Ibid.

ra deſerta, & invia, & inaquoſa, ſic in Sancto
apharii tibi, ut viderem virtutem tuam . 2 glo-
riam tuam. Licet, licet in pavimento ſinarag-
dino, & ſub laquearibus cedrinis Deo frui.
Quod citò ipſemet intellexit, dum etiam in
uberi, pinguique ſolo renidere divinarum ſe-
getem voluptatum cecimit. Exclamat proinde
ibi, quaſi ſuppuderet eum delectæ ad prægu-
ſtandas delicias eremi, clamat, inquam: Nicut
adipe & pinguedine repleatur anima men:
labiis exſieltationis laudabit os meum. Eſt ſen-
ſus, ni fallor, ejuſmodi: Putabam tum tan-
tùm ſapere Numen, quum omnia abeſſent,
quibus titillari cor poſſet. Timebam enim de-
licias ſpiritus explicare non poſſe dulcorem
ſuum, in exundantia temporariæ voluptatis.
Ideò avolaram ab aula in rupes. Nunc verô
medullam ubertatis humanæ non timeo, nec
horrea copiarum exhorreo; nam, etiamſi op-
plear pinguedine, adipéque fortunæ, ſcio ta-
men placiturum mihi præ omnibus Deum. La-
biis exſultationis laudabit os meum. Quoniam
melior eſt miſericordia tua ſuper vitas. Non ſu-
per compedes, ſed ſuper vitas. Felicitatis com-
paratione voluptas tua, Domine, non decreſ-
cit; ſed cumulatur. Nunquam Dominus è

carcere diſcipulos vocavit ad ſeſe: verum è&

—

Oliva

telonio, ubi plurimum æris renidebat, ad ſe
Matthæum abſtraxit. Vidit hominem, ſedentem
in telonio, Matthæum nomine, & ait ülli, Se-

quere me. Nolo, inquit Dominus, ærumno-

108 , nolo compeditos: meos mihites inter opu-
lentos adlego, quòd ea ſit dulcedo ſtipendii
mei, quæ abſorbere valeat, & obliterare
opum pompas, & nectar. Apertum eſt autem
illicò os ejus, & lingua ejus, & loquebatur be-
nedicens Deum. Non mirarer, ſi Zachariæ
ſaperet Deus in orbitate & luctu. Stupeo tot in-
ter blanditias exorti pueri, & loquelæ recep-
tæ, in unius erupiſſe Numinis præconia elo-
quentem nuper ſenem & parentem. Quid Deo
dulcius, quando ſaporem retinet ſuum in ge-
mina fœcunditate labiorum & uteri? Conſtan-
tius adhæſit Chriſto cæcus emergens è tenebris,
quàm caligans. Et confeſtim vidit, & ſequeba-
tur illum magnificans Deum. Quandiu cæcus
clamavit ad JEsUM, videbatur illi in loco hor-
roris fragrare Chriſtus. Ubi veròô perfuſus eſt
luce, quis non videat clariorem illi Chriſlum
eſfſe, quàm Solem? Vidit, & ſequebatur. Ergo
in ſinu felicitatis magnitudo Domini non im-
minuta, ſed aucta eſt. Nunquid cognoſcentur in
tenebris mirabilia tua: & Juſtitia tua in terra
oblivionis? Bos eſt, qui cognoſcit in præſepio
Dominum ſuum. Chaldæus eſt Nabuchodono-
ſor, qui in clibano ignis ardentis filium homi-
nis reveretur. Si Salomon es, etiam/cùm præ-
polles, Numen efſuries. Confortatus eſt ergo Na-
lomon ſilius David in regno ſuo. Quid tum? Aſ-
cenditque Salomon ad altare aneum coram taber-
naculo fœderis Domini, & obtulit in eo mille ho-
ſtias. Quanquam quid Salomonem commemo-
rOo? Audi Nabuchodonoſorem in regnum redu-
cem. In regno meo reſtitutus ſum, & magnifi-
centia amplior addita eſt mihi. Nunc igitur ego
Nabuchodonoſor laudo & magnifico, & glorifico

Matth. 9:

9.

Luc. 1. 64.

Luc. 1.
4 3.

Pſ. 87.19.

2. PAT. 1.I.

lbid.

Dan. 4.

Regem ecœli. Nemo;, ut puto, non videt tantam

eſſe divinæ exundantiam magnificentiæ, ut
etiam in ſolio & corona unus vel Tyranno ſa-
piat Deus. Conſonat Regis præcomium de Do-
mini magnitudine cum vaticinio Amos, qui
tum adventurum profitetur Salvatorem, cum
dulcedo velè rupibus exſudaret. Nillabunt mon-
tes dulcedinem, & omnes colles culti erunt. Et
convertam captivitatem populi mei Iſraæl. Nimi-
rum, cùm reſtagnaſſet in orbe terrarum Pax,
Romanique vi regni, quà quà mundus patet,
exundaſſet, non quidem cœnoſus Geon, ſed
Ganges aureus, gemmeuſque Indus, omniâque
obſtructis Jani foribus aut Baccho litarent aut
Veneri: tum enimverò Chriſtus Dominus aflu-
menta diſſeminavit in purpura, clavos ſceptris
inſeruit, ſolio Crucem impoſuit. Quid plura?
Tum fellis ſui delicias hominum generi pro-
pinavit, cùm aureus Babylonis calix inebria-
verat, propinante Octaviano, Aſiam univer-
ſam, & Europam. Audi Eſaiam: Conflabunt gla-
dios ſuos in vomeres, & lanceas ſuas in falces.
Domus Jacob, venite, & ambulemus in lumine
Domini. In areis & torcularibus Botrus hic eli-
quat muſtum ſuum. Non enim ſuſtinet auge-
ri pretium vadimonio ſitis: verum in ipfo la-
cu voluptatum nundinas ſuas inſtituit. Botrus
Cvpri Dilectus meus mihi, in vineis Engaddi.
Si non indiligenter contempleris palmites Bac-
chi, ſpectabis ulmis adrepere, ut ſcilicet ſte-
rilitate fulcientis ſe plantæ luculentiorem pom-
am reddant racemorum, quos proferunt.
Chriſtus verò non in rupe viret, non viget
in

Amos 9.
14.

Iia. 22 ſ

Can. 1.13

o
n
nor.
ibi un
bi hun
ſen⸗
ſn gun
lis ho
un
n n
Hernot
1/lie
ntlen
Cen nel
in cl.

unbuleine
lige lulk n
nfhvarlen
n Nerilrt,
N in Kne
E D

n
ge Nr Ren

S

n M
N.5.
.

.
4

du.
Mi
nne
Uten lieg
be.
D
Win
.
&.
Ing.
enehnt,
ſgehelut
Cecn
Cd hor.
ln d
Chnüum
n
Um.
tent
relhin
Gchodee.
humkon-.
nhnu.
Aeplen
Crentr
es leh⸗
CoE
gintlr
ir iin g
,O Ynfn
Videt tnnmn
Kcentie,
Ipmmd
Guumce
And,
toteln,

Filehrne k

Tundu ien
Celh,

dus, omrige 2–

bo ltaelt
Dominwdl
churo lenn
Cuiſin
n gehet 1
S
Aen ui,

3 .

inßidi.

Stromatum . Lib. V.

in littore, in vineis matureſcit Engaddi, ut
vel in Regia ubertatis fœcunditatem ſuam ef-
fundat. Imòo & Cypri Botrus eſt, ut ſcilicet
ibi commendet dulcedinem vindemiæ ſuæ,
ubi humanæ vireét quam maximè illecebra
vindemiæ, Ergo partiri tota congeries in ca-
pita quatuor, dividique poſſet: Nempe De-
licias Domini ſummas eſleé, & primòô ſapere
iis, qui humanas ſitiunt voluptates. Secundò;
iis, qui eas aliquando guſtaverunt, quan-
quam jam illis careant. Tertiò; illis, qui
natant in eis. Quartò demum; ſapiunt iis,
qui à ſumma egeſtate ad beatitatem ſummam
devenerunt. Inter quos vexillum prætulit An-
na, quæ ſui pertæla uteri ſterilitatem Gamué-
lem tandem enixa eſt. In quo tamen cum ima-
ginem præſenſiſſet Chriſti, uſque adeò ine-
briata eſt melle Domim, ut oblita ſit non
preffuræ præ filo, ſed Samuslis præ Chri-
I. Reg r: ſto, illicôque exclamarit: Exultavit cor meum
1. in Domino, & exaltatum eſt cornu meum in
Deo meo. Dices, in has erupiſſe voces poſt
ablactatum jam puerum, in quo cùm per
biennium exultafſet, tandem tripudiavit in
Chriſto, illato in Templum filio. Et adora-
1. Reg.1 verunt ibi Dominum, inquit; Et oravit Anna,
28. & ait: Exultavit cor meum in Domino. Ergo
nonniſi faſtidio amplexandi pueruli exultavit
tandem in Domino. Non omninè allucinare-
ris, ſi Anna diceret, Exultat cor meum, ut
Luc. t. deinceps Virgo occinet, Magnificat anima
46. mea Dominum. Verùm, cùm dicat, Exulta-
Anna da- it; ni ſurdus es, palam fœmina profitetur
muslis. . . “ . . .
olim ſe in Domino geſtüſſe. Quia lætata ſum
in ſalutari ejus. Non nunc primùm lætatur in
Servatore, ſed tunc in eo reſpiravit, cùm in
Samueéle, quaſi in ſpeculo ſubſtantiæ ejus,
venerata illum eſt. Neque enim legimus uſ-
quam exultaſſe Annam, niſi cùm in ſanctua-
rio obtulit filium. Concepit Anna, & peperit
Klium, voeavitque nomen ejus Samuzl. Ubi hic
vel umbra lætitiæ? Fleviſſe illam quidem ſcio,
diuque luxiſſe orbitatem ſuam: non tamen e-
dito fllio exultavit. Cur? quia cùm prototy-
pum prævideret, imaginem negligebat. Læ-
taretur in Samuele, niſi exprimeretur in Sa-
muele Chriſtus; à quo lactabatur, cùm illum
lactaret. Quis ſomniaſſet, quùm uberibus fi-
lium ſuum admoveret Anna, à filio Dei cor
1. Reg z. ejus lactari? Dabit imperium Regi ſuo, & ſa-
*blimahit cornu Chriſti ſui. Excipiebat Samue-
lem, ut JIrxsM exciperet. Lactabat filium, ut
à mamilla Patris nutriretur. Ideéôque inde il-
licò in Domino exultavit.

1. Reg
I. 20.

10.

Auliei Diſrumpens, ſoindam regnum tuum, &
dabo illud ſervo tuo. 3. Reg. 12. I1.

Confden. Servo tuo? Et quare non hoſti ejus, ſi ta-
tis in ho- Men in ultionem ſceleris regnum, Domine,
minibus. Salomonis diſrumpere ſtatuiſti. Hoc enimverò
ie7. optatur in Provinciis & Regris quam maxi-
da ignie, n&, ut defuncto Principi ſubſtituatur do-
erxe- Meſticis unus. Servo tuo? Pharaoni potius,
ris. aut Aſſyjrio tradatur. Ut enim ſæviat, hoſtis
aianer ſit neceſſe eſt, non famulus. Adad eligatur ex
3. Reg. ſemine Saülis regio, non Jeroboam. IIle ad
12. 5. ultionem exardeicet trucidatæ per Joabum
ſobolis ſuæx: hic verò præfecturæ ſibi con-
3. Reg. creditæ memor blandietur generi Salomonis.
12.28,. Conſtituerunt eum Præſectum ſuper tributa uni-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

289
verſæ domus Joſeph. Imòô ſervum eligo, non
hoſtem. Neque enim ſævior hoſtis, quam fa-
mulus, ſi regni, Numinis immemor, potia-
tur. Quis inimicior Davidi, quàm Saul? Ve-
rùm toties appetitus à Saüule David, & de-
functo parentavit, & menſæ ſuæ intereſſe juſ-
ſit nepotem ejus, & vel Semei pepercit, quòd
Regem affinitate contingeret. Neque enim ho- P'g d:
ſtis ità ſæviret, ut ſervus graſſabitur. Nonne gnis pse-
à Samuéle ex Agaſone Saul cohoneſtatus co- bie eve-
rond eſt? Brevi tamen ità illum inſectatus eſt benti.
Perditiſſimus Princeps, ut vel Deo ableganti Rex eve-
ſe diceret Samuël: Quomodo vadam: Audiet ate
enim JSail, & interficiet me. Nunquam caviſ- gigni ſius;
ſe fſibi Samuelem didici à poſteris Agag, quem 1. Reg.
in fruſta conciderat in Galgalis: & ſibi à Sau- 16. 1.
le metuit, quem unxerat Regem. Haud ſibi
cuſtodes adhiberi popoſcit, cùm in Re-
gem ferrum ſtrinxiſſet; quanquam fſciret af-
finitate conjunctiſſimum Dynaſtis & Regi-
bus. Timet Saülem, cui ſceptrum incogitan-
ti detulerat. Uſque adeò nemo verior hoſtis
futurus eſt, quàm is, quem ſervum putas,
quem à jumentorum chitellis ad curulem ſel-
lam elevaſti. Quot inviſum hoſtibus fuiſſe
cenſes Aſſuerum, qui jugo imperii ſui cen-
tum viginti ſeptem provincias oppreſſerat ?
Nullus tamen ex his, aut ex Hebræis ullus,
quos tamen und delendos die Amano dedi-
derat, inſidias molitus eſt Regi, niſi Eunu-
chi duo, quos ipſe in aulam adſciverat. Nri-
Ptum erat, quomodo nuntiaſſet Mardochaus
inſidias Bagathan & Thares Eunuchorum,
Regem Aſuerum jugulare cupientium. Obſide-
batur Hieroſolymis Achaz à Regibus Syriæ
& Iraélis Raſin & Phacee, quos tamen de-
ridendos juſſit Dominus, & monuit Eſaias.
Cor tuum ne formidet à duabus caudis titio-
num fumigantium iſtorum. Haud tamen Dei
Spiritus, qui cor tuum formidare prohibet ab
hoſtibus, quanquam paludatis & loricatis,
reſpirare te ſinet in ſinu domeſtici tui. A flliis Eccl. 32.
tuis cave, inquit, & à domeſticis tuis atten- 27.
de. Nimirum Jonæ cucurbitam non imber,
non grando, non ſpiritus procellarum evul-
ſit, ſed innatus in ea vermis eroſit. Et pa-
ravit Deus vermem aſcenſu diluculi & per-
cuſſit hederam, & exaruit. Quis non obſtu-
peſcat? Pſallit Jonas in ventre Ceti, ejulat
in vicinia vermiculi. A monſtro ſervatur ad
prophetandum, à verme urgetur ad funus.
Bene iraſeor ego uſque ad mortem. Joſephum
modò compeditum, modò coronatum ſpecta-
bis. Hinc fratribus, hinc .Ægyptüs ſtipatur.
Utris eum debere credis tum vincula, tum
infulas? A Pharaone præficitur regno, à fra-
tribus truditur in ſervitutem. Nunquam au-
diviſti dicentem David: Fugiamus, neque e-
nim erit nobis effugium. Niſi cùm declinaret

Ingrati-
tudo ſæ-
vior eru-
delitate.
Dignitas

Ehſt. 6. 17

Eſa. 7.4

Jonæ 4.7

Ibid

2. Reg.
I15. I4⸗

ab Abſalom, cui ſecures oſculo commutave-

rat ,„ quem fratris pollutum cruore lachry-
mis abluerat. Goliæ occurrit, Semei pertu-
lit, Philiſthæos occidit, Abſalonem timet.
Domeſticus enim erat, & filius. Dixitque
David. infatua, quæſo Domine, conſilium A-
chitophel. Audiſtine orantem uſquam Davi-
dem, ut infatuaretur conſilium aut Gigan-
tis, aut Saülis, aut Semei? Arcana extimet
Achitophelis. Progreſlus enim erat ab aula
ad aciem. Domeſticum timuit filii ſui,
quem ipſe tot annis regiis ſportulis enutri-
verat. Non immeritè ergo Dominus, ut
B b Salo⸗

2. Reg.

1531

290

Aulici Salomonem hoſtilius excruciet, ſcindens reg-
frenan- num illius, principatum tradidit Jeroboamo
vi d. ejus ſervo & præfecto, non Adad hofti & pro-
fugo ejus. Regnabat ſuper omnes ferè tribus
filius Saülis Isboſeth, pugnabätque contra
Davidem & Joabum. Deturbatus regno eſt
Isboſeth. A quonam crederes? A Davide,
an verò à Joabo? ab Abner, de quo hæc ha-
2. Reg. bes. Cum ergo eſet prælium inter domum Saul,
3.7. & domum Bavid: Abner filius Ner regebat
domum Sauül. Quid apertius? Nonne ſervus
Saülis Abner? Nonne inter ſervos anteſigna-
nus? In hoc ipſo capite, ubi elevatio ejus
deſcribitur, proditio quoque ejus evulgatur,
2. Reg.3. cum, miſſis ad Davidem nuntiis, ait: Fac

12. mecum amicitias, & erit manus mea tecum,
& reducam ad te univerſum Iſraél. Quid, quod
dejectus ſolio à Duce ſuo Isboſeth, malè tu-
tus quoque eſt in lectulo ſuo à familiaribus
2. Reg. 4. ſuis? Duo autem viri principes latronum erant
2. flio Saul, nomen uni Baana: & nomen alii
Rechab. Jugulatus jacet in ſtrato ſuo Isboſeth.
Diceres à Davide eum occiſum. Vel certè ab
aſſeclis Abner, qui ab eo defecerat, trucida-
tum putabis. Obtruncatus eſt à Baana & Re-
chab, qui, rebellante Abner, & dilabente
ad Davidem Ifrael, videbantur conſtantius

Ibid. partes Isboſeth contutati. Nublatoque capite e-
Servi im Jus abierunt. Illud obiter animadvertas velim,
pii. nunquam Principi fore fidos, infidos Legi &

Rex deli- Numini. Abner ſcortis admiſcebatur. Dormi-
gat Mini- vit enim cum Reſpha. Baana & Rechab du-
Sror nno ces erant prædonum. His Isboſeth inniteba-
centes. . . 1
Peccati tur, & everſfus per illos eſt. Ille amore con-
damna. Cübinæ transfugit à Domino ſuo: hi ſpe mer-
Aulici cedis caput Principis Davidi obtulerunt. Nuſ-
impii ra- quam leges a Nathan aut Davidem proditum;,
r non in-
hai aut Salomonem deſertum.
E 27. Nohra nimis, d.
rat autem Pukita Putohta ns, 0r-
miebatque cum Rege, & miniſtrabat
ei: Rex verò non cognovit eEam. Ado-
nias autem filias Haggith elevahatur,
dicens: Ego regnabo. 3. Reg. 1. 4.

Luxur ia.

Rex regat

Si etiam cùm Abiſag à Rege nec adamatur,
nec cognoſcitur, ſolo tamen contubernio ſuo
ità creditur vel Davidem conſopire, ut nec
regno aptus ferendo haberi incipiat, & Ado-
nias imperii ſceptrum nec juſſus invadat, ſpe-
ctante Patre, & diſſimulante: Quid, quæ-
ſo, fiet, ſi Virgunculam & adamet Dyna-
ſta, & adoret? Non ſenio aut gelu Parentis
inflammatus eſt Adonias, ſed conturbernio Su-
namitidis. Etenim implicatum amplexibus foœ-
minæ Regem, quanquam pudicis, explicari
non jam poſſe ad pertractanda gubernacula

regni cenſuit, ideôque clamavit: Ego regna-

bo. Nec ſua illum fefellit ſpes. Siquidem
cùm anteambulones omninò quinquaginta an-
te eum currerent, non corripuit eum Pater
Iluts aliquando. Ecquando enim ex Iride mi-
niſtrantis Regi Abiſag fulmen erumperet,
quo regnaturus percelleretur conſpirator? Ne-
quit ardor, zeluſve juſtitiæ in ejus corde fla-
grare, quo cum voluptas recumbit. Ecquan-
do enim in ſulphura lac concreſcat? Quâ
tandem ratione uber Virginis in pharetram
convertatur Ducis, unde jacula deproman-
tur, ad interitum perduellium? Quam ſanè
vindictæ lentitudinem Venus invehit, etiam

Oliva

—

Cùm caſta eſt. Quid ex ea vigoris expectes,
cùm mollis eſt, & procax? Si dormientem
cum Sunamitide Regem toties triumphantem
vOX iſta, Ego regnabo, non excitat: quo ſa-
nè fragore nullus in aula tetrior;, funeſtior
nullus;, putas ſtertentem cum Dalila excitan-
dum Dictatorem, excutiendum è ſinun Tha-
maris Conſulem, quùm de pupillorum op-
preſſione compellabitur? Ad tantum tonitru,
quale eſt, Ego regnabo, Réx non evigilat,
quod ejus hæreat lateri, quam non cognoſ-
cit, pudicitia, quam venuſtate pulchrior.
Quam;, rogo, vocem exaudiet Prætor, ubi
eum concupiſcentiæ ſomnus oppreflerit? Et Ibid,
Abiſag Sunamitis miniſtrabat ei. Etiam cum
ancillatur Venus, Reges exarmat: quid ac-
turam putamus eam, quem illi miniſtrave-
rint Reges? An non Siren luxuria eſt, quæ
ità Ulyſſi ſuo aures oppilat, ut nec audiat:
Epo regnabo? Tu veròô ne illud objeceris, ex- Rex regas
auditum quidem procaciſſimæ fragorem vo- .
cis à Davide, ſed prudenter diſſimulatum
fuiſſe. Quid enim ageret & Senex & Pater? Superior
Quid ageret? Quod egit. Senem tu illum co- vigilen.
loras & Patrem? ego & Regem memini.
Nulla porrò tanta ſenectus eſt, quæ, ſi ſcep- Scandals
tro invitatur, elidere non poſſit vel Geryo- von ker-
1 . mittenda
nem. At quanto, inquies, conatu? Minmimo. gue molli
Una ſat eſt mula ſi ſternatur, unuſque tibi- facils poſ.
cen advocandus eſt, ſed à Rege, ut procel- ſant.
la univerſa appetiti ab Adonia Principatus 5. David.

diffletur. Imponite Salomonem klium Meo trd .
. . J. ſervan-
Iuper mulam meam⸗ vanetis buccind, 1— 14, Ec
&σ 4 „ Ec-

cetis Vivat Rex Nalomon. Et, ne crederes cleſiaſtica
ſemiſomnis iſthæc deliria Senis, opponentis Zariſti-
ephippium & buccinam vociferanti Adoniæ: Tio & Se
Ego regnabo Audi. Impoſuerunt, inquit Scri- i .
ptura, Salomonem ſuper mulam Regis David, meane,
& cecinerunt buccina, dixitque omnis populus,
Vivat Rex Salomon. Quid ais? Tantum con-
ſpirationis, temeritatis, & arrogantiæ flumen
nonne unius aggere litui, unéque objectu mu-
læ refluxit in ſeſe, ſuéſque reſorbuit gurgi-
tes, quibus ad ſolium uſque occupandum ere-
xerat ſeſe? Et tamen, ut ait Scriptura, Rex
ſenuerat nimis, & Abiſag Sunamitis miniſtra-
bat ei. Nihilo minùs ea eſt authoritss Dia-
dematis, ut ſolo poſſit nutu & Senis & Pa-
tris inhibere ferocientem feſtinantémque ad
coronam Adoleſcentem, jam jäamque metæ
proximum, à bravio revocet ad carceres.
Quod potuit,; Thaumaturgi baculus cum
Lyco flumine exundante, quod poteſt Lit-
tus cum Oceano furente, id poteſt ſceptrum
Principis cum audaci, id ſolium Dominantis
præſtat cum Ferocientibus. Componit au-
thoritas imperantis ſævitiem graſſaturi. Ni-
mis, nimis effulgurat Corona, cujus reper-
cuſſu Tenebriones illicò aguntur in fugam.
Quid plura? Obequitantem Pegaſo ad thro-
num Iraelis Adoniam David clangore ſiſtit,
voce terret, eludit jumento. Diſcant hinc
Principes ſuam aliquando tandem dimetiri
lucem, ſuumque robur noſſe. Quid enim
non poſſis Vir, ſi tanta potuit Senex? Quid
armatus non valeas, ſi conglaciatus regna
diſpenſat? Quid Dominus ages, ſi Pater op-
primit filum? Quid cum Marte non pera-
ges, ſi David fulgurat, indormiens Abiſag?
Utinam rerum Dominis regiæ virgæ vis poa-
teret. Exiſtimabat ſe manu geſtare Moyſes rfer
baculum nuceum, & anguem, quo elementa nesn
terreren-

7 aiuln Ca
„
, dd

Poni ton
r, WMos!
bdle ,

Cle clalt 1
4

y i

Chng won

Ne n
Nugcatli iel
. r d,
Ulnr lie!
le hon
u. Miin
1iel, 4
t bacnl
lego .

Uin

ir, nii o
Alhnmnn
ANannpelnr
n Deane
nN. ud
uheg
hlitrodl
U rae
Di

l
ten
en
ſ.
ellor
Ctan
Tr.
n
hler,
Gnl
Urn.
in
iniknne.
l e
iudit
Aelderl
Dren e.
Imlnm
& Daeri
hilun co.
n Menin
e,Ab
el Gene
Muim
lcbe ti
t roek
Drimut
liun

Opporeni,
i Adir
imgut di
Rezi Ditis
in lin
Tummmon
anne n
becun.
tbuit er.
Pandum er
crihtun,
mitis ſtinft.
Uthorts Ur
Genisd lt.
mubtennge
ndr ne
4 21 reels⸗
buollis nn
d poel ir
Ctek ſenmmn
Uum Dominnms
Coopvet 1
ralleuri. .
4, C 1
Utut in N

egchali

Reæ time-
ri, & co-

li debet.

Stromatum, Lib. V.

terrerentur, habebat in dextera. Ovem te
coërcere poſſe vix credis? Pharaonem obrues,
Mare fugabis, emollies in ſtagna ſilices, Ver-

Eecleſa- tes Nilum in cruorem. Si mihi non credis,

Kica fa-
ri ſai Oi
audent. .
§. Moyſes. Dixitque Dominus:

vel Deo crede; crede portentis. Quid eſt,
quod tenes in manu tua?; Reſpondit: Virgam.
Projice eam in terram. Pro-

Exod. 4. jecit, & verſa eſt in colubrum, ità ut fugeret

supe rior
miris ſit 2
nale ſat
ipſa di.
grnita;

terret.

Moyſes. Virgam putas eſſe, quam tractas?
Coluber eſt. Utere tu tantùm eâs, & vim in-
telliges ſceptri tui. Putabat Apoſtolici Prin-
ceps Senatus Petrus vocem ſuam aut fœnum
eſle, aut ariſtam, ideéque evaginare illam
etiam coram oſtiaria non eſt auſus. Brevi ta

Afabii- nen didicit ſuæ vim vocis, quando, fulgu-

tas in Re-

Se.

rante verbo labiorum ejus, & matrona con-
cidit, & Senator expirat. Audiens autem A-

Act. 5. 5: zianias hæc verba, cecidit, & expiravit. Fn qui

loqui non eſt auſus coram ancilla, ut loqui-
tur, viros interficit. Suxerant ſuperſtitionem
cum lacte plerique & domo Jacob, oppleta-
que erant idolis tentoria Iſraelis. Quibus, ro-
go, machinis monſtra educentur & corde?
Quibus non opus erit ſuppliciis, ut Lerna tot
capitum extinguatur? Quo flumine oratio-
mis utendum erit, ut patrii dediſcantur ritus,
ipſique penates deprimantur? Falleris. Uno

Gen. 35. Confecta verbo res eſt. Ait Jucob: Abjicite

2.

Ibid.

Deos alienos, qui in medio veſtri ſunt. Ubi
machinæ hic? ubi eloquentia? Intuere modò
disjecta ſimulachra, everſoſque Deos:. Dede-
runt ergo ei omnes Deos alienos, quos habe-
bant. Noli timere, virga tua ſerpens eſt: om-
nia poteſt, ſi audes omnia. Dices, aliorum
quoque baculos in morem anguium ſibilare.
Quid ergo Coluber aget tot undique obſep-

tus aſpidibus? Aget quod Moyſis confecit

Virga tantis Magorum Ceraſtis oppugnata.

Exod 7. Projeceruntque ſinguli virgas ſuas, quæ verſa

12.

Jſunt in Dracones: ſed devoravit virga Aaron
virgas egrum. Meminiſſe terillud velim, Aa-
ronis virgam in colubrum duntaxat coram Re-
ge converſam, quùm excantatæ a Magis vir-
gæ in Dracones intumuerunt. Et tamen Dra-
cones ceſlere colubro, unâque ſerpens tot
monſtra abſumpfſit. Minatur defectionem ſub-
jectus, niſi cupiditati ejus habenas remittas.
Terret te impius, quòd provocaturum ſe di-
cat ad ſupremum tribunal, ſi à te violatæ
legis compellatur reddere quadrantem noviſ-
ſimum. Dracones hi certè ſunt, quos tamen
Virga directionis abſorbet. Etenim illæ aſſe-
clarum ſunt virgæ, non Legiſlatoris. Quan-
quam Tyranno gratioſa iniquitas eſſet, impe-
ranti Juſtitiæ obluctari non poteſt. Magi ſunt,
coram Pharaone ſunt, virgas ſuas êfferarunt
in Dracones. Eſto: Virgæ æquitatis nimia
vis eſt, à qua illicò ceraſtæ devorantur. Noſ-
ce te ipſum. Tantùm dic verbo, & caco-
dæmones exurentur. Litaverat populus uni-
verſus vitulo in eremo. Tantorum reorum

quis non diſſimularet flagitium? Quis ſuppli-

Exod.32. cum non differret? Præes? Aude. Occidat

29.

unuſquiſque fratrem, & amicum, & proxi-

mum ſunm. At quis mandatum difficillimo

tempore excepit? Audi: Feceruntque filii Le-
vi uxia mandatum Domini, cecideruntque in
die illa quaſi triginta tria millia bominum.
En tuæ vim virgæ, en robur ſceptri, quod
geſtas! Quicquid edixeris, illicò conficietur.
Tuba Adoniam interſiſtet, Ananiam vox o-
Primet, Lex una Idola deliciet, verbulo dun-
Ethicæ Comment. Tom. II.

taxat Moyſis delebuntur tribus innumeræ;

Dracones eſca, non ſupplicium ſunt, pedi im-
perantis. Intende, proſpere procede, & regna.

Pl. 44.

Sugittæ, inquit, tux acutæ, populi ſub te cadent.
◻

Si regnas, nemo non intremit. Videre id libet
in Chriſto, qui nummularios & pullarios e-
jecit & Templo ſemel, iterumque; hoc eſt,
quùm primum ad evangelizandum progreſ-
ſus eſt, & quùm jam jam moriturus aſcen-
diſſet in Jeruſalem. Verùm, quùm initio
prædicationis impios proturbat ex atrio, fla-
gellum intentat: Et caàum feciſſet quaſi flagel-
lIum, omnes ejecit de Templo. Solo nutu e-
jicit mercatores ſupplicio proximus. Et imra-
vit JksUs in Templum Dei, & ejiciebat om-
nes vendentes & ementes. An infirmior Chri-
ſtus eſt, quùm eum miracula anteirent, qui-
bus ornabatur, quàm quùm illum vincula
conſequerentur, quibus ad patibulum raptan-
dus jam eſt? Et ibi quidem aquæ hydrias in
vini dolia vertiſſe fertur, hic ſitire ſe mox
fatebitur, ſolo felle potandus. Quare ergo
miraculorum fulgoribus ſtipatus terrere pec-
cantes nequit, niſi a funiculis voci ſuæ autho-
ritatem conciliet: ſatellitibus mox prodendus
ſui verbi duntaxat majeſtate proturbat ex a-
trio nummularios? Nimirum quùm ſecundò
Templum expiat, acclamatus fuerat Davidis
filius, & regni hæres. Turbæ autem, quæ
praæcedebant, & ſequebantur, clamabant, di-
cenies - Hoſanna plio David. Pro ſtipite
ſtirps effulſit, regiique fulgor generis etiam
ſine flagello cecidit, fugavitque contumaces.
Umbra ſat eſt poteſtatis, ad conterrendas
cohertes, claſſêſque impurorum effugandas.
Nihil tam arduum eſt, quod ſceptro non
acquieſcat. Delaſſatus erat Saülis miles cæ-
dendo, profligandéque hoſte. En Regis edi-
ctum prohibentis ab epulis militem: Male-
dictus vir, qui comederit panem uſque ad veſ-
peram. Et non manducavit populus panem.

Joan. 20

Matt. 21.
12.

Matt. 21.
9.

1. Reg.
14. 24.

Ingreſſäſque eſt populus ſaltum, & apparuit

Ruens mel, nulluſque applicuit manum ad os
ſuum. Vides-ne, quanta regiæ ſit virgæ vis 2

Etiam fameſcenti & militi, & victori mella

non ſapiunt, ſi fortè regis ſceptrum ſuo illa

attactu infatuaverit. Exercitum coêrcere quis
poteſt, fameſcentem præſertim, & triumphan-
tem ² Vox una, ſed Principis, quod totus
Mons Sina fumo fulguribuſque non impetra-
vit à Levitis, extorſit à militibus. Audias in
eremo expeti cepas ab Infulis, cùm in ſaltu à
Loricis mella negligantur. Uſque adeò ipſis
quoque Sacerdotibus continentiores Centurio-
nes ſunt, ſi tamen corona infrænentur. Di-

ces, à nullo non timeri & armatum, & Re-

gem, & Saülem. Ades, jam enim ſcenam re-

Rex re-

cludo, in qua phaleratus, & adoleſcens, nec gat.

Rex, Regi tamen conjunctus Abſalom du-
riora imperat, impetrâtque, quàm Saül. Non
enim faſtidire mella coëgit in ſaltu, ſed ſer-
vos juſſit regium ſitire ſanguinem in convi-
vio. Caàm dixero vobis, Percutite eum, & in-
terficite, nolite timere. Vernæ, lixæque non
trepident, jugulato primogenito Regis? Et
quâ eos caſſide obarmas? Quôve pharmaco
palpitanti cordi ſuccurris? Ego, inquit, ſum,
qui præcipio vobis, roboramini, & eſtote vi-
ri fortes. Noli mirari, ſi ad imperium haſta-
ti in campo Regis mel deſipit, quando ad vo-
cem adoleſcentis epulantis regius fapit cruor,

quamvis cruce redimendus. Principis vis
2 eit;

2. Reg-
13. 18.

292
eſt, ut flore cædat, ut capillo vinciat, ut
voce pro calcaribus abutatur, quâ lapidea
quoque jumenta, hoc eſt ſervorum degeneres
animæ, in montem urgeantur. An non rupes
abrupta eſt confodiendus in epulo Amnon?
Inſiliere in eam tamen ſervi perniciores Pe-
gaſo redditi unà Abſalonis voce pennigeri,
Ego ſum qui præcipio: roboramini. Si ergo exu-
laturus poſt imperatam cædem cincinnatulus
tanta poteſt, quid effecturum non credis Con-
ſidentem in ſolio ? Vel ſubcinericius ex hor-
deo Gedeonis, præfecti trecentorum mili-
tum, Panis quaſi gladius extimetur, ipſaque
Jud. 7. 13. Madianitarum tentoria ſolo coæquat. Videba-
tur mibi quaſi ſubeinericius Panis ex hordeo
volvi, & in caſtra Madian deſcendere cum-
que perveniſſet ad tabernaculum, percuſſit il-
lud atque ſubvertit. Reſpondit is, cui loqueba-
tur: Non eſt hoc aliud, niſi gladius Gedeonis.
Epiſiopi Somniaſſe mihi videtur non is, qui ſomnium
reſidentia enarrat, ſed is, qui ſomnium interpretatur.
Viearii Si panis eſt, qua fratione à te quaſi gladius
ure, exhorretur? Gladius-ne, an I
Superior Gedeonis, inquit, eſt „nihil intereſt offane
ipſe ſit an ſica. Ducis enim furfures non imbe-
invigilei, Cilliores ſunt; quaàm ſulphura ſubjectorum.
Nimirum, quod lixa baliſtis non efficeret,
Præfectus præſtare poteſt etiam hordeo. Ni-
hil tam tenue excuti poteſt a Principe, quin
evertendis tabernaculis hoſtium par ſit. Deni-
que coquata ſunt ſolo tentoria Madian,
non arietibus, ſed placentis Gedeonis. Vide-
batur mihi quaſi ſubeinericius Panis ex tor-
deo volvi. Hujus fulgore Panis involuta tan-
tis arcanorum umbris Davidis lucta evolve-
tur. Occurſurum Gigami puerum ſuo inſtru-
xerat Saul & gladio, & thorace. Quibus il-
le rejectis, ſuffecit loricæ baculum, induxit
acinaci fundam. Depoſuit, inquit, ea, & tu-
lit baculum ſuum, quem ſemper babebat in
manibus: & fundam manu tulit, & proceſſit
adverſus Philiſthæum. Rogo, quid cauſæ fuit,
cur æramenta neglexerit pugnaturus? An ba-
culus fortior haſtà * Num ſtamen arcu vali-
dius? Quare ergo virga enſi præfertur, an-
tefertur jaculo funda * Puer, inquies, æris
mole opprimebatur. Levioris ibi certè deeſſe
non poterant armaturæ præſidia. Si Saülis
impar caſſidi, proferatur ephebi galea. Niſi
fallor, ſecum hæc David commentus eſt. Si
loricà inſtruar & gladio, miles pugnabo. Pa-
S. David. ſtor ero, ſi baculo fundâque muniar. Promp-
tius autem eſt, ut terror effulguret ex inſi-
gnibus ductoris ovium, quaàm è teſſeris me-
rentis ſub Saule. Præſum ovibus cum baculo,
ſed præſum. Malo Paſtoris ſpartum, quàm
militis chalybem. Fugavi Urſum, Leoném-
que diſcerpſi Paſtor, elidam & Gigantem.
Dabit te Dominus in manu mea. Nam & Leo-
nem & Urſum interfeci ego. Quibus tu armis
colluctatus es monſtris? Nullis, ut video. Imò
vVerò prævalidis; imagine videlicet principa-
tüs. Præeram, tantumque, papyraceo licèt
à throno, terroris emicuit, ut nuda dextera
præeuntis ſuffocare poſſet vel Urſum. Paſce-
bat ſervus tuus gregem, & veniebat Leo vel
Urſus, & apprehendebam mentum eorum, &
Rffocabam, interficiebädmque eos. Nunc ergo
vadam, & auferam opprobrium populi. Acrius
Paſtoris inſignibus exterrebitur incircumciſus,
quam bellico militis inſtrumento. Si Paſtor

g. Reg.
17. 41.

Ibid.

1. Reg.
47. 34⸗

an Panis eſt? 8i

Oliva

es, fimbrid fugare potes etiam Elephantum.
Palpitat Davidis cor in ſpelæo, nullo luctan-
te. Vinctus-ne eſt, an victus? Ergo-ne, qui
Goliam provocavit, qui Leonem interfecit,
perſequente nemine ,„ contremiſcit? Erras.
Machina, & ingenti quidem validaque vir
tamus excutitur. Si rogas quanam; regiæ ea
eſt chlamydis fimbria. Percuſſit cor ſuum Da- 2. Re
vid, e quocl abſcidiſſet oram chlamydis Sail. 24,62½2
Quid, obſecro, præſtabit in reum erecta Re-
gis virga & ſolio, ſi abſciſſa fugati Principis
fimbria victorem exanimat in ſpelunca? Ex-
plicari non poteſt, quâ ratione in Principe
fulguret etiam ſubtegmen. Miraris apud E-
ſaiam lacere impium exanimem ? Non ful-
mine proſtratus eſt, ſed halitu: Spiritu lIa- lſa. 11. 4
biorum ſuorum interficiet impium. Spiritu la- .
biorum! Num in enſem labia recudit? An
in falcem linguam inflexit ?* Ità certè exacu-
to in gladium ore viſus eſt Chriſtus Joanni,
De ore ejus gladius uträque Pparte acutus exi- Apoc.k.
bat. In gladiumn! Imo verô in ſceptrum, re- 16.
giâmque virgam os efformavit. Audi. Percu-
tiet terram virgd oris ſui, & ſpiritu labiorum
ſuorum interficiet impium. Ut autem videas,
efficaciorem ad conterrendum virgam eſſe,
quam enſem: Ibi Apoſtolus viſo gladio,
concidit tanquam mortuus: hic impius om-
ninò ſpiritu labiorum confoſſus intercidit, &
expirat. Scimus proniores ad timendum Deum
Juſtos eſſe, quam impios. De illis enim
David ait⸗ Beatus vir, qui timet Domi- Pl. 1II.1.
num: de his teſtatur Sapiens, Impius, cum Prov. 18.
in profundum venerit, contemnit. Et tamen, ²
quùm os Domini in imperantis virgam pro-
tenditur, iniquus, expers alioqui timoris, ex-
Pirat: quùm veròô in enſis aciem exacuitur,
imutritum pavoribus juſtum vix ſternit. Ce-
cidi ad pedes ejus, tanquam mortuus. Scri- Apoc. I.
bit de ſe ipſo Joannes. Wiritu labiorum ſuo- 17.
rum interficiet impium. Vaticinatur de ſcele- Ila. 1144.
roſis Eſaias. Quid? quod in Apocalypfſi flam-
mas inter & lampades apparet: apud Pro-
phetam verèô flos eſt? Sed de radice Jeſſe,
hoc eſt, regio de traduce. Egredietur virga Iſa. 11.1.
de radice Jeſe, & Ros de radice eius A-
cendet. Verùm coram flore contabeſcit pec-
cator; & moritur, regiæ terrore virgæ
conſternatus. Percutiet terram virgâ oris ſui,
& ſpiritu labiorum ſuorum interficiet impium.
Uſque adeè Majeſtas ferocit, ſuéôque ful-
gore perſtringit, ut vel floſculo inſerta re-
gni virga proludat funeri peccatorum; quùm
promicans inter ignes enſis vix pavore op-
primat Apoſtolum, trepidationis uberibus in-
hærentem. Onus Kgypti, clamat Iſaias. Mo-
larum hic tu imbrem expectes, aut ſuis a-
vulſum fundamentis à Perſide Taurum in 5-
gyptum irruiſſe ſuſpicaberis. Audi: Ecce Iſai.19.1.
Dominus aſcendet ſuper nubem levem. Quid
nube levius? Quid levi nube exilius? Hocci-
ne onus Ægypti eſt, quod vaticinaris, Iſaia?
Ipſum plané. Et quid ruinæ intulit provinciæ
omnium uberrimæ levis Nubecula? Et ingre- Ibid.
dietur Kgyptum, & commovebuntur ſimula-
obra Kgypti à facie ejus, & cor gypti ta-
beſcet in medio ejus. Ingens hic turbo, quan-
do lapidea quoque ſigna ſubſultant. Nubibus
fortè foœderata ſunt fulmina, additũſque va-
pori perlevi ſpiritus procellarum, & gran-
do permiſta 7 Nuſquam ſulphur, nuſquamn
. Vel

Idem 17.
4.

lege
M 0
ſie,
ſelo 1
i tli
eclo

let,
Ah at
6R,
N
n,&
ſtorn

lelits
Mlat p
n nl
ules
ganz
, e

1

Ononna ⸗
60e ca
t Shlo

Ueire
lna cetce
älamd nllner

U

Et, pgllt,
Unt ſeto;
Utnr an ha
n Nnk

1 Aund,

lune
Nrliln
tli .
tmnen⸗
R
n Min
ihul .
N
rn el
Gint
dldl 4
(eitt e
ifun hen,
Alltlt eri
ludi. en.
iiu labin
ten riden
rgamn e,
Flo Nuän)
in in
metcidt,
endum Den
Pe Ilig enn
tinet Dne!
Hnpin, ini
Et turn-
Vitgam fr
i tinorier.
exaciu,
kernit l
vornu. A
atur de ſa⸗
ocilolte⸗
t: apd hr
falice ,
Gelietn ti
aliee eit
contbeſet e⸗
tenote ile
nigl i i,
na imn
llo nemn d.
ctorum, lin
in panl ⸗
is nbeltuſ⸗
Amat leiu
n liͦ

Stromatum, Lib. V.

el ſibilus auræ tenuis, ſed ſola nubes. Un-
de ergo fragor tantus, vel, ſine fragore ullo
tanta commotio, ut ipſi quoque lapides tre-
pidaverint? Ab inſidente nubem levem. Enim-
verò Dominus eſt. Imperantis perſona Dei
ita terruit Ægyptum, ut ipſum quoque in
