Su neteſ. dò viros mille und maxillà conficit, modô vin-
Jari. Ttur à fœmina. Oblitus-ne es cucurbitæ,
ſub qua Jonas ſoli inwius apricabatur? Inmtra
noctem unam & effloreſcit, & aret. Vir Dei,
quo die Jeroboami coronati menſam contemp-
ſerat, ne Domini legemn violaret „ contra
præceptum Domini, tabernam intravit, apud
pannoſum ſenem cœnaturus. Locutus eſt au-
z. Reg. 1. ο Rex ad virum Dei- Veni mecum domum,
7 ut prandeas. Reſpondit Vir Dei ad Regem:
ſi dederis mediam partem domus tuk, non ve-
niam tecum, nec umedam. Idem Veròô alluci-
nantis Invidi dementatus illecebris, Comedit
panem in domo ejus & bibit aquam. Ipſâque
die & comedit , & devoratus eſt à Leone.
Ergo, poſt ſpretum nectar, perichtamur in
frigida, quique Regis mella faſtidivimus; apud
Seniculos hordeum perſæpe abligurimus. Qua
Dfydenia manu Regem abſterruerat ab altari, ips
ſur. er e⸗ dapes attigit, & periit. Uſque-
Uriformi. adeò in eodem freto, qui profundum enaviga-
ta vara Vilnus regiarum dapum, naufragamur in va-
valds. do panis & aquæ. Comedit paunem, & bibit
aquam. Non mirarer alterius domitorem cri-
minis, alteri ſuccubuiſſe. Etenim perſæpe, qui
nummum calcavit, voluptati ceſſit. Hic verò
vir unus und die de annona triumphat, & ab
annona triumphatur. Quôdque mirere vehe-
mentius, Placentas vicit, pane victus eſt ſe-
cundario. Quanquam quid intuemur, quem
Nnon agnoſcimus? David præſto eſt, qui
debacchantis in ſe hoſtis potitus, vix oramn
§. Davia. Chlamvdis ejus præcidit. Idem veròô militan-
tis pro ſe civis imimicorum telis perfodien-
dum, diſcerpendumque caput objecit. Sur-
1. Keg. 24. rexit ergo David, & præcidit oram chlamy-
1. dis Naul ſilenter. Poſt hæc percuſſit cor ſuum Da-
vid, eò quòd abſcidiſet oram chlamydis Naul.
Crederes - ne tam miti dexterà characte-
res funeris exarandos, conmtra fidiſſimum du-
cem? Audi, & vide, & cohorreſce: Factum

1bi.

Cognitio

ſul.

2. Reg. u. éſt ergo mane, & ſeripiit David epiſtolam ad

14. Joab: Ponite Uriam ex adverſo belli, & dere-

linquite etim, ut percuſſus intereat. Ut video,
ferocior Davidis calamus eſt, quaàm gladius.
Præſtat Davidis hoſtem efle quam militem.
Cùm ferrum evaginat, ignoſcit hoſti: cum
ſcribit, proſcribit afleclam. Factum eſt mane.
Unifermi- Ergo illuxit Principi, ut lippiret: quique
as vara. in tenebris ſpeluncæ regiam in Saüle & cxX-
pavit, & vidit poteſtatem: in aurora itaà cæcu-
tivit, ut fidem mihtis nec videret, & perderet.
Orta tibi Lux eſt, ut tu occumberes æquitati.
Ita ne? in cera Apes mella diffundunt, & cæ-
dem David effundit in cera? Undenam Mors
non emerget, ſi ubi deliciæ concreſcunt;
funus militis deſignatur? Uriam telis expo-
nite! David-ne has literas obſignavit, &
dedit, qui pateram libavit aquæ, ſubveri-
tus ipſum capitis diſcrimen, quod duces adie-
1 Reg. 23. Tant . quum eam ei è& puteo hauſere? Nam
Janguinem iſtorum; qui proſeltti ſunt, & ani-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

An non florentiſſimi montes erant Gedeon,

269
marum periculum bibam Propitius ſit mibi Do-
minus, ne faciam hoc. En què prolapſa ſit hu-
manitas tanta. Aquam extimet, & cruorem ſi-
tit; quique à ſuis tranſmiſlum periculum ex-
horret, Uriam objicit certo mortis diſcrimini.
Aquâ abſtines, quod cruorem oleat; & cruo-
rem ſitis, ut voluptate abutare. Viciſti pate-
ram; ſed thalamo victus es. Calicem aquæ fri-
gidæ profudiſti, ſed libare nequiviſti ebullien-
tis laticem ſanguinis. De aqua triumphaſti,
ab igne ductus es im triumphum. Quanquam
& aquis ceſſifti, qui diluentis ſe Bethſabeæ
fonte foœdatus es. Enimverô facilis jactu-
ra calicis eſt, ubi Triton nullus. Quæ veròô
unda Sirenes educat, vel Davidem excan-
tat. Revertamur ad rem. Virorum David
mitiſſimus parcit gladio, calamo furit, Sau-
lem ſervat, Uriam jugulat. Creſcit fragilitatis
noſtræ diſcrimen. Idem hic David vicit, & labi-
tur, & vitii unius modò domitor eſt, modò præ-

da. Non tamen iiſdem ſæviit inſtrumemtis, qui-

bus pepercit. Stylo efferbuit, pugione refrixit.

Quid de Moyſe dicam, qui eodem virgæ fulcro
inſtructus Deo ità fidit, ut Erythreum exhau-
riendum ad ictum baculi arbitraretur; itâque
diffidit Deo, ut ad contactum virgæ non pu-
taverit manaturum potum è& petra. Cumque
extendiſſet Moyſes manum ſuper Mare, abſtulit
illud Dominus, flante vento vebhementi. Num
de petra hac vobis aquam poterimus ejicere? Cum-
que elevaſſet Moyſes manum percutiens virga bis
ſilicem, & . Ut vides, non ſolùm per eadem
peccavit, ſed in eadem. Siquidem utrobique
agebatur de aqua per virgam, aut ſilice de-
ducenda, aut in æquore effuganda. Num
promptiùs Mare exhauritur, quam ſilex ſtillat?

Attamen, qui pulverem ſperavit in pelago,

deſperavit aquam è ſaxo. Moyſem loquor? Spon-
ſa ità amplexandi Domini iui exa ſtuat deſide-
rio, ut eum in lectulo quærat, & malit er-
rare per vicos, ſpe illum conſequendi, quam
procul ab eo inter violas recubare. In læctulo
meo, per noétes, quæſivi quem diligit anima
mea. Et quidem floridus, ut ipſa aiebat, lectu-
lus erat. Nihilo tamen minus excruciari ſibi
videbatur in Liliis; ſi procul abeſſet à JE SU.
Ipſa tamen, quæ illum in lectulo ſuſpirabat,
in eodem lectulo pulſantem audit Sponſum,
nec ſurgit. Vox diletéti mei pulſantis, aperi mi-
hi. Lavi pedes meos, quomodo inquinabo illos?
Huc recidit charitas candidatæ? Opperientem
ad oſtium Sponſum poſthabet munditiei pe-
dum ſuorum. Non dico pedibus poſthabet; ſed
eum minoris facit, quàm pedes ſuos; quos;,
non ne vulneret, ſed ne inquinet, ſub dio
ejulare patitur Deum. Uſque adeò à ſummi-
tate prolabimur ad abyſlum. Mitto Petrum,
qui & furit in cohortem, & coram Oſtiaria
contrewilcit. Contremuiſſe illum dico? Imo
verò ad ejerationem uſque præceptoris luxa-
ta eſt compago renum ejus. Nolim Eliam
damnare pavoris. Compellor tamen fateri, &
occurrifſe eum Regi, & à Regina diffugiſle.
Nazaræi candidiores nive ſuper carbones de-
nigrati ſunt. Non in Ægypto duntaxat ita ſo-
lum luxuriat, ut frumento horrea non ſuffi-
ciant; itaque ſterileſcit, ut libertas oppigneran-
da ſit, ne moriare. Etiam in campeſtribus cor-
dis modòô areæ redundant, modô inaneſcunt.
Vides etiam Spiritum extingui Extingui, in-
quam; non hebetari. Spiritus enim, quaſi al-
tera Hieroſolymis Chaldæ ſtatua, aut ſtat
7 3 in

Hr

Exod- 140

21.

Num. 20.
10.

2

Can. 3. 1.

Can. F. 2.

Tepidtatis

damna,

DI 6! oſita
retinenda.

ℳAdam.

§. Loth.

Gen. 19. 8.

270
in decore & fortitudine ſua, aut ità ruit, ut
vix ſuperſit pulvis &è mole tanta. Quod Adami
eluceſcet occaſu. Placet enim dormientem A-
damum Adæ conferre colloquenti cum Deo.

Is æſtuabat in præcordiis innocentis Adæ ſpi-
Mens imitatur, in qua ſpectes Fervorem, qua-

ritus, ut etiam ſopore oppreſſus Chriſti cum
Eccleſia nuptias præſagiret, Sacramentis pro-
luderet, in typum reparandæ Gentilitatis
Hevam pareret & latere. Ne multa: Unde A-
braham exultavit Chriſti diem conjiciens in
monte filium macétaturus, inde Adam trium-
phavit eàdem perfuſus diei luce, non occiſu-
rus filium, ſed filiam editurus, non ferrum
ſtringens, ſed ſopore perbeatè conſtrictus. Ve-
rùm, qui Abrahamo fortunatior in ſomno
ſuit, Deo colloquens æquè perditus ac Abſa-
lom extitit. Siquidem & ſcelus obtexit ſuum,
cùm ille ſuam ſit faſſus iniquitatem, & uxo-
rem inhumaniter accuſavit, & Deo injectum
ſibi laqueum ab adjunmcta ſibi fœmina imma-
niter objecit. Eo tantum nomine Abſaloni
diſſimilis, quod ille vultum Patris optavit, ip-
ſe verò à Dei conſpectu aufugit. Delituit,
negavit, non doluit, maluit exulare, quam pe-
tere. Is-ne Adam eſt, qui non multis ante die-
bus, vel fortè horis, Deo fruebatur, etiam
cùm dormiret? Quà ergo ratione, qui Deo ab-
eſſe vel in ſomno nequibat, à Deo nunc fu-
git: qui Eccleſiam pariebat, ſcelus parturi-
vit: qui beſtias de nomine compellavit, ſuum
neſcit facinus nominare? Negas, aut efferbuiſſe
ſe Adamum, aut etiam refrixiſſe. Caruit-ne
ſpiritu Adam, tam fœcundus, ut, innuptus,
in Eccleſiæ typum, Hevam Virginem, Chriſto
propior, quain Adæ, proferret è coſta: tam
oculatus & vigil, ut jaceret ſopitus, & adven-
turum in carne Deum comprehenderet? Is
rurſus tam ſtolidus & pertinax, ut nec Deum
dilexerit accedentem ad ſe, nec ſcelus ode-
rit proturbatus è ſua ſede. Prodit poſt Adam
Loth, qui binos inter Angelos medius acerri-
mè propugnat Sodomis Pudicitiam. Quem pa-
tronum fortitus eſt pudor! quàm ſtrenuum!
quaàm impavidum! Unus Urbem rejecit. Tur-
bæ filias oppignerat, tantum ne hoſpitum vio-
letur integritas. Nec timet multitudinem ir-
ruentem, nec lugentium miſeretur filiarum.
Salvum, inquit, volo pudorem adoleſcen-
tum. Wolite malum hoc facere. Habeo duas
klias, educam eas ad vos, abutimini eis, dum-
modo viris iſtis nihil mali fſaciatis. Quale coœ-
lo theatrum patuit illam ſub veſperam? Quale
datum ſpectaculum Deo? Angelorum pudori
excubat uxoratus: & Sodomis quidem. Cu-
ſtos eſt Loth cœleſtis pudicitiæ. Debent cœli
Lilia ſuum cineri candorem. Niſi vir unus
pugnaſſet contra Urbem unam, duorum Nix
colitum oppugnaretur inquinatiſſimo picis
ſulphuriſque veneno. Quid aget in Monte,
qui Sodomis Pudorem docuit triumphare?
Spirits reſtinctionem penè incredibilem!
Qui Angelorum contutatus eſt pudicitiam in
regno criminis, filiarum ebur in regia inno-
centiæ inſcius ſanè, &, ut puto, ſine flagitio
Proſtituit. Quid plura? Poſt eductos è& fæce
Angelos duos, binas Virgines parere vel do-
cuit, vel non dedocuit ſenex, Pater, & Patriar-

cha. Nimirum qui ſtatio fluctuantibus Ange-

lis in Oceano Sodomiticæ tempeſtatis extiterat,
in portu ſolitudinis filiabus fuis Charybdis,
Scyllâque factus eſt. Viden' ut Spiritus non in-
tepeſcat; ſed extinguatur! Modè Loth ſerit

Oliva

Lilia inter ſpinas, modò Liliis inſerit aconi-
ta. Aut enim vigore animi Angelos cryſtallo
conveſtit, aut filias obrui ſinit carbonibus.
Neſcis Joſephum in Æigypto aut compediri,
aut coronari? Aſſueri Regiam noſtra quoque

ſi Amam untbram ſanctiorem, aut regnare,
aut pendere. Petrus in æquore aut ambulat, aut
mergitur. Nulla enatandi ratio apud Tyberia-
dem. Cum cœiſſet mergi, clamavit, dicens:
Domine, ſalvum me fac. Quid clamas, times-
ne? Nequis ambulare? nata. Scilicet, inquit Pe-
trus. In his fluctibus aut naufragamur, aut de-
currimus; ut enim rete noſtrum aut jejunat à
præda, aut centum magnis piſcibus impletur:
ità in hoc freto pes noſter aut triumphat, aut
ſorbetur. Ita planè eſt. Aut Irus es, aut Crœ-
ſus in domo Dei. Et quanquam Aaron ſis,
aut thus adoles, aut idolum conflas. Recorda-
re Mannæ, cui aut ſapores ſuberant omnes, aut
putores omnes. Penèe dictu incredibile eſt, u-
nam eandémque annonam cœli, modòô favis
dulciorem, modò vermibus inquinatam. Quæ
gomor non excedebat pars mellitiſſima Dei po-
pulum cœlitum adipe recreabat: quæ verò men-
ſuræ fines tranſgrediebatur, pædore, horroré-
que vermium accedentem ad ſeſe turbam tor-
quebat. Nolo fallaris. In Dei horto nmihil me-
diocre, ſiquidem aut Auſter ſpirat, aut re-
flat Aquilo; ipſæque vites aut florentes odorem
ſuum dant, Sponſâmque in ſui amorem evo-
cant, aut vulpecularum eroſæ dentibus præ-
fectam vineis Reginam avocant ab otio ad re-
tia. Ecquis non novit Spiritum, ad exemplar
Eſau, aut rugire, aut oſculari. Ut enim ille mi-
nimum natu fratrem modò deſignat ad cædem,
modò amplexatur, exorâtque; ità hominum
Mens Spiritum Domini nunc quidem armillis
retinet, nunc baliſtis propellit. Quo ſanè ver-
bo jam levor mœroris mole, mihique ſeſe of-
fert contemplandam Libertas arbitrii, und illa
Pauli voce, quaſi ſipario, involuta: Spiritum
nolite extinguere. Tuum eſt, ſervare Spiritum,
& perdere. Neque enim raperis in præceps,

Tepiditae.

Matth. 54.

20.

Grasie
Dei, ſine
qus nil bo

5. . 1 ni agere
ſed ipſe te agis per abrupta. Abſalom quanto la- zaſtbnu,
bore & fratricidium concinnavit, & Patri cæ- .

dem molitur! Vix quibat peccare, & perire
voluit. Num abreptum in ſcelus Cainum dices,
quem Deus monuit, qui agrum fratri obtu-
lit, ut ſepulchrum effoderet? Quo ſtudio ar-
cChitectatus eſt David Uriæ necem! Arceſſiit
illum, literas dedit, excogitavit, quà ratione
nec ille hoftium tela evaderet, & ipſe lingua-
rum jaculis ſubduceret libidinem ſuam. Vafer-
rimi Babylone ſenes quandiu opperti ſunt
opportunitatem peccandi? quibus ſe artibus
ad expugnationem pudoris inſtruxere? Quo

dolo hirudines facti ſunt inſontis cruoris, quan-

do eis non licuit Leones eſſe oppreſſæ, ſed
non infractæ pudicitix? Vix unum reperies
Davidem, qui ſpiritum non effocarit, ſec ami-
ſerit. Vidit enim, & periit. Unum mihi dabis
Petrum, in quo fides elanguerit ad compedes,
crucémque parato.

y.
ℳ mn
Gid
N

W
ile
ln r.
n ſ
imm
ſpen
I, U1
(e conm
1 )N; 4
nid mn
e nitil
ictel zen
Cnentcle
Cenus dror
1 Me en
, At hon
1 aſbaſgn
ArN nus
Menu, cn
1l ſgeler

ut Emane
n fhech
Uaktt Hx
Uls, ſobis nan
en (uil Ag⸗
in er den
elitmn Mad
efer, n mnr
Wrenntmn o
n (o reſch
un Mna
Niiit Min
nke ſper e
hlnndn Cil
e eſd
une Ne
alte
N . hnite
nkhmn i krnit

ſee ere,
lfier m

N.

N.
N
ene,
Ha
en.
len
ner. A
i. 1
ce⸗
et
De
lty
C.
n ſs,
ecorde⸗

atl .
nihil me.
At le
8 Cd0ten
henn er⸗
ibs e⸗
tioade
eenpl
milem.
Aceden,
honunom
n anis
ſane ve⸗
nre ſee l
i,
1: rium g

Spinmt, Difigensia
4 151.

n Praceſi, i⸗
nguunk,
&ice ;,
e, heine
irum den
ſtamn ohrn⸗
Hwdo 4.
e Andli
qu Unnt
Ppelngu⸗
ſuam.
en
N Inbi
mete!
ummgld
Nefle,E
Uor
m minidd

De ſankoo

Angelo
Ciſtode.

Stromatum, Lib. V.

Ego ero tec-um, & percuties Madian
quaſi unum virum. Et ille: Ne re-
oedas hine, donec revertar ad te por-
tans ſacrificium. Ingreſſus eſt itaque
Gedeon, coit hædum, & azymos pa-
nes, tulit omnia ſuh quercu, & ob-
tulit ei. Jud. 6. 16.

Nulla ſupernorum corporum non prona eſt
opulentia in egeſtatem jejuni, arentiſque ſoli
hujuſce noſtri. Etenim camporum ariditati
cœlum proſpicit roribus, imbribuſque. Gle-
barum ſqualorem ſidera locupletant propi-
tii immiſſione defluxus. Beatorum denique

ſuprema ſtatio cinerem noſtrum Angelo-

rum, ut ità dixerim, ſatellitio, præſidiô-
que communit. Quibus ſanè beneficiis Tel-
lus, ne, dum fulcitur, deſtruatur, repenſare
aliquid muneris non negligit. Et cœlo quidem
flores ariſtaſque, quaſi pro demiſſis imbribus
vectigal pendit. Exhibet metalla ſideribus,
coronatque Solem fulgore gemmarum. Ha-
ctenus ditior eſt remuneratione, quàm mune-
re. Neque enim aut manipulis ſuppares ro-
res, aut non impares ſtellarum fluxus ga-
zis, opibuſque fodinarum. Angelis verò ec-
quando cinis non impar? Quidnam Olympo
reddemus, cui Angelorum ad nos inde de-
miſſa ſupellex noſtra obæravit ex aſſe? Vivi-
mus tamen, ſi cum Gedeone offeramus coœlo
azyma, ſi paremus præſidibus noſtris anno-
nam ſuam, ſi Angelos Angelorum pane ſatu-
remus. Magna ſunt, quæ in nos Angeli con-
gerunt & munera, & præſidia: majora tamen
ſunt ſtipendia, quæ perſolvuntur Excubiis
noſtris. Hæc duo ſi explicuero, cumulatè
illis, vobis non parcè factum ſatis exiſtima-
bo. Quid Angelo non debemus Præſidi no-
ſtro, per quem &ã vivimus, & vicimus? Uni-
verſa terra Madian deletur à nobis tam fe-
liciter, ut unus tantum vir videatur nobis ad
oppugnandum objectus. Edomat caro Sata-

nam. Quo præſidio in Spiritum tam impigrum

teſta tam infirma non afſurgit modò, ſed

eum elidit? Militantis nobiſcum Angeh. Ve-

rùm hac ſuper re abundè profuſa ſunt multa.

Explorandum diligentius eſt, pares ſimus,

nec ne, præſidiis eorum azymis noſtris.
Quam pares! Habet Angelus in patina Deum
domi noſiræ, quem coronarum jacturâ ex-
pavet, adorâtque regnantem in ſede cœli.
Chriſtum illi exhibemus in aris. Ne recedas,
donec revertar portans ſacrificium. Dices, qua-
le illi munus eſt Chriſtus in domo lutea
quo fruitur in Regia ſiderum? Quale foret,
ſi peregrinanti in Achaia Tullio ſuas exhi-
buiſſes aut Arpinates, aut etiam Formianas
delicias. An non Lucullum ſibi obſtrinxiſſet,
qui vel in meditullio Africæ ſuas ei piſcinas
oſtentaſſet, vel in media Sardinia Tibur illi
explicuiſſet, & Anienem? Ità non poteſt non
gratiſſima in luto eſſe Angelis annona coœli-
tum. Et eo fortè hic gratior, quàm illic,
quòd & ſapidior ſit. Quis enim neſciat Chri-
fium noſtris in azymis nec ſceptro carere, quo
ibi fulgurat, & miraculorum fulgoribus co-
ruſcare innumeris, quibus in throno caret.

& Euchari. Non infirmior apud nos Chriſtus, ſed qua-

an, præ.

cedat Mor.

ſi divinior. Sine ulla imminutione di-

N 4

gnitatis, prodigiorum corollàâ conveſtitur.
Lautiuùs proinde in noſtro ſtabulo Angelus co-
nat, quàm in ſuo, quaſi dixerim, Apolline.
Metuendum illud duntaxat eſt, ne qui azy-
ma confecimus, in hædi coctione torpeamus.
Si ſapis, Gedeonem imitaberis, qui hædum
priùs jugulavit, tum veròô panes de farinæ mo-
dio ſubegit. Pudet torporis noſtri. Non par-
cimus Iſaaco, & arieti parcimus. Utrum eli-
gas, quem ferias? Aut Chriſtum confodis, aut
ſcelus tuum. Si arietem non vulneras, JksuM
in Crucem agis. Quid JESuM dico? Tu te
confodis, ſi hædo parcis. Vertetur enim in
Pardum hædus, & te conſcerpet. Aut im-
quitatem occidis, aut ab iniquitate occidé-
ris. Quid moraris? Angelo tuo exhibe ini-
quitatem tuam. Si eam jugulas, nihil illà ſa-
pidius. Denique apponitur cum azymis hæ-
dus. Si vivit, nihil eo petulantius, nihil im-
manius. Laſcivit primò, tum furit. Nympha
eſt, cùm pullulat; Polyphemus eſt, cùm ſe-
neſcit. Morieris ludo tuo. Quid, quod vox illa
te Angeli ſugillat? Nanquam dediſti mihi hæ-
dum, ut epularer cum amicis meis. Tu'ſamiori
fratri hædum denegas, qui tot annis militavit
tibi. Et vitulum ſaginatum inter lyras & cym-
bala apponis prodigo fratri, ſupplici quidem,
ſed pannoſo & olim bacchanti. Quid non
exhibes Satanæ, qui Angelo nec tuum ap-
ponis vitium? Ut Lucifer opiparè epuletur
apud te, quos ſumptus, quos labores, quæ
diſcrimina non exhauris? Tot ſubis incom-
moda, ut pecces; ne veròô pereas, agis omni-
nô nihil. Utinam Davidem non æmuleris,
qui pro Saüle ſuum objiciebat caput ho-
ſtium jaculis: Uriam verò pro ſe gnaviter
militantem, obtruncandum curavit. Sata-
næ obaudimus, Angelos ſpermmus: Gehen-
nam emimus, cœlo illudimus. Tota autem
argumenti ſeries ſic poſſet diſponi. Primò,
Angelorum erga nos excubiæ quanti facien-
dæ. Nam ſi ob arcum Deus exaltandus eſt,
quòd nebulis colorum dehicias ſociaverit; quan-
tô magis obſtricti nos illi ſumus, cùm cine-
ri noſtro Irides ſuas, ſuos ſcilicet Angelos co-
pulaverit, non evanidas, ſed inhæſuras pulve-
ri, quandiu pulvis extiterit. Cùm præſertim
Iris nebulas tantùm coloret, Cineri pra ſtet
Angelus, ut Aſpidem & Draconem conculet.
Super Aſpidem & Baſiliſeum ambulabis, & con-
culcabis Leonem & Draconem. Cur? Angelis
. . S
Iuis, Gc. Nonne Madianitæ univerſi, quaſi vir
unus, effugantur, ductore Angelo? Quid er-
go hoſpiti tanto, quo inauramur, & robora-
mur ad palmas, exhibebimus? Pythonifſa Sau-
li omnia ſua appoſuit, & perituro & hoſti.
Nos Angelo & præſidi & infulato Azyma ex-
hibeamus. Secundòé. His eum conſtat oble-
ctari. Nam Venter Eccleſiæ vallatur hiliis, hoc
eſt ex Ambroſio & Hilario, Angelicis cohor-
tibus circumſidetur, quòd Electorum triti-
co abundet. O ſi videres circumfuſos ad aram
Angelos; quo modo calicem lambunt! At quid
mirum veris azymis abripi, quando umbr
tantùm tritici pertrahuntur? Gedeonem An-
gelus convenit. Vis Angelos lautè excipe-
re? Azyma Euchariſtica cum Gedeone appo-
ne. At prius hædum jugula. Quaàm fores in-
humanus, ſi exprobraret tibi Angelus; Nun-
quam dediſti mihi hædum! Quodnam fſcelus
omiſiſti, ut Tutelarem tuum receares? QCa-
ve, ne tibi hædus vertatur in Urſum: Si

„ enim

tifecatio
Paſſionnu.

Luc, ig.
29.

Eccl. 43.

Pſal. 90, 13.

1. Reg. 28.

Can. 7.

Jud. 6.

Gen. 19.

Luc. 15.29.

272

Oliva

mertt
enim Cupiditas non fuerit victima, erit car- cedrina, & lectulus floridus, mediôſque per vn
nifex; & ſi non fragret in thure, flagrabit in ſatellites percontantem de Sponſo, quem niſi
ſulphure, urétque te facibus in extinguibilibus. complectatur & teneat, faſtidit & delatas n
Lita ergo, ne oblitereris. ab eo murænulas, & eum myrrhæ conclu-
. ſum faſce obliviſcitur ſua inter ubera con- mma⸗
Aut quæ mulier, habens drachmas de- ſediſſe. Per vicos & plateas quæram, quem gil
gem: ſi perdiderit drachmam unam, diligit anima men. Amat hæc ſanè, cui ſervi- gde
. „tus eſt, dilectum continuiſſe, niſi eum reap- “
nonne accendit lucernam O everrtit ſe complectatur. Quàm germana & ſuppar ſute
domum, & quærit diligenter, donee hujuſce Charitati Charitas Pauli? Fratres, unte
Virtutes inveniat eam! Luc. 15. 8. inquit „ ego me non arbitror comprebendiſ- Eltaren
egee. ſe. Sequor autem ſi quomodo comprehendam 1 ke⸗
Fervor. Mulier hæc ſanè ſapiens, & una de nume- in quo & comprebenfus ſum d Chriſto JESU. unkla,
Untformi- ro prudentum, quæ, novem cuùm ſupereſſent Is tamen dixerat : Omnia detrimentum feci, Cnltnn
gr⸗ drachmæ, inopem ſe credidit, miſi unam, & arbitror ut ſtercora, ut Chriſtum lucrifa- etin
quam amiſerat, recuperaſſet. Sapientior eo ciam. Dixerat, Coarctor duobus def derium t biee
quoque nomine, quòͤd non in compitis, ſed habens diſſolvi, & eſſe cum Chriſto: pé!mane- han,
domi periiſſe putavit drachmam. Prudentiſſi- re autem in carne neceſſarium propter vos. Hanc Ailis:
ma, quod non in Sole, ſed ad lucernam amiſ- porrò ad Philippenſes epiſtolam dederat in Eſih
ſum ſibi nummum indagandum cenſuit. Ni- vinculis, ut ipfe ait: exiſtimantes preſſuram Ut et
mirum Virtutum ſi und cares, inops es. Ea ſe ſuſcitare vinculis meis. Et tamen catenâ Pau- Ato Oo⸗
porròô domi perditur, ibique latet. Non e- lus circumdatus „cujus ante pedes Lex jace- mmmnli,
nim impediris munere tuo, quin virtutibus bat ut cinis, mundus ſqualebat ut ſtercus, t in kn
orneris. Ibi eſt, ſi quæris. Nolo autem explo- vita horrebat ut compes, Cœlum minus pla- u utht alin
res eam in luce naturæ, ſed ad Fidei obſcu- cebat præ deſiderio curandarum ovium, com- Pen wn e
riorem illum quidem, ſed ſaniorem fulgo- prehendiſſe ſe non putat. Vellet apprehende- ſii Ii glalt,
rem. In capita dividetur oratio. Et primé re, in quo ſe videbat comprehenſum. Vo- 5 ner m
quidem vulgaris animi eſt, drachmis novem luiſſet ab æterno Chriſtum amaſſe, paſſum pro Clpennnis

expleri. Expugnavit Nabuchodonoſor Arpha-
judit. .6. Nad Medorum Regem, haud tamen dominan-
di libido in ejus corde reſtincta eſt tanti ac-
ceſſione imperi, verùm confeſtim Libanum
& Ciliciam eſuriit. Demum nec iis expletus,
Judit. 2.·3. Vocavit omnes Majores natit, dixitque cogitatio-
nem ſuam in eo eſe, ut omnem terram ſuo ſub-
jugaret imperio. Ita ne? Tyrannis regnandi
avida Aſſyriã, Mediâque non expletur, &
Charitas drachmis oppletur novem? IIIa
omnem deglutit terram, hæc verò nummulos

illo eſſe, priuſquam amaretur ab illo. Hac iub-
limitate deſideriorum extimulatus videbatur
ſibi in compede torpuiſſe. Vereor autem, ut
Paulus non animi demiſſioni hac in re, ſed
Domini obſequutus præcepto ſit edicentis:
Cum bhac omnia feceritis, dicite, ſervi inu-
tiles ſumus. Quam ob rem Petrus non ſo-
lùm quid ageret, ſed quàm præſtanter age-
ret attendebat. Etenim cùm inaudiflet Chri-

ſtum præſtò efſe in littore, non ſolùm ſibi

eum conveniendum efſle duxit, verùm nando

P e ) 0

11 er tian

Einent, ooli

decem non exquiret? Quid Regem in ſcenam iter emenſus eſt. Petrus, cum audiſſet, quia Do- ar
traho? Elatus ſuper Dynaſtas univerſos Aman minus eſt, miſit ſe in mare. Alii autem diſci- N Mien
unius conſtantià Mardochæi ità excruciatus puli navigio venerunt. En amandi palæſtram Uuan
eſt, ut maluerit perire, quàm a mancipio non in freto Tiberiadis. Pudet jejunii noſtri fa- lu warlli
Eſther/.6. adorari. Quod ecuùm audiſet Aman, & expé- miſque piget, quam furfur & micæ explent: 1 tler Eg
rimento probaſſet, quòd Mardochæus non fletteret Minuta duo noſtri pectoris gazophylacium ità gbin
ſibi genu, nec ſe adoraret, iratus eſt valdè. Et opplent, ut exundet. Placemus nobis in ab- *“ Kͤ
Ibid. tamen ſcriptum eſt: Poſuit ſolium ejns ſuper om- ſtinentia pomi. Unius profuſio pateræ Deo ſan⸗
nes Principes, quos habebat. Cunctique ſervi victima exiſtimatur. Si fortè unum eroga- a e⸗
Regis ſtectebant genua, & adorabant Aman. verimus Chriſto nummum, pares nos Salo- ſancen
Ergo, cùm ambitio Satrapæ tantorum ad ſe loni, Templi opulentiſſimi architecto, credi- nne unm
fluviorum accurſu non intumeſcat, unius ex- mus. Nec recordamur Zachæum bonorum Ckillu
pers ſitiénſque guttulæ ab ejus littore abhor- ſuorum dimidiam partem in Chriſti gratiam Nelunn
rentis: Pectoris noſtri flamma ſolo fœno paſ- prorogaſle. Ergone redeunti à porcis & lu- en⸗
1. Reg. 14. Cetur 2 Intuere Abſalonem, poſt fratris cæ- panaribus filio Pater factum fatis non pu- i ul e

32. dem, ab exilio reducem, Regiæque red-
ditum, aulam tamen funeri poſthabentem;,
quèd paternæ benevolentiæ ſupremis deliciis
arceretur. Obſecro, ut videam faciem Regis.
duod, ſi memor eſt iniquitatis mek, interficiat
me. Illum pudet aulæ purpuræque, niſi flo-
rem nanciſcatur patriæ humanitatis: Et nos
ſolo atrio virtutum ità diſtinemur;, ut nec pe-

tat, niſi occurrat, amplexetur, exoſcule-
tur, donet tum ſtolà, tum annulo, vitu⸗
lo ſaginet, & lyrâ recreet? Tu veroò filium
Dei excepiſle te credis opiparè, ſi fortè pan-
no conveſtias, & pane paſcas? Suſpirat Axa
auſtrali dotata campo, & tandiu lachrymæ il-
li oboriuntur, quandiu ſuperius inferiuſ-
que accipiat irriguum à Patre. Da mihi be-

Eale Cfenttag
RRclen tator
1 1
ſnu ie

A en
R igerne

netralia meditemur? Introducta fuerat in cel- nedictionem: Terram auſtralem & arentem de- Gen 17.
laria Regis Sponſa, admotâque divinæ Sapien- diſti mihi, junge & irriguam. Nos veròô au- 39.
tiæ mammis, lac inde ſuxerat falerno ſapi- ftrali vel littore contenti ſumus. Nonne irrugiit
dius, gemit tamen, orâtque ſummum amo- Eſau, quamvis ſoli pinguedine, & Cœli rore alſtin Ne

Can. I. Iis pignus: Oſculetur me oſculo oris ſui. A- locupletandus ab Iſaac? Nemo ſorte ſuâ con- a e e
mantis hic ardor eſt, qui nec uberibus, nec tentus eſt, exceptis filiis lucis, quibus ſolis . Ne N
cellaris temperatur, tantmque oſculis com- lcet illicò exſatiari. Mulierem proinde hanc Ihn

l. b. ete
e ne
en g

peſcitur. Quanquam nec iis expletur. Audias demiremur, quæ unius jacturam drachmæ
enim illam poſt oſculi commemorationem, vi- tanti fecit, ut drachmas novem fecerit ni-

deaſque exilire é& conclavi, in quo & tigna hili, quandin decimam non invenit. Nec l iuſuu
. n⸗
imme- Wim n
1e
. —

Stromatum,

immeritô. Siquidem enerves ſint oporteat vir-
htu tutes omnes, una ſi deſit. In Rubeno pietatem
lr laudes erga Joſephum; laudes modeſtiam
RM quùm natu maximus eſſet; laudes patien-

tiam, dum principatum familiæ in Judam ſen-
ſit à patre deductum: tamen und libidinis in-
Gen. 49.2. temmperatiâ corruptus non excrevit. Efueſits es
ſicut aqua, non creſcas. Summi Sacerdotis Heli
virtutes quis non miretur? Aderat Templo,
Annam benedictione impertiit, Samuelis inter-
pellationem ter pertulit, latam in ſe à Domi-
no ſententiam æquiſſimè tulit. Quot ejus in
corde drachmæ! Una defuit, ſeverior ſcilicet
in coërcenda filiorum luxurie diſciplina. Ideoô-
que fractis cervicibus expiravit. Nemo non
novit Ezechiæ Regis drachmas, ab eo ſubla-
tos lucos, reſtitutam religionem, preces non
ſemel fuſas: is gazæ tamen gloriosaâ oſtentatio-

gtenn euf
kent

duun ne & ſibi luctum, & ſuis compedes proſemi-
eſnand navit. Silet Zacharias Archangeli damnatus
enibar calculo. Quid? Nonne & Legis tenax, & æquita-
leiſer. l tis amantiſſimus fuiſſe fertur? Nonne thus ado-
ſeran, osd. evit in fancto? Nonne ſine ulla peccati infa-
inns Tepidtas. Mia tot annos litavit? At legato ad ſe Angelo
Im, C. fidem non habuit. Meritò tot virtutum gem-
Ncheke. cvgnitio mis ornatus, quia uno Fidei topazio caruit,
um. N. S. dum ex ſe naſcituram Dei Vocem non cre-
palumßn didit, elinguis factus eſt, vocéque exutus. Ni-
0. Hellb mirum in Organo una ſi hebetior ſit fiſtula,
Videben univerſa ſolvitur harmonia. Unius raucedo fidis
AMnen lyram in luctum vertit. Videas conſitam à Da-
in te, vide ſecus decurſus aquarum Arborem nec uno
tedlemn viduari folio, eämque ob cauſam ad omnia fœ-
ſmni in al cundari. Folium ejus non defluet; & omnia
W don f. gquacunque faciet, proſperabuntur. Ideò Domi-
ſemnet nus jubet etiam, poſt epularum ſatietatem,
Giſlet . fragmenta colligi, ne pereant. Qui pereant?
Colun i. panes ne, an convivæ? Utrique; deſperatius
iun danm tamen abſque reliquiis diſcipuli periclitaren-
et, i e tur, quamn fragmenta. Phariſæum quis neſcit
aulen i und Publicani deſpicientià tot gratiarum cor-
i hlin rupiſſe manipulos? Angelo Thyatiræ ſum-
i nolik. Apoc. 2. mi conſilii Angelus ſcribit: Novi opera tua,
icr eiſet 19. & fdem, & charuatem tuam, & miniſterium
gkeini tuum, 2 patientiam tuam, & opera tua no-
wli inc viſſima plura prioribus. Sed babeo adr'erſum
nrte De te pauca: quia permittis mulierem Jezabel do-
numn erkr cete, & ſeducere ſervos meos. Vides unius im-
1e e ⸗ probitate nummi tantum æris gazæque cor-
elo, cel rumpi? Nullius apud Deum funt pretii Fides &
n bommn Charitas, quarum altera baſis virtutum, alte-
nii genn ra Deus eſt, quòd toleratæ Jezabelis conni-
rid ventià, quaſi ſuperfuſo veneno, lædantur. Ne-
H“ glecta ſeveritas „quaſi ſubducta drachma ſu-
l lire⸗ pellectilem tantozum operum violavit. Quæ-
In, renda proinde magno ſtudio drachma: ſed
amd jn onmzia Ju. dolni quærenda. Non enim in foro amiſ-
waeed i cepe. ſa eſt, ſed in conclavi tuo. Everrit, inquit,
ifn anum. domum, & quærit. Abeſſe quiſque credit à ſuo
daſien munere drachmam. Audias Mercatores telo-
i kne kuber qniſ. nio vertere, quod colum non reſpiciant. Au-
eni 1.5 ar ſatn. licus ad aulæa charitatem florere non poſle vo-
N N 4 * ciferatur. Qui lugeam intra caſſidem? inquit
& uNi 3 Omnia im. les. Quis non efferveat inter ſontes, ait Ju-
N as zir ooze: dex? Verbo; Nemo drachmæ jacturam non fa-
Noe malum, ketur, quiſque verò procul eam à ſuo nido la-
,Ce „7 Ezaig Dei tere putat. Oraturum ſe Publicanus autumat,
ſorte “ operan. ſi forum eremo commutet. Livorem abs ſe
3, ( “ Ialenta ſperat exuendum Aulicus, ſi à Regia in Pro-
oil varia. vinciam ablegetur. Chriſtum induerem, ait

1 Miles, ſi me loricam exuere contingeret. Fal-
uer a. limini univerſi. Regnum Dei intra vos eſt, ait

Lib. V. 273

Chriſtus. Quod ſi regnum, quantò magis dra-
chma? Quæratis oportet, & eam repertum
iri non dubitetis. Samſon in piſtrino pfallit:
orat Jonas in ceto: jejunat Daniel in palatio:
ignoſcit David & Filio in fuga, & Regi in
ſpelunca, & Semei in via: Zachæus convivium
parat, & pœnitentiam agit: Jacob dormit, &
colum ſpectat: Judith inter phaleras caſtior,
quàm in cilicio, ſanctior in Conopeo Luxu-
riæ, quàm in conclavi pudicitiæ. Infulata Eſt-
her coronam, ut pannum menſtruatæ, faſti-
dit. Introductus poſt cœnam adoleſcens Tobias
ad Sponſam thalamum in aram vertit, fit
Sponſo Sacerdos, conficit & roſis thura. Exſurge, Tob. 8. 4.
& deprecemur Deum. Ubinam, rogo, pudor Tobias ju-
non effloreſcet, ſi adoleſcentes, & Sponſi, & ““
cœnati, & ſoli voluptatum ver in autumnum Lous non
convertunt ſanctitatis? Somniaſſes-ne tu Oratio- nucet.
nis drachmam in toro reſidere, ipſis nuptia-
rum primitiis? Vincitur ab Herode Joannes. 7. ie Re-
Quid eum acturum credes in carcere? Orabit, eulurun
Patietur, Ignoſcet, Jejunabit. Ita eſt. Verùm 6 Zu⸗ o6
. . . Iervantia.
& Præcurſoris tum maximè munere defun-
getur. Cum audiſſet Joannes in vinculis opera
Chriſti, mittens duos eα diſcipulis ſuis, ait illi,
&. Quid agat in patibulo fur? Sui eum cri-
minis poœnitebit. Chriſto ſe diluendum exhi-
buit. Adde & Latronem ab eo objurgatum,
tantique immemorem ſupplicii curam egiſſe pe-
reuntis commilitonis. Neque tu times Deum, qui Luc. 23. 4.
in eadem damnatione es* Factus eſt ex latrone
Paſtor, non quidem ovium, ſed lupi. Quod Tnizndi
Apoſtolis, inter Oliveti delicias & frondes, rar a n.
præſcribetur, ituro ad cœlum Domino, ſica- do uulti.
rius funes inter & clavos è& Cruce præſtitit,
nullo excitus claſſico, nec triumphaturum evan-
gelizavit JESUM, ſed expiraturum. Inter ſues
& glandes, ſi neſcis, ſtolam innocentiæ ſuæ zore
ſcortator ille prodigus reconcinnavit. Ne for- ZJuci.
tè putares, in Templo duntaxat & flagrare
thus, & myrrham legi. Neſcis, & Samaritem Luc.- 15.
& viatorem propè Jerichuntem ſemineci opi-
tulatum, idque in campo advenam præſtitifle,
quod in templo vix Levitæ conficerent? Sa-
cerdos certè id in agro non præſtitit. Quæren-
da ergo eſt in domo tua drachma; ſed lucer-
nam accendito. Non enim ad humanæ pru-
dentiæ Solem, ſed ad fidei lumen ea, quâ cares,
virtus quærenda eſt. Zternis volo te rationi-

Matt. il. 2.

S. Latro.

Volunta-
ria.

„bus dedi. Nolim te aut plauſus venari theatri,
aut ſibilos ſubvereri. Cœlo milita: Cœlum ſuſ-

pice. Militiæ tuæ ſtipendium ſidera ſint. Quàm
vellem, ut cum Davide clamares? Oculi mei pf. 25. 15.
ſemper ad Dominum. Lucerna pedibus meis Elal. Iis.
verbum iuum. Quà ſi utare, brevi repones ..
deperditam drachmam in ærarium cordis. II-
lud autem animarum paſtores in Muliere diſ
cerent cuperem, nempe amiſſam drachmam non
per ancillas exquiri, ſed ab ipſa Matre ſam-
lias diligenter quæri; ideéque reperta quoque Milenr
eſt, quia non per ſervos eſt quæſita. An pu- Nac erec.
tas, Ovem centeſimam vel à mancipio per
