no. Ego ouſtodem capitis mei ponam te cunclis 1. Reg. 28.
diebus. Verum, cùm palam favere illi non au-“
deret, Prætorio ſubmotum emiſit e regia.
Kevertere ergs, & vade in pace. Dixitquée 1. Reg. 29,
David: Quid enim feci ? keſpondens Achis?:
locuus eſt ad David: ſeio, quia bonus es tu in
V 3 oculis

oculis meis, ſicut Angelus Dei: ſed Principes
Philiſthinorum dixerunt: Non aſcendet nobiſ-
cum. Igitur, conſurge tu, & ſervi Domini tui,
& pergite. Quid pati potuiſſet à liventibus
Satrapis, David atrocius? Id ille calamitatis
ab amante ſuſtinuit, quod vix accepiſſet à ſæ-

Sant. §. 3.

viente. Nimirum ita gratia elanguet, quùm
apparere non audet. Et ſanè meritò nullo
Principis, Regiſque titulo cohoneſtatur A-
chis, quum ſuam exerere in Davidem chari-
tatem non audet. Reſpondens autem Achis
locutus eſt ad David. Indignus ſiquidem
coronâ eſt purpurâque Princeps, ſi eos ex-
pavet, à quibus timeri debet. Palàm debes,
& audacter favere iis, quos duxeris confo-
vendos. Ideò accedentem ad ſe Principem no-
ctu, clanculumque Sponſa rejecit. Aperi mihi.
Exſpoliavi me tuniciâ medâ. Quid enim mihi

dignitatis accedat, ſi à Rege, nullo ſpe-

Cant. S. 1.

Iſai. II. 1.

Tbid. 10.

Dan. 6, 14.

Can., 5. 130

Ctatore, conveniar? Nolo Solem in tenebris.
Tædet me vel Salomonis, ſi me non in lumi-
ne, ſed in tenebris diligit. Quis mihi det te
ratrem meum, ut inveniam te foris, & deoſ-
culer te, & jam me nemo deſpiciat? Tum ero
me major, meiſque civibus venerabilis, quùm
palàm benevolentiæ tecum pignore foœdera-
bor. Nam oſculum pacis, ſi intra ſepta cu-
biculi affigatur, amoris, non dignitatis, ini-
tiatio eſt. Quod ſi foris ingeratur, honoris
eſt teſſera, non blanditiæ fucus. Ergo emi-
neat amor, ſeſéque oſtentet, ſi me optas non
tam complecti, quàm evehere. Ideò ſpi-
ritus Domini non radicem inſedit, ſed flo-
rem Jeſſe. Et flos, inquit, de radice ejus aſ-
cendet, & requieſcet ſuper eum ſpiritus Domini.
Quæ ſanè non occulta delatio gratiæ quid pe-

pererit, ſtatim indicatur, quùm de cultu ra-

dici exhibito Propheta vaticinatur. In die
illa radix Jeſſe, qui ſtat in ſignum populorum,
ipfſum Gentes deprecabuntur. Nimirum Dei ſpi-
ritu palam ramus inundatus reverentiam ex-
torſit à civibus; qui ſanè radicem deſpexiſ-
ſent, ſi condita fibris ejus Cœli munera la-
tuiſſent. Deriſerim propterea enervem Da-
rüi Principis benevolentiam in Danielem, à
Satrapis accuſatum. Subvenire profectò illi
Rex cupiit: ſed corde, non ore, manu-
ve; ideò periclitantem,; dum erexit, op-
preſſit. Quod verbum cum audiſſet Rex, Ja-
tis contriſtatus efſt, & pro Daniele poſiut cor,
ut liberaret eum; & uſque ad occaſum Solis
laborabat, ut erueret illum. Et quæ ſeges la-
borantis pro Daniele Regis in corde ſuo?
audi: Tune Rex præcepit, & adduxerunt Da-
nielem, & miſerunt eum in lacum Leonum.
En quid familiari ſuo Rex pariat, ſi benevo-
lentiam corde tantùm incoxerit. Monſtra ex
amore proſiluerunt, cùm ſe foras amor non
protulit. Ut enim ex Leone à Samſone diſ-
cerpto mella ſtillavere: ità & Darii favo pro-
rupere Leones, quibus Damiel objiceretur.
Nolo corde Rex ſatagat. Si tuetur innocen-
tem, dexteram exſerat pereunti, non amorem
reſervet. Hanc dixerim ob cauſam nunquam
Salomonis dilaudatum pectus à ſponſa; quæ
tamen miris extulit laudibus & Regis labia
lilis comparata; & plenas auro hyacinthiſ-
que manus. Neque prædicandus is amor
eſt, qui gliſcit, repitque in corde; niſi opem
clienti laturus & pectoris gurguſtio ereptet in

Oliva

dexteram ſtrepatque in labiis. Quam ut do-
ceretur benè merendi de amicis artem Ec-
cleſia, non zona aureã mammæ ejus adſtri-
Ctæ ſunt, ſed aureæ ſunt manibus ejus impli-
catzæ murænulæ. Murænulas aureas faciemus
tibi vermiculatas argento. Atenim quam deſ-
puis in ſponſa, inquies, zonam, eâ cinctum
Dei filium aſpexit, ſuſpexitque Joannes. Præ-
cinttum, ait, ad mammillas zona aured. Præ-
cinctum aio, ornatum nego. Et vide, ne faſciâ
ſuum fortè pectus adſtrinxerit Chriſtus, ut
amorem coërceret, qui tantùm vernat in cor-
de. Comprimo, inquit, mammas, ne illam
procurſuram benevolentiam in vos putetis
meam, quæ latet in viſcere. Frænum ergo,
non phaleras præcordiis comparavi, eam per-
tæſus humanitatem, quæ latet. Quod ſi con-
tendas ornamentum eſſe pectoris, non repa-
gulum faſciam, quòd aurea ſit: diſpice, quam
ſit luculentius ſtemma dexteræ, quàm pecto-
ris. Ut enim cor aurum interpungat, manus
aſtris interlucet. Habebat in dextera ſua ſtel-
las ſoptem. Quis autem non intelligat, au-
reo vinculo, ſtellati circuli opes eſſe præ-
ferendas: ſiderâque anteponenda metallo eſſe?
Humanitas enimverò, quæ opere proditur,
humanitati longè antecellit, quæ viſceri-
bus abditur. Id ut intelligas, audi, quid
Sponſa proloquatur: In lectulo meo quæſivi,
quem diligit anima mea: quæfivi illun, & non
inveni. Illum quæris? Nonne moraturum te-
cum eum eſſe jactaveras? Inter ubera mea com-
morabitur. Jactaveram: ſed aufugit ab ube-
re, qui amorem ſub ubere deliteſcentem faſti-
dit, proſtantis in dextera apparens charitatis.
Tenui eum, nec dimittam. Quod enim nequi-
vere ubera, id planè dexterâ peragetur. Ne-
que enim palaàm amplexantem negliget, qui
corde blandientem eſt pertæſus. Et Nicode-
mus adhæreſcebat Domino: ſed cliens noctur-
nus. Cooptari proinde inter duodecim non po-
tuit, quòd ſuam erga JESUM obſervantiam
apparere non pateretur. Doleo autem, quòd
obſequutus tum palam Redemptori eſt, quum
jam illi prodeſſe non poterat. Inunxit de-
functi corpus, quod è cruce demiſit. Equidem
fuiſſet ſatius concionantem tueri maniſfeſtâ
clientelà, quàm crucifixo inter ſatellites ob-
ſequi, & nullo Domini commodo, & diſ-
crimine famulantis apertiſſimo. Nimirum eò
torpens humanitas delabitur, quæ, ſi oppor-
tunè ſuccurreret, non refigeret chariores è
patibulis, ſed curulibus affigeret & thro-
nis. Faceſſat tenebricoſa benignitas: nun-
quam enim ſideribus JESUS alumnos ſuos
comparavit, quos non in tenebris ſublucere;,
ſed elucere juſſit in ſole. Urbi namque ſupra
montem conſtitutæz comparavit Apoſtolos;
quorum patere humanitatem voluit ad ſe con-
fugientibus non inviam, ſed obviam. Quid
enim tua me juvat clandeſtina, latebroſâque
familiaritas? Paraverat Dilecto ſuo ſponſa
conclave perſplendidum, cupreſſo, cedrô-
que diſtinétum. Lectulus noſter floridus, tig-
na domorum noſtrarum cedrina, laquearia na-

ſera oypreſſina. Ad hæc quid ſponſum cenſes

ſubjeciſe? Advolaſſe raptim illum putabis
in latebras. Quin eas pertæſus, à cubili ſe-
creto in patentem agri planitiem fſeceſſit.
Ego, mox intulit, Ros campi. Ac ſi diceret: Can. 2. I.
Tu

Can. 1. 16.

Apoc. 1. 134.

Can. 1. 3.

Can. 1. 1t3.

Can. 2. 4

&. Nicede-
Mies⸗

Can. 1. 170

le.

Ij.

38

Stromatum, Lib. I. 2

Tu me concludis in conclavi: at ego innocen-
tiæ publicè blandior. Nolo intra ſepta huma-
nitatem meam reſtagnare: volo eam palàm ex-
currere. Ergo, ſi me optas, tibi germino, ſed
in agro, ut omnibus te à me diligi conſſet.
Favit Mardochæo Aſſuerus, ſed propalam.
Pharao Joſephum extulit, ſed præmiſſo præ-
cone. Unus Ruben oppreſſum elevare fra-
trem optabat. Sed, cùm amorem diſſimu-
Gen.27.22, lat, locum invidis ſæviendi fecit. Servandi
Joſephi conſilio, illum in ciſternam demiſit:
unde commiſeratione Judæ, ad compedes eſt
extractus. Projicite eum in ciſternam hance,
quæ eſt in ſolitudine. Hoc autem dicebat,
volens eripere eum de manibus eorum, & redde-
re Patri ſuo. Nemo ardentiùs Joſepho favit,
quaàm Ruben, ſed nemo occultiùs; ideoque
juvandi ſtudio nullus adoleſcenti obfuit deſ-
peratius. Neque enim, ut puerum perderent,
ſed ne infelix periret in lacu, extractum ha-
ſtæ ſubjecerunt, qui illum Rubeno ſubduce-
rent. Viden' ut par ſævitiei humanitas fuit
dum clanculum patrocinatur. Puer non com-

baret, & ego quò ibo 7 Serô te prodis. Vel

apud Ethnicos nudus amor effingitur, ne la-
teat. Puer non comparet, quia tua erga il-

lum gratia non apparuit. Si tuum noviſſet Ju-

das propoſitum, nunquam puerum Madiani-
tis dedidiſſet. Sed illum ſervire maluit,
quam perire. Putavit enim diriorem ciſter-
nam eſſe, quàm piſtrinum : & mitiorem fore
puero compedem, quam funus. Libet excla-
Can.. 7. mare cum Sponſa: Indica mihi, ubi baſcas,
ubi cubes in meridie. Non paſtionem eſurit,
ſed meridianam expetit paſtionem. Neque enim
explorat, quæ ſint Salomonis paſcua, ſtrata-
que: ſed ubi ea in luce diſpenſet. Mavult
paſtinacas in meridie, quam favum antelu-
canum. Inter ærumnas ſuas Sponſfus rores re-
cenſet, quibus Iſaac filium ſuum impertivit.
Can 5. 2. Caput meum plenum eſa rore, & cincinni mei
guttis noctiun. Rores erant, ſed nocturni:
ideôque non recreavere dilectum, ſed afflixe-
re. Ubi cubas in meridie ?2 Mavult gramen in
Ppublico, quàm in latebris ſiragula. Si me quieſ-
cere jubes, fſac, ut nemo non ſciat , paraſſe te
mihi recubitum. Tunc enim nemo Jacen-
tem vellicabit. Paſce vel olere, ſed in ſole.
Quid demiraris in ferculo Salomonis? Ligna
Libani? an columnas argenteas? Graduúſve in
ſedem ex purpura? Miror ego amorem palam
omnibus expoſuiſſe ſuum, ne ullum non pu-
Can. 2.jo. blicè diligeret. Media oharitate conſtravit.
Erudimini, qui judicatis terram. Publicano-
rum charitas eſt publicè non amare. Nam re-
gnantis eſt medio locare throno charitatem.
Ergo ſi Rex es, noli terram æmulari, ſed cœ-
lum ſequi. Tellus enim clanculum virorem
ſuum arbori ſubminiſtrat. At cœlum palam
arbores luce, imbréque perfundit. Quid co-
lum loquor? Chriſtum imitare; qui ad ſe tra-
hit tum Paſtores tum Magos, palam iis aut
ſidere, aut fulgore immifſo. Non ſilentio
blanditus eſt Paſtoribus Angelus: ſed cum
Luc.2. 13. Angelo facta eſt multitudo militiæ oleſtis lau-
dantium Deum. Non ſfacem, ſed ſidus Pprælu-
cere Regibus voluit: ut nulli non pateret;
gratos ſibi eſſe eos, quos Aſtrorum fulgore
evocaret ad ſe. Quin eis ſtellam intexit: ut
toti Hieroſolymæ innoteſceret, delectos à Deo

Magos, quos in obſequium filii ſui, quaſi
primores imperii ſui deſignaſſet. Abnuit
enim JESUS non palam benè de iis mereri 3
quos diligit. Hinc eſt, quod non omnia, quæ
accidere Hemorrhoifſlæ, Marcus Matthæuſque
diſcripſere. Hic enim de illa cùm loquere-
tur, hæc habet: Dicebat enim intra ſe⸗ Ni te- Matth. &.
tigero tantum veſtimentum ejus, ſalva ero. At 22.
JESUS converſus, & videns eam, dixit. Confi-
de, filia: ſides tua te ſalvam Fecit. Et ſalva Ernbeſcen-
Fata eſt mulier in illa hora. Omiſit ſanè aliquid eii ,.
Matthæus, quod in ſugillationem fidei quidem, veiur. Ut
ſed clandeſtinæ, prolatum à Chriſto pro- roe
cul dubio eſt. Netit fluxus ſanguinis ejus, ait ane
Lucas. Et ait JESUS: Gy eſt, qui me teti- vult . 2:
git? Negantibus autem omnibus, dixit JE S US: eb. e,
Tetigit me aliquis: Nam ego novi virtutem de Terriamus.
me exiiſſe. Ità ne? Nullo ſui decremento Luc. 8. 45.
fax nos colluſtrat: & quæ nos curat JksU vir-
tus decreſcit? Quid, quod cùm innumeris vim
ſuæ omnipotentiæ refuderit, munc tantùm ab
ſe virtutem queritur abſceiſiſſe? Novi vir-
tutem de me exiiſſe. Nimirum clam mulier
beneficium ſurripuerat. Chriſtum proinde
puduit, piguitque non beneficentiæ, ſed la-
tebræ. Accelſt retr?s, & tetigit fimbriam ve-
Rimenti ejus. En quò Dominus adactus ſt ad
impatientiam, penè dixerim, jacturæ. Sinat
ſe mulier foveri publicè, & , quæ carpitur,
laudibus efferetur. Videns auten mulier, qitia
non latuit, venit, & procidit ante pedes ejus“
& ob quam cauſæm tetigerit eum, indicavit co-
ram ommni populo: & quemadmodum conſeſtim
Janata ſit. At ipſe dixit eis Filia, fides tua te
ſalvam fecit vade in pace. Ut involucra
removit beneficentiz divinæ Hæmorrhoifſa,
illicò filia ſalutata eſt, fideique ac ſalutis no-
mine commendata. Adeò Chriſtum pudet
humanitatis non proſtantis. Quid? Nonne
Lazarum coram turba evocavit è ſaxo? Non-
ne Samaritanam tamdiù docuit, quoad diſcipu-
lis Magiſterium innoteſceret. Venerunt diſci-
puli ejus, & mirabantur, quia cum muliere
loquebatur. Non illam modè arcanis imbuit .
ſed coram Apoſtolis ſuis illam præceptorum
monilibus ornavit, & compſit. Et quare
putas vinum oleumque ſuum uni tantùm ſe-
mineci Samaritanum, qui Chriſti figuram
Pprætendebat, infudiſſe? Quot cæſi jacuere,
quibus Samarites non ſubvenit? Sed enim vul-
neratus jacebat in via, quam Levitæ Sacerdo-
téſque deterebant. Pellexit in curam ægri
Samaritanum non tam ſanies expirantis, quàm
loci aperta, paténſque area. Mederi non re-
cuſat, ſed curam ſuam publicatione optat co-
ronari; ut, dum vulnus velis linoque integit,
ſuam faſciis palam omnibus erga jacentem re-
tegat charitatem. Diſces jam, cur Dominus
nullo conatu ærumnoſi lepram deterſerit, qui
ſurdaſtro vix lachrymis, ſuſpiriiſque medici-
nam fecit. Miſu digitos ſuos in auriculas ejus.
& exſpuens tetigit linguam ejus, & ſuſpiciens
in cœlum, ingemuit, & ait illi: Ephpheta,
quod eſt adaperire. Mundum Promptius extra-
xit & nihilo. Contra verò leproſum jocando
mundavit. Domine, ſ vis, potes me mundare.
Volo; mundare. Quaſi echo colludens illudenſ-
que calamitoſo, morbo eum allevavit. Num
operoſior ſurdi cura eſt, quam leproſi? Imò la-
vari in Jordane Naamanum ſepties oportuit,

A 4 ut

.

Joan. 4.17.

Marc. 7. 33.

Matth. 8 2.

ut convaleſceret à peſte, totéque pugnatum
eſt fluvio contra ſaniem puſtularum. Conſtan-
tini certè abſtergendæ lepræ balneum para-
batur infantilis funere legionis. Cur ergo JE-
§SUsS ludit in lepra; & gemit in aure? Nimi-
Matth. 8.i. rum palam ibi, ic clanculum medebatur. Cum
autem, inquit de leproſo Matthæus, deſcen-
diſſet de monte, ſequutæ ſunt eum turbk⸗ & ecc
leproſus veniens adorabat eum, dicens. Juvit
multitudo ſpectantium, quaſi dixerim, omni-
potentiam curaturi. Ut enim intellexit huma-
nitatem apparere ſuam poſſe erga languentem,
illico eam in theatrum produxit. At ſurdo ſeor-
Marc.7. 35. ſim mederi coœpit. Et apprehendens eum de tur-
ba ſeorſum, miſit digitos ſuos in auriculas ejus.
Reſiſte, ſi ſapis, ſevocanti. Vix enim clancu-
lum benè de te mereri Omnipotentia poterit.
Sed enim canimus ſurdo. Sevocatur à multitu-
dine; ideéque iegniter, gravatéque, nec ſine
ejulatu Domini, percuratur. Ingemuit, ρ
ait, adaperire. Atqui, inquies, & Lazarum
JOa. 1M1. 5. Palam excitaturus Chriſtus indoluit. Et lachry-
matus, inquit, eſt JIESusS. Non curæ tædio,
ſed amoris ſui ſtudio propalandi, lachrymatus
eſt JESUS. Dixwerunt ergo Judæi: Ecce, quo-
modo amabat eum. Viden' ut prodendæ bene-
volentiæ ſuæ quaſi tubicines ſuas ubertim la-
Chrymas effuderit. Hinc eſt, quod acceptis
à Martha de morbo Lazari literis, nunciiſ-
que, ægrum neglexit. Faviſſet enim tum
Lazaro in conclavi. Maluit autem digladia-
ri cum morte coram turba, quàm, ſpectan-
tibus tantùm ſororibus & ſervis, velitari cum
febri. Tardias, ſed manifeſtiùs quatriduano
zd. ror. 6, ſuppetias laturus advenit. U ergo audivit,
quia infirmabatur, manſit in eodem loco duobus
diebus. Cui enim amor Chriſti in Lazarum
patuiſſet, ſi vitam febrienti ſyngrapha con-
ſervaſſet ? Nemo Judæorum exclamaſſet:
Ecce quomodo amabat eum. Faciliorem prop-
terea non eſt quod mirere reſtitutionem fuiſſe
vitæ prope Naim, quàm Bethaniæ. Ut enim
Luc. 7.14. filio viduæ ait, ſurge : reſedit 2 qui erat
mortuus. Lazaro autem ſucclamavit, oravit
Patrem, diſcipulorum operam expopofcit.
Vide San- Scilicet plerique Judæorum ad ſepulchrum La-
QumAug. zZari confluxerant: funus verô adoleſcentis to-
Erin Gen. tius pene urbis accurſu deducebatur. Turba,
mn 4. . inquit, civitatis multa cum illa. Ubi ergo ra-
riori Theatro Charitas prodebatur, ſegniùs ſub-
venit. Ibi promptior, impigriéôrque emicuit
humanitas Redemptoris, ubi corona confertior
ediſcebat, quæ foret in adoleſcentem cura
Domimi, gratiaque. Nullum hanc ob cauſam
defunctum laborioſius erexit, quàm filiam Jairi.
Attrectavit enim puellam, ut erigeret. Qui
enim tum adoleſcenti, tum Lazaro ſolà voce
ſuccurrerat, dormienti propiorem quàm de-
functæ virgunculam apprefsà dexterà revoca-
vit à funere. Nimirum carebat theatro beni-
Mat. 9. 25. Zhitas. Et cum ejecta eſſet turba, intravit. Et
tenuit manum ejus, & ſurrexit puella. Sic Cæcos
duos multò Dominus difficilius percuravit;
Luc.8. quàm unum ſedentem cæcum in via- Quid tibi
42 vis faciam * Domine, ut videam : Reſpice.
Et conſeſtim vidit. Quid expeditius confici po-
tuit in ſalutem caligantis? Vide autem, quàm
Matth. 9. lentè duo viderint cæci. Dicit eis JkSUS:
20. creditis, quia boc Ppoſſum facere vobis * Dicunt
ei: utique Domine. Tunc tetigit oculos eorum;
dicens: ſecundim Rdem veſtram ſiat vobis. Er

Oliva

aperti ſunt oculi eorum. Videtur alius eſſe à KRelg ioye
Chriſto is, qui cæco fuerat opitulatus. Quam Säcende
lenta, laborioſâque curatio! Num duos ope- numero
roſius erigit Chriſtus, quam unum? Aut ſeg- Nligiaſo-
niorem efle credidit in geminis, quàm in uno,
fidem? Exſolvit Matthæus nodum. Cum autem,
inquit, veniſſet domum acceſerunt ad eum cæci.
Domus;, tectique latebris; a curatione retar-
dabatur humanitas, quæ, ſi latet, torpet. Pa-
lam ille mendicabat in via, & turba aderat:
ideéque vidit confeſtim. Reſpice: fides tua te
ſalvum fecit. Liceat, vocem Verbo Dei adjicere
unam: Fides tua & via te ſalvum fecit. Nam
non defuiſſe fidem cæcis, inde ſanè conſtitit;,
quod cùm dixiſſes, ſecundum fidem veſtram fiat
vohis: Patuere illicè amborum oculi. Ergo
non fides deerat cæcis, ſed theatrum Medi-
co. Obſtitit miſeris, non mentis imbecillitas;
ſed domus ſolitudo. Exerere ſeſe Omnipoten-
tia vix voluit, ſuam nulli humanitatem erga
cæcos teſtatura. Benè ergo clamat Apoſtolus:
Apparuit gratia Dei Salvatoris noſtri. Quod Wpdelen.
ſi patere vult Chriſtus ſuam erga homines be- geai.
nignitatem: latere certè noſtrum in eum non
patietur obſequium. Vult palam excoli:
vult è& ſuo eliminari ſanctuario degeneris

impudenti doris. Flevere ſuum copio- Humani
1 tlarn pudo P reſpebtus

sè facinus tum Magdalena tum David: ſed „iacend;

non imparis pœnitentiæ exitus profectò diſ- as palam
par. Nam peccatrix ſuis & lachrymis in ſinum Seo Ha .
pacis enavigat: Vade in pace. David autem, Luc, 7. 50.
in expiationem ſui criminis , prælio la-
ceſſitur, petitur tum lapidibus Semei, tum
jaculis Abſalonis. Ergone Pœnitentia, rore Seryn⸗
Hetuum concepto, mode concha eſt;, in qua Pka ne.
pacis Margaritum concreſcat: modo rubus eſt,
ex quo ſpinæ dumique poſt imbrem erum-
pant? Num gravius peccator, quàm pecca-
trix, erravit? Aut hac ille parcius lachryma-
vit? Quin & ſemel, aut bis David erravit;
diéſque omnes ſuum ſcelus deflevit. Cum Mag-
dalena bis flêſſe feratur, & peccaſſe diu. Erat
in civitate peccatrix. Cur ergo, cùm parciores
fuerint Magdalenæ lachrymæ, & diuturniores
noxæ, diriores certé, hæc flendo pacem con-
ſequitur, lugendo ille nec luem evadit, & in
ferrum incidit ? Nimirum palàm lachryma- Se Marie
. . . . a g alée⸗
tur Magdalena. Rigat David ſuis fletibus per na, &.
noctes ſingulas, ſed lectulum ſuum, non au- David di⸗
lam Phariſæi. Lavabo per ſingulas nobtes lebtum rea
meum : lachrymis meis ſtratum meum rigabo. tes.
Nullum deligere ſolum ſterilius, jejuniuſve Pſal. 6. 7.
poteras, quod & prece ſereres, & fletibus irri-
gares. Minus enim æſtimat Deus latices la-
Cchrymarum in morem Arethuſæ per cunicu-
los diffluentes. Una plus lachryma in Sole
poteſt, quàm par Indo profluens lachryma-
rum in tenebris. Palàm vult Deus excoli, &
clandeſtinum thymiama perinde, ac ſi ful-
phur eflet, faſtidit. Contrà nihil ità mim-
mum eſt, quod non gratiſſimum Deo acci-
dat, ſi tamen manifeſto deferatur obſequio.
Peccaverat Achab peccatum grande, in tantum,
inquit Scriptura, ut ſequeretur idola, quæ fece- 3. Reg 21.
rant Amorrhæi. Minis illicò diriſque eum per-0.
culit Elias. Itaque cùm audiſſet Achab ſermones Achab.
iſtos, ſcidit veſtimenta ſua, & operuit ilicig
carnem ſuam, jejunavitque, & dormivit in ſacco-
& ambulavit demiſſo capite. Et factus eſt ſermo „
. . . . Pæniten⸗
Domini ad Eliam Thesbiten, dicens: Nonme zia vera,
vidiſti humiliatun Achab coram me ?* OQuia
igitur

.

Stromatum, Lib. I. 9

igitur humiliatus eſt mei causäa, non inducam
malum in diebus ejus. Sciderat cCchlamydem ſuam
Achab, carnem ſuam ſacco, ciliciôque vexa-
verat, abſtinuerat deliciis, & jejunaverat. Non
tamen Deus ea apud Eliam commemorat, unaâ
tantùm in Rege demiſſione commendatâ. Non-
ne vidiſti humiliatum Achab? Ergone una cer-
vicis inflexio tot Pœnitentiæ cruciatibus, ſup-
pliciiſque præferetur? Præferetur. Non quòd
non ſe fortiùs jejunio ſaccôque domuerit A-
chab: ſed illa clam confici potuere. Demiſ-
ſio verò capitis circumlata eſt palam, deme-
rendi ſtudio Numinis: ideéque publicatione
ſui, quamvis omnium minima, eterorum
primogenita facilè rapuit. Et ambulavit demiſ-
Jo capite. Tum vox Dei facta eſt ad Pro-
phetam, quâ peccantis multa imminueretur.
Ut enim irriſa fuiſſet cervicis inflexio, ſi eâ
uſus eſſet in cubiculo Princeps: ità coram vul-
go deprefſſa cervix à naufragio Regem extra-
xit. Placari furor Domini potuit leviſſimo per-
ditiſſimi Regis obſequio, ſed publico. No-
li ergo mirari, ſi publicus Magdalenæ lu-
ctus probari ità Domino potuit, quando A-
chabi caput palam inflexum Dei arcum re-
miſit, ſicamque retudit. Quamdiu & jejuna-
vit David & pugnavit! Nec tamen aut thure
aut ferro Arcæ hoſtes compeſcuit. Modò in-
vadebatur aà Saül, modò ſpoliabatur à latroni-

§& David., bus, modéô expellebatur à Satrapis. Repreſſit

2., Reg. 7. 1.

tandem aliquando æmulorum rabiem, revo-
catâ in regnum pace. Factum eſt autem cum ſe-
diſſet Rex in domo ſjua, & Dominus dediſet ei
requiem undique ab univerſis inimicis ſuis. Nul-
lus ergo jam Davidi inſidiabatur. Et quaâ ille
nachind hofſtes exterruit? Lyrâ, & ſaſtu. Sal-
tavit coram Arca palam: & mox pubhico illo
Numinis cultu furor hoſtium elanguit. Cùm
enim retuliſſet Author Annalium nudatio-
nem Davidis choreàmque coram Arca, mox
tranquillitatem Imperii ejus ſubjecit: ut hanc
non triumphali funda, ſed publico partam
efſe ſciremus obſequio. Atqui David Sau-
Hi pepercit. Num ſaltui poſthabendus eſt ho-
ſtis ſervatus à funere? Nonne cœlum Stepha-

no patuit, pro lictoribus ſupplici? Cur ergo

I. Reg. I.
14.

—

Can. 3⸗ 15

non tum Davidi pax reddita eſt, quùm exu-
lare, quam regnare maluit, inimicum dimit-
tendo: ſed tunc, cùm coram arca ſaltavit? Er-
gone coronæ repudium lyræ tripudio poſtha-
bebitur? Eritque uberioris apud Deum merce-
dis chorea ducta, quàm reducta ab hoſtis ju-
gulo in thecam machæra? Haud ſaltus chari-
tati comparari, ne dum præferri, poteſt. Sed
ignovit Saüuli David in ſpelunca: Arcam ſalti-
bus per compita deduxit in Sion. Excrevit
ſupra dilectionem lyra beneficio lucis: infra
choream remiſſa hoſti plaga, tenebrarum ma-
leficio, decrevit. Plus Davidi profuit in Sole
ſaltus, quàm Princeps neci ſubductus in ſpe-
Iæo. Placuit propterea divinitati, ut muſ-
ſantem in Templo Annam deſpueret Heh: &
quamvis tam ardens oratio fuerit, ut Samue-
lem impetrarit, tamen quòd clandeſtina eſſet,
non impar ebrietati habita eſt à Sacerdote.
Uſquequò ebria eris* Digere pauliſper vinum,
quo mades. Viden' ut vel hymnos occultos,
non laus, ſed exprobratio conſequatur. Quàm
libet ridere ſponſam exquirentem JkESu M &
de noscte, & inter lectuli cortinas! Proſi-
li, ſi eum optas, è latebris; non enim teneri
vult Verbum in umbra. In lectulo meo per no-

cCtatur.

&es qug ſivi, quem diligit amima mea: qucſidi
illum, & non inveni. Illum felicius inter licto-
res platearum conſequêre, quam inter violas,
liliique thori tui. Paululum cum bertranſiſſem
ο ρͤi, quem diligit anima mea. Adeò coli
clandeſtinè non vult, ut ſicas malit, quàm
hyacinthos; ſi & hi fragrant in umbra, &
illæ conveniantur in luce. Non mirum ergo,
ſi adeò nanciſci optet illum ſponſa in meridie,
non ignara, gratiſſimam ſe fore illi quovis ob-
ſequio, dum eum palam, apertéque comple-
Indica mihi, ubi paſcas , ubi cu-
bes in meridie. Cur! Quia nihil ei tam exile
deferri in luce poteſt, quin ejus ineas gratiam.
Quid flore fragilius? Quid fugacius, jejuniũſve

oſculo? Audi, quid ambo poſſint in publico. Dum

eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit
odorem ſuum. Et floſculo Regem licuit deme-
reri? Licuit, mox converſo in myrrham ſpon-
ſo; ut eo poſſet, & delectari ſponſa, & or-
nari. Nam mox Nardum olentem conſequi-
tur : Faſciculus myrrhæ dilettus meus inter
ubera men commorabitur. Tantum impetrat;
extorquétque Nardus, ſi tunc fragret, dum
Rex in ſuo Throno conquieſcit. Nifi fortè di-
camus, ideò vertiſſe ſe verbum in myrrham,

quôd eam auro inſertam geſtare ſolerent Re-

ginæ & collo pendulam. Ergo ut palàm cir-
cumferretur, in myrrham maluit Deus, quàm

lbidem 4.

Can. I. G.

San. J. 12

in gemmam verti. Digitorum enim latent in-

terdum ornamenta ſub chirotheca. At, quæ
ſunt in pectore phalerz nunquam non pro-
ſtant. Vide, quæ ſit extantis cultus ambitio in
Deo tuo. Quid porròô, uti dicebam, inanius
oſculo? Si tamen verbo affigarur palàm, diſpi-
ce, quantum ſe ſponſa ex eo conſequuturam
autumet dignitatis. Quis mihi det te fratrem
menum, ut inveniam te foris, & deoſculer te;
& jam me nemo deſpiciat? Jam te nemo deſpi-
ciat! Nudatam pallio, carentem ubere, ſoda-
tam vulnere! Et quid patraſti in commodum
Verbi, ut jam deridere nemo te audeat? Pro
illo forſan aut mortem oppetes, aut trabeam
exues, aut deſeres patriam, aut etiam patri-
monium expones? Quo te præ cæteris facinore
efferes, ut tanti fieri debeas? Oſculabor pedes
ejus: ſed foris, ſed propalam, ſed in media &
luce & urbe. Ur inveniam te foris, & deoſeuler
te; & jam me nemo deſpiciat. Miraris autem

impertitum id afſequi olculum, cùm vox una

non laudis, ſed poſtulationis non modò con-
temptum arceat, ſed accerſat imperium? Hodie
mecunz eris in paradiſo. Latroni id datum eſt;
nec latroni tantùm, ſed morituro, ne quam
ex illo obſequio ſpem ſupereſſe crederes; ſed
nuper blaſphemo;, ne illum in Chriſtum puta-
res nihil peccaſſe. Et quid furcifer egit, ut
regnum è patibulo conſequeretur? Ejulavit,
inquiens: Domine, memenio mei, quum ve-
neris in regnum tuum. Una tantùm vox Chri-
ſto impenditur, reliquas pro ſe lavernio effun-
dit. Et tamen vox ſceptro donatur. Vox ea

tis: ſed palàm coram carnificibus & ſcribis
prolata. Nimirum nihil exile adeò tenuéve
offerri Chriſto poteſt, quin ei gratificere, ſi
palam divinitati ejus obſequare. Inaniſſima
vox una eſt: ſed pretium, quo ipia caret, à

Can. 2. 1.

4

Luc. 23. 4 ⁄.

fuit, & emendicantis quidem, non pſallen-

loco, turbâque habet. Ergo non jam voci-

feretur Chriſtus: Non omnis, qui dixerit mihi,
Domine, Domine, intrabit in regnum cœlorum.
Nam ut geminata vox dominationis coœlo
excidit,

Matt. 7,21.

10O

excidit, ſi ſeorſim à turba emittatur; ità ſi latro
ſemel dixerit, Domine, ſed in meridie, &
in conferta multitudine, mox cœli purpurâ
veſtietur. Hodie mecum eris in paradiſo. An
non latroni ſuppar Samarites eſt „ qui tantis
à Chriſto laudibus & commendatur, & ad
Lue.17. 18. ſuos remittitur. Non eſt inventus, qui rediret,
& daret gloriam Deo, niſi hic alienigena. Et ait
illi: Surge, vade, quia fides tua te twier fecit.
Ullius fidem vix ità extulit Chriſtus. Et unde
tantum in illum præconiorum effluit? En fontem!
Unus autem ex illis, ut vidit, quia mandatus eſt,
regreſſus eſt cum magnũ Voce magnificans Deum,
& cecidit in faciem ante pedes ejus » gratias
Gratimdo agens. Enimverò gratiores nobis Olores ſunt,
r⸗ quòd funeri ſuo ſuæ proludant vocis ſym-
Rl phonii. At Chriſto is gratior eſt Cygnus,
ſubiicie. qui non funere, ſed felicitate in hymnos exci-
tatur. Nemo enim non ſupplicat cœlo in vul-
nere. Quis autem, ut revaluerit, meminit ſi-
derum? Verùm non his tantùm de cauſis pro-
babatur Domino Samaritæ obſequium expiati.
Placuit Chriſto Vox illa publica; altâque. Cap-
tus eſt JESUsS non elegantiâ, ſed oſtentatione
hymnodiæ. Quid enim non ruſticè garriret de
Domino alienigena? Attamen clamore igna-
viæ ſubvenit. Magnaâ etenim voce magnifi-
cans Deum, magnis viciſſim à Deo laudibus
eſt elatus. Liceat cum Samaritæ, furiſque vo-
cibus, vocem Petri, obſequidmque conferre:
ut videamus, quid publicatione accedat no-
ſtræ fidei & dignitatis & pretii. Ut ambas vidit
Luc. g.i8. Petrus Naves piſcibus impletas, Procidit ad ge-
nua JESU, dicens: exi à me, quia homo pec-
cator ſum, Domine. Et ait ad Gimonem JESUS:
Woli timere ex hoc jam eris homines capiens. Ita
ne? Plena vox humilitatis & fidei vix à metu
propugnatur? vox Samaritæ imbecillior lau-
datur à Chriſto: vox longè jejunior latro-
nis, eum à cruce traducit in ſolium? Cur
iiſdem vocibus præmium tam impar obtin-
git? Jubetur Petrus non timere;, poſt obſe-
quium & vocis, & poplitis: cùm genu vocé-
que Samarites laudem conſequatur ampliſſi-
mam; cùm Latro, nullo genuum obſequio,
un tantùm prolatà in Chriſtum voce, co-
n Sutaen lum mox reportet à Chriſto? Dices ærum-
næ id datum, quod dari felicitati, copiæque
Felicus, non potuit. Cruciabatur emim Latro, cum
n0Xza. oraret: ditabatur, cùm adoraret, Petrus. Ideò
voci furis vim addidit impetrandi, non pie-
tas uberior, ſed calamitas infelicior. At Sama-
Zelus in. Tites felix oravit, & Petro JESUM adoravit
diferene beatior. Quis erim non videat fortunatiorem
ad inopes. piſcatu curationem eſlſe ab ulcere? Dederit
Rer au- aliquid Chriſtus calamitati latronis, quod Pe-
diat, eve- tri tribuendum felicitati non putaverit. Ne-
hatque vi que enim par merces eſſe debet ratis &
iores. crucis: aptiorque regno clavus eſt, quàm
rete. At Samarites cur Petro præfertur,
qui jam miſer eſſe deſüt, in ipſa ad tem-
Talenta Plum via perpurgatus à lepra? Nimirum fe-
mediocria. licior, ſed non ditior, adoravit Samarites:,
immunis à vulnere, ſed nummo mini-
Siatuz me mmè auctior. Chriſtum Petrus adoravit, non
ocrk. quidem ſanior, ſed opulentior. Elanguit
Panpertas Propterea voxX Petri, præ copia piſcium.
Ergo nihil opibus orationi nocentius. Ni-
Reügionis hil inopi orationi utilius. Niſi fortè prælatum
Perſettio. Petri obſequium tum Latronis tum Sama-
ritæ vocibus, non prærogativâ tantùm hu-

Oratio.

Divit
noxic⸗

Oliva

militatis, ſed etiam mercedis uberioris privi-

legio. Etenim cum laus alienigenæ, & regnum
obtigerit ex confeſſione Latroni morituro,
Petro aliquid & laude majus, & beatitate at-
tributum, miſi fallor, excellentius eſt. Et quid,
inquies, munificentius, quàm à Chriſto laudari?
Laudata eſt plena fidei gratique animi regreſ-
ſio Samaritani ad JIESUM: Non eſt inven-
tus, qui rediret, & daret gloriam Deo, niſi
hic alienigena. Vade, quia fides tua te ſalvum
fecit. Et quando periclitabitur, quem Chri-
ſtus ſalvum eſſe teſtatus eſt? Quid verò bea-
titate beatius? Eam Latro aſſequutus eſt ver-
bo uno: Hodie mecum eris in Paradiſo. Et Pe-
trus, qui humilitate confeſſionem divinitatis
ornavit, inquiens: Exi à me, quia homo pec-
cator ſum, Domine. Nec furi æquabitur pal-
màâ, nec leproſo? Quin ille utrique præfere-
tur. Et quæ ſupereſt, poſt ſalutem, cœlumque,
benedictio? Reſervata animarum piſcatio Simo-
ni. Woli timere: ex hoc jam eris homines capiens.
Dominum tu me vocaſti, & te impiis adlegi-
ſti? Grandior vox iſta eſt, quàm eæ ſint;,
quas auditurus ex Latrone & Samaritano ſum
aliquando. En relata majori obſequio mer-
ces uberior. Eris homines capiens. Deſcendi
ego de coœlo, ut hominem expiſcarer. Ergo
eâ tu præd illud afſequere, quod peregrina-
tionis meæ bravium eſt. Veruùm hæc effloreſ-
centis ingenii amœnitas eſt. Copioſiori donatus
tum Latro tum Samarites mercede eſt, quam
Petrus. Non quèd is uberiori non excoluerit
JESuM obſequio: ſed quòd inter remiges;
ratéſque duas , Chriſtum, quaſi ſecretò
adoraverit: cùm & magnâ JESuM voce, in
via, prædicaverit Samarites, &, palam in Cal-
variæ vertice, coram Phariſæis & cohortibus,
Chriſtum Latro compellaverit Dominum.
Tanti eſt, non quid præſtes, ſed quo præſtes
in Sole. Nutabat meus olim animus, quum &
hinc audiret nullam perſonarum apud Deum
acceptionem eſſe, & hinc videret, tam mani-
feſtam acceptionem Regum apud Deum eſſe
ſupra Paſtores. Nam cùm & Paſtores &
Magi Chriſto eſſent religione non diſpari ad
antrum Bethlehem obſequuti: hi ad aras in-
vehuntur, illorum nullum in Eccleſia ſuper-
eſt monumentum. Nonne tam impigré Pa-
ſtores Angelo paruerunt, quam Aſtro Ma-

gi? Cur ergo Magorum cineres Coloniæ in-

ter Martyrum oſſa coluntur: abjectis cum

ruderibus Paſtorum exuviis? Nemo Paſtores

implorat & cœlo: nullus non Magos ad aras
invocat. An hi auro, myrrhâque gratiores?
Ergo Religio muneribus ancillatur. Num
illos pauperies pepulit Sanctuario? Ergo au-
ro, non corde pietas internofcitur. Abſit, ut
putemus cultos Magos abundantiùs in Eccle-
ſia, non geſtis, ſed trabeis. Dedit forum ali-
quid Magis, quo antrum caruit. Suam enim
erga Dominum reverentiam coram Regibus,
& Scribis, & Hieroſolyma unmiverſa, te-
ſtati ſunt Magi: clam Paſtores, & in nocte;
depoſitum in præſepio venerati ſunt Jr-
su M. Latet proinde, quæ delituit religio:
quæ patuit, proſtat. Profluit plus Magis Hie-
roſolyma, quàm Bethlehem. Igitur noſtra er-
ga Chriſtum appareat fides neceſſe eſt omni-
bus hominibus, uti hominibus univerſis ejus
in nos amor innotuit. Apparuit gratia Dei Sal-
vatoris noſtri omnibus hominibus, erudiens nos.
Erudit enim nos, qui pro nobis Rex jacet in fœno,
ut pro illo palam mori non recuſemus in ligno.

Què

Zelus ani⸗
marum.
