mani ſunt fluctus, ut nudus non enatet. Salva
eſt Quadriremis, ſi ſeſe exoneret. Nunquam
periret in judicio Phocion. Si aurum mergit;
non mergetur. Cos imminentis ſecuris argen-
tum eſt, quo bipennes acuuntur, ſi procul eſt,
retunduntur, ſi propè ſit. Projice, ſi ſapis, ar-
gentum, & mox ferrum carnifex projiciet.
Quanta fori infamia eſlet, ſi paſſim non unus ex-
clamaret latifundia abdicans Phocion: Ipſe vos
mergo, ne mergar à vobis. Non ero innocens,
quamdiu fuero opulentus. Creſcit inter opes ci-
cuta. Ergo in Irum demutor, ne muter in So-
cratem. Aurum magnes ferri eſt. Hoc ſupereſt
Ppracohii in ſubſellhis, quod noſtri ſæculi Judi-
cibus illud rapacitatis elogium exprobrare non
poteſt David: Dextera eorum repleta eſt mune- Pſ 25. 10.
ribus. Quis enim Judicum quantavis aggera-
tur, munerum copià oppletur? Atque utinam Severi-
muneribus inhiarent, & non ſpolis miſerorum. 662
.— Filioruns
Sed videamus, quo tueatur umbone Moyſem gucatio.
Sephora prudentiſſima fœminarum. Tulit illi- Exod. 4.
c&acutiſimam petram, & circumcidit præputium 25.
Rlii ſui. Non obtuſiorem delegit ſilicem, ſed Tyroci-
ſæviorem, ut ſanctius filium circumcideret: Ra- 5uame
riſſima non eum ſtringit molliſſimà cuſpide. Confiſa
Quid, quod & in viros irrepſit palliata crudeli- 1 ,,
tas. Narciſſis & bombyce nunc veriores Iſraé- landi.
litæ inciduntur. Vix reperies, qui vulneretur,
dum circumciditur. Et ideò poſt circumciſio- Zyro pro-
nem multitudo incircumciſorum innumera. bandus.

. . . Beatiſſi-
Faſciculus Myrrhæ Dilectus meus mi- me Marie
i: inter ubera mea commorabitur. Vugini

Mortifi-
Can. I. I2. cationum

ſitis.
Quis VIRGINEM non miretur, cui cùm ad-
ſit in ſinu Puer, ſub cujus lingua mel & lac,
in cujus dextera hyacinthi & aurum, de cu-
jus ſiniſtra fluunt regnorum ſortes, unam ta-
men exprimit myrrham è& Sponſo. Alii hauſe-
re à Domino vinum, alii eſcas, alii lucem, alii
vitam. Cæci vident, inquit, claudi ambulant, le- Matthi
proſi mundantur. Verbo; virtus de illo exibat, GI: 5.

2 ſanag

184

Luc. . 19. ſanabat omnet. Manducaverunt omnoe & ſa-

Matth.
14. 20.

Joan. 2.

turati ſunt. Una Virgo ſolam extrahit amari-
tiem è fadinis Divwinitatis. Nato Domino;
Paſtoribus gaudium evangelizatur, apparent
Angeli;, harmonia coœleſtis reſonat. Has inter
Paſtorum delicias, Virgo moratur in ſtabulo,
verſatur cum bubus, Paſtoribus vallatur. Nuſ-
quam in praſepio Angeli, nuſquam in fœno
citharæ. Reges deducuntur à ſidere. Virgo pa-
triâ extruditur ab Herode. In Cana Galilææ
guſtat architriclinus aquam vinum factam. Ma-
ria audit, Mulier quid mihi & tibi? Doctores
in Templo recreantur doctrinâ Chriſti: Mater
Chriſti latibulis in vicinatu diſcruciatur. Juxta

Crucem Latro ad regnum evehitur. Virgini

propè Crucem, Matris titulus negatur. Joan-
ni renuntiari Dominus curat prodigiorum ſuo-
rum gloriam. Virgini quis ex Chriſti verbis

Oliva

pompam coruſcantis Domini nuntiavit? Si re-
fulgeat in Monte, Petrus adeſt, MARIA non
adeſt. Si blaſphemetur, & crucifigatur in Mon-
te, Petrus abeſt, Virgo adeſt. Quæ quando
ſolam amplexatur myrrham in filio, & . hanc
ingenii mei amaritiem dignetur amplecti. En
Virgo non literarum, ſed myrrhæ faſciculum
meæ, non tua inter ubera locandum, ſed pe-
dibus ſubjiciendum tuis. Ne ſpernas, precor,
vectigal mentis tibi ſuis in fœtibus omminò de-
votæ. Quicquid unquam naſcetur in agro pe-
ctoris mei, non aliud habebit horreum, quam
Pedes tuos. Illud opto, ut mortis meæ faſcicu-
lus planè myrrheus inter ubera locetur tua,
quibus ſcilicet eluctantis animæ laborioſa ca-
lamitas recreetur. Non erit mors mea Myr-
rhæ faſciculus, ſed erit Dilectus tuus; ſi ta-
men tua inter ubera commoretur.

FINIS LIBRI TERTII STROMATUM.

STROMATUMNM

Mntif⸗ ſin
aing
ſ.
lali /
Ceniſe. ker
an
ne M⸗ Tetu.
en ſeci
lfi i
Henyl⸗ Eu
ſum
ceo.
borri
ſam
ee
les
In l

laua
DFin
divinen
Clirici o.
hin, (le
Uin che. Ioret
1i, G elle,
galin,
carn
Ia

entſeh,

1M

EX DIVINIS

Ego, quaſi vitis, fruétificavi ſuavita-
tem odoris: & flores mei, fruéctus ho-
noris & honeſtatis. Eccl. 24. 23.
= debeo primitias omnes mei tum
laboris tum ſtudii, & me ip-
= ſum devoveo. IIIi vivam, illi

(ſribam, pro qua mori opto,
Mortif- ſine qua nolo vivere. Ergo Maria non ger-

UDEAT aliunde librum ex-

ordiri, quam à Virgine, cui &

cationis minat, ut Malus, ſed ut Vitis, hoc eſt, fer-
Faner ro pullulat & vulnere. Malus emim, ſi con-
Pati pro S .
Chriſto. ſeratur, ſat eſt: At vitis, niſi reſecetur, &

amputetur, non floret. Uſque adeò amavit
Bestißi. Vulnera Dei Mater, ut ſterileſcere ſibi vide-
ma Virgo retur, niſi incideretur. Vide autem, quanti
Marism. faciat Pudorem, & modeſtiam. Cùm enim ſe
Modeſtia. vitem nominet, non Botros jactat, ſed flores.
Exemplo Frulctificavi, inquit, ſuavitatem odoris. Si fru-
eſſe. Ctificaſti, ubi fructus? Penè, inquit, oblita
ſum fruéctuum, dum florum ſuavitati congau-
deo. Flores mei fruüctus honoris. Non careo
botris, ſed floribus capior. Dum his Eccle-
ſiam fragrare novi, penè reliquam feracitatis
. meæ pompam deſpicio. Certé & Iſaac non
dapes, ſed odorem indumentorum demiratus
in Jacob, eum benedictione ditavit.

Laudate Dominum, quoniam bonus éſt

ofenn Pſalmas. Pial. 146. I.
divinam.
Cleriei Si bonus eſt Pſalmus, quare tu ab eo diſ-
ii cerperis & ureris? fortè, quia ſuo non loco
men ho- floret. Memento, Perſica in Europa delicias

res, & eſſe, in Perſide verò funus. Lauda anima mea
aiela. Dominum: PLaudabo Dominum in vita mea:
Pfal. 145. pſallam Deo meo, quamdiu fuero. Et ubi,
quæſo, terrarum Pſalmus effloruit tantarum de-
liciarum ferax? Ubique, unam ſi aulam ex-
cipias. Ideò Propheta ſtatim addidit. Wolite
confidere in Principibus, in ſiliis hominum, in
duibus non eſt ſalus. Ac ſi dicat. Miraris, quòd
me ſpondeam daturum pſalmis operam, quam-
diù fuero? Quæris, quomodo Pfſalmus ita mi-
hi ſapiat? Abi ex aulis, Dictatori ne adhæ-
teto; & ubi primum aulæ limen excefleris,

Ibid.

non ſpinas leges ex Pſalmo, ſed violas, nectar

Ethicæ Comment. Tom. IV.

STROMATUM

SCRIPI URIS

LIBE R QUARTUS.

exprimes ex hymnis, non fel. Pſallam Deo
meo, quamdiu fuero. Quäa ratione tamdiu pfal-
les? Clamat illicò: Nolite confidere in Princi-
pibus. Quamdiu Magnates excoles, pſallendi
non ſuppetet tempus. Quod ſi cupitis me imi-
tari præconia Domini quotidie laudaturum,
Prætorum obliviſcimini. Deſinite ſperare, &
pfalletis, Templum & Palatium ſejuncta ſunt.
Si non adoraveris Dominos, Dominum ado-
rabis.

Ego ſos Campi. Can. 2. I.

Quandoquidem ſtatuit Dominus unum ſibi Lau⸗
locum communem eſſle cum ſervis, inquiens: Sancti.
Volo Pater, ut ubi ego ſüm, illie ſit & miniſter Joa. 17.
meus, liceat mihi & Bernardum uno cum Chri- 24.
ſto inſignire vocabulo, & Florem illum dice- S. Ber-
re, quem ſe Dilectus dixit. Ergo Bernardus "a das.
flos Campi eſt. Flos, inquam eſt, ſed Cam- Gan:
pi, non Horti. Quinque expendenda ſunt in
flore campeſtri. Et primo quidem in Campo
flos non rigatur ſtatis horis, nec cœli ſiccita-
tem hydria temperat agricolæ; uno rigatur
rore, aut demiſſis & cœlo pluviis fœcundatur.
Nimirum ſolatium non aliunde, quàm à Deo, Religigſiss
ſperat expectâtque Bernardus. Clamat cum emedi-
David, Renuit conſolari anima mea memor cans con-
fui Dei, & delectatus ſum. Et ne crederes ſo- ſelalio.
latii fuiſſe contemptorem in tranquillitate, te- .
nebras memorat anguſtiarum in ſe irruiſſe. In pſal. 7
die tribulationis Deum exquiſivi. Nimirum M.- 3.
gyptus cœlum non reſpicit, Nilo exundante
per agros: Palæſtina fluviorum inops ſolum
reſpicit cœlum, & cum Prophetis clamat: Ro-
rate, &„l, deſuper, & nubes pluant juſtum:
litivit anima mea ad Deum fontem vivum.
Hinc eſt, quod floribus ſuis proclamat JksUs:
Si quis ſitit, veniat ad me, & bibat. Et in joa. 7.37.
Bernardo hoc demirandum eò magis eſt; quod
Babylonis & M.gypti undique fluminibus cir-
cumſeptus, unius tamen ſemper impetum flu-
minis expetiit, quo Dei civitas alluitur. Non
Regum, non Pontificum ſibi blandientium de-
licias unquam eſuriit. Aut Virginis ubere,
aut Chriſti vulnere rigari duntaxat voluit.
Porro quam arduum ſit vel divinas non faſti-
dire dehcias, vel non ſitire terrenas, filii Iſ-
raél teſtati ſunt, qui, inter coturnices & man-
na, cepas concuplere ſerviles, & ollas dolo-
rum potius, quam carnum. Uſque adeò pla-
23 Cet

9.
5.

ſa. 4 5. 8

186
cet Egyptus & Cœlum deſipit, ut tædio ſit
manna ſi fluat & cœlo, & cepæ ſint in deli-
ciis, ſi propè Nilum proveniant. Secundè:
Flos campi, non evulſis, ut in horto aut vaſe,
hinc inde herbis, ſolus viret, aut inter flores
Imitandi floret. Cum fono, cum filice, cum dumis,
eptimi. cum aconito viret in campo flos. Et cum undi-
Vita mi- que aut noxiis, aut decoloribus ſtipetur oleri-
la. bus, ſuum ipſe & colorem ſervat, & pudorem.
Nec à filice vilitatem ebibit, nec cum dumis
pungit, nec à cicuta venenum ſugit, ut mor-
tem effundat. Sic Nosë inter impios pius; ſic
Joſeph pudicus cum nefaris non ſolum domina-

bus, ſed etiam fratribus; ſic Samuel inter fihios
Belial Dei filius & miniſter adolevit. Ita Ber-

nardus inter aulicos Monachus, cum Regibus
abjectus floruit, plenè ad Jobi exemplum fra-
Amoere ter Draconum, & ſocius Struthionum. Ter-
duei. tiò: in campo flos nulla culturâ, nulléque vi-
Superior ret colono. Væ flori, qui, niſi ſuperiorum aut
quiſque blanditiis, aut minis excolatur, exareſcit. Po-
ſaas . pulus Iſrael aut coturnicibus, aut ſerpentibus
compeſci debuit, & contineri in eremo. Intue-
re florem in horto virentem, cùm rigatur: Con-
ktebitur tibi, inquit, cùm benefeceris ei. At
Bernardus ubique viret, & in cella, & in aulis,
& cùm nullus illi excubat, vigilat; & in agro
ejus, etiam cùm homines dormirent, ſolum fi-
Religienis ne zizaniis triticum germinavit. Nos verô vix
SSõ floremus exculti. Quartò: flos Campi modò
legitur, & vel Regibus blanditur, modèò pre-
mitur, & vel pecudi pro fœno eſt. Ad omnia
& omnibus floret. Sic Abraham modè peregri-
nis miniſtrat, modò Sacerdotes obvios habet .
modò triumphat, modèò famulatur, modèò quin-
que Reges fugat ut nepotem ſervet, & modèò
uni ità ſervit Regi, ut uxorem ei tradi toleret
in pellicem. Filium modèò impetrat, modò fe-
rit, quique Iſaaco aram excitarat, Sacerdos fit
arietis. Sic Job butyro modêò pedes lavat, modò
teſtà excruciat: & ſedet in ſterquilinio, qui con-
ſidebat in ſolio. Bernardus modò Conciliis præ-
eſt, modò ſubeſt Monacho. Modèò excipitur à
Regibus, modèò exploditur à calonibus. Ali-
quando prophetat, aliquando fallitur. Exponit
neci, quos immittit in barbaros, & , dum Chri-
ſti ſepulchrum vindicat, ſepeliri & latere cogi-
tur in clauſtro, tot hoſtiarum myſtes „quot mi-
litum inaugurator. Abſolvamus omnia. Quin-
to demum loco, ità flos campi eſt, ut & Lilium
in convalle ſit. Imò, ſi ſequimur LXX. ſimul
& Roſa, & Lilium eſt. Ego Roſa campi, & Li-
lium convallium. O florem Apoſtolicum, qui
omnibus omnia fit! Plerique orare ſciunt, ſed
Obedien- docere recuſant. Alii docere non ceſſant, ſed
s „„“ Orare nequeunt. Nonnullos videas abſtemios,
bus. verùm hâc unâ contenti virtute, cæterarum ne
Religienis vultum quidem reſciunt. Si Chriſtum æmula-
ma ia ris, & Lilium ſis oportet & Roſa. Imô Dile-
variz & ctus modèò myrrha eſt, modò flos, modò Ma-
Wien, lus, modò Hinnul do accubat in ſolio;
Singula Us, Inodô Hinnulus, modo accubat in 5
ritaes. Modô madet ante fores, idémque Botrus eſt &
Zelus a- Rex. IIlud autem advertas oportet, cùm om-
nimarum nia fuerit Chriſtus, non tamen ubique omnia
asd omnes fuiſſe. Nec in Campo Botrus fuit, & in vineis
. Lilium, aut domi Ce ſuper montes
xia indif. Li „ aut domi Cervus, & uper monte
ferens. Rex; vVeruùm in vineis Engaddi botrus eſt, in
Dei volu- campo flos, cervus in montibus, & in accubitu
tati con- Rex. Leo quoque eſt, ſed non in horto, imò
Tormazi in horto Dilectus eſt. Ut videlicet doceat nos;
ubique quidem excellere debere, ſed ſingula-
res eſſe non debere. Eſto inter illos, quaſi unus

Pfſ. 48. 19.

Oliva

ex illis, inquit Bernardus. Plerique cum in geligieß
horto ſunt, Leones evadunt & apri, rugiunt, ere, te
fremunt, delicias omnes proculcant, inclaman- Kas⸗
tes, cum animus relaxari deberet, pœniten- „zoni
tiam agendam, non hortos inviſendos, lugen- zempere.
dum;, non ruſticandum, ajuntque Adam hæ- Qenſores
redem ſpinarum inſtitutum à Deo, non lilie- erezen.
rum. Hos ſanctiores dixeris Joanne, qui non in ie, .
deſerto, ſed in horto prædicant pœnitentiam. 4
An verô locuſtis victitent, incertum eſt; cer-
tum autem eſt, cibum illorum mel eſle, utinam-
que ſylveſtre. Alii in convalle abietes efle ſtu-
dent, ubi ſat eſſet Lilium eſſe. Quæſo, noli
plus ſapere, quam Chriſtus ſapiat. Cùm in hor-
tum deſcendit, non horridus, non madidus,
non Urius deſcendit, ſed amabilis. Audi: Di-
lectus meus, inquit, deſcendit in hortum ſuum, Qant. 6.1.
ad areolam aromatum, ut paſcatur in hortis, &
lilia colligat. Ut paſcatur, non ut lugeat, ut
lilia colligat, non ut ſpinas demetat. Si vis lu- Examen
gere, noli ad hortum deſcendere. Omnia tem- conſcien-
pus habent. Subi antra, ſi cinerem amas. In 7.
ſterquilinio conſtitit Job, cùm teſtâ extergere e
ſtatuit vulnera ſua. In domo viduæ vel Elias Hageug.
placentas & oleum eſuriit; qui tamen in deſer-
to ſolo ſubcinericio, & ſolà frigidà famem, vi-
tæque tædium levavit. Si in vineis Engaddi es,
quare non Botrus es? In eremo doces? In Aca-
demiis luges? Eſto, quod es. Eſto, inquam, Imitand;
in vineis Botrus. Botrus, non Pampinus in vi- optiwi.
neis: Nolo ſis in convalle Cedrus, ſed nec filix
ſis, Lilium eſto; hoc eſt, in tuo genere eſto,
quod præſtantiſſimum eſt, In campo nolo ſis vi- Zelus a-
tis, ſed nec foœnum, flos eſto. Ego os Campi. nimarum
Inter ubera ſponſæ dedecet, ut deformeris in Afatin.
ſpinas; aromata referre debes, ut nimirum & ,2s, ſed
fragres, & decori ſis, ſed myrrham refer, non gravu.

cinnamomum te exhibeto. Faſeiculus myrrhæ Can. I. 12.

Dilectus meus mihi, inter ubera mea commora-
bitur. Pretioſus eſto, non vilis: ſed inter aro- Familia-
mata illud delige, quod & pretium habet & ſacgleyi-
amaritudinem. Sic in ſylvis Chriſtus non flos as.
eſt, ſed lignum; lignum, inquam, eſt, ſed
non ſterile, at ſœcundum: Nicut Malus inter Can. 2.3.
ligna ſylvarum. Quod ſi dicere mavis, Chri- Zelus a-

ſtum ideò in ſylvis Malum, in vineis Botrum, SS
in campo Florem, Cervum in montibus eſſe, „nia

quod uniuſcujuſque aut genio aptetur, aut me- fat.
ritis. Si Campus fueris, tibi IEss non Cedrus, Gratiæ
ſed flos fœni eſt. At ſi fueris vinea, tumeſcet ooperan-

in Botrum. Alligamentum quoque regiæ gut- oe, :
tæ, ſeu myrrhæ fiet, ſi Sponlſa fias. ubi ati-
tat.

Faſciculus myrrhæ Dilelctus meus mi
hi: inter ubera mea commorabitur.

Can. I. 3.

Ità-ne? Vir dolorum, & ſciens inſirmitatem, Piſereti
attritus propter ſcelera, cui nec decor nec color
erat, unde & Leproſus habitus eſt, non faſcis ropoßita
& quidem prægrandis & prægravis, ſed faſci- ..
culus myrrhæ eſt? ſanè non tu eum in Calvariæ
monte ſuſpexiſti, ubi Mons myrrhæ eſt, imma-
nior altiorque Alpibus. Suſpexi, inquit, eum-
que non faſcem abnego, ſed mihi faſciculum te-
ſtor eſſe, quèòd è tantis doloribus & ærumnis ejus
non omnia mihi temerè deſumpſerim imitanda,
verùm ea mihi delegerim, quibus impar omninò
non eſſem. Ideè ſpero, quæ delegi non abjectu-
ram, quia ea duntaxat ſelegi, quæ vix non obruta,
humeris geſtarem, ſed quæ circumferrem pecto-
re»

uut.
C15.5
Nit, 13:
Mterata
urant.
jſeve-
untis

ſons,

Duiffi.
ſeli
Viuur
Dan.
Huresti⸗ 0
UIa.
Canla⸗ ſn
iu
4
1
Ge
ue
ſuu
nte
U.
tur,
leet
Dreu,
is
ute
uee
uin⸗
es
nec
lemnu, lecet
Ppo
Olin, D
Eagtn
lltat, ler⸗
ecr

Relg
t, ſKnin

n. Veng
D tieni
nnen
r. (,
li. Ain
n Uin
at. n
er.
mün.
elr.
l
ahor.
han,
.D.
ſunn
t,
15 l. N
latenmn nſi
. Int.
ndeler.
em, T.
addies,
In Ax.
ncen, ois
inri g
nechi
re ete,
loſorr An
5 Canpi. nen
mmenun 4
Aer, von gn
1 Nrhe 1i⸗
nnrt.
inter ad. .
Ron N,
ſalus iine, n
8Bonm, ,
tbiu ele, ⸗
r, t Me- i,
n Cetis, 0
8. ie
1

neltt ſi
poraht.

, 3W
fmmtenn
l
or het 6
, non hln
3, lahſi. 1
in ClKa
,iniig.
uit, eun.
ſulumt

Stromatum, Lib. IV.

Religiof re, & uberibus lactarem. Faſciculus myrrhaæ: Proin
auſeri, de addit: Inier ubera commorabitur. Ac ſi dicat,
niſi ſanéti ſi totum ſuſtuliſſem dolorum faſcem, citèò eum
lint, foci ab ubere in humerum rejeciſſem. Dilectus enim

H V ſi ſalcis ſit, citò in onus vertitur, quod aut
Religio Projficimus, aut non ſine gemitu in dorio ge-
minus rimus. Solus faſciculus inter ubera commora-
außere bitur, diligendus, ut gemma; lactandus, ut
tarazis .

⸗ filius. Hinc invenies in Cantico Canticorum

tendeſeet 1 . a. 3;
ſer en nuſquam myrrham fluere, ſed ſemper ſtillare.

Can.5. 5. Manus mecæ ſtillaverunt myrrham. Labia ejis

Ibid. r13. lilia diſtillantia myrrham. Nimnirum ne tædio
Moderata ſit, vix ſtillet myrrha neceſſe eſt. Ideò ſpon-

enkde. ſus in horto non ſolam meſſiut myrrham, ſed
rautia una cum aromatibus demeſſuit. Meſſui myr-
fons. rham meam cum aromatibus Meis. Certè J acob,
Ibid. I. ut benedictionem extorqueret à Patre Veſti-
mentorum fragrantià manuum aſperitatem tem-
peravit. Et Samarites, cùm vinum infudit ſe-
mineci, oleo vulnera delinivit. Nimirum hor-
ruiflet ad ſolam vini auſteritatem vulneratus 5
citéque exſolviſſet faſcias, niſi admiſta fuiſſet
mordacitati ſuavitas. Moyſis ſceptrum modô
Anguis, & modò Virga; ut mimirum quiſque
ſe & mordeat interdum, & levet.
Num, quem diligit anima mea, vidiſtis!
Can. 3. 3⸗
Deibre Sponſæ charitas es devenit, ut Sponſum
Tnize. e, Omnia putet, ne uſquam eo careat. Si ad vi-
Deum. Neas divertit, cùm dixeris ei, ut paululuùm à

Recrea:io Chriſti amplexibus requieſcat, quòd à templo
vera. abſit: illico proteſtabitur, penè felicius licere
Can I.14. frui Sponſo inter vites, quâàm inter aras. Bo-
rus Cypri Dilettus meus mihi, in vineis En-
gaddi. Sic in campo florem illum agnoſcit;
ideéque, dum flores intuetur, Chriſtum con-
tuetur, non flores. Si aromata fragrant, Chri-
ſtus myrrha illi eſt; ſi ſylvas adit, Malus eſt
inter ligna; ſi montes ſubit, Chriſtus eſt Cer-
vus. Breviter; Ne à Chriſto unquam avoce-
tur, illum ubique ea eſſe dicit, quæ ipſi in ob-
lectamentum objeceris. Aurum ſpernit, quòd
pretioſius in Sponſi capite refulgeat. Hyacin-
this plenas afſerit Sponſi manus. Ebur candet
in utero: marmor nitet in cruribus. Prorſus »
quicquid dixeris, illa in Sponſo reperit, ne
uſquam ab ejus avellatur amplexu. At, in-
quies, in ſolo eum lectulo quæſivit ſponſa,
nec invenit. Et ideòô fortè ab hoc quantociùs
recedendum eſt, quòd in eo Chriſtus nec aà
Sponſa inveniri ſoleat, quamvis omni ſtudio
Aium. exquiratur. Quod ſi & Sponſa, & vigilans, &
Delicati. Juærens, Chriſto caret in lectulo; Quis, ob-
ecro, Chriſto fruetur ſtertens non nocte tan-
tùm, ſed uſque in meridiem? Invenitur Chri-
ſtus vel in horto, vel in cella vinaria, ſed non
in lectulo. Uſque adeò Sponſus otium torpo-
rémque deteſtatur. Quid ais, inquiunt? An non
Dilectus adſtitit antè fores cubantis in lectulo .
oſtiumque perforavit? Sanè ſed madidus, gut-
tiſque noctium infectus: non enim dormire po-
teſt Sponſa, quin Sponſus contabeſcat. Adſti-
tit, non ut indicaret ſibi placere ſtertentem,
ſed ut teſtatum eſſet, eam eſſe lectuli luem ,ut
repudium Numinis ſuaderet Sponſæ, eâmque
cogeret ad preces Dilecti ità obſurdeſcere, ut
ne pulſanti illi quidem & perforanti oſtium,
aditumque reſeraret. Adſtitit ſemiſomni; non
quèôd diligeret dormientem, ſed ut innoteſce-
ret, à ſemiſomnmi Sponſa ſpermi poſſe Sponſum,

Lomnas.

187
vel obſecrantem. Et quidem in tantam ingra-
ti animi voraginem prolapſa, ſolo corpore dor-
miebat, cum clamabat: Ego dormio, & cor Cen. 5.2.
meum vigilat. Quod ſi corde vigil, ſed corpo-
re ſtertens Sponſum pedibus poſthabet, quò
evaſuri ſunt, qui totis præcordiis jacent? In
lectulo meo, per noctes, quaſivi, quem diligit
anima mea: quæ ſivi illun, & non inveni. Fortè
in ſolo lectulo inveniri noluit, quòd ex morti-
ficationibus hanc minus amet utpote nocen-

Can. 3.1.

tiorem, quæ ſcilicet corpori inducias denegat.

Lectulus enim veluti ager orationis eſt, in quo PDiſereis
dum oratio obruitur, feracius pullulat. Sicut in worti-
enim granum frumemti non exſurgit in ſpicam, ert.
niſi cadens in terram mortuum fuerit; itaà .
mens, niſi interdum ab oratione quieſcat, in
oratione ſterileſcet. N dormiero, inquit Job, Job. 7. 4.
dicam, quando conſurgam ? Ut Phoœnix, niſi
moriatur, non vivit; ità Oratio, niſi pereat,
diſperit. Arcus ideò remitkitur, ut intendatnr.
Cur Amygdalus folia projicit? Ut frondeſcat.
Non odio foliorum, ſed deſiderio defrondeſcit.
Ità Sponſus inveniri noluit in lectulo, ut extra
lectulum & quæreretur, & teneretur. Deni-
que;, tranſiniſsà nocte, vix domo pedem extu-
lit, cùm illicò & eum reperit, & complexa eſt.
Paululum cum pertranſiſſem eos, inveni, quem Dan. 3. 4.
diligit mima mea Tenui eum, nec dimittam.
Plane niſi, abſente Sponſo, paululùm ab Ora-
tione ceſſaſſet, eum tam arctè haud tenuiſſet.
Somno & ſitis inquirendi, & robur crevit ad
complectendum Dilectum. Certè Jacob ità
ſomno Orationi ſuæ vites addidit, ut, etiam
quieſcendo, Deo frueretur. Verbo; dormienti Henor
coelum recluſum eſt, & ſcala exhibita. Ergo mank
non damnanda Lex, quæ de nocte quæri non
vult Dilectum, qui à Sponſa fruſtra per no Tcatio-
ctes conquiſitus eſt. Sicut enim qui non vigilat Ttenra:
venerari debet media nocte ſurgentes, quibus „ zs.
Dominus ideò miniſtrare credendus eſt, quôd
eos in ſecunda & tertia vigilia invenmiat vigi-
lantes: ita nemo deſpicere debet eos, quibus
Chriſtus in nocte abeſt, cùm eum ſimul cum
Sponſa de die non reperturi modòô ſint, ſed
ita detenturi, ut ultrà non dimittant.

Mihi autem abſit gloriari, niſi in Cruce

Domini noſiri JESU CHRIOTI.
Gal. 6. I14.

1 S. Pran-
Unuſquiſque ſuam juſſus eſt Crucem tolle- 8: Eran

re, & ſequi JrsoM. Tollat Crucem ſuam, matgs.

inquit, & ſequatur me. At Franciſcus ita ſuam
tulit, ut tandem in ipſam Chriſti Crucem con-
verſa ſit. Porrò quanta laus ſtigmatum Fran-
ciſci, quorum comparatione reliqua virtutum
ejus pompa hebetatur. Denique faſtidit omnia
Præconia ſua, hoc uno excepto vulnerum fi-
gillo. Mihi autem abſit gloriari, niſi in Cruce
Domini noſtri. En ſumma gloriarum mearum,
imô en ſola gloria mea! Hæc ſtigmata patri-
monium meum ſunt. Ergone hæreditatis ab-
dicatio, martyri ſitis, novæ prolis ſœcundi-
tas, Eccleſia ſuffulta, jejunia, ſaccus, muadi-
tas, viſiones velut alga viluere tibi? Ut Pau-
lus Chriſtum audiret, rapi debuit ultrà ter-
tium cœlum, Te vero ut Chriſtus comple-
plectatur, ſupremum cœlum demittit in ter-
ram: Et gloriari in his rentus? Cùm Paulus cla-
met, N voluero gloriarè, non ero inſipiens. IWihi
autem abſit gloriari, niſfi in Cruce Domine zoſtri

C 4

188

Quæ Apoſtolo fuere margarita, hæc Fran-
ciſco fuere arena, præ magnitudine theſau-
rorum ejus. Porrô quam ſingulariter hoc Fran-
ciſcum præconium deceat, gloriandi ſcilicet in
Chriſti Cruce, hinc elucebit, quòd præ cæ-
teris Chriſti Paſſionem ſuis in membris expreſ-
ſit. Tres, niſi, fallor, tabulas ſuorum vul-
nerum Dominus ſui teſtes Amoris præmiſit,
nempe Iſaacum in monte feriendum, Jobum
in fimo vulneratum, & Agnum in cœna con-
ciſum. His omnibus imaginibus quam viva-
cior fuerit Imago, quam Amor in Franciſco
coloravit, videamus. Et Iſaac quidem à ludo
tranſivit ad aram, de quo, ante ſacrificium,
hæc tantum legimus, nempe epulum in abla-
ctatione, poſt ablactationem ludum; ideôque
ligari potuit ut victima, ſed abſque vulnere
conſtitit holocauſtum. Imago quidem Chriſti,
ſed incruenta, quam non cruor, ſed obedien-
tia coloravit. Franciſcus verô à lachrymis tran-
ſivit ad ſanguinem, qui luſit quidem, ſed
non cum Iſmaële, at adverſus Iſmaëlem &
Agarem, carnem nempe & concupiſcentiam
ejus, quam flammis dimicantem gelu domuit.
Ergo non abductus à Patre, ſed ſpontè dela-
tus in montem, non ligari modò potuit, ſed
potuit cædi, ſuperſtes quidem funeri, non ut
prolixius viveret, ſed, ut diuturniùs morere-
tur. Felicior Iſaac fuit in montis aſcenſu, quam
in deſcenſu; quippe qui montem non ſine lig-
no ſubit, deſcendit verò è monte non Victi-
ma, ſed Miniſter. Franciſcus autem nec ſine
Cruce Montem adit, & illinc diſceſſit Cru-
Cifixus. Levita aſcendit, & deſcendit, non jam
Levita, ſed victima. Denique Iſaac, poſt ſa-
crificium, nuptiis hilaratur: Franciſcus, poſt
ſtigmata „ lanienam amoris & doloris gemi-
nam paſlus eſt, præferens in veſte cinerem,
in corde ignem, in cute ſanguinem. Altera
Crucifixi imago, ſi Gregorio credimus, Job
eſt. Verum hujus vulneribus & deliciæ prolu-
ſere, & divitiæ fecere medicinam. Ideò non
felix in vulnere, quia & ante vulnus felix,
& poſt vulnus feliciſſimus. Hanc Jobi imagi-
nem ſi non rudiorem, certè viliorem dixerim
Iiaaco; in illo enim Chriſtum ſi non expreſſit,
adumbravit certé Abrahamus: in hoc veròô
Crucis artifex Dæmon eſt, qui ulcere peſſimo
non tam coloravit, quàm decoloravit vulnera
Redemptoris. Quam vivacius Franciſcus vul-
nera Redemptoris expreſſit, qui non à felici-
tate ad vulnera, ſed à nuditate progreſſus eſt
ad ſtigmata! Qui nec ante vulnera felix, ſed
ægrumnoſus, nec ærumnoſus in vulnere, ſed
fortunatus: quorum vulnerum artifex non Dæ-
mon, ſed Cherubim, imò & ex Seraphinis
unus. Quis mihi Iſaiam mundatum calculo,
ope Seraphim, objiciat, quando conſignatum

Redemptionis charactere Franciſcum intueor.

Libet jam Francifcum cum Moyſis Agno con-
ferre quem nemo ignorat, ſuo præſignaſle fu-
nere Domini lanienam. Verùm quid mihi cum
pecude? Reſigno in membris Franciſci veri

Agni non nigurata vulnera. Quod ſi cruor pe-

coris aſperſus liminari luem repulit: Quid non
exſpectandum ab hoc cruore, ſi eo cordis ſu-
perliminare fuerit communitum? Debes, Ro-
ma, Apoſtolorum cineribus plurimum: puto
amen quod exterminatorem non minus & fu-
gavit, & fugabit humanus cruor, quaàm olim
fugaverit belluinus. Si enim in Agni ſanguine
Mors exhorruit futuras Domini victorias qua-

liva

re in cruore Franciſci non exhorreſcat actos
jam, renovandéôſque triumphos? Quid dico
exterminatorem arcere poteſt cruor Franciſ-
ci? Temperaret ſibi jam à luctu Joannes, qui
tam abundè flevit, cùm obſignatum ſigillis
ſeptem volumen Scripturarum à nullo corona-
torum reſignari poſſe intellexit. Prorſus aut
nullus præter occiſum Agnum illud aperiet,
aut unus aperiet cum Agno Franciſcus, qui
ſolus imago eſt occiſi Agni ab origine Mun- Scientia
di. Paterent, credo, quinque Redemptoris eget Mor-
ſignis ſigilla ſeptem: quédque ferre non po- ifcatione
tuit Domini vulnera, Domini vulneribus in *"†ooris.
Pranciſci corpore inſtauratis, putas obſiſteret?
Pateret, imòô & patet, & Scripturarum intel-
ligentia, quà Ordo Seraphicus præpollet, huic
debetur cruori; qui, ut Domini dolores ex-
preſſit, ità ejus beneficentiam uberius conſecu-
tus eſt. Ergo, quod ſenes non meruere proci-
dentes ante thronum, PFranciſcus meruit pro-
cul à thronis. Nimirum feliciùs funis, quaàm
diadema reſignat Scripturas: quôdque Anima-
lia plena oculis nequiverunt, plena cruore vul-
nera impetrarunt. Magna ſiquidem affinitas
Scripturis & ſanguini. Cruor enim atramen-
tum Agni eſt occiſi ab exordio lucis, quo u-
trumque Teſtamentum obſignavit. O trium-
phalem ſanguinem, quo & Scripturarum arca-
na recluduntur, & exterminator exterminatur!
Næ tu, Impuritas, audebis cum vulnerato con- Lentatio-
fligere, quæ olim cosgiſti vel inter nives arde- num re-
re nudatum? Cruor te potentiùs terret, quam medium
Nix: & , quæ ſtantem valentémque pertenta- neagtekt⸗
ſti, vulnerari times a ſaucio. Plus expaves poru eſt.
Franciſci vulnera, quam tela. Obriguiſti inter
calentes plagas, quæ frigere vix didiciſti in gla-
cie. At, inquies, quare Franciſcum cum Abele
non confers, qui primaria imago Redemptoris
eſt? Prima, ſed ut puto, non primaria Abel:
Franciſcus omnium poſtrema, ſed fortè inter
omnes primaria. In illa enim imagine Pietas ſi-

mul coiere & Impiefas. Excogitari non poteſt,

ſine horrore: ut videas Abelem martyrem, vi-
dere debes Cainum parricidam. Ut alter è fra-
tribus imago Chriſti fieret, alter imago Lucife-
ri factus eſt. In hac verô imagine noſtra, ut
Franciſcus crucifixus appareret, Seraphim con-
verſus in Crucem eſt. Adde, quod Abel non vi-
xit, ſed periit imago Domini. Franciſcus tot
penè annos vixit crucifixus, quot horas JusUs
in Cruce vixit. Audeo Alverniæ montem, ſi
non Calvariæ monti, certé Gethſemani compa-
rare. Ibi Angelus, & hic Seraphim; ſed ibi ut
JESUM ſoletur, hic ut Franciſcus transfigatur.

De qua natus eſt ESUS. Matth. I. 16.

Vix nata eſt, & jam de ea natus Jnss præ- Beatiſi-
dicatur. Quid hoc portenti eſt? Non Mariæ na Virgi-
Nativitas, ſed partus commemoratur, & an- Na⸗ioi-
te Dei parens, quam Annæ filia ſalutatur. ℳ.
Niſi fallor, ſuo in ortu Virgo Dei Mater di- Fervor
citur, quòd ſe talem exhibuerit in cunis, ex Karim,
qua Dei filius naſci poſſet. O cunas beatiſſi- Prveraſii-
mas, in quibus creſcit, quaâ nulla fœmina- aer “
rum major excreſcet! Hoc illud eſt, quod a.
Eſaias vaticinabatur, cùm aiebat. Lætabitur Tyroci-
deſerta & invia, & exultabit ſolituda: & flo- nium ſit
rebit ſicut Lilium. Gloria Libani data eſt ei Erengun.
decor Carmeli & Naron. Quid tam deſertum, Iſai⸗z5.
quam infantia? Nullo rore coeli ſozcundatur,
nulla ſoh pinguedine decoratur. Et quidem
Eætat e

uM .
adi 1
linun
uie e

,
Cinnl,. Im
o⸗
dle
lege
me
&
eul
No⸗
Cnn. Mu
mer
mns
Tedke,
Di
Kht
lte
Mirr
ilu
iuii
Nituc
No
Vinitat
Clare.
in 80, icere
ber. 4
iſigu

1, ſan
erit /
nebre,
Elorat .
lut,
lts 1
lbi lte
li
Cenner, hnn
unt
Da I
1 poe⸗

A

et,
G
ln. 8

uit
tortee

o. ſene
S fft
elet)
tl.
. ue
e⸗
nlecn
Proct
t pr.
Gbamn
tmim.
ewul.
luntas
tamen-
Gvon.
triam.
m arca⸗
nimntrl
1t0 Colr Lus
SS
eteltr i,
eihmei i
ltintet

dle
Genptors
tia Ma:
otte ine
e Pietul⸗
vo hoe⸗
Vrein,r⸗
leitr
g Lucle.
noſte

Pun

phun col-
bel urr
Gclles tor
lolas NN
mohtell) 1
Nann con.
ttarvtgeu.

thr bi
e ,N
ESS e ,

Non Mu ,

2a ſiloutli /4
ei Murel . 4
n N, ,
Unas beatl

Stromatur „ Lib. IV.

ætates reliquæ non raròô ſterileſcunt. Juven-
tus æſtu libidinis quàm frequenter torretur!
Senectus Avaritiæ glacie quàm ſæpe obrigeſ-

Laus Pue- Cit! Media ætas, dum inter utrumque, flan-
ri ſandi. te Politicâ, volat, nec hyems nec Eſtas eft.
Filierum Verbo; deſertum ſunt, ſed non invium. Si
Eauzatio. enim micet è& coœlo Lux, & Venus friget, &
Avaritia torpet, & Prudentia fœcundatur.

Sola infantia nec excoli poteſt, nec conſeri
tum Dei verbo, tum hominum voce. Unius
Virginis infantia ſierilitatem ità neſcit ut om-
nem ſuperet focunditatem. Floruit ut Lilium,
& germinavit ut Carmelus. Exæquavit Pa-
triarchas omnes, imò & ſuperavit. Hoc illud
eſt, quod de ſe ipſa dicebat in Cantico: In le-
tulo meo, per noctes, quæſivi, quem diligit
anima mea. Enimverô in tenebris infantiæ, ubi
Jacet & torpet mens, Heroina pudoris non ob-
torpuit, ſed candidata facta eſt candoris lucis
æternæ. Prorſus Lux in tenebris eluxit Virgi-
ni, quam tenebræ nunquam comprehendéêre.

Canei.3. Imô 8. Ambroſius legit: Quem dilexi. Non

modèô in cunis Jksht dilexit, ſed ante cunas
dilexerat adhuc in utero conſtituta. At, inquis,
lege, quod ſequitur: Quæſwi illum, & non

inveni. Itaà eſt: ſed hoc & noſtrum dedecus,
& Mariæ auget decus. Illa quæſivit & dilexit

eum;, qui nec inveniri poterat, nec advenerat:
Nos præſentem & faſtidimus & amittimus.

Can.13. Dum eſſet Kex in accubitu ſuo, inquit, Nardus

men dedit odorem ſuum. Nos verò eum habe-
mus in accubitu noſtro, nec fragramus. Sed
redeamus ad umbras Infantis. An non licet no-
bis de Maria profiteri, quod ille de Agnete
ſcripſit. Infantia quidem computabatur in annis,
Jed erat ſenectus mentis inmenſa. Dicamus de
Matre, quod S. Bernardus dixit de filio: Par-
vulus ſed plenus, in quo habitat plenitudo divi-
nitatis. Parvula, ſed plena, in qua habitat ple-
nitudo divinitatis. Carnem enim Verbi ferre
non poteſt, quia nec lactare poteſt: ſed Di-
vinitatem Verbi ferre poteſt, quam poteſt dele-
ctare. Ergo Spiritus Domini ſuper aquas, ac ſi

Can. 8.8. diceret: Joror noſtra parva, & ubera non ha-

bet. Ac ſi dicat, Ego jam ſuperveni in illam,

ipſãque jam capax eſt Verbi, & ſi haberet ube-

ra, jam Mater fieret Dei. At, inquis, tenebræ
erant ſuper faciem abyſſi. Ità ſuper faciem te-
nebræ, non intra ſinum. Deforis, ut filia Adæ,
plorat, & jacet: intus, ut Dei Sponſa, trium-
Phat, & pfallit. Ad inſtar Maris Maria prope
littus, ubi patet, algâ obſidetur; in profundo,
ubi latet, margaritis locupletatur, & coraliis.
Videbatur parva, & Gigantes ſuperabat. Vi-
debatur jacere in tenebris faſciarum, & Dei

Gen. 1. 2. Spiritu fovebatur. Tenebræ erant Iluper faciem

abyſſi, & Spiritus Domini ferebatur ſuper aquas.
Quam vorticoſum infantiæ pelagus! quævis au-
ra procellas ciet. Modô ſubridet placidum,
mod inſanit procelloſum. Hoc tamen Mare &
intra ſe Margaritas fovet, & ſupra ſe Spiritum
Domini geſtat foventem ſe. Quod ſi naufra-
gium metuis in æquore, exſcendamus in littus,
& quieſcamus in agro. Cor noſtrum Ager eſt,
& Virtus triticum. Hoc ſi ſeratur & baptiſ-

mate irrigetur, vix creſcit, ſed ut apud Mar-
Marc. 4. cum Chriſtus ait: Terra fructificat primum her-

bam, deinde Picam, deinde plenum frumentum
