, Ne timeas à facie eorum.
wirtat. Non exigo à te, ut vincula;
Diſeretio,

c ſi dicat.
enſes, laminas, exili for-
ISaert „exiliaque tyrannorum non for

idteine mides: Illud peto, ut ſolum vultum non hor-
Zelus in. TeS. Cave, ne terriculis terrearis. Cave, ne

1diſeeus illic trepides, ubi nulla ſubeſt timendi anſa. Ti-

ſed à facie tantàùm eorum ne timeas.

anima. me ab enſe,

Ideò.

ut diſcant mecum Te eſſe, & fſufficit.

71
Ad rem quæſo noſtram veniamus. Iré ille
trans mare recuſat. Timet, ne nauſeam pa-
tiatur. Vanus Timor. Timet iſte à facie Ma-
ris. Mare vidit, & fugit. Cogatur & portu
ſolvere. Nauſea ejus vel fabuloſa vel levis no-
bis ſtomachum movet. Recuſat alius mare
tranſmnittere. Verùm expertus iſte eſt cùm alias
navigaret; ſibi revelli viſcera, ſanguinem cum
adipe non ſemel vomuit. Iſte non timet à fa-
cie, ſed timet ab unguibus Maris. Audien-
dus eſt. Jeremias monetur, ne timeat à facie
eorum: à gladiis eorum timere non prohibe-
tur. Non poſſum in oppidum proficiſci con-
cionatum. Quare? Fortê capite laborabo. Iſ-
tud, forie, facies eſt morbi, quæ timeri à
Propheta non poteſt. Non ſemel ibi decubui
uſque ad mortem. Equidem non times fa-
ciem, ſed morſum times ægritudinis. Non va-
nè times. Reſiſte: vices tuas aget alius, cui
cœlum non adverſetur. Verbo; Vanus timor
reprehendi debet: Verus timor admittatur.
Nolo duriuſculum verbum Concionator expa-
veat. Nolo abeat alio, ſi is, quem repre-
hendit, ſupercilium adduxit. Vanè timet 4
facie timet, qui timet faciem. At ſi aconi-
tum paratum ſcit: ſi ſicarios conductos novit:
ſi ſibi inſidias tendi non ſomniat, ſed intelli-
git, abeat vel in Propontidem. Timet non à Reæmiai⸗
facie, ſed à veneno eorum. Is Timor non Kros ſuos
vanus eſt. Ne timeas à facie eorum, quia ego Protegat 5
tecum ſum, & eruam Te. Jure optimo exi- ziont
git Deus conſtantiam à ſuo Vate, cui ſe af- ſint.
futurum promittit, ut illum eruat. Et ſanè, Superior
ſi adeſt Deus; eruit. Non enim calamitates major
ſuorum videre poteſt, quin ipfis opituletur. 7ucatur
Ouia ego tecum ſum, ut eruam Te. Domine . gagerio-
R. Juiſſes bic, frater meus non fuiſſet mortuus. P
Si adeſt, eruit. Si adeſt non eruit tantàm, loan. 115
ſed facit, ut nos Principes vereantur. Non 2r.
enim ſolùm eorum nos vinculis eximit, ſed Saperiores
facit ne vinciamur. Nam quis in eum con- Paume,
ſurgere audeat, cum quo Deum eſſe non du- Superiori⸗
bitat? Moyſem certè Pharao in Nilum non us mino-
ſemmel proleciſſet, niſi ſciret Dominum eſſe riéus. Ita
cum illo. Principum Miniſtri tunc ſuo mune- enim ſub-

EConſeſſa=
rii gra-
viora o-
nera im-
bponen! es.
Pfſ. 113.36
Obedien-
tia diſ-
ereta ſit.
Excuſa-
tèones non
vana au-
dianturs

1
re defungentur, cùm regia eos gratia ſufful- Zeher ve
ſerit. Nemo hiſcere audebit contra Præto- tur

rem, ſi Regi charum eſſe non ignoret. Ne-
mo Superiori ſuo repugnare, nemo inſultare
tentabit, ſi ſupremos illi Moderatores adeſ-
ſe videat. Ne timeas à facie eorum: quia ego
tecum ſum, ut eruam Te. Non timebo, ſi
mecum ſis. Non nocebunt, ſi Te mihi non
deeffe intelligent. Si ades, eruis. Noli .
cùm illi reclamaverint, inter me & illos
arbitrum conftituere: ſed tu mecum eſto 5
& pro me. Noli, cùm clamavero, elon-
gare auxilium tuum à defenſione mea. Fac,
Si
mecum fueris: Tu eruiſti, illi non nocebunt 5
Ego nec timebo, nec laqueis irretiar. At
quid cenſendum de iis Primoribus, qui quo-
tidie Miniſtris ſuis inclamant, Ne timeas à
Jacie eorum; mox, cCùm illi inciderint in
potentium retia; eos deſerunt, iiſque adeſſe
recuſant, quibus ſe nunquam non adſutu-
ros juravere? Dum Ohriſtus miracula edidit,
ſternendo ſatellites, Petrus ibi, ut ſignis ef-
fulſit, ſtricto ferro eum defendere non ti-
muit. Ductus ut ille eſt, & raptus ab Annam,
vel, coram ancilla, ſe eum noſſe pernegavit-
Regum interdum Miniſtri, quandiu ſecund
admur=

Confiden-
tia in bo-
minibus«

Autlicà
mi ſeris

admurmuratione muneri ſuo faciunt ſatis, pro-
teguntur. Si plebem dejiciunt, defendumur
vel gladio. At ubi apud Magnates rei ſunt,
. vel Oſtiaria vocem impetrat illam, nunquam
Matth. exaudiendam: Non novi hominem. Utinam à
26. 72. Diſcipulorum ſucceſſoribus ita Chriſtus in ſuis
protegatur in domo Caiphæ, uti contra ſa-
tellites in horto propugnatus eſt. Petrus-
ert, qui Chriſtum milites in terram deſi-
cientem educto ferro defendit, eum ſibi vel
de facie notum fateri renuit, cùm vinctus
damnaretur aàa Scribis. Unus Dominus Jere-
miæ adeſt, ut eum eruat; ideôque dicere
Humani Poteſt: Ne timeas à facie eorum. Quid ri-
eimores. mes? ſaciem times? Noli fugere. Siſte gra-
dum. Non enim enſem, ſed vultum expavi-
ſti. Ne timeas à facie eorum. Aſpectu dun-
Homines taxat terribiles ſunt, non viribus. Si faciem,
nonti. hoc eſt, apparatum minarum ſpreveris, Mi-
wendi. hil timendum ſupererit. Contemne faciem,
contemne extimum furoris apparatum, & ri-

Tentatio debis minitantes. Sic etiam Tentationis vul-

non ti- tus minacior eſt, quaàm dextera. Felices nos,
menda. ſi rebus humanis detraheremus aut cutem aut
relics perſonam. Rideremus non raré, quæ per-
non ad- ſœæpè metuimus. Vuhu nos terrent, non

mirandi. enſe vulnerant. Sic Felicitas nobis imponit
aſpectu ſuo. Nihil emim eſt, ſed omma oſ-
tentat : ideéôque admirationem ſui excitat
non in ſcrutatoribus, ſed in ſpectatoribus
ſuis.

Er miſit Dominus manum ſuam, &
tetigit os meum: Er dixit Dominus
acd mé: Ecce dedi verba mean in ore
tuo. C. I. 9.

Vro exco Si Dominus, ut eloquentem faciat, ma-
lendus à num extendit? quo modo nos homuncuh, ut
Superiere operantem faciamus eum, quem inſtruimus,
cum labo- ſolis utimur verbis? Deus ſerit manu verba,

re.
Fuperion & nos audemus opera verbis excolere? IIIe
Jaborem extendit dexteram, & tangit, ut loqui do-
non refju- ceat, Prophetam: Et nos putamus alumnos
giat in noſtros ſumma quæque patraturos, ſi tantum
zultura dicamus verbk 2 Piges ſe e
icamus verbum? Pigeat, quæio, nos iner-
ſuorum. . 4 65* . .
gela, a- tiæ noſtræ. Pudeat jactantiæ. Et quidem Deus

„imærum ad inanima locutus eſt tantum, ut illa parê-
non putet rent, parerent, & germinarent. At homi-
ſola ſuſi- ni dixiſſe non ſufficit, extendenda manus eſt:

Sa aa , „. abore ſtudiéque eſt formandus, ut vel loqui
Dioram pofſſit. Neque dicas: Bonæ indolis adoleſ-
ſanäif- cens eruditur: Quæcunque audit, audet. Di-

cationem. cCo, & juſſa ille incunctanter exequitur. Er-
ras. Nec tu Deo Sapientior, nec is, quem
edoces, Jeremiâ eſt ſanctior. Nihilo minus
Deus, ut ſanctificatum in utero aptum fa-
Ciat ad prophetandum, eum quidem alloqui-
tur, & docet; ſed manum quoque extendit,
. & tangit os ejus. Miſit Dominus manum ſuam,
Superior & tetigit os meum. Nota Domini fuavita-
ſuavis ſit tem. Ut Prophetæ labia fœcundet, os tan-
in nhtu- git tanttun. Angelus verò Iſaiæ labia purga-

ndo. . 58'2 . 5
r. zla.- turus lapidem ignémque adhibet. IIIe tangit,

ds eru- hic urit. Planè ſi tertius Propheta purgandus
diendus. ab homine eſſet, labia ſibi non tangi, non
Lap; uri, ſed exuri, & mutilari ſentiret. Quò
zlandez melior quis, eò mitius, eéque dehcatius dif-

gorrigen- cipulum format. Sic., ut Planta excolatur,

1. i, Coœlum lucem emittit, Aër imbres nivéſque
orrei:ofundi Ilus ſtercora ad radi
ſuavi S,. fundit „ Tellu ra ad radicem ponit.

Oliva

Splendidè coelum, aër duriuſculè; Terra lu-
tulenter Arborem curat. Semper viliora in 2
. 4 „„ elus A-
cultura duriora ſunt. Leniùs agunt præſtan- „imarum
tiora. Radix, quæ fœda eſt, truncum edit; lenis ſit.
truncus ramum parit, erumpunt & ramo cum
foliis gemmæ, è& gemmis flos prodit, flos
fructum parturit. Quèô ſublimior pars Pyri, Excom-
ſeu Mali eſt, eò felicius atque teneriùs opus nunica-
ſuum architectatur. Ferrum, ut lignum do- 70 neceſ⸗
let, ſævit: truncat, ſecat, lævigat, tundit. R h.
Aurum ſe tundi patitur, ſævitiem ſuſtinet ſes rars
non infert, ut tonſione, malleéôque attenua- ſt.
tum ad inſtar foli, nitorem ſuum affun- Clemen-
dat placidiſſimè ligno, & illud inauret. Fer- i:

rum tundit, ut ornet: Aurum tunditur, ut

deauret. Illud in Lignum furit, hoc lignum
oſculatur, & in eo rechinat. Sic Moyſes, ferri
more, ut Ifraeliticum populum dedolaret,
quoties ſæviit, quotiéſque eum ſecuit! Irsus
veròô, qui aurum fuit, & quidem optimum,
pertundi voluit, & extendi, ut nos ornaret
ſuperponendo ſe nobis. Induimini Dominum Rom. 13.
JESM CHRISIUM. Tangit & tegit, exor- 14.
nâtque aurum æmulatus. Moyſes ſecat, & diſ-
ſecat, & penè totum populum concidit: vix
duo, Duce Joſue, ingreſſi ſunt in terram lactis.
Sanè cadaver pueruli non baculo Eliſæi revixit;
ſed revixit cùm illi Propheta incubuit, tan-
quam aurum, ſuperpoſitus jacenti. Et dixit Do- Contis
minus ad me Ecce dedi verba mea in ore tuo. extempo-
Non in mente, ne diu meditari debeas, quod ranta ſi,
loquare: non in memoria; ne diu exerceare, ee D
ut doceas: ſed nec in hingua, ut ſemel ſaltem“"“ te,
ea pronunties, antequam diſſeras. In ore de-
di; ut nullo interdum ſtudio, & ſummo ar-
dore, vel imparatus, ad nutum Præſidis, lo-
qui poſſis. Vincentius Ferrerius Concionato-
rum ſui temporis & Princeps, & cunctis ſan-
Ctior, rogatus à Magno Principe, ut Concio-
nem haberet. Diu mulktumque libros evolvit,
ſed mninimè placuit. Sequenti die, ad eundem
extemporaneam orationem habuit, & placuit
ad delicias & lachrymas omnium. Sciſcitanti
ab eo Principi tanti diſcriminis cauſam: Quia,
inquit, heri Frater Vincentius, hodie Chri-
ſtus concionatus eſt. Quid igitur mentem tor-
ques? Quid memoriam vexas? Quid linguam
deſatigas? Quid cunctaris? Quid times? De-
di verba mea in ore tuo. Loquere & loquèris.
Os diducito: & verba fluent. Favus diſtillans Cant, 4.
labia tua. Non ex ingenio tuo fluet melle dul- 11. –4–
cior oratio, ſed fluet è labiis. Deeſt argu-
mentum orationis: deeſt eloquentiæ vena: de-
eſt facilitas ingeni: Loquere tantum. Nam ſi
os non deeſt, nec oratio deerit. Deus enim
dedit tibi verba ſua in ore tuo. Utinam mi-
nus cogitaremus: fortè & ardentius & felicius
ageremnus in Templis.

Et conſtitui te hodie ſuper gentes, G.
ſuper tegna: ut evellas & deſtruas,

E& diſperdas, & diſipes, & aædifr

ces, & plantes. C. I. I0. Eenyig
. non ſe de⸗
QO Probrum noſtrum! O dedecus! ſuper minan:
Gentes & ſuper regna conſtituti à Deo ſu-ad ecu-
mus: & noſtræ nos dignitatis non rarô obli- are.

Iis. on. : Lelus a-
ti, jacemus & ſtamus ante Principes. Uti- mmarum

nam in domo Proconſulum alius inter Audito- von ſete⸗
rem & Oratorem ordo ſervetur, ac in domo turbene-

Marthæ. Ibi Chriflus ſedet, jacente Maria volemid
ad laculeriß

X

biit, N
w ginus

nos Or
i Denium,

kegt, o.

ecat, & dl
Oncidt: vi
tentam kon
Tlle reri
i tdt-
Mea in dent
cebens,n
lin exenceane,
t ſemel len

.

us Conchner
ge, und
e libros eſoſt
die, A and
num. Nälctu
callen. ,
8, Tode li
tur menmn i-
1 ilan

Refor-

Stromatum, Lib. VI.

ad loquentis pedes. Hic Ohriſti Sacerdos ja-
cet ad pedes intumentium. Utinam ſaltem au-
diant, & nos loquamur. Fateor. Intoleranda
omum. Videtur mihi indecora non unius forté Sacer-
Familia- dotis patientia; in inviſendis, dudiendiſque
itas esmm Proceribus. Itaà ne? Super regna nos Deus con-
ſaculari- ſtituit, ut noſmet abjiceremus ad Cives? At
⸗ . Primas eſt. Rex certè non eſt. Et ſi Rex fo-
nin W ret, regnum non eſt. Nos veròô vel ſuper re-
Religiß, gna ſumus à Deo conſtituti. Quod autem de
aulas ra. Principibus dico, dictum velim de omnmibus .
75 ſubest. ante quorum aulæa cur ſtat Propheta, qui re-
Zelt; a- gnis ſuperſtat? Ecce conftitui te hodie ſuper
nil ⸗ gentes, & ſuper regna. Ità eſt. Super regna
2. conſtituti ſumus, ſed non ut regnemus, non
Intentio ut plauſibus delectemur, non ut Regibus hæ-
edta. reamus; non ut Principibus adulemur, non
Tenzak denique ut ſuper fegna conſtituti conſiſtamus
Saperion pectandi à populo cum ſtupore. Verùm ideò
ſer a- Iuper regra ſtamus, ut non ſtemus, ſed ut
gat. labofemus: non ut blandiamur, ſed ut eradi-
Correctio cemnus, ut deſtruamus, ut nulli parcamus aut
ario o„. Etati, aut dignitati. U evellas, G. deſiruas .
ginè ſer- O diſperdas, & diſſipes G. adifices & plantes.
vet. Nota ordinem. Pfius evellit, & tum deſtruit.
Rex coli Primum ædificat, tum verô plantat. Si priùs
Sun „ eradicavit, prius quoque plantet. Si tardior
yvantia hit deſtructio, tardius quoque ædificatio con-
Eir diſere- ſequatur. O Dei clementiam ſingularem! Vi-
2u3. les ac nobiles emendari vult. Verùm inchoë-⸗
tur reprehenſionis aſperitas à plantis, ut ad
domum perveniat. Limebit enim Dives;, pau-
Superior pere flagellato. Et facilius pauper reprehen-
nr ſionem feret, quàm dives. At quia ad Magna-
war, tum ekempla Populus componitur: æQdificetur
nzpœnas Prils domnus, tùm verô rus excolatur. Nimi-
exerdia- Tum difficilius reprehenfio inchoaretur à po-
rur. tentibus (qui domus ſunt;) inutilius inchoa-
ahe. retur inſtauratio à pauperibus, qui plantæ ſunt
ziſcici, IUri. Indignabitur enim Dives;, ſi arguatur 5
ſecet, & Panpere impune peccante. Non emendabitur
curet. Dives, reformato paupere. At;, ſi diflipen-
Corredtio tur ſcelera populorum, facilius argui poterunt
d,2 & Principes. Principibus verô in mehorem re-
Hem a. cuſis formam, illicò populi mores inſtaufa-
piſeenai buntur. Ideò Evelle prius, tum deſtrue: Priùs
erigat ædifica; & deinde planta. Ut evellas & de-
neetete. NRruas, & diſperdas, & diſſipes „ . difices &.
Tagfar. Danuer. Evelle, deſtrue, diſperde & diſſipa.
guendi, ded & ædificare atque plantare memento. Vo-
ſed & a- lo peccantem arguas; volo punias. Sugilla,
anena. increpato, vulnera; ſi placet , excoriato. Sed
. les. noli eum deſerere in ruinis ſuis „poſtquam eum
deſtruxeris. Cole eum. Bonum inſere. Intelli-
gat Campus non ideò eradicatos dumos, ut
efadicaretur; ſed ut felicius conſereretur. Er-
raſti: non bene ambulas: excutere de pulve-
re: ſolve vincula colli tun: projice ornamenta
vanitatis: exure Poëtarum monumenta, qui-
bus incenderis: Non effundas verba, quibus
verbum offenditur. At cùm ità eum exceperis,
noli dimittere trementem, noli abſcedere à la-
Chrymante. Verum;, fſi ſpinas eradicaſti, fru-
mentum ſemina. Si delubrum diruiſti, Tem-
plum inædifica. Qui à te didicit, quid ſe non
deceat, diſcat quoque quid deceat. Voca cum
Ezechiele peccantem amimam adulteram, ex-
Probra ei turpitudinem ſuam. Verùm hortare

Confeſſa-
rii nen
debet ad-

vocari

quoque, ut ad virum ſuum redeat. Intelligat

ſe ruiſſe: ſed non de ſe actum eſſe cognoſcat.

„

Lihiae Comment. Tom. IV.

Virgam vigilantem ego video. Cap. I.
115 .
Cur oculus, & non potius manus in ſcep-.
tri ſummitate expingitur? Ut doceantur ani- Supes ios
marum Paſtores; & Populorum duces; ſuo- S
rum immemores commodorum; ſubjectorum * Eis,
duntaxat proſpicere utilitati. Oculus enim, ,„ationum:
cùm nihil non videat; ſe ipſum videre non
poteſt. O utinam, qui præſunt; omnibus pro- Rationes
ſpicerent, præterquaàm ſibi. Verùm interdum; Privatgs
nulli, miſi ſibi, rebuſque ſuis invigilant.

Et faëtum eſt verbum Domini ad me di-
cens: Quid tu vides, Jeremiæ! Er
dixi: Virgam vigilantem ego videoe

Cap. I. II.

Primum Deus Jeremiam alloquitur, deinde Concio ſes
tangit, demum virgæ ei vigilantis ſpectacu- i Dei
lum exhibet. Quare, quod primum Pro- Par e’
phetæ apparet, Virga eſt? Ut omninò diſ- „icordiz
cat in ore Prophetarum non Dei milericor- paſim e-
diam reſonare tam frequenter debere, ſed, ad vangeli-
avertendum à ſceleribus populum, divinam Tet.
efle Iram ingeminandam. Planè hi Deo Ma- s E-.
giſtro inſtituti non ſunt ad prophetandum, àa. 1
qui dulcia tam ſæpe præfantur. Deus enim, ut
Jeremiam informet, hortatur primaùm;, ut ti-
morem abjiciat. Monet deinde, uüt evellat, Dei kra;
ſubruat, evertat & diſſipet. Exhibet ei demum & zimor
Virgam vigilantem, & ollam bullientem. Ubi Peiinenl

eſt Miſericordiæ prodigentia inter hæc? Quid 2 ½ aelactr
aliud quam Iram vult prædicari, qui audere 3à Confeſ-

jubet Prophetam ſuum, monet ut eradicet; ſariis, 2
.

ollam virgamque ei contemplandam propo- Concio-
mit? Proh florulenti Evangelii Oratores pa- vanrirris
vienttia

cifici! Omnibus miſericordiam canunt, etiam

. .. 7 . . . non ſit nis
impiis, etiamnque ſacrilegis, cùm Angeli e- mis: laxa,

tiam duùm canerent næniami infanti Chriſto, falſas se-
Pacem non ſint auſi omnmibus nuntiare, ſed iis tentias
tantùm, quos mentis ſanctitas cum Deo foœ- eheven⸗
derabat: Et in teria Pax hominibus bonæ Vo- Luc. 2 *
Iuntatis. Quid cecimiſſent ante Chriſtum Cru-
ci confixum;, qui coram nato tam cautè Pa-
cem evulgant folis hominibus bonæ volunta-
tis? Virgam vigilantem égo video. Virga eſt Severitas
Dei Ira, ſed vigilans. Non ferit;, niſi videat; itis.
quem feriat; qua in parte corporis, & quan- superior
do feriat. LXX. Quid tu vides? Et dixi: eundabu-
Baculum nuceum. Viden? Quæ virga eſt, ut dus ad
vulneret, baculus quoque eſt, ut ſuſtentet “α.
vulneratum. Virgâ etenim pertutimur, inquit L. 20.
S8. Gregorius, & baculo ſuſtentamur. Si ergo Moral.
eſt diſtrictio virgæ, qugæ feriat ; ſit, & conſo- C.: 8.
latio baculi quæ ſuſtentet. Virga nämque Dei
virga & ſimul baculus eſt. Virga tua & ba-
culus tuus ipſæ me conſolata ſunt. In Hebræo

Dei Ira
clemens.

Pf. 22. 4.
Eecleſia⸗

habemus aliquid; quod nobis apertiùs inter- Titt. Te-
pretationem noſtram confirmat. Er dixi : ſeriat, ſes

Virgam ex amygdalo celerier Korente video. ad curd;
Dei Ira non tam ferit,; quaàm ſloret. Vul- non ad
nus divinæ Ifæ flos eſt. Nec flos tantum Aragem.

eſt, uti lilium vel roſa, ſed flos eſt fructum Rarite⸗
parturiens. Flos amygdali eft amygdalam ende

pariens. Et quando Virgamn iſtam non a- Superior
liud Deus interpretatur efſe, quam verbum diſeretus.:
ſuum: Liceat in Dei verbis intueri, quale de .-
debeat eſſe verbum, quod ex ore noſtro eßre⸗ i 4ages
L.1 itur

Oliva

Clemen- ditur ad impios feriendos. Virga ſit correp-
tia. tio, ſed virga vigilans. Attendat diligenter &
Correcio quem feriat, & quèò vulnus infligat, & an
cauſa vulnerandi revera adſit. Deinde ità fit
virga, ut baculus quoque ſit. Vulneret, ſed
ſuſtentet. Idem verbum, quo corripitur mi-
ſer, eundem ſublevet, ut ambulet. Virga ſit,
ſed ex amygdalo celeriter florente. Ut percuſ-
ſerit, illico confortet. Virga amygdalina hye-
me riget nudata foliis, ſeveritatem duntaxat
Lapßt, at exhibens in nuditate ſua. Verùm „ut primum
primum Coœlum intepuerit; ut primun hyemis ſævities
frigus re- mitigari cœperit, floret confeſtim, & , quæ
miſerint, terrebat, ut nuda virga, delectat floribus pa-

möt is.

eze ludata. Virgam ex amygdalo celeriter Rorente
ne video. Morus nonniſi inchoatâ æſtate vireſ-

cit. Non vernat in vere. Ridentem veris a-
mcœnitatem irridet, nec credit blandienti coe-
lo in vere, quod ſævire expertus eſt hyeme.
Putat aénem non poſſe frigus expellere, niſi
canduerit. Verbo, Virga ex Moro riget, e-
tiamſi hyems receſlerit, & rideat Ver. Virga
Confefſs- ex amygdalo, ut primùm coœlum regelave-
rii & ſu- rit, fugatam credit hyemem, ridet, floret,
aliſre- veri verè blanditur. Non pauci peccatorem à
zi. ſcelere reſiliiſſe clarè perſpiciunt, ſed adhuc
erga eum ſeſe ſeveros exhibent & nebuloſos.
Miſer receſſit à crimine, ſed ipſi non rece-
dunt à vulnere. Plorat, ſacco tegitur, &
cinerem manducat. Perſtant mhilo minus rigi-
di. Non folia, non flores, ſed minas tantùm
& plagas proferunt. Niſi olim tenebrio mira-
culis coruſcet, ipſi florere neſciunt. Tunc ceſ-
ſant a plaga, Cùm illius attactu vulnera pro-
digiosè curantur. Vix æſtate putant hyemem
abſceſſiſſe. O virgam planè ex moro! Mori
ſanè eſtis, qui ita ſævi eſlis. Virga Chriſti
ex amygdalo eſt, celeriter florente. Peccato-
ri confeſtim credit. Magdalenam, quæ pri-
diè peccatrix erat, récipit, tuetur, dimittit in
pace.
Mulier, poſt crines diſſipatos, poſt effuſas
lachrymas, poſt profuſum unguentum, poſt
pedum ofſcula viſa eſt adhuc inquinata. Hic,
Luc. 7. N eſſet Propheta, ſciret utique, duc & qua-
32. is eſt mulier, quæ tangit eum, quia peccatrix
eſt. Vide Morum rigentem in tanta Amoris
temperie. Peccatrix tibi eſt, quæ luget, quæ
oſculatur, quæ ungit? Hyemem putas, quæ
gelu pectoris in lachrymas ſolvit, quæ impu-
dicitiæ Boream in Auſtrum amoris convertit,
quæ rigorem erectæ cervicis inclinavit ad pe-
des JrsO? Et quandonam hyemem recefliſſe
credes à fozmina, ſi in tanto charitatis æſtu,
quo colliqueſcit, tibi hyemat? Videamus a-
mygdalum in ore Chriſti effloreſcentem.
Vix illa ingemuit, cùm illicò Jrxsos clamat:
Cant. 2. Jam bhyems tranſiit, imber abiit, & receſſit.
11.
Luc.7.50. cit multum. Dixit autem ad mulierem: Fi-
des tua te ſalvam fecit: Vade in pace. Ac ſi
dicat, Tu nubes fugaſti & cœlo tui cordis:
& ego rigorem detraho Virgæ meæ. Si tu
peccaſſes, ego vulneraſſem. Gemuiſti: Flo-
rui. Calere incœpiſti, fugatâ hyeme: miſe-
reri ego cœpi, furoris immemor. In te pu-
rior pudoris lux emicat: in me flos renidet
indulgentiæz. Ver iſtud eſt amoris, non æ-
ſias. Perendie peccabas. At ego, qui candor
lucis æternæ dicor,; non Morus ſum, ſed
Amygdzlus. Vere floreo: æſtatem non præ-
ſtolor, qui,; in qua die peccator ingemue-

Phariſæi auſteritas ex Moro fuit, cui

Remittuntur ei peccata multa „ quoniam dile-

. 1 ümſan
rit, iniquitatum ejus non recordor. Phariſæus t
non credit lachrymis, non fidit Veri. E- urgi⸗
ſtate duntaxat floret. Niſi Lazarum à monu-
mento fœtidum excites, foœtere te putat in ir M
ſcelerum ſepulchro, nec tibi parcit. Videa- un a
mus aliam ex amygdalo Virgam, virgam qui- nnihe
dem & percutientem, ſed celeriter effloreſ- im i
centem. Peccavit David. Adfuit Nathan, qui Achalo
induct divitis à paupere oviculam rapientis ur ſaeto Domins on
imagine, eum percuſſit dicens, Tu' es ille Vir. Tebiter, 34 “ lag
Haæc dicit Dominus Deus, &. Quamobrem ſapplieis ai
non retedet gladius de domo tua uſque in ſem- gsdonae in
, F 3 . 2. Reg. Tcurz
piternum, es quod deſpexeris me. Quam ri- 12 7. a elto 10,
get contra hyemantis Davidis mentem virga lbid. eiiuing,

iſta, quæ truncum ſtirpis obtruncat! Ex- nbu nm
probrat ſcelera, damnat reum, ſupplicium e⸗
indicit. Verùm amygdalina eſt: ſi hyems re-

am D

alehn⸗

mittat aliquantulum, & coelo tepor refun- M.
datur, florebit illicò. Et dixit David ad Na- Ibid. gnzien
than: Peccavi Domino. En hyemem mitiga- 6 David, . lüan.
tam. Non ampliùs peccat, qui ſe peccaſſe . ſe li⸗
non negat. Intueamur illicò erumpentes & vir- Nathan. r lei
ga flores. Dixitque Nathan ad David: Do-„ Reçc. ah
minus quoquée tranſtulit peccatum tuum Non 1137 rntef
morieris. Si non Amygdalus, ſed Morus fuiſ- Lapſtl. l
ſet Nathan, cùm David dixit, Peccavi. Reſ- 4* Eleto dn
4. 1Mera,

pondiſſet, Peccaſti: Sed & peccabis. Quem eim eri.
enim mihi dabis vadem oſtentatæ poæriten- gendi
tiæ? Non fido lachrymis. Qui peccaſti poſt Confeſa⸗
cantus & Pſalmos: peccare non vereberis poſt 6
luctum. Ver eſt fletus iſte tuus. Ego Veri Auent
non credo. Æſtate floreo: néc puto receſliſſe
hyemem niſi Sol Leonis fremitu irrugiat. Non
hæc dixit Nathan. Quid dixit? Peccaſti? Do-
lor tuus frænat dolorem meum. Spina luctus
tui flores elicit miſericordiæ meæ. Amygdalus
ſum, celeriter floreo. Tu ſcelus fateris, ego Corredtie
ſcelus dimitto. Quanquam ex Hebræo licet opboruns
aliquid traducere ad rem noſtram delicatius. Ai.
Quid tu vides Jeremia? Et dixi: Virgam ex
amygdalo celeriter florente video. Correptio
virga eſt, quæ tot flores profert, quot ver-

nl obli

ba. Voces Charitatis, etiam coërcentis, flo- I
res ſunt. Cùm loquitur, floret. Porrô flos rebit ze

corripientis Miſericordiæ non natciſſus eſt 1
aut hyacinthus, ſed flos eſt amygdalinus.
Narciſſus & hyacinthus ſummâ hyeme flo-
rent, Floret cepa, vel Boreâ ſæviente. A-
mygdalus vere duntaxat Horet. Non ſufficit,
quèòd Correptio lenis ſit, & florida. Ver præ-
ſtoletur, & ſinat hyemem abire. Blandè cor-
ripis: ſed hyeme. Furit adhuc in corde mi-

ten Poro
Nlar ſoh Pe
n lgen

1.
ſeri affectio illa præfervida, qu tranfſver- dEim it
ſum eſt actus. Sine, ut quieſcat Aquilo. Flos Uri t e⸗
in hyeme, non hyemem ornat, ſed provo- ltll
cat. Cunctare, reſiſte. Brevi conquieſcet Bo- il zodin
reas, quieſcet furor: tunc eum alloqueêris. ing l ii
Effloreſces vere felicius, & opportunius. Kan 7 memine
Quid hyemi cum Hore? Effloreſce, ſed vere. A lne
Audiet Te, ſi Ira, ſi libido non perſtrepant. i Wun
Nathan non modèò floruit, cum Davidem re- Tu er
prehendit, ſed floruit, cùm jam ille hyemem Eun. aach
homicidii reliquerat, ad juſtitiæ zelum con- mln li
versdé mente. Duo viri erant in civitate una. z. Reg- m, 11
Et cùm David exclamavit: Vivit Dominus; 12. I. WAaN lerdo)
quoniam ſilius mortis eſt vir, qui fecit hoc. ſabeſi
Tunc dixit Nathan ad David: Tu es ille lbid, d hei nn
vir. Amygdalus floruiſſet in hyeme, ſi, taan ſirgl
calente adhuc Uriæ cruore in corde Regis; bund De
eum arguiſſet, quamvis blandè. Expecta- Edi Kach
vit aliquantulum, ut glacies ſceleris ſolvere- A 4 ⸗
tur zelo juſtitiæ, & tunc, cùm is, qui par- e
. Cnnen,

len djcidiumf anté patrarat, de ulciſcenda ove co-
A. gitabat, flores protulit correptionis, quæ gra-

an tiſſima regiis auribus accidit.
Unat
„ . . .
i Et dixit Dominus ad me: Bené vidiſti,
de quia vigilabo ego ſuper verbo meo, ut
. i. 4. R
hendi faciam illud. C. I. 12.
uptti . .
gile⸗ Superinr Dominus non ſolùm loquitur, & minatur,
une „nmalta ſed, quod loquitur, implet. Verùm ut im-
le imperet: pleat minas ſuas, vigilat ſuper verbo ſuo. O

n d eigas incuriam Paſtorum Eccleſiæ! Deus vigilat ſu-
Mnen nt ſenee per verbo ſuo, ut faciat illud; Et nos, cum
et! l. ⸗“ Jue locuti fuerimus, obdormiſcimus, & ſomnia-
7 2. . . . .
hhlcr imdera mus; nobis dormientibus implenda, quæ Præ-
em. rie. cepimus, cum Deus vigilet, ut, quæ dixit,
7 „ . . . .
en eſin. Regularâ ſacjat. Vigilabo ego ſuper verbo meo, ut fa-

ae en. oigm illud. Nota. Vigilat: & quidem non di-
nultipti- Cit Cogito; id eſt, cùm licet, attendo; ſed,
eias. cun quieſcendum eſſet, recogitandum eſt, ſi
Regela an Deum ænulati dicere cupimus, Vigilabo. Vi-
naleini gilat ergo, & vigilat ſuper verbo ſuo. Debeo
e en diligenter ruminare, quæ dixerim, quæque

tutfn: Nan tuendaA 1 Qu dixer 6
vißratio Præceperim. Et fortè aliqui vigilare non poſ-
ecni N nes& Re. ſunt ſuper verbo ſuo, quia non verbum, ſed

li e. formatio- verba innumera, & infinitas edixere leges.
aas o (Quzæſo, noli obliviſci eorum, quæ dixeris,

tz entrde kantis 10 ; 1.en. “V X
aovt ſed in eis vigila. Ut autem vigilare poſſis,
arinn tur. verbum ſit, quod loqueris. Fuge exundan-
05 Naſ tiam decretorum. Nam qui multa & fatur;,
Pummidl & mandat, nullius executionem procurat.
ble „ .
Irted Nu Vioilabo ego ſuper verbo meo, ut faciam illud.
irtugir N 2 go ſup , ut ſ⸗

Non ipſe imperat, & alius exequitur. Idem,
& loquitur, & facit. Ubi ſunt, qui dicunt,
& non faciunt? Qui dicunt, legem tuli,
decretum ſcripſi, & cùm ſcripſerint, nihil
præterea agunt. Scribunt, jubéntque, & ,

Peccik: DA.
h. Dpim hen
2. Angenn
lus hteruch⸗

Hehte le⸗ cùm juflerint, ne quidem recordantur præ-
tinn Aamn cepti ſui. Non ità Deus. Vigilabo ego ſuper
1 Nlnt Conßlia- verbo meo. Meum eſt verbum, etſi jam ali-
den. CNnfu rii audi quot ante menſes illud loquutus ſim. Verbo

let, ai.
(Cetcelt,d
Get. Dhnl
n Natli 4
eſt nſgin
nnd hyene 1

meo. Meum eſt; & miſi lactetur, & fovea-
tur a me, carebit parente & nutrice, ideoô-
Ila. 42. Que morietur. Porrò Deus loquitur, ut par-
14. turiens. Mulier ſola parit, ſed non ſola conci-
pit. Antequam legem ferat Prælatus, per
multos interroget, audiâtque, ſed unius uxo-

A ſenent tis viros, id eſt, qui nihil ament, præter Ec-
et. Nnlffti cleſiam. Conceptam verò Legem non ſtatim
Conide daſie effundat, ſed menſibus novem parturiat eam.
e Dodd nex v. Ubi verò pepererit, non abjiciat, ſed lactet
nuc n ark⸗ ar. ea.anam, & ſuo invigilet edicto, ut Deus vigilat
, ql und Ncgiin ſuper verbo. Tunc de Legiflatore dicetur,
eleet Aunh⸗ agar. Juod de Deo perſcribitur. Dixit, & facta ſunt.
K, Pf32.9. Prima in Cœlo Sphæra agitat, & rapit coœ-
i amilth . los omnes: ſed meminerit minori illos verti-
ceua Ads gine abripi, & Lunæ cœlum tam minimo
& ororm lerem. circumagi motu, ut vix commoveatur. Ut ſa-
Suele, Ein⸗ I2 ciam illud. Niſi Tu exequaris, quæ juſſiſti,
pon elit, Proeraßti. verbum tuum in auras difflabitur. In Hebræo
CAm Danen 2atio. habetur: Benè feciſti, videndo: quia accele-
imilehi⸗ fabo verbum meum, ut faciam illud. Quid
ſitie A vigilare ſuper verbo? Verbum accelerare.
Gnn igilaſti, ſi acceleraſti. Accelerabis, ſi vigila-
1 i Dnu Veris. Vis impleri tuum verbum? Vigila ſu-
ſut, per verbo tuo. Vis vigilare ſuper verbo? Ver-
1,. , 1 bum accelera. Porrò Deus, quam diligenter
, ger & vigilaverit, & acceleraverit deducitur ex
i a e 1is, quæ ſequuntur: Ait emm,
Dd
s i MM Ethicæ Comment. Tom. IV.
.ie

Stromatum , Lib. VI.

Et factum eſt verbum Domini ſecundò
ad me dicens: Quid Tu vides? Er
dixi: Ollam ſuccenſam ego video,

& faciem ejus à facie Aquilonis. C.
I. 13.

Non ludit Deus, cùm minatur. Virgam 7dKtitia
exhibet. Deinde oſtentaſſe contentus inſtru- & Seve-
menta furoris ſui, virgas reponit, & quiefſcit. ngt ote,
Haud equidem. Poſt virgam, vigilat ſuper ver- oni m..
bo ſuo: &, cùm vigilaverit, ollam incendit. dent.
De Ira nonnullorum illud cani poteſt.

Parturiunt montes, naſcetur ridiculus mus.

Virgam exerunt: &, cùm putas illos zelo
Juſtitiæ exarſuros, lacte fluunt ac melle. Ar-
boribus hi non abſimiles, quæ ramos, hoc
eſt, virgas proferunt, & , cùm vulnera ex-
pectas, flores emittunt. Keges eos virga ferrea. Pf. 2. .
Virga amygdalina hyeme virga eſt, terret, nu-
data foliis, focunda vulnerum. Paululùm tepeſ-
cat cœlum, & ſtatim videas flores erumpere,
unde videbantur vulnera eruptura. Sic rubus
virgam edit ſpinis inhorrentem. Rideto tamen
evanidas minas: ſi modicum præſtoleris, &
ſpinis roſæ prodibunt. Scena illa horroris at-
que minarum in blandimenta degenerat. Ni-
mirum Spinæ virga flore tandem conſummatur.
Intuere Davidis Iram in Abſalonem. Teme-
rarius puer Amnon fratrem dolo interficit in
convivio. Exarſit illico David, virgam exerit,
ſpinas edit, exquirit ad fſupplicium parrici-
dam, quem exulare jubet à regno, ſpoliatum
patrimonio. O virgam! 6 ſpinas! Regius puer
exulat errabundus. Emendicare cogitur apud
Tholomai filum Ammiud Regem Geſlur.
Mihi credite: erumpet tandem & ſpinis roſa. 2. Reg.
Ità prorſus. Revocatur primum ab exilio, 13. 37⸗
ſed à Regia exulat: hæc quoque poena remit-
tetur. Verbo; Regem adit. Vocatuſque eſt Ab- z. Reg.
ſalom, & intravit ad Regem, & adoravit ſu- 4. 33:
er faciem terræ coram eo: oſculatäſque eſt Rex
Ahbſalom. Vides-ne? An non ofſculum roſa
eſt? Quò evaſere ſatellites, exilia, bonorum
exſpoliatio? oſculum peperere. Planè, Partu-
rient Montes. Quid Deus? exhibet virgam,
poſt virgam vigilat, poſt vigilias ebullientem
ollam oſtentat. Creſcunt eundo inſtrumenta
minarum. In fine ira gravior. Reges eos in Plal. 2.9.
virga ferrea“ à qua non flores, ſed vulnera
licet expectare, & tanquàm vas ud „ con-
fringes eos. Ollam ſuccenſam ego video. In He-
bræo eleganter: Ollam bullientem ego video.
Multas videre licet ſuccenſas ollas, bullien-
tes verò admodum raras. Olla ſuccenſa ex-
terius ardet. Quæ ebullit olla, intus fervet.
Non pauci, ut videantur non obtorpuiſſe,
càùm peccatur, Iram ſimulant, exterius fla-
grant. Surgunt, manus quatiunt, vociferan-
tur, minitantur. At intus pleni ſunt glacie.
Salamandra, quamvis flammis circumdetur, Zelaes ⸗
friget. Rubus ut ſpinas in cortice præferat: ſerv SS
ſi cortex detrahatur, & ſuperficies illa furo- ärus.
ris excorietur, lævis albicat, & mollitie ſuâ
blanditur. Etiam Ranæ in cœlum latrant: ſed
mordere neſciunt. Ætſtivæ nubes Mundo ex-
cidium minitantur. Vix rorem fundunt. E- .
tiam tormenta bellica cùm exploduntur ſine
globo, perſtrepunt. Furor tamen & fragor

ille gratulatio eſt & ſalutatio, non excidium.
I 1 2 Strepit;

76

Strepit, & tamen ludit. At Dei Olla itaà fla-
grat, ut ferveat. Succenſa perhibetur & ebul-
ſiens. Obſecro Paſtores Eccleſiæ, ut vel ar-
deant, vel frigeant. Nihil Deo què invi-
ſum, quàm ſunulare Juſtitiam, & oſcula ex-
hibere. In lege Struthio immundum amimal eſt:
quia pennas habet, nec volat. Quo modo Deo
inwiſa non erit Olla ſuccenſa, & frigens? E-
bulliat, ſi ſuccenditur. Meritô ſerpens callidiſ-
ſimus belluarum cenſetur, qui, quandoqui-
dem ſerpens eſt, hoc eſt, veneni & mortis
adminiſter, vel oſculando interimit. Zelus, ſi
zelus eſt, vel inter amplexus vulneret. Sam-
ſon, vel cum luſit, Philiſthæos oppreſlit.
Transfigendus eſt Siſara, vel cùm lacte recrea-
tur. Impiis parcendum nunquam. Petrus eſt,
qui milites modò vulnerat, modô alloquitur:
& ideò fortè Chriſto injurius refrixit in igne.

Et dicxit Dominus ad me: Ab Aquilone
pandetur malum ſuper omnés habita-

—

tores Terræ. C. 1. 14.

Furoris flamma adoleſcit, etiam in glacie.
Nulla tam frigens regio, in qua Ira non ca-
eat. Etiam E.tna & undis alluitur in baſi, &
geſtat nives in vertice, flammas tamen vo-
mit. Planè neſcias, unde tanta vis igmium è
monte, cujus & coma nivibus candet, & pe-
des æquore alluuntur. Ab Aquilone pandetur
malum. Septuaginta vertunt: A facie Aqiti-
viio laſa. Ionis exardeſcent mala. En ardor & nivibus,
en flamma & ſinu frigentis Boreæ. Nullus tam

S
