Ge284_fol-4
author: Oliva, Giovanni Paolo

— — — — “
— . —

„
N 12 45 1163 1405 021 .
IIIIRIIIIIILRIIIIIAN *
8B Tübingen

—

N g

IOANNIS PAUILI

E SOCIETATE IESU
ET-HICARUM

COMMENTATION UM

. IN SELECTA SCRIPTURE LOCA,
TOMUS QUARTUS.

88SI,ROMATUM
EX DIVINIS. SCRIPTURIS
Amnchler, T O MUS FRIMUS. MMgerhn

NOVA EDITIO AGGURATIOR ET EMENDATIOKR.

. E Navien. .

COLONIX,

Sumpt. FRATRUM DE TOURNES.

M. DCCXLIV.

.*

——

—

=—

V
S

4

IL NDEX
A RGUME

NTORUM

Quæ in hoc Primo Stromatum Tomo
explicantur.

LIB ER PRIMUS.

NUM eſ, quo differtur tan-
tam bonum: ſi cir-umcidamus
maſoulos noſtros, ritum gentis
imitantes. Aſſensique ſunt om-
Wnes, iroumcrſis unbtis mari-
bus. Gen. 34. 22. Pag. I
MWurznulas aureas Jaciemus tibi, vermicu-
latas argento. Cahn. I. 10. ag. 2
Et ait Rex Aſphenes Ppræpoſeto Eunuchorum,
ut introduceret de ſilis Iſrazl, & de ſe-
mmine vegio, pueros, in quibus nulla &ſet
macala, decoros forma, & eruditos omni

Japientid, cautos ſoientid, & doctos diſ

ciplina, & qui poſſent ſtare in Palatio Re-
gis: ut doceret eos litteras, & linguam

Chaldzorum. Et vonſtituit eis Rex anno-

ham de cibis ſuis. Dan. I. 3. Ibid.
Modeſtia veſtra nota jit omnibus: Dominus

enim prope eſt. Philip. 4. 5. pag. 3
Er conf us eſt, quia non ſum ego Chriſtus.
Joah. I. 20. Ibid.

Apparuit Gratia Dei ſalvatoris noſtri omni-
bus hominibus, erudiens nos. Tit. 2. 12.

Pag.
Et ait Achis ad David: & ego “
Pitis mei ponam te cuncéis diebus. Samasl
autem mortuus eſt, Planxitque zum omnis
Hiasl: & ſepelierunt equm in Ramatha
urbe ſud. Et daul abſtulit magos & ario-
los de terrà: & interfecit eos, qui Pytho-
nes habebant in ventre. Congregatique
ſunt Philiſthiim, & venerant „O oaſtra

metati ſunt in Sunam. I. Reg. 28. 2. & 3.
pag. II

Ego autem dico vobis, quia omnis, qui vi-

derit mulierem ad oonoapiſeendum eam,
Jam maæœchatus eſt eam in corde ſuo. Quod
Ethicæ Comment. Tom. IV.

ſi oculus tuus dexter ſeandalizat te, erue
eum, & proſice abs te. Matth. 5. 28. P. 12
Vidimus ſtollam cjus in Oriente, & venimus
adorate cum. Matth. 2. 2. Pag. 13
Natus eſt vohis hodie Salvator, gui eſt Chri-
ſtus Dominus. Luc. 2. II. Pag. I5
Soribſi vohbis in epiſtola: Ne commiſoeamini
Jornicarüs: non atique fornicaris hujus
muündi, aut avaris, aut rapacibus, aut
idolis ſervientibus. Corinth. 5. 10. P. 17
Qui videtit mulierem ad oncupiſcendum
eam, jam mæchatus eſt eam in corde ſuo.
Matth. §. 28. Pag. 18
Viditque in ſomnis ſcalam ſtantem ſaper ter-
ram, & caput illius tangens calum: &
Dominum innixum ſcalæ. Gen. 28. 12.
Pag. 20
Et erit tanquam lignum, quod plantatum ſt
6dßdecurſus aquarum. Pſal. I. 3. P. 24
Poſuerunt me cuſiodem in vineis: vineam
meam non ouſtodivi. Cantic. I. 6. pag. 25
Lavate, & mundaberis. Deſoendit, & lavit
in Jordane ſepties, & reſtituta eſt caro ejus,
ſicut caro pueri parvuli. 4. Reg. 5. 14.
pag. 26
Et benediwit illis Simeon: & dixit ad Ma-
riam Matrem ejus: Iuam ipſeus animam
Perttanſibit gladius. Luc. 2. 34. pag. 30
Ortuſque eſt ei ſtatim ſol, poſtquam tranſ-
greſſus eſt Phanuél: ipſe verò oclaudicabat
ede. Gen. 32. 31. Pag. 32
Humiliavit ſemetipſum factus obodiens uſcque
ad mortem. Philip. 2. 8. Pag. 34
Deeſt Panis, non ſunt Aquæ: Anima noſtra
jam nauſeat ſuper cibo iſto leviſimo. Quam-
obrem miſit Dominus in populum ionitos
ſerpentes. Num. 2 1. 5. Pa y. 3 5
† 2 Eſiote

Index

Eſtote ergo prudentes ſicut ſerpentes, & ſim-
Plioes ſicut columbæz. Matth. 10. 16. p. 38
Vox oclamantis in deſerto: Parate viam Do-
mino. Marc. I. 2. pag. 41
Terram, in qua dormis, libi dabo, & ſeini-
ni tuo. Dilataberis ad Orientem & Occi-
dentem. Geneſ. 2,8. 14. pag. 42
Magiſter, dic fratri meo, ut dividat meocum
hareditatem. At ille dixit ei: Homo, quis
me conſtituit judicem, aut diviſorem ſuper
s! Luc. I12. 14. Pag. 44.
Plaga tumens non eſt circumligata, nec cu-
rata medicamine, neque ſota oleo. Eſa. I.6.
pag. 46
Et ipſe dedit quoſdam quidem Apoſtolos,
quoſdam autem Prophetas, alios verò E-
vangeliſtas, alios autem Paſtores E& Do-
&tores ad conſummationem ſandtorum, in
opus miniſteri, in ædificationem Corporis
Chriſti. Eph. 4. I1. pag. 48
Obvium habebis gregem Prophetarum, & an-
te eos Pſalterium, & tympanum, & ti-
biam, & Cytharam; ipſoſque Prophetan-
tes. Et inſiliet in te Spiritus Domini, &
prophetabis oum eis, & mutaberis in vi-
rum alterum. I. Reg. 10. 5. ibid.
Ewxultate, filiæ Sion, & Iætamini in Domino
Deo veſtro: quia dedit vobis Doëtorem
Juſtitiæ, & deſcendere faciet ad vos im-
brem matutinum & ſerotinum. Et come-
detis veſcentes, & ſaturabimini, & lau-
dabitis nomen Domini Dei veſtri: & non
confundetur populus meus in ſempiternum.
Joel. 2. 23. pag. 50
Et diſceſſit ab ülla Angelus. Exurgens autem
Maria in diebus illis abüt in montana cum
feſtinatione: & intravit in domum Za-
chariæ, & ſalutavit Elizabeth. Et exul-
tavit infans in utero ejus. Luc. I. 39.
Pag- 53
Rex autem Salomon adamavit muülieres alie-
nigenas multas, fliam quoque Pharaonis,
& Moabitidas, & Ammonitidas, Wu-
mæas, & Sidonias, & Cethæas. 3. Reg.
II. I. pPag. 58
Rogavi pro te, Petre, ut non deficiat ſides
tua. Et tu aliquando oonverſus confirma
fratres tuos. Luc. 22. 32. Ibid.

LIBER SELCUNDUS.

Omum tuam decet ſanktitudo, Domi-
D ne, in longitudinem dierum. Pſalm.
92. 5. . pag. 61
Homo natus eſt in ea, & ipſe fundavit eam
Altiſzmus. Pſalm. 86. 5. pag. 62
Surge, Aquilo, & veni Auſter, perfla hor-
um meum, & fluent aromata illius. Can.
4. 16. 6 . pag. 63
Deſcende, priuſquam moriatur filius meus.

filius tuus vi-

Dicit ei JESUS: vade;,
vit. Credidit homo ſermoni, & ibat. Joan.
4. 50. pag. 66
Attendite autem vobis, ne ſorté graventur
corda veſtra in orapuld & ebrietate, &
Jupervemiat in vos repentina dies üla. Luc.
21. 3 ¼. pPag. 68
Erunt ſigna in Sole, Lund, & ſtellis: &
in terris preſura Gentium. Luc. 21. 25.
Pag. 69
Vocavit ſervos ſuos, O& tradidit ilis bona
ſua. Ert uni dedit quinque talenta, alii
autem duo, alii verè unum, unicuique
ſecundum propriam virtutem. Matth. 25.
I4. pag. 70
Medius autem veſtrum ſtetit, quem vos neſ-
citis. Joan. I. 20. pag. 73
Eoce Magi ab Oriente venerunt Hieroſoly-
mam, dicentes: Ubi eſt, qui natus eſt,
Rex Judzorum. Matth. 2. 2. pag. 74.
Beati pauperes ſpiritu: quoniam ipſorum eſt
regnum oœlorum. Matth. 5. 3. pag. 75
Dixit autem Dominus ad Abraham: Qua-
re riſit Sara! Gen. 18. 13. pag. 76
Er aliud cecidit inter ſpinas, & ſimul caor-
tæ ſpinæ ſußocaverunt ülud. Luc. 8. 7.
Pag. 77
Habete ſiduciam: Ego ſum, nolite timere.
Matth. 14. 27.
Mortuus eſt Saul propter iniquitates ſuas,
e quòd prævaricatus ſit mandatum Do-
mini, quod præceperat. I. Paralip. 10. 13.
ibid.
Sicut enim fuit Jonas in ventre Ceti tribus
diehus, & tribus noétibus: ſic erit filius
hominis in corde terræ. Matth. 12. 40.
Pag. 80.
Oculi ejus in pauperem reſpiciunt: inſidiatur
in abſcondito, quaſi Leo in ſpeluncâ ſud.
Inſidiatur, ut rapiat pauperem, fapere
pauperem, dum attrahit eum. Pſal. 10. 5.
B pag. 83
Laudemus viros glorioſos in generatione ſud.
ECCI. 44. I. pag. 84
Vade, & olama in auribus Jeruſalem. Je-
rem. 2. I. pag. 86
Hodie ſi vocem Domini audieritis, nolite ob-
durare corda veſtra. Pſ. 94. 8. pag. 87
Adonias autem nlius Haggith elevabatur,
dicens: Ego regnabo. Pevitque ſibi ourrus
& equites. Nec corripuit eum Pater ſaus
aliquando, dicens: Quare hoc feciſti!
Erat autem & ipſe pulcher valde ſecun-
dus natu poſt Abſalon. Et ſermo ejas ocum
Joab, & oum Abiathar Sacerdote. 3. Reg.
1. 5. pag. 90

Diwxitque Saul ad puerum ſuum: Eoce ibi-
mus, quid feremus ad vitum Dei! Puer
reſpondit: Ecce inventa eſt in manu tud
quarta pars ſtateris: demus homini Dei.

1. Reg.

Pag. 78

4

I. Reg. 9. 7. pag. 91
Allevat Dominus omnes, qui corruunt &
erigit omnes eliſos. Cuſtodit Dominus om-
nes diligentes ſe : & omnes beccatores
diſperdet. Pſal. 144. 14. Ibid.
Di ignoras te, 6 pulcherrima inter mulieres:
egredere, & abi poſt veſtigia gregum.
Can. 1. 8. pag. 92
Laudate Dominum de terré, Dracones, &
omnes Abyſz: Ignis, grando, nix, glacies,
Ipiritus Procellarum quæ faciunt verbum
ejuas. Pfalm. 1I48.7. Ibid.
In proprid venit, & ſui eum non receperant.
Joan. I. II. pag. 9 4
Et hoc oroο, ut Charitas veſtra magis ao ma-
gis abundet in ſcienti. Philip. 1. 9. p. 95
Filig Jeruſalem, nolite flere ſuper me: ſed
ſuper vos ipſas ſete, & Juper ſilios ve-
Itros. Luc. 23. 28. Pag. 105
Ecee abſorbebit fluvium, & non mirabitur,
O habet fiduciam, quod influat Jordanis
in os ejus. Job. 40. 18. Pag. 117

LIBER TERTIUS.

()rvaletut me oſculo oris ſui. Can. I. I.
L pag. 12 I
Majorem horum non habeo gratiam, quäm
ut audiam filios meos in veritate ambula-
re. 3. Joan. 4. I[bid.
Et reverſus eſt Moyſes de monte, porians
Quas tabulas reſtimonu in manu ſud, fa-
tas opere Domini. Exod. 32. 15. p. 122
Ego Dominus omnipotens: ambula coram me,
& eſto perfectus. Gen. 17. I. pag. 124
Cui comparabo te, vel cui aßzmilabo te!
Thren. 2. 13. – Pag. 125
Communicantes Chriſti paſonibus gaudete.
I. Pet. 4. I3⸗ Lbid.
Et erat tribus diebus non videns, & non
manducavit, neque bibit. Act. 9.9. p. 127
Sapientiam enim, & diſciplinam qui abjicit,
infeliæ eſt: & vacua eſt ſpes illorum, &
labores ſine fructu. Sap. 3. II. Ibid.
Qui fecit œlos in intelleöôtu. Pſalm. 135. 5.
lbigd.
Et deduæit eos in viam reëtam: ut irent in ci-
vitatem habitationis. Pſal. 106. 7. P. 128
Introduxit me Rex in cellaria ſua. Can. I. 4.
Ibid.
Sic omnis ex vobis, gui non renunciat omni-
bus, quæ poſſdet, non boteſt meus eſſe diſ-
cipulus. Luc. 14. 33.
Ego dileéto meo, & ad me converſio ejus.
Veni, Dilecte mi, egrediamur in agrum,
ommoremur in villis. Manè ſurgamus ad
vineas, videamus ſi floruit vinea , ſa flores
Fructus parturiunt, ſi floruerunt mala Pu-
nica: ibi dabo tibi ubera mea. Can. 7. 10.
II. l2. ag. 129
Laætatus ſum in his, quæ dicta ſunt mihi: in
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Mortaus e

Ibid.

Argumentorum.

domum Domini ibimus. Pſal. 121. I. Ibid.
Inſiliet in te ſpiritus Domini, & mutaberis
in virum alium. I. Reg. 10. 6. Pag. 130
Et concupierunt concupiſcentiam in deſerto.
Pfſal. 105. 14. Ibid.
Infirmus eram, & viſitaſtis me. Matth. 25.
6. Ibid.
Quamobrem miſit Dominus in populum igni-
fos ſerpentes, ad quorum plagas, & mor-
tes plurimorum, G& c. Num. 2I. 6. Ibid.
Poſt hæc vidi turbam magnam, quam dinu-
Werate nomo potetat, ex omnibus gentibus,
& tribubus & populis, ſtantes ante thro-
num, O& in conſpectu Agni, amikti Rolis
albis, & palmæ in manibus eorum: & cla-
mabant voce magnd, dicentes: Salus Deo
noſtro, qui ſedet ſuper thronum, & Agno.
Apoc. 7. 9. 10. Ibid.
Surgam, & cireuibo civitatem: per vicos &
plateas quxæram, quem diligit anima mea.
Can. 3. 2. Pag. 134
imilitudo autem vults eorum, Jacies homi-
nis, & facies Leonis à dexwtris ipforum
uatuot: facies autem bovis à ſiniſtris
Pſorum quatuor: & facies Aquilæ deſuper
ipforum quatuor. Ezech. I. 10. Ibid.
Et edentibus illis, dixit. Amen dico vobis,
quia unus veſtrum me traditurus eſt, &.
Cæœnantibus autem eis accepit Ju 8 US pa-
nem, & benedixit, ac fregit. Matth. 26.
21. L Dag: 13 5
In nidulo meo moriat. Job. 29. 18. Ibid.
Elegi abjectus eſſe in domo Dei mei, magis
quàm habitare in tabernaculis peccatorum.
Pialm. 83. II. Ibid.
In nidulo meo moriar; & ſicut Palma, mul-
iplicabo dies. Job. 29. 18. Pag. 138
ſt autem Rex, & perlatus ſt in
amariam. Et linxerunt canes ſanguinem
ejus, O&o. Reliqua autem ſermonum
Achab, & univerſa quæ fecit, & domus
ebutnea, quam ædificavit, cunctarumque
utbium, quas exrtruxit, nonne hæc ſoripta
ſunt in libro ſermonum dierum Regum Iſ-

rael?! 3. Reg. 22. 37. 39. pag. 139

Quid altum eſt, ſili mi?! Reſpondens autem

ille, qui nuntiabat; Fugit, inquit, Nrael c0-
ram Philiſttiim, & ruina magna acta e
in populo: inſuper & duo filii tui Ophni &
Phinees mortui ſunt: Er Arca Dei capta
eſt. Cumque ille nominaſſet Arcam Dei,
cecidit de ſellâ retrorſum juæta oſtium, &
fractis cervicibus, mortuus eſt. I. Reg. 4.

17. Ibid.
Faſciculus myrrhæ Dilectus meus mihi. Can.
I. 12. pag. 140

Clama, ne ceſſes, quaſi tuba ewalta vocem
tuam. Eſa. 18.1. pag. 141
& quis vult venire poſt me, abneget ſemet-
ipſum, & tollat Crucem ſuam, & ſequa-
tur me. Matth. 16. 24. pag. 142
† 3 Non

Index

Non aſpiciam hominem ultra, & habitatorem
quietis. Iſa. 38. 11. pag. 143
Et ait Rex: Numquid ſupereſt aliquis de
Domo Saul, ut faciam oum eo miſericor-
Botrus Cypri Dilectus meus mihi, in vineis
Engaddi. Can. I. 13. ag. 144
Neque ut dominantes in Cleris, ſed forma
facti gregis ex animo. I. Pet. 5§. 3. Ibid.
Surgite, poſtquam ſederitis, qui manducatis
panem doloris. Pſal: 126. 2. pag. 145
In terrà deſertà, & invid, & inaquoſaà, ſic
in ſanéto apparui tibi: ut viderem virtu.
tem tuam, & gloriam tuam. Pſal. 62. 3.
Ibid.
Si mortiferum quid biberint, non eis nocebit.
Super ægros manus imponent, & bené ha-
bebunt. Marc. 16. 18. pag. 146
Sitivit in te anima mea: quâm multipliciter
tibi caro mea! In terrâ deſertà, & invia,
& inaquoſa: ſic in ſanéto apparui tibi.
Pltalm. 62. 2. 3. Ibid.
Spiritus Domini ornavit Cœlos. Job 26. 13.
Pag. 147
Collegerunt Pontifices & Phariſæi concilium
adverſus JESUM. Joan. 11. 47. P. 149
Non ſicut manducaverunt Patres veſtri Man-
na in deſerto. Joan. 6. 58. Ibid.
Decrevit autem Salomon ædificare domum no-
mini Domini, & palatium ſibi, G. Sic
fac mecum, ut ætäficem domum nomini
Daoypmini Dei mei. 2. Paralip. 2. 1. 4. P. 150
Vovete, & reddite. Pſal. 75. 12. Ibid.
Ego autem venio ad te in nomine Domini
exercituum, Dei agminum Iraël, quibus
eaprobraſti hodie. I. Reg. 17. 45. Ibid.
Si fuerit Deus mecum, & dederit mihi panem
ad veſcendum, & veſtimentum ad induen-
dum, erit mihi Dominus in Deum, &
lapis iſte quem ereai in titulum, vocabitur
Domus Dei. Gen. 28. 20. 21. pPag. 151
Attende tibi, & doctrinæ. 1. Tim. 4. 16.
pag. 152
Nemo militans Deo implicat ſe negottis ſæ-
cularibus: ut ei placeat, cui ſe probavit.
2. Tim. 2. 4. pPag. 153
Et dixit Dominus: ſi comedent filii Iſrasl
panem ſuum pollutum inter Gentes, ad
Juas ejiciam eos. Et dixi, Aa a, Domine
Deus, Ecce anima mea non eſt polluta, &
morticinum, & laceratum à beſtiis non co-
medi ab infantiâ med uſque nunc. Ezech.
4. 13. 14. S Pag. 1 57
Stantes ante thronum, & in conſpeétu Agni,
amicti ſtolis albis, & palimæ in manibus
eorum. Apoc. 7. 9. Idbid.
Nunc igitur ego Nabuchodonoſor laudo, &
magnifico, glorifico Regem cœli: quia om-
nia opera ejus vera, & viæ ejus judicia,
& gradientes in ſuperbidò poteſt humiliare.

Dan. 4. 34. pag. 159

i dedero ſomnum oculis meis:

Unumquodque eorum coram facie ſud am-
bulabat. Ezech. I. 12. pag. 161
Beatus, qui tenebit, & allidet parvulos ſuos
ad petram. Pſal. 136. 12. pag. 162
Et ecce mulier, quæ erat in civitate pecca-
triæx, cognovit, quòd JESUS accabuißſet
in domo Phariſæi, attulit alabaſtrum un-
guenti. Lucæ 7. 37. pag. 164
Hi ſunt, qui venerunt de tribulatione magna.
Apoc. 7. 14. pag. 166
Jam hyems tranſiit, imber abiit & receſſit.

Flores apparucrunt in terra noſtrd. Can.
2. II. Ibid.

Habentes ſinguli citharas, & phialas aureas
plenas odoramentorum, quæ ſunt orationes
Sanctorum. Apoc. 5. 8. pag. 167
Tunc acceſſit ad eum Mater ſiliorum Zebedæi
cum filiis ſuis adorans, & petens aliquid
ab eo. Matth. 20. 20. Ibid.
Quare aliam te eſſe ſimulas? Ego autem
miſſus ſum ad te durus nuntius, &c.
3. Reg. 14. 6. pag. 168
Tu aliquando converſus confirma fratres tuos.
Luc. 22. 32. Ibid.
E& palpebris
meis dormitationem. Donec inveniam lo-
um Domino. Pſal. 13 1. 4. Ibid.
Quæ eſt iſta, quæ aſcendit de deſerto deliciis
aſſluens! Can. 8. 5. pag. 169
Veni de Libano, Sponſa mea, veni as Liba-
no, veni: Coronaberis de capite Amana.
Vulneraſti oor meum, Soror mea Sponſa,
vulneraſti cor meum. Can. 4. 8. 9. P. 172
Noviſſime autem, poſt filios, & Mater con-
ſumpta eéſt. 2. Machab. 7. 41. Ibid.
Et deduxit illos in vid mirabili. Sap. 10. 17.
Pag. 173
Emiſſones tuæ Paradiſus malorum punicorum
cum pomorum fructibus. Can. 4. 13. Ibid.
Erit tanquam lignum, quod plantatum eſt
ſecus decurſus aquarum: quod fruétum
ſuum dabit in tempore ſuo. Pfſal. I. 3. Ibid.
Oocurrerunt ei decem viri leproſi, qui ſtete-
runt à longe: & levaverunt vocem, di-
centes: JESU præceptor, miſerere noſtri.
Luc. 17. I2. 13. pag. 174
Ne ſolliciti ſitis animzæ veſtræ, quid manda-
cetis: neque oorpori veſtro, quid induami-
ni. Matth. 6. 2 5. Pag. 175
Quis, putas, major eſt in regno eclorum!
Et advocans JESUS parvulum ſtatuit eum
in medio eorum, & o. Angeli eorum ſemper
vident faciem Patris. Martth. 18. 2. p. 176
Nolite theſaurizare vobis theſauros in terra.
Matth. 6. 19. pag. 178
Tunc reliquit eum Diabolus. Et ecce Angeli
acceſſerunt, & miniſtrabant ei. Matth.
4. 11. Ibid.

Cum invitatus fueris ad nuptias, non diſ-
cumbas in primo loco, ſed vade, recumbe

Pag: 179
Et

in noviſſimo loco. Luc. 14. 8.

Argumentorum.

Et egreſus eſt Goliath de Geth, altitudinis
ſex cubitorum & palmi, &. I. Reg. 17.
14. pag. 179
Obſeero vos ego vinctus in Domino: ur dignè
ambuletis vocatione, qud vocati eſtis.
Eph. 4. I. B pag. 180
Gaudete in Domino ſemper: iterum dico,
gaudete. Philip. 4. 4. Ibid.
Et populus, qui oreabitur, laudabit Domi-
num. Pſalm. 101. 19.
JE&US autem tenens manum ejus, eleva-
vit eum, & ſurrexit. Marc. 9. 26. p. 181
Fapoliantes veterem hominem cum aälihus
ſuis. Coloſl. 3. 9.
Qui ſunt hi ſermones, quos confertis ad in-
vicem ambulantes? Luc. 24. 17. Ibid.
In matutino interficiebham omnes peccatores
terræ: ut diſperderem de civitate Domini

omnes operantes iniquitatem. Pſal. 100. 8.

. pPag. 182
Cuùmque eſſet in itinere, in diverſorio occurrit
ei Dominus, & volebat occidere eum. Tu-
lit illicò Sephora acutiſimam petram, &
circumcidit præputium ſjlii Jus: tetigitque
Pedes ejus, & ait: ſponſus ſanguinum tu
mihi es. Et dimiſit eum, poſtquam diwe-
rat ſponſus ſanguinum tu mihi es, ob cir-
cumciſionem. Exod. 4. 24. 2 5. 26. Ibid.
Faſciculus Myrrhæ Dilectus meus mihi: in-
ter ubera mea commorabitur. Can. I. 13.
pag. 183

LIBER QUARTUS.

E“ „quaſi vitis, frulétificavi ſuavitatem
odoris: & flores mei, fructus honoris
& honeſtatis. Eccleſ. 24. 23. pag. 18 5
Laudate Dominum, quoniam bonus eſi Pfal-
mus. Pſal. 146. 1I. Ibid.
Ego flos Campi. Can. 2. 1. Ibid.
Faſciculus myrrhæ Dilectus meus mihi: inter
ubera mea commorabitur. Can. I.13. p. 186
Vum, quem diligit anima mea vidiſtis?! Can.
3. W pag. 187
Mihi autem abſit gloriari, niſi in Cruce Do-
mini noſtri Jeſu Chriſti. Gal. 6. 14. Ibid.
De quò natus eſt Jiſus. Matth. I. 16. p. 188
Tbant Apoſtoli gaudentes à conſpeétu Conci-
lii; quoniam digni habiti ſunt pro nomine
lſu contumeliam pati. Act. 5. 41. p. 190
Qui præcipit ſoli & non oritur: & ſtellas
claudit quaſi ſub ſignaculo. Qui extendit
cœlos ſolus. Job. 9. 7. 8. pag. 19 1
Quaſi Navis inſtitoris. Prov. 31. 14. Ibid.
Ignis, grando, niæ, glacies, ſpiritus procel-
larum; quæ faciunt Verbum ejus. Pſalm.
148. 8. Ibid.
Magiſter, attuli ſilium meum ad te „haben-
tem ſpiritum mutum: qui ubicumque eum
apprehenderit, allidit eum & ſpumat.
Marc. 9. 17. Ibid.

Ibid.

Domine, quid me vis facere? Act. 9. 6

Pag. 192
Vinea facta eſt Dilecto meo, in cornu klio
olei. Eſa. F⸗ I. Idid.

Surge, & ingredere civitatem, & ibi dicetur
ribi quid te oporteat facere. Act. 9.7. Ibid.
Nonne cor noſtrum ardens erat in nobis, dum
Loqueretur in viâ, & aperiret nobis Scrip-
turas. Luc. 24. 32. Ibid.
Amicti ſtolis albis, & palmaæ in manibus eo-

rum. Apoc. 7. 9. pPag. 194
Quis es, Domine? Act. 9. 5. Pag. 195
Gaudeamus omnes in Domino, diem feſtam

celebrantes ſub honore Sanétorum omnium.
Ibid.
Converte gladium tuum in loecum ſuum. UOm-
nes enim qui acegeperint gladium, gladio

peribunt. Matth. 26. 52. Ibid.

Converte gladium tuum in looum ſuum.

Matth. 26. 52. Ppag. 196
Et abſterget Dominus omnem lachrymam ab
oculis eosrrum: & mors ultra non erit, ne-
que luctus, neque clamor, neque dolor erit
ultra. Apoc. 21. 4. pag. 198
Vidi ſtellam de cœlo cecidiſſe in terram, & da-
ta eſt ei clavis putei abyſſ. Apoc. 9. I. Ibid.
Domine, quid me vis facere! Act. 9. 6. Ibid.
Poſuerunt in oœœlum os ſuum: & lingua eo-
rum tranſivit in terrdâ. Pſal. 72. 9. p. 200
In arduis ponet nidum ſuum. In beiris ma-
net, & in præruptis ſilicibus commoratur,
atque inacceſſis rupibus. Inde contempla-
tur eſcam: & de longè oculi ejus proſpi-
ciunt. Palli ejus lambent ſanguinem: &
ubicumque cadaver fuerit ſtatim adeſt.
Job 39. 27. pag. 201

LFidelis Deus: per quem vocati eſtis in Socie-

tatem fili ejus, Jus -CHEISTI. I. Cor.
I. 9. aS. 203
Domine, quid me vis facere! Ack. 9.6. P. 205
In viis juſtitiæ ambulo, in medio ſemitarum
Judicii, ut ditem diligentes me, & theſau-
ros eorum repleam. Prov. 8. 20.2 I. p. 206
Oportet Epiſcopum irreprehenſibilem eſſe. 1I.
im. 3. 2. pag. 207
Ego ſum Paſtor bonus, & cognoſco oves
meas, & cognoſount me meæ. Joa. 10. 14. Ib.
Melior eſt obedientia, quàm viétimæ. 1. Reg.

15. 22. pag. 209
Fratres, nolite diligere Mundum. 1I. Joan.
2. 15* Ibid.

Ewiit, qui ſeminat ſeminare ſemen ſuum.
Argue, obſecra, increpa in omni patientid,
O& doctrind. 2. Tim. 4. 2. pag. 211
Quaſi plantatio Roſæ in Jericho. Eccl, 24. 18.
Et tabeſcet omnis militia cœlorum, & com-
plicabuntur ſicut liber cæli, & omnis mi-
litia eorum defluet, ſicut defluit folium de
vined. Iſaiæ 34. 4. pag. 214½
† 4 Heu,

Heu, heu, mi frater: Cumque planxiſſent
eum, dixit ad filios ſuos: Cùm mortuus
fuero, ſepelite me in ſepulchro, in quo vir
Dei ſepultus eſt. 3. Reg. 13.31. Ibid.
Vox clamantis in deſerto: Parate viam Do-
mini: reltas facite in ſolitudine ſemitas
Dei noſtri. Iſaiæ 40. 3. Ibid.
Dixi: Deus meus es tu: In manibus tuis ſor-
tes meæ. Eripe me de manu inimicorum
meorum, & perſequentibus me. Illuſtra
faciem tuam ſuper ſervum tuum. Pialm.
30. 160. pag. 2 15

Multiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas cœli,

& velut arenam, quæ éſt in littore matis:
poſdebit ſemen tuum portas inimicorum
ſuorum, & benedicentur in ſemine tuo om-
nes gentes tertæ. Gen. 22. 17. pag. 216
Ewulta, & lauda, habitatio Sion: quia ma-
gnus in medio tui, ſanétus Iraël. Iſa. 12.6.
Onus Babylonis, Gc. Iſa. 13. I. Pag. 220
ic non potuiſtis und hord vigilare mecum!
Matth. 26. 40. lbid.
Et percutiet terram virgé oris ſui: & ſpiritu
labiorum ſuorum interſiciet impium. Et
erit Iuſtitia cingulum lumborum ejus. Iſa.
I11. 4 pag. 22 1
Montes Gelboë, nec ros, nec pluvia veniant
ſuper vos: neque ſint agri primitiarum:
quia ibi abjectus eſt olypens ſortium, ly-
peus Saul, quaſi non eſſet unbtus oleo.
2. Reg. I. 21. Ibid.
Seraphim ſtabant ſuper illud, ſex alæ uni,
E& ſex alæ alteri: duabus velabani ſaciem
ejus, duabus velabant pedes cjus, & dua-
bus volabant. Et clamabant alter ad alte-

rum: Sanäétus, San’tus, Sanäctus Dominus

Deus exercituum: plena eſt omnis terra glo-
riqò ejus. Et commota ſunt ſuperliminaria
cardinum aà voçe clamantis, & domas re-
pleta eſt fumo. Et dixi, væ mibi, quia
tacui. Iſa. 6. 2. pag. 223
Ecce Agnus Dei, Ecce, qui tollit pecoata
mundi. Joan. 1. 29. Ibid.
Qacæ eſt iſta, quæ aſcendit! Can. 8. 5. P. 224
Verbum Chriſti habitet in vobis abundanter.
Ad Coloſſenſ. 3. 16. Ibid.
Oſtendam vobis quid ego ſjaciam vinex meæ:
auferam ſepem ejus, & erit in direptionem:
diruam maceriam ejus, & erit in concul-
cationem. Et ponam eam deſertam: Non

purabitut, O non fodietur, G aſcendent

vepres & ſpinæ: Er nubibus mandabo, ne
pluant ſuper cam imbrem. Iſa. 5. 5. P. 22 5
Si conſiſtant adversum me caſtra: non timebit
cor meum. S egxurgat adverskm me pra-
lium: in hoc ego ſperabo. Unam peiiià Do-
mino, hanc requiram, ut inhabitem in domo
Domini omnibus diebus vitæ meg. Ur vi-
deam voluptatem Domini. Pſ. 26. 3. P. 226
Ecce video cœlos apertos. Act. 7. 55. Ibid.
Dixit Jeſus Petro, Sequere me. Converſus Pe-

Index

trus vidit illum diſcipulum. Jo. 2 I. 20. Ib.
Reſiduum erucæ comedit locuſta. Joël. 1. 4.
. pag. 227
Apparuit gratia Dei Salvatoris noſtri omnibus
hominibus, erudiens nos. Tit. 2. I1. P. 227
Surge, illuminare, Jeruſalem, quia venit lu-
men tuum. Iſa. 60. I. Pag. 232
Venter tuus ſicut acervus tritici vallatus Li-
lus. Cant. 7. 2. Pag. 233
Domine, quid me vis facere! Act. 9. 6.
Pag. 2 3
Cui reſiſtite fortes in ſide. I. Pet. 5. R IPi
Mirabiles elationes maris: Mirabilis in altis

Dominus. Plal. 92. 4. Ibid.

Et poſtquam impleti ſunt dies purgationis

ejas, ſecundum Legem Moyſi. Luc. 2. 22.
Pag. 235
Et poſtquam venerunt in locum, qui vocatur
Calvariæ, ibi orucifixerunt eum. Luc. 23.

33. pag. 236

Er ipſe accepit eum in ulnas ſuas, & benedi-
att Deum, & diait: Nunec dimütis ſer-
vum tuum Domine. Luc. 2. 28. pag. 237
Et anima mea illi vivet: G ſemen meum
ſerviet ipſi. Pſal. 2 1. 31. Ibid.
Præpatate corda veſtra Doming, & ſervite
6&1 ſoli. I. Reg. 7. 3. pag. 238
Deeſt banis, non ſunt aqux: Anima noſtta
jam nauſeat ſuper cibo iſto leviſſimo.
Quamohrem miſit Dominus in populum
ignitos ſerpentes. Num. 2 I. 6. pag. 239
Magna eſt enim, velut mare contrio tua.
Thren., 2. 13. Ibid.
Ullis autem abeuntibus, cœpit Jeſus dicere
ad turbhas de Joanne: Quid eaiſtis in de-
ſortum videre, Arundinem vento agitatam!
Matth. 11. 7. Pag. 240
Vade ad mare, & mitte hamum: & eum pif-
cem, qui primus aſcenderit, tolle: & aper-
10 ore ejus invenies ſtaterem: illum ſumens,
da eis pro me & te. Matth. 17. 26. Ibid.
Sed quid dicit &criptura? Ejice ancillam &
lilium ejus. Non enim erit hæres filius an-
cillæ cum filio liberæ. Galat. 4. 30. Ibid.
In terrà deſertâ, & invid, & mnaquoſa: ſic
in ſancto appharai tibi. Plal.62. 3. Pag. 241
Et erit ſemen tuum quaſi pulvis terræ. Gen.
2 8. 14. lIlbid.
Habebat in dexterâ ſud ſtellas ſeptem: & de
ore ejus gladius utraque parte avutus exi-
bat. Apoc. I. I0. pag. 242
Quis, putas, eſt fidelis ſervus & prudens,
quem conſtituit Dominus ſuper familiam
ſuam, ut det illis cibum in tempore!

Marth. 24. 45. pag: 243

Videte voſmetipſos, ne perdatis, quæ operati
eſtis: ſed ut mereedem plenam accipiatis.
Omnis, qui recedit, & non permanet in
doctrind Chriſti, Deum non habet; qui per-
manet in doöétrind, hic & Patrem, & fi-
Pag 244
Ferverſi

lium habet. 2. Joan. 8.

Argumentorum.

Perverſi diſſcilè corriguntur: Er ſtultorum
inſinitus eſt numerus. ECccCl. r. 15. pag. 246
Spiritus Sanétus ſuperveniet in te, & virtus
Altiſſimi obumbrabit tibi. Mebqgue quod
naſcetur eæ te ſanötum, vocabitur ilius

Dei. Luc. I. 35. pag. 247
LIBER QUINTUS.

Eſcendit ergo Samſon in Thamnata,
vidénſque ibi mulierem de ſiliabus
Philiſtim; aſcendit & nuntiavit Patri ſu
& Matre, dicens: Vidi mulierem in
Thamnata de fiiabus Philiſthinorum:
quam, quæſo, ut accipiatis mihi umxorem.
Judic. 14. I. pag. 249
Dominus dedit, Dominus abſtulit. Sit nomen
Domini benedictum. Job. I. 21. pag. 251
tinam mortui eſſemus per manaum Domini,
in Egypto. Exod. 16. 3. Ibid.
Quid hic ſtatis, totâ die, otioſi? Marth.
20. 6. Ppag. 25 3
Et tuam ipfſius animam pertranſibit gladius.
Luc. 2. 35. pag. 255
Er accedens tentator, dixit ci: Si Jilius Dei
es, dic, ut lapides iſti panes hiant. Marth.
4 . 3. Pag. 257
Surreai, ut aperirem Dileéto meog: manus
meæ ſtiüllaverunt myrrham. Can. 5. §.
Pag: 259
Surregxi, ut apetirem Dileöëto meo: manus
meæ ſtillaverunr myrrham. Can. §. F.
Pag. 260
Quæ non quæſivit muliebrem cultum, ſed
guz‿0³umgue voluit Egæus Eunuchus gu-
Ros Virginum, hæc ei ad ornatum dedir.
Either. 2. I15. . pag. 262
Aſcendens in altum, captivam duait capti-
vitatem. Eph. 4. 8. Pag. 263
Ego ero teum, & Perouties Madian quaſi
unum virum. Et üle: Ne recedas hin,
doneg revertar ad te portans Jactificium.
Jud. 6. 16. pag. 265
Spiritum nolite extinguere. Theſl. 5. 19.
pag. 268
Ego ero teum, & perouties Madian guaſi
unum virum. Et ille: Ne recedas hing, do-
nec fevertar ad te portans ſacrificium. In-
greſſus eſt itaque Gedeon, coxit hædum,
Oazxymos panes, tulit omnia ſub quer-
cu, & obtulit ei. Jud. 6. 16. pag. 271
Aut quaæ mulier, habens drachmas decem:
ſi perdiderit drachmam unam, nönne ac-
cendit lucernam, & everri domum, &
Juærit diligenter, donec inveniat cam?
Luc. 15. 8. Pag. 272
Fecitque malum in oculis Domini De ſui:
neo erubuit faciem Jeremiæ Prophetz lo-
uentis ad ſe ex ore Domini. 2. Paralip.

36. II. pag. 273

Nolite timere, puſillus grex; quia vompla-
cuit Patri veſtro dare vobis regnum. Ven-
dite quæ poſidetis, &. Luc. 12. 32.
Domine, ſi tu es, jube me venire ad te IJuper
quas. At ipſe ait, veni. Matth. 14. 28.
Pag- 276
Paupertatem & divitias ne dederis mihi.
Prov. 30. 8. Pag. 279
Viri Hrazlitæ, quid miramini in hos , dut nos
uid intuemini, quaſi noſtrò virtute, aut
Poteſtate fecerimus hunc ambulare?! Act.
3. 12. Ibid.
Sub umbrâ illius, quem deſideraveram, ſo-

: & fruöctus ejus dulcis gutturi meo.
Can. 2. 3. pag. 280

Et deſcendens Petrus de naviculd, ambula-
bat ſuper aquam, ut veniret ad JkSUM.
Matth. 14. 29. pag. 281
Timens autem domum Patris ſui, & homi-
nes illius civitatis, per diem noluit Jfacere,
ſed omnia nocte complevit. Jud. 6. 27.
Pag. 283
Imitatores mei eſtote, ſicut & ego Chriſti. I.
Cor. I. II. pag. 284.
Audivi murmurationes filiorum Iſrasël, lo-
quete ad eos: Veſpere comedetis carnes,
& mans ſatutabimini panibus, ſcietiſque
guia ego ſum Dominus Deus veſter. Exod.
10. 12. Pag. 286
Diſrumpens, ſeindam regnuim tuum, & da-
bo àlud ſervo tuo. 3. Reg. 12. 11. pag.
289
Erat autem puella pulchra nimis, dormie-
batque oum Rege, & miniſtrabat ei: Rex
verò non oognovit ezm. Adonias autem
Silius Haggith elevabatur, dicens: Ego
regnabo. 3. Reg. I. 4. pag. 290
Er peccatum meum contra me eſt ſemper.

Pſalm. 50. 5. pag. 29 5
Quicumque efuderit humanum ſanguinem

Jundetur ſanguis illius. Vos autem oreſcite
& multiplicamini. Arcum meum ponam
in nubibaàs: Et non erunt ultra aqac Aila-
vii ad delendam univerſam carnem. Gen.
9. 6. Ibid.
Fagite fornicationem. I. Cor. 6. 18. p. 297
Cumque habitaret in illaà regione, abiit Ra-
ben, & dormivit cum Bala concubind Pa-
tris ſui: quod illum minimé latuit. Erant
autem ſilii Jacob duodecim. Gen. 35. 22.
Pag. 300
Oves meæz vocem meam audiunt: & ego co.
gnoſoo eas: & ſequuntur me. Et ego vi-
am æternam do eis, & non peribunt in
æternum. Joan. 10. 27. Pag. 303
Heri hord ſeptimâ reliquit eum ſehbris. Cogno-
vit ergo Pater, quia illa hora erat in
qud dixit ei JESUS, Lelius tuus vivit.
Joan. 4. 52. pag. 305
. Er

12. 32. pag. 307
Qui ſeminat in benediétionibus, de benedi-

tionibus & metet. 2. Cor. 9. 6. pag. 309
MNiſi gramen frumenti cadens in terram mor-
tuum fuerit, ipſum ſolum manet. Joan.
12. 24. Ibid.
Cumque audiſſet Jethro Sacerdos Madian,
ognatus Moyſi, omnia, quæ feczrat Do-
minus Moyſie, & Iſrael populo ſuo, &
quod dumiſſet Dominus Iſrael de Agybto:
Tulit Sephoram auxorem Moyſi. Exod. 18. I.
Ibid.
Wdifie avitque Moyſes altare, & vocavit
nomen ejus, Dominus ewaltatio mea: quia
manus ſolius Domini; & bellum Domini
erit contra Amalech, à generatione in ge-
nerationem. Exod. 17. 15. Pag. 3 10
Inimicitias bonam inter te & mulierem, &
ſemen tuum, & ſomen illius: ipfa conte-
ret caput tuum, & tu inſidiaberis calo
neo ejus. Gen. 3. I5. 1bid.
Nolite ſeduci, corrumpunt bonos mores collo-
quia mala. I. Cor. 15. 33. pag. 31I1I

LI B E R SEXTUS.

Eſcendam, & videbo, utrum olamo-

rem, qui venit ad me, opere comple-

verint: an non eſt ita. Gen. 18. 21. Pag.
31 3
Benedicite ignis & aſtus Domino: benedicite
gelu & frigus Domino. Dan. 3.66. p. 315
Quæ ſtetit, & ait: Domine, non eſt tibi
curæ, quod ſoror mea reliquit me ſolam
miniſtrare! Luc. 10. 40. pag. 3 16
Vidit, & ſequebatur illum teszifcarer Deum.
Luc. 18. 43. g. 3 18
Sinite parvulos, & nolite eos ral . Er
cum impoſuiſſet eis manus, abiüt inde.
Matth. 19. 13. . Ibid.
Dicentes, Deus dereliquit eum, perſequimi-

ni, & oomprehendite eum: quia non D

qui eripiat. Pſal. 70. 11. pPag. 319
David autem genuit Salomonem eX 4 . a
Juit Uriæ. Matth. I. 16. Pag. 320
Ad annuntiandum manè miſericordiam tuam;
& veritatem tuam per nocétem. Pfal. 91.
31. Ibid.
Sapientia zdificavit ſibi domum, ewoidit co-
lumnas ſeptem. Prov. 9. I. Ibid.
Ego Sapientia habito in conſilio, & eruditis
interſum cogitationibus. Prov. S. 12. pag-
321
Nec Salomon in omni glorid ſud ooopertus
eſt, ſicut unum ecr iſtis. Matth. 6. 29.
pPag. 322
Quod eſt mandatum magnum in lege! ait

6

Index
Er ego, ſi ealtatus fuero à terré, omnia

traham ad me ipſum. Hoo autem dicehat,
ſignificans quâ morte éſſet moriturus. Joan.

illi JESUS: Diliges Dominum Deu
tuum ex toto corde tuo. Matth. 22. 36.
Pag- 323
Angelis ſuis mandavit de te: at cuſiodiant
te in omnibus vis tuis. Pſalm. 90. 11.
pag. 324
Eoce enim ego oreo cœlos novos, & terram
novam. Et non erunt in memorid priora.
Cum audihet Joannes in vinculis opera LClui-
Iti, mittens duos ex diſcipulis ſuis „ dit
ali: Tu es, 7u venturus es! Matth. II. 2.

Pag. 328
Averte ooulos meos, ne videant vanitatem.
Pialm. 118. 37. Ibid.

Er erit in tempore illo: ſerutabor Jeruſalem
in lugernis. Soph. 1. II. 329
& autem manus tua, vel pes tuus ſcandali-
vat te; abſcig⸗ eum, & projice abs te.
Matth. 18. 8. pag. 331
Vir erat in terré Hus nomine Job: & erat
Vit IIe ſimple O reltus, au timens Deum,
G recedens à malo. Natique ſunt ei ſep-
tom ſlii, O es fliæ. Et ſuit pobeſſio
ejus Rpeem millia ovium. Job. I. I. pag.
324
Dentes tui ſicut greges tonſarum, quæ& di.
cenderunt de lavacro: Omnes ge⸗ mellis
