ritos, & tamen Mundum debellaſſe. Imperi-
tos, quos Hieronymus ſapientiſſimos appel-
lat? Sermone quidem fuere rudes, ut ait
Paulus, ſed non ſcientiàâ. Quam illi profectò
non è& ſcholis hauſerant, ſed immiſſam ac-
ceperant de coelo à Patre. Verùm iſta no-
tiora ſunt, quàm quæ firmari argumentis
oporteat. Illud pertonuit cum admiratione
Scholarum, Regem nempe curare oportere
cum primis Sapientiam, quam tamen ha-
ctenus aut neglexerunt, aut oderunt. Et re-
gnabit Rex, & ſapiens erit. Et noſtra, ut ve-
rum fatear, ſuperioribus ſæculis ætas longe
felicior: quando non minores tantùm Mar-
chiones & Duces, ſed Reges maximos in eru-
ditionem Filiorum attentiſſimos gratulamur.
Ubique Primorum etiam Primogeniti bonis
artibus inſtituuntur & dominaturi non op-
pidis tantum, ſed ampliſſimis Provinciis;
ſubduntur dominatui Præceptorum, trium-
phante & Philoſophiâ & Rhetoricâ de ſi-
bi fubjectis Coronatis. Plus vereor, an ſaniori
univeriium omnes ſapientiâ imbuantur. Sciunt,
inquies:,

‚—

Act. 6.10.

Genit 1
7 Mtun
unno etl,
inne, dh
enr!
1r wkl
tn⸗ H
Noent, l
i6 en
lel hyneu,
r Mun dl
NNd?r l)
Alement 4
Mithn dtet
Ner eſt &
plrnl
hannn. I
AUm, t
rhloet Vi

nre Hnc-
4

,le legis
elu
lilkit mn

Ed, ſaln
4.

Adacilima
ten, n
Alanen
IN ne in
1 Nuilnd
I, In Aman
, Rgnn lelei
en kmn 6.
Den i Re
lenihs he
nge, Hor
Corent, i
n nide
. A Krt
e Eunng Nicſei

i

E lueiet
Aiin) I

alrhe Cin

en ef ui
naſt,
n n, 1 4
Odo wor
“ü Llon mo

Un 8
. dare
4 Rdb 6 en⸗
10

Stromatum, Lib. VI.

N inquies, permulta regnaturi, tradunturque im-
hmd puberes Magiſtris erudiendi præſtantiſſimis.
1, 8, Ita, multa ſciunt, ſed vana. Poëtarum fabulas
domn. docentur, ſiderum motiones, ambages circu-
ünim lorum, cavillos Sophiſtarum. Hæc veròô quid
Wey præſtant Dominaturo, præter tumorem & ſu-
, percilium? Audi, quæ ſit digna Imperante
A Sapientia. Regnabit Kex, & ſapiens erit, & fa-
zihe. ciet JQudicium & Juſtitiam in terra. Hæc Re-
cgud gnaturos decet Sapientia, quâ lites dirimant,
netn finiantque, non quàâ ſcenas ſtruant theatrâque
ohllsc. componant. Medea quid Regi conferet, niſi
Mema, aut prodendi, aut trucidandi libertatem?
Ulhr. Quid rapta Helena, Didôve vitiata regnan-
ne tem docent, niſi ut ſciat non indecorum Prin-
tius ingi cipi & fidem frangere, & pudicitiam vio-
unck. lare? Sapiens, inquit, erit, & faciet judi-
Nce lenn, cium. Num diſcerptus à canibus Actæon, aut
hicr⸗ circumactæ ad Mundi cardinem Urſæ impoſtu-
ene Meinn ras diſcernent delatorum? At quis ex Domi-
ig eſ an⸗ nantibus judicat? Hic quidem apud Prophe-
it Biyr tam Rex eſt & Judex. Apud nos ne Regu-
tutem ni Rerrezet. li quidem Areopagi tædium patiuntur. Aod
eorin n Deus in Rege voluit, id nec Toparchuli
Nigbw k.. Dignita. exequuntur. In tantum à regnandi placitis
piittnh. tm onus, deſcivimus, ut indictum Judicium Regi-
Rer de Nl bus, ipſimet Vicecomites faſtidiant, negli-
Henl eln ir. gäntque. Hinc- illa & regnis eliminata felici-
nlnnr “ tas, quæ Regis judicium conſequutura nun-
Hnfin Jer..6. tiatur. In diebus illis Jalvabititr Juda, & Iſ-
nnge Nr razël habitabit confidenter. UÜbinam terrarum
tum, a Tiulati- aut quies, aut ſalus? Nimirum nuſquam judi-
züin num fons. cant imperantes, & ideò nuſquam Fax floret,
üm tͤ aatiſye virétque tranquillitas. Omnia ſuſdéque ver-
n wrnt wendzh. tüntur , dum Afluerus conviviis intereſt,
& Aman decreta condit, obſignâtque. Exa-
ddachn cuerat audaciſſimus Satrapes in Regis con-
lt, kr jugem telum, inſcio Principe. Adeò inſo-
eüll leicunt aliquando Primores, ubi vident de-
e gücen licis vacare Principes, pertæſos tribuna-
nns iſn ſcce lia. Trucidanda erat Eſther inter Regis am-
, An: plexus, niſi Amani ſcita, per vim æquiſſi-
aſore un mam, Regina reſcidiſlet. Quid Darius? Ubi
e ai, Legem ferri à Satrapis permiſit, Danie-

tial V lennu

* lem, quem ſuis Regnis Principem deſtinave-
tin Sirnnn

Dan. 6,. 6. rat, Leonibus objecit. Clam enim graflan-

UA lian tur Satrapæ, Hvoris telum in Legum the-
e, Hiin cam condentes, ut illud impunè exerant in
Un pofut, in inviſos. Proinde adminiſtrata per alios,
polola U⸗ quam per Principes, Juſtitia ſcelus nutrit,
cbelelle ne non jugulat. Servit criminibus æquitas, ni-
ennilimos 4 ſi Princeps Judiciis famuletur, & Judici-
e des, Ulei w. bus imperet. Faciet Judicium & Juſtitiam in
Uan nte tkerra. Audin'? In terrâ, hoc eſt; non ſolum
4 inmiiimn 3altiia e. Rex lites dirimat inter ſidera, Patriciorum
Vetuim ſun /onnt. cognoſcendis cauſis intentus: verùm repti-
ummi alui lia quoque tueatur „& judicet, pauperum
o AMnuin Ner audie ſcihcet expoſtulationes non pertæius. Salo-
e culale Jti euam mi. IhOn certé exorſus imperium eſt a ur-
ram tunen . nc. giis fœminarum. Nolo tantùm diſcernas in
denn. N coli limbo Capricornus-ne, an verò Aries
6 Holn,u referat primas, Taurus an Leo nobiliora
els es ſint aſtra. A Tauro ſtellifero ad Taurum
. mmen . deſcende ruſticalem „ déque aratorum rixis
e⸗ vnher coram te agi patiare, uti de Dynaſtarum
ni nn. diſceptatum eſt juribus, Te judicante. Anus
imos li e erat & pannoſa, quæ imperium abroga-
limgke n vit Antonino, ſi ſe audire non poſſet, vo-
ginng i ciſerata: Ergo noli regnare. Miſerrimi mor-
ns e tales „qui non modò ejuſdem ſecum mate-
Atorl fiei hominibus parent; ſed iis inauditi tam ſæ-
e t Pè à venalibus Proprætoribus diſcerpuntur.
eie
nbuenn

N , 7
Ne quidem regnare dignantur, eôſque;
quis crederet? tædet imperii. Ah quod Deus
eſt, agitque horis ſingulis, id vos eſſe non

pigeat, pudeâtve, vel ſemel in die vel aliquo-
ties per hebdomodam.

Stulte, hac nocte animam tuam repe-
tent à te: quæ autem paraſti, cujus
erunt? Luc. 12. 20.

Severitatem ſupplicii miror, quùm
tii atrocitatem non videam. Neque enim certa.
hic Dives rapuit, ſed meſſuit: nec telo- e,
nium inſedit, quo nihil rapacius, ſed rus Eternord
coluit, quo vitæ ſtudio nihil innocentius. oblivio-
Adde, non ſcortis, non paraſitis, non mi-
mis, non ſicariis ſuas copias deſtinaſſe, ſed
animæ ſuæx menſam ſomnumque intimaſſe.
Anima, requieſce, comede, bibe, epulare. Luc. 12.19.
Elias requievit in via: Epulatus eſt Loth .
in domo : Noëmus bibit in vinea: come- Via ſalutis
dit Iſaacus in lecto, nec damnati: Cur er-
go par Heroibus Dives unam intra noctem
obtruncatur? Mortem meruit, quia vitam
uſurpaverat. Anima, habes multa bona repo- bid.
Jſita in annos plurimos. His annis decurtata vi-
ta Opulenti, & in diem unam contracta. Zimor Dei.
Odit enimverò Deus vitæ ſpem in mortali-

flagi Mors in-

Dives erva-
gelicus.

bus, quos incertiſſimos eſſe voluit æi ſui. Dntore.
. 5 . con-
Factum propterea crediderim, ut reo Adæ temptus;
vof 1 6 temptus;
mortem differre malperit, quàm inferre; non figa.

ne vel pereundo ſui ævi terminum refciret. usin ee
In quocumque enim die comederis ex eo, mor- torium.
te morieris. Comedit, nec expiravit. Nimi- Gen.2., 17.
rum ſi diem obiiſſet poſt epulas, ſui fune-
ris certus ſuum ævum terminaſſet. Malo,
inquit Deus, meas minas irritas videri poſ-
ſe, quam Adam ſuæ mortis, unam vel
diem, vivere non incertum. Qua de vitæ
incertitudine nos imbuêre Angeli, qui quam-
vis funerum inſcii, quia tamen humanos
vultus induerant, nec annum ſibi unum
ſpondere auſi, vitæ ſuæ dubios ſeſe eſſe pro-
feſſi ſunt, quamvis juventutem præferrent.
Revertens veniam ad te, tempore iſto, vita
comite, & habebit filium Sara uxor tua. Au-
din'? Nec unum ſibi Angelus annum præ-
fixit, quùm Dives annos ſibi multos arro-
garet. Animaæ, habes multa bona repoſita in Luc. 12.
anos plurimos. Adeò de impendente fune- 1¹9.
re meticuloſiès loquuntur immortales, quàm
morituri. Quam vitæ ſecuritatem ut no-
bis Chriſtus eximeret, Furi Mortem com-
Paravit. Ni ſciret, quâ horâ fur veniret. Pa- Luc. I12.
rem facit filium hominis furi, cùm po- Si⸗
tuiſſet fulguri ſe comparare. Sedenim non MMarrir in.
Pplena incertitudo fulminis eſt, quod nubes zeria me-
Parturiunt, & prænuntiant fulgetræ. Ma- woria ve-
luit Chriſtus comparatione deterrimâ foœda- Maria.
ri adventum ſuum, quaàm veſtigium certæ
mortis mortalibus ſupereſſe. Fur habear;
dum illi incerti funerum vivant. Quod ſi ex
me quæras, cur vitæ incertitudo adeò in-
culcetur hominibus a Domino, id dixe-
rim audacter, quòd, ea ſublatàâ, in om-
ne genus ſcelerum prolabamur. Hinc in po-
pinam;, in cædes, in flagitia plurima adactus
Oeconomus ſolà ſpe vitæ longioris. Ni au- Matth.24.
tem dixerit malus ſervus in corde ſuo : Mo- 48.
ram facit Dominus meus venire: & ouperit
percu-

Gen. 8. 10.

348

percutere conſervos ſuos, manducet autem &
bibat cum ebrioſis? veniet Dominus in die,
qud non ſperat, & horàâ, quâ ignorat. Ex quo
vides, nec aliunde mala omnia profluere,
quàm è ſperata funeris mora;: nec alio ag-
gere vitia coërceri, quàm objectu incertiſ-
ſimi funeris. Divitem proinde noſtrum in-
nocentem nolo cenſeas, quamvis ſolius pati-
næ memorem; nam flagitiis omnibus reclu-
ſiſſe aditum Dominus intellexit, quem ſenſit
Luc.i12. i9. Vitæ ſpem longæ devoraſſe. Habes multa bo-
na repoſita in annos plurimos. Qui annos ſibi
tot prorogat, is ſané innocens non eſt, aut
brevi erit perſceleſtus. Hinc te apage Teme-
ritas, quæ annos ſomnias, ubi JESus nec ho-
ram ſpondet. Quâ borà non putatis. Ah! cer-
titudinem iſtam vitæ, mortis pronubam æter-
næ, eliminemus è corde. Tandiu nos pomo
abſtinebimus, quandiu perennitatem nobis
vitæ nullus Anguis inhalaverit. Ubi ſonuerit,
Gen. 3. 4. Nequaquam morte moriemini, in Arborem rap-
tim inſilitur, nec pomo parcitur, quamvis
epigraphe prænotato; Numinis ſum. Impen-
dentis metus funeris abeſt? Liguriamus, Dis
quoque invitis. Heluemur, quam ſibi Deus
frugem reſervavit. Audeo dicere, incer-
titudine plus funeris conterremur, quam vi-
cinid. Horres coronatos laſcivéſque propino-
Iſa. 22. 13. nes? Cras ſe putant morituros. Comedamus
& bibamus, oras enim moriemur. Unum vi-
tæ diem ſine metu funeris habent; ideôque
laſciviunt. Heva eſurit, & abſtinet. Clama-
Gen. 3. 3., bat enim metuens: Ne forte moriamur. Vi-
de, ut ſecurius luxurietur Petulantia de ſuo
funere certa, quam anxia. Craſtino moritu-
ri perunguntur, coronantur, potant, & ſæ-
viunt. Quia verô incerta eſt Mulier, an po-
mo ſuperſit, frugem ſibi gratiſſimam interdi-
cit. Ardentiores adeò faces funeris ſunt incer-
ti, quàm præſentis, luxuriæque flores ſuâ me-
lius falce Mors exiecat abſens, quàm præ-
ſens, expectata, quam furens. Odimus ſi-
quidem, non timemus, quæ patimur. Mors
ergo expectetur ſemper, ut ſemper perfectè
vivamus. Quamdiun verò eam timuerimus,
non peccabimus.

Ibid.

De fruéctu lignorum, quæ ſunt in para-
dio, veſoimur: de fruétu verò li-
gni, quod ſt in medio Paradiſi, præ-
cepit nohbis Deus, ne comederemus,
& ne tangeremus illud, ne fortè mo-
riamur. Gen. 3. 2.

Tu moritura, ſi comederis pomum? Ec-
quando id tibi ſupplicii Numen indixit? Uni
Gen. 2.77. Deus Adæ edixit: In quocunque die come-
7 deris ex eo, morte morieris. Hæc cum ferre-
tur Lex, tu necdum ex Adæ latere emer-
ſeras. Ille proinde jejunet, cui Mors eſt in-
Perſonarâ dicta. Tu verò heluare, quam Deus null
ccestio. ſupplicii denunciatione abſtraxit à pomo. Fal-
severias lefis, inquit Heva; Nam perſonarum apud
una inom. Deum nullum diſcrimen eſt. Si epulantem
nes. occiſurus eſt Adam, Hevæ non parcet co-

Heva.

2 Gätse medenti. Tam in fœminam graſſabitur, quàm
nibus. ſe prædixit animadverſurum in virum. Mihi
prohpterea imminere non ambigo funus, quod
Sehee, illi impendere ſcio, ſi ſe fruge ſaturet illici-
èm ſit. tdà. Quam ego cum tranſgreſſoribus agendi

Oliva

formam ediſcerent vellem à Deo imperantes.
Ubi peccatum eſt, unum reorum omnium
judicium eſto. Tam in Anguem, quam
in Adam ſævitum, & quàm Adam, tam He-
va damnata. Nulli parſum, quamvis tam eſ-
ſent & flagitio Rei, & ſexu, & dignitate
disjuncti. Hic Vir, illa Mulier, Anguis verò
reptile. Non unum ommium ſupplicium, quia
nec noxa una. Omnes verò poœrmis affecki, om-
néſque damnati, quia univerſi peccavere.
Jam Primorum leges & Vulgus reformidat
horrétque, Proceres rident & calcant. Da-
turam ſe pœnas plebs ſcit violati præcepti.
Irretiri ſcit plagulis Nobilitas, non Aqui-
las, ſed Cardueles. Quis in quercum ſæ-
vit, ſi frondeſcat, ramorumque luxurie oc-
cupet fundum? Putatur undique vitis, ſi latiùs
paulò protenderit palmites. Si lætius pullula-
verit triticum, beſtiis illicò deditur depaſ-
cendum. Quòô Platanus diffuſius luxuriabitur,
eam gratiùs villicus irrigabit. Vix muralis
Myrtus excrevit, cùm in eam ferrum de-
mittitur. Sylveſcunt exleges Frutices, ſi par-
ciùs villeæ gratiam exaugeant. Chriſtus Rex
Regum non ità, nec ità profectò Deus. .-
què in Achabum & in Davidem ſævitum. Ju-
das proditurus arguitur: Petrus item com-
peſcitur negaturus. Cæditur £Ægyptus: Ju-
dæa quoque vaſtatur. Nec ſtantes propè Ar-
cam Ophni & Phinees evaſere, ſed legem
tranſgreſſi coram Arca occumbunt. Famu-
labatur Arcæ Oza, ſed quia plauſtro eam im-
poſuit, quam vectare debuerat, bovi parci-
tur calcitroni, inerti Levitæ non parcitur.
Nocentior Arcæ bos, ſed innocentior, qui
inferebat, ſed neſciebat, injuriam. Anxius
pro Tabernaculo Oza, ſed brutis illud com-
miſerat. Ruente Arcàâ, bos ſuperſit, & Cu-
ſtos occumbat. Nos quidem Levitæ gemmas
reveriti, cruore belluæ cultrum imbuiſſemus,
ut exſtillante ſanguinem telo, videremur in-
juriam Numinis expiaſſe. Secus Numini vi-
ſum. Is occubuit, qui peccarat, non is, qui
ſanguine viliori, minorique incommodo ul-
tum ſcelus teſtari poterat. Audi, ut concla-
metur Chaldæa: Cecidit, cecidit Babylon Ma- Apoc. 1.
gna. Non vicus exſcinditur, aut Pagus ever--.
titur. Diſturbatur, convelliturque à ſuis ſedi-
bus Babylon. Quod Deus in urbibus præſtitit,
id nos exequi voluit in mortalibus. Aut nulli
parcit, aut parcit debiliori: imò nemini par-
cit. En divinæ juſtitiæ ſcitum. Vade, & per- Reg s
cute Amalec, & demolire univerſa ejus : in- 2. Riß⸗
terfice à viro uſque ad mulierem, bovem &

ovem, camelum & aſinum. Ità ſupplicia à

Numine infliguntur. A pœna nihil immu-
ne, ubi omnia flagitio fuere obnoxia. Cùm
verò non ſemel de his ſcripſerim, ne eadem
ad pompam voluminis congeramus, circum-
ſcribamus hac epigraphe argumentum. Ve-
ſtras ità Conſules ſecures explicate, ut taàm
Cedrum amputent, quàam Cerrum; hoc eſt,
ſi feriunt peccantem Aratorem, Patricium quo-

.

que cædant obnoxium.
Feria quarta Cinerum.

Quid audio, & quinam hodie loquuntur, urm-
an verò tonant? Joël, Chriſtus, & Eccleſia rum anxi.
Perorant, hæc cinere, ille lachrymis, toni- gdt
truo Chriſtus. Quanta attentio, ubi tanti viri
loquun-

ſſte
e 6
lelun hn

0 Men

Kinn

4

n omprn
Nnn CPone. fu

Nrene
Ohin
1,
1 tin
i 4
X
Anpike
Cun, a
Necne
ehmn
clet. .
nn
Oeran 8.
e Huunt .
leingll.
dedin il
Tunmiünd
Vi
n kruum .
unices, A.
6es Deus .
ſeritum..
ns tem r.
Eggfruk
inesn 4
unbut. Fnr
Plauknemn.
rat, bon un
2 hon unt.
tonocenn ,l
Hunam Aunr
brutis Uldan
ſpetlt,l⸗
Leritz en
un inbulem
„ Videlell
ecls Nnüf
arat, Mi
e incolnnih:
Audi, un ⸗
eridi MMlel⸗
t, unt adtii
ltürgtenſin⸗
nurbibun nenn
Ttälbuu Au
. imd venii⸗
m. Val,05
tineſt ejn /
lieren, leut
n. Iu nne

a oll in

e. 0

Matth. 6.

16.
Geh. 3:
19.

Eterna
tantum.

Dan. 13.
23.
Gen. 39.
19.

Dei pra-
ſentia ne-

glecta.

4dA Deo
deſeri.
Nil pra-

ter Deum.

Amor in
Deum
veruse

Gratia
ſankkift
cans.
Deus que
rendus.
Felicitas
vera.

Fervor
verus.

Stromatum, Lib. VI.

& vocibus tantis! At quid audio;
divellit ab opibus: Nolite theſau-
iaare. Joël me avellit à propinquis: Egre-
diaiur Sponſus de cubili ſuo. A me, me con-
vellit Eccleſia: Pulvis es, & in pulverem re-
veriéris. Et quidem nemo horum mihi vetita
interdicit. Neque enim Joeël & lupanari mœ-
chum abducit, ſed Sponſum revellit à Spon-
ſa. Nec à rapina nos avocat Chriſtus, ſed à
theſauro. Nec, ne peccem;, me monet EcC-
cleſia, ſed me clamat non victurum. Quid
ergo, ſi nec frui propinquis poſſum, nec
perfrui opibus,
ri, Imoô ne otier, iſtis jubeor abſtinere. Er-
g0, quid agam? Negotium, quod unum tibi
agendum in hac vita eſt. Theſauriza vitam
zternam „ rerum reliquarum ommum incu-
rioſus. Id enim habet ternitas, ut, niſi ſo-
la quæratur, inveniri non poſſit. Quæris aliud;
qui quæris æternitatem? Audi Jobum, qui
omnia, more naufragantium; extrudebat &
corde. Nimirum, ut Echerius ait, cura gter-
norum, non prima ſolum, ſed ſola eſt. Quod
ſi res demerguntur innocentes, quæ cum æter-
mitate non pugnant, quo modo admittuntur
nOxie, quæ repugnant æternitati? Aucdi Su-
ſannam : Melins eſt mibi. Quid melius?
Non eſt comparatio. Ideò exululat Joſeph:
Quomodo poſſum hoc malum facere?“ O mon-
ſtrum, potuit lubere, quod non licuit! Per-
eant omnia, ut anima ſervetur. Quid quæri-
mus? Curve militamus?

loquuntur,
Chriſtus me

In lec‚tulo meo per noctes quæſivi, quem
diligit anima meg. Quæſivi illum,
& non inveni. Surgam, & oirouibo
civitatem: per vicos & plateas qua-
ram, quem diligit anima mmza. Can.
3. 1. 2.

Ergone in lectulo tantàm Sponſum quæris,
6 Dilecta? Si quæſitura eum es per plateas,
& vicos Civitatis, cur illum domi non ex-
quiris in Xyſto, in aula, in porticu, in atrio;
in veſtiario, in conclavi? Num domi Dile-
GQus cubat tantum in lecto, ut, ſi eum ibi
non nanciſcare, fruſtrà illum extra torum ex-
quiras? Venare proinde in conclavibus regiæ
domus, quem es indagatura per vicos. Quæ-
ſivi, inquit, nec ſemel. Nullus me angulus
fefellt, nullæ me domus latebræ effugere.
Luſtravi aditus omnes, omnéſque recefſus.
Verùm ubi Dilectum non reperio, ibi non
Veſtiarium computo, aut Xyſtum deliciarum,
opumve, ſed lectulum interpretor doloris,
& ſtratum ægritudinis. Ideò partes omnes re
giæ domus, quando inde Sponſus abſceſſit,
uno lectuli vocabulo, quo nihil infauſtius,
comprehendo. Non enim amarem, ſi ubiubi
Sponſum fruſtra exploro, non languerem.
In piſcinam ægritudinum mihi Domus con-
verſa eſt præ abſentia Dilecti, ubi tabulæ;
menſæ, abaci, variaâque ſupellex & gaza;,
non apparatus regnantis ſunt, ſed grabati
ſunt relanguentis. Ergo in lectulo meo quæ-
ſivi eum, & non inveni. Quia non inveni,
tota imhi Domus in lectulum verſa eſt. Si
ita eſt, cur vicos nominas & plateas Urbis,
quæ domus tuæ non nominas atria & con-
Clavia? Nimirùm hæc luſtravi, Dilecto irre-
perto. Explorabo illa, an imbi vagetur Di-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

vitâque debeo, jubeor otia-

349
lectus. Spes ipſa nanciſcendi Numinis ſuum
decus & nomen plateis, viciſque conſervat.
In his quæram; non ſine ſpe: in illis fruſtra
Sponſum quæſivi. Hinc eſt; quod per noctes
à me exquiſitum dixi. An putatis per diem
non me illum indagaſſe? Sedenim amanti nox
eſt illunis, etiam in meridie, ſi Sponſus non
affulget. Quæ enim dies, unde Sol Chriſtus
juſtitiz exulat? Num non audiſtis, illo præ-
ſente, mihi ſtratum pro prato viſum? Le- 2
Gulus noſter Eoridus. Ut enim, effugato Nu- cnn ,6
mine, aula fatiſcit in grabatum: ita,; Numi- a Eis
ne affulgente, in viridarium lectus cfflorefcit. chariſtia:
Poteſt Solis vicinia intermortuam amygdalum

Hoſculis conveſtire: ut, quæ pyræ titio vide- Miſſa ce-
batur, agri Iris ſalutetur. Et lectulum affla- es anda:
S Srieituagn

tus Numinis in ſpeciem agri pleni non con- ia cateris
vertet ? Potentius Numen, quaàm Aſtrum præferen-

eſt. Recedente Sole, Campanus ager defor- da-
matur in Theflaliam. Eo accedente, Roſas Peh, i&
um

legunt vel Sarmatæ. Brevi ommia verbo com- vern, zl
plectar. Mihi & morbi; & umbræ ubique & prater
undique offenduntur, ſi JESVUS abeſt. Ver- Deum
nant omnia, ſi adeſt JESsUS. Tophus con- Rimat.
creſcit in gemmam, ſi ad eum per agri rimas Ortatie
ſidus pertingat. Et ego Conchà felicior, ſi ro- neple da
rem Verbi concipiam; quamvis toto obruar
Oceano, Margaritum parturio. Reviruit Aa- Zelas a-
ronis virga illata Arcæ. Et ego in ſinu Spon- vimarun

ſi exareſcam? Contra, ubi abjectus eſt humi Sar ee-
. ia ſer-
baculus à Moyſe, efferatus repenteè eſt in ſer- ver, im=

pentem. Adeéô elongari vel a balbutiente fatale plea:que.
eétiam trunco eſt. Conjicite hinc, à Dei Ver- Curæ ſu-
bo abeſſe quam ſit Sponſæ capitale. Proinde; perfluæ.
ut ibi in anguem virga vertitur tantillo à Moy- Baz ui
ſis dextera divortio; itàa, tanto Domum inter divi⸗ 37
& Sponſum interjecte Chao, Abaci & Plutei vacare
ſylveſcunt in ſtrata. Merus languor, & ſola 1eſſt.
infirmitas, ſi Dilectus nec invenitur, & quæ- Dignitas
ritur. Nihil videt, mii languorem, qui Jr- us vo⸗
sOM domi non videt. Quid juvant tigna ce- 34, r=
drina, & laquearia cypreſſina;, ſi JusUs abeſt; vocat ab
qui Malus eſt inter ligna ſylvarum 2 Per noctes aris.
quæ ſivi, quem diligit anima mea. Nec una nox Felicitas
in quavis nocte me opprimnit;, ſed nox me“"“.
obruit multiplex. Ut emm apud Ezechielem Tribula
intra Rotam viſebatur nova ; aliaque Rota: tio veriot
ita conglomerant ſeſe plurimæ noctes, ubi
Deus animæ occubmit. Nox corporis, nox
animæ, nox domeſticæ rei,; nox exterorum
decorum ſeſe coagmentant;, ne ulla crepuſculi
ſpes ſuperſit in orbato, viduatôque animo, à
quo Chriſtus abſceſſit. Proinde quem ſperas
meridiem, miſer, procul à Numine; quem
nec aurora recreabit, ſi te deferat Deus? Er-
go-ne transfuga Dei meridie colluſtrabitur, ſi
deſertum à Deo nec crepuſculo Lux dignatur?
Plus eſt à Deo abſcedere, quam à Deo deſe-
ri. Hic, à Deo ſperneris; Tu, ibi; Numen
ſpernis, & deſeris.

Cum enim à mortuis reſurrexerint, ne-
que nubent, neque nubentur, ſed ſunt
ſiout Angeli in oαliς. Marc. 12⸗ 25

Matri-
monia

Colibatus ſuum habet Autumnum in re-
novatione, & reſurrectione carnis, Ccorpo-
riſque noſtri. Qui ſanè, ut prædulcis eſt,
ſi maturuit, ita incoctus ingratus admo-
dum eſt. Utinam nos quoque exclamare
non cogamur, adeò uſurpato, vulgarique in
6 g Europa

Moniales.

50 Oliva

Ezech. Europa colibatu. Patres comederunt uvam
18. 2. acerbam, & dentes filiorum obſtupeſcunt. Un-
de enim abdicati in terris thalami, quorum
Tenta- faſtidium à Chriſto reſervatur in cœlis? Lau-
ionum doô, adorôque Pudicitiam non nubentium; ſed
fons. ſi à Chriſto ſegregentur in Lilia: ſed ſi coelo
Filiorum torum ſacrificent: ſed ſi auro charitatis incin-
zaneatio. Atis renibus, lupanar exhorreant: ſi denique
Patresfa- Virgines ſequantur Agnum, non ſi unam
milias. ſpreverint conjugem, ut ſint fœminarum com-
plurium viri, id eſt, non viri, ſed moœchi.
Elecztie Scio nihil in Eccleſia, ſecundum Martyres,
ſatui. Virginibus præſtantius. Sed quæro florem in
msnnti⸗ Lilis: Quæro, non Virginem inter Virgi-
. nes, ſed pudicum. Neque enim Virgo eſt;,
Primoge- Qui ſine uxore „ aut cœlebs eſt. Cceli Eumu-
itnrs ez. Chos non ferrum exſecat, ſed unctio conſecrat;
pers, vio- nec mutilatione triumphat Pudicitia, quæ mi-
lentiä, litat, vincitque integritate. Vides exputan-
non cha- tur, non Lilia. Illæ ſine ferro ſylveſcunt.
S= Hæc inculta progerminant, pro falce Sole
ot. uſa S& coelo. Unus enim Pater coeleſtis tanti
floris Agricola eſt, quem ſi riges privatarum
rationum irriguo, illicò arefacies, uno dun-
taxat irriguo ſupernæ vocationis virere afſſue-
tum. Denique coactus Cœlibatus, quaſi por-
tentoſus Adam, non admiſſo, ſex excuſſo
beatæ pacis ſopore, non unam aut parit, aut
adoptat Hevam, quæ non ſemel, ſed ſemper
Poma rapiat, offerâtque damnatæ voluptatis.
Ità Lilium in cicutam vertitur, ſi humanæ
Politicæ ſuperſtitione ſeratur. Nicut Lilium in-
ter ſpinas. Vix una in Sponſi horto viret in-
nupta, inter conjugatas innumeras. Et ibi
tamen myrrhæ, & thuris collis, & Libani
nix, & Jordanis inundans. Quo modo autem
in ædibus, hortiſque Chriſtianorum una vix
ſpina ſuccreſcit, & Dumus unus inter Lilia,
quorum non eſt numerus? Quis è& natis octo-
nis uxorem ducit? Natu maximus. Quæ nu-
bet & filiabus? Aut nulla, quamvis Muſarum
phalangem ſorores exæquent, aut, ad ſum-
mum, una. Ex novem una? Ita. Num ma-
res foœminæque reliqui uri nequeunt, ut nu-
bere prohibeantur? Num caro eorum ænea
eſt, aut Satan ab eorum conclavibus exulat?
Nunquid de utero tranflati ſunt ad ſenectu-
tem, qui ſecundi, tertiique a primo emer-
ſerunt in lucem? Secundogeniti ſunt. Is-ne
agger totus contra libidinem, & murus ahe-
neus, qui arietem ſe quaſſantem voluptatis
non rideat ſolùm, ſed frangat? Secundus eſt
fuſus in lucem. Ergo non nubat. Quà Lege?
Qua familiis ſplendor ſervetur, non diminu-
tus, conciſũſque in fratres. Certè Deum Lex
iſta ſubſcriptorem non habet. Aufugerat,
metu Eſau, à patria domo Jacob in baculo,
delaſlatúſque tùm trepidatione, tum itinere
Aeleedar in ſaxo. Cùm ecce tibi & coelo
cala ad cervical dormientis demittitur, ſub-
euntium & deſcendentium Angelorum detrita
veſtigiis. Rogo vos, Coœlites, comprecôrque,
ut quietem non interpelletis dormientis. Aſt
fauſta omnia nuntiaturi deſilivimus ad cuban-
tem. Quæ fauſtitas obtingere poteſt exulan-
ti? Maxima. Audi cœli diploma. Erit ſe-
gen. 28. men tuum ſicut pulvis terræ dilataberis ad
14. Orientem & Occidentem, & Jeptentrionem &
Meridiem. Num promiſſa iſthæc bonæ ſpei
plena non ſunt? Imè beatiſſima, niſi, ut
ſomnianti blandiuntur „ ità ipſa quoque ſimi-
lia eſſent inſomniis. Stirpem videmini & ge-

San. 2. 2.

nus Jacob neſcire, Cœlites. De pofteris cum
natu mimimo agitis? quum ſecundogeniti non
nubant, neque nubantur, ſed ſint, ſicut vos,
Angeli in cœlo. Iſta oſentantul, & prædi-
cuntur in ludibrium ſoporati. Nam in terris
unus tantuùm è& natis proletarius eſt, reliquis
ſagitta deſponſatur & pharetra. In arcu vi⸗
vent Hyppoliti commentitii. Excepiſſent me
ſanè irati Angeli, ſi nugis iſtis eorum in ado-
leſcentem beneficia moratus eſſem. Non mo-
dò uxorem Jacob ducet, ſed binas, cœli cal-
culo, pro una ducet. Sepietur hinc Rache-
le, inde Liãa; tque penitus exitialis Lex
abrogetur, de coacto minimorum cœlibatu;
non binis tantùm, ſed binis & binis junge-
tur uxoribus adoleſcens, quem tu vel und
conjuge, Politices malignitate, interdicis. Imò
non cœli tantàùm, ſed fori calculo ſecundo-
genito Jacob uxor deſpondetur. Vox Iſaaci
ad Jacob eſt: Proſficiſcere ad domum Bathuel 6en. 23.
patris matris tuæ, & accipe inde tibi uxorem ²*
de filiabus Laban. Ergo & parentum horta-
tu, & cœli portento, natu minimi Filii nup-
tiis authorantur. Ecquis enim Patriarcharum
eas ſcalæ delicias ſortitus eſt orans, quas Ja=
cob ſtertens, dormiénſque impetravit? Adeè
nupturi plus impetrant ſomnia, quam jeju-
nia, hoſtiæque vigilantium. Dices tunc Ja-
cobo induhtas fuiſſe nuptias, quùm jam pri-
mogenita extorſiſſet à Sene. Non diffiteor
tum jam eum familiæ præfectum: ſed non
ideò tamen juſſum ire affirmo ad conjugem.
Nam, cùm Mater id tùm maximè curarit,
ut efferati furor Eſau molliretur, quàâ pru-
dentià Sponſam Jacob quæſiſſet, ſi nuptiæ
primogenitos deſignarent? Haud tùm Jacob
ut primogenitus habitus eſt, imò extruſus
eſt domo, tanquam fratris ſupplantator, &
penè ſyllabo filiorum diſpunctus. At illi de-
ſtinata fuerit Rachel, jure præreptæ hæredi-
tatis. Num liberi Iſraelis duodem uno ſunt
nixu effuſi? Num fuere primogeniti omnes?
Nam nemo ⁸ Patriarchis uxorem non duxit.
Imòô Chriſtus ex Jacob non fuiſſet natus, ſi
Ruben tantùm primogenitus genus avi pro-
pagaſſet. Quartus à primo Judas Pharem de-
dit, unde JESUs emerſit. Quid, nonne po-
ſteritatem Abrahami per filios Cethuræ au-
ctam Scriptura teſtatur? Quæ peperit ei Zam-
ran, & Jeſcan, & Madan, & Madian, &c.
Jeſcan quoque genuit Jaba & Dadan. Viden
ut primogeniti ex Cethura Zamran nulli po-
ſteri cenſeantur, liberis tantùm recenſitis Jeſ-
can, Dadan, & Madian, quorum nemo non
minor natu inter filios Cethuræ? Ut diſcas
nullum imponendum pudoris violenti jugum
etiam natu non maximis; cùm nuptiæ, ut
pharmacum, ſint, non felicitati propinandæ
naſcentium, ſed infelicitati exporrigendæ in-
temperantium. Melius eſt nubere, quàm uri, I. Cor.7
clamat Apoſtolus. Ergo, ubi flamma, ibi?
Sponſa: ibi Helena, ubi ignis. Solæ thala-
mi cortinæ ardorem extinguunt adoleſcen-
tium. Non primogenitura, ſed æſtus atten-
datur, ſi nuptiæ medentur incendio. Et verò
non capio, quâ temeritate ſperetur Pudicitia
in tanta raritate nuptiarum. Viderat, exce-
perâtque Angelos Loth: viderat, horrueràt-
que ſubmiſſum ſulphur in laſcivos: viderat,
luxerâtque rebellem Numini conjugem diri- Lednn,
guiſſe, verſis tantum luminibus in obſcœnos. e e⸗
Attamen primâ viduitatis ſuæ nocte vir tantus geamur

cen. 25

Luxuris

coiit leges⸗ 6

ln au,
1,
Mintk
alon⸗
Mules,,
1e. e
ne nid
n niie
Eleckere.
En leet
4 Oiie
ri ddin
n unete
hen 0n
v inweti n
Ileretanenl
t no

Im Al eann

Anali? Kecn
At Ntn
inem conu

e, dun lere

i
l, n Lilinn
4 N
, nmn Kbe
Ae Nelie
mn
M,
ſulii ſ
tettta N
rn Hera
lef liyn
,, ttomn,, Uigo
r
Ir Mi

O
no
drec.
tern
eligin
n .
Ne
n.
Wnm.
Clicl.
eN.
dln le
uubn
m ne.
U W
ts Ind
konnde.
Vor u
n Dcthel e
thi unmnd
tunn hon--
i Fii
tiarcharun
8, Iuns k
at! A
Gbacn e⸗
iees ie l.
um n .
Non ſhen
Im: Ed m
d Connen
eime cnut,
, r
4, mi:
d tum id
imd euniin
Plammmt, D
8. All⸗
repte letl.
deni Mo
geliti Onk
ein non An
ilet un,
enus ai r
Gas Puen-
id, onß
8 Cethwue 1
eheri r
6 Madl,
Dun. ſi⸗
Armran lliß⸗
lecenlii⸗
orumn M
Uicl
&! O.
wioleni
um ulte,
tati hhn
ahonge⸗ .
here,
bi funm,

. teris veſcebantur:

Stromatum, Lib. VI.

coit eum filiabus, net ſemel corruit; ſed bis.
Adeò, vel und die; ſi conjugibus orbentur
Patriarchæ, nulla ab eorum etiam temperan-
tia ſecura eſt aut ætas; aut affinitas. Scilicet;
inquies, inebriatus & inſcius reſupinatus eſt
Loth. Certè; ut ipſe non peccarit, (quod pu-
to certiſſimum) præſagiendo flagitium; filiæ
certè nudatum uxore patrem non deſperarunt
ſeu vigilem, ſeu ſemiſomnem in non fanda
deflectere. Verùm, ne divinare videar, ubi
rem licet evincere argumentis, deſcendamus
ad Ovile cum Juda. Parentaverat is Sue;,
uxori dudum emortuæ, & ab ipſo potiſſi-
mum funere exſurrexerat; Cuùm reſpiraturus
à luctu Oves exit inviſum. In foeminam inci-
dit, ubi primùm pedem extulit domo, quam
ne intueri quidem potuit obvelatam undique;
miſerè tamen ille ſeſe, phalerâſque ſuas proſti-
tuit Scorto; quod tamen non Scortum, ſed
Gen. 38. Nurus fuit. Quam cum vidiſet Judas, ingre-

15. diens ad eam ait⸗ Dimitte me, ut coëam te-

cum. Num hic ebrietatem cauſaberis, quaſi
pronubam intemperantiæ? Num ſopori laſci-
viam tribues, uti ſemiſomnem fuiſſe Lothum
affirmaſti? Siccus, & vigil, & funus inhalans
acceſſit Judas ad Thamar, nondum exterſis
lachrymis conjugis tumulatæ. Adeòô Patriar-
chæ, etiam ſerendo Numini deſtinati, orbari
conjuge vix queunt, quin eis libido illudat.
Vide, an immorigeri adoleſcentes mimis, lu-
déque authorati, inter calices & cithafas ſer-
vaturi pudicitiam ſint, ſi educati ſenes in do-
mo Jacob à lachrymis & funere abeuntes;
pudorem in ſinu Scorti, ne quidem viſi, pro-
Higant? Filios geminos amiſerat cœli calculo,
in ipſo flagitii æſtu fulminatos. Amilerat
stiam conjugem Judas. Sævitum in Sichem te-
lis, Ppræ laſcivia, ſenſerat. Attamen nullius vir
conjugis, quam primam offendit, foœminam
defloravit. Adeò difficile eſt, niſi nubas, non
uri; adeéque eſt durum, in paradiſo pudici-
tiæ ſine Heva perfſtare Adam. Qui ſi minus
Horem adamaſſet, pomum plus fortè odiſſet:
ſed, dum Lilium Virginitatis retinere ſtu-
duit, pomum rebellionis non excuſſit, inter-
iitque perfœde. Quod utinam non hodiéque
permultis accidat, qui opes omnes Palæſtinæ
in ſuo ſitas Lilio folitarii thalami arbitrati, ni-
bil præterea aut à ſe ipſis exigunt, aut à ſuis.
Ad anguem Heva certè in hæc verba reſpon-
Ge2.2. dit: De fructu lignorum, quæ ſunt in Paradi-
srn Jo, veſcimur. Ergo non epulis nuptias tribua-
mus, ſed potius interdicti eſum pomi ad-
Avaritia ſcribamus temperantiæz. Nam virgimtate He-
adix œ- va ſuperbiens, ut quæ viro minimè uteretur,
libatus auſa eſt dapem mortis inſolitam præbere Adæ;
beccaiuf: nullo repulſæ metu, nullaque ſuſpicione ob-
jurgationis ob legem violatam. Quot parentes
habenas omnes natis remittunt, dum unas
aut differant nuptias, aut abdicent? Jorda-
nem tranſmiſit Jacob in baculo. Jam Filii E-
vangelii permulti Euphratem trajiciunt in Li-
lio, quod tamen, non Lilium, ſed Rubus eſt.
Agant quod lubet, dum unum non libeat ma-
trimonium. Faſtiditis nuptiis, eſurire impunè
licet, imò & ligurire cum laude genus omne
flagiti. Ut enim und ſi abſtinerent Arbore in
Paradiſo Adam & Heva, licenter pomis cæ-
ità Patrumfamilias Lex
una præſcribitur liberis, toro, ſed immacula-
140 & nuptiali ſeſe nati natæque abſtineant, in

teliqua, ut placet, ruant. Nimirum, non

Ethicæ Comment. Tom. IVNI.. —

31
moribus falniliæ conſulunt, ſed crumenæ: & 5
dum pecunia detrimentum non capiat, Coœlo
vivant; an Erebo; cura eſt tam inanis ut
Prætorem non deceat. Maledicant Lilio, qui
Pudori benedicunt. Nihil enim; hæc ſi Lex
feratur coacti cœlibatus; ità Pudicitiam ever-
tit; ut Pudor. Una Lupanarium clavis eſt
Lilium. Coacta ſiquidem Temperantia ſibi
quidem temperat ab uxore; ſed nullis fœminis
parcit. Sedenim perpetuæ familiæ eſſe neque-
unt, niſi, derivatâ in natu maximos hæredi-
tate, procul cæteri arceantur à thalamis. Imô
familiæ paſſim exſtinguuntur; unis quòd pri-
mogenitis ſanciantur nuptiæ. Quin animad-
verti ego in plurimis Italiæ regionibus, flo-
ruiffe dudum fatilias innumeras & numero 3
& opibus, & glori, ſeſéque diffudiſſe per
Pfovincias etiam diſſitiſſimas, cùm mos vige-
Bat tot adſcire domi ſponſas, quot in ea mares
adoleverant. Aſt, ubi de primogenitis Lex
