ſibilus perflat; quem Deus viſus homini
conſequitur. Poſt ignem ſibilus auræ te- z. Reg. 19.
nuis. Quod cum audiſſet Elias » operuit vul- 2.
tnm ſuum pallio. Notaſtin'. Quaſſationibus, Fa-
1f 3 cibus;

Tbid. I3,

id.

Matt. 20.
12.

4²
cibus, & Turbinibus Vatem infractum, unum
auræ halitum timuiſſe, quâque licuit, pallii
caſſide ab eo caviſſe ſibi? Scilhicet etiam libidi-
num irarumque victores auræ inflatu naufra-
gium agunt. Extinguuntur in Jordane fa-
ces telaque Cupidinis: Aquiloni undæ flu-
minis reluctantur, furoris bipennem, fe-
rientem platanos demerſuræ. Nullis Terra-
rum quaſſationibus agitantur: at auræ le-
nocinio criſpantur & exundant. Si Plimo
credimus, Lacus eſt, in quem ſi Rhoda-
mim exoneres & Danubium, haud tumet,
tibicinis inflatus aurà procurrit in patentiſ-
ſimos campos. Nempe & Nilus alluvionem
debet Etefiis; quémque nullæ aquarum per
hyemem ex .Æthiopia acceſſiones in ÆFgypti
agros propellunt, eum Auræ fundis immit-
tunt. Adeò nullæ ita frigent aquæ, ut aſ-⸗
ſentatione in beneficia non accendantur. At
hi auræ lenocinium præſtolantur. Nos ven-
tos ex nobis fundimus, quibus inflemur.
Quid bic agis, Elia * Zelo zelatus ſum pro
Domino Deo exercituum ſuarumque lau-
dum, veram quidem, ſed prælongam re-
citat Nomenclaturam. Quæ inter præclariſ-
ſimè geſta, quamquam cæteris recentior fa-
cinoribus, fuga illi excidit, minunè apud
maledicos virilis à foemina. Nos veròô non
temperanter, ut Propheta, ſed omni mode-
ſtiæ revulſo aggere, noſtra ità palpamus, ut
tum quoque cum conſcientiam Numini pa-
tefacimus, vitæ hiſtoriam in panegyricum
convertamus. Is verò non Phariſæus eſt,
qui ſuas tantum decimas, jejuniâque com-
memoret, nullà, ne tenuiſſimi quidem næ-
vi, appendice, ad tanti abacum preti, mo-
deſiè adjunctà. Elias eſt, qui licèt longè
alia, quam Phariſæus, mente, ſanctiorique
propoſito, illo tamen in reliquorum obli-
vionem, proceſſit longius. Nam Phariſæus
uni ſeſe prætulit Publicano: Hic ſe inter Iſ-
raelitas cultorem Numinis unum putavit, edi-
xitque: Dereliquerunt pattum tuum filii Iſrael.
Derelictus ſum ego ſolus. Solus, ſed millibus viro-
rum ſeptem circumwallatus. Adeò in alienis diſpi-
ciendis gemmis Aquilæ quoque caligant, quo-
rum tam perſpicax eſt acies in proprii nitore
vitri dignoſcendo. Abſit autem, ut vel leviſ-
ſimè reum ſuſpicer Virum illibatæ virtutis, &
Cœlo, nedum morti, imperantem. Cautos
nos tantùm eſſe cupio in evitandis iis ſyrti-
bus, quibus, ad ſpeciem lippientium, vel
Elias acceſſit. Struthionis in morem, viros
alioqui triumphalis innocentiæ dixeris in ſua
ova intueri; quæ fluida & putria viſu ani-
mant in pullos. Quamcumque ſui partem reſ-
pexerint, animant Cenſores ſuorum fœtuum
humaniſſimi. Et aliorum quidem geſta nun-
quam adnotant, quin notent, facinorum Baſiliſci
externorum. At acta ſua tam propitio fovent
intuitu, ut quatriduanos quoque Lazaros è ſe-
pulchro evocent in pulvinar, tubam Mun-
di æmulati ſupremam, cujus inflatu ne-
mo non vivet. Sed falluntur; nam apud
Deum is geſtis eſt maximus, qui ſui contem-
ptu eſt mimimus. Mercedem operariis redditu-
rus incoepit ab ultimis. Favete linguis, qui
operaruin ſegnitiemn accuſaturi vociferamini:
Eii noviſſimi und hord fecerunt, & pares illos
nobis feciſti. Laudatis, non carpitis operas.
Nam ſi noviſſimi ſunt, und quamvis hor de-

Hemiltas. ſudaverint, pares iis ſunt, qui annos vitæ plu-

Oliva

mos in vinearum cultura detriverunt. Videre
mihi videor ſemotos in angulum operarios de
matutino labore magis anxios, quam de ſti-
pendio operis veſpertino. Reſpectare ad vil-
lici crumenam non audebant horarii vinito-
res, ſuæ conſcii tarditatis. Verùm impetra-

vere modeſtis, quod bipalio non debeba-

tur. Accepere denarios non pauciores, quàm
primi, quia diei æſtum ſubmiſſi animi fri-
gore æquaverunt. Præſtat ligoni modeſtia;
& Deo frons illa gratior, quam rubor tin-
xerit, quàm ea, cui ſudor æſtùſque impreſ-
ſerint ſulcos. Et vos quidem, tumentes Ope-
ræ, ligonem humi altè merſiſtis: ſed animos
extuliſtis faſtigiis arborum celſiores. Decacu-
minanda vobis proceritas iſthæc animi eſt, ſi
Domino vineæx veſtram operam cupitis ad-
Pprobare. Id ille reputat tantum, quod vos
putabitis, imò verò quod vos non putabitis.
Amputata reflorent, frondoſa verò ſylveſ-
cent. Reſpexit humilitatem ancillæ ſux. Hoc
eſt, illam Deus aſpexit, quæ ſe ipſam cir-
cumſpicere neſciebat. Quòd ſeſe Virgo non
miraretur, Deo ſui quaſi admirationem ex-
civit. Ecquis non fuis diſpiciendis operi-
bus caliget, ſi ea Deus intuetur, quæ in te
Tu non ſuſpexeris? Quot in ſpectaculum tui
occluſeris oculos, tot in Deo oculos recludes,
in facinorum tuorum ſpectaculum. Videris,
ſi te non vides. Et quare putamus, vix,
Verbo præconcepto M ARIAM compulſam
in montana? Chriſtum namque pellexe-
rat vox illa ab Eliſabeth emittenda, quæ
tantam in Anu ſuas circa gazas lippitudi-
nem præferebat: Et unde boc mihi, ut ve-
niat Mater Domini mei ad me * Quàm ſe,
ſuâque neſcit Eliſabeth, quæ ità exclamat!
Unde hoc tibi, exquiris? Quia ſterilis pa-
ries: quia anus concepiſti: quia fœtum Ga-
briel edixit: quia vocis es parens: quia ſi-

Cigninis

i.

Religionis
munia vi-
liora appe.
tens.

Superior
evehat t4.
centes.

Dignitas
conferenda
modeſtis.

Arrogan.
tia.
Senex lau⸗
dator ſui.

Lingua cu.
ra.

perbia.
Luc. I. 4.

Kkliſabeth
husmillima.

§. ZYoannis,
Baptiſtæ S
mors.
4

Luc. 1. 44,

lentis es conjux: quia denique Eliſabeth es,

de filiabus Aaron, juſta coram Deo, co-
ram verò civibus ſine querela, mulierum
prima, uni inter fœminas ſecunda Virgini,
quam primam conſalutat Primas coœlitum
Gabriel: Nimirum ut uſum vocis amiſe-
rat Zacharias, ita circumſpiciendis prome-
ritis ſuis oculorum carebat uſu Eliſabeth. At
quæ ſe ipſam non attendebat, vidit in Vir-
gine theſaurum abſconditum in agro, quem
ad illam horam nemo mortalium proſpexe-
rat. Prima omnium Eliſabeth Chriſtum vi-
dit, quamvis inviſibilem. Quæ enim in ſe
nihil videbat, quo ſe efferret, illum vi-
dit, quem viderat nemo. Sic Juſti loquun-
tur, ſic ſtupent. Et unde hoc mibi ? Quæ
vox barbara eſt iis, qui ad ſua geſta ſunt
Argi. Hominem porrò Deus ità conſtituit,
ut nobiliorem ſui partem, cor nempe &
vultum intueri non poſſet; Ut fſcilicet cæ-
tera miraretur, ſe veròô neſciret. At citò
in ſuppetias oculorum ſpecula advocavi-
mus, ut ſuam quiſque ſpeciem non agnolſ-

lbid.

ceret modò, ſed augeret. Spectandi facul-

tatem, quam Deus negaverat, rapimus à
Cryſtallo, in ſtuporem noſtri vitro oculati.
Fungitur vice apud nos Speculi aſſentator;,
eo quoque in adulationem demiſſior, cor-
ruptiérque vitro, quod nitorem ſqualorém-
que nobis noſtrum ſpecula objiciunt, ſup-
primit verò illuviem afſſentator, ſolàâmque
nobis venuſtatem noſtram repræſentat. Et
hos

. „

Adulato-
res.

mpugt,
irhenn
t hu h.
gui lle
t rel lx⸗
UAt lhh.
it, ile⸗
uitli Eerm⸗
nn kue Nul
e dut,
c n ve
1Ae ſn
Plt ſed
Sumat mMon

4.

Aln Ulgin
n e Me, I
Aüknmr; gun

ein e

Ku tl, goties
hik kannan

füti rek
En onrſen
Acmik, el ſu

nenn

Mpritr eſt
Arälean ihibe
. Lhin h
A Kſig n
8 Etit mis

lee⸗ 8
cſ

e
Wer n
Gheb.
3) Jun N
okſu;
dor n. l
D
te
An,
Dea
CNitd .
1 I mob
n Mrn.“
ed Gn.
ſe l
iplam .
Vgomb
tonen er
dis dekr
enk
Mnorclun ti
lstecde,
un. Nidtn,
tammg, n
I CoNyllin
gue ek
ttench, ge
238 IMyhd.
mnihi,Nir
Quum e⸗
ita eidam
iia keller.
in etun 0r.
rens: gul⸗
Elidbehe,
An Deny r
la, Mhlrm
cunde gen
limas (elm
n woct
cienais
n Elſben1
,widtt n Tr
in go, in
lummn poet
Crrftnn.
e eiin ?
tet, Unt
Nfi hue
e niti/ n
ita CNu
u m
Ut Cltené

Stromatum „Lib. VI.

hos Achates vocant EÆneæ? hos vocant Eli-
ſæos ſuos noſtri aliquando temporis Eliæ? Ah
proturbentur ex ædibus, celluliſque noſtris ne-
quifſimi aſſentatores, qui nobis inſuſurrant;,
Euge, Euge, Alveariorum noſtrorum hi fu-
ci lunt; & ideò fuci, quia mella tamtùm
compingunt, & aculeo carent. Apud Apes
hi principantur, qui pungere non nove-
runt. Apud nos verô is princeps amicorum
ſit, qui aculeo perrarô abſtinet, rariùs con-
ficit mel. Jacob eſt, qui de ſideribus vatici-
2wormu. hartem Joſeph non palpat, ſed objurgat. Som-
nia ſunt, inflexi erga manipulum noſtrorum
manipuli germanorum. Et Joſeph quidem
ſuum ſtare manipulum dixit; ſed ſomnium
id eſſe dixit, fratrumque manipulos hordea-
ceos, ſuum veròô triticeum eſſe non jacta-
vit. Audite ſomnium menm, quod vidi. No-
ſtrates verò Joſephi viſiones eſſe interdum
autumant inſomnia ſua. Et ſuum quidem
manipulum ſiligineum putant, cæterorum au-
tem è& farre, miliôve manipulos deſpuunt.
Sed ridentur; quamvis is, qui ſe Iſraelem ven-
ditat, non arguat, ſed laudet ſomniantem. At
Iſrael non es. Qui enim Deum videt, ſuæ glo-
riæ ſomniatorem non flabello lenocinii in no-
vas gratioréſque imagines conſopit, ſed à ve-
terno ſomniatz excellentiæ tonitruo excitat
veritatis. Iucrepavit eum Pater ſuus, & dixit-
Quid ſibi vult hoc ſomnium, quod vidiſti 2
Num ego, & Mater tua, & fratres tui adora-
bimus te % Vox iſta, vox Jacob eſt. At illa
Joa.7, 46. VOX eſt ſatellitum, Nunquam ſic loquutus eſt
bomo. Qur in cœlum, & ſupra cæteros ſui æ-
Adulato- ſtihatione evolantem non admones de pericu-
6. 10? Nemo cœlum petit, niſi aut Icarus, aut
Simon. Huic à Petro crura diffringuntur:
Exſolutis ille commentitiis alis in ͤÆgæum
demergitur. Dracones ſunt, qui Medeas in
æthera aurigantes trahunt, quadrigæ juga-
les exitioſlæ. Noli in ſui exiſtimationem ſom-
niantem adſtipulatione fovere deliri. Tem-
peſtas eſt, quoties Navigio ventus occur-
rit. Is eſt ſecundus quadriremi ventus, qui
eam inſequitur dorſo imminens, non fronti
obvius. Si virtuti velificas, noli fidere Eteſis,
quæ tibi in occurſum procurrunt. Si adver-
ſus eſt ventus, eſt ſanè adverſarius. Illum op-
ta, qui puppi tuæ eſt averſus. A naufragio non
abes, aut certè inhiberis a curſu, ſi tibi palꝑo
arridet, & ſpiritu labiorum ſuorum lenoci-
natur aut geſtis tuis, aut rebus deſignatis
à te. Etiam Siren plaudebat naviganti, in la-
mienam lenocinia quantocyùs mutatura. Ca-
nit, ſed cædit. Ut flumen eſt aſſentator, al-
luendo evertit ædificia. Imò fulmen „non flu-
men, eſt: afflat, & jugulat. Noli fidere ad
Apec. , tua conſilia univerſa annuenti, ſtupentique.
Chriſtus, qui veritas eſt, ore gladium, ſtel-
las dexterà expromebat. Si non ferit, non con-
ſulit. Amputet è conſilhis tuis multa, multa
cCircumcidat & geſtis. Telum horres? Aſtris
quoque fraudaberis. Floſculum habet in la-
biis, ideéque auſcultas blandienti. Verùm
perbrevis gratia floſculi eſt. Satius erat incidi,
ſi vulneris involucrum futurum eſt ſidus. Ità
wulnerat veritas. Cruentat, ſed illuſtrat. Sede-
mm vel Joannes ad aſpectum gladii corruit
intermortuus. Quàm rari, qui aut ſe non pal-
pPent, aut à familiaribus fricari non cupiant!
Ego certé nunquam putaviſſem in eam plau-
ſuum ſitim exarſuros, qui Pactolum in ſe

Apis alleg.

tutt.

Pid.

enim Angelus Dei, ſic eſt Dominus mens KRex.

procurrentem aliò averterunt. un. .
Manna pertæſos verarum laudum, inaniſſimæ
aſſentationis pepones, ne dicam cepas, eſurire.-
Pudebat me eſuriei in ſtomacho pavonum
hoſte. Neglexerat miſer ædificiorum aà ſe ſtru-
ctorum inſcriptiones: tùm chartaceæ ab eo
deſignatæ arulæ non plaudentem ità eſt aver-
ſatus, ut eum in poſterum non aſpexerit.
Tanta eſt auræ ſitis poſt aurum faſtiditum.
Meritò proinde Chriſtus inopes ſpiritu ad-
ſcripſit Heroibus. Beati pauperes ſpiritu. Nec
is, qui à quatuor ventis ad Ezechielis juſſum
advenit ſpiritus, iis ſufficeret, qui vino &
tritico abſtinent. Dummodò laudentur, nul-
lum Therſitem Neſtori non exæquant. Al-
gere, excubare, fameſcere non durum, ſi
vox ſonet aſſentantis. Lauda, & fac quod
vis. Arx capitatis arietibus impervia, patet
luſciniæ. Nulli non auſterus & prædurus,
uni eſt lenocinanti molliſſimus. Capitoliuum
iſtud, non Anſeres tuentur, ſex expugna-
turi ſunt Cycni. Et Thebæ quidem exædi-
ficatæ ſunt illecebrâ fidium: at Hieroſoly-
mæ, quæ vineas aggeréſque Sennacherib ir-
riſere, adulationis lyrã ſubiguntur. Quid

tetrius Eſaü? Puerorum adorationibus, & Gen. 32. .

blanditiis Jacob exclamantis: Nic vidi faciem
tuam, quaſi viderim vultum Dei, remollitus
in oſcula, ſicam ſuam ſtillare non cruorem
docuit, ſed lachrymas charitatis. Adeo vel
ſaxa, ſi commendatione oblinantur, non
ignes edunt, ſed roſas, fragräntque, non
deflagrant. Quod ſi laudibus efſominatus
eſt Eſau, vir ſagittarius, cui pro cibo aper,
carduus pro intubo, accipiter pro acipenſe-
re, pro corde lapis, telum pro linguàâ, pro
amplexibus vulnera, pro oculis cometes,
non aſtra, turbines pro ſuſpiriis, pro ver-
bis fulgura: Quid non aget aſſentatio, ſi
inermem, ſi mitem, ſi ventoſum nanciſca-
tur, cui ſi deſit palpo, ipſe ſibi in jejunio
& cinere paraſitatur? Davidem Thecuitis
exarmavit , ubi eum cœlitem dixit : Ncut

Qui flumini reſtiterat à ſœmina immiſſo tam
vaſto , ut ex hominmibus univerſis, qua-
ſi & rivulis, conflaretur; ſtillicidio mox
laudis ita molliri cœpit, ut perditiſſimum
Abſalonem revocaret in Regiam. Gigantem
vicit; à vidua devictus eſt. Ille enim mina-
batur: hæc laudavit. Et miramur, ſi nos irre-
tit illecebra, ſi nos aſſentatio captivat? Sper-
nunt pelliti imitatores Prophetarum univer-
ſos, inquies, ſed uni ſeſe dedunt, quaqua-
verſum circumagendos. Stupes? Aflentatur
Miſanthropo homulus, & mox in ſua ſenſa
traducit. Adeò hac laudum eſcâ, non mulli
modò & mugiles, ſed Phocæ & Cete quo-
que grandia capiuntur. Si optas cicurem Ele-
phantum, noi clavam intentare, ſed ſtrigi-
lem adhibe. Defricatione domantur indomi-
ta. Saxum inungito, & mox oleum tibi ex-
ſtillabit. Non virgà percutiendus eſt ſilex,
ſed mannãâ, manuve palpandus adulationis
eſt, ut Moyſi exuberet in profluentes. No-
lo expugnationem deſperes viri in Stoicorum
verba apathiämque adacti. Nam rigor, quem
fulgura non terrerent, aſſentationis ſibilus
inflectet, & cedet auræ, qui non cederet ferro.
Meritò proinde Chriſtus tanti facit inopiam
Spiritus, ut eam primam eſle ſanxerit inter
Evangelii ſui dotes & gazas.

FEfE 4 Ecce

2 Reg. 14.
17.

344

Eoce dies veniunt, dicit Dominus: &
ſuſcitabo David germen juſtum: &
regnabit Rex, & ſapiens etit,
E& faciet judicium & juſtitiam in
terra. In diebus illis ſalvabitur Juda.

Jere. 23. 5.
Ar ma Quàâm multa requiruntur in Rege! Et
1e. quàm paucis opus eſt, ut ſervetur Juda,
Pignira & degat Iſraél confidenter! Neque enim co-
cur confe- hortibus opus eſt, & arcibus, & bellicis
renda. tormentis, ſed Rege eſt opus. At ut verè

ſit Princeps, quo Juda fertur propugnan-
dus, ſtirps quæritur juſta, imperet oportet,
polleat ſapientiã, audiat, & decernat. Nos
verò componendis provinciis à Numine diſ-
ſentimus. Nam paſſim Arces exſtruimus, mi=
litem ubique diſponimus, imponimus tor-
menta mœnibus, munimus caſtra, vallum
jacimus, movemus omnem lapidem, unus
ne lapis moveatur in regno. De Magiſtra-
tu autem renuntiando Prætoréque imponen-
do cura aut minima, aut nulla. Cùm Dio-
gene hominem quærimus, & dum bipes
ſit, in ſellam perſæpè intruditur. Hinc
quies nulla in provinciis: hinc terrarum or-
bis univerſus a ſuis pené ſedibus convul-
ſus. Curæ noſtræ omnes intendi debent,
ut Conſul ſit optimus. Quo probo;, nihil non
ſalvum. Videamus jam, quid in tam oppor-
tuno Reipublicæ Dictatore eluceat. Ecce dies
veniunt, & ſuſcitabo David. Non raptim;,
nec improviſo, aut imparatus accurrentem
ſibi hominem Deus inaugurat. Ex deſtina-
to, & poſt dies multos, quem deſignave-
rat, juſſurus eſt Regem. Imo quum ait,
Suſcitabo, futurum planè Principem non an-
xium, non cupidum, non excubantem, ra-
pientémve imperium, ſed quietum, & pe-
nè incogitantem abs ſe ait iri excitatum. Ut
nimirum non diſcurſantes, aut irrumpen-
tes adſciſcas in thronum Conſules, ſed eos
illuc advoces, qui conquieſcunt, nullo im-
Ambitic Perandi ambitu, æſtuque pervigiles. At iſ-
vepellatur. ta ecquando intuebimur in Aulis abſoluta,
expletäque? li duntaxat cooptantur, qui per-
punt in Curules. Olim iſta, quùm Saul
Nokitas nihil de ſolio cogitans inungitur; quum Da-
ſine meruis vid imperii inſciuus à paſcuis evocatur, ut

rumpuan

jcett. Princeps deſignetur; quùm Moyſes ab aula
Welilna⸗ profugus Præficitur populo. Er luſoitabo Da-
vezg. vid, inquit. Quis ſuſcitet inſomnes, inquie-

tos, deſudantes, involantes in Curiam? Suſ-
Rexevehat citabo David germen juſtum. Stirps exploratur
ldd regnaturi. Quæ tamen non pervetus, non
voa gene- Conſularis, non patricia, aut triumphalis eſ-
ro ſe fertur, ſed juſta. Germen juſtum. Id tan-
dem eſt, quod in ſtirpe obſervari debet
candidati. An fſcilicet abavi, Atavique ju-
ſtitiam coluerint, non verò an regionum ſpo-
liis ad ructum uſque infarcierint familiæ veſtia-
Niias ria. Non laudatur Principis à Deo deſignati ge-
vera. nus à fumoſarum imaginum ſeu antiquitate,
ſeu numero. Vera enim Nobilitas candidati
Jußitia. avorum non purpura, ſed candor eſt. Germen
raleng Iuſtum. IIIud verò te velim expendere, non
varis. à vichimis, aut a jejuniis regnaturi ſtirpem
celebrari. Non enim ſacrificiis opus in ſolio,
aut corporis laniend. Laudantur futuri Prin-

Oliva

matura juſtitia ſit, quæ nunc primùm efflo-

cipis Avi à juſtitia. Ed enim in throno opus.
Alioquin de genere tranſimus in genus. Ut e-
nim ædificare Muſicum, non laus, ſed riſus
eſt: Ita abſtinentem à carnibus ſolium inſi-
dere, ridiculum, niſi jejunio gutturis manuum
renumque adjungat jejunium. Abſtinere de-
bet Præfectus à muneribus, ab amore, ab
odio, ab affectibus. Nam ganea Curulem nec
ſublevat, nec opprimit. Epuletur Conſul, ſed
à nummis abſtineat. Non Pavone inflectun-
tur virgæ, ſed auro deprimuntur. Non Tur-
tur ſecures hebetat, ſed Munus. Illa plerun- warzzi⸗
que ſecuris, quæ Nemus excidit, uno deli- &munera
nita pomo Myrtum putare non poteſt. Do- Tusdicem
no interdum ſubmiſſa Luicinia Fulmen Jo- fnut, G ſ.
vis extorquet ab Aquila; lugemuúſque Rha- veritatem
damanthos nullis Hydræ ſibilis conſterna- Mectunt.
tos, tranſmiſſi ad ſe catelli lenocinio ex Cen-
ſoribus remollitos in patronos. Quid juvat ca-
ricis Prætorem victitare, ſi perizomata mune-
rario conſuit, ne reus damnetur? Germen,
inquit, juſtumn. Id expetum in Prætore.
Quod ego quùm audio, timere cœpi, ne
regnaturi Juſtitia non ſatis ſit, ſi eam, quaſi
per traducem, à majoribus non accepit. De-
cet dominaturo non innaſci Juſtitiam, ſed ineſ-
ſe, in eum ab atavis transfuſam. Ubi enim non
nativa, ſed ſativa æquitas eſt, metuendum

Habitus
boxi.

quoque eſt, ne ſtudio acquiſitam Juſtitiam,

& quodammodò adoptatam fubſellii maje-
ſtas evertat. Veſtem, quamvis aptam, opti-
mâmque citò exuimus. Cutem verô vix po-
nimus. Hanc enim habemus à natura, illam pynne

induimus. Rarô abſoluta, maturâque æqui- gubmen.

Terenda

tas eſt, quæ cœpit in te. Quo modo enim

ruit? Habent & virtutes ævum ſuum: habent ei d⸗
ſuam quoque nobilitatem. Ut plantarum nul- meèprudeß.
la ſtatim eſt ferax: ità pubertatem novere
Virtutes, & fluviorum more, ubi fundun-
tur, rarò ſunt maximæ. Eradicari vix poterit
æ quitas, quæ à majoribus tranſiniſſa unam
habuit cum Prætore ætatem. Crevit mecum
miſeratio. Quantus vir Saul! Nemo illo pru-
dentior, qui deſpicientes ſe filios Belial, di-
centéſque, Num ſalvare nos poterit iſte * diſ-
ſimulabat ſe audire. Mox laudatum à puel-
lis Davidem ob Gigantem dejectum tam æ-
grè tulit infeliæx, ut exclamaverit, Quid ei ſu-
pereſt, niſi ſolum regnum * Vides, ut innata
Virtus elangueat: quam retinere vix poſſu-
mus, niſi eam cum lacte ſuxerimus, & una
cum Spiritu hauſerimus à majoribus non ſe-
riùs traditam, inditamque „ quàm vitam. Mi-
rari propterea deſino, cur in Curulibus tam
brevi nonnullos indoles interdum deſerat, quam
præ ſe tulerant ante Magiſtratum. Stirpe ni-
mirum editi degeneri tantiſper ſe de luto ex-
traxere, in quod citòô relapſi teſtatum ommi-
bus fecere, expirare mox indolem in tra-
bea, quam non genus indidit, ſed captandæ
Præturæ ambitio perſuaſit. Et tamen nul-
la avorum exploratio in cooptandis, aut ad
ſummum una opulentiæ, & vetuſtatis explo-
ratio; quam inanem futilèmque generis larvam
exitioſam lugemus Reipublicæ plerunque eſ-
ſe, quòd ſæpiſſimè ſtoliditatem tegat phale-
rata Majorum inſigmibus imperitia. Fumo
imaginum hæredum ignis non rarô occulta-
tur. Latet in tanto nobilium teſſerarum grami-
ne aut criminum anguis, aut teſtudo tarditatis.
Suſcitabo David germen juſtum. Una germen
corona-

Rex quos

eyshat. 4

Job 31. 1.

1. Reg. 10.
27.

1. Reg. 18.
10.

—

NNni
Eoto cn
Neibels
n en
n:1
dt
Ae ii
is; Clle
Münin 4
aihentt,
in drol
vumagiun.
Uttl: e⸗
Cinm LYy.
1 o Legnu
, Niis ucha
r Mirie:
r un l
Are s ln
mn in Kißn
Micunn l
eo Naman
ck Lce
onr, Erent
Scent. Cünm
n Nilaben
Cnendos
hireps.

eina kenities
Ecdruts) ſe

1k hidnds

et klerto,
EAm, keiſ⸗
ülunene dbune
r Fikbimun
Ngumin ſejn
lern ſicerti .
Molbaro
dtn, ſed adllt
Elnrinin

n ehett) N

coronatur quitate. Si majores fuere probi,
ii legito candidatum. Sin fuere felices, non juſti,
1. memineris fulgere Cometem ſed regnis exi-
Nl tium importare. Memineris Anguem diſcolo-
e d rem: ſed vibranti linguàò jugulat . non ſoœ-
Ne, cundat. Memineris nihil vitro pellucidius .
Enn ſed e0 nihil fragilius eſſe. Dum nitet, efffin-
t Ibid. gitur. Sequitur: Et egnabit Kex. An in-
ece. quies, duxeris, dixeriſque magnum? Imô
nl. Rez ngat. Maximum aio in regnante. Quam interdum,
kn qui imperat „ non regnat! Non modô Clau-
dius in throno auditor tantuùm „non actor
e Dr circumagitur à Narciſſo, &. à Pallante per-
nen R urgetur: ſed Tiberios quoque videmus,
Dr ln Cæſarum Lycurgos, ſuos habere Sejanos
Onſfen in quos regnum deponant. Nimirùm & il-
bale le Baiis ructare cupit & hic Capreis ſta-
inte. tuit laſcivire: ambôque imperii ſceptrum ra-
puere, non ut Rempublicam moderarentur,
⸗ led ne ullus ſuas libidines moderaretur. E-
e tiam in Scripturis habemus obvias paſſim
1 Meor S . 1 WI
Principum ſubfurcillas. Neque ſolùm adeſt
R Aſſuero Naamanus, ſed Joabus Davidi præ-
nnd ſté eſt. Scilicet qui convivia optimatibus
hefird ſtruunt, dedant neceſſe eſt Magnatibus regna
n,lin. evertenda. Cumque ſine compare abuti vo-
bietummnß lumus Bethſabeis, non poſlumus Urias tra-
meuimin: dere obruendos, quin plus Dux poſſit,
n luiin, quàm Princeps. Doleo Achabo defuiſſe A-
klin chatem, quem Saül habuit, in torum Prin-
pten, cipis inſilire auſum, Reſpham amplexatum,
Leid quanquam Iiboſeth reclamante; ſed illi tur-
uunt,in, pius adfuit pro Duce fœmina, quæ ità eum
Nagbe An circumduceret, ut, dum Rex à vinea ſe abſti-
nohh a neret inviti Nabothi, Regina ſaxis repugnan-
eimimn ecn tem & & villa & è& vita extruderet: Regnabit
D Rex. Vox fauſtiſſima regnis, ſed regnanti-
luntinmn bus non rarôò inviſa. Putant (nam in his tan-
tateln Ner tæ ſublimitatis ferè Semideis, minus fortè in-
Wbi Mr, toleranda ſegnities & mole & latitudine im-
Ari w nn perii adobrutis) ſed enim à Deo, qui nego-
allnrila u tiorum expeditionem odere, non ſolum Prin-
Crenn uu cipes maximi, ſed & Dynaſtæ non magni,
Vend M ſibi traditas ditiones, ut turgeant, ut venentur,
os eldid. ut potent; & dùm ſub umbella accedentes
Muentiſtin ad ſe oppidanos & cives audiant, uno
corun . ſemper reiſcripto, unâque voce dimiflos,
ſeclun tne⸗ Videbimus, fecifſe ſe ſatis Dignitati jactant,
t, ; peractumque abundeè de ſuo munere arbi-

bes, it en trantur. Videbimus. Vox exſanguis; utinâm-

nere i N. que, quamvis jejuna, ſaltem non falſa. At

einng, K

ecquando videatis, qui totam dormitis diem,
uno uſi Phoſphoro, non enato tantùm pro
Heſpero, ſed adulto? Vos videbitis, qui à
lippis deducimini, ut tonſoribus materiam ri-
dendi præbeatis? Nemo amat, & videt. In
Coupidinem te vertit Achates tuus, ut oculis
Hippires, nec fictitius Neſtor Agamemnonem
te eſfſe vult, ſed Therſitem. Videbimus.
Quibuſnam oculis? Iis-ne, quos Daphni in-
fiüxiſti? Qua in luce? IIla-ne, quam exclu-
dis reſupinatus in pluma? Videbimus. Te-
nebrionis vox iſta eſt. Nam ſi viſurus aliquan-
do eſſes, jam videres. Qui non videt, au-
ditis pagorum & ruſticorum calamitatibus &
querelis, non videbit. Oportuerat prævidifle
ſubjecti tibi municipii incommoda, quæ Tu
necdum vides oculis ſubjecta tuis, objeéta-
que præcordiis, ideéque proclamas: Vide-
bimus. Submotas videbis oppreſſiones, qui
Ppræſentibus cæcutis? Si regnares, Salomo-
nem æmularere, qui quæſtionem difficilli-

Stromatum, Lib. VI.

mam de infante offocato, non in menſem di-
ſtalit, ſed decidit in mensè: non rejecit ad
Satrapas, ſed inter ſtructores ſectoreéſque ideo
exſolvit feliciter, quia ſtrenuè diſſecuit. Hi re-
gnant, qui ubique audiunt diſſidentes; qui-
que auditam cauſam non ævo corrumpunt,
ſed feſtinatione judicii abſolvunt. Regnabit
Rex. Scire optas, cur regnet? quia ſapit.
Regnabit Rex, & ſapiens erit. Si nodos, præ-
lucente illi facem Sapientià, intelligeret ſeu
Toparcha, ſeu Prætor, lubens exſolveret. At scientis
bardus, & ſtipes ofcitat, niſi dormiat. Cùm "ecſaris
enim ex propoſitis quæſtionibus, expoſitiſ- Sin,
que gentium poſtulatis intelligat omnino ni- zamibus.
hil, quidni Oratorum eum tædeat, pigeat-
que Senatus. Et tamen filiorum primus
quia Toparchiæ moderandæ præficietur, cir-
cumagendis equis, telis intorquendis, dandis
ſaltibus, pulſandis fidibus, delineandis tabu
lis, & cincinnis vacat concinnandis, à Phi- Filiorum
loſophiæ legumque ſtudiis procul ſubmotus, eaucaiio.
in quæ is & hberis incumbit, qui Clero deſti- pigntas
natur. Ita-ne? Ergo dominaturum tam mul- cui confe-
tis perſiæpe vicis & arcibus arcetis à litera-"enda.
rum diſciplinis, cùm audiatis inſtitutum à
Numine Regem Sapientià imbuendum, nec
ab armis, aut ab officiis, ſed à ſcientia com-
mendari? Habebat Salomon equorum præſe-
pia non dena, ſed millia duodecim, haud ta-
men effagitavit aà Deo, ut artem calleret e-
quitandi. Scientiam petit, ut benè regnaret, 3. Reg 3.
& impetravit. Quin & Deus non annuit ſolùm
poſtulanti ſapientiam, ſed illum laudavit, quòd, Salomon.
Ipretis opibus & triumphis, unam fibi optave-
rit ſapientiam, quâ poflet ſuorum rixas, litéſ- Fnta de⸗
que definire. Non petiſti tibi dies multos, nec min⸗turiss
divitias, aut animas inimicorum tuorum; ſed 3. Reg. 5.
poſtulaſti tibi ſapientiam. An ullus & Regi-
bus auguſtior Salomone, qui ditionis aut exi-
guæ aut certé non magnæ Princeps, ſcien-
tià tamen parem eam reddidit Græcorum Per-
ſarumque maximis, immensiſque imperiis, ex-
tructo Templo, conſtratà Urbe, vectigali-
bus Regibus, populo ultra omnem numerum

Filiorum
educatio.

amplificato, arenis argento, lignis ebore exæ-

quatis? Ecquando autem telum Salomon di-
ſtrinxit? Ecquando egit triumphum? Unæ
pro bellicis machinis fuere ceræ Salomoni.
Regnavit & ſtuduit. Regnabit Rex, inquit
Jeremias, & ſapiens erit. Ne verò putares id

Salomoni inſinuatum à Davide, Aſſyriorum

quoque Princeps Nabuchodonoſor pueros è&
regio ſemine in aulam traduxit ſuam; U Dan.. 4.
inquit, doceret eos literas, & linguam Chal-
dæorum. Nulla de intorquendis jaculis, aut
de edomandis equis apud Barbaros mentio.
Nam quamvis iis quoque crediderim artibus
imbui ſolitos ephebos Babylone, prima tamen
inſtituendi pueros cura, ut ſaperent. Erant e-
nim in partem imperi afſciſcendi, & à Re-
ge provinciis imponendi. Ergo in ſpem edu- Dan. 3. 12.
cati Præfecturæ unam docebantur ſapientiam,
Ccæteris aut ſpretis artibus, aut itaà per tran-=
ſennam exercitis, ut earum ne mentionem
quidem habendam putaverit Daniel. Dices,
id actum cum pueris, non regnaturis, ſed ſer-
vis, quos Princeps deſtinabat Judices imperii
ſui. Falleris. Nam Rex ipſemet puerorum
ſcientiam pertentavit; quod planè non perfe-

ciſlet, ſi ſcientiæ expers, inſilire tantùm equos

addidicifſet, aut aprum transfigere. Mteterunt Dan. I. 20.
in conſpectu Kegis . & omne verbum Sapientig

Dan. F. 13.
Balihaſßiar.

Reæx non
fastidiat

Promot. 05.

Aulici bo-
ni rez'n en-
di aà ſwcceſ-
ſoribus.

Dan. §5. 13.

Ibid.

.

Affabili.
tas.

Superbia.

46

& intelleétus, quod ſeiſcitatus eſt ab eis Repe,
invenit in eis decuplum. Hæ Regum artes tum
erant;, ideéque provincis præerant centum &
viginti longè felicius, quàm nunc uni oppi-
do, unique villulæ præſit Vicecomes. Quo
modo enim provincias moderentur, qui hebe-
tes & lippi, præter progreſſiones paſſuum
quinque;, deductionéſque ad aulæ limen, ſciunt
nihil, niſi lyram pulſare cum cæcis, aut Aſtur-
conem frænare cum Equiſone, ut tolutim ince-
dat in ludum, theatrumque matronarum?
Sedenim pugnare Rex debet, inquies, quam
ille artem quâ ratione exercere poſſit, ſi ar-
tem non calleat equitandi. Aio, rarò illum,
& nunquam fortè pugnaturum, judicatu-
rum verò ſemper. Addo, in acie Regem fe-
lciùs pugnaturum, ſi inermis rectè pruden-
térque imperet è& caſtris, quam ſi pharetra-
tus cum hoſte concurrat in acie. Obequitet
tamen & jaculetur, ità tamen ut Sapien-
tiam præferat pharetris. Nam deturbatum
à regno ſubactumque Balthaſſarem inde cre-
diderun, quòd vecors & heluo popinones
apud ſe haberet, non ſapientes. Sic enim in-
troductum ad ſe in convivio Danielem affatus
eſt: Audivi de te, quoniam Spiritum Deorum
habeas: & ſcientia, intelligentidque ac ſapien-
tia ampliores inventæ ſunt in te. Audin'? Au-
diverat de tanto viro, quem ne quidem no-
verat. Neque enim agebat cum fſapienti-
bus, ſed cum bibonibus. Et ideò forté à ſe
ſubmoverat Danielem, quia Nabucho fue-
rat gratioſus. Is enim novis Principibus non
rarò mos, ut inviſos eos habeant, qui ante-
ceſſoribus ſuis fuere percari. Sed brevi di-
icit, quàm ſint ſucceſſoribus opportuni,
Senatum anteceſſores adlegerunt.
Nullus ex afleclis periclitanti adeſſe potuit,
ſuæque inſcius calamitatis expiraſſet, ſi unus è
familiaribus Nabuchi Daniel ad recordatio-

Q.

= ◻£

nem mortis non illum permoviſſet. Vide au-

tem metuentis ſtohditatem Balthafſſaris. Nam
in anguſtias conjectus ſupremas, Servatorem
unum ſibi ſuperefſle Danielem ratus, eum
his verbis in præſatione demulſit. Ad quem
bpræſatus Rex ait: Tu es Daniel de filiis capti-
vitatis JQudæ, quem adduxit Pater meus Rex
de Judæa? Nec Faunus ità Satyrum alloquere-
tur, à ſe diſcerpendum inter nuptias Nympha-
rum. Pendet ſors regni ab interprete, & quem
unum habes imperii patronum contumeliis
obruis in promio? Captivum vocas, & tra-
ductum conſalutas? De illo audieras à Tuis
trabeâ illuſtrem, non catenà ærumnoſum:
Nam & Rex pater tuus Principem Chaldæo-
rum & Haruſpicum conſtituit eum. Habes,
quo illum delinias, & efferas, quò tibi fau-
ſtiora portendat. Tu verò quem Principem
dicere potes, mavis appellare mancipium?
Captus à Nabucho eſt, & præfectus Haruſ-
Picinæ. Utram appellationem eliges propi-
tiando Danieli, navigationis tuæ tot inter
ſyrtes periclitanti unicæ Cynoſuræ? Ah de-
mens, & barde, ſervum vocas, quem demul-
ces? Quàm verô tibi non conſtas! Torquem
ſpondes, & catenam exprobras. Principem deſi-
gnas, & captivum jactas. Patronum implo-
ras, & laceras maledictis. Si vel a primo limi-
ne ſapientiæ palæſtram ſalutaſſes, in has
Tu ſanè ineptias non laberere. Niſi fortè im-
perantium is eſt mos, ut nequidem truci-

Honor ma- dandi detimneſcant, & anmimam citius, re-

usts.

Oliva

regnumque ponant, quàm faſtum. Eos quo-
que, quorum ope in maximis diſcriminibus
indigent, dehoneſtant dam honorant, &,
quem ſapientem non poteſt Potator coro-
natus non vocare, eum captivum nominat
& ſervum. Age. A Nabucho patre, ut
ais, tuo & captivus abductus eſt Daniel,
& Princeps Haruſpicibus præpoſitus. Cur ex
his, quæ cum vate præſtitit Pater, id ex-
ponis quod indecorum eſt, id ſubtices quod
eſt planè glorioſum. Nimirùm Imperantes
aliquando mihil in ſubjectis ſibi populis ob-

ſervant, niſi ea, quæ illos aut premunt,

aut opprimunt. Captus eſt Daniel? Id re-
coletur. Sed & Regum ſtemmate, ſtirpéque
eſt. Captus eſt. Sed operibus totius imperii
præpoſitus eſt à Nabucho. Captus eſt. Cap-
tus, ſed infulatus deinde eſt, Princeps renun-
tiatus Chaldæorum. Captus eſt. Atqui cap-
tivitatis maculam eluit tam benè meritus
de Nabucho. Scilicet, De filiis eſt capti-
vitatis, quos Pater meus tranſtulit Babylo-
nem. Proh Dominantium tenacitatem in iis,
quæ Regni Primates depreciant, eorum pror-
ſus immemores, quæ illos pares Regibus fa-
cerent! Tu es Daniel de filiis captivitatis JuQu-
dæ , quem abduxit Pater meus Rex de Ju-
dæa * Atqui nuperrimè Principem eum au-
dieras: Nam & Rex Nabuchodonoſor Pater
tuus Principem Chaldæorum & Häaruſpicum
conſtituit eum. Vident, audiuntque Prin-
cipes, dehoneſtamenta aulicorum, ut eos
ſpernant, honeſtamenta, non vident, ut
eos honoribus cumulent. Verùm de his
ſuo loco plura. Quæ ad rem noſtram fa-
ciunt, ea ſunt, regnaviſſe Nabuchum glo-
riosè, quòd ſapientiâ excultus eſſet, face-
rétque plurimi ſapientiam; excidiſſe verò
Balthafſarem regno, qui ne quidem no-
rat ſapientes. Sedenim canimus iſta ſurdis.
Nam ſi vel Reges, ut imperent, eſſe debent
ſapientes: quis animarum Paſtores patiatur

Ob Suſur
rones Au⸗
lici miſeri.

Confiden-
tia in ho.
minibus
vana.

Kientia
neceſſarig

indoctos, quos ſola admovere aris, populiſ-

que præficere deberet ſapientia? Vel Levitam
Deus imbuit Theologiã, quam Spiritui pe-
nè prætult ſuo. Diſputantes cum Stephano;
non poterant reſiſtere ſapientiæ, & Spiritui, qui
loquebatur. Sapientiam primum poſuit, tùm
veròô Spiritum. Dices fuiſſe Apoſtolos impe-
