lo. Totis me artubus tremere fateor, quoties
latæ à Deo ſententiæ in Amalec recordor. Ver-
ba ſunt Samuelis ad Saul. Me miſit Dominus,

15. .
1:Reꝑg. 15. zr ungerem te in KRegem. Nunc ergo vade, & per-

2. Mach.
3. 6.

cute Amalec, & demolire univerſa ejus? non
parcas ei: ſed interfice à viro uſque ad mulie-
rem, & parvitlum atque lactentem, bovem, &
ovem, & Camelum, & aſinum. Num litavere
Beëlphegor? An Babelem reparavere Amale-
citæ, ut coœlo Deum detraherent? Antichri-
ſtus inde fortè oriturus eſt, an ibi eſt Chriſtus
occaſurus? Nam ſupplicium nec atrochus, nec
latius eſſe poteſt. Utque immitius Saul grafla-
retur, Corona in cotem enſis lævigatur. Me
miſit Dominus, ut ungerem te in Kegem. Nunc
ergo vade, & percute Amalec. Ac ſi dicat:
Nolo aras pro ſceptro. Nolo pro corona ho-
ſtias; hoſtem volo. Peto, ut reddas pro pur-
pura ſanguinem, pro diademate gladium, cæ-
dem pro regno. Regnaſti? Jugula. Quem?
Amalec. Audi vocem Domini. Hac dicit Do-
minus exercituum: Kecenſui quæcumqgue ecit A-
malec Vrasli: quomodo reſtitit ei in via, eum
aſcenderet de Egypto. Nunc ergo vade, & per-
cute Amalee, & demolire univerſa ejus. Non
me læſit, ſed vos. Ideò implacabilis furor meus
eſt, qui, ut ſacrilego fortè parceret, ità inſi-
diantem evertit. Non paras ei. Demolire uni-
verſa ejus. Quâ id ſtrage perficiam? Quà li-
bet. Catapultis utere, faces injice, tigrides im-
mitte, fluminibus obrue, ferro, veneno, an-
guibus pugha. Demolire, &, quod lubet, li-
ceat. Reſtitit enim tibi, non mihi. Quaſi ve-
1rôO, inquies;, neſciamus direptorem T empli
Hehkodorum aut calcibus humi eliſum, aut
virgis ad necem uſque conſcifſum. Aio repo-
ſitæ in Templo pecuniæ latronem intercidiſſe
inter lorarios exanimem. Audi tamen quorum
æs illud eſſet, cujus ita latrocinio vapulavit
Heliodorus. Tunc ſummus Sacerdos oſtendit de-
poſita eſe hac, & victualia viduarum & pupil-
lorum, quædam verò eſe Hircani Tobiæ, viri
valdè eminentis. Vindicatur ergo, lictoribus
Angelis, non Oniæ Rationale, ſed Tobiæ-mar-
ſupium. Imò tum plagarum legas expertem
Senem Antiochenum, qui, Regis juſſu, Sio-

2. Mach. nem aris, mensiſque occuparat, in quibus ſuil-
6. . laà carne inquinarentur Iraélitæ: prædonem
vero victualium viduarum Heliodorum profciſ-
ſum. Fateare proinde neceſle eſt, animadver-
ſum fuiſſe ſeverius in humani, quaàm in divini
juris violatorem. Atenim, ais, cum præmiſif-
ſet Eſaias ſpretum à plebe Deum, devaſtatas
Iſa. 1. 2. quoque ſubjicit Hieroſolymas. Filios enutri-
Rex, ſupe. Vi., & exaltavi: h, ſi autem ſpreverunt me. Væ
rior & genti peccatrici: blaſphemaverunt Sanbtum I-
Ecleſia- vaöël, abalienati ſunt retrorſum. Sper quo per-
Tiabe, cutiam vos lirà . addentes Pravaricationem ?
noß ſaa, Terra veſtra deſerta, oivitates ſuccenſæ igni. Fa-
ſed Dei teor non contemnendam irrogatam poœnamn eſ-
injurias ſe blaſphemis. Verùm incenſis Apoſtatarum ur-
uleiſcan- bibus, furoris divini videbatur exhauſta pha-
Pan Her zrrt⸗ Duper quo, inquit , percutiam vos ultra?
oppreſo-. Veruùm qui pagorum incendis ad ſatietatem
ves fra- Cledebatur ultus ingratos, nominiſque ſui con-
nentur. temptores: ubi infeſtos eos pupillo ſenſit &

viduæ, novam enimverò calamitatum telam

Oliva

redorditur, & quaſi renaſcentibus ſævioribus
in ſua pharetra jaculis, eos, quos ultra à ſe
dixerat configi non poſſe, novis miriſque ſup-
Pliciis addicit. Principes tui infideles, ſocii fu-
rum, diligunt munera, pupillo non judicant.
Propter hoc, ait Dominus Deus exercituum for-
tis Iſrazl. Heu conſolabor ſuper hoſtibus meis,
& vindicabor de inimicis meis. De hoſtibus
vindicaberis, ad quos dixeras: JSuper quo per-
cutiam vos ultra? Terra veſtra deſerta, civita-
tes veſtræ ſuccenſæ igni. Quo modo in hoſtes
graſſaberis, ſi lanienæ incendio ſaturatæ in-
ſtrumenta ſæviendi non ſuppetunt? Super quo
percutiam vos ultrà? Ita eſt. Nihil ſupplicio-
rum blaſphemis irrogaſſem igni abſumptis: at
oppreſſores quum eos videam viduarum &
pupillorum eſſe, inſtaurabo tormenta; meâque
dextera, quam in ſacrilegos elanguiſſe fate-

Iſa.1 . 23¾

bar, in raptores erigetur novis foœta ſuppli-
. . .

ciis. Uſque adeò ulciſcendis noſtris injuriis vi-
get Numinis manus, quam vindicandis contu-

melis ſuis delaſſatam nec Numen ipſum diffi-

tebatur. Imò cùm enumerando injurias ſuas
de ſceleribus enormibus conqueratur tantùm;,
coutemptu videlicet ſui, blaſphemià, & re-
bellione: damna ulturus noſtra Deus nec mi-
ſtum aquâ vinum præteriit. Vinum, inquit,
tunm miſtum eſt aqud. Adeò, qui Dracones
tantùm in ſe inſilientes transfigit, moleſtos no-
Bis araneos, imò & lacertos atterit, Came-
lIum, ut ità dicam, ſuis in contumeliis deglu-
tiens, qui noſtris in damnis cyminum deci-
mat & anethum. Aio & ego cum Eſaia; Væ
genti peccatrici, populo gravi iniquitate, ſemi-
ni nequam: Væ, inquam, filiis ſeeleratis: ſed
ſi in fratres injurii fuerint, non autem ſi pec-
cent in Deum. Super quo enim percutiet il-
los ultra, addentes quamvis prævaricationem?
Quod ſi, impunitâ in cœlum blaſphemi, fri-
gida duntaxat diluant muſtum in caupona;
regerent cruorem pro vino, nec furto inuſt
macula toto quoque Jordane diluetur. Vinum
tuum miſtum eſt aquäà * Deus eſt exercituum
qui vociferatur contra caupones tuos: Heu
conjolabor ſuper hoſtibus meis. Mirum ſanéè ad
ultionem illatæ nobis injuriæ fervere Deum,
qui abolendæ contumeliæ ſuæ obtorpuerat. Plus
tamen miror eum profuſiſſimum miſericordiæ
ſuæ, parcum penè reddi in ſua beneficentia,
ſi non noſtri, ſed ſui gratiâ videri poſſit mu-
nificus. Acceſſit unus ad IJnsoüm Princeps,
rogans eum;, ut defunctam nuper filiam ſuam
excitaret in vitam. Surgens Jkss ſequebatur
eum... Buravit, & tenuit manum ejus, & ſur-
rexit puella. Magna miſericordia: ſed pro fi-
lia Pater oravit. Quid, quod obvium in fere-
tro prope Naim adoleſcentem unicum Matri
redivivum dedit, nullis ad id prodigii aut pa-
rentis, aut civium poſtulatis inflexus? Ado-
leſcens, tibi dico, Nurge. Et reſedit qui erat
mortuus, & nvρ†D loqui. Et dedit illun Ma-
tri ſu«. Egrotat in Bethania Lazarus. Sorores
duæ Maria & Martha per literas & tabella-
rios Chriſtum deprecantur, ut febrienti ſub-
veniat. Sanè, qui ſolo Patris verbo puellam
erexit defunctam domi; qui nullis provocatus
viduæ precibus adoleſcentem defilire juſſerat
& feretro in via: Virum duntaxat ægrotantem
citò curabit, tantis ad id munus tabellario-
rum literarumque officiis provocatus. Attamen,
ſi Joanni credimus. U audivit, quia infima-
batur,

Ibid.

Iſa. I. 4.

Matte 9.
25.
Zelus a-
nimarum
nil quar-
141.

Luc.7 15.

Joa. : 74

La
Mſanatit.

1

loin.

Digrite
doy ami.
ci de, *
inia ſil
ptine
neriti,
eriir
Uneye. (
hat amé. 4

lerſi.

t
8
1
1
5
9
l.
Ee
ut.
tun
kec
der

eri

0

i

ſ
Nun
Ant. 4
ſ.
Hei,
idu
Per-
Gite.
noſtes
er do
Nlao⸗
Ptir 4
tum &
eigoe
D
uris w.
Pcontu⸗
in Eiff.
tus ſiu
tuntm,
le⸗
ec M
ingut ,El
Dracones
leſtos no
,Came.-
is deglr⸗
um ec⸗
ſtia; Ne
te, eni. lil
ralis: ſel
n ſier⸗
rutiet i
ationem!
Caupona,
rto innſ
Gr. Vimn
Vercituum
os: M
ſacead
re Demn,
Pleret⸗ Ds
Mletcordie
eekcentn,
politm.
Piieſe ⸗
Wiam fuam ,
eluehemm
is, . 1
ſel o l⸗
um nke .
un Mln
igi aut he⸗
xs? A 1
iMun Nr.
us. Gololes
nbeli⸗

riepti ſib.

ebo Muln

torK⁵Üα
llein
gtotinten
nbelani⸗
. Attamehj .
is itin F
,

Stromatum, Lib. II.

batur, manſit in eodem loco duobus diebus. Ac-
cedit tandem Bethaniam, fſublato interim é
vivis Lazaro. Defunctum eum à Martha in-
telligit, nec ad ſepulchrum accurrit. Nondum
enim, inquit Evangeliſta, venerat Jeſus in ca-
NRellum: ſed adhbuc erat in illo loco, ubi occur-
rerat ei Martha. Amplexatur Magdalena Jk-
SOM cum ejulatu, inquiens: Domine, ſi fuiſ-
ſes hic, non eſſet mortuuns frater meus. Eos ad
gemitus cohibere lachrymas Chriſtus non po-
tuit. Infremuit ergo Spiritu, & collachryma-
ri cœpit. Lazarus interea putreſcit in ſaxo. Itur
tandem ad ſepulchrum. Luget iterum Chri-
ſtus, turbatur, & orat. Pater, gratias ago ti-
bi, quoniam audiſti me. Videbatur antea exci-
tare Lazarum nolle, cùm, acceptis de morbo
ejus literis, biduum moraretur in eodem loco:
cùm Caſtello propior factus, oppidum non in-
greditur. Nunc verò non poſſe jubere mortuo,
ut reſurgat, ambigi poteſt, quando lachryma-
tur, fremit, & ſupplicat ante ſepulchrum qua-
triduani. Nec vanus timor. Siquidem ſaxum
removetur, inclamat magnis vocibus, & mo-
rituro propior quam reſurgenti Lazarus manus
pedéſque vinctus inſtitis progreditur & ſepul-
Chro, ſtaturus ſaxo gravior in lapide, niſi eum
Domeſtici exſolviſſent. Nequit, an recuſat Jk-
sUs ommipotentiæ vim ſuæ explicare in Monu-
mento? Subſtitit, acceptis à Sorore literis. Er-
go mavult mori Lazarum, quam fanefſcere.
Lachrymatur, orat, turbatur. Ergo imbecil-
lior jam eſſe cœpit ejus in mortem vis. Utrum-
que, quodammodo impius, fateor, aiéque &
ſegniorem & averſiorem videri jam poſſe Chri-

Latari ſtum ab excitando Lazaro. Cur? Peccarat-ne
Iuſcitatio. Lazarus, antequam moreretur? Atqui Para-
lytico & crimina remittit, & ſanitatem largi-
tur. Non ejus proinde retineri Omnipotentia
potuit ſceleribus putreſcentis: quæ tamen nulla
fuere in ægroto. Cur ergo tam pronus ad Pa-
tris preces, Matriſque ſilentium, gemitus pre-
céſque Sororum moratur? Audi miraculi re-
Ioa. I. ö6. moram. Diligebat autem Jelus Martham, inquit
Evangeliſta, & Jororem ejus Mariam, & La-
zarum. Ut ergo audivit, quia infirmabatur,
Dignitas manſit in eodem loco duobus diebus. En agge-
non ami- Tem, quo divinitatis fluvius in ægroti lectulum
cis defe- excurſurus, coeërceri ità potuit, ut vix ſepul-
venda ſed Chro influeret poſt quatriduum. Lazarus ami-
Te,zi, cus noſter dormit. Timuit, ne ſibi potius hof-
Superior Pitem, quam Sororibus fratrem recuperaſſe
non eve- Crederetur; ſi amicum ſibi caput inſtitis expe-
we am- difet. Timuit, ne ad extergendam ſaniern fra-
65 /*.

tris, permotus videretur nardo, unguentéôque
Sororis. Aliquid ſui abs ſe extrahi credidit de
ſepulchro, ſi Amicum ſibi, & fratrem hoſpitæ
repararet. Amore elanguit Omnipotentia. Ideò
Evangeliſta moram Chriſti narraturus, ejus in
Sorores ægrümque charitatem præmiſit. Dili-
gebat? Manſit. Ut autem amore retardatum il-
lum ſuo non dubites: cùm ad Apoſtolos dixif-
ſet: Lazarus, amicus noſter, dormit: ſed vado,
ut à ſomno excitem eum. Ubi ad ſepulchrum ven-
tum eſt, Amicitiæ vocabulum ſepoſuit, ne ſi
recordaretur Amoris, reparandæ eum vitæ tæ-
deret. Non ergo ait, Lazare; amice noſter,
evigila: Jed voce magna clamavit: Lazare, ve-
ni foràs. Potuit enim aliena à rationibus ſuis
Omnipotentia obliviſci quatriduani, ſi familia-
tis recordaretur. Militavit vitæ Lazari exulans
à Chriſto amicitia; quæ quamdiu regnavit in
Ethieæ Comment. Tom. IV.

1II

ore Chriſti, mori potuit, ſed vivere non po-
tuit. Amicus enim Lazarus putet: Lazarus
exilit: Lazarus amicus noſter. Quid agit? Dor-
mit. Lazarus nullo amicitiæ titulo inſignitus
quâ tabe diſſolvetur, ſi amicus interit? Imd
proſiliet & ſepulchro. Lazare, veni ſoras. O-
portuit à Chriſti latere Amorem ablegari, ut
poſſit Lazarus in lucem redire, qui à luce abie-
rat amicus, gratuſque Servatori. Perierat in om-
ne ævum, niſi pars ejus in illo melior ad tem-
pus periiſſet. Inter amicos eſſe deſiit, ut inter
excitatos eſſe inciperet: ideò redivivus, quia
Lazarus: ideò mortuus, quia amicus. Abſol-
vamus aliquando tandem hujufce telam argu-
menti. Magnis domi febribus ſocrus Simonis
conflictabatur. Rogaverunt illum pro ea: Et ſtans
Iuper illam, imperavit ſebri- & d'miſit illam.
Paucis poſt diebus, excitæ turbæ miraculorum
Chriſti famà, obtulerunt ei Paralyticum. In
quem Jrss converſus ait. Homo, remittuniur
tibi peccata tua. Nec eâ contentus humanitate,
blaſphemantium nequicquam ſcelere retarda-=
tus, ait Paralytico: Tibi dico, Surge, tolle le-
tum tuum, & vade in domum tuam. Utrumque
que ſanavit. Sed mulierem non modò non eſt
Chriſtus vitæ verbis alloquutus, verùm illi
quamvis adeſſet & febnenti, & vetulæ, & affi-
nibus orantibus vallatæ, febrim maluit affari;
quam anum. tans ſuper illam, imperavit febri.
Domine, verba vitæ æternæ habes, & infirmæ
non loqueris? & mavis cum lue, quam cum
æ*gra miſcere ſermonem? Socrus Simonis eſt.
Tantùm non illam non curavit. Cæterùm adeſt
vetulæ in ſilentio, ſtat, ne qua ſpes moræ arri-
deret,; & quùm loquitur, non blanditiis, ſed
poteſtate utitur, licèt febrim, non fœminam al-
loqueretur. Ea debet Sacerdotum cum fœminis
ſeveritas eſſe vetulis licèt, & æ& gris, turmâque
affinium orantium vallatis, ut nec eas alloqui
audeant, quamvis ſint miraculis refulſuri: &;
ſi morbum coram iis alloqui debeant, imperio
tonent, non rorent humanitate. Ea eſt & Chri⸗
ſti parſimonia moræ, verborum, & benevo-
lentiæ in Socrum Apoſtoli ſui: qui oblatum ſi-
bi a blaſphemis Paralyticum & peramanter cu-
ravit „ & compellavit humaniſſiméè. Nam ſi
Lucæ credimus, Homo, inquit, remittuntur ti-
bi peccata tua. Et parcius nobis Lucas, quam
Matthæus deſtillata in ægtum à Chriſto mella
propinavit. Ita enim ſcribit Matthæus: Confide,
Rkli: Sat eſt, Domine, ſat eſt. Non eſt, quòd
abigendæ paralyſi curam intendas. Sat felix
ſum com pellatone amofis & digmitatis plend.
Confide, kli! Jacere in grabato poſſum, par
Salomoni in eburnco ferculo conſidenti. Quin
& tacere potes, quam es daturus de ſceleribus
venmiam. An reus ero, ſi filius ſum? An dam-
nabor filius in tenebras? Inviſus erit, quem ad-
Optaſti filum? Feribit, quem fidere juſſiſti. Con-
Ede, fli. O vocem! O verba! Convalefſcat in ſi-
lentio Anus: nam mihi chariora ſalute & vit4
funt duo Domini verba. Quid, quod non filium

eum duntaxat appellavit, ſed flagitis abſolvit,

ſed exſolvit paralyſi, ſed cum grabato remi-
ſit domum. Ufque adeò alienum Chriſti eſſe
præſtat, cùm curaris, quam proximum. In-
venerunt, qui non quæſierunt me, dixi: Ecce
ego, ecce ego, ad Gentem, quæ non invocabat no-
men meum. Cupit videri nihil ſui dilexiſſe in no-
bis. Adeſt oſcitanti, ne;, ſi litanti adeſſet, non
hominem crederetur adamaſle, ſed thura. Ob-

K 2

Luc. 42
39⸗

Luc. 5⸗

200

Familias
visas cunm
mulieri=
Circume

Sebkio.

Caſftitazg

Matth. 5

2*.

Iſa. 6. 1

dormierat

II2

dormierat laſſus itinere Jacob;, uſus ſilice pro
pulvillo. Dormienti patet confeſtim cœlum,
protensâque in ſidera plenâ Angelis ſcalà, blan-
ditur Deus quieſcenti. Evigilat novitate ſpe-
ctaculi & promiſſorum granditate adoleſcens,
quem Dominus non theatro tantuùm, ſed &
imperio levarat ſtrati lapidis tædio. Erectum
illico ſilicem inungit Jacob, ſacrâtque Deo
uo. Votum exinde Domino vovit: tantiſque
onuſtus in Numen obſequiis itineri ſe commit-
tit. Sequar te, Jacob, quocumque ieris. Nam,
ſi oſcitanti cœlum patuit, haud raptum te iri
dubito in quartum cœlum, dedicatione aræ,
votique nuncupatione optimè de religione me-
ritum. IIlud exoratum te velim, ut tuus in
me Spiritus duplicetur, ne alioquin felicior
habeatur Eliæ comes, quam pecdiflequus Pa-
Gen.29. triarchæ. Profectus ergo Jacob, inquit, venit in
1 terram orientalem. Aſcenfuro in cœlum juve-
ni ſitus quoque opportunitate proluditur. Aſ-
cendet enim ad Orientem. Sequitur: Et vidit
Puteum in agro, tres quoqueé greges ovium ac-
cubantes juxta eum. En quo recreetur theatro
adoleſcens poſt ſaxum initiatum. Dormire,
quàm dedicare præſtabat. Ibi cœlo, hic pu-
teo excipitur: ibi diſcurrentibus Angelis ef-
fertur, hic cubante humi pecude divexatur.
Merces hæc aptior Democrito, quàm Patriar-
chæ. Vidit puteum. Num veritatem expiſcari
juvat procul à domo peregrinatum juvenem?
Quid ſideribus & pecoribus? Hoc tamen pe-
core vallatur, dedicatà Ard; qui Aſtris An-
geliſque coronabatur, ſtertens in ſaxo. Unde,
rogo, tanta dormientis & conſecrantis diver-
ſitas coronarum? Tanta-ne bravii deceſſio in
tanta acceſſione meritorum? Coœelum vidit in
ſaxo, & Angelos. Aræ dedicatione inſignior
videt in agre puteum, & oves ſtantes. Deſ-
peranti puteus reieratur. Nimirum Patri obe-
dierat Jacob, cùm peregrinantem à domo ſua
Obedien- cœlo Deus & promiflis excepit. Vocavit VHaac
“ . Jacob, præcepitque ei dicezs: Vade, & profi-
6 z,. ciſeere in Meſopotamiain Syrixk. Deo fuerat ob-
tia in Spi- ſequutus, quum, erecto in titulum ſaxo, gre-
rituali- gis puteique ſpectaculo deluditur. Tulit lapi-
bus. dem, quem ſuppoſnerat cabiti ſuo, & erexit in
titulum, fundens oleum deluper. Profeltus inde
Jacob, venit in terram Orientalem, Et vidit.
Huc, huc theatrorum inquilini. Et vidit. Vi-
deamus quid viderit. Nam huic vel dormien-
ti Angelorum choreæ datæ ſunt. Si co-lum vi-
dit ofſcitatione reſolutus, humique reſupinus:
quidnam videt primus Aræ deſignator, voti-
que reus deſponſatà ſibi panis & panni cupi-
ditate inopid. Et vidit puteum in agro, tres
quoque greges ovium accubantes juxta eum. Dil-
pice, quam cumulatius muneretur Deus pa-
renti oblequentem, quam litantem colo. Pa-
tris juſlu Jacob peregrinatur? Ominor. Sed
feſtinat ad nuptias virginitate cariturus. Omi-
nor nihilo tamen minus. Sed jacet, ſtertitque.
Ominor coœlum illi recludendum. Uberiora
vaticimnio conſequutus, vilior quamvis eſſet,
quam pingeretur abs te. Nam quieviſſe tu il-
lum dixeras tantüm: at ille in vigiliis ſectator
illecebræ, læyvigato in pulvillum ſaxo, pluma-
rum delicias in glarearum duritie nactus eſt.
Tulit, inquit, de lapidibus, & ſupponens capi-
piti ſuo dormivit. Scilicet perierat ephebus, ſi
noctem unam cervicali caruifſſet. Docti tunc
primi ſünt lapides in pulvillos miteſcere, tranſ-

†
1

Parentes
coli de-
bent.

Oliva S

greſſæque ſunt glareæ plumarum illecebram.
Dixeram vero ego fore, ut dormienti cœlum
recluderetur. At non cœlum modò ſtertenti
patuit, ſed Angeli colluſerunt ſomnianti, ſed
Deus innixus (calæ jacentem erexit promiſſo-
rum granditate. Dilataberis ad Orientem &
COecidentem & deptentrionem & Meridiem: &
benedicentur in te, & in ſoemine tuo cunctæ tri-
bus terræ. Ut nihil accidere jejunius poterat
Patriarchæ poſt erectum lapidis titulum: ità
nihil evenire auguſtius illi potuit, quàm quo
& frui & erigi meruit in ipſo ad nuptias ac-
curſu. Et quando in Jacobum parenti obe-
dientem incidimus, videamus eum non obſe-
quentem, ſed illudentem Patri, at Matri pa-
rentem. Fili mi, acquieſce conſiliis meis, &
pergens ad gregem, aßfer mihi duos bados, ut
actam ex eis eſcas Patri tuo: quas oum intu-
leris, & oomederit, benedicat tibi priuſquam
moriatur. Nihil imperari potuit aut difficilius;
aut alienius à ſimplicitate, quam Jacob ſecta-
batur in tentorio ſuo. Obedivit ille tamen Ma-
tri. Patinam intulit, calicem ingeſſit; ſtatimn-
que laudatus a Patre eſt, prælatus fratri, & „
quod ſupra votum erat, edendo ex ſe Re-
demptori initiatus poſt oſculum. Jerviant tibi
populi, & adorent te tribus: Eſto Dominus fra-
trum tuorum, & inourventur ante te filii Ma-
tris tux. Ergo, quod Abraham impetravit
ſtricto in Unigenitum ferro: hoc Jacob inde-
bitum ſibi felicitatum omnium compendium
ereptum fratri in ſe traduxit, ſtructâ coram
Sene mensd. Ergo Chriſtus naſcetur ex gen-
te Hebræa, delinitus tum Abrahæ tum Ja-
cobi obſequio. Sed quam diſpari? Servato-
rem ille ſacrificio, hic patinà demeruit; quam-
que ſupra familias omnes prærogativam ſuo
generi Abraham, jugulato penèe filio, vix ac-
quiſivit: ſuæ ſtirpi conquiſiwit Jacob elixo ex
grege hædulo. Obſequutus nimirum Abra-
ham eſt voci Domini, Matris Jacob conſiliis
acquievit. Ideòô tanti illi prærogativa conſti-
tit; tantillo hic obſequio horrorem trucidan-
di filii coæquavit. Quia feciſti rem hanc, &

Sen. 28.
14.

Gen. 27.

10.

Ibid.

Gen. 224

non peperciſti filio tuo unigenito propter me, be- 17.

nedicam tibi: & poſſidebit ſemen tuum portas
inimicorum. Miror munificentiam promiſſi.
Sed, quod Numini obſequendo fili penè fu-
nere conſequutus eſt Abraham, obiequutus
Matri Jacob eo potitus eſt, ſolo patinæ fu-
mo. Aut, ſi negas ſtabilitum tunc fuiſie Ja-
cob familiæ ſuæ principem, quum diſco il-
luſit Seni: negare certé non potes oppigne-
raſſle ſe Deum innixum ſcalæ dormienti Pa-
triarcheæ, dum Rachelem ducturus proficiſ-
ceretur in Syriam. Adeò Jacob vel patinaà,
el complexu Chriſti abavus eſlſe potuit, quam
Abrahamus dignitatem igne, gladiéque in fi-
lium deſtinatis, vVix conſequi potuit in monte
Moria. Petrus inter hæc, inquies, ſupremam
Eccleſiæ præfecturam Chriſti dilectione pro-
eruit. Simon Joannis, diligis me plus his?
Etiam, Domine, tü ſcis:, guia amo te. Paſce
agnos meos. Fateor amore, tanquam acu au-
reum fuiſſe filum Præſulatus in Petri togam
inductum. Aio tamen Pontificatum non Nu-
minis amore, ſed animarum paſtione fuiſſe
tum à Domino definitum. Imo cùm videas

non paſſioni, quæ tunc Simoni nuntiabatur,
ſed Amori, qui tum exigebatur à Simone,
delatas infulas Præfecturæ , conſice aliquid
in

Joan. 2l
16.

Elins.

1ſo
17.
Deid-
or inn
fuit 4
ue!
noſra 4
ret; 444

il d-
rut, niß
Ariam
Dei ma-
jnem.
Nil priter
Deum a-
belamut.

en 14,

n
enii
n Hen
ntE
le ti.
terat
1: t
n
id a.
n he.
n bl.
etri .
eis, Gent
d, n
n iite.
ilſſtun
ffliu
men Ma.
fiitim.
tri, ,
le Re.
biant tii li
niſnin ſri.
fli M..
mpettart
cob ide⸗
hpendhum
a coram
r er ger⸗
tum N⸗
Gervat.
lt; gun⸗
tivam ſo
0, TNN -
b elno et
Um Abrr
Ob Corllis
tridnn.
1 hanc,
ter e, e
nluyn lt
omil.
Ui here u.
Oblequun
latinz l⸗
es opplone.
mmenti V
s iiil
vel Detmd,
vtuit, Oiln
ioge in⸗
it in mo
ſupreivan
cione
e lu n
10 1. 1 ſ

Cen

14

Stromatum, Lib. II.

in Dei amore latere, quod Deum tantum
non ſpectet. Nam ſi ſola in Numen charitas
Pontificatum Petro detuliſſet, martyrio, quod
Amoris corona eſt, non charitate, Præſul in-
auguratus eſlet à Chriſto. Cur ergo affixæ
ſunt cœli claves non clavo, ſed amori? NRmon
Joannis, amas me * Etiam, Domine, Paſce
Eleimo- agnos meos. Scrutare Amoris in Deum fibras .
Iyna. & inwenies, quaſi rotam in medio rotæ, ità
in viſceribus charitatis in Chriſtum charita-
tem in fratres abdi. Cùm de Dilectione in
I. Joan.3. Deum agitur, Joannes conſulendus eſt. Cla-
Pe: 4- mat ipfe diſertiſſimis verbis: Qui viderit fra-
mor in nos trem ſunum neceſſitatem babere, & clauſerit viſ-
faecit, at cera ſua ab eo quomodo Charitas Dei manet
guali plus in eo Ergo amari ſe Chriſtus voluit à Petro,
H ut, dum ſuum in illo amorem ſerit, pullu-
Er. laret in corde Petri, cum Dei Amore Amor
Eccleſiz- pariter in fratres. Ama me, non ut mihi ob-
Zi Za- sönes, ſed ut paſcas Agnos meos. Mihi arro-
riſ, tio. go amorem, ut illis paſtionem proſpiciam.
Fes ,. Evaginavere aliquando enfem tum Abraham
ges & Su- tum Petrus, hic in horto, ut Chriſtum tuta-
perieres retur à militibus, ille in Hoba, ut captum à
nit u- Regibus Lothum eximeret ſervitute. Quis non
vent, niß putaret ſua illico Petrum generoſitate fidéque
Sterisn coronlahcdumn. Nam Abrahatno fortior ide ha-
Dei ma- . . . .
jorem. beri debet, quia & inermior pugnavit, &
Nilgrater ſolus: nec carni & ſanguini, ut ille, ſed cœ-
Deum ap- Io, Deéque militavit. Non enim in arenam
Peinmnu cum trecentis pro vindicando nepote deſcen-
dit, ſed ſolus, zelo exſolvendi Chriſti, co-
hortibus Romanorum obluctatus eſt, Et tamen
redeunti Abrahæ occurritur cum vitæ alimen-
tis & Euchariſtiæ primitiis. Petro cædes nun-
tiatur, niſi gladium retrudat in thecam. At
Sen. 14. vero Melchiſedech Rex Jalem, proferens pa-
18. nem & vinum, benedixit ei. Quæ aut ſan-
ctior, aut auguſtior, poſt pugnam, eſſe po-
tuit ovatio? quando & ſalutatur à Regibus,
& vitæ azymum delibat in pane triumphali.
Converte gladium tuum in locum ſuum. Omnes
enim, qati acceperint gladium . gladio peribunt.
Quid funeſtius intimari Sicario potuit, ſi O-
niam trucidaſſet in ſaltu? Doëg vivit, tot
Levitis interfectis: & moriturus eſt Petrus
Præcisd ſemiauriculà laternarii? Sed vixerit
Doëg, gehennæ hoſtia reiervata. Nolite flere
ſuper me, ſed ſuper vos ipſas flete. Lugere illis
licet murorum futurum poſt annos quadragin-
ta excidium, & Deum ſuum jam in Cruce
moriturum flere non poſſunt. Saltem, quod
ruenti lapidi impendi poteſt, labenti Deo li-
ceat impendi. Videns civitatem luxiſti; &
tamen ſtrues illa ſaxorum diu erat ſtatura Num
Chriſtus vilior eſt ſaxo? Si lapis es angularis,
ſine ut tibi iis lachrymis filiæ Sion parentent
collapſo, quibus lapiuris ſuæ patriæ ſaxis tuo
poſſunt & exemplo & conſilio parentare. Di-
dicit hoc Chriſtus in cœlo, ubi Patre ejus
fruebatur animus, quo nos Hieroſolymis im-
buit. Cornelius degebat Cæſareæ. RKeligioſus,
inquit Lucas in Actibus, ac timens Deum
cum omni domo ſua, faciens eleëmoſynas multas
plebi. Et deprecans Deum ſemper. Quatuor pa-
radiſus iſte fluminibus rigabatur, Religione,
Timore „Obſecratione, & Largitate. Duo
ex his latices Templum alluebant, Timor
ſcilicet & Religio. Hac in Deum fertilis ho-
ſtiarum, illo contumeliarum in coœlum ſteri-
lis; duobus, qui ſupererant, fluviis ſibi, pro-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Matth.
26. 58

Act. 10.
.

K 3

Rex ad Doezg: Irrue in Sacerdotes. Converſi
que Doëg Idumaus irruit in Sacerdotes: & tru-
cidavit in die illa obctoginta quinque viros veſtitos
ephod lineo. Num à ſe ipſo diſſentit Deus? Mo-
dòô objurgari non ſinit Jacob à Socero, à quo
fugerat, cui idola ſurripuerat, cujus auctus
fuerat paſcuis. Modèò viros patitur trucidari
octoginta. Nimirum Paſtor tum Jacob erat,
erat Achimelech Sacerdos: ille ovibus, hic
victimis præerat. Porrò Deus tutatur Ovem
à Lupo, quamdiù pecus eſt; nam ſi hoſtia fiat,
objicit Lupo. Si lac ad illecebram grex fun-
dat, Paſtorem propugnat, ne vel verbulo læ-
datur à Socero: ſi cruorem effundant pecudes
religionis gratià, Sacerdotum cruori & ſtragi
ſuo ſanguine cædéque proludunt, exponuntque
tyranno cum Sacerdotibus Nobem. Exarmati

113

XiGque conſulebat: obſecratione à Deo, quæ
optabat, extorquens: largitate ea tribuens ege-
nis, quibus deſtituti erant præſidia. I, inquit,
vidit in viſu manifeſte, quafi horà diei nonaâ,
Angelum introeuntem, & dicentem ſibi: Corne-
Ii. At ille intuens eum, timore correptus, dixit:
Quis es, Domine?“ Dixit autem illi: Orationes
tugæ & eleëmoſynæ tuæ aſcenderunt in memoriam
in conſpelctu Dei. Et nunc mitte viros in Joppen,
& accerſe Simonem. Orationes tuæ & eleémo-
ſynæ tuæ aſcenderunt? Et de Timore Reli-
gionéque quid ais? In cœlum aurum fſubſilit,
& thura non aſcendunt? Ergo, quæ impen-
duntur mortalibus victimæ ante Dominum,
fragrare fumaréque non ceſſant: quæ veròô a-
dolentur Numini hoſtiæ, coram Numine nec
fumant? Orationes Cornelii, quibus poſcebat
familiæ ſuæ, ſibique, quæ deerant: Elesmoiy-
næ, quibus, quæ ſupererant, inopibus diſpen-
ſabat, hæ ſunt, quæ ſuo Deus in ærario répo-
nit. Timor & religio, quibus Centurio in
Deum ferebatur, timore à Dei injuria revoca-
tus, religione in Dei obſequium inflexus, hæ
inquam, humani cordis alæ deargentatæ cvo-
laſie in cœlum non feruntur, cùm oratio &
largitio aſcendiſſe ſcribantur ad Deum. Aceò
gratiora Deo ſunt, non quæ Domino, ſed quæ
famulis impenduntur. Quod autem in obſequio
miramur mortalibus præſtito, prælato religioni
timorique Dei, in injuriis Dei famulis irrogan-
dis clarius, niſi fallor, eluceſcet. Aufugerat à
Labano Jacob; nec immunis familiæ fuga,
quæ idolis & rapind inquinabatur. Conſequu-
tus Generum Socer eſt cum armatis, cui Do-
minus obviam in itinere factus: Cave, inquit,
ne quicquam aſpere loquaris contra Jacob. Pla-
cet ſervo ſuo adſtitiſſe Numinis providentiam.
Armati paſtique Davidis in Tabernaculo nun-
tio exaſperatus Saul, accerſivit ad ſe Achime-
lechum, cum Sacerdotibus & Levitis omnibus.
Miſit ergo Kex ad accerlendum Achimelech, &
omnem domum Patris ejus Jacerdotum, qui e-
rant in Nobe. Non objurgatione, ſed truci-
datione Regis ira ſedari vix poterat. Quàm er-
go ſeverè à cæde Deus Saülem abſterruit, qui
Labanum compeſcuit tam ſeverè à jurgio? Ca-
ve, ne loquaris contra Jacob. Quot ergo An-
geli ſatellitibus occurrerunt, ne Sacerdotes
evocarent? Quoties Dominus Saüli apparuit,
ut eum à fœdiſſima Levitarum ſtrage repri-
meret? Scilicet. Ivere Lictores, nullo obvio
& cœlitibus. Saül irrugiit, nullo coœli tonitru
exanimatus. Doeëg bacchatus eſt in Ephod,
nuſquam à laniena per cœlites abductus. Ait

6

Levitæ

Gen 31
4⸗

I. Reg.
22. 1Ie

1. Reg.

22. 18

7

3. Reg.
XI. 3.

Gen. 21.

I2.

Gen. 21.
10.

3. Reg.
12. 4.

3. Reg.
2. 14*°

1 I 4
Levitæ ſunt Ephod. Ne enim ſibi, arifque
ſuis proſpexiſſe putaretur Deus, Sacerdotes
omnes Saülis gladio non ſubduxit; qui Paſto-
rem Jacob vel contumelhis Labani exemerat.
Adeò tutiores haris ſumus, quam aris: &
butyro gladios retundimus, qui thure in nos
Regum faſces exſolvimus. Morabatur in do-
mo Abrahæ cum Iſmaéle Agar. Morabantur
in Salomonis Regia mulieres alienigenæ mul-
tæ, Moabitides, Ammonitides, Idumææ, Si-
doniæ, & Cethææ. Fueruntque ei uxores qua-
ſi Reginæ ſeptingentæ „ & concubinæ trecentæ:
& averterunt mulieres cor ejus. Mira Numinis
in caſu pari diverſitas. Una domo Agar ex-
truditur cum puero uno, invito Patriarchä;,
ſed jubente Deo. Cui dixit Deus: Non tibi vi-
deatur aſperum ſuper puero, & ſuper ancilla
ta: Omnia, quæ dixerit tibi Sara, audi vo-
cem ejus. Emiisique manè ſunt puer & Mater
ab Abrahamo cum utre. En quà ſeveritate,
ſanctitatéque oraculorum agatur, ne una ſuper-
ſit in domo Paſtoris ancilla. Deus interloqui-
tur, jubet, ſpondet, ſurgitque Judex Abra-
ham, lictorque uxoris & filii antelucanus. Nur-
rexit itaque mane Abraham, tradiditque pue-
rum, & dimiſit eim. De perfidarum verèô
centuriis decem exigendis Regiâ Salomonis
nec Angelus agit. Dices aſſuetum fuiſſe A-
brahamum alloquis cœleſtibus. Säanè: ſed non
inſuetum viſionibus Salomonem fuiſſe accepi-
mus, quem Deus ſomniantem & affatus eſt,
& ſapientia ſuper mortales omnes erudivit.
Num una nocentior Ægyptia ancillari annulo
præpedita, quam Sidoniæ ſeptingentæ coro-
nis infulatæ? Cur ergo Dei torpet providen-
tia in Reginas alienigenas mille, adeò in an-
cillam unam pervigil? Vigilantem miraris con-
tra Agarem Deum, ſegnémque in Cethæas?
Perechtabatur ibi Saræ filius de portione hæ-
Teditatis aliqua. Ejice ancillam hanc, & lium
ejus: non enim erit hares filius ancillæ cum fi-
lio meo Iſaac. At nulli & ſtirpe Salomonis infen-
ſæ Reginæ erant, uni tantùm cœlo infeſtæ.
Depravatum eſt eor ejus per mulieres, ut ſe-
queretur Deos alienos. Regnant Sidoniæ, pol-
luto Templo, Ægyptia exulat, depilatâ tan-
tüm hæreditate. Gravius puniére pecuhi cu-
pidus, quam faber idolorum. Sanctuari enim
ſii penè immemor Deus, uni excubat ærario
Patriarcheæ. Averruncetur Iſmaël, ne ſit co-
hæres Iſaaco. Aſtartem & Chamos & Moloc
idola Reginarum, unis impunè coluntur cum
Deo hofliis. Agetur de Patris ſacrilegio cum
filio Roboamo: interim ſub aulæis fſuis, um-
belliſque Reginæ laſciviant. Dices reveritum
fuiſſe Numen imperii purpuram in ſœminis,
quà Agar caruit. Scilicet Rex Regum Regi-
nas expavit. Suo te caſu docebit Jezabel ob-
jecta canibus, dejectaque præceps è& feneſtra
domus ſuæx, an Deus coronam reformidet in
fœminis. Imòô cùm videas occupatam Nabu-
thi vineam ſuo rigaſſe fanguine Jezabelem,
cum nulla Reginarum apud Salomonem vel
ſolis lachrymis accenſos idolis focos extinxe-
rit; fatere ſuas Deum negligentiùs ulciſci con-
tumelias, noſtras ſeverius. Quin & Roboam
regno non excidit; niſi poſtquam ſæviturum
ſe dixit in populum ſcorpionibus. Pater meus
cecidit vos Ragellis, ego autem cædam vos ſcor-
pionibus. Receßsitque Hraël à domo David, Aſ-
que in præſentem diem. Statuerat Deus de-

Oliva

nis imperii partibus multare Roboamum, ul-
turus Salomonis idola in filio. Attamen, quod
facturus credebatur violatæ irâ religionis, e-
verſæ grati multitudinis, oppreſsique caus
populi confecit. Pater tuus duriſimum jugum
impoſuit nobis: Tu itaque nune imminue pau-
lulum de imperio patris tui duriſimo, & ſer-
viemus tibi. Audim Domine. Regnaturus eſt
Roboam contra minas tuas, ſi de jugo po-
puli nonnihil imminuat. Et ſerviemus tibi.
Placet. Non enim meæ tantùm injuriæ cau-
sA regno illum excidere cupio. Si populo in-
jurius non eſt, imperet. Inulta emm religio-
nis eſſe poteſt injuria. Sed ſi multitudinem
opprimat, opprimetur. Videns itaque popu-
lus, quòd audire eos noluiſſet Rex, reſpondit.
Quæ nobis pars in David* Ergo non fimula-
chris Salomonis, ſed Roboami ſcorpionibus
Davidis eſt domus everſa. Potuerat regnare
Roboam ſeptus quamquam idolis, ſi vulgi
oppreſſione abſtinuiſſet. Nam, antequam ad
populi poſtulata veniretur, vel dejecerat ido-
la Patris Roboamus, vel coluerat. Si non
ea difflaverat, potuit, idolis etiam ſtantibus,
ſolium ejus non ruere. Nam clamat omnis
muhtitudo Iſrael: Imminue paululum de jugo
graviſſino, & ſerviemus tibi. Quod ſi ever-
terat Aſtarten & Moloc, quibus eum litaſſe
non ſcimus, potuit vindex divinitatis, poſt
expiatam idolis urbem, una populi contume-
lià interire. Receſsitque Iraël à domo David,
uſque in præſentem diem. Ità nec ſola vindi-
catur læſi Numinis contumelia, etiam cùm ſo-
la prædicitur ulciſcenda. Quia non cuſtodiſti
paëtum menm, diſpumpens ſcindam regnum tuum.
Lacerata eſt regni purpura in partes duas, ſed
ſcorpionum uncis, non digitis idolorum. Sæ-
vus enim, non ſacrilegus, exutus eſt tanto tri-
buum principatu Roboamus. Huic, quæſo,
& ſegniori ad ſua, & ad noſtra attentiori Di-
vinitati duæ ſubſcribant viduæ, quaàm pietate
pares, tam ſortis ſuæ ſucceſſu impares. Pau-
xillum farinæ, oleique guttas aliquot erogarat
