eitets iib quod refugis, ne mercedem peſſundes laboris timuit littus, qui profundum irriſerat. Non ità
ingulaints & doloris tanti. Jordanem exhauſiſti, & ſtil- certè Behemoth, qui, abſorpto jam Euphrate;
itauur glt, lam hofres? David; cùm pro Michol congre- Jordanem pariter à ſe ſperat exhauſtum iri. Et-
rHet/t. di non dubitaſſet cum Golia, repoſcenti cen- ce abſorbebit fluvium & babet fiduciam, quoéd
nator Fi. tum adhuc præputia Philiſthinorum, audaéter influat Jordanis in os ejus. Quare ergo vilior es
Itium lr ducenta ingeſſit. Qui Gigantem fundâ deje- Dracone, ut, cùm ille, poſt grandia, uberio-
1 ſwec, N ciſti, loricâ Chriſti obæratus cur utroque clau- ra non deſperet: Tu, tranſmiſſo Oceano, hæ-
is ober, . dum pede Miphiboſeth & exhorres, & refu- reas ad Cedronem? Quoties ſordeſcere inci-
gans, l⸗ gis? Vultures effugaſti, & Turturem refor- pPis, computa gemmas tuas. Iis te Verbis ja-
Tulpne n midas? Vide te ipſum. Nolo te alià munire centem erige: Ergo-ne iis ſerviam pafſionibus
lutgior Ei caſſide, quàm te. Tu tibi & lorica & haſta jam effœtis, quibus jugum impoſui, cùm fer-
leatus fotl es, ſi Te, ut magnus evadas, memineris fuiſſe verent? Ego diſceptabo de calamo, qui poſ-
maximum. Idem David em audiret, iner- centi pallium, projeci & tunicam? Ego, cal-
corenunt mem ſe & imberbem contra Goliam ſtare non catis Legibus Chrifti, cum fratre de reculis
tlauſzut n poſſe, abjecto Regis thorace; pectus ſuum fſeſe loquar; qui, violatis naturæ legibus, fratres
mCn induit, utque luctam iniret cum Gigante, col- meos ejulantes audire nolui? Ut primum „ ex
,diid 1. Reg.17. luctatum ie meminit cum monſtris. Nam & clamore Hebræorum intellexere Philiſthiim,
i nelitfi⸗ 36⸗ Leonem & Urſum interfeci ego ſervus tuus“ erit adveniſſe Arcain in caſtra, clamaverunt: Con-R eg.
lunns, nn igitur & Philiſthæus hic incircumciſus, quaſt Jortamini, & eſtote viri, Philiſthiim: ne ſervia-
lacansd⸗ umnus ex iis. Nunt vadam, & auferam oppro- tis Hebræis, icut & illi ſervierunt nobis: con-
Ade in enid brium populi. CQlamat ſuperbia contra caſtta Jortamini, & bellate. Pugnaverunt ergo Phili-
nlopi Domini, & diebus ſingulis vociferatur con- Rhiim, & cæſus eſt Iſrazl. Vide; ne ſervias cap-
n, Alt 1. Reg.7, tra phalanges Iſraél: Eligite ex vobis virum, tivis tuis. Vitia edomuiſti tyro? cave; ne te edo-
ke firle, & deſcendat in Jingulare certamen: ſi uive- ment jam emeritum. Imitare Philiſthtim: tædeat
in. No: rit pugnare mecum, & percuſſerit me, erimus te iis famulari, quæ tibi coëgiſti ſubſervire. Co-
4 vobis ſervi. Sice inſultat Superbia, & nemo gita, quale monſtrum appareres; fi; calcatis mar-
congredi audet cum ea: Quis enim aut Ari- garitis „vitrum expeteres, ſi, pedibus ſubjecto
tdnir, ſ ſtotelem abdicat, aut abdicari ſe patitur ab ſceptro abdicatæ poteſtatis Capiti ſubeſſet feru-
Aquinate. Vicimus Amalech, fudimus Moab, la, probroſum appetitæ claſſis inſigne. Videte
Icelen , Agag in fruſta concidimus, & coram haſta- voſmetipſos, clamat Joannes. Si palmas ſupputa-
li elit⸗ to uno trepidamus. Nullus ex univerſo II- veris tuas, tuarum te compedum tædebit. Et
itrini N raeél prodire auſus eſt. Indoctum & inglorium Holofernem non patieris regnare ſuper te, ſi
pejnn ex albo expungi Profeſſorum, Genus non de- Afſuerum & Nabuchodonoſor tuos ad pedes
u, ⸗ cet meum. Proh Deus immortalis! ecquan- reſpexeris & vinctos & victos. En iſte venit ſa-
fen, do ſecundus erumpet David, qui clamet: liens in montibus, tranſiliens colles. Emenſis jam
Purpuream ſi ſprevi gloriam, amabo charta- Alpibus; non tam aſcendit, quàm tranſcendit
ceam? Sceptra faſtidivi, & diſceptabo de ſe- colles. Tu verò, ſuperato Olympo, ſubſiſtis
ſraiite e⸗ rulis? Nolui ſedere cum Principibus, ne ſo- ad radices Getſemam. Reliquiſti cum Patre
e in * Hum gloriæ tenerem: Et moriar, ſi non ſe- patriam, & Coriolo nec Chriſtus revellere te
ulle , dero cum pædagogis in palæſtra, ut ſedem poteſt confixum cum amico. Jacob inſequen-
ete, igeb 4 4 ſapientiæ putore ſuperbiæ meæ convertam in tem furentémque Labanum cum ſatellitum
u lo⸗ Eihieæ Comment. Tom. IV. X 3 Pha-
dur 7

Stromatum, Lib. IV. 245

. . „„
ad mortem uſque diſcruciet, in lucis exortu la-⸗

mentabilem paſſus occaſum. Nimirum Gigan-

tes naſcimur, & vivimus puſiones. Meridiem
expandimus in Aurora; noctem meridiei in-

pjlal.18.6. vecturi. Quis Monachorum non exſultavit, ut

Gigas, au currendam viam? Prorſus 4 ſummo
egreſſo ejus. At ubi carceres exceſſerit;
non umms Rehgioſorum in medio ſtadio oblitus
bravii; obrigeſcit in lapidem: nec ipſe curſum
proſequitur, & decurrentes retar dat voce exem-
plôque, nor jam avis ad volandum „ ſed la-
Pis offenſionis & petra ſcandali in via. Ut
igitur huic tanto & probro, & incommodo
occurratur, quid agendum? Audiatur Apoſto-
lus. Et quid ait Apoſtolus? Quod ad arcen-
dum teporem, & fervorem reparandum ſatis
eſt, ſi impleatur. Videteé, inquit, voſmetipſos.
Moyſes, ut ignitorum ſerpentum lue pereun-
tes ſervaret à funere, Anguem erexit; quo vi-
ſo, virus elanguebat. Eccleſia; ut ſcelerum
veneno Gonfectos filios ſuos ſuo reſtituat ſinui,

tathedram peſtilentiæ? Calcavi Alexandri ſtra-
gula, calcabo & tapetia Platonis. Quéôdque
in unam ſuperbiam dixi, dictum puta in om-
ne vitiorum pecus. Odimus Matris ubera;
unde lac ſuximus? Non Matris vitemus mam-
mas, ex quibus venenum duntaxat ſugemus.
Villos, ſericumque projecimus? ne pannis in-
volvamur. Si phaſianos exſpuimus, non eò
nos demittamus, ut turturem appetamus. Vi-
deamus noſmetipſos; & ex trophæis noſtris
audaciam reſumamus triumphandi. Vincamus,
quia vicimus: Fulgeamus, quia fulſimus. No-
lo, nolo eſſe urtica, qui florui Lilium. Sic
Samſon priſtinæ memor fortitudinis, auſus
eſt & catenatus & exoculatus triumphare de

ſcurris. At ille, invocato Domino, ait: Domi- Judic. 163
ne Deus meus mêmento mei, & redde mihi 23.

nunc fortitudinem priſtinam.: Concuſßsiſque for-
titer columnis, cecidit domus ſuper omnes prin-
cipes. Ideò vicit, quia vicerat. Anteacta faci⸗
nora jacentetn virtuten erexere; ut vinctus vi-

g„U

2. Mach.
6. 23.

Argumè-
zum in
Baccha-

246
phalange increpat: Occurrentem deinde Eſaui
ità pavet, ut contremiſcat. Socerum ſpernis,
& fratrem times? Perſequentem arguis, & 0C-
currentem expaves? Cum Angelo colluctaris,
& congredi cum homine non audes? Nimirum
timet pruinam, qui nivem non timuit. Relu-
ctantem Pharaoni Moyſem, præ timore tu-
multuantis plebeculæ profugum in Tabernacu-
lIum fœderis, jacentémque ſpectabis. Nonne
Petrus modò Chriſtum à cohorte tutatur, &
modô Chriſtum coram ancilla pernegat? Is ſa-
nè non ſe vidit, cùm ità formidavit: ſi enim
invwadentem ſe milites reſpexiſſet, ut aurem
ſervo præcidit, ita ancillæ linguam revulſiſſet.
Quam præclarè Joannem necdum clamantem
audiit auritiſſimus Eleazar? qui juſſus immun-
dis cibis veſci, maluit mori, quam fœdari. Ex-
horruit nimirum fortiſſimus Senex canitiem ma-
culare ſuam, quam gemmeam anteceſſiſſe me-
minit juventutem. At ille cogitare cœpit ingeni-
tæ nobilitatis canitiem, atque à puero optimæ
converſationis actus, reſpondit citò dicens: præ-
mitti ſe velle in infernum. Erubuit Senex ſor-
deſcere, quèd puer floruiſſet. Objecta ſiqui-
dem menti ejus ſeneſcenti primæ ætatis purpu-
ra ſervatæ legis, violatæ legis ſuturas erubuit,
& diſcidit. Heu pudor! quot apud nos ſenes
volutantur in cinere, qui pueri conſidebant in
cocco! Pudet itaà quemque nullo pudore dege-
nerare à ſeſe: ut, quos Mundus ſuſpexit pri-
muùúm;, ut Aquilas, nunc exhorreſcat, ut no-
ctuas. Medullis tantum cedri veſcebamur &
croceis; at modò fimo alimur, & cinerem
manducamus, ut panem. Etiam cùm ſeriòô agi-
mus, de nugis agimus jam grandævi, qui ado-
leſcentes, etiam cùm nugaremur, quodammo-
do de gehenna, de Cœlo, de Cruce loqueba-
mur. Videbamur non recreationi in vineis adeſ-
ſe, ſed Epheſi præeſle Concilio. Si acta reſpi-
rationis noſtræ excepta fuiſſent, genimina vi-
deri potuiſſent actorum Apoſtolorum. Videie
voſmetipſos, ne perdatis, quæ operati eſtis. Vim
verbi Apoſtolici expende. Non modò non ac-
quires novas palmas, ſi tepueris, ſed conquiſitas
deperdes. Non ſolùm non facies, ſi otiaberis,
ſed inficies, quæ perfeceras. Ne perdatis, quaæ
operati eſtis. In hoc autem verbo labor & niſus
ingens exprimitur, quo evaſimus Pharaonem,
& omnes ſervos ejus. Aggravati priùs fuimus in
luto, cum parentes noſtri malis nos & verbis &
verberibus digreſſuros ex Ægypto afflixerunt.
Naufragos tum eos vidimus in vaſto lachryma-
rum ſuarum & querelarum Oceano. Quod etſi
à Cruce nos non revulſit, crucem tamen no-
ſtram duplicavit. Quas deinde ſolitudines, quos
ſerpentes, quam ſitim, quot Gerzeſæos pati
oportuit, ut pace tandem ſub Ins frueremur?
Hac omnia amittes, ſi robur animi amiſeris. Je-
buſæos Hieroſolymis patieris, quos paſſus non
es in eremo. Quin & Deo carebis, ſi à doctri-
na Chriſti recefleris. An verò doctrina Chriſti
ſit, quæ in te gliſcit honoris ſitis, laboris hor-
ror, nugarum fames rabida, orationis lethalis
nauſea, Tu videris. Doctrina Chriſti cruces 7

jugum, faces „ cingula ſuadet & gladios. Hæc

ſanè deliciis tuis, imò vitiis haud congruunt.

Perverſi dificilè oorriguntur: Et ſtulto-
rum infinitus eſt numerus. Eccl. I. 15.

Primam Oraculi dictionem nemo non capit.
Vix enim;, aut ne vix quidem Cometæ in ſi-

Oliva

dera recuduntur: rarò angues in Phoenices for-
mantur. At alteram proverbii partem quis ità
legit, ut intelligat? Imòô verò perpaucis deli-
rantibus tam multi ſapiunt. Rariora Hydra ca-
pita protendit, quàm ſpectentur in ergaſtulis
deliri. At Salomon ſapit: & tamen pronuntiat
dinumerari non poſſe multiplicatum ſuper are-
nas numerum debacchantium. Quid ergo di-
cemus? Quod Spiritus ſanctus dixit, Nempe
ſtultorum numerum ſine numero eſſe. Quod
enim ſcripſit, ſcripſit. Videamus ergo, quid
ſit deſipere, ut cognoſcamus, quinam deſipiant.
Porrò definitio ſtulti habetur apud Eccleſiaſtem
cap. 10. Cor ſapientis in dextera ejus, & cor
NRulti in ſiniſtra illius. Si temporalia cupis, &
negligis æterna, ſtultus omninò es. Ex deli-
rantibus alii rabeſcunt, ſéque lacerant & ob-
vios. Alii jactant ſe Reges eſſe & Dynaſtas,
cùm cubant ſub dio. Ali demum gemmas au-
reòſque projiciunt feſtiviſſimè, lutum verò &
ſtipulas ſtudioſiſſimè coacervant. Quibus adde-
re potes eos, qui umbras reformidant, ut par-
dos, & pardis ut agnis occurſant. Incipiamus
à poſtremis, ut deveniamus ad primos & pri-
marios delirantes, & diſpiciamus, an in Mun-
do tam copioſus ſit deſipientium ſyllabus. Qui
Pardis colludit, & colluctatur umbris, nonne
amens eſt? Periimus! Vix unus in millibus ſa-
Pit. Audi Davidem: IUllic epidaverunt timo-
re ubi non eräat timor. Si Navis periclitetur,
quantus labor? Si animus demergatur in ſcele-
rum profundum, quis laborat? Ne filius exu-
let, quæ vota, quive diſcurſus? Exulat à Dei
menſa jam per annum, Quis dolet? Si moria-
tur, ejulamus: Si peccat, ridemus non rarò,
ploramus nunquam. Sola ſuſpicio denigrati
apud Principem nominis diſcruciat cor: indu-
bitatum eſt, coram Deo, inter canes & fures
nomen noſtrum relatum eſſe, & ſtertimus. Pi-
latus, ubi primùm vacillare deprehendit aucto-
ritatem Cæſaris, JESsUM Scribis contradidit.
Nimirum timuit, ne Tiberium læderet: nec
timuit, ne Deum prodigiis coruſcantem dam-
naret innocentem. Ali margaritas profligant,
& paleas corrogant. Et tu, qui virtutem negli-
gis, & dignitates exquiris, an non projectis
Ccarbunculis, vitrum expiſcaris? Gaudes? Cur?
Præturam adeptus ſum: filius jam prenſat in-
fulas: Nepos magnus in aula eſt. Exſultas de
acervo ſtipularum: nec ſentis jacturam, quam
feciſti. Nepos enim, ut magnus foret in aula,
exinanivit ſemetipſum apud Deum: vix propè
Paraſceven communicat. Filius autem, ut in-
fulas coloraret, eleëmoſynas quas erogabat, in
Prætextæ mercimonium tranſtulit. Tu verò Ca-
melos deglutiſti, glutiéſque, ut ſuffragia non
candidatus, ſed atratus, corde non pallio, cor-
rogares. Viden', ut projectis amethiſtis exſulte-
mus in luto! Cœlum venditur, ut coronemur.
Adi Chryſoſtomum, qui toties ambientes & a-
varos pueris confert, qui aurum calcant ,& quiſ-
quilias mercantur. Ubi verò Babylone, qui pan-
noſus cùm ſit, ſe Crœſum putet? Non modò
Portenta hæc Nilus irrigat, ſed etiam Jordanis
rigat. Hiſce larvis non ſola Ninive, ſed etiam
Hieroſolyma ſcatet. Dicis, quòd dives ſum, &
locupletatus, & nullius egeg, & neſcis, quia tu es
miſer, & miſerabilis, 6 pauper & cæcus & nu-
dus. Dives ſum. Scilicet. In Arca aurum, in
conſcientia plumbum habes, & dives es? In cce⸗
lo, ubi æternùm manſurus es, vix ſtipulas congre-
gaſti, &, quia horrea redundant, quæ hac nocte
alienis

Eccleſ.

10. 20

Wterne-
rum obli=
Vio.
Inſania
alleg.

Pf. 13. 5.

Apoc. 3.
17.

WEterno-
ruom obli⸗
vio.
Felicitas
Tank.

Monnen
Uenn
rle
Ech
Alnentu
Ginbs,
ernn Aun
Gdinan,
eon
t Pn
6Noß ncla i
mnue

iui. (Milo ſe

uat. in labet

7
A uper na⸗

Un & woltr

Doimafi,

cnr Engwo
nun Sirtt n

ſu
ng (u
le, in
Jnkrm
Cnaun;

Ech

(uis
umnunn⸗
rin ſ

.
i
Geh.
lace.
ll
buntir
13 Ae.
8o d.
Nene
Qd
0 Iil
lnin
elaſen
C al
l, Kn
EN .
c.
nſas,
Anis . n
Verd E u
Malle,n
eplamng“
& f⸗
in Man-
u. i
1, none
hulbule⸗
nit inr l
ichtetn,
Grinſo.
flinn en⸗
Gnlats Del
Kinorer
Non d,
enigrt,
or: indl-
1s & de
tüimms r
ndit aul-
Cohttadlkt
Geret: Ne
nten den-
prolient,
tuten etle
Nn reti
uces On
erlt ir
uloltas ⸗
Ma, an
etin al,
1 roſe
Nten, u.
eogebet,1
TuveoCr
uftagn iin
palo,
hiſtsenhle⸗
t coronen
Nbientesl⸗
rr ei

one, lel
Non Nl
lam ortdus

, 14 eu,z

n n,

i Min s
cuclt N
Aunun/ Ni
ρe
es est he⸗
pulas cke ℳ
10.

Pigxitas
noxia.

Sap. I. I1.

1. Tim. 5.

6⁶.

Conſilia-
riüi impii.
Irriſores
juſtorum
d Voca-
tione ab-
Autentes.

Stromatum, Lib. IV. 247

alienis relinques, nullius eges? Sed, Rex ſum.
Tuorum, non tui. Dominaris Principibus, &
cupiditatibus famularis. Coronato incedis ca-
pite, ſed corde catenato. Si pedes vincti eſſent,
non Rex dicereris, ſed mancipium: Animus
eſt in nervo, & imperas? Qui Rex Regum eſt,
nomen tuum non habet in femore ſuo: ideô-
que virgas tibi deſtinavit, non virgam. Viden'
ut ſervi jam jam flagris concidendi, Dynaſtas
ſe jactant Babylone? Quid verò de furioſorum
amentia dicam? Paſſim & occidimur & occi-
dimus, & nullus damnatur, aut damnat. An
aliquis, inquis, ſeſe mordet? Imò & mactat.
Audi Sapientiam: Os, quod mentitur, occidit
animam ſuam. Ut vivas, non rarò mentiris: &
inde moreris, quia mentiris. Quid! quod flore
te perimis? Epularis? Langues. Oles? Peris. De
vidua Paulus: Nam, quæ in deliciis eſt, vivens
mortua eſt. Neque ſolum flore peris, ſed verbo
perimis. Quot blandè ſalutaſti, tot occidiſti,
infuper & lamiaſti. An non plena eſt Babylone
ſagittariorum ſagittantium in obſcuro immacu-
latum? Ubique deceptores, qui adoleſcentes à
Chriſto retrahant, qui vita eſt. Penè plures
jam habet Bethlehem Herodes qui perimant,
quàm Innocentes qui perire poſſint. Quis pro-
xiinum ſuum aut verbo, aut exemplo non ju-
gulavit? Quis exclamare poteſt cum Apoſtolo:

Act. 20. Mundus ego ſum à ſanguiné omnium? Unus cla-

26.
Matth.
27.⸗25.

Ibidem.

mat Pilatus, Innocens ego ſum à ſanguine Juſti
bujus: & mentitur. Illud verius etiam nunc
ſcribit adverſus nos teſlimonium Matthæus:
Et reſpondens univerſits populus dixit: Sangnis
ejus ſuper nos, & ſuper filios noſtros. Et tamen
cùm & noſtro, & noſtrorum, & Jus ſangui-
ne madeamus, tantarum cædium rei non vinci-
mwur;, ut rabidi, non compedimur, ut phrene-
tici, ſed honoramur, ut Senatoras, ſed Conſu-
les ſalutamur. Plerunque, qui multorum animas
occidit, ſedet pro tribunalh, & qui unum ob-
truncavit corpus, raptatur ad Crucem. Sola;,
ſola animarum parricidia impunita ſunt; & hoc
apud Chriftianos, qui ſciunt, eum duntaxat
Deo interfici, qui peccare aut cogitur, aut do-
cetur. En quo modo non inſipienter Sapiens ſtul-
torum dixit numerum eſſe ſine numero. Quòôd-
que dolendum eſt, minui non poteſt, quia ex
eis nullus curari poteſt. Audi: Perverſi diſßtcile
corriguntur: Et ſtultorum infinitus eſt numerus.
Cur? quia cùm ſint ſtultiſſimi, ſe credunt eſſe
ſapientes. Quis enim umbras ſibi putat terrori
eſſe, cùm jacturâ fundi, aut filii conterretur?
Quis fateatur in conquiſitione auri à ſe lutum
conquiri? Quis mancipatus voluptati, & ad pi-
ſtrinum luxuriæ religatus, non amentem putet
eum, à quo ſervitutis commonitus ſit? Quis
denique cum pejeravit, ſe arbitratur perüfle?
Nemo difficilius convaleſcit, quàm qui in mortis
confinio ſe jactat incolumem. Multitudo quo-
que languidorum facit, ut evolare credatur;
quiſquis utrôque pede non claudicat. Cùm tot
ſimul verſentur ſtulti, vix eſt, qui aut curari
curet, aut curare poſſit. Ergo ideò ſtultorum
infinitus eſt numerus, quia, cùm perverfſi dif-
Rcilè corrigantur, qui labitur non exſurgit;,
quique ſemel delirat, nunquam ſapit. Rurſus
Perverfſi difficilè corriguntur, quia, cùm ſtul-
torum infinitus ſit numerus, vix eſt, quem in
tanto delirantium acervo dementiæ pudeat: &
prope fatuum facilè ſibi quiſque videtur ſapere:
& ſaperet, ſi in aliena dementia fatuitatem noſ-
ſet, ac corrigeret ſuam. Argumentum ergo eſ-

ſe poſſet, An ſcilicet ideò perverſi difficilè cor=
rigantur, quia ſtultorum infinitus eſi numerus:
an, & contrario, inde numerus ſtultorum ex-
creſcat in infinitum; quia, cùm facillimè mor-
tales pervertantur, perverſi difficilè corrigun-
tur. Innumeri delirant. Quem pudeat delirare?
Neminem dementiæ pudet. Stultorum, neceſſie 2
eſt, ſit numerus ſine numero. Ne verèô disjun-
gatur Evangelium ab Eccleſiaſte, ſic Thema
proponi poſlet. Perverſi diffcilè corriguntur: & Eccl.i. 15.
ſtultorum infinitus éſt numerus. Deinde ex Luca: Luc. 18.
Domine, ut videam. Eccleſia, & Salomon be- 41.
nè aiunt ſtultorum eſſe numerum infinitum,
quamvis tam rari putentur ſtulti. Efficiendum αν E-
erit, ut videamus, & palpemus tot eſſe demen- vangeli⸗=
tes, ut Diogenis face conquirendus ſit in foro, sus
qui ſapiat. Enumerabis quatuor illa genera de-
lirantium, quæ in morem fluviorum quatuor ir-
rigant terræ faciem univerſam. Deinde anxia;
incertâäque Eccleſia, an ſcilicet ideò multi ſint
ſtulti, quòd perverſi difficilè convertantur: an
verô hi difficilé convertantur, quòd in multi-
tudinem incidant perverſorum, incerta, in-
quam, clamat; Domine, ut videÄam. Et con- lbid
cludes, hæc ſe mutuò ſtringere, ſibique mutui
interitus originem eſſe, perverſorum videlicet
duritiem, & multitudinem.

Spititus ſanétus ſuperveniet in Te, &
Virtus altiſſimi obumbrabit tibi. Meo-
que quod naſoetur e Te ſanötum, vo-
bitur Si D Spiritus
cabitur ſilius Dei. Luc. 5. 35. 15
Non ſemel Virgo peperit JysoM, imò ſemel Beawifi-
peperit filium Dei, ſed filios Dei quotidie par- ma Virgis
turit, frequenter parit. Et quare hodie pro- is Maris
ruiſſe in eam credis iterum Dei Spiritum, niſi Beariſſi
ut illa iterum concipiat in utero, & pariat fi- a Maria
lios Dei? Verè de iis, quos ipſa pepererit, Da- patroci-
vid canet: Ego dixi: Dii eſtis, & filii excelſi zium.
omnes. O fortunatos, beatéſque, quos Virgo Pl: S81. 6.
& Chriſto pepererit, & Chriſtos! Dabitur ſa-
nè his poteftas filios Dei fleri: imò non dabi-
tur: non enim ficri poterunt, quod naſci me-
ruerunt. Erunt filii Dei, quia funt filii Virgi-
nis. Virgo enim aut omninò non parit, aut, ſi
parit, Deos parit. Et ſanè Deos pariat neceſſe
eſt, quæ tantum ex Deo concipit. SWpiritus ſan-
Stus ſuperveniet, znaui in Te; idebque, quod
naſcetur ex te ſanttum, vocabitur filius Dei.
Magna beatitas filiorum Virginis. At quis no-
ſtrum filius ejus eſſe poteſt, ſi Adæ filii ſumus,
& jam nati ſumus fili Iræ? Numquid homo re-
naſci poteſt cùm ſit ſenex, & iteratò introire in

Renova⸗
tio ſpirè-
t1.

ventrem Matris ſuæ? Poteſt ex Virgine naſci,

quamvis jam natus ſit. Imò ex Virgine nemo
naſcitur, niſi, antequam concipiatur ab ea, ex
Deo jam ſit natus. Sic JESUM primogenitum
ſuum peperit, quem Pater genuerat in ſplendo-
ribus Sanctorum, ante Laciferum. Ergo ex A-
dam natus, ex Deo renaſcere, ut fortunatè tan-
dem ex Maria naſcare. Sed animadvertendum
eſt, neminem ex ea naſci, qui in ea conceptus
non fuerit. Concipit autem illa ex Spiritu ſan-
cto, & duntaxat in Nazareth, quæ Urbs flo-
rum eſt. Capis, credo, etiam quæ reticeo. Spinas
Virgo non concipit, hoc eſt, aut furoris partus,
aut pudoris abortus Mater caſti & mitis Jksw
haud parturit. Quid, quòd in Nazareth quos
concipit, in Bethlehem parit? In domo videlicet Felieitas
Panis: ut, quiſquis Dei verbo, quod panis eſt, *ige
. X 4 non

248
non veſcitur, abortum ſe ſciat Luciferi, qui neſ-
Cit Virginis Rilium vivere non in ſolo pane, ſed
in omni verbo, quod procedit de ore Dei, ideô-
que efurienti lapides offert, Luciferi, inquam, qui
talis eſt, ſe ſciat fœturam, non foestum Virginis.
Porròô ſi Virginis foœtus es, ubi funt panni? ubi
Fauper- Tuturæ, quibus tegare? Pompa illa, & mollitu-
Tas laſa. do chlamydis non ſapit natum ex Virgine. Vir-
go enim, quem parit; pannis involvit. Lucas
Luc. 2. I2. non mentitur. Hoc vobis ſiqnume Inwenietis in-

Stass fantem, pannis involutum. Vide ergo, cujus ſis
nedto- filius, quiſquis odiſti pannos, & faſtum nutris
t. in toga. Habent & hoc filii Virginis, ut ſtatim
Luxus, Matrem prodant. Nemo dubitat, cujus ſint fi-

& Pom- lii. Unde huic ſapientia hæc, & virtutes? Non-
57. ne Mater ejus dicitur Maria? Nonne hic eſt fa-
uarh ber, ſilius Mariæ? Ea debet relucere in fronte
Marc. 6. tua verecundia, is pudor fulgere, ut omnes in-
3. tueantur in filio Matrem. Nam ubi audiero in
Salomomis aula dubitari, quænam ſit Mater tua,
diſerté pronuntiabo, non Virginis te prolem
Ezech. efſe, ſed ſcorti. Pater tuus Amorrbaus, inquit
16.3. Propheta, & Mater tua Cethæa. Nunquam Vir-
ginis filius non præfert Matrem in vultu. De
Sapientia ejus plerique dubitent, de Matre du-
Spiritua- bitet nemo. Alioqui non es filius Mariæ. Pla-
lia tudiis cet, ſi quæratur de te, unde huic Sapientia hæc?
rfenen. Quaſi dicant, qui tamdiù orabat, qui Scripturas
frequentiùs evolvebat, quàm Poëtas, qui loqui
vix audebat, qui rariùs ſcribebat, quàm verre-
bat, qui frequentiùs virgas tractabat quàm ca-
lamos, quâ ratione inter ligna repentè Mercu-
rius evaſit, ut, qui Samuel credebatur in Tem-
Marc.6. plo, probetur Apollo inter Muſas? Unde buic
2. baæc omnia? Et quæ eſt Napientia, quæ data eſt
illi, & virtutes tales, quæ per manus ejus eff-
ciuntur. Qui nihil agere videbatur, tanta agit?

Oliva

Qui orabat, perorat? Qui horis ſingulis lecti=
tabat, ſcribit? Numquid Parnaſſum nactus eſt
in Calvaria, aut in Bethlehem migravere Areo-
pagus & Stagyra? Ità eſt, Virginis filii ſtuduiſ- Seientiz
e non putantur, & didiciſſe cognoſcuntur, ne ſpi=
cùm docuerint. Sed heu! de nobis nemo dicit, vitn.
unde huic Sapientia heæc? Viderunt enim nos
itaviſſe Minervæ non eas tantùm, quas ei ho-
ras debebamus;, ſed etiam horam ex parte Ora-
tionis primam, ſed horas lectioni piorum libro-
rum ſacris feriis deſtinatas. Viderunt nos, pro-
jectis Scripturis, unius Homeri uber emulſiſſe,
unde plus vanitatis hauſimus, quam veritatis.
Viderunt, pro comparanda carnali fapientia à
te & cœnam neglectam & cœlum. Nec come-
debas, ut ſcriberes: utque de Muſis loquerere,
nunquam loquebaris de Moyſe. Quidni ſciat
Ariſtotelem, qui ut Prædicamentis imbueretur,
ſicut oleum effudit nomen Sponſi? Ergo, niſi
ità ſapias, ut priùs te docere videant Nazareni,
quam didiciſſe ſcierint, non es filius Virginis.
Denique filius Virginis Matrem ſuam ſecum
habet & in nuptäis, & in ſuppliciis. Sive-gau-
deas, memineris Matris tuæ: ſive lugeas, Ma-
trem non obliviſcare. Denique non es Mariæ
fœtus, niſi & piſcatoribus turbiſque convivas,
& medius inter latrones exſpires in Cruce?
Moriturus veròô nihil diſcipulis commendabis,
niſi Matrem. Et quando filio Virginis mori
non licet, quin loquatur Virginem; ego quo-
que Virginem loquar, non quèd moriar, ſed
ne moriar. Etenim ſi nefas eſt vitam finire ſi-
ne Matre, neſas quoque ſit librum abſolvere
ſine Virgine. Exſpiret ergo Opus hoc quale-
cunque meum in ſinu parentis ſuæ: & , ne
Author Domino moriatur, moriatur Liber in
Virgine.

FINIS LIBRI CUARTI STßöROMATUM.

STROMATUM

RN

R

—

“S
l Ninſ
k, ſußß
t, fitg.
S
ho.
N.
dro.
ro⸗
ttti
tu
Colbe.
etere,
i ſait
tu,
0 nl
zarenh
gni
fecum
e,gal⸗
8) Ma-
Marie
Iias,
Cruce!
encebi,
nis wort
60 do⸗
nat, ſd
finne ſ.
Plolrere
de lele⸗
&, Ne
Liberin

TUNN

Matri.-

eundæ

J

STROMATUM

EX DIVINIS SCRIPTURIS
LIBER QDUINTUS.

Deſcendit ergo Samſon in IThamnata,

hierem in Thamnatha de ſiliabus Phi-
liſthinorum: quam, quæſo, ut aoci-
Piatis mihi iorem. Judic. 14. I.

ONNE Samſon hic eſt, quem

Luxnria
naſciturum ad bella, atque tri-

omnes ag- . . N .
greditur. umphos Dei nuntius edixit; qui
Modeſtis. vino, ſicerâque abſtinuit, cujus
cinen coma intacta ferro, cujus in-
H fantia dicata Domino, in cujus

perfecis pectore Dei ſpiritus exundabat? Et tamen Na-
neceſſa- zaræus, impollutus, abſtemius, ut vidit, con-
ria. Hagravit. Uſque adeò nec quèò incidat cupi-
Samſon. ditatis ſcintilla refert, quando plantatam jux-
Hunfne. ta aquarum fluenta Cedrum ita libidinis flam-
Occaſio Ma pervaſit, ut fruteta ejus univerſa conſump-
mala. ta ſint: ſtupente Poëſi, ſed lugente Pudore,
Familia- quòd, etiam ſine Baccho & Cerere, regna-
tds Se verit Venus. Nimirum (ut ſubſervire verita-
famini t cogamus fabulas) enata in æquore Lues fri-
gida delibutum pectus non expavit, Martiſ-
que impudens ſcortum inacceſſum ferro caput
invaſit. Tu verò expende, non ſolùm quàm
citò exarſerit ignis in undis, ſed etiam quâ
vi eruperit in os ex corde. Statim enim ut
aſpexit, exarſit; ut arſit, ad parentes remen-
ſus eſt iter, eiſque fumantem in mve Naza-
ræi candoris Etnam retexit. Nullis autem ſe-
dari rationum fluminibus valuit Veſuvius im-
puritatis. Quanquam Parentes optimi nullis
AHNuminibus graſſanti flammæ occurrerunt, quam
ſolo coeli rore reſtinctum iri aut crediderunt,
lbid. aut maluerunt. Nunquid non eſt mulier in fi-
liabus fratrum tuorum, & in omni populo tuo,
duia vis accipere uxorem de Philiſthiim, qui in-
circumciſi ſunt? Audin? Non ſategere paren-
tes, ut filius abduceretur à nuptis, quòd ſpon-
ſa, quam deperibat, aut ſtemmate deſtituere-
Amiecitie tur, aut torquibus; ſed tantùm, quòd Sanc-
von in. torum filia non eflet. Non damnatur in Phi-
m i. liſthæis genus, non egeſtas non barbaries,
biis. non hoftilitas, quàâ perſæpe depopulati ſunt op-
pida Hebræorum; una ſuperſtitio improbatur,
& impietas. Incircumeiſi, inquiunt, Iunt. Vox

monia.

iſta, vox Jacob eſt; ſed rarò auditur in ten- Pignitas
toriis Ifrasl. Reſiciuntur ab Altaribus aliquan- ai confe-
do & à Calicibus Domini, quos Deus Dice- a
ceſibus admnoveri vellet, non quòd incircum- bas etiam
ciſi ſint, ſed quòd aut locupletes non ſint, aut exteros.
non unius ſint factionis, labiive cum Archi-
triclino. Pudeat in nuptiis carnis ſolam reli- Vyio in-
gionem explorari; in nuptiis verô ſpiritus, ſo-= ter adve-
là religione neglectâ, indagari familiam, gen- as.
tem, patriam, arcâmque aſcenſuri. Evocatur Can. 4.8.
ad coronam Sponſa, etiam ab Hermon, &
Amana. Etiam de cubilibus Leonum, & de
montibus Pardorum invitatur ad ſceptrum.
Cur? Audi: Tota pulchra es, amica mea, & Can. 4. 7.
macula non eſt in te. Veni de Libano, corona-
beris. Quanquam Libanum accolat, ubi &
candor montis, & vultuum nigror inter ni-
ves & æſtus egeſtatem decoris & ſtemmatis
ſonant, tamen, quia immaculata eſt, aſcen-
det ſuperius. Væ nobis, ſi, quod ſufficit ad Rex no-
Ccoronam, ad Cidarim non ſat eſſet. Ergo-ne " er
ee⸗ . . Præ ſales,
abſtrahuntur ad ſolium de montibus Pardorum, obſcer: K
quæ carent maculà: Et in Templo Dei vivi e gene-
illud nunquam ſonabit Davidicum, Beati im- ris, ſi vir-
maculati in via? Quandiu, qui ambulant in zute ills-
lege Domini, non progredientur ad bravium? Mrenur.
Ergo-ne is tantùm Paralyſi laborabit in porti- Disnii D
cu Salomonis, qui viam mandâtorum Dei non etiam vi-
terit tantàùm, ſed incolit? Octoginta quinque libus con-
Sacerdotes coram Saul trucidantur, induti E. ferenda.
phod lineo. Num incircumciſi ſunt? Scilicet. I. Reg-
. .. . 22. I 86
Haud de religione quæſtio eſt, vel in Levi-
tis. Jugulantur, quia hoſtem Regis non jugu-
larunt. Mors in panibus, quos obtulere Da-
vidi. Cedunt Politicæ etiam thuribula. Ve-
rùm audiamus, quid reſponderit optimis pa-
rentibus æſtro cupiditatis abreptus Samſon. Di-
xitque damſon ad patrem ſuum Hanc mihi ac-
cipe, quia placuit oculis meis. Quaàm diſſimi- Luxu via
lis parentibus natus! IIIi nuptias improbant,
ſuperſtitione puellæ duntaxat damnatâ: Hic Mnrri
Virginem deperit ea tantùm de cauſa, quòd m'oniz.
oculos pellexit. Accipite eam, inquit, mihi MModeſtia:
uxorem. Cur. Num dives? Num ſummo lo-
co nata? Num pudica? Oculis meis placuit. Servworuze
Talia proclamaret Lupus, ſi nuptias expeteret deledkas
Lyciſcæ. Ergo-ne Nazaræum id permovet;, non oH
quòd Pardum alliceret! Poteſt exoptari alie- Pa ⸗
nigena, & hoſtis, ſi oculis adblanditur! Diſ- „

probita-

1

Jud. 14 3.

ce hinc robur, & vim peſtis. Ut oculos Li- iem ſi.
bido occupaverit, Cor non poteſt non Weaii
ihi

Nihil enim ratio, mhil religio, nihil conſue-

tudo objicient, quò graſſantis impetus morbi
Circuma contineatur. Porròô parentes, ubi audiere fi-

Pectio. lium oculis irretitum, deſcenderunt in Them-
natha, ut de nuptis agerent cum puella. Quid
Lurnria, agitis? Filiam incircumciſorum in torum filii
D veſtri inducetis? Eum, inquam, quem An-
gelus naſcitarum prædixit ad excidium Philif-
thinorum , fœderari patiemini idololatræ? Op-
tat eam. Optat, ſed revocetur ab illiberali
Modeſtis cupiditate. Neque enim importunis apud vos
ci precibus cauſam ſuam egit. Non urſit, non
cumſpee- F. 1
zio, Nam Minitatus eſt, non diſceſſit. Dixit tantum;,
△

Luxurig Lucæſo, accipite eum mihi in uxorem.
oculis

Quid
mitius exponi potuit? Scilicet. Illud, inquiunt,
enata vix expendi debet quod ſubjecit, Placuit oculis
iHei**. meis. Conclamata res eſt. Etenim, quæ ado-
Tentatio- „. . . . 174 .
num fons levit in oculis Lues „ ſolo ſcelere ſatiatur.
Quanquam impotentiùs Samſon æſtuaflet, in-
hiberi a parentibus potuiſſet, ne laberetur in
præceps. At oculis laboranti nulla parari me-
. dicina potuit. Extrudes Venerem, ſi per au-
res irrepfit. Extrudes, ſi irrepfſit per munera.
Si vidiſti, periſti. Arcem ſibi ſtruxit in ocu-
lis Libido, unde dejici nullis machinis valeat.
Proinde Manue, qui initio improbandas filii
nuptias exhorruerat, ubi eum audivit oculis
captivatum, illicò deſcendit in Thamnatha.
Deſperavit enim trudi poſſe monſtrum, quod
„ caſtra fixiſſe didicerat in ipſis adoleſcentis lu-
Religieß minibus. Hinc eſt, quod Bethſabeam, quo

eaveant . . . 11 .
igere. die David adamavit, defloravit: cùm tamen
pompas dies non paucos commorata ſit apud Pharao-

felicium; nem Sara, nullo pudoris incommodo. Non
na Iem- pulchrior Bethiabea, quàm Sara, & longè
Loraliam melior Pharaone David. Attamen hic fœda-

contemp- . . . 4 6 a-
“ 2 tus eſt inter Pſalmos, ille inter illecebras in-
deſeret. quinatus non eſt. Nimirum libidinis venenum

Curieſi- ille oculis, hic auribus hauſit. Nuntiatum eſt
1as,» qας Pharaoni adeſſe fceminam: Vidit David la-

Sa vantem ſe mulierem. Tanti eſt, prima luxu-
Principüu : . .
videt, riæ ſemina quo excipias ſolo. Spes eſt ſte-
2 1- . . 2. . —„
nocebit rilitatis in deterrima fruge, ſi granum extra

Humili- oculos jactum eſt. Cæterum ſi in oculos in-
tati, & cidat, vel ſummâ hyeme effloreſcit ſeges te-
agter: terrima flagitii. Videre Suſannam ſenes, &
gioſerum, PIæconceptum oculis zizanium, vel reluctante
& Eccle- Canitie, ità adolevit, ut ſtatim in pomarium
ſiaſticorù. Joachim, quaſi in ſceleris horreum illatum ſit.
Dan. 13. Statuendæ proinde ſunt in Ppalpebris pudoris
excubiæ, quibus intemperantiæ excurſiones
repellantur; fruſtra ex arce mentis congreſſu-
rà cum perditiſſima lue Juſtitiâ, ſi fortè pro-
caciæ Labarum in oculis collocaverit. Ut ve-
16 intelligas, quid ærumnarum Nazaræos in
Puaria. toro maneat alienigenæ, feſtinantem ad nup-
tias Samſonem Leo remoratur in via. Quot
monſtra in adoleſcentem è& thalamo inſilient,
ſi es contendentem Leonis catulus invadit !
1. Cor. 7. Sapientiſſimè Paulus exclamat: Tribulationem
283. carnis habebunt hujuſmodi. Imò verò & diſ-
cerpti Leonis trophæum, & eliquati ex Leo-
ne mellis delicias avexit candidatus nuptiarum
Samſon è ſtadio voluptatis. Delicias, & ſpo-
hum? Tandiu præſtolare, quandiu jungantur
dexteræ, & tedæ inferantur. Enimvero in
acônitum mel verſum eſt, cùm ex nigmate
digreſſæ dulcitudinis & monſtro, quaſi ex in-
fſidis eruperint repudium Sponſæ „ blanditiæ
Dalilæ, comæ ſucciſio, Ducis invwictiſſimmi vin-
Conſcien- cula, exoculatio, mola, & funus. Doceren-

zia sapé- tur hinc vellem ii, quorum pectus obductum
rienda⸗ .

Matri-
monia.

.

Oliva

latebris nec ipſis animarum Ducibus patet,
in quas tandem ſyrtes allidantur; qui, cùm
& portu folverint invitis Navarchis, ne videan-
tur erràſſe, prodere nolunt ſaxa, in quæ in-
currerint. Enavigavi, inquies, quamquam im-
pactus penè fuerim in Scyllam. Enavigaſti,
ſed nondum exſcendiſti. De Samſone illnud
perſcriptum legimus: Apparuit catulus Leo- Judic. 14.
nis ſævis, & rigiens. Irruit Wiritus Domini 6.
