cationis conſerunt delicias in pœnis, ut jam jejunium
odium. non tormentum ſit concupiſcentiæ, ſed ſub-
Pati pro ſidium, cùm & lautiùs & delicatiùs coœnent,
Chriſto, quando ſcelera expiant, quàm cùm patrant. Qué-
ſaltem dü admodum enim in deſerto felicius eſuriit & ſa-
Pite je ginatus eſt Iiraél, quam in «.Ægypto; & cuùm
juninm ProOcul erravit ab ollis carnium, manna deliba-
illadat, Vit: ita diebus cinerum felicius Gula velificat
in Erythreo pœnitentiæ, quàm non cucurrerat
in campo Senaar bacchantium feriarum. Verbo;
& deliciæ in cilicio, & in jejunio illecebræ, ut
monſtra Monachorum ſunt, ita aliquando Chri-
ſtianorum ſunt ritus. Cœlum pluere cogunt, ubi
terra ſterileſcit. Sed redeamus ad noſtra. Ergo
Societas, ſi Aquila eſt, & nidum locet in ar-
duis, & domicilium in rupe collocet: ut Icili-
cet, quos Crucis lactat amaritie, eos nunquam
abducat a Cruce. In præruptis ſilicibus commo-
vißtatio- ratur. Neſcio, an tam effuſa noſtri cum ſæculi
ne. filis & tenebrarum communicatio teſtetur, nos
Familiæ- in rupibus inacceſſis diverſari. Magnum certè
ritas cum Chaos firmari deberet nos inter & eos. Verùm
ocnlari. communem jam alveum habent fluvii Damaſci
bus. & Jordanis. Paſſim aulæ Servis Chriſti, & clau-
ſtra Aulicis Ducum exundant. Nulla jam diſtin-
Ctio Judæi & Græci, ſed idem Dominus om-
niuin, quia unus omnes dominatus in ambitionis
cena. yrtes agit. Morandum tibi eſt in rupibus & ſi-
Zelus ex licibus præruptis. At, inquies, ſi Cellam incola,
Oratione, Inpii non reſurgent. Imô exſurgent, ſi tu did in
cella fueris. Audi: Inde contemplatur eſcam... Et
ubicumque cadaver fuerit, ſtatim adeſt. E cella
deſilimus & promptiùs & felicius ad cadavera.
Quod ſi non habitemus in ſilice, crede mihi, non
ad cadavera, ſed ad florulentos, & epulantes deſ-
cendemus. Ergo tria implenda nobis ſunt, quo
Aquilam exprimamus in noſtro zelo. Primo ad
cadaver accurrendum. Nempe peccator requi-
rendus eſt, non ſtolatus, ut illum excites, non ut
tu te efferas & oſtentes. Secundò; ſtatim accur-
SeE rendum eſt. Tertiò; Non ſatis eſt, quòd impi-
idife- gr ad impios vel noſtri indigos properemus;
rons, ſed ubicumque hi jacuerint, & noſtram implo-

raverint opem, accurrendum eſt. Accurrit quis
ad peccatorem jam jam agentem animam. Num
dives eſt? Non. Sed famulus Magnatis eſt. Imus,

203

non quia, qui rogat, petit; ſed quia, qui im-
perat, muneribus invitat. Non qui rogat, ſed
qui erogat, aquilas è rupe detrahit. Hoc enim-
verò non eſt delibare cadaver, ſed Principes e-
ſurire. Si cadaver eſuris, tam in triviis, quàm
in aulis conſiſtentem peccatorem convenies. Au-
di: Et ubicunque cadaver fuerit, ſtatim adeſt.
Quid veròô de pullis noſtris? Non cadaver co-
medent, ſed ſanguinem lambent. Dedecet aqui-
larum fœtus alio nutriri lacte, quàm ſanguine.
Non licet Lyroni deglutire cadaver, ne ipſe in
cadaver convertatur. Non, inquam, ſtyrom li-
cet ſcrutari renes & corda peccantis, ne abſor-
beatur, dum ſorbet; ſed licet illi cruorem lam-
bere, errata corrigere, concupiſcentias terrere,
axiomata Babylonica emendare. Verùm diſcat à
pullis cruorem non calcari, ſed lambi. Non e⸗-
nim licet adoleſcenti aliorum flagitia, niſi ſua-
viſſimè reſecare. Aquila laceret; at pulli lam-
bant. Porrò nota verbum illud: Inde contempla-
tur eſcam. Hoc eſt, ex inacceſſis rupibus. Et ideò
ubicunque cadaver fuerit, ſtatim adeſt. Cur fri- Zelus a-
get interdum Zelus animarum? quia non om- nimarum
nes de animarum cura ſecum ſeriò meditantur. * Ora-
De proximis duntaxat agunt, cùm agunt cum o.
proximis. Aquila ſua è& rupe non videt modò,
ſed & contemplatur eſcam. Inde, inquit, con-
templatur eſcam. Si enim eſcam videret, horre-
ret: ſed quia non tam videt cadaveris foœdita-
tem, quam ſibi alimentum in illa foeditate pa-
ratum, ſtatim advolat. Planè ideò aliquis mi- Xenodo-
nùs ardens, quam’cæteri in Religionibus ardeant, chiun.
inopes, & impios faſtidit & negligit, quia o- Zens s
culis tantùm luſtrat eorum ſordes ſeu panno- nimarum
rum, ſeu vulnerum, ſeu ſcelerum. At, ſi non indiffe-

videremus pannos eorum, ſed noſtras contem- 7ens.
in b⸗ ſ ſi de reſpi- Cenhide-
plaremur in pannoſo coronas; ſi corde reſpi .
. ratis ai⸗

ceremus non jam vermes in paupere, ſed Jr-
SUM ; ſi intelligeremus ſemina illa doloris in
laurearum & exultationis manipulos adoleſce-
re: profectò invaderemus impios, & noſtram
augeremus ſanctimoniam. Rurſus, Inde con-
templatur eſcam. Attendit ſcilicet, quâ parte
cadaver impetat: videt enim non ubique figen-
dum roſtrum. Ubi jam putruit, non eſcam,
ſed ſaniem invenies. Ergo &. nos ſeriò atten- Correctio
damus, quo ex latere peccatorem aggredi de- prudens.
beamus. Si enim ſtatim languidiorem cordis e-
jus partem tangamus, vermes & aſpides nobis
ſcaturiet. Quod ſi prudenter ſaniora palpamus
membra, ut imbecilliora deinde curemus, non
ſaniem odii, ſed lachrymarum nectar curatori
ſuo impius exhibebit.

get Telu.

Fidelis Deus: Per quem vocati eſtis in
Societatem filii ejus, JESU-CHRISTI.
I1. Cor. I.

Oh ſcelus! Putant interdum aliqui minus fi- Societas
delem Deum, quèd ſe advocaverit in ſocieta- jsst.
tem filii ſui JusU. Fidelis, inquiunt, Deus iis, Apeſtat«
quos vel ſolitudini deſtinavit, vel, Apoſtolico "5 Perſe-
ritu, detractis calceis, und cooperuit tunic. sstene

Ibi enim inter pſalmos & plauſus ſanctimonia Sezete
vitæ floret, ubi carnis interitus ſpiritui famu- Opprobria
latur. Societas verò Jks ubique impugnatur;, pre Chri-
conſpuitur, blaſphematur. O ſtulti, & tardi cor- Ca 24
de ad credendum! Imò ob hoc gaudendum eſt. Tuc- 24.
Si enim non exprobraremur, Societas noſtra
non Irs, ſed Joannis eſſet ſocietas. Porrò
quod ſapienter ob exprobrationes lætari de-
beamus, tres ob cauſas exiſtimo id contingere.
Prima 5

„

204 li
204 Oli
Prima; ob difficuitatem actis, ſuſtinentiæ vi-
delicet opprobriorum. Secunda; ob acts præ-
ſtantiam. Tertia; ob præmiorum magnitucdh-
nem ipſi deſtinatam à Domino. Quæ omma ſi
probaverimus, æquo animo permittemus, ut
alii plauſus inter & pſalmos ſuas coronas con-
texant, nobis exſultantibus in opprobrio no-
ſtro. Rideris? ride. Blaſphemaris? exſulta. Ma-
lediceris? Benedic. Perſecutionem pateris? Su-
ſtine. Pars noſtra hæc eſt, & patrimonii J ESU
pars non ultima. Prædives, inquam, pars E-
vangelicæ perfectionis eſt, ferre conſtanter op-
probria, quia & difficillima eſt. David collu-
Gtatus cum Golia, quas non virtutes exercuit?
Zelo armatur, fide munitur, charitate audet .
ſpe pugnat, oratione triumphat. Nihilo minus
tantarum virtutum moles par non eſt choreæ,
Lib. 27. quam ante Arcam duxit. Quid de ejus virtu-
mor. c. tibus ab aliis ſentiatur, inquit Sanctus Grego-
277 rius, ignoro. Ego David plus ſaltantem ſtiupeo,
quàm pugnantem. En quomodo fortius eſt, irri-
ſiones pati, quàm hoſtem perdere. Obarmato
Gigante & ocreato nocentior eſt Michol ſub-
ridens. Acrius confodit irriſio, quàm lancea:
& malumus effundere cruorem, quam ſuffun-
dere. Noli ergo invidere, ſi videris ante jeju-
nantem proſtratam jacere voluptatem, carnem
tremere, delicias exſpirare. Occinatur illi ba-
culum præferenti, David decem millia fuga-
vit. Quo modo pallet, aiunt, qui epulabatur
quotidie ſplendidè: quo modo ſacco tegitur,
qui olim induebatur byfſo. Planèe Goliam ſtra-
vit, qui Mundum ſubegit cum pompis fuis. Ita
Canunt non viri, ſed puellæ. Cæterùm conten-
tus eſto opprobriis tuis, quamvis non cilicio
tegaris, ſed panno: quamvis non expalleſcas
jejunus, ſed ſaturatus opprobriis erubefſcas. Da-
videm de carne triumphantem puellæ näran-
tur: Gregorius irriſionibus appetitum Davidem
admiratur. Pugnando quippe, inquit, hoſces ſith-
didit, ſaltando autem ante Arcam ſemet ipfum
vicit. Vis noſſeé, quantô facilius ſit pallere je-
junio, quam rubere opprobrio, & fame peri-
Clitari, quam fama. Eliiæus delicis, pompis,
pibuſque Calcatis, ferre noluit, non dic Pru-
8. Eliſaus. dentium ſales, ſed puerorum infultus. Cum enim
audiſſet, Aſcende, Calve; Maledixit eis in no-
mine Domini: egreſſique ſunt duo ur ſi de ſaliu,
& lacerarunt ex eis quadraginta duos piteros.
§. David. Promptius ſanè eſt, aurum calcare, quàm au-
ram. Qui theſauros Syri Naaman rejecit, ſuſti-
nere non potuit infantium clamores. O quàm
facilius mutatur caro, quaàm vultus! Quam du-
rius eſt, rubore tegi, quàm ſtoreã? Quaàm
ſuavius eſt carere dapibus, quam carere plauſu!
Audeo dicere, Humilitatis corticem duriorem
eſſe medullà Humilitatis. Audi Gregorium: Nil
Irriſores Je eſſe niſi pulverem favillämque perpendunt. ſed
Zuhterum. tamen coram hominibus deſpecti apparere refu-
Erubeſeê giunt. Certè David, qui aliquando uxoris de-

Ibid.

4. Reg 2
24.

reFZ riſiones irriſerat, qui humiliter de ſe ſentiebat,
elii diffi- . . . .
S teſtatur tamen, non abjeciſſe ſe animum cùm

vincitur. füugeret, cᷣm exularet, cùm quæreretur ad
Ferſecutio hecem, cum inter hoſtes degeret: ſed cùm de-
ferenda." rideri ſe intellexit à ſamiliaribus ſuis. Factus ſum
Pſ. 30. 14. tanquam vas perditum, quoniam audivi vitupe-
rationem multorum commorantium in circuitu.
Peregrinari libet, derideri non libet. Nudis in-
cedere plantis militaris conſtantia eſt: at ſperni,
ſcurrarum eſt. Samſon non inmiquè tulit cate-
nas, carcerem, cæcitatem, fupplicia. At ubi
illudi ſibi ſenſit, tunc enimverò ſe credidit ca-
Ptivum, & vitam pertæſus, perire maluit, quàm

L

Va
erubeſcere. Circumagebatur ludibriis, quod du- Epiſt. 70.
rits, inquit ad Vigilium Sanctus Ambroſius,
& ultra ipfam captivitatis ſpeciem tolerabatur.
Wam mori, naturæz functio: ludibrio eſſe, probro
ducitur. Cupiens igitur tantam contumeliam vel
ultione ſolari, vel morte prævertere, exclama-
vit: Moriatur anima mea cum Philiſthiim. Hinc
eſt, quod apud Jeremiam ærumnas ſuas com-
memorans Jeruſalem, obſidionem, famem,
vulnera, deditionem, ſtrages quaſi patienter
narrat: ubi verò irriſam ſe meminit, tum enim-
veròô exundaſſe in ſe iræ Dei, & ærumnarum
profluentem proteſtatur. Factus ſum in deriſam
omni populo meo, canticum eorum totà die. Et Thren.3
quid poſt hæc? KReplevit me amaritudinibus, 14.
inebriavit me abſynthio. Fatetur ſe jaculis con-
foflam, nec ſe putat amaritudine repletam.
Miſit in renibus meis filias pharetræ ſuæ; & ſu- Ibid. 13.
ſtinet. Ridetur: & ſe illicò ſuſpirat inebriatam
abſynthio. Uſque adeò difficilius eſt, irriſiones
excipere, quam jacula. Planè probrum, fel eſt.
Porrò non arduum modòô, ſed & plenum coro-
narum & roboris opus eſt, rideri & ridere. Si-
ne, ut David Gigantem ſternat, tu irridentem
Michol patere, & major es Davide. Hanc ob
cauſam, puto Sponſam cæterarum penè arbo-
rum immemorem unius flores punici indagaſſe.
Veni, dilecte mi, egrediamur in agrum. Videa-
mus, ſi floruit vinea, ſi flores fruttus parturiunt,
Ii ſoruerunt mala punica- ibi dabo tibi ubera
mea. Nota: Ubera exhibet, non ſi vinea ger-
minaverit, ſed ſi floruerint punica. Rubor enim
ille, quo perfundimur, cùm pro Chriſto deri-
demur, pretium vel exæ quat, vel etiam exce-
dit ſuppliciorum. Minus æſtimat paſſionum
torcularia, verécundiæ & confuſionis compara-
tionem. Et vide, quod flores arborum reliqua-
rum ſpernit, ſi fructus non pariant : Ji ſlores
Iructus parturiant. At in punicis, quæ verecun-
diam exprimunt ſuſtinentis opprobria, ſat eſt, ſi
flos renideat. di foruerunt mala punica: ibi da-
bo tibi ubera mea. Quid ſi fructus non parerent?
Num ſolis floribus ubera oppigneras? Oppigne-
ro. Verecundia enim exprobrati, etiam non
conſummata nec abſoluta, ubera promeretur.
Ut enim in Sole non meridiem tantùm, ſed &
auroram commendamus: itaà ipſum Verecun-
diæ rudimentum pretioſum eſt, & ubera ad ſe
trahit. Hinc Dominus, cùm & alapis, & fla-
gris, & dumis numerum præfiniverit, oppro-
briis tamen uſque ad ſatietatem expleri voluit.
Et ſaturabitur opprobriis. Clavis, alapiſque veſ- Thren.3.
ci Dominus potuit; inexplebilem tamen pro- 30.
merendi famem ſui cordis ſolis potuit oppro-
briis explere, quæ vel cùm minima ſunt, pon-
deris ſunt maximi, & ſummi pretii. Hoc, niſi
fallor, David ſubindicavit, cùm expoſitis ma-
ledicorum in Juſtos conviciis, fore prædixit,
ut quot impiorum lingua contumelias ſereret,
tot non jam racemos, ſed vindemias Juſti coa-
cervarent. Poſuerunt in cœlum os ſuum, & Iin- Pl. 72.
gua eorum tranſivit in terra. UIed convertetur 10.
Populus meus hic- & dies pleni invenientur in
eis. Ubi impii blaterant, Juſti abundant. Non
enim ferre contumeliam licet, quin promeri-
tis replearis. Chariſimi, communicantes Chri- I. Pet. 4
Ri paſſionibus, gaudete ut & in revelatione glo- 3.
riæ ejus gaudeatis exſultanes. Ni exprobraminiin
nomine Chriſti, beati eritis: quoniam, quod eſt
bonoris, gloriæ, & virtutis Dei, & qui eſt ejus
Wiritus, vequieſcit in vobis. Quid, quæſo, aut
uberius, aut cumulatius in opprobriorum en-
comium congeri potuit? Videtur Divinitatis
æarium

Can. 7.
12.

ti
E
ſa
can
In
ſanr
1.
Cl
nage
Leg
nent
rona

Qit
bratio
Gtn
ilio
ſicce
Drzmin
Nliin
Uikfo
Lero,
Gollame
Math. Nerint 7
blu Fint on
erſultat
li. N
COntum
allos,
Dreros en
n ben
Nerces e
munbert
Eeden d
nobis
bil
d pokt
tur,
entiles
kaite

ilehͤ
l,
bang
n del
lin⸗
in te
scn
enen,
atenter
mmenin.
mmmrun
1de N
iikae 4
lscnn.
rehleun
4; Kll
nebriaum
zütiime
n lck
Uum cor.
idere, §.
rridenten
Hacd
Pend ardo.
intatle.
en. le .
darlurinn,
0 tibi lber 4
rireigr.
bor enin
hriſtocet⸗
etiall eice⸗
Paſiomon
isconpar⸗
unn rekigur.
læ vefecu-
niylrchl
nica:ititr.
on partlen
810 n.
etiam Holl
promereur
atum, Eed
In Verecnn-
dbetaalt
lipi,8 l.
verit, oPro
leri olut
Aepliveneel⸗
n tamen rß
potuit Gf⸗
mma ſum,t.
etü. MhN
1 eiholten⸗
Core ellih
meluas lne,
. .
65 mumn
ininitid

buncent N

ele
Gin P von ,0

ieente

cnekrini,,
t
ianm, 4 “
guic
vrp in
et⸗

Stromatum, Lib. IV.

æratium exhauſiſſe, ut medullatam redderet
victimam exprobrati. N exprobramini, beati.
Cur? Quonmiam viſcera divinitatis requieſcunt
in vobis. Honor, gloria, virtus, & Spiritus Dei,
non lambunt, non oſculantur; ſed domicilium,
ſed ſedem figunt in te, ſi exprobraris. Ambit
Divinitas, ne ſine ſe videatur homo tantum
valuiſſe, ut in exprobratione exſultaret. Ruit in
te cohors univerſa virtutum, & in te figitur,
quod nec conſtantiorem, nec digniorem ſedem
putet efſe, quam Animam, quæ verecundari
pro COhriſto poſſit. Apoſtoli à Concilio cæſ
ſunt, & ejecti, & proſcripti. Nihilo minus in
ſuo triumpho ommum obliti, ſolas prætulere
Act.5.41. cContume lias. Ibant Apoſtoli gaudentes à con-
ſpeétu Concilli, quoniam digni habiti ſunt pro no-
mine Jr. contumeliam pati. Contumeliam pa-
ti? Imô & flagris conciſi eſtis, & alapis cæſi,
& cruorem ubique fillaſtis. Ita eſt: verum hæc
ſidera ſunt, quæ in Sole injuriarum non emi-
cant. Exprobrarunt, irriſerunt, conſpuerunt.
In his gloriamur, & exſultamus. Porrô præ-
ſtantiam facinoris licet dignoſcere ex pretio co-
ronarum. Moyſes præcepta ex monteé detulit,
Chriſtus beatitudines in monte dictavit. En Sy-
nagogæ & Evangelii diſcrimen. Ubi Moytes
Legiilator eſt, Pracepta ſcribuntur, quæ fræ-
nent. Ubi Chriſtus eſt Legis conditor, quæ Co-
ronant, Beatitudines evulgantur. At cur Præ-
cepta decem, & Beatitudines tantum octo?
Quia ubi ad octavam devenit, in qua de expro-
bratione & Ccontuméeliis agitur, donorum ſuorũ
effudit copiam, penè dixerim, omnem: itaque
Captus eſt excellentià hujuſce roboris ſufferentis
irriſiones, ut ultra progredimon curaverit. Ac
ſi diceret, Et vos ſatis perfecti eſtis, ſi expro-
bramini pro me: Et ego ultrà non progredior,
quia, hac delibatâ ſuſſerentiâ, virtutes cæteras
vix poſſem præguſtare. In eam dona ommia con-
gero, quia in ea video virtutum omnium me-
dullam eſſe repoſitam. Beati eſtis, oum maledi-
xerint vobis, &- perſecuti vos fuerint, & dixe-
rint omne malum adverſum vos: Gaudete &
exſultate, quoniam merces veſtra copioſa eſt in
&lis. Nuſquam triumphum adornat, niſi ubi de
contumeliis agit. Pauperibus regna, Pacificis
titulos, Jejunis ſaturitatem prædicit. Expro-
bratos exſultare vult: ac ſi ruere vix poſſent, &
jam bravium gloriæ eſſent conſequuti. Quoniam
Mmerces veſtra copioſa eſt in cœlis. Coronas alia-
rum beatitudinum Dominus explicavit; at mer-
cedem deſtinatam irriſis Verbum ipſum Patris
nobis nuntiavit. Copiola, inquit, eſt. Quafn
copioſa? Quærit S. Hieronymus, Cur iis, qui
horàâ poſtremâ advenerunt, denarius primò red-
datur, cùm minus laboraverint? Et reſpondet,

Matth.
5. 12.

Gentiles ad fidem converſos Circumeiſionis,

& ſacrificiorum, atque purgationum duritiem
quidem non ſuſtinuiſſe: cæterùm injuriis expo-
ſitos & probris, nec jam decora regnorum ip-
ſis propoſita, ſed probra Crucifixi; ideéque
Cæteris in mercede antelatos. Voca operarios, &
redde illis mercedem, incipiens à noviſſimis. Sy-
nagogæ terra lactis promittitur, Eccleſia pro-
vocatur ad Crucem, ad irriſiones ad probra.
Pl, 38. 9y. Hinc audacior factus David clamat: Ab omni-
bus iniquitatibus meis erue me. Et quare? An
jejunaſti? an aurum profudiſti? Quid verò ais,
ab ommbus? Recordaris-ne adulterii & homi-
cichi ² Recordor, & omnia obliteranda non mo-
dò ſpero, ſed & præſumo. Quam ob rem? Au-
di: Ab omnibus iniquitatibus meis erue me: op-
Ethicæ Comment. Tom. IV.

Matth.
20. 8.

205
probrium inſipienti dediſii me. Grande eſt, ſce-
lera expiari. Denique Verbum Patris hanc ob
cauſam de cœlo ruet. Verùm opprobrä vis
tanta eſt, ut expiatum putem genus omne meo-
rum ſcelerum, quòd exprobratus ſim. Penè
quod Chriſti profuſus ſanguis præſtitit, ſuffu-
ſus Davidis cruor impetravit. Ideò & confi-
denter addit: Obmutui, & non apeérui os meum, Ibid.
duonian tu feciſti. Amove d me plapas tuas. Sa-
cerdos, dum Chriſti cruorem ſuper confiten-
tem effundit; ſcelera, non Poœnas relaxat. At
Opprobrium iniquitatibus pariter & plagis Da-
videm exſolvit. Quid? quòd non modé opta-
tur, ſed exigitur propitiatio. Verba iniquorum Pl. 64. 4
prævaluerunt ſuper nos: Et impietatibus noſtris
tu propitiaberis. Non jatn optat propitiationem,
ſed exigit, tenétque. Et quidem, cùm di
fleviſſent, ait Propheta: Quis ſeit, ſi conver= Jon. 3. 50
tatur, & ignoſcat. At hic, ubi non cinis, ſed
contumelia perorat, de propitiatione non am-
bigitur.

Domine, quid me vis ſacere? Act. 9. 6.

Jam ſuperiùs diximus, in hæc verba Pau- peœviten-
lum erupifſe, quòd ſciret, non ommibus und ria vera.
gradiendum vià, nec eâdem ſibi ſemitâ ince-
dendum, quàâ Joanni; cùm ipſe cædem ſpira- us3
ret & ſtragem, ille liliis ſepiretur & libris. Foœ- S
num rigamus, ut creſcat; Vitem, ut excreſ- cat vid.
cat, putamus. Abies inter nives ſata ſuccreſcit S. Pa ulus.
ad aſtra. Cedroôs ab Aquilone tuemur, ut flo-
reant. Simulachrum ex cera digitis compingi-
mus, ex marmore; malleo ſoalpréque incidi-
mmus. Oocuprerunt ei duo deæmonia habentes. apud Matt. 8.
Matthæum. Apud Marcum veròô: Et attulerunt Ma
. „1. 2à El 2 arc. 9:
zum. Et cum vidiſſet eum, ſtatim ſpiritus con- 26.
turbavit illum. En illi ſpontè adeunt ad Medi-
cum, hic attrahitur. Comminatus eſt ſpiritui
immundo, dicens illi: rde, & mute ſpiritus;
ego præcipio tibi, exi ab eo: & amplius ne intro-
eas i eum. Abi. En quanto conatu expellitur !
Non ſufficit dixiſſe, ſed imperium & minæ ad-
duntur. Non omnes und egent curâ. Noli mira- Eecleſta-
ri, ſi diversâ ratione tuus te Faber elaborat ,& KAica fu-
recudit in Apoſtolum. Exclama potius: Ouid TWictio
uIl. Potin modo mi-
me vis facere? Andreas inter Apoſtolos voce und csn, mo⸗
cooptatur. Saulus eliditur, arguitur, luce, vo- do ſeve-

Saperior

céque terretur. Dæmoniaci duo liberantur à rihs agat,

Chriſto ſuaviſſimè: Gi ejicis nos hine, mitte nos 1 In 667
. 1 . 77: . 7. 2 . e
in gregem poroorum. Et ait illis: Ie. At illi exe- T⸗lus

. . . .. ervantia
untes abierunt in porcos. Ut vides, exſoluti ſunt argerz
à ſpiritibus ſtantes, nullo dolore, nulléque ſen- 21.

u. E contrario, quam lanienam ſuſtinuit puer, Gonfeſſa-
cum à Dæmone ſolveretur? Audi: Et excla- rii ſint
mans, & multum diſcerpens eum, exiit ab eo, & diſereti.
factus eſt ſicut mortuus. At, inquies, Dæmon ere de
hic ſævus erat: Quli ubicunque apprehenderit, Hid.
allidit illum. Et de illis, quid non ait idem
Marcus? Dirupere catenas, comminuêre com-
pedes, habitabant in ſepulchris, errabant in
montibus, lapidibus ſe concidebant: Et, di-
cente Chriſto, Quod tibi nomen eſt ?* dixit: Le- Marc. 5.
gio mibi nomen eſt, quia multi ſumus. Nihilo 16.

minus hi tam multi & tam ſævi placidiſſimè

pelluntur voce unà, Iie: cùm alius à puero tan-
ta cum ſtrage expellatur. Ab aſpectu lumborum Ezech-
ejus, & deorlum, ignis, & d lumbis ejus, & 8. 2.

Hurlum, quaſi aſpectus ſplendoris, ut viſio electri.

Domine; an in corpore Eccleſiæ tuæ pedes
ſpernis, & caput ornas? Non eſt acceptio per-
ſonarum apud Deum; ſed indicare voluit, in
Eccle=

206

Eccleſia non omnia omnes decere. Alii placi-
dioris naturæ ornari poſſunt electro devotio-
nis, alii naturæ rebellantis igne indigent, &
uſtione. Magdalena laudatur, & in pace dimit-
titur. Adultera verò vix abſolvitur, & mone-
tur, ne relabatur in ſcelus. Cur illi, quæ toties
Luc. 7. Peccaverat, dicitur: Fides tua te ſalvam fecit,
50. vade in pace. IIIi, quæ fortè ſemel ruerat, au-
Joan. 8. ſterè dicitur, Vade, & jam amplius noli pec-
12. care. Nimirum hæc rarius peccaverat, ſed &
frigidius doluerat. IIla peccatrix fuerat, ſed
multum diligebat. Denique hæc ſaxa devita-
bat, quæ timebat: hæc Chriſtum, quem ama-
bat, oſculabatur. Fervor admonitione non eguit.
Idem Chriſtus, & ubique Dæmones, & ſævi
dæmones. Non und tamen ratione curantur ob-
ſeſſi. Alius laceratur, aln ſtant, & exſolvuntur.
Rogo, quam facili ratione filia Jairi excitatur!
quo verô cônatu evocatur Lazarus è ſepulchro!
Puer Sunamitidis, ſi baculus admoveatur, non
oſcitat, & leni Prophetæ aurâ revocatur ad vi-
tam. E contrario, in campo Ezechiel clamare
debet, & excitare ventorum turbines, ut Oſſa
reviviſcant, &, niſi fiat commotio, jacent. Pa-
Pl. 28. 9. rit Cerva, obſtetricante tonitruo. Vox Domini
Praparantis cervos. Aliqui, niſi irruat fulmen,
non compunguntur. Alii colliqueſcunt ad vo-
Can. 5.6. cem. Anima mea lique facta eſt, ut dile &tus locu-
tus eſt. Somnus in alio pigritia eſt, in alio mors.
Elias milites combuſſit, devocato ex aſtris igne.
Eliſæus, eductis ex antris urſis, pueros lacera-
vit. Nathan contrà, & Samuel contenti fuere
pudore eorum, qui peccaverant. Diverſis uſi
ſunt remediis, inquies, quia diverſi quoque fuere
ſpiritus. Num diviſus eſt Chriſtus? Tamen ven-
dentes oves cecidit; adulteram dimittit moni-
tam, ne in poſterum peccaret. Petrum in pro-
fundum perjurii prolapſum vix arguit; imò tan-
tùm aſpexit. Scribis & Turbis prodigium expe-
tentibus probra ingerit, vocâtque generationem
perverſam atque adulteram. Verùm Petrum, ut
reſpexit, erexit: illos verò à ſomno perfidiæ ne
excitavit quidem concuſſione terrarum. Quid?
Luc. 18. Nonne & cæcis alium ſanat ſold voce: Reſpice.
33. Et confeſtim vidit. Alium tranſmittit ad Silos,
Noan. 9.6. & luto inunxit? Lutum fecit, & unxit oculos
meos. Et abii, & lavi, & vidi. Cete grandia,
& Elephanti emerſere unius beneficio verbi.
Adam quanto ſtudio formatus eſt! Et Adam
quidem ex luto fingitur; Heva verò ex coſta.
En quàm diſparem operam, quanquam non diſ-
Pares effectus erumpant! Non ergo mirum, ſi
Saulus exclamet: Domine, quid me vis facete?
Ac ſi dicat: Non attendo, quid alii agant, ſed
quid me deceat. Naves à procellis devehuntur:
cymbulæ verò niſi malacia refundatur, ſubdu-
cuntur in littus. Non unos erraſſe crediderim Ga-
latas, ſed ſoli arguuntur à Paulo amarâ expro-
Gal. 3. 9. Pratione ſtultitiæ. O inſenſati Galatæ, quis vos
faſceinavit non obedire veritati? Petrus quater
labitur, in horto dormiens, in mari titubans ,
in agro Crucem Domino deprecatus, in atrio
Chriſtum Pernegans. Idem tamen Dominus eun-
dem Petr um non iiſdem curat pharmacis. Modò
modicæ fidei compellat; modò Satanam appel-
lat . modòô hortatur tantum, ut oret: modèò reſ-
picit, & erigit. Uſque adeò idem ab eodem non

und ratione curari, & dirigi debet. Maria &
Aaron de Moyſe murmurant. H
illa verò lepràâ curatur. Samſon
Judic. 13. ter proludit abſtinentiâ vim
4. ergo, ne vinum bibas ac ſicera
quicquam comedas.

lic ſolo pudore,
i naſcituro Ma-
& ſiceræ. Cave
m, nec immundum
Paritura Samuelem Anmna

Oliva

abſtinere non jubetur. Nimirum ille in acie,
hic in tabernaculo vitam erat tranſacturus.

In viis juſtitiæ ambulo, in medio ſemita-
um jaudicii, ut ditem diligentes me, &
theſauros eorum repleÄam. Prov. 8.
20. 21.

Virginem feſtinantem ad Templum quæris? . Virzi-
fruſtra quæris, ſi non eam quæris in viis Ju- nis Maris
ſtitiæ. Nota: Non in via Juſtitiæ ambulat, ſed Praſenta-
in viis Juſtitiæ. Sunt, qui Juſtitiæ unam dun- Vorven
taxat viam eſſe putant. Nempe quiſquis non ſi- Diſirctio,
let, pallet, ſordet, alget, eſuritque, apud non .
Paucos exorbitaſſe creditur à Juſtitia. Etiam i, 4
Juſtitia, quæ ſeveritatem ſonat atque rigorem, & Cle-
non unam habet viam. In viis, inquit, Juſti- mentis.
tiæ ambulo. Non quieſcit, ſed ambulat. Quam- Superior
vis ſemitas Juſtitiæ ingrediaris, ſi non curras, non omnes
at quieſcas, ambulantem in eis Virginem non nrc at
aſſequêris. In viis Jiſtitiæ ambulo. Juſtitiæ au- Fervor.
tem vias dicit, & non ſemitas; ut ſcilicet eos Sirgula-
irrideat, qui ſingularitatum diverticula quæ- ritater.
runt, vid regia relictà. Quid inter ſenticeta
diſcurris, novorum dogmatum ſectator & ſa-
tor? Juſtitia non aperit diverticula, ſed vias.
Omnibus patent, & rectà ad Chriſtum ten-
dunt. Quanquam, cùm audio ambulantem Vir-
ginem in medio ſemitarum judicii, penè cano
Palinodiam. Erravi. Si Virginem aflequi cu-
Pis, non modô in viis Juſtitiæ omnibus, nulla
Prætermiſsd, ambulandum tibi eſt, ſed etiam
in ſemitis Judicii incedendum. Quæ ſunt ſemi- Fervor:
tæ&?? Ea videlicet ſanctimoniæ opera, quæ ſibi mitandi
non Juſtitia, ſed Fervor deligit, atque præſcri- pauci.
bit. Niſi ultra leges tuas aliqua tibi imperes,
non manducabis fructus adinventionum tuarum,
ideéque nec beatus eris. Neceſſe eſt, ut ſupra
id quod debes ex Juſtitia, ex Judicio præſu-
mas, quod impleas. Adverte tamen, prius am-
bulandum in viis Juſtitiæ , & deinde in ſemitis
Judicii. Plerique, ut incedant in ſemitis, relin-
quunt vias. Primòô, imple, quæ cæteri agunt,
quæ tibi Religio indicit; mox, cùm ea exple-
Veris, ſi licet, ſingularia perfice, quæ tibi fer-
vor ſuadet. Animadvertentendum Præterea eſt,
In medio ſemitarum ambulandum. Si enim qui
peculariùs perfectionem ſectatur, non omnino
ſe perfectioni contradat, ſed in ipſa ſingularita-

Kumani
reſpectus.

te ſtudii ſui nitatur cæteris propinquare, cor-

ruet. In confimio ſemitarum nulli dia licuit in-
cedere, ſine lapſu. Aut in medio ſemitæ ince-
das neceſſe eſt, aut à ſemita recedas, contentus
viâ. David aut Juſtus, aut mœchus. Dumreſ-
Picere non veretur, à medio ſemitæ receſſit, &
periit. Heva, ut vidit, victa eſt. Ur Jitem dili- Spes va-
gentes me. Pereat peccantium non ſpes, ſed auda- na pee-
cia. Virgo ditat, ſed diligentes ſe, non fron- nati,
des, non cœnum conſectantes. Et ubi ditat? In ſalutn.
viis Juſtitiæ. Audin? Non in via peccatorum,
ubi ſtas: ſed nec in via miſericordiæ, quam tibi
ſternit non ſurgendi deſiderium, ſed deſperatio
Proruendi. Et theſauros eorum repleam. Non di-
tat pannoſos, ſed opulentos. Habenti dat; Re-
plet, non teſtas mendicantis ſed theſauros opu-
lenti. Denarius redditur etiam noviſſimis ope-
rariis: ſed nulli ſolvitur otianti. Extra mercedé
eſt, qui extra vineam fuit. In nuptiarum die, non
dico à Judice, ſed à Sponſo, excluduntur non la-
trones, non Scorta, non ſacrilegi , ſed Virgines.
Quæ etſi oleum non habuerunt „lampade certè
non caruerunt. Tu verò, qui ſanctimoniam nec

habes,

ui ſi
Niin.

nen
e
Tebi
Oriet
nibu
zucee
as I
polle
delp⸗
Mnuti agri
lun tate!
Juſtit
det n
nelcit

lyn
l.

herir en
aue o
nc Chrit
n, 4
Imus ab
colit
ſto ren
copl,
Jelume
ie ver
Niſue in
ere in
tro pende
Cltientenn
Ton nonne
Gideenmn
elthk
Tenpli 1,
ominn⸗
uenn
lam, halcd
nn, le
t, inuen
ſt on
eiſfecke P
Vid e oſt
Derdere P
len unng
laban
m. bje
Ihrlann

e 1

nita.
1,

V. 8.

bernn,
n r n
ht, ENn
Rmanh.in

um imn
hCüIts, Me
em non 1
ilcet enn i
la qnr- i
ſentietn
tor K ſr
ſed wis
ſum ten⸗
intem Vr.
penè can
leni er
bus, nul
ſüntſemi. n
1, eſbi
lnepreſei⸗e
i inperes,
mntuunmn ,
1, utſn
icio Prel⸗
prilgan⸗
e in ſenitt
witis, eln⸗
eteti agult,
m er eide
guethi ſe.
rztele h
Kerungun
ponODNN
ogelntr.
lare, .
din lout-
ſemmite me⸗
as, Coltelils
. Domte-
tæ receſti
IrAien
e, nN n.
tubichtrll/,
Peccilnn
umdl

Apoc. 6.
Zadicii
die .
Dei ira.

Deſperati
Perent.

Superio-
riem
exempla.

Epiſcopi.

Stromatum, Lib. IV.

habes, nec cupis, in die iræ & funeris ſperas
coronam à Judice, non triumvir, ſed ſeptem-
vir mulierum perditiſſimus, cùm Virgines in-
cendio unà cum lampadibus deputentur? At
Agnus Judex eſt. Rectè ais: ſed cùm ſcriptu-
ras aperit, cœlum in fulmina convertitur; ruunt
ſidera, proruunt jacula, ſeniores cadunt. Quod
ſi tantus eſt elementorum fragor, & tanta in
colo concuſſio, quando reſignat volumen deli-
ciarum ſuarum & arcanorum: Quæ, rogo, ſub-
verſio cœli terræque futura eſt, ubi agnus ſine
macula macularum tuarum & delictorum li-
brum aperiet, ubi tot ſcelera, quot & apices?
Cùm Agnus eſt, fulgurat: & cùm Leo erit,

blandietur? Infulati ſenes in cœlo corruunt præ

timore: & peccator in cœno catenatus lætabun-
dus exiliet? Exſiccatur vertex Carmeli, & du-
mis ſe obruit fertilis innocentia, ad recordatio-
nem judici; & coram Judice lætabitur deſerta,
& exultabit ſolitudo, & recreata ſpe regni efflo-
rebit ſicut Lillum? Ubi habitavere Dracones,
orietur viror junci: cùm videamus expoſita Leo-
mibus, & ſaxis contuſa pectora ſata Liliis? O
audaciam! Nec Virginem reperies, extra ſemi-
tas Juſtitiæ: & cum Agno non videbis, niſi im-
pollutos. In viis Juſtitiæ ambulo. Libet-ne in
deſperationis prærupta abreptos poenitentes in
agrum ſpei revocare? Nolite diffidere, ſed ſpe-
rate in Domina. At, inquiunt, in viis ambulat
Juſtitiæ. In viis Juſtitiæ ambulat: ſed in via ſe-
det miſericordiæ. In illis ambulat, quia ſtare
neſcit in ſemitis ſeveritatis mater miſericordiæ.

Oportet Epiſcopum irreprehenſibilem cſe.

1. Lim. 3. 2.

Reprehenſibilis quoque ſit, ſi Epiſcopus
eſt, coli debet. Debet, ſed vix poteſt. At
Chriſti imago eſt. Sed malè coloratam tabu-
lam, quamvis Chriſtum exprimat, ſubmove-
mus ab oculis. Etiam ſaxeus adoratur Chriſtus,
& colitur, ſi Phidiæ artificio ſolà voce à Chri-
ſto diverſus ſit. Non refert, ubi ſit natus Epiſ-
copus, nec quo ſit genere: ſed quàm ad vivum
Jeſum exprimat. Luciferi eſt, & Judæorum
ideò verbum Patris irridere, quôd luto, pan-
niſque involutum apparuerit. Magi illum co-
juere in fœno, ſed ſtellas proſeminantém. La-
tro pendentem è& patibulo confitetur, ſed con-
cutientem mundi, naturæque fundamenta. Aa-
ron nonne imago Dei erat? Tamen quam ſplen-
didè eum veſtivit, & ſepſit, ne videlicet Dei
majeſtas læderetur in panno. Quò propior Deo
Templi pars, eò ornatior. Sedenim juſſit tibi
Dominus aram exſtrui in eremo ex terra: ergo
& luteum Epiſcopum excolemus. Jam dixe-
ram, haud intereſſe, ex qua materie ſimula-
chrum, ſed quale ſit. Ex luto ſit, ſed ara ſit.
Sit, inquam, ex terra vili ortus genere: Verùm
ara ſit, non Arca, victimas expetat, non lucra
exſpectet. Forma, non materies attenditur. Da-
vid de poſt foœtantes acceptus eſt Jacob paſcere,
& perdere Philiſthæos. Sed quia bellator & ſa-
piens, unus ei clàm objecit, quòd filius eſſet
Iſai. E contrario, nobiliſſimo ſatum ſanguine
Roboam abjecere Iſraëlitæ; & ſtirps Iſai publicè
eſt appellatus, quòd tenax eſſet. Etiam Euchari-
ſtia, ubi putreſcere cœperit, ex Eccleſiæ præſcri-
pPto, non modô adoranda non exponitur, ſed
exuritur. Et Scorpius, ſi Chriſti ſanguinem lam-
bat, non in theca reponitur, ut in eo Domini
majeſtas adoretur: ſed flammis concrematur;: ut
Ethicæ Comment. Tom. IV.

207

violati numinis reus. Quiſquis enim Chriſtum
geſtat corde non ſancto, non Tabernaculum,
ſed Charybdis eſt Divinitatis. Ergo Epiſcopus
irreprehenſibilis eſſe debet, ut in eo Dominus
excolatur. Alioqui fruſtra clamamus; Templum
Domini, Templum Domini, Templum Domini eſt.

Jerem. 7=
4.

Ego ſum Paſtor bonus, & cognoſco

oves meas, & cognoſount me meæ.
Joan. 1I0. 14.

Tigrides ſunt, & non oves, quæ Paſtori
ſuo non explicant cor ſuum. Si Ovis es, debes
à Paſtore noſci. Tu quoque, ſi Oves noſcere
cupis, fac, ut ab Ovibus agnoſcaris. Noli eſſe
foris Cato, & intus Nero. Noli candorem in

vultu præferre, & iram ſervare in pectore. Ver-

bo; Et Ovis Paſtori, & Ovi Paſtor patere de-
bet: illa, ut ſervetur à vulnere, hic ne gladium
tegat ſub oſculo. Verùm Paſtores remittamus
ad ſupremum Paſtorem, & paucis Oves com-
pellemus. In die illa viſitabit Dominus, in gla-
dio ſuo duro & grandi & forti, ſuper Leviathan
Jerpentem vectem. Leviathan modèò Draco eſt
rapax, modèò Siren laſciviens, modè ſuperbiens
Pavo, & modò Hydra ferociens. Dominus ta-
men effundit in eum Iram ſuam, non cùm for-
nicatur, aut furit, ſed cùm, humanæ pruden-
tiæ æſtu in vectem verſus, conſcientias obſiruit
parvulorum. Iterum clamo, ſi Ovis es, Paſto-
ri pateas, neceſle eſt. Non pates? aut Lupus,
aut Aſpis es. Quia ecce tenebræ operient terram,
