ſuper terram: Cum operatus fueris eam, non da-
bit tibi frutctus ſuos: vagus & prfugus eris ſuper
terram. 107. & 108. & 336
Dixitque Dominus ad eum: Quaie iratus es? Et
cur concidit facies tua? Nönne, ſi hené egeris, re-
cipies: ſin autem male, ſtatim in foribus peccatum
aderit. 49. & 92. & 333
Nunc igitur maledictus eris ſicper terram : qua Juſ-
cepit ſanguinem fratris tui. 50
Et nomen fratris eſus Jubal: ipſe fuit pater canen-
tium citharâ, & organo. 253
Ex CA P. VI. Tabtus dolore cordis intrinſecus. De-
lebo, inquit, hominem quem creavi. 295
Videns Deus, quòd multa malitia hominum eſſet in
terra, & cuncéta cogitatio cordis intenta eſſet ad
malum, omni tempore. 2
Videntes ſilii Dei fllias hominum, quèd eſſent pul-
chræ, acceperunt ſibi uxores ex omnibus quas ele-
gerant. Dixitque Deus : non permanebit ſpiritus
meus in homine in æternum, quia caro eſt. Ibid.
&& ÜJ299
Ex CAP. VII. Et clauſit eum Dominus deforis. 81
Ex CA P. VIII. Odoratus eſt Dominus odorem ſua-
vitatis. 166
Edificavit autem Nos altare Domino; & tollens de
cunctis pecoribus & volucribus mundis, obtulit bo-
locauſta ſuper altare. Odoratüſque eft Dominus

odorem ſuavitatis. 171
K k Ex

Index Locorum

Ex CAP. IX. Non erunt ultra aquæ diluvii ad de-
lendum univerſam carnem: eritque Arcus meus in
nubibus.

Iuis. . 30. & 33
Bibeénſque vinum inebriatus eſt, & nudatus in taber-
naculo ſuo. 81
Arcum meum ponam in nubibus, & erit ſignum fœ-
deris inter me, & inter terram. 171
Creſcite & mualtiplicamini.
Benedictus Dominus Deus Jem, lit Chanaan ſervus
ejus. Dilatet Deus Japhet, & babitet in taberna-
culis Gem, ſitque Chanaan ſervus ejus. 302
Ex CAP. XII. Egredere de terra tua, & veni in
terram, quam monſtravero tibi. 128. & 356
Ex CAP. XIII. Aſcendit ergo Abram de Egypto.
rat autem dives valde in poſſeſione auri & ar-
genti. 15
Quz univerſa rigabatur, ſicut paradiſus Dei, & ſicut

Wgyptus venientibus in Seger. 72
Ex CAP. XIV. Quatuor Reges adversus quinque.
61
At verò Melchiſedech Rex Sdalem, proferens panem
& vinum, benedixit ei. 113

Levo manum meam ad Dominum Deum excelſum,
Poſſeſorem cœli & terræ, quod à filo ſubtegminis
uſque ad corrigiam caligæ „ non accipiam ex omni-
bus, quæ tua ſunt. 361
Ex CAP. XKV. Suſpice cœlum, & numera ſtellas,
ſi potes. 28
Cüumque dol occumberet ſopor irruit ſuper Abram.
In illo die pepigit Dominus fœdus cum Abram,
dicens Jemini tuo dabo terram hanc à fuvio E-
gypti uſque ad fuuvium magnum Euphratem. 43
Deſcenderuntque volucres ſuper cadavera, & abige-
bat eas Albram. Cum ergo occubuiſſet Sol, falcta
eſt caligo tenebroſa, & apparuit clibanus fumans,
& lampas ignis tranſiens imer diviſiones illas. 207
. & 260
Ex CAP. XVI. Videns quòd conceperit, deſpectui
me habet. Cui reſpondens Abram: Ecce, ait, an-
cilla tua in manu iuu eſt: utere el, ut libet. 21

& I18. & 332

Dixitque ei Angelus Domini- Revertere ad dominam

tuam, & humiliare Jſub manu illius. §§. & 64
. & 107
Vocavit nomen Domini, qui loquebatur ad eam Tu
Deus, qui vidiſti me. 6

Cüumque inveniſſet eum Angelus Domini in ſolitudine,
quæ eſt in via dur in deſerto, dixit ad illam:
Agar ancilla Sarai, unde venis, & qu Vadis

T. & 107
Quæ reſpondit, à facie Sarai Dominæ meæ ego fu-
gio. 78. & 107

Dixitque ei Angelus Domini : Revertere ad Domi-
nam tuam. MWultiplicans multiplicabo ſemen tuum.
93
Ex CAP. XVII. Ambula coram me, & eſto per-
Ffectus. Sara uxor tua pariet tibi filium, vocabij-
que nomen ejus Iaac. 124
Ego Dominus omnipotens: Ambula coram me, &
eſto perfectus. Daböque tibi, & ſemini tuo terram
Peregrinationis tuæ, omnem terram Cbhanaan in
poſſeſionem æternam. Ibid.
Ponam fœdus meum inter me & te: & multiplicabo
te vehementer nimis. Cecidit Abram pronus in fa-
ciem. Dixitque ei Deus. Ego ſum, & pactum meum
téclm. 300
uper Imasl quoque exaudivi te Ecce benedicam
ei, & augebo, & multiplicabo eum valde. Tulit
autem Abraham Iſmazl filium ſuum, & omnes
vernaculos domus ſuæ, & circumcidit carnem

pag. 28
Maledictus Chanaan, ſervus ſervorum erit fratribus

296

Præputii eorum ſtatim in ipſa die. 301
Ex CAP. XVIII. Loquar ad Dominum, cum ſim
Pulvis & cinis. 4
Quid ſi inventi fuerint ibi decem 2 Et dixit: Non
delebo propter decem. Ahiitque Dominus. 22
Deſcendam, & videbo, utrum clamorem opere com-
pleverint. 13

Habebit filium Sara uxor tua. Divxit autem Domi-

nus ad Abtaham. QOuare riſit Sara *Numquid
Deo quicquam eſt diftcile n 4. &

Num vere paritura ſum anus?

2
Teſtinavit Abraham in Tabernaculum ad Saram,

ce, & fac ſubcinericios panes. 94
Glamor Nodomorum, & Gomorrhæorum multiplicatus
Urum compleverint, an non eſt ita. Ihid.
Fag, ut locutus es, èòMGU 366
Revertens veniam ad te, tempore iſto vitâ comite

dixitque ei- Acceleta, tria ſata Rimilæ commiſ-

9

& habebit filium Sara uxor tua. 407
Ponam buccellam panis, & confortetur cor veſtrum.
266

Ex CAP. XIX. Veni inebriemus eum vino, dor-
miamuſque cum eo. A77. & 118
Quæſo, Domine mi, quia magnificaſti miſericordiam
tuam, ut ſalvares animam meam, nec poſſum in
monte ſalvari. Eſt civitas hbæc juxta, ad quam
poſum fugere, parva, & ſalvabor in ea. 118
Compulit illos, ut diverterent ad eum. Ingreſsiſcue
domum illius fecit convivium, & coxit azyma,
& comederunt. 267
Mané proficiſcemini in viam veſtram. Ibid.
Wolite malum hoc facere. Habeo duas filias, educam
eas ad vos, abutimini eis, dummodo viris i i⸗
nihil mali faciatis. 270
In monte ſalvum te fac.
Ex CAP. XX. Dixitque ad eum Deus: Er ego ſeio,
quod ſimplici corde feceris; & ideò cuſtodivi te,
ne peccares in me, & non dimiſi, ut tangeres
eam. 9
Ex CAP. XXI. Ejice ancillam hanc, & plium
ejus. 21. & 82. & 92. & 114. & 118. & 282
33
Tollens panem & utrem aquæ, impoſuit ſcapulæ ejus,
radiditque puerum, & dimiſit eam. 29. & 3 56
Vocavitque Angelus Dei Agar de Cælo, dicens:
Quid agis Agar * Woli timere : Tolle puerum:
duia in gentem magnam faciam eum. 29
Tene manum illius, quia in gentem magnam faciam
eum. 55
Quæ videns puteum aquæ, abiit, & implevit utrem.
76
Cui dixit Deus: Non tibi videatur aſperum ſuper
Puero, & ſuper ancilla tua omnia quæ dixerit ti-
bi dara, audi vocem ejus. 93. & 114
Nurrexit itaque Abraham mands, &y' tollens banem;,
& utrem aquæ, impoſuit ſcapulæ ejus, tradidit.
que puerum, & dimiſit eam. 94. & 114
Non enim erit bæres ſilius ancillæ cum ſtlio libere.
241
Ex CAP. XXII. Nunc cognovi, quòd timeas Deum.
32
Multiplicabo Nemen tuum, ſicut ſtellas cœli: Et be-
nedicentur in ſemine tuo omnes Gentes. 74. & 217
& 218. & 219. & 220

Quia feciſti hang rem, benedicam tibi. 74
Tentavit Deus Abraham, & dixit ad eum: Tolle
Klium tuum, quem diligis I.ſaac. 93

Arripuit gladium, ut immolaret filium ſuum. Et
ecce Angelus Domini de clo clamavit, dicens:
Non extendas manum tuam ſuper puerum. 94
& 222. & 282. g,
uis

el: 6 4
, Nel;

it
mi/i Um

1, G.
nlſliis /

Ein ſckiin en
leticki

n, d Quis ſecißti rem pangd, & non peperciſti Klio tuo uni- in titulum fundens oleum deſuper. 112
5 enito propter me, benedicam tibi : & poſidebit Angelos quoque Dei aſcendentes & deſcendentes pei
1a emen tuum portas inimicorum ſuorum. 112. & 165 eam. 20
Nin. Tolle plium tuum quem diligis, WHaac, & offer illum Terram in qua dormis, tibi dabo, & ſemini tuo. Ibid.
en n in holocauſtum. 128 Dilataberis ad Orientem & Occidentem, & Jepten-
Ibi offeres euimn in bholocauſtum ſuper unum montium, wrionem „ & Meridiem . & benedicentur in te, &
altn) quem monſtravero tibi. 222. & 357 in Nemine 1,10 cunétæ tribis terræ. 112
u1 Extendit manum ſuam, & arripuit gladium ut in- NDi dederit mihi panem ad veſeendum, erit mihi Do-
8 molaret fllium ſuum. r 282 minus in Deum. 182
Quia non peperciſti flio tuo unigenito propter me, Erit ſemen tuum ſicut pulvis terræ: dilataberis acd
n Il benedicam tibi, & multiplicabo ſemen tuum ſicut Orientem, & Occidentem, & Jeptentrionem &
. ſaln Hellas i:. G. benedicentur in ſemine tuo omnes Meridiem. . 350
1 terræ, quia obediſti voci mec. 304 Proficiſcere äd domum Bareel ehe, matris tuæ, &
nn mli Ex CAP. XXV. Fabtus eſt Eſau vir gnarus venan- accipe tibi inde uxorem de filiabus Laban. Ibid.
8 di, & homo S Jacob autem vir ſimplex ha- Ex CAP. NXIX. Profectus ergo Jacob, venit in ter-
R bitabat in tabernaculis. 38. & 82 ram Orientalem. 112
Collidebantur in utero ejus parvuli. 82 Et vidit puteum in agro, tres quoque greges ovium
r it e Qui primus egreſuts eſt , rufus erat. Protinus alter avcubantes juxta enum. Ibid.
. ogrediens plantam fratris tenebat manu. Ibid. Ex CA b. XKXX. Peperit quoque 2 elpha alterum.
ner Quc peperit ei Zamram;, & lecſan, G. Madan, & Dixitque Pia: hoc pro beatitudine mea. Proptereà
Madian, &. lIecſan quoque genuit daba & Da- appellavit eum Aler. 47
anti lau. 350 Dixitque Rachel: Da mihi bartem de mancragoris
Ex CAP. XXVI. devit autem Iſaac in terra illa, klii tui Ula reſpondit . Parumne tibi videtur ,
i G& invenit in ipſo anno centuplum. 50 quòcd Præripueris maritun mihi, niſi etiam Man-
an, eſ Doror mea eſt. iacjeoh Palaſi 229 Aragoras Plii mei iuleris Ibid.
Ne Froſpiciens Abimelech Rex Pa ſinorum per fene- Ex CAP. XKXI. Cur furatus es deos meos? Dera-
n fram, vidit eum jocantem cum Rebecca xore ſua. tantique omne tentorium, ait: Ne iraſcatstr do-
dan Et accerſito eo ait: Perſpicuum eſt, quòd uxor minus meus, quia coram te aſurgere nequeo. Sc
d enn ki tua ſit. Ibid. deluſa ſolicitudo quærentis eſt. 37

Sacræ Scripturæ.

1, Cuit

ren.

Cave, ne quidquam aſperé loquaris contra Jacob. 113
Die noäctuque æſtu urebar & gelit, Jugiebatquèe ſomnus
ab oculis meis. 253

Cimque periranſiſent dies plurimi Abimelech vidit
eum jocantem. Ibid.
Reputans, ne forté interficerent eum, propter illius

6 duuſiue pulchritudinem. Ibid. Immolatiſque victimis in monte, vocavit fratres ſuos
n . . . 1 „ . S S. —
dummnrtit Benedicentur in ſemine tuo omnes gentes terræ, eρ ut ederent panem. Qui, cum comediſſent, manſe-
ud obedierit Abrabam voci meæ. 304 runt ibi. Laban verò de noëte conſurgens, oſceulatis

Ex CAP. XXVII. Quis igitur ille eſt, qui dudum

captam venationem attulit mihi? benedixique ei,

eſt ſilios, & ſilias ſuas. 117

n Deu le Sed & pater veſter circumvenit me, & mutavit mer-

iled ke G& erit benedibtus. . 20 cedem meam decem vicibus. 120
1 diniſ u Venient dies luétus patris mei, & occidam Jacob fra- Niſi Deus Patris mei Abraham & timor Ilaac affuiſ-
. trem meum. 24. & 80. & 267 ſet mibhi, forſitan modò nudum me dimi ſiſſes. 284
lam ar, 6 Dominum tuum illum conſt tui, & omnes fratres ejus Valet manus mea tibi reddere malum, Sed Deus

eII4 Endt Jervituti illius lubjugavi. 38 Patris tui heri dixit mihi: Cave ne loquaris con-
4 ILrrugiit clamore magno. In pinguedine terræ, & in tra Jacob quidquam durius. Cur furatus es Deos
inpoited rore eœli erit benedictio tua. 80 meos 5 307

niſt em N Quis es tu, Fili mi? Dixitque Jucob: Ego ſum primo- Apud quemcunque inveneris Deos, necetur coram ra-

genitus tuns Eſaui. 102 tribus noſtris. Nerutare, quidquid tuorum apud me
nere: IM Comedi, benedixique ei, & erit benedictus. Ibid. inzeneris, aufer. 331
cian an. Fili mi, acquieſce conſiliis meis, & pergens ad gre- Ex CAP. NXNXXII. Poſtquam tranſoreſus eſt Pba-
nten ninu gem, affer mihi duos hædos, ut faciam ex eis eſ- nuel: ipſe claudicabat pede. 2
cas patri tuo quas cum intuleris, & comederit, Quam ob cauſam non comedunt nervum Filii Iſrazl,
it, bilei benedicat tibi priuſquam moriatur. 112 uſque in præſentem diem. 37
derviant tibi populi, & adorent te tribus: Eſto Do- Jacob autem abiit, in itinere, quod cæperat, fue-
ihun ⸗n minus fratrum tuorum, & incurventur ante te filii runtque ei obviam Angeli Dei. 116

maätris tucg.

. omnit l 5 . 112 Cüumque dormißet ibi noëte illa, leparavit de bhis,
1 S vino ſRahbilivi eum. 176 quæ habebat, munera Eau Fratri ſuo.. . Et cce
e; luß⸗ Pen l S Weka'teo 179 vir luctabatur cum eo 2ſque mane. . . LEt benedi-
4 ctl in 7 ibi Deus de rore cœli abundantiam Frumenti vit ei in eodem loco. Vocavitque J. acoh nomen
. vim. 26 loci illius Phanuel, dicens : Vidi D. im fa-

cie ad faciem: & ſalva ſabta eſt anima mea.

In pinguedine terræ, & in rore cœli deſuper erit be- 7
117. & 3 18

, CN , . . . .
milt nedictio tua : vives in gladio. 282

Mim Num unam tantuùm benedictionem habes, pater? 296 Deus Patris mei, erue me de manu fratris mei
win er Ncob eſt. 2160 Eſai, quia valde eum timeo. 120
lu A Cimque venatu aliquid apprehenderis, fac mihi inde In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum: Et nunc oumn
n / . 1H. Pulmentum, ut comedam, & benedicat tibi anima duabus turmis regredior. 253
n tn E ec. 319 Et ecce vir luctabatur eum eo. Dixitque ad eum: Di-
81 XCAP. XXVIII. Tulit de lapidibus, & ſuppo- mitte me. Nequaquam Jacob appellabitur nomen
Alitmn H nens capiti ſuo, dormivit. 83. & 112 tuum, ſed Iſrasl. 317
dint durgens Jacob mane, tulit lapidem, & erexit in ti- Traductiſque omnibus, quæ ad ſe pertinebant, man ſit
ur en iuluur. 83 ſolus. Et ecce vir lublabatur cum eouſque mane. Ib.
Oimet in ,5 Vocavit IHaac Jucob præcepitque ei dicens, Vade, & Non dimittam te, niſi beneædixeris mihbi. 228
Al ait oeiſcere in Meſopotamiam Syrik. II2. & 282 Ex CAP. NNXKIII. Sic enim vidi faciem tuam:
n ſſe 61 Tulit lapidem quem ſuppoſuerat capiti ſuo, & erexit quaſi viderim vultum Dei. 64. & 34
11 & Kithicæ Comment. Tom. IV. . Kk 2 Rile-

Index Locorum

Elevans autem Jacob cculos ſuos, vidit venientem
Eſau, & cum eo quadringentos viros: divisitque

Pag. 153

ſilios.
Correns itaque Eſau obviam fratri ſuo, amplexatus
eſt eum. 318
Ex CAP. XXXIV. Trati ſunt valde, eò quòd fa-
dam rem operatus eſſet in Iralël, & violatä filid
Jacob, rem illicitam perpetraſſet. 298
Hemor & Sichem pariter necaverunt. 299
Quibus perpetratis audatcter. Jucob dixit ad Simeon,
& Levi. Turbaſtis me & odioſum me feciſtis
Chanancis. 23. & 299
Ex CAP. XNXV. Jacob ait; Abſicite Deos alie-
nos, qui in medio veſtri ſunt. 291. & 299
Dederunt ergo ei omnes Deos alienos, quos bhbabebant.
291
Ciumque habitaret in illa regione, abiit Ruben, &
dormivit cum Bala. 299

Abiit Ruben, & dormivit cum Bala concubina Patris

ſui: quod illum minimè latuit. Erant autem filii
Jucob duodecim. Ibid. & 300. & 311
Locutus eſt Deus ad Jacob: Surge, & aſcende Be-
thel. 301
Ego Deus om ipotens, creſce & multiplicare . gentés
& populi nationum ex te erunt. Et receſſit ab eo.
Ibid.
Ex CAP. XXXVI. Häabitavitque Eſau in monte
Leir; ipſe eſt Edom. 222
Ex CA P. XXXVII. Projicite eum in ciſternam
hanc, quæ eſt in ſolitudine. Hoc autem dicebat,
volens eripere eum de manibus eorum, & reddere
vatri ſuo. 6
Venundetur IU‚mallitis. 1
Vendiderunt eum Iſmaslitis viginti argenteis. lbid.
Accuſavitque fratres ſuos apud patrem crimine peſ-
ſuno. Iſrazl auten diligebat Joſeph, fecitque ei
tunicam polymitam. 27
Vidi per ſomnium, qua ſi Solem, & Lunam, & ſtel-
lIas undecim adorare me. 43
Putabam manipulum meum ſtare, veſiroſque mani-
pulos circumſtantes alorare manipulung meum.
. 118
Aliud quoque vidit ſomnium, quod narrans fra-
tribus, ait. Vidi per ſomnium quaſi Slem,
& Lunam, & ſtellas undecim adorare me. Ibid.
& II9
Joſeph paſcebat gregem, & erat cum filiis Balæ &
Zelphæ accuſavitque fratres ſuos apud patrem
crimine peſimo. Iſrael autem diligebat Joſeph ſu-
per omnes ſilios. 299
Venite, occidamus eum. 303
Qui, cùm vidiſent eum procul, antequam accederet
ad eos, cogitaverunt illum occidere. 312
Tulerunt autem tunicam ejus, & in ſanguine hædi,
quem occiderant, tinxerunt. 330
Audite ſomnium meum, quod vidi. .
Increpavit eum pater ſius & dixit „ Quid ſibi vult
bhoc ſomnium, quod vidiſti? Num ego, & ma-
ter tua, & fratres tui adorabimus te? Ibid. & 118

& 119
Ex CAP. XXXVIII. Obſtetrix ligavit coccinum,
dicens: Iſte egredietur prior. 83

Et idcirco perculſit eum Dominus, eò quòd rem dete-
Rabilem faceret. 77. & 172
Quam cum vidiſſet, ait: Dimitte me, ut coëzam te-
oum. 299. & 351
Fornicata eſt Thamar nurus tua, & videtur uterus

illius intumeſcere. Dixitque Judas - Producite

eam, ut combiratur. Quag eum duceretur ad pæ-

nam, miſit ad ſocerum ſuum dicens : De viro cu-
jus häc unt, concepi : Cognoſce cujus ſit annu-
las, & armilla, & baculus. 313

OQOui agnitis muneribus, ait: Juſtior me eſt. quiz non
tradidi eam Sela filio meo.

313
Ex CAP. XXXIX. Injecit oculos ſuos in Joſeph,

& ait: Dormi mecum. 311
Ouomodo poſſum hoc malum facere? 49
Ex CAP. L. Memento mei, «cuam bene tibi fuerit.
16

Præpoſitus pincernarum oblitus eſt interpretis ſui. 1.
Furto ſublatus ſum de terra Hebræorum, & hic in-
nocens in lacum miſſus ſum. 330
Ex CAP. XLI. Vocavit nomen ejus Manaſſes, di-
cens: Obliviſci me fecit Deus omnium laborum
meorum. 160. & 23⁰
Aperuitque Joſeph univerſa horrea. 175
Ex CAP. XLII. Merito hæc patimur, quia pecca-
vimus in fratrem noſtrum. 94. & 330
Ex CAP. XLIII. Mejörque pars venit Bemja-
min, ita ut quinque partibus ercederet. 132
Ex CAP. KLIV. Won enim poſum redire ad Patrem
menm, abſente puero: ne calamitatis, quæ oppref-
ſura eſt Patrem meum, teſtis aſſiſtam. 32 5
Ex CAP. KLVII. Paſtores ovium ſumus ſervi tui,
& nos, & patres noſtri.
Subjecitque eam Pharaoni, & cunctos populos ejus.
55
Conſtitue illos magiſtros pecorum meorum. 219
Ex CAP. XLVIII. Scio, kli mi, ſeio: Et iße qui-
dem erit in populos, & multiplicabitur: ſed frater
ejus minor, major erit illo. . 301
Ex CAP. XLIX. Ruben primogenitus meus, effu-
Jſus es ſicut aqua, non creſcas. 25. & 179. &
. *
Simeon & Levi fratres: vaſa iniquitatis bellantia.
Maledictus furor eorum, quia pertinax: & indi-
gͤnatio eorum quia dura. In conſilium eorum non
veniat anima mea. Dividam eos in Jacob: & diſ-
pergam eos in Iſrasl. 24. & 358
Collegit pedes ſuos ſuper lettulum, & obiit. 136. & 138
In furore ſuo occiderunt virun, & in voluntate ſua
ſiiſfoderunt murum. Maledictus furor eorum, quia
pertinax. . 335
Tu principium doloris mei. Effuſus es ſicut aqua,
non creſcas. 358

Ex Exodo.

Ex CAP. I. Ad amaritudinem perducebant vitam
eorum operibus duris luti & Iateris. 175
Filii IWraël creverunt, & quaſi germinantes multi-
plicati ſunt : ac roborati nimis impleverunt ter-
ram. Nurrexit itaque Rex novus, qui ignorabat
Joſeph, & ait : opprimamus eum. 30⁰
Ex CAP. II. Ingemiſcentes filii IWrael, propter
opera vociferati ſunt: aſcenditque clamor eorum ad

Deum ab operibus. 29
Sumpſit fiſcellam ſcirpeam , poſuitque intus efme
lum.

Aſcenditque clamor eorum ad Deum ab operibus. Er
audivit gemitum eorum, & recordatus eſt fœderis,
quod pepigit cum Abraham. Et reſpexit Dominus
Rklios Iſrael, & liberavit eos. 317
Ex CA P. III. Qui ſum ego, ut vadam ad Pharao-
nem.
Videbat quòd rubus arderet & non combureretut. 9⁰
& 219
Veni, & mittam te ad Pharaonem, ut educas po-
pulum menm, filios Irasl de Egypto. Daboque

1

. —— ”ä 4 m
gratiam populo buic coram Rigyptiis : & cu

egrediemini „ non exihitis vaui. 324
Vadam & videbo viſionem hanc magnam. 213
E& 267
Non

.

74 ,

ſii.
Ml
jrisndi

17

Arthonte te,

itre en
nitte (len

1lo V. Mies

—

pllu
u: Dij
ihhſen.
ut
ie Ceit
len mum.

l. Luee m

llin le ſr

M, Gamenta

lol

mmeiu dimir
Uenm ſe

“

MMang 4

Mnnin
D

i
den tan h,
elet
rellyeillen
itatir, gets⸗
nll e
ſunus ſenir

ler Pelle
regrun.

iealinm. ,

Ogetin m
6. A

iniſhiin
4 ertiuds 6
ulſlum em
eln it aclbit
A
Ghit hl
,G in unn
us fu mn

ſn ue
lo.

en rrlilas
jateri.
geriſui
Himir nplems
MrNA)
nr.
ſul,,

rmteren

Age n

Hgite ui
7
Deun i

,rellrlalt 66
n. Lrnfen

1. 4 6
ulan 4
It

Gm nhart
ℳ
unem,,
1l Ml
, gin
. 1, 9

4 4
7

A1. ,
e ni 6

H virgam.

Sacræ Scripturæ.

Non dimittet vos Rex Woypiti, ut eatis, uiſi per ma-
num validam. pag. 324
Ex CA P. IV. Eytende manum tam, & appre-
pende caudam ejus. Extendit, & tennit, ver-
ſique eſt in virgam. 27. & 99. & 230. & 359
& 360
Retrahe manum tuam in ſinum tuum. Retraxit, &
protulit iterum, & erat ſimilis carni reliquzc. 27
Tenuit, verſaque eſt in virgam. Ibid.

Clmque eſſet in itinere, in diverſorio occurrit ei Do-

minus, & volebat occidere eum. T7. & 182. & 183
Dixitque Dominus: Projice eam in terram: Proje-
cit, & verſa eſt in colubrum, ità ut fugeret Moy-
ſes. Quid eſt quod tenes in manu tua? Reſpondit:
57. & 99. & 144. & 230. & 291. &
& 333. & 359
Tulit illicò acutiſimam petram, & circumcidit præ-
putium ſilii ſiti. . 183
Ait Myſes: Obſecro, Domine, non ſum eloquens
ab heri & nudius tertius. Perge, Ego ero in ore
tuo: docebéque te, quid loquaris. At ile, Obſecro,
Domine, mitte quem miſurus es. 324
Ex CAP. V. Videat Dominus, & judicet quoniam
feætere feciſtis dorem noſtrum coram Fharaone. 33
Ppaleæ non dantur nobis & lateres ſimiliter imperan-

tur. En famuli tui flagellis cædimur, & injuſté

agitur contra populum tuum. 36
Fæc dicit Daminus-. Dimitte populum meum, ut Jſacri-
ſcet mihi in deſerto. 66

Poſt hæc ingreſſi ſunt Moyſes & Aaron & dixerunt
Pharaoni: Haæc dicit Daominus Deus Irael: Di-

mitte populum meum. 360
Ex CAP. VII. Ecce conſtitui te Deum Pharaonis.
84

Projeceruntque ſinguli virgas ſuas, quæ verſa ſunt in
Dracones: ſed devoravit virga Aaron virgas eo-
ram. 291
Devoravit virga Auron virgas eorum. Induratumque
eſt cor Pharaonis, & non audivit eos. 360
Ex CAP. I K. Grando & ignis miſta pariter ſere-
bantur. 306
Ex CAP. X. Ite, & ſacrificate Domino, oves tan-
tum veſtræ, & armenta remaneant. Ait Moyſes:
HHoſtias quoque & bholocauſta dabis nobis, quæ of-
feramus Domino. Cuntti greges pergent nobiſcum:
non remanebit ex eis ungula. 18. & 66
Dixitque Pharao ad Moyſem:- Recede à me, quocum-
que die apparueris mihi morieris. 306
Ex CA P. XII. Ie, immolate Domino. Oves ve-
NRras & armenta aſſumite. Fecerunt filii Iürasl ſi-
cut præceperat Moyſes “ & petierunt ab Egybptiis
vaſa aurea & argentea, veſtémque plurimam 06G
oliaverunt TKoyptios. 66
A primogenito Pharaonis, qui in ſolio ejus ſedebat,
AIque ad primogenitum captivæ, quæ erat in car-
cere, & omne primogenitum jumentorum. 196
In noctis medio percuſſit Dominus omne primogenitum
in terra Woypti. Ibid.
Habebitis bunc diem in monumentum, & celebra-
bitis eum ſolemnem Domino cultu ſempiterno. 280
Profeclique lBimt filii Irazl de Rameſſe in Socoth,
Jexcenta fere millia peditum virorum, abſque par-
vulis & mulieribus. ded & vulgus promiſcuum in-
mmerabile aſcendit cum eis. 302
Ex CAP. XIV. Nient F.opptüi, quia ego ſum Do-
minus, cim glorificatus fjuero in Pharaone, & in
curribus & in equitibus ejus. 77
Wcae ſe Angelus Domini, qui præcedebat caſera,
biit poſt egs & cum eo pariter columna nubis;
d ut ad ſe invicem accedere non valerent.
, Ibid.
Aumque extendiſſet Moyſes manum ſuper mare, ab-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

ſtulit illud Dominus, fante vento vebementi, &
urente totaà noéte', & vertit in ſiccum. 259. & 269
& 306. & 360
Levantes filii Iraël oculos, viderunt Tgyptios poſt
ſe : & timuerunt valde. 261
Dixitque Dominus ad Moyſen: Quid clamas ad me 5
1
Ex CAP. XKV. Dixit inimicus: Perſequar & Dia⸗
prebendam dividam ſpolia, implebitur anima

mea. 18
Cantemus Domino, gloriose enim magnificatus eſt.
Equum & aſcenſorem dejecit in mare. 160

Bominus quaſi vir pugnator, Omnipotens nomen eſus:
Currus Pharaonis & exercitum ejus projecit in
maré. 196
GNi audieris vocem Domini Dei tui, cunttum languo-
rem, quem poſui in Egypto, non inducam ſger

T

te. 303
Ex CAP. XVI. Dimiſerunt quidam ex eis, uſque

manè, & ſcatere cœpit vermibus, computruit; &

iratus eſt contra eos Moyſes. 71
Manhu; quid eſt hoc. Ibid. & 280
Cumque incaluiſſet ſol, liquefiebat. 145

Veſperè ſcietis, quod Dominus eduxerit vos de terra
Wgypti. Et mane videbitis gloriam Domini. 280
Ex CAP. XKVII. Percutiéſque petram, & exibit e
ed aqua. 80
Moyſes autem & Aaron, & Hur aſcenderunt ſuper
verticem collis. Cumque levaret Moyſes manus,
vincebat Iſrasl. 140
Da nobis aquam, ut bibamus. Cur cchk nos evi⁰
de Egypto, ut occideres nos, & liberos noſtros, ac
jumenta ſiti. 225
Virgam, quâ percuſſiſti fluvium, tolle in manu tud,
& vade. En ego ſtabo ibi coram te ſupra petram
Horeb, percutiéſque petram, & exibit ex eâ aqua.

Ibid.
Fugavitque Joſu? Amalece, & populum ejus in re
gladii. Ibid.

Dixit autem Dominus ad Moyſen, Delebo memortsm
Amalec ſub cœlo. Ibid.
Wdificavitque Moyſes Altare: & vocavit nomen ejus,
Dominus exaltatio mea, dicens: quia manus ſolius
Domini, & Bellum Domini erit contra Amalec,
à generatione in generationem. 389
Clamavit autem Moyſes ad Dominum. 316
Ex CAP. XVIII. Cur ſolus ſedes, & omnis popu-
lus præſtolatur de mane uſque ad veſperam. 360
Alterâ autem die ſedit Moyſes, ut judioret popu-
lum, qui aßſtebat Moyſi à manée uſque ad veſpe-
ram. Ibid.
Qui judicabant plebem omni tempore. Quidquid au-
tem gravius erat, referebant ad eum. Ibid.
Provide viros potentes, & timentes Deum, in quibus
ſit veritas; & qui oderint avaritiam, diti ju dicent
populum ommi tempore. Ibid.
Ex CApP. XIX. Cavete, ne aſcendatis in montem,
nec tangatis fines illius Omnis, qui tetigerit mon-
tem, morte morietur. 222
Si ergo audieritis vocem meam: vos eritis miht iz
regnum ſacerdotale, & gens ſanbla. 304
Ex CAP. XX. Altare de terra, facietis mihi, &
offeretis ſuper eo bholocaunſta & pacifica veſtra, oves

veſtras, & bov'es in omni loco. 228
Ex CAP. XXIII. Obſerva eum, & audi vocem
ejas. 65

Ex CAP. XXIV. Aſcende ad me in montem, &
eſto ibi: daboque tibi duas tabulas lapideas & le-
gem. Cüumque aſcendiſſet Movſes, operuit nubes mon-
tem. Et habitavit gloria Domini ſuper Sinai, te-
gens illum nube.
Aſcendenſque Moyſes ad montem Dei, ſenioribus ait-
3 Hahbetis

Index Locorum

Habetis Aaron & Hur vobiſcum. pag. 82
Ex CAP. XXXI. Duas tabulas teſtimonii lapi-

deas, ſcriptas digito Dei. 122
Deditque Dominus Moyſi duas tabulas teſtimonii
lapideas. 75
Ex CAP. XXXII. Fecit ex eis vitulum conflati-
lem. . 82
ii ſunt Dii tui, Wrasl qui te eduxerunt de terra
Mgypti. 108. & 123

Dimitte me, ut iraſcatur furor meus contra eos.
Moyſes autem orabat Dominum. Placatüſque eſt
Dominus, ne faceret malum, quod loquutus fuerat
adversus populum ſuum. 108
Audiens autem Joſus tumultum populi vociſerantis,
dixit ad Moyſen: ululatus pugnæ auditur in caſtris.
Qui reſpondit: Non eſt clamor adbhortantium ad
pugnam, ſed vocem cantantium ego audio. 122
Cüumque appropinquaſſet ad caſtra, vidit vitulum, &
choros: iratuſque valde, projecit de manu tabu-
las, & oonfregit eas ad radicem Montis. Ibid.
Peccavit populus tuns, quem edux ſti de terra W-
goypti. Receſſerunt citò de via, quam oſtendiſti eis:
Jeceruntque ſibi vitulum conflatilem, & adorave-
runt. 123³
Quieſcat ira tua, & eſto placabilis ſuper nequitia
populi tui. Ibid.
Oecidat unuſquiſque fratrem, & amicum & proxi-

mum ſuum. Ibid. & 291
Fac nobis Deos, qui nos præcedant. 123
Hluie enim Moyſi qui eduxit nos de terra Koypti,
neſcimus, quid acciderit. 260

Feceruntque filii Levi juxta mandatum Domini, ce-
eideruntque in die illa quaſi triginta tria millia
bominum. 291
Dixerunt mihi fac nobis Deos. Quibus ego dixi:
quis veſtrüm babet aurum tulerunt & dederunt
mihi: & projeci illud in ignem, egreſuſque eſt hic
vitulus. 29
Arripiénſque vitulum quem ſecerant, combuſit, &
contrivit, uſaue ad pulverem. Et ftans in porta
ait: ſi quis eſt Domini, Jungatir mihi. Ibid.
Ex CAP. XXXIII. MNon videbit me homo, & vi-
vet. 162
Ex CAP. XXXIV. Præcide tibi duas tabulas lapi-
deas inſtar priorum. 75
Ex CAP. XL. Et lotos aquũâ indues ſanctis veſti-
bus. 199
Laverüntque Moyſes & Aaron, ac filii ejus manus
Juas & pedes, cuùm ingrederentur tectum fæderis.
Ibid.

Ex Libro Numerorum.

Ex CaAP. XI. Nunquid ego concepi omnem banc
multitudinem, vel genut eam, ut dicas mihi,
Porta eos ſinu tuo? ſin aliter tibi videtur, obſecro,
ut interficias me. 324
Ex CAP. XIII. Mitte viros, qui conſiderent ter-
wam, ſingulos de ſingulis tribubus: ex principi-
bPus. 73
Stirpem Enac vidimus. 321
Tbi monſtra vidimus quædam de genere giganteo qui-
bus comparati, quaſi locuſtæ videbamur. 312. &
321
Ex C AP. XIV. Non videbunt terram pro qua ju-
adi, nec quiſquam ex illit, qui detraxit mihi,
intuebitur eam. 73. & 312
Feriam eos peſtilentid, atgue conſumam: Te autem
faciam PFrincipem Buper Gentem magnam & for-
iorem qudem haæc eſt. 108. & 3 12
Dixitqute Dominus: Dimiſi juxta verbum tuum. At-
tamen omnes homines, qui tentaverunt me , on

—

videbunt terram, pro quâ juravi Patribus eorum. Ib.
At illi contenebrati aſcenderunt in verticem montit.
Arca autem teſtamenti Domini, & Moyſes non re-
ceſſerunt de caſtris. Deſcenditque Amalecites &
Chananæus, qui habitabat in monte: & percutiens
eos atque concidens, perſecutus eſt eos uſque Hor-
ma. 222
Cüumque clamaret omnis multitudo, & lapidibus os
vellet opprimere, apparuit gloria Domini ſuper te-
tum foderis cunttis videntibus filiis Iſrazl. 261
Tradet humum lacte & melle manantem. Neque ti-
meatis populum terræ hbujus, qutia ſicut panam, ita
eos poſumus devorare-⸗ Dominus nobiſcum eſt, no-
lite metuere. 312
Ex CAP. XVI. Murmuravit autem omnis multitudo
kliorum Iſraäël, ſequenti die, contra Moyſen &
Aaron, dicens: Vos interfeciſtis populum Domini.
Cüumque orireiur ſeditio, & tumultus increſceret;
Moyſes & Aaron fugerunt ad tabernaculum fæœde-
ris. 28
Cum ſtetiſſent adverſum Moyſen & Aaron, dixerunt:
Jußiciat vobie, quia omnis multitudo ſanbctorum eſt,
& in ipſis eſt Dominus: cur elevamini ſuper popu-
lum Domini. 16.
Ex CAP. XVII. Turgentibus gemmis eruperant flo-
Tes. Dixerunt autem Filii Wrazl ad Moyſen. Ec-
ce conſumpti ſumus. Num uſque ad internecionem
cuncti delendi ſumus. 28
Ouem ex his elegero, germinabit virga ejus. 155
Ecce conſumpti ſumus, omnes perivimus. Quicumque
accedit ad tabernaculum Domini, moritür. 1 58
Reſer virgam Aaron in tabernaculum teſtimonii.
lbid.
Inwenit germinaſſe virgam Aaron in Domo Levi: G
turgentibus gemmis eruperant flores, qui ſoliis di-

latatis, in amygdalas deformati ſunt. 257
Sequenti die regreſſus invenit germinaſſe virgam Aa-
ron. 281

Ex CAP. XX. Loquimini ad petram coram eis, G&
illa dabit aquas. 80. & 354
Num de petra haç vobis aquam poterimus ejicere?
Cumque elevaſſet Moyſes manum percutiens virgd
bis ſilicem, &c. 269
Dixitque Dominus ad Moyvſen & Aaron: Quia non
credidiſtis mihi, non introducetis bos populos in
terram, quam dabo eis. 315
Ex CAP. XXI. Locutüſque contra Dominum &
Moyſen, ait: Anima noſtra jam nauſeut ſuper ci-
bo iſto leviſſimno. Quamobrem miſit Dominus in
populum ignitos ſerpentes. 33. & 71
Profecti ſunt & de monte Hor, per wiam, duæ dutit
ad mare rubrum „ ut circumirent terram Edom.
Et tædere cæpit populum itineris ac laboris. 36
Fac ſerpentem æneum, & pone eum pro ſigno. Ibid.
Cur eduxiſti nos de Tgypto?“ Anima noſtra ſam nau-
ſeat ſuper cibo iſto leviſimo. 72
Miſit Dominus in populum ignitos ſerpentes, ad guo-
rum plagas, venerunt ad Moyſen, atque dixerunt:

Peccavimus, quia locuti ſumus contra Domimm;,
& te. Ibid.

QOuem cum percuſſi aſpicerent, ſanabantur. 90
Ex CA P. X½XII. Cur percutis me. 313

Uiinam baberem gladium, ut te percuterem. Divit-
que Aſina: Dic quid ſimile unquam ſecerim libi.
At ille ait: nunquam. Protinus aperuit Domints
oculos Balaam, & vidit Angelum ſtantem. Ibid.
dic dicit Balac filius Sephor: ne cuncteris venire 4
me paratus ſiim honorare te, & quidquid volue-
ris dabo tibi: veni, & maledic populo iſti. 154
Reſpondit Balaam, ſi dederit mibi Balat Plenam do-
mum ſuam argenti & anri, non potero inmutaté
verbum Domini. Ibid.

WMiſit

43 i
„,Eapttoue . 1
GN i,

.
,C1

1
NaAn

M/

P

mom
cinmn
Pohlin ).
nulnt un

ennie

tudo ſanln
amnini “

mmit entrt
lad Me!

e ad intne

dirgeeie

ni, Muntn.
Naculin pi

in Dunole
Torer, if⸗
ti ſunt.
minaſe Une

etnan Corane
dol

lteinuif
uun ſeintai

licetis ar

lft D
,n mit De
eris a AN
eiin ,l/

Circumquxit eum „ & docuit: & cuſtodivit quaſi p
Ineraſſatus, impinguatus recalcitravit.

53
duxerunt mel de Petra, oleumque de ſaxo duriſſimo.

Sacræ Scripturæ.

Mißt ergo nuntios ad Balaam filium Beor Ario-
2
lum. Pag. 45

Cimque vidiſſet Aſina fantem Angelum, concidit

ſub pedibis ſedentis. 6 5
Ex CAP. XXIII. Quid eſt quod agis“ ut maledice-
res inimicis meis vocavi te⸗ & tu & contrario be-
nedicie eis. Cui ille reſpondit: Num aliud poſum
loqiti, niſi quod juſſerit Dominue. Ibid.
Ouomodo maledicam cui non maledixit Deus? 211
Ex CAP. XXIV. COrietur ſtella ex Jacob, & con-
ſurget virga de Iſrazl & percutiet Duces Moab,

vaſtabitque filiox Jeth. 6
Ex CA P. XXV. COccidat unuſquiſque proximos ſuos.
80

Et ecce unus intravit ad ſoortum Madianitidem, vi-
dente Moyſe, & omni turbä filiorum Iſrazl, qui
Rebant. Ibid. & 299
Erit tam ipſi, quàm ſemini ejus paëtum Sacerdotii
lſempiternum, qelia Telatus eſe pro Deo ſuo „ & ex-
viavit ſcelus ſiliorum Iſrasl. 163
Zambri ſilius Salu, Dux de cognatione & tribu Si-
meonis. Porrò mulier Madianitis „ gquaæ bpariter in-
terfecta eſt, vocabatur Cozbi, flia Sur Principis

nobiliſſimi MWadianitarum. Ibid.
Morabatur eo tempore Iſraeël in Settim. 312

Fornicatus eſt populus cum filiabus Moah, quæ o-
caverunt eos ad ſacrificia ſia. At illi comederunt,

& adoraverunt Deos earum. Iitiatuſque eſt Iſral

Beelphegor. 298. & 3 12
Ex CAP. NKVI. Mi ſunt Dathan & Abiron, qui
Jurrexerunt contra Moyſen & Aaron, quando ad-
versus Dominum rebellaverunt. 79

Ex Deuteronomio.

Ex CAP. I. Non poſſum Jolus ſiſtinere vos, quia
Deminus Deus veſier multiplicavit vos, & eſtis
