beccaxricee heſit, receſſit à Verbo. Miſeret me tui, Regu-

Deo dica- . . „. Xr. . . . . .
reiur. le, cujus filius ideò vivit, quia peris. Videris

Oliva

non abſimilis mihi Navi propheticæ; quæ,
ne agitaretur, Jonam projecit. Perdidiſti præ-
ſentiam Servatoris, ne Natus æſtuaret. Fuga-
ta febris, ſed ubi Salus? Eiaü quoque famem
compreſſit, ſed dilapidato patrimomo. Ita tibi
evanuit & febris & domo, & ab oculis Jksus.
Vivit filius, ſed tu malè vivis. Quæ enim vita;
unde Chriſtus abeſt, qui vita eſt? Febris filium
reliquit tuum: Tu verèò loco, quamvis non fide,
reliquiſti ſalutare tuum. Videtur mihi hodiermi
ſcena Evangelii ad inſtar efſe Coeli nebuloſi,
quod ex arboribus alias imbribus fœcundat, alias
fulgure percellit. Ità Dominus filium ſanat,
& Patrem ferit; ab illo mortem arcet, hunc
ablegat à vita. Nimirum, ut è captivis apud
Joſephum, alius ad pateram, alius evocatur
ad palum: ita, filio morbis expedito, Patris ocu-
lIus, ſed carnis, non animi, exulat à ſalute. Va-
de, lius tuus vivit. Vade? Vox iſta fulmeneſt,
quo & Satanas Deum pertentans cæditur, &
Petrus perſtringitur, quum degenerat in Sata-
nam. Abiit corpore à JESu. Quæ ſanè Reguli
calamitas Sanctimonialis hujuſce felicitatem au-
get, quæ & ſanatur, & Chriſto fruitur ſalute
ſuà. Credidit, G ibat. Quò procul à vera vi-
ta progrederis? Satius eſt, perſtare in domo
febrim, quam evaneſcere ab oculis Deum. Hu-
jus calamitas Reguli dum retexetur à me, Re-
ginæ hujuſce Poenitentis felicitatem elucida-
bit, cujus ut revaleſceret Cor, Chriſtum non
amiſit: ſed admiſit, fugatà morte, & vitâ recep- Puygato-
tà. Quod ſanè cor non vivit tantùm febris abſ- aei
ceſſione, ſed regnat: quin & Chriſtum regna- fianaans
re quodammodo jubet, quem ſuo inaugu- uimag-
rat luctu, & dolore coronat. Vade, filius tuus
vivit. Vade! Domine, ad quem ibimus? Pla-
cet, quòd vivat filius: ſed Pater quo modo vi-
vet, ſi vitam deſeret? Præſtat mori, quàm à
Domino exulare. Reſponſüum acceperat à SPiritu Luc.2.26.
Sanbto Simeon, non viſurum ſe mortem, niſi prins
videret Chriſtum Domini. Non viſurus mortem
erat, niſi JESUM videret. IIli ergo Chriſtus
non Agnus erat, ſed Leô: ſiquidem quam diſ-
pellebat mortem à cæteris, eam Seni invehe-
bat. Ergo, quùm clamarent cæteri, Korate C& Ila. 45. 8.
li deſuper, & Nubes pluant Juſtum: vocifera-
batur ille ſanè, ſi ſaperet, Non aperiatur Ter-
ra, ne fortè germinet Salvatorem. Si enim is
emerſerit, ego demergar. Videre illum & vi-
vere fas mihi non eſt, qui tamdiu viſurusmor-
tem non ſum, quamdiu illum non videro.
Luſtraſſe illum diebus ſingulis Sanctuarii pavi-
mentum quis dubitet, ne qua fortè tellus hia-
ret, Dominum paritura. QConſtipabat rimas
omnes, fifſuras obſtruebat in Templo, ne pa-
teſcens Terra ederet Salvatorem. Deliramus
profectò, qui iſthæc de Sene ſuſpicamur in-
ſomnia. Illatum in Dei domum puerum non
refugit, ſed adiit, tenuit, amplexatus eſt, ma-
luitque mori cum puero, quam ſine Chriſto re-
gnare. Et ipſe accepit eum in ulnas ſuas. Quid
agis, infelix? Abjice illum. Serpens eſt in ma-
nu tua;, qui, ſi projiciatur à te, baculus erit
ſenectutis tuæ. Lamdin enim ſuſtentabit Te,
quamdiè eum tenueris. Amplexatur Simeon
JESUM, exclamatque: Nunc dimittit ſervum
tnum, Domine: quia viderunt oculi mei ſa-
lutare tuum. Ac ſi diceret, Hunc malo An-= & Simeon.
guem, quam Turtures. Non ſolæ in Ægypto
Cleopatræ Aſpidis tabo exſpirabunt. Feriat
me Serpens in Templo carneus, qui æneus
in eremo ſancios curavit aà vulnere. Qui
humni

Joa. 6.62.

Luc. 2. 28.

I[did.

D

„
1.

Can

CAn.5
(mn. 6

Deum.

lelicit
a.

8Euch⸗

ir.

iritne⸗
antur
unnm,
brrai
1Tim1
15.

Liluani
namm in
lulſef
der
54 7 .
kt.

Lican9

Danai

Hiſini
ltemia.
enay
nigilet,

Iuin.

= — —

E S—=

+—

Nten
tiu
nl.
ehe⸗
tecl⸗ lugl
len.
Jel-
ins
Vr.
mol⸗
Gero⸗
e⸗
O.
linns
N.
unds
n⸗
1 N
, ⸗
ſore.
ui urd
lne
5 elit
le
veo
n gi
ei A-
ur
yru
Periat
Alel
u
hunt

Stromatum, Lib. II.

Anor in humi reclinatus viſus eſt virga, mihi conver-
Deum. tatur in anguem, ut eum retinuero. Fugerit
Moyſes Serpentem ſuum, ego me implico meo.
Et quidem vitâ fruebatur non miſerâ, ſed per-
honorificé. Mutat tamen ephod inſtitis, exe-
Peü dere, dram feretro, Templum ſepulchro, fœtore
ugncte tchymiatna, Agnos vermibus: tantum ne Chriſto
careat. Et miramur ità Senem in Dominum
exarſiſſe, quando adoleſcens Abſalom occidi
maluit, quam Regis vultu non frui. Obſe-
2. Reg. 14, 67, ut videam faciem Regis: quod ſi memon

Felicitas
vera.

32. eſe iniquitatis meæ, interficiat me. Atqui glorio-

s& iſta jactantur, impigréque vita exponitur,
quamdiu à ſicis abſumus. Vide exſilientem Spon-
ſam à lectulo florido, à tignis cedrinis Pprogre-
dientem, mediâſque per haſtas vulnerandam,
Can. 5. 7. ſpoliandamque tranſire. Vulneraverunt me, tu-
lerunt pallium meum mihi. Quis te abduxit &
cedro? Quis urſit in excubias? Dilectus mens

candidus & rubicundus, eletus ex millibus. Vi-
deam faciem Regis, & jugulent me. Si eum vide-

ro, vivam in funere; ſi eo caream, captiva re-
gnabo in ſolio. Ideòè, cùm rogaretur quò ejus
Can. F. 7. declinaſſet Dilectus, exclamavit: Dileæctus meus
deſcendit in bhortum ſuum ad areolam aroma-

Can. 6. I. tuem. Quæ de Sponſo ſciſcitabatur tam anxia,
Vagâque ejus conſectabatur in compitis veſti-

/ ,te, gia, quo indice de Sponſi in hortum deſcen-
. iu certior facta eſt? Quod ſi abit ad areo-

Feliitas las, cur ipia non illuc advolat, quèò illum

vera. complexetur? Nimirum ignorat, quoò Sponſus

diverterit, quem conſectatur ſui etiam cum diſ-
S: 6 ¹ crimine tum capitis, tum pallii: ſcit tamen il=
. lum in horto eſle, non quòd in horto revera ſit,
ſed quòd amanti is ſit pro horto Locus, ubi Di-
lectus accumbit. Etiamſi vinciatur in cCarcere,
Cippus mihi pro horto eſt, ubi flos Campi eſt,
& Botrus Cypri. Si eum reperero, nacta fum
pariter areolas aromatum. Thus mihi ibi olet »
ubi Dilectus fragrat. ITu verò, Regule, cre-
dis & abis? Inveniſti JE Su M, & dimiſiſti?
Procul à vita, quam hauries vitam? Ita eſt Fi-
1a lius vivit ſed Chriſto à domus limine ſubmoto.
ho en. Filia verò Jeruſalem dimiſſa eſt ab infirmitate
rantur ſua, ſubeunte in cor ejus Salvatore. Et coelo
Pe geralzo. ruit, ne cadat impius, jaceatve, ſi cecidit.
1. Tim. 1. Ohriſtus Jeſus venit in hune mundum, beccato-
15. res ſalvos facere. Ubi enim de luſtrando homi-
Zilaur anl. nis pectore agitur, Rex Regum Legatione de-=
marum in fungitur. Ut paretur Paſcha, ablegatur in
Eceleſidſti cœnaculum cum Joanne Petrus. Ut veroô
c: berfe- Templum bobus & nummis expietur, ſuo J E-⸗
Luc.21, 8. Su s adventu atrium cohoneſtat. Euntes barate
nobis Paſecha, ut manducemus. Agnus compa-
ratur per Apoſtolos. Lupi verò non emendan-
Joan.2. 13 tur, miſi per JESUM. Aſcendit Jeſus Jeroſoly-
,mam. Et cum feciſſet quaſi Ragellum de funicu-
Ksie. lis, omnes ejecit de Templo. Videre hoc licuit in
Saperier Lazaro, qui peccantis imago eſt. Haud de illo
invigitet. reſcripſit ſororibus: Reſiſtite, nam frater vi-
vet. Quin Apoſtolis edixit: Lazarus dormit,
Joa. 1, ſo. ſod vado, ut d ſommno exoitem eum. Animad-
verti à te pervelim, ablegatos à Domino fa-
mulos, qué invitatos evocaret ad nuptias:
Luc. i4.17. Mi ſit ſervum ſuum hordâ cœnæ dicere invitatis,
ut venirent. Ubi verô de extrahendo à ſcele=
rum ſepulchro peccatore res eſt, Vado, in-
quit, ut excitem eum. Nec illud prætereundum
Marcr. 38. eſt, quod non ait eamus, ut olim apud Mar-
cum : Eamus in proximos vicos, ut & ibi præ-
dicem: Sed ait, Vado. Ac ſi diceret, Ubi de
ſerendo Dei tritico egimus, coadjutores vos

67

eſtis mei. At, quando purificandus eſt pecca-
tor, ego in opus ſine ſociis incumbo. Vado „
At eoite‿ο enm. Videas in domo Abrahæ Do-
minum Angelis obvallatum. Non autem eò ve-
nerat propter Abrahem, ſed propter Sodomam.
Ad quam quùm fſeſtinaret, ſtipatus licèt comni-
tibus, quos ſecum ad menſam adhibuit, non
tamen ait, Deſcendamus, & videbimus,
ſed, Deſcendam, & videbo, utrum clamorem
opere ompleverint. Videtur enimn in hac cura-
tione impiorum noluiſſe tunc Deus coopera-
tores ſalutis. Qui, ubi exundaſſe in regione
illa facinus eminus deprehendit, abſceſſit, di-
miſſis ad cædem ſociis. Vides non Iſaaci or-
tum, ſed Sodomæ funus cogitaſſe tum Domi-
num. Non enim infantis naféituri, ſed peri-
turi populi faſcis trahebatur, cui, ut opitu-
laretur, accutrerat. Quid? Nonne Adamum
ipſe convenit? Nonne Cainum curare ſuis
ipſe manibus ſtuduit? Adam, ubi es? Ubi eſt
Abel, frater tuus ? Modo languidum, modòô
languorem palpat. Quod ſi excuſaturum, &
periturum Dominus convocat: putatis defu-
turum eum oviculæ, quæ caulam ſitit, quæ
Paſtorem implorat, quam piget, pudétque
erroris ſui? En ipfſis Paſtoris humeris Ovem
revectam. Vadit ad illam, quæ perierat. Et
cum invenerit eum, imponit in bumeros ſuos
gaudens. Quaſi, quaſi perierat, niſi aberraſſet.
Tantæ gloriam rhedæ Chriſto illa debet er-
rantem profequenti. Elias in igne rapitur. O-
Vis, vectore Deo, reducitur. Memineris futu-
rum Afſcenſionis Domini triumphum per mu-
lierem nungiari. Vade autem ad fratres meogs,
& dic eis: u ſcendo ad Patrem menum. Lega-

Superioy
Ple agat.

Lat ſe exi-
gendi d
Lieperiore

Gen. 18 22.

Eccleſiaſtis
ci alia
gommit
tant aliis,
elum ob-
H
per ſe cis⸗
rent.

Luc. 15.4.

Joan. 20.
17.

tione, pro Dei trophæo, mulier defungitur.

Non tamen Petro aut Magdalenæ ait,
nete dubitantem mea de reſurrectione Tho-
mam. Verùm adeſt ipſe, tunicam diloricat, pe-
ctus exponit, ſucclamat peccanti: Affer manum
tuam, & mitte in latus weum⸗ & noli eſſe in-
credulus, ſed fidelis. Viden' margaritarum diſ-
Penlationem etiam foœminæ concredi. Trium-
phum Aſcenſionis evangelizet Magdalena. At
vulnera dubitantis ego, inquit, curabo. Tho-
mam conveniam, & ſanabo. Viſus ſemel Mat-
thæus eſt à Domino, tum fſcilicet, quùm pro-
Pè telonium computreſceret. Impiorum ſibi
medicinam reſervavit. Præcepit Petro, ut A-
gnos paſceret. Paſce oves meas. Quid ſi exta-
beſcant? Ego tecum adero. Et miraris conſul-

Joan. 20.
27.

ſoa. 21.18.

turum ovibus Dominum, qui Lupo proſpexit?

An non ipſe, poſità tunicà, Judæ pedes exter-
ſit? Clamet proinde coacta ex Gentibus Eccle-
ſia, Nigra ſum, ſed Jformoſa. Unde formoſa? In-
troduxit me Rex in cellaria Jua. Non Oeco-
nomo ſuo id muneris detulit. Coronam ipſe
ſuam in amoris vincula deflexit, quò me rape-
ret denigratam in cellaria, unde nive progre-
derer candidior. Atqui & ego criminum meo-
rum reſtem in torquem vertam Dilecto meo,
ut per me regnet, qui coronam pro me ſuam
abjecit. Ero diadema Regni in manu Dei mei.
Nos verò quid agimus, qui non convaluiſſs
modô videmus filiam Sionis a vulnere, verum
etiam conflatam ex ea coronam Domino grar
tulamur? Peccamus etiamnum, & rebellamus
à Deo? Ergone, reſpirante à febribus puero;
Regulus credidit, & domus ejus tota? Romæ
verò, in Urbe religiomis Principe, fugatâ non
ſolum febri, ſed inſit4 ovis olim transfugæ
velleri innocentiàa, regnéque jam aureo, reſi-

FF4 Piſcet

Can. 1. 4,

68

piſcet nullus, & nemo credet? Potes & tu,
ſi revertaris ad Dominum, in coronam regni
converti. Quod ſi renuis diadema eſſe Dei

tui, ſub jugum Satanæ mittéêris. Horribiles

invadent Te, niſi tu feſtines ad eum, qui mi-
tis eſt, & humilis corde. Quàm verò dura
peccati ſervitus, quæ nec de nocte te vin-
culis eximit? Quieſcere, nec quum quieſces;
ſinêris à culpa. Quàm verò amarum foret, ſi
ex filiabus Jeruſalem hæc Chriſtum corona-
ret, aliæ verò JESuM cruci ſuffigerent! Tu,
Zanites- quæ à crimine non exſurgis, plumas in clavos
ge. elaboras, quibus Dominus vulneretur. Quot
tu floribus laſcivis, tot ille dumis cruentatur.
Tibi veròô gratulor, felix Peccatrix, quæ
Magdalenà ortunatior quoque es. Nam cum
illa alabaſtrum effregerit, Tu Monaſterium
occludis: quùm illa unguentum ſuum effu-
derit, tu te obſtruis, ut Chriſto ſis bonus
odor: quùm denique illa pedes Chriſti inun-
xerit nardo, Tu caput diademate cohoneſtas.
Zach. 6. Intrabis domum Joſiæ ſilii Sophoniæ, qui venerunt
10. de Babylone. Et ſumes aurum & argentum, &
facies coronas, & pones in capite Jeſu Sacerdotis
magni. Non floribus innocentiæ Coronari
. vulſt Dominus ſimulachrum ſuum, ſed auro
Pœnitentiæ. Sumes non lilia, ſed argentum.
Nolo autem ex Ophir aurum arceſſas, unde
Sancta radiarunt, ſed abductum & Babylone.
Gratior corona eſt, quam è metallo Pœni-
tentia fabricatur, quàm ea, quæ per Innocen-
tiam & floribus intexitur. Quavis aurà Lilium
corrumpitur. Aurum verò uritur, tunditur-
que ſui incremento fulgoris. Vix tangitur In-
nocentia,; quin fumiget: Pœnitentia nec con-
fuſa reclamat. Jonas arefactæ dolore cucur-
bitæ ad mortem uſque æſtuavit. David, con-
ſcius adulterii inter lapides Semei, & con-
tumelias Abſalonis, thure ſanctiùs fragravit.
Zelus ani- Sané? Dei Mater coronatur à Chriſto, hæc
marum. Chriſtum coronat. Quod porrò dixeramus,
Eyiſeepi Dei tantùm eſſe curationem peccantium, nec
vigilantia paralyticum Piſcinæ latuit, qui à Scribis in-
circa ſpiri- crepitus, quòd in die Sabbathi grabbatum ſu-
rnalii. ſtuliſſet, rogatûſque, quiſnam is eſſet, qui &
Deheræ- paralyſim effugaſſet, & legem infregiſſet „om-
ei. ninò conticuit. Is autem, inquit Joannes, qui
ſanus fuerat effectus, neſciebat quis eſſet. Ubi
.* verò à Domino fuit & inventus in Templo,
tantsm eu. & de vitæ emendatione commonitus, tum
vantur. enimverò, Abiit, inquit, & nunciavit Judæis,
Ja.5. 16. qitia Jeſus eſſet qui fecit eum ſanum. Sciſcitor
erx vobis ego, undenam reſcierit Paralyticus,
quòôd JESUsS eſſet? A nullo eum prius edo-
Gum ſcimus, nullum percontatum fuiſſe le-
gimus. Tunc, ut audivit ſibi dicentem Chri-
ſfium. Jam noli peccare, ne deterius tibi ali-
c quid contingat. Deduxit illicè, nonniſi Deum
eſſe, cui curæ eſſet, ut à crimine reſiliret.
ia mike Ergo, qui Chriſtum non agnovit, quùm ab
præ Zele infirmitate reſpiravit, agnovit eum, quùm
niee,s" rewocaretur à crimine. Ac ſi curari Tonuiſ⸗
eiſzma. ſet à paralyſi etiam per Apoſtolum, à flagitiis
verò abduci nonniſi per Deum licuiſſet. Quis
Concio ſe. te curavit in Piſcina? Neſcio. Quis eſt, qui
Ms⸗ te correxit in Templo? JESUS eſt. Ipſe
Corrdie, enim ſolus ſalvum facere poteſt à peccatis.
Ergo & nos Salvatores Mundi ſalutabimur,
Superier non cùm paralyſim abigemus in probatica,
mvigitet. ſed cùm à ſceleribus cohibebimus peccantes
; in Templo. Jksus enim agnoſcitur non

§. Ignatii . . .
iroema. miraculis coruſcans, ſed correptione perto-

Oliva

nans. Neſcitur, quùm ſanat, prædicatur, Mpaent⸗
cùm arguit. ien e⸗

Attendite autem vobis, ne fortè gra-
ventur corda veſtra in erapula α
ebrietate, & ſuperveniat in vos re-
pentina dies illa. Luc. 21. 34.

Luctuoſam Dominus toto hoc capite ſce- Sula.
nam explicaverat, & deſolandæ per Roma-
nos Hieroſolymæ, & arſuri in Judicio Mun-
di. Hos tamen inter terrores tum ſævientis
gladii, tum ruentium è& cœlo ſiderum, ſta⸗
tuendæ ſunt, contra deliciarum intemperan-
tiam, excubiæ Continentiæ. Et quidem mu-
nienda ſunt non Epicureorum prata, ſed ca-
ſtra diſcipulorum. Proh dolor 1 Cœnaculum,
ubi Agnus immolatur, contra ingluviem mu-
niendum eſt. Scio & Lumbos Apoſtolorum
baltheo pudoris adſtrictos: verùm ibi ageba-
tur de nuptiis. Hic verò de terrarum orbis
excidio ſermo fuerat inſtitutus: & nihilo mi-
nùs aggeres opponendi ſunt Voluptati, etiam
in alumnis Calvariæ, Cruciſque Candidatis.
Vim autem Verbi Attendite expendas velim. Luc: a1
Nec omittendum eſt Dominum timuiſſe,
ne ipſa quoque Judicii dies tantis ſtipata
portentis bellorum, eluvionum, terræmo-
tuum, & fulgurum irruat in epulantes repen-
tina. Ità-ne obſurdeſcit ingluvies, ut ruen-
tis fragorem Mundi non audiat, improvi-
Ssâque illam invadat dies, quam antecedent
maris fremitus, & Cœli fragor? Et quid im-
paratos non opprimet convivantes, ſi ſupre-
ma Naturæ laniena, tanto elementorum com-
plorata ejulatu „ calices inter & patinas,
ipſos quoque Evangelii præcones latere po-
teſt? Et quis à Voluptate immunis erit, ſi,
perſtrepente Judicii lituo, cavere debent Apo-
ſtoli ab ebrietate & crapula? Meritò proinde
Paulus, fugatis jam tenebrarum larvis;, eos,
quos luce ſepſit,; & Chriſto veſtivit, uni .
Gulæ Monſtro monuit excubare. Mox præ- Rom. 13.
ceſſit... ſicut in die honeſte ambulemus. Indui- 21.
mini Dominum Jeſum, & Carnis curam ne fece-
ritis in deſideriis. Quid eſt CHEBISTUM indui?
Toto corpore concidi, & cruentari: pendere
in patibulo: perire inglorium. Hos inter cru-
ciatus & agones, num Chriſtum indutis ali-
quid pertimeſcendum eſt? Unum duntaxat
monſtrum. An ſuperbia, quæ, ut Angelum
cœlo expulit, ita in Crucem actum corrum-
pat! Num Luxuries, quæ Jobo illudere po-
tuiſſet in fimo, niſi ejus Dominus renes accin-
xiſſet! an Livor, qui erupit ex holocauſto!
Secura eſt Crux à faſtu, libidine, & livore,
ſed à Gulæ illecebris non eſt tuta. Induti jam
eſtis Chriſtum, ſed carnis curam reformidate.
Neque enim imaginem Chriſti Guttur exhofret,
quo Chriſtus in eremo oppugnatus primùm eſt.
Quis dolorum appetentior Elià ? Hic tamen
quùm audiſſet à Domino, Vade in Sarephta: 3. Reg. 1.
præcepi enim ibi mulieri viduæ, ut paſcat te.?.
Non tamen ſui curam abjecit: quique provi-
dentiam in ſe Domini expertus fuerat, ſuppe-
ditatà tamdiu illi per corvos annonâ, ultrô ab
anu eſcas efflagitavit. Vocavit eum, dixitque
ei: Da mibi paululum aquæ. Cämque illa per-

Polasptase

§. Elias.

geret, ut afferret, clamavit poſt tergum ejus dicens-
Aßffer mibi, obſecro, & buccellam panis. Cauſ-

ſante verò illà frumentariæ inopiam rei, preces

Elias

dicij

cies
Diihe,

Iney, Dei,

ering,

ler

t

tavat
un
run⸗
Ncci.
ol
wore,
tiſen
nidae⸗
lotret
mmet
tawnen

Mnle

K-

Judiciè

dies.
Dei Ira.

Timor Dei,

tromatum, Lib. II.

Elias iteravit. Fac, ſecut Jixiſti: zerumtamen
mibi primum ſac de ipfſa farinula ſubeineri-
cium panem parznlum, & affer ad me tibi ai-
tem & lio tuo facies poftea. Ita-ne? Advenit
in Sidoniorum urbem Propheta magnus, imo
Prophetarum Pater & Princeps, cumque ac-
curriſſem ut de moribus prophetantem audi-
rem, exciperémque de Lege & Dei cultu fun-
dentem oracula, de offis eum perorantem ex-
audio? Elias loquitur de placentis? Imò hæc
prima & tota vox ejus eſt in Sarephta. Et
pane quidem carnibuſque opiparè „ miniſtro
alite;, ſaginatus, à tabeſcente expirantéque
cum filio vidua aquam primùm expoſcit, tum
buccellam rogat, ad extremum panem effla-
gitat, ſibique ab anu conſuli priùs optat;,
quam filio. Mibhi primaum facn tibi auten &
hlio tuo facies poſtea. Munitus es Domini va-
dimonio, qui tuo de commeatu abhs ſe tranſ-
miſlas epiſtolas teſtatus eſt, & pro cibo anum
exoras? Utinam ei ſaltem Deum coœli prius
annunciaſſes. A pateris exordiris, & Elias
es! Nimirum in Vate ſuo ſanctiſſimo delinea-
vit Dominus noſtras illecebras. Ejus quidem
oracula ſunt, quæ videntur deliciæ : nobis
verò quàm facile impoſitura ſit Gula ſub-
indicatur. Scito & obſtructum offis Draconis
os, & réſerata, ſpe offæ, Prophetæ ora,
Elias & Cetus os diduxere, hic ut Jonam
hauriret, ille ut viduam exhauriret. Et quam-
quam uterque profuit cibo ſuo: bellua ta-
men rictum aperuit, ut abſtineret, Prophe-
ta, ut comederet, loquutus eſt, Prima Eliæ
vox apud Sidonios eſt, U. bibam. Noöëmum
miraris muſti ſitientem poſt imbres? Eliam
obſtupeſco prophetiæ immemorem & po-
tionis percupidum. Quæ omnia in illo adoro,
ut Sacramenta, oraculâque, quæ nos eru-
diunt, quam ſint nobis reapſe cavenda guttu-

ris tentamenta, quando ad ſpeciem, & quaſi

actà in ſcena re, tantùm Prophetam concuf-

ſere. Ille docet non petere, cum petit, alimo-

niam. Nos verô peribimus, ſi eam ardentius
expetamus.

Erunt ſigna in Sole, Luna „»O ſtellis:
O in terris preſſura Gentium. Luc.
21. 25

Ut mortis ſententia deſcribatur in im-
Pios, Coœli delabuntur characteres: expunctiſ-
que cum ſideribus tum Lund, tum Sole „nihil
ibi ſpectabitur, & legetur, niſi culeuns e
crux. Quod ſi naufragatur in cœlo Impius,
putas eum nacturum in ſyrtibus portum? Quæ;
rOgO, terrarum calamitas futura eſt, Domi-
no ſæviente, ſi beatitatis Regia ipſis in ſce-
nam funeris cœhitibus immutatur? Si nox
in Sole graſſabitur, quæ nobis lippientibus
incumbunt tenebræz? Non jam jubebitur
Abraham cœlum intueri, aut ſupputare ſtel-
las, quando hæ de coœlo ruent, & illud pli-
cabitur, ſicut liber. Tunc emimveroò ſignum
Filhij hominis parebit in cœlo, hoc eſt, fir-
mamentum non jam cœlum erit, ied calva-
ria; Utinämque blaſphemi ſtatueretur ibi la-
tronis patibulum; ſpes ſanè aliqua evadendi
ſupereſſet non furanti & pſallenti At cum in-
de Crux effulguret, quæ nec Deo pepercit,
quis ſibi de ſua blandiatur innocentia? Libet
igitur hujuſce terrorem explorare Theatri,

mim flammas ſiderum

quod cùm ſupremum omnium fit „ ità quaſi
calamitatum fæzx non tam ſubſidit in imo,
quam in ſummum enatavit, ut ipſum & in-
vaderet, & corrumperet cœlum. Erant ſigna
in Sle. Haud natum rogabit Heroina Ma-
chabæa, ut ad corlum refpiciat, quo ſartagi=
affluxu moderetur.
Periit laborantis aiylum innocentiæ, Parcids
terrebitur quoquo verſum deflexerit oculos re-
ligio, unum ſi cœlum non ſpectet. Haud lu-
det in cinere Judex, qui ſuppliciis ſui coœli
damnatione proludit. Hæzz dicit Dominus Deus:
Ecce ego ad te, & ejiciam gladium meum de
vagine, ſua, & occidam in te jußtum & impium.
Ergo hactenus non ſuo deſæviit Dominus gla-
dio, aut recondito in theca fſerro deſævit;
nec tam acie vulneraſſe credendus eſt, quàm
ſtrepero vaginæ fragore cecidiſſe peccantes.

Necdum ergo ſerrum eduxit, qui Onan &

Her occidit? qui phalangas Sennacheribi
profligavit? qui Jezabelem Præcipitem egit
& feneſtra? qui Adamum Paradiſo expulit?
qui Prophetam Leom diſcerpendum obje-
cit? Igitur David dedecoratur, fugatur, la⸗
Picdäibus impetitur, gladio Domm nedum
educto? Mergitur ſub Moyſe Pharao, & latet
Dei ferrum?: Mundus eluvione deletur, nec
ſuum adhuc Dominus enſem vibravit? Ange-
los in abyfſum actos ſud tantum furor Domi-
ni vaginâ percuſſit? Ità planè, Er ejiciam SIa-
diunum meum de vagina. Putas à me exagge-
rari diei ſtragem ſupremi! Chriſtum audi:
Erit enim tunc tribulatio magna, quälis non
Fuit ab initio mundi uſque modo, neque fiet.
Qualis non fuit? At funditus pluvio & colo
ſulphure ſubverſæ ſunt Sodemæ. Qualis non
fuit? At Dathan & Abiron infernus etiatn-
num viventes abſorbuit. O gladium! Et ta-
men educto non explebitur gladio ira Domi-
ni deſæviens. Ni acuero, inquit, ut falgir gla-
dium meum, An obtuſioris aciei Dei gladius
eſt, qui ità in fulgur exacuitur, ut ſæviat?
Quin ità ad incidendum præacutus eſt, ut
etiam thecæ incluſus loricam juſlitiæ & ſecet
& perforet. Et cum vidiſem eum, eecidi ad
pedes ejus, tanquam mortuus. Ecquid nam vi-
dit, quo terreretur, Joannes? De ore eus, in-
quit, gladius utràque parte acutus exibat. Ergo
non infixus, ſed viſus tantum Domini gladius
ità Apoſtolum conterruit, ut corruerit ſemia-
nimis: & putas ſævienti impios illuſuros? At
quem terruit? Joannem filium nempe tonitrui,
quem lilio loricatum carnis, cordiſque virgi⸗
nitas ſecurum præſtabat à vulnere. Is, viio
Dei gladio, intermoritur, qui & cognitio-
ne Aquilas, & pudore Turtures anteibat. Is
terretur, qui olim navim pro Chriſto dimi-
ſerat, qui & recubuerat ſuper pectus Domini
in cœna, qui tum & exulabat pro fide, &
ex amore rapiebatur ad divina. Attamen pro-
cumbit exanimatus „ quamquam Angelis
ſtiparetur, à ſeveritate viſi gladii conterri-
tus. Qui, rogo, tum gladii capulus? Num
Serpens aciem adſtringebat 2 Quin ex ore
Domini, unde favus mella diſtillat, enſis emi=
cabat, labiis Chriſti (quæ Lilia ſunt, ſi Spon-
ſæ credimus) affixus. Adde, quod tuin maxi-
mè, quùm gladium & labiorum Hlieto profe-
rebat, præferebat Servator ſtellas ſeptem in
dextera: Häabebat in dextera ſuu ſtellas ſop-
tem⸗ & de ore ejus gladius Urdque Parte aa-
Ius exibat. Ità=ne? Sideribus vallatur ale⸗

Matt. 24°

21.

Deut, 32
41.

Apoc. I. 17.

70

& tamen Joannem terret & exulantem & pu-
dicum, non cædendo, ſed emicando. Quid,
rogo, in te aget & epulantem, & aduhlte-
rum, quando, ruentibus è coelo aſtris, non
tam gladius erit, quam fulgur? Micabat tum
gladius & vultu, qui lucebat ut Sol in virtute
ſua: at in die ultionis corripietur ad cædem,
quùm Sol non dabit lumen ſuum. Et tamen
quaſi retuſum faſtidit, quamvis non cruentet,
ſed devoret perſceleſtos, eumque in fulmen
exacuit. Vide quam ſtragem intendat Deus
in die illa, cui gladius, qui vorat, ità torpere
videtur, ut abjiciatur, nmiſi tonet & fulguret.
Deut. 32. Gladius meus, inquit, devorabit carnes. Si
22. devorat, quando gladius eſt: quà ratione graſ-
ſabitur cùm evacuetur in fulgur? Non ergo
mirum, ſi malit Job in ſepulchro perſtare, ab-
dicatà immortalitatis & reſurrectionis pom-
paâ, cum vermibus, quàm adeſſe tanti fulminis
Job. 14. 3. aut tonitruo, aut ſtragi. Lun mihi tribuat, t
in inferno protegas me, & a bſcondas me, donec
pertranſeat furor tuus. Abſcondi Job optat. Et
quid expaveſcat, qui tulit animo non infracto
ulcus Satanæ peſſimum? Qui alloquentem ſe
Deum è⁶ turbine audivit impavidus? Qui ha-
bebat in ſinu ſuo repoſitum juſtitiæ, ſpeique
ſuæ margaritum? Mavult non reſurgere in-
nocens licèt, quam aſſidere gladio fulgu-
ranti? Timet enſem, à quo non eſlſet ferien-
dus, qui Satanam irriſit ſe cædentem ulcere
peſſimo? Ergo Satanâ enſis immanior. Ergo
ulcus peſſimum, quo ſauciatur à planta ad co-
mam uſque Job, impar eſt vulneri impiorum.
Ergo præſtat mori, quàm videre gladium?
quid ſi eum patiare? Nos verò fulgur exhor-
reſcimus, quod vapor eſt ad modicum parens,
cùm Dei telum non paveamus, licet non ful-
Dan-. 10. guri conferri jam poſſit, ſed fluvio. Fluvius
ioneus rapiduſque egrediebatur à facie ejus. Si
Padus exundet in öÆmilia, qui ejulatus, quæ-
ve luctuum proluvies? Et tamen undas ele-
Grémque vehit, ſiluris ubique ad prædam ex-
poſitis. Trepidamus in illecebra & gemma:
Et putas ad eluvionem ignei torrentis vel

Dei Ia. Montes conſtituros? Torrentis aio? Fluvius
. eeſt, non Torrens, hoc eſt, perennabit in ſtra-
Sarii ge furor. Ecquando enim non decurret flu-

vius? Aut quando extinguetur Ignis, qui
Timor Dei. Procurrit, & regnat in fluvio? Fluvius igneus,
rapidiſque egrediebatur à facie ejus. Nullo ex-
tinguetur latice flamma, quæ flumen eſt.
Nullo exhaurietur tempore fluvius, qui &
torris eſt, & torrens non eſt. Porròô, ſi delini-
tus Moabitarum oſculis Iſraël, ut vidit flentem
Eſdram diſciſſo pallio, exanimatus irrugiit:
1. Eſd. 10.1. Sic ergo orante Eſdrä, & flente: Kevit populus
Retu multo : Quam putas futuram conſterna-
tionem tribuum, ubi non pallio, ſed cœlo
conſcifſo, Sacerdos Chriſtus & Pontifex non
fleverit, ſed rugierit, non jam oſculantibus

Ammonitidum labris, ſed ceraſtis commor-

Joel. 3. 16. dentibus? Et Dominus de SRion rugiet, & de
Jeruſalem dabit vocem ſuam. Contabuit popu-
lus emancipatus à Perſis, quòd viderit lugen-
tem Eſdram: Et Satanæ mancipati perſceleſti
uâ ratione non diſſolventur, ubi tonantem
Gens zy. inaudierint Deum ² Irrugiit clamore magno
3:. vel Eſau, homo piloſus & agreſtis, benedi-
Ctione Patris, non benignitate, fraudatus. Et
tamen adhuc ſpes erat & oſculandi parentem
S& demerendi fratris, & conſequendi tum
ceœli rorem, tum pinguedinem terræ. Qua

Colôque excideris.

Oliva

ergo dirumpetur angore Peccator pro cceli 15 Reg. 4.
rore nacturus gehennæ ſulphura, nec jam Pa-
rentis oſculo dignandus, ſed Chriſti fulmine
percellendus? Jacturam Arcæ ut audivit Heli,
exſpiravit. Conjice, qui ſis futurus, ubi Deo,
4A, a, a, dixi; quia pro- Joël. I: I7.
pe eſt dies Domini, quaſi vaſtitas à potente ve-
niet. Quam ingens ærumnarum hinc acer-
vus (niſi lippias) apparet! Propè Joëli dies eſt,
qui etiam à nobis tam procul eſt. Magnitudo
equidem Mentis oculis impoſuit, diſtantiam-
que temporum moles calamitatum eluſit. Emi-
nus poſita ſolà ſeſe vaſtitate produnt, obje-
ctântque. Ergo, ſi aberat tam procul à Joële
amaritudo Judicii, & tamen tam ei proxima
viſa eſt: profectò quod longinquitas detrahe-
bat de apparatu, magnitudo molis ſupplebat.
A, a, a, dixi: quia prope eſt dies Domini. Co-
loſſus eſt, ſi, cùm eminus ſit, cominus tamen
putatur eſſe. Et quaſi vaſtitas à potente veniet.
Afſſyriorum ferociam, Perſarum barbariem,
immanitatem Græcorum, & Romanorum ſæ-
vitiem quanti putas feciſſe Joslem, qui diem
Domini, quaſi vaſtitatem à potente, futurum
eſſe pronunciat? Turbini, aut Fulmini, aut
Eluvioni, hydræve dixeris Lyrannides cru-
deliſſimas comparatas. Quin illæ viſæ Joeli
ſunt eruca, locuſta, bruchus, & rubigo.
Reſiduum erucæ comedit locuſta. En à Perfſis Joel. 1. 4.
abſumptos Aſſyrios, depopulatores IIraelis.
Et reſiduum locuſtæ comedit rubigo. Delevit Ti-
tus, quod Antiochus non expugnaverat. Por-
rò tot cædes, incendia, peculatus, & com-
pedes, quibus mihil atrocius elementa ſpecta-
runt, ſenſerêntque mortales, lippienti, ut
ità dixerim, Prophetæ decreverunt in vermes
& erucas: quàm ergo infinita ſit oportet cala-
mitas illa, quæ etiam caliganti, cui Chaldæo-
rum ferocia potentiâque eruca eſt, & vaſtitas,
& à potente eſt? Si Templum direptum, ever-
ſæ Aræ, urbs exuſta, abducti Reges, capti-
vus populus, morſus ſunt erucæ: quid perfe-
rendum erit, ubi non vermiculus erodet, ſed
potens devaſtabit? Ubi Joel vaſtitatem futu-
ram exclamat à potente, qui potentiam Per-
ſarum & Romanorum, imbecillitatem eſſe di-
xerat rubiginis & locuſtæ?

Vocavit ſervos ſuos, & tradidit illis
bona ſua. Et uni dedit quinque talen-
ta, ali autem duo, ali verò unum, Talenta

ei
unicuique ſecundum propriam virtu- masene
tem. Matth. 2 5. I4. Statut me⸗
Aiocris.

Quaàm miſer in ſervis eſt, qui noviſſimis pe, ure
inter omnes acceſſit! Diverſa ſanè agricola- ſeſe per-
rum atque ſervorum fortuna, & conditio eſt. mietere.
Siquidem & vinitoribus qui acceſſere no- „ee „on
viſſimi, eluſere laborem, & parem (ortiti aer r.
mercedem cum iis ſunt, qui æſtus laboriſque ai.
incommoda pertulere. Hi noviſſimi unà borâ
fecerunt, & pares illos nobis feciſti. At & ſervis Miattir. e0,
quàm inops, rejectuſque eſt, qui, poft pri- ⸗
mos, tertius acceſſit! Er uni quidem dedit
quinque talenta, alii autem duo, alii verò unum.
An non miſer poſtremus eſt? Quin imè miſer-
rimus. Et in hoc ſanè convenimus, nemô-
que noſtrum de ejus calamitate ſubdubitat.
Vereor autem, ne in radice diſſentiamus æ-⸗
rumnarum ejus. Infelix eſt. Aio. Propter unum Zalemo-
acceptum talentum à Domino. Itaà ſanè. "unm nſiss.

Ergo

lRegn

1Nee g.

Mn m.
ia ent
mihu,

Nt 609.

1
*

4

elr In

is ard
le.
Ii.
-
n-

uns a
ricol⸗e
S
1e 10. Vn
Ottttl nn⸗
ilhei⸗

E
11 he 1 le

elende,
llt
imm.
elc
hu
Anbs
er mum
t ſae.

5

Stromatum, Lib. II. 71

Dei rolun. Ergo una nobis & de radice, & de fruge
tantæ calamitatis ſententia. Imò veròô diſli-
millima. Siquidem ærumnoſum tu ſervum pu-
tas, quêd unum duntaxat acceperit à Domino
talentum. Ego autem infelicem illum pro-
nuncio, quôd vel unum receperit talentum.
Non creditæ pecuniæ exilitate, ſed pecuniæ
etiam minimæ acceptione periit. Miſerrimnus
planè fuit, non quod parum, ſed quèòd aliquid
erogandum, multiplicandumque receperit.
Denique in tenebras exteriores damnatus eji-
citur, non quòd ei unum tantùm fuerit à
Domino talentum concreditum , ſed quòd
etiam uni geminando talento impar, ſui Do-
mini pecuniam in terram infodit. Ergo, qui
nihil acceperant pecuniæ ſervi, nec quæſtio-
ni ſubjecti ſunt, nec ad tenebras damnati.
Is verò, qui talentum acceperat, duobus qui-
dem poſthabitus ſervis, ſed reliquo familiæ
gregi prælatus, ideò alligatur, quia & plu-
rimis antelatus. Quot putas circumſuſi ſunt
ei, ut unum illum & triumviris gratularentur
à Domino deſignatum. Ultimus ipſe ſanè in
triumviratu, ſed è triumviris unus, non mul-
nelicitas tum primario ſervo de pecunia concedens, &
Penè ſuppar ſecundo. Verùm gratulatio in
Dignicar ejulationem verſa eſt, quando ei manicas au-
in indigro. Trum peperit, illaque dextera onuſta eſt ferro,
quam nummis oppleverat Dominus. Nolo
Diin ias gaudeas de talento, ſi par talento non es.
e„ (Quam felix viſus eſt Saul, cum Amalec expu-

tati con.-
ormari.

novia,

merenti- 5 5 .. . . . .
bus. gnavit! Ideò periit, quia malè vicit. Trium-
Pho uti nequiit, victrici ideò coronatus lauro
1. Reg, 15. Hon ut arceret, ſed ut arceſſeret fulmina. Per-

7. cuſſt Gaul Amalech. Et pepercit Saul & bopulus
Aodg, & obtimis gregibus. Vixerat, ſi non vi-
ciſſet. Sed ut Regem accepit, regnum amiſit.
Pœnitet me, quòd conſtituerim Saiil Regem. Im-
Par victoriæ, ovando, profligatus eſt. Uſque
ades quo habitus beatior eſt, eò maximè
miler fuit. Goliam quis non miratus eſt, præ
1. Reg 17. ſtatura? Et egreſſus eſt vir nomine Goliath, alti-
F5. 1udinis ſex oubitorum, & palmi. Nonne bea-
tiſſimum illum prædicas, cùm ejus procerita-
tem, umbrâmque metiris? Hac ille proceritate
proſtratus eſt. Uno ſi minor palmo Davidi
occurriſſet, excuſſus è& funda lapis in irritum
abiiſſet. Fronte mortem excepit, ſublimitate
proditus, perdituſque ſuà. Tulitque unum lapi-
dem, & fund jecit, & circumducens, percuſſit
Philiſthæum in fronte. Eluſiſſet impetum ſaxi, ſi
demiſſioris fuiſſet ſtaturæ. Suum illi faſtigium
adverſatum eſt. Altitudinis ſex cubitorum, &
Palmi. In palmo cædes latebat: & quo videba-
tur ſecurior ab opprobrio, eo injuriæ vel ma-
Ximè patuit. Quam ſibi de victoria plauſere
