ſelens cit.
kenigte ite, 8
eMids 4
un. 0 De
Imlleon.
nur. NMan 16
, Cnele ,
ſien ſgumni
mathige 1
gin. N
je Cellibtlii,
4 Donmim:
,r err.

gu⸗ 6

men l
G r.

Status
melio-
era.
Oratio.

TLrierno-
rum me
marias.
Humili-
ta: s Fon-
tes.
Reæligionis
munia
iliorg.
Philip. 3.
20.

Zelus 4
nimarum
ex oralio-
né.
Familiz
ritas hi-
rri aà bis
ſaeulari-

bus.

Hamili-
15.
Zelus a-
nimarim
sab lis.
Superiar
Mmicts.

Aßfabili-

24.

Eecleſia-
RLita fa-

ri d ittιο.

Exc.
1i.
Correittio
miiis.

Joa. 18.
6.

Stromatum ,„ Lib. IV.

glarea. Tu, qui fulges, ne extollaris. ITu ve-
1r0, qui ſordes, noli mœrere. Tanti es, ſeu Co-
lum ornes, ſeu Mare frænes. Quod ſi ad inte-
riora libet Sacramenta deſcendere, prius ſtellas
coli nomninat, quos deinde vocaturus eſt arenam
maris. Nimirum, ut evadas abjectus & mini-
mus in domo Dei, qui & floétibus tundaris af-
ſiduè, & loco tuo non decedas, debes diu ante
in Cœlo eſſe, converſatione & cogitatione. Pau-
lus benedicit, cùm maledicitur. En arenam Hu-
cCtibus Mundi contuſam, & adobrutam. Verùm
clamat: WNoſtra autem conv'erſatio in &lis eſt.
En ſidus in Cclum & raptum & affixum. Om-
ninòô, ſi ſtella non es, nec arena cris in littore
Maris, ſed margaritum eris. In ora æ&quoris
jacebis, non ut jaceas, ſed ne jaceas. Inter flu-
Gtus Mundi non ex ſidere arena, ſed ex arena
margaritum evadere ſatages. Vocari ab homini-
bus Rabbi, & falutari in foro, erunt vota tua,
& trophæa tua: Nec ad Synagogas accedas,
ut cum rubore incipias in domo Dei noviſſi-
mum locum tenere, qui in domo Pharaonis pri-
mos accubitus habuiſſes, ſed ut cathedris obtru-
daris in ſchola humilitatis, qui in luto fæœcis hæ-
ſiſſes ſub ferula Luciferi. Ommino ni cœlo men-
te adhæreas, non frænum Maris, ſed Maris il-
lecebra & delicium eris. Margaritæ Mare re-
creant & honorant: Arenæ Mare domant & re-

trudunt. Si Babylonmiis blandiris, margaritum

es. Arena es, ſi efferveſcentes concupiſcentia-
rum undas Babylone compreſſeris. Portô Are-
na, ut Oceanum frænet, non in (copulos, aut
in Montes intumefſcit, ſed parvitate ſuâ ruentes
in ſe undarum Alpes elidit. Non debes in filios
ſuperbiæ ſuperbiendo inſurgere: non tibi aut ar-
roganter loquendum, au tumidè jactandum
genus eſt, ut, conciliatâ apud impios authori-
tate, eis loquaris cum poteſtate „ & cum impe-
rio arguas. Arenis, non Rapibus fuctus ſuos
Mare ſubmittit: quique impacti rupibus ipu-
mas jaculantur in Solem, excepti ſabulo ita
paulatim attenuantur, ut non AHuctus videantur
æ quoris, ſed oſcula, ſed am lexus, ſed tributa.

c

4
.

O utinam id ſpectarent animarum Duces; Ia-

riuùs, credo, Virgam directionis exercerent. O-
ceanum arenarum humilitas reſorbere cogit ru-
gientes fluctus ſuos. In horto phalanx ſatelli-
tum, ductore Judà, in JxstM irruit. Dum Pe-
trus gladium evaginat, cohortem invadit, Mal-
chum vulnerat, Chriſtus catenis vincitur. Ubi

verò blandiſſimè Dominus loquitur, & ſibi ob-

latrantibus humaniſſimè ait: Ego ſum, cohors
umiverſa monſtrorum in terram retrorſum abiit.
En quo modo Mare inter Montes debacchatur
& ipumat, exceptuimn autem arénis detumeſcit
& ſtat. Enſis enſes exacuit: humilitas verô fub-
limium colla delecit. Nimirum hümanæ po-
teſtatis hydra, ſi amputetur, pullulat, ſfi pal-
petur, extinguitur non rarò. Ignitos ſerpentes
non exterminavit Moyſes, eos proculcando,
ſed honorando. Qui ſæviebat Anguis humi ad-
repens, exaltatus in vecte medicinam fecit cul-
toribus ſuis. En, qu ratione imago monſtri,
dum excolitur, menſtrum exarmat. Protrita
Nardus plus olet: Et proculcata nequitia per-
ſapè obſtinatius fœtet. Vitem lædis; ſi non

IAdas. Sylveſcit atque ſierileſcit, ſi ferro, vul-

neréque abſitineas. At inquies, ferro interdum
& ſcelus indiget. Transſigatur; Verùm lacte

prius inebrietur. Jahel Siſaram confixit: verum

non clavo illi obviam proceſſit, ſed pater; nec
illum objurgavit, ſed lactavit. Ergo Arena
Ethicæ Comment. Tom. IV.

217
eſto, non Rupes, ut Mare frænes. Eſto, in- Exemplo-
quam;, arena, ſed & ſidus. Si tantum arena eſ-un Lox.
ſes, calcarere: ſi autem ſtellam pariter & pul-
verem te eſſe viderint, cedent tibi. Paulum re- Superior
verebantur Galatæ, non ſolùm quia pro Chri- & Ecele-
ſto in nervo erat, ſed etiam quia in colo Chri- Sshica
ſto aderat. Rapti ad paradiſum hominis vel ſo- a . Zie-
leas adorabant. Nihil auguſtius arenis, in qui- exemble
bus ſidera & lateant ſimul & luceant. Verùm Gns, om-
aliam quoque hinc gemmam eruamus. Malti- vin hote-
plicabo emen tuum ſicut ſtellas cœli, & velut are- Set
nam, quæ eſt in littore Maris. Audin’ quò Deus Reseri
evehat hæredes Abrahæ, & quò etiam deturbet? Tiltora,
Quid ſplendidius aſtris? quid arenis vilius? etiam peſt
quam procul à littore Maris Firmamentum cos- Praſan-
lorum eſt? Et tamen Deus eoſdem & ſtellas eſſe Himza.
vult & arenas. Nimirum optat Dominus in l.
alumnmis ſuis eam animi magnitudinem, quæ ſervan-
Pro Chriſto & ſumma aggrediatur, nec infima tia.
dedignetur. Vult te modò adſtare fabro, modò Talenta
cum Regibus conſidere. Abraham & Iſmaëlis eemn Li-
pater eſt, & Iſaaci. Hic Regum proavus, ille Pign ta⸗
venator aut raptor. Utrumque tamen nutrit: mor:s hu-
quique vir Saræ eſt, idem ad ſe Agarem intro“ militatis
duci non erubuit. Magos per ſtellam Deus vo- *αν
cat, ſed ad ſtabulum. Miror diſſonantiam. Cuùum , „
ibunt ad Herodem, ſtella eos antecedet: decet , „.
enim ſolii nuntiam efle Solis filim. Ut veròô
Hieroſolymis Bethlehem concedunt; fœnum
ſeu ſtipula flagret in aedre, ut ductor cohæreat 7*²*
ſtabulo. Si ſtella ducit, Auli excipiantur. Si 2s en
ſtabulo excipiuntur, non ſidus effulgeat, ſed “ irer
carbo. Tu quidem ita, ſed Chriftus longè di- eos non
verſa decernit. Vult accedentes ad ſe & ſideri evehat.
ſimul alſueſcere & præſepi. Vult eos, quos ad Keligio
ſe vocat, paratos eſſlé, & duci ſidere, & ſtabu- e 7,
lo excipi. Et ecce ftella, quam viderant in O- deprimir.
riente, antecedebat eos, Aſque dum veniens ſtaret Matth.
upra ubi erat puer. Hoc & Paſtoribus indica- ². 9.
vit, cùm ad eos & Angelos deſtinavit, & pannis
involutum puerum conveniendum ſuaſit. En!
ſimul Chriffus & pannis involutus ad probrum,
& per Angelos ad decus annuntiatus? Quid?
Nonne in eremo modèô oppugnari ſe fentit à
Satana, modô miniſtrari ſibi gratulatur ab An-
gelis? Porrô id apertiflimè quoque in ſuis ex-
preifit. Exigentibus publicanis didrachmam;,
Chriſtus ad Petrum ait: Vade ad mare, & mit
te hamum, & eum piſeem, qui primus alcende-
rit, tolle. Cur hoc Petro mandatur? Piſcator
erat. Et quare ſtaterem non jufſlit ex ore agni,
ſed ex oré pilcis educi. Rurſus, ſi piſcatore
Chriſtus egebat, præitô erant ſili Zebedæi, quos
vocaverat & navi. Quare ergo non Joanni, non
Andreæ, ſed Petro id muneris delegavit? Ut
ſuſpicor, quia, proximè ſuperiori capite, Petro
c&li terræque principatum detulerat.“ Et tibi
dabo olaves regni cœlorum, inquit. Voluit Do-
minus in eadem dextera & hamum eſſe & cla-
ves. E manu, quâ cœlum obſtruis, quâà ge-

Autl zus
non pro-⸗
metus

Matth.
17. 26.

Matt. 16.
19.

hennam recludis, corripe arundinem, & ha-

mum mitte; ut ſimul te Mundus & imperan-
tem Aſtris ſuipiciat, & piſcem extrahentem
deſpiciat. Nos verò longè diverſa & præſtamus,
& optamus. Non admiicemus ſideribus arenas,
ut vileſcamus, ſed arenas ſiellis inſpergimus, ne,
vel cùm vileicimus, vileſcamus. Ni murus eſt,
ædificemus ſuper eum propugnacula argenten. Si
oſtium eſt, compingamus illud tabulis cedrinis.
Invenit gloriæ cupiditas, quomodo exæqua-
ret Murum Aris, & Cedrum Tabernaculo

deſtinatam vel oſtio privatzæ domus inſeruit.
T Uſque

Gloria
ana.

Can. 8.⸗

218

Uſque adeò etiam infima ad excelſa ſuſtolli-
mus, nec pati poſſumus, ut ſordeſcant vel ſor-
dida. Non unus Aſſuerus ex ſolo ſerico, auro, ebo-
réque convivii ſui apparatum omnem inſtruxit.
Quod in Templo Salomonis miraculum muni-
ficentiæ fuit, in domo Chriſti portentum ſuper-
beicæ eſt. Nempe vel emunctorium lucernarum
„„„„ex auro eſt. Cæmentarius in clauſtro archite-
Gbedientia . . .
zmadifferens. Ctus appellari debet, ne indignetur. Hac etiam
de cauſa factum arbitror, ut Joſephi principatus
modòô in manipulis, modèò in Sole Aſtriſque ad-
umbraretur, ut videlicet, qui ſideribus cinge-
batur, paleis ſtipari non erubeſceret. In manna
& delicias ſimul aulæ, & ſepulchri fæces con-
geſſit. Idem cibus & ſaporem habebat omnem,
& vermes ebulliebat: ut tu quoque ad ommia te
factum ſcias. Modò Panis Angelorum eris, &
modèò eris vermis. Moyſis, in conſpectu Domi-
ni, & lingua præpeditur, & expeditur virga ad
portenta. E quatuor animalibus, qui Bos erat,
apparuit Cherub. Eundem & ſumma decent,
nec dedecent abjectiſſima. Una Moyſis virga
& repit, ut anguis, & terret, ut fulmen. Da-
vid nunc triumphat, nunc exulat. Ut benedi-
ctionem Jacob extorqueat, & aſperari debet
pellibus, & fragrare. In odore delicias, in exu-
viis hædorum duratas labore manus recognoſ-
ce; ut tibi incedendum ſcias inter inopiam co-
Pl. 90. 12, Piânque. In manibus portabunt te, ne ſorté of-
Jendas ad lapidem pedem tuum. Super aſpidem
& baſiliſcum ambulabis. Modò Angeli ſuppo-
nunt manus, ne incurras in ſaxum. Modèò ſu-
per aſpides & Dracones ambulare te ſinent.
Non quidem mordeberis ab eis, ſed ambu-
labis ſuper eos. Quanto cum horrore calcas e-
tiam, quos vincis? Si ſaxa ſubmovent, cur aſ-
pides non ſubmovent? Jonas à Ceto, Deo nixus,
ſe ſervat: & hederam ſuam à vermiculo non
Ppræſervat. Triumphator Ceti, triumphatur à
verme. Nec Jonæ David abſimilis, qui Regem
Achis mulcere potuit, & filium uteri ſui demul-
Dias volun. Cere non potuit. Qui Giganti occurriſti, fugies
iati coxfor- filinm. Elias ſatellites exuſſit, Sacrificulos jugu-
Mari. lavit, & ftandem profugit à fœmina. Quale de-
, decus elementis principantem ſolas femellæ unius
Dei curæ ſe . . —
germittere. Minas pavere! Qui Corvos ſibi ſplendidè mini-
ſtrantes ità gratulabatur, ut tot haberet in men-
ſa miracula, quot fercula: brevi à vidua emen-
dicare cogetur pauxillum farinz cum oleo. O
ſidera, 6 arenas! Qui cœlum claudit, eſurit:
Qui mortem fugat, mortem refugit. Cujus ad
gelicitas imperium ignis e Ccoœlo ruit; ſubcinericio alitur.
soleranda. Unaque in via quàm eſt a ſe diverſus! Nunc
fugit a ſœmina, nunc ad Deum contendit. Nunc
mortem timet, nunc petit. Nunc fatigatus ja-
Uniformi. Cet, nunc indefeſſus ambulat dies noctéſque
ias in omn; quadraginta; & ſub junipero habet pro dapi-
Tortuna. bus cineres, habet pro famulo Angelum. Tibi
Angelus famulatur, ſed ſubcinericius panis te
paſcet. Juſſiſti, Domine, & ità factum eſt, ut
ubique Prophetis tuis & decora affluerent & de-
decora, & mella fluerent & fella. Is, qui Joan-
ni apparuit, in ore gladium, in dextera ſtellas ge-
Ktabat: Ut Apoſtolo prænuntiaret, non illi defu-
turam cum beatitate luctam. Simul te gladius
lacerabit, & ſimul ſidera recreabunt. Dum ope-
ra effulgebunt, præcordia torquebuntur. Qui
ahis lucem effundes, ex te tibi luem eflundes.
Denique ad aliorum ſolatium ſidera diſſemi-
nabis;, ad cruciatum tuum enſem vomes, nec
poc. I. eVomes. EFabebat in dextera ſua ſtellas ſop-
16. tem, & de ore ejus gladius ulräque parte acutus

§. Elias.

Trihulatio
ferenda.

Patientia.

21

—

Oliva

exihat. Eccleſia nonne ſimul & filium parit,
qui ad Dei ſolium rapitur, & à Dracone fugere
cogitur in deſertum? Et Draco ſtetit ante mu-

. . 21 Apoc. 12.
lierem, quæ erat paritura. Quid ſplendidius, 4.

quàm regnaturum cum Deo filium parturire?
Quid ærumnoſius, quaàm ſibi minitantem Dra-
conem pati, coram ſe non exſpirare protritum,
ſed furere voraturum? Simul & Chriſtum in

ſinu geſtabat, in quo regnaret; & Draco-
nem ad pedes ſpectabat, ſub quo paveret. Evol-
ve Scripturas, & videbis Juſtos omnes Stellas
ſimul fuiſſe & arenas. Noë dominatur in Mun-
do primus poſt aquas: ſed, qui timebatur à ſe-
ris, irridebatur à filio. Abraham dives, ſed ſine
liberis. Tobias cum filio, ſed ſine luce. Eſ-
ther grata Aſſuero, ſed inviſa Amano. Abel
propitium Numen habet, ſed infeſtum fra-
trem. Ab illo exaltatur, ab iſto occiditur. Eli-
ſæus, dum gratulatur ſibi Naamanum adhærere,
luget à ſe Giezi deſciviſſe. Syrum purgat, &
diſcipulum ſpectat inquinari: dumque adve-
nam emundat àa lepra, alumnum non emundat
à ſcelere. An non ſidus eſt, dum idololatram Araritia.
ad Deum rapit? An non arena eſt, dum Fadtze:
cupiditate ſibi eripi alumnum dolet? Tanta oderim.
poteſt in advena, & nihil in cliente poteſt.
Leproſus in Jordane purgatur, & Propheta- Pauperta:
rum filius in domo Eliſæi aurum ſitit. Planè N.
plus hic imbecillitatis eſt, quam ibi virtutis. § Eiſam.
Faciliùs enim credidiſſem Syrum leprâ carere
poſſe, quam filium Prophetæ auro carere non Perſieui
poſſe. Quid mirum, ſi lepra in Jordane purga- Hnos.
tur, ubi purgantur & ſcelera? Quam mirum, ſi & gelige.
in Prophetæ domo ardeat avaritia, ubi lepra ex- Jorum.
tinguitur! Cedunt morbi, & vitia non cedunt.
Moyſes timetur à Pharaone, & à Sorore deri- . oze
detur. Quem Deus commendat, Sacerdos im- Ge⸗
probat. Omninòô fulgor & vilitas coaleſcunt
in filüs Abrahæ. Nonne uni Herodi Joannes
& ſidus eſt & ſabulum? Sidus eſt, dum eum
& pavet, & audit, & obaudit: Arena eſt,
dum propter adulteram captivat, & propter
pfſaltriam jugulat. Videntur mihi deſignati Ju-
ſti in horto Sponſæ, ubi Myrrha cum aroma-
tibus demetitur. Ni murus eſt, ædificemus ſuper Can. 8.9,
eum propugnacula argentean., Imô, quia murus
eſt, non ſuperimponas argentum. Tunc lice-
ret pretioſa ſuperexſtruere;, ſi ebur eſſet, ſi fo-
ret ebenum. Præterea nuſquam infelicius de-
poni poteſt argentum, quàm in muro; qui ho-
ſti patet, qui primus & indaditur & diripi-
tur. Falleris: Deus conjungit metalla cæmentis:
& ideò argentum apponit, quia murus eſt.
Diſcrimina & Ornamenta, metalla & late-
res copulantur ab eo in Sponſa, qui in Abra-
ham arenas ſideribus commiſcuit. Vitulus & Eſa. 11. 6.
Leo & Owis ſimul morabuntur. Ubi Ovis, quæ

⸗

delicias parat; ubi, qui culturæ deſtinatur,

Vitulus aratro initiatur, ibi Leo rapiens &
rugiens. Ergo ut Eccleſia habet in ſe & O-
ves à quibus nutriatur, & Leones, à quibus
laceretur: Ità Eccleſiæ filii ſidera ſunt & are-
næ, ſpectantur ſimul & calcantur: ſimulO-
ves circa ſe habent & monſtra. Ipſe Domi-
nus in Cruce, hinc, ut arena, blaſphematur
ab altero & latronibus, hinc invocatur, ut ſi-
dus, ab altero. Quemadmodum & in ſtabulo
adoratur à Magis, ut Deus, & ab Herode, ut
reus, ad necem deſtinatur. Joannes adſtat Do-
mino cum fulget in Thabore: idem aderit,
cum in oliveti colle vincietur. Denique imple-
tur oraculum: Multiplicabo ſemen tuum ſicut
. Rellas

n
Ci 14. De
„1ſ
Re
ſf
co/
Po
ru
hol
gen
cen
Ut
lkef
parte
utr Hye
gban
pone)
Pek
Pine
incene
potel
Non 4
Miuſa ſuus .
iiu, allell
nol
Non
Iemi
an1,
nduttr
ſeckon
Gle rit
R,cur
(eteri
Gdumm a
Quam m
rocon
Eltende
u hum
I gege
den e⸗⸗ nfine
krori
66 eor
lonki
fibre
Deſant .
Thänuntn
tenm el
eir, uuc⸗
Nmiey. It Noſra!
retedi
ig6 EhI
u ed
nnuun

de

it,
Agere
mn.
une
ADe.
utun,
fun 1
rac.
t Hrol.
N
1n Mnn.
r ſe.
elſte
e bi.
no. Ael
tun r.
nn. E.
Aheret
lget, &
Oue are.
emundit
lolanem4
e! Tante
e potek.
tPropher
Eit. Nn
ibi vummn
lepriant
9 Catkencn
dane ue,
Ammirun,lo
Nbilepraer
ONCNNt.
rote et⸗,
acetc.
8 Cokleſeut
rodi Jonom
Kt, dumem
Alenn el,
,& prope
Gelgan
Cult arnnr.
lifcen i
5, Ouia nnn
n. Tuoe he
eler,üſr
nbigüͤtr
tur & Enr
lla neni:
a MMunds e)
etalle Er.
. . 6
Gt. Vla
biOrinjd
are Geſinn,
Leo tahen
et in ſeS
ones, 1atn
en itd

Stromatum,

hellas cœli, & velut arenam, quæ eſt in littore
maris. Audin? Quicquid agas, quicquid ſis, a-
rena es. Sed ſidus ſum. Quamvis ſis ſidus, are-
na es. Ità Dominus dixit, & ità fiat, neceſſe
eſt. Quid exiſtis in deſertum videre, arundi-
nem vento agitatam? Si aura flaverit, videre
Relig eſus licet commoveri Arundines omnes, quæ non
Be aaie undare modoe, ſed & avolare videntur ad
weszhuma- bravium. Commotio magna;, ſed iter nullum.
nas. Noli ramos, foliâve attendere; attende radicem.
Videbis hærere ſuo in luto arundines, quam-
vis huc illucque, labore ſummo, progreſſu
nullo, concurſent. Et quidem in ipſa agitatio-
Glena ve. ne progrediuntur nunquam, ſed non rarò

Raligiaſus

in aula.

Matt. II. J·

Cura ſu-
perfluæ.

na, franguntur. Religioſi interdum Viri, à Viris

Religioſis ſui Ordinis vitâ & vanitate diſtantes,
ſi flaverit ambitionis gloriæve aura, moventur,
commoventur, agitantur, videntur in aula

profeciſſe, videntur prævaluiſſe in foro: ve-

rùm commoveri poſſunt, moveri omninò non
poſſunt. Suo ſemper in luto hærebunt. Re-
deunt domum, incommoda paupertatis, obe-
dientiæ jugum, legum compedes illos excipiunt,
ut duriùs reduces crucient poſt prælibatas Au-
læ, forique illecebras. Quare illud Jobi eis ex
parte aptare, ex parte verò non aptare poſſumus:
Job. 4. 2. Egreditur & conteritur, fugit velut umbra, & nun-
quam in eodem ſtatu non permanet. Pannus
non exuitur, jejunia ſtata ſunt, cella dilatari non
poteſt. Quantumcunque flammarum injeceris,
ſpinæ non exurentur. Religio Rubus eſt, qui
incendi poteſt ambitionis igne, at exuri non
poteſt. Videbat „ quod Rubus arderet, &
Exod. 3.2. non combureretur. Quiſquis ambitione exæ-
Relig ioſus ſtuas „ illud tibi perſuade, rubum religioſæ
sidus, auſteritatis in aula flagrare poſſe, ſed abſu-
mi non poſſe: uretur, ſed non exuretur. Imò,

non ſola radix arundinis luto hæret, ſed &

rami non modò poſt auram, ſed etiam, flante
aur4â, reflantur in locum ſuum, & quantavis
induſtriâ aliò inflectantur, eodem rurſus de-
fectuntur. Non modò non mutat locum, ne-
que vitæ ſtatum immutat, ſed & commotio il-
la, curſus, recurſuſque, colloquia, ablegationes,
cæterâque hujuſmodi cefſant interdum;, etiam
dum aura ſpirat; nam ſi exſpiret aura, nun-
quam non ceſſant, & arundo omninò tota ſuo
loco conſiſtit immota. Filii Jacob in Ægyptum
deſcenderunt, Regis gratiam inituri. Excipiun-
tur humaniter: ſed quos paverunt in Palæſti-
na greges, eoſdem paverunt & in Ægypto.
Gen. 47.6, Conſtitue illos magiſtros pecorum meorum. Quin
& favor ille tantarum fortunarum ſator non mo-
dò eos ab operis duritie non avulſit, ſed citôò
luto paleiſque atque flagellis confecit. Omnino

filii Abrahæ, quamvis fulgeant, ut ſidera, are-

næ ſunt. Petrus & Joannes dæmones abegerunt;
fugarunt morbos: ſed poſt plauſus & prodigia
iterum relabuntur ad retia, & in ſtagno to-
Hiotnn tas noctes remigando laboraverunt. Porròôò nos
Beligns ita noſtra in vilitate exſultare deberemus, ut
liora appe- tæderet nos eſſe ſidera, arenarum munere,
fenda. titulôque contentos. Educétæ ſunt à Philiſthüm
& præſepi Vaccæ, quæ Arcam Domini trahe-
1. Reg. 6. re Cœperunt. Coronis, ut vero ſimile eſt, redi-
mitæ incedebant, cultu, donariiſque ubique,
tanquam ſecunda poſt Arcam Numina;, exci-
piebantur. Verùm vilitatis ſuæ non immemo-
1. Reg. 6. res, inter honores mugiebant. Itinere uno gra-
12. diebantur pergentes, & mugientes. Et quidem
non tunc trahebant Arcam, cùm captiva ab-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Lib. IV. 21I9

ducebatur; ſed quando victrix reducebatur Religigſis
onuſta auro ſpoliiſque, ſtipata Satrapis, terror mictnzn,
regionis univerſæ. Nihilo minùs ambiebant ſta- in aula.
bulum, nec ſine gemitu inter odores & victimas
gradiebantur. O utinam vel bruta æmularemur, Dignitas
qui nos pares Aquilis æſtimamus. Gaude, ſi ter,
concludaris in ſtabulo: mugi, ſi Arcam tra-
here cogaris, cùm triumphat. Recordare cellulæ Arce &
tuæ, cùm advocaris ad ſolia. Manna in tenebris cc.
præbebat delicias, in Sole evaneſcebat; putreſ- cse amor
cebat ſi excreſcere cogebatur ultra menſuram in honore.
Gomor. O imago animi verè lleſtis! Quamdiè
latere ſinitur, quid non præſtat? Ad omnia vi- Pignäas
detur factus. At, ſi exponatur in luce gloriæ, Eienda.
torpet; & quò grandior eſſe compellitur, eò Glorie
minùs valet. Quin pro deliciis vermes parat. odium.
Non ità Superbi, qui, ut Botri, niſi apricen-
tur in Sole, aceſcunt. Chriſtus inter turbas quid
non exhibuit miraculorum? In domo Herodis
ſignum nullum edidit. In deſerto panes multi-
plicat, Hieroſolymis non multiplicat. Quomo- Luc. I. 29.
do fiet iſtud ? Et turbata eſt in ſermone ejus. Pe- 34.
nè Virgo Verbum Patris excuſſit: uſque adeè „
regni Davidici nomen exhorruit, comitatu con- Whsnio,
tenta fabri. Penè maluit carere Filio, quàm argere.
obſcuritate carere ſuàâ. Et niſi ex verbis An-
geli conjectaſſet, non temporalem futurum
Principem, cujus regni finis non futurus præ-
dicebatur, audeo dicere, abdicaſſet Verbum,
ne à vilitate abdicaretur. Et ideò fortè Gabriel,
cùm de regno filii multa dixiſſet, eam nun-
quam ſalutavit Reginam. Quin tot inter titu-
lorum fulgores unum ipfa ſibi ſepoſuit An-
cillæ vocabulum, exclamans cum Sponſa:
Dum eſſet Kex in accubitu ſuo, Nardus mea de-
dit odorem ſuum. Thronos inter & ſceptra non
florum princeps roſa fragravit, ſed proculca-
ta Nardus effloruit, imperiique proſeminatis
ominibus, ſervitutis nomen & omen non co-
luit modò Virgo, ſed meſſluit. Hanc fortè fuiſ-
ſe cauſam crediderim, quare poſt Mago-
rum adventum fugere jubeatur Joſeph in £-
gyptum. Mirata enimverò Virgo eſt Regum
tributa, tantéôſque ad ſe delatos cultus: quam
ut ſolaretur Dominus, ſeceſſum in Æigyptum
eo quoque nomine fortaſſis imperavit, ut trium-
pharet in fuga,; quæ inter munera cuncta-
batur. Nimirum, qui ſe novit arenam eſſe,
recuſat fulgere cum aſtris. Lætabitur deſer-
ta, & exultabit ſolitudo. Dominus deſertum
fœcundat non voce ſuàâ, ſed adventu ſuo. IIIi-
cò exſpectaſſes punica eruptura cum cinnamo-
mo & opobalſamo. Vix florem emiſit. Et flo- Eſa. 35. 1.
rebit, quaſi Lilium. Vix à ſua ſterilitate re-
cedere potuit: & niſi gloria Libani data ei
fuiſſet, & decor Carmeli & Saron ei
quodammodò violenter inſitus, uno fœta
Lilio, ſœcunditatem non excepiſſet, ſed ſimu-
laſſet. Nimirum, quæ diù inculta jacuerat,
& invia, & deſpecta, cultorum, emptorum-
que accurſum pati timuit, ſtructuras inſuper
exoſa arcuum atque thermarum. Rubus ille in
eremo flagravit, ſed ſpinas ſuas non amiſit.
Imò, cùm vidiſſet Virgam Moyſis in Anguem
verſam, & ex baculo Paſtoris, in Virgam Le-
giſlatoris commutatam portentis deſtinatam, Raieien,
non ambivit & ipſe in auguſtiorem recudi for- ai v
mam. Non dixit, ramus in manu Moyſis immu- liora.
tatur: & ego, qui Deum excepi, ex Rubo non

Can. I. 1I.

Iſa. 35. I.

evadam aut Cedrus, aut Olea? Rubus manſit, & Talenta

„ Eu m ſpirit
poſtiquam Deus abſceſſit, & cùm Deus advenit. izedi

T 2 Coram binnt.

220
Coram ſe, Paſtor in Principem, & Virga in
ſeeptrum evadunt; ipſe verò in ſua ruſticitate
Auticns ns permanſit. Quanquam & in ipſa virga ineſt,
Pematt“. quod mireris. Projecta à Moyſe, ut humum at-
Sizus me- tigit, vivere coœpit repsitque non jam truncus,
dioris pla- ſed anguis. Recepta à Moyſe iterum in virgam re-
ceaz, poſt diit, non floridam quidem, ſed aridam. Quæ
eritt. itam delibaverat in anguem verſa, vitæ ſaltem
Moyſisvir. Feliquias retinere potuiſſet, virga quidem, ſed
Ega. germinans, præſertim cùm olim ramus fuerit.
Nihilo minus quæ & ramus fuerat & ſerpens,
in baculum reverſa eſt: ut te doceret, illud tibi
vitæ genus gratius chariuſque eſſe debere, quod
vilius eſt. Non quod olim eras, nec quod mo-
dè fueras, ſed, quod tibi obtigit, obſcuriſſi-
mum vitæ inſtitutum reſume. David ad trium-
phos provocatur. Regio thorace induitur, re-
giamque haſtam aſſumit. Sed iis oneratus, non
inſtructus, explicat ſe omni illo apparatu. In-
cedere non poteſt cum armatura Regis: à Duce
ſaltem arma mutuetur. Non equidem: verum
fundà baculéôque obviam it Giganti. Ut, quan-
do non poterat non eſſe ſidus triumphando,
arena eſſet luctando. Gigantem vicit. O ſi-
dus! Fundà pugnavit. O ſabulum! Porrò &
illud notandum eſt, quod non arenæ primum, &
deinde ſidera ſunt fili Abrahæ; ſed ait: Mul-
tiplicabo ſemen tuum ſicut ſtellas ocœli, & quaſi
arenam. Poſtquam illuxeris, debes vileſcere.
Et Aaronis quidem virga ſimul frondes, flores,
fructuſque parturiit: ut ſcilicet tu ſimul &
ſumma, & mediocria, & infima obire non re-
cuſes. Paulus, quo tempore Magos excæcabat,
& Proconſules alloquebatur, tabernacula in-
. texebat, Oneſimum erudiebat in fide. Denique
zu. lapis ille, quo Gigas proſtratus eſt, ut jacere coë-
mn, jacere non erubuit. Neque e-
aut fublatum legimus è terra, aut illa-
tum in tabernaculum. Lapis verè ille, qui ſi-
mulachrum Babylone contrivit, ut dejecit ſta-
tuam, non modôò jacere non ſuſtinuit, ſed &
lapis eſſe noluit, ſtatimque excrevit in Mon-
tem, mundumque penè univerſum complevit.
Plerique tamdiù humiles ſunt, quamdiù fortia
non egere. At, ubi præſtiterint aliquid, intu-
meſcunt; &, pro ſtatua, quam delevere, Mons
eſſe ſtatuunt.

Davidis
funda.

Eaxſulta, & lauda, habitatio Sion: quia
magnus in medio tui, ſanétus IN-
raél. Eſa. 12. 6. Onus Babylonis, G&.
Efa. 13. I.

Dei pra⸗ Cum dixiſſet Propheta adeſſe Deum in me-
ſentia. dio Iſraëlis, ſtatim Babylonis excidium præ-
„ dixit. Ut ſcias, nihil ita hoſtes noſtros profli-
Tentatio-

num reme. gare, ac perdere, quàm Dei in mente præ-

dium. ſentiam. Circumducta Arca Jerichuntem diſſi-
„Ppavit. Hinc eſt, quod Philiſthiim, ut audierunt,
RarsWR adveniſſe in caſtra Iſrael Arcam, actum de ſe
rinia. Putaverunt. Timueruntque Philiſthiim, dicen-

1. Keg. 4. teés: Venit Deus in caſtra. Et ingemuerunt dicen-
3. tes Væ nolts. Viciſtis, & ploratis? Vicimus, ſed
quamdiu abfuit Arca. At, inquies, etiam poſt
adventum Arcæ cæſus fugatuſque Iſraël eſt. Pe-
riit Ifrael, non quòd Arca adveniſſet, ſed quòd
non victimis, verùm ſolo clamore eam exce-
perit. Adde, quod Arca, ſicut cum Dagone lo-
Cata Perdidit Philiſthæos, ità ab impiis ſervata

Oliva
non ſervat. Erantque duo filii Heli cum Arca Ffœ- 1. Reg. 4.
deris Dei, Ophni & Phinees. Si non fuiſſet cuſto- .
dita Domini Arca, cuſtodiviſſet. Vide, quid tua

in mente cum Deo adſit. De Domino cogitatio cæ Jurif.
Arca eſt: ſed Arca non vult eſſe cum filiis Heli. dicdtio; ſed

Erecleſiaſti.

ber pios,

Quæ Domini ſunt cogitas; ſed & recogitas, quæ byrofezt

ſunt Mundi. Væ tibi, non vives. Felicius ſine
Arca pugnaviſſent Hebræi. Quanquam ea Ar- Digvnas
cæ potentia eſt, ut perire præſtet cum ea: quàm * rdig,
ſine ea vincere. Victa vicit, & Iſfraëlem tum e :
jacturàâ erexit, tum triumpho. Capta eſt, non
ut Iſraéëlem perderet, ſed ut everteret Phi-
liſthæos. Irruere ſivit hoſtes in caſtra, non
ut ipſi vincerent, ſed ut ab Heli ejuſque
filis Iſrael purgaretur, quorum flagitüs popu-
lus periclitabatur. Ergo vel cùm nocere cre-
ditur Arca, prodeſt. In cæde, impios ab Iſ-
raêle exterminat: In captivitate, idola ſubver-
tit: In triumpho, aurum revehit & pacem.

die non potuiſtis und horâ vigilare me-
cum! Matth. 26. 40.

Ecquis orabit, ſi Apoſtoli non orant?quando Oratio ne.
autem non orant, cùm nuperrimè Sacerdotes gleda.
inaugurati eſſent, & Chriſtus ſanguinem exſu-
daret. Ergo Apoſtoli, & ex Apoſtolis om-
ninò primarii, orante Chriſto, hortante Chri-
ſto, minitante Chriſto, paſſuro jam Chriſto,
orare nequeunt una horâ? Et hi quidem non ex
Equeſtri ordine Senes delicati, ſed ex duro agre-
ſtique piſcatorum grege delecti erant filii ter-
ræ, & nihilo minùs nec per horam vigilant. Di-
ces, ante Apoſtolatum quidem labori aſſueve-
rant: poſt Apoſtolatum veròô, ut nonnullis evenit,
laborem ferè dedidicerant. Utinam non id & vi-
deret aliquando Eccleſia, & lugeret! Crux Do-
mini non clavos & dumos, ſed dapes interdum
& togas germinat, excipitque calones, ut recu-
dat in Conſules. Nulla ſylva talem profert fron-
de, flore, germine. Verùm Apoſtoli a Domino &
eéſurire docti ſunt & laborare. Nonne vellebant
ſabbatho ſpicas, ut famem arcerent? Rurfſus de
eorum vigilis hæc habet Marcus. Et videns Marc. 6.
eos laborantes in remigando, & circa quartam 43.
vigiliam noctis venit ad eos, ambulans ſapra ma-
re, Et aſcendit ad illos in Navim, & ceſſavit ven-
tus. Caſu id inquies contigiſſe, unaque decli-
nandæ tempeſtatis gratid, remigando vigilaſſe.
Audi Lucam, ſi Marco non credis. Præceptor Luc. 5. 5.
per totam nobtem laborantes nihil cepimus. Quid airgeli⸗
apertius? Quare ergo qui remigare totâà nocte ere.
potuerunt, horâ undâ vigilare orando non poſ- habita.
ſunt? Nimirum libentiùs remigamus, quaàm
oramus: &, quamvis piſcatores, quod labo-
rem ſonat, & quamvis Apoſtoli, quod orare co-
git, & quamvis Chriſto monente, minante, &
paſſuro, quæ omnia noctem in diem vertunt,
horulà unà vigilare non poſſunt. Recordamini,
obſecro vos, vaccarum, quas Phil iſthiim Arcæ
Domini ſuppoſuerunt. Ibant autem in difectum ¹. Reg.5.
vacceæ, pergentes & mugientes. Proh Deus im- *
mortalis! Quoties & graviora traxerant, & du-
riuùs laboraverant, nec mugierunt. Vix perge-
re coœperunt cum Arca, & ſtatim mugiunt. In
ſtabulo emunguntur, & ſilent. Tacuiſlent, cre-

do, ſi aratrum ducere per diem noctéêm que coa-

ctæ eſſent. Arcam ſine mugitu non trahunt. Et
illas quidem non miror, nam & bruta erant,
& fortè dolebant à ſe derelictos vitulos. Nos ve-
13 quàâ excuſatione mugitus noſtros obtegimus,
qui

Cen
hor
non
Gebi
1 n⸗
ninn
ſe 4
er
Ora
oppl
e N
rati⸗
Gere,
ſule:
honce
ur, 0
ſebant
ſilte
Eelur⸗
lcidt
lntb mnle
Morth
Aper;
uam
g. Olnn
. emen
Pures
ba eni
Wlit,
voni po
Mgcan
IuI,&!
Ile/ſo ſt. Ana
Una Aunn erit
Nen 5 tegnol
ten ſu
amde
tegnumm
Mmirun
rara eſt
Chriſto
una e
Hülominn
thrum de
Mun exun
tam, pok
Oratoren
miiti
lenen ſe
Tumn non
lut. tit Cod
(e. ke
be a
ſunt Dn
bis,
z ͦnnn
Inteeret n,
nlece
late Nn,

Ner dor
int 14. l
1 4 enn er
orſlD

Man. iſicg
Uihie

4t. De
Iinn ne
Ntun 4
t )Uon
.
3,
eie
upr.
e le.
RE.
rer.
cen

Ge i.

undote
cerotel
dem erl
Kols on.
ute Ch-
1 Chrio,
Hemmcne
dnoegr
nt flite⸗
iglum D.
In Alre.
bllserenit
onid &⸗
Cruxe
8 interam
es,Ut ec⸗
rolert or⸗
Domms

me velebam.

t: Ruſue:
iren Mumm
nr Amint.
ieſtitet
hniqledel
Ke Num
epimu⸗ u⸗ 5
e totl ei
mdo unſi
mg, n
5 no
Godoat
„minnte
Hem veni
Recorcunmn,
Uifkim he

7

ten in .
Ptoh⸗

lm

Stromatum, Lib. IV.

qui aratrum trahimus non rarò læti, ſemper in-
ſomnes; Arcam verò Orationis circumducimus,
& mugimus? Ruſtici totâà die in agris æſtuant,
quos ſtupeas quadrante uno Aris adſtare ſine
ejulatione non poſſe. Lilia ſpontè fragrant: Nar-
dus preſſa olet: Aromata contrita redolent: In-
cenſum, niſi flagret, non fragrat. Quantum la-
boris, induſtriæ, & ſupplicii adhibendum, ut
noſtra ad Deum aſcendat Oratio. Jonas vorari
debuit à Ceto, ut tandem, poſt tempeſtates &
fugam, Deo pſalleret. Et oravit Jonas ad Do-
minum Deum ſuum de ventre piſcis. Et David de
l. ng. 1 ſe ait: Ad Dominum, cum tribularer ,„clamavi.
Pl. g. I. Breviter; Juſtorum cruore flumina exundarunt:
Orationibus verò etiam Sanctorum vix phialæ
oppleri potuerunt. Habentes ſinguli citharas, &
phialas aureas plenas odoramentorum, quæ ſunt
orationes Sanctorum. Si in re tam ſeria liberet lu-
dere, dicerem, omninò leve orationum pondus
fuiſſe: ſiquidem & aurea erant vaſa, hoc eſt,
ponderis non modici, & à Senioribus geſtaban-
tur, qui non ſolas phialas, ſed & citharas ge-
ſtabant non in dorſo, ſed in manibus. Quas certè
phialas, niſi exiguo liquore refertæ fuiſſent,
geſtare omninò non potuiſſent, & canentes, &
rocidentes coram Agno. Vadam ad montem
Can. 4. 6. myrrhæ, & ad collem thuris. En quantò latiùs
Mortificatio ſeratur, quàm Oratio. Illa occupat
Alpes; iſtà vix collis conſeritur. In Cruce Latro
quamvis & tanta optaret, & tantorum reus fa-
cinorum eſſet, quam ſtrictim oravit? Domine,
memento mei, cum veneris in regnum tuum. Penè
plures excepit clavos, ut moreretur, quàm ver-
ba emiſit, ut regnaret. Chriſtus autem, qui
norat, quàm rara Orationum vindemia ſit , La-
troni poſt quinque verba regnum vendidit, qui
Magdalenæ poſt tantam unguentorum, oſculo-
rum, & lachrymarum effuſionem veniam indul-
Luc.7 5o. ſit. Amanti dicit, Vadqe- Oranti ait, Hodie me-
Idem 25. cum eris. Illam ablegat à ſe, hunc ſecum in
Aat 14 ⸗3. regno locat. Et, dimiſsà turbu, aſcendit in mon-
tem ſolus orare. Bis tantuùm lego Dominum, poſt-
quam docere cœpit, ſolum ſeceſſiſſe, nempe cum
regnum fugit, & cùm ad orandum alcendit.
Nimirum quam eſt difficilis Humilitas, tam
rara eſt Oratio. Etot hominibus nullus cum
Chriſto orat. Secuta fuerat eum turba iſta je-
juna uſque in deſertum, ut illum audiret. Ni-
hilo minus, quæ jejuna adhæſerat locuturo, ora-
turum deſerit, etiam poſtquam prodigiosâ pa-
num exundantiãâ JESUsS illam expleverat. E-
tiam, poſt miracula, qui Dei verbum eſuriunt,
Orationem faſtidiunt. Quid, inquies, ſi eam di-
miſit? Dimiſit, ſed non ejecit. Et quare, quæ vo-
lentem ſecutæ fuerant, ut eum audirent, Oratu-
rum non conſequuntur, cùm eas blandè dimit-
Matth. 14. tit? Quod cum audiſſet IEdU§, ſeceſſit in Navi-
13. cula: Et cum audiſſent turbæ, ſecutaæ ſunt eum pe-
deſtres. At turbæ abierint; cur diſcipuli non ad-
ſunt? Dimiſit eos. Aio: ſed quamdiù avelleretur à
turbis, non autem ut abeſſent, cùm oraret. Au-
Matth. 14. di: Compulit JEsUSdiſcipulos aſcendere in navi-
22. culam, & præcedere eum trans Fretum, donec di-
mitteret turbas. Et dimiſſa turba aſcendit in mon-
tem ſolus orare. Donec dimitteret turbas, diſ-

Jon. 2. 1.

Apoc.5. S.

Luc. 2¾.
4².

cipulos abeſſe juſſit; qui, ut viderunt eum ad ora-

tionem ſecedere, maluerunt remigare, quàm o-
rare. Nam, dimiſsâ turbâ, non acceſſerunt. Quin
