in præſepe, ſed à Matre. Pannis eum invol- Lucez 90
vit, & feclinavit eum in præſepio. Non modò
pati debes, ſi tibi vilia demandentur; ſed præ-
eligere debes ea, iiſque Spiritum tuum impli-
care. Secunde, Chriſtus octavo die circum- Correctio
ciditur. Si nihil de tuo Spiritu detrahendum "nis
putas, non peperiſti Chriſtum, ſed Antichri- eceſaris
ſtum profudiſti. Chriſtus, quamvis impollu- oledien-
tus, conciditur: Et tu ſenſus omnes tuos in- ia etiam
tactos eſſe vis? Vel Aurum habet ſcoriam erfecgi;
ſuam: Vel Adamas teri debet: Debet & Vi- 5 Rek-
tis non modò circumfodi, ſed & putari, ut neceſſaria
germinet. Petrus inhibetur ab atrio, à Taber- Conſii
naculo, ab enſe. Joannes fulmina devocans in ¼ e
Samaritas arguitur. Magdalena vetatur tange- rienda
re. Et tu, quicquid cogitaſti, ſanéctum putas? tiam d
Quicquid impleili, retinendum exiſtimas? Sol berfectise
ipſe defectum patitur. Sed ego, inquis, Chri-
ſtum peperi ignorantem eclipſim. Ignorat ec-
lipſim, ſied Circumciſionem non abnuit; ideéô-
que quem nunc peperiſti, non eſt Chriſtus.
Chriſtus enim circumcidi non recuſat. Patiar P'ænitοa
& ego, inquies, Spiritum meum concidi; ne teki-
ſed non arguant, non puniant, non expro- „anag.
brent. Ut audio, Non circumcidi velles fœ= Correctio
tum tuum, ſed ungi. Circumciſio aut ferro feren-
perficitur, aut lapide, nec ſine vulnere, cru- .
-Sctie al . ; 1 ſ. Lelus a-
oréque abſolvitur. Præcidi debet tuus iſte opi- iari
ritus, & quidem durè, & quidem cruenté: ſd er g.-
Et tunc vocabis eum JEsUM, alioquin non erit dientia.
in ſalutem clauſtri, ſed in deſtructionem. Ter- Talenta
tiè; Chriſtus non eximit Matrem 4 Lege en Gi-
purgatur emim, & Templo ſe ſiſtit. Scias, te Regalart
Matrem eſſe Antichriſti, ſi Monaſterii aut obſervan-
negligis, aut violas Legem. Chriſtus vel mo- zia.
riturus celebrat Paſcha. Quartè; Chriſtus ſi- Scientia
ſtitur Sacerdoti. Planè Antichriſtus aut eſt, cum ſpiri⸗
aut futurus eſt Spiritus iſte tuus, ſi eum Præ- i ge.
lato tuo ſiſtere aut formidas, aut erubeſcis, tia in ſpi⸗
aut etiam negligis. Leproſus, ut primum mun- risnali-
datus eſt, audit: Vade, oftende te Nacerdoti. bus.
Si leprd careres, Sacerdotis vultum non ti- Matth
meres. Novus Adam palam loquitur, lucem
non odit, Simeom exhibetur. Vetus veròô A- Conſcien-
dam conſuit perizomata, latebras quærit, ti tini,
met, latitàtque. Verbo; ex quo;, beneficio, .
imò verò, maleficio ſceleris, videre coepit,
videri timuit. Sed Chriſtus, inquies, medid
nocte natus eſt. Verùm, ſi Ambroſio credimus,
Sol quoque cum eo natus eſt, & diem Lux ar-
revertit. Lux præterea Paſtores circumfulſit:
Sidus Magos evocavit. Iinò ſic te loqui decet.
Chriſtus ſ:atim ac exortus eſt, Paſtores vel per
Angelos advocat, quos Ambroſius Sacerdo-
tum fuiſſe typum affirmat: Paſtores, inquit,
ſunt Sacerdotes. Ergo, ſi ego peperiſſem Sal-
vatorem, Salvator non rêfugeret Paſtorem
ſuum, ſed accerſeret. Quin & Agnus Dei à
Joanne dictus eſt: ut ſciamus, non illum Chri-
ſtum eſſe, ſed Antichtiſtum, cun ingratam vi-
des eſſe Superioris præſentiam. Lupus enim
Paſtorem refugit, quem Agnus conſequitur.
Viden' quàâ ratione timendum ſit, ne Antichri-
ſtus ſit œtus tuus, qui timet Paſtorem ſuum?
Quintò; Chriſtus excipitur à Sene, & ab An-
na laudatur, hoc eſt, ab anu. Timeo Spiri- Familia-
tum, qui Seniores timet, nec timet adoleſcen ritas cum
tes. Sponſa verſatur inter adoleſcentulas, qua- Ppuer s.
ſi inter ſpinas. Nicut Lilium inter ſpinas, ſic Care 2e
amica mea inter filias. Fateor,; non placet tan- 2.

ta erga juniores proclivitas. In Coœlo Jksus,
V 4 cùm

L. 2. in c.
.Luc.

236
cuùm Agnus eſt, adoleſcentes trahit, ſed im-
pollutos. In terra verò, cum homo eſt; Piſ-
catoribus convivit. Hinc eſt, quod excitatum
Lazarum ſecum habet in convivio: Adoleſcen-
tem autem, quem propè Naim erezxit in ſere-
tro, dimiſit. Et reſedit: qui erat mortuus , G.
o&it loqui. Et dedit illum Matri ſuæ. Cur? Non-
Senes ho- he, qui Mortem delibaverat, idoneus erat
norandi. Prædicatiom? Omninèò: ſed jumior erat. Ado-
Ibid. leſcens, tibi dico, ſurge. Breviter; Chriſtus A-
nui placet, & placet illi Anus, quæ non mo-
de caſta, orans, jejunans, ſed & annos nata
dicitur octoginta quatuor. Ut nimirum ſcias
non ſufficeré virtutum merita, quibus ætatis
Luc., 2.3v. Maturitas fidem non conciliat. Er baæc vidua
aſque ad annos obtoginta quatuor. Jam eamn Pro-
phetiſſam dixerat: Et erat Anna Prophetiſſa,
Flia Phanuel. Cur poſt præconium prophetiæ
teſtimomum additur ſenectutis? Quia non ſa-
tis Chriſtum dignoſcis, ſi à Prophetiſſa lau-
detur, niſi quæ floret prophetiàâ, frigeat ſe-
nectute. Morum candor ſine candore comæ
non eſt ſatis. Imò abſque canmis Candor faci-
lèé nigrorem aut infert, aut refert. Sextò; De
Chriſto prophetat Simeon: Et in ſignum, cui
contradicetur. Is „ cui omnes applaudunt,
non Chriſtus, ſed Antichriſtus. Placet-ne om-
nibus converſatio tua? Placet. Chriſtum non
peperiſti. Paulus, ſi hominibus placeret, Chri-
ſti ſervus non eſſet: Et tu hominibus pla-
cens, non ſervus modò Chriſti, ſed etiam
Mater es? Falleris. Lilium convallum, non
in agro benè culto, ſed in neglecta floret ere-
mo. Lætabitur deſerta & invia, & exultabit
ſolitudo, & Rorebit, ſicut Lilium. Chriſtus
perſecusio madet guttis noctium, excluſus vel à Sorore;
ergamen- non autem applaudentium hymnis effertur.
ta n pber Joannes eſſe poteſt, quem turbæ Wirantur:
Fectionis. Si Chriſtus eſt, à Geralenis emittitur, a Na-
Homini. zZarenis extruditur, à Judæis lapidatur à Scri-
us non bis ſuffigitur. Et, ne multa dicamus: Erit in
placendu. ſignum, cui contradicetur. Ni Mundus Vos odit,
Luc. 2. ſcitote, quia me priorem vobis odio bahitit.
34. Chriſtus in ſignum, inquam, erit, cui contra-
1 6a. 15. dicetur. Non ipſe contradicet, ſed ipſi contra-
Amieitio. dicetur. Lapidabitur, non lapidabit. Ideò tur-
14. tures obtulit, non accipitres. Quorundam Spi-
Serietas. ritus, niſi laceret, nmiſi devoret, miſi exurat,
Concio- frigere videtur ſibi. Nec in Samaritas, dum
natores . . . . 5 5 „
invidi, 6 excluditur, ſivit Dominus ignes fulminâque
qui eſſent. devocari. Ecce Agnus Dei, clamat Joannes.
Joan. r. Nicut Agnus coram tondente ſe obmuteſcet, ex-
36. clamat Eſaias. En! quo modo Chriſtus dura
D pertulit, non intuhit. An putas Chriſtum eſſe
inaiſerei: inter ubera tua, cùm ommibus reluctaris „nul-
li non obluctaris, nullum pateris contradicen-
tem tibi? Septimo; Prædictum quoque de
Luc. 2. illo eſt: Poſitus eſt hic in ruinam & in reſur-

Luc. 7. 15.

1bid.

Mua.

Ila. 3 5. I.

34. reétionem multorum in Iſrazl. Quorundam Spi-
ritus rores depluit & balſama. Quorundam
tonat ſemper ac fulminat. Neutri peperexe
JEsSsUM. Ipſe enim nec parcit ſemper, nec ſem-
per vulnerat. Ut emim nullo modo ſeveros
Probo, ita pari ratione eos improbo, qui blan-
Confeſſ. diuntur vel Urſis. Nolo demetas cum fœno
rii nimis Lilia: Nolo Lothum exuras cum impiis: Nolo
blandi. calces columbas, ut angues. Cæterum viperas
mulcere, lactare regulos, dracones tigridéſ-
ve palpare non pietas eſt, ſed immanitas. E-
Confeſſa què damnandus eſt, qui nullum, quàm qui
n T. omnes vulnerat. Plerique nec Holofernem,
4 0

non dico truncarent, ſed nec perſtringerent.

.

Oliv

Parcerent vel Pharaoni. Si Chrifti te Matrem Supertos
jactas, habet ille cadavera impiorum ſub ſe. diſirem:.
Poſitus enim eſt in reſurrectionem, ſed & in Zelus
ruinam. Nolo cædem tantum: nec tantùm ſervaxn.
volo blanditias. Qui Abelem concidit, Cain ta.
procul dubio eſt. At, qui Cainum non dam-
nat, Deo non obſequitur, a quo damnatur.
Zizamia non ſtatim, ſed tandem exuruntur.
Din Sodomæ luſerunt, ſed demum confla-
grarunt. Semel Abſalon ſecurim evaſit, brevi
tamen confoditur. Excita victuros, peritu-
ros verò & perempturos quare lictori ſubdu-
cis? Tolerentur ſpinæ, ſed quas novimus Ro-
ſam parituras. Rhamnum veròô cur non ex-
ſtirpas, ex quo poſt ſpinas dumos exſpectas?
Judas oblatrat Magdalenæ? Protrudatur; a-
lioquin haſtæ JkxsOM ſubjiciet. In Amnonem
Abfſalom conſurrexit? Exulet: ſecus, qui fra-
tri non ignovit, nec Patri parcet. Beatus;,
non qui tenebit, & lactabit; ſed, qui allidet
parvulos Babylonis ad petram. Elidantur, in-
quies, Babylone parvuli, quos timendum eſt,
in Nabuchos & Balthafſares converſum iri. At
in Sion cur allidantur? Quia & Hieroſolymis
hydræ ſuccteſcunt. Sedechias non in Ægyp-
to, ſed in arce David adolevit. Ideò fertur
Chriſtus in ruinam futurus in Iſrael. Poſitus
eſt hic in ruinam, & in reſurrectionem multo-
rum in Irazl. Ubique ſecuris exeri debet. E-
tiam in Sion, Zacharias inter Templum & a-
ram cadit. Imô nonniſi in Sion Caiphas ſedet,
Herodes ſævit, Judas prodit, Præſes timet.
IMebriatus eſt gladius meus in cœlo. Num tu
mitior Deo? Si ille mactat: Tu quis es, qui
omnibus æſtimas blandiendum? Nec omnibus
oblatrandum, nec omnibus plaudendum eſt.
Propé Moyſem ſtet tam Aaron cum thuribu-
lo, quam cum enſe Phinees. Ille, ut Deum
mitiget, thus adoleat: hic, ut ſcelus expiet,
adulteros contrucidet. Octavòô; ſi Chriſtus eſt,
æ*⁰ernæ vitæ cupiditatem ſeret vel in Principe
Sacerdotum. Ut eum Simeon excepit, pertæ-
ſus Cidarim, feretrum exoptavit. An Chri-
ſtus eſt, quem aliis exhibes amplexandum,
quo non vitæ tædium, ſed Sacerdotii ambi-
tio proſeminatur? Te loquente, non Pontifeæ
ſuperhumerale faſtidit; ſed gregarius, ſi dici
poteſt, Clericus Rationale incipit eſurire. No-
nò; Tunc te Matrem Chriſti eſſe intelligas,
cùm transfodi ſenties cor tuum doloris ferro.
Et tuam ipfius animam pertranſibit gladius. Non Luc, 2
adoleſcit Chriſtus inter lilia, ſed inter enſes. 3 .
Tot;, tantæque deliciæ, quibus non jam Moy-
ſem oles, ſed Epicurum, tuo non reſidere in
ſinu JusM proteſtantur. Crede mihi, ſi cares
vulnere, cares & Chriſto.

Ibid.

lla. 345.

Et poſtquam venerunt in locum, qui vo-
catur Calvariæ, ibi erucifixerunt eum.

Luc. 23. 33.

Quid miraris in Domino Cruci ſuffixo? II- Chrißt

lud ego miror, quod in Cruce more cruci- Paſyo.
fixorum perſtitit. Neque aut delicias admiſit, Tepinitaß

aut prodigia patravit in Cruce: Verùm do-
lores, contumelias, clavos, ſpinas, & mor-
tem pertulit. Plerique in Cruce ſunt, ac ſi
forent in throno. Non ſpinis torquentur, ſed
floribus coronantur: Non aceto potantur, ſed
nectare recreantur: Non nudantur ad ludi-
brium, ſed ad pompam gloriæ veſtiuntur.
. Denique

Den
Gent.
e 7uloe
, terunm
ni R
uſe
9 tn!:1
lBumo
6. Xus In
Gor;,
di aun
bo. N
Nol1

in Cn

ui
Uriinf 4
iiif. 190
.
nie Nn

pentes.

i E enle. 9

,at clelt in

ie hat: Nen
Nen.

1 ( Cetal
hne Dr
Pbllzen
lat honmn
Ceno inhe
Noricenti
18s vel 8
Alöd Chr
ſinl
E. Ie
Te guilen
lun Ali
ulnoni
Gere Velen
nnirn
nin E
enchüint
⸗ H
ly.. lſele⸗ en
3 i i Mox 4
hdim

den

4

e

en
n ne
nr.
ch.
brert
ertd.
dbir
o.
er.
u
U;e.
oren
uiſte.
kann,
Alide
Ur, in-
nneſ,
ini NAN
lolrit
Egr⸗
Krumr
ſnek
0 Multe
ebet. .
un e
lebet,
s dinet
Nn ul
iges,
e olnnsbu
ndumck.
n thurdb
Ut Deum
s ehit,
hriſtusek,
n Pniche
pit, ent-
An Or:
lexandun,
Coti andi.
on Poniſe
i, 1
ſurire N--
mellg,
dlons kend⸗
in. No
iptet elle,
n r⸗
n telleen
ki,ſas

M;, 1
xerunteink

Denique non ſanguine manant, ſed nardo ma-
dent. Quid, quod non vulnerati ſunt, ſed
Religiſu; Vulnerant. Confixi ad ſpeciem ligno ſunt: cæ-
in aula teruùm & manus, & pedes, & caput vertunt
Aa ca- quaqua libet. Quod lubet, agunt;, què libet,
veat. accedunt. In eo JksM duntazxat imitantur,
quòd ommium linguis infcribi poſſunt & ſalu-
tari Reges, non jam Judæorum;, ſed Regum.
Unuſquiſque eorum habet in femore ſculp-
Apoc. 19. timm : KRex Regum, & Dominus dominantium.
r6. Clamo : Aut deſcende de Cruce: aut, ſi in
Morift. Cruce perſtas, eſto Crucifixus. Porròô Crucifi-
catio nbi- Xus novere nequit ſe, tantùm moveri ab alio

44t. poteſt, & nunquam ſine Cruce. Non offen-
dor, ſi te videam interdum extra Calvariam.
Si autem te video extra Crucem, tunc impro-
bo. Noli te movere: Noli floridus apparere:
Noli manum, pedémve attollere. Hæc enim
in Crucifixo monſtra ſunt.
Et ipſe accepit eum in ulnas ſuas, &
benediait Deum, O& dixit: Nanc di-
mittis ſervum tuum Domine. Luc. 2.
Chriſtus
ubi habi- 28.
tat.
Deum de- Non omnes capiunt verbum iſtud. Aliqui

ſerentes. Chriſtum non ulnis excipiunt, ſed pedibus
proterunt. Sic Nazareni eum in Montis ſuper-

Beatiſſa- T.. . .
m4 er cilium deduxere, ut præcipitem darent eum
nis Ma- & rupe. Sic Judæi ſuſtulerunt lapides, ut ja-

ris Vuri- cerent in cum. Sic luxuriantes ſtulti clama-
eatio. bant: Venite, mittamus lignum in pvanem elus.
nenn. Alii emittunt eum, excluduntque: Kecede à
job. 2l. nobis, & ſcientiam viarum tuarum nolumus.
14. Sic Geraſeni coëgerunt eum abire è regione
ſua, quòd porcos permiſiſſet in mare agi a
legione Dæmonutn. Ita-ne? Invadi, inqui-
unt, à dæmone ſues permiſit. Sed à dæmone
popularem veſtrum exiolvit. Nimirum maluiſ-
ſent hominem perire, quàm ſues. Uſque a-
deò vel beneficus in nos Juss extruditur, ſi
Ccœno inhærentes voluptates perdat. Alii ho-
norificentias dimittunt, indignos ſe profiten-
tes vel Synaxi, vel Contemplatione, non
quòôd Chriſtum venerentur, ſed quòd tædeat
eos ſimul cum Chriſto Dagones ſuos ſtare non
poſle. Ideéôque Philiſthæos imitati, honori-
ficè quidem, JnsM dimittunt in regionem
ſuam. Ali manu und Chriſtum complectun-
tur, & quidem ſiniſtra. Hi ſum, qui Deo
ſimul & Mammonæ adhærere cupiunt; qui
litant eandem in Ara Ambitioni & Cruci, &
patrimoni quidem effuſiones Gloriæ, minuta
veròô duo Chriſto impendunt. Quos certè ri-
dere vellem, niſi terrere mallem exemplo
Domini proteſtantis, Neminem poſſe duobus
Dominis ſervire. Ali demum ambabus ulnis
excipiunt Jks, ſed nequaquam conſtrin-
gunt. His facilè aut excutitur, aut excidit.
Canr. 1. Sic Sponſa, quæ dixerat: Faſciculus myrrhaæ
Dilebtus meus mihi: inter ubera mea commora-

Nil pra- p„; . .
zar Deg. bitur. Mox eum, ne in lectulo quidem repe-

2. Reg. 4
4. ſeth, dum nutrix fugeret, cecidit è& ſinu ejus,
& claudicavit: itaà pleriſque, dum feſtinant

dervire
duobus.

mimium ſeu ſugere à gladio, ſeu confugere ad

Virtus as ſceptrum, Chriſtus elabitur,

ſalide. & nunquam in

eis non claudicat. Unus Simeon & in ulnas
accepit puerum, & benedixit Deum, & pro-
phetavit. Et ipſe accepit eum in ulnas ſuas.

At quis eſt, qui eum accepit in ulnas? Ipſe.

rit, nedum in pectore. Sicut enim Miphibo-

Stromatum ,‚ Lib. IV.

Nempe Simeon, in quo tot virtutu m ſidera
emicabant, quot anni vernabant. Juſtus enim
& timoratus, & plenus Spiritu ſancto, & ex-
ſpectans redemptionem Iirael perhibetur. En
qui poſſis tuis in ulnis Jxs excipere.

237

Et anima mea illi vivet: & ſemen meum

ſerviet ipſi. Pſal. 21. 31.

Et quare non ais, quòd anima tua illi vi- Propohita
vat? Quòd Dominus gratiorem ſibi teſtetur resinende
quodammodo eſſe futuram perfectionem no-
ſtram, quàm præſentis temporis. Uſque adeò
oblectatur corde de futura perſeverantia gene-
rosè moliente, ut: præ ea, quam parturit vir-
tutem, virtutem penè negligat, quam pepe-
rit. Hinc eſt, quod Sponſa ſe quidem malis sSenex
ſtipari optavit, cùm langueret: at Sponſo ferveat.
ſtratum floribus inſtravit, inquiens: Leétulus Can. I. 16.
noſter floridus. Hinc etiam eſt, quod eundem
non evocavit in agrum, cùm poma maturuiſ-
ſent: ſed cùm flores fructus erudirent. Manæe Can. 7.
ſurgamus ad vineas, videamus, ſi floruit vi- ²7
nez, ſi flores frutctus parturiunt. Hoc enim-
verò Sponſo gratiſſimum, ſi Mentem ſpectet
grandia molientem; quemadmodum Apoſto-
Ius præſtare conſueverat, qui præteritorum
facinorum oblitus, in anteriora ſe extendebat,
ſe ipſo major quotidie fieri ſatagens. Hanc
puto ob cauſam Davidem maluifſe futuras de-
ſignare gemmas Juſtorum, quam decora jam
matura delibare. Et erit tanquam lignum, Plal. 1 35
inquit, quod plantztum eſt ſecus decurſus a-
quarum : quod fructum ſuum dabit in tempore
ſuo. Et ſolium ejus non defluet. Et quare non
adulta jam poma commendas? An fructus
non ediderat lignum, tam fertile? Abſit.
Exundant ſemper in Juſto poma. Verùm plus
Dominus perſeverantiâ futuræ, quàm exube-
rantiäâ florentis virtutis oblectatur: mavult-
que prædicare in eo non caſurum folium,
quam maturum ſapidumque jam pomum. Sic
vir ille Dei, cùm prædiceret Heli futurum
domus ejus excidium, ait: Et ſuſcitabo mi-
hi Sacerdotem fidelem, qui juxta cor meum,
& animam meam faciet. Quæro, cur de Sa-
muele jam miniſtrante Domino in templo,
non dicatur: Qui facit, ſed, qui faciet jux-
ta cor meum? Jam enim de eo dictum fue-
rat: Puer autem erat miniſter in conſpectu Do-
mini ante faciem Heli Sacerdotis. Si jam mi-
niſtrat impollutus in Templo, cur non ait:
Qui facit, ſed, qui faciet? Nimirum Deus
uſque adeò duraturæ robur ſanctimoniæ am-
plexatur, ut, præ ea, penè minus æſtimet
effloreſcentis illecebras ſanctitatis. Nam &
Dominus, ut hoc indicaret, ait de Juſto per
Prophetam: Juſtus ut palma ſtorebit: ſicut ce-
drus Libani multiplicabitur. Plantati in domo
Domini: in atriis domus Dei noſtri florebunt.
Adhuc multiplicabuntur in ſenecta uberi. Si
Juſtus jam eſt, quare non jam floret, ut pal-
ma, ſed florebit? Si hominem deſcribas, non
ais, Homo erit animal rationale: ſed, inquis,
homo eſt animal. Et Propheta ait, Juſtus flo-
rebit à Floret procul dubio. Nam ſi non flore-
ret, non foret Juſtus: verùm gratior eſt, quòd
flores editurus præſciatur, quam quòd florere
ſpectetur. Ideò non juventutis fervor, qui eni-
tet maximè, ſed ſenectutis prædicatur uber-
tas: non quòd majora ſperentur à Sene, quam in
viro

Perſe ve-
rantia.

Tyro non
ſuperbiat.

Fervor.

Renova⸗
tio.

I. Rege
2. 36.

1. Reg-

2. I2.

Pſ.91. 133

238
Thren.3. viro videantur: ſed quòd apud Deum ſapo-
28. rem quendam deferat, ſupra germinantem,
Virtus germinatura. Bonum eſt viro, cum por-
taverit jugum ab adoleſcentia ſua: ſedebit ſoli-
tarius, & tacebit : quia levavit ſuper ſe. Si le-
vavit ſuper ſe, quo modo non jam ſolitarius ſe-
det, & ſilet? Quod ſi ſedet, quare ait Jere-
mias, ſedebit? Procul dubio elevatus ſam tacet,
ſed & quieturus eſt. Maluit autem Propheta
futuram, quàm præſentem commendare cor-
dis tranquillitatem: quòd ſciret, & majoris eiſe
pretii, & Deo longè eſſe gratiorem. Sic Do-
minus cœlorum regnum comparavit non oI-
napi, quæ in arborem jam excreverit, ſed quæ
granum ſit. Nimile eſt regnum colorum giano
Iinapis: quod minimum qitidem eſt omnibus ſe-
Matt. 13. minibus. Cam autem *ρrt, maſus eſt omni-
31. bus oleribus. Rogo, in Sinapi exilitas-ne an ma-
gnitudo ſit, quæ regnum exæquet, duæ Jk-
SUM irretiat? Sanè, ni aflurgeret in arborem,
calcaretur. Ergo proceritas placet. Si placet
procera jam arbor, cur ſemen Prædicatur
Quia charior eſt eruptura proceritas, quam
quæ erupit. Et data eſt illi (ſcilicet Hydræ)
poteſtas in omnem tribum & populum, & lin-
guam, & gentem, & adoraverunt eam omnes,
qui inhabitant terram, quorum non ſunt ſcripta
nomina in libro vitæ Agni, qui occiſus eſt ab
origine Mundi. Occiſus ab origine Mundi?
Imò ſi credimus Paulo, occiſus eſt, ubi vemit
plenitudo temporis, & ab eis, in quos fines ſæ-
culorum devenerunt. Quâ ratione ergo liber
vitæ Agni dicitur occiſi ab initio Mundi? Penè
2 dixerim, præviſam Agni paſſionem felicius vi-
tæ libro prædeſtinatorum nomina inſeruiſſe .
quam impletam. Immolandus, quam immola-
tus penè gratior Agnus. Certè homini occiſus
dedit, ut ſurgeret, occidendus dedit Angelo, ne
caderet. Et convertit me, inquit Ezechiel, ad
viam portæ ſancétuarii exteriotis, dilc reſpiciebat
orientem, & erat clauſa. Et dixit Dominus ad
me Porta hæc clauſa erit, non aperietur. Nota,
Porta clauſa erat, & tamen Dominus non di-
cit, Porta hæc clauſa eſt, ſed clauſa erit. Ni-
mirum, non ità dejectatur modeſtià tuâ, quàâ
fulges, quàm eâ, quàâ refulgebis. Non placet
Domino, quòèd omnia rejicias à corde tuo, ni-
ſi ommia à tuo corde ſis rejecturus.

Apoc. 13.
§.

Ezech.
44. 1I.

Præparate corda veſtra Domino, &
ſervite ei ſoli. I. Reg. 7. 3.

Quàm verò fauſtum ſit ſervire Domino,
hinc vel maximè conſtat, quòd bonorum no-
ſtrorum non indiget, & ea tantùm de cauſa fa-
mulatum admittit poſtrum, ut ſuas nobis co-
ronas largiatur. Plura autem ſunt, quæ nos ad
famulandum Domino pellicere debent. Pri-
mô, quèd uberior ſit muneribus, quàm pro-
miſſis. Et Principes quidem verbis exundant,
Promiſſa largitiones verò ſtillant. Deus certè non ita.
Dei G Hinc eſt, quòd Abrahæ immolanti filium coœ-
Promiſſa lum non recluſit, quod Stephano patefecit.
Mundi. Noluit enim oſtentare „5 quod tamdiu erat dila-
turus. Dices, ideò Stephano reſeratum cœlum,
quòd eſſet illcò moriturus. Et quare non Moyſi
morienti? Sed Stephanus patiebatur. Et quare
non Abeli interfecto? Nimirum puduit divi-
nam liberalitatem illud exhibere ſpectandum »
quod nondum exhibitura erat ad fruendum.
Oportebat enim primum mori Jksw, & tum

Seyvire
Deo fo-
lix.

Oliva

Cœlum reſerari. I modò; & Aulas luſtra, in
quibus, quæ nunquam obventura ſunt, tan-
quam jam jam adfutura oſtentantur. Ver ibi,
appetente Januario, incipit: Verùm Autum-
nus ne finito quidem Decembri exoritur. Flo-
rum pompa pulcherrima;, ſed quam nulla fru-
cCtuum maturitas conſequatur. Parturitur Ele-
phas, ſed prodit tandem;, poſt Iliadas dolo-
rum & expectationum, lepus. Dices, Etiam in
ore Sponſi ſuum ineſſe ver, quando Labia ejus
Lilia ſunt. Labia ejus Lilia. Ita eſt: geſtat in Can. 5.
ore ver, ſed cui non deſit Autumnus. Siqui- 13
dem & Lilia diſtillan myrrham, & propéè li- ti⸗
lia labiorum, aromatum areolæ vernant in ge- eag
nis. Placet ver, ſed ſi Autumnum trahat. Pla- Confiden.
cent flores, ſi fructus non deſint. Quid ſi flos tia in ho⸗
ipie fructuum non careat ubertate, & non ſo- Viuibui.
lum ſerat juxta ſe aromata, ſed & diſtillet myr-
rham primam? Adde, quod non Florem ex
amygdalo præfert in labiis, ſed lilium: Nem- Dei libe.
pe illum geſtat Florem, unde nihil præterea ralitas.
expectes: neque enim ex lilio poma præſtola-
mur. Verum;, etiam unde nihil expectas, hau- Promiſſa
ris probatiſſimam myrrham. Secundò; In au- Dei.
la, ut multum proficias; ab atrio progredie-
ris ad cubiculum, & domi præeris, ubi te For-
tuna lactaverit. At in domo Chriſti, faber
quiſque fortunæ ſuæ eſt. Audeo dicere, non
modô Servorum primas futurus es, ſed & filio-
rum primogenitus es futurus, idque eris, quod
natus non es. Audi S. Hieronymum: U ſitis L. 1. in c.
Klii Patris veſtri, qui in cœlis eſt. SRi Dei præ- 5. Matth.
cepta cuſtodiens, ilius quis eſicitur Dei: ergo non
eſt naturz filius, ſed arbitrio ſuo. Tertiò; In au-
la Domini canitur. In Deo faciemus virtutem: Pl. 59.
Et ipſe ad nihilum deducet tribulantes nos. Deus 4:
pugnat, & tu triumphas. Deus erogat, & tu
magnificaris. Aurum cruoris ſui profudit, ut
tu refulgeas. Cum Dæmone luctatus eſt, ne
tibi deeilet ex deæmone laurea. In aula veròô
cruore tuo, ſudore tuo, tuis vult ſumptibus
Princeps effulgere. Joab urbem obſidet, ſed
Davidi expugnatio reſervatur. Miles pugnat;,
ſed Dux triumphat. Quis verò illorum deducit
ad nihilum tribulantes nos, cùm potiùs nutriat
interdum aliquis inter aulicos rixas, ne coaleſ-
cant in unum? Sperant & ſtudioſiùs ſibi famu- kex au-
laturos, & fideliùs delaturos, quicquid contra diat pau-
ſe ſuſurratur, ſi inter ſe aulici non conſentiant. beres.
Ergo non deducentur ad nihilum, ſed nutrien-
tur zizania inter frumenta. Quartò; De noſtro
Rege ſeriptum eſt: Reſpexit in orationem humi- Pl. 101.
lium, & non ſprevit precem eorum. Non ait, Reſ- ¹8⁸.
Piciet, ſed, Reſpexit. In aulis nihil præteritum Servire
eſt, niſi unus labor, & promerita. Reliqua fu- Deo fe-

tura ſunt. Rurſus, Quis humilium audiendum &α
Sr. 5 . Confiden-
unquam ſe ſperat à Principe? Quod ſi auditur, s zhe⸗

planè non ejus auditur oratio. Neque enim, minibut
quod quiſque ſentit, proloqui audet, verùm ad vana-
mentem Magnatum efformanda oratio eſt: nee
id, quo indiges, ſed id, quod eis lubet, ex-
pPonere duntaxat licet. Quid? quod non audivit
humilium orationem, ſed reſpexit. Da mihi, qui
procul aſpiciat deſideria ſuorum. Quintòô; quò
plus ſperas, plus impetras. Menſura fortunæ
tuæ ſpes tua eſt. Si in aula ſementem ſpei ig⸗
nitatum meſſis exæquaret, nullus non Cæſar
eſſet. Et quamvis ſemel & iterum, quæ optas,
deneget, ſi pulſare pergas, non Deum irritas,
ſed mulces, & flectis. Neſcio, utrum plus eum
diligam, quod non clamantem audit, an quod
Kequenter vociferentem non faſtidit. 4
Pacß

1

1 ve4
0 Klan⸗

in. (dod 4
Mink

Uon

le ouo

Clede
3 Venunm
kskcihcinm e
Uem, Krnſen
It ean elangr
el orte Ulige
1r Euckantt,
ln rre fi,
meroe
ſn .
UI 1.

I

„ S

leglkenu, ne
iun Kitt

1

chet,
Eitthuin
t

Cannes 4.

s

din
n⸗ . .
ri, Deeſt panis, non ſunt aquæ: Anima no-
un. ſra jam nauſeat ſuper cibo iſto leviſ-
N zmo. Quamohbrem miſit Dominas in
8 Buaha populum ignitos ſerpentes. Num. 21.
lo⸗ riſztd. .*
ln 1en Perümus! Apoſtolus cor meum animaverat,
Nlnnl edes Curn iis. impendere judicium Domini prædi-
an calesran- Xit, qui ad Chriſti epulum polluti ruenbt
ei.ds rent. Qui enim manducat, G. bibit indigne:,
nnk dicium ſibi manducar E& bibit. Indignus Ccùᷣ/n
he Rh ſim, abſtinebo, & evado. At Moyſes cor neum
itite .. nimat;, quando non profanatores Jlecl nan⸗
Emhfr ſeabundos exterminatos profitetur. Non bro⸗
RMr , culcatio ,ſed nauſea Serpentes devocavit in fa-
eir ſtidioſos. Toties peccaverat populus in Deum
lin 41 diffidentiâ, concupiſcentia, libidine, timore,
mn: Ner tædio, murmuratione, idololatriâ, nec omni-
kenmd nò peräüt. Ubi autem nauſeare coœpit ſuper
Nahlr Manhna, ea immiſla plaga eſt, quam non Aa-
z, lur, ron thure, non Phinees gladio, non oratione

G; har Moyſes, non lachrymis populus, ſed morituri

Mrogrede. in ligno Domini ſedaret laniena. Fac ſerpentem
Uhiteke. aæneum, & pone eum pro ſiono. Unde non im-
fli ſt Ep. rIö8. Meritò exclamat S. Auguſtinus: Contemptum
Kek,'m a4 an. Jolum non vult ocibus ille, ſicut nec Manna faſti-
kdüt. vide dium. Quod ſi ſola Naulea reum facit, quid,
erie gl Lcd. 1. rogo, non inferet damni abalienatio, & abſti-
Im: D,Ai ſecundi nentia ferè quotidiana à carnibus Domini? Pu-
DeeA oct, Pe- qet quoties Abrahæ recordor exultantis in ago-
Pei tn e e ne ſui cordis præ deſiderio ſacrificii tanti, &
da Oct. HE P E ,
t;Dar. Carpus tanti epuli. Abrabam exultæzvit, ut videret diem
inten Chriſti. meum vidit, & gaviſus eſt. Non miror, quòd
lerio Du“ Joan. S8. expetierit deſignationem hujus ſacrificii, ſed de-
rogn, Al 56. miror, quod exultare potuerit, cùm illud deſi-
prolact, gnaret funere fili. Tunc enim diem Chriſti vi-
latus ek, e dit, cùm moriturum Iſaacum aræ impolſuit.
In auli en Quis non crederet cohorruiſſe Senem ad filii
lt ſunpehn funus? Verùm exuhlkavit. Cur? Quia Domini
Oblidet, dd 5. Abraha ſacrificium exprimebat. Ea eſt, inquit Abra-
ſles glgnt ham;, ſacrificii Domim majeſtas & magnitudo,
lorumcenan ut eam deſignare tantùm, & delibare lubeat
ſpoäisnni vel morte umigeniti. Iaac cadit: ſed præſigna-
, kecl tur Eucharifſtia, ſed Agni victima coloratur.
ſisſbitney Malo carere filii vitâ, quàm ſacrificui umbrà.
nigulamn 0 nos miſeros, quibus licet quotidie Chri-
ncnſettin ſtum Patri immolare & piget. Ne nugis ca-
mmrer reamus, caremus hoſtia. Ut aulæ adſimus, ab
,;De cin. aris abſumus. Utinamque Domini menſam non

de en e negligamus „ut menſæ dæmonum intereſſe poſ-
Narla ſimus. Scilicet, magnam jacturam feceras,
l reriin ſi per horam in atrio Principis non fuiſſes,
bür lculr quando & Jrss cædebatur, & nudabatur
tt. Reig *“ Joannes, & pejerabat Petrus, & puellæ ſal-

iun ui tanti dabatur protinus caput Joannis in diſco.
1od ““ Quod ſi Judæis excidium minatus eſt Domi-
Neae, loan. 8., nus, ob ſui abſentiam: Ego vado, & quæretis
let, ſen . me: Er in peccato veſtro moriemini. Si quæ-
1oratl rentes JxsM Scribæ peribunt, eo non inven-
eis le to: Vivent Sacerdotes, qui Jzsow nec inve-
dn niunt, neque quærunt? Si moritur, qui Chri-
in unn,, ſtum quærit, ſed non invenit: Vivet-ne, qui
nc, Præſtolantem ſe Chriſtum non adit? Quis non
Nelin , execratur eos, ante quorum januas Dominus
menenſeg Apoc.3. per ſtat & pulſat, ut cum eis cœnet? Ego ſto
ulus nd 10. ad oſtium & pulſo : GJi quis aperuerit, intrabo,
nun c, & oabo cum illo. Et quis non execrabitur
n Demin Te, ante cujus fores Chriſtus pulſat, non ut
uumunſlin tecum coenet, ſed ut tu de eo cœnes, & epu-
audit, 4 leris? Olim Manna, ſi menſuram excederet,
Kidi⸗

Stromatum, Lib. IV.

239
vermes ebulliebat. Nunc ſecuri ſumus à ver-
mibus. Quis enim eſurit Manna? Quis fre-
quentiùs ad aram accedit? Id olim dici po-
tuit, quod nunc lugere non poſſum, tam
multis, non in Cœnobiis ſoluùm, ſed & è&ε fo-
ro Clericis quotidie litantibus hoſtiam. Porròô
quod Manna, ſi excedatur menſura, vermes
peperit; ſi non impleatur menſura, Baſiliſcos
parit & Dracones. Audi venenum, & fununs.
Niſi manducaveritis carnem filii hominis, & Joan é.
biberitis ejus ſanguinem, non habebitis vitam 54.
in vohis.

Magna eéſt enim, velut mare, contritio
tua. Thren. 2. I3.
Tormenta noſtra flumina ſunt, non enim Cbries
omnia ſimul patimur. Alius inopià premitur, Paſſio.
ed valetudine non laborat: alius æger eſt,
ſed cubat in viola: alius hærede caret, ſed
hæreditate abundat: hunc invidia dejicit, ſed
fortuna evehit: Davidem Saül ejecit, ſed Sa-
muel unxit. Breviter; Vix invenies, quem u-
niverſa ærumnarum eluvio obruat. Solum Jr-
sUM in Cruce moriturum & dolor, & dede-
cus, & mœror, & exprobratio ità oppreflere,
ut non jam flumen, ſed Mare dici debeat Con-
tritio ejus. Porrò Flumina hinc indéque arbo-
ribus fulciuntur: ſed mare ſcopulis ſtipatur &
rupibus. Nullæ in littore populi, nuſquam ni-
ſi aut ſabulo, aut rupibus excipitur. Ægris,
calamitoſis, reis ipſis ſolatia adſunt & opitula-
tores. At Chriſto Latrones, blaſphemi, irriſo-
res, milites adfuere, qui acetum ſitienti pro-
pinarent. Flumen, ſi aquæ excreſcant, exun-
dat in prata, ruderâque ſua deponit in rofis.
Licet calamitoſo ſuas exponere ærumnas: ſed
Chriſto non licuit, qui ait: Naſtinui qui ſimul Pſ'sS.a15
contriſtaretur, & non fuit, & qui conſolaretur,
& non inveni. Mare ſiquidem non exundat,
ſed ſuas in ſeſe tempeſtates reſorbet. Durum
ſanè ſilentio dolorem premereé. Ulcus, ſi non
aperiatur, lethale eſt. Vel modicum aeris, ſi
occludatur, terram concutit, & Montes con-
vellit. Propheta, qui dixit: Necretum meum
mihi: exclamavit ſtatim : Ventrem meum doleo. HBorem. 4
Da mihi, qui cum JInsu in diluvio aquarum 2.
multarum non exundet. Rugiebam à gemitu P.37.5.,
cordis mei. Gemitus, ſi corde prematur, ità
torquet, ut rugire te cogat. Mare, etiam cùm
flumina omnia in illud irruunt, nec tumet,
nec Naves elidit. Nunquam aquarum exun-
dantia procellas excivit in æquore. Non ità
flumen, quod tranſmittere non audes, ſi ex-
undet. Quis nos in dolore alloqui vel poteſt,
vel audet? JEsM veròô ità Latro pendentem,
ut Maria epulantem, exoravit. Moriturus
blaſphemum regno, ut meretricem veniaâ blan-
dus conviva, & blandior reus impartivit. Por-
rò Mare vomit in littore non coralia; ſed al-
gas. Audias Chriſtum in ipſo dolore vermem
ſe proclamantem in pſalmis, ſe in Evangelio
derelictum aſſerentem à Patre. Suas ipſe con-
fuſiones ejectat, gemmas occulit. Ait ſe à Deo
derelictum, non autem ait, Deum in ſe efle
Mundum ſibi reconciliantem.

Eſa. 246

1llis

240

Ulis autem abeuntibus, c&it JE SUS
dicere ad turbas de Janne: Quid
exiſtis in deſertum videre! Arundi-
dinem vento agitatam! Matth. 11.7.

Propoſita Arundo non vulnerat, non inficit, non pe-
retinéda. rimit; & tamen ità Chriſto inviſa eſt, ut a-
pud eum Joannes ideò magnus prædicetur,
quia arundo non eſt. Non enim negat, Bap-
tiſtam ſuum aconitum eſſe, ſed pernegat eſſe
arundinem. Neque verèô in arundine aut ina-
nitatem, aut ſterilitatem damnat, ſed unam
in illa agitationem execratur. Et revera, quam
indecorum eſt, ut ſtultus à Salomone viſus
ſit firmâà radice, adeò ut ocyùs à vita, quam
à vitio diſcedat, & Juſtus omni vento do-
Ctrinæ circumagatur. Quem Deus firmavit,
ancilla una unâ ſubvertit voce. IIlud verò me
valdè torquet, & quod Dominus arundinem
reprehendat, & de Joanne loquens, & allo-
quens turbas. Ergo & de Joanne timeri po-
tuit, ne arundo foret: Et vel Turbæ peccant-
ſi arundines imitentur. Etiam in deſerto ſpe-
ctantur arundines; utinamque in deſerto arun-
do ſit, & non arundinetum. O ærumnam! E-
tiam Alpes in arundines deformantur. Verbum
unum eos dureſcere cogit; &, quod magno-
Pſ. 63. 8. Pere dolendum, Jagittæ parvulorum falctæ ſunt
lagaæ eorum.

Vade ad mare, & mitte hamum: & eum
piſcem, qui primus aſoonderit, tolle:
O, aperto ore ejus invenies ſtaterem:

Eecleſia- . .
hiei de, illum ſumens, da eis pro me & te.
rine avaea- Matth. 17. 27.
Zittiam. .
Zelus a- Non itaà loquitur Evangeliſta, cùm Chri-

nimarum ſtus pulmentarium expetens ait Apoſtolis: Mit-
nil qsa- tite in dexteram navigii rete: & invenietis. En
127 zI. quale diſcrimen, cuùm piſces Chriſto expiſca-
s. mur, & cùm in piſcibus expiſcamur aurum.
Ibi enim innocenter reti prædamur, hic au-
tem cruentè ferro deſævimus. Uſque adeòô
Petrus, vel cum Chriſti juſſu, non coacer-
vandi, ſed erogandi deſiderio, aurum vena-
tur in piſce, non tam trahit, quàm vulnerat,
nec niſi per ferrum ad aurum devenit. Ne-
que verô illud ſuggeſſeris, ultro piſcem aſ-
vendere æra Domino oblaturum. Afſcendit, ſed
hamo extractus, qui, etiam poſtquam ferrum
