ſcripta,; & pnumero, & glori, & , quod
minime credas, oppidis, opibuſque ſerme
omnes imminutæ: Adeò ut vix unam & quin-
gentis reperias domum, quam non alieno ære
adobrutam lachrymere, finémque ſui præſto-
lari, hærede aut nullo, aut debilitato ,„ luſ-
cioſo, gibbero; infœcundo. Ità primogenitu-
r&, quas contra Domini legem, extendere ad
tyrannidem cenſuimus nuptiarum, ut thalami
ſingularitate familiæ fulcirentur, familias fun-
ditus ſuſtulerunt, ampliſſimaque patrimonia
peflundarunt. Plus mille vetuſtiſſimas, nobi-
liffimâſque Domos una ſibi luget Italia non
periiſſe modò, ſed evanuiſſe, ne veſtigio qui-
dem earum ſuperſtite, niſi in tabulis & mar-
moribus ad incrementum doloris, acerbiſſimæ-
que jacturæ argumentum. Ite modèò, & quos
Deus conjunxit, Politica ſeparet, in tuta-
men;, æternitatémqne ſtirpium. Si plus cœlo;
quam terræ caviſſetis; ſi pudicitiæ conſuluiſ-
ſetis attentius; quam opulentiæ, exundarent
Reſpublicæ, Regnâque patriciis, quæ adſciti-
tia paſſim coëmptâque Nobilitas inquinat. Do-
leo, quod jam & Nobilibus nonniſi rariſſi-
mus munerarium habere Deum poſſit timoris
fui. Nam quum David canat multiplicandam
ſobolem viri juſti,; nepotéſque propagandos,

*

huic juri renuntiavere Patricii. Uxor tua ſis Pf. 127r3e

out vitis abundans. Filii tui ſicut novellæ oliva-
rum: Benedicat tibi Dominus ex Nion: & vi⸗
deas bona Jeruſalem omnibus diebus vitæ tuæ.
Et videas filios filiorum tuorum. Siſte, David.
Neque enim ros lucis apprecatio iſthæc tua
eſt, ſed ſpiritus procellarum, & turbo radici-
tus evertens fundamenta domorum. Videas
fihios filiorum? Qui id videre poſſint, ſi &
natis unus tantùm uxorem ducet? Nolo di-
cas; Videas filios fihorum; ſed dicito, Vi-
deas filios fili tuu, & quidem primogeniti.
Nam quamvis tertius primmum anteiret & cor-
poris elegantia, & virium firmitudine,; &
virtute animi, poſthaberetur nihilo minus
primo, & penitus ablegaretur à toro. Proh
hebetudinem humanæ, hoc eſt, inanis Pro-
videntiæ! Seſe ipſi circumfcripſere Primo-
res, ut is familiam propaget;, cujus optandum
erat, ut memoria quoque deleretur. Nec he-
betudo tantùm ; ſed audacia quoque eſt, &
verò maxima, & non ferenda. Ita-ne? A-
mantiſſimus pudicitiæ Paulus arcere nullum
audet a nuptiis, quamvis contra libidinem
& virgs, & epiſtolis, & orationibus Co-⸗
Gg 2 xinthios

„27. 5.

Ibid.

352

nibus autem praceptum Domini non habeo. A-
poſtolus legem ferre de coœlibatu non audet,
& Politica pronuntiat è& tripode. Soli Primo-
geniti uzgorem habento: Omnes non natu
maximi prohibentor amplexibus. IIle munir
pudicitiam, nec imperat: Vos eam & exar-
matis, & imponitis. Quo enim chalybe con-
tra laſciviam liberos veſtros loricaftis, qui
mares fofninaſque propulſatis a thalamo? Sed
enim Paulus conſilum dat. Aio. Sed conſu-
lit, non jubet. Nec conſulit, ne patrimonium
diſcindatur in partes, ſed quòd Mundus ſit
proximus interitui. Tempus breve eſt. Hinc
ſererdæ Pudicitiæ occaſionem rapit, quam &
omnibus ſuadet, & præcipit nemini. Non ex-
cipit natu maximos a pudore; nec ad pudici-
liam cogit minimos natu. Par un verſis optio
datur. Ut Numinhi vacetur, non at Num-
mi exuberent, conſerenda ſunt Lilia. Ros
Coœh, non Pactoh limus hos flores rigare

„

conſfuevit. Utinam & primi & noviſlimi flio-
rum, natarumque ſuum ſine labe candorem
ad extremam uſque producerent ſenectutem.
At id non tuendæ hæreditatis gratid facien-
dum eſt, ſed uni cœlo, Numinique tribuen-
dum. Sed Chriſtus Joannem Virginem plus
cæteris adamavit. Ais? Et ego viciſſim tibi
unum inter Apoſtolos commonſtro Petrum,
uxoratum & Principem. Nemo ex Apoſtolis
alius, præter Petrum; torum agnoverat: &
neino præficitur Eccleſiæ, niſi Petrus. Adeò
Dominus non odit nuptias, ut eas ſummo
quoque honoret Sacerdotio. Nam quamvis
Latmam Eccleſiam in eo Gracæ Eccleſiæ
longè præſerendam cenſeo, quèòd illa Preſby-
teros adlegit in Clerum conjugatos, hæc ar-
cet uxoratos ab altari, niſi conjugibus valedi-
cant : Docuere nos tamen illi ex Gracia an-
tiquæ difciplinæ relaxatores, vix pares coœhiba-
tui Sacerdotes fore, quôs Chriſti cruor quo-
tiche armat in carnem. Uſque adeò temera-
rium eſt, niſi aſciſcantur aà Deo in ſortem
Sanctorum, ad abſtinentiam thalami urgere
natos & natas hoc iolum nomine, quôd pri-
mogeniti non ſint. Non interfuit modò Chri-
ſius nuptiis in Cana, ſed inde orſus eſt elu-
cere ſignis, in vinum aquâ conversâ. Ah me-
minerimus inter ſcorpiones revocatum Hicro-
nymum ad choreas. Recordemur Benedictum
in rupe penè remollitum, degeneraturum in
Rubum, niſi Lilia fua contruiſſet in ſpinas.
Audiamus, & horreamus Paulum diſciſſum
flagris, & inter virgas flore periclitatum;
metuentem certè, ne in tanto ſanguine rubor
ſibi deeſſet & pudor. Hæc qui legit, Legem
abroget coœlibatuum, quibus id tantùm agi-
tur, ut nullus ſit cœlebs. Quod ſi dotium im-
penſas caufatur Politica; in ordinem eas re-
digat, ut Uoribus quinis ſufficiat ſumma,
quam una exhaurit. Minuatur in maribus lu-
Xus; contrahatur in cohortem Legio famulo-
fum: remittantur uniones in mare: reddatur
ſuo luto chryſocolla: diſcamus vomere in fi-
ctilibus: à lebete diſtare cyathum patiamur,
nec uno fundantur argento culinæ inſtrumen-
ta, & pompæ abaci: denique mulabus &
equis mandendum aurum deſit in fræno „ &
amputatis deliciis „ reſecabuntur & crimina.
Liceat mihi exfrontem ſemel eſſe clamando:
Satius eſt caſtrare luxuriem, quàm liberos.
Alioquin ſi, quod carni redivivæ Ppromitti-

Oliva

7. Cor.7. rinthios muniviſſet, ſed exclamat: De Virgi-

tur, faſtidium ſcilicet nuptiarum, carni in-

junkeritis non emortuzæ, ſyllabum quidem

minuetis uxorum, ſed Scortorum facietis elen-
chum immenſum. Quæ enim manu homi-
num ſeruntur Lilia, non Lilia, ſed Vepres
fſünt; a quibus laciniæ comprehendentur ſœ-
minarum. Quid, quod etiam inter conjugatos
Virum quæro, qui duxerit uxorem. Aut enim
opes quæſiere in Sponſa, aut genus, aut do-
minatum. Nemo fermè eſt, qui uxorem ada-
marit; quæſieritve in Conjuge. Hinc faſtiditi
amplexus; hinc mendicata repudia; hinc tot
in Eccleſia, tämque frequentes Lamechi, quos
horreas hinc indéque, ſi non uxoribus, certè
fominis coniépiri. Cuùm enim non duxerint
Sponſas, ſed oppida, citòô utrinque poeniten-
tia,; & tædium fubeſt. Ità & Secundo-geni-
tos arcuimus ab uxoribus, & primis non Spon-
ſas defignamus, ſed arcas. Imô cortex opu-
lentiæ Sponſa eſt, quam non inviti deglube-
remus, ſi, eâ detracta, ſpes medullæ afforet
retinendæ. Ergo ſi ex me quæras, quid ſint
homines? Audies Angelos eile, ſi, ut Ange-
lis adſcribantur homines, fatis eſt, quòd ne-
que nubant in terris, neque nubantur. Nimi-
rum ad Angelos eos evehit Coelibatus, ut in
formices lapiu ruant graviore. Utinamque mœ-
chi eſlent, & non Carnifices. Quid aio? Par-
ricidæ ſunt & mœchi. Ne enim prodatur laſ-
civia, infantes occidunt naſcituros. Huc per-
tingit Virginitas violenta. E Lilio Vipera,
quæ non parentem, ſed prolem diſcerpat.
Medeas reparamus, dum fingimus Amarilli-
des. Meminerimus Pubertatem, ut tormenta-
rium pulverem efle. Preſſa viam ſibi facit per
ruinas. Et improbior quoque nitro eſt. Siqui-
dem furit, nec ſtrepit. Tantillum aëris ſi re-
cludatur in ſpecubus, urbes quafſat, & deji-
cit Alpes. Adeò naturæ vis inferri nequit;,
quamwvis flatus & ſibilus ſit. Et ſperamus pa-
tientiorem ſuorum compedum fore Libidinem,
quam intra ſepta contrudimus injuſlæ à Do-
mino pudicitiæ? Vix ſpontanea Virginitas par
luctæ eſt carnis & ſanguinis, quamvis ſuppe-
tias iibi ſubmifſas gratuletur in clauſiro, & à
Jejunio, & à Precibus, & à Pœnitentia. Proh
quàm temerè ſtaturam Adoleſcentiam filio-
rum noſtrorum credimus contra ætatis licen-
tiam atque laſciviam, inermis licèt & invita
in arenam deſcendat! Cinctus uxoribus Da-
vid, & cilicio accinctus, ſuccubuit ſemel abs
ſe viſæ Bethſabeæ: & deſtitutus conjuge Juve-
nis Concupiſcentiam vincet in ſerico, quam
Propheta non vicit in cinere? Inſidiatur alie-

næ uxori, qui tam multis conjugibus valla-

tur; & parcet fœminæ, quæ virum habet,
vir, qui mulierem non habet? Quid ad hæe
muſſas, Politica? Quod coquis, evome. Ca-
dant, dum non nubant. Melius eſt enim uri;
quâm nubere. Nam;, innmuptis ſecundo-genitis,
ut titubet innocentia, Domus ſtat. Hæc flo-
reat, & de Lilio agetur in Horto. Pudicitiam
non multæ lachrymæ reparant. Inopiæ macu-
las quis fletus exterget? Paupertatis ea lepra
eſt, quam, ne ſi quidem ſeptuagies ſepties
Jordane demerſeris, eluas. Nullus eam Eli-
ſæus emaculat. Proinde ab uxore compeſcan-
tur liberi, filiæque non dentur nuptui: quâ fa-
me ſi exſtimulentur ad obſcoœna, ſuo Numini
aut cadunt, aut ſtant. Noſtrum eſt, tueri fami-
liæ æternitatem, reject in Curiones curâ pudi-
citiæ. In hos latratus erumpit Politica, negligens
anmma-

immn
.,
tj b.
Ne⸗
1 lii⸗
Vmmpe
iigi
ele
Nebunt, 3
Ci
lli con
n A
Arun
n nf
dunos Il
i an
ſent, g⸗
uhenta o
tlnmr n
inheent
1wollti ⸗
lumeni.
denun i
Uiguck,
Coe immg

1 .
G fehementn,

Wektonun
Meltt, 4d l
Puntge wonp
Aunbu, volt
Cminmtur
Urthdm pol
Donruuoum

lieſgo,
„ .
gue /u⸗

ie Phl, boe ora
EI Elcitn

ig int
14 ligt et, in
n Eicſk tecle;
1,KDodne
l Daid
8 mnn Aſtrne
me De
NDamt

e;
5

büten
8 len.
heni
Ven
r d.
Tgern
Atern
1ad.
Celladr⸗
füi
IN
cci
in n
dn A
e henn.
Ctd get
Grmn n.
banen r.
vti egoi.
dule Kine
ſ luy.
n Clo le.
Ctor. Nin-.
batld, Un
nämadene.
Wdaot.
procdanrl.
0s. Hu .
Lilio ſien,
em lat
mus Annl
„ Ut torment:
n ſbi ketke
tro el. N.
lum eeni in⸗
vallit, Af⸗
inketti negt,
t heunnke
ore Libiummn
injole 10
Viginali
Glams ⸗
n dhuſto,Ai
Pcenitelt Ii

1

elcentn il
tna Alit D
s lont Em
18 Wuoth I.
ccobut kn
nſee
1n Kttd⸗
Idum
Conjogio
Ge Vn i
et! Cui 4 .
E, erche

Stromatum, Lib. VI. 35

animarum: quæ Pudicitiam, dum imponit,
exponit. Quis enim Caſtitatem ibi regnare pu-
tet, ubi ne quidem libera eſt? Nihil niſi fu-
gam meditatur Pudor, quem habes in vincu-
Tis. Liliorum vox una eſt in divortio à Violis,
Dirumpamus vincula eorum, & projiciamus 4
nobis jugum ipſorum. Vultis florere filios? Non
eos efle Lilia compellatis. Alioquin hodie vi-
rebunt, & cras in clibanum mittentur. Unus
eſt Chriſtus, qui de fono agri facere poteſt
Lilia convallium. Agnum ſequuntur Virgines
non Anguem; hoc eſt, non humana Pruden-
tia, ſed in Deum Pietas conſecrat Pudicitiam.
Alioquin fictitius Cœlibatus vivet rapto; &,
quia uno frui non poteſt cubili immaculato,
thalamos invadet univerſos. Ut enim Aqua,
ſi a ſuo curſu avertatur, novum ſibi alveum
ſternit, quaà decurrat: ità conjugio prohibita
Paupertas conquieſcet in Scortis. Tum Lupi
graſſantur in homines, & oppida infeſtant .
quùm pecus non nanciſcuntur in ſaltu. Sagina-
ri monſtri debet ingluvies aut ovind carne,
aut humanâ. Et libido, ſi ſuo fraudetur pabu-
lo, alienum invadet. Neque enim Laſcivia
ut Ignis eſt, cui ſi fomitem ſubduxeris vires
quoque infringas. Furit quin verò ipſa, ardét-
que vehementiùs, ſi careat pabulo. Fames,
non flamma eſt, quam, ſi nutris, extingues.
Alimento necatur; & pabulo, ceu toxico „Ie-
ſtinguetur. Nunquam Libidinem exhauries,
niſi explendo. Vos videritis, præſtet- ne filio-
rum veſtrorum concupiſcentiam conjugibus in-
nocenter, an improbé, nefariéque adulteris,
ſcortiſque compeſci. Si à Domino deſtinantur
Altaribus, nolite nuptias ſuadere. Si juri ſuo
dimittuntur à Domino, nuptias nolite vetare.
Tot thalami ſolitarii eò collineant, ut de tota
Provincia unum conſtruant Lupanar.

Reddie ergo, quæ ſunt Cæſaris , Cæſati,
&, quæ ſunt Dei, Deo. Matth. 22. 21.

Plfal. 2.3*

Politicxa. Nihil hoc oraculo ſanctius, quo ſuum cui-
que jus redditur. Verum hic quoque adeſt
Tritula. Villicus iniquitatis, qui obnoxium Deo triti-
. cum oleumque imminuat, iis ſanè coelo infe-

Luc. 16.5. ſtis vocibus, Quantum debes Domino meo?
Geribe octoginta. Nribe quinquaginta. Quod ſa-
nè non eſt ſcribere, ſed proſcribere Deum.
Deo dare, Verum contra nos amaritudines ſcribimus,
S. eerin * quoties Divinitati decoquimus. Nam Deus,
Literali- ut ager, eſt, in quem ſi triticum jacere, ſpar-
tas erga geréque detrectes, plorabis in meile. Eſt nem-

Dezm. pe Deo dare rapinæ genus perelegans. Hinc
2. Reg. eſt, quod David, cùm cupiſlet tantùm Deo
3.294

Templum exſtruere, mox tributis hoſtium
2. Reg. 8. opimatus à Deo didicit, docuitque, fœus

le efle, Dommo tribuiſſe.
Qui propitiatur omnibus iniquitatibus
tuis, qui ſanat omnes infirmitates
tuas. Pſal. 102. 3.
Confeſa. Non execratur, ſed curat Deus morbos
ziwis noſtros, & quidem univerſos. Ne veròô di-
auſteri.

cas, perleves eos fuiſſe. Nam fuere ita gra-
ves, ut confecerint ægrotantem. Ideò enim
Pftior 4. ſequitur; Qui redimit ab interitu vitam tuam.
. An gravior lues eſſe eà poteſt? quæ jugulat?

Vae Jugulavit iſta Davidem, & tamen curatus ab
erigendi, illa eſt. At quibus pharmacis? quibuſve ſup-
. Ethicæ Comment. Tom. IV.

pliciis? Corollis; imò non corollis, ſed coro- Zortedtio
nâ; ut diſcas, non deliciis modò, ſed digni- iltse
tatibus quoque affluxurum Pœnitentem. Qui
coronat te in miſericordia & miſerationibis. Ibid.
Audin’? Non laqueo torquendus eſt miſer,
ſed diademate honeſtandus. Non capiſtran- Zugum
dus ut bellua;, ſed coronandus ut Princeps- Shrißi
. . . . Dſuave.
Quod verò Propheta ſubjicit, id enimvero Fervire
faſces exſolvit Sacerdotum, abjicitque. Qui PDeofelix.
replet in bonis deſiderium tuum: renovabitur, Ibid. n. 5e
ut Aquilæk, juventus tua. Renovandum aflerit
peccatorem, ſed non Pheœnicis in morem;, Fœniten-

qui perit, ut vivat, & rogo, incendiéque tia ſua-

depaſcitur funus. Quid, quod ne quidem ""s-

reparatur ut Anguis? Nam quamvis mollior Deſperatè

ſit Serpentis, quam Phœnicis, inſtauratio, Lerent.
ſupplicio tamen non caret. Ut enim ignibus Dei mſe-
non ſubdatur, ſpinis certè torquetur. Dumis ricordia.
ſiquidem ſeſe Serpens induit, ut ſpolium exu-
at veternoſum. His exempta ſuppliciis Aqui- Renova-
la in ſuo nido repubeſcit, plumis poſitis ca- tio facilis.
rioſis. Quâ quid reparatione jucundius, feli-
ciuſque! Ità cum pœnitente agas neceſſe eſt;
ſi vim oraculi divini implere vis, non elude-
re. Deſpoliandus ille ſanè eſt malèe partis af-
fectionibus, liſque meliora inducenda conſi-
lia ſunt. At id non facibus, carduiſque præ-
ſtandum. Coronetur prius, & decore pro uſ-
trina uſus, hoc ſe conflatorio repurgabit. Hac
nämque arte ſævitum in Davidis apoſtema.
Qui coronat te in miſericordia & miſerationi- lbidem.

Renova-

bus. Qui replet in bonis deſiderium tuum: re-

novabitur, ut Aquilæ, juventus tua. Quæ hic
lanienæ ſuſpicio? Ubi ſcalpri? ubi forceps?
ubi iſthic ignis? ubi vel faſciæ, pulviſque mor-
dacior? Inter delicias & decora renovatur.
Coronatur, & volat. En veram, germanâm-
que reparandi artem, quàâ Numen uſum gra-
tulamur, in Prophetæ carie perpurganda.
Quod ſi Deus tam leni medicamento blanditur
homicidæ, & ferro abſtinet in eo percurando,
qui ferrum ſtrinxit; quò nos furore agimur in
Ppoenitentes, quos miſi concidamus in fruſta,
& demittamus in cacabos, nequicquam ſpe-
rare illos reparationem vociferamur. Hac ra-
bie in ſtragem Patris Medea graſlata eſt, non
eâ Sacerdos abutetur in curando poœrnitente.
Vide, ut Caino blandiatur Deus, parturien-
ti parricidium. Nec illum durius, poſt cæ-
dem fratris, compellaſſet, niſi flagitio men-
dacium adjunxiflet. Atqui Chriflus Ficul-
neam exſcindi juſſit. In lignum ſæviit, non
in hominem, quum ſecurim exeruit. Quin
non exſcindi arborem, eximive imperavit,
ſed ſuccidi; ut ſcilicet putata verius, quam
amputata, repararetur ad frugem. Quâ etiam
Putatione abſtinuit, ubi ſecuri villicus inter-
ceſit. Itaque ſeveritas in lenocinia deſivit,
quando damnata, ut ità dixerim, capitis,
trunci certé, ficulnea ſaginari coepit, & opi-
mari. Domine, dimitte illam & hoo anno ſ- Luc⸗ 13:8.
que dum fodiam circa illam, & mittam ſterco-
ra. Et ita quidem egit in plantas; nam in ho-
mines, quamvis corruptiſſimos, non egit ità,
ſed ommi penitus apparatu feritatis abſtimnt,
tùm quoque;, cùm non efflerent ſcelus, ſed in
facinus efferveſcerent. Extruſere ad ſe ſub-
miſſum exactorem Agricolæ. Quid tum? Non
carnificem „ ſed nuntium ad eos legavit
Deus. Quo cæſo, alium ſublegavit. Gujus
ne quidem plagis irritari ad ſtragem potuit
Dominus: ſed ſicarios emendaturus, Filium
G g 32 miſit

54 Oliva

Luc. 20. miſit pro Prætore. Dixit autem Dominus vi-
135 nekx, quid faciam * Mittam filium meum dile-
btum forſitan, oeum bhbunc viderint, verebun-
tur. An mitiùs agi cum emeritis potuiſſet?
Quèd ſi Dominus ità blanditur nefaris & ru-
ſticis, non cùm reſipuere, ſed cùm ſcelus ex-
augebant in majus: Tu lachrymantem pertun-
des CHriſti Filium, calcibuſque procul abiges
à Te? Sed peecavit. Num prodigus non pec-
caverat? Num Magdalena non erraverat?
Num innocens pendebat & Cruce Latro? His
verò ecquando non parſum illicè? Parſum

aio? Quam iis largè, copioſéque eblanditus

eſt Chriſtus! Alium epulo, alium regno, om-
nes familiaritate honeſtavit; neſciéque, plus-
ne prodigo an peccatrici indulſerit, quando
illum excepit oſculo, hujus veròô rores, oſ-
culaque excepit. Edicito, ubi ſeſe Chriſtus
ſævum præſtiterit, aut immitem in lapſos.
Unde ergo erupit truculentia iſthæc ignota
penitus, exteràque Evangelio, quàâ affuſos
noſtris pedibus poœnitentes proculcamus ut lu-
tum, vix eis abſolutione ſcelerum impertitâ,
poſtquam conviciorum in lugentes procellam
effudimus? Tonitrua iſta eæx Orco, non è
cœlo ſunt. Columba in Jordane, non vultur,
viſa. Ut diſcas non diſcerpendos, qui lavan-
tur, ſed inumbrandos. Quin ipſi damnati
ſunt Moyſes & Aaron, quòd non verbis, ſed
Num 20. Verberibus aquam eduxerint è ſilice. Loquimi-
9. ni ad petram oram eis, & illa dabit aquas.
Cumque elevaſſet Moyſes manum percutiens vir-
ga bis ſilicem, egreſæ ſunt aqukx largiſſimæ.
Debueratis non ferire, ſed alloqui ſaxum.
Sic enim vos Deus aquatum miſit ad petram.

Quod ſi feriendam edixit in Exodo petram,

id tamen non bis dixerat præſtandum. Ut
ſcilicet addiſcamus duriora quoque ſilicibus
corda non effringenda violenter eſſe, ſed aut
mollienda vocibus, aut virgæ attactu leviſſi-
mè perſtringenda.

Jam hyems tranſit, imber abit, & re-
ceſft. Cant. 2. II.

Spiritus Si quis natum, adultumque hominum cœ-
Ianitm, tum in bruma, & quidem ſub Urſa juberet
eVE. diſturbare hypocauſta „ exuere Pelles, focum
Pauper- Extinguere;, carbaſmis amiciri, flabellis uti,
tas. haurire frigidam, horrere aromata, iis is du-
Fervor. riorem funere vitam indiceret. Quod ſi eos

Tempora- in Ethiopiam transduceret, uti tranſpoſitus
lium con- Dp. . „ .,
remyus. Babylonem olim fuit à coelite Habacuc, mox
Fervor. Odiſie illicò videres eos abjiceréque armamen-
ta omnia, quibus contra frigus munieban-
tur. Certè acceſſu ſolis ad Urſam id Lappo-
nes Moſcique præſtant, quos urit æſtas, poſt-
quam diuturna hyems excoxit. Ità nobiſcum
Mortiß fore ut accidat, non dubites, ſi divini pro-
catio quo pius nos calor amoris incenderit. Tùm enim
modo dul- abdicabimus terrena, & nudi ſitiemus aquas

Amor in
Deum.

eſeat. Siloë, muſtum pertæſi voluptatum. Id fa-
, ctum vidimus in Eccleſia, poſt ſubmiſſum
ducat. & coœlo Ignem in diſcipulos. Id quoque vi-

Regula- demus in cœnobiis fieri, ubi Fervor exarſe-
Tr ce⸗ rit. Verùm etiam ſub ardentiſſimo Sole ple-
Pe,vor, rique ſtragulis involvi „ obruique expetunt,
„on Seve- hi ſcilicet, qui tertian conflictantur. Quot
iias pa- in coœnobiis ſunt, qui expetant involucra,
rit. rapiântque, quæ cæteri odere, temporalia!
Etiam ſub æſtate rigemus, ſed ſebribus cor-
repti. Porrò videas & ceraſis uno, eodém-

7

que pediculo pendentibus, rubere aliud,
ahiud ſqualere incoctum. Num grando aduf-
ſit enatum? Minimè. Foliis inumbrata fru
ges adoleſcere non potuit. Sanè eſt ita. Per-
multi in religione non pubeſcunt, medi
quamvis æſtate, quòd recuhis opacati ad fru-
gem coqui non poſſint. Nec mirum ſi folio
fruges diſtabeſcat, quando Aquila ungue cap-
tivatur. Doleo tantillis nos rebus à conſequu- PFarva.
tione ſummi boni diſturbari. Ut Gigas, non Tepiaita
molà, ſed ſaxo, utque ſimulachrum Baby- .
lonicum non Monte, ſed lapillo conciderunt, Amore
ità maxima mimimis evertumur. (Qni flumini- duci.
bus innatant, apoplexiàâ, hoc eſt, ſtillicidio
pereunt. Adeò interior gütta nocentior eſt Perſecutis
extimo profluente. rern.

Et uni dedit quinque talenta, ali au-
tem duo, alu verò unum: unicuique
Jeounaum Propriam virtutem. Matth.

25. IF§.⸗

Durum imparem eſſe conſervo, & talen- §. Nico-
tis pluribus alio locuplete, uno vix inſtrui ta- aw.
lento. Verùm quùm audias, tuis fuifle viri Non om-
bus exæquata talenta, gaudere debes, non "ia licent
angi. Ergo te dilexit Dominns, cum non nnibus.
ditavit. Oppreſſiſſet enim vires, ſi dona cu- Staia
mulaſſet. Id Paulus in diſpenfatione doctrinæ mdio-

comprobavit, quando dogmatum eſcas Co- &
. .. . . . — 2 enta
1s denéegav 5 - .
rinthüs denegavit, optimas quidem, ſed Præ egineyis

validas, nec eorum ſtomache excoquendas. aliguitus
Tanquam parvulis in Chriſto lac vobis potum meliera.
dedi, non eſocum: nondum enim poteratis, ſed. 1. Cor. 3.

mec nunc quidem poteſtis. Edidicerat hoc Pau- 1 .
.. . e curk
E 11 3 5
Ius ex iis, quæ in Capharnaum evenerant ſe ermit.

Chriſto: qui, habito ſermone de eſu corpo- mie.
ris ſui, non animatos auditores ſenſit ad epu-
lum, ſed abalienatos à ſe. Malti ergo audien- Joan. 6.
tes e diſcipulis ejus, dixerunt: Durus eſt hi 6o
ſermo, & quis poteſt eum audire 2 Ex boc lbid., 6.
multi diſcipulorum ejus abierunt retrè: & jam
cum illo non ambulabant. Hinc tonitruum il-
lud Hieronymi perſtrepuit arcentis puellas à
lectione Cantici canticorum; quo, ut nihil
ſanctius, ita nihil invalidæ ætati, rudibuſ-
que annis diſcrimini magis obnoxium. Lip-
peſcunt ſine Sole Oculi. Attawen fili Ifraël
caligavere præ luce. U non poſſent intendere 2. Cor. 34
Klii Wrasl in faciem Moyſi, propter gloriam 7
vultus ejus. Quis porrô non videt Taurum,
tanti corporis belluam, coquere non valere
tantillum leporis, quo Canes ſaginantur? Ce-
te grandia ludunt in Oceano, moriuntur in
littore. Ligabatur ad triumphum Samſon; fu-
nes abrupturus, quaſi telas aranearum: qui-
bus nos funibus vinciremur ad funus. Aded
iiſdem & vincuhs alii trophæum, alii ſtrages
exoritur. Potuit Sara in domum inferri Pha-
raonis, unde & purior egrederetur & di=
tior; quuùum Thamar tuta efſe nequiverit in
Amnonis cubiculo, eas paſſa à fratre & fe-
briente contumelias, quas Sara non pertulit
à Tyranno & prævalido. Judas & ſenex &
mœſtus ad aſpectum velatæ Thamaris exarſit,
Davide & adoleſcente & triumphante inter
puellarum choreas & choros frigeſcente. A-
deò alii exurendo una ſat eſt ſcintillula cine-
ri doloſo involuta, ali vel amburendo pyra
invalida, quamvis flammas in coœlum uſque
jaculetur. Una Aſini mandibula mille viros
ceCc²

4
M
Dil leſe
ſt/ lin
let
d nr.
eyt ile
himd pel
welet or
te
es len,
ctem Alls
a ncdar
cberen et
1, juſ
. Keus Ee
Et in lir
2 l Zahr
Aliun nul
SsAngel
in, non pe
e ſcerlote
Angeb:
mum eunbn
4 il)

gl nob⸗
lenter.
lptn

Aenir

u lil.
1 lin tan
N elm 4
NEin 4brchan

8 Un. Phkre, .

6 1

nlchet Ate⸗

Uin Num. „
lum, amten

Amimtmn
1llns, ulo ne
i inrtgre
ſPtan uln
Rnal. I!
* ſitin⸗
efermt i
Emmm Wol
Aruimn
ſehor
mn hiiner, 8
ne Neher,
g Uelis

An,
0 A.
1a
. M.
1 N.
nge .
nſchirn,
eu,
n dah. .
hdlknnt,,,
i Cnntt
lecdt
eniut eh

nunie
n. Mant

9, & taler
runt.¹
8 ſulle vinn
dedes, s

eycoCbentA,
ſe vobin en⸗
Poterati 4
Lerat hor .
üm exetein
de eſn ane,
ſenkit ad

c tonntvun.
cents elsl
qoo;, “
Ztall, Wl
bnokium. ⸗

aen

doſeir iſtilſiß
“
gofi,
npte
idet Taum
bere Ml
ſaginanm,
, Morid 1
n Al⸗ 1
anearunn

1 funnb 8

Stromatum, Lib. VI.

cecdidit Samſon. Tu nec telis mille virum
unum occideres. In funda & ſaxo Gigantem
David dejecit. Alius nec Accipitrem effugaſ-
ſet, quamvis plumbum è balearica funda ex-
cuſſiſſet. Aurum malleo mollitur, & lenteſ-
cit in fila. Num vitrum tunſione produces?
Joſeph ideò caſtus, quia felix. Ait enim ſe
omnino peccare non poſſe, quòd omnia in ſua
haberet poteſtate. Salomon, & contrario, in
impudicitiæ barathrum principatu prolabitur;,
ideò piceus, quia purpureus, à corona in
catenas datus intemperantiæ. Nimirum lapi-
des in calcaria candicant, ligno inter ignes in
carbonem deformato. Cecinit Jonas in bale-
na, cujus ſi alius fauces attigiſſet, expiraſ-
ſet. Secus decurſus aquarum & Arbor efflo-⸗
reſcit in pſalmis, & domus ruit in Evange-
peccata lio. Zacharias de promiſſione Angeli ſub-
Riligis dubitans, multatur. Longè plus de pracdhcta
ve Eec- ſibi ab Angelo victoria dubius Gedeon, pal-
elehtaſtici mam, non pœnam, meruit. Nimirum dede-
ſucle. s. cuit Sacerdotem inter thuribula non acquieſ-
14. cCere Angelo: cui repugnare licut adoleicenti
triticum excribranti. Eluceſcet id, quod aio,
ex iis, quæ accidére pleriſque Judæorum;
qui, auditis victoriis partis à Machabæis, con-

1. Mach. globati in exercitum grandem dixere: Facia-

5. 57. mus & ipfſi nobis nomen, & eamus pugnare
adverſus Gentes. Sed cæſis illud infelicitatis
elogium adſcriptum eſt: Iph autem non erant
de ſemine virorum illorum, per quos ſalus fa-
da eſt in Irazl. Inde ignominiâ notati fue-
re, unde liis tantum gloriæ acceſſit. Strin-
xit telum Abraham in filium, ſed incruentum,
ut vincula, non ut vitam, incideret primo-
Judic. II. gemiti. Quem æmulatus Jephte cruore filiæ,
39. quam occidit, palam poſteris teſtatus eſt, non
Non om Cuivis licere, quod licuit Abrahamo. Stric-
nia licene tus in Iſaacum gladius ſtellas ſevit, non Aſ-
omnibaus. trum ſuæ ſtirpis extinxit. Quo uſus inſtru-
vert mento Jephte, dum meſſem præoptat, ſe-
mwaen offocat. Adeò metiri quiſque debei um-
bram ſuam, antequam ad facinorum lucem
Jepbte & aſpiret. In lacu Leonum Daniel epulatur.
9. Abra- Quèò illati Babylonii delatores diſcerpuntur.
bam. Suſanna nudari poteſt, & in pomario unguen-

lbid.

tis illini, nullo metu incontinentiæ, quamvis

infamiâ funeréque urgeatur in ſcelus. Uxor
Putipharis pudorem docta à mancipio laſci-
vit in aula. IIIa Principibus reluctatur, ne
bPeccet. Liberto iſta ſupplicavit, ut periret.
IIIa Lilium fuit inter dumos. Hæc coram Li-
lio degeneravit in ſpinam. Adeò alii ros ex-
ſtillat & ſulphure, alii in aconitum degenerat
opobalſamum. Noli dicere, ablegatus ille ad

Reges Nuntius immortalitatem nomimis & to-

8g& purpuram reportavit. Quam ſi ego pro-
vinciam ſortirer, & peplo honeſtarer & ag-
nomine. Deciperis, miſer; nam multi infa-
miam avexere e legatione, qui domi conſe-
nuiſſent non inglorii. Ecquam ille Legatio-
nem obivit, cujus tamen æquitas trans * qua-
torem progreſſa eſt? Tam Saul pugnavit,
quam Joſue. Huic Reges ceſſere. IIle iervituti
ſeſe ſubduxit interitu Opes, quæ Jobo para-
vere coronam, Judæ laqueum nexuere. Scien-
tia, quæ profuit Joanni, obfuit Lucifero: ille
ei Verbum Mundo coloravit, is à Dei ver-
bo rebellavit.

tinebatur à Patre.

deas Petrum & in minimis minimum, & mag

355

Elegerunt bonos in vaſa, malos autem
foras miſerunt. Matth. 13. 48.

Ut nullus gravari debet ſupra vires, ità S. Lueia.
nemo Principum pati debet, ut virtus civuum
otietur, excluſa Magiſtratibus. Pudet apud SS
Saülem tandiu Davidem citharœdum eſſe, cu- kgA4:
jus vel funda Gigantum funera parturivit. Z
Quandiu Joſepho invidetis ſtellas undecim Superior
aſterni, quem pro Sole habituræ ſunt ſtellæ n„ atnrta-
omnes Ægybti? Vobis eum ſuperiorem do- n ſab-
mi eſſe indignamini? Ipſum adoraturi in thro-? Torun.
no eſtis ſecundum à Rege. Premebatur ado-
leſcentis indoles privatæ domus præfecturã;
quæ tunc ſe explicuit, quum amplitudim ſuæ
Par nacta theatrum Pharaonis Imperium, non
ſervavit ſolum in naufragio Jolephum, ſed
auxit. Non obſervavit Pharao in interprete
aut catenam, aut ſtirpem. Prudentiam eve-
Xit, quä unà Imperia conſervantur. Quis Py-
ropum incluſerit plumbo?: Quis Caſam por-
Phyrite diſtinguat? Nemo Poetarum ſambu-
cas aut fiſtulas Aquilæ conſignavit, quam fin-
xere etiam ſemiſomnes vel à Jove ferendis
fulguribus deſtinatam. Saul Patris Aſinas fru- 1. Reg. 10.
ſtra explorabat, quas reperire nequiit, quin 2.
Prophetiæ ſpiritum à Samuele mutuatus in-
clinaret ad clitellas. At Princeps inauguratus .Reg. 1I1.
filios Ammon tanto impetu fudit, ut diſperſi :
penitus non relinquerentur duo pariter. Adeò Talento-
factus ad grandia Dux, & in minimis elan- nam aſuse
guebat, & in maximis major ſe ipio cæteriſ-
que factus, cataphractos fundere potuit, ar-
céſque tueri, qui jumenta aut cuſtodire ne-
quiverat, aut recuperare. Horologium ſi
magnàâ vi ferri æriſve in molem aflurgat, tor-
pere videas, niſi ponderibus maximis incite-
tur ad curſum. Ita Heroas ſegnes faciet exi-
guitas munerum, & vilitas Magiſtratus. Ju-
ditham à colo & latebris non graſſator effu-
gandus, ſed obtruncandus Holofernes abduxit.
Animam fœminæ magnam minor res totius
Afſyriæ ſtrage non evocabat in caſtra. Ubi
verò parem fortitudini ſuæ hoſtem aſpexit,
exilivit & latebris, iis ſeſe ad certamen exſti-
mulans vocibus: Da mihi in animo conſtan- Judith.9.
tiam, ut contemnam illum & virtutem, ut 14.
evertam illum. Excribrabat triticum Gedeon,
ut fugeret à facie Madian, quandiu domi de-
Qui emiſlus è gurguſtio judic. 6.
aram Baal evertit, & hoſtes innumeros de- 11. 27.
bellavit. Quid? Petrus nonne coram ancilla
Chriſtum negavit, quem minacibus & cæ=-
dentibus Pontificibus obtruſit? Id, inquies,
factum vi virtutéque divini in eum Spiritus
allapſi. Extra controverſiam eſt, nihil a no- Aalicus
bis agi poſſe, ſine vi Numinis. Ut verò Vi= nen pro-
molus.

. . . . . . .O Rex ve⸗
num in maximis, ante allapfum divini Spiri- „, Aig.

tus in ſe, & Ancillam expavit, & cohortem „es.
invaſit, Malchumque cecidit. Adeò Heroibus
niſi grandia obtrudantur, vires decreſcunt,
quas muneris, æmulive arduitas non defati-
gat, ſed roborat. Quid aut Leone ferocus
fameſcente? aut Proffuente rapacius utrinque
ſuas tranſgreſſo ripas? aut Coœlo fulmmante
minacius? aut perfurente Igne damnoſius?
Ludus iſta tamen ſunt, etiam cùm furunt, ſi
cum ſolo Vacui diſcrimine componantur, cu-
jus adeò elementa univerſa patientia non ſunt;
ut & metu tantum vacuitatis, & in voragines

G g 4 terfa

terra dehiſcat, & in coœlum Alpes quævis va-
cui ſuſpicio jaculetur. Diſcatis hinc, qui ſint
angores Heroum, quæve Reipublicæ excidia
impendeant, quoties virtus vacat, & gran-
dium capacitas animarum abſumitur per inane.
Paſſim elugemus apta ſubſelliis capita codici-
bus, ne dicam cophinis, occupari. Quoties
Piſcinæ & Lacus copià ſibi aquarum debitâ
deſtituuntur, aérem, agrôſque corrumpunt.
Nunquam enim per æſtatem deſidunt, quin
cœlum infeſtent. Quaſi nos doceat Natura;,
nihil humano generi inſalubrius, quàm frau-
datas ſuis muneribus mentes. Vox Domini eſt:
Joan. 2.: Impleie hydrias aqud. Et impleverunt eas uſ-
6. que ad ſummum. Equata capacitas hydriarum
in vinum aquam convertit. Reniterent, mi-
caréntque ubique facinora Prælatorum, ſi com-
plerentur uſque ad ſummum. Squaleret Ec-
cleſia ſi minora viribus eſſent, quæ Grandibus
Joan. zre Committuntur. Aſcendit Smon Petrus, & tra-
II. xit tete in terram, plenum magnis piſcibus cen-
tum quinquaginta tribus. Et, cùm tanti eſent,
non eſt ſeiſſum rete. Id miraris, Joannes? Imòô
Retia diſcinduntur, ſi nullis, aut parvis piſci-
bus oppleantur. Vide, ut ferrum rubigo exe-
dat, niſi uſu deteratur. Exercitatione ſplen-
deſcit, ſegnitie, otiôque corrumpitur. Bali-
ſtæ & Phalaricæ ſi adductæ, intentæque ſine
glande ſagittaque remittantur, debilitantur,
ac penè diffringuntur. In cœlo vapor, niſi pa-
rem ſibi materiem, quam perrumperet, offen-
deret, difflaretur in ſuſurrum; eluctando, a-
gendéque ſit Fulgur, quo non præſtantiora
ipſa vel Aſtra ſunt Gigantum auſibus repri-
mendis. Procurrendo excandeſcit in fulmen,
dum habet cum quo vires explicet ſuas. Vul-
pes parvulas Sponſa irretibit. Nam Davidem
aut cum Urſo conflixiſſe leges, aut cum Leo-
ne pugnaſſe. Nullum ſui ſpecimen ediderat
Salomon, quandiu domi abſtrudebatur, adeòôò
ut regnaverit Adonias, illo ne quidem recla-
mante. Tamne imbellis eſt Salomon, ut Ado-
niam reformidet? Torpet, quia procul à thro-
no eſt. In quem illatus, Adoniam occidit re-
poſcentem Abiſag, quem ne quidem objurga-
3. Reg. 2. verat imperium uſurpantem. Salomon autem
2. ſedit ſuper thronum David patris ſui, & ſirma-
tum eſt regnum ejus nimis. Ut enim Afſpis im-
punè tractatur & premitur per hyemem, quam
in Sole nemo non extimet: Ita dignitatis ca-
lore deſtituti Heroes videri poſſunt enerves,
quos coccus aut cidaris Gigantibus coæquabit.

Reſpondit Thomas, & dixit ei: Domi-
nus meus, & Deus meus. Joan.

20. 18.
§. Tho- Non crediturum ſeſe dixerat Thomas, niſi
. Chriſti vulnera ſuis manibus contrectaſſet. Qen-
, 66a.- bus tamen intactis, & credidit & adoravit,

ta. felix propoſiti dictique ſui deſertor & trans-
Rexre- fuga. Ad quæ ſi vulnera acceſſiſlet, etiam in-
vocet de- vitatus, rejectus procul dubio fuiflet, auda-
Sran. “, Cciæ ponam repulſæ ignominiâ luiturus. Tam
Tſeindar. ſalutare eſt, à ſua quemque ſententia diſcede-
Superioäß Ie, ubi in mehiora tranſitur. Id primum præ-
mutet de- ſtitit Paulus, qui JIsoM, quem dudum aver-
ereia in- ſabatur, non clanculum coluit, ſed in Syna-

ertiem g0gis Prædicans admirationem extorſit, in elo-
K.5. Zium ſnæ Palinodiæ. Et continuo in ynagogis
