in lolium triticum efferatur, ſi aratrum Ulyſf-·
ſes circumducat: cm avenæ miteſcant in fru-
menta aratore Solone. Vide, non qua duca-
tur in agro ſulcus, ſed quæ in adverſariis li-
nea conſignetur. Nam ſtylo, non ſtivæ, tum
penuria, tum copia ſegetum imputatur. Ut
enim fuerit tabularii æquitas tui, eam fore
crede opulentiam arcæ tuæ. Fruſtra propterea
Terram effoœtam incuſamus, quam non coeli
aut inclementia, aut etiam malignitas viribus
exinanit; quùm fori eam iniquitas exhauriat;,
incaſlum ligonibus ſubigendam, quam tabu-
lis periniquis obtundimus, nullo aut ſiderum
affluxu, aut aurarum benignitate recreandam.
Poſuiſti flumina in deſertum: & exitus aqua- Pſal. 106
rum in ſitim. Terram fructiferam in ſalſugi- 34.
nem, à malitia inhabitantium in ea. Miraba-
re aruiſſe latices,“ campéſque lapideſcere?
Scito non ſæviorem naturam eſle, ſed eam
noſtris nos ſceleribus ex Matre in novercam
convertiſſe. Scatent paſſim Scripturæ iis o-
raculis, quibus commonemur, ſervatis Dei
tabulis, fore ut nobis frugum copia, ſatiéſ-
que ſuppetat. Unum cæterorum loco Iſaiæ
vaticinium proferatur: d volueritis, & audie- Iſa. I. 18
ritis me, bona terræ comedetis. En quas ti-
bi vergilias juſſit Deus in agrorum culturam
exoriri. Legis apices tibi efle pro ſtellis,
voluit. Quamdiu non expunzxeris characte-
res Dei tui, tamdiu agri tui plantæ non de-
Horebunt. Tuum eſt, vel exhaurire agrum;
vel opimare. Dedit vobis Doctorem Juſtitiæ. Et
implebuntur areæ frumento. Nam & Dilecto
tum poma fuere horti gratiora, cum Sponſa
vulneri-

Ca

nrh⸗
Dei.
geien
nettſ

E

76 ,

Dror.

Licfi
(4.

oanl.

Apoc,.
15.

1

duor⸗
isl⸗
tun
e
er
oeli
itbus
Urit;
tabu⸗
etuunt
ir. Mr
eri
lnebe⸗
ſcete!

d en

Can. 5. 8.
Can. 6. 1I.

Verbum
Dei.
Scientia
neceſſaria

§. Eucha-

riſt:a.

Prov. 9⸗

1I
Lectio ſa-
erâ.

Joan. 13.
Te

Apoc. I.
16.

Stromatum, Lib. I. 51

vulneribus confoſla, non in antidota, ſed in
amplexus Numinis anhelaret. Vulneraverunt
me. Amore langueo. Dilectus mens deſcendit in
hortum ſium ad areolam aromatum, ut paſcatur
in hortis. Animadvertas velim, tum Sponſum
in pomarium ſeceſſiſſe, cùm cruore Sponſa ita
manaret, ut tamen non de obducenda cicatri-
ce, ſed de complexu Verbi meditaretur. E
patientiæ amoriſque conſtantiâ ſapidiora facta
ſunt Dilecto poma;, cui non tam horti arridet
illecebra, quam Sponſæ ſanctitas placet. Ve-
rùm, ne id confirmem, quod nemo inficia-
tur, videamus jam, quaâ ratione Doctrina e-
pulum antecedat. Dedit, inquit, vobis Docto-
rem Juſtitiæ. Et comedetis veſcentes, & ſatira-
bimini. Pudet meras literæ paleas mandere
cum jumentis. Ergo hoc putemus epulo deſi-
gnatas ſanctioris delicias commeatüs. Chri-
ſtus cibus eſt noſter: ſed quem nemo ſanus
præguſtet, niſi ſapiens. Pro ſtructore, Do-
Ctor menſæ adhibetur. Proludat volumen pa-
tinæ neceſſe eſt. Imò ſi Salomonem audimus,
ſola Sapientia & menſam parat, & poculum
miſcet. Sapientia ædificavit ſibi domum, &
miſcuit vinum. Diſce ergo à Bibliothecis non
refugere: inde ſiquidem ad aras tranſmittêre.
Ut ibi epulere, hic doceberis eſurire. Lege,
ut veſcare: Scribe, ut bibas: Audi, ut ſagi-
nere. Siquidem Doctorem vini oleique lacus
& latices conſequuntur. Et comedetis veſcen-
tes, & ſaturabimini. Ità ſaginamur, ſi pro
ſtructore Sapientia diſpenſet patinas, expan-
dâtque. Nam cæteri, ut Dei agno veſcantur,
haud eo tamen explentur. Debemus ſaturita-
tem æquè paginæ ac patinæ: nam Chriſtus
edi poteſt ab inſcio Scripturarum: mentem
verò ſine verbi ſui ferculis impinguare vix
poteſt. Ideò fortè in carnem ſuam azymum
converſurus, diutiſſimè ad Apoſtolos de ſe
Patréque eſt præfatus: quaſi epulo ſuo ſer-
mone proluderet. Licet apud Joannem ora-
tionem profuſiſſimæ doctrinæ perlegere, quâ
Chriſtus Apoſtolorum palatum in ſfaporem
azymi excitavit. Et comedetis veſcentes, &
ſaturabimini. Poſtquam ſcilicet Doctorem vo-
bis, inſtitutorémque Juſtitiæ tranimiſerit.
Huc facit ſpectatus à Joanne Inss enſem
ore depromens. Et de ore ejus gladius. Quid
ferro cum labiis? Manu & evaginatur, &
ſtringitur telum. Rejici proinde ab ore in
dexteram debuiſſet. Sedenim, teſte Paulo,
gladius Verbum Dei eſt. Defigitur proinde
in faucibus telum, ut diſcas excipiendis Agni
ferculis fauces optimè aptari ferro, quod eſt
verbum Dei. Tum enim non furdo palato ad
Agni epulas anhelamus, ſi doctrinæ Domini
non obſurduimus. Abrahamo certè vinum &
panem Melchiſedech prætulit, cùm, ſtillante
etiamnum cruore telo, regrederetur ex acie.
Quis enim non intelligat Verbo veriùs ſuper-
ſtitionem eo prælio afflictam, quàm ferro Re-
ges debellatos? Victoria ſiquidem divini ver-
bi Patriarchæ telo deſignabatur. Ergo epulo
Domini factus eſt Abraham enſe aptior: hoc
eſt, nos, qui fili ſumus Abrahæ, Dei ver-
bo ſumus convivio Domini aptiores. Ea por-
rò Euchariſtiæ Doctrinæque affinitas eſt, ut

non fſœderentur tantùm, ſed etiam in unum

Judic.7.
132.

coëant. Num tibi excidit, & evocatum à tri-
tico Gedeonem ad gladium: & viſum ex
hordeo panem, Gedeonis enſem tum fuiſſe
habitum, tum eſſe? Mirari proinde non de-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

quà in morem cibi nutrimur.

bes, ſi Salomonis in Regia „ut vibrarint gla-
dii, ferculum exſtruatur. Uniuſeujuſque, in-
quit, enſis ſuper femur ſuum, propter timores
nolcturnos. Ferculum fecit ſibi Kex Salomon de
lignis Libani. Nimirum emicantibus verbi te-
lis menſa ſtruitur divini capaciſſima epuli. Tum
enim Mens eſt idonea deguſtando Agno ;»
quùm verbi gladiis inhorruerit. Quis vel ſom-
niaſſet tam eſſe telis Agnum amicum? Et ta-
men ſine ferro Hieroſolymis non conatur:
quando Jrxss prius ſermonis ſui gladium
exemit, tum cyathum cruoris ſui convivis
propinavit. Dicerem;, duos præſiò fuiſſe gla-
dios, quos ſeceſſuri in hortum Gethſemani
ſecum Apoſtoli circumferrent, quòd ibi trans-
ferri calix & adhiberi noſceretur. At id non
interpretari Scripturas cenſeretur, ſed inep-
tire. Arceamus, rogo, haſce nugas à com-
mentationibus Scripturarum, ne videamur ſug-
geſtum Templi in Theatri proſcenium demu-
tatione fœdiſſimâ tranſtulifſe. Quid enim ca-
lici Domini commune cum cahice ſupplici?
Ità ludant, quibus ſanctarum literarum inter-
pretatio pro ludo eſt. Ludiones hi, non Ora-
tores ſunt quibus diſtorquere, ſecaréque Scri-
pturas in ſuum ſenſum, familiare flagitium
eſt. Ineptiarum, nugarûmque jam illos depu-
duit: & , dum garrire liceat, libet delirare-
Nos verò hærere literæ commentationem co-
gamus noſtram, quam is tantùm à textu Au-
thoris diſcludit, qui poteſt oris impudenti à
parente filiam abſtrahere. Sed pergamus. Co-
medetis veſceentes, & ſaturabimini: & lauda-
bitis nomen Domini Bei veſtri, qui fecit vo-
biſeum mirabilia. Lugere, non laudare libet.
Appendo ego quoque lyram meam, meâm-

Can 3 8

Concis
nimis a-⸗
cuminoſas

Joël 22
26.

que fiſtulam non in ſalicibus Euphratis, tæ-

dio Chaldæorum, ſed in lauro, cupreſſõque
Jordanis faſtidio Prophetarum. Ergo in Dei
laudem provocor non opulentia Divinitatis,
ſed ſaginæ ructu. Mihi ergo miranda Divini-
tas non dignitate ſuàâ, ſed ſatie mea? Lauda-
bitis, inquit, nomen Domini. Cur? Qui fecit
vobiſcum mirabilia. Nolo attendere, quid præ-
ſtiterit, ſed quid promereatur. At quænam iſt-
hæc, quæ mirer, laudémque, ſunt ? Putabam
Moyſis mihi tabulas commonſtrari. Putabam aut
tranſmiſſum mihi pelagus objici, aut refluum
in ſeie Jordanem expingi. Templum mihi Sa-
lomonis patere, Sanctâque credebam. Aut de-
bellatricem mihi Arcam effingi tum Satrapa-
rum, tum Dagonis. His enim, quamquam ſe
major eſſe non poſſit Deus, qui uno eſt ſeſe
maximus, mihi tamen lippienti ſubluſtris ut-
cunque eſt. Verùm ex torcularibus mihi mira-
cula fluxere cum oleo, & Numen jubeor præ-
dicare, quòd eſculentis ad ſatietatem ſim far-
tus. Comedetis veſcentes, & ſaturabimini: &
laudabitis nomen Domini Dei veſtri, qui fecit
vobiſeum mirabilia. Apris, an Viris Præfatur
Joël? Nobis ille ſanè profatur, noſtrum quèd
genium percalleat. Scit natas abdomini men-
tes arvind melius, quàm thure, in Dei lau-
dem excitari. Non enim ſideribus, ſed cotur-
nicibus oppletus Iſrasl nomen Domini cele-
brabat. Idee Chriſtus, cùm uni ſtatuiſſet Sa-
cramentorum feſe indere, non aquæ, quæ ta-
men janua vitæ eſt, ſe immiſit; non oleo im-
miſcuit ſe, quo tamen ad bravium ac metam
ungimur; non infudit ſe chriſmati, quo in
ſupplicia roboramur: Euchariſtiæ inſeruit ſe;
Quòd ſciret

E 2 gratiorem

Nil præ-
ter Deum
Gula.
Intentio
pura.

Gula ni-
mis poteſs
in Chri⸗
Kianis.

52 Oliva

gratiorem ſe ſuis fore, ſi eis azymo perſona-
tus ad illecebram blandiretur, quam ſi aut il-
los dilueret diffuſus in aquam, aut eliquatus
in oleum diſtringeret ad certamen. Cibo ra-
pimur: quique mori maluimus, quaàm eſu-
rfire, immortalitatem nuſquam avidius, quam
epulo reguſtamus. Id ſanè, ut mortalitatis vi-
tium ſit, divinitatis certè in delicias uſque no-
ſtras ſeſe abjicientis benignitas eſt. Qua ex
demiſſione Numinis id Principes vellem ediſ-
cerent, fruſtra ſe commendatum in chienti-
Aaliciz bus, ſerviſque credere, quos eſurie fodicant,
s ſa ag- faméque conficiunt. Jejunum os nequit in fi-
dam ſtulam flecti, quique dentiunt eſurie famuli,
mordere conſueverunt, non canere. Sonora
tum vox Servi eſt, quùm obeſis, opimiſque
„ faucibus trajicitur. Avi eſt ſervus abſimilis.
sispetionr Nam ſonantior in modulos vox volucrum eſt
provideat 4 12. —. ?BM
tempora- quô eam guttur expeditius emiſerit. Malè fa-
lia. muli canunt, niſi eos farto gutture garrire
Becleſia contingat. . Nam ſi Joël prænunciat ſaturita-
hici vedi- tem populi prius, tum laudem exigit Domi-
zus neceſ- ni. Quam nos decipimur, ſi fortè impran-
ſsrii. ſos, tabidéſque in præcomia erupturos famu-
los arbitramur, cùm nec Deus niſi à ſaturis
commendetur? Lauda Jeruſalem Dominum:
Ianuda Deum tuum QNion. Et quare canat, lau-
Pſal. 147, détque? Quoniam, inquit, confortavit ſeras
2. portarum tuarum: & adipe frumenti ſatiat te.
Vel Daniel dulciori modulo in Dei laudes ef-
Dan- 14. fuſus eſt, ex quo demiſſum ſibi in alveolo pa-
35. nem ſuſpexit. Daniel, tolle prandium, quod
miſit tibi Deus. Et ait Daniel: Recordatus es
enim mei Deus, & non dereliquiſti diligentes
te. Jurgénſque comedit. Viden'’, ut thura ubi-
que concreſcant, ſi ea non tam Arabiæ tem-
pPeries, quam illecebra excoquat commea-
tuum? Hymni fluunt, ſi lac, mellaque ex-
Can. 4. undent. Favus, inquit, diſtillans labia tua,
11. Wonſa, Mel & lac ſub lingua tua: & odor
veſtimentorum tuorum, ſicut odor thuris. Mi-
ra eſt, ſeu thuris fragrantia, ſeu oris melli-
tudo, ſi lingua natet in lacte. In morem flu-
minis ſuis ſeie ſignis ſuperfuderat Chriſtus Pa-
læſtinæ: erexerat claudos, mortuos excita-
rat, cæcis aciem refuderat, expiarat lepro-
ſos. Rara eum tamen ſubſequuta eſt laus; aut
ſi commendavit eum turba, non illi tamen
cohæſit. At paſtam in eremo multitudinem is
ſtupor oppreſſit, ut non in laudes tantùm iis
ſit ſportulis erecta, ſed in obſequium quo-
que deflexa ſit & clientelam Servatoris. IIlli
ergo bomines, cùm vidiſent quod JEsUs fece-
Joan. s. vat ſignum, dicebant: Quia bic eſt veré Pro-
14. pheta, qui venturus eſt in mundunm. JkrsUs
ergo, cum cognoviſſet, quia venturi eſſent , it
raperent eum, & facerent eum Regem, fugit
iterum in montem ipſe ſolus. Non tu certé,
vel in domo Marthæ, revocato quamvis è
conditorio Lazaro, id genus hymnum exau-
dies. Corona pullulavit è polline, & ex ari-
ſtis ſceptrum compactum eſt regnaturo. Et
quamquam Martha eum efle dixerit Filium
Dei: non ejus tamen in ſententiam ullus ivit è
turba. Nimirum annonæ tum Ara, tum Coro-
na reſervabatur. Quod enim & cineribus non
erueretur ſceptrum, id extrahi gratulamur ex
horreo. Propheta es, ſi paſcas: Rex eris, non
ſi aut viceris, aut oraveris, fori Martiſque
triumphator, ſed ſi Cererem in agro colueris,
aut Bacchum in urbem revexeris. Increviſſe
diſcipuloruin cœtum Hieroſolymis lugeo. Tu-

ne, inquies, Eccleſiæ incremento extabeſcis?
Sanè amplificatam enim Eccleſiam non doctri-
næ præſtantia, non vi ſignorum, lugeo, ſed
ſtructurà menſarum. Nam ut dividendis eſcis
ſeptem ſuffecti ſunt Levitæ ab Apoſtolis, tum
enimvwerô certatim in obſequium ſeſe fidei Tri-
bus dedidere. Hos ſtatuerunt, inquit, ame
conſpectum Apoſtolorum: & orantes impoſue-
runt eis menus. Et verbum Dei creſcebat, & Act. .7.
multiplicabatur numerus diſeipulorum in Jeru-

ſalem valde, multa etiam turba Sacerdotum

obediebat fidei. Proh dedecus! Non Cruce Do- Inteniio
miri, ſed diſpenſatione ſportularum, ſed con- ärava.
giario traducti nonnulli funt in Eccleſiam Eth-
nici, Judæique. Ergo, ut per ſportam dimiſ-
ſus eſt Saulus è& Damaſco; ità é Babel pleri-
que, licet perpauci & infirmæ fidei Neophy-
ti, ſunt in vallem Humilitatis ſubmiſſi per
ſportulas & cophinos? Niſi veſceremur, ex
iis nonnulli, qui crediderunt, non crederent.
In terram promiſſionis non hos mare ſangui-
nis, ſed meri flumen tranſmiſit: & dedica-
tum jejunio Chriſti Evangelium inſinuatum
eſt pauculis illis, gula crapulaâque ſequeſtri.
Puduit tunc Eccleſiam tyrocini eorum. Er-
go;, ut ex abundantiori Mannæ coriandro ver-
miculi erumpebant: ità Neophytorum in Ec-
cleſia examen tantiſper numeroſius fuit, quo
fuit & conſtantius & largius annonæ congia-
rium. Hos ergo filios apponi ſibi tolerabat
Eccleſia, quibus ipſa placentas apponebat. Si
iis non abſimiles nunc forent Catechumeni,
attrahendis ad Evangelium gentibus, non
Doctores præficeremus, ſed focarias, piſto-
réſque coacervaremus. In piſtrinum detrudi
nos compingique ſatius, quâàm in platanos
porticümque philoſophantium ſecedere. U-
nus poſt ſe gregem trahet alumnorum Eli-
ſæus, quòd in olla ex colocynthide mortem
inſperſione farinulæ compeſcat. Atque utinam
de pauculis tyronibus tantùm Eccleſiæ trium-
pharit ingluvies, unuſque traductus ſit & Car-
meli ſpecula ad Ollæ condituram Eliſæus: ti-
meo, ne abliguriendi prurigo in veteranis,
emeritiſque proſerpat: iſque ab eis prædice-
tur animarum Dux optimus, non qui Scrip-
turas interpretatur eloquenter, ſed qui pati-
nas in cœnaculis ſapidiores fumare aut patia-
tur, aut imperarit. Si ità eſt, benè Paſtores
appellamur, quando, ut de compaſcuis una .
eſt Opilioni anxietudo, ne parciùs Oves ſa- Superior
ginentur: ità noſitræ ſunt partes, ne Gula lu- , ⸗
Xuürietur frugaliès, fatiſque noſtro ſumus de- Sl.
functi munere, ſi ſubjectorum abdomen eſ- proritat.
culentorum farturâà diſtendatur. Paſti ſunt? Non
Præſul es bonus, ſed optimus. Ecquando eò
lapſuram Eccleſiam putavere Apoſtoli, ut ſe-
lectiores Crucis milites tum Duci ſucclamarent
ſuo, quuùm eis menſas ſtrueret lautiores? Far-
cimen nos, non chriſma gubernaculis præficit
Eccleſiarum. Væ nobis, ſi, quod nunc non
agitur, is eſt Navarchus præſtantiſſimus, qui
fodior eſt nidore patinarum. Si dolia Faler-
no, Chiôque ſpument: ſi penuariæ domi cel-
læ ſuo in ſinu, Noëmi Arcam æmulatæ, mun-
das, immundâſque aves, & pecudes conti-
nuerint, tum enimverò Patres patriæ nuncu-
pantur. Apud hos, ſi unquam tales in Ec-
cleſia erunt voluptatum ſervi, Joves ſui ſæ-
culi appellabuntur, quoties è ſuo cerebro hinc
Bacchus, inde Ceres profluxerint, annonæ &
vindemiæ præſides. Probrum illud jam maxi-
mum

Gula.

Euel
nlis.

(an. 1.

Nenrfei⸗
llin ur-

5.

ſeuly.

len

lutent⸗
nng,

ale

t
1,
von
lo
di
nos
U.
Ii⸗
tem
nath
U.
C.
: t⸗
lis
Cce-
G⸗
htr
atla⸗
ores
UIn
krin
ril
lr nnß
8 e: Cllns
6 e. nie
Noo
l⸗
elt
lu.
etait
on
u
det-
1 e⸗
Wub⸗
cont⸗
unh⸗
Lo-
iſe
ohin
Ne
Nl
Dun

8. Eaecha-

riſt in.

Can. 1.

Beneficia
elà m con-

ferenda.

Stromatum, Lib. I.

mum eſſet, fſi fortè animorum Præſidi expro-

braretur: ſapiens quidem, & religioſus, gna-
vůſque eſt, ſed ad ollas & lebetes improvi-
dus. Proh dedecus! Archimagiros, non Archi-
mandritas Chriſtianorum coetibus afleramus ne-
ceſſe eſt, quando ab ignavo clarus Ductor,
Magiſtérque magnanimus non prudentid, di-
ligentiaque, ſed illecebrà, & farturd diſcer-
nitur. Et comedetis velcentes, & ſaturabimini.
& laudabitis nomen Bomini Dei veſtri, qui fe-
cit vobiſeum mirabilia. Audis, ut vel Deus lau-
detur ex patinis, cui nihil adſcribi queat lau-
datius, quam quòd ad ſatiem uſque conſulue-
rit populo ſuo. At & ſyrtibus noſtra aliquando
tandem enaviget commentatio. De lebetibus
hactenus. Demigremus à focis, ſi placet, ad
aras, miſſäque interim literà, lignum ſcientiæ
glubere liceat, ut medullam Cedri raptu inno-
centiores, quàm abſtinentiàâ, decerpamus. Fe-
cit, inquit, vobiſeum mirabilia. Cur? Come-
detis velcentes. Compegit enimveròô in orbicu-
lum azymi ſuas opes, vimque ſuam Divini-
tas: quämque vix mirere Colum explicantem,
demirere neceſſe eſt, miniſtrantem tibi. Et
jure ſanè optimo. Nam ſtellis cœlum conſi-
gnhavit: at ferculo tuo ſuum Numen inſeruit.
Obſtupuit Sponſa, ut botryoni inſertum Spon-
ſum aſpexit. Botrus Cypri Dilectus meus mihi;
in vineis Engaddi. Vernabat ibi Dilectus in-
ter pampinos, non tam Sponſæ, quam ſibi:
at hic ſpumat in calice, tuis duntaxat deliciis
eliquatus. Et ibi quidem, ut amœnitate ſua
Dilectæ blandiretur, ſpectari tamen blan-
diens, noſcique voluit. Verùm hic latet, &
nutrit: cumque divinitate veſcare, pollinem
videris deguſtaſſe. Blanditur è latebra Chriſtus,
nuſquam aut tectior, aut profuſior. Laudaba-
mus effundentem olim æra Nicolaum Myren-
ſem, & proripientem ſeſe foribus, quas deau-
rarat. Quam ob fugam, ut lætarentur opulen-
tià benefici cum parente Virgines, præſenti4

tamen fraudabantur largitoris. Hic autem &

benefactore frueris & beneficio: cumque ad
illecebram ſubſit, ad pudorem recreati ab ſe
animi non proſtat. Nihil niſi JIsuk deguſtes,
& nihil niſi JExsoM non ſpectes. Avolavit ab
oculis, ut cordi blandiùs illaberetur. Quam
ſunt hæ dapes Heliogabali epulo diſſimnles!
Nam ibi colorata tantùm fercula ingereban-
tur, illuſura convivis: hic colores præferun-
tur, quibus ad ſaginam animi opes omnes di-
vinitatis recondantur. Nobis hic quoque im-
ponitur, ſed ad cumulum, exuperantiamque
beatitatis. Siquidem panis eſt, quem fucus de-
ſignat, Deus eſt, quo pectus impletur. Quis
beneficium aut non exenterat ſuum, ut ſua

„ . . . . .
proſtet beneficentia; aut illud non involvit,

ne, quæ latent in liberalitate, nundinæ de-
promantur? Unus eſt Chriſtus, cujus & pa-
tere beneficii holſent præcordia cum laude, &
latebris, ne effulgurent, deliteſeunt. Non ſor-
des muneris ſui, ſed pompas intexit: utque
terra fœnum exerit, abditque gemmas in gre-
mio: ità Euchariſtiæ color offunditur, opes
oculis ſubducuntur. Sol eſt, qui lucere vult,
& ſpectari non vult. Mandere Chriſtum in
azymo licet, videre eum omninò non licet.
Superatur amore amor. Nam mortalium A-
mor lippeſcit, Chriſti Amor excæcat, non ne
ſpectemus, ſed ne ſpectetur. Odit videri in
throno ſuo: quique egredi jubet Sionis filias
ut ſe videant in ſupplicio, ſqualoréque ſpina-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

rum: oculis eas favere jubet, ne blandiens ſuis
epulis videatur. Obtexerat divinitatem primò
carne ſuâ, nunc humanitatem colore non ſuo
obvelat. Vide, quàm non ſit prodigentiæ ſuæ
Dominus oſtentator, quâmque à liberalitatis
pompa in tanta congiari pompa, ſuperbiaque
abhorreat. Et comedetis veſcentes, & ſatura-
bimini. An ulli Medorum diſco id inſcriptum
ominis perlegiſti. Gaturabimini! Datum id tan-
tum pani vitæ eſt, quo ſi veſcare, non eſu-
ries. Verùm ſeruntur & prodigio miracula.
Nam; ut mirer ſaturitatem ex pane, cùm cor
expleri nequeat, miror illud vehementius,
hymno fſcilicet, non epulo ſecuritatem oppi-
gneratam, tutelämque Numinis. Et comedetis
velcentes, & ſaturabimini: & laudabitis no-
men Domini Dei veſtri: & non confundetur po-
pulus meus in ſempiternum. Ergo, ut periculis
eximare, non tam quid haurias ex altari, ſed
quid ex ore profundas, refert. Non confunde-
tur populus. Ita eſt: Eam vero ſecuritatem
non paſtioni debet, ſed laudi. Comedet. Be-
nè eſt. Nam ſaturabitur. Laudat? Beatitatis
arcem inſcendit. Non enim in ſempiternum,
inquit, confundetur. E thure propugnacula
turréſque compactæ ſunt. Tibiæ in pharetras,
in arcus organa tranſiere, pſallendéque val-
lum jacis, & muniris. Nec modò mœnia ex-
ſtruis hymnodiâ, ſed Deum quoque tanquam
machina in arcem inducis tuam. Et Cietis, in-
quit, quia in medio Iſraël ego ſum : & ego Do-
minus Deus veſter, & non alius. Aderat ipſe
certè in azymo, imèô panis aberat, & Deus
inerat. Continuit ſe tamen intra can doris val-
lum, quamdiù de convivio agebatur. Ubi ve-
ré agi cœptum eſt de laude, tum nimirum è
latebris ieſe protulit, aitque, fore ſe inter nos
medium, nec permiſſurum, ut ærumna, aut
iniquitas ad nos irrumpant. Qua ex profuſione
Charitatis quis non videat præferri penè hym-
num convivio, ſéque Deo aliquid quaſi gra-
tius ingeri poſſe, quando Deo plenus non id
aſſequeris, quod fartus hymnis pſalmiſque con-
ſequere. Deo ambiemur, non cùm veſcimur
Numine, ſed quùm Numen dilaudamus. Ea
eſt hymnorum dignitas, ut attrahendæ ad nos
divinitati, ipsa videantur divinitate potentio-
res. Et tamen nullius nos aut laboris, aut im-
pendi, ut hymnorum tædeat. Hærere Aulæo
Oſtiarium ad quintam ſextämque clepſydram
non piget. Juvat femur telis objicere. Libet
Alpes, nivéique tranſmittere aut mercis gra-
tià, aut etiam feræ ſtudio vinciendæ. Pfallere
ſeſquihoram non impar onus obſeſſo per decen-
nium Ilio, opúſque eſt. Ita-ne? Qui fuere Da-
vidi favo pſalmi dulciores, in acorem tibi ſunt
verſi, imôò in fel aſpidum ſunt converſi, &
venenum, ſaniemque Draconum? Tui id tæ-
dium palati eſt, ad cœli mella omninò ſurdi,
non hymni eſt ſalſugo aut acor.

Et diſceſzt ab illa Angelus. Exurgens

Gratiaris
adio.

Oßieium
d vinumg

Chorus
& Pſal-
r K1&ε
frequen-
tent ur ab
Eccleſia-
ſticis &

autem MWaria in di bus àllis abiit in Beatiſi-
montana oum feſtinatione: & intra- t Masis
vit in domum Zachariz, & ſaluta- vKiatio.
vit Eliſabeth. Et exultavit inſans in kiliunum
uteto ejas. Luc. I. 39. educatio.

In montana Maria! Quæ ſola in penetra-

Tyroeinii:

libus degere conſueverat, ne quo dege nere ſtatim

depravaretur affatu. Quæ in morem turturis

E 3 latitabat

fervens.

54 Oliva

Zelus g- latitabat in caverna maceriæ, ſodalium loco,
nimarum. ſiis tantum & recreata & comitata Cogitatio-

Luc. 1.
17.

Jerem.
I. 4.

Habitus
voni.

nibus. Quæ, ſicut lilium inter ſpinas, ità
cum ſororibus verſabatur. Quam vel filii Ma-
tris ſuæ vulnerabant, ſi eam fortè eduxiſſent in
ſuburbanam villam, & latebris conclavis ſui.
Quæ vel Sponſo Deo aperire cunctabatur.
Quæ denique hortus hactenus viſa eſt conclu-
ſus, & fons ſignatus. Vagatur, inquam, in
montibus Virgo: errâtque, & viſo Angelo;
& Deo excepto. Porrô quis noſtrum, ut Dei
Agnum admiſerit, non tantiſper ſecedit, quò
ſolus Numine perfruatur? Agarem verò quis
neſcit, viſo Angelo errare deſüſle, & do-
mum Saræ cum laude repetiſfle? Attamen
vagatur Virgo, & tum vagatur, quum Deum
admiſit, & emiſit Angelum. Nimirum effor-
mandus erat, qui Chriſto viam adornaret: ideò
contendit ad Joannem. Ad Joannem feſtinat.
Sedenim natus necdum is eſt. Sedenim an-
nis poſt triginta vix in Jordane conſiſtet, ut

JESUM turbis commonſtret. Quid agat cum

ſemeſtri puero Mater Domini, quem non ig-
norat & tardiſſimè loquuturum, & quam ocyſ-
ſimè abſceſſurum in ſylvas? Jejumio ille, cili-
cio/, & eremo in Chriſti vatem effingetur.
Abſtineat proinde peregrinatione ſe Virgo, u-
taturque fortund ſuâ, utque ſecum loquatur
Deus, ſolitudine Numini coaptetur, non tur-
bis miſceatur, & domos, oppidâque perrep-
ptet. Verùm pergit cum feſtinatione Maria in
domum cognatæ ſuæ, ut Joannem, catenis
exſolutum originarii criminis, Filius ejus mo-
nilibus ornet charitatis. Scit enim validiori æ-
tati infantiam proludere: & malè ſperari à vi-
ro, quod nequicquam affingere tentaveris va-
gienti. Ergo, ut Joannes peccata vir expiet in
Jordane, a crimine puer eximatur in utero:
utque Chriſtum deſignet ex eremo digreſſus,
ab eo conveniatur in ſinu matris conſtitutus.
Id vel ex Angelo Zacharias edidicerat, cum
de puero prænunciaflet, fore, ut corda Ju-
dæorum emolliret. Quod ut ſciremus viri fa-
cinus ex indole proventurum vagientis, priùs
illum expiandum in utero, tum in Jordane eum

aſſerit expiaturum plebem Ifraëélis. SPiritu San-

So replebitur adbuc ex utero matris ſitk G.
multos Piliorum Iſrazël convertet ad Dominum
Deum ipſorum. Pendet enimverò Autumnalis
vindemiæ copia ex germine floréque vernan-
tis ſuo tempore palmitis. Deſtinabatur Pro-
Phetes Jeremias ad Gentes; quod ille munus
detrectabat balbutiem oris cauſatus & ætatis
imbecillitatem. Neſcio loqui, puer ego ſam.
Quem tamen bono eſſe animo Dominus jubet,
edicens fore, ut nihil non peragat. Ad omnia,
qua mittam te, ibis; & univerſa, quxzcumque
mandavero tibi, loquéris. Et unde vis tanta,
conficiendarum rerum dictu, factúque incre-
dibilium? Antequam, inquit, exires de vul-
va, ſanätificavi te. Bellabunt adverſum te, ſed
non pravalebunt: nam infantiæ fundamenta
tuæ non nutant in ſabulo inſipientiæ, ſed in
juſtitiæ ſunt ſaxo ſtabilita. Proinde non eſt,
quod everti timeas. Ubi enim adolevit cum
divinitate infantia, humanitati juventus non
ſuccumbet. Miraris impollutam Joſephi pu-
dicitiam in ͤÆgypto, minis blandhitiſque Do-
minæ non emollitam? Accuſavit puer petu-
lantiam fratrum, oditque in filiis ancillarum
ſcelus peſſimum. Ergo ſtipata liliis pueritia,
riſit adulta carbones, ſulphurâque intempe-

rantiæ. Goliam David eliſit in acie? Præfoca-
rat Urfum in paſcuis. Caſta Judith in cono-
peo? Caſta & domi fuit, à viro aliena poſt
ſui vii decefſum. Sprevit myrtum Afſyriam,
quia cupreſſum nunquam abjecerat maritalem.
Quæ enim juventutem pudori dedicaverat,
fozdari grandior nec à victore potuit, & po-
tuit & caſtris caſlior regredi, cum manubiis
hoſtium in Bethuliam. Nemo Samueli gran-
dævo aut rapinam obhcere potuit, aut inju-
riam? Puer coram Heli miniſtraverat Domi-
no. Nunquam Jacob fratris ſui Eſau inquina-
tiſſimis moribus acquievit? Bellum ei vel in
utero indixit, carpsitque naſciturum. Vix ul-
lum dabis debellatorem criminum in Scriptu-
ris, quem non puerum videas triumpho ſuo
proluſiſſe. Contrà, in infantia ſata ſunt flagi-
tia, quæ in viro, ſenéve damnaſti. Hinc Da-
videm audias rebellanti contra ſe Abſaloni non
ſcelus tantum remittentem, ſed etiam vitam
impetrantem à cohortibus. Jervate mihi pue-
rum Abſalom. Ergo-ne Amnonis nece Sororis
inceſtum expianti non exilium modò indixiſti,
ſed reductum Aulæo tuo cubiculéque arce-
bas: & nunc parcis rebellanti? Pejeravit, ir-
rupit, laſciviit, uxores tuas propalam violavit,
te throno dejecit, ſibi ſceptrum, regnum ar-
rogavit, & parcis? Quid aut excogitare ini-
quius, aut potuit ille atrocius patrare, quam
ut thoro te, thronéque deturbaret? Et tanti fla-
gitii Crux ſalus eſt? Jervate mihi puerum Ab-
Jalom. Umbone inſoleſcentem propugnas, non
jaculo confodis? Tunc, inquit, elidenda nequi-
tia fuit, cùm ſereretur. Ideò adoleſcentem cæ-
de fratris inquinatum meo tecto diſcluſeram:
ideò meo illum & aſpectu & alloquio interdi-
xeram. Sed Thecuitides ſubmiſere Satrapæ,
quibus in rei oſculum deflecterer. Oſculatus
ſum adoleſcentis ferociam, pati debeo viri de-
fectionem. Quidni à Patre rebellaret, qui fratrem
impunè ſuſtulerat? Tunc plecti debuit, cuùm
meſſes Joabi incendit, cùum Amnonis jugulum

§. Judith.

I. Reg. 3

2, Reg.
18. 5.

Severitat

Scandala
non diſſi-
mul anda.
§. David

petiit, cùm currus ſibi paravit, & corda po- uy par-
puli pertentavit. Nam ſeges hæc ferrea ex illa eat Abſas

ſatione provenit. Non evulſimus herbeicentem
perfidiam, maturam toleremus. Diſcat Joab
non patrocinari ſementi, ſi eum tædet meſſis.
Submiſit Thecuitidem? Servet Abſalonem. Se-
ra aut pœnitentia patrocinii, aut flagitii vin-
dicta eſt, perſequi parricidam, quem fratrici-
dam defenderis. Aut perire debuit, cùm pe-
remit: aut, nec, cùm regnat, debet interfici.
Cur enim mortem hauriat è corona, qui oſ-
culum exſuxit & telo? Pepercimus cruento? ig-

loni.
Principiis
obſtandu.

noſcamus purpurato. Crimen ſiquidem eſt hu-

manius purpuram ſitire, quàm ſanguinem, ado-

leſcentem præſertim & Principem. Et præcepit 2. Reg-

Rex Joab, & Abiſai, & Ethai dicens: derva-
te mihi puerum Abſalom. Nefas eſt, quam fovi-
mus iniquitatem in ſemine, odiſſe illam in ole-

18. 5.

re. Præmetuat ergo pueritiæ, qui faſtidit fla-

gitioſam juventutem. Quem enim toleraveris
impuberem, eundem non puberem duntaxat,
ſed ſenem etiam patieris. Callebat hanc ſanè
Draco philoſophiam, qui naſcituro ex Virgi-
ne filio inſidiabatur inter ſtellulas obſtetrices.
Draco, inquit, ſtetit ante mulierem, quæ erat
Paritura, ut, quum peperiſſet, flium ejus de-
voraret. Tanta-ne in Dracone aut ingluvies
abliguriendi, aut corrumpendi fœtûs invi-
dia, rabiéſque, ut obſtetricetur puerperæ, &
ablactari non patiatur infantem * Novit ni-
mirum

Apoc.I2.

Gen
5

Gen.2
19.

Minh.
19. 14.

atth,
135,

INI
i⸗
ce.
m:
ad
de,
lung
ick.
genntal
CN Mil⸗

Pllt
hn Dnd

en
r li
ten n
4 Hiuß
n E⸗
1-
r⸗
e⸗
afci
gi N.
to'
r.
de.
hteeit
Une 18 ,
yr⸗
nin le⸗
idthr
erarend
Utat,
neln
g⸗
eices
julr,
gots
1s
ertn
oit i.
itund

Gen. 16.
He⸗

Gen. 21e
18

mirum reptilium ſagaciſſimus, fruſtrà ætatem
maturiorem tentari, quam enaſcentem tranſ-
miferis. Niſi animus venenum cum lacéte ſu-
gat, fruſtrà ablactato genuinum infiget aſpis
veternoſa. Inviolatas tamdiu animas mulla peſtis

corrumpet. Imô, ut etiam ægreſcat juventus;,

ſi pueritia non laboravit, brevi revaleſcet. E-
jus, contrà, deſperetur emendatio, cujus de-
ſediſſe perſpexeris in lectulo pubertatem. Li-
cet id in Agare & Iſmaële deprehendere. Re-
mittitur illa ad Saram, cùm ab ea profugiſſet;
tumidämque utero mentéque ſervam de ſub-
miſſione Angelus obſequiéque commonuit. Ke-
vertere ad Dominam tuam, & bumiliare ſub
manu illius. Rurſus eam cum Iſmaéle filio An-
gelus convenit, nec illam aut reditus, aut ob-
ſequii monet. Et tamen tum tumebat, nmunc
flet: tum profugerat audax, nunc inwita exu-
larat ab Abraham: tum erat juventute fero-
cula, nunc & grandior eſt, & expirantis jam-
jam filii orbitate cum moœſtior, tum etiam ad
obſequendum pronior. Cur ergo remittitur tu-
mens, & lugens ne admonetur quidem ſua-
rum partium. Enimveroô ſuo tum vitio diffu-⸗
gerat, nunc culpa exulat filii. Speravit Ange-
lIus fœminam emendari poſſe; poſſe puberem
corrigi non ſperavit. Miſsà ergo exhortatione
de reditu, qui eſſe poſſet in eremo puer, ma-
trem edocuit. Tene manum illius: quia in gen-
tem magnam ſaciam eum. Viden’ ut vernæ
grandioris non deſperetur inſtauratio, quamvis
morituri emendatio pueri non ſperetur. Altè

adeo ſagittæ deſident, quas vulnerum infan-

Matth.
19. 14.

Matth.
7° 2 Ke

tia tenaciſſima improvidé exceperit. Repre-
hendit propterea Chriſtus diſcipulos non im-
meritô, à quibus arcebantur pueri, ne Magi-
ſtro Ppropiùs accederent. QRinite parvulos, & no-
lite eos prohibere ad me venire: talium eſt enim
regnum cœlorum. Atqui ut noxæ, ità & prome-
riti mens eſt puerorum expers æquè ac incapax.
Ut reſtim ſibi puer ad laqueum non concin-
nat, ità nec lauream metit ad triumphum. Nec
Crucem infanti defigimus, nec Capitolium in-
ſternimus. Ità eſt: ſed tum curulis, tum pati-
buli in incunabulis ſeruntur ſurculi. Qui ſit fu-
turus domuum aut ſtatus, aut ruina, non ex
imbricum firmitate, ſed ex ſoliditate conjicies
fundamenti. Nutat malè fundata domus in ſa-
bulo. Perſtant contra profluentes & turbines
libratæ ædes in ſaxo. Irruerunt in domum: &
non cecidit. Cur? Fundata enim erat ſuper pe-
tram. Rurſus cùm dixiſlet de architecto impro-
vido: Tdificavit domum ſuam ſuper arenam.
Mox ſubſicit; Et cecidit, & fuit ruina illius ma-
gna. Si ità eſt, non eſt, quòd Aſtrologos con-
ſulamus, ſed foſſores percontemur, quo vitæ
eventum noſtræ diſiquiramus. Noli Aſtris hære-
re, ſed fundamenta eruderato. Hinc, non in-
de, pendet tuæ aut conſtantia domus, aut pro-
lapſio. Stabis, ſi adoleſcentiam tuam probitate
eruditionéque fundaveris: rues, ſi nugis, igna-
viâque primitias ætatis tuæ corruperis. Nam,
ut proba infantia cruore Martyrum prætextam
ſibi togamque imbuat, quò maturiorem æta-
tem exigat inter Senatores, Conſuléſque Ec-
cleſiæ: ità deſes adoleſcentia cruore ſuo vir-
gas aſperget ſecuréſque lictorum. Nam, ut pri-
mum ira ejus proritata fuerit, aut homicidium
capite luet: aut, ſi privato certamine confli-
gat cum æmulo, ſpurciſſimi ſanguinis, afflati
ſcilicet Eccleſiæ fulmine, coœlôque interdicti
ſanie animam humumque foœdabit. Ergo, qui

cum Philoſopho rimaris ſidera; ut in ſcrobem
incideris, ſpernêris ab Anu, qued inſcius 5
quà pedem promoveas, cœlo inferas oculum:
Reſciſſet infortunium ſuum ſtatua Babylonica 3
ſi attentiùs teſtam pedum exploraſlet; quàm
indagaſſet incumbentem ſibi aut iram; aut il-
lecebram ſideris. Quamquam non itaà cœlo to-
to aberrat Aſtrologia, ut non fateatur vitæ
exitum, ſeriémque non modò ab ortu, verùm
& à conceptu pendere potiſſimum. Non enim
indagat Magus, qui te juvenem ſuo crine Co-
metes illaqueet: ſed quo ſideris affluxu inun-
detur origo infantiæ tuæ. Ut te virum Satur-
nus effocet, ſi Venus emergenti obſtetricata
eſt, non extabeſces in ſanie; ſed laſcivies in
roſa. Non ego ex te quæro; qui ſis, ſed quis
fueris. Nam ut non malus ſis; peſſimus mo-
riere, ſi improbus vagiiſti. Contra, probus con-
ſeneſces, ſi, ut juvenis pudicus, ita honeſtiſ-

