tibus, & ſterilis non eſt in ea. Can. 4. 2.
Pag. 336
Et tranſel lir per eam, corruet & eſuriet:
E& ocum Srar . raſoctur, & maledicet
Regi ſuo, ρ eo e, O— Jaſ Piciet ſursdem.
Et ad terram intuebitur, & eo tribula-
tio & tenebræ, Aſelati &. angaſtia, &
caligo perſequens, & non poterit avolate
de anguſtid ſué. Iſaiæ 8. 21. Pag. 338.
Scitis, quia poſt biduum Paſcha ſiet, & fi-
lius hominis tradetur, ut orucifigatur.
Matth. 26. 2. pag. 339
Beati pauperes ſpiritu: quoniam um eſt
reégnum olorum. Matth. 5. 3⸗ pag. 340
Eoc dies veniunt, divit DVominus: O ſuſci-
tabo David germen alen : & regnabit
Rex, & ſapiens erit, & ſacis t judigi um &
juſtitiam in terrd. “ diebus illis ſalvabi-
tur Juda. Jerem. 23. 5. Pag. 344
Stulte, häc noécte animam tuam rehetenm dàte:
quæ autem paraſti, cujus erunt! Luc. 12.
20. pag. 347
De fructu lignorum, quæ ſunt in patadiſo,
veſoimur: de frubtu vero ligni, quod eſt
in medio Paradiſi, præcepit nobis Deus,
ne comederemus, & ne tangeremus üllud,
ne ſortè moriamur. Gen. 3. 2. pag. 348
In lebétulo meo per noöëtes uaæſi e, quem dili-
git anima men. Quagſidi illum, & non
inveni. Surgam & cireuibo civitatem: ber
vigos & pluteas quæram, quem diligit
anima mea. Can. 3. I. 2.

Pag. 349

Cum

H Argumentorum.

Cùm enim à mortuis reſurrexerint, neque nu-
3 Ve
bent, neque nubentur, ſed ſunt ſiout An-
geli in cœlis. Marc. 12. 25.
Reddite ergo, quæ ſunt Cæſaris, Cæſari, &
uæ ſunt Dei, Deo. Matth. 22. 21. P. 353
Qui propitiatur omnibus iniquitatibus tais,
qui ſanat omnes infirmitates tuas. Pſalm.
102. 3. Ibid.
Jam hyems tranſiit, imber abiüt & receſyt.
Can. 2. I1. pag. 354
Et uni dedit quinque talenta, alii vorò unum:
unicuique ſecundm propriam virtutem.
Matth. 25. I15. Ibid.
Elegerunt bonos in vaſa, malos autem foras
miſerunt. Matth. 13. 48. pag. 355
Reſpondit Thomas, & dixit ei: Dominus
meus, & Deus meus. Joan. 20. 28. pag.
Ego autem dico vobis, diligite inimicos ve-
● 2

ſtros. Matth. 5. 44. Pag. 357

Malos male perdet, & vineam ſuam locabit

is agrivolis. Matth. 21. 41. pag. 358
Domine, da mihi hane aquam. Joan. 4. 15.

Pag. 359
Domine, jam ſætet. Quatriduanus eſt enim.
Joan. I1. 39. pag. 360

Eapedit vobis, ut unus moriatur homo pro
populo. Joan. II. 50. pag. 361
Vos ſtis luax Wundi. Matth. 5. 14. p. 362
Abneget ſemetipſum, & ſequatur me. Matth.
16. 24. . Clbid.
Niſs abundaverit Juſtitia veſtra, plus qum
oribarum & Phariſzorum: non intrabi-
tis in regnum cœlorum. Matth. S. 20.
. Pag. 363
Verba Jeremiæ fili Heloiæ, de Sacerdotibus .
qui fuerunt in Anathoth in terrâ Benjamin.
Jerem. I. I. pPag. 365
Verba Jeremiæ, filii Helciæ. Jere. I. I. pag.
J 366
Priuſquàm te formarem in utero „ novi te:
& antequam exires de vulvd, ſancdtifica-
vete, & Prophetam in gentibus dedi te.
Jerem. I. 5. Pag. 367. & 368
Et dixi: A, a, d, Domine Deas: eoρ,
neſeio loqui, quia puer ego ſum. Jerem-
1. 6. pag. 368
Et dixit Dominus ad me: Noli dicere, Puer
Jum: Quoniam ad omnia, ad quæ mit-
tam te, ibis, & univerſa quæcumque

mandavero tibi, loquéris. Jerem. I. 7-.

Pag. 369

Pag. 349

Ne timeas à Jfacie eorum: quià teovum eg
ſam, ut eruam te, dicit Dominus. Jerem-
I. 8. pag. 371
Et miſit Dominus manum ſuam, & tetigit 05
meum: Et dixit Dominus ad me: Ecce
dedi verba mea in ore tuo. Jerem. I. 94

bag. 372

Ecce conſtitui te hodie ſuper gentes, & ſu-
Per tegna: ut evellas, & deſtruas, &
diſperdas, & diſſpes, & &‿ifices, G plan-
tes. Jerem. I. 10. Ibid.
Virgam vigilantem ego video. Jerem. I. II.
ag.
Et factum eſt Verbum Domini ad H . T.
Quid tu vides, Jeremia? Et dici: virgam
vigilantem ego video. Jerem. I. II. Ibid.
Et dixit Dominus ad me: Benè vidiſti, quia
vigilabo ego ſuper verbo meo, ut faciam
illud. Jerem. TI. 12. pPag. 375
Ert factum eſt verbum Domini ſecundo ad
me, diçens: Quid Tu vides?! Et dixi:
Ollam ſuccenſam ego video, & faciem
ejus àfacie Aquilonis. Jerem. I. 13. Ibid.
Et dixit Dominus ad me: Ab Aquilone pan-
detur malum ſuper omnes habitatores ter-
Tæ. Jerem. I. 14. pag. 376
Quia ecce convocabo omner cognationss reg-
notum Aquilonis, ait Dominus: Et ve-
nient, & ponent unuſquiſque ſolium ſuum
in introitu portarum Jeruſalem, & ſuper
omnes muros ejus in cireuitu, & ſuper
univerſas urbes Juda. Jerem. 1. 15.
S Ibid.
Et loquar judicia mea cum eis ſuper omnem
malitiam eorum, qui dereliquerunt me,
& libaverunt Düs alienis, & adorave-
runt opus manuum ſuarum. Jerem. I. 16.
. Pa. 377
Tu ergo accinge lihnbos tuos, & ſurge, &
Loquere ad eos omnia quæ ego præcipio
tibi. Ne formides à facie eorum: Nec
enim timere te faciam vultum eorum. Je-
rem. I. 17. V pag. 378
Ego quippe dedi te hodie in civitatem muni-
tam, & in columnam ferream; & in mu-
wum æreum ſuper omnem terram, Regi-
bus Juda, Principibus ejus, & Sacerdo-
tibus, & populo terræ. Et bellabunt ad-
versum te, & non præ valebunt: Juiad
ego tecum ſum, ait Dominus, ut liberem
te. Jerem. I. 19. Pag. 380

„*

IOANNIS

10OANNIS PAULI

OLIVA

E SOCIETATE JESU-
STROMATUM

PTX DIVINIS

SCRIPTURIS

LIBER PRIMUS.

Unum eſt, quo differtur tantum bonum:

Marialir- . . .
g Beat ſi. ſi cireumcidamus maſculos noſtros,
ma Morti- . zc „§, Aſſonſtgug ſe,
peanonemn Titum gentis imitantes. Abenſique ſant
Paſionum omnes, cirecumciſis cunötis maribus.
ſuadeat,

Gen. 34. 22.

Gen. 17. UOD ab una Abraha-

mi familia viæx Omni-
potens impetravit, oppi-
gneratâ prius circumci-
ſionis cultro Chananiti-
de, hoc una extorſit fœ-
mina non à familia ſo-
lùum Hemoris, ſed etiam
. ab urbe Sichimorum Sa-
Luxuris. ſem univerſa. Adeò effundendo cruori aut
„Deus par eſt, aut Dina. Nec id ſuaſere tan-
Deus nobis 1. :. 1
vilis eſi. tum Sichem & Hemori filii Jacobi irà zeléque
perciti, ſed popularibus ſuis circumciſionem
Jugu Chri- Hemor & Sichem inſinuarunt laſciviâ effræni,
Hõ circumciſionis, ut ita dicam, anté Apoſtoli,
tio mpona. quàm hoſtiæx. Quôdque fidem excedit, non
eur. aſſenſi modò ſunt omnes, ſed circumciſi ſunt
Ialor ſæ. Onnes, ictque pro Dina fœderi cruore, non
zularium atramento, non calamis ſubſcripſere, ſed cul-
improbus. tris. Proh laſciviendi intemperiem ad ultimos
temperantiæ fines progreſſam! Novis gliſcit ar-
tibus libido. Serit enim gladios, ut metat co-

rollas; utque ludat;, cruentatur, vulneribus

quaſi cuniculis ad amplexus puellæ perruptu-
ra. Natat cruore Urbs, jacéntque Cives uni-
verſi ſemineces non lanienâ, ſed illecebrâ ſæ-
viente. Venus eſt, non Mars, quæ tantum
fanguinis ſine bello, ſine hoſte, ſine obſidio-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

ne;, ſed non ſine Dina, profudit. Stat Bethu-
lia, quamvis totis Aſſyriæ agminibus oppu-
gnetur. Ruit, jacétque Salem in ſtrage ſua;
non vallata cohortibus, ſed ut coronã fœmi-
nam circumcingat. Dina cingitur, & Salem ex-
pugnatur. Mira laſciviæ ſtratagemata; oppu-
gnatores expugnationem tolerant, ut inferant,
ſeſéque concidunt, quo ſuum per vulnus amo-
ris jaculo tyruncula vulneretur. Quod ſi cir-
cumcidi non abnuêre Chananæi pro Dina, nos
circumciſionem cordis pro Virgine recuſabi-
mus? Evaginat, ſtringitque in ſe ferrum He-
mor cum Urbe ſua, tantùm ne Sichem filius
ejus ab amplexu Dinæ abſtrahatur: & Chri-
ſtiani, & Sacerdotes, & Monachi ſine cruo-
re circumciſionem mentis non patientur, ut
Mariæ fruantur cum patrocinio, tum ample-
xu? An putas hærere te poſſe Virgini, quam-
vis peccati germina non amputes; cùm frui
Dina nequiverint Salemitæ, niſi cùm nuptiis
ejus, pro tædis, enſes prætulerunt? Ego cor-
rupta dari incircumciſis non poteſt: & Virgo
incircumciſis corde Sacerdotibus blandietur?
Non puto violatæ tyrunculæ ſanctiorem eſſe de-
bere thorum tabernaculo Virginis impollutæ.
Abſit, ut Chananæus Dinæ causd circumcida- Teztatig.
tur; & Mariæ reverentid circumciſioni ſubdi zanm reme-
Chriſtianus non velit. Cum præſertim illic libi- Tiam.
dini cruore litaretur: hic pudori ſine cruore itari
litetur. Neque cordis circumciſio cruentat, ſed , ze Sa-
dealbat: curat, non vulnerat: quando crimi- cerdote.
num præputia reciduntur & fortiùs & fſelicius

flore, quàm ferro. Amputatur ſiquidem ra-

dix virulenta peccati lilio melius, quam gla-
dio. Quis enim haſtà venerem abigat, quæ
Marti nupſit? Quis autem pudore venerem
non effuget, quæ, ſi petulans non eſt, Venus

non eſt. Ergo pro Virgine excipienda non ages,

quod

Aßfebtus
ſene eſfedtit
non ſufficit.

Myniales.

Mort iſica-
tio.

Vinus ſoli.

da.

Tribulatis

Pati pro
Chr iſto.

Mortiſica-
tionum R⸗
tis.

Religionis
affectio.

2
quod pro admittenda corrupta peregere Cha-
nanæi? Tu mentis circumciſionem recuſabis,
quæ narciſſo conficitur; cùm carnis illi circum-
ciſionem ſint paſſi, quæ cultro cruoréque con-
ſummatur? Memineris deſcendere nequiviſſe
in Ægyptum ad Pharaonem Moyſem, filio
ſuo incircumciſo: Tu vide, an tibi ingredi
Templum liceat ad Virginem, ut incircum-

fii⸗ corde circumciſum JESU M Patri hoſtiam
ites?

Murænulas aureas faciemus tibi, ver-
miculatas argento. Cant. I. I1.

Tota erat in oſculis, in odore, & in me-
ridie ſponſa: hoc eſt, cordis tantùm intenta
victimis, geſtorum, operumque hoſtias negli-
gebat. Hinc illa oſculorum vota: hinc uberum
ſupra vina, doliâque pretium: hinc ſtadium
mens excurſura uno Nardi & bravio & bigà.
Egrè ſterilitatem eam operum in ſua ſponſa
dilectus paſſus eſt: compturus proinde illam,
non labiis vittas aptavit, non mammis faſcias
appreſſit, non oculis irides circumduxit, ſed
aureas fabricaturum ſe dixit murænulas mani-
bus ejus argento interpunctas. Ut moneretur
ſcilicet, gratiora Deo geſta fore, quam vo-
ta; & mercedem uberiorem operibus refun-
di, quàm affectibus, labori manunuum, quam
oſculo labiorum. Miror autem, cur Virginis
dexteram aureis, non liliis, ſed Murænulis in-
cingat. Nimirum Piſce, non Olere, manus
ſponſæ adornantur; ut intelligat non rore ſo-
léve perfuſam ſe iri; ſed ſubeundis fluctibus,
perferendis procellis deſtinari: non enim vire-
re, flante Auſtro, in horto debet; ſed debet
in Oceano, bacchante Euro, exagitari, ſcopu-
lis allidenda, non ſepienda cancellis. Quin non
quovis eam piſce circumdedit, ſed aureis illam
murænulis illigavit. Cur non Rhombo;, aut
Siluro ſponſæ dexteram dilectus implicavit, ſi
ad tempeſtates erudiri eam per piſcem opor-
tuit? Num illam ſuis quoque phaleris exterreri
voluit, quòd ſciret, beatam eam eſſe mentem,
quæ nunquam non pavet. Atqui Ceto acrius,
quàm Muræna, expalleſceret Virgo. Puto in
Muræna, quæ ex Angue fœtum concipit, do-
tam voluifle ſponſam ſuam Deus, tantam illi
patiendi ſitim ineſſe debere, ut non æquoris ſo-
luùm domeſticas calamitates pati non recuſet,
ſed exteras quoque ærumnas conquirat, ut
& ſedis ſuæ perferat fluctus, & in littore ve-
nena exſorbeat. Imò quùm nubat ſerpenti Mu-
ræna, debet ſponſa, ut eam exprimat; non
modoô dura pati, ſed in iplis debet illecebris
venena ſitire. Cubat Muræna cum angue, ha-
bétque pro voluptate ſupplicium, quando vi-
rus haurit cum oſculo. Itaà, quæ Deum mens
diligit, non ſpinis tantum dolorem exquirat;,
ſed rimetur ærumnam in otio. Quatuor vi-
de in aula Nabuchodonoſoris Ephebos Iſraeë-
litas, Balthaſſarem, Miſac, Sidrac, & Abde-
nago, in aureis patinis legumine cruciari,
gemmâque frigidam bibere. Non miror An-
tonii cicer in figlino: miror ſorbuiſſe adoleſ-
centes fabam in Smaragdo. Miror non colo-
cynthidas Prophetarum in tenui menſa: ſed
Davidis miror cineres ſuppoſitos coturmici-
bus, dilutumque lachrymis Chium. Quod
ſi piget Heroum, quos mirari, non æmula-
ri, delectat, fruticem intuere, qui dumos ela-

Oliva

borat in roſa. Ergo, quam conſectatur ærum-
nam natura in illecebra, non extrahet eam
gratia ex voluptate? Magdalena confuſionem
ſuam alabaſtro commiſit, ſuique doloris ſce-
nam non in rupe, ſed in convivio deſigna-
vit. Datum id Joanmi eſt, ut diſcum habe-

ret pro roſtris, ut in Regis natali morere-

tur, ut tripudii ſtipendium eſſet, ut ſortire-
tur ſupplicium in chorea, ut carnificem ad
ſe edi gratularetur ex Pfſaltria, ut funus me-
reretur in epulo. Nimirum charitatis eæ ſunt
ſupremæ lineæ, ut jacula trahat è& pharetra;,

non & cithara. Nam in cœlo quoque, quæ

non procul Arcturo coruſcat fœta Lyra ſi-
deribus, vulturinis diſcruciatur unguibus,
& pinnis præpeditur. Idem nimirum prope
Arcticum ſidus & Lyra & vultur eſt. His
apud cœlites luditur Fin iihniis Tum fidi-
cen places, ſi laniere, cùm pfallis. Et qua-
re ſubductam putas Suſannam & ſaxis & pro-

bro? Quia pro pudore, non in ſacco & ci-

nere, ſed in viola & ſmigmate cum viris
fœmina, cum ſenibus non anus pugnavit.

S§& Saſannz-

Fer vor
emicat in.-
ter contra⸗
ria.

Loci ſiquidem illecebrà reluctanti aucta eſt Imitandi

Suſannæ laurus, qua non mendosè vibra-
ta in ſe mendacii furoriſque fulmina rejecit
à ſe Matrona tum pudica cùm nuda, & in vi-
ridario caſtior, quam in foro. In turba enim
non poteſt Matronæ lilium, præ turba, non
Horere. Quàâ verò vi luctandum Matronæ fuit,
ne ſemotum arbitris lilium defloreret, & in
viridario, & inter viros? Pulchræ ſunt genæ
tuæ, ſicut Turturis. Placuiſſe quis non inde in-
telligat ſponſam, quòd in ipſo fulgore, ruboré-
que genarum Turturum gemitus lachrymaſque
recondidit? Nihil à venuſtate alienius, quam
ejulatus. At Sponſa tum gemebat amarius,
cum renidere hilarius videbatur. Ideò & pul-
chra præ genis fertur & Turtur. Vis Tur-
turem in decore videre? Eſtherem intuere ſub
corona gementem. Tu ſeis, inquit ad Deum,
quòd abominer ſignum ſuperbiæ & gloriæ meæ,
quod eſt ſuper caput meum in die oſtentatio-
nis mec. Quis non putaſſet Upupam in dia-
demate Reginam eſſe, criſtis ad Imperii ma-

aε.

Can. t. 10.

Eſther. 14.
16.

jeſtatem erectis? Turtur erat, quæ ubertim

lachrymabatur in purpura. Ego certè nun-
quam eſſem arbitratus, retrudi poſſe ſub byſſo
mororem, ſcatebram eſſe fletuum ſub corona.
Ita ludit de vanitate Charitas, ità Poœniten-
tia ſuas ſtruit in deliciis inſidias. Ergo tua te
debent docere dextrariola, quid & patiare, &
facias. Et unde haurire duritiem ſponſa non
debet, ſi ad tempeſtates, ad ſcopulos, ad ve-
nena etiam in amplexibus exſugenda ſuis ipſa
eruditur phaleris? ut quoties aureas muræ-
nulas jactat, toties, ne ſit piſce, quo exor-
natur, imbecillior, toties, inquam, neceſſe ſit,
ut & anguibus implicetur, & tempeſtatibus aſ-
ſueſcat.

Er ait Rex Aſphenez præpoſito Eunu-
chorum, ut introduceret de filius I-
rabl, & de ſemine regio, pueros,
in quibus nulla eſſet macula, deco-
ros formäâ, & eruditos omni ſapien-
tidâ, cautos ſcientid, & docëtos diſci-
plina, & qui poſſent ſtare in palatio
Regis: ut doceret eos literas, & lin-
guam

Stromatum, Lib. I.

guam Chaldæorum. Et oonſtituit eis
Rex annonam de cibis ſuis. Dan. 1. 3.

Utinam hæc Hieroſolymis, non Babylone
audirentur? Utinam eâ curà Levitæ Templo
inſtruerentur ad victimas; quâ Pincernæ men-
ſis educantur ad calices. Et primò quidem ipfſe-
Eccleſiaſti . .
ci veri Jai. et alloquitur præfectum Eunuchis Aſphe-
nam ſint? nez Princeps & victor Nabuchodonoſor, de
inſtitutione Epheborum ſollicitus. Quis, non
dico, Dynaſtarum cum Epheborum Præpo-
ſito, ſed Senatorum, cum filliorum inſtitu-
tore agit? Faſtidiunt ea, pro liberis ſuis,
Equites annulati, quæ Rex pro ſervis in trium-
pho non ſprevit coronatus lauro, aurôque.
Agit ipſe cum Aſphenez. At qua de re cum
Pater fa. illo egit? de puerorum educatione, qui Re-
mili ipim. gis miniſterio deſtinabantur. Quæ porròô ad
informationem Epheborum præſcribi putas
Rex vegat. à Rege? Expromi hic putas & equos, quos
Epiſeopi moderentur, è ſtabulis; & citharas, quas
riſtlentia Pulſent, ex armariis; & ex abaco pocula,
& lolicitu quæ diſcant inferre Principi? Falleris: pri-
zr. mùm Codices exponuntur, tum Codices,
ſoli ad extremum importantur Codices; a-
eò ut non Babylone pocillatores inſtitui
putes, ſed ſcribas Hieroſolymis erudiri, U
doceret eos literas, & linguam Epbaldæorum.
Ad has imbuuntur velitationes & choreas
Regum Ephebi Babylone. Caveamus, ne ſan-
ctiùs Regum crapulæ famulaturi inſtituan-
tur in Chaldæa pincernæ, quam inter-

Ordines ſa-
eri.

Filiorum
educatio.

Ser vi.

SF§ Tres
pueri.

dum à parentibus imbuantur Filii, quos alta-

ribus deſtinant. Quot Acolythorum Eccleſiæ
ritus non addiſcunt? Quis verô ex iis non ſcal-
pit citcharam, equumque non circumagit, ur-
get, revocâtque ? Omnia condiſcunt futuri
in Eccleſia Clerici, præter Eccleſiæ linguam
& literas. At Babylon nihil Ephebos perdo-
cet, niſi ſolam ſapientiam Chaldæorum. Quis
veròô non ad patinas Regum & cyathos;, ſed
ad phialas & thuribula ſanctuarii ab Aſphe-
Eccleſtsſti nez conquiri putet, ſcribique adoleſcentes;
ei indocti. In quibus, unam ſi excipias honeſtatem vul-
tus, nihil explorat, ex mandato Regis, ni-
ſi ſapientiæ copiam, ſcientiæ cautionem, &
doctrinam diſciplinæ? Decoros, inquit, for-
m, & eruditos omni ſapientid, cautos ſcien-
tiâ, & doctos diſciplina. Quis non credat in
Levitarum hic mores, doctrinamque inquiri?
Et tamen ab iniquiſſimo Rege norma tradi-
tur Aſphenez deligendorum Eunuchorum. Lu-
gere hic enimverô plus libet, quam ſcribere.
An non in die noviſſima ſtaturum putamus
contra Chriſtianos Parentes Eunuchorum
Præpoſitum Aſphenez? Ego, inquiet, ni-
hil in pocillatore, niſi mores, ſapientiam-
que indagabam: nihil eos niſi ſapientiam cura-
bam edoceri. Quid vos in deſignato à vobis
templi Dei oſtiario neglexiſtis, niſi ſcientiam,
& mores? Vel calceorum lunulas obſerva-
batis, ut ſplendorem generis ex crepida
quoque jactaretis. De ſcientia quæ cura? &
quanta de moribus incuria? Hæc non imme-
ritò nobis objiciet Eunuchus. Nec ibi ſile-
bit Nabuchodonoſor, qui iis, quos erudien-
dos tradiderat Aſphenez, de ſua menſa; ſuò-
Aulie que cyatho diſpenſanda ſanxit alimenta.
preriden. Quis Præpoſitorum id agit cum Clericis
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Ordines
Jacri.

D gnitas
cui defe-
renda.

Scientia
neceſſaria.

quos imbui doctrinis curat, quod Rex egit dum, &
cum mancipiis, quæ in ſervitutem abduxe- Sa en-
rat? Et conſtituit eis Rex annonam, per Jingu- vis.
los dies, de cibis ſuis. Diſcamus curam age-.
re ſervorum. Diſcamus, quàm non ſint atte- rer 2
rendi rerum penuria, qui diſciplinis imbuun- SonN.
tur. Præfectus Eunuchorum de ſuo vivit Ba-
bylone. Una verèò ſervis & Regi patina eſt, & Societas

unus calix, quamdiu vacant ſapientiæ. 79.

Superior

Modeſtia veſtra nota ſit omnibus ho= zuret tem-

minibus: Dominus enim prope eſt. M
„ . . Aldven.
Et conſeſſus eſt, quia non ſum ego Chri- oltta.
Iſtus. Joan. I.
Sanstiſſi-
ma KEu has

Paulus, qui more vulturis ſævierat in Ec- riſtia.
cleſiam, hodie quaſi Columba Nos refert ra-
mum oleæ in Arcam, quùm ait: Dominus H
Pprope eſt. Joannes contrà, qui in foramini- 4omilirte.
bus petræ nidificaverat ad inſtar Turturis ſu-
per pectus Domini, nunc in morem Aqui- riſti Ia.
læ, medullam è& cedro diripit, cùm quærenti- uratte,
bus Redemptorem, facit ut à Baptiſta nun-
cietur; Non ſum ego Chriſtus. Verùm quùm a
ſe ipſa non diſſentiat Eccleſia, fatendum eſt,
tum propiorem Chriſtum eſſe, quùm vox re-
ſonat humilitatis. Ubi enim audis; Non ſum ego
Chriſtus: ſcito inde JESUM non procul eſſe.
Imô, cùm Euchariſtia tantà hodie facum di-
gnitate proſtet in aris, quis non videat humi-
litate Joannis non ſuum modò antevertiſſe
Chriſtum, quem præſtolabamur, adventum:
verùm ſpecioſiorem quoque illum ſpei no-
ſtræ reddidiſſe: quando JESuM, quem ſpe-
ctaturi eramus in ſtabulo pannoſum, au-
reum renidere in aris gratulamur. Ergo ante-
vertitur Chriſti ad nos acceſſus humilitate, &
inſignior redditur. Hiſce circumagetur car-
dimbus Oratio mea. Et quando Joannes eſt,
qui demittitur, videamus, quàâ ratione ad ſe
JESuM deduxerit. Vix dixerat Joannes: Ego
baptizo vos in aqua: qui autem poſt me ventu-
rus eſt, fortior me eſt, ecujus non ſum dignus
calceamenta portare, ipſe vos baptizabit in ſpi-
ritu ſantto & igni. Quo completo ſubmiſſiſ-
ſimæ prædicationis elogio, raptim ſe Chriſtus
& Galilæa proripit. Quòô, Domine? Ad Jorda-
nem. Atqui ablui non indiges. Ad Joannem,
inquit. Sed tu non es miſſus niſi ad oves, quæ
perierunt domus Iſrael. Cur ergo feſtinas ad
Joannem, qui, quùm animo corporéque va-
leat, opus Medico non habet? Nec te dixe-
ris ad curandas turbas accedere, qui eas, ni-
ſi exacto jejunio, cultâque ſolitudine, curatu-
rus non es, ut priùs feciſſe dicaris, tum ve-
16 populum docuiſſe. Nimirum quò minimè,
aut certè tardiùs fuerat deſcenſurus, eò illum
citiùs Joannis humilitas rapuit. Tune venit
JESus à Galilæa in Jordanem ad Joannem, ut
baptizaretur ab eo. Scilicet fons aquæ ſalien-
tis in vitam æternam lavacro Jordanis indige-
bat. Raptus eſt, ut Joannis & præterità &
conſecuturà humilitate paſceretur. Joannes
autem, inquit Matthæus, prohibebat eum, Mat. 8. 14.
dicens: Ego à te debeo baptizari, & tu ve-
nis ad me En quo raptus eſt Jy'sus magnete;
qui cùm ſtatuiſſet jejunare prius, quàm tur-
bis immiſceri, turbis ſociatus ante jejunium
2 eſt:

Matth. 3.
11.

Mat. 3. 15.

eſt: ut audiret dicentem, Tu venis ad me? ut
videret, qui dixerat: Qui autem poſt me ven-
tnrus eſt, fortior me eſt. Tunc venit JESsusad
Joannem, non jejunantem, ſed demittentem ſe.
Hæc enim præ reliquis virtus adventum Domi-
ni præcipit. Complexus eſt Simeon JESUM,
ſed natum, ſed poſt dies quadraginta, ſed oc-
caſione legis, ſed vitæ jactura. Ad Joannem
necdum editum vix Chriſtus conceptus advo-
Luc. 1. 39. lavit. Et diſceſſit ab illa Angelus. Exurgens au-
tem Maria in diebus illis abiit in montana,
cum feſtinatione. Nimirum ut humilitas Præ-
curſoris primitias delibaret Domim naſcituri.
Vide, ut juſtus Simeon & timoratus, plenuſ-
que ſpiritu Dei, tardiùs ſervatore, quam Joan-
nes fruatur. Adiit enim JESUS Joannem non
juſtum, ſed peccatorem vix conceptus, qui
diè natus ſpem diſtulit Simeonis. Adeò futu-
ra Joannis, originaria quamvis labe maculati,
humilitas, expiatæ, expiantique Sacerdotis ju-
ſtitiæ antefertur. Meritò proinde cum do-
mum cedro cupreſſôque Sponſa fulſiſſet, mo-
netur ut non ſuam inauret domum, ſed ut
Can. r. I7. ſe in convallem exæquet. Lectulus noſter flori-
dus tigna domorum noſtrarum cedrina, laquea-
Can. 2. ¹. ria noſtra oppreſſina. Audi quid audiat. Ego
flos campi, & lilium convallium. Eſto humi-
lis, non ornata, ut in te JIESUsS germinet. Non
Carmelum te eſſe, ſed vallem, jubet. Cum-
que non paluſtrem deſignet vallem, nec ſa-
buloſam excludat; docet te ſanè, unum id ſi-
bi fore ſatis, ſi tuum demiſſionis ſtudio fa-
tiſcat pectus in vallem. Ibi floreo, ubi tellus
ſubſidit. Arduum id, inquies, animæ ma-
guæ, nobilique fœminæ. Sed te Paula Romæ
non ignobilior infra vernulas ſe ſe abjecit.
Quo fructu? Uberiori, quàm ſe Joannes de-
miſit. Antevertit hic adventum ſervatoris: illa
revocavit. Nam anno poſt Chriſtum mortuum
circiter quingenteſimo, ſuæ fecit ut humili-
tati JESUS iterum in ſpecu Bethlehem infans
viſeretur. Ergo ſi fueris vallis, florebit JESuS
in te. Nec modò florebit, ſed ſpecioſiorem
eum nanciſcitur humilitas, quàm virtus ali-
qua nanciſcatur. Quis dubitet, in æquatifſimo
deſignari campo animi conſtantiam ſibi ſem-
per conſentientem? Non ea carere poteſt cor-
dis æquitas, & ut ità digerim, æquanimitas
Can. 2, 1. Chriſti aſpectu. Ego ſos campi. Quid aliud?
Et lilium convallium. Ergo, qui conſtantiæ
flos eſt ſine nomine pratenſis & inglorius:
viret humilitati florum princeps, & Hilium.
In campo flos: in valle lilium. Subſcribunt
huic oraculo vates duo Eſaias & Moyſes.
Quorum neuter Verbi eſt Theatro excluſus.
Verùm alter velatum contemplatus eſt Deum;
Dei alter non vultu tantùm, ſed & alloquio
dignatus eſt. Denique Iſaias uritur calculo,
ſceptro Moyſes inſtruitur. Adeò à ſe diſſenſere
Propheta & Legiflator, in ipſa Domini vi-
ſione, ut unde alteri ſupphicia, inde alteri pro-
Hfluxerint decora. Nimirum impiger Eſaias, ſed
Ila. 6. 1,. Moyſes humihis. Ille ait: Eece ego, mitte me. Hic
exclamat: Quis ſum ego, ut vadam ad Pharao-
Exod. 3: nem? Noli, Eſaia, de alis conqueri Seraphini,
ge quaſi eis liber tibi aſpectus Domini ſubducatur.
Duabis velabant faciem, & duabus velabant
pedes ejus. Quem tibi Einnæ obvelant. Humili-
tas revelaſſet, ſi dicenti, quem mittam, & quis
ibit nobis? diceres: Non me mittas. Quis ſum

Abraham. Quùm genuiſſe Salomonem fertur,

Oliva

enim ego, qui Dei legatione fungar ad gen-
tes? Ità Moyſes oneri ieſe ſubduxit, Deum-
que videre timuit: Abſeondit faciem ſaam non
enim audebat aſpicere contra Dominum. Sed
ſuam deflectendo faciem, vultum verbi ad ſe
deflexit; mirâque ratione, non refpiciendo
Deum obtinuit, ut Deum apertiuùs intueretur,
& clarius. Et Iſaias quidem obedientiæ palm
non carebit, voci Domini egregiè ſubjectus. At
Deum dejectus Moyſes alloquetur. Diſces hinc,
cur in domum Reguli Dominus non deſcen-
dat, qui deſcenſurum ſe Centurioni dixerat in
domum ejus. IIIi dicit, vade. Huic ait: Ego ve-
niam. Certè ſi utriuſque merita expendantur, Naik. 62.
quùm obſequium eò ſit auguſtius, quò is eſt; S
qui colit, dignior; quis non videat Centurioni
Regulum anteſtare? Verùm;, qui obſequio vin-
cebatur, humilitate præceſſit. Utque dixit ſe
hominem eſſe ſub poteſtate conſtitutum, illico
cor ejus Chriſtus intravit. Crediderim prop-
terea Abrahamum, qui exultavit, ut videret
diem Chriſti, quo viſo, gaviſus eſt: non
tam ferro, quàm cinere, diem ſibi Domini
adumbraſſe. Loquar ad Dominum, cum fſim
pulvis & cinis. Ego ſlos campi, & lilium con-
vallium. In Abrahami pulvere pulchritudo
Chriſti clarior effulſit. Qui ſanè ideò in Mon-
te non viret; quia Jksus ſuperbis non mo-
dò non coutitur, ſed iis adverſatur, atque
reſiſtit. Occupaberis à Satana, licèt ſis Vir-
go, ſi non fueris humilis. Neque enim li-
lio Lucifer conterretur, qui Evam virgi-
nem, ſed appetentem divinitatis ad defectio-
nem impulit oblato, non regno, ſed pomo.
Eritis ſicut Dij! Comedit, deditque viro ſuo. Ergo
non mirum ſi te Deus velit non pudicam tan-
tùm, ſed humilem. Quamquam quis eſſe po- OGriſtus
teſt in ſuperbiente corde, animéque pudor? e,
Scio potiſſimum in pudicitia cubare JESUM. etce⸗
Nam cùm Bethania caſtellum eſſet Marthæ
& Mariæ, ut Joannes ait: Lazarus à Betha- Joan. II. 1
nia , de Caſtello Mariz & Marthaæ ſororis
ejus. Lamen ubi exceptum ibi JIESuM com-
memorat, non à Maria, ſed à Martha excep-
tum affirmat: Et mulier quædam Martha no-
mine excepit illum in domum ſuam. Puduit enim
Evangeliſtam ab olim non pudica filium Vir-
ginis receptum deſcribere. Ploravit, unxit, aſ-
ſedit Chriſto, partem ſibi optimam Maria ſe-
legerat. Ita eſt: ſed fuerat in civitate pecca-
trix. In tanta lachrymarum, unguentorum,
oſculorumque opulentia hoſpitari Chriſtus qua-
ſi non potuit, quòd unum, adeſſet quidem,
ſed abfuiſſet aliquando à Magdalenæ thalamo
lilium. At, inquies, Davidis fuiſſe filius Chri-
ſtus à Matthæo dicitur, qui tamen adulte-
rium cæde cumulavit. Filium adulteri non
nego, ſed hoſpitem pernego. IIIud neceſſita-
tis eſt, hoc verò electionis. Naſcimur enim
ex iis quoque, quos ſumus non amaturi. Diver-
timus autem ad amicos & charos. Quamquam
& David, cùm Chriſti Pater appellatur, caret
purpurâ, in qua peccavit. Siquidem Rex ce-
cidit; & ideò non Rex, ſed David tantùm ap-
pellatur, quùm radix eſſe Chriſti deſcribitur.
Liber generationis Jeſu Cbriſti filii David, flii

Joa. 8. 56.

Gen. 18.
27.

Gen. 2. 6.

Luc.10.38.

Matth. i⸗i⸗

David autem Rex genuit, inquit, Walomonem.
Cùm veròô Pater inicribitur Chriſti, exrex in-
ducitur, ne qua, per coronam;, violati pudo-
ris

19

Stromatum, Lib. I. 5

ris ad nos ſuſpicio irreperet. Adde, quòd remo-
tiorem Abrahamo Davidem à Chriſto Mar-
thæus fecit; quaſi verò timeret, ne quodam
adulteri contagio filius Virginis læderetur, li-
cèt Davidem innocentem induxiſſet in ſcenamn
non peccantem. Liber generationis JE Su Chri-
Ri klii David, klii Abrabam. Quæ porrô
eſſe poteſt ſine humilitate pudicitia? Certè
aurea priùs ſtatua à tribus Pueris deſpecta
eſt, & tum ignis in fornace reſtinctus. Vox
enim Domini, ut ait David, prius Cedros con-
fringit, tum flammam intercidet. Quod ſi mi-
raris cur Maria cùm domum Zachariæ intraſſe
dicatur à Luca, feratur tamen, non Lachariam,
Luc. I. 40., ſed Elizabetham ſalutaſſe. Intravit in domum
Zachariæ, & ſalutavit Eliſabetbh. Audi quid
anus occinat: Et unde hoc mihi, ut Mater
Domini mei veniat ad me? Häc vetulæ humi-
litate, ut JE su M conceptum recrearet, omiſſo
Sene, & Sacerdote, & ærumnoſo, cognatam
ſalutavit. Vis ergo frui Chriſto? Superbiam
IIa. 28. 3. excute. Pedibus conculcabitur corona ſuperbiæ
ebriorum Ephraim. Quid putas conſequuturum
Ibid. ruinam elationis? Audi: In die illa erit Domi-
nus exercituum corona gloriz, & ſertum exul-
tationis reſiduo populi ſui. Licèt exercitibus
Ppræſit, non tamen ſcuto te muniet, ſed coronâ
cohoneſtabit te, & ſerto hilarabere. Nimirum,
ut diximus, JESuM in convalle bumilitatis
non florem eſſe ſine nomine, ſed lilium eſſe,
quod Princeps eſt florum: ita protritâ coronâ
ſuperbiæ, corona erit Dominus, & ſertum exul-
tationis. Quæ duo tum gloriæ, tum gaudii ſu-
prema ſunt, ſine controverſia, authoramenta.
Gratiſſimus enim humilibus JImsus eſt: qui
IIa. 3. 16, ſuperbis haud ſapit. Pro eo quod elevatæ ſunt
Rhliæ Sion, & ambulaverunt extenſo collo- Decal-
vahit Dominus verticem filiarum Sion. Vertex,
caputque Eccleſiæ, & Virginum præcipuè Chri-
ſtus eſt. Hic ſponſæ & aureo & triumphali ver-
Can. 5. r. tice emicuit. Caput ejus aurum optimum: comæ
capitis ejus ſicut elatæ palmarum. Animæ ſu-
perbienti, tumentique depilis apparet & gla-
ber. Quà enim ratione Chriſtus humilis palato
ſapiat ſuperbo? Throni appetens animus quo-
modo patibuli candidatum non averſetur? Tan-
ta proinde Euchariſtiæ, quæ probrorum Chri-
ſti epitome eſt, nauſea: Lantum recogitandi
de JESU tædium. Horret enim ſtabulum
mens avida theatrorum. Tibi Chriſtus decal-
vatur crucifixus, ſed Magdalenæ ſpecioſus
Can. 1. II. eſt, quæ à Cruce non abſcedit. Dum eſſet
Rex in accubitu ſuo: Nardus mea dedit odo-
rem ſuum. Non tumenti Cedro, ſed Nardo
depreſſæ in accubitu Crucis ſuæ viſus eſt, non
reus, Chriſtus, ſed Rex. Adeò Chriſti opes &
elatis obvelantur, & reteguntur humilibus.
Crediderim propterea ſuum Eliam contexiſſe
vultum, Domino tranſeunte, quòd quæ ze-
loti, & abſtemio, & peregrino patere divini-
2. Reg. 19, tas potuiſſet; dicturo, derelictus ſum ego ſolus:
13. tanquam paulùm glorioſo ſit numinis obducta
majeſtas. Nequit enim niſi demiſſiſſimo decor
Domini renidere.

Multæ filiæ congregaverunt divitias:
tu ſupergreſſa es univerſas. Pro-
Verb. 31. 29.

Ethicæ Comment. Tom. IV.

Naturæ ſcilicet & legis coztus donis innu- Eccleſia,
meris coruſcarunt. Sed Evangelii ceſlere opi- & Sna-

bus gazæ ille Hebræorum univerſæ. Nam aga.

unus Senatorü Romæ Ordinis Marinus ea
complexus eſt omnia in agone ſuo, quibus
tota Danielis Prophetia imerlucet. Injectus
enim in rogum;, prunas illicè in rorem con-
vertit. Mox leonibus objectus, ab eis non fu-
nus ſuſtinet, ſed obſequii vectigal extorquet.
Tum ante ſimulachrum ductus, illud non modeè
non adorat, ſed ſuis evertit precibus, atterit-
que. Sed quid ego Senatorem, virumque pro-
duco, quando Martinæ longè fortiora ſunt ge-
ſta in Deorum templa, ſuppliciâque Prætorum?
Licuit ex Calvario Sinâque montibus conji- Chriſs
cere, quàm futura eſſet Eccleſiæ uberior ſu- Paſſie
pra naturæ legiſque alumnos gloria & vis.
Natn quis loquentem componat Moyſem cum
IESU expirante? Ubi illic militum contri-
tio? Ubi terrarum motus? Ubi ſolis defe-
ctio? Ubi montium ſaxorumque convulſio?
Ubi mortuorum in vitam reparatio? Mera ibi
tonitrua, & buccinæ, & caligo. Nimirum
fuere in Sina prodigia, quæ Sionis conaculum
nunquam non habet.

Apparuit Gratia Dei Salvatoris noſtri
omnibus hominibus, erudiens nos.

Cum tot micarent in puero gemmæ, quas
Paulus miraretur, Sapientia ſcilicet,; Omni-
potentia, Amor, & Immenſitas, unam dele-
git, quam prædicaret, Gratiam, ut mox ad —
Titum ait, Humanitatem & Benignitatem Afabilt
Salvatoris noſtri Dei. Quam ſanè Gratiam ideo“:
tanti fecit Apoſtolus, tum quia apparuit, Res palam

6 . . „veat, &
tum quia omnibus hominibus apparuit. Nam Tuct ons-

quid me theſaurus juvat, ſi latet? Plena eſt at.

argento Italia. Sed tantis eruerentur impendiis
metalla; ut præſtet glebas in ſummo ſerere, Obriki
quàm fibras ſcrutari fodinarum: ſatiũſque Wrivltas.
eſt, fœnum metere, quam argentum effo- P,wegze.
dere. Itaà in Principum non rarò præcordiis gra- rer iafſto⸗
tia gliſcit, ſed tantis abdita latebris, tantiſ- H 1,
que anfractibus invia, ut vix ab odio favor ſovent.
dignoſcatur: ab inertia certè incuriâque perlz.
pe gratia non diſſentit. Amabatur, ut puto, ab Heligzaß
Iſaaco Jacob. Sed amoris botryon itaà pampi- ekgtae.
nis velabatur, ut infeſtiorem habuerit adoleſ-
cens parentis charitatem, quàm fratris ra- Hamant
biem. Nam, quùm Iſaac non eum propalam mnores,
tueretur, livori audaciæque Eſau habenas cConſilis
remiſit. Neque enim illum inſequi auſus wedia,
eſſet, niſi deprehendiſſet, ab invito parente
exortam benedictionem fuiſſe. Quin Jacob kyueſeen.
infelix exulare in Meſopotamiam juſſus eſt cati, mala
non furente Eſau, ſed veri patrocinii ignaro
Iſaaco. Viden’' ut gratia non apparens,
non gratia, ſed inertia par odio ſit. Num-
quam enim, jubente Eſaü Iſraël exulaſlet;
qui Patre conſulente exceſſit in Syriam. Gra-
tiſſimus erat David Achis Principi Palæſti-
