non in Nobe Sacerdotum urbe adfuile ſcri-
bitur. Ergò, ut ex eis reſciret Saül, quid Da-
vide factum eilet, evocari ex Nobe debuere
omnes in Regiam. Miſit ergo Rex ad accer-
ſendum Achimelech Scerdotem, &, omnem do-
mum Patris ejus, Nacerdotum qui erant in No-
be, qui univerſi venerunt ad Regem. Si univer-
ſi venerunt ad Regem, ergo à Regia aberant
univerſi. Ergo nullus Levitarum Principum
atrium everrebat. Vide, an advocandi forent
in Regiam Sacerdotes, quorum cohors non
minima aliquando ante limen Primorum ad-
ſtat? Agnolcat ſuum aliquando jubar Sacer-
dotium. Non ſe proſtituat, ſeféve dimittat
cuivis & vulgo. Præſtet Sacerdotium, quod
præſtitit Necromantia. Nam Balaam & evo-
cari & rogari à Rege debuit honorarios per
nuncios, ut ſuis & ſpecubus vir inſignitè perfi-
dus profiliret in Regiam. Miſit ergo nmumcios
ad Balaam filium Beor Ariolum. De Ariolis
loquor: & iis Sacerdotes nonnullos novæ Le-
gis eſſe cupio non abfimiles? Utinam fœminis
Pythone turgidis efſent Levitæ Monachique
non impares. Quærite mibi, aiebat Saul, mu-
lierem habentem Pythonem, & vadam ad eam,
& ſciſeitabor per illam. Audiſtin'. Huc, ergo,
Sacerdotes. Vadebant Reges ad Sagas, itabânt-
que ad veneficas Principes, ſi quid fortè ex
maleficio peroptabant. Et Sacerdotes Dei al-
tiſſimi non modò domi non præſtolantur ſuæ
Dynaſtas & Reges, ſed atria perreptant Pro-
Prætorum: utinam diſtortorum non ſe pene-
trent in cubicula, quò gratiores reddantur
Principi, tam malis ertibus. Num tu vel Pa-
ctolum haurires, ſi quis potionem auream
profluentis matulà propinaret? Horreres ſanè
tantt

Familia-
ritas cusn
malieriè
bus ſerid
ſet.

1. Reg. 7
9

t Regs
16. 16

1. Regz

22. II8

Sacerdoz
tes & Re⸗=
as de Vs-
tent.
ellæ
moy
Familias
r. 12s etid,
Princi
nem non
ap eten-
da.
Num. 225
5
1. Reg-
28. 7

tanti frigidam pretii pateræ ſcœœditate violatam.
Et per ſervos abjectæ conditionis Regis gra-
tiam inire potes? Et potes inquinatiſſimis tranſ-
miſſam fiſtulis perpotare benevolentiæ aquam,
cui nemo carbones odii deſolatorios non præ-
ferret? Præſtat exulare, quàm caudinas per
furcças in Capitolium ſuccedere. Apage, ro-
go te, illinc. Sciant Principes nec à Centu-
rionibus acciri Eliam poſſe in Regiam, quo-
rum & domicilium in Carmelo, & in cœlo
4. Reg. Mens eſt. Homo Dei, Rex pracepit, ut deſ-
1. 10. cendas. Reſpondénſque Elias dixit quinquagena-
rio: Ni bomo Dei ſum, deſcendat ignis de o=
lo, & devoret te, & quinquaginta tuos. Itaà-
ne flecti quidem titulorum honorificentià Pro-
phetæ poterant, ut Reges adirent: Cùm nos
interim per ſemilixam trahamur quovis; nec
ad Reges, ſed ad equites convolemus juſſi,
injuſsique. Ad JrsoM certè tum Centurio,
tum Regulus acceſſere. Quid, quod Marthæ
domum non ſubiit, niſi certior factus per ve-
redarios de morbo Lazari fratris. Petrus cer-
tè de tranſituris ad Chriſtum Ethnicis arcano
lintei Sacramento perdoctus, quamvis non
uno evocareétur nuncio Cæſaream à Centurio-
ne Cornelio, moneri tamen à Spiritu Sancto
Act. 10. debuit, ne ire gravaretur ad Ducem. Ecce Vi-
19. ri, giti miſſi fuerant à Cornelio, aſtiterunt ad
januam. Petro autem cogitante de viſione, di-
xit Wiritus ei- Jurge itaque;, Deſcende, & va-
de cum eis: quia ego miſi illos. Ne ſurrexerat
quidem Apoſtolus, cùm jam nuncii adſtarent;
& niſi Dei juſſu ad Centurionem accedere ju-
beretur, ſubſtitiſſét, puto, in domo hoſpi-
tis, ut ad ſe veniret miles, cujus & Cælſari
ferrum, & aurum Domino militabat. Id fa-
ctitatum à Piſcatore, cuùm evocaretur à Cor-
neliæ Gentis Centurione. Quis noſtrüm ad
ſibilum rorarii militis non advolaſſet? Petrum
Veròô accitum per nuncios à viro principe, ur-
geri ad iter imperio Spiritus Sancti oportuit.
Adeò alieni erant Apoſtolorum animi à tricis,
quibus tot ſeſe implicant. Ergo, ſi rogere,
ut patrimonia partiare, dic cum Jrsw: Quis
me latifundiis prælecit?

Plaga tumens non eſt cirecumligata, nec
ourata medicamine, neque ſota oleo.

Ela. I. 6.

Dei tra. Non neglectam fuiſſe dicit populi ſui pla-
Tribula- galmn lſaias, ſed non curatam dolet iis artibus,
zionis er quibus percurari ulcera conſueverunt. Neque
mediutt. aut adſtricta faſciis „ aut fota oleo, aut em-
Pœniten- plaſtris pulveréque deterſa, plumis eventila-

zia. batur, ut ſuſpicor, aſpergebatur rore, ma-
Infrmi- debat unguentis, nulliique non corrumpeba-
tas. tur illecebris. Porrò, qui vulneri blanditur,
Confeſſ .

oeae non incolumitatem is reparat, ſed pus fovet
giangi. & ſamiem. Ut autem id ſcias non tantum à
Propheta deploratum, ſed factitatum paſſim
Zelus ob- ab impis, Philiſthæorum meminifle velim
ſervan- te; quofum quum extales diſtabeſcerent, non
tia. hoftiis ſuum facinus expiarunt, ſed membra
Superior ſua;, contra ſtragem, cædémque Divinitatis,
vig, s bie- pulvillis ſtolidiſimè muniverunt. Computreſ-
. Reg.5. cebant Prominentes extales eorum. Intulerunt-
5. que Gethæi conſilium, & fecerunt bi ſedes
Pelliceas. Num ærumnæ proſpexiſſe dixeris
ſuæ Palæſtinos, quos non expiando crimini,
ſed aſſuendis pellibus intentos nemo ſanus non

46 Oliva

rideat. Ergo Martetes & Vulpes ſuis vos vil⸗
lis contra fulminantem Divinitatem armabunt?
Fruſtra contra vos cœlum pugnat; quamdiu
non depilaverit muſtelas & mures? Id autem
genus beſtiolarum ut Ccompararetis loricam,
coacto conſilio delegiſtis. Iatulerunt conſilium,
& fſecerunt ſibi ſedes pelliceas. Ea ſunt hu-
manæ prudentiæ Senatuſconſulta, quæ nec
Therſites, ſine irriſione, ſubſcribat. An pe-
cus, & quidem decorticatum in Numen pug-
net, nec ſe toto, ſed ſpolio duntaxat ſuo? U-
na ergo Aquilonis & Numinis evadendi ratio
eſt, ſi pellibus muniare? Retuſa ſunt Dei ja-
cula, fruſträque elementa graſſantur in Phi-
liſthæos: Vulpes enim pro Satrapis pugnant
Gethæorum. Atque utinam Ethnicorum ea
tantàùm deliramenta eſſent: doleo Iſraélitas
ſtultius obarmari, ne, Deo ſæviente, per-
dantur. Peccantem Saül Spiritus Domini ma-
lus exagitare cœpit, ſupphicii genere acerbiſ-
ſimo. Quid amoliendæ excogitatum peſti cen-
ſetis à primoribus regni? Num litaviſſe in Si-
lo? Num conſuluiſſe Prophetas? Num jeju-
nium indixifle? Fortè cilicio ſeſe Princeps
communiit? Fortè cinere, luctúque Satanam
obruit? Scilicet. Ut vulpeculis ſeſe armavit
impietas contra ſævientem Arcam; ità Fides
fidibus pugnavit in Satanam. Dixeràntque ſer- 1. Reg-
vi Saul ad eum: Ecce Wiritus Dei malus exa- 16. 15.:
gitat te. Jubeat Dominus noſter, & ſervi tui,
gui coram te ſunt, quærent hominem ſcientem
pfallere cithard, ut quando arripuerit te Wiri- Delieie
tus Domini malus, pfſallat manu ſud, & levids nimia &
feras. Gratulor ego ſanè non obvium fuiſle Luxus.
Principi citharoedum, ſed è& paſcuis arceſſitum
in Regiam. Quæ certè totà urbe, regnéôque
luſtratio, hâàc noſtrà ætate tam canoràâ, omit-
teretur, quùm lyriſtæ proſtent ubique, nullæ-
que ſint latebræ in ædibus Magnatum, unde
ſuus non prorumpat Orpheus, utinam cum
ſua quoque non proſiliat Eurydice, ut in rap-
tum ſuique & conjugis Plutonem alliciat pari-
ter & Saturnum. Pudeat plus laſciviæ in do-
mo Equitis non impii eſſe, quàm in Regia
prævaricantis Saül. Tu citharoedos, tu tubi-
cines, tu tympaniſtrias habes in caſtris tuis,
& patrimonium dilapidas, ut Luſciniæ pariter
& Cygni lautiùs ſaginentur, quos non Regno
colorum, ſed Regiarum illecebrâ caſtravit,
aurum dixerim verius, quàm ferrum: cùm
tamen leniendo Regi ne unus quidem præſtò
eſſet in Regia, qui pfalleret, lyricen. Quæ-
rent hominem ſcientem pſallere cithard. Nec
aberat tantuùm citharodus, ſed is exquirebatur,
non qui ætatis laſcivià morbo morbum depel-
leret, extruſéque Satanà Regi Venerem inſi-
nuaret: is arceſſebatur, qui nullà pubertatis
invidid ciere Pſittacos poſſet in cantilenas.
Quarent bhominem ſcientem pſallere. Hominem,
non impuberem: hominem, non ſemivirum:
hominem, ut verbo dicam, non mulierem.
Vel commovendis ſilicibus ſat fuiſſe viros, M ſ.
eòſque agreſtes percallemus: & te ità ſaxeum ſiva Ca-
profiteris, ut pſaltrüs, non foœminis tantum, ſtitati, at
ſed effeminatiſſimis ne titilleris quidem. Una plarima
Amphyonis lyrâ veteres cenſuere ſaxa coaluiſ- oiαe
ſe in Thebas, deſtinatum ſceleribus theatrum:
& tot aut ſemiviris, aut ne viris quidem pfſal-
lentibus delinitus obrigeſcis in ſilicem, ut æ-
dificentur muri Jeruſalem? Sed cave, ne in
eam aſſurgas Sionem, in qua Bethſabea lava-
cro inquinatior facta,; quam luto, viri haſtam
adulte-

de

ſen

d
t
1 Nen
. lolſ⸗
3
1
. Dliin
r vinib
e Luik
le
t⸗
E-
de
n.
h⸗
l⸗
b⸗

di⸗

ſee
I)
el⸗
l.
ts
nas.
II,
un:
n A
05, „ imie
n ſud
n, fiuß
4 ,loies
1. gorit

Stromatum, Lib. I.

adulteri citharà remollvit. Verùm redea mus
ad furentis ſolatium Saulis. Orcum verlat
in pectore, & Monſtro tam immani non vi-
imis Princeps obluctatur, ſed ſiſtris. Inſa-
nior is ſanè fuiſſe videatur remedio , quàm
morbo. Nam premi Satang ſapiens quoque poſ⸗
ſit; lyrà verò pugnare cum Satana poſſit dun-
taxat amentiſſimus. At Saülem vel Aulæa fe-
fellerint, vel Auliei, Lothum filiæ quo ſola-
tio à moœrore recreaverunt? Ad pœnitentiam
urgebantur undique tum Patriarcha tum Na-

tæ, Angelorum contubernio, urbis excidio,

Den. 19.
32²°

conjugis funere. Hæc inter ſupplieia, quid
actum exiſtimatis à puellis, quas & pudoris
lHilio, & patriæ ſulphure, & matris ſale con-
tra illecebras Numen inſtruxerat? Mero pa-
renti, ſibi proſpexere inceſto, fumantéque
buſto urbis libuit Bacchum Venerémque tra-
here in Orcheſtram. Veni inebriemus -um vi-
no, dormiamuſque cum eo. Num tu moœrori,
luctuique hanc ſomniafſſes medicinam? Quovis
ex olere parari pharmacum poteſt dolori no-
ſtro, dum non legantur herbæ & viridario Sa-
lomonis. Cœlum complicetur, nam inde ni-
hil detrahi vohmmus in amtidotum ægritudinis.
Membra diſtabeſcunt? Sella pellibus intexa-
tur. Satan furit in pectore? Cymbalo ſede-
tur. Sodomæ flagravere? Mcœroris ighes faler-
no fallamus: cümque Bacchus in cyatho lu-
ſerit, illudens nova Venus Patriarchæ, non in
gramine, ſed in rupe laſciviat. Hactenus ta-
men Puelleæ, Aulici, Satrapæque in curatio-
ne pectoris deerrarunt. Quid ſi ſtolidiorem
Parando pharmaco Prophetam Satrapis nan-
ciſcamur! Periclitabatur capite Jonas „ navi
Penè fluctibus depreſſà. Nemo non orabat
nautarum: nemo ut diſcrimen averteret, non
impedimenta egerebat in mare. Porrô ſi re-

miges orant: quis in tertium uſque Colum

Jonæ 1.6.

Letitiea.

miſſa Re. F.

emenium.
PDeſola-
ziones o-
ratione
rantur.

non arbitretur Prophetam abreptum? Si mer-
ces à& vectoribus projiciebantur, quas in Syr-
tes recules ſuas Vates non abjiciat, cui pro
tentorio frutex erit? Audi, quod dictu audi-
tuque videatut penitus incredibile. Clamave-
wunt viri ad Deum ſuum, & miſerunt vaſa in
mare Et Jonas deſcendit ad interiora navis,

& dormiebat ſopore gravi. In tanto vitæ diſ-

crimine taméque votorum undarumque tu-
multu, ut moœrorem leniret ſuum vir Scrip-
turis innutritus, non thus comprehendit; ſed
Papaver. Somno meliùs, quàm hymno ſeda-
tum iri credidit animi pectoriſque procellam.
Et miramur calefaciendo Davidi Sunamiti-
dem conquiſitam? Et miramur rejectæ do-
lorem Vaſthi novis nuptiis ab Afluero tempe-
ratum? Et fricatione ſpicarum Scribæ arguent
famem repreſſlam Apoſtolorum? Ego certè
miror magis dolori ſuo pharmacum quæſiiſſe
Joannem, in Chriſti pectore recubantem.
Miror ſeu precibus Annam, ſeu Magdalenam
Iuctibus angori ſuo antidotum confeciſſe, dum
illa filum peteret naſciturum, hæc ſubla-
tum repeteret fratrem. Cur ad JESUM ac-
curris Magdalena? cur adoras? cur fles? Fra-
tris fünere contabeſco. Hanc ut leves ærum-
nam, num domi deſunt Tympaniſtriæ? Num
oris venatores præſtò non ſunt, quorum ex-
curſu agonem ſopias? Sed nimirum hæc ſa-
Pit, quæ ſuo vulneri non illudit, ſed mede-
tur. Vult ærumnam non lemniſcis delinire,
ſed fugare luctibus. Salutem quærit in JE-
„ non leyamen in Fidicine. Hc ſi tu

2

4 7

arte tuo ulceri medeare, hon arguéris a Pro-
Pheta inſcitiæ, nec plaga tua traducetur, qua⸗
ſi neglecta, exemptäque faſciis. Plaga tu-
mens non eſt circumligata; nec curata medica-
mine, neque fota olee. Gaudeo Annam ab-
nuiſſe tumori ſuo rorem inſpergere benevo-
lentiæ maritalis. Anna cur fes 8 Numqui
non ego melior tibi ſum, quàm decem filii? Cum
eſſet Anna amaro animo, oravit ad Dominum 5
Mens largiter, & votum vovit. Hæc ſanè in
apothecas ſe Domini penetrarat, quæ angori
ſuo non patinis, ſed precibus, non illecebris,
ſed lachrymis; voôtis, non blanditis medeba-
tur. A viro diligor, ſed careo Samuele.
Haud ſterilitatis meæ probrum viri oſculo;
dapéve compenſatur. Deus eſt, qui dolorem
meum levare poteſt. Ideéque non garrire cum
viro libet, ſed flere ante Dominum. Lauda-
rim inde quoque Naamanum, quem lavacri
tæduit, ratum opportuniorem ſibi fore Pro-
Phetæ dexteram, quàm aſperginem profluen-
tis. Putaham, quod ſtans invocaret nomen Do-
mini Dei ſai, & tangeret manu ſud locum le-
Præ. Proh luctum meum! Fugaturus lepram
Syrus thermas, balneâque faſtidit, mallétque
Dei nomine conſignari, quàm Jordane dilui.
Nos verò quàm avidè, Sacramenta Grtæſi;
Profanis antidotis inhiamus? Quàm vero Ra-
chel deridenda, quæ pro mandragoris, Liæ
virum commodavit. Dormiat tecum hbäc no-
te pro mandragoris fllii tui. Quàmque irri-
denda Lia, quæ, cùm præreptum ſibi à ſo-
rore Jacobum pertuliſſet, pati nequiit man-
dragoras repoſci à Rachele! Dixitque Rachel:
Da mihi partem de mandragoris filii tui. Illa
reſpondit: Parum-ne tibi videtur, quòd præri-
Pueris maritum mihi, niſi etiam mandragoras
Flii mei tuleris. Nihil audiri poteſt infantius.
Ità eſt. Tum de minimis litigamus, tumn
etiam linimur minimis. Æternorum incurioſi
ferimur in humana. His cruciamur, his gau-
demus. Peperit quoque Zelpha alterum., Dixit-
die Lia Hoc pro beatitudine mea. Propterea
appellavit eum Aſer. En quàm tenui beatitas

circumſcribatur vallo! Si abortiat ancilla, ca-

ritura eſt beatitate Lia. Si pariat, beata eſt.
Audi autem, unde fe jactet foœmina fortuna-
tam. Hoc, inquit, pro beatieudine mea: Beatam
dutippe me dicent mulieres. Garritu ergo ſo-
minarum beatitas ſeritur, filentio peritura mu-
lierum. Erumnam, quàm beatitatem, malo,
ſi mea pendet felicitas à nugis. Nolo parem ti-
biis proſperitatem, quæ canoræ inflatu ſunt,
torpéntque ſpiritu deſtitutæ. Tantum interdiu
eſſe poterat felix, fortunatâque Lia. Nam

§. Anni.

4. Reg. Fe
II.

Gen. 30.
15.
Tterno-
rum obli⸗
vio.
Spiritua-
lia omni-
bus poſt-
habita.
Gen. 304
12. .

Felicitas
vera in
Deo.

Felicitas
vera.
Conſola-
tiones ſpi=
rètuales.

Pernox eſſe nequit beatitas, quam garritus

animat ſœminarum. Hoc pro beatitudline mea.
Beatam me quippe dicent mulieres. Supereſt;
ut te quoque beatam facere Picæ poſſint, &
Pſittaci. Dicêris tum beata, non eris. An am-
pulloſa ita eſt beatitas, ut buccis renovetur in-
flatis, diffleturque compreſſis? Argillam ma-
nu fingimus, diuque verſamus, ut Noctuam
efformemus. Et beatitas raptim erumpet & la-
biis? Num luteum ſimulachrum tardius effin-
getur, quam ſolida, verâque beatitas? Ut bea-
titatem expingat Appelles coloratam, diu co=
gitat, adtnovet, reducitque pemicillum, pingit-
que Eternitati. Et beatitatem inſerent ſolidam
in corde Liæ, garritu uno, mulieres Palæſti-

næ? Improbiorem poſcit artem, ut effingatur;

felicitas. Sudandum diù, diuque adnitendum,
ut

48 Oliva

ut mortalitatis noſtræ dumis obluctatura feli- tum, & lac ebibit. Comedi favum cum melle Can.5. 12

citatis Roſa erumpat. Jactamur felices, non
ſumus. Siquidem plaga tumens non eſt ad-
ſtricta faſciis ad ſalutem, ſed pampinis ad lu-
dibrium redimita.

Et ipſe dedit quoſdam quidem Apoſto-
los, quoſdam autem Prophetas, a-
lios verò Evangeliſtas, alios autem
Paſtores & Doctores, ad conſum-
mationem Sanäétorum, in opus mini-
ſterü, in ædificationem Corporis Chri-

ſti. Eph. 4. II.

Eodem relabuntur univerſi. Nam diſtribu-
ta in ſua membra Eccleſiæ pulchritudo ex lu-
cro pendet animarum. Etenim Apoſtoli, Pro-
phetæ, Evangeliſtæ, Paſtores, Doctoréſ-
que nunquam feriantur à doctrina, curâque
gregis. Nuſquam aut Contemplatio, aut Lu-
ctus, aut Pſalmodia, aut Largitas inducuntur.
Ea tantùm advocantur munia, quæ aut eru-
endis è& luto mortalibus, aut extergendis er-
rorum criminumque putoribus deſtinantur. Ne
te verò ab animarum cura quietis amor ab-
duceret, ſcito fruiturum te Deo feliciùs, quum
percurandis ulceribus, quàm quùm contem-
Ebriſftus plandis ſideribus animum intendes. Dilectus
nbi habi- meus mihi, inter ubera mea commorabitur. Id
a cum audis, diſcis ſanè dignandum te eſſe hofſ-
pitio, adventúque Numinis, cum Chriſti par-
vulis tenuioris doctrinæ uber admoveris. Ne-
que enim aut in oculis Deum feret ſponſa,
quamvis Lux ſit; neque in labis ſtatuet, licèt
ſit ros: nec eum locabit in dextera, gladius
quamvis habeatur; ſed Deum ſuum ſuffigit in
mammis, quo ei dulciùs nutricatu parvulo-
rum obſequatur. Nec ſua illam fefellit ſpes.
Nam inter ubera non reſidet tantùm, ſed mo-
ratur. Inter ubera mea commorabitur. At, in-
Can. I. 4. quies, promptiùs expedita gregibus advola-
rem ad Numen. Promptius? Imòô tardiùs ad
Deum ſola deferrêre. ITrabe me: poſt te cur-
remus in odorem unguentorum tuorum. Quid ais?
Num eam dicis impigriorem, quæ raptatur,
quam quæ procurrit? Atqui ſola trahitur: Tra-
be me,; ſtipata filiabus advolat ad Dilectum:
oſt te curremus. Hic odore pellicitur: ibi tro-
chleis attrahitur. Tanti eſt, ſola-ne accedas
ad Sponſum, an ſtipata. Norat illa ſanè non
exquirendum, aut nequicquam quæri Dilectum
in conclavi, quem vallatum ſodalibus & au-
Can. 3. 1. divit, & ſuſpexit in horto. In lectulo meo quæ-
ſivi, quem diligit anima mea; & non inveni.
Can. 6.1. Dileétus meus deſcendit in hortum ſuum. Hanc
percallens Dilecti ſui conſuetudinem Sponſa,
non eum in latebris perveſtigat, ſed foris ex-
Can. S. 1. petit ad amplexum. Q mihi det te fratrem
meum, ſugentem ubera Matris meæ, ut inve-
niam te foris, & deoſculer te. Hæret uberibus,
qui paulèò ante haſtatis cingebatur, qui lilia le-
gerat, qui ad coronam evocaverat Dilectam
& ſpecubus Pardorum? Gigas ad ubera? Ni-
mirum efficitur ipſe quoque ſicut parvulus,
quò mammas lambat parentis ſuæ, quibus nu-
triri novit infantes in fide. Ea eſt uberum
gratia, ut etiam à Gigante preſſentur. Qui
ſanè Gigas quam opipare zelo noſtro paſcatur,
eluxit in horto: in quem cùm ſeceſſiſſet, po-
mque proſtarent non unius, ſed omnis gene-
ris iaporiſque, favum ille tamen libavit tan-

Gan. 1. 13.

meo: bibi vinum meum cum lacte meo. Utrum-
que animarum commodis erogatur. Lac enim
Chriſti parvulis immulgebatur à Paulo. Stil-
labat è labiis Eccleſiæ favus, quo ſanè prædi-
catio deſignabatur. Num ambigis, qu Chri-
ſtus illecebrà rapiatur? Melle ſaginatur & la-
cte; quibus profectèò liquoribus aut vox Dei,
aut Chriſti doctrina adumbratur. Chriſtum ego
ſanè tum ſtellis apparuiſſe comptum Joanni
memini, tum etiam munitum gladio. Sed ſi-
dera explicabat in dextera, enſem ore profe-
rebat. Habehat in dextera ſua ſtellas ſeptem, Apoc. I.
& de ore ejus gladius exibat. Strinxiſſet ille ſa- 16.
nè ferrum ſuâ manu opportunins, aptiſque
ſtellatus ore refulſiſſet. Verùm, cum & ſtel-
lulis contemplatio, & verbum enſe deſigne-
tur, rejectis in manum ſtellis, ferrum labiis
comprehendit: ut chariorem illi eſſe ſciremus 3
vocis imaginem ſuæ, quàm ſpeculum faciei
ſuæ. Ut ergo oſculis propior vox eſfſet, quàm
contemplatio, repudiatis quodammodo ſide-
ribus, ori gladium admovit.

Obvium habebis gregem Prophetarum,
& ante eos pſalterium, & tympa-
num, & tibiam, & cytharam; ip-
ſoöſque prophetantes. Et inſiliet in te
spiritus Domini, & prophetabis cum
eis, & mutaberis in virum alterum.
I. Reg. 10. J.

Ab epulo, oleôque regni digreſſus Saul Dei Spiritus
Spiritu corripitur, mutaturque. Sed tympa- Sandus.
nis tibiiſque inſinnata morum reparatio quàm ruan.
ſit evanida, ipſemet teſtatur Saul, ex Agaſo- e rere,
ne Vates, & prævaricator ex Propheta. Non kgenova-
enim ſanctioris inſtitutio vitæ aut virere po- tie.
teſt in cythara;, aut poteſt, ſi floruerit, non Treei-
illicò inter ſiſtra non deflorere. Cæcatur Sau- Sinum ra-
lus, eliditur, abſtinet, & objurgatur; ideô- vnum ſi.
que novum vitæ ſpiritum, quem inter durio-
ris tyrocinii exercitationes concepit, nec gla-
dio ſæviente, abortiit. Reparatus verò Saül
inter tympana, inter adoreas degeneravit. Sed-
enim, ais, Matthæus ex Publicano, inter ſo-
lemnioris epuli lautia, Apoſtolus factus eſt.
Falleris procul dubio. Nam ille quidem Chri-
ſto convivium ſtruxit, ſed jam Apoſtolus.
Quo ſanè celſiori dignitate non tum eſt initia-
tus Matthæus, quùm coœnam inſtruxit, ſed
quùm telonium evertit. Neque enim inter il-
lecebras benè jaciuntur vitæ fundamenta pu-
rioris. Ideò fortè non eſt adſcitus inter Apoœ-
ſtolos LZacchæus, quòd fœnus inter pocula
ejuraſſet. Nam Matthæus priùs nummos ab-
jecit, tum JESUM excepit. At Zacchæum
reparationem orſum à patinis ſubſequuta pecu-
niæ abdicatio non ità juvit, ut adlegi diſcipu-
lis poſſet. Ergo, ut demutemur in alios, quàm
qui ſumus, viros, non lyris deliniri, ſed cli-
banis nos oportet recoqui: alioquin colorabi-
mur in Prophetas, non mutabimur. Audire
memini me invectum in fucatam morum in-
ſtaurationem lapidis vapdriſque ludo veriùs;,
quàm demutatione, propoſitéque. Etenim ex-
cuſſus aut fundâ, aut baliſtâ, lapis fertur ſu-
blimè, avéque ocyor abit in cœlum: quéque
eſt ponderoſior, eò rapidior eſt ad volatum.
Nam plumeum, aut ſericum orbem vix jacere
licet, tum manu, tum funda. Veruùm diſploſum
in

pveritas

la 60..

gu
n
nos
eos
me
te
n. 4 tia
.
ar.
eni
nii
n
er
he

AI

6

ar,
6

Güin
. darag
Cemg.
Henng
-

Dmpt
D ſi, V
n H.
6. NN
⸗
.

l.
i-
.
i⸗
d
n.

cul
4b⸗

cl⸗
pu⸗

us,
ex⸗

Vyre dro-
bandus
Nam o
vatus Va
peor rela-
betur.

Severitas

Iſa. 60.8.

Pfſ. 67.
3

Amor in
Deum.

Pf. 82.
1I5.

Qan. 4.
16.

Stromatum, Lib. I.

in cœlum ſaxum non modèô rolabitur, ſed
terræ eò altiùs poſt ruinam infigitur, quòô il-
lud vis impellentis machinæ ſublimiùs extu-
lerat. Id autem eveniſſe nemo non videt, quod
ſaxi non immutata natura, ſed vis tantùm ex-
traria commodata. Paulò eſt aquæ à Sole de-
mutatio interior, quando in vaporem attenua-
ta, quæ ſqualebat in luto, in colum abit;,
coactäque in nubem modèô coloratur in arcum;,
modèò in vellera dealbatur. Eam quis non pu-
tet hæſuram cœlo, ſideribus, penè dixerim,
conterminam? Et tamen mox, ſeſe frigore in-
tendente, ſpifleſcit, defluitque in imbrem,
lutum iterum & ranunculos, bufoneſque pari-
tura. Qui ſunt hi, qui, ut nitbes, volant 5
Pauliſper remorare, & deprehendes in ruinam
degeneraſle volatum. Non enim ruet vapor,
ut ſubſiliit, verum cum fragore, tonitruiſque
relabetur, non tam ros, quam fax. En quò
evaſerit Vaporis raptus in ſidera. Ut paulu-
lum fuerit æthera pervagatus, difrumpetur in
fulgura. Saülem contemplare oleo, oſculô-
que, & epulo, à ſtabulo ad bellanda bella
Domini Samuelis inſtitutione traductum. Ini-
tio quidem vel regnum detrectabat: mox nec
Deo paruit. Quid ergo, inquies, agendum
eſt, ut introrſum demutemur? Carbo
adhibendus deſolatorius Charitatis. NRicut Nuit
cera à facie ignis: ſic pereant peccatores à facie
Dei. Ità flagrante lychno Cera conſumitur, ut
neutiquam in ceram coaleſcat. Da mihi fa-
cem abſumptam, quæ ullo artificio reparetur.
Saxa recidunt quamvis in altum excufla: Va-
Por in ſuum lutum relabitur. Non enim de-
mutata fuere intrinſecaùs. Nam baliſtæ non eæ
ſunt vires, ut quem excuflerit, lapidem gra-

100¹⁸

vitate ponderis exuat. Nec tantum Soli ineſt

virtutis, ut quam in vaporem aquam exte-
nuat, convertat in asrem. Ignis munus id eſt,
ut tum ſaxa tum ligna ità excoquat, & jacu-
letur, ut in aerem feioluta nuſquam prola-
bantur. Sicut ignis comburens ſylvam: & ſi-
cut fFamma comburens montes: ità perlequeris
illos in tempeſtate tua. Quo, rogo, impendio
abies traheretur, quéve iun ptu Pyramis Agy-
Ptia vel cubitum unum ſupra baſim levaretur?
Eructant non rarò tum Veſuvius, tum t-
na non fcopulos, ſed colles, qui excandefacti
in faces exardeſcunt, nunquam ex æthere di-
greffuri. Tu verò diſpice, ut nullis prelis tra-
bium humor exprimatur; quas igne ſubjecto
videas illico fumare, madere, tabem omnem
exſudare. Nimirum uni datum eſt igmi, ut,
quod nulla vis poteſt, poſſit ipie conficere.
Proinde, ſi cupimus demutari, reformandos
nos flammæ dedamus. Nam Apoſtoli, ex quo
eos ignis excoxit, ad injurias cædéſque im-
moti, dedidicere timorem. At, inquies, flan-
te auſtro, ſui horti defluxura Sponſa prænun-
tiat grata Verbo aromata. Surge, Aquilo, &
veni, Auſter, perfla hortum meum, & fluent
aromata illius. Primò quidem nihil ſenticetis
noſtris commune cum Sponſæ Lihetis. Quid
emim, ſi Virgo Verbo concepit filum, num
Saulus ſalutatione Gabrielis Deum excipiet,
niſi equo deturbetur, cæcetur, arguatur, je-
junet & ſqualeat? Adde: reflatu Auſtri non
germinaſſe, ſed tantùm aromata defluxiſſe. Et
Nuent aromata illius. Quamquam quis fluxiſſe
Auſtro arbitretur aromata, quæ ferro abs ſe
Sponſus demeſſa pronunciat? Nam poſt affla-

Oan. 5. : tum Auſtri vociferatur Dilectus: Veni in hor-

Ethicæ Comment. Tom. IV.

49⁹

un metm, Joror mea onſas meſſui myr-
rham meam cum aromatibus meis. Quaſi Spon-
ſæ inſuſurret. Fruſtra Auſtrum imploraſti,
quo aromata profluerent. Non enim Aurà, ſed
falce ſunt in faſcem coacta. Meſſui, non ſub-
legi, aromata horti tui. / Porroò ſi ne matu-
rare quidem, aut decidere poſſunt aromata
perflata Auſtro ſine ferro: germinare ea poſſe
ſine rigore autumabis? Et foſſione & ſtercore
Ficulnea excoletur, ſed proventu maximè du-
bio. Dimitte illam, uſque dum fodiam circa il-
lam, & mittam ſtercora; & ſi quidem ſecerit
frutctum; ſin autem in futurum ſuccides eam. Ni-
mirum non immutandæ tantùm, ſed etiam per-
ficiendæ plantæ, præſtantiſſima quoque agri-
colarum inſtrumenta remediaque ſunt invwalida.

Adeèò ſine igne nulla eſt in præſtantiorem na-

turam certa, abſolutâque converſio. Nonne
vides, poſt aquarum eluvionem, naturæque

naufragium deflexifle in ſannas Chamum? Si

libet in Mundi funere ridere, & quidem pa-

rentem, & poſt oblatam Deo hoſtiam, tantâ-

que miracula, quis morum ſperet correctionem
in balſamo? Nimirum expalluerat Chamus,
Mundi naufragio conterritus: ſed, cùm audiſ-
ſet coloratum a Deo Arcum iri in nubibus, ne
Mundus iterum opprimeretur: tum enimveròô,
pavoris loro exſoluto, præceps abreptus eſt
Cham in parentis ludibrium. Nam illico, ut
meminit Deus Iridis, & Noë bibit, & Chamus
illuſit, & compago virtutum, quam horror
ſuppliciorum continuerat, hilaritate ſoderis lIu-
xata eſt. Quæ morum ſequutura eſt corruptela
ſermonis noſtri blanditias, qui non ex Arca di-
greſſis, ſed in viola roſaâque torpentibus non
arcus tantum coloramus, ied paramus laureas,
teximuſque prætextam? Poſt Iridem Bachan-
tes & Bacchus erupere, Mundi etiam tum
buſto fumante. Proruit Cain in cædem, &
correptus quidem a Deo. Verùm metaphoris
uia Divinitas non hamum admoviſſe peccatu-
ro, ſed ſubdidiſſe calcar viſa eſt furenti. Jed
Iub te erit appetitus tuus, & tu dominaberis il-
lius. Dixitue Caäin ad Abel fratrem ſauum:
Eorediamur foras. Porrò Deus à ſeveritate
orius erat orationem, prænunciando fore, ut,
peractà cæde, ieſe ſcelus in foribus proderet.
Statim in foribus peccatum tuum aderit. Ve-
rùm, temperatà reprehenſionis atrocitate do-
minationis illecebra, fratricida, tonitrui im-
memor, ſuum in rore ſcelus excluſit. Voce
Domini diſertiffimà juflus eſt Saul, nulli par-
cere Amalechitarum. Interfice à viro uſque ad
lactentem. Quo ille oraculo exciri potuit ut
bellaret, non tamen frænari potuit, ne rebel-
laret. Pepercit & Regi, & opimis optimiique
gregibus. Nimirum juiiio Domini nullis ful-
ciebatur terroribus, quibus iniquus Princeps

„*

₰

Luc. 134
8.

Gen. H½¾
17 3
Gen. 9

2 2.

Timor
Dei.
Concios
nator es
blandie
Conc io ſes
ria ſit.

Gen.4483

Cancio ſes
vera ſit
continen-
ter.

Ibid. 75

1. Regg
15 ˙3.

à pra varicatione inhiberetur. Sanctiſſime mo- Gen. 16,

nitam Agarem ad Saram Angelus remiſit, ied 5

promiſſis ingentibus oneratam. Iis male tor-
quibus a crimine repreſſla peccavit iniquius,
Deique juſſu ablegata eſt in eremum cum pro-
le. Adeò nec vox Angeli ſine minis vernam
compeicit à ſcelere, quamvis eam ſpebus im=
modlicis in ſubjectionem inflexerit.

E xulta⸗

50

Eaultate, ſiliz Sion, & laztamini in
Domino Deo veſtto: quia dedit vobis
Doctorem Juſtitiæ, & deſcendere fa-
ciet ad vos imbrem matutinum & ſe-
rotinum. Et comedetis veſcentes, &
ſaturabimini, & laudabitis nomen Do-
mini Dei veſtri: & non confundetur
populus meus in ſempiternum. Joeêl. 2.

Lætitis Quæ ſunt animæ præ vini oleique copiâ læ-
ob aterna taturæ, non filii Sion inclyti prædicantur, ſed
Zantum. .

appellantur, quaſi per contemptum;, filiæ
Sion? Amiſit enim viri nomen & decus, qui
Deo coléque natus ſui facem gaudii non in
Solem erigit, ſed humi demittit, ne ſtipulæ
quidem par, quæ humi nata, adultâque ſter-
core, ut tamen exarſerit, ſolum, campéôſque
pertæſa, inſilit in cœlum. Ergo in fœminam
degeneraſti, ſi flammam lætitiæ tuæ non CœlO
inferas, ſed horreis includas. Exultate filiæ Sion.
Tempora- Quamquam bellua es aut ſtipes, non foœmi-
lium con- na, ſi ignis tuus frugibus innutritur: quando
temptus. filiabus Sion & exundantia nunciatur torcula-
. rium atque prelorum, & tamen in Deo tan-
En pre- tùm ſuo gaudere jubentur. Lætamini in Do-
e*r Denm. mino Deo veſtro. Vino oleôque redundabunt;
hanc ego abundantiam promulgo, inquit Joél.
Verùm cavete, ne gaudium vino corrumpa-
tur, néve oleo lætitia polluatur. Quæ porrô
eſt conſequentia, Dabit Doctorem vobis, &
vino torcularia redundabunt? Madere atramen-
to chartæ conſueverunt adventu Sapientium;,
non muſto lacus compleri. Vinitorem, ſeu A-
gricolam traducere debuiſſet in Jeruſalem Do-
minus, cujus & putatæ ſtudio vites, & oleæ
interraſæ pinguiorem civibus vindemiam pa-
rarent. Quid pugillaribus commune cum cor-
bulis? Quæ poteſt affinitas intercedere dolia
inter & codices? Num ceris agri ſtercoran-
tur? Num ſtylo arbores deputantur? Num
atramento agri compluuntur? Cur ergo de
vindemia loquuturus, non agricolam prelis
Fußitia. præficit, ſed Doctorem? Quia dedit vobis
bid Doctorem Juſtitic. Et implebuntur areæ fru-
mnento: & redundabunt torcularia vino & oleo.
Azrieul- Monitos nos enimverò Propheta optavit, Ju-
zere. ſtitià melius, quam culturd, ſeri arbores ,
Tribala- meſſémque comparari. Non enim Ceres, ſed
zionis re- Aſtræa campis excubat, quos libràâ felicius ſar-
medium. rire, quam raſtello potes. Atque utinam id
culturæ genus edocerentur tum ruri Agrico-
læ, tum chriſtiana in Europa cives. Nam ſe-
Felicita, Res non tam in agro viret quàm in foro: ibi
elietss jegitur, ſed hic excolitur. Siquidem non ſic-
pendet à — .
. citate ſata, nebulâque corrumpuntur, ſed per-
Trikula- uriis rapindque perduntur. Coœlum agelli tui,
zionis ve- ſanctitas, aut ſcelus eſt pectoris. 8i æquus
medium es, roraſti: ſi perfidus, fulguraſti. Jevit au-
Fervor & tem Iaac, inquit, in terra illa, & invenit in
on: ip 0 a0 centuplum. Quæris unde tanta ex-
Gen. s. Colendi in paſtore peritia, qui tum primum
ad aratrum à caulis acceſſerat? Raptæ ſibi ab
Abimelecho injuriam conjugis nullo aut vin-
dictæ voto, aut tabo tulerat querelarum. Pa-
tientià proinde Patriarcheæ exuberavere in
meſſem agri, culméſque puduit, in tanta u-
pertate virtutum, ſterilitate ſpem Domini de-
coxiſſe. Cùm te ergo agri cura ſolicitaverit,
abs te non ſidera velim explorari, ſed relegi

12.

Oliva

adwerſaria: non enim à vergilarum exortu
focunditas provenit, ſed aà litura occaſũque
uſurarum & fœnoris. Si rapinam expunxifti,
agros rigaſti: ſi fœnus remiſiſti, illuxiſti ſa-
tis: ſi diremiſti ltem, arbores, plantâſque de-
putaſti. Breviter, Non Arcturum, non bru-
mam;, non Boream ſeges extimeſcat, ſed ca-
lummam, ſed rixam, ſed ſui Domini horreat
ſæviorem hyeme livorem, rabiemque. Certè
Pharao quamdiu filios Jacob non emiſit, E-
gyptiorum ſata, meſſemque depopulavit. Ea
enim grando, quà Morus, quà Ceraſus, quâ
Ficus attritæ ſunt, non tam èê coœlo prorue-
bat, quàm in Regis conopeo ad perniciem ſe-
getum durabatur. Cor Regis ſævientis indura-
batur, & mox in excidium agrorum glacies
congelabat. Hinc fore intonat Iſaias, ut, ex-
ſolutis faſciculis uſurarum, in irrigua mollian-
tur ſaxorum abrupta. Solve faſeiculos depri- ſai. 58.
mentes. Et eris quaſi hortus irriguus, & ſicut“:
fons aquarum, cujus non deſicient aquaæ. Juſtitia
enim occantur Agri longè meliùs, quàm fer-
reis dentatiſque raſtris: Quæ ſi deſit, nulla
eſt culturæ tanta induſtria, quam proventus
non eludat. Occiderat Abelem Cain, cujus
mox ſarculus cruore fratris hebetatus eſt: mi-
rúmque in modum gladius permaduit, & li-
go infectus eſt. Nunc igitur maledibtus eris ſa- Gen. 44
per terram. Cùm operatus fueris eum, non da- rI.
bit tibi fructus ſuos. Viden'’ ut oppreſſione in- .
nocentis aratrum elanguerit, retuſaque jugu- Peceat:
lati ſanie tum ſecuri tum falce, nequicquam Kumng.
Cain vites oleâſque deputarit. Neque enim ſi- Yriéula-
derum obſervatio, ſed cuſtodia præceptorum tionam
Pproſcindendis, ſerendiſque novalibus eſt op-! 27.
portuna. Non quâ tempeſtate, ſed quà ſanchi- Agricul⸗
tate intereſt, terræ gremium molhamus. Non tura ben-
quid, ſed quis jaciat, attendas velim. Nam ͤhat. o⸗
