dique & lepores congerentibus. Eſaiæ labia exu-
runtur, ut adurerent: & adulterati Apoſtoli vio-
lis ad prophetandum inunguntur? Joannes è ſyl-
vis progreſſus viperas loquitur & ſecures: Hi
Muſas fantur & Nymphas. Nimirum pœniten-
tiam nuntiat, qui locuſtis veſcitur: At quibus
par turturum, aut duo pulli columbarum, juxta
Epicuri præſcriptum, non ſatis ſunt in patina
una, ut ridere coëgerint alumnos Crucis, cau-
ſam perorarunt. Nimirum, ne prodigi filii ima-
go ſint, malunt panibus abundare, quam eſuri-
re: utque ſe jam Deo reconciliatos conteſtentur,
non glandibus veſcuntur, ſed vitulo ſaginantur,
ſtolaque primà, &, ſi Deo placet, annulo quo-
que ſubarrhati exornantur. Chriſtus Jeruſalem
intuetur & lachrymatur: hi Pentapolim vident,
& rident. Nonam ſcilicet inveherent, ſi adhuc
extarent, putidiſſimi heluones beatitudinem,
nempe; Beati, qui rident. Audite Dominum
. 6. fulminantem „ & ſucclamantem: Væ vobis, qui
ridetis. Perit, qui riſum continere non poteſt:
& qui riſum erumpere cogit, vivet? Audi,
an riſum commoverit Agnus, cùm Scriptura-
rum volumen explicuit, inciſo ſignaculo. Et
*. vidi, cuùm aperuiſſet ſigillum ſextum: Et ecce ter-
motus ſallus eſt, & Sol faëtus eſt niger tanquam
Jaccus cilicinus: & Luna tota facta eſt ſicut ſan-
gilis, & ſtellæ de cœlo ceciderunt, & inſulæ de
locis ſuis motæ ſunt. & Keges terræ, & princi-
pes, & tribuni, & divites, & fortes, & omnis
ſervus & liber abſeonderunt ſe in Peluncis, &
in Pelis Montium. En riſus & cachinnos, quos
exicivit Agnus, dum librum reſignavit. Vi-
de, an urbanitatibus conſpurcari, & ſœdari de-
beant arcana Prophetarum: ut, quæ olim Mon-
tes concuſſere & Principes, nunc vel a pueris
rideantur. Pudet tantæ impudentiæ. Tædet
ſcurrilitatum. Riſus iſte convertetur in luc-
Pl. r25.6, tum. Prophetæ infelices, qui eunzs ibant, &

Apoc.

12.

Oliva

Rebant mittentes ſemina ſua; ut poſt eos Pſeu-
do-prophetæ accedentes plauſus meterent &
tripudia. Ezechieli imperatur, ut, antequam
prophetet, lachrymas coacervet: & tu hilari-
tate oppleris, ut prophetes? Et tu, inquit, af-
ſume planctum ſuper Principes Iſrazl. Et Mi-
Chæas clamat: Nuper hoc plangam, & ulula-
bo: vadam ſpoliatus & nudus faciam plan-
tum velut Draconum, & luctum quaſi Nru-
thionum. Joanni certè viſus eſt Dei filius ex
ore, non Narciflum ad illecebras, ſed enſem
ad terrorem emittere, gladio uſus pro lingua.
Et de ore ejus gladius uträque parte acutus exi-
bat. Licet-ne ridere, ubi ex ore non facetia-
rum balſama ſtillant; ſed minaces ad excidium
promicant gladui? Et cum vidiſſem eum, inquit, Ibid.
cecidi ad pedes ejus tanquam mortuus. Diſſimi-
lis es filio hominis, ſi ante te, etiam ante-
quam audiaris, non cadit Virgo & Apoſtolus.
Tanta debet eſſe oris tui majeſſas & gravitas,
ut, te viſo, vel innocentia contremiſcat. Ve-
rùm is tantùm geſtat in ore enſem, qui ſtellas
præfert in dextera. Habebat in dextera ſua ſtel- Ibid.
las ſeptem: & de ore ejus gladius.. Nimirum
cujus dextera plena eſt muneribus, hujus os
non gladios parit, ſed violas. Blanditur, non
vulnerat, qui aliud optat, quàm divina. Cœlum
tibi ſit merces, & fulminabis. Aliud à ſtellis eſu-
rit, cujus è labiis mella promanant. Cùm audis
Eccleſiaſten non vulnerare, ſed mulcere audito-
rem, reſpice dexteram, & numera ſtellas, ſi po-
tes. Quiſquis non vulnerat, cùm loquitur, huic
in dextera fulget non Numen, ſed Nummus.
Nunquam careret gladio, ſi non careret ſidere.
Paulus ideò virgam minatur, quia undique ſideri-
bus ſcatebat. Noſtra, inquit, converſatio in Cœlis eſt.

Ezech:
19. I.
Mich. .8.

Apoc. I.
16.

Philip. 3.

20.

Amiäéti ſtolis albis, & palmæ in mani-
bus eorum. Apoc. 7. 10.

Caſhtita-
tis cura.

Sanè quiſquis candet, luctatus eſt. Nuſquam
candorem mefſſuit Pudor ſine pugna. Ideò,
ubi ſtolæ albicant, palmæ vernant. At, in-
quies, exarmatum floret Lilium, nec dumis
vallatur. Imô haſtas parturit, nec alia habet viſ-
cera, quam lanceas. Caret quidem ſpinis Li-
lium, quia neſcit Pudicitia punctiones: cæte-
rum introrſus, quantum quantum eſt, totum
armamentarium eſt. Viſcera recudit in haſtas;
& , quas geſtat exteriùs ſpinas Roſa, eas intus
in tela Lilium convertit; ut moneat malè tu-
tam eſſe pudicitiam, quam extimæ cuſtodiunt
excubiæ, niſi ipſa-ſe intus præſervet. Ut Lilii Superie-
haſtæ in flore ſunt: ſic valla pudoris & pro- . mar 4
pugnacula in corde ſunt, aut nulla ſunt. Fru- ie⸗ .
ſtra ergo illum tutaris, qui ſe ipſum prodit. épeatio
Non rarò moœchia in corde regnat, dum floret non foret
in genis pudor. Non dico Danaé ſed & Suſan- i Jabit
na perit, ſi corpus intra ſepta ſit, & cor in aerie
agro. Ideéque illa in turri concipit, hæc ma- ſti quiſ.
vult perire quàm parere vel in horto. Quid que ſit.
proſunt arces, ſi mens vagatur? Mæchatus, Matth-5
inquit, eſt eam in corde ſuo. Quod ſi dicas, Li- 28.
lii haſtas blandiri, non pungere. Aio, vel flo-
reas ſatis eſſe lanceas ad arcendum hoſtem, ſi
tamen è& præcordiis erumpant, cùm ferreæ non

ſatis ſint, ſi adjungantur extrinſecùs. Denique.

Pudicitiam certum eſt non florere ſine armis, Amor
nec ſine lucta virere: quod ſi Lilium, ut con- duei, mos
tendis, exarmatum & blandum eſt, ideò flos sα.
eſt, quòd hodie eſt, & cras in clibanum mit-
titur. Mollis pudor citiùs aret, quàm viruit.

Quis

nun
aiſen hil
4
In Pun
lis M⸗
ben
pell
met
Mc. na,
4 et
.
N9r. ſ
Thren.
19. i
lan,
obji
Gi
dor
tiſſin
ſerdil
lazrf. ſu
ſta
Iueſe
leit
deat
Tilitat
CuIN
tit, ſe
e C.
Peerigr
Geinde
oleis n
Uun (llo.
ingnit
Arca N
in Mun
ſanti i
n. Wülnera
ter,
i ver
Uobllitit
len. Comm
44 Verum
le verel
In morte

Cauden
Nunm

mnni

lumn. Inin
m brarinn
wenirent
„ dliel n
Mumngo
lat. Hoe
luri⸗ Pene
i I ſolun
ant, ſe
ro ad
u, leſicen
lyler 1
edte i
uund
1atione in
lpr et⸗
depub
Ui

en
8
in
lui.
tha pe
lle
N.
hn.
e
alen
n ex⸗.
ler
d
Uon Ni
Diän.
in inr.
Pokeolu.
granie,
cat. Ve.
liifela
ieel
Nümmum
hunn
ur, N
n.Celn
dſelisehr
Cümauds
cle aulin⸗
ellle.
witur,ue
Nunm
tetetlcen.
icre le⸗
dinCriteſen

e in nani⸗

. Nlnnt
ne. Tkin
t. AyI
, nec nnd
liahuhettl.
nlnuli
ones: (el⸗
ekt, totun
it in uks;
a, Esil
ent maletn.
e ltimt
et Uli D
Goris & e,
la un in ,

Procraſti-
natio ſan-
ta.
Fervor
prudens.

Marc. 4.
28.

Pf. 91.
13.

Thren. 3.
28.

Iſa. 3 5. 5.

Pf. 1. 2.

Luc. 21.
31.

Luc. I.
34.

Laus San-
btouαſ +“⁵,

Ezech. 1.

12.

Imitandi
pauci.

Joan. 21.
22.

Stromatum, Lib. IV.

Quis es, Domine 1 Act. 9. 5.

Cunctabundum Paulum exhibeo feſtinanti-
pus ad pietatem, Non ſtatim Saulus inclaman-
ti è cœlo ſe dedidit. Et ideò, ut ſe ei tradidit,
Paulus evaſit ex Saulo. Fateor, non placet ni-
mium præcox, & feſtinata deditio. Quicquid
audiunt plerique, amplectuntur. Quicquid ju-
entur, implent. Lilia non laborant, neque
nent: ſtatim florent, & ſtatim defloreſcunt. Fru-
menta din cunctantur; ſed reponuntur in hor-
rea ad annos plurimos. Ultro enim terra frublifi-
cat, primum berbam, deinde ſpicam, deinde
plenum frumentum in ſpica. Juſtus, non ut Per-
ſica germinat, ſed ut Palma. Juſtus, ut palma,
florebit. Lentè ſurgit, ſed celſitudinis ejus vix
erit finis. Sedebit ſolitarius, & tacebit. Quid
inde conſequitur? Dabit percutienti ſe maxil-
lam: ſaturabitur opprobriis. Non ſtatim genas
objicit depalmanti. Non in alapas irruit. Secum
din meditatur, & vires metitur ſuas: & ſeden-
do robur vel acquinit, vel confirmat. Sapien-
tiſſimè hoc nobis Eſaias expreſſit in ea eremi
fertilitate, quam expinxit, capite oraculorum
ſuorum quinto ſupra trigeſimum. Lætabitur de-

ſerta, & invia, & exultabit ſolitudo, & florebit,

quaſi lilium. Exultat, ſed non ſtatim vites, o-
leâique emittit. Primèò floſculum parit, ut vi-
deat, an, poſt tantam tàmque diuturnam ſte-
rilitatem, apta ſit ſegetibus progignendis. Ideò
cum Lilium feliciter peperiſſet, non ibi ſubſti-
tit, ſed germinans germinavit, Libanique at-
que Carmeli feracitatem æ quavit. Quàm ſatius
plerique à flore inchoarent, ut progrederentur
deinde ad vindemias defæcatas! qui, cùm ab
oleis vitéque inchoent, deſinunt tandem in floſ-
culo. Et in lege ejus meditabitur die ac nocte,
inquit. Quid tum? fructum dabit in tempore ſuo.
Arca Noë centum annis vix abſoluta eſt: ſed
in Mundi eluvione enatavit. Sponſa, quæ pul-
ſanti dilecto cunctanter aperuit, illum, nec poſt
vulnera, quærere deſüt. Et illis adoleſcentibus
alter, qui Patri obluctatus eſt, fideliùs paruit:
is verò, qui ſe iturum dixit in agrum, domi
ſubſtitit. Vel Virgo Angelo obſtitit, inquiens,
Quomodo fiet iſtud, quoniam viru non cognoſco?
Verùm quam dilhigenter enutrivit, quem pare-
re verebatur? Petrus paratus in carcerem;, &
in mortem ire, ter abnegat Chriſtum in atrio.

Gaudeamus omnes in Domino, diem fe-
ſtum oelebrantes ſub honore ſanctorum
omnium.

Tria, niſi fallor, implevere Beati, ut ad
bravium perfectæ conſummatæque virtutis de-
venirent. Quæ nobis in ſanctis animalibus Eze-
chiel ſanctus expreſſit. Et primò quidem. U-
numquodque eorum ante faciem ſuam ambula-
bat. Hoc eſt, Qui ad bravium contendit ſu-
pernæ vocationis, mihil, & nullum reſpiciat,
niſi ſolum bravium. Noli videre, quid alii a-
gant, ſed pervide, quid te agere oporteat.
Petro ad Crucem deſtinato, ſed ad Joannem
reſpicienti ait Dominus: Quid ad te? Tu me
ſequere. Ambula ante faciem tuam. Noſſe de-
bes te ipſum, & vel ſcelerum recordatione
tuorum, vel divinorum luminum commemo-
ratione intellige, à te aliquid non immeritò
ſupra cæteros exigi. Magdalena nullum vidit
in epulo lachrymantem: ſed & nullam videbat
Ethicæ Comment. Tom. IV.

195
cum Chriſto peccatricem. Plura præſtitit, quæ
plura debebat. Rurſus Zachæus dimidium bo-
norum ſuorum retinuit: Petrus verô vel rete
dimittere coactus eſt. Nimirum ad Apoſtola-
tum evectus, non ibi reſidere potuit, ubi ſub-
ſtitit Publicanus. Id quod in Matthæo eluxit,
qui omnia reliquit, quòd nobiliori bravio de-
ſtinatum ſe noſſet. Super cuſtodiam zieam ſta-
bo, inquit Propheta, & fgam gradum ſuper
munitionem . & contemplabor, ut videam
quid dicatur mihi. Noli tranſilire de cuſtodia
ad cuſtodiam, ſed reſiſte in loco tuo, & at-
tende, quid tibi, non autem quid aliis, dica-
tur. Non enim Deus omnibus eadem imperat.
Eſaias nudus incedit, Aaron veròô infulatus.
David aſcendere jubetur ad ſolium: Jecho-
nmias deſcendere compellitur in caveam. Judith
triumphando, Job putreſcendo lauream me-
ruere. Verbo; Attende tibi, & gradere ante
faciem tuam. Secundò; Ubi erat impetus Wiri-
tus, illuc gradiebantur; Non ubi aura lenis
perflat accedentes, ſed ubi impetus ventorum
exagitat acceſſuros, properandum eſt. Væ iis,
qui ſibi non ſumma proponunt. Quiſquis me-
diocria ſectatur, hærebit in infimis. Samſon
à cæde Leonis exorditur triumphos ſuos. Da-
vid, ubi primum in aciem exit, Gigantem
ſtravit. Abraham tyrocinium ſuum poſuit in
abdicatione ſuorum & patriæ. Moyſes odii ſui
in Ætügyptum ſemina jecit non in alapa, non
in vulnere, ſed in jugulatione Ægyptii. Chri-
ſtus ærumnas ſuas non in caſa, ſed in ſtabulo
dedicavit. Jacob, ut primùm exceſſit &à domo,
cubavit in ſaxo, Cœlum recluſit, Aram ere-
xit. Paulus, poſt caſum, orat, jejunat, evan-
gelizat. Penè dixerim minora Paulus præſti-
tit, quàm Saulus. Iertioè; Nec reverteban-
tur, cum ambularent. En corona palmarum!
En bravi comprehenſio! Nemo non interdum
& carceribus proſilit: ſed, heu nos, vix pe-
dem aliquis extulit, cùm illicò refert. Unus
David, occiſo Golià, inſequitur Philiſthæos.
Unus Abraham toties Agarem ejicit, quoties
& peccat. Duo tantùm ità ex Ægypto exceſ-
ſere, ut terram ſanctam ingrederentur. Vineæ
florentes dederunt odorem: ſed lege mihi bo-
tros in vineis Sponſæ. Nuſquam vindemia in
Canticis, & ubique germina. Nimirum faci-
liüs floremus, quàm matureſcimus. Citò Sam-
ſon palmas commutavit in compedes, & , qui
Philiſthiim ad internecionem exquirebat, in
ſinu Palæſtinæ conquieſcit.

Converte gladium tuum in lo-um ſuum.
Omnes enim, qui acceperint gla-
dium, gladio peribunt. Matth. 26.
52.

Obſecro Principes & Reſpublicas, ne Chri-
ſti legem ſupremam, quam moriturus legavit
& dictavit Eccleſiæ, ruere patiantur. Pereat
ferro, qui ferro perdidit. Non exilia, non mul-
tas, non carceres indixit Chriſtus parricidis,
ſed funus. Niſi jugulas homicidam, legem
violaſti. Quod ſi Petro, qui Paſtor eſt O-
vium, Lex ſcribitur perdendorum parricida-
rum: Quid, quæſo, Judicibus Mundi præſcri-
bitur, qui exterminatores luporum ſunt? Et qui-

dem ſi gladius ferire non poteſt, ut Chriſtum.

ſervet: quomodo impunè feriet, cùm Chriſtũ
in fratre jugulat? Si Malchus nec à Petro vul-
Nerari debet: Quis impunè aut vulnerari po-

Habac. 2,
1.

Ezech:
I. 12.

Fervor.
Tepiditas

Conwerſio
vera.

Ibid.

Propoſita
retinen-

da.

Homici-
dæ.
uſtitia
446α om-
nibus,
Se veritas

§. Petries.
Zuſtitia
4 4Hι.ι om-
nibus.
Severitas
ſine Per-
ſonarum
acceptio-
ne.

Iſa. 4. 5.

Ibid.

Clemen-
zia.
Dei miſe-
ricordia.

196

teſt, aut vulnerare? Porrò vide, quomodo
verbo uno homicidas omnes Chriſtus damna-
verit. Omnes enim, inquit, qui acceperint gla-
dium, gladio peribunt. Non vermes tantuùm pro-
teri debent, ſi mordeant: ſed & diſcerpi debent
Elephanti, ſi noceant. Et Conſularis & grega-
rius uni ſubjiciuntur ſupplicio. Caini cauſam
Deus ipſe cognovit. Sodomitarum verò crimen
Angelis diſquirendum reliquit. Vides, quam
atrocior ſit apud Deum parricidæ cauſa, quam
eorum, quos ut plecteret, cœlum in gehen-
nam permutavit. Achab Idola coluit, nec ar-
guitur. Virum unum occidi patitur, & minis
obruitur. Jezabel idololatriam invexit in Iſ-
raél, nec perit: ut verò Samariam Nabuthi
cruore imbuit, à canibus laniata eſt. David
Templum Domino excitare non permittitur;,
non quòd torum alienum violaverit, ſed quòôd
ſanguinem effuderit alienum.

Converte gladium tuum in locum ſuum.
Matth. 26. 52.

Cur reponendus in vaginam gladius, qui in
Chriſti hoſtes exeritur ² Quia gladius Petri
eſt, non Chriſti gladius. Converte gladium,
inquit, tuum. Quia tuus eſt, recondatur; ſi
foret meus, benè educeretur. Et quare non
Chriſti, ſed Petri eſt? Duas ob cauſas: Et
quia infimos vulnerat: Et quia à ſomno ad cæ-
dem proſilit. Dei ferrum altiora invadit capi-
ta: Nec evaginatur, niſi coram Deo exacliſ-
ſimè impiorum causâ trutinatä. Et quidem
quod Dei gladius proniùs feratur in coronas,
quàm in compedes, audi hac ſuper re vatici-
nium Eſaiæ. Inebriatus eſt gladius meus in ·
lo⸗ Ecce ſuper Ildumaæam deſcendet. Primò An-
gelos cecidit rebellantes: & deinde hominem
expulit comedentem. Et rurſus: Inebriabitur
terra eorum ſangiine, & bumus eorum adipe
binguium: Quia dies ultionis Domini, aunus re-
tributionum, judicii Son. IHlud obiter noto,
cùm Idumæam cædit, diem ultioni aſſignat;
cuùm vero ab Idumææ injuriis Jeruſalem vin-
dicat, benevolentia protegentis ad annum pro-
tenditur. Verùm de his alias. Redeamus ad
noſtra. Madet humus non lachrymis miſero-
rum, ſed pinguium adipe. Gladius in terra vix
ſtringit, at in coœlo cruore inebriatur. Nonne
recordaris, non primum Hevam inquiſitam ſce-
leris, ſed Adamum primò quæſtiom ſubjectum
fuiſſe. Nobiliorem ocyùs convenit: Serpentem
veròô ne interrogat quidem. Noſtræ ſeveritatis
apparatus pompam judicii ſui univerſam & ex-
pandiſlet in angue, & conſummaſſet. Hunc
reſpondere non valentem interrogaſſemus de
crimine, hunc fugere non audentem ob ſcelus
calcaſſemus; Deus verò Adamum & quæſtioni
ſubjicit, & morti addicit. Nimirum Sauül eſt,
qui minuta quæque Amalecitarum demolitur:
Samuel verò, qui Sacerdotum imago eſt, ſup-
plicium exorditur à Rege. Non pincernam Ju-
dith obtruncat, ſed Holofernem. Obſidionem
ſolvit, quæ Ducem ſuſtulit. Babylone Simula-
Chra iniquitatis feriuntur in plantis: AtHiero-
ſolymis Golias in fronte vulneratur. Ex iniquo-
rum cçorpore non vulgares impetendi ſunt, qui
pedes ſunt: Caput feriendum eſt, quod pedes
trahit, quòdque blaſphemias evomit. Sedenim,
inquies, tacto pede, totum Babylone ſimula-
chrum corruit. Hoc te ad ſtragem capitis im-
pellat. Nam ſi, icto pede, totum corpus intre-

Oliva

muit & corruit: Quid, obſecro; terroris non
incuties, ſi verticem concufſleris? Non te ter-
reat aurum, quod fulget in capite: tantùm au-
de, & ruet. Memineris autem Lapillum dici,
qui pedem attigit. Mons ſi in ſtatuam inſiliſ-
ſet, capiti procul dubio incubuiſſet. At Sponſa
parvas capi vulpes imperavit. Et ideò vineam
non ſervavit. Vineam non cuſtodivi. Hydram,
ſi ejus obtrunces plantam, non obtruncas, ſed
irritas. Securim ad radicem arboris imminere
teſtatur Joannes. Nunquam Chriſtus Væ fa-
bris, Væ nautis, Væ cæmentariis dixit: ſed in
Synagogæ principes exarſit, & ait: Væ vobis Matth.
Scribeæ, & Phariſai, hypocritæ! In domo Pha- 23.
riſlæi, lugente Magdalena, non unum credo
murmurafle, ſed unus arguitur Simon, quèd
Primas eſſet. Apud Pharaonem piſtor ſuſpen-
ditur, pincerna abſolvitur. Dei veròô judicium
incipit a domo Dei; inchoat à Principibus.
Hinc videas non primèô ſtellas Judicii flagella
ſentire, ſed noviſſimè. Erunt ſiona in Sole, Lu- Luc. 21;
na & ſtoellis. Sol obſcurabitur, & Luna non da- 25.
bit lumen ſüum, & ſtellæ cadent de cœlo. Hinc Matth.
cecinit Moyſes: Dominus quaſt vir pugnator, 24. 29.
Omnipotens nomen ejus: Currus Pharaonis & Exod. 15.
exeritum ejus projecit in mare. Miſit ſigna & bpſal.34.
prodigia in medio tui, gypte: in Pharaonem, 9.
& in omnes ſervos ejus. En quo modo nobiles
primum obruat, tum gregarios. Abſorpti ſunt
currus, & deinde vulgus depreſſum. Sic in cæ-
de primogenitorum primus numeratur in fu-
nere, qui primus erat in ſolio. A primogenito, Exod. 12.
inquit, Pharaonis, qui in ſolio ejus ſedebat, 29.
iſque ad primogenitum captivac quaæ erat in
carcere, & omne primogenitum jumentorum. En
quo modo Dei gladius non virgulta, ſed Pi-
nus excidit. Ideò Deus ipſe cædis author in-
ſcribitur. In noctis medio percuſſit Dominus om- Exod. 12.
ne primogenitum in terra Agypti. Et ecce Do⸗ eg,
minus tranſit, & SWiritus grandis & fortis, ſub- 15. 11,
Verténs monteés, &. contv'r ens PéIras Anté Do-
minum. Non arundines concutit, non arenas e-
ventilat, non undas impellit: ſed ſaxa & mon-
tes ſubvertit. Montes commoti ſunt ab eo, & Nahum.
colles deſolati ſunt. Rurſus: Increpans Mare, G. I. 5.
exſiccans illud, & omnia flumina ad deſertum
deducens. En quo modo Deus priùs mare exſic-
cat, quàm flumina, & ante commovet mon-
tes, quam colles. Nos mari parcimus, & in
rivulos deſævimus. Ergo, ſi excidium incipit
à domo Principis, Deus eſt, qui percutit: ſi
verô captivæ filius trucidatur, non eſt Deus.
Pharao cùm à Moyſe objurgaretur, & vexaretur,
captivos Iſraëlitas torquebat. Quem reum pu-
tabat, non attigit, quia virgam geſtabat. Quos
innocentes ſciebat, oppreſſit, quia compedes
trahebant. Audi ex ore Joëlis, quomodo Dei
ira deſæviat. Exſieccati ſunt fontes aquarum, & jocl. I.
ignis devoravit ſpecioſa deſerti. En quo modo 20.
Dei flamma non rivulos, ſed fontes exſiccat,
non infructuoſa corripit, ſed ſpecioſa campo.
rum. Et paulò ante: Luxit humus, quoniam de- lbid. C.i
vaſtatum eſt triticim, confuſum eſt vinum, e- 10.
languit oleum. Ubi exciſum olus? ubi demeſ-
ſum fœnum? ubi exuſtæ filices? Enimveròô Ig-
nis Domini non à fœno, ſed à tritico ſtragem
exorditur. Ergo Petri gladius meritò recondi
jubetur, quòd à ſervo ordiatur ultionem, quam
Dei gladius orditur à Duce. Alterum, quod Severi-
in Petri ferro Chriſti oculos læſit, illud eſt, 6 .
quod à ſemiſomni evaginatum ſit. Petre, vigila- “
re non potuiſti horà unã, & gladium evagi-
nas? Furor eſt, quem fervorem jactas. Ideò
Malchum

Can. 1. 5,

1
,6
piri 1
G irct;.
uteh4 n
win. (

1 Neg

Hengr el
ſa
ie
II

.

1,1
Ilnn
dit⸗
Derdai (it:
ler tini ſbal⸗

Mynra,

Matne

Nec o
digui
ſec ep
ſaciet
vibu,
linget
ebet
leponer
Rllmen
bbllit
rn
unn.)
ſi
Keent
1e ghh
Mod
tes add
ſeces
tteidere
ſ Iman
Uoresne
l, non
n lngz
on
da
I .)
a
Ctn 1
I 1
Ur de⸗
Menn 4

li

ncch

Aralien,
reh
o nobles
lorpeihet
Ricnck.
tur in fr.

,s are ·.
On alenize
Wa ENNr.
t ab 41, 0
ie Mra
d grnm
me eili⸗
moret hol-
s, & n
lum imit
Hekevttt:
n ek Den⸗
& vevalein⸗
emn teumß.
eſtabet
ia conhet

Allafun.

Endon

nteeilccn
.

ciol n 6
1ſ

,(0

Stromatum, Lib. IV.

Malchum vulneras, quia anté pugnam dor-
miviſti. Non benè vulnus aperit, qui malè clau-
Superior ſit oculos. Jeremias vigilantem ſuſpexit in coœ-
dih oret, lo virgatn. Si vigilaſſes, & oraſſes, vel non fe-

anteqd rires, vel ſapiemius ferires. Agag in fruſta
14. Rcg. conciditur à Samuele, ſed coram Domino. Gla-
15. 33. dius, quo Golias obtruncatur, in tabernaculo
1. Reg. ſuſpenditur: & & tabernaculo eum David ſu-
21. 9. ſftulit Saülem à ſe propulſurus. Judith Holo-
fernem interficit. Sed ad cædem ab oratione
Deut. 32. eſt progreſſa. & acuero, ut fulgur gladium meit.

Quid pPræſtabit gladius exacutus in cœlo; ut
fulgur? Audi: Inebriabo ſagittas Meas langui-
ne, & gladius meus devorabit carnes. En quo
modo non in anguem;, fſed in fulgur verti de-
bet gladius, ut carnes devoret. Inebriatus eſt
Eſa. 34.5. in c&l, inquit, gladius meus: Ecce ſuper Idu-
mæam deſcendet. Gladius tuus zelo non furore
inebrietur, ut ſæviat; ſed inebrietur in coelo.
Alioquin non in Idumæam irruet, ſed in Jeru-

ſalem. Ideò in Apocalypſi primò Templum pa-

tet, & deinde grando decidit. Et apertum éſt
Templum Dei in cœlo: & viſa éſt Arca teſtamenti
ejus in templo ejus, & ſacta ſunt fulgara, &
voces, & terræmotus, & grando magna. Ut vi-
des, Mundi extermimium, ut ſit æquum, è
Templo profluit. Devaſta, ſi libet; Aſiam, de-
populare Africam, Europam obrue: ſed tor-
cens Juſtitiæz tuæ non ex antro Iræ, non ex
ſentina Politicæ, non ex Avaritiæ cloaca pro-
ruat werùm & Templo manet. Ora;, &, ſi pla-
Apoc. 9. cet, macta. Et vidi Rellam de cœlo cecidiſſe in
“ terram, ait Joannes, & data éſt ei clavis putei
abyſſ. Et aperuit puteum abyſſi: & aſcendit fumus

Apoc. 11.
12.

Judex a- patei, ſicut fumus fornacis magnæ. Non Draco-
guus. ni, ſed Sideri clavim tradidit furoris ſui Do-
Muznera. minus. Non;, inquam, Serpenti „ qui prudens
quidem eſt, ſed humi repit, ſed terram come-
Rex deli- dit: Verùm ſtellæ Iræ iuæ latellites Dominus

gat Mini- ſubdidit, quæ nec alimento eget;, & hæret fir-
Nros. mamento. Non benè is Juſtitiæ præficitur, qui
nec orat, & devorat. Stélla ſit; quæ punit.
Siquidem ſidus puteum abyſſi non effringet,
ſed aperiet: nimirum ſervatis juribus ultionem
faciet de hoſtibus Domini. Aperiet Juſtitiæ cla-
vibus, non furoris ariete Giffringet. Non dif-
fringet;, ſed aperiet, ut iterum obſtrui polſit.
Debet enim ſeveritas necis inſtrumenta tandem
reponere. Ira; inquis, mea de colo ruit. Etiam
fulmen ruit de coelo; ſed de ſtercore in aftra
ſubfilüt. Furor, non zelus eſt, quem non co-
lorat Dei gloria, ſed ambitio noſtra peperit.
Apparuit Joanni Dominus vomens ex ore gla-

dium. Nimirum non manu, ſed labiis enſem ge-

ſtat, ut videlicet, unde oratio emittitur, inde
ſeveritas dimittatur. Ideò acutus ex utraque par-
te gladius ille fuiſſe fertur, quòd non in læva
nodò conſiſtentem plebem, ſed etiam refulgen-
tes ad dexteram tuam Magnates & Equites diſ-
ſeces. Hoc enim præcepit Dominus, cum non
recidendos ungues; non eradendos capillos,
ſed manus oculéôſque præcidendos edixit, cha-
riores nempe, utilioréique tibi aulicos. Erue,
ait, non autem claude, aut loco ſuo dimove.
Non luxa pedem, ſed reſeca, & projice abs te.
„ Abhoquin citò coaleſcet in locum ſuum. Facien-
dum id autem eſt, ſi ſcandalizet te. Te, inquam,
non tua. Nam ſi lædant ambitionem noſtram,
vel avaritiam non expleant; nec Caiphæ par-
citur, Si verò ſalutem noſtram perdant, parci-
mus vel Malcho. Quod ſi habere cupis exem-
plar cœleſtis ſeveritatis, audi. Primo quidem
puteum aperit, ut aiebam; Secundò, non ignem
Ethieæ Comment. Tom. IV.

„*

197
educit e puteo, ſed fumum. Mavult enim ter-
rere, quàm perdere. Et aſcendit füumus Putei. Apoc, 95
Tertiò, non ſibi parcit, non ſuis: verum coe- 2—
lum prius, quam terram inficit. Et obſeuratus IWuts
eſt Sol, & aer de fumo putei. Si ſtella es, nec ,
Soli parces. Nullum Ira ſervat, quæ & coœlo Ibid.
ruit. Quantavis fulgeas radiorum pompaà, abyſ-
ſi clades te obruit, ſi tamen eam ſidus è colo
emiſſum aperuit. Quartô, Non emittit & puteo Zadex.
Leones, ſed Locuſtas. Rarò, Juſtitiam dum Commiſ-
implet, non lædit, qui, cùm rugit; vix gregi- Ialat.
bus expletur. Mordeatur, vulneretur, perima- ian
. . . —. Salvian.
tur, qui reus eſt, ſed carnificibus locuſtis. Quæ ib . d
ſunt non modò urbes, ſed etiam municipia, Provi-
ubi non quot curiales fuerint, tot tyranni ſunt? dentia-
Id ego non dico, quod tantus vir ſcripſit. Aio
tamen; Cur is ad cauſam cognoſcendam unius
Civis ablegatur;, qui ſatellitum, & ſervorum val-
latus phalangibus, ut civem judicet, Provin-
ciam exhauriat? Audi: Et de fumo putei exie- Apoc. 2.
runt locuſtæ in terram, & data eſt illis poteſtas, 3.
licut habent poieſtatem ſeorpiones terræ: & præ-
cepium eſt illis, ne læderént fœnum terræ, neque
ommem arborem “ niſi tantum bomines, qui non
habent ſignum Dei in frontibus ſuis. Nota: prius
mandatur locuſtis, ne noceant agris, quam ut
noceant ægris. Ad vulnerandum os illis aperi- Fiſeus fe-
tur, ad comedendum obſtruitur. Vetuit Sidus, "iat, ſed
convivium efſe, quod fupplicium erat. Hinc * edsn“
eſt, quod ferire jubentur non ut hirudo, ſed ut SS
ſcorpio. Hirudo ut ſugat, ferit. Scorpio autem judex.
ideò ferit, ut vulneret. Non ſanginnem haurias
oportet, ſed venenum fundas. Quid eſt aliud
quorundam Præfectura, quam præda? Nulla
ſiquidem major pauperculorum eſt depopulatio,
quam Præfectorum poteſias. Unius honor, or-
bis excidium eſt. Quid eſt enim aliud dignitas
interdum ſublimium; quam profcriptio civita-
tum? Venatio Leonis, onzger in eremo. Quam Eccl. 132
mihi lapillus placet, cum in ſimulachrum Ba- 83 ſvian
bylonicum, nullo impulſore, impetum facit: a e
tam mihi non placet, cùm intueor, eum, ad- Provi-
junctis ſibi proſtratæ mohs reliquiis, in montem dentia.
excrevifle. Satius erat ſimulachrum Babylone Dan. z.
pati immane, quàm Montem toti mundo in- 35.
cumbentem tolerare. Non tu pingueſcere, ſed
impius perire debet. Lupus mordet, ſed devo-
rat. Scorpio non vorat, ſed perimit. Suum ef-
ſundit adipem, ut tu animam effundas. O miram
ſeveritatis ſcenam, ubi aſtrum eſt choragus! Odi
lanienam, quæ, vultures æmulata, ideò avem
lacerat, ut cadavere ſaturetur. E' cœlo ruas ne-
ceſſe eſt, ſi, dum in impios locuſtas immittis,
cædem imperas, prædam interdicis. O nobile ſe-
veritatis elogium! Præceptum eſt illis,ne læderent
fœnum terræ. Ità expletur Juſtitia, ubi in cœlo
diù fuit, qui excidium parat. Porrò debere ſe-
veritatem exardefcere in oratione hinc diſcimus, rante
quod quando Filius hominis prodit proferens ex oratio-

ore gladium, non modè inter candelabra ap- eaier.

Apoc. 1.

Pro er-

paret, ſed & dexteram ſideribus opplevit, ut ni- Ctionis

mirum, ubi gladius reponi debebat, cCœleſtia e- affectu
micarent. Ergo antecedant enſem ſidera;, ut, effundat-
poſtquam diù divina manus expenderit, tandem Sic vigi-
ferrum ad ultionem exerat. Quid non juſtiſtimè let in ore
agat ferrum, cujus capulus cubat inter ſtellas ſe- tion ur in
ptem? Tu quoque; ſi vis gladium ſtringere, non corde nõ
lutum lucri, non deſolatorios iræ carbones præ- dormitet
ferto in dextera, ſed cœlum præfer; ut videli- oratio.
cet gladium non manus, ſed firmamentum im- Sn aeen
pellat, quò ſanctius æquidſque ſit vulnus. Er αbno
ecce, apertum eſt templum tabernaculi teſtimonii ApoOC. 1).
in ooο & exierunt ſeptem Angeli babentes 6.
D R 2 ſepten

198

Jeptem plagas de Templo. En, ad pumienda ſce-
lera, quo modo non è tribunali, ubi doli; non
& throno, ubi violentia; non è& conclavi, ubi
politica viret; ſed è& Templo diſcedant Ange-
li, ubi diù oraverint. Et unum de quatuor ani-
malibus dedit ſeptem Angelis ſeptem phialas au-
reas, plenas iracundiæ Dei. Vidimus ſuperiori
Capite phialas iſtas plenas fuiſſe orationibus ſan-
Apoc. 5. Ctorum. Fabentes ſinguli citharas, & phialas
8: aureas, inquit, plenas odoramentorum, quæ ſunt
orationes ſanétorum. Viden' ut in iis aureis phia-
lis modò Oratio concludatur & modò ſeveri-
tas includatur? Ibi flagrat Iræ furor, & ibi
fragrat fumus aromatum. Breviter; Eadem ur-
na, quæ modò excidium iracundiæ Dei effun-
dit, reconditorium fuit orationum: ut diſcas,
nonniſi inter thymiamata Iram concreſcere de-
bere, ut ſit Ira Dei, & non furor tyrannicus. Me-
rito ergo abjurat Chriſtus, ſuum eſſe gladium,
quem Petrus, Orationem pertæſus, exacuit oſ-
citando. Ideò evaginatus in ſomno gladius, nec
cùm vulnerat, vigilat. An non ſomniat adhuc
gladius, qui vincientis Chriſtum, non manum
abſcidit, ſed aurem? Ligat dextera, & auris
amputatur. Sanè, Petre, non oraſti in horto,
ſed dormiſti. Evigilabis, quùm in Coenaculo
Sionis, poſt longas preces, accepto Spiritu San-
to, Ananiam & Sapphiram vVerbo tam acri
conſternabis, ut fulguriti non vivant. Tunc tu,
non ferro, quod terræ innaſcitur, ſed fulmine
quod è& coœælo ruit, percelles ſacrilegos.

Et abſterget Deus omnem lachrymam ab

ooulis eorum: & mors ultra non erit,
neque ludtus, neque olamor, nequé
dolor erit ultra. Apoc. 21. 4.

vis ſalu. Poterit Deus aliò curas ſuas intendere: ſi-
ris aréka. quidem Divites, ut Domimi laborem levarent,
omnem jam lachrymam ſuis è& genis deterſe-
runt, imòô fontem ipſum exhauſeérunt lachry-
marum. Non luctus, non clamor, non dolor
Pradeſti- in eorum domo diverſatur: verum choreæ ubi-
natio. que, & cantilenæ, & epulæ. O luctum! Ulu-
late, divites, quòd non ululetis. Deus eni n ab-
ſterſurum ſe ait ab electorum oculis fletum, &
dolorem è& corde diſpulſurum promittit. Proin-
de metuendum eſt, ne non ſitis electi, qui his
caretis. Certè, qui epulabatur quotidie dives,
guttam emendicat. Qui roſis coronabantur, à
luce aberrarunt. Quid alii ſentiant, neſcio. U-
num ſcio, Chriſtum Dominum diſertè pronun-
tiaſſe arctam eſſe viam, quæ ducit ad vitam.

Felicitas
noxia.

Vidi ſtellam de cœlo cecidiſ’ in terram,
E& data eſt ei clavis putei abyſſi- A-
poc. 9. I.

Clemen- Iſaias verò ait: mebriatus eſt in cœlo gladius
tia. meus, & deſcendet in Ildumæam. Quid eſt, quod
Eſa. 34. 5. Gladius deſcendit „ & Sidus cadit? Nimirum
Coœleſtia tanta decet clementia, ut quoties ad
impiorum flagella ſeſe demittunt, ſuâ videantur
excidiſſe dignitate. Et ideo fortè, quamdiù Stel-
la cœlo hæſit, clavem abyſſi non accepit, quæ
ei data eſt, poſtquam lapſa in terram eſt. Nun-
quam cœlum fulminat, quin ſeſe obtegat. Ac ſi
Severitas invitum, nec ſine rubore ferret, ſuo è& ſinu ſup-
plicia emitti, unde gratiarum rores impluere
Zelus ob- conſuevit. Vel certè, inverſo ordine, dicamus,

ſervan- ad impioruumm cædem enſem deſcendere, & ſtel-
tid: .

Oliva

lam ruere, quòd promptiùs inviſa exequantur Eccleſia.
munia, quæ ſunt in cœlo præſtantiſſima. Ad ſtica u.
ultionem inimicorum Dei ocyùs properat ſidus, "idictio.
quàm gladius. Stella enim, quæ fulget in fir- tmgen.
mamento, ut Deo obediat, vel ut Deum vin- faen F
dicet, non cunctatur deſcendere è& coœlo ad pu- .
teum abyſſi: imò moras omnes pertæſa, non
deſcendit, ſed ruit. Pro Deo ſidus carnifex fit.

Domine, quid me vis facere, Act. 9.
Non dixit, Domine, Ecce me: Tuus ſum
ego, verte me quoquò libet. In manu tua Converße
ſum, elabora me in vas ſeu honoris, ſeu ab- Tyro ſi
jectionis, ſed non iræ. Sed, Quid me vis fa- dur ſui.

cere? Ego ſculptor ero mei, ſed ad imperium Fervor,

tuum. Sat eſt, ſi ſubindices, quid magis optes. Superior
Enimverô ſapienter; Nam ſi ſuus quiſque faber quiſqu-
non ſit, fruſirà ſculptorem opperiris. Granum hbi ſir.
frumenti à colono quidem jacitur, & ſepelitur: unz,
cæterum ipſum ſe conficit, ſurgit, affurgit; renig.
herbeſcit, matureſcit. Lachæus à Chriſto roga- peze,
tur, ut ſe excipiat. Quis veròô illi perſuaſit, ut qaiſzue
dimidium bonorum ſuorum egenis eroget? Ip- ſoriuna
ſe ſeſe recudit in Apoſtolum;, reddendo qua- Iue.
druplum. Factus eſt autem ſonitus, prophetante Ezech.
me, inquit Ezechiel, & ecce commotio: Et ac- 37.7.
ceſſerunt oſſa ad oſa, unumquodque ad junctu-
ram ſuam. En quo modo cadaver debet ſeſe Gratie
reparare. Propheta inſonat, ventus per flat, ſed eooperan.
mortui inſtaurant oſſa ſua & ſuos cineres. Non dam.
enim aut Spiritus, aut Ezechiel os oſſi con-
junxit, ſed ofla, flante quidem vento, ad oſſa
acceſſerunt. Paulus plantat, Apollo rigat, Deus
incrementum dat, ſed tuum denique eſt divi-
næ gratiæ corroboratum vi, ad uberiora pro-
vehi. Juſtus germinabit, ſicut Lilium. Non ſta- Oſe. 14.
tuæ comparatur;, ſed Lilio. Illa enim decorem s.
ſuum exſpectat ab artifice; hoc verò & faber,
& rudimentum fui eſt. Intuere Phonicem:
ipſe ſibi cunas in rogo exſtruit, ipſe carnifex &
faber ſui, ſe, ut ſe inſtauret, extinguit. Qui
ſemetipſum libenter funerans renovat, inquit
Tertullianus. Davidem quis coëgit lugere, pal-
lere, eſurire, pſallere? Nathan eum de pecca-
to monuit, & fili funus nuntiavit. Cæterum
ipſe faber ſui eliſit ſe, & excudit. Et jeiunavit
David jejunio, & ingreſſus ſeorſum, jacuit ſu-
per terram. Quis hæc Davidi indixit? Quis Mag-
dalenam impulit, ut tot de ſe holocauſta offer-
ret, quot olim emiſerat flagitiorum torrentes?
Non modèò nullus ſuaſit, ſed ex Apoſtolis non
pauci & murmurabant, & fremebant in eam.
Hinc eſt, quod Paulus ad Coloſſenſes (cribens,
