tas Columbarum fore nidum in fornice ? Ergo
ubi vel libidinis veſtigia, ibi criminum antra.
Quid moramur? ipfa lactantur Idola uberi-
bus Luxuriæ. Fornicatus eſt, inquit, populus Numz
cum filiabus Moab, quæ vocaverunt eos ad ſa- I.:
crificia ſua. Video in campo Sethim turbam
populorum innumeram ante Beelphegor pro-
cumbentem. Proh facinus! Saxo litatur, &
uidem omnium inquinatiſſimo. At quinam
ſlint ii, qui Monfſiro initiantur? Medi, an Ara-
bes, an Elamitæ? Ex ſagis conjicio ſanctioris
eos eſſe tum Provinciæ, tum ſectæ. Accedamus
propius, ne fortè eminus reſpectantes alluci=

nemur. Iſraél eſt, qui ſacrificat. Audi Moyſem

pertonantem: Initiatuſque eſt Iſrazël Beelphegor. Ibide
Etiam Idololatria pendet ab ubere Libidinis.
Pendet, inquio? Imo verò, niſi eam Luxu-
ria & pareret, & enutriret, & foveret a- ,
dultam, funditus interiret. Ides Aſa, ut Cradeli.
Jeroſolymam expiaret à ſordibus Idolorum, 5 Lu⸗
profli⸗ ss

29 8
3. Reg. profligavit & regno ſuo Libidinem. Abſtulit ef-
15. 11. ſeminatos de terra, purgavitque univerſas ſordes
Idolorum. Quæ porrò flagitia Libido non in-
vehet, ſi Hieroſolymis, hoc eſt, in Regia di-
Luxuria vinitatis, Baalim Priapéque ſacrificat? Dices
ſævas furorem ſaltem, cædéſque in ſinu Veneris
Seandala non adoleſcere. Etenim, quæ poteſt affinitas
nen per intercedere inter cruorem & balſama, inter
mittenda. oſcula & vulnera, inter enſes & ſiſtra? Eſto.
Unum tantum non manat è libidine ſcelus.
Quid cùm cætera intrudat in urbes? Quan-
quam quis non videat etiam floribus ſubeſle
tela? Quis Marti conjunctior, quàm Venus?
Scrutare ſcortantium prata, brevique diſces
foderatos corollis baltheos, junctâſque citha-
Sap. 2.8. ris machæras. Coronemus nos roſis. Tum ve-
ròô exclamavere in rabiem acti, Eradamus
eum de terra viventium. Mittamus lignum in
panem ejus. Haud mirum tamen eſt, ſi fu-
ror in adoleſcentibus, quaſi ex improviſo ef-
ferbuit. Video ardere Iram in ſenibus, inſti-
gante Libidine. Quid languentem Seniorum
dexteram lapidibus in Suſannam armavit Ba-
Dan. r13. bylone? Luxuria. Commiſcere nobiſeum, quod
21. ſi noluer's, dicemus contra te teſtimonium. At
hic maturæ ſenectutis algore furoris tedæ non
reſtinguebantur. Quid, quod nives inter &
rores gratiæ, follibus excitata Luxuriæ furen-
tis tna flagravit? Mitiſſimus Regum Da-
vid. At didicit in toro ſævire. Uriam perdi-
dit, ut Bethſabea licentius abuteretur. Hinc
eſt, quod apud Matthæum ex iis;, qui vo-
cabantur ad nuptias, primi neglexere, ſecun-
di receſſere, reliqui ſæviere in nuntios. Uli
autem neglexerunt, & a bierunt alius in villam
ſuam, alius in negotiationem ſuam , veliqui
verò tenuerunt ſervos ejus, & contumeliis af-
—fctos occiderunt. Quinam hi reliqui tam im-
manes, quibus libuit non merum Regis hau-
rire, ſed cruorem Legatorum effundere *
Matthæus ſilet, tantùmque ait, non eos fuiſ-
ſe, qui aut juga coëmerant;, aut villam. Non
tacet Lucas, cujus teſtimonio qui tertii erant,
Luc. 14. eam præferebant in Labaro teſſeram, Uxorem
20. duxi. Primus dixit, villam emi alter dixit,
juga boum emi quinque : alius dixcit, Uxorem
duxi. Vides natare cruore campos, ubi Ve-
nus laſcivit. Citò Diana, converſis in ægidem
ſertis, migrat in Bellonam. Nuſquam non cu-
bat Amor in pharetra. Ergo, ſi ubi nuptiæ,
ibi cædes, nullum tantum facinus eſt;, quod,
obſtetricante Libidine, non emergat. Si cho-
reis cohortes immiſcentur, nullum non ſcelus
ſuum ducit ſpiritum & Luxuria. Quid imma-
mus Idolorum ſuperſtitione? Hanc fornicatus
Ifraél invexit. Quid ità diſſidet à deliciis,
quaàm cruor? Pronubà obſcænitate, occurre-
re ſibi Urania & Tiſiphone. Uno in ten-
torio, undque ſub duce Holoferne Voluptas
Irâque quieſcunt. Alterd heluo perditiſſimus
Juditham manu complectitur, alterà inva-
dit, irrumpitque Bethuliam. Quis comemnat
populum Hebræorum, qui tam decoras mulie-
es habent, ut non pro his meritò pugnare con-
tra eos debeamus? Hactenus Babylonias du-
xere legiones Ambitio & Furor: jam eas;,
deturbato Marte, Amor antecedet. Non ni-
tro, ſed lacte tormenta concrepabunt. Gla-
diorum Cos, non filex, ſed Pinna eſt. Ad oſ-
cula, non ad lanienam tympano phalanges
impelluntur: rugitque furor, ut amor ludat.
Intelligetis autem pugionibus affui cervical Li-

Jerem.
I1I. 19.

Matth.
22.

Luxuria
ſcelerum
fons om-
nium:

Judith-

I0e 19.

Oliva

bidini, ſi videatis Saulem filiæ ſuæ Merob to-
rum ſiernere in haſtas. Dixitque Saiil ad Da-
vid: Ecce filia mea major Merob, ipſam dabo
tibi uxorem; tantummodo eſto vir fortis, GW
præliare. Putas abeſle ab amplexibus ſtrages?
Sedet Venus in tympano, nec tam cruſmate
delectatur, quam lituo. Redde uxorem meam
Michol, quam deſpondi mihi centum præputiis
Phili ſtinorum. Verùm non tam furor hic ap-
pellari debet, quam zelus. Etenim hoſtes Do-
mini trucidati ſum, quaſi hoſtiæ nuptiarum.
Explicata in Jabes Galaad virorum decem mil-
lia quiſquis expavet;, ſciat tantà urbis, populi-
que internecione reliquiis Benjamin Sponſas
exquiri. Omnes generis maſculini, & mulieres,
quæ Viros cognoverunt, interſicite: Virgines aut-
tem reſervaie. Ut puto, addubitat jam nullus

voluptatis quoque fecialia cruore ſanciri, non
7

quidem cæsà porcâ, ſed deletis urbibus, Ve-
nerémque ſuas ad illecebras velificare per fu
nera, baltheis pro rudentibus uſa, pro malo
haſtà, ſudibus pro remis xiphomachærâ abu-
ſa pro temone. Quæ cum ità ſint, de vitio-
rum feracitate in antro Luxuriæ confecta res

I. Reg.
18 13:

2. Reg.
13. 14.

ud. 21.

10.

eſt. His autem irretiri ſcelerum laqueis grega- Lsxuria

r108

1
1108

& plebe viros autumabis, dicéique eluvio- omnes of-

nem hanc criminum tantam paluſtribus excep- Pugna.

tam agris, ad montes;, viréſque primarios non
accedere. Audiſti? Qui cataractas coœli diru-
pere immanitate facinorum, filii Dei vocitan-
tur. Videntes ſilii Dei. Seniores Babylone Pri-
mores & Judices Suſannæ pulchritudimis le-
nocinio perierunt. David, juxta cer Dei Pro-
pheta & Princeps, pſalmodiæ rores volupta-
tis ſulphure conipurcavit. Loquar audentius:
Ipſi pudoris vindices manus dedere Cupidita-
ti. Abſalom ſtupri reum Amnonem diſcerp-
ſit. Quôdque mirandum eſt, nec primoge-
miti coronam expavit, nec impendentem ſibi
calamitatem exili pertimuit, & flagitium,
quod David nec verbo caſtigare auſus eſt in
filio & Parens, & Rex, ipfe in priinogeni-
to Regis & natu minimus, & exulaturus ul-
tus eſt ferro. Veruùm ultor inceſti in ſtuprum
incidit: quique Davidis filiam vindicavit op-
preflam, Davidis oppreſſit uxores propalam
ſpectante, horrentéque Sione. Dices jugula-
tum ab Abſalone fratrem non tam pudoris ze-
lo, quàm furoris inſania. En Lothum mod
Angelos Sodomis contutatum, obluctantém-
que, hoſpitem licèt, urbi uniyerſæ & floren-
tiſſimæ, & perditiſſimæ, modò ex filiabus fi-
lios ſuſcipientem Ammon & Moab. Uſque
adeò longè, latèque proluvies cupiditatis ex-
undat, ut ipſos quoque aggeres ſuum in al-
veum immaniter debacchata commutet. Muſ-
ſitat hic fortè nonnemo, ſolis Lothum verbis
pro pudicitia pugnaſſe; Abſalom gladio. Ve-
rùm quando alterius zelum propugnationis te-
nuitate imminuis, alterius vindicias furori tri-
buendas eſſe ducis, non zelo: Rubenum tibi
objicio fæditate rei à Sichem patratæ ità com-
motum, ut urbem civium Principumque

Ahbſalom.

cruore obruerit: Irati ſunt valde, eò quod Gen. 340
zdam rem operatus eſſet in Irazl, &, viola- 7.

14 flià Jacob, rem illicitam perpetraſſet. Hic
tamen indignatione criminis ad urbis everſio-
nem incenius, dormivit cun Bala, coneubina
Patris ſui. Ais-ne paluſtres intra ſinus Luxu-
riæ gurgitem reſtagnare: qui ipſum Taber-
naculi limen irrupit, Deique aram in for- 1
nicem vertit? Heli autem audivit omnia; 2
u&

Gen. 3.

2.

„Rege

22

mulni
Gunn 4
olumn 4

ſt. N

,
D lenten

utiun

e

UlUd
I

Ren
Rätls

IN etle
a, G
lentk an
UInn

d Ace, ,
J en

bi
d il
neges
tlnete
1 Mein
greyri 8
4
oler
lhiann.
l.
n In
nin

,

EnnII
Men,
bn
re eI.
3 o NN
Nhen br.
& Ei⸗
Cohlece
Gnen D
elcbe ehnen
nbigener
nmmnir
2s Celi en.
Dei wotr
abrlur
ritudhn k
Cor Daili-
rores volne⸗
Ar AWdenis:
dere Clnd⸗
onenn alien⸗
nec pinnge
Hencetten Ihn
& kagtum,
te alli dln
in primoge
exnlatune
ſti in konn
indicart
1es Unin
Tomfwdsr.
Lorhum mon
Obluckaner.
retſe 8 er.
lubut
MMoab. U
8 cupidnis
les Nun ii/.
Colunutei
Lothumn
lon euch
rolgnn .

Stromatum, Lib. V.

. quæ faciebant klii ſui: & quomodo dormiebant
um mulieribus, quæ obſervabant ad oftium ta-
hernaculi. Illud duntaxat ſupereſt exploran-
dum, quâ machinarum mole, quantôque ar-
morum apparatu ſanctitatis arces libido inva-
ſerit. Ne multa: Minimo, ac penè dixerim
nullo. Jacuere in ſordibus voluptatis filii Dei.
Quibus deturbati machinamentis Oculorum
Gen. 6.2. Conjectu. Videntes filii Dei, inquit Scriptura;
flias hominum quod eſſent pulchræ, accepeiunt
ſibi uxotes eX omnibus. Porròô hi turba „S& nu-
merus ſunt. Judas unus de duodecim filiis Iſ-
raélis, ſoluſque ad Servatoris germen eden-
dum præ Cæteris deſignatus, nec plenè vi-
dend procubuit. Etemim obvelatam de con-
§. cubitu Thamarem interpellavit. Quam cum
vidiſſet, ait, Dimitte me, ut coëam tecum. Ab-
ſalom ne pellices quidem viderat, quas, vi-
dente populo, defforavit. Audivit tantùm A-
chitophelis ſibilum inſuſurrantis; Ingredere;
2. Reg. Ingreſsuldue eſt ad concubinas Fatris ſui. Ve-
16.22. rum hujus provocata procacitas eſt haſtatæ ve-
neficio Sirenis. Quid Ruben, qui nec viſu,
nec voce irritatus, raptim Patris torum inſe-
Gen. 35. dit? Cimque habitaret (Jacob ſcilicet) in illa
D regione, ahbiit Ruben, & dormivit cum Bala.
Qua Dic Siren adoleſcentem prolectavit? Evi-
gilabat is tamen, & optare potuit, quod non
ſpectabat. Loth nupſit, & dormiit. At forté
quieſcenti mollitudo culcitræ illuſit? Falleris.
Cubabat in rupe. At, inquies, cubabat, &
quidem poſt vinum, & inter natas. Paulum
intuere obſeptum ſatellitibus, & poſt lachry-
mas pſallentem in compede, Cupiditatis ta-
men concuſſum illecebris. Colaphizatur a ſce-
lere, vel in nervo. Et ipſe quidem conculſ-
lus tantum eſt, ſtravitque oppugnantem, at
S. Meca- Chriſti confeſſor non ignobilis poſt trochleas
rius ho. & Virgas à voluptate configitur. In ipfo car-
27. Tom. cere cum Diacomiſſa concubuit, ut reſert Ma-
II. carius. Quis jam miretur Hieronymum inter
ſcorpiones & flagella ſuccuſſum, quando Li-
bido ludit in carcere? Sedenim vulnus, quod
acilè hiat, nullo quoque negotio obducetur?
Nullo prorſus. Ab hac nunquam non conva-
leices plaga, ſi primum ictum eludas. O
luem plané deterrimam! Nullum jam ſupe-
reſt pharmnacum, ſi iſthæc te Aſpis momor-
dit. Ignoſco filiis Dei, qui, virente Mundo,
luſere. At Ruben, poſt Rachelis exequias,
amplexatus eſt Balam. Judas tum primum ab
orbitate reſpirare cæperat Onami & Her filio-

Gen. 3
15.

rum ſuorum, quos Deus impuritatis limo fæ-

céque pollutos ſeverè damnaverat, cùm fo-
Cireißpe- Winæ implicatus eit ſpiris. Loth nec-dum u-
dio ena Xori in ſal verſæ juſta perſolverat, etiamque
berfefis fumabat patriæ buſtum everſæ: & tamen bi-
receſais bere potuit, dormire potuit, potuit non vi-
Caſtirati, gil dormire cum natis. Meritò proinde Do-
ͤ. minus, quanquam ſideribus Apoſtolos coro-
Lüc, 12. naſſet, eorum tamen lumbos incinxit. Wolite
32. timere puſillus grex, quia complacuit Patri ve-
Rro dare vobis regnum. Vendite, quæ poſſidetis.
Vides jam hic ad Apoſtolorum ſecuritatem
tum Nuditatem, tum Beatitatem excubare. II-
licè tamen ſubjicit, ſubditque baltheum: Jint,
bid. inquiens, lumbi veſtri præcintli. Etiam veſtri,

846 hoc eſt, Apoſtolici & nudati lumbi patent

illecebris. Retia dimiſiſtis, & coœlum ſpecta-
1Ss: non tamen evaſiſtis excantationem Sire-
num. Accinge ſicut vir lumbos tuos. Clamat,

8,3 imo tonat de turbine Dominus. Quemnam

299

muniendum commonet, Saülem-ne an Acha-
bum:, illum ex Agaſone Regem, hunc ebur-
nea in domo conſidentem? Scilicet. Jobum
alloquor. Jobum! Tum fortè, quuùm ſuos di-
lueret pedes butyro, ſuorümque guttura ne-
ctare recrearet. Imô tunc eum de præcingen-
dis lumbis admonuit, quando ſanie, puréque
confectus languebat in ſtercore. Audin? Li-
bidinis fax nec cœlo cedit, nec cineri. Non
regno, non vulnere reprimi poteſt. Imminet
Apoſtolis ſceptrum, incumbit Jobo virga: non
tamen ità fugatur Luxuria, quin excuban-
dum utriſque ſit, & regni candidatis, & in
ſuo ſanguine purpurato. Etiamſi te Satan lo-
ris conciderit, etiamſi te Chriſtus ſolio deſtina-
verit, accingere, & luctare. Potes in ſpem re-
gni erectus, labi: potes etiam im ulcere laſci-
vire; alioquin Dominus nec poſt oblatum re-
gnum Apoſtolos, nec poſt illatum ulcus Jo-
bum accinxiſſet. Si verò ruas, neſcio an uſquam
ſis emerſurus & ſulphure. Jacob certè, qui fi-
liorum tum idola defodit, tum proditionem,
ſævitiémque in Sichem & Hemor audacter,
provideque compefſcuit, lapſantem in voluta-
bro luti Rubenum non corripuit. Abjicite Deos Gen.25.
alienos, qui in medio veſtri ſunt. Hemor & 2:
Schem pariter necaverunt. Quibus perpetra- Gen. 34.
tis audacter, Jacob dixit ad Simeon & Levi:
Turbaſtis me, & odioſum me feciſtis Chana- 1bid-
næis. Foœdatur Ruben, & Jacob tacet. Reve-
ritum illum dices, quaſi primum in fratribus.
Quid, quod filios ancillarum delatos de peſ-
ſimo crimine ne verbo quidem compeſcuit?
Audi: Ahiit KRuben, & dormivit cum Bala Gen. 3 53
concubina Patris ſui: quod illum minime la- *
tuit. Erant autem filii Jacob duodecim. Joſeph
palcebat gregem: & erat cum filiis Balæ & Zel-
phæ: accuſavitgque fratres ſuos apud FPFatrem
crimine peſſimo. Iſraël autem diligebat Joſeph
ſuper omnes ſilios. Unde, rogo, iſthæc Patriar-
Chæ in ruentes filios conniventia tam enervis?
Quare Rubenum non vinxit, cuùm præſertim
ſuicepiflet per eos dies ex Rachele Benjami-
num? Nondum adulto lſaaco, juſſus eſt Iſ-
maël exulare. Quid timuit, placato jam E-
ſaü, & Dei terrore compreſsà Chananitide?
Quod ſi ferrum ſtringere piguit, quare non
illum uno ſaltem coêrcuit verbo? Ignoverit
nihilo minus primogenito dormienti cum foœr
mina, peſſimi reos criminis quare filios Balæ
& YZelphæ non arguit? Intellexit virorum
prudentiſſimus, vix luem peſſimam ullà cu-
rari poſſe potione. An verbo reprimeretur,
quæ machæris illuſura erat libido? Numero-
rum librum evolve, & invenies Zambri fi-
lium Salu, eo temporis puncto, ad Cozbi
adianitidem ingreflum eſle, ut peccaret,
cum, flente populo, graſlabatur Levitarum
enſis in mœchos. Et ecce unus de filiis Iürael Num. a5.
intravit, coram fratribus ſuis, ad ſoortum MWa- 6.
dianitidem, vidente Moyſe, & omni turbä fi-
liorum Iſrazël, qui flebani ante fores tabernaculi.
Sagaciſſimus proinde proditorum Achitophel,
ut Abſalonem in flagitio iis implicaret vincu-
lis, quibus expediri non poſſet, non eum
ſpectaculis inebriavit, non lanienis infecit »
non idohs proſtituit, verùm libidinis luto pro-
luit, non ignarus & proditionis voragine non
emerſurum, quam luxuria oppilaſſet. Luogik-
dere ad concubinas Patris tui: U cum audie-
rit omnis Iſrazl, quòd fœdaveris Patrem uudt,

roborentur tecum manus ezorum. Nemo ſuſpica-
tur;

2. Reg.
16. 224

Religioſo-
rum non
multipli-
candus
nimerus
in Sacris
Ordini-
bus.
Luxuria.

.

300
Trur, quin ſimultas æterna futura ſit, ubi pro-
ditio libidine ſubſignatur. Alea falutis jacta
eſt, ſi criminibus luxuria ſubſcribat. Perardua
cum Coœlo reconciliationis ſpes, ſi polluare.
Clamet proinde Paulus, & clamet é cœlo;
Fugite ſornicationem.

Cumque habitaret in illa regione, abüt
Ruben, & dormivit cum Bala con-
oubina Patris ſui: quod illum mini-
mè latuit. Erant autem filii Jacob
duodecim. Gen. 35. 22.

Ità ne? Ruben primus in donis, major in
imperio ad immaniſſimi voraginem ſceleris
procurrit! Et quonam arietis appulſu labare
primùm coactus eſt, tum labi, demum rue-
re, comminuique primogenitus in multis fra-
tribus, & initiatæ coœlo princeps familiæ? An
ſpectaculorum obſcœnitate delimitus pudoris
ſui lilia corrupit? An Balæ illaqueatus illece-
bris ſuam dedidit innocentiam ancillæ? Num
leno, quaſi anguis, conſitam propter aqua-
rum fluenta Cedrum invaſit, inſevitque Ju-
ſtitiæ trunco ſurculum impuritatis? Nullus
hic leno, nulla hic Siren, nuſquam theatra,
& tamen ex Turture Ruben, reépenté Sus;
in volutabro luti convolvitur. Luſit Iſraél
cum filiabus Moab, tum corruit. Ruben non
ſaltat cum Bala, & Balæ ſuccumbit. Inqui-
nati ſunt fili Dei, ſed videntes filias homi-
num, quèd eſſent pulchræ. Ruben haud vi-
diſſe ancillam fertur, & perüfle fertur ob an-
cillam. Maculavit Regis torum Abſalom, ſed
inſtigante Achitophele. Nemo pellicit, & ſi-
cut aqua effuſus eſt Ruben. Ergo-ne, nullo
impellente, Mons excutitur? Imô quam ma-
ximo conatu exagitatus ſtare vix potuit. Et
quænam machina iſthæc eſt, quæ phialam ex
altari ſublatam trajecit in lupanar? Quænam:?
Prævalida, fortiérque & generis ſanctitate;,
& funeris immanitate, & majeſtate holocau-
ſti, & horrore cædis, & legis ſeveritate. Si-
quidem Ruben, poſt Patris victimam, poſt
ferocientis adventum Eſau, poſt juſta nuper
tumulatæ Rachelis, poſt everſain Sichem,
genus Abrahæ, hæres Sacerdotii, familiæ
princeps, fratrum primas nullo inhibitus re-
pagulo eſt aut thuris, aut cineris, aut ſica-
rum, quin allideretur in libidinis ſterquilinium.
En ergatam! Filii autem Jacob erant duode-
cim. Sapientiſſim? Moyſes, cùm, lenone
nullo, nulliſque illecebris inquinatum expo-
ſuiſſet in ſcena Rubenum, ne fortè, quàâ de-
ductus è& cœlo in cœnum ſit machina, ſciſ-
citarere, confeſtim addit, Iſraëli filios fuiſſe
duodecim. Quaſi diceret: Miraris in domo
Jacob non Lilia tantum virere, ſed rubos e-
rumpere, nullo colono? Numerus creverat
filliorum. Tum maximè, nato Benoni, ut li-
berorum excrevit ſyllabus, itaà criminum la-
tex increvit, auctéôque fratrum numero, au-
cta quoque eſt improbitas filiorum Jacob.
Perrarò exundantia aquarum fluit non lute-
ſa. Ità ſi plus juſto augeatur, Piſcium copia
boni malique colligentur! Quæ ſanè quùm
audio, cogor coœhi falces implorare, ut ſuc-
ciſione opitulentur, ne frumentum electorum,
culmorum multitudine, degeneret in ziza-
nium. Subſcripſit Matthæus Moyſi, cùm Ju-
dæ facinus retecturus, ſcripſit Eccleſiæ:

Oliva

Tunc abiit unus de duodecim, qui dicebatur Matth.
Judas Iſcariotes, ad principes Sacerdotüm. Et- 26. 14.
enim cùm ungeretur ab olim impudica & jam
pudica Muliere Chriſtus, nulla ſubeſſe po-
terat cauſa, cur a diſcipulo Dominus prode-
retur. Ideò Matthæus, ne diu flagitii fibras
rimaremur, labore multo, ſed irrito, Apo-
ſtolorum objicit numerum. Quaſi diceret E-
vangeliſta: Ne mireris, erupiſſe è& diſcipu-
lis monſtrum. Duodecim eram. Ubi copia,
ibi non rarò ſedimentum. Ubi Sylva, ibi
quercus, & vepres, & ferula, & labruſca.
Ahſque muro habitabitur Jernſalem, ait Lacha-
rias, præ midtitudine hominum & jumentorum.
Ità eſt, ubi virorum multitudo exundat, ibi
jumenta quoque ſine numero. Vides etiam
ruiſſe mœnia, hoſtiumque patere incurſioni-
bus Sion, ubi ſupputari deſüt præ multitu-
dine vulgus. Abſque muro habitabitur Jeru- 5
ſalem. Quæ enim vigere leges poſſunt in tan-
to exundantium ſtrepitu populorum? Dices,
pro muro Deum affuiſfle. Et ego ero ei, ait lbid.
Dominus, murus ignis in circuitu. Aio. Tu
veròô quantam imminere calamitatem Hiero-
ſolymæ putas, quam Dominus tueri debet pro
inuro? & quidem, quùm de eo dicere cogi-
mur, in igne Dominus. Quod paſſa eſt Je-
richo clangore tubarum, hoc Sion pati coe-
pit, ex quo in illa accolarum auctæ ſunt De-
curiæ. Abſque muro habitabitur Jeruſalem. Non
inſipienter proinde Abraham, quaſi muro-
rum prolapſionem mentis oculis præſagiret,
ubi exundaturam ſui generis ſobolem intelle-
xit à Deo, pronus in terram corruit. Ponam Gen. 17.
Fodus meum inter me & te : & multiplicabo 3·
te vehementer nimis. Cecidit Abraham pronus §8. Ablra-
in terram. Dixitque ei Deus: Ego ſum, & pa- ham.
ötum meum tecum. Prævenit murorum ruinam
ſuo caſu. Abrahamum ad omnia impavidum
offendes, ſeu egredi jubeatur è& patria, ſeu
peregrinum prænuntietur genus ejus futu-
rum;, ſeu filum immolare cogatur, ſeu fu-
tura ſub ejus imperio enuntietur Palæſtina:
nec ſideribus inflatur, nec arenis obruitur,
nec thronum reveretur, nec exilium expa-
vet: audità tantùm ſui generis multiplicita-
te, ſuccumbit. Labat etiam coram Deo A-
raham ſolà multitudinis prophetiàâ: & quem
alloquentis Dei nec majeſtas terrere, nec hu-
manitas recreare potuit, potuit ſolum multi-
tudinis omen elidere. Quod ſi corruunt Pa-
triarchæ, ubi Deus eſt, qui genus ejus am-
plificot, quo modo exultant homunciones,
ubi, reclamante cœlo, Deôque reluctante,
Decuriæ in Centurias, & mamipuli in myria-
das protenduntur? Multiplicaſti gentem, & Iſa. 9. 3.
non magnificaſti lætitiam. Lætitiamn dico? Ui-
nam non amplificaretur ærumna dilatatis ten-
toriis Iſraél! Etenim, ubi excrevifle dicun-
tur in Ægypto Hebræi, ſuccreviſſe pariter
ſcribuntur vimina, quibus & cæderentur &

Zach. 2.

4.

vincirentur. Filii Irael creverunt, & quaſi Exod.1

germinantes multiplicati ſunt: ac roborati ni- 7.
mis impleverunt terram. Surrexit itaque Rex
novus, qui ignorabat Joſeph, & ait: Oppri-
mämus eum. Verùm ab impio affligi, non
tam calamitas cenſeri debet, quam decus.
Quid, quod Deus armatur in Iſfraelem, ſi
vulgus redundet! Judas multiplicavit urbes mu-
nitas: & mittam ignem in civitates ejus, & de-
vaſtabit ædes illius. Dices, etiam Jobi ſege-
tes, armentâque conflagraſſe, pluviis e coelo
ignibue.

Ole. 8*
14.

——

hie
atle
Cubiuun
el, n

Dliurn. 1

ant gernn
I 0loti⸗
ni Nnret
en in
tro ei

tinn I.
Uhmtintn.
nt Des,
Erd el af
. Mo. N
tem Her-
ickban
ereeng.
l Ak.
ton uür
Ce lunb.
ſaen N
Gal mnn-
Preſene
bolem uel .
rrut.
mlli
Naban n
.
Horuln nun
nn inperidn

e anin, A

ls eſis r
itt, Ei 1
Ur Palzim:
enis Ohyuin,
exlluum eife
i multhlatr
orun Deo
eta: & gnn
Aere, Ue 1r
it Wohum r⸗
cotmunt lr.
genus in
I holnuoclnd
Gue Teldkun
Aiblinnae

mi elen, 1

1.
Gmanb
Pnn Elatnn
ecerl 8
ccteiile iun
& CeNeten
nin
. e⸗ . 6
nui iele
Sa: U,

Nahum

ignibus. Ideòque non tam uri turbam ad ſup-
plicium, quam aduri ad ornatum. Scoria in-
quis excoquitur, non exuruntur chryſocollæ:
Falleris. Neque enim ut coronetur, multipli-
catus Judas incenditur, ſed ut plectatur. Ideò
ſæviſſima plaga dicitur & peſſima, quàâ turba
intercidit. Multiplicare ut locuſtar inquit Na-
hum. Quid ex multitudine profluxit? Peſſima
eſt plaga tua quia Iſuper quzm non tran tit ma-
litia tua ſemper? Prophetæ fulgura ridendo in
rores eliquabis, quôd non ea in Ifraelem in-
tentet, ſed in Aflyrios. Nos etiam, quem pe-
tat Nahum non ignoramus: & inde trepida-
tio ingens ſuboritur. Nam ſi exuberantia po-
puli obefſe potuit Aſſyrio, quam non perdet
tribum ex Iſraél? Cùm enim videas ſagum
cannabinum arrodi tineis, ambigi prudenter
poteſt, quin abſumenda ſit blattis purpurea;
byſſinave prætexta? Audi devaſtationem Iſ-
raélis: Mulitiplicata es, & grandis effeéta. En
incrementa tribuum! Lauros-ne an palmas ex-
pectas? Ubera tua, inquit, intumuerunt: &
eras nuda, & confuſione plena. Atque utinam
nudaretur tantum, & non latraret. Verùm
clamor vociferantium ultra Solem progeditur.
ſer.3. 16. Cumque maultiplicati fueritis, non dicent ultrà;
Axrca teſtamenti Domini. Quot capita; tot Hy-
dræ. Repudiatur cum arca Deus, ubi in mo-
rem gramninis Cœperit Iſraéel propagari. Quo-
miam autem deflecti hoc à nonnullis ſolet in bo-
num ſenſum, quôd ſcilicet de Apoſtolis Do-
mini vaticinetur Jeremias, qui Crucem arcæ
ſubſtituent. En Davidem fulminantem exami-

3‧15.

Ezech.
16. I.

Pl. 1os. na Hebræorum! Benedixit eis, G multiplicati

38: Simt nimis. Illicò ſubjicit: Effuſa eſt contemptio

ſuper principes, & errare fecit eos in invio &
non in via. Vides, nec munitam benedictio-
ne Domini multiplicationem, maledicto, cri-
minique eximi poſſle. Neque enim non luto-
ſus eſle conſuevit Amnis exundans. Hinc eſt,
quod certior factus Abraham de futuro II-
maélis incremento, correpto ſtatim ferro,
Gen. 17. Puerum circumcidit. Siper Imazl quoque eà
20. audivi te: Ecce benedicam ei, & augebo, &
miultiplicabo eum valdè. Tulit autem Abraham
Iſmael ſilium ſuum, & omnes vernaculos domus
Jux«: & circumcidit carnem præputii egrum ſta-
iim in ipfſa die. Intellexit vir ſapientifſimus oc-
currendum vulneribus ferro; ſolumque mul-
tiplicandi germinis omen ita expavit, ut à
Dei colloquio digrefſus confeſtim fuerit ad
cruorem & cultrum. Proluſit, niſi fallor, A-
braham Servatori; qui, ut primum Apoſto-
lorum vitem in diſcipulos propaginavit, eos
confeſtim, ut ità dixerim, præceptorum &
LucIo.r. legum cultro circumcidit. Deſignavit Dominus
& alios ſeptuaginta duos: & dicebat illis. No-
lite tranſire de domo in domum. An non quot
eis leges edixit, tot illos quaſi vinculis com-
pedivit, ne dicam, vulneribus circumcidit?
Haud ità Apoſtolicos recidit palmites, quos,
quia numero coarctarat, præceptis exſolvit;
Luc.6. 12. & penè fecit exleges. Vocavit diſcipulos ſuos:
6 elegit duodecim ex ipfis, quos & Apoſtolos
nominavit. Et deſoendens cum illis ſtetit in loco
campeſtri. Nuſquam hic gladius legis, nuſ-
quam vulnera præceptorum. Duodecim viz
Pproſpicit, Septuaginta duos edictis circum-
ſcripfſit. Tranſgreſſionibus rarò raritas obno-
Xla, rarius non expoſita copia. Paucorum eſt
Perfectio, quam multitudo vix patitur. Non
Mirum ergo, ſi transferre Jacob noluit dexte-
Eithicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. V.

301

ram ſuam, etiam precatore Joſepho, ab E-

Phraim in Manaſſen. Scio, fili mi, ſcio: Et iſte Gens 488

quideém erit in populos, & multiplicabitur: ſed
frater ejus minor, major erit illo. Non diffitetur
augendum quoque Ephraim eſſe, ſed cùm de
ipio dixerit tantùm, Et ſemen illius creſcet in
gentes. De Manaſſe verò uberiorem, gemina-
tämque mente præcipiens exundantiam, erit,
inquit, in populos, & multiplicabitur. Prætulit
propterea natu minimum Primogenito. Didi-
cerat enimverò plenus dierum Senex, perra-
rò mukitudini adefſe Deum. Ego Deus omni-

nationum ex te erunt. Et receſſit ab so. Hujuſce
initio capitis alloquutus eſt Dominus famulum
ſuum Jacob, cum quo ut loqui deſut, haud
tamen ab eo dicitur receſſifle. Locutus eſt Deus
ad Jacob: Surge, & aſcende Bethel. Num hic
ſermonem ſuum non abrupit Deus? Abrupit.
Quare ergo à Jacob digrefſus eſle non dicitur?
Nimirum ibi de aræ conſtructione legem tu-
lit: hic verò propagandos Iſraêlis poſteros nun-
tiavit. Ergo, ubi prædicitur propagatio, Deus

19

um? Gen 3 55
potens, eréſce & multiplicare: gentes, & popitli 12.

Gen. 3 74
15

ſcribitur abſceſſiſle. Suceiderunt ſaltum ejus, Jer. 46:
ait Dominus, qui ſupputari non poteſt multi- 233

Plicati ſunt ſuper locuſtas: & non eſi eis nume-
rus. Confuſa eſt flia Rigypti, & tradita in ma-
num populi Aquilonis. Quæris, cur exciſus ſit
ſaltus? Haud ibi venena ſuccreverant, rubtve.
Supputari non poterat. Cùm dixiflet conden-
ſatum arboribus agrum; deſignata abs ſe cre-=
didit toxica univerſa. Quis ermim in ſylva ve-
enata non callet innaſci virgulta, ſolaſque non
poſſe tot inter ligna vitere Cedros. Quanquam
ipſa quoque ſecura à ſecuri non foret Cedrus;
ſi fortè luxuriaretur in ramis. Multiplicata
Junt atbuſta ejus, & elevati ſunt rami ejus præ
aquis multis. Cümque extendiſet umbram ſuam,
in ramis ejus fecrunt nidos omnia volatilia cœ&=-
li, & ſub ſrondibus ejus genuerunt omnes beſtia
Jaltuum. Timeo multiplicitatem. Et quan-
quam non veneno rigata ſit Arbor, ſed li-
quida cryſtallo, attamen clamat Ezechiel:
juvta impietatem ejus ejeci eum. Et ſuccident
eum alieni, & crudeliſſimi, & in cunctis con-
vallibus corruent rami ejus. Seſe intuerentur,
optarem, Eccleſiæ tam amplo clero, tanta-
que multitudine circumdatæ Miniſtrantium &
Evangelio diſſeminando, & offerendis ſacrifi-
ciis deſtinatæ in hac Cedro. Vellem, ut ſuam
ipiæ exhorrerent amplitudinem. Pulchrum
eſt, undique ad eas accedere tum cœli aves;
tum feras nemorum: at amarum eſt, undique
excidi. Publicani peræquè ac Levitæ in tem-
plis accubant: Verùm nulla non complebitur
vallis ſacrorum ramorum excidio, miſi feraci-
tatem eorum nimiam intrepide moderemur.
Dices id contigiſſe Chaldæis hoſtibus Moyſis.
Quid ſi & Fidelibus obtigit, ſectatoribus
Chriſti? In diebus autem illis, ereſcente nume-
ro diſcipulorum, fabtum eſt murmur Graæcorum
advetſus Hebræos, eo quod deſpicerentur in mi-
niſterio quotidiana vidux« eorum. Quid ais.
Num ſanctiores nos Petro, qui cœtui tum
fortè præerat? Num divinior delectus noſter
eſt, quam is, qui fiebat per prodigia? Num
Mundus Sione purior? Ergo, ſi creſcente ſub
Apoſtolis alumnorum numero; inquinata eſt
Eccleſia diſpenſantis livore Hieroſolymæ, &
Græciæ murmure oblatrantis,; quâ nos reſper-
gendi impetigine erimus, ſi revera fuerimus
numerus? Video ab agricola flores excuti »
Ce eE

Ezechs
3 I1. 7.

I[bid. tr=

Act. 6. I;

302
ne fortè multiplex foœtus officiat pomorum tum
venuſtati tum ſucco. Nemo non pleroſque ca-
tulos abjicit, quò felicins iis conſulatur fœti-
bus, quos parentis uberibus admovet, & gre-
Joan. 20, gi reſervat. Thomas autem, unus de duode-
24 cim, non erat cum eis, quando venit JE SUS.
Redundat hic planè aliquid, nec unus tantùm
deleri poteſt in Evangelio apex, cùm unum
tolli nequeat de lege Iota. Cur Thomæ tre-
Pidationem in fide narraturus Joannes, unum
eum fuiſle dicit de duodecim? Didiceramus
hoc jam a Luca, ubi Apoſtolorum ſyllabum
confecit. Lucam aio? Ipſo nuper dictante Joan-
ne, quis foret Hieroſolymis Thomas novera-
Joan. II. mus. Dixit ergo Thomas, qui dicitur Didymus
o. ad condiſeipulos: Eamus & nos, & moriamur
cum eo. Debuit ergo, brevitati conſulturus
Joannes, Apoſtolatum Thomæ præterire, de
quo ejus jam monitu, ambigi non poterat.
Nimirum prolapſionem Thomæ ut ſciremus in
multitudine diſcipulorum eveniſſe, fuiſſe illum
teſtatus eſt ex duodecim unum. Nuſquam non
pinaſtri permulti, ubi pinuum ſylva ſuccrevit.
Exod. 12. Profectique ſunt filii HMraël de Kamaſſe in Jo-
37. coth, ſoxcenta fere millia peditum virorum
abſque parvulis & mulieribus. SKed & vulgus
promiſeuum innumerabile aſcendit cum eis. Et
Primòô quidem his Mare patuit, ſaporem mu-
tavit Mara, ceſſit Amalech, annonam ſidera,
ſilex potum ſuppeditarunt. Brevi tamen in-
ſiliere in illos modò Levitæ cum enſibus, mo-
doò angues cum tedis, modèò fatiſcens abyſ-
ſus cum flammis. Verbo; de his ait Domi-
Pſ.94. 11. nus: Quibus juravi in ira mea, ſi introibunt in
requiem meam. Ne, quæſo, lætetur Eccleſia,
ſi Indos ſuorum Sacerdotum phalangibus ma-
nus dare, ſi Urbes reparari ejus adventu Sa-
cerdotum, ſi clangore ſacrorum lituorum diſ-
Cat impietatis propugnacula ruere. His majo-
ra prævidit Moyſes, & vidit: eam tamen
gentem cœlo, Deôque infeſtam, tum preci-
bus, tum enſibus fruſtra immaniſſimorum con-
tagione criminum expiare ſategit. Sedenim,
inquies, nobis terrarum orbis reparandi onus
incumbit. Et ideò non multi in unum cogi
1. Pet. 3 debemus. In diebus Nozë, inquit Petrus, cum
20. Jabricaretur arcas in qua pauci, id eſt, octo
animæ ſalvæ factæ ſunt per aquam. Porròô ex
his utinam & Cham ſubductus eſſet! Ex uno,
ſi neſcis, omne genus hominum. Creſcit,
multiplicatis meſſibus, non ſiligo, ſed vicia.
In domo Abrahæ, quandiu ſolus cominoratus
eſt Iſmmaël, ſugillari ne à Sara quidem potuit,
quanquam ipſa Matrem ejus odifſet. Ubi Iſ-
maël adjunctus eſt Iſaac, tabernaculum Pa-
triarchæ quò Angeli diverterant, in luſoriam
tabernam vertitur, fiuntque pueri ludiones,
in quibus Synanogæ ſpes ommis recondita fue-
rat, Deo ipſo ſubſignatore. Et quamvis Iſaac
fuerit immaculatus, quo fato neſcio, eo addito
Iſinaeëli, is factus eſt nequior; ſeu nactus oc-
caſionem ſocii ſeducendi, ſeu ſpe pellectus de-
merendi hæredis. Solus certè quum degeret in
tentorio, non peccavit: aſſociatus vel innocen-
ti exilio damnatur. Rebeccæ nec uterus immu-
nis eſſe potuit a rixa ubi non unus in eo ſcœtus
adoleſcit. Nec jam luditur in domo Iſaac, ſed
pugnatur à fratribus. Hactenus tamen binos &
binos aut ludus oppreſſit, aut livor. Diſpice
duodecim à Jacob ſuſceptos filios, & numera
flagitia, ſi Potes. Ubi Patriarcharum exunda-
vit genus, inundavere pariter Dinæ vanitas,

Oliva

—

furor Levi, crimen nonnullorum peſſimum,
peſſima quoque livoris fera, quæ Joſephum
haſtæ ſubjecit, libido impotens, quà in cubile
Patris actus eſt Ruben. Grevere vitia, ubi ex-
crevere fili. Inter filios Iſai ſeptem, qui do-
mi erant, nullus non inviſus Domino. Vidit E- 1. Reg, 16.
liah, & ait: Num coram Domino eſt Chriftus 6.
ejus? Et dixit Dominus ad Samuzlem: Ne reſpi-
cias vultum ejus: quoniam abjeci eum. Oblato
Abinadab; Nec hunc, inquit, elegit Dominut.
De Samma item; Etiam hunc non elegit Domi-
nus. Adduxit itaque Iſai ſeptem filios ſuos coran
damuble, & ait Jamuzl ad IHai- Non elegit Do-
minus ex iſtis. Exciderat principatu famulia Jeſ-
ſe, niſi octavus ſuperfuiſſet David, ideò cæteris
aptior, quòd procul à cæteris ablegatus in ere-
mum eſſet. Ait Dominus, Jurge, & unge eum:
ipſe eſt enim. Ergone, inquies, tam Clericos,
quàm Religioſos cupis imminutos, ut terrarum
orbi ſubigendo pares eſſe non poſſint? Quo mo-
do debellandis Madianitis pares fuere Ifraëlitæ,
niſi cum eis penè diſpares extitere? Oblitus- ne
es, quid obfuerit triumpho? Dixitque Dominus Jud. 7. 2.
ad Gedeon- Multus tecum eſt populus: nec tra-
detur Madian in manus ejus. Unus devolutus
