& caligo populos. Ubi tenebræ, ibi lutum. Te-
nebræ non operirent te, ſi cœlum eſſes: ſed,
quia terra es, tenebreſcis. Nec ſolùm terra es,
ſed ſterilis es, & infozcundus. Non enim dicit,
agros, & prata tenebris involvenda, ſed ter-
ram. Si floreres, luceres. Hinc eſt, quod quam-
diu infocunda fuit mundi facies, obtexit ſe,
quæ, in luce, germinavit, & floruit. Ert tene-
bræ erant ſuper ſaciem abyſſi. Viden' Abyſlum
latere ſub umbris? E contrario, ubi flores eru-
piſſe leginus apud Sponſam, ibi quoque nebu-
las omnes, & caligines diſpulſas intuemur. Jam
hyems tranſtit, imber abiit, & receſſit. Et unde
tanta cœli ſerenitas? Flores, inquit, apparue-
runt in terra noſtra. Nulla ibi caligo, ubi flo-
rum copia eſt: quia ibi tenebræ, ubi ſcelus.
Præ fulgore in conſpectu ejus nubes tranſierunt,
grando, & carbones ignis. Si Deus tibi adeſſet,
nubes evaneſcerent. Porrò non credas, nube
te tantùm contegi. Ubi nubes, ibi & ignis,
& grando eſt. Non ſoluùm conſcientiam non
aperis, ſed procellas nutris & vitiorum, &
ærumnarum. Sciant Paſtores animarum, inde
exſpectandos deſolatorios carbones, & deva-
ſtantem grandinem, ubi nubes obtenditur. At
ſub pedibus Domini caligo eſt. Et caligo ſub
pedibus ejus. Imòô hinc diſce calcandam eiſle ca-
liginem. Caligo non eſt ejus, ſed ab eo proteri-
tur. Fulgor ejus eſt fœtus. Præ fulgore in con-
ſpebtu ejus. Et caligo ſub pedibus ejus. Si ſub pe-
dibus tuis fuerit, non erit in corde tuo. Extra
te erit, ſi ſub te fuerit. Hinc eſt, quod, cæſis
in ara victimis, Abrahamum tenebræ involve-
runt. Cur? quia ignis concupiſcentiæ, qui vi-
ctimis imminebat, odit lucem. Deſcenderunt-
que volucres ſuper cadavera, & abigebut eas
Abraham. Cum ergo occubuiſet Sol, fabla eſt
caligo tenebroſa, & apparlit elibanus fumans,
& lampas ignis trankens inter diviſiones illas.
8 2 Augu-

Conſcien-
tia ape-
rienda.
Susperior

prabus ſit.

Eſa.27. 14.

Eſa. 5o. 2.

Gen. 1. 2.

Can. 2 11.

Ibid.

Pſ. 17. 14.

Pſ. 17. Ii.

Gen. I5.
IIe=

208

Ser.5S4-de Auguſtinus
tempore.

Ignem hunc libidinem eſſe putat,
quæ diviſos, & ſectarios occupat. Ergo, ubi
caligo tenebroſa, ibi clibanus fumans. Juperce-
cidit ignis, inquit Propheta, & non viderunt
Tentatio- Jolem. At, inquies, lacerabant aves hoſtiam,
num fons etiam antequam Sol occumberet. Si non oc-

Pfſ. 59 8.

Conſeien- cubuerat, faltem occumbebat. Quod ſi im-
ia von minens duntazxat occaſus immittit vel in victi-
patefacta.

Confaſio. Mas Abrabæ vultures; quid, obſecro, non
metuendum hoſtiis eſt poſt lucis occaſum?
Etiam Apoſtoli, per totam noctem laboran-
tes, nihil ceperunt. Et quamvis eſſent Apo-
ſtoli, ſemper in ſiniſtram jecerant rete. Ad-
vVertas autem velim, antequam Sol occumbe-
ret, irruiſſe in ſacrificium aves, ſed eas Abra-
ham abegiſſe. At ubi Sol occubuit, qui aves
arcebat à victimis, ne fumantes quidem chiba-
Gen. 15. nos ab eis ſubmovit. Cümque Sol occumberet,
12. Jopor irruit ſuper Abraham. Et apparuit cliba-
nus fumans, & lampas ignis, tranſiens inter di-
viſiones illas. En quo modo, regnante caligi-
ne, & Patriarcha dormit, & hoſtiæ exuruntur,
& ignis abſque pavore inter diviſiones graditur
victimarum. Tu, qui paſſeres, lucente ſole,
abigebas ab ara, metuens, ne victima decolor
appareret; ut videris latere poſſe diſpendia ho-
Pſ. 10. 10. ſtiarum, dormies, vel furente clibano. Oculi
eſus in pauperem reſpiciunt: inſidiatur in abſcon-
dito, quaſi Leo in ſpelunca ſua. Neque ſolùm
inſidiæ in ſpelunca, ſed & deprædatie; ne di-
dieeres, IIla inſidiatur, ſed ego non incido. Au-
Ibid. rz. di: In laqueo ſuo humiliabit eum. Scis, quid ſit
humiliari? Luxuria eſt, quæ faſtum deprimet
incidentis in ſpeluncam. E contrario, aperienti
conſcientiam Job prophetat victorias, dicens:
Job. 5.23. Et beſtiæ terræ paciſicæ erunt tibi. In Hebræo. Et
beſtia agri pacifica erit tibi. In agro non lædéê-
ris, in ſpelunca humiliaberis. Neque dicas, lo-
qui Jobum de lacertis atque locuſtis. Iinò lo-
quitur de tigride; alioquin non poneret pro por-
tento: Pacifica erit tibi. Si tibi, ergo non om-
Pſal. 103. nibus. Tigris eſt, ſed in agro non nocet. Poſii-
24.
bunt omnes beſtiæ ylvæ. Quod non erumpet in
corde ſcelus, ſi celes Paſtorem cor? Omnes be-
ſtiæ ſylvæ mentem invadent tuam ſi eam tene-
bris viderint involutam. Catuli Leonum rugien-
tes, ut rfapiant. Pellam, inquis, & diſpellam
eos. Quo modo? In arcu, & gladio meo. Ora-
bo ſpiritu, orabo & mente. Caſtigabo Corpus,
ne Leo accedat. Falleris. Non jaculo fungantur
catuli, ſed luce. Niſi pateat Paſtori anima, pa-
tebit urſo. Audi: Ortus eſt Sol, & congregati ſunt.
Detecta iniquitas in antrum refugit. Unam ve-
retur lucem, quæ ſola adoleſcit in nocte. Poſt
tenebras funera. Vel in Egypto noctu primoge-
Prov. 4. nita periere. Via impiorum tenebroſa. At cœli
19. complicabuntur, ut liber. Itaà eſt; ſed poſtquam
ſidera verſa fuerint in cometas. Lege Prophe-
Iſa. 34. 4. tam. Er tabeſcet omnis militia cœlorum, & com-
Plicabuntur ſicut liber oœli: & omnis militia eo-
rum deſtuet, ſiocut deſtuit folium de vinea. En
quod excidium & ſubſequatur, & antecedat cœ-
lorum complicationem! Quoties videris colum
complicari, ſcito cœlum in cœnum verſum. De-
fluxere ſidera, aut defluent, ubi primùm colum
deſiit patere. Si is, qui fervebat „& radiabat,
Matth. 8. occludit ſe, nec Paſtori ſuo cor ſuum reſerat,
19. ſcito prænoſcens, quod non ſidera , ſed arenas
1bid. geſlat. Maoiſter, Jequar te, quocunque ieris. Re-
Serz. de jectus tamen eſt diſcipulus tam impiger? Cur?

verbis
Domini. Vulpes ſoveas habent, & volucres cœli nidos »

Ibid.

1bid.

Rti tenebras, & facta eſft nox: In ipſa pertranſi-

Oliva

inquit S. Auguſtinus. Nota, non dixit, video
vulpes, ſed video foveas. Ac ſi diceret „ non
eum rejicerem, ſi vulpes haberet in aperto: ſed
ideò repello eum, quia ſi habuerit vulpes, ad
eas obtegendas foveas habet. Minus diſplice-
ret, ſi elephantum geſtaret palàm in ſinu.
Nunc verô odi vel habentem innocentes cœ-
li aves, ſed in nido. Ut autem magis terrea-
re, non modôò repulſus eſt ab Apoſtolatu; ſed
teſtatus eſt Dominus, deeſſe ſibi in eo locum,
ubi caput reclinaret. Extendens oœlum, ſicut Plſal.3.3.
pellem. Si Coœlum eſt, extendetur. Adam,
cùm ſe obtegit, & occulit; manducavit. Ideò
Peccatrix anima, antequam ærumnas & pla-
Zas ſuas recenſeat, ait lugens: Me minavit, Thren. 3.
& adduxit in tenebras, & non in lucem. In te- 3.
nebroſis collocavit me. Sola vulnera exſpectare
potes, ſi jam in tenebris te hoſtis collocavit.
Ideò ſubdit: Miſßit in renibus meis filias phare- Ibid. 13.
Iræ ſuEk. Viſitabo oves meas, & liberabo eas de Ezech.
ommnibus locis, in quibus diſperſe fuerant in die 34. I¹.
mihis & caliginis. Non in die grandinis &
fulminum, non in die vaſtatioms & belli;
ſed in die nubis oves periere. Nindite corda Joël. 2.
veſira, & non veſtimenta veſtra: Neſcierunt, Pal.5
neque intellexerunt, in tenebris ambulant: Mo- “ 1
vebuntur omnia fjundamenta terræ. Cave: nam Cor pa-
ubi florem credis virere, anguis adoleſcit. Por- zeat, non
rô in tenebris non Cœlum ædificas, ſed ter- éaro pro-
ram exſtruis. Quod etiam fundamentum non-ur.
ſtabit. Illud autem miſerrimum omninèò eſt,
quod in tenebris non hærent cunctabundi,
ſed ambulant. Putant ſibi licere, quæ null
ratione licent. Ideéôque, ubi prata eſſe cre-
dunt, ibi prærupta offendunt. Certè Sponſus
in meridie cubat. Et per noctes nec Sponſa
Dilectum reperit. Cùm videris, ab hora ſexta
diffundi tenebras ſuper terram, ſcito Chri-
ſtum in Crucem agi, & brevi moriturum. Sed
velum temphi ſciſſum eſt à ſummo uſque de-
orſum, cùm Chriſtus exſpiravit. Ergo pro-
ſtare conſcientia poteſt, & mori Dominus.
Imô argumentum tibi morientis JEs eſt, ſi
quod uni patere debuit ſummo Sacerdoti, om-
nibus proſtet. Pandimus viſcera noſtra iis, qui-
bus & cutem obtegere deberemus: & ei oc-
cultamus vel pellem, cui nefas eſt, non pro-
dere vel oſſium medullas. Etiam Judas prodi-
tionem ſuam prodidit: ſed Scribis. Quid vultis Matth-
mihi dare, & ego vobis eum tradam? Chriſto ꝛ6. 15.
veròè, & Apoſtolis ſciſcitantibus, quis eſſet,
qui eum traderet? ſcelus obtexit. Nimirum
non Medicis, ſed hoſtibus plagas noſtras re-
velamus: & velum Sacrarii diſcindimus à ſum- Amici-
mo uſque deorſum, ut vulgo propaletur, tiole.

quod uni retegendum erat Sacerdoti. Imitare Exod. 1o.

ſaltem Ægyptum: Luceas Iſraëli, & tene- 23.
breſce Idololatris. Moyſes videat interiora
tua, non Pharao. Quoniam tu illuminas lu- Pf. 17.25.
cernam meam: Deus meus, illumina tenebras
meas. Quoniam in te eripiar à tentatione. di fun-
tenebræ fugentur, ſperat ſe evaſurum. Quid tia aje.
verô de iis dicemus, qui cor ſuum, dum re- ienda.
tegunt, obtegunt. O utinam non cogantur Su- Iſa. 55.
periores interdum illud ſceleratorum uſurpare: 10.
Impegimus meridie, quaſi in tenebris. Auro- Qicon.
ra eſt, cum de hebdomada benè, an malè brotin.
tranſacta, ratio redditur: Meridies verò eſt, un ma⸗
cùm, poſt ſex menſes, arcana cordis Superiori ris.
reteguntur. Quid ſi in ipſo meridie cimme- Plal. 64.
rias patiamur tenebras? Quid ſi amarum ex- 8.

— . . .OQuod la-
Ponatur ut dulce, & ità ſe Ovis palliet, ut, ubi D emer-

anti- gar.

i

h

Mh

bit
lei
el .
ubie
vle
ie
las e
ipls
106
dam
eorun
ch no
bola
le
ſelus
ſuntin
Uide,
Urum,

l. P

bns, Maro.

1¹
(cl.
uit,
Volvant
Therent
KKaute
clo ſi
ſa. H
urnane
bellte,
Umbris
ejtetur
ſmn keyel
eſl⸗ ln
Tenebre-
lget 4
Meit,
Inanute
te gen
Kan⸗ i
rat. I
Pecer ern
enin
ld lun

nni, Ie
NYt.
hechne
bonit
Plan. l
en de ui
tingehn
lin &
bell,
te rde e
ſieniit, g,
Ant: Mo-
Ge: hun .
it. M. 1
ſec tel n
Nturm non“
nind ek,
Aabundt,
gur ul
ell ge⸗
1e Gorlu
nec Dol
hora ſent
ſito Chn⸗
runn. Nl
ulque d⸗⸗
Ergo Mo⸗
Dommmm
E80 elt,l
erdoti,
Kra is,⸗
& ei .
t, mn .
chs gtocl⸗
lid vllit N
n: Chnilout
,giscle,
t. Nummum
8 nolris .
Pimns alr 14
nopcleu 8E.
Poti. Iritne e
i, & ben
eat intelni
ilummn iel
mina tlleni
entotinle. Nc
Urum. (li,
um, ns,
cogalul
unn ulalſin. 6

ee

Eſa. 13.2. antidotum ſperas „ venenum nutrias? Super
montem caliginoſum levate lignum , &xaltate vo-
cem. Quamvis mons ſis præ Contemplatione,
& ſcientia Scripturarum, ſi caliginoſus fueris,
hoflibus oppugnaberis. Caveamus, quod E-
C.59. II. ſaias ſubdidit: Rugiemus, quaſi Urſi omnes.
Tum paſtor deceptus, tum decepta ovis ulu-
labunt: ille, quia vulnera non intellexit; hæc,
quia non curata eſt, ſed telis expoſita. Rugie-
mus omnes, ſed fruſtra. Cave, ne, in tyro-
cinio præſertim, obtegas conſcientiam tuam:
nam deinde, etiam cùm eam retegere cupies,
Eſa-13. f10, non reteges. Audi Prophetam: Obtenebratus
eſt dol in ortu ſuo: & Luna non ſplendebit in lu-
mine ſuo. Tyro Sol eſt, qui totus patet Paſto-
ri ſuo. At ſi Sol in exortu obtenebretur: ſi
Tyro palliet vitia ſua, dum Sol eſt, & pri-
mum fervet, lucétque: profectò in graviori
ætate faciet Deus, ut nec ea manifeſtare ſciat,
cum ea maniſeſtaverit: Et Luna non ſplende-
bit in lumine. Aut Tu illa narrare, aut te II-
le intelligere nequibit. Illud etiam cavendum
eſt, ne & Sol ſis, & tenebreſcas. Per Solem
ubique nævos deprehendimus, præterquam in
Sole. Per quem omnia reſpicimus, ipſum reſ-
picere non poſſumus. Plerique aliorum macu-
las detegunt ſplendidiſſimée, quicquid coram
ipſis peccatur, Paſtori narrant. In ipſos ve-
r quis reſpicere poteſt? Porròô gradus qui-
dam tenebrarum ſunt. Et primò Tenebræ ſunt
eorum, qui naturali quadam verecundià cor-
da non pandunt. Secundòé; Caligo, & Ne-
bula eorum eſt, qui artificio quodam, dolô-
que vitia obtegunt ſua. IIk non expandunt
ſcelus, hi obvolvunt. Ibi deeſt Lux, hic ad-
ſunt involucra. Tertioò; ſerunt tenebras in me-
ridie, qui Paſtorem adeunt, garriunt diem
unam, & , cùm innumera dixerint, dixere ni-
hil. Porroô nihil eſſe nocentius hoc cordis invo-
Job. 3.5. lucro Job teſtatur, cum ait: Obtenebrentur ſiel-
læ caligine ejus. Et quare non dicis, ſtellæ ruant
& cœlo, ſi eis ſupplicium optas? Sinite, in-
quit, eas in cœlo eſſe, dummodè caligine ob-
volvantur. Pejor eſt caligo, quam ruina. Si
ruerent in luce, fortè ſuis locis redderentur
Si autem obtenebrentur caligine, quamvis in
coœlo ſint, brevi non ſidera erunt, ſed mon-
ſtra. Hinc eſt, quod cùm diem malediceret
humanæ ſuperbiæ, non illi grandines, ignem,
locuſtas, fulminaâve imprecatur; ſed tantuùm
umbris eum deſtinat, & tenebris. Dies ille
Job. 3.4. vertatur in tenebras, non requirat eum Deus
deſuper, & non illuſtretur lumine. Obſeurent
eum tenebræ, & umbra mortis, occupet eum ca-
ligo, & involvatur amaritudine. Patet verba
efle languentis. Idem per diverſa loquitur.
Tenebreſcat, non clareſcat, inumbretur, ca-
liget. Ac ſi quis Arbori comminans clamaret:
Excidare, incidare, ſecuris te vaſtet, bipen-
nis amputet ramos tuos. Dicito potius: Irruat
in te grando, rubigo exedat, vermis rodat,
ſecuris incidat, fulmen dejiciat, flamma com-
burat. Ignoſcite, inquit Job, ut omnes im-
precer ærumnas, unam imprecor caliginem.
. Hæc enim ſi ingruat, perit dies. Quin &
Tbid, 6, nocti hanc opto in ſupplicium. Woctem illam
tenebroſus turbo poſſideat. Addatur verecundan-

ti naturæ artificioſus pudor, quo ſe involvat.

Non ſatis eſt turbo, niſi turbini caligo adjun-
gatur. Libidinem non evaſit Joſeph, niſi pro-
liciendo involucra. Ut vides: Caſtitas caret
Ppalhio, Adultera retinet operimenta. Hæc
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. IV.

. 5§
209
primòô arripuit, quia per hæc ſemper luxuria
triumphavit. Ideéque Amorem ſtultè finxit

Antiquitas denudatum. Sic habemus, quod

Hehodorus poſt calces & flagella, caligine
tandem, tanquam ultimo ſupphcio affectus eſt.
Subitès autem Heliodorus concidit in terram .
eumque miltäà caligine circumfuſunm rapuerunt.
Audeo dicere, poſt calces, & verbera non
rues: at, ſi caligine obvolvaris, in luto vo-
lutaberis, actumque de te eſt. Et ecce tribula- Iſa. S. 22.
tio & tenebræ, diſſolutio & anguſtia, & caligo
Pperſequens. Et quid poſt caliginem exſpectan- lbidem.
dum? Audi: Et non poterit avolare de angu-
Nia ſua. Ut Mundus emergeret ex inopia, &
confuſione ſua, primò colluſtratus eſt lucis
exortu. Itaque ubi caligo, nulla ſpes eſt
emergendi.

2. Maclt.
3‧27.

Melior eſt obedientia, quàm victimæ. I.
Reg. I5. 22.

Adeò melior, ut ſine ea victimæ vertantur Okedien-
in ſcelera. Præſtat litare, ſed auſpice obedien- zis in re-
tid. At, ſi obediero, non litabo. Imô lita us Piri-
. . . tualibus.
bis, non quidem Ovem, ſed cor. Videtur
mihi Obecdlientia ceu Sol eſſe, cujus exortu
ſidera extinguuntur. Sed quàm fortunata ja-
ctura, ubi ſideri dies ſufficitur. Ut obedias,
nec pfſallis, nec jejunas. Noli lugere: ſidera
receſlere, ut Sol oriretur. Quin, ut Sol non
extinguit, ſed magis illuſtrat ſuo adventu ſi-
dera, quanquam ea præ Solis jubare non vi-
deamus: ita Obedientia, non palmas virtu-
tum cædit, ſed geminat. Quicquid enim op-=
tas, ſed, ut obedias, negligis, coram Deo
impleſti: ideéque nec jejunii cares mercede,
& obedientiæ infulis coronaris. Non exhau-
rit Oceanus Tagum aut Tigrim, ſed in ma-
re convertit. OQuæ flumina erant, jam ma-
re ſunt. Amiſere nomen, vires auxere. Itaà
virtutes non abſumit Obedientia, ſed perfi-
cit. Quod enim jejunium foret, Obedientia
eſt. Sol Obedientiæ non hebetat, nec delet
ſidera, ſed obvelat. Neque dicas, Ego Sole
libenter careo, ſideribus contentus. Væ tibi,
quid metes, ſi Sol non ferveat? ubique algor,
& nix , & ſpiritus procellarum. Quin &
Stellæ ipſæ, Sole recedente, plus lucent,
ſed minus ſplendent. Non enim eas clarius
de nocte diſpicis, quòd plus fulgoris emit-
tant, ſed quòd in umbra etiam puncta lucis
effulgurent.

Fratres, nolite diligere Mundum. I.

Joan. 2. 15.
Cur? quia ipſe ſe Mundus negligit. Bal- Scsnds
thafſar tertiam regni partem ſomnium unum Ha,
interpretanti promittit. Herodes dimidium
regni pro ſaltu exponit. Diabolus verò omnia
dilargitur, ſi genu flectas ante illum.

Exiit, qui ſeminat ſeminare ſemen ſuum.

Audias fratrem, in fratrum cœtu, electo- Sermo
rum frumentum ſerere. Sed heu nos, quod Spiritus-
Chriſto contigit, nobis contingit. Alhud ſecus S
viam cadit, in eos ſcilicet, qui de omni- vanus.
bus loquuntur, ut nihil loquantur. Modèò verbo Dei
de gehenna, modèò de hortis proloquuntur. non apti
Aliud cecidit inter ſpinas, in eos videlicet, "walediei.
5 3 qui;,

Sn

Lontra-
dittiones.

Murmu-
ratio, ex
occaſtons
ſermonis
ſancti à
pari.
Concio-
natores
sarpentes
alios Re-
ligioſos ex
Invidia.

Zelantes
indiſere-
ei.

lJerem. 9,
21.

Joel. 2.
31.

*

210

qui, quicquid dicitur, reprobant, & dixiſſe
ſe non putant, niſi contradixerint. Pungunt &
carpunt, lacerant, Præfocantque frumentum
electorum contradictionum dumis. Vel certè
ſpinæ ii ſunt, qui acceptum Dei verbum in
Satyras ſtatim vertunt, & quamwis propoſitam
rem in fratrum detractionem convertunt & ſa-
mam. Si in vitium inveharis , ſtatim confir-
mant ab exemplo. Si laudes virtutem, ge-
munt, quèd eâ tot alii careant. Planè zZizania
detractionum, vel inter frumenta ſuccreſcunt .
& naſci nequit Jacob, quin eodem partu
erumpat & Eſaü. Quis non lugeat? Ex man-
na vermes ebulliunt. Quod tu è cœlo chari-
tatis eliquaveras in commendationem virtutis,
detractor transfigurat in exprobrationem fra-
tris. Non modò una in domo adoleſcit cum
Iſaaco Iſmaël, ſed naſcitur ex Iſaac. Sermo
tuus murmurationem peperit. Nimirum uti
purpuræ vermis innaſcitur, à quo illa in lacer-
nam deformetur: ità detractio ex verbo Dei
erumpit, quæ frumentum Domini in ſpinas
convertat, & jacula. Ex inauribus Idolum
conflatum eſt, & ab Aarone quidem. Orna-
menta verbi Dei, & aurum divini ſermonis
non in Vitulum fœnum comedentem, ſed in
rugientem Leonem, & Aſpidem ferientem
conflatur; & hoc non rarò ab Aarone. Is, qui
pacis hoſtias Deo litat, detractionis monſtrum
architectatur in cœtu charitatis. Enimveroô
Jordanis, ut allueret terram lactis & mellis .
ſtagnare tandem cogitur in mare mortuum.
Heu me, illud impletur in nobis ejulantis Pro-
phetæ! Mors aſcendit per feneſtras. Scilicet un-

de Lucem, inde luctum, & ubi Solem præ-

ſtolabar veritatis, ibi detractionis Mortem ex-
cepi. De Jejunio loqui coœpi, ut ille heluo-
nem fratrem proderet. De Oratione ſermonem
inſtitui, ut alius nugarum accuſaretur. Quam
diverſa ſors noſtra à fortuna Samſonis? IIlle ex
ore Leonis mella expreſſit, nos in melle Leo-
nem, imò & Baſiliſcum efformamus. Prorſus
exoriri non poteſt Roſa, quin ſimul ſpinarum
Phalanx oriatur. Atque utinam non ocyùs De-
tractio, quam ædificatio matureſceret. Ve-
rüùm, dum alius de charitate diſſerit, alius,
arrepto charitatis verbo, fratrem inſimulat in-
vidiæ, citiuſque hic innocentem confodit,
quam ille commendet innocentiam. Nimirum
non ſolùm cum Jacob Eſau concipitur, ſed pri-
mogenitus naſcitur. Sic dum Roſa parturitur,
ſpinæ pariuntur: ideôque in horto Sponſæ non
naſcitur. Tardiùs is, qui Spiritu Dei agitur,
ſimplicitatem laudat, quàm Detractor doloſum
arguit, & execratur. Dum Urceus fingitur,
currente rotà, amphora exit. Phialam elabo-
ramus auream, & olla amaritudinis ſuccendi-
tur, ut incendat. Non dolerem , ſi convenien-
tibus in unum maledicis, fratrum vita carpe-
retur. Nunc verôò quis non aſſumat planctum
Veluti Draconum, cùm videat ſeri verba Do-
mini,; & Diaboli aconita pullulare? Paſtorem
dixerat Dominus intrare per oſtium, furem
verò aliunde irrumpere. At nunc per eandem
lanuam Sermonis Domini & fervor intrat „ &
murmuratio irrepit, ut furetur „ & mactet,
& pPerdat oves. Jol convertetur in tenebras „G.
Luna in Janguinem. En quo recidere fulgo-
res verbi Domini! Nox & Solis viſceribus
erumpit, & unde ſolatium noctis ſperaba-
mus, inde ſtillare cruorem exhorremus. O
portenta! Ex Luna ſanguis, ex Sole tenebræ,

Oliva

Eloquia Domini peperere abominationes ma-
ledicentiæx. Habent & grana paleas ſuas, ſed
non cicutam. Non miror, ſi nugæ miſcean-
tur interdum cum verbo vitæ. Quo modo ve-
rô verba Mortis cum vitæ verbo commiſcean-
tur? Vitulus & Urſus paſoentur: ſimul requigſ-
cent catuli eorum. In eodem prato, ubi flo-
rent divini ſermones, alius ſaginatur ad victi-
mam;, & alius enutritur ad lanenam. Eodem
ſoeno Vitulus impinguat adipem, qui in odo-
rem ſuavitatis Domino immoletur; & Urfſus
ungues dentéſque corroborat, quibus agnos,
oveéſque dilaceret. Quàm amoœnum pratum
eſt ſermo Domini! hoc propoſito alius effer-
veſcit in victimas, alius efferatur ad maledi-
cta. Hic ait; Volo immaculatus eſſe: ille ulu-
lat; frater maculis, & plagis ſcatet. Apud
Iſaiam ſolitudo florebit ſicut Lilium: apud nos
autem paradiſus exhorreſcet, ut rubus. Non
jam lætabundi exclamamus: In cubilibus, in
duibis prius Dracones habitabant, orietur vi-
ror calami & junci. Sed ejulantes ad invicem
dicimus: ubi oriturum ſperabamus juncum,
aut calamum, Dracones emerſere & hydræ.
Hanc fortè calamitatem liber ille præſignavit,
quem Ezechiel de mann Angeli devorandum
ſuſcepit. Qui erat ſcriptus intus & foris:. &
ſcriptæ erunt in eo lamentationes, oarmen 2 O.
væ. En, quà ratione, ubi Juſtus carmen le-
git, maledicus lamentationes, & væ demetat.
Eadem cithara, & carmen idem dæmonem
conſopit, & Saülem exagitat. Canente Da-
vid, mitefcit Satan, & Saul furit. Uſque adeò
plus veneni ex verbis Domini impii hauriunt,
quam Dæmones. Imô Lucifer placatur hym-
no, invidus agitur in furias, O maledicen-
tiam, quæ nuſquam abes! Videtur ità nobiſ-
cum agi, uti olim actum cum Paulo eſt. Cum
congregaſſet autem Paulus ſarmentorum aliquan-
tam miältitidinem, inquit Lucas, & impoſuiſ-
Jet ſuper ignem, Vipera à calore cum proceſif-
Jet, invaſit manum ejus. Videas rarò eos „ qui
& Mundi naufragio noviſſimè emerſerunt, ut
frigus ſcelerum temperent, & cor incendant,
Chriſti, qui vitis vera eſt, ſermones, tan-
uam ſarmenta colligere, ut concaleſcant. Vix
pyra ardere coœpit, cùm illicò maledicentiæ
erumpit Vipera, quæ nec Paulo parcit. Quid
ergo præſtandum eſt? Quod Paulus præſtitit.
Et ille quidem excutiens beſtiam in ignem, ni-

Eſa. 11. 7.

Iſa. 35. 1.

Ezech. 2.
9.

bid. 5.

bhbil mali paſſus eſt. Ex ſermone Domim ma-

ledicentia proſiliit? Sermone Domini obrua-
tur. Argue arguentem. Noli ab incepto ſer-
mone deſiſtere: quò ille amariora loquitur,
tu loquere ſanctiora. Non poſſumus tamen
non lugere, quòd paſſim præſtò ſit monſtrum
illud planè teterrimum. In eadem urna aurum
eſt & vipera, inquit ad Lucilium Seneca. Quic-
quid loquaris, maledici obloquuntur. Si de
Verbi generatione ex mente Patris diſlerere
coœperis: IIli de Pontificum decretis oblatrare
incipient, quòd nimirum non ſint ipſi unum
cum diplomatibus ſuis, quaſi aliud ſcribant, &
aliud ſint, cùm Pater Unum cum Verbo ſit.

Prodiit quaſi ex adipe iniquitas eorum. Quid Pl. 11. 76

pinguius, quàm ſermo de Trinitate? Ex hoc
tamen adipe ſterilitas prodit exprobrantium
Chriſti Vicariis, & cœli terrarumque ſupremis
arbitris oblatrantium. Et mentiuntur, & tu-
ment. Planè aliud cecidit inter ſpinas. Quid?
quòd & in cœlo, dum Angeli adſunt, & Job
landatur à Deo, ex ipſa commendatione lesle
egit

6
ntir
er
witi. 41

ſen
hor
laar
ſatl
Munt
ot
hui
Cemmd
D 30
balet
lle dé. e ali

m
hinia
. hete
Dilig olle.
len Gbieſe
Deiin- ſent
MMrien, Den

4
eas

Jurere

ldeè or

ſmin,
lwili⸗
liſert.
ie cere
6 108, M
.
ne hi⸗ unn
oe Megro

Aoue⸗
lu

Ma.
ſedl
ein.
e.
ein.
Ho.
i.
Doden
1n do.
Uie
onmd,
Dkatum.
eck.
ledt.
llerhr.
Al,
dNe
Us. Non
liu, nn
Tietur
Hinmwien
uncum,
X Müre
elgnari,
VOrandon
ri. E
Aſen, 65
Carmen l
7g Genhett.
dæmoen
mnente Dr.
ſcbed
i hanunt,
cann ijn⸗
mmiledicen-
Uritn wbl⸗
lock. Cin K
mn dlitud⸗
in mrouſß⸗
r8 e0s, I
elerunt, u
r incendult,
hones, ii⸗
Aeleunt. Vit
dldtennt
loret. u
hes peftt.
4 ien, . l
Domum m-
ominn Ohr.
inceſto r
ta logonu;,
ſit montumn
, urnu uui N
Seneci ⸗
Uuntur. Al
trs AMet
retis O
Unt iln
d ſcubent,

Vun ſal f

4
uren. Cn
uo

itatet Pr.
erolrmti⸗

nqe D
zuntut W
ſia di
dſunt, “
endation i

Stromatum Lib. IV.

legit Satan, unde carperet Jobum. Videtur
mihi novum emergere virgultum in hortis,
nempe ex roſis ſpinas ſuccreſcere. Dum lau-
das, alius vituperat. Quod ſi in vitia invehi
Cœperis, brevi non jam ſcelera, ſed fratres la-
cerabuntur. Arca Philiſthæos primùm cecidit:
at brevi (illa juſtiſſimè, hi perfidè & injuſtiſ-
ſimè) proſtravit de populo Ifraeël ſupra quin-
1. Reg.6. quaginta millia. Et percuſſit de populo ſeptua:
19. ginta Viros, &. quinquaginta millia plebis. Ar-
ca perdidit etiam Ifraelem. Perdidit, ſed tra-

Concis- 1 1 1 1
narores Cta aà vaccis. Video loca illa Scripturæ, quæ
Invidi, alius in ſcelera intorſit, ab alio in fratres con-

torqueri. Prorſus Arca eos vulnerat; ſed cùm
eam trahit animalis homo. Reducta autem Ar-
ca non per beſtias, ſed Levitarum humeris in
domum Aminadab, nullum perdidit, ſed pa-
1. Reg. 7. cem invexit. Et requievit omnis domus Iraeël
2. poſt Dominum. Noli dicere, Arca eſt, quæ
ſtragem edidit. Vaccæ ſunt, quæ mugientes
ſævire Arcam coëgerunt. Scripturæ vitia, non
homines infamant. Lapis ille, quo David cum
Gigante conflixit, Scripturæ ſunt. Eo autem
unus Golias dejectus eſt. Tu verò illo & Go-
liam, & Jonathan vulneras: vitia carpis, &
fratrem laceras, dum eloquia Domini profe-
runtur. Quod ad eos transferri nullo negotio
poteſt, qui Scripturis abutuntur, ut eos, qui-
bus invident, vulnerent & conficiant. Recor-
demur, obſecro, nil amarius Chriſto eſſe poſ-
ſe, quàm ſi ex frumento electorum, non panis
baretur electis, ſed venenum. Verùm hac de
Luc. 8 6. re alias. Tertio; Semen cecidit ſupra petram,
& natum arttit, quia non habebat humorem. Vi-

derne deas non rarò quoſdam plaudere quidem, &
2— . . . .
17 capere verbum Dei; ſed illud multiplicare non

Tepiditas. Poſle. Itaà eſt; Sapienter ſanè; & illicò con-
Verbum quieſcunt. Meminerint hi cuſiodem accepti ta-
Dei im- lenti damnatum ad tenebras, quòd pecuniam
plendam. Domini non auxerit. Nocentiores ſpinæ, ſed
& petra non innocens. Ibi præfocatur verbum,
hic exaret. O ſterile pectus! Vel lapides accep-
tam vocem, Echo obſtetricante, multiplicant;
Tu verò verbum ne reddis quidem, & lapis es?
Luc. S.6. El natum arnit, quia non habebat humorem.
Ideò oritur, ut exareſcat. Et aliud cecidit in
terram bonam, & ortum fecit fructum centu-
Plum. En, Character boni pectoris. Si, audito
ſermone Domini, illum excipias, illum fo-
veas, illum multiplices, ità ut, ſi quis de Deo
aliquid eloqui cœperit, per totam horam nihil
nifi Chriſtus ſonet in ore, & conventu tuo,
terra bona es, cui benedixit Dominus.

Argus, obſecra, inerepa in omni patien-

Concio . . .
non livori . .
ſerviens. Argue, ſed impios. Increpa, ſed flagitio-
ilaris ſos. Tu verò peccatori adblandiris, & juſtos
gugte laceras. Audias paſſim è ſacris roſtris non ava-
sbit i r0Ss, non luxurioſos, non [parricidas corripi,

Murmu. ſed infamari Sacerdotes & Monachos: neque
vatienem. ex his unum deligunt, quem vulnerent, ſed
ArPin. integros Sanctorum cœtus, familiämque Ju-
gum Dei, ſtorum univerſam coœno oblinunt infamiæ, &
Eccleſßa- demergunt in profundum maledicentiæ. Ita-
Kiei & ne Babylonica fornax Juſtos non attigit, fune-
Religioß re contenta impiorum: Et ignis divinarum
coi de⸗ Scripturar Cleophas arſit, innoc
bent, non P um, quo eop as ariit, inno entes
ecarpi. torquet, ſceleroſis verò in rorem vertitur? Et
Dan. 3. non tetigit eos omnino ignis, neque contriſtavit.
48. Erupit, & incendit quos reperit juxta fornacem

211

de Chaldæis. Viden'’ quàâ ratione livor Ignem §. Serip-
Domini Babylonico igne immaniorem facit, "uris abn-
dum Scripturarum flamma Chaldæos perflat, 4,,
concremat verò, exuritque Iſraelem. Moyſis dum de-
virga Ægyptios cruciat, non filios Jacob & erahit de
Joſeph. Nunc verô ſacrarum literarum virga aliis ordi-
ſublevat de ſtercore alumnos luti, & verberat Pibas Sa-
innocentes. Ne tunc quidem, cùm in eremo“
peccavit Iſraël, auſus eſt Moyſes virgam exe-
rere in ultionem peccantium: ſed gladium Phi-
nees exacuit, & Serpentes ignitos devocavit,
quibus pars magna populi proſtrata eſt in ſoli-
tudine. Uſque adeò ſacrilegum eſt, Virgâ Scrip-
turarum in juſtos furere, ut nec eâ percuti de-
beant, cùm deliquerint. Hinc eſt, quòd Do-
minus nec dormienti Petro, nec Judæ proditio-
nem aut molienti, aut implenti teſtimonia
Scripturarum objecit: quibus tamen non ſemel
& Satanam confudit, & Scribas confodit. IIIi
dicit: Seriptum eſt. NWon in ſolo pane vivit ho- Matth. 4.
mo. IIIis verò in ſugillationem perfidiæ ait: 4.
Nunquam legiſtis in Reripturis: Lapidem, quem Matt. 21.
reprobaverunt ædificantes, hic factus eſt in ca- 42².
Put anguli. Quam ergo florentiſſimam ſimul &
Potentiſſimam virgam Dominus non adhibuit,
cùm oſculantem ſe Judam argueret: Tu non
Moyſes, ſed redivivus Balaam, ut Juſtos per-
das, exeres? Quid dico Balaam? Ne ipſe qui-
dem perditiſſimus Ariolus auſus eſt in damnum
Iſraëlis abuti prophetia: verùm illum ſcortis in-
fecit, oraculis extulit, cui tu maledicta ex pro-
Phetis innectis. Negat ille licere ſibi maledi-
cere Juſtis, & prophetare: OQuomodo maledi- Num. 23
cam, cui non maledixit Deus * Exclamas tu, 8.
Maledicam eis, quibus Dominus Summorum
Pontificum ore toties benedixit. Quod ſi non
eſt paſſus Dominus, ut à Pſeudo-propheta Iſ-
raël objurgaretur, ne vel umbra Prophetiæ vi-
eretur in Juſtos militare; Quàm indecorum,
rogo, eſt, ut non ſemel Prophetarum oracula
in Prælatorum Monachorümque exprobratio-
nem & dedecus coacerventur? Proh dolor!
ſolatia Miniſtrorum Domini vertuntur in eo-
rum ſupplicia, & hoc per Verbi interpretem!
Dicebamus olim cum Machabæis: Habentes ſo- I. Mach-
latio ſanctos libros, qui ſunt in manibus noſtris. I2. 9.
Nunc verò nihil ità metuimus ut ſanctos libros,
unde tot in perniciem noſtram non jam ſagittas
intorquet, ſed tormenta livor explodit. Ergo-
ne è& turri David, unde ſcuta pendebant ad
propugnationem Juſtorum, ad ſanctorum ſtra-
gem pendet jaculorum & machinarum farra-
go univerſa? Non jam dicimus: Mille olypei Can.4. 4.
Pendent ex ea. Sed lugendo clamamus, Mille
lacula exploduntur ex ea. Et ubi, quæſo, re-
fugium ſperandum nobis eſt, ſi ad turrim Da-
vid confugere non licet, imò quàm procul ab
ea refugere oporteat, quando Invidentiæ aſtu,
unde ſolatium exſpectabamus, inde ſupplicium
ſuſtinemus? Scripturis petimur: Scripturis
confodimur: Scripturis obruimur, quibus re-
creatum iri ærumnas noſtras credebamus. Ver- Job. 30.
ſa eſt in luctum cithara mea, & organum meum 300
in vocem flentium. Aiebat Job. Cithara non
jam cithara, ſed pharetra eſt, ex qua non ſo-
num, ſed luctum, ſed vulnera, ſed funera ex-
ſpectare poteſt innocentia Templis Eccleſiæ &
Coœnobis dedicata. Quôdque luctum auget,
illud eſt: Quod invidus canendo cruciat, & ,
cùm citharam pulſare credatur, baliſtam ex-
cutit. Horret animus, in hortum Sponſæ deſ-
cendere, quòͤd non jam in Scripturis ad Pro-
4 borum

212

borum delicias Lilia effloreſcant, ſed haſtæ

Can:é. I. germinent & gladii. Dilectus meus deſcendit

in hortunz ſuum ad areolam aromatum, ut paſ-
catur in hortis, & lilia volligat. Scilicet. Erim-
verò areola aromatum eſt, quæ arena gladia-
terum eſt, & gladiorum area, ubi amici Spon-
ſi non vocem columbæ audiunt, ſed ſibilos
Serpentum, & Tigridum fremitus ſuſtinere
coguntur, nec fremitus ſolùm, ſed & lania-
tus patiuntur, converſo in luſtrum horto. Pla-

X . . . . . .
4 o-
Pf. 72.14. Mé non jam illud Davidicum occinimus, E

terminavit e6am Aper de ſylva, & ſingularis fe-
rus depaſtus eſt eam. Cùm potius aliquando
proſiliant ex ea Apri & Struthiones, quibus
vinea Juſtorum in locum horroris & vaſtæ
ſolitudinis demutatur. Quis jam de Scripturis

. . . . . — 1+— /2 —
Can.4 13. illud ingeminet: Emiſſiones tuæ paradiſus ma

lorum punicorum, cum pomorum fructibus.
Quando ex iis interdum amaritudo jocorum,
& aconitum detractionis prodeant in probrum
Levitarum? Nimirum punica emittebat Hor-
tus Scripturarum, quando concluſus hortus
appellabatur, unis pervius Sponſo & Spon-
ſæ. Nunc verô, ſi permittatur in eum ingre-
di audacia, non punica, ſed cicutam emittat,
nec paradiſus erit charitatis, ſed campus livo-
ris. Ager, inquam, maledicentiæ fieret pa-
radiſus Scripturarum, ubi hædi paſcerentur,

Zach. 5. 1. S& oves Chriſti perirent. Er converſus ſum,

inquit Zacharias, & levavi oculos meos: Et vi-
di, & ecce volumen volans. Videamus an ædes
Principum Dioœceſium ac Monaſteria evertat.
Educam illud, dicit Dominus; & veniet ad do-
mum furis, & ad domum jurantis in nomine meo
mendaciter: &v commorabitur in medio domus
ejus, & conſumet esdm, & ligna ejus, & lapides.

Ibid. 4. En quò Dominus immittat volumen ſuum.

Non in Sancta ſanctorum, ſed in domum fu-
ris & pejerantis. Tu quis es, qui volumen vo-
lans repere cogis, ut adrépat in domum Do-
mini, quèò ſceleſtius livor tuus phialas defor-

Pfſ. 28. 8. met in lebetes artificio Scripturarum? Vox Do-

mini concutientis deſertum. Deſertum concutit,
non hortum aut Liliis conſitum, aut tiaris de-

Deut.32. coratum. Gladius meus, inquit, devorabit car-

42.

nes. Nunc veròô gladius Domini carnem ſovet,
& Spiritum contrucidat: hoc eſt, iniquis blan-

Iſa. 34. 5: ditur, Juſtis verò oblatrat. Quoniam inebriatus

Matth.
13 . 3 .

eſt in cœlo gladius meus: Ecce Juper Idumcæam
deſcendet. Si non in cella vinaria, aut adulatio-
ne aut livore inebriaretur gladius eloquii tui,
ſed in cœlo, divino exardeſceret zelo, non in
