Digiti ejus apprebenderunt Juſam. Manum ſuam
miſit ad foriia. Ibid.

7

Ex Eccleſiaſte.

Ex CAP. I. Ad locum, unde exeunt, Kumina re
vertuntur. 55

g,: 7 .. 5 4
Perverſi diſicilè corriguntur: & ultorum infinitus

eſt numerus.
Ex CAP. VII. Noli nimium eſſe juſtus. 169
Ex CAP. X. Qui diſſipat ſepem, mordebit eum

coluber. 81
Cor ſapientis in dextera ejus, & cor ſtulti in ſiniſtra
ejus. 2 46⁵

Ex Cantico Canticorum.

Ex CAP. I. Pulehræ ſunt genæ tuæ, ſicut turturis. 2
Lectulus noſter floridus: tigna domorum noſtrarum ce-
drina, Ilaquearia noſtra eypreſſina. 4. & 6. & 80
& 134. & 349
Dum eſſet Rex in accubitu ſuo Nardus mea dedit
odorem ſuum. 5. & 9. & 97. & 189. & 219. &
295

Murænulas aureas faciemus tibi vermiculatas argento.
6. & 97. & 140. & 199. R 224
Inter ubera mea commorabitur. 6. & 48. & 96
Indica mihi, ubi paſcas, ubi cubes in meridie. 7. &
Faſciculus myrrhaæ inter ubera mea commorabitur.
& 116. & 119. & 140. & 144. & 199. & 201
& 237. & 287
Oſculetur me oſculo oris ſui. 25. & 31. & 96. & 201
224. & 272
Trahe me poſt te: eurremus in odorem unguentorum
tuorum. 38. & 119. & 199. & 259
Ecce tu pulchra es, amica mea, ecce tu pulchra es.
41. & 83. && 98
Botrus Oypri Dilectus meus mibi, in vineis Engaddi.
53. & 140. & 144. & 187. & 190. & 201. & 293
Filii Matris meæ pugnaverunt contra me, poſuerunt
me cuſtodem in vineis. 35. & 25ꝗ9
Nigra ſum, ſed formoſa. Introduxit me Rex in cel-
laria ſua. 65
Oſculetur me oſculo oris ſuis quia meliora ſunt ubera
tua vino, fragrantia unguentis optimis. 96. & 259
& 287
Di ignoras te, 6 pulcherrima inter mulieres, egrede-
re, & abi poſt veſtigia gregum. 162
Introduxit me Rex in cellaria ſua⸗ Exultabimus, &
lætabimur in te, memores uberum tuorum ſuper vi-
num. Récti diligunt te. 170. & 201. & 259
Vineam meam non cuſtodivi. 196. & 242. & 268
Nolite me conſiderare, quòd fuſca ſim; quia decolora-
vit me ſol. 230⁰
Ni ignoras te, egredere, & abi poſt veſtigia gregum,
& paſce hædos tuos juxta tabernacula paſtorum.
296
Ex CAP. II. Ego flos campi, & lilium ranveli.
4. & 6. & 190. & 287
Ordinavit in me Charitatem. 96. 8& 152. & 170
31
Nicut malus inter ligna ſylvarum : ſic Dilettus S
inter ſilios. 37. & 262. & 287
Fulcite me floribus, ſtipate me malis: quia amore
langueo. Læva ejus ſub capite meo, & dextera i-
lius amplexabitur me. 17⁰
Nurge amica mea, ſpecioſa mea, & veni. Columba
mea, in foraminibus petræ, in caverna maceria.
Sonet vox tua in auribus meis. 32. & 40. & 161
& 162. & 264
Vox turturis audita eſt. 160
QNurge, propera amica mea, Columba mea, formoſa
mea & veni. 166
GSicut lilium inter inas, ſic amica mea inter klias:
145. & 235. & 308
Vinen noſtra flornit. 25v4
Jam bhyems tranſiit, imber abiit, & rereſſit: Flore
apparuerunt in terra noſtra. 166. & 207. & 252
& 263. & 374
Capite

.

meite

ner e
9 .

“ A, OX
. 0.
. 1

.

1
4

latente, I

.
1lal nen ſtet

ſar nnii
n inſfunn,
4
Kee
Marhr n 4
à rn

1

“
ninlnnc
40. Al
Etr
er in nenie⸗
9 Chi
4 Mdn
K E
Bnl
z1. K A
Al
OCoren mien
119. E l
1, elte e
41 h
bi, in iter
K
Contya ſie,
N
Ndrit ne le

nie nelim l
tir ptinn

— =

inter ullenn
.
ſuas: lulis
Gerum tonm /
o Eunt
195. E
ſerſnigic

Ali l in
taberA

☛.

llm

dtal

„. N El

Sacræ Scripturæ.

Capite nobis vulpes parvulas quæ demoliuntur vineas.
NWam vinea noſtra floruit. Dileltus meus mihi, &
ego illi, qui paſeitur inter lilia. pag. 27. & 149
& 150. & 194. & 201
Ex CAP. III. Tenui eum, nec dimittam. 6. & 199
Paululum cum pertranſiſem eos, inveni quem diligit
anima mea. 9. & 32. & 187. & 25 F
En lectulum Salomonis ſexaginta fortes ambiunt, om-
nes tenentes gladios. 32. & 43. & 16 1. & 26
& 268
I. lectulo meo per noctes quæſivi, quem diligit aninmna,
nmea. 9. & 43. G& 48. & 95. & 189. && 199. &
269. & 317
Quæſwi eum, & non inveni. 9. & 189. & 201
Uiuſeujuſque enſis ſuper femur ſucm, propter timo-
es nocturnos. Ferculum ſibi fecit Rex Salomon de
lignis Libani.
Eoredimini, & videte, filiæz Sion, Regem Salomonem
in diademate, quo coronavit iIum Mater ſua in
die deſponſationis illius, & in die lætitiæ cordis
ejus. 28. & 116

In lebtulo meo quæſivi quem diligit anima mea; quæ-

wi illun & non inveni. 6. & 9. & 187. & 189
& 263
Omnes tenentes gladios & ad bella doctiſſimi. 28
Durgam & circuibo civitatem: per vicos & plateas
quæram quem diligit anima mea. Invenerunt me
vigiles, qui cuſtodiunt civitatem. Num quem di-
ligit anima mea vidiſtis ? 263. & 272. & 317
& 340
Ex CAP. IV. Oculi tui columbarum. 29. & 98. &
. 293
Reut Turris David collum tuum, quæ ædificata eſt
cum propugnaculis. Mille clypei pendent ex ea,
omnis armatura fortium. 29. & 286. & 293
Vulneraſti cor meum, ſoror mea ſponſa, vulneraſti
cor meum. 28. & 29. & 263
Favus diſtillans labia tua ſponſa, Mel & Iac ſub lin-
gua tua: & odor veſtimentorum tnorum, ſicut odor
thuris. 52. & 134. & 15 5. & 167. & 336
durge, Aquilo, & veni, Auſter perfia hortum menm,
„ huent aromata illius. 49. & 167. & 172. &
264. & 347
Emiſiones tuæ Paradiſus. 6.
Quàm pulchra es amica mea, quàm pulchra es: Oculi
tui Columbarum abſque eo quod intrinſecas latet.
& 148. & 29. & 98. & 116. & 131
Vitta coccinea labia tua? 146
Mille olypei pendent ex ea. 161. & 211
Hortus concluſus, ſoror mea ſponſa, hortus conclu-

lus, fons ſionatus. 173
De cubilibus Leonum, de Montibus pardorum. 150
& 277

Veni de Libano, Wonſa mea, veni de Libano, veni:
coronaberis de capite Amana, de vertice Sanir,
& Hermon, de cubilibus Lebnum, de montibus
FPardorum. 40. & 41. & 170. & 172. & 263. &
W 264. & 310
Emiſſones tuæ paradiſus malorum punicorum, ocum
pomorum fructibus. 212
Vadam in montem myrrhæ, & ad collem thuris. 221
Tota pulchra es, amica mea, & macula non eſt in
te. Veni de Libano, coronaberis. 249
Vulneraſti cor meum in uno oculorum tuorum, & in
uno crine colli tui. 293. & 296
X 0 A P. V. Invenerunt me cuſtodes, qui circumeunt
eivitatem, percuſſerunt me, & vulneraverunt me-
tulerunt pallium meum mihi uſtodes murorum. 31
& 33. & 67. & 149. & 165. & 183. & 214.
& 308
Dilectus menus, candidus & rubicundus. Caput ejus
uͤumn optimum, comæ capitis ejus ſicut elata pal-

marum. Oculi ejus ſicut Columbæ. Genæ illius ſicut
Areolæ. Labia ejus lilia. Manus illius aurecæ;
plenæ hyacinthis. Venter ejus eburneus, diſtinétus
Rapphitis. 5. & 31. & 41. & 67. & 132. & 15 5
& 157. & 165. & 172. & 287. & 288
Comedi favum cum melle meo: & bibi vinum meum
cum lacte meo. 8
Veni in bortum meum, ſoror mea ſponſa: meſſui myr-
rham meam cum aromatibus meis. 49. & 127
& 199. & 200. & 261
Ego dormio, & cor meum vigilat. Vox diletti pul-
Jantis. Aperi mihi ſoror mea. 6. & 37. & 43
& 80. & 83. & 134. &ũ 165. &ẽG 170. & 187. &

202
Soror mea, amica mea, Columba mea, immaculata
men. 80. & 83
Digiti mel pleni myrrhä probatiſſimd. 83

O qualis eſt Dilettus tuus ex Dilecto! 6 puleherrima
mulierum! Ibid. & 214. & 308
Qus abiit Dilectus tuus, puleherrima mulierum,
Quò declinavit, & quaremus eum tecum? 9
Anima mea liquefatta eſt, ut dilectus locutus 44
100. & 206. & 265
Vox diletti mei pulſantis, Aperi mihi, ſoror mea.
Eopoliavi me tunicà med, quomodo induar illäà?
Lavi pedes meos, quomodo inquinabo illos ?à 6
& 37. & 83. & 134. & 259. & 269
Adjuro, vos, ut nantietis ei, quia amore langueo.
95. & 16 5
Peſſulum oſtii mei aperui dilecto meo: At ille decli-
näaverit, atque tranſierat. 88. & 171. & 1 99
Labia ejus Lilia. Crura illius columnæg marmorec.

228. & 238
Manus meæ ſtillaverunt myrrham. 187
Labia ejus lilia diſtillantia myrrham. 158. & 187
& 224

Qualis eſt dileétus tuus ex Diletto, quia ſic adjuraſti
nos * 288
Aperi mihi, ſoror mea: quia caput meum plenum eſt
rore, & eincinni mei guttis noctium. 7. & 259
Ex CAP. VI. Una eſt Columba mea, perfecta mea.
41
Viderunt eam ſilie, & beatiſſimam prædicaverunt:
reginæ & ooncubinæ laudaverunt enm. Ibid.
Dileèlus meus deſcendit in bortum ſuum. 48. & 51
& 67. & 1I65. G& 186. S 187. & 212

Pulchra ut Luna, electa ut Gol, terribilis ut caſtrorum

acies ordinata. 91
Ui paſcatur in hortis, & Lilia colligat. 165. & 212
& 266

Pulchra es amica mea, ſuavis & decora, ſicut Je-
ruſalem, terribilis ut caſtrorum acies ordinata.

214
Qua eſt iſta gulc progreditur quaſi altrora conſur-
ens * 22

Ego dilecto meo, & dilectus meus mihi, qui paſcitur
inter lilia. 165. & 260. & 266. & 287
Ex CAP. VII. Quid videbis in Sunamite, niſi
choros Caſtrorum? 29. & 293
Omnia poma, nova & vetera ſervavi tibi. 153
Mane ſurganuis ad vineas, Veni dilecte mi, egie-
diamur in agrum: videamus, R foruit vinea, ſi
Kklores fructus pariuriunt, ſi foruerunt mala puni-

ca⸗ ibi dabo tibi ubera mea. 204. & 224.
& 237
Sicut acervus tritici vallatus liliis. 234
Guttur tuum ſicut vinum optimum. 286
Oculi tui ſicut piſcinæ in Heſebon. 293

Quàm pulchri ſunt greſus tui in calceamentis, ilia
Principis. Ibid.
Ibi dabo tibi ubera mea. 129
Ex CAP. VIII. Quis mihil det te fratrem meum,

1 1 4 ſugen-

.

Index Locorum

ſugentem ubera matris meæ, ut inveniam te foris,
& deoſculer te, & jam me nemo deſpiciat. pag. 6
& 9. & 48. & 100. & 115. & 323
Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto, innixa ſuper
Dilebtum ſuum? 6
Si murus eſt, ædificemus ſuper eum propugnacula: ſi
oſtium eſt, compingamus illud tabulis cedrinis. 28
& 81. & 217. & 218. & 232. & 286
Soror noſtra parva, & ubera non habet. Quid facie-
mus ſorori noſtræ in die, quando alloquenda eſt
II5. & 189. & 282. & 286
Lampades ejus, lampades ignis atque fammarum.
Aqua multæ non potuerunt extinguere Charitatem,
nec flumina obruent illam. 100. & I15. & 323
Apprehendam te, & ducam in domum Matris meæ:
ibi me docebis, & dabo tibi poculum ex vino con-
dito, & muſtum malorum granatorum meorum.
100⁰
Pone me, ut ſignaculum ſuper cor tuum, ut ſigna-
culum ſuper brachium tuum. 198
Fuge, Dilecte mi aſſimilare capreæ, hinnuloque cer-
vorum, ſuper montes aromatum. 199
ortis eſt ut mors dilectio, dura ſicut infernus æmu-
latio. 278

Ex Libro Sapientiæ.

Ex CAP. I. Jentite de Domino in bonitate: & in
implicitate cordis quærite illum. 39
Os, quod mentitur, occidit animam. 247
Ex CAP. II. Circumveniamus ergo juſtum : quo-
niam inutilis eſt nobis, & contrarius eſt operibus
noſtris. Ibid.
Vino pretioſo & unguentis nos impleÄamus: Et non
prætereat nos ſos temporis. Coronemus nos roſis,
antequam marceſocant, nullum ſit pratum, quod
non pertranſeat luxuria noſtra: ubique relinqua-
mus ſigna lætitic s quoniam hac eſt pars noſtra,
& haæc eſt ſors. 199. & 202. & 298

Utamur creatura, tanquam in juventute, celeriter.

Vino pretioſo & unguentis nos impleamus. 202
. & 298
Venite, fruamur bonis quæ ſunt. 202

Ex CAbP. III. Sapientiam, & diſciplinam qui abji-

cit, infelix eſt. 12
Et vacua eſt ſpes illorum, & labores ſine fructu.
Ibid.
Ex CAP. V. Ergo erravimus à via veritatis. 257
Turbabuntur timore borribili. 321
Ex CAP. XK. Certamen forte dedit illi, ut vince-
ret. 278

Ex Libro Eccleſiaſtici.

Ex CAP. III. Altiora te ne quæſieris & fortiora te
ne ſcrutatus fueris: ſed quæ præcepit tibi Deus,
illa cogita ſemper. 152
Ex CAP. X. Quid ſuperbis, terra, & cinis * 222
Ex CAP. XI. Eſt homo laborans, & ſeſtinans, &
dolens, & tantò magis non abundabit. 253
Ex CAP. XIII. Venatio Leonis, onager in eremo.
1
Ex CAP. XVI. Ne jucunderis in filiis impiis .
multiplicentur. Melior eſt enim unus timens Deum,
quàm mille ſilii impii. Ab uno ſenſato inhabita-
bitur patria, tribus impiorum deſeretur. 130
Ex CAP. XXIV. Frultificavi ſuavitatem odoris.
. 18
Flores mei fructus honoris. ic
Ex CAP. XXXII. A filiis tuis cave, & à dome-
ſticis tuis attende. 289
Ex CAP. XLIII. Vide Arcum ,„ & benedie eum,

qui fecit illum. 171. & 266
Ex CAP. XLV. Dilectus Deo & hominibus Moyſes.
Nimilem illum fecit in gloria ſanétorum. 8
Ex CAP. XLIX. Memoria Joſiæ in compoſitione
odoris facta opus pigmentarii. 85. & 104

Ex Iſaia.

Ex CAF. I. Livor, & plaga tumens non eſt cir-
cumligata, nec curata medicamine, neque fota
oleo. 27. & 47

Gi volueritis & audieritis me, bona terræ comedetis.

0
Cognovit bos poſſeſorem ſuum. Irazl autem me uon
cognovit, & populus meus non intellexit. 7
Diſeite benefacere: Quarite judicium, lubvenite op-
preſſo, judicate pupillo, defendite viduam. Et
venite & arguite me, dicit Dominus: Di fuerint
peccata veſtra ut coccinun, quaſi nix dealbabun-

tur. 109
Lavamini, quieſcite agere perversé, diſeite bens fa-
cere. Ibid.

Filios enutrivi & exaltavi: Tpſi autem ſpreverunt
me. Væ genti peccatrici: blaſphemaverunt Nan-
Stum Iſrael, abalienati ſunt retrorſum. Jduper quo
percutiam vos ultrà, addentes prævaricationem?
Terra veſtra deſerta, civitates ſuccenſæ igni. 34.
& 110. & 314
Principes tui infideles, ſocii furum, diligunt mune-
ra, pupillo non judicant. Propter hoc ait Domi-
nus Deus exercituum fortis Wrazl. 110
Heu conſolabor ſiper hoſtibus meis, & vindicabor
de inimicis meis. Ibid.
Vinum tuum miſtum eſt aguäâ. Ibid.
Væ genti peccatrici, populo gravi iniquitate, ſemini
nequam, væ ſiliis ſceleratis. 110
Dereliquerunt Dominum, blaſphemaverunt ſanätum
Iſrasl, abalienati ſunt retrorſum. 314
Ex CAP. II. Ne ergo dimittas eis.
Repleta eſt terra argento & auro, & non eſt ſinis the-
ſaurorum ejus & innumerabiles quadrigk ejus.
Opus manuum ſuarum adoraverunt. Ibid. & 287
Ibunt populi multi, & dicent: venite & aſcendamus
ad montem Domini, & ad domum Dei Jacob.
287
Conflabunt gladios ſuos in vomeres, & lanceas ſuas
in falces. Domus Jacob, venite, & ambulemus in
Iaumine Domini. 142. 8& 288
Ex CAP. III. Pro eo quòd elevatæ ſunt fliæ Rion,
& ambulaverunt extenſo collo: Decalvabit Domi-
nus verticem ſiliarum Sion. 5
Ex CAP. V. Propterea captivus ductus eſt populus
mens, quia non habuit ſcientiam. Propterea dila-
tavit infernus animam ſuam, & aperuit os ſuumn
abſque ullo termino:- & deſcendent fortes ejus, &
Jublimes, gloriosique ejus ad eum. 102
Cithara & Lyra, & tympanum & tibia, & vinum in
conviviis veſtris. Ibid.
Cantabo Diletto meo Canticum Patruelis mei vineæ
ſuæ. Vinea fatéta eſt diletto meo in cornu filio olei.
105
Expectavit ut faceret uvas, & fecit labruſcas. Ibid.
Væ qui conjungitis domum ad domum, Gα agrum agro
copulatis: Numquid habitabitis vos ſoli, in me-

dio terræ. 118
Et nubibus mandabo: ne pluant ſuper eam imbrem.
7 22 5
Ex CAP. VI. Ecce ego, mitte me. 4
In mann ejus calculus. Et tetigit os meum. 19

Regem Dominum exercituum vidi oculis meis. 20
Seraphim ſtabant ſuper illud: ſex alæ ani, G ſex
alxk alteri. 29. & 95
Excæca

—ꝑ

u /
Men
tlan

t 4

lr tiu
as ſur a
un, 0,
A Iiin
iun ſſer

1I.
lur ſunn /

1Do
m neig

i. li 1
u npeta

Vinr iſag i 1
en leli

e
en e,.
nlin
frin inn
DWK glenuy.

.
l, S.
enl ni

RW
Vty, „ uN
e a orir
(mnm

J

neſ.

ibut Uut
ungſin

n n d
le, ſenei
n em
ill alen
el
n, ſhrnig:
lie tilien.
rinng: ie
.
ſ ik eite

1, Aſie k
alten ſnen
Phemsnenn
trmnſen. Gn
Prawgitin
1 ieretſi ſ
nlk
n, (lnr
pter a)
..
eis, G i
1

wi niſtien

pencnerat /
n.
ſͤ .·.
10, O Md i
abilet un
verut. D
venite Mian

Ammn Nil

nerel, lin
nite, GAli
14
jel
nde i
lo. Detihnt

ue Alk

44 .

n Dunn

ten i1 /

Sacræ Scripturæ.

Exræca cor populi hujus, & aures agorava. Et di-
xi . uſouequ Domine? &' dixit: donec deſolen-
tur civitatés. pag. 29
Et clamabant alter ad alterum, & ditebunt San-
Stus, Sanétus, Sanbtus Dominus Deus exercituum,
plena eſt omnis terra glorid ejus. 95. & 98. & 125
Excæca cor populi hujus, & aures eſus aggrava, &.
oculos ejus claude ne fortè videat oculis ſuis, &
auribus ſuis audiat, & corde ſuo intelligat, & con-
vertatur, & ſanem eum. 29. & 102
In anno quo mortuus eſt Rex Ozias, vidi Dominum
ſedentem ſuper ſolium excelſum, & elevatum. 73
& 12 5
Et volavit ad me unus de Neraphim & in manu ejus
calculus, quem forcipe tulerat de altari. Et tetigit

os meum. 200
Velabant faciem ejus. 223
Væ mihi, ditia tacui. Ibid.

Ex CAP. VII. Ecce Virgo coneipiet; & pariet fi-
lium, & vocabitur nomen ejus Emmanuel; buty-
rum & mel comedet, ut ſciat teprobare malum,
& eligere bonum. 232. & 23 5
Nunquid patum vobis eſt moleſtos eſſe bominibus,
quia moleſti eſtis & Deo meo?Propter hoc dabit Do-
minus ipſe vobis ſionum: Eoce Virgo concipiet. 277
Cor tuum ne formidet à duabus caudis titionum fu-
migantium ſtorum. 289
Ex CAP. VIII. Et ecce tribulatio & tenebræ, diſſo-
lutio & anguſtia, & caligo perſequens : Et non
poterit avolare de anguſtia Iua. 209
EXCAP. IX. Populus, qui ambulabat in tenebris,

vidit lucem magnam. 26
Multiplicaſti gentem, & non magnificaſti lætitiam.
300

Ex CAP. XI. Et fos de radice ejus aſcendet, & re-
quieſcet ſuper eum dpiritus Domini. 6. & 21. &
D 83. & 157. & 221
In die illa radix Jeſſe, qui ſtat in ſignum populorum,
ipſum gentes deprecabuntur. 6

Eoredietir Virga de radice Jeſe, & flos de radice

ejus aſcendet. 21. & 8 5. & 141 & 144. & 157
& 177. & 221. & 224. & 256. & 284. & 292
Et tequieſcet ſuper eum piritus Domini, Siritus Ja-
Pientiæ, & intellettus, Wiritus conſilii & fortitu-
dinis, Opiritus eientiæ & pietatis. Et replebit
eum Spiritus timoris Domini. 102
Non nocebunt & non occident in univerſo monte ſan-
to meo: quia repleta eſt terra ſeientid Domini.
L Ibid.
Er deleétabitur infans ab ubere, ſuper foramine Af-
Pidis & caverna reguli, qui ablactatus fuerit.
141
Pereutiet terram Virga oris ſuu: & Wiritu labiorum
Huorum interficiet impium. 157. & 292
Vitulus & urſus paſoentur⸗ ſimul requieſcent catuli
eorum. 210
Vitlus, & leo, & ovis ſimul morabuntur & puer
barvulus minabit eos. 134. & 201
Et Gpiritu labiorum ſuorum intericiet impium. 224
Percutiet terram Virgä oris ſui. Et erit Juſtitia cin-

gulum lumborum eus. 266
*CAP. XIII. Super montem aliginoſum, levate
1 Ronum ealtäte vocem. 20

Obtenebra us ſt Sol in ortu ſuo: & Luna non Pies
gebit in lumine ſuo. Ibid.
Infamter eorum alliqentur in oculis eorum. 25
* CA P. XIV. eruntamen ad inſernum detra-
Peris in profundum laci. 222
Rimilis ero Altiſſimo. 280
Ex CAP. XV. Onus Moab. Quia nobte vaſtata eſt
Ar Moah. 293. & 294
X CAP. XVI. Emitte agnum, Domine, domina-

torem terræ , de peira deſerti ad montem filiæ
Bion. 158. & 294
Sicut Avis fugiens, & pulli de nido avolantes, ſic
erunt filiæ Moab. Ibid.
Ideirco ululabit Moab ad Moab, univerſus ululabit.
Flagella éjus uſque ad Iazer pervenerunt. Ibid.
Andivimus ſuperbiam Moab, ſuperbus eſt valde.
2
Ex CAP. XIX. Ecce Dominus aſeendet ſuper Va
bem levem, & ingredietur Kgyptum. 15. & 63
& 292
Et ingredietur Wovptum, & commovebuntur ſimula-
ehra Woypti à facie ejus, & cor Kigypti tabeſcet
in medio ejus. 292
Ex CAP. XKX. In tempore illo locutus eſt Dominus
in manu Iaic filii Amos, dicens: vade & ſolve
ſaccum de lumbis tuis, & calceamenta tua tolle
de pedibus tuis. Et feci ſic vadens nudus & diſcal-
ceatus. 125
Ex CAP. X X I. Cuſtos quid de nocte? 23 5
Ex CA P. XXII. Comedamus & bibamus cras
enim moriemur. 348
Ex CAP. XXIV. Qecretum meum mihi. 239
Ex CAP. XXVI. JSalvator, ponetur in ea muras, &
antemurale. 81. & 233. & 329
Morientes non Vivant;, gigantes non reſurgant. 136
Ex CAP. XXVII. In die illa viſitabit Dominus;
in gladio ſuo duro & grandi & forti, ſuper Le-

viathan ſerpentem vectem.

207
Ex CAP. XXVIII. Pedibus conculcabitur corona
Juperhbidæ ebriorum Ephraim. 5

In die illa erit Dominus exercituum corona gloriæ,
& ſertum exultationis reſiduo populi ſui. Ilbid.
Expecta, reexpetta, modicum ibi, modicum ibi.
2
Ablactatos à lacte, avulſos ab uberibus. 25
Ex CAP. XXXIV. Et tabeſcet omnis militia cœ-
lorum, & complicabuntur ſicut liber cæli: & om-
nis militia eéorum deſtuet, ſicut defluit folium de
vinea. 208
Inebriatus eſt gladius meus in cœlo: Ecce ſuper Ildu-
mæam deſcendet. 196. & 197. & 198. & 200. &
212. & 236
Inebriabitur terra eorum ſanguine, & humus eorum
adipe pinguium. Quia dies ultionis Domini, an-
nus retributionum, judicii Sion. 196
Ex CAP. XXXV. Confortamini: Deus ipſe ve-
niet, & ſalvabit nos. Tunc aperientur oculi cœco-
ruùm, & aures ſurdorum patebunt. 79
Et florebit quaſi Lilium. Ibid.
Vere gloria Libani data eſt ei, decor Carmeli &
Naron. 129. & 188. & 189
Laætabitur deſerta, & invia, & florebit quaſi Lilium.
1I41. & 188. &ũ 189. & 195. & G 200. & 219. &
235. & 236. & 265
In cubilibus, in quibus priùs Dracones habitabant;
orietur viror calami & junci. 141. & 200. & 210
& 216
Ex CAP. KXXVIII. Hæc dicit Dominus: Diſpone

domui tuk«, quia morieris tu & non vives. 137
Wrotavit Ezecbhias uſque ad mortem. Ibid.

Ex CAP. XKL. Ommis caro fœnum. 13
Vox dicentis, clama. Et dixi: Quid clamabo. 56
Clama. Quid elamabo? omnis caro fœnum, & ommnis

gloria ejus, quaſi flos agri. Ibid.
Parate viam Domini. 215
Rectas facite in ſolitudine ſemitas Dei noſtri. Ibid.

Ex CA P. XLIII. Won me invocaſti, Jacob : nec
laboraſti in me Iſrazël. 253
Victimis non glorificaſti me, nec laborem tibi præbui
in thiüre. Adipe viétinarum iuarum non inebria-
Rti me. Verumtamen ſervire me feciſti in beccatis
tuis.

RHℳNℳ᷑

Index Locorum

tuis. Præbuiſti mihi laborem in iniquitatibus tuis.25 3
Glorificabit me beſtia agri, Dracones & ſtruthiones.
Populum iſtum formavi mihi, Iaudem meam nar-

rahit. Ibid.
Ex CAP. XLV. Rorate cæœli deſuper, & nubes
pluant juſtum. 66. & 185

Ex CAP. XLIX. Dedi te in lucem gentium, ut ſis
ſalus mea uſque ad extremum terræ.

99
Ex CAP. LI. Attendite ad petram unde exciſi eſtis,

& ad cavernam laci de quâ præciſi eſtis. Atten-
dite ad Abrabham, Patrem veſtrum, & ad Sdaram
quæ peperit vos. 284
Attendite ad Abrahbam Patrem veſtrum: quia unum
vocavi eum & benedixi eum, & multiplicavi eum.
Conſolabitur ergo Dominus Rion, & conſolabitur
omnes ruinas ejus. 302
Ex CAP. LIII. JNicut agnus coram tondente ſe obmu-
teſcet. 41. & 236
Deſpectum, & noviſimum virorum, virum dolorum,
& ſcientem infirmitatem. 126
Veré languores noſtros ipſe portavit, & nos putavi-
mus eum leproſum, & percuſum à Deo. Ibid.
Ex CAP. LV. Sitientes venite ad aquas “ qui non
babetis argentum, venite, emite abſque ullo pretio.
251. & 287
Ex CAP. LVII. Qui fduciam habet mei, hæredi-
tabit terram.
Impii autem quaſi mare fervens, quod quieſcere non
poteſt, & redundant fiuctus ejus in conculcationem
& lutum. Ibid.
Ex CAP. LVIII. JSolve faſciculos deprimentes. Et
eris quaſi hortus irriguus, & ſicut fons aquarum,
cujus non deficient aquæ. 50
unc delectaberis ſuper Domino, & ſuſtollam te ſu-
per altitudines terræ, & cibabo te bareditate Ja-
cob Patris tui. Os enim Domini locutum eſt. 262

Ex CAF. LIX. Ova aſpidum ruperunt & quod

confotum eſt, erumpet in Regulum. 23
Impegimus meridie, quaſi in tenebris. 208
Rugiemus, quaſi urſi omnes. 209
Ex CAP. LX. Qui ſunt iſti, qui, ut nubes, vo-
lant? 49⁰
Quia ecce tenebræ operient terram, & caligo popu-
los. 207
Surge illuminare, Jeruſalem: quia venit lumen tuum.
233
Pro are afferam aurum, & pro ferro afferam argen-
tum. . 256
Mamillä Regum lactaberis. 287
Filii tui de longè venient, & filiæ tuæ de latere ſur-
gent. 362

Ex CAP. LXII. Et eris corona gloriæ in manu Do-
mini, & Diadema regni in manu Dei tui. NRi de-
dero triticum tuum ultrà cibum inimicis tuis. Et
vocabunt eos, Populus ſanctus, redempti à Domi-
no. 256
Ex CAP. LXIII. Calcavi eos in furore meo & con-
culcavi eos in ira mea. Circumſpexi, & non erat
auxiliator. Et converſus eſt eis in inimicum. In
omni tribulatione eorum non eſt tribulatus. Ibid.
Ex CAF. LXV. Invenerunt, qui non quæſierunt
me, dixi: Ecce ego, ecce ego, ad Gentem, quæ
non invocabat nomen meum. III
Puer centum annorum. 189

Ex Jeremia.

Ex CAP. I. Quid tu vides, Jeremia?⸗ & dixi. Vir-

gam wigilantem ego video. Et factum eſt verbum
. . 1 .
Domini ad me ſecundò dicens: Quid iu vides? Et

dixi, ollam ſuccenſam ego video- 23. & 35.
262. & 297

A a, a, neſcio loqui, quia puer ego ſum. 54. & 134
367. & 309

Ad omnia, quæ mittam te, ibis: & univerſa quæcum-

que mandavero tibi, loquéris. 54. & 369. & 370

Antequam exirei de vulva, ſanctificavi te. Bellabunt

adversum te, non prævalebunt. 54. & 367
Ut evellas, & deſtruas, & diſperdas, & diſſipes, &
ædifices, & plantes. 192. & 373

Et miſit Dominus manum ſuam, & tetigit os meum-
SE dixit Dominus ad me: Ecce dedi verba mea

in ore tuo. 200. & 372
Verbum Dei quod factum eſt ad Jeremiam. 366
Verba Jeremiæ. Ibid.
Priuſquam te formarem in utero novi te. 367. &
68
Et Prophetam in Gentibus dedi te. ie⸗
Ne timeas à facie eorum: quia ego tecum ſum, ut
eruam te. 371
Ecce conſtitui te hodie ſuper gentes & ſuper regna.
Vigilabo ego ſuper verbo meo, ut faciam illud. 375
4 Aquilone pandetur malum ſuper omnes habitato-
res terræ. 376
Venient, & ponent unuſquiſque ſolium ſuum in introi-
tu portarum Jeruſalem. Ibid.
Dereliquerunt me, & libaverunt Diis alienis, &
adoraverunt opus manuum ſuarum. 377
Tu ergo accinge lumbos tuos, & ſurge, & loquere ad
605. 379
Non prævalebunt. 380⁰
Quia ego tecum ſum, ait Dominus, ut liberem te.
Ibid.

Ex CAP. II. Et nunc quid tibi vis in via Egypti,
ut bibas aquam turbidam * Et quid tibi cum via
Aſſvriorum, ut bibas aquam fluminis? 3
Me dereliquerunt fontem aquæ vivæ, & foderunt
ciſternas. 325
Ex CAP. III. Cimque multiplicati fueritis, non
dicent ultrà, Arca teſtamenti Domini. 301
Dormiemus in confuſione noſtra, & operiet nos igno-
minia noſtrats quoniam Domino Deo noſtro pecca-
vimus & non audivimus vocem Domini Dei no-

i 304
Ex CAP. IV. Ventrem meum doleo. 239
Aſpexi terram, & ecce vacua erat, & nihili. Af-
pexi, & ecce Carmelus deſertus. 241
Ex CAP. VII. Templum Domini, Templum De-
mini, Templum Domini eſt. 207

Ex CAP. IX. Docete filias veſtras lamentum; & una-
quæque proximam ſuam planctum „ quia aſcendit
mors per feneſtras noſtras. 13. & 210
Ommnes adulteri ſunt, cætus prævaricatorum. Et ex-
tenderunt linguam ſuam quaſi arcum mendacii, G
non veritatis: de malo ad malumz egreſſi ſunt &
me non cognoverunt, dicit Dominus.
Quis dabit capiti meo aquam, & oculis meis fontem
lacrymarum 5 190
Ex CAP. X I. Mittamus lignum in panem ejus.
Eradamus eum de terra viventium. 234. & 237
& 298
Ex CAP. XV. Dabo te populo huic in murum
æreum: & bellabunt adversum te, & non præ-
valebunt; quia ego tecum ſum, ut eruam te. 81
Ex CAP. XXIII. Ecce ego congregabo reliquias
cgregis mei: & convertam eo ad rura ſua, &Nef
cent, & multiplicabuntur. Et ſuſcitabo David ger-
men juſtum. In diebus illis ſalvabitur JuQuda. 304
Contritum eſt cor meum in medio mei, contremuerunt
omnia oſa mea. lbid.
Factus ſum quaſi vir ebrius, à facie Domini. Quis
adulteris repleta eſt terra. Factus eſt curſus eotum

malus, & fortitudo eorum diſimilis. Propheta
naämqut

n:M llili
as is e⸗
(Almm.

eu IlIn

6ce. MII
iin/ gj ihn
rlagtu: 6
annt

lrlens1
bCu! Nen

henat

in zor⸗

I
Peunr ,,
Tllr ſi
4 t,
r 1
un⸗
enllan, en,
Wanh
1 Mrun

4Er
o
ele llinn.

⸗

NEEn
191.
tetgt en
Eed Ulen
Wig
ſenian. 1

R
.
4

1

1

t
D

o tean ,n,
6

fuaimn itl
er onner iit

Dii din,
nun.
ahe, Elene
zie, A MNen
dir iſ ii
1 Cuid tlin
fumini

plicati nin
Domiri.
, operin u,
ino Den 4
oen Diil-

dle
1enu, Eid
m.
nini, Infe
frulanmmi
t
enctunm
gan

Dorin ,·

. Goonli i/

lhum i ot
entin. Nr 4

Sacræ Scripturæ.

ndmque & Jacerdos polluti ſant & in domo mea
imeni malum eorum, ait Dominus. pag. 304
Regnabit Rex, & ſapiens erit. 345
Faciet judicium & juſtitiam in terra. 347
In diebut itlis ſalvabitur Juda: & Irazël habitabit
confidenter. Ibid.
Ex CAP. XX X. Multiplicabo eos & non minuentur.
Et erunt fclii ejus ſicut à principio: Et eritis mi-
hi in populum & ego ero vobis in Deum. Ecce
turbo Domini, furor egrediens, procella ruens-
in capite inimicorum conquieſcet. 303
Ex CAP. KKXI. Caſtigeſti me, eruditus ſjum. 32
Ex CAP. XXXII. Et ingreſt ſunt, & poſederunt
eam: non obedierunt voci tug & evenerunt eis
omnia mala hac. Ecce urbs data eſt in manus

Chaldæorum. 305
Ex CAP. XLIV. Et viſitabo habitatores terræ.
338

Ex CAP. XLVI. Succiderunt ſaltum ejus, ait Do-
minus, qui ſupputari non poteſt: multiplicati ſunt
Iiper locuſtas? & non eſt eis numerus. Confuſa eſt
lia Egypti, & tradita in manum populi Aqui-
lonis. 301

Ex Threnis ſeu Lamentationibus.

Ex CAP. I. Dederunt pretioſa quæque pro cibo.
15 1
Ex CAP. III. Sedebit ſolitarius & tacebit. 195
Dabit percutienti ſe maxillam : ſaturabitur opprobriis.
S lbid. & 201. & 202. & 204
Ponet in pulvere os ſuum. 201. & 202
Fadtus ſum in diriſum omni populo meo, canticum
eorum tota die. 204
Replevit me amaritudinibus, inebriavit abſynthio.

Ibid.
Miſit in renibus meis filias pharetræ ſuæ. Ibid.
& 208
Me minavit, & adduxit in tenebras, & non in lu-
cem. In tenebroſis collocavit me. 208
Ego vir videns paupertatem meam. 232

Bonum eſt viro, cum portaverit Jugum ab adoleſcen-
tia ſaa: ſedebit ſolitarius, & tacebit. quta leva-
Vit ſe ſuper ſe. 238
Ex CAP. IV. Quomodò obſcuratum eſßt avurum, mu-
tatus eſt color optimus. 366

Ex Baruch.

Ex CAP. I. Legite librum iſum, quem miſimus
ad vos recitari in Templo Domini:⸗ & dicetis,
Domino Deo noſtro Juſtitia, nobis autem confuſio.
Peccavimus ante Dominum Deum noſtrum. 103

Ex Ezechiele.

Ex Cap. I. Vidi, & Ecce ventus turbinis veniebat

ab aquilone: & nubes magna, & ignis inwol-
vens, &c. 32. & 294
Facies hominis, & facies Leonis à dextris ipſorum

uaiuor: facies autem bovis à ſiniſtris ipſorum
uatlior.

. 41. & 255
Ubi erat impetus ſpiritus, illue gradiehantur. I 95
& 294
Nec revertebantur cùm ambularent. 15

Unumquodque eorum coram Jfacie ſua ambulabat.
161. & 195

1 in medio ejus, ſimilitudo quatuor animalium, &
bie aſpeltus eorum, Iimilitudo hominis in eis.

255
Et vidi uaſi ſpeciem elelctri, velut aſpettum ignis
intrinſecus. 261

Velut aſpeltum arcüs, cum fuerit in nube in die plu-
Vick.

261
Ex CAP. II. Hæc viſio Rimilitudinis gloriæ Domi-
ni, & vidi, & audivi vocem loquentis. 32

Imncredali & ſabverſores ſunt tecim, & oum ſcorpio-
nibus bhbabitas. 103
OQui erat ſeriptus intus & foris⸗ & ſeriptæ erant in
eo lamentationes, cCarmen & vaæ. 210
Ex CAP. III. Comede volumen iſtud, & vadens lo-
quere ad filios Iſraèl. 103
Ecce data ſunt ſuper te vincula, & ligabunt te in
eis. 157
Ex CAP. I V. Et iu, fili hominis, Jaume tibi late-
Tem, & pones eum coram te : & deſeribes in eo
ivitatem Jeruſalem & ordinabis adversàs eam ob-
lIidionem. 156. & 228. 8&& 241. & 265
A, a, a, Domine Deus. 157
Ex CAP. VIII. Et dixit ad me- ingredere, & vide
ahbominationes Peſſimas, quas iſti facinnt hic. 61
Ecce ibi ſedebant mulieres plangentes Adonidem.
Ibid.
Ab aſpectu lamborum ejus, & deorſum, ignis, &.
àlumbis ejus, & ſurſum, quaſi aſpectus ſplendoris,
ut viſio electri. 205
Ex Cö P. IX. Et illis dixit, audiente me: percu-
ite: non parcat oculus veſter, neque miſereamini.
denem, adoleſoentulum, & virginem, parvulos &
mulieres interficite ſque ad internecionem- om-
nem autem, ſuper quem videritis Thau, ne occi-
datis. 103
Ex CAP. X. Facies una, facies Cherub & facies
ſecunda, facies hominis : & in tertio facies leonise
& in quarto facies Aquilæ. Ipſum eſt Animal,
quod videram juxta fluvium Chobar. 23²2
Ex CAP. XIII. Dic ad eos, qui liniunt abſque tem-
peratura, quòd caſirus ſit. 26
Eò quòd deceperint populum menm, dicentes : Pax,
& non eſt Pax : Et ipſe ædificabat parietem, illé
autem liniebant eum luto abſque paleis. Ibid.
Ex CAP. XVI. Pater tuus Amorrhaus, & Mater

tua Cethæa. 248
Mültiplicata es, & grandis effecta. 301

Ubera tua intumuerunt. & eras nuda, & confuſione
plena icd.
Ex CAP. XVII. Venit ad Libanum, & tlit me-
dullam Cedri. Summitatem frondium ejus evulſit.
201
Ex CA P. XVIII. Patres comederunt uvam acer-
bam, & dentes filiorum obſeupeſcunt. 350
di autem impius egerit pœnitentiam ab omnibus peoö-
catis ſuis, quæ operatus eſt, & cuſtodierit omnia
Pracepta mea, & fecerit judicium, & juſtitiam,
vitä vivet, & non morietur. 227
Anima quæ peccaverit, ipſa morietur. Ibid.
Ex CAP. X I X. Et tu aſume planélum ſuper Prin-
cipes Iſragl. 194
Eduxit unum de leunculis ſuis, Leo faclus eſt, &
didicit capere Pradam, bhominéèmque comedere.
254
Ex CAP. XX. Nilla ad Africum: & propheta ad
Jſaltum agii meridiani. 371
Ex CAA P. XXI. FPac dieit Dominus Deus: Ecce
ego ad te, & ejliciam gladium menm de vagina
Iua, & occidam in te juſtum & impium. 69
Eduxi gladium meum de vagina irrevocabilem. Gla-
dius gladids exacutus eſt & limatus. 293
Ex CA P. KXXI. MWultiplicata ſunt arbuſtn eus .
& elev'ati ſunt rami ejus præ aquis multis. Cüumque
extendiſſet umbram ſusm, in ramis ejus fecerunt
nidos omnia volatilia &li, & ſub frondibus ejus
genuerunt omnes beſtiæ ſaltuum. “ 301
Juxta impietatem ejus ejeci eum. Et Mecident er
lieni,

—

Index Locorum

alieni, & crudeliſſimi, & in cunctis convallibus
corruent rami ejus. pag. 301

Ex CAP. XXXIV. Viſitabo oves meas, & libe-
rabo eas de omnibus locis, in quibus diſperſcæ fuüe-

rant in die nubis & caliginis. 208
Ex CAP. XXXVII. A quatuor ventis veni ſpiritus.
341

Faëtus eſt autem ſonitus, Prophetante me, & ecce
commotio: Et acceſſerunt oſa ad oſſa, unumquod-
que ad juncturam ſuam. 198
Prophetavi, & vixerunt: ſteteruntque ſupra pedes
ſuos exercitus grandis nimis valde. 305
Ex CAP. XLIV. Et convertit me ad viam portæ
ſanctuarii exterioris, quæ reſpiciebat ad orientem:
& erat clauſa. Et dixit Dominus ad me: FPorta
haæc clauſa erit, non aperietur. 238

Ex Daniele.

Ex CAP. I. Ut doceret eos literas, & linguam
Chaldaorum. 2. & 34 5
Et conſtituit eis Rex amonam, per ſingulos dies, de
cibis ſuis.
Uiintroduceret pueros decoros formã, & eruditos om-
