
Luc.17.18.

Luc. 23. 43.

Stromatum, Lib. I.

Quèò enim fuerit noſtra in numen manifeſtior
clientela, eò erimus propiores numini, quod
ut videretur apertè fovere nos, indui pri-
mum carne non refugit, tum togam exui co-
ram mundo illum non puduit. Liceat appendi-
cem operi, orationique ſubtexere. Hæc Lu-
cas habet, poſt piſcatum Chriſti juſſu copio-
Luc. 5. 9, ſfum. Quod cum vidiſſet Simon Petrus, proci-
& ſe. dit ad genua JEsSu, dicens: Exi à me, quia
homo Ppeccator ſum „ Domine. Dapor enim cir-
cumdederat eum, & omnes, qui cum illo erant,
in captura piſcium. Gimiliter autem & Jacobum
& Joannem filios Zebedæi. Et ait ad Simonen
JESUS: Woli tinere, ex hoc jam eris homines
capiens. Nautæ omnes mirantur omnmipotentiam
Creatoris, & uni oppigneratur Simoni homi-
num expiſcatio? Stupent omnes, & reverentur
omnipotentiam, ſed non omnes genu flec-
tunt, & loquuntur. Petrus tantum adorat,
& palam, quod de Chriſto ſentit, effatur.
Ideéque quæ religio clandeſtina fuit, corong
caruit: quòôd coli Dominus nolit in occulto,
qui nos palàm paſcit, & amplectitur. Quam-
quam & inde quoque cauſam Petri factam di-
xerim meliorem, quod ſine duce, exemplé-
Exemplo ve JESuM adoravit. Primus omnium Serva-
ehe. torem adoravit. Ergo anteſignano, archetypéô-
que pietatis tribuenda reliquorum eſſe geſta pu-
tavit. Miréôque modo eâ Jnsus religione de-
lectatur, quæ ex nobis eſt, noſtréque in cor-
de germinat. Joannes & Jacobus Chriſtum
excoluere, ſed Petrum imitati. Simon ſuop-
Supero- te ingenio advolutus eſt Chriſto. Ex hoc
ſibi quiſ. Jam homines eris capiens. Nec id duntaxat Ja-
que ſit cobo Joannique obfuit, quin hominum piſ-⸗
catui præficerentur, quòôd ad reverentiam
Redemptoris alieno ſunt duétu inflexi: ſed
quòd etiam tum meminerant Zebedæi. Ideòô
enim Patris illis nomen Lucas affingxit, ut
intelligerentur, per id tempus necdum car-
Parentum ni, ſanguinique renunciaſſe. Nimiliter autem
aeaez. & Jacobum & Joannem filios Zebedæi. Pares il-
marum ne- li fuere Petro mentis animique ſtupore, ſed
Garia. YZebedæo imparés. Nequiverunt autem expiſ-
Eccleſiafti. Candis mortalibus applicari „ qui vel navi ve-
ci afynes hebant, vel, quod turpius Apoſtolo eſt,
daf rr- mente Patrem revolvebant. At, quid aio?
met. Retulere omnes mercedem reverentiæ ſuæ.
vpocationis Quam? audi: Ex ſubdutctis ad terram navibus,
benehein. relibtis omnibus, ſecuti ſunt eum. Apex hic
Præmiorum eſt. Nullum enim paupertati E-
S vangelicæ par bravium. Ut Petrum anima-
. rum piſcatun præeſſe juſſerit, majus eſt omni-
Pauperiaz. bus induiſle, ut ſe ſequerentur. Vide autem
diſcipulorum modeſtiam pariter & fidem.
Ervidiz in Nam quamvis umi tantum Petro edici audiſ-
ee Tu ſent: Ex hoc jam eris homines capiens. Dela-
tum ſocio honorem non indignè tulerunt, di-
Aulici ve. Xeruntque; Is Chriſtum ſequatur, qui à Chri-
ri. ſto deſignatus eſt animarum Prædo. Nos ſpre-
malzrz zu. ti ab eo ſumus 5 ideoque alium „ cui probe-
ai. mur, exquiremus Magiſtrum in eremo. Ne-
glectos ſenſere ſe, unumque videre Petrum
Aaliam non modo prælatum ommbus, ſed præ omni-
nen trobe. bus unicè deſignatum: & tamen, Jubductis
ad terram navibus, relictis omnibus, ſecuti ſunt
Zalenta eum. Id cuperem ediſcerent Aulici, quos,
varia. niſi ſimul purpurari vittâque cingi omnes
. Contingat, miramur è& lilis in dumos verti.
Ri Numquid lucere aſtra deſierunt, quòd non
cum depri. * uê ut Luna colluſtrentur à Sole? Viret &
mit. buxus, quamvis cum lauro non deſtinetur in

Eempla
bona.

Amore
duci.

I I

coronam. Tulit vel Eſau „quamvis cum ira,
Pprælatum ſibi fuiſſe Jacob. Se quoque bene-
dici optavit; ſed rore culmôque contentus,
ſceptrum illi à Patre diripi, ſibique tradi non
Petiit. Ergo feramus ſine livore, tædiéve ſer-
vitutis aliquem præ nobis à Prineipe deligi. Taante,
Noſtrum fortèé quoque ver appetet. Vel ſi
non appetat, nobis pro Autumno eſſe debet, Ststus me-
Domino placuiſſe. Vilior non rarò tunica & Gdiocris.
Propior Domino eſt, & neceſſaria magis
quaàm prætexta. Sericum circumferimus, ſed
lino ad cutem integimur. Joanmi claves coæ-
li non ſunt traditæ: ſed in ſinu requieſcit Chri-
ſti, ſed Cruci adſtat, ſed Virgini loco filii
ſubrogatur, ſed cœli arcana exul & intelligit,
& reſignat. Nam & terræ portio interior non
herbeſcit in violas, quæ ſolem ebibant; ſed
bPrevi duratur in gemmam, quæ Regum, ur-
biumque Sol eſt. At iſta perſtrinxiſſe ſufſiciat,
quando non id agimus, ut noſtra latere merita
diſcant, ſed ut noſtrum in Servatorem obſe-
quium ſtudeat apparere.

Et ait Achis ad David: & ego uſtodem
capitis mei ponam te cunétis diebus.
amuel autem mortuus eſt, planait-
Jus eum omnis Hrasl: & ſepelierunt
eum in Ramatha urbe ſua. Er Sauil
abſtulit magos & ariolos de terra:
& interfecit eos, qui pythones ha-
bebant in ventre. Congregatique ſunt
Philiſthim & venerunt, & caſtra-
metati ſunt in Sunam. I. Reg.
28. 2.

Gordio hic non abſimilis nodus eſt, ſed scientis
qui, non ſicâ, ſed tantùm thure poſſit exſol- et oratie-
Vi. Ut ad exteros David confugerit, Samuel D
occumbit. Ergo ſi David periclitari deſinat, pe- Eicleſiaſti.

rit, moritürque Sacerdos. Quam hi fuere in- ci veri.

ter ſe chriſmate fidéque conjuncti! Cur ergo
alkerius ſecuritas, alterius eſt interitus: &
quùm alii arx patet, alii ſepulchrum effodi-
tur? Dicamus potius, ideò tantum vixiſie Sa- Superior
le Ps ſe ARus Davi tur : Nur ſet im-
muelem;, ne abs ſe inunctus David moreretur: ,
. . . . . 6. .
cujus ut in tuto apud Achis incolumitatem eſ-

Protectores
Juſtorum.

ſe vidit, illicò ſibi occumbendum eſſe duxit. confilentis

Non enim vivit Sacerdos, ut vivat, ſed ut in hamini-

juſtorum & vitæ excubet, & regno. Si ſal- in.
vus eſt David, mori jam poſſum, inquit Sa-

1 . 2 Religioſas
muel: quando ideò vivebam, ne ille occum- in aala.

beret. Vel certè und eàâdemque via & Davidem
fateamur ad Achis acceſſiſſe, & Samuelem Rerehhi.
ad rogum quòd tunc religio diſpereat, cum aet
ad exteros Dei miles ſecedit. Neque enim Pemadpi-
ſtare Sacerdotium poteſt, ubi ij, qui pfſal- 6a.
lunt, in ſinum Regum confugiunt. Suo te py, dt,.
capiti Achis præfecit, 6 Pſaltes! Para Samusli nes zoxie.
ſepulchrum. Cadat ſiquidem neceſſe eſt holo.
cautoma, ubi Sanctuarii Lyricen ferrum ſtrin- Domini
. 7 1. .. .. —enim funt
git pro Rege. Quod ſi declinandi Saülis ſtudio cardines
Pſalti loricato uxoriôque transfugere ad Regem tenæ,
non licuit, quin illicè umbraticus venuſtæ le-
gis Sacerdos expiraret: Quà tu ratione ſta-. Reg. 2.
turum novæ legis Sacerdotium reris, ubi Le- E lef ſi.
vitæ infulati nitro thura commutarint, ut im- ssno Re-

perantibus adulentur, non jam Tabernaculi, gi, nen

.. . . . Tepareghg
ſed Tentori memores; nec aræ Miniſtri, 14 H

ſed Tribuni aciei! Quod ſi miramur tum mor- tartaze
tuum Samuelem, cum David periclitari, & Iunt.
mori

/.

1I2
mori deſiit: quis non demiretur, juſtiorem tum
eſſe cœpiſſe Saülem, quùm Samuel exceſſiſlet
Mortis me-& Vivis. Nimirum, apud profanum Principem,
ov *. potentior, vocaliorque Cinis, quam vox,
Teniatio- fuit Samuelis. Qui enim ad æquitatem urge-
num reme. ri Sacerdotis hortatione non potuit, ad juris
dium. adactus eſt legumque patrocinium funere fe-
Zelus ol. retrôque Sacerdotis. Timor ſiquidem ad per-
ſervamic. movendum tyrannum validior, quàm ratio
eſt. Exanimatus tanti viri interitu Saül de Ma-
Perſecutio- gorum ſupplicio deliberare mox cœit. Hinc
nemuhtorué. perditi diſcant, non ſecuriores ſe fore, ſubla-
Eiclafaßi. 10 Sacerdote ſed miſeriores. Pugnat nâm-
ca imriſdi. que in Ariolos Samuel è ſepulchro, extin-
Gtio nit ti- Guſque pythonas extinxit. Quaâ putas geſtiiſ-
erea ſe lætitià Magos, ubi de interitu Samuelis fa-
Plus poteſt. Cti ſunt certiores? Deliratis, miſeri: nunc e-
rmim intercidetis. Nam ſi Samſon moriendo Dei
Religioſo hoſtes occidit: Samuel vel defunctus gehen-
e n Sos hiæ lictores interficit. Vel ideò jugulatos fa-
reâdene teamur Ariolos à Saule, ſepulto Samuele, quòd
valuidiores. Principes pudeat, allus videri ductu regnum
Giloria va- Péſtibus expiaſſe. Libet Saüli quoque Ariolos
na , m. Extirpare. Sed eum piget, dari id laudi Samue-
teniio mala li. Ergo, niſi Sacerdos occumbat, Magus
rec*ſta vivet. Morietur Python;, ſi Sacerdos excęgdat.

corrum- NI: EI. OrN. n n d.
zunt. Viden'’ ut impii Principis iniqua quoque ſit
æquitas. Retulit propterea non lauream Saul,
Saul. ſed laqueum, ut ariolis Chananæam repur-
gavit. En tertium in nodo nexum ! Mox
Tentatio

innmser- ehim, ut ſumptum eſt de Magis ſupplicium,
fectionis. irruere permiſſi ſunt in Hebræos Palæſti-
mi. Interfecit, inquit, eos, qui pPythones ha-
HMWpoeryſis hebant in vemite. Congregatique ſunt Philiſthiim,
Eacleſaſßi veneruntque. Dices puriores ſolere mentes val-
ci deezzta 1O Satanæ circumcingi. Ut enim revelatio-
tonaemes., num ſublimitas in Pauli colaphos Satanam ex-
citavit: utque jejunum JESuM circumſtitit
Lucifer: ita Hebræos tum obſedere Phili-
ſthüm, quum monſtris caruere, conſilio, im-
periôque Saulis. Nam & Roſam inſident rubi:
& ſalutarem campis imbrem fulgura tonitruâ-
que perturbant: Purpuram rapacius, quam re-
liquum pannum, corripit, exeditque tinea. Ut
id non negaverim Chriſto Paulôque præ co-
pia meritorum, obtigifſe: Saüli tamen eve-
niſle dixerim, non plectendæ occaſione lau-
Polirica Feæ, ſed criminis ſupplicio abolendi. Nam miſi
Eccleßafi. mea mme opinio fallit, non ſceleris, ſed Sacer-
colios dotii odio, eliminavit Saul &regno ſuos Ariolos
8S& Pythones. Ut enim condiſceret Ifraël, ca-
rere ſe ſine incommodo tum Sacerdote tum Sa-
politca Cerdotio poſſe, defuncto Samuele, Saül Magos
palliata. jugulavit. Gladium illum ſupplicii tubam eſſe
cupiit, quâà populo inclamaretur, extermi-
natas eſſe peſies ſolo imperante Rege; quibus
nunquam carere potuerunt ſuperſtite, excu-
bantéque Sacerdote. Diſcatis, inquiebat, non
gloriæ tantùm, ſed & religioni ſceptro fe-
Eccleſiafti. liciùs, quam pedo, conſuli. En abactos è fi-
ca juriſar- nibus veſtris Ariolos, non pfſallente Samue-
io. le, ſed me regnante. Chlamys ergo, non E-
phod, monſtra profligat: & Satan exulat ſe-
vweritate diadematis, non zelo Ccydaris. Sed fal-
leris, miſer. Nam dum in jura irrumpis Sa-
cerdotii, non ſolium ſtabilis, ſed evertis. Pecca-
ſti, quuùm viventem Samuelem à Magorum
ſupplicio inhibuiſti. Non enim ille Magiam
ſerpere paſſus eſlet, niſi ſceptro tuo virgam
ejus, in ſcelus ſemper exertam, iniquiſiimè
depreſſifſes. Et peccaſti gravius, cùm de mo-
ribus ad Sacerdotii exedram ſpectantem quæ-

Oliva

ſtionem in tui fori ſubſellia detorſiſti. Proh cœ-
li tribunal incorruptum! Et mori Ariolos, &
eos vivere Saül juſlerat. Porrò nocentiùs ini-
quos ſuſtulit, quàm protexit. Uſque adeò ſuum
reſervari Eccleſiæ jus debet: ut evadere Saul
poſſit, quamdiù ſervat Magos à cruce: peri-
re verò cogatur, mox ut ſententiam dixe-
rit in Ariolos. Neque enim Regis erat, ſed
Sacerdotis, animorum luem & cognoſcere;,
& diſpungere., Perdidiſti peccantes? Peccaſti.
Mori Magos oportuit, ſed non gladio tuo.
Latrones obtrunca, & ſuffige decoctores.
At animorum latebras Levitis dimitte, quo-
rum eſt, lepram animi a lepra dignoſcere.

Ut autem videas, zelo non bono ſæviiſſe in

Magos Saülem: ſumpto de Ariolis ſupplicio,
adiit Pythoniſſam. Quærite mibi mulierem ha-
bentem Pythonem, & vadam ad eam, & ſciſci-
tabor per illam. Tu-ne ille es monſtrorum
Hercules, qui è regno Domini Pythones exe-
geras? Cur ergo Pythoniſſam indagas, ex qua
tuæ pugnæ exitum percontere? Nimirum ſi
Pythonem odiſſes, non eum tibi conſulen-
dum eſſe duceres. Sed enim, ad oſtentatio-
nem juſtitiæ, perditos ſuſtuliſti. Ideò Deus,
qui renum fibras ablaqueat, te inde dam-
nat, unde regnaturus diù putabare. Quam vel-
lem Saülis excidio informarentur Satrapæ,
Dynaſtæque terrarum! Eo cadetis enſe, quo
iniquos vulneratis. Cædi vult divinitas impios,
ſed non unis univerſos iifdémque faſcibus.
Sicarius ſecuri feriatur. At hæreſum villicus

concidatur non bacillis carnificum, ſed vir-

gis Aaronis & Moyſis. Lothum vindicet A-
brahamus. Principum enim eſt everſores ur-
bium profligare, vinculâque injicere captivan-
ti. At peccantes in Templo Phinees & Ophni
unius eſt Heli arguere: reique victimarum
mori propè Arcam debuere. Ne auſus qui-
dem eft de Chriſto perjurii inſimulato judica-
re Pilatus. Accipite eum vos, & ſecundum le-
gem veſtram aclicete eum. Et niſi à blaſphe-
miis cauſam traduxiſſent ad tributa, injudica-
tus abſceſſiſſet JESUS & cancellis Prætorii.
Uſque adeò iniquum eſt Regni templique jura
confundi.

Ego autem dico vobis, quia omnis, qui
viderit mulierem ad concupiſcendum
eam, jam mœchatus eſt eam in corde

ſuo. Quod ſi oculus tuus dewxter ſcan-
daliat te, erue eum, & projice abs
te. Matthæus 5. 28.

Nihil poterat imperari à Domino ſeve-
rius, nihil contra oculorum petulantiam atro-
cius edici. Nuſquam hactenus, apud clemen-
tiſſimum legiſlatorem, de membrorum injuria,
conciſionéque lex lata, juſſäve. Et tamen præ-
ceperat, neminem adorari oportere præter
Deum: juſſerat non iraſci: vetuerat pronun-
ciari in fratrum contumeliam, jacique Raca.
Non tamen exſcindi fel juſſerat, ſi excandeſ-
ceret: aut revelli linguam è faucibus, ſi fortè
conviciaretur. At ubi non videndas mulieres
ſuaſit, tum enimverò licentiam myſticè ſæ-
viendi tum in oculum, tum in dexteram,
tum in pedes dedit. Ut ſcilicet diſceremus ma-
gni, ad ſalutem, id eſſe momenti, ſi ſenſuum
à nobis contumacia non infractè, ſed forti-
ter compeſcatur. Vide autem, quàm nobis,
ne

JOa. 18.37.

Modeſtia
oculorum.

Circumſpe-
6zi 0.

Caſtitatis
surd⸗

Severitas
in luxuriä

Szandala
tollantur.

nun

s

.

h,
NNN

i
nic⸗

Gratiæ
gosperan-
dum.

ne moscharemur, ab oculo diligentiùns, quaàm
à corde, caverit. Nam cùm moœchia & in
mente concreſcat, & & concupiſcentia oria-
tur, non tamen refigendum cor efle dixit, ſi
urgeamur in præceps; ſed eruendum pronun-
ciavit eſſe oculum, nec eruendum tantùm,
ſed, ne vel humi abjectus ſuum in nos vi-
rus immitteret, procul tranſponi debere exi-
ſtimavit. Uſque adeò Virgimitatis periturum
expavit liium, non tam concupiſcentiæ ſul-
phure, quàm luce, fulgetriſque oculorum.
Et ſanè actum de Caſtitate eſt, ubi non in
corde fervere libido, quæ nos vexat, ſed ma-
nare ex oculis cœpit. Cor enim ardere, na-
turæ vitiatæ vectigal eſt: facem oculis ebibe-
re, quâ incendare, non corruptionis appen-

Tentatio- dix eſt noſtræ, ſed noſtræ eſt audacia, pro-

num re-
ansdinm.

/

g. Abra-
ham.
§. Noz.

Occaſio
mala.

Geh. 6. 2.

15.

–

Apoc. 1. mim ad mammillas zon aureh. Ergo, ſi

terviaque voluntatis. Quis enim vel invitus
non titilletur interdum? Quis niſi volens ve-
nenum oculis aut hbavit, aut hauſit? Meritô
proinde nocentior ea nobis eſt peſtis, quam
ultro arceffimus, quàm quæ per rimas in in-
vitum, neſciumve irrumpit. Hinc eſt, quod
& Abraham non ſemel ſævituro Angelo pro
Sodomitis interceſſit: & graſſaturum in homi-
num genus Numen nec ſemel Noë mitigavit.
Num Abrahami cor humanius, quam Noëmi?
Num clades Sodomorum, quàm Mundi, gra-
vior? Num Deus immitior, quam Angelus,
videri potuit? Num denique duxiſſe filias ho-
minum ſcelus eſt immanius, quàm adhinniiſſe
maſculos in ſexum non diſparem, ipſis ne An-
gelis quidem parſuros? Quare ergo de Go-
morrhæorum pœnitentia ſperavit Abraham,
& de reparatione ſui ſæculi Noëmus deſpe-
ravit; cùm præſertim turpior foret Sodomæ,
quaàam Mundi, tetriôrque laſcivia? Inde fac-
tum reor, ut pro mœchantibus Dei Fihis non
rogaret Noë, & ſupplicaret pro ſtupratoribus
inceſtiſque Abraham: quòd hi non ferrentur
viſu contagionem contraxiſſe; ſciretur verò
illis inffluxifle ex oculis luem in pectus. Vi-
dentes filii Dei ſilias hominum, quòd eſſent pul-
chræ, acceperunt ſibi uxores ex omnibus, quas
elegerant. Hinc abſceſſio Numinis à peccanti-
bus. Non permanebit Siritus meus in homi-
ne in æternum, quia caro eſt. Hinc effractæ
in perduelles cataractæ, abyſsique diruptæ,
nullo jam aggere coërcendæ. Delebo hominem,
ab bomine uſque ad animantia. Hinc Noëmi
& nulla reſtinguendi furoris cura, & anxius
de arce fabricanda, in quam confugeret, la-
bor. Norat enimvero immiſſum per oculos
virus nullis jam pharmacis medicari poſle;
& fore, ut tamdiu liberet fornicari, quam-
diu liceret & vivere. Nunquam enim ziza-
mum aret, quod oculorum contumacia pro-
ſevit. Sed enim, inquies, cordi Chriflus in-
ter candelabra, non fronti proſpexit. Vidit
enim illum inter candelabra Joannes praæcinc-
pe-
ctus auro incingit, novit ille cordis adſtrin-
gendam nobis eſſe concupiſcentiam, ne perea-
mus. Placet appreflum pectori vinculum; ſed
frontem, quo muniatur adverſus libidinem val-
lo, intuere. Oculi ejns, inquit, tanquam flam-
ma ignis. Si facies ejus lucet ut Sol in virtute
ſua, cur non oculis ſidera ſuffiguntur, ut cee-
lum ex toto exprimatur in Chriſti corpore,
vultůque Eccleſiæ? An aſtra defuiſſe Domi-
no arbitraris? Qun ille ſtellas tum ſeptem
Præferebat in dextera. Quod ſi tædebat ſide-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. I.

I

rum, cùm Sol fulgeret: quare non Smaragdi
ſtatuuntur in oculis? aut ſi ſaxorum ſcabrities
aſperitäſque non placet, cur lævor liliorum in
oculis non conſeritur? Quid carbonibus com-
mune cum oculis? Quid pupillæ flammæque
non diſſonum? Meminiſſe velim te prolati
ab Eſaia in carnem oraculi: Omnis caro fœ-
num. Ergo, ſi caro fœnum eſt, flammas ideò
locavit Chriſtus in oculis, ut doceremur, quòd
eſſe oporteret carnis oculique diſſidium. Nam
ut flamma bacchatur in fœnum: ità faciei
odifſe debet oculus, non amare venuſtatem.
Sat eſt inhiberi cordis concupiſcentiam velo

Iſa. 40. 6.

aureo à libidine: at ea eſſe debet inter car-

nem oculümque ſimultas, quæ inter fœnum
& flammam intercedit. Siquidem, ſi vide-
ris, non evades. Quoniam autem videri à me
poteſt acerbius oculorum exagitata, damna-
tâque petulantia, audiamus quid ſucclamet

Jeremias. Docete filias veſtras lamentum: &' Jersg. 20.

unaqugque proximam ſuäm planétum: quia aſ-
cendit mors per ſeneſtras noſtras. Per ſenſus
tuum in cor libido perrupit? Noli comparare
malagma, ſed rogum extrue. Nulla jam ſu-
pereſt obducendi ſpes vulneris, ſed effodiendi
lepulchri neceflitas incumbit. Non faſcias,
quòô plaga obligetur, ſed inſtitas, quibus ſepe-
liatur, is paret, quem mors è⁶ feneſtris invaſit.
Peccavit David: ſed & vidit. Vice ſenſuum
Heva defuncta eſt; & Adam mentis. Ut il-
la mortis pomum porrexit, mox ille ſcelus
ſuppliciumque deglutiit. Ità Philo colluſit in
paradiſo: & ita procul à paradiſo quiſque ſui
vim oculi, violentiämque vulneribus vermi-
buſque confectus oppreiluſque experitur.

Vidimus ſtellam ejus in Oriente, & ve-
nimus adorare eum. Matth. 2. I.

Mira ſanè rerum, dictorumque diverſitas.
Nam cùm vulgo nihil non magnum videa-
tur, nihilque non videatur Principibus mi-
nimum tenuéque: hic tamen, apud Mat-
thæum, JESUS & infans Paſtoribus eſt, &
Magis Rex; ſpectatur ab illis tantum, ab his
& exquirifur, & adoratur, & in Numen
membrorum munerémque tributo adſcitur. In-
venietis infantem pannis involutumn. Paſtores
loquebantur ad invicem- videamus boc ver-
bum. Videntes autem cognoverunt de verbo,
quod diétum erat illis de puero hoc. Quid vi-
lins dici ſcribique potuit de nato villico, ſeu
bubulco? Modò infans, & modô puer appel-
latur. Ipſi verò Paſtores aut cognoſcunt, aut
vident vagientem, nullà de colendo eo ſigni-
ficatione, curàque. At Magi & ſplendiſſimè
de Chriſto loquuntur, & ſubmiſſiſſimè ante
illum incurvantur. Ubi eſt, qui natus eſt Rex
Judkorum * Et procidentes adoraverunt eum.
Quid potuit aut prædicari, aut edi auguſtius in
obſequium Salvatoris? Nimirum Scribæ, Re-
géſque fatigantur Hieroſolymis, tantâque Bi-
blia evolvuntur, ut vel cunæ Domini deſig-
nentur. In domo autem natavere auro thuré-
que pavimenta. Ergo ſcintilla (id enim fuiſſe
in pannis infans videri non immeritoò poteſt)
coram fumigante ligno ſcintilla, imoe fumus
duntaxat eſt, & in Sole ſidus, imò & Sol eſt,
Sole ipſo lucidior: quando & Paſtoribus infans
JESIS eſt, qui tantuùm ſpectari ab iis cognoſ-
cique poſſit: Rex verò Regibus eſt, à quibus
& coli debeat & adorari. Nimirum excrevere
6 in

Chriſti
Nativi-
Ias.
Rex eve-
hbat omnes
nationss.
Vnio inter
sà venas.

Patrig
oblivio.

Chbriſti
nia.

Luc. 2
2 2.

Matth.
2. 2.

14
in purpuram faſciæ vagientis, ubi non popu-
laribus tantùm ſuis, ſed exteris quoque remo-
tiſque Nationibus ſuæ proſtare voluit gazas,
opéſque divinitatis. Quamdiu enim unius in-
tra Provinciæ fines humanitatem continemus
noſtram, ſordemus, vagimuſque in panno:
Reges ſumus, ſi nationes & evocamus, &
complectimur omnes. Regium porrèò eſſe, non
und circumſcribi natione cor noſtrum, ſed om-
nibus patere, ex eo vel maximè elucet, quod
ſemel tantum Abrahami genus Regis titulo
cohoneſtatur, tunc ſcilicet, quum Gentes ex

Gen. 17. eo propagandæ nunciantur. Nec ultra vocabi-

5e

tur nomen tuum Abram ſed appellaberis Abra-
bam, quia patrem multarum gentium conſtitui
te; facidmque te creſcere vehementiſſime, po-
nämque te in gentibus, Regéſque ex te egredien-
tur. Ut ad omnes exundat, non jam Abram,
ſed Abraham, tum enimveroô ejus & infula-

Abraba- tur & coronatur poſteritas. Haud naſcituri ex

mus. eo Reges prædicuntur, cùm Iſaacum obligat,
& penè litat in monte: ſed tum Regum aba-
vus ſalutatur, quum nomen ejus in Gentium
plurimarum omen recuditur. Appellaberis A-
braham, quia patrem multarum gentium con-
Zelus Nitui te, Regéſque ex te egredientur. Uſurpan-
animarùà dæ ergo coronæ nomen aptius, quam ſacrifi-
ind fe cium eſt: regnumque defertur Abrahamo,
rens ad non ſi fillum pro Deo jugulet, ſed ſi natio-
omnes. nes multas ſuo præferat, foveâtque nomine.
Mirum autem videri non debet id in Abraha-
mo, quando occiſus ab origine Mundi non
tum Princeps Agnus infcribitur, cùm in cruo-
re ſuo ad imperium purpuraſcit, ſed quum
adumbratas in cozli avibus terrarum nationes
omnes ſuum in ſinum, menſamque ſuam ju-
Apoc. 19. bet advolare. Habet in veſtimento, & in fe-
16. moréc ſuo ſeriptum *Kex Regum „& Dominus do-
minantium. Et vidi unum Angelum ſtantem in
Jole, & clamavit voce magnà, dicens omnibus
avibus, quæ volabant per medium cœlum: Ve-
nite, & congregamini ad &nam magnam Dei.
Ergo non mirum, ſi caſurus in ara Iſaac ne-
quit diadema Patri conflare: quando jugu-
latus pro mundo agnus tanti profuſione cruo-
ris purpuram ſibi non imbuit: ſed tum pri-
Pfal. 18. mùm Rex Regum eſt, quúm avibus univer-
7. ſis cœnam parat in coelo. Quid quod conæ
Saperior præco in Sole ſtetit? de quo cecinit Pfaltes:
idem om- Won eſt, qui ſe abſcondat à calore ejus. Ut ſcia-
nrte e: mus, cùm de regno ſtabiliendo agitur, ea eſſe
mes Oportere invitantis Roſtra, unde undique poſ-
amet. ſit regni tubicen exaudiri. Nam ut nullæ Sio-

Rex non nis ſupernæ aut gemmæ, aut paginæ, aut

anuwa di

ligat tan-

tum

Dignitas
omnibus
indiffe-
renter
conferen-

da, ſi dig-

ni ſins.

etiam fulgetræ Regis titulo agnum extule-
runt, quo illicò cohoneſtatus eſt, ubi aves
omnes excepit epulo: ità nullis aut contu-
meliis aut doloribus nomen Regis deleri po-
teſt, ſi nationum fuerit calculo deſignatum.
Etiam in patibulo Rex JESUS infcribitur,
quod eradi ſtemma Pilatus vetuit. Sed im-
peri teflera non unis erat inſcripta characte-
ribus Hebræorum; verùm Romanis Græciſ-
que inſculpta literis contra clavos & haſtas
perennavit ad triumphum. Uſque adeò fe-

rax regni ipſa quoque crux eſi, ſi fines unius

prætergreſſa provinciæ . nationes complecta-
tur omnes, ſcribâtque eas in fuo trunco.
Jure proinde optimo, antequam teſtaretur
Joannes noluiſſe Præſidem Regis titulum de
cruce diripi, affirmavit, multis eum natio-
num characteribus exaratum, inquiecns: Et

Oliva

circuitu thront:

erat ſeriptum, Hebraicè, Græce, & Latinè.
Hanc autem gentium omnium complexionem
pernecefſſariam inſignibus ſtabiliendis imperii
tum fuſfle, tum eſſe cognoſcemus, ſi, quod
Joannes de throno Dei poſteritati tradit »
expendamus. Et primò quidem, ut influen-
tes in mare Amnes nomen ſuum in littus ab-
jiciunt: ità ſanè fluminis impetu, quo Dei
civitas hilaratur, eraduntur nationum illuc
accurrentium tefſleræ, nominaque. Neque
enim illic ſtrident Trogloditæ, non Parthi
jaculantur, non peregrinantur cum tentoriis
Scythæ, non Græci declamant, non Medi
epulantur. Una eos innocentiæ ſtola induit,
ſublatis habitium linguarumque diſcrimini-
bus. Verùm quòd in flummibus Mare præ-
ſtat, id cœlum in Gentibus non conficit. Deo
ità adſtant, ut ſuam quæque teſſeram, un-
de diſcernatur, oſtentet natio, ingeraâtque.
Vidi turbam magnam, quam dinumerate nemo
poterat, ex ommnibus gentibus, & tribubus, &
populis, & linguis: ſtantes ante thronum, &
in conſpectu agni. Et omnes Angeli ſtabant in
Et ceciderunt in contpectu
throni in facies ſauas, & adoraverunt Deum.
Vix reperies omnes omnino coram Dei ſolio
provolvi Angelos, niſi hac tantum vice. Et
quid eos in obſequium inflexit? Num clarior,
auguſtiérve thronus effulſit, aut certè ſanctior?
Quin alias proceſſere de throno tonitrua: ful-
ſere in throno lampades: Scripturarum pro-
diere & throno paginæ conſignatæ: tum ma-
re adfuit ſub throno, tum agnus. Quid his
ad extorquendum cultum aut potentius, aut
blandius, aut innocentius, aut denique im-
perioſius? Et nunquam tamen ab Angelis
omnibus excultus eſt Dei thronus tam im-
pensè, ſubmiſſéque: Ceciderunt in conſpeclu
throni in facies ſuas. Nimirum ambiebatur
ſolium nationum omnium coronã. Ex omni-
bus, inquit, gentibus, & tribubus, & popu-
lis, & linguis, ſantes ante thronum. Hæc
enimverò nationum generatim omnium coa-
cervatio Agni ſohum ita decoravit, ut, quod
nec micantibus fulguribus, nec prælucenti-
bus facibus, nec criſpante Oceano, nec fe-
ſignato libro, nec agno factum novimus ju-
gulato, ut ab omnibus omninò Angelis co-
leretur, id accurſu gratulemur factum na-
tionum ad thronum. Sapienter proinde Da-
wid Regis tum titulo naſciturum ex ſe Chri-
ſtum inſignivit, cùm affuſas ad eum iri Na-
tiones quoque exteras prophetavit. Deus ju-
dicium tuum Regi da; & juſtitiam tuam ſi-
lio Regis. Coram illo procident Eithiopes. Et
benedicentur in ipſo omnes tribus terræ Et
replebitur majeſtate ejus omnis terra Rat;
Rat. Ergo, ubi opimandæ rore Domini pro-
vinciæ quoque exteræ prædicuntur, ibi Re-
gis titulus & in parentis curuli, & in incu-
nabulis fili nomen Regis effulget. Regium
id enim eſt, non coërceri beneficentiam ſo-
li tui, una aut Italià, aut, quod turpius quo-
que eflet, urbe und. Audi quàâ ratione Pau-
lus Chriſtum, non Chriſtum vocet, ſed Do-
minum, ubi eum præeſſe nationibus univer-
ſis affirmavit. Omnis, qui oredit in illum, non
oTndetur. Non enim eſt diſtinctio Judæi &
Græci- Nam idem Dominus omninm, dives in
omnes, qui invocant illun. Dominus eſt, ſi non
diſcernit Judæum à Græco. Quoniam Deus,
inquit David, magnus Dominus: & Rex magnus

luper

lJoan. 19.
21.

Apoc. 74
9.

Pfal. 7 I
I.

Rom. 9.
33

Pſ. 94. 2.

kl⸗

Nuper omnet Deos. Cur tam magnus & Rex &
Dominus eſt? Suà fortè immenſnate, aut gran-
ditate? Audi: Quia in manu ejus ſant omnes
kines terre. Non colorum architecturâ, non
terrore cohortium, non fulgore throni, Rex
habetur & prædicatur magnus, ſed quòd
gemmarum loco, fines nationum omnium ge-
ſtet in digitis. Rex magnus ſuper omnes Deos:
quia in manu ejus ſuint omnes ſines terræ. Tunc
propterea Paulus exclamat Omnipotentis pa-
tuiſſe tum opes, tum etiam gloriam, quùm
in unum ſalutis portum Gentes Judæôſque de-
Rom. y. duxit. Ut oſtenderet divitias gloriæ ſauæ in va-
13. Ja miſericordiæ, qukx præparavit in gloriam.
ui & vocavit nos non ſolum ex Judzis,
ſed etiam ex Gentibus. Non ubique præde-
ſtinatio tam ſplendidis amicitur divitiarum
gloriæque fulgoribus, ſed tum tantum cùm
fines egreſſa Palæſtinæ, procucurrit in Gen-
tes. Nam quamdiu Chriſtum tæduit Chana-
nææ, ovium nomine prædeſtinatio adumbra-
Matth.1z. batur. Non ſum miſſus niſi ad oves, quæ pe-

24. rierunt domus Iſrazcl. Oves meæ vocem meam
Joa. 10. udiunt Ego ſum Paſtor bonus. At ubi in
* ₰ . . „7
27. terrarum fines progredi copit Eccleſia, ut

oſtenderet, inquit Paulus, divitias gloriæ ſucz.
En qu ratione vellera in metalla durue-
runt, & caulæ putor in gioriæ decus immi-
gravit. Uſque adeò quò eſt nationum capa-
cior tui cordis humanitas, eò eſt opibus de-
Pſalm. coréque ſublimior. Glorioſa dicta ſunt de te,
86. inquit David, oivitas Dei. Thermis, an fon-
tibus, an foro ità Sion effertur? Humana iſt-
hæc ſunt, quæ de Babylone jactantur non
inſulseè, in Sion verò nonniſi dementiſlimèe
prædicarentur. Jam novi, unde gloria alluat
Hieroſolymas. Templo nitet, & thure fra-
grat, & hoſftiis expiatur. Falleris. Non enim
Templo, ſed ſtabulo inſignitur Sion: nec eam
aurea Arcæ Cherubim, ſed ſubnigra Æthio-
Ibid. pum natio cohoneſtat. Ecce alienigenæ, & Ly-
rus, & populus Wthiopum: hi fuerunt illic. En
gloriæ ſcaturiginem! thiope dealbatur Je-
ruſalem, & purpuraſcit Lyro. Alienigenæ re-
cepti, non ſtirps Judæ coronata, aut infulata
Levi ſoboles amiciere Sionem tum fulgore,
tum glorià. Quis non coelum aut attentiùs ex-
plorat, aut obſequentius expavet, quùm ſi-
deribus ſibi agnatis minimè circumſcriptum,
colorat vaporem deaurâtque in Cometem. Plus
authoritatis reverentiæque unus cœlo parit Co-
metes, quam ſtellularum cohors innumera.
Quis primus ex Abrahæ poſteris regnavit in
cocco & torque? Is qui exteris ſuo confilio
proſpexit externus. Imperavit Joſeph, ſed
in .gypto; quùm fſcilicet non jam parentis
gregem agebat domeſticum, ſed advenarum
horrea dilatabat. Nec pronepoti diſſimilis a-
bavus. Siquidem ipfemet Abram ſuæ incre-
menta rei apud Pharaonem peregrinatus am-
Gemij.2, phficavit. Aſcendit ergo Ahbram de WPgybto.
Erat autem dives valde in poſſeſſone auyi &
argenti. Nanciſcitur Patriarcha Pactolum in
Nilo. Salutare adeò eſt, gloriæque conter-
minum, ſola quoque ſine beneficentia apud
exteros peregrinatio. Quid? Nonne Chriſtus
ſin regni auſpicatur initia excurſione factaà in
.gyptum? Quam COhriſtus peregrinationem
imiturus Puer appellatur ab A igelo, ſed Do-
Matth. z. minus ab Eſaia lalutabatur. Accipe puerum,
& Matnem ejus, & fuge in Kgyptum. Eecce
l. 19. 1. Dominus aſeendet ſuper Nubem levem, & in--
Eihicæ Comment. Tom. IV.

N /

Stromatum, Lib. l. r15

gredietur Mgyptum. Vide, quo modo vagitus
in imperantis vocem, exteros adeundo, pro-
fecerit. Vide, ut in Dominum puer excreve-
rit, ubi primùm fines attigit exterorum. Tu
quoque Rex eris, non quamdiu in ſtagno pa-
triæ Prætoriam circumages, ſed quando Na-
vim tuam in Oceanum emittes gentium om-
nium ſinus littorâque luſtraturam. Tantis nun-
quam Arca & ſignis & donariis fulſit, quaàm
cùm per provincias Philiſthinorum circumla-
ta eſt. Nunquam ità Sion effulſit, quam cum
Sabam excepit Zthiopum Reginam. Nullo
Eliſæus ſigno clarior, quam emundatæ in Sy-
ro lepræ. Quid vero cauſiæ, quod rivulos con-
ſectamur, quibus doctrinæ hujuſce fons ſca-
turit. Erant autem quidam Gentiles. Hi ergo TOa- 12.
acceſſerunt ad Philippuum, dicentes: Domine, 20.
volumus JESUM videre. Andreas & P bilippus
dixerunt JESU. JESUS autem reſpondit eis,
dicens: Venit hora, ut clarificetur filius hominis.
Excitaverat JESUS è& ſaxo Lazarum, nec ſe
prædixit eo fore ſigno clarificandum. Erexerat
* coœnO Magdalenam: nec tantæ immutationis
portento ratus eſt ſuum clarificari nomen inter
homines poſle. Subierat cum triumpho ur-
bem: & tamen claritatis ſe titulo abſtinuit.
Nunc verò quorumdam ad ſe acceſſu jam ſe
clarum fore pronunciat. Nimirum tum coleba-
tur à ſuis: nunc veròô ſuæ teſſeram fidei pro-
tendit ad Gentes. Hinc fulgor emicat Redemp-
tori: hinc magna Servatori acceſſio facta eſt
dignitatis. Non ergo aut alabaſtro, aut trium-
Pho coœh Deique ſtirps cohoneſtatur, ſed ad-
venarum accurſu. Clamat illicò non immerito
JESUS: Wiſi granum frumenti cadens in ter-
am mortuum fuerit, ipfum ſoltm manet: ſi au- Ibid.
tein mortutm fuérit, multum fructum affert.
Ubi ſe vidit Gentilibus circumdari, tum enim-
verò non jam lora, clavôſque nominat, ſed
Crucem in culmum demutat, aitque non cædi
debere ſe, ſed ſeri, fingitque de patibulo ſpi-
cam. Adeòô vel furca in germen abit, ſi mori
pro exteris contingat. Ideò uni tum fortè exco-
lendæ Judææ deſtinatos Apoſtolos, quos in viam
Gentium digredi vetuerat, ipſümque Bapti-
ſtam præcuriorem quidem ſuum, ſed Judæo-
rum tantùm tubicinem lucernas eſſe dixit;
cùm è contrario Paulus aureæ comparetur ur-
næ, ubi eum ablegandum ad Gentes com-
memorat. Vas eleclionis eſt mihi iſte, ut por- A G. 9.15.
tet nomen meum coram Centibus, & Regibus,
& filiis Irail. Ergo quantum lucernæ præ-
cellit patera, tantùm anteſtare ſcias Gentium
præconem unius tum quidem Palæſtinæ præ-
conibus.

Natus eſt vobis hodie Salvator, qui ſt
Chiiſius Dominus. Luc. 2.

Vagit in ſœno Chriſtus, & Dominus ap- &5e
pellatur. Tum verè Dominus nominatur, Na init
cum ad Paſtores præfatus Angehis eum iis na- zas
tum eſle teſtatur. Ergo non plebeium, ſed Rex an-
regium eſt, inopibus naſci, & in ſtabulo „
principaris, ſi pauperibus opem tuam, viréſ- Affabili⸗
que tuas polliceare. Id quamquam ſubobſcu- as.
rum plerifque videatur, ità tamen pPerlucet, Zelus a-
ut is quoque id non ignoret, qui meridianum ,,,„.
Solem non videt. Sedebat quidam in via cæ- Ne a
