ni ſapientia, cautos ſcientid, & doctos diſcipli-
ndâ, qui poſſent ſtare in palatio Regis. 3. & 105
& 268
Meterunt in conſpectu Regis: & omne verbum dapien-
t & & intellebtüs, quod ſciſcitatus eſt ab eis Rex,
invenit in eis decuplum. 345. & 346
Ex CAP. II. Lapis autem qui percuſſerat ſtatuam,
Ffactus eſt Mons magnus, & implevit univerſam
terram. 11
Percuſſit ſtatuam in pedibus ejus ferreis & füctilibus,
& comminuit eos. Tunc contrita ſunt pariter fer-
rum, teſta, æs, argentum & aurum, & redacta
quaſi in favillam æſtivæ areæ, quæ rapta ſunt ven-
to. Ibid. & 254. & 297
Ex CAP. III. Angelus autem deſcendit cum Azaria
& ſociis ejus in fornacem: excuſſit ftammam ignis
de fornace; & fecit medium ſornacis quaſi ven-
tum roris flaantem. Tune hbi tres quaſi ex uno ore
laudabant & gloriſicabant & benedicebant Deum.
64
Et non tetigit eos omnis ignis, neque contriſtavit.
Erupit, & incendit quos reperit juxta fornacem de

Chaldæis. 211. G 307
Peccavimus, iniquèò egimus recedentes à te. 295
Benedicite, Lux & tenebræ Domino. 315

JNunt viri Judæi, quos conſtituiſti ſuper opera regio-
nis Babylonis, NRdrac, Miſac, & Abdenago: viri
iſti, Rex, contempſerunt decretum tuum. 362
Ex CAP. IV. In regno meo reſtitutus ſum : & ma-
gnificentia amplior addita eſt mihi. Nunc igitur
ego Nabuchodonoſor laudo, & magnifico, & glori-
ſtco kegem cœli. 30. & 159. & 288
Igitur ſenſus meus redditus eſt mihi Altiſſimo bene-
dixi, & viventem & ſempiternum laudavi. 32
Vox de cœlo ruit : Tibi dicitur Nabuchodonoſor
Rex, fœnum quaſi bos comedes. 159
Gloriſico Regem cœli, quia gradientes in ſuperbia po-
teſt humiliare. 160
Fæœnum nut bos comedit, & rore cœli corpus ejus in-
Ffectum eſt. 257
In ipſo tempore ſenſits meus reverſits eſt ad me, &
ad bonorem regni mei, decorémque perveni. 257
Ego Nabuchodonoſor quietus eram in domo mea, &
Rorens in palatio meo. Ibid.
Clamavit, & ait : Juccidite arborem, & præcidite
ramos ejus. Verumtamen germen radicum ejus in
terra ſinite. 297
Ex CAP. V. Tunc jubente Rege indutus gſt Daniel

purpura. 30. & 297
Inventus es minus habens. 277
Præcepit ergo jam temulemus, ut afferrentur vaſa
auvea & argentea, quxæ aſportaverat Nabuchodo-
noſor de Templo. Eàdem nocte interfetctus eſt Bal-
thaſſar Rex Chaldæus. 72. & 160
Balthaſſar Rex fecit grande convivium Optimatibus
Juis & unuſquiſque ſecundum ſuam bibebat æta-
tem. 159. & 160

Bibebant vinum, & laudabant Deos ſuos aureos &

argenteos, æreos, ferreos, lignebſque, & lapideos.
. 251
Exclamavit itaque Rex fortiter ut introducerent Ma-
gos. . Ibid.
Apparuerunt digiti, quaſi manus hominis ſcribentis.
Hac eſt autem ſcriptura quæ digeſta eſt, Mane,

Thecel, Phares. 29.
Munera tua ſint tibi, & dona domus tus alteri da.
327

Audivi de te, quoniam Spiritum Deorum habeas:
& ſcientia, intelligentiäque ac Napientia ampliores
inventæ ſunt in te. 46
Ad quem præfatus Rex ait: Tu es Daniel de ite
captivitatis Judæ, quem adduxit Pater meus Rex
de Judæa?s Ibid.
Nam & Rex Pater tuus Principem Chaldæorum, &
Haruſpicum conſzituit eum. Ibid.
Ex CAP. VI. Quod verbum cum audiſſet Rex, ſatis
contriſtatus eſt: & pro Daniele poſuit cor, ut li-
beraret eum; & uſque ad occaſum ſolis laborabat,
ut erueret illum.
Ex CAP. VII. Fluvius igneus rapidüſque egredie-
batur à facie ejus. 70
Ex CAP. XKIII. Mentitus es in caput tuum. Ecce
Angelus Dei, acceptà ab eo ſententid, ſcindet te
medium. 20
Inveterate dierum malorum, nunc venerunt peccata
tua, quæ operabaris pridse judicans judicis inju-
Rta, innocentes opprimens, & admititens Zoxios.
Ibid.
Semen Chanaan & non Juda ſpecies decepit te. NRc
faciebatis filiabus Iraël, & illæ timentes loqueban-
tur vohis. 19. & 20
Commiſcere nobiſeum, quòd ſi nolueris, dicemus con-
tra te teſtimonium. 298
Melius eſt mihi incidere in manus veſtras, qum
eccare in conſpeétu Domini. 326. & 349
Ex CAP. XIV. Daniel tolle prandium, quod miſit
tibi Deus. Et ait Daniel: Recordatus es mei Deus,
& non dereliquiſti diligentes te, ſurgenſque come-
dit. 52. & 162. & 290
Domine Babylonem non vidi: & lacum neſcio. 153

Ex Oſea.

Ex CAP. IV. Non eſt ſeientia Dei in terra. Ma-
ledictum & furtum & adulterium inundaverunt &
ſangitis ſanguinem tetigit. 98. & 99. & 102
Conticuit populus meus, es quèd non babuerit ſcien-
tiam: quia tu ſcientiam repuliſti, repellam te, ne
Sacerdotio fungaris mihi. 98. & 99
Ex CAP. VIII. Judas multiplicavit urbes munitas:
& mittam ignem in civitates ejus, & devorabit
ædes illius. 3⁰⁰
Ex CAP. IX. Non addam, ut diligam eos. Per-
cuſſus eſt Ephraim, radix eorum exſiccata eſ .
fruttum nequaquam facient. Quod & ſi genuerint,
interficiam amantiſſima uteri eorum. Abjiciet eos
Deus meus, quia non audierunt eum. 307
Ex CAP. X. Vitis frondoſa Iraiël, fruklus adaqua-
tus eſt ei : ſecundum multitudinem frubtis i
multiplicavit allaria, juxta ubertatem terræ Bi
exu-

cC—N.
ℳ 4
mlletii.
n WI.

„

uint N

lil W.

r 14,
vii, M
nn mnlt n
,en eute

e cuan Mi

u in

Laenr
icſtitr in tenel,

eunii l,,
t A me in /

AEr MI E Dmnnu

n ahi uen

EX

Kin exuberavit ſimulachris. pag. 303
einn i, Ex CAbP. XII. Et ego viſi nem multiplicavi E& in
Nhige manu Prophetarum aſſimilatus Ium. di in Ga-
fucl ſaad idolum, ergo fruftrà erant in Galgal bobus
bi immolantes. . Ibid.
ins Ex CAr. XIII. Oecurram eis quaſi Urſa raptis ca-
nllde mlis, & dirumpam interiora jecoris eorum:
Rül confumam eos ibi gquaſi Leo. 221
ſer u Ex CAF. XIV. Iſrazël germinabit ſicut Lilium. 198
rel Ex Josle.
nitnmn, S .
Ex CA P. I. A, a, 4, dixi quia prope eſt Dies
Ronne nn Domini, quaſi vaſtitas à potente veniet. 70
gni ſile Reſid, erucæ comedit locuſta. Ibid. & 128. & 227
Nle h, N ſ We 5,,
Nr Er reſiduum locuſtæ comedit tubigo. 70
uin Exſiccati Hunt Jontes aquarum, & ignis devoravit
1 ſpecioſa deſerti. H 196
Dem G. Luxit bhumus; noniam . Neveſerr eſt kiceee
lepini,n, o Rn, S õ Ga HWH 1.
Pienig lonis comedit ſpecioſa deſerti: & flamma ſuccendit
1 omnia ligna regionis. 201
Daid Computruerunt jumenta in Rercore ſuo. 232
n hun n Ex CAbP. II. Exultate filiæ Sion. 50
D Lætamini in Domino Deo veſtro. Ibid.
en (hllen Quia dedit vobis Doctorem Juſtitiæ. Et implebuntur
14 areæ frumento: & redundabunt torcularia vino &
nn uulſele oleo. Ibid. & 51
ſe oſin n Et comedetis veſcentes & ſaturabimini. §51. & 53
Aſen ſlnlinl Et laudabitis nomen Domini Dei veſtri qui fecit vo-
biſcum mirabilia. 5 I. & 53
rapicihe g⸗ Et non confundeiur populus meus in ſempiternum.
Et ſcietis quia in medio Iſraël ego ſum & ego
in ah Dominus Deus veſter & non eſt amplius. 53
lanenilſn Eorediatur Sponſus de cubili ſuo, & Sponſa de tha-
lamo ſuo. 108. & 349
une enennf⸗ Inter veſtibulum & Altare blorabunt Sacerdotes
uditan lint Miniſtri Domini. 161
& Anitens Et reddam vobis annos, quos comedit locuſta, bru-
Lhus, O rubigo, & eruca. 199
erie ußi Qeindite corda veſtra & non veſtimenta veſtra. 208

le tmuelii Dol convertetur in tenebras & luna in ſanguinem.
1 210

lent, a Comvertimini ad me in toto corde veſtro. 379
Ex CAP. III. Et Dominus de Sion rugiet, & de Je-
ruſalem dabit vocem ſuam. 70
Ex Amos.
Ex CAP. I. Exſicoatus eſt vertex Carmeli. 269
Et diſperdam habitatorem de Azoto. 338
Ex CAF. III. Leo rugiet, quis non timebit? 41.
S 293

Ex CAP. VII. Non ſum Propheta, & non ſum fi-
lius PFrophetæ: ſed armentarius ego ſum, vellicans
ſycomoros. 177. & 305
Ex CAF. IX. Nrillabunt montes dulcedinem, & om-
nes colles culti erunt. Et convertam captivitatem

popilli mei Iſrael. 288
Sr,,,. ſgda .
nllß e 4 . Ex Jona.
irleni 9 Ex CAP. I. Mare ibat, & intumeſcebat ſuper eos.
ter 49) 2³3
1 Et Nurrexit Jonas, ut fugeret in Tharſis à facie Do-
4, 11 la i⸗ »& deſcendit in Joppen. 324
Gir em derunt Jonam, & miſerunt in mare: & ſeetit ma-
t. ℳℳ0 32 e à fervore ſuo. 2
eri anm deio ego, quoniam Propter me tempeſtas hæo grandis
Nenmn de . 4 29. & 20 .. G& 23
eD, e, . . 304. 33
ile, 6 Clamaverunt viri ad Deum ſuum, & miſerunt vaſa
utliuli, 4 n Mare: Et Jonas deſcendit ad interiora navis,
Alutti Eihicæ Comment. Tom. IV.

OU Sacræ Scripturæ.

G. dormiebat Jopore gravi. 47
U iret cum eis in Tharſis, à facie Domini. 78

Hebræus ego ſum, & Deum cœli ego timeo. 329.& 330
Mittite me in mare. 330
Ex CAP. II. Et oravit Jonas ad Dominum Deum
IJuum, de ventre piſcis. 29. & 79. & 221
Omnes gurgites tui, & flutctus tui ſaper me tranſierunt.
Verum tamen rurſus videbo Templum Sanbtum

tuum. 6
Qui cuſtodiunt vanitates fruſtra, miſericordiam
Iſuam derelinquunt. 325

Ex CAP. III. Homines & jumenta non guſtent quid-
quam, nec paſcantur, & aquam non bibant. 175
uis ſceit i convertatur & ignoſcat. 205
Ex CAP. IV. Et iratus eſt, & oravit ad Dominum.
Numquid non hoc eſt verbum meum, propter quod

Ppræoccupavi ut fugerem. 10
Et paravit Deus vermem aſcenſu diluculi : & per-
cuſſit hederam, & exaruit. 289

Bene iraſcor ego uſque ad mortem. Ibid.

Ex Michæa.

Ex CAP. I. Wuper hoc plangam, & ululabo: va-
dam ſpoliatus & nudus: faciam planétum ve-
lut Draconun, & luctum quaſi Kruthionum.

194
Ex Nahum.

Ex CAP. I. Montes commoti ſunt ab eo, & colles de-
ſolati ſunt. 196
Increpans Mare, & exſiccans illud, & omnia flumi-
na ad deſertum deducens. Ibid.
Ex CAP. III. Multiplicare ut locuſta. 301
Peſſima eſt plaga tua: quia ſuper quem non tranfut
malitia tua ſemper? Ibid.

Ex Habacuc.

Ex CA P. II. Nuper cuſtodiam meam ſtabo, & fi-
gam gradum ſuper munitionem: & contemplabor.
ut videam, quid dicatur mihi. 195. & 200
Ex CA P. III. Et egredietur Diabolus ante pedes ejus.
65. & 216

Ex Zacharia.

Ex CAP. II. Abſque muro habitabitur Jeruſalem,
præ multitudine hominum & jumentorum. 300⁰
Et ego ero ei, ait Dominus, murus ignis in circuitu.
Ibid.
Ex CAP. III. Ecce lapis quem dedi coram Jeſu;
ſuper lapidem unum ſeptem oculi ſünt: Ecce ego
cælabo ſculpturam ejus ait Dominus exercituum.
99
Ex CAP. V. Educam illud, dicit Dem'nus; & ve-
niet ad domum furis, & ad domum jurantis in
nomine meo mendaciter- & commo abitur in me-
dio domus ejus, & conſumet eam, & ligna ejus,
& lapides. 212
Et converſits ſum, & levavi oculos meos: Et vidi,
& ecce volumen volans. Ibid.
Ex CAbP. VI. Intrabis domum Joſiæ filii Sophoniæ,
qii venerunt de Babylone. Et ſumes aurum &
argentum, & facies coronas, & pones in Capite
Jeſu Sacerdotis magni. 68
Ex CAP. IX. Ecce Rex tuus veniet ipſe pauper,
aſcendens ſuper aſinam. 29.
Et diſperdam quadrigam ex Ephraim & diſſipabi-

tur arcus belli. Ibid.

Mm Ex

7 ℳ

Index Locorum

Ex Libro primo Machabæorum.

Ex CA P. I. Wdificavit Antiochus abominandum
idolum, & in plateis incendebant thura, & ſacri-
kcabau, & Libros Legis Dei combuſſerunt igni,
ſeindentes eos, & apud quemcumque invenieban-
tur libri teſtamenti Domini, trucidabant eum.
pag. 103
Ex CAP. II. Daniel in ſua ſimplicitate liberatus
eſt ex ore Leonum.
Exclamavit Mathathiase omnis qui zelum habet legis
Ratuens teſtamentum exeat poſt me. 283
Ex CA P. III. Et dixit his, qui ædifcabant domos,
& plantabant vineas, ut redirent unuſquiſque in
domum ſuam ſecundum legem.
Et expanderunt libros Legis, de quibus ſerutaban-
tur Gentes. Et poſthæc', conſtituit Judas duces
populi, tribunos & centuriones, & pentacontar-
chos. 104
Ex CAP. IV. Et acceperunt ae»rum multum, & ar-
gentum & hyacinthum, & purpuram marinam,
& opes magnas. Et converſi hymnum canebant,
& benedicebant Deum in cœlum. Quoniam bonus
eſzt, quoniam in ſæculum miſericordia ejus. 147
Niderunt veſtimenta ſua, & planxerunt planctu ma-
gno. Ibid.
Viderunt ſancélificationem deſertam, & altare profa-
natum, & paſtophoria diruta. Ibid.
Ex CAP. V. Faciamus & ipſi nobis nomen, & ea-
mus pugnare adverſus Gentes. 355
Ili autem non erant de ſemine virorum illorum,
per quos ſalus fatcta eſt in Iſraæl. Ibid.
Ex CA P. VII. Homo Sacerdos de Semine Aaron ve-
nit, non decipiet nos. 122
Ex CAP. XII. Häabentes ſolatio Sanctos Libros,
qui ſunt in manibus noſtris. 104. & 211
Ut quid vexaſti univerſum populum, cuùm bellum
nobis non ſit? 358
Ex CAP. XIII. Tryphon autem, cùm iter faceret
cum Antiocho KRege adoleſcente, dolo occidit eum.
Et regnavit loco ejus, & impoſuit ſibi diadema
Aſiæ, & fecit plagam magnam in terra. Ibid.

Ex Libro Secundo.

Ex CAF. I. Sacrificia quæ impoſita erant, juſit Sa-
cerdos Nebemias aſpergi ipsa aqu. 277
Accenſus eſt ignis magnus, ita ut omnes mirarentur.
Ibid.
Ex CAP. III. Heliodorus autem boſtiä Deo oblatäa
repedabat ad Kegem. Teſtabatur autem omnibus
opera magna Dei. 65
Tunc ſummus Jacerdos oſtendit depoſita eſſe hæc, &
victualia viduarum & pupillorum, quædam verd
eſſe Hircani Tobiæ, viri valde eminentis. 110
Nubitò autem, Heliodorus concidit in terram, eumque
multa caligine circumfuſum rapuerunt. 209
Ex CA P. VI. At ille cogitare cœpit ingenitæ nobili-
tatis canitiem, atque à puero optimæ converſatio-
nis alctus, reſpondit citò dicens : præmitti ſe velle

in infernum. 246
Ex CAP. VII. Wingulos illorum hortabatur voce pa-
rid fortiter, repletaà ſapientidt. 101
Non obedio præcepto vegis, ſed præcepto legis, quæ
data eſt per Moyſem. Ibid.
Peto, nate, ut aſpicias ad cœlm. 173

Ex CAFP. XV. Accipe ſanbtum gladium munus à
Deo in quo dejicies adverſarios populi mei Iſ-
rael. 115

Ex Matthæo-

Ex CAP. I Liber generationis Jeſu Chriſti filii Da-
vid filii Abraham. 4. G&G 284
David autem Rex genuit Salomonem. 4
Phares autem genuit Eſron. 83
Ex CAP. II. Ubi eſt, qui natus eſt Rex Judæorum
Et. procidentes adoraverunt eum. 13
Accipe puerum, & matrem ejus, & fuge in Kgyb-
tüum. 15
Ecce Magi. 74
Et ecce ſtella, quam viderant in oriente, antecedebat
eos, uſque dum ſtaret ſupra ubi erat puer. 217
Et apertis theſauris ſatis, obtulerunt ei munera, au
rum, thus & myrrham. 228
Ex CAP. III. Ego baptizo vos in aqua-: qui au-
em poſt me veniurus eſt, fortior me eſt, cujus non
Jum dignus calceamenta portare, ipſe vos bapti⸗
Tabit in Wpiritu Santto & igni. 3
Jam enim ſecuris ad radicem arborum poſita eſt. Per-
mundabit aream ſuam, & congregabit triticum
ſuum in bhorreum, paleas autem comburet ioni
inextinguibili. 22. & 19
Ommis ergo arbor, quæ non facit fructum bonum
excidetur & in ignem mittetur.
Tunc venit JESUS à Galilæa in Jordanem ad Joan-
nem: ut baptizaretur ab eo.
Joannes autem probibebat eum, dicens: ego à te de-
beo baptizari & tm venis ad me. Ibid.
Ex CAP. IV. JNi flius Dei es, Dic, ut lapides iſvi
panes fiant. 75
Illi autem ſtatim, relittis retibus & Patre, ſecuti ſunt
eum.

Tunc reliquit eum Diabolus. 178
Oſtendit ei omnia regna mundi, & gloriam eorum.
Ibid.

Wcriptum eſt: Non in ſolo pane vivit homo. 211
Venite poſt me, faciam vos fieri piſcatores hominum.
255
Haæc omnia tibi dabo, ſi cadens adoraveris me.
178. & 222
Ex CAP. V. Eſtote perfecti, ſeut & Pater veſter
Ileſtis perfectus eſt. 132. & 28 5
Quod ſi oculus tuus dexter ſcandalizat te, erue eum,
& projice abs te. Et ſi dextera manus tua ſcanda-
lizat te, abſeinde eam, & projice. 181
Machatus eſt eam in corde ſuo. 194
Beati eſtis, cùm maledixerint vobis, & perſeciuti
vos fuerint, & dixerint omne malum adwversum
vos: Gaudete & exultate quoniam merces veſtra

copioſa eſt in cœlis. 205
Beati pauperes, Beati mites: Beati qui perſecutionem
patiuntur. 319

Ex CA P. VI. U videantur ab hominibus. 148
Dico vobis, ne ſoliciti ſitis animæ veſtræ, quid man-
ducetis. Nonne anima plus eſt quàm eſca? 151
Fiat voluntas tua« ſaackͤſreiur nomen tuum; Adve-

niat Regnum tuum. 264
Dimiite nobis debita noſtra. lbid.
Wolite theſaurizare. 349

Ex CA P. VII. NWon omnis qui dixerit mihi, Domi-
ne, Domine, intrabit in regnum cœlorum. 9
Irruerunt in domum: & non cecidit. 55
Fundata enim erat ſuper Petram. Ibid.
WEdiſicavit domum ſuam ſuper arenam. Ibid.
Et cecidit, & fuit ruina illius magna. Ibid. & 63
Numquid colligunt de ſpinis uvas. 142
Wolite dare ſanctum canibus, neque mittatis Marga-
Titas vVeſtras ante porcos, ne fortè coneulcent eas
Pedibus ſuis, & converſi dirumpant vos. 233
Ex CAP. VIII. Ego veniam. 4

Domine,

Vin lenm

ln i
em Aiu.
vmi ictin
mmm000
ir, n
iA

lle u
unl cnits e,
len, nnaſfe
UlrI n

Abemm ſnr
4.

.

Uen uen.
unn in ,
u t,
uia, Aunt

ln r iuln,
Alaun, ſe,
n bit ili h
n Uutde
ip. Nongg in
S
uuns ſar iyn
6, l. unzz in
Antr , izn

iln

lud en

.
Ati e,
. (Ee u
M
in 1 luner in
e lihi
eg, Mli
1 ee/

4)
1 bung

ed n
nt ei nn

in gu
r me ah
.
um aisz
ngregtli
ten omnlmn
2
it fuullenn
. .
Nrdaen)

ell

dicent enl
Ne.
Die, Clgien

,6 ine

Divit ont!
Hiſcume lu

den Alntmn
ſeut
dalivete,dt
era Mane tue
ie. 4
4
rre ihur d
ulnien Mli

Neuti e

b lunik
ime vefſe, ,
gimiſ
vonret

*

1

nelle ni
Grte ANe.
e .

r s
punpant
S

Sacræ Scripturæ.

Domine, vis, potes me mundare. Volo; mundare. 7
Cùm autem deſcendiſſet de monte, ſequutæ ſunt aum
tarbæ: & ecce leproſus veniens adorabat eum, di-
cens. . 8
Vulpes foveas bhabent, & volucres cœli nidot. 24.
& 96. & 208
Quid nobis, & tibi, Jeſu, fili Dei? veniſti huc ante
tempus torquere nos. 73
Tantàùm dic verbo, & ſanabitur puer meus.Non in-
veni tantam fidem in Irael. Ibid.
Domine, ſalva nos, perimus. 78

Ouid timidi eſtis, modicæ fdei? Ibid.
Tetigit manum ejus, & dimiſit eam Ffebris. Ibid.

Magiſter, ſequar te, quocumque ieris. Et dicit ei Je-
O Filius hominis non habet, ubi caput reclinet.
76. & 208
Motus magnuts factus eſt in mari, ita ut navicula ope-
riretur fluktibus: Ipſe verò dormiebat. 105. & 106
Puer meus jacet in domo paralyticus. 133
Occurrerunt ei duo dæmonia habentes. 20
G ejicis nos hine, mitte nos in gregem porcorum. Et
ait illis: Ite. At illi exeuntes abierunt in porcos.

Ibid.
Vade: Oſtende te Sacerdoti. 23 5
Et ecce tota civitas exiit obviam Jeſu, & viſo eo,
rogabant, ut tranſiret à finibus eorum. 307

Ex CAP. IX. Et cum ejecta eſſet turba intravit. Et
tenuit manum ejus, & ſurrexit puella. 8. & 110
Dicit eis Jeſus: creditis, quia hoc poſum facere vo-
bis? Dicunt eir utique Domine. Tunc tetigit ocu-
los oorum, dicens: ſecundum fidem veſtram fiat
vobis. Et aperti ſunt oculi eorum.

Conſide, fili. 111
At cuùm vidiſſet tibicines, dicebat: Recedite. Et cum
ejetta Me turba ſurrexit puella. 136
Et aſcendens in unam navim trans fretavit, & venit
in civitatem ſuam. 230

Dicebat enim intra ſe, ſi tetigero tantům veſti-
mentum ejus, ſalva ero. At JESUS conver ſus
& videns eam, dixit “ Confide filia, fides tua te ſal-
vam fecit. Et ſalva facta eſt mulier in illa hora. 7
Non veni vocare juſtos, ſed peccatores. 263
Vidit hominem, ſedentem in telonio, Matthæaum
nomine, & ait illi, Qequere me. 288. & 371
Ex CAP. X. Quod dico vobis in tenebris, dicite
in lumine: Et quod in aure audiſtis, prædicate ſu-

per tecta. 153
Mote prudentes ſicut ſerpentes. 144
Mirto vos ſicut oves in medio luporum. 255
Ex CAP. XI. Joannes ipſe eſt Elias. 8

Qui autem minor eſt in regno cælorum, major eſt illo.
” Ibid.
Cæci vident, claudi ambulant, leproſi mundantur.
183
Quid exiſtis in deſertum videre, arundinem vento
agitatam? 21
Ciùm audiſet Joannes in vinculis opera Chriſti, mit-
tens duos ex diſcipulis ſuis, ait illi, G. 273
Diſcite à me?

340
ExCAP. XII. Generatio mala & adultera, ſgnum
däarit, & ſignum non dabitur ei. 23 1
Ecce pluſquam Salomon hic. 322

Ex C A P. XIII. Præ gaudio illius vadit, & vendit
miverſa quæ habet, & emit agrum illun. 126
Gimile eſt regnum cœlorum ſagenæ miſſæ in mare, &
„r ommi genere piſcium congreganti. 131
Quam cum impleta eſſet, educentes, & ſecus litius

Eedemteg, elegerunt bonos in vaſa, malos autem fo-

„jar miſerunt. lbid.
Quod minimum quidem eſt omnibus ſeminibus. Cum au-
lem creverit, majus eſt omnibus oleribus, & fit arbor.
136
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Domine, noönne bommmn ſemen ſeminaſti in agro tuo?

193
Inimicus homo hoc fſecit, cum dormirent bomines.
Ibid.
Fit arbor, ita ut volucres cœli veniant, & babitent
in ramis ejus. 212
Mönne Mater ejus dicitur Maria? 248
Exortæ ſpinæ ſuffocaverunt illud. 254

Simile eſt regnum cœlorum grano ſinapis: quod mini-
mum quidem eſt omnibus ſeminibus. Cum creverit,
majus eſt omnibus oleribus. 238
Vis, imus, & colligininus ea? 325
Ex CAP. XIV. Navicula autem in medio mari ja-
Ktabatur fluctibus. Quartdâ autem vigiliâ noctis,
venit ad eos ambulans ſuper ware. 105
Manducaverunt omnes, & ſaturati ſunt. 184
Quod cùm audiſet Jeſus, ſeceſſt in Navicula- Et cuùm
audiſent turbæ, ſecutæ ſunt eum pedeſtres. 221
Compulit Jeſiis Diſcipulos aſcendere in naviculam,
& præcedere eum trans fretum, donec dimitteret
turbas. Et dimiſsdà turbà aſcendit in montem ſolus
orare. Ibid. & 252
Veſpere autem facto, ſolus erat ibi. Navicula autem
in medio mari jactabatur fluctibus. 22 I. & 252
Et cùm aſcendiſet in naviculam, ceſſavit ventus.

252
Deſcendens Petrus de navicula, ambulabat ſuper
aquam, ut veniret ad Jeſum. 256

Videns vers ventum validum, timuit & càm ce-

piſſet mergi, clamavit. Ibid. & 282
Cum cœpiſet mergi, clamavit dicens: Domine, ſal-
vum me fac. 270. & 278. & 282
dSi tu es, jube me venire ad te ſuper undas. 278. & 282
Veni. 278
Modicæ fidei, quare dubitaſti? Ibid. & 283
Ex CAP. XV. Et accedentes diſcipuli ejus, zoga-
bant eum, dicentes: Dimitte eam, quia eclamat

poſt nos. 37
Non ſum miſſus niſi ad oves quæ perierunt domus
Iſrasl. 15
Adhuc & vos ſine intelletctu eſtis. 83

Non habent, quod manducent. 25 1. & 252
Aeccipiens ſeptem panes & piſces, fregit & dedit.

267
O mulier, magna eſt fides tua, fat tibi ſicut vis.
314

Ex CAP. XVI. Abſit à te, Domine; Non erit tibi
boc. Qui converſus dixit Petro vade poſt me,
Jatana, ſcandalum es mihi : Quia non ſa-
pis ea, qux Dei ſunt, ſed ea, quæ hominum.
26. & 286
Beatus es Simon Bar-Jona: quia caro & ſanguis non
revelavit tibi, ſed pater meus, qui in cœlis eſt. 9 5
Ahbneget ſemetipfum, & tollat Crucem. 142
Et tibi dabo claves regni cœlorum. 21
Tu es Peirus, & ſuper hbanc Petram ædificabo Eo-
cleſiam meam. 314. & 380
Ex CAP. XVII. Tranghguratus eſt ante eos. Et
reſplenduit facies ejus ſicut ſol: veſtimenta autem
ejus fabta ſunt alba ſicut nix. 41
Acceſſit ad eum homo genibus provolutus ante eum,
dicens: Domine, miſerere filio meo, quia lunaticus
eſt. Reſpondens Jeſus ait: O generatio incredula &
perverſa, quouſque ero vobiſeum? uſquequo patiar

vos? 105. & 286
Et audientes diſcipuli ceciderunt in faciem ſuam, &
timuerunt valde. 158
Vade ad mare, & mitte bamum & eum piſcem qui
primus aſcenderit, tolle. 217
Ipfſum audite. 223

Et deſcendentibus illis de monte, præcepit eis Jeſus,

dicens: Nemini dixeritis viſionem. Ibid.
Mm 2 Er

Index Locorum

Et poſt dies ſex aſſumit Jeſus Petrum. pag. 286
O generatio incredula & perverſa, quouſque ero vo-
biſeum ? uſque quò patiar vos 7 afferte huc illum
ad me: Et inerepavit illum Jeſus, & exiit ab eo

dæmonium. 23 1. & 286
Ex CAP. XVIII. Miſi effciamini ſicut parvuli,
non intrabitis in regnum cœlorum. 40⁰
Patientiam habe in me: miſertus Dominus dimiſit
eum. 106

ratus Dominus ejus, tradidit eum tortoribus, quoad
iſque redderet univerſum debitum. Ibid.
Dimiſit eum & debitum dimiſit ei. 118
Invenit unum de conſervis, qui debebat ei centum de-
narios, & tenens ſuffocabat eum, dicens: Redde
quod debes. Ibid.
Ex CAP. XIX. Jinite parvalos, & nolite eos pro-
hibere ad me venire: talium eſt enim regnum cœ-
lorum. 5
Facilius eſt, Camelum per foramen achs tranſire,

quàm divitem intrare in regnum Dei. 97
Ecce nos reliquimus omnia. 168
Eæpedit ei, ut fuſpendatur mola aſinaria in collo
ejus, & demergatur in profundum maris. 259
Veni ſequere me. 8

287
Erat enim habens multas poſſeſſones. Ibid.
Ex CAP. XX. Hi noviſſimi unaà borà fecerunt, &
pares illos nobis feciſti. 70. & 342
Multi vocati: pauci verò electi. 88
Adorans & petens aliquid. 168
Die, ut ſedeant us klii mei, unus ad dexteram
tuam, & unus ad ſiniſtram in regno tuo. 167
Tolle quod tuum eſt & vade. 200⁰
Voca operarios, & redde illis mercedem, incipiens à
noviſſimis. 205
Quid hic ſtatis totà die otioſi? 253. & 254
Ite & vos in vineam meam. 254
Ex CAP. XXI. Et agricolæ, apprehenſis ſervis ejus,
alium cæciderunt, alium occiderunt, alium verô
lapidaverunt. Iterum, miſit alios ſervos plures prio-
ribus: & fecerunt illis ſimiliter. Noviſſime autem
miſit ad eos filium ſuum, dicens: verebuntur fi-
lium meum. . 33
Ejiciebat omnes vendentes. Videntes autem ſcribæ
pueros clamantes, Hoſanna Filio David, indi-
gnati ſunt. 76, & 215
Et ſepem circumdedit ei. 81
Malos malè perdet, & vineam ſuam locabit aliis
agricolis. 108
Videns fici arborem unam ſecus viam, venit ad
eam: & nihil invenit in eâ niſi folia tantüùm,
& ait illi: nunquam ex te fructus naſcatur in
ſempiternum. 174
Nunquam legiſtis in ſeripturis: Lapidem quem re-
probaverunt ædificantes, hic fäaltus eſt in caput

Anguli 211
Alii autem cædebant ramos de arboribus, & ſter-
nebant in via. 215
Malos male perdet. 275
Et intravit JESUS in Templum Dei, & ejicie-
bat omnes vendentes & ementes. 45. & 291.
& 297

Turbe autem, quæ præcedebant & ſequebantur, cla-
mabant, dicentes: Hoſanna Filio David. 291
Nuſquam ex te fructus naſcatur in ſempiternum. Et
arefala eſt continudò RkRculnea. 307
Tenuerunt ſervos ejus, & contumeliis aſfebtos, occi-
derunt. 33. & 108
Kex autem cuùm audiſſet, iratus eſt: & miſſis exerciti-
bus ſitis, perdidit homicidas illos, & oivitatem il-
lorum ſuccendit. 33. & 77. & 108
Ex CAP. XXII. Nimile factum eſi regnum cœlorum
homini regi, qui fecit nuptias filio ſuo. —77

Tauri mei, & altilia occiſa ſunt: Venite. 286
Ili autem neglexerunt, & abierunt alius in villam
Jaam, alius in negotiationem ſuam, reliqui verò
tenuerunt ſervos ejus, & contumeliis affelctos occi-

derunt. 298
Ex CAP. XXIII. Væ vobis Rribæ, & Phariſei,
hypocritæ. 196
Ex CAP. XXIV. Tunc parebit ſignum filii hominis
in cœlo. 62
Erit enim tunc tribulatio magna „ qualis non fuit
ab initio mundi uſque modoò, neque ſiet. 69

Cum videritis abominationem deſolationis ſtantem in
loco ſundto. 193
dol obſeurabitur: & luna non dabit lumen ſuum, G
ſtellæ cadent de cœlo. 196
Et quando hac erunt? 235
UI det illis cibum. 243. & 244
Ex CAP. XXV. Quod uni ex minimis meis feciſtis,
mihi feciſtis. 39
Et uni quidem dedit quinque talenta, alii autem
duo, alii veròè unum. 70
Unicuique ſecundum propriam virtutem.
Euge, ſerve bone, intra in gaudium Domini tui.

128
Ite malediéti in ignem æternum. 158
Amen dico vobis, quamdiu non feciſtis uni de mino-
ribus iſtis, nec mihi feciſtis. 22⁸

Neſcio vos.
veſtrum me traditurus eſt. Et contriſtati valdeè,
cæperunt ſinguli diceres Numquid ego ſum, Do-
mine * At ipſe reſpondens ait: Filius quidem ho-

minis vadit, ſicut ſeriptum eſt de illo: Væ autem

homini illi, per quem filius hominis tradetur: bo-
num erat ei, ſi natus non fuiſſet homo ille. Reſ-
pondens autem Judas, qui tradidit eum dixit:
Numquid ego ſum, Rabbi? 23
Erant autem quidam indigne ferentes intra ſemet-
ipſos, & dicentes : Poterat unguentum iſtud ve-
nundari, & dari pauperibus. Et fremebant in eum.

Ibid.
Amice, ad quid veniſti? 27
Potuit iſtud venundari multo, & dari paunperibus.
36

Et venit ad diſeipulos ſuos, & invenit eos dormien-
tes, & dicit Petro Sio non potuiſtis und hor vi-
gilare mecum. Ibid. & 42
Dicetur, & quod hæc fecit in memoriam ejus. Tunc
abiit unus de duodecim. 258
Tunc abiit unus de duodecim ad Principes Sacer-
dotum & ait illis: Quid vultis mihi dare, &
ego eum vobis tradam? 76. & 92. & 208.
SE 258
Tunc diſcipuli omnes, relicto eo, fugerunt. 107
Cœpit deteſtati, & jurare, quia non noviſet homi-
nem. Ibid.
Converte gladium tuum in locum ſuum. Omnes enim
qui acceperint gladium, gladio peribunt. 113.
& 196
Wolite ſtere ſuper me, ſed ſuper vos ipfas flete. 113
Tanquam ad latronem exiſtis cum gladiis, G figſti-
bus comprehendere me: quotidie apud vos ſedebam

docens in templo,; & non me tenuiſtis. 21
Pater mi, ſi poſſibile eſt, tranſeat à me raler e
10.
Tunc abiit unus de duodecim, qui dicebatur Judas
Wcariotes, ad Principes Sacerdotum. 300
Non novi hominem. 372²
Et ſi omnes ſoandalizati fuerint in te, ego nunquam
ſcandalizabor. 38⁰
Ex CAP. XXVII. Jeſus autem iterum clamans vo-

ce magnä, emiſit Wpiritum. Et ecce velum Templi
ſeiſum

Ex CAP. XXVI. Et edentibus illis, dixit: Unus

M

um
M:
on MMa
n .
lialn ,
r iu, /

e Min Mi/
rni

idenl

Cul Lu
in.
Mi NMan
Plae.
pun (lnl⸗
Al finn, i

iA2

a r inple
Undk ul i

e
N MMNan

lu
4
1

7 ta 1

mn

.
ſandal
mi e er
ennis.

du cprin

e.

.
N
din iſe
H telini 1
3 ſche t.

4
ationir atn

it Uuner
N
S
Nimnitnein
rſaf
lenta, die
rtuten.
dimn Dnin
1

4

feiſitmi:

li ilig, dul
t conmitai d
mmguit Pſnl
t: Liln giln
Ce ilieſt
bomitit iln
iſet hon El
tradidit u

retet inn
gleſtin e

E Ffendkui

invenit n
9 udh . 1N
gmifin ii

menon ian l

n Al Hiuße
Auli Mlti 1
6
. 1
1eo, ſeem .
Alia M

46
un ſal
Nalufgi
er r
aun , e

nidr ,

j netelll
4Ne.
age 4

1, 4 ,
u

„ , e,
rint in 3

tem itenmi 5
,,

Sacræ Scripturæ.

ſeiſum eſt in duas Ppartes. pag. 231
len , Deus Grl „ ut quid dereliquiſti ne!
Ibid.
A ſexid autem horàâ tenebræ facte ſunt ſuper univer-
sm terram, uſque ad horam nonam. Et circa
boram nonam lamavit Jeſus voce magnu dicens-
Vli, Eli lamaſabalctani. 232
Imocens ego ſum à ſanguine Juſti hujus. 247
Et reſpondens univerſus populus dixit: ſanguis ejus
per nos, & ſuper lios noſtros. Ibid.
Vers filius Dei erat iſte. 307
Ex CAP. NXXVIII. Euntes ergo docete omnes gentes-
baptizantes eos in nomine Patris & Filii, & Wi-
ritus Sankli. 95

Ex Marco.

Ex CAP. I. Eamus in proximos vicos ut & ibi præ-
venit Jeſus à Nazareth & baptizatus eſt à Joanne
in Jordane. Et vidit cœlos apertos, & ſpiritum
tanquam Columbam deſcendentem. 115
Ex CAP. IV. Terra fructificat primum bherbam,
deinde ſpicam, deinde plenum frumenium in ſpicu.
189. & 195. & 224
Aſumunt eum, ita ut erat in. Navi. Et fabta eſt
procella magna venti, & fulctus mittebat in Na-

vim, ita ut impleretur Navis. 252
Ex CAP. V. Quod tibi nomen eſt * dixit: Legio
mihi nomen eſt, quia multi ſumus. 205

Ex CA P. VI. At illi, ut viderunt eum ambulantem
ſupra mare, putaverunt phantaſma eſe. 73. & 231
Omnes enim viderunt eum & conturbati ſunt. 73
Et videns eos laborantes in remigando , & circa
quartam vigiliam noctis venit ad eos, ambulans
Jupra mare. Et aſcendit ad illos in Navim, &
ceſſavit ventus. 220
Monne bic eſt Faber, Filius Mariæ? 248
Unde buic hæc omnia? Et quæ eſt Sapientia, quæ
data eſt illi, & virtutes tales, quæ per manus ejus
eſteiuntur. 248
Ex CAP. VII. Miſit digitos ſuos in auriculas ejus:
. G expuens tetigit auriculam ejus, & luſpiciens in
cœlum, ingemuit, & ait Uli: Ephpheta, quod eſt
adaperire.
Et apprelendens eum de turba ſeorſum, miſit digitos
ſlſuos in auriculas ejus.

Ex CAP. VIII. Miſereor ſuper turbam. 233. & 362

Quidam enim ex eis de longe venerunt. 362
Ex CAP. I MX. Ita ut multi dicerent, quia mortuus
eſt. V 181

Et ſi pes tuus te ſeandalizat, amputa illum. Ibid.
Quantum temporis eſt ex quo ei hoc accidit At ille

ait; Ab Infantia. 191
Qui ubicunque apprehendit eum, allidit eum, &
ſpumat. 192. & 205

Et attulerunt eum. Et cùm vidiſſet eum, ſtatim Tpi-
fitus conturbavit illum. 205
Surde, & mute Spiritus, ego præcipio tibi, exi ab eo:
& amplius ne introëas in eum. lbid.
Et exclamans, & multum diſcerpens eum, exiit ab
eco, & fabtus eſt ſicut mortuits. Ibid.
Ex CAF. X. Procurrens quidam genuflexo ante eum,
ſogabat eum: Magiſter bone, quid faciam, ut vi-
tam æternam peroipiam ? Jeſus autem dixi ei: Quid
Ve dicis bonum Nemo bonus, niſi unus Deus.
Fraæcepta noſti ? ne adulteres: Neæ occidas: ne fure-
is ne falſum teſtimonium dixeris: ne fraudem

feceris: Honora Patrem tuum & Matrem. At ille

eſpondens ait illi: Magiſter, hæc omnia obſervevi
à Javentute mea. Jeſus autem intuitus eum, diledit
eum, & dixit ei: unum tibi deeſt vade, duæ-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

cumque habes vende, & da pauperibus, & ba
bebis theſaurum in cœo s & veni lequere me.
Qui contriſtatus in verbo, abiit, mœrens. Et cir-
cumſpiciens Jeſus ait diſeipulis ſauis: QOuàm diff-

cilè, qui pecunias habent, in regnum Dei introi-

bunt. 97. & 98
Magiſter; volumus ut quodcumque petierimus, facias
nobis. 168

Amen, dico vobis: Quis quis non receperit regnum
Dei velut parvulus non intrabit in illud. Ibid.
Nemo eſt qui reliquerit domum, qui non accipiet cen-
ties tantiun, nunc in tempore boc: & in ſæculo
Jfuturo vitam æternam. Ibid. & 310
Eece aſcendimus Hieroſolymam & filius hominis tra-
detur Principibus Sacerdotum, & damnabunt eum
morte: & illudent ei, & conſpuent eum, & fla-

gellabunt eum, & interficient eum. 168
Ex CAP. XI. Et recordatus Petrus dixit ei: Rabbi,
ece ficus; cui maledixiſti aruit. 76

Non erat tempus ſicorum. 174. & 277
Cümque vidiſſet à longe ficum, venit, ſi quid fortè in-
veniret in ea.

2
Ex CAP. XIV. Et tu cum JESU Nazareno ..
IUlle autem cæpit anathematizare & jurare: quia
neſcio hominem iſtum. 312
Vere ex illis es. Ibid.
Ex CAP. XKVI. JNurrexit, non eſt hic. 117

Ex Luca.

Ex CAP. I. Et diſceſſt ab illa Angelus! Exurgens
autem Maria in diebus illis abiit in mont na,
cum feſtinationé. 4. & 89. & 28 5⁵
Imravit in domum Zachariæ, & ſalutavit Eliza-
beth.
Wiritu Sancto replebitur adbuc ex utero matris ſuæ:
& multos filiorum Irael convertet ad Dominum
Deum ipſorum. 54
In menſe ſexto miſſus eſt Angelus Gabriel à Deo ad
Virginem. 64
SWpiritus Sanctus Iuperveniet in te, Idedque quod naſ-
cetur ex te ſanétum, vocabitur filius Dei. 247
Dixit autem MWaria: Ecce Ancilla Domini, ſiat ni-

