las? Parens, ſi lotrix eſt, quas lodicibus detra-

hit maculas, eas imprimit generi, quas nec

Status Me-
dioeris Ju-

RKiduus.

Tagus extergat. Et genitricis conſcius tuæ
potuiſti in ſtemmata inſilire coronata 2 E
lumbrico quomodo Elephas evaſiſti, tan-
tum eboris & labiis projeéturus? Duces loque-
ris & Conſules, qui inter ſubulcos mater-
ni paternique generis balbutiſti? Unde tibi
& ſedimento fulloniæ coralium nobilitatis,

&e Unio Conſulatus? An genus ità tuum

cenſuiſti baptiſterio merſum, ut nunquam

crederes in lavacri oram nataturum? Fal-

tem ſperas tuam, tuiſque apprecaris! Cla-

leris: nam ſi ſecuris emerſit & Jordane, lo-
tricis non emergeret fuſtis & lavacro in re-
purgationem dedolatus macularum ² Quam
miſer es, qui tantùm & naufragio beatita-

rus es, ſi lates. Natm ſi tua ſe prodat ſtirps,
& luto deprehenderis germinaſſe. Alii genus
prædicant ſuum, ut putentur generoſi „ tu
non aliunde tuo generi claritudinem, quam
& latebris, quæris. An id eſt in Oves ver-
ba fingere detonſatas, Aquilas & Phœnicem
depilare, ut furtivis coloribus paludatus ſu-
per pennas ventorum ambules, fiaſque al-
tiſſimis par, dudum infimis ſuppar? Effece-
re alii, ut facinoribus ipfi ſuis inclareſcerent:
tu, quod nemo præſtitit, avis lucem ad-
junvxiſti, & remigibus ſatus atavis, tuo eos
reflatu in Regum ſolia provehebas. Adeò quod
genitoribus ſuis Marius Conſulatu ſeptimo ad-
lJungere non potuit, tu abavis tuis uno rap-
tim mendacio conciliaſti. IIlos è& villicis re-
rum Dominos ampulloſos Dictator renun-
tiaſti. At ventoſa nobilitas brevi difflatur; ut-
que plurimum intumeſcat Lacerta, Scorpius
tantùm erit à vermi; hoc eſt, qui medullà ſa-
ginari arborum potuiſſet, auctior factus pe-
dibus deteretur. Id certè accidit tibi. Nam
nulli notus, quandiù non invaſeras Solem, ut
primum te Aftris conveſtiſti, inquiſitum in
ſtirpem tuam eſt, compertumque, ſolum ti-
bi aut Cancrum in fullonià ſupereſſe, aut
Aquarium. IIlo regredi compelleris in craſ-
ſamen lavacri tum: Hoc obrueris, ne un-
quam in Confulum emergas affinitatem. Rup-
tus ranunculus eſt ſola bovis imitatione: Et
Vermiculus diluculi non rumpetur, qui in
Epidaurium ſeſe Anguem totis oli folh-
bus refinxit? Ergo, inquies, Vermis in
tantum ſeſe Numen elaboravit? Saneè ita.
Unus certé Comes, qui nec Anchiſem paſ-
ſus eſſet affinem, ignoti ſanguinis adve-
nam ultrò in generis ſocietatem admiſit. Ri-

debant, qui fabulam norant, triumphum

vanitatis, ignari utram plus ſcenam mira-
rentur captioſi, an decepti. Novam Primas
affinitatem circumducebat mendaci lætus con-
ſanguineo; cui reciproâ gratulatione afſul-
tabat impoſtor in lavacro fulloniæ purpu-
ram expiſcatus Conſularem. Hic mendacio,
ille facilitate peccabat. Hic fuco inclaruerat:
ille ianie, non muricis, ſed vermis, purpu-
rabat. Quis jam Corniculam neget impone-
re potuifle volucribus, quando Rhinoceroti
palam Vermis illuſit? Dat verba prudentiſſi-
mo Conſulari advena ſtolidiſſimus, & non
Minervam Sus, ſed Jovem Vermis inſtituit.
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Lib. VI.

Tantum audacia poteſt, ubi ſeſe fallaciis lorica-
verit. Virilius Heva peccavit, quàm Italiæ
Socrates. Spe illa conſequendæ nobilitatis erra-
vit: Hic jactu peccavit nobilitatis. Illa ſerpen-
ti credidit: Hic Lacerto. Ur Dea fieret He-
va,» anguem pertulit Oratorem: Impoſto-
rem Prætor audiit, ut affinitate Plebeio jun-
geretur. Adeò ſagati Socrates adulatione mi-
ſeriùs potionantur, quàm cicutà. Eâ enim
epotâ immortalitatem nominis nanciſcuntur,
illa potulenti claritudinem generis ſubmer-
gunt. Edictis Provincias nunc attonet Conſul,
quùm ipſe impoſtoris fulguritus procumbat
in Vermi. Et ruentem quidem Icarum op-
preſſere fluctus, ſed fluctus oppreſlere vaſtiſ-
ſimi pelagi: Iſthic Præfectus ſimpulis & am-
pullis obruitur baptiſteri. Sciebat enim verſu-
tiſſimus impoſtor matermi ſordes lavacri nullo
poſſe nitro repurgari, niſi in eas demitteret
purpuram. Verùm lotricis infectum ſordibus
Oſtrum ruborem ebibit, non nitorem;, fulgo-
rémque perdit, non impertit. Miſeret me
Optimatis, qui Margaritarum conſanguinita-
tem inviſam habiturus, potuit affinitatem af-
fectare vermiculi. At non bonus vermis, qui
non diu hæſit in ligno. Nam ut ſe rhedæ af-
figeret Dynaſtæ, Chriſti ejuratà ſervitute ſe
Cruci refixit. Hüûc tandem appulit foœta Zo-
lo quadriremis. Infelix transfuga, ut mater-
ni undas lavacri evaderet, vitarétque gene-
ris naufragium ſui, Crucem excuſſit, hgnum-
que demerſit, ne mergeretur. Falleris, mi-
ſer; nam nemo naufragio propior eſt, quam
qui lignum abjecit. Et Jonæ quidem remiges,
ut lignum undis eriperent, vaſa undis dedide-
re. Tu veròô, ut aurum gemmaſque extrahe-
res, Crucem pelago demerfiſti. Vertiſti in
arundinem Crucem, quam non demiſiſti,
ſed in mare merſiſti, ut ſtaterem educeres
commentitiæ nobilitatis, & dignitatis, a te
non ſemel dedecorandæ. Nam Judex ad ex-
tremam Italiæ oram deſtinatus Delator conſtiti-
ſti, alienis lachrymis tuo riſui obſtetrica-
tus. Et non vides in naufragium incidiſſe te
fœdius in lachrymis miſerorum, quam du-
dum egeras in nativæ fulloniæ decumanis?
Infelicitas habebatur, parente prodüſſe lotri-
ce. Scelus eſt, Delatorem eſſe, & Arbitrum.
Ideone præfici cupiſti, ut viventes corrumpe-
res, quem tueri defunctos oportuerat? Sanè,
Vermis nullo demutari excantato pharmaco
poteſt in Bombycem. Nullo liniri poteſt opo-
ballamo Vermis, quin Lignum erodat. Por-
16 Teredines vilioribus contentæ plantis, ſe-
ſe abſtinent Cedris. Iu verò Teredo ea es,
quam infeſtam illæ quoque Arbores patian-
tur, quas morum probitas eximit interitui.
Faſtidis olera, & frutices ſpernis, iis adrep-
tans plantis, quas immortalitas obſignavit.
Tunc tantùm hederam carpis, quum Pro-
phetam intexit. Verùm excurſio iſthæc eſt ab
arrogantia tua in tuam ſævitiem. Hanc ego
id loci configendam mihi eſſe non duxi,
fictitiæ nobilitati prætextam contentus detra-
xiſſe. Angor enim, penituúſque conficior;,
quoties Te memini ſub umbra Crucis, ubi
pullatus Sol jubar integit ſuum, tantum lucis
attraxiſſe, quantum nemo militum ſub au-
rea Xerzgis platano protulifſet. Et unde am-
bitio in te luminis irrepſit, ubi Terram Cœ-
lumque obduxerant tenebræ? Suam nemo in
Sinai vertice nobilitatem non occulit, quà tu
Pf Carens;

carens, eam tibi affinxiſti. Lucem concepiſti è
tenebris, Areopagum in Calvaria pariturus.
Unde tibi inter Latrones Chriſto confixos Avi
Conſules emerſere? Unde latus tibi clavus in-
textus tôt inter clavos morientium? An Ro-
ſas & Chriſti ſpinis legiſti, qui tuos floruiſſe
mentiris, quos nemo non ſcit dumos extitiſ-
ſe, & ſepium tribulos? Num Crux in am-
bitionem te Curulis erexit? Nuditas te fortè
JIEsu ad conquirendam abavis purpuram ſti-
mulavit? Exuit diadema Heraclius, ut Cru-
cem geſtaret. Tu Crucem abjeciſti, ut menda-
cem lauream circumferres. Nec Te Deo ſiſte-
re potes, nec Cæſari. Nam Crucem projeci-
ſti, quam alter vitæ, coronæ alter prætule-
rat. Ominor, non vivet Vermis procul à li-
gno. Nec ominis irritum vaticinium. Deje-
étus enim & Cruce, vermis, omnium eſt lin-
guarum clavis transfixus. Utque ex eo edu-
ceretur aqua, non miles latus perfodit, ſed
cunas ſcriptor aperuit, unde non ſtellæ tan-
tum effluxere, ſed integrum fluxit fulloniæ
baptiſterium: ut ſcilicet, ubi primum hauſerat
ſpiritum, ibi quoque impoſtor deficeret occum-
bendo. Id ſané Mare Soli debebatur fabuloſo.
Neque enim expiari Lux poterat tot mendaciis
maculoſa, niſi in lotricis lavacrum condere-
tur. Is te ſiquidem manet duntaxat candor,
ut furtiva parentis ſindone involvare. Cæte-
rùm arroſam quis abs Te diu miretur Cru-
cem? vermis es.

Et tranſibit per eam, corruet, & eſu-
riet: &, oum eſurierit, iraſcetur, &
maledicet Regi ſuo, & Deo ſuo,
& ſuſpiciet ſurſum. Et ad ter-

ram intuebitur, & eccei tribulatio

& tenebræ, dißſolutio & anguſtia,

G& caligo perſequens, & non po-
terit avolare de angaſtia ſua. Iſa.

8. 21.
Eccleſzaſti. Infelix Sion, quæ, Deo ſpreto, ſuis adeò
oE“ civibus neſaſta eſt, ut reſpirare ab ærumnis
ne is quidem poſſit, qui eam tranſmiſſurus
Itentio intraverit. Nec Babylon tantum nebularum
trave. ex Euphrate ſubmittit, quantum Sioni Ce-
dron inhalat, ſi polluatur. Adeò nocentior
nulla eſt ſedes, quaàm quæ in cultum Nu-
minis deſtinata, Religionem aula, & re-
gno Templum commutavit. Olim ità mun-
Jer.44a. 3. dum vates attonabant: Viſitabo babitatores

Amos 1,8: terræk. Et diſperdam habitatorem de Azoto.
Clamat Iſaias. Jam non incoluiſſe tantùm fa-
tale eſt Hieroſolymas, ſed pertranſüſſe. Id
expenderent ii cuperem, qui Dei templo
in quæſtum abutuntur. Nam Deo nihil æquè
invum eſt, quàm Jeruſalem, ſi aliquando
paucorum vitio à religione inter thura, hoſtiaſ-
que deſciſcat. Quæ tamen ad Mundum non
incommodè transferemus, qui à Deo in ſuæ
Divinitatis templum eſt conditus. Nam &
coœli Dei gloriam enarrant, & elucida-
ta Creatura docet hominem ſcientiam, nul-
lumque olus eſt, quod factoris ſui præco
non ſit. Tranſibit, inquit, & corruet. Quid,
ſi hæreat, accipiet detrimenti, ſi perit Mun-
dum tranſeundo? Atenim nemo hærere po-
teſt, cùm tantum nobis liceat tranſire per
Mundum. Hinc ſtupor noſter arguitur, quos

Oliva

in præceps agit Mundus, quo diu frui non
licet. Atqui ſtant, inquies, plerique. Non id
futurum negat Iſaias. Ait enim caſuros eos;,
non cecidiſſe. Stant? Cadent. Tranſibit per Pelicitas
eam, & corruet. Quis ergo tam amens eſt, “.
ut deſilire in Mundum velit, quem nec poſ- Mundi
ſit incolere, & tranſilire cogatur, tranſitum maia.
ipſum caſu, ruinâque redempturus? Quid,
quod non erit miſer, ſi per mundum tran-
ſierit, ſed miſer eſt. In Hebræo habemus:
Et tranſibit per terram ipfam induratus & eſu-
riens. Audin'? Non eſuriet, ſed eſurit. Imò
tranſeundo, eſuriem aſciſcit, quâ procul à
Mundo caruiflet. Siquidem Mundi ſata, non Aulicus
ad eſcam, ſed ad famem excoluntur animo- , ).
rum. Sunt enim annona, quâ provocatur eſu-
ries, non ſedatur. Sequitur: Et cùm eſurie- Bibulatio
rit, iraſcetur, & maledicet Regi ſuo, & Deo milis.
ſuo, & ſuſpiciet ſirſfum. Duæ hic gemmæ la- 7
tent. Altera eſuriei compendia commonſtrat, Raeya
quando fameſcendo Regem abdicamus, & ura.
Cœlum intuemur. Ut enim Æ gyptus ſa-
tura Pharaonem pro Deo habet, & Co⸗
lum ſpernit: ità eſuriens Palæſtina cœlo ſup-
plicat, & Herodem faſtidit. Probat altera per- Ambiun.
rarò intra ſuas ſeſe ripas coërcere veſaniam
ambientium, quibus in Deum Princeps con-
fingitur. Maledicet Regi ſuo, & Deo ſuo. Rex
illis pro Deo eſt. Aut ſi pro Deo Aulicus Aule
non colit Principem, primas certè Regi, damna.
ultimas verò deferre Numini conſuevit. Re-
. . . . Eleétis
gi, inquit, ſuo, & Deo ſuo. Quanquam non ſaus.
alter à Deo ambienti Rex eſt, cui maledi-
cit eſuriens, & ſurſum ſpectans. Horret ta-
men animus, novum è ſeptuaginta Anguem
contemplatus, in oleribus floribuſque ver-
borum. Et erit ut eſuriatis, contriſtabimini, Baremum
& maledicetis Principem, & paterna. Ut vi vie
des, Paterna Deo ſucceſſere. Ubi enim vul-
gata habet Deo ſuo, ſeptuaginta vertéêre, pa-
terna. Ergo affinium jura ultra benevo-
lentiæ & humanitatis limites adeò protendun-
tur, ut divinis ea exæquemus, ipsique præ-
feramus divinitati. Deum enim expunxe-
re paterna. Maledicet Regi ſuo, & Deo ſuo,
idem ſonat ac, Maledicetis Principem, &
paterna. Heli certè, non paterna ſolùm,
ſed filiorum intemperantiam prætulit Deo.
Perorabant apud Senem cauſam ſuam filio-
rum Ollæ & Arca Dei; hæcque dolebat, ar-
ceri populos ab aris ob patinas Sacerdotum.
Vicere tamen lebetes, merſaâque eſt in cacabis
arca, quam Jordanis reveritus ſuas undas re-
ſorpſit, ut illa alveum tranſmitteret, nullà
ſuſpicione naufragi. Deo filii prævaluere
apud Heli; qui calce, hoc eſt, affectu de-
generi, Numunis hoſtias abjecit. Adeò nihil
tam vile eſt, quod ſi conſanguinitatem ſpe-
Ctet, ipſo Numinis ſacrificio, quo mihil divi-
nius in humanis, non præferatur. Vidi ego,
luxique ſeminudum equeſtris ordinis, mihi-
que animo amicitiâque conjunctiſſimum Chri-
ſti Servum diſcurſare fora, ſubire atria;
conclavia irrumpere, excubare velis, aris
exulare, pſalmis abſtinere, ut affinibus pur-
puram procuraret. Tranquillius ipſimet can-
didati togæ oſtrum appetebant, quam ip-
ſum raperet ſuis, qui omnia pro Chriſto di-
miſerat. Purpuram parcis prætexta eſurie-
bat, quaàam pannus; quique ſibi non retinue-
rat ſericum, affinibus oſtrum texto contume-
lhis everriculo attrahebat in littus. Is & vitæ
ſeve-

Aulic: ido-
lolatra.

fun uh
fin
iun Aelti
ie ſee
vSelu
Atin Ii
Pir 4
Hn m
en, gi
Stnes aun
in,Uhle
nch anleſin
Eiineno Hil
E onuetun
cett Lunn
n, e ten.
ai choelant
. MNoN
an Arlntes

n Cmntu
Pn popincnn
lend eckure
H Rauhe
1, an Moc
r kanietg.
enint Mobos
Wltuum
1 ſhiie
ahlr fummn
Nſrum)

i

Stromatum,

feveriſſimæ & fulgentiflimæ innocentiæ &
perſpectæ doctrinæ vir valdè venerandus, Or-
kin dinis ſanctiſſimi alumnus, alioqui ſummè ſe⸗
1 a Gtabilis, quaſi extra ſe rapi ac tantùm non fu-
t rere credebatur „cùͥm vel linum abs ſe cerne-
c 1 res abjicere » ſuis paludamenta quæſitùrum.
“ Miraris tàm ſibi non conſtans Babylone ſi-
mulachrum? En Sacerdotis probatiſſimi & te-
n ſteum corpus, & animum purpureum a
. ſui deſpicientia Cratetem, in familiæ glo-
* riam ardentiorem, audaciorémque Trium-
e viris. Si pedes inſpiceres, Mundus iis calcaba-
Monl tur. Si pectus rimarere, ultra Mundum furebat
kunms ambitio. Sibi uſque ad prodigium parcus,
un ſuis uſque ad portentum nullà ſatie inquie-
Namr iſ tus. Hunc mirabar Typhonibus non abſi-
bun eine t milem, qui, nubium abortus, Oceanum in
,lun Siphones acuminati non bibunt, ſed hau-
Gm. riunt, nihil è& gurgitibus retenturi, quos dif-
nmmnfhk, flandi confeſtim revomunt, ſummo Navium
unng, K detrimento. Hauriebat is quoque omma;, non
G)btus l⸗ ut is ornaretur, ſed ut ea in affines trans-
& (k. funderet. Eum certè fibris arborum contu-
Crloſ⸗ lerim, quæ terræ infixæ ſtercus ebibunt, quo
talenſer rami effloreſcant in delicias, pompamque fru-
Relmnn gum. An non Authorati Chriſio Viri per
imeſd , atria diſcurſantes Aulæ fimo obſoleſcunt,
Dn o. Ne non ut ipſi gemmaſcant, quos vitæ genus
Deo Aulck omni ſpe lucis interdixit, ſed ut Autum-
Cett Neg “ num gloriæ aut abortiant, aut pariant fami-
nlnert N. liæ ſuæ, ramis ſcilicet, non truncis? Squale-
lungue ns bis, miſer, in lacerna, dùm tibi junctus ſtem-
, Cli Mer. mate conſanguineus renidebit in murice. Cur
. Honett. ergo tranquillitatem infeſtas tuam, ut alij ve-
inta Agen lificent in gloriæ ſtationem, nullà tibi blan-
ebülge diente aurà , ut emergas e Charybdi ſanctæ
tritiniii quidem, ſed dejectæ Fortunæ? Biremis tu
tente. mihi videris Cæſaris tot fluctibus conflicta-
Ubi ennn il- ta, ut ille ad triumphum exicenderet, Joni
Terte,fr iterum illa remenſura decumanos. Tu re-
Ulua ber giæ fluctibus obruére, ut affinis appellat in
jed rotnin⸗ ſolium. Cantaturi tu Arionis Delphin es ;
,iie r qui, ut propinquum tui generis in littore
pun espumk. depoſueris, vecturæ pretium teferes mullum .
1,6 rßt præter pelagus repetitum. Ille ſubſultabit in
fjiren lyra, tu cum Phocis luctabere, alienæ pro-
Ctetoa Cin, curator ſecuritatis. Jic vos, non vobis, Jertis
Perenlt e aratra boves. Nobis illi frumenta ſerunt, quos
lun ir fœno ſaturamus. Quid pro exantlatis labo-
– ribus, deſudatiſque contumeliis accipiet à

conſanguineo alumnus Prophetarum, miſi len-

18 Cacetcon .
as N kraneu. teln aut ſoccum? Damnandus ſanè, ſi dam-

lve Aina

li nes Araneum. Sua is viſcera profundit, ſed
us ſuun. O Belgie in ventris illecebram fundit, ſed in ſuas lau-
fniten &Peeleſßa. tias exenteratur. Tu præcordiis tuis funem
fi en inen acſtringis, ut prætextam aliis ordi Ad-
n. Tabneve. gis, ut prætextam aliis ordiare.
eſ, l o onf: de, quod contorto è tuis viſceribus filo tuos
eci. M 4 leraa. e Labyrintho expedis, ſed Labyrintho non
gntimmen, niumn, Uni tu te infeliciter imphicas. Cæditur, effrin-
, gvo⸗ in giturque ſilex, ut ſomes accendatur. An non
aun. Ni, lapis inſaniam repræſentat tuam, qui, ut ef-
orm fulguret patruelis, & cædi potes & diflili-
aCiſinmn Te? Thymi amarorem glutit Apis, ut mel-
. ſbhte n la villico Paret. Tu dulcorem conſtipas tuis,
bare , curarum & fortè injuriarum veneno devo-
, S rato. Acuit illa tamen aculeum in flore, quo

é communit. Tu aculeo in amarore paſtio-
ms non armaris, ſed configeris, Hericio pro-

“ Fior quàm Api, imo verò utrique diſſimi-
Pinen .* e quando tergo tela circumfers non evibran-
Cbi n a, ſed tuæ famæ quietique immergenda, ob-
Nto n vVerſis in cutem tuam cuſpidibus, non aver-

Ethicæ Comment. Tom. IV.

Lib. VI.

ſis. Tu enim proſcinderis maledictis, quaſi
Domus Domini deſertor & transfuga, à ſtatio-
ne requietis abreptus in vortices Aulæ: is ve-
rô, cui Curulem fabricaris, evehetur, & por-
tum honoris ovans ingredietur. Huccine in af-
fines Amor nos urget? Et ſanè Amor eſt,
qui nudus eſt. Sed Amor non eſt, quem te-
la deſtruunt, non inſtruunt. Amor eo tan-

tuùm nomine eſt, quòd vel in ſenibus puer

eſt, & lippelcit in Argo. Porrò Adam pec-
cavit voto divinitatis uxori aſciſcendæ. Sed li-
gurivit & peccavit. Nos peccamus & abſtine-
mus. IIle tranſgreſſione nuditatem erat conte-
cturus. Nos prævaricamur, ut nudi perſte-
mus. Ille arbore navigavit ad thronum. Nos
Cruce velificamur ad ſolium. Cumque ille
conſortio divinitatis rapiendæ traheretur ad
pomum: Nos nullo honorum contubernio
mandimus ſaxa. Et miramini, ſi inſanire
eos clamitem, qui tot ſe dumis induunt,
ut Roſam ſerant ſuæ ſtirpis adoleſcenti, quos
furere nec ſanus juraverit Oreſtes? Littus
ambo inaramus, ſed libertatem ille metet in
ſabulo, Nos legemus in arena ſervitutem-
Potueramus in Odeo eſſe Cherubim; Boves
erimus in Regia. At iſta mitiora ſunt, quàm
quæ Vates enuntiat. Ille clamat: Paterna vo-
bis loco ſunt Numinis, & patria domus Deus
eſt veſter.

citis, quia poſt biduum Paſcha fiet, &
Rhiius hominis tradetur, ut crucifiga-
tur. Matth. 26. 2.

His clavis Cor Chriſti transfixum eſt in Si-
monis trichinio, antequaàm corpus ejus tri-
bus in Cruce clavis confoderetur. Et hi
tres quoque ſunt Clavi, ſed quam ferreis il-
lis diriores! Unus animæ clavus tota Crux
eſt, alter proditio, ultimus Paſcha. Paſ-
cha fiet, inquiit, ſed meâ cæde, non agni:
ſed rubri maris profuſione, non ſiccitate:
ſed binis & binis in meo ſanguine Pharaoni-
bus nataturis. Hinc enim me Anna Caiphaſ-
que demergent, illinc oppriment me Pontius
& Herodes. His tamen unus improbior, gran-
diérque meo pectori clavus Judas infigetur,
eò illis me ſævius diſtorturus, quò non pro-
cul me, ſed proximè transfiget, oris ſui
ori meo ſuffixâ cuſpide. Doloris porrò cruo-
riſque tanti non alia mihi tabula erit, præ-
ter lignum. Ergo Crux imminet mihi, & à
Proditore, & in Paſcha. Lux olim emi-
cuit, ut Mundus ornaretur. Paſchæ aderit
fulgor, ut Ego dehoneſter. Inter umbras ſæ-
vitum in Ægyptios. Ego in meridie mo-
riar & feſti & diei. Sed Ægyptum Moyſes
afflixit: Me Judas caſtigat. Quam mecum æ-
rumnoſius agitur, quàm cum Manna! IIlud ſi
gomor excederet, vermi dedebatur. Ipſe me
contraxi, & humanitatis tamen meæ dulce-
do à Dracone diſcerpetur. Paſcha fiet, ut
in Agni cæde condiſcam mei corporis la-
nienam. Agnum comedam, ſed ut vorer à
Lupo. Paſcha enim fiet, & filius hominis tra-
detur. Sed Lupus, quem laniat, Agnum in
ſua trajicit viſcera. Me Judas lacerabit, ut cor-
de excludat, & transferat in patibulum. Fi-
lius hominis tradetur, ut crfucifigatur. Qua-
lis is Lupus eſt, qui poſt Agnum Paſtorem
eſuriitt? Poſt agnum aio? Qui Paſtore ſagina-
tus in azymo, eum iterum oſculabitur, ut
Ff 2 lace-

g

chriſi
Paſſio.

340

bo raptim, oſtendamque patientis Domini la-
nienam fuiſſe ejus animo acerbiſſimam, Paſchæ

celebritate, Proditoris flagitio, & Crucis igno-

mimoſo ſupplicio.

Beati pauperes ſpiritu: quoniam ip-

ſorum eſt regnum clorum. Matth.

3. 9.
Cvenliio Si tam beata Paupertas eſt, cur Chriſtus
Hil. non ſuam nobis imitandam Paupertatem pru-
Matth. iI. .

29. poſuit, cùm ait, LDiſcite à me? Curve in
Humili. Matre deligendà Paupertatem præ cæteris

ak. non attendit? Verüùm & in ſe Humilita-
Paupernas temn, & in Matre reſpexit. Nimirum ex Au-
verior. guſtino. Paupertas Wiritus, inopia eſt Wpiri-
uum in corde nihil de ſe munificum opinantis.
RFent Plus eſt, nihil eſſe, quam nihil poſſidere.
vue non Anithi rarior egeſtas, quam Arcæ. Ideôque
ſpernan: quia rarior, quia difficilior, ideòs Coœlum te-
ct , . net, non habebit. Ipſorum eſt regnum cœlo-
Acfeötue Tum. Et ubi inopia iſta Spirituum datur? In
plus anen ed forté aula, ubi nulla ſimulachra, nullæ
gen ui⸗ . menſæ, nullæ tabulæ ſunt, multum eſt Spiri-
Sa⸗. tus. Imô quantum inde detractum gazæ, tan-

tum non rarò auræ ſubmiſſum. Jejuniis, inquit
Arrogan. Gregorius, atterimur, & mente turgemus. Im-
kia. pletis ventrem fabäà, & mentem ſuperbia, ni-

hil auri, auræ plurimum imponit. Spectabis

morientes homines à ſe relicere etiam marga-
ritas eliquatas, ſed aéris plurimum attrahere
contentiſſimo ſpiritu. Jejunant, ut laudentur.
Videas ſine cibo dies multos a mortalibus tran-
ſigi, ſine auræ ferculo nullum nec per horam
darare poſſe jejunium. Hinc illa de Hilario-
ne admiratio in Hieronymo, qui ſtupet, cum
aura Hilarionem vivere nequiviſſe. Quam ip-
ſe non inopiam modò, ſed iram nauſeâm-
que ſpiritus cilicio, cellæque ejus longè pu-
tat anteferendam. Cui quaàam hi dillimiles
ſunt, qui auram ſerunt, ut frumenta! Rhe-
tor vocabat Juriſprudentem ſui ſæculi Mu-
tium, ut ab eo Eloquentiæ Gracchus ſaluta-
retur. Quibus aſſentationibus cùm forum re-
ſonaret, Horatio locus non fſupererat reci-
tandi , quod ipſum tæderet Poéëtas omnes
Pindaros appellare. Laudant, ut laudentur.
Atque utinam tanta eſſet hujuſce famis pa-
tientia. Sui quiſque plenus eructat ſe, ſuaâ-
que obtrudit. Nos nobis paraſitamur. Audi
Nabuchum ſua jactantem. Babylonem à ſe
amplificatam, ornatam, etiam nullo audito-

Dan. 4.

re commemorat. Sed David nuſquam ſtra-

tum abs ſe memorat Philiſthæum. Ita-ne Na-
buch? Babylonem excitaſti, ſed Hieroſoly-
mas evertiſti. Ideò ex Rege Bos. Horretis?
Quid ſi multi Rege fœdiùs peccarent Baby-
lonio? Jactavit ille; ſed quod fecit. Seſe extu-
lit, ſed neminem ſprevit. Tu verè ſolus tibi
videris ſapere, & ſolum te credis incolam
Judicames Libani, & Thaboris inquilinum. Vix aliis
temerè. in valle Therebinthi caveam reliquiſti. Ni-
hil , inquis, intueor in illo, quod ſplendeat.
Nec Harpaſte ullum videbat ornatum in ædi-
bus Senecæ, in quas tamen Regum opes immi-
graverant. Si Bos & pomario Salomomis exi-
1et, ſummam ibi Paupertatein cauſaretur.
Deerat enim tot inter aromata fœnumn, quo
HWonermu. ille unicè ſaginatur. Num propteren ſper-
mut. nendus eſt hortus? Deſunt etiam angues,

Oliva

laceret. Hos ego Chriſti animæ clavos tracta-

quibus pleræque Aves compaſcuntur. Inſunt
roſæ, adſunt platani, viret myrrha, florent
mala punica, deſudant opoballama. Gilliber-
to Abbati pientiſſimo nemo non plenus Deo
videbatur. Sciebat enim ipſe Deum in fin-
gulorum cordibus devocare. Figulus aurum
reprobaret, ſi ex eo Jovem fingere jubere-
tur. Affuerus enim argillam verſare digitis,
horreret in metallo duritiem. Rideretur mi-
ſer a Phidia , qui remollitum igmibus au-
rum labore nullo in exemplar immitteret, ut
ibi in ſe ipſum Jovem effingeret. Et luteum
quidem ſimulachrum, quod tu digitis figura-
ſti, modo aurem, modò naſum remittet.
EPx auro Jupiter certabit de diuturnitate
cum Jove. A Te ſanè Sponſa diſſenſit, quæ
irrepertum in ſuo thalamo Sponſum, per vi-
Cos plateâſque quæſivit: hoc eſt, etiam in
latioris vitæ viris repertum aà ſe iri putavit
Chriſtum, quem à ſe abeſle non mirabatur,
ſed dolebat. Quid plura? De Chriſto etiam
à militibus doceri cupiit. Num, quem dili-
git anima mea vidiſtis à Verùm hac animi
demiſſione dum à tuo ille lectulo abeſt, ab

Can. 3. 1.

ejus TLu certè corde non aberis. Reſpice te- Fame zi.

metipſam, intuere Centurionis lanceam. Cla- mia cura.
vis illa eſt, quæ te in Chriſti pectus indu-
cat, non ut ibi ſis, ſed ut ſis Chriſto ibi pro Sait an
corde. Humilis enim corde cor Chriſti eſt. ſut.
Quis ergo non malit Chriſti pectus, quam
auræ inaniſſimum afflatum? Sedenim hic mor- Glrria va⸗
bus immedicabilis eſt. Aut tùm tantum ab“
eo revalelces, ſi dies tuos a maledictis, quæ Superior
cæteris ingeris reponas in faſtis. Noli idolo- Aaudari
latras eſſe tuorum ſenſuum mentes aliorum. Id "on eupiut
vix datutn Fidei, id planè obedientiæ non da-
tum. Sine, ut de actis tuis ſentiat quiſque quod
lubet. Dum à Deo nemo diſſentiat, libe-
rum cuique ſit nobis non aſſentiri. Parea-
mus Apoſtolo, qui proclamat, Honore invi- Rom. u.

cem prævenientes. Æmulemur Chriſtum, qui i0-

de ſe non de-mones, non homines, non Apo-
ſtolos præclarè loqui permittebat. Quofſvis no-
bis præferamus. Alioquin ab Epiſcopatu arce-
tur Neophytus, ne baptiſmo recèns elutus, in-
quinatiores contemnat, & in ſuperbiam inci-
dat, pedicâſque induat Luciferi. Hac ratio- Anogan-
ne inopes ſpiritu, dum humi oculos figimus, te, &e
pede Cœlum occupavimus. Cæterum etiam?ur.
defoſſæ altiſſimè ſpecus ſupra ſe ſtare Alpes Mrrem-
patiuntur, Atlante fortiores: at aris inopiam tw.
pati nequeunt, convulſuræ ſuis è ſedibus Ur-
bes, & Turres everſuræ, ut ſpiritui, quem ſi-
tiunt, per Mundi rimas dehiſcentis aditum
patefaciant. Porrò ſpecus aliunde in ſe ſpiri-
tum ducunt. At mortalium animus aerem;,
quo tumet, gignit ex ſe. Illaudati magnificant
fimbrias, & ſibi placent, qui nulli placent.
olus ſibi quiſque eſt, nec unus Hieroſoly-
mis Nabuch eſt, qui in ſua ſe jactet aula, uno
ſui theatro contentus. Quod ſi præclarè ali-
quando ſe geflerint, laus illa in vitæ acta
univerſa transfunditur. Portentoſior hujuſce
ſtatuæ felicitas, quàm calamitas Colofli Ba-
bylonici. Nam ibi modicum teſtæ tantum
diruit metallorum. Hic tantillo argenti tota
aflurgit in aurum moles imaginis, & , quia
ſemel non inſaniere dicendo, ſententiis fuis
omnibus Catones ſe Solonéſque inſcribunt.
Væ tibi, Golia, ſi non Davidis, ſed ho-
rum manibus concidiſſes. Careres etiamnum
tumulo, & ignominiæ ſupereſſes tuæ, ne
horum

Congratu⸗

ulet, Ne
a
hon Non
e urtell
Aumen n
er Annu,
Dun oum
Uti
nt Cnit
e d neln

1Alac herauun .
ſ Cd
1Crliss un
u u ſellt
ib Luech

, Aln

W. M nan mn
M, I non tan

iir Malorumn
l

n meſut.

„ Wnſnbiorb,

le 6
Cenn
in Mlort.
igeſcſlu enn,

4 iden

atnor „.
. Haligr 94.
hieſ dan

I
hntu

troc⸗
1 .

a In inbe
4 Caln o,

N P

Urhn
Ullan
Slber
g De
Nnſ
an
e her.
dn
idu
Mneret,
Gni tan
n kentte
dunm
mn,
9 eiin 1
miaben,
glen il.
n hac ann
f dbeſ,
Relbice t
eOns ind
Ohriko i n

Blecicks, e

. M ⸗
tes Monun
dientie non
Agnülgreul
ſſenmat, Ie
flennri. NMer.
, Honme in
f Chuifum gi,
ines, Mn i).
bat. loſir⸗
Eyiſchun
ecels elllhit
ſupetbin uu
len. Har r,
i ollofg,
Cættun e
1 le ſune Ae
.a1 1elb gſ
ſnse kellu l⸗
Hirtu, len
Cileens A
unce in Hr

münnc fel

gugati ugle
n Huli ee⸗
un Heni
e ndtet An .
lla in Ie,
ntenoſon ipt

CN.
m lelt v
un
til dd

Mnitas

Stromatum, Lib. VI. 341

horum facinus in horas diéſque ſingulos tibi-
cinem non haberet ſui nominis cadaver tuumm.
Ut accipitres diſpalatis utrinque alis Pago-
rum valvis ſuffinguntur: ita Gigantis fpo-
lium oſtis ventoſorum infzum ſub dio pu-
truiſſet, ne fama Ducis corrumperetur, Go-
lia aut incorrupto in ſepulchro, aut à Sole
procul non putri. At hi Gigante ſui ſpiritus
folle uterentur. Qud, quod non plerique,
ſed tument innumeri, quorum neſcis aut quoô
vadat ſpiritus, aut etiam, unde veniat. Nam
deſtituti omni vitæ mentiſque apparatu;,
ſpirant tamen tam latè profuſéque, ut Clau-
dii par Urbi Navis eorum poſſet inflatu na-
vigare Corinthum. Unde & rupium duri-
tie tanta aéris mollitudo ? Nimirum & iſt-
hic illud nefariè uſurpatur: Wiritus, ubi
vult, ſpirat, & neſcis, unde veniat. Unde
Joan.-.is. hulic literarum cenſura, aut gloria literarum,
cùm non didicerit literas? Unde damnan-
di Conſules audacia tanta in eo, qui Prætu-
ram vix geſlit? An ex Bove Cherub, ut
olim ſub Ezechiele? Quorum niſi buccis
ſubſcribas, actum de Te eſt. Agebam in
quodam noſtri Ordinis collegio adoleſcens;,
utebârque familiariſſim?è viro apprimé ſui

Joan. 3,8.

corporis hofte. Is mihi ſodalem frequenter ad

cœlum uſque ſuſtulerat. At „ paucis poſt
menſibus, magnà verborum converſione ele-
vare ſodalis olim laudatiſſimi mores cœ;
pit. Immutatum ego eum obſervabam, ſé-
que nihilo improbiorem. Attonitus proinde
depreciatione viri dudum perchari, ſuſcita-
tus & meo Diogene ſum, unde illi tam diflo-
nus de ſocio ſermo eſſet? Auſus, inquit, eſt
meos ſenſus arguere imprudentiæ, meéque mo-
nuit, ut non tanti lanienam corporis face-
rem, quæ, ſi me aliorum uſibus redderet
imparem, ſpernendam quoque dixit, atque
damnandam. Proh auræ impotentem eſuriemn!
Arca conieſtim degeneravit in Dagon; quia
Ccharitati praferre cilicium non potuit. Si do-
lio Cynici blandiretur, Arca eſfſet. Neſcit adu-
lari? Nequit adorari. En noſtri temporis Beſe-
leeles, qui ex una eademque auri maſſa Che-
rub anguémque confingunt. Ità ne? Itaà ſa-
nè. Quibus follibus? Cherub quidem ingen-
tibus: Anguem verèô nullis. Etenim ſi à te
infletur, Te illicò Angelum facit. Si geſtis
ejus dictiſque non plaudas, ſerpentem dicet.
Ita radix malorum bonorumque omnium laus
Proestozes eſt. In hoc horto, non aquis Laurus, ſed
iniguos A. auris increſcunt. Ideò aviditatem aeéris e-
H tiam in probioribus ut notet, rideatque Spon-
a, non aquam corrivat ad aromata, ſed
Cant.4.16. Ventos implorat. arge „ Aquilo, & veni,
Auſter: perfla hortum meum, & fluent aro-
mata illius. Viden' ut flamina ſucceflerint flu-
Ezech. 36. him ? A quatuor partibus veni ſpiritus, cum
2. Ezechiele clamandum eſt, ſi revirere cupi-
mus plantas. Et Jobi quidem domus per
ventos everſa. Templa veròô noſtra labant,
niſi ventis perflentur, Samueles, nedum
Samſones ruendo oppreſſura. Emimverò Cha-
mæleontes ſumus. Sine frugibus alimur, au-
rà ſaginandi pro fruge. Quâ ſanè aurà quiſ-
quis nos non imbuit, Pontum cogitet aut
Pontiam. Clamo, Et cur tam gravi Cru-
ce dorſum opprimitis, nec ſtipulam in cor-
de paſſuri veſiræ gloriæ repugnantem? Jeju-
nantis a carnibus, & à vento nec horam vo-
bis licet abſtinere? Ecquando lanienam iſtam
Ethicæ Comment. Tom. IV.

corporis vobis Chriſtus impoſuit, qui ne Pa-
vone quidem vos interdixit? Manducate, in- Luc.x 10. 8.
quiit Apoſtolis, quæ apponuntur vobis. Ecquan-
do autem ab injuriarum patientia ſuos Chri-
ſtus abſolvit, quos gaudere juſſit, quoties
maledictis planè omnibus proſcinderentur?
Ergo tu bubulam horres, qui non illicite
Perdicibus veſcerere: & frendes in Cenſo-
rem tuum, quem triumphare inter calumnias
& probra oportet, niſi à Chriſti legibus re-
belles? Fateor; id genus ſanctimomam non no-
vi hactenus: & ſtupeo ſuo corpori crucifixos,
ſagittarios repentè fieri in Laudatorem aſſen-
tationum non capacem. Crucem volumus,
quam Chriſtus non imponit, quam ille Cru-
cem imponit, in patibulum vertimus men-
tiri blandirique metuentium. In theatris vix
iſta tolerabantur ad cachinnos proritandos.
Quicquid dicunt, laudo, id rurſum ſi ne-
gant, laudo id quoque: Negat quis? Nego.
Ait? Aio. Poſtremo imperavi egomet mi- cgratu-
hi, Omnia aſſentari: is quæſtus nunc eſt mi- lLationes.
hi multo uberrimus. Quæ tamen jocankdi
ars utinam in cœtu lugentium non ars ſit rgibne
unicè ſeria, quæ feliciùs actum agat in Sion, Pheere:
quam dudum egerit in ſcenis. Sed ibi pal- Glorie va-
pones erant perſonati, quorum erant Con- næ ſitis.
gii, & Congiaria; hic ſtolati blandiuntur ni
adulatores, quibus Prætoria & Præfecturæ Sirdt.
deſtinantur in præconiorum ſtipendia. Nec
mirum; nam quavis horà, & in ſingula ef-
fata ventoſorum, parati ſint oportet diffla-
ri in encomia delirantium. Plus aéris de-
bent impendere cuivis oraculo imperantis di-
laudando, quaàm erogatum fit, in conflando
Salomonis Lutere, qui fuit par mari, vas bu-
bus duodecimn æneis impoſitum. Qui ſanè
adulatores ita ſe parare debent ad acceſſum
Præfectorum Seniorumque, uti ſeie com-
pararunt, teſte Hieronymo , Anus & Mal-
chus, cùm, correptà fugàs, Jordanem eſ-
ſent tranſmiſſuri; hinc indéque meticuloſi
transfugæ ſeſe utribus ſepſere, ut ſuppetiis re-
truſi Spiritus de aquis triumpharent. Folli-
bus ſe debent communire palpones, tandiu
placituri, quandiu ventoſum Domini caput
in Oceano vanitatis ad auram blandientium
ſpatietur, nullà ſatie velorum. Non ſolæ in
Luſitania Equæ ventos habent admiflarios.
Apud nos Lycurgi interdum noſtri laureas
vento concipium, quas palponibus fœtu im-
maturo abortiant. Fruſtra laboramus uni-
verſi, niſi ventis & verba demus & viſce-
*
ra. Una hæc merces eſt, quæ apud Nor-
vegos pretium habet à remige, apud nos ſine
pretio Naucleris eſt atque Proretis. Nimirum
Spiritus intus alit, agitque omnia. Quæ blan-
dientis illecebra ſpiritus noviſſima peſtium eſt,
quam ſi vincas, Deum tibi adefſſe non dubi-
tes. Hanc ſane crediderim ob cauſam adve-
mentis vultum Numinis prægeſſifle primò Tur-
binem, tàùm Commotionem, deinde Ignem,
ad extremum Auræ ſibilum tenuis; quo
emiflo, Numen adfuit incunctanter. Vinci-
mus enimverò impotentem ambitionis tur-
binem non multo conatu, Livoris ſtrepi-
tum facilè faſtidimus, Ignem difficilius li-
bidinum exſtinguimus. Poſt omnia verô,
