaſit.

Imn

182 .

Sveritas, In matutino interficiebam omnes pec-
catores terræ: ut diſperderem de ci-
vitate Domini omnes operantes ini-
quitatem. Pſal. 100. 8.

Principiis Non miror exarſiſſe Davidis ſpiritum in im-
shtandum. pios, ſed miror in matutino efferbuiſſe. Quod
an dal primo cogitabat David, exterminium erat
iiiss tol- Inpiorum. Vel certè in matutino peccatores
denda. interficiebat, quòd non præſtolaretur iniquo-
rum meridiem, compreſsà velut in ſemine
nequitii. Quàm Davidi diſſimiles, qui ſce-
Ius vix in occaſu profligant! Tamdiù ſupphi-
cium differunt, donec iniquitas exſaturata cri-
minibus maturitate ſua delaſſetur. Præcox eſſe
debet ſeveritas, & imitari Vermem debet, qui
Jonæ hederam, altero poſt exortum die, corro-
ſit. Doceat te Pharao, quâ ratione Vagien-
tem ſuffoces iniquitatem. Ut enim ille Iſraéli-
tas enecabat in cunis: ità ſceleroſos perdas opor-
tet, dum erumpunt. Non ultra octiduum pro-
telari fſas erat Circumceiſionem. Porrò ſi Da-
vid tantum cruoris effudit, ne Hieroſolyma
pollueretur urbs ſanguinum; Quanto auſterita-
tis rigore ſæviendum eſt Romæ in iniquos,
ne civitas Apoſtolorum & Prophetarum pra-
vorum vitio coæquetur Babyloni?

Cumque eſſet in itinere, in diverſorio

Filiorum . .
sducatio. ocarrit ei Dominus, G& volehat
7 — . R ◻ 7
Snperinrs ooαιαaere eum. Tul lioo Sep ora acu
o nm. tiſſimam petram, O& circumcidit præ-
Truci. Putium ilis ſus: Leligitque Pedes ejus,
nium. & ait: ſponſus ſangutnam tu mi-
es. Et dimiſit eum, poſtquam di-
S. Moyſes. hi es. E 977 1 ſte

gerat ſponſus ſanguinum tu mihi
Bro exer. es, ob ireumciſionem. ExOd. 4. 24.
cendts: 2
25. 26.

Quis non inhorreſcat, totiſque artubus con-
tremiſcat? Digreſſum, mox à Dei colloquio
Moyſem, regni abdicatione;, gyptii interfe-
ctione, legatione ad Pharaonem, ſignis, vir-
tutibus, virgà inſignem Angelus Dominus
non arguit, non fHagellat, non vulnerat, ſed
neci deſtinat. Nimirum incircumciſi filii ſce-
lus tam grande eſt, ut deſtinatum ad maxima
Prophetam ſupplicio ſubjecerit perditorum.
En coæquatum Balaamo Moyſem! Utrique
necem interminatur Angelus. En duriùs habi-
tum Prophetam, quàm Templi expilatorem
2, Mach. 3. Heliodorum. Hunc enim ærarii opes corraden-
16. tem Juvenes duo loris ceciderunt. Moyſi veròô
Mors impendet. Et quamvis opus tantum, egreſ-
ſum ſcilicet Iſraelis ex .Æ.gypto, abruptum iri
ejus funere non dubitet Dominus, mavult ta-
men ſexcentorum millium animas, præter foe-
minarum & puerorum vulgus innumerum,
periclitari, quam reatum neglectæ in filio cir-
cumcilionis non puniri. Pereat Iſfraël univer-
ſus, blaſphemet Pharao, promiſſiones factæ A-
brahæ diflerantur, imperatrix Regum atque
elementorum Virga reducatur ad caulam,
dum is, qui filii educationem neglexit, occi-
datur. Sed Deo colloquutus eſt, ſed Jethroni
valedixit pro Deo, ſed in Deum conſtitutus
eſt Pharaonis, ſed annis quadraginta ſervi-

Oliva

vit pro tuenda lege, annis item quadraginta
pro tuenda juſtitia exulavit. Summa ſunt hæe
ſanè, inquit Angelus; tantum tamen incir-
cumciſi pueri piaculum eſt, ut ſolo funere pa-
rentis expiari poſſit. Volebat occidere eum. Quod
ſi neglecta, imò dilata pueri circumciſio in
tantum adduzit diſcrimen virum tantum:
Quantum fſupplicium iis impendet paren-
tibus, qui non ſolum non expiant filios ab
Adæ crimine, ſed propriis iniquiſſimiſque ſce-
leribus inquinari eos ſinunt, nec rarò cogunt!
Ceremonia adhuc non latæ legis neglecta Moy-
ſem ſubjicit ſecuribus: Et vivet, qui fliorum
innocentiam in fyrtes flagitiorum omnium
allidi non vetat? David mœchatur, nec fla-
gellatur: occidit, nec occiditur. Moyſes penè
trucidatus eſt, dum filio parcit. Uſque adeò &
Bethſabeæ violatione, & Uriæ iuternecione
imman'or quodam modo reatus eſt, filius incir-
cumciſus. Quærere hoc loco libet, quare nunc
primumn ſupplicio Moyſes deſtinetur? Quare non
in eremo occiſus eſt, quando, ibi eo commo-
rante, filius erat incircumciſus? Nimirum Iſfras-
li praficiendus ablegabatur in Ægyptum: deſi- Wai es
gnata proinde præfectura Prophetæ crimen du- c⸗
Pplicavit. Quod enim ductori ovium puer eſſet
non circumciſus, ſcelus erat, ſed quo domus Eecleßeaßti.
una pollueretur. Ubi verôò ex ovium Paſtore
populorum Princeps factus eſt Moyſes, privatæ Kianktse
domus lues in omnium perniciem redundaſſet.
Quis filiorum circumciſionem non deſpexiſſet,
incircumciſo filio Moyſis, tantis à Deo ſignis at-
que portentis ad Regem able gati? Ergo ,quò al- Paterfe
tior es, eò tuæ & tuorum graviores ſunt macu- mitia, ſi
læ. Et putas toleratam in ſervis omnem libidinis "igil.
ſæcem nuon futuram exitio Dominis præſertim
infulatis, quando non indiſum præputium fllii
Moyſem impulit in Charybdim. IIIud quoque
nontemerèe crediderim, deicendenti in Ægyptum Zelu ol.
Moyſi fuifſe diſcrimini puerum non circum- Wencg⸗
ciſum, quòd in eremo minori periculo dege- lerki
re licebat incircumciſo. At in Egypto, ubi Religionis
& circumciſi prolabebantur, non poterat non felicnar.
perire incircumciſus. Uſque adeò quæ non niſi
ſummi forent diſcriminis, ſi in .gypto fores, Rligick
in Religioſæ vitæ eremo innoxia ſunt. Vel cer- idi.
tè dixerim, inter Madianitas habitare non cir-
cumciſum, non ſummi reatus negligentia eſt.
At convictus Iſraelitis, niſi ſanctificetur, Ange-
lorum ferrum exacuit. Quamdiù ergo commo-
raris in terra Madian, non circumciſo puero,
tutus es. Ubi verô deſcenderis ad filios Abra-
hæ, non modèô cùm deveneris ad eos, verùm in
ipſo itinere ſanctificare debes puerum tuum,
alias periturus neglecti vulneris victima. Nimi-
rum non contubernium duntaxat Juſtorum,
ſed & vicinia exigit à nobis vitæ diſciplinam ſan-
cliorem. Porrô prudentior- ne Sephora, an pa- Tr:lalazh.
tientior Moyſes fuerit inter Angeli minas & ful- aa eme-
mina, incertum eſt. Illa enim, cum videret ada- dium.
ctum penè ferrum in viri pectus, non expalluit;,
non flevit, non ejulavit: verum, omiſſis queri- i u
moniis, ad remedia confugit, ſtatimque intelle- fomari.
Xit pueri immunditiem in parentem redundaſſe.
Ergo, ut calamitatem avertat, non ſupplicii Tribulais
miniſtrum exorat, ſed reatus fontem obſtruit, V'renda.
filio circumciſo. O ſœminam viris pParem;, quæ k„pcuſatio⸗
citò didicit, ærumnarum noſtrarum ſcaturiginem nes frivole.
in nobis efſe. Sed & virum tantæ conjugi po-
rem: qui minacem ſibi Cœlitem non declinavit, rei te
non mitigavit, non repulit. Non ſua expo- g, ,di
ſuit in Deum promerita, non Domini erga aande-

ſe

Servi.

Superior
negligens.

Ulizioſe
rum pel⸗
ala gr⸗
vinna.

Aului
ſunitti l

Chll
ſam
aſig. n
ülon z
MMinigi..
Cgnit, on
. Lepl
ſier. le ſ
ſin de. „.J.
fe. (cdi
liints n.
licnzig. Elll
. bin

Diidoli⸗
uaicg⸗ gran
rnar, .
heerine gint
atlige. tanten
t, del
enien, N
mi. U
, ſed 10 ſl
Mlrs, ſinch
ut in.
a cha
Uhni, kun.
n ſen. titi hben
iſan Egh Pr
ud al e

naz. . 1
7 Nüin
Aumn. Mete
Nutiez. Uter
ler h. ole 1

ſtiine (
*Rãl ,
herior Ereh
ukr Eli

l

in

ten.
8
ſe.
ntl
Hlor.
rn
nnn
.
8en
inerr.
e nn
enon
Ommo.
Iuas-
dr deſ.
en r
er elet
Cond g
aſoretn
Printt
Pevilet,
lignise:
d,od 3
nt Muol- i
nlbidinns i
Deen
btuum fli 1
goe
alo e.
o,
telat kol
Ge ONn
lto ne
nt. Velr.
le non er.
geltn el⸗
tur, Ag⸗
60 CoONIIO-
alo puero,
losAbrr⸗
N, Vwrnn
runn tuun,
t Dühum:
ipkmmdr
Phornen Es
icerta⸗.
0n eiel⸗ e
nilagu
mritle f⸗
nnin, 5
lang
nenn

nlerig
on Gechommn g

Stromatum, Lib. III.

ſe benevolentiam aperuit, non negligentiæ ſuæ
velamenta ſuppoſuit. Stetit immotus, non mo-
dò non conſternatus impendentis atrocitate ſup-
plicii, verùm ne verbo quidem de Domino
queſtus, quod cùm non ſemel ei & viſus ſit
& locutus, nunquam tamen eum amicè de ſan-
Ctificando puero monuiſſet. Non dixit: Qua-
le in rubo Numen, quod imperium deſignat,

& ſupplicium infligit? Virgam mihi tradit præ-

fecturæ, & reorum me gladio ſubdit. An hic
fraus non ſubeſt, quando ablegatur ad Pharao-
nem Paſtor, quem transfodiendum in via li-
tori objecit? Haud ita latravit Moyſes, qui
fortius jugulum percuſſuro ſe Angelo præbuiſ-
ſet, quàm olim .gypti jugulum hauſerat.
Religioſe- Miratur nonnemo, quâ ratione, poſt Dei col-
n 1 „ loquium, tantâ ſeveritate plectatur Moyſes.
Imo, nonniſi poſt Dei familiare colloquium,
de non circumciſo puero accuſatur, & reus
eſt. Non enim Dei familiaritate decreſcunt cri-
mina, ſed increſcunt. Ut enim ſciret non oſci-
tantius ſibi poſt viſiones agendum: excalceatur
in monte. Manus verô leprà perfunditur, non
Aulici gelnmis coruſcat: virga non floret, ſed ſer-
franandi. Pit: ut intelligeret initum cum Deo fœdus
non delicias ſibi, non otium, ſed laborem,
doloréſque pariturum. Ideò vix à Deo digreſ-
ſus capite periclitatur. Utinam & Regum be-
nevolentia frænum aulicis inſiceret. Verùm; ut
primum admiſſi ſunt ad colloquium Principis,
calceantur, impinguantur, non vulneribus dex-
tera ſordet, ſed ſmaragdis intermicat; non ple-
ctuntur, ſi filios non circumciderint, ſed
evehuntur quoties non circumciderint. Ipſa
Præfecturæ Virga in argenteam columbam de
repente vertitur, imò convertitur in aureum
vulkturem. Quæ enim avis ab horum rapaci-
tate tuta eſt? Qui, cùm antea in morem anguis
laterent in cavernis terræ, ſolo pulvere ſagi-
nati, in Aquilas mox mutati, ſolà Cedri me-
dullà veſcuntur? Porrò quis de ſe nimium præ-
ſumat? quis ſua in cauſa vel foœminæ conſilium
Couſilia- non anteponat ſuo? Cùm in Angelum incidiſſet

e j:. Moyſes ſibi mortem intentantem, obtorpuit
Cognitio 1Hlarus;, quid conſilii caperet. Perierat, niſi

ſui. Sephoræ prudentia percuſſurum Angelum cruo-
Cenſcien- re filii mitigaſſet. Confeſtim puerum circum-

tia ate. cidit. Nec vulnere contenta fili imperterrita
:, „„ TCmina, divini furoris ſatellitem perhonorifi-
Terio. (C Sponſum ſanguinum appellavit. His voci-

PDifßfden- bus delinitus Nuntius Domini ignovit viro;,
tia ſui. dum fœminam videt & in filii vulnere impi-
Dei volu- gram, & in ſupplicio conjugis imperterritam
Ftmari. & devotam percuſſuro. Quæ fœminarum, eva-
Saperior ginato jam ferro, militem viro mortem inten-
coli de- tantem ſuum dixiſlet ſponſum? Porrèò cùm An-
bet, vel gelus Moyſem occiſurus dixiſſet omninò nihil:
Seee, unde Sephora perſpexit, ex filii præputio vi-
as, ſel 10 funus imminere? Enimverò in illa vultus
non Ira, ſanctitate Sole clarius relucebat, mihil vindicari
aut Vin- ab eo poſſe, niſi unam violati Numinis inju-
dida. riam. Radiabat in occiſuro tanta miſta ſeveri-
Supe/ ior tati benignitas, ut nemo non intelligeret, ſolà
legis propugnandæ cupiditate incendi potuiſſe

non ſe ul.
ciſcatur.
Zelus ob. ad perdendum Prophetam charitatem tantam.

Iervan- Proinde eam, quam ſolam in cœtu ſuo ineſſe
ve. noverat maculam abolevit, minimè dubia,
ogt⸗ ulal 1.
obliter iri
uz ato crimine viri, ferrum Angeli non

io In- Poſſe non torpere, Quàm vellem, ut in ſuppli-
zentione Ciis, Eccleſiaſticis præſertim, nemo non cre-
reita. deret, folum ſcelus puniri: Doleo, quòd, cùm
Superior inta præfari ſoleant Infulati iniquos damnatu-
cum Pœ- Licæ Com 1.
Ethicæ Comment. Tom. IV.

ri, dubitetur nihilo minus, non rarò, an Cri- nitentias „
men in reo damnetur. Summa Angeli felicitas, Ien pœ-

qui nihil præfatur de Judici ſui æquitate: & "ne, infti

2 . . 1 . 2 . git.
tamen perituri conjux ſolam intelligit ab illo Piſeas.

legem vindicari. Scilicet cœleſte ferrum quàm severitas
avidè peccantis ſanguinem ſitiebat, tam ſanctè Eceleſia-
morituri ſupellectilem dedignabatur. QOocurrit Kiei avas⸗
ei Dominus, & volebat occidere eum. Occide- .
re, inquit, non ſpoliare. Non ità rem geſſere id.
cum Sponſa cuſtodes murorum, qui eam ità
vulneribus confecerunt, ut & pallio rapaciſſi-
mè denudarint. Vulneraverunt me, tulerunt Can. 5.75
pallium meum mihi. Hic verô nulla exſpolian-
di cupiditas: ſolus fervet ardor occidendi. Vo-⸗
lehbat eum occidere. Nos verò nolumus occide-
re, ſed rapere volumus, & ideò inviti jugu-
lamus. Nabuthes lapidatur, non ut excederet
& vivis, ſed ut è& vinea emigraret. Appetitur
vitis, & ideò vita impetitur. Da reum eque-
ſtrem, qui non ideò vinciatur, ut ſolvat. Ra-
ra in ſubſellis hirudo, quæ ſolum cruorem
damnati ſitiat. Rubi ubique, quibus chlamys
apprehenditur. Si rei Joſephum imitarentur,
dimiſſo pallio, evaderent compedes. Quod
enim illi vincula peperit, nos vinculis exime-
tet. Neſcis venationem Caſtoris agi? non vita
exquiritur tua, ſed opes appetuntur tuæ. Puta
tribunal Mare eſſe, in quo nunquam tam decu-
