nec poſt horas redierunt ad orantem, ſatiuſque
Matth. 14. duxerunt perire, quam meditari. Veſpere autem
24. facto, ſolus erat ibi. Navicula autem in medio
mari jactabatur fluctibus. En! quam rara eſt vel
Ethicæ Comment. ILom. IV.

221
in Apoſtolis oratio! Hinc eſt, quod Dominus
tanti eam fecit in Saulo. Quære, inquit ad Ana-
niam, in domo Judæ, Saulum nomine Tarſen-
ſem; Ecce enim orat. Mira res: Caligabat Sau- Act. 9. I1.
lus, jejunabat, lachrymabatur. Et Dominus, his
præteritis, unam in Saulo Orationem deprædi-
cat: quam velut obſidem paventi Ananiæ tradit
demutati in ovem Lupi. Ac ſi dicat: Quid times
Saulum? Heri ſpirabat cædes: ſed hodie candida-
tus eſt fidei & Apoſtolatus. Et quale ſignum tan-
ti prodigii? Unde ſciam Tyrannum jam Apo-
ſtolum evaſiſſe? Orat. Si orat, jam Paulus eſt.

Et percutiet terram virg oris ſui: α
ſpiritu labiorum ſuorum interficiet im-
pium. Et erit Juſtitia ingulum lumbo-
rum ejus. Eſa. 11. 4.

Ubi ſunt, qui Deum exarmant, &, ad facino- cncionato-
rum ubertatem, eradicant de corde Domini Spi- res blandi.
ritum furoris & iræ? Vel linguam in virgam ver-
tet, non ut percutiat, ſed ut perimat impium. Pei a.
Ubi, quæſo, vanæ ad peccandum ſpei illecebræ,
quando & Juſtitià præcingitur, & ore vulnerat?
Adde quod itaà ſævit, non cùm Leo eſt de tribu
Juda, ſed cùm Flos eſt de radice Jeſſe. Egredie“
tur, dixerat paulo antè, virga de radice Jeſſe, E. Eſa. I1. I.
Flos de radice ejus aſcendet, Grequieſcet ſuper eum
Wiritus Domini. Quod ſi cùm Horet furit; quis,
rogo, illum feret, quando ſe ait ſæviturum, ut,
raptis catulis, Urſam? Occurram eis quaſi Urſa
raptis catulis, & dirumpam interiora jecoris eo-
rum : & conſumam eos ibi, quaſi Leo. En, Domini
miſericordias in impios! En, ejus in peccatores
blanditias Miſericors eſt, ſed in lugentes, non in
ludentes. Si convertaris, vives, non ſi pervertaris.
Quid dicoꝛimpiis ſævus eſt? Etiam Joanni non ſo-
lo Apoſtolatu, ſed etiam Virginitate decorato
apparet in ore non linguam, ſed enſem geſtans.

Severitas⸗

Oſe. 123. 8.

Montes Gelboë, nec ros, nec pluvia ve-
niant ſuper vos: neque ſint agri primi-
tiarum: quia ibi abje ctus eſt elypeus for-
tium, olypeus Saul, quaſi non eet un-
&tus oleo. 2. Reg. I. 21.
Liceat mihi cædem Iſraêlis ad luctam luctum- „ ,,
que noſtrum transferre. Et ego cogor impre- Merda vi.
cari mala omnia Montibus ſuperbiæ, quos mon- liora agpe-
tes Gelboé, non immeritò appellarim, tum tenda.
quòd Gelboz ſonet apud Hebræos, Revolutio in-
veſtigationis, tum quòd & in ſuperbiæ vertice
pereant non rarò fortiſſimi ex Iſraẽl. Quot enim
vitiorum atque ſuppliciorum victores um Su-
perbiæ non manus dedere, ſed dedidere cor, &
caput devoverunt! Multa evenere in hoc po-
ſtremo Saulis prælio, quæ arrogantibus uſu ve-
nire conſueverunt. Et primò quidem Saül non Glona va-
aſcendit in Gelboë, quin Samuelem conſulat; na.
ſed per Pythonem. Cupiunt enim arrogantes
animari ad aſcenſum ſuum, etiam per Prophetas. Amdlnio.
Verùm antequam Prophetas exquirant, inqui-
runt Pythonem. Quamvis autem Samuel eos de-
terreat, excidiäümque minitetur, ſubeunt ta-
men montem Gelboeë, non ut quieſcant, ſed ut
pugnent. Ecquando pax eſſe poteſt inter ambien-
tes? Secundé, Saül gloriæ ſuæ meminit vel in
funere, maluitque perire, quaàm illudi. Per-
cuie me, ne forts veniant incircumciſi iſti, Reg. 2r.
& interficiant me, illudentes mihi. Hoc unum
curant vel morituri, qui ſuperbiæ mancipa-
ti ſunt, ut ſcilicet gloria eorum effloreſcat;
3 &,

Superbia.

222

&, ne hæc pereat, perire ipſi negligunt; imò
& ſe perimere ſtudendo, vigilando, algendo
Wwid. non exhorreſcunt. Arripuit itaque Sauil glæadium,
& irruit ſuper eum. O montes Gelboë! Non ve-
niat ſuper vos Orationis ros, nec verbi pluvia:
Vos enim ſepulchrum eſtis unctorum, & for-
tium. Expendamus autem maledictiones, qui-
bus David ſuperbiæ montes devovit. Carebunt
rore, ptimitiva non germinabunt. Nihil boni
Eccl. 10.9. exſpectet Religio ab arrogantibus. Quid ſuper-
is, terra, & cinis? Ex cinere quod unquam
germen effloruit? At non ſola ſterilitas montes
hoſce depopulatur: ſed & ſede ſuâ dimoti pro-
jiciuntur in mare. Transferuntur montes in cor
maris. Non ſolùm in ſæculum proturbaberis,
Eſa. 16. 5. ſed in deterrima ejus devolvêris. Tu auten ad
infernum detrabéris in profundum laci. At, in-
quis, Lotho dictum eſt, ut in montem ſecederet:
Gen. 19. 7. In monte ſalvum te fac. Et ego quæro, an ſe fe-
cerit ſalvum in monte. Certè & bibit & Sodo-
mas jam deletas inſtauravit in ſpelunca, non jam
avus, ſed pater Nepotum. Aio, pleriſque, ut
evadant lutum luxuriæ, ſuaderi poſſe, ut ad al-
tiora feſtinent: ut, dum Mens grandia pertra-
Etat, cœnum faſtidiat. Verùm & nobiſcum aſ-
cendunt illecebræ, &, poſtquam in monte ſu-
mus;, polluimur. Non enim Lilia convallium in
monte florent. Sedenim Iſaac immolatur in
monte. Imô non immolatur. O quoties victi-
Dignitas Wmas Iſaaci meditamur, dum montes ſubimus,
msres mu- qui deinde, pro Iſaaco, obvium fortè arietem
766. jugulamus! Si elevaverit me Deus ad Dignita-
tum verticem, abdicabo, quos homo & non
Deus mihi adjunxit. Verùm ut gladium erexeri-
mus divini zeli, ut carnem & ſanguinem amo-
ee. veamus à nobis, illicò adeſt non Angelus lucis,
Ave, ſed Angelus Satanæ „qui enſem in lilium, imò
bant. S& in reſam vertat: propterea, qui in ara ſpi-
ritus perire affectui noſtro debebat, purpuraſ-
cit in ara. Dicunt enim, ad ſimilitudinem An-
Gen. 22. geli lucis, Angeli tenebrarum: Non extendas
2. Manium tuam in puerum: Sat Deo eſt voluntas.
Decet Præſulis hæredem non victimam eſſe, ſed
Sacerdotem, vivatque de altari, non autem mo-
riatur in altari Riſus tuus. Atque ità, repoſito
gladio, vel in arietis jugulum defoſſo, non verus
Abraham Pater fit multarum gentium, & naſ-
cituros poſt ſe affines ſideribus coœli gaudet eſſe
comparatos. Ibi offeres eum in holocauſtum ſu-
Sen. 22. . ber unum montium, quem monſtravero tibi. No-
li dicere, ſi evehar ad montem, immolabo
Iſaacum, hoc eſt, riſum meum; delicias ab-
dicabo & fabulas, ut muneri meo totus im-
pendar. Falleris. Riſus tuus vivet, & in
monte non cadet, ſed orietur ut Lucifer.
Evehéris, & ridebis, & voluptati libera-
liùs indulgebis. Loquar ad Dominum, cum
ſim pulvis & cinis. Domine, vis- ne immo-
lari tibi Iſaacum? Noli montem deligere. Vix
aliquis ex fortiſſimis Iſraël in honore carnem
ſuam odio habuit. Porrò hæc non contra ſan-
ctum Patriarcham dicta ſint, quem litaſſe novi
ſanctiſſimè filium tum voto, tum corde: in
eos potius effuſa ſunto, qui ſe jactant litaturos
in monte carnem & ſanguinem, pro quibus
deinde & oves emungunt, & ſibi agnos im-
Gen. z1. 2. Pinguant. Certè in monte Rachel idola abſcon-
dit, ſub ſtramentis. Nimirum etiam, quæ pepe-
rit caſtitatem, Contemplatio in cacumine ho-
noris idola obteget, & quamvis cum Jacob in-
cedat, qui cœlum vidit, litabit affectibus. Cer-
tè Eſaü, rejectorum Anteſignanus, montes in-
Gen. 36 2. coluit. Habitavitque Eſaii in monte § eir, ipſe eſt E-

Pſ. 4 5. 3.

Dignitas
noxia.

Oliva

dom. Quid ais? Nonne in montem Moyſes aſcen-
dit, ut Legem acciperet? Aſcende & tu, ſi Moy-
ſes es, ſi tabulas expetis, exoptaſque. Si autem
de populo es, audi edictum: Cavete ,ne aſcen- Exod.
datis in montem, nec tangatis fines illius: Om- 12.
nis, qui tetigerit montem, morte morietur. Quod
ſi etiam cùm Dominus in monte eſt, & Lex
ſcribitur, lapidatur, qui ad radices ejus dun-
taxat acceſſerit: Quid, obſecro, non patie-
tur incommodi is, qui montis verticem pe-
tit, non cùm in eo Deus Legem ſcribit,
ſed cùm ſanguinis Legem proſcribit, clamat-
que: Hæc omnia tibi dabo, ſi cadens adora- Matth. .
veris me. O portenta! Speravit Satanas in 7. *
monte, unde ſpectabantur tantum imperia,
vel Chriſtum in idololatram converſum iri:
Et tu fungus putidus putas ibi, ubi ſublimi- Dienitas
tas non videtur, ſed tenetur & tenet, te ſi- i a cen.
ne vulnere evaſurum? Cave, ne tibi quo- tenda, aum
que illud occinatur, quod de filiis Iſraël di- esd.
citur, qui contra conſilium Moyſis aſcendere vess ang,
voluerunt ad montes. At illi contenebrati nione inye.
aſcenderunt in verticem Montis. Arca autem enda.
teſtamenti Domini, & Moyſes non receſerunt
de caſtris. Deſcenditque Amalecites & Chana-
næus, qui habitabat in monte: & percutiens eos
atque concidens, perſecutus eſt eos uſque Hor- Num. 14,
ma. En, quo modo vicere, qui deſcende- 51.
runt, victi verò ſunt, qui aſcenderunt: &
quamvis Arca comitaretur aſcendentes, nec
deeſſet Moyſes, periere. Nolo dicas, & pſal-
lam in monte, & orabo, ſacrôque pane re-
ficiar: peribis nihilo minas. Ibi enim habi-
tat Amalec, qui interpretatur Lambens, ibi
Chananæus adeſt, qui dicitur Negotiator. Hi
non ſolùm percutient te, ſed concident te.
Minutatim te confodient, ut nec audias,
nec videas, nec loquaris ultra, quæ Dei
ſunt. In monte Hor Aaron nudatur & mo- Num. 20.
ritur. Quo ex monte profectus Iſraël, & Nm. 21
nauſeare cœpit ſuper Manna, & terram la-um. ah,
ctis neglexit. Etiam cùm de ſublimitate deſ-
cenderis, iter tuum, & cibum tuum ada-
mare, & abſolvere non poteris. Porrò in Deut.34
monte Nebo Moyſes moritur, nec tranſire po-
teſt ad terram lactis. Rarò enim, inter ſu-
blimia, Lex non exſpirat: & promiſſionis qui-
dem terram inde videre licet, ſed in eam in-
de tranſire an tibi liceat, neſcio, Moyſi cer-
tè non licuit. Si Moyſes exſpirat in monte, J E- Matt. j.
SUS in Thabore non modò vivit, ſed triDumu-
phat, ſed fulget, ſed glorificatur. Placet, ſed
eamus & nos in montem illum, & videamus,
an tam fauſtus ſit ſubeuntibus illum. JESUS
in monte fulget, ſed Petrus dormit. Ne-
que ſolus dormit Petrus, ſed & Joannes,
qui & in mari JEsu M agnovit, & propè
Crucem JESU adſtitit, dormire coœpit in
monte. Petrus veré, & qui cum ilio erant, Luc. 3. 32.
gravati erant ſomno. Quis, rogo, non ex-
horreat montem, ubi vigilare non poſſunt
vel Apoſtoli, cùm adſunt Prophetæ, cm
Chriſtus fulgurat, cùm nubes terret, cùm
Pater & cœlo clamat? Neque tantùm ſomnus
irrepſit in Apoſtolos, ſed & diſſeminandi per
mundum univerſum Evangelii tanta eos obli-
vio cepit, ut vocationis ſuæ immemor
Petrus exclamaverit: Præceptor „ Bonum eſt Ibid.
nos bic eſſe. Et vide, quo modo non jam
unam Ohriſti gloriam ſpectet, ſed quietem
& delicias ſuas maximè expendat. Non enim
ait; Bonum eſt tibi, ſed Bonum eſt, nos hic
zſe. Quid, Quod tunc tantum exiſtimavit
ſaluta-

19,

33.

4

lueg

.

eis
o
u M.
non
roe⸗
loqu
e
Con
mon⸗
und Ee
tueri

ſum
lrg. ini
t
nonte
xeritii
Uen
leg Uienten
ſtinn
Foluit
Morre
Junne⸗
uanel
iDhumne
Noſfra
abo ol
elis a
ſai degl
Peratuse
lum et⸗
tumn pen
hu ſun
gies,
nn Nruntab
Uon poten
Valle lud⸗
tur. Vern
1lr, in (4.
Metür, g

M15,

e y .
, G
lahan
Tegen
“
Alanal
Sus
g. lſcir
nnmne
G
.
n, 2⸗

en
lor.
em
er
O. .
Q
Ele
n.
ie.
enn e.
labt,
Qhantt.
alne
tanu n
nhet,
mi.
Iln N
etyte ein
enkeey,
teielaiin
et alten
receſerint
hene.
ſetieg en
ne Hr
Geſcenle.
Gerunt: &
lentes, e
66, & ſl.
ſe pene k
enuln Hibr
mbenr, ii
Ctigtn. Hi
DUncident t
lec audis,
, que Di
tar & M-N
Iidl,
tertn k.
Plimitar el⸗
mn tuun Alr⸗
38. Pond ne
c trahlleſe⸗
im, Ie l
Onnilionin⸗
d in eamnin
o, Mod e
in monterl
it, ſ nin
ut. Denlt
‚& Töhend
ilum Nin
Cormt N
& Nudhe
it, 5 i
mire ot ¹
un ill ui
go, M 8
te von i⸗
ophet?,
N
ez telltl . 4
ummin hn

an
Nmen
mn 4,g
n eyl e
nnm . ſhs

Stromatum, Lib. IV.

falutarem ſibi eſſe manſionem in monte, quan-
do Elias evanuit, qui abſtinentiam præfe-
rebat, & evanuit Moyſes, à quo lex evulgaba-
Luc.9. 3z3. kur? Et factum eſt, cum diſcederent ab illo,
ait Petrus ad JSUM.: Pracepior, Bonum eſt,
nos hic eſſe. Laudatur in Dignitate Lex, lau-
datur abſtinentia, ſed eminus conſidentes.
Quis non jactat tabularum præſtantiam in
monte? Sed quis eas ſecum in monte re-
tinet? Excitatur tabernaculum Legi, ſed able-
gatur. Commendamus aliis ejus in dignitate
dignitatem; Nos verò interdum, ut benè
nobis in monte ſit, illam abire vel ſinimus,
vel urgemus. Breviter, Abſint Elias & Moy-
ſes, &, ſi non ſatis ſunt tabernacula, templum
eis excitabimus. Ideòe Lucas cùm narraſſet,
architectatum eſle Petrum jam diſcedentibus
Prophetis tabernacula, ſapientiſſimeé addidit:
Neſciens, quid diceret. Loquuntur qui à Deo
non vocati ſeſe Honoribus intrudunt; nam
vocatis à Chriſto Chriſtus adeſt & ineſt;
loquuntur, non probè elevati de Lege, dé-
que Jejuniis, cùm revera non ſciant, quid
commendent. Denique vox de Coelo facta
monet, ut Chriſtum non viderent, ſed au-
dirent. Ipſum audite. Ac ſi dicat: Nolite in-
tueri fulgores, ſed excipite diſciplinam. Ip-
ſum non videatis emicantem in monte, ſed au-
Matt. 7.9. diatis in exſcenſione docentem. Wſum audite.
Et quid dixit? Audi. Et deſcendentibus illis de
monte, pracepit eis JLUS, dicens: Nemini di-
xeritis viſionem. Nolo enim habere, qui me
fulgentem ſequatur, ſed qui aſſequatur mo-
Luc. 9. rientem. Addo, quod Chriſtus eſt, qui ful-
ſiit in monte, & fulſit dum oraret, & ſecum
voluit cum Elia & Moyſem. Si Chriſtus es, in
Monte fulgebis. Si minor Chriſto es, quamvis
Joannes aut Petrus ſis, dormitabis & dormies.
Quanquam unus eſt Thabor, in quo dealbamur:
innumeri autem Montes ſunt, in quibus facies
noſtra ſupra carbones denigratur. Neæque enim
dabo vobis de terra eorum, quantum poteſt unius
pedis calcare veſtigium, quia in poſſeſtonem E-
ſau dedi montem Seir. Gigas certé a David ſu-
peratus eſt in valle Terebinthi. Et Chriſtus Li-
lium eſt conwallium. Inter medium autem mon-
tium pertranſibunt aquæ. Porrò valles abunda-
bunt frumento. JESUS Montes tranſilit. At,
inquies, in campo Senaar Turrim erigere coe-
Gen. II. . Perunt abnepotes Noë. Et hoc complorari ſatis
non poteſt, quod ſuperbia etiam in humilitatis
valle luctaturam cum coœlo turrim architecta-
tur. Verùm ſuperbiæ opus in Monte abſolvi-
tur, in campo ſi inchoatur, antequam conſum-
metur, diſſolvitur.

Ibid.

Mat. 17. J5.

Deut. 2. 5.

Seraphim ſtabant ſuper illud, ſex alæ
uni, & ſex alz alteti: duabus ve-
labant faciem ejus, duabus velabant
Pedes ejus, & duabus volabant. Et
olamabant alter ad alterum: San-
tas, Sanbttus, Sanktus Dominus
evο ι mͤ: plena eſt omnis terra
gioria ejus. Et commoia ſunt ſuper-
liminaria oardinum a voce olaman-
tis, & dqomus repleta eſt fumo. Et
diai, Væ mihi, Jquia tacui. Eſa. 6. 2.

223
Angeli ſtabant, & , cùm ſenis alis inſtru- Se mo ſpi-
cti eſſent, non volant? Velabant faciem ualas
ejus. Cujus? Illius, in quem deſiderant Angeh
proſpicere. Num Deum videre non cupiunt?
Cupiunt;, ſed videre nolunt. Nimirum cuùm de
Deo loquerentur Seraphim, tantus eos charita-
tis ardor invaſit, ut tot alis evolare veriti ſint,
ne fines ſuos in Dei cognitione & amore tranſ-
greſſi, fierent quodammodò velut Dii, ſimiléſ-
que forent Altiſſimo, dum clamantes interiora
Dei perſcrutantur. Quamdià de Deo nullus 85. Angelo
ſermo erat inter ipſos, alas omnes expandere Peen.
licebat, poterântque Deum videre, nec Di
eſſe. At ubi clamare cœperunt, & laudes
Domini ex cordis plenitudine eructare, tum
enimveròôò ità exarſerunt, ut, niſi alas démitte-
rent, & quæ in Deo funt præſtantiſſima ſibi
obvelarent, præ amoris exundantia non jam
Seraphim, ſed imago quodammodò divini Spi-
rits eſſent. Ergo inchoatus tantum de Deo
ſermo ità ardorem itâque curſum promovet,
ut cogantur Angeli & alas contrahere, &
Deum obtegere. Videmus non rarò Naves
denis interdum velis devehi, quæ, ſi vehemen-
tiüs perflare cœperit Boreas, uno, eôque mi-

nimo ſuſpenſo velo delatæ, reliqua omnia con-

trahunt. Ità quoque Angeli Deo adſtabant,
& ſtabant: ubi verò loqui occœperunt, dua-
bus tantùm alis evolabant, non a Deo, ſed
in Deum. Quod Dei viſio non præſtitit, pe-
nè dixerim, de Deo ſermo exhibuit. Uſque
adeò omnipotentior quodammodo omnipoten-
te ſermo eſt de Omnipotente. Quod cum
Propheta intellexiſſet, exclamavit viſis Se-
raphim, Væ mihbi, quia tacui. Et quare, cùm IIa. 6. 5.
Angelos intueris, Virginitatem non luges à
te inter Matrimonii Syrtes innocenter qui-
dem, ſed luctuosè deperditam? Quare, eo-
rum flagrante charitate, non deploras frigus
amoris tui? Cur non tibi iraſceris, quòd à Deo
abfueris mente, etiam cùm corpore in aris
aderas, quando Seraphim & volant, & ad-
ſunt Deo? Væ tibi, quia tacuiſti? Imoò, Væ Familiaris
mihi. Vidi enim divini ſermonis vim pror- sascun, ſar-
ſus divinam. Vidi, ad vocem eorum „ non ſpirualis.
ipſos modò flagrare, ſed & Mundi cardines
commoveri, fuméque flammæ indice coœ-
lum univerſum oppleri. Ideò lugeo, quòd ta-
cuerim; Si enim clamaſſem & ego, arſiſſem
pariter, & Judæam univerſam divino Spiritu
ſuccendiſſem. Planè, etiamſi Dei ſaeies non tibi
in oratione pateat, volabis, ſi tamen clamave-
ris. Loquere, & alæ duæ, etiam obvelato
Deo, ad evolandum ſunt ſatis.

Ecce Agnus Dei, Ecce, qui tollit pec-
cata mundi. Joan. I. 29.

Mira res: Chriſtus & Leo, & Lapis, & correcfio

Gladius, & mons eſt; pugnaturus tamen muss.

cum ſcelere, & Mundi facinus fügaturus,
non rugit ut Leo, ſed blanditur ut Agnus.
Reſorbe, quæſo te, frementes rugitus tuos, ſi
vitam peccatoris optas, & non mortem. A- Lapſebiädè
gnus peccatum tollit, non Leo. Sedenim Go- erigenai.
lam lapis ſtravit. Ità eſt: At Siſaram lac con- Eecleſafi.
ſopivit. Quanquam & Gigantem non demiſſa es galriſai.
mola, ſed emiſſus lapis dejecit: ut ſcias non tio abtti-
tanto fragore proſterni poſſe turres tan- negr Gorisf
tas. Legimus, inquies, apud Eſaiam, quod exiommer-
Chriſtus interficiet impium ſpiritu oris ſui, "icotiene.

T 4 .

Susperi or
mitis ſit.

224
Eſa. 11. 4. & ſpiritu labiorum ſuorim interficiet impium.
Optimè ſanè. Dicas tamen velim, ecquando
impium tam immaniter confodit? Num quan-
do in igne Dominus? auti quando, ut Urſa
raptis catulis, occurrit impio? Audi: Egredie-
tur Vüga de radice Jeſſe, & flos de radice ejus
aſcendet. Ut impium confodias, ſatis eſt, ſi
flos evadas. Imò ſi flos non eſſes, impium for-
tê ne perforares quidem. Percutiet terram vir-
gâ, ſed non virgâ ferreâ, at virgà oris. Et ſpi-
ritu labiorum ſuorum interficiet impium. Non-
ne ipſe eſt, qui gladium in Apocalypſi geſtat
præacutum? Quare ergo interfecturus pecca-
torem, eum non oris gladio, ſed ſpiritu interfi-
cit? Ut diſcas, felicius ſpiritu, quàm ferro
ſcelus extingui. Juvat quidem, quòd gladius
ori ineſſe cognoſcatur, quò ſcilicet vehemen-
tius admiretur impius armatum os non ferire „»
ſed loqui. Cæterùm ſpiritus labiorum in pec-
catore ſcelus confodiet, peccatore ſervato.
Hinc eſt, quod apud eundem Joannem quam-
vis vomat enſem è gutture, nullum tamen
ferit, ſed perduelles hortatur, ut à ſe aurum
coëmant ignitum. Ferrum oſtentat, & aurum
præbet. Labia ejus lilia ſtillantia myrrham.
Myrrham eliquat, ſed ex flore. Scio à Da-
vide cani, ſagittas ejus acutas: ſed ſcio quo-
que unctum oleo lætitiæ perhiberi. Accingere
gladio tuo ſuper femur tuum, potentiſſime. Sed
& additur: Wecie tuâ, & pulchritudine tud in-
tende, proſpere procede, & regna. Gladius Chri-
ſti pulchritudo Chriſti eſt: ut vincat, non vul-
nerat; blanditur. Quid actum credis, ut ſyl-
varum monſtra univerſa fugarentur, quæ pro-
ruperant ad prædam? Non immiſſa è& cœlo ful-
mina: non tranſmiſla ex Alpibus flumina: non
exploſa tormenta: ſed Luce fugata ſunt. Ca-
tuli Leonum rugientes, ut rapiant. Ortus eſt Sol,
& congregati ſunt: Et in cubilibus ſuis eolloca-
buntur. Luce felicius, quam ferro Mundum
ſcelere expiabis.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit. Can. 8. 5.

Propoßta Ea demum Chriſti Sponsa eſt, quæ ſem-
veinenda. Per aſcendit. Niſi ſe ipsa quotidie major ſit,
Can. 7. 12. Ponſa non eſt. Videamus, ſi Roruit vinea, ſi
Rores fructus parturiunt. O quot flores partu-
riunt nihil? Vide, quo modo ſtatim progreſſum
exploret. Floruit. Non eſt ſatis. Debent flores
Can. 6. 9. ad mMajora admiti. Quæ eſt iſta, quæ progredi-
tur quaſi aurora conſurgens? Progreditur. Hoc
illud tandem eſt, quod Sponſam ornat. Po-
tuiflet eam quidem meridiem dicere, ſed au-
roram maluit appellare. Quanquam enim ful-
gidior meridies, quàm Aurora ſit: Aurora ta-
men de luce in lucem proficit, cuùm Meridies
de fulgore in occaſum vergat. Ulio enim terra,

Eſa. 11. 1.

Ibid.

Can. F. 13.

Plal. 44. 4.

Pſal. 44. 5.

Pſ. 103. 21.

Fervor.

Marc. 4. inquit Chriſtus, fructiſicat, primùm herbam,
deinde ſpicam, deinde plenum frumentum in
Nica. Samſonis robur in leone proluſit, ut ad
concuſſionem Templi progrederetur. Nos veròô
& videmus & lugemus pariter plerofque, qui
in ipfis ſui tyrocini cunis Dracones diſcerpie-
runt; quos deinde ſpectavimus à facie anguis
refilire, imò & fugere à cauda lacerti. Da-
vid Giganti nihil infractus occurrit inermis
snperior S unus: qui deinde Saülem expavit armatus,
nn gel quin & Abſalonem filium ſuum timuit, quam-

vis ſtrenuiſſimis Ducibus ſtiparetur. Dicere
Tipiditas ihterdum licet, paucis permutatis, illud Can-

poſt fervo- ticorum: En iſte ſalnt in montibus ranſiliens
rem.

Oliva

colles. Qui Alpes inſcendebat labore nullo, non Can. 2. 3.
impiger modò, ſed & lætus, jugum clivi u-
nius declinat, & , quicquid campus non eſt, O-
lympus illi eſt, tumuluſque Gaucaſus ſuper-
impoſitus Pyreneis. Murænulas aureas fa-
ciemus tibi vermiculatas argento. Ut te tibi
exhibeamus, quæ poſt aurum purioris ſan-
Ctimoniæ delapfſura es ad vilioris ſtudii metal-
la. Oſculetur me oſculo oris ſui. Væ tibi! Al-
tius, quam par erat, inchoaſti. Timeo, ne
poſt oſcula uberum recorderis, & à mammis
delabaris in cellaria. Omninò ità. Ideò con-
veniri nequiit in meridie Sponſus. Indica mi- Can. 1. 6.
hi, ubi paſcas, ubi cubes in meridie? Nuſquam
vel à Sponſa in Meridie potuit reperiri. An
lucem faſtidivit? Faſtidivit lucis exundan-
tiam, quam à ſummo fulgore tranſituram me-
tuebat ad ſummas tenebras. A ſummo cœlo Plal. 18.7.
egreſſio ejus, & occurſus ejus uſque ad ſum-
mum ejus. Si Chriſtum ſequeris, à ſtabulo pro-
gredi debes ad Crucem. Porrô Salomon noſter
fecit ſibi ferculum, ad quod non ſtatim lice-
bat aſcendere, ſed ibatur ad faſtigium illius
per gradus. Ut tu ſcias, iis illum ſummoperè
delectari, qui ſemper ad ulteriora progrediun-
tur. Unde ait David: Beatus vir, cujus eſt au-
xilium abs te: aſcenſiones in corde ſuo diſpoſuit,
in loco quem poſuit.

Can. I. Ie.

Can. 1. I.

Pſal. 35.6.

Verbum Chriſti habitet in vobis abun-
danter. Ad Coloſſenſ. 3. 16.

Cur in vobis ?à Quia diſcipuli mei eſtis: „nze.
Quia ſegregati eſtis in Evangelium: Quia nus.
cor expurgaſtis omni cura. Imô, ſi ità profe-
cerunt, non egent Dei verbo: indigent po-
tiùs, qui adhuc labant in luto Ægypti. Falle-
ris: Quòô quis purgatior, eò diligentiùs cu-
ſtodire ſe debet ab omni vanitate. In corde pu- Crcumſie-
ro æ q què bona ac mala ſemina feraciſſimè pro- ne,.
veniunt. Semen, in petra ſi floret, aret: in- Gtibr bus.
ter ſpinas germinat, ſed præfocatur: In via
matureſcit, ſed diripitur ab avibus: Quod Luc, 8.
ſi cadat in terram bonam & optimam, fru- odeßi
ctum facit centuplum. Verba mortis ſi audian-is.
tur à Mercatore non germinant; vix enim Caſßuatis
domum pedem retulit, cùm illicò arcam cuare.
adit, aurum luſtrat, & inter coacervandi t
æris ſpinas, ſufſocat quicquid audivit. Am-
bitioſus item, & dives dum honorum aut ter-
renarum rerum recordantur, obliviſcuntur eo-
rum, quæ perceperunt. Monachus veròô qui
nihil in corde habet præter verbum, quod au-
divit, illicò recolit illud, fovet, expendit:
& quamvis invitus multiplicat zizanium uſ-
que ad ſexageſimum. Ager ſpinoſus vel am-
bitioſi, vel Avari ſunt, quorum in corde ſe-
men tum bonum, tum malum præfocatur. Pe-
troſus eos repræſentat, qui torpidæ naturæ ad
nihil commoventur. Via ſunt, qui in hono-
re ſunt, quod omnibus patere ſemper de-
beant. In purgatam & vacantem domum ſep-
tem Spiritus nequiores primo ingreſſi ſunt. E-
tiam poſtquam frumenta in terra optima pul-
lularunt, jJacta zizania ſuccrevere. David, ut
fominam vidit, rapuit. Quot ſcurræ Bethſa-
beam viderunt comptam monilibus, & ſpre-
vere? Propheta, ut primùm eam aſpezit, pe-
riit. Nimirum in ſpineo nebulonum corde,
tot vepribus ſcelerum oppreſſo, germina-
re vix potuit ſemel conipecta fœmina. At in
cexpur-

Familiari.
tas eum ſa.
cularibus.

N
1

run
og
tenn
N.
1e ſe⸗
lere
tulun
Qua
Sn
geni
cum
jerun
wv11. 4
Den
ſt,
totam
Medo
magnl
“
ſuum,
Corm:
od
Covert
Ett, ve

ſena
Mhead
14
ut
Ma
luun
enr
nune
hrem

u Fi de
niuns. etur
Uer ean
0NiMi iſor
I
ltata en
tſonhee
At in pe
e iner
ein liln
I eſt
tann pine⸗
ecundlar⸗
ſhünn,
Atem ind
lket En⸗
Cn iee
gue ſepe 90
Mind
reret,
Uer camm.
lerein inl
kritten
UN . E
ll hr
n lat Uintor.
N Aeſ,
ſiddi Ibre

on
R expurgato Prophetæ pectore viſa mulier uſ-
90. que ad adulterium germinavit. Chriſti prodi-
het.
eini ni morte & loquebantur & cogitabant. Ve-
l. rùm aliis atque aliis emergentibus curis, ex-
metl. cogitatum facinus non explebant. Judas au-
A tem, quod ſemel arripuit, nunquam dimiſit.
,u Luc.22.6, Et exinde quærebat opportunitatem, ut eum tra-
unn AQeret. Nuſquam feracius inter Iſraélitas, ado-
dan. levere ſcelera, quàm in eremo. Denique Vi-
Nenn tulum conflavere , coturnices expetierunt.
ldun. Quamdi in verbere & luto opprimebantur;
ri. AN ſi qua vitia ſubrepebant, anguſtiarum atque
NWuNNn. gemituum ſpinis enecabantur. At in eremo,
tamne. cùm mihil agerent, quicquid concipiebant ſe-
n mnl i lerum, & pariebant. Anima Jaturata calca-
1n. Prov. 27. bit favum & anima eſuriens etiam amarum
dlomn. 7. pro dulci ſumet. Quanquam Mel ſit, quod
n mler Dæmon apponit, reſpuetur, ſi Mens plena
in l. ſit, quamvis oleribus redundet. Licèt diem
n Alqu totam cum Voluptario „ aut cum Avaro de
uumpet Medorum Afſſyriorumque purpura, ſceptriſque
geitr magnificè loquaris: neuter tamen domi ſuæ
* vel ſceptri recordabitur. Hic enim lutum
t ſuum „ ille coœnum revolvet. Occupata aut
ſcorto aut lucro Mens negligit vel coronam.
Quod ſi ſemel duntaxat ſceptrum Servo Dei in-
ſonuerit, virgam illam nec poſt annum exſcin-
bis ahe⸗ det, verùm, etiam cùm oraverit, ambiet.
6.
Oſtendam vobis quid ego faciam vineæ
hei d, inea: auferam ſepem cjus, & erit
ium: Qius in direptionem : diruam maceériam
linſk. jus, & erit in conculcationem. Et
nden bn ponam eam deſertam: Non puta-
Nr kirs bitur, & non fodietur, & aſcen-
igenticz er eres ſying; E Hi
lnonteſi ent vepres & ſpinæ: nubibus
Nillimeſr mandabo, ne pluant ſuper eam im-
t, aet: F brem. Eſa. 5. 5.
Nur: In
idus: oll Si deſerta eſt, ſi non putatur, ſi dumis obſi-
ümam, r emo detur, cur mandat Deus nubibus, ne pluant
ortbſ Adi ſuper eam? Imò compluant, quia quò co-
1; nir enng perki Dei. pioſior fuerit imber, eò abundantior erit ſpi-
ilicd arom narum copia, quàâ omninò iylveſcat. Non
4 Ceiäll putata enim vitis, quamvis pluat, non bo-
ANGrt. A. tryones edet, ſed aut in filices degenerabit;
orumn an E. aut in pampinos eviſcerabitur. Nubes proin-
lrilammmer de ſuper eam pluant. Imô non pluant. Ea
hus et n enim ſalutaris aquæ, hoc eſt, Eloquiorum Dei
bum, At⸗ Vis eſt ac virtus, ut prædamnatam nec cul-
et, elt tam vineam ſi rigent, germinare cogant ac
t ziuti fœcundari. Sine hoc imbre, etiam ſi fodiatur .
ols ſepiatur, putetur, non germinat. Cum hoc
non “ autem imbre, etiamſi deſint omnia, florent
mn 6 vites, & torcularia redundabunt. Ideò Deus,
ee cùm vineam omninò devaſtaſſet, deſtituiisét-
ide nn r que ſepe, culturà, ſcrobibus, putationéque, ni-
g neet. hilo minus veritus, ne ſolius Verbi allapſu re-
eie lnn, floreret, ſeverè mandat nubibus, ne pluant
M 5 ſuper eam. Et nubibus mandabo, ne pluant ſu-
ingteli per eam imbrem. Hinc eſt, quod David cùm
7. d 1
Ia hmn ſterilitatem imprecaretur montibus Gelboë,
ele. non ait: Exurantur aratra, boves pereant;,
tſume nullus foſſor vos excolat, nullus vos conſe-
bus, 22. R. rat vinitor: Verùm, his omiſſis, clamat: Mon-
mahei, 23, = tes Gelbos, nec ros, nec pluvia veniant ſuper
lonun vos. Ac ſi dicat, Satis damnati eſtis, ſi divini
ſlo, dec verbi imbre non fœcundamini. Hinc eſt, quod

Stromatum, Lib. IV.

2275

in deſerto populus periturum ſe credidit, ſi
defuiſſent aquæ, quamvis manna aleren-

. . . . .
tio non in corde Scribarum, ſed in corde ma- tur. Da nobis aquam, ut bibamus. Cur feci- Exod, 17.
turuit Apoſtoli. Frequenter inter ſe de Domi- Ri nos exire de Egypto, ut occideres nos, G

liberos noſtros, ac jumenta ſiti. Exundat Man-
na, Pharao periit, ſed ſi aquæ non ſcaturiant,
pereunt. Quicquid in clauſtro adſit, ſi unum
Dei verbum non profluat, domus Dei ver-
tetur in ſepulchrum. Notandum autem eſt,
quod, ut Manna cadat & cœlo, non exeri-
tur virga prodigiorum; ut autem aquæ ma-
nent, repoſita virga profertur. Virgam, quâ Exod. 17.
percuſſiſti fuvium, tolle in manu tua, & va- j.
de. En ego ſtabo ibi coram te ſipra petram Ho-
reh, percutiéſque petram, & exibit ex ea aqua.
En quot Sacramenta! Non adfuit Dominus,
cuùm Mare ſcinderetur, cùm Pharao extin-
gueretur, cùm primogenita necarentur, cuùm
manducarent paicha, cùm Manna coœlum
ningeret, & adeſt, ubi divini verbi imago
manare debet ex petra. Neque ſolum adeſt
Deus, ſed & Chriſtus ſibi Petræ illius no-
men vendicat & omen. Bibebant autem de 1. Cor. 10.
Wpiritali, conſequente eos petra inquit Pau- 4.
lus; Petra autem erat Chriſtus. Ut verò aquâ
illà ſaturati ſunt, illicò fugatur Amalec.
Qui orat, impetrat: qui luctatur, trium-
phat. Fugavitque Joſue Amalec, & populum ejus Exod. 17.
in ore gladii. Quam facilis eſt victoria, ubi; 14.
poſtquam divini verbi expleta ſitis eſt, hoſti oc-
currimus? Neque ſolùm fugatur Dæmon, ſi
Dei verbum exundet in militibus IESu,
ſed & conciditur. Ità vincitur, ut etiam de-
leatur omninô tentatio. Dixit autem Dominus
ad Moyſen- Delebo memoriam Amalec ſub cæœ- Ibid.
lo. Cùm manna populus ſaturatus, Amalec
Vivit. Non evadit Amalec, ſi, qui de Chriſti
petra Evangelium potaverunt, prælientur
in eimn. Vide autem, quo modo Satan in
nullo omnino ſignorum Moyſis fidem oppu-
gnavit, niſi cuùm ventum eſt ad petram. Tunc
enimverò vel Moyſi titubationem aliqualem
injecit. Neque enim ità exhorret Satan,
quam ſi aquæ ex Petra ſcaturiant. Edatur
agnus, mergatur, inquit, Pharao, palmas
legant, alantur manna, tantùm unda èê petra
non profluat. Sperat ſe victurum, ſi Dei
verbum deſit. Deſperat ſe ſtare poſſe, ſi in om-
ni verbo quod procedit de Chriſti doctrina
potetur Ifrael. At, inquies, Apoſtolus, cùm
narraſſet de conſequente illos petra bibifſe,

addit: Sed non in pluribus eorum beneplaci-, Cor. 16,

tmim eſt Deo- Nam proſtrati ſunt in deſerto z.

Imô hoc Paulus tanquam portentum affert: ut-
que oſtendat, nullum de ſalute ſecurum eſ-
ſe debere, ait etiam illos perüfle, quos in
divini eloquii figuram ſalutaris unda potavit.
Nimirum beneficiorum Dei atque donorum,
niſi fallor, hæc undæ emanatio figura fuit.
Exinde fugatus Amalec, & data Lex; ac ſi
Deus è theſaurorum ſuorum ærario præſtantiſ-
ſimam hanc gemmam eruiflet, ut deſiliret è&
coœlo, & populo jam ſacri eloquii ſalutari
aquaâ recreato, roboratéôque tabulas in Sina
ſcriberet. Sed ſi placet, redeamus ad Prophe-
tæ verba: Et nubibus mandabo, ne pluant ſuper Concionæ-
eam imbrem. Nonne ſat erat dicere, Manda- vores blan.
bo nubibus, ne pluant? Cur addidit, ne
pluant imbrem? Nimirum non ſola flumina conciona-
cum exundant, lutum invehunt, verùm nu- zores Invi-
bes quoque propheticæ non raro pluunt d.

non rores, ſed coœnum;, ſed fella, ſed ſagittas.
Non

226

Invidia in. Non Politici duntaxat, qui fluviorum more
er „us doctrinam ſuam in luto fluere gaudent, cupi-
ditatem, voluptatem, licentiamque ſuadent
auditoribus ſuis: verum & hi, qui ut nubes
volant, qui cœlum vitæ eminentis celſitudi-
ne petierunt, rariſſimi quidem, ſed tamen ali-
quando aliqui, pro imbre Sacrarum Scriptu-
rarum, lutum compluunt, ea interdum ſua-
dendo, à quibus deterrere Eccleſiæ filios de-
berent. Neque ſolum pro Scripturarum rore
lutum aſpergunt, ſed ad incrementum auda-
cCiæ, impudentiſſimè Scripturas ipſas pervertunt
in aſſentationes ſeu ſatyras. O facinus! Au-
dias, nec rarò, Pſeudoapoſtolos Prophetarum
teſtimoniis abuti, ut derideant eos, qui ſa-
lutis viam cum Chriſto arctam eſſe teſtantur.
Quæ porrò nubes illæ, quæ plenæ felle, livo-
re, omnique amarulentiâ aſpides depluunt &
flammas, non quidem in Gomorrhæos aut
Hethæos, ſed in Melchiſedech & in Moyſem?
Obloquuntur de Monachis, detrahunt de Cle-
ricis, ſeséque Dei vineam compluiſſe jactitant,
ſi ſuper hortum Dei clauſum contumeliarum la-
pides, & facetiarum limum depluerint.

Si conſiſtant adverſum me caſtra, non
timebit cor meum. Si exſurgat ad-
verſum me prælium, in hoc ego
ſperabo. Unam petii à Domino,
hanc requiram, ut inhabitem in do-
mo Domini omnibus diebus vitæ meg.
Urt videam voluptatem Domini. Pſal.
26. 3.

Dæmon O pectus impavidum! Non enim ait, ſi u-
non ztimen- nus aut alter occurrat, ſed ſi Caſtra adſint,
eg. non timebo. Erravi: Non ait, ſi adſint, ſed
Tentatio ſi conſiſtant, hoc eſt, quamvis non prætereun-
nes timen- do, ſed ex condicto immineant, adhuc ta-
e. men non expalleſco. Scio quoque; non alios à
tot tantiſque hoſtibus peti, ſed unum me.
Quid, quod ſi non tantùm obvallaverit me
Phalanx, ſed etiam in aciem pugnatura prodie-
rit, perſto immotus? Hoc autem non ſolum
de ſcelere ait, ſed etiam de illecebra, vitæ-
Conſtantia. que vanitate Propheta jactat. Enimverô, ſi mi-
Pyepoſita les Chriſti es, non modò ſi unus in te hoſtis ir-
