ſimam tranſmiſeris pubertatem. Tuus & cunis Jobs 16,
tuis ſeſe emergit horoſcopus. Audi Jobum: II.

Oſſa ejus implebuntur vitiis adoleſcentiæ ſuæx &
cum eo in pulvere dormient. Non modô antece-
dentem pueritiam adoleſcentia mox ſubſequens
non corriget; ſed collactaneam pubertatis ne-
quitiam Senectus nutriet, & uno eam ſecum
conditorio excipiet. Et cum eo in pulvere dor-
mient. Binos ergo in tuo funere ſterni lectulos
imperato, tibi alterum, alterum perfidiæ col-
lactaneæ: cum qua tamen jus ſepulchri unum
habebis. Nam cum eo, inquit, in pulvere dor-
mient. Sedenim, ais; videmus non raròô reſipiſ-
cere pleroſque, & viros ſapere, quorum de-
ploratiſſimam fuiſſe ſcimus pueritiam. Reſipuiſ-
ſe ais? Nego. Horariæ, aut menſtruæ nolo fidas
reformationi. Quamquam non reformatio, ſed
fucus ille eſt, & inductus virtutis color flagi-
tiis. Sit ille tamen aut emendato ſimilis, aut
etiam, quod mavis, emendatus; relabetur. Ni-
hil Gange aut purius, aut ditius, aut amœnius

excurrit. Ipſe eſt, inquit Scriptura, qui circuit Gen. =
omnem terram Evilath, ubi naſcitur aurum. Et II.

aurum terræ illius optimum eſt, ibique invenitur
bdelliun, & lapis onychinus. Num laxari pro-
fluenti potuit aut ſplendidior, aut locupletior
alveus? Cave tamen, ne lembum averſo flumi-
ne trahas. Nam a gemmis ad algas traducêris:
rapieris ab auro ad cadavera. Defluit enim;
emenſis tot fodinis & latifundis, in Oceani ſa-
bulum, ut lapillos glareis confundat, ut maris
ejectamenta, mari commiſtus, pro metallis
patiatur. Et quare, inquis, aut inter opobal-
ſama, thurâque Arabum non reſtagnat, aut in
fodinas non dehiſcit Ailyriæ? Quia per algas
cadaverâque meavit in Evilath. Fluxit ex æ-
quore? Eòô revolvetur, ſummo auri gemma-

rumque faſtidio. Audi Salomonem: Ad locum, Eccl.3.74

unde exeunt, flumina revertuntur. Quod ſi Phi-
ſon poſt ſmaragdos ad agnatas ſibi algas devol-
vitur: tantâque repetendæ originis ſitis eſt,
vel in flumine, ut auro ſaniem præferat, ut
gemmas arenis commutet: Quid te, rogo, fiet,
qui & coœno pueritiæ, non in uniones; coralia-
que ſanioris mentis juventam emiſiſti, ſed tan-
tùm parcius deliraſti? Sanè ſi Phiſon refluit à
lapillis ad algas, tu in coœnum rues à ſilice. Nec
te velim excidii immemorem fundatæ in ſabu-
lo caſæ. Nam ſi collabuntur ædes in arena lo-
catæ: quo fragore domus evertetur aut in ſa-
nie, aut in tabo ſtabilita? Prodigium, ſed val-
dè rarum divinæ Gratiæ eſt;, ut ab adoleſcen-
tia Senectus diſſentiat, utque optimus ſit vir,
E 4 ui

36 Olliva

qui fum puer inquinatus. Porrèò ut ad infantiæ
probra ſenectus reflectitur: ità infantiæ can-
dore ætas robuſtior dealbatur. Extremorum e-
rnim parvis, ratiéque, ſeu in commodum;, ſeu
in perniciem abreptorum. Traheris ad lau-
ream, ſi ſtipendia ſub æquitate feciſti prætex-
tatus. Protrahêre ad virgas, ſi jugum legis ex-
Prov. 22. Cſſiſti infans refractarius. Adoleſcens juxta Viam
. ſnam, etiam càum ſenuerit, non recedet ab ea.
Noli ergo mirari, ſi, cùm præjudicium tan-
tum fſit ſenectutis in puero, unis inclamet Sa-
pientia parvulis, ut ad ſe properent. N quis eſt
parvulus, Veniat ad me. Nam hujus tantùm æ-
tatis eſt indoles conſtans. Diſſimulantur enim,
teguntúrque ætatibus cæteris ſeu vitia, ſeu vir-
tutes. Sola eſt pueritia, quæ dotem ſuam & ex-
i ponat, & tranſmittat. In morem enim Nii,
qui, ut paululum excurrent, mergitur, iterum
erupturus, dehiſcit indoles & abſorbetur;, ſeſe
tandem cum fſoœnore è& latebris vel in lucem vel
in luctum extractura. Multatus propterea Da-
vid vaticinio gaudiéque poſt cædem, reddi ſibi
Pfal. 5o. alacritatem poſtulat & prophetiam. Redde mihi
14. lætitiam ſalutaris tui. Quà id ambis fiduci ſi-
carius & adulter? Quia jucunditatem innocen-
tiæ non peto, ſed repeto. Ideò non, ut detur,
oro, ſed, ut mihi reddatur, expoſco. Scio re-
curſuram, quæ abſcefſerat, innocentiam. Vir
enim adoleſcentiæ ſuæ veſtigis inſiſtat, opor-
tet: & nemo initas olim ſemitas non relegit.
Hinc Jonas Templum meditatur in Ceto. Spe-
Von. 2. 4. rat naufragus, quod abjecerat incolumis. Omnes
gurgites tui, & fuctus tui ſuper me tranſierunt.
Verum tamen rurſus videbo Templum ſanctum
tum. Reviſum abs ſe iri non dubitat Tem-
plum, quod olim inviſerat. Nam & Samſon,
quamquam eum robur defecerat jacturâ capil-
Ii, brevi tamen in Philſthæos revaluit, quibus
occumbendo fuit infeſtior, quaàm pugnando.
Citò virtus recaleſcit, ſi non advena, ſed po-
pularis intervemt. Quid? Ergo inquiunt, Dei
nos eſſe agriculturam abnuis, cùm tamen id
z. Cor. Paulus difertiſſimè conteſtetur. Dei, inquit, a-
3. 2. gricultura eſtis. Porrò ſi plantæ Domini fu-
mus, quis non videat miteſcere feram arbo-
rem poſſe in domeſticam, ſerique à pinaſtro
pinum. Proinde ferocior adoleſcentia in mitio-
rem juventam conſeretur. Nemo;, niſi ſtipes,
inſitionem irrideat. Nemo, niſi perfidus, agri-
culturam Dei tollet, quam Paulus inſtituit.
Non tamen propterea Spiritui Prophetarum
Sancto reclamarim, ſi dixerim, ſuis vix à ve-
ſtigis receſſurum ſenem, quibus puer domum,
patriäàmque conſignarit. Atqui arbores inſitio-
. ne miteſcunt. Et ideò monetur Iſaias id nos
Iſai. 40.6, dedocere. Vox dicentis, clama. Et dixi: Quid
clamabo 2à De ſuprema judicantis Numinis ira
pronuntiandum hoc eſſe loco credideram. Cre-
dideram demandatum Prophetæ, ut aut ge-
hermam recluderet, aut excidium Siormis edi-
ceret ſub Tito ſequuturum. Clama. Quid cla-
mabo * Omnis caro fœnum, & omnis gloria e-
Jus, quaſi Ros agri. Tantuſ-ne fragor perſtre-
puit, ut lilium enaſcatur. Parturiunt tonitrua,
S& flos prodit, non fulmen erumpit. Quid cla-
mabo? Ommnis gloria ejus, quaſi flos agri. Non
clamore, ſed Iyrà potuiſſet flos exhiberi. At
fragilitatis nos forté noſtræ monitos eſſe voluit
Divinitas? Eam veròô abundè David inſinuarat,
quùm mortales cum arbore comparavit, quam
& teredo exeſt, & pruina decoquit, & tur-
Plal. r. 2. bo explantat. Et erit tanquam lignum, quod

Prov. 9⸗
4.
Fervor
exrercitus
proderit
etid lap-

plantatum eſt ſecus decurſus aquarum. Imo hac
te de cauſa clamare jubeo, quèòd nolim homi-
nes arbore, ſed ſœno, aut flore deſignari. Cm-
nis caro fænum, non lignum eſt. Nam lignum
ſurculo miteſcit, & & pinaſtro pinum facere
licet. Quis autem fecit de gramine violam?
Quis Urticæ Lilium inſevit? Seruntur olera,
non inſeruntur. Qualia viruerint, talia deflo-
reſcunt. Nemo malvam demutavit in tulipam.
Fruſtra Narciſſum optes, niſi in areis tuis Ce-
pam, ex qua naſcatur, depanxeris. Accuſaverat
apud parentem Joſeph filios Balæ & Zelphæ de
crimine peſſimo. Quæ ſanè, aliaque permulta
liberorum flagitia Senex prudemtiſſimus non
ſtatim coërcuit. Nihil tamen moriturus impu- Gen. 45.
nitum in filis eſſe voluit. Damnavit Ruben, 2.
arguit Levi, Simonem objurgavit. Vernerum
tamen filios nullo ſeveritatis fulgure perſtrin-
zit. Num eum tanti facinoris fuifſe dicas im-
memorem? At cæterorum criminum centor
fuit accerrimus. Id fortè criminis volens præ-
termiſit, quòd ſciret humanum eſſe, eo pu-
re fœdari? At Rubenum exuit familiæ prin-
cipatu, reum duntaxat violatæ ſervæ. Credi-
derim verius uſum ſuâà Senem prudentiâ, in
damnatione ſcelerum. Eos proinde arguit, qui
grandiores peccarant, quod ex eis evelli poſ-
ſe flagitium arbitraretur. Qui ruerant jurio-
res, arguendos efle non cenſuit, non igna-
rus, fruſtrà elui teſtam, odorem ſervaturam,
quem recens ebibit. Ergo non criminis com-
miſeratione, ſed deſperatione curæ corruptam
fliorum adoleſcentiam inquinatiſſimo luxuriæ
tabo neglexit, non ſceleri adblanditus, ſed
peccantium ratus ægritudinem omni eſſe me-
dicinæ contumacem, id eſt, penitus immedi- .
cabilem. Oſſa ejus implebuntur vitiis adolef- Job. 10.
centiæ ſuæ. De tua actum eſt lepra, ſi eà, non 1
vir, ſed puer urgeri cœpiſti. Nullus te ſanat
Eiculapius, ſi peſtem contraxiſti prætextatus.
Quin fruſtraà te aut Eliſæus Jordane diluat,
aut Nathan Ove confoveat. Neutrum ſiquidem
audire potes, criminis anticipatione ſur daſter.
Furor illis ſecundum ſimilitudinem ſerpentis : ſi- Pſ. 57 5⸗
cut aſpidis ſurdeæ, & obturantis aures ſuas.
Qua non exaudiet vocem incantantium, & ve-
neſtci incantantis ſapienter. Et unde tanta Dei
vocibus in impio obluctatio? quæ tamen vo-
ces, cùm ſint omni ancipiti gladio, ut Pau-
lus aſſerit, penetrabiliores, peccantis tamen
mentem non ſolùm non pervadunt;, ſed ne
perſtringunt quidem. Ntcut aſpidis ſurdæ, in-
quit. Audi occaſionem ſurditatis. Erraverunt
ab utero. Id cùm præmiſiſſet, tum enimverò

aures Aſpidum inducit oppilatas. Viden' ut Va-

tem audire non poſſis, ſi te ſcelus adoleſcen-
tem in anteceſſum invaſit? Mirari propterea
non debes, ſi nec Rebecca, nec Iſaac diſſi-
dium Eſau cum fratre Jacob componere ſtu-
duerunt. Sciebant enim coortam geminis ſi-
multatem nulla poſſe ratione, conſiliéque

compeſci. Quare reconciliare alteri alterum

neglexerunt, quèd iis, quos ira in utero diſ-
junxerat, nequicquam dari verba percallerent.
Sedenim, ais, & Magdalena reſipuit, & in
ſanguine Agni dealbatus eſt Latro. Aio. Tu ve-
rô, qua ex hiſtoria eruiſti peccaſſe illos impube-
res. Quin Magdalenæ teneriorem fuiſſe dixe-
rim ætatem impollutam, quando eam prima-
ria in domo educatam, nemo non videat ab
omnmi fuiſſe conte gione ſceleris alienam. Et
verò non latrocinantur impuberes. Attamen
utrinſque

1
4 34

4 Reg

13,21,

Tobe,

6 en⸗

1r,

eng
1
1
.
-
I
n-
n 4. Reg.
di 4. 34.
.
i⸗
ni.
n⸗ 4. Reg.
⸗ I3. 22.
tan
ie
ſed
ne-
ed.
ler bels
unl
lunt
atis
lunt,
idem
aſte.
u
Dei
n10.
Pan-
ammen
d de
in-⸗
Verint Tob. 1I.
Gend 8.
te⸗
ſeſcer⸗
ptelei
i.
e ſr
nisl⸗
loögre,
Hemun
Salomon
elelt.
En
lu de⸗
pobe.
dixe-
prim.
lent 15
n. R 3. Reg.
temen 12. I.
an⸗

Stromatum, Lib. I.

utriuſque corrupta fuerit adoleſcentia: Num
tu adfuturum tibi JESUM eſle confidis,
à quo retrahare in cœlum à cœno? Num tu
aut in epulo lachrymandum tibi eſſe ducis, ut
cum Magdalena ſceleribus abſolutus remitta-
re ad tuos? Num in Cruce & mori vis cum
Latrone, & prædicare? Portenta illa fuere
charitatis ad illecebram aut epulantis, aut ex-
ſpirantis Servatoris, & Serpentibus Virgas Aa-
ron educentis, unde flores, pomâque decer-
peremus ſalutis, & obſequii. Haud ego ta-
lem mihi fortunam cenſuerim occurſuram.
Nolo vitæ meæ cymbulam procellis objicere
æquoris ſævientis, quamvis Navim videam
Petri ad portum appelli vel inter turbines.
Chriſti tum voce repreſſa eſt fluctuum contu-
macia, quàâ noſtræ procul dubio Liburnicæ
deprimentur. Audire malo Sapientiam, à qua
moneor hæſurum me veſtigiis adoleſcentiæ
meæ. Necio, an conatum excitantis Eliſæi
attenderis, cùm ſcilicet, tranſmiſſo incaſſum
baculo, totus filio Viduæ ſenex incubuit;
quo ille oſcitaret ſepties, & tandem Matri
redderetur ſuperſtes. Incurvavit ſe ſuper eum,
& caleſacta eſt caro pueri. Quanto Prophe-
tæ labore mors pellitur! Lues planè teterri-
ma, & tyrannis eſt Mortis ſæviſſima, quam
vix cadavere Vates tantus extrudat. Et tamen
jactus in Eliſæi tumulum defunctus confe-
ſtim revixit. Quidam ſepelientes hominem, vi-
derunt latrunculos, & projecerunt cadaver in
ſepulchro Eliſæi. Quod cum tetigiſſet oſa Eli-
IJæi, revixit bomo, & ſtetit ſuper pedes ſuos.
Præſtat mori Prophetas, quam vaticinari:
nam de morte, nullo prælio, triumphant in
ſepulchro, vix domi oratione, virg, inſuf-
flatione, procubitu vitam corpuſculo refuſu-
ri. Fallor, niſi Academia domus eſt Suna-
mitidis, in qua docemur vix mortem abigi,
ſi puerum iniederit: vix obluctari, ſi maturio-
ris ætatis virum oppreſſerit. Ad attactum ja-
centis Eliſæi mortuus ſubrigitur, ſed vir. Did
jacet cum procumbente propheta cadaver, ſed
pueri. Dilce, quam ſit Mors animæ à puero
tardiùs, quam à viro receſſura. Contumax
enim eſt perfidia, quæ adoleſcentiam perva-
ſit. Artubus nâmque rudioribus itaà ſeſe inſi-
mmat, ut extrudi nullis inde aut pharmacis, aut
ſuccis poſſit. Quæ ſanè tenacitas ut vitiorum,
ità etiam virtutum eſt. Nam ſtrenuum, con-
ſtantémque ſi mirere Tobiam humandis cor-
Pporibus, hoſtiis perlitandis, eum ſcito pueri-
tiam inter feretra aräſque duxiſſe. Hæc, in-
quit, & bis ſimilia ſecundum legem Domini

Puerulus obſervabat. Ploraverim ego propterea,

dum nemo Salomoni inaugurato non applau-
dit. Sapientem ergo regnare nolles? Imô gra-
tulor obtigiſſe Sapienti ſceptrum. Nollem ta-
men deeſſe purpuræ candorem ſuum. An tu,
inquies, de pudore ſubdubitas Salomonis? An
is malè olet, ſeu proſtitutæ pudicitiæ ſuæ reus,
aut alienæ prædo? Viret etiamnum & ſui cu-
ſtos, & alieni pudoris Cenſor ſeveriſſimus.
Sedenim ex alvo prodit Bethſabeæ. Atqui

cur malus & illa expiata jam erat; & hic alloquio Nu-

minis recreabitur. Quicquid id eſt, ſentinam
timeo, in qua concrevit. Virus trahet cor-
rupti olim uteri; & quamvis aurea ſint po-
ma, quæ hactenus cocta & ramis decerpſimus,
vitiatam tamen radicem metuo ſoli corruptio-
ne, in quo deſedit. Quid plura? Ammoniti-
das arceſſiit. Rex autem Salomon adamavit mu-

lieres alienigenas multas; Moabitidas & Am-
monitidas, Idumæas & Sidonias. En ut non ra-
dicis tantuùm, ſed terræ quoque vitium, in
qua illa viruit, tranſmittatur in truncum. Et
vivemus incorrupti, pueritià depravatâ; cùm
integerrimæ infantiæ Salomon extabuiſſe ſuam
horreat ſenectutem, virore corruptam non ſuo,
ſed uteri, in quo ſpiritum hauſit? Alvo dun-
taxat olim vitiat,, ex qua prodis, ſenectus
corrumpi tua poteſt: & vallabitur liliis ætas
maturior, quam pueritia anteceſſit deflorata?
Benè aget, qui necdum egit benè. Scilicet.

SNuccide ergo illam. Cur? Ecce tres anni ſunt, ex Luc. 13.
culnea bac, & 3⁸.

quo venio quærens fructum in fi
non invenio. At ille: Domine, dimitte illam &
bhoc anno. Trimæ ſterilitatem Dominus damnat,
& quinquennem deſperat agricola parituram,
ſi quadrima non abundavit. Dimitte illam &
hoc anno. Supereſt ſpei ſcintillula in trima: ſi
verò decoquat quadrima, exſcindatur. Non
enim à longæva ſperandum eſt, quod non le-
geris in pubeſcente. Suam quare Moyſes ex-

pavet virgam? Serpens eſt. Verſa eſi in colu- Exod. 4.

brum, ità ut fageret Moyſes. Reſiſte, eumque 3.
corripe. Timeo. Noli timere. Serpentem non
reformidem! Neutiquam: ſi tamen olim efflo-
ruit. Non enim diù Anguis erit, quæ non
Draco erat, ſed virga. Tenuit, verſaque eſt in
virgam. Vides, opinor, ut ſeſe indoles repa-
ret. Citò exſpuit, exuitque venenum, quæ ver-
narat in flore. Neque enim ſquamas non excu-
tiet, quæ gemmas in poma concoxerat. Vel
Jordanis retrorſum converſus eſt, ſuàmque o-
riginem latex adverſo alveo repetiit. Et ibi
quidem naturæ audiri leges nequiverunt, in
tanto undarum ſtrepitu, tumultéque repedan-
tium. At nos nunquam ſumus edictis gratiæ,
naturæque attentiores, quàm quùm id agimus,
quod egimus. Petrus nunquam, quod ſcia-
mus, improbus, JrsM præ cæteris amat;,
quamvis eum coram oſtiario non ſemel ejeraſ-
ſet. Adeò vel Chriſti transfuga eſſe poteſt,
poſt octiduum, pro Chriſto Eccleſiæ Paſtor,
ſi non adoleſcens defecit, ſed vir, & prius quàm
ancillam expaverit, in cohortem ſitricto ferro
irruperit. Quæ cùm ita ſint, tuuam quomodo
indolem marcere ſuſtines, aut etiam alienam

corrumpis? Ne adoriri quidem per ſe fœmi- Conſilia-
nam auſus eſt Satan, quòd crederet probro-i nmbiis

ſam vel Dæmoni alienæ indolis corruptelam.
Quin & ferarum nullam, nullam avium in cap-
tionem Hevæ ſtimulavit. Et quamvis ſeducen-
dæ fominæ aut Cervus, aut etiam Cygnus
aptiſſimi viderentur, ne Onagro, quidem aut
Bubone abuti auius eſt Dæmon. Adeò decep-
tionis tam vile, probroſümque miniſterium ar-
bitratus eſt. Ergo è luto extractum Anguem
trunco ſuſpendit, eòque uſus ſui doli veterri-
mo, teterrimôque interprete, non Adam, ſed
Hevam ſeduxit. Ut ſcias Te, aut foœminam,
non virum, eſſe, ſi ſeduceris; ſi verò ſeducas,
ne Coracem quidem eſſe, ſed eſle haberique

Serpentem. Serpens decepit me. Porrò ille quam Gen. 3:

temperans in ſua quoque intemperantia, falla- r3.
ciâque fuit? Non enim improbavit, ſed inter-
rogavit: non audacter, petulantérque invectus
aut in Legiſlatorem, aut in Legem eſt: vix
tantillum præcepti ſeveritatem non tam carp-
ſit, quàm pervulſit: Nequaquam, inquit, mo⸗
riemini. Et tamen tantâà Draco apud Divini-
tatem deceptionis flagravit invidià, ut, quam-
vis Deus & Adamum primùm interrogafſlet, &
Hevam

Hevam primò comediſſe pernoſſet, ſeverita-
tis tamen ſuæ fulmen illicò in ſerpentem ex-
cuſſerit, tranſgreſſionis patientior, quam ſe-
Gen. 3. ductionis. Nerpens decepit me, & comedi. Et
13. ait Dominus Deus ad ſerpentem: Ouia feciſti
boc, malediétus es inter omnia animantia“ ter-
ram comedes: & inimicitias ponam inter te &
mulierem. Quid evibrari potuit in animantem
atrocius? Nam cùm Virgo una fuperſit impio-
rum patrona, eam non tantùm non habebis
advocatam deceptor, ſed infenſam, iratâm-
que. Quam ergo moriturus afſciſces in opem
tuam, ſi ſuis te Virgo & tectis excluſit, & ja-
culis impetit? Vives, ſi te vita peroſa eſt? Ad-
de, quod Serpens antequam damnaretur, præ-
damnatus jam fuerat flagitio ſuo. Non enim ait,
Quia feceſti hoc, maledictus eris, ſed, male-
dictus es. Tu tibi ſquamas conſuiſti. Tu tibi
detraxiſti alas innoc ntiæ deargentatas. Tu
Præcidiſti tibi, quo ſervabare, ſpei funem: ab
ripieris propterea in Iræ Charybdim, non fre-
ti æſtu, ſed iniquitatis refluxu tuæ. Time pro-
inde ſi non commilitoni, quem depravas, ti-
bi certé, qui peris. Miſereat te tui, ſi te non
miſeret famäliaris, quem obvium telis exar-
mas. Achitophelem videas à nullo argui. Cai-
num Deus non ſemel admonet, & peccaturum,
ne proruat, & prolapſum, ut exſurgat. Nimi-
rum vel fratricidio innocentior es, quàm ſedu-
ctione. Abjicitur Achitophel, ſeductor Abſa-
lonis. Cain in Deum hoſtià, in fratrem telo
injurius, revocatur à ſupplicio, & niſi receſſiſ-
ſet à monitore, evaſerat mortem. Balaamum
Balaco nemo non iniquiorem pronunciet: quòd
ille conſilio fœminas in corruptelam Iraelis
exciverit, hic deceptus immiſerit. Et tamen
Coraces peſſimi nuſquam non crocitant, nuſ-
quam non Turturibus præferuntur. Vel in Ar-
ca Columbæ Corvus antecellit. Nam explo-
randis, renunciandiſque naturæ ſtragibus Co-
rax ablegatur, vix poſteriorem ſortità legatio-
nem Columbâ, tum emiſsâ, quùm ille, per-
fidiæ compertus, Arcæ ſaniem antetulit. Adeò
vel Juſtis interdum Crocitatus gratior Corvo-
rum eſt, quàm gemitus Columbarum.

Rexæx autem Salomon adamavit mulieres
alienigenas multas, filiam quoque Pha-
raonis, & Moabitidas, & Ammo-
nitidas, & Idumæas, & Sidonias,

Divitia
nexia. & Cethæas. 3. Reg. II. 1.
pelicitas? Poſt Plutum Venus. Enimverò cùm auri
noxia. argentique inundaſſe Hieroſolymis copiam pro-
xXimè ſuperiori capite Author recenſuiſlet, mox
patuifſe ait Regis thalamum exteris muliercu-
Luxus. lis. Tanta eſt luxuriæ libidiniſque conjunctio,
ut, ſi abundes, vix floreas. Id vel naturæ
3. Reg- ſuaſu edidicimus do fl decutitur
10. 12. „quando flos pomo decutitur.

Et primô quidem cohoneſtandis Templi ful-
Wi n cris ſupellex inſumebatur, mox ſolio impendi
cœpit, ad extremum luxui illecebræque man-
Caſtitats cipata eſt. Ignoſces Proinde timori meo, ſi
ſervat ubi vaſorum acervos conſpicio, & cortinas
Pauperias deprehendo, latere imibi Adonidem ſuſpicor,
euſtodita. imô non latere ibi Cupidinem clamito, qui,
ut nudus ludat, non niſi in ſumma rerum o-
pulentia laſcivit. Imô, quia nudus eſt, tuni-
catos togatéôſque vulnerat inimicius. Quid por-
ròô mirum, ſi Venus amburat, quos Cupido
tranſadigit. An non illa inimiciſſime, hoſtili-

Oliva

térque inſequatur, quos nato, quem nudum
expoſuit, tanto gazæ apparatu conſpicit diſſi-
millimos? Ergo inſidiatur nudus Amor paluda-
tis, quos citéò deſpoliat. Nemo enim nudatur
promptiäs, Amore graſlante, quam qui mol-
libus, duplicibuſque veſtitur. Nam pauper co-
ram latrone cantat, vacuitate ſecurus. Is & Sio-
ne decedens Jerichuntem incidit in Sicarios, qui
ità feriri potuit, ut etiam ad libidinem fura-
cium potuerit exſpoliari. Mirum ergo videri non
debet, ſi graſſatorum more Amor inſidiatur;,
quem nemo latronem, niſi latro inficietur. Pro- Luxrurid
inde Salomon, cùm, emiſſis in Tharſis navi- Polizics
bus, receptiſque, nataret in auro, in luto de- iniruſir.
preſſus eſt. Rex autem Salomon adamavit mu-
lieres alienigenas multas. Vide autem, quibus
miſer gemoniis gradibus in voraginem volup-
tatis præceps ierit. Primum ſiquidem Regis fi-
liam non tam procus, quam princeps, facem
regni jure præferente, thoro adſcripſit. Vela-
batur tum ſanè libido firmandi ſtudio fœderis;
votéôque connubii clarioris. Et quamvis ar-
dere tæda non poſſet nuptiarum exterarum,
quin Templi lychnus extingueretur: Sanctua-
rii tamen utcunque nox tolerabatur, tanti
generis jubariſque compenſatione. Quis enim
Lucernæ Reginam non præferat, ſi præſer-
tim cum Æ gyptiis ſpectare coœlum deſueſcat.
Verùm, qui Nilum intrare non timumit, non
intra Ægyptum conſtitit, ſed ad Æ thiopas
abreptus eſt, ut ipſam ſcelerum caliginem
domum inferret, hoc eſt, inveheret Æäthio-
piam Hieroſolymis. Siquidem adamatà Re-
ginàè, Moabitidas rapuit. Verùm hæ ex Lo-
tho, ſi non filio Abrahæ, certè ex fratre ne-
pote. Ammonitidas Idumææ exceperunt. Et
hæ Ifraelem ſapiunt, quando ex Eſaü pro-
fluxerunt. Jam nullo velata cognomine bac-
chatur libido, quando Salomoni Sidonias pro-
ſtituit. Inverecunda hic tamen Venus, at non
contumax eſt. Nam Sidon, ut Palæſtinæ nul-
lo generis vinculo conjungatur, non tamen
hoſtis eſt Abrahæ. Natione ſecubat, non re-
pudio. Cethæas verò, quas noviſſimè advocaſ-
ſe Salomon fertur, quis neſciat oriundas in-
fenſiſſimà Hebræis gente? Eô Venus excurrit,
ubi ſuo illam alveo non coeêrceas. A principe
conjuge ad Ammonitidem;, inde ad Sidoniam,
Cethæam tandem Ifraëlis ſanguine cruentatam
amplexatur. Reſilire proinde oportet te à con-
nubio non honeſto, ne in illicitum cadas, in
ſpurcum inde prolapfurus.

Parva in
malo.

Rogavi pro te, Petre, ut non deficiat Zelusa-
fdes tua. Et tu aliquando converſus Pinmaram.

confirma fratres tuos. Luc. 22. 23. Pæniten-
tia Verae

Perjurio Petrus polluetur, & eo ſanè non Religioß
levi, quando afflatu ſervæ conſternatus, JE- eher 35
SsUM ſuo ſinu excutiet, ut à lictore ſcilicet tar- Neiant.
diùs, mitiuſque, quàm ab Apoſtolo cædere- Vira mi-
tur. Nam CHRISTUM megatione Petrus ante .
damnavit, quàm Caiphas. Tum enim eſt JE- ſummi
sUS probrosé depalmatus, quům eum Primas meriti.
alumnorum abdicavit. Lanti verò compertume pe,;
facinoris Petrum quid acturum reris, ut ma- „egatio
culam fœdiſſimi criminis eluat? Quæ lachry- Zelo ani-
mæ notam extergant fidei, unâ tantùm lo- wmaruà ab-
quente verna profligatæ? Non toto eam Jor- Kergetur.
dane Petrus abluat, imò ne cruore quidem ſui
pectoris toto. Jejunet? Parum eſt. Vigilet ?*
. Oris

Cen,

Alleg.l

SS — — — — —

Stromatum „ Lib. I.

Oris vomitum impuriſſimum vigor luminum
empati non exhauriet. Sacco induatur & cilicio? Bel-
lapſis. lIuarum exuviis non operitur facinus, quod in
ipſo Pontificum atrio patravit. Agat , quod
Dominus ruituro præſcripſit. Et tu aliquando
converſus confirma fratres tuos. Sublevandi ſtu-
dium iniqui,, ſanior eſt affecti medicina. Et
quamvis non jam vomicàâ labores, ſed peſte;,
ut alium curaveris, convaleſces. Piſcina tua
fratris vomica eſt: in eam ſi deſcenderis pri-
le mus, quamvis Naaman demergare, Angelus
i emerges. Noli ergo medicinam tuo vulneri
inng facturus, aut ſuccos percolare „aut adire ther-
mas, aut denique uſtrinas intrare, ut torrea-
nan re. Quære peccantem; utque fratris & vulne-
nld re exluxeris mortem, vives. Lepræ tuæ nolo
Eliſæum quæras, ſed exquiras velim Naama-
num. Ego certè, ſi degerem in Samaria, &
n me meæ tæderet ægritudinis „ animo vitiato,
r. non Eliam convenirem, ſed Achabum, non
, Deboram alloquerer, ſcd Jezabelem. Sic
r. nim Petro transfugæ imperatur: Converſus,
1, inquit, confirma fratres tuos. Hoc eſt nolo
. Joannem adeas lilio coronatum, Thomam
nl conſequere, qui, niſi meum latus reſcindat,
hmm ſuum in corde vulnus non ſanat. Hinc eſt, quod
lr. . Paulus cùm viſum recepifſlet, non ad Apoſto-
Act. 9.ro. Ios Hieroſolymas profectus eſt, ſed cicatricemn
In Qeſperatiſſimis plagis ſuis obducturus, Syna-
gogam Damaſci perrupit Judæorum, vela-
en men eorum ex oculis ideò detracturus, ut eo
io⸗ ſuum vulnus obligaret. Et continuò ingreſſus in
Ne. dynagogas, prædicabat Jeſum. Videſ-ne, Ut ſa-
lo. mior Pfyllus os non papillis Eccleſiæ admovit,
le. . quo ſuam in Chriſto infantiam enutriret; ſed
l ceraſtarum gingivas exſuxit, ut veneni ſuctu,
r fui virus animi exhauriret, fugarétque flagitii
der ſanie facinorum purulentiam. Judæos ergo con-
venit, non Apoſtolos, ratus itaà barbariem
ſuam eradi poſſe, traductis ad Chriſtum con-
tribulibus ſuis, uti Petri fuerat curanda perfi-
dia, fratribus in fide roboratis. Nec id tantùm
pharmaci genus ſuis adhibuere vulneribus Pau-
Ius & Petrus, verüum & David gemino nota-
tus adulterii cædiſque ſtigmate, inuſtam cri-
minum infamiam abolendam ſibi eſſe ſtatuit
criminoſorum curatione, aut certè curd. Et-
enim quinquageſimo ſuorum luctuum carmine,
quod totum eluendis ſceleribus pangerat, cùm
diu abſtergi cupiſſet, exclamat tandem: Do-
Pſ. 5o. 15. cebo iniquos vias tuas, & impii ad te conver-
tentur. Ratus ſcilicet tutiorem ſibi ad veniam
aditum patere nuſquam, quàm ſi non ad lu-
gendum ſibi caveam effoderet, ſed, ad docen-
dum, exſtrueret civibus, exteriſque Synago-
lium gam. Volumine melius, quam cilicio tuum ex-
iin terges pus, tuàmque vomicam percurabis. Nee
mirum ſi codice, ut ſacco, flagitium peccantis
expietur: quando & ſua non deeſt volumini-
Apoc. Ic. bus amarities. Accipe librum, & devora illum,
8, r is 9. & faciet amaricari ventrem tuum. Et ſanè quo
etti⸗ nos dolore ſalutem gentibus pariamus, Paulus

1

lis

lere teſtatur, qui non modò parturire ſe Galatas di-
5 ale ,el xit, quâ ſanè voce nemo non videt, Evange-
el lor ⸗ lium parientis angore vulgari: verum & ad
Prines i vincula uſque pro populis laborabat. Quin
atin, coœlo malebat exulare, quàm pereuntis intereſ-
t nr s ſe naufragio Gentis ſuæ. Vide, quâ mentis an-
chr,⸗ n Xitudine Evangelium nuncietur, quando præ-
n res ſtat cœlum, quam ſynagogam abortum pati.

n . Unius diſpice Jonæ luctam pro Ninive. De-
lal nique diriorem pelago arbitratus prophetiam,
zlet

—

79

Cetum pati maluit, quàm Nimiven. Dormie-
bat in turbine, ejulabat in pomœrio. Adeò
quies eſt, ſi moriare, ne arguas: mors eſt, e-
tiam cùm edomueris impium, deſidere. Et quot,
rogo, ſunt, qui mallent cruorem ſuum occum-
bendo profundere, quàm alienum ſuffundere
commonendo? Quaàm ſanè acerbitatem docen-
di, & dedocendi pariter ſceleroſos is depre-
hendet, qui hieroglyphica expendet, quibus
deſignata Petro eſt modò Gentium victoria;,
modò ejus ſub Nerone mors. Ergo Dominus,
cùm Crucem Petro adumbraret, vinculi, faſ-
ciæque meminit: Alius einget te, & ducet quò Joan. 215
tu non vis. Ubi verò de traducendis ad Chri- 18.
ſtum Ethnicis moneretur, monſtra illi angueéſ-
que ingeſti ſunt, quos veneno ſaniéque cor-
ruptos, ſummo ſtomachi faſtidio liguriret. Oo- Act. 10.
cide, & manduca. Quis autem non intelligat ¹4:
acerbiorem Cruce ipsa prædicationem efle;,
quando illa vinculum eſt, hac verò Serpens
& Vultur? Nam, qui pro Chriſto jugula-
tur, ſemel moritur; qui autem JksM an-
nunciat, impiéſque revincit, quotidie mori-
tur. Audi plenam mortibus ammam. Quoti= I. Cor.
die morior, propter veſtram gloriam, fratres.15:3 1e
Et muſſas etiamnum, ridéſque pro cilicio E-
vangelium comparantes, cujus interpretatione
ſanentur? Age. Qui efſſe poilunt dunores pœ-
nitentiæ cruciatus, quam ſi cædare ſcorpioni-
bus, dumis coronere, agaris in crucem, felle-
diriſque patibulatus & cruciére, & profſcin-
dare? Iſta Chriſtus patiebatur in Calvaria;
nec tamen aut de ſpinis queritur, aut certè de
clavis: unam tantùm ſibi ſitim permoleſtam
eſſe lamentatur. Nitio. Moreris ferro transfi- voan. 19:
xus, & non ferrum, ſed ſitim incuſas? Cru- 28.
ciaris ergo dirius ſiti tuà, quam telis Synago-
gæ. Sané: Veruùm non potionem ſitio, ſed
Judæam. Ea me vexat ſitis, quâ olim apud
Samariam propè fontem laboravi. Mulier, da Joan.4.9.
mihi bibere. Quem mihi potum non hydriâ
haurire tuâ, ſed tuis mihi oculis profundere
potes. Si credis, bibo: ſi vivis, epulor. A- Ibid.
lium cibum habeo manducare, quem vos neſ-
citis. Ergo torquebatur Chriſtus non tam
Crucis immanitate, quàm rebellantis perfidiâ
Hieroſolymæ: Diſce jam, qui ſint Evange-
lizantis angores, quùm pro filiis privignos
educat Evangelio. Caligabat orbitate repen-
tinâ, captus utroque oculo Tobias ſemior: & §. Tobiag
quamquam omni ſuorum munerum fſolatio de-
ſtitueretur, ſerebat tamen ærumnam ſuam non
infractus. Ubi verò correptioni ſenſit uxorem
refractariam, tum enimverò & mori cupiit,
& ſepulchrum ſibi pro aſylo precatus eſt. Ex- Tob. 3.
pedit enim mihi mori magis, duàm vivere. 6.
Captivitatis, minarum, paupertatis, & lippi-
tudimis, imo Cæcitatis tolerantiſſimus ſenex;,

dum iterum parturire uxorem ſuam tempe- Correc-

Videte, ne tionis im

rantiæ nititur, abortu præfocatur.
d.-= batiens.

furtivus ſit. Ad hac uxoy ejus: Manifeſte va
na facta eſt ſpes tua. Tune Tobias ingemuit. Animaru
Riſiſſet Pardis ſenex objectus, luſiſſétque cum 2 las abs
Urſis: qui tamen hædi ſuſpicione furtivi di- e e⸗ .
ſcerptus, transfugit ad mortem. Securim, li- „„ 36*
Ctoréſque ſprevit Salmanaſaris: uxoris voce li- ſj aquat
Periori exanimatus eſt. Adeò torquet nos ze- Martyri-
lus animarum acerbius, quam in ærumnam no- bus.
ſtram conjuratæ tyrannis, ſervitus, Cæcitas, &
paupertas. Perſtat emim inter hæc ſenex impa-
vidus: qui tamen uxoris ſibilo, tanquam ru-

entis appulſu ſaxi non humi tantum elidinr 3
e

1. Cor.
15. 31.

60

ſed ſepulchro illatus præſepelitur. Expedit mi-
bhi mori magis, quàm vivere. Et ciliciolum
oſtentas, quo iri expiatum facinus autumas?
Et prædicationem alumnorum Jns ſubiſannas;

quòèd cum Dracone Narciſſo confligant, quum

fuis mederi ſe vomicis credunt alieni vulneris
curàa? Audiſti-ne quas Paulus pro Romano-
rum ſanitate pertulerit ægritudines? Et nos,
inquit, periclitamur omni horâ. Quis lugen-
tium horis ſingulis periclitatur capite? Nuncia-
tà Lerinenſibus à Capraſio Monachis, immi-
nente barbarorum excurſione in Inſulam, à qui-
bus forent in odium fidei trucidandi, nemo
non expalluit. Deerant fugientibus latebræ;
&, niſi Abbas diutinà eos oratione, diviné-

que viſu relevaſſet à metu, nemo Martyr oc-

cubuiſſet. Norant flere: ſed periclitari non no-
rant. Pallere jejuniis cupiebant, ſed diſcrimi-
num pallere vicinitate recuſabant. Potum miſ-
cere cum lachrymis expetebant, ſed cruorem
horrebant miſcere cum fletu. Cinerem pro
pane manducabant: ſed abnuebant feritate gla-
dii in cinerem verti. Verbo; quòôd quotidie
zelus patiebatur in Apoſtolo, quingentis in
Monachis, ne ſemel quidem ſuſtinere auſa eſt
Poœnitentia. Non immeritò proinde Paulus
tanquam levioris armaturæ rorarios famem;,
frigus, verbera;, nuditatem præmittit, ag-
menque oviaräüs claudit, inſtantia ſcilicet quo-
tidiana, & perpetud de prognatis Evangelio
Gentibus ſolicitudine. In labore & ærumna, in
vigiliis multis, in fame & ſiti, in jejuniis mul-

Oliva

is, in frigore & nuditate. Hi velites ſmt. Jam
cataphractis agmen muniatur: Inſtantia mea 1. Cor.
quolidiana, ſolicitudo omnium Eccleſtarum. Quis IH1. 28.
infrxmatur, & ego non infirmor 5 Quis ſcanda-
lizatur, & ego non uror? Uſtrinam cùm in-
tueare, non eſt, quèd mihi ſpeluncas com-
monſtres ejulantium. Mollius enim eſt lugere,
quam uri. Tua madet Poœnitentia, ſed Pauli
zelus Hagrat. Ideò labenti Petro non lachry-
mæ imperantur, ſed à Chriſto edicitur, ut
converius confirmet fratres ſuos. At enim quis B. virge
fratrem ſine Matre convertat? Ergo Petrus, Maria
ut Serpentes, Draconéſque occidat, gladium Teum
ponat, & Lilium mutuetur à Virgine. Occi- ittn wct
de, & manduca. Verùm cædem hanc crimi- 2
num flore melius, quam telo, conficies. Ideò
ſubſequuturum in cœlo prælium Michaelis
cum Dracone coronata ſideribus Muher ante-
ceſſit. Ut doceare ſcilicet, fruſtrà Satanam
in peétoribus aberrantium obſideri, niſi eò
pro tormentis MABIAM admoveas. Et quo-
niam opuſculi hujuſce mei unus eſt ſcopus a-
nimarum ad JksOMw traductio, adeſſe mihi 4Poc:
optarim Virginem. Nam ſi David ſparto præ- it. 6.
valuit in Goliam: ego Aaronis virgâ devi-
cerim Pharaonem. Si lacte Siſaram Jahél de-
bellavit: delebo ego Satanam felicius Virginis
lacte, in permciem hoſtis flore uſus, pro cla-
vo. Non enim ſcelus vivet, ſi aut in illud,
aut etiam in me adigam Lilium Matris. An
non vita eſt, ſi moriamur in Lilio?

FLINIS LIBRI PRIMI STROMATIUM.

e Laure
ſene.

Cenl4,9,

ſt
A
lreng ahl
A
Co
gon
nia
lie

lut

1.

Ine.

h.,
4
8 1 Mni

88TRO MATUM

FX DPIVINIS SCRIPTURIS
LIBER SECUNDUS.

Domum tuam decet ſanttitudo, Domine,
in longitudinem dierum. Pſal. 92. 5§.

T' olim in valle ſylve-
ſtri Reges quinque in

gnavere, ut paucioribus
bplures ſubderentur: Qua-
uor Keges adverſus quin-
due, inquit Moyſes: Ità
nunc in montibus uber-
rimis domus Domini,
duæ contra Virginis domum unam de glo-
ria confligunt : Lauretana nempe domus
cum antro Bethlehem, Templôque Salomo-
nis decertat, unâque, Cella verior, quam do-
mus, de domo omnium maxima, ut olim de
Gigante David, non quidem in valle Tere-
binthi, ſed in planitie Picena, haud lapides ja-
