ſævior monſtris habeare, ſi rides, & jugulas.
O ſpectaculum non viſum hactenus, nec ſpe-
. .
Ctandum in futurum! niſi fort, quod metuen-

dum omnino eſt, exemplo tuo armis togæ &

cedant, & militent. O ſpectaculum, inquam,
inulitatum! Sacerdos explodendis tormentis
bellicis ſummnmo cum imperio præeſt, tantumque
Cæſar non eſt, quia & ancillatur, & imperat.
Ipſe Annibal tuum extimeret occurſum, quan-
do & ſe haſtis, & te bombardis videret ob-
vVallatum. Neſcio an bellica tormenta inſignia
ſint Sacerdotis. Equidem Numerorum deci-

mo ſeptimo is ſacrificiis deſignabatur, cujus

virga erupiſlet in flores. Quem ex bis elegero,
germinabit virga efus. Germinabit, inquit „
non efferabitur, non obarmabitur, flores edet,

non ferrum. Quid floribus cim bombardis?

Illi fragrant, hæ flagrant. IIIi recreant, hæ
perdunt. IIlis Sponſa fulcitur, ut reſpiret: his
opprimitur, ut exſpiret. In floribus germen
vitæ, in tormentis bellicis ſemen funeris. Ut
video è& fimbriis Sacerdotis non jam argentea
ſuſpenduntur tintinnabula, ſed ænea tormenta
dependent: nec ſonitus, ſed ſtrepitus Sacer-
dotis inceſſum prodit. Miſeret me Apoſtolo-
rum, é quorum manibus excuſſus eſt baculus.
Si alid tempeſtate inaugurati eſſent „non ba-
culum duntaxat geſtarent in manu, ſed geſta-
rent, verſaréntque bombardas. Et quando me-
minimus baculi, ſi tecum congrefſurus eſſet
Golias, profectò non ſe ſpretum doleret, nec
vociferaretur: Numquid ego canis ſum, Tod tit
venis ad me cum baculo ⁶ Neque enim in la-
pide & funda occurreres pu gnaturo, ſed blaſ-
phemum perterreres in tubo & plumbo. Cum-
que ille ferreum jactaret liciatorium, æream
tu oſtentares trabem-ne dicam an Balænam?
Balænam dicerem, niſi quèd undas illæ vo-
mant, evomunt tormenta tua non flammas, ſed
Etnas; Cumque in eas & intrare Jonas poſſit
& vivere, metalli tui ea feritas eſt, ut etiam
qui procul ab acie ſunt, propè ſepulchrum ſint.
Non enim tam mitis bombarda eſt, ut laceret

quos vorat, verùm Pardorum ſupergreſſa bar-

bariem, ſtragem, non vorando, ſed vomen-
do edit, quando pulverem concepit, ut mor-
Habet
& Ignis, te authore, Cete ſua. Erravi. Cuùm
natent in Oceano Cete grandia, in Cetis tuis
Mare ipſum poœnarum fluctuat atque flamma-
rum. Uſque adeò ſæviora æquoreis belluis mon-
ſtra tua ſunt. Cete loquor? Leviathan Siren
eſt, ſi componatur cum tubo tuo. Quid enim,
ſi de eo Job ſcribat: Nernutatio ejus ſplendor
ignis. De ore ejus lampades procedunt, ſicut te-
dæ ignis accenſcæ. Halitus tubi tui, non ſplen-
dor, ſed excidium ignis eſt, exſpuitque non te-
das, ſed ollas, imo verô fulgura, fulminaque
viciſti, viciſti immanitatem etiam monſtrorum
monſtris tuis; & , ni fallor, metallorum tuo-
rum comparatione, Leviathan non ſerpens, ied
lacerta, imò & Columba eſt. Vide, quò fe-
ritatis ridendo, & circinando provectus ſis,
ut Orcum exæquaveris, & „ Coœlo tonante,
dedocueris timeri Jovem, dum ſævius & ſtre-

pit, collineante te, Lerra, & fulgurat. Ride-

re hic compellor Achimelechi meticuloſam ſu-
perſtitionem. Hic Davidi, ſi qua forent in Ta-

175
bernaculo arma ſciſcitanti, auſus non eſt gla-
dium tradere, ſed ait tantům: Ecce hic gla-
dius Goliath Philiſthæi eſt involutus pallio poft
Ephod : ſi iſtum vis tollere, tolle. Neque enim
hic eſt alius abſque eo. Ac ſi diceret: Sacerdo-
tis eſt paſcere fameſcentem, non autem obar-
mare pugnaturum. Cum eſuriret, panes obtu-
lit. Dedit ergo ei Sacerdos ſfanblificatum panem.
Enſem vero deferre non eſt auſus. Quæris
fortaſſe, Quare & panem dederit, & gladium
non porrexerit? Quia Sacerdos erat. Hor-
ruit vel contingere funeris inſtrumenta, no-
luitque defſtinatam ſacrificiis dexteram Parrici-
dliis ſubſervire. En panes; ſed gladium tolle.
Nolo victimis commiſcere cædes. Adde, quod
non ſolùm reconditus erat enſis in vagina ,
verùm & pallio obvolutus erat. Nihilo mi-
nus ferrum toties obtectum tangere expavit,
quo David vel in Saülem uſurus erat Dei
juſſu exregem, vel in Philiſthæos hoſtes Do-
mini. Porrò Achimelech cruentas iminolabat
Deo victimas, tu hoſtiam ſacrificas incruen-
tam: & tamen obvolutum gladium ille non
tangit, tu ſpirantem minarum & cædis in
diſcipulos Domini colubrum verſas, rever-
säſque, ne fortè tela mortis ſine ſtrage ferren-
tur. Libet hoc loco tornatiles Sponſi manus
conferre cum tuis manibus. Explica, rogo te,
dexteram tuam, dum ego revolvo dexteram
Sponſi. Si Sacerdos es, amicus Sponſi es. Ve-
rum jungere inter vos dexteras fas non eſt,

I. Reg.

2 1. 9

Ibid.

cuùm Manus ejus aureæ plenæ yacinthis viſan- Can. J.
tur, tuæ vere oppletæ ſpectentur plumbo, ſul- 14.

phuréque. Plané ut vox tua ſit Jacobi vox .
Manus certè tuæ manus ſunt Eſau. Imo ſunt
manus Eſaü, quando illæ ſagittas jaculantur,
ut Patrem paſcant, tuæ ferreos excutiunt or-
es, ut fratres perimant. Nec ſanctius dexter4
tuâ os tuum eſt. Cujus & fſœditatem & feri-
tatem is plenè intelligit, qui labia tua cum
labiis Sponſæ componit. De eis hæc habet Sa-
lomon. Favus diſtillans labia tua,

Wonſa, mel Can. 4

& lac ſub lingua tua. Audire te velim, cùm, II.

inflatis buccis, circinéque circumacto, ſatelli-
tibus tuis mandas, quam in partem tormenta
explodant deſperatius graſſatura. Per id tem-
poris num inter oracula cruoris & Cæis, præ-
ceptâque Mortis, tuis ex labiis mella fluere di-
cemus & lac, & non magis ebullire cum pi-
ce fella? Sub lingua tua non favus, ſed ſepul-
chrum; rariora enim inde emittuntur verba;,
quam funera. Quot ſyllabæ, tot cædes. O ſi
⁶ colo erumperet Paulus aciem ſpectaturus,
in qua, penè dixerim, militas, Téque modò
haàc, modô illàc diſcurrentem, anxium, anhe-
lum, indecoro pulvere ſordidum intueretur;
rogaret procul dubio Gothui-ne fores an Lon-
gobardus. Cui ſi quis Coapoſtolum te ejus
eſſe renuntiaret; exclamaret ſanè, Coapoſtoli
mei inter milites! Qui de diſſidiis Principum
Chriſtianorum loqui non poſſunt, promoven-
dis Principum diſcordiis & ſtragibus implican-
tur! Filii mei, clamarent Ordinum Funda-
tores, bombardis præſunt, quibus non licet
pro inſectatoribus ſuis non orare? Bella con-
ficiunt, qui Pacem nuntiant? Hoſce mihi quis
genuit? Numquid ego ſum Loth, qui neſcius
Pepererim Moabitas & Ammonitas? Iſimnaél,
quòd luſerit, ejectus domo eſt- Et qui non
ludit, ſed ſævit, penè eſt in domo Primogeni-
tus? Quod ſi Sara noluit apud ſe eſſe tenden-
do Arcui, & jaciendis ſagittis natum Hſtnae-
emn 3„

Joſ. 7. 26.

Jol. 6. 19.

Joſ. 6. 13.

.
Joſ. 6. 10

156
lem, bombardis incumbentem quare domo non
expellitis? Pudet me, non Sacerdotes orbi ter-
rarum dediſſe, ſed milites. Licuit non rarô
fieri ex milite Sacerdotem: Sacerdotem autem
in militem deformari nec Annibal pati poſſet.
Quod ergo Carthago non præſtitit, quod Ro-
ma, quod Babylon non ſpectavit, quod non
tolerarent Echbatanæ, quod Scythæ, quod Tro-
gloditæ, quod Arabes execrarentur, hoc luget
Eccleſia, & quidem prodiiſſe ex me, Sacerdo-
tem nempe & Bombardarium. Vos compello
poſtrema hac voce, viſcera mea; Nonne apud
vos reus eſt, qui verbum unum non ſtatis ho-
ris protulerit. Quâ, rogo, ratione ſcelus eſt
verbum emittere, & feſtuca eſt bombardam
explodere? Cavete, ne videamini decimare ci-
minum, & ſorbere camelum, ſi verboſum dam-
natis, & toleratis fulminantem. Ad has tan-
dem voces, ut video, expergiſceris. Ais tamen,
id per te agi,quod actum olim eſt imperio
Domini à Levitis. Reſiſte, quæſo te: ſat novi
urbem aà te Jericho contra præceptum Joſué,
in quam confugias, excitari. Sapienter ſanè &
emunctè. Videamus, an ſimilitudo velificet. Ar-
changeli mandato Sacerdotes clangentes tubis
urbem Jericho circuiere: cumque moenia cor-
ruiſſent, ſpolias ommia Domino conſecrata ſunt.
Percontor ex te, quinam Angelorum te de-
duxerit ad pugnam? Quæro, an Jubilæi tu-
bas cum Bellonz tormentis componas? Ex-=
quiro, an in Chananæos ſit bellum? Jerichun-
tém-ne oppugnetis perfidorum arcem, an ur-
bem invadatis Chriſtinorum? Demum ex-
plicetur diploma;, in quo mandatur: Quicquid
auri & argenti fuerit, & vaſorum æneorum, 2
ferri, Domino conſecretur. Nitque civitas hac a-
nathema: & omnia quæ in ea ſunt, Domino. En
urbs refugii tui quam luculenter exaggeret fe-
ritatem tuam. Quid tubis ſanctis cum tormen-
tis & machirmis? Ruêre muri, non dejecti ſunt.
Imòô hinc diſcas velim, quàm nalit Deus Mar-
tialihus Machinis profanari Sacerdotium,
quando armis uti vetuit Sacerdotes, etiamn cùm
impiorum Babelem evertendam ſanxit. Ar-
matus populus, inquit Scriptura, ibat anie eos.
Scilicet, non armatus Levita. Maluit Ange-
los ſuos vaſtatores eſſe, quàm milites Sacer-
dotes ſuos. Prodigis pugnatum illic eſt, ne a
Sacerdotibus pugnaretur. Quin itaà procul eſſe
omnem armorum ſtrepitum à Levitis ſuis cen-
ſuit, ut nulli omminò militum licuerit, vel
enſem evaginare in tantæ urbis obſidione,
quòd Sacerdotes ſeptem inſtructi tubis cohor-
tes anteirent. Ergo ubi Sacerdos adfuit, nec
miles militavit, ſolâque voce exclamavere co-
hortes, quòd dedeceret, coram Miniſtris Do-
mini, non ſtrages tantum, ſed furor. Excla-
maverunt aio? imò verô ſenis diebus urbem
circuire ſummo ubique filentio juſſi ſunt,
ſeptimo vix die indictà, ad voti ſanctitatem,
populari militarique ſucclamatione. Ergo co-
ram Sacerdotibus non pugnare modè dedo-
cti ſunt milites, ſed & hiſcere prohibiti ſunt.
„Won clamabitis, nec audietur vox veſtra: nec
ullus ſermo ex ore veſtro audietur. I, bone
miles, imò Sacerdos & miles non bone, qui

enim utrumque eſt, neutrum ſanè eſt. I, in-

quam, & quære refugii urbem apud Jebu-
ſæos; nam quam tibi deſignaras apud Chana-
næos, deleta eſt; téque prodidit, non prote-
Xit. Nam ibi Sacerdotes ſilere docuere Pha-
langas, hic tu Sacerdos ſtrepere inſtituiſti vel

Oliva

æra. Si omnia expendiſti „ inter Levitas eva-
ſit penè miles Sacerdos: non autem; quod
tecum agitur, didicit inter cataphractos pu-
gnare Sacerdos. Objicio iterum illud tibi, non
abs te Jerichuntem obſideri; quamyis in eo
non abnuam ſanctis Joſué cohortibus phalan-
gas tuas non abſimiles fore, quèd ſcilicet e-
versâ incensâque urbe ſolam ſint Rahab ſerva-
turi; utinam poœnitentem, non peccantem.
Genus enim ſœminarum hujuſmodi, quantum-
vis incendium ſæviat, ſuos nanciſcuntur M.-
neas, à quibus ſummâ, ſi ſuperis placet, pie-
tate vindicentur. Scortorum vix ullum non
Salamandra eſt. Faces inter & ignes vivunt
perditiſſimæ colubræ, cùm nulla earum non
perire deberet incendio. Regibus non parcitur,
& luparum vitæ parcitur. Scrutare Ilium; di-
rutis Fanis, fornices intacti ſunt. Templa fu-
mant, Lupanaria frigent. Enata ex undis Ve-
nus in flammis enatat. Verùm hæac feſtivius
quàam luctum & dedecus deceat cauſlæ, qua
de agimus. Quo te umbone tueris, cùm apud
Jerichuntem non modèô nefas ſit bellare Levi-
tam, ſed & miles cogatur, imbellium more,
ſine ſtrictis gladiis, ſine cæde, propugnacula
coram Arca circumire? Extorſiſti, ut video,
de manu Ezechielis laterem illum, in quo
ipſe Dei conſiho expinxit Hieroſolymam. Mi-
ſeret me tui. Quâ enim ratione tutum te fore
opinaris latere uno, qui defendi nequiviſti fir-
miſſimis munitiſſimæ urbis propugnaculis?
Age dum, edicito, quid in eo ſpectaveris,
quod te immittere poſſit & immiſcere cohor-
tibus ſine probro? Evolvamus, & perlega-
mus Prophetam. Et tu, fli hbominis, ſume tibi
laterem, & pones eum coram te: & deſeribes
in eo civitatem Jeruſalem. Et ordinabis adver-
ſus eam obſidionem. Num propterea tibi licet
obſidere Arces, mœnia dejſicere? Haud puto
ità te obſtupuiſſe inter tormentorum fragores,
ut neſcias, ideò expictam à Propheta obſidio-
nem, ne Jeruſalem obſideretur. Memini Am-
broſium ſupra Philoſophiæ commenta extollen-
tem Abrahamum exclamaſſe: Plus iſte fecit;
quam illa finzit. Cogor & ego multèò altius ex-
clamare; Major Ezechiele Sacerdos. Quod e-
nim ille pinxit, iſte expreſſit, & præſtitit. Ob-
idionem, & munitiones, & aggeres, & arie-
tes, quos Propheta adumbravit in latere con-
templando, tu militando ad amuſſim confe-
ciſti, Alexandro par, non impar Pyrrho, Ar-
chimede grandior; quas enim ille machinas,
patriam duntaxat ſervaturus, excogitavit, tu
eas erexiſti, urbem alienam everſurus. Mallem
ego te Apoſtolorum alumnum eſſe, quam Du-

Protecto-
rss im-
piorum.

Luxuria.

Ezech. 4.
1. 2.

cum. Porrô Petrus Bar-Jona appellatus eſt, id Matth-
eſt flius Columbæ. Tu verò haberi, & dici 10..

potes Accipitris fœtus, quando ſtragibus, &
funeribus ſaginaris. At, inquies, Jacobus &
Joannes Boanerges, filii ſcilicet tonitrui dicti
ſunt. Omninò. Tu verò non filius, ſed Pater
es tonitruum. Quanquam quis neſciat ideò mi-
tiſſimos fratres à Chriſto tonitruis compara-
tos, non quòd graſſaturi tormentis eſſent in
Catholicos, ſed quòd in hæreticos ſublimita-
te doctrinæ eſſent detonaturi? Utinam & tu
fores tonitru Sapientiæ. Verùm volumina Bom-
bardis, ſtylum haſtis, papyrum aggeribus
commutaſti, ſpretôéque Minervæ ubere, totus
pendes à Bellona. Noli, rogo te, ſtolam Sa-
cerdotii tui occiſorum cruore denigrare. No-
li tantz immanitatis notam inurere Ordini
tuo;

llen

zuli el·
ſrvil-
i

Lititis
Veri -
del!
Ratu
neliuris !
nleray. l
4. I
Nictati eſt

umng, .
Ie

Ii
cen
mun
Aang cl
le
lta.
Ia!
diri
imm
tra l
leran
alnar
Madr
tuilke
tamn
te⸗
Cn,
Orann
Dhen
lati
Verd⸗
bent
Kechin
bunt
ibhre
Unngvi

7
e. Gun n

nſil.
4 8

ey⸗
Juod
.
1, Non
in e
ln.
lcet e.
ſern
Ccanten.
Wamtum.
iret 3 ⸗
un II
e8 Vt le
Trum mn
Parom,
lium;⸗
enpha
Undis Ve
keſhri
ule, Jun
Chlnapl
lare Leyt-
umn mote,
ugnneue
It Wdeo,
n in
kumn te hre
egortühr.
uermcll
Pechifeit,
cere cohor.

Regula-
usm ob-

IBervan-

tia.

25.

Latitis
vera un-
de?
Stats
med iocris
toleran-
dis.
Peccati
damna.

abis a
rei tbi e
Haod pun
m lrigote
heta obln
lemint A-
Rta extoler.
s iſte ſel,
ltd duiser⸗
dos Qwole
eres, & arle⸗
in htete o⸗
nulltm oo⸗
1 Pynho- N
Ble muchins,
cogiunth 1l
Lorus Ml

le,gunh
veliuns 1

4 14
Aber!, Ebun

ſtraglo⸗
obil
, e
. tonutrun
ius, lel Me
elciat e .
ttuis Coinpan
elemn

Joa. 21.

21I.

Act. 11.8.

Vunitfor-
mitas.

Virtus

non ſoli-
da,

LOa. 10.10.

Stromatum, Lib. III.

tuo, & tuis, & tibi. Parce, ſi non tibi, tuis
certè, quibus invidiam & infamiam conflas
tantam, quantam expiare nec fuſus pro Ec-
cleſia cruor poſſit. Si pergas bellare contra
Chriſti agnos, non deerunt, qui à Domino
verba mutuati; exclament: Fur non venit, ni-
ſt ut perdat, &' malëtet.

dixit Doninus: ſie comedent fili I-
raéë panem ſuum pollutum inter Gen-
tes, ad qitas ejiciain cos. Ert dixi,
Aaa, Ebpmine Deus, Ecce anima
mea non eſt polluta, & morticinum,
& laceratam à beſtüs non comedi ab
inſantia méa uſqu? nunc. Ezech. 4.

13. 14*

Et

Prædixerat Dominus Prophetæ vincula:

Ezech.3. Eoce data ſunt ſuper te vincula, & ligabunt te

in eisg. Indixerat jejumum; imperaverat agge-
res, obſidiones, arietes; nuntiaverat dormien-
dum illi ſuper latus unum diebus quadragin-
ta: Quibus tam duris, tämque arduis nihil ip-
ſe commotus filuerat, nec inducias precatus,
nec deprecatus ſupplicium. Ubi veròô ſterco-
ratum, pollutúmque ſibi hordeum comeden-
dum aundivit, expavit, cohorruit, exclama-
Vit, Aa a, Domine Deus. Nimirum Heroi-
bus, ea tantàm dura putamur, quæ contra Dei
legem ſtatuuntur. Vinciamur, jejunemus, ve-
nundemur. Non inſuavia; irnò dulciora ſunt
hæc melle & favo, ſi ea Deus nuntiet tole-
randa. Contaminari verò pane polluto durum
eſt, quamvis Deus imperet, cùm Legi Domi-
ni obluctetur. Sic Petrus, cùm didiciflet à Do-
mino manere ſe compedes, clavos, & Cru-
cem, non expavit, non expalluit, Domine,
Hic autem quid Juſſus autern comedere im-
mundas ſibi è& cœlo demiſſas animantes, ex-
clamavit: Neæquaquam Domine: gitia commu-
ne aut imnmundum nunquam inrroivit in os meum.
Ita-ne? Catenas non horres, & horfes repti-
lia? An amarior patina eſt, quam Angelus con-
divit, quam Crux, in quam te Nero, Cæſarum
immaniſſimus, aget? Nimirum quicquid con-
tra Legem Domini eſt, nec ab Angelo ità tem-
Perari poteſt, ut ſapiat. Pro Chriſto autem etiam
amariſſima vertuntur in mella. Porrò unum ani-
madverſione digniſſimum cenſeo, videlicet tum
Ezechielem, tum Petrum, ideò recuſare po-
tuiſſe pollutam eſcam, etiam à Domino dela-
tam, quòd nunquam contaminati eſſent immun-
ditie ferculorum. Plerique enim modò Aarones
ſunt, & modò Nembrothi. Aliquando ſinapis
granum exhorrent, aliquando Pardos & Ele-
Phantos glutiunt. Phariſæi, promptiùs mori pa-
rati ſunt, quàm veſci illotis manibus. Mentiri
verò, rapere, & mactare nulla religione cohi-
bentur. Propter Paſcha in Prætorium non in-
grediuntur, Deum verò ipſo die Paraſceves af-
figunt Cruci. Saül capitis damnat Jonatham
ob prælibatam mellis guttulam. Idem Agago
pinguiſſimo percit, quem Dominus trucidan-
dum mandaverat. En! quam diſfſimilis etiam
ſibi eſt fucata religio. Mod parcit, modò per-
dit. Cain facrifictum prætermittere exhorruit.
Viliora autem immolare non erubuit. Videas
pleroſque ſacr Synaxi in Paſchate refici. Ne-
que enim audent ſacro abeſſe epulo: nuptiali
autem, an tartareâ induti chlamyde interſint,
Ethicæ Comment., Tom. IV-⸗

7 5*

157

non cufant. En quahtum impietatis in ipſa
religione! Idem Cain timet decimas non offer-
re: fratrem verò jugulare non timet. Quid
Petrus? Chriſtum nec inter ſatellites deſeren-
dum duxit, coram Ancilla ter ejerandum. Ne-
mo diſcipulorum ad hortum Orationis non
Chriſtum deduxit: Nemo, eo orante „ non
dormivit. Er egreſſus ibat, ſecundium conſuetu-
dinem, in montem olivarum. Secuti ſunt autem
illum & diſcipuli. Audiſtin quam frequentes
ad orandum convenerint? Audi, quàm inde-
corè reſupinati ſtertant, dum oratur. Et cun
urrexiſet ab oratione, & veniſſet ad diſcipilos
ſetos, invenit eos dormientes. Ipſe Judas, in qua
nocte & proditurus Dominum, & viſcera ef-
fuſurus erat, ab eſu Agni abeſſe noluit: cum-
que Legem compleilet, & ſibi reſtim, & Do-
mino Crucem adornavit. Uſque adeoò, etiam
qui perditiflimi ſunt, in pleriſque non modo
non incurioſi, verùm etiam religioſi ſunt. Quid
moramur? Abſalom proditionem Patris exor-
ſus eſt à ſacrificio. Parentem & Regem & Pro-
phetam fugare, feſtuca eſt. Rebellare autem,
antequam litaveris, trabs eſt. Abſit. Cüumque
immolaret victimas, facta eft conjuratio vali-
da, populuſque concurrens augebatur cum Ab-
alom.

Stantes ante thronum, & in conſpectu
Agni, amitéti ſtolis albis, & palmæ
in manibus eorum. Apoc. 7. 9.

Ubi ſunt, qui putant, efferari debere, &
ferocire Principem, ut in officio Servos „JSa-
trapſque contineat? En amictos ſtolis albis Se-
natores non coram Leone, ſed coram Agno.
Proſiluerant ſuis ex antris monſtra univerſa;
ut obvios quoſque lacerarent. Catuli Leonum
rgientes, ut rapiant, & quærant à Deo eſeam
libi. Quid actum exiſtimas, ut tot peſtes abi-
gerentur, & truderentur in locum ſuum:? Ful-
guribus & tonitruis cœlum rugiiſſe putas? Non
rugiit, ſed fulſit: non fulmina, ſed lucem emi-
ſit, & terrarum orbis rapinis ac lanienis expia-
tus eſt. Ortus eſt Sol, & congregati ſunt. & in
cubilibus ſuis collocabuntur. Si cœlum perto-
nuiſſet, nulla ferarum expalleret. Ut fulſit,

Luc. 12.
39.

Ibid. 4 5.

2. Rege
15. 12

Elemen
tia.
Superior
mitis ſitz

Pſal. 1033
21.

Ihid. 2 2⅞2

Saperior

vicit. Nimirum ineſt vis quædam Clementiæ, smore

quæ, dum mulcet, frænat. Hinc eſt, quod
effloreſcenti virgæ incubuifle teſtatur Eſaias

Ssat

non Sapientiam duntaxat, verùm etiam For-
titudinem. Eogredietur, inquit, virga de radice Eſa. il. 13

Jeſe, & ſlos de radice ejus aſcendet. Et requieſ-
cet Iuper zum Wiritus Domini, SWiritus Sapien-
tiæ & intellectus, Spiritus conſilii & fortitudinis.
Non miror inſediſſe pacatam Sapientiam Flo-
ri, armatam verò Fortitudinem quis non mi-
retur in flore conſediſſe? Quid haſtis & deli-
cis? Quid odoribus & terroribus? Quid gla-
dio & flori? Floribus ſtipatur Sponſa, ne lan-
gueat: Fortitudine Gigas eliditur, ne expro-
bret. Itaà eſt: adeſt ipſi quoque Clementiæ ter-
ror non contemnendus. Ut enim Api ſubeſi
ſuus inter mella lethalis aculeus: ita etiam 5
quæ blandiri conſuevit, manſuetudo terrere
ſolet & novit. Intuere Sponſi labia; Quid
fragrantius? Quid blandius? Labia ejus Lilia.
Videamus, an ſubſit ſuus quoque Lilio acu-

2.

Can. 5. 13

leus. Audi ſanctum Vatem: Percutiet terram Eſ. rI. 4.

Virge oris ſui⸗ & Spiritu labiorum Sorum in-
etet imnpinm. En ſepulchrum in horto
. 09„

—

158
Hos, ibi cædes, & iiſdem labiis, quibus odo-
re languentem recreat, furore iniquum per-
dit. Ut propterea miruin non ſit, ſi Sponſa
ipfa, cùm dixiflet, Labia ejus Lilia eſſe, te-
ſtata quoque ſit, ex eis myrtham ſtillare, quæ
Can. t-13. funus notat. Luabia ejus Lilia diſtillantia myr-
ham primam. Placet Clementia, ſed non fa-
Severita tuitas. Placet Lilum, ſed quo optimi ità re-

in impior. creentur, ut & iniqui cohibeantur. Pot
Secaznda-

loßi fra-

arridendo coercere flagitia. Eſto Lilium;, ſed
quo ſcelus contremiſcat. Quid morat

. ) . 2 1. -
s nal. tre Quid moramurt: Spor
ſi labia, quæ Dilectæ floruifle viſa ſunt, Joan-
Apoc. I. ni viſa ſunt ſœæviiſſe. De ore ejus gladins utra
16. que parte acutus exibat. Uter horum hallucina-

.—G

tus eſt, ea-ne, quæ florem ſpectavit in labiis
Domini, an is, qui enſem in ejus ore ſuſpexit?
Neuter. Non quod ex ore uno tum flos cum
enſis prodire poſſit: ſed quoòd ipſummet Li-
lium, & Lilium, & ſica ſit. Una, eademque
Clementia dum fragrat, ferit. Horret enim
ſceleroſus coram tanta erga ſe Principis ſuavi-
tate virus retinere, quo perdat, pereatque.
Efa.r6. I. V S id apertius ediſcere? Evolve Eiaiam. E-
mitte agnim, Domine, dominaiorem terræ, de
petra deſerti ad montem filiæ oion. Ecqtuid iner-
mis, & mitis agnus præſtabit? Quod Leones
tentare nequiverunt, Agnus confecit. Oppug
navit, delevit Moab. Sequitur. Et erit: Sicut
erunt ſiliz Monb. Id.

Ibid. 2.
pulli de nido avolantes, ſic
6 ululabit Moab ad
Izg eI, is .
Flagella eins uſque
iora ſperari potuif-
aveis Leonum ag-

Ibid. 7.

Superior

ad JQuzer pervenerunt. Mi
niitis ſit.

ſent, ſi effractis B 6
men irrupiflet 1¹ Quæ icandala non
tolles, ſi rugieris;, ſublata gratula
tio ſit ra- tlis tuis. Menmineris intonuifle Dominum fra-
c. gore magno, dum Samuel agnum lactentem
1I. Reg.7. unum immolaret. Tudit auuem Samuel Agnum
9. läaktentem nnum, & obtulit illum bholocauſtum
integium Domino. Intonuit autem Dominns fra-
gore magno in die illa juper I .
térruit eos. Quis vel ſomm
lacte ſanguinem,
das? Aghus contic
Enimverò, quod ſæp
terroris Clementia,

eſt, eò magis ſcelus

—

Excom

rtent caun-

thiim, & eg-
manaturum ex
Tigrides conſternan-
cit, & Cœlum tonat?
inculcavimus, plena
*, quô magis inermis
Xkarmat. Arca Domini

6
dum haſtis & baliſtis cingeretur, non modòô
non fugavit idololatras, ſed roboravit ad lau-
ream. Ea ad adventum Arcæ in caſtra, quô
prorupit immanitas? Confortamini, & bellate.
Pugnaverunt ergo Philiſthiim ,„ &' ca ſus eſt Iſ-
ratl. At ubi exarmata eſt, aureiſque donariis
exornata, & Dagonem protrivit, & hoſtes
cecidit. An dubitas, hoc te loco doceri, nun-
quam imbecilliorem efſe dignitatem, quam
cùm fulgurat, nunquam validiorem, quam
dum fulget. In aris triumphat: in caſtris cap-
tivatur. Inter haſtas illuditur: inter thura de-
bellat. Breviter; ſi non terreas, & terres, &
atteris. An ignoras ſubcinericium ex hordeo
Panem viſum militi, non Panem, ſed Gla-
Jud.7. 14. diimn Gedeomis? Eidebatur mihi quaſi ſubeineri-
8 erte Ciuts Panis ex hordeo volwvi. Reſpondit is, oui Io-
Temhora. Thebe eAe e hoc aliud, niſi gladins Ge-
lia, at Téonid. WXpalluiftis ad panem? Imo verò ad en-

1. Reg.
4. 10.

ſceandala ſem coherrüinus. Qui enim paſcendo allhcit,
tollat. idem feriende 1

. griendo ſcelera proftigat. An- non car-
Panis Et Pones ighis wocantur à Paulo ea, quæ in ho-
1aRiu aongarims; » —— . 4
Canes12. ſtem Songeruner manu pleniſſima, benefi-
Apoc 1. cla: onli ejus ſicut, Colnmba, inquit Sponſa.
14. Oculi ejus tanquam Namma ignis, inquit Joan-

es etiamm

armarentur. De te quam imtaniter ſtrepe- gi.

Oliva

nes. Coluinb quid mitius? Flanmâ quid ſæ- Reforma-
vius? Falleris. Nil ſævius Colutnba, quæ ofſ- io vera.
culando perfidorum corda perva dit, mollitia-
que convertit ad ſeſe. Aſcendarnus, rogo te,
in Thaborem: ibi nihil videbis, quod non be-
nignitatem ſapiat. Fulgor blandiflimus filii
trinmphantis, vox Patris & cœlo jucundiſſima.
Et tamen ruunt humi diſcipuli, & timent val-
dè. Et audientes diſeipuli ceciderunt in faciem Matt. 17.
ſudm, & timnerunt valde. Quid timetis? An :
vox Patris ea fuit, quæ ex filia, ruente mun-
lo, proceſſura eſt: ie malediéli in ignem æter-
num * An oſcitantes Pater incrépuit? Num fi- Id. 25, 41.
hus ſtertentes damnat? Scilicet. Blanditur Pa-
ter: Filius rutilat. Fateamur oportet, nihil
potentius eſſe Clementia, nihil validius Chari-
tate. Tonante flio, ſtabunt juſti in magna
conſtantia. Patre blandiente, Apofoli trepi-

dant. LDiſce, tunc te fore terrori, non quum
fulgetris fulminibuſque perſtrepueris, ſed quan-
do mella exſudabis, & Iyrà pfalles. Et, quan-
do Iyræ meminimus, David

em recorderis,
non baliſtis, non haftis, non fuſte malum Sau-
le Spiritum compreſſifſe, ſed Iyrà. Extimuit
hydra illa tot capitum harmoniam lyriſtæ,
quæ laniſtæ cæſtus & clavam irriſiflet. David 1I. Reg.
autem pſallehat manu ſud. Habet, habet & fe- 18. 10,
rociam ſuam, quam ſcelus extimet, illecebra
blandientis. Floruit, ut ſcitis, Aaronis virga,
præcôque & fauſtum ver invenit Itraéli. Vix
in tabernaculum relata eſt, cùm illicò excla-
maverunt fili Ifraéel. Ecce conſumpti ſumus, Num. 172
omnes perivimus. Quicumque accedit ad taber- 1.
navilum Domini, moritur. Ecquid illatum eſt
in Tabernaculum, unde tanta metui debeat
Calainitas? Num Phinees recondidit in eo aſ-
ſuetum cædibus gladium? Aut Pharaonis ſpo-
lia inde ſuſpenfa ſunt? An denique aureus vi-
tulus congeſtus eò eſt, qui Dominum Majeſta-
tis in vos irritet? Imô Virga relata eſt. Sed
fortè virga eſt Moyſis, quæ & afflixit Ægyp-
tum, & verſa antè in anguemn eſt, quam in
ſceptrum. Virga eſt, non Moyſis, quæ terret,
ſed Aaronis, quæ olet. Reſer virgam Aaron in lbid.
tabernagulum teſtimoniit. Guid ergo timetis à
virga? Floruit, non exarſit. Amygdalas pro-
tulit, non colocynthidas. Frondibus, non an-

guibus conveſtitur. An ſtragem exſpectatis à

floſculo? Nimirum etiam, quæ amoœniſſima
videntur, non itä inſulſa ſunt, ut ſperni que-
ant: imo ità plena vigoris ac roboris ſeſe ex-
hibent, ut montem reformidet, qui florem
intuetur. Præterire non poilum, quod propè
Bethaniam contigit. Venit vox de cælo. Atten-
damus, quid ſonet. Et Tarificavi, inquit;, G ſgane⸗
iterum clarifcabo. Turba ergo, quæ ſtabat, G. .
audierat, dicebat tonitrunm eſſe factum. Si, ut
deinde Petro, ità tunc Chriſto inſonuiſlet:
Oecide, & mandauca. Non mirarer tonitruum Act. 11.8
videri potuifle & cœlo factum, quando ſtrages
mandaretur. Ubi verô clarificatio tantùm in-
dicitur, cur timetur? Planè avelli nequit à
Clementia timor, quæ, etiam dum clarifi-
cat, pertonat. Quid ergo miramur, ſi coram
Agno candeant ſervi, qui fortè coram Pardo
nigricarent? Audeo dicere, palmas geſtant;, gerrs de.
quia Agnus es: nam ſi Leo fores, Draconibus mye an.
rent, ſi tu in eos graſlarere. De Domino lo-
quuntur, qui coram Domino loqui non poſ-

ſunt: inquit ad Lucilium Stoicus. In qua elo- Seneca

quenter hortatur Dominos; ne ſervis abu- Ep. 47.

tantur

8 4
g.b.
l.

r fl⸗

l⸗

miler -
mn mi-
marum
Eriletpti
niſcn-
tin,
7
iuiveri
nliriene
Cartanlt⸗

tts
Ner

II!

Joi
Mog . mat
Nex net, in

ten
Nrm in

ſec,
lt
Nud
lukr
Cert
lo
tem
an

od

enel
telit
Eegenet
det 1

Ei

Neſmnd
K inde
-
)
e⸗
Un
a.
dl.
ien Amnn
A 1
⸗

iſ

llecebra

I!
„e. lr

atonn &
I
Eebert
in eo d-
zons lho.
els di
Mktr.
eſt. Fel
Ghimm in
n teltet

1 4 A0
tilbeti:
4 1 4 .
gdilus
1s, Wll
hecht

ien

ilunule
rtnituun
ando Augs
tantunn .
l neit
donm al.
ut, D
Coreli D
SS
Drninis 6
nter e
Dommm

„ bol⸗
⸗ n 1

In Guae
ervs 4ln
ſert uu

Stromatum, Lib. III.

tantur ut jumentis, ſed ut quaſi miſeris ami-
cis utantur. Quæret hic fortè nonnemo, quo-
modo coram Agno aut candor tantus, aut
tot palmæ in dextera, togâque ſervulorum?
Quod vix Leo rugiens à mancipiis unguibus
morſibuſque extorqueret, quà, obſecro, ra-
tione à Prineipibus Agnus impetravit? Nimi-
rum coram Agno thronus duntaxat ſpecçtatur.
Da mihi, qui nullo trahatur ſtudio, nullà ra-
piatur curâà, throno excepto ſuo, & quam-
vis Agnus videatur, videbis ante illum nul-
vigil·t. lum adſtare aut maculà fœdum; aut ſine pal-
Epiſcopus ma inhonorum. Stantes ante thronum in con-
zi aget, ſpeltu Agni. Non circo, non palæſtris, non
Prete, Se ſpecubus, non piſcinis, non hortis oblectatur
maric,, Agnus iſte, ſed tantùm ſuo ſe jactat in thro-
Epiſzopi noO; ideò & albæ miniſtrantium chlamydes ſunt,
—& triumphales dexteræ. Præefle ſtudeant, qui

Rex re-
gat.

—

Dadpsrior

reſiden-
tiz.

Ereleßa- officio contineant. Urias, nec blanditiis Re-
i veri . 4 .—
Ei,we, gis, nec Bethlabeæ amore, ad delicias defle-
careant. Cti potuit, quòd Joabum Dominum ſuum ſub

Tentoriis degere noſſet, & ſolam in milite &

explorare, & coronare fortitudinem. Non ſi
Regi placuero, inquiebat, Joabum demerebor,
ſi boni militis partes exequar, pergratus Du-
2. Reg. ci fiam. Joab enim militat duntaxat. Domi-
11. 10. nus meus Joahb, & ſervi Domini mei ſuper fa-
ciem terræ manent Et ego ingrediar domum
meam, ut comedam & bibam? Atqui Regi pla-
cet, ut à militiæ laboribus nonmihil reſpires.
Regi placet, ſed Joabo militanti militis otium
placere non poteſt. Utinam, qui Principibus
adſtant, nihil viderent coram Domino, niſi ſo-
lum thronum. Audeo dicere, haberemus in-
cruentos Alexandros, & innocentes Mithrida-
tes. Non enim permagni intereſt, Columba
imperet an Aquila, ſi tamen hoc agat tantùm,
nempe ut imperet. Quid agit Agnus? ſedet in
throno. Vide quò evaſerim, & quàm procul
progrefſus ſim. Malo Davidem in acie, quam
in Tabernaculo: malo frequentiùs agere cum
Joabo de imperii finibus, quam de holocauto-
Pro. 8. 15. Matis cum Abiathare. Per me keges regnant,
Rexoret, inquit Sapientia. Non ait, per me Reges li-
Ied regat. tant, per me orant, per me ægrotis miniſtrant,
ſed, per me regnant. Nuſquam ſanctiùs pfal-
lit Princeps, quam cùm controverſias audit.
Nuſquam religioſiùs ſacrificat, quàm cùm urbes
luſtrat. Volo Principem in ſolio, non in Ara.
Certè fortunatè David pugnat: calamitosè re-
ligioſus eſt. Cùm fundam circumagit, Gigan-
tem ſternit. Cum Arcam circumducit, per-
cuſſum à Deo Ozam lamentatur. Contriſiatus
ſz autem David, eo quod percuſſiſet Dominus
Ozam. Hac autem non ea mente dixerim,
quòd pietatem in Rege improbem, quæ regno-
rum baſis, & coronamentum eſt. Abſit! Quò
in Deum & religionem pronior Princeps, eò
dignior coronâ eſt, & triumphis aptior. Hæc
tantüm moneo, ut thronum ità excolat „ ut
eum nec ob Aras negligat. Non eſt tuum,
gquamdiù regnas, affari reos, ſed damnare. Vir-
ga Moyſis, dum humi demittitur, non floret 5
ſed in anguem vertitur. Cùm veròô elevatur,
Prfharaonem hoſtéſque flagellat. Nolo demitta-
ris ad pulverem, ſi ſceptrum tractas: opto ma-
gis, ut in contumaces exardeſcat furor tuus.
Daniel humi jacet, & doctior ſanctiôrque ſur-
rexit. Moyſis nec Virga jacere poteſt, quin
degeneret. Nimirum Propheta ſi lugeat;, ſi
oret, ſi conteratur, ſe ipſo melior evadit. Im-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

2. Reg. 6.
8.

præſunt; & „ quamvis mites; nullum non in,

perio autem deſtinatus, non eo quòèd pſallat;
melior eſt, ſed quòd leges ferat, ſi oppreſſos
à ſervitute vindicet, ſi rebelles Deo cœléque

tyrannos Virgâ directionis ſuæ compeſcat.

Nunc igitur ego Nabuchodonoſor laudo,

OO magnifioo, & gloriſico regem cœli;
quia omnia opera ejus vera, & vicæ
ejus judicia, & gradientes in ſuper-
bia poteſt humiliare. Dan. 4. 34.
Hæc poſtrema & verba & geſta ſunt Nabu- Voluptas

chodonoſor Regis, poſt quæ à Daniele facino- fugiendas
ra Balthafſaris fili ejus inchoantur, quorum Dan.5. x1.

agmen ducit intemperantia. Balthaſar rex ſer- Gula.

cit grande convivium Optimatibus ſuis: & unuſ-
quiſque ſecundum ſuam bibebat ætatem. Quam PDelicie.
ſplendidum imperii auſpicium, cujus funda-
menta inter pocula & patinas jaciuntur! Neſ- Rex re-
ciremus regnaſle Principem tantum, ſi ejus 4“t,
reticeretur ebrietas. Verùm de Balthaflare Saperiorz
alias: nunc de Nabuchodonoſore. Audiſti vigiler.
non Regem, ſed Jobum redivivum? Imò üe r-
magnificentius Deum efferentem poſt vulnera in otin,
tenemus, miramurque Principem. Habet & &. deli-
Aula Jobum ſuum, ſed coronatum. Habent cias,
& conchylia, quo aureo Patientis ſterquilinio
præferantur. En relatus ad thronum ſuum
Nabuchodonoſor, quàm luculenter Dei lau-
des decurrat. Laudo, & magnifico, & glori-
fico Regem cœli. Et quare Deum laudas? An
quòd te Provinciis innumeris præfecerit? an
quôd Reges tibi ſubjecerit? an quòd imperio donoſor.
cCclarum, victoriis clariorem, Hieroſolymæ ex- Patien-
pugnatione clariſſimum effecerit? Non his de ig
cauſis Regem coœli deprædico. Quat ergo P ,a
ob cauſam tam effusè eum glorificas? quòd canfor-
me ejecit & ſolio: quòd armentis aggregavit: wari.
quòd mugientem cum bobus fſoeno paleiſque
non tam pavit, quàm torſit. Oppone nunc Re-
gi Jobum. Jacet ille in ſterquilinio, ſed Job
Jacet, vulneratus, ſed homo, quédque ſola-
tium non modicum videri poteſt, homo jacet
hominibus circumſeptus, & vulneratus à Sa-
