deglutiit, aurum non evomit; verùm obſtru-
ctum os piſcis coactus eſt Petrus diducere, nec
ſine conatu aperire. Uſque adeò vel piſci mo-
rituro aurum charius erat, quàm vita, & in
Hittore palpitans, ſpiritum emittebat, non ſta-
terem. Quâ, obſecro, violentiâ extorquen-
da pecuma eſt, ſi non Petrus voce Domini
impiger, ſed Avaritiæ facibus Judas exæ-
ſtuans „ piſces Maris exenteret, non ut Cæſa-
ri reddat, quæ ſunt Cæſaris, ſed ne reddat
Deo, quæ ſunt Dei? Porrò Dominus cùm ha-
mum mitti jubet, non quid ipſe faciendum pu-
tet, expreſſit, ſed quid à nobis agatur, indi-
cavit. Auro Petrus indiget : itur ad mare. Ve-
rùm ibi non in capturam Delphinorum & Pho-
carum retia expanduntur, ſed piſciculum edu-
cturus hamum jacit. Si pro Chriſto Eccleſia
ære indiget: quare Superiores non Cete gran-
dia rimantur, in quorum præcordiis & iucci-

Oliva

num latet, & digeruntur naufragia: verùm,
omiſſis monſtris, mugilem , aut fortè halecem
exenterant, qui unum Vix ſtaterem non tam
habet, quàm geſtat, & loquitur verius aurum,
quam poſſidet? Nimirum Apiculas cogimus ſti-
pare mella, & Bombyces foliis alimus, ut viſ-
cera effundant in ſericum. Elephanti non ca-
rent pretio, quorum in faucibus ebur adoleſ-
cit. Verùm, quia magni ſunt, non venatores
patiuntur, ſed ſortiuntur veſpillones, qui, ex-
tracto ebore, cadaver vulturibus dimittunt.

Sed quid dicit Scriptura? Ejice anoillam
G& ſilium ejus. Non enim erit hæ-
res jilius ancillæ cum ſilio liberæ. Gal.
4. 30.

Septem in hoc Scripturarum cœlo emicant Converſi
ſidera. Et primum quidem: Ejice, ait, non veræ.
verò Deduc & domo, vel, dimitte. Ira quæ- Pœniten.
dam & indignatio intercedat necefle eſt in e- "a vera.
jectione peccati, alioquin dimiſſum ſcelus re-
vertetur in domum ſuam gaudens. Ad omnia pf. 118,
mandata tua dirigebar —omnevi viam iniquita- 128.
tis odio habui. Non reliqui, ſed egecratus
ſum. Secundum; ejicienda Iſmaëlis Mater.
Citòô enim relabetur in ſcelus, qui peccati ra-
dices non radicitus exſcindet. Tertium; non
ſat eſt Matrem expuliſſe, niſi & filium per-
das. Plerique negotiari deſinunt, quèòd illinc
infectos ſe videant rapinis & dolo. Mercatura
abrupta eſt, gaudeo quòd Agar exulet. II-
maël veròô quare non exulat? Lucrum illud,
imô rapina illa, quare in Arca coneluditur?
Zachæus non modèô deſiit eſſe Publicanus, ſed
& fraudes in quadruplum reddidit. Præciſa
eſt eorum amicitia, cum quibus quoties con-
veniebas, toties murmurabas. At famam tan-
torum, quam laceraſti, ecquando reſarciſti?
Verbo; de peccato ſoliciti eſſe debemus ex-
piando, non ſolùm de eruenda radice. Petrus
non ſolum egreſſus eſt ex atrio, ne rueret,
ſed & amaréè flevit, quòd ruiſſet. Prodigus
ille filius, non modò à volutabro diſceſſit,
ſed & ingemuit, & coram patre flagitium
ſuum expiavit. Clamat David: Et cogitabo pro
peccato meo. Hi omnes non ſunt contenti exi-
lio Agaris, miſi protrudatur & Iſmaël. Quar-
tum; Ubique Iſmaëéles. Non in domo Cha-
naan aut Cham, ſed etiam in domo Abrahæ
Iſinaël eſt, & ludit, neiciente Patriarchà.
Quid autem magis improbem, neſcio, an
quòd neſcierit ludum, an quòd indulſerit. Quid
quod non irrepſit in domum Abrahæ Iſimnael,
ſed natus in ea eſt? Scelus habent domi, e-
tiam qui pro Deo maxima præſtitere: nec ad-
repſit, ſed partum eſt. Nimirum omnis caro
fœnum, & filius hominis vermis & putredo
eſt. Quis autem gloriatur caſtum ſe habere
cor? Quintum; Iſmaeël non ejicitur è domo
Abrahæ, quòd aliquis extra domum illam de-
gens, hoc aut juflerit, aut ſuaſerit. Neque
enim aut Abimelech id minis extorſit, aut
Melchiſedech rationibus, precibuſve ſuaſit. In
domo Abrahæ conſilium emerſit expellendi
cum Matre filii. Convenere Sara & Abraham,
conſultôque Deo, Iſmaëlem amandarunt in
deſertum. Mallem intelligi, quàm perorare.
Si Doctorum minis, ſi Concionatoris lachry-
mis, ſi Confeſſarii interminatione Iſmaeëlem
propellis, citò eum revocabis. Tu debes ex odio
ſceleris

19. 4

Pl. 37

umh l

l
1.

Neſtmn co
Gtonmn l
non Urn

apt n
b/ nmm
je, Heiſe
ile n mn
i ale
Peellut I
ltur, en

ſltone ume

ſod-
e, Ihmden

1 cnorortt,
In ult,
et, U

i
Snd e
Mn he den
Ttkit Hle e
ulitiine
elencd & De
lt Ugve⸗
A,Cam non
ler, l
lor et,
M, orem ce
nden icter
aticin ind
l, rnon
La, chi
nen inme
2 wpndn 68,

UEpipge d
anmu. lEen
, Eeni
utin cn
artt Pecore

lmn ſene
40 11 ancj

n,
Eten
tan
Iun,
mi.
Nw.
U A.
addt
enadre
Umm

ait, M .
eek ne.“
ſeelus ke.
41 nnitn
I iglite. ll
electafu
ls Me.
peccni
eIuun;
flun ke.
dc Te
o. Meraun
t exlkt. I.
Nrum Üd,
CoONehdt!
blicamd;kl
dit. Decl
Gboties en
tfamam kr.
Go telarki
debemg er⸗
tadice. enns
e lleleh
let. Mod
Dro lelt,
tte Nigiin
li Agtloftc,
Contentlenng
ümmel. Cu.
in Como C
Gomo Ahri⸗
te Panindhi
nelcid,
ndulleri, il
brche lui
belt onl,e

P. 50. 5.

Luc. 15.
18.
Amore
duci.
Volunta-
via
Renova-
tio vera.

Wterno-
rum obli-
vio.

–

Fides.

ſceleris ſcelus ablegare. Quoniam iniquitaten
meam ego cognoſco: inquit Pfſaltes. Sextum;
Won enim erit hæres filius ancillæ cum filio Ii⸗
beræ. Quod ſi, ne dividatur hæreditas, eji-
ciendus eſt IſImaél: quantò magis exterminan-
dum ſcelus eſt, quo domi reſidente, non mo-
do pars hæreditatis, ſed univerſa omninò cœ;=-
leſtis hæreditas abſorbetur? Quicquid egeris;
quamvis ſanctum, totum diripitur à pecca-
10; five jejunes, ſive ores, ſive peregrineris,
ſi Iſmmaël domi eſt; omnia ab eo infatuantur.
Noli ergo dicere, Erit domi filius ancillæ, ſed
ſervus. Si domi eſt, ſervus non eſt. Ludit;,
imòô illudit Iſaaco; & , quod ſibi Jacob pul-
mentum coxit, Eſau vorat. Ad extremum;
Septimum ſidus in eo fulget, quod Abraham
non moriturus, ſed adhuc vivax & vegetus
expulit Iſmaélem. Non omnibus licet ut Ja-
cob, in mortis confinio foœtus ſuos redargue-
re. Plerique viſi ſunt oculis inſipientium præ-
tuliſſe in morte Jacobum Eſau: Et neſciunt
id aà caligante extortum dolo. Neſcius Iſaac
benedixit Juſto. A ſemiſomni, ut famæ con-
ſulatur, extorquent, ut Sacerdoti annuat per-
contanti, an doleat. Dolet, ſi neſcis, quòd
doluerir: ſicut & Iſaac ægrè tulit, quòd be-
nedixerit Jacob. Ante funus exquirenda vita
eſt, quæ malè oritur in ſepulchri limine, mor-
te obſtetricante. Illud hic adjiciendum duxe-
rim quinto ſideri, Eos videlicet, quos in Con-

verſione ſua magnos demiramur, nullo horta-

tore, Iſmaeélem cum Agare expuliſſe. Prodi-
gus adoleſcens ipſe ſe ad ſurgendum impulit.
Surgam, & ibo ad Patrem meum. Magdalena;,

ut cognovit, irrupit ad JksUM. Latroni quis

perſuaſit, ut regnum peteret? Quis Lachæum
hortatus eſt, ut reddéret quadruplum? Unus
Achab ad Eliæ minas ingemuit. Et ideô tur-
pius relapſus eſt. Sed David flevit, hortato-
re Nathane. Falleris; non enim eum Prophe-
ta inflexit ad lachrymas; ne verbum quidem
unum hac de re protulit, ſed ſuum illi ſcelus
retexit. Ipſe verò David ultrôò irrugiit. Adde,
quod ideò fortè poſt adulterium, populum re-
cenſendo & Deum iterum læſit, & luem in-
vexit. Uſque adeò inconſtans ea eſt Pœniten-
tia, quam non ſibi quiſque indicit. Sara, hoc
eſt Mens, luſus Iſmaelis retegat; & Abra-
ham, hoc eſt, Arbitrium cunctetur parum-
per, quò rem certius per Deum doceatur, &
tandem audacter pellat cum Matre monſtrum.
Porrò quaàm indecorum eſt, ſi ſcelus expellere
compellamur. Nam ſi Aſpis domi deprehenda-
tur, quamwis omnes rogent te, ut non expal-
leſcas, illicò ſurgis, tremis, correptam haſtam
in eam intorques. Sibilat in corde tuo Draco;
& rogandus es, ne illi blandiaris, ut illum
extrudas? Quid! quod plerique, ut Iſmaéle
fruantur, Iſaacum ejiciunt? Jacob certè pere-
grinari cum baculo juſſus eſt, ut feliciùs domi
Eſau laſciviret. Chriſtus damnatur, ut Barab-
bas vivat. Idem Dominus à Geraſenis extru-
ditur, ne porci pereant. Loth digredi non du-
bitavit in Sodomas, ut paſcuis abundaret, &,
ne careret pecore, potuit carere Abrahamo.

In terra deſerta, & invia, & inaquoſa:
ſic in ſuncto apparui tibi. Pſ. 62. 3.

Dizxerit hoc primum David cùm exularet,

Tterno num hæc occinere non potuit cum regnaret?

rum me-
moria,

Imô occinuit; & fortè tantùm id commemo-
Ethicæ Comment. Lom. IV.

—

Stromatum, Lib. IV.

241
ravit in regno. At quo modo in throno eremus Felieitas
& vaſtitas? Ubique clientium turba, ubique "n ad-
deliciæ, & pompæ. Nimirum Fides in mo Pirsnda
rem ignis pompas vertebat in cineres,; quôd-
que oculis florebat, Menti exareſcebat, fra-
gilitatem humanarum rerum ſeriò revolventi.

Perpendebat enim impendentem juveni mor-

tem, imminentem regno calamitatem, inſi-
diantem æternitatem tempori: ideòque nuſ-
quam niſi vaſtitatem ſpectabat. Fides enim, ni-
ſi Attilæ, ſeu Amilcaris inſtar, devaſtet om-
nia, Fides non eſt. Ubi verò omnia perdide-
rit, licet vel in Aula Deo apparere ſicut in
ſancto. Ergo pupillæ tuæ, niſi aut Sennache-
ribum, aut Holofernem æmulentur, quæ om-
nia profligent, Fide graſſante, perüſti. Hiſ-
ce oculis præpollebat Jeremias, cùm in ſum-
mis Perſarum opibus, affluentiâque illa pom-
parum ſolos cineres, imò ne cineres quidem
pervidit. Aſpexi terram, & ecce vacua erat, & Jerem. 4
nihili. Aſpexi, & ecce Carmelus deſertus. Non 23.
mirum eſt, ſi Carmelus ſubactus à Medis elan-
guit. Viderit hoc Jeremias: Vidit & Nabu-
chodonoſor. At Terram univerſam, & Perſi-
dem præſertim tot ſpoliis auctam, tot opibus
exundantem, quis vacuam vidit, niſi unus Je-
remias? Qui in auro non fulgorem, ſed fragi-
litatem proſpexit, in Rege non vermiculum,
ſed vermes prævidit. Nimirum, ſi Fides reſ-
piciat, Impius non Cedrus eſt, ſed Rhamnus.

Cacttas
all g. ſeis
Oculi ve⸗
riores.

Et erit ſemen tuum quaſi pulvis terræ.
Gen. 28. 14.

Hæc Dominus ad Jacob cubantem in ſaxo. Zelus a-
Et quare non ſidera, ſed arenas præſignat nimarum
Deus ſomnianti? Abrahæ aſtra, & Jacob pul- rise, 3.
verem deſtinat. Num gratior avus, quam ne ritas cun
pos, aut ille uberiora meretur gregibus opu- ſaculari-
lentus, quam iſte folo inſtructus baculo ad éus.
tranſmittendum Jordanem? Niſi fallor, am- Confeſa-
pliora deſtinat, cùm deſignat pulverem, quam land⸗
cùm ſidera deſignavit. Nolo enim alumnos ſinr.
meos fulgere, ſed jacere; volo abjectos eſſe,
non ſublimes. Pudet videre Patriarcharum in
Chriſto prolem rutilare, elevari, deliciari,
nec tantùm ſidera, ſed & Roſas eſſe. Deus
immortalis, quàm dedecet circa nos eſſe coma-
tulos, ambitioſos, ſuperbos! Nolo ego educa-
re, niſi ſolum pulverem. Si quis adhæret mihi, Servime-
aut pulvis terræ ſit, aut abſcedat: non enim 2 hi eſe
Chriſti ſectator ſectatores patitur ſidereos, ſed SS .
luteos. Dominus & Moyſen excalceavit in ere- anten
mo, & Petrum denudavit in littore, & Mat- valdè
thæum à telonio ad ſcapham traduxit. Audia- prebi.
mus, quid imperetur Ezechieli: Et tu, fili ho- Ezech-4.
minis, ſume tibi laterem, & pones eum coram 1
te, & deſeribes in eo civitatem Jeruſalem. Sma-
ragdos, quos perpolis, neſcio quâ arte expo-
lias. Illud ſcio Jeruſalem non in Achate incidi, Dignitas
ſed in latere. Vereor proinde, ne in eo, quem α Gonfer
gemmam eſſe pateris, Babylonem ſculpas, ends.
aut Ninivem, ne dicam, quod dici non poteſt.
Si cælare cupis Sionem, Smaragdum in lutum
convertas neceſſe eſt. Spolia detrahe, fulgores
excute ſectatoribus tuis: alioquin dabis novos
Heraclios deauratos cum Cruce, quos pro-
gredi non ſpectabis. Crede mihi, miſi in pul-
verem revertantur, homines erunt. At hoc Zelus æ-
unius Jacob omen eſt, & cubantis in ſaxo, "waren
& cœlum recludentis. Non cuivis licet alum- Wor.-
nos habere, ſicut pulverem. Sin viola cubes, cer.

—

242
Lilia, non lutum paries. Vidi ego deliciis ex-
ſaturatos clavos & ſpinas loqui. Verùm loqui
ea poterant, ſuadere verò omninò non pote-
Vox ope- rant. Jacobo enim tunc pulvis deſtinatur, cum
am. dormit in ſilice. Noli eſſe Carmelus, ſi vis me
eſſe deſertum Cades. Margaritæ non pariunt
ſilices. Joannes, ut pœnitentiam ſuaderet, ci-
licio tegebatur.

FHabebat in dextera ſua ſtellas ſeptem:
& de ore ejus glædius uträque parte
avutus exibat. Apoc. I. 16.
Servire

Deo ſelix.
Aula.

Ità ſe exhibet Princeps Regum terræ, &
non aflumptus ex homimibus Salvator. Enſe

inter candelabra ſeptem emicant, non rarô
ſtellas proloquuntur , & acinaces præbent.
Verba nimirum dant ſidera, ut ambientium
corda convertant ad ſe: ut verò tempus appe-
tierit maturitatis, quæ ſidera in ore viſa ſunt,
in manu, ut ad rem ventum erit, gladii erunt
præacuti, quibus tua ipſius anima millies tranſ-

fodietur. Quam ampla promiſſa! Quàm amoœ-

næ blanditiæ à& Aut mella, aut aſtra fundunt.
Scrutare dexteram. Vulnera tibi parat, qui
tibi apparat ſtellas. Chriſtus vero non ità.
Mundi Jugum ubique & Cruces loquitur. At coro-
promiſſa. nas & curules architectatur. Loquatur du-
ra, dummodò ſplendida præbeat. Quod fa-
Confden- tur, non nocet;, ſi, quod exhibet, ſidus eſt.
tia in ho- Margaritarum prædurus cortex, ſed medulla

Aulici
miſeri.

minibus. candet. Et tamen emicantis ex ore gladii
terremur acie, & refulgentis in dextra ſideris
Clemen, fulgore non illicimur. Porrò non tot gla

“ in Deo, quot & ſidera. Enſis unus, & ſtel-
Superior læ ſeptem. Feracior enim Deus donorum,
ametſuos. quam vulnerum eſt. Libet autem hic exquire-
Severi- re, ex occaſione fulgurantis in ore Domini
1c4. gladii, an ferire queat, qui ſuos amore, non
metu deducit. Paſſim ab omnibus inclamatur,
Oves Chriſti charitate, non baculo, agi de-
bere, & tam ubera proferenda eſle, quàm
ſuſpendenda verbera. Si ità eſt, Deus non
Dei Ira. Paſtor, ſed lictor Eccleſiæ eſt. Quid? gonne
inter delicias paradiſi ſepulchrum effodit, mor-
Zelus ob- tem interminatus epulanti? Nonne lapſum
Wervan damnavit, & expulit? An non ipſe Mundum
Eacleßa⸗ aquis, Sodomas veròô ſulphure demerſit? Et,
fzica u. ne crederes hædos duntaxat ità cecidiſſe: Ag-
viſdiéctio. nos quoque cecidit. Davidem peccantem, Jo-

Exeom. bpum nec peccantem quot vulneribus perfodit!
75 Sponſam quoties arguit, quoties deſerit, quo-
2 1- . . . . . .
quando ties ſpoliandam tradit, quoties expoſuit vulne-

inftigenda randam! Tu quis es, qui Charitatem putas eſſe
Planditias? Si, amore qui trahit oves, fuſtem
projicit; Deus profectò nos metu protrahit,
quos & frequentiſſimè peccantes obruit, nec
infrequenter percutit innocentes. Redite Sera-
phim ad ſedes veſtras. Quid vobis cum phialis
iræ Dei? Quid cum urnis plagarum, quas ſi
effuderitis, Mundum oppreſſiſtis? Lilia diſ-
pergenda ſunt, non vaſtitates: amnore enim fe-
licius emendantur impi, quàm terrore. Fruſtra
tamen clamamus. Nam illi pergunt in directum
mugientes & ſævientes, hominéſque & jumen-
ta perdunt profuſione vaſorum. Sed quid mi-
ramnur Angelos ſævientes, ſi Rex ipſemet An-
gelorum ſæviit? Non ſemel flagellis nummu-
larios ejecit & templo. Vel Petrum Satanam
appellavit. Aſceniurus ad Patrem exprobravit

loquitur, & ſtellas exhibet. Nunc verò, qui

Oliva

diſcipulis duritiem, & incredulitatem cordis.,
Quid Petrus? Ananiam confodit verbo uno.
Quid Moyſes? Triginta millia virorum dele-
vit ob ſcelus unum. Eſaias vocem exaltat in
morem tubæ. Jeremias compedes minitatur.
Ezechiel obſidionem Jeroſolymæ expingit in
latere. Ex Prophetis denique alii ululant, alii
rugiunt, alii fulgurant, ahi mare concutiunt,
ut terreant peccatores. Omitto Eliam ignem
devocantem & cœlo. Omitto Davidem in ma-
tutino interficientem omnes peccatores; ſibi-
que & impiis tam dira ominantem. Num Pro-
phetas, Apoſtolos, Patriarchas, Angelos,
Chriftum, ipſum denique Deum hanc amoris
ſemitam aut neſciſſe dicemus, aut deſpexiſſe?
Deus charitas eſt, & tamen arguit Adam,
damnat Cain, punit Heli, Ezechiæ non par-
cit. Num tu humanior, qui deſcendentis ab
Jeruſalem plagas non ligas, ſed ungis, rejectoô-
que vino, oleum duntaxat adhibes vel ſemine-
Cci? Ego ſic ſtatuo: Superior oves amore tra-
here debet. Amor autem non eſt torpedo. Non
amat, qui blanditur: nec metu ducit, qui fla-
gellat. Verùm is Oves ſuas amore deducit, qui
ità eas pietate & robore imbuit, ut vulnera
perferre poſſint. Excæcetur Tobias: ſed ità pri-
mùm informetur ad patientiam, ut non deſi-
nat benefacere, cùm videre deſierit. Charitate
Jobum Dominus deduxit, quem percuſſit qui-
dem, ſed ſtaturum vel in ſtercore. Obarma
cor, quoties corpus vulneras, & plaga Amor
eſt. Cæterum ſæviſti, ſi pupugeris invalidum:
Ego verô dilexi, ſi etiam cum molas impe-
gero in proclamantem, impavidum ferient
collabentis Mundi ruinæ. Imoô, ſi Athletam
educaſti, toties exſpolias triumpho, quoties
ſubducis ex arena. Si Paulum Dominus eruiſ-
ſet à Virgis, pygmæus, non gigas inter diſci-
pulos evaſiſſet. Hoc tene: Amore is ſuos de-
ducit alumnos, non qui eis inſolsè blanditur,
ſed qui tantà eos charitate roboravit, ut ex-
ſultent in vulnere, ut plagas norint vertere in
coronas. Cæterum ſemita iſthæc tua, non
alnoris, ſed ſocordiæ eſt. Eà non Apoſtoli,
ſed heluones incedent, ventres pigri, malæ
beſtiæ. Si Aquilas enutrires, ungue contra
Solem ſuſpenderes. Noctuas alis, quibus in
umbra incubas. Illud autem advertas perve-
lim, Amore tibi magis gradiendum eſſe, quàm
Prælato. Tu enim non metu ſupplici, ſed
Chriſti reverentià mandatorum debes ſemitam
terere. Paſtor enim, ſi errantem non revocet,
reus eſt; ſi baculo careat, ſubdetur flagris;
vapulabit, ſi non verberaverit. Tu veròô fla-
gellis dignus haberis, ſi, ne flagelleris, decli-
nes à crimine. Qui verò præſunt, pervideant
habitum Summi Paſtoris: in ore gladium, in
manu ſidera geſtat. Si nunquam feris, Duci Saperior
tuo non es ſimilis. Si ſemper vulneras, diſſimi- mitu.
lior Chriſto es. Emicent ſtellæ ad ſolatium, Eeclefa-
promicet enſis ad terrorem. Tu vero perſta in- Kica u-
ter candelabra;, ut, ſeu vulneres rebellem, ſeu riſdidie
lugentem conſoleris, Deo duntaxat milites. Vr des,.
At, inquies, in horto Sponſæ torcular deeſt. Et,ne
Quia, Hante Auſtro, aromata defluunt. Nec aa.
ego ſeveritate utar, ſi amore athleta Chriſti Saperin
ad bravium contendat. Adde, quèd ideò eredetu-
fortè vineam ſuam malè à ſe Sponſa ſerva- D
tam fatetur, quèòd nec ſepem ei circumde- Zelus ob-
dit, & torcular in ea non locavit. Vineam ſervantit
meam non cuſtodivi. Unde Dominus chariorem Cane-. 3.
in Evangelio vineam conſerens, torcular in
ea

—

ℳ

—

l,

Uen
1

1

Decre te

: 11
Alr, kace

E Pln acdto
Ohtie ſamra
(. *
¹ tle olte

ines n
errent, n
Celnnt 2 Pr
4 Nirgartte

n

leolo
Cu ts

Merdorn.

. Ulliren,
Rtrtlb Hol

lut 8
,unſten

c
Ind.
DD
tin
ui.
Gtin
t, d
funt,
nen
in me⸗
mbro.
An,
anin
Penle!
An,
non at.
ennd ed
1eſec.
ſenine.
Mokettr⸗
do. Non
hati
t Wlrer
Git⸗
Ron l⸗
Churtit
ellit⸗
. Obrm
ga Aun
mTaldm:
lis inhe⸗
Um Kirket
ſ AMhlermn
0, Mits
münseril⸗
itner le⸗
is ſosck⸗
blandn,
it, Mer
nt veltikenn
C ta; HNod
0 Apokal,
ngne om
, goibis n
rettis elſt⸗
melle, Ain
ipphi, 1
ebes kenmten
gon kerolet,
eenr kinni
Turenk.
ellers⸗ lel
, Perilen
Gcimn⸗ 6
ens,
40 ſolerun,l

tu

Stromatum, Lib. IV.

ea fodit. Noli dicere, Evangelii legem, le-
em Amoris eſſe. Nam Lex iſta Charitatis,
& à ſecuri inchoat per Joannem, & molam
ſcandalizanti ſtatuit, & convicio gehennam
comminatur.

Quis, putas, eſt fidelis ſervus G& pru-
dens, quem conſtituit Dominus ſuper
familiam ſuam, ut det illis cibum in
tempore?! Matth. 24. 45.

Tot habet Eccleſia Concionatores, cùm ta-

Concio-
naior ve- Mmen vix Chriſtus unum reperiri poſſe puta-
rus. verit. Nemo non diſpenſat. At quis cibum
diſpenſat? Da mihi diſpenſatorem ciborum, &

Talenta ego timidiorem Chriſtum pronuntio. Vix
cdum ſpivr enim reperies, qui impleat, quod Chriſtus
olealen- Optavit. Et primò quidem vult Diſpenſatorem
zia in pi- Servum eſſe. Non ideò tibi Evangelium com-
rituali- miſit, ut te jugo eximeret obedientiæ. Non
bus. ut ſerviretur tibi, ſine ſpe tibi faciendi ſatis,
Singula- ſed ut omnium fieres ſervus, factus es om-
Tte. niu Magiſter. Deinde non ſatis eſt Servum
eſſe, niſi & fidelis ſis; ne ſcilicet taceas, cum
clamandum eſt; & prudens ſis, ut taceas,
cum clamandum non eſt. Porrèò non tu te in-
trudere debes ad evangelizandum, verùm Do-
minus te conſtituat oportet ſuper familiam
ſuam. Quis autem cibum diſpenſat ex Con-
cionatoribus? Nam interdum aliquis livore ta-
bidus, viperas exhibet familiæ Domini. Non
enim docet, ſed ululat, ſibique tunc tantùm
videtur ſanctus, cùm ſanctos carpit. Hi Da-
nielem diſcerpunt, Chriſtique Columbas con-
vertunt in vultures, dum eas Juſtorum carni-
bus ſaginant: Alius non maledicus, ſed mi-
mus, Eccleſiam Dei in ſcenam commutat,
Deique plebem cachinnis, facetiis, nugis non
paſcit, ſed deturpat. Alii non comici, ſed co-
mes ſeu compti & elegantuli flores apponunt
& folia auditoribus; quos dum fœno vanilo-
quentiæ ſaturant, eos, non viros, ſed jumen-
ta eſle profitentur. Alii inconditi & indocti
furfures duntaxat exhibent: qui ſanè niſi to-
ties errent, quoties & loquuntur, alienos ſe
credunt ab Evangelio Domini. Ali demum
aut margaritas loquuntur ſemper, aut ſemper
deponunt pharmaca. Hoc eſt, medullas ap-
ponunt Theologiæ, quibus ne unus quidem
interdum aptus eſt auditorum: vel certê argu-
unt quotidie flagitia; ac ſi, quiſquis adeſt,
aut Belial litaret, aut adverſus Iſraelem arma
gereret ſub Holoferne. U det illis cibum, in-
quit, non pharmaca, non delicias, non furfu-
. res, nos floſculos, non ventos, non aconita,
non aſpides. Ut det illis cibum. Det, inquit: Ut
videlicet nec pretium exigas, nec plauſus. Illis.
Quibus? IIlis. Non enim apud Deum diſtin-
ctio eſt vinitoris & Proconſulis. Quiſquis ille
eſt, cibum illi debes. Non Romæ tantùm, ſed
&& Corioli diſpenſare debes annonam Scriptu-
ret,. rarum familiæ Domini. Et quando ſatis de In-
vidis, Mimicis & vanis Oratoribus alibi locutus
ſum, liceat nunc perpauca aperire, quæ eorum
audaciam retundant, qui, ut ſuæ faveant im-
Peritiæ, latrare non ceſſant in ſtellas Eccleſiæ.
Ur det illis cibum. Porrò confectum ex glande
furfuréque Pulmenturn „ non cibus, ſed pro-
brum Eccle
agreſtis, qui periodum unam conſicere neſcis,
quin Priſcianum ſepties conficias, quare offas
Ethicæ Comment. Tom. IV.

8

iæ eſt. Tu verò mente ſermonéque

243

ex cortice glandium confectas apponis pro pa-

ne? Audiſtin'? Ut det illis cibum. Non eſt ci- Quintil-
bus, quo nauſea provocatur, & viſcera diſtor- IIb. 12.C. 3.

quentur. Si credimus Ambroſio, Hieronymo, in ſine.
Philoni, Origeni & Auguſtino, Verbum Dei
in Manna exprefſum eſt. Si Manna eſt Verbum Rupert.

Dei, nihil eo ſapidius, nihil dehcatius, nihil l.6. n. 17.
debet eſſe divinius. Quid Mannæ cum cepis in Apoc-

tuis? Quid Mannæ cum furfure tuo. De S.
Pierio Preſbytero Alexandrino hæc habet Mar-
tyrolog. 4. Novemb. Vitàâ puriſſimus, & ad
Chriſtianam philoſophiam nudus penitus & e-
peditus, florentiſime docuit populos. Ergo non
dumis tantùm rubiſque cohorreſcere Chriſtia-
na debet eloquentia, quam Sancti Viri floribus
coronarunt vitâ puriſſimi. Mihi crede, non in-
ſulsè loqueris, ut Chriſtianè loquaris: ſed glan-
des loqueris, quia margaritas loqui non potes.
Potes & tu, cùm auditoribus lutum inſpergis

ignaviæ tuæ, illud Apoſtoli uſurpare: Aigen- Act. 3. 5.

tum & aurum non eſt mihi: quod autem habeo,
hoc tibi do. Verùm haud claudum eriges, ut
Templum ſubeat, ſed accedentes ad Templum
inelegantiâ ſtyli tui arcebis à Templo. At Joan-
nes ad ripam Jordanis agreſti uſus eſt oratione.
Mentiris. Si Evangelium Marci pervolutaſſes,
non hæc effunderes. Quid ſublimius, quid mu-
nificentius vocibus illis? Faſtidit vulgarem di-
ctionem, & ſacro percitus œſtro Poëtæ pro-
pior, quàm Prophetæ, metaphoris ubique to=⸗
nat, exclamâtque: Genimina viperarum, quis
vos docuit evadere impendentem arbori ſecu-
rim? Quanquam quid dixi, Poëtæ propior,
quàm Prophetæ? Cùm Prophetarum libri de-
licias iſtas, gemmaſque ſermonum redoleant.
Iſaias quot verba ſuis in libris expreſſit, tot ſi-
dera impreſſit. Jeremias non æquè floret. Quis
verò eo aut ſublimior aut grandior, etiam cùm
excidium Sionis lamentatur? Nec inter lachry-
mas dediſcere valuit elegantiam, quam ſi ig-
noras, ſtipes es, non Orator. Quid Ezechiel,
quid Daniel, quid Amos, Jonas, & Joël? Au-
dias paſſim pharetras, aquilas, ſidera, torques
& compedes, liliâque pro innocentia, ſeu ſce-
lere, ſeu vaſtitate exponi. Davidem prætereo

regiè prophetantem. Omitto Jobum Poëtas om-

nes tranſgreſſum fulgurantémque vel in vulne-
re. Veniamus ad Apoſtolos, quos Dominus im-
peritos elegit, ut fortes confunderet. Canonicam
Judæ ſi legiſti, Pindarum repſiſſe fatearis neceſ-
ſe eſt, dum nubes audis & autumnales arbores,
vVitiâque in ſpumas æquoris ſævientis converſa.
Petri piſcatoris geminas epiſtolas ſi audiret Aeſ-
chines, illum Oratorem, & ſe piſcatorem fa-
teretur. Virtutes in margaritas recudit, fideles
in regale Sacerdotium evexit. Paulus non ſcri-
bit, ſed tonat. Quot apices, tot fulmina. Apo⸗-
calypſim Joannis ſcatere metaphoris, imò obrui,
quis, niſi imperitiſſimus, ignorat? An non iſta,
dictante Spiritu ſancto, excepta ſunt? Quare
ergo tantis floribus Scripturas ſuas Deus inſper-
ſit, ſi nos loqui arenas & lutum jubet? Vides
me ne acceſſiſſe quidem ad epithalamium Salo-
monis, in quo ſanctioris deliciæ charitatis aureis
& verbis & ſenſibus exponuntur, ut non eas
Salomon atramento, ſed ſmaragdis exſcripſiſſe
videatur. Unum ſupereſt Evangelium, in quo
Chriſtum ais ſimplici uſum oratione ad tur-
bas. Scilicet. Numquid legiſti cœnas, jugum,
molas, præcinctos lumbos, ardentes faces;,
Gentilitatis albentem meſſem, ruentem ut ful-
gur Satanam, claves regni Petro conſignatas,

X 2

—

244
inſtitutos hominum piſcatores, repertam drach-
mam, reductam ovem, eductum ad littus re-
te, inſitam trabem hypocritæ, dealbata ſe-
pulchra, ſolvendum Templum triduéque re-
parandum, nuptialem veſtem epulo neceſſa-
riam, defoflum talentum, conquiſitas margari-
tas, extinctas fatuarum lampades puellarum.
Verbo; ſi è tam vaſto metaphorarum & tro-
porum Oceano enatas, Neptunus es. Si ita
perplacet ſermonis ruſticitas, cur inſtabiles non
appellavit inſtabiles, ſed arundines vento agi-
tatas? Cur Doctores non Doctores dixit, ſed
Terræ ſalem, ſed Mundi lucem „ ſed Eccleſiæ
candelabra, ſed ſitas in Monte arces? Etiam
cùm dolores ſuaderet, Calicem maluit dicere,
quàm dolores. Cùm Petro Eccleſiam commen-
daret, abſtinere tropis non potuit, inquiens:
Joan. 2I. Paſce Agnos meos. Clarior vox fuiſſet, Præeſto
2 5. Chriſtianis. Quid, quod inter ruentis Mundi

funera quodammodo ſuſit, cùm pro impiis hæ-

dos, pro Juſtis oves poſuit? Obtumeſcat ali-
quando tandem imprudentium hominum ig-
norantia, & tot obruta Scripturarum teſlimo-
nmiis, ſi ranas excedere non poteſt, coaxet in
luto: ità tamen ut rugitum Leonis revereatur,
& exhorreſcat, non damnet. Quod ſi Scrip-
turas non reſerat, quas non intelligit, audiat
Scripturarum interpretes: flores Chryſologi,
Bernardi mella, Paulini ſidera, nectar Cy-
priani, Lactantii lac, Gregorii gemmas, Au-
guſtini fodinas, Chryſoſtomi aurum, Baſilii
prata, Athanaſii fulgura, Hieronvmi tonitrua
demiretur, expaveſcat, contremiſcat. Si diſph-
cet flos ſermonis, exulet Nazianzenus. Si de-
decent aculei, expungatur Auguſtinus. Si al-
legoria venenum eſt, pereat Origenes. 81 cul-
ta periodus infamat Eccleſiam, deieatur Am-
broſius. Si eloquentia infatuat Evangelum,
Chryſoſtomi volumina comburantur. Si ele-
gantia ſermonis configi debet, Leo, non reg-
net & rugiat, ſed gemat & amnandetur ab Ec-
cleſia. Si denique quidquid lutum non eſt, aco-
nitum eſt, zizanium eſt, fel aſpidum eſt, &
Draconum virus inſanabile, in faſcem unum
Coacervati & colligati Epiphanius, Nyſſenus,
Fulgentius, Leo, Hildebertus „ Hſidorus proji-
ciantur in tenebras exteriores; & ſanctiiflimis
doctiſſimiſque Patribus ſuccedat farrago igna-
vorum, quæ ideòô in cœlum os ponmit, quia lin-
gua eorum tranſivit in terram. Quibus illud
Joan. 13. inclamaſſe ſit ſatis: Qui eſt de terra, de terra
3. eſt, & de terra loquitur. Nos verô ex ore Spon-
ſæ fſavos, non fabas defluere ſcimus: ſcimts Im-
maculatæz vocem ſonoram & dulcem eſſe; cu-
jus guttur ſuaviſſimum non rude eſt; cujus la-
bia non rudentes ſunt, ſed vitta coccinea: ut
ſcias ſanctam Oris eloquentiam non ſtoreis ve-
ſtiendam, ſed purpurd. U det illis cibum in
tempore, mel & lac ſub lingua ſua Eccleſia con-
dit. Furfur enim & glans aut cibus non ſunt,
aut Sues duntaxat paſcunt. Sed, inquis, Eſaias
jubetur vocem ſuam ſicut tubam exaltare. Re-
Cctè mones: jubetur non ululare, ſed clangere.
Placet, & ego jubeo te non canere, ſed cla-
mare, clangere, at non rudere. Nolo luſci-
nias in roſtris Eccleſiæ, ſed nec Corvos volo.
Evangeliſtas ſuos Dominus Aquilis compara-
vit, non Buboni: terrere decet, non ſtrepe-
re. Diſpice autem, quid loquatur Eſaias, cum
IIa, 40. 5. Vocem in morem tubæ exaltat. Omnis caro Ffo-
num & omnis gloria ejus, inquit, ut Hos
agri. Sané dicere potuiflet,

Mortales ſumus,

—

Oliva

& pompa omnis caduca eſt: nec repſiſſet. Ni-
hilo minas, etiam cùm terret, floret: etiam
cum ſepulchri admonet, non vermes profert,
ſed foenum. Adhuc Auguſtinum ais maluiſſe
loqui barbarè, quàm non intelligi. Non equi-
dem abnuo. Ego quoque, ſi ad vimitores verba
facerem, non eos tropis demulcerem. Non re-
fugit interdum barbarimum Auguſtinus: ſed
tu a barbariiimo nunquam effugis. IIle deſilit,
ut imperitos doceat: Tu ſurgere nunquam va-
les, neé peritis ſtomachum moveas. Quid quod
Auguſtinus, etiam ubi deſcendit in lirtus, cœ-
lum, non conum calcat? Fovet lutum, ſed in
luto non lumbricos, ſed aurum fingit. Unum
Proferes a Kempis Thomam, quem ſiyli ſim-
plicitate Prophetis ſupparem veneratur Eccle-
ſia. Erras: non ſiyli imperitia, ſed ſententia-
rum gravitas, ſed doctrinæ ſublimitas, ſed
ſcripturarum medullæ, ſed divinæ propior fa-
cundia, quam humanæ, hominem minimè hu-
manum quavit Apoſtolis. Illum verò ubinam
ſerpentem humi, aut lapſabundum, aut elin-
guem vides? Certè ſermone decimo ſecundæ
partis, quamvis & ad Novitios loqueretur:
Quid eis ſimplicius? & de Diabolo loquere-
tur: Quid eo turpius? tanta ſe tamen & elo-
quentid & elegantiâ effudit, ut non pellitus
Thomas, ſed ſagatus Demoſthenes habeatur.
Ubi enim dilacerare Dæmonem verbis Ccœbit,
Pacis hoſtem appellat, ſatorem litis, nequitiæ
inventorem, mendacii patrem, veritatis ſub-
verſorem, auctorem doloſitatis, ſingularitatis
hortatorem. Diabolus, inquit, incitator gulæ,
commotor iræ, caſtitatis Pprædo, Clericorum evr-
Jor, Monachorum oppugnator, expugnator Vir-
ginum, continentium lues, innocentium ſedu-
&tor, deriſor ſinplicium, ſapientium Jovea, JQu-
Korum fraus, LEinpiorum laus, pietatis obex, diſ-
Jolutionis ſeminator. Hæc ille inelegans, rufli-
canus, elinguis. Vix perennior Tullianæ in
Verrem unda eſt eloquentiæ, vix largior. Et
ſermone I. tertiæ partis quàm aculeatus fluit!
Audi. Imaginem Mundi imagine vince cruciſixi.
Tentationes Dæmonis lanced repelle: corporis mo-
tiones ſpinis ſaffoca. Penè Muſas tranſtulit in
Calvariam: penè in Cruce luſit amœniſſimus
Crucis primogenitus. Si hæc ille, quid uter-
que Cyrillus? Quid Hilarius, qui nefcit ſcri-
bere, quin fulguret? Quid Tertullhianus, apud
quem vel oſſium medullæ in metalla carnis ob-
dureſcunt; cujus calamo lutum Adæ in carnis
aurum eliquatur? I, miſer, & quando unus in
Templo balbutire cogis Sapientiam, diſce à
Sapientibus, quid ſit ſapere. Solve vincula, LJ
quibus præcinxiſti vocem Domini. Verbum 2. Tim-
enim Dei non eſt alligatum. 249:

Videte voſmetipſos, ne perdatis, quæ
obperati eſtis: ſed at mercedem ple-
nam accipiatis. Omnis, qui recedit,
& non permanet in doctrina Chri-
ſti, Deum non habet, gui permanet
in doctrina, hic & Patrem, & Fi-
lium habet. 2. Joan. 8.
Miſeret me veſtri. Soli enim Iſraslitæ ædifi- Prope ſe2
cant, ut diruant: Soli vaſa aurea in Templo retinende.
locant, ut eis in convivio Balthaſſar abutatur. Tebidita

ue A fer-
Fervor noſter, ut hedera Prophetæ, ideò ma- oran.
turèe ſuccreſcit, ut quò feſtiviùs Jonam recrea- Vro dege-

verit amoenitate foliorum, eò durius illum ner.

a4

nt
M
ehelll
,ſeln.
cE e
lun
Hri,
Polegu
Mne,
Pin lu

Ncomntttun
E
un epol
biue
Fin
ſerlo du
Crlun
le enn
Mu in n
mn leg 9 Mn
4 m, P
mk
, ſle ba
Elr cel
Entmt ſe
Kclorstan
n ores?
m dbit
mackwehr
doem ngel
ili, brcſ
n ele AM
id Pahwe
lg! Vide
te, gu
il leit
Tuünon. I
Nen EEin
le, ihech
t, lae
n En
umn i lyi
in n
u ttin N.
lun Mili
Inm, &
nitange
Ecſada
3 lun Meea
t ni i

Cnntii Ade 4

robinn Chriſtum exhibet in patibulo; rata perire non ctoribus ſcenam verteret in ſepulchrum. Hot
autehr⸗ poſſe eurn, qui morientem Deum aſpexerit: illud eſt, quod Dominus improbavit in Petro;
keumde Digniia, Ego veròô non Moyſem; ſed Joannem æmu- quod videlicet, poſt emenſum ſine pavore pe-
Gberetur: mores non latus, non Chriſtum tibi; ut exſurgas; ſed te lagus prope littus expalluerit. Cur tam modicæ Ser. 47.
O locbere. mutet. tibi exhibeo. Reſpice; rogo te, nuditatem kidei es, inquit 8. Ambroſius, ut non eu fide,
den & ch⸗ ,* tuam, ignotnimam tuam; clavos tuos, jugum quũ venire cœperas, pervenires? Dicere debue-
don pelim tuum & Crucem: & ; cùm te videris ſine do- rat Petrus, irfuente pavore: Cur timeam;
haben mo, ſine Patre, ſine Patria, ſine purpura: noli quod hactenus extimuit me? Vincam, quod
erbscrri eſſe ſine cœlo, & ſine Chriſto. Quandoqui- vici. Propè Chriſtum calcabo fluctus, quos
8, ne dem tanta pateris; ſuſtine & modicum illud; procul à Chriſto impavidus conculcavi. Sed
