,. Cemlut
pon ſecel
Hüheſtetl,
Ae ngente;
lalyang
unn, 1
an deket! lu
nr, El non
ei lla oo
ant, e
ilrto Mpn
tt l ſane
Deuin Aon
len won
In ü Wulva
n Jecun.
lim ſt,

n, en exta

Et ITbvenn
tnntut I
imult, goe
Ferm. Iude
Alnch inncd
n, E ulliag
K lol er
i ſch
Enht ſinch
MMIen 0 t⸗
nlim Der .
, Miteube
1KKi Ben

lhrc

nlen
nRdnnbe
a,Ne. 1

Petbn ke

en e
emmum
n MN. N
, Kn.n
tatus . 1
ſnr ll i
Unbum er
fnrbnr
hik n
dt in
Won ſt NN1
mnolt it. N
de Under.
hun hi in
un Deulrin
f, oti
dillum ln
n Deiddil
U a Te,!
ludlt ilein-
UndsExa-
Entet, nt
Caulam un 63
1, & gunt
Amn. Venm!
ræcepüntu!
pi. Ommhu!
non addktr
ſs, A .
erbum Del.
Wilitate lles
wekütur (id⸗
tucles, Gül.
temnias ſetn⸗
ad ilum E,
un. Hr dr.
Ui, un Don
Ggeinde il
Deo aorſennt
, gvam Gund
Cn e ee
entes 1 teni⸗
entunn lin 6,
MooHunung.
inue/ 0 (
nis & Coneht⸗
oncepta Auke
no, & .
n. C öltin
1 (une
8 ador n
Daus, Ater
mlimnd
r naliun
Puecm.

t, N,
cmwi, . 4 47
ovenn
ePetoleni
, Eian
“ kum,
Prophen 69 6
loctusele
EcN/,
ilun. Di,
n 4 a,
mmtnotoll, 86
bi t a
muct Aln /
im g,
tbo
vele ſ

Stromatum, Lib. VI.

Intellexere à Deo vix illum leniter de crimine
monendum. Verùm, ubi monere incœperint,
Zelus in- fulgurant, fulminantque. Rogo, cur Verbum,
diſeretm. quod à Deo egreſlum eſt redimitum roſis, ex
ore tuo prodit armatum jaculis? Ille dixit, Mo-
Superior ne: Tu verò mordes. IIle dixit, Loquere: Tu

lre. vulneras. Cur metis, quod ille non ſeminavit?
444.

Priuſquam te formarem in utero, novi
te: &, antequam exires de vulva,
ſanétificavi te, & Prophetam in Gen-
iuibus dedi te. C. I. §.

Aa Dig- Gratulantur patrocinium conquiſitum ambi-
nitates, & tioni ſuæ deſignato in vulva Jeremiâ Gentium
Beneßeia Prophetâ, qui ad inſulas & ad purpuras pe-
Becleſa- ne vVagientes pueros deſtinant- 8¹ Propheta 1l-
Nne. le eſt, antequam natus: cur nobis non liceat
vendi,ni- natum, & ablactatum inter miniſtros Altaris
E waturi. adlegere? Ita. In vulva deſignatus Propheta
Digaias eſt, ſed non initiatus. Deinde, qui Vatem
cstcos in vulva conceptum deſtinat ad oracula, eum
ferenda. noverat, antequam conciperetur. Rurſus, qui
in utero Prophetam renuntiat, è vulva non
emittit niſi ſanctificatum. Tria ergo præſtitit
Deus in deſignatione Prophetæ. Maturè de-
ſignat, ſed non maturè initiat. Deſignatum
enim in vulva jam adultum Prophetam re-
nuntiat. Secundé, Prænoſcit in vulva, qua-
lis futurus ſit, & priùs novit, tùm Prophe-
tas at. tam jubet. Tertiò, Eum ſanctificat in vul.
tendenda. va, quem extra vulvam ad prædicandum le-
gat. Tu verò puerum non deſignas Clericum,
ſed renuntias. Tu ignoras, oviſ-ne an lupus
futurus ſit, quem fortè Paſtorem das ſenibus
juvenem. Tu denique non ſanctificas, quem
ad ſancta intrudis. Verbo; non portum vitio
tuo, ſed naufragium nactus es: id eſt, tene-
ris reus, non evadis, in deſignatione Jere-
miæ maturè quidem factà, ſed tardè com-
pletàâ: nec factà, ſine prænotione deſignati,
& roboratà ſanctitate pueri, adhuc in vulva
confiſtentis. O tempora Bernardi noſtris diſ-
ſimillima! Pueri manu, quam ferulæ ſubdu-
cunt, Paſtoris baculum geſtant, ut lachryma-
tur & ſcribit Bernardus. Monaſteriorum Cu-
Commen- ſtodes, & quaſi nutricum alumni. Præbebant
ner e iſti eſcam ſubjectis ſuis, qui vix lac ſugere
* deſierant. Puer centum annorum viris tunc
præficiebatur, & qui Matrem inclamabat,
inclamabatur Abba Pater. Enimverò hoc id
temporis Eccleſiæ datum probrum, ut puer
eam ex parte regeret, quam Deus inſtruere,
nonniſi poſt exactum trigeſimum annum vo-
luit, filius quamvis Dei. Exclamabatur de
Abbatibus infelicis temporis, non canentibus
in choro, ſed balbutientibus in ſcholis „non
cucullatis, ſed quaſi faſciatis, quòſque non
ferrum, ſed natura tonſuraverat; necdum enim
enatâ comâ irradiabant, Cidarimque præfere-
bant, antequàm Cæſariem: de his, inquam,
1. Reg. 13. Abbatulis illud clamabant: Filius unius anni
1. erat Nazil, cùm regnare cœpiſſet. Neque dicas
& Jeremiæ demandatam eſle prophetandi pro-
⸗ vinciam in vulva. Nam ut dixi , deſignatus ibi
tantùm eſt Propheta, non autem renuntiatus.
Imô ex textu neque hoc colligitur, quòd ibi
fuerit Propheta deſignatus. Lege verba. Fri-
ſduam te formarem in utero, novi te. Hæc
Prænotio non fuit in vulva, ſed ante vulvam.
. Et antequam exires de vulva, Jſanbtificavi te.
Hoc accidit Jeremiæ latitanti in vulva. Er

367

Prophetam in Gentibus dedi te. Unde dedu-
cis, hanc deſignationem futuri Prophetæ fa-
ctam fuiſie in ſinu Matris? Non hoc Scriptu-
ra teſtatur. Neque ego teſtari auſim. Quare
non potius aſſeramus, ex his, quæ accide-
runt, alterum conceptum præceſſifſſe Prophe-
tæ, alterum fimul fuifle in vulva cum illo,
tertium denique poſt ortum & cunas ejus ad-
impletum. Antequam conciperetur, prænoſci- Filiorum
tur: antequàm noſceretur, ſanctificatur: Pro- ducatio.
Pheta deſignatur Gentium, Poſtiquàm adole-
vit. Tibi quoque licent hæc omnia in filio, Ordines
. 2 1: . . ſacri non
quem altari deſtinas. Noli deſtinare, niſi no- A inan-
veris: noli deſtinare, niſi ſanctificaveris. No- a,; pueru-
viſſimo loco Jeremiæ prophetandi cura com- 1a.
miſſa eſt. At, inquis, Puer erat. Unde ſcis, Vocati
quòôd puer fuerit? Fatetur ipfe: Ecce neſcio lo- gor. 1, 65
dui, quia puer ego ſum. Itaà: Sed audi Septua- pyose
ginta, qui ità vertunt: Ecce neſcio loqui, quia ſzinatio
Junior ego ſum. Non puer, non adoleſcens, ſacra.
ſed Junior erat, ſi credimus Septuaginta.
Quo modo Junior, ſi loqui neſciebat, Ii A,
a, a, tantùm ingeminabat? Erras. Non dixit S.eremie

tantum A, a, a, Dixit quoque: Ecce neſcio enilete
4 juni . Loria
Loqui, quia junior ego ſum. Ecce loquitur, & „h,

Pprudenter loquitur, & cum dicit, Neſcio lo- devitat.
dui, teſtatur ſe loqui poſſe. Ecce neſeio loqui.
Si loqui neſcis, cur loqueris? IIli non abſitni- Dignitas
lis videris, qui, cum accedentem ad ſe ami- reveren-
cum nollet admittere, poſt oſtium clamabat: 4a.
Ego domi non adſum. Non diceres, Neſcio
loqui, ſi loqui non ſcires. Verùm puer fuerit
Jeremias: ſed puer erat à Deo eflormatus in
utero, à Deo inibi ſanctificatus, notus Deo
ante conceptum, poſt ortum Dei familiarita-
te uſus. Puer, ſed qui refugeret onus pro-
phetandi. Puer, ſed qui exponi timeret. Puer,
ſed electus à Deo. Tu quoque puerum tuum
aræ intrude, ſi cum Jeremia ante ſanctus
quam natus, reluctatur promoventi ſeſe. Si
dignitatem recuſat, ut Jeremias, ad dignita-
tem trahe. Quis & noſtratibus pueris, togatis
ante prætextam, ſibi commendati Coenobii
tiaras deſtinatas, imò & impoſitas, non gra-
tulatur, ſed ejulat cum Jeremia? Denique Hamili.-
puer fuerit Jeremias, ſed contemplationi ità tas ſua
vacans, ut cum Deo loqueretur. Puer, ſed! roden;
qui hoc tantum vitium, cùm onus declina- reaſu.
ret, promere potuit, quòd non admodum
foret eloquens. Quæſivit diligenter, & ſcru- Dignita-
tatus eſt interiora cordis ſui, ut inde aliquid zum fuga.
extraheret, quod Deo vocanti ſe ad Prophe-
tiam opponere poſlet, & mhil omninò macu-
larum in corde reperit, nullum ſcelus, nul-
lam animi affectionem efferatiorem, nullam
plagam, puſtulam nullam. Confugit illicô ad
linguam, & cùm non mendacium, non ſcur-
rilitatem, non turpiloquium, non nugas de.
prehenderit, reperit tantàùm minus fluentem Religionis
eloquentiam, & confeſtim unum, qui vix wiltoga
inhærebat colori, nævum prodidit. A, , a „ ob Cogni-
Domine Deus: Ecce neſcio loqui, quia buer ego tionemn ſui
Jum. O candidum adoleſcentem! Ne tum qui- expetens,
dem ſe accuſare novit cùm accuſat. Si dixiſſes Tlendi-

. —— . . . . . diora de-
tantüùm, Neſcio loqui; fortè impeditioris te clinar.
linguæ eſſe ſuſpicaremur, ideôque ut blæſum Aulicas

minus aptum eloquentiæ. Veràm cuùm di- zen pro-
cis., Ecce neſcio loqui 2 quia Puer ego ſum .te- vete
ſtaris futurum, ut aliquando prophetare poſ- ie eo
ſis. Vitium tuum cùm amplificare ſtudes, concipiar.
imminuis. Si enim ideò loqui non potes, quia Arrog in-
puer es: adoleſces: & loquéris. Ergo non tia dern-
Hh 4 imme- eſsss.

2368 Oliva

immeritò Jeremias nondum perfectæ ætatis ad
prophetiam evocatur; quia ætate junior, ſe⸗
nex moribus, ſanctus antequàm natus, fami-
liaris Deo, nullius ſceleris conſcius, uno tan-
tüm reſperſus nævo, quèd loqui neſciret. Si
pueri noſtri tales ſunt, ad Senatus & Præfectu-
rarum purpuram vocentur, ſi libet, ut, cum
in labiis candicat lac, in veſtibus oſtrum efful-
guret faſcibus conſularibus ſepti, vix faſciis in-
fantilibus evoluti.

Priuſquam te formarem in utero, novi
te: & antequàm exires de vulva,
Jfanötifßcavi te, & Prophetam in Gen-
tibus dedi te. Cap. I. 5.

Superieres Ideò tàm præclarè functus eſt Jeremias pro-

refl phetandi munere, quia ad hoc efformatus à
gaos . Deo eſt, adhuc exiſtens in alvo Matris. Ra-

Linaturi 10 noſtris muneribus feliciter defungimur, quia
ſunt ad non informamur, ſed rapimur ad illa. Debe-
munera rent ſuperiores deligere in Tyrocinio, quos
Plendi deſtinaturi ſunt ad miniſteria Religionis. Tar-
diora. . . .
Superior deè formatur ad evangelizandum, quia jam
utatur formatus eſt, nec de Evangelio cogitavit qui-
talentis dem. Deformatur, ſi tam ſerò formetur. Quod
Jubjecto- autem de Concionatore dico, dictum puta de
we cæteris ſacrorum Ordinum muneribus. Ab in-
Tyrones — 1 . . .
deſienan- fantia dirigi debent ad ea, quæ tractaturi ſunt,
di cid ut adoleverint. Bombyx, qui diu vermis fuit,
ſunt ad cùm ſericum elaboraverit, ad majora factus vi-
miniſte- deri incipit naturæ: quæ illicò alas architecta-
Dinizas tur tanti operis architecto. Verùm, quia ſe-
ia Digne. 10 volare cupit, qui diù repſit, alas quidem
Ad Digz- ei Indoles addit, ſed papilionem facit, non
nitates Avem. Qui diu vermis fuit, ne tunc quidem
informä- ales fit, cùm alas accipit. Oportuerat in cu-
ee⸗ 1. nis, non in ſepulchro, alatum facere ſerici &
ze Paeri Phrygionem & parentem. Serò Seres promo-
lane. ventur, nullo compendio. Nam cùm alas ad-
Filierum junxeris in textrina, hoc duntaxat præſtas, ut
educatio. qui imer vermes Bombyx erat;, fiat inter pen-
Wref natos papilio. Intuere Naturam erudientem
Bonlyrx. nos in Roſa. Non permittit florem erumpe-
Procra- re, ut natus purpurare incipiat. In calyculo
linatio incluſum florem ad oſtrum erudit. Et quan-
exitioſa. quam rubere nolit Roſam niſi enatam, pubeſ-
Sarie centem tamen ad ruborem inſtituit. Purpurat
cui defe- Hos pulcherrimus; ut eruperit & calyculo. Ita:
renda. at purpuræ ſemina jacta ſunt in calyculo.
Cùm non ruberet, accepit unde ruberet.
Rerx quos David arma ne quidem ſuſpexerat, cùm Gi-
e vehat. ganti occurrit. Verùm ad victorias efformatus
Saul. clanculum eſt in eremo. Futuro de Gigante
triumpho proluſit in Urſis. Ideò eluſit mon-
ſtrum, quia cum monſtris luſerat. Saüul,
contrario, ex Agaſone repentè Princeps, æ-
rumnis ſuis teſtatus eſt, imparatum pectus
trahi ad ſolium poſſe, conſidere in ſolio non
pofſſe. Regnare nequit, qui regnandi artem
tunc didicit, cùm exercuit. Nimirum, qui
diu vermis fuit, alis inſtrui poteſt, ales eva-
dere omninò non poteſt. Nolo concionetur
in Tyrocinio, nolo imperet puer. Sed ad
.V conciones clam informetur, dum formatur.
Nec in nido pipientes Aquilarum pulli evo-
lant: ſed plumeſcunt cunctanter in nido, ut,
cùm excludentur & nido, coelum petant. Jo-
§. Yoſeph. ſephum Deus imperare noluit in paterna do-
mo: at ibi ad imperium per ſomnia excita-
vit. Imbui coepit mampulorum & ſiderum

ſpectaculo ad regimen: & feliciter in ͤÆgyp- Filiorum
to regnavit, qui imperium didicerat, cùm educatio.
parêret. Somniare ſibi viſus eſſet cùm reg-
nare coœpit, niſi, antequam regnaret, im-
perium ſomniaſſet. In cunis proludendum eſt
muneribus ſenectutis. Porrò Deus tria præ-
ſtat circa eum, quem Prophetam deſignat.
Primò noſcit, ſecundòè format, tertioò in
utero adhuc exiſtentem ſanctificat. De mu-
neris verô functione nonniſi adultum monet.
Ergo Superiores nihil habeant antiquius,
quàm prænoſcere, quem ſunt formaturi.
Tùm, quem prænoverint, forment. Pleri-
que formant, ſed non prænoſcunt. Hi de-
formant, quos formant. Quid enim ad e-
vangelizandum inſtruis, qui ad loquendum
non eſt aptus? Quid Paſtorem deſignas, qui
lupus eſt? Nonne vides naturæ eum eſſe ef-
feratioris. Nonne intueris non loqui illum,
ſed latrare. Si lacerat, dum ovis eſt, quam
putas edet ſtragem, cùm oveés rexerit? Noſce
prius, & deinde forma. Priuſquam te forma-
rem in utero, novi te. Alii noſcunt, ſed non
formant. Libet illis numerare, & cognoſce-
re oves ſuas. At manum operi admovere,
pergrave illis accidit. Ex uno ligno Mercu-
rium ſngi poſſe, ex alio dedolari oſtium poſ-
ſe, poſſe compingi navim ex alio ſtatuunt.
Verùm incidere, ſculpere, dedolare, mallea- Superior

re illos piget. Denique alii noſcunt & for- invigilet,

mant, ſed non in utero. Pubeſcit modòͤ, in-
quiunt: indulgendum illi eſt. Matureſcat, &
dedolabitur. Erras: membra, quæ formata
non fuerint in vulva, extra vulvam non for-
mabuntur. Què durior fuerit, eò validius in- Dignita-
figendum erit ſcalprum in cutem. Quid, quod cui confi-
aliqui noſcunt, formant, in utero formant;, Zaigs 4-
ſed non ſi ſanctificant egreſſurum ex utero? Væ nimarum
nobis, tunc ſanctificemur, cùm ſumus ſancti- ſbi prius
ficaturi. Adamantem, ſi tunc tergas, cum vace.
oſtentare cupis, glaream oſtendes, non gem-
mam. Non ſufficit quemadmodum cum vitro
agis, acriori afflatu inſufflare in gemmam. Diu
ante lævigari & teri debuit. Neque enim ni-
gror & obſcuritas exſufflantur, ſed terguntur.
Et Prophetam in Gentibus dedi te. Neſciebat Rerquo
Jeremias an locuturus eſſet vel cum popula- evehat.
ribus ſuis, & jam Gentium Propheta erat.
Placet noſtrorum Superiorum humanitas, diſ- Superior
quirens à ſubjectis ſibi filis, in quod munus evehes
propendeant. Verùm & Deus plus placet, Sneſ
qui neſcium Jeremiam ad Gentes Vatem de- zagentes.
ſtinat. Moyſes præficitur populo, cùm mihi⸗
de ejuſmodi onere meditaretur. David inau-
guratur ad regnum, cùm gregem duceret.
Jeremias, dum loqui neſcit, Propheta renun-
tiatur. Non ſciſcitatur à Luto Figulus, in
quam velit formam effingi. Mallem equidem
à Superiore ablegari, quàm interrogari. Noſ-
cat me, qui me formavit: & quem ad finem
me formavit, me deſtinet. Ego cupiditatem
meam noſco, ille novit aptitudinem. Ego
me amo, ille me novit.

Et diæxi: A, a, a, Domine Deus: ecces

neſcio loqui, quia puer ego ſum. C. 1.6.

Elucet primò Prophetæ humilitas, qui, cum Religionu
intellexifſet à Domino prænotum ſe prius fuiſ- une,
ſe quàm formatum, & ante ſanctificatum, 6,,
quàm natum, Prophetâmque deſignatum in appeten-

utero 5 da.

6,9; 4
n/
4 M.
/ woollt
ℳ GScmnns h.
ℳ. (A .
vi kel
mg, I
p Ell tul
dr go le le
67, Cantunm
4 ho Ugen
strhun De 1.
⸗ ee In wun
6 i, ler
4
1 pele Ml
7 n MMe
eun N-.
Srmn Makrjn
n. h: ſ ti
4 nun gect,
s Ani ſein
nni kene
n n fu
is Ar ege ,n. 1
S
st Set, Mzius
. .
Mee Conlun
a Nein ft ſit
lAn m bet ad
ir digle onn
wt, Il en
Hürnr, nn⸗
Ul, lige
nlnmne,

Gmd eng,
celies, Kl.
Eeumimmne
1, 1t l ne
Ar: n
ln ren
r. Kakeſe
keeren 9

bihen Dinir
lirſn:
e ian
36 bemm le n

4 l.C.
N Cl 7.

8 D
WN
id engere
N enle On
1 A Onn .

Ni
) n As
ler
.
in
. Ure.
Cllgnn
ternd 1
e
n mone
nuqun,
Drnini
t. E.
Mün d e
henan
ſn, gi
n el
an Un,
iſ, Glen
erit! Mle
te ſorne.
lt, Ed m
X cognole
adrmofee,
hono Menn.
t ofkumgr
Alio ſun.
lare, Maltr
lcunt E b.⸗
it moch,i⸗
laturelet,
qur Inn
vamn nonk.
evaliduut.
h. (id
tero Hnan
n exuene⸗
n ſumns bncr,
terges, in⸗
des, ungn
Numm Cun iin
n gemmmman. N
Neqve eimt

ſec tetgum

4

Ambitio.

Stromatum, Lib. VI.

Arrogan- utero, adhuc tamen onus prophetandi refor-

tia. midat. Cumque culpis careat, ætatis vitia
Concio- proponit. Ecce, neſcio loqui. Quid ad hæc
oc dicimnus nos, qui non ſanctificati antequàm na-
mun

propheta ti, ſed poſtquàm adolevimus, & renati ſu-
ſanctifß- mus, iterum non uno polluti nævo ad ſug-
catofor- geſtus tamen irrumpimus, & cùm loqui,

midan- imòô ne balbutire quidem de Deo ſciamus,
ͤr. Gentium Doctores eſſe volumus? Sanè hinc

a, Glo- Origo ingentium ærumnarum. Qur enim Ver-
riam va- bum Dei paſſim in nugas deformatur? Quia
nam de- nec in vulva ſanctificati, nec ante vulvam
clinst. noti, nec poſt vulvam & Deo deſignati Pro-
phetæ loquuntur & non ex Deo. Porròô
reeuſan- quàm modeſté Propheta onus prophetandi
da. declinat! Non enim orat, non obſecrat,
Okedien- non lachrymatur, non dicit: nollem, ne-

Dignitas

is im- queo: ſed tantùm, quod prædicationi obfu-
it turum credit, modeſtiſſimè, & quaàm pau-
verſan- ciſſimis verbis exponit. Ecce, neſcio loqui:
dum. quia puer ſum. Notent qui conſcientiam Su-
Excaſa- Periori ſemiplenè tantum manifeſtant. Jere-
agie, mias non fructum, ſed ramum, radicémque
15 ineli- cum fructu exponit. Ecce, neſcio loqui, quia

natione, puer ego ſum. Et ſe ineloquentem fatetur „ 8&
ſed ab im- ineloquentiæ fontem deſignat. Non ſat eſſet
hotentig. dicere, mæſtus ſum: ſed addendum, quare
eVe. moœrore conſumaris. Mæreo, quia ambitioni
rienda. eæ non fit ſatis. Prophetæ autem ingenui-
Okedien- tatem libet admirari. Timebat ipſe, refu-
tia im- giebâtque prophetandi provinciam. Ut im-
Plestur, petret, quod cupit, ait, Ecce neſcio loqui.
Verùm, quia, ſi origo hebetioris ſermonis
neſciretur, non ætati id tribui poterat tene-
riori, ſed linguæ vitio minus ad loquendum
expeditæ: ne dolo extorqueat miſſionem ab
impoſito munere, quare loqui neſciat, expo-
nit, dicens: Quia puer ego ſum. Noli dicere,
6 Jeremia, quòôd puer ſis. Dic tantum, Neſ-
cio loqui. Si enim ità dixeris, blæſus credé-
ris, & ineptus ad prophetandum habeberis.
Si verò dixeris, idee Te loqui neſcire, quia
puer es: illicoò dicetur tibi: Noli timere,
quia, ſi loqui non potes, quia puer es: puer
eſſe deſines, & loqui poteris, poteriſque pro-
phetandi munere defungi. Abſit a me, inquit

Obedien-
tia vera.

u. Miin- pſe, ut dolo me oneri ſubducam. Nollem
el am nl prophetare: ſed reticere nolo mei cauſam fſi-
Nunteut lentii. Expono rem uti novit ipſe, quem al-
lummth loquor. di obefſe non putat ipſe pueritiam
ngol Gin⸗ & inelegantiam, prophetabo.
a Ag t .
u ſent⸗ Et dixit Dominus ad me: Noli dicere,
lo, en ⸗ Puer ſum: Quoniam ad omnia, ad
ul. tte quæ mittam te, ibis, & univerſa,
gegen e⸗ quæcunque mandavero tibi, loqué-
aſten Hde. vis. C. I. 7.
Uto lan creta con-
Mlen e EAQeues, G Diſcant Superiores, ſi non admittere, ſal-
nrenob n Sideriove, tem attendere excuſationes ſubditorum. Je-
bend exentle remias onus refugit prophetandi. Dominus
Ego aln Aiann, ex. illi imperat, ut humeros oneri ſupponat. Im-
Pundnen pendant- pPerat, quod ille vitat. Sed, nullâ mentione
Te facta rationum ab illo expoſitarum, non illi
m enehe. dicit: I, & obedi. Si prophetando impar
Di cere non eſſes „non te Prophetam deſignarem. Non
ſun vepellan. ità dixit Dominus. Sed imperio abſtinens;
90 . (Cui imperaturus eſt, ad objectas rationes reſ-
11 meri pondet. Noli dicere, Puer ſum. Si non re-
wuin, cee. cepit excuſationes „ ſaltem expendit: ſi non
* 6 fiuo, tion. Probat, ſaltem ſöolvit. Solvit, inquam, non
lann /
lgmm,
D

imperando , ſed reſpondendo. Non 30 2
rum eſle, quod ille objiciebat, non ſubridet
irridens, non caput quatit; ſed quomodo ob-
ſtare non queat ætatis imbecillitas, declarat. durus, ſit.
Sic volo, ſic jubeo apud Scripturas non facilè Chriſtus
Superiores reperient. Noli dicere: Puer ſum eliam
quontam ad omnia quæ mittam te ibis, & uni- Tamnato-
verſa quæcunque mandavero tibi loqubris. rom 2ſe
Puerile ſanè eſt ideò aliquem à dignitate re- reſr.
licere, quòd adhuc non ſenuerit. Non dico divit.
infantes in cathedris locandos eſſe, ut dum DPigni-
lachrymas ſeminant, riſus metatur ab Audito- ate ja-
ribus. Sed puto merita attendenda eſſe, non breen,
annos. Decreſcit non rarò cum ætate pruden- Sensez⸗
tia, non creſcit. Utinam tam innocens Salo- vera.
monis ſenectus fuiſſet, ut fuit adoleſcentia. Senes non
Qui ſcortis jus dixit adoleſcens, ſenex jus di- Larnae
vinum violavit ob fœminas. Suſannam adoleſ- adok
cens abſolvit, ſenes accuſarunt. Saul, quò plus Circum-
proceſſit in ætate, eò longiùs ab æquitate re- Lectio
ceſſit. David imberbis gigantem ſtravit, vir "tiam
adulteræ ſuccubuit. Adam, quò junior, eò fecti
ſanctior fuit. Iſaac mori non timet, cùm vive- eel. ⸗
re incœpit, ne Patri reluctaretur: ſenio con- ias non
fectus penè invitus moritur, niſi Eſau prætu- astenda-
lerit Jacob. Qui in juventute pro Obedientia ?"r.
charior Mors, quàm vita fuit; charior ei cali- e.
ganti, pro pulmento, fuit Eſauü, quàm Jacob. Dignitas
Bombyx jam grandævus inutiles alas ſibi parat etiam ju-
non jam vermis, ſed papilio: qui junior ſeri- venitus
cum confecit. Sanè uti infantes non debent ab feren-
ubere vocari ad infulas, ità ſola non debet in- eni.
fulata ſenectus eſſe; nec ſola canities purpuram pus
ſibi debet uſurpare. Ideò Deus, cùm duo au- non ,
diſſet à Jeremia exponi obſtacula, ſermonis mataris.
nempe ruſticitatem, & imbecillitatem ætatis,
hoc præterit tanquam nullius momenti impe-
dimentum: Woli dicere, Puer ſum. IIlud ve-
16, tanquam obicem non contemnendum, &
fuſius & potentiùs diſſolvit, teſtatus, omnia
eum locuturum. Univerſa, quæcunque manda-
vero tibi, loquéris. De juventute noli cogitare:
non enim canum, ſed canem, qui latrare poſ-
ſit, exquiro. Sermonis imperitiam ego ſupple-
bo, qui Verbum dicor. Noli dicere, Puer ſum:
Quoniam ad omnia, quæ mittam te, ibis: &
mniverſa, quæcunque mandavero tibi, loqus-
iv. Quare non eſt Puer, qui Puer eſt, quia,
ad quæ ablegabitur, ibit. Woli dicere, Puer
Jum : quoniam ad omnia, quæ mittam te, ibis.
Ergo Obedientia probrum pueritiæ excutit.
Puer non eſt, qui obedit. Ideò Propheta ſe
puerum compellare non debet, quia ibit, ad
quæ mittetur. Verior ſaniôrque ſenectus Obe-
dientia eſt. Si ità eſt, quare non rarò in ſo- non pro-
lis ſeneſcit ſenibus Obedientia, quæ ſola ſe- motus.
nes facit? Quare ſoli aliquando tyrones flo- Religioni-
rem hunc præſtantiſſimum legunt, & ſenes cal- Punia
cant? Ideò ſenex Jeremias in pueritia, quia iore
obedit: ideò non obediunt imperfecti noſtri ſäanaa.
temporis Prophetæ, quia ſenes ſunt. Deo puer Senex
ſenex eſt, quia obediens. Si Senex obediret, Ferveat-
Puer à Tepefactis crederetur. Nec Anum Oéedien-
(clamant degeneres) decet parere, nec Se- ize,⸗ S.
nem decet parêre. O dementiam! Chriſtus ,„ioy.
nuſquam ſenior, quàm in Cruce fuit. Num
ibi obedientiam neglexit? Imô ibi obediens
factus uſque ad mortem, maluit perire, quàm
non parêre. Arbor, cùm poma maturue-
rint, cervicem (quaſi imperium præſtoletur)
inflectit. Poſtquam parere didicit, parèêre diſ-
cit. Poſt partum paret. Quæ florentes ramos in
puber⸗

Superios
mitis, nons

Obediene
tia in ſe-
nibus.
Obedien-
tia indif-

ferens.

vera eſt
Obedien-
ti.

Tklenta
veriora.
Locorunms
indiffe-

rentia.,

Aulicus

70
pubertate attollebat, quaſi obedientiæ neſcios,
matureſcentes in ſenio demittit. Unus Saul
obedire grandævus noluit: & ideò periit, ſui
carnifex factus. NWoli dicere Puer ſum: Quo-
niam ad omnia, quæ mittam te, ibis: & univerſa
quæcumque mandavero tibi, loquéris. Septuagin-
ta vertunt: Quoniam ad omnes, ad quos miſero

Zelus a- te, ibis. Nota primum, apud Deum & Pro-
nimarum phetam idem eſle, Ad omnes, &, ad omnia.

indiffe-
rens ad
omnes.

Religio.
ſus auslas
non fre-
guentet.

Religioſi

Non enim attendunt vultum eorum, quibuſcum
agendum eſt, ſed res, quas expedituri ſunt cum
eis. Ad ommes ibis. Ad omnia ibis. Non per-
ſonæ, ſed negotia obſervantur à Propheta. Non
quæro, quem alloquar;, ſed quid loquar. No-
tandum quoque eſt: ad omnes ire Prophetam,
ſed ſi ad eos ablegatus fuerit a Domino. Ad om-
nes, ad quos miſero te, ibis. Volo à te omnes
conveniri, non pauperes tantùm in carceribus
compeditos, ſed Reges quoque in ſolio conſi-
dentes: ſi tamen non ambitio, non varutas, Mon
cupiditas ad eos te mittit. Verùm imus plerun-
que in aulas, ſed à Deo illuc fortè non mitti-

mur. Pudet equidem hujuſmodi pruriginis.

& Eccle. Egrotante Abiâ Regis filio, Jeroboam Pater

ſraſtici
honoran.
di.

3. Reg. 14.

2.

Eccleſia-
Kici &
Religioſi

aulas

ejus advocare non eſt auſus Ahiam Prophetam:
ſed ad eum uxorem tranſmiſit mutato habitu.
Et quidem Propheta in Silo conſiſtebat. Ne-
que ſolum ad eum Reginam legavit, ſed cum
muneribus miſit. O tempora aureo ſæculo feli-
ciora! quando nec, vel ægrotante Principe,
Rex aufus eſt Prophetam in aulam evocare;
Reginæ ad eum, mutata cyclade, pedeès ita-
bant, cum donariis uſque in Silo. Nunc Sa-
cerdotes advocantur in aulas, ut metrum Ele-
giæ & ſonum carminum examinent, utque de
Icone ſententiam ferant. Ad viliora vocantur
à nonnullis viæ civibus, tumore marſupii, ut
horas cum eis nugando fallant æſtuantes, ut
reſciant, quot diſtet leucis à Parnaſſo Caucaſus,
an Enna & Ktna ejuſdem Provinciæ ſint
Montes. Proh dedecus! Et accerſiti accedi-
mus? utindmque excluſi non irrumpamus in-
terdum. Pene Sacerdotibus illud contingit,
quod contigit Lazaro. Perſtamus ante divi-
tum fores, ut vel micas unius verbuli prælibe-
mus ex ore Principum. Væ nobis. Nemo mi-
cas præbet, & Canes illicò accurrunt, qui

Bernant. vulnera non lingunt, ſed retegunt, eâque &

nobis & de nobis Scurræ garriunt, quæ vel
ſtatuis pudorem injicerent. O benevolentiæ
Principum ſacram famem! Micas eſuris unius
divitis, qui Angelorum pane quotidie veſceris?
Jaces ante divitis januam fruſtulis exſaturari
cupiens, cùm ſtet ante oſtium tuum Deus, te-
cum cœnaturus, ſi pulſanti aperias? Quid tibi
cum verbis Dynaſtarum, cum quo per ſingu-
las penè horas loquitur verbum? Deo gratias
immortales, quod à Petro Damiani tam amarè
deploratam in Ædibus Prætorum frequentiam
Miniſtrantium Tabernaculo, nos, aut in nullo,
aut in rariſſimis hâc noſtrà ætate efflemus. Re-
vixit in ſervis Chriſti ſuæ dignitatis agnitio
generoſa, quâ cum ſe ſciant Mundum cum A-
poſtolis judhicaturos, Regias non indagant, &
vix rogati eas ſubeunt, rarò accedentes ad Con-
ſulares & Conſules, ocyſſimè ab eis receſſuri.
Sanè Chriſtus dia optatus ab Herode, ad eum
nunduam acceſſit. Raptus tandem ad illum,
cum Regis gratiam inire poſſet in ſummo ca-
pitis diſcrimine, non modèò Regi non eſt aſſen-
tatus, verùm percontantem ſe Regem ne au-
dire quidem ſuſtinuit: quique in domo Annæ

Oliva

militi reſpondit cædenti, blandienti in aula
Regi non reſpondit. Reſpondit latrom & pa-
tibulo pendenti, Herodi in throno regnanti
non reſpondit. Crucifigo regnum ſpondet,
verbum Regi negat. Mitto hic ego Eliæ li-
bertatem cum Achab; mitto Iſaiæ reprehen-
ſionem ad Achaz; mitto Joannis fulmina in
Ierodem; mitto à Samuele damnatum Saül;
mitto increpitum Davidem à Nathan. Unum
illud omittere non poſſum, aut abeſſe ab au-
lis Prophetas, aut in eas penetrare, ut vitia
Regibus exprobrent, non ut Regibus puti-
diſſimè adulentur. Ezechias aditur ab Iſaia,
ſed æger in lecto, non tympanis exſolutus in
horto, de funere admonendus, non vulgi fa-
bulis & rumoribus fori avocandus à curis. Ad
omnia, ad quæ mittam te, ibis 2 & univerſa,
quæcunque mandavero tibi, loquéris. Primum
inducitur Propheta paratus ad omnia munia
exequenda, deinde ad Dei nutum locuturus
perhibetur. Utrumque ſanè arduum. Quis
enim paratum ſe Deo exhibet ad omnia? Tuùm
quis in verbis ſuis & omnia loquitur, quæ
ad eum loquitur Deus; & ea duntaxat ef-
fundit, quæ à Deo ipfſi ſuggeruntur? Sanè Lenihe-
nec unuſquiſque honorem ſibi præſumeret, ſi Witoi
ad omnia paratum cor ſervaremus: nec tot nunera.
exciderent nugæ ex ore prædicantium, ſi ea
tantùm evulgarent, quæ à Domino percepe-
re. Ad omnia, ad quæ mittam te, ibis. Ni- Locerum
hil excipit. Omnia omnino munera amplexan- indife-
da ſunt, ſi ea Deus imponat. Nota ordinem: ρα
ad omnia ibis: univerſa loquéris. Antequam ulif.
loquatur, exercetur. Ut univerſa loqui poſ- ſerens ad
ſit, tentari primùm ejus obedientia in omni-
bus debet. Tum Concionatores, tum Supe-
riores felicius loquerentur, ſi probarentur ex-
actius. Quomodo enim Superior de umwver-
ſis loquatur, qui unam duntaxat paſtoralem
virgam tractavit? Ut omnia loqui poſſit, ad
omnia mitti debet, debet in omnibus exer-
ceri. Sanctiùs quoque flueret Concionatorum
oratio, ſi antequam ſuggeſtum aſcendere ju-
berentur, ad viliora quævis munera defſcen-
dere cogerentur. Paulus Gentium Doctor non
& roſtris tantum pro Evangelio peroravit: ve-
ràùm ſuis laborare manibus compulſus eſt. Len- ,n,⸗
tus eſt, cæſus eſt, fugatus eſt, naufragium era.
pertult, latrones timuit, Ananiam audivit; Conci-

Indniffe-

omnia.

nator ve-
riu.
Dig vitas
cui defe-
renda.
Superior
evehat
exercitos
per om-
nide
Superio-
res omnia

excæcatus Chriſto revixit. Penè mhil non aatores
. . 2-
Xper D m univerſa pan- Xereea
expertus eſt, qui, antequam univeria pan- „,

deret Domini ſacramenta, factus eſt omnia. „ neri-
Et dixit Dominus ad me: Noli dicere, Puer zus vilir
ſum: quoniam ad omnia quæ mittam te, ibis: ribus.
& univerſa quxcunque mandavero tibi, lo- ae
quéris. Quare non puer? quare prophetan- Oeaten-
di officio non ineptus? fortè quia grandior t,e ſun
ætas expectabitur; an quòd eloquens, pru- & Izdif-
dens, probuſque ſit? Non equidem. NWoli ſeymti.

dicere, Puer ſum. Nunc cum puer es, non Giet
es puer. Nunc cùm diſertus non es, diſer- mir.

tus es. Non quòd prudentiâ, ætate, & elo- mre, etis
quentiaâ polleas, ſed quia paratus ad ommia majore
es, obtemperaturus, cum imperavero. Quia viribu

Concio.

ibis ad ommia, ad quæ te mittam, noli te gena
aut puerum profiteri, aut ineptum reputare. en An
Satis idoneus ad omnia eſt, qui ad omnia im- 4 e i
paratus non eſt, ſi Dei imperium acceſſerit. Silenit. NN t Nakn
Puer non es, quia ibis. Noli dicere, Puer ſum. uNn
Liceat curſim repueraſcere, & ſenſum hinc i, n ei

ſimpliciorem eruere. Jeremias dixerat, Puer onze
ego ſium. Dominus expungit pronomen 26. dundant

A
den
kegnunt
hankt,
Miel
Lepteken.
lnmn n
tut dil⸗
n. Unn
ele da
e, N W
bn i
d lun,
elclenmi
n IINt.
N. 1
min,
fi. Ninin
Cli Me
tum Vonmm
dwun.
Otnnun Uin
itur, g
Guntanet .
ntur! Nn
Melumetet,
S: Te ti
Cantium,At
onino ſent⸗
te, iit N.
neta anhier:
Nota oroen-
Fit. Mt
etla lodn
Hentia none
1es, tun
Probarennm
etior de um
tagat aloie
Poqui olt
n ofnnibrs en
t Concnum,
Gnn aenle,
8 mupen it
ntum Dodnn,
lo elcriſt ,
mnplliue h,
y ufe
Aumnin ilii
ni in,
fgl

ſicu i,

20. 46.

ſunt, ad. 10 terreatur aſpectu.

Stromatum „Lib. VI.

tirgee S& tantùm monet eum, ne dicat, Puer ſum.
cura. Nimirum Labia Sponſi ſunt Favus diſtillans.
Sermoſpi. Qui ſtillat ex ore verba, nullum patitur ver-
kea. bum in noſtro ſermone redundare. Et quidem
ie tunc ad eloquentiam imbuebatur à Deo Pro-
Modeſtia pheta: nihilo minus ne unius quidem In eo
in verbis. pronominis redundantiam diſſimulat.
Deut. 3 ³². Moyſes cecinit: cuerſeut: ut pluvia, olctri-
2. na mea, fuat, ut ros, e& outinm meilm. Doctri-
na abundet, ſed ſermo flillet. Fluat, ſed in
morem roris, non acervatim, ſed guttatim.
Quaſi imber ſiiper herbam, & quaſi ſtillæ Iſuper

Ibid. .
gramina. Fluat non imber, ſed quaſi imber.

Silentium Neque dixit ruat, cadat, decidatque eloquium

ab ipſo
ſermone
non abſit.
Job. 29.

meum, ſed, fluat. Bellè decurrat & placidè,
non proruat, ut ruunt imbres autumnales. Job
quoque de ſe ait: Nuper illos ſtillabat eloquium
meum. Ad Ezechielem propterea dicitur: Nilla
ad Africum: & propheta ad ſaltum agri meridia-
ni. Libet intueri eloquentiam Patris & Verbi.
Pater quidem intimè loquens unum tantùm ef-
fatur Verbum. Sed Verbum illud licèt multi-
plex non ſit, Deus eſt. Non multa, ſed mul-
tùm vera loquitur eloquentia. Verbum autem
Gen. t. 3. quam parcè loquitur? Fiat Lux. Et fatla eſt
Lux. Poterat-ne breviùs loqui? Fiat Lux. Al-
tera ſi deeſſet vocum, nihil imperabatur. Ip-
ſum quoque audi in terra dicentem. Sobriè ſe-
ſe effundit ejus oratio. In Cruce cùm nihil
charius haberet Matre, ut eam Joanni commen-
Joan. 19. daret, quid dixit? Ecce Mater tua. Redundat-
25. ne aliquid in iſta commendatione? Excitaturus
& ſepulchro Lazarum quomodo peroravit ad
Joan. I. mortuum, ut audiretur: Lazare, veni Foras
43. Matthæum ut à telonio abduceret, qudnam
eloquentiâ uſus eſt? Certè ab auro Publicanum
apertere opus eſt non ità facile. Attamen ait
Matth. 9. li: Jequere me. Si parciùs locutus fuiſſet,
9. Matthæum non vocaſſet. Faceſſat aliquando
Familia- ampulloſa eloquentia, & , qui Chriſtum ſequi-
Sres e“ mur, ut diſcipuli agnoſcamur unius Verbi,

22.
Ezech.

Penist- non fiamus plurimorum verborum Magiſtri.
mia. .
Ne timeas à ſacie eorum: quia tecum
ego ſum, ut eruam te, dicit Domi-
nus. C. I. 8.
Concio. Audin’? In Prophetis ſuis Dominus timet
varges Timorem, non Superbiam. E noſtris verò ſi
ant. quem Dominus alloqueretur, fortè non uni
diceret: Ne tumeas, non, ne timeas, a fa-
cie orum. Neque enim blanditiæ vanè inep-
téque Concionantium minas metunt, ſed lau-
des. O tempora, 6 voces, 6 nugas! 6 Dei
verbum impunè adulteratum! Suis Prophetis
dicit Deus: Ne timeas. Dicendum pleriſque,
Suherir Ne tumeas à facie eorum. Nimirum hi aures
Sad- ſcalpunt, illi excoriant peccatores. Porròô

omnem ti. Juam temperanter Deus conſtantiam exigit à

morem Propheta! Ne timeas à Jacie eorum. Non ait,

damnet. Noli timere. Patibula, Cruces, incendium
Eorum rideto,

& ferto. Prophetarum eſt ridere &

excuſatio. Datj: Aſ,;
nes 1. “S pati: mori, nec pavere. Non ità dicit. Verùm
vang non illud duntaxat monet: Ne vanè timeat, ne ſo-

