
Oliva

pios, ad victimas immolandas, muréôſque ex-
truendos? Et peccatum, inquit, meum contra Ibid.
me eſt ſemper. Incredibile dictu eſt, quà vi
pertonet in flagitia, qui criminum recordatur.
Hinc eſt, quòd Eccleſia, ut fortiùs clamet,
& , ut dulcius clangat, non in Templum evo-
catur à Sponſo, ſed in cavernas. Ut nmimirum
religioſiùs canat, quæ horrore ſpeluncæ de
criminibus idololatriæ admonetur. Nurge, & Can.2.14.
veni. Columhba mea in foraminibus petræ in ca-
verna macerix: Sonet vox tua in auribus meis.
Quam cùm David preæſenſiſſet divinæ offici-
nam illecebræ, ut gratiorem Deo vocem emit-
teret, in abyſſum deſilit peccati ſui. De pro-
fnndis clamavi ad te, Domine. Ac ſi dice-
ret; ut modulatior ſit clangor, criminum re-
cordabor. Quis non demiretur, in oratione
dominica, deſideriorum, votorumque nobili-
tatem? Voluit Dominus, ut divinæ litaremus
voluntati, ut optaremus mortem, ut nominis
ejus ſtuderemus gloriæ. Fiat voluntas tua....
ſanclificetur nomen tuum; Adveniat regnum
tuum. Et quibus ad tantam celſitudinem alis
ſublevetur humi reptans vermiculus? Iniqui-
tatis ſuæ plumbo. Dimitte nobis debita noſtra.
Ac ſi dicat: Ideò Angelorum vota meis ex
* quo votis, quia ante oculos meos mea cri-
mina obverſantur. Non immeritò proinde
Sponſus, ut ad egregia facinora Sponſæ ſuæ

Pſ. 129. 1.

Matth.
6. 10.

lbid.

Pœniten-
tia Fer-
vorem
arit.
Examen
conſcien-
tiæ.
Can. I.10.

angues innexuit: Murænulas aureas faciemus
tibi, vermiculatas argento. Sciebat enim for-
tius Eccleſiam in ſuis Fœtibus ad præſtantiſſi-
ma roborandam recordatione peccati, quàm
ſpe triumphi. Damnabatur ſterilitatis Ficul-
nea, eique tres jam annos de infoœcunditate
compellatæ ſecuris imminebat. Succide ergo il-
Iam : ut gitid etiam terram occupat? Quam ut
ſupplicio ſabduceret Agricola, aptamque eden-
dis fructibus redderet, non illi Pactolum im-
miſit, non Auſtrum optavit, ſed fimum in-
geſſit. Dimitte illam & boc anno, uſque dum
Jfodiam circa illam, & mittam ſtercora. Sapit
omninò bubulcus, & ſupra fœminarum pru-
dentiſſimas ſapit. Ut ſuum fœcundaret agrum
Axa, non ſine lachrymis poſtulavit à Patre
ſuperius, inferiuſque irriguum. Da mihi be-
nediétionem: terram auſtralem & arentem de.
diſti mihi, junge & irriguam. Ne ſuæ ſteri-
leſcerent areolæ, Sponſa Auſtrum implorabat.
Surge, Aqitilo, & veni, Auſter: perfla hor-
tum meum, & fuent Aromata illius. Iſaac, ut
filio ſuo torcularia, horreâque redundarent;,
expreſſit & cœlo rorem. Det tibi Deus de ro-
re cœli abundantiam frumenti & vini. Hic ve-
1°, ut pomis Arbor oppleretur, non Her-
mum, non Auſtrum, non Cœlum precibus
fatigavit, ſtercus tantùm aggeſſit. Et mittam
Rercora. Si dedoceri ſterilitatem optas Eccle-
ſiæ plantas, cura, ut patratis dudum ſceleri-
bus circundetur. Fieri non poteſt, quin per-
ditiſſimus frugi evadat, ſi meminerit flagiti
ſui. Scimus à Nathan non expoſita coram Da-
vide coœleſtium moniha gratiarum, ut eum re-
vocaret ad luctus & hymnos, ſed objecta il-
li iniquitatis aſſumenta. Tu es ille vir. Et
quidem prudentifſimè. Nam quandi ingeſta
Davidi munera Propheta commemoravit, nul-:.
lum in ore Regis viruit folium. Ego unxi te Cogniti

Luc. 13 8.

Ibid.

Joſ. 15.
7.

—

Can. 4.
16.

Gen. 27
28

12. 2.

in Regem, Ego erni te de manun Saul, & dedli i.

tibi domum Domini tui. Ubi verò, reterſo cœli
rore, peccati limum objecit, Uriam Hethaum,

inquiens,

N hu
p ſil
ante
14 Mon
5s felen
nut
9 ſchei
cle
v aml,
(lis, gl
E ha
n⸗
Ntoi
Muel
Gt Mn
Coer Me
4 gni⸗
Vonet
n bon.
o Eyiutnn .
ro lit,n
P l⸗
santpt.
11 dun tan
6un mltonn
deunchem
lten n
Ii won
Mhe don
Pprim wgu
ananiie el
Memi Lan
Cule krnn
aſwo e ſe

Tdnino an
h
Eenllit, e
Mlllrd enerler
er Gennnmn.

inin eſlidh
un un in
urnaunpete,
Auicmaur
Ueil
Allnatur, 4
Wanle pre
progre
Ma, ni
la, A lel ther
ſintn

Ann,

Examen
conſcien
tiæ

n. 1bid.

10. Correctio
libera.

&E

Concio ſe-
. 6 Cn .
ca-

ria.

nei, Zimor

chei.
elni
. Un
dre.
Umke.
ratione
nobil
atemts
nommind

4. Reg. 4.
6.

nite n
lepnumn ,
pemn A
nlru i
weis eN.
mea c.
Ptoinke in
Mnſe ril
Imas, “
. im i,
eninſi ns
ræſinrliri
ti, Glint
Ats Fiol.
cundite
ile N i.
am u
nqe eder
Ctolom n.
Himunn 1.
ſine uße
ra. Nl
narum dr.
daret agun
wit ² Pt
Dumiti kerlt
gerten ern
e e kar
nphonbt .
. peyi d
6. Iluu
fedundinn,
Deis l,
ni. Heſen
1 .
umm Necbo
t. V mIG
optes lal⸗
udumn ſclei⸗
ek, günſe⸗
ninent n

Pſ. 102. 3.

Luc. io.

Joan. 12.2.

Elſa. 9. 2.

Ibid. 35. I.

Pſal. 103.3.

Chriſti
aſcenſtio.

ſe ie
nti ige
ortti kal o3..
N
letel
Etle

10,
ſmm nnguen

Stromatum, Lib. V.

inquiens, percuſſſti gladio, & uxorem illius ac-
cepiſti in uxorum tibi; tum enimverô aureum
Pœnitentiæ pomum maturuit. Dixit David
ad Nathan; Peccavi Domino. Vides, ut pu-
to, non tantùm perditos ad probitatem con-
valeſcere, verùm etiam prodire quaſi ex ini-
quitate juſtitiæ adipem. Ergo, cuùm imueor
Zachæi liberalitatem, charitatem Petri, Da-

vigdis lachrymas ex recordatione fluxiſſe pec-

cati, cogor iniquitatis lutum iis conferre vaſ-
culis, quæ, ubi defecerunt, oleum quo-
que ſtetit, quod ad imperium Eliſæi in do-
mo viduæ exundabat. Affer mibi adhuc vas.
Et ille reſpondit: Non babeo. Netitque oleum.
Nonne Petrus toties amavit, quoties & ne-
gavit. Manavit ex ore ejus oleum charitatis,
donec lutea perfidiæ vaſa non defecerunt. Tri-
na negatio, amoris trinà profeſſione dilui-
tur. Ponat proinde Dominus Nubem aſcen-
ſum ſuum. Nihil enim accommodatius ad in-
tegritatem eſt ipſo putore iniquitatis. Qui po-
nis Nubem aſcenſum tuum. Expingi nequit in
Cœlo Iris, niſi nebulis inhorreſcat. Vapor, qui
& palude ſubſiliit, denſatur in arcum. Quo-
ties excepit JESUM Martha in ſuis ædibus!
Nunquam tamen inde opes emiſſæ ad ſola-
tium miſerorum. Semel Chriſtus apud Za-
chæum divertit, & illico dimidium bonorum
erogatur in pauperes. Nimirum ut ſereno
cœlo Iris non inſculpitur, ſed nebuloſo: ita
Marthæ pudori effundendi æris arcus cœleſtis
imprimi nequiit, qui inter nebulas fulminan-
tis avaritiæ colorari facilè potuit in corde Pu-
blicani. Lazarus nunquam cum JEsU diſ-
cubuiſſe fertur, antequam ægrotaret. Edu-
Gus veròô de ſepulchro unus fuiſſe dicitur ex
diſcumbentibus. Lazarus verò unus erat ex diſ-
cumbentibus. Non puto, ideò Joannis cala-
mum divino afflatum fuiſſe ſpiritu, ut convi-
vam nobis, poſteriſque exſcriberet. Doctos nos
eſſé voluit, eum, qui ex iniquitatum ſe-
pulchro emerſerit, ad delicias uſque S. Spiritus
deventurum. Populus, qui ambulabat in tene-
bris, vidit lucem magnam. Lætabitur deſerta &
invia, & exſultabit ſolitudo, & florebit quaſi Li-
ium. Ut enim in figura peccatoris Joſeph diu
jacet in compede, ubi verò & carcere prodit, &
purpurâ donatur & annulo: Ita impius, ſi vin-
culis eximatur, ad ſolium uſque regnantis in-
nocentiæ progredietur. Non enim ex abyſlo
ſubſilit quis, niſi ad ſupercilium montis feſti-
net. Ergo ſi thema proponatur, Ponis nubem
aſcenſum tuum. Ità dividi oratio poterit. Trium-
phantem JrsuMm ideò nubeculà uſum pro
curru, Primò; quòd hac de cauſa & Cœlo deſ-
cenderit, nempe ut peccatores, quaſi vapo-
res & palude ſcelerum ſuſtolleret. Secundò ;
quôd nullum ſit decus auguſtius aſcenden-
tis Dei, quam in melius peccatoris mens de-
mutata. Tertiò; Meritò peccatoribus adhæſiſ-
ſe, quòd plerunque aptior ad virtutum faſti-

gium ſit iniquitas imbuta lachrymis, quam

innocentia ornata, comptâque monilibus. Et
quando ſatis jam evicimus, & impios JE Su M

conlectatum, & ad ſumma impietatem con-
valeſcere ſubindicemus breviſſimè, mir4 ra-
tione in reparatione peccatoris Chriſti glo-
riam augeri. David certè, cùm dicturus eflet;

Qui ponis nubem aſcenſum tuum, præmiſit:
Benedie anima mea Domino: Domine, Deus
Meus, magnificatus es vehementer. Quaſi dice-
ret: Magnus es, quia & cœno currum conficere
Ethicæ Comment. Tom. IV.

265
potuiſti. Nec vana laus. Siquidem & virgam Zelas ani-
in anguem vertere, & aquam in cruorem marunee
convertere, & pluvium coelo manna devoca- Sa
re, & haurire è ſilice fluvios, & viam in flu- confeſſarii
ctibus aperire una valuit Virga Moyſis trepi- non inno-
dantis. At Pharaonis cor immutare nec Aaron cnt 4
potuit, nec Moyſes valuit. Hinc eſt, quòd Spon- perverſos
ſa nulla in Sponſo portenta miratur, niſi demu- exiolans.
tandæ vim animæ. Anima mea liquefacta eſt,
ut locutus eſt. O vapor ad modicum parens,
quam felix es, ſi & cœno ſubſilis! Triumphat „a miza
in nube JBSUS. Quam verè infelix futurus es, quanti me-
ſi luto hæreas! Paries ſcorpiones & regulos.ſit
Delabéris, ut lutum platearum. Dices, etiam
lateres in manu locari Prophetarum. Scilicet.
Lateres in manibus Prophetarum? volumina
ego video, & Virgas; & Thuribula in eo-
rum dextera. Ubinam legiſti in Prophetæ ma-
nu laterem collocatum? Apud Ezechielem.
Et tu, kli hominis, ſume tibi laterem, & deſ-
cribes in eo civitatem. Habeo te. Ut Babylo-
nem fortè deſcriberet, laterem Propheta cor-
ripuit. Et ſanè nuſquam melius quam in lu-
to lutoſa expingebatur arx. Imô Hieroioly-
mam pinxit. Et deſeribes in eo civitatem Jeru- E.cleſtaſti.
ſalem. Jeruſalem in latere? Aut peritura deſ- ci veri Tem-
cribitur, aut perditura. Smaragdis & Umo- peratie
nibus ſtatura exædificatur Sion. Perge, & ſi ? eedt.
quid adjecit Ezechiel, ne ſupprimas. Et ordi-
nabis, inquit, adverſus eam obſidionem, & com-
portabis aggerem, & dabis contra eam caßra. xiyj „e-
En quoò recidat ærumnarum, in luto depicta X D'um.
Jeruſalem? Aut Achates, aut Topazius debet K i* olus
Sionem exprimere, ut floreat. Quæ non po- tehidas.
teſt non ruere, ſi lateribus inſculpatur.

Can. 5. 6.

Ezech. 4.1.

Intentio
prava. 7

Ezech. 4.2.

Ego ero teum, & percuties Madian pS An-
Juaſi unum virum. Et ille: Ne rece-
das hino, donec revertar ad te portans

ſacrificium. Jud. 6. 18.

Terra ſumus, & cinis; at cœlo auréque ſti- Sanciſg
pamur. Vas iſtud luteum theſauro evellatur, ma Eucha⸗
ne pereat. Compendio dicam: Flos agri Cœ- Mie.
li Lilio conveſtitur, ut vireat. Nempe filii
hominum filiis Dei contraditi ſunt in cuſto-
diam. Contutantur & obumbrant nos Ange-
li. Quæ ſanè ſi percipiatur beneficii magni-
tudo, & amorem noſtrum Cœli Principi-
bus oppignerabit: & ad exhibendum eis in
delicias epuli Euchariſtica azyma exſtimula-
bit. Quam ſplendidè extulit Deus pulverem
noſtrum, quùm eum fſuis ſtipavit Centurio-
nibus & Ducibus! Jacebat in lecto Salomon,
ſuæque videbatur perbeatus Sponſæ, quòd ſe-
Xaginta ambiretur ex militum ordine dele-
ctifſimis ſatellitibus. En lectulum Salomonis Can 3. 71.
ſexaginta fortes ambiunt ex fortiſſimis Irasl.
Nos verô quam ipſo beatiores Salomone, qui
non regio excepti toro, ſed in ærumnoſum
abjecti ſterquilinum, ſtipamur tamen cata-
phractis militiæ cœleſtis! Et ille quidem,
cùm purpuràâ tegeretur, ſagis, baltheiſque val-
labatur. Nos veròè ſacco, ſqualoréque obſiti in-
firmitatis noſtræ ſtratum ſupremæ Sionis Princi-
pibus ſtipatum undique gratulamur. Quaàm
autém diſpares ſumus thalamo Salomonis ,
quem tamen excubiarum dignitate antecel-
limus, tam pares ſumus conſito ad Eden Do-
mini Paradilo. Ut enim ibi Angelus præeſt,
ità

§§ Angeli
culiodes.

Dei curæ
erga nos⸗

266

ità & à ſenticeto noſtro non abſunt Angeli. E-
Gen. 3z. 24. Jecitque Adam, & collocavit ante Paradiſum vo-
Iuptatis Cherubin, & flammeum gladium at-
que verſatilem. Hoc tamen ad felicitatis addi-
tamentum intercedit diſcrimen noſtrum inter
urticetum & Paradiſum Dei, quod illi ade-
rat Angelus, ne primus Adam regrederetur
ad vitæ lignum; huic excubet Angelus, ut ſe-
cundus ingrediatur ad nos Adam cum ligno
vitæ. Ibi non abſque terrore fulgurat enſis:
hic, niſi fallor, palma viret & laurea. Li-
bet proinde, lubétque cineri ſuperbire, quòd
tantis muniatur præſidibus, tantis cohoneſte-
tur inſignibus charitatis. Nemo non exani-
mabatur terrore, majeſtatéque reſidentis in
Silo Arcæ. Ipſi Philiſthiim conſternati ſunt
ejus in aciem adventu. Ifraël verò geſtire il-
lius cœpit præſentiã, quaſi de hoſtibus trium-
phaſſet. Unde, rogo, tanta in electis fi-
ducia, in hoſte verô conſternatio, deſpera-
tiéque tanta? Ex Cherubim præſertim, qui-
bus moles illa ornabatur. Præter Angelos ni-
hil ibi exprimebatur non inanime. Tulerunt
inde Arcam foœderis Domini exercituum ſeden-
tis ſuper Cherubim. Si ergo fuſiles ob Ange-
los & expavent Adverſarii, & Iſraël trium-
phat: quid nos ſperare decet, quos beati è& cœ-
Io ſpiritus circumſtant? Debemus proinde
Deo cor noſtrum, quando non dedignatus
eſt iis nos excubiis communire, quibus ſo-
lium regni ejus propugnatur. Vide Arcum, in-
quit Eccleſiaſticus, & benedic eum, qui fecit
illum. Quod ſi dilaudandus ea de cauſa Deus
eſt, quòd nebulis venuſtatem illam evanidi
fulgoris aſſociavit: quibus eum præconiis ef-
feremus, qui ſpiritus ſuos ſociavit Spiritui
noſtro, hoc eſt, fœderavit ignem cineri, fœ-
no ſidera, Angelos homini? Mirabatur olim
Can. 6. 1. Sponſa adventum Regis in hortum. Dile-
êtus meus deſcendit in bortum ſuum ad areo-
lIam aromatum, ut paſcatur in hortis, & lilia
colligat. Et nos non mirabimur cœli Dyna-
ſtas deſihiſſe noſtras in ſylvas, ubi nuſquam
Lilia, & ubique tum rubi, tum apri; Por-
ro Rex ad aromata ibi advenit; huc Ange-
li ad urticas deſcendunt. Ille, ut paſcatur,
non ut ſervet, pomarium inviſit: eremum
noſtram Angeli ſubeunt, ut tutentur eam,
non ut eâ nutriantur: cumque lilia is metat,
hi aconita eradicant. Memini, præ admiratio-
ne penè collapſam Sabam Reginam ante Sa-
lomonis thronum, auditaâ ſapientia ejus, ſpe-
ctatäque domo: Non habebat ultra ſpiritum.
Illa verò & dives, & prudens, & Regina erat,
ſuâque è ditione exceſſerat. Attamen tanti
Principis alloquio tantùm non exſpiravit. Qu
nos ratione vivimus, ad quos beati Spiritus
longè ſapientiores Salomone, præſtantioréſque
& colo advenerunt, non ut ſapientiam hau-
riant, ſed ut dementiam exhauriant; non au-
reos viſuri abacos, ſed luteam demolituri ſu-
pellectilem? Irrepſerat in Pythoniſlæ domum
Saül, quem illa ut agnovit, expavit primùm,
tum Regi adipem obtulit reculæ ſuæx. Mulier
autem illa habebat vitulum paſoualem in domo;
& feſtinavit, & occidit eum. Confectilque azy-
mis Regem recreavit. Ita- ne? Subſtantiam
univerſam Mulier impendit in hofſpitis deli-
Cias, rata tanti Principis adventum nullà dome-
ſticæ rei compenſari profuſione poſle. Nos ve-
1r0 qu'd Angelo exhibebimus, qui ad tene-
bras ipeluncæ noſtræ divertit, non ut ſibi

x. Reg. 4.

Eccl. 43.12.

3. Reg. 10.
Fe

1. Reg. 28.
24.

.

Oliva

conſulat, ut Saul, ſed ut nobis proſpiciat, no-
ſtràque propugnet? Et ipſum quidem Saulem
fœmina non modò ſectæ ſuæ hoſtem, verùum
ſummis laborantem anguſtiis, magniſque peri-
culis interceptum non ignorabat: brevique
didicerat & regno & vitâ exceſſurum: tamen
exregem Dei judicio regiè excepit. Qui An-
gelo apparatus debetur cùm & nobis faverit,
& infulis honeſtetur, & Deo adſtet? Tollens
Jarinam miſcuit eum, inquit Scriptura, & co-
xit axyma, & poſiit ante Saul. Factitatum à
noſtris idem gratulor, quando Euchariſtiæ tot
facibus organiſque obſequimur, dum Ange-
los devocamus ad aras. Eos autem hoc uno
tripudiare convivio, ex eorum intelligimus ad
Gedeonem adventu. Apparuit ei Angelus Do-
mini, & ait: Dominus tecum virorum fortiſ-
Rime. Cur ei apparet Angelus, & quam ob
rem eo maximè tempore alloquitur Gedeo-
nem? An orabat, ut Daniel? Num jejunabat, S. Eucha-
ut Cornelius? Fortè facrificabat, ut Zacharias? Ria.
Audi. Cümque Gedeon excuteret atque Purgaret
frumenta, ut fugeret Madian.: apparuit ei Ange- laat
lus Domini. Sola divini deſignatio frumenti An-
gelum pellexit ad minimum natu è filiis Joas.
Delectabatur enimverò Legatus Domini figu-
râ illa, & quaſi adumbratione Domini ſui.
Hinc diſcetis, cur Dei ſpiritus oblatas ſibi à
Manue, Samſonis Patre, delicias ſpreverit,
qui paratum ſibi ab Abrahamo convivium &
muneribus & promiſſis cumulavit. IIIi ait: &
me cogis, non comedam panes tuos. Abrahæ ve-
rò dixit: Fac, ut locutus es. Undenam faſti- Gen. 18.
dium tantum unius epuli, & tanta aviditas epu-
li non abſimilis? Non abſimilis? Imò ſola dapum
diſſimilitudo Angelos & recreat, & abſterret.
Paraverat panem Abraham : Ponam buccel- Ibid.
lam panis, & confortetur cor veſtrum. Nulla
apud Manue de Pane mentio: Obſecro te, ut ac-
quieſcas precibus meis, & faciamus tibi hædum
de capris. Rejicit propterea Angelus epulum,
in quo Panis deerat Angelorum. Memini com-
pParatos Liliis Angelos ab interpretibus Scri-
pturarum. Ideò in Canticis ſcribitur: Venter
tuus ſicut acervus tritici, vallatus liliis. Li-
liis, hoc eſt, Angelis venter obvallatur. Qua-
re non genæ ejus, quæ areolæ ſunt, Ange-
lis ſepiuntur? quare non caput, quod Car-
melum exæquat? Nimirum Tritico Lihlia ra-
piuntur. Ubi azyma;, ibi Angeli. Quaſi Salo-
mon prophetaret, ea potiſſimaùm de cauſa, mu-
niendam Eccleſiam cœleſtibus excubiis, quòd
electorum tritico abundet. Ergo divini Fru-
menti horreum in turres vertitur ſupernæ
militiæ. Qui ſanè milites non alia recreantur
annonâ in ſtativis cœli, niſi ſolo adipe fru-
menti. Adipe frumenti ſatiat te. Hinc eſt, Pplal. 147.
quod delaſſatum Eliam Angelus refecturus, 14.
non coturnicibus eum, non favo, non lacte pa-
vit, ſed ſubcinericio duntaxat pane, ad tantum
viæ emetiendum, confirmat. Reſpexit, & ecce 3. Reg-lI9.
ad caput ſuum ſubeinericius panis „ & vas aquck. 3.
Ita-ne? Lautius coenat Elias, Corvo, quàm
Angelo miniſtrante? Ab ave carnibus ſatura-
tur;, ab Angelo ſolo pane reficitur. Nimirum iis
Angelus excipit dapibus Prophetam, quibus in
coœlo enutritur. Pane ſaginatus panes defert.
Adipe frumenti ſatiat te. Mirum proinde vi- Pla u
deri non debet, ſi Lothus, vir opulentiſſi-
mus, chm Angelis epulum Sodomis paraviſlet,
non altilia, non tauros occidit uti Princeps
Præſtitit in Evangelio, qui fecit ceænam
ma-

1. Reg. 29.

Jud. 6. 12,

Jud. 13. 16.

Jud. 13. i.

Cant. 7..

—

snMuen
ſil⸗
mi
cmel
il
elis
les!
aui
tn
1 ley
unn gioen
EAi
lnn
g hit
Xomo
uen
Deghud
ſu, Io
Ubis lell
s tutun
warmt
ſs ſe
ere A
uen

1, del
n Cnrui
dt. Ind⸗
Ul e Nl
Mnnt, &
Uk cbenle
Eren iner
intmn knut
mieihhenr,
n en ſn
ſe
le r ſchet
iſenii in
Pgt rir p
ten,
Eldaent gno
taen
e elle
Au mionbe
Umrmnen
Penetann

e
ng.
hor UN
Gmmal
ehn D N
n nn
duun d
ede.
eſonäht,tl
Aherig:n
pln
nent Ar-
lid ſas
in kgr.
onuni .
luas ſbi:
Drerer,
wirin
Illär: N
Abreheſe-
enam kah ee
willitgepr.
Chaun
X Dlene.
em itt.
. N
ro te 1e
tibi hitn
us epulun,
lemiicne-
etibis N
itur: Nu.
Vlir. Ii.
Aaur. I.
ſum, Age⸗
nl l
tco Llu r
((ul Nr⸗
Gecallunt.
goubib, N
, rin Er⸗
tnn Uen
kvn
No Aeſt
e. Hic A,
0 rekellmdd
,ſol Aer
e, .
peri Ein .
6,61,
Corto:
ibis e
. Mitch

tam, gue

r

Stromatum, Lib. V. 267

Gen. 19. 3 magnam „Veruùm azyma tantùm coxit. Compu-

lit ios, ut diverterent ad eum. Ingieſsiſque do-
mum illius fecit convivium, & coxit azyma,
comederunt. Ludis, an illudis hoſpitibus, 6 bo-
ne vir? Quos pronus adoras, & Dominos com-
pellas, cogiſque tuum in tectum divertere, vix
reficis? Fecit convivium. Quam ſplendida vox!
Et ooxit axyma. Quam infelix apparatus! Ni-
hil ſanè ſpoliatius, nihilque egentius hac cœ-
n. Legimus, apud Matthæum, in præpa-

Matt. 22. rationem conæ unius & jugulatos tauros,

4.

Luc.14,16. 1

& altilia occiſa. Dices à Rege tunc epulum
nſtruéctum. Si Lucam audimus, Homo qui-
dam fecit coœznam illam magnam. Certè Loth
& homo non vulgaris erat, & Regi penè ſup-

Res. S. par. Pythoniſſa, quanquam gregaria mulier,

paſcualem exhibuit vitulum hofpiti ſuo. Sed
Regi, inquies. Undique elabeêris? Reſiſte. Chri-
ſtus, quo nemo pauperior, in deſerto loco
turbas recreaturus adhærentes ſibi, non pa-
nes tantùm, ſed cum panibus piſces apponen-
dos curavit. Accipiens ſeptem panes & piſces,

Mat. 15·36. fregit & dedit. Quid Chriſtum exhibeo? De-

2 Reg. 17.
6.

tulere ad Eliam corvi tum veſpere, tum ma-
ne, panem & carnes. Ego Loth dives, & of-
ficioſus jejuniorem inſtruet menſam, quam
inſtruxerit homo quidam, mulier quædam,
Chriſtus JESUS, & Corvus? Nihil vulgarius,
quam homo quidam. Altilia occidit. Nihil
Pythoniisd deliteſcente miſerius. Vitulum co-
xit. Nihil Chriſto ſpoliatius. Piſces appoſuit.
Nihil inhumanius Corvo. Carnes non ſemel
detuht.“ Quas ſane delicias ſola Pythoniſſa
Saüli exhibuit, à Samuele & a Deo Principi
reprobato: cæteri verò inſtruxere convivium
aut nundinatoribus boum, aut turbæ fameſcen-
ti, aut pellito errantique Prophetæ. Interim
Loth convivium facit, & coquit azyma. At
egebat. Imò præ gregum copia ſejunctus à pa-
truo eſt. Sed gregarios excepit. Quin & eos
adoravit, & Dominos dixit. At enim ultrô
illi ſe obtruſerunt in ædes ejus. Imo verô coë-
git eos intrare. Quid hic arcanorum delitet
in tanta tenuitate convivii, quod & Domi-
nis exhibetur, & à Principe inſtruitur? Adde:
non eum ſumptui peperciſſe, quod diutur-
niùs apud ſe vereretur Angelos moraturos,

Gen. 19.7. Juos ſciebat abituros ad auroram. Mane pro-

1

Dan. 4 33. quoque, ut Danielem recrearent à pædore la-

ciſcemini in viam veſtram. Enimverò non
ignoravit vir prudentiſſimus, nihil fore gra-
tius Angelis, quam ſi in azymis ſynceritatis
delibarent quodam modo & præciperent ve-
ritatis azxyma, & panem vitæ JESu M. Recrean-
dos eos intellexit, & inſtaurandos non pul-
lis, aut unionibus, ſed pane, hoc eſt, deſigna-
tione frumenti noſtri. Certè, ſi aliarum co-
piam eſcarum Angelis Lothus expoſuit in Cœna,
Panis præ omnibus hoſpitibus fuit, qui ſolus
ſuo nomine recenſetur, neglecto reliquo ap-
paratu deliciarum. Et coxit azæyma. Vel defue-
re cibi reliqui, vel, ſi adfuere, nec nominan-
tur: utque Sol extantes in Cœlo ſtellas ſuo lu-

mine obſcurat: ita Euchariſtiæ imago figuras

cæteras ſplendidiſfſimi epul obliterat. Quis
verò explicare dicendo ſufficiat, quibus Men-
tes illæ perbeatæ Sacramentorum delicis re-
fectæ ſint, quando ità mandere viſæ ſunt azy-
ma, ut tamen JESUM epularentur in umbra
ejus. Non mirum ſi in azymo reſpirant à
Monſtris Sodomæ teterrimis, quando ipſæ

cus, & Leonum tumultu, demiſerunt ſedemti
Ethicæ Comment. Lom. IV.

panes in alveolo. Dapes hæ ſunt, quibus ſagi-
nantur coœeli Dynaſtæ, & ſaginant pariter ter-
rarum Angelos. Meritò proinde Gedeon con-
ficit de farinæ modio azymos panes, quos
apponat Angelo ſibi vaticinanti triumphos.
Quo ſanè feliciores nos ſumus, qui eum An-
gelis Tutelaribus noſtris exhibemus panem,
cujus ſanè comparatione Hebræorum azyma;,
non adeps tritici ſunt, ſed furfur. Illud dunta-
xat ſupereſt, ut, quod eos non minus recreat,
& plus urget, conficiatur à nobis. Debellan-
dus nobis Madian eſt, quaſi vir unus. Ego ero
tecum, & percuties Madian, quaſi virum unum.
Vereor tamen, ne Gedeoni ſuperiores con-
vivio, inferiores prælio evadamus. Deſtruxit
enim roboratus Angeli ſpectaculo Gedeon
aram Baal, & nemus ſuccidit. Nos verò An-
gelis obſepti aras Baalim exſtruimus, & nemus
ſerimus; utinamque Nabuthi abſtineamus cruo-
re, dum non lucos tantùm Baalim exſtruimus,
ſed & hortos conſerimus Beelphegor. A nobis
dicemus debellatum Madian, quaſi virum u-
num: qui vitio uni, quaſi phalangibus Aſſy-
riorum, terga vertimus miſeri? Qui, non dico
Madianitas quaſi virum unum non fundimus,
ſed Gabaonitas exhorremus, quaſi Gigantes
innumeros? Cùm tranſmiſſos in cuſtodiam no-
ſtram David Angelos præmiſiſſet, fore præ-
dixit, ut Leones proculcaremus & Draco-
nes. Angelis ſuis mandavit de te. Super Aſpi- Pfſal. 9o.

dem & Baſiliſeum ambulabis. Baſiliſcos & Aſ-

pides ſubjicis? Ne Lacertos quidem audemus
premere, & damur non Leviathan, ſed Echi-
nis in eſcam. Quævis animi commota affe-
ctio commordet nos; cumque deducantur ad
compeſcendos pueros è& ſylvis urſi ab Eliſæo,
nos, per ſummum dedecus, diſcerpimur à
vulpeculis. Nihil non lædit nos. Fulguribus,
non fulminibus percellimur. Offendimus non
modòô ad ſilices, verùm etiam ad ſtipu-
las; &, more Sponſi ſed exitu diſſimillimo,
etiam inter Angelos capillo uno vulnera-
mur, nulléque perſequente, fugamur & cæ-
dimur. Ebullit, inquies, in pectore meo, fer-
vétque illecebra, qui eam comprimam? Re- Tentat'o-
cordatione circumſtantis te Angeli. Nonne n s-
refrixit in jecore Eſaü furor, livorque, cao-
ligantis veverentiã Patris? Tumebat in præ-
cordiis perditiſſimi adoleſcentis Inſama vin-
dictæ, non tamen exundabat, parentis le-
ctulo, quaſi alveo „ excepta;, imò tanquam
aggere compreſſa, atque coërcita. Venient dies Gen. 27.42.
lIuèëtus Patris mei, & occidam Jacob fratrem
meum. Occiſurns eſt fratrem, ſed nequa-
quam Patre ſuperſtite. Ergone incendium fu-
roris tantum in corde perduellis reſtinguetur
præſentiâ Senis cœcutientis: & in pectore ve-
rioris Iſraëlitæ ſcintilla pertenuis ardebit uſ-
que ad inferni noviſſima coram Angelis Dei?
Vadam, & videbo viſionem hane magnam; Ru- Exod. 3. 3.
bum ſcilicet furentis Eſau ardere, nec abſu-
mi. Iraſcitur, nec occidit. Quonam flumi- Vens nobis
ne flagrantiſſima tna reſtingui potuit? Mo- vile G.
ſaicum rubum à flammis immunem ſervavit Iuimis; 4.
inſidens Numen virgulto. Arſit Eſau, nec leckio in E.
ufius eſt unis Iſaaci ſuſpiriis frigefactus. Ab- u brvster
ſalom, ut Amnonem jugularet, a Regia ab- nensrepter
duxit ad oves. Neque enim tam atrox faci- Deum.
nus auſus eſt aggredi in ea domo, à qua
ſciebat, non abeſle Davidem. Et tu in cor-
de tuo Pudorem, Juſtitiam, Innocentiam ex- Weientis
terminas, ubi Angelum Domini regnare non
2 dubi-

268

4on ker. dubitas? Nec ſeptuplum ſuccenſa Babylone for-
mum, 4eHe- DaxX, Præſente Angelo, attingere auſa eſt vel
minibhue Cæſariem puerorum trium, rorante in clibano
Piaceamas flammd Chaldæorum ſolo Angeli afflatu con-
territa: & tui pectoris æſtus Dei Templum in-
cendet, quod Angelus tutelaris incolit, ob-
tegitque? Dei Angelum habes in pectore,
& fodaris? Lilium Angelici pudoris deho-
neſtas affinitate ſpinarum & criminis, coram
Dan. 1I.4. Angelo? Babylonico Regi Pueros adeſſe ju-
bebant, in quibus nulla eſet macula, decoros
Dei pre- formâ, & eruditos omni ſapientid. Et coram
ſentia in Principibus coeli ſqualent cogitationes tuæ in
Mente. ſacco & cinere? Tu-ne, adſtante Angelo, ſor-
§. Eucha- dere non times, cùm Judith, ut Holoferni ad-
ziſzia expo- ſtaret, compta ſit unionibus & monilibus? Me
Se D miſerum; vereor, ne Balaami ſæcula, ſcelerâ-
Tentatio- que reparentur, quùm ſcilicet ferocientes An-
mien: reme- gelos plus Aſina reveretur, quàm Ariolus. Ad-
Sid. aoſt Angelus, & Venus non abeſt? Ut dixe-
ram, Exæſtuat Babylone clibanus ignis atque
fammarum, & eò immiſſi Juvenes rore reſ-
perguntur. Num Euphrates fornacem inun-
dat? Num Coelum ningit? Num pabulo
flamma deſtituitur? Ludit in clibano Angelus.
Dedocta Fornax eſt ardores ſuos, pruhâſque
roribus commutavit, ad adventum deſilien-
tis in ſe Spiritüs. Et noſtrum non dediſcet pe-
ctus ignes ſuos, cui cuſtos & cœlo inſidet? Si
Tutelari noſtro grati eſſe ſatagimus, dicamus
ei cum Manue: Obſecro te, ut acquieſcas pre-
3. 15 oibus meis, & faciamus tibi hædum de capris.
Hoc enimverò Propugnator noſter convivio
recreatur. Hædum ſibi exhiberi cupit, ſed
„ occiſum. Nimirum affectio rebellantis ani-
mi, quæ in die Iræ ſtatuenda foret ad ſini-
ſtrum Judicis latus, juguletur, & litetur An-
gelo. Impudicus reſpectus hædus eſt quem ju-
gules. Ira tua, livor tuus, tua cruoris ef-
fundendi ſitis, hædi ſunt, quos à nobis re-
poſcunt Excubitores noſtri. Quàm vereor,
ne iis nos compellemur vocibus à Spiritu Tu-
Luc. 15.29. telari: Ninqudn mihi dediſti hædum, ut epu-
larer cum amicis meis. Ecquando, ut Ange-
lum recreares cuſtodem tuum;, concupiſcen-
tiam confodiſti tuum? Tunc epulatur, qui
te cuſtodit, cùm vitio tuo relucdtaris. Satu-
ratur pane cœli, ſed & hædis terræ innutri-
tur. Vult a te & exhiberi azyma, & Madia-
nitas profligari. Et ſanè quis hædum Tutela-
ri ſuo deneget, qui, ut nobis adforet, non
quidem a Deo, ſed coœlo exulat. Poſuerunt
me cuſtodem in vineis „ vineam meam non
cuſtodivi. Tædebat vinearum Sponſam u-
nius ab ſe neglectæ villulæ recordatione.
Quam credis vocem eſſe excubantis tibi Spi-
ritůs, qui cœli hortos deſeruit, ut dumetis
tuis invigilaret? Non vineam vineis, ſed pa-
radiſum deſerto commutavit. Arenis ſidera,
botrum Cypri labruſcis Scythiæ, amomum
cicutis permutavit, ut vinitor tuus fſoret.
Hunc veròô cupientem de gregibus tuis hæ-
dum:;, jejunare patieris? Emendicat Senator
purpuratus ab ulceroſo Lazaro ſaniem, cui ne-
ctar propinat, & relicitur? Optat id ſibi An-
gelus licere in vulneribus tuis, quod licuit
Pœwitentia canibus in ulceribus Lazari. Nolunt mel-
vere ANus la tua; tuis & criminibus erumpens tabum
lorum. haurire vellent. Quod enim pus eſt, quam-
diu intra vomicam fervet, lac eſt, ſi educatur
Conſeientia & Plaga, & Angelo offeratur. Nihil peccato
cerietts ettics,; dum reſtagnat; nihil eo ſuavius ſi

Dan. 3.49.

Iud.

Can. 1. 5.

Oliva

ſcaturiat. Faciamus, rogo vos;, cœnam ma-
gnam Principibus magnis: haud tamen alti-
Ra, tauréôſque in menlæ delicias jugulemus. A Act, 10 13.
Petri linteo diſcamus, quæ ſit annona Coœxli.
Quadrupedia & ſerpentia terræ demiſſa ſunt
& cœlo eſurienti Apoſtolorum Principi. Vi-
peræ, vultures, vomicæ regerantur cœlo. Si-
quidem, qui gaudent de peccatore, ſi conver-
tatur, epulantur in peccatis, ſi ea damnemus.
Doleo autem pleroſque tentationibus ita ſuc-
cumbere, ut dicant, etiamſi Angelus adſit,
nequire ab ſe ſtercora in rores verti. Pudet
imbecillitatis. Quid? Nonne aggeſtum fi- Ttrtani
mum ità ebibit Citrius, excoquitque, ut in 'on nacet.
poma aurea convertat? Quod ergo afflatu So-
lis in planta conficitur, Angeli præſentia,
opéque non perficietur in mente? Nonne
tellus & luto aurum effingit, unius ardore So-
lis excita? Ergo, quod ſidus præſtat eminus
illabens, Angelus non præſtabit, qui te comi-
nus fulcit? Doma cupiditatem, ut hædum An-
gelo exhibeas. Cave autem, ne illum epulo
ſubducas. Qui enim hædus eſt, ſi occidatur,
Urſus erit, ſi vivat. Aut eum jugules opor- Moriifca-
tet, aut diſcerparis ab eo. Ità tamen ei hædum ,, ſ.
exhiberi abs te velim, ut tamen ſaginatum il- S& Eucha⸗
li vitulum apponendum cures. Nihil enim An- riſßin.
gelis gratius, quam adſtare Chriſto. En lec- Drle
tulum Salomonis Jexaginta fores ambiunt ex for- Can. 3. 7.
tiſſimis Iſrazl. Libet, libet Euchariſtiam Chri-
ſti lectulum appellare, quod in ea (extenſio-
ne cùm careat, modéôque indiviſibili lateat,
omni prorſus deſtitutus exteriorum uſu ſen-
ſuum) jacere videatur, quadam amoris pa-
ralyſi feliciter compeditus. Quem ſanè lectu-
lum contractæ humanitatis Angeli obſident,
qui fortiſſimi ſunt ex Iſraeël. Malunt enim
aſſidere languenti ex amore, quàm ſuæ vi di-
gnitatis in ſolio conſidenti adhærere.

Gratie vis

Wpiritum nolite extinguere. I. Theſſ. 5. ,,
Piritus
19. Sanbtut⸗
Horret animus, exſultâtque. Ergone Spi- Yepiduas
ritus, qui ſaxa convolvit, qui pelagus exſic- poli fervo-
cat, qui lepores in Leones vertit, qui Hiero-"“.
ſolymam terret, qui virgas, qui ſecures, qui &ns os⸗
flammas irridet, extingui poteſt? Poteſt. Et, perandum.
quod magis excruciare nos debet, non debi-
litatur, ſed penitus extinguitur. Inde tamen
mœrore nonnihil levor, quod nonniſi meo
ſolet reſtingui vitio. Non ipſe deficit, quaſi
aut langueat, aut eum laboris tædeat. Ve-
rùm, cùm volo, reviviſcit, cùm nolo, interit.
Hæc verô non eòô referam, ut putem noſtris
viribus Dei opem pendere, quam ſcio præ-
cipi non poſſe humanis promeritis, ſed quòd
negligentiæ noſtræ oporteat adſcribi, ſi, qui
ultrò noſtris imminet foribus Spiritus Domi-
ni, aut inhumanè repellatur, aut etiam tur-
piùs excludatur. Ergo orationis ſumma in tria
capita dividetur. Scilicet primo loco, Spiri-
tum, qui modò viget, oſtendes extingui poſ-
ſe. Secundo loco, Dei Spiritum aut vigere,
aut penitus interire. Tertio demum, noſtrâ
eum duntaxat culpà extingui poſſe. Quæ om-
nia Paulus verbis omninò tribus compre-
hendit, inquiens, Wiritum nolite etingue-
re. Spiritus eſt ; at, niſi velis excubare 1pi-
ritui, extinguetur. Et prime quidem ne-
mo dubitat, ut puto, Spiritum extingui poſ-
e:

l
Ho
let,.
ones
ſe an
li nne
Cuns ſin
.
. N N .
(or 4
e
enun
t, lE
Paehtun

pmlun 4

6
5

llent n
iem tecnn.
ity Iwid
mer ir A
e Eaumel

41n llg Krur
2 Gſans K⸗

Us,aler

mu cde

Ld t
mnan
nin, Nae

Iki Olamncns 6

GCun, Cltenpe

Citet. Ie
1e eltz eza
Auli,3
1e1 6 7 Mane )
M. Mite
ſhie , 1
gtnit Daich
taln Dizil
nknn ey

ſüt ulil

later
ur a alts
ſang A e

M⸗
An.
. Al
Cel.
lunt
N
. K
Met.
Wenn
a,
Dukt
e, nn
flunde.
treni,
N
tdore .
t emimm
te (onnr⸗
dun An.
un epll⸗
ciicktur,
ES Ohot
natumi
Lerunn Ar ii
iit exſt
ſtiamChr.
(exenlo⸗
bili heen,
n M ln.
Morbr.
ſune kke⸗
lr oblden,
lalan enn
n bbe uic⸗
ele,

Thell

Ergone N⸗ 4
delegn lr⸗ 4
t, uiffen.
ſecures, gc
Porek. hè
4, Mon Eer⸗
. lode tanen
noril nen
Ceict,
1edent. e
nolo, nnin
Uten nolnd
van ſcio N⸗
is, ll
ibi,
Prn Din
t etun ih
ſummantt.
ro, I

eatihgni

Stromatum, Lib. V.

4 . ſe. Exiccatus eſt vertex Carmeli, inquit Amos.
mos 1. 2.
David & Salomon? Hos qui aruiſſe non

Iabi poſ. Saul qu
quando ex his duo Idolis litavere, poſt

ſunt opti- Videt,

Eer viſiones tum Angelorum, tum Dei, reliqui
verò aut coeno obliti libidinis, aut profundo
hauſti inobedientiæ ſunt? Ara Dei, quà Jor-
damis patuit, captivatur, & locatur cum Da-
. ſis virga hon ità ad prodigia facta eſt,
Circumſbe 90n Moy ſis v S P 8

ctio perſ?⸗ ut in anguem verti non poſſit. Samſon mo-
