xeris eum, quem tibi revelavit, aut caro,
aut ſanguis.

Oliva

Et ecce Mulier, quæ erat in civitate pec-
catriæ, cognovit, quod Jſus accu-
buiſſet in domo Phariſai, attulit ala-
baſtrum unguenti. Luc. 7. 37.

Ut olim apud Senecam quærebatur in Lug-
duno Lugdunum; quam enim urbem, pridie
occidente Sole, non ſalvam modò & incolu-

§. Mag-
dalena.

mem, ſed etiam florentiſſimam reliquerant ac-

colæ, poſtridie necdum enato Sole, flammis
penitus deletam attoniti rimabantur, non jam
cum Diogene in lucernis hominem exploran-
tes, ſed parem Romæ urbem quæritantes in
Sole. Ità ego peccatricem, quæ modò domum
ſubiit Phariſæi, in domo Phariſæi non intueor;
cùm tamen ibi nihil præter eam intelligam
aut debere, aut etiam poſſe ſpectari. Pecca-
trix intravit, exiit Magdalena. Uſque adeo
fortunatum eſt, ad Chriſti pedes accumbere,
ut, quæ Zizanium cecidit, ſurgat ſpica, imò
frumenti manipulus non modè plenus, ſed au-
reus. At non Magdalenam duntaxat in Mag-
dalena quæro: verùm in tanta ſanctimoniæ
exſuperantia fruſtra exquiro ſanctimoniam.
Ubi, rogo, vel umbra ſanctitatis in tanta
copia ſanctitatis? Laudatur, expiatur, coro-
natur, in pace dimittitur, ac ſi non modô din
pugnaſſet, ſed diu triumphaſſet. Vade in pa-
ce. Tantorum rea criminum quid egit? Ubi
ſaccus? ubi cinis? ubi ſanguis? ubi vulnera?
Video pro calvitio comas. Video pro fœtore
alabaſtrum. Si locum conſidero, non antrum
Eliæ eſt, ſed aula Phariſæi. Si opus exploro:
Epulum inſtruitur, non ſacrificium. Si actio-
nem ipſam peccatricis indago, oſcula, non
vulnera, lachrymas, non cruorem, illecebras in-
tueor, non lanienam. Unde ergo tanta in pec-
catrice & tam repentina ſanctitas, ſi nuſquam
non exſtant monumenta voluptatum? Ita eſt.
Nuſquam apparet Sanctitas, & nuſquam in
quemquam influxit uberius Sanctimonia. Ni-
mirum, ut Chriſtus teſtatus eſt, Dilexit mul-
tùm. Non eſt, quod quæras radicem gra-
tiæ, cuùm audias in Magdalena exundaſſe cha-
ritatem. Hæc ſi deſit, & membrorum exu-
ſtio, & æris dilargitio, & Angelorum elo-
quentia tinnitus ſunt. Econtrario mihil tam
abjectum, in quod ſi Charitas incidat, non
effloreſcat protinus, & refulgeat. O Amor,
exclamat Laurentius Juſtinianus, qui lutum

lbid. 50;

Pœniten-
tia Vera.
Ibid. 47.
Virtus ſo-
lida.
Charitas.
Religioſi
obſervan-
tic, &α
Spiritus
anſterio⸗=
ris non

transfiguras in Deum! Quid mihi dexteram ſpernant

objicis Midæ. Non modòô fabuloſa ejus por-
tenta, ſed etiam imbecillia ſunt. Quicquid

illa tangeret, obrigeſcebat in aurum. Opulen- gio.

tià ſuâ artifex perit. Charitas verò quicquid
imbuit, cœlum fit, & divinitatem ſapit. Hinc
eſt, quod Paulinus ultrè ad hortos ab aris
immigrat, nec fodere dedignatur, qui ſacri-

cæteros.
Lib. de
Incen-

ficare conſuevit. Sciebat enim vir præſtantiſ-

ſimus eam eſle Charitatis vim atque virtutem,
ut cepis hoſtias anteſtare non ſinat, æqueétque
raſtra thuribulis. Non lentiùs Antonius ab
Oratione tranſit ad Storeas, quàm ab opificio
ad ſacrificum. Nimirum, ſi Charitas Chriſti
urget nos, ejuſdem ſunt pretii hymmi & ſto-
reæ. Immutat enim Charitas lutum in Deum.
Hinc eſt, quod Magdalena, Deo placitu-
ra, non pretioſa deligit & ſanctuario thymia-
mata, ſed iiſdem, quibus peccaverat, inſtru-
mentis, oculis nempe, oſculis, capillis, & ala-
baſtro

in

ten.

el⸗
el⸗
ala⸗

lirgn
Dride in
oln.
rkantar⸗
Fanms
nonn
Phrn.
antes in
domen
ntuect;
telligmm
Deccx-
e aded
unbete,
la; ind
ſed an.

In Mg.
=

moriam.
in tannt
Ur, Cor0.
IOd di
le in t. l
G! D
1 Wneta!
ro enne
On antrunn
enplo:
acho⸗
ſcbla, non
ecebtasir⸗
nta n bee⸗
nuſquun
n Iu
uſquam 1
Omna. Nl
Dilexit ni 8
Gicem glrr ,
ndele cher
Nonun eb⸗
elorum elr
unl m/,
incidat, nn ſ
0 Ammk, g,
gi mi⸗
ni dentimn ,
la ei
. Qucq
mm. Oylleni⸗
er alil
nſiht H
Ortos 6. 6
n har.
ir Hlalul.
ue Gmuen
at; Agihi
Aronins
meh en
hantu Cri

1
§H. Achbra-

ane.

Gon 22.
1I6.⸗

Ator ia
Deum.
nen eße-
Atas.

Apoc 21.

2 Ie

Can. 5. 2.

Gan. 5. 2.

:

Stromatum, Lib. III.

baſtro expiavit ſcelus, Dominum irroravit,
SCCh ſiam boni nominis fragrantid recreavit.
ices, non demulceri rebus vilibus Deum,
qui ſumma repofcit. Nam Abrahamum immo-
lare jufſit unigenitum ſuum. Imè hinc diſcas
velim præſtantiam charitatis. Quâ videlicet
um eſt ut omnia obtuliſſe putaretur Abra-
ham, cùm revera obtuliflet nihil. Quia feci-
rem hanc, & non peperciſti filio tuo unige-
3

1

nito propter me: benedicam tibi, & multipli-

— 1 . 0. —
ſemen tunum, ſicut ſtellas cwli. Parcius,
„Domine: nec ſiderum, quæſo, prodi-
a. Neque enim fecit Abraham rem

—

uam I Gladium extulit, ſed incruen-

ſed amore.

et Unigenitum ad imperium
ni jugulafle. At, inquies, ſi tam æqua-

5

1
ta vid virtutis eſt, tämque expeditum ſubeun-

tibus faßigium ſanctitatis: ſi citra cruorem &
vulnera palinæ ſuccreſcunt ſola charitate riga-

: Cur Deus auro Civitatem ſuam inſtravit,
& exuritur,; & percolatur, & raditur?
1 & eos; dui aſperrima patiuntur, admit-
urbemm Sion. Itaà tamen ut ii nullà ra-
tione excludantur, quos nec ignis exuſſit, nec
ferrum vulneravit. Et duodecim portæ duode-
cim margaritæ ſint. Nullo ſupplicio tranſit
Margaritum ad delicias. Rore concipitur „con-
châà excipitur, auro innectitur. Non teritur,
non aduritur, non extergitur. Dehcatius con-
cinnatur, quam parturitur, cùm cunas habeat
in concha. An nen margaritum Charitas eſt,
quæ etiam, citra flammas & malleos, enitet,
fulgurâtque? Ita Magdalena fulit in domo
Phariſæi. Dilexit: & , inter alabaſtra comaſ-
que æ& quavit tum ſerras Eſaiæx, tum Jeremiæ
compedes ac lapides. Ama, &, ſi libet, epu-
lare. Audet Charitas merum opponere cruo-
ri: nec rarò, quas in equuleo palmas fortitu-
do ſerit, Amor demetit in purpura. Certè non
gratior Sponſa dum jacet, quam dum gemit!
imò eam dixerim gratiorem Sponſo dormitan-
tem, quam vulneratam, quôd in cubiculo lo-
tam quærit, & fruſtra à cruentata exquiritur
in plateis. Ego dormio, & cor meum vigilat:
Vox diletcti pulſantis. E contrario zit cùm urre-
xiſfet: Vulneraverunt me : tulerunt ballium
meitm mibi Cuſtodes murorum. Adjuro vos, filiæ
Jeruſalem, ſi inveneritis Dilettum, ut nuntietis
ci, quia amore langueo. Caret Dilecto inter vul-
nera, & à Dilecto expetitur inter unguenta.
Nimirum minoris apud eam eile voluit pretii
cruorem, quam Charitatem. Si Cor vigilet,
id eſt, ſi Amor ardet, quamvis dormias, Chri-
ſtus adeſt. Plenus myrrhâ, & nudatus pallio,
infectus ſanguine minus adamaris, quòd cordis
non memineris. Meritò proinde Sponſa, cùm
undique manaret ſanguine, non ſuum renun-
tiari vult Sponſo vulnus, ſed Amorem ſuum.
Adjuro vos, ut nuntietis ei, quia amore langueo.
Et quare Sponſo ſanguinis, & viro dolorum
vulnera tua non oſtentas? Quia expendi ſcio
in flatera ejus non tam cruorem, quàm Amo-
rem. Etiam incruenta placere Dilecto poſ-
ſum, ſi diligo: ſi minus amem, minus quoque

165
amer necefle eſt, quamvis & theriſtrum ami-
ſerim, & jacula exceperim. Hinc eſt, quod
rogata à filiahus Jeruſalem, ut ſuum eis Spon-
ſum expingeret, ait: Dilectus meus candidus
& rubicundas. Ac ſi diceret, & cruor patien-
tiæ, & Amoris candor gratiſſimi Sponſo. Uter
autem gratior ſit, ex eo diſcite, quòd cùm
poſtremus rubor in genis ejus ſit, candor &
primus eſt, & primogenitus. Amantis ſanè
candor rubori præſtat Patientis. Et quò putas,
in compitis Sponsâ vulneratâ, ſeceſſiſſe Dile-
ctum? In hortum. Dilectus meus deſcendit in
hortum ſuum, ad areolam aromatum. Quaſi
diceret. Noli in ſanguine ſuperbire. Non enim
cruor me rapit, qui ad aromata deſcendo. Si
dilexeris me, reperies me vel in horto. Quod
ſi Amor refrixerit tuus, nec me in cruore
fruêris. Vide, quid legerim in hortis; non ro-
ſas, ſed Lilia, ut docearis innocentiam Cha-
ritatis dumis anteſtare Ponitentiæ. Ur paſeatur
in hortis, & Lilia colligat. Non mirum ergo
ſi ſtatim exclamat: Ego Dilelto meo, & Di-
lectus meus mihi, qui paſcitur inter Lilia. Vul-
nerata es, & Lilia commendas? Roſas debue-
ras dilaudare quibus cruor tuus adumbratur,
& viret, non Lilia, quæ cruentatæ parum
conſentiunt. Diſcamus hinc, obiecro, non ſo-
lum vel in Martyre præcellere vulneribus Cha-
ritatem; verùm & ea a nobis non rarò prædi-

Can.§. 10.

Can. 6, 1

Ibid.
Ibid.

Religioſi
faciant
Amorem
in Deum,
quam
Mortifi-

. X. . . . N † . m.
canda maximè, in quibus minùs excellimus,“stionem.

& penè prætereunda, quibus maximè reful-
gemus. Candes? Roſas commendato Cruenta-
ris? Lilia dilaudato. Efferat unuſquiſque non
munera ſua, ſed proximi ſui. Qui pro Chri-
ſto nudatur, laudet eos, qui in Domino in-
duuntur. Qui Domino manducat, miretur, &
deprædicet pro Domino jejunantes. Hoc nos
Sponſa docet, quæ a vulnere rubicunda plus
Lilia miratur, quam Roſas. Verùm de his

alias. Quod pro re noſtra facit illud eſt, Spon-

ſam nempe ſtatim de Dilectione diſſeruiſſe.
Ego dilecto meo, & Lilectus meus mihi. Dile-
ctus meus mihi inhæret, non quòd vulnerata
ſim, ſed quòd ego adhæream illi. Libet hic
exponere ſeriem, quà ego partitus ſum oratio-
nem meam, cum Momales publicè alloquerer
Sancti Bernandi, ipſo die Sanctæ Mariæ Mag-
dalenæ ſacro. Lugdunum olim in Gallia quæ-
rebatur: Et hodie Hieroſolymis peccatrix quæ-
ritur. Non enim peccatricem exeuntem video
& domo Phariſæi, quam vidi domum Phari-
ſæi ſubeuntem. Exit enim Magdalena, quæ
peccatrix intraverat. Et quâà, rogo, arte Vi-
pera in Columbam demutata eſt? Igne-ne an
Spiritu procellarum, malleéve duriſſimo? Cer-
te quò fozdior macula, es mordacius lixivium
infundi conſuevit. Quid turpius peccatrice?
Et tamen nihil video niſi unguenta, comas;,
& oſcula. His deargentari feliciùs poſſunt pen-
næ Columbæ, quam expiari ungues & ro-
ſtra Accipitris. Nihilo minus his Magdalena
& lota, & expiata, & deſponſata Chriſto eſt.
Quo modoe? Quia inter delicias multas, ut
Dominus conteſtatur, Dilexit multum. Vivitis

Luc. 7.

pariter, & periſtis, Dilectiſſimæ. Poſletis non 47.

immeritèò iis verbis conditionem veſtram de-
Plorare: & Senatorem amiſimus, & Mona-
chum non fecimus. Id eſt, extra Mundum ſu-
mus, nec in clauſtro ſumus. Ubi ſaccus? ubi ci-
nis? ubi chaumeniæ? ubi cruor? Euphroſynas,
Theodoros, Marinas demiramur, quas cubaſ-
ſe ſcimus in favilla, & potum ſanguine tem-
peraſſe.

166
peraſſe. Felix Agnes, quæ incendio perit!
Felicior Thecla, quæ & flammis objecta eſt
& feris! Nos in clauſtro quid agimus? Qualſi
unæ de fatuis mulieribus loqueremini, ſi diu
in hæc verba erumperetis. Equatur ſacco pan-
nus, non impar oleri ſiligo, par acus lanceis,
ſi Charitas ſuppar eſt. Magdalena inter ala-
baſtra Prophetas antecedit, quòd diligat. Et
nos Anachoretis Superiores ſumus in panno &
patinis, ſi quantum eis rigore vitæ concedi-
mus, tantum præcedimus charitate, qu vel
minima ſumma fiunt. E contrario filiabus Ba-
bylonis miſeriores ſunt filiæ Jeruſalem, ſi, ut
pallent jejunio, ità exareſcant Charitate. U-
trumque corroborandum eſt. Magdalena ala-
Gen. 8. baſtris expiatur. Odoratus eſt Dominus odorem
21. ſuavitatis, immolante Noëé. Unde odor in m-
dore & fumo? Ex Amore immolantis. Quod
fœtet, fragrat;, ſi Charitas ſpiret. Quid puti-
dius, quàm epulari, videre, ſalutare paren-
tes, conſanguineos alloqui? Hiſce adjunge cha-
ritatem; & thymiama vile eſt hujus compa-
ratione fragrantiæ. Joſephum malim oſculan-
tem Fratres, quàm Saülem ſacrificantem hæ-
dum. Malim murænulas Sponſæ vermiculatas
argento, quam Achabi inſperſum cinere ſac-
cum. Libet iterum exclamare cum Laurentio

Juſtiniano. O Amor, qui lutum transfiguras

in Deum! Quid vilius quam colum verſare,
quam fila deducere, quam telas ordiri? Hoc
tamen lutum, artificio Charitatis, quamdam
veluti Divinitatem induit. Magna hæc. Ve-
rùm & ars ex luto aliquid, quod lutum non
ſit, compingit, & elaborat. Dei ſolius eſt,
ex nihilo aliquid extrahere. Quid ſi charitas
ex nihilo etiam ſumma erueret? An Martyrio
majus excogitari opus poteſt? Citra ſanguinem
haberis Martyr, ſi diligas. Vox Pauli eſt:
uotidie morior. Si vivis, quo modo moreris?
Mirabatur Nicodemus hominem bis naſci poſ-
ſe: quis non miretur Paulum quotidie mori?
Præſertim, ſi moriatur, & vivat. Amor Pau-
li, ait Iſidorus Peluſiota, Paulum non ple-
Ctit, & coronat. Ea enim vis Amoris eſt, ut,
cùm patiatur nihil, Martyrio cohoneſtetur. Et
Vos inter epulas , ſi ſecures ametis, Martyri-
bus adſcribemini. Ità in viola equuleos exæqua-
tis, ſi diligitis: ideò non eſt, quòd ſolitudines
Æ gypti ſuſpiretis. Si autem non diligitis, vi-
lius velum virginitatis veſtræ eſt phaleris va-
nitatis. Paulus ſi æs, ſi ſanguinem, ſi parem
effundat Angelis eloquentiam, nihil eſt, ſi for-
1. Cor. 13. t& careat Charitate. Charitatem autem non ha-
g. buero, nihil ſum. Tu, quid eris ſine charitate?
IIle, cùm omnia agat;, nihil eſt. Et tu, cùm
minima peragas, cum vix habitu, cibo, toro,
deliciis diſtes a Pherezæis, magna es, quamvis
non ames? At amo, inquis, Deum meum. Vi-
deamus, qualis ſit Charitas, & quæ ejus ſint
membra. Charitas, inquit Paulus, patiens eſt,
benigna eſt: non æmulatur, non inflatur. Non ſi
omnia deſint membra, ſed ſi alterum ex his
charitati tuæ non adſit, quamvis ardeas, pe-
ris. Et non vivere modòô te credis, verùm etiam
8& regnare ac triumphare te jactas, cum iraſ-
care, cùm oderis, cùm exprobres, cum invi-
deas, æmuleris, cüum murmures? &c.

1. Cor. 15.

Ibid. 4.

§. Ale- Hi ſunt, qui venerunt de tribulatione

Nius.
S. Marina magkna. Apoc. 7. I4.
ſub habi- . 2 .
, Monsa Quinam iſti? Alexius & Marina; altera,

Oliva

in Oriente, alter in Occidente, citra ſangui- ehi de.
nem, Martyres. Horum Virginitas planè ſi a/a.
cut Lilium inter ſpinas, quando & ille pudi- uod wir.
cus floruit cum Sponſa, & iſta viruit cum in- ginem es-
ſante. Neſcio autem utrius præferam fortitu- preſſiſſet,
dinem, an viri, qui Sponſam reliquit, an fo- Monaſe-
minæ, quæ filium recepit. Miror equidem A- rie riſs
lexium, qui in hortum deſcendit, ut abſtine- HH 6,
ret: qui potuit, non ut Babylone pueri, rorem ducare
in flammis experiri, ſed nancifci in rore flam- cogitur
mas, pati inter violas aſpides, ſuſtinere pro- anquam
pè fluenta mellis profluentis impetum amaritu- uum.
dinis. Plus tamen Marinam demiror, quæ
Perdicis rapinà in holocauſtum versà, lacta-
vit, quem non peperit, Virgo pariter & Nu-
trix, ac tantùm non Mater. Nemo mihi inten-
tantem gladium filii jugulo objiciat Abraha-
mum. Minus eſt, à Patre Deo filium litari,
quàm Virginem in dedecus pudoris ſui fihum
enutrire. Promptiùs litamus, quàm rubemus.
Ibi Abraham alienum effudit ſanguinem, imò
non effudit: hic Marina ſuum ſibi ſuffudit
cruorem. Ibi, poſt oblatum filium, ſideribus
Patriarcha coronatur: Hic Virgo, recepto fi-
lio, colaphis, probris, exilio dedecoratur. An-
gelorum voce ille filium exponit: Scortorum
dolo hæc filum non ſuum in ſuum reponit ſi-
num. Penè auſim Mariæ aliquâ ratione com-
parare Marinam. Utraque Virgo,; Utraque
cum filo: Sed non utraque Mater. Ideéôque
quàm felix & ſanctior Maria Prolis divinitate,
tam fortis Marina eſt non ſuæ prolis fœditate.
Illa enim Dei filum enutrivit & peperit: Hæc
filium iniquitatis non peperit, & educavit.

Jam enim hyems tranſüt, imher abüt
& receſſit. Flores apparuetunt in ter-
ra noſtra. Can. 2. II.
*
Felix hyems, quam flores conſequuntur. TWikula-
Nec modò poſt eam flores erumpunt, ſed ip- tio atilu.
ſa quoque Sponſa præ ea adamatur, & præ-
dicatur. Jurge, propera amica mea, Columba Can-2.l
mea, formoſa mea, & veni. Quare formoſa eſt?
Quare Columba eſt? Quia pertulit hyemem.
Jam enim hyems tranſiit. Ergo, quæ domum
cedrinam exſtruxit: quæ floridum inſtravit le-
ctulum: quæ aureis renidet, enitétque muræ-
nulis, fruſtra Dilectum quærit: & advocatur,
dilaudatur, adamatur, ex quo totam ſuſtinuit
hyemem. Neque enim alia aut præconiorum
aut Amoris ratio redditur, præter hyemem.
Surge, formoſa mea. Jam enim hyems tranſiit.
Nimirum bonorum omnium fons Tribulatio
eſt, ex qua flores, ob quam Sponſa & formo.
ſa eſt, & Columba. Verùm compleri debet Patien-
hyems, ut bona parturiat. Jam enim hyems tig.
tranſiit. Tranſire debet, non autem aut miti- Perſeve-
gari, aut eludi, aut etiam extrudi, diſpelli- vaniig.
ve poteſt. Noli fidere veri, quod non tota
præceſſit hyems. Abſalom exilium impatien- H
tiüs deprecatus eſt. Et Joabi calliditate, The- i. awpio⸗
cuitidis eloquentià, adoleſcentis ſubmiſſione m eis
tanto artificio cauſa apud Regem perorata eſt, nocent,
ut & revocari potuerit, & in aulam admitti. dum ei
Quin & Davidis exceptus eſt oſculo. O quale hrodeſe
Lilium poſt hyemem! Exul admittitur ad videnim:

amplexum Regis, & oſculo recreatur. Oſcula- 2. Reg-

tüſque eéſt Rex Abſalom. Verum hic flos apparuit 14. 35.:
non tranſactà hyeme, ſed fugatà. Quam ve-
reor, ne oſculi teneritudo in buccinam rebellan-
tem

„Reyli⸗ b⸗
Deive. li⸗
leusti 60

uufr. del

naii.

Ot
Eeret,
Hont
(iNst erorm⸗

ſis E
Can. . (b
ceh
berel
Egen
Accxr
4Ned n Cels
un
e eiſe
Uleire
eſen

ſinze Uil
kuni. IIl,
ln

1 ll

e

Mnnul
Aemnn

1
ſ lint,
Gdi. An

zm. Mn,
1 I- lin
itn,
le
A umg
Cüne. Ain

ſuen
an. gn H
ro⸗ ienne
Wünt./Vn,
)3 (e
& N.
inten.
Abrale.
Uun,
i flum
Cbemms.
m, imd
ſafücit
deridus
ceptof⸗
tur. An⸗
Cortotumn
eponitli
one co⸗
Utrane
ldeode
lwinmtete,
ſcedlitar.
erit: Her
lucarit.

ber
t in kel⸗

equunn. Iii
t, ſed i nin
,& e-
Colunhrc“
rmolsek!
t hyemen.
Ur Comunn
ltrarite-
gue Mine-
AArocatil,
In fuſtinun
ZCotüofun
t hyemen-
enns trit
Ttibulin.
kond⸗ .
hleti gehet 3
cin Hen 65
n aut in⸗
i, hel
d non ,
inhetel
btate, Ue
ſubmnilioe n⸗
eſt,nenn
eroratel i
un Sa 8
0. 4 gn
zrritur 44
Sappenun
ehr

iebelly⸗
mehen

.. N

tulſa.

tem degeneret. Prorſus in haſtam flos dege-
neravit. Brevi perditus adoleſcens intellexit
oſculo ſibi laqqueum nexuifſe. Quàm ſapien-

tior filio Pater, Abſalone David! qui, cum

avidis; non ſemnel fugare potuiſſet hyemem, quæ ſibi
conſtan-t, à Saülis perfidia ingruebat, nunquam tamen
tia in aſſentiri voluit aut Saülis perditioni, aut for-
malu. tunæ ſuæ. Hinc eſt, quod & hyems tandem
Ppperma Saülis funere tranſmiſſa eſt, & imperi KHos,
tere. qui apparuit, interire non potuit. Vis novam;,
& ſæviorem hyemem ſpectare à Davide non
diſpulſam? Quam ſæva hyems;, cum fi tus
per filium Pater à Semei & maledictis proſcin-
deretur, & impeteretur lapidibus! Præſtò fuit
Aquilo, qui procellam illam ſaxorum ſugaret
2. Reg. ſpiritu uno. Vadam & amputabo caput ejus.
16. 9. En quàm nullo conatu tempeſtas tanta exſuf-
flari potuit. Audi, quàm generosè Rex ob-
ftiterit Aquiloni, quaàm patienter retinuerit im-
2. Reg. Ié, brem graſſantem! Dimittite eum, ut maledicat:
10. Dominus enim praæcepit ei, ut malezdiceret Da-
Dei vo. vid. Hyems tranſüt, & flores apparuerunt,

—

luuiati ed lætiores, quò feralior Boreas eos concuſiit,
. 8 .
oo " nempe Achitophel & Abſalom, e quercu tra-

mari.

béque ſuſpenſis ambobus, illius disjectà calli-
ditate, hujus temeritate repreisa. Utinam Da-
idis ſuſtinentiam præſagüſſet Joſeph: & ci-
tiùs regnaſſet & fortiùs. Cùm diuturnior ei ca-
lIumniarum & carceris videretur hyems, iub-
miſit ſe non Pharaoni tantùm, ſed etiam Pin-
n credis hyemem? Ad bienmium produ-
Præpoſitus pincernarum oblitus eſt inter-
pretis ſui. Quin & tantorum ſæculorum infe-
lix Ifraélitarum ſervitus in Egypto expiavit,
ut ſuſpicor, feſtinatam per Joſeph hybernæ ca-
lamitatis explicationem. Patiamur, quæſo,
ſunm confici ſtadium à bruma. Niſi enim
hyems tranſeat, flores aut non erumpent;, aut
cité corrumpentur, aut etiam efferabuntur.
Optaverat Sponſa, ut Aquiloni Auſter ſucce-
deret; quo, matureſcentibus aromatibus, &
Sponſus invitaretur in hortum, & ipfa inter
Can. 4.16. aromata, recubaret. Jurge, Aquilo, & veni,
Auſter perfla hortum meum, & fluant aromata
illius. Diſceſſit Aquilo, advenit Auſter, Spon-
ſus & hortum ſubit, & myrrham meſfliuit.
Quèô evaſit Ver tam præcox? Repulſus eſt Di-
lectus: Vulnerata eſt Dilecta: clamoribus &
querelis completa Urbs. Quid quod aliqui ut
fugent hyemem; ad Beelzebub confugiunt in
Accaron? Audi Ochoziam, collapſum è& can-
4. Reg. 1. Cellis. Iie, conſulite Beelzebub Deum Accaron,
2. Atvum vivere queam de infirmitate mea hac. Vis
bid. 6. ediſcere qualem florem legerit ex hoc Vere?
Ideireo de letulo, Jſuper quem aſcendiſti, non
delcendes, ſed morte morieris. Duplicata hyems
eſt, ea potiſſimum de cauſa, quòd eam effu-
gare tentavit. Uſque adeò humanæ calamitati
nihil ſalubrius eſle poteſt, quam ipſam ſuſti-
nere calamitatem: quæ, ſi toleretur, & flores
. parturit, & formam inducit. Liceat mihi frag-
FPæniten- mentum hoc loco colligere, ne pereat. Audi-
via nona ſtir' à De Leclulo inquit, non deſcendes. Potuit
quam in- — 3 2 .
ita loqui Elias ad Regem Samariæ, non autem
ic loqui poſlet ad quofſvis Magnates exædifi-
catæ à Chriflo Hieroſolymæ: niſi eos fortè,
rigente bruma, ad decimum Kalendas Februa-
rii alloqueretur. Nam ad fſtertendum Optima-
tibus etiam (Chriſtianis perpaucis quidem,
nonnullis tamen, non jam lectulus, ſed ager
inſternitur. Videas eos non jam volvi, ſed na-

Can. 5.

Luxias.

Stromatum,

par Cæſari eſt,

Lib. III. 167

tare in illa vaſtitate plumarum atque lanarum:
tantumgque non veredaris egent, ut quæ in al-
tero tori angulo contingunt, explorene, dum
in altaxo, Auaſi in Oceano, crebràâ jactatione

thembroruth vellficant. Jam grex unus impar Leczalo-
eſt fareiendæ culcitræ uni. Penè m i e-
* ur monere Cogi- is De-

mur Quäirites, ut Veios migrent, ſi non & ticia.
Veios occupet torus unus. Quod ſi in Lectu-
lo Sponſa Chriſtum non invenit: putas in tan-
ta ſtrati tin immenſitate repertum iri à Dyna-
ſtis Dilectum, qui cubat in Cruce? Jacob re-
quieſcit in ſaxo: tu verô in tanto plumarum
acervo extenderis, ut anſerum phalanzx cer-
vical tuum infarcire non poſſit. Timeo, ne
quam diſpar es Jacobi cervicah, tam ſis ei diſ-
ſimihis & theatro. IIl Coœlum patuit in ſilice:
Tibi in pluma quid pateat, niſi Orcheſtra?

Habentes ſinguli citharas, & phia-
las aureas plenas odoramentorum,
Juz ſunt orationes oanétorum. A- S abute-
poc. z. 8.

Placet Oratio, ſed inter citharas. Ora, ſed Ofßcis
alacer, ſed lætus, ſed ſine pallore. Favus di- divina.
Rlillans labia tua Sponſa, mel & lac ſub lingua (atl, 4.
tua, & odor veſtimentorum tuorum ſicut odor ¹1“
thuris. Ubi thus, ibi lac, ibique mel. Quid
non feſtivum intueris, exaudiſque. Furor eft,
aut amentia, Orationem abſynthio tempera-
re. Quare ergo expalleſcis oraturus? Non a-
mat Deus in ſacrificio mel, quèd, quarn-
vis dulce, aculeo tamen compactum ſit. Et
Pputas Orationem illi tuam fore pergrat n,
quam timoris aculeus, imòô lancea perforat

& transfigit?

Tunc acxceſſzt ad eum Mater filiorum Ze-
bedæt cum lis ſuis adorans, & petens
aliquid ab eco. Matth. 20. 20.

Ambitios
Aulici
inexpleébi-
les. .

Rarè ſejunguntur adoratio & Poſtulatio. Si
adorat, aut petit, aut petet. Verùm quidnam
petit? Aliquid. O modeſtiam animi, ab eo,
qui omnia poteſt, aliqeid duntaxat exigen-
tis! Videamus tamen, quidnam iftud aliquid
complectatur. Forté cùm expifcandis pifcibus & Ecele-
victitent Zebedæi, aut remum, aut rete, S Mict o-
aut lembum expetiere? Audi quale expetie- e ei
rint rete. Dic, ut ſedeant hi duo flii mei, tes expe-
unns ad dexteram tnam, & unus ad ſmniſtram innt ſum-
in regno tuo. Rapacior ambitio, quam Luxu- was.
ria eſt. Hæc enim regnum petit ab eo, qui non lbid.
habet ubi caput reclinet. Illa oblatum ab He-
rode dimidium regni repudiat, unius Joan-
nis capite contenta. Quod ſi Piſcatores, quo-
ties eos inceflerit ambitus, regnum expetunt:
Quid appetituros credimus Moœcenates Lucul-
léſque atavis editos non remigibus, ſed Regi-
bus? Quid, quod non modè remiges fuerant,
ſed & Apoſtoli erant? Hoc eſt, poſſederant ni-
hil, & omnia pro Chriſto reliquerant, condi-
tione pauperes, profeſſione mendici. Et ta-
men, quos mendicitas enutrierat in ſordibus
& ſudore, quôſque pietas nuditati & ſangui-
ni deſtinaverat, audent a Legiſlatore Humili-
tatis & Paupertatis curules petere & coronas.
Quæ, rogo, Candidatorum modeſtia, ubi & Religionis
qui rogatur, nec diſpar wunigz
Pompeio eſt, qui ambit? Nec Medorum atque vilioranö
Perſa- vitanda.

Religioſe
e Eecle-

Perſarum coacervati in dexteram unam ſa ces
ſceptrâque unum explere cor poſſunt Piſcto-
ris, ſi ex lembo in Regiam immigret Candi-

datus. Meritò proinde Marcus teſtatur non
Marc. 10, aliquid eos optaſſe, ſed omnia. Magiſter, vo-
357. lumus ut quodcumque petierimue, facias nobis.
En quà ratione in aliquo quodcunque deliteat.
Porro hoc ipſo contextu & capite ità repreſ-
ſa Ambitio fuerat, ut à regno coelorum ex-
cluſeritt Dominus eos, qui non déerreſcerent

Marc. vo. infantis in morem. Amen dico vobis: LQuiſ-
14. quis non receperit egnum Dei velat pasutlus
non intrabit in illud. Quin & Petro dicenti
à ſe dimiſſla omnia reſponderat JESUS: Ne-
Marc. 10. o eſt, qui reliquerit domum, qui non acci-
29. piet centies tantiin, nüune in tempore hog.
in ſæculo futuro vitam aternam. Parum
Suam Dominus Crucem ipſo penè mom
Marc. 1o. temporis prædixerat. Eoce aſcendimus Ei
34. Jolymam, & ſilius hominis tradetur Principibius
Sacerdotum, & damnabunt eum morte: & il-
Ambitie. ludent ei, & conſpuent eum, & flagellabunt eum,
& interficient eumn. Poſt hæc, erupit ambitio
Superbia. regnorum ſitiens & Curulium. Ita-ne? Ubi⸗
Parvulus ad regnum evehitur; ubi dimiflum
rete ſceptro commutatur: ubi Rex gloriæ pa-
tibulo fuffigitur: In tanto horrore funeris,

Oloria

Vana.

1.

Matth.
19. 27.

in tanto honore Paupertatis, in tanta fuper-
biæ depreſſione: cuùm ſcilicet, qui non de-
creiſcit ut parvulus, eliminatur à regno, qui
rete dimiſerit ſublimatur ad ſolium, qui ro-
gatur 4 fratribus 4 agi debet in Crucem &—
coniſpii, audet Ambitio urgere ſeu Pifcatores,
ſen Apoſtolos ad faſtigia ſoliorum. Non op-
poſitu gehennæ, non cogli aggereé, non objectu
Crucis exundantia Ambitionis inhiberi potuit,
quin dexteram invaderet ſiniſiramque in impe-
rI0? Porròô vide, quinam mores ar bientinm
ſint. Quum rete dimittit ambitio, clamat cum
Petro: Eoce nos reliquimius omnia. Cuùm reg-
num optat, impetitque, ſuſorrat cum anu, ali-
quid ifibi ſore pergratum: Adorans, & petens
aliqiid. Riſum, quæſo, teneatis, amici. Quod
dimittitur, cet aflamemum ſit, 1
eſt, quam omnia: Quod petitur, regnum eſt,
& aliquid putatur. Et monſtra iſta ſpectantur
in Schola Chriſti, quando Crux erigitur, Pau-
pertas coronatur, & Superbia proſcribitur.
Qux, rogo, portenta non eruptura ſfunt in
Aula, quæ Superbiæ palæſtra eſt, ubi ommia
fulgent, mitent, eminent?

Quare aliam re ſje ſimulas! Ego au-
tem miſjus ſum ad te durus nuntius,
C. 3. Reg. 14. 7.

Correâtio. Hæc aliâque duriſſima præfatus eſt Ahjas
ſevera. Propheta in Silo ad uxorem Jeroboami Re-
Superior gis Iſraël. Incredibile autem diçtu eſt, quan-
alum ta exaggeraverit Propheta & de patratis

zimeat. . . .
Superior Jeroboamno ſceleribus, & de impendente fa-
mitisres Miliæ ejus exterminio. Libet hoc loco quæ-
zrinus

rere, quare Ahias in ſæviſſimum Regem mi-
Premat. nimè obvolutum correptionis gladium flrin-
Xerit: cùm Davidem, Regum mitiſſimum,
Severitas diflimulato penè crimine, Nathan vix verbi
in Ag cuſpide perforaverit. Minax durifſime, Mitis
* e. lenmiſſimè increpatur! Cur? Quia ille Minsx,
guſtira hic mitis eſt. Nimirum Deus Leonis in mo-

sgsa am- rem lepori abblanditur, Elephantes diſcerpid.

nituus. Mercenarierum eſt, Oves verberare, & Lu-

Oliva .,„

pum reveréri. Da mihi, qui cum Samuele
Saülem objurget: qui cum Elia Achabum in-
crepet. Num ſoli peccaverant Reges? Non
ſoli peccaverant, ſed ſoli corripiuntur; quòd
ipfi præ cæteris immanius rugirem. Cum in perſona-
Templo peccarent tum Plii Heh tum famuli, amac-
qui tridentem fuſcinulam immittebant in victi- ceprio.
mas, ut adipem extraherent Dominoerum ab- I. Reg.

. . 1 . . 2. .
domini: Satvuel teſtatus eſt Seni Deum ira- 132
tum, quod Elios non corripuerit. Eo quod no-
4159 ₰ 3 1 7 7 I. Reg.3.

verat indigné agere ſilios ſuos, & non corripue-
rit e9H. Audin? Plectitur Heh, ob impunita-
tem non ſervorum, ſed liberorum. Et certe
Rliis ejus non religioſiores ſamuli. Quid ergo
fuifle cauſæ putamus, quòd zquè 1celeroſos
non æqquè Dominus curavit ab Heli coërceri?
Quòd famuli efſent, & exarmati. Promptum
eéſt de fervis ſupplicium. De filiis vero ad Sa-
cerdotium evectis ardua vel ſola quæſtio. Pro-
inde Dominus non damnat in Sene indemnes
ervos, ſed Sacerdotes & fllios impunitos. II-
la, illa Deo victima chara eſt, quæ oblucta-
ri poteſt, & recalcitrare. Non miror;, ſi in
Jordanem excuſla ſecuris eſt, quâ hgna cæ-
debantur. Cumgque veniſſent ad Jordanem, ca-= 4. Reg.
debant ligna. Accidit autem, ut eaderrt fer- 6. 5.
um ſecuris in aquam. Perire emim debulit fe-
curis, quæ non Abietem, non Cedrum, non
Palmam cædebat, ſed ſine nomine truncos,
virgultäâque ad ripam fluminis ſuccrelcentia
concidebat. Uedebant ligna. Quiſquis in vul-
gus favit; ſvit. Ille juſtitiam tuetur, qui
celſiores populo cervices ſecuribus ſubnuttit.

Ta aliquando vonverſus vonſirma atres

Atqui peccavit. Peccavit: ſed nudus eſt. Becleſia-
Haud permagni intereſt innocens an ponitens ſtri de-
. r. . ereta con-
ſit, qui Eccleſiæ leges jurâque Tribit. Quam- Jenies,
maximèe verô refert æris mancipium, an ho- gebent a-
ſtis & triumphator ſit. Cave ſæculum, cla- varitiam
mat Ambrofius. Ille enim confirmare jubetur dat ſe.
fratres ſuos, qui dixit: Keliguimus omnia, & in ib. 10.
e 1 2. . n Luc.
ſocuti ſiimus te. Vides, tanti eſle dimiſſum, Marth.
abjlectumque pro Chriſto rete, ut infirmari 19. 27.
nec perjurio perfidiaque poſſit. Semianiinis ja- Eecleßa-
cet Petrus in vulnere. Si tamen omnia reli- Kici ode-
quit;, vulneratis occurrat, ſuccurrâtque. Quod vtt
cùm ita ſit, quàâ ratione audes tu labantes fra- „, kecle-
tres corroborare, qui fortè non omnia reliqui- ſaßtica
ſti pro Chriſto; verùm ſub Chrifſto aliqua Iuriſcdi-
comparaſti? Nudus eras cum procul efſes ab ae ,
ara: nunc verô, poſt aras, non alges. Et ta- tgie,
men auro effulgurans, ſi frater paululum va- paſſii
cillaverit, fucclamas, iraſceris, debaccharis.
Moyſes & confirmavit fratres & plexit. Ve-
rùm, qui tabulas defert, ſ(ceptrum rejecit.
Nemo recuſat ab eo leges ferri, qui maluit
errare, quàm rêgnare. Ubi verò Mammona
paſſim tonat, quis pati poſſit latas de Pau-
Pertate leges?

di dedero ſomnum oculis meis: & pal-
pebtis meis dormitationem. Donec in-
veniam loçum Domino. Pſalm. 131.
„

Mariæz

Quam diſſimilis Davidi Regi Joannes Pa- BeatiS

tricius? IIle „niſi vigilet, loocum Domino non „e Vigi-
invenit: Hic, ſi vigilet, locum Dominæ non na Tem-
molitur. Perierat Joannes, niſi dormiviſſet. plà all.
Ete-

„ 40
lenf 4
aſmn 14 u
ſnliug

i⸗
nen ſ
cunetle⸗ ſpe

. pet
nat

gu
I
wit. ſpe
“«”
Oimis
is coo. 1
derantur e)
bununn. 4
ll
Hyurnk. cto

uur ini
ißr de

in an ſoln
gitiines pun
Pere
FruS
Vine
mor,
nec
non
1 krll n rl
. agte
l
Jl
(ui⸗
1o h
rod
h
ſir
ricti
ny. Vice⸗
Lq
quns
leris,
Et
bu
tlkſca
Viteas
Ures
enun,
JCum
Plni
mlnf ig
n keſig⸗
do
Edr
goc.
Vulgs
tum
m ungr
Neit
tur eſſe
Cencin
Uerce
Wedat
lt.
Clrn
un
ninr
e
Uihur
Vr e
1

Uee
min.
Nn

d ed
Ccletdle

(OerCeri
tompun
0 ad de.

Cblache⸗
tor, ſi in
lena ce.
le, Ce- 4l

Nrum, Nen

le nncs,

Lcrelcenn
lis in i
etar, Il
ubnnuttt.

mdets e Ne
du. Qunn
n, en
chlonl, e ui
nare ell /

elanuinis a⸗
Oltia k
un 46
lebeames ,
bin elcur
hriſo Uiu 1
ocnl eles i,
lges Nir i
liclin ir
Gebecchas
ee ſ.
pleuit. N
trunn leſel⸗
, qoi elot
7
18 Mammo
latss Ge Par⸗

: 9 n
Malin 137
6
amgs ley,

,n D g
Dotmuno⸗ “

Domni 3 “D
YNNrEIN”
Ls⸗

Stromatum, Lib. III.

Etenim in ſomniis viſa ipſi eſt Virgo ſanctiſſima,
eique imperavit, ut qua incidiſſe in exquilias
nivem manè videret, ibi ſibi Templum moli-
retur. Libet primum exquirere, quare &
Virgo Joanni, & Salomoni Deus in ſomniis
Religiof arcana recluſerint. Cur non orantem, ſed dor-
außterioris mientem Virgo Joannem convenit? Nimirum
n uds ut jubet Paulus à jejunante manducantem non
zamies e- ſperni : ita dormientem deſpici Dominus
merẽè. vetat à vigilante. Nemo fratrem contem-
nat. Quod enim tu in cinere vigil non extor-
ques, alii in pluma quieſcenti deferetur. Salo-
zalena mon dormit, & ſapit. Jacob dormit, & cœlum

vwari. ſpectat. Joannes dormit, & ſœdus init cum Vir-
Ornnis gine. Dices exundantiam ſanctitatis in horum
1. .
zußi oo. ſomnmum redundaſſe. Num Petro ſanctiorem

bperantur exiſtimas Jacobum? Et tamen oraturo in ſolario
in bonum Apoſtolo monſtra ingeruntur, dormientem cir-
cumſtant Patriarcham ſceptra ſiderâque. San-

169

rigens Aquilo, ſed lenis Auſter mittit & cœlo,
hoc eſt, non Natura, ſed Gratia. Placet exæſtuan- Mortifica-
tes animi motus rationis ſeveritate, tanquam coe- o-
leſti nive, refrigerari. Sed cavendum eſt, ne aut zim.
Naturæ frigiditas, aut humanæ Prudentiæ gla-
cies ſit, quæ ebulhentem animi peſtem reſtin-
guat. Amor;, ceu triumphalis Nix, carbones .
deſolatorios obruat. Et Niæz dici non poteſt vi-
Ctrix, niſi ad Idus Auguſti & cœlo ruat; hoc
eſt, tunc animi æſtus rationis conſilio tempere-
tur, cùm maximè fervet. Si enim tunc cohibea-
tur, cum diu æſtuando laſſari cœpit; non vi-
Ctus, ſed ſatiatus elanguit. Quam multa Tem-
pori ſacrificantur, non ITemplo! Porrò Nix Al-
pium nec admirationem habet, nec coronam.
Eſt, qui gulam cepis torquet. Imnò dura ilia du-
riori compefſcit edulio. Alius diù tacet. Non lin-
