que paleis. Videtis, quàm ſit futurus & ærum-
noſus, & nocens excubitor, non modè ſi labi
parietem patiatur, ſed ſi eum liturà conveſtiat,
non veròô lapidibus pretioſis, hoc eſt, duriſſi-
mis ſarciat. Quid ſepes? Nonne diſſipanda eſt,
niſi dumis inhorreſcat? Nemo floſculis furem,
belluaſque arcet. Et de Torculari quid di-
cam? quod ſanè niſi comprimat, exuri debet.
Verùm hæc nec reparatore, nec fabro egeant:
Num pampinatio eſt vitibus neceſſaria? Num
decuti tum folia, tum palmites debent inter-
dum? Non quidem ſecuris admovenda eſt vi-
ti, ſed ulmo eſt adigenda: & falx contra lu-
xXuriem ſtolonum exerenda, eâque acutiſſimæ
aciei. Quoties ablaqueare vites oportet? Quo-
ties refodi debent? Quàm ſæpe vinciendæ?
Quaàm ſemper, quæ iis innaſcuntur herbæ, ex-
trahendæ ? Quæ ut perfecta fuerint, non ta-
men ofcitare cuſtodi licet. Vigilandum contra
Regulayuâ fures, ferâſque din noctũque eſt. Porrò tantus
e-ver- culturæ cuſtodiæque apparatus præſcribitur,
, ½. Ubi in vineto ſatæ ſunt, vigéntque vites. Quam
vigilet. verô cultura imperaretur crudior, ſeveriôrque,
ſi vites degeneraſſent in labruſcas, è& quibus
Religionis non Chriſtus botrus penderet ad illecebras cor-
berfectio. dis, ſed fellei, venenatique racemi depende-
rent, in perniciem animarum? Fel Draco-
num, & venenum aſpidum inſanabile, non
ex Anguibus Moyſes emunxit;, ſed eliquatum
Tepilitas. expavit ex vinea Domini Dei Sabaoth. Uſque
Aadeè, ſi vitis degeneret, non acorem modò
exprimit ex acinis ſuis, ſed venenum, toxi-
cumque propinat. Corruptio enim optimi,
nunquam non peſſima. An tu botryonem cy-
prium eſſe dices, quem ftillare paſſim ſedi-
tiones, corruptelas, rixas, & murmura nun-
quam non vides & nuſquam? Quam fellea ea
eſt uva, quæ de peponibus cepiſque Pharaonis
frequentiſſimè diſputat? Quæ ollas carnium ob-
trudit? Quæ jnon calici Domini vinum mini-
ſtrat, ſed Babylonico cyatho venenum putidiſ-
ſimi dogmatis ſubminiſtrat? Num hic pampi-
natio ſatis eſt, aut putatio. Quis non bipen-
nem admovendam, inferendumque ignem ar-
Ditretur labruſcæ feraliſſimæ? Ita eſt, inquies:
ſed ecquando inter Sponſæ vites gehennalis la-
bruſca ſubpullulat? Num reris ſola parricidii,
aut adulterii commendatione pro muſto exco-
qui toxicum in racemis? Quoties benè cur-
rentem retardaſti à comprehenſione patibuli 5
toties ex vite factus es aconitum: nec tuus

eſt Chriſtus botryon, ſed Satanas. Paſſurum
ſe multa Hieroiolymis edixerat J ESUS.
Quem Petrus excepit blandiori conſilio. Ab-
Nit, inquiens, à te, Domine: Non erit tibi
boc. Qui converſus dixit Petros Vade poſt me,
Conßilia- Satana, ſcandalum es mihi, Quia non ſapis
rii impii. ea; qua« Dei ſunt, ſed ea, quæ hominnitm. Petrus

1

Ezech.

13: 11:

Matth.

8

Oliva

non par Satanæ, ſed Satan eſt. Num ex Orco
doctrinam, quam inſinuavit, extraxit? Scili- .
cet. Sapit humana: & ideò larva eſt gehennæ. Pelitieanms
Sapis ez, quæ hominum. Mollitudo compatien- R int
tis Chriſto animi facit ex Petro Gerberum. Veris
Quid hi futuri ſunt, per quos inhumana pror- Eecleſta-
ſus iniquâque conſilia dicatis Deo meantibus in- Kici veri.
füillantur 2 Inſtillantur, ai0? Infundunt quin- g„v;
immo dogmatum proluviem, calcântque E- alo.
phod Iraelis Chaldæi palliati. Præferunt au-
rea Sacerdotii tintinnabula in ora chlamydis:
ſed ſiſtris ad corruptelam crepitant in latibulis.
Vade poſt me, Satana. Ut Petrus ſis, ſi de-
hortaris à Cruce Dæmonium es. Verùm ha-
Ctenus & citra ictum ſtetit reprehenſio, &
aliquid, quod deſiperet, protulit palmes. JQapis
ea, quæ hominum. Quid ſi non ſugillaretur;
ſed exſcinderetur Arbor non mali ferax, ſed
tantum frugum infœcunda? Audi: Ommnis er- Matth.
go Arbor, quæ non facit fruétum bonim, exci- 3: 10.
detur, & in ignem mitietur. Et incuſabitis vil-

Amicitie-

licum, ſi fortè ramum vellicet poma exco-

quentem immitia & inſalubria, quando niſi
ſuavia edat ſapidâque, non putari, ſed ampu-
tari debet, ferrôque fax jungi debet, ut car-
nificibus utrimque dilaniatus non ſuperſit ſe-
cCtioni illatus tignis, ſed incendio traditus in
favillas diffletur? Excidetur, & in ignem mit-
tetur. Viden' quàm ſolers ad culturam eſſe de-
bet Vinitor, quâmque non eſſe oporteat fyl-
veſtrem vitem, & infœcundam? Ergo & mei
vos & veſtri miſereat. Sola eſt, quam me-
tuimus;, ſævities, putationem differre, ut am-
putatio inferatur tum palmiti tum cuſtodi.
Aut falcem ad culturam, aut ad ſupplicium
facem pati debes, ſi vitis es. Nonne ſatius
eſt, cuſtodem imminere, quàm lictorem ſæ-
vire? Nonne melius eſt, racemis incurvari»
quaàm ſecuribus deſici? Cur non vinum præſtat
concoquere, quàm carbones aut parare ex ſe,
aut contra ſe pati? Porrô ſi nec uni parcitur
palmiti, ſi ſylveſcat; quomodo parcetur vil-
lico, ſi ſegnitiei ejus imputabitur ſterilitas vi-
nearum? Meam jubeor negligere vineam, ſi
excubare alienis vineis ſatago. Quid perferam:
ſi pro vineis dumeta, vepretâque nanciſcar ?²
Qui mei animi futuri ſunt angores? quæ ſtu-
diorum jactura meorum, ſi colochyntidas,
non vites excolerem? Abſit & à vobis, & à

me ærumnarum acervus luctuoſus. Imô cùm

vos ſitis Chriſti vites, ego non vinitor, ſed
cuſtos tantùm futurus ſum vitium. Ex ſeſe ſi-
quidem vitis Chriſti racemum parit charitate,
non vulnere. Pro falce, amore feliciùs puta- .
tur. Ideò Petrus Chriſti vineæ præficiendus;, Sen a
an amet toties rogatur. Simon Joannis, diligis at.
me plus his ? Vult enim Chriſtus amore palmi- Joan. 217
tes excoli, non terrore. Sed ſi charitate non
excolaris acomitum es, non vitis.

Lavare, & mundaberis. Deſcendit,
O& lavit in Jordane ſepties, & re-
ſtituta eſt caro ejus, ſicut caro pueri
barvuli. 4. Reg. 5. 14.

Tam tetram, diràmque luem quis non in Gorreckie
ſulphure expurgatum iri credidiflet? Eluta, e- mitis.
roſaque eſt Jordane. Jobum propterea cen- .
ſuerim, maluiſle teſtà ulcus exagitare, quàm glan3
extergere. Siquidem lino melius, quàm luto erigendi
Prurigo uleerum mitigatur. Id porrò factum
arbitror

——— =—

il

Stromatum, Lib. I.

arbitror in carne Syri, ut in corde Iraeëlita-
rum tabifico, quid ſit opus facto, condiſca-
mus. Extergetur lavacro melius animi ſanies,
quàm cauterio. Ideò Iſaias livori plagæque
tumenti, non ignem defuiſle, ſed oleum do-
Iſai. I. 6. let. Livor & plaga tumens non eſt cireumligata,
Exem- nec curata medicamine, neque fota oleo. Ade-
munizca- rat fortè ſcalpellum, quo ulcus incideretur.
tio rara Sed Prophetes faſcias, non inciſuras optabat.
K Qupiebat non aſperari in livorem, ſed potius
miti, ſ. leniri malebat. Oleum poſcit, non flammam.
Atqui non rarò putridum vulnus aduri, non
ungi debet: ſcatent emim ora vulnerum ver-
mibus, quos vix igne eneces. En ulcus, ex
Joan. 4. quo aſpides quinque erumpunt. Quinque, in-
18. quit, viros habuiſti, & nune, quem habes,
non eſt tuus vir. Num hi tibi videntur vermi-
Naaman culi, ſex mœchi uni ſœminæ implicati? Et ta-
6. Sres. men ſcortum impuriſſimum Chriſtus non ci-
nere, ſed aquâ eluit; utque efſet felicior,
Confſa- Chriſto duce, Samaritanæ, quam Syri ſub
rii nimis Elizæo, medicina: cùm utriuſque ſit ſanies
"sſeri. lavacro exterſa, ibi languidus deſcendit in
profluentem, hic medicus aquam ſitit, ut re-
Zelusa. Valeret infirma. Mulier da mihi bibere. Ne
nimarum aquæ quidem te pati volo rigorem: curabe-
cum amo- ris frigidas, ſed quâà non tu perfundare ad
re. tremorem, ſed ego à fatigatione reſpirem.
Verbo; ſanata eſt lepra fominæ teterrima
blandiſſimi præceptoris confabulatione perſua-
vi. Quod ſi curari ſcorta poſſunt hydrià,
eâque non effusâ, cur vagos, deſidéſque ſul-
phure, ut emundemus, picéque demergi-
mus? Furebat, fremebâtque major natu fi-
lius in agro, receptique nuncio fratris à Patre

in rabiem actus, videbatur à ſaginato vitulo,

quo frater recreabatur domi, in pardum ef-
feratus, parentem cum filio voraturus: Nun-
Luc.15. Tuam dediſti mihi hædum. Poſtquam bhic, qui
30. devoravit ſubſtantiam ſuam cum meretricibus,
venit, occidiſti illi vitulum ſaginatum. Quid
§. Eccle- truculentius poterat, aut amarius immugiri?
Ria Roma- Quo putas ſævitiem tantam repreſſiſſe Paren-
"a com tem in filio? Haſtis? Catapultis? Oceano?
Patiatur p . . . . Z=
lapßi Pactolum in furentem immiſit, rabiémque
non ferro confodit, ſed auro demulſit. Fili,
W u= ti ſemper mecum es, & omnia mea tua ſunt.
de erigen- Q : 14 — . .
di, gustn- Sentiat quiſque quod vult. Ego pluris facio
visconia- Senis patientiam in grandiorem, quam com-
maces. miſerationem erga prodigum juniorem. Hic
enim inflexione genuum, lachrymis oculo-

Labſi blä-

Haæreticei

Zlandèze. Tum, orationis ſubmiſſione, ærumnd, & to-

vecandi. tius corporis illuvie impetravit à Patre pati-
Eecleßa- Nahn & annulum. Ille verò non poœnitenti
ſtica ju. dejectus, ſed veneno turgidus, totius effuſio-
riſdidtio ne patrimonii à ſuo eſt tabo abſterſus. Facile
charitate eſt parenti filium amplexari lachrymantem. At
aind furentem, rabidumque non modô non argue-
re;, ſed filium compellare, ſed cordi inſe-
rere, ſed opimâ hæreditate in ipſo ferociæ
æſtu augere, arduum æquè ac rarum eſt. Ve-
rùm delinitus adeò eſt furor primogeniti iis Se-
nis illecebris, ut ne muſſarit quidem aut de
vitulo, aut de fratre. Viden' ut Iyrâà certiùs,
quam baliſtà ipſe quoque livoris Cerberus à la-
tratu, morsque reprimatur. Noli ergo mira-
ri, ſi, canendo, Satanam in Sauülis pectore Da-
vid fidicen excantabat. Navim intuere, quam
concitum ab imis & ſedibus & littoribus inge-
ſium pelagus vix loco movet, agitétque ve-
riüs, quam agat moles illa undarum: cum eam
Eteſiatum flatu videamus ab Euxino in Jo-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

27
nium ſecundiſſimo incitatôque curſu provola-
re. Quis neſciat à Chriſto Judam modô ad
exprobrationem criminis Satanam appellatum:
Unus ex vohbis Diabolus eſt. modò ad reconci- Joan. 6.
liationis oſculum amicum blandiſſimè ſaluta-.
tum: Amice, ad quid veniſti? Eà porrò a- Matth.
cerbitate vocabuli nequicquam inhiberi po- 26. 50.
tuit, quin adorandæ præceptori Cruci inten-
deret artubus univerſis. Remollitus, contra,
nimium eſt blaniäioris titulo nominis, poœmi-
tentiaque ductus crumenam regeſſit in a-
trium. Utinâmque ejeratàâ, ejectâque ava-
ritis, fataliorem cupiditate peſtem, veniæ
ſcilicet deſperationem non excepiſſet. Vixiſſet
ille ſane cum Petro Senator, non è& trunco
redux Cain pependiflet. Petrus certè tantæ
reus perfidiæ uno Chriſti aſpectu extrahi é
coœno potuit; nec jam Jordanem ſubiit, quo
lavaretur, ſed in exterſionem ſcabiei ſuæ,
Jordanem ſuis ipſe ex oculis emiſit. Quid ?²
Nönne recipiendæ arcæ ſuis ſeſe Jericho nu-
davit, exuitque mœnibus? Quin eam, in-
quies, parietibus ſpoliavit Joſue. Aio. Sed
quibus machinis dejecerit arces, ſcire ex te
velim. Tubis, ambitúque. Cam inſonuerit Joſu. 6.5.
vox tubæk, olamabit omnis populus, & muri
funditus corruent. Pluteos Vineâſque diſ-
jice, ut dejicias monia, quæ vallaſti. Quam
feliciùs corda mortalium expugnares, ſi ſono
pugnare malles, quam cuniculis! Patebit ti-
bi pectus perduellis balſamo remollitum, quod
ſulphure obrigeſcet in ſaxum. Liquore me-
lius, quàm ardore adamas diſſilit: & velo
longius, quàm remis, provehitur quadrire-
mis. Polymità, Jacob, ut à peſſimo cri-
mine filios abduceret impudicos, pudicum
intexit; ratus prætextâ fortius, quàm bacil-
lis hydram criminis teterrimam ſuo poſſe
tentorio depelli. Accuſavitque fratres ſuos a- Gen. 37.
pud patrem crimine peſimo. Iſrazël autem di- 3.
ligebat Joſeph, fecitque ei tunicam polymitam.
Quâ innocentiæ inauguratione ità fratrum
compreſſa eſt petulantia, ut nuſquam deinceps
eâ tabe fœdati deſcribantur. Degeneravit Vir- S. Moyſes.
ga Moyſis in ſerpentem. Ut venenum ex- Correctio
ſpuat, ſéque melior, auctiorque reparetur mitis.
rurſus in virgam, quid tu ageres? Aut mo-
lAà detereres anguem, aut pede omni niſu com-
primeres, ut attritu cruciata in priſtinam ſe-
ſe formam recuderet. Molam in abrupta devol-
vito. Nam dexterâ teneri Draco debet, ut
in virgam revireſcat. Quod ut blandius præ-
ſtetur, cave caput aſpidis attingas, ſed cau-
dam corripe, quà minimus Angui ſenſus eſt.
Extende manum iuam, & apprehende cau- Exod. 4.
dam ejus. Extendit, & tenuit, versaque eſt 4.
in virgam. Quid ſi non Virga tua exaſpere-
tur, ſed dextera extabeſcat tua? Quâ eam
pulveris acrimonià detergendam curabis ?
Quantum ignium, ferrique admovebis, ut
ſaniem cohibeas? Quibus eam balneis non
immerges? Erraſti. Nam ſinui reddita nitori
reddetur ſuo. Retrahe, ait leproſo Moyſi Ibid.
Deus, manum tuam in ſinum tuum. Retra- Id. 6
Xit, & protulit iterum, & erat ſimilis car-
ni reliquæ. Etiam-ne ſubvereris, an clemen-
tia felicior, aptiérque eluendis animorum
ſordibus, quàm rigor? Ut verô dubitatio-
nem omnem, ſi quà fortè ſuccuteris, excu-
tias, mecum in eremum digredi non pigeat.
Modè ibi rebellantes hiatu terræ, incendio-
que Moyſes depreſſit: modò virgæ virore ,»
H C 2 mnucleiſ-⸗

28
nucleiſque præcocibus delinivit. Quo putas
eventu? Inaudito, dictu, factuque penitus
incredibili. Nam Core cum ſociis depreſſis in
voraginem, non modè non relanguit liven-
tium contumacia, ſed revaluit. Murmuravit
autem omnis multitudo filiorum IWrazl, ſequen-
ti die, contra Movſen & Aaron, dicens: Vos
tedze- zierfeciſtis populum Domini. Cümque oriretur
res impio ſeæqitio, & tumultus increſceretz; Moyſes & Aa-
rums, 55 Je 2149 Imncd i . 4
vel demer Ton fugerunt ad tabernaculum ſwderis. En ut
ſos com iis rirmis emerſerint ex inferis furiæ in præcor-
mendant. dia, Orâque Iſraélis. Mox litem definiturus
aliquando Moyſes, Virgarum germine Sacer-
dotium tribubus deferendum ſanxit. Cum-
que Aaraonis Virga germinaſſet: ejus & fron-
dibus conſternati rebelles, & oppreſſi gem-

Num. 16.
41.

Protecto-

mis, procubuere ſupplices, armidque & lapi-

Num. Iv. des abjecere. Turgentibus gemmis erupeiant
10. Rlores. Dixerunt autem filii Iſraël ad Moyſen:
Ecce confſumpti ſumus. Num ufque ad interne-
cionem cuncti delendi ſumus? Inſanitis, an ve-
18 ſomniatis? Lethargo vos, aut certè phre-
neſi dixerim laborare. Ita-ne? Qui Orco fa-
tiſcente latrabatis, flore blandiente contre-
miſcitis? Timetis Amygdalas, qui carbones
deſpuiſtis? Num Abyſio hiante horridior vir-
ga eſt refloreſcens? Eſt. Ut doceare ſcilicet
potentius humanitate conterreri flagitium poſ-
Eceleſia- ie, quam cruciatu. Non igne, ſed aurâ Jo-
hicowum bi domus everſa eſt. Nullum eſt ſaxeum pe-

Correctio
mitis.

exemplo ctus, quod non auræ facilius, quaàm igni
Eccleſiæa- ſuccumbat. Vix unam deſignabis Turrim,
Kica Ju-

riſcictio Quam fulmen everterit. Urbes tibi ego ſub⸗
NRat, ter- Verſas commonſtrabo pacatiſſimà, tacitâque
riétque. alluvione profluentis. Quid non demolitur;,
Aaronis exeditque teredo in abiete? Quam leo totis
Bte unguibus explicatis vix ſummo cortice ſpo-
Pirrer. liaret, eam vermiculus exinanit, abſumitque
ſuctu veriùs, quàm morfſu. Ità quam monſtra
ferociendo plantam vix lancinant, exſugendo
vermes conficiunt. Nemo eſt qui hactenus in
aurum lutum flammis excoxerit. Sole quot-
annis ſubacta ex luto metalla egerimus e fo-
. dinis. Adeò aptiores ſideribus blanditiæ ſunt
obdurandis ſordibus in metalla, quàm æſtu-
antis flammæ, acriſque undæ ſupplicia. Lux
poteſt, quod ardor non poteſt. Atqui Phoe-
nix incendio reviviſcit. Et ideò inter Poëta-
rum rudera nidus ille naſcentis mendacii,
non alitis renaſcentis, à Sapientioribus reji-
citur. Quâ ſanè fabula, quamvis eam in hi-
ſtoriæ ſubſellia referamus, vix mea labat phi-
ppænix, loſophia. Ut enim ad immortalitatem con-
agret Phoœnix: rogum ſibi tamen amomo
thuréque ſtruit: nec è filice, ſed è ſidere
flamma promicat, quâ volucris non tam dam-
nata flagret, quàm fragret recreata. Quid
ſuum in iis curis habet Severitas? vix unam
eò jacit ſcintillulam, quam & Sole deducit;,
radio, quàm faci propiorem. Struem verò
reliquam ſola lenitas compingit, avectis ex
Arabia pretioſiſſimis, olentibuſque ſtipulis.
Adeò, etiam ubi opus eſt incendio, non riger
carnifex adeſſe debet, ſed Clementia ſuffici-
tur Antiſtes. Hinc eſt, quod Dominus, ne
ultra à ſe, ſuiſque legibus deſciſceret morta-
litas, repudiato eluvionis ſqualere, non ha-
ſtam cœlo ſuſpendit, non Anguem confinxit
in Aſtris, ſed Iridem colorum illecebrâ amoe-
Gen. g. niſſimâ expinxit in aere. NWon erunt ultrà aquæ
44. diluvii ad delendam univerſam carnem. Erit-

.

Oliva

de ſtabiliendo inter carnem Numénque fœde-
re agitur, illecebræ inducuntur, ſed terror
ad pleniorem ſecuritatem ablegatur. Non tan-
tuùm ait, Erit Arcus, ſed præmiſerat „ Non
erunt aquæ. Nolo facinus compeſcatur ſuſpi-
cione, metuve ſupplici, quod deprimendum
ſcio felicius triumphantis Arcu Pietatis. Iride,
non Catadupis coërceatur impietas. Non enim
Abrahamum ad Juſtitiam ſum inſtiturus An-
guium terrore, ſed oppigneratione, augurid-
que ſtellarum. Saſpice oœlum, & numera ſtel- Gen. 15.
las, ſi potes. Ut enim contra Draconem pu- 5.
gnaret in cœlo Mulier, non ferro eam Timo-
ris munivit, ſed Aſtris Charitatis incinxit. A- Apoc. I2.
micta Sole, & ſideribus galeata duodecim,
ſerpentis tum ſpiras eluſit, tum ſquamas attri-
vit. Verùm cur ità debellatum contra An-
gues miramur in cœlo, ſolo fulgore non ha-
ſtarum, ſed Aſtrorum à ſomina: quando, &
in terra Chanaan, per illecebras relata eſt de
Madiamitis victoria? Viden' ut dejecta tentoria
Madian paſſim jaceant, profligatis, diſſipatiſ-
que Ducibus pariter & Militibus? Quo putas Superior
disjecta fuiſſe caſtra inſtrumento? quàâve ma- enνα dus
chind? Revulſus à ſuis ſedibus Sinai in vallum t.
fortè hoſtium irruit? Hordeaceus panis unus
ſtruem illam caſtrorum primum impulit, tum
evertit. Videbatur mihi quaſi ſubeinericius pa- jud.7.13.
nis ex hordeo volvi, & in caſtra Madian deſ-
cenderer cüumque perveniſſet ad tabernacxulum,
percuſſt illud atque ſubvertit, & terræ funditus
coæquavit. Clamavere olim Afſſyrii; Una mu- Jud. r
lier Hebræa fecit confuſionem in domo Regis é.
Nabuchodonoſor. Exclatnare nos quoque poſſu-
mus: aggeres, turréſque Madian Panis unus
excuſſit. Quàm ſæpe everteremus in corde fra-
tris machinas vitiorum, ſi polline, non ful-
phure pugnaremus? IIllecebris certius, quàm
ſupplicis trophæum de ſubacto crimine figi-
tur, clariuique. Et ubinam jacta propugnacu-
la cenſes, quibus liceat Eccleſiæ ſceleribus ob-
luctari? Inter ubera Sponſæ. NDi murus eſt, æs Can. 8.5.
dificemus ſuper eum propugnacula. Crede mihi,
plus lactis immulgendum eſt, quàm effunden-
dum bituminis, ut obruas, captivéſque flagi-
tium. Ipſa ſecum adverſabuntur crimina, ſi tu
ea non flagello diſcrucies, ſed cantu erigas, ex-

trahſque & volutabro. Ut Tubis inſonuere, Judic.7·

teſtiſque emicuere Iſraëlitæ, tum enimverò ²3:
mutuis ſeſe vulneribus Madianmitæ confſecerunt.
Quid luce blandius? Quid ſonitu voluptuo-
ſius? Hiſce certatum eſt à Gedeone terrori-
bus contra hoſtes. Vallabatur excubitoribus
ſexaginta Salomonis lectulus fortiſſimis, mu-
nitiſſimiſque. Omnes, inquit, tenentes gladios, Can.3 7.
& ad bella doctiſimi. Nemo eò, ut obſeque-
retur, acceſſit. Emiſſis excubiis, columnas ſi-
cis ſubrogavit, ſeſéque non armis, ſed diade-
mate ſepfit: occurrêre illicè omnes Regem ex-
culturi. Egredimini, & videte Regem Sdalomon Can. 3.
nem in diademate. Trahuntur in ſervitutem a- 10.
moris corda, pectorâque mortalium blanditiis
melias, quàm minis. Quem tu vides inter li-
lia reſidere ſupinum, Sponſus ille eſt, qui non
deſidia, ſed vulnere decumbit. A quonam
autem confoſſus eſt ? Sponſæ jaculo ſuæ, ex
uno membrorum ejus excuſſo. Vulneraſti cor Can.48.
meum, Soror mea dponſa, vulneraſti cor meum.
Si uno membrorum ejus ſauciatus eſt Dile-
Qus, rimemur unde telum ſit diſploſum. Non
eſt, quèòd explorando laſſere. En Sponſæ
collum faſtigiatum in turrim, omni prorſus

bellico

lin

Ci

Can. 4.
4

Cln.

Can. 4.
I*

rin
1id

Iſa, 7. 2.

n d,

Can. 7. I.

(.

Gen. 21.
14.

CN;
10⁰0

C

Gen. 2r.
17.

bellico inſtrumento munitum. Sicut Turris

David collum tuum, quæ ædificata eſt cum pro-

pugnaculis. Mille Aypei pendent ex ea , ommnis
armatura fortium. Quis non videat, aut &
collo ſagittam evibratam, aut nullo prorſus
& membro Sponſæ intortum ſpiculum, quo
Salomon peteretur? Fallimur tamen, nam læ-
ſus ille eſt, ſed oculo Sponſæ, non collo. Val-
neraſti cor meum in uno oculorum tuorum. Sub-
eamus oculos, & exploremus, quæ ibi ad ter-
rorem ſint ſitz machinæ. Nihil ibi tamen æris
ſublucet: nihil chalybis vibrat. Aves ibi magis
aſpicio. Num Accipitres, quorum ſit ungui-
bus laniatus, imo & diſcerptus Rex? Quin
eò advolaſſe mihi tantum Columbæ videntar
pinnis tergéque deargentatis. Oculi tui colum-
barum. Ergo quæ molliſſima membrorum ſunt,
prorſũſque ad illecebram compoſita, iis Chri-
ſti membra fortiùs feriuntur ad charitatem.
Non turrita cervix telum exploſit, ſed penni-
ger oculus; jacétque Princeps non jaculo vul-
neratus, ſed plumâ. Oculi tui Columbarum.
Vulneraſti cor meum in uno oculorum tuorum.
An non hiſce hieroglyphicis edocemur, non
ſævitie, ſed humanitate corda hominum ſubi-
gi? Quæ ferro non invaderes, ea vel capillo
penetras, vel pupillà perrumpis. Id pugnæ
genus cum Iſaia ediſcemus, ſi expendamus
ad ſtragem ſcelerum tum illum ablegatum,
cùm vallatum Deum Seraphinis circumſpe-
Xxit, ſublimi ſpectatàque curuli exceptum.
Seraphim ſtabant ſuper illud: Sdex alæx uni,
& ſex alæ alteri. Vade- Excaæca cor populi hu-
jus, & aures aggrava. Et dixi: Uſquequò Do-
mine à Et dixit: Donec deſolentur civitates. De
ſtrage agitur, & ad everſionem Prophetes
eruditur. Quod ut præſtet, non Aſpides
ſpectare jubetur, ſed Seraphim: auditque
non ululatum, ſed ſymphoniam. Nonne lu-
ce clarius intueris, ea per ænigmata Prophe-
tem admonitum, ſubverſum tum iri ſcelera,
quùm ex Angelis non tonitrua didicerimus,
ſed harmoniam? non pharetris inſtruemur, ſed
plulnis. Vidi Dominum ſedentem ſuper ſolium.
Non inſidentem vidi Centurionem Elephan-
to. Per illecebras ad expugnationem iniquita-
tis vadendum eſt. OQuid videbis in Sanamite,
niſi choros Caſtrorum Foœderantur jaculs tym-
pana, caſtra choris junguntur. Adee, ut in
impium pugnes, non tam depromendus è
theca gladius, quàm pulſandæ in lyra fides.
Vide, quam minimè ſit Abraham in ſervam
vernämque immitis. Dei quidem juſſu utrum-
que, Agarem nempe & Iſmaëlem domo e-
mittit, non eos tamen objurgat;, aut cædit.
Verùm utrem aquæ & annonam ancillæ hu-
meris imponit. Tollens panem & ut tem aquaæ
impoſuit ſcapulæ ejus, tradiditque puerum, &
dimifit eam. Qu ſanè ſeveritatis miteſcentis
uſque in annonæ delicias ſcend, pompaâque mo-
nemur punituri, non omninoò exſolvendos eſſe
faſces, etiam quuùm feriendi ſunt improbi. A-
mandetur in exilium Iſmnaél: illuſit ſiquidem
Iſaaco. Non tamen aut exui, aut lacerari abſ-
ceſſurum decet: quin eum commeatu juves
neceſſe eſt. Dices ità refrixiſſe ſeveritatem
Abrahæ, quôd teneriori proſequeretur affe-
ctu exulaturos. Imò & Deus, quos juſſit eji-
ci in exilium, eos non diſcerpendos aut an-
guibus aut vulturibus objecit, ſed Angeli le-
gatione honeſtiſſimà & recreavit in eremo,
& erexit. Vocavitque Angelus Dei Agar de
Ethicæ Comment, Tom. IV.

Stromatum, Lib. I.

29
clo, dicens- Quid agig; Agar * Woli timere.,
Tolle puerum quia in gentem magnam factam
eum. Vel Deum æmuletur rigor tuus, vel Pa-
triarcham imitetur. Hic reis exilium indicit s
Ille reis exilium non remittit. Uterque verò
clementiâ ſeveritatem ità cenſuit temperandam;

ut nec poœnæ rei eximerentur, nec poenâ pe-

nituùs ſontes opprimerentur. Exulent; ſed ſu-
perſint. Ejiciantur, non cædantur. Neque enim
continuò dignus eſt ſepulchro, qui eſt ſuo cri-
mine indignus tabernaculo. Profuifle autem
damnatis manſuetudinem punientis, inde pa-
tuit, quod neuter exulum aut in cœlum la-
travit, aut allatravit Patriarham. Coloratur
in tempeſtate arcus; ut diſcas miſcendam ri-
gori humanitatem efle. Quod enim furere pe-
lagus extimeſcis, uniones quoque coralium-
Jue concoquit inter fluctus; ut quàm te gur-
gitibus terret, tam te recreet, ditétque pur-
Purd, gazâque ſuâ. Quod ſi roges, ex im-
miſta cum ſeveritate clementia, utra ſit pec=
canti ſalubrior, penè dixerim, benignitatem
æquitati præcellere. Intumeſcebat Mare, &
Jam jam Navis hauriebatur, ſéque iis flucti-
bus peti percallebat Jonas. Haud tamen, im-
pendente ſupplicio, in preces eſt inflexus. Nio
9, quoniam propter me tempeſtas hæc gran-
dis eſt ſuper vos. Hæc noſcis, & taces? Non
lachrymaris, vel moriturus? Periclitaris, nec
oras? Imò aut ſtertit in ſentina, aut garrit
in puppi. Certè ut ad jactum deventum fue-
rit, Deo ille cœli non fſilebit. Corripitur: non
tammen pfallit. Levatur, ut dedatur æquori:

& nmulla in perituro vox. In mare jacitur: &

conticeſcit. Et tulerunt Jonam, & miſerunt
in mare. Et ſilet etiamnum inter undas Pro-
Ppheta? Inter undas, quæris? A Ceto abſorp-
tus, tacet. Ergo nunquam Jonas oravit? O-
ravit, ſed in piſce, non in Navi; cùm qui-
eſceret, non cum exagitaretur. Oravit, in-
quam, in piſce, ſed non cuùm eum ad ſuppli-
cium Cetus exſorbuit; verùm tum Deo ceci-
nit, quando, elusà belluæ feritate, placidiſſi-
muin in ejus alvo nactus eſt portum. Et oravit
Jonas ad Dominum Deum ſuum, de venire piſ-
cis. Non in ore piſcis oravit, ſed in alvo. Ibi
enim rictu belluæ terrebatur: hic placidiſſimè
quieſcebat. Ergo, qui nec Oceani fremitu;
nec Naufragii jactu, nec Monſtri faucibus po-
tuit in vota flecti, ubi ſe ſenſit miſericordiæ
Patrocinio illecebräque circumſeptum, tum e-
nim verò miſerentis ſe Numunis deliciis expu-

Jonæ 12
12.

§. Zonas.

Superior
mitis pliss
prodeſt.

Amore
duci, non
metus

Jon. 2. 14

ghatus, Ceti hepate in Templi aram conver-

10o, thus hymnodiæ adolevit, non jam reus,
ſed vates, antiſtes, ſacerdos, victimaque &

lyricen Divinitatis. Adeò nihil infractam diſ=

criminibus monſtriſque duritiem, in hymnos
clementia Numinis emollivit. Et negas ſalu-
briorem peccanti clementiam, quàm rigorem
eſſe, quando non abſorptus, ſed ſervatus à
Ceto Jonas cecinit? Et oravit Jonas ad Do-
minum Deum ſuum, de venire piſcis. Sedenim
inquies, ingemuere Iſraëlitzæ ad Dominum,
oraveruntque, non Deo propitio, ſed infe-
ſto, adverſéque Pharaone. Ingemiſcentes Fi-
lii Wrael, propter opera vociferati ſunt: aſcen-
ditque olamor eorum ad Deum ab operibus.
Ita eſt; ſed expreſſus in lateribus luctus per
flagella in lachrymas exundavit crocodili. Si-
quidem flevere, non ut ſuis lachrymis elu-
erentur, ſed ut probroſiùs inquinarentur.

Quis enim peccavit audacius, quaàm IIraël

3 exemp-

Exod. 2.
42

30 Oliva

exemptus ſervitute? Vide, an Patris irriſor
Gham tanto maledictionis perculſus ſtratũſque
Gen. 9. fulmine, vel ejulaverit ſemel. Maledictus Cha-
25. naam, ſervus ſervorum erit fratribus ſuis. Quis
non examimaretur tam ſævo tonitruo? Falle-
ris: Rore meliùs eliquatus prædurus ille ſilex
fuiſſet in lachrymas, quàm tonitruo. Nullo
ſal malleo ità tundes, ut demutetur. Pulvis
quidem fit, ſed ſal perſtat. Rore illud ſi per-
fuderis, in nativas ſeſe undas transſundet. At,
inquies, abactus ad pecudes Nabuchodono-
ſor ità compreſlus eſt, ut in mugitu didicerit
pſallere. Imô pro me perorat Babylonius, qui
quamdin ſupplici tempus perduravit, non
cecinit,; ſed immugit. Emenſo autem poenæ
ſpatio, tum Deum cœli celebravit, uberiuſ-
Nabuche- que eum coluit, poſtquam & Senſum &
donoſor. Thronum recepit. In regno meo reſtitutus ſum:
Dan. 4. & magnificentia amplior addita eſt mihi. Wunc
34. igitur ego Nabuchodonoſor laudo, & magnifi-
Bahkaß 0 & glorifßico Regem cœli. En in laudes hym-
ſar. néôſque Dei cor Regis effuſum, non quum
diverſaretur in ſtabulo, ſed quùm ſolium glo-
riæ auctioris repetiit. Adeò domandis Chal-
dæis quoque monſtris ſceptrum aptius, quàm
pedum eſt; thuraque in virga regni, non
autem in fupplici baculo matureſcunt. Ex-
territus ſanè eſt Balthaflar literarum tum fe-
ralitate, tum interpretatione. Non tamen im-
pendentis viciniaâ funeris inflecti potuit, ut
Deo cœli ſupplicaret: quamvis & hinc Darii
gladio deterreretur à crimine, & Danielis
Dan. 5. inde cilicio provocaretur in luctum. Quin o-
16. ſtro ſui funeris interpretem cohoneſtavit: an-
xiuſque magis fuit, ne Danieli deeſlet mer-
ces, quàm ne in ſe fulmen literis evibratum
intorqueretur. Tunc-, jubente Rege, indu-
tus eſt Daniel purpurd. Enſis enim ferientis
Juſtitiæ non intexendis trajicitur ciliciis,
ſed prætextis infuitur exornandis. Si vis lu-
gere peccantem, inter olores eum ſtatue,
non inter accipitres. Torquibus illum co-

honeſtes, non vinculis diſcrucies, necefſſe
. eſt.

Er benedixit àälis Simeon: & dixit ad
Mariam Matrem ejus: Tuam ipſius
animam pertranſibit gladius. Luc. 2.

3 4.

Non ſanctior, nec humanier parens ulla

SBeazz Templum ſubiit Hieroſolymis Marid, Ma-
pirginis tre Domini. Nec ullus ex adytis tam ferox
Meriæ Prodiit Sacerdos, ut Simeon. Quæ enim illa
Purifea- fuit humanitas, quà Virgo fillum avullſit

Tribala- ſinu fuo, ut abdicatione ſibi tam diſpendios
zioutilis. Senis ſinum locupletaret pariter, & recrea-
Orationis ret? Qui veròô rigor inhumanior, quàm qui
Jons. Simeonem efferavit, ut pro filio gladium re-
de r,, poneret Virgim; ut Matri, à qua vitæ fon-
Cognitio tem exceperat, ferrum infigeret, mortis fu-
de Deo. neriſque miniſtrum? Ità-ne! Juſtum diffite-
Perſecutio ri qui audeam Simeonem, cùm eum juſtum
nrilis. Lucas appellet ? Qui eum Numinis ſuſpicer
contemptorem, quando illum Dei Vox timo-
Ibid. 25. ratum renunciat in ſcripturis? Homo erat in
Jeruſalem, cui nomen Simeon, & homo iſte
juſtus & timoratus. Timoratum & Juſtum non
inficior Simeonem: id enim extat in annali-
bus Dei. Sed minùs mitem, ſed paulò cru-
diorem aio: ſiquidem non calamo exaratum

tret fili ſui opes, vel eas doceatur.

id eſt, ſed ferro. Et dixit ad Mariam: Tuam
ipſius animam pertranſibit gladius. An non du-
ri ſenex eſt animi, qui ferrum ſtringit in Vir-
ginem, non ut cutem perſtringat, nec ut car-
nem perforet, nec ut oſſa medullàſque perva-
dat, ſed ut animam feriat? Feriat, dixi ²
imò ut animam utrinque perfodiat. Tuam ip-
ſius animam pertranſibit gladius. Atqui Wiri-
tus, inquit Lucas, Sanblus erat in eo. Ergo
ferociam ſub Columbæ magiſterio dedidicerat.
Neque enim Spiritus Sanctus vultur eſt. Et
ideò miror, ferocientem ſenem plenum fuiſſe
Spiritu Sancto, qui ſanè Spiritus, ſi Colum-
ba eſt, pulvillos conſuit plumarum illecebrâ,
non arma ſuppeditat, quibus Virgines lace-
rentur. Ego certè putaſſem, recepto à Vir-
gine Chriſto, accurſurum illicò Simeonem
ad arcam, indéque Cherubim duos detractos
in ſinum eos Matris locaturum, ut redditus
uberibus puer, quaſi Arca hinc & hinc An-
gelis vallaretur. Verum ſpe ſum dejectus:
Nam ſenex non ex arca aureos revulſit Che-
rubim, ſed à Cherub paradiſi aditum propu-
gnante flammeum abſtulit gladium, quo non
hortum Virginis clauſum tutaretur;, ſed quo
animam Virginis nulli, niſi Deo parentem,
perrumperet, non exſtructo oſtio, ſed hiatu
vi vulneris diducto. En Sacerdotem Holofer-
ni propiorem, quam Aaroni, qui pro thu-
ribulo telum circumfert. Imò ne Holoferni
quidem ſimilem ad ſpeciem. Nam ille vulne-
ratur à vidua, hic Virginem vulnerat. IIIe
in conopeo cadit: hic tonat in Templo. IIIe
ludit inter loricas: hic inter turtures thurâ-
que minatur. Bethuliam ille obſidet; hic pul-
chram ſicut Jeruſalem Dei Sponſam expug-
nat. Et tuam ipſius animam pertranſibit gla-
dius. Ergo-ne ferociorem fatebimur Afſſyrio
fuiſſe Hieroſolymis Simeonem, ſenem, Sa-
cerdotem, & Juſtum? Nodum hunc impli-
catiorem, duriorémque Gordio, ſuo ipſemer
Simeon aut exſolvat, aut incidat gladio. Pro
Filio Matri telum reponis? Repono. Et eam
vulneras;, à qua vitam accepiſti in ulnas tuas?
Vulnero. Ut vitam prodigat? Imò verô ut
fruatur vitâ. Etenim ſine vulnere nulli retru-
ſis in Deo Chriſto opibus contigit frui.
Meum proinde conſilium eſt, ferro, quaſi
terebràâ, vel oculum reſerare, vel palæſtram
Virgini in Virgine recludere, ut vel pene-
Si itaà
eſt, nemo Simeone humanior, nemo ſuaviùs
de Virgine meritus. Noſtrum ergo eſt, ex-
pendere, an aptemur per vulnera telâque ar-
canis Domini condiſcendis. Aio, tum nos
reddi capaciores divinorum, quùm ærumnis,
teliſque opprimimur. Quis ad imbuendas ho-
minum mentes aptior, quàm Chriſtus Dei Sa-
pientia? Duodecim ille, quos erudiret, diſ- .
cipulos totâ ſibi Galilæâ delegit. Verùm quum Perſecutio
eos & di exaſciaſſet, & dedolaſſet ſtudio- uriliſima
ſiſſimè, rudiores eos in dies expertus eſt, in 5sc6.
iſſimè, es eos in dies expertus eſt, in eſi Sa-
quibus notas imprimeret philoſophiæ ſuæ. pientia.
Hinc eorum objurgat tarditatem iis vocibus:
Adhuc & vos ſine intellelttu eſtis? O ſtulti, & Luc. 24.
tardi corde ad credendum in omnibus, quæ 25:
loquuti ſunt Propheteæ! Quam ſanè tarditatem Seientia

non Magiſter ſolàm reprehendit, ſed carpit Horet in

unus quoque & diſcipulis in condiſcipulis. Er ſpinis.
ipſ nibil horum intellexerunt. Nihil, in- Luc. 19.
quit, intellexerunt. Quid ſtolidius? At for-33:
te de divinis ad eos proceſſionibus ſermocina-

batur?
4

Lu.
49.

Cn

nſcd
l⸗e
ritet
i

jtndi

15.
fn
in,
H 19.

Pſ. 18. 5.

Luc. 2.
49.

Stromatum, Lib. I. 31

batur? Scilicet. De clavis, de flagris, de pro-
bris loquebatur. Sed in parabolis diſſerebat
vocum ambagibus involuta Sacramenta? Quin
nunquam planiori uſus ſermone eſt. Et eum
ità diſſerentem non penitus percepere? Peni-
