que perveneris illus, unges Hazaäzl Regem ſuper
Wrriam, & Jehu unges Regem ſuper Irazsl: Eli-
ſium autem unges Prophetam pro te. 115
Non in igne Dominus. 154. & 191. & 213
Profectus inde Elias reperit Eliſeum klium Japhar,
arantem in duodecim jugis boum. 177
Et ecce Dominus tranſit, & Wiritus grandis & ſor-
tis ſubvertens montes, & conterens petras anie Do-
minum. 196
Reſpexit, & ecce ad caput ſuum ſubcinericius panis,
& vas aqu. 266
Poſt ignem ſibilius auræ tenuis. Quod cùm audiſſet
Elias, operuit vultum ſuo pallio. 341
Dereliquerunt pactum tuum filii WGrazl. Derelittus
ſum ego ſolits. 342
Ex CAP. X X. FHæc dicit Dominus: quia dimiſifti
virum dignum morte de manu tua, erit anima ius
pro anima ejus, & populus tuus pro populo ejut.
359
Ex CAP. XXI. In tantum ut ſequeretur idola, quæ
fecerant Amorrbæi. Laque cum audiſſet Aechal
Sermenes iſtos, ſcidit veſtimenta ſua, & operuit
cilicio carnem ſuam, jejunavitque, & dormivit
in ſacco: & ambulavit demißo capite. Et factus
eſt Germo Domini ad Eliam Thesbiten, dicens:
Nonne vidiſti humiliatum Achab coram me? Quia
ig tur humiliatus eſt mei causd, non inducam ma-

8. & 9. & 137

Ium in diebus ejus.

Factum eſt igiuur Sermo Domini ad Eliam Thesbiten,

dicens:

dan

Hurhn
0)
MW.

“
,jrun e
fcn el
elcaiu g

dul m
Nn, M
rpinnignin
AN l
gein r iſmn
attl / /e
. nt mne
UCnl. Aat
nut er enr

M

lue Muva-

tn mine
aiſci, giher
mmer,

1

M
rDian
Gmnime
Pine t d
et anur 1
Iltc!
hende. A
nnun, ie

Pplen N

6 Patt f
giun lmiunl
1ee o l

ninut ran,
ertens nonab

umit 4,n
ſonit: uit
Mu. .
6 ilit l
iin Nex

7

Uhemn ſinl
loun.
Hiin Jeltl
Mteren

un ſCeind,

i⸗ Golih⸗
palA.
i d b
Dominue: 1
nu tM/ ie
tuut o

e An ,

45
menti ,6*
mnantun 5
ſo Cnitt
Niſo ,,
4 alins

4 hn.
c, ter
, T
ini 49 7

Sacræ Scripturæ.

dicens: Surge, deſcende in occurſum Achab. Loo-
queris ad eum, dicens Occidiſti, & poſſediſti.
Hac dicit Dominus. In loco hoc, in quo linxerunt
canes ſanguinem Naboth, lambent quoque ſangui-
nem tuum. 93. & 109
Ex CAP. XXII. Et domus eburnea quam ædifr-
cavit. . 139
Dormivitque Joſaphat um Patribus ſuis, G ſepul-
us eſt cum eis in civitate David Patris ſui. 285
Sded & reliquias efœæminatorum, qui remanſerant in

diebus Aſa patris ejus, abſtulit de terra. Ibid.
Ex Libro Quarto Regum.
Ex CAP. I. Homo Dei, Rex pracepit ut deſcendas.

Reſpondénſque Elias dixit quinquagenario: JDi ho-
95 Dei Jum, deſcendat ignis de cælo, & devoret

te, & quinquaginta tuos. 46
Iie, conſulite Beelzebub Deum Accaron, utrum vi-
vere queam de infirmitate mea hac. 167

Ueireò de lectulo, ſuper quem aſcendiſti, non deſcen-
des, Jed morte morieris. Ibid.
Ex CAP. II. Aſcende Calve, Maledivit eis in no-
mine Domini : egreſſique ſunt duo urſi de ſaltu &

laceraverunt ex eis quadraginta duos pueros.

20
Ex CAP. IV. Incurvavit ſe ſuper eum, & calrfalt!
eſt caro pueri. . 57
Oſcitavit puer ſepties aperuitque oculos. 136
Afferte farinam. Cüumque tuliſſent, miſit in ollam.
Et non fuit amplius quidquam amaritudinis in olla.
145
71. & 126. & 145. & 152.
. & 256
Quæ dixit: Nunquid petivi filiun à Domino meo?
Nunqutid non dixi tibi, ne illudas me? 252
Corruit ad pedes ejus, & adoravit ſuper terram.
Ibid.
Aßer mihi adhuc vas. Et ille reſpondit: non habeo.
Stetitque oleum. 26 5
Ex CAP. V. Acceſſerunt ad eum ſervi ſui & locuti
unt ei: Pater, & ſi rem grandem dixiſſet tibi Pro-
pheta, certé facere debueras: quanto magis, quia
nunc dicit tibi: Lavare & mundaberis. 3
Deſcendit, & lavit in Jordane ſepties. Ibid.
Putabam, quod ſtans invocaret nomen Domini Dei
lui, & tan eret manu ſua locum lepræ. 47
Dixitque Giezi puer viri Dei- pepercit Dominus meus
Naaman Dyro iſti, at non acciperet ab eo, quæ
attulit. Vivit Dominus quia curram poſt eum, &
accipiam ab eo aliquid. 72
Miſit ad eum Eliſeus nuntium, dicens: Vade & la-
vare ſepties in Jordane, & recipiet ſanitatem caro
tila. 93
Numquid non meliores ſunt Abana & Pharphar
fuvii Damaſci, omnibus aquis Iſraël, ut laver
in eis, & munder? 35
Uude venis, Giezi? Accepiſti veſtes. JRed & lepra
Naaman adhærebit tibi & ſemini tuo uſque in ſem-
Piternum. 9
X CAP. VI. Cüumque veniſſent ad Jordanem, cæ
ebant ligna. Accidit autem, ut cum unus mate-
riam ſuccidiſſet caderet ferrum ſecuris in aquam.
exclamavitque ille- Heu, heu, heu, domine mi, &
boc ipſum mutus acceperam. 36. & 168
Oſtendam vobis virum, quem quæritis. Duxit er-
o eos in Samariam, aperuitque Dominus oculos
Soum, & viderunt ſe eſe in medio Samariæ.
102
Ex CAP. XIII. Quidam ſepelientes hominem, vi-
doerunt latrunculos, & projeceruut cadaver in ſe-
pulchro Eliſei. Quod cum tetigiſet oſa Eliſei, re-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Mors in olla.

vixit homo, & ſtetit ſitper pedes ſuos. 57
Ni percuſſiſes qiinquies, aut ſexies, ſwve ſepties, per-
ciſiſſes Syriam uſque ad conſummationem: nunc
autem tribus vicibus percuties eam. 264
Ex CA P. XX. Morieris enim tu, & non vives.
Flevit itaque Ez echias fletu magno. 81
Afßferte maſſam hicorum. Ibid.
Haec dicit Dominus Deus: Morieris, & non vives.
286
Revertere & dic Ezechiæ: Audivi orationem tuam:
& ecce ſanavi te: die tertio aſcendes Templum
Domini. Et addam diebus tuis quindecim annos:
ſed & de manu Regis Aſriorum liberabo ie, &
protegam urbem iſtam. 258. & 357

Ex Libro Primo Paralipomenon.

Ex CAP. X. Mortuns eſt ergo Saul propter iniqui-
tates ſuas, eò quòd prævaricatus Jt mandatum
Domini: ſed inſuper etiam Pythoniſam conſulue-
rit, nec ſperaverit in Domino: propter quod in-
terfecit eum, & tranſtulit regnum ejus ad David
RKilium Iſai. 78. & 79
Die igitur altero detrabentes Philiſthiim corpora cæ-
ſorum, invenerunt Saul & filios ejus. Cumque ſpo-
liaſſent eum, & amputaſſet caput, armiſque nudaſ-
ſent, arma ejus conſecraverunt in fano Dei ſui,
& caput afixerunt in templo Dagon. 79
Ex CAP. XXIX. Nio, Deus meus, quod probes
corda, & ſimplicitatem diligas: unde & ego in
ſimplicitate cordis mei, lætus obiuli univerſa.

40
Ex Libro Secundo.
Ex CA P. I. Confortatus eſt ergo Salomon filius David
in regno ſuo. 288

Aſcenditque Salomon ad altare æneum coram taber-
naculo fœderis Domini, & obtulit in eo mille ho-

ſtias. Ibid.
Ex CAP. II. Ut ædificem domum nomini Domini Dei
mei. 150

Ex CAP. X. Locuti ſunt ad Roboam dicentes: FP'a-
ter tuus duriſſimo jugo nos preſſit, tu leviora im-
era patre tuo. 260
Ex CAP. XXII. Fecit igitur malum in conſpeétu
Domini, ſicut Domus Acohabb. 274
Ex CAP. XXVI. Natimque orta eſt lepra in fronte
ejus, coram Sacerdotibus in domo Domini ſuper al-
tare thymiamatis. 169
Ex CAP. XKXVIII. NWon fecit rectum in conſpecti
Domini, ſicut David pater ejus. 274
Ex CAP. XXXIV. Hæc dicit Dominus: Ecce ego
inducam mala ſuper locum iſtum, & habitatores
ejus: quia ſacrificaverunt Diis alienis : idcirco
Nillabit fjuror meus ſuper locum iſtum, & non ex-
tinguetur. 10
Ad Regem autem Juda loquimini: Hac dicit Domi-
nus Deus Iſrazl Quia audiſti verba voluminis,
atque emollitum eſi cor tuum, ſcidiſti veſtimenta
tua, & fleviſti coram me. Jam coll'gam te ad Pa-
tres tuos ne- videbunt oculi tui omne malum, quod
ego indutclurus ſum. Ibid.
Tradidit Helcias ſacerdos hunc librum: quem quum,
Rege præſente, recitaſſet, audiſſétque ille verba Le-
gis, ſeidit veſtimenta ſua. Ibid.
WMWandavit Judam & Jeruſalem, deſtruxerintq
aras Paalim, ut inſtaurarent Domum Domini,
ut emerent lapides & ligna. Ibid.
Cümque eſferrent pecuniam, quaæ illata fuerat in
Templum Domini, reperit Heleias ſacerdos li-

brum Legis Domini, per manum Moyiſt. bid.
LI Librum

—

*

Index Locorum

Librum Legis inveni in domo Domini. pag. 105
Ex CAP. XXXVI. Fecitque malum coram Domino.
274
Fecicque malum in oculis Demini ſui. Ibid.
Mittebat autem Dominus Deus ad illos per manum
mintiorum ſuorum de notte conſurgens, & quotidie
commonens. At illi ſubſannabant nuntios Dei,
& parvi pendebant ſermones ejus, illudebäntque
Prophetis, donec aſcenderet furor Domini in po-
pulum ejus, & eſſet nulla curatio. Ibid.
Nec erubuit faciem Jeremiæ Prophetæ, loquentis ad

ſe ex ore Domini. Ibid.
Ex Libro Primo Efſdræ.

Ex CAP. X. Nic ergo orante Eſädrà, & flente, fle-
vit populus fletu multo. 70

Ex Libro Tobiæ.

Ex CAP. I. Hæo, & bis imilia ſecundum legem
Domini puerulus obſervabat. 57
Ex CAP. II. Videte ne furtivus ſit. Ad hac uxor
ejus: MWanifeſte vana facla eſt ſpes tua. 59. & 331
Ui eſt ſpes tua, pro qua eleemoſynas, & ſepulturas
faciebas?2 162
Wolite ità loqui, quoniam filii ſanétorum ſumus. Ibid.
Dtatim exiliens de accubitu ſuo, relinquens prandium,
Jejunus pervenit ad corpus: tollénſque ilud Porta-
vit in domum ſuam occulte, ut, dum ſol occu-
buiſſet, oauté ſepeliret eum. 171. & 277
Ex CAP. III. Tunc Tobias ingemuit. 59. & 331
Expedit enim mihi mori magis, quàm vivere. 59
Ex CAP. IV. Moli timere, fili mi. Pauperem quti-
dem vitam gerimus, ſed multa bona habebimus.
275. & 279
Bona habebimus, ſi timuerimus Deum, & receſſeri-
mus ab omni peccato. 276
Ex CAP. VI. Exentera hunc piſcem; & cor ejus,
G& fel & jecur repone tibi. 261
Ex CAP. VIII. Protulit de caſidili ſuo partem je-
coris, poſuitque eam ſuper carbones vivos. Tunc
Angelus apprehendit Dæmonium, & religavit il-
lud in delerto ſuperioris oypti. 65
Exſurge, & deprecemur Deum. 273
Ex CAP. X. IMa autem nullo modo conſolari pote-
Tat, ſed quotidie exiliens circumſpiciebat. 14
Ex CAP. XI. Livi Juper oculos ejus ex felle iſto
Piſcis. 20

Ex Libro Judith.

Ex CAP. II. Vocavit omnes Majores natu, dixit-
gzté oogitationem ſuam in eo eſe, ut omnem terram
uo ſubjugaret imperio. 272
Ex CAP. IX. Ingreſſa oratorium ſuum proſternens ſe
Domino, clamabat ad Dominum. 317
Da mihi in animo conſtantiam ,»ut contemnam illum:
& virtutem, ut evertam illum.
Ex CAP. X. Quis contemnat populum Hebræo-
An, gai tam decoras mulieres habent, ut non
pro bis merito Pugnare contra eos debeamus?
. . 298
Ex CAP. XII. Et exibat noctibus in vallem Be-
thulicæ: & ut aſcendebat, orabat ad Dominum. 317
Ex CAP. XIII. E˖ concluſit Vagao oſtia cubiculi,
Setitqne Judith ante lectum orans oum lachrymis.
Et cum haæc dixiſſet, abſeidit caput ejus. 317
Ex CAP. XIV. Una mulier Hebrg fecit confuſio⸗
nem in domo regis Wabuchodonoſor. 28
Ex CA P. XKVI. Erat autem Populus jucundus, ſe-

cundum faciem ſanctorum. 180

Ex Libro Eſther.

Ex CAP. I. Quidquid poſtulaſſent ad ornatum per-
tinens, accipiebant: & ut eis placuerat, compo-
ſitæ de triclinio fœminarum ad Regis cubiculum

tranſibant. 262
Erat enim formoſa valde, & incredibili pulehritudi-
ne.

Ibid.
Ex CAP. III. Quod cum audiſet Aman, & ex-
berimento probaſſet, quòd Mardochæus non Re-
keret ſibi genua, nec ſe adoraret, iratus eſt valde.
272
Poſuit ſolium ejus ſuper omnes Primcipes, uos habe-
bat. Cunäctique ſervi Regis Reltebant genua, &
adorabant Aman. Ibid.
Ex CAP. IV. Omnes norunt Provinciæ, quocd ſie vir,
IRwe mulier, non vocatus, interius atrium Regis in-
raverit, abſque ulla cunttatione ſtatim interhcia-
ur. Ego igitur quomodo intrare Potero? 361
Ni nunc ſilueris, per aliam occaſionem liberabuntur
Judæi⸗ & tu, & domus Pattis tui peribitis. Et,

quis novit, utrum idcirco ad egnim veneris, ut

in tali tempore parareris? Jejunabo, & tunc in-
grediar ad regem contra legem faciens, non voca-
a, tradénſque me morti & periculo. bid.
Ex CAP. VI. Qeriptum erat, quomodo nuntiaſſet
Mardochæus inſidias Bagatam & Thares Eunu-
horum, Regem Aſſuerum jugulare cupientium. 289
Ex CAP. XIV. Ta ſeis quocd abominer Rionum ſu-
berbiæ & gloriæ mex, quod eſt ſuper caput meum
in die oftentationis meæ. 2
Tu ſeis neceſſtatem meam, quod abominer Nonum
ISuperbic, & gloriæz meæg, & quod non comederim
in menſa Aman, nec mihi placuerit convivium
Regis, & nunquam lætata ſit ancilla tua ex quo
huc tranſtata ſum niſi in te, Domine Deus Abra-
ham. 288. & 327
Corpus ſuum bumiliavit jejuniis omnidque loca, in
duibus antea lætari conſueverat, crinium lacera-
tione compleævit. 317
Ex CA P. XVI. Mendaciorum cuniculis conentur

ſubvertere, dum aures Prineipum ſimplices, & ex

natura ſua alios æftimantes, callidä fraude deci-
biunt. 40⁰

Ex Libro Job.

Ex CAP. I. Vir erat in terra Hus, nomine Job:
& erat vir ille Iſimplex , & rectus, ac timens

Deum. 39. & 335
lanis Dei cecidit & cœlo, & taéltas oves pueröſzue
conſumpfſit. 40

Ventus irruit, & concuſſt quatuor angulos domus,
dit& corruens oppreſſit liberos tuos. 81
Chaldæi fecerunt tres turmas, & invaſerunt Camelos.

Ibid.
Dit nomen Domini benedictumin. 129. & 159. & 190
& 278
Dominus dedit, Dominus abſtulit. 190. ”& 326

Eratque vir ille magnus inter omnes Orientales. 335
Et fuit poſſeſſio ejus ſeptem millia ovium, & tria
millia Camelorum, & quingenta juga boum, G
gitingentæ aſinc. lbid.
Conſuigénſque diluculo offerebat holocauſta pro Einonk-
lis. bid.
Ne forteé peccaverint filii mei, & benedixerint Deo
in cordibus ſitis. lbid.
Ex CA P. II. Dimilis in terra, ſimplex, & rettus, a
timens Deum, & recedens à malo, & adbhbuc re-
tinens innocentiam. 39. 335
Dixit

.

, en tmie
en

/liti.
r hale
Alreudcl .
tmnam

.

zlitmn
gum uihfi
io, ipllun

ſen ouin
1
1E
1C11. . 5

r WI. lin
nr ſiſin
pn,Aun
CA.M. ni
1e MI

n, Val

Aurni,

e Nf
ull a’

Enen in
EeM het
V “
UN MN k

Alrchen elg ne

i hine aeſaen
lun ,.
E had
lylchen ne
tu⸗ Adinb
Anieii
1 i
foum Mun i 10
EIIY/ ena

lur

1
.

ii

4 ,
er ae⸗

1 cia
. 1

.

5

e N i6
e Na le

8 n de

4 GGlann.
Aelerg

et,irintei,

e
7C

neier, agg,
etet cint
e⸗ luntg

irei
ring apun
Cne ſainie
ſe lten
ſonenn ene

n acient in
hefical.
9 unnnd

ob.

a My M
,6 ncu,A

tellas NA

,
uatue lh 9
1

. H.
,6 imi enmi
P

. d N

S

r Aten 0
nlus in .
. ii 3
ennt h

roxbde,

, &el
16 1

4

Sacræ Scripturæ.

Dixit autem illi uxor ſua Adhuc tu permanes in
ſimplicitate tua. ag. 39
Ex CAP. III. Antequam comedam ſiſpiro „ &' tan-
quam inundantes aquæ, ſic rugitus meus: Quia ti-
mor, quem timebam , evenit mihi, & quod vere-
bar, accidit. 176
Obtenebrentur ſtellæ caligine ejus. 209
Dies ille vertatur in tenebras, non requirat eum
Deus deſuper, & non illuſtretur lumine. Obſeu-
rent eum tenebræ, & umbra mortis, occupet eum
caligo, involvatur amaritudine. Ibid.
Noctem illam tenebroſus turbo poſſideat. Ibid.
Ex CAF. V. Et beſtiæ terræ pacificæ erunt tibi.
Ex CAP. VII. Ecce, nunc in pulvere dormiam, &
ſi manè me quæſieris, non ſub'ſiſtam. 136
Si domiero, dicam, quando conſurgam? 187
Ex CAP. XII. Deridetur Juſti ſimplicitar. 39
Ex CAbP. XIII. Poſuiſti in nervo pedem meum: &
obſervaſti omnes ſemitas meas: 6 veſtigia pedum
meorum conſideraſti. 180
Ex CAP. XIV. Git mihi tribuat, ut in inferno
protegas me, & abſcondas me, donec pertranſeat

furor tuus. 70
Eoreditur & conteritur, fugit velut umbra. 148. &
Ex CAP. XVII. Rurſum poſt tenebras ſpero lucem.
256

Ex CAP. XIX. Rurſum circumdabor pelle mea, &
in carne mea videbo Deum Sdalvatorem meum. 130
Ex CAF. KX. Oſa ejus implebuntur vitiis adoleſ-
centiæ ſuck: & oum eo in bulvere dormient. 55. & 56
Ex CAP. XXI. Recede à nobis, ſcientiam viarum
tuarum nolumus. 237
Ex CAP. NXXIX. In nidulo meo moriar. 135
Quando lavabam pedes meos butyro, & petra funde-
bat mihi rivos olei. Quando procedebam ad por-
tam eivitatis & in plated parabant cathedram
mihi. Principes ceſſabant loqui, & digitum ſuper-
imponebant ori ſuo. 229
Oculus fui cæco, & pes claudo. Pater eram paupe-
rum. Expelétabant me ſicut pluviam, & os ſuum
aperiebant quaſi ad imbrem ſerotinum. 230
Duper illos ſtillabat eloquium meum. 371
Ex CAP. XXX. Verſa eſt in luctum cithara mea,
& organum meum in vocem flentium. 211

Ex CAP. XXXI. Appendat me in ſtatera juſta, &

ciat Deus ſimplicitatem meam. 40
Lonis eſt omnia eradicans genimina. 201
CGrevit mecum miſeratio. 344
ExCAP. NNXVIII. Cxrrcumdedi illud terminis meis,
& poſui vectem & oſtia. 306

Et dixi, uſque huc venies, & non procedes amplius,

bic confringes tumentes fluctus tuos. I[bid.
Reſpondens autem Dominus Jobh de turbine dixit:
OQuir eſt iſte involvens ſententias ſermonibus impe-
itis ?* Accinge ſicut vir lumbos tuos: interrogabo
te, & reſponde mihi. 299. & 379
Ex CAF. XXXIX. In arduis ponet nidum ſuum.
l petris manet, & in præruptis ſilicibus commo-
201

fatur.

Inde contemplatur eſcam...
Fuerit, ſtatim adeſt. 203
Ex CAP. XL, Ecce abſorbebit fluvium, & non mi-
rabitur, & habet fiduciam, quod influat Jordanis
i1 & ejuas. II9. & 128. & 132. & 201. &

Ex CAP. XLI. Jub ipſo erunt radii ſolis, & 45

net ſibi aurum quaſi lutum. 201
X CAP. XLII. Et dederunt unuſquiſque ovem
mam. Dominus autem benedixit noviſſimis Job
iagis qudm principio ejus. Et facta ſunt ei qua-
Ethieæ Comment. Tom. IV.

Dominus in templo ſancéto ſuo.

Et ubicumque cadaver

tuordecim millia ovium. 40⁰
Nune autem oculus meus videt te : Ueirco ipſe
me reprehe ꝛdo, & ago pœnitentiam in favilla &
cinerée. 192

Ex Libro Pſalmorum.
Ex PsSsAL. I. Folium ejus non deſftuet. 2 5

Omnia, quacumque faciet proſperabuntur. Ib. & 273
Et erit tanquam lignum, quod plantatum eſt ſecus de-

curſus aquarum. 56. & 237
Et in lege ejus meditabitur die ac notcte. 195
PFructum dabit in tempore ſuo. Ibid.

Ex PSAL. II. Et nunc Reges intelligite: erudimini
qui judicatis terram. 161
Ego autem conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper Ron mon-
tem ſanétum ejus.
Reges eos in virga ferrea: & tanquam vas figuli con-
fringes eos. 42. & 77. & 375
Dirumpamus vincula eorum, & projiciamus à nobis
jugum ipſorum. 353
Erudimini qui judicatis terram. 102
Ex PsAL. IV. In pace, in id ipſum dormiam, & re-

quieſcam. 43
Quoniam tu, Domine, ſingulariter in ſpe conſtituiſti
me. Ibid.

A fruttu frumenti, vini, & olei ſui multiplicati ſunt.
1

Ex PSAL. VI. Lavabo per ſingulas nobctes lecki
meum : lachrymis meis ſeratum meum rigabo. 8
&& 171
Ex PSAL. X. Oculi ejus in pauperem reſpiciunt: in-
lidiatur in abſcondito; quaſi Leo in Pelunca ſua. 208
In laqueo ſuo humiliabit eum. Ibid.
1
Ex PsAL. XIII. Ilie tepidaverunt timore, 3
non erat timor. 246. & 330
Venenum aſpidum ſub labiis eorum. 311
Ex PSsAL. XKVII. Diſciplina tua, ipſa me docebit.
1
Quoniam tu illuminas lucernam meam : Deus ee .
illumina tenebras meas: Quoniam in te eripiar à

tentationibus. 208
Tonis à facie ejus exarſit. 213
Ex PsAL. XVIII. Non eſt, qui ſe abſeondat à ca-
lore ejus. 1
In onznem terram exivit ſonus eorum, & in fines orbis
terræ verba eorum. 1

A Jummo cœlo egreſſio ejus, & occurſus ejus Auſque
ad ſummum ejus.

224
In Sole poſuit tabernaculum ſunm. 226
Exultavit ut Gigas ad currendam viam. 116

Ex PSAL. KXI. Timeat eum omne ſemen Iraöël.
quoniam. 17
Ego autem ſum vermis, & non homo. 230
Opprobrium hominum & abjectio plebis. Ibid.
Omnes videntee me, deriſerunt me : locuti ſunt Iabiis,
& moverunt oaput. IDid.
Ex PsAL. XXIII. Quis aſcendet in montem Domi-
ni, aut quis ſtabit in lobo ſanbéto ejus * 179
Ex PSAL. XXIV. Neque irrideant me inimici mei.
Oculi mei ſemper ad Dominum: quoniam ipſe evel-
let de laqueo pedes meos. 216. & 273
Ex PSAL. XXV. Dextera zorum repleta eſt mune-
ribus. 684.
Ex PSAL. XXVIII. Vox Domini præparantis cer-
vos. 206

Vox Domini concutientis deſertum. 212

Ex PSAL. XXIX. QOuæ utilitas in ſanguine meo,

dum deſeendo in corruptionem? 325
Ex PsAL. XXX. Faäétus ſum tanquam vas perdi-
2 tum;

—

Index Locorum

tm, quoniam audivi vituperationem multorum
voommorantium in circuitu. pag. 20 5
Dixi Deus meus es tüt. 215
Eripe me de manu inimicorum meorum & à perſe-
quentibus me. Ibid. & 216
Uluſtra faciem tuam ſuper ſervum tuum. 216
Ex PSAL. XKXXII. Verbo Domini Cæli frmati
Jſunt . & ſpiritu oris ejus omnis virtus eorum.
191
Ponens in thelauris abyſſos. 23 1
Ex PsAL. XXXIII. Benedicam Dominum in omni
tempore: ſemper laus ejus in ore meo. 148

Ex PsAL. XXXV. Quoniam apud te eſt fons vitæ.
74
Ex PSAL. XXXVI. Os juſti meditabitur ſapien-

tiam : & lingua ejus loquetur judicium. Lex Dei
ejus in corde ipſius. 121
Ex PsAL. XXXVII. Rugiebam à gemitu cordis
mei. 239
Et cogitabo pro peccato meo. 240
Quoniam ego in flagella paratus ſum: & dolor meus
in conſpebétu meo ſemper. 278
Ex PsAL. XXXVIII. In imagine pertranſit homo.
133. S 134
Ab omnibus iniquitatibus meis erue me : opprobrium
inſipienti dediſti me. 205
Obmutui, & non aperui os meum, quoniam tu feciſti.
Amove à me plagas tuas. Ibid.
Wotum fac mihi Domine ſinem meum, & numerum
dierum meorum quis eſt : ut ſciam, quid deſit
mihi? 180
Ex PSAL. XL. Univerſum ſtratum ejus verſaſti in
inſirmitate ejus. 142
Ex PsAL. XLI. Quare triſtis es anima mea? Spera
in Deo. . 146
Quoniam adhbuc confitebor illi. Ibid.
Witivit anima mea ad Deum fontem vivum. 18
Ex PsSAL. XLIII. Propter te mortificamur totà die:
facti ſumus ſicut oves occiſionis. 124. & 140
Tota die verecundia mea contra me eſt, & confuſio
faciei meæ cooperuit me. 190
Ex PsAL. XLIV. Accingere gladio tuo ſuper femur
tuum, potent'ſime. 31. & IOO. & 224
Specie tua, & pulchritudine tuâ intende, proſpers

procede, & regna. 224. & 291
Regina adſtitit in veſtitu deaurato. 321
Ex PSsAL. KLV. Vacate, & videte. 130
Transſerentur montes in cor maris. 222

Ex PsAL. XLVIII. Audite hæc omnes Gentes, au-
ribus percipite omnes, qui habitatis terram. ⁰°
meum loquetur ſapientiam; & meditatio cordis mei
prudentiam. 100
Et ſepulchra eorun , domus illorum in æternum.
„ 137
Cum interierit, non ſimet omnia: neque deſcendet
oum eo gloria ejus. Ibid.
Confitebitur tibi, oqum beneſeceris ei. 186
Ex PsSAL. XLIX. Ignis in conſpectu ejus exardef-
cet, & in circuitu ejus tempeſtas valida. 213
Ex PsSAL. L. Redde mihi lætitiam ſalutaris tui. 56
116. & 285
Docebo iniquos vias tuas, & impii ad te converten-
tur. 59. & 116
Tibi ſoli peccavi, & malum coram te feci. 109⁰
Cor mundum crea in me Deus. 180
Luoniam iniquitatem meam ego cognoſco. 241
Docebo iniquos vias tuas & impii ad te converten-
tur. Ut æ&dificentur muri Jeruſalem. Tunc accep-
tabis ſacrificium Juſtitiæ, oblationes & holocauſta.
264. & 285
Et peccatum meum oontra me eſt ſemper. 264

Ex PSAL. LIV. Quis dabit mihi pennas ſicut

Ex PSAL. LXXI. Deus judicium tuum Regi da; &

Columbæ: volabo, & requieſcam. 6
Jabta cogitatum tuum in Domino, & ipſe te enutriet.
42. 8 78

Ex PSAL. LVII. Furor illis ſecundum ſimilitudinemz

ſerpentis ſicut aſpidis ſurdæ, & obturantis aures
Juas. QLuc non eaaudiet vocem incantantium, &-
venefici incantantis ſapienter. 42. & 56
Winæ veſtræ rhamnum. 202
Supercecidit ignis, & non viderunt ſolem. 208⁸
Ex PsAL. LI X. In Deo faciemus virtutem: Et ipſe
ad nihilum deducet tribulantes nos.

23³⁸
Ex PSAL. LXI. Effundite coram illo corda eſa.
1
Ex PSAL. LXII. Sitivit in te anima mea,
multipliciter tibi caro mea. 1

In terra deſerta, & invia, & inaquoſa, ſic in ſa,
apparui tibi. 75. & 172. & 288
Sicut adipe & pinguedine repleatur anima mea: &
labiis exultationis laudabit os meum. 288
Labiis exultationis laudabit os meum. Quoniam me-
lior eſt miſericordia tua ſuper vitas. Ibid.
Ex PSsAL. LXIII. Jagittæ parvulorum factaæ ſunt
plagæ eorum. 240
Exacuerunt ut gladium linguas ſuas. 212
Ex PsSsAL. LXIV. Verba iniquorum prævaluerunt
Jſuper nos; Et impietatibus noſtris tu propitiabe-

ris. 20
Ex PSAL. LXVII. Fluit cera à facie ignis · ſie pe-
reant peccatores à facie Dei. 49

Ex PSAL. LXVIII. Veni in altitudinem marit. 230
Et tempeſtas demerſit me. Ibid.
Suſtinui qui ſimul contriſtaretur, & non fuit, & qui
conſolaretur, & non inveni. 239
Ex PsAL. LXX. Deus dereliquit eum? Perſequimi-
ni, & comprehendite eum: quia non eſt qui eripiat.

310

Juſtitiam tuam filio Regis. Coram illo procident

Withiopes. Et benedicentur in ipſo omnes tribus

terræ“ Et replebitur majeſtate ejus omnis terra:
kat, fiat. 14. & 16
Judicabit panperes populi, & ſalvos faciet filios pau-
perum. 1
Coram 'llo procident Ethiopes: & inimici ejus ter-
ram lingent. Reges Tharſis, & Infulæ munera of-
ferent: Reges Arabum, & Jaba dona adducent.
Et adorabunt eum omnes Reges Terræ: omnes gen-
tes ſervient ei. lbid.
Quia liberabit pauperem à potente: & pauperem cui
non erat adjutor. Parcet pauperi & imnopi: & ani-
mas pauperum ſalvas faciet. Ex uſuris, & ini-
quitate redimet animas eorum ⸗ & honorabile no-
men eorum coram illo. Et vivet, & dabitur ei de
auro Arabiæ, & adorabunt de ipſo ſemper. Super-
extolletur ſuper Libanum fructus ejus: & replebitur
majeſtate ejus omnis terra : flat, hat. lbid.
Ex PsAL. LXXII. Poſuerunt in cœlum os ſuum.

200. & 204
Et lingua eorum tranſivit in terra. 20 4
Prodiit quaſi ex adipe iniquitas eorum. 210⁰
U jumentum factus ſum apud te. 232
Ex PSAL. LXXV. Vovete, & reddite. 150
Dormierunt ſomnum ſuum; & nihil invenerunt in
manibus ſitis omnes viri divitiaram. 2353
Ex PsAL. LXXVI. In die mibulationis Deum ex-
quiſivi. 186ʃ

Renuit conſolari anima mea: memor fui Dei, .
delectatus ſum. ([Lbid.
Ex PsSAL. LXXVII. Càᷣ occideret eos quærebent
eum & revertebantur, & diluculo veniebant ad
eum. 6 5. & 320
Et elegit David ſervum ſaum,„ & abſtulit eu
e

e
Ml, ,
hur
, 1
h, ſie
c⸗ .

1, nel

en ſumn .

An,
1

. Am..
e, ien
eler ele e

1. an .
le 4 deei 4
Nent
en. T.

⸗ – —

Hen.
inuten.

g ,
n . 1
liher ſen
1 ahint ei
Nein.
ditt.
Alnmn ft

4t,
Anun Nreie
Nrir Urns

ſuei iin,
ituditennui:
mfit

it un' iks
ia n it

un tun
Cnren A i
in iſ ena
ue et mi⸗
ſabor funht

6 imnißt
ſek mn
debe AtA
er Ten: . m

tete: Gin
upeni ien
.. l un

. oe
mrd it

vivet,

Sacræ Scripturæ.

de gregibus ovium⸗ de poſt fœætantes accepit eum.
FPaſcere Jacob ſervum ſuum. pag. 366
Ex PSsAL. LXXIX. Exterminavit eam Aper de
lns, & ſingularis ferus depaſtus eſt tan. 212
214
Oſtende faciem tuam, & ſalvi erimus. 206
Ex PsAL. LXXXI. Weſcierunt neque intellexe-
runt, in tenebris ambulant Movebuntur omnia
fundamenta terræ. 208
Ego dixi: Dii eſtis, & filii Excelſi omnes. 247
Ex PSAL. LXXXII. JNicut ignis qui comburit ſyl-
vam : & ſicut fFamma comburens montes ita
perſequeris illos in tempeſtate tua. 49
Aſcenſiones in corde ſuo diſpoſuit, in valle lacryma-
rum. . 227

Ex PsAL. LXNXIII. Beatus vir cujus eſt auxilium
abes te: aſcenſiones in corde ſuo diſpoſuit, in loco

quem poſitit.
Videbitur Deus Deorum in JSion. 12
Melior eſt dies una in atriis tuis ſuper millia. 139
Elegi abjectus eſſe in domo Dei mei. Ibid.
Ex PsAL. LXXXIV. Juſtitia & Pax oſculatæ ſunt.
62
Ex PsAL. LXXXVI. Glorioſa dicta ſunt de te, ci-
vitas Dei. 15
Eece alienigene, & Lyrus, & populus WEithiopum.
hi ſuerunt illic. Ibid.
Ex PSsAL. LXXXVII. Nunquid cognoſcentur in
tenebris mirabilia tua: & juſtitia tua in terra ob-
livionis? 288
Ex PsAL. LXXXVIII. Memor eſto, Domine,
opprobrii ſervorum tuorum, quod continui in ſinu
meo, multarum gentium. 190
Ex PsAL. XC. Angelis ſuis mandavit de te, ut cu-
krodiant te in omnibus viis tuis. 65. & 267
Super aſpidem, & Baſiliſeum ambulabis: & concul-
cabis leonem & draconem. 66
In manibus portabunt te, ne fortè offendas ad lapi-
dem pedem tuum. Juper aſpidem & baſiliſeum am-
bulabis. 66. & 218. & 267. & 271
Ex PsAL. XCI. Juſtus ut palma florebit: ſicut ce-
drus Libani multiplicabitur, plantatus in domo
Domini: in atriis domus Dei noſtri forebunt. Ad-
uc multiplicabumur in ſenecta uberi. 19 5. & 237
Ad annuntiandum wane miſericordiam tuam. 320
Ex PsAL. XCII. Mirabiles elationes Maris, mira-
bilis in altis Dominus. 234. & 23 5
Ex PsAL. XCIV. Quibus juravi in ira mea, ſi in-
troibunt in requiem meam. 302
Quoniam Deus, magnus dominus: & Rex magnus
Super omnes deos. Quia in manu ejus ſunt omnes
knes terræ. 14. & 15

224

Hodie ſi vocem ejus audieritis, nolite obdurare cor-

da veſtra! 259
Quadraginta annis Pproximus fui generationi hbuic, &
dixi: ſemper bi errant corde. 303
Ex PSAL. CI. Et populus, qui creabitur, laudabit
Dominum. 180
Elevans, alliſiſti me. 2335
Reſpexit in orationem bumilium, & non ſprevit pre-
cem eorum.

v. 238
X PSAL. CII. Qui redimit ab inteteritu vitam
tuam. 353
Qui coronat te in miſericordia, & miſerationibur.

Ibid.

OQui replet in bonis deſiderium tuum: renovabitur,

t aquilæ, juventus tua. Ibid.
Ex PsAL. CIII. Aunferes Wiritum eorum, & deſi-
cient & in pulverem ſuum revertentur. 138
Catuli leonusmn rugientes ut rapiant, & quærant à
Deo eſcam ſibi
Ortus eßt Sol, & congregati ſunt, & in cubilibus ſuis
Ethicæ Commeni. Tom. IV.

157. & 208. & 224

collocabuntur. Ibid.
Poſuiſti tenebras, & facta eſt nox :“ In ipſa pertran-
ſibunt omnes beſtiæ ſylvc. 208⁸
Extendens o&„lum ſicut pellem. Ibid.
Qui ponis nubem aſcenſum tuum. 265

Benedic anima mea Domino:⸗ Domine Deus meus
magnificatus es vehementer. Ibid.
Facta eſt nox, in ipſa pertranſibunt omnes beſtiæ
Sylvæ. Catuli leonum ugientes, ut rapiant. 320
Ex PsAL. CIV. Eloquium Domini infiammavit eum.

129
Ex PSAL. CV. Aperta eſt terra, & deglutivit Da-
than. 177

Ex PsAL. CVI. Erraverunt in ſolitudine, in ina-
quoſo. Eſurientes & ſitientes - Anima eorum in
ipſis defecit. Animam eſurientem ſatiavit bonis.
Sedentes in tenebris & umbràâ mortis, vinctos in
mendicitate, & ferro. Et eduxit eos de tenebris &
umbrdâ mortis, & vincula eorum diſrupit. 128
Et deducet eos in viam rettam. Ibid.
Poſuiſti flumina in deſertum: & exitus aquarum in
ſitim. Terram fructiferam in ſalſuginem, à mali-
tia inhabitantium in ea. 50
Turbati ſunt, & moti ſunt, ſicut ebrius: & omnis ſa-
pientia eorum devorata eſt. 99
Benedixit eis & multiplicati ſunt nimis. Effuſa eſt
contemptio ſuper principes, & errare fecit eos in
invio & non in via. 301
Ex PSAL. CIX. Donec ponam inimicos tuos ſeabel-
lum pedum tuoriim. Virgam virtutis tucx emittet
Dominus ex Nion, dominare in medio inimicorum
tuorum. 293
Ex PSAL. CX. Initium Sapientiæ Timor Domini. 326
Ex PsSAL. CXII. A Solis ortu uſque ad occaſum lIau-
dabile nomen Domini. 362
Ex PSAL. CXIII. Mare vidit, & fugit. 371
Ex PSAL. CXVIII. Ad omnia mandata tua diri=
gebar omnem viam iniquam odio hbabui. 240
Beati immaculati in via, qui ambulant in lege Do-

mini. 199. & 249
Lucerna pedibus meis verbum tuum. 273
Ex PsAL. CXIX. Ad Dominum cum tribularer cla-
mavi. 221

Ex PSsAL. CXXI. In Domum Domini ibimus. 129
Ex PsAL. CXXV. Euntes ibant, & flebant mit-
tentes ſemina ſua. 194
Ex PsAL. CXXVII. Uxer tua ſicut vitis abundans.
Filii tui ſicut novellæ olivarum. Benedicat tibi
Dominus ex NRon: & videas bona Jeruſalem om-
nibus diebus vitæ tux. Et videas filios filiorum tuo-

vUum. . 3 1
Ex PSsAL. CXXIX. De profundis clamavi ad ,
Domine. 264
Ex PsAL. CXXXIV. Qui producit ventos de the-
ſauris ſitis. 64
Miſit ſigna & prodigia in medio tui Kgvpte: I Pha-
raonem, & in omnes ſervos eus. 196
Ab bhomine uſque ad pecus. 201
Ex PsAL. CXXXVI. Beatus, qui allidet parvulos
tuos ad petram. 163
Ex PsAL. CXXXVII. N ambulavero in medio tri-
bulationis, Vivificabis me. 323

Ex PsAL. CXLIII. Promptuaria eorum plena. Bo-
ves eorum craſſæ. Beatum dixerunt populum, cui
hac ſunt. 216
Erue me de manu filiorum alienorum, quorum os lo-
cutum eſt vanitatem, & dextera eorum, dexlera
iniquitatis. Ibid.
Protector meus, & in ipſo ſperavi: qui ſubdit popu-

lum ieunm ſub me. Domine;, quid eſt homo, dilia

innotuiſti ei 5 318
Ex PSAL. CXLIV. Allevat Dominus omnes, duit
LI 2 cor-

„₰B

4

Inhdex Locorum

eorruunt. pag. 91
Ommnes peccatores diſperdet. 92
Ex PsAL. CXLV. Exibit Wpiritus ejus, & reverte-
tur in terram ſuam, in illa die peribunt omnes co-
gitationes eorum. 138
Lauda anima mea Dominum: lIaudabo Dominum in
vita mea: Pſallam Deo meo, quamdiu fer.
185
Wolite confidere in Principibus, in Kliis hominum, in
quibus non eſt ſalus. Ibid.
Ex PsAL. CXLVII. Lauda Jeruſalem Dominum:

Lauda Deum tuum Gion. 52

Quoniam confortavit ſeras portarum tuarum. Ibid.
Poſuit ſines tuos pacem. 143
Adipe frumenti ſatiat te. 52. & 266
Ex PsAL. CXLVIII. Dixit & facta ſunt. 375
Ex Libro Proverbiorum.
Ex CAP. I. Vocavi & renuiſtis. 88

Ex CAP. II. Qui enim recti ſunt, babitabunt in
terra, & ſimplices permanebunt in ea. Impii verò
de terra perdentur.

38
Ex CAP. III. Abominatio Domini eſt illuſor: &

cum ſimplicibus ſermocinatio ejus. 39
Ex CAP. I V. Via impiorum tenebroſa. 208
Ex CAp. VIII. Per me KReges regnant. 159
In viis juſtitiæ ambulo. 206. & 207

Ue ditem diligentes me, & theſauros eorum repleam.
206
Et deliciæ meæ eſſe cum filiis hominum. 23 1
Ex CA P. IX. Japientia ædificavit ſibi domum, &
miſcuit vinum. 51I. & I101
Si quis eſt parvulus, veniat ad me. Et inſipientibus
loquuta eſt Venite, comedite panem meum, &
bibite vinum quod miſcui vobis. 56. & 105. &
321
Quis eſt parvulus? declinet ad me. vecordi loquuta
eſt & Aquæ furtivæ dulciores ſunt. Et ignoravit
quòd ibi ſint Gigantes. 3 16. & 321
Ex CAP. X. Qui ambulat ſimpliciter, ambulat

confidenter. 40
Ex CAP. XI. Nimplicitas juſtorum diriget eos, & ſup-
plantatio perverſorum vaſtabit illos. 3

Ex CAP. XII. Non contriſtabit juſtum, guiczuide
acciderit: impii autem replebuntur malo. 147
Ex CAP. XVIII. Impius, cum in profundum vene-
Tit péccatorum, contemnit. 292

Ex CAP. XX. Juſtus qui ambulat in ſimplicitate

ſua, Beatos poſt ſe filios derelinquet. 40
Ex CAP. XXII. Adoleſcens juxta viam ſuam,
etiam cuùm ſenuerit, non recedet ab ea. 56

Ex CA P. KXVII. Anima ſaturata calcabit favum.
& anima eſuriens etiam amarum pro dulci ſu-
Mét. 225
Ex CAP. XXVIII. Qui decipiet juſtos in via ma-
la, in imteritu ſuo corruet, & ſimplices poſide-
bunt bona ejus. 39
Qui ambulat ſimpliciter, ſalvus erit. 40⁰
Ex CAP. XXIX. Viri ſanguinum oderunt ſimpli-
cem.
Ex CAP. XNXXI. Fortitudo & decor iacemtonri
ejus. Accinwit fortitudine lumbos ſuos, & robora-
vit brachium ſuum. 63
