publicæ, graviſſimiſque negotis, lacum emen-
ſus eſt diei unius obequitatione, tantàâ in Deum
abreptus rerum divinarum meditatione, ut La-
cus littora neſciret a ſe emenſa. Ecquando in-
ter curarum turbines Contemplationis bo-
ramiliari tr yon maturuit? Quid dicam de ſorore unica,
tas cum ſa- Opulenta, pulcherrima, ornatiſſima, amantiſſi-
enlaribus. mque à Monaſteri foribus rejecta, quòd pha-
lerata adfuiſſet: & ægrè admiſſa poſt lachrymas,
primo ſtatim congreſſu ex filia Babylonis adle-
Ca inter filias Jeruſalem, abdicatione ornamen-
torum, & ſacræ chlamydis ambitu? Et ubi-
nam aureum hoc pomum effloruit. Quis ſoro-
rem odit adventantem? Quis ideò odit, quòd
fulgeat? Quis ita eam alloquitur, ut mundo ſuo
deſpoliet? Quis non magis ſororem horret;,
ſi pannis ſqualet? Quis affines non optat, do-
cétque latum clavum ſubtexere ſago? Planè
quod armati ſatellites gladiis vulneréque vix
eytorſerunt à ſponſa: hoc Bernardus congreſſu
uno ſorori perſuaſit, non cùm myrrh delibu-

Fervor.

perſa carni & ſanguini militaret. Clamare & ip-
ſa poterat: Lulerunt pallium meum mihi „ſed ſi-
ne vulnere. At quid miramur in Monaſticæ vi-
tæ autumno Vitæ arborem non infœcundam
fructuum, quando, & hyeme ſæviente, poma
in ea aurea maturuere? Adhuc in Mundi de-
ſerto errabundus & imberbis JESuM noctu
n. ſpectavit, & gelido in ſtagno, ut licentiorem
oculi jactum expiaret, merſus ſub brumam eſt.
Mitto ſpretas opes, irriſas ſpes, repudiatas ille-
cebras in ipſo flore ætatis, generis, & benevo-
lentiæ generatim omnium. Et unde fertilitas tan-
ta pomorum omnium quavis anni tempeſtate?
Ex ſitu. Nimirum plantatus eſt Bernardus ſecus
decurſus aquarum. Non ſecus aquas, ſed ſecus
decurſus aquarum. Hoc enim, cùm ſciret aptiſ-
ſimum fertilitatis inſtrumentum Ambroſius,
plantis ſuis inſinuare ſtudebat, cùm diceret de
opibus: Vides, quèôd affluant? Vide, quòd
fluunt. Nolo ego cophinum fimi plantis meis
apponi: nolo radices circumfodi: nolo ramos at-
tonderi. Sylveſcant; ſed ſecus decurſus aquarum.
Aquarum, inquam, non aquæ. Hoc enim, non
tantùm diſcant ex Ambroſio opes fluere, quæ
in ſæculo blandiuntur; ſed & cineres difflue-
re intelligant cum Chryſoſtomo, quibus vel pa-
nis in clauſtro amareſcit, & toga ſordidatur.
Ad hoſce aquarum decurfus ſi plantati eſſemus
& nos, procul dubio horis ſingulis floreremus.
Verùm non modòô non floremus hyeme;, ſed
=ðWð in Autumno fœcundamur. Bernardus in-
aliqui, ſ- ter æſtus curarum orat: Nos nec in otio ora-
Sy. gu mus. Ille dum contemplatur, lacum non videt,
. 8e tranſit. Nos, dum oramus, procul à lacu ſu-
mus, & tamen nihil videmus niſi lacus, urbes,
maria, Alpes, umbrâſque omnes & larvas. Pau-
lus, ut placidiùs contemplaretur, raptus eſt ad
tertium cœlum. Bernardus equitare poteſt, &
meditari: & quâ cordis tranquillitate Paulus
fruitur inter ſidera, eâ ipſe non caret inter flu-
Ctus tum lacuum, tum curarum. An putas pluris

Cant. 5. 7.

Mundi
contemp-

ta JESVUM quæreret, ſed cùm unguentis reſ-

eſſe, ea audiviſſe, quæ loqui neſcias, quàm ea
vidifle, quæ te vidifle non ſcias? Quod ſi Paulo
contemplatione impar non eſt: ſupparem quis
non credat Franciſco, quando ille nivem ſu-
bigit, hic immergitur glaciei? Par gloria, ſed
diſpar lucta. Franciſcus enim, ne pereat, al-
get. Bernardus non exæſtuat, & ſtagnum in-
ingreditur. Sed quam ſuppar, & forté major
Franciſco Bernardus minori in diſcrimine ſeve-
riùs ſe diſcrucians: ità nos Bernardo quàm diſ-
ſimillimi. Ille enim non procacem, non letha-
lem, non titillantem, ſed tantùm liberiorem
oculorum excurſum totius ſtagni frigore ple-
ctit: Nos petulantem & oculorum & cordis ja-
ctum nec guttis rediminus. Et quæ ſpes arbori
noſtræ in tanta fructuum ſterilitate, non hyeme
modò, verùm etiam autumno? Quæ Bernar-
dus, bracteatus in patria, protulit, Acinace pro
raſtro excultus: nos togati, in domo Chriſti ex-
culti Cruce, non edimus. Porrò Ficulnea nos
terreat De ea hæc habet Matthæus. Videns fici Matt. al.
arborem unam ſecus viam, venit ad eam: & nihil 19.
invenit in ea niſi folia tantuùm, & ait illi-: Nun-
quam ex te fructus naſcatur in ſempiternum. Non
in meditullio conſita erat arbor, ſed prope
viam, omnium & virorum & ferarum incur-
ſionibus expoſita, neglecta, deſpecta, deflorata:
adde, quod, ut teſtatur Marcus, Non erat tem- Marc, E.
pus ficorum. Et tamen ſterilitatem ariditate luit. 13.
Quid de nobis fiet, quos Dominus in medio hor-
torum ſuorum conſevit, ubi gurges aquarum &
ſanguinis, ubi Angelorum cultura, ubi mu-
rus & ſepes valida? Excidemur, & in ignem
mittemur. Quod utinam Bernardus extinguat
ſtagno ſuo, quo & ſupplicium noſtrum pereat,
& ſterilitas noſtra animetur ad frugem.

Oocurrerunt ei decem viri leproſi, qui Lemf E.
ſteterunt à longé: & levaverunt vo- angeii
cem, dicentes: JESU præceptor, mi- Bierm.

ſerere noſtri. Luc. 12. 13. rum obli.

vio.
Unde vos exultatis, inde mihi lachrymæ. Iufrmuas.
Leproſorum gemitus fons eſt jubilatiomis ve-
ſtræ, & mœroris mei. Et unde triſtaris, inqui- Siritualis
tis? Fortè ob eorum mendicitatem, an ob cala- Sca
mitatem eorum? Neutrum deploro infortunium. bus.
Lugeo eorum occurſum, orationem, fidem in
JESu M. At his quid ſanctius? Imèô quid his ini-
quius? Nam cùm hi geminà laborarent leprà,
cordis nempe & Carnis: cordis autem lepra ità
nedullis ipſorum adhæſerat, ut vel fugatà car-
nis leprà, iniquitatis & ingrati animi labe la-
boraverint: Tamen ſanandi cordis prorſus im-
memores, ſolam carnis curationem à Domino
flagitant. Quod eò iniquius videri poterir, ſi
intelligamus tranſmiſſum & coœlo Deum, non
ut languoribus, ſed ut ſceleribus faceret me-
dicinam. Joannes Baptiſta clamat, ait Bernar-
dus: Eoce Agnus Dei = ecce qui tollit peccata Joan. 29.
Mundi. Non dicit morbos corporis, non mo-
leſtias carnis, ſed peccatum, quod eſt morbus Serm. 6.
animæ , & corruptio mentis. Adde, quod an.
tempus hoc non eſt aſſignatum curationi car-
nis, ſed mentis, ut ibidem Bernardus ait. Ipſi
verô obliti interni morbi, externam duntaxat
ſaniem curavere. Sed utinam hi decem ſoli uni
carni curandæ vacarent. Generis humani uni-
verſi hoc vitium eſt. Quis enim pro recupe-
randa cordis incolumitate, vel unum promo-
vet pedem? Pro carnis autem ægritudine de-
pellenda

yl⸗
c Ni
ℳ.

Luc 0,
P
ti
Ve

bid6, .

di
I
gn
P
tu
ex
Ut
gl
det
tate

a

nnn
hen
6
64
lngn 10
ſjnd ſi
* n
inp
Tanm
cura
ice
I d
el,
net,
ſugt
lelat
tioe
Taten
grert
it
Nn
Verbi
Neg n Vle
19 Domi
tbiſn
Emil
ſi
Oot
Ulgnfin
Aen
Ilit
b
le don
Temg
eypech
e

n e
Panle
uns
a, ſed
K, A.
umn n.
me
ne ſere.
amchl.
n kihe.
erihfen
dore e.
Corcik.
pes abon,
on hhene
e Bema.
Cinace o
Chrifier.
Cülnea
Vilensfei
1:niin
ili: Mn.
num. Non
Ed prode
tumn imon-.
bCehorr:
n ennſ e
niditatelut
nedio hor-
adarunc
1, wbi mn.
2 in igren
extinguit
Umm petemm
emn.

3 Ille
erunt .
eptor, ⸗
ut
i Echryme i
latons ſe.
ſtans,mgur.
menobcAr s
nlortummun k
en,fdem n
Oquik iin.
ratent en,
Gten lepgein
el ſugtic.
imi lel⸗
lis Pnlonm
ema Dom
i Potetl,
Deum,un
sfacetetih.
t, ait Henmi
vlit ſtluil 1

Paralxpti.

Stromatum, Lib. III. 175

Pellenda quis non toto peregrinatur Mundo?
Naaman, Syrorum primas, à Regis latere
diſcedit, ancillæ credit, adit Bubulcum, is enim
erat Eliſæus, foribus ejus adſtat, orat, humi-
liatur, rejectus, non aſpectu dignatus , Jorda-
ni ſepties immergitur. Cur tanta ſuſtinet & du-

as Evan- ra, & abjecta Princeps tantus? Ut convaleſcat

gelii.

Luc.5̊. 20.

Ibid. 26.

à lepra. Nec Bubulci adſtare ſuſtinent Sacer-
dotibus, ut convaleſcant a lepra cordis, qui ta-
men non eos ad Jordanem dimittunt, ſed Jor-
danem eis Dominici cruoris delicatè ſuperfun-

dere parati ſunt, quamvis ſuis non exuantur to-

gis. Verùm & carnis curam, & cordis in-
curiam in uno habemus Paralytico mirè ex-
preſſas. Hunc, vel effracto tecto, per tegulas
demiſſum Chriſto ſiſtendum curaverunt. Cui
Dominus ait: Homo, remittuntur tibi peccata
tua. IIlicò cordis curationem conſequutus eſt
Scribarum latratus tantus, ut murmur colum
peteret. Quos ut reprimeret Dominus Paraly-
ticum erigit, & domum remittit. Tunc enim-
verò pſallere cœperunt omnes. Stupor apprehen-
dit omnes: & magnificabant Deum. Er repleti
ſunt timore dicentes: Quia vidimus mirabilia ho-
die. Sanatur Cor: & nemo exultat, imò ne-
mo non inſultat. Sanatur caro: nemo non ma-
gnificat. Vel Cerberi pfallunt. Qui olim blaſ-
phemabant, nunc commendant Chriſtum. Nec
turbæ ſolàm, verùm & Paralyticus, qui, ut
exoneratus eſt a peccatis, nec verbum dixerat,
ut ſurrexit à lecto, Deum magnificavit. Uſ-
que adeò nihili pendimus criminum expiatio-
nem, omni deriwwato pretio in carnis incolumi-
tatem. An putas à Nimivitis pro avertendis cri-
minibus interdictum iri homines & jumenta
aquâ & pane, quibus eos interdixere, ut im-

Po. 3. 7. pendens Urbi exitium propulſarent? Homines

& jumenta non guſtent quicquam, nec paſcantur,
& aquam non bibant. En quid ſufferatur, ne ca-

§ gernarq TO periclitetur. Et tamen caro non ægrotaret,
Jerm.6. de niſi anima inficeretur. Anima ſiquidem cor-

V.

2. Reg. 12.

13.

rupta in culpam, fecit ut caro corrumperetur
in ponam. Nos verò radicem negligimus, &
ramorum integritati ſtudemus: lepram carnis
curamus, lepram mentis deſpicimus. Dices,
ideò à te non curari mentem, quèòd ejus ſit cu-
ra difficililma. Imô & facillima Mentis cura
eſt, & carnis perdifficilis. Quanta æger ſuſti-
net, ut convaleſcat? ſecatur, uriturque, nec
ſurgit. Magdalena alabaſiro & oſculo conva-
leſcit. Quæ delicatior non cura, ſed amimi laxa-
tio eſſe poteſt? Odore & amore pus tam um cu-
ratum eſt. Aderat, inquis, Chriſtus, qui æ-
gram abſque ſectione curaret. A Davide abe-
rat, tamen felicius, faciliuſque convaluit.
Non flevit: non terſit, non procubuit, duobus
verbis immaniſſima cruoris & ſaniei obſtruxit
vulnera. Peccavi Domino. Et Nathan ad eum:
Dominus tranſtulit peccatum tuum. Ais, non
tibi ſuppetere Davidicum luctum. Num latronis
& militis ſuſpirium æmulari non potes! Ut Cæ-
ſarius teſtatur, Perditiſſimus miles vulneribus
confoſſus, clamans, Domine miſerere mei, ex-

L.iI.c. 20, ſpiravit. Statim energumena vehementius ſolito

excruciari cœpta. Adjuratus Dæmon faſſus eſt,
multitudinem in eam Dæmonum ſuperveniſ-
ſe, quòd militis animâ fraudati eſſent, qui tres
ob voces veniâ donatus fuerat. Quis dice-
re non poteſt: Domine, Miſerere mei? Cu-
remus proinde hanc animæ lepram, quæ tam
expeditè curatur. Non curemus carnis lepram,
quæ tanto impendio vix curatur. Præſertim

cum, ſalvo corde, ſanetur & caro: ſanatâ

autem carne, ægrotet animus. S. Antoninus

ſupra tectum inopum puellarum pſallentes An-
gelos vidit. Inviſas largo ære ſublevavit. Poſt
tempus rediit, & colludentes in tecto ſpecta-
vit Dæmones. Nimirum quô plus caro pre-
mitur, eò feliciùs cor aſſurgit. Si verò cor labo-
ret, Mens triumphat. Nunquam habitatore
Deo dignior extitiſti, ſcribit ad ægrotantem
ſororem Salvianus: quantò imbecillior corpore,
tantò purior ſenſu: vincentibus carnem tuam
morbis, mente viciſti. & c. Lazarus mentis no-
ſtræ oculis obverſetur à veſtibulo epulantis
raptus in ſinum Abrahbæ. Hunc ulerolhin gmu-
lemur nunquam de ulceribus ſuis ſolicitum.
Mutuemur ab his leproſis voces non mentem:
clamemus pro lepra cordis iis vocibus, quibus
hi exclamarunt pro lepra carnis, dicamuſque
occurrentes Domino: JxsU præceptor, miſe-
rere noſtri.

Ne ſolliciti ſitis animæ veſtræ, quid man-
ducetis: neque corpori veſtro, quid in-
duamini. Matt. 6. 25.

Si tunc Dominus hanc tulit de non quæren-
da eſca legem, quando ipſe eſcam emendica-
bat, & vel Phariſæorum, & Publicanorum in-
trabat domum, ut manducaret: Quis huic non
legi obluctabitur, quando non jam manducat,
ſed manducatur, nec eſcam à nobis quærit, ſed
eſca noſtra eſt? Nullus ergo ſolicitus de cibo ſit:
ità enim imperat Panis vivus, ſub quo eſurire
neino poteſt, niſi qui obedire cunctetur. Quaàm
autem non iniqua lex ſit, intelligemus, ſi ex-
penderimus, quaàm diſpendioſæ ſint nundinæ
ſæculi de eſcis. Ut autem id videamus, nolo
adeamus Caucaſi rupes, ubi ſola nix alget, ſed
deſcendamus, quæſo vos, in 5ͤÆggyptum, ubi
tantum ſpicarum eſt, quantum & arenarum.
Quanti conſtat frumentum, & auctionante
quidem Jeſepho? Aperuitque Joſeph univerſa
horrea. Aperuit horrea, ſed exhauſit æraria.
Primò omnem pecuniam Ægypti recepit. Se-
cundò, omnes greges; tertiò, agros omnes
fiſco addixit. Jubſetitque eam Pharaoni, &
cunctos populos ejus. Verùm hæc geſta tantùm
pPutatis cum .gyPtiis * Duriora paſli ſunt filii
Jacob. Prim enim aſperè excepti quaſi ex-
ploratores. Deinde conjecli in carcerem om-
nes ad triduum. Tum, emiſſis cæteris, unus li-
gatur obſes in carcere. Abſtraxere Benjaminum
cum ejulatu àa Patre Rurſus dimiſſi, pro ſcy-
pPho, retracti in vincula ſunt. Quot lachrymæ
fuſæ à Juda, pro recuperando Benjamino! Quod

Luc, 17. 13.

Tempora⸗
lium con⸗
temptus

Gen. 41.
76.

Gen. 47.
21.

Elebkto ſta⸗

tus.

Mundi
damna.

ſi etiam, quando frater auctionatur, tanti

frumentum Mundi conſtat: quo, rogo, impen-
dio emetur, cùm hoſtes licitabuntur? Audio ple-
roſque è peritioribus ſuſurrantes, ærumnas tan-
dem illas in opes epulaâſque converſas. Eſto.
Sed quò evaſere opes? Exodum evolvite: &
diſcetis aurum in lutum, ſpicas in ſtipulas, ſcep-
tra in virgas degeneraſle. Ad amaritudinem per-
ducebant vitam eorum operibus duris luti & la-
teris. Verùm à pretio gradum jam facimus ad
qualitatem frumentorum. Toleranda utcumque
eſſet æris diſſolvendi jactura, ſi par pretio mer-
ces foret. Verùm viſcera effudimus, & ſtipu-

las mercamur. Quid quod, ſi Hieronymo cre-

dimus, grana hujuſmodi aut in agro pereunt,
aut, ſi metuntur ex agro, è& manibus aufe-
P 4 runtur?

Exod. ieiq.

176

runtur? Quas tenes honorum ſpes, ſuſurro
ſyllaba una exſufflat. Pereunt? Utinam peri-
rent? Etenim pereuntia illudaunt, condita
perdunt. Perſtabat in acie Madianitica aber-
naculum, cœlo par. Putabatur Montibus oblu-
Gtaturum, cum Sole certaturum de lumine;
Cùm ecce repentè labat, cadit, diſſolvitur,
evaneſcit in cineres. Itane? Corruit militare
tentorium, cui fulciendo coaluerat cuin forti-
tudine regnum , conſpiraverat ſceptrum &
Gladius? Corruit. Quo impellente? Num fſuis
evulſus ſedibus Olympus in illud impactus eſt?
An arietes, machinæque Poenorum admotæ in
illud fecere impetum? Scilicet. Panis unus ex
hordeo Tabernaculum ſtravit. Videbatur mihi
quaſi ſubeinericius Panis eN bordeo volvi, & in
caſßira Madian deſcendere: cumque perveniſſet
ad Tabernaculum, percuſſt illud, atqueé ſubver-
tit, & terræ funditus cocquavit. Quis miretur
lapidis incurſione ſubverſum Babylone tantæ
nolis ſimulachrum, quando inter artis cata-
pultas Regii Labernaculi Aries Panis eſt? Imô
1. te non eſt Panis: Non enim ait: Panis fubcineri-
Flics, nen ius, ſed, quaſi ſubeinericius FPanis eN hordeo.
ſuperbian: Ubi verò ſermo eſt de excidio, non dicitur, qua-
ſi coæquaſſe, ſed omninòe Tabernaculum de-
jeciſſe: & terræ funditus coxcquavit. Ergòô quæ
paſcere videntur, commentitia atque fictitia
ſunt: quæ autem conſequuntur, ruinæ non fictæ,
ſed irreparabiles ſunt. Igitur cum ad te angu-
ſtioris Fortunæ Panis non accedit, ſed provol-
vitur, noli exultare ad procurrentis exundan-
tiæ riſum, ſed expalleſce ad impendentis luctum
excidii. Domus potentiſſima quo ariete con-
cuſſa eſt? Nam cùm filiis & filiabus abundaret,
paucos intra annos exaruit nullo ſuperſtite hæ-
rede. Felicitate eradicata eſt. Panis Laberna-
culum impulit in ruinam. Niſi floruiſſet, adhuc
floreret. Defloruit, quia floruit. Saulis genus
quamdiù Agaſones protulit, viros edidit ab hu-
mero & furſum populo altiores. Ad regnum
vix evehi copit, cum Palæſtinam funeribus
opplevit, unéque in Miphibeſetho turpiter
claudicavit. Jonathas jugulatus cecidit in Gel-
bos, quod purpurà veſtiretur. Denique Paſto-
ris filius din vixiflet: Regis hæres citò occu-
buit. Hordeaceus Panis Labernaculum ſtatu-
rum inter furfures, in ſolio & byſſo oppreſſit.
Sed quid miramur perniciem tritici in purpu-
ra, quod in area & mefle nokentiffſimum in
Evangelio deprehendimus. Dives ille, qui
tantum frumenti ex agro coacervaverat; ut
horreorum deſtructionem moliretur in ſtrato,
& vigiles trahebat noctes in ſerico, & ante
auroram inter ſpicas & horrea ſufſocatus inte-
Euc. 12. 2. riit. PHao nocle repetent animam tuam à te.
Non ergo mirum, ſi Job, antequam pane veſ-
ceretur, ejularet, quando tantarum calamita-
Job. 2.24. tuin ſæculi frumentum fons eſt. Antequam co-
257 medam ſuſpiro, & quaſi inundantes aquæ, ſic
Tugitus meus: QOuia ltimor, quem timebam, evenit
mihi, &, quoq verebar, accidit. Intellexit enim
vir prudentiſſimus, traditum ſe Satanæ occa-
ſione mimiæ felicitatis. Inde enim nactus eſt
Dæmon poteſtatem ſæviendi. Ideéque, dum fi-
li epularentur, & domus everſa, & direpta
S. Eucha. ſubfſtantia, & interfecti vernæ: ne dubitandi an-

Iud. 7. 13.

riſi tas äl „ .
a„s fſa Telinquerétur, an Panis Labernaculum Ju-
vera. ſti ctifſet. Verùm. hic, Satand debacchan-

te, Job cecidit, ut felicius oriretur & ſter-
core. Sod mæ veròô, ob abundantiam panis,
ſæviente Deo, proſtratæ ſunt, ab excidio nun-

Oliva

=—

quam emerſuræ. Has, æris, gregis, agri, liber-
tatis, & cordis diſpendio mercamim Calamita- S Ambr.l.
tes, quicumque de Egypti frumento;, contra in Luc.
Chriſti mandatum, loliciti eſtis. Quam ſa-
tius eſſet Chriſti frumentum, imèò Chriſtum
frumentum emere, cujus tot benedickiones
ſunt, quot inſunt frumento ſæculi maledi-
Gta! Evaneſcit triticum in manibus. Chriſti ve-
rô frumentum inter digitos, quaſi in agro, mul-
tiplicatur. Recordare ſatiatas turbas quinque
panum fragmentis. Videres incomprehen-
ſibili rigatu, quas non fregerant;, inter divi-
dentium manus fructificare particulas. Eradi-
cantur familiæ, copiâ ſæcularis tritici. Multi-
plicantur ſtirpes, exundantiâ electi frumenti.
4A fructu frumenti, vini & olei ſui multiplica- pfal. 4, 8
ti ſunt. Hinc de Jacob prædixit Iſaac ocula-
tè caligans: frumento & vino ſtabilivi eum. Gen. 27.
Ut enim Tabernaculum Madian Panis con- 37.
cuſſit hordeaceus: Ita tentoria Iſraél frumento
electorum firmata ſunt. Mundi tritico præfo-
catus eſt Dives: Pane Chriſti roboratus Elias.
Quin, ſi eo veſcaris, non quadraginta die-
bus, ſed annis plus quam quadraginta ambu-
labis ad Montem Dei Horeb æternùm regna-
turus.

Quis, putas, major eſt in regno oœlo-
rum! Et advocans Jeſus parvulum,
ituit eum in medio ecorum, G&. An-
geli eorum ſemper vident faciem Pa-
tris. Matth. 18. 2.

Cum triumphus hodie Angelorum agatur, SS. Angeli
adduci debuere in medium non PFuſiones, ſed
Gigantes, ut diſceremus, qualia nos doceant Humilitas
incrementa „»ut dignitatem aſſequamur Ange- Pllnise
licam. Quid puero ad Angelum? Quid parvita- Religionis
ti commune cum ſoblimitate? Nam cùm ad munta vi.
magna præmia;, ut ait Gregorius, non niſi per liora.
magnos labores eatur; profectò ad ſtaturam
5 . —. . Fratus M
Angelorum noônniſi per Gigantes ſcandere li- diucris op-
cet. Falleris. Ut ad ſtaturam tuam adjicias tandu.
cubitum unum, decreſcas oportet non unum „
cubitum. O ſauſtum; 6 facile artificium aſſur- adan
gendi! Quis in valle humilitatis parvus eſſe tus exal-
non queat? Væ nobis, ſi Magni eſſe debe- tabitur.
remus! Rari celſitudinem attingerent Ange-
lorum. Innumeri ſubeundi labores eſſent: &
frequenter nullo fructu. Quis enim adjice-
re poteſt ad ſtaturam ſuam cubitum unum?
Quam fauſta vilitas, quæ in tantum faſti-
gium elevatur! Verè ſinapis in arborem aſfſur-
git. Verè Lapillus Babylone, dum imme-
mor Montis, a quo exciderat, ſimulachri non Dan. 2.
pectus, non tibias, non caput, ſed pedes ele-
git, ubi conſiſteret , metallorum excidio in
tantam molem excrevit, ut Alpes excederet,
& Chaldæam occuparet. Quod ſi ad pedes Su-
perbiæ Babylonicæ procurrendo Lapis exſur-
git in Montem: ad pedes Chriſtianæ humilita-
tis quiſquis ſeſe abjecerit, quam ſublimis eva-
det? Davidem certè ad geminos Filii & Gigan-
tis triumphos evexere probra, quæ non fra-
Gus pertulit tum à Semei tum à Golia. Mira-
bar equidem, ſine artificio Humilitatis, mo-
lem tantam excreviſſe. Miraris & Petri dexte-
ra non hamos, ſed claves pendere regmi? Re-
cordare olim eum exclamaſle: Exi à me, Do- Luc 5. .
mine, quia homo pezcator ſum. Et quamvis non
tunc claves acceperit,; tunc tamen eas ſibi
feliciter

.

Hod. 4

6e1446..

Cen4. pul
Ip
.ae
ele
3
E c⸗
Dun
(tas
Natin

lt

gui 4
4ihte, IIS
Nullo
els nu

n
4 tt „

i. tercun
wmmnte, rat.

Aternt

Nun dmi, „
ne len

e.
0
btn

der.
Uita.
Ontranlr.
n ſa.
ſum
Mones
daledk.
lüire.
0, ul.
Aincde
Prchen.
er .
.Drad-
. Mlld.
frument,
ülihit
c Ocll.
lini an e,
id n. N.
fumente
coreh
tus Ehix.
ginta de.
ia anbu.
Untegn.

egno ore
Gfulln,
ciemn P.

Gn agimr g
liones, el
1S Cocennt e
Angn.
mur nge⸗
Mudparrtr ,,

Nam chmn dn

„— i

Non IIl e

1d ſannn,

ſcancen

Gath acin⸗

cin .
6 parvus ell ig⸗
n ele debe.⸗
gerellt Me⸗
es elan:
etild Ahſee.
bitum uoum
tantum “
bolen A.
dumm mne-
ſmmuhchtinnn⸗
ſed peles ee
In Allon
es exceleltin
ad eis
LaNs aſt⸗
tianz hunſt
n Cblingen-
Pini0e
que n i
Golu. Mur.

.. .
tatls,
mili det

Tett 0 N-

3. Reg. 18.
4 ½.

Exod. 4.
Gen. 44. 13.

Gen. 45.
14.

AℳAboſtatæ.

Religio
Knil
& binis.

mi⸗

Religio ob
aliguos de-
Leneres „
non viti⸗
beranda.

Religio ho- tiæ appendix, cùm medulla

noranda,
guæ 06 Ze.
lum ani
m irum, &
vitam miſ-
tam, navο
inter dus
contrahit.

Stromatum, Lib. III.

c hon negaveriin.

feliciter ex parte neg

Quas enim ſpicas 8, eas ſub brutnarn
jacta ſemina excolue excreſcas;,
decreſce. Joſeph, ut regnaret; ſervivit. LDa-
vid, ut fulgeret, delhituit. Jacob gurnrurn ge.
ſi t

e.

nus ſuum intellezit ut ſtellas coe!:
foret non abſimile arenæ maris. Nubecula, Eliæ
temporibus, co-lum obduzxit, & terram ſoecun-
davit. Ecce nubecilla parva, quaſi veſtigium
bominie, aſcendebut de mari. Non mmodò par-
va, led quamſimillima, non palmæ hominis,
quæ ſceptrum tractat non capiti, quod coro-
nam geſtat; non cordi, cui membra reliqua
ſubduntur; non oculo, quem fulgur illuſtrat;
ſed perſimilis veſtigio plantæz, quæ corpori

ſuccumbit, quæ pulverem terit, quæ luto hæ-
ret. En quam

ablectus nubeculæ exortus. Sed
Regem f : ſed Samariam alluit: ſed cor-
lum implet: ſed Mund reparat. A Regia
Pharaonis abactus Moyſes ad pecudes: à Paſ-
cuis raptus ad rubum. Verum à rubo emiſ-
ſus ad imperium, Quid quod virga ejus, ut
Virga directionis & regni evaderet, prolici de-
buit in terram . S& Serpens facta humi repfſit,
quæ elementorum prætecturæ deſtinabatur in
pulvere; Benjamin, antequam amplexu fratris
imperantis & ofculo dignaretur, latrocinii &
ſceleris in ſpeciem reus, inter ſatelltes vinctus
& catenatus eſt. Nimirum, niſi frumenta com-
putreſcant, ſeges non exuberat: quôſque ſpe-
Ctas flores in arbore, prodiere è fimo. Dam-
natur rubus ad ſpinas, ut roſam pariat. Info-
ditur Tulipæ cepa, ut tanta floris gloria e ſo-
lo erumpat in Solem.

₰w

Libet hic ſimilitudines aliquas explicare,
quibus uſus, vel abuſus ſum, dum aliqui non-
nulla ſciſcitarentur ex me. Percontarmti nonne-
mwini, An regreflurus ad Societatem eſſet .
qui abierat: Reſpondi „ Societatem piſcato-
riis Naſlis omnino diſſimilem. In eas enim
nullo negotio piſces illabuntur, verum exire ex
eis nullo conatu poſſunt. Societatis verò aditus
perarduus primô eſt, ſed exitus paratiſſimus,
regreſſu omninò obſtructo. Filum enim, quod
Creticum Labyrinthum ſubeuntes trahebant
ducendum eſt exeuntibus & Societate. Vix
enim aliquis regreditur. Rurſus cuidam glo⸗-
rioſo, quod in Congregatione quadam de-
geret, quæ, quòôd pauciſlimis conſtaret ca-
pitibus, omnino carebat iis maculis, quibus
reſperſas religiones nonnullas intellexerat;
reſpondi: Manum unam iis carere ſordibus,
quas integrum Corpus emungit è& naribus, &
exſudat & pedibus. Verum in ſua munditie
ſilet, jacet, ſtat. Corpus verò, etſi ſœteat in-
terdum, movetur, progreditur, eloquitur, ela-
borat. An tu malles Epidauri dominari, quam
regnare in Perſide, quòd pace fruatur Dalina-
Orientalis imperii
Perpetuis bellorum incendiis efferveſcat? Leo
alternis febribus æſtuat, cum Lepus incolu-
mis ſubſultet in agris. Verum malo languo-
rem Leonis, quam integram Leporis valetudi-
nem. Quantum al gæ, monſtrorum, & fuctuum
in Oceano! Sed dquantum margaritarum, co-
raliorum, atque gemmarum? Nullæ tempeſta-
tes in piſcinis Luculli. Sed & opes nullæ. Ma-
Snorum corporum magna vulnera. Sed & ro-
bur ſummum. In Populo Iſrael, poſtquam
auctus eſt crimina multa. Murmuravere .
cOicupiere, fornicati ſunt, initiati ſunt Diis

1277
atque Deabus. Verum & compedes effregere,
& demerſere A.gyptios, & Madianitas fuga-
runt. Aperta eſt terra, &. deglutivit Dathan.
t, Deéôque collocutus eſt
»cum Septuaginta efſent,
innocentiores fuere: ſed fuere & ignobiliores.
Quid moramur? PFaverunt Pecus. Frequen-
tius lapfſi ſunt, cum ex Wgypto excefle-
runt: at urbes expugnarunt, Reges preiſerunt,
Tabernaculum Doino erexere. Erupit ex
eis Core; Sed & Joſuë emerſit. An tu Præ-
ferres manipulum Paſiorum Multitudimi bel-
lantium, quam Deus pavit Mannd, colum-
naà duxit, nube texit, trünmmphis extulit, im-
perio nobilitavit? Adde, quod etiam duode-
cim Patriarchis ſui non defuere nævi. Quid
dico nævos? Ulcera quoque paſſi ſunt. Ha-
bent etiam minima vermes iuos. Et ſtagna
tempeſtatibus intumeſcunt. Non ſolus Jonas in
amplitudine Maris periclitatus eſt. Veruùm &
in lacu Geneſareth Apoſtolica cymba fluc-
tibus hauriebatur. Quid, quod Jonas in
*quore dum perit, emergit, nactus in
monſtro cymbam. Non raro, in vaſtiori Ocea-
no ipfſis ad pietatem lapfibus eruchmur. Sævio-
res lacuum procellæ, ipſis littorum anguſtiis
exaſperatis collisiſque fluctibus. Amplitudo
Maris ſui vaſtitate dum undas excipit, mi-
tiores excurſiones facit. Exigui agelli cultura
delicatior, & areæ nitidiores. Sed meſſis aut

S
Moyſes

rara, aut nulla. Agrorum neglectior cuſtura,

ſed ſeges uberrima.

lis:

2

Scatet Nilus Crocodi-
ſed campos oblimat. Quoò latins exundat
fœdiùs, eò certior & copioſior meſſis eſt.
Non rarò Naves in Oceano hauriuntur. Non
deò tamen, annis ſingulis, non multi in In-
diam ſolvunt. Non eſt proinde, quòd glorie-
Tris de raritate macularum „ quando nævorum
raritas raritate dedecoratur coronarum. Alius
quæſivit, quâ ratione Tyro, etiam in mini-
mis maximus eile poſſet? Dixi, ſi Chriſtum la-
titantem æmularetur in Pane. Tantus enim &
totus eſt in fragmento, quantus in tota hoſtia.
Seu parvum, ſeu majus fraginentum hofſtiæ
ſit, Chriſtus idem ubique eſt. Ergo ſi idem
ſis, cumm ad aram litas, & chm ruſticaris in
horto: ſi eo conatu & ſtudio pavimentum ever-
ris, quo Evange lium interpretaris, maximus
es in minimis. Moyles iiſdem coruſcat ſignis,
dum oves ductat in deſertum „ quibus efful-
ſit, dum Iſraëlem eduzit ex TWgybpto. Propè
rubum tam religioſus perſtat, ut virgam in
anguem vertat: ut Deum allequatur intér oves.
Abraham itaà otiatur in meridie, ut Angelos
Pelliciat ad ſe ſe. Qualis Amos in agro, qui
vellicat ſycomoros, & prophetat? Non enan
ſacrificando, ſed ruſticando fundit oracula. Ar-
mentarius ego ſum, vellicans ſvoomoros. Certè
Gedeon diviniora conſequutus eſt cribrando,
quam Aaron ſacrificando. Cumque Gedeon eou-
teret atque purgaret frumenta, aPpäriit ei An-
gelus Domini. Eliſæus non ab aris , ſed ab ara-
tris traductus eſt ad prophetandum. Pro ſoblus
inde Elias reperit Eliſæum ſrlinzm, Naphay, aran-
tem in duodecim jugis bonm. Certè Do
ventum ſuum non in thuribulo expPf
ſed in flore: ut ſcias ſimmam ineile
ctitatem in ſumma tenuitate vel floſculi. Egre-
dietur virga de radice J.
aſcendet, & reqitieſcet ſ,. nr
ni. Petrus à reti raptus eſt ad claves. Denique,
cùm à piſcatu transfugiflet ad Chriftum, audi

₰

& fos de adice efats
eum dbiritus Domi-

Pſ. 10 5.17.

Parva.

Uniformi=
tas.

Fervor.

Amos 7.
.4.

Jud. 6. I1.

3. Reg. 19.
19.

IIa. I. I

Joan. ult.

Cant. 4. 9.

Kterno
rum cura.

Zempora-
lium con-
temptus.

batent io
Prava.

Tentatio
utilis.

Ambitio.

1
178
vit: Paſce oves meas. Uſque adeò olentem retia
eò amor provehere poteſt, ut regno cœlorum
præficiatur. Da amantem, & nihil tam mini-
aum eſt, ex quo non maxima eliciat. Quid vi-
hus capillo? iis non modò Samſon pugnavit;,
ſed & Magdalena litavit, quæ aram Pœnitentiæ
ſuæ non in Templo, ſed in Triclinio, nec inter
holocauſta, ſed inter patinas dedicavit. Deni-
que non fundendo ſanguinem, ſed unguentum
effundendo dilexit multum. Quod ſi in con-
vivio verti poteſt tigris in olorem: quis non
videt, non ex magnitudine rei, ſed ex gran-
ditate ſtudii pretium pendere laurearum. Non
quid, ſed ex quanto agas permagni intereſt.

Sponſa Dilectum in uno colli crine vulnera-

vit. Quid enim tam minimum, quod; ſi exco-
latur, non ſummis æquetur?

Nolite theſaurizare vobis theſauros in
terra. Matth. 6. 19.

Nulla utilior Lex. Nobis enim conſulit, non
ſibi, quando ideò proſcribit theſaurorum con-
geriem in terra, quòôd eos aut ærugo abſu-
mat, aut fures ſuffodiant. Ergo ut noxia non
ſit opum coacervatio, inutilis certè eſt. Nam
aut alienorum patet inſidiis, aut ipſa ex ſe pa-
rit raptores ſuos. Quod ſi nobis theſaurizare
non poſſumus : quàâ ratione conſanguineis, &
non rarò alienis, licet Crœſi opes congregare?
Quid, quod mendacem Dominum facimus,
quando eétiam in iis, quæ theſaurizamus in cœ-
lo, tineas & Særuginem cogit emergere cupido
theſaurizandi ſuper terram? An non exeduntur
tineis dicatæz Deo Aræ, quas ad nominis im-
mortalitatem teſleris & elogiis ambitiosè fœda-
mus, ſi ſolius gloriæ inaniſſimæ voto, eas au-
ro, gemmiſque nobilitamus? O monſtra! Etiam
chm theſaurizare videmur in coœlo, in terra
dementiſſimè theſaurizamus. Famam compara-
mus, dum opes immolamus. Gloriæ plauſi-
büſque ſtudemus, dum Chriſto obſequimur.
Uſque adeò proſerpit lues iſta coacervandi in
Mundo, ut nec cilicia tuta ſint à tineis, &
ærugine jejunia exedantur. Quam nos abſimi-
les Judithæ, quæ in phaleris colo militabat.
Quam procul ſumus ab Eſthere, quæ ſidera
ſerebat in ſmaragdis! Sanctior earum luxus;,
quam cinis interdum noſter. Audeo dicere, plus
Tobiam meruiſle repetendo à Gabele pecu-
niam, quam nos opes Lazaro remittendo.
Quod enim ille præſtabat, ne rapina ſuam in
domum irreperet: nos agimus ne vanitas abeat
& foribus noſtris.

Tuno reliquit eum Diabolus. Et ecce An-
geli acceſſerunt, & miniſtrabant ei.
Matthæi 4. I1. D

Prodiere olim ex Manna vermes. Nunc ve-
rò prodit, poſt vernes, Manna. Ut enim to-
nitrua fulgurâque Iris ſubſequitur: ita luc-
tæ,, Satanæque ſuccedunt Angeli epulæque.
Quam grata Tentatio eſle debet, quæ, poſt
nubes, Lilia profert! Quis miretur ſata in flu-
Ctibus coralia, quando ſpectamus larvis Ange-
los ſucceſſiſſe? Libet hoc loco quærere; quan-
donam à Domino receſſerit Satan? ITunc re-
liquit eum Diabolus. Quid eſt tunc? Scilicet
cum Satanam deferentem ſceptra & principa-

Oliva

Ibid. §.

tus contempfit. Oſtendit ei omnia regna mundi, id

& gloriam eorum. Deſperavit Satan Cætετ
machinis ceſſurum Dominum, quem ſenſerat Hymilisas.
irriſiſſe dominatum. Ergo recefſit, ex quo
vidit invalidum eſſe contra eum arietem impe-
rii. In quo illud etiam libet advertere, in cæte-
ris congreſſionibus nihil auſum à Domino pe-
tere. Cum lapides verti optat in panes, ni-
bil offert, aut exigit. Cùm præcipitium ſua-
det, eum ait non paſſurum detrimentum. Ubi
verô ait. Hæc omnia tibi dabo, audet impera-
re adorationem ſui. Uſque adeò Ambitioni fi-
dit Satan, ut ob eam ſperet etiam iniquiſſima
patrari poſſe ab illo, quem & jejunaſſe ſciebat,
& victorem non ignorabat. Meritò proinde
Lucas ait: Et conſummata omni tentatione,
Diabolus receſſit ab illo. Sanè oblitus eſt Lucas,
tres dumtaxat jactas à Satana ſagittas in Jrsux,
quem Gulã, Ambitu, & Præſumptione oppu-
gnavit. An his tantùm telis militat Cacodæ-
mon? Ubi Ira? ubi Avaritia? ubi Livor? ubi
Libido? Nimirum, quem invictum expertus eſt
contra Ambitionem, fruſtrà credidit cæterorum

Religionis
munia vi-
liora.

Tentaso=
nusm reme.
dium Hiu-
militas.

Luc. 4. 13.

vitiorum inſidis appetendum. Quamvis enim

tribus tantùm telis aggrefſus ſit JESUM: ta-
men, ſi inter ea non deeſt diriſſimum Ambitio-
nis jaculum, non ſupereſt in Satanæ pharetra
nocentius telum, quo Chriſtus transfigatur.
Quæret hic fortè aliquis, cur Satan libidinis Luxuria,
in eum machinas non admoveérit? Aio: tum
quòd jejunum noverat, & gulæ triumphato-
rem: qui enim lapides in panes verti negligit
eſuriens, libidinem profectò elideret. Tum Gule.
quòd non ignoret Dæmon pernicioſiſſimum qui- a
dem Libidinis zizamium eſſe, ſed illicò in ſillgi- um eme
nem convertendum, ſi noſtro in corde non ſen- diam.
ſuum noſtrorum ignavâ temeritate, ſed hoſtis D
importuna calliditate ſeratur. Præſentiſſima
Mors eſt in veneno Luxuriæ, ſi tu illud oculis, Tematio
oréve ſeviſti. Ut aſpexit David;, periit. Si au- Pnra
tem inimicus homo illud ſuperſerat frumento “S e⸗
tuo, pharmacum, quo vivas eſt, non vene-
num, quo pereas. Hinc eſt quod David, ut vi- Faber quiſ
dit, corruit. Joſeph verò & vidit, & tentus, & e .
tentatus eſt, non tamen cecidit. Quam enim ille Modeſtia.
peſtem attraxit, lavantem ſe ſominam reſpicien-
do: hanc is repulit, Domino miniſtrando. Er-
go non opponit libidinem Chriſto, quem ſcie-
bat nuſquam veneni ſemina aut hauſiſſe, aut
