a. praædicabat JESCM., dquoniam hir eſt ſilius Dei.

Oliva

Rupebant autem omnes, qui audieban, & di-
cehant-. Nonne hic eſt, qui expugnabaäat in Je-
ruſalem eos, qui invocabant nomen iſtud. & huc
ad boc venit, ut vinétos illos duceret ad prin-
cipes Sacerdotum? Non diſſimulavit, non di-
ſtulit, non aliò abüt, ubi ignotus ad ignotos
JEsUM Deum invulgaret. Verùm ibi, ubi ex-
pectabatur carnifex Chriſtianorum;, ibi Chri-
ſtum annuntiat, Palinodiæ ignominiam non
veritus, ſed aflectatus. Hic tamen dictis Pa- Gen. I2
linodia definitur. Duo eam Reges in geſta z0.
protendére Abimelechus & Pharao, raptam
Saram cum facti poœnitentia Abrahamo remit-
tentes. Poterat uterque ſtudiosè permittere, Gen. 20.
ut & palatio Sara elaberetur, nullà rapinæ ex- ²
probratione. Verùm eorum neutrum depu-
duit, palam abreptam fœminam palam redde-
re viro ſuo, evocatis Satrapis Aulæ univerſis,
in ſuæ teſtes pœnitudinis. Adeò non indeco-
rum ipſis quoque Regibus eſt, palam factis
verbiſque teſtari, exerraſſe ſe, exorbitaſſéque
à jure tori, & Numinis Lege. Quam porrô
arduum Palinodiam ità profiteri, ut eam Sa-
ræꝶ & pulcherrime & jam abreptæ fœminæ
abdicatione ſubſignes! At hi metu vulnerum,
Jonæ Ceto præluſuri, Saram, quam glutierant,
vomuere in ſinum viri. Abrahamus, qui Sa-
ræ repugnaverat imperanti extruſionem Iſma-
élis & Agaris, mox illi auſcultavit, non ejec-
tis iis tantum, ſed ſine opibus, ſine ſervis,
ſine aſello utriſque proturbatis. Tollens panem, Gen. 21.
& utrem aquæ, impoſuit ſcapulæ ejus, tradidit- 14.
que puerum, & dimiſit eam. Hæ murænulæ,
& hæc ſolatia fuere prædilectæ opulentiſſimo
Seni concubinæ. Verùm verſatilem ſanctiſſimi
Patriarchæ animum, Deo præſertim authore,
quis miretur? Plus miror Melitenſes, modòô
Paulum homicidam teſtatos, modè ei, quaſi
Deo, provolutos. Uiique bomicida eſt homo Act.284.
hie, qui cuùm evaſerit às mari, ultio non ſinit
eum vivere. Ut verò eum vidêre non læſum
à vipera, convertentes ſe, dicebant eum eſſe
Deum. His eos libet ſociare Scribas, qui, cùm
de Chriſto dixiſſent, Quis eſt hic, qui loqui-
tur blaſphemias? Mox viſo conſanati Paraly-
tici prodigio, Magnificabant Deum, dicentes, Luc26:
quia vidimus mirabilia hodie. Non ii ità re-
molliri potuere ſcribeæ, qui conſpirarant in
Chriſtum. De his hæc habet Joannes. Jam Joan. 9.
enim conſpiraverant Judæi, ut, ſi quis eum con- 2¹.
Rteretur eſſe Chriſtum, extra Gnagogam Rieret.
En cardo actionum. Sermo interim percre-
beſcit cæcum à nativitate virum Chriſti juſſu
videre. Subriſere Judæi, fabulam rati anilem.
Verùm, famâ rei in majus excreſcente, cæ-
cum rogant, an lippiret ante contactum Chri-
ſti. Reſpondit ad imperium ſe Chriſti & la-
viſſe & videre. Lavi, & video. Jam credent. Joan.9⸗
Scilicet. Deberent latam in JIxsM revocare 15
ſententiam. Ludionem ergo rati adoleſcentem,
parentes interrogant. Audiunt, quod nollent,
cæcum nempe fuiſſe. Simus, quia hic eſt fi- Ibid.
lius noſter, & quia cæcus natus eéſt. Hinc quo-
que convicti, revocant adoleſcentem, quem
blanditiis blaſphemiiſque fatigant. Verum, ſe-
riem rei conſtantiſſimè illo conteſtante, è mi-
raculo nihil eruere niſi maledicta, dolos, in-
juſtitias, & blaſphemias. Arguêre juvenem,
eum ſeducere conati ſunt, Chriſtum dixere
peccatorem, profitentem miraculum exclulere
Synagogâ. Huc evaſere tot quæſtiones, te-
ſtes, cabulæ, argumenta, & toti urbi mirn
cula

it⸗
e, Ael
. .
Gun gu
fri int⸗
“ 1
tentia

(E, Cbun
Neling
ſetd 1n el
Pl Mun
LA ui eſt
nob
Vox!

i, dtenn

ulne Fnnef

0e. nnme
n em Po

Deegne .
Kki nan A
ie ment
4. d D .
, 60 in
zrrent.
eniſl
nn g. e Ver

Et geel

esuik
1 „Nädnn
. Vet
ke 1
l

1l.
Urin
nc⸗
nor
idr.
um
Rr 11
md ten
ernittt,
Lihinrt)
un delr
Antlt
* netie
non Men
dlan k
lum pont
Ut eimn .
hrr ſemine
WNetIn,
goieren
lucs, u
onemIn-
jit, Mnef⸗
ſine bni,
Oen en ,
j 4, tdte. 1
2 IMllenle
Opleniin
lemn ſuncilin
ertim attan,
htenles, nin
nodd e, “
nicidi 4 i
ultid
Gtte n n
cebant em )1
enbe,lin
hie,
oglanet Nunf
Deun, hin
Non int.
Coltun
et Vanmes 1e
1, ,gir
Oglpnt
metin r⸗
tum Cri 9
ulatn la 4 1
echeleit e⸗

Nn

Stromatum, Lib. VI.

cula compertiſſima. Nimirum condixerant, ut

Chriſto fides non haberetur. Quicquid age-
ret, dicerétve aut pro Deo, aut divinum,

huc recidebat; Nos ſeimus, quia hic homo pec-
cator eſt. Caveant hanc ſyrtem paludati, in

quam quiſquis impinxerit, ità hærebit, ut

Joan. 19.
22.

refigi inde non poſſit. Et Mare quidem ali-
quando rejicit in arenam, quod abſorpferat.

Teſtata verò proditâque mentis noſtræ cordil-
ve ſententia, quod evulgavit, tuetur mordi-
cùs, & nunquam obliterat. Una injuſtitia &

oppreſlionis excuſatio; Cœpi, Dixive. Quaſi

verô ut literæ, ità quoque lituræ non extent,

8& ſolus Mundo Pilatus pro Solone ſit, cujus

Lex una eſt, quæ tabulas omnes allidit ad
Montem obfirmationis, nemmpe, Quod ſeripſi,
ſeripfi. Vox Principum Dei Verbum, ſed ſto-
lidè, imitatur. Semel prolata, æterna eſt. Er-

ravi, æterna non eſt; ſed ſi eam non Joabus
militiæ Princeps, non Nathan primas Prophe-
tarum, non Sadoch maximus Sacerdotum, at

14. 13.

4. Keg.

20. 1.*

fubmiſſa ad Regem Thecuitis eradat. Hæc,
quod nemo Pontificum & Centurionum ſpe-
rare auſit, impetrabit periodis nec cultis, nec
multis; & vel a Davide pro Abſalone gra-
tiam inibit. Quare locutus eſt Kex verbum
ſtud, ut peccet, & non reducat ejebtum ſuum?
Non iraà Deus, qui, quod ſtatuerat, inver-
tit pro meritis ſervandorum. .Ægrotantem Eze-
chiam Eſaias inviſit, dixitque illi: Haæc dicit
Dominus Deus Præcipe domiui tuck morieris
enim Tu, & non vives. Et antequam egrede-
reiur Eſaias mediam partem atrii, fablus eſt
ſermo Domini ad eum, dicens: Revertere, &
die Esechiæ Hæc dicit Dominus: Vidi lachry-
Mas tatas. Ecce ſanavi te, & die tertio aſcen-
des Templum Domini. Deus, quod edixerat,
revocat; Et nos ea quoque revocare nolumus,
quæ iniqué ſtatuimus, hoc tantùm nomine,
quod ca ſtatuerimus. Num aut ſapientiores
Deo ſumus, aut honoratiores, ut depudere
nos debeat actuum reſciſſorum? Pœnitentia
una eſt & Sacramentis Eccleſiæ, quæ & rei-
terari cum laude poteſt, & toties debet, quo-
ties & peccaveris. Quiſquis à Dei lege deſci-
verit, hac ſi non utatur Palinodiâ, regno ex-
cidet beatitatis. Quam ergo Deus regni ſui
aArbitram, clavigerämque conſtituit, quis in-
famiæ arguere audeat? Quæ Dei fulgura con-
vVertit in oſcula, à quo, ſine inſaniæ nota, re-
cuſabitur? Mirantur univerſi Abrahami dex-
teram in Iſaacum exerentem telum. Eam ego

adoro exertum gladium ad nutum Angeli ab

unigeniti jugulo revocantem, eumque cruore

Gen. z2½ Pecudis perfundentem. We extendas manum

12.

tmam ſatper puerum. Hoc ferituro durius fuit,
quam illud dormienti; Tolle fllium, & vade
in terram viſionis, atque ibi offeres eum in ho-
locaußum. Immolaturus Iſaacum cum carne
conffixit. Vinctum exſoluturus cum honore
bugnavit. Videri enim potuit aut ipſe luſiſſe
cum filio, aut ei Angelus illuſiſſe. Non ſanæ
haberi potuit mentis, qui putaverit lanienam
filii ſeriè à Deo imperari potuiſſe & Patriar-
Chæ & parenti. Qui ludus, de nocte ſurre-
xifſe, ſubmoviſſe vernas, inſcendiſſe montem,
lignorum ſtrue gravaſſe filium, ignem cultrum-
que geſtaſſe, ſtruxiſſe pyram, vinxiſſe unige-
nitum, cogitabundum ænigmata prælocutum,
üt tantus ſacrificii apparatus Arietis tandem

cæde finiretur! Commonſtrandus digito fue-

rat, ut Heros Angelis major, ut non minor

coœli Primoribus maximis, ſi flium Domino
immolaſſet. Nocturnum pecoris popam quis
miretur? Jam Abrahamus, quod duriſſimum
faétu fuerat, evicerat, aflectum nempe in fi-
lium ſtraverat, mentéque magni & famam &
gloriam & remunerationem holocauſti conce-
perat, quà extra ſe raptus non jam flii pa-
rens inſcribi lætabatur, ſed Sacerdos. Quo ex
Olympo immortalitatis detractum ſe minimè
doluit in campum, penè dixerim, lanii. Quid?
Nonne Petrus, qui dixerat, Non lavabis mihi Joan. 133
Pedes in æternum, mox & manus & pedes & 3.
caput Chriſto obtulit diluendos. Quid? Non-
ne Paulus, quùm dixiſſet Ananiæ: Percutiet A ct.a3,3
te Dominus, paries dealbate; a circumſtanti-
bus monitus eum efle Pontificem, maledicta
ſua, licèt juſtiſſima, non profſcripſit ſolum:
ſed authoritate damnavit ſcripturarum. Chri-
ſtus ipſe, cùm Chananæam rejeciſſet, dixiſ-
ſétque nec panem canibus, nec ſe pro aliis
miſlum, quam pro ovibus Ifraëlis: mox eam
audivit, exaudivit, dilaudavit. Clamat Deus, Gen. 6.
Pœnitet me feciſſe hominem, & delet, quem
fecerat. Clamat, Pœnitet me, quod conftitue- I. Reg.
rim Saiil Regem, abjecitque, ne regnaret, quem I5. 11.
regno impoſuerat. Et nos tantam habebimus
reverentiam dictis geſtiſque noſtris, ut verea-
mur iota unum expungere oraculorum noſtro-
rum, noſtrorumve actuum?

Ego autem dico vobis; diligiteé inimicos
veéſiros. Matth. 5. 44.

Qui loquitur, pluſquam Salomon eſt, & Trimici
tamnen id præcipit, quod Salomon diu ante leddε.
non præceperat, ſed præſtiterat. Is, inter
initia principatus, Adomæ, qui coronam Iſra-
élis rapuerat, corruperâtque & Joabum mili-
tiæ principem, & Abiathar Sacerdotem, par-
témque exercitus, non modoò non exilium,
poenäâmve inflixit, ſed tenentem cornu altaris
abire permiſit in palatium ſuum. Dixitque Ja- 3. Reg. r.
lomon; ſi fuerit vir bonus, non cadet ne unus 52.
duidem capillus ejus in terram. Quod ſi reg- Religioſi
ni æmulum Salomon paludatus ita ſervat, ut & Ecele-
ne capillum quidem ejus incidat: ſtolati, & 6 . gate
inuncti Domini in eos graſſabuntur, qui vix is inimi⸗
ſe verbulo offenderunt? Et tamen facies ipfſa cos dili-
Templhi, altariſque vicinia mollire dolorem gaant.
poſſet, niſi ferrei penitus eſſemus ſaxeique ad
illecebras charitatis. Lachrymabatur & abſti- TDyis ſer⸗
nebat Anna, cùm id ei Phenenna clam domi vanda.
privatimve objiceret, quod revera patiebatur; Injuriæ
ſterilitatem nempe illi exprobrabat. Porrò illa Isrende.
Hebat, & non capiebat cibum. Accidit, ut præ Reg-
dolore fundentem ad Deum preces Heh Pon- plrſecu-
tifex maximus palam ebrietatis argueret. £ſti- tio ole-
mavit ergo eadm Heli temulentam, dixitque ei- randa.
Uſquequò ebria eris? digere Pauliſper vinum, 8. Annaz
quo mades. Quid hic expectatis ab Anna?
Veſtes ſibi eam conſcidiſſe dicetis, & comam
concerpſiſſe, nec fleſſe ſed exululaſſe. Imò pla-
cidiſſimè convicianti ſibi Pontifici reſpondit:
Nequaquam, Domine mi; nam mulier infelix 1bid,
nimis ego ſum, effudi animam meam in conſpe-
tu Domini. Nimirum inter victimas & thu-
ra patientiam edidicerat, cùm & Agni inter
cultra non furant, & flagrent incenſa inter
ignes. Thus olet, aiebat Anna, & perit, imò
Perditur, & torquetur. Ego veròô excandeſ-
cam, ſi ſugiller? Ero, non ſulphur nidorem
fostorémque inhalans, dum uror: hpmäains
etle

58

eſſe ſtudebo, odora in conviciis. Quare Do-
minum vocabo eum, qui me ebriam dixit.
Adeò Templi ſanctitate profecit, ut, quæ pa-
ti non poterat ærumnæ exprobrationem clan-
deſtinam, vitii publicam reprehenſionem, ac-
cuſationémque perferret. Nos verò Chriflum
litantes, qui pro carnificibus ſupplicavit, &
Calicem bibentes cruoris ejus, qui in remiſſio-
nem injuriarum ſibi inflictarum profuſus eſt,
. furimus in adverſantes. Annæ calix necdum
Valſtis in Conſecratus ſuffeciſſet in argumentum charita-
en „ tis, quando calcatæ compreſſæque uvæ torto-
malum ri ſuo illecebras parant. Quæ enim patientiam
cooperan- ab Agno didicit moriente, nec remordente,
enr. qualem in hoſtes charitatem edidiciſſet à Chri-
ſto patibulo conclavato, dum & ſuo cordi,
& cordi Patris ſui, & cœli aſtris crucifixores
ſuos affigeret? Non ita Abſalom, qui incento-
res furoris ſui Oves ſibi ſtatuit., cùm tonde-
rentur. Eâ enim occaſione ultionem, cædém-
2. Reg. que compoſuit Amnon fratris ſui. Porrò non
33. 23. eſt locutus Abſalom ad Amnon nec malum, nec
bonum: oderat enim Abſalom Amnon, e quôd
violaſſet Thamar ſororem ſuam. Iniquiſſimè
Abſalom egit cum Amnon; ſed longé inter-
dum improbiùs inter ſe agunt dicatæ Numini
Alſalom. Animæ. Nam ille inviſo ſibi fratri nec malum
locutus, nec bonum eſt. Nos odimus & blan-
vnio læſa. dimur: monſtroſaque illecebrà Arcum colora-
Ira ſce- mus in nubibus, non ut finiat, ſed ut pariat
lus. tempeſtatem. IIIe iniquiſſimus, qui ſævire po-
tuit vallatus ovibus: Nos Dei Agno ſagina-
mur, & furimus. Immitis ille in epulo! Nos
feroces in ſacrificio. Ille cruore vinum conta-
minavit: Nos Chriſti ſanguinem vino fellis in-
ficimus. Jocis ille ſaltem officiiſque abſtinuit,
tam bonum quàm malum fratri non locutus.
Sirenibus pares interdum Clerici oderunt &
canunt. Pepercit Semei David, pepercit Sa-
lomon Adoniæ, quamvis ille vitam regnanti,
goab cur is regnaturo imperium eripere tentaſſent. Neu-
em. ter ignovit Joabo. Et David quidem è& lecto,
ne dicam è feretro, cædem Ducis Salomoni
Hypocri- imperavit. Hic Aram retinentem confodit.
is. Cur, oro vos, adeò ſævitum in Joabum,
vitia pal- tanti nominis Ducem, ſociumque Davidis in-
tiata pe- defeſſum, mulliſque ab eo diſcriminibus abdu-
joræ. ctum? En cædis ejus edictum. Effudit ſangiti-
3. Reg. nem belli in pace. Cùm enim rediiſſet Abner
in Hebron, ſeorſum adduxit eum Joab ad me-
27. dium portæ, ut loqueretur ei in dolo: & per-
cuſſit illum ibi in inguine. Sic quoque egerat
cum Amaſa, cui dixit: Jalve, mi frater. Et
tenuit mann dexterà mentum Amaſæ, quaſi oſ-
culans eum. Qui percuſſit eum in latere. Hanc
Sirenem litavit Domino Salomon, quâ nullam
gratiorem hoſtiam credidit immolari poſſe Deo
Pacis & charitatis. Certè Deus nec cum ho-
ſtibus quidem iſthæc indulſit ſtratagemata Si-
renum. Ideò quùm blanditiis pellectum ſe Jo-
nathas vidiſſet à Philiſthæis iis verbis: Aſ-
cendite ad nos, & oſtendemus vobis rem. Ait
Jonathas ad armigerum ſium. Aſcendamus, ſe-
quere me: tradidit enim Dominus eos in manus
Wraël. Quid plura? Manibus pedibuſque erep-
tans in abrupta ſtationis, viros occidit quaſi
viginti. Mox æſtu quodam œſtréôque conci-
tati in cædes mutuas irruere. Et ecce verſits
fuerat gladius uniuſeujuſque ad proximum ſuum,
S cades magna nimis. Tantum ſupplicii ſump-
tum de ficta ſubdolaque illecebra Charitatis.
Quam ſi Deus execratur in lorica;, feret-ne

Omnia

14. Reg.
14. 12⸗

1bid.

Oliva

in Ephod? Ideò Jonathas condixerat cum af⸗
migero, ut, miſi ſecum blanditiis agerent;, ad
eos minimè aſcenderent. Adeò unum ſibi vic-
toriæ omen Jonathas eſt apprecatus, perſona-
tas Ccharitate iras, & blanditiis convelatas ſi-
muhtates. Quam verô intolerandæ ſint pallia-
tæ amore ultiones, conjicere ex eo licet, quòd
Chriſtus, qui coram tondente conticuit, co-
ram oſculante eſt queſtus. Et quidem ſpinas,
virgas, & clavos pertulit, nullà expoſtulatio-
ne, Judæ verò reformidavit amplexum. JE-Luc. 22.
WUS autem dixit ällis Juda, oſeulo ſilium ho- 47.
minis tradis? Catenas non exhorreſcis, & ti-
mes oſculum? Timet, quòd gravidiſſimum te-
lum ſit, illecebra virulenta. Rideat autem ne-
mo, cùm hoſtem ſupplantat per proditores.
Nam aſſueta dolis rabies non quieſcit, niſi im-
pulſorem ſuum evertat. Tryphon Jonatham
pugnaturum exarmavit, dicens: Ur quid ve- ¹. Mach
xaſti univerſum populum, cum bellum nobis non 12, 48
ſit?* Mox blandè pellectum Ptolemaidam ca-
tenavit; novéque dolo acceptos filios & ta-—
lenta perdidit unà cum Patre. Finis autem

tragoediæ is fuit: Tryphon autem, cum iter 1. Machi

faceret cum Antiocho Rege adoleſcente, dolo oc- 13. 31.
cidit eum. Et regnavit loco ejus, & impoſuit
„ & fecit plagam magnam in

libi diadema Aſiæ

terrd.

Malos malè perdet, & vineam ſuam
locabit aliis agricolis. Matth. 21. 41.

Quanti faciendum ſit iniquorum ſupplicium, Severi-
conjicere licet ex eo, quôêd David moriturus tas.
Salomoni filio non edixit, ut Templum Do- aſtinis.
mino ædificaret, pro quo ipſe auri argentique
taàm magnam immensâmque copiam parave-
rat, ſed edixit, ut Joabum graſſatorem, &
Semei blaſphemum jugularet. Quod, mſi fal- 3. Reg.2.
lor, præſtitit David, ut Jacob abavum ſuum 5.
imitaretur, qui, excefſſurus è& vivis, non ora-
vit, ſed fulguravit, eàâ emiſsà in Rubenum
ſariſsd, Tu principium doloris mei. Effuſus es Gen. 49.
Ricut aqua, Ne creſcas excuſſôque in Simeo- 3:
nem & Levi fulmine iis verbis compacto: Va- Ibid.
Jſa iniquitatis bellantia. Maledictus furor eorum,
Jitia pertinaxs indignatio eorum, quia dura:
dividam eos in Jacob, & diſpergam eos in N-
raël. Et prudentiſſimè ſanè uterque. Nam vix
ſcelus ullum tam Deo inviſum, quaàm iniqui-
tas impunita. Obruebatur Saül facinorum pe-
nè omnium immenſitate. Davidem fugaverat,
Samuelem terruerat, Achimelechum occide-
rat, aras profanaverat, Nobe ſubverterat;,
trucidaverat Sacerdotes Domini octoginta quin-
que, ac Maleficâ utebatur in excitando ab in-
feris Samuele. Attamen, iis omnibus flagitiis gazl, es
tranſmiſſis, mortem illi Samuel comminatur, ſeandalo-
non quòd ſacris ſe intruſiſſet, non quòd in- JLas dan
vidiſſet optimis, non quèòd rebellaſſet à Numi- Sn a,
ne, non quòd coëgiſſet Deum poœnitere de! ggyerin
regno illi contradito, ſed quòd Agag peper- nimi
ciſſet, quem tamen in fruſta coram eo conci- blandm:
derat Samuel. Quid interrogas me, cum Do- 1. Reg-
minus receſſerit à te? Faciet tibi Dominus, ſi- Fe er.
cut locutus eſt in manu mea, & ſeindet regnum ais infli.
tuum de manu tua: quia non obediſti voci Do- genda.
mini, neque feciſti iram furoris ejus in Ama- Superiof
lec: idcircò, quod pateris, fecit tibi Domims ivitiii,
bodie. Diſcant hinc Principes, an ipfis libe- rvanti⸗
rum ſit parricidas exſolvere, & pro arbitrio neglectus.
ab exilio, à beſtiis, à cruce revocare damnatos:
quande

Hali nin
l/ ind
Elerum
an igle
t ret/
1 in ſn
. “ Ernay
ſ kon han
Mcuem
Cn en l

ul immel
leen oni⸗
ſaen dr alic
atubbs
Ii Demiu
Ed nolete,1
e Ar
Nn nen

ilre nors l
Eeur, ar l
1hki lntz d
ninnn he l
denuun.
TEErl Necari
Et ſgti Prol
Ms dkletnet
Erl, Alim &
h Honlo
Anmch inigi
ANt m vem
un ſik, ſ
Kheceni,

Nuz, .

enmn
H Cain 1
4„ Amame
4 RN ke
Auige, afe⸗

E
ni
Dine.
erſenn.
hiaſ.
talt
1) Gl
t .
nſe,
Cllttn.
m.
flun “
s, Ki.
Gmmt.
taknte.
Ptoime
Ct, uin.
n lutun
U Gil ueb
nn tWirg l
Antidan .
flin t.
Pinis aen
, Cinn i
te, All.
inzet
in egtanda

iteun ſun
tth.

m ſupglam⸗
wid cimmn
Templun br,
ri argenne
opiam ant.
taliumen, 4

Vvivis, MN.
len ne⸗
conhell⸗ Ve;
iche l timn,
un, giu n
Herpen el K.
tetcoe. N 1
m, dum u
il ononnke
iden klgtetn
velechun d.
cbe ſietti!
mioctegntet
neictenkniht
ommibi 1
mm,

Stromatum, Lib. VI.

Pignita- qilando Regis catenati, ſed non occiſi reus Saul

tum onus Dei minas non evaſit. Si enim qui Regi par-
cit, imò non parcit, ſed regno libertatéque
multatum in catenas dat, tantùm quia non
eum jugulat, jugulatur: vivet qui ſicario par=
cit? vivet, qui veneficum exſolvit, & facri-
ppoteſto- legum ſervat? Dices Saülem damnatum, non
es impio- quòd ſervaverit Agag, ſed quòd voci Domi-
rum. ni non paruerit, reus ipſe flagitiorum enor-
mium. En Achabum, ad quem vox Domini
nuſquam facta eſt. Tamen damnatur ipſe, &
cum eo Ifraél pariter condemnatur, non quòd
mala innumera patraſſet in Samaria; ſed quòêd
Regem Syriæ Benadab aà ſe devictum, ſibi in
ſacco & cilicio per legatos ſupplicantem, re-
ceptis urbibus univerſis, abire permiſerit. Hæc
3. Reg. dicit Dominus quia dimiſiſti virum dignum

20.34.4 morte de mann tua, erit anima tüa pro anima

ejus, & populus tuus pro populo ejus. Ad hæc
quid muſſatis, iniquorum protectores? Dicam
quod nos plus terreat. Annis non minus tri-
bus Abſalonem David non exulare modò coé-
git, ſed inſectatus eſt. Tandem ceſſavit Rex
David perſequi Abſalom, es quod conſolatus
eſſer ſuper Amnon interitu. Intelligens autem
Joab, quod cor Kegis verſum eſſet ad Abſalom,
miſit Thecuam, & tulit inde mulierem. At con-
donata fratricidæ pœna Davidi permagno ſte-
tit. Nam brevi pulſus Hieroſolymis, ſaxis ap-
petitus, inops conſilii, erro & profugus uxo-
res ſuas palam intellexit coram populo à filio
deſloratas. Tetenderunt ergo Abſalom taberna-
culum in ſolario, ingreſſul que eſt ad concubinas
patris ſui, coram univerſo Iſrael. Tam ſeverè
animadverſum etiam in parentem, quòd filio
violatæ ſororis ultori peperciſſet. Quod ſi à
me quæras, cur Deo inviſa adeò ſit effemina-
ta iſta in ſontes clementia, crediderim, quòd
impunitatis ſpes lac criminum ſit, & facino-
rum nutrimentum. Ideéque, qui exſolvitur,
reus ſemel peccavit: qui verò eum catenis ex-
emit, flagitia proſevit innumera; quibus im-
punitas obſtetricatur. Et Deus quidem An-
guem, Adam & Hevam damnavit in para-
diſo. In corlo nullum non deturbavit Ange-
lorum ex Aſtris in carbones deſolatorios. Qui

2. Reg.

2. Reg-

16. 22.

ſi aliquando iniquis parcit, pœnam differt, ut

augeat, non remittit, ut ſcelus regnet impu-
mnitum. Vide, ſi Achabo, ſi Chamo, ſi Da-
vidi pepercerit.

Domine, da mihi hanc aquam. Joan.

Sezxumviram ità Dominus expiat, ac ſi Deb-
boram, Annaâmve dilueret. Hydram ſex ca-
pitum non igne ferrôque decacuminat, exſtin-
guitque, ſed frigidà perfundit, ut ex hydra
hydria fiat aquæ ſalientis in vitam æternam.
Clemen- Ut video, fauſtior hæc Cana eſt, ubi ſine diſ-

Samari-
tana.
ALaſſ
blanad
erigendi.

de cipulis ſuis JIxSUS vinum luxuriæ in aquam
Gr. vertit fœcundiſſimæ Caſtitatis. Narn quæ pro-

nmimi, Gns len nullam tot & viris ſuſceperat, uni deſpon-
auſteri., ſata Numimi Urbem integram peperit Chriſto.
daherior Et mirum in modum, ubi à puteo abſcefſſit,
. erg. fontem poſt ſe traxit ſalutis; & ubi hydriam
mäs, feliquit, Jordanem induxit in patriam; fecit-
que de ſuis criminibus pharmacum civibus in-
Ein. 4. nocentiæ. Venite, & videte hominem, qui di-
6 xit mihi omnia, quæcumque feci. Et Gorgon

quidem ſuarum aſpidum repercuſſu homines
vertebat in ſaxa. Samaritana anguium oſten-

—

tatione ſuorum fecit & lapidibus filios Abrahæ
immortales. Quo die renata Chriſto eſt, eo
ipſa Chriſto peperit legiones filiorum. Arbor
fuit ſecus aquas tranſplantata, ſed quæ fruc-
tum dedit ſine tempore. Virga mihi videtur
hæc mulier Aaronis, quæ, ut viruit, germi-
navit, frugemque excoxit. Quæ iſthæc He-
va eſt, & cujus non latere, ſed ore tot Adami
prodiere, qui veterem exuerent Adam, ut no-
vum induerent? Et ſane Heva; quam novus
Adam, ſed vigil, emiſit in lucem. Ex qua
tamen Cain nullus, & non unus;, ſed planè
innumeri Abeles prodierunt. Jam quæro, qua
in uſtrina hujus fœminæ excocta ſit ſcoria, &
in chryſocollam converſa. Ficui infœcundæ
aggeſtus eſt fimus. Huic, non infœcundæ,
ſed malignæ, maleficæque arbori quo modo
conſultum, quæ foœcunditate, quàm ſterilita-
te ingratior, pro pomis, viris gravabatur?
Qua ratione in Sycomorum evaſit, unde non
unus Zachæus, 44 cives omnes Chriſtum in-
tuerentur. Tota cultura, quàâ in vitæ arborem
Arbor bis emortua demutata eſt, ſitis fuit a-
quæ ſalientis in vitam æternam. Hanc ubi
Chriſtus Samaritanæ ingeſſit, effecitque; ut
diceret, Domine, da mihi hanc aquam, illicò
eam redire ad cives paſſus eſt, ut ad ſe pa-
triam;, civéſque traduceret. Vis iſta Clemen-
tiæ & Charitatis eſt, ut ſcortum non expiet
modô, ſed vertat in Templum Dei. Et ful-
minibus quidem fanum disjlicere potes; exci-
tare verò non potes. Quam citharis ædificandi
vitn aſſignavit Antiquitas, temeritate quidem
Poëtarum uſa, ſed per fabulas populorum mo-
ribus opitulata. Quùm in urbes ſaxa conſur-
gere finxit, non machinis, ſed fiſtulis emota
doctos nos certè voluit, plus nos illecebrâà cha-
ritatis inclinandos in honeſtatem moderatio-
némque virtutis, quàm terrore, clamoribuſ⸗
que ſeveritatis. Una concreſcit Ceraunia ful-
guribus: at rore cœli Margaritæ creſcunt in-
numeræ: at Solis affluxu obdureſcunt gemmæ
omnes: at metalla ſuavitate blanditiiſque per-
meantis ſideris coaleſcunt. Chryſtallum vides
igne quidem difflari, halitu verò in ſcyphos
figurâſque ità durafi, ut auro conſtantior fran-
gi poſſit, flecti, mollirive non poſſit. Quo
terrore abſtractus & cœno eſt Prodigus? Spe
veniæ, non comminatione ſupphicki. Ndurgam,
& ibo ad Patrem meum. Si ſe crederent im-
pii nacturos in Bafilicis Patres, ſurgerent paſ-
ſim, & convolarent ad Sacerdotes. At Judi-
ces experti in fubſelliis Pœnitentiæ conſidere;
non parentes, perire malunt, quàm redire-
Videant hi, quâ ratione deflorata per hyemem
Amygdalus repubeſcat, quâve arte & dufo a-
rentique ramo flos prodeat ad illecebram in-
tuentium amoœniſſimus. Imbre ehlyroqus
Planta ad aſpectum emortua revirefcit in flo-
res, quos nunquam pareret, ſi turbinibus,
glacie, fulguribus in fœtus urgeretur. Adeò
id delicis impetratur vel à trunco, quod nun-
quam ſupplicis extorqueretur. Id meliùs cog-
noſcemus in monte Horeb, ubi jufſus Moy-
ſes virgam projicere, mmox eam in anguem ver-
ſam expavit. Projecit, & verſa eſt in colu-
brum, ità ut fugeret Moyſes. Aufugis? Imòô 3.
contra Pharaonem fat te Deus inſtruxit. An
tu certare ſtatueras virgulà contra ſceptrum?
Terrebis ſerpente, quem virgà irritaſſes. Ve-
rùm imperio Numinis Anguem corripit, ſed
virgam comprehendit, tenétque. Extendit, & Ibid.
Z tenuit »

128.

=

Luec. 15=

Exod. 4.

360
tonuit, verſädue eft in virgæam. Cur, rogo, &
Tyrannum inflexurus, & Mare patefactu-
rus, & remiſſurus Jordanem in catebras,
Anguem non retinet, quo ſanè & reformida-
retur, & terreret obnitentes? Docuit nos ſa-
né Deus Vates ſuos virga felicius, quam ce-
raſta, homines elementaque oppugnaturos.
Ideò Pharao, qui ad portenta reliqua molli-
tus tantiſper eſt, ubi & virga Anguem factum
ſpectavit, à quo Serpentes Magorum omnes
glutirentur, non modô ad miſſionem populi
non eſt inclinatus, ſed visâ vipera efferatus

Exod. 7. eſt in Draconem. Devoravit virga Aaron vir-

12.

gas eorum. Induratumque eſt cor Pharaonis,
& non audivit eos. Et Moyſes quidem ſuam
timuerat Virgam in Serpentem converſam,
eâmque horruit. Quam Pharao demutatio-
nem infr actus aſpexit. Quid, quod mare ex-
hauſturus Moyſes, & in partes viâſque duo-
decim diducturus, vix virgâ eft uſus? Nam

Exod. I4. cum illi digerit Deus: Tu autem eleva virgam

16. 21I.

Ibid.

Lalarus.

Judices

tuam, & extende manum tuam ſuper mare.
Manum tantum extendifle fertur. Cumque ex-
tendiſſet Moyſes manum ſuper mare, abſtulit
illud Dominus, fante vento vehementi. Adeò
vel virgâ non eſt uſus in expugnatione Ocea-
m, vel, ſi eàâ uſus eſt, Dei Spiritus eam in
Annalibus exſtare noluit, Prophetæ tantùm

—

exarat, deſcriptâque manu. Ciumque extendif-

ſet Moyſes manum ſupra mare.

Domine, jam ſœtet. Quattiduanus
enim. Joan. I1. 19.

Duorum dierum morâ Lazarus ità exſpira-
vit, ut ipſis Sororibus fœteat. Hinc dice-

proeraſti- rent optarem Judices Principéſque, cuncta-

nantes.

Carcer.

tione quo modo perdantur res. Quare non
modò? exclamat Auguſtinus: quare non hac
orà? Poma, ſi cruda legantur, tempore, pa-

Procræſti. leiſque matureſcunt. Si maturitate in planta

natio.

diſtabuerint, revocari ad ſanitatem non po-
„ 1‧* .* . 1
terunt. Serò medicina paratur, ubi lues in-
valuit. Arborem facile flectes, ſed pubeſcen-
tem. Nam grandævam nunquam trahes,
quamvis Archimedis machinas omnes admo-
veas. Videmus, horremuſque ſaxa, ærâque

Lites ci- eroſa, exeſâque ævo. Quam ſi ſtragem Tem-
tiſimè f- pus marmoribus infert, conjicite, quaàm gra-
niantur. viùs in homines, cauſâſque graſletur. Pleri-

que leviorem ſibi fundorum jacturam eſſe pu-
tant, eorum vindicatione, conſervationéque
per lites. Miror tantum æris Templis, Xeno-
dochiis, Peregrinis legari: nullo inopum liti-
bus, per gratuitos Advocatos, proſpiciente.
Quis enim par promovendæ cauſæ ſit Irus,
quando in Irum Craſſus degenerat;, ſi Lis pluſ-
culum protrahatur? Mitto crumenæ, corpo-
ris, animique incommoda in vinctis, quorum
cauſæ ſemper in compedibus ſunt, ac penè im-
motæ. Illud intolerandum eſt, quòd cùm olym-
Piades luſtrâque defluxerint, dum vincti cau-
ſa cognoicitur, damnatur tandem non infre-
quenter ad triremes per triennium. Quam
tfeus poenam ſubiturus erat, ſi prima quæſtio-
nis horà ſententiam in eum tuliſſet Judex,
eam biennio jam expleſlet. Anni vinculorum
ſeptem pro pœna non ſupputantur; quorum
tamen comparatione, remus & tranſtra ſola-
tia ſunt & reparatio damnatorum. Quid,
quod, dum cauſa trahitur, teſtes decedunt,
memoria rerum dilabitur;, fundi negliguntur;,

—

Oliva

ſoznus augeſcit, patroni faorum ſeriem ami-
ſerunt, nemo non delaſſeicit curaterum? Quæ
ſanè incommoda nemo unquam fſarciet. Ideò
reprehenſus à Jethro Moyſes, quèd ſolus ſe-
deret, lites populi deciturus. Cur ſolus ſedes,
& omnis populus præſtolatur de mane uſque ad
veſperam? Quid diceret Jethro, ſi confluen-
tes ad Principum aulas Provincias, nec rarò
nobis obverſos Antipodas intueretur non uſ-
que ad veſperam, ſed uſque ad conſumma-
tionem ſæculi exſpectantes? Alterà autem die
ſodit Moyvſes, ut judicaret bopulum , qui aſſ-
ſtebat Moyſi à mane uſque ad veſperam. Ubi
venationi, & ludo, & ſcenæ locus, ſi ab
Aurora ad occaſum uſque Solis non diſcedeba-
tur à ſubſellis? Imôò ecquando prandebat Moy-
ſes, ſi aderat totà planè die diſſidiis compo-
nendis? Non inde tamen laudatus, ſed inſici-
tiæ inſimulatus eſt Moyſes, quèòd populus non

Exod. 18,
14.

lbid.

actutum expediri pofſlet. Ideò multiphices con-

ſtituti Judices, qui, inquiit, judicent populum lbid.
omni tempore. Auſcultavit Socero Moyſes, &
præfecit populo centuriones & decanos. Qui lbid.
judicabant plebem omni tempore. Quidquid au-
tem gravitus erat, referebant ad eum. Audin'? Rer au-
Omni tempore non audiendi modòô, ſed ju- diat.
dicandi „ expedi ndique ſunt populi. Et id Superiores
conſtitutum, quando è& papilionibus tantuùm audian:
ſuis egrediebantur, qui confugiebant ad Judi-
ces. Quando nulla veſtium procuratio, nulla
de parando victu anxitudo, cum etiam man-
na demitteretur & cœlο, & tunicæ immunes
efſent a tineis. Attamen tamen tam otioſis, Rex au-
tam ſecuris, tam proximis tribunalibus Tribu- diat om.
bus unius mora dieculæ tyranmis viſa eſt. In Tire 6
quas erumperet vociferationes Jethro, ſi à uditer.
Mundi cardinibus emotas nationes intueretur
tantis ſumptibus, ſubſelliis affuſas, & ſedentem
neminem vixque poſt annum ab iis judicari,
qui vel eas non audierint, vel cauſarum ne
frontem quidem attigerint? Provide viros po-
teéntes, non mercenarios & venales, & timen-
tes Deum. Deum, non Primores reformidan- Saperior
tes, in quibus ſit veritas. Et quo modo ſit; ſi 16
aut informari nolunt, aut ſtludere? & qui ode- riee:
rint avaritiam, non qui plus offerenti judicium gentes.
addicant. Tandem, qui judicent populum ommi Sie Con-
tempore. Non qui mane ſummo necdum fſurre- feſarii
xiſſé, adulko mane ſpatiatum exiſſe, in meri- oe-
die prandere, poſt meridiem coquere, ſub Meede.
veſperam ad auras fontéſque exiſſe per poſti- zitentes.
cum referantur. Hi ſanè judicant populum, Zelusa-
non omni, ſed nullo tempore. Ego certè ob- d
ſtupeſco, quoties lego Aaronem & Moyſem, ſaſe
paſtores ovium, quique non paſſillos, ſed hircos
olebant, aditum nactos ad Pharaonem, E-
gypti Regem potentiſſimum. Poſt hæc ingreſſ Exod5.
Junt Movſes & Aaron, & dixerunt Pharaoni: .
Hac dicit Dominus Deus Iraël: Dimitte popu-
Ium meum. Poſt hæc, id eſt, non centies Au-
læa oppugnarunt, ut vel ſemel attollerentur;
ſed ſtatim opilio admiſſus eſt ad Regem. Nec
rogatus eſt à Præfecto cubiculi, qua de re ac-
turus accederet. Nam rem tam Regi ingratam
expoſiturus nunquam in conclave penetraſſet.
Plus facilitatem hanc adeundi Principis facio,
quàm regni plagas bis quinque. Utinam tam
facilé à Centurione admitteretur equeſtris or-
dinis Vir, quam facilè ad Regem ingreſſus
eſt Paſtor. Neque dicas, abs Te Judices
conſtitutos „ qui cauſas accedentium expe-
diant. Nam & Davidem attentiſſimum fuiſſe
arbi-

Ibid.

Redi
A Altn

Eeqn

Miyn
tlt, Clid
hto, in
Cbnius

elinßttu e
e lle erilt
M M: wor f.

dl Enorunt
lnnn ) e

Stromatum, Lib. VI.

memt arbitror deſignandis Centum-viris: ſub eo ta-
men dici potuit à peritifſimo Hebraici Sena-
1 2.Reg. tus Videntur mihi ſermones tui boni & juſti.
lnk 15. 3. Jed non eſt qui te audiat, conſtitutus à Rege.

.),
uſl l

Laboratur ubique penurid non Auditorum;
Nnie ld ſed Audientium, nec Judicum, ſed Judican-
Gniur. tium. Ecquis aut in foro, aut in latomiis, in
r d his quoque, quæ clariora ſunt luce ,poſt men-
E en ſem expeditur? Quod ſi impervii ſunt Judi-
Crlimn, ces quibus latebris Marchiones abſtrudentur?
len Etiam, ubi nullus fuberat faſtus, & ſola hu-
manitas regnabat; tamen in re nullius mo-

1

li
1

nnan, ſ menti mora interfuit, & non unus adhibendus
, S fuit & primoribus, ut ad Ohriſtum accederetur.
ndielc. loan. 12. EKrant auiem quidam Gentiles ex his, qui aſcen-
eberhion. 21. derant, ut adorarent in die feſto. Hi ergo ac-

ceſerunt ad Philippum, & rogabant eum, dicen-
tes⸗ Domine, volumus JESM videre. Venit
Philippus, & dicit Andrexæ. Andreas rurſum &
Philippis dixerint JE NU. JEN 0 autem reſ-
pondit. En etiam ubi deerat, quò caput incli-
naretur, conſultationes & moras, perbreves
illas ſanè, & tunc laudatiſſimas, unique da-

in am.
8, klie.
liphigser.
cent Ulplinh

Moyles, N

ecanes. 0
Gi I. tas Chriſto, in reverentiamn ſuæ Diwvinitatis;
enn. Alnl ne nimis obvius Gentilibus, minoris fieret A
06, ki t. Gentilitate. Quid fiet in domibus Magnatum,
13 ubi, ut cubicula ferveant, Tantali diſtinen-

n⸗ ui tur, ſemper viſuri, & nunquam admiſſi? En,
quibus cancellis ad Dynaſtas aditus præcluda-
Eſth.4.11. tur. Omnes norunt provincix, quod ſive vir ſi-
