ſunt verba: quando illis obluctatus eſt Iſrael
in Egypto, his ceſſit in Serim. Vocaverunt
eos. At illi comederunt & adoraverunt. Nul-
lus hic timor, minæ nullæ, nulla etiam ſpes.
Quid enim timerent à fœminis viri? quidve
ſperarent victores à debellatis mulierculis? At-
tamen alloquii virulentiâ perfectum per foœ-
minas eſt in plebe triumphali, quod fruſtrà
in captiva tentaverat Rex, ſuppliciorum ap-
paratu teterrimo. Porrò non virus tantùm eſt
ad perdendum præcox, feſtinumque: verùm
compeſci nullo poteſt antidoto; ne fortè dice-
res, cùm aſpides audieris ſibilantes, auditu-
rum te quoque gementes Turtures. Exclu-

ditur enim extunditúrque ſanctioris medici-

Num. 13.

34

na ſermonis iniqui corruptione ſermonis. De-
traxerunt terræ, quam luſtraverant, deni ex-
ploratores: Ibi vidimus monſtra, quibus com-

Oliva

parati, quaſi locuſtaæ videbamur. Quà ità ſe=

ductus eſt populus oratione, ut illicè de re-

greſin deliberaverit, Moyſem ſpreverit, in
Aaronem lapides corripuerit. Et quamvis eos
oratione profuſiſſima revocare à nefaris in-
ceptis ſtuduerit Caleb, præoccupatum collo-
quii peſte pectus ſanior fruſtrà Ducum ſermo
repreilit. Tradet humum latcte & melle manan-
tem. Neque timeatis populum terræ bujus,
quia ſicut panem, ità eos poſumus devorare:
Dominus nobiſeum e
modò non profecere Caleb & Joſue ſermoni-
bus ſuis, ſed iis concitatior facta multitudo
à murmure ad tela progrefla eſt, jecitque la-
pides in Duces; quos Dei nubes vix ab in-
teritu ſubduxit; latâque ſententia eſt in rebel-
les, ut eorum nullus terram ingrederetur,
quam adlatraverant. Non videbunt terram,
pro qua juravi Patribus eorum, nec quiſquam ex
illis, qui detraxit mihi, intuebitur eam. Ea
eſt corruptela animi, quem ſermo in ante-
ceſſum infecerit, ut nullis percuretur empla-
ſtris, & non jam ſanetur, ſed plectatur exi-
lio, funeréque. Feriam igitur eos peſtilentid,
atque conſumam. Diſpice, quam ſit ſevera Di-
vinitas in tumultuantes, cùm eos oratione de-
pravatos eſſe intelligit. Nec immeritôò: rarô
enim ſcelus reprimitur, quod linguæ flabello
exarſerit in incendium. Strinxerunt ferrum
fratres in Joſeph, eumque neci deſtinarunt.
Qui, cum vidiſſent eum procul, antequam ac-
cederet ad eos, oogitaverunt illum occidere.
Num ille novis eos inſommiis exſtimulavit in
cædem? aut hoſtili ad illos manu, animo-
que accedebat? aut coërcendi per illum fra-
tres erant de flagitio peſſimo, quo ipſi olim
laborarant? Nullus incendii fomes non per-
vetus. Agitabantur enim ſomniorum recorda-
tione. Unde ergo nova de cæde deliberatio;
ſi nihil in fratre novi aderat, quo illi fure-
rent? Audi: Cogitaverunt illum occidere. Et
mutuò loquebantur, Ecce ſomniator venit. Mu-
tuis ſeſe colloquiis in germani necem concita-
vere Patriarchæ: frigénſque invidentiæ cinis
eâ ſermonis aurà non commotus tantùm eſt;,
ſed in prunas excanduit, arsitque in morem
Etnæ. Cogitaverunt illum occidere. Quo ignis
eventilabatur Aquilone? Et mutuò loqueban-
tur. Timeamus proinde cum Paulo colloquia
mala, à quibus non boni tantum mores, ſed
etiam optimi corrumpuntur,

FINIS LIBRI QUINTI STROMATUM.

eſt, nolite metuere. Nec

Ibid. 223

Ibid. 12,

Gen. 37.
18.

le
e.
I
e
i
Ollo.
ſen
inmt. N
Nin,
rane.
.N
ernon.
litdd
Iek.
1 .
uI.
edetent,
teſtan l
icalener
eamn. N
in e
ur empl⸗
Parar er.
beſtilnnt,
Erern .
Nitioneck.
ent: nan
de Hebell
Unn kerun
Ceſuarut.
AItentan aE
unn ricefe
Künblern n
nn, au
er Ulum fr
vo ipn n
des don N
rutn recner.
e Gelibenun
gvo il ⸗.
gerilefe.
tor deni D,
ecenn Oli⸗
widentie an
8 tantun et⸗
gre in noti
ge. Qo
d Mutt.
Panlo COo
un Mrei)

I.

n

FTLXDIVINIS

S TROMATUM

SCRIPTURIS

LIBE R SE XTUS.

Deſcendam, & videhbo, utrum clamo-
rem, gqui venit ad me, opere com-
pleverint: an non eſt itd. Gen. 18. 21.

Superior ſE⸗ IHIL ita optaverim in Judi-
tardus ad cibus, ut reſervatam reorum
bœnam patrocinio aurem, quam Præ-
Kge occupare delator non poſſit.
audiat Feccatum, inquiunt, Jodomo-
reos. rum aggravatum eſt nimis. Non

Excnſa- tamen facinoris atrocitate ullum f ctum eſt
etones au- cauſæ præjudicium. Delcendam, & videbo;
iende. non tam ut piaculi indignitatem contemplen-
tur, quàm ut examinent, an revera in ſuo
ità Gomorrhæi ſtercore computruiſſent. Virum
compleverint, an non eſt ita. Et quidem non
ab invidis, non ab exteris fuerant Sodomitæ
accuſati, ſed ſuo ſe fœtore, midoréque pro-
diderant. Clamor Sodomorum & Gomorrhæo-
rum multiplicatus eſt. Attamen ipfſi non ple-
nè creditur reo, niſi flagitia ſpectentur. Vi-
de, an tu hoſti oppignerare ſecurim debeas
accuſanti æmulum ſuum, quando nec contra
ſe clamantibus Sodomitis in Cœli Areopago
Ppræjudicatur. Auditur à Deo Adam, auditur
Gen.3.9. Heva, auditur & Cain. Quid feciſti? An ig-
noras, Domine, quid in fratrem patraverit
Cain? Novi. Sed ſuo reus ore revincatur. Au-
divi vociferantis accuſationem ſanguinis: au-
diendus mihi quoque eſt accuſati gladius par-
ricidæ. Occubuit Abel. At caſu quoque in-
terfici poteſt inviſus a livente. Et quamvis li-
vorem Dominus prænoviſlet Caini, de cæde
duperior illum tamen interrogandum eſſe cenſuit. Nec
reſeindat audire tantum debemus, quam pro ſe affe-
decrete rant rei excuſationem: ſed parati oportet ſi-

ſua. mus decretum nobis ſuffragum abolere, ſen-
Juder tentidmque reſcindere. Intumeſcentis occaſio-
muter ne uteri Judas Thamarem damnaverat, ſed
Gruaue. inauditam. Fornicata eſt Thamar nurus tua,
24. 3 i & videtur uterus illius intumeſeere. Dixitque

Judas: Producite eam, ut comburatur. Quaæ
cum duceretur ad pœnam, miſit ad ſocerum
ſuum, dicens: De viro, cujus hæc ſunt, con-
cepi: cognoſce cujus ſit annulus, & armilla,
& baculus. Potuiſſet hic Judas ductam ad pa-
lum nurum vallatâmque lictoribus obruere ro-
go: cùm præſertim abſolvi illa non poſlet,
Ethicæ Comment. Tom. IV.

quin ipſe & rideretur à turba; & carperetur
ſenex pariter & caper ignotæ ſibi capeilæ. At-
tamen rubere maluit, quàm præjudicatam ini-
què damnare. Sud igitur contumeliâ probrum
foœminæ diluit, faſſuſque eſt nupſiſſe ſe inſcium,
ne illa ureretur immerita. Qui, agnitis mu- Ibids
neribus, ait: Juſtior me eſt: quia non tradidi
eam Sela pilio meo. Factitatum id porrò cum
ſcortante nuru cur miremur à Patriarcha,
quando actum id ab Ariolo ſcimus cum Aſi-
na calcitrante? Cædebat Aſinam refractariam
Balaamus, quæ locuta ait: Cur percutis me 6
Quo ille prodigio non abſterritus, telum pro
virga ſtrinxiſſeét. Uinam haberem gladium, Num. 225
quo te percuterem. Dixitque Aſina: Dic quid 30.
ſimile unquam ſecerim tibi. At ille ait: Nun-
Wam. PFProtinus aperuit Dominus oculos Balaam,
& vidit Angeélum ſtantem. Tanto eſt dignatus
ſpectaculo Magus, quod revinci ſe fivit lo-
quentis belluæ teſtimonio. Non miraculo, ſed
rationi ſuccubuit: & , quam erat feriturus per-
orantem, innocentiam probanti ſuam ſuppli-
cium remittit. Ideéque conſpiciendum Ie illi
præbuit Angelus, quem Aſinæ propitium à
cæde ſubduxit. Suum decretum Angelus re-
ſcidit, ubi ab Ariolo immutatum agnovit ſuf⸗
fragium de cæde Aſinæ. Ergo demutatæ ſen-
tentiæ merces aut viſio Angeli, aut Servato-
ris eſt ortus. Nam Chriſtus & Phares per tra-
ducem editus ſervatæ à Juda Thamaris pro-
Ppago eſt: Et pronuntiantem de Chriſto ſplen-
didiſſma Balaamum cùm nullus Angelorum
recreaſſet, caulam Aſinæ retractantem affatus
eſt Angelus. Diſcis, opinor, quàm fit Deo
grata præjudicatæ cauſæ retractatio, noſtrique
damnatio ſuffiagii, ubi de prædamnati con-
ſtiterit innocentia, quando eam aut Angeli
fulgore, aut inſitione Numinis muneratur.
Quis verò actam non agat cauſam, ſuamque
damnationem damnet, quando & ſcorto Ju-
das, & jumento ceſſit Ariolus. Sedenim, in-
quies, obſcrerioris ii fuere nominis viri: at me
dedecet Conſularem abolere, quod dixi. An
non audis Romanum inclamantem Hieroſoly-
mis Præſidem, quod ſcripfi, ſeripſi? Si ergo Joan. 19;
Pilatus characteres non expungit ſuos, ego =2.
meos apices deleam? Num tu Prætori par
Romano, Palæſtinæ Præfecto? Verùm quam-
vis regnares Hieroſolymis, non te propterea
pudere debet emendati ſuffragii tui. Audi. Fe-
rociebat in Davidem Saul, quem ut ſibi non
infeſtum

14 Oliva

infeſtum intellexit, in ipio furoris æſtu & in-
nocentem pronuntiavit, & ſibi honorificentia

I. Reg. tituli prætulit. Et levavit Saill vocem ſuam,
24. 17. & ſevit, dixitque ad David- Juſtior tu es,

quàm ego. Tu enim tribuiſti mihi bona: ego
autem feddidi tibi mala. Quis enim cum in-
venerit inimicum ſuum „ dlimittet eum in via
Dan. 13. bena ͤ Regem miraris? Vide, à Daniele tum
49. puero revocatam à ſupphcio Suſannam, re-
iciſſo populi, damnatéque judicio. At homi-
nes ſeſe hactenus correxere. Jam vide, quid
Chriſtus de Chananæa interfetur, quam nuper
canibus compararat. O mulier, magna eſt ides
tuan ſiat tibi ſicit vis. Quam ſpreveras, lau-
das! Lapſum te præjudicio dicent. Satius eſt
immutari ſententiam meam: quam causâ cade-
re repulſæ immerentem. Diſcant ſua homines
decreta reſcindere, quando ego, mulierculam
ſublevaturus, meam damno damnationem.
Meum elevo ſuffragium, ut ejus probitas re-
levetur; Meretur id, quo eam pronuntiave-
ram indignam? Detur fidei, quod fuperſtitio-
m negabatur. Chananæam repuleram? pre-
cantem cohoneſto. An non lata, vulgatâque
à Deo fuerat in peccantem Niniven ſententia?
Jon. 3. 8. Reſipuere cives. Mox quoque Deus fulgur ex-
tinxit, quod in rebelles intorſerat. S81 Deum
reſciſlæ legis non pudet, cur te pudeat ſanio-
rem in formam recuſæ ſententiæ? Si ad com-

Matth.
15. 28.

Aulici paſcua Cæſareæ Philippi diverteris, præla-
Fianandi, tum modò Petrum audies diſcipalis univerſis.
gran Tu es Petrus, & ſaper henc petram &ddiſficabo
evecti Eecleſtam meam. Modo intelliges ipſi quoque
ſunt. poſthabitum Satanæ: Vade poſt me, Satand,

is videri
vaopt. aut eum evexifle, quem eras Eccleſiæ ſolio
vas detracturus, aut eum hum allidere, quem coœ-
perſona- lo inſeruifles. Attamen Chriſtus, nullo incon-
rum ac- ſtantiæz metu, coronam commuravit in reftim,
cestio. cum Petrus confeflionis palmam in gramen
Tuktitia formidinis convwertiflet. Non uno Micholi Da-
avα+ oι . . 4. . „
vi. vid nomine obſt ringebatur; ſiquidem & ſo-
ror Jonathæ erat, & uxor ſua, & ſuæ vitæ,
etiam contra Patris Regiſque lictores, propu-
gnatrix. Ergo, cum eci o ur ab Abner
Pars regni optima, quæ Saülis etiamnum fac-
tioni adhærebat, ſceptrum diſtulit, ut uxoris
2. Reg. 3. amplexu potiretur. Ego reducam ad te univer-
13. Jum IHWrasl. Qui ait, optime: ſed non videbis fa-
ciem meam, antequam adduxeris Michol filiam
Jaiill. An amari ardentias potuit, quæ præfe
tur imperio? Reduces Ifraëlem, ſed poſiquam
Micholem adduxeris. Una tribubus ſœmina
antecellit. Cum uxorem recepero, tum me
credam imperare, & obſides accipiam. Eam
mihilo minus, quam ſceptro prætulerat, lyræ
poſthabuit. Siquidem audacius abjectioni iuæ
quâ Arcam deduxerat, inſultantem compeſ-
cuit, amariſſimâque objurgatione rejecit. Di-
xitque David ad Michol- vivit Dominus, quia
Iudam ante Dominum, qui elegit me potils,
qudm patrem tuum, & quàm omnem domum
ejus. Dilexeram te, ſed quandiu chariorem
tibi Arcam eſſe, quàm meam chlamydem cre-
didi. Ut verò exſpoliatione te meâ erubuiſſe

Marth. ſeandalum es mihi. Levi

potuit
16. 18.

Matri-
monia.

—

2. Reg-
S. 21.

Ccognovi, non uxorem amo, ſed odi Arcæ de-

cus pertæſam. Quo ſanè uxoris ſeu repudio,
ſeu jurgio proluſifſe mihi videtur David re-
pudiatæ à Domino, poſt amplexum, oſculum-
IIa. I. 2. que, Sioni. Filios enutrivi, & exaltavi. Quid
his ſplendidius vocabulis? Uberibus admotum
Divinitatis Ifraslem vides, & ſolio dignatum

1

—

immperii. Ipſa tamen beatitatis ſeena in ſup-
plicii arenam convertitur. Sper quo percu- Ibid.
tiam vos ultra * Terra veſtra deſerta“ civitates
veſtræ ſuccenſæ igni. A planta pedis uſque ad
verticem non eſt in eo ſanitas. En ubera in
fulgura demutata. En thronum in cucumera-
rium depravatum. Pro lacte ſulphur: flam-
ma pro purpura: pro regno fſervitus: pro
adoptione ſupplicium. Verùm non faſtidio
cooptati honoris theatrum in ærumnarum ge-
monias Deus uncôſque convertit. Non enim
Deum pœnitet humanitatis. Verùm inter uber
fulmenque Domin, contemptus, blaſphe-
miäque rebellantis populi, ideôque ruentis,
interceflere. Dereliquerunt Dominum, inquit, Ibid.
blaſphemaverunt ſanttum Iſrael, abalienati ſunt
retrorfum. Tum lilia degeneravere in bipen- Rex non
nes, quibus portæ Jeruſalem exſcinderentur, Iaſtidiat
cum Sionis thuribula non hymnorum thura en ve

2 . 1. 6, . . Rex &
inhalarunt, ſed blaſphemiæ bitumen eructa- Superior

verunt. Nolim ego Reges tædii obnoxios eſſe reſcin-
teredini, ideéôque Satrapas objicere, quèd vel dant ſus

eorum conſuetudinem faſtidiant, vel aliorum "eo
. . Impegno,
novitate delectentur. Eos tamen velim non r auns

ſuis ità hærere decretis, ut ideo tantùm ru- Iali.
beétam diligant, quòd dilexerunt. Nec faſti-
dio carpi eos, nec vellicari novitate opta-
rim. Tandiu vireat arbor, quandiu radix, un-
de pullulavit, non aret. Cooptaſti Senatorem
fidei, ſapientiæque commendatione? Si ab his
non deſciſcat, malè illum à curuli revocas ad
tripodem. Iniquius porrô eum in ſolio ſtabi-
lis, quem integritate adſcitum, rapacitate cor-
ruptum non eliminas. Attennatum & cœno
vaporem Sol penè coœlo inſerit, quem tamen
ut rigere iterum videt & denſari, mox aut in
imbres eum;, aut etiam in fulgetra diſſipatum
proturbat in paludes. Ergo actorum tum ſan-
Ctimoniæ, tum infamiæ theatri ſeu ſerenitas
ſeu procella tribuatur. Thomæ titubat fides,
inquientis, Non credam? Qaſtigetur temeritas,
& ſugilletur: Noli eſſe incredulus. Roboratur lbid.
credelitate ſuaà Thomas? Blandiatur obſequen-
ti charitas: Quia vidiſti me, Thoma, credidi- Ibid-
Ni. Contrà, in Epithalamio Sponſa, poſtquam
etiam introducta fuerit in Regis apothecas, ſi
ignoret, abactam illicò ſe horreat poſt gre-
gum caulas. Imroduxit me Rex in cellaria ſita. Can.I. 8.
Egredere, & abi poſt veſtigia gregum. Capite
ejuſdem libri quinto, quia Columba eſt, con- Can. 5.
venitur à Sponſo. Verum, quæ Dilectum re-“
pulerat, cædi ſinitur & nudari. Quam rurſus
in ſuas laudes effuſam Sponſus excipit inter li-
lia, Reginis præhabendam ſexagenis. Ea eſt Can.6,7.
vel in thalamo virgarum torquiumque viciſſi-
tudo, ut Sponſæ animus modèò appetens oſculi;
modèò præſentiæ refuga variaverit. Excurſuram
ſe poſt Dilecti veſtigia jactat? Divini unguine
nominis perfundatur. Sponſum mavult exclu-
di, quàm exterſam pedis ſui plantam ſordere?
Concidatur. Atqui Regina eſt. Verum, quæ
Regis tædio, torique otio coronam convertit
in compedem, experiatur in injuriam ſuam in
telum ſceptrum degeneraſſe. Audi, quid pro-
nuntiet in rem noſtram Nathan. Haæc dicit z. Reg-
Dominus: Eoo unvi te in Regem, ego te erui 12. 9.
de manu Saul, & dedi tibi uxores Domini tu
in ſinu tuo. Qurre ergo contempfſiſti verbum
DVomini, ut faceres malum in conſpectu meo?
Quam ob rem non recedet gladius de domo tua:
Ecce ego tollam uxores tuas in oculis tuis, & da-
bo proximo tuo. Ego te unxi, & ego fœdabo te.
Patiar

Joan. 20.

—

nlns,
Potonun
Pingium
Cnnohn
Abrahe
nr; me.
Eet; hule

el Men
Unts henen
i Hepon
Enimt, anb

konnen dDier
ir nuun
lmn, n ſ
hent, nnne

uni⸗ ince

⸗
engt.
Altater
e A
era
dmeng.
ln.
U: Io
Ehein
O enn
ettiet
I,
, it l

Meentur,
en enbhe
ous E
tantum Il
inte ont
unch,
h Senmoren
ne! Aabh
Hierca 41
1 d kirr
pectit .
um e (cno⸗
GGem und
IION AW
Cillprin
tumn tunkr⸗
ſen ſerennu
tubet lan
tut kntiin,
6. Doberent
tur Clecven⸗
Ona, Cnlr,
nla, poknum
Ahoktecs,
neat pol ge⸗
elinin 1
lenmn. C
Imbe et, n. k
2 Dlecunk⸗
amn nu
eveigtinnt I. 6
agens lie
iünnque
petens Cll
et Eicuind-
Dinini ungni⸗

Ncl
warultt
a

4

Tepiditas.

Patiar ut me potiùs inconſtantiæ pudeat,
quam impunitatis poœniteat. Dicar improvi-
dus, quôd te iis muneribus cumulaverim;
quibus te brevi eram exuturus. Verùm;, qui
probum extuli, pollutum deturbabo. Ea
enim verioris forma conſtantiæ eſt, quæ;
cùm una ſit propoſito, actione multiplex
eſt. Semper enim faviſſe dicar innocentiæ,
qui Davidem & cohoneſtavi innocentem,
&ο perdidi criminoſum. Non ait, Samuel te
unxit, & ego te deprimam; ſed, Ego te un-
Xi, & ego te obruam. Idem tùm coronam de-
tuli, tàùm enſem ſuffigam. Rogo, cur ille im-
punitus perſtet in fubſelliis, ſedeatque Judex
in roſtris, qui vocari in jus deberet tot reus
flagitiorum? Nequit Princeps ſuum damnare
ſuffragium: ne videatur electione improvidus,
criminoſum retinet in Senatu. Si ità eſt, ma-
lè Abraham expulit Agarem, quam amave-
rat; malé Jacob perculit Ruben, quem extu-
lerat; malè David, quem in deliciis habuerat,
Adoniam exuit principatu, tranflato in Salo-
monem regno.

Benedicite ignis & æſtus Domino: be-
nedicite gelu & frigus Domino. Dan.
4

3‧ 67.

Eſtas & hyems in chorum evocantur;, ut
Deo pſallant, cùm tamen pars anni gratiſſi-

servire ma Ver floribus pampiniſque renidens nuſ-

duobus.

Luc. 1
22. 2 9.

Luc. 1
28.

quam inducatur. Quin & aurora a cœœtu pſal-
lentium diſcluditur, quæ tamen diei pronu-
ba, umbrarumque, ut ità dicam, Amazon;,
& terror eſt. Nimirum, quæ in confinio vir-
tutis vitique ſunt, ea Cœlo non probantur.
Mavult Abdenago frigus, quàm teporem: ma-
vult æſtum, quàm remiſſiorem anni partem
Autumnum. Et id ſanè improbat, quod ani-
mo eſt nocentiſſimum. Num tu, inquies;,
mentis hyemem præponis animi pectoriſque
veri? Præpono. Diſpice fratres in Evangelio
geminos, ambos à Patre ſejunctos. Alter in
regionem abierat longinquam fſcortis, porciſ-
5.5 que mancipandus. Secefſerat non procul domo
alter in agrum capreas, cervôſque venaturus.
Veruùm, qui ſubſtantiarmn cum pellicibus dili-
Paverat, nunquam eſt Patri obloquutus, & ,
quamvis innocentiæ jactum fecerit in Euxino
Libidinis, gemmam tamen retinuit obſequen-
tiſſimi erga parentem animi. Dermique vel in-
ter ſues & glandes Parentis meminit cum ho-
nore; ad illum redit, ante illum provolvitur,
ejus non jam dici filius, ſed mercenarius op-
tat. Jam non ſum dignus vocari filius tuus. E.
contrario ſenior, ut minùs peccarit, contuma-
ciuùs tamen rebellat à Patre; quem non modò
non convenit, ſed accedentem à ſe rejicit in-
urbanè, auſus objicere parenti ruſticitatem &
injuſtitiam, quando & ſibi nunquam hædum
dedifſet Filio frugi morigeréque, cùm redu-
cem à lupanaribus prodigum ſtolâ conveſti-
viſſet, & excepiſſet perquam lautè occiſo, ex-
coctéque vitulo. Fratri invidet, iraſcitur Pa-
5. tri, domum averſatur. Indignatus eſt autem,
nolebat introire. Uter hic tibi videétur fra-
tribus contumacior, is-ne qui pecuniam, an
qui obedientiam, reverentiâmque profligavit?
Videas iniquiores promptius ſubjici, quàm ſe-
mi-juſtos. Ideò tenebras audies concinentes
cum pueris in fornace, nuſquam crepuſculis
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. VI.

315
admiſſis in odeum. Benedicite Lux & tenebræ
Domino. Et certè cùm Agarem modèô apertè
horreamus rebellantem, modò videamus gliſ-
centem clanculum, graviori tamen ſupplicio
tepor ejus afficitur, quam rigor. Nam tu-
mens, & transfuga ad Saram remittitur; col-
luſioni intenta Iſmaëlis, Dei calculo exulat;
nunquam in domum viri reditura. Num Lu-
dus Tumore ſceleſtior? An non inviſa ita Do-
mino ſuperbia;, ut in eam omnipotentiæ ſuæ
aciem explicet, tandiu pugnaturus, quandiu
inſoleſcentis cervix animi refringatur? Cur
ergo ſuperbientem ſolatur tum nuntio; tum
reditu: ludentem veròô exilio, penuriaque mul-
tat? Nimirum teporis cura deſperatior, quàm
frigoris eſt: vultque Numen in domo Abra-
hæ ſuperbiam tolerari, unde proturbandum
teporem edicit, in verba Saræ adacto Patriar-
chäg. Cognoſces hinc quoque ſeveriorem in
Afſyrium Regem fuiſſe vindictam, quùm à ſe
auctam jactaret Babylonem, quàm cùm ab
ſe ſimulachro erecto tres immolaret in cliba-
no pueros. Nam damnatæ innocentiæ reus vix
ſomniis conterretur: glorioſiùs ſeſe efferenti
ſceptrum eripitur, jubeturque de ſolio in paſ-
cua deſcendere, futurus cum bubus unus de
armento ferus. Nonne hæc eſt Babylon mag-
nab quam ego ædificavi. Vox de cœlo ruit: No-
num quaſi bos comedes. Vides, opinor, ut gra-
viùs Regis jactantia, quàm immanitas, punia-
tur. Quid? Nonne Davidis atrocius glorio-
la, quam adulterium plectitur? Nam violatæ
Bechiabeæ, confoſsique Uriæ multa, fuga ve-

Dan. 32
72.

Gen. 21.

Gloria
vana.

Arrogan⸗
tia.
Sunt eul-
p&* non
leVes.
Dan. 4.
27.

riùs quàm bellum fuit, cui mox rebellantis fu-

nus Abſalonis laurum peperit & triumphum.
At recenſiti ſyllabus populi ſeptuaginta mil-
lium cæde diſpunctus eſt, ſummo Ifraëlis ter-
rore, luctuque. En ut, quæ ſunt leviora a-

2° Reg⸗

criori lixivio diluantur, cùm fœdiſſima ros

cœli abſtergat. Moritur in Nebo Aaron ſui
damnatione delicti. Id actum credes conflati
invidiã, odiéôque vituli. Quod enim patrari
facinus à Sacerdote iniquius potuit, quaàm
ut poſcenti Deos multitudini efferatæ, licet
invitus, aſſentaretur ſimulachri dedicatione?
Non eo tamen diſcluſus flagitio à regione la-
cCtis exul occubuit: verùm hæſitatione nonnul-
là ad petram reus, quòd Deo plenè non cre-
didit, terram mellis non attigit. Nec ille tan-
tùm aditu Chananitidis eſt interdictus, verùm
& Moyſes, virorum mitiſſimus, & Dei allo-

quutione Vatum maximus, uno eſt cum Aa-

ron multatus exilio. Dixitque Dominus ad Moy-
Jen & Aaron: Quia non credidiſtis mibi, non
introducetis hos popilos in terram, quam dabo
eis. An tu putaſſes, tantam indicendam eſſe
poœnam populi Ducibus & Sacerdotibus tam
levem ob noxam? Verùm Dominus, ſeu quòd
minora licentiùs ſerpant, ſeu quòd vix de mi-
nimis doleamus, ſeu denique quòd in minimis
ſemina deliteſcant graviſſimorum criminum,
ſeverius hæſitationem in Aarone, quàm ido-
lum, damnavit. Noli ergo aut in tuis, aut
etiam in te negligere, quod Deus non negli
git, non remittit, non poſthabet graviſſimis
quoque flagitiis. Ideò Samſonis non concubi-
tum cum Dalila, ſed in ſinum ejus recubitum
paulò quàm Iſraélitam deceret liberiorem, co-
mæ inciſurà punivit: ut ſcilicet tam foœminæ
complexum horreremus, quàm coitum. Vin-
citur enim, tondetur, excæcatur Samſon,
quòd inter ubera Dalilæ indormierit.
Dd 2 Quc

Num. 202
IZ.

Judic.⸗16.

316

Quæ ſtetit, & ait: Domine, non eſt
tibi ecuræ, quod Soror mea reliquit
me ſolam miniſtrare? Luc. 10. 40.

Beatiſſi- Raptum me iri hodie cum Paulo ad ter-
me Virgi- tium uſque coœlum ſperaveram ab Eccleſia,
Mckag. ut harmonias plaudentium Virgini Seraphim
zii. 2 axaudirem; cùm in Bethaniam me trahi do-
vita mi- leo, ut ibi Sororis de Sorore latratus au-
ſKa diam conquerentis. Ita-ne? Ergo nihil in
Oratio triumpho Mariæ induci opportunius, nobi-
e: 4. l'us-ve potuit, quàm ſtridor Marthæ? Ni-
Finria i hil. Id enim mirandum in Virgine, nempe
actioni- Actionis querimonia, quoties à Contempla-
bus. tione abduceretur. Felix domus, in qua
Martha adlaborare, adeſſéque ſibi Mariam
optat. Nulla ità haberi cygnea vox debet,
. uti vox iſta Marthæ abſentiam cauſantis So-
Gen. 27. roris ſuæ Magdalenæ. Vox iſta vox Jacob
22. eſt, ſine qua manus ejus manus eſſent Eſau.
Actio ſiquidem Contemplatione deſtituta, ab-
ortus eſt ad ſpinas damnati agri; non fœ-
tus rigatæ à Deo telluris. Vox iſta, vox illa
eſt, quam Dei Verbum à tyruncula emendi-
cat. Nam quamvis per Davidem edixiſſet,
Pſ. 49. r2. nullius egere ſe: Ni eſuriero, non dicam tibi-
Meus eſt enim orbis terræ; mox à Sponſa, ut
Can. 2.14. loquatur, petit. Jonet vox tua in auribus meis.
Vox enim tua dulcis. Neque enim ulla ita
ſonora eſt in Dei auribus vox, quam hæc,
quam ſupremum expirantis Virginis decus eſ-
ſe voluit, quamvis ejus fuerit ſanctimoniæ
initium & fons. Nam, ut emerſit è ſinu An-
næ Maria, in hoc mox votum erupit, de
ſororibus prophetando: Meo in pectore Mag-
dalena nunquam Martham aſciſcet: contrà,
nunquam non evocabitur à Martha Magda-
lena. Sola hæc ſedebit ad pedes Domini:
ſed non ilfa miniſtrabit Domino ſola. Er-
go, quoties operabatur, non illi terra, uti
Adæ, ſpinas & tribulos, ſed thura germina-
bat. Nam, cùm inconſutilem filio tunicam
Cconcinnaret, ſuà Verbum acu vulnerabat,
ſuo Deum ſublicio vincicbat. Ergo cùm vi-
tæ noſtræ genus arcere Martham non poſſit,
ut Martha ſit, non Agar, curemus, ut nuſ-
quam eſſe velit ſine Maria, ut ſemper ſocia-
ri ſibi petat, optétque Magdalenam. Id au-
tem quam ſit Deo gratum, inde conjicio,
quòd Moyſes, cùm toties ad Dominum ex-
Exod. 17. clamaſlet: Clamavit autem, inquit, Moyſes
4. ad Dominum, ſemel eum tamen ad ſe cla-
maſſe Dominus atteſtatus eſt, Exodi decimo-
Exod. 14. quarto capite. Dixitque Dominus ad Moy-
16. Jen: Quid clamas ad me? Silebat tum ſanè
Legiſlator, aberâtque à Tabernaculo, reti-
nendis à fuga tribubus intentus, quas adven-
tantis impetus Pharaonis in deſperationem
S. Moyſes. contruſerat. In illo rerum negotiorumque æ-
. Dran. ſtu, cùm raptim Dei meminiſſet Moyſes,
zer Cum quo loqui turbarum fluctibus vetabatur,
zemtas, tanti apud Dominum muſſantis Marthæ ſu-
ſummi ſurrus fuit, ut pro clamore, & alabaſtrite ha-
ſunt me- beretur Magdalenæ. Quid clamas ad me?
1. Magna tuæ vis vocis eit, quèd nunc me al-
Iloquare, cùm implicatiſſimis curarum amba-
gibus diſtineris. Nam in Sina orare vel Lam-
bri potuiſſet: At medias inter phalangas Dei
memorem eſſe, unius eſt Moyſis, viri non mi-
tiſſimi tantùm, ſed etiam ad orandum ubiubi

Oliva

paratiſſimi. Porròô, ut flos unus in bruma ube-
rioris & pretii & gratiæ eſt, quam racemo-

rum acervus ſub autumnum: ita in fremitu
fugaque cohortium unus Ducis ad coœlum ſi-
bilus clamoris loco eſt & vox toritruo par.
Hinc diſces, cur in amoris palæſtra, qualem
eam nobis exhibuit Salomon in ſuo Carmine,
nuſquam aut ſacrificii, aut ſanctuarii, aut hym-
norum mentio inducatur, ſuffectis Templo vi-
ridariis, hoſtiiſque ſeu vite ſubſtitutâ, ſeu
ſubrogato Punico. Ubique cellaria, & nuſ-
quam altaria: ubique mutænulæ, & tiaræ nuſ-
quam: nullo pfalterium loco, & nullo non lo-
co horti aromata, & lilieta. Videntur hæc
quidem amori non congrua: verùm charitatis
ſunt argumenta imperantis. Nam Deum aut
alloqui, aut ſitire inter Levitas, aut etiam in
Templo coram Arca, ipſis quoque Philiſthæis
uſitatum, & Publicanis familiare. At Domi-
num amplexari inter Lilia & Vinitores, una
tantum conſuevit Sponſa, quam Sponſus in ſe
intentam pati vix poteſt. Averte oculos tuos, Can.6. 4
duia ipſi me avolare fecerunt. Et unde tantus peyvoy in
Jubaris fulgor Dilectæ palpebris adjunctus, villi, &
quo Sol ipſe Juſtitiæ perſtringeretur? Non kecrea-
& ſidere, ſed è& Lilio. Morabatur tum fortè , 1/.
in pomario Sponſa, quam, cùm ad ſe piſci- 1 0
næ pratâque attraherent, ſpretis illa colorum „on noces,
fontiumque illecebris, unum Verbum con-
templatur in agro. Id enimverò tam gratum Omma
Numini’, quòd ſcilicet in oratorium virida- Taftis ceu-
rium convertiſſet, ſuique inter hilia meminiſ-
ſet, ut iis & vinctum ſe & ſauciatum ocu-
lis fateretur. Aquæ nimirùm furtivæ dulciores Prov.9.
Junt: Et toti anteponitur Nilo aquæ ſcaturi- 17.
go, quam Moyſes vi virgæ eduxit è& ſilice.
Importunitate ſiquidem loci tantum latici dig-
nitatis acceſſit, ut non tàm aqua quam mel,
oleumque vocaretur. Suxerunt mel de petra, Deut. 32
oleumque de ſaxo duriſſimo. Flevit ubertim Da- 13.
vid & moriturum ex Bethſabea ſuſceptum pue-
rum, & ſublatum Joabi telo, ferociaque Ab-
ſalonem. Flevit ſuum quoque ſcelus in ſinu
corripientis ſe Nathan. Quæ ſanè ubique la-
chrymæ ſuo tantùm nomine compellantur.
Fleviſſe fertur & eluxiſſe. At auguſtiori jam
illæ titulo inſignitæ fluunt & Regia. Lavacro
näâmque riguéque comparatæ Davidis lachry-
mæ procurrunt, fertilitatis expiationiſque ad-
miniſtræ. Num ille aut ſanctius, aut copio-= S. Davi-
ſiùs didicit lachrymari? Non uberior, ſed in- dis Fer-
ſolitus fletus. Thermis palmam eripuit. Au- 7
di: Laboravi in gemitu meo, lavabo per ſingu- Plal.s. 7
las noctes leétum meum: lachrymis meis ſtra- D
tum meum rigabo. Vim abluendi & fœcundan-
di lachrymæ hauſerunt è thalamo. Nam, ſi la-
chrymere in ara, lachryma nihil citiùs areſcit:
Si verô plores in lectulo, nihil eâ eſt aut ſa-
lubrius, aut fœcundius. Lavat? rigat. Naamo
Jordanis ſunt, ſunt Meſopotamiæ Tigris pari-
ter & Euphrates. Nam quis non miretur Da-
videm, poſt traductam in negotiis diem, cer-
vical ſuum in arenam vertere luctantis cum car-
ne ſpiritus? Ergo-ne, aiebat ſupinus in ſtrato
ſuo, his in cœlum plumis evolavere Accipi-
tres, & iis Propheta vincietur, ut torpeat?
Tela, linéque Quadriremes Monſtra Ma-
riäque tranſmittunt, ut aurum avehant ex
Ophir: & me marcere in linteo patiar, ni-
hil argenti nactum ex eloquiis Domini?
Has bombyx eviſceratione cortinas effudit:
& nullum promam ego è corde velum, quo
ſancta

in bonum,

operantur

uetes
br⸗
MNuN
emto,
nn er
E ut,
er lci
e
ſle ſen
,(in in

Il 1

ahuot .

u,
yan urbe
ir Ine
ſ.

unt. (n

Malt inrhoot
1c, ge r
mmtur.
ie Amem nachine
n ameger
hmmmn cerfe
neenr) 01
Ppi ſa. A
AnN Aci n
ige r,
nt, giin /
Nad geülor⸗
tteſdem
ſi di
Erügfnhi
blgakefne
Vehoicletz l
ſiſtin ,an
1 ülck a Doning

Alri

6

4 . . N 2
Stromatum, Lib. VI
„Lib. VI. 317
demd. ſancta integantur? Suo ſe vellere exuerunt maretur ipſa quoque pudoris Nazaræi Siren
Arietes, ut homo veſtiretur: & meis non me Dahla. In conopeo autem ſmnaragdis violiſque

femin
lunk. ſenſibus ſpoliabo, ut orituro ex mea gente diſtincto quis pro illecebra erupturum crede-
Numini polymita concinnetur? Laborabo in ret luctum è foœmina præſertim mitrata & de-
len gemitu, ut meus irrigetur lectulus, produc- libuta? Ideò Afſyrium alieno pugione Hebræa
mi turus ex ſe lina liliâque, quibus & veſtiatur fœmina confodit, quia alieno tùm loco tùm
Ahn. Ibid. aliquando Chriſtus, & paicatur. Laboravi, tempore oravit & flevit. Tanti eſt, ſola cum
hhaR inquit, in gemit meo, lavabo per ſingulas no- Deo perſtet Magdalena, an Marthæ fodera-
l, Stes leétum meum, Iachrymis meis ſtratum meVnunm ta tum corum ſpectet, tum coznum verſat.
Enl. rigabo. Vim vocis animadvertas. Fuſæ nàm- Nonne vides ad eximendum compedibus Iſra-
tuenl. que in Templo lachrymæ, lachrymæ ſunt: êlem non modò in rubo Dominum conſediſſe;
lmml. effuſæ verôò in ſtrato, non tam lachrymæ ſunt, ſed portentis Legatum ſuum conſecraſle? Si-
nln her Reereatio quam irrigua. Etenim & lecto vim quandam quidem virebat in igne rubus, reptabat humi
ncheitt Taſcula- attrahunt foœcundandi. Adeò Patentibus aquis virga; revaleſcebat a languore dextera, quo-
en . e⸗ aquæ ſunt fertihiores ſanioréique furtivæ. ties in ſinum Mayſis reponebatur. Quin ipſe
Ning iche⸗ Ideò Sponſa Dilectum non ad aras exquirit, non tam Dux, quàm Deus renuntiatur Pha-
Miſkuir rase ſed explorat. in lectulo » conſcia inquiſitio- raonis. Unde hæc, rogo, taàm honorifica be-
An Tr. nem eam eſſe Numini gratiorem, quæ ſuo nevolentiæ argumenta Numinis in Hebræos?
us, Locas nec loco fit, nec tempore. In læctulo meo Ora erant. Ergo datum id Magdalenæ? Ita:
teunt ang. per nolles uſtui 2 Auem diligit anima mea. ſed Marthæ Sorori ſuæ afſociatæ. Neque enim
alt ul Qdemm Poſ fruſtra quæſitum n ſrus ulis, do- data precibus libertas „ ſed fuſis in cophino
ung n i roriaut⸗ ut H con elerur in ur- Heecilen relula dignitas, delatâque victoria.
inchz Ibid. 5 ve igia urgam & H 0 civitatem. ſcendirque clamor eorum ad Deum ab operibus. Exod. 2.
u Nat uis nten non eam raptim ad Templi por- Et audivit gemitum éν.mn, & raordatus eſt 23.
rimius n becio emn Ndvolatmram putet, ſi Dei Ffoder's, quod pepigit cum Abraham. Et reſpe-
Al Pſal. 10. ſo ſunct inweſtigat: anduvic in er.- er Dominusj hlios Iſfrazël, & liberavit eos. Vi- Rex re-
alame 5. 1. H Ceb , inge at awic = il- den Ut a lateribus pinnæ ſint inſutæ clamori, Sa.
tuncg em Rerrehier univerſam, ſanc- eelunque Pertigerit profuſa in luto & igne
en teri d imen gui lem arndit. Vicos lu-⸗ ſan icatio? Et miraris, ſi amplexari Sponſa Btiſcopi
rüun Muite Canſi lal tcnt dmnbn Z ntdne ritas nn . ilectum domi negligat, quem foris opperi- den-
ie ean ler, n e,berconta ur DH Dilec- ur retinetaue H mili dert te ratrem menm Can g I.
an an. 3.2. n videri . . gam, & circui o ttrtterezu- N genten, 1. era Matris meæ, ut inveniam te
ae , icos bbre quæram uen iligit ani- Torir, 2 deoſeuler Te? Non in ſuo reſidentem
zuim ⸗ mea. Invenerumt me vigiles, qui uſto- ſolio cupit, ſed vagantem errantémque depe-
l iunt civitatem. Num quem diligit anima rit. Novit enim, quam ſint gratiores illece-
Uuite l mwiea vidiſtis * Nimirum Idumæus quoque biæ Numimi, quas intempeſtivas tempus lo-
um latdid. Doeëg Deo ſupplicat in tabernaculo; & Cain cuſque pronuntiant, ſed amor peropportunas
n gran litat Numini ad aram. Ibi, ſi Sponſa es, exiſlimat. Reſeratum olim fuerat Hirasli coe s jacob
nelcegnid Chriſtum quæras oportet, ubi à nullo ex- lum proficiſcenti ad Labanum. Cumque An- patziar-
tubenunhe quiritur. Quis enim JESUM quærit in vi- gelorum non una aſcenderet & ſcalis cohors, α
ſceptunge⸗. Cis? Quis Chriſtum in plateis ſuis ulnis ad- rueretque, cœlitum tamen nullus aut dor-
torligl ⸗n ſtringit? Ecquando inter lictores de Deo ſer- mientem excitavit, aut attigit ſommiantem.
ſeens in l mo aut inchoatur, aut non abrumpitur? Spon- Unus poſt tempora Dei nuntius conſtiterat
ne nbigelr ſa eſt, quæ JESUNM ibi tenet, ubi à nullo prope Jordanem, qui non modò ad Jacob
Cmalum. non dimittitur. Et quàâ reris arte luxatas propiùs acceſſit, ſed velitari cum eo peraman-
