medio ejus cor extabuerit. Ecce Dominus af-
cendet ſiper nubem levem. Nullus armorum
apparatus, fulgetræ nullæ, non gladius, non
falx, non iræ phiala. At dominantis habi-
tum, vultumque præfert. Sola ad exaniman-
dam, & percellendam Aſiæ Africæque ſuper-
ſlitionem majeſtas ſat eſt imperantis. Etiam in
nube rugit, & premit, opprimitque, ſi Do-
minus habeatur. Ergo Deo, hominibuſque in-
excuſabiles Principes ſunt, ſi fortè in throno
Majeſtatis collocati terrere nocentes neſciant.
Noſcant potentiam ſuæ ſedis, quam ideò Re-
gum prudentiſſimus Salomon Leonibus undi-
que aureis munivit, & ſepſit; ut ſcirent
Magnates orbis terrarum, eam ineſſe vim ſo-
lio, quæ terrere poſſit perduelles, etiam ſi⸗
3.Reg. lendo. Duo Leones ſtabant juxta manus ſin-
10. 20. gulas. Et duodecim Beunculi ſtantes ſuper ſed
gradus hinc atque inde. Quis non paveat ad
Amos 3. unius Leonis aſpectum? Leo rugit, qui non ti-

3. mebit? ait Amos. Quantum ergo terroris &

throno, ubi Leonum cohors, & phalanx? Ut
conterreas & Curuli pervicaces, ſi videare,
fat eſt. Etiam Sponſa, ex quo inſignita dia-
demate fuit, quamvis imbellis & delicata, u-
mus conjectu oculi, oculi dico F imò unius
jactatione capilli ipſum quoque terrere, quin
Qant.4.8. etiam vulnerare Dilectum potuit. Veni de Li-
bano, veni, coronaberis. Exinde quid porten-
ti conſequutum putas ex ſœmina? Vulneraſti
cor meum in uno oculorum tuorum, & in uno
crine colli tui. Nimirum itaà diademate roboran-
tur membra imperantis univerſa, ut intuitus
coronatz non impar baliſtæ ſit, ſitque unus
quoque capillus colli ejus par jaculo, gladiéô-

que. Denique quæ galeata rideretur, ſi fortè

luctatura deſcenderet in arenam, coronata è
thalamo vulnerat, fortiérque Baſiliſco, ſi re-
ſpicit, jugulat, ſi comam ſuccutit, vitam ex-
cutit. Verbo; Amazon eſt, non ſi progre-
diatur cum pharetra, ſed ſi incedat cum co-
rona. Nonne vides hoc ipſo Canticorum ca-
Pite quarto, ubi ejus de corona Dilectus lo-
quitur, ipſius quoque collum in turrim exſur-
Can. 4.3. rexiſſe clypeatam? Sicut turr’s David collum
uum. Coronanda duntaxat erat, & jam præ-
fert in gutture propugnacula. Quid ftragis e-
Ezech. ditura eſt, quum pertonabit in corona? Edu-
21. 5. xi gladium meum de vagina irrevocabilem.
Gladius meus exacutus eſt, & limatus. Et qui-
nam gladius iſte eſt, quo nihil fingi poteſt
hoſtilius? Sceptrum efſe dicerem, quo, mesò
ſanè ſententia, nihil depromi poteſt ex arma-
mentario Dei validius, potentius rihil. Ità
planè eſt. Audi. U cædat vitimas, exacutus
eſt: ut ſplendeat, limatus eſt. qui moves ſcep-
rum filii mei, ſucoidiſti lignum. Vides-ne,
ut graſſaretur vates in robora, conflaſſe ex
gladio ſceptrum? Enſis præſtò eſt, & qui-
dem exacutus atque limatus. Verùm ferrum
negligit, & ſceptrum corripit, ut ſylveſcenté
in dies magis magiſque impietatem obtruncet.
Dominare in medio inimicorum imorum, in-
quit, non, luctare. Et ubi audies proteren-
dos hoſtes, ſubjiciendéſque ſcabello Domini
contumaces, proferre illum videbis non gla-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Ibid.

Rex re-
Sat.

Pſ. 10

293
dium;, ſed ſceptrum. Donec ponam inimicos
tuos ſcabellum pedum tuorum. Virgam virtutis Ibidæ
tu«k emittet Dominus ex Non, dominare in
medio inimicorum tuorum. Vel in cœlo, ubi
pro corona Dominus Iridem geſtat, ità ad
aſpectum ſedentis ipſi quoque innocentiæ can-
didati contremiſcunt, ut corruant. Procide- Apoc. 4.
bant viginti-quatuor Jeniores ante ledentem in 10.
throno. Nec mirum, ſiquidem plena terro-
ris ſcena eſt, ubi ſella proſtat imperantis. Er bid.
de throno procedebant fulgura, & voces „ &
tonitrua. Etiam in regno beatitatis & pacis
nequit thronus non tonare: vide in valle fle-
tuum, quæ ſint eruptura pavoris fulgura ex
te, quùm ſedes, niſi fortè in morem ſtatuæ
obrigeſcas. Audieram Eccleſiæ nec-dum coro-
natæ oculos Columbæ comparatos à Spon-
ſo: Oculi tui Columbarum. Poſt coronam ve- Can. 4.1.
rô, ubi eam Principis filiam conſalutat, non
jam Columbæ; ſed ſtagno, & lacubus ocu-
los ejus comparat, ubi & procellæ non rarô
excitantur; & interdum naufragia lugentur.
Oculi tui ſicut piſeinæ Heſzbon. Nimirum ubi Can. 7.14
filia Principis nominatur, terret, etiam cum
ſaltat. Quid videbis in dunamiie niſi choros bid.
caſtrorum Unde, quæſo, in Virgine caſtra?
Audi. Quàm pulchri ſunt, inquit, greſſus tui Ibid;
in calceamentis, klia Principis. Ubi princi-
patum audieris, ibi ſcito etiam infulas, qua-
ſi galeas, fulgurare, Ideò quàm membra fe-
re omma hic Sponſæ laudentur, labia tan-
tùm ejus, quæ tamen commendata excepi-
mus ſuperiori capite quarto, omninò hoc lo-
co ſilentio involvuntur. Favus diſtillans labia Can. 4
tua, Sponſa. Dixerat ibi Salomon. Hic de 1I.
ore mentio prorſus nulla. An Sponſa, ut præ
deliciis jacenti Jobo in ſtercore diſſimilior ha-
beatur, cùm illi ex membris fere omnibus
labia tantummodò derelicta ſint circa dentes
ejus, intactis fſenſibus univerſis; una dunta-
Xat labia projecit? Enimveròô, ubi filia Prin-
cipis nominatur; loqui nequit quin terreat;
ideéque ſiccati fſunt favi, & mel exaruit. Ca-
ret non ore;, ſed melle; quod cùm diſtillare
X regnante non videret Salomon, aut deſti-
tutam eam credidit labiis, aut labia præteri-
re ſtatuit, ne fulgura inde micare fateretur;

*

unde mella ſcripſerat ehquari. Regnabat enim

redux è& Libano cum corona. Miraris vim tan-
tam Virgunculæ inditam acceſſione coronæ?
Intuere, rogo te, erumpentes & puteo ad in-
teritum mundi Locuſtas. Et ſimilitudines Lo- Apoc. 9
cuſtarum, ſimiles equis paratis in prælium. Un- 7.
denam furor tantus in locuſtis, ut excurſuris
in hoſtem equis conferantur? Sequitur: Et Ibid.

ſuper capita éarum tanquam Coronæ. Hinc tan-

ta jam feritas, ut non erodant ſolum, verùm
etiam comminuant; cúmque vaſtare poſſint
omnia, aà nullo vel pungi queunt. Dentes ea- Ibid.
rum, inquit, ſicut Peonum erant“, & babe-
bant loricas , ſicut loricas ferreas. En, quæ
caſſis corona ſit! Dentes vertit in ſagittas ,
& molares in molas, convertitque ſquamas
in loricas. Quis enim vulneret coronatum ?²
uis ab infulato non devoretur ? Locuſta
quanquam ſit, terræ ſcilicet filius, nulliuſ-
que aut eloquentiæ aut prudentiæ vir;, ſi co⸗
ronam geſtat, noſcat ſe ipſum, neminémque
timeat, omnibus expaveſcendus. Nihil arro-
gantius Moab. Audivimus ſuperbiam Moab;, Iſa. 16.6.
ſuperbus eſt valde. Onus ejus, & imfrinens
excidium prædixerat Eſaias. Onas Moab. Quia
B b 3 nobte

.

294.
IIa. 1 5. t. notte vaſtata eſt Ar Moab. Quæ devocari,
cogique ab eo monſtra exiſtimas, ut urbs co-
Gli lateris validiſſima deſtruatur? Immiſit Dei
Angelus in Prophetam, qui comederat contra
Dei præceptum, Leonem immitem, à quo
diſcerptus eſt. Provocavit Eliſæus in petulan-
tiam puerorum Urſos ex eremo. Ut una ex-
terminaretur vinea, coiere in unum Aper de
ſylva, & ferus ſingularis. Hinc jam, ut puto;
abis, quòd advocandos ab Eſaia exiſtimes in
deprædationem Moab Tigrides & Drac nes;
Hippopotamos, & Centauros „ Hydrâſque
ex Orco? Reſiſte. At orat. Orat, & pe-
tram rimatur. Verùm evocat de deſerto non
Baſiliſcum, ſed Agnum. Emitte Agnum,
IIa. 18. . Domine, dominatorem terræ, de petra deſerti
ad montem ſiliæz Sion. Agnus eſt, ſed corona-
tus. Vaticinor; grandiora conficiet, quaàm
Pardalis. Subjicit enim Propheta: Et erit ſicut
lſai. 16.2. avis fugiens, & pulli de nido avolantes, Iic e-
runt filiz Moab. Ridebas agniculi vellus. At
diadema regni efferavit lanas in jubas, nullà-
que pugnâ fuſus eſt Moab, fugatuſque. Su-
perbus Moab depreſſus eſt, quaſi paſſer im-
plumis, ad aſpectum Agni quidem, ſed do-
minatoris. Emitte Agnum, Domine, domina-
torem terræ. Hi cum Agno pugnabunt, & Ag-

oc.
14. efz. Mulier equitans ſuper Hydram, quæ Mon-
tes extulit, debellatur ab Agno. Cur? quo-
niam Dominus eſt. Si mecum aſcendas in Sion,
videbis aſello vectum humaniflimum Princi-
pem. Ecce Rex tuus venit tibi: ipſe pauper
aſceendens ſuper aſinam. Quid moror? Pannoſus
licèt & deſpectus, tamen, quia Rex eſt, mi-
rumn quantâ facilitate ſceleſtos perdat, Proffi-
gätque flagitia. Ait enim: Et diſperdam qua-
drigam ex Ephraim, & diſſipabitur arcus belli.
Quæ quuùm ita ſint, ſegnitiei tuæ vertas opor-
teêt, non duritiei peccantis, ſi quod, regnan-
te te, ſcelus graſſatur. In funda & lapide Gi-
gantem dejicere potes, ſi Paſtor es. Agnus li-
cet ſis, ut coronam geſtaveris, corruet Moab.
Agnum loquor? Etiamſi locuſta videare, in-
fulatus tamen commordebis ut Leo. Memine-
ris, poſt diadema, puellam in uno vinxiſſe
crine colli ſui ſupparem gigantibus Sponſum.
Aude ergo, & é ſolio poteſtatis tuæ confidi-
to, poſſe te Hydras, Cerberéôſque deturbare.
Si regnas, etiam carbone;, etiamque Thuri-
bulo Chaldæam evertis. Et accepit Angelus
Apoc. 8. thuribulum, & implevit illud de igne altaris, &.
4. miſit in terram, & facta ſunt tonitrua, & voces
& fulgura, & terræ motus magnus. En quanta
ſtrages, quantâque commotio etiam ex batil-
lIo! Dices, ideò concuſſam terram, quèd de
altari deſumptus ſit ignis. Nemo enim ita per-
frictæ frontis eſt, ut Aræ minas non expaveſ-
cat. Utinam nemo eflet, qui, non dico mi-
nantem, verum & fulminantem Eccleſiam
non timeret. Non in gratiam Altaris concuſſa
eſt terra, nec ab ara vim tantam carbunculus
traxit, ut fulguraret, tonaret, Mundumque
concuteret. Sceptro, niſi fallor, ſua fulmina
debet batillus. Etenim ara ipſa, ex qua ignem
Angelus ſuſtulit, throno ſuperimpoſita viſe-
batur in Sion. De orationibus Sanctorum om-
Apoc. 8. nium, inquit, ſuper altare aureum, quod eſt an-
3* te thronum Dei. Roborabatur ara propinquitate
throni, ideéque extimebatur Ignis, non quòd
de Altari proferretur, ſed quia Dei altare

Zach. 9.

bid.

nus vincet illos, quoniam Dominus Dominorum

Oliva

throno Domini jungebatur. Deridendi proin-
de ii ſunt, qui putant precatoriis globulis in-
frænari poſſe Bucephalos, omniâque patere
Pietati. Ductandos charitate aiunt à Paſtori-
bus etiam hircos. Nullum jactitant ità refra-
tarium eſſe poſſe, quin cedat ſpiritui. Cla-
mant cum Ezechiele: Ubi erat impetus ſpiri-
tur, illuc gradiebantur. Perplacet vaticinium.
Aio tamen tum batillum terrere poſſe, cùm a- Sovarz⸗
ra ſolio fœderatur. Video Paulum ut Corin- 1as, ne
thios revocaret à ſtupro ad ſaccum, erexiſſe Iola Cer-
virgam, tum verèò in ſpiritu manſuetudimis ex- "dio Zelo
hortationis verbum protulifle. Video ab Ido- obſer van.
lorum cultu abductum Iiraelem, non Aaronis Jari
thure, ſed Moyſis nitro. Tranſtulit Sacerdos ve
à thuribulo flammam ad conflatorium, coa-
ctuſque eſt non thymiama Domino adolere,
ſed excolendum populo Vitulum objicere. At
Legiſflator, qui hinc tabulis, inde faſcibus
ambiebatur, expiavit ſecuribus ſcelus, do-
cuitque vel in eremo intutam efle innocen-
tiam, quoties Baltheus non ſuccurrit Ephod.
Cidaris indiget galeà, & friget ignis hoſtia-
rum, niſi irà pharetræ inflammetur. Quid
plura? Conflatus eſt in thuribulo vitulus; dif-
latus eſt Vitulus in exſolutione ſecurium. Prin-
ceps monſtrum ſuſtulit, quod Levita invexe-
rat. Vide altaris imbecillitatem. Dixerunt mi= Exod.32.
Ei (verba ſunt Aaronis ad Moyſem) fac no- 24.
bis Deos. Quibus ego dixi: Quis veſtrum babet
aurum ? tulerunt, & dederunt mihi: & projeci
illud in ignem, egreſsuſque eſt hic vitulus. Quid
infirmius, quaàm ad unum ſubmurmurantis po-
puli ſibilum ex Sacerdote repentè fabrum Aa-
ronem Idolum in ipſo Altaris igne conflaſ-
ſe? Vide nunc ſceptri potentiam dominantis.
Arripiénſque vitulum, quem fecerant, combuf- Ibid.
ſit, & contrivit uſque ad pulverem. Et ſtans
in porta ait: Ni quis eſt Domini jungatur mihi.
Stratäque jacuerunt cæſorum cadavera ad tri-
ginta tria millia. Aiſ-ne modèò ſat Cidarim in-
ſtructam ad coërcendos impuros ſine Coronæ
ſuppetiis, à qua populus colendum pecus non
extorquet, ſed impetrat? Fateor apud Eze-
chielem illuc converſum Animantium curſum
eſſe, ubi eum Religio anteibat. Ubi erat im- Ezech- 1.
petus Spiritus, illuc gradiebantur. Nego tamen 12.
defuiſſe ibi, quod ſubdi debet, timoris cal-
car imperantis. Et vidi, & ecce ventus turbi- Ezech- I.
nis veniebat ab Aquilone: & nubes magna, & 14.
ignis involvens. Spiritus tum ſuam explicat
vim, currumque trahit, quàùm ſuum excuſ-
ſere furorem Ignis & Turbo. Placet allici po-
pulos cymbalis, ſi tamen tuba perſtrepuit.
Trahentur ad Legem Tribus Ifrael fumantis
odore thuribuli, ſed ſi adſtet & regione Gla-
dius utrinque præacutus. Tum Aaron audi-
tur, cùm Phinees fulgurat. Cæterùm nudata
gladiis ſuppliciiſque Religio videri poteſt
audiri, timerique non poteſt. Quid non præ-
fatus Petrus erat ad Eccleſiam. Quæ non e-
diderat ſigna? ipſum devocaverat & cœlo Spi-
ritum. En aram! Verùm coram altari, ad
quod claudi ambulant, Columba deſcendit,
linguæque coruſcant, audent conjuges duo
mentiri, tum Spiritui, tum Petro. Ananias Act. 5. 1
fraudavit de pretio agri, conſcid uxore ſud.
Tum enimverò Præfſes Eccleſiæ Petrus ra-
tus rejiciendo huic Euphrati imparem agge-
rem Aram eſſe, oppoſuit profluenti cupidi-
tatis, quæ in morem æquoris ità exundave-
rat, ut ſecum quoque traheret Columbam
Domini»

Ounii,
ſt Hlrrn
onn 4
Mun,
ns
Gne Biert

7t, Nobll

0

vkimmo te
btele

A i

Puge Har
Mam kegt
on mnet ude
u, Ed, dn
1 ie, khit
1 ant mnee
tige urcdi
nen nll pal
nnm, Mill
s Gun wi
n n Eebuit,
1 dyentantis

lln.

lotun
lie . l.
Uent
Lannuek
enimmerd as
a aſcle n
u GE Molinn

i ltcunmn
Omu! Nun
uggan 4
ud eoct⸗
erg proenl
6)
61 rmi
iradänan
Aile torl
Unn et
en ſaler,
IlE tne curt,
ſato, ul
dect,
i) Nenttt
hhndt ln
t Ceditu
IUls eſt hl
ao 0
momn
detn Nink
uni
n

AEct.5. t1.

nt
acde
cett.
ls,
nnen
tlyfce
in kolu.
u. d
tlluzt
tiun n.
Va ier⸗
reruu nl
m) fe t
runlit
inllun t
motibtupo⸗
ſabrun A⸗
ge Cul
1 Condtenns
Ant, nk1
en. H ,a
Gigumnni
daretadln.
Cidume
ſine Cun
um eannn
eor Nuihr.
lantuum aun
t. Uiatirl
ur Nehun
4, inid
ae iini miil
lermaul
n lun gii
Cun med.
Paet Maſ⸗
tub Plent
Iel nmd
4t e lerl
Um Ad .

Can 4.
16.

Can. I.
12.

3 Reg.
19 12.

Pœniten-
tia veræa,

Samari-
tana.
Joan. 4.
29.

bid.

Stromatum, Lib. V.

Domini, mentiri auſa Spiritui, ità ut dici poſ-
ſet, Spiritus Domini ferebatur ſuper aquas;
imò ſub aquis penè naufragus: huic, inquam;
eluvioni arbitratus Petrus imparem omninè eſ-
ſe Aram, agglutinavit altari ſolium; aggeſſit
hymnis ſupplicia, cathedræ Cconjunxit ſepul-
cChra. Breviter; repoſito batillo ferrum ſtrin-
Xit, jugulatéque cum conjuge viro, exun-
dantem temeritatem interſtitit. Et factus eſt
timor magnus in Eccleſia, & in omnes qui au-
dierunt bæc. Ab hofſtis ad cædes tranfſgreſſus
Apoſtolus & avaritiam gliſcentem compreſſit,
& exulantem, præcone timore, Apoſtolicam
Evangelii Cœnaculique Paupertatem, veluti
poſtliminio feduxit in ſedem. Fluent aroma-
ta Eccleſiæ ad afflatum Auſtri, quem imagi-
nem eſſe dicimus Altaris, in quo ſpirat hu-
manitas; ſed poſtquam Aquilo dominantis ſe-
veritatis diu fuerit in horto debacchatus. Jur-
ge, Aquilo, & veni,; Auſter, perfa bortum
meum, & fluent aromata illius. Audio ipſam
quoque Sponſæ Nardum nuſquam fragraſſe
miſi cum regni virga impendere illi viſa eſt.
Non inter ubera, non in cellariis, non in paſ-

cuis, ſed, dum Sponſus regnaret in ſolio glo-

riæ, redoluit. Dum eſſet Rex in accubitu ſuo ;
Nardus mea dedit odorem ſuum. Sponſa eſt,
in eâque ordinaverat Dilectus Charitatem: at-
tamen niſi pampinos demutet Sponſus in co-
ronam, niſi à gramine ſurgat ad purpuram,
Sponſa non olet. Etiam Elias terreri pri-
mùm debuit, igne, commotione, & turbine,
ut adventantis in aura Dei pelhiceretur aſpe-

Etu.

Et peccatum meum contra me eſt ſem-

per. Pl. 50. 5.

Lapſus eſt David ſemel, ſemper flevit. Hæc
enmimverò Poenitentiæ vis eſt, quæ hominem
ità ad ſeſe rapit, ut unam tantùm meditetur,
& moliatur ſceleris ultionem. Regreſſa in Si-
chem à puteo fomina clamare cæpit ad cives:
Venite, & videte hominem, qui dixit mihi Omn-
nia, quæcunque feci, nunquid ipſe eſt Chriſtus.
Omnia? Num Chriſtus narravit tibi, quoties
Synagogam adieris, in qua de Jacob & ado-
ratione edocta es? quam frequenter apricatum
exieris procul ab urbe? ubi nata, educatâve
ſis? quorum intraveris lares cœnatura? Num
tibi vadimonia, ſumptus, diſpendia, compen-
diaque recenſuit? Tibi de te illud tantùm præ-
fatus eſt: Quinque viros habuiſti, & nunc;
duem babes, non eſt tuus vir. Nunquid toto
vitæ tuæ curriculo nupfſiſti tantum? Quomo-
do ergo, qui ferales duntaxat tori tui tibi te-
das objecit, omma quæcunque feciſti, edixit
tibi? Mentita fortè eſt mulier deſiderio com-
mendandi JxsoM? At plena Spiritu ſancto re-
verſa creditur in urbem. Qui ſanè ſpiritus,
ſpiritus eſt non mendacii, ſed veritatis. Quo
modo ergo omnia audivit à Chriſto; ſi Chri-
ſtus non omnia, ſed unum tantum facinus ei
objecit? Nimirum illam ità pudere cæpit fla-
gitii ſui, ut rerum cæterarum oblita, turpitu-
dinem duntaxat ſuam ore, mentéque revol-
veret. Ità Samaritanam criminis ſtyx hauſe-
rat, ut Lucianum Martyrem Baptiſini Jorda-
nis abſorbuerat. Ut enim ille percontanti Ty-
tanno unam tantùm vocem ingeminabat; Chri-

295

cem duntaxat, Ouinque viros habuiſti. Mira-

ris primâ doloris ſui horâ fœminam, oblitera-

tis in corde rebus univerſis, de ſuo tantùm

crimine recordatam? Davidem intuere, inter
haſtatos & turbas, peccati ſui nunquam im-
memorem. Et peccatum meum contra me eſt
Jemper. Et ſanè ſi criminis intelligatur obſcoe-
nitas, vix licebit contra illam non excubare.
Videbis Hieroſolymis Davidem lugentem in
lecto violatæ reum Bethſabeæ. Videbis Ba-
bylone Azariam cum ſocis nullius ſceleris
conſcios, exclamantes in chbano: Peccavi-
mus, inique egimus recedentes à te. Compone
nunc thalamum clibano, captivos & Regem;
& diſpice, quanta ſit criminis graveolentia,
quando David in viola & purpura ſentire
potuit unius turpitudinem criminis, & in com-
pede & flamma plus horruere pueri flagitium;
alienum licèt, quam incendium. At quid pue-
ros commemoro alieno conterritos delicto,
proprii ſupplicii non memores? quando Deus,
inter Orationum phialas aureas aureaâſque
ſpirituum citharas, peccante Mundo, dolore
cordis, penè dixerim, conſternatur. Tactus
dolore cordis inirinſecus, Delebo, inquit, ho=
minem, quem creaveram. Obſtupueras, cre-
do, quùm effuſum vidiſſes alabaſtrum un-
guenti ab ejulante Magdalena. Nunc veròô
non alabaſtrum, ſed Mundus conteritur, in
quo profuſio facta eſt creaturæ univerſæ à
Deo;, alieni deteſtatione delicti. Tu ergo tan-
torum reus criminum, quid agere debes in
expiationem tui, ſi David ſoli majeſtatem
faſtidit, ſi Azarias fornacem non extimet ar-
dentem, ſi Deus alabaſtrum effundit ſui ha-

Dan. ¾:
29.

Peccati
damna,

Gensé.

4
4

litus, ſuamque delet imaginem tædio pee-

catorum?

Quicunque effuderit humanum ſangui-
nem, fundetur ſanguis illius. Vos
autem creſcite & muttiplicamini. Ar-
cuùm meum ponam in nubibus: Et non
erunt ultra aquæ diluvii ad delendam
univerſam carnem. Gen. 9. 6.
Nuptiales tedas hinc gladio, inde arcu com-
munit. Enimverô cùm ſciret Dominus non ra-

Luxurin
erudeliss

rò cædes ofculis jungi, choreiſque phalangas

copulari, de non occidendo fratre primô jus
condit, tum latam nubendi legem confirmat.
Rarò Venus à Marte ſejungitur. Vel, ut

RHemiei:

ſanctius loquamur, Samſonis furor exarſit in dium.

nuptiis; virorümque mitiſſimus David ab
amplexibus ad cædem dilapfus eſt: ipſique
Babylone ſenes cùm amaverint, odiſle inci-
pient, quâmque ſtringunt Suſannam in po-
mario, ſtrangulant in pomærio. Paucis; cubat
Amor in pharetra, & ni caliges, Holofer-

nem videbis; inde Juditham amplectentem,

1

ſtianus ſum; ità hæc eam inculcabat ſibi vo-

hinc Bethuliam obſidentem; & quàâ dexterâ
dux civi blanditur, eàâdem patriam oppug-
nat. Uſque adeò familiare eſt humano cordi
ardere & furere. Porrò Dominus amoris ex-
undantiam non ſatis interſiſtendam credidit ſe-
curibus, gladiiſque, niſi eam cœleſti quoque
arcu inhiberet. Occumbendum prædixit ſica-
rio, tum monuit, ut nuberent, rurſus ar=
cum ſuum in nubibus explicat. Qui quan-

quam recreare ſu venuſtate videatur nuben-

tes, formâ tamen figurâque ſui terret eos »
B b 4 fati=

296 =

fatigtque. Siquidem quoties Iridem contem-

plantur nupturi, meminerint neceſſe eſt, ob

intemperantiam conjugum difrupta fuiſſe tum

coli catadupa, tum valvas effractas abyſſi.
Vide autem, quaàm opportunè cupiditatem
infrænet! Nubentis thronum Iride circumcin-
git, ut non tam monuiſſe videatur Sponſos,
quaàm delectafle. Eluvionem illis propinat, ſed
in Iride. Neque enim decebat, ut;, quos in-

Correctio
mitis.

Correbtio

7aadant. vitabat ad nuptias, quuùm diceret, Creſcite
Superior & multiplicamini; aſperiori eos ſupplicii pom-
Son er pâà abſterreret à crimine. Cenſuit pro tuba
omniViss 5 . . . .
ſ⸗ abundé conſultum iri nubentibus ſilentio co-
Confeſſa lorati in nube arcüs. Frænanda cupiditas eſt,
rii En: ne fortè exorbitet. At non unus efſe debet
diſeteti. lituus cubilis & fornicis. Fulguret haſta Phi-
z75 „„ nex ante lupanar: Coloretur arcus in thala-
ged ra mo. Et ſponſa noverit nuptiarum intempe-

bar vid. rantiâà profuſos & coœlo imbres: & ſcortum
diſcat, non tam plumis, quàm pugionibus aſ-
, futum concinnatúmque cervical voluptatis. Ve-
enunica. rüm in Iræ codice adulter pro characteribus
, & . haſtas relegat, quibus exalbeſcat; Conjux Iri-
gent pru dem, qu recreetur, evolvat. Ita videmus à
dentia. Chriſto Dilectam, ſi fortè ſeſe dediſcat, non
Rel'gieß ad urſos ablegari, ſed ad hædos, nec Moa-
clam pu- pitis ſubdi, at Paſtoribus aggregari. JNi igno-
Can.r.8,. ras te, egredere, & abi poſt veſtigia gregum,
* & paſce hados tuos, juxta tabernacula Paſto-
zum. Nimirum candidiores animæ, etiam cum
à lapſu cohiberi debent, non funibus retinen-
dæ ſunt, ſed vittis. Intelligat Sponſa, mii ſe
noſcat, exilium ſibi impendere atque repu-
dium. Calamitatis verè imminentis volumen
concinnetur non Pardorum villis, ſed gre-
gum vellere. Quidni Sponiæ necdum laban-
tis cor molliter vellicetur, quèd Sponſa ſit:
quando vulnerati jam Jeroſolymitæ ulcus non
Luc. 10. emplaſtro, ſed falerno oleôque curatur? Al-
34. ligavit viulnera eius, infundens vinum & oleum.
Nulla hic malagmatis, pulveriſve mordaci-
tas, nulla reſinæ violentia: patina videtur ad
delicias inſtructa, non medica ad curandum
pyxis expoſita. Nimirum non Arabs, aut Aſ-
Iyrius tum à Samaritano, ſed unus & filiis Sion
curabatur. Delicatiùs autem tractanda ſunt
Ifraëlitæ ulcera , quàm ornamenta Chaldæi.
Siquidem ipſa Sanctorum crimina plus docu-
mentorum non rarô effundunt, quàm ſangui-
ms. Curari proinde debent non quaſi ulcera,
ſed quaſi ora. Pleræque ex Aſiæ Eccleſis mul-
tiplici errorum, vitiorumque lue laborabant.
Et quando in Chriſti membris pars illa opti-
ma cenſebatur, ides Dominus, ut earum fub-
indicaret Joanni morbum, conſpiciendum ſe
illi exhibuit mammis in pectore alligatis. Et
ſanè uberibus laborabat Dominus, cum per
Aſiam Eccleſiæx, (ex quibus lac Evangelii
ſtillaverat in cæteras) non und hæreſi oppu-
gnarentur. Tamen quamvis lues teterrima fo-
ret, & ulcus in pleriſque lethale cerneretur,
gliſcente quippe in Chriſtianorum præcordiis
Nicolaitarum, Jezabelis, & Balaac lue, at-
tamen, inquam, non ſubere obſtructa vo-
mica, aut epiſtomio ſanies compreſlſa eſt,
Apoc. r. vCruII aureo involuta textili Servatoris ube-
13. ra rutilare viſa ſunt, non ægrotare. In medio
Eeclefßa- ſeptem candelabrorum aureorum ſimilem frlio
Kiei elà, hominis, præcinctum ad mammillas zond aured.
Sih *- Spectaſſent hæc utinam ii, qui, non dico
plerumq; vulneratos, ſed nec compungendos, & ſtri-
puniendi.

Excom-

gili perfricant „ & lacerna obvolvunt. Edicta

Oliva —

ſcribunt, evulgantque in Eccleſiæ membra
nobiliora tanti interdum plena dedecoris, ut
probroiius videantur à caligine prohibiti non
rarò ipſimet Oculi, quam lapſantes in luto
pedes extergeres. Legi ego non ſine lachry-
mis legem, quâ occurrebatur, ne quid turba-
rum excitaretur per ſanctiores Eccleſiaſticos
in urbe Italiæ nobilifſima. Quæ ſane Lex iis
compellabat Chriſti diſcipulos probris, cum
tantum à lapſu arcerentur, quibus minimè
ſugillaſſet ſupremum Quæſitorum tribunal
ipſos Lutheri afſeclas, transfugâſque Zunn-
glii. Ita-ne? Chriſtus, quùm expoſtulaturus
de ſordibus Eccleſiarum acceſſiſſet ad Apo-
ſtolum ſuum, earumque principem Joannem,
aureâ involvit zonâ ubera putreſcentia. Et
tu mammis, quibus ſuſpicaris aliquid puto-
ris affricari fortaſſe poſſe, picem infundis,
ſtercus ingeris, membraque Chriſti primaria
faſciis involvis canabinis, quibus Onagri crus

elephantiaſi corruptum, penitüſque corroſum

vix Arabs Agaſo involveret? Praæcinttum ad
maimmillas zond aured. Liceat pulveri Regem
ſiderum paucis affari. Nonne & luxuriæ pu-
re, & rapacitatis tabo, & hæreſum ſanie,
quæ incingis membra, polluta ſunt? Sunt
enimverò. Tantam porròô luem purpur, byſ-
s6que excipis “ Quare coœno non obſtruis,
quare ſulphure non oblinis, quare nervis non
alligas? Mammillæ ſunt: & unde nunc ſamies
errorum fluit, Evangelii olim lac, ſcriptu-
ræque mel fluxit. Non vulnera attendo, ſed
membra. Rudiores applicuiſſem pedibus faſ-
cias; uberibus veròô ſat ſupplicii eſt quæcun-
que adprimatur alligatura, quamquam aurea.
Adeſte, Rhadamanthi, qui ità oculis, ut gib-
bo medemini, quique eodem curatis igne &
lippitucinem, & carcinoma. Si me audire ne-
gligitis, JEsM ſpectate. Vulnerata ſunt Ec-
cleſiæ ubera: vulnerata plane ſunt, & qui-
dem ulcere peſſimo. Attamen aurea adpreſſa
pro faſciis eſt zona. Num unam tantum bene-
dictionem habes, Pater mi? aiebat ad Iſaacum
Eſau. Nunc ejulantis vox iſta Jacob eſt, Num
unam tantùm maledickionem habetis, Judices
orbis terrarum? Ergo-ne eò Eccleſiæ deve-
nere fullones, ut uno eodémque lixivio &
purpuram diluant & centonem? Non ne Ru-
ſtici ſy lveſcentes roborum ramos ſecuribus am-
putant, luxuriantes verò vitium palmites run-
cind recidunt. Ut Elephantos urgeat inſeſſor
ad curſum, ferream cervici clavam impingit:
Equum verò excitat ſeſſor ſibilo concuſſæ vir-
gulæ. Tu es ille vir, ait ad Davidem Na-
than, illicéôque lachrymarum gurges erupit.
Saul verò, poſt correptionis tonitrua; nec
unam eliquat guttam, clamâtque poſt ſecu-
res ejus impactas ſtirpi; Honora me coram ſe-
nioribus populi. Nec excæcatus à Paulo Ely-
mas reſipuit. Verbo emendatus à Petro Ana-
mias corruit exanimis. Non omnes Philiſthæi
ſunt, qui, niſi eos Samſon concidat mandi-
bul aſini, fugari nequeant. Sponſa non im:
pacto ferro, ſed ſolo excubiarum occurſu con-
foditur. Vulneraverunt me. Quibus, rogo;
haſtis? Invenerunt me. Nobiliores animæ ſau-
ciantur, ſi ſe tantùm intelligant obſervari. Ne
verò dubites Sponſam haſtatorum accurſu
languere potuiſſe: Audi Sponſum & capillo
devinétum, & oculi conjectu vulneratum,
Vulneraſti cor meum in uno oculorum tuorum,
& in uno crine colli tui. Jure proinde optimo
Deus;

Saperior
non idem
omnibus
t.
Gen. 27.
38.

2. Reg.
12. 9

1. Reg.
15. 300

Can.5.7.

es, 10

41¹ Manm ſer

114

Il
Connlehe
n ihe
,. Eümadl

. 7
Hut one 7

ſis, r
ooni:
tos ſet
lo coetce
¹ ele
i ns
erl wor⸗
huun keb
Nil nmm
leni kioel
uC'
in Daylo

Uens rine

lun
tne Ae ſe
4 Anrttn
Ir, ln
ne I t.

, I kel
un itinn
SEyu erh
einm Unlla
1 1

Stromatum, Lib. V.

Deus, ne obruat ſupplici terrore nubentes,
involvit eluvionem Iride, & arcus ſpectacu-
lo renidentis, quos oblectat, infrænat. Hoſtes
Arcæ ſuæ tonitrui fragore, dum Agnus à Sa-
muele cæderetur, effugat Dominus, conter-
rétque. Intonuit autem Dominus fragore magno
1. Reg-7. in die illa ſuper Philiſthiim, & exterruit eos.
10 Iſraëlitas verò Sanctuarii ſui transfugas vir-
gà, non tonitru, commonet. Ouid tu vides,
Jeremia? Et dixi, Virgam vigilantem ego vi-
deo. Tum ſuo mitiores adventu atrii prodi-

Jerem.
I. 10.

ö tores, non virgâ, ſed quaſi flagello corrcet.
he. oan. 2. Et cum feciſſet quaſi flagellum de Juniculis, W
n i5. nes ejecit de tempio. Ad extremum, cùm penè
enn. illi patibulum adornaretur, ocilio en jam ejus
ſermone populum, nulie aut fragore nonitrin
N inndk, aut virgæ; flagrive 0 snretlene dompreſtt.
mn Matt. 21. Et intravit JEsus in templum ei . . 7 V
Onn 12. bat omnes vendentes G eneliten in temp 4
e Cnnie vides , ubique terrere vult Dominus alies
eifſin 4 Sanctuari: vVerùm enies taruru berce ie⸗
vetien rudiores percutit virga, de WM qua nn.
luiien gello coërcet, doctiores ſolo adventu abdu-
H cit à ſcelere. Ut ſcilicet doceamur, etiam
nte noxâ pares, diſpares eſſe debere correptione.
Nifi cepæ ſtercorentur, non pullulant: fili-
eckrdnc go cœli rore regerminat. Pus igne curatur:
cltu, tertianam febrim forbitiunculis mitigamus. Et
e lden quid mirum eſt Iſraelitas modò à violatione
ennli Templi flagello arceri, modò aſpectu dunta-
lifr Xat Chriſti à mercatura iniquitatis avocari,
itell cùm Babylone, Dominus eò mitius Chal-
Peihuß dæos Principes corripiat, quèò eos videt ami-
ik er. ciores jam eſſe Prophetis? Etenim Nabucho-
indumta donoſorem terret primo omnimodà ſimula-
denlsyuft cChri ruind, irruente in ſtatuam lapide. Lapis
Cnriis ſel Dan. 2. do monte percuſſit ſtatuam. Tune contrita ſunt
we er. 34. Pariter ferrum, teſta, &s, argentum & aurum,
erin inke⸗ & redabta quaſi in favillam. Eruditior jam fa-
ſunt, e ctus in lege Rex conterretur, non demoli-

,Inreſe
Aurea Areh

tione aurei ſigni, quod reparari non poſſit,
1 tatin lir

ſed amputatione arboris, quæ revirere faci-

bet al uan le queat; cùm præſertim radix ejus exima-
ccb N Dan. 4. tur àa vulnere. Clamavit, & ait: JSuccidite
ibets, n 12. arborem, & præcidite ramos ejus. Veruntamen
Eedeſe germen radicum ejus in terra inite. Vide,
qe und quàm mitior priore comminatione poſterior
nt Moreh- ſit commonitio. Etenim minore fragore de-
0s ſecunbign molimur arborem „ quàm ſtatuam. Adde,
n plmterne quèòd ibi „ qui evertat lapis, & ſpectatur &
ueet ir irruit, hic ſecuris advocatur quidem, at nuſ-
ran it quam exeritur. Denique tum ſtrages ſpectata
1Cnclleſ; eſt, nunc verò enuntiatur tantum. Siquidem
83 en e everſum ſimulachrum revera eſt, penituſque
ga diſparuit: at arbori vox quidem comminata

K excidium eſt, nuſquam tamen impacta eſt bi-

D 1Er pPennis aut ramis ejus, aut trunco. Quid,
ne quod Balthaſſarem inter Prophetas enutritum
reN) 1 P E . 1
rahl ne minis quidem, ſed tantum hieroglyphi-
1 ol cis avocat ab immanitate convivi? Non la-
ts Fiti Dan. 5.5. Pis irrumpit, non falx advocatur. Apparue-
onnd⸗ h eꝛz. Wunt , inquit, digiti, quaſi manus hominis
cori nr eribentis. Hæc eſt autem ſeriptura, quæ dige-
Seni ſta eſt, Mane, Thecel, Phares. Intueris cor-
n reptionis ordinem? Primum ruina, tum am-
uibnn, Corredtio putatio, demum inſcriptio. Quid; quod mi-
Hiores Auni N iti, n ipſæ ità hoc loco involutæ ſunt, ut in-
ant oblen terpres advocari debuerit, quo radix amari-
katorun superio- tudinis appareret. Et ne forté ſuſpicarere, eò
mlim Ka⸗ aæmore minus profuiſſe correptionem, quod mitior
u rue eu, ducat. fuit; ſi Regum affectiones expendamus, de-
alm prehendemus conterritos fuiſie illos vehe-
pron Pen⸗

297

mentius, quùm eis blandior impendere viſa eſt Eceleſße-⸗
generis, regnique converſio. Etenim Nabu- Kica jJu-
chodonoſor, poſt ſpectatam ſimulachri ruinam, arnz 3
& auream excoli ſtatuam imperavit, & in lee, s.
fornacem pueros juſſit immitti. Peccavit e- ves impios
tiam, auditâà ſucciſione arboris, at humanius. Charita-
Non enim ſæviit, verùm de conſtructa Ba- e⸗
bylone gloriosè jactare ſe coœpit. Vides-ne aan,. ⸗l
parciùs labi Regem blandioribus fulgetris con- !4
territum? Quid, quod Balthafſar vix incre-
pitus, & acriùs concuti cœpit, & Danielem
non vinxit, ſed ornavit? Tune, jubente Rege,
indutus eſt Daniel purpurd. Hic ſolo characte-
rum fulgore ità perſtrictus eſt Princeps, ut
ejus colliderentur ad invicem genua. Patet, ut
puto;, mitiori interdum pharmaco acriores cie-
ri motiones in corde; nec tam à ſuccis pende-
re diarrhozam & criſim, quam à viſcerum ſeu
duritie, ſeu mollitudine. Vivet aconito Mithri-
dates: Siſara lacte opprimetur. Alii, epoto Superios
vix opio ſtertent: alii, commanſo papavere, non omnes
vix evigilant. Salamandra ludit in igne, Aſpis "nd da-
debacchatur in Sole, Fax undis extinguitur,ar via.
Calx aquis ebullit. Cupreſſus, ſi cædatur ,
non germinat. Vitis, niſi recidatur, elanguet.
Diviniſſimè proinde Deus & Sodomitas ſul-
phure corripit, & filios Noë ſaniores Sem
& Japhet ſolà Iridis amœnitate abducit à cri-
mine. Par cura tum eſt, cùm diſpar propina-
tur potio aut diſſimiliter laborantibus, aut non
ſimiliter educatis.

Fagite fornicationem. I. Cor. 6. 18.

Tum quèd ſcelerum maximorum anteſigna- Luxuris-
na ſit; tum quòd Heroas ſternat, tum denique
quòôd nullo penè negotio de ſummis ſanctio-
ris Reipublicæ capitibus triumphet. Quæ ma-
nant ex Libidine ſcelera? Univerſa. Videns Gen. 6, 5a
Deus quòd multa malitia hominum eſſet in
terra, & cuncta cogitatio cordis intenta eſſet ad
malum, omni tempore. Non-ne ſcelerum hic
eluvio exundat? Multa malitia, quæ & cun-
ctas cogitationes corrumpat, & omni tempo-
re. Et unde lues tam pertinax? E nuptiis.
Videntes filii Dei filias hominum, quòd eſſent Ibid. 8s,
pulchræ, acceperunt ſibi uxores ex omnibus,
quas elegerant. Dixitque Deus, Non permane-
bit ſpiritus meus in homine in æternum, quia
caro eſt. Si ex cubili nuptiarum tam ferax
malorum IIias effluxit: quid ſordium non ad-
vehat lupanar? Cubant in toro hydræ, & pu-
