vulis quoque & inſipientibus de ſuo pro-
pinat calice, non ignara, ſuo, aliquando
fore, ut muſto caleant etiam ij, qui avidiùs
lambunt ubera, quam craterem. di quis eſt
Parvilus, veniat ad me: & inſipientibus loquuta
eſt, Venite, comedite panem meum, & bibite
vinum, quod miſcui vobis. Scio infanti mu-
ſtum meum non ſapere. Sapiet tamen oppor-
tunè. Latebat in Templo Liber: & tamen
ignaros Legis accendebat in Legem. Rumpen-
tur vino meo ii quoque, qui illud hauſere nul-
là ſuarum virium ſuſpicione, aut guſtu. Nec
cicutà ſtatim præfocamur. Senſim illa vita
extinguitur. Ità epotum ab inſipiente vinum
meum, ut cœperit ſapere, quid meæ poſ-
ſint illecebræ, intelliget neiciendo. Nun-
quam aut agreſtiùs, aut obſcuriùs loquutus fue-
rat JESUS, quàm cùm verborum ejus pertæſi
ambages, multi ab eo diſcipulorum ejus abſ-
ceſlerunt. Et tamen rogatus Petrus, num vel-
let adiſcribi transfugis, præceptore deſerto,
oraculorum alias à Chriſto prolatorum itaà in ſe-
ſe fervere muſtum perſenſit, ut ad Chriſtum
converſus exclamaverit: Domine, ad quem ibi-
mus * Verba vitæ aternæ habes. Quomodo ver-
ba vitæ, quæ abegere diſcipulos? Olim verba
vitæ excepta in germen nunc fidei & charita-
tis erupere. Diu delitet granum, quod terræ
creditur. At culmus, qui deinde ſuccreſcit,
illo prorumpit & ſemine. Orat proinde Pau-
lJus, ut noſtra magis ac magis abundet Cha-
ritas in ſcientia, quæ crimina eradicat, quæ
vVirtutes proſerit, quæ in ſtudioſo exuberat,
quæ ne in oblivioſo quidem aut areſcit,
aut languet. Miror autem Paulum, qui nu-
pPerrimè ad valvas Eccleſiæ, quæ eſt Corinthi,
edictum contra ſcientiam ſuſpenderat, edi-
cens, ne quis nutriendæ ſtudio charitatis ad
horrea Sapientiæ accederet, quæ zizanis tan-
tùm veneniſque ſcatebant: Nientia inflat, Cha-
ritas verò ædificat. Nunc, mutatâ ſententiâ,
ablegat ad Sapientiam Philippenſes, quos
jubet orâtque, & Scientiæ cellis vitæ triti-
cum extrahere, Charitatem eruditione nu-
trituri. Et hoc oro, ut Charitas veſtra magis ac
abundet in ſcientia. Non à ſe Paulus
diſſentit: ſed & animalem ibi carneâmque
exulare Corintho ſapientiam juſſit: & Phi-

105

lippis divinam regnare optat innoxian que
ſcientiam. Metuendum illud duntaxat eſt, ne i ſe.
ſcientiam corda hominum inflexuram citharis ria.
& corollis eviremus. Prophetavit Iſaias ſu-
per Dei vineam, ſed fiſtulꝗ abuſus, non tu-
bâ. Quid legéère vinitores & palmitibus, quos
non minis, ſed cantu Propheta duxerat ex-
colendos ? Labruſcas decerpſere pro uwa.
Cantabo Dilecto meo Canticum Patruelis mei vi-
neæ ſu«k. Vinea facta eſt diletto meo, in cornu
Rlio olei. Nil dulcius. Præguſtemus excoctos
inter fiſtulas & oleum botryones. Expebtavit,
inquit, ut faceret uvas, & fecit labruſcas.
Ità vites ſylveſcunt; ſi non eas ſeriæ gravita-
tis ferro putemus, ſed blanditiarum oleo cor-
rumpamus. Scientia charitatem nutrit „ ſi
carere videatur charitate. Hauriamus & li-
bris non delicias miſericordiæ, quæ civibus
reſervantur, ſed Iræ fel, quo exules compri-
mamus. Et adhuc ſcientiam ſpernitis Sacerdo-
tes? Et adhuc plena Simiis, Pſittaciſque atria
interdum Deo hominum ſacratorum, in qui-
bus nec unus de lege codex, nec Moyſis vo-
lumen unum? Verbum Chriſti habitet in vo-
bis abundanter, in omni Sapientia. Non lo-
quax obſtrepat in Levitarum conclavibus Pi-
ca: ſed prophetet ſuis in paginis Eſaias. Ait
ad Aſphenez Nabuchodonoſor, U intro-
duceret pueros eruditos omni Japientiä, cau-
tos ſcientid, & doctos diſciplina, qui poſſent
Rtare in palatio Regis. Ergo honorarii Baby-
lone Ephebi, Lyranno ut cyathiſſent, omni
imbui ſapientià debent; & Chriſti calicem
omnis expers ſanctioris literaturæ Sacerdos
propinat Deo, & exhaurit ad aram? Plus
ſapiet Pincerna Babylonius, quam Levita
Evangelicus?

Iſa- 5. 1.

Ibid. 2.

Luxus.

Eccleſtaſti.
corum quæ
pompa ve-
riores.,

Col. 2. 16

Dan. I. 4.

Filiæ Jeruſalem, nolite flere ſuper me:
ſed ſuper vos ipſas fiete, & ſuper fi-

lios veſtros. Luc. 23. 28.

Ità Dominus conſciſſus virgis, onuſtuſque cprizi
Patibulo ad filias Jeruſalem loquitur. Nec ma- Paſſo.
nare eas lachrymis patitur, quando ipſe toto
corpore pluit, exundâtque miſtâ ſanguine e SN.
ſanie. Uſque adeò & ſui immemor, & noſtri
memor Amor eſt Servatoris. Futuras pluris Superior
facit ſaxorum moœniumque ruinas, quam im- Ter e⸗
minens, incœptúmque membrorum ſuorum“o1.
excidium. Periclitata Petri cymba in mari Zelus ani-
bis eſt. Sed fremente & quore, modò Domi- warum in-
nus dormit, modò ſuper undas diſcurrit, re- s
licto Monte, ubi Patrem pernox alloquebatur.
Motus magnus fatus eſt in mari, ità ut Na- Matth. 8.
vicula operiretur flubtibus: Ipie verò dormie- 23.
bat. Rurſus ſcribit Matthæus de Petri cym-
bula: Navicula autem in medio mari jaétaba-
tur fuibtibus. Quartä autem vigiliâ noctie, venit
ad eos ambulans ſuper mare. Supra mare JE SuS
tantâà divinitatis ſuæ oſtentatione, nullà pro-
vocatus laborantium voce, qui tam parcus
ſuæ explicandæ potentiæ erat, ut indignare-
tur, oblato ſibi energumeno à turbis? Ac- Mat. 17. 14.
ceſſit ad eum homo genibus provolutus ante eum, (Sarie,
dicens: Domine, miſerere filio meo, quia luna- erga alios
ticus eſt. Reſpondens Jeſus ait: O generatio in- vera.
credula & perverſa, quouſque ero vobiſcuméuſque „
quò patiar vos? Viden quam ægrè pateretur s vin,
trahi ſe ad pompam ſignorum. Et tamen, jacta- memor.
tà cymbâ, ultrô in mare devolat, Premitque
ui

Mat. 14.24.

106

ſui majeſtate veſtigii frementis ſpumas, mi-
nâſque elementi. Num modèô fluctuatur Na-

Raziones 2 1 0 are 1e
rivata. vVis, quam ante; incommodiùs „ graviorique
Cbarti diſcrimine? Imò nunc jactatur tantum; tunc
Waritas . .
veta⸗ verô operiebatur fluctibus. Cur ergo concuſ-

ſam minori impulſa Navem prodigis ſervat,
Zelus ob. quam graviori quaflatam turbine neglexerat
lervantic. quieſcendo? Nimirum erat ipſe quoque in
navi, quum dormiret; à Navi aberat, cùm
accurrit. Serius ergo communi ſibi cum Apo-
ſtolis diſcrimini obſtitit: cautius, promptiuique
procellam repreſſit, quàâ ſoli obruebantur diſ-
cipuli. Suorum disjecit, diſcuſsitque naufra-
gium, profuſis divinitatis ſuæ opibus in mare.
Suum ſuſtinet in puppi diſcrimen, dormiendo.
Ut doceamur mortales, Numen diligere, no-
ſtrorum ſcilicet negligentia diſcriminum, di-
vinæ veròô ultione injuriæ, averſionéque fla-
Reelehr. gitii. Dormiendum tibi eſt, cùm tu periclita-
Scdnadats Tis in mari. Excurrendum tibi in fluctus eſt,
mllan.. ubi non tua, ſed Divina naufragio, aſſilien-
tium impetu criminum, hauriuntur. Ità enim
Re i. ſuo Chriſtus indormivit naufragio, ſuorum
dicit. occurſurus periculo, ſpretâ quoque latendi
cupiditate, alloquendique Patris opportunita-
te intercisd. Ipſe verò dormiebat. Venit ad eos
ambulans ſüupra Mare. Non tam citò diſcrimi-
m ſubducemini, ſi cum Chriſto navigetis.
Ne enim proſpexiſſe videatur ſibi, vos deſe-
ret fluctuantes. Securi verò à naufragio eſtis, ſi
procul ab eo jactemimi. Ubi enim unis conſu-
lendum alumnis eſt, naufragium patitur non
invitus orationis modeſtiæ & Patris. Coruſcat
ſiquidem miraculis, orationem abrumpit,
à colloquio Patris abſcedit, tantùm ne vobis
in æquore laborantibus, opitulatus tardiùs vi-
deatur. Ergo, ne veſtræ frangantur anten-
næ, vitæ lignum, quod orando in delicias ex-
coluerat, abjicit. Mavult cœli rore, qui citò
pſallenti concreſcit in gemmas, non madere;
ne vos ſpumantium aſpergine fluctuum inqui-
Joan. 16. nemini. Scio, divinitati nos eſſe percharos. Ipſe
27. enim Pater, inquit, amat vos. Videamus autem,
utrum divinus in nos Amor exundet largiùs, ſi
Deo, an ſi clientibus ejus, obſequamur impen-
ſius. Intravit, ait de Chriſto Lucas, in quoddam
oaſtellum & mulier quædam Martha nomine
excepit illum in domum ſuam. Quàâ ibi & hu-
manitate & pompâ occurrerint Sorores Domni-
no, hinc patet, quod, ut nobis coloret Eccleſia
afſumptæ triumphum Virginis, non aliud no-
bis, quam Marthæ & Mariæ obſequium in
JESUM deſcribit. Miniſtrabat altera e ſorori-
bus, altera Chriſto auſcultabat. Nullis tamen
ſuæ in fœminas charitatis notas apud ho-
ſpitas JE Sus impreflit. Non illas dilexiſſe
fertur, non iis legitur adblanditus. Quin
Martham objurgavit, profuſioris in cœnam
ſtudn. M.grotat deinceps Lazarus: aſſident lan-
guenti Sorores, fovent æſtuantem, tabella-
rios tabulaſque ad Chriſtum deſtinant pro fra-
tre. Domine, ecce, quem amas , infirmatur.
Joan. I1.3. Perlectis codicillis ait Chriſtus ad Apoſtolos:
Infirmitas hæc non eſt ad mortem, ſed pro gloria
Dei. Subditque Joannes hiſtoriæ conſignator:
Diligebat autem Jeſus Martham, & Sororem ejus
Mariam. Gratulor Sororibus aureum planè

Luc.10.38.

Xenodo-
chium.

imbrem. Chriſtus vos diligir. Gaudeo. At cur

non illas dilexiſſe ſcribitur, cùm ab illis per-

honorificè exciperetur in Bethania? Cur Mag-
dalenam non dilexit in domo Phariſæi, ubi
Luc. . 47. ab illa amari ſe dixit plurimum? Dilexit

Oliva

multum. Cur nunc Magdalena diligitur, nec
tum fertur amata, cùm in cosnaculo Simonis
ità Chriſtum perfudit nardo, ut domus odore
compleretur? di beatiores ſunt, quæ Chri-
ſtum audiunt, quaàm quæ Chriſtum & pa-
riunt & lactant: quare conſidentem ad pedes
ſuos Magdalenam, avidâmque divini verbi,
Chriſtus non diligit? Domine, Ecce, quem amas,
infirmatur... Diligebat autem Jeſus Martham, &
GQororem ejus Mariam. Effuſo in ſe unguini,
reſeratæque ſibi domui, quinque pro fratre
exarata à Sororibus verba Chriſtus antetulit:
ut teſtaretur gratiora ſibi eſſe obſequia, quæ
ſuis, quàm quæ ſibi, impendimus. Exterſo pu-
ri Amor erogatur, non Nardo inſperſo. Ob-
ſequamini Lazaro, ut Chriſto gratificemini.
Quod ſi illæ & fratri miniſtrantes, & in ſe- ea⸗
rico violaque languentem circumſtantes dili-
gi meruerunt à Chriſto: Nos, qui putreſ-
centibus in ſacco & ſtipula blandimur agri-
colis, quid, rogo, conſequuturi à Chriſto
ſumus coronarum & charitatis ?à Levatus à
Sororibus Lazarus Amoris divini muſtum mi-
niſtrantibus eliquavit, jaceret quamvis in ſtra-
gulis, & in roſa nataret: quo recreatæ non
ſunt Sorores ad Chriſti pedes affuſæ, Chri-
ſtique patinis inſudantes, fuligine pulveréque
non indecorè ſordidæ. Uſque adeò uberius co-
ronamur à Chriſto in eum, quàm in imaginem
ejus, parciores. Lachæum ex Avaritiæ capti-
vo, gratiæ repentè libertum huic velim ſub-
ſcriptorem veritati. Deſilierat & Sycomoro Zachens.
Publicanus, Chriſtéque domi ſuæ menſam
inſtruxerat. Attamen tantis delinitum ob-
ſequiis Præceptorem, tenacem veniæ, laudiſ-
que miratur. Aliò ſtatim liberalitatis ſuæ flu- Dei Anor
men avertit Zachæus, ut, quando rigatus“ 0.
Jr Sus deliciis obſequenti ſterileſcebat, expe-
riretur, an uvas e dumis legeret, decerperét-
que punica & pinaſtris. Ergo à Chriſti epulo
averſus, Chriſti pauperibus famulatur. Mira,
novâque colendarum arborum ratio. Vitæ
arbor JEsus, quæ tantis à Zachæo culta
officiis nec commendationis folio viruerat,
ubi rigatos in campo palos agnovit à Publica-
no, illicò ei exuberavit in fructus. Ecce di- Luc. 19. 8.
midium bonorum meorum, Domine, do pauperi-
bus. Ait Jeſus ad eum: Quia odin ſeſe domui
huic faéta eſt, eo quòd & ipſe filius ſiüt Abrahæ.
Væ tibi, Publicane, ſi uni hodie obſequutus
fuiſſes Redemptori. Vivis obſequio paupe-
rum: adeò Chriſto gratiores ſumus in egenos;
quam in ipſum, liberales. Quid illò oculos,
orâque convertitis? Quid ſubalbido, expal-
lentique gratulamini? Exemptus vinculis eſt,
omni ei à Domino alieno ære remiflo. Et
quot ſuo Domino aſſibus obnoxius erat? De
aſſibus loqueris? debebat Domino ſuo talen-
torum decem millia. Et tanto deoneratus eſt
ære. Num proditores indicavit Domino ſuo?
Num urbes imperio ejus bellando adjecit? Num
cruorem pro illo fudit? Quin verbo uno æsS
tantum diflolvit. Patientiam habe in me. Mi- Matth. 15,

ſerius Dominus dimiſit eum. Cur iterum poſt il- Bimseſtara
lum itis? Vinctus trahitur in carcerem. Quo gshorum.

crimine? Quèòd conſervo talenta centum non Kkeligiofßs-

remiſit. NWatus Dominus ejus, tradidit eum tor- rur, inju-
di . . . rias &per-
toribus, quonduſque redderet univerſum debi- ſecutoner

tum. Proh Domini & in damnis ſuis cæcita- Eeclel Ar

7 acv

. . 7„ . . . . c
tem & noſtris in incommodis vigilantiam! s mr vrb.

Sævit in ſævientem, & decoctori blanditur. prian ulei-
Si ſervum tundat compedibus , torquetur: ſeantur.
ſi

A.

Cen 1,9

— ——— — ——— — — — — — -————.-.

fl
cei
ſen
l
Dr
Nath 16, nir
6

loe

kem
ler
neg
er
urh a (
1. * 3 1

6

Stromatum , Lib. II.

ſi talenta decies mille ſurripiat Domino, ſolu-

109

Nonne ſanctior, major, & toti Chriſti Ec-

4 tionem ſubmiſſione deludet. Nocentius ad cleſiæ neceſſarius „ magis aptiôrque Petrus;,
pœnam adeo mortalibus penè eſt, in con- quaàm uni Saræ tabernaculo Agar? Cur er-
e⸗ ſervum injurium, contumeliosumque efſe, g0, ut ſerva revocetur, ablegatur & loqui-
quàm in Deum. Hujus eluimus damna ver- tur Angelus in Sur; Et Hieroſolymis, ut
u, bo uno: illi quiſquis obfuit, læſionem ter- Princeps Apoſtolorum & cœno criminum emer-
nan, go luet & lorario. Suis enim, quam ſibi gat, unus fortuitò Gallus obſtrepit, garrit-
Deus diligentiùs conſulit. Aufugerat Agar à que deplumis? Nimirum Petri gravior ja-
umn, Sara. Nihil ea aut coram cœlo iniquius, aut ctura, quam Agaris: ſed in creaturam fuga
rütte coram Mundo vilius. ͤÆgyptia ſiquidem, & ſervæ, in Creatorem Petri perfidia redun-
dlt: ſerva, & petulans, & fugax erat, impuden- darat. More proinde ſuo Dominus ſua ſarcit
e tiamque & utero conceperat Iſmaële ſoœta, incommoda garritu pulli, damna verò Saræ
lope. & fronte pepererat contumax in Dominam famulæ ſuæ adventu, clamoréque Angeli
. ſuam. Proceſſerat multum jam illa viæ in de- reparavit. Uſque ades & nobis Dei provi-
Elini ſertum, cùm ecce tibi rupto aggere nubium dentia exundat, & ſibi ſtillat: remisitque
1n ſ. k Angelus & colo allabitur. Quò cœli Legatus conſervæ ſervam Angelus, Chriſto autem lu-
8 l. ablegatur? Quonam crederes? In eremum ad crifecit Apoſtolum garrulus è cella Gallus.
putrel⸗ Agarem. Cümque inveniſet eam Angelus Do- Cornix ſaltem adveniſſet & quercu, ne om-
tagn. mini in via Sur, dixit ad illam: Agar ancilla ninò Chriſti transfugæ negligi viderentur.
Chrifo Surai, unde venis? & quéô vadis? Quæ reſpon- Væ Petro, niſi Annæ ingluvies Pontificis re-
vatus 3 dit, à facie Sarai Dominæ mec ego JFugio. Di- giam pullitie inquinaſſet pariter, & oppleſ-
ni. xitque ei Angelus Domini. Quidnam ei Angelus ſet. Verùm temporum locorümque longin-
inſtr dixit. Forté ut Anachoreſim proſeminaret, quitate doctrinæ hujuſce interpellatur ex par-
te Non ſylvarum pronuba in deſerto. Vel eam arca- te Lux. In una videamus Magdalena, imò in
Chur⸗ na Legis edocuit. Aut mores denique il- unis Magdalenæ ſpectemus lachrymis, quaàm
Ferede lam dedocuit Ægyptios, genus Abrahæ noſtri ſit Chriſtus „ quam fſui ſtudioſior. Bis
i propagaturam. Neque enim his leviora actu- luxit uberrimé Magdalena in funere, La-
aginn rus cum ſerva demittetur à Cœlo Angelus in zaro ſcilicet ut parentaret, & Chriſto. Verùm
api. Sur, Audi quò tandem Legationis ſumma, la- allexere ita JESUM fuſæ à Magdalena Pro
lm ſb. bente, blandiente, & perorante ad ſervam fratre lachrymæ, ut non ſolum Bethaniam
conali Angelo, evaſerit. Dixitque ei Angelus Domi- peteret, ſed ſummo e9 accederet cum vi-
mmentah ni: Revertere ad Dominam tuam, & humiliare tæ diſcrimine. Eammus in Judæam. Rabbi, JToam1. 8,
Nun d Jub manu illius. Et rurſum: Multiplicans, in- nunc uarebant Judai lapidare te S. iterum
lcd. quit, multiplicabo ſemen tuum, & non mume- Vadis illuc * Tunc ergo JEsus dixit eis mani-
“ n D rabitur præ multitudine. Ita-ne? Ergo, ut unà feſte. Lazarus mortuus eſt- ſed eamus ad eum.
at vernularum Sara non careat, labuntur in de- Dixit ergo Thomas ad condiſcipulos Lamus
9 ſertum Angeli, Ancillis blandiuntur, Ara- & nos, ut moriamur cum eo. Pluebat in Palæ-
t, ehe. bůúmque gramina pinnis cœleſtis Spiritus inum- ſtina lapidibus: ſed guttæ lapides excavave-
teed brantur? Quéôdque Dei verbum conceptura rant. Nulla enim viſa eſt Chriſto durities
ifi eiil merebitur in conclavi Nazareno, Regum fo- ſilicum, Magdalenæ lachrymas eminus in-
n. Mn, boles Virgo, hoc ſerva habet in campo Sur tuenti. Maria ergo cum veniſſet, ubi erat lbid. 32.
o. Ve gehennæ datura primipilum? Tibi eram, Vir- JkESUS, cecidit ad pedes ejus. JESUsS ergo ut
e0 N go, gratulaturus illapſi dignitatem nuntii. vidit eam plorantem, & Judæos, qui venerant
wirverit/ Sed id datum ſerias tuo Lilio, quod prius in cum ea, plorantes, infremuit ſpiritu, & dixit;
Pebi vepribus ancillæ fugientis ſuſpeximus. Dixit- ubi poſuiſtis eum? Flevit ergo, plorante Mag-
luellu, que ei Angelus: Revertere ad Dominam tuam. dalenâ, oravit, exclamavit, evocavit quatri-
Hjußen⸗ Hac munificenti? Legatorum in domum duanum e ſepulchro. Luget paucis poſt die-
s Ammui Abrahæ remittuntur ſervæ. Videamus, an bus Magdalena, ſed Chriſtum luget ſublatum
1 Alrule. lii ſui dilapſam familiam pari ſtudio revo- ſibi. Dixit ei JESuS: Malier, quid ploras Joa. 20. 15.
obſequutu cet Deus. Vincto à Judæis in viridario Get- Nullo jam mortis periculo Dominus labora-
io paupe⸗ ſemani Chriſto, iis ſunt vinculis exſtimu- bat redivivus. Attamen citô apparet lachry-
in egenon, lati in fugam Apoſtoli. Quæ enim fuere manti, & citò diſparuit: eéôque temporis mo-
l oel, Præceptori compedes, fuere diſcipulis pin- mento, quo illam affatus eſt, amantem plus
lo, eltl næ; quique manus Paſtoris devinxere . pedes torſit, quam levavit. Siquidem & Olitoris per-
ineulack⸗ ovium expedierunt, in fugam. Tunc, inquit ſonatus iacco, & illam à ſe repellens, ejus vix
millo E Matthæus, diſcipuli omnes, reliéto eo, fugerunt. fletum exterſit. Noli me tangere: vade an-
etet! D Quot ruent è ſummo colo Seraphim, ut tem ad fratres meos. Quam ergo cumulatius
ſao tllen⸗ in unum Coactos Apoſtolos reducant ad J E- pProfuſæ Lazaro, quam Chriſto fuſæ 4 Mag-
neratus 8UM! Si enim revocandæ ad Saram unius dalena lachrymæ deargentatæ M Chriſto ſunt?
nino ſin gratia vernulæ, advolavit in deſertum An- quando lugenti fratrem advênit Chriſtus
ect: Nn gelus: quot Hieroſolymas illabentur Ange- per ſaxa, lugenti Chriſtum vix per aroma-

Ii, non ut Ægyptiam unam, ſed ut Apoſto-
los omnes a præceptore transfugas revocent
ad Magiſtrum! Nullus tamen hactenus appa-
ret Angelus in horto : nullus diſcipulorum
remittitur Domino ſuo. En, inquies, ad-
herentem Præceptori Petrum. Adhærentem,
qui à longè Chriſtum conſequitur, proximus
negaturo? Adhærentem, quem a fide ad
perjurium ancilla una uno verbo traducet?

ta agreſtis hortulanus apparet, diu ignotus,
nec eam ad ſe accedere paſlus, quum po-
tuit agnoſci. Præſtat ſub Chriſto Lazaro
parentare, quàm Chriſto. Nec ſeſe tantùm
negligentiùs lugeri Chriſtus, quàm ſuos, ju-
bet, quando impenſiùs fratri, quàm ſibi col-
lachrymantem proſequitur Magdalenam: Sed
Pater, qui filium diligit, ſervum, quam

filium, ulciſcitur ſtudioſms. Conſurrexit, in- Gen. 4.8.

quit, Cain adverſus fratrem ſunum Abel, & in-
terfecit eum. Et ait Dominus ad Cain: Ubi

Matth, 26, Obit deteſtari, & jurare, quia non noviſſet
7. bominem. Nonne fugaâ fozdius perjurium eſt?

Act. 2. 16.

Jo&l. 2.28.

ACt. 2. 22².
& ſeqꝗ-

Joël. 2. 16·

Inimici
dilectio.

LZelus ani-
marum er-
ga perſecis-
gores.

4

108
eſt Abel, frater tuus? Wunc igitur maledictus
eris ſuper terram : Cum operatus fueris eam,
non dabit tibi frulctus ſuos : vagus O profugus
eris ſuper terran. In hæc Deus tonitrua; in-
terfecto Abele, excanduit. Chriſtus occiditur
crudeliſſime Hieroſolymis. Quo Deus fragore
pertoniit in Judæam? Audi. Ubique Vel
Petri umbrâ curantur ægroti. Nullus in urbe
vicus, quem erectus claudus non deterat. Nul-
lum trivium, in quod Dei Spiritus non de-
miſerit ſeſe. Piſcina nulla, quæ plurimos bap-
tiſmo non eluat. Non bhi ebrit ſunt, inquit
Petrus, ſed hoc eſt, quod dictum eſt per Pro-
phetam Joël: & erit in novi imis diebus, dicit
Dominus, effundam. Quidnam effundet? Non
iræ phialas, ſed crateres, ſed urnas, ſed furo-
ris ſui catadupa in profanos effundet. Filium
enim Dei patibulo iniquiſſimi parricidæ ſuffi⸗
xere. Intuere, ſi placet, eluvionem. Efun.
dam de Siritu meo ſuper omnemn carnem: &
prophetabunt filii 'eſtri, & liæ veſtræ. Num
Dei miſericordia hoſpitio excipienti Chriſtum
Bethaniæ influere humanius potuit, quam
Chriſti cruentæ ſanguine Hieroſolymæ? Cœ-
navit, an expiravit in Jeruſalem Chriſtus?
Ubique enim benevolentiæ veſtigiis urbs par-
ricida conſignatur. Jeſum Nazarenum, dice-
Pat Petrus, virum approbatum à Deo..⸗ intere-
miſtis... Quid faciemus, Viri fratres? Pœniten-
tiam agite. In favilla procul dubio, & cinere.
In jejunio & fletu & ſacco. Egrediatur Wonſus
de cubili ſuo, & Sponla de thalamo ſuo. Poſt
quæ, quis ſcit an convertatur, & ignoſcat Do-
minus carnificibus filii ſui. Audi fragorem po-
nitentiæ indictæ crucifixoribus Chriſti, non à
Joanne, qui lilio fragrabat, ſed à Petro, qui
gladio ſævierat. Baptizetur unuſquiſque ve-
ſtrum in nomine Jeſu Chriſti, in remiſſionem pec-
catorum ⸗ & accipietis denum Spiritus ſancti.
En ſupplicia parricidii! Deicidium undà luunt
Iſraélitæ, columbãâ, & chriſmate. Baptize-
tur unuſquiſque veſtrum. Fudiſtis ſanguinem?
frigida, criſtalloque reſpergimini. Ferro ſæ-
viftis? JnsU nomine, quod oleum effuſum
eſt, madeſcite. More vulturum diſcerpfiſtis
authorem vitæ, ne ejus quidem parcentes ca-
daveri, quod ferro vallaſtis in horto, quod
in ſepulchri requie gloriosaà tumultu vigilum
perturbaſtis? Accipitres, inquam, fuiſtis &
vitæ Domini, & funeri? In expiationem
crudelitatis replumeſcite Columbæ pennis de-
auratæ. Et accipietis donum, inquit, Wiritus
ſancti. Parcius remuneratus Abraham eſt ſuum
Deo filium litans, quàm Dei filium Judæa
contrucidans. III ſidera oppignerantur:
huic faber ſiderum Spiritus illabitur. Compo-
ne nunc Abelis cædem cum cæde Chriſti,
cum fratricida Deicidas. Erraturus tremens
& profugus amandatur à Dei ſolio Cain. Ju-
dæos ambiunt undique gratia curationum,
genera linguarum, ſermo ſapientiæ, fons vi-
tæ, voOxX Patris, & Columba. Utinamque miſe-
ri non produxiſſent, torſiſſéntque peccatorum
ſuorum reſtem, quà tandem perduellionis rei
ſtrangularentur. Vixiſſent Chriſto ſuperſtites
Dei Filii & Sacerdotes, obiiſſêntque in oſ-

,%

culo Domini Deicidæ. Sed, cæſis Apoſtolis,

non potuerunt non excidi à Deo, qui ſer-
vorum impatientius vulnera, quaàm Hllii fu-
nus ulciſicitur. Adumbraverat cunctationem
Patris ſui in ulciſcendo ſe Chriſtus, feſtina-
tamque iram in ſervorum latrones non ſemel.

Oliva

Nam, ubi ejectus extra vineam filius eſt,
impudentifſimeque mactatus à ruſticis, ultio
paratur, ità tamen ut futura tantum prænun-
tietur. Malos male perdet, & vineam ſitamz Mat. 21. 41
locabit aliis agricolis. Ubi verò inaudiſſet re-
tentos ab invitatis nuntios, interfectéſque;,
raptim ſuis contractis immiſßiſque copiis,
omnia cæde flammâque vaſtavit. Tenuerunt Mat. 22. 70
ſervos ejus, & contumeliis affeltos occiderunt.
Rex autem, cùm audiſet, iratus eſt. &, miſſis
exercitibus ſuis, perdidit homicidas illos, &
civitatem illorum ſuccendit. Compone cum fu-
rore furorem. Cùm agitur de iis, qui filium
jugulaverunt;, Perdet, inquit: cùm agitur de
homicidio, cædéque ſervorum, Perdidit, in-
quit. Illi mali appellantur; hi dicuntur homici-
dæ. In illos nullum ſupplicii genus deſignatur:
in hos ferro, ignéque ſævitur. Nulla illorum
vel tentoriis inferetur injuria: horum nec
urbi parcitur. Tanto efſt ſeverior de occiſis
nuntis, quam de jugulato filo apud ſummum
Patrem vindicta. Laboravit proinde Heli ut
oculis, ità labis quoque, quuùm in filiorum
crimina invectus proloqueretur: Si peccave-I. Reg. 24
rit vir in virum, placari ei poteſt Deus: R 25.
autem in Dominum peccaverit vir, quis orahbit
pro eo? Et non audierunt vocem Patris ſui.
Quaſi dixerim, meritò: non enim in Numen,
quàm in homines eſt immedicabilior injuria,
quando ſervorum ſeverius, quam hæredis la-
niena vindicatur: & de Abelis, quaàm de
Chriſti parricidio ſumptum eſt tum maturius;
tůùm etiam immanius ſupplicium. Niſi nos
pigeat à vinea Templéque ſecedere in ere-
mum, videbimus, an impunius in virum
vir, quam in Deum peccet. Peccavit in
Deum non populus tantum;, ſed, ut populus,
ità pariter & Sacerdos, aureo primum Vi-
tulo conflato, tum etiam thure hoſtiiſque
exculto. Quid immanius? cuùm præſertim
Aræ Aaron inſcripſerit: Mi ſunt Dii tui, Exod. 32.
Iſraël, qui te eduxerunt de terra Wogypti. Tuhßit .
perægrè Dominus immanitatem ſacrilegi; ità
tamen, ut graſſaturus in perduelles ſuam exſol-
vi dexteram optaret à Moyſe, cujus perbrevi
oratione delinitus, vibratum jam in idolola-
tras fulmen abjecit. Dimitte me, ut iraſcatur
furor meus contra eos. Moyſes autem orabat
Dominum. Locutüſque eſt Dominus, ne faceret
malum, quod loquntus fuerat adverſus populum
um. Porrèò hac in Sina comtigere ſacinora
contra Numen atrociſſima. Mitiùs peccavit po-
pulus in Hebron, iter exiliumque pertæſus.
Fremens proinde viæ, timoriſque diuturnitate
delaſſata plebs adlatravit Moyſem, nec ſa-
Xis abſtinuit, citra ſanguinem tamen pla-
gâmque progreſsà ſeditione. Adſtitit illicò
Deus Moyſi ſervo ſuo, plenâmque furoris ol-
lam everſurus ait ad illum. Feriam eos peſtilen- Num, 14,
tiâ, atque conſumam: Te autem faciam Princi- 2
pem ſuper Gentem magnam & fortiorem, quàm
hæc eſt. Erumpentem ex urna peſtem vix la-
chrymarum effuſo torrente Moyſes retinuit:
Longâque oratione uſus ollam quidem veneni
ſemovit, ità tamen ut fupplici appendix,
quâ nullus ſeditioſorum terram lactis intra-
ret, ſtillaret & phiala, ſuis id guttis in Ifrae-
lem effectura, quod Erythrei vaſtitas pelagi
in Ægyptios præſtiterat. Dixitque Dominus: Ibid.
Dimiſi juxta verbum tuum. Aitamen ommnes ho-
mines, qui tentaverunt me, non videbunt ter-
ram, pro qua juravi Patribus eogrum. Etiamnum

1

ſ⸗

5 Beg
16, 34,

zReg.
I7., I.

a
I-
N Aun
le.
,
is,
nnt id
ninn.
6
mk.
Glumn
r r
it, in.
oniet.
Matur:
Ulorum
Im nec
Occiſs
Immu
Heli ut
liorum
ercve⸗l N
ells: ſi
6 Crabit
rit i.
Numen,
iurn,
tedis kr
uam e
haturnus,
N m
n ee
in Wruun
Ccait n

Populus,

§.

3. Reg.
16. 34.

3⸗Reg.
17. I.

hoſtülqre
hreſerin
Dii tui, Nul;
. Iun
legii; ii
amn exlo-
D Petbleil
in idololr.
intſetn

18.

ſen oralet
ne uleelik
1 lpelen
e hcinoti
ccitho⸗
e Pettenn
gintunnit
n, nec la⸗
tamen .
litit ilioo
ſurori
ſobihe⸗ 1
iann 3 mir.
en Ain
ſes 1eünun.
igen vehenl
aendin
lclis innts⸗
i in ide⸗
lis elg

18.

tiumm
bitas 4

Pſal. 50.

Luc. 15.

Stromatum, Lib. II.

dubitas, inexpiabilior-ne ſit Ira Domini in ſui;
quam in ſervorum ſuorum, hominémque in-
juriam. Nulla ſupereſt ſcintilla fulguris in ſa-
crilegos jaciendi. Tanta ſupereſt, poſt ve-=
niam, fax in rebellantes à Moyſe, ut ex iis ne
unus quidem ſupplicium evadat. Sapienter
proinde David veniam ſuo crimini petiturus,
violatum à ſe cœlum, quam Uriæ cortinas &
torum maluit profiteri. TLibi ſoli peccavi, &
malum coram te feci. An blaſphemaſti? Si mi-
lHiti tuo injurius fuiſti tantum, cur te reum
agis Divinitatis? Quèòd ſciam implacatiorem
mihi Dominum fore, ſi me in militem contu-
melioſum noverit, quàm ſi in ſe. Suas enim
promptius isjurias expunget, quam militis mei.
Sapis, David. Nam ſuas ad injurias torpet
quodammodo Divinitas, quæ illata mortalibus
damna etiam bacchando proſequi ſolet. Non-
ne cohorreſcis, ſtatuto fuper aram Baal in Iſ-
rasle? Et poſuit aram Baal in Templo Baal,
& plantavit lucum: & addidit Achab in opere
ſuo, irritans Dominum Deum lſraël ſuper omnes
Reges Iſraël, qui fuerunt ante eum. Et colum
ſtat? & tellus non dehiſcit? Et fontes non
rumpuntur abyſſi magnæ! Undenam ſpretum
Numen contra Samariam fulgurat? Quem
Prophetarum ablegat ad Achab? Quo illum
occaſurum ſupplicio pronuntiat? Mirum in
coelo ſilentium. Unus non ablegatus Elias
coelum ultrô rore imbréque exhaurit: alias im-
punè coram Baal Achabo litaturo. Et dicxit E-
lias ⸗ vivit Dominus- Ji erit annis his ros &
Pluvia. Tota ſupphicii ſcena Cœlum eſt, nuſ-
quam nebulis interceptum. Vivit Achab, laſ-
civit, imperat, annonæ quidem caritate ali-

qu laborante plebe, cui etiam opportunè ſub-

ventum eſt. Itaà Dei haſta refrixit in Regem,
rebellantem ab aris ſuis. Exarſit illa tamen;
ubi Regis contumacia ab aris Domini ad po-
pularis ſui vineta proliliit. Necdum attigerat
limen vineæ Achab, quam ei conquiſierat Je-

3. Reg. 21. zabel, cruore Nabuthi. Deſcendebat, inquit,

in vineam Naboth, ut poſſideret eam. Cùm ec-
ce tibi ſucclamantem Eliæz Deum: Surge, &
deſcende in occurſum Achab kegis Iſrazl, & lo-
guéris ad eum, dicens Haæc dicit Dominus:
Occidiſti, infuper & poſſediſti. Et poſt hæc ad-
des: In loco hoc, in quo linxerunt canes ſangui-
nem Naboth, lambent quoque ſanguinem tuum.
Quàm eſt ferale tonitruum! Idoh reus Achab;
rore tantùm non aſpergitur, nec Cœlum pluit.
Reus vineæ fatiandis canibus cruorem profun-
det, corpuſque eis objiciet vulneratum. Ità
Dominus & ſacrilego delicias coœli trienmium
ſubduxit, & homicidam diſcerpendum cani-
bus expoſuit, non regno, non uxore, non fi-
liis à ſtrage, funeréque immunibus. Ego autem
bic fame pereo: vociferabatur prodigus ado-
leſcens, glandes indignatus. Jdurgam & ibo ad
Patrem meum, & dicam ei. Quid dices pro-
pitium tibi Patrem facturus? Dicam ci:
Fater, peccavi. Non hactenus ineleganter.
Temperaſti ſiquidem amoris vocabulo erroris
titulum. Pater peceavi in cœlum, & coram te.
Conticeſce, juvenum amentiſſime. A ratione
longius, quam à patria; abſceſſiſti. Cœlum
& Parentem ofſtentas, cum te fateris peccaſ-
ſe? Nonne injuria eò eſt atrocior, quò is
dignior eſt, quem læſeris. Cur ergo ſidera
explicas, quæ commacules? Cur Parentem
Producis, quem errando affeceris contumelia?
Ethicæ Comment. Tom. IV.

109

Apage prohrum iſthuc. Dic te non in paren-
tem peccafle, ſed in fosminas, quas petulans
compreſliſti. Dic in fornices fuiſſe te, non in
coœlum, contumacem: quando non aſtra refi-
Xiſti divinitatis; ſed perrupiſti vela laſciviæ;,
ut eò eſſes pudore nudior; quèò eras flagitio
tectior. Fallimimi, inquit prodigus, ſui ne-
quaquam conſilii peenitens. Ibo ad Patrem
menm, & dicam ei: Pater, pepcavi in cœlum,
& coram té. Nunquam enim divinitatis eſt Ira
ſegnior, quàm ulciſcendis injuriis ſuis. Peri-
rem niſi mea in parentem & in coœlum colli- plo Deis
neaſie tela probarem. Nam impuniùs nuſquam lemen-
jaculum defigitur, quaàm aut in ſideribus co- tia.

Deà miſe⸗
ricordia.

Injuris
condond⸗
da exem-

li, aut in viſceribus Numinis. Væ peccanti,

ſi ſuis trajecit müſſilibus aut pro aſtris plantas,
aut mortales, non cœlites. Pater, peccavi in
o*lum, & coram te. Dixit autem Pater ad ſer-
vos ſuos: Citò proferte ſtolam primam, & date
annulum in manu ejus: & adducite vitulum ſa-
ginatum, & manducemus, & epulemur. Hac
ſupplicii feralitate plectuntur Adoleſcentes, ſi
in cœlum, Deumque peccaverint. In me pec-
caſti, inquiit Pater, & in ſidera? Securus eſ-
t0. Oſculis & Iyris ſcelus expiabitur. Citò pro-
ferte ſtolam primam, & induite illum. Ne for-
tè ſeſe purpurà veſtiendo, Suum ductor laſ-
ſaretur. Poœna quaſi parcior in cœlum, quàm in
terram peccantis. Spreverant Iraslitæ Deum,
blaiphemaverant Sanctum Iſrael, oppleverant-
que urbem, agrôſque idolis. Lavaämini, in-
quit Deus, quieſeite agere perverse, diſeite be-
ne facere. Et quidnam agent blaſphemi, bu-
bulque poſthabiti in cognitione Dei ſui, ut
vel quieſcant à ſcelere, vel ſanétimoniæ ac-
quieſcant? Thuribula profecto conflanda ſunt,
& idola difflanda. Audi, ità tamen, ut agi
cum blaſphemis & ſacrificulis memineris. Diſ-
cite benefacere, quærite judicium, ſubvenite
oppreſo, judicate pupillo, defendite viduam. Et
venite, & arguite me, dicit Dominus: Si ſue-
rint peccata veſtra ut coccinum, quaſi nix deal-
babuntur. Audiſtin? Nuſquam dejecta idola,
nuſquam imperatæ victimæ, nuſquam induéta
de reparatione Lempli à Deo mentio: hæc
non omittentur à populo peœenitente. Quatuor
ego impero tranſituris ad frugem meliorem,
ſubſelliorum æquitatem, levamen oppreflſo-
rum;, pupillorum tutelam, & patrocinium
viduarum. Quæ omnia non in Numinis cul-
tum, ſed in Reipublicæ utilitatem redundant.
Idolorum penè oblitus eſt, dum pupillorum
recordatur; maluitque fulgere ſubſellia pro-
pugnatis viduis, quàm fumare altaria hoſtiis
Jugulatis. Non obfuerat Ninivitis Jonas, ſed
defuerat. Exinde non ingemuerat coram Deo
Jonas, ſed excanduerat. Et iratus eſt, & oravit Jon. 4. k.
ad Dominum. Numquid non hoc eſt verbum
Wenm, propter quod præoccupavi, ut fugerem.
Quam leve eſt hominibus ſiluiſſe! Guam eſt
immane;, Deo peneè inſultaſſe! Hujus tamen ſa-

Iſa. I. 19.

. crilegii carnifex vermiculus eſt, arroſor cucur-

bitæ: IIIius eſt noxæ vindex & lictor Cetus,
non Navim ſui mole corporis territurus, ſed al.
vi ſuæ Charybdi abſtruſurus Prophetam. Ea eſt
apud Deum violatæ divinitatis incuria: ea hu-
manitatis neglectæ à Deo ultio. Eroditur hede-
ra, ne exprobrator Numinis inumbretur: Vates
naufragatur, ne ſpreta Ninive periclitetur inul-
ta. Monſtro transfuga intercipitur: oblatranti
Numen vermis adrepſit. Uſque adeò perditæ
K quo-

IIO

quoque Urbi peccanti proſpicit Deus abundan-
tius, quàm dignitati ſuæ. Balæna deglutiet te,
niſi Ninivem moneas. Divinitati cùm inſulta-
veris, virgulto multabere, lictore vermicu-
