cum Davide adverſus Philiſthæum dimicabo.
Qui enim ambulat ſimpliciter, ſalvus erit. PFræ- Reg.
valuitque David adverſus Philiſthæum, inquit, 1. S*
in funda & lapide. Quo quid apparatu aut ſim-
plicius, aut ab omni fuco alienius adhiberi po-
tuit? Nullæ ibi machinæ: nullum ibi percola-
tum, excoctémve æs: nullum ibi ad incendia
paratum ſulphur. In ſaxo & ſparto debellavit.
Timet proinde ſuarum experimento cladium,
noſtri ſimplicitatem teli Lucifer, qui in veri-
tate non ſtetit, & ab initio mendax, odit, ex-
timétque ſinceritatem. Ut verò Satanæ inviſa
eſt ſimplicitas, ità Deo in deliciis una maximè
eſt. Hinc eſt, quòd exciſis ſua in carne vulne-
rum foraminibus Sponſam recepturus, alis eam
pinniſque Columbæ aut intexit, aut compfſit.
Surge, amica mea, ſpecioſa mea, & veni. Co- Can.2.13.
lumba mea, in foraminibus petræa, in caverna
maceriæ. Nuſquam cupidiorem fuiſſe Sponſæ

Dilectum invenies, quaàm hic, ubi eam in Co-

lumbæ migraſſe formam deprehendit. Hic e-
nim diducit in nidum vulnera: hic faciem
ejus oſtendi optat: vocem hic exaudire expe-
tit: vulpes denique hic vinciuntur: hic ver-
nant lilia, umbræ inclinantur, floret fragrat-
que vinea. Et quidem, quamdin Columba
non eſt, ut pulcherrima ſit, miſi ſe noverit,

abire jubetur poſt greges. Ubi verò Columba

primùm ſalutatur, jam hyems fertur receſſiſſe,
lam flores erupiſſe deſcribuntur in terra. Sed
enim, dices, ad coronam evocatur Sponſa,
nec Columba nominatur. Veni de Libano, co- Can. 4. 8.
ronaberis.

Car
10.

Ma

C

1

Stromatum, Lib. I. 4

yonaberis: An tu neſcis candere præ nive Li-
banum? Quid porrò in candore deſignatur ni-
vium, niſi animi, pectoriſque candor ingenui?
Ergo ſeu ad exugendum cruorem Domini pel-
liciatur in cavernam Sponſa;, ſeu regnatura
evocetur ad coronam, albore ſe ſignat cum mi-
vis, tum avis. Nuſquam, cùm placet; non

Can. 6. S. candet. Una eſt Columba mea, perfecta mea.

Ibide

Can. 1.

X15.
is 1

ole,

d⸗ 18

hon

Rer

s

. 16.

lr cvih
2
e Mat th.
⸗ 1 7. 2.

h,
5 .
i

Qudin pulchra ſicut Jeruſalem dicitur, haud
illa una eſſe fertur, unicâque Dilecto ſuo. Una
eſt, ſi Columba eſt. Nam exinde beatiſſimam
eam eſſe dixere Sodales. Una eſt Columba mea:
Viderunt eam filic, & beatiſſimam prædicave-
runt reginæ & concubinæ laudaverunt eam.
Quin venuſtatis origo & fons eſt ſolus fulgor
ingenuitatis. Ecir tu pulehra es, amica mea,
ecce tu pulchra es. Quam pulchra eſt, quæ &
admirationem decoris ſui in ſpecioſo præ filiis
hominum excitat, & geminati fulgoris com-
mendatione prædicatur! An aureas tum mu-
rænulas oſtentabat? An myrrham ſpirabat ab
ubereée? An radiabat in morem auroræ: Ego
certè pulchram eam eſſe audio, & nuſquam
aut ſidera, aut metalla, aut aromata circum-
ſpicio. Unde ergo decorem duxit? Audire
Dilectum debes, nam mihi non crederes ſua-
denti. Ecce tu pulehra es, amica mea“ ecce tu
pulchra es, oculi tui Columbarum. Aut care-
bat phaleris, aut iis comebatur. Si torquibus
caruit, ſolo licet candore fulgere. Si verò ar-
millis ornabatur: etiam inter phaleras, uberior
eſt decoris acceſſio & pinnis, quam è gemmis.
Nec tantùm pulchritudinem ſuam debet Eccle-
ſia candori, ſed quamvis ſolis oculis Columbam
referat, in decus exuberat. Pulehra es. Cur?
Oculi tui Celumbarum. Neque veròô mirari de-
bemus, ſi præ myrrha & murænulis adametur
in Sponſa candor: quando in acervo palma-
rum;, aromatum, Hliorum atque gemmarum,
unus agmen ducit in proſcenio venuſtatis non
rubor, ſed candor. Dictura enim de Sponſo;
& virere in capillitio palmas, & fragrare in
labiis lilia, & vibrare gemmas in mambus,
& aurum plantis ſubeſle, præmiſit, Dilectus
meus candidus & rubicundus. En unde ſit Sponſi
ſui laudes exorſa Eccleſia. Et quidem cùm
ſe ſciat ſervituti cruore ejus exemptam, ma-
vult tamen candori purpuram poſthabere. Can-
didus & rubicundus. Præfero, inquit, & auro
capitis, & genarum areolis, & pectoris ſapphi-
ris ruborem, quo redimor;: at rubori cando-
rem antepono. Ille gemmis gazæque univer-
ſæ præferatur: ſed iſti anteferatur ſimplicitatis
inſigne ſtemmâque, candor. Nam & ipſemet
decoris ſui pompam explicaturus in Thabo-
re, nullas aut gemmas advexit, aut ulla in-
ſperſit aromata, metallave inſeruit vultui, aut
prætextæ ſuæx. Unum non neglexit candorem;
quo ſe ſatis radiare credidit. Transkgauratus eſt
ante eos. Ergo Caput ejus aurum optimum.
Ergo comæ capitis ejus ſicut elatæ palmarum.

Can.5.II. Ergo genæ illius ſicut areolæ aromatum. Er-

go crura illius columnæ marmoreæ. Is enim
emicantis habitus ſpeciéſque Dilecti eſt, à

Sponſa colorati, expictique. Verùm ſine his

vibrat Chriſtus in monte. In epitomen enim
ornamenta redegit, unéque ſe albore abun-
dè radiaturum putavit, ratus ſe Sponſum ha-
bitum iri, ſi vultu veſtéque candicaret. Trans-
Rguratus eſt ante eos. Et reſplenduit facies ejus
Miecut Sol: veſtimenta autem ejus facta ſunt alba,
Kcut nix. Gemino frontis, chlamydiſque can-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

dore, quem è luce, mivéque hauſit, pompam
omnem triumphi, glo iæ u ſuæ definivit.
Adeò non Sponſa tantàùm unim in eo ſimpli=
citatem, præ dotibus ejus reliquis, effert ;
quum candidum eum eſſe deſignat in limine:
Dileétus meus candidus. Verùm ſuo ipſe calcu-
lo non principatum duntaxat Candori defert,
ſed Dictaturam. Veſtimenta autem ejus, ſicut
nig. Agno propterea ſeſe contulit attonſo;
chm ſuum eſſêt de vindicata mortalitate trium-
phum narraturus. Scut agnus coram tondente
Je obmutel et. Quæ ſanè Ovis, & agni voca-
bula paſſim inſinuata Scripturis releges, qui-
bus ſimplicitatem deſignari,; nemo ambiget;
miſi ſaxeus. Et cunctaris etiammumr; morariſ-
que, nec in amplexum convolas ſinceritatis?
Timeo. Quid expaves; ubi ſerpens obteritur;
ubi Satan exſpirat, ubi Charitas regnat, ubi
repullulat decus? Timeo, ne ſi tim plicitate
decreicam, ſpernar ut parvulus. Sperneére par-
vulus? cùm hos ad arcem ſuam advocet Sa-
pientia?: cum hos Chriſtus interat cœlo: cum
regno parvus deſtinetur à Sam uele David?
cùm Bos & ſiniſirum ſolus occupet latus in
rheda gloriæ; ſolulque, præ jugalibus, ſeſe
in Cherub demutet: Utrumque deprehendes;,
ſcilicet & demütationem Bovis in melius, &
jugatis in parte dextera Leomis virique facie-
bus, ſolam Bovis in aginem fulciendo finifero
lateri ſuffeciſſe. Facies lominis, & facies Leo-
nis à dextris ipſorum quatuor: & facies bovis
à ſiniſtris ipſorum quatuor. Accurre ergo in ſi-
num ſimplicitatis, eò altior procer orque futu-
rus, quô fueris ſinceritate humilior, atque de-
preſſior.

/

Iſa. 53. 71

Ezechi. 13
10e

Vox olamantis in d- ſrto: Parate viam
Domino. Marc. 1. 26

Ex Iſaia Marcus eloquium Joanni conte- Concis
xuit. Cujus non ſonora, led clamoſa fuiſſe vox leria.
fertur, quamvis novæ Charitztis legi viam;
ſedemque adornaret. Non enim ſolæ Moyſis
tabulæ inter tonitrua fulguraque conduntur:
verùm & Evangelium JESU à boatu Vaſtæ
vocis exorditur: quédque Joannes propè Jor-
danem in Judæa inchoat cum clamore;, al-
ter propè Mare Joannes in Pathmos cum fra-⸗
gore ſtrepituque fulm inum orfſus eſt ſcribere.
Ergo non Cygnis committi prædicatio debet;
ſed vulturibus; quorum quò tetrior truciôr-
que clangor, eò permovendis, emolliendiſ-
que iniquorum pectoribus aptior vox eſt.
Leo rugiet, quis non timebit * Tum nimi Amos 2;
rum fuccutiuntur animi perditorum, quum 3:
rugitus exauditur monſtri, eorum clacdhi pro-
ludentis. Potuiſlet equidem Deus, puliatis
citharis Jericonthinos muros evertere, led
noluit. Voluit eos clamore, ſtridoréque ſub-
Verti, ut doceare, non Canticorum inter-
pretatione perblanda, ſed horrenti Prophe-
tarum commentatione concuti oportere ar-
ces „ mœniâque peccantium. Cumque inlo-
nuerit vox tubæ longior, clamabit omnis po-
pulus vociferatione maxima , & muri fundi-
tus corruent civitatis. Vociferatione maximd Anima-
labat Jericho, non blanda muſicaque fidium ram Ye-
ſymphonig. Quod ſi Salomonis non debent Iw Ler as:
plena ſeveritatis cantica explicari, ut ſcele- Te⸗
roſi terreantur: quam eſt futurus evanidus ſzralari-
producentis Muſas in ſcenam roſtrave co- tus no ra
natus? Dilabuntur in Maſphat Palæſtini , Er gravis.
3 cadun-

42 Oliva

Gerietas. Cædunturque conſternati & trepidi. Et cla- unguem, aut lemniſcos reveriturum non eſt⸗

Sermo dem quiſnam edidit tantam? Litabat Samuel.
tiritue- Ita eſt. Sed non hoſtes Agni nidor effugavit,
1. Reg. 7. ſed cœli fragor. monuit autem Dominus fra-
10. gore magno in die illa ſuper Philiſthiim, & e-
terruit eos, & cæſi ſunt à filiis Irazl. Non
hoſtiæ ſufficit ſanctitas abſterrendis Palæſtinis;
vide an ſit Poëſis illecebra adulteros territura:
Nec nubilo, ſed tonitruo conterrentur æmu-
li Hebræorum; ut ſciamus, nequicquam Chri-
ſtiani declamatoris lepére procaciam rebellium
retundendam. Mirabar ego ſanèé, cur ver-
bum ſuum maleficio ſit paſſus comparari Deus
Pſalm. per Prophetas ſuos. Furor illis ſecundum ſi-
57. 5 militudinem ſerpentis: Vicut aſpidis ſurdæ, &
obturantis aures ſaas. Quac non exaudiet vo=
cem incantantium, & venefici incantantis ſa-
pienter. Pudet, pigétque ſimilitudinis. Er-
go-ne vox Dei voci confertur excantantis, &
niſi maleficiis antra ſqualerent, quæ ſit divi-
ni vis verbi non noſcerem? Quid Conciona-
tori cum Venefico? Cur mibi Dei verbum
Prophetæ lyra non exprimat, ſed buccina de-
ſignet, ſtridérque malefici? Nimirum atratur
coelum, tellus quatitur, elementa rebellant,
horrent agitanturque tum animantes, tum plan-
tæ, ubi excantationibus ſuis Manes venefica
excitat, ſuccéôſque commiſcet. Id ſqualoris
Numini placuit, cui curæ eſt non delinire,
ſed terrere ſui terrore verbi præcordia tranſ-
greſſorum. Mavult comparatione, fœda qui-
dem, ſed horroris plenàâ, ſuam ut vocem ex-
primat, uti; adeò nihil in verbo ſuo eminere
ità Dominus optat, ut ſeveritatem, terrorém-
que orationis. Tolerat ſe cum maleficis com-
poni, dum loquitur: fértque animo non ini-
quo, eloquentiam veneficio conveſtiri ſuo,
tantuùm ut eàâ impius cohorreſcat. Cur ergo
nos terrorem divini Verbi in illecebram ver-
timus, Iyrâ in roſtris uſi pro funda? Cur
fulgura in Irides effeminamus: molliturque
blanditiis noſtris verbi gladius in corollam?
Si rugit vox Dei, cur jubam monſtri in cir-
ros deflectimus, ut, quæ terrere deberet ora-
tio, corda mortalium, auréſque ſcalpat? Tu-
ne gangrænam, quam nemo non ſecat, adu-
ritque, opobalſamo exiſtimas percurandam?
Atqui JESUS Judam amicum compellavit.
Charitas illa fuit proditi Servatoris, non laſ-
civia perorantis. De concione nunc ſermo
eſt, non de correptione. Hæc florere inter-
dum poteſt, illa nunquam non debet perto-
nare, quamquam non fulminare interdum po-
teſt. Quid veròô protuliſti? Piget divinæ im-
becillitatem charitatis profiteri. Quem Ami-
cum Ghriſtus appellavit, demulſit quidem,
ſed non ſanavit. Imè illum ab oſculo ad la-
queum cùm miremur advolaſle, procul dubio,
diſcimus, non oleo inungendos proditores eſ-
Pfſal. 2.9. ſe, ſed vinculis coërcendos. Reges eos, inquit,
in virga ferrea. Quos autem Rex ne auro qui-
dem infrænat poteſtatis ſuæ; tu ſolo verbi tui
floſculo autumas compeſci poſſe? Nec Simon
à ſomno excitari valuit blandiori oratione Ser-
vatoris. Et tamen Agno tum Moyſis tum Pa-
tris ſaginatus, ſtaturum ſe pro Chriſto edixe-
rat. Tu veròô Oratione mellitâ à lethargo im-
pium ſuſcitabis, quem non agni ſagina, ſed aſ-
Pidum ſanies inſanabilis ad ructum uſque cha-
ritatis & legis infarſit? Tonitruis, ſecuribuſ-
que agendum contra ſcelus eſt, quod clavis
incuflum vix compeſcetur, adeò elegantiæ aut

Quis Pardum pro telo, flore defixit? Quis Ti⸗-
grim armillà revinxit? Monſtrum eſſet, ſi
Draconem holoſerico compedires, traheréſque
ſublicio. Catenis opus eſt, vinculiſque: qui-
bus ſi belluam domes, non impar Samſoni es.
ExoOratos proinde Oratores velim, ut ſeriò rem
ſeriam peragant. Nolite fidibus contra Gigan-
tes decertare. Nolite Baſiliſcos terrere violis.
Nolite in Cete grandia ramuſculis pugnare ,
ſed tridente, imò in ea ſcorpionibus, & cata-
pultis deſævite.

Terram, in qua dormis, tibi dabo, &
ſemini tuo. Dilataberis ad Orientem
& Occidentem. Gen. 28. 14.

Quam eſt inſipiens cordis humani Sapientia! Politica.
Quis enim, ut Urbem occupet, non excubet:?
Et tamen regni Jacob, rerumque potitur, Simplici-
quieſcendo. Quod ſi eam Jacob poſſidet ter-u.
ram, in qua obdormiit: quam nos domina- reren,
tum noſtræ carnis, quæ terra & humus eſt . lele.
felicius inibimus, ſi non illi excubemus anxii, Aulicus
ſed ſi ei generosè indormiamus? Ad quem ſa- verus.
nè nos Chriſtus ſomnum, & avium garritu, Dignites
& mollitudine liiorum provocavit; quuùm, ut“ Der.
cura corporis abdicaretur à nobis, intueri nos
juſſit & cœli aves, & flores agri. Quis autem Tentatio-
aut in lilio non cubet, aut inter luſcinias non num re-
ſopiatur? Ergo ut tuæ carnis principatu effe- vedium.
rare, tuæ carnis projice ſtudium. Negligen- “
do eam, illà potiere. Jacta cogitatum tuum Pl. 54.235
in Domino; & ipſe te enutriet. Sed vide, ut
non dormites. Dormiendum enim, non dor-
mitandum tibi eſt, in ea terra, cujus appetis
principatum. Nam plerique in morem lepo-
rum obdormiſcunt. Apertis ſiquidem oculis in-
terquieſcunt, ut, quamdiù quidem nihil peri-
culorum impendet;, toti pendere videantur è&
Numine. Quos ubi diſcrimen circumſtetit, ei
diſcutiendo & manus & pedes & latera, &
ipſos quoque cum cute pilos admovent, tam-
diu quieturi, quamdiu circa eos nihil non fue-
rit quietum. Fallimur profectò, ſi tum cœlo
ſpes noſtras committimus, quùm rores ex eo
defluunt. Tum abſtinendum Nilo eſt, quùm
nubis nullum exſtat in cœlo veſtigium. Tum
te pendere à Deo volo, cùm te ab eo deſer-
tum, ſpretúmque putaveris. Ibi Jacob indor-
miit, ubi non hortus, non gramen, non tho-
rus erat. Saxum duntaxat præſtô erat in cer-
vical, & dormitt. Tu quoque tui tum eſto
immemor, quùm lapis te tantùm excipit elum-
bem & vagum. Atqui dormire quis poteſt, Matth.
in tanta aut inopia, aut ærumna? Quis? Ja- 26. 40.

cobus. Quis? Joannes. Quis? Petrus. Sic non Amor. lui,
potuiſtis unà hordà vigilare mecum? Ergo in ar- Zelus ob-

morum dormimus ſtrepitu, ſi tamen ruinæ Jervantic
fragor non nobis, ſed Chriſto incumbat. A- Burm, bro
more quiſque ſui, non rerum fremitu „ excCi- “ “
tatur à ſomno. Quis enim tonantis coœli fra- Jear.
gor, ut Judæ, ut cohortis, ut Pontificum in Saperier
JESUM fremitus? Et tamen ſicariorum immi- ſuiſit im-
nente phalange gravantur diſcipulorum oculi v'emor,

. 2 7—. memor
ſopore, ſomnéque: qui tamen in ſuo diſcri- Dei

mine, cum cymbula quateretur, norant , Eccleßa-
uamvis fatigati, excubare. Noli ergo vigi- Kica la-
liæ tuæ patrocinium, velúmque arceſſere à "aidio
diſcrimine, fragoréque, quando inter toni- 6"“ mt.
trua carnificum obdormimus „ſi us Chriſtus E Silee⸗

elidatur;,

Gen.
j.

1 Re⸗
4

lidee

pple
1.
Deient
Serni.
e,
Alia
Neu,
Diti
Den

lnni
Nfe⸗
nelign.
llri
Lele,

lliſte

=S — —

=

-
⸗
0
1⸗

S=

⸗
, An.

6,40
1r rri
.AA.
rwarit
e znfl
1 o,N
en
1. gest.
. Gofne
ie
. zpih
l en
Ii. ,
, i
girue

. 0ℳ

rgiz
s
,

Stromatum, Lib. l. 43

Seandalz elidatur, qui ſibilo auræ pertenuis ſumus in-
non per- ſomnes, quoties eo ſpei noſtræ pampini diſtrin-
mittenda, guntur. At, inquies, ſi obdormiero, pericli-
tabor. Imòô, niſi ſopiare,; non evades. Dor-
miebat inter catenas geminas Petrus, & ſom-⸗
no ſuo ferrum exſolvit, perrupit arcem, He-
Act. 12. rodem eluſit. Percuſſoque latere Petri excita-
7. vit eum, dicens: Surge velociter. Et ceciderunt
catenæ de manibus ejus. Ecquando libertatem
recuperaſſet Apoſtolus vigilando, quam dor-
Perſecu- Miendo nackus eſt? Tutus Jonas, quamdiu non
tionii re- evigilavit. Ubi ſomnum abrupit, Navim Ce-
medium. to commutavit. Obvenere tum manipuli in-
Pei curæ curvati, tum obſequentes ſtellæ Joſepho ado=

ſe com- leſcenti, ſed dormienti. Vidi, per ſomnium,
den. 37. quaſi Solem & Lunam, & ſtellas undecim ado-
18. 37. pare me. Et mira ſanè quieſcentis in Deo fe-

licitas, mirâque calamitas vigilantis. Fratres;
qui dormienti Joſeph & manipuli fuerant, &
ſidera, fuere vigili non triticum, ſed zizanium,
non lumina, ſed fulgura. Etenim à quibus
dormiens adorabatur, ab iis & nudatus eſt vi-

gil & venditus. In mangones vigilia vertit,

quos ſomnus in clientes deflexerat. Adeò im-
perio quoque conſequendo, ut eſt oblivio ſui
perutilis, ità cura ſui eſt cuivis perincommo-
da. Quid? Nonne dilata ad biennium Joſepho
purpura eſt, quòd ſe commendatum Pharaoni
per pocillatorem cupiit? Regnaſſet ille ſanè
ocyùs, ſi continuando ſomno ſuo, potius quam
alieno exſolvendo ſtuduifſet. Sed dum avi-
diùs ſomnum interpretatur, quàm cuſtodit;
ſuam ſibi ærumnam vigil prorogavit, qui dor-
miendo felicitatem ſibi expinxerat ſuam. Mi-
raris autem uberiorem ſopiti fortunam fuiſle
Joſephi, quàm vigilis: quando Abrahæ, quod
nec peregrinanti à patria, nec litanti filium,
nec Lothum vindicanti, nec excipienti cum
Deo Angelos obtigerat Palæſtinæ ſceptrum,
Gen. 151 effloruit dormienti. Cumque Sol occumberet
27. Jopor irruit ſuper Abraham. In illo die pepi-
git Dominus fœdus cum Abraham, dicens: JNe-
mini tuo dabo terram hano d ſuvio Aig ypti uſ-
que ad ſuvium magnus Euphratem. Et ne for-
tè ſuſpicarere datum id non tam ſopori, quam
holocauſto Patriarchæ; non enim dormiebat
tantùm Abraham per id tempus, ſed litabat
quoque aves & bovem & pecus. En procul
ab aris ſtertentem in ſtragulis Salomonem di-
2. Reg. tione, regnéque auctum. Apparuit autem Do-
3. 4. minus Salomoni per ſomnium, dicens: Poſtula,
quod vis, ut dem tibi. Et ille quidem mille
omninò Deo victimas dudum obtulerat: qu
tamen hoſtiarum opulentià ad ſe Numen ne-
quiit devocare, quod coronarum effufione pro-
Pitium ſenſit in ſomno. Ut ſcilicet moneamur »

Promptiùs nobis per ablivionem noſtri regnum

obventurum, quam ipſum penè dixerim Pper
Numinis cultum. Nam Salomon „ quod ſacri-
ficando non dilatavit imperium, auxit dormien-
Pſ. 4. 9. do. In pace, in idipſiim dormiam, & requieſ-
cam. Acciſæ num ideò res Davidis ſunt quieſ-
centis? Imò mirum in modum amplificatæ.
Reviruit, non elanguit in ſopore ſpes. Siqui-
dem poſt ſomnum ſubjſicit: Quoniam tu, Do-
mine, Ingulariter in ſpe conſtituiſti me. Ecquis
non Deo votum nuncupet militandi, cujus ſti-
Ppendia mereri licet quiefſcendo? Benè de Deo
meritus es, ſi diu dormiiſti. In tua Dominus
quiete obſequium collocat ſuum: creditque
SEnavum te, ſtrenuumque inter excubias ſuas,
non ſi arci ejus invigilaſti , ſed ſi tuæ indormi-

iſti curuli. Noli pro te anxius eſle, & abun-⸗

dé rebus ejus inſudaſti. Sed enim, inquies 5

Reſpublica naufragium aget, ſi Proreta; ſeu
Navarchus indormierint. Nunquam te ego reg-
ni curis non excubare juſſi, ſed tuis indormien-
dum tibi eſle negotis inſinuavi. Werum &S
publicis utinam parcius excubaremus provin-
ciarum regnorumque negotiis. Is ſanè Panis;
quo impulſa Madianitarum caſtra corruerunt;
devolvi eò deprehenſus in ſomniis eſt. Viqi
Jomnium, & videbatur mihi quaſi Jubeineri-
cius panis eéx hordto volvi, & in caſtra Ma-
dian deſcendere. Quò ſe, ſuâque magis Deo
Coœloque commiſerit Dux, eò inſigniorem re-
feret de hoſte victoriam- Dormientem, ais
hoſtem Gedeonis hordeum oppreſſit. Facilè
eſt, ut tum Iſrael triumphet, cùm Madian
ſomniatur. IIlud anceps eſt, an ſit non vigil
ovaturus. Sionis certè obſidio de nocte, cæ-
ſaque Aſſyriorum in tenebris caſira, ꝗquo ma-⸗
xXimè tempore Iſtaélitæ quieſcebant. Ergo tuùm
Potiſſimuin pugnavere pro Rege Ceœlites „
quùm Ezechias non tam in ſuo ſtrato, quam
in Deo ſuo recubabat. Quod ſi Arces ſom-
no melius, quàm pugn ſervantur: quid de
Eccleſia fiet, quam ſeu in Eva;, ſeu in Na-
Vi adumbratam putemus; fateamur neceſſe
eſt, & in fluctibus à ſemiſomni vindicatam
ſervatore, & in paradiſo è dormiente Adamo
enatam. Tu-ne ergo anxietate curâque ni-
mius Eccleſiam educabis, quam è ſomno &
intueris emergere, & miraris non naufragam?
Dormiebat in puppi Chriſtus, quuùm cymbu-
la fruſtrà fluctibus quateretur. Jacebat Adam
in gramine, cùm ejus ex oſſe in Eccleſiæ ty⸗
bpum profluxit Eva. Utinam contemplatio-
nis nos quies frequentins, quàm curarum in-
quies occuparet; feliciuùs equidem & tempe-
ſtatibus ſubduceretur Eccleſia,; & ortus ſui
virorem, vigorémque repararet. Verùm dum
toti in curas, diſcurſuſque diſcerpimur, non
illa ſurgit, ſed nos accumbimus. Sponſam in-
tuere, quæ dum in ſuo lectulo non quiete frui-
tur, ſed curà exagitatur, ſuo fraudatur Dile-
Cto. In lælulo meo per noctes quæſivi, quem di-
ligit anima mea. Ergo non Otio recrearis in tha-
lamo, ſed ſolitudine diſtorqueris? Deſipio,
ſi tu ſapis. Num eum vigilando, diſcurrendé-
que inveniſti? Quæſivi eum, & non inweni. In-
terquieſce, & illum mox obvium amplexabe-
ris. Ego, inquit, dermio, & cor meum vigilat.
Vox Dilecti antis⸗ Aperi mihi, ſoror mea.
Vide, ut ſit ſomnus attrahendo Deo aptior, for-
tiorque quam vigilia. Oremus, & meditemur;,
& in contemplatione dormiamus, qui domui
Domini præſumus, non ignari res Eccleſiæ quie-
te mMeliùs, quam anxietate confici. Quid ſom-
ni vires Leinpli finibus circumſeribo, quando
regna otii tranquillitate ſanctioris roborantur?
Micant in tutelam Salomonis haſtæ, telque.
Quam nitidus Armorum fulgor Regem cir-
cumſtat? Lætiſſimam ibi video cohortem ad
bella paratiſſimam. Sexaginta ex fortiſſimis
Iſrael adfſunt Salomoni. At eum ubinam ar-
morum ſylva, ferax-ne an ferox, contuta-
tur? In arce fortè vallabatur gladiis? an ve-
r6 in tentorio? aut denique in throno ſuo?
Audio. En lectulum Salomonis lexaginta fortes
ambiunt ex fortiſumis Iſrazâl. Omnes tenentes
gladios, & ad bella doctiſimi. Succrevere in
pulvillo haſtæ, gladiique pullularunt è plu-
mis, obrigeſcente in chalybem vellere. Quò
. D 4 vide⸗

Judie: ys
13.

4. Reg.
19. 566

Gan. 5.1.

Can. 5F. 24

Gan.3. 75

Oliva

Sernpulo- videlicet doceamur, tutiofes nos nuſquam aut

N. . . . . . 2 .
S Itcirs eſſe, aut fore, quam in quiete, otioque qui-
4d, oraki. eſcentis in Deo animi. Munitior thorus eſt

„i. Salomonis, quàm turris David. Inde clypei
pendent ad cuſtodiam, hic vibrant acinaces,
non ſervando tantùm Principi idonei, ſed ap-
ti quoque hoftium cervicibus diffindendis.
Ergo non Monſtrum, ſed oraculum eſt,
Terram, in qua dormis, tibi dabo. Quam fe-
lix Hierololymis ambitus, ubi regno ſomnus
adrepit! Non prenſando, ſed quieſcendo for-
tuna calculos in tui exſtructionem ſolii tranfſ-
Ponis. Valeat igitur potiundæ anxitudo dig-
nitatis, quâ nullus non pallet, uriturque can-
Anlieus didatus. Mihi ſpes regni in ſomno eſt; cum
Ron Me- ſcilicet itaà curis mens indormüt, ut excubet
Daeo ſuo. Dilatatur ad Orientem & Occiden-
tem Jacob, non cùm fratrem ſupplantat;, aut
Cùm parentem fallit: ſed cùm in ſoporem re-
ſolutus, Deum videt innixum ſcalæ. Qut ſi-
IIa. 57. duciam habet mei, (Deus inquit per Iſaiam)
13. & 12., hæreditabit terram. Impii autem quaſi mare
fervens, quod quieſcere non poteſt, & redun-
dant fubctus ejus in conculcationem & Iutum.
Num hæc Sole clariora ſunt vaticinia? Quod
Mare non quieſcit, exundat quidem, ſed in
contemptum. Non enim conchas, aut cora-
lium eructat, quod tumet, pelagus: ſed al-
gas evomnit & cadavera. Uniones non tum
cœlum ſerit, quùm in imbres diſſipatur, ſed
cùm emollitur in rores. Sereno, non turbi-
do, turgidéve coelo gemmarum ſeges adoleſ-
cit. Ergo quò tu pacatior fueris, eô es futu-
rus beatior. Dormienti certé Petro converſa
ſunt monſtra in delicias: domuitque orbem non
Act. ro. ſtudio, ſed ſopore. Surge, Peire: occide, &
14. manduca. Quæ unquam id vigilia conſequuta
eſt, quod Petro obtigit ſemiſomni? Dedi-
cata eſt de Ethnicis in Centurione victoria:
quam Deus triumphi pompam auſpicari Apo-
ſtiolum voluit dormientem. Dormi proindè,
ſed terræ, ut, Deo vigil, & rerum potiare &
regni.

Magiſter, dic fratri meo, ut divi-
dat mecum hereditatem. At àle di-
xit ei: Homo, quis me conſtituit
judicem, aut diviſorem ſuper vos!
Luc. 12. I4.

Cura ſu- Qui peregrinatur, ut inviſat Lazarum,
terſtag. qui, ut curet ſervum, deſcenſürum ſe ait
in domum militis, qui à peccatrice inungi
zZelu, non abnuit, qui turbas docet;, qui Samarita-
animarà nas affatur, qui cænat cum ZLacchæo; Ju-
negotiis dex eſſe recuſat? Et quidem non latifundia
S. ian. obire, non audire rationes, non pro Tribu-
Eceleſa- nali conſidere rogabatur: unum duntaxat pro-
Nrici afß- ferre verbum orabatur, & abmuit? & iraſci=
nes non tur? & arguit oratorem? Die fratri, ut divi-
dit»ent. dat. Ouis me conſtituit diviſorem? Nimirum,
1renei qui à contactu lepræ non refilit, curas, fo⸗-
1 s rümque expavit. Hinc eſt, teſte Cypriano;
P. 6 quod à Synodo Africana defunctus quidam

Baron. . 5 4 .
Anno cenſuræ ſubjectus, & altaris ſuffragio priva-
Chriſti tus eſt, quòd auſus eſflet curatorem filio im-

257 uberi Sacerdotem inſtituere. Rati Patres ſunt
Religioſi aræ opibus indignum efle eum, qui ab Alta-
non trac-. . .
zens nego- revocaſlet Sacerdotes ad caulas & fſorum.
zia exte- Et ſanè quamn indecorum eſſet, ſi à Macha-

rerum. bæo Juda & mülitum ſyllabo expungerentur

vinitores: & Levitarum catalogo inſtitores ad-
ſeriberentur? Et dixit his, qui ædificabant do- i Mach.
mos, & plantabant vineas, ut redirent unuſ- 3 56.
quiſque in domum ſuam ſecundum legem. Er-
go pharetræ aratrum non jungitur, truditur- Deut 20.
que jaculo ſecuris: cum apud nos Ara roſtra- . 0.
que copulentur, fluirantibus interdum Scriba- Judic. 7.
rum Actis in calicibus Sacerdotum? Scripturis 3 ‧½
conjungimus adverſaria, unéque ex ore &
mella Huunt hymnorum, & fella defluunt li-
tium. Vide Abimelechum ne Davidi quidem
telum exhibere auſum, quod è& tholo pende-
bat. Ecce gladius Goliath, involutus pallio poſt 2. Reg
Ephod: Ii iſtum vis tollere, tolle. Samuelem 21.9.
intuere pené Numini repugnantem, quùm ad
inungendum Davidem in Principem Iſraelis
ablegaretur. Et ait damuel. Quomodo vadam? 1. Reg. 16.
Abnuêre Pontifices Davidem ſeu telo muni-²
re, ſeu oleo inaugurare: & , quùm illi ſe-
ſe abſtineant à regnorum curis, momentiſ-
que rerum maximarum: Nos ſæcularium gre-
ges, nos anſeres, nos, ſi Deo placet, ſues
ipſas procurabimus, non opiliones tantuùm &
villici, ſed penè bubulci in compaſcuis exte-
rorum? Audi Apoſtolos, ut àa diſpenſatione
quoque Collectarum manus retraxerint, tan-
quam à contagione ſerpentium. Non eſt æ- A. 6. 2
quum, nos derelinquere verbum Dei, & mini- 8
NRrare menfſis. Haud ibi de crapulis, litibuſque
agebatur, ſed ſtruebantur egenis meniæ & Vi-
duis, in quibus Chriſtus paſcebatur. Quid
æquius, quam JrsM in ſuis membris enutri-
re? Non id tamen æquum eſt à Sacerdotibus
confici: quos ſi nefas eſt inopibus ſubvenire, *
ne Chriſtus eſuriat: Num eos fas eſt laicorum
agros opimare, campiſque campos conjunge-
te, ut olim in benè fartis mundi accolis aut
digladietur Mavors, aut Venus laſciviat? Quid,
quod Pauli reſcripto definiendis Corinthio-
rum jurgiis ne Acolythi quidem præficiunrur,
ſed Eccleſiæ ſufficiuntur viliores, & quaſi Re-
ligionis quiſquiliæ. Ncularia igituy negotia (in- 1. Cor-
quit ad Corinthios Paulus) 1 habueritis, con- 6.4.,
iemptibiles qui ſumt in Eccleſia, illos conftituite
ad judicandum. Si à ſubſellis Eccleſiarum ſub⸗
movet Paulus non Doctores tantùm, ſed eos
quoque, quos ignavia non rejecit in vulgus;
ruderâque fidelium: Nos qu ratione ab aris
digrediemur ad haras, à Dei Agno ad hædos
exterorum demigrabimus, ab azymo electo-
rum ad frumenta diſcedemus affinium? Judex
eſſe non potes in Eccleſia, niſi ſis poſtremus;
& eventilandis alierum frugibus, verſandiſ-
que petaſoribus præficiere Sacerdos? Tuo tu
calamo dati acceptique rationes ſubduces in
domo aliena, qui deſcribendis apicibus legis
Amanuenfis factus es coœli? Pudeat à conſor-
tio Prophetarum ad rixas Præcipitare ſubul-
corum. Tu-ne, libato Chriſti calice, ad præ-
guſtanda implorantium te dolia tete abjicies?
Noli à thure ad lolia proſici. Noli à ſanctua-
rio in palearium ruere. Manum ergo evol-
vendis Evangelis deſtinatam, reſignandis »
obſignandiſque apothecis exauthoras? Paulus,
qui Viperam aliquandiu commordentem ſe
pertulit, Corinthiorum acta excuſſit & dex-
tera- Adee præ rerum cura innoxium eſſe
virus exiſtimavit. Plus tricas, quàm aſpides,
horruit Apoſtolus: cúmque neminem juſſe-
rit à Scorpionibus cavere, nullum non monuit
in Eccleſia, ut ab expediendis negotiis ab-
horreret. Et quis aut Chriftum imitatur, aut
Paus

Mat
31.
ſoan

loan,

lieng ,

Cenn
1/7

h

466¹

65

Matth.
2 1.
Joan. 2.
13.

4

Stromatum, Lib. I.

Paulum audit? Die, ut hæreditas dividatur.
Nolo. Chriſtus JEsüs unam erogare vocem
non vult terminandis diſſidiis fratrum ſaluta-
rem: Tu linguam, tu dexteram, tu pedes,
tu mentem, tu te univerſim impendes alio-
rum rationibus promovendis,; rixando, Icri-
bende;, maria, terräſque obeundo? Dei Ver-
bum verbo abſtinet, ubi de partiendis hæredi-
tatibus agitur: Tu nec verbo abſtinens, & vif-
cera profundis tua litigantium gratiâ, ne di-
cam, negotiorum ingratüs amicorum? Memi-
neris, ſeinel tantum ſæviiſſe JEsM, vibraſſé-
que flagellum: idque in inſtitores exertum Ta-
bernaculi. Ejiciebat omnes vendentes & emen-
tes in Templo. Quod ſi mercaturam odit in ſa-
Xis ſuis, tricas, & rixas, & lites patietur in
Sacerdotibus ſuis? Columbas de Templo abi-
git: & apros, cervôſque camporum in Levi-
tis patietur? Si corpora noſtra Templum ſunt
Spiritus Sancti, Sacerdotum corda nonne Di-
vinitatis ſunt Sancta? Ergo, quod non licet
Templi atrio, id ſanè Templo corporis, cor-
diſque non licitum. Ergo ſi cæduntur Turtu-
rum venditores, ubi ſeſe penetrarint in atrium:
concidentur profectò mango & tabellio;, ſi pe-
Ctus occupent Sacerdotum. Noluit Dominus
Prædiis tribum Levi implicari, ne tricis Ephod;
concerperetur. Et tum quidem ſibi Levitæ pro-
ſpexifſent aliorum opibus decimiſque non indi-
gi. Maluit tamen mendicum, ut ita dixerim,
Sacerdotum ordinem eſfle, quam numeris di-
ſtineri, momentiſque lucrorum. Nos veroô in
alienam carorum meſſem non falcem, quà ca-
remus, ſed verbi gladium, quo præpollemus;,
immittimus, fremente Mundo, & Orco ſup-

Ioan. 2.3. plodente. Deſiciente vino, dicit Mater Jeſu ad

eum vinum non habent. Dicit ei Jeſus: Quid
mihi & tibi eſt mulier? Subditus ubique paren-
tibus JksUS, à Matre tum quaſi defecit, quùm
eam intentam eſſe ſenſit exterorum hydriis
ſupplendis. Nihil aut humanius, aut oppor-
tunius, aut parcius exponi potuit, quam ut ſi-
tientibus convivis ſuccurreretur. Et nihil ja-
ci potuit in Matrem atrocius, cùm peratmnan-
ter hoſpitibus conſuleret. Orantem reecit il-
licò: mox vinum ſuppleturus vire quaſi con-
fregit omnipotentiæ ſuæx. Non enim fervere
mox muſtum juſſit, ſed ingeſtam vaſis aquamn
dulcore condivit. Adeò vel in Parente Chri-
ſtus vocem unam precationis non pertulit, qu
illa viſa eſt angi pro convivis. Laborantes to-
tam noctem Apoſtolos in piſcatu non modô
Chriſtus non arguit, fed capturâ recreavit:
qui tamen Matrem verbum facere vetuit, de-
ficiente vino. Hic nimirum rem ſuam age-
bant Apoſtoli; ibi Virgo exteris conſulebat.
Mavult Jrsos femigare in noſtrum commo-
dum nos, quàm pro exterorum compendio
vel orare. Preces rejicit Matris, remos retiâ-
que diſcipulorum locupletat. Diſpice, an ſit
auſus Zacchæus JEsUM afcilcere, cum de ſuo

Luc.19.8. re deliberaret. Ecce dimidium bonorum meo-

Gen. 198.

17.

um, Domine, do pauperibus. Ad quæ Domi-
nus haud muſſat. Laudat fidem, ſed uſuras
non excutit. Quam effusè de ſubvertendis So-
domis diſceptavere Angeli cum Abrahamo!
Vide autem, an vox una de multiplicandis gre-
gibus aut Coœlitibus exciderit, aut Patriarchæ.
Nunc vero fatigantur Sacerdotes, & rogan-
tur de inficienda abolla, de ſerico ſubtexen-
do, de ſocco ex aſciando; de catello, de car-
duelel, de vittis aures obtunduntur ſervorum

Dei. Quamquam ità garrientes nuganteſque
fœminas audierit tantum Preibyter non mag-
næ mentis. Non enim auderet id genus deliria
tuas in aures effundere anus, ſi te virum cre-
deret. Dei arcam imitaremur, optarem, quam
putori ſuo opitulatum auſi ſumt Palæſtini cir-
Ccumagere per urbes luas. Verùm illa excipien-
dis hoſtibus, non extergendo puri afſueta;
munus pertæſa Medici, non pharmacum pa-
ravit, ſed necem intulit. IUlis autem cireum-
ducentibus eam, fiebat manus Domini per ſin-
gulas ivitates interfectionis magnæ nimis. Te-
det chirurgiæ Arcam: & textrinæ Sacerdo-
tem non pudet. Tu de veſtium ornatu ſer-
monem non abrumpis, cum Arca de aver-
tenda peſte conſuli nolit? Exagitatus à Caco-
dæmone Saül levari Pſalte debuit. Nervi tui
duæxrent bominem ſeientem pſallere cithard, ut,
quando arripuerit te Spiritus Domini malus, le-
vius feras. Citharis, timpaniſque Tabernacu-
lum abundabat. Nam huic Cantores adhibi-
tos nemo non callet. Num vel lyriſten unum
arceſſivere & T'abernaculo, ut Regi medere-
tur? A pecude traductus puer eſt ad princi-
pem;, ut pſalleret. Mitte ad me David flium
tasum, qui eſt in paſeuis. Ne mitigando quidem
Regis delirio citharœdus admovebatur, ſi for-
té perſolvendis Deo hymnis eflet authoratus.
Et Miniſtri Numinis diripiuntur ab aris, imò
ſpontè provolant ab adytis Dei, ad Matro-
narum conclavia, ut de nuptis puellæ, tuſ-
sive febrientis horam unam colloquantur? Et
tolerantur iſthæc à Sacerdotibus: Tolerantur
aio? Adamantur non rarö. Cùm octoginta
quinque viri Ephod lineo induerentur, ex
iis neino aut in aula Regis fuiſle fertur, aut
