te ourremus, in odorem unguentorum tuorum.
Brevi tamen, ne à ſe abſcederet, coactus eſt
Sponſus in aroma ſeſe convertere, non ut
Sponſam perflaret, ſed ut elus inſereretur
pectori, vix eam toto ſe, quaſi ſaſce quo-
dam;, ne elaberetur, retenturus. Faſoiculus
myrrhæ Dilectus meus mihi: inter ubera mea
commorabität. Tu-ne illa es, quæ afflata odo-
re tantum aromatum eminus curſuram te ja-
Ctabas poſt Verbum? QCur modo non affla-
ri tantum aromatibus optss, ſed iis expetis
inſideri, opplerique ubera tua? Inter ubera
mea commorabitur. Ita videlicet afflatu pri-
mùm deliciarum explemur; tum earum nec
poſſeſſione reficimur, niſi iis ità obruamur;
ut eas nunquam à nobis ſciamus reducendas.
Faſciculus myrrhæ inter ubera? Quòô propius
admoveri potuit aroma? Appreſſiile illud ta-
men uberibus non eſt ſatis, niſi ſic pectori
affigatur, ut inde nullis queat machinis re-
figi. Inter ubera mea: ſed commorabitur.
Non mora tantùm illecebræ petitur, ſed ex-
petitur demoratio; alioquin ſtatura non eſt
cum Rege, quæ olim in odorem tantùm un-
guentorum excurſura erat poſt Regem. Quod
ſi iis continendæ ſunt deliciarum acceſſioni-
bus in officio, fidéque Sponſæ: quibus ſump-
tuum inérementis compeſcenda mancipia ſunt
à proditione, & fuga? Univerſa regni ju-
ra tradiderat adminiſtranda Isboſeth Magiſtro
militum Abner. Abner, inquit, klius Ner,
regebat domum Sail. Hoc eſt, Principi ſer-
vus dominabatur. Ea putas profuſione dig-
nitatis expletum Abnerum? Ecquid appete-
ret famulus, cui obtigerat regnare in Re-
gia? Quid expeteret ſervus, cùm Regiam
moderaretur? Proſtare ſibi Saülis thalamum

voluit, ut, qui regnare in Regis domo di-

dicerat, condiſceret in Saülis thoro laſcivire
cum Regibus. Verbo; Reſphæ compreſſio-
ne interdictus, à Saülis filio ad Saülis hoſ-
tem defecit. Numquid caput canis ego ſum.:
Et tu requifiſti in me, quod argueres pro mu-
liere hodie? Miſit ergo Abner nuntios ad Da-
vid. Qui olum catellis quoque Saulis accli-
nabatur, paulatim ad uxorum ejus ample-
Xum irrupit. Adeòô ſervorum petulantia, ni-
ſi pedum ſcatnno propellatur, in torum ſe
penetrat: deſpuique credit ſe, niſi & unâ uta-
tur cum Rege mensàâ, & thalamo uno. Ecce
abſorbebit fluvium, & non mirabitur, & ba-
bet fiduciam, quod inftuat Jordanis in os ejus.
Pudet Abneri: ſed vereor ne Centurionis hy-
drops Patriarchæ videri minor jam poſſit aut
ingluvie, aut, ut mitius oblatremus Jacobo,
eſurie. Baculo tranſmiſſurus Jordanem Jacob
voto ſe Numini obſtrinxit, inquiens: Ni de-
derit mihi panem ad veſcendum, & veſtimen-
tum ad induendum- erit mihi Dominus in Deum.
Viginti poſt annis, fugit à Labano Jacob,
omni contracta ſubſtantià ſua, quæ duabus
vix turmis dividi potuit. Camelos, oves, &
fupellectilem avexit innumeram. Surrexit ita-
que Jacob, & abiit. Tulitque omnem ſubſtantiazn
ſuam, & greges, & quicquid in Meſopotamia
acquifierat. A Socero fugit. Numquid Eſau,
hoſtis Jacob, defunctus eſt vità? Imoô cum cata-
phractis quadringentis occurret fugienti. Sed
eum faortè Jacob non expavet, aut fortiorem

ſe

Can. 1. 4.

Qan. te
13

2. Reg. 3
7*
Alnslici
izerplebie
les.

Ahbmner.

1bid. 8.

Gen- 28.,
2 I⸗

Gehe 314
172⸗

ſe fratre, aut mitiorem in ſe fratrem arbitra-
tus jam eſſe. En ejus ad Dominum preces.
Gen. 32. Deus Patris mei, erue me de manu fratris mei
11. Eſai, quia valdé eum timeo. Quo ergo ad fu-
gam ſtimulo Jacob perurgetur, cùm tantum
ſibi non neſciat imminere àa fratre diſcrimen in
via? Habendi cupiditate, quum tanta poſſide-
ret, abactus eſt & domo Laban. Sed & Pater
Gen.31.7. veſter cireumvenit me, & mutavit mercedem
meam decem vicibus. En tantæ fugæ unicum,
penè dixerim, calcar. IE-ne eſt Jacob, qui vo-
tum in Bethel voverat, quo nihil ſibi efflagi-
tabat à Numine, præter indumentum & pa-
nem? Is eſt. Et quo modo hædo, ove, Ca-
melo, mancipis locuples Jacob de una mer-
cedis defraudatione conqueritur? Rerum pla-
nè copiâ rei copit cupidiate laborare. Cùm-
uno tantuùm baculo ſupellex ejus univerſa, &—

cotylâ una definiretur, beatum ſe putavit of-

120 —„NOQOO⁊Oẽliva

ſaà & togâ. Ut verò abundare gregibus, au⸗-
geri familid, ſervis ccepit ambiri, ſibi viſus
eſt egere, cum nataret in lacte, & penè bu-
tyro mergeretur. Inhiamus Jordami, ſed poſt-
quam Euphratem ſorbuimus. Hydrops enimn
fluminibus paritur, non ſedatur. Verum,
quem duo Aſiæ flumina mitigare hydropem
non pofſunt, duo pofſunt ubera Virginis re-
ſtinguere; duo poſſunt extinguere vulnera Jk-
sU. Poſce tibi à Matre Jordanem ſanctio-
rem ; poſce àa fllio ſaniorem Kuphratem, non
ut ſis, iis epotis, ſed ne fis Behemothus. Pu-
deat Draconem flumini inhiare poſt flumen;
cùm nos in tanta ſiti tædeat vel guttarum.
Vis non ſitire Jordanem? Chriſti vulnus al-
lambe. Euphratem faſtidire optas? uber Vir-
ginis exſuge. His ſanè ſtillis duos ſitire deſi-
nes profluentes.

FINIS LIBRI SECUNDI STROMATUM.

STROMATUM

Paiſtina
yer Ma⸗
ne Stu4
ſenorenn
taal
nlun,

moger
Nlo Ni,
ejue)
iglun.
ſatum
i
ore ſt
rit 1
epet
lus 3P
thym
enletin
i
tunn 1
10 U
Non
fret,

,
De
tonet

ur le
60ra

1

STROMATUM
EIHX DIVINIS SCRIPTIRIèss

LIBER TE RTIUS.

Oſculetur me oſoulo oris ſui. Can. 1. I.

Beatiſſtraa T quare Virgo beatiſſi-
Pirgo Ma. ma non pedes, non ma-
n, nus, non denique cor
ſpiritualé ſitit Sponſi ſui, ſed os?
noſtrum. Quin & cùm ofſculum
expetat labiis duntaxat
ejus imprimendum, non
“ Ros, ſed totam ſeſe ſpe-
ia Chriſti oſculo ex-
piandam. Oſculetur me. Nimirum novit Virgi-
num prudentiſſima bona omnia, malave ex ore
difflyere: ideéque unius oris ſanctificationem
efflagitat, non ignara ex expiatis labiis ſanctita-
tem illicò in reliquas corporis ſui partes copiosè
affluentérque manaturam. Audi Sapientiæ pri-
mogenitum, Matri ſapientiæ concinentem: O
PtI. 36. 30. Juſti, inquit, meditabitur ſapientiam: & lingua

ejus loquetur judicium. Lex Dei ejus in cor de
ipſius. En effloreſcentem in corde Legem, ubi
ſatum fuerit in lingua Judicium. Proinde quiſ-
quis expiationem exoptat, os ſuum Sponſi
ore flagitet conſecrandum. Si enim purgave-
rit ore ſuo os tuum, totus eris omnino mun-
dus. Nam , ubi lingua Dei verbis manare
cœperit Dei verbo fœcundata, repentè ocu-
lus, pes, manus vertuntur in aras; ex quibus
thymiama pudoris aſcendat ad Sponſum. Oſ-
culetur me. Nihil ità ambio, ut os Domini 5
qui ofculatur, ſi loquatur. Et quamvis ori tan-
tùm meo os ſuum admoveat, me tamen ſpe-
ro undique vernaturam. Neque enim poteſt

non undique feliciſſimè germinare, cujus os
floret.

Majorem horum non habeo gratiam,
duam ut audiam fſilios meos in veri-
tate ambulare. 3. Joan. 4.

Talema ſi. LDimiiis Joanni eſt, quiſquis ſibi in filiis
ne ſyiritu. aliud à veritate gratulatur. Ut Tullius
tonet: fulguret ut Demoſthenes: alter habea-
tur Italiæ Ariſtoteles: Folia iſthæc ſunt. Si
soram Ohriſto ambulat, & proficit, gaudeo,
Ethicæ Comment. Tom. IV.

N

phaleras, ſed metalla expendebat, nimio haud

non quia Philoſophiam didicit, ſed quia Evan- Scientie 1
gelium non dedidicit. Quod ſi, quantum Poëſis ne ſpirita.
in eo excrevit, tantum decrevit Humilitas;
Bacchus exultet, nam Miniſter Chriſti la- Perſeve-
. — .. ranzia emn
cCchrymatur. Redierat, cæſis Amalecitis, Pa- hono.
triam Saül. Quantum ibi gloriarum atque pal-
marum! Lætantibus omnibus, Samuel rugit. Lyro dege⸗
Nimirum victoriis auctus Saül redierat, led Per-
obedientiam non minus, quàm hoſtes, Pprofliga-
verat. Dedidicerat parére, ex quo didicerat
triumphare. Proinde Samuel, qui in Rege non

credidit tum colori, tum fulgori, ſed victum 4
luxit, quem victorem Ifraël ſucclamabat. IIIe
concionatur, ut Paulus. Jejunat-ne, ut Paulus?
Vapulat, ut Paulus ut Paulus? in cœlum rapi-
tur? dine his Saulus, non Paulus eſt. Proce-
riſſimæ, feraciſſimaque Cedri, non poma ex-
hibent, ſed corticem oſtentant. Paulus alter4 te-
net manu PFentateuchum, ut Romam inſtruat,
alterâ virgas retinet, ut ſe concidat. Sed con-
cionatur. Paulus quamvis JESuM Prædicet, ni
caſtiget corpus ſuum, reprobum ſe fatetur.
Quare ergo gratuler effoſſam peroranti fo-
veam, in quam ruat neceſſe eſt, quia quan-
tum verborum effundit, tantum infundit fer-
culorum. SoCIETAS JESU, ſi JESuM a-
mas, noli in filiis aliquid amare, Præter JE-
suM. Si quod tibi naufragium impendere
poteſt, (quod abſit) hinc illud extimeto: ſi
nimirum magnificeris inflancem ſcientiam in
tuis , quamvis careant charitate ædificante.
Quis ſapientior Salomone? Quis Regibus &
charior, & auguſtior? Pacem Hieroſolymis
invexit. Sed invexit & Baalim. Arca ſunt om-
nigenæ ſcientiæz. Quamvis forent Arca Dei,
ſi pii non fuerint, exſcindent te. Ophni &
Phinees adduxere Arcam Domini in caſtra.
Deſperatiùs & ocyùs deletus eſt Ifrael. Balaam
prophetabat: ſed, qui prædixit ſtellam Ifraeë-
li, Cometas intulit Iſraéli, idemque & Chri-
ſtum prophetavit, & diſſeminavit ſcorta. En
quale zizanium etiam inter frumenta pullu-
lat, ubi ſator zizanium eſt. Gratulemur ergo
ſcientiam florere, ſed in humili: gaudeamus
Sacerdotes noſtros in domibus Regum eſſe;
ſed ſi mollibus non veſtiantur, ſed ſi Sa-
mueles ſint. Alioquin Aula Sacerdotem acci-
piet, & Ariolum remittet; nec aromata clau-
ſtri in aulas transferet, ſed Aularum taxos
L tranſ-

122

tranſplantabit in clauſtzo, quæ fructum ſuum
dabunt in tempore fuo. Brevi enim elevabi-
tur cor, & miraberis in Cruce Chriſti non
Chriſtos adolevifle, ſed Afſueros.
Srmunin. Et reverſus eſt Moyſes de monte, portans
duas tabalas teſtimonii in manu juan,

egesla- . .2
Peg, ASſer. fabtas opere Domini. Exod. 32. 1 5.
vantiam 4
Superior ä .
tegtur, Quiſquis in monte cum Deo fuit, tabulas
, ſu defert. Defertt autem non in ore, ut eas aliis
wesια.

indicat, non in humeris, ut eas cæteris impo-
§. Meyſei. hat; ſed eas defert in manu ſua, ut non tam
verbo, quaâm opere & veritate ſit Legiſlator in
Eccteſzaſti. IIrasl. Porrò tabulas quidem geſtabat in ma-

cAecreta nu ſua, ſed non eas ſuâ manu inciderat. Duas

condente. . .. . . . .
Ervenplo tabulas teſtimonii lapideas, inquit , ſeriptas

Rn: digito Dei. Videmus non rarò noſtrates Moy-

Erod. 31. ſes & monte quidem deſilire cum tabulis; imo
ipſimet toti abiere in tabulas, undique ora-
superi. Ccula fundunt, & præcepta ſonant. Quot ver-

e exem. Da „tot monita: & pedem movere neſciunt,
ℳ . . . . . .
“ quin in quovis veſtigio ſuo relinquant de-
obe. Ccrétum ſuum. Verùm has tabulas ſi ſpectes,

rum. non Dei, ſed ipſorum deſcriptæ ſunt digito.
Imèò ne digito quidem, quando nec digito mo-
vere volunt, quæ alligant onera importabilia.
Se zor Non noſtras nobis commendant leges, ſed, quæ
invigitet. Quiſque ſentit abundans in ſenſu ſuo, ea nobis

propinant: majorique vehementiã minarum
Singulari.- atque tonitruum effata inſinuant ſua, quam

ates. JEsu Chriſti Evangelium. Si mantile expli-
Zel⸗ cueris ſuper menſam, ad inſtar conciſi pepo-
mmd ſereii Mis, Pfophetas obedientiæ merito anteceſliſti.

QCur? Ipſi dixerunt. Cave, ne aquam in am-
Eirtus o, bulacro effundas: & ſanguinem, ſi lubet, ef-
oe, no⸗ fundas vel-Nabuthi. Vix enim aliquem plecti
ne ſpirita alldies, quèd fratris ſui famam laceraverit
quòd in Templo per horas omnes matutinas
& veſpertinas garriverit, tantumque taxillis non
luſerit, verio, nugis & jocis ejus, in popinam
Domini Sanckuario. Si verô culcitram non in-
werterit, Societatem penitus ſubvertiſſe credli-
tur. Sane Moyſes non es, ſi quas præfers tabu-
las, tuus, non Dei digitus ſculpfit. Sed in Mon-
te conſtiti. Etiam Balaam afſcendit in. Mon-
tem, imò & prophetavit in Monte. Nos non
credimus Moyſi, qui tabulas habet non Dei ma-
nu defcriptas. Quiſquis talis eſt, Moyſes non
eſt. Siquidem Moyſen ſcimus, hunc veròô neſ-
cimus. Quæ omnia, non ideò aà me ſcribun-
tur, quòd eveniant hac noſtrâ ætate, ſatis etiam-
num, favore Numinis, aureaâ; ſed ne;, proceſ-
ſu temporis quo Spiritus quoque novus,
non raròô veteraſcit, contingant. Uti fortè in
iis Monaſteris accidére , quæ in Occidente
occaſum religionis paſſa S. Benedictus repara-
vit, ſummo Eccleſiæ Domini bono. Moyſi lo-
cutus eſt Deus, hic autem & Deum non
audivit, & fumantia loquitur verba, quaſi
Deus. Sed videarmnus, quid occurrerit deſcen-
denti. Audiens autem Joſub tumultum populi
vociferantis, dixit ad Mopfſen: UWlulatus pugnæ
auditur in caſtris. Qui reſpondit: Non eſt clamor
S rie adhortantium ad Pugnam, ſed vocem cantantium
vag ego audio. En quale diſcrimen intercedat in-
iie Pa ter Joſne, qui in Monte duntaxat fuerat, &
* , , Moyſen Qui cum Deo in Monte egerat. Quod
ille ferociam putat, hic laſciviam intelligit.
Teviditas. Prorſus tu, qui etiam flagitia popuh, gene-
roſi animi fulgura interpretaris, in Monte

Exod. 32.
17. 18.

—

Oliva

te fortè confſtitiſti, ſed ut fumo, caligineque
tumultuantis Sinæz torquerere,; non autem ut

fruerere Deo. In cella latuiſti, ſed non ora-
ſti. Quid ais? Ille tanquam equus effrænus

quieſcit nunquam, garrit vel de nocte, cer-
vicem circumagit etiam ad Aras, & hafſce
luxati cordis notas, vivacioris ingenii ſcintil-
las appellas? Joſue es, cui temulentæ ple-
bis licentia, bellicoſæ viſa eſt triumphantiſ-

que indoles fortitudinis. Non itaà Nazianze-

nus, qui erectam in Juliano cervicem, & va-

gos oculos, futuri Monſtri prænuntiavit argu-
menta. Non ità Ambroſius, qui ſubfultan-
tem ante ſe Clericum ſubmovit à ſe, vaticinans
non modicam erupturam tempeſtatem ex li-
beriori audacioris ephebi commotione. Non
ità Elias, qui ex nubecula veſtigio homi-
nis figurata eluvionem impendere perſpexit.
Non ita Daniel, qui proruentern & Monte
lapidem exfurrecturum edixit in montem.
Non ita denique Moyſes, qui debacchantium
cymbala interpretatus eſt depopulantium fre-
mitus, quæ iocio viſæ ſunt velitantium tu-
bæ. Haud detractor eſt: dicax eſt. Falle-
ris: Non ille dicax, ſed tu Joſue es. Haud
impatienter agit neſcit torpere. Non pe-
riit inter cachinnantes pudor: ſed ætatis ſeie
ver explicuit. Non loquitur, ſed difertus
eſt. Crede mihi; quiſquis lutum deauras,
in Monte Sinai fumum hauſiſti, non Deum.
Scias pernicioſius te caligare, quàm Iſaa-
cum : non enim pro Eſau Jacobum ofcu-
laris, quod optandum eſt; fed pro Jaco-
bo Eſau locupletas, quod domum Abra-
hæ ſideribus coruſcantem, brevi arenis ob-
ruet, opplebitque. Si Moyſes es, ſi oraſti,
ſi cum Deo egiſti, ſtrepente populo, ex-
clamabis: Non trophæis exultat Iſraél, ſed
vitulo. Litat, non ludit. Ut enim in An-
gelum lucis ſe quoque Satanas transfigu-
rat : ità vitiorum nutrix blanditis charita-
tem ſe efle credit, ſi & ipfſa cooperiat mul-
titudinem peceatorum. Atqui IIraslitæ ſunt.
Atqui extra Ægyptum ſunt. Atqui veſcun-
tur Manna. Aarom denique ſubſunt. Ità
eſt; ſed Vitulo litaverunt. Væ nobis, ſi de
Ifraele ſuſpicari non audebimus, etiam in
eremo, facrilegia. Quamvis Ifraslitæ ſint,
Adæ quoque hæredes ſunt. Quod ſi ruit il-
le in Paradiſo, poſſunt & poſteri ejus in de-
ſerto corruere. Exterminii pars & origo po-
tiſſima Ifraëliticæ gentis, Machabæorum tem-
pore, inde fuit, quod falli non poſſe ſe cre-
diderunt à quibuſdam de genere Sacerdota-
li. Dixerunt enim: Homo Jacerdos de ſemi-
ne Aaron venit, non decipiet nos. Sed de-
ceptos ſeſe cognoverunt, cùm, ſexaginta ab
eo ex Primoribus interfectis, Cadaveribus
Seniorum parentarunt. Ubique aconita pul-
lulant: & , ſi palpemus vitia noſtra, Idolum
conflabitur, Ifrael inſaniet, diceturque lude-
re populus, ut Moyſis abſentiam patientiùs
doleat. Sed audi. Cumque appropinquaſſet ad
caſtra, vidit vitulum, & choros iratäſque val-
de, projecit de mauu tabulas, & confregit eas
ad radicem Montis. Et quare ita iraſcitur
populo, ut & tabulas diffregerit, & vitu⸗
lum comminuerit, & ad tringinta tria viro-
rum millia interſecerit? Qur ſtrages tanta?
cur projectæ tabulæ? Quia Idolum vidit &
choros. Atqui iſta ommia intellexerat aà Do-
mino;, antequam exſcenderet de Sina. Pec-
cavit

1. Mach. 7.
14.

Exod 32.
19.

.

110d. 31
9.

Ael
ju mri⸗
yon 4ℳ.
ient⸗

hng
le 4

munn

Eluiſe
rum me⸗
alilil⸗

Mſetuti⸗
Pmynn

Velhliki⸗
Haiali .V
len, 1
arine
miiu.
Hent

eni
oſaentia⸗
In
pe
re⸗
ſu
ES
in
(a
lnod n, Tat
n.
Vi
zud 1 a
luin
roe⸗
e
dor
Gdem
Geo⸗
!
Uh

deyintat.

rutini le
ipſee gli
lon vii. din
lodne, .
Ita
tol
adil

e
. ie
eig i
14, Uan
line ten
ſehe Illi
I

an
N
Olnn.
exi.
lonte
Nem.
tium
ſre.
in-
alk.
Haud
e⸗
3g eſe
llertos
uras,
Deun.
r.
r
Neco.
Abra-
is ob.
Okall,
er⸗
, ſd
in M-

e ſint)
1nutt i⸗
in Ge⸗
Nigo o-
tuln tell⸗
ſele cke
acetdott⸗
le ſeni.
decl E.5
Agioti 4
deetihi
oain iil
1, ldohn
be

Patiethu

9.
deun
& u.
iin nd⸗
eS lalll
5 ii
-

1at 3
Gina⸗

Stromatum, Lib. III.

ExoOd. 32. cavit populus uus, quem eduxiſti de terra M-
gypti. Receſſerunt eitò de via, quam oſtendiſti
Acuſaio. eis: fecerintque libi vitulum conflatilem, & ado-
ves mvidi raverunt. Si tæduit illum Monſtri, quare ta-
non au. Pulas non diffregit, cùm ſcelus tantum audivit
estan à Domino? Num Deo non credidit? Cre-
superor didit; ſed, ex conſortio Domini , didicit, ad
tardus ad ſupplicia non feſtinandum, Judicémque debe-
tœnam ie re ſententiam differre, donec ſuis ipſe oculis
flagitium ſpectet, quamvis Deus flagitioſos
acéuſet. Mira Judicis patientia! A Deo po-
pulus accuſatur, auditur inſanientium cho-
rus, nec tamen aut iraſcitur populo Moyſes,
aut eum damnat, niſi ſuis ipſe oculis impu-
dentiam intueatur delirantium. Quod ſi in re
tanta, etiam Deo indicium faciente, cun-
Religioſ. Ctandum eſt: Tu quis es, qui audeas inau-
rum infa- ditos damnare, quos non Deus accuſat, ſed
matope. Faunus livore tabidus inſimulat, qui ore non
Perſecutio tot dentes, quot mendacia geſtat, quibus
Juktorum. arrodat Rroborum vitam & famam?“ Ergo,
Moyſe Judice, accuſatore Deo, nec Idololatræ
kecte ſti purmuntur, niſi Idolum proſtet: & quivis ter-

ſtici coli

debent, li. ræ filius, qui ante dies quatuor ignorabat,

der e quid æra lupinis diſtarent, ſedebit pro tri-
wene. punali, Coœlique ſtellas tenebrarum arguet,

& relegabit ad Arcturum? Moyſes ſenten-
tiam diſtulit. Quamquam, ut, quod in ani-
mo fervet, effundam: Non ideò Moyſes ſup-
Apiſcopi plicium diſtulit, ut, audito Deo, audiret
rehdentia, & reos; ſed quia ſcelus lentius irritat audien-
tem, quàm ſpectantem. Quamdiù flagitia ad
nos deferuntur, humani cordis maculæ ap-
pellantur, reique dicuntur lutei, ac propte-
rea indulgendum fictili ſimulacro, ſi aliquàâ
ſui parte conteratur At ubi ſcelus ocu-
lis ſubjicitur, enimverò tantus ſubitò furor
in ſcelus exardeſcit, ut nec parentibus ignoſ-
catur. Sic Moyſes, cuùm crimen populi au-
diret à Deo, colliqueſcit in lachrymas, o-

Severitas.

Exod. 3z., rat, luget: Quieſcat, inquit, ira tua, & eſto

12. placabilis ſuper nequitia populi tui. Ubi veròô
Vitulum vidit, enimverô exarſit in fulgur,
Exod. 32. aitque: Occidat unuſquiſque fratrem, & ami-
1. cum , & proximum ſuum. Heus tu, exaudi
vocem tuam. Quieſeat, obſecro, ira tua. Qua-
re modò furis, qui antè flebas? Num fœ-
diora vidiſti, quam audieras? Haud equi-
dem. Sed tunc fœditatem audivi, nunc vi-
deo. Fervet inter palpebras Ira, quæ in aure
vix tepet: quæque in auribus ſcintilla penè eſt,
ubi ad oculos devenerit, incendium eſt. Li-
bet hic quærere, mentiti-ne ſint, cùm dixe-
Horatind runt, conflato vitulo: Iti ſunt Dii tui, IWrazl,
Religioſas qui te eduxerunt de terra Kgypti. An du-
e bium, inquis, impudentiſſimé mentitos? Aio

itaà dubium eſſe, ut magis putem ex eis ple-
roſque non mentitos. An credis omnes ideò
abiſſe ex Æ gypto, ut immolarent Domino in
eremo? Plerique profugerunt, ut ſpolia ex
.gypto aveherent, ut aureo litarent Mon-
ſtro, qui luteo duntaxat litabant. Sanè, ni-
ſi ſuaſiſſeét Moyſes, ut argentea aureâque vaſa
dolo ſurriperent Ægyptis, ſexcenta millia
virorum Viro uni ſecedenti in eremum for-
taſſe non adhæſiſſent. Utinam & nunc men-
tiretur quiſquis fumi appetens & auræ ſibi,

Beligis ſuique ſimilibus, ſub JESU, dicit: Mi ſunt

Tide Dii, qui eduxerunt te de terra Keypti. For-
tè non unum tantàm inſipientem, inter tot
Scienia millia evangelicè ſapientium ad eremum alle-
Vine Spiri⸗· . ſtri
zu. xXit fulgor ille metallorum, quæ in aris noftris

Ethicæ Comment. Tom. IV.

123

radiare miratus eſt: ſeu plauſus eum pellexit, ILatentie
quem in cathedris ſperavit ſibi non defutu- Prava.

rum. Breviter; non lapidea Lex, ſed aureus
vitulus aliquem fihorum Ifraël eduzxit de terra
./ gypti. Id verò quamquam nec diceret, nec
putaret in ſuo egreſſu: ita tamen fuiſſe tunc

Religionis
musra Vi⸗

liora,

intelligeret quiſquis „ inter optimos hebes

& vanus, gloriolam ſectaretur in ſchola hu-

militatis, &, ſi non verbis, opere fateretur,

cuùm aurum ſuum itaà fulgere videret in de-
ſerto,“ ut & populi ante illud procumbant.
Cùm docere cœperis, doceberis, quid te abdu-
ctum è ſinu Matris adduxerit in domum Chri-
ſti. Non Dei vox, non Moyſis Virga, ſed ſcien-
tiæ aurum, ſed prædicationis labor ille qui-
dem, verùm labor glorioſus, cuique vi-
tulo labiorum tuorum vituli immolandi
ſint, dum prædicatorem ſuum prædicaverint
univerſi. Hi, ſi neſcis, ſunt Dii tui, qui edu-
xerunt te ex £Ægypto. Nam ſi immolaturus
Domino adveniſſies, ſpes, horas, ſudores tuos
vitulo non litares, cui litas tua, ut litetur &
tibi. Et vitulus quidem inauris primum erat.
En technas! Quæ obedientia vocabatur, ido-
lolatria tandem eſſe convincitur. Cur exi-
ſti ex Æigypto? Ut vocanti Deo obedirem.
Subſiſte parumper, & videbis conflatum
ex inauri monſtrum. Domum jubearis ever-
rere; ſtudiorum tibi hora intercipiatur. Cla-
nabis illicò vocatum te ad cathedras, non
ad ſcopas: ideéque ſtudendum tibi, non ver-
rendum eſſe. En obedientiam in vanitatem
deformatam! En vitulum ex inauri! Utinâm-
que vitulus foret, & non Taurus, qui ob-
vios & terreret, & protereret. Neque tantum
Taurus; ſed is Taurus eſt, non in quo ſol di-
vinæ gloriæ conquieſcat, ſed qui præſumat in
Sole gloriæ recubare. Ita ut, ſtupente Mundo,
horrentéque Cœlo, non jam ſpecsctetur in
Tauro Sol, ſed in Sole Taurus videatur. O
Monſtrum! Taurus in Sole? Non ille divinæ
gloriæ militat; ſed ſibi, ſuiſque commodis Dei
gloriam, inaniſſimum caput, compellit ſamu-
lari. Verùm Deo gratias immortales, quod in
Eremo quantovis & ſtudio & pretio funda-

tur Idolum, Vitulus duntaxat prodit. Non A- felices ſunt.

quila, quæ imperet: non Phœnix, qui fra-

Religio
Wit.

gret: non Columba, quæ niteat: non deni-

que Leo, qui terreat: ſed Bos prodit, qui ad
laborem te factum doceat; quique tibi inaures
obedientiæ pertæſo durius enunciet impendere
jugum Idoli tui. Hoc tene: Si inaures diflol-
vartur, Bos tantùm conflari poteſt. Si non pa-
rueris, laborabis. Imô non laborabis ſolàm,
ſed idolum cudes. Quoties exoſus Moyſem obe-
dientiæ inaures projeceris, quamvis eas Aaro-
ni tradas, non ad animi delicias ſimulachrum
effingetur, ſed ad cordis excidium cudetur
Idolum. Nec tibi potes detrahere has inaures
inæſtimabiles, quin dicas: Fac nobis Deos, qui
nos præcedant. Aut obediens ſis oportet, aut
idololatra. Aurum tuum, ſi inauris non erit,
Idolum erit. Audi Samuelem. Quoniam quaſi

peccatum ariolandi eſt, repugnare, & quaſi ſeelus

idololatriæ, nolle acquieſeere. In .gypto qui-
dem ex inauri licet Anguem effingere ad orna-
tum, licet filium emortuum cudere ad ſola-
tium. At in deſerto aurum, ſi inauris non eſt,
quamvis efformetur in vitulum, adorabitur,
eritque Idolum multo funere diſſolvendum.
Proinde quiſquis, ductore Moyſe, mare tranf-
miſiſti, inaurem retine nam „ ſi eamn
L 2 fuderis,

Gbedientia

reta.

Exod. 32.

I⸗

1. Reg.
23.

15

fuderis, vitulus prodibit, qui hoſtias ſerat, ut
tibi funus metat.

Ego Dominas omnipotens: amhula
coram me; O eſto Porfeltus. Gen.

17. I.

Eiliorum Ità Dominus ad Abraham locutus eſt, non
educatio. cùm eum eduxit de Ur Chaldæorum;, ne-
que cum illum dimiſit in 5ͤgyptum, ſed
cùm ex Sara ſuſcepturum eum prædixit Iſaac
unigenitum ſuum. Ergo non abeunti ex pa-
Seniorum tria, non fratres, opéſque dimiffuro, non pere-
exempla. grinaturo inter impios perfectio neceflaria eſt,
ſed cùm educandus eſt filius, qui naſcetur.
Ac ſi dicat Dominus: hactenus Noë tibi &
Enoch inſtituendæ vitæ fuerint exemplaria:
Eeccleßaſti. At deinceps Deus tibi imitandus eſt. Cur?
c exemplo Iſaac naſcetur. Huc, huc, obſecro, Patres,
Sm. Matréſque familias, qui Monachos dun-
taxat perfectionem decere putant. Audiſtis?
Perſectus eſſe jubetur Abraham, non cùm im-
molaturus filium in monte eſt, ſed cùm ex Sa-
ra eſt ſuſcepturus. Ambula coram me, & eſto
perfectus. Sara uxor tua pariet tibi filium, vo-
cabiſque nomen ejus Iaac. Hactenus Cæteros
Vocationi Vitæ meritis anteiſti: jam & te ipſo in poſte-
relactans, rum melior ſis, neceſſe eſt. Mihi non abſimi-
quid dicat lis eſſe de . . .
hon seniam lis eſſe debes, quando filium educabis. Ut pa-
exitese ſe triam dimitteres futurus Monachorum chora-
ek ten, gus, quævis amimi virtus ſatis fuit. Ut verò

☚

filium educes, Deus eile debes, aut Deo quam-

Patres fa-
milias.

Superior
exomplo ſit.

TZelas ani⸗
marum
ess mplo
eſe debet.

Gen. 17.19.

Tiat s*τα.

rato glara ſimillimus. Quod ſi Abraham quaſi Deus

1, e eile debet domui ſuæ, ut unius Iſaaci altor
m',us. & Pater ſit: Epiſcopos, qui Sacerdotibus, &
ioa. Eccleſiæ præeiſe debent, quales eſſe opor-
renas5 tebit? Si minor, ut ita dicam, Deo eſt, uni

educando Iſaac aptus non eſt. Et aptus erit edu-
candis Chriſto Sacerdotibus & Levitis, qui
Elaü ideò non eſt, quia non unum tantùm
ſupplantavit in aula fratrem; quotiéſque ve-
natus eſt, non Patri pulmentum;, ſed Matri
venenum attulit, non à parente benedicendus,
Superioris ſed maledicturus vel cœlo? Hos canibus ſtipa-
munus ar- tos undique, & latratibus duntaxat aſſuetos
ausd. præficiemus Templo, in quo nec mallei tin-
nitus ſine piaculo audiri poteſt? Quæ licet
jam rugæ Eccleſiam Domini non maculent,
tamen ſuperioribus ſæculis eam foœdaſſe San-
Saperioris Ctiones Conciliorum in Clericos choro ſylvas
exempla. anteferentes & teſtantur, & lugent. Væ, ſi
quod nuſquam fere terrarum evenit, vel una
in regione accideret, ut initiati tonſurãâ, &
non uno inſtructi beneficio, quoties Templo
non ſerviunt, enſe accincti & minimè toga-
ti, nemora incurſarent & ſaltus. Quamquam
& Superiores hæc tanta Patriarchæ indicta
perfectio terret vehementer. Nam ſi Abra-
ham Deus fieri quodam modo debet, ut Iſaa-
cum educet, qui non mactabitur in ara,
ſed aræ duntaxat imponetur; quique & Re-
beccæ colludet in Achis, & Eſau edet, ut
edat. Qui, rogo, eſſe debemus nos, ſub quibus
adoleſcere debent tot Iſaaci, qui non unius,
ſed nullius uxoris viri futuri ſunt, qui non
Eſaü, ſed Chriſtum parere debent mundo,
quique non ſemel imponendi Aræ ſunt, ut
diuturnius vivant, ſed quotidie in ara jugu-
landi ſunt, ut diuturnius pereant & ſanctius:
de quibus cami illud Davidicum poſſit: Prop-
Pfſal.43.22. ter te mortificamur totà die facti Jamus ſicut

Oliva

oves occiſionis. Horret profectò animus;, cùm
iſta recogitat, & onus intelligit ſuum, cum
contuetur exemplar ſuum: Ego Dominas onmi- Gen. . r.
potens. aäambula coram me, & eſto Péer. Ffectus. No-
ta, Educaturus filium non jubetur intueri mi-
ſericordiam, aut charitatam Dei;, quas utcum-
que licet æmulari: ſed Domini omnipotentia illi
imitanda proponitur. Ego Dominus Omnipotens. Ibid.-
Ut nimirum, quiſquis filios educat, ea quoque
à ſe perficienda intelligat, quæ perfici non .
poſſunt. Nihil non debet poſſe, qui poteſt Iſaa- Dienitas
cos educare. Erravi. Nam non propter naſci-"u A.
turum filium, ſed propter deferendum ei im- gex egar,
perium, jubet illum eiſe perfectum. Ego Do- non delioe.
minus omnipotens: Ambula ooram me, & eéſto per- "ar.
Jectus. Daböéque tihi, & ſemini tuo terram pere-
grinationis tuæ, omnem terram Chanaan in poſ-
leſtonem æternam. Quid audio? Ea Dominus
præcipit regnaturo, quæ nos ſuadere verere-
mur Initiando: perfectionem mandat Principi,
quæ vix effloreſcit in Levitis. Ut video, regna-
re non eſt dehciari, nec, qui vocatur ad ſcep-
trum, à ſacco avocatur. Imôò perfectus jube-
tur efle Abraham, non cùm Sacerdotio fun-
gitur, filum immolando;, ſed cùm Palæſtino-
rum futurus Princeps deſignatur. Dabo, inquit,
non, do: & tamen ſola umbra Principatus fu-
turi, non futuram exigit in deſignato Prin-
cipe ſanctitatem, ſed maturam. Tibi dabo. Dienitæ
Sed, Eſto perfetctus. Sceptrum regni efflorebit, "oα, uis
ſed; Sanctimoniæ germen jam floreat. Non er- S ane,
go ad venationem, ad epulas, ad luxus vo- Gtnt⸗tur.
camur, cùm evocamur ad ſolium. Porrôò ſi,
qui ad coronam deſtinatur, efſe perfectus de- Eragted.
bet: qui inauguratur ad aras, qui tiaris Cco- zus.
ronatur, debetne otio, unguentiſque difflue-
re? Viden' Cidarim non umbraculum efle
debere oti tui. Non aſſutis ex ficu foliis ami-
cieris, ut ſub umbra ſylvarum lateas, à facie
Dei ſecundus Adam: verùm byſſus & purpura
indumentum tuum ſunt, ut Cœlum ſpectes,
ut ſanguinem tuum fundas.

en. 17. 8.

Ego Deus omnipotens: Ambula coram gig: m.
me: & eſto perſectus. Gen. 17. I. carnaide.
Infelix Synagoga, quæ, niſi imitetur Omm- cvze:
potentem, imperfecta eſt. Sed quaàm fortunata Paſſio.
Eccleſia, quæ, ſi nudum, pannoſum, & ærum-
noſum æmuletur Deum, abundè fulget. Non Orißi
. . . Imitatio.
jam audimus: Ego Deus omnipotens: Ambula“
coram me. Sed, Ego vir dolorum, ſciens infir- ke cleßi⸗
mitatem, & videns paupertatem meam. Quis felic ior
in valle dolorum non facillimè doleat? Quis zue .
non poſſit nullo negotio eſſe pauper, cum nemo Sae,
eſſe queat omnipotens? Et ſi ambulavero co-
coram Omnipotente, quid hauriam? At ſi am-
bulavero coram pannoſo, luxum projiciam &
faſtum. Ideò ibi Abrahæ dicitur: Ambula co-
ram mer hic mihi dicitur: Qui vult venire poſt
me., Siquidem, ut Sanctus Auguſtinus ait, vo-
Iunit Dominus ſuam a nobis non Omnipoten-
tiam, ſed Humilitatem adumbrari. Diſcite à
me, non Mundum fabricare, ſed, quia mi-
tis ſum & humilis corde. Porrò quis ambulans
coram Crucifixo , perfectus non ſit? Miſeret
me Eliæ, qui, ut perfectus eſſet, ſtare debuit
coram Deo regnante. Eſaias midari jube-
tur, & excalceatus prophetare. Tamen tam
dura imperantem vidit in ſolio excelſo ar-
genteis Angelorum plumis amiciri. Quomodo
potuit

Luc. 9. 23.

Emn⸗

lniſi
Rigmaa

1
ſn

Iu
1
tun
ſin

Gnn

. ü
e
On
. Din
n⸗
enn
N E

dern
Unn
ere.
di,
ep.
ube⸗
ſun⸗
ino.
c,
ue.
Prin-
rebit, ust
. .
ol el. i
V- e
nd , V
18 r .
ciflue
m elle
8 aum-
kie
purpul
Pectes,

CN ft

rOmmr
Cottoneia
Eenr.
Anllt
Lens iut,
1t: Qunz,
Orn neſn
ero .
At ſi all⸗
oficiam
mkbule un
venire
U alt 5 0.
mnnſoten
Dlaie?
ni.
) Miets
e gehut
lati obe⸗
mnen talſi
Lcello 41
ronol⸗
Polun

Stromatum, Lib. III.

potuit in tanto ſulgore & ſedis & chlamydis

IIa. 6. " magniſacere nuditatem? Vidi Dominum ſe-

Ibid. 3.

dentem ſuper ſolium ercelſum & elevatum. Ple-
na eſt ommis terra gloria ejus. In tempore illo lo-
cutus eſt Dominus in manu Iſaig filii Amos; di-
cens : Vade & ſolve ſaccum de lumbis tuis, & cal-

Idemzo., oeamenta tua tolle de pedibus tuis. Et feci ſic va-

igmeta.,. bus te contuli elapſo anno, Abelem videlicet

dens nudus & diſcalceatus. Omnipotenti paruit
Propheta obſequentiſſimus; ſed revera dicere
potuiſſet: Domine, quare mihi explicuiſti glo-
riæ tuæ ſcenam, ſi inglorium me eſle cupie-
bas? Quam durum eſt;, non ſolùm diſcalcea-
tum incedère, ſed Deo ſuo tam diſſimilem fie-
ri? Nunc verò, ſi jubeor dimittere omnia,
non erubeſco: Nam video Deum meum in ſta-
bulo. Ambulo coram Deo, qui Samaritanus
dictus eſt, ideò non confundor, ſi dicar & La-
tro, & ſtultus. Denique: Quocunque ire com-
pellor, antecedentem me Deum intueor. Hinc
jam audire licet, non coram me ambula, ied
ſequere me: venite ad me: Poſt me vade.

Cui comparabo te, vel cui aſſzmilabo te?
Thren. 2. 23.

Geminos, Franciſce, delegi Heroas, qui-

& Ilaacum: & quô magis adnitebar plagas
tuas eorum vulneribus comparare, eò te eis diſ-
ſimiliorem reperi, quod nec à Caino, ut Abel,
ſed ab Angelo conciius ſis; nec, ut Iſaac, de-
ſignatus tantùm ad vulnus in monte recipien-
dum, ſed vulneribus in monte conſignatus.
Ut à victimis gradum faciamus ad flores, quan-
doquidem in Ccomparatione defeci, hodie Te,
Franciſce, non comparabo Paradiſo, quem
Dominus plantaverat in Eden. Non es Pa-
radiſus, quia inde quatuor tantùm flumina
manant, ex te verò quinque ſcaturiunt flumi-
na Charitatis. Et illis quidem flumimbus ter-
ræ facies irrigatur: his autem profluentibus
tuis terræ facies exſiccatur; quocunque enim
ſanguis tuus fluit, ibi pompa;, ibi vanitas, ibi
opulentia exareſcit, & languet. At, inquies,
& ibi nuditas, & hic nuditas viret. Imô hic
Viret, & ibi aruit nuditas. Siquidem A-
dam, qui priùs nudus quieſcebat inter lilia
innocentiæ, mortuis peccatorum exuviis coo-
pertus damnatur ad ſpinas. Cùm, è contra-
rio, Franciſcum togatum primò ſæculi vani-
tate Innocentia feliciter ſpoliaverit inter ſpi-
nas, non ut ſcelus expiaret in dumis, ſed ut
de ſcelere pudor triumpharet in ſentibus. Ergo
Adam nudatus primum, & tum togatus:
Franciſcus verò, ne pudicitiam exueret, pal-
lium exuit, &, quem vidimus in ætatis flore
paludatum, vidimus deinde paupertatis ſemel,
atque iterum pudicitiæ ope denudatum. In
illo paradiſo Anguis adfuit, qui mulceret:
In hoc non defuit Angelus, qui feriret. Ibi A-
dam dormit, ut Mater mortis Heva naſcatur:
hic Franciſcus vigilat, ut vitæ parens Virgo
