Philiſthiim, ubi in ſuam redegêre poteſtatem
1. Reg.5.2. Moyſis, Deique Arcam! Tuleruntque Philiſthiim
Arcam Dei, & intulerunt eam in Templum
Dagon. Jam planè triumphavere Philiſthüm.
Quis enim cum eis colluctetur, apud quos
Arca diverſatur, quàâ Hethæorum & Phere-
7Z*ιοτtoties acciſæ ſunt vires, & legiones
abactæ? Jordanis cohortibus ejus patebit: Coe-
lum eis militabit: mors ab illis aufugiet: exu-

Nrm, en. labunt morbi, peſtéſque omnes ab urbibus
nia lice . . . .
mnis eorum. Apud Azotios Arca! E Junt Dii,

ti percuſſerunt Koyvptum omni plagâ in de-
erto. Verùm Arca, quæ Iſraëli profuit, ob-
1. Reg 5.9. füit Philiſthæis. Circumduxerunt Arcam Dei
Irazl. Illis autem circumducentibus eam, febat
mnanus Domini per ſingulas civitates interfe-

tionis magnaæ nimig. Quis inficiari potuiflet;,
receptione Arcæ, auctos Philiſthæos talentis
decem? Decem quin illi confoſſi ſunt jaculis.
Unde enim ſalus cæteris erumpebat, inde
illis mors emerſit. Neque enim felix es am-
plitudine talentorum, ſed capacitate. Unicui- Religionis
que ſecundum Propriam virtutem. Roboratur miunia vi-
Athleta ſolidioribus eſcis, quibus inſans præo EXGGd. 16
caretur. Manhu, Manhu, quid eſt hoc “ excla- 15.
mavere præ gaudio Hebræi, ubi pluviam è& co-
lo annonam ſuſpexere. Quid eſt hoc? Angelo Talenis
rum eſt pams, Hebræorum venenum erit. De- nsi, „0.
nique primùm vermes concupiſcentiæ ebul- dioeri

liet: tum nauſeam ſerpentibus opprimet. Fsrvori.
P PP

Glandibus fortunatiores eſſetis, quàm manna.

Si Porcis conviveretis „ viveretis: peribitis,
quia non ſapienter Angelis convivitis. Di- Exod. 16.
miſerunt quidam ex eis, inquit, uſque mane, 20.
& ſeatere cœpit vermibus, atque computruit:
& iratus eſt contra eos Moyſes. Quid Manna Invidia
divinius? Prodiere tamen Ifraeli ex ea inobe- de. A.
dientia, incredulitas, corruptio, & furor.
His autem laboravit populus morbis, quum
illam intemperantiùs appeteret. Ubi verò fa- Dei volun.
ſtidire eam cœpit, & iniquiùs peccavit, & pe- tati con.
riit deſperatius. Locutuſque contra Dominum & mari.
Moyſen ait : Anima noſtra jam nauſoeat ſuper Religionis
cibo iſto leviſſimo. Quamobrem miſit Domi wmunis vi.
nus in populum ignitos Jerpentes. Viden' ut non ni
omii palato Angelorum eſcæ proſint? Satius ſamß
fuiflet populo glandes mandere, quam aclipe ene
ſaginari nectareo. Non quid comedas, ſed pon ro.
qui veſcare, permagni refert. Crediderim motus gast-
complures invidiſſe Viro Dei provinciam illi "rar.
delegatam à Deo, abſterrendi à vitulis Je-
roboami. Ecce vir Dei venit de Juda in ſer-
mone Domini in Bethel, Jeroboam Rante Iuper
altare. Quid divinius, quàm à Deo ablegari?
Quid illuſtrius, quam ablegari ad Regem? Quid
grandius, quàm elementis imperare, modô
ad majeſtatem unius verbi altari diſciſſo,
modé Regis dexterà elanguente? An non
quinque talentis munitus is erat Propheta;
tam Clarus legatione, ſignis, & mims? Cum-
que ipſe rogaretur à Regibus, ut convivio
interefſet, olnnique Ifraehi clariffimus habere-
tur: reliquus Prophetarum grex in cavernis
deliteſcebat, ferarum ſocius & colocynthidas
carpens exclamaturus, cùm iis veſceretur,
Mors in olla. Veni mecum, ut prandeas, & da- 4. Reg. 4.
bo tibi munera. Planè feliciſſimus eſt, qui & 3. K Eg. 1.
Reges conterruit à ſacrilegio, & à Regibus 7.
rogatur ad conam. Quid, quod & patinas,
& Regis torques deſpexit. Quis jam eum vel
ſuſpicere queat; quem miratur Dei nuncium,
Regum fulmen, everſorem idolorum, mune-
um contemptorem? Veſtra vobis, rogo, ſpe-
lunca ſufficiat. Aut ex ea egredi ſi libet, adeſte
Prophetæ, cui Angelus ſepulchrum obſiruit,
cui Leo adimit vitam. Cum enim deceptus à
Pſeudopropheta, contra Dei præceptum, co-
mediſſet in via, illico audivit: Non inſeretur a. Reg. 12,
cadaver tuum in ſepulchrum PFatrum tuorum. 12.

3. Keg. 13.

Qui cum abjiſſet, invenit eum Leo in via, & oc-

cidit. Jugulatôque Prophetà, Jumento parci-
tur. Invidetis num etiam Prophetæ vos, eum-
que legatione fortunatum, vos verò miſeros
latebris exiſtimatis? Quaàm beatius actum cum
eo eſlet, ſi nec à Deo legatus fuiſſet ad Re-
gem, nec Regem & vulnere terruiſſet, &
ſanctitate obſtrinxiſſet, & opum contemptio-
ne deviciſſet! Neſcitis planè, quid petati.
Audeo

G

72
Audeo dicere, nec profuturas interdum alienas
animi gemmas inopiæ tuæ. Quis non op-
taſſet tum intereſſe Prophetæ omnium clariſ-
ſimo Eliſæo, quùm tantum auri gazæque Sy-
Oumia riæ, ſtupente Naamano, repudiavit? Tam
impiis co- generoſæ ſpectator deſpicientiæ qui Crœſum
beaues non rideret, qui Paupertati nomen non da-
ret? Imèô fortè ſata in te efſet rapiendi cu-
Gratiæ co- Piditas, ipſo auri argentique repudio. Id aio
daren. contingere potuiſſe tibi, quod primario diſ-
cipulorum ejus contigit per ſummum nefas.
4. Reg. 5. Dixitque Giezi puer viri Dei: Pepercit Do-
20. minus meus Naaman Dro iſti,; ut non accipe-
ret ab eo, quæ attulit. Vivit Dominus, qutia
curram poſt eum, & accipiam ab eo aliquid.
Non dico rapuiſſe Giezi, Eliſæo non acci-
piente; ſed aio, ad ſpectaculum Prophetæ
contemnentis munera, exarſiſſe in diſcipulo
flammam rapinæ. En qua ratione, nec vir-
tus quidem ſit tibi futura virtus, tibique ſit
2. Reg.6.7. Vitis non uvas latura, ſed tribulos. Sole
pluviaque rigatus ager, quaà Lilia; & quaà
Rubetas emittit. Una eadémque Arca &
Ozam interficit, & locupletat Obededom.
Numini te committe; à quo non rarò evehe-
ris, quum deprimeris. Quèòd talentis careas,
cariturus es vinculis. Admifſus ille eſt ad
Regis epulum. Quam felix, qui ex erro-
ne factus eſt Principis conviva! At nuptia-
, Mati 22. 1. ſis expers chlamydis, coturnices in ner-
vo regeſſit. Quod ſi nec ſacris eductæ gazo-
phylaciis ornando inſtruendéque cordi divi-
tiæ ſalutares interdum ſunt: quid tu de iis
talentis cenſes, quorum acceſſione & atrium
ornatur, & animus deformatur? Exulavit,
poſt ſcelus, non omninò perditus Abſalom.
Quam ſe ille beatum crederet, quam tu eum
expiandum crederes, ſi Davidis ore, unde
hymni, pſalmique manabant, contingere-
tur? En puerum Regis oſculo dignatum!
2. Reg. 14. Oſeulatiſque eſt Rex Abſalom. Quid eum pu-
ult. tas ex ore Regis hauſilſe? Pſalmorum fra-
rantiam? Humanitatis candorem? Pacis Iri-
dem? Superbiit, arſit, rebellavit. Audi, quæ,
24. Reg. 1Ww. nullà interpoſità mor, ſubſequuntur. Igitur
poſt hæc, fecit ſibi Abſalom currus & equites,
& quinquaginta viros, qui pracederent eum. Et
ſolicitabat corda virorum Iſrael. Patet, nec
ſanctimoniam è& thurificatis Prophetæ labiis,
nec felicitatem & Regis ore ſuxiſſe: ſed ab
oſculo ad proditionem digreſſus; & parri-
cidio litavit, & reus hæſit in quercu, incertà
etiammum Judæâ, pependerit-ne ex arbore
infelicior, an ſceleſtior. Nimirum beatior
fuiſſet Serpentis morſu, quàm Regis oſculo;
quique vixiſſet fortè poſt pœnam, poſt ample-
Xum & perät & vitam perdidit. Derides tu
divinantem. En ſatum murmur in Manna! En
Num. ar. fragrans in veneno thus ! Cur eduxiſti nos de
Kgypto? Anima noſtra jam nauſeat ſuper cibo
iſto leviſimo, Negaſ-ne fella & manna fluxiſſe,
i quando plebs ſaginata oblatravit? Miſit Do-
leidem. Dinus in populum ignitos ſerpentes;, ad quorum
plagas venerunt ad Moyſen, atque dixerunt:
Peccavimus, quia locuti ſumus contra Domi-
num, & te. Abnegas influxiſſe cum veneno
myrrham , quando ſaucii lachrymantur?
Beatior planè populus monſtro, quàm necta-
re. In illecebra Canis evaſit, in vulnere fa-
ctus eſt Cygnus. Latravit in epulo, in funere
& cecinit & revixit. Utinam;, abraſo crine,
latuifſet Samion inglorius in ſpelunca. Non

Avaritia.

Oliva

ille dormiiſſet in ſinu Dalilæ, damnandus ad
molam. Beatiſſimus profectò habebatur A-
chitophel, qui triumphanti de patrio regno
Abſaloni gratiſſimus, primus ei erat à con-
ſihis. Verùm reſti gratia illa tandem addi-
Cta eſt. Videns, quòd non fuiſſet Faälum conſilium z. Reg. 17.
ſuum, ſuſpendio interiit. Quid? Nonne diviti, 23.
inter uberes agri ſpicas, falæ ſuccrevit, quâ
medius ſecaretur, illà ipsà nocte meſſis ſuæ?
Deſtruam borrea mea. Quin ipſe ſubruéris. Luc. 1.
Amano facta ſæviendi poteſtas in Hebræos oc- 18.
caſio fuit exitii. Quid fauſtius Iſraelis in .gy- Eſh. 3.
ptum deſcenſu? A Prorege deducitur, à Rege
ditatur, colitur ab EÆgyptüs. Tandem paſcua
in fornaces abiere, lorâque excepere coronas.
Expugnata Jericho penè perdidit cohortes
triumphales. Corruêre muri, ut ipſi, qui
vicerant, proſternerentur. Sublatâ enim de
anathemate aureâ virgâ fugati ſunt à viris
Hai. Nimirum pullulavit Cuprefſus è lauro,
ut periret, peccarétque Iſraél poſt victo-
riam. Irriguam ſibi ad incolendam regionem
delegit Loth. Quæ univerſa rigabatur, ſicut Gen. 8. 1e.
Paradiſus Dei, & ſicut Egyptus venientibus in
Segor. Noli fidere ubertati. Nimiùm ne crede
colori. Quid plura? Captivitatem legit,
ſulphur, non lac emulſit, uxoris funus, non
gregum fœtus aſpexit, fugâ ſibi & vitam
ſervavit, & pudorem eripuit. Nemo itaà in-
felix in naufragio, ut Loth in irriguis, or-
batus urbe, armentis, affinibus, uxore, &
pudicitià. Exceptus à Jahele Siſara videbatur
ſibi nactus in naufragio portum. Domine mi, Iud. 4 ar
intra, ne timeas. Dominus ſalutatur in fuga.
Cumque ſitiret aquam, recreatus eſt lacte.
Quid felicius? Præſtabat adverſo Marte pugna-
re, ſi fugâà lac exhibetur pro frigida. Da mihi
paululum aqucx. Quæ aperuit ütrem lactis, &
denit ei bibere. Verùm Lacheſis, Parcarum in-
ſidioſiſſima, latebat in lacte. Planè inunda-
tionem maris, quaſi lac, ſuxit; cùm ab ube-
re tranſlatus ad tumulum eſt, malleo clavô-
que, poſt potionem, ſuffixus. Babylone auctâ, Pan. . a.
ornatâque Nabuchodonoſor, non illuſtrior fa-
ctus, fœnum cum grege comedit. Quo verô
triumpho advecta exiflimas vaſa Templi au-
rea in Regis veſtiarium? Mors in phialis, non
triumphus. Denique, ut primum eis uſi ſunt
Chaldæi, everſi ſunt à Medis, ſuumque neſcii
intulere Babyloni excidium. Præcepit ergo ut Dan. 5. 2
afferrentur vaſa aurea, & argentea, quæ af- .
portaverat Nabuchodonoſor de Templo. Eu-
dem nocte interfectus eſt Balthaſſar Rex Chal-
dæorum. Quàm ſæpe iſub perſona victoriæ cap- pecitas
tivitas latet! Quis vel ſomniaſſet naufragatu- nexia.
rum in patera imperium Chaldæorum? Pro-
pinavere ſibi convivæ in cratere ſancto, non
jucunditatem, ſed interitum. Pocillator, in
Veſpillonem verſus, Charontem Baccho per-
ſonatum exhibuit Principi. Et ubi mors non
eſt, ſi captivus crater & demergit Regem,
& regnum evertit! Nemo non ſcit, qu
ſit delibutus lætitiã Saül ob partam de viris
Jabes Galaad victoriam. Ait Saul: Hodie fecit 1. Reg. u.
Dominus ſalutem in Iſrazl. Verùm dolabantur 13.
iis & palmis cruces, latebântque in lauro pati-
bula. Quid plura? Domus ejus univerſa inte-
riüit in patibulis, quòd ipſe de Gabaa trium-
phaſſet. Dentur nobis ſeptem viri de filiis ejus, ut z. Reg. 21.
crucifigamus eos Domino in Gabaa. Perſtaret in 6.

hæc uſque tempora regium Saülis Ss, mi-
9 P 81¹ 1 genus;, Inimici

ſi, qu die ſe putavit beatum, triumphaſſet. ailectio.

D

—

bun,

6ll.:

..

1⁰9.

Num.

Num.!
Aulicux
non pro⸗
Vorus
luntati
May-
orel.

Cnpiti⸗
le Der.

ductiſt.
a Eu.

Alaritia

unne 5.
1;.

Luc.,.
3

Cegnitis
4 Der
iftili.

Diter ay.

.

Mate,
8.

Uue
DM 1

8
I
1t Centt
in
e
t,

ie
aGnro. 1
1o-
0) M
to1)
ho Pel⸗
NIs non
egen,
19 ll
le
le ſen 1491
Ehun
1o lin⸗
lu me.
iun .
ſiret
ler 1 ,
ntlhe
ln

geveritas
parcit,
8
cKn Pu .
nit.

Gen. 25.
18.

Num. 13.
2.

Num. 14.

22.
Aulicus
non pro-
mot us
Dei vo-
luntati

ſeſe con-

Jormet.

Cognitio
de Deo.
Sanctiſſi-

ma Eu-

chariſtia.

Joan. 5.
13.

Luc. 7.
36.

Cognitie
dAde Deo
difficilis.

Fides ar-

duss.
Marc. 6.

45.

Stromatum, Lib. II.

In morem Luciferi Aſtri caligavit in Sole. Si
peruſſlet, non perierat. Iu verò vide, qu
ratione Sauli, cùm parceret, David non pe-
percerit. Rejecta emnm in Deum vindicta
quanto eſt foznore cumulata! Nam Saülem
non occidendo, effecit, ut ipſe ſuo ſe gladio
confoderet, utque agerentur nepotes ejus à
Gabaonitis in Crucem. Ergo Saul in Davi-
dem deſæviens regnum ei, & triumphos pa-
ravit. Reveritus Saülem David, cædem ei,
crucéſque deſignavit. Uſque adeò inimicum
ſi diligis, perut, & odifle non licet, quin
triumphet. Sed redeamus ad talenta, quo-
rum cumulus acervum non rarò calamitatum
importat. Unicuique ſecundum propriam vir-

tutem. Invidit Liæ Rachel, cupiitque pare-
re. Verùm citò eam fœcunditatis pœnituit.

Quod emim Sorori præclarum fuerat, ipfi le-
thale exſtitit. Exclamare coacta eſt ſecundum
enixa ſœtum: Filius doloris mei. Et exſpira-
vit. Delecti ſunt primarii è ſingulis tribubus
Principes, qui terram mellis explorarent.
Mitte viros, qui conſiderent terram, ſingulos
de ſingulis tribubus, e principibus. Crediſ-
ne in deſignatione tanti muneris conſediile in-
curioſos tribuum candidatos! Quò veròô eva-
ſit legatio? Non videbunt terram, pro qua ju-
ravi, nec quiſquam ex illis, qui detraxit mihi,
intuebitur eam. I modò, & de primatu di-
gladiare in tentoriis. Ad punica videris aſcen-
dere, & deſcendis ad cineres. Blaſphemabis,

diffides, rebellabis, & in deſerto moriere.

Uno excepto cum Caleb Joſué, periere uni-
verſi.

Medius autem veſtrum ſtetit, quem vos
neſcitis. Joan. I. 26.

Quaàm ſumus in dignoſcendo Redemptore
hebetes! Planè ad humana lyncei, qui atomos
internoſcimus: ad divina noctuæ ſumus, qui-
bus nec is apparet, qui exultavit ut Gigas.
Proh lippitudinem, quando nec Gigantem vi-
demus! Ad unam Chriſti vocem evaluerat in
Probatica languidus: cumque tanto fuiſſet le-
vatus morbo à Servatore, eum tamen ignora-
bat. Quis eſt ille homo, qui dixit tibi, Tolle
grabatum tuum, & ambula. Is autem, qui ſar
nas fuerat effebtus, neſciebat quis eſſet. Quis fe-
rat tantam, poſt tantum beneficium, in Para-
lytico ignorantiam? Verùm nefcierit ipſe in
grabato obvium ſibi ex improviſo ſubſidiarium.
Quid ſi neſciretur ab iis quoque, qui eum per-
honorificè interdum excipiunt. Rogabat illum
quidam de Phariſxis, ut manducaret cum illo.
Num Phariſæo innotuiſſe Chriſtum credis?
Non modè non ejus agnovit divinitatem, ied,
an eſſet Propheta, addubitavit. Et ne ſuſpi-
carere id ei à me objici vitium, ſuo ſeſe ore
redarguit. Hic, ſi eſet Propheta, ſciret uti-
que, quk, & qualis eſt mulier, quæ tangit eum.
Parciùs hic tamen in domo Scribæ de Jäs am-
bigitur. Turpiùs in Petri cymba de Domino
dubitatur. At illi, ut viderunt eum ambulan-
tvem ſupra mare, putaverunt phantaſma eſſe. Di-
miſerant hi omnia pro Chriſto; & tamen non
noverunt Chriſtum. Et Phariiæus quidem epu-
lantem & inunctum non agnovit Deum: hi
verò miraculis ignoravere coruicantem. De
ejus ille ſubdubitavit Prophetia, quùm pal-
paretur à Scorto: hi Larvam, ſpectrumque
credidere, cùm elementis imperaret. IIIe in-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

7

73

tra ſe muſſitavit, hi verò exclamavere clamo-
re grandi. Et ubi, rogo, agnoſcetur Chri-
ſtus, ſi in Petri cymba non agnofſcitur? Di-
ces ab uno aut altero diſcipulorum putatum
eſſe phantaſma. Imò omnibus viſus eſt ſpec-
trum. Omnes enim, ait Marcus, viderunt eum,
& conturbati ſunt. Ergo, inquies, ſi nec Diſci-

pulis, qui ei adhæſere, innoteſcit hæc de Do-

mino Theologia, non eſt quòd Academiam fre-
quentemus. Quis enim Chriſtum noſcat, ſi,
qui ab eo curantur, ignorant eum? Si qui ex-
cipit eum, neſcit eum? Si, qui omnia dimiſe-
re pro illo, non Salvatorem, ſed Phantaſma
crediderunt illum? Quis Chriſtum noſcat? Sa-
maritana, mulier, extera, impudica, hydriam
bajulans. Dicit ei mulier: Domine, ut v'deo,
quia Propheta es tu. Venite, & videte hominem,
qui dixit mihi omnia. Numquid ipſe eſt Chri-
NRius? Quis JksM noſcat? Latro. Domine, me-
mento mei, quùm veneris in regnum tuum. Quis
noſcat Chriſtltum? Dæmon. Ni flius Dei es, Dic,
ut lapides iſti panes fiant. Dæmonem aio! LDæ-
monia efferata expavent JksM. Quid nobis, &
tibi, Jeſu, fili Dei ? Veniſti huc ante tempus
torquere nos. Exibant autem Dæmonia à multis
lamantia & dicentia; Quia tu es klius Dei.
Ethnicus & Centurio agnovit eum. Tantum
dic verbo, & ſanäbitur puer meus. Non inveni
tantam ſidem in Iſrazl. Ergo armati milites,
fœminæ meritorix, & Dæmones perfurentes
Deum noſcunt, quem Paralytici, quem Scri-
bæ, quem ignoravere Diicipuli. Nimirum, ſi
Eſaiæ credimus. Cognovit bos poſſeſſ rem ſuum.
Quaàm obvia de Domino ſcientia eſt! Vrazl au-
tem me non cognovit, & populus meus non in-
tellexit. Quam abſtruſa de Chriſto cognitio,
quæ vel Iraelem latet? Latet profectòô Iſraë-
lem, ſed peccantem. Ideò ſubjicit Eſaias: Væ
genti peccatrici, populo gravi iniquitate, ſemini
nequam, filiis ſceleratis: Ac ſi roganti reſpon-
deret Propheta: Miraris, Iſraëli non inno-
tuiſſe Dominum? Peccavit. Alias vel bos ſuum
agnovit poſſeſſorem. Mundare, & reſpice.
Obliga vulnus, & oculos aperi. Ea eſt viſio-
ni Domini, & peccato ſimultas, ut vel Pro-
pheta caliget, ſi regnet impius. In anno, quo
mortuus eſi Rex Ozias, vidi Dominum ſedentem
ſuper ſolium excelſum, & elevatum. Lux in te-
nebris lucet, & tenebræ eam non comprebende-
runt. Ecquid, inquies, aut mihi, aut illi con-
tinget incommodi, ſi eum non novero? Similis
eris Phariſæo, qui oſculum ei non dedit, qui
eum non lavit. Intravi in domum tuam, aquam
pedibus meis non dediſtie oleo oaput meum non
unxiſtis oſeulum mihi non dediſti. Negas oleum
Domino, qui Sol eſt, tu qui lychnum oleo
inebrias? Vel aquam da, ſi oleum non exhi-
bes. Et hanc negas? Ofculare ſaltem eum,
cujus in labiis gratia diffuſa eſt. Mel ſtillat ex
ore ejus. Accede, ut venenum egeras, & ne-
Ctar haurias. Obſurduit tamen, qui dubitavit,
an eſlet Propheta. Atque utinam Ignorantia
negaret oſcula;, & vulnera non infligeret:
oleo non aſpergeret, & cruorem non expri-
meret: & felle non rigaret, quem frigidà non
perfundit. Proſtat in Cruce Chriſtus, in eam
ab ignoratione actus. Ni enim cognoviſſent,
nunquam Dominum gloriæ orucifixißent. Oberit
ignorantia mea Domino, mihi certè non no-
cet. Ergo Deum crucifiges, tibique non no-

Joan. 4.
19. 29.

Luc. 23.
42.

Matth.
4. 3.
Matth.
8. 2 9
Luc. 4.41.

Matth.
8. 9.

Iſai. I. 3.

Iſa. I. 4.

Iſa. 6. I.

Joan. I. 54

Luc. 7.
46.

1. Cor.
2.8.

cebis? Audi: Cireumdabunt te inimici tui val- Luc. 19.
lo, & coanguſtabunt te undique, & ad terram 40.

G proſter-

Proſternent te. Et quàâ ratione urbs patuit ho-
ſti? Quia menti eorum Chriſtus non patuit.
Occluſere cor, & ofſtium patefecerunt. Eo
duod non cognoveris tempus viſitationis tuæ. En
aries, quo murus æneus diſſipatus eſt! At fe-
lix eſſet ignorantia, ſi Romanis tantum ſervi-
ret. Servit & vitis, non captiva tantum,
ſed impia. Quid, quod pejus eſt illum noſſe,
& ei non adhærere. Qui cùm coonoviſſent Deum,
non ſicut Deum glorißcaverunt. Quod illos ſup-
plicium involvit? Propterea tradidit illos Deus
in paſſiones ignominiæ. Sat eſt. Mittamus cæte-

Rom. I.
21.

ta, ne cœlum cruentetur, & molis ningat.

Quid ergo agendum? Sequendus ad Jordanem
Joannes. Poœnitentia oculum extergit. Excide-
rant enimverò duo: alterum de incommodis,
quæ ſubſequuntur ignorantes Deum: alterum
de raritate agnoſcentium Dominum. Et illud
Jer.9. 3. quidem à Jeremia indicatur, ubi ait: Omnes
adulteri ſunt, cœtus prævaricatorum. Et ex-
tenderunt linguam ſuam quaſi arcum mendacii,
non veritatis: de malo ad malum egreſſi
J Jſunt, & me non cognoverunt, dicit Dominus.
En criminum fibras! Erupit mendacium, pro-
rupitque adulterium è tenebris ignorati Nu-
minis. Ergo, ſi Deum nefcieris, non tantùm
Tyro ſubdêris in interitum carnis, ſed Sata-
næ tradéris in ſtragem cordis. Unde menda-
ciorum jacula in Sion? Unde deſolatorius li-
Pſal. 35˙,. bidinum carbo in Nazaræis? Et me non cog-
10. noverunt, dicit Dominus. Ut lippieris, peri-
ſti. Quoniam apud te eſt fons vitæ. Inde hau-
ries innocentiam, Dominum intuendo. At
quam rara in terris Aquila, quæ Solem Juſti-
Ioa. 1I4.8. tiæ valeat intueri! Dicit ei Jeſus: Tanto tem-
pore vobiſcum ſuum, & non cognoviſtis me. Ca-
ligat Apoſtolici quoque oculi acies ad intui-

Pirs tum Numinis, & putas noſtros intendi ocu-
e*rA. . 1
Sprigess los in cœlum poſſe:
qu rn-
dus pe Eoce Magi ab Oliente venerunt Hiero-
ardus . : .
ob ſi ſolymam, dicentes: Ubi eſt, qui na-
Epieba tus eſt, Rex Judxæzorum. Marth. 2. 2.
212.
Mortifi- . .. .
catio. Et apud Evangeliſtas perſonarum diſtinctio
Droei eſt. Nam, cùm & Paſtores & Magi pue-
ninmſre rum conveniſſent, de his perhonorificè, de
nuunm ſit.

Tentazio illis ne tranſcurſim quidem ſcripſit. Ecce in-
tilu. quit, Magi. Vox Ecce, admirantis eſt, cien-
Affelttn, tiſque adventantibus plauſum. De Paſtoribus
Eine effeétn verò nulla apud Matthæum mentio. Ea fortè
ie6 8 vana falſa ſuſpicio nos inceſſit „ quòd
Religionis telonio perfamiliaris Ewvangeliſta, in Regum
perfeétio laudes auri fulgore deflecti potuerit. Quid,
ob dari- quod & Coœlum Magos plus ſuſpicit, quàm
ziem. Paſtores? hos enim ſemel per Angelum com-
cérißi monitos non reducit ad oves: illos & ſideris
Epipha- 5 .
nia exortu abducit ab Oriente, & Angeli lega-
Nobiles tione ſeducit ab Herode, domumque deducit.
& Reges Ita-ne ipſis quoque Superis pallæ fulgor impo-
honoran- nit, gratiôrque cœlo ſtola, quàm pera eſt?
e⸗ zna- Fallimur in utriſque. Nam, quamvis negare
zum ac- hnoh auſim blandiores fortaſsè fuiſſe Magis,
ceptio nen quam Paſtoribus Superos, aio tamen, id non
AIt, ſed negetum pedo, datümve ſceptro, ſed blandi-
Poue tiarum profuſionem é rerum ortam eſſe præ-
e s ſtantia, diſertè promuntio. Et Paſtores quidem
Seclef à caulis Profecti ſunt ad antrum; nullis pue-
kicos ho- Lln factis, manuumque operibus, quod ſcia-
norare; mus ex Evangelio, cohoneſtarunt, de eo clan-
Regeseo- Culum colloquuti inter ſe ſunt. Ideò viæ fa-
lere.

Oliva

cilitas, bonorum operum jejunitas, & oris Suseyto
timor eorum apud Superos adventum irkrma & Rex
verunt. Et Paſtores erant in regione etdem : En "ne ,
itineris compendium. Loquebantur ad invicem. Lue 5
En ſermonis aggerem;, quo tanta de re com- 0:
memoratio in caulis reſtagnat. Videntes cogno-
verunt de Verbo. Videre tantùm, & receſſere.
E contrario Magi ab Oriente diſceſſere: Adie-
re Herodem: Munera obtulerunt. Quanta iti-
nerum importunitas? Quæ oris conſtantia?
Quam ſplendida donorum profuſio? Non his
profectò lutei pedes, quibus tantum viæ con-
fecerunt. His certè & manus aureæx, & os æ-
neum, quibus & Chriſtum libuit honeſtare
muneribus, & Herodi licuit novi Regis ortum
nunciare. Hæc demum germana virtutis imago
eſt, quæ Chriſtum per abrupta conſequitur,
& de ſuo expromit, quo eum, quem ado-
rat, bonis quoque operibus venerandum teſte-
tur. Faceſſat is ab antro cultus, qui & nihil
exhaurit moleſtiæ, & nihil operum exponit.
Venere Paſtores, & videre, vix inter ſe de
Chriſto colloquuti. Advenere Magi, conve-
nere Regem, JkxsM non ore tantum, ſed ma-
nu quoque coluere. Hanc adorandi Numinis
rationem præſtantiſſimam eſſe ut docuero non
perſonarum, ſed meritorum, apud Superos ac-
ceptionem eſſe evicero. Exceperat peregrinan-
tes in Sodomam Angelos lautè, opiparéque
Abraham. Convivii merces unus vix Iſaac
fuit, uxore priùs de mentis ambiguitate coëer-
cità. Habebit filium Gara uxor tua. Dixit au- Gen. 18.
tem Dominus ad Abraham: Quare riſit Jara * 1⁰:
Numquid Deo quiequam eſt dificile? Vix floſ- S. Alra-
culus erupit ex epulo, quem rubus reprehen- bam.
ſionis non vallavit modò, ſed anteceſſlit. Fi-
lium habebit: ſed quare riſit? Pariet: at in
præſentia arguitur levitatis penè nonagenaria.
Verùm in monte ſuis è lumbis & prorupturas Fervor.
accepit ſtellas, & cum ſideribus Solem emi-
caturum Juſtitiæ percepit ab Angelo. Multi- Gen. 22.
Plicabo ſemen tuum, ſicut ſtellas cœli: Et bene- 17. 3
dicentur in ſemine tuo omnes Gentes. Unde mer- ) en,
cedis diſcrimen tantum? Idem eſt Abraham, confera-
& par erga Dominum obſequium. Imèò longè mur.
diſpar, ideéque mercedis pretium omninèò im-
par. Ibi enim ſaginatus occiditur vitulus; hic Rex ques
ablactatus Aræ flius imponitur. Butyro prom- evehar.
ptum eſt peregrinantes in meridie adoleſcentes Auliciber-
recreare, & citò menſa inſtruitur. At exci- nè meriti
tanti de nocte Angelo cruore parêre, Arâm- t,
que in mente contra Filium ſtatuere, perar- antuche
duum. Quia feciſti hanc rem, benedicam tibi.
Epulo hæres nunciatur. Sacrificio oppignera-
tur Chriſtus, & Deus deditur. Què enim
durius obſequium in Numen eſt, eò largior
munerum copia promanat à Numine. Tum
Petrus in Palæſtina, tum Stephanus conciona-
ti ſunt. Nec illius languidior, quàm hujus
oratio fuit. Siquidem, etiamnum loquente Pe-
tro, deſilüt Spiritus Domini in eos, qui au-
diebant verbum. Et tamen Levitæ peroranti
Coœlum patuit, adſtânſque Patri Juss conſpi-
ciendum ſe Stephano præbuit. Intendens in Cæ- Act.7.55.

2

Act. 10.
44.

. . . 1 .— Lolus a-
lum viqit gloriam Dei. Nimirum perpurgatis, iznarum
humaniſſimiſque animis Petri ſermo excipie- ssiam „be

batur. Quis autem non benevolum alloquatur, nullus
erudiatque auditorem, in quem, ut declama- frudmus
veris, Dei Amor inſiliat? At ſermo Stephani
ſcopulos impluebat, & rugientes condocebat.
Non immeritò proinde jacienti inter lapides
ſemen verbi cœlum arriſit: quod Petro emol-

litum

in
ini
ſu⸗

gri
ſſa
ſuin
/,
duit⸗
w,
tior.

6.1

Iient
paua.

nor gepri
mit.

At. 9.

Dizita
toxferg. .
ur ne 1
in
erey.
at
l lud⸗

N
n 4
. elih 1
lin,
0-
e.
e.
l
A
is

e
tur,
o.
e.
li
nit.
de
e⸗
mm-
inis
non
a⸗
ar.
tee
lſax
el
tal.
7
ſol. 84e
eg lun.
li-
t n
narin.
htuns Inn
elnl-
Mli- un
henl, agtr
lnem.
Min⸗
lie luß
Hon⸗ ene
Celtes ℳi⸗
lenn.
n thi
nen.
Nenum
lerginr
Tum
ncton⸗
luſ e,
nne e
A⸗
mruni
869
it Ir. 11
getbn
excipke⸗ ien
Olem
Alhame-
ephen
ocebat
ppils
9 emol
litum

Genl

. Stromatum, Lib. II.

litum jam dià agrum conſerenti nec patuit.
Conjicies, opinor, hinc, cur Dei Arca &
domum Obededom fœcunditate ubertatéque
cumulaverit: & in Davidis illata Arcem ejus
zZila a- auxiſſe domum non feratur. Enimverò tum
nimzrum Arcam excepit Obededom, quùm calcitran-
inter ter tibus bubus nutabat, & contingentem ſe O-
Eecutiones zam occidebat in via. David autem reducen-
GKrsdtier. dam tum Arcam curavit, ubi ex ea non ſup-
Sife, pee mo eſt, qui non occurſurus Arcæ ſit melle;,
ſecutioni- aurôque mananti: fulgurantem verò Arcam
bus ſ ex- etiam David ablegat àa domo, inque Gethæi

agitabi inducit impluvium. Quo modo ingredietur ad
rin s me Arca Domini * Et noluit divertere ad ſe
2. Reg. Arcam: ſed divertit eam in domum Obededom

6. 110 CGethæi. Nunciatumque eſt Regi, quòd benedi-
xiſſet Dominus Obededom, & omnia ejus prop-
ter Arcam Dei. Dixitque David ibo, & re-
ducam Arcam cum benedictione in domum meam.
Falleris tamen. Nam Arca, ſi excipiatur,
cùm fulgurat, rorat & ditat: ſi verò roſcida
inferatur domi, illicò pluviam vertit in fulmi-
na. Et deridere Michol coœpit & deſiit pare-
re. Uſque adeò nihil refert, apud te diver-
terit Arca, an procul à te ſit: verùm illud
permagni intereſt, fulminanti obſequaris ar-
cæ, an verô irroranti. Et Judas Chriſto ad-
fuit, quamdiu fumabant patinæ, & alaba-
ſtra fragrabant. Ubi verò de ſanguinis pro-
fuſione, de pedum lotione, de demiſſione
animi haberi ſermo copit, prodere ſtatuit
Phariſæis, quem turbis Deum eſſe evangeli-
Joan. 13. zaverat non ſemel. Miſit aquam in pelvim.
nelisi Pxemplum dedi vobis. Cim hac, inquit Joan-
Hr . nes, dixiſet JEsus, turbatus eſt Wiritu: &
manda à proteſtems eſt, & dixit Unus ex vobis tradet
Religi ſs me. Ubi ſcilicet miraculis Reguliſque ambitur
ferventi- Chriſtus & rutilat, etiam qui vulpes ſinu fo-
Pus, cem vef baratus eſt eum conſequi quocumque
inviſa eſt. . . .
& aam lerlt. Ubi vero de demittendo ſeie lex ſcri-
nos depri- bitur, diſcipulus transfugit ad Scribas: & ſi
mit. Ooranti vincula adjiciantur, ab omnibus deſe-
Act. 9, ritur, a Petro ejeratur. Et quando ejespantis
meminimus Petri, ex te ſciſcitor ego, quare
Paulus Chriſtum profiteatur coram Feſto Pro-
conſule, & coram ancilla CHRISTUM Petrus
diffiteatur? Unde tanta in Petro inconſtantia,
tantäve animi firmitas in Paulo? Hic nec vin-
culis a Chriſto abducitur: ille vel verbo uno
abſtrahitur à JrsU. Niſi fallor, qui citò ad
Chriſtum acceſſit, nullo negotio receſſit à
Chriſto. Blandè fuerat à piſcatu ad expiſcatio-
nem hominum traductus. At Paulus ruin, con-
tumeliis, cæcitate, jejunio evocatus ad Chri-
ſtum, nec flagellis abduci ab eo potuit. Te-
nacior enim virtus eſt, quæ pluris conſtitit.
Miraberis nullum Moyſi fulgorem primis è
tabulis influxiſſe, quùm vultui ejus tantum lu-
cis ſecundæ legum tabulæ contulerint, ut ne
videri quidem frons ejus poſſet, abſque veli
interjectu. Has, ſi neſcis, ſibi Vates excide-
Exod.2r. Trat;, illas à Deo inſculptas acceperat. Deditque
18. Dominus Moyſi duas tabulas teſtimonii lapideas.
Exod. 34. En lucis imerpolationem. Præcide, ait, tibi
Pinirar duas tabulas lapideas inſtar priorum. En lumi-
soxferz. IUs ſcaturiginem. Nocteſcit facilitas: labor reſ-
zur poßt bplenduit. Haurire & ſaxo fulgorem nequiit,
labores, quod Deus dedolaverat: manavit è lapide lux,
et er quem Moyſes ſuis mamibus exciderat. Neque
casts iplendorem duntaxat & labore hauſit, verum
sà laude. . — .. ?. .
8. Moyſas. & excubare didicit legi. Siquidem ad tibiarum
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Intentio
Prava.

plicia infligi, ſed conferri dona cognovit. Ne-

tinnitum primas cùm tabulas diffregiſſet, ſe-
cundas reſervavit, etiam poſtquam exhorruit
initiatum Beêlphegor Ifraslem. Tanti eſt, vel
recepiſſe, vel excidifſe ſaxum. Nimirum & Recleſia-
retinetur conſtantius, & micat ſplendidis Kui r
quæ viret cum labore, & inter incommo- hreme-
da;, Philoſophia. Et unde factum exiſtimas, venai.
ut ſata ex Abrahamo Synagoga defecerit, cum
coacta per Chriſtum Eccleſia, etiam fremen-
te Orco, ſit ſtatura. IIIa ſcilicet paſta melle,
& ſceptris ſuffulta adolevit ad interitum: hæc
lupis expoſita, Crucique deſtinata triumphat
in occaſu, non occidit. Abraham ſideribus
ambitur: Petrus adſtringendus vinculis exter-
retur. Hinc huic innixa fides non nutat: il-
lius ruit, rebellatque in poſteris ſpes. Excur-
ſura enimverò poſt dilectum Sponſa citò elan-
guit, ſuämque exuta tunicam cubat in plu-
ma, pulſantémque negligit Sponſum. Melio-
ra videlicet vino ubera experta, in odore un-
guentorum currit, in horrore nocturnarum
guttarum perſtat, ſudéque Domino calcanei
ſui lævorem anteponit. Vides ergo non im-
meritò Magorum antelatum occurium Paſto-
rum accurſui. Qui enim ad Chrifium per du-
riora progreditur, & gratior Deo eſt; ut
gratiores fuere non uno fortè etiam Apoſto-
lorum nec dum in carne paſſo, Stephanus,
epulantéque Abrahamo, Abraham immolans
filium; & conſtantioris quoque virtutis Pe-
tro Paulus aliquando tenacior, fortiôrque Ec
cleſia quam Synagoga fuit. Crediderim prop-
terea contemplanti Eſaiæ aduſſifie labia unum
de Seraphim, eique expiationem criminum Morzif-
Pprædixifle: cùm jejunanti in ſacco & luctu esatio ne-
Danieli ſit Gabriel adblanditus. Doctos nos arig.
ſcilicet cupiit Dominus, ineſſe maculas poſ- eie exter-
ſe, quæ carbonibus extergerentur, iis, qui- ne
bus Deus in ſolio gloriæ apparuerit. At vi- Religio-
tæ inftitutio durior apta eſt congreſſui, am- ** f⸗ 4
plexuique Gabrielis. Aduri Eſalas debet, l- Paidz
Cèt Dominum contemplatus. Arcanis Daniel oneran-
imbuitur in ſacco & cinere. Uſque adeò quèò 4æ.
uriùs concuſſa Mens fuerit, eò eſt & à no-
Xiis ſemotior, & coœlo gratior. Noli fidere Gen. 3r.
Viſioni. Etiam Labano apparuit in via Deus. N
. . um. 226
Num ideèò non ille perſceleſtus? Colloquutus 1.
cum Angelo Balaam. An eum tu ariolaſſe“
Propterea non credes? Etiam Agarem bis An-
gelus ſalvere juſſit; ſed periit. Rarò non al-
liditur quadriremis, quæ tantùm velificavit
in ſtagno: quæ nunquam velum obligavit in
mari: quæ flante duntaxat Favonio, ſolvit
à portu. In terra deſerta, inquit David, & Pfal. 62.
invia, & inaquoſa, ſic in ſantcto apparui ti- 3.
bi. En quèò ſeceſſit, ut vim animi in Dei le-
ge firmaret.

Iſa. &. 2.
Dan. 9.3.

2 1.

Beati pauperes Spiritu: quoniam ipſo-
rum eſt regnum cœlorum. Matth. 5. 3.
Humili-

Quid iſthuc eſt, Matthæe? Nonne reg- sa à Fi-
num cœlorum vim patitur, & violenti ra- eilima.
piunt illud? Ecquæ veròô ineſſe humilitati vio- Religi nis

lentia poteſt, ſi nulli ſubmiſſio reluctatur, ite,s.
omnibus cedit? Verùm ſibi Dominus diſſen Eecleſia-

tire, ſibique adverſari Sapientia non poteſt. i: pross
Fatendum proinde eſt, nuſquam tantum vio- ſunt, qui,
lentiæ adhibendum, quàm cùm erecta hominis eon P.
cervix inflectenda, contorquendaque eſt. Au-
dierat Judas lupis objiciendos eſſe diſcipulos; 4aliens
nec eum tæduit Evangelii, tradendos accepit non pre-
2 Apo- motas.

76 Oliva

AApoſtolos tum Præſidibus tum lorariis, nec
Relsie⸗ receſſit à Chriſto. Jejunavit, oravit, pere-
eriori⸗ grinatus eſt 3 nuſquam Apoſtolatum exoſus.
non ſper- Ubi verò Dominus ante diſcipulorum pedes
nat alios, Provolutus, de animi demiſſione legem ſcrip-
ſit in pelvi: tum enimverò furcifer perditifſi-
Joan. 13. Mus a cosnaculo transfugit ad atrium, confſe-
14. Ctéque iniquitatis peculio, argentum accepit;
ut ferro Dominus dederetur. At, inquies, pro-
ripuiſſe ſe Judam ad Scribas ait Matthæus;
ubi effuſum alabaſtrum eſt, ſuper caput Do-
mini recumbentis. Tunc abiit unus de duode-
cim ad PFrincipes Sacerdotum, & ait illis: Quid
vultis mihi dare, & ego eum vobis tradam?
Aio; quando id ait Matthæus. Pronuntio ta-
