in ſpica. Quàm tardè matureſcit in homine
virtus, & quaàm frequenter non matureſcit!
Quàm ſæpè, quod natum eſt triticum, in zi-
zania degenerat, imò & aconitum matureſcit,

189
In uno Mariæ agro ſimul & ſata virtus & ma-
tura. Adeò ut digna penè fuerit, quæ Verbum
in cunis pareret. Soror noſtra parva, & ubera
non habet. Nec dentes habet, qui futuri ſunt
ſicut greges tonſarum: nec capillos habet,
quibus Cor Sponſi vulneret: ſed & Vox illi
non eſt, quam tamen ſuavem Sponſo ſcitis.
Cur ergo, cùm tot illi deſint, de uberibus dun-
taxat ſoliciti eſtis? Quia, ſi ubera non deeſſent,
parere jam Deum poſſet. Ità enim in cunarum
deſerto floruit, ut Florem campi edere poſſet,
ſi poſſet alere. Lætabitur deſerta, & invia, &
exultabit ſolitudo, & florebit ſicut Eilium. Mi-
ra res! cCùm Carmeli Libanique fertilitas in
eam tranflata ſit, ſolum Lilium emicat. Nec
vitis, nec olea, nec Palma, nec Cedrus no-
minantur. Cur? Quia ubi Lilium fulget, cæ-
tera vix fulgent. Ea eſt Virginitatis Lux, ut ſi-
dera minora virtutum ante eam diſpereant. Imô
poſtquam floruit ſicut Lilium: enimverò Car-
meli Libanique feracitas univerſa in eam con-
fluxit. Uſque adeò ubi Lilia non deſunt, mihil
omninò deeſt. Apud Joannem in Apocalypſi
coram agno, qui amicti ſunt ſtolis albis, ſtant,
ante quem Seniores cadunt. Nimirum coronati
Procumbunt, & candidati accumbunt cum
Agno, quem ſequuntur, quocunque ierit. II-
lud tamen advertas pervelum, hic Montium
duntaxat fertilitatem delatam florenti ſicut Li-
lium. Decor Carmeli, & gloria Libani. Nuſ-
quam Camporum meminit. Nimirum Lilium
in Campo, planitiéque vix floret. Montes ex-
celſos Virginitas amat, quos difficilè ſcandas,
& ſibi propiores Cœlum compluat. Ut enim
blanditiarum & ſitiens & prodiga exæquata

fuerit in planitiem, Lilium eſſe deſinet, &

Citò ſingularis feri, aprique incurſioni patebit.
Porréô ſi Virgo ita floret in cunis, quàm dede-
cet nos, nec canos candere! IIla explicat in au-
rora meridiem; & nos in vitæ occaſu necdum
Auroram virtutis emiſimus. Quam dedecet de-
ſertum infantiæ Carmelum præferre, & ſup-
parem efſle ſolitudini pinguioris agrum ætatis?
De illa diximus, Infantia quidem computabatur
in anmis, ſed erat ſenectus mentis inmenſa. De
nobis utinam non dicatur: Neneclus quidem com-
Putabatur in annis, ſed erat infantia mentis im-
menſa. Quæ magis immenſa infantia, quàm
quæ audit, Puer centum annorum à Certè Stoi-
cus Turbo multorum fuit annorum, ſed ſep-
tem duntayat vixit annis. Conſummatus in
longo, explevit tempora parva. Ergo Argu-
mentum ita partiri licebit. Primòo Mare infan-
tiæ Marianæ extra tenebris, intus luce „ & ſu-
pra ſe Dei Spiritu tegitur. Secundo; ſed quia
in mari plerique ſtomacho laborarunt, eos ab-
ducamus in lectulum ubi Maria per noctes in-
fantilium tenebrarum Dilectum quæſivit. Ter-
tiò, à lectulo exeamus in Montes, & videa-
mus ætatem VIRGINIS inviam & incultam,
non modèô florere, ſed ſtatim florere, quod
in agro noſtro non fit. Ex Marco, Ità floret,
ut jam apta ſit Granum frumenti parere. Cur?
quia floruit ſicut Lilium. Et forebit ſicut Li-
lium. Tunc enim dicitur: Germinans germina-
bit. Ergo hoc Lilium duo habet, quæ ame-
mus, & duo, quæ timeamus. Primum, quod
amemus eſt, quod ubi floruerit, bona omnia
conſerit; ut patet in Virgine. Alterum, quod,
etiam priuſquam floreat, ob hoc ſolum quod
naſciturum prævideatur, optima demetit. Duo
autem illud diſcrimina circumſtant. Primum:,
quòd

Caſtita⸗
tis laus.

Iſa. 35. 23

Caſtitas
ex Fervo-

Senex te-

bidus,

Iſa. 6. 20.

Caktitass

190
quòd nuſquam floret, niſi inter ſpinas. Secun-
dum, quòd eiſdem ſi tangatur, perit. Cæte-
rum Sponſus, cùm Botrus dictus eſſet à Spon-
Can. ri ſa, maluit ſe Lilium, quàm Botrum dicere. Bo-
an. 1. i4. 9 7 .
Can. 2. 1u. Trus COypri Dilectus meus. Ego los Campi, &
Lilium convallium. Uſque adeò Virginitatem
dihigit, ut, dum ejus inſignia præferat, malit
ſterileſcere cum flore, quàm ſœcundari cum
Meniales, botro. Dicet Chriſti Virgo: O nos infelices,

& Reli quæ in clauſtro ſepultæ jacemus; & beatos eos
, Sc: quos Eccleſia ad evulgandum Evangelium ab-
ats e legat ad Indos, ubi Chriſtum, hoc eſt, vitam
quant ſerunt, & mortem demetunt. Noli flere. Li-

Zelum a- lium floret? Si lilium viret, omnia virebunt.
vwimarum. Ubi lilium, ibi gloria Libani non deeſt. Hanc
retinete, nam hæc ſufficit, ut Deum pariatis.

Ibant Apoſtoli gaudentes à conſpeäétu
Concili; quoniam digni habiti ſunt
pro nomine J ES& Ucontumeliam pati.

Act. 5 .„. 4.
Sandi A. Ibant gaudentes à conſpectu Concilii. Ha-
poſtoli. Renus non miror. A Concilio enim Sacerdo-

Wuns- 1 tia, gradus, dignitates exſpectabantur. Quo-
hrdel. niam digni habiti ſunt pro nomine JESU. Dig-

ni habiti ſunt? Prorſus vel purpurati, vel co-
ronati inde diſceſſerunt. Digni babiti ſunt.
Quid? O portentum! Contumeliam pati. O
Latitia prodigia charitatis! Obrui, & exilire: expro-
ſpiritua- brari, & exultare: gaudere & pati. Quid mihi,

lis. Bernarde, tria inſociabilia proponis, nempe fer-
T rum & teſtam, Virginem & Matrem, Carnem
Religioxi & Verbum: habeo & ego quartum, quod ad-
munia dam, his fortè non minùs prodigium, nempe
viliora. Exultationem & Contumeliam. Hoc illud eſt,
quod in Apoſtolis præ cæteris miror. Rerum ab-
dicationem, jejunia, peregrinationes; zelum
domus Domini in aliis & lego, & miror veteris
Inſtrumenti Heroibus. Moyies quadraginta dies
jejunus tranſmiſit, qui etiam ſpem regni dimiſe-
rat. Eliſæi jejunia, peregrinationes, zelum lego:
ubi rideri cœpit, vel in pueros Urſos immilit.
Nimirum, contumeliam pati, & exultare,; A0
Sal.6. 14: Poſtolicum eſt. Mihi autem abſit gloriari, niſi in

Cruce Domini noſtri IESUCHRITTI. Non ait,
Glorior in Chriſti doctrina, in miraculis ejus, in
divinitate ejus, ſed in probris. Et is quidem in
eis ità gloriatur, ut Eccleſia ei triumphanti non
aliud, quàm Carnificis gladium exlubere auſa ſit,
pro trophæo. Ità-ne Paulum ut efferas, non Ely-
mas excæcatus, non trepidans Proconſul, non
Navis naufragio ſuperſtes, non vipera domita,
non territa Corinthus, non Aretæ Præpoſitus
eluſus, non Achaia converſa, non Macedonia
expiata, non luſtrata Arabia, non ſubacta Roma
ejus ſubjiciuntur pedibus, ſed cruentum reiſque
deſtinatum ferrum à Carrmificis dextera in dex-
teram Pauli tranſtuliſti? Prorſus vel Pauli epi-
ſtolæ Pauli gladio conferendæ non ſunt. Non glo-
riatur Paulus in Scripturis ſuis, & in infirmita-
Pſ. 88. 51. tibus ſuis libenter gloriatur. Memor eſto, Domi-
ne, opprobrii ſervorum tuorum: quod continui in
ſinu meo, multarum gentium. Non dicit, recor-
dare jejuniorum, lachrymarum, ciliciorum:
vel, ſi de captivis prophetabat, recordare car-
cerum, exiliorum, compedum; ſed, recorda-
re opprobrii, hoc enim omnibus ærumnis du-
rius. Catenas in brachiis, compedes in pedibus
patior. At opprobrium ſinum occupat, cor vul-

nerat. Ideò & Ccæteris ad poenam acerbius, &

Oliva

ad mercedem pretioſius; unde reliquorum co-
ronas negligo, ſi hujus non obliviſceris. At, in=
quies, non arduum fuit Apoſtolis, terræ fliis,
& retibus ſcaphæque mancipatis, honores ſper-
nere, & contumeliam ſuſtinere. Falleris: Nam
Gloria ubique ſerpit, & Ambitionis tinea æquè
purpuram ac pannos exedit. Uxor Zebedæi
on timuit optare filiis primas in regno ſedes,
quos noverat non rarèò retia laviſſe cum Patre.
An non, Domini imminente paſſione, conten-
tio facta eſt inter piſcatores de Eccleſiæ princi-
patu? Non erubuit ambitio ſuas lavare togas &
dealbare in ſanguine Agni, & candidatos ſolii
exhibere Diſcipulos, dum Dominus in Cruce
rubet. Ergo cùm audis, Ibant Apoſtoli gauden-
tes à conſpectu Concilii, quoniam digni habiti
ſunt contumeliam pati. non rudes dicito, ſed hu-
miles prædicato. Expende, quòd non in vulne-
re gloriantur: hoc enim Romanum eſt: ſed glo-
riantur in contumelia, quod Apoſtolicum dun-
taxat eſt. Et quantum, Deus immortalis, con-
tumelhiarum pondus! Non à ſcurris, non à mi-
litibus, non ab idololatris, non ab uno Sacer-
dotum, ſed ab univerſo Concilio, unde Lex
pendet & Prophetæ, palam Hieroſolymis cæ-
duntur. David quidem probra ſuſtinuit Semei,
ſed ſpe commutandæ à Deo calamitatis. At
Apoſtoli ſine ſpe ulla, non a Semei, ſed à Con-
cilio/ univerſo contumelias ſuſtinuerunt. Tu ve-
rô cùm hæc audis, audes honores ſitire? At;
inquies, jejuno bis in Sabbatho, decimas do om-
nium, quæ poſſideo. Optarem, ut carne paſce-
rere, & abſtineres fumo, ut jejunares à purpu-
ra, quod Petrus Damiani & commendat &
præſtitit. Quid enim te juvat, ſi ora pallent,
ut toga rubeſcat? Tu-ne audes ambire thro-
num, cùm JESUM ſpectes in patibulo? Non
meâ;, inquis, causâ id ago, ſed meorum. Et
hoc ferri non poteſt. Chriſti Crucem Conculcas,
quæ tibi ſapit, quèd tuis non ſapiat. Exclama:
Ahbſit mihi gloriari, niſi in Cruce. Quis dabit
capiti meo aquam, & oculis meis fontem lachry-
marum, ut deplorem ærumnoſos filios Eccleſiæ.
Cur? Num quod miſeri ſunt? Imò quia ærum-
narum ſuarum pretium non agnoſcunt. Video
latifundia feraciſſima ſylveſcere. Video probra,
dedecora, ærumnas, vulnera, quæ Apoſtolis
peperere coronas, Chriſtianis ſpinas parere. OG
ſi cum Jobo ligone patientiæ armatus exclama-
res! Dominus dedit, Dominus abſtulit. O ſi cum
Paulo rigares meſſem tuam proclamando! Li-
benter gloriabor in infirmitatibus meis. qua-
res ſine ſanguine Martyres, exæquares ſine
prædicatione Apoſtolos. Quam durum ſit ex-
probrari, David teſtatur, dicens: Totaâ die ve-
recundia mea contra me eſt. & confuſio faciei
meæ cooperuit me. Tot inter delicias ſolantis il-
lum divinitatis, tot inter delicta cruciantis eum
conſcientiæ, opprobrii ſui oblivilci non pote-
rat. Et vere, Dileæctiſſimi, inquit S. Valerianus,
diſicile eſt, ut, acceptäâ injurid, dolor non in
quacunque parte corporis deſœviat. Gladius illud

Luc. „3.

Gal. 6.14.
ler. 9. I.

Injuria

ferendæ.

Perſecutie
utilis.

Job. I.21.
2.COr. 12.

9.

Pſ. 43,16.

Ho. 12.

torquet membrum;, quod vulnerat. Contume-

lia vultum rubore, frontem pudore, dolore
cor vexat. Ideò clamat Propheta: Neque irri-

deant me inimici mei. Feriant, captivent, ma- 3

Ctent, ſed non exprobrent, non irrideant. Ma-
lo ſanguinem effundi meum, quaàm ſuffundi.
Cave, ne honores, ne decora coacerves: hæc
enim in cœlo paleæ ſunt. Frumentum electo-
rum ſunt ignominiæ, verbera, vulnera.

Pſal. 247

Lui

Entlr.
in
Dem 1
. .
Auligl
netu
in
M.
euinni
lectsnt
,,;
Gt.

Dignita
tui ufe. 4
rendc G
umt.
Ii
Mju6. V

Yyjui.
in, ir
Ii
Vn
l
ter.
ſtrue
in l.
inker
Glo

mand

1

inde
iſe
Ned,
ltti
Immol
Mene
obeſil
,
lente
ſeptt
lacich
turig 4

li⸗
ier
Ul
Minn.
lee Do⸗

„ 10
w. 10ho
i hn

0 Ael⸗

De Ler

mace
t Ken,
tatb. At
ed a.
t. Tur.
ie! 4,
s A.
ne le. P
sapunhr.
menget &
pllen,
bite to
bulo? Nen
Oronn. I
cohcilce,
h Exckn:
temn lattt,
osEc
Cult. N ,
e Aolo
uete.
us Enchel.
6.Olen
maokol Iyn
ri. a
durum 1
coltſo ii
is ſolants 1.
crucnutzenn
li n e
5 Vlkum,
Cl
Ghahuln
Contum-.
Cole

.

tat.

6

Stromatum, Lib. IV.

Qui præcipit ſoli, & non oritur: & ſtel-
las olaudit quaſi ſub ſignaoulo. Qui
exiendit colos ſolus. Job. 9. 8.

Gonfden- Vivimus, inquis: Inveni ſiquidem gratiam
1ia in coram Rege. Imô moreris, niſi invenias gra-
Dewz. tialn in oculis Domini. Quamvis enim Sol ti-
ii orer bi arrideat quin S cum Sole ſidera blandian-
niſi in til, nemo favebit tibi, ſi Dominus non fave-
Deo. rit. Etiam poſtquam & Regem tibi & Dyna-
ſtas devinxeris, nox tibi pro die orietur. Nec
H Rex evehet nec Dynaſtæ pro te loquentur;
eb pes, quamvis omnes te cupiamt inter primates pri-
&v. mum. Ergo naſciturus Sol non naſcitur; ſi Do-

minus obſtet. Porrô vide, quomodo Dominus
Cœlos ſolus extendat. Nimirum, ubi de affigen-
dis co-lo ſideribus, unde agrorum ſperatur fe-

191
6
glacies & grandines reverentur dum ruunt;, ho-
mo ſpernit & ſtat? Porrô, cùm audis, quod
ſpiritus procellarum; etiam dum ſæviunt, pa-
rent Deo; noli quamcunque ſævitiem damnare.
Licet furere, & fervere: ſervire licet & ſævi-
re. Certè Phinees, cum ferit, litat, Impurorum
cruore impudicitiam expiavit;, nec in peccato-
rum ſanguine fodavit dexteram, ſed ſacravit.
Illud tantùm adverte, ea omnia, quæ in furore
ſuo Dei Verbum implere dicuntur, in terram
quidem inſilire, ſed & cœlo. Placet Ira, ſed ſi
concreſcat in cœlo. Fulmen percellit: grando
exurit: procellæ evertunt: ſed prius ſubſiliere
in coœlum, quàm in terram deſilierint. Oraſti-ne,
antequam plecteres? Cave, ne non Fulmen, ſed
Fluvius ſis. Ira tua non fulgur, ſed eluvio eſt.
Exundaſti, non quod agri ſitirent; ſed quia in-
tra te cohibere nequiviſti undas tuas. Flumen non
exit, ſed exundat. Petrus obruit, ſed fulminis

Dei larid
ta n ens
4sdarρ

Intentée
recta in
Severitä⸗
te.
Excom-
mer nica-
tis & Ec-
Zuriſdi-
Go,aαια b.
ſerwantik
ob Deum.
Superior

racitas, vel timetur ſterilitas, adjutores Domi-
mus feſpuit. Tu quoque;, quamdiu de animan-
do luto, terræque praficiendo Principe agitur,
Dignitas Conſiliarios audi, & dic, Faciainus. At, ubi de
cui confe- ſtellis agitur, quæ undique ſpectantur, & c=

inſtar, non fluvii. Sapphiram & Ananiain per- nen ſe al-
culit, ſed zelus ejus concrevit in colo. Quod ciſeature
mentiti eſſent Spiritui ſancto eos confodit. Ali-
qui; ne nihil agant, præfocant, & jugulant.

renda, &
quo modo.

Pl. 32. 6.

Tyroci-
nium,

Dei vo-
luntati
coꝝ for-
mari.

lum ornant, tu intra te abi,; & extra te ſolus
prodi, Mundique luminaria noli tenebrarum fi-
liis committere. Dominus Cœlos extendit ſolus.
Verbo enim Domini Cœli ſirmati ſunt: & ſpiritu
oris ejus omnis virtus eorum. Quod ſi Aulicos
tuos advocare non debes, cùm ſtellas condis,
multò magis audire non debes vitia tua: Ergo
ſolus non es, ſi, quando effingis ſidera, tecum
colludunt caro & languis, imò & illuduut tibi.

Quaſi Navis inſtitoris. Prov. 31. 14.

Queruntur plerique, quod in ſtagno nutrian-
tur, & exinde in Oceanum emittantur. Bien-
nio toto, inquiunt, in abſcondito faciei Do-
mini adoleſcimus, tum Muſis, Nugis, Lupis,
Vulturibufque exponimur, planè de utero tranſ-
lati ad tumulum. Sapienter ſanè, imòô inſipien-
ter. An neſcis, te Navim eſſe? in littore ex-
ſtrueris, ſed ut lucteris in æquore. Et cymbam
in ſabulo fabricaris, quam acturus es Scyllam
inter & Charybdim. Vultures plumeſcunt in ni-
dulo, pabuléque innocenti nutriuntur; quos ta-
men rapinis cædibuſque natura deſtibat. Quos
mandere nunc gratularis in nido olera, brevi
miraberis vorare avium artus, oviumque ca-
davera. Samuel educatur in otio Temph, ut
inde inter hoſtium buccinas, & rebellantis vul-
gi fremitus conſeneſcat. Accingitur Ephod li-
neo, ut acinace præcingatur, & Agagum con-
Cidat in fruſta. Quale Chaos tranſiniſit, qui ab
immolatione Agni anniculi, immaculati; ad la-
nienam tranſüt, vitiis non minùs quam adipe;
obeſi Principis! Apoſtoli inter miracula nutriun-
tur, & inter verbera caneſcunt. Joſeph in pa-
rentis ſinu creſcit, inter aſpides & compedes &
ſceptra victurus. Jacob certè domi enutritur
placidiſſimo in otio, tantarum ærumnarum fu-
turus bajulus.
lIgnis, grando, nix, glacies, ſpiritus
Procellarum; quæ ſaciunt verbum ejus.

Pfſal. 148. 8.

Pudet me hominem eſle. Pudet non eſſe Eu-
ronotum ſiwwe Boream. Ergo voluntas Domi-
ni, quæ theſaurorum medulla & adeps eſt, an-

Cillantes ſibi procellas ſpectat, & , quam gla-

Magiſter attuli klium meum ad te, ha-
bentem ſpiritam mutum: qui, ubioun-
gue eum apprehenderit, allidit eum,

& ſpumat. Marc. 9. 17.

Planè ſi mutus eſt, ſævus eſt. Nullus trucu-
lentior Satanas, quàm qui linguam obligat.
Ut enim Dei filius eſſentialiter Verbum eſt: ità
Diaboli abortus naturaliter ſilentium eſt. Por-
rò& Dominus ſciſcitatus eſt, quandonam loqui
deſierit Faſſus eſt autem Pater, quòd nunquam
loqui cœperit. Quantm temporis eſt ex quo ei
hoc accidit * At ille ait: Ab infantia. Spumat
ille, & eliditur, frequentérque in ignem nec
rarò in aquam proj'citur; nec Superiorem adit;
ſilétque. Crede mihi; non munc elinguis eſſe
coœpit. Ab infantia tacefe conſuevit. Cœpit ty-
ro vel filere; vel balbutire. Viæ explicuit abo-
minationes E.gyptias. Vel eas tantum ad pe-
des Sacerdotis; dum crimina expiaret;, ape-
ruit: quod certè loqui non eſt, ſed elinguis om-
ninòô ſilenti ſemen eſt. Ideò enim de te locutus
es, ne Superior ad te loquatur. Quale veròô
monſtrum foret, ſi, qui diſerti fuimus in in-
fantia, balbutire inciperemus viri, & ſenes ta-
ceremus? Quot; obiecro; Dracones & Baſi-
liſcos ulerò egerebant tyrones, à quibus jam eme-
ritæ militiæ viris lacertos & ſcarabæos è& corde
non trahas, ſi vel cor extrahas. Imô, ut ſaniùs
dicam; qui tam delicati erant ſtomachi; ut fe-
ſtucas olim evomerent, nunc trabes retinent, &
Cconcoquunt. Qui levifiima Superiori retegebant
nec interrogati, adjurati Vix pandunt non levia.
Monſtrofi ſanée Moyſes, qui impeditioris facti
ſunt linguæ, non ex quo Deum videre in rubo,
ſed ex quo in rubo Deum ſomniarunt. Qui ni-
mirum in dumis ſuis, hoc eſt; vel in ira ſuà, quA
alios pungunt, vel in morſu conſcientiæ ſuæ;,
quo ipſi lacerantur, Deum, etiam reclamante
corde, & latrante conſcientia, ineſſe ſibi fingunt
in igne, cùm Scriptura clamet: Non in igne Do-
minus. Si is quem diligis, incendit te, ſi ardes,
dum eum vides, ſané non charitas Chriſti urget
te, ſed carnis cupiditas urit te. Quid, quod &
ardere ſe fatetur, nec comburi. Rubus uritur,
& non comburitur, inquiunt, ideôque ſilemus.
Ote beatum, cui prodigia, & viſiones magnæ
inno-

Conſcieus
tia ape-
rienda«

Caſtita⸗
tis citra,

3. Reg. 19.

I2.

Amicitio⸗-
la ape-
riendæ
Sesperiori.
Familia-
ritas nöi

192
innovantur! Tibi in igne Deus, mihi Venus
in igne. Tu ureris, & non combureris: ego,
ſi caleo, ardeo. Utinam, qui adeòô calles, non
caleas. Crede mihi, quiſquis in igne eſt, non
callidus eſt, ſed calidus. Adde, quod Rubus
eſt, qui fortè uri poteſt, & non exuri. At Ce-
drus, & Cypariflus, & Lilia, ſi calent, fla-
Gircum- grant. Qui cilicio tectus eſt, qui pædore obſi-
edtio, tus, qui pallore ſuffuſus, qui ſermone & habi-
Non om- tu horridus, denique, qui Rubus eſt, poteſt in-
nia licent terdum uri, & non amburi: lucta erit, non cap-

eraſi tivitas. Tu veròô, qui opobalſama diſtillas, qui
bHvoαωnι ο . . . .
aga. totus gemmeus, totus floridus es, qui nugaris,

S& cachinnaris, & epularis, putas te non arſu-
Iſa. 40. 6. rum in fammis? Omnis caro fœnum. Fœnum, ſi
Delieati. Mittatur in clibanum, perit. O portentoſum
Tenta- Moyſem, qui nec loquitur, cùm ardet! At,
zionum eſto, adſit tibi Deus in rubo, Deus tecum locu-
remediun, tus ſit, mum ideò impeditioris linguæ eſſe debes?
Moyſes, inquit, impeditioris linguæ factus eſt,
Moriif- ex quo cum Deo locutus eſt. At nempe;, ut
catio cor- qifficilius cum Pharaone loqueretur. Tu verò

kori, eloquentior evaſiſti, poſt viſiones tuas, cum
Conſcien- . . . . . ajori
tia ape- Pharaone & Primatibus ejus, cum Majoribus
rienda, verò tuis elinguis factus es. Dedignaris retegere
etiam à jumori cor tuum. Cave, Nam & Moyſes, cùm

Epiriua- dexteram in ſinum abſcondit, eam inde lepro-
Tibm. ſam retraxit. Planè quicquid non patet, ſor-
et. Rarò, rariſſimè, quod occulueris, non
fœdabitur. Latebræ & maculæ ſæpiſſimè fœ-
derantur. Porrò animadverte, quid Ppræſtiterit
in puerum ſpiritus mutus: Qui, ubicunque ap-
prebenderit eum, inquit, allidit eum, & ſpumat.
Non ſtas, quoties ſiles, quoties Prælato tuo non
revelas viam tuam. Noli dicere jam inter Sacer-
dotes adlectus ſum, jam adlectus ſenioribus Do-
mus Dei. Ubicunque invaſerit te Spirirus mu-
peccata tus, allidet & ſternet te. At quid præſtat, ſi
Inere non ex ore Verbum non exeat, & ſpuma exeat?

boſſunt. Mehor vox ſpumæ, quàm oris. Ut jacueris,
ſpuma occinet caſum tuum. Elidi nequis, quin
ſpumes: nec potes non allidi, ſi te corripit Spi-
ritus mutus.
Domine, quid me vis facere! Act. 9. 6.
.
G Pau- Hæc imago verè Pœnitentis eſt, qui, cum
Peinen- audifſet àa Ins ſcelera ſua, non ait, Peccavi,

ia vera. Domine, in poſterum non peccabo: ſed ſta-
tim exarſit ad opus, non ignarus aromatum
CGon verſio copiã obruendum efle plagarum pus. Pleri-
Teig. que in ſinu Otii flagitia ſua deponunt, rati ab-
unde ſe pro deliétis ſatisſacturos, ſi ceſſent à
facinore. Confeſlarius, inquiunt, monuit, ut
in poſterum non peccarem: de commiſſo verò
ſcelere noluit me eſſe ſolicitum. Cain vulnus,
ad inſtructionem noſtram, ita curatum à Deo
eſt; ſed nullo commodo. Recruduit enim vul-
nus, & opobalſamo delinità plagâ, ex Invido
factus eſt parricida. Peccaſti? Quieſce. Scili-
cet! Conſurrexit illicò in fratrem, & interfecit
eum. Ideò Dominus ad Jeremiam non dixit, ut
tantùm malé conſita evelleret, ſed ad opus hor-
tatus eſt, ne revulſa feracius, & iniquius pullu-
Jer.I. 10. larent. Ut evellas, & deſtruas, inquit: & diſper-
das &ö diſſipes: & ædifices, & plantes. Hinc eſt,
quod Petrus non ſolum deſtitit à perjurio, ſed
etiam amarè flevit. Et fortè Judas ideò periit,
quia pretium ſanguinis duntaxat evomuit, qui
debuiflet & crumenam ære iniquitatis exhaurire,
& cinere doloris conſcientiam implere. Non ta-
lem ſe Job præſtitit, qui venialis piaculi labe ma-

S

Oliva

culatus aiebat: Nuno autem oculus meus videt Job. 42.6
te: Idcireò ipſe me reprehendo, & ago pœniten-
tiam in favilla & cinere. Ergo ludimus, ſi tan-
tùm à ſcelere ceſſamus, quando videmus opera
tenebrarum operibus lucis redimenda. LZachæus
non modèò non fozneratus eſt, ſed quadruplum
reddidit. Porrò Saulus quid ſibi faciendum pro-
poſuit? Nihil. Sed quod ſummæ perfectionis
eſt, ait; Domine, quid me vis fſacere? Nulla
præſtantior doloris victima, quàm nihil pro
Deo aut recuſare, aut adamare. Ad quævis &
loca & munia ſe paratiſſimum Chriſto exhibuit,
ut Chriſto placeret.

Vinea facta eſt Dilecto meo, in cornu ſi-
lio olei. Eiſa. 5. I.

In cornu, id eſt, in colle, qui habet figu-
ram cornu. Ergo Eccleſia Vinea eſt, & fide-
les Vites ſunt. Et Prælati quidem ac Principes
in vertice collis ſunt, cæteri in inferiori parte
conſiti effloreſcunt. Quid, quæſo, plus habent
vites ſuperiores? Quod & gravius ventorum in- p,zee;
curſione quatiuntur, & fulminibus periculoſius nen ad-
ſubjacent. Inferiores verò & tutiori, & pinguio- mirandi.
ri loco fruuntur. Porrèò ſi una aut altera ex ſu- Statu,
premis Vitibus totum ſibi humorem attraheret Vegnere⸗
vitium reliquarum, quid acturum crederes agri- WH
colam, ſi præſertim uvarum ipſæ ſteriliores fo- viliora.
ent, quàm reliquæ? Exſcinderet profectò eas, Eecleſia-
& exureret. Et victuros credis eos, qui in Hioorum
Chriſti vinea ſuccum omnem in ſe derivant, ut ae .
ne quidem aliis de altari vivere liceat, ipſis in- ar,
terim de pinguedine altaris ſi non luxurianti- Eccleſfis-
bus, certè exundantibus, qui fortè nec bis in Kicos.
menſe ad altare accedunt, ne de iis loquar, qui
& in ſolio Eccleſiarum conſident, nec tamen
initiati ſunt. Prorſus ubi nullus ordo, ibi ſem-
piternus horror. Quod ſi ficulnea una ſterilis,
quæ unius locum occupat, exſcinditur: quam,
rogo, ſecurim patietur itis, quæ tantarum
plantarum ſuccum uſurpat, non botros datu-
ra, ſed paritura labruſcas?

Surge, & ingredere civitatem, & ibi
dicetur tibi, quid te oporteat facere.

Act. 9. 7.

Quo modo ex Saulo Paulus evaſit? Nihil g pau-
eorum omittendo, quæ ſibi noverat ab artifice Iuas.
imperata. Licet ex ære ſimulachrum fundere; Typoci-
at ſi æs non impleat formæ cuniculos omninò „ium.
omnes, monſtrum prodibit, non ſtatua. Quic-
quid ex iis, quæ Tyroni præſcribuntur, non
impleveris, ſatis eſt ut monſtrum ſis.

Nonne cor noſtrum ardens erat in nobis,
dum loqueretur in via, & aperiret
nobis Scripturas. Luc. 24. 32.

O Luctum! Non jam Scripturæ aperiuntur, Coneio-
ſed proteruntur. Licet, licet aperire, & oſtium natores
recludere Scripturarum: ſed diruere, & peni- inepti.
tus convellere ſacrarium divinitatis non licet. , i,.
Audias paſſim, non exponi, imò exponi ad cien- tera.
dos cachinnos Sacramenta Scripturarum. Planè,
ſi per oſtium intras, paſtor populorum es: ſi
aliunde irruis, populator, & fur, & latro es. Mors
eſt „ quæ intrat per feneſtras: Et mortem inve-
his, quiſquis in arcana Scripturarum, non per
oſtium

=

Kolid
non
fumm!
Drace
AA N
atgi
Abre
ui d:
d inn
Kita
Plie,
ſecemc
morum.
timrie
lcet ln
lus Agn
throno:
imnd nor

re Kniptu

Cadant 0
trn ape⸗
Orationib
tionemn 4
n. Nin
In throno
Mancdlos
ii ihrm
tetprere.
Jammris
eta, M
VIY in ſin
erete
ehe,
benlitore
Ceconon
Alltemn
lli, a
aucher
fterne
Blgin
NS Klenan
Hon ngler
ieg
eun .
E

1o.
Dri
ul
duit,

1l

.
fnehes
fi ſere
haben
rumn.

d r
lilik ,

ingni n
la e ſ. imn
sgit,
ſores ſor e
eOd e, Ne
i nie
vattu
ihlein i
wutialt, i
ec bon ,
Gber, G
dec talden
bikn⸗
naferltz,
: in,
e tannanun
ttO i

3, ο Apoc. 5.5.

r fuefi

tibatfteb
nfnteei Wi
Plos OlhN ℳ
tue. (.

Stromatum, Lib. IV.

oſtium literæ ſubis, ſed per audaciæ poſticum
irrumpis. Nimirum, qui auditorum cor ſuc-
cendere optat, Scripturas aperit; non violat.
Qui verò auditorum riſum præſtolatur, ſacras
paginas non explicat, ſed diſcindit. Tædet
aninam meam vitæ meæ, dum paſſim audio
ſacris è roſtris, non Paulos aut Chryſoſtomos
fulminare, & tonare, ſed Æſopos & Mimos
movere riſum; recuſis Scripturis in Feſcenni-
nos. Ità-ne? Non eſt inventus in cœlo; qui ſa-
crarum literarum volumen auderet reſignare:
& adhuc perſtaret obſignatum ſigillis ſeptem,
niſi unus produüſſet & throno Agnus, qui non
ludens, ſed ab origine Mundi occiſus, cruore
ſuo ſigilla diffringeret. Et in luto quivis ſan-
ARum volumen recludit, non vulnerum ſacra-
mento cœli hoſtia; ſed nugarum deliramento
ſeenæ hiſtrio? Audeo cum Alexandrino Cle-
mente exclamare: Cœlum ſcenam feciſtis, G.
Deus vobis factus eſt altus. Scripturarum Firma-
mentum, ubi quot arcana, tot ſidera, in mimo-
rum orcheſtram converſum eſt. Viginti quatuor
Seniores librum ne tangunt quidem: & barba-
tuli totâ die ac nocte illum terunt, ut conterant.
Non audent ſancta quatuor animalia, plena
oculis antè & retrô, vVidere arcanos apices; &
ſtolidum pecus omni prorſus deſtitutum lumine
non veretur impudentiſſimè myſteria Propheta-
fum in delicias convertere ſtertentium? Sanè
Draco ſtellarum partem maximam è& coelo refi-
xit, dum ſanctorum voluminum Sacramenta
ad plauſus & inſanias deflectuntur. Videmus
margaritas in ſabulum deformatas. Lugemus ex
arbore verioris ſapientiæz non aurea decerpi po-
ma ad animarum delicium, ſed glandes decuti
ad ingluviem delirantium. Caupones tui viao
Scripturarum non jam aquam miſcent Philoſo-
phiæ, ſed fabularum amurcam, & hiſtrionum
fæcem commiſcent. In Jordanem confluunt Mi-
morum atque Scurrarum cloacæ maximæ, mi-
mimaque. Quod in ſcena vix licet, in ſuggeſtu
licet. Iterum exclamo: O luctum! In cœlo ſo-
lus Agnus librum accipit de dextera ſedentis in
throno: & in Eccleſia Scarabæi emergentes;
imò non emergentes & luto ſæcis, loco Agni,
Scripturas ediſſerunt. Non aperitur liber, quin
cadant coram Agno ſemores coronati, & tan-
tum aperitur inter Angelorum phialas plenas
orationibus Sanctorum: & hic ad interpreta-
tionem ſancti voluminis riſus ubique & ſubſul-
tus. Nimirum ibi liber in dextera erat ſedentis
in throno: & ideò uni Agno traditus eſt reſig-
nandus. Et venit, & accepit de dextera ſedentis
iæ throno librum. Puto non egere vota mea in-
terprete. Si Eccleſiarum Præſules; rariſſimi
quamvis ſint, qui tales cenſeri poſſint, in dex-
tera, non divitias & gloriam locarent, rejectis
Vix in ſiniſtram Scripturis; procul dubio Manna

flueret & roſtris, non verò defluerent EÆgyptiæ

cepæ, alliâque. Si tanto conatu deligerent Diſ-
penſatores myſteriorum Dei, quanto ſeligunt
Oeconomos & promos, procul dubio Scripturas
audiremus, non fabulas. Agno, inquam, non
anſeri, aut lupo contradi liber debet. Nec Ag-
nus duntaxat ſit oportet Scripturarum promus,
ſed cruentatus, ſtillare undique debet non rores,
ſed ſanguinem. Is tantum aptus eſt ſacris pagi-
nis reſignandis, qui Agnus eſt ſine macula, qui
non unguenta ſpiret, ſed vulnera. Aper de ſyl-
va & Chriſti vite ſel draconum eliquat, & ve-
Renum aſpidum inſanabile. Enimverò non natu-
rà, ſed ſaginà toroſulus, & obeſus prædicatorz
Ethicæ Comment. Tom. IV.

193
ſuo natus abdomim, quas non evomet glandes;
ut phaſides abliguriat? Valedicat neceſſe eſt de-
liciis ſuis , qui Roſtra debet terere; & terrere
delicta. Denique inter Seniores viginti quatuor
primum liber reſignatus ab Agno eſt. Judices
priùs habeat, quàm auditores, paginarum ſan-
Gtarum interpres: nec audeat docere Ifraélem;
niſi Seniorum calculò comprobatus audiat: Dig=
nus es accipere librum, & aperire ſignacula ejus.
Cur? Audi: Quoniam occiſus es, & redemiſti
nos Deo in ſanguine tuo. Dignus eſt, non quia
Agnus eſt, non quia doctus eſt: non quia in
medio throni eſt: ſed quia occiſus eſt ab orfigine
Mundi, ut Mundum Deo redimeret. Ergo ad
interpretandas Scripturas non fatis eſt ſcientia,
non dignitas, non innocentia, ſed cruor ſtillet
neceſſe eſt, & vulnera proſtent. Hinc diſcant
Concionatores, quàm indecorum ſit, ſi deh-
ciarum nundinas in Scripturarum expoſitione
inſtituant; quas primum Agnus vulnere, fu-
neréque reſignavit. Sanè quod Chriſtus cruore
emit, tibi efſe non debet illecebræ vadimonium.
Nimirum niſi pati pro Mundi inſtauratione pa-
ratus ſis, librum explicare, & interpretari non
potes. Porrò; quanta ſit evolvendarum Scrip-
turarum dignitas; hinc patet, quod ſupremus
Semorum Senatus coram Agno non procubuit,
cùm pro Mundo mactaretur, ſed cùm Mundo
panderet arcana Prophetarum. Et cùm aperuiſſet
librum, quatuor animalia, & viginti quatuor Je-
niores ceciderunt coram Agno. Proh Deus immor-
talis! ruunt Semores, aperto libro, qui, immo-
lato Agno, non ruerant. Penè pluris apud Se-
niores ſunt ſacri apices, quàm cruenta vulnera.
Quis neſcit, longé præſtantiora eſſe Scfiptura-
rum apicibus Domini vulnera? Tamen vulne-
rum merces; interpretatio Scripturarum eſt.
ignus és, Domine, accipere librum, & ſolvere
Jignacula ejus quoniam occiſus es, & redemiſti
nos Deo in ſanguine tuo. Ergo Chriſtus moritur,
ut doceat: Tu verò ideò doces, ut vivas. Quæ
monſtra? In terra Sanctorum Eccleſiaſtes ca-
chinnos ſerit, ut dapes metat. Aſſumere jubetur
Propheta planctum Draconum, & luctum Stru-
thionum: & nos (licet vix aliquis nunc ſit, qui
ità deliret, exturbatis; Pontificum decreto, lu-
dionibus è ſuggeſtu) mutuamur à luſciniis vo-
cum illecebras, & à ſcurris inſulſos ſales. Càm
videritis abominationem deſolationis ſtantem in lo-
co ſancto, inquit Dominus, tunc actum ſcitote
de Mundo. Et quid calamitatis non imminere
credendum eſſet Eccleſiæ; quando hiſtrio Evan-
gelium infatuaret? Num & Saul iner prophetas?
aut inter Apoſtolos Mimus? Domine, nonne bo-
num ſemen ſeminaſti in agro tuo? Unde ergo fa-
cetiarum zizanium ſuccfevit? Planè Satan eſt;
qui frumentum electorum nugis contaminavit.
Inimicus homo hoc fecit: ſed ecum dormirent ho-
mines. Qui certè ad Evangelii ludibria non dor-
mirent;, niſi homines eſſent. Si enim Dii forent
Epiſcopi, uti hac noſtrâà ætate ſunt ferè univer-
ſi, procul dubio ſcurrilitatum avenas combure-
rent igni inextinguibili. Paleas autem, inquit
Scriptura, comburet igne inextinguibili. Audim'.
Non ſatis eſt exacuto in haſtam lilio fugare ho-
ſtem ex agro Eccleſiæ. Dicam clarius. Non ſat
eſt, ſcenicos Prophetas ſubridendo monere; ut
paulò ſapientiùs, graviſque Scripturas inter-
pretentur. Debes eorum nugacitatem non palpa-
re, ſed exufere, & quidem flammis inextingui-
bilibus: ita ſcilicet & roſtris proturbare Facetos,
utt nullis aut precibus, aut officiis ea illos repetere
R patiaris:

Apoc. 56
8.
Ibid.
Qoncio-
nator ve-
rius morti-
Kicatione
corporis
deſigna-
tuer.

Concio⸗
natoris
dignitas.

Apoc. 5

„

Concio ſe⸗
ria ſit

Matt. 24
15.

1. Reg.
II. I2.
Matth-
13. 27.

Ibid

Matth. 5.
I12.

194

patiaris. Inextinguibili igne paleæ comburun-
tur. Quod ſi paleas flamma manet, quo, obſe-
cro, igne damnabuntur urticæ, ſentes, & aco-
nita? An venenum eſſe dubitas, quo Sacramen-
ta Prophetarum in perniciem depravantur popu-
lorum? Quod ſi Petrus Ananiam & Sapphiram
ſuos ad pedes confodit, quòd partem pecuniæ
retinuerint: an non transfodi oportet corrupto-
rem pecuniæ Domini ſui? Qui talentum humi
defodit, in tenebras projicitur: & non merge-
tur in lacum, qui eloquiorum Dei argentum
depuratum nugarum ſtercori infodit? Balthaſſar
ſacras pateras ut in epulis expoſuit, periit: &
ſcurra epulabitur ſplendidè, poſtquam calicem
Domini Babylonicâ fæce oppleverit, ut cachin-
nos delirantibus propinaret? Horreo dicere, ſed
tamen dicendum eſt: Irrupit Jezabel in vineam
Scripturarum, ut olus conſerat: quia nullus eſt
Naboth, qui malit lapidari, quàm prodere pa-
trum hæreditatem. Sciant vinearum Cuſtodes,
non ab urſis, aut ab apris Scripturarum vineta
vaſtari, ſed à vulpeculis, quæ, dum rident, co-
Can. 2.15. gunt irridere prophetas. Capite nobis vulpes par-
vulas, quaæ demoliuntur vineas. Plus nocet in ca-
thedra ſcurra, quàm hæreticus. Hic, dum fre-
mit, terret; & cavetur dum rugit; ille blandi-
tur, & ſtrangulat. Unus Jonas in Cete incidit.
At in Sirenes unus non impegit Ulyſſes. Blaſ-
phemos exhorremus: Mimis plaudimus. Quid
dicam, neſcio. Unum ſcio, fontes ſibi lachry-
marum Jeremiam optaſſe, ut prophetaret: hiſce
(ſi tamen vel unus ſuperfuit ex iſtis totà jam Ec-
cleſià averruncatis) interim Prophetis nugas un-
