1a glorid ejus. Potuit vel in Angelis reſtingui
Charitas, niſi eam jugis de LDeo icientia nu-
triiſſet. Volabant amando, ſed clamando ſeſe
docebant. Abſtruſa hæc veròô ampliſicandæ
Charitatis ars non mirum ſi nota Cœlitibus eit,
quæ nec filiabus Sion ignota eſt. Non enim
clamoribus & vulneribus Sponſæ excitatæ Vir-
gines in occurſum Dilecti excurrerunt. Sed

cùm illa diceret: Nuntietis ei, quia Amore Can. 5

lIangueo: Illicò exclamarunt; Qualis eſt Di-
lectus tuus ex Dilecto, 6 pulcherrima mulierum?
Immotæ ergo ſubſtiterunt, ut Sponſi venuſta-
tem ediſcerent: cumque audiſſent rubicun-
dum eum & candidum, aureo capite, palma-
tà cæiſarie, pennigeris inſtructum oculis, ba-
ſibuſque marmoreis; tum enimverò; indagan-
di cupiditate Sponſi, amplexandique eum „
charitate ſuccenſæ clamaverunt: Qus abiit Di-
lectus tuus, 6 bulcherrima mulierum * QOuò de-

clinavit, & quæremus eum tecum * Tum dile-

Xere, cuùm agnovere, Dilectum. Non enim a-
marent, ſed furerent, ſi in ignotum ferrentur.
Cæcutit, inquies, Amor. Et ideò laſcivit &
vulnerat, apud eos, qui eum finxere caligan-
tem. Apud nos Charitas oculatiſſima eſt, &
ideò floribus exuberat, vulnerare paratior. Et
quare putatis unum præ omnibus de charitate

. „ —α. . . „ Joan. 214
rogari Petrum à Chriſto? Rimon Joannis, di-

ligis me plus his? Nimirum pleniorem ex eo
ſperavit amorem, cui ſciebat à Patre uberio-

rem de ſe cognitionem infuſam. Beatus es, Ni- Matthæz
mon Bar-Jona: quia caro & ſanguis non revela- 16. 17

vit tibi, ſed Pater meus, qui in cœlis eſt. Igitur
Petri Amor, quamvis Virginitatis careret Li-
liis in uxorato, ſentibúſque non careret crimi-
nis in perjuro, appetitur tamen à Chriſto præ
reliquorum charitate clientium. Qui enim di-
vinitatem noverat Chriſti, non poterat, in tam
bono lumine collocatus, non ardentiſſimo in
Chriſtum amore fervere. Quis nâmque diligat,
quod ignorat? Crediderim propterea fruſtra
quæſitum in lectulo quidem eéque florido, ſed
per noctes, à Sponſa Chriſtum, qui teneri
non vult à caligante. In lectulo meo per noctes
quæſivi, quem diligit anima mea, quæſiwi il-
lum, & non inveni. Sed ne invenies qui-
dem. Spernit enim tenebrarum amplexus »„
qui ſuum poſuit in Sole tentorium. Hoc eſt,
Amari

Seraphim, inquit Eſaias, Iſa. 6. 23

Cane 32

Amari à non ſciente quem amet, deſpicit.
Proceſſerat unus è& turba Scriba, qui ait . Ma-
giſter, ſequar te, quocunque ierig. Et dicit ei
Irnss: Filius bominis non habet, ubi caput
Pproeraſti- reclinet. Quà ille denuntiatione conſternatus à
natio ſan. veſtigiis reſilit Præceptoris. Sic enim dege-
6. nerat Amator in transfugam, ubi à Scientia
verro⸗ non ducitur, nec explicatur in aciem. Exar-
Drarione, ſerat in JksM Scriba ſed citò refrixit Cha-
& Exer- Titas, quam nulla de Chriſto præiverat ſcien-
citiis ſpi- tia. Si eum noviſlet, in egeſtate, ſiderum,
riali- terrarumque Conditorem, aut parciùs inopiæ
e. tædio, aut conſtantiùs illum divinitatis reve-
zanei rentiâ dilexiſſet. Ejus verò cum dignitatis tum
nde. Paupertatis ignarus amor, & raptim arſit, &
Propoſita confeſtim diſperiit. Nec ad ignotum acceſſiſ-
retinen- ſe illum oportuit: cumque ſe Scriba divimi-
da. tati Servatoris devoviſſet, refugere à Chriſti
eum non decuit impluvio. Filius hominis non
habet, ubi caput reclinet. Tu quidem, Domi-
ne, debuerat exclamare: pulvinari, in quo re-
cumbas, cares? At mihi, ſi te ſequar, nun-
quam non præſtoò erit reclinatorium ex auro,
quando conſequi JrsM, quies & otium eſt.
Sed oculis Charitas deſtituta, brevi pedibus
laboravit. Deſeruit enim, quem dilexerat
non notum. Ideò initiari Sponſam ſuam Deus
amore non eſt paſſus, niſi poſtquam illam
Can. 3.I. ſuas per opes circumduxit. Imiroduxit me Rex
in cellaria ſua, ordinavit in me Charitatem.
Ama, ſed vide; ut, quùm intellexeris digni-
tatem meam, à tua nunquam & nuſquam ex-
cidas Charitate. Atqui Sponſa ſtatim in am-
plexum Verbi abripi potuit. Oſculetur me,
inquit in ipfo congreſſionis exordio, oſculo
oris ſiti. Fateor ſuum eam ab Amore exor-
ſam eſſe colloquium. Nego tamen votum il-
lam ſuum ab amore inchoaſſe. Noverat opti-
mè quo ferretur, quemve optaret. En fibras
ſuppoſitas Charitati. Oſculetur me oſculo oris
ſui: quia meliora ſunt ubera tua vino, fra-
grantia unguentis optimis. Amplexum peto;
inquit, non ignoti, ſed mihi perſpectiſſimi
Principis. Novi enim & ſaporem uberum e-
jus, & madoris fragrantiam. Hinc eſt, quod
priuſquam in arenam Paulus cum monſtris
luctaturam traducat Charitatem, & Dei re-
munerationes ineffabiles toto illo ad Roma-
nos octavo capite, & inenarrabiles gemitus
Spiritus, & Filii incredibile ad nos delatum
munus exponit: ut tanto in lumine divinita-
tis noſter revelli à Chriſto Amor nullis afſul-
tibus poſſit. Non ſunt condignæ paſſiones hujus
temporis ad futuram gloriam... Ipſe Spiritus po-
ſtulat pro nobis gemitibus inenarrabilibus.. Ji
Deus pro nobis, quis contra nos? Qui etiam
proprio filio non pepercit, ſed pro nobis omni-
bus tradidit illumn. Hæc cùm Paulus in bono
lumine collocaſſet divinitatis in nos & mune-
ra & præſidia, tum enimveròô de ſuo non ti-
met amore, vel ſi fractus illabatur orbis, vel
ſi Manes, ruptis terræ compagibus, ex Or-
co erumpant in lucem. Ait proinde: Quis er-
go nos ſeparabit à Charitate Chriſti?ë.. Neque
altitudo, neque profundum poterit nos ſepara-
re à Charitate Dei. Imbutam enim liberalita-
te humanitatéque Numinis animam nec con-
vulſus ſuis ſedibns ſeu Olympus, ſeu Atlas
aut opprimet, aut concutiet. Sciſcitanti pro-
inde Sponſæ, ubi & paſcatur, & cubet, re-
clamat Sponſus: In meride. Ubi paſois ? ubi
cubas“ In meridie. Non in igne Dominus, ſed

Matth.

8. 20.

Can. 1.
I.

Rom. 8.
18. 26.31.

bid. 3 5.

Cah Ie
6.

Oliva

—e

in Sole poſuit tabernaculum ſuum. Ut docea-
mur Scientiæ penè luce uberiùs eum delecta-
ri, quàm Amoris flagrantia. Hanc arbitror
ob cauſam ita Deum in igne rubi conſediſ-
ſe, ut ſolum ſibi à flamma mutuaretur lu-
men, quo Scientia deſignabatur, ſemoto ar-
dore ignis, quo Charitas adumbraretur. Vi-
debat, quod rubus arderet, & non comburere-
tur. Norat enim charitatis incendium deeſſe
non poſſe, aut;, ſi deſit, brevi conſequutu-
rum, ubi jubar fulgorque ſcientiæ intermicat.
Nemo certè non fatétur, in bravio gloriæ vi-

Exod. 3.
2

ſione nos Dei, unde amor erumpat, Pprimariâ

Can. I.
13.1

tanquam lauro coronari. Iter ubera mea com-
morabitur. Quiſnam moraturus tecum eſt, 6
mulierum pulcherrima. Dilectus, inquit ,meus
mihi. Ine eſt fortè, cui ubique contradici-
tur, lapis offenſionis, & petra ſcandali? Is,
quem patibulatum & Græcus exhorret, & Ju-
dæus fubſannat? Is non avelletur à te, quem
una vernularum abſtraxit à Petro coœli cla-
vibus, & horti gladio ſuccincto? Is mecum
morabitur. Et qua in arce? Qunbus eum ſe-
pfiſti propugnaculis, ut tot objectus inſidiis
propugnetur. Commorabitur, inquit, imter ube-
ra. Inter ubera, quæ omnibus patent, quæ
hoſtes dulcore ſolicitant, quæ machinas ſuà
nec poſſunt teneritudine arcere, & pati poſ-
ſunt? Tauri pingues obſident eum: & tu il-
lum reponis in ubere? Circumdederunt, inquit, Pſal. 117.
ſicut apes, & exaxſerunt ſicut ignis in Pinis. 1¹.
Et retuſuram præſumis te prunas, ſpinas &
aculeos tuarum mollitudine mammarum? Di-
lectus meus mihi, inter ubera mea commorabi-
tr. Quâ te loricà mumiviſti? firmiſſimà :
ſcientia nempe Dilecti mei. Novi eum , ideòô-
que non dimittam eum, poterôque cogritio-
ne præſtantiæ ejus illum vel inter ubera reti-
nere. Faſciculus myrrbæ Dilectus meus mibi.
inter ubera mea commorabitur. Scio eum, non
gramen eſſe, ſed aroma. Novi divinitatis &
Fragrantiam & vim. Myrrha eſt. Nemo ſperet
tam notum mihi ſurculum revellere & ſinu meo.
Arere poflum, quia fœnum ſum: abjicere
Dilectum non poſſum, quia Myrrha eſt.
Quis enim à theſauro, quem reperit, avella-
tur? Multi diſcipulorum ejus abierunt retrò, in-
quit Joannes. Dixit ergo JksUsS ad duodecim:
Numquid & vos vultis abire? Abſit ſucclama-
vere diſcipuli. Hæſere omnes, non charirate in
Dominum, ſed dignitatis ejus cognitione fir-
mati. Reſpondit ergo ei Gmon Petrus: Domi-
ne, ad quem ibimus *“ Magna conſtantia, re-
bellantibus à Chriſto cæteris, duodecim ab
eo duriori ſermone dimiſſos, perſtare immo-
tos. Eos dices agglutinatos Domino, quâ eum
deperibant, charitate. Quin illos abire à Chri-
ſto prohibuit non Amor, ſed Scientia. Audi:
Domine, ad quem ibimus?* Et quare non abi-
tis? Verba vitæ æternæz habes. Et nos credimus,
& cognovimus; quia tu es Chriſtus frlius Dei.
Cognovimus, inquit, non ſolum dileximus;
ideéque reliquorum exemplo ad defectio-
nem non impellimur. Hæ baſes conſtantia
ſunt, hic firmitatis cardo. Auſim penè dice-
re de Deo, Scientiam vices quaſi agere ip-
ſius divini Spiritus. Ut contra minas firma-
rentur, qui ſuum dabant nomen Eccleſiæ, il-
labebatur è coelo Spiritus, hoc eſt, Patris,
Filiique amor in corda credentium demitte-
batur. Nam, concionante Petro Cæſareæ,
quotquot intenderant Apoſtolo „ Spiritus
Sanctus

Oan. 6.
1e.

N 0

484.
AG.

— —

1
Mum pe⸗ el
fblitatur. tl

Gil
gn
da⸗
i4,
lon
1
ſei
l.
op
Ner
Vate
cort
re
ta.
Ki⸗
tat!
Imnn
Alſj.
tam

nnn.

rere⸗ int
kelſe
ltn⸗
nieat,
e V.
imnri
CN. n
el,du
t,melt
tracher
ltk,
& J.
emm
Eli d.
Mecunn
cunmſe.
inſclis
ter uhe.
N, Ge
hinas
Pati po.
ul.
t ingut, Ur
ſinng
tum? D-.
nmmtbr.
wüſhund:
unn, es⸗
. Crgntd.
nbela leir
leut nii
euch, M
Firitatis
emnohhert
ſinu men
1: Diier⸗
Gyrbe 4.
eit, Melr
Uumthrin.
1uleenti
It wcclame-
ſcharnaten
—
,nu: Din-
lantia,⸗
auocecln 0
hre mmr
oz d
dbrein.
ventie Al:
ure nil.
ugeliin
a fin i
kllo⸗
8, auſimm
n n he⸗
i ele 1.
mippiin⸗
Berkie,
eſt, Vunh
ium Genin⸗
0 Celle⸗
5 itus
nn

4

Can. I. 12.

Stromatum, Lib. II. 97

Ad.44. Janctus inſedit. Adhuc loquente Petro verba

hbac, ecidit Spiritus Santlus ſuper omnes, qui
audiebant verbum. Gratulor Cæſareæ; ſed Sa-
mariæ me miſeret, quam & Dei intentam
miramur verbo, & Dei Spiritus dolemus ex-

Act. 8.4. Pertem. Cum audiſſent, induit, Apoſtoli, quòd

recepiſſet Samaria verbum Dei: miſerunt ad
eos Petrum & Joannem. Qui cum veniſent,
oraverunt pro ipſis, ut acciperent Spiritum
ſanttum. Nondum enim in quemquam illorum
venerat ſed baptizati tantüùm erant in no-
mine Domini JESU. An eſt perſonarum Deus
acceptor? Si non homines, ſed merita expen-
dit: Cur Cæfarienſibus Dei Verbum audien-
tibus tantum ſuum dilargitur Amorem, quo
Patitur deſtitui Samaritas, non auditores ſo-
lùm verbi, ſed exceptores quoque, imo &
CHRISTI unda luſtratos? Baptizati erant,
& pleni Spiritu Samaritæ non erant. Non
erant Cæſarienſes baptizati, & Dei Spiri-
tus, hoc eſt, Charitas Dei gliſcebat in eis.
Num Cornelio, qui Cæſaream ſuis expiabat

unum pe- eleémofſynis, id dabatur? Num id negaba-
rielitatur. tur Simoni, qui pecuniis ſuis Samariam in-

quinabat? Credi hoc fortè poſſet, niſi gliſ-
cens in Mago virus etiamnum ſeſe viſceribus
loculiſque Monſtri contineret. Quamquam in-
de quoque Simoniæ conflatur invidia, quod
necdum orta interitum toti urbi parere po-
tuit. Verùm fauſtiora de Domino ſentia-
mus. Non largientis, ſed opitulantis fuit
Numinis demiflus in Cæſaream Spiritus
Dei. Ne enim ſuccumberent minis, Cha-
ritate loricati Credentes ſunt. Non deſpicientis,
ſed magnifacientis Dei Miſericordia eſt, quôd
initiatam baptiſmo Samariam ſuo aliquan-
diù Spiritu non ſtabiliit. Chriſti enim co-
gnitione cum noſlſet cataphractos jam eile
Samaritas, eos dimiſit ſcientiæ muniendos.

JOa. 4. 42. Et mulieri dicebant : quia jam non propter tuam

loquelam credimus: it ſi enim audivimus, &
Ncimus quia hic eſt vere Jalvator mundi. En
quâ muniretur ægide Samaria, quùm Dei
Spiritu necdum obarmabatur. Audivimus, &
ſcimus. Eo vallo graſlatorum ſævities arcebatur.
Neque enim habitus terrarum rerumque Ser-
vator Chriſtus ullis poterat deleri enſibus è
corde Samaritarum. Nam ſi JESsu M fatea-
re ſalutem Mundi, beatum eſt mori pro vi-
ta. Tardius ergo amore inſtruuntur per Dei
Spiritum, quos cognitionis lorica telis Ppræſtite-
rat inacceſſos. Aureas ſe Sponſæ fabricaturum
murænulas ſpoponderat Sponſus. Murænulas
aureas faciemus tibi vermiculatas argento. Nec
tamen tam ingens ornamentorum ſpes & Nar-
do Sponſæ vel tenuem odoris halitum ex-
preſſit. Ubi veròô, qui erogaturus erat armil-
las, dignitatis, thronique iui pompam expli-
cuit: tum ultrò fragravit Nardus, cognitioni
Domini, non beneficentiæ veckigalis. Dum
eſſet Rex in accubitu ſuo, Nardus mea dedit
odorem ſuum. Una hæc dilhgendi ars & ratio
eſt, non abripi, ſed ire in amplexus. Procurrens,

Marc. 1e. inquit Marcus, quidam genu flexo ante eum, ro-

gabat eum. Magiſter bone, Juid faciam, ut vitam
zternam percipiam Jeſus autem dixit ei: Ouid
me dicis bonum “ Nemo bonus, niſi unus Deus.
FPracepta noſti? Ne adulteres: Ne occidas- Ne
Jureris: Ne falſum teſtimonium dixeris. Ne frau-
dem feceris: Honora Patrem tuum & Matrem.
At ille reſpondens, ait illi. Magiſter, hæc omnia
obſervavi à juventute mea. Jeſus autem intuitus
Ethicæ Comment. Tom. IV.

eum, dilexit eum, & dixit ei: Unum tibi deeſt:
Vade, quæcunque habes, vende, & da panperi-
bus, & babebis theſaurum in cœlo: & veni ſe-
quere me. Qui contriſtatus in verho, abiit, mœ-
rens. Et cireumſpiciens Jeſus ait diſcipulis ſitis:
Ouàm diftcile, qui pecunias habent, in regnum
Dei introibunt! Antequam de inſerendo Cha-
ritati oculo diſſeramus, exemplo Chriſti non
ante diligentis æternitatis candidatum, quam
intuentis, expendamus nonnulla, quæ hoc
in congreflu contigere non contemnenda.
Et primò quidem non eſt ſe paſſus delini-
ri JEsus novd difcipuli adoratione. Quam-
vis enim Dominum ille, & de ſola ſalute
interrogaſſet, quod rariſſimi præſtiterant, &,
flexo poplite, palam Chriſtum coluiflet in
via; haud tamen Dominus adoratione Divini-
tatis deſideriéôque ſalutis inflexus, de Legum
cura, obſervationéque ſuum rogat, fatigât-
que cultorem. Præcepta noſti? Ut ſcilicet ani-
marum Paſtores officiis non ſe flecti ſinant à
ſubjectis, niſi morum comitas integritate vitæ
decoretur. Non enim ſubmiſſis ad aram ge-
nibus, ſed erectis in Legem manibus Numi-
ni gratificamur. Exorditur autem Dominus ſe-
riem præceptorum, non unde Lex ſcribi cœ-
pit in Sina, ſed, rejectis in poſtremum lo-
cum, aut etiam neglectis penitus primoribus
mandatorum, Tabulas à repreſſione laſciviæ
redorditur. Fræcepta noſti? Ne adulieres. Hanc
enim contagionis luem & difficilius evadi-
mus , & nuſquam non incurrimus luctatu-
ram. Quid, quod tot Legum ab incunabu-
lis cuſtos Innocentia & à Chriſto refugit, ab-
dicandæ terrore pecuniæ , & è regno Dei
quaſi eliminatur à Deo, nummorum fcœdior
turpitudine, quam hiliorum pulchritudine gra-
tior chariorque divinitati? Quàm enim divi-
tiæ noxiæ , quæ abalienare à Chriſto poſſunt,
quem nequiit à legum tabulis abſtrahere
adoleſcentia? Vel Virtus mavult Servatore,

quem flexo genu adoravit, quam Mammonâ

carere. Quam coelo Opes inviſæ, quibus ità
inquinatur vitæ Sanctimonia, ut eo locuples
exulare jubeatur vitæ Integritas, quamvis nul-
lis ſit obſtricta criminibus, plurimiſque virtu-
tum monilibus eniteſcat? Proh ferream ar-
genti compedem, quâ ipſa quoque coronata
legibus Pietas à conſequendo Legiflatore retar-
datur! Facilius eſft, Camelum per foramen acus
tranſire, qudàm divitem intrare in regnum Dei.
Sübjecit Chriſtus, exilii tonitruo conſterna-
tis Apoſtohs. Sedenim Dives moœchus non
eſt: Non eſt furatus: non pejeravit: Le-
gem implevit. Haud tamen intrabit; niſi fortè
trajici putatis rudentem poſle per anguſtiſſimas
acuum rimas. At ſubmiflus tibi eſt in genua.
Non intrabit. Dilexiſti tu tamen eum, Chri-
ſte, intuitus eum. Exulabit nihilo minus. Imô
hinc quid ſit actura excogitate iniquitas lo-
cuples, ſi Chriſtum ſpernit nummata inno-
centia. Oui contriſtatus in verbo, abiit mœ-
Tens. Si te pi get haſtæ, contubernii ſaltem non
te pigeat cum JESU, & fugæ pudeat. Reſiſte
cum praæceptore, ſi cum præceptis foœderari non
potes. Actum de fide eſt. Solà recordatione
prodigendarum opum revulſus a Chriſto eſt
Adoleſcens integritate vitæ Chriſto conjun-
ctus. Quod ſi Moyſis tabulis correptis Pudor
naufragatur: quæ ſupereſt evadendi cum auro
ſpes impudentiæ, cui nulla præceptorum ſu-
pPereſt tabula? Verùm à cupiditate Fedcannu

Adulatis.

Diegnitas
7 r buscons
J renda.

Superior
amet op⸗
titese5.

iberior
720 eve⸗
hat.

Fides mor⸗
tua.

Modeſtia
Jene biritu.

Regulark
ob ſerv n.-
ti2 virtas

ſolida.
Luxuria.

Divitiæ
noxiæg.

Patpertat
ardua.

Religionis
fer. Jebtio.

Matth. 19.
24.

98 Oliva

ad charitatem. Jeſus autem, inquit Marcus,
intuitus eum, dilexit eum. Ne is quidem, cui
omne cor patet, exoculatum ſuum efſe voluit
Amorem in nos. Reſpicit, & diligit. Unde
noſtræ audacia Charitatis, quam, Iſaaci mo-
re, caligare dolemus & amare jactamus? Sal-
tem ille, quem videre nequiit, manu contre-
ctavit: nec ideò a Jacob Eſau diſcrevit. Quò
noſtra, rogo, devehetur Charitas, ſi manca
orbâque feratur? Ruimus propterea in Ange-
los tenebrarum, lucis Angelum conſectan-
tes. Liam ſtringimus, Rachelem cupientes. Pe-
trus rejiciendo à Chriſto Crucem ratus eſt mu-
tari ſe poſſe in Cherub, & verſus repentè eſt in
Satanam. Gladium pro præceptore quum exe-
miſſet, civicà donandum ſe credidit, & oc-
caſurum audivit ſe ferro, niſi ferrum abje-

ciſſet. Evigilet proinde Amor;, audiatque Pau-

lum: Et hoc oro, ut Charitas veſtra magis ac ma-
San. 1. F· git abundet in Nientia. Ecce tu pulchra es,
amica mea, ecce tu pulchra es, Oculi tui Colum-
barum. Nullum præterea membrorum in A-
Corfdera. Mante dilaudat. Ergo Charitas manca licèt &
tio. Was Cclauda, quamvis defluxerint comæ, & lingua
Exeycitia torPeat ſi viſu pollet, Amica & Pulchra eſt.
Eiruualia. Cùm ſoli in ea laudentur Oculi, quando Ami-
ca ſalutatur, patet profectò, primarium in
eam decus & ſcientia, cognitionéque redunda-
re. Tu pulchra es, Amica mea. Cur pulchra?
Et quare amica? Caligare neſcit. Oculi tui Co-
lumbarum. Ut aliquid in circumſtante ſe cœtu
emineret, quo Regum careret Areopagus, li-
buit Deo feracitate ubertatéque membrorum
cohoneſtare Prætores ſuos. Aut manus erupiſſe
putabitis & digitis multiplices, aut in pectore
coſtulas exuberaſle credetis, ut amaretur ar-
dentins Numen à ſuis, firmiuſque Sedes Agni
muniretur. Audi, quæ pullulent in Amanti-
bus membra. In medio ſedis, & in circuitu ſe-

Oratio.

Apoc. 4. . . .
poc. 4. 4 Ji5 quatuor Animalia plena oculis anté & re-

tré. Diligi ſe Dominus non modèô a cali-
gante non vult, ſed vult noſtrum in ſe Amo-
rem oculis ſcatere intus & foris. Et quamvis ſo-
lium colluſtraretur lampadibus ſeptem, timuit
tamen, ne Amor lippiret;, niſi undique exun-
daret in oculos. Quo, inquies, commodo tan-
ta perſpiciendi fertilitas indita Senatoribus cœ-
li? Summo. Intus, inquit, plena ſunt oculis,
& requiem non habebant die ac noéte, dicen-
tia: Sanktas, Nanttus, Nanctus Dominus Deus
omnipotens, qui erat, & qui venturus eſt. Et cuùm
darent illa animalia gloriam ſedenti ſuper thro-
num. Procidebant viginti quatuor Jeniores, G.
adorabant viventem in ſæcula, & mittebant co-
ronas ſiias ante thronum. Quam illis cæteriſque
lumina ſalutaria! Nec ipfſa otiari potuerunt;,
ex quo oculis abundarunt: & qui illis intendê-
re Seniores, immoeti alioquin ad voces & to-
nitrua, quæ & throno ſedentis eruperant, pro-
cubuere voce inflexi, medios per oculos,
ad eorum aures pertingente. Et de throno
Apoc⸗4.5. procedebant fulgura, & voces, & tonitrua &
in conſpectu ſedis tanquam Mare vitreum. Non
his tamen procubuere terroribus Semiores. Ma-
Cancio do- Ii quid ſævius? Tonitruo quid ferocius? Ad
Ga. ea tamen inconcuſſi ſtetere Principes. Ubi ve-
171826 plena oculis Animalia cecinere, ante thro-
ds. ela- num ſedentis Agni, coeli Areopagitæ cecide-
runt. Et ecum darent illa animalia benedi-
tionem , procidebant viginti quatuor Seniores
ante ſedentem. Quo è tributo laudis permo-
veri felicius patet corda mortalium rationum

Lbid.

vi, quàm clamorum ululatu: quando Coœli
Satrapæ immortales, qui, fulgurante thro-
no, non ſuccubuerant Agno, plallentibus A-
nimalibus, quæ oculis abundabant, ante re-
gnantis ſolium ſubmiſere coronas ſuas. Vide
autem, quid oculis impetretur. liſdem hic
uſa ſunt vocibus Animalia, quibus olim, a-
pud Eſaiam, uſa fuere circumſtantia ſolium
divinitatis Seraphim. Una utrorumque vox:
Sandtus, Sanbtus, Santus. Unius tamen can-
tionis triumphus non unus. Nam hic ad vo-
cem Animalium Sanctorum Seniores viginti

quatuor ſuam dedidere laurum regnanti. Ibi

clamantibus Seraphim, unus vix Eſaias im-
mundum ſe eſſe labiis profefſus eſt. Clama-
bant alter ad alterum, & dicebant: Sanctus,
Sanbtus, Sanbtus, Dominus Deus exercituum. Et
dixi, Væ mibi, quia tacui. Ita ne? Inter carbo-
nes charitatis vociferantibus Cœlitibus, unus
vix Propheta captivatur: Et pſallentibus A-
nimalibus quatuor, quatuor ſupra viginti cO-
ronæ Seniorum ſedenti ſunt Agno dedica-

tæ? Et quidem ibi clamaſie feruntur Sera-

phim;, hic tantum dixifſe Animalia ſcribun-
tur. Ibi Deus dicitur exercituum; hic Deus
dicitur, qui eſt. Et tamen de uno ibi Pro-
pheta, hic verò de univerſo Seniorum Areopa-
go triumphatur. Uſque adeò Sapientiæ oculi
permovendis animis hominum & carbonibus,
& clamoribus, & exercitibus antecellunt:
Quæque Seraphim ululatu non impetrant, ple-
næ oculis Animantes extorquent. Penè dixerim,
rudem poſle agreſtémque Pietatem, ſi oculis
pollere credatur, quod pennata non poreſt
Charitas, quamvis cozli cardines evertat cla-
more ſuo. Porròô, ut vel coronæ ſubduntur
Agno, oculatà perorante Sapientiâ; ita ſub-
ducuntur Deo victimæ, exundantque flagi-
tia, non ſi charitas refrigeſcat, ſed ſi oblite-
retur Scientia Domini, expungaturque in
pectoribus Sacerdotum. Non eſt, inquit Oſee,
Soientia Dei in terra. Maledittum & furtum
& adulterium inundaverunt, & ſanguis ſan-
giuinem tetigit. Et tanta in crimimum colluvio-
ne nemo pro Deo pugnat? Nemo. An amor
refrixit? Imò defecit ſapientia, quàâ languen-
te, convaluere flagitia. Conticuit, inquit, po-
pulus meus, eò quod non habuerit. Quidnam
non habuit? Zelum-ne? An amorem? An gla-
dium? An dignitatem? Eo quòd non babuerit
Scientiam. Vide quid, expunctâà Sapientiä, con-
ſequatur Iſraelem. Non ſolum autern exun-
dant ſcelera, verùm & exauthorantur Sacer-
dotes, inque ordinem rediguntur, ut primum
deſtituti fuerint Sapientiã. Hic enim Levitæ
ſunt, qui populus appellantur: ideò popu-
lIus, quia indocti. Non enim thuribulo, ſed
volumine Sacerdotium ſtabilitur. Conticuit
populus mens, eo quod non habuerit ſcien-
tiam: quia tu ſoientiam repuliſti, repellam ie,
ne Sacerdotio fungaris mihi. Utrur eligas,
periſti ſine Sapientia. Aut enim populi nomine
vulgus deſignatur, aut non vulgus, ſed Sacer-
dotes defimuntur. Si Populi nomine Popu-

Ila. 6, 3.

Oſe. 4. 2.

lbid. 6.

Kientia
neceſſaria.

Theologia.
Religioß

urbibits
ſalutares.

lIus adumbratur, quùm tanta impunè vitia, non

dico gliſcant Hieroſolymis, ſed graſlentur,
vulgo ighaviæ tenebris implicato: quæ eſt
futura contagio criminum, ſi nox inſcitiæ
non tabernas opprimat, ſed obruat Sanc-
tuarium: ſi non olitores, ſed Sacerdotes igno-
rantiæ nebulà involvantur ? Comticuit populus
meus, eò qudòd non habuerit Sientiam. Quod
1

M1.166,

Deut. 311
I.

ſi vocabulo populi deſcribitur Sacerdotium
4. ignavorum: quis non videat vel Cidarim ex-

. ertem Sacerdotii coacervari trullis dolabriſ-

e que? Populus ſunt Sacerdotes ,niſi ſapiant.
N GOomicuit populus meus , ed quòd non habuerit
3 Neientiam. Levitas forté non zelus in illa cri-
u minum eluvione defecerat ſed ſcienti exar-
“ matos vox quoque, quàâ in impios pertona-
id. rent, defecit. Arbitrariſne tu nullum per to-
n. tam Saxoniam arſiſle igniculum zeli in Sa-
HRM cerdotibus, cum ſuum effudit virus Luthe-
rus? Æſtuavit Charitas in pleriſque, ſed ar-
Hr canorum ignaris argumentorum non ſuppete-
Glane, bant jacula, quibus ſua cum impanatione con-
is li figerent transfugam. Perſperſus ergo Theolo-
ua giæ farinulà heluo de aris, déque azymo
triumphavit, nullo ibi illicò revincente can-
Crdo dorem ſtare poſle ſine frumento, ubi Chriſtus
Umng adveniſſet in az ymum. Maledictum & menda-
du 4. cium inundaverunt. Conticuit populus meus ,
n. e quòd non babuerit ſcientiam. Exulante ab
leite Aris Sapientiâ, de hoſtia ſalutis triumpha-
der vit Apoſtata. Vel ſcivere Poëtæ, ubi & Jovis
ihn cerebro profluxiſlet Pallas, concoqui Bacchum
Den poſſe in femore fulgurantis. Quæ enim, emiſ-
i Mo- sà ſcientiâ, non pubeſcat temulentia, non ado-
Aredhe. leſcat ebrietas? Serpit hedera, ſi olea exareſ-
r cell cat. Turbati ſunt, & moti ſunt, ſicut ebrius:
dbommdin, bl. 06. 27. & omnis dapientia eorum devorata eſt. Periimus,
elbn: ubi perierit Sapientia. Quâm pulchra, ſanctâ-
ſant, e que ſunt tua, Iſraël, tentoria! Nullis inquina-
lwenmn, ris portentis „ nullis advolveris ſimulachris.
ſt oolls Unde, rogo, tantum, inter Chananæorum
dn Pore idola, faſtidium ſaxorum in populo ad ſuper-
eltt cl. ſtitionem propenſiſſimo? Non erat ocum eo
bduntut Deut. 3 ⁹² Deus alienus. Nullo-ne monſtro gradiens per
,tillb. lee eremum idolis confertiſſimam inquinari Iſraél
1e ligr potuit, qui continere ſe ab idolorum cultu
ſlophte. nec Hieroſolymis poterit, nec potuit in Sina?
Crate n Potuit non fœdari. Cur ? Quòd illi adeſſet
ger ee, Deus. Atqui aderat prope Sinam, & tamen
& fmundin conflatus eſt Vitulus, & excultus. Nimirum
keis e fulgurante tum Numine vallabantur, quum
1Coluti⸗ eos luſiſſe contigit in Horeb. At eos erudie-
Anahn bat Divinitas, quùm procul tentoriis ſaxa
Imger propellerentur. Circumduxit, inquit, eum,
wli /r &. docuit &. uſtodlivit uaſi pupillam oculi ſati.
Giidm Dominus ſolus Dux ejus fuit: & non erat cum
iangr e Deus alienus. In Chaldæo legimus: Collo-
amn cavit eos in circuitu Majeſtatis ſux, docuit eos
verba Legis ſuæ... Et non ſtabit in conſpectu
niia ejus oultus idolorum. Ut pupilla populus ſer-
teln der vVabatur, non ut Cor Dominmi. Noverat enim
non e ſ, arcendis à populo Gentium ſtatuis, ſaxiſque
n . conterendis validiorem fore ſcientiæ oculum,
in Leilep, quàm facem Charitatis. Nec amoliendis tan-
ie e⸗ tùm idolis, ſed & ſculpendo Dei nomini Sa-
ninho, pientiæ nihil aptius oculo. Ecce lapis quem
6 Sach. 3.9 dedi coram JEsu ͤ Luper lapidem unum ſeptem
lun HM oculi ſunt: Ecce ego cælabo Noulpturam ejus:
eN ait Dominus exercituum. Tot ſtratum oculis
gun ecſ⸗ Saxum ne uno quidem corde munitur. Senis
inne cur non immiſcetur ocçulis ſaltem cor unum,
,lelgee⸗ ut ſcalpro promptius lapis expoliatur? Imò de
vir Mhr Sculptura non dubitat Deus, ubi oculorum
rin, ſeptemviratu lapidem inſtructum eſfle de-
ralenu, prehendit. Inviſam, inquies, Deo prædicat
V e⸗ Sapientiam Paulus, datis literis ad Corin-
o Me 1. Cot. 1. thios. Nonne ſtultam fecit Deus Sapientiam
bret d 20. jus mandi? Apoſtolo non repugno, ſed Pro-
dotes e pPhetæ rurſus aſſentior, aiéque conſtratum ocu-
uit lnl lis Lapidem jamjam Dei artificio polien-
n. Ethicæ Comment. Tom. IV.

Stromatum, Lib. II.

dum. Super Lapidem unum ſeptem oculi ſunt. Ec-
ce ego cælabo ſculpturam ejus. Duo jacebant
in Mundo Lapides, Cor videlicet Judæorum
ſaxeum, & lapidea Gentium ſuperſtitio. Et
Judæum quidem ſilicem miracula inſede-
rant, quæ affectum, cordâque contingunt:
Gentium veroò porphyritem Sapientiæ oculi oc-
cupaverant. Audi Paulum: Quoniam & Judæi
ſigna petunt, & Græci Sapientiam quærunt. La-
pidea utraque Natio eſt, ſed alterius pate-
bat pectus ad prodigia, alterius intendebantur
lumina in ſcientiam. Utrum ex his Deo ap-
tius viſum eſt ſaxum; id-ne, quod oculo, an
quod corde implicabatur ?² Tunc conſtanter
Paulus & Barnabas dixerunt, ad Judæos ſcili-
cet Antiochiæ commorantes) Vobis oportebat
Pprimùm loqui verbum Dei: ſed, quoniam repel-
litis illud Ecce convertimar ad Gentes. Ergo
Gentibus Dei nomen inſculpitur, quæ Sapien-
tiam indagant oculis adumbratam. Dico enim
vobis, aiebat de his ſilicibus Baptiſta, quia
Ppotens eft Deus de lapidibus iſtis ſuſcitare ſilios
Abrabæ. Careat quamvis corde Ethnicus,
inveſtigandæ tamen veritatis cupidus non diu
ab Evangelio aberrabit, quod facilius cogni=
tioni, quam affectui, inſinuatur. Dedi te in
lucem Gentium, ut ſis ſælus mea uſque ad ex-
tremum terræ. Eſſe Chriſtum imperavit Pa-
ter, non Mundi flammam, ſed lucem. Non
tam igniri corda ad amandum cenſuit Deus,
quàm oculos ad intuendum luce perfundi.
Atqui optavit Apoſtolus expiari omni cri-
minum labe per Charitatem Epheſios: Ui eſ-
ſemus, inquit, ſanéli & immaculati in conf-
pectu ejus in charitate. Ità eit: ſed non cui-
Vis charitati nos expiandos tradit Apoſte-
lus, ſed ilh, quæ nos ante Chriſti conſpectum
ſtatuit. Qui ſanè Chriſtus, ut ibi Paulus ſub-
jecit, noſtra eſt ſalus. In quo habemus redemptio-
nem per ſanguinem ejus, ſecundum divitias gratiæ
ejus, qux ſuperabundavit in nobis in omni ſa-
pientia & prudentia. Viden ut donorum mul-
tiplicium penè immemor Paulus, unam nobis
& Chriſti Cruce ſcaturiiſſe ad ſalutem Sapien-
tiam conteſtetur? Mirabar equidem vindi-
caturi Moyſis baculum à ſervitute populum non
in Columbam, ſed in Anguem eſle conver-
ſum. Projecit, & verſa eſt in Colubrum. Horruit
aſpectum Monſtri Legiflator, cui Dominus re-
clamavit: Extende manum tuam, & apprebende
caudam ejus. An Lilio ſubigendam Colum-
baâve .gyptum arbitrabaris, Moyſes? Non dili-
gentis affectu Alitis, ſed ſapientis intelligen-
tia Draconis traduci Iraelitas oportet in Dei
regnum à laterculis Pharaonis. Amorem, pe-
nè dixerim, mittite, qui filios Jacob & Jo-
ſeph jugo criminis curatis eximere. Scientid,
non charitate vinciuntur pervicaces. Videſ-
ne, audiſ-ne profuſam in Chriſti laudes elo-
quentiam? Satellites hi ſunt, qui loquun-
tur: & Scribæ ſunt, ad quos loquuntur. Et
unde tanta aut patrocinandi innocentiæ in li-
Ctore libertas, aut pietatis tantum in militi-
bus ſtudium? Irruentes in ſe Chriſtus emolli-
verat. Quibus, rogo, ſignis petulcum ho-
minum genus inflexit? Nullis. Neque enim
coruſcando, ſed loquendo Apros exuit feritate.
Quare non adduzxiſtis illun? Reſponderunt mi-
niſtri:⸗ Nunquam ſic loquutus eſt homo, ſicut hic
hbomo. Lictore quæ animantum ferocior? im-
miſſo præſertim à Scribis. Et tamen Phariſæi,
recepere Prædicatores, quos emiſerant ſatel-
2 lites.

—

1. Cof. ke
22,

Act.13. 46,

Luc. 2. 8.

Ac. 13.4 7.

Iſa. 49. 6,

Eph. I. ⸗

lbid,

ExOd. 4. O.

Joa. 7:46.

100
lites. Chriſto enim ratiocinanti haſta quoque
ſuccubuit, habuitque Cygnos Scientia, quos
admiſerat Vultures. Quare non adduxiſtis il-
lum? Nunquam ſic loquutus eſt homo. Non eos
morum ſanctitas, non decor faciei, non ſigno-
rum vis, non clientum eos turba aut abſterruit,
Can. 5. 6. Aut emulſit: Loquentis Sapientiâ capturi ſunt
capti. Anima, inquit Gentilitas, mea liquefa-
a eſt, ut dilectus. Reſiſte; Scio enim, quo
fueris eliquata. Ut ſcilicet Dilectus effulſit;
ut auream jactavit comam; ut gemmeas ex-
plicuit manus; ut ambulavit ſuper pennas
ventorum; ut ſuam cum aromatibus myr-
rham demefſſuit. Scilicet. Anima mea lique-
facta eſt, ut dilectus. Scio quid ſis dictura: ut
nempe Dilectus in fſœno jacuit. Non. Ut ef-
fulſit in Thabore. Neutiquam. Ut in coena
ſuo te cruore nutrivit. Ne tum quidem cùm
pro me tradidit Spiritum. Ecquando ergo te
Sponſus eliquavit? Dixiſſem olim, niſi nar-
ranti non ſemel interceſſiſſes. Anima mea li-
quefacta eſt, ut Dilectus. Hac quoque vice liceat
divinare. Mollivit cor tuum Sponſus, non ſui
atrocitate funeris, ſed reſurrectionis ſuæ fau-
ſtitate. Liquefacta eſt anima mea, ut Dilec-
zus loquutus eſt. Subactæ ſunt Evangelio Gen-
tes Legis a Chriſto latæ Sapientiâ, non vi,
nec miraculis tantùm prædicantium. Sedenim,
inquies, aureà præcinctum ad mammas zo-
nà Chriſtum Joannes afpexit: qua certè pul-
lulans & corde Charitas deſignatur, Cæſa-
res Prætoréſque vinctura. Video Chriſti mam-
millis zonam adpreſſam: ſed video prorum-
pentem ex ore Chriſti acutum utrinque gla-
Apoc. x¹. dium. De ore ejus gladius utràque parte acutus.
16. Quis non videat, quaàm ſit zona devinciens
ſubjugandis Evangelio Gentibus feriente aci-
Pl. 44. 4. nace imbecillior? Accingere gladio tuo ſuper fe-
mur tuum, potentiſſime. Ut veròô tutius dimi-
caret & fortiùs, linguam maluit armare, quàm
femur: ratus nullum fore ferrum aptius Eth-
nicis debellandis, quàm ſermonem mentis
interpretem. De ore ejus gladius, utràque par-
te acutus. Hunc ſanè expavere gladium in
Apoſtolis Phariſæi, qui, cùm eos ſcirent
tam ſignis, quàam prædicatione præpollere:
ILcientiæ illos interdizere machinis, non autem
miraculorum inſtrumentis exuere. Præcipien-
4A.5. ²8. 0 præcepimus vobis „ ne doceretis in nomi-
ne iſto: & ecce repletis Jeruſalem doctrina ve-
ſtrd. Atqui miraculis ad Evangelium tum po-
tiſſimum turbam attraxerant, quùm illos Pon-
A. 5. 16. tifices vinxere. Magis autem augebatur creden-
tium in Domino multitudon ità ut in plateas eji-
cerent infirmos. Qui curabantur omnes. Exur-
gens autem Frinceps Sacerdotum, & omnes qui
cum illo erant, repleti ſunt 2 elo. Et injecerunt ma-
Relig'eß nus in Apoſtolos. Si vicinis ex oppidis multi-
, tudo confluebat, ut Petri umbrà curaren-
Stsnis tür infirmi: Miraculis, non ſermone inter-
& T heyo dicantur Apoſtoli. Non enim membris tan-
gnier tùm, ſed animis per ſigna diſcipuli medeban-
