8 cundum proprium laborem. Nobis vox adhor-
tantis ad opus non deeſt, cum nuſquam non
1. Cor.5. reſonet! Fratres, qgui parcé ſeminat, Parcé &.
6. metet. Et illis quidem haud adlaboravit Pa-
terfamilias, qui ſidera tantum rigabat, &
excolebat Irides: nobis verò collaborat Ver-
bum tanquam unus ex nobis, & quidem ſu-
dor ejus in horto, quaſi guttæ ſanguimis
decurrentis in terram. Attamen inſtructio-
res redditi tum viribus, tum vocibus, tum
exemplis languemus; nobiſque dormientibus
vulpes irrepunt, & vitibus urticas conſe-
Rom. 8. Tunt. Fræſcivit, O prædeſtinavit conformes
29. Rkeri imaginis filii ſui. En culturæ noſtræ ra-
tionem univerſam. Debemus quercus Ba-
ſan in vites Engaddi reformare. Ubi, ro-
go, clavi in nobis? ubi mortis inſignia? ubi
verba vitæ æternæ? ubi converſus in Petrum
Latro? Proh dolor! Vereor, ne noſtri con-
tagione ſermonis violæ demutentur in filices,
ne botri exemplo noſtro exareſcant in pam-
pinos: adderem, ſed horret animus, ne
vindemia defſæcata, noſtro vitio, deſpumet
non vinum optimum, ſed tabum Draconum,
& Alſpidum virus: ſemina ſcilicet aut ambi-
tionis aut invidentiæ. Abſit hoc tamen ſce-
lus a nobis, (& ſanè abeſt; quando nec
unus è& millibus ita inſanit, ſeu in clero, ſeu
in cœnobiis) Perümus mhilo minuùs, ſi otia-
mur. Nam cùm Arbor, ſibi duntaxat ſteri-
lis, addicatur bipenni, torpens vinitor, qui
tot vites putare debet & ſœcundare, quà ra-
tione ſecurus erit à ſecuri? Ferietur ſanè;,
ſi feriatur. Qui enim Operarios ad merce-
dem vocat, torpentes convocat ad ſuppli-
cium. Quid, quod illi quanquam non ſibi,
ſed Domino laborarent, æſtuarunt tamen in
Sole? Nos nobis inſudamus, & , dum ex-
colere vineam Domini Dei Sabaoth credi-
mur, noſtram fodimus vineam, nobiſque mu-
ſta nova paramus in menſa ternitatis.

.

Bestif. Et tuam ipſius animam pertranſibit gla-
ma Virgi- dius. Luc. 2. 35.
nu Mariæ
Purifica-
tio. Poſitus enim hic eſt non ſolùm in ruinam
& in relurrectionem multorum, verùm de-
poſitus quoque eſt in Matris non delicias tan-
virm ſi- tum . verùm etiam anguſtias. Denique fi-
lida, llius parenti vertetur in gladium. Ita-ne? Ita
Chrifum prorlus. Vide, quem lactes. Parat tibi vul-
Tee, nera, cui mammas exeris. Porrèôò infans Chri-
Knem ſtus Parentem recreavit Paſtorum acceſſu »
Probita- Regum obſequio, Angelorum adventu. Ubi
ris. verò adolevit, requiritur cum mœrore in-
H ter cognatos, deducitur cum angore inter
egggi turbas, excipitur cum fluctibus in navi,
jusam lungitur cum rubore & probro vel in epu-
Chriſti lo, ſpectatur cum dedecore inter latrones.
durum. Si eumn Martha inducit in domum, Laza-
a. rum fratrem deducit ad ſepulchrum. Si pro-
dioe Ne- dit ad vocem ejus è& ſaxo Lazarus, à Judæis
Roeligioſe ad necem quæritur. Si recumbentis pedes
vite Magdalena inungit, peccatrix eſt & prodi-

Semv.. ga. Quam ſimilis Davidi Regi filus Davi-

dis! Quiſquis Davidem pavit, jugulatus eſt
à Doég. Quiſquis hæſerit Chriſto, ſciat im-
pendere ſibi procellas & turbines. Credide-
rim Virginem Regum donariis auctam, de-
liberaſſe cum Joieph de veſtiario Cellarioque,
Ethicæ Comment. Tom. IV.

pro divino Infante inſtituendis. Secum iß ſa
loqui poterat cum divite, ſed peramanter,
ſed diviné, ubi eam Pueri cuna auro thu-
réque complefſent; deſtruam arcas meas, &
capaciores efficiam. Nam ſi odor filii mei ſi-
cut odor eſt agri pleni, etiem hyeme, im-
bréque ſæviente lachrymarun & ſtabuli: quid
non afleret, tum æſtate tum vere, cùm non
latebit cum jumentis inglorius, ſed coruſca-
bit cum doctrinæ, tum miraculorum fulgo-
re? Procumbunt ad vagientis cunas cum mu-
neribus Magi. Quis non provolvetur ante
docentis exedram, traducto Hieroſolymas,
Tago? Ego paupercula tantis fortè opibus
ab æterno Parente in Pihi, aut decus aut
ſolatium inſtruor. Abſiſte, Virgo, arcaàſ-
que deſtruito, non ut majores facias, ſed ut
ad nihilum redigantur, in quas nihil erit,
quod congeratur. Brevi Filius iſte tuus, pro- X.
digo non abſimilis Filio, egere incipiet, fa-
meſcere, & porcis, abſit verbo invidia, con-
vivet. Excipietur enim à Publicanis, cœna-
bit in domo Leproſi, epulabitur apud Pha-
riſæzum, dicet piſcatoribus: pueri nunquid joan. 21.
pulmentarium habetis? Dicet Samaritanæ ſex
virorum pellici, Mulier da mihi bibere. Di- loa. 4 7:
cet carnificibus, Nitio. En opes tuas, en ga- ſoan. 19.
zas! Nimirum Chriſtus non diſſimilis virgæ 28.
eſt Moyſis, quæ initio quidem Prophetam in-
ſtruxit, ſed tandem conterruit in anguem
verſa. Ut propiùs acceſſeris Deo, expaveſ- Exod. 3:
ces ſpiritum vocationis tuæ, quo nunc & ſu-
ſtentaris, & deducis aflectionum tuarum be-
ſtias, quaſi oves Joſeph. Sponſæ lectulus im- Can. 1.
tio floridus, deinde tenebroſus, ad extremum
myrrheus. Ab oſculo inchoat, ſed in vulne-
ra deſinit. Audiunt primùm Apoſtoli, Veni- Matt. 4.
te poſt me, faciam vos feri piſcatores homi- 12.
num: Deinde audiunt Chriſtum ſibi edicen-
tem: Mitto vos ſicut oves in medio luporum. Matth.
Exorditur Chriſtus ſigna ſua à calicibus, hy-⁰. 16.
driaſque novo, optimôque vino redundare juſ-
ſit. Ultimum ſignorum ejus ante vincula &
moœrores, damnatio eſt infructuoſæ ficulneæ.
Sic etiam, apud Ezechielem, Dei currus vi-
ſus eſt trahi à quatuor animalibus, quæ hu-
manâ ſpecie Prophetam pellexere. Et ex me- Ezech. 1.
dio ejus, inquit, ſimilitudo quatuor animalium, 6.
& hic aſpectus eorum, ſimilitudo hominis in eis.
Eſt-ne in illis aliquid præter hominem? Ni-
hil hactenus. Similitudo hominis in eis. Quis
non accedat ad currum? Quis non illum in-
ſcendat? Reſiſte. Variari aſpectus incipit ani-
malium. Nimilitudo autem vultus eorum, in-
quit, Quid? facies hbominis. Bene eſt. Perdu-
rat blandities, lepérque faciei. Expalleſcis? Et
quis ad Leonis rugitum non Comrefniktatte
cies, inquit, hominis, & facies Leonis à dex-
tris ipſorum quatuor. Quid plura? humani vul-
tus illecebræ inumbrantur, & efferantur Leo-
nis, Bovis, Aquilæque, tum ſævitie, tum la-
bore. Quiſquis accedis ad ſervitutem Dei, au- Gen. 1⸗
diſſe tibi videris in veſtibulo, Dominamini »g.
pilcibus maris, G. volatilibus cœli. Quod & Servire
cogitationibus tuis pedicas, & paſſion bus tuis Deo.
manicas injeceris. Verùm, paucis poſt horis,
experieris in imperio compedes, in otio luc-
tas. Rebellabunt affectus tui. Cùm ex Ægyp= Zugum
to pedem efferunt Hebræi, auro, argentôque Chrißi.
inſtruuntur. Sed, poſt opes, ſitis; poſt pa- , -
nes azymos, fames occurrit: Qui cecinere:, ceſſaria
luctantur, verſis ſiſtris in ſicas. Breviter; qui Religioſis.
2 pro⸗

2356

Via S brofligarunt gyptios Pfallendo, Chananæog
¹ nec pugnando evadunt. Qui agnum comede-
re, à ſerpentibus comeduntur. Quàm ſonora
vox illa eſt: Multiphcamini „ S, Domina-
Gen. 5. mini! Ecce dedi vohis omnem herbam, & uni-
er. verta ligna. LDeincde libertatis fines arclantur:
Gen. 2. De ligno ſeientiæ ne comedas. Cùm forwatur,

17. nihil audit niſi epulas: U ſint vobis in eſcam.
Sen⸗ 1. Tum in paradiſum tranſlatus excubias & opus
Gen. z. ihdici miratur: Ve operzretur, & ois ſtodiret
16. iIlum. Viden' paulatimm concreſcere lappas &
dumos in horto Domini? Domini fa nula-

Pati p?o tum ſi delibes, mel eſt: ſi vores, felle ama-
Chriſo. rior ad incrementum virtutis ac mercedis, in-
venitur. Hinc eſt, quod cùm feſtiviſſimè de-
Iſa. 62. 3. lineaſſet Eſaias vaticinii ſui capite ſecundo ſu-
ra ſexageſimum, ubertatem & ſecuritatem
Mortif- Sionis, inquiens: Et eris corona gloriæ in ma-
k ni Domini, & diadema regni in manu Dyei tui.

di dedero triticum tuum ultra cibum inimicis
titis. Et vocabunt eos, Populus ſanctus, regemp-
ti à Domino. Capite proximè ſubiequenti nul-
la mentio fit, niſi furoris, cruoris, & ludtus.
Iſa.63. 3. Calcavi eos in Firore meg, & conculcavi cos
in ira mea. Cireumſpexi, & non erat auxilia-
tor. Et converſus eſt eis in inimicum. In om-
ni tribulationr eorum non eſt tribulatus. Nimi-
rum & Petrus cum feſtinaret ad JnstM; Moy-
ſe fortunatior graditur ſuper undas, & trium-
phat in æquore. Ut veroô progredi nonnihil
cœpit, crevere cum ventis fluctuis, coœpitque
mergi, ſuffectique ſunt Epiniciis triumphan-

Matth. tis, clamores & ejulatus naufragantis. Deſcen-
14.14. dens Petrus de Nazzictla, amhitahut litper a-

Ta, Aut Teniyet ad JrswM. Quid deinceps?
Videns verò ventim väliditm , timuit. &, cum
piſſet mergi, Jamarit. Et hoc quidem ſtag-
no proluſum eſt tempeſtatibus ſecuturis. Et-
enim, recepto in cœlum Domino, quid feli-
cius Apoſtolis? Delapfus in eos Spiritus, il-
lapſa illis ſcientia Scripturarum, Co lata eis
linguarum omnium peritia, credentium profu-
ſa ante ipſos patrimonia, erecéti claudi, bap-
tizati ſatellites, commota urbs. Verum 11,
Juerum ad nutum claudus exilivit, jacent in
AGc. 2.45 Compede. Injæcerunt in eos manius, & poſuerint
eos in cuſtodia. A vinculis autem tranſitum
eſt ad virgas. Huc tandem prodigia recidêre.
Videtur mihi quamſimillima ſervitus Dei cam-
Jon. 4. 6. po, in quo Jonas delaſſatus conſedit Ibi erim
ad delicias uſque exceptus Propheta eſt. Eru-
pit enim, ſatore Deo, hedera, & imunbra-
vit jacentem. Nondum integro elapſo die,
invaſore vermiculo, non modô virgultum exa-
ruit; verùm immiſſus eſt in æſtuantem ven-
tus urens, eumque ità Sol torſit, ut mortem
penè oppeteret, peteret certè audacter à Do-
mino. Etiam Samſon expeditionis ſuæ tyro-
cinio reperit vel in ore Leonis mella „ Paſſus
deinde etiam in ſinu Dilectæ vincula, & ton-
ſuram. Quanta exſultatio in Hebræorum ca-
ſiris ad adventum Arcæ! Quanta trepidatio
1. Reg. 4. in tabernaculis imquorum! Væ nobis: non
8. enim fuit tanta exſultatio beri, & nudius ter-
tius: vaæ nobig. Extrema tamen gaudii fune-
re corrupta ſunt. Et fabta eſt plaga magna ni-
mis. Blanditur initio Dominus, ſed tamen
Iſa. rI. I. Vitia noſtra adurit, & excoquit. Egredietur
virga de radice Jeſſe. En erumpentem de ſtir-
pe Davidis ſervatorem. Et ſlaos de radice ejus
aſcendet. Quid blandius? quidve flore feſti-
lbid.n. 4. vius? Vide tamen quò flos evadat. Percutiet

Oliva

-–

terram virga oris ſui. Et erit juſtitia cingulumi
lumbornm ejus. Quoquò te verteris, ita ex-
ſultabis ad adventum Domini, ut Eliæ adven-
tu lætata efſt vidua in Szrepta. Exundavit in
lecytho oleum, ſed & lachrymæ redundarunt
ex oculis! Non defecit farina, & hæres de-
fecit. Mers in olla. Nam exundante Primùm 4. Reg.4.
ad hoſpitis congreſſum annona, non remanſit 40.
in puero halitus. Hæc dicit Dominus- Hydria 3, Reg. 17.
farinæ non deſiciet. Wogrotavit ſilius mulieris, 12.
& erat languor fortiſſinus. Patere jam cenſeo
divinæ domus atria conſtrata ſmaragdis eſſe,
Cùm interiora cinere ſqualeant. Non foris pel-
les, & intus aurum, quemadmodum in Ta-
bernaculo tum Salomonis, tum Moyſis: Ve-
rüùm fulgurat aurum in velis, intus verè Mor-
tis imago plurima. An oblitus es vocatos pri-
mum debiles ad cœnam: tum quæſtionem ha-
bitam de veſie nuptiali? Dices, ſi ſmta nobiſ- Felicita
cum agitur, præſtat à Chriſto abſcedere, & infelix.
Mundo adbærere. Præſtat? Putas-ne ſuas de-
efſe Mundo procellas poſt Iridem? Adi E.-
gyptum, & videbis poſt vaccas obeſas emer-
gere macilentas de fluvio, à quibus pingues
devoratæ ſunt. Adi Aſſyriam, & ſpectabis
pendulum è trabe Amanum, quem ſuſpexe-
ras ſecundum à Rege in ſolio. Spectabis Va-
ſthi excluſam, ejectâmque è thalamo. Pere-
grinare cum Abſalom, quem Iſraël univerſus
deducit primum ad coronam, tum coma ſuſ-
pendit ad fupplicium, & quem temeritas eve-
Xxerat ad ſolium gloriæ, & quitas depreſſit ad
acervum lapidum. Achitophel in Senatu Ab-
ſalonis facilé Princeps, ſuſpendio interiit. Ho-
lofernes in conopeo ſuo ludibrium eſt Mulie-
ris ſerientis. V eſpere epulatur & fulget, ma-
nèe pendet ex haſta. Quid cum Regibus actum
eſt? Balthaſſar à cyathis ad ſecures traditur.
Jezabel modè laſcivit in vinea, modò deji-
citur & feneſtra. Par ſaltem, inquies, con-
ditio & remanentis ad Mundi ſarcinas „ &
devolantis ad prælium Chriſti. Ais? Nego. Servire
Etenim calamitates, quæ in ſæculo fortunam Deo felix.
excipiunt, haud immutantur. At, duce Chri- Pati pro
ſto, ut floribus ſentes innaſcuntur, ità rur- Chriſto.
ſus novo flore dumorum aſperitas tempera-
tur. Ab epulis incidit Tobias in caliginem
& orbitatem. Brevi tamen & filium & lu- Nagum
cem ſibi redditam gratulatur. Joſeph poſt po- Rec
lymitam ſervus, ied poſt vincula coronatur. “ve.
Job rurſum poſt tenebras, inquit, ſpero lu- Job. 17.
cem. David gener primùm Regis in Sion, 12. .
tum exul, ad extremum Rex Juda & Je- Mortif-
. -1. catio dul-
ruſalem. Abraham epulatur, ablactato filio, ceſeir.
tum pallet, ad aram ducto-, tandem exſul-
tat, inducto cum Rebecca in tabernaculum Elecfio
Saræ. Pro ære afferam aurum, & pro ſerro ſatus.
afferam argentum. Vide fusè tum hic apud Iſa. 60.
Eſaiam, tum apud Jeremiam paſſim. Certè 77.
Daniel poſt monilia inter Leones ſpectatur;
verùm ê lacu educitur ad Curulem. Meritò
proinde ſe Chriſtus, ſuéſque granulo cônfert,
quod, ut reconditum in horreum fuerit, ite-
rum in agrum jacitur, marcet, diſſipatur,
brevi tamen in culmum exſurgit. Sic Domi-
nus excipitur cum palmis in Jeruſalem, tum
clavis in Cruce ſuffigitur: rurſus iterum Hie-
roſolymis & audacter corpus ejus inungitur,
& in nomine ejus und die baptizantur ad
tria millia. Sponſa primò ad flores, tum ad
cavernas, iterum ad lecktulum immigrat. Rur-
ſus à lectulo ad vulnera, à vulneribus deſcen-

dit

En
püni
le,
Pn
wik
ti,
let llez
66 tut:
N Mel,
E in

lee
9114
ce

AM, O

.
ntni
666 nt le
9 nrcini

Ur a

Mi ,,
1

r Moregt
e mn con
,
un teni n
lat, N, ſenum

ur lune, dr
1 kCen, 1
1s n acen
leur in ene
r Mlt

ün IJrs
n rocin
lent

1

11
e. 2
e, 4

ut/ 5
els nuit
Ennimen de
r giman
Mührbr iluc
„ i, n der

ullletmen ir
cü le
Hetaren
Men

lin
ex.
Nen.
Arun
e.
nm —
enſta
hli
lie⸗ . 1
Celled
6 &E,
Nbe.
n .
8. ſe.
1dMr.
tos ⸗
nem .
du mpl.
Ger,
ſune.
Ad A.
1 eer⸗
Pineues
Hechtdi
Mer.
Gubs Ve.
ro. Vr
L uniretis
Dcone ſ.
neritier.
erelta
enut
terit. H
elt Mr.
lget, n⸗
gibigacun
res tradlun.
modè “
gdies, r
arcims, 8
Ais! No
lo ſormmun

t, Cuce Cli a

tur, Iü Nl.
tas Kenhen
in adlinen
Eghot n
a Coronun.
it, ℳ rN
gsͤ in nn
Iich & e,
Placheto tli⸗
teddenn el.
tabeticlln
6 n ni
tum M. 4
Ciin. CN

blen. N
tanulo Coli
tn Kelt,e
Ghenr,
i Doon⸗
tumn

et,
gt.
ſenulen, 1
lus nennn
ejn vneſi⸗
unnu
ba tizan
lls l
D .
umg ,
neribis

6
“D

rr

elt

dit in hortum. Hinc eſt, quod Petrus ſignis
primum coruſcat, tum vinctus dormit in car-
cere, tandem, diffractis valvis & linteo é cœ-
lo ſubmiſſo, præficitur Gentibus, & à Cen-
turionibus perhonorificè accerſitur. . Elucet
hoc quoque in Nabuchodonoſor, qui, cuùm
prædicaſſet Dei nomen, & laudibus extuliſ-
ſet tres pueros eductos de fornace, dicere po-
Dan. 4. tuit: Ego Nabuchodonoſor quietus eram in do-

Dan. 3‧*
99.

1¹. mo mez, &' ſlorens in domo mea. Noli fide-
re tranquillitati, quæ à Deo non eſt. En in
procellas commutatam malaciam Regis. Fæ-
Dan.4.3. Munmz ut bos comedit, & rore cœli corpus ejus

infectum eſt. Noli animum deſpondere in cam-
Dan. 4. po. In ipſo tempore ſenſus meus reverſus &ſt
32. ad me, & ad honorem regni mei, decorémque
pverveni. Non ſic impii, non ſic. Qui coro-
Sap. 5. 6. narunt ſe roſis, eétiamnum vociferantur: Er-
go erravimus à via veritatis:.

Si Fi-

Et accedens tentator dixit ei:

Src, lius Oei es, dic, ut lapides iſti pa-
in deſerte. ns ſiakt. Matt. 4. 3.
Froerati- Miror equidem;, divinæ gloriæ amplifican-
nario. dæ tanto conatu ſtudere Satanam. Non enim
H diuturm Chriſti jejuni eum duntaxat miſe-
landi. ret, verum epulum ei parat non tam fercu-

olſtina- lis ſuave, quàm miraculis ſplendidum. Qua-
tio. le decus, ſi Dominus ſaxis nutriatur emolli-
tis in placentas! Num Eſaiæ vaticinium im-
pletur in eremo, unam ſimul Leonis agni-
que prophetantis & menſam fore, & da-
es: quando Servatoris dapifer Tentator eſt?
eque verò Satanæ ſtudium itaà demiror,
qui cùm JESUM Oderit, provocat ad deli-
cias & prodigia; quam ſtupeo Dominum rfe-
cuſantem tum miraculi decus, tum appara-
tum convivii. Num jejunium producere ſta-
tuit? Sed, abſcedente Satanà; epulatur,
Angelis miniſtrantibus. An miraculorum oſ-
tentationem devitat? Sed à deſerto deſcen-
dit Capharnaum, quam urbem ſignis atque
Virtutibus illuſtravit. Sic enim Lucas ipfo
capite, quo Satanam inducit inſidiantem, ex-
clamantes pariter Nazarenos educit, quanta
audivimus faëta in Capharnaum! Quare er-
go miracula editurus, & epulaturus inter
Angelos: recuſat dapes & ſaxo? Dices, nec
epulum; nec prodigia horruiſſe Dominum,
noluiſſe tamen in gratiam Satanæ aliquid age-
re. Atqui Legioni dæmoniorum indulſit,
quod eſflagitarant, ſcilicet immigrationem à
puero in Sues. Quid dico Sues? Prælatus
eſt Satan Paulo: hic non exauditur, ne cæ-
datur, ille graſſatur, nec orat. Audire Dæ-
mBonem noluit? Atqui permiſſum illi eſt, ut
Jobo abuteretur ad ſatistatem uſque furoris
ſui. Ergo-ne pluris æſtimat menſam ſuam
Deus, quàm ſervi ſui vitam? Hanc laniare Sa-
tan poteſt, illam apparare non debet? Ad vo-
tum Dæmonis, Jobi cithara vertitur in luc-
tum; & ad dæmonis preces, lapides verti ne-
queunt in panem? Suſpicor aliquid hic late-
re, quod & Chriſto videatur futurum Eccle-
ſiæ ſuæ calamitoſum, & ex quo Satan confi-
dt, non minimam acceſſionem factum iri
triumphis ſuis. Cogimur ergo à vilitate literæ
ad ſublimitatem evolare allegoriæ. Saxi de-
mutatio in pbanem, quo Chriſtus veſcatur,
) deſignare

Luc. 4.

2 3.

Nabitus
malie
Ipes zxi-
mia pec-
cantinm. peccatoris, (cujus cor ſaxeum eſt
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. V.

8

25

videtur immutationem in delicias regni, &
menſæ Domini. Hoc enimverò cùm non in-
decorum Ohriſto ſit, ſed glorioſum, nobis pro=
cul dubio noſtro vitio foret exitioſum. Quis
enim à flagitiis abhorreret, ſi & perditiſſimis
optimos repentè factos intueretur? Sicarius
unus, dum Chriſti cruor manaret, ablutus à
crimine, regnéque donatus cùm moreretur in
Cruce, mirum quantam ſcelerum luem con-
diverit, quétque in dies putreſcere non qui-
dem ipſe doceat; ſed optimæ Doctrinæ Diſ-
cipuli peſſimi addiſcant; ut jumenta in ſterco-
re ſuo. Reſilite, miſeri,; & nolite de Domi-
ni ſeu potentia, ſeu clementia præſumere. E
ſaxis panis Deo non conficitur. Tunduntur
malleis lapides, demerguntur in profundum,
excoquuntur in fornace ignis ardentis. Vel
devolvemini in mare, vel jacebitis in agro;
ut jactum in vobis ſemen & naſcatur ad ju-
dicium, & exareſcat ad poenam. Horret Deus
Portentoſas rerum inverſiones, abnuitque ,
etiam cùm mira operatur, abnuit, inquam,
ab extremo in extrema ſui vi brachii elemen-
ta, ſeu mixta pertrahere. Diſponit omnia Procyaſil⸗=
ſuaviter, attingens à fine quidem uſque ad fi- nario
nem;, ſed per medium tranſiens. Eduxit de brudens.
Ur Chaldæorum Abrahamum ſervum ſuum: Pigeitas
ſed ſideribus non ritè aſſuetum, ſidera jubet e⸗ ⸗
reſpectare. Præeſt Moyſes gregibus, ut tur- edtiw,
bæ præſit: & futurus gentis ſuæ princeps, & perſal-
enutritur, & adoleſcit in Regia. Davidem "as, ſed
quis neſcit ab Urſorum conflictu traductum "weritis
fuiſſe ad luctam Gigantis? Primogenitus eſſe
debebat in multis deinde fratribus Jacob;
non tamen, ut à parente benedictionem ex-
torqueret, ſuccreſcere juſſit in collo ejus, &
manibus pilos, pelléſve. Sivit Iſaacum de-
Cipi fraude aliquâ, nullo prodigio. Palpavit
hædum, quod de venatione confectum pu-
tavit. Sanè non & ſylva, ſed de grege alla-
tæ dapes. Verùm non olus illi ingeſtum eſt;
quod delibans quaſi aflum capreæ jecur co-
mederet: verùm eſurienti ſylvarum delicias;
de grege quidem illatum eſt ferculum, ſed
quod venationem ſaperet. Deſignandus erat
in filiis Ifraél Sacerdos, improvisâ floris erup-
tione. Verùm non aureæ illatæ in tabernacu-
lum laminæ, in quibus amygdalæ matureſ-
cerent;, ſed delectæ virgæ, quæ, cùm aliàs §. Aapo-
floruiſſent in agro, facilius reflorerent in ar- nie virgas
ca. Invenit germinaſſe virgam Aaron in domo Num. 17
Levi: & turgentibus gemmis eruperant flores,
qui foliis dilatatis, in oaale deformati
Iunt. Vides penè miraculum ſine miraculo eſ- Tyro pans
ſe. Non enim ramus Columbam germinavit, Matim
quâ tamen Sacerdos eleganter adumbraretur, "rudien-
tum quèd aræ imponi aves ſolerent, tum ,
quèòd Chriſtus Sacerdos in Jordane Columbæ ieſer
allapſu deſignatus ſit, ſed fruges. Rurſus ſis.
non & virga confeſtim amygdalæ, ſed gem-
mæ primum, tum ex iis flores, foliaque
& floribus dilatata ſunt. Videtur non Moy-
ſes, ſed Pomona præfuiſſe culturæ. Quid 5
quod non oleæ baccas, ſed amygdalas ſurcu-
lus concoxit? Certè illis Sacerdotio ſapien-
tius proluderetur. Etenim inungi Miniſter
debet, & Candelabri Lux oleo irrigatur. Cur
ergo amygdalas eduxit Deus è virga, &
non olivas? Nimirum, cùm intra noctem u-
nam germinare deberet ramus, & gemmaſce-
re, eos juſſit in illo fœtus concreicere, qui
Promptiùs conſuevere ex arboribus pencgre⸗
2 raæ

—

4. Reg. 4.
4. Reg. 5.

Confeſſa-
rii da.
diſcreti.
Zelus a
nimaris m

blandus
ſuavis

it.

4. Reg.
205

Dan. 3.
50.

Joan. 2.
7.

2 58
Præcoces, præ fructibus cæteris, amygdalæ
ad Idus Aprilis decerpuntur. Olearum bac-
cæ nec ſub brumam ſatis coctæ. Etiam cùm
deciderint ſupremo autumno, cunctantem ma-
turitatem coacervatione præripiunt. Meritòô
proinde Deus, qui omnia ſuaviſſimè mode-
ratur, in deſignatione Sacerdoti olearum
baccis amygdalas ſuffecit, malens languidius
dignitati proludere, quam violentius frugum
tempeſtatem prævertere. Ergo & Jacobi pri-
mogenita nullo miraculo, & Aaronis infu-
læ minimo prodigio deſignantur. Huc fa-
cit tum excitatus ab Eliſeo puer, tum e-
mundatus Naaman. IIlum fovit, ſuéque ani-
mavit ſpiritu, ut reſpiraret. Hunc ſepties
in Jordane diluit, ut purgaretur. Nonne vi-
detur tibi Eliſeus Medici verius, quam Pro-
phetæ munere defunétus? Portenti tum vis
eluceret, ſi & leproſum curaſſet ſui corpo-
ris onere, & anhelitu; puerum verèôò ſep-
ties in Jordane demerſum evocaſlet ad vi-
tam. Siquidem attritu pus ebullit, & un-
dis ſpiritus offlocatur. Verùm, qui Dei ſpi-
ritu aguntur, Dei filium æmulantur. Saxa
in panem non vertit Chriſtus. Nec Prophe-
tes, ut lepram effuget, attritu incendit, ſed
frigida extinguit. Non aquis ſuffocat Spiri-
tum, ſed calore & halitu revocat. Ecce ſa-
navi te die tertio aſcendes Templum Domi-
ni. Inquit ad Ezechiam Dominus per os E-
ſaiæ. Qui etiam maſſam ficorum ulceri ſu-
perpoſuit. Galenus-ne an Omnipotens Re-
gem exſolvit à1 morbo? dQanavi“ ſed die tan-
tùm tertio aſcendas. Aſferte maſſam ficorum.
enè dixerim Medicum ſe Ifaiam exhibuiſſe,
non Prophetam, in curatione Principis mo-
rituri. At, inquies, deſiliens & cœlo An-
gelus excuſit fFiammam ignis de fornace, &
fecit medium fornacis quaſi ventim roris flan-
tem. Imòô, quod aſſerebam, Angelo ſub-
ſcriptore firmatur. Nam cùm ſervari debe-
rent adoleſcentes immunes a flammis in cli-
bano, non eliquavit in imbres rogum, ſed
flammam in auram vertit. Tantundem vi-
demus quotidie fieri, nullo ſanè prodigio.
Nam ut ex aere, ſi paulùm attenuetur, ig-
nis exilit; ita, ſi flamma denſetur, con-
creſcit aẽrr. Commercium iſtud elementis non
citimis duntaxat, ſed affinibus, perfamiliare,
& uſitatum. Non ergo ex igne aqua, ſed
ex igne ventus commotus eſt ad ſolatium
puerorum, quèò ſcilicet & præſidium ſpe-
rare docerentur Juſti, & iniqui prodigia;,
imò portenta dedocerentur animo, menté-
que præcipere. Verùm quæ deeſt in cli-
bano unda ad fulciendam impiorum auda-
ciam, exundat in epulo. Implete hydrias
aquâ. Quæ ſanè in vinum optimum, etiam
Architriclini definitione, converſa eſt. Quod

ergo Babylone non vidimus, in Cana, Ga-

Hlææ oppido, intuemur. Aio ſignorum hoc
primum fuiſſe Chriſti, quo etiam permoti
credidere in eum diſcipuli ejus. Quæ ta-
men lucta vini cum undis? Nonniſi rigati
imbribus botri muſta deſtillant. Tum ſig-
num effulguraſſet, ſi ex arentibus hydriis hau-
riri vinum juſſifſet. Quare liquor & ſaxo non
manavit? Fallimini profectèò, ſi ſperatis, poſt
obfirmatam in ſcelere mentem, licere à ſa-
Xi duritie in panis delicias demigrare. Por-
tenta iſthec Deus vix edit. Expetivit Pe-
trus, ut ſibi liceret ſuper undas ambulare.

Oliva 4

Ire cœpit, ſed mergi quoque occœpit. No- Mors im-
li, quæio, prodigis inniti. Si lapis vixeris, iorum.

ſilex morieris. Hoc Satan optat, ut ccilicet mnir.
in panem ſaxa vertantur. Sperat enim, ſi Spes ni

unus vertatur ſilex in eſcam JESU, non mia pec.
unum perverti panem in ſaxum poſſe. Quis eantiudn.
enim non voluptati ſeſe dedat;, ſi ſe ſperet,
poſt duritiem anim, & cor impoœnitens,
theſaurizare ſibi felicitatem in die iræ? Eda-
mus, & bibamus, aiunt, quamvis ſe cra-
ſtino reſciant morituros. Quid non agent ini-
quitatis, ſi, poſt epulas & luxuriem, æter-
num ſe, etiam peccando, autument regnatu-
ros cum Chriſto? Parturiente ſalutis Spiri-
tum latrone in Calvaria, acceſſiſſle credide-
rim vulgus Spirituum innumerum ad Beel- fover ſeer
zebub, qui eum cum Satyris ſuis tum for-“.
tè de mundi ſtrage conſultantem interpellan-
tes monuerunt;, jam jam dealbari exſpirantem in
patibulo Furem. Ad quos Lucifer; quem
Latronem dicitis? eum ne qui tot nobis an-
nos militavit? Eum. Dealbatur ille cruentus?
Imôò & coronatur. Regni meminit in prece.
Soluto de repente cœtu, evolaturi omnes
érant ad expugnationem exſpirantis, cùm eos
unus & Satrapis remoratus eſt, inquiens: Vos
neſcitis quidquam: Expedit, ne unus mo-
riatur Latro, ut multa gens pereat. Uti-
nam & alter, qui blaſphemat, Domino ſub-
deretur. Nonne videtis in Calvariæ vertice
confici, quod optabamus in eremo, prodi-
gium? Saxum in panem emollitur, ut in ip-
ſa propoſitionis menſa panes ſancti obrigeſ-
cant in lapides, quibus non David nutriatur,
ſed Doëg inſaniat. Cruce illà, quaà ſicarius
unus de ſupplicio ad regnum evehitur, non
unus, ut ſpero, etiam Prophetarum filius,
aut alumnus Tabernaculi ab ara thymiama-
tis præceps agetur in abyſſum voluptatis. Quis
horreat flagitium, quando & latrones in cœ-
li Regia purpuraſcunt? Mihi credite, com-
pingetur e patibulo regnaturi, non machi-
na, quâ trementes confidere doceantur, ſed
aries, quo impudentius, qui ſordidi ſunt,
ſordeſcant adhuc, & præſumant immigra-
turos ſe de cœno in coœlum. Quid plura? Coyfiſſa-
Nullus fortè revocare ſategit Latronem à pre- vii nimis
ce; Imèô fortaſſis non unus è& ſatellitibus Sa- Ylandi.
tanæ Davidis illi pſalterium, ſi licuiſſet, ex- Digritas
plicaſſet, ut, dum ovicula una reducitur ab MW “
errore, nonaginta novem & deſerto addiſce- Dl gän-
rent fugam. Nunquam rebellavit à patre op- ferenda.
timus Primogenitus, niſi cùm juniorem &
prodigum fratrem intellexit à glandibus ad
vitulum tranſuſſe. Enimverò ubi luxurioſus
donatus eſt annulo, ſtolâque, ſubſtitit pu-
dicus in agro, reſtitit Patri, queſtus eſt,
renuit epulari. Audivit Gmphoniam & cho-
rum, & interrogavit, quid bac eſſent? In-
dignatus eſt autem, & nolebat introire. Idem

Sevexi-
tas.

Clemen-
tia nimia

Luc. 15.
26.

. . .
fere de Judæ prævaricatione Evangeliſta ſub-
indicat, inquiens: Tunc abiit unus de duo- aic
26. 26.

decim ad Principes Sacerdotum, & ait illis:
Ouid vultis mibi dare, & ego eum vobis tra-
dam Tunc! Ecquando abiit? Cùm Mag-
dalena alabaſtrum effudit ſuper caput Jrsw:
& à plurimis reprehenſa, dilaudata eſt à
Domino, & commendata. Ubi deſüt infa-
mia peccatricis, inde diſcipuli exorſa prodi-
tio eſt. Dicetur, & quod hac fecit in memo- Ibid.
riam ejus. Tune abiit unus de duodecim. Ni-
mirum ubi conſtitit, Unius profuſione alabaſtri
1. acceſſum

ell
ums

e d
e ſl
,
ln ,
uek⸗
coti
& m
(are
CöNru
uad
nt adl
Ciounnun
cemnir ben

ley kente

(Ohatlo,
elne.
ſenlas, .

Coro toron

lell ma
un Meelle-

Ardn S

dl d.

, G ene,
kentor ln
ka miin
kim. In
u 1.
t,

—

Elnt
lnn
et Ks
1 dnntg
. la
Uitini
et,
,
Dline.
l.n.
tinr
Kel⸗
u
ſecice. un
Derß
n r.“
elln
temin
enm
Obis ⸗
rents!
n brece.
INNe
Chnn eds
: No
nn mo.
K. Ui-
ino l.
ie vettie
0, ocl:
W i
ohrigt
Nuttüton
14 ſcain
hitur, n
tunn flm,
thymiemr.
dars.
önes ine⸗
lite, Cn⸗
hon Mh⸗
eantu, El
tchci ſun,
1 inmige⸗
Mid une⸗
nen eri
elitbes N. un
cnilet,
Eedctil
erto Ollee i⸗
t a aue ⸗ ſ
uioten
anditis 4
Cunꝛg

ſobſttt .
Lelus 4
nimn Er
, eſon? NH

el

rire. N
d .
ngellit r
Enus
u M

14 „ A⸗
i lli n

4 Uhlt
,Aate
lrulete r

ii leit

Joan 8S.

Mar ch.
29. 6.

Pſ. 94.

3

Erod. 14. tanto nullum extet mira

21

Stromatum, Lib. V.

acceſſum patere ad Domini caput, vel meretri-
cibus; tunc animatus eſt ad flagitium Judas,
obhtus lachrymarum;, oſculorum, & ejula-
tuum Magdalenæ in domo Phariſæi . nardô-
que illà non tam Dominici verticis pPalmæ ri-
gatæ ſunt, quàm pedum Judæ & recreati co-
lubri, & aſpides ſaginatæ. Malè didicit diſci-
pulus prodere, ex quo meretrix ungere do-

Cta eſt. Quid vultis mihi dare? inquit. Dum-

modô tantum ſit pretium, quo & epulari li-
ceat, & coëmi alabaſtrum poſſit, & prodam
& vivam. Fracta fides ſarcietur vaſculi fra-
ctione. Chriſtum inungam, & curabitur ul-
cus meum. Verbo; viſa mulier à Domini pe-
dibus ad verticem immigraſſe, diſcipulum ani-
mavit ad telonium Sacerdotum, qui debuerat
meminiſſe, non nardo datam indulgentiam
criminum, ſed Fidei exhibitæ, ſed erubeſ-
centiæ devictæ, ſed dilectioni penè immen-
ſæ, flente inter epulas Matronà prænobili. E.
contrario, ſemel tantùm in eremo erectus eſt
Vitulus, cui parentatum ſenſere ſævà innu-
meri populi internecione. Cum Moabitidum
choro fornicatus lſraeél eſt ſemel; quèòd adul
terii maculam ſolo dilui poſſe cruore Princi-
pum intellexit. Tundantur ſaxa, & in pro-
fundum abjiciantur: ſtatimque ex lapidibus
brahæ fili excitabuntur. Et in Lege qui-
dem ad lapides & cum populo prævaricatur,
& Aaron Sacerdos cum Moyſe hæſitat, ut

populus. In Evangelio autem potens dicitur

Deus de lapidibus filios Abrahæ ſuſcitare.
Unde, rogo, iiſdem in lapidibus diſſimilitu-
do tanta? Sub Moyſe, propè petram uncti
à Domino deficiunt: ſub Chriſto, & lapidi-
bus genus Abrahæ inſtauratur. Nimirum ibi
ſuxerunt mel de petra, oleumque de ſaxo
duriſſimo. Ibi de petra melle ſaturavit eos.
Hic oblati lapides rejiciuntur à Chriſto,
nedum in panem demutantur. Quin & reis
asppenduntur ad collum, & adulteræ deſti-
7: namtur ad pœnam. Qui ſine peccato eſt ve-
Rrum, primus in illam lapidem mirtat. Expe-
dit ei, ut Suſpendatur mola afinaria in collo
ejus, & demergatur in profundum waris. Fo-
cundantur lapides, & in Patriarcharum exu-
berant meſſem, quoties vel demerguntur,
vel feriunt. Infatuantur tum Sacerdotes tum
Reges juxta petras, ſi oleum & ſaxis ma-
net, ſi flumina melle dulciora profluant è
ſilicibus. Inhibemur à crimine plus Judæ la-
queo, quam latronis corond. Audiamus, ro-
80; per os Davidis Dominum inclamantem:
4
Tare corda veſtra. Nam virga Moyſis vora-
re quidem potuit, & Perdſere angues Ma-
gorum, non tamen eas in Turtures vertere
Potuit. Obduruit cor Pharaonis in ſaxum.
Non in panem verſus eſt, aut in azymum,
ſed quaſi lapis deſcendit in profundum. Fran-
gatur ſilex, antequam irruat turbo conte-
tens petras. Alioquin fruſtra cum Satana
expetes, ut à Chriſto duritia cordis tui in
hora exitus tui panis evadat. Ignatius fera-
rum dentibus commolitus panis mundus eva-
dit. Exciderat , ſab Moyſe mare quidem
exſiccatum fuiſſe, ut Populus graderetur,
non tamen ſolà virgæ exhauſtum fuiſſe ele-
Vattone. Verum vento urente & diuturno
mminutæ ſunt aquæ: ut penè in miraculo
culi veſtigium. Cum-
Te extendiſet Moyſes manum Juper mare, ab-

Hodie ſi vocem ejus audieritis, nolite obdu-

259

Rulit illud Dominus, flante vento vehementi,
& urente totà nocte, & vertit in ſiccum. Non
pluit, quod auxiſſet prodigium reſilientis æ-
quoris in aquarum exundantia: ſed urentem
auram laxavit per totam noctem, quo non im-
meritoò quis dubitet nudati ſinum Maris ven-
to-ne, an Virgæ debeat.

Sarrexi, ut aperirem Dilelto meo: manus Perſecutà
mec ſtillaverunt myrrham. Can. 5. 5. Kenam
probitatis.
V pernega, iis perſecutionem impendere, Homini-
quibus perplacet ſequi JxsM. Necdum Spon- bas nen
ſa oſtium domus ſuæ Chriſto reſeraverat, & Placendu
. . „ :. Irriſores
Jam manus ejus myrrham exſudant. Quid illa znnnne
fiet, ſi non exſurgat tantàùm, ut excipiat Spon- operum
ſum, verùm & circumcurſet, ut eum explo- Eernendi.
ret? Jam non è digitis myrrha, ſed è& vulne-
ribus futurum eſt, ut cruor emanet. Invene-
runt me cuſtodes, qui circumeunt civitatem:
percuſerunt me, & vulneraverunt me: tule-
runt pallium meum mihi. Nonne primaria erat
& princeps fœmina? erat. Quo modo;, er-
go, & denudatur, & cæditur? An ignota
militibus tanti ſiem matis mulier? Qaod ſi no-
ta; quâà ratione nefariè ſpoliatur? JESIM
quærit. Si Beelphegor imitiata diverteret ad
piſcinas & cChoreas, deduceretur aà tribunis ;
quia verè Chriſtum indagat, conſpuitur vel
à calonibus. Sic Davidem coram arca ſaltan-
tem irridet vel Michol, & dantem locum
Iræ furentis Abſalom lapidibus obruit etiam
Semei. Daniel ad Leones damnatur. Cur?
Oravit. Suſanna ſaxis deſtinatur. Quam ob
rem?, Pudori oppigneravit fidem. Abime-
lech ad necem poſcitur. Quo crimine? Da-
videm pavit. Abel mactatur. Quidnam fla-
gitü admiſit? Litavit. Exulat Elias. Qua ſce-
leris invidiãa? Expiatæ a ſacrificulis Samariæ.
Quid vagamur? Pugnant in ipſam Sponſam
filii matris ſuæ. Quonam commoti zelo? In-
ſequendi eam, quæ Deum conſequebatur.
Audi. Curremus in odorem unguentorum tuo-
um. Introduxit me Rex in cellaria ſua. De-
