hi Vecundum verbum tuum. Et diſceſſit ab illa
Anoelus. 116

Diſceſſit ab ea Angelus. Evurgens autem Maria in
diebus illis abiit in montana: & intravit in do-

mum Zachariæx, & ſalutavit Elizabeth. Ibid.
Benedictus Dominus Deus Iſrasl. 146
Quia viſiavit, & fecit redemptionem plebis ſitæ.
Ibid.
Quomodo fiet iſtud, quoniam virum non cognoſco 5
195. & 219
Et turbata eſt in ſermone ejus. 219
Ne timeas Zacharia, quoniam exaudita eſt oratio
tua. Uxor tua pariet tibi ſilium. 279

Apertum eſt autem illicò os ejus, & lingua jus, G

loquebatur benedicens Deum. 288
Magnificat anima mea Dominum. 289
Reſpexit humilitatem ancillæ ſSuccd. 42
Et unde hoc mihbi, ut veniat Mater Domini mei ad
me? 5. & 34,2

Ex CAP. II. Cum Angelo facta eſt multitudo mili-
tiæ cœleſtis laudantium Deum. 7
Invenietis infantem pannis involutam. Paſtores lo-
quebantur ad invicem: videamus bot verbum.:
Videntes autem oognoverunt de verbo;, quod di-
dum erat illis de puero hoc. 13. & 74
Natus eſt vobis hodie ſalvator, qui eſt Cbriſtus Do-
miniis. 12
FHomo erat in Jeruſæzlem »Hui nomen Simeon „ G.
MA„ 2 homo

Index Locorum

homo iſte juſtus & timoratus. pag. 30
Hoc vobis ſignum: Invenietis infantem Pannis in-

volutum. 248
Et dixit ad Mariam: Tuam ipſius animam pertran-
libit gladius. 30. & 236

Et ait ad illos: Quid eſt, quod me quærébatis? neſ-
ciebatis, quia in his, quæ Patris mei ſunt, opor-
tet me eſe? Et ipſi non intellexerunt verbum, quod
loquutus eſt ad eos. 31
Reſponſum acceperat à Spiritu Santto Simeon, non
viſirum ſe mortem, niſi prius viderft Chriſtum
Domini. . 66
Et ipſe accepit eum in ulnas ſuas. 66. 8& 237
Nunc dimittis ſervum tuum, Domine quia viderunt
oculi mei ſalutare tuum. 66
Et Paſtores erant in regione eadem. 74
Invenerunt illum in Templo ſedentem in medio Do-
torum, audientem illos, & interrogantem eos. 101
Fannis eum involvit, & reclinavit eum in, præſepio.

235
Et bac vidua uſque ad annos octoginta quatuor.
236
Et erat Anna Prophetiſa, filia Phanuæél. Ibid.
Et in ſignum cui contradicetur. Ibid.

Poſitus eſt hie in ruinam & in reſurrectionem mul-
torum in Iſrasl. Ibid.
Quæ loquebatur de illo omnibus, qui expectabant re-
demptionem Iſrael. 2326

Et in terra pax hominibus bonæ voluntatis. 373

Ex CA PD. IV. Exibant autem Dæmonia à multis
clamantia & dicentia; Quia es Filius Dei. 73
Rogaverunt illum pro ea: Et ſtans ſuper illam, im-

peravit febri- & demiſit illam. 111
Et canſummatä omni tentatione Diabolus receſſit ab
illo. 178

Quanta audivimus facta in Capharnaum! 257
Ex CAP. V. Procidit ad genua Jeſu, dicens: exi
à me, quia hbomo peccator ſum, Domine. Et ait
ad Simonem Jeſus: noli timere: ex hoc jam eris
homines capiens. I0. & II
Quod cum vidiſſet Simon Petrus ,»Procidit ad genua
Jeſu, dicens: Exi à me, quia bomo peccator ſum,
Domine. Ntupor enim circumdederat eum, & om-
nes, qui ocum illo erant, in captura piſcium. Nimi-
liter autem & Jacobum & Joannem hilios Zebedæi.
Et ait ad Simonem Jeſus „ Nali timere, ex boc
Jam eris homines capiens. II. & 176
Et ſubduttis ad terram navibus, relictis omnibus „NVo-
ecuti ſunt eum. 11
Et reſpondens dimon, dixit illi. Præceptor per to-
tam noctem laborantes nibil cepimus. 36. &
220. & 253
Et ſedens, docebat de navicula turbas. 8
Exi d me, quia bomo peccator ſum, Domine. Stu-
por enim circumdederat eum, & omnes, qui
cum illo erant, in captura piſeium, quam cepe-

rant. Ibid.

Surge, & vade in domum tuam. Et confeſtim con-
Jurgens abiit in domum ſuam, magnificans Deum.
Ibid.
Erat autem quidam homo ibi triginta & octo annos
babens in infirmitate ſua. Ibid.
Ait Paralytico⸗ Tibi dico, Singe, tolle lectum tuum,
& vade in domum tuam. Ibid.
Cui Dominus ait: Homo, remittuntur tibi peccata
tiuad. Ibid. & 175
Stupor apprehendit omnes: &. magnificabant Deum.
Et repleti ſunt timore dicentes- Quia vidimus mi-
rabilia hodie. 175. & 356
Due in altum, & laxate retia veſtra in capturam. 251

Ex CAP. V. Quis eſt hic qui loquitur blaſphemias?
356

Neſciens quid diceret.

Ex CA P. VI. Virtus de illo exibat, & ſanabat om-
nes. 183. & 184

Locavit diſcipulos ſuos: & elegit duodecim ex ipſis,

quos & Apoſtolos nominavit. Et deſcendens cum
Ulis ſtetit in loco campeſtri. 301
Beati pauperes, quia veſtrum eſt regnum Dei. 276
Ex CA P. VII. Durge: reſedit , qui erat mortuus.
Ibid.
Ibid. & 164

Turba civitatis multa éum illa.

Vade! in pace.

Ni eſſet Propheta hic, ſeiret, quæ & qualis eſt mu-

lier, quæ tangit eum. 34. & 374

Intravi in domum tuam, aquam Ppedibus meis non

dediſti- oleo caput meum non unxiſti: oſculum mi.

hi non dediſti.

Rogabat illum quidam de Phariſæis, ut mandecad

cum illo. Ibid.
Dilexit multuùm. 106. & 164. & 165
Adoleſcens, tibi dico, Surge. Et reſedit qui erat mors
tuus, & œpit loqui. Et dedit illum Mairi ſucg.
8. & 136. & 236
Et reſedit qui erat mortuus & cœpit loqui. Juſſt ili
dare manducare. 136
Regelat eum quidam Phariſcus, ut manducaret cum
illo. . 26
Tantum dic verbo, & ſanabitur puer meus. 30
Remittuntur ei peccata multa quoniam dilexit mul-
tium. Dixit autem ad mulierem: fides tua te ſal-
vam fecit vade in pace. 106. & 164. & 16 5.
206. & 374
Ex CA P. VIII. Jretit Fluxus Janguinis ejus. Et ait
JESUS: Quis eſt, qui me tetigit? Negantibus au-
tem omnibus , dixit JESUS : Tetigit me ali-
Tuis Nam ego novi virtutem de me exiiſſe. 7.

& 231
Acceſſit retrè, & tetigit ſimbriam veſtimenti ejus.
Ibid.

Videns autem mulier, quia non lIatuit, venit, & pro-
cidit ante pedes: & ob quam cauſam tetigerit eum?
indicavit coram omni populo: & quemadmodum
confeſtim ſanata ſit. At ipſe dixit ei: Elia, fides
ma te ſalvam fecit- vade in pace.
Quæ in Medicos erogaverat omnem ſubſtantiam
Nuam, nec ab ullo potuit curari. 8
Wolite ſlere: Non eſt mortua puella, ſed dormit. Puel-

„
la ſurge. Et reverſus eſt ſpiritus ejus, & reſurrexit

continuò. 136
Cecidit ſupra Petram, & natum aruit : quia non ha-
bebat humorem. 211

Et atiud cecidit in terram bonam, & ortum fecit

fruétum centuplum. Ibid.
De quâ ſeptem Dæmonia exierant. 216
Non eſt mortua puella, ſed dormit. 231
Ex CAP. IX. Qui vult venire poſt me. 124

Domine, vis dicimus, ut ignis deſcendat de cœlo,
& conſimat eos? Et converſus inerepavit illos, di-
cens, Neſcitis, cujus ſpiritus eſtis. Filius hominis
non venit animas perdere, ſed ſalvare. 154
Di quis vult venire poſt me, abneget ſemetipfum,
Tollat Crucem ſuam quotidie, & ſequatur me.
199. & 318
Petrus vers, & qui cum illo erant gravati erant
ſJomno. 222
Et faltum eſt, cum diſeederent ab illo, ait Petrus
ad JESUM: Præceptor, Bonum eſt nos hic eſſe.
22 3
Ibid.
Et qui non receperint vos, exuentes de civitate il-
lIa, etiam pulverem Pedum veſtrorum excutite, in
teſtimonium ſupra illos. 27
Sequere me. Dimine, permitte mihi primàum ire, G
ſepelire Patrem menm. Dicxitque ei JE SUS: Jine 14
mortui

murin
eN. 1.
vlin n
,adun.

*

is

amiu gul⸗

ir
WAMn

a i

,
Dmin 6
Mi. Mli⸗

galan lelend
tin kamme

Wne tu.

, I

urt Ptonn
uI tam.
gulen e⸗
iiſe enni

imn, u Kide.

„
5

ui laſitſn,

uſt lla ger.
eiſe, amege

Aeer mi nar⸗

ſale

he

P:
ecim ,

lielen

1
Buin D N
erat D

4

lin
dig,

Na
elkiz
,„:. 1
niſi ſik

ſeit i Nal
106 Klit
it ilin M,
piti N
1

,A itleen

4 er Melt.

Notian Ilein
ren: a nt
106 & it
ſangii nl
kigit? Mrinn
8: Taßt l

n ge menſ⸗

ian Nolini

1laniit,t
Cau an ti
o: & Gntn
e diri aeii
inſuer
t omnen i
curori.
nielizilini
iritu eiu,d

on alt eg

Gnn
Honn, 4

15
alt.
Amit.
ir
n Arll⸗
. 1 N
e iehſiti
a i. iu
, l ſahuct 84
Alnle
ilie,
t
t
4
o eranf 9ℳ .

tent 4 1

41
6
14 b,
. Bonwn

erlenli 9
upus
tte nii
Ne? ,

1.

quis venit ad me, & non odit Patrem ſuum, &

Sacræ Scripturæ.

mortui ſepeliant mortuos ſuos Tu autem vade,
annuntia regnum Dei. Pag. 277. & 287
Ex CAP. X. Et mulier quædam Martha nomine ex-
cepit illum in domum ſuam.
Retit & ait, Domine, non eſt tibi curæ, quòd ſoror
mea reliquit me ſolam miniſtrare? Dic ergo, ut
me adjuvet.
Imponen illum in jumentum ſuum duxit in ſtabu-
lum. D 81
uravit in quoddam caſtellum: & mulier quædam,
Martha nomine, excepit illum in domum ſuam.
. . 106
meidit in latrones, qui deſpoliaverunt eum, & pla-
gis impoſitit, abierunt, ſemivivo relicto. 138

Appropians alligavit vulnera ejus, infundens oleum

& vinum. Ibid. & 296
Et, plagis impoſitis, abierunt ſemivivo relitcto. 252
Deſgnavit Dominns & alios ſepiuaginta duos : &
dicebat illis. Nolite tranſire de domo in domum.

301
Homo quidam deſcendebat ab Jeruſalem in Jericho,
& incidit in latrones. 310

Reverſi ſunt autem ſeptuaginta duo cum gaudio, di-
centes? Domine, etiam dæmonia ſubjiciuntur no-
bis in nomine tuo. 07
Confiteor tibi, Pater, Domine Cœli, quia abſoondiſti
bæc à ſapientibus & G prudentibus, & revelaſti ea
parvulis. 321
Manducate, quæ apponuntur vobis. 341
Ex CAP. XI. Et cum ejeciſſet Dæmonium, locutus
eſt mutus. Quidam ex eis dixerunt: In Beelze-
bub principe dæmoniorum ejicit dæmonia. 307
Ex CAP. XKII. Deſtruam horrea mea, & maſjora
Jaciam. Haàc nocte auferent animam tuam à te.

18. & 72
Die fratri, ut dividat. Quis me conſtituit diviſo-
rem!? 44
Complacuit Patri veſtro, dare vobis regnum. 276
& 279. & 299. & 321
Vendite, quæ poſſidetis. 276. & 299
Noli timere puſillus grex. 279. & 299

Anima, requieſce, comede, bibe, epulare. 347. &

Anima habes multa bona repoſita in annos plurimos.
. 348
di ſciret, quù hord fur veniret. 347
Eint Lumbi veſtri præcincti. 3/9

Ex CAP. XIII. Dimine illam, & hoc anno, uſque
dum fodiam circa illam „ & mittam ſtercora &
quidem fecerit fruttum; ſin autem in futurum
uccides eam. 49. & 264. & 353
Sueccide ergo illam. Eocce tres anni Junt, ex quo ve-
nio quærens fruttum in ficulnea hac, & non inve-
nio. At ille: Domine, dimitte illam & bhoc anno.
57
ut quid etiam terram occupat.
264
Ex CAF. XIV. Homo quidam fecit eœnam magnam
& vocavit multot. 16. & 77
une iratus Pater - familias, dixit Exi citè, &
Pauperes ac debiles & cw*οσοoοsι & claud's introduc
buc. Et ait ſervus : Domine factum eſt ut impe-
raſti & adbuc locus eſt. 1
Et ait Dominus Jervo: Exi in vias & ſepes: & com-
pelle intrare. Ibid.

Succide ergo illam.

Miſit ſervum Jſuum horâ cœnæ dicere invitatis, ut

„ venirent. 67. & 287
Mico vobis, quia nemo virorum illorum, qui vocati
Nlunt, guſtabit cœnam meam. 77

128
179

Marren * non poteſt meus eſſe diſcipulus.
ice, aAſcende ſuperius.

4
2

Primus dixit villam emi r alter dixit, juga boum
emi quinque alius dixit, uxorem duxi. 298
Ex CAP. XV. Nunquam dediſti mihi bœdum.
Poſtquam hic, qui devoravit ſubſtantiam ſuam
eum meretricibus, venit, occidiſti illi vitulum

ſaginatum. 27
Fili tu ſemper mecum es, & omnia mea tma ſunt.
Ibid.

Vadit ad illam, quæ perierat, Et càm invenerit
eam, imponit in humeros ſuos gaudens. 67
Ego autem hio fame pereo. 109. & 133
Nurgam & ibo ad Patrem meum, & dicum ei. 109
& 241. & 359
Pater, peccavi in cœlum, & coram te. Dixit autem
LPater ad ſervos ſuos: Citò proferte ſtolam primam,
& date annulum in manu ejus : & adduecite vitu-
lum ſaginatum, & manducemus, & epulemur.
109. & 263
Audivit ſymphoniam & chorum, & interrogavit,
quid hæc eſſent * indignatus eſt avutem, & nolebat
introire. 258. & 315
Numquam dediſti mihbi hædum, ut cum amicis meis
epularer. 263. & 268. & 271. & 287
Jam non ſum dignus vocari ſilius tuus. 315
Ex CAP. KVI. Homo quidam erat dives, qui ha-
bebat villicum... Quid faciam, quia Dominus
meus aufert à me villicationem. 76. 8 77
Et laudavit Dominus villicum iniquitatis. Ibid.
Quantum debes Domino meo? ſeribe octoginta, ſeribe
gOitinqutaginta. 353
Ex CAP. XKVII. Non eſt inventus, qui rediret &
daret gloriam Deo, niſi hic alienigena. Et ait illi:
Jurge, vade, quia ſides tua te ſalvum fecit. 10
JENU præcepior miſerere noſtri. 175
Cum bac omnia feceritis, dicite, ſervi inutiles ſu-
Mmiuls. 272
Regnum Dei intra vos eſt. 272
Ex CAP. XKVIII. Quid tibi vis faciam? Domine,
ut videam: Reſpice. Et confeſtim vidit. 8. & 206
& 247
Interrogabat quid hoc eſſet. Dixerunt ei, quod Jksus
Nazarenus tranſiret. Et clamavit, dicens, JEsU
kli David, miſerere mei. 15. & 16
Et qui præibunt inerepabant eum, ut taceret. Iyſe
verò multò magis clamabat: Fili David miſerere
mei. 16. & 37
Ecce aſcendimus Hieroſolymam, & conſummabun-
tur omnia, quæ ſeripta ſunt per Prophetas de filio
hominis: tradetur enim Gentibus, . illugetur &
Ragellabitur, & conſpuetur, & poſtquàm flagella-
verint occident eum: & tertid die relurget. Et
ipfi nihil horum intellexerunt, & erat verbum
iſtud abſconditum ab eis, & non imelligebant, quæ
dicebantur. 30. & 31
Jejuno bis in Sabbatho, decimas do omnium, quæ
poſſideo. 190
Et confeſtim vidit, & ſequebatur illum magnificans
Deum. 288
Non ſum ſicut cœteri hominum. 33 1
Ex CAP. XIX. Ingreſſus in Templum cœpit ejicere
vendentes in illo, & ementes. 18
Ni quid aliquem defraudavi, reddo quadruplum.
Ait JESUS ad eum: Quia bhodie ſalus domui
huic facta eſt eò quòd & ipſe filius ſtr Ahbrahæ.
Ibid. & 106. & 264 & 277X7
Circumdabunt te inimici tui vallo, & coangiſtabunt
te undique, & ad terram proſternent te. 73. &
74
Eô quòd non cognoveris tempus Viſitationis tuc. 74
SNtans autem Zacchaus dixit ad Dominum: Ecce di-
midium bonorum meorum, Domine, do pauperi-
bus. 45. & 88. & 106. & 277
Mm 4 Zacohæe;

Index Locorum

Zacchae, feſtinans deſcende quia hodie in domo tua

oportet me manere. pag. 263. & 318
Ex CAP. XX. HFlic eſt hæres, occidamus illum, ut
noſtra fiat hæreditas. 18

Dixit autem Dominus Vineæ quid faciam? Mittam
Ffilium meum dilectum: forſitan cum hunc vide-

rint, verebuntur. 354
68

Ex CAFP. XXI. Attendite.
Erunt ſigna in ſole. Ibid. & 69
Verè dico vobie, quia vidua hbæc pauper, pluſquàm
omnes miſit. Nam omnes hi ex abundanti ſibi mi-
ſerunt in munera: hæ autem omnem victum ſuum,
quem habuit, miſit. 114
Et quibuſdam dicentibus de templo, dixit: venient
dies, in quibus non relinquetur lapis ſuper lapidem.
. Ibid.
Erunt ſigna in Jole, Luna, & IStellis. 196
Ex CAP. XXII. Et tu aliquando converſus confir-
ma fratres tuos. 59
Euntes parate nobis Paſoha, ut manducemus. 67
Nimon, ecce Jatanas expetivit vos, ut cribraret ſicut
triticum. 66. & 84
Et egreſſus ibat, ſecundum conſuetudinem in montem
Olivarum. Secuti ſunt autem illum & Diſcipuli.

157
Orate ne intretis in tentationem. 92
Et cùm ſurrexiſſet ab oratione, & veniſſet ad diſci-
bulos ſuos, invenit eos dormientes. 157
Et exinde quærebat opportunitatem, ut eum traderet.
. 225
JESUS autem dixit illi: Juda, oſculo filium homi-
nis tradis? 358

Ex CAP. XXIII. Domine memento mei, quum ve-
neris in regnum tuum. 9. & 10. & 73. & 221
Hodie mecum eris in Paradiſo. 9. & 10. & 221
Et Pilatus adjudicavit fieri petitionem eorum. 24
Nullam cauſam inveni in homine iſto ex his, in qui-
bus eum accuſatis. Jed neque Herodes. Emenda-
tum ergo illum dimittam. 24
Succlamabant dicentes: Crucifige, crucifige eum.
Ulle autem tertiò dixit ad illos: Quid enim male-
JFecit iſte ?“ Nullam cauſam mortis invenio in eo,

corripiam ergo illum, & dimittam. Ibid.
Ibi crucifixerunt eum⸗ & latrones, unum à dextris,
& alterum à ſiniſtris. Ibid.

Ex CAP. XXIV. Adbuc & vos ſine intellebctu eſtis?

ſtulti, & tardi corde ad credendum in omnibus,

quæ loquuti ſunt Prophetæ. 30. & 203
Surrexit Dominus verè, & apparuit Simoni. 263
Ex Joanne.
Ex CAP. I. Non ſum ego Chriſtus. 3
Et verbum caro factum eſt. 64

Lux in tenebris lucet, & tenebræ eam non compre-
benderunt. 73
Ecce Agnus Dei: Ecce qui tollit peccata Mundi. 174

& 236
Invenit hie primum fratrem ſuum Simonem, & dicit
ei invenimus Meſſiam. 285

Ex CA P. II. Deſiciente Vino, dicit Mater JESU
ad eum: vinum non habent. Dicit ei JESUS:

Quid mihbi & tibi eſt mulier? 45. & 184. & 231

& 286
Implete hydrias aquà. 23 1. & 258
dervaſti bonum vinum eſque adbhuc. 286

Guſtavit Architriclinus aquam vinum fattam. 305
Aſcendit JESUS Jeroſolymam. Et cum feciſſet quaſi
Ragellum de funiculis, omnes ejeæcit de Templo. 67

& 93. & 291
Niſi quis natus fuerit denus, non poteſt asre R-
gnum Dei. 319

Qui eſt de terra, de terra eſt, & de terra loqutitur.
2
Wiritus, ubi vult, ſpirat, & neſcis unde veniat.
341
Ex CAP. IV. Vade. 4
Venerunt diſeipuli ejus, & mirabantur, quia cum
muliere loquebatur.

Mulier da mihi bibere. 27. & 59. & 255
Alium cibum habeo manducare, quem vos neſcitis.
Credidit & ibat. 8
Vade, filius tuus vivit. Ibid.

Dicit ei mulier: Domine, ut video quia Propheta es

tu. Venite & videte hominem, qui dixit mihi om-
nia, quaxcunque feci. Numquid ipſe eſt Chriſtus. 73
„ & 359
Et mulieri dicebant: quia jam non propter tuam lo-
quelam credimus: ipſi enim audivimus & ſcimus
quia hic eſt veré Salvator mundi. . 97
Videte regiones, quia albæ ſunt ad meſſem. 131
Benè dixiſti: Quia non habeo virum. Quinque enim
viros habuiſti, & nunc, quem babes, non eſt tuus
vir. 27. & 133
Reliquit ergo hydriam ſuam mulier & abiit in civi-
tatem, & dicit illis hominibus: Venite, & videte
hominem, qui dixit mihi omnia quæcunque feci.
285
Ex CAP. V. Abiit & nuntiavit Judæis quia JESUS
eſſet qui fecit eum ſanum. 68
Jum noli peccare, ne deterius tibi aliquid contingat.
Ibid.
Quis eſt ille homo, qui dixit tibi, Tolle grabatum
tuum, & ambula. Is autem, gqui ſanus ſuerat ef-

fectus, neſciebat quis eſſet. Ibid.
Pater meus, uſque madò operatur, & ego operor.
253

Ex CAP. VI. Unus ex vobis Diabolus eſt. 27
IUlli ergo homines, cùm vidiſent quòd Jeſus feceret
ſignum, dicebant Quia hic eſt vere Propheta,
qui venturus eſt in mundum. Jeſus ergo, cum co-
gnoviſſet, quia venturi eſſent, ut raperent eum, G.
Facerent eum Regem, fugit iterum in montem ipſe
ſolus. 52
Multi diſcipulorum ejus abierunt retrè. Dixit ergo
Jeſus ad duodecim: Numquid & vos vultis abire?
956
Reſpondit ergo ei Gmon Petrus: Domine, ad quem
ibimus 5⁵ Ibid,
Verba vitæ æternæ babes. Et nos oredimus, quia tu
es Chriſtus Filius Dei. Ibid. & 105. & 212
Niſi manducaveritis carnem Filii hominis, & biberi
tis ejus ſanguinem non habebitis vitam in vobis.
239
MWulti ergo audientes ex diſcipulis ejius diverunt:
Durus eſt hic Sermo, & quis poteſt eum audire?
Ex hoc multi diſcipulorum ejus abierunt reiro: G
jam cum illo non ambulabant. AAbich
Ex CAP. VII. JNi quis ſitit, veniat ad me, & bibet.
36. & 185

Quidam autem ex ipfis volebant apprebendere eum.

Quare non adduxiſtis illum? Reſponderunt minißti:
Numquam ſic loquutus eſt homo, ſicut hic homo.
99. & 100. & 343
Quomodò hic literas ſcit, cien non didicerit? 153
Ex CAP. VIII. Tulerunt ergo lapides, ut jacerent
in eum. Jeſus autem abſcondit ſe, & exivit
Templo. „ 61
Vade, & jam amplins noli peccare. 206
Abraham exultavit ut videret diem meum, Vidit,

.α gaviſus eſt. 23⁰

1

G.
ni.
lrlin
lihet /
4Maltn
uce G
agfu⸗
S „ 17
g ke ,,
46 „
, i 1e
1CL Gen
lerhu
rulmn in
uinmn il
n U Iaa
ullnir.
e les

t, Ms in
rditur.

Nümmt, ltur
ileen, li,,
ib i,
ienmn nagi

Enaſß, Lare

ea Dieit erpo

i, un n⸗

D
R
iNeefli⸗
N drntn u
nudininn i
di.
Ad neſen.
haber, im,
ler & dit
: Venite, i
mmis glten

Juleit u
tibi dinie

, gi ſn ,

eruunf, E

Diloll
bie t un h
n. Neie
nt, t tiiniit
itenin in

ſnmt nt!
„ e
il OMa

ne: Dunmm,1

Er tu Gelini
ld a

1Eü knmm’
Abeliin tMa

Sacræ Scripturæ.

Ego vado, G duxretis me „ Et in peccato veſtro
moriemini. pag. 239
Qui ſine peccato eſt veſtrum, primus in illam lapi-
dem mittat. 259
Ex CA'P. I X. Lutum fecit, & unxit oculos meos.
Et abii, lavi & video. 206. & 356
Nonne hic eſt, qui ſedebat ? Alii dicebant, quia hic
eſt. Alii autem nequaquam, ſed ſimilis eſt ei. Ule
verò dicebat: Quia ego ſum. 229
Jam enim conſpiraverant Judæi, ut, ſi quis eum con-
fieretur eſe Chriſtum, extra Gnagogam fieret. 356
Scimus, quia hic eſt filius noſter, & quia cœcus na-
tus eſt. Ibid.
Nos ſcimus, quia hic homo peccator eſt. 357
Ex CAP. X. Oves meæ vocem meam audiunt : Ego

ſum Paſtor bonus. 15
Fur non venit, niſi ut perdat & mabtet. 157
Quouſque animam noſtram tollis? 23
Ex CAP. XI. Lazarus à Bethania, de Caſtello
Mariæ & Marthæ ſororis ejus. 4
Et lachrymatus eſt JESUS. 8
Dixerunt ergo Judæi: Ecce, quomodò amabat r.
Ibid.

U ergo audwit, quia infirmabatur, manſit in eodem

loco duobus diebus. Ibid. & 110. & 111
Reſurget frater tuus. In reſurrebtione in noviſſimo die.
78. & 136
Domine, Si fuiſſes bic, non eſſet mortuus frater meus.
78. & III. & 371
Domine, ecce, quem amas, infirmatur. 106
Infrmitas hbæc non eſt ad mortem, ſed pro gloria Dei.

Ibid.

Diligebat autem Jeſus Martbham, & ſororem ejus

Mariam. Ibid. & 111
Nondum enim venerat Jeſus in Caſtellum: ſed adhuc
erat in illo loco, ubi occurrerat ei Martha. 1III

Pater gratias ago tibi, quoniam audiſti me. 111

Lasarus, amicus noſter, dormit: ſed vado, ut à
ſomno excitem eum. 67. & III. & 137
Lazare, veni foras. 111. & 371
Domine, jam fætet: quatriduanus enim eſt. 137
Abiit & vocavit Mariam ſilentio dicens. Magiſter
adeſt. 285
PFrodiit, qui fuerat mortuus, ligatus pedes & manus
inſtitis, & facies illius ſudario erat ligata. 137
3 & 306
Domine, ſi dormit, ſIalzus erit. 2
Eamus in Judæam. Rabbi, nunc quærebant Judæi la-
pidare te & iterum vadis illue s Tunc ergo Jeſus
dixit eis manifeſte. Lazarus mortuus eſt : ſed ea-
mus ad eum: Dixit ergo Thomas ad condiſcipu-
los: Eamus & nos, ut moriamur cum eo. 107. &

302

Maria ergo cum veniſſet, ubi erat Jeſus, cecidit ad

Pedes ejus. Jeſus ergo ut vidit eam plorantem &
Judæos, qui venerant cum ea; plorantes, infre-
muit Wiritu, & dixit; ubi poſuiſtis eium? 1077
Ex CAF. XII. Erant autem quidam Gentiles. Hi
ergo acceſſerunt ad Philippum, dicentes: Domine,
volumus Jeſum videre. Andreas & Philippus di-
werunt JESsU : JkSsUsS autem reſpondit eis, di-
cens: venit hora ut clarificetur Filius hominis. 15
& 361
Niſ granum frumenti cadens in terram mortuum
Juerit, ipſum Jſolum manet: ſi autem mortuum
„Juerit multum fructum affert. 1 5
Venit ergo vox de cœlo, dicens: & clarificavi, &
iterum olarificabo. Turba ergo, quæ ſtahat & au-
diebat, dicebat tonitruum eſſe faétum. 36. & 158
urla, quæ ſtabat, & audierat, dicebat tonitruim
eſſe factum. Alii dicebant, Angelus ei loquutus
. 65

Quis eſt iſte Filius hominis? Dilexerunt gloriam he-
minum magis, gudm Dei. Ibid.
Haæc locutus éſt JESUS, & abiit, & abſcondit ſe ab

eis. Cum autem tanta ſigna feciſſet coram eis, non

credebant in eum. Ibid.
Paxarus verò unus erat ex diſcumbentibus. 136. &
265

Ex CAP. XIII. Miſit aquam in pelvim. Exem-
plum dedi vobis. Càm bac dixiſet JESUS, tur-
batus eſt Spiritu: & proteſtatus eſt, & dixit.
unus e vobis tradet me. 75. & 76
Si ego lavi pedes veſtros, Dominus & Magiſter: &
vos debetis alter alterius lavare pedes. 76
Non lavabis mihi pedes in æternum. 357
Ex CAP. XIV. Dicit ei JkSUS. Tanto tempore

vobiſeum ſum, & non cognoviſtis me. 74
Ex CAP. XV. Ni Mandus vos odit, ſeitote, quia
me priorem vobis odio habuit. 236

Poſui vos ut eatis, & frutctum afferatis. 273
Cum autem venerit Paracletus quem ego mittam vobis
à Patre Spiritum veritatis, qui à Patre procedit,

ille teſtimonium perhibebit de me. 284
Ex CAP. XVI. Ipſe enim Pater amat vos. 106

Ex CAP. XVII. Volo Pater, ut ubi ego ſum, illic

ſit & miniſter meus. 18
Ex CAP. XVIII. Accipite eum vos & ſecundum
legem veſtram judicate eum. 12

Quam accuſationem affertis adversum hominem hunc?
Accipite eum vos. 24
Ego nullam invenio in eo cauſam. Ibid. & 311
Dicit ei Pilatus: Quid eſt veritas? Et cùm boc di-
xiſſet, iterum exivit ad Judæos. 36
Gimon ergo Petrus habens gladium eduxit eum, &
Percnſti Pontiſicis ſervum.
Cobors ergo & Tribunus, & miniſtri Judæorum, com-
prehenderunt JESUM, & ligaverunt eum. Ibid.
U ergo dixit eis: Ego ſum, abierunt retrorſum, &
ceciderunt in terram. Et, cum tetigiſſet auricu-
lam ejus, Canavit eum. Ibid. & 217. & 231
Ex CAP. XIX. Et erat ſcriptum, Hebraice, Grace;
& Latiné. B 14
Ni bune dimittis, non es amicus Cæſaris. Pilatus au-
tem, cùm audiſet hos ſermones, adduxit foras

Jr SUM, & ſedit pro tribunali. 311
Ouod ſeripſi, ſeripſi? 313. & 357
Ecce Mater tua. 371

Ex CA P. XXK. Vade autem ad fratres meos, &
die eis: Aſcendo ad Patrem menum. 67
Affer manum tuam, & mitte in latus meum: &
noli eſſe incredulus, ſed fidelis. Ibid.
Venit JESUS & ſtetit in medio, & dixit eis: Acci-
pite Spiritum Santtum. 80
Cum ergo ſerò eſet, & fores eſſent olauſæ, venit
JESUS. Ibid.
Qui non viderunt & crediderunt ? 88
Thomas autem unus de duodecim, non erat cum eis,

quando venit JESUS. 302
Non oredam? 314
Noli eſſe incredulus. Ibid.
Quia vidiſti me, Thoma, credidiſti. Ibid.

Dixit ei Jeſus: mulier quid ploras? tulerunt Domi-
num meunm. 107. 8 117. &c 203
Ex CAAP. XXI. Nimon Joannis, diligis me plus

his * 26. & 95. & 112. & 26 4
Alius cinget te, & ducet quò tu non vis. 59. & 13 5
& 136
Paſce oves méas. 67. & 178

Cumque tot piſces attrahberentur, non eſt ſciſum rete.

84
Domine, Hic autem quid? 157
Quid ad ie? Tu me ſequere. 195. & 200
Paſce Agnos meos. 244

Qui

8

Index Locorum

Qui & recubuit in Cæna ſuper pelctus ejus. pag. 226

& 227
Exiit ſermo inter fratres, quod diſcipulus ille non
moritur. 226
Non dixit JESUS, non moritur. Ibid.

Non moritur. Qui & recubuit in Cœna ſuper pectus

ejus. Ibid.
Mittite in dexteram navigii rete: invenietis. 240
Pueri numquid pulmentarium babetis? 255
Etiam, Domine, amo te. Ibid.

Petrus, cùm audiſet, quia Dominus eſt, miſit ſe in
mare. Alii autem diſcipuli navigio venerunt. 272
Petre, amas me? Paſce agnos meos. 244. & 324
Aſceendit Simon Petrus, & traxit rete in terram,
plenum magnis piſcibus centum quinquaginta tri-
bus. Et, cuùm tanti eſſent, non eſt ſciſum rete.

356
Ex Actibus Apoſtolorum.

Ex CAP. II. Chriſtum fecit Deus, hunc JESUM,
quem vos crucifixiſtis. His auditis, compunéti ſunt
corde, & dixerunt; Quid faciemus * Petrus verò
ad illos: Baptizetur unuſquiſque veſtrum. Et ap-
poſitæ ſunt in die illa, animæ circiter tria millia.
Non hi ebrii ſunt, ſed hoc eſt, quod dictum eſt per
Prophetam Joël: & erit in noviſſimis diebus, di-
cit Dominus, effundam. 108
IESUM Nazarenum virum approbatum à Deo.
interemiſtit... Quid faciemus, viri fratres? Pœ-
nitentiam agite.
Baptiz etur unuſquiſque veſtrum in nomine Jeſu Chri-
Rti, in remiſſionem peccatorum: & accipietis do-
num Opiritus Sancti. 108
Iijecerunt in eos manus, & poſuerunt eos in cuſtodia.
256
Ex CAP. III. In nomine Jeſu Chriſti Nazareni, ſur-

ge, & ambula. 77
Argentum & aurum non eſt mihi. 243
Viri Iſrasëlitæ quid miramini in hoc? 280

Ex CAP. V. Anania, cur tentavit Satanas, cor
tuum, mentiri te Spiritui Nantkto, & fraudare
de pretio agri? Audiens autem Ananias hæc ver-
ba, cecidit & expiravit. Et factus eſt timor mag-
nus ſuper omnes, qui audierunt. 21. & 77. & 291
Die mibi mulier, ſi tanti agrum vendidiſtis? At illa
dixit, etiam, tanti. 21
Petrus autem ad eam : Quid utique convenit vobis
tentare ſpiritum Domini. Ibid.
Ecce pedes egrum, qui ſepelierunt virum tuum, ad
oſtium, & efferent te. 22
Non es mentitus hominibus, ſed Deo. 91
Præcipiendo præcepimus vobis, ne doceretis in nomine
iſto : & ecce repletis Jeruſalem doctrina veſtrâ.
100
Magis autem augebatur credentium in Domino mul-
titudo virorum ac mulierum: ita ut in plateas eji-
cerent infirmos. Qui curabantur omnes. Exſurgens
autem Princeps Sacerdotum, & omnes qui ocum
illo erant, repleti ſunt zelo. Et injecerunt manus
in Apoſtolos. 94. & 100. & 164
Uæſis denuntiaverunt, ne loquerentur in nomine JusU,
& dimiſerunt eos. 100
Et factus eſt timor magnus in univerſa Eoccleſia. Per
Mmanus autem Apoſtolorum fiebant ſigna & prodigia
multa in plebe. 164
Ibant Apoſtoli gaudentes à conſpectu Concilii, quoniam
digni habiti ſunt contumeliam pati. 190. & 205
Ommni autem die non ceſabant in Templo docentes.
308
n05 derelinquere Ver-

Ex CAP. VI. Non eſt æuum,
D

Ibid.

bum Dei, & miniſtrare menſis. 44. & 151
Hos ſtatuerunt ante conſpettum Apoſtolorum ⸗ &G
orantes impoſuerunt eis manus. Et verbupz Dei
creſcebat & multiplicabatur numerus diſcipulorum
in Jeruſalem valde , multa etiam turba Sacerdo-
tum obediebat fidei. 52
Surrexerunt autem quidam de Synagoga diſputantes
cum dtephano. Et non poterant oc. ere ſapientiæ
& SWiritui, qui loquebatur. Tunc ſubmiſerunt vi-
ros, qui dicerent ſe audiſſe eum dicentem verba
blaſphemiæ. 101
Nephanus plenus gratid faciebat prodigia magna in
populo. Jurrexerunt autem quidam diſputantes
cum Stephano. Ibid.
In diebus autem illis, creſcente numero diſcipulo-
rum, faltum eſt murmur Græcorum adversus He-
braos, eò quòd deſpicerentur in miniſterio quoti-
diano viduæ eorum. 151. & 301. & 308
Ex CAP. VII. Intendens in Cælum vidit gloriam
Dei. 74
Ex CA P. VIII. Petro obtulit pecuniam, dicens:
Date & mihi hbano poteſtatem, ut ouicumque im-
Poſuero manus, accipiat Spiritum ſanltum. 22
Cor tuum non eſt rettum coram Deo. Ibid.
Pœnitentiam itaque age ab hac nequitia tua: & ro-
ga Deum. Ibid.
Ecce aqua quis prohibet me baptizari? Dixit au-
tem Philippus, ſi credis ex toto corde, licet. 89
Dixit autem ſpiritus Philippo, Accede, & adjunge
te ad currum iſtum. 103
Accede, & adjunge te ad currum iſtum. Accurrens
autem Philippus, audivit eum legentem Iaiam
Prophetam. 104
Putdſne intelligis, quæ legis? Ibid.
Cum audiſent Apoſtoli, quod recepiſſet Gamaria Ver-
bum Dei, miſerunt ad eos Petrum & Joannem.
Qui cùm veniſſent, oraverunt pro ipſis, ut acci-
Perent Spiritum Nantlum. Nondum enim in quem-
duam illorum venerat: ſed baptizati tantum erant
in nomine Domini JESU. 97
Et Cbhriſti generationem quis enarrabit? 126
Ex CAP. X. Vas electionis eſt mihi iſte, ut por-
tet nomen meum coram gentibus, & Regibus, &

kliis Wrasl. 15
Dicetur tibi, quid te oporteat facere. 79

Domine, quid me vis facere 5 192. & 198. & 199
& 200. & 205
Quare in domo JQudæ, Saulum nomine Tarſenſem:
Ecce enim orat. 221
Ego ſum JESUS quem tu perſequeris. 263
Dominus JESUS miſit me ad te, ut videas, & im-
plearis Wiritu ſancto. 284
Fuit autem cum diſcipulis, qui erant Damaſci, per
dies aliquot. Et continuò ingreſus in Synagogas,
prædicabat JESUM. 59. & 285
QNaulus adhuc ſpirans minarum & cædis. 308⁸
Ex CA P. X. Nurge, Petre: occide, & manduca,.
44. & 59. & 60. & 94. & 99. & 158. & 308
Ecce viri, qui miſſ fuerant à Cornelio, aſtiterunt
ad januam. Petro autem cogitante de viſione, di-
xit Wiritus ei: Jurge itaque, deſcende, & vade
cum eis: quia ego miſi illos. 4
Adhuc loquente Petro verba bhac, cecidit Wiritus
Janéctus ſuper omnes, qui audierant verbum. 97
Nunc ergo omnes nos in conſpectu tuo adſumus,
audire omnia quæcunque tibi præcepta ſunt à Do-
mino. 100
Nunquid aquam quis prohibere poteſt, ut non bapti-
zentur hi, qui Wpiritum ſanétum acceperunt, NRcut
nos * Ibid
Religioſus ac timens Deum, cum omni domo ſua,

faciens eleimoſynas multas plebi. Et deprecans
Deum

10.

u imnui.

6 M.
ne Let
1 „.
etn. auul⸗

UI

E.

lelI Muudu

Megu

lrhitoh

In! g,
9 Van on
rhar t, .

uni ont
dey.
cmeit, ſ

ei

,

.

E fiuvit

Kdr
Giln

aſi

nheh

nrii
leſiinien
1 Cien 4

nln

uiden 4

ecuſien
, it cuiurn
tun ſenlin
N
ſetitig

aptngri? Ni
0to ode

eun enn

rerepiſctlani
Pemn 6k
nt orn ſt
Wondun anntn
Haptiuniian

narrihit
tilus, Mi

ſet.
In E
AN
len tmir i,

ſeneni.
en 1
Ae, MW
ierur

n6
,: Nruik, i
ytmte

e, Aſa!
or,

Sacræ Scripturæ.

Deum ſemper.. V „ „ pag. 113
l vidit in viſei manifeſté „ quafi horâ diei nondâ, An-
gelum introeuntem, & dicentem ſibi: Corneli. At
Ile intuens eum, timore correptus, dixit Quis
es, Domine? Divwit autem illi Orationes tux &
le‿moſyna tuæ aſoenderunt in memoriam in conſ-
peètu Dei. Et nunc mitte viros in loppen & accer-
* Bimonem. 113
Ex CAP. XI. Nequaquam Domine: quia commu-
ne aut immundum nunquam introivit in os meum.

1577
Ex CAP. XII. Miſit Herodes Rex manus ut di.
geret quoſdam. 308

Percuſséque latere Petri excitavit eun, dicens! Surge
velociter. Et ceciderunt catenæ de manibus ejus.

43
Percuſſit eum Angelus Domini, eò quòd non ded'ſſet
hbonorem Deo, & conſumptus à vermibus erphe
Vit.

Ex CAP. XIII. Tunc conſtanter Paulus & Barna-

bas dixerunt, vobis oportebat primum loqui Ver-
bum Dei : ſed quoniam repellitis illud Ecce
convertimur ad Gentes. 99. & 275
Dedi te in lucem Gentiun, ut ſis ſalus mea ſqué
ad extremum terræ. 99
Ex CAP. XI X. Weque ſi ſpiritus ſanttus eſt, au-
divimus. 153
Ex CaApP. XX. Mundus ego ſum à Junguine om-
Ex CAP. KXIII. Percutiat te Deus, paries deal-
bate. 77. & 357
Ex CAP. XXVIII. Càùf congregaſſet autem Pau-
lus ſarmeniorum aliquantam multitudinem, & im-
voſeuiſet ſuper igRnem, vipera à calore cum procef-
MWet, invaſit manum ejus. 210
Et ille quidem excutiens beſtiam in ignem, nihbil mali
paſus eſt. H Ibid.
Uiigue homicida eſt homo hic, qui, cùm evaſerit de
mari, ultio non ſinit eum vivere. 278. & 356
Convertentes ſe dicebant eum eſe Deum. Ibid.

Ex Epiſtolà ad Romanos.

Ex CAP. I. Qui cuùm cognoviſent Deum, non ſi-
cut Deum glorificaverunt. 74
Proptered tradidit illos in paſſiones ignominiæ. Ibid.
Ex CAP. VIII. Non ſunt condignæ paſſiones hujus
Temporis ad futuram gloriam.. Tpſe ſpiritus po-

Rulat pro nobis gemitibus inenarrabilibus.. ſ1

Deus pro nobis, qitis contra nos Qui etiam pro-

brio filio non Pepercit, ſed pro nobis omnibus tra-
didit illum. 96
Quis ergo nos ſeparabit à Charitate Chriſti 2.. Ne-
ue altitudo, neque profundum poterit nos ſepara-
re à Charitate Dei. Ibid. & 234
Praæſcivit, & Prædeſtinavit conformes fieri imaginis
