Spiritui Sancto pronunciaverit ſupparem. Ut
enim olim Spiritus Domini ferebatur ſuper a-
quas, ità undis Maurus innatavit in lacu. Su-
pereſt ut Spiritui Sancto par quoque efſe af-
firmes tum ſuber, tum verò etiam cucurbi-
tam. Innatant enim utraque Oceano. Viden'

ut effrænis in præconium laus effluat aliquan-

do tandem in cloacam. Nam ſi Maurus Dei
Spiritus eſt, quia in ſtagno non mergitur, ſu-
ber idem eſt, quòd aquis nuſquam non inna-
tet. Exuperantia laudis, dum ex homine Deum
fingit, facit ſuber à& Mauro, è& Monacho cor-
ticem. Sat extuliſti Maurum, dum eum ſan-
ctitate morum, obedientiæ præſtantiàâ, chari-
tatis ardore, viciſſe elementa, æquaſſe Pe-
trum dixeris, primogenitum tot in filiis S. Be-
nedicti. Reliqua mergunt Maurum in ſtagno,
non ſuſtollunt in cœlum. Perægrè tulit Olym-
pia Alexandrum Jovis filium appellari. Nobi-
litate enim generis, & Spurium illum, &
ſe Draconis pellicem intelligebat. Ita ſanè is,
quem parem Altiſſimo feceris, non Deum eſſe
eviceris, ſed Luciferum. Mitto inſuliam pari-
ter & tumultuoſam cùm orationem quorun-
dam, tum etiam actionem. Nam non obſcuri,
ſed infuſcandi nominis, clamoriſque Concio-
nator cùm affirmaſſet, ut vitâ, ita funere
quam ſimillimum Chriſto Jeſu Thomam A-

uinat od ſcilicet & ille novo in ſepul-
quinatem;, quo rd

868 Oliva

chro conditus eſſet, & is Foſſæ, ut aiunt,
novæ tumulum habuiſſet, tantà id corporis
lactatione efferre cœpit, ut ſedem diffrege-
rit, ex qua clamabat, rueritque in ſudore
naufragus aut Icarus, aut Phaëthon; nec emer-
ſiſſet ex occaſu clamoſus Orion, niſi eum non
quidem Delphin ad triumphum, ſed ad ludi-
brium ſuppedaneum ſcamnum extulſſet in ro-
ſtro, ne vulgus tam deridiculi careret & fa-
tuitate ſermonis, & renaſcentis theatro Phœ-
nicis. Doleo unum eſfle ſilentis Heli de crimi-
nibus filiorum, & efferentis doctrinam Tho-
mæ ſupplicium. Liquet hinc tamen, tædere
Coœlites ineptiarum: nec Coœlo placere aut
audaciam aut inſcitiam rabularum. Deſiperes,
ſi Regis prolem liquato & lilis rore ablueres ad

.

Eccleſiæ Jordanem. Non enim pretium, ſed-

veritas baptiſimi exquiri debet. Ita ſi Juſtum
indebitis laudibus proſequare, non illum lau-
das, ſed obruis. Rigari ſolent agri, ut in
meſſem exuberent. Eluvione tamen profluen-
tis non ſeges modè periclitatur, ſed ipſimet
campi opprimuntur. Jejunam Orationem no-
lim, ſed ebriam non patiar. Midæ mihi in-
curriſſe ſupplicium videtur Heros, quem ut
magnum efficias, enormem facis, aurique co-
piâ non coruſcum, ſed lapideum effingis. Deum
dicere non potes, quin ego larvam eſſe pro-
nuntiem. Apage ab honeſtiſſimis Sanctorum
genis fucos, & removeto ferrumina. Nativo
nitent decore, abundéque illos extuliſti, ſi
ſuum eis colorem reſervaſti. Aquinatem Tho-
mam pronuntia ſcientiarum omnium tum ſo-
bolem tum parentem, Scholarum Solem, EC-
cleſiæ columen, Docentium Cynoſfuram, Pu-
dicitiæ Lilium, Apoſtolorum alumnum, Dei
hæredem, cohæredem Chriſti, Divini Spiri-
tus non mendosè Victorem, ſed verè & conſ-
cium & interpretem. His ille nominum fulgo-
ribus ſua in ſede & micat & coronatur.

Vade, & olama in auribus Jeruſalem.
Jer. 1. 2.

Concio ſe- CQlama, inquit, non cane. Quod ſi perne-
ria. ceſſarius eſt tonitrui fragor, ubi ſermo eſt ad
Jeruſalem: Nos, qui coacervatos unum in Cco-
num Arabes, Medos, Ægyptios, & fortè
Gomorrhæos alloquimur, quomodo fulmen
in lyram demutamus? Thyrio-ne pugnabimus
in Dracones? Aprumque depopulatum vites
pampino vinciemus? Supereſt, ut coccinea
illiget vitta Leæxnam rugientem, cædatuúrque
Narciſſo Urſus. Clama, inquit, non cane: Sy-
ren alioquin es, non Propheta. Atenim Raven-
natibus Petrus aureus influxit, non ferreus: flo-
réque dimicavit in peccantes, non fundàâ. Uti-
nam iis tu quoque Liliis educerere in aciem.
Quam acer plerumque ille eſt, quàm ferox in
laſcivos? Quo paſſim impetu effunditur in a-
varos? Ubi non impiorum ſanguine cruentus
perſtat verbis, ſententiiſque præfervidus? Flo-
ret ipſe ſanè, ſed Magdalenæ Poœnitenti: Vi-
de autem, ut perfurat in Herodem. Rorat, ſed
ſuper emencdicantis Lazari vulnera. Num epu-
lantem irrorat divitem, cujus adurit byſſum
acrimonia-ne orationis, an ſulphuris ſui? Ver-
naverit ejus tamen ubique, virueritque ſermo.
Num tua laſcivire propterea oratio debet?
Imòô verò. Imò enimvero. Tu-ne Chryſolo-
gus es, qui ſolà oris, frontiſque ſanctimoniâ

Concio
vana.

convwertere ſaxa poterat in filios Abrabæ? Tu-

ne effloreſcentem tum integritate pietatéque

Ravennatem Eccleſiam in amplexus Domini
excitas, qui ruentes perituri jam ſæculi fæces
abſtrahis ab interitu? Pugnare vel in Gigan-
tem poteſt ſolà fundà David. Saul nec gladio
vulnus infliget, vel vulnus loricà evadet. So-
lis floribus de cœli rebellibus triumphabit
Chryſologus, tu nec tonando impios conter-
rebis. Idem ſermonis lepos, ſi non unis ſub-
pullulet labiis, modèò animos ardere cogit, mo-
dò jacere ſinit. Cujus ad pietatem non emol-
litur, flectiturque Mens, ubi unionibus,
gemmis, auro, odoribus collucentem, mi-
cantem fumantémque Aram conſpexerit? Eum
traducito ab aris ornatum in matronæ cincin-
nos, illicò eàs, quâ in lachrymas ſolvebaris,
pompâ in rogum agèris. Unde tibi Pœniten-
tia effluxit, erumpet illecebra: unuſque unio,
ſi emicet in altari, JkxsM tibi pariet, ſi re-
nideat in crine, ad perniciem tibi Venerem
excitabit. Uique adeò non quid ſpectes, ſed
unde tibi reſpectandum objiciatur, tua, meâ-
que intereſt. An non pullſatæ lyræ fides à Da-
vide abactum Satanam exulare jubent à cor-

de Saül: quas ſi Dalila tangat, in Samſonis

pectus Cacodæmonem coget? Vides, ut pu-
to, non omnibus prodefle omnia. In lacte
ad gutturis delicias molliri Cancros heluo
gratulatur, in quo ſi natet bufo, turget ad
noxam. Neſcis tumere thymo Apem ad mel-
la, araneum autem veneno imbui? Mitte er-
go Chryſologum, cujus eloquentia nutrire
Ravennates potuit: quam ſi æmulere, garri-
re tu tantùm poteris, & ſonum inanem e-
mittere ad ludibrium Evangelii, deſidiàmque
populorum. Memineris tabeſcenti jam mun-
do non rores aſpergendos, ſed imponendum
malagma. Aureo capite, quod effloreſcebat
in palmas, conſpiciendum ſe dedit Sponſus
Dilectæ ſuæx. Columba enim erat, a qua
Legem exigeres ſolà Sponſi venuſtate. Com-
preſſurus labantis in Aſia fidei audaciam Joan-
ni viſus eſt & faces ex oculis ejaculari, &
gladium promere è& labiis. His enim terrori-
bus retrahi à caſu Fidem oportuit Laodiceæ.
Si per hæc tempora non ſanctiorem eſſe putas
Europam, quam tum fuerit Aſia ſub Joanne,
projice liia, & enſem evagina. Neque enim
ad abſterrenda Italiæ ſcelera tu Chriſto po-
tentior, ut flore præſtes, quod igne ille gla-
diéque perfecit.

Hodie ſi vocem Domini audieritis, no-
lite obdurate corda veſtra. Pſalm.

94. 8.

Non opi-
nia lieent
omnibus⸗

Quæ ſanè corda niſi voci Domini recluſeri- vacations
tis, fatales in Ætnas convertentur, unde ad obludtans.

ultionem tarditatis erumpent ignis, ſulgur,
ſulphur, & mors. Quis enim impunè impe-
rio Divinitatis obſurduit? Atenim, inquies,
non vocanti obluctor, ſed vocem excutere,
diſcuteréque imperium libet, num me deceat,
meâque interſit. At rebellionis rudimentum
eſt, vocantem morari. Quid agitas, quidve
inquiris cùm de voce Domini prudentiæ tuæ
ſententiam rogas? Nonne vox iſthæc, qua
de agis, abductum ex Æ gypto Hieroſolymis
litaturum te ſiſtit, a laterculis ad victimas
tranſgreſſum? Et Pharaonis iſtam eſſe miſſionem
ſuſpica-

Procraſti⸗
natio.

Wi

ſl

l.
e
n
n.
dio
o.
di
ter.
lub.
mo.
mo. Nn.
nite
Ir WG
Dun
nen
datt,
Niten.
Gnnd,
r.
herem
ld
mei⸗
ADr.
Tcor.
mon
pr⸗
lae
belvo
get l
Ad mel.
iteer⸗
Nutre
gam.
ben e⸗
ümc
n mur-
hendon
lelcchtt
Oporln
e. Co-
m Jor.
tettar⸗
Lvoclcer⸗
lepuns
Joanne,
e enin
liſo po⸗
le gr

lir, N
Palen.

Gnde AN*.
le
e 17
iges,
utele
Ceceat,
wentn
(e
74
ente tu
n
olohen
ictina
Monen
ſulia⸗

Stromatum, Lib. II. 87

ſuſpicaris, qui te malit Sacerdotem in Silo,
quam figulum in Rameſle? An Satan liber-
tos eſſe optat innocentiæ mortales „ quos ſub
jugum iniquitatis nunquam non mittit? Avel-
leris à flagitiis, eximeris vanitati, virtuti ſti-
pendia facturus inter Dei milites legeris, S&
anceps tibi delectus eſt, vereriſque trahariſ-
le Numine, an Dæmone ſeducare? Ecquan-
do, ductore Satanãg, à vitiis transfugimnus;
ut probitati Sacramentum dicamus? Scilicet
zZizaniorum ſator frumenta ſuperſerit, part-
que Satan ſegetem horreis, non autem igni;,
rogéque ſtramenta. Sed circumlatum a Sata-
na JEsOM Opponis, quem Templi pinnaculo
repoiuit. Ais admotum à Satana Doëgum Ta-
bernaculo Domini. Aio & convectum in Tem-
plum à Dæmone Doëgum, quem abditum
lis latebris (cio, non ut pfalleret, ſed ut ſæ-
viret. Novi à Cacodæmone illatum pinnacu-
lo CHRISTUM, quem inde præcipitem agi cu-
Piebat lapſuum architectus. Te verò nec ab-
rupta, nec proditionem meditari ſum arbi-
tratus, cùm de Chriſti caſtris ſequendis deli-
berares. Quid ſi cuùm fugam meditarere à cos-
no criminum in Legis prata, hortumque vir-
tutis, ea tibi tantùm inceſſerat cura, ut, era-
dicatis ſcelerum vepribus, lilia ſereres pudi-
citiæ, pangeréſque Chriſtum vitem, ut novus,
& felicior Nos inebriarere virtute? Quæ iſt-
hæc ſine religione religio eſt, quâ in ſuſpicio-
nem adduceris, an innocentiæ devovendæ au-
thor ſit Deus; excuſsique criminis Chriſtus
vindex, an Dæmon ſit. Supereſt, ut explo-
remus Sacerdoſ-ne an Satan Concionatoris
defuncturus munere ſuggeſtum aſcenderit,
ütque fraudi plebs eximatur, quæ ſacrarum
Scripturarum interpretationi intereſt, diris
ante ſubjiciatur interpres, & exorciſmis ex-
pietur, ne fortè ſacerdotali carbaſinã obtega-
tur Satan, & invehatur in mœchos non Aa-
ron, ſed Core. Labat has inter religiones
Huctuantis animi jactum à Chriſto columen
ſtabiliendæ virtuti; quùm nempe affirmavit,
Pomorum qualitate de vitio ſalutéque arbo-
ris conſtare: quando Vox virtutum opifex,
ſonus non boni Spiritus eſſe poteſt. Quis e-
nim certiores nos facit, pudori nos Chriſtus
dedat, an Lucifer: laſciviam nos dedoceat è
cœlo, an ex orco ſubmiſſa vox? Dabo hoc
tibi, inquies, tam probi conſilii authorem
non eſſe Dæmonem: Num feſtinandum pro-

Ppterea mihi eſt, ineundæ viæ diſquiſitione in-

I. Joan.4. terdiétà? Nonne clamat Joannes: Probate Wi-

I

ritus, ſi erx Deo ſunt * Nonne Scripturarum
tonitruum illud eſt, inhibentium à caſu pro-
currentes in Sion: Wolite omni Spiritui cre-
dere à Quid ſanctius, quàm JksM conſequi
captivum ?à Ea tamen pietas Petrum impulit
in abrupta perfidiæ. Quid divinius, quam ig-
nem Domino adolere? Adolevit Dathan „ SG
conflagravit. Quid humanius, quam hoſti cæ-
dem remittere? Remiſit Saul, ideòque regno,
vitâque excidit. Ludos, ut video, inſtituiſti,
non palæſtram, verborumque phaleris laſci-
vire juvat te, diſputationis ambages pertæ-

ſum. Cur mihi, cùm de implendis manda-

tis Domini agimus, Saülem objicis, Dathan
& Petrum, quos Dei & vox & lex teine-
ritate conſequutionis, audaciâ ſacrifici, igna-
Vid lenitatis nequicquam abſterritos diſertiſli-
mis imperiis interdixit? Poteras & Jeroboa-
mum mihi opponere, cujus exaruit dextera
Ethicæ Comment. Tom. IV.

in ſacriſicio. Pôteras & Magum objicere Si-
monem in appetitione divini Spiritus, male-
dictis Eccleſiæ, coœlique fulguri obnoxium.
At delirare, jam te, finéſque certamiris e-
greſſum nemo non fateretur. Quærimus enim;

an bona mens injiciatur à Satana, non autem

an malo corde propelli quis poſſit ad aras do-
lo, aſtque Dæmonis. Neque enim is, quem
feſtinare ad Crucem prohibes, ea mente in
Calvariam provolat;, ut nundinas agat in pa-
tbulo, utque ambitionis exedram in Schola
Humilitatis ſtatuat. Atqui Magus Simon mer-
cimonium gratiæ cogitabat, dum Columbam
Spiritus haſtæ ſubjici peroptabat, divwinitatis
mango. Nam de Jeroboami fſupplicio inepta
quæſtio eſt, quem Vitulo litaſie nemo dubi-
tat, contemptu, non impulſu, Numinis.

Aliqualem Machinæ ſpeciem præ ſe ferunt de-

Promptæ ex adytis Scripturarum eæ voces 5
quibus probare Spiritus, an ex Deo ſint »
commonemur. Quamquam enim haud de il-
lis eventilandis excutiendiſque conſiliis, qui-
bus ad virtutes accingimur ; ſermo ibi ſit:
volo tamen ea te quoque referre; quæ non
eviceris. Age;, probandi Spiritus ſunt, ten-
tandâque vocatio. Tempori propterea commit-
tenda diſcuſſio vocationis eſt, quam ad conſi⸗
lii libram nemo non videt revocandam. Ergo
Parturiendus eſt Dei Spiritus, quem niſi men-
ſes novem ſolides integréôſque concoxeris, a-
bortire illum metuas, non parere? Vocatio-
nem, an meſpila verſamus, quorum maturitati
ſtramentis, ævéque conſulimus? Ergo Voca-
tionis & peponum una ſors eſt, quoruin ſapor
excoqui tum tantùm ſolet, quùm Sol à Leo-
nis juba in Caniculæ caudam transfugerit. Bi-
meſtris vox Dei, pro voce Satanæ habeatur:
bima;, cooptari poteſt in reſponſa Propheta-
rum. Ut enim deferveat neceſſe eſt muſtum,
antéequam aris inferatur; ità vox conſeneſcat
Dei, tum verô proloquatur; alioquin vagire
credetur & balbutire, non autem jubere &
conſulere. Trimeſtris Vox audiatur, aut etiam
menſtrua? Et quis infanti obaudiat? Quis? E-

tiam quæ non audiunt. Dixit Deus: Germi- Gen. 15

net terra herbam virentem, & facientem ſemen. I1.
Benè eſt: Secedat tamen Dominus ad quin-
quennium, quo tellus ſalubritatem diſcutiat,
1olo temporis beneficio retegendam. Abſtineat
ſe interim jumentorum efformatione, ne for-
tè, deficiente pabulo, intereant. Neque enim
ſapientis eſt feſtinare ad imperantis nutum „
indiſcuſſo mandato; quod maturitatem habe-
re non poteſt, niſi anni cœlique tempeſtates
vertantur. Num regnet in cunis vox?é Num,
quam nuper excepere à Deo vocem Agri,
confeſtim exequantur ?* Dices vanam ibi cun-
Ctationem fuiſle futuram, ubi nihil metui ab
imperio potuit. Quid enim reformidaret
Tellus à gramine ? Is verò, quem cuncta-
torem facis, quid reformidet in Lilo? Num
pudor, num frugalitas, num obedientia Ve-
neno perlitæ ſunt, ut, eas ſi admittat, im-
prudens habeatur, qui ante ſemeſtrem præ
foribus moram exceperit? Quin Ager time-
re non minimum debuit, ſi pareret. Exupe-
rantidâ ſiquidem metallorum frugumque &
laſcivire homo condidicit, & furere., IIIe
veròô; ſi à ſervitute criminum in ſinum virtu-
tis abierit, quid timeat incommodi? Ergo-
ne, ut juſſa fuerint elementa virere, foœcun-
dari fas ea eſt, nullà morâ diſcuſſi imperii:
2 Juſſus

88

Juſſus verò adoleſcens nomen dare Pudori,
niſi cunctetur, fallitur: quique præcocemn u-
vam in deliciis habemus, pudicitiam;, niſi ſe-
ram, non amamus? Quis allata ex horto pru-
na, niſi ſolſtitio poſthuma maturuerint, deſpuit,
projicitque, miſi amens ? Cocta an cruda
ſint, exquirimus: cæterum, quò maturius a-
doleverint, eò gratiora admittimus. Nom bo-
letos faſtidivit Claudius, quos unam intra
noctem extuberaſſe percallebat ? Quis unio-
mi pretium fecit a tempore?“ Quis pullum,
miſi annoſum, non conficit ? Quis Iridem;,
momento temporis ad imperium frænumque
turbinum coloratam, opificii celeritate feli-
citatéque contemnat? Lenteſcente enimverò
flammâ elixari hoſtia debet, aſfſarive, ne re-
torridam Ophni abjiciat. Luſerit hactenus ta-
men oratio, conflixeritque fungo, ubi fungind
Minervâ pugnabatur, rejiciendis ſubmoven-
diſque ab imperio Dei Vocibus, quibus tra-
beam imire non liceret, niſi poſitâ legitimée per
ætatem prætextâ. Proferre jam licet tibi no-
viſſimum, quod expohſti tamdin, telum. De
Vocatione diſceptamus, ais, non de botryo
ne. Et ideò affirmabam, ejus non metiendam
maturitatem ævo, ſenectaäve. Stans autem Za-
chæus, dixit ad Dominum: Ecce dimidium bo-
norum meorum, Domine, do pauperibus. Re-
ſiſte, fœnerator: non enim ad abdicationem
bonorum feſtinandum eſt. Quod quidem ad ra-
pinas attinet, quô iis te maturiùs expedieris,
eò eris beatior. At in quadruplum deſignata
erogatio maturari conſilio debet: & æris man-
ceps, ne ſui citò eum conſilii poniteat, tantum
pecumiarum efferre domo, quin omnia pera-
gitet, non poteſt. Diſſentit a tua cunctatione
Irsös, qui Publicanum largitioni ſtudentem
filium Abrahæ ex Mammonæ ſervitio renun-
tiavit. Eam porrò nummorum profuſionem in-
juſſus deſtinavit LZachæus, ne Chriſto quidem
in conſili ſocietatem accito, tardinſque ſtru-
cta eſt hoſpiti menſa, quam egeſtum à foe-
neratore aurum tanto labore, impendiéôque
partum. De vitæ delectu non hic actum à
LZachæo dices. Petrum negas & Joannem de
vitæ ſtatu deliberaſſe, cùm à Domino ad A-
poſtolatum à piſcatu traducti lintres retiâque
odere 5* Num hi, quaſi piaculares Jephte
Iphigeniæ;, inducias ſibi menſtruas popoſcere,
ut cunctando abjicerent rem * IUli autem,
inquit Matthæus, ſtatim, reliclis retibus, &
patre, ſecuti ſint eum. Sedenim à Chriſto vo-
cabantur. An te Dæmon avocat ad Crucem
ab ære 7 a cono ad palmam 7 a Hagitiis ve-
neréque, ad integritatem vitæ „ ſanctimo-
Joan. 20. niamque militiæ“ Nonne beati ſunt, qui non
25. viderunt, & crediderunt? Quidni eum quo-
que beatum fore putemus, qui Jxsok aufcul-
tet, nec audiat? Age verò, Elias-ne Chri-
ſtus erat? quem monentem conſequutus eſt Eli-
ſæus ab aratro ad prophetiam transgreſſus.

Luc. 19.

Matth.
4. 22.

3. Reg. OQui ſtatim, reliétis bobus, cucurrit poſt Eliam.
19. 20. Abiere illa tempora. Aio, & ideò Eliſæus

nullus, nullus qui Syriam ſubjiciat, aut cer-
tè devaſtet. Non illa tamen ità abiere jam
tempora, quin ea interdum revocari gratule-
mur. Is enim in Eccleſia mos invaluit, ut me-
ritoriæ, quæ lupanar exoſæ, fominæ ad Mo-
naſteria confugiunt, unius tantàùm horæ tyro-
cinium ponant, ipféque die & exuant vami-
tates, & in verba pudicitiæ jurent. Si reſiſten-
dum tamdiu adoleſcenti non improbo eſt, ut ad

Oliva

ſigna convolet Caſtitatis: quare Scorta vota
nuncupant, necdum calice pralibato Tempe-
rantiæz * Deliberandum diù eſt, in quo diù
perſtandum eſt. Atqui Sponſa, dum imperium
puliantis ad trutinam revocat, exquiritque
quibus artibus ſervet immunes pedes aà pulve-

re, abſceiliſſe interea plenum irarum Spon-

4

ſum vociferatur. At ille declinaverat. Cur ho-
die ſuamn audiri vocem Dominus jubet, ſi
comperendinare tam ſanum eſt? Licet, poſt
novendiales ferias, demortuo Pontifici ſnffi-
cere ſucceſſorem, quâ die ad ineunda ſuſſta-
ia coëunt Patres: & tantos in menſes deli-
beratio profertur, ne temeré Chriſto adoleſ-
cens adhæreat? Si diuturnitas tantum temporis
ſententias excoquit, de ſubrogando Pontifice
3 2

+ 00

Maximo quinquennis coitio ſit. Quod ſi tan-

tæ rei non immatura ſententia eſt, etiam quæ
diurna eſt: cur ſemeſtris eſſe debet conſulta-
tio de optimo vitæ genere conſectando? Sed-
enim, ais, tædet ſui non raròô adoleſcentes
conſilii. Tædet & Legis Eccleſiæ. Num debet
difſnaderi ea propter Baptiſinus, quo qui lu-
ſtrantur & decimas pendere Sacerdotibus, &
per Quadrageſunæ ferias eſu carnium debent
emperare? Quis enim non æri, carnique pro-
ſpicit ſuæx? Scio ab arrepto vitæ inſtituto tum
viros tum juvenes in antiquas tritioris viæ in-
ſidias revolvi: nego tamen ab alio, quam à
Deo, deductos eò, unde abducuntur. Come-
dit in regreſſu Propheta, qui de abſtinentia
conceperat votum, diſcerptuſque à Leone ja-

Can. 5. 6.

cuit inhumatus juxta jumentum ſuum. Ea

propterea vox Dei non fuit, quam ipſe & te-
nax propoſiti ſervavit, repudhato Jeroboami
convivio, & violavit deceptus à Vate ſimula-
to, gregarii panis frigidæque, apud Senem;,
reus? Quia non obediens fuiſti ori Domini, non
inſeretur cadaver tuum in ſepulehrum Patrum
toruim. Ergo & vocari à Deo is quoque po-
tuit, quem deinde poœenituit propoſiti. Excuti-

3. Reg.

13. 21.

tur a viris jugum, quod adoleſcentiam necdum
egreſſi præpropere ſubierunt. Excutitur & ab

iis, qui lentiſſimo gradu contenderunt ad ju-
gum. Utrique plectentur, non quèd temerè
ad Crucem acceſſerint, ſed quòd perfidiosè
deſeruerint Crucem. Receſſit à Chriſto Judas:
eum ideò-ne non vocatum à Deo dices? Quot
cunctando Vocationis Spiritum offocarunt! ad
quos plenus irarum loquitur Dominus: Voca-
vi, & renuiſtis. Vocatus & ille à Deo fuerat
ad cœnam, quem detritæ reum togæ in vin-
cula Princeps conjici imperavit. Multi voca-
ti . Pancxi verò elebti. Num tu, inquies, ad-
eundam illi Dei domum exiſtimas, a qua pau-
cis poſt menſibus, vel, quod turpius eſt,

Prov. I.
24.

Matth.
20. 166

multis poſt annis exceſſurus eſt? Aio. At quùm

id plenum dedecoris? Imèô pleniſſimum. Præ-
ſtat tamen paruiſſe aliquando voci Domini in
præceptis, quàm illam nunquam non ſpreviſ-
ſe. Etſi Chriſti ſervus non morietur ſigno-
rum deſertor, vixit aliquando tamen miles
Domini, ſub quo poſuit tyrocinium fervoris
ſui. Fateor probroſius in foro eſſe à Deo abi-
ceſſiſſe, quàm juſſum non acceſſiſſe. At cœlo
rebellis inviſus magis eſt, quam transfuga.
Hic obſequutus aliquando eſt: ille nunquam
non eſt obluctatus. Inſilire me ergo in crucem
jubes imparatum, improvidumque? Quin te

velim tentare, & qua gradiaris, & quò in-

vVoles. Explorationem verò eam opportuniſ-

ſimam, prudentiſſimamque eſſe arbitror, quam

non

D
.
Uuc,t, d

ten
1.

(l
ſn
Dr.
VIE
ſeer
kem
Dan
Mun
G
Ur
I
ſck
nan

ſim.
n
ulte.
dec
cente
Cebet
luih.
, &
Geben
lepr.
Gto tun
Uie i-
Jlam
(one.
Eürnta
ne .
n. L
e&t
toboani
nen,
1 Lannl
oteſe⸗
Eon.
Dpecdun
tur A
nt ad r
tene
ettlak
oNde:
6s1 Qot
unt! d
u: Jurki
Nofent
z in Vr⸗
hi emet 1
lies, &
gin.
Puns elt,
Arqin
uum Pe.
Dopidin
0 ſpern.
n e
Ven Ms
1 ſerrols
Deo .
N o
rnig-
Men
inolhei
(nt
i
pponul
ror,
Hon

.
1

Luc. I.
39.

Matt. 8.

non menſium diuturnitas, ſed conſilii diſqui-
ſitio produxit. Non ad clepſydras ineundæ ra-
tio vitæ percoquitur: ſed aut levitas, aut ma-
turitas pervadentis in deligendæ vitæ latebras
animi cum acerbam, tum præmaturam eſſe
facit deliberationem conſilii noſtri. Quid quod
in animis, ut in arboribus uſu venire putan-
dum eſt, ut perſpicaciori ſatis ſupérque ſit,
cutem quodammodo perſtrinxifle abs ſe ineun-
dæ vitæ, cujus exſuxiſſe medullas hebeſcenti
non ſatis ſit. Pleræque plantarum autumnum
ſuum, exeunte Maio, nanciſcuntur: cùm
clearum maturitas hybernet in bruma. Non-
ne paſſim & pueris alii evolant ad bravium
ſapientiæ, alii vix ereptant carceribus 2
Ego certé & Magdalenam dilaudaverim &
Matthæum, quorum in maturitatem prona
religio, ut cognovit, evaſit ad Chriſtum.
Quid enim ſperandum mihi è mora eſt, ubi,
momentis omnibus rationibuſque perpenſis,
jam mihi moriendum ſtatui vitæ hujus ille-
cebris & venenis. Immutationem duntaxat
conſilii mihi tempus inferre poteſt. Qui er-
go non deſipiam, ſi quam ocyſſimè delatus

in portum, vela iterum pandam, viaâſque re-

legam emenlſas feliciter, tantùm, ne videar
non diù navigaſſe? Pudet-ne fortè celerita-
tis? Video inanes eſſe ſpes vitæ fugaciſſimæ.
Video ſpes eſſe ſummas æternitatis. Cur aut
eas Ccalcare, aut has conſequi morer? Si poſt
exactum Deo octiduum, conſultôſque viros
nulli non pares, inops etiamnum conſilii præ-
ſtolari ſanam mentem à Kalendis Idibuúſve
compellor, mihi certé caries pro thure ex-
quirenda eſt. Non enim Prudentia, ſed an-
noſitas magiſtra vitæ eſt, & morum arbitra.
Vocationem cave magnifacias, niſi edentu-
lam. Vagit ſiquidem vox Dei, quamdiu be-
neficio temporis non exceſſerit ex ephebis. En
quò evadat tua iſthæc autumnalis in arripien-
do vitæ propoſito ſeräque maturitas. In diebus
illis exſurgens Maria abiit in montana, cum fe-
Rinatione. Non poſt menſes inviſura cogna-
tam contendit in Judæam. Vix dies aliquos
ſuſceptum de peregrinatione conſilium extra-
Xit. Quam ſanè feſtinatam Virginis in Anum
humanitatem nemo Patrum non laudat. At
Præcox ultrô ſe ingerentis Scribæ rejecta eſt
à Chriſto pietas. Nequar te, quocunque ieris.
Rejecta illa ſanè pietas, non quèòd præpro-
Pera viſa ſit, ſed quòd foret ſimulata. Me-
que enim, dum eum à ſe Chriſtus repelle-
ret, temeritatis illum inſimulavit, ſed calli-
ditatis. Vulpes foveas habent. Planè ſi eam in-
coctam deliberationem damnaſſet, abortus
meminiſſet, non ſpecuum. Et ſanè qui præ-
cocem rejiceret in Scriba Spiritum, à quo in-
cogitantem non evocatum tantùm adoleſcen-
tem ſcimus, ſed Patris quoque funere inter-
dictum? Scilicet extemporaneum alumnum fa-
ſtidiit, qui nullum diſcipulorum, niſi ex im-
proviſo, accivit ad ſe. Ergo cùm Mare ſæ-
viens ad Chriſti vocem non inducias expopo-
ſcerit, ſed deferbuerit ſtatim, in Piſcinæ mo-
rem, refuſum: cur nos tardiorem imperio
Domini ſurdiſſimis elementis mentem homi-
num facimus nunquam non auritam? Si tam-
diu protelandum conſilium eſt de ſtatu vitæ,
cur tantis præconiorum titulis efferuntur Dio-
nyſius & Damaris, qui, audito Paulo, ſuum
fidei dedere nomen, in ipſis ſubſelliis Athe-
narum; Cur non Samaritana deſpuitur, quæ
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. II.

ad oram fontis cum hydriam, tum laſciviam
abjecit? Cur Pelagia, cur Thais, cur An-
tonius dilaudantur, quorum facta eſt, in
ictu verbi, conſtantiſſima ad Chriſtum tra-
ductio ? Cur Candacis Eunuchus thiops
diluitur à Philippo, horarius Baptiſmi candi-
datus? Ecce aqua: quis prohibet Me baptiza-
ri? Dixit autem Philipphus: Di oredis ex toio
corde, licet. Non irriſit feſtinatam Zthiopis
cupiditatem, nec eum monuit, id genus con-
ſilia concoquenda perdiè eſſe; verum, ne-
glectis clepſydris, maturitatem cordis expen-
dit, non temporis. At hic regrediebatur è
Templo, evolverätque Prophetas. Quid non
imparatum in turba, non ignara modò my-
ſterii, ſed cruore à ſe proditi Servatoris e-
tiamdum imbuta? Eam tamen, non poſt an-
nos & tempora, ſed abſolutâ concione, Petrus

Act. 8. 371

ſacro fonte luſtravit. Chriſtum fecit Deus hunc Act.2.39.

Jeſum, quem vos orucifixiſtis. His auditis,
compunkti ſunt corde, & dixerunt: Quid facie-
mus * Peirus verèé ad illos: Baptizetur unuſ-
quiſque veſtrum. Et appofitæ ſunt, in die illa;
animæ circiter tria millia. In die illa, inquit:
non illo evoluto jam anno. Quid tergiverſa-
ris? Quid ais? Cur de vulgi inconſtantia non
extimuit Petrus? An non ibi de toto vitæ aſſe
jaciebatur alea? Numquid non ſœdius erat
à fide, quàm à colobio abſcedere? Numquid
non difficilius Chriſti carnifices perſtarent
in fide, quam Scribæ flagris, ſecuribuſque
oppugnabant: quàm nunc perduret adoleſcen-
tium pudor in clauſtro, ubi Lilia cum cœli
rore, tum humanitatis lacte rigantur? Si du-
raturam ſperat Apoſtolus fidem ſatellitum ig-
nes inter & gladios, quamquam eam adul-
tam ſciret intra ſpatium ſemihoræ: cur ego
deſperem auſpicatam juvenis pietatem ſtatu-
ram inter azymos panes & thura? Sed Petrus
tum perorabat. Nunc quoque Chriſtus loqui-
tur in Oratoribus ſuis. Abſceſſit-ne JksOsS, qui
affuturum nobiſcum ſe uſque ad conſumma-
tionem mundi eſt conteſtatus? Si hæc ita ſunt,
non eſt, quòd trepides inconſultam fore men-
ſtruam adoleſcentis transgreſſionem ad Chri-
ſtum. Si te audiret Paulus, haud ille Præfe-
ctum carceris, qui ferrum in ſe ſui ſtringe-
rat parricida, eâdem prorſus nocte cum uni-
verſa ejus domo baptizaſlet. Luſtratus eſt a-
quâ, qui ſe ſanguine, vivendi tædio, fuerat
fœdaturus: Et ego Chriſti veſte non induam
Crucis candidatum, & in Lilieto adultum O-
lorem? Compelluntur in Regis menſam er-
rones & claudi è& ſepibus ganeiſque extracti :
& adoleſcens ingenuus à ſinu Sapientiæ, ſi
transfugiat ad Crucem, quaſi temeritatis reus
abigetur? Non enim Oves Domini, Elephan-
ti in morem, ſeptennio partus ferunt, ut mon-
ſtris India exuberet. Phoenix;, ut arſerit,
replumeſcit. Quoniam autem tumultuariis ar-
gumentorum cohortibus confliximus, convul-
ſis quodam furore, non prælatis in pugna ſi-
gnis, liceat ſubindicare quonam explicari or-
dine argumenta poſſint, ut cum delectu pu-
gnetur. Aio itaque imperium non Satanæ:
ſed Dei eſſe, quo perurgemur in optima.
Si autem vox Domini eſt, ſine cunctatione
parendum. Elementa confeſtim & pullulant
& miteſcunt: quid-ni effloreſcat in pudo-
rem adoleſcens, ſi Dominus imperet? At
probandi Spiritus, ſi ex Deo/ſint. Ut per

eos agi nos ad Deum videmus, num ad di-

vinita-

H 3

90

vinitatem manuductor hominis Satan eſt? Pro-
bentur tamen Spiritus; ſed conſiliorum gra-
vitate, non annoſitate dierum. Eluxit id in
Eunucho Candacis; cujus metiri Philippo li-
buit cordis ſtabilitatem, neglectà pubertate ho-
rarii tyrocinii. Et, ne diceres maturuiſſe fi-
dem Æthiopis Templo Codicéque, vulgus ad-
eſt innumerum cruentæ etiamdum Chriſti ſan-
guine plebis, quam Petrus luſtrali fonte con-
feſtim expiavit. Quid Apoſtoli? nonne confe-
ſtim à lintre transfugere ad coenaculum? Sed-
enim eos Chriſtus evocavit. Et nos quis avo-
cat à flagitiis? An Lucifer? Age, Magdale-
na nonne injuſſa, ut cognovit, accurrit? Ad
JESsUM, inquies, acceſſit. An ad Mehemetum
per id tempus accurrimus, quo petimus Mo-
naſteria? Vis ne me imparatum ſub jugum mit-
ti? Num probandi non ſunt Spiritus, an ex
Deo ſint? Probentur, ſed meditatione, con-
ſiliéque, non clepfſydris. LZachæus feſtinare
jubetur, ne Chriſto careat. Quo caruit Spon-
ſa, dum cunctatur. Sed ii egere cum Chri-
ſto. Eliſæo num Chriſtus adfuit, qui ſtatim ab
occatione transfugit ad vaticinium? Prophe-
tam audierat. Quid Antonius? Quid Pelagia?
Quid Thais? Ut cognovere, excurrerunt ad
Crucem. Quin juſtorum fere nemo, non in
tu aut oculi aut verbi, evaſit in tabernacu-
lum. Tædebit eos conſilii ſui. Et eos tædet,
quorum deliberationem luſtra excoxere. Tæ-
deat nihilo minùs eos: ſatius eſt aliquando
Domino in ejus juſſis militaſſe, quàm nun-
quam. Ea ſaltem ſtipendia ſancta ſunt, quæ
ſecere ſub Chriſto. Fixum hoc firmumque ſit,
eos quoque, qui deſertores Crucis ſunt, acci-
tos revera fuiſſe nutu Domini in Calvariam.
Alioquin nec Judæ vocatio fuiſſet per Chri-
‚ſtum: & nemo vocatorum abnuiſſet imperium.
Id ſi ità ſe habet, ſeu receſſurus, ſeu ſtaturus
in caſtris ſis, ut cognoveris, irrue. Minor
enim jactura pœnitentiæ, quàm iobedientiæ
eſt: conſtantiæ autem locuples merces. Quis
autem perſeveret, ſi/ne inchoet quidem?

Adonias autem fſilius Haggith elevaba-
tur, dicens: Ego regnabo. Feoitque
di currus & equites. Nec corripuit
eum Pater ſuus aliquando dicens:
Quare hoc feciſti? Erat autem & ipſe
pulcher valde ſecundus natu poſt Ab-
alom. Et ſermo ei cum Joab, & cum
Abiathar Sacerdote. 3. Reg. I. 5.

Confſoderat Abſalonem Joab, non tamen
aut Adoniæ inviſus, aut ei ſuſpectus Adonias.
Uſque adeò, quas in Deum Amor amputa-
re ſimultates nequiiſſet, ambitio ſuſtulit: tri-
büúſque lanceis, quibus Abſalom periit, trino
quaſi ſceptro initiatus ad principatum eſt pro-
miſcuus Principis, Sacerdotis, & militis tri-
Religieſus umviratus. Quédque ignominioſum Cidari eſt,
in aula. in ultimam præoccupati regni Sedem rejectus
Eceleſia- eſt Sacerdos. Et ſermo ei cum Joab, & cum
Eca Abiathar Sacerdote. Obnubi tyrannis debuit
de ad- ephod lineo: itaà tamen, ut involucrum tantùm
ereant. & cortex eſſet, quò impuniùs graſſaretur auda-
cia. Cæterùm ſermo primum Adoniæ cum
Joab. Sedenim Abſalonem confecit. Ejus ei
remitto cruorem, dum meæ ipſe conſulat pur-
puræ. Citò coëunt hoſtes, ubi pro caducea-

Inimici
dilectio
tione im-
petratur.

Inimici

dilsctio.

Oliva

tore Dominatus intervenit: &, ſi deſit bellui-
nus cruor ad fecialia, fraternus ſatis eſt ad am-
bitionis ſœdus, eòque coagulo 4 donias & Joab
cohæreſcunt, quo inter ſe dirimi potuiſſent
Pelion & Ofſa, etiam cùm alter alteri ſactus
eſt faſtigium & baſis. Mergitur in Erythreo
jugulati fratris ſuis cum curribus non jam -
gyptus univerſa, ſed Judaa quoque & omnis
Hieroſolyma. Quæ nâmcue virtus, ubi fer-
vet vindicta, non perit? Una natat in ſan-
guine cupiditas, & ad ſceptri non tam tabu-
lam, quàam Virgam, preffus licèt occiſi à ſe
Principis ſpolio Joab non evadit modô;, ſed.
enavigat: éſtque alterius quidem carnifex fra-
tris, alterius verò legatus. I nunc, & impe-
ratam dilectionem à Chriſto vociferare natu-
ræ præceptum violentum. Nonne vides, ſpe
regni fœderatos Adoniam & Joab? Charitas
ergo, quæ viret in throno, exareſcet in a-
ris? quam ſtabilit ſceptrum, Crux non firmet?
Candet cruor confecti fratris regnaturo Ado-
niæ ſolo purpuræ objectu: & ſideribus coro-
nanda à Chriſto Pax cunctatur, pro contu-
melia gladium non reponere? Quod impe-
trat cupiditas, ſpes non extorquet? Verùm
de his alias. Vidiſti aurigantem Adoniam, & Correckis
jacentem David? clamantem filium, Ego re- adbhiben-
gnabo „ & ſilentem Patrem, ut ne quidem di- da.
ceret, Quare hoc feciſti ?à An non tonitruum Correczio
eſt, præcepti vox regni? Toleratur tamen à dificilis
Rege. Uſque adeò difficilis coërcendi ars eſt, Aſe.
ut nec filium Pater, nec rebellantem Princeps
objurget; verbo, non corripit, quem, ex-
ſolutis faſcibus, compeſcere ſecuribus debuiſ-
ſet. Clamat filius, Ego regnabo: & tanto fra-
gore non expergiſcitur Rex? Quonam, ro-
go, tutus eſt Adonias umbone à Regis gla-
dio? Genere? Frater eſt Abſalonis. Parente?
Filius eſt Haggith. Pueritiàs? Vir eſt. Virium
imbecillitate? Stipatur Satellitibus. Occulta-
tione conſilii ? Dixit, Ego regnabo. Locorum
diſtantia? Hieroſolymis furit. Vitæ promeritis?
Nulla ſunt. Emeritis ſtipendiis? Nuſquam pu-
gnavit. Quo ergo ſe ſcuto ſubduxit vulneri?
Joabo. Et ſermo ei cum Joab. En quæ mon- Aulici
ſtra ereptant, ubi è& ſervo Regulum feceris. Ffranandi.
Si Joab ſæviat, Davide propitio, occidit Ab-
ſalom: ſi Joab blandiatur, etiam invito Re-
ge, involat Adonias in ſolium. E Davidis
natis alter haſtam excipit in femore, virgam
alter circumfert in dextera, non inſcio modò
