quirerent Imperatoribus ſenio confectis, illis eis eura.
ætatis brumam in vernantis temperiem ado-
leſcentiæ commutarent. Atque utinam in eam
incidiſſet David, quùm in Bethſabeam offen-
dit. Hybernaſſet tùm certè Amor, qui, foœ-
minæ viſo lavacro, æſtuavit. Quis enim;
ningente venere, non frigeat? At cur Davi-
dis meminimus, ſi Franciſci dignitas cum
dignitate componitur Salomonis? Cujus cer-
tè trabea conferri cum illius ſacco non po-
teſt. Malim ſiquidem muditatem Franciſci pu-
dicam, quaàm luxuriantem purpuram Salo-
monis. Qui ſimilis Salomon ſuâ trabeàâ? Nec
Lilio. Cui Franciſcus ſacco ſuo? Deo. Hu-
mi ſedet Franciſcus: conſidet Salomon in ebo-
re. Sed ille luto dealbatur, hic ſqualet in
ebeno. Servit in ſolio Salomon cupiditatibus
ſuis. Dominatur Principibus Franciſcus è& ſpe-
lunca. Quadringentis ſupra mille curribus de- 3. Reg.r0;
ducebatur Salomon, ſed captivus Moabita- 26.
rum. Pedes incedebat Franciſcus, ſed de
profligata natura triumphum egit. Univer-
ſa Regis ſupellex ex auro. Una in Levitæ
ærario cotyla, & funis unus. In eo fuere
conſimiles, quod nullum erat, imperante Sa-
lomone, argento pretium; & , mendicante
Franciſco, viluere metalla univerſa, fuerunt-
que horrori opes, habuitque Eccleſia non
unum, quem oſtentaret, Phocionem, ſed fi-
lios heroâſque innumeros, à quibus aurum
calcaretur. Sed Sabam ſuis è ſedibus deduxit
Salomon. At Franciſcus Tyrannum in ſua Re-
gia convenit. Quid autem fortius eſt, à fœ-
mina ſuſpici, an principem non timere? Ab-
duxiſſe Hieroſolymas aurum Sabæorum: an
ferrum ſyrum hebetaſſe? Coram Salomone
elanguit Saba, præ ſtupore. Torpuit, coram
Franciſco, Sulthanus. Puto autem propius
portento eſſe, à Tyranno audiri, nec mori ;
quàm Regem audire, & intermori. Quod ſi
ſpatiatum in pomaria Salomonis divertas, ſe-
cedam ege quoque in nemora ſylvâſque Fran-
ciſci. Sed quanta, Deus immortalis, ſeceſ-
ſuum diverſitas! Ibi epulæ: hic jejunium. Ibi
ſcelus: hic ſanctitas. Ipi anguis in olere: hic
detritus Draco inter aſpides. Ibi piſcinæ criſ-
pantur, ut ligna vireant. Hic in probati-
cam quinque diſtinctam porticibus Franciſcus
effunditur, ut profuſione ſanguinis copiosâ
ſuæ lignum vitæ ità ligno Crucis immitte-
ret, ut exinde non vitam viveret, ſed Cru-
cem. At quid mihi evenire ſuſpicio? Cùm
ligno cæteri maria tranſmittant, ego in Fran-
ciſci Cruce miſerrimè, an verò feliciſſimè?
naufragium ago. Quis enim arere Crucem
vidit & vivere? Et tamen Franciſcus & ſub-
aruit in Crucem, & non vivit modè in
Cruce, quod Chriſto quoque niſi ad horas
non licuit, ſed nullà ratione viveret, niſi
torqueretur in Cruce. Quæ ſi ità ſunt;,
elogium illud in ſe tranſtulit Chriſti: Ecce, Matth-
pluſquam dalomon hic. Nam hoc penè nomi- 12.42.
ne ſuperiorem, non quidem angore, meritô-
que, ſed diuturnitate Salomone JESUM;
Franciſcus antegreditur, quod ille tres tan-
tùm clepſydras explevit in Cruce, hic bien-
nium vixit crucifixus. Libuit Chriſto patien-
tiam decorare novâ triumphi prærogativà.
Tra-

net⸗ Un
Abr n
din Mie
an l
„ Wnen
n ad.
inein
Noſfker
l, ſe.
8ein,
Ur Dan.
ins ann
n ce.
n .
tann N
bein Ne
Deo H.
on inedo⸗
uikt n
pichtten
luneſe
uunnbun . 8
Matin- 1
8, E &
t. Unnver.
in Lene
In eo ner
nperanteh
endicant
iü, Kerün
Decleſa mmn
meln, Elf⸗
Gibus aunn
lbus Cednt
m in ule
1s elt,il
timere! 4.
Abeorum: d
amn Salonene
Ipuit, Cn
auten rohin
Ii, nec
nori. Cul
8 Ciwenui,
lraſgr ur.
wortalt, ⸗
gin
is n der: 1
Blins
Mr nnnin
cbu ktniin
Gguins n
Ctucs inn.
veret, 10

Stromatum, Lib. VI.

Trahit excitatum à Salomone templum in are-
nam, ut ex ejus caſu ſurgat auguſtior Fran-
ciſcus. Labat in arena Templum Principis,
quando ſuis Franciſcus humeris inclinatam
Domini Eccleſiam ſublevavit. Quot verô in
multiplici rubroque Franciſci pelago & obru-
tas reris Mgyptos, & depreſſos arbitraris
cum ſuis curribus Pharaones? Vulnera illa,
ſi Chriſti ſunt vulnera, Mortem Pprofectò, &
ſcelus, & Satanam oppreſſere. Oppreſſere
aio? etiamnum opprimunt.
illo ſanctioris pelago ſanguinis concupifſcentias
ſuas offocant! Quot avaritiam cruore reſtin-
guunt? Pudet coram ſanguine carnem non
ochfle. Divitiarum piget ante Franciſcum.
Vox Parentis optimi clamat de altari ad nos,
ut Terram olim tranſituram fortiter tran-
ſeamus. Ut æternitatem, quæ nunquam di-
mittit, quos comprehendet, ita occupemus,
ut eam nunquam animo, nunquam opere
dimittamus.

Quod eſt mandatum magnum in lege!
adit illi JE & US: Diliges Dominum
Deum tuum e toto corde tuo. Marth.
22. 3 I.

De S. TLam eſt magna à Deo de charitate Lex la-
Franciſci ta, ut ſervata peccati vulnera in ſalutis ſi-
ſtigmati- gilla convertat; neglecta vero tam eſt perni-
bus cioſa, ut oſtrum innocentis in ſaccum vertat
ichien- damnati. Si ita eſt, Franciſcus non diligit.
tecoſt. 7. Nam & ſacco tegitur, & vulneribus cruen-
S. Fran- tatur. Verùm qui non flagret charitate Fran-
eiſci ſti- Ciſcus, ſi nudatur Ppræ &‿u, & cinere coo-
at. peritur præ igne? Sanè niſi arderet, non nu-
daretur. Et quantùm eſt ignis, ubi tantum
Can. 8.6. eſt cineris? Lampades ejus lampades ignis at-
que Nammarum. Aio. Si tamen non cedat
aquis, ſed repugnat. Nam aquæ multæ non
extinguunt charitatem, & eam flumina non
obruunt. Confligat cum fluminibus Franciſ-
ci Amor, ſi Ignis eſt. Ruat proinde non unus
&½ catadupis Nilus, ſed penè quot profluunt
& paradiio latices, tot irruant ex Mthiopia
ad pertentandam Franciſci flammam proflu-
entes. Primus ſit voluptatis Torregns, de quo
fuga triumphet. Alter ſit Paupertatis flu-
men, quod fuperet merſione. Tertius deni-
que cruoris ſit profluens, in quo, ſi naufra-
gatur, emergit in Amoris Olympia cum
oleaſtro. Fluit leniſſimus voluptatis latex pe-
nè lacteus, cujus ripas non Populi, ſed Si-
Tenes prætexunt, quas nullis lyris inſtructas,
ſed manus ambas ſupplicibus onuſtas libellis
demirere. Quis enim voluptati non ſuppli-
cat? Quis vero non ſitit laticem, quamvis
non Provocetur illecebris harmoniæ? Quan-
ta vulgi multitudo irruentis in flumen? Flui-
tant in eo Holofernis galea, Davidis lyra,
Samſonis mandibula, volumina Salomonis.
Utinam & infulæ non ibi pro inſulis ſint.

Utinam vel Philippinis non ſuppares multi-

tudine. Ab eo ſe Franciſcus torrentis impe-
tu defendit flamm ſud. F lammis, aio. Imô
mves obluctatus eſt flumini. Sed venere ſo-
licitatus importuniſſimâ, Sponſam ſibi fami-
liamque fingit & glacie. Quibus implicatus,
ità Venerem eluſit venere ſanctiore, ut Igni
charitatis ſuæ faces Cupidinis, quæ lacte tor-
ventis hujus venenato mitriuntur, ſubderen-

Quot enim in

32 3
tur. Friumphat ergo de primo flumine vo-=
luptatis, in quod mergi David timebat ite-
rum, Franciſci charitas, ab eôque receſſit.
Et quibus illud artibus evaſit? Quia ſecun-
do Paupertatis limoſo, tetrôêque proguente
mergi non timuit. Pigro hic quoque Fluvius
ſtagnat verius, quàm it, alveo. Sed eluvione
ſuæ fæcis rapit ad ſe Telonia. Quot enim in
foro fœnora? Tribunalia. Quaàm frequenter
venit Juſtitia in ſubielliis! Altaria. Nonne
Spiritus Sanctus haſtæ ſublicitur à Simone?
Lilia denique, quæ reſtitere Cupidimi, Cupi-
ditati ſuccumbunt. Quas enim Caro Virgines
non expugnaverat, eas Nummo ingemuimus
Proſtitutas. Nec Jupiter Danaën defloraſſet,
niſi divinitatem auro inſeruiſſet. Nullum ità
monſtrum exhorreſcit mortalitas, ut inopiam
reformidat. In ea ne demergatur, mergi non
recuſat in profundum. Diſpice forum: ex-
quire adverſaria: ſcrutare vias: omnia plena
dolis, telis, rapinis, ut und non alluamur pau-
pertate. In quam nudus ſeſe Franciſcus de-
miſit, non ut in ea enataret, ſed ut ab ea
penitus hauriretur. Et quæ inopiæ Franciſci
Par eſſe poſſit mendicitas egenorum? Quam
emendam alurmnis ſuis etiam regnorum jactu-
rà perſuaſit. Ecquando abjicienda credidimus
ſceptra, ut in ſacco & cinere Viri Conſula-
res viverent in ſpeluncis? Id obtinuit Fran-
ciſcus. Qui tertii jam cupidus, ſitiénſque pro-
fluentis, Carnem ſuam cum ſua lacerna com-
miſit in arena certaturas. Ergo, inquit, pro- Mortife-
ſciſsà tunica, carnem integram circumferam? ationum
Quæ Chriſto adſtabit in gloria, erit Chriſto?“““:
in plaga diſſimilis, cùm veſtis, quæ humi
deponetur, tot jactet vulnera, quot ſegmen-
ta? Pereat Caro, quæ hactenus non diſpe-
riit. Ergo in Syriam ſolvit ex Italia, ut te-
la in ſe provocet barbarorum. Novus inſti-
tor vulnerum, qui mare tranſmittit, non
ut portum, ſed ut naufragium nanciſcatur.
Sulthanum eo adit conſilio, ut aut illi Jor-
danem educat & fontibus Salvatoris, aut ſi-
bi rubrum ſanguinis pelagus, Tyranni rabie,
& ſuis membris erumpere gratuletur. Aut ille
Chriſto vivet: aut ego pro Chriſto moriar.
Neutrum tamen impetravit à Rege, & in ſe
barbaro, & in Franciſcum perhumano. Qui
in Italiam ſine vulnere regreſſus, ideò per-
iifle ſe putabat, quòd necdum pro Domi-
no moreretur. Clamabat ergo cum David,
In medio tribulationis vivificabis me. Non bPſ. 137.7.
vivam, niſi moriar. Parum eſt eſurire pro
Chriſto, niſi meis carnibus ſaturentur mon-
ſtra terrarum. Volo eſſe, ut Chriſtus. In
medio ſuppliciorum, centrôque poœnarum
non jacebo, ſed ambulabo, ut aliquid, ul-
tra infimum, in ærumna detegam, prenſem-
que, quo crucier. d ambulavero in medio 1bid,
tribulationis, viviſicabis me. In centro non
quieſcam ærumnarum. Quid plura? Factum
eſt. Nam Seraph in lictorem verſus Franciſ-
cum Chriſti vulneribus conſignavit. Quibus
ſauciatus tum enimverò mori timuit. Vive-
re tum primum libuit, quia in tantis pla-
gis vivere non licebat. Jam Chriſto factus
conſimilis in medio es Tribulationis: quid
ages? Ambulabo. An vis Chriſtum etiam
morientem angoribus antecedere? Ita; Nam
plagas, quas ipſe in Cruce pertulit ad clep-
ſydras non plus tres, ego iis per biennium
cruciabor. Quod ſi, ut foret Chriſti ſsgnre .
aa-

324
Tſaacus, mori non dubitabat; Quæ Franciſ-
ci patientia efle debuit in vulnere, ut Chriſti
eſflet imago, non in deſignato, ſed in impreſ-
ſo, perfoſſéque ſtigmate? At eum Chriſto di-
co conſimilem, ſi Chriſto eſt omnino diſſimi-
lis? Nam fatellites, eòſque ethmicos Chriſti
vulnera compungere; cum, ante Franciſci
cruorem & ſtigmata „ nemo Romanorum, ére-
dentiumque convertatur. Id ergo eſt Deum
diligere toto corde. Si diligeres, non pecca-
res. Eſto in hoc Franciſci pelago naufragus a
vitam Pharao.

Angelis ſuis mandavit de te, ut ciſto-
diant te in omnibus viis tuts. Plal.
90. II.

De Sanc- Et delegatam ſibi Angelus hominum Præ-
to Ange- fſecturam non recuſat? Quàm id magnum
lo Cuſto- eſt? Id primo loco demonſtravero. Et cuſto-
de. dientem ſeſe Angelum homo non cuſtodit,
abjicitque ſervantem? Quam id & barbarum
& belluinum eſt! Poſtremo id loco ediſſe-
retur. Præeſſe hominibus! Id niſi arduum,
plenumque tædii putas, vide aufugientem in

pecum Gregorium: vide refugum Infulæ ſi-

bi digitum amputantem: Nilamonem vide in
Dignita- ſula cella morientem. At ſortaſs? his non cer-
zum onus. ta vocatio, & rerum exitus incertus. Moy-
Dignitas ſes à Deo præficitur Ifraëli, eximendi a ſer-

Tan. vitute populum, non ſpe, ſed oraculo. Ve-
ℳ. . , . .
Exod. 3. 44, & mittam te ad FPharaonem, ut educas
o. pobulum meum, ſilios Irazl de Kgypto. Da-

§. Moyſes. Pòque gratiam populo huie coram ttis. Oh,
cùm egrediemini, non exibitis vacui. Non mo-
dèò certa vocatio, ſed indubitata proſperitas
eventuum. Non modo abibitis, ſed exibitis
cum argento & auro. Migrat ad Regiam ex
Dignitas eremo, Oves Senatoribus demutat, fit ex
Iugienda. Opilione Legatus Numinis ad Principem:
Zelus a- Præerit, non gregibus, ſed tribubus. Exin-
nimarum de non de compaſcuis agit, ſed de viclimis:
Tsacm ar- iet: Dux erit
dA. populi: Deus erit Pharaoms, Mare lubjuga-
bit, imperabit igni, coœlo vectigal indicet. Ait
Exod. 4. Moyſes. Obſecro, Domine, non ſum ouguens
10. ab beri & nudius tertitss. Terge, alt Deus,
&& ego ero in ore tuo docelöque te, quid lo-
giaris. At ille, Obſecro, Domine, inquit, mit-
vita mi- ie quem miſrus es. Audin'? Spernit, penè
Ra, quia dixerim, Numen; mavultque aà ſe abeſſle Deum,
abſcedità quam vulgo præeſle. Et quid dimittebat? hir-
SSSõ „COoS. Et quò abducebatur? in Regism. Et
quanti ſis in quem refingebatur ¾ m Deum Pharaonis.
meriti. Attamen tantis & titulis & gemmis oblatæ
tædium præfecturæ antefertur. Quæ ergo An-
geli charitas ſervantis nos, qui à cœlo in ter-
ramn ablegatur: qui à Senatoribus gloriæ mi-
grat ad ſervientimn ſterquilinium: qtui ex Se-
mideo regiæ fit ſtabuli excubitor, vigilque vo-
lutabri? Nam Angelus ex Damaſceno, non
Lib. 2. Poieſt & ſin olo eſe & in terra. Ut enim ani-
de Fide, ma hominis propter quantitatem virtualem ſuam

dProffigabit exercituis: ur bes diri

c. 3. Blephantum aut Cetum implere & animare
non poteſt; Ià Angelus licât non circumſeri-
In 2. batur à loco, definitur tamen in loco. Rur-
ene⸗ ſus, ex Bonaventura, non in quavis diſtan-
iſt. 10.

A. tia Angelus au ditur ab Angelo. Eſt enim con-
3 ¹ tra limitationem entis creati carere hoc ter-
mino. Ideoque Quſtos Angelus caret Ppræſen-
tià Beatorum. Nam ex diſpenſatione, ut

Oliva

7

— ℳ

Au-=
dire verò eos in terra beatos, nulla eſt ne-
ceſſitas. At Moyſem piguit ærumnarum, cer-
taminumque, quæ in expeditione præſenſit.

ſequeſtri, in colo Angeli audiunt nos.

Audierat enim ex Deo:
KRex Egypti, ut eztis, niſi per manum vali-
dam. Quamvis plenus decorum ſit exitus, ſi
tanti ſtare debet, non tanti emimus vel tri-
umphum. Quid Jonam ab excurſione in Ni-
nivem ità abſterruit, ut mori maluerit quàm
prophetare? Non iis præeffle jubebatur. Non
illi cum Rege confligendum. Non per He-
thæos & Pherezæos muhitudo traducenda.
Nuntianda Ninivitis ſtrages erat: fuâque de-
nuntiatione horarid abundè muneri fecerat ſa-
tis. Et tamen hauriri, quam loqui maluit:
prætulitque prædicationi naufragium. Et ſur-
rexit Jonas, ut fugeret in Tharſis à ſacie Do-
mini, & deſcendit in Joppem. Tanti & ple-
na tædii, oneriſque vel temporaria Gentium
præfectura. Sane Dominus, ut Petrum Præ-
ficeret gregi, ter eum charitate firmavit; vo-
luitque, niſi fallor, ejerationis perfidiam præ-
latienis ſupplicio cruciari. Petre, amas me?
Paſee agnos meéos. Nimirum tam grande ſcelus
malè cineribus jejuniiſque elueretur, quod ani-

4

marum curatione, tanquam flagrantiiſimo cu-
rarum camino, excoquetur. Propterea Pau-
lus in productiſſimo ærumnarum ſyllabo, tan-
jejunia, nuditatem, préditiones & naufragia,
ſupremo tandem loco animarum collocat Præ-
fecturam: Solicitudo, inquiens, omnium Ec-
cleſiarum. Quâà recenſitàâ, non jam aut ino-
Ppiæ meminit, aut inediæ, ſed morbos loqui-
tur & incendia. Quis 17 zatur, & ego non
infirmor? Qui ur, & ego non uror?
Et tamen his nec virgæ deerant, quibus com-
peſcerent tranſgrefſores, nec deerant præco-
nia, quibus bene currentes impellerent ad bra-
vium. Cuſtodes verò hominum Angelh, ut
ſint beatiores Epiſcopis animarum, inermes
tamen, ſi ſenſus interrogemus, inopeſque
ſunt cùm ſuppliciorum, tum etiam laurea-
rum. Riiſi vocem Pontificis audias, audies
tonitruum. Angelo vox Jacob ineſt, ſed
manus deſunt Efaü, quibus ſpreti injurias
verbi ulciſcatur. Ideéque excubat inviſibi-
lis, & imbellis, unis rationum, quas in-
gerit, ſuſurris uſus pro faſcibus Conſulatus
ſui. Ergo quis non miretur à tanto Princi-
pe præfeckuram homunculi ſuſtinen, quam
hec armis nec laureis tueri poſſit? Cùm
præſertim refractaria adeò mortalitas ſit, ut
jJumentis præeile præſtet;, quam hominibus.
Pecus enim aut fſiuià mulceas, irg,
camôque compeſcas. Hominem verèô nec ci-
tharà mollire, nec ſecuribus licet deterrere.
Porrò Moyſes vociferatur ad Domimm: Num-
qitid ego concepi omnem hanc multitudinem,
vel genui eaim, ut dicas mihi, Porta eos in

Non dimittet vos Exod. 3.

—

9

Jonæ I.2.

loan. 21.
15.

vigilias „

2.O0r.11.
28.

Num. II.
12.

Sinu tuo * din aliter tibi videtur, obſecro,

ut interficias me. Fulmen mavult Moyſes,
quàm ſceptrum: & ſepulchrum ſolio ante-
ponit. Cum tamen & Rex ſalutaretur oc-
caſione præfecturæ, & oſtro renideret, &
conideret in Curuli, & jus diceret ſcriberét-
que univerſim Iraéli. Angelus verô remigi
non rarò præeſt, moratur in lintre, pannoſô-
que non imperat, ſed excubat. Graviſſimum
ergo eſt, adeſſe homini Angelum. Quid verò
ſi Cuſtodem non obſerves, ſed lædas, ſed
ſper-

Orkrban.
H he
genr 5
etlN eal
Gnnlum 5
Aiphh
ei elet
1e ſſuni m
gin fiſet AℳM 0

7
Fr,
zun b Ar

Lachymmum 1

Celn Cuin⸗
i,Non ur
Ibe dei
iknt,& D
Deo eketamn
Uien mmdge
Gnnin i 00
Ee Inll, per
ln mum,
ien, Nnemn
NA:
te uen. Non
lnn Nemn, te

1lie ſane a
4, e ent
nn Agelus,
MI mn mo⸗
wie i tlum
lynl kelper⸗
Mend klin,
nfihikor An
Rtema nitihr,
l

Stromatum, Lib VvI. 325

Ppernas, ſed proculces: Reconciliatus Dar- ea? Agrumque proſcidiſſent , miſi ſciſſent Matt. 13.
D di Abſalom, ſed S um on admi „ dilatam mali germinis convulſionem ſeverita- 22.
Alelt jugulum obtulit. duli nen eſt ſatis in Re- te clibam compenſandam. Si, inquam „ agri-
Z giam admitti, niſi amplexu Regis recreetur. colas ſatum eorum ſocordiâ lolium ita diſ-
„ n Et Angelo non erit morte tetrius, à bubul- cruciat; coram ſe patietur Angelus non ſeri
in, co non audiri? Num Sara tumentem Aga- tantum inter frumenta zizanium, ſed, ex-
. Wn rem pertulit, quam & virgis cecidit & do- herbato tritico, unurmn coli lolium iniquitatis
. N mo, eam afflictando, extruſit? Eſt enim in- in agro cordis? Suprema Babyloni calamitas
H quiſſimum toleratu, ab inferiori non coli. denuntiatur;, quòd ſcilicet ſpectatura inter-
rncim Nos verò quoties adverſus Angelum non tu- necionem eſſet fuorum infantium. Infantes eo- Iſa. 13.16
r Nn memus, ſed calcitramus? Quam verò pro- wm allidentur in oculis eorum. Una eſt An-
1 H. broſum inferendumque Angelo, ſi ſe Caco- gelorum eadèmque cum Babylone calamitas.

dæmoni poſthaberi videat, nec ſemel, ſed Coram ißſis vitio noſtro elidimur à ſceleri-
Jerem. 2, frequenter 1Me dereliquerunt fontem aquæ vi- bus. Quot enim hærentes Angelo Gula, quot
væ, & foderunt libi ciſternas. Quod cert? Libido, quot Avaritia contrucidat? Si non

13.
Deus iniquiſſimè tulit. Et tamen fonti ciſterna noſtri nos miſeret, miſereat non ſaltem An-
anteferebatur. Quæ, rogo, ignominia ‚ſi fons geli tutelaris noſtri? Petitur noſtrum per la-
. carboni poſthabeatur? ſi Gemma ſtercori com- tus gloria Tutelaris. Redundat in Navar-
n Ke. paretur? Si Angelo lucis nocturnus bubo an- chum tuùm captivitas quadriremis, tùm de-
in Certinn teat? Si pareamus Satanæ, lictori carnificique prefſio. Naufragari nequis, quin Angeli Tu-
ürin e mortalium, & Cœliti reluctemur, vigili no- tela quodammodo demergatur. Si captiva-
uaytt; wo. ſtro? Achitophel, cum ſententiam ſuam poſt- ris, tuis ille quoque vinculis illigatur. Serva
dum re. haberi ſenſiſſet conſilio Chuſai, laqueo ſe Servatorem tuum, tuum, rogo, Cuſtodem

aat mie 2. Reg. præfocavit. Porrè Achitophel videns, quod non cuſtodito. Sed, proh dolor! captivitatem cu-

17.23. fuiſet fattum conſilium ſuum, abiit in domum ſtodimus noſtram, ut decus patrom noſtri
ſuam, & diſpoſitä domo ſuâ, Taqueo interiit. denigretur. Audi Jonam: Qui cuſtodiunt va- Jonæ 2.9.
Lachrymarum recordor, quas effuſiſſimè dam- nitates fruſßtra, miſericordiam ſuam derelin-
nati occaſione Saulis profuderat Samuel. O duunt. Quam multi, diſpoſitis excubiis, fla-
1. Reg. quequé tu luges Saul, eum ego projecerim eum? gitium fervant, a quo perduntur? Amant
16. 7. Epulo illum ſemel exceperat, oleéque per- ſervitutem criminis, & quando nodos ar-
fuderat. Attamen prævaricatione ejus diſtor- ctiùs adſtringunt in dies, id unum metuunt;,
quebatur. Quinam Angeli angor cuſtodis no- ne Alexander compeditis immittatur, à quo
ſtri, ſi nos patere morſibus colubri intuea- nexus exiolvantur. Hic enim Parochum vi-
tur? Si ſuæ fidei commiſſlam arcem expugna- tat: ille Patrem eludit: alius àa Dei verbo,
ri ſentiat, & Dei hoſtibus ſubdi? Quà fron- quod gladius eſt, abhorret: innumeri ſuo ob-
te Deo exercituum Angelus adſtet, ſi unum furdeſcunt Angelo, ut diuturniùs Dæmonum
ne quidem militem retinere potuit, quin ad ſervitute opprimantur. Odere Iiraelitæ libe-
hoſtem transfugeret, pugnaretque Gigantum ratorem ſuum Moyſem: hi tutelam faſtidiunt

. nine
Ralmmnmr comm ilito in Coœlum 2 Excidit-ne „ ut Judas Angeli ſui.
etehuli nec vincula, nec virgas, nec gladium recu-
in Nugei,1 Eerie Bemnrun d- quem in ſnam ee bre e Ecce enim ego oreo oœlos novos, & ter-
run, Melni „ Benlamin detinerctur in eypto: ram nov Et non erunt in memo-
run, Gen. 44. WNon enim poſſum redire ad Patrem meum, ab- acn, 1 gram. 120 ⁄ 6
. ee z4. ſente puero: Ne calamitatis, quæ oppreſura eſt ria priora. Eſa. 65. 17.
einn DW Patrem meum, teſtis aſſſtam. Non audet Ju-
das ſine fratre ad parentem redire, quem ta- Id ſi uſquam contingit, in ſpiritualibus, Bener
t10

men & ſuperſtitem apud Proregem relinque- opinor, exercitationibus evenit, unde nuper Eer-
bat, nec parenti infeſtum. Et Tutelaris ho- ego digreflus, paratam vobis ſedem reliqui. e,,, ſpi-
minis Angelus, ſi damnemur, remeabit ad Mec quod præceſſerim, ego beatior, nec Vos ,itualia.
IrsM, non modèò non reducto, quem ſuo miſeriores, qui conſequemini. In iis enim Nil præ-
cruore ſibi filum adoptaverat, ſed, eo amiſ- ut fuit noviſſimus, qui præceſſit; ita pritni ter De.

4 tind Eid- ſo, nulla recuperandi ejus ſpe, quem Dei ho- procul dubio futuri ſunt, qui poſt me illuc
ſalinen, ſtem fore perpetuum non ignorat? Num cha- accedent, ætate tantum, temporéque noviſ-
1 pollt! 01 rior parenti filius, quam Creatori creatura? ſimi. Porròô ibi mira ſpectavi. Quidni? Cùm
nolteltes ii, Num ſtupidior Angelus, quam Judas? Num nova imibi terra, novúſque Orbis condere-

gehenna mitior, quàm captivitas? Sed erat Ja- tur. Orbis ſcilicet novus eſt, Deus præ
cob ſine filio deſcenſurus ad inferos cum an- omnibus, Deus in omnibus, ſine omnibus
Plaz.10 gore. Et JESUNM. audi ſucclamantem: Qua u- Deus „ Deus tandem loco omnium, vel»
EI5.100 tilitas in ſanguine meo, dum deſcendo in cor- ut linguâà loquamur Angelorum, Deus meus
ruptionem? Has cùm voces Angelus audit, & omnia. Hæc enimverò novi Mundi qua-
quibus configeretur telis, niſi ſuâ ſe beatitate dripartita facies eſt, quam Timor, Zelus,
contra ærumnas omnes, angoréſque muniret? Partientia, & Charitas complectuntur. Timor
Non enim, quòd ille ſit invulnerabilis, nos emm Deum omnibus anteponit. Exquirit Coſmo-
propterea in eum non ſumus injuri, ſi il- Deum ſuum in ſingulis Zelus. Vivit nuda- .
lum & telis petimus, & probris exponimus? ta cunctis cum Deo Patientia. Tripudiat in 1/,,
Quam eum iniquè ferre credimus, quòd Deo ſuo, ſpretis omnibus;, Charitas. Afri-
cogitationes, quas in nos jacit honeſtiſſimas, cam Timorem eſſe dicemus, qui monſtris
corrumpi impuriſſimorum contagione conſi- colluctatur. Cudemus Ze,flum pro Europa,
liorum nequicquam indignatur! Nam ſi a- qui dehicias Spiritus ſerit ubique. Patientia ſta-
gricolæ ſomniculoſi faces illicò raſtràque cor- tuetur in Aſla; quæ nos abeſſe cogit a no-
ripuerant, quòd immiſtum frumentis ziza- ſtris, ut Deo adſimus. Charitas imperabi in
mum obſervaſſent: Vis, imus, & colligimus America, quæ nullà ſui parte aditur continenti.
Ethicæ Comment. Tom. IV. . E e Et

Se Suſan-
na.
Timor
Tentatio
non nocst.
Tentatio
utilis.
Scrupulo-

ſ.

Pfſ. 110.

10.

Dan, 13.
23.

§. Abra-
ham.
Zelus a-
nimarü.

Vita mi-

ſta.

326
Et ne tolitariæz hæ, ignotæque novi Mundi
nébis Partes occurrant; Africam Suſanna in-
colet: fpatiabitur Abraham in Europa: jace-
bit Jobus in Aſia: regnabit Efſther in Ameri-
ca. Levitatis porròô reprehendi, arguique non

poſſum, ſi orationis quadam quaſi poëſi in no-

vui voôs terrarum orbem induco: Deus enim
eſt, qui eum creat. Cuùm præſertim non vi-
deatur dedecere, ſi coloratus me fervor ſi-
ſtat in provinciis quatuor, quande in quatuor
item tempeſtates anni fervor partitur feſtiviſ-
ſimè ab Idiota. Et cur, rogo, mihi non li-
ceat filiis meis Coſmographiam Spiritus inter-
pretari, ſi & Clarevallis dedit Bernardus O-
Iympia, procurrentibus hinc inde vitiorum
virtutumque quadrigis? Si Paulus Romæ
Hyppodromum in Eccleſia ſtravit, pellit-
que nos per ſtadium ad bravium? Habet
Spiritus quoque delicias ſuas: & ſi, teſtimo-
nio Auguſtini, non deſunt in Calvariæ rupe
theatra cum caveis: exſtrui ibi quoque Aca-
demiam licet, in qua novi deſignatione Mun-
di ſupremis Theologiæ hieroglyphicis, ſuis
proludat tabulis Coſimnographia. Ordiamur au-
tem perêgrinationem ab Africa, quæ iis ex-
pingitur characteribus: Deus præ omnibius.
Hanc incolit Suſanna regionem ſeminuda.
Nec mirum; degit enim in Africa, ubi con-
tinentes cum adverſario luctæ tunicarum in-
volucra non fuſtinent; & coeli æſtus vix cor-
pus patitur advelari. Et ſanè ſi ſine nuditate
efle velles in Africa, interires. Quis enim
aut rei, aut hbertati, aut vitæ addictus cum
ammæ hofſtibus, monſtriſque conflixit ſine
vulnere? Exulaſſet ab Africa Joſeph, niſi
pallium projeciſſet. Nuditatem Afris ſuadeo
tunicarum? Caro interdum exui debet, ut
Spiritus in tuto ſit. Nam & Sufanna, niſi
mori antè ſtatuiflet, quam labi, ſtatim ex-
portaretur ex Africa. Peſtilens, inquies,
provincia iſthæc eſt, tantis objecta periculis,
tantis conflictata monſtris, tot pugnis exer-
cita, fatigatàque. Plena ſunt omnia hoſtibus;
planè ut dicere poſſis, quaquà patet Africa,
arena eſt, in qua tibi aut depugnandum cum
Draconibus, aut moriendum. Serpentibus in-
ſeſſa Africa: ſed auro pleniſſima. Quanti e-
nim è tentatione proventus! At è fodinis Mau-
ritaniæ atque Numidiæ vix aurum eruitur.
Nemo enim opulentiam ſuam novit, ſi con-
flictetur. Quin & nulla aut vicinior, aut ità
obverſa Americæ regio, quàm Africa. Ii-
tium enim JSapientiæ Timor Domini. Verùm
Afrorum uti debes in Africa idiomate. IIIud
perbellè elegantérque Suſanna callet. Ei pro-
inde auſcultemus: Molius eſt mihi, incide-
re in manus veſtras, qudm peccare in conſpe-
ctu Domini. Neges-ne ſub æquatore noſtra-
tem Africam eſſe, quæ vel in pomario Deo
ità colluſtratur, ut nec funus obſervet, nec

amplexus? Verüùm nemo ex animo Deum

retinere in ſe cupit, quin illum inſinuare
præoptet cæteris. Ideò Gaditanum per fre-
tum brevis patet tranſitus ex Africa in Eu-
ropam. Abrahamum in hac offendes regio-
ne; ſi eum tamen offendes. Peregrinatur e-
nim deſiderio circumferendæ, ſerendæque
ubique circumciſionis, & nuſquam conlſiſtit.
Ubique aras excitat, ubique litat. Exultat
tùm tantàùm Senex, quùm Chriſtum aut

Oliva

proſerit, aut prævidet. Hinc Chriſtum ſcul-
Pit in omnibus. Deſignat in Melcheſedechi
azymo Euchariſtiam. Colorat in Rebeccæ
nuptis Eccleſiæ nuptias. Adumbrat in abdi-
catà Agare, expulſéque Iſmmaële, percellendos
anathemate ab Eccleſià contumaces. Itäque
Chrifti deſignatione lætatur, ut paratus gla-
dio ſit Chriſti figuram in Iſaaco procudere.
Hic cum Sponſa domo ſe proripit, ſi Chri-
ſtus abſit. Affatur lictores Peramanter; ut eos
conmoneat de Dilecto. Et, ne exulet ab Eu-
TOpa, quam inſcripſimus, Deus in omnihus .
Alſi4 „ Africaâ, & Americ peregrinatur. Vel
quum vitulum jugulat, non vitulum, fed
JEsM apponit hofſpitibus. O ſi mihi liceret
alquando & Getulia, quam vix accolo, tra-
licere in Aſiäm, & ſi non Abraham, Annam
ſaltem æmulari, quæ loquebatur de illo om-
nibis, qui expectabant redemptionem Iſraöl!
At conſequentibus Abrahamum ſuus non de-
fuerit Pharao, qui eos a Saràâ ſejungat. Ab-
dicandi enim & parentes, & gentiles, &

Luc. 2.8.

pPatria, & uxor eſt, ſi Chriſtum circumſer- Parenti
re ſtatuiſti. Et modoè quidem ditaberis, mo- blivio.

doe verò nudaberis. Timeo tantum, ne &
Tu peregrinere cum Lotho. Quot enim ne-
potes circumducunt, ut jurgentur? Abraha-
mum te eſſie velim, ſed ſine familia. Habe-
bis porré in Europa Eccleſiam: ſed auro
penè caret Europa. Gratis enim moneris da-
re, quæ gratis acceperis. Diu veròè in Eu-
ropa eſſe non poteris, niſi te ſubinde tranf-
tuleris in Aſiam. Conterminæ magnâ fui
parte hæ ſibi provinciæ ſunt. Nemo nam-
que Deum ſerit in omnibus, qui non ſit ita
omnibus evolutus, ut Aſiæ epigraphen ſcul-
pat in fronte zeli ſui, Patientiæ præduro,

ſed eruditiſſimo ſcalpro, Deus ſine omnibuts.

Hanc tibi Theologiæ facem prælucebit in A-
ſia Jobus, fatniliæ myſtagogus, ſed ærum-
narum icopus. Proruit de throno in ſterqui⸗
linium heros laudatiſſimus. Sed cùm èe tàm
alto faſtigio ruerit, citra ictum nihilo mi-
nus caſus ſtetit. Eò nempe integrior mente,
quôò carne debilior, in tanta domus, fami-
liæ, rerum, ſuique fractura ſtetit infractus.
Nimirùm amiſiſſe ſe credidit nihil, quia
Deum non modè cum fundis & pecore non
amiſerat, ſed propius adpreſſerat animo. Ko-
dem ſtetit vultu in ſtercore, quo fuerat in
curuli. Vox una Aſianis eſt: Dominus de-
dit ,„ Dominus abſtulit. Temperie proinde
cœli fruuntur perbenignàa. Nam Afris nul-
lus tunicæ uſus præ æſtu: continens Euro-
Pæis prætexta uſus præ algore. Metunt emim
carnalia, ut ſpirituaha ſerant. Et, miſi de
Evangelio vivant operarü, Evangelio mi-
litare vix pofſlunt. Afri, & contra, niſi iden-
tidem midentur victus, cultuſque ſeverita-
te, cum monſtris prorſus non pugnant. Sci-
unt Aſiani abundare, ſciunt & penuriam
pati. Quod ſanè neſcit America, quæ con-
tra & abundantiam patitur cum angore, &
in penuria convivatur. Eo enim conſeripfa
eſt elogio: Deus meus & omnia. In Aſia
rerum jactura toleratur; exquiritur in A-
merica. Ibi vivitur etiam parvo benè: bic,
niſi vivatur parvo, vivitur peſſimè. Diri-
pienti tunicam Aſiani remittunt & pal-
lium. Utrumque projicit America nullo Præ-
done

5§. Fob.

Nil prs⸗
ter Deü.

Job. 1.21.

l. le
er,
, i
l in⸗
NMin
ote⸗
e
luts
min n
cehlluel
n i tun
li Nun
uun Kl,
un l
ui Gnun
, ,,n kal
hocanlti

N s,
2,inles,
Nℳ 1 tunn to 1
brunug,
, Inn rel unun
unt aölan
nidt
P ori,
Cimds 6

1
331
E,a ortan

Wllo,

nDunitken,
Peun, gum!
1 Aan der
Eltun ren
MN maite
u Hucge
Callr, i e⸗
r Eten n
MMal üttene
Ealnt, i eum
ſger anm
ib rzenin A⸗
unn oun ii ſ

i legios 1

Stromatum, Lib. VIl. 327

§. Eſther. done laceſſita. Imperat huic proinde regioni
Eſther, quæ urebatur nuptiis, ſqualebat au-
ro, algebat purpurà, ſceptro ancillabatur.
Audi ignotum prorſus noſtro orbi novi or-
Eſth. 14. bis idioma. Tu ſcis neceſſitatem menm, quod
abominer ſignum ſuperbiæ & gloriæ meægx, &
deteſter illud quaſi pannum menſtruatæ: Et
nunquam lætata ſit ancilla tua, ex quo buc
tanſlata ſum in præſentem diem, niſi in te,
Domine Deus Abraham. Novi peregrinari in
vocabulis penè inauditis aures noſtras. Loquen-
dum ità tamen tibi eſt, ſi eò appellere ſta-
tuiſti. Non modò enim toleranda tibi rerum
tuarum jactura eſt, ſed etiam adamanda. Pi-
et enim provolutam divinitati animam tem-
poraris circumvolvi. Hærent propterea in A-
ſia non pauci, qui ſe putant in Americæ um-
Tumbora- bilico conſtitifſe. Nam, ut nudus in ſterqui-
um con- limio jaceas, Jobus es, non Eſther; niſi jace-
zempinz. re tum tibi videare in fimo, ubi in ſtragu-
Dignitas lis, purpurâque recubueris. Quis verò nolſ-
ecuſan- trum vel unam ex his novi Orbis regionem

at la.

tedde

FPauper-
tas ada-
manda.
men Hril

luns Nonck.

iz. intravit aliquando? Hi regnavere in ſuàâ quiſ-
tibert, N zas. que provinciâ, in quibus nos necdum colo-
n, e Religionis Mias duximus. Quotuſquiſque ità nmudus eſt,
Wot erimn. munia ut non interdum Deum eſfle patiatur remo-
u? At viliora, tiorem ſibi, ne à ſe aut affines paulè propel-
Uin. Hibe lat, aut gloriam arceat? Quod ſi Africæ o-

ram nondum legiſti, Europæ, Aſiæve reg-
naſti? Porrò, ne crederes tàm eſſe inter ſe

n: ked ane

wonerg dr.
1 rerd i bl. diſſitas novi orbis provincias, uti à ſe ipfis
ſübincke tul diſtant noſtri orbis regiones; Unum tibi pro-
1e Mugtt fero Danielem, nullam ex his non obeuntem.

Nemo ur Is enim, quùm mori maluit, quàm non ora-
re, Africam peragravit, non veſtem modô,
ſed vitam paratus exuere, ne Deum exueret.
Ideò eà nuditate pugnavit feliciter cum Leo-
nibus. Europam tum maximè ipſe quoque lu-
ſtravit, cùm illi potuit non placere Nabucho-
donofor, niſi peccata ſua eleémoſymis diſpun-

1 ſue on
relucchit

n iar xiſſet. Et quem non coluit Daniel, ſi tyran-
ed m et num ad pietatem excoluit? Aut ubi Deum non
n dtinn quæſivit, qui eum & inter Leones, & coram
mginmt, Rege, & contra ſtatuam exquiſivit? Inde fa-

cilè trajecit in Aſiam, quando in lacum de-
mitti potuit ipſis fortior, audaciôrque Leoni-
bus. Regnavit demum in America beatiſſimè,

2 Comm, iun
ſett Mndhe

ir nül 1 qui cibos regios recuſavit, & oblatæ à Bal-
ec thaſſare ſtolæ, torquique nuntium remiſit.
lerat ul Dan. f. Munera tua ſint tibi, & dona domus tuæ al-
n. iri da. Repulſam pati aliquando didicit Pur-

pura, quæ tot Candidatos rubere coëgit re-

enhete pulſæ tonitruo expalleſcentes. Ità nimirum u-
Nin 1 nus potuit ubique regnare. Quæ ſanè novi
conren in⸗ Mundi regiones habent ſuas quoque ſtellas
re. Meimene plane novas. Nam Africæ Scorpius incumbit:
nt. Nt,l 6 ut ſciat Suſanna radiare monſtra, ſi cœlo in-
Luuglo I figantur. Collucet enim Tentatio, ſi non il-
cnti, n⸗ ludit. Erravi. Anguis Africæ collucet, qui,
rugve bens ut caput tueatur ſuum, corporis volumen re-
on gen liquum negligit. Ita Afris unum eſt tuendi
In & Numinis ſtudium, objecto, ſi opus ſit, in-
wetica, e comimnodis corpore. Ara imminet Europæ: ut
cun ngne, ubique litet Abrahamus. Obſidet Sagittarius
enim ulif Alſiam; ut Jobo vulnera vertantur in ſidera.
