moriatur, excipitur ferculo. Et tamen, ut
aurum vomat ille, & captivari non reformi-
dat & mori: hic, ut aurum glutiat, vitam
neglexit. Quid moramur? Audiwit piſcis quod
Dominus edixerat verbum ad Petrum: obſur-
duit, ad inſtar anguis Judas, ne toties mo-
nentem ſe JrsM exaudiret. Pudet ſurdiorem,
duriorémve aut ſaxis aut brutis hominem eſ-
Lucs 11, ſe? Cacodæmone durior, diriorque eſt. Et
15. cum ejeciſſet demonium, inquit Lucas, locutus
eſt mutus. Quidam autem ex eis dixerunt: In
Beelzebub principe dæmoniorum ejicit deæmonia.
Verbo Domini proripit ſe Satan, blaſphemia
irruit: Lucifer ſævire deſüt, Scribæ latrare
cœpere: pſallit, quem Dæmon erudiit, ru-
giunt, quos Chriſtus edocuit. Denique Dia-
bolus obedit & laudat, quùm truditur; Iſraél
curatur & blaſphemat. Tardiùs livor abſcedit,
quam Satan. Qui non Chriſti duntaxat ſubjici-
tur verbo, verùm & Apoſtolorum imperium
expavet. Reverſi ſunt autem ſeptuaginta duo
cum gaudio, dicentes: Domine, etiam Dæmo-
nia ſubjiciuntur nobis in nomine tuo. Non mi-
rum ergo, ſi ad expellendam è& corpore luem
Luc. 7. 7. Unam tantuùm vocem efflagitat Centurio: Tan-
ium dic verbo, & ſunabitur puer meus. Quuùm
David totius miſu dexteræ vix ſe ſubductum
?l. 143. iri confidatæ. Emitie manum tuam de alto, eripe

Obſtina-
tio.

Habitus
malus.
Hominis
improbi-
tat.

Luc. 10.
17.

N

307
me, & libera de aquis multis: de manu ftlio-
rum alienorum. Nimirum ibi lucta cum febri,
hic certamen cum homine. Contra virus vox
Domini ſat eſt: contra virum proferenda dex-
tera, quam humani veſania pectoris ut ferien-
tem non poteſt non ſentire, ità aut blandien-
tem, aut ſævituram etiam deridere conſuevit-
Quod ut pleniùs doceare, & Babylonem con-
cedas oportet, & Meſopotamiam luſtres. Hic
Laban, ibi Clibanus ab Innocentium cæde ter-
rentur. Socer ſævire prohibetur in Generum:
ignis ſervare pueros jubetur. Et quidem neu-
ter perdidit, quos corripuit. Verùm quàm diſ-
par ſævitiei eventus! Laban, ut ferro abſti-
neat, rugit, minatur, explorat, carpit, ex-
cutit tum mentem, tum ſarcinas Patriarchæ.
Valet manus mea reddere tibi malum, ſed Deus Gen. 3 1.
Fatris tui heri dixit mibi: Cave, ne loquaris 27.
contra Jaucob quicquam durius. Cur furatus es
Deos meos? Ita-ne blandiris, cui maledicere
ex Dei præcepto non potes? Latronem appel-
las, quem Deus inumbrat? Diſce humanita-
tem ab igne, qui ſeptuplum irritatus non mo-
dò non aduſſit pabulum ſuum, ſed irroravit.
Non tetigit eos omnino ignis, neque contriſtavit, Dan. 32
nec quicquam moleſtiæ intulit. Hinc eſt, quòd 5.
jurgia in tentoriis Jacob perſtrepunt, ſonant
hymni in clibano., Ibi dolo furor eluditur,
hic fide rogus in rorem vertitur. Ibi ſtramen
Rachelem muniit, hic Angelus pueros recrea-
vit. Uſque adeò voci Domini obſequentiora
Tyranni ſupplicia ſunt, quàm oſcula, ample-
xXuſque parentis. Nam ut non fulminet La-
ban, tonat: fornax nec urit, & rorat. Non-
ne vides confoſſum a fratre Juſtum, etiam
poſt prohibitum à cæde Cain, pfallente in Ce-
to Jonâ? Tranquillius mare, quàm ager; mi-
tior bellua, quàm frater. Cadit Abel in vio-
lis; Jonas & dormit in procella, & pfallit in
Monſtro. Præparavit Dominus piſcem gran-
dem, ut transfugam erudiret & veheret: non
tamen, etiam ſpe regni propoſitâ, impetrat
Deus, ut ſervetur à fratre frater. Verbo: Fa-
talior Abeli ara, quam fluctus Jonæ. Noli jam
mirari, ſi furor Domini ità in contemptores
ſuæ vocis deſæviat. Non addam, ut diligam
eos. Percuſſus eſt Epkraim, radix eorum exſic-
cata eſt fructum nequaquam facient. Ouod &
R genuerint, imerficiam amantiſſima uteri eo-
rum. Abjiciet eos Deus meus, quia non audie-
runt eum. Hoc niſi tonitru exciteris, non dor-
mis, ſed mortuus es.

Oſe.9.15.

Et ego, ſi exaltatus fuero à terra, om- Minis
nia traham ad me ipſum. Hoc autem eatie.,

. . Pati pro
dicebat ſignificans quâ morte eſſet brihe
moriturus. Joan. 12. 32. vox ope-
rism.

Suberat Chriſto divinitas, ſed Crux aberat: Crux
ideéque non modò non rapiebat ad ſeſe omnia, Chriſtis
ſed à pleriſque, etiam non infidis extrude- Cbrize
batur. Emicabat in miraculis omnipotentia, Paſſio.
cùm à Geraſenis de abitu rogaretur. Et ec-
ce tota civitas exiit obviam JESsU, &, viſo latth.
eo, rogabant, ut tranſiret à fnibus eorum. E¹.
contrario in Crucem acto vel Centuriones li-
tant, exclamante & Hieroſolymis Primipilo,

& pronuntiante Athenis Senatore: Deus na-

Matthe
274 54

turæ patitur! Vere flius Dei erat iſte. Mira
ſanè rerum inverſio! Cùm ad JrxsM exciti ab
Oriente Magi accurrunt, Herodes Scribæque
Cc 4 l

—

308
rugiunt: cùm verô pendet patibulatus inter ſi-
carios, Præſes, quod ſcripſit, ſcripſit, mili-
téſque, qui ejus transfixerant latus, reverte-
bantur percutientes pectora ſua. Nimirum in
auro Chriſtus & thure ſenſit in ſe Sacerdo-
tes, hoc eſt, Cygnos latrare ferociores Acci-
pitribus, in felle & ferro docuit obſidentes ſe
Tauros miteſcere. Uſque adeò ad permutan-
das hominum mentes, alliciendâſque volun-
tates nihil potentius cruce eſt, quæ trahit
omnia. Nos quoque, ſi Chriſti Cruci con-
fixi erimus in ſimilitudinem mortis ejus, com-
miſſas nobis à Domino Provincias, Sinas ſci-
licet, thiopas, Peruanos, Indos pertrahe-
mus ad nos, ut Cœlo, Numinique ſacramen-
tum dicant. Eluxit in Petro vis iſta Crucis,
ſociiſque ejus, quibus cæſis cùm ſilentium
indixiſſent Judæi, à prædicatione non deſtite-
runt, auctuſque eſt diſcipulorum numerus,
Act. 5. cæſorum ſanguine altiùs pertonante. Omni
ult. autem die non ceſſabant in Templo docentes.
Act. 6. t. In diebus autem illis creſcente numero diſcipu-
lorum, &e. Hieroſolymis hæc acta ſunt, ubi
hos maximè, quos fuſus Domini cruor infe-
cerat, luſtralis in Chriſti nomine unda dilue-
bat. Tanta vis vulnerum & vinculorum eſt,
ut iis funibus, quibus Apoſtolos furor Pha-
riſæorum devinxerat ad ſupplicium, turbas
Aét. 4.1S8. ipſi pertraherent ad coronam. Certè ex qua

35: die coacti ſunt Apoſtoli ante tribunal ſtare
Sacerdotum, agrorum pretia projici cœpere
ad’ pedes Apoſtolorum. Et quando Petri me-
minimus: quis non miretur demiſſum ad eum
& cœlo linteum, plenum monſtrorum om-
§. Petrus. nium? Unde vis iſta in piſcatore trahendo-
rum anguium, demulcendarumque bellua-
Moriifß- rum? Eſuriebat. Fameſcenti ingeſta Ethni-
catio or- corum fercula. Circumſtabant Petrum eſu-
Lers Cen- rientem ad horam ſextam in Solario hinc

zus Sape- Cæſarum furor, inde Barbaries Herodis. Hu-
vioribus jus vincula impendebant Apoſtolo, illorum
Eeeldßa- periturus erat unmanitate. Has inter ærum-

Kicis h nas vel proximas, vel futuras ſævit in Pe-
e Raris. trum fames, quem ut aptiorem oſtenderet
Act. 10. Deus permovendis hominum animis tum ma-
10. ximèé, quùm eum ærumnæ ſtiparent, gla-

dius ſcilicet, fames & carcer, monſtra illi in
Act.92. . dapes vertit. daulus adbuc ſpirans minarum
& cædis. NWrge Petre, occide, & manduca.
Act. 10. Miſit Herodes Rex manus, ut affligeret quoſ-
I2. dam. Centurio Cornelius merces eſt & latæ
Ack. 12.1. à Petro per Saulum calamitatis, & induen-
dæ Herodis juſſu catenæ. Mira hæc ſanè ca-
lamitatis vis. Non tamen perarduum eſt, à
ſimulachris ad Dei cultum Romanos traduce-
re fameſcentem, errantémque, & jam jam
vinciendum Petrum. Herculeus nodus eſt,
fratrum in fratrem livor, quem regnandi ſuſ-
picio conflarit. Cedit hic quoque Gruci. Ete-
muim, qui rugiunt in prætextatum Joſephum
Patriarchæ, clamântque: Venite, occidamus
Perſecutio eum. Ut eum talari tunicâ nudaverunt, exue-
utilis Ee runt ſe quoque feritate, ſubduxeruntque ſe-
ahaE cures. Etenim deſtinatus eſt neci puer, quan-
B Kene diu jactabat polymitam: nudatus gladios re-
tudit, hortétnque ideò evaſit, quia jacuit
1bid. 27. ſepultus in ciſterna. Gei nobis proderit, ſi

occiderimus fratrem noſtrum à Frater enim &

Tibula- caro noſtra eſt. Undernam charitatis & huma-

tio atilis. nitatis ſeges aurea pullulavit? è& nuditate &
§. Joſeph. ciſterna veteri. Perierat „niſi miſer fuiſſet. Po-
tuit ſcena illa calamitatis efferatos inviden-

Oliva

tium mores demulcere. Quid plura? Fratrem
dicunt, quem ſomniatorem appellarunt: quém-
que occiſuri erant chlamydatum, nudatum fe-
rire non ſunt auſi. Uſque adeò infenſas habuit
Sponſa Sionis filias, ut iis, quaſi ſpinis, un-
dique pungeretur. Scut Lilium inter ſpinas,
7o amica mea inter filias. His tamen ſpinis &
ſtipatur quaſi fulcris, & deducitur quaſi an-
cillulis. Qualis eſt dilectus tuns ex diletcto, ₰
Pulcherrima mulierum ? Quàâ, rogo, potione
livor in obſequium abiit? Quo cœh rore ex
rubis germinavere Narciſſi? Cruore, & ſa-
nie. Percuſſerunt me, tulerunt pallium meum
mihi. Ut vulnerata eſt, amari Cœpit, uſa nu-
ditate pro vinculo, pro magnete cruore pro-
fuſo. Miſera potuit, quod Regina non potuit.
Quandiu Lilium fuit, præcincta eſt ſpinis. Ut
eam quaſi rubum reddidere vulnus & nudi-
tas, filiabus ſtipata eſt, & mulierum pulcher-
rimna ſalutata. Irriſerit proinde Vates demi-
rantis voces Eccleſiæ: Quis genuit mihi iſtos?
ego ſterilis, & non pariens, tran migrata &
captiva: & iſtos quis enutrivit ? Ego deſtituta
& ſola? & iſti ubi hic erant? Siquidem quam
ipſa calamitatem credidit tantæ meſſis ærugi-
nem fuiſſe, ſemen fuit. Ideò genuit, quia
ſterilis. Ideò abundat clientibus, quia tranſ-
migrata, & ſola. Conquiſita eſt in caver-
nis terræ delitens Eccleſia à Cæſaribus, quæ
modèô in ſolio gloriæ conſidens à Dynaſtis non
rarô ſpernitur. Permovit vinculis ſuis torques
& baltheos, aſſumentis togulæ ſuæ Regum
ſyrma pellexit, captivavit ſuis ergaſtulis præ-
toria, auläſque Principum. Quanquam mi-
randum non ſit, Crucis robore cieri terram,
quando Cœlum obniti Cruci non poteſt. An
non lapide ſibi dormienti ſuppoſito Jacob Cœ-
lum recluſit? Sidera in Angelos vertit ſui du-
ritie ſtrati, coloravit noctis umbras beatita-
tis fulgoribus, habuit pro Luna Deum. Da-
tum id tamen ſit non tam patientiæ, quàm
candori, obedientiæque Patriarchæ. Quis non
videt Crucis, ut ità dixerim, umbrâ, cru-
ſtve Cœli ſcenam inverſam ab Achab? To-
nabat, fulgurabat, mugiebat Dei furor in Re-
gem. Falces, ſecures, canes, & vultures ex-
plicuerat in orcheſtra ſua ira Numinis ru-
giens. Si regnaret Achab, jugulandus erat.
Si exularet, lacerandus erat à volucribus, diſ-
cerpendus à canibus, ſi fortè intra pomoœrium
ſeſe urbis contineret. Verùm tota illa, tanta-
que ſupplicii cataſtrophe unius delineamento
Ppœnitentiæ non ſolum evanuit, ſed in blandi-
tias, Iridéſque converſa, mulcere coœpit reum
ſuum. Quod ſi ciliciolo ruens ira in gra-
tiam flectitur: quid acturam putas Crucem,
ubi non Cœlo colluctabitur, ſed cineri con-
gredietur? Crediderim ego Evangelii cauſam
pPeroratam à Paulo longè felicins caten;
quam lingu?, exceptis ſtigmatibus, quàm
datis Hiteris. Chriſtum audies vix long ora-
tione, mirôque vaticinio Samaritanam fo-
minam à ſexumviratu procorum ad immacu-
latum traduxiſſe cubile Pudicitiæ: à quo ta-
men nullo verborum apparatu inflexus eſt
Latro ad Martyrium à blaſphemiis. Unde
tam impigra hic virtus ad initiandum fu-
rem; ibi verò tam cunctabunda vis ad per-
purgandum ſcortum? Nimirum potentius in
Cruce morientis ſilentium, quàm ſapien-
tia quieſcentis ad puteum. Benè ergo Do-
minus vaticinatur ad ſe omnia pertractum

Can. 2. 1.

Can. 5. 9.

Ibid. 7.

Iſa. 49. 21.

3. Reg.

21.22.

iri;

11
la
ſen.
, Mone
atelte

N
ℳ
N

Creti pro

Zutl grane

(Ire
W n crem
I, A abe..
leg
n0 Ditk

tem
dem.
aſ.
boit

) U.
ting,
n&

elien.
Dotone
lore ex
ſ.
n nen li
Ul N.
Ore ro.
nhonit
E ml.
lpulcher.
tes Cenn⸗
iti ilar: 1
nigyua
Clint
lem Glam
ls engi
dit, gli
Innatranl.
n ene.
ibig, u
Mnufismm
ſig toegls
ſur Hegen
galtulste
Ngban n
jerl temm,
potekt, n
acob 0r.
ertitund⸗
Pras heatte⸗
Deum. Dr.
nuir, Iuen
k. Qubhun
Umbra, (ll⸗
Achab! To-
ſororin Re⸗
e Vülturesel⸗
lencns ent i
lnbus, dr
4 pomein
ta Ma, tint
Gelineannenn.
ſd inbinl⸗
re (epit leun
8 ira in N
Utas Crwen-
d Cleni
angeli aln
licin Citni,

Stromatum, Lib. V. 309

iri, ſi fuerit exaltatus, quando validior facta
eſt vulnerati calamitas, quàm ſedentis pro-
phetia. Supereſt, ut hac nos patiendi eloquen-
tid muniamus, quò poſſimus etiam ſilentes cie=-
re Mundum, lutumque mortalium in aſtra
transferre.

R.liuioß Qui ſominat in benediötionibus, de be-
nedibétionihus & metet. 2. Cor.

tepidi. . 9. 6.
,ans. Niſi gramen frumenti ocadens in terram
cium. mortuum fuerit, ipſum ſolum manet.
dr S. Joan. 12. 24.
g „ Exſültaveram ſpe meſſium erectus, jam jam-
nrite; Que cum divite horreis novam, ampliorém-
que aream deſtinaveram, cùm ſcirem à me;,
in agro Chriſti, jactam ad meſſem libertatem,
patriam, patrimonium, Mundum denique uni-
verſum. At ſegetis ſpem decoxit vox una
Chriſti proclamantis, inanem ſementem fo-
re, niſi grana ità ſerantur, ut putreſcant. Peri-
imus, ſi mori frumentum debet. Quis enim
noſtrum revera putruit? Cujus aut libertas,
aut Mens, cadaveris ad inſtar, nec movetur,
nec movet? Mortuum definit Auguſtinus eum
B efſe, qui cum loqueretur, non loquitur;,
Mortif- qui cùm iraſceretur, conquieſcit. Excute

catio paſ- nunc grana tua, ac diſpice, an animi affec-

a in, tiones tui ſuos motus dedidicerint. Quid ſi
Wtin . non mmodo non putreſceret cadens in terram
granulum, verùm meliorem in frugem ſeſe
Nihi recuderet? In eremo populus coturnices eſu-
prater rit. Viden' afluetum cepis guttur in Ægyp-
Deum. to, ſub Moyſe appetiſſſe Perſarum cœnas?

An hoc mori granum eſt? Sati ſunt, tan-
quam grana, Diſcipuli. Ex his tamen quis
eos putruifle dixerit, qui à tranſtris ambitum
protulere ad curules: qui regni meminere poſt
retia: qui diſceptavere de primatu, quâ no-
cte Dominus tradebatur ad necem? Sufſpi-
raſle non ſemel Eremum ſcimus, quod Croe-
ſos emiſerit, quos Iros receperat. Ecquan-
do procul ab Eliſæo aut talenta, aut oliveta
ſomniavit Giezi, quibus inhiavit propter Jor-
danis ripas? Aliquando autem non balſamo
granum inungitur, ſed, quuùm videatur hu-
mi eſſle, in horreo eſt. An non IIfraélitæ,
quamvis in eremo viderentur fixiſſe tento-
ria, ad ollas regreſſi ſunt corde? Ideò Diſ-
cipuli retrò abifle dicuntur, qui tamen a
Chriſto non diſceſſere. Omnmia proinde era-
dicanda ſunt, quæ granum ſuffocant. Id au-
tem fide & oratione conficies. Tæderet me
verò etiam vitæ, ſi zizanium in via ſatum pul-
lularet in triticum: & ſata in Chriſti campo
ſiligo degeneraret in viciam. Etenim non ſemel
incircumciſus eſſe cœpit in Sion, qui Babylo-

ne circumciſis exæquabatur. Meliora tamen

ominemur. Quæ ſi contingant, diruas neceſ
ſe erit horrea tua, præ ſegetum copia. Re-
cipies pro torque regnum, pro patria coœlum,
pro patre Chriſtum. Supereſt, ut hæc te ſpes
fulcĩat „ quoties cum Jacob te aut æſtus, aut
pruina laborantem oppreſſerint.

6adum. Cumque audiſſet Jethro Sacerdos Ma-
Laxuris. dian, cognatus Moyſi, omnia, quæ
Jecerat Dominus Moyſi, & Irael po-
Pulo ſuo, & quod eduxißet Dominus
Iſrasl de Fgypto: Tuim Sephoram
uorρoν Moyſt. Exod. 18. I.

Nunc primô videtur Jethro certior factus TVyro not
de populi ab Ægypto in eremum ſeceſſu; Waberbiatg
quùm ſcilicet, ſubacto Amalech, erectôqaue Ra⸗ligioſßs
à Moyſe Altari, ii ſunt ſaxo characéteres in- ie idi.
ſculpti, Dominus exaltatio mea. MWiadificanit- Exod. 173
que Moyſes Altare, & vocavit nomen ejus, I5.
Dominus exaltatio nea, dicens: Quia manus
ſolius Domini, & bellum Domini erit contra
Amaléch, à generatieone in generationem. Er-
go non tunc abſceſſiſſe de captivitate te cre-
das, cum, aut Ægyptum reliquiſti, aut Pha-
raonem merſiſti, aut paſtus es manna. Ut pri-
muùm deviceris Amalech, tum maximè ex-
emptum te crede vinculis. In quo ſanè po-
pulo nemo eſt, qui neſciat impudicitiam de-
ſignari: quam qui edomat; is revera ſervitu⸗
tem evaſit. Hinc quoque tyrannidem crimi-
nis dignoſcas velim : quòôd fſcilicet nuſquam
aut ità oraſſe Moyſem invenies pugnaturum,
aut, revecto triumpho, Aram Domino ere-
xiſſe, niſi cùm Amalech profligavit. Non
ad radices Horeb, ubi prima libertatis jacta
ſemina ſunt, Moyſes litavit. Non cùm Ægyp-
tum afflixit: non cùm ex Ægypto exceſſit:
non cùm Ægyptios obruit: non denique cùm
aut delicias & cœlo hauſit, aut flumen edu-
Xit & ſaxo. Nunc tantùm, conſtructo Alta-
ri, litavit. An Amalech ſævior hoſtis, quam
Pharao? hic Dominus, ille hoſtis: cum illo
lucta, ſub hoc trepidatio & fuga. Si Ama-
lech triumphaſſet, adoreâ Iſraël caruiſſet: at
ſi exſcendiilet in littus Pharao, ſqualuiſſet in nugnz
compede cum cœtu Moyſes. Quare ergo, ſpirima⸗
profligato hoſte, Altare conſtruitur, demer- , &
ſo tyranno, epicedion canitur? Enimverèô Mortift-
quandiu Impuritas vivit, quanquam exieris S,2
ex Ægypto, ſervus es. Ides Moyſes exalta- Tentatio-
tum ſe credidit, non quo die Ægyptum op- num re-
preſſit, elementâque ſubjecit, ſed quo Ama- medinz
lech extinctum ſenſit. Vocavit nomen ejus: Do- Tunt, &
. . . ſemen vi-
minus exaltatio mea. Vide autem, quam ſit Sorianun
Deo grata lucta cum Amalech; quem ſi ſe- Exod. 17.
mel fuderis, debellaturus eum eſt Dominus à I5.
generatione in generationem. Neque verô
prætereundum illud eſſe arcanum duco, quod
latet in litera. Involuta vides apud Jethro ea
omnia, & quendam in faſcem coacervata,
quæ Iſraëli obtigere ſub Moyſe, und exceptâ
ex Egypto digreſſione. Exundans cruor »
Mors iæviens, diductum mare, Manna plu-
vium, ſilex riguus, demerſus Pharao, devi-
ctus Amalech, quaſi arena maris, uno conti-
nentur verbo, omnia. At eruptio è finibus
Rameſfleés luculenter exſcribitur. Cumque audil- pocatio-
ſet Jethro omnia, quæ fecerat Deus Wo ſi & nis benefi-
populo ſuo, & quod eduxiſet Dominus Iſraël de ”
Poypto. En quam enucleatè commemorat Va- “ fiis
tes profectionem è domo ſervitutis, agmina-
tim tantorum prodigiorum pompâà non tam ex-
plicat?, quam ingeſtàa. Nec vacare ſacramen-
torum fulgore putaverim, quod ubi ſubindi-
cantur in propugnationem tribuum acta per
Deum portenta tenebrarum, tempeſtatum,
nubis, & funeris, genus Abrahæ populus no-
minatur: ubi veròô mentio incidit egreſſionis
ex Ægypto, eductus fertur à Domino non po-
pulus, fed Iſrael. Omnia quæ fecerat Deus Moy-
ſi & Iſra?l populo ſuo, & quòd eduxiſſer Dominus
Iſraël de Woypto. Ibi inter blanditias deliciaſ-
que Numinis ut Iſrael ſit, populus quoque eſt.
Hic autem extractus & luto in lucem, Irael dun-
taxat eſt. Uſque adeò grandius eſt .Ægyptum
dimiſiſ-

310
dimiſiſſe, quàm aut nube integi, aut victo-
riis deduci, aut manna paſci. Quod ſi aufu-
giſſe & compede virgiique tanti eſt apud
Deum: quid eos manere coronarum credi-
mus & ſtipendii, qui, ut Domino litarent,
non vincula reliquere, ſed infulas: non ce-
pas manna, ſed nectar alliis commutavere:
non exſiccaturi rubrum pelagus, ut flores cal-
carent, qui premebantur luto & latere, ſed
cruorem profuſuri, ut Chriſti dumis, & loris
communicent candidati tormentorum? Quid,
quod nulla Moyſis commemoratio, ubi de pro-
fectione agitur eæ« Egypto, nec, quò ſeceſſe-
rint, ſcribitur? Ut diſcas tanti eſſe meriti è
campeſtribus, ripiſque Nili profugiſſe litatu-
rum Domino populum, ut fugæ comparatio-
ne deſtinata victimis manſio negligatur. Ne-
mo eſt, qui reliquerit domum, aut fratres, aut
Jorores, aut agros propter me, qui non accipiet
centies tantum in tempore hoc, & in ſæoulo
Juturo vitam æternam. Non quærit, quò eva-
ſerit, ſed unde abierit diſcipulus. Tum Se-
gor, tum Mons indulgetur Lotho, tantùm
ut Sodomis non conſiſtat. Haud magnum in-
tercedet diſcrimen inter eremi, clauſtrive ſe-
ctatores. Expendetur in illis non tam aſcen-
ſus Calvariæ, quam deſcenſus è& Libano. Veni
de Libano, ſoror mea Sonſa, veni de Libano;
veni: coronaberis. Quòô, Domine, concedat
Virguncula, ut coronetur? Nuſquam non
coronabitur, ubi exſcenderit & deliciis. Ut
enim quaſi transfuga cæſus eſt in ipſo à Sio-
ne deſcenſu viator infelix, antequam deveni-
ret in Jericho: ità egredientem & regia volup-
tatis laurea circumſtat, quamvis montem
Luc. 10. Myrrhæ nec-dum inſcenderit. Homo quidam

Marc. 10.
29.

Can. 4. 8.

30. deſcendebat ab Jeruſalem in Jericho, & incidit
in latrones. Tantum viarum eſt Hieroſolymis
Jericho, quantum Jericho Hieroſolymas. Er-
go ſi & ſpelæo iniquitatis aufugias, donandus
es lauro. .
Mdificavitque Moyſes altare, & vocavit
Sanétig. nomen ejus, LBominus caaltatio mea:
me Virgi- quia manus ſolius Domini: & bellum
nis Maria „,, . —
Nativi- Oomini erit contra Amalech, à ge-
tas. neratione in generationem. Exod. . I5.
Deleto Amalec, in quo Impudicitiæ mon-
Caſtitas.

ſtra deſignantur, altare conſtruitur, non ut
ferietur perditiſſimus hoſtis, ſed ut feriatur,
funditéſque perdatur. An non MARIAM hiC
dixeris adumbratam, quæ tum floret in corde,
quùm profugit Venus & corde: ideéôque viret,
ut illa pereat. Tandiu ergo vernaturum in te
credas Virginis nomen, quandiu, ſolutis in-
duciis, contra Amalech dimicabis. In hoc
ego altari, ut vivam, mori opto, ardere
cupio, ne urar. Toties non cædar ab Ama-
lech, quoties in ara Virginis cædar. Ante il-
lam cado, ne uſquam cadam. Aram teneo,
à qua nec moriturus avellar, non dubius de
triumpho, ſi tamen und Mariæ teſſerâ in-

ſtruar. Ab hoc Altari, ut olim & Saulis tento-
rio David, inermis licèt & imbellis, etiam ſine

funda, Goliæ occurram in nomine Dominæ.
Neque enim mirum videri debet, ſi altare
& à Moyſe excitatum dicatur, & umius fe-
ratur Numinis dextera in ejus elaborafſe ſtru-
ctura. Siquidem & naſcitura luce proximâ

Virgo opus Annæ videtur eſſe, quùm reve-

vam corrumperet. His quiſquis telis oppug- rie.

nem, ſed qui ſæviendo interdictum populo

—

Oliva

ra excelſi opus debeat appellari. In quo ſane
opere opus ego merm, quod menſibus om-
minò novem parturivi, & nunc tandem pa-
rio, depono lhibens lubénſque: ut fcilicet pa-
gellæ meæ nutrix ſit illa, quæ licèt parva ſit,
& ubera non habeat, paritura tamen eſt, &
lactatura Gigantem. Obſecro quàm demiſſiſ-
ſimis precibus Puellam Annæ, ut ſuis lactet
oculis fœtum oculorum meorum: quo fcih-
cet apices mei, qui ſupra carbones denigrati
ſunt ſcribentis calamo, ſupra nivem rore Vir-
ginis dealbentur.

Inimicitias ponam inter te & mulierem,
& ſemen iuum, & ſemen illius: ipſa
conteret caput tuum, & tu inſidiabe-
ris calcaneo ejus. Geneſ. 3. 15.

Mendacio, ſpe vana, legum irriſione, ele- Zela of.
vatione pœnarum abuſus eſt anguis, ut He- ſervan-
7

Severi⸗

nat innocentem, hoſtis eſt Virginis.
, ginis. Quæ zas,

primum inducta eſt in Scripturas, non liliis Beaeiſt.
redimita, ſed anguibus implicata, quos eli- ma virgi-
dit. Quin & ultimoô in Scripturis emicuit, in- nis Marie
ſignita illa quidem ſideribus duodenis, ſed "eſera.
Braconi incumbens, ſed Michaëlem in lu- C“nllia-
ctam provocans contra ſerpentem. Ut ſcili. Wi

cet moneare, Legum zelo, odiôque peccan-

tium ſupremam dignitatum decorûmque ſe-
dem Virginem tenuiſſe. Prius illam infeſtam
Draconi legimus, quàm parentem Numinis.
Himicitias bonam inter te & mulierem. Quo Tniatis
præmiiio diſſidio, mox prole fœcundatur, non noces
quùm illico ſimultatem cum ſerpente puer- ſi vinca-
perii, proliſque mentio conſequatur: Et ſe- Tur.
men tuum, & ſemen illius. Pari quoque ratio-
ne parituræ Draconem in Apocalypfi vide-
mus proſtitutum, gementémque. Adeò ſuum
illa debet puerperium, non thuri quod ado-
let, ſed tabo, quod & ſerpente eliquat ho-
ſtiliter, generoſéque detrito. Ergo, ut ſimus
Virgini gratiores, diſſidium ejus imitemur cum
angue. Chariores enim erimus, ſi anguem pe-
de atteramus, quàm ſi lilum dexterà præfe-
ramus. Num ut illa pudore Virgo eſt, & ſæ-
vitie Mater: ità nos cruore meliùs, quàm
candore inſignimur. Quis enim neſciat MA-
RIE pudicitiæ MARIXE antecellere puerpe-
rium ? Par ſiquidem flore eſt Heroinis, pro=
le Coœlitibus eſt auguſtior. Tu quoque, ut nul-
lIi pudore ſis ſecundus, perditorum averſio-
ne futurus es inter maximos ſummus. Qund
nämque Caleb non præſtitit modo Chana-
næum luſtrando, modòô fruges avehendo in
caſtra, modò erumpentem vulgi ſeditionem
compeſcendo, modò fidem ſuadendo in Deum?
Quibus ille tamen geſtis, dictiſque præcla-
riſſimis non ultra ordinem ſuum provectus eſt.
Cùm Phinees, ſtricto in adulteros ferro, coc-
cum ſibi leviticum tinxerit cruore impuro-
rum, byſſümque texuerit lacernis damnato-
rum, de lupanari gazophylacium ſibi poſte-
riſque conſtruxit. Tamti eſt, quo in impios
ardore graſſere: quando viciniorem ſuis eſ-
ſe aris Dominus eum voluit, non qui pere-
grinando obierat deſtinatam populo regio-

fornicem duorum aggeſtu cadaverum auda-
cter obſtruxit. Denique non is adhibitus
eſt ſacrificio, qui vecte racemum intule-
rat2

t 1
ſel i
„r urll
1o. Ni t

cto tuntn
ek,
1. Can
ralltt .

Eele, ternult
1Ccllt, ſcd
2Is,
. 4
, NM nan

Ur Nen
wn Cbnor
Regnnt ſchlle
, Ilen
ſunhtine 1—

mtie

3 1

inne
1 Aman 1 Re
N
n u

E te
g
y kien
1 R

Stromatum, Lib. V.

in rat, ſed qui pugione exciderat aconitum. Tu
n. verò vide, quo anguis ordine & debelletur,
A Tentatio. & pugnet. Commordet, ut te perimat, cal-
hr. num re- caneum tuum. Eum verò ut elidas, noli Dra-
nalt mediurs. conis aut ſquamam corripere, aut comprime-
t öortiß⸗ re branchias. Fauces anguis effoces, neceſſe
enit ano veſ. eſt. Ille te conficit, quavis te parte percu-
le Tarhne. lerit: Tu verô fruſtrà illum allides, miſi prin-
8 ll. da. cipem in eo veneni ſedem, mortiſque ſenti-
Enlertl Tenta nam compreſſione violentâ difrumpas. Peri-
neſ. 4 iſti proinde, niſi te undique communias. Lu-
S ſiſti, niſi anguem impetas, quàâ maximè ſui
iu malo. parte Præpollet. Ipſa conteret caput tuum, &

Tu inſidiaberis calcaneo ejus. Vide, quàm im-
nuf pari, ancipitique luctâ cum Dracone confli-
,„,4 gas, periturus ictu quamvis minimo recepto,
nſtite inflicto tantàm mazximo æmulum confecturus.
I) Hinc eſt, quod viſa Bethſabea Davidem eli-
ſit: Cham perculit cachinnus: gazæ oſtenta-
tio perdidit Ezechiam: Samſonem cirrus pro-

D

lone, d.

8 He fligavit.
l opor. 4 . .
is en derme MWolite ſeduci, corrumpunt bonos mores
r. 1 .
un Iü; oolloquia mala. I. Cor. 15. 33.
. 1.
3 ICd eien
enicit,iri eaegt. Artubus cohorreſco. Non enim loqui mi-
odens, qS a s fons. hi, ſed tonare viſus eſt Paulus, cùm has Co-
iden in . Tenta- rinthis de confabulationibus leges perſcribe-
n. Ur G.. onsm ret. Nam pravitate ſermonum non elidi pu-
. orige. 3 ... . . .
gle erer. Taaglis- dorem ait: Multi enim ſuccumbunt, & in

oruncle d. rii impii. Vulnerati ex arena revaleſcunt, ſuperântque
lann mchm proſtrati. Non vulnerari ait. Quot enim pug-
em Niniis nant in vulnere, & poſt vulnus non vivunt
liren. (n tantùm, ſed triumphant. Non teſtatur ju-
gulari ſermonibus innocentiam. Supereſt enim
humani figura vultus, artuumque ſpecies in
Cadavere, terruitque Callimachus hoſtes quam-
vis occiſus, ſed, in luctantis ſpeciem, ſariſ-
ſæ innixus, quâ perierat. Corrumpunt, in-
quit, bonos mores colloquia mala. Id eſt,

Guogtentt⸗
Ccal d.

aͤſe expopulantur formam, membrâque exoflant,
Ge nihilque planè reliqui ſupereſt in audiente,
igur quod non obnoxium corruptelæ ſit. Id por-
1Ge rò agunt fabule non in mores aut damna-
ntenai tos, aut ſaltem dubios, ſed in probos, qui
lamng. à corruptione quam maximè aberant. Ut
denten Mee ſcias veneni hujuſce eam eſſe perniciem, ut
gock,al ea quoque pervadat, vitiétque, quæ mini-
meliss, lnn mè videbantur finitima interitui. Quam ſa-
n eſeir N nè vaſtationem æquis illatam moribus ait col-
Celere lkſk- loquis non infandis, ſed malis: ut docea-
Heromns, in re ſcilicet, tam eſſe præſentaneam, malig-
oqte, nmque hujuſce vim toxici, ut non fſæce
ltotumn aiel. duntaxat calicis, ſed ſummâ quoque mitiori-
Cumms (O que ſui parte tabum ſaniorem animi portio-
odd Cen nem depopuletur. Vox una profligandæ in-
. nehennl tegritati ſatis eſt. Breviſſimà, eâque non pra-
ugi eliim Vâ, oratione affabatur Abſalom tribunal Re-
enc in ent 2. Reg.i5. gis implorantes. De qua civitate es tu? Vi-
lcklne e 3 dentur mihi ſermones tui boni, ſed non ſt qui
n tovecluc te audiat. Quis me conſtituat Judicem? Quid

eros lell

iis perfectum illecebris ſit, fugatus Sione Da-
ctuole nhm

vid, conſtupratæ palam in Regia concubi-

umi Ai næ, armatus in Regem populus, inaugura-
i ſipk tus, intruſuſque imperio parricida, cædes ex
“ 1 , Utraque parte innumeræ conteſtantur. Ut mi-
6

unn ie⸗ rum ſit, quà tandem ratione tantum ex tan-

on u tilla ſcintillula conffari potuerit incendium:
ope e niſi tam eſſe ſciremus vireſam ſermonis luem,
* n ut firmiſſima quoque corrumpantur, quam-
4 vis ſtillà virulentiæ tenuiſſim reſpergantur.
n Ahiic Verbis certè duobus ſolidiorem adamante pu-
on e

23 1 1

dicitiam Joſeph expugnatum iri credidit mu-
lier Ægyptia. Injecit oculos ſuos in Joſeph, Gen. 39:
ait? Dormi mecum. Et ideò, inquies, 3.
infracta ceu rupes perſtitit adoleſcentis ſanc-
timonia contra blanditias ſeducentis. Utinam
ideò Joſeph repugnaſſet: nec Balaæ lugere-
mus inceſtum, nec adulterium Bethſabeæ le-
geremus. Quarum neutra cum ſine ſermone
pellici nequierit in probrum, eâ tamen bre-
vitate utraque ſeducta eſt, ut ne illas qui-
dem affati eſſe ſcribantur peccaturi tam Ru-
ben, quàm David. Abiit Ruben, & dormi- Gen. 353
vit cum Bala. Miſſis itaque David nuntiis, z2.
tulit eam. Tam levi eas tentatas alloquio con-
licere nos voluit Scriptura, ut nullam ſermo-
nis ſeriem attexuerit crimini. Provolutæ in
ſcelus ſunt oratione tam brevi, ut eam ne
fuiſſe quidem orationem miremur. Nam nul-
lo potuiſſe confici ſermone ſcelus tantum,
quis affirmet? Atqui tranſactam ſine verbis
rem cuùm legamus, non eam quidem perac-
tam ſilentio, ſed tam paucis verbis perfec-
tam intelligimus, ut taciturnitate verius quam
oratione in proluviem utraque videatur de-
jecta. Venenum aſpidum ſub labiis eorum. Quo Pl. 13. 3:
ſanè toxico nihil aut æquè mortiferum eſt,
aut ità difficilis, ancipitiſque curationis. Quis
enim curationem recepiſſe ulcus intellexit ta-
bo aſpidis vitiatum? Aut quæ portio vene-
ni tam minima ex aſpide in commorſum ab
ea membrum trajicitur, quà non corpus uni-
verſum ad perniciem perfundatur? Vidiſti in
Prætorio Pilatum clamoribus, delationibus,
ſeditionibus ſcribarum & vulgi reluctantem?
Nullam invenio in eo cauſam. Mox ità de- Joan. 18.
ſedit Mons, ut detritus in tenuiſſimum pul- 38.
verem, à nullo non lixa calcaretur. Adjudi- Luc. 232
cavit fieri petitionem eorum; cæſumque virgis, 24.
dumiſque coronatum non damnavit ſolum,
ſed medium inter ſicarios egit in Crucem.
Quibus ille muneribus deflexus eſt ab æqui-
tate ſua? Nullis. Qu territus ſeditione, quò-
ve armorum apparatu dejectus è ſede Juſti-
tiæ in coœnum oppreſſionis? Nullo. Oratione
detractus de ſolio ſuo. Quàm longas? Quis
ibi Demoſthenes pertonavit? Quôtve Præſi-
dem clepſydris de ſua ſententia dimovit? UnAâ,
& quidem mancâ periodo infatuatus Præſes,
ex Judice integerrimo factus eſt pedarius ſcri=
barum adſtipulator. d hunc dimittis, non es ſoan. 195
amicus Cæſaris. Pilatus autem, cum audiſſet 13.*
hos ſermones, adduxit fords JksUM, & ſedit
pro tribunali. Decem vix verbis perſtrepen-
tis turbæ Vir Conſularis à perſpecta cauſæ ita
eſt æ& uitate divulſus, ut, quem pronuntia-
verat innocentem, nullo criminis præjudicio
non occiderit tantùm, ſed inauditum ſupre-
mo infamique ſupplicio affecerit. Tu verò
id miraris in Præſide? Ego certè ſuccuſſum
illum iis vocibus non miror? Quem enim
violatæ in Cæſarem fidei vel ſuſpicione dun-
taxat laborare non pœniteat? Non es amicus Joa. 19.
Cæſaris! Nolim eam fuiſſe vocem exiſtimes, 12.
quam Pontius non potuit non putare fulgur,
cujus ipſo quoque perſtringi fulgetro, lethale.
Ergo uni quidem Pilatus periodo ſuccubuit,
ſed quæ, Trojanæ in morem molis, ærum-
narum farta erat Iliade. Quid verò aut terro-
ris aut incommodi eæ voces habuerunt, qui-
bus afflatus Petrus fidem ejeravit? Sibilavit
ancillula, Et tu cum JESU Nazareno eras. Marc, 14.
Quid plura? Non JESUM abdicavit tantùm &7.
Cephas

Ibid. 7r.

Num. 25.
1.

Ibid. 2.

312
Cephas uno vernulæ ſuſurro exanimatus, ſed
perjurio, ſed anathemate, ſed diris ſe omni-
bus & obſtrinzit & devovit, quo ſe Chriſti
diſcipulum non profiteretur, ſed transfugam.
IUle autem cœpit anathematizare, & jurare:
quia neſceio hominem iſtum. Potuit-ne aliquid

aut atrocius agi, aut di ci de Chriſto contemp-

tius? Et qu tandem machind de colo Petrus
protractus in tanti criminis voraginem? Vere
ex illis es. Non una hæc periodus eſt: & ex
primoribus. Apoſtolorum eum dejecit, in
quem Dominus Eccleſiæ ſuæ fundamenta ja-
cienda eſle prædixerat. Adeò ſermonis præ-
ſentaneum virus eſt in morum exterminium.
Verùm hic inermem tum Petrum affati ſunt
cum ancilla lictores, Cephaâmque ſeduxit non
tam ofſtiariæ ſuſurrus, quàm fulgur haſtato-
rum, & virgarum ſibilus. Videamus jam,
quid ſermo poſſit inermium & devictarum
cum victoribus & cataphractis. Morabatur eo
tempore, inquit, Wrael in Serim. Victor ſci-
licet, cui cum tympanis gratulabundæ occur-
rerunt Moabitides. Quid plura? QOuæ, in-
quit, vocaverunt eos ad ſacrificia ſuat. At illi
comederunt, & adoraverunt Deos earum. Mi-
tiatuſque eſt Iſrazël Beelphegor. Tot eos oneri-
bus & flagris nequicquam Pharao à Dei cultu
abducere ſategerat; quos nunc provolutos an-
te Priapum exhorremus. Ille nimirum virgis,

ignéque certaverat: Hæ verô verbis dimican-

dum ſibi eſſe, non verberibus ſtatuerunt. La-
teribus ergo, flagris, compedibus, ergaſtu-
lis, & clibanis fortiora ad corrumpendum
