ir ie ui
D
we⸗
u
n. (n
Un.
n
eſ.
uin
Mün
lnot,
rum,
uge
WI
o⸗
bnet,
m⸗
mini⸗
Renet
rubrs
a le- (nl
oIni- in
Unum
l
beßs e
lus 1
e, 6 n
Pirtun
81
legtin.
r) i
ltehras
t, ⸗
egle .
lartſen lil
e) Aul
cuprelio
lnkr.
tn Ch-
liclen
Prit
in ens
d diin.
4 guun
t; o
N n
ſgere ſit
Utuno I.
Pbin ii⸗
tunin

ctuis i

Jer. 15.
12.

IIa:26. 1.

Matth.
21. 33.

2. Efd. 1.

Eccl. 10.

Luc. 10.
34.

4 Reg.

20. 2.

4. Reg.
24. 29.

Stromatum »L ib. II.

extruuntur. Si murus eſt, ædifiremus igng⸗
cula ſi oſtium eſt, compingamus illud tabulis
cedrinis. Refixit & tignis cedrum ut oſtium com-
pingeret: quòd ſciret non laquearibus prole-
ctandum Regem, ſed foribus. Et ſanè pruden-
tiſſimo conſilio. Ubi enim adductum peſſulum,
ibi myrrha, pedéſque diluti. Dabo te populo
huic in murum æreum & bellabunt adverſam
te, & non prævalebunt. En quæ trophæa ſta-
tuantur, ubi ſine pharetris, ſine milite, ſine
clamore, ſed non ſine muro pugnatur. Rides?
Haud Septo, ſed cœlo, ais; Ppropulſata ſtrages
à Vate eſt. Non pravalebunt, inquit: quia ego
tecum ſum, ut eruam te. Viden' non muro eru-
tum Jeremiam, ſed Deo? Aio. Tu verò per-
ſpicis, inde Deum non abeſſe, ubi murus aſ-
ſurgit? Non contemnendum præſidium muri
eſt, ſi accire etiam Numen conſuevit. Quid ſi
ipſemet Dominus non tantùm muro incubat;
ſed convertatur in murum? Salvator ponetur
in ea murus, & antemurale. Num etiam dubi-
tas, an ambitu muniare, quando te deſenſu-
rus Deus in murum extruitur? Liquet hinc ſa-
nè cur in pangenda vinea, cùm Dominus &
torcular, & turrim, & ſepem erexerit, negle-
cCtà turri, ſpretéque torculari, ſui objectu cor-
dis, vicem ſepis impleverint Angeli. Et ſepem
circumdedit ei. Hoc eſt, in Eccleſiæ præſidium
explicati ſunt tranſiniſſi & cœlo Spiritus. Neque
enim Supremi ſenatus Conſulares puduit ſepis
defungi tutamine, qui verſum in murum Nu-
men intellexerant. Hinc ille in Nehemia la-
chrymæ profuſiſſimæ perennarunt, ubi diſſi-
Patum ex Hanano accepit Hieroſolymis mu-
rum. Qui diſſivat ſepem, mordebit eum colu-
er. Quamvis perſtent & ad munimen turris,
& torcular ad vindemiam, ſi ſepes perfore-
tur, periſti. E contrario ſi occludare, con-
valeſcis à vulnere. Imponens, inquit, illum in
Jumentum ſuum, duxit in ſtabulum. Quid cu-
rationi cum ſtabulo? Eductum & via in qua
ſauciamur, clauſura ità fulcit, ut etiam ſine un-
guentis, duobus tantùm denariis abſolvi cura-
tio poſſit ſeminecis. Morieris enim tu, & non
vives. Flevit itaque Exechias fletu magno. No-
li lugere. Moriturus non fleam? Non morieris.
Atqui moriturum me prophetavit Eſaias. Vi-
ves nihilo minâs; & qui tibi ſepulchrum va-
ticinio patefecit, Templum cataplaſmate reſe-
rabit. Qui convertit faciem ſuam ad parietem,
& oravit Dominum. Ubi murum audio, ibi
adfuturam incolumitatem non ambigo. Nam
& propterea non in cœlum, ſed ad parietem
ſuſpexiſſe crediderim Ezechiam, quèòd præ-
ſagiret plus & muro affuturum ſibi, quam è&
cœlo, Præſidii. Salvator enim, qui ſidus non
eſt, murus, ſi credimus Eſaiæ, eſt. Joſias
peribit, qui vulneratur in agro Pharaoni oc-
curſurus. Quid, quod in domo nec ferire Da-
videm Saül, nec in ſpelunca à Davide vulne-

1. Reg. r8. rari potuit! Tenebatque Saiil lanceam, & miſit

11,

eam, putans quod configere poſſet David in pa-
Tiete. Falleris profectò. Davides enim nun-
quam in muro pereunt. Umbo mimirum pfſal-
lentium Deo murus eſt. Nec tu cæde ma-
culari potes, quamvis Satanas lancea debac-
chetur. Ea eſt ambitüs, vallique ſanctitas,
ut furentem à flagitio ex parte abducat, ut
Periturum in totum ſervet. Verùm „ qui intra
latebrarum ſepta nec ab hoſte confoditur, in
JIugo montis ſuo ſe gladio confecit. Tanti eſt,
9ccludare, an proſtes. In antro ſervaris ab

—

8
hoſte: in monkte irruis in ferrum tunm. An
neſcis, in bivio Thamarem Patriarchæ & So-
ceri compreſſam amplexibus: cùm in tentorio
Judith & cœnet impolluta cum Holoferne;
& impudicum obtruncet fœmina in conopeo?
Et coneluſit Vagao oſtia cubiculi, & abiit. Ma-=
le meritus de Domino tuo es; leno impuriſ-
ſime. Armaſti enim pudicitiam valvarum oc-
cluſione. Revellendi poſtes erant, ut pudicitia
opprimi poſſet, quæ, ut expoſita periclitatur;
ità concluſa triumphat: Egreſla Dina viola-

tur à Sichem. Obſepta Judith jugulat Holo-

fernem. Sedenim, ais, Jobi Sobolem oppreſ-
ſam domi. Primò quidem arceri non calami-
tatem, ſed ſcelus contendo munimento thuro-
rum. Tum, non ſtante, ſed ſolut domo, peri-
iſſe adoleſcentes comperies. Ventüs irruit, &
concuſſit He o angulos domus, guck corruens
oppreſſit liberos tuos. Neque enim aut in eos à Sa-
tana immiſſi ſunt Sabæi, aut deducti eontra il-
los ignes & cœlo ſunt. Sciebat enim accumbenti
intra parietes innocentiæ ſolam murorum de-
jectionem nocere poſſe. Tuta eſt Virtus & à
Prædonibus & à facibus, ſi domi eſt. Perit cum
muro pereunte. Corruens oppreſſit liberos. Ste-
tiſſent procul dubio cum ſtante, qui cum rfuen-
te corruêre. Non enim vel epulantes auſi ſunt
Jobi liberos invadere Chaldæi; qui, cum Ca-
melos abduxerint, rapacias, ſi licuiſſet, Do-
minos abſtuliſſent, quàm jumenta. Verùm 5
quando ibi vitiorum cum virtute conflictus ad-
umbratur; barbarorum manipuli tres puellarum

impuberumque chorum meritò expaverunt. E-

rant enim in domo ſua. Chaldæi fecerunt tres
turmas, & Ginvaſerunt Camelos. Quota merces
legionum trium præda iſthæc eſt! IIluc inſi⸗
lite, ubi, ſi captiventur adoleſcentes, Pacto-
lum Euphrati immittetis. Timetis: Octo ſunt:

Judith

14

Job. 1519

omnes impuberes, nec omnes viri. Timetis

etiamnum? Inermes funt. QCur non irrumpitis?
Epulantur, nec inſilitis? Pauci, inerméſque
ſunt; ſed domi ſunt. Pavemus ſepta, qui anhe-
lamus ad torques. Suffecit contra Regem &
fluvium ciſtula, nequiitque infans Moyſes in
ſinu mortis perire, fiſcellà; quaſi cellà obſep-
tus. Sumpſit fiſcellam ſcirpeam, poſuitqueé intus
infantulum. Naufragantis eluvionem Mundi non
ii evaſere, quos Olympus Coœlo admovit, ſed
quos Arca fluctibus objectavit. Et clauſit eum

Dominus de foris. Tantumque clauſurâ profe-

eit Cœtus ille ferarum hominumque, ut non
à naufragio tantùm ereptus ſit, verum & mo-
rum feritatem dedidicerit. Lupus enim cum
Agno, ſine cruore, divertit. Conſedit propè
Leonem Cervus, abfque vulnere: Vulturi-
que ficedula accinuit. Nimirum quod ad il-
lapſum è cœlo Verbi futurum prædixerat Eſaias,
& nemo Evangeliſtarum impletum commemo-
rat, hoc factum eſt afflata Arcæ. Imô cùm
Templi ſanctitas propellere Scribarum lapides,
quin tollerentur in IrsoM, non quiverit, ef-
fecit ambitus Arcæ, ut à Chamo Noë per id
tempus minimè rideretur. Qui ſanè Cham cur
maledicto ſolà nudati Patris deriſione obno-
xXius fuerit non intelligo. Quis enim reſupi-
natum præ vino Senem ſi videat, non cachin-
netur? Qui ſapit. Audi. Bibenſque vinum
inebriatus eſt, & nudatus in tabernaculo ſud.

Percellatur propterea, eruaturque de ſolo fe-

licitatis Soboles Chami univerſa, qui ità cæ-
cutiit, ut non perſpexerit ipſam quoque nu-

dati parentis ebrietatem Tabernaculi ambita

10

Exod.
3.

Gen. 7%
16.0

Gen. g.
21⸗

Exod. 24.

Exod. 24.
I2.

2. Reg. 4.
S.

Gen. 18.
12.

82

non expiari ſolum, verùm itaà cohoneſtari, ut
Chriſti in Cruce litantis imago ſit Noë reſupi-
natus in cubili ſuo. Nec ebrietas derideri debet,
ſi tabernaculo ſepiatur. Vide, quæ ſit futura
hymnorum in cubiculo ſanctitas, quando in cel-
lula non omninò profana eſt nuditas ſummi Vi-
ri inebriati? Aſcende ad me in montem, & eſto
ibi: dabéque tibi duas tabulas lapideas, & legem.
Cumque aſcendiſſet Moyſes, operuit nubes mon-
tem. Et habitavit gloria Domini ſuper Sinai, te-
gens illum nube. Giden ut accepturus Moyſes
tabulas ſevocetur à turba, abducatur in mon-
tem? Cui cuùm deeſſent parietes, extempora-
neum illi ex caligine murum injecit Divinitas.
Quem ut ſcires Deo peropportunum excipien-
do, ſediſſe ſuper eum cœli gloria deſcribitur.
Atque utinam & aſcendiſſet cum eo Aaron.
Quamvis enim fortè admiſſus ad Deum non eſ-
ſet, conflando certè vitulo non inſudaſſet. Aſ-
cendénſque Moyſes ad montem Dei, ſenioribus ait:
Habetis Aaron & Hur vobiſeum. Scilicet. Alter
obluctabitur poſcenti vulgo præambulones &
apparitores Deos; alter etiam acquieſcet. Fecit

ex eis vitulum conflatilem. Exarmata ſepto cam-

peſtria vel Aaronem probris, monſtréque pro-
ſtituunt. Quaſi verò, ais, intra parietum val-
lum periclitari nequeamus. Nonne à filiis Rem-
mon Berothitæ confoſſus eſt Iſboſeth in domo
ſua? Sanè jugulatus domi, ſed dormiens in ſuo
ſtrato. Intutum te quoque fore in domo pronun-
tio, ſi ad illecebram reſolvaris, non autem ad
orandum evigiles. Adde, quod minimi apud
Iſboſeth fuiſſe preti tum domus, tum ſeptum
viſa ſunt, quando & apertis foribus dormiebat,
& ſervandæ clauſuræ cum cribro ancillam præ-
fecerat; quæ latrones irrumpentes aut tolerabat,
aut etiam ità hebes erat, ut nec videret. Tu
quoque, ſi ad ſomnum abutare vallo, latroni-
bus exponéêris. Tibi cave, vel in adytis Sanc-
tuari, ſi lethargo, non hymno, vacas. At Noë
reſeratis foribus in ſuo tentorio requievit. Et
ideò fortè derideri potuit etiam à filio, quamvis
nuditate ſuãâ nuditatem Domini adumbraret.
Scio ponè oſtium tabernaculi riſiſſe Saram, de
Domini liberalitate ambiguam. Num vere pa-
ritura ſum anus?* Verùm,;, quid ſepta conferant
etiam peccanti, citò intelliges, ſi de Domini
omnipotentia diffidentem Moyſem cum Sara
promiſſa Domini deridente compones. Dubita-
vit Moyſes de ſaxo, an in undas molliretur:
Dubitavit Sara, an Anus effunderetur in foe-
tum. Quid creditu difficilius, fœminam parere,
an petram undare? Quæ contumacior fides,
quam ambiguitas ad irriſiones urgeat, aut quæ
in obſequium religione deflectatur? Sara deri-
ſit uterum ſuum. Moyſes ſilicem percuſſit. At-
tamen, quæ graviùs peccavit, mitiùs plectitur:
capitale verò vix peccantis ſupplicium eſt. De-
mique mori Moyſes jubebitur interdictus adi-
tu Chananææ: Sara ſinetur & parere filium,
& lactare. Tanti eſt; domi-ne pecces, an in
agro: tantique eſt vallari, dum ruis. Quèd
intra ſepta peccatur, ipſis ità interdum parieti-
bus integitur, ut vix crimen eſſe videatur. Por-
rò quanti faciendus ſit tentorii ambitus, ex eo
conjici poteſt, quod actum in Agar eſt. Foœ-
daverat ſuorum illuvie morum candorem Iſaaci
Iſmaël. Ubi id Saræ innotuit, quà putas ratio-
ne in rebellem animadverterit Mater. Exarſit
illicò, exclamavit, ultionem de perduelli ex-
popoſcit. Itum-ne fortè ad Virgas? an verò
injecti compedes? Quin & explicatæ, ſolutæque

Oliva

ſecures? Ejice, inquit, ancillam hanc, & filium
ejus. Nimirum fœminarum prudentiſſima re-
calcitrantem ſibi ſervam fuſte compeſcuit: ubi
veròô illudentem Numini verberonem conſpe-
xit, enimverò ad ſupplicia tranſeundum ſibi
duxit à loris. Ecquod porròô ſupplicium ſtatuit
in idolorum plaſten? Ejiciatur, inquit. Nam
inter ſectatores Domini Abrahæque poſteros
nullum gravius ſupplicium eſle poteſt, quam
domo carere. Ut tecto exceſſeris, ſiti vexabe-
ris, annondâ carebis, arcu vives, omniumque
in te manus illicò armabuntur. Quamvis Iſ-
maël ſis, quamdiu in domo fueris, ut immani-
ter pecces, colludes cum Iſaaco. At, ubi extra
tentorium erraveris, licèt & coelo Angelus tibi
fontem retexerit, ferus eris, & nulli non obe-
ris. Uſque adeò, quæ domi gliſcere barbaries
non potuit in ludente, efferabitur ad cædes in
errone, etiam poſt affatum Angeli. Quid lu-
dionem contemplamur Ægyptium evagatione
corruptum! Bis Eſau Rebeccæ filius hæredi-
tate excidit, deceptus primùm à fratre, à Pa-
tre deinde benedictione fraudatus. Et tum va-
gatus in agro fuerat, ubi lenticulà viliorem ha-
bere didicit titulum ſortis ſuæ: & venaturus
poſtremèòl exilierat & tabernaculo, cùm illi Ja-
cob primogenita ſurripuit. Qui certè Jacob non
cilicio, aut jejunio, aut etiam zelo fratri præ-
latus eſt, ſed tabernaculo. Factus eſt Eſau vir
gharus venandi: Jacob autem habitabat in taber-
naculis. Jacturarum lucrorumque ſcaturigines
Dei Vates indicaturus, illum ab agro impium
deſignavit, hunc verò initiandum prædixit do-
micilio tabernaculi. Nam, quamvis nunc apud
Chriſtianos, humana Feritas baptiſmo mitior
effecta, innocenter uti poſſit & ſoleat Venatio-
ne, ad levamen curarum, olim tamen ferarum
occiſione erudiebantur Viri improbi ad ſtragem

hominum: ideéôque Sanctus Ambroſius Nem-

brotho & Eſaü in medium productis, ſatis ſeve-
rè Venatores reprehendit. De his ego hic agens,
ità ſcribo. Porròô Eſau Scriptura divina nec agre-

Gen. zꝛr.
10.

Apeſtatge

Gen. 25.
27.

ſtem, heluonem, contumacem, ferum edixit:

nec pudicum, mitem;, paratmque ad omnia
Jacob renunciavit. Verùm cùm illum venato-
rem dixit, vitiorum tibi ſat ſcenam retectam
credidit. Illum verò cùm atrii incolam colora-
vit, ejus abundè flores animi explicuiſſe ſe Moy-
ſes eſt arbitratus. Rebellavit à Matre Eſaü, alie-
nigenas duxit, germanum ocdit, primogenita
vendidit! Quid miraris? Errabat in ſylvis. Pa-

rentes Jacob excoluit, Coelum vidit, Rachelem

dilexit! An his careret gemmis tabernaculi in-
quilinus? Inviſum etiam Deo vel in Rebeceæ
utero cenſuerim Eſau, quèòd moram illam clau-
ſuræ iniquiùs ferret. Inde luctamen illud inter
germanos exortum, cuùm alter, quaſi ſepta per-
tæſus, materni vallum clauſtri perrumpere co-
naretur; alter, latebrarum percupidus pro-
pugnando, firmandéque ſepto, vi, niſu, mem-
brorum objectu, aggeſtu corporis, pugnâà la-
certorum excubaret. Collidebantur in utero ejus
parvuli. Utrum ex eis clauſuræ pigeret feſti-
nata in apertum progreſſio ſubſignavit. OQui
primus SaR eſt, rufus erat. Protinus alter
egrediens plantam fratris tenebat manu. Proſilie-
bat ex utero Jacob, non ut excederet latebris,
ſed ut fratrem in utero retineret, quaſi amimo
præſagiret, quæ illum fugitantem clauſtri æ-
rumnæ manerent. Plantam fratris tenebaß
manu. Non invidebat, ſed proſpiciebat ger-
mano, quémque vagando periturum, ut ità

Gen. 25.
22.,

6eſn)

Mattit,

Ceſ 29
II—

In mr.

Urerei tis
irinig.
lie

A⸗
ti
be.
aries
in
Il.
kone
tedh.
IDr.
n.
nhe.
furu
Il.
bwn
e
ir Gen,
tber. n.
iene
hpion
ltco⸗
igd
tor
enuto⸗
arun
keen
Nen-
8lere⸗
ageth
cegre
ediut:
Nonnni
Venit
tteckun
lore.
eMor-
icle⸗
ueni
is r
Achelen
gebere
und.
ud Utet
Ptaler.
pere (o⸗
is y.
, metr.
H
ien e
et Elrn

1.

Yoolle
ltehrig/
41 Alilno
ufti
tenht
bat
. Ut 1t
luelin),

Sen. 38.
28.

Matt. 1.3.

Gen. 28.
II.

Iſa. 1I. I.

Cella.
Exercitia

ſpiritaa-
lia.

Can. 5. 5.

Stromatum, Lib. II. 8 2

dixerim, neſciens noverat, abripiebat in val-
Ium. Nec ſanctificati duntaxat uteri oſorem
calamitates excepere, verùm & pollutæ tranſ-
fugam alvi Zaram primogenitura deſtituit. Is
Domini ſobolem propagavit, qui cocco licèt
ad eruptionem provocatus ab obſtetrice, egre-
di & ſinu Thamaris recuſavit. Obſtetrix liga-
vit coccinum, dicens : Me egredietur prior.
Quin imò, ut purpurâ decoretur, intra ſepta
continebit ſe, ut progignendo è lumbis ſuis
Domino fotu valli reddatur aptior. lo verò
retrahente manum, egreſſus eſt alter. In dam-
mum tuum ex abditis prorupiſti, Lara. Naſce-
tur ex reſiſtente Servator. Phares autem genuit
Eſron. En quò profecerit infans, perbrevi licèt,
domicilio latebrarum. Delituit, ut ex ſe Reges
naſcerentur. Sors ea tamen, inquies, Iraëli
in aperto obtigit. Sub dio enim cubanti & coœ-
lum patuit, & ad amplexum Verbi ſcala ſup-
poſita. Sub dio cubanti, ſed in lapide, quo ſep-
tum exſtrueretur. Tulit de lapidibus, & Jup-
Ponens capiti ſuo, dormivit. Ut tanto dignaretur
Oraculo, quâ potuit ratione, parietem ſi non
exſtruxit, delineavit. Utque ſcires, id ſpectacu-
li lapidibus à Deo datum, JSurgens Jacob mans,
tulit lapidem, & erexit in titulum. Quin locum
illum, quem Luzam indigenæ appellarant, Be-
thel dixit, hoc eſt, Dei domum: ut docerere
ſcilicet, ubi cœlum patet, & ſaxa erigi, & do-
mum aut eſſe jam, aut certè futuram eſſe. Et
unde, rogo te, arbitraris factum, ut Chriſtus
non in Cruce, ſed in ſepulchro reviviſceret
quod certè & detractoribus os obſtruxiſſet va-
lidiùs, & munificentiùs Servatoris innocentiam
confirmaſſet, niſi ut moneremur, livorem &
plagam non tam ſuppliciis conſaneſcere, quàm
latebris? Vulnerata, attritâque criminibus
Mens non cilicio ſanandam ſe credat ſed receſ-
ſu. Quod enim carni Domini ſemel contigit
Hieroſolymis, hoc quotidie in myſtico Chriſti
corpore ubique terrarum uſu venit. In ſepulchro
refloreſces, non in Cruce. Latere debes, non
pungi. Granum frumenti cadens in terram ger-
minat. Et Ros de radice ejus aſcendet. Hoc eſt
non ſurculo gemmam debes, unde flos turget,
ſed fibris. Non ramus, qui cœli rore madeleit
ſed quæ humi radix defigitur, ſuccum Pplantæ
ſuppeditat, eruditque cauliculos in racemos,
Ergo Orationis tuæ ſeries intexi ſic poſſet. Cu-
rari latebris vulnera. Ideò vulneratus à Sama-
ritano in ſtabulum ducitur, ut etiam ſine fer-
ramentis & chirurgo, ſolo murorum ſepto con-
valeſcat. Id autem tentatum dices, ſed, an con-
tigerit, incertum. Certum tamen id eſt in Ser-
vatore, cujus caro percuſſa à Deo, & humi-
liata, ſub ſaxo refloruit. Exemplar cellularum
in eo ſepulchro conditum. Omnis in antro cu-
ratur animi livor. Memineris tamen, advolu-
tum immanem lapidem ad oſtium monumenti.
Ità enim ſecedendum in latebras nobis eſt „ut
in turbido putetur eſſe, quicquid in luce eſt.
Non, inquies, excrucior vulnere ſed gemmis
careo. Miſericordiæ tibi viſcera aggerentur, ſi
non ad horam deliteſcas in cella. Eluxit id in
Sponſa, quæ, dum clauſo oſtio jacet, in hæc
Verba ſalutatur à Sponſo. Aperi mihi, Soror
Mea, amica mea, Columba mea, immaculata
Mea. Joror mea. Qui ſine fratre in Cœlo eſt,
habet Sororem in terris: Nimirum, quod An-
gelorum nulli cœlum præſtat, id foœminæ cella
exhibet. Amica mea. Moyſes moritur ſervus
Domini. Daniel inter Leones à Propheta Dei

ſervus nuncupatur. Ergo, neque devictus Pha-
rao, neque ſubacta monſtra dare nomen Pro-
phetis poſſunt, dat mulieri peſſulum. At Apo-
ſtoli Amici iidem & Oves, quòd vix humo ſe

attollant. Adbuc & vos ſine intelletctu eſtis. Spon- Matth-

ſa verò Columba nominatur, quæ evolet ad 15.16.

medullas Cedrorum. Quid quod Immaculata
eſt, cùm nemo ſit mundus à ſorde , nec infans
quidem dieculæ umius. Et ne putares adblandi-
tum latebris Dilectum, audi, quæ ipſa ſit in

conclavi. Ego dormio, & cor meum vigilat. .- Cant. 5.
quat Levitarum Aras in thoro: non enim ſomno **

ejus orationis thus deeſt. Paſtorum vigiliæ præ-
ſtantiores non ſunt ſopore latitantis.

tus modè ſine livore, ſed ſine pulvere pes in cel-
la. Pulvereſcunt etiam diſcipulorum pedes in E-
vangelio pacis. Unde & pulvis pedum eorum
excutitur in teſtimonium rebellantium. Hæc

Dormio, Cant. 7.
ſed cor meum vigilat. Lavi pedes meot. Non vul- 3.

munda eſt univerſim. Digiti mei, inquit, ple- Cant. 5.

ni myrrhâ probatiſimd. Par videlicet martyri- 5⸗

bus non lacertis, ſed digitulis ſuis in domo fit.
Salutetur proinde Soror, Amica, Columba,
Immaculata Vidiſti-ne tu in myrrhæ faſcem
coarctatum Dilectum inter Sponilæ ubera con-
ſediffe? In tanta dignitate pignoris quibus eam
cohoneſtatam titulis arbitraris? Audi:
pulchra es, amica mea, ecce tu pulchra. Com-
Pone ſingularitatem amicæ cum ubertate Soro-=
ris, Amicæ, Immaculatæ „ & Columbæ, qui-
bus cumulatur nominibus, dum latet „ brevi-
que intelhges, plus latebrarum domicilio con-
ſequutam fuiſſe Sponſam, quam amplexu Dile-
cti ſui. Habet a faſciculo myrrbæ, ut amica
nominetur: appellatur Amica & Columba, &
Immaculata, & Soror latitans in conclavi. Ve-
rùm quæ immaculata intra vallum eſt, cruen-
tatur in via. Nunquam ſe retuliſſe aiebat Sene-
ca in conclave mores, quos inde extulerat. A-
liquid ex his, quæ compoſui, turbatur: aliquid
ex his, quæ fugavi, redit. Exareſcent Li-
lia, & vulnera in Compitis recrudeſcent. Joſias
in Mageddo occiſus eſt. Mageddo vertitur E-

nuntiatio. Dum nuntiaturus ofſtium recludis, Can. 1.

ulcus quoque hiat ad mortem. Vel in cella vi-
naria ordinatur in Sponſa Charitas. Si ſepta
non deſunt, etiam inter urceos „ & dolia inſcri-
bimur charitati. Cavendum duntaxat illud eſt,
intra parietum ſepta, ne laboribus delaſſemur.

Eece tu Can. I. 14.

2.

Excæcatus enim Tobias domi eſt Ccùm dormitu- Tob. 22

rus in parietem ſe reclinaſſet. Si otieris in cel- 10.

la, præſtô erit hirundo, quæ tibi lucem eripiat.

Oculi jus in pauperem reſpiciunt: inſi-
diatur in abſoondito, gJuaſi Beo in
pelunca ſua. Inſidiatur, ut rapiat
Pauperem, rapere pauperem, dum
attrahit eum. Pfſal. 9.

Si Pirata eſt Dæmon, cur cymbulas inſe-
Ctatur, non cùm onuſtæ opibus appellunt ad
Emporia, ſed cùm inanes, exhauſtæque è& por-
tu ſolvunt. Nimirum novit Satan gazas Pau-
pertatis inexhauſtas. Scit enim & puſillo gregi
deſtinatum regnum, & paratum theſaurum in
cœlo diſtrahenti agrum, & pauperibus coslum
oppigneratum. His cùm invideat gazis, inſi-
diatur egentibus. Tu verò non opes modò
animadverte Paupertatis, ſed etiam vires.
Nam cum illa Satanas congreſſurus, non Cor-
vus, aut Anguis, ſed Leo fit; cumque tanti
terro-⸗

—

84 Oliva

terroris larvam induerit, non tamen æqquo
Marte pugnare audet in arena. Verùm late-
Pris ſeſe abdit, ut dolis ſupplantet, quam lu-
Età non everteret. Et Saulem quidem Regem
Palam in medio domus ejus Satanas oppugna-
bat. At nudam Evam dolis aggreditur, fal-
litque blanditiis, non furore diſcruciat. An
non & timuifle, & plurimi feciſſe paupertatis
opes videtur Satan,; quùm expetivit, ut re-
rum omnium contemptores Apoſtolos cribra-
ret ſicut triticum? Cenſueram excalceatam piſ-
catorum turbam viſum Satanæ iri, non fru-
mentum, ſed ariſtas, ſtipulaàmque, quas palam
ſubjlectis facibus exureret. Verùm & triticum
eos fatetur eſſe, & non ſæviendo, ſed ſer-
viendo, cribrando ſcilicet, moliri eis inſidias
expetiit. Noſcant, quæſo pauperes opulen-
tiam ſuam, quam vel Satan cimmeriis licèt ob-
ſeptus, oppreſſuſque tenebris internoſcit. No-
li divitibus invidere. Illorum enim opes ſpinæ
ſunt: fames tua, nuditâſque, & triticum eſt,
& purpura. Cymbulam intuere Apoſtolicam,
Ioa.21.ri. & vide penè mergi præ præda. Cumque tot piſ-
ces attraberentur, non eſt ſeiſum rete. Ditat
enim paupertas, citra jacturam. Vide Eliæ
ſubcinericium panem, pro Aflueri deliciis, ad
tantum viæ ſuffeciſſe. Eliſezum contemplare,
vel mortem condire perſperſione farinulæ ſuæ.
Quid egentius Davide inermi? At fundà bel-
lum conficit, & manubiis locupletat Iſraé-
lem. Porrò Chriſti verba libet expendere:
Luc. 22. JSimon, ecce Satanas expetivit vos, ut cribraret
3 I⸗ ſicut triticum. Vide, rogo te, quà reverenti
pauperes Domini deveneretur Dæmon, etiam
cùm in illos graſſlatur. Cribro, non flagello
Apoſtolos appetit, ut non tam ſævire videa-
tur, quam famulari. Quod ſi non niſi excolen-
do Lucifer Chriſti ſervos concuſſit, vide, an
fas ſit palam illis illudere, eos malleis, loriſ-
que contundere. In palæſtra feritatis, à Dia-
Polo Chriſtiani Proceres diſcant ritum coho-
neſtandi, excolendique Sacerdotes. Eô deve-
nimus, ut quaſi malim Eccleſiam exagitari à
Satana, quam à malis Principibus excoli. IIle
enim, etiam cùm furit, excribrat. Hi non ra-
rò cum extollunt, allidunt. U cribraret ſicut
triticum. Si ità in ejerationes & flagitia trudun-

tur Diſcipuli à Diabolo: cur ita non expian-
tur Diſcipuli ab Eccleſiarum & Cœnobiorum

Primoribus? Nonne atrocior culpa, quam po-
na eſt? Ergo ſi pudori conſulit Satan proruen-
tis: cur Paſtor pudorem vulnerat reſipiſcentis?
Ille exitium intentat Apoſtolis, ſed elancu-
lum, ſed famulatu: Tu, qui vitam reparas A-
poſtoli, quare judicio contendis & buccind?
Ergone miniſtratio mortis cribro conficitur: &
Vitæ reparatio abſolvitur ventilabro? Quid ven-
tilabrum loquor? Patibulis in meridie contra
Solem fixis delictum eluitur peractum in te-
nebris: quùm hoſtis Apoſtolorum Satan eos
cribrando exauthoret. Ne, quæſo, plus phar-
maco, quàm ulcere dedecoretur Sacerdotium.
Caſuri pudorem Dæmon non profligat? re-
victuro parcat & Pater.

Laudemus viros glorioſos in generatione
ſaa. Eccl. 44. 1.

Concio- Ità eos tamen laudavit, ut non infecerit co-
nator ni- . . . .
mis exu- lites, quod paſſim à nobis actitatur. Neque

gerans in Enim mentiri licet in panegyrico, nec fas eſt
laude ſusque deque miſcere omnia, ne tua videatur

ITsndtorà, jejuna oratio, quam de rebus geſtis Sanctorum

1

inſtituis. Eò nâmque eloquentiæ noſtræ excre-
vit alluvio, ut, miſi cœlum petat, occupétque aßs;
Dei ſedem cum Lucifero, depreſſum abs ſe ſea
putet, quem dilaudat. Nemo Juſtorum non d/ka ſiti
Michael eſt. Quid Angelos commemoro? CGoncio
Triadem ſtultitia petimus, & , niſi Æterno 'nbra-
Patri æquemus eum, de quo loquimur, noſtræ Tig
nos piget, Pudétque tarditatis. Quid eſt Ivo ,
Pauperum advocatus? Chriſtus Juss, & quid Adalatio
eo etiam ſublimius. Quid Joſephum Mariæ in Landi-
virum eſſe dices? Grandius .Æterno Patre pro- as dan-
digium. Illum ſiquidem gemuſſe oportuit, szigie,
ut Pater diceretur: hic verò, cùm nuſquam 1
genuerit, Pater eſt Servatoris. Et ineptiarum
non ſubpudet? Num te pedi conſuluiſſe tuo
reris munificentiàs, ſi detractum Goliæ cal-
ceum indueris? Natabit in illa crepidæ vaſti-
tate palmaris pes, nec ambulare te ſoleatum
continget, ſed lapſare paſſim, & quaſi in
Oceano lintrem toties naufragium pati, quo-
ties progrediere. Expavit Saulis loricam Da-
vid, ſéque eâ non armari, ſed opprimi cla-
mitavit. Dixitque David ad Saül: non poſſum 1. Rege
ſic incedere. Et depoſuit es, & tulit baculum 17.32.
ſuum. Labat triumphaturus de gigante paſtor
ſub armatura paulèò ſe viri altioris: & totâ di-
vinitatis majleſtate circumamictos Eccleſiæ ve-
lites excurſuros antumas ad triumphum? An
lenior verbi Hypoſtaſis Saülis Caſſide? Si eâ
galeatus David moveri non poteſt ad luctam,
illà Ivo conveſtitus evolabit ad bravium? Quæ
iſta hypoſtaſeon prodigentia? quòdve immane
iſtud & roſtris congiarium, quo Numinis at-
tributa, communicari neſcia, erogantur, di-
ſpertiuntrque in vulgus? Nullus ergo refer-
ri in Divos poteſt, mii in Deum effingatur?
Aut admoveri nefas eſt aris eum, qui Tria-
dem adventu ſuo non effecerit quadripartitam?
Audi Moyſis laudes pangentem Eccleſiaſticum.
Dilectus Deo, inquit, & hominibus Moyſes. Eccl.45.1.
Similem illum fecit in gloria Nanétorum. Non
feliciorem Deo, ſed Sanctis parem, imèò non
parem dixit, ſed ſimilem. Ecquis inter ſupe-
rioris ætatis Heroas major Moyſe? Imè quis
eo non minor? cui mare ceſſit, cui cœlum
patuit, cui Numen affulſit. Attamen antiqui-
tatis ea fuit apud Eccleſiaſticum reverentia;,
ut virum à Deo in Deum Regis deſignatum,
non Deo parem, ſed Patriarchis ſimilem tan-
tùm fſcripſerit, etiam cùm ejus evulgaturus
eſflet res geſtas præclariſſimè. Quid quod &
à Deo Deum dici, appellarique Moyſem in-
audio, quem tamen ab Hebræis non Numen;
ſed ſervum Numinmis ſtupeo nuncupatum? Ec- Exod.- 7.i:
ce conſtitui te Deum Pharaonis. Ait Dominus.
A quo profectèò deſcivit, qui Prophetæ tu-
mulo inſculpſit: Mortuus eſt ibi Moypſes, ſer- Deut. 34
vus Domini, in terra Moab. Viden quàm me- ”*
ticulosè in ſui Prophetæ laudes Synagoga ef-
fuderit ſeſe? Famulum dicit, quem ſciebat à
Domino Deum nuncupatum. Et nos incom-
municabile Dei nomen & Numen, non mo-
dè cuivis ſanctorum audacter adſcribimus, ve-
rùm nos penè piget uni tantùm Perſonarum Di-
vinarum virum unum comparaſſe, niſi unum
univerſis Divinitatis hypoſtaſibus exæquemus:
quâmque Cœlites in tribus Perſonis expa-
vent Divinitatem, nos exundantiam illam
majeſtatis uno concluſam ſub Sole pectore
coërcemus. Apage ſcrutator, & conſarcina-
tor Trinitatis. Ergone laudari Heros non po-
teit, quin ſimilis fiat Altiſſimo, non Satan 3

lcc

enl 3

Gellius

Pt
ve
te
ti
Nh tu
Il.ll. ſeg

el

. cent
li ur. lu.

Pur

ſin dignum exſolvendo ſubligamini profitetur 2
1i, Horto, Turtut ique confertur à Deo Eccle-
Cng ſia, cujus tu digitum, unum nempe è& filiis
inm. ejus, Dei filio, imò Patri Filiéque coæquas?
ien Eccl.49. Memoria Joſiæ in compoſitione odoris, inquit,
uun r. facta opus pigmentarii. Citra cœlum, intrâque
“ areolam laudum ſtetit eluvio: & tamen coro-
äla nata proferebatur virtus in ſcenam. Excute
iurn Scripturarum ſupellectilem univerſam, & nuſ-
enr quam offendes non indutos ficulnearum exu-
iſtin. vis filios Adæ. Nam ſi tum maximè irriſus
1, eſt Adam, quùm Deo ſimilis renuntiatus eſt:
Gen. 3. Ecce Adam, quaſi unus eg nobis falctus eſt. Ir-
. 22. rides, an laudas, quam ex Adamo prolem
. parem eſſe Domino affirmas? Excidit tibi for-
tè, audaciam fuiſſe Luciferi parem Deo ſedem
dil cogitaſſe? Et, cùm videas ruentem & Cœlo Sa-
1 tanam, quòd ſimilitudinem cum alhtiſſimo ex-
d⸗ Gellius petierit: cur tu, ut cœlo inferas Juſtum, Ver-
. l.2.c. 11. Pi thronum incendis? Memini non ſine rubo-
lr re, à Romanis Tribunum, ſen Ducem quem-
n n dam non ante Latinum Achillem dictum eſſe;,
len n quàm innumeras & armillas, & coronas, &
e torques retuliſſet victoriis triumphiſque clariſ-
c. ſimus. Proh noſtræ exundantiam grandiloquen-
e⸗ tiæ! Ethnicos puduit Licinium Dentatum ci-
catricibus quinque ſupra quadraginta, averſis
4 nullis, omnibuſque adverſis renitentem, ad
an, inſtar cœli, aut Herculi componere aut Mar-
Ce ti: & nos Dei nomen & gloriam cuivis ob-
nale trudimus, putamuſque comparationis grandi-
tate non mimui, ſed augeri honeſtamenta,
⸗ decorâque Sanctorum. Audi Joannem, ut vo-
teke⸗ cet Eccleſiam parituram, non Sapientiam Dei
ur ex ſe Spiritum proferentem, ſed enitentem in
Ttir- Apoc. 12. Sole fominam. Mulier, inquit, amicéta Sole.
“ 1. Putaſ-ne tui Dei Verbum inter nos neſciiſſe
n. loqui? At ipſe in ſui Baptiſtæ & Præconis effu-
lg Matth ſus laudes ait, Joannes ipſe eſt Elias. Non ait,
N I1. 14. Joannes Spiritus Dei eſt, ſed Elias eſt. Imo
öwe cùm eum non Moyſem 5 ſed Eliam dixerit , VI-
rl⸗ venti etiamnum illum contulit, non è vivis ere-
6 Pto. Noluit enim carni ſanguinique obnoxium
ze vel cum iis Joannem componi, qui latebant in
nini⸗ tenebris, umbrâque mortis. Nam cœlitum ne-
* mo ità mimimus eſt, qui anteponi etiam Bap-
tiſtæ non debeat, quamdiu luctatur, oblucta-
inch Matth türque mortalitati. Qui autem minor eſt in
mtc. 11. 11. regno eœlorum, major eſt illo. Cur ergo nos au-
“ demus deturbare ſuis è& ſedibus cœli Primates,
cl ubi pro Juſto ſumus in Eccleſiæ roſtris decla-
en In. maturi? Coeno latex inficitur, quoties ſuas ri-
nen, pas exceſſerit: Et laus ſordeſcit;, ſi transgreſſa
nihr modeſtiæ alveum, excurrerit in hyperbolem.
Cnin Fucos faſtidimus in fœminis; probrumque eſt,
ee . 4 ſi Domitiano blandiare: Et licere adulationem
1, .Ne putas in Sanctos; quaâſque odiſle nos decet in
m me- Regiis blanditias, aſlentationéſque eas in Tem-
oga e⸗ plis conſectabimur? Nunquam Deus Ezechiæ,
ebet aut Jeremiæ dictus eſt Dominus, ſed Deus A-
imon- braham, & Deus Iſaac, & Deus Jacob inſcri-
Vo n⸗ bi conſuevit. Nimirum ſua ſemper inviolata ve-
, E tuſtati dignitas manet. Una Concionatorum li-
mun centia;, dum geſtit in laudes, irruit in abſurda.
urunm Hiai.11. 1. ta-ne prurit aflentatio, ut vel Coœlitibus im-
vennu: puriſſimè adulemur! Egredietur Virga de radi-
eht⸗ ce Jeſſe, & os de radice ejus aſcendet. En non
1 ilan Deam, ſed Virgam appellatam Virginem à
eClor Propheta. En Jrsom Dei filium, ejus quodam
Percin modo dignitate compreſsà, flori comparatum,
donle⸗ Ethicæ Comment. Tom. IV.
San
ſel

Stromatum, Lib. II.

ſed Joſeph? An putas ſine ſtomacho coæqua-
tum ſe Verbo Joannem pati, qui ejus ſe non

8 5

non Numini. Maluit nimirum Eſaias, etiam
cuùm effunderetur in laudes Domini, ejus de
majeſtate detrahere, ut diſceremus non divi-

mitati obtrudendos, quos Juſtorum. Senatui

adſcripſit Eccleſia. Parcamus, rogo, ſi non
nobis, illis ſaltem. Vereor enim, ne ità à
nobis alienis phaleris circumlati ſancti, illud
ſibi opprobrari timeant, quod Scutario To-
tilæ objecit Benedictus. Cujus ut prophetandi
Spiritum experiretur Princeps, regiis inte-
Ctum phaleris armigerum, quaſi Regem, præ-
miſit. Quem ut aſpexit Abbas, irriſit, mo-
nuitque ut chlamydem non ſuam exueret. Num
ità implumes ſunt Sancti, ut, niſi furtivis
plumeſcant tum criſtis, tum alis, reptare dun-
taxat queant? Suo abundè inſtructi ſunt ſuc-
co, nec alieno egent fuco, ut niteant. Quis
neſcit præſtantiorem bubus Leonem eſſe? Non
ideè tamen in Regum arvis ſub jugum mit-
tuntur feræ. Opimi illi ſanè, ſed boves ara-
trum ducunt in latifundiis Adriani. Quiſque
ſuam ſervare & naturam debemus & formam.
Pudiciſſimus Joſeph eſt: ſed vir eſt, non Ver-
bum Patris. Zelatur Ignatius, non tamen
aut homo eſſe deſüt, aut in Spiritum Dei
Sanctum reformatus eſt. Cupio abs te lauda-
ri Juſtos, ſed nollem ità Dei Turtures con-
veſtiri, ut ludibrio eos, plumarum nitore,
opponas, expondâſque deriſui. Paſiorem ſeſe
Jacob, non Principem etiam apud Ægyptios

jactavit. Paſtores ovium ſumus ſervi tui, nos, Gen. 47.

& patres noſtri. Potuiſlent illi ſan? Trium- 3³“

phantium ſe genus dicere, quando ab Abra-

hamo uno fuſos profligatéſque prælio Reges
quatuor acceperant. Sed aliquid reſervarunt,
quod de Abavis magnificentiùs, conſecuturis
temporibus, apud Regem jactarent. Cur er-
go in Patriarchis tanta præconiorum parſimno-
ia, & noſtris in Oratoribus exundantia, ne
dicam, proluvies tanta? Quicquid divinum
eſſe non mentimur, in cœnum a nobis dejec-
tum ſubveremur. Maurum is tantùm dilaudaſ-
ſe creditur, qui eum non Petro ſimilem, ſed
