di S. Chryſoſtomum: Cum pedes poſet tranſire,
navigio

66

.

M f.
1

1 .
lin n

e.
tüun

ara,

enun
nee en
lat en
jet.
letit;
tenti
erecua
nita

il. aunlcn

e,

lMet. Mn eſs
². cuin

lere. I
Ut pari
acula,

lia b Hemorrl

ite b
Eenine
Uitats .

bil. Kete woll

. Hine-
hetlos ab

litt. guenet
1, Min ueri

Cln wope
natlcurn en
lin incredt
eun uſn

Auc. Ne; Er in

le Cononicn
, 1

iln

lie nee
net, 0
Pne zadren
& Dhuls
nun kalic
nninmn
tet le,
mnzeuls!
e amn il
Imnmn. Ne
gen.
te ſpperill
glis g

Pilonem 1

S

Kuizmi

Echr WDl

Ge
en Dricl.
di⸗ M
eitti
lnikh
Channz
den geilen
Son, i. n
t, id.
Vankb
Unet nile
idet net⸗
. Wülen
Inenn none
hortutn
Unes edlln
in uluumn
um ſin E.
ſis inmeme
te ob m
m. Venm
lentir,
ANn, getpermn 4
ſin
n. Audemu,
que terranun.
es: AA eltel
ne igin,
nſihmnuttnt
mwiol Hunt
erinn Mn
m faumon
m. Mumileie
en. Okluſſit
neenin,
Uie Hunii
te catenes.
lvers ſelun
ſecundo un
eas Iu t 0
e. Vikaihk
ſtroscNN
o veſunnd,

ene
1 A
3, aut Alter An

e

t
4

.
.

mnelegib,ii
Hhamo: I in
ſidus in “
eris NAli
perbit nan⸗
bit: Nnen ſe
jens, in ſult
bitu immentu ,
antünn ele
mn NMNNN r⸗
un. h⸗

Stromatum, Lib. IV.

Ho. 3o: navigio conſcenſo trajecit: Ne humanitatis ſita
in Matt. myſterio derogaret. Maluit humilitatem cuſtodi-

Bona oc-
cultanda.

re, quam divinmitatem: & , ne illa periclitare-
tur, hanc expoſuit. Dices: ſed ad litora Beth-
ſaidæ undas calcavit, Calcavit, ſed ut opitu-
laretur Apoſtolis, ſed ſolis ſpectantibus Apo-
ſtolis, imò ne illis quidem eum dignoſcentibus,
tum noctis obſcuritate, tum immutatione fa-

Humili- Ciei. Uique adeò erubuit apparere ſuper undas,

tas Chri- ut vix ab eis agnoſci voluerit, qui eum & ma-

Ei

jora potuifſé, & grandiora poſſe ſciebant. Ur

Marc. 6. viderunt eum ambulantem ſuper mare, putave-

49.

Joan. 2.4.

Ibid.

Luc. 8.
52.

Luc. 8. Hemorrhoifſa, ſubiratus clamavit;,

46.

runt phantaſma eſſe. Hinc eſt; quòd tam æ-
grè Dominus tulit in Cana à ſe prodigia peti.
Duid mihi & tibi eſt, Mulier? Nondum venit
hora mea. Non poterat miraculorum pompam
expandere: &, ſi homines credidiſſent doctri-
næ ejus, nunquam prodigia edidiſſet. Vene-
rat enim ut hoino eflet, non ut Deus appare-
ret. Hinc eſt, quod etiam poſtquam hora ap-
petiit prodigiorum, obſcurare adniſus eſt por-
tenti lucem. Non enim vina eaundare juſſit in
evacuatis hydriis, ſed eas prius implendas cu-
ravit aquâ, ut minori fulgore prodigii gloria
coruſcaret. Implete hydrias aqud. Hinc etiam
eſt, quod, cùm ad Jairi filiam deveniſlſeêt, ait:
Non eſt mortna puella, ſed dormit. Voluiſſet;
ſi lcuiſſet, non Creator, ſed medicus appa-
rere. Detraxit de miraculo quantum potuit;

ut parum de humilitate ejus, etiam inter mi-

racula, detraberetur. Quin & in via tactus ab
Luis me te-
tigit? Doluit à ſe virtutem profluxile attactu

Marc. 5. ſœminæ; cujus prodigis timuit, ne ſuæ Divi-

31.
Ibid.

Matth.

12, 39.

Matth.
17. 16.

Prov, 8. ciæ meæ eſſe cum filiis hominum. Quomodo nunc

31.

nitatis majeſtas proderetur, cùm ipſe tunc ful-
gere nollet. Nam ego novi virtutem de me exiſ-
ſe. Hanc quoque ob cauſam tam acriter repre-
henſos ab eo crediderim ſcribas, cùm prodi-
gia expeterent. Generatio mala & adultera, ſig-
num quærit, & ſignum non dabitur ei. Sic etiam;
cùm rogaretur à quodam;, ut filium ſuum lu-
naticum exſolveret à de'mone, ait: O Genera-

tio incredula & perverſa, quouſque ero vobiſ-

eum è uſquequs patiar vos? Afferte huc illum ad
me: Et increpavit illum JsUS, & exiit ab eo
dæmonium. Quid? Nonne tu dixeras: Et deli-

clamas, Quouſque ero vobiſcum? Poœnituit te
fortè adventus tui? Dum Angelorum citharas
& Phialas recolis, ſuſpiria & morbos homi-
num faſtidis? Imò deliciæ meæ eſſe cum filiis
hominum, ſed ut filium hominis. Volo eſſe in-
ter illos, quaſi unus ex illis. Quid mihi cum
miraculis? Vulneror cùm operor. Deliciæ meæ
eſſe cum filiis hominum, non fſupra filios ho-
minum. Non dehicior, niſi lateam: crucior,
ſi fulgeam. Nimirum Gloriæ radiis paulô an-
te ſuperfuſus à Patre, ſperabat ſibi inducias a-
liquas à gloria, monitiſque diſcipulis, ne cui

viſionem Thaboris edicerent, Humilitatem &

latebras in deſcenſu è monte mente præripue-
rat. Eſt illi erepta ſpes delitendi, occaſione
oblatâ prodigiis. Proinde vilitatis præconceptæ
jacturãà mœrens ſucclamat: Generatio incredu-
la atque perverſa. Ecquando ero inter homi-
nes, ut homo? Si fulgere voluiſſem, vel per-
ſtitiſſem in monte, vel non deſcendiſſem è& cœ-
lo. Ergo-ne vel Dæmones fulgores meos pro-
dere debent? Ergo nec in loco campeſtri licet
non eminere? FHlinc eſt, quod divinitatis ſuæ
pompam oſtenſurus, ne Prophetæ, qui eam
prædixerant, mendaces haberentur, non modò
Lithicæ Comment. Tom. IV.

2 q1
ſeceſſit à turbis; ſed etiam ab Apoſtolis receſ-
ſit, tribus duntaxat delectis, quos etiam &
nube obvolvit, & voce terruit, & ſomno he-
betavit. Quin & Solem ſibi locavit in vultu,
non ut videretur fulgidior, ſed ne in fulgore
ſuo videretur. Quis enim in Solem reſpicit?
Uſque adeò & coactus aſcendit in montem:
& ſtudioſus gloriam ſuam Diſcipulis, etiam
cùm revelaret, obtexit. Et duo illi, qui cum
eo apparuere Prophetæ, tanquam exactores
mihi fuiſſe videntur illius pompæ, quam, cum
Prophetæ, Dei juſlu, prædixiſſent, juſſlu quo-
dammodo ſuo à Dei fllio exegerunt. Qui ut
evanuere, illicé Jkss totum illum triumphi
apparatum diſſolvit, monitis etiam Apoſtolis,
ne cui dicerent viſionem. Nimirum de eo Da-
vid præmiſit illud Humilitatis elogium: Ponens
in iheſauris abyſſos. Obruit divinitatis gemmas
luto humanitatis. Intelligetis, ut credo, cur
Dominus indoluerit, cùm illum cohors circum-
ſtetiſſet in horto. Tanquam ad latronem exi-
Ntis cum ladiis, & fuſtibus comprehendere me:
quotidie apud vos ſedebam docens in templo,
& non me tenuiſtis. Num mortem timet? Imòôòͤ
à Petro defendi non vult. Quid ergo timet?
Gloriam ſuam. Maluiflet in Templo teneri;,
uam ab armatis circumveniri; tum quia &
citius pro nobis paſſus eſſet, tum quia vinciri
potuiſſet ſine gloria. Tæduit illum miraculo-
rum, non vinculorum. Horruit quod in luto
opprobri tanti ſerere cogeretur margaritas
omnipotentiæ ſuæ, eliſione cohortis, & Mal-
chi curatione. Ut ergo dixit eis: Ego ſum, abie-
runt retrortim, & ceciderunt in terram. Et;
tm tetigiſet auriculam ejus, ſanavit eum. En
quid timebat Dominus! Horrebat lucem pro-
digiorum in tenebris catenarum. Voluiſſet li-
gari, ſed radiare noluiſſet. Et hoc quodam
modo illud eſt, quod fertè deprecabatur à Pa-
tre, cùm cdiceret: Pater mi, ſi poſſibile eſt,
tranſeat à me calix iſte. Viderat in illo Calice
Paſſionis ſuæ fuppliciorum vinum dilutum la-
cte miraculorum: viderat inter fæces alapa-
rum, ſputorum, virgarum, Crucis, & lanceæ,
enatare nectar reſtitutæ Malcho auris, & mi-
litum proſtratorum; ideéque calicem rejicie-
bat, non metu pœnarum, ſed prodigiorum
odio. Cupiilet non illum, ſed alium calicem,
eum nempe, in quo ſola fæx opprobriorum ei
propinaretur, nullo divinitatis mero temperata-
In Cruce certè;, ubi facultatem accepit obte-
gendæ penitus divinitatis, Latroni profitenti di-
vinitatem ſuam;, maluit cœlum, quam vitam

redonare. Et affirmantibus ſcribis, ſi deſcen-

diſſet à Cruce, ſe ei obedientiam præſtituros:
penè dixerim, neglexiſſe ſalutem Synagogæ»
ne in ſinu Crucis, ubi dehiciis Humilitatis ſa-
ginabatur, fulgorem potentiæ expanderet. At;
inquies, Velum Templi ſciſlum eſt, & monu-
menta aperta. Sanè, ſed poſtquam emifit ſpi-
ritum. Lege Matthæum: JEUNautem iterum
clamans voce magnäà, emiſit ſpiritum. Et ecce
velum Templi ſeiſum eſt in duas partes. Quid
ais, inquies, de tenebris ab hora ta proſermi-
natis? Aio, non à Chriſto id præſtitum, ſed à
Patre: Et fortè, abſit verbo invidia, ideò cla-
mavit JksUs: Deus meus, Deus meus, ut quid
dereliquiſti me ?à Enimveròô quaſi ſperaſſet à Pa-
tre id obtenturum ſe, ut vel in Cruce liceret
ſine miraculorum gloria expirare: Ut vidit
portentosè pallere ſolem, & mundum treme-
re, quaſi fraudatus & ſuâ ſpe, & deliciis ſuis,
V 2 Clama-

2

Pſ. 32. 5

Matthe

26:5 55

Faan. 18.

Luc. 22.
5 2e

Matt. 26
9.

—

Matt. 277
5Is

Ibid.

232
clamavit ſe deſtitutum. Certè Matthæus teſta-
tur Dominum in hæc verba erupifſe non cùm
configeretur à milite, nec cùm blaſphemare-
tur à ſcribis, nec cùm derideretur à turbis, ſed
quando in confirmationem Divinitatis ejus in
noctem dies degeneravit. Audi: A ſexta au-
tem hora tenebræ factaæ ſunt ſuper univerſam ter-
am, eſque ad horam nonam: Et circa horam
nonam elamavit JkSUS voce magnu dicens: Eli,
Eli lammaſababtani. Si non ob prodigia, ſed
ob ſupplicia Chriſtus ejulavit, quare Matthæus
clamorem non ſubjecit, tormentis, ſed porten-
tis? Audeo dicere, Humilitatis Magiſter; qui

gloriam nuſquam amavit, in Cruce illam exhor-

ruit, acriuſque pupugere illum miracula;, quam
Clavi. Illud fortè percontaberis, qui fieri poſſit,
ut ego non modò humilia conſecter, ſed peni-
tus obliviſcar honorum, & decorum? Si Cor
tuum Chriſto oppleveris, nec delectaberis ſub-
limitate, nec ſublimium recordaberis. Intue-
re infirmum, in cujus ſtomacho exundet virus
copioſum bilis ac phlegmatis. Non, ſi quæ ap-
ponantur, ſuavia rejiciet, ſed nec ea recolere
poteſt, niſi cum tormento. Denique cum an-
gore, ſi memoriæ obverſentur dapes, quas o-
lim deguſtavit, pretioſæ, etiam quas ad nutri-
mentum invitus glutierat, faſtidioſus ejectabit.
Da mihi animum plenum ſputis, clavis, contu-
meliis, flagris, & Cruce Chriſti: hic ſanè non
modè non eſuriet honores & faſces, non modò
Conſulatum non ambiet, aut Epiſcopatum non
optabit, ſed tædebit illum nobilitatis ſuæ, & ,
ne fungatur Sacerdotio cum gloria, ſecedet in
ſylvas. Cruciabitur, quoties recordabitur ſe in-
ter ſerica reclinatum, vagiente in fœno JksU.
Sed væ illis, qui, quando vallatos ſe vident
contumeliis, & obviantem ſibi vilitatem in-
tuentur, ad ſolatium ſuperbiæ ſuæ, inter ſco-
pas ceptra recordantur, & pannos, quibus ob-
deguntur, inaurant commemoratione ſerico-
rum, quibus Babylone obvolvebantur. Sic æ-
ſtuantem febri allevat recordatio fontis, quo
Superbia, olim æſtuans mergebatur. Quid, quòd fortè
aliquis, cùm vilitatem ſuam levare non poſſit
recordatione anteacti honoris, quo nunquam
defunctus eſt, portentosâ ſpe ſublevat non tam
ſperatæ, quam deſperatæ, & fortaſſe nunquam
futuræ in ſchola humilitatis putidiſſimæ celſitu-
dinis? Si Chriſti ſervus es, ponis in theſauris
Can. 8.9. abyſſos, non fuperponis abyſſo gemmas. di mu-
rus eſt, ædificemus ſuper eum propugnacula ar-
gentea. Imò ſi propugnacula argentea ſunt, ſu-
perexſtruamus turrim lateritiam. Noli dicere in
corde tuo: cepa Narciſſum pariet. Dic po-
tius, flos, qui hodie eſt, cras exſiccabitur, &
projicietur in clibanum. Quod modò olus eſt,
quamprimum fœnum erit. Modèò verro pavi-
menta: at brevi ero pavimentum, & ab om-
nibus proculcabor. Audi animam grandem vi-
Thren. 3. litatis ſuæ ſpe oblectantem ſe: Ego, inquit,
1. vir videns paupertatem meam. Scenam omnem
wilitatis ſuæ, & quâ premebatur, & quam
præſtolabatur, explicabat ante ſe, eôque ſpe-
cCtaculo fruebatur. Tu quidem avertis oculos à
Paupertate tua, invitus recolis, ſi quando vi-
luiſti: Propheta verò paſcebatur recordatione,
expectationéque opprobräi ſui. Quidam verô
1. Reg. 2. canunt illud Annæ: Nuſcitat de pulvere egenum,
8. & de ſtercore elevat Pauperem. Ut ſedeat cum
PFrincipibus, & ſolium gloriæ teneat. Verùm
dumn feliciuùs ageretur nobiſcum, ſi illud in-
elicitatis elogium inſcribi poſſet ſepulchris no-

Gloria
vana.

Oliva

ſtris? Compiuruerunt jumenta in ftercore ſuo. Joel r.

U ju- 17

Rogo eos, qui cum Propheta dicunt:
£ „ P FPT..

mentum factus ſum apud te ne inter aromata
effloreſcant non ſua, qui fehciter elegerunt com-
putreſcere in fimo ſuo. Sed væ nobis, quòd ex Dignita;
11s Animantibus, quibus Dei currus traheba- mores mu.
tur, quæ viliſſima putabatur, ſacta eſt omnium : in An-
Ppræſtantiſſima. Bos enim non in Aquilam, aut e,
in Leonem, ſed ne in hominem quidem, ve-“
ruùm in Cherub demutatus eſt. Facies una, fa- Ezech.
cies Cherub: & facies ſecunda; facies hominis: 10. 14.
& in tertio facies Leonis: & in quarto facies A-
itilæ. Tptum eſt animal, quod viqeram juxta Religioſas
luvium Chobar. Unus Bos faciem induit Che- zon nebi.
rub. Non rarô viliſſimi non quieſcunt, niſi ſe 3 viuer

. 2 r: . 3 .. S per-
viderint in faſtigio montis. äam.

lbid.-
Surge, illuminare, Vruſalem, quia ve-
nit lumen tuum. Iſa. 60. 1.

Orto Chriſto, Lux miſeris orta eſt, & or- In Xeno-
ta felicibus nox. Tota enim divitiarum pom- dochio
pa jam evanuit, & nuſquam fulgores poten- Peutis
tum effulgent. E contrario, Paupertas & .- “
gritudo fulgere cœperunt, ex quo Chriftus meg are,
Dei filius inopiam ſimul & vulnera in ſuo cor
pore dedicavit, Vir non ſolùm dolorum, & Infi mi.
ſciens infirmitatem, ſed & Vir, ut Jeremias 1as.
vaticinatur, videns paupertatem ſuam. Porrò Ciri
in paupertate & frigore naſci voluit, qui voluit Narivi-
mori in vulnere & nuditate. Videamus, quanti tas.
gemmas iſtas ipſe fecerit, ut diſcamus, quanti
ſint nobis faciendæ. Ergo reclinatus eſt in præ-
ſepio. Ità illicò exſultavit in gaudio infans, u-
Angelorum choros pfallentium ablegaverit ad
Paſtores, & Magos exortu ſtellæ ſuas ad de-
licias evocaverit. Quod ſi ex illo ſciſcitatus eſ-
ſes, libentius-ne in ſinu Virginis, an in gre-
mio paupertatis recubuerit, audeo dicere, reſ-
ponſurum fuifle eum: Libenter requievi inter
Lilia Matris, ſed libentiùs conquieſco inter
paleas ſtabuli. Amo ubera Virgimis, ſed mal-
lem jacere in fœno. Et, niſi ſperarem me à
mammis iterum regreſſurum ad ſtipulas, ab-
dicarem ubera, quæ ideò placent, quia propè
ſonum me lactant, & ideò non tantùm pla-
cent, quia à ſtramentis me ſublevant. Miraris,
quòd ſinum Matris poſthabeat paupertati? Pau-
pertatem Patris dexteræ antepoſuit. Ex illa de-
ſiliit, ut ad iſtam deſcenderet. Audi Bernar-
dum: Hanc Dei filius concupiſeens deſcendit, ut Serm. 1.
eam eligat ſihi, & nobis quoqe ſud æſtimatione in Vigil.
Faciat pretioſam. Video nonneminem heæfſiſſe in nar.
illo verbo, Concupiſcens deſcendit: ubi enim
concupiſcentia appetit, non tam pretium rei al-
licit, quàm expetentis ardor impellit. Vide-
mus enim non rarò & fœda adamari, & vilia
coëmi, & deligi diligique nocentia. Ita eſt: ſed
Concupiſcentia hujus infantis Prudentia eſt,
non Cupiditas. De ipfo enim ait Propheta:
Butyrum & mel comedet, ut ſciat reprobate ma- Iſa. 15.
lum, & eligere bonum. Ut autem ſcias in hoc
non deceptum JrxsUM, tanti fuit pretii inopia,
quam adamavit, ut & nos locupletaverit
paupertate ſuà, & Mundum inopid ſimul &
dolore redemerit: tantique gemmas haſce fuiſ-
ſe pretii vel Dæmon agnovit, ut reluctari
non ſit auſus cœlum impiis recludenti. Ergo
tu ſpernes, quæ Chriſtus amavit, quæ Pater
admiſit, quæ Dæmon exhorruit? Quam Chri-
ſtus prætulit paternæ dexteræ, hanc tu pau=
pertatem

gu
gbe
Iiti
vol
eget
lle⸗
1n
t wobi
4 un
nte
,
jecte
illos
Dron
Clico
focen
egeſi⸗
gelum
Lust
egelt
rent.
cho,
Jercho
ruſlen
emur.
II,

Ehl

em tuanti,

d Jerulale
Unw hello,
NH
Lititi⸗ uner 1
unn. Aalnott
gelun. llt Me
Nikl. n, G
um, no
I, Eed
Vy non
eis Edn
Plnnta f
Mecum
Ed cur
releign
g. Oun
ns Deo-
1le mn
11 ore, ne
dis, de h
ardin
ocio,
icl orr P,
1 in ⸗
ter acmi,
Nocte
iben, n e
. (annat: 0
Naſer
1,
ni .
4
ilegt M
64 ek, ſa
Exi
Moa
a
acen
Walt⸗
en o

nt M
tcon.
W
rehei. n
Mnni uin
n n

glin

k, Korn
tun ſon
les doer
1tas &Ei
o Chniu
n.
lorum ,
Ut Neremun.
buum Lun-
t, Cineling
Annud n.
Amus,enn
eſtinſe⸗
10 inlend,
legerett 4
e Was dce⸗
ſeiſcintue
s, in n e.
eo Ecele tl.
teieinnt
nqnneſo in
nns, ſen.
beraten n

fiprlas,

t, guis ene
hn tuntumßr
erent. Mind
aupetttt N-
ſut. Prihc-

1,,.
ſid Olineiet
inemtls
di: N
pretuumnn⸗

nhelt ſe

Pamati, A

ntia Iu 1
Prudenti

-P
t efrehii
temm ſcs n nn

t Tretiinhin

. Stromatum, Lib. IV.

pertatem pedibus proteres? Ut videmus, in-
quitis, nobis non compateris. Imô compatior
Marc. 8. Maximne, & illud meum identidem repeto:
2. Miſereor ſuper turbam; Non quia inops eſt, ſed

quia inopiæ ſuæ divitias non agnoſcit. Et ſanè

quem non miſereat ejus, qui congeſtas marga-
ritas & ſcriniis, qui delatum ex Peruvia aurum
profundat in Tiberim? An non & vos, dum
egeiſtatem & vulnera veſtra deploratis, pro-
culcatis gemmas, quas Chriſtus antetulit aſ-
tris? Ignoſce, Inso; haud tu ſervaſti, quæ
nobis ſuaſiſti. Dicebas enim, WNolite dare ſan-
ätum canibus, neque mittatis margaritas veſtras
amte porcos, ne forte coneulcent eas pedibus
Lauis, & converſi dirumpant vos. En à te pro-

Matth
7. 6.

jectas vulnerum & egeſtatis tuæ gemmas ante

illos, qui & eas proterunt, & blaſphemant
providentiam tuam. Quare non eis ornas Fran-
ciſcos, Bernardos, Hilariones, qui ſuas pro-
fudere opes, ut ſibi compararent dolorum &
egeſtatis tuæ margaritas? Hi ſanè cognovere

gemmarum tuarum pretium. Quæris, unde

Lux tanta in eos defluxerit, cujus beneficio in
egeſtate opes, & in dolore lætitiam pervide-
rent. Quia fuere Jeruſalem. Surge, illuminare,
Jeruſalem, qitia venit lumen tuum. Non Jeri-
cho, ſed Jeruſalem tanto lumine colluſtratur.
Jericho urbs quidem, ſed abſque muro. At Je-
ruſalem validiffimis moœnibus cingebatur. Tu-
ne muro cingeris, ut nec impii conſilii machi-
nas, nec arietem impiorum exempli verearis?
Si blaſphemantem ſequeris, ſi obaudis tumul-
Iatentio tuanti, Jericho es, quæ pates vel hoſtibus. Imo

reda. Jeruſalem ſum, non enim aut pejlero;, aut re-
Timor bello. Quamvis nec rebelles, nec pejeres, non
Dei ſii ſale ſi hæc declina Chri-
* tamen Jeruſalem es, ſi hæc declinas non Chri-
Tentatio- ſti ſed ti e ſuibplicil. Audi
numre. ſti amore, ſed timore ſupplicii. Audi quænam

medium. ſint mœnia Sionis. Nalvator ponetur in ea mu-
Eſa. 26. 1. rus, & antemurale. Rejliciatur ſator zizanio-
rum, non equidem, ne Kenodochio extruda-
ris, ſed ne Chriſtus objurget. Pudicitiam ſer-
va, non ut hominibus placeas, ſed ne diſpli-

ceas JEsU. Epulare, furripe, maledic, ſup-

planta fratrem, dehoneſta Patrem, domum
mecum ſubverte. Nequeo, inquis. Benè eſt:
ſed cur nequis eſſe nequam cum ſocio! Quia,
ſi reſciatur, exulabo. Salvator non eſt murus
tuus. Quia nolo blandiri amico, ut ſim inimi-
cus Deo. Gaude. Murus tuus Salvator eſt. Sed
ſi ille murus eſt, continentiam, quam ſervas
in ore, ne audias impudicus, in corde retine-
bis, ne habearis impurus a ſcrutatore renum
& cordium. Rurfus Jeruſalem viſio Pacis eſt.
Si odio, livoréque contabeſcis, Lux tibi non
Ephel. 4. oritur. Hinc Paulus clamat. Jol non occidat ſu-
26. per iracundiam veſtram. Ira enim Meridiem in
noctem vertit afflatu ſuo. Hinc Joannes ex-
1 Joan. *, Clamat: Qui diligit fratrem ſuum, in lumine
manet. Qui autem odit fratrem ſuum, in te-
nebris eſt, & in tenebris ambulat, & neſcit
qué eat. Porrò Jeruſalem non intelligentia Pa-
cis eſt, ſed Pacis viſio, Pax tua videri debet,
& palpari. Nolo dicas, Quamvis fratrem non
alloquar, pro eo tamen oro. Falleris: Jeru-
ſalem Pacem habet, quam oculus videt, &
auris audit; nec in cor hominis aſcendit, ut
quem fovet oratione, dedignatione confodiat.
Ergo, ſi Lux tua non tibi affulſit, diſpice,
an ſis Jeruſalem. Surge, illuminare, Jeruſalem.
Et quâ ratione ſurgemus, ſi claudicamus? Sur-
getis, ſi, quam dixi, paupertatem amabitis.
Claudus ille, qui jacebat ad ſpecioſam Templi
Ethicæ Comment. Tom. IV.

*

„7

23
portam, ut deſüt ſitire opes, ut excepit illud
Apoſtoli, Argentum & aurum non eſt mihi: il- Acj.6
licò ad vocem Petri Jrsom compellantis, ſo-
lidatis baſibus ejus, exilivit in Templum. Ab-=
ſolvamus cum 8. Auguſtino; qui ait Cam-
pum fœdari cum ſtercoratur, ſed ad fertili-
tatem fœdari. Verùm,; ut notat S. Bernardus, Ser: 1512
quidam fimum pervertunt in lapides , & unde Temp.
Nwcundari bumilitate, Patientiâ, vitæ Mundi- Ser. 2. in
dque contempin, caſtitate, ohedientid deberent, die Apo-
omnino ſterileſecunt cupidi, blaſphemi, impudi- ſtoloru.
ci, rapaces.

Venter tuus ſicut acervus tritici, valla-
tus Liliis. Cant. 7. 2.

Fatentur omnes Chriſtum eſſe frumentum, S. Eucha-⸗
& adeò quidem copioſum, ut eo animæ ſa- 1iKia.
turentur. Sed rari putant non germinare hoc Conſola⸗
frumentum „ non cum paleis modò, ſed e- tiones
tiam cum ſpinis. Non credunt ſuavem efſe Pei.
Ohrifti Ppræſentiam, ſed ſanctam: ſanctam,
inquam;, ſed ſpineam. Aiunt enim Chriſtum
füturum in rubo Moyſi apparuiſſe: deſigna-
tum in ariete corrnibus innexo vepribus: adum-
bratum in Tabernaculo Salomonis, in quo
gemmæ, ſed ſub pellibus: præfiguratum in
Jacob, cujus vox mellea; ſed piloſæ manus.
Breviter, ſeu Aaronis virga ſit Chriſtus, ſeu Familia-
Moyſis, hæc terret in Anguem verſa, illa blan- viras cum
ditur in nucleo, ſed fatigat duritie corticis. tulari-
Quamvis, inquiunt, eum dixeris Manna, nec Tes ſris
huic deſunt cum voluptatibus vermes. Si Iris
eſt, ſulget nuntius pacis, ſed inter turbines.
Denique Joanni candet, ut nix, ſed ardet,
ut fulgur; &, ſi dextera illius ſtellis blandi-
tur, lingua enſe præacuto conterret. Vix ty-
pum Chriſti invenies, cujus, ſi medulla fovet,
cortex non feriat. Malus eſt, ſed in horrore
ſylvarum. Lilium eſt, ſed inter prærupta con-
vallium. Cubat inter ubera, ſed converſus in virus ſo-
myrrham. Aromata ſua demetit, ſed cum lida.
myrrha ſua Flores apparuiſſe nuntiat, ſed pu- Mortife
tationem indicit. Columbam evocat, ſed ad sse
cavernas. Pulcherrimam dicit, ſed poſt hædos E c
abire eam jubet. Ornamenta parat ex auro, Zugam
ſed murænis, vermibuſque contexta. Mam- Chriſä.
mis argentum ſuperextruit, ſed in propugna- Religionis
cula faſtigiatum. Sororem nominat, ſed & rfecte
hortum concluſum. Accedit ad dormientem,
ſed & cunctantem deſerit. Coronaberis, in-
quit, ſed ex Monſtris. Reperitur, ſed inter
milites, ſed poſt vulnera, ſed non in lectulo.
Labia ejus lilia, ſed diſtillantia myrrham. Ver-
bo; nec Sponſa cùm ſitit oſcula, uberum ejus
recordari poteſt ſine vino: uſque adeò vel la-
cti miſcet auſteritatem ſuam. Quod ſi in Can-
tico, ubi deliciatur cum Sponſa, & fugit, &
amareſcit, & vulnerat: quid, obſecro ſeveri-
tatis inferet, ubi peccatores perpurgat? Cha-
nanæam priùs arguit, quàm audit. Lunaticum
ante increpat, quàm exſolvat. Seminecem cu-
rat, ſed in ſtabulo. Vel in nuptiis, antequam
convivis vertat in vinum aquam, convertit
mella Matris in fella. Quam cùm Joanni com-
mendat, ità commendat, ut abdicet. Hinc eſt,
quod dum Magdalenam fovet, Phariſæum fe-
rit: dum triticum congregat, zizania exurit:
dum noviſſimos in vinea muneratur, primos
objurgat. Quid? Nonne Simonem & Petram
nominat & Satanam? præfert omnibus, & retrò

Severitas

Pati pro
C. briſto g=
riditates.

t ſß

234 Oliva

amandat? Et cui claves regni tradiderat, an-
cillz ſubjugandum prænuntiat? Hæc illi. Sed
ego nihilo minus clamo cum Sponſa: Sicut
acervus tritici vallatus liliis. Et quare non ais:
Myrrham demetit, ſed cum aromatibus: Zi-
zZania eéxurit, ſed ſupplicium diſtulit: Opera-
Zusum rios arguit, ſed ut exuberet in mercede: Mu-
rænas fabricatur, ſed ex auro: propugnacula
excitat, ſed argentea: Sponſæ oſtium decli-
superior nat, ſed hortum inviſit. Quod ſi ubi amari-
mitis ſit. tiem præfert, mella eliquat: quantam profun-
det ſuavitatem, ubi adoleſcit ut Lilium? An non
in Thabore & vultus interlucet, & veſtis can-
det? In campo nonne flos eſt, ſine ſpinis? Re-
deunti filio quid auſteritatis immiſcuit? Vitu-
lus, ſtola, annulus, & oſculum tota ſcena po-
nitentis eſt, cui unam addere potes ſymphonia.
Sed hæc mittamus, & Sponſæ verba expen-
damus. Sicut acervus tritici, vallatus Liliis.
Da mihi, aliquid in ſæculo, quod, ſi frumen-
tum eſt, acervus frumenti ſit. Vix grana ſunt.
Etiam Joſephi ſuprema dignitas in manipulo
adumbrata duntaxat eſt. Quod ſi ſecunda poſt
regiam in 5ͤgypto fortuna manipulus vix eſt:
quid, quæſo, Prætura eſt? quid Quæſtura?
quid Centurio? quid demum Decurio? Nec
sServire ſpica ſunt. Si verò à Principatibus gradum fa-
Deo. cere, libet ad Principes: Da mihi, qui ſit
acervus inter eos. Vix grana colliges & qui-
dem non in ſudore tantùm, ſed in rubore quo-
que vultus tui. Et rarò, quæ ſeminaſti, illa
& metes. Quis enim non clamat in aula: Se-
minavimus multum, & intulimus parum. Se-
minavimus purum triticum, ſed, quod ger-
Aulici. Minavit, triticum cum paleis eſt. Aurum ex-
pendimus probatum terræ, purgatum ſeptu-
plum : quod autem recepimus aurum cum
plumbo eſt. Non enim licet, uwas legere ſine
tribulis, & , quod mihi contraditur, partien-
Elecio dum eſt cum ſocio. Primitias aliis pendo, &
Ratus. ſola mihi ſupereſt in imo fæz. Neque ſolùm
Aule da- Principes ſpicæ ſunt, in quibus & modicum
na⸗ tritici ineſt, & plurimum ariſtarum, verum
Amlitio Obvallant ſpicam non flores, ſed aſpides. Per
miſera. Dracones & Baſiliſcos patet non rarò iter ad
Conßden. ſpicam, imò non patet. Quantum palearum
tia in ho- Mandendum eſt, ut ſpicam, non dico legas,
minibus. ſed videas. Hoc eſt, quod Dæmones maximè
conantur eradicare, nempe, ne quis putet Eu-
chariſtiæ ineſſe delicias. Venite, inquiunt,
Jerem. mittamus lignum in panem ejus. Efficiamus,
TI. r9. aiunt, ut non convivium medullatorum, ſed
zifean deſperantium credatur eſſe ſupplicium. Non
tam panis putetur, quàm patibalum. Hinc eſt,
quod frumento electorum ſuperſeminatum eſt
zizanium irriſionum; ut videlicet, dum evel-
lere nitimur contumelias hominum „eradice-
mus & triticum Angelorum. Sed quid ait Do-
minus: JSinite utraque creſcere. Rideare, dum
ſagineris. Sanè cecidit & inter ſpinas granum:
ſed à ſpinis non ſuffocatur, niſi in corde in-
ſulſo. At Chriſtus non ſpica eſt, ſed acervus,
acervus, inquam, tritici, non manipulus,
Oinni omnino exutus palearum involucro: &
depuratam frumenti maſſam „ non angues val-
Matth. lant, ſed Lilia. Sicut acervus tritici, vallatui
13. 30. Liliis. Vel Roſas ſubmovit à ſe, quèd pun-
gant; quos recreant; noluitque proſtare ante
tribunal ſuum ruborem, ſed Candorem. Quid
innocentius lilio? quid gratius: Ergo licet a-
dire ad triticum per flores. Exundat copia in-
ter delicias. Porfô Lilia in Scripturis non mo-

dèò Candorem præferunt, ſed etiam teſtantur
Principem juxta ſe locaſſe non candidatos, ſed
candidos: eos ſcilicet, non quos aut genus;,
aut ambitio extulerat, ſed quos bonus odor in
Aulam tranſtulit. Lilia enim convalles ferunt
apud Salomonem: apud Eſaiam verò germi-
nant in deſerto. En unde legi debeant, quos
tibi admoveas in ſolio. Si quicquid domi naſ-

citur, vallare te debet; in circuitu tuo non

erunt olivarum novellæ, ſed beta, ſed parie-
taria, ſed foœnum tectorum adſtabit.

Domine, quid me vis facere?! Act. 9. 6.

Enimverò non ludit, qui ità ad Verbum s. Paulas
loquitur. Tria Saulus præſtiterat, quæ omnia Pœniten-
Paulus in optima demutavit: Catenas ad vin- is vera,
ciendum diſcipulos prætulit, Eccleſiam filiis
orbavit, JESsUM immani odio proſequutus eſt.
Vide, quo modo, qui vinxerat, clamat; Ego Epheſ4.
vinttus in Domino- Qui odio exæſtuarat, ex- 1.
clamat; Quis me ſeparabit à charitate COhriſti? Rom. 9.
Denique, qui Eccleſiam orbaverat diſcipulis, 3.
totum Mundum obit, ut filios pariat Eccle-
ſiæ, & vel anathema optat eſſe, ut Judæi
Chriſto cohæreant. .

Cui reſiſtite fortes in fide. I. Pet. 5. 9.

Fides alia mortua eſt, alia intermortua, alia piges I.
vivax, alia armata, alia coronata. In impio zationum
Fides vivens mortua eſt: In pueris dormit: In vemeaia
Juſtis vivit: In Proficientibus aliquando lucta- &.
tur, aliquando triumphat. At in conſummatis Eierna
Eccleſiæ Heroibus regnat fides & abundat, nec zantum.
munit modèò; ſed ornat, ditâtque. Quocunque
miſſi fuerant, deliciarum locus putabatur, in-
quit de Sanctis exulibus S. Ambroſius: Neque serm.
enim quidquam illis deerat, quibus Fides locu- 20.

ples ſuppeiebat. Fides armata te propugnat à

vulnere; ſed fides opulenta evehit te, tuâque
locupletat. In domo divitis vel ephebi, & qui
à pedibus ſunt, omnéſque apparitores ſerico;,
villiſque veſtiuntur. Vel ſuppedanea ex argen-
to ſunt. Ità ſanè, ſi fides noſtra dives ſit, no-
bis continget. Nullum tam vile opus exequéê-
ris, mhil ages tam exile, quod Fides non co-
honeſtet, gemmiſque diſtinguat.

. .*
Mirabiles elationes Maris: Mirabilis in
altis Dominus. Pſal. 92. 4.

Dum occinit Babylon, Mirabiles elationes Argamen.
Maris: canit, pfallitque Sion, Mirabilis in be he
altis Dominus. Videtur admiranda reprobis “
Aula, quæ lutum recudit in ſidus: ſed filiis Eieci
Dei Chriſtus videtur mirabilior, qui ex Sau- Zatus.
lo Paulum effingit, facitque de Piſcatore Pe-
trum. Sed animadverte, obſecro, felicitatem Felieitas
elatorum. Evehuntur Ambitioſi, ſed à Mari, novia-
ubi elevatio naufragium eſt. Adde, quod
nunquam Mare Naves effert genio, ut ità di- Aula ni
cam, ſuo, ſed ventorum impetu. Non te a- N.
mat Princeps, cùm evehit, ſed, ut murmur
comprimat applaudentium tibi, vel, ut alium
non extollat, tibi dicit, ut aſcendas ſuperius.
Denique non tuæ celſitudini proſpicit, ſed ſuæ;
nec, ut tu magnus imperes, ſatagit, verùm
curat;, ut ſibi a magmis ſerviatur. Ideò non
Navis, ſed Maris elationes mirabiles prædi-
cantur. Et ſanè mirabiles, quæ, dum videntun

Nayign

N
ſaln
(i
bit
ſko
, gli
ℳ (n 1
At
1 tone
Fatut
V
intue
gunt
tanto
elabo
llel
Ubique
Cepit
ue
tig

AAitis Neo

ℳ
Ilt, &
jektits
lecl
Dnunn 1
Eult he
lhiet
in byl⸗
m, 4
Uec eler
leat ſo
MM n
let in o
Rn, tom i
. es Aut
6 3 In is ven
. le grand
MI. Mns, Al
Il.

1h. ni, 6
lii Ar.
wi. lue.

h

=

,

lnn . annuihier .
It Unn.
liyn. bemn par
tur lele
ſeur lii

Chniſtmn⸗

ne t.
I lkeit n

Antor
8E
enn,
Ndor 1
Ernt
Lermn.
,
n
o⸗ Ud

ak.

496.

Vetmn 6ne
Uü onm ke
adir
un ls
Puunmek
hmt, on
Uarat,elel

te Cnifike

Glilke,
iat beck.

U dl

Pe ſ

mottin, dlu
8Conmt: hn
uncoldr!
Cohlulnmette
Dondet,mers
Qoomnge
Utabatur,ir
oſius: Mele
Fides Mr
Propugnn
1t te, ult
Phebi,t
kitotes ennn)
nea e, aker
dieslti
e Ohugelehb⸗
IEces nond-
.

L Muolii 6

Stromatum, Lib. IV.

Navim elevare, undas elevant, viæx Navim
recogitantes. Quod ut ſcias, videas liſdem un-
dis tum Navim, tum Cymbam, tum Cucur-

bitam elevari. Quicquid obvium fuerit,; unda

ſuſtollit. Evectus eſt, non quia clarus eſt, ſed
quia unus evehi debebat. Non itaà Chriſtus,
qui mirabilis quidem dicitur, ſed non in ſua
celſitudine, ſed in ſublimitate ſuorum. Mira-
bilis in altis Dominus. Nota, quæſo, quàâ ra-
tione in Mari nihil appelletur altum, aut ele-
vatum, ſed tantuùm elationes commemorantur.
Vix reperies opus, ſed operationem duntaxat
intueberis. Nunquam plenè elevant, quem eri-
gunt, ne excelſus recalcitret. Verùm paulatim
tanto ſtudio, tantâque prolixitate celſitudinem
elaborant, ut illud Evangelicum ubique in au-
lis reſonet, Quouſque animam noſtram tollis ?
Nimirum mizabiles elationes Maris. Elevatio
ubique, nuſquam elevati. At, inquies, ille in-
cepit primum locum cum rubore tenpere, jäm-
que cœnumn in ſidus abiit. Ut ſcilicet lutulen-
tias ſordeat inter lumina. Sed eſto: erectus de
Aalicis ſtercore ſolium gloriæ tenet. Num elevatum
providen- Piltas? Elevatur. Veſtis fulgurat, ſed crumena
Pigatta pallet. Data ei eſt ſtola, & annulus; verum,
mS nereproborum teſſeram præferret, vitulum eſu-
rit, & glande veſcitur, purpurâque & Pyſſo

Eledtio
ſtatus.

Servire
Deo.

Joan. 10.
24.

veſtitus epulatur quotidie miſerè: unus, idéem-

que & Epulonem in veſte exhibet, & fame La-
zZarum reêpræſentat. Quanti mercenarii abun-
dant panibus, non ſaturatis iis, quos ſtolatos
ſuſpicit Mundus! Enimveròô ut cohæreant vel
in byfſo, Lazari ſunt purpurati. Mirabiles pro-

inde elationes Maris. Quid enim tam miran-

dum, quam tot annis virum unum elevari,
nec elevatum efle? Et quando in Mari ſumus,
liceat joco uno exilire in littus. Si Petrus ha-
mum nunc mitteret in Aulæ Oceano, reperi-
ret in ore piſcium non ſtaterem, ſed inſcrip-
In. 21. tum iis verbis plumbum: Cuſtos, quid de no-
11. Ae* Aut illud: Et quando hæc erunt? Vel Ex-
Matt. 24. pecta, reexpetta, modicum ibi, modicum ibi. In
In iis verô piſcibus, quos Mare inflavit in Ce-

3
lſa.28. te grandia, illud Davidicum perlegeret: Ele-

10.
Pſ. 101. vans, alliſiſti me.
II.
vesiſt. Et poſtquam impleti ſunt dies purgatio-
me Vr-. mnis ecjas „ ſegundum Legem Moyſt.
genis 4:- Luc. 2. 38.
riæ Puri-
kKicatio.

Virginitas pretioſa eſt, ſi ſterilis non eſt.
Zelus a- Quæ enim pudorem ſterilitate redimit, infelix
imarum. eſt. At quid pariat Virgo? Audi. Ecce Virgo
concipiet, & pariet filiun, & vocabitur nomen
ejus Emmanuel; butyrum & mel comedet. En
Iſai.35.1. quem parit Virginitas. Chriſtum parit. Læta-
bitur deſerta, & exultabit ſolitudo, & orebit
ſicut Liliun. Sed metuendum eſt, ne, quæ
Chriſtum concepit, pariat Antichriſtum. Chri-
ſtus concipitur; & Antichriſtus naſcitur? Sa-
nè. Nonne Manna imago Chriſti eſt, veri pa-
ms? An non ex illa vermes? Ergo non ſo-
Iùm, concepto Chriſto, ſed & nato, Anti-
Gal. 3. 3. Chriſtus ſuccedit torpore noſtro. Nic ſulti eſtis,
clamat Apoſtolus, ut; cum Spiritu cœperitis,
Religionis nunc carne conſummemini? Unde ergo dignoſci
wunce Poterit, an peperimus Chriſtum? Si fœtus tuus
ea ſufferat, eaque deferat, quæ Mariæ JksUS
detulit & pertulit. Chriſtus reclinatur in fœ-
no. Si Spiritus tuus vilibus diſtineri non refu-
git, Chriflum peperiſti. Et quidem non à Jo-

Iſa 7. 15.

235
ſeph, aut ab Herode reclinatus Chriſtus eſt
