eſt Panis in hoſtium tentoria: unufſque gladius,
non verò muſtiplex jaculorum ſylva triumphum
de univerſo Oriente revexit. Quos ſanè hoſtes,
antequam & clangore fuſos, & cæſos, proffi-
gatôſque teſtaretur Dominus à trecentis, innu-
meros eos fuiſſe dixit: Populi ſuſi jacebant in Ibid
valle, ut locuſtarum multitudo- Cameli quoqitt
innumerabiles erant, ſicut arena, quæ jacet in
littore maris. Mutuâ hi ſe cæde conciderunt. Ut
ſcias, nihil imbecillius eſſe numero, nihil rari-
tate validius. Elucet hoc maximè in eo, quod
ex verbis Domini edidit vaticinio Iſaias. Atten- Eſa. 51.2.
dite, inquit, ad Abraham Patrem veſtrumn-
quia unum vocavi eum, & benedixi eum, &
multiplicavi eum. Conſolabitur ergo Dominus
Nion; & conſolabitur omnes ruinas ejus. Vides
unum fuiſſe, quùm eum benedictione imperti-
tum audis à Domino. Ubi verò multiplex factus
eſt in poſteritate ſua, illicò ruinarum Propheta
meminit. Multiplicavi eum! Conſolabitur om-
nes ruinas ejus. Ut ſe pallio coopertum à filiis

percepit Noë, exclamavit: Beneditétus Dominus Gen. 9.

Deus dem, ſit Chanaan ſervus ejus. Dilatet Deus 25.
Japhet, & habitet in tabernaculis Jem, sitque
Chanaan ſervus ejus. Uberior fuiſſe videbatur
Japheti benedictio. Verùm ex Sem prognatus
eſt Abraham. Ecquare non ex eo Chriſtus ef-
floruit, cui benedictionum plenior alveus in-
fluxerat? Nimirum unum oberat verbum: Di-
latet, dixerat, Deus Japhet. Ubi dilatatur,
inde flos Jeſſe non erumpit. Nam, cum in pa-
ce factus ſit locus ejus, ipſéque Pax noſtra ſit,
qui fecit utraque unum, ecquando Pax plenè
vigeret, ubi multitudo ſuppeteret? Non poſſum Deut. 1
Jolus ſuſtinere vos, inquit Moyſes; quia Domi- 10.
nus Deus veſter multiplicavit vos, & eſtis hodie,
Rcut ſtellæ &œDi, plurimi. Non valeo ſolus negotia
veſtra ſuſtinere, & pondus, ac jurgiu. Rarò non
à ſe diſſidet Numerus: & quamvis ſidera vi-
deantur, & ſint, perſæpe tamen luctantur. E-
tiam in cœlo, ubi Luna unica eſt, non rarò ca-
ligare Solem cogit objectu ſuo. Quæ futura lu-
minis interceptio, quantâque diſſidia, ubi non
aſtris, ſed arenis propiores, morabuntur in litto-
re, non cœlo ſocii inſerentur? Diliget te ac multi-
Plicabit. Tum verò explicatâ fortunarum pom-
Pà ſubjicit Vates: Nec inferes Tuidpiam ex idolo nene 7.

Mnn
5 ien
Ehut
elens,
ems,
uns⸗
i
uu a
mone
ino,
g lipj/
cntcnen
Ahlint.
Ah 1
an,
nil M
koniun
Djebuntur
z. Cee
on Khee
Pens elo
Genu conn

ltilica
Alicbelie n
N, Gane
m, Dirin

in domum tuam, ne fias anathema. Amplifica-
tus jam Iſraël inhiberi præceptorum aggere
debuit à ſuperſtitione & idolis. En quò im-
pelleris, ſi augeare. Quid, quod luſimus ha-
Renus, multitudiniſque non tam venena pro-
duximus, quàm balſama expreſſimus. Etenim
hic ſubindicatur tantum, quod impendere fa-
cinus poſſit populo germinanti. At Jeremias
non monet tantum, quid cavere debeat Mul-
titudo, verum, quò ruerit, lamentatur. Ec-
Ier.23.4. c ego congregabo reliquias gregis mei: & con-
vertam eos ad rura ſua, & creſcent & multipli-

miu

4

eit) cabuntur. Et ſuſcitabo David germen juſtum.
ale In diebus illis ſalvabitur Juda. Quàm ſplen-
Ebce didum, fortunatumque veſtibulum domus Do-
uner mini! Nihil non ſanctum in atrio, nihilque
neen. non floridum. Atenim anguis in flore delitet.
Onin Salvabuntur, congregabuntur, ſubdentur Da-
ttenmn vidi. Creſcent tamen, & multiplicabuntur.
Cwn Vox iſthæc una ſat eſt ad corrumpendum fe-
el, citatis elogium univerſum. Audi, quod à
Otwer Ibid. 9. Jeremia confeſtim ſubjicitur. Contritum eſt,
ie Dimmuh inquit, cor meum in medio mei, contremue-
: er . runt omnia oſſa mea. Mœror ingens! Verùm
ucenm aſſuetum ejulationibus pectus, luctus nec in
ue gdn, felicitate dedidicit. En Iliadem malorum,
etmumyhn lbid. 1o. quam extimet. Factus ſum quaſi vir ebrius à
ſene holss Jacie Domini. Quia adulteris repleta eſt ter-
Al, ol ra: Factus eſt ourſus eorum malus, & fortitu-

do eorum diſſimilis. Propheta nämque & Na-
cerdos polluti ſunt : & in domo mea inveni ma-
lum eorum, ait Dominus. Etiam ubi aà Domi-
no cogitur Ifrasl, & redivivus imperat Da-
vid, & Judas ſervandus prædicitur, ſi nimiùum

guit lltt il

gus iutt
Niderun

0, Mihi tn. vulgus augeatur, Sacerdos cum turba pollui-
in eo, I tur. Quid Eccleſuis Chriſti calamitatum inve-
lſains Alerl het deſtitutus tum Davide tum Domino Nu-
en teſfin. Jer.30.19. merus? Multiplicabo eos, & non minuentur.

Giri un, Et erunt lii ejus ſicut à principio. Et eritis
s Dinu mihi in populum: & ego ero vobis in Deum.
eu. e Ecce turbo Domini furor egrediens, procella
kone inheni ruens: in capiteé inimicorum conquieſcet. Mira-
liplenken bar equidem ſuccreviſſe populum, nec periiſ-
Mun Pühtt ſe. Viden' quam citò à thure vulgus immigret
nobbinrer⸗ in ſulphur? Viden' ut Dei quoque agricultu-
hemmifin ra in lanienam abeat? Rorat primum;, tum ful-
Giciu Denim gurat. Multiplicat, & profligat. Miramur au-
. Diumtan tem ſibi obeſſie multitudinem in via mandato-
is vn, Ne rum Dei, quando ſeſe retardat in itineribus
ile nälhen vanitatis? Darium nihil æquè perdidit, ut Co-
Een gen Piarum immenſitas. Periit, quia perdere non
Gulue⸗ potuit, ſui immenſitate exercitus præpeditus
ir ekt à² conſequutione victorix. Alexandro, con-
“ tra, peperere triumphos expeditæ ad omnia;
U Arnn, raræque, ſed lectiſſimæ Legiones. E Perſis,
0 rn numero infinitis, nemo Ducum audiebatur,
an, inie . nemo militum imperata implebat. Memini à
R 1 Pontifice Maximo, eéque ſapientiſſimo, mo-
nh l nitos non ſemel Præfectos Religionis auſteri-
1 M H tate vitæ, ſanctitate morum, Inſtituti cuſto-
Eee 4, nmulli ſacrorum Ordinum ſecundos, utra-
e or, nia, crorum Ordinum ſecundos, ut ra-
ene “ riora cœnobia excitarent, paucioréſqueè in ſuum
eſli hn coœtum alumnos cooptarent, quòd tam mul-
g. en. ti reperiri non poſſent in Eccleſia Dei, qui
uni laue. tantæ perfectioni ſervandæ pares forent. Er-
mm go, etiam ubi Evangelium ita floret, metuen-
ſ, voN dum, ne Violæ in vepres degenerent, ſi ni-
Qrelun miùm multiplicentur. Hæc ille, me præſen-
ſlöd, te. Nuſquam tamen hujuſce peſtem incremen-
abunturnn 4. ti noſtris apertiùs ſubjecit oculis Dominus,
linett quàm apud Oſeam. Ibi enim populum II-
numm el rael videbis inſtar Vitis in agro frondere. Vi-

Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. V.

303
des gemmare palmites? Vides Malleolos, ſar=
mentâque protendi? Noli exſultare. Erumpit
cum pampino ſcelus: tôtque ſimulachra in ul-
mo pendere miraberis, quot racemos. Vitis, Oſe. t0.
inquit, frondoſa Iraël, frubtus adæquatus eſt
ei r ſecundum multitudinem fructüs ſui multipli-
cavit altæria, juxta ubertatem terræ ſux exube-
ravit ſimulachris. Lætabaris fœcunditatis ille-
cebrà! En, quot monſtra ſeſe abdidere ſub
frondibus! Audacter eloquar, proferâmque
contumelioſam ità in ſe eſſe copiam, ut non
vulgi tantùm feracitas, ſed verborum quoque
Dei fertilitas nimia interdum officiat ipia ſibi,;,
ſeſéque depreciet. Quadraginta annis proximus Pl.94.16.
fui generationi huic, & dixi: ſemper bi errant
corde. Exſuperantiam divini luminis caligo ab-
errantis populi conſequuta eſt. Et ego viſionem Oſe. 124
multiplicavi, & in manu Prophetarum aſſimi- 10.
latus ſum, Ji in Galaad idolum, ergo frußtraà
erant in Galgal bobus immolantes. Expergiſca-
mur aliquando tandem, oro, obteſtorque; & ,
ſi videre piget;, pudeat ſaltem, non palpare
prorupturas calamitates ex copia. Vix Deo li-
cuit ſuæ Vitis propaginare ſarmenta; quin aco-
nito folliculi complerentur: Et nos vitis noſtræ
luxuriantibus pampinis defuturam ſomniamus
cicutam in acinis. Latet in botryone venenum,
adrepunt cum capreolis aſpides, plus fellis;
quàm muſti vindemia exprimet è racemis, no=-
ſirâque redundabunt torcularia non tam vino
quàm veneno, ſi non contenti moderato Ope-
rariorum cenſu, quo tandiu Mundo profui-
mus, nimium augeamur. Servetur præſcrip-
tus à Synodo Sacroſancta Tridentina limes Mi=
niſtrorum Domini; quùm eos tantùm imitiari
ſacris Ordinibus juſſit, qui revera addicti Tem-
plorum ſervitio, militaturi altaribus eſſent. Is
quoque; ut Clericorum ita & Religioſorum
ſit Cenſus, qui Cœnobis, qui Cathedris,
qui Prædicationi, qui Choro, aut profuturus;
aut neceſſarius eſt. Ii & in Clerum & in Mo-
naſteria adlegantur, qui ſanctitate & imbui
queant, & imbuere poſſint ſibi Urbes provi-
dentes. Alioquin ſi Numerus ad pompam tan-
tùm exundet, erit Numerus.

Oves meæ vocem meam audiunt: & ego Itpira-
ognoſoco eas: ρα Jequuntur me. Et vox Dei
ego vitam æternam do eis, & non per-
ibunt in æternum. Joannis 10. 27.

Aut nunc Chriſti vocem exaudis, ut ovis Vocatio
ſis: aut Chriffi tonitru percelleris, & hædus "etsa.
es. Abundè conſultum eſt audienti, quùm in verzam
gregem Domini cooptetur. Attamen ſi velle Dei im-
re non alliceris, villis forſitan conterrebere. Plenaum.
Adeſto proinde, ut diſcas, & quibus fulcia-
tur monilibus Mens Dei voci obaudiens, &
quos induat laqqueos, quiſquis vocanti Domi-
no reluctatur. Vivit quiſquis obedit Deo.
Quare ergo cunctaris, & hæres? Times, ut
video, Crucis angores. Imòô calamitatibus exi-
méêris, ſi parueris. Si audieris, inquit, vocem Exod. I52
Domini Dei tui, cunbtum languorem ,„ quem po- 26.
ſui in Kgypto, non inducam ſuper te. Nec mo-
ros pruina decoquet: nec cruor immiſcebi-
tur fluvio: nec cadet primogenitus in ocu-
lis tuis. Ut autem ſcias, auſcultantem Deo
non ærumnas manere, ſed delicias, ante-
quam populus de audienda Dei voce moneatur,
Mara in dulcorem vertitur. Nimirum doloris
Cc 2 nule

304
nulla ſubeſſe ſuſpicio poteſt, ubi dulcedo voci
Domini proludit. Quanquam quid nobis cum
dulcedine, qui felli, & jugo ſacramentum
diximus? Cooptamur, quod felicius, & ſa-
nius eſt, in Dei populum, audiendo. Atten-
de, & audi, Nraël: Hodie fabtus es popitlus
Domini Dei tui. Quà, rogo, facinorum præ-
ftantia in Dei populum relatus eſt Ifraël?
An patriis exceſſit finibus peregrinaturus cum
Abraham? An carcerem pudoris hoſtia ſub-
iturus eſt cum Joſeph? An oblaturus cum
Noë victimas? Jejunabunt, an orabunt? Ho-
die factus es, inquit, populus Domini Dei tui:
audies vocem ejus. Audies, & factus es. Præ-
venit ſementem meſſis, tantique apud Do-
minum eſt vocem ejus audifle, ut etiam,
qui ei obſequuturus eſt, ſtolà civis donetur
& oſculo. Erravi. Non enim cives, ſed Sa-
cerdotes ſtolis cohoneſtantur. Quanquam pro-
Phetavi verius, quàm erravi. Etenim à Sa-
cerdotio abeſſe non poſſunt, qui voci Domi-
mi aurem, pectuſque dediderunt. Nonne vi-
des inter citharas & infulas Dei vocem èe co-
Exod. 19. lo labi? d ergo audieritis vocem meam: Vos
5. eritis mihi in regnum Sacerdotale, & gens
Nanäta. Et ne fortè ſuſpicarere, delatum à
Domino Sacerdotium inanem efſle nominis
Deut.28. pompam, exundant & cidari opes. N autem
1. audieris vocem Domini Dei tui, venient ſu-
per te univerſæ benedittiones iſtæ, & appreben-
Obedien- dent te. Benedictiones loquor? Fons ipfe ti-

Deut. 27.
10.

eie be- bi benedictionum influet. Cujus ſanè felicita-
tur ſa- . . . . —— 1 : 1
Iertiur ſa- tis area in Monte interviret: ubi Abraham
crificio.

& filii Sacerdos conſtitit, & divinæ vocis
S. Abra- hoſtia proceſſit. Quia non peperciſti filio tuo
ham cla- unigenito, propter me: benedicam tibi, &

* Oter multiplicabo ſemen tuum fſicut ſtellas oœli &
entia . . .
, h- benedicentur in ſemine tuo omnes gentes ter-
S4. ræ, quia obediſti voci meæ. Aderant in Mon-

Gen. 22. te coram Domino Iſaac jugulandus, & Vox
18. Dei complenda. Ut hanc exciperet pectore,
illum tabernaculo extraxit. Egredietur filius
& domo, ut Vox in ſinum admittatur. Ut
iſta imperet, ille occidit. Ubi verò & recep-
tæ vocis, & adducti filii Seni merces exſol-
vitur: Accipit à Domino pro filio ſtellas, pro
voce Filium. Naſciturus eſt Chriſtus & lum-
bis Abrahæ, non quèd in hæredem ſtrinxe-
rit ferrum, ſed quèòd Dei voci recluſerit pe-
ctus. Benedicentur in ſemine iuo ommnes gentes
terræ, quia obediſti voci meæ. In ſævituro pa-
rente aliquid attendi potuit, præter umgeni-
tum vulnerandum. Habet Abraham in dex-
tera cultrum, quo filium immolet; nec ta-
men pro filio ſuo recipit Dei filium. Tibi
devinctus Iſaac peperit aſtra pro ferro. Da-
bit ſemini tuo vox Dei pro aure Deum. Quod
apertius eluxit in Domini cum Iſaaco con-
greſfu. Siquidem promeritis Abrahæ munifi-
cè commemoratis, nullam de ſacrificio men-
tionem facit, ejus tantum obedientia dilau-
Gen. 26. datàa. Benedicentur in ſemine iuo omnes gentes
5. terræ, ed quòd obedierit Abraham voci meæ.
Congerentur in te cœli munera plenã manu,
non quèd ductus in montem ſis, ſed quòd
voci meæ ſit Abraham obſecutus. Diligit
enimverò Dominus diligentes ſe, non tamen
voci ſuæ hoſtias ſuas anteponit. Ergo ample-
Xatur in Monte Iſaacum, ſed ſuam exoſcula-
tur vocem. Illum ſideribus cohoneſtat, huic
ſe ipſum oppignerat. Benedicentur in ſemine
tio omnes gentes terræ, e quòd obedierit Abra-

Oliva

ham voci meæ. Non & vagina eductus gladius;,
ſed recondita in ſinum vox magnes erit Nu-
mims deſcenſuri. Hactenus fauſtitatis orche-
ſtra ſpectatoribus ſuis arriſit: ærumnarum jam
ſcena patet, quibus rebelles Deo aures in-
volventur. Dormiemus in confuſione noſtra, & Jer.3.25.
operiet nos ignominia noſtra: quoniam Domino
Deo noſtro peccavimus:⸗ & non audivimus vo-
cem Domini Dei noſtri. Reluctabaris Dei vo-
ci, ne fortè à gloriæ bravio excideres. Inci-
diſti miſer in dedecoris foveam, obluctando.
Verùm ne te ſomni ſpecies vellicaret, crede-
réſque rebellione interquietem parari: ex Jo-
ſue diſce, non cervical aſſui, ſed feretrum
exfſtrui, nec tam ſtratum componi pervicaci-
bus, quam ſepulchrum effodi. Ommnis popu-
lus, qui egreſſus eſt de Egypto, bellatores viri
mortui ſunt in deſerto. Donec conſumerentur,
gui non audierant vocem Domini. Animad-
vertas velim innumeris facinorum ſpiris obli-
gatum corruiſſe populum in eremo. Mur-
muravere de ducibus, dubitavere de coœlo;
inſurrexere in Moyſem, ſuccubuere ſcortis,
vitulo procubuere: Non illis tamen obfuiſ-
ſe fertur aut ſagorum turbo in Prophetam
immiſſus, aut ſubmiſſa Idolo genua. Perie-
runt, quia non audierunt. Uſque adeò ſu-
pernatat idolis quoque & lupanaribus ne-
glecta Vox Domini. Non enim dormitur
tantùm, ſed & occumbitur, ubi vocanti
Deo repugnatur. Nec expalleſcis, viſo fu-
nere? Video, quo ſolatio recreeris in mor-
te. Enimverèô portus interdum eſt ſarcopha-
gus, non Charybdis, pereuntque cum dece-
dente calamitates, quos ne incurras, cinerés
amplexaris. Eluſum eſt perfugium tuum. Si-
quidem divinæ vocis contemptoribus Mors
imminet, ſed poſtquam diris eos omnibus
exagitaverit exinanita ſuis jaculis pharetra di-
vinæ vindictæ. Quod ſi audire nolueris vo- Deut. 28.
cem Domini Dei tui, malediétus eris in civi- 15
tate, maledittus in agro. Malediétum horreum
tuum. Et venient ſuper te omnes malediblio-
nes iſte, & perſequentes apprehendent te, do-
nec intereas. Quia non audiſti vocem Domini
Dei tui, nec ſervaſti mandata ejus. Quem æ-
rumnarum Ilias tanta non terreat? Solatur te
fortè illud, quòd probitas pari non rarò ca-
lamitatum turbine percellatur? Verum hæc
quoque naufragantem te tabula deficit. Nam
peribis cum Publicanis & Ethnicis. At, in-
quies, prævaricatores non tam vocis, quam
Legis irarum eluvio peſſundat. Imò vox tan-
tùm ſpreta coacervat te gentibus, unaque te
ſtrage involvet.
Dominus in introitu tuo: ità & vos peribitis, 20.
ſi inobedientes fueritis voci Domini Dei veſtri.
Etiamnum rides? Peribitis ait: ideéôque reſ-
pirat pervicacia, non ignara, ut præmio-
rum, ità ſuppliciorum meſſem perſæpe de-
coqui. Siquidem Dominus eſt, qui fulgura
in pluviam facit. Sicut Gentes, ità & vos
peribitis. Nolo rorem aucuperis in fulgetris.
Periturum te dixit, & peribis omninô. In
eo apex unus tolli poteſt de lege, quod non
Pari, ſed acerbiori, quam Gentes, delen-
dus ſupplicio ſis. Non Legis Jonas, ſed di-
vinæ vocis transfuga deſperatins laboravit,
quàm Ethnici. Hi enim in ipſa puppi litan-
tes idolo ſuo periclitantur: ille Deum ccœœli con-
teſtatus undis hauritur, & Ceto infoditur. Jcio
enim quoniam propter me tempeſtas hac grandis
venit

Joſ. 5. 4.

Jon.1.12.

—

Nicut gentes, quas delevit Deut. 84

Pvefe p
Eyn to⸗ Mr

ylemn
ier, inen
ocue
I alt
Uetkclue
min nul
Vun Vu⸗
Dmut arca
nA
en V
iern roe
Vies
liten eſe
ltente lueni
adm DP

1

Uimmete
nln can
keber,
3e E Hopteum
int ilimn, 6
it egleck
ulihete o
u, Uweo
l us ege
u tan imenn
lpekriſfel
1 (im
Eune atiein
Eamum i
1 4 ctc inte
4 lnlo,
n hüm,
nitfinn
Nnmm Mni
ttnn,
luukrell
n ein
igen iet
ſenocj
Amdrnſdei
Ken ethie
en ee
Wnn idi
Ne

;
N.
tche.
nan
.
na, 6
Demen
ue U.
Dein.
dnde
) el.
er do.
kknmn
Derwiac-
nis S
lunertii
Mefenn,
Anunal.
ſerdol.
d. Mor.
Ge orh,
1e ſror,
en obkul.
Prtophern
Wa. Per.
e aled .
hnartbus we.
m Gormin
Ubi vocan
18, Wo l
is in ..
ſt ſarcoſt⸗
Cunn Een.
s, Cini
mn twunn. d.
oribus M
eos Olnndbu
Ohuemd
noluenit A N

n ornum
Ler Nalecllie
.
dent e, ,.
vocen Dinn
. Quene⸗
1t? Dlaturt
on 140 .
Verunn ha:
dehct. N
ics. A,N.
vOCS, Ilinn
Imnd vo ti-
us, wnillet
uu Aliy,
vor ikiinn
Y ge:
nini Del e
: igece N
1z.
, n in.
heller
4, gu n
1, en
tes, ti d ,
2 jn Mes
N N

porait
dnobi i.
Pla talcr

eſus her N 6

ℳ

e 6
inkochmu. y⸗

Stromatum, Lib. V.

venit ſuper vos. Quid plura? Superſtitio veli-
ficavit ad portum, Prophetia hauſta eſt nau-
fragio. Nimirum etiam idololatris aut ſcele-
ſtior, aut certè ærumnoſior eſt, quiſquis Dei

tubâ adire Niniven juſſus, ſolvit in Tarſum.

Miſeret me tui, neque enim evaſiſti, quan-
quam fugeris. Fluctuabis primum diu, &
tandem projiciéris in mare. Non tuum ta-
men naufragio circumſcribetur ſupplicium.
Superſunt monſtra, poſt jactum. Naufragio
Cetus conjungetur. Quanquam quid aio?
Recreavi rebellem, non terrui. Triduum ſi-
quidem naufragatus eſt Jonas, exſolutus dein-
ceps nervis requieſcit ſub hedera. Ità eſt:
Unum tamen dabis Jonam & Ceto reducem.
Intuere pereuntem nullo emancipationis ſola-

3. Reg. 13. tio. Hæc dicit Dominus: Quia non obediens

22.

fuiſti ori Domini: non inferetur cadaver um
in ſepulohrum Patrum tuorum. Qui cum abi-
iſſet, invenit eum Leo in via, & occidit. An
hic quoque fulgur in imbres verſum? Num,
ut erupit & Ceto Jonas, ità vir Dei à Leone
interfectus evigilavit? Occidit, occidit, inquam,
eum in via Leo. Porrô ad excidium Philiſthi-
norum Vulpes deſignantur: Mures violatam
Domini arcam à Satrapis ulciſcuntur. Pug-
nant in .Ægyptios Cymiphes. Illudentes Eli-
fſæo pueri Urſis deduntur diſcerpendi. At di-
vinæ reus vocis, non Mure, ſed Leone jugu-
latur. Vides ex carnificis ſævitie immaniorem
ultionem eſſe ſpretæ vocis, quàm triumphatæ

1. Reg.5. arcæ. Invenit eum Leo, & occidit: cùm inva-

5.

3. Reg.
13. 24.

Jerem.
32. 23.

Pl.

ſores opum Domini mitiùs torti ſint. Nati ſunt
mures, & faéta eſt confuſio mortis magnæ in ci-
vitate. Ergo deterior ſors eſt Prophetæ, quàm
incircumciiæ multitudinis. Hujus tortor mus
eſt, illius carnifex Leo. Qui;, ut viri Dei la-
nienam redderet miſeriorem, pepercit Aſino,
& Prophetam interfecit. Aſinus autem ſtabat
juxta illum, & Leo ſtabat juxta cadaver. Ut
vides, neglecta vox Domini effecit, ut jumen-
to Propheta poſthaberetur. Nam Leo illi ex-
cubat, hunc offocat. Et hoc ſanè indecorum
fuiſſe quis neget viro Dei, ut vilius habere-
tur quam jumentum ſuum? Temperatur id ta-
men probri ſeu innocentià, ſeu ſtupiditate ju-
galis. Quàm verò amarum eſt, ſi Tyranno
peccante Vaticinans ærumnoſiùs torqueatur. En
Jeroboamum litantem vitulis mancum dunta-
Xat, & citò integrum: jugulato à Leone Va-
te & inſepulto, quèòd Dei voci non parue-
rit. Ludimus, an plectimur? Miniſter divini
furoris deſtinatur in Regem Vir Dei, Leo in
Dei virum Miniſter mortis immittitur. IIlius
exareſcit dextera, hujus jugulum petitur: IIIe
poſt vulnus revaluit, hic jacet poſt funus. Vi-
des etiam ſuperſtitione nocentiorem haberi
obluctantem voci Domini temeritatem. Nolo
autem ſuperbias, ſi fortè divinæ contemptor
Vocis affluere tibi videare, cùm terræ adipe,
tum coœrli rore. Nam && Ifraeéli terra obtigit

mellis: citò tamen ſuccrevere cum pampinis

compedes. Et ingreſſi ſunt, & poſſederunt eam:
& non obedierunt voci tux & evenerunt eis
omnia mala hæc. Ecce urbs data eſt in manus

Chbaldeæorum. Obruéris, cùm enavigaveris:

peribis, quùm te appulſum credes in portum.
. .
Certè, ut terram teneas, colo excides. Non

„54. 11. cognoverunt vias meas, inquit, Quibus juravi

in ira mea, ſi introibunt in requiem meam.

Ethica Commenr. Tom. IV.

305

Heri horâ ſeptim reliquit eum febris. Vex Dei,

Cognovit ergo Pater, quia illa hora
erat, in qua diwit ei JsUs, Filius
tuus vivit. Joan. 4. 52. 53.

Auritam quis non miretur voci Domini fe- pocatio
brim, quam ille ut imperavit ab adoleſcente pretæ.

recedere, illicò, obſidione ſolutàâ, delibatas
jam jam triumphi pompas non abdicavit ſo-
lùm, verùm, ne contra Domini juſſum ado-
leſcens extingueretur, ipſa eſt febris extincta,
in ipſo victoriæ ſtadio, quùm jam bravium

teneret. Domine, deſcende priuſquam moriatur

Rklius meus. Ergo-ne peſtes, diſpendio ſui, vo-
ci Domini præſtò ſunt, ipſæque pereunt, ut
illa vigeat: & unus inter peſtes homo voci
Dei ſurdeſcit, qui tamen ad vitam imperio,
nutuque Domini revocatur a funere? Prædam
dimittit ſuam, quam quaſi deglutierat, febris,
ut Chriſtus locutus eſt: &, cum dies quadra-
ginta pertonuerit Dominus, Iſraël debaccha-
tur, Deique non jam vocem, ſed tonitru, aut
non audit, aut irridet? Dies aio quadraginta?
Quadraginta omninò annes proximus fuit ge-
nerationi illi, de qua tamen teſtatus eſt, quòd
nunquam non erraverit corde. Quam ſanè
humami cordis rebellionem ut apertius dig-
noſcamus, ſpectemus elementorum obſequium
planè mirum, quo voci Domini militat re-
rum phalanx univerſa. Aridorum ſtrues oſ-
ſium in vaſtiſſimo Chaldææ campo jacebat.
Non ſpiritus in eis, non ſuccus, non cutis.
Attamen unius ad Prophetæ carmen revixit
tota illa captivitas funeris.

Verbum

Dei im-
plenaum.

Prophetavi, & Ezech.

vixerunt : Keteruntque ſupra pedes ſuos exer- 38. 10.

citus grandis nimis valde. Aurita voci Domini
Mors quoque eſt, nec caruit obſequio cohors,
quæ ſenſu caruit. Viruere oſſa. Quod ut mi-
rum eſſe non abnego, itaà difertè pronuntio,
ſubeſſe potuiſſe cineri vitæ, ſi non tenacitatem,
cupiditatem certè quandam, &;, ut ità dixe-
rim, reminiſcentiam. Revixere oſſa, quæ o-
lim vixerant, actumque à ſe quondam egerunt.
Elucet in hydriis Canæ divinæ vis vocis: vo-
cis dico? ſilenti quoque Chriſti ſublucet om-
nipotentia. Nam, cùm implenda tantùm va-
ſa curaverit Chriſtus, hauriendumque juſſe-

rit, aquæ in muſta ebullierunt. Guſtavit Ar- Joan. 2,9.

chitriclinus aquam vinum factam. An aqua, &
racemis olim Engaddi vineiſque compreſſa,
conſenuerat in doliis Salomonis? Exhibuerint
ſpectaculum ſui oſſa in theatro vitæ, quod
ſemel dederant: Unda certè, quod neſcie-
bat, addidicit, quod nequiverat, præſtitit.
Viderat nihilo minus aqua adolere ſub pampi-
nis Bacchum: licuitque in alieno ſaporem
diſcere, cujus ipſa expers erat in ſtagno. Ne-
ſciebat ex ſe fundere quod ſaperet, inebria-
rétque: ſciebat tamen & botris Cypri id ro-
ris exprimi, quo Noë ſopiretur in probrum,
quo viduatus uxore Loth inter filias non de-
diſceret Pater eſſe. In eam te ſcenam jam tra-
ho, ubi ad imperium Domini elementa in ſpe-
cies ſeſe nuſquam viſas effingunt. Etenim, ut

prodiit vox illa Domini. Germinet terra. Hinc e0. 1.
Myrtus erupit, inde Lilium eviruit. Plata oadien-
nus foliorum ſuorum mox explicuit pompam: tia.
faſtigi ſui cuſpidem cupreſſus exacuit. Con- Eccleſia-

crevit & luto aurum: obriguit in gemmam

ſtica gu-

riſdictio-

glarea. Protulit & ſinu terra, quas ignorabat, i auſanl.

Cc 3

meſſes z tandnm,

306

meſſes; nulléque aut exemplari, aut exemplo
operi ejus proludente, divinæ vim vocis te-
ſtatam nobis, poſteriſque tranſmiſit. Quan-
quam, quid vocis omnipotentiam demiror in
iis, quibus elementa cohoneſtantur? Diſcunt
non virere modò, verùm & elanguere ad vo-
cem Domini. Ebullientis furorem æquoris vel
Montes expavent. Naves haurit, Cete evo-
mit, Manes retegit, Colum inſpergit. Miſe-
ret me littéris, in quod pleno agmine infuſu-
rum ſeſe Mare convolvitur. Quæ ſpes arenis;
ut minarum fluctuumque abyflſus incubuerit?
Maxima. Siquidem Claſſium Charybdis un-
da, & rupium Aries, ut littus attigerit, re-
ſilit, ceditque ſabulo Oceanus, cui elementa,
naturâque fuccumbunt. Vocis enimverô divi-
næ conſignatum characteribus littus, tot ruen-
ti in ſe abyſſo aggeres opponit, quot Apices
lob. 38. explicat. Cirecumdedi illud terminis meis, inquit
11. Dominus, & poſui veétem & oſtia. Et quod-
nam repagulum tantum eſt, quod inhibere de-
bacchantem aquarum eluvionem poſſit? Vox
uma. Et dixi, uſqué buc venies, & non proce-
des amplius, & hic confringes tumentes fluctus
tuos. Hic, ut ſcilicet Fulmen in ſœno non
conflagret, ut Elephantus agnum non obte-
rat, ut ſuccumbat ficedulæ Aquila. Quis
enim vel ſomniaſſet, molem tantam irarum
undarümque tonitrua in oſcula mutaturam ſe,
areniſque exceptam intermori? Et dixi, uſque
buc venies. Pugnaverit hic tamen in æquor
Domini dextera pro ſabulo. Quid? quod ad
ſibilum virgæ in propugnacula Erythreus ſi-
nus affurgit, ſternitque gradienti populo in
umbilico tempeſtatum patentem florentémque
Exod. 14. ad eremum Appiam? Cumque extendiſſet Moy-
21. Jes manum ſuper mare, abſtulit illud Domi-
nus. Quaàm tenax juris ſui quiſque eſſe con-
ſuevit. Et tamen Oceanus à naſcentis exordio
Mundi uſurpatam alvei ſui poſſeſſionem, etiam
tacente Moyſe, nec Deo loquente, abdicat,

ſeſéque in regno ſuo transfugarum, manci-

piorümque proterendum veſtigiis exenterat,
tantùm ut præſto ſit umus ſuſurro virgulæ.
Nolo tamen in Erythreo hæreas. Diſpice cru-
entum in Ægypto Nilum, vide occumbentes
pecudes, intuere proſilientes & paludibus ra-
nas. Uſque adeò ad Dei vocem Æ gyptus uni-
verſa & feracitatem dedidicit, & addidicit
ferocitatem. Nuſquam tamen divini vim ver-
bi eluxiſſe munificentiùs dixerim, quàm in
+ gyptio cœlo. Hoc enim cùm obduci neſ-
ciat, & vel rorare dedignetur, ne ejus inter-
poletur etiam nubeculis fulgor, ad Moyſis vo-
ta & ningit, & atratur, & fulgurat. Ruunt
ignes & grando, unde vix ros, imber nun-
quam, eliquabantur. Glomerantur Cyniphes
& caligines in ea coœli facie, quam nec Irides
Exod.9. convelarant. Grando & ignis miſta pariter fe-
23. ebantur. Et tamen quùm Elementa virgæ ſi-
bilo ſui quoque concuſſione paruerint, Voci
tum Domini, tum Prophetæ homo relucta-
Exod. ro, batur. Dixitque Pharao ad Moyſem: Recede
28. 4 me quocumque die apparueris mihi, morie-
rig. Militant Elementa Moyſi, Rex adverſa-
tur. Patet Iſraëli Mare „ Moyſi aula non pa-
tet. Triumphat de Nilo Virga, ſecuri ſubji-
citur Propheta, ni exulet à Regia. Viden' ob-
ſurduiſle humanam mentem verbo Domini,
quùm ſilenti quoque Moyſi Natura aurita ſit,
impigréque obaudiat? Diſces hinc credo in-
ter ſilicem eremi & moœnia Jericho , cur tan-

(

Oliva

Moalt
i pro
um.
Ne uuiit
Pihonc
(Mdine in
vrltt kiu
aYr AAiN
oht, .
lllen

1
.

tum diſcriminis interceſſerit, ut, cùm ille
emolliri potuerit ad unam Moyſis vocem, hæc
ut labarent, & clangore tubarum, & exer-
cituum clamore uſus ſit Joſue. Loquimini ad Num. 20.
betram coram eis, & illa dabit aquas. Cumque 8.
Jeptimo circuitu dlangerent buccinis Sacerdotes,
dixit Joſue ad omnem Hrazël : Vociferamini. Joſ,6. 17.
loitur omni H vociferante, & clangentibus
tubis muri illicè corruerunt. Promptius eſt, ut
lapis ſubſidat, quam ut in undam colliqueſ-
cat. Quare ergo elinguis vox una Moyſis,
& unus Aaronis apex ſat eſt ad exprimendum

E

imi falie

& petra nectar, oleuümque de ſaxo duriſſimo: nalen
& tantus tubarum, turmarumque clangor in- enen
cutiendus eſt, ne lapis ſtet? Enimverò Natu-
ra ibi flectitur, hic ars torquetur. Omnipo- Aeir
tentiæ autem diuturnius hominis opificia, ee
quam elementa refragantur. Humanæ attactu uat en
dexteræ rebellare Domino docta ſunt ſaxa. ng h:
Quid plura? Silex fluere in eremo poteſt uno us E
excitus verbo, propè urbem petræ cadere non ine, a
poſſunt, miſi perſtrepant litui. Stetiſſe Do- Dhnimßat
minum ante ſepulchrum Lazari familiaris ſui unmmn umn
perſæpe miratus ſum, quèòd ſcilicet eum non iu: l
ante à tumulo evocaverit, quàm lapidem in- Unle men
de ſubducendum curaſſet. Ait JES US, Tollite joan. II. benle ai
lapidem. Num Chriſtus nequiit ſuâ voce ob- 32. Kmih
ſtructam ſpeluncam irrumpere, qui valuit mmtk:
quatriduanum ad epulas à ſepulchro revocare? ur Dmino
Laare, Veni foras. Nimirum admoverant ſpe- Ibid. nen, b
læo lapidem veſpillones, cadaver verò Lazari füludhmes
Mors corruperat. Obtemperaturam ſibi Mor- hrmenon
tem non dubitavit Dominus; dubitavit, ut ità Su mMann ben
dixerim, an ſaxum pareret ſibi, humano olim ulabhilene
ſcalpro non tam ad ſpeciem, quam ad perfi- ng ep
diam doléſque dedolatum. Denique ſi pro- ſginb⸗
deuntem attendas è monumento Lazarum, ci- Arirt inl
tô intelliges, nihil verbo Domini ex iis obſti- tDorminns
tiſſe, quæ naturæ ſunt, nihil ex iis, quæ hu- mltt am
manitatis ſunt, non reſtitiſſe Domino. Etenim 1 d npor,
pallor & fœtor & corruptio, & languor abſ- in Ke n
ceſſere cum morte, ubi Dominus amici no. rnr: en
men ſucclamavit: vinxere reſurgentem inſtitæ luelle Dide
& ſudaria, quibus obvoluta fuerat à ſorori- 1 Ue o
bus, fraterni amoris appendix exanimis. La- Uritu ai
dare, Veni foras. Et ſtatim prodiit, qui fuerat aan t. mal⸗
mortuus, ligatus pedes & manus inftitis, & fa- cmn. ie
cies illius ligata erat ſudario. O humanæ pro- “D (un
brum rebellionis! Perſtant velamenta in redi- N i ua
vivo, cùm Deo ceſflerint lictores funeris um- i43 lent
verſi. Et, niſi explicuiſſent piſcatorum dex- wifit .
teræ linteaminum nodos, implexuſque velo- a
rum, vixiſſet Lazarus ad Chriſti vocem, ſed tn l il in
jacuiſſet, emancipatus à funere, ſed inſtitis aelne
compeditus, inter mortuos liber, & faſcia- rui Enni
rum ne libertus quidem, imò verò captivus. ae Cilen
Uſque adeò quos nodos calloſa remigum ma- l eufe
nus incidit, ſermo Domini omnipotens non int. ni r
exſolvit. Non ergo mirum, ſi ad imperium lui ſer
Joſue Sol conſtitit, & Achan non reſtitit. Nlt
Inhibetur ille à meta, hic a rapina non fræ- M Cit
natur. Dixitque Sol, contra Gabaon ne mo-= Joſ.10 13. tekal
vearis, & Luna contra vallem Aialon, ſtete- Aeleit
runtque Jol & Luna. Qui ſanè Dux, cuùm le- dten Gin
gem tuliſſet, ne quippiam contingeretur è ma- Gr e NNnm
nubiis Jerichuntis ruituræ: Cavete, ne uippiam Joſ. 6.’ 4%½ ” D enerſ i
oontingatis, ne omnia caſtra Iſrasël d peccato . , dien
Jint, atque turbentur. Vix urbem adiere co- eim u
hortes, cùm illicò præda miles implicari cœpit. el,
PEilii autem Iſraeël prævaricati Jſunt mandatum, ſoſ. 7. N epe
&. ſur paverunt de anathemate. Intueris ele- N ehe
mentorum Principem , ſidermque Duces 4 Ani 1
.

le
hee
Ner⸗.
4 N 4
ngne t.
lie,

Amnini 4
SS

otekt nn
Mdere on
tile D.
lars ſu
tlnn non
Uikn in
8, Tolie e
Ve .
Gui fanit
rerdene
petant ſee l
erd Laui
ſbi Mn.
awit, Ui
mano n
mn d et.
re ſn⸗
AZanunn, e
ex i obli⸗
s, ehl
ino. Nienimn
lungwor .
18 Aii r
em ilie
tat Mo⸗
ANuntg 4
1, gifen
Mii, .
huwpanele
enti nnnl.
8funeriͦun⸗
catotun er.
xulve le.
i vocenh,El
, El li
1, & “
red ahind
tenigunne
niggten n
A nen
no aß⸗
Ma oN
Aer)
duan, H
Dus, (Uj

3 m⸗

Stromatum, Lib. V.

nullo aut faſcium terrore, aut laurearum præ-
mio provocatos ſuum ſubjeciſſe ſceptrum uni
filiorum Jacob: quuúm coêrciti minarum fra-
gore milites maluerint perire, quam parére.
Et quando propè Jerichuntem conſedimus, re-
cordare ejus defluxiſſe moenia urbis, quæ, ne
Jol.6. 26. fortè repararentur, edixit Joſue: Maledictus
vir coram Domino, qui ſuſcitaverit urbem Je-
richo, Gc. Aruiſſe quoque memineris propè
Matth. Jeruſalem ficulneam: Nuſquam ex te fructus
21. 19. naſcatur in ſempiternum. Et arefacta eſt con-
tinuò ficulnean. Hinc urbem, inde arborem
voce Domini periiſſe vides. Haud tamen fe-
racioris humore campi arbor refloruit: Urbs
verô revixit Hielis temeritate de Bethel. In
3· Reg.16. iehus ejus (Achab ſcilicet) ædificavit Hiel
z1 de Bethel Jericho in Abiram primitivo ſuo
fundavit eam, & in Jegub noviſimo ſuo poſuit
portas ejus: juxta verbum Domini quod locutus
fuerat in manu Joſue ſilii Nun. Quis non
ſtupeat, humi Arborem non virere, quam
Dominus arefecerat, languentibus in plantæ
culturam tum cœli imbribus, tum agri ſemi-
nibus: & Jericho ſurrexiſſe, diſpendio licet
familiæ univeriæ Hielis ſtructoris ſui? Libet
ab exciſæ excidentiſque propugnaculis Jericho
ad Hieroſolymæ colles animum, oculoſque
convertere: ubi elementa terrentur, exſpi-
rante Domino, & milites tunicam ſortiun-
tur. Ità-ne, abeſt à Cœlo Sol, & micant di-
gitis Ludiones? Luna pallet, & cinis ludit?
Nolo tamen conſiſtas, unde Lux aufugit. Ea-
mus cum Petro ad littus, ubi miſſo cum ha-
mo licio piſcem extrahit, argenteo fartum ſta-
tere. Putas expetitam à piſce eſcam, quem
metalla ſaginabant? Vox illum Chriſti felh-
cius extraxit in littus, quàm Petri arundo. Ut
juſlerat Dominus, ità res cecidit. Ivit Apoſto-
lus, acceſtit cum aile piſcis, vectigal ſolutum
Matth. eſt. Compone, ſi placet, cum pilce Judam,
17. 27 quem JESUsS in coœnaculo eluit. IIle ferro
educitur à Petro, hic oſculis deliditur à Chri-
ſto: Ille undis eximitur, hic aquis immergi-
tur: ille moriturus eſcàâ decipitur, hic, ne
