tur. Augebatur ſiquidem credentium in Do-
mino multitudo, & Petri umbra ſignorum lu-
ce emicante. Nimirum vaferrima Scribarum
natio percallebat „ eam tantùm fore ſtabi-
lem Fidem, quam Apoſtoli rationibus Scriptu-
riſque Judæorum mentibus inſeviſſent. Nam
ſata miraculis credulitas citò præſtigiis à bap-
tiimo ad circumciſionem retrahitur. Ideò
convocantes Apoſtolos tantis miraculorum ful-
AEt 4.40. goribus coruſcantes, Caæſis, inquit, denuntiave-

Oliva

runt, ne loquerentur in nomine Jeſa, & dimiſe-
runt eos. Abſcedat Sapientia, quæ diſſerit; &
fulguret miraculis, ſi libet, Charitas. Ab illa
ſecuri ſumus fide, quæ non fſcientiæ inniti-
tur baſi, ſed miraculorum eſt vento circum-
lata. Unum verbi gladium Moyſis culter refor-
midat, quo tantàm, qui cadet, non adjiciet,
ut reſurgat. Præcipiendopræcipimus vobis ne, doce-
retis. Tuum reconde doctrinæ gladium in va-
ginam, Petre, & tua, ſi placet, umbràâ ad
ſalutem colluceto. Præcepimus, vobis ne doce-
retis. Nec vanus fuit metus Pontificum: uno
ſiquidem verbi gladio triumphare de Mundo
Fides poteſt. Submiſſum è cœlo eſt cum qua-
drupedibus ſerpentibuſque linteum dormienti
in ſolario Petro. lIis Gentes deſignabantur
anguibus, quas Deus ſubjugandas Apoſto-
lo tum maximè tradebat. At quibus aut laqueis
irretire, aut machinis edomare illa monſtra
Petrus ſuſcepit? Offis Daniel pugnavit in An-
guem. Hydras titione compreſſit Antiquitas.
Diſcerpſit Leonem Samſon. Arcu Eſau pa-
renti feras in ſaltu venabatur. Petrus ipſe ha-
mo piſcem extraxit. Quodnam ex hiſce in-
ſtrumentis deligitur, ut monſtra domentur?
Nullum. Jugulentur verbi gladio, & itaà in
membra Eccleſiæ demittantur. Surge, Petre: A&10. 14.
Occide, & manduca. Adfuere propterea cohortes .
Romanorum Petro Cæſareæ, non umbræ ejus
exploraturæ miracula, ut crederent, ſed ver-
bis auſculaturæ, quibus occidendas ſe eſſe ſcie-
bant, ſed in vitam. Nune ergo omnes nos in con- A 10.32.
ſpectu tuo adſumus, audire omnia quæcunque ti-
bi præcepta ſunt à Domino. Quos ſanè cum
Cornelio milites, loquente etiamnum Petro
verba Scripturarum, Spiritus Sanctus inſe-
dit, inſeſſéòſque Spiritu luſtralibus baptiſini
aquis expiavit Apoſtolus. Numquid aquam pid. 47.
quis prohibere poteſt, ut non baptizentur hi,
qui Siritum ſanctum acceperunt, Nicut & nos?
Scientiæ mimirum dediderant ſeſe: ideôque ſta-
turos contra ſupplicia & Spiritus imbuit, &
Petrus inunxit. Audite hæc omnes Gentes: au- pſal. 48.2
ribus percipite omnes, qui habitatis orbem. Os
meum loquetur ſapientiam ; & moditatio cor-
dis mei prudentiam. Hiſce attrahendæ ſunt ma-
chinis Gentes. Scientia domet, non Amor.
Nam deſtituta ſermone Charitas reſtinguitur
flatu uno: ne flumimbus quidem Amor obrue-
tur, ſi eum ſermo ſuccendat. Lampades, in- Can. 8. 7.
quit, ejus, lampades ignis atque ammarum.
Aquæ multæ non potuerunt extinguere Charita-
tem, nec flumina obruent illam. Magna hæc ſanè
fax, quæ vivit in undis. Noli mirari: Scientia
eam contra torrentes munierat. Dixerat e-
nim Sponſa, antequam de ſuis ſe lampadibus
jactaret: Quis mihi det te fratrem menin, ut Can. 8. 2.
inveniam te foris. Apprehendam te, & ducam
in domum Matris meæ- ibi me docebis, & da-
bo tibi poculum ex vino condito, & muſtum
malorum granatorum meorum. Martyrum hic
ſanè cruor, Punicorum muſto coloratus, pro-
pinabatur Dilecto. Eum autem tum Sponſa
exhibet, cùm edocetur. Et tum quidem cùm
patruelis exſugens ubera inducitur, blandi-
tiæ oſculis finiuntur. Ubi verò, abdicatis
uberibus, characteribus Sapientiæ negotium
tranſigitur, non jam illecebris, ſed funeribus
Sponiæ Amor in Sponſum conſignatur. Quis
mihi det te fratrem meum, ſugentem ubera Ma-
tris meck, ut inveniam te foris „ & deoſculer
te? Vides Amorem in ubere & foris conve-
niri;

1Mich..

11.

Por, 9,2.

poe 58.

1c 4

1
4
3 Mich 7, 1
. „
1
1
0

.

3
.

Luc 1 46.

le-
n
ndo
un.
Henti
dntur
oſo.
Gbei
nſra
An.
luten.
i ⸗
len.
ten.
etur)
itan
Pete: “
Ohortes
re en
ed rer.
elleſce
1 in n. Aen
ngteti
nd cun
n Neto
n le⸗
bapnini
Agun il
tur M,
m
eoclelt⸗
nbut, &
ntet: dr il
rben. 0
itatio a⸗
ſuntmr.
on AM.
teſicgiu
nor obrve⸗
Irmon
n Cnie.
Uuheehn
i:. Wenin
Dueret ⸗
PyeibS
, min,
„, ben
bic,
6 llfns

2. Mach. 7.
21.

Prov. 9,2.

Apoc. 5·8.

Apoc. 4.5.

Stromatum, Lib. II.

miri, & oſculis excipi, ne dicam, eludi? At do-
centem & domi nanciſcêris Sponſum, & illi
non blanditias regeri, ſed latam pro eo mortem
refundi gratulabere. Apprehbendam te, & du-
cam in domum Matris meæ: ibi me docebis,
& dabo tibi muſtum granatorum meorum. Occi-
dentur pro te, ſi doceantur à te. Quamdiu im-
mulges ex ubere lac, velitabitur Eccleſia oſcu-
lis, non autem funeribus ſuis regni tui purpu-
ram imbuet. Eluxit, qua de agimus, Conſtantia
in Heroina;, quæ Antiochi torcularibus com-
preſſos ſui uteri botryones ſeptem Deo obtu-
lit, epotandos in menſa Patris. Ningulos Ulo-
rum, inquit de Machabæorum Matre Scrip-
tura, bhortabatur voce patrid fortiter, repleta Ta-
pientiũ. Sapientiâ, inquam, non amore & robo-
rabat filios Mater, & firmabatur. Quà factum
eſt, ut conditus paſſionis calix, ſpumante tan-
ti cruoris muſto, Deo cœœli offerretur à foemi-
na. Nimirum non Charitas, ſed Sapientia ædi-
Ricavit ſibi domum, immolavit victimas, & miſ-
cuit vinum. Quæ enim non exundavit in Ma-
chabæorum ore Philoſophia de ritibus, de im-
mortalitate, de æternitate, de providentia
Numinis, de iniquorum ſuppliciis, de juſto-
rum coronis, quùm cruoris ſui muſtum in
Dei cyathum moriendo pueri tranſmitterent?
Quis enim non imbutus æternitatis ſcientid mo-
ri potuit pro Lege? Corripuit propterea A-
gnus, in ſuorum funeribus à Mundi origine in-
terfectus, non unam lampadarum ante thronum
ardentium, ſed de dextera ſedentis librum: ut
teſtaretur ſuos ad perferenda ſupplicia robo-
ratos fuiſſe Prophetas non tam Amoris face,
uam volumine Sapientiæx. Et vidi Agnum
Rantem, tanquam occifum. Et accepit de dex-
tera ſedentis in throno librum. Atqui faces ſo-
lium circumſtant. Et ſeptem lampades arden-
tes ante thronum. Prætulit lampadibus librum
occiſus in ſuis Agnus: ut tribuendam occum-
bentium fortitudinem, noſceremus, non tam
Charitati, quâ flagrabant, quam Sapientiæ,
quâ contra ſupplicia obriguerant. Audi na-
tu minimum & Macchabæis, quo tela umbone

, Mach.7. repulerit. Non obedio præcepto Regis, ed præ-

30.

cepto legis: quæ data eéſt per Moyſem. Miraris in
mari rubro non naufragam pubertatem? Na-
tat in tabula. Doctus enim per Moyſem Mundi
cœlique philoſop jam, graſſantem Regis iram
contempſit. Obedio pracepto Legis, quæ data
eſt per Moyſem. Fruſtra literis loricatum im-
manitas oppugnavit. Non mirum ergo eit, ſi
ſuo nos Chriſtus exemplo præferendam Sa-
pientiam Virgini parenti ſuæ inſtituit, quando
à mœrente abſceffit Matre puer duodennis,
ut docentes audiret, rogarétque Scribas in

Luc. 2.46. Lemplo. Invenerunt illum in Templo ſedentem

in medio doctorum, audientem illos, & interro-

gantem eo. Et quamvis Scripturarum latex
nunquarn non decurrat aureus, emittebatur i
tamen temporis per ora Scribarum, quaſi
per latrinas & cloacas. Attamen Dei Verbum
fæculentiam alvei præ fluminis pretio non recu-
ſabat, tantam ratum eſſle Scripturarum melli-
tudinem, ut tum quoque anteferri & poſſet
& deberet uberibus oſculiſque Virginis, quùm
eas luteos per ſyphones miſtaſque veneno de-
fluere contingeret in exedris Sanctuarii. Quod
ſi Matri Domini præferri Scientia debet;
quo modo nugis, ſcurris, otiéque poſthabe-
tur? Ergo, quam Chriſtus parenti optimæ Præ-
ponit, tu eam theatris reris poſthabendam?
Ethicæ Comment. Tom. IV.

1O◻I

Quid agam, inquies, cum Scientia; quando
per ſtultitiam prædicationis ſalvos Deus fe-
Cit, ſi Paulo credimus, credentes. Placuit Deo;
inquit, per ſtultitiam prædicationis ſalvos facer
re credentes. Falleris, ſi exchuſam à Paulo ar-
bitraris Sapientiam eſſe, ejectàmque adytis
Sancétuarii. Pampinos is tantùm oſtentationis
decuſſit & garrulitatis, ne prædicationis ra-
cemos verborum umbrà laſciviens excoqui pro-
hiberet. Cæterùm & Paulum evolve: Quis
eo ſublimior? & Petrum perlege: quis illo ele-
gantior? & Joannem explorato: neminem illi
doctrind, arcaniſque parem invenies. Parati
ſemper, inquit Petrus, ad ſatisfaciendum ommni
poſcenti vos rationem de ea, quæ in vohbis eſt,
ſpe. Quid, inquis, cum Scientia agam? Græ-
corum Viden'’ ut acumina jaceant? Viden ut
Romanorum luxati Arcus torpeant? Viden'ut
Piſcatorum retibus nullæ aut Sapientium por-

ticus, aut Potentium arces ſint pares? Scien-

tià id totum confectum eſt, non Omnipoten-
tiâ, iràave Numinis. Prædixerat hos debella-
tæ per Sapientiam ſuperſtitionis gemitus An-
na, quæ, diffractis pharetris, ſcientiam ſepſit
ovaturam. Quia Deus ſcientiarum Dominus eſt,
& ipſi præparantur cogitationes. Arcus fortium

1. COr. I.

1. Pet. 3. 16,

1, Reg. 2.3.

ſuperatus eſt, & infirmi accinéti ſunt robore.

Ut autem videas non tam virtute, quam Sa-
pientiâ debellatum Hieroſolymis eſſe, partam-
ue ſermone efle lauream Eccleſiæ: cuùm præ-
miſiſſet in Actibus Lucas plemum gratià ro-
boréque Stephanum innumeris fulfſiſſe ſignis
in turba, non de miraculis ſolicitas fuiſſe
Synagogas ait, ſed de doctrina, quas obru-
tas commemorat non prodigiorum novitate, ſed
gravitate, dignitatéeque Scientiæ. Surrexe-
runt autem quidam de Gynagoga diſputantes
cum Stephano. Et non poterant reſiſtere Japien-
tiæ & Spiritui, qui loquebatur. Tunc ſubmiſe-
runt viros, qui dicerent ſe audiſſe eum dicentem
verba blaſphemixæ. Non tum inſidiati ſunt Ste-
phano, quuàm multis fulgeret ſignis in vulgo.
Tum eſt Libertinorum efferatus cœtus in Levi-
tam, cùm victum ſe eſſe intellexit Stephani ſa-
piemtiâ diſſeremtis. Ergo Deus non Miraculorum,
ſed Scientiarum, Judæorum pharetras con-
tudit, arcuſque diffregit. Eà enim ſe op-
primi ſenſere machina, cui diſſolvendæ ar-
tes omnes, omnemque conatum intendê-
re. Stephanus plenus gratid faciebat prodigia
magna in populo. Surrexerunt autem quidam
di putantes cum Nephano. Signis ille Prælia-
batur pro Chriſto: At hi non ſignis, ſed argu-
mentis adverſari cœpere, oppugnati Levi-
tæ potentiàâ, led ſapientiam impugnantes. Mi-
raris autem pluris factam efſe in Levita ſcien-
tiam, quaàm ſigna, quando plus acceſſiſſe di-
gnitatis ſapientiâ, quam imperio ipſis quoque
Regibus non ignoramus? Finito enim mulier-
cularum, coram Salomone, judicio: Audi-
vit, inquit, omnis Iraël, & timuerunt Regem,
videntes ſapientiam Dei eſſe in eo. Terrorem
incutit ſui purpura non gladiis, quibus ambi-
tur, ſed effatis, quibuſcum præeſt; & caritu-
ram putamus authoritate Cidarim, ſi luxui
phaleriſque vanitatis decus præferat pompam-
que ſcientiæ: Timetur non gladius in Rege,
ſed Sapientia: & negligetur Præſul, ſi vo-
luminibus ſeptus, auro, ſericéque non obrui-
tur? Ergo patinis, aulæiſque efferetur Epiſ-
copus, quando Regem fatemur terrori
ſe ſuis non ornamentorum ſuperbiã, ſed
3 ſoler-

Act 6

2. Reg. 3.
28.

E-cleſcaſii.-
coré pom-
paæ veriores.
Scientia.

Luxus nib

ſuiſ- prodeſt,

102

Eecleſiaßii. ſolertià Sapientiæ? Clamat Princeps ad Reges,
ee ut; conſciſſis velis, direptiſque periſtromati-
ſien am. Dls, unis ſe Sapientiæ inſignibus cohoneſtent.
Plal.2. 0. Erudimini, qui judicatis terram. Decet terra-
rum Judices Sapientia; & terræ coœlique
arbitros Sacerdotes ignaviæ, inſcitiæ ſqualere
ſitu patiemur ? Propterea, inquit Eſaias,
Ila. 5. u. aptivus ductus eſt populus meus, quia non ha-
buit ſcientiam. Propterea dilatavit infernus ani-
mam ſuam, & aperuit os ſuum abſque ullo ter-
mino: & deſcendent fortes ejus, & ſublimes,
glorioſique ejus ad eum. Liceat hac mihi ratione
philoſophari. Involutum vulgus inſcitid Manes
patefecit, aperuitque gehennam, nullis reo-
rum funeribus ſaturandam. Quid, rogo, in-
vehet incommodi caligans in tenebris igno-
rantiæ cum Sacerdote Levita? Et omnem qui-
dem laſciviæ apparatum præmiſerat hianti ge-
IIa. §. 12., hennæ: Cithara, & Lyra, & tympanum, & ti-
bia, & vinum in conviviis veſtris. Nec tamen
devorandis primoribus regni Orcus patebat.
Occluſa ſunt Legis volumina, & illicò gehen-
na ignis ad ſupplicium patuit. Quia non ha-
buit ſcientiam: Fropterea dilatavit infernus ani-
mam ſuam. Quis non putaſſet Iyrarum efſe fi-
dibus revinéctum vulgus laſciviens? Captiva-
tum eſt non citharàâ, ſed ignorantiãa. Quis,
ut olim aceto Alpes, ita nunc perforatos
patuiſſe vino Manes non crederet? Inſcitià
cœpit ità Orcus fatiſcere, ut jam coire non
poſſit. Propterea infernus aperuit os ſuum abſ-
que ullo termino. Satius, ut vides, eſt, tene-
re Lyram, quàm carere volumine: & ſi bi-
bas, ſilet gehenna; latrat, ſi neſcias. Evadere,
non undique rea, poteſt laſcivia: ſcelus inſci-
tiam non poteſt non ſubſequi. Hinc eſt, quod
damnaturus Jeruſalem Dominus, non lyras
coacervavit, ut canerent, ſed caliginem inve-
IIa. 6. I. Xxit, ne vidérent. Excæca cor populi bujus, &
aures ejus aggrava, & oculos ejus olaude ne
fortè videat oculis ſuis, & auribus ſuis audiat,
& corde ſuo intelligat, & convertatur, & ſa-
nem eum. Viveret, ſi videret: & ſanaretur,
ſi noſſet. Sua illum ignorantia opprimet. Por-
ròô perituri cor populi non igne charitatis
multavit, ſed luce ſcientiæ interdixit. Excæ-
ca cor populi hujus. Aliquantiſper diligat, dum
non intelligat. Nam licèt æſtuet, citò refri-
geſcet, ſi lumen eum intelligentiæ defecerit.
Et ne ſuæ fortè Præſules blandirentur cæci-
tati, quòd quamvis caligent ipſi, familiarium
tamen & manibus palpent; & oculis vi-
deant, hoc eſt, alieno ſapiant corde, oculé-
que proſpiciant: non curat Eſaias, ne populus
nonintelligat; tantàùm, ne proprio intelligat cor-
de ſategit. Ne forte videat oculis ſuis, & corde
Rex vegat. ſuo intelligat. Nam alienæ ſi tibi ſtandum erit
intelligentiæ, palpabis quaſi cæcus in meridie.
Elae Meminiſle velim te obſidentes Samariam Sy-
neceſſaria. ros, ubi repentina ſe cæcitate ſenſere per-
cuſſos, circumagendos ſeſe Eliſæo dedidiſ-

Epiſcoi ſe. Quid plura? Dum alienis, quamquam pro-
e⸗ be Phetalibus, oculis progrediuntur, non ſua in
vii, ieni. tentoria repedarunt, ſed in arcem ſunt ho-
tantur. ſtium deducti. Oſtendam vobis viam, quam
80 * 6. quæritis. Duxit ergo eos in Samariam. Aberuit-

que Dominus oculos eorum, & viderunt ſe eſſe in
medio Samaric. Has in inſidias mihitia incidit,
dit, dum agi ſe ſivit alienis oculis. Et quas tu
impactum te iri credis in Syrtes, ſi non tuo
intelligas corde; ſed Cubicularii tui, aut
Primnicerii eruditione imbuare ? Decipitur à

Oliva

à Propheta Arcus & Sariſſa: Et mercenarii
non falletur ſententia ſcioli Cidaris atque Co-
rona? Recole ſagacis villici fraudes; cujus dum
ſtat rationibus Dominus, decreviſſe coros tri-
tici ad dimidium, & modios olei plus juſto
ſubſediſſe non intelliget. Fallitur vel Iſaac ſuis
quoque in fhlis, quamvis contrectet eos &
palpet, dum non ſuis diſcernit oculis natu mi-
mimum à maximo, ſed alienis benedictionem
ſuam oppignherat oculis. Quis es tu, ſili mi? Gen. 27.]
Divitque Jacob: Ego ſum primogenitus tuus 18.
Eſau. Non ignarus ad benedicendum Se-
nex proceſſit. Sed quùm interprete uſus eſ-
ſet, alienâque eſſet imbutus intelligentiàâ,
hædos pro cervis abliguriit, extulit quem erat
ſubjecturus, quem coronare ſtatuerat, com-
pedivit & ſubjecit. Comedi, benedixique ei, Ibid. 4
& erit benedittus. Diſcutiet rationes Audi-
tor, cujus Sapientià informor. Num tu ſuppo-
ſititiis oculis videre potes? Sat eſt eburneis
oppleri dentibus, ne edentulus habeare: ſed
ne ſis, nullus te reddet dentatum Elephas.
Utinam oculatus te ſaltem caligantem in ſub-
ſellia induceret. Vel Heli lucernam Domi-
ni videre quùm jam non poſlet, non quem-
vis & Levitarum choro, ſed Samuelem ſuf-
fecit. Nunc verò cæcus cæco ducatum præ-
ſtat: & ideò ruunt ambo in foveam. Excæ-
catus muneribus rabula Præſulem de Mun-
do judicaturum ſcientià informabit? Nimi-
rum Columbarum caligantes præ inſcitia ocu-
los ſuà reparat Bubo perſpicacitate, ſupplét-
que. Heli jacebat in loco ſuo, & oculi ejus ca- L. Reg.3.2
ligaverant. Namuel autem dormiebat in Tem-
plo Domini. Quid, quod ſuo quiſque debet
corde intelligere, ut ſaneſcat; quantò magis
ſuo debet corde intelligere Præſul, ut ſanet? Vi-
deamus in ſummo Paſtore quam primum gem- .
mam Dei Spiritus infixerit. Et requieſcet ſuper Iſa. n. 2.
eum Spiritus Domini, Spiritus Sapientiæ & intel-
lebtus, piritus conſilii & fortitudinis, Spiritus
Geientiæ & pietatis. Et replebit eum Siritus ti-
moris Domini. Mitto gemmarum qualſi pri-
mogenitam & principem fulgere in Paſtore
Paſtorum Sapientiam: illud à te animadverti
pervelim, in judicaturo Gentes & Nationes è
donis ſeptem, quibus inſignitur ad præfectu-
ram, quatuor ad Cognitionem ſpectare &
Scientiam. Quis enim neget imbuendæ men-
ti non congruere Sapientiam, Intellectum,
Conſilium & Scientiam? Hoc enimveròô erum-
pente Flore tantis ſcientiæ teſſeris conſigna-
to, accubabit Leo cum Vitulo, educétque
infans & foramine aſpidem. Non nocebunt, Iſa. I1.9.

G& ' non occident in univerſo monte ſanéto meo:

quia repleta eſt terra ſcientiä Domini. Vide-
batur ad regnum ſpectare Charitatis foœde-
ratus Leomi Urſus, remiſſi in thecam gla-
dii, obvia omnibus paſcua, & tuta in Dei mon-
te ſecuritas. Et tamen Scientiæ ea Domini
tribuuntur: ut ſcias, omnia poſſe intelligen-
tiam, ſi ex corde, fidéque naſcatur. Non occi-
dent, quia repleta eſt terra ſcientid Domini. Com-
pone nunc inundationem ſanguinis apad O-
ſeam, ſcientiæ deceſſione, cum exterſo, a-
pud Eſaiam, cruore, acceſſione Sapientiæ, &
videbis, quid interſit inter imperitum & erudi-
tum Sacerdotum Præſulumque Senatum. Non
eſt ſcientia Dei in terra. Maledictum, & men- Oſe. 4. l
dacium, & homicidium, & furtum, & adul-
terium inundaverunt. Ruptis aggeribus fla-
gitiorum torrentes exundarunt, ubi Scien-
tI&

Apo.
9.

Leech8,

1

0
uun l

c
t
1

ti

luech ue, P
u
Iu
co⸗
Vimig tan
eſanis, ten
ngi
Gi.
d
Uurchn,
ſl
Ve
u

D
l⸗

i
.
em
itur .
R
il
n,
ne
Co.
e ei,
AN .
nppo.
Urnels
: ſed
ephas
alb.
Donn.
Aen.
.
n re
Eace.
Mon-
Ninr.
tia ol⸗
lupper
ela er er
le Eebet
1d mes
et! r.
m genr⸗
ſet aper n

Girin
pintu t⸗
al
n Paloe
Gnacrent
Natonest
eckie
de Mer-
elechun,
eld etun⸗
Coligee⸗
cdokelle
wwrbun,h
ſulkimg:
ats Hele
hecin e.
nDai
ea Domui
inreller
. Milar.
uminiC.
3 Al
ei 17

entn

8 1 di⸗

Ezech.s.6. literarum Scientia communierat.

Seient'a
neceſaris. tantæ extergendæ ſaniei deſtinatum? Novacul4

Correbtio
mitis.

Stromatum Lib. II.

tiæ fons ſtetit. Quam ſcelerum eluvionem
ſola Sapientiæ ſcaturigo exhauſit. Hinc eſt,
quod Joannes peccantem Mundum ut coër-
ceat, non phialas, aut citharas aureas, aut
etiam tonitrua, falcémve, ſed librum acci-

Apoc.io. pere jubetur de manu Angeli. Vade, & acci-

pe librum apertum de mann Angeli. Eo enim
ſcientiæ pharmaco mederi ſe poſſe diſcebat
Joannes laborantibus omni ſcelerum contagio-
ne mortalibus. Non orationum phialis, non
citharis, non ſeveritatis tonitruo, non ſuppli-
ciorum coêrcentur ſalce flagitia, quibus
uno benè volumine occurritur à Joanne.
Crediderim propterea ſtragi ſubducendam
apud Ezechielem innocentiam, non corde,
quo charitas adumbratur, non lilio, quo
deſignatur pudor, non ſidere, quo mentis
in Deum erectio pingitur, non denique ci-
licio, quo figuratur luctus, ſed charactere,
hoc eſt Thau, conſignatam: ut efformatione
literæ diſceremus meritò ſuppliciis eximi Ju-
ſtos, quos contra tela viti nequiſſima parens
Et illis di-
xit, audiente me: Percutite: non parcat oculus
veſter, neque miſereatur. Senem, adoleſcentu-
lum, & virginem, parvulos & mulieres interfi-
cite uſque ad internecionem omnem autem Ju-
per quem videritis Thau, ne occidatis. Sapien-
tiæ ſunt teſſeræ characteres. lis ergo notis
eripiuntur ponæ, quibus flagitia ſuperarunt.
Præferat ergo inter cædes incruenta Innocen-
tia in fronte literas, quaſi caſſidem Sapien-
tiæx; quæ impolluta inter crimina, dum
ſcientiæ ſamulatur, criminibus non ſervivit.
Quæ omnia in eo ſenſu à me ſcripta ſunt, ut
nec ſine gratia Dei aliquid Scientia poſſit; nec
formaliter, ut aiunt Theologi, expietur
animus ſapientid, quem ſola ſanctificans gra-
tia extergit, ſed ut intelligamus, ſi ex Dei
gratia non nos præoccupet Sapientia, malè
fundatum Fervorem citô extingui. Nec ſer-
vat, nos tantùm à lapſu Sapientia, ſed, quod
longè difficihus eſſe conſuevit, lapſantes in
Cœno criminum ad expiationem inducit ex-
tractôſque volutabro Aris, TempNque reponit.
Norat has machinas, thermäſque & diluen-
tis, & refigentis ſcientiæ Baruch, qui cate-
nato Dei populo, ut pararet lavacrum, quo
Contractas luxurie ſordes dilueret pœznitentia,

Baru. I. 13. librum tranſmiſit. Legite librum iſtum, quem mi-

IRimus ad vos recitari in Templo Domini: & di-
cetis, Domino Deo noſtro Juſtitia, nobis autem
confuſio. Peccavimus ante Dominum Deum no-
Rrum. Quanta luctuum è volumine ſcaturigo!
Legite, & lugete. Si conditam in libro ſcien-
tiam evolveritis, erumpetis in preces, quibus
divini furoris fulgura convertantur in rorem.
Nullum enim tantum flagitium eſt, quod ſa-

Ezech.2,.e Pientià non dometur. Increduli, & ſubverſores

Junt iecum, inquit ad Ezechielem Dominus, &
cum ſcorpionibus habitas. Hoſce dubitas in-
quinatiſſimos fuiſſe flagitiis? Emolliri tamen
eos, diluique cùm vellet Deus per Prophe-
tam, quo eum inſtruxifle inſtrumento cenſes

illum, ſeu ſtrigili, vel ferro, ignéve ſiſtendo

Ppuri admotum credes. Uno paſtus volumine
acceſſit ad impios.

ſunt. Ideò vades ad eos. Et ubi clavæ, quibus
venenatæ animantes atterantur? Ubi faces,
quibus remorſurus ferientem Scorpio exura-

Comede volumen iſtud, &
Ezech.a.1, Vadens loquere ad fclios Hraël. Atqui Scorpiones

103

tur? Pro clava, facéque volumen eſt. Mehus eeleßa-
enim contra pervicaciam ſapientiãâ, quam po- ca Yuri-

tentid, aut ſeveritate pugnatur. Libro te iſto
communio; miſi hoc viceris Scorpiones, fru
ſtra eos telis, haſtâque confixeris. Comede o.
Iumen iſtud, & vadens loquere ad filios Iſrasl.
Ut autem vel ſcorpiones verti pofſlunt in tur-
tures, ſi Sapientiæ voluminibus involvantur:
ità deſtitutæ Legis Codice Columbæ citò ab-
eunt in Angues. Quid enim putatis Antiochum
præſtitifſe, quum Dei Agnos commutare
Hieroſolymis ſtatuiſſet in Pardos? Libros conſ-
cidit; ratus ad idola nullo negotio vulgus in-
flectendum, ſi defeciſſet à Sapientia. Non illi
ergo Nymphas immiſit, quod præſtitere Moa-
bitæ: non choreas explicavit, non flores inſ-
perſit, non epulas ſtruxit: libros combuſſit,
violatâque ſcientià, de ſtabilienda ſuperſti-
tione non dubitavit. K.dificavit Antiochus
abominandum idolum, & in plateis incendebant
thura. Quà ſpe fretus aras monſtris erexit? Co-
dicum cinere. Incendebant thura, inquit, &
ſacrificabant, & libros Legis Dei combuſſerunt

dict 0.

Superior
amore dis⸗-
cat ſueos.

1, Mach. i.
57.

igni, ſeindentes eos, & apud quemcunque inve-

niebantur libri teſtamenti Domini, tmucida-
bant eum. Uno Sapientiæ cinere graſſaturam
illa ſe jactavit in urbe ſuperſtitio. Non timeo
quin Priapo litent Ifraelitæ, ſi ab eis libros Le-
gis excuſſero. Flagravere libri, & Libidini
Perlitatum eſt. Sacrificabant. Quo modo Hie-
roſolymis, in urbe ſancta? Et libros Legis, in-
quit, combuſſerunt. Nemo à Mehemeti Secta ad
Evangelium commigrat, quòd ſectatores ſuos
Perditiſſimus Arabs cimmeriis ignorantiæ te-
nebris, ablegatà omni Academiæ umbr, de-
merſerit nunquam emerſuros. Miraris Canda-
cis Eunuchum in tanta & corporis nigredine,
& felicitatis æſtu, tantum animi retinuiſle can-
dorem, ut Templum inviſeret;, tantämque præ
ſe tuliſſe humanitatem morum in purpura,
ut peregrinantem Philippum & curru ex-
ciperet, & diſſerentem audiret? Librum habe-
bat in dextera. Nequiit non candere Ethiops,
nequiit non demitti Eunuchus & potens, ne-
quiit Solis divini fœtus abſolutus ab aqua re-
fugere, quòd eum Sapientia ſuis ad pieta-
tem characteribus informaſſet. Dixit autem
SWpiritus Philippo- Accede, & adjunge te ad cur-
rum iſtum. Imô abſcedas velim a rheda. Ac-
cedat Levita ad currum? quo Æthiops vehi-
tur; Quem inſidet Eunuchus; in quo eſt is, qui
eſt ſuper omnes gazas & Foœminæ, & thio-
piſſlæ & Principis? Quid ibi non tetrum? Na-

tione, colore, conditione, & gradu quis alie-

Act. 8. 36.

Lebtio ſa-
1
era quaàm
utilis.

Eunuchus
Candacis.

nior à fide eſt, Æthiope, Eunucho & Gazæ Præ-

fecto? Ait nihilo minus Philippo Spiritus: Acce-
de. Iret ſaltem Æthiops Hieroſolymas: ſed
redit à Templo in Regiam. Quid illum cogitare
par eſt, animôque volvere niſi gazam, ad quam
regreditur? Ad hunc ergo Philippus accedat
quaſi Aprum, ab aromatibus religionis rela-
bentem in Avaritiæ opumque volutabrum.
Sedenim deſcendens ab Jeruſalem in Jericho
peregrinus latronibus objicitur, ferréôque con-
ciditur. Et tamen non procul à Templo abſce-
debat, & cæditur. Is recedit à Jeruſalem in
MEthiopiam, & non latroni deditur, ſed Levi-
tæ traditur, non tela, ſed thura ſenſurus, nec
ſanguine conſpurcandus ut jaceat, ſed aquis ex-
piandus, ut vivat. Adde, quod & curru vebe-
batur, deliciarum nec poſt victimas immemor.
Accedit, quod nullis eum, velut de Cornelio
I 4 didi-

Ibidem.

1. Mch. 3.
48.45*

1. Mach.
12.9.

I104
didicimus, aut jejuniis, aut largitionibus ca-
pacem factum eſſe baptiſmi ſcimus. Quo er-
go merito Avaritiæ cuſtos, mulieris ſpado; in-
ſcenſor curruum, ſi non deſertor, certè San-
Guari non inquilinus, non abſtinentiàâ, non
largitate Cclarus, vir coactæ truncæque pudici-
tiæ ultrò ad baptiſmum illicitur, jubente Spi-
ritu & Levitâ informante? Fidei ſeſe præſtite-
rat aptum tractatione voluminis. Accede, &
adjunge te ad ecurrum iſtum. Accurrens autem
Philippus, audivit eum legentem Iſaiam Prophe-
tam. En promerita Æthiopis. Capax expia-
tionis eſt nigredo tanta, migrabitque jlamjam
filius tenebrarum in regnum lucis, & Dei,
unius lectione libri, Olor ex Corvo. Sedenim
hærebat in vaticinio, neſciebaätque, quid iis
notis Propheta expreſſiſſet. Augeſcit hic
enimverò dignitas, viſque Sapientiæ: qri
tantùm perſtricti thiopes innocentià deal-
bantur. Putaſ-ne intelligis, quæ legis? Non in-
telligit. Num ideò non exſcenderunt uterque in
aquam Philippus & Eunuchus, aut non
baptizavit eum? Vivimus, ſi tamen ſcien-
tiæ mancipamur. Balbutientes illa nos hæren-
téſque in apicibus ſuis, ſuâ duntaxat imbutos
umbrâ Sacramentis initiat. Fugabatur nigre-
do, cupiditas, & voluptas evoluti ab Eunu-
cho ſanctitate voluminis. Nequit enim co-
ram Sapientia ſtare ſatum ſcelus imperiti.
Huc fortè collineavit Judæ Machabæi conſi-
lium, qui, antequam aut Ccohortes ſcriberet,
aut in aciem contractas legiones educeret;,
non tam vexilla, quam volumina explicavit.
Et expanderunt libros Legis, de quibus ſeruta-
bantur Gentes. Et, poſt hæc, conſtituit Judas du-
ces populi, tribunos & centuriones, & pentacon-
tarchos. Antecedit cataphractos Sapientia: ut
moneare tum tibi criminibus occurrendum:
quùm te ſcientia munierit. Debellabuntur Sy-
riæ milites, hoc eſt, vitia criminaque;, ſi Sa-
pientià obarmere triumphaturà de Legioni-
bus Lege. Gliſcebat in Palæſtina ſuperſti-
tio, immanitas graſſabatur, bacchabatur ini-
uitas. Ruebat ubique religio, natante in
melle idolorum cultu. Quas inter calamita-
tes & oflendicula virebat Machabæorum,
quaſi Lilium, innocentia. Quâ ſepe ſe Flos
tenerrimus adverſus haſtas & angues vallavit?
Moyſis volumine. Habentes ſolatio ſanblos li-
bros, qui ſunt in manibus noſtris. Vallavere ſe
libris Iſraëlitæ contra oppugnantes ſe im-
Pios, & labentes juſtos, & ſtetere non incru-
emti ſolum;, ſed pigmentati. At libros in quin-

cuncem explicatos non armariis recondiderant,

rubricatis integumentis oculorum illecebram
prolecturos: verùm illos thecis expromptos
habebant in manibus. Habentes ſolatio ſan-
ctos libros, qui ſunt in manibus noſtris. Alio-
quin ſi bullatis tantum codicibus, ad pom-
pam ædium, Bibliothecam ornamus; tanti
eſt abacum lancibus oneraſſe,; quanti ſar-
ciſſe voluminibus ſcrinia. Parum eſt libros
habere præ manibus: vorandi ſunt; & revo-

Apoc. I0. candi, ut ruminentur, in os & ventre. Accepi

10.

librum de manu Angeli, & devoravi illum⸗ &
erat in ore meo tanquam mel dulce. Iis ad Apo-
ſtolatum deliciis ſaginamur: iis ad perferen-
da ſupplicia loricis inſtriimur: iis ad aſtra
pennis aſcendimus : iis non contra Orcum
duntaxat, ſed, ſi Deo placet, contra cœlum
quoque mumimur. Everterat Joſias aras om-
nes idolorum, lucôſque ſucciderat, refecta-

Oliva

que ingenti ſumptu Dei domo, ſciſcitatus
deinde ex Olda prophetide, interprete nuncid-
que Helcia, quis futurus deinceps ſtatus eſſet
expiatæ Sionis. Pertonuit plena Deo fotnina
contra Jeruſalem: FHæc dicit Dominus: Ecce 2. Par. 34.
ego inducam mala ſuper locum iſtum, & pabita- 23¹*
tores ejus: quia ſacrificaverunt Diis alienis: id- Peccati
cireò ſtillabit furor meus ſuper locum iſtum, & damna.
non extinguetir. Atqui Deo coli perlitatur.
Ità eſt; ſed idolis olim litatum eſt. Expiato Teen.
quoque ſceleri falx imminet: utque urbes ever- tertets te⸗
tantur, peccaſſe eas ſufficit, quamvis non pec-
cent. Conjiciant, quæ ſit exceptura nec-
dum expunctum facinus ultio, ſi ruitura
Jeruſalem eſt, etiam cum neglectam Dei do-
mum auro, eboréque refecerit. Porròô ca-
lamitate Joſias ſubducetur, funeréque bu-
ſtum urbis indulgentia Numinis antever-
tet. Ad Regem autem Juda loquimini: Hac di- Wilula.
cit Dominus Deus Iſrazël . Quia audiſti Verba tioru re⸗
voluminis, atque emollitum eſt cor tuum, ſcidi- cattm.
ſti veſtimenta tua, & eviſti coram me. Jam 1egzz
colligam te ad Patres tuos: nec videbunt oculi era. o a.
tui omne malum, quod ego inducturus ſum. Pe- lbid.
rierat Joſias Princeps æquiſſimus, niſi perlecto, „.
Legis Codice, iis ſeſe corticibus contra cœli Tei o ſa.
fulgura obarmaſſiet. Non Templi inſtauratio-
ne, non idolorum odio, non animi conti-
nentiäã, non morum ſervatus eſt ſanctitate
Joſias, ſed Volumine. Tantæ ſunt Sapientiæ
etiam contra Coœli tela ſuppetiæ. Nec mirum,
quando cor ejus non æquitas, non pudor,
non ſeveritas, non zelus emollierat, ied vo-
lumen. Tradidit Helcias Sacerdos bunc li- 1bid.
brum: quem quum, Rege præſente, recitaſſet,
audiſſetque ille verba Legis, ſcidit veſtimenta
a. (ui ad idolorum aſpectum non cohor-
ruerat, audito Libro, lachrymatus eſt, ſus-
que fletu vibrata in ſe fulmina, tutior ſcien-
tia, quam innocentiâ, reſtinxit. Quoniam
audiſti verba voluminis, atque emollitum eſt
cor tuum : Jam colligam te ad patres tuos.
Vide, an deſpuenda lit Sapientia, quæ tot
inter aromata fragravit ſanctius. Memoria Eccl. 49.l.
Joſiæ, inquit Eccleſiaſticus, in compoſitione
odoris fabta opus pigmentarii. Bene eſt: fragrat
toti Judææ memoria Joſiæ; hinc enim valla-
batur Liliis, quibus continuerat ſeſe, hinc
aromatibus inſpergebatur, quibus Dei do-
mum expiaverat. Putruiſſet tamen, quaſi
unus de grege transfuga, niſi cum malleo,
quo Idola disjecit, ſecurique, qua ſacrificulos
ceciderat, Volumen corripuiſſet, cujus emol-
liretur ſapientià ad luctum & cineres. In
ommi ore quaſi mel indulcabitur. Sed planè
coaluiſſet mel ejus in fella, niſi eliquatæ per
Librum lachrymæ acorem influxurum aver-
tiſſent. Audeo dicere, reparationem quoque
illam Temph, idolorum everſionem, con-
ductas lapidicinas, ſarta tecta, fartas auro ce-
dréêve domus rimas, aggeſtam pecuniam, cæ-
saâſque hoſtias ex latente inter Sanctuarii rude-
ra ſuppullaſſe Volumine. Mundavit Judam, 2. Paral-
inquit, & Jeruſalem, deſtruxeruintque aras Ba- 34 5.
alim, ut inſtaurarent domum Domini, ut eme-
rent lapides & ligna. Unde tanta in populo
Levitiſque ſolertia, circa Dei Templum? Au-
di: Cüumque afferrent pecuniam, quæ illata fue- Ibid.
rat in Templum Domini, reverit Helcias dacer-
dos librum Legis Domini, per manuin Moiſi. En
fibras, unde Arbor vitæ ſuis cum pomis eru-
pit. Latebat in cæmentis Liber, & iupra tecta
tigna⸗

coe

Zervoy
poleß
eiiam de-
linmſti

oV. 9.4.
4

— — — —.6y

—

ſe
lon.64, C
n

hor
n türm
fitag
le
ule
be
Cur
tti

Ma
RX

. Mn,
Ndam
l.
1 Dene
iieſt
di,

Nato.
Colti-
htate
bentie

udor,

qoe NO

Monmilis

l

uin rele-
Ne, hune
en) gul
n Mhlen
Cctholis
ſw emd⸗
neles
Geller.
gutt K
Grum
ein gt
nein, n.
tasaulol⸗
Ulnetnj
Rveni ue
Wit

Ber voy

prodeſt

etiam de-
Seneranti.

Prov. 9.4.

Joan. 6.68.

Cor. 8. 1.

Stromatum „ Lib. II.

tignaque domüs ſubrigebatur Religio, idolo-
rum venenum, & pabulum hoſtiarum. Ità
ſanè nobiſcum agitur. Qui non rarò evigila-
mus à vitiis „ accingimürque ad pietatem;
neſcimus, qua ex radice ſata effloreſcat im-
provisaque religio. Scrutare peétus tuum;
Volumen ibi Legis offendes. Quæ enim hau-
ſiſti & ſanctis paginis adoleſcens, ea virum te
meliorem ad frugem exſtimulant. Librum Le-
gis inveni in domo Domini. Exclamavit ad
Saphan Scribam Sacerdos Helcias. Quaſi di-
ceret: Mirabare, nullo prophetante, nullo-
que monente, tanto repentè odio arſiſſe po-
pulum in idola, tantäque incubuiſſe illum curâ
in reparationem Templi? Librum Legis inveni
in domo Domini. His & prunis flamma illa
emicuit. Hi Legis characteres dedocuere po-
pulum ſuperſtitionis ambages. Quæ impube-
res legimus, iis adoleſcentes coërcemur, viri-
que frænamur. Tanta eſt depreſſlæ quoque
oblitæque Sapientiæ vis, tanta latentis po-
tentia ſcientiæ excitandis ad pietatem imbutis
mortalium mentibus ſuorum eruditione cha-
racterum. Hinc eſt, quèd Sapientia par-
