rem, quam impium. Unus ſufficit Moyſes, ſi
purus eſt. Hinc eſt, quod nec ipfi peper-
cit Moyſi, cùm ad ſilicem fluctuavit arenti cor-
de, & fluctuante virgàa. Quid quod, rece-
dentibus pleriſque, ob doctrinæ Domini ſub-
limitatem, permiſit & Diſcipulis, ut, ſi libe-
ret, abirent. Objurgavit frequenter, modé Religiones
imprudentiæ „ modèò arrogantiæ eos arguens; H
quin & Satanam appellare non dubitavit tum curent ſub.
Judam, tum Petrum. Domine, parcius, jectorum.
quæſo: nam duodecim duntaxat ſunt, quos
orbi terrarum ſubigendo deſtinaſti. Si bini re-
cedant, pauciores Eccleſia cenſebit Apoſtolos,
quaàm dies horas. Verùm Dominus à coër-
cendis diſcipulis non abſterretur, ut & nos diſ-
camus, non numero, ſed probitate exultare
diſcipulorum. Ne jucunderis in filiis impiis, ſi Eccl. 16.
multiplicentur. Melior eſt enim unus timens Deum, I. 2.
quàm mille fllii impii. Ab uno ſenfato inhabitabi-
tur patria, tribus impiorum deſeretur. Ego faceſ-
ſat degener orbitatis metus, & quotquot ſte-
rileſcunt in horto plantæ, fortiter amputentur.
Satius enim eſt unam extare Cedrum, quàm
innumeras propagari Sycomoros. Deſtituetur
Eccleſia Principibus, ſi quotquot ex eis putreſ-
cunt, abſcindantur. Non deſtituetur: neque
enim felicior hydra eſt ſectione, quàm Co-
lumba deplumatione. Si Anguis reparat Capita;
inſtaurabit & avis pennas, quamvis deargenta-
tas, ſi tamen eas candoris æmulatione proſiciat.
Imò quæ unum cunctata eſt lippientem ſibi
oculum effodere, utroque brevi cæcutiit. Abſa-
lone David carere non potuit, quòd ferream
dexteéram aurea cæſaries inumbraret. Et Ab-
ſalone caruit, & Amnone, utroque & reo, &
occiſo. Unum abdicare Ruben Jacob non au-
ſus, penè omnium orbitatem luxit. Impunita
enim libido in fratrem fratres armavit.

Poſt hæc vidi turbam magnam, quam di-
numerare nemo poterat, ex omnibus
gentibus, & tribuhus, & populis, Rex ag
. i incum⸗
ſantes ante rhronum . . in conſpeäctu n, duli⸗
Agni, amiäéti ſtolis albis, & palmæ in
manihus eorum: & clamabant voce ma- Sadin’
gna, dicentes: Salus Deo noſtro, qui ſedet

ſuos.

Non eſt hic ſanè aliud, niſi domus Dei, &
Porta;

Juper thronum & Agno. Apoc.7. 9. 10. Rr 24

li
(n 4 l. 0l
u
can
el
te,
e
eln
V
tin
tel
n
in

e

Unam
lt .

henie
eſit h
n
en⸗
ote
n.
n.
Mur.
ec.
dulln⸗
lto⸗
g, ſt
eper.
Uc.
lece⸗
ſob.
ilbe.
mOd Ne
It tuln un
Mcis n
. uos
dinn re
ſolos,
(el-
nos il.
Nultare
Deumn 1¹

1.

Utentu
qun
Ktituetu
Punel
Neque
m Co-
1 capit,
gente⸗
roicut.
tem 1hi
it. Abl⸗
1 leream
Et Ab-
Xleo, &
b non .
Dunpuon
t.

gul re
ſehu
int n,
1ſoet
uiſe 6 s
6.7.9,0. 6*

. Dei⸗
pon

Stromatum, Lib. III.

porta, imò & Aula Cœli. Unde profect Aulæ
ſuæ & mores ducere, & fulgores mutuari Prin-
cipes debent, qui pro Numine Rebus pu-
blicis præſunt. Ergo non unus „ aut alter dun-
taxat adſunt regnanti Agno, ſed turba thro-
num ejus circumſtat. Non enim Tiberius impe-
rat in cœlo, cui unus tantum cordi Sejanus eſt.
Aut ibi Afſuerus dominatur, quem unus in-
flectat Aman ad cædem, vel conjugis. Vix inter
Conſules reperies, qui infortunio Cyclopum
non uno tantùm oculo proſpiciat Provinciis in-
numeris, imo qui eas non deſpiciat fingularis
parſimonia luminis. Qui enim ſufficiat oculus
unus, & quidem ſuppoſititius, tantis gregibus,
in quibus quadrupedia omnia, & monſftra in-
numera; quando unam curaturus bovem Argus
centum luminibus cingitur, nec ſervavit? Au-
deo dicere, felicius Reſpublica Chriſtiana pe-
riclitaretur, ſi, qui eam regunt, omninò cæcu-
tirent. Malo enim cæcum Regem, quam luſ-
cum. Qui luſcus eſt, rarôò non eſt Hannibal. At,
qui caligat aut Iſaac eſt, quem etiam errantem
videas non errafle;, prælato Eſau Jacobo: aut
eſt Tobias, qui ſuamn non diffitens cæcitatem,
illuminari meruit non tam piſcis jecore, quàm
Angeli ſapientia. Palparent ſane Senatores &
1 Dominantes oppidis, quæ non vident, ſi fo-
rent exoculati: nunc verô videntes non vi-
dent, cùm uno inſtructus oculo aut Cyclops
ſit oportet, aut Monſtrum. Utinam ialtem
is, qui eis proſtat in fronte oculus non abſimi-
lis foret oculis Sponſæ, de quibus ita Salomon
Can. 4. I. occinit. Oculi tui columbarum, abſque eo;
quod intrinlecus latet. At ubi Columba? ubi
candor nullus, & nihil non dolus, & fraus
eſt? Exclamare cogimur, licèt, hac noſtrâ æta-
te, raro, Oculus tuus accipitrum, abique
eo, quod latet intus. Palam enim cadaver
eſurit, cruorem ſitit & prædam; breviter, vi-
vit rapto, quia & à Proconſule degeneri rap-
tim videtur. Intus verò eſurit non raréô fron-
tem ipſam. Eò enim collineant ſtudia ejus om-
nia, ut Babylonicum imitatus lapillum, ità
inſultantem Monti ſtatuam evertat, ut ejus
deinde cineribus coaleſcat in ſcopulum, ipfi-
met Monti leges daturum. Quam non abſimi-
les Conſularium otiantium oculi ſepùlchris Ju-

dæorum! foris candent, at intus ſcatent cine-

re occiſorum. Imè iis diſſimiles omninò ſunt:
præferunt enim ſecures, ut flagitia abſterre-
re videantur, effloreſcente in corde ſceptro.
Madent reorum cruore: ſed intus omnia re-
nident, & ſapiunt lauros. Eos dixeris Ery-
threi littoris conchas: foris terrent, intus lu-
Xuriant. Rudi rigentique ſub cortice acer-

vus concreſcit unionum. Præfert ſævitiem,

& fovet Margaritas. Mihi crede; non lanie-
nam, ſed Dictaturam meditatur, etiam cùm
jugulat. Non reſtes concinnat, ſed vittas. Cen-
ſuram ſimulat, ut Conſulatum invadat. Qui-
bus, aliiſque hujus generis incommodis con-
ſultum abundè efſet, ſi puderet Principes Mo-
nophtalmiæ: hoc eſt, ſi non unus aſſideret A-
gno vultur, ſed columbarum cœtus imperanti
cohæreret. Vidi turbam magnam. Turbam vi-
dit, non vulgus. Neque emm vulgus ii ſunt,
quibus nec ſtola deeſt, nec palma. Et un-
de, inquies, coactus præſtantium virorum
coœtus tantus? Ex Mundo univerſo. Adeflent
& vobis quoque Senatorum acervi, ſi non
unam deligeretis Provinciam, ex qua Dyna-
Joa. 4. zF. ſtas ſcriberetis. Videte regiones, dluia albæ ſunt

₰
ad meſſem: ſed nullus metit. Spicam duntaxat
unam perfricat, quam poſtquam ſtudiofiflime
expolierit, hordeum eſt. Si non racemare
vis, ſed vindemiare, exi in vaſtiſſimos impe:
rii tui campos, & non dico debiles aut clau-
dos, ſed robuſtiſſimos ſapientiſfimôſque intra-
re compelle. Impleri poſiunt non nuptiæ ſolum
diſcumbentibus, ſed & Areopagi Judicibus, ſi
cité exeas in vias & ſepes. Vel Ithaca ha-
bet Ulyſlem ſumm. Suum habet Anathoth Jere-

miam. A Nazareth poteſt aliquid boni efle:

imô is, qui ſciat reprobare malum, & elige-
re bonum, à Nazareth duntaxat eſt. Simile Matt. 13.
eſt regnum clorum agenæ miß in mare, & 4a7.
ex omni genere pijcinm oongreganti. Audiſtin?
Non in Gangem aut in Tigrim, ſed in mare
retia panduntur. Nec eum tantüm extrahit
piſcem, qui ſtaterem habet in ore: ſed piſ-
cium genus omne promiſcuè cogit in ſage-
nam. Quam, eum impleta eſſet, eduxenies, & Ibid. 48.
Jecus littus ſedentes, elegerunt bonos in vaſa, ma-
lJos autem foras miſerunt. Conſedere in littore; Rtrec-
non enim curſim eligendi ſunt quos diligas , tenda
quibuſque regnum credas. Verum, cum ab
optimis peſſimi ſecernerentur, non rogaban- Petria non
tur Piſces, Cujates eflent. Eligebatur Rhom- Dre .
bus, non quòd Puteolis innutritus, & ortus .
eſlet, ſed quèd Rhombus foret. E contra-
rio rejectæ ſunt Phocæ, quamvis Tarenti in-
ter oſtréa adoleverint, nullà patrii littoris ſu-
perſtitione. At nunc retis vox prima eſt: Cu-
jas es? Quamvis Cetus ſit Jonam voraturus;,
ſi Palæſtinus eſt, reponatur in vas; projecto in
littus Oſtreo, quod Carthaginenſibus ſaxis ad-
natum ſit. Numa;, licèt Sabinus, in Regem à Liv. 1 1
Rotnanis creatur, quòd illi ſupparem in decu- num 19.
riis ſuis non haberent. Non enim eſe diſtinétio,
inquit Paulus, Jiadæi & Græci. Nam idem Do- Idem ! 3.
minus omnium. Quocumque ſit nata littore Ca- umn. .
nicula, confodi debet. Debet Mugil non ingra- Rom. 10.
tus eſſe, ſive adnaverit Orcadas, ſive emer- 12.
ſerit ab Euxino. Hebræus libertus à Pharaone
Primus in Rgypto eſt. Et Chriſti cruce Co- –
rona Principum inſignita Syrophoenicem dif-
cernet ab Afro? Luciane, Cujas es? Chriſtia-
nus ſum. Perimnus, ſi Chriſti regnum Euphra-
te Taurôque partimur. Proh pudor , ſi impe-
rium Servatoris, quod Romanus Præles La-
tinis, Græcis, & Hebraicis characteribus deſ-
cribendum ſanxit, unius labii eſſe cogat Chri-
ſtianus Præſul! Certè quod maximè obfuit Ba-
belicæ moli, hoc exſiruendæ Chriſtianorum
poteſtati mirum in modum prodeſt. Ut enim
illam unmius labii populus excitavit: deſiitque

ſurgere, ubi primùm diſſegtus eſt Super-
biæ profluens in oſtia non fſeptem modoe,

ſed ſeptem & ſeptuaginta. Ita regna fide-
lia Imperantium, qui Eccleſiam adorant va-
riis linguis propagari coœptam, protendi non
poterunt, ſi una tantùm lingua ſonet, & gra-
ta ſit. Abſit, ut certum habeat littus quæ-
vis Chriſtiana quadriremis „ ubi ſuum ex-
plicet rete, quando ſculptum præfert in puppi
illud Majeſtatis elogium: Doni-

inamini piſoibiis
Maris. Verum non rare quod Navarchus ne- Gen t. 29.
gligit, Piſces non negligunt. Ipſi enim & lit- Patriæ
tus lequuntur ſuum, & Præ guſtari non poſſunt Sacn. e⸗
quin patriam & jactent, & ſapiant. Dimittere
jam poſſet Domitianus ex aula Montanum , mis irter
qui callebat primo deprehendere morſu, Bri- advenas.
tannica- ne eſlent Oſrea, an Circea;
Et ſemel aſpetti dicæbat littus Eobini.

Juven.
S2e 4

1

Fx Neno. Siquidem;, quod tu nec calles, nec inquiris, ipfſi
phontel.; mon fatentur, ſed inclamant Piſces quorum &
pinnæ, & ſquamæ, & Criſtæ patriam ad ſatieta-
tem uſque exploratorum jactant, prædicäntque.
O tempora, 6 mores! Clamabatur olim in Ec-
1. Cor. I. Cleiia, Ego qitidem Pauli, ego autem Apollo, ego
12. vero Cephæ: Quas non vocçes, ſed immaniſſimo-
rum anguium ſibilos execratus Apoſtolus, non
voce, ſed tonitru compreſſit latrantibus obla-
trans. Numquid Paulus cruciftxus eſt pro vo-
bis * aut in nomine Pauli baptizati eſtis? Divi-
Unio er Ius eſt Chriſtus? Quo nunc fulmine percelle-
Ciriſtianos Tet paſlim exclamantes, Ego ſum Numæ:
etian di ego autem Xerxis : Ego vero Mithridatis.
ve ſir O . . 1—
Piin ipi- Quid quod etiam ſitienti Chriſtum cervæ
béus ſubdi. ſua non deeſt ad collum ſuperſcriptio: Cæſa-
or. ris ſum. Non eſt, non eſt, quod ultrà Paſto-
res inter & bubulcos diſceptetur, ubinam
gentium naſcantur flores inſcripti nomina Re-
gum. Nimirum in horto Sponſæ, id eſt in-
ter Populos Fidei Evangelicæ, ad Sponſi con-
tumeliam, Lilia germinant, candore qui-
dem formoſiſſima, ſed notata Regum & Prin-
cipum teſſerà. Ita- ne? Abdicavit Dominus
patriam ſuam, delevitque, ut terræ plenitu-
dinem loco patriæ ſortiretur: Et te non pu-
det, unius urbis cenſeri vocabulo, unius Prin-
cipis opprimi jugo? Tædeat nos degeneris diſ-
cordiæ, poſt datum tanto Principi nomen;,
poſt datum à tanto Domino pretium tan-
I. Cor. 7. tum. Fretio empti eſtie, clamat Paulus, nolite
23. heri ſervi hominum. Dedecet Chriſtianum aut
Cephæ dici, aut Pauli, quibus tamen debet
. ſuas in Chrifio cunas, ſuaſque pro Chri-
ſto palmas: Et non pudebit Eccleſiæ accen-
ſitos aut Dy naſtas jactare, aut Senatores? Leo-
nes nos Dominus efle juſſit Aquilaſque, ex
quo ſuo nos currui fubjecit, & tanti dignita-
te vocabuli cohoneſtatos non tædebit jurare
per capreas, cervôſque camporum? Verùm
diu in Oceano divagatos ad ſe revocat Joan-
nes ſucclamans: Vidi turbam magnam, quam
dinumerare nemo poterat, e&X omnibus gentibus,
& tribubus, & populis, & linguis, ſtantes
ante Thronum, & in conſpetétu agni. Magna
Turba, ſed millus turbo. Quia nullus non
amictus ſtolà, nullus non onuſtus palmis. A-
miéti ſtolis albis, & palmæ in manibus eorum.
Tantum quiſque habet & indumenti & or-
namenti, quantum fatis cuique eſt. Non e-
nim onuſti, ſed amicti ſunt ſtolis: nec pal-
Serwis & mas bajulant, ſed præferunt. Ides cùm ne-

Ibid.

Eecleſtizſti.
ci reditus.

ei⸗ mo algeat, nulluſque ſordeat, tum ſtolà te-
con ſulen⸗- 8 . 7
dum, u (Qus, tum palimna inſtructus, omnes ante thro-
Fdiſint. nuin perſtant coram Agno. Doles tuos hac il-
lacque diffugere. Nudi funt. Si eos & veſtiviſ-
Silperior — le ſi le . X .
ondneraque ie8 , exornaſles, ſportulas non optarent.
amet. Atqui, inquies, turbæ tantæ conſulere quis

poſſit? Quiſquis um non conſulit. Verùm nuſ-
Fene- quam ferè non eſt Benjamin, qui dum & an-
munerenur. Hona & ſupellex duplicatur, coguntur fra-
trtres aut eiurire, aut algere. Majörque pars
Gen. 43.34. Yenit Benjamin, ità ut quinque partibiis e;=-
cederet. Plané ſi totus influat Jordanis in
agrum Loth: Abraham aut in Ægyptum deſ-
cendet , aut aſcendet in Geth. Noli chario-
rem ſtolis obruere, & nemo in turba tanta non
erit ſtolatus. Utinam autem ligno vitæ Pina-
ſtrum non rarò & cultura & cultu exæque-
Apoc. 22.4. MuIs. Audi Joannem. Et oſtendit mihi kfuviunt

procedentem de ſede Dei & Agni. In mediopla-

aqu«k Tivc, ſplendiduz tanquam oroſtallum

2 Oliva

teæ ejus, & ex utraque parte fuminis lignum
vitæe. Quod ibi prodigium Amoris eſt, uti⸗
nam apud nos non videatur cupiditatis porten-
tum. Ergone tam latè exundantis ſKuminis ri-
pam alteram occupaſſe ſatis non eſt Ligno
uni, quod revera lignum eſt: niſi utrinque
profluentis alveum exhauriat? Enimverô vi-
dentur metuere, ne illud Domini impleant
mandatum: Eſtote per ſecti, ſicut & Pater ve- arch. F

ſter cœleſtis perſebétus eſt. Ergo, ut Pater ge-

nerare non poteſt duplex Verbum, ſed u-
num tantùm. Nam alioquin pareret aliquid
non infinitum, nec, dum parit, vim ſuam pe-
nitus in illud profunderet. Itaà hi regni ſui &
opes, & viſcera ita in eum, quem elevant, ef-
fundunt, ut ſecundum evehere non poſſint,
effœto tum fſceptro' tum ærario in foœtura uni-
geniti. At, inquies, ſi ipſum impinguavero,
fidelior mihi futurus eſt. Falleris. Vulpes pin-
guior exire nequiit & camera frumenti, quò
macra irrepſerat. Aulici autem, etiam ſagina- Aulici in.
ti elabuntur per foramen acus. Imô tunc ma- ai.
ximè per foramen acus dilabuntur, cùm eos
in morem Cameli auro thuréque oneraveris.
Incraſſatus, impinguatus recalcitravit. Quid ſyl-
væ ſupererit, ſi trunco uni unus impenditur
Eridanus? Atque utinam lignum mortis non
in eo quoque lignum vitæ æmuletur, quòd,
cùm menſibus ſingulis ſibi exuberet, fohis
duntaxat circumfuſum ſibi vulgus non tam
exſaturat, quàm deludit. Et folia, inquit,
eus ad ſanitatem Gentium. Dantur bona verba ꝛ.
populis, nec ſemper dantur. Hinc videmus
interdum, dolemuſque mobiles ſylvas ſolum
vertere: cùm enim in horto Sponſæ fons ſigna-
tus ſit, paucis, aut uni duntaxat reſignandus,
diffugiunt ex Palæſtina in .Ægyptum, malunt-
que à Nilo allui, quam juxta Jordanis fluenta
exareſcere. Arbitrabar unum Behemoth, poſt
epotum fluvium, totum quoque ſitire Jorda-
nem. Ecce abſorbebit ſluvium, & babet fidu- Job. 40.
ciam, quòd inftuat Jordanis in os ejus. Proh is.
Deus immortalis, tantum aquarum in aquali-
culum unum, & tamen ſitit! Sed redeamus
ad thronum Agni. Stantes ante thronim, & in Apoc. 7,9.
conſpectu Agni, amicti ſtolis albis, & palmæ in
manibus eorum. Adhærerent certè tibi tui, an-
téque thronum tuum ſtarent nullam à te defe-
Gtionem meditantes, ſi eos deligeres, quos &
candor amicit, & palmæ cohoneſtant. En teſſera
ſtaturi ante ſolium Aulici, candor ſcilicet & pal-
ma. Verùm in Herodis aula argumentum in-
ſaniæ albedo eſt, feliciuſque in vinea Sponſæ
Vulpes ſaginantur, quàm Mures Pontici. Ni do-
lo irrumpat, remorabitur in foribus. Non pe-
reuntem, ſed regnaturum Theſeum Navis de-
vehit, ſi Vela non albicent. Utinam non Cal-
liditas, ſed Candor diadema rapiat. Porròô ibi
ſolum ſtolati candent, ubi Agnus in throno eſt.
Planè ſi Tiridates non Tigris, non Vulpes,
non Anguis ſit, plumeſcent in aula Cygni.
Nunquam verô afſidebunt vulturi Columbæ-
Abſalonem circumſtat Achitophel. Nabucho-
donoſori Holofernes & dextera, & cor eſt.
Quèò caput propendet, eò deflectuntur & mem- Regam
bra. Libet id in Sponſo deprehendere, cujus exempla-
dum caput fulget, vel pedes fulgurant. Ca-
put ejus aurum optimum. Inde factum eſt, ut Can. 5. II.
vel crura ejus inniterentur ſuper baſes aureas.
Mirandum proinde non eſt, ſi Senatorum al-
bæ ſint ſtol?, quando Princeps Senatus non
Leo, ſed Agnus eſt. Amicti ſtolis albis, & palmæ lbid. 5
in

Deut. 32.
I13.

Rex quot
evehat.

Dini
„ t 6
ilitsten/

ei⸗
Ad

tarr
tert

d
Rer⸗
Ner re. no.
ſu ſe
tuat
luce
Moh
id
tpoe, 7. Mun
10
de
dent
UMer
Dbi
eſt,

r
. Ant
E.
u.
dd
1e⸗
te
li,
unt
veto,
IGH
lgina. A,
n4
n ed
weris.
hl de
dnm
8 non
God,
on tin
lngen ſe
vetbin
idemm
8olum
slgn.
nndis,
malunt-
Koenre
th, N
Jorr.
bet ſhe ſu⸗
1. Poht
abll
tedeamm
m, Gin
pelne 1
1tui, rD
te Cele- at
gvod
Entelean
etel⸗
enturn ir

Stromatum, Lib. III.

in manibus eorum. Placet candor, ſed ſi non
torpet. Triumphalis innocentia evocari debet
Dignitas adſolium. Sine palmis candor, non innocen-
in indig- tia eſt, ſed fatuitas. Porrò palmas non oſten-
2, e uo tare domi pendulas, ſed præferre debent in dex-
ititsten. tera, qui throno adſunt. Cooptatur ille inter
Senatores quamvis trunco ſimillimus. Cur?
quamvis urticas in manu geſtet, ſuſpenſas
laqueari palmas ſpectandas objicit. Riſum te-
nestis amici. Ranunculus adicribi poſtulat in-
ter ſidera. Proteratur. Imo adſcribatur. Ex
Sole prodiit. Labant Imperia, ſi atavorum Pal-
rmnæ betam malvâſque effingunt in lauros. Proh
Pſ. 38. 7r dedecus! In imagine pertranfit homo. Qui enim
ex atrio nec pédem moveret, immigrat in
Na'litas Curules triumphantibus deſtinatas, quod fu-
D *moliores Sapientibus tabulas coacervet in por-
& e- ticu. A ppelli debet fortunam ſuam . inde enim
tibus non 6CoOloratur, quòd Majorum picturis non ca-
ſußitit. reat. Ideò non reſiſtit ut ſtatua, quia ſtatuis
abundat. Marmor addidit alas, tantumque
cucurrit citius evolante promerito, quia lapi-
deam trahit ſylvam poſt ſe. Ità eſt: vetuſta-
tem faſtidimus in trabe, miramur in ſervo:
quique domum noſtram attritis nolumus tig-
nis compingere, domum Honoris & Poteſta-
tis adverſus Perfidiæ machinas luctaturam im-
ponimus lapidi, non robore, ſed vetuſtate no-⸗
Rex eve- tahili. Et palmæ in manibus eorum. Niſi ſuà
bat etiam ipſe dexterâà & ſeverit, & demeſſuerit palmas,
Sardiles. Agni thronum non attingit. Primum locum in
agro Lillum obtinet, quamquam è cepa pullu-
let. Calcantur glandes in nemore, licèt eas è
quercu Boreas decuſlerit. Suæ quiſque infulæ
faber ſit, & nullus non erit ad aras Aaron.
Funda Davidem non excluſit à ſolio, quòd
avulſum Monſtri caput præferret cum funda.
Illud extremo loco adnotandum cenſeo, thro-
no adſtare, & in conſpectu Agni. Licet re-
verentiam tui incutere, quanquam non rugias.

Etiam Agnus ità turbam penè infinitam in of-

ficio continet, ut nullus ſedere audeat, mullus
audeat non adſtare. Nimirum quanquam non
terreas, inhibes, ſi in throno ſedeas. Utinam
id diſcerent Reges terræ, quos minimi olim
Hieri doluimus, quòd rarò conſederint in thro-
Rex re- noO. Princeps autem extra ſolium, quamvis
gar. ſtet, jacet, quamvis Leo ſit, ſpernitur. Mu-
tuatur Majeſtatem à throno, ut Luna à Sole
lucem. Notaſtin? Ex turba tanta nullus ſibi
proſpicit: cumque omnes ſint candidi, ne unus
quidem inter eos eſt candidatus. Una om-
Apoc. 7. nium vox eſt: SQalus Deo noſtro, qui ſedet ſu-
10. per thronum, &v Agno. Cur? Niſi fallor,
quòd Principem ſuum ſedentem in ſolio vi-
dent. Ubi enim de regno agit Aſſuerus, vel
Mardochæus labores ſuos coronandos confidit.
Ubi veròô, ſtertente Rege, Amano litandum
eſt, nec Eſther ſecura eſt à ſecuribus. IIlud
quoque cauſæ fuiſſe dixerim, quòd omnes &
adſtarent, & ſui forent immemores, ſcilicet
quôd palmas geſtarent in dextera. Nullum
hominum genus aut audacius, aut arrogantius
ſpectabis, quam quod ſarracum & ſtivam
olet. E contrario, quò quiſque clarior eſt &
genere, & rebus præclaré geſtis, eò Princi-
pem demiſſius colit. E ſtercore vapor evoca-
tus ad ſidera & Solem obnubit, & ſolus in
Ccelo perſtrepit, non jam voce, ſed tonitru.
Quot fulgent in cœlo ſidera? & inter ea ta-
14 men fragor nullus eſt. O, ſi ad thronum ſoli
accederent Viri triumphales, quam ſanctius
Ethicæ Comment. Tom. IV.

intus nos & in cute noverit.

13 3
Regum Majeſtas renideret! quàm parcius, qui
epulantur quotidie ſplendidè, vel micas men-
dicarent, compreſlo libertorum murmure, quo-
rum vox una eſt: Ego autem hic ſame pereo. Luc. 15*
Ità blaterare ſolent, ex quo glande veſci de- 17.
ſiere, & Coepere abundare panibus, quos non 5 Sa geg.
raròô ſublatos filis, canibus ingeri dolemus. „z, .
Qui palmas ſerit, ab Agno neque lac expe-
tit, neque lanam. Ubi enim famæ decorique gervie &
ſtudetur, rapacitas illicò conticeicit, & con- Aulicis
quieſcit cupiditas. Sed illud tibi arridet ma- onſalen-
Xximè, quod de his dicitur: Nantes ante thro- Sn, be
. 6 . . :. i ſint.
num, & in conſpeéta Agni. Quæris, qua id Apoc. 7.
ratione fiat? Sciendum primèò eſt, perſæpè non 9
fieri. Rari qui dicere poſſint: Puer meus ja- Matth-
cet in domo paralyticus. Quis enim puerum 3: 6⸗
revera dicere poteſt ſuum? Servi nulli minus
addicti ſunt, quam quibus famulari putantur.
Pompeio militat, qui Cæſarem deducit. Fe-
rè nullus in Aula eſt, de quo Hieronymus non
illud ſcribere poſſit, quod de Nepotiano ad He-
liodorum ſcripſit. Referet alius, quod ſub al-
terius indumentis alteri militaverit. Etiam Cer-
va, quæ in bullata aluta Cæſaris eſt, non eſt
Cæſaris, ſi non corium, ſed cutem explores.
Jane bifrons. Tot Jani, quot excubant ante
Principis januam. Lilia rigat, dum aquilas pal-
pat: & qui ſyrma ſimulatus Atlas extollit, to-
gam detruncat in ſagum. Si cauſam exquiras
fidei tam infidæ. IIlud primò dixerim: ideoò
tuum non eſle, quia non eſt tuus. Adſtaret
throno tuo, ſi tu non abeſſes à toro ejus. Ve-
rùm dum jacentem deſpicis, ille tibi regnanti
non adeſt. Aquis è rupe largo fonte proma-
nantibus, ne poſthac Nilum mirarentur, ait Phi-
lo de Decal. Imitare Deum, qui, ne Ægyp-
tum Iſraelitæ reſpicerent, fluvium eduxit in
eremo. Ea præbe, quæ ab alio accepturus fue-
rat is, qui tibi adſtat, adſtabit tibi. Deinde,
Agnus eſt, cui adſunt. Tigridi quis adſit? A-
lexander nulli infenſior fuit, quam ſibi militan-
tibus. Parmenio non perüflet, ſi exulaſſet. Ad-
de, quòd hi in conſpectu Agni ſtabant. Nunc Afabili-
verò non quivis Aulicorum videt faciem Prin- tas neceſ-
cipis. Et blandius, & faciliùs otioſi, quàm la- Jsvia.
borioſi admittuntur. Nuſquam Abſalones, &
nuſquam non vox Abſalom: Obſecro, ut vi- z. Reg-
deam faciem Regis. Ad extremum ſerviunt 14 32.
nobis; ſed noſtri non ſunt, quòd toties ſuc- duſurto-
ciſa, ſatäaque ſylva nullam non habet plantam, z, Handi
quæ revelli non poſſit vel minimo digito- ) Regiæ.
rum. Bené dixiſti- Quia non habeo virum. Rex ines-
Quinque enim viros babiiſti: & nunc, quem tur pro-
hahes, non eſt tuus vir. Hoc eſt, dum ſervos ome .
ità mutas ut togas, qui nunc tibi adeſt, nec e
tuus eſt, quia ne vir quidem eſt. Et quando joan. 4.
veſtibus Aulicos contulimus, dolendum eſt, 17.
quòd pallium perrarò aut nunquam mutetur,
tam ſæpè mutatâ ſubuculâa. Qui penitius nobis
hærent, noſträque ſciunt umverſa eos identi-
dem abjicimus, ac ſi nullus nobis Anſer ob-
ſtreperet. Hinc theatra & fora plena fabulis,
quas inficiari non licet, quòd earum Plautus
Porrò Cygni
tunc elegantiùs dulciuſque occinunt, cùm eis
ſpes nulla ſupereſt. Illud piget, pudétque;,
quod ut ille cecinit:
Optima, prima fers manibus rapiuntur
avaris:
Implentur numeris deteriora fuis.
Achitophel, niſi ſeſe laqueo præfocet, au-

dietur non ultimus. Gedeon faſtidio erit poſt

M dies

134 Oliva H

dies tres. Cete grandia grandes Imitantur, Jo-
nas non modò excipiunt, ſed condunt in viſ-
cera. Citô tamen revomunt incoctum Prophe-
tam in littus. Obequitat cum Saüle David,
ſed brevi exulat. Therſites conſideret in Thro-
no Dominantis uſque in ſenectam & ſenium.
Et quando ſupra in illud Davidis incidimus:
Vernntamen in imagine pertranſit homo. Li-
ceat hic lugere, quod non ſemel factitatum
Muners. ſcimus. Homo quidam ille eſt: quâ ergo ra-
D gai as tione ab atrio ubi jacere debuerat cum Mar-
in indig- dochæo, Aſluero aſſidet cum Amano? Quo
noyob Ma- modo tantum ſpati formica pertranſiit menfe
neras. uno, quod Elephas Olympiade totà nequiſ-
ſet abiolvere? In imagine tranſiit, & per-
tranſiit Aquilas. En theda, qu licet vel Si-
lici a veſtibulo ad ſolium devolare. Neſcio
quam Zeuxis tabulam Præfecto obtulit, &
ftatim admifſſus eſt; potuitque colorari ob co-
lores. Corinthium tranſtulit ſignum è& domo
iua in domum Amam, & ſtatim tranflatus
eſt de ſepulchro ad uterum; quique fœte-
bat quatriduanus in vilitatis & imperitiæ tu-
inplo „revoluto confeſtim lapide, prodiit non
ligatus inſtitis, ſed paludamento cohoneſta-
tus, & mirum in modum ſtatua efle deſiit,
X quo intulit ſtatuum. At quoquò irrum-
pas, ſatus ſtatuâ, Saxum & Statua futurus
es. Hæc curſim.

Pl. 33. 7.

Sargam, & cireuiho civitatem: per vi-
cos O& Plateas quæram quem diligit
anima mea. Can. 3. 2.

Qua fronte abes à Sponſa, ut æſtuantis au-
læ fumo torqueare? Abſum. At Eccleſiæ meæ
nihil deeſſe patior. Nihil deeſſe pateris Spon-
ſæ tuæ, quam pateris carere Sponſo? Nul-
lius capax gaudii Tobias eſt, etiam reduce
filio, etiämque receptà aà Gabelo pecumia, ſi
Cœli lumen non videat: & exultare Spon-
ſa poterit exulante Sponſo? Sed Templa in-
ſtauravi, aras ornavi, auro menſas, auréque
parietes conveſtivi. Et hæc, quæ plateas Ccir-
cumit! domum incolit, cujus & tigna ce-
drina, & laquearia cypreſſina,; & lectulus
floridus: ubi tamen abeſie Dilectum ſenſit,
Aulam Spelæum efſe duxit, torumque non
inſperſum lihis, ſed anguibus oppreſſum cre-
Can. 1.16. didit. Lectulus noſter foridus. Si floridus,
quare in eo non cubas. Quia unum malo Li-
lium convallium, quam foſculorum acervos.
Ergo tu quoque mœrentem, pfallentémque
ſcias Sponſam tuam, quamvis auro renideat,
ſi te ſuo Sponſo caret. Ad quam ubi acceſſe-
ris, intelliges, quas paſſa ſit ærumnas, Te
Cant. 5.s: abſente. Vox dilecti mei pulſantis, Aperi mi-
hi, Joror mea. Exſpoliavi me tunicâ med, quo-
modo induar illa? Lavi pedes meos, quomodo
inquinabo illos? En, abſente dilecto, exuta
Can. 4. 12. tunica illa, de qua olim ferebatur: Odor ve-

Epiſeopi
reſiden-
ria.

Seherter Nimentorum tuorum, ſicut odor thuris. Quin il-
Rax zgſs lam ità exuit, ut à ſe reſumptum iri non ſpe-
egs ret. Et quæ pedes lavit, ſanè Margaritas non

calcavit, aut purpuram. E contrario, vel è
deſerto ſubſilit deliciis affluens, ſi ſuper Dile-
ctum innitatur. Malo lupos ineſſe gregi, dum
Paſtor adſit: quàm non ineſſe, illo abſente.
Lupus cum ove comedet, non ovem come-
det, ſi vel Puer gregi præſit. Vitulus, &
Ma. 11. 6. Leo, & ovis ſimul morabuntur, inquit Eſaias »

& puer parvulus minabit eos. Noli dicere 5
Ah, ah, ah, quia puer ego ſum⸗ & illi non jJerem. 1.
ſunt Agni, ſed Urſi. Hæc præfari debueras, 16.
cum præferri gregi peroptaſti. Tunc te oc-
curfurum Goliæ jactabas: nunc occurſum ti-
mes etiam gannientis vulpeculæ. Eſto, puer
ſis: ſi adſis, Leones minabis: ſi abſis, licèt
Gigas, Oves ſævient ut Leæxnæ. Ut avulſus
eſt JIEss in horto ab Apoſtolis, quantum ja-
ctus eſt lapidis, ſtertere coperunt, qui ora-
turi advenerant. Recedat Sol, & quotquot
vernabant flores, aut pallent, aut languent.
Nolo dicas, quamvis abſim, nihil non novi.
Intuere, quæio te, ſancta quatuor animalia;
quæ plena oculis ante & retrò, ne geminas
quidem aures præferre referuntur. Nimirum;,
qui ante Thronum ſunt, diſcant, Præſulibus
non tam audienda facinora flagitiâque, quam
ſpectanda. Raròô auris non fallitur, & calca-
bis ut aſpidem, qui hlium eſt: ut roſam verò
leges regulum, tibi ſuſurronis veneficio colo-
ratum in florem.

Similitudo autem vultus eorum, facies
hominis, & facies Leonis à dextris
ipſorum quatuor: facies autem bovis
à ſiniſtris ipſorum quatuor: & fa-
cies Aquilæ deſuper ipſorum quatuor.
Ezech. I. 10.

Luſcinia aut Cygnus nuſquam in curru ap-
parent. Non enim vulnus, & livor, & pla- Coneis
ga tumens philomelæ blanditiis curantur, ſed P-
aut Leonum rugitu, aut ſtridore Aquilarum. ſackg.
Quis convaleſcat à vulnere inter citharas &
modulos? Unus ità curatus eſt Saül; & ideò
curatus non eſt: ſed lanceam intorſit in Lyri-
ſten, ut tandem diſceret, docerétque, non
benè Cacodæmonem extrudi fidibus, quibus
nulla prorſus eſt fides. Tu verò, qui eum

duntaxat Chriſti Oratorem pronuntias, quem

furere in roſtris vides, & ſuccuti: Ubi quæ-
ſo, Bacchantes intueris ſub curru? Aut ru-
giendum cum Leone eſt,; aut mugiendum
cum Tauro, aut clangendum cum Aquilis,
aut cum Homine perorandum. Nihil hic a-
greſte, quamvis nihil molle: nihil non mag-
nificum, quamvis nihil bellicoſum. At gla- Corredie
dius prodit ex ore Verbi utrâque parte exa- diſereta.
cutus. Gladius, non vomer: vulnerat, non
concidit. Ut enim Arboribus ſecurim im- Confeſſa⸗
pendere dixit, ità Laodicenam correpturus "ii nimis
Eccleſiam, bipennem poſuit, & gladium? ven.
exeruit. Furor enim, non juſtitia eſt, ſi ità
in homines ac in Sylvas deſævias. Argue,
non ulula: carpe, non autem diſcerpe. Ne-
mo ſecuribus vites putat. Quin ex ore Spon-
ſi non ad auditorum ſupplicium & terrorem
Nili Catadupa proruere videbis, ſed ſtillare
mellitiſſimas ex favo guttas. Uſque adeò non
is tantùm evangelizat, qui debacchatur: ſed
quiſquis non rorat, nec perorat. Viola æ-
gris mederi conſuevit, olet tamen, & ſine
dumis vernat. Porròô non ſolos hic adumbra-
ri puto Evangeliſtas, ſed etiam Præſules de-
ſignari exiſtimo. Qui ſi reſpiciant, ad labo- Eccleſßa-
rem & impiorum terrorem ſeſe advocatos Rlen g,
non dubitabunt. Abſterrere debes, & ju- iſdidkte
gum ducere. Verùm Gryphas paſſim videas Iaſtitis
metallorum fodinis incubantes, Leones om- e4
ninò non videas; niſi fort? eum, qui con- “
flantem

ruerit⸗

zepel

Ne ule

1..
Chriſtus
4 lud

mailut.

Curreckis
niti, 4
tiin

(ar
Ien
s
ſobt
lar
Ce
Dhe

ſend
8) le
⸗
.
ler
t
Nra⸗
Lot
ent.
nor
aln,
Nünns
run;
lides
Gum
Cala.
nverd
(olo⸗

ies
Tttis
ovis

tuof.

tru⸗
u, llti
lanmn
aras E
& ided
in Lyr.
e, M
guibis
Gun eun
3, Cen
Dbice⸗
Aut u.
giendun
Ails,
il bie e
non ag
Hatte er.

e tentolen
ſed ſüln
e ade iin
Pinn:
oh-
, ſr
. Adutoble⸗
loles 3
d he,,
avi
, N an
.6,

Severitæas, Hantem vitulos Jeroboam non attigit, & non
jejunum Prophetam in itinere præfocavit. 0
3.Reg. 13. ſtrennum zelotem, pellitum inermémque ju-
gulare, ſi comedat: & coronatum ſubverten-
tem populum ne terrere quidem, quamvis
idolum colat. Nimirum nulla firmior lorica eſt;

quam corona. Nullus vindictæ magnes poten-

tior cueullo. Si regnes, ſecurus es, vel à Leo-
ne; à quo ſecurus non eſt Propheta, poſt
miracula. Si pfallis, intutus es etiam à fera ;
à qua tutus eſt Rex etiam coram ſculptili.
Quam ſibi diſpar ſeveritas! Qui Prophetæ non
parcit poſt dapes, Regi poſt thura pepercit.
Uſque adeò non quid egeris reſert, ſed ubi
ſedeas. Et quare, Leo perditiſime „ Pro-
grederis & ſaltu, ut epulantem inwadas: &e
ſylva non progrederis „ Ut immolantem dif-
cerpas? Leo cs, ſed pannoſo; at Agnus es
purpurato. Profectò nimis diſtat à cavea thro-
nus. Nec Leo tantum viæ conficere poteſt.
. Veſtram, veſiram irriſit feritatem Salomon,
qui thronum ſuum duodecim Leunculis com-
munivit. Intellexit profectè coram Rege
Monſtra non monſtra eſſe, ſed ornamenta.
Porrò Leo ille, qui Vatem occidit, con-
tra Dei mandata, aquâà panéque refectum,
laudandus à nobis eſt, a Deo immiſſus in
epularum, & Dei Miniſter in refractarium.
Non verò Leones illi probandi, qui boni
Leonis imitatores peſſimi, non Dei juſſu,
ſed ſuo genio, Regi parcunt idololatræ, &
in Dei ſervos grafſantur, ſi ſe reficiunt,
poſt rejectas epulas vel parentum, vel im-
perantium.

Et edentibus illis, dixit. Amen dico vo-
bis, quia unus veſtrum me tradita-
rus eſte, & o. Cæœnantibus autem eis
aocepit Jeſus panem, & benediait,
ac fregit. Matth. 26. 21. 26.

De Juda⸗

Shriſtus
à luda
proditus.
Tria elucent ſidera in hac Domini ad Ju-
dam correptione, Nempe Correptio, ſecre-
tum, & Vitii explanatio. Plerique neſciunt
carpere, quin errantem prodant. Alii ita er-
rantem obvelant, ut ſcelus pariter tegant. Jx-
sUsS verò & proditionem dixit, & proditorem
ſubticuit. Neque enim, quia nomini parco;,
parcendum quoque flagitio eſt. Adde, quòd
& erranti non ſolum crimen objecit, ſed &
pharmacum paravit. Coœnantibus enim illis Pa-
nem in Agnum vertit, ut Lupus convertere-
tur in Agnum. Quid juvat ſcelus exprobral-
ſe, ſi quo modo ſcelus eluam, non paratur?
Ergo in Correptione tria hæc ſervanda ſunt,
videlicet, Ut nomini parcatur, Ut vitio non
parcatur, Ut pharmacum ægro paretur, ne
pereat. Clama : Unus molitur proditionem.
Verùm, ut à tanto ſe expiet piaculo, en fon-
tem. Noli appellare proditionem animi cor-
diſque levitatem. Proditionem dicito, ut ſuum
ille flagitium intelligat. Nunc verò regnandi
prurigo, animi efferveſcentia dicitur. Adula-
torum ſervitus prudentia inſcribitur. Rapacitas
providentia nuncupatur. Dicax eſt, qui Mo-
mus eſt. Chriſtus non fucandum cenſuit mon-
ſtrum. Proditionem ità expinzxit, ut ſeſe ipſa
colorat. Quid verô eſt, quod, edentibus il-
lis, proditionem aperuit? Fortè ſubindicare
voluit, ex appetitu deliciarum irrepfſiſſe argen-
teorum cupiditatem, quæ nec horreret Deum
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Correctie
mitis.

Gula.
Tterna
rauthem.

135
haſtæ ſubjicere, ut Magiſtrum Cruci, & diſ-
