,ntiu i Effulgurat Americæ Virgo, quæ virum non
eqitiu⸗ nii habet, ut Deum habeat. Nam, quæ Viugo
o e, 1. Cor. eſt animo Eſther, etſi nupſerit, cogitat, quæ
pelin 4734. Domini Qunt, quo modo ſcilicet Deo placeat
mittunt — inter impios impolluta. Sirio tamen regiones
nelica lo 1 paſſim omnes afflantur. Quem enim Juſtorum
Ethicæ Comment. Lom. IV.

non adlatret Canicula, novi Orbis provinciis
non Idibus tantùm Auguſti, ſed vel Nonis Ja- Perſecutio
nuarii infenſiſſima? Imò nullum provinciis “oαοιαι.
gratius aſtrum, quàm Canis. Beati enim ac-
colæ ſunt, cùm ejus latratu inquietantur. No-
runt enim inter ſidera non procul eſſe Cani-
culam à Corond. Quod ſi quæras quadrigâ-
ne, an verò Navi novi orbis regiones adean-
tur? Uträque aio, ſi tamen & Cruce compin-
gantur. Neutrâ, ſi aliunde conſtruantur. Una
enim Crux eſt, quàâ quoquo demigramus.
Sedenim necdum navigabatur Crucis lintre,
Abrahæ, Jobique tempeſtate. Et ideòô nulli
tum regionum indigenæ, & coloni perrari.
Unus aut alter, integro ſæculo, ſpectabatur
in Africa. Nam in America mera ſolitudo:
vix obitaâ à peregrinis raptim Aſid, aut etiam
Europâ. Quin multis quoque ſæculis totius
novi Orbis una, triſtiſque orbitas. Portuum
enim novi Mundi ità in arctum coiere fauces,
ut parvis tantùm lintribus intrentur. Vel, ut
veriès loquar, Cruce duntaxat penetrantur.
Nos verò non Cyrenæi, ſed Jaſones, Argo
navigamus, non Cruce. Quæ ſanè Crux eos
potiſſimum defert, à quibus ipſa circumfer-
tur. Vehit Navis iſta vectorem duntaxat ſuum.
Imèò Navarchum odit. Amat enim non regi,
ſed regere. Siquidem tunc navigat beatiſſimè
Crux, cùm in ſyrtes impingit. Habet emim
in Scyllà portum, quæ ità habet in portu nau-
fragium, ut, niſi tempeſtatibus conflictetur,
diſſolvatur. Nuſquam Crux eſt, ſi nuſquam
procella eſt. Libet jam Regiones omnes ſin-
gillatim explorare, ordiemurque ab Africa.
Hanc non Suſanna ſolùm incoluit, ſed Chri-
ſtus item in ea commoratus aliquandiu ità eſt,
ut nemo illo elegantiùs Afrorum uti poſſit idio-
mate. In deſerto toties aut ad inepta, aut ad 4rira
iniqua ſolicitatus, quum unâ ſemper Scriptu- ſpirima-
rarum voce abegerit Satanam, planè coluit is.
umbilicum Æthiopiæ. Una ſupereſt in orbe
pars, quæ què eſt percurandis corporibus ina-
mœnior, eòô percolendis animis aptior com-
probatur. Terra iſta appellatur incognita, quam
nemo novit, quæque neminem penitus agnoſ-
cit. Auſtralis Terra iſta eſt, & conformatis
ſupra ſe in Crucis formam ſideribus illuſtra-
tur. Quæ ultra ſidera nullum planè Aſtrum Beariſi-
oſtentat. In hac regione nulli cognita, om- 1“* Ma-
nimque incurioſa, ignaräque MARIA degit, 5:“
& regnat, ne ſui quidem conſcia, uni adee
erat Numini intenta. Pudet ad eam tàm raros NMil pra-
& Chriſti nautis accedere, quùm unus illuc fe- ter Deä.
liciſſimè Mimus velificet & Neronis Nauma-
chià. Tædet in Scena decantatum, quod in
Odeo vix ſonat. Optat nimirum Tragicus in
angulo inglorius mori. Suos philoſophus Tur-
bo non putat annos, niſi quos vixerit ſemo-
tus à turbis. Nos verò, quos Chriſtus vocat
ad cavernas, adeò forum delectat, ut, mii
ſciamus otmnia, & ab omnibus viciſſim reſ-
ciamur, præmortuos nos eſſe inſepultéſque
jactemus. Tanta-ne apparendi rabies, ut vel
Dianam Epheſi exuramus, quò noſtri Fama
nomimis, monſtroſus quaſi Phoœnix, ex alie-
no rogo propagetur? Et Avis quidem amo- SHipis
mi ſüpulis ſibi rogum concinnat , ut vi- ana.
vat. Templum ille pro rogo non ſtruxit,
ſed ſtravit: diſpendiôque Numinum, ut pu-
tabat, tinnitum ſui nominis tranſmiſit ad po-
ſteros. Tanti-ne eſt homuncionis vigere
E e 2 nomen;

328 Oliva

nomen, ut impendi Deos deceat;, ne incen-
diarius ignoretur;, ſi Diana ſua cum mole ſtet?
Non unam hæreſim vomuit una efferendi no-
minis ſitis, ſine ſatie.

Cum audißet Joannes in vinoulis ope-
ra Chriſti, mittens duos ex diſcipulis
ſuis, ait iüli: Tu es, qui ventutus
es? Marth. II. 2.

§. Joan- Ligatur ab Herode Joannes. Sed Legatos
nes Bap- ad JkEsM deſtinat; audiitque Chriſti opera
ziſta. in tanto ſtrepitu catenarum, quæ vittatus

Princeps in ſummo coronæ ſilentio non au-
dierat. Ergo Sol luxit in tenebris, nec ef-
fulſit in luce. Vincto Chriſtus emicuit, re-
Carter. gnanti non innotuit. Videtur in latebris, in
Tribula- Regia non videtur. Libet hinc clamanti Pau-
rie⸗ lo, Vinbtis compaſſt eſtis, reclamare, Vinc-
Talenta tis, non compaſſi ſumus, ſed gratulati. Non
lateant. enim ſqualent in carcere, ſed candent. Et
* ſanè id mihi accidere videtur erga vinctos in
Romeæ Carcere, quod Conchis in Oceano accidit.
vindos. Hæ nämque, ut conceptum è coœlo rorem
Celle a- geminâ ſui corporis teſtà utrinque concluſe-
mor. rint, ita gurguſtio macerant, excoquunt-
que, ut in margaritum concreſcat. Ergo
Ros, qui ſub dio & in Sole mera gutta,
tantümque aqua fuiſſet, latebræ, hoc eſt,
ſplendidi beneficio carceris coaleſcit in gem-
mam; quique olus vix rigaſſet, ſi manſiſſet
in luce, intra conchæ ſepta retruſus expe-
tetur à Regibus, gentiumque Deas ornabit.

Et non putamus id vinctis carcerem præſti-

turum, quod Oſtreum unionibus præſtat?
Aptior-ne ad ebibendum mitorem ros erit,
quaàm mens; & officina Juſtitiæ non id po-
terit in materia prænobili, quod tefſta po-
teſt in fluxa? Si porrò in Concha unda
gemmaſcit: immortalis hominum Animus in-
tra &quitatis latebras nitorem non acquiret,
ut Dei gaza habeatur & Unio? Ego certè,
quoties in carcere vinctum intueor, toties
margaritum Chriſti & veneror, & ample-
s. Igna- ctor. Quam fanè perhonorificam de vinctis
zius in exiſtimationem habuiſſe videntur Ignati
earcere. duo, Antiochenus & Loiolæus, ille exiolvi
metuens, hic optans retineri. Nam cum Com-
pluti confeſſor & minor Ignatius, non ſanæ
fidei falsè ſuſpectus in teterrmnum ſpecum
conjectus eſſet, nihil habuit antiquius,
quam advocatorum à ſe procul amovere pa-
trocinia, ne, ſi citò extraheretur & latebris,
vitrum verius „ quàm margaritum exiliret
ex umbris. Caveam proinde, quaſi Con-
cham amplexatus, non pertulit vincula,
ſed dilexit; ea amantiſſimè retinens à qui-
bus iniquiſſimè tenebatur, ut ſqualore in
ſplendorem proficeret, & opificio tenebra-
rum elaboraretur in gemmam. Nec beatiſſi-
mum vinctum ſpes ſua fefellit. Emerſit enim
e carcere, quaſi Bombyy è& ſerico, non ſe
ipſo ſolum auguſtior, ſed emetiendo aliger
Cœlo. Vidiſſes tantum pretii traxiſſe virum;,
cæteroqui pPannoſum „ &ũ latebris, ut multos
in ſacco miraturus uniones eſſes, aut fluentes
ex oculis, aut genis, ſinuique ſuffixos. Pu-
deat coram vincto Ignatio illibenter vinciri tùm
astienzia inſontes, tuùm vere maximè ſontet. Vos car-
cerum tædet, quorum cupidiſſimus ſuit, non
innocens modoò miles, ſed ſanctus? Cooptan-

dus poſt pauloè inter Divos Ignatius vinctis
lætus adiſcribitur: & vos non unius fortè cri-
minis conſcios pigebit vinculorum? Suas ille
aras delineavit in compede, & fuos e funi-

bus manipulos concinnavit. Vos ſcelerum præ-

judicio devoti crucibus exhorrebitis carcerem,
quem ſi cum Ignatio coleretis amantius, ſan-
Gtiuſve cüum Joanne habitaretis, aut inſon-
tes extraheremini & carceribus, quaſi & con-
chis uniones, aut ſontes raperemini ad ſup-
plicia, ut patibula ad invidiam ufſque ſolio-
rum margaritis decoraretis patientiæ veſtræ?
Et quando vos unionibus comparavi, illud
ſciatis velim, e Conchis feliciores in elabo-
randis margaritis eas eſſe, quæ pelagiæ ap-
pellantur, hoc eſt, quæ pelagus & diutur-
niùs incolunt, & altius penetrant. Adeò abyſ-
ſi atror plurimum confert ad alborem gemmæ
inſpergendum: & & margaritis plus ea can-
dent, quæ diuturniori ævo intra Conchæ ſep-
ta perdurarunt. Vos quoque ſeu domum re-
deatis, ſeun producamini in forum, eò nobi-
liorem referetis candorem , quèò tetriores
ſpecus incolueritis. Faciei, ut experienti
didiciſtis, candor atratur in Sole, in umbra
reparatur. Si Chriſti eſtis Margaritæ, latere
non abnuetis, ut lucere poſſitis. Sciatis pallo-
rem aquæ veſtræ, quæ defluxit in lutum, ſo-
lo latebræ beneficio refingendum in gemmas.
Nunquam in gemmam ros coiret, niſi ab-
ſtruderetur in concha. Vos item, ut ſalute-
mus coœli uniones, abdi necefle eſt non in
Concha, ſed in cavea. Difflatur illicò ros,
ſi conſidat in lilio: ſi verò defodiatur in oſtreo,
in gemmam obrigeſcit. Plus latebræ, quàm
cœlo ros debet. Inde ruit in terram; hinc
erepit in coronam. Adeò non regiæ tantùm,
ſed cœlo carcer antecellit. Cùm uit è ſide-
ribus ros, Icarus penè eſt, ſed nullum ſui
nominis habiturus in æquore moônumentum.
At quùm latet in concha, adolefſcit in gem-
mam, & gaza eſt. Quæ cum vera ſint, ne-
mo carcerem patiatur invitus. Eris Chriſti
Unio, ſi perſtas in cavea. Parum eſt. Eris
Joannis ſocius in carcere. Utrum mavis, cum
Herode coronari, aut cum Joanne vinciri?
Quis non malit vincula Juſti, quàm laureas
proletarii? Ut video, ſperéque, plus vos in
poſterum catenas retinebitis, quam vos cate-
næ retineant. Vos illæ vincient, ut à vobis
viciſſim vinciantur. Ferrum captivum erit
vincti fui. Itaque, ut pallor veſter gemmaſ-
cat, ſqualorem carceris eludetis, non jam vin-
cti, ſed gemmæ. A vobis ita agi pervelim
cum catena, uti Jacob egit cum Angelo. Di-
mittere illum nolebat Iſraël, quamvis rogare-
tur. Et vos amplexui Angelico par facite im-
plexum vinculorum. Clamate, Non dimittan Gen. 32.
te, niſi benedixeris mihi. Hoc eſt, niſi per Te 16.
claudus evadam, & infamia criminis ad ex-
currendum vitæ ſtadium feliciter elangueſcam.

ideant vanita-

Averte oculos meos ,
tem. Pl. I18. 37.

A tuis tibi oculis times? Cor muni, & Oecaſio
oculis excipe tela, nedum vanitatem. De cor- Wala.
de exeunt veneficia; maleficia, ſcortatio- Mudeiis
nes & doli. Illo integro, nunquam ſalus non
ſtat. Vallum proinde jacito, & foſſam Tentatio⸗
ducito circa præcordia, non circum palpe- mum fmi.
bras.

Emmd

ie r
.
n oes
ünkens
nin re
us, Eele

li, qn⸗
4. An.
e, graln,
i leſela
Gur n ini
Dmnil, Aen
Ommmins,
eCiu, hn
MAbaenu.
maunl.
in Chiſo
Wmurenr. 0
no
meletet
ztl, Kon
Eü Eubus
ruenin
is, Kenlbos
WWkripol
1,anrtce ſ⸗

Anhen, A
Schen uertt,
Nin fhan e

mnbönorin A

ſalnol Aes,

, 1 Ciltei
, Ilstat
Kanorde
n Dudicitie
ltnde dern
Der aur
i Urget
Peauntig ſu hi
In N⸗
am

S. .
g g

Vn
dte i.
es I
umre.
Cetcelen
Atiig, ſr
W inln.
n
lge lin
e Veſte,
kungi, ll
eg in
ehge è
8 K änn.
t Aedeh
Oten Enn
Plu acr.
Concheſe.
Gonn k.
un, ed .
Gd tenict
t erpenten
de, in Urin
Ene, litc
Senil

iret, I G
em, ut ſlut.
ſſe i
tur Uhcdn,
latur inolten
litebte, Iin
Nterram; in
legit knn
uun Kuit elt
ſed nultuni
mochumennt
Loleſat in
n vene
1. Ens Cnn
Parun ek 1i
ruun marc⸗ n
Joanne ii
1) GCann e
e, All
gum nu er

eit, U 3
Cahtiin d
velten n
i, on emi
Un Angelo N
Cammnt .ai
co her ſurn
c, nildi
4 aimins 14
citet S

(004

.
tari

Cr M,

dun i,
Nencia 0 6
unquann ac
to
SaLOÜN T
Nn cincoł 4 6

e⸗

Gireum- bras. Ridet, lugétque David ſtoliditatem mo-

ſpecsio.

Matth.

Iſa. 26.

Picturæ

ebſcœna.

nitoris, qui neſciat cordis pendere libertatem
& ſenſibus. Vidiſti? Perüſti. Quævis illecebra
nocentior eſt Baſiliſco. Jugulat viſa. Imò non
unos tantùm per eculos venenum trajicit, ſed
per ſenſus quoſvis animam „ pudoremque
tranſverberat. Crediderim propterea Chri-
ſtum ſuam à corde abſtimifle ſecurim, quam
in ſenſus adigit irrevocabilem. Quod ſi ocu-
Ius tuus dexter ſcandalizat te, erue eum, &
projice abs te. Quam in manum pedémque le-
gem Judex ſeveriſſimus tulit! Qui tamen;,
quùm ſenſus diſſecet tranſgreſſores, Cordis non
meminit prævaricantis. Sciebat nimirum Do-
minus, peſtem omnem è⁸ ſenſibus in pectus
demitti, quæque è& corde expirat, nonmiſi ex
cis afflari, indique pectori. Securim pro-
inde, quamvis ramis intentare videatur, fi.
bris revera imprimit, quandoquidem nemo
ſertur in inviſa, incognitàve. Clamet proinde
David, Averte oculos. Nam ſi oculus fuerit
communitus, Arx cordis in tuto eſt. Nemo
de Curia, forôque dubitat, quandiu à portis
hoſtis arcetur. Salvator ponetur in ea murus,
& antemurale. Facultas quaſi data fuerat Sio-
ni, ut Chriſto pro poteſtate in urbis commo-
dum uteretur. Quo illa, non pro Regia, non
pro Curia, non denique pro Templo uſa eſt.
Illum moenium loco objecit hoſtibus, rata ſe-
curiorem ſe nunquam fore, quàm cùm ſtra-
gem propelleret à limine. Actum de vinde-
mia eſt, ſi flores deciderunt. Pudicitiæ flos
viret in ſenſibus, cujus in corde fruges matu-
reſcunt. Spes proinde nulla pudori ſupereſt, ſi
oculi defloruerint. Rideatis, quoties oculis,
auribus, ſenſibus libidini proſtitutis, ſeſe ani-
mus jactat impollutum. Nulla non exaret plan-
ta, ſi cortice ſpolietur. Non è& medullis ſuis
margaritum concha elaborat. Aliunde haurit,
quod convertat in gemmam. Rorem concipit,
quem brevi coquit in unionem. Et quèô ille
influxerit purior, eò nitidiorem ex ſe gem-
mam effundet. Nam, ſi ſanies delaberetur in
concham, aut in eam virus demitteretur,
glebam pareret, non gemmam. Tanti eſt,
vel in officina gemmarum, qualis per hia-
tum humor in alvum oſtrei defluat. Id coquet
Cor, quod aures, oculive demiſerint. Si He-
lenam, ſi Galateam, ſi ſubmiſerint Hyacin-
thum, quis è tantarum libidinum effingendam
ſperet in corde aut pudoris ſtatuam, aut ſimu-
lachrum pudicitiæ? Anna, Suſanna & Judith
trajiciendæ per aures in animum ſunt, ut ex
iis Coloſſus ſurgat Temperantiæ. Quantùm in
præcordiis ſuis habet auri, gemmarumque
Terra! Nuſquam tamen vel unum ex auro
culmum egerminat. Id egeret, quod accepe-
rit. Pro grano ſpicas rependit. Quod ſi tantis
foœta opibus Terra, unam nunquam gemmam
Parturit, id tantùm mixa;, quod illi commi-
ſerit ſator: ſteriliſſimum animi ſolum daturum
putamus honeſtatem, quam ſenſus in corde
non ſeverint? Quot ſuperſunt concretis in ve-
ſica lapidibus, tantæ pares calamitati! Uno
tamen ſaxo funda jacto concidit Philiſthæus,
qui molam, penè dixerim, intra præcordia
viſcerâque abditam, gemens quidem, ſed ſu-
perſtes, pertuliſſet. Adeò exterioribus deſpe-
Tatiùès obruimur ærumnis, quam internis.

Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. VI. —

329

Er erit in tempore illo: ſerutabor Jeru-
ſalem in lucernis. Soph. I. II.

Cohorretis * Et divinitatis expavetis, ut vi-
deo, ſeveritatem, quæ cenſuram aget tàm
exactam, ut Sionis vel minuſcula ad lumen
ſit lucernarum eductura in lucem. At ego
non Cenſuræ exhorreſco perſpicaciam, ſed
ſcelerum magnitudinem, molémque crimi-
num reformido. Nam enormia adeo flagitia
ſunt, ut circumlatâ laternula, deprehendi
poſſint. Vix obeliſcos noctu videmus, quùm
in Sole atomos dignoſcamus, Ideò Deus,
cùm non Sole ſibi opus teſtetur eſſe in cen-
ſura Hieroſolymæ, ſed ſufficere lucernulam
fateatur, quis non videat enormitatem hincd
criminum deſignari, quæ ſubluſtri adeò lu-
mine nequicquam quærerentur, niſi mole ſe-
ſe proderent ſua. Quod ſi Hieroſolymeæ ità
ſcelera grandeſcunt, ut ad lychni intermor-
tuam lucem agnoſcantur, quam procera Ba-
bylone futura ſunt vitia, ubi non Jordanis .

Cognitia
ſui diſi-
cilis.
Omnes ſiss
mus im-

berfedti.

qui flagitia eluat, ſed Euphrates procurrit,

qui ſuo cœno facinora oblimat? Nec Coelo
ſua deeſie monſtra videmus, qui angues ibi
ſerpentéſque miramur ex aſtris coiiſſe, At iſta
poëtica. Illud ſanè indubitatum, plenum an-
guibus, feriſque linteum è& cœlo ità Petro ſub-
miſſum, ut vel affuetus phocis, cetiſque vir,
vel eorum non ignarus, expalluerit, timue-
ritque plus cœli dona blandientis, quàm du-
dum exhorruerat monſtra ſeſe maris oppreſ-
ſuri. Vel Columbæ, quam Sponſus vocat im-
maculatam, non pennæ modè infuſcantur, ſed
ità atratur mens, ut ignorans arguatur, & abi-
re jubeatur, mi, ſui conſcia decoris, quid
Sponſo debeat, intelligat. Ni ignoras te, pul-
cherrima mulierum, egredere, exul ſcilicet &
pulchra. Adeò nec decor, quamvis eximius,
iis maculis caret, quibus extergendis, non ful-
lonià opus ſit, ſed ſupplicio. Quod ſi ex Arc4
Noë Columbam profilire videmus & Corvum;
quis dubitet ſanctiori quoque animo non deeſſe
appetentem carunculæ motionem, quæ ità a-
volat, ut Corvum imitata, nulla ſpe, votoôve

Act. re.

12.

Can. I.7.

Eramen

poœnitudinis ad Cordis arcam revertatur. Et zenſeien=
Columbas quidem noſtras reduces habemus ad tie.

arcam, hoc eſt, cogitationes, actionéſque non
improbas revocamus, revolvimuſque perſæpè.
At facinora, appetitioneſque procaces è corde
quidem emittimus, non autem illas ad cor re-
ducimus, tam malorum immemores patrato-
rum, quaàm ſumus bonorum memores non a-
ctorum modèò à nobis, ſed deſignatorum quo-
que, nec agendorum à nobis. At iſthinc Cor-
vus emiilus; ideéque non mürum, ſi, qui non
adeſt, ſed adfuit, non animo hæreat, ſed avo-

larit ex animo. Ideò Cor noſtrum Jonæ malim §. Jonæs.

comparari navigio, quàm cum Noëmi Arca

componi. Ex hac enim jam Corvus abierat:

At in navi transfuga perſtabat; & , quod ſtu-=

eas, is tantum qui dicebat, Hebræus ego ſum,
60,/ Jon.

& Deum oli ego timeo; is, inquam, unus ma-
re ciebat, cœlo repugnabat, & deſignabatur
ad Cetum. Si illum audires, unus cenſendus
erat præ omnibus Juſtus. Si elementa diſqui-
reres, nemo, præter illum, damnandus ci-=
tabatur. Adeò in cordis cymba, quæz Deum
plus ſonant, inviſiora ſunt Numini, naufragi-
que magis obnoxia. Sed ſe tandem Jonas failus

E e 3 eſt

I. 9.

eſt reum, clamavitque, Propter me tempeſtas
hæc grandis ſitper vos. Quàm enormis reus, cun
puniendo ex Oceano lictor Cetus adducitur!
Et tamen tantus reus, unus præ omnibus cir-
cumciſum ſe jactat, ſiderâque ore aut eructat,
aut circumfert. Hebræus ego ſum, & Dominum
Deum cœli ego timeo. Sed qui fidei ſtaterem
expromebat ex ore, mox adulter quaſi num-
Jonas i- mus Ceti ore abſorbebitur; ut, quem fornax

Ibid.

Ibid.

mρς divinæ juſſionis non excoxerat, eum Deus
gitationu —. „
malar. Coqueret pelago, Piſcis alvo, quaſi uſtrina

Excuſa- artificis repurgandum à ſorde. Verùm ſuas il-
tiones fri- le maculas faſſus & pertæſus, quamvis ſerò;,

volc. ſerio tamen probéque eſt. Ideòque in mare ſe
Ibid jaci optavit, ut toto ſaltem elueretur æquo-
id.

re, quem Naamo foœdiorem malè fluvius ab-
Confeſſo luiſſet. Mittite me in mare. Sic enim plecti
Rure. debet, qui à cynoſura divinæ juſſionis rebel-
ait, cum in Navim aſcendit, fretum tranſ-
miſſurus per calcatum Cœlum, urbémque
Niniven proculcatam. Verùm, ut dixeram,
Jonas defectionem palam ſuam profeſſus eſt.
Timeo propterea, ne animi ſenſa noſtri in-
quinatiora Joſephum ſeſe eſſe mentiantur, tùm
quoque, quùm peccati, criminiſque ſui ar-
guuntur. Vox una, non Columbarum, ſed
Gen. 46. Accipitrum eſt: Furtim ſublatus ſum de terra
*5e Hebræorum, & hic innocens in lacum miſſus ſum.
Vox iſta, vox Joſeph eſt, qui candorem in
cœno ſervavit; qui Nilo adobrutus toto, quaſi
Jordane lavaretur, non Crocodilum extulit
intemperantiæ, ſed Columbam protulit inno-
centiæ; qui denique humi fratrum mampulis
proclinatis, ſuum ſtare juſſit compaginatum
& præceptis manipulum, non infectum modò
majorum lapſu, exempléque, ſed eis in ſui
venerationem, adorationémque compulſis. Pu-
Peœniten. dorem qui ita ſervat inconcuſſus, quamvis &
ie infi- fratribus ſtipetur flagitii peſſimi compertis,
α tol & improbiori urgeatur Dominâ, a qua præ-
randæ. ceps agatur in ſcelus, clamare poteſt, Hic
Ibid. innocens miſus ſum. Nam filii Jacob decem,
Patiétia. exortes licèt furti ſint, cujus improbè appel-
Gen. 42. lantur, id tamen muſſant: Meritò hæc pati-
mur, quia peccavimus in fratrem noſtrum. At
Tribala- doleo in 5ͤtggypto Cycneam audiri vocem,
nofren quam in Judæa nequicquam optemus. Prom-
2. ptiùs in luſtris, quam in ſylvis, frequentidſ-
que vox Turturis audietur; quòd Publicani
ſeſe incuſent, damnéntque fortius, quàm Le-
vitæ. Ergo ſtirps Abrahæ, niſi ad Nih ripas
acceſſerit, non exclamabit, fratrem licèt A-
garenæ ſubjecerit haſtæ, Meritò hæc patimur.
Urſis ſcelus deputant ſuum, dùm in Judæa
ſunt, agúntque cum Jacob. A Pharaone di-
dicerunt in ſuum invehi ſcelus; & quod;,
quaſi ſanctàâ, non tam velo, quam polymi-
tà convelarant, ſubmiſsâà fratris tunicâà ad pa-
rentem: jam, dirupto involucro, proſtare ju-
bent, lugéntque. Vide commentum. In occi-
ſi abs ſe hæduli ſanguine togam Joſeph intin-
Kerunt, ut eum Jacob crederet diſcerptum
à ferà. Non videtis, miſeri, alienæ rapto tu-
micæ ſcelus tegi non poſſe, & rubentem to-
gamn non impudicis patrocinia quæſituram,
ſed ſupphicia? Hæc dum agitis, agitis nihil.
Nunquam rubor opprimet pudicitiam. De-
bueratis exprimere cruorem e tunica, non eo
illam imbuere, ſi eam patronam optabatis
flavitio veſtro. Ecquando pudori rubor eſt ad-
verſatus? Niſi fortè apud impudicos adeò
corrupta omnia fateamur, ut tuendo crimimi

8. Foſeph.

Ibid.

Execuſa-
tiones fri-
vol«.

1**

Oliva

aſciſci vel rubor poſſit, pudoris alioquin pri-
mipilus. Tulerunt autem tunicam ejus, & in
Janguine hædi, quem occideran, tinxernnt.
Ita-ne? Ergo pudici tunicam plus roboris tra-
here poſſe putatis ex hædo, quàm è& Caſto?
Si rubere & Joſeph toga non didicit, quæ il-
lam bellua rubere condocebit? Fruſtra tin-
gitur, quam pudor non intinxit. At quam
ſapienter erraſtis, proditores! Nam quùm
hædus intemperantiæ ſit hieroglyphicum, uno

ſanè tantüùm hædi ſanguine interitum benè

Joſeph deſignaſtis. Qui enim Leones non ti-
met, hædo ſuccumbit. Is ſiquidem pudor
eſt, ut non laniatu interire ſe poſſe arbitre-
tur, quem ſola perdit, proditque intempe-
rantia. Vivit Caſtitas, quamvis diſcerpatur;
ſi verò lenocimis titilletur, non vivit. Re
Joſephi funus hædo meliùs, quam Urſo ger-
mami parricidæz adumbrarunt. Qui, homi-
num more, ſuum facinus hædi ſanguine lo-
ricarunt, ut à Patre nec peti poſſet, nec
perfodi. Ità ſcelus aut penitus non agnoſ-
cimus noſtrum, aut innubimus, & obvela-
mus. A nullo non ſciuntur Judæ atque Da-
vidis caligines pluſquam Cimmeriæ, qui ad-
motas ſuis pectoribus aſpides non modò non
ſenſere, ſed quaſi Turtures adamarunt. Nam
Judas nurum adulteri damnabat, quam ipfe

corruperat. David veròô, raptor Bethſabeæ,

raptorem ovis addixerat laqueo. Adeò ſuæ
quiſque iniquitatis & architectus eſt, & inſ-
cius. Quod in Lothi horremus concubitu,
qui Moab & Ammon genuit, non ebrius
tantm, ſed ſopitus. Si hæc porrô non

ſentimus, quid, rogo, in nobis vitii ag-

noſcemus? Fornicamur inſcii, jugulamus im-
memores, prolem igni addicimus noſtram.
Ità cæcutimus ad vulnera animorum, qui
reduvias ità unguium exhorremus. Unus A-
dam improbitatem videri poſſet horruiſſe ſuam
& latitans & convelatus, niſi eam in ca-

Gen. 37.
31.

put conjugis tranſtuliſſet. Timui, e quod Gen. 3.

nudus eſſem, & abſcondi me. Mentiris, im-

10.

pie, & deliras. Si enim perizoma tibi & fi- Adanmi
cubus conſuiſti, quo modo nudus es? Imòô nuditas.

nudus efſe deſuſti, quem priùs nulla folio-
rum involucra convelabant. Deliras verò;
quod nuditatem Deo objicis tuum, novum
quaſi portentum, cùm nunquam non Deo
adfueris nudus. Times equidem, ſed quod
times, ſi noſcis, mentiris, furis, ſi igno-

ras. Oculos tu ſanè aperuiſti comedendo, ſed

cor excæcaſti, qui non vides nec te nudum
eſſe perizomate convelatum, & ſolà te pla-
cuiſſe hactenus nuditate. Cur non ais, Co-

medi, & Timui? Cur ais, Timui, eò quod Serupuliß

nudus eſſem? Vides, quæ non adſunt,
ea caligas, quæ inſunt tibi. Cur nuditatem ve-
reare, quam non Lu tibi, ſed Deus tibi indi-

derat? Nimirùm flagitium aut non agnoſci-

mus noſtrum, aut agnitum diſſimulamus. Ea
verò mente, oréque volvimus, quæ criminoſa
. . 1 1 .
non ſunt. Timui, eò quod nudus eſſem. Audi
pudicum! Heluatur, nec timet. Tectus eſt,

& ad bebetes ad

vera cri-

mina.

& extimet nuditatem. Illic ſanè trepidaverunt Pl. 13. 3.

timore, ubi non eſt timor. Etiam cùm videmur
fœditatem agnoviſſe noſtram, non medullam
ſceleris abhorremus, ſed pampinos. Et tamen,
qui tàm fœdè ad carcinomata hebeſcimus pro-
pria, in alienis puſtulis deprehendendis aut
Lynces ſumus, aut Argi. Quot in hominibus
univerſis notaverat ulcera Phariſæi acies por-
tentoſa!

,ttol
S.

7 (enu 1
lagl
i
en ,
od t⸗
Cüobtin
wbie
anſn
. ale int
hur nn
inenni
u o⸗
ſeli
Limm funn
ſulime J
t Eetne
61 iub,
ona te un
uvon con⸗
ſen Ni
W ſer tit

Prilimi ſont
Unenr kegt
u e ſis
1mn E wol

Ms laciiren.

. 77
n ſatmmur
Milllna,
ik ſelei epr⸗
Uni Mum
Auum lathet
Ipnhaümn
tebanr
Ahnllet ac
. khum cxuris
Aeſir nas
la At muet pro

1 lln D
t mitken
n in, Nam
En Nonſtr 1
6 1 igeng
Potionib

npri
Gire
enint 1. 4
n.
Cale
d .
rutn⸗
n
quin
nm,n
un ben
S on t.
en poher
le lbine.
e Mene.

I. Nen
n, honn.
ngune h.
oaſlet, N
non zonn-

.
88

& Cbrer⸗
itqnel.
e, ulat
U modo ne
arukt. Nen
Juun it
Bethlber,
0. Aded ſ
8 ekt, Knl.
3 Conelbin,
non eni
c pornd mn
dbis viii .
Ugolamun.
Inbs polrn.
morum; N
. Un- X.
horruike ſun
ſi eim in e.
nui, l u
Mentru, ir.
uds ! I’
us nole r.
Dehiras Neid
taln, Mojin
lvam Mn 1
lemn, le Gwt
rb, Ne
Conelenl ,
nec t ns
& CNt telr
non 45, 6.
Timui, 4 ſ⸗
adlun K,
ur nuditten ;
Deusthin
t nn

Stromatum, Lib. VI. 331

Luc. 18. tentoſa! Non ſum, ſicut cæteri hominum.
11. Quem iſthic exemit à vulnere? Mortales om-
nes flagiti arguit. Se verò omnium perditiſſi-
mum ita compſit, ut expictus gemmis Lucifer
videri poſlet, mſi à cœlo ſemper exulaſſet,
uod Satan aliquandiu tenuit, quamvis non
diù obtinuerit. Libet hic tentorium Jacob cum
Tobiæ caſa comparare. De ſuis enim idolis
Gen. 31. expoſtulanti Labano ait Jacob: Apud quem-
32. cunque inveneris Deos tuos, necetur coram fra-

tribus noſtris. Sorutare, quidquid tuorum apud

me inveneris, aufer. E Labani domo nihil a-
pud ſe Jacob reſidere arbitrabatur. Cùm re-
vera non modèò aliquid, ſed deteriora ſoceri
apud ſe haberet. Nec Ancillæ, aut verberones
Labani ſurripuerant Deos, verum uxorum
gratiſſima Rachel Syri monſtra & abſtule-
rat, & retinebat. Adeòè non immunis modò
es à piaculo, qui te jactas innocentem, ſed
ſentina te inquinat ſuperſtitionis; colitque i-
dola non concupiſcentia tua, ſed tua Contem-
platio. Tobias, contrà, balatu hæduli con-
Tob. a. ſternatus exclamavit: Videte, ne fortè furti-
21. vus ſit: reddite eum Dominis ſuis. Non puta-
vit vel à furto domum ſuam immunem efle
8.Tobias. Tobias: & quamvis filium probè inſtituiſſet,
uxorémque Annam textrina ſciret & otium,
& otü prolem flagitia evitare, ratus tamen
eſt infame in ædes ſuas, improbumque faci-
nus adrepere potuiſſe. Adeò nullius expertem
noxæ domum credidit ſuum, quam furacita-
ti, ſcelerum ultimo, obnoxiam ſuſpicatus eſt.
Viden' ut ſeſe deterrimos vereantur, qui
probatiſſimi ſunt; cùm eorum vel perfidiæ
obſtringatur flagitio Contemplatio, qui à ſen-
ſibus quoque ſuis quamvis abeſſe labem arbi-
trantur? Is profectò inquinatior eſt, qui ſe
putat ſanctiorem. Nec Bala, ais, & Labani
domo crepundia abſtulit? Rachel furax eſt;
nec ſigillaria apud ſe retinet Patris, ſed ido-
la? Palpamus, quaſi cæci, parietem, & ſub
meridiem patimur interlunium. Exſtat apud
nos idololatria, nec ſcelus advertimus. Quid
in te ſceleris deprehendes, ſi Monſtro litas,
& neſcis? Miramur excidio ſuo roiam gra-
tulatam? Latebat ibi ſaltem contagium. Nos
peſti ſupplodimus noſtræ. Quid? Nonne Iſaac
filio blandiebatur improbiori? Ifraëlem certè
diſpunxiſſet Iſaac è ſyllabo Procerum, niſi
ſe ferarum exuviis in Eſau Jacob aſperaſſet.
Gen. 27. Tu es filius meus Eſai? Nam, ſi Jacob es,
t d. 40. una te manet pro hæreditate ſervitus: Vives
40. . —.— . . .
in gladio, & ſervies fratri tuo. Hanc enim
nactus hæreditatem eſt Eſau; cui ea tantùm
reliqua fuit, quam tibi ſenex reſervaverat.
Quæ ſanè monſtra uti evenere in domo Iſa-
aci, ità frequenter in Juſti mente contingunt.
Nam & cogitatiomibus noſtris gratiores nobis
putantur illæ, dignioréſque benedictione,
quæ ſunt improbiores. Sedenim;, ut è flliis
non ſanctior eſt Patri gratior, ſed blandior,
& quamvis Eſaü, tamen ſi pulmentum paret,
ad gentis principatum deſignatur, ſpreto Ja-
cob „ qui ſapidius innocentiam condiebat,
duam aprum: ità animi noſtri ſenſa ea gra-
tiſſima nobis, quæ paſcunt, & palpant nos.
Gal. 6.7. Sed Deus non irridetur, qui deridet, ludit-
que nos, delatàâ per jocum ad Jacob hære-
ditate, quam Eſau labore, diſcurſuque per
montes venabatur. Nolo tibi fidas; nam, ſi
caligat Iſaac in fiio, & Tu in cogitationi-
bus tuis falli potes: agrumque plenum, cui

Cognitio

lui.

benedixerit Dominus, vocabis Eſau, qui non
candore animi Hlietum eſt, ſed eſt armorum
animique truculentid, ſenticetum livoris, ira-
rümque. Proh quantùm aberramus à recto,
in noſtrorum ſenſuum examinatione! Puta-
mus aurum eſſe, quod plumbum eſt. Vipe-
ram tractamus quaſi florem. Cometem, qua-
ſi aſtrum, obſervamus. Quid? Nonne unus
idémque infans & à Matre Benoni, doloris
ſcilicet filius, & à Patre Benjamin, filius Gen. 35.
nempe dexteræ ſalutatur? Quod ſi tàm malè ¹.
ominatus puer, qui vitam parenti eripit, tam Benja-
honorificè appellatur à Jacob; quis non ſuſ- min.
Ppicetur in cogitationibus ea fore non optima, Riesg
quæ nobis ſunt non ingrata? Ergo-ne Filius Td⸗er
dexteræ Benoni, quo nihil Matri ſiniſterius?
Quid egit infans, ut reſervatum victoribus a”,
titulum naſcendo mereretur, parentis ſeu car- ra, Fu.
nifex, ſeu veſpillo, & Patriarcharum ſine ſis Reli-
dubio Vipera, in lucem per funus Matris e- gioni. &
greſſus? Quæ illa dextera eſt, quæ ſibi ad Regularà

Sanitatis

vitam aditum, non per calcatam, ſed per oc- bſe, van-
1 1 J . tiam mi-
ciſam Matrem aperuit? Occidit, ut viveret, „
nuknt, ut

& filius eſt dexteræ? Quid in tentorio Iſraë- vivamus,
lis non eſt dextrum, ſi ſiniſter ne parricida profligar
quidem eſt? Et Rachel quidem Phœnixz eſt, fer vo, em.
quæ ſibi rogum paravit, ut proli cunas ex-
ſtrueret. At Benſamin è& Phœnice emerſit ut
Vipera, parentis interitu vitam emercatus.
Chananitidis eum dicerem Neronem. Sed Ne-
ro diu poſt ſe vivere parentem eſt paſſus, &
regnare perdiu. Benjamino nuſquam Mater Reelas:
ſuperſtes, nec filio regnum, & ſibi funus WS
aſcivit, innocentiorem, quàm Agrippina, afßnes.
nacta filium, non commodiorem. Cur ergo
Jacob tam ſplendidè puerum appellavit? Cur?
Filius erat, & eum ſeverat. Adeò quicquid à
nobis, & noſtrum eſt, nec diſplicere præ in-
juria poteſt, & poteſt ſupremo editum luctu
vel Ifraëli placere, quamvis adamatam Ra-
chelem oppreflerit. Proinde nemo ſibi fidat.
Nemo ad Sionis perſcrutationem ſuæ non ſuf- parentü
ficere lucernulam putet, quando parentis in- eblivio,
terfector filius dexteræ ſalutatur à Patre. Itaà
in filio caligat is quoque, qui Deum vidit &
coœlum.

i autem manus tua, vel pes tuus ſcan-
dalizat te, abſcinde eum, & projice
ahs te. Matth. 18. 8.

Et quâ ratione dextera præcidetur manus, Zelus in-
cùm ſiniſtra ſit vulneri recipiendo aptior, diſeretus.
quam infligendo? Nulla in ſiniſtra ad ferien- Invidia.
dum dexteritas, & vis penitus nulla. Imòô ad severitas
agendum imbellis cæteroque ſiniſterior ma- vimia.
nus, ad feriendum erit quàm aptiſſima. Ne- Compati
mo enim tam invalidus eſt, ut in alienum "eſcientess
exitium non ſit prævalidus. Hoc maximéè ſi-
niſtra manus poteſt, ferire nempe, & reſcin-
dere meliorem. Ad id muneris nullum hebes
eſt membrum. Reparandæ quidem, reponen-
dæve dexteræ ſeſe manus altera fateretur im-
bellem. At abſcindendæ vires illi adderet li-
vor. Ideò Dominus, etiam cùm amputandam
præciperet dexteram, ſi membris officeret
cæteris, non lictori eam præberi vult, ut
exſecetur, ſed in eam ſævire jubet peccantem
ſiniſterioris miniſterio. Et ſi dextera manus Matth.
tua ſcandalizxat te, abſcinde ecam, & proſice 5. 30.
abs te. Adeò quæ languent in commoda;
Ee 4 con-

2 32 Oliva —

Renova- Convaleſcunt in damna, plectendéque nulla
zie, G non manus eſt dextera. Quanquam inde quo-
Converſio que permotum crediderim Chriſtum, ut pec-
IEini volu- canti ſupplicium ſuæ dexteræ imperaret, quòd
srit. nemo a tranſgrefſore aberrantem manum poſ-
Hne ſit abſcindere ,niſi ipſe illam obtruncet. Nam,
Pœniten- quamvis à filio Pater ſervum abjungat impu-
tia vera. dicum, tamen niſi ejus filium depudeat, ab-
Filiorum ſentem alet, utetur exulante. Quot enim a-
nmssi„ doleſcentes extruſam à parentibus pellicem eò
ſaas amo- Chariùs amplexantur, quò rariùs, difficiliuſ-
re ducat. que interdictà ſibi Venere potiuntur! Nun-
Ssuperior quam Davidi Jonathas devinctus eſt arctiùs,
Rti quiſ- quàm cum ſe à Saüle abjunctum horruit à
Tueite 8 probatiſſimo duce. Pepigit ergo Jonathas fe-
0. 16. dus cum domo David. Et oſculantes ſe, eve-
Ibid. 41. runt pariter. Hanc Amoris meſſem Saülis di-
ræ in filii pectore nutrierunt, qui ardentius
Davidem eò coluit, quò exulis conſuetudi-
ne ſeverius Rex illum interdixerat. Ergo, ut
Davidem fruſtrà Saül execuit à Jonathâ, in
alienatum à ſe ſororium inclinato: ità nullæ
parentum minæ à filio ſervum abjungent,
niſi eum ſpontè abdicet filius. Malè dexte-
ram offendentem truncare quivis aggredie-
tur, quam ſolus à ſe benè juvenis amovebit.
Ibid. Abſcinde eaum, inquit, & projice ahs te. Hæc
mDortis arbor, ut propriâ ſecuri amputabitur,
ità alieno ferro non truncatur, ſed excolitur.
Si enim ſcelus non author, ſed vindex fe-
riat, hydram illud experietur efſe, non ar-
borem. A nullo exſcindi poteſt flagitium,
niſi à quo conſitum eſt. Unus ſe poteſt Sam-
ſon & alligare & vincere. Tandiu fruſtraà il-
lum aut conterranei, aut hoſtes vincient,
quoties non ſuæ ipſe proditor fuerit fortitu-
dinis. Samſon a ſolo capi, cædive poteſt
Samſone. Ità ſcelus à ſceleroſo poteſt dunta-
xat expungi. Ut enim fabulati ſunt Græci,
