esinada. Füat, ſed ſi moæſtitiæ, vanitatis, depreſſionis,
odiique circa te caſtra conſiſtant, ne timeas.
EYocatiens Imô ſi & vulnerent te, aude. Si tamen Vo-
F i cationem tuam tanti feciſti, & facis ut hoc
ciendum. unum à Deo expetieris, ne ſcilicet à do-
mo ejus diſcedas. Illud autem quæro, quare
ſi conſtiterint Caſtra non timeat, & ſi prælien-
tur, ſperet? Nimirum ea nocentior tentatio
eſt, quæ non luctatur. In lucta ſpes triumphi
eſt. Si adſit hoſtis, nec pugnat, perire potes,
triumphare non potes.

Ecce video cœlos apertos. Act. 7. 55.

ria ſalutis

Patuit Co-lum. Sed cui patuit? Stephano
arbta.

Levitæ, Virgini, Diſpenſatori ſacræ pecu-
niæ, ſancti Evangelii propugnatori. Nec tunc
patuit, cùm miniſterio & pudore floreret,
ſed cùm loqueretur audacter de Chriſto,
cùm fremitum in ſe ſævientis Concilii forti-
ter ſperneret, cùm oblatrantium in ſe Alexan-
driiorum & Cilicum accuſationes patienter fer-
ret. Ut ſciant fili tenebrarum, non tam facile

Oliva

—

patere colum etiam pudicis. Quid? quod, poſt-
quam vidit cœlos apertos, non torpet, non
præſumit, non gloriatur, ſed ſtudioſius ſuum
in munus incumbit. Evangelizat audaciùs, o-
rat frequentiùs, lapides excipit, adverſarios
fovet, Chriſto commendat Spiritum. Tu verò,
qui aut Levita non es, aut, ſi Levita es, faciem
non Angeli, ſed hominis præfers; qui non vi-
duis miniſtras, ſed viduas expilas, & Mimos im-
pinguas, qui Evangelium non propugnas, ſed

proculcas: Qui non pro Chriſto lapidaris, ſed

Chriſtum in ſuis lapidas: Qui non veniam hoſti,
ſed diras imprecaris: qui Spiritum non Deo,
ſed Mammonæ commendas: qui non ponis hu-
mi genua oraturus, ſed effers caput in cœlum,
dum ſuperbis: Qui non pro fide moreris, ſed

emortuâ fide vivis, plenus non gratia, ſed faſtu,

roboratus non fortitudine, ſed vitiis, non pro-
digiorum patrator in populo, ſed ſcandalorum
ſator, contemptor Evangelii, irriſor Juſtorum,
Eccleſiæ abortus, fidei dedecus, orationis oſor,
pudoris hoſtis, hoſtia improbitatis, quo modo
cœlum vides apertum, quod tibi tot ſcelerum
ſeris obſtruxiſti?

Dixit Jeſus Petro, Sequere me. Con-
verſus Petrus vidit illum diſcipulum.
Joan. 21. 20.

Mira res, ſtatim Petrus illum reſpicit,
quem JESUS diligebat. Non Andream, non
Thomam attendit, ſed attendit dilectum. Por-
rò JESUsS non ait Petro, Antecede me, ſed
SNequere me. Debent Eccleſiæ Principes habere
Aſſeclas, ſed quos poſt ſe trahant, non quos
ſequantur. JESUS præcedit, Petrus ſequitur.
Quaàm indecorum, ſi Princeps eat poſt ſervos!
In Sole poſuit tabernaculum ſuum. Non in Ce-
dro, ſed in Sole locavit ſolium ſuum. Quòd
Sol ſtellas illuſtret, non autem colluſtretur à
ſtellis. In Cedro verò à flore fructus effor-
matur. Quod vilius in planta eſt, componit,
quod præſtantiſſimum eſt. Ni fores fructus par-
turiunt, Obſecro fructus potiùs parturiant flo-
rem. Carduus florem ex fructu gignit. Qui &
recubuit in Cœna ſuper pectus ejus. Audivi à
quodam illud graviſſimè elegantiſſiméque ad-
notatum, Joannem videlicet in Domini pectore
quieviſſe, non autem Dominum dormiviſſe ſu-
per pectus Joannis: quòd deceat quidem Au-
licum curam ſui, rerumque omnium ſuarum
Domim benevolentiæ committere: dedeceat
veròô maximè Principem ſtertere in ſinu ſervi,
in eum rejectâ Reipublicæ curâ. Ego verè il-
lud emiror, quòd JESUS, quem tam cha-
rum habebat & familiarem, non tamen ad fa-
ſtigium Eccleſiæ evexerit: verùm, eo omiſſo,
Petrum extulerit. Nimirum & ſenior Petrus,
& in Apoſtolatu Joanne antiquior erat. Ergo
amare licet pudicum, modeſtumque, &,
quod ad benevolentiæ argumenta ſpectat,

§. Joannin
Aulici.
Invidia.

Rex perſe
regat.
Aulici

franandi.

Pſal. 19.6.

Can. 7.12.

Joan. 21.
20°

Dignitas
cui cone
renda.

præberi illi poteſt pro cervicali vel peçctus.

At ubi de infulis agitur, non charior, non gra-
tior, ſed is evehatur, qui altius de Chriſti
divinitate diſſeruit, qui fortiùs cohortem in-
vaſit, qui diuturniùs Domino miniſtravit. Por-
rò Invidia rurſum emergit. Exiit ſermo in-
ter fratres, quod diſeipulus ille non moritur.
Semper beneficia collata Dilecto majora vi-
dentur. Non dixit JESUS, non moritur: Et
fratres dicunt; Non moritur. Qui &. eg⸗
uit

Invi lia.
lbid.

Ibid.

ſup
gul

ſua

pro
mit⸗
es!
Aiſu pii
id ſ
Ctor
Qu
Uiil
Fiden
tiO
ur pe
nun
n n
lberos
lumſu
gelet:
Gore
Teſcit
Ain IEthun
. I In
koſcen
Crint
Ii ed e
Jun 4, eſ
cher
„ Hun n
nſe rt N
ſolcitſe
Ml 4, Pprocul
* Moram
i ſeclt
n, ut
Ulluntis
Ech Ch
Ein (a

Reſtn
1. 4.

nn cen
ue tutle

Pümca
ſenge. ta pzl
EE Gee ttiſe
„ ſharA :.
Mi her Ine
a Nllptaris
7, Rrit,
nz dum Korere
ner Nlt
Mlen I teſt .
Eelt⸗

e, Ul n
lie Ne⸗

Uit nn
. (
lahieber . 8

olt.
on
nn
8,0.
lino
ſerd,
Hcen
nony,.
nodin
Nesſel
, ſd
wlot,
no,
vonatr.
ncelm,
retk l
ledhihn,
npr.
tndklonmn
Puſorum,
Oniohe,
Gvo mod
tſeelenumn

ne. (.

ſehulin.

n reſiit,,
dream, m
lectum Du-
ede me, ſl
Nipes kider 5
t, non n,
rb ſegiinn ,
tpolt ſenan⸗
Non ne ;
ſumm. Qo
collukreun
ruchu eh⸗
K, conhonn
fes Fchn rn
Uertnin i⸗
ju Aucdim
riinecbee
Dominielee
Gormirtler⸗
n güden
miun ſum
nete: lele⸗
re in ſon n
4 bro
emn 6⸗
non umentl⸗
tumm, e ,
Llenc u,
gnior i⸗ .
ſeſtumgbe 4
Grmenta “
dcli e e
ais nhi
iis den
afma .

ſrai.
ninſtann 1

Stromatum, Lib. IV.

buit in cœna ſuper pectus ejus. Joannes Chriſti
pectore uſus eſt, ut quieſceret, non autem ut
ibi ſereret ſibi infulas, ſociis præcipitia. Quid
agit ille recumbens in ſinu Domini ſui? Dor-
mit. Scilicet. Imò Dominum conſopit. Aſcen-
Pſal. 2:·6. ſones in corde ſio diſpoſuit, in valle lachry-
marum. Potitus enim Domini corde;, poſt-
quam Cor Domini cor ſuum eſfſe fecit, ibi aſ-
cenſiones ſibi diſponit. Sed dum ſibi Montes
ſtruit in corde Domini, aliis valles lachry-
marum parat, quòd nemo aſcendat, niſi cæ-
teri deprimantur. Ergo Joannes contentus eſt
ſuper pectus Domini obdormire. Imô, ſi Au-
guſtino credimus, ex illo pectore non decora
ſua expreſſit, ſed Domini præconia. Ibi ſuxit
proozmium Evangelii ſui, quo Chriſti divi-
nitas innotuit. Porròô ſupra pectus Domini Joan-
nes recubuit. Aulicum ſi propiùs admoverit
Princeps pectori ſuo, ſciat illum non gnavum
ſtrenuumque futurum, ſed torpidum. Si pe-
ctori admotus fuerit, crede mihi dormiet.
Quamdià enim gratiam Domini aucupatur,
vigilat, diſcurrit, laborat, æſtuat: ut vwerô
viderit ſe ſuper pectus, recumbet, ſuoque
otio ſtudebit, non negotiis tuis. Filiis debe-
tur pectus, non ſervis: imòô ne filiis quidem,
nam & natura noluit, ut à patre fihi lactaren-
tur, quòd dedeceat arcanis amimi & cordis vel
liberos admoveri. Quod ſi à Patre natura fi-
lium ſubmovit, ne, dum lac ſugit, ſecreta exſu-
geret: quam indecorum eſt, ut ſervus in pe-
Gtore Domini recumbat? Neque dicas, non
reſciturum ſecreta, quamvis ei pectus pateat.
Et Joannes verbi generationem exſuxit & Chri-
ſti ſinu. Quamvis non indecorum vel Chri-
ſto ſuerit in ſinu Apoſtolum excipere, quando
divina tantuùm recondebat in pectore; vel Joan-
ni eò accedere, ubi ideò obdormivit, ne dein-
ceps dormiret. Qui & recubuit in cœna ſuper
bebtus ejus. Miror Joannem, quòd torporem
ſuum non obtexerit coram Chriſto, ſed rete-
Hypocrifs. xerit. Nos quidem coram Dominis inſomnes,
ſolicitéſque aut ſimulamus, aut effingimus;
Matth. 24. Procul verô ab eis ſtertimus. Sic ille, qui dixit,
49. Moram fſacit Dominus, & bibit, & dormivit,
qui ſectus medius poſitus eſt cum hypocritis,
quia, ut puto, coram Domino ſobrietatem
vigilantiämque præ ſe tulerat. Joannes ſupra
pectus Chriſti dormit: ſed in atrio Sacerdotis,
& in Calvariæ monte non dormivit.

Aulici fraæ-
nandi.

Auslidi in.
kdi.

Joan. 21.
20.

Reſiduum erucæ comedit locuſta. Joeël.
1.4.

Darperes Videtur Dominus ità naturæ leges conſti-
mendici. tuiſſe, ut ubi plurimum recondidit pretii, ibi
Religioſi minimum extare voluerit ſplendoris. Sic ma-
tepidi. la punmica duro obtexit cortice: Sic frumen-
Sauts me- ta palearum vilitate obſepit: ſic aurum in luto

dioeri. merſit ſic margaritas non rudi modò, ſed &
Talena aſperd ingluſit concha. Sic denique & in
mediocria.

Scripturis tabernaculum pilis pellibuſque aut
d, ae obtexit , aut protexit. Sic Sponſam,
evehe=t quam florere juſſit ut Lilium , ſpinis undique
i Vallavit. Sic Pauli ſapientia tanquam aurum
melioes, in teſta delituit vilioris aſpectus: unde & cla-
mabat. Habemus theſaurum iſtum in vaſis ſiéti-
libus. Denique in Evangelio mendicus Laza-
rus moriturus inter Angelos, inter canes vi-
xit: & cujus Cor omni gemmarum fulgore
radiabat, caro ſordibus ſcatebat. Nunc verò

2. Cor. 4,7.

227

Chriſti pauperes & foris ſordent, & intus fſœ-
tent. Inopia vultum decolorat, & ſcelus men-
tem commaculat. Inanis arca, inquit S. Augu- Zerm. 29.
ſtinus, inanior conſcientia: Foris nihil, intus Ponmnni.
nihil. NWimirum reſiduum erucæ comedit locu-
Ra. Quæ deforis ſunt inopia conſumpſit, quæ
verò intus ſunt, iniquitas. Fehiciores longè
his ſunt mortuorum loculi. Hi enim quam-
vis pleni ſint intus omni foœditate, exterius
tamen ebore aurôque exornantur. At ſcele-
ſtus mendicus & in corde & in corpore ſqua-
let. Foris vaſtabit eos gladius „ & intus pa- Deut. 32.
vor. Anguis non indecorô, ſed verſicolori ſer- :
pit amictu, quamvis intus venenum conco-
quat. At regulus putidiſſimi coloris eſt, &
perditiſſimi veneni. Abſalom Amnonem per-
dit, ſed illi adblanditur. Necem apparat,
ſed in convivio. At Semei & odium nutrit, pauperes
& lapides jacit in Davidem. Vos omninò La- ſim patien-
troni ad ſiniſtram Chriſti pendenti non abſimi- es en M.⸗
les eſtis, quippe qui & clavos in mamibus ge- Rroez.
ſtatis, & in ore blaſphemias. Vexamini, & Dei volun-
peccatis. Divites quidem pereunt, ſed in byſ⸗ zati conſor-
ſo: vos peritis, ſed in nuditate. Inciderunt "nuri af
illi in Sirenes, à quibus præfocantur, ſed in-
ter citharas. ITu verò ærumnosè impegiſti in ZTiibulatio
Cerberum, qui latrat, & jugulat. Siſara trans- ferenda.
figitur, ſed epoto lacte, & ſomno recreatus.
Aman verô, æſtus inter & curas amiſlæ gra-
tiæ, ſuſpenditur è trabe. Putabam, vos Roſas
eſle, quòd ſcilicet, poſt ſpinas temporariæ ca-
lamitatis, flores ederetis nunquam interituræ
ſortunæ: Verùm Rhamnos vos eſſe deprehen-
do, poſt dumos, aculeos progignentes. Quid
igitur remedii adhibendum eſt, ut tantæ cala-
mitatis molem arceamus? Scelus pœsnitentia
abolendum. Sed quænam eſſe debeat Pœeniten-
tia expunctrix iniquitatum, audi. & autem im-
pius egerit pœnitentiam ab omnibus peccatis ſuis,
quæ operatus eſt, & cuſtodierit omnia præcep-
ta mea, & fecerit judicium & juſtitiam, vi-
tâ vivet, & non morietur. Et primò quidem
intellige, non te impulſum à dæmone, aut
deceptum ab angue, ſed diſce te tuopte inge-
nio operatum efle. Studio nempe & artificio
quedam in flagitia proruiſti. Tum verò non
de turpioribus criminibus dolendum, ſed de
univerſis. Deinde Præceptis non modò pare-
re & ſubdi debes, ſed eorum cuſtos eſſe de-
bes, & propugnator. Neque ſolùm cuſtodias,
neceſſe eſt aliqua: ſed omnia. Non autem
ea cuſtodias, ſi coram aut filius pejerat, aut
ſocius latrat, aut fornicatur affinis. Porrò Ju-
dex quoque eſſe debes ſcelerum tuorum. Non
Medicus ſis, ſed Judex. Vexat Medicus, ſed
quam blandiſſimè poteſt: Judex verò torquet,
ut cruciet. Quid quod Judicem eſſe non ſuf-
ficit, niſi quam ſtatueris ponam, exſequa-
ris. Tortor ſis oportet facinorum tuorum,
non tantum Judex. Si hæc præſtiteris, vitâ
vives, nunc enim mortem vivis; Anima, enim, Ezech. 18.
quæ peccaverit, ipſa morietur, & mortua quo- ⁰.
que eſt.

Patientia.

Pœnitentia
vere.
Ezech, 18.
21.

Apparuit gratia Dei Salvatdrie no-
tri omnibus hominibus erudiens nos.
Tit. 2. II.

Quo modo, aut in quo erudit nos? ut „„
. . . . . riſzi
abnegantes ſæcularia deſideria Ambitionis Nai:vien:
& Gloriæ, humilitatem Domim ſectemur Hamilits-
jacentis enm ferit,

=

228 Oliva
Religionie jacentis in ſtabulo. Regnaverit ſuperbia ab mihi feciſtis. Deſpicis ſtabulum? Chriſtum
yis "i. Adam uſque ad Chriſtum: at, ubi Rex re- deſpicis, cujus ſtabulum eſt. S. Chryſoſtomus
. gum in fœno cubat, quis non faſtidit ſceptra, optaſſet videre concionantem Paulum: Ego .
mbisio eâque ut angues fugit? Virga Moyſis regnatu- Paulinum libenter vidiſſem ruſticantem. O 1
vincaiur. ri, ut terram ſanctam deſerti attigit, in an- ſi ſpectaſſes illum in horto Regis, quo ſtu- r.
Qgeuem verlſa terruit quem fulcire conſueverat. dio anethum & mentam excolebat. Quid agiss
= "5 Ità & Virga regni, ſi Verbum fonum & ter- Non iſthæc vaſa ſunt ſacra, ſed olera: no- ſe
7E sUα TaT factum decidat, deformatur in mon- hergo tantaâ diligentia laborare. Abſit, in-
contem. ſtrum, nec jam allicit, ſed fugat. Audi. Sci quit Paulinus: Mihi enim ejuſdem ſunt pre- 6.
rarn. 3. Mis, quoniam, cum apparuerit, ſimiles ei eri- tii areæ & aræ: in illis Agnum litabam Patri, l
. mus, quoniam videbimus eum, ſicuti eſt. Vides in his Agno immolo olus. Tiara, & ſarculus 1
Deum humilem, nec demitteris? Audes non apud me ſolo nomine diſſentiunt. Eâdem Pie-
conformari Deo, quem intueris in antro? tate atque ſolicitudine adſto Horto, qu ad- n
O Joannes, tu quidem dixiſti, Simus, quo- ſtiti Templo. Senatus mihi Conſuli non gra- lum
niam, cùm apparuerit, ſimiles ei erimus. Sed tior, quàm mihi villico campus. Quot olera, olm
ſcientia iſthæc tua non modò de contingenti- tot Conſulares. Concionaturus ad equeſtrem in
bus, ſed de non contingentibus eſt. En! Verbum ordinem, menſem unum quæ dicturus es, me- Qui⸗
apparuit pannoſum inter pecudes, nec tamen ditaris: & ruſticos edocturus, ne unam qui- nanl
genus hominum apparare vult ſine honore. At, dem horam tecum recogitas, quæ ad eos di- tons
inquies, prophetat Joannes de viſione Dei glo- cturus es? Accede ad puteum Sichar, & le
rioſa, ob quam immutabitur corpus humili- diſpice, quas Sapientiæ opes coram Samari- nl
tatis noſtræ configuratum corpori claritatis tana Dominus profundat. Parcius Scribas & Ceien
hriſti. Imôò hinc abundantins gemo. Ergo, Apoſtolos inſtruxit, quàm Scortum. Altare Exod- 20 nti
visà Dei gloria, corpus corruptibile incor- de terra, inquit, facietis mihbi, & offeretis füu- 24. fur,
ruptionem induet; ergo, quod pondus animæ per eo bolocauſta & pacifica veſtra, oves ve- Colun
eſt, monile futurum eſt animæ; quæ ſpinas ſras, & boves in omni loco. Alii pro pre- Oed
parit impurarum cogitationum, lilia germi- tio aræ victimarum conſtituunt pretium. Si al- ile a
nabit & crocum: & vagiente Deo inter ſordes tare fulgeat, præftantiſſima immolant: ſi alta- kum
& pecudes, lutum neſcit vileſcere? Nonne re ſqualeat, vix immolant. In ara aurea ne- Sponſi
longius ab incorruptione immortalitatéque di- mo non adolet thymiama. At in altari figli- Imelka
ſtamus, quàm ab humilitate & vilitate? Et no apis una, aut unus culex victima maxima ſed int
tamen Dei gloria elevabit lutum ad gemmas, funt. Non ita certè juſſit Dominus. Etiam in As et
& Dei humilitas non dejicit in luto lutum. creta imponi juſſit non oves tantum, ſed bo- celetet.
Gimiles ei erimus, quoniam videbimus eum, ſicu- ves quoque. Tu quoque ſi ſapis, fervorem Cln el
ti eſt. Illud autem hoc loco quærere libet, tuum explicabis tum in ſplendido, tum in Cngue
quâ ratione gerere ſe quiſque debeat, cüum obſcuro munere: Non ex ebore tantum Phi- uren ſ
ei viliora religionis munia demandantur. Tria, dias ſciebat facere ſimulachra, inquit Sene- gat tan
niſi fallor, præſtanda ſunt. Primè; ità ſe ca. Sic Sapiens Virtutem, ſi licebit, in divitiis Celan,
gerat in vilibus, quemadmodum ſe geſſerat explicabit: ſi mins, in paupertate. Quam- Fen. Ep. Ilumm
in ſplendidis. Secundò; Gerat ſe tanto ani- cunque fortunam acceperit, aliquid ex illa me- 85. ſetdn
mi ſenſu, tantâque occultatione decorum morabile efficiet. Paulus non ſolùm Diony Minuma
ſuorum, ut verè credatur ad ea factus, imèé ſium ex tribunali traduxit ad cathedram led Der are. le min
& in eis factus putetur. Tertiè; non id ſo- Oneſimum fugitivum ità elaboravit in vin- Aifiremsad Uun in
lùm exiſtimari debet de eo ab alis, ſed & culis, ut ex mancipio Epheſiorum Epiſco- Pauperes. fabniceti
ità debet ipſe ſeſe apud ſe deprimere, ut pum effinxerit. Suſcipe illum, ſieut me. Reſi- 1 Gindoum
ad majora vel ſe ineptum credat, vel etiim ce viſcera mea in Domino. Quantum, rogo, grin ein Porrd r
evectum fuiſſe obliviſcatur. Exordiamur à Sapientiæ atque doctrinæ diſſeminare debuir (lechrion
primo. . Aliqui non ex omni ligno Mercu- Apoſtolus in arenis illis ſervilibus, quò ap- Asi iln hitn ſar,
rium effingunt. Si in luce reponantur, om- tæ redderentur ad infulas, ad Evangelium, i a g. te defe
nia præſtant : ſi verò dimittantur in luto, ad Martyrii palmas & ubera charitatis? Om- bere: in ſſe nn
agunt nihil. Vapor „ quamdiù in cœno eſt, ninò ſi Paulus efſes, ita elaborares Apoſto- , Uesfn Aicen i
fumus eſt odoris teterrimi. Ut verò ſupra nu- lum ex ſilice, ut ex auro. Nulla materies tam . cGH⸗ iami E doll,
bes fuerit, coruſcat non jam fumus, ſed ful- vilis eſt, in quam tu non debeas opificii tiuii datetin imn initen
gur;, tonat vulneraâtque non jam vapor, ſed ſtudia omnia conferre. Et tu, fli hominis, ſu- w uſcl eſi Celin
fulmen , Iris denique eſt, non vapor. David me tibi laterem, & pones eim coram te, & Etc Unl,. tllins ſ
in campo, ſpeclante Rege, & aulà demiran- deſeribes in co civitatem Jeruſalem. Noli ne- imn ſ:
te, Gigantem ſtravit: Idem verò in eremo, gligere laterem. Tu quidem vix in eo Co- Contigt
nullo ſucclamante, Leonem Urſumque diſcer- rozaim, aut Canam Galilææ oppidulum car- zaetkun.
pfit. Advenere ex Oriente Magi dedicatu- bone ruditer deſignaſſes, at Deus exaétiſſi- n. icten
ri Salvatori theſaurorum ſuorum primitias. meè expingi in eo juſſit Hieroſolymas: ut in- 4 ſri⸗
Ubi verò pro Aula ſtabulum, pro rege pan- telligas nullum tam vile tibi munus committi, elne
nis involutum infantem repererunt, non illos in quod elaborandum non toto conatu incum- ns n
conſilii ſui poœmituit, ſed, quæ regnanti deſti- bere debeas. Non in ſolo topazio inſculpen- ne t
naverant munera, vagienti in fœno obtule- da eſt Jeruſalem, ſed etiam in latere. Hinc eſt, le D
Matth.2. rurt. E 3 dderii d n e teale e i quod S onlus non ex ſolo auro, aut ebore nnſen.
Debes Sale , thus & myrrham. Audin'’? tantùm e ingi voluit membra ſua, ſed e- 8 Hlgn
dem ingenii & fervoris tui gemmas tiam ex floribus, quibus nihil fragilius: ſed 1 l,
effundere in oppidulo non minus, quam Ro- etiam ex lapide, quo quid vilius? Tabia ejus Can. 5. g. men
mæ. Timendum „ne & nobis illud occinatur à lilia. Crura illius columna marmoreæ, Propè ſap- Ut ee
Chriſto: Quod uni ex minimis meis non fe- phyros & ebur locavit & marmor. Juxta elatas lnen i
Matth 25. ciſtis „nec mihi ſeciſtis. Amen dico vobis, palmarum & areolas aromatum lilia fevit: ne ltieNude
47. duamdiu on feciſtis uni de minoribus iſtis, nec tu minori ſtudio, quæ fragiliora videntur in “ Ie b
Ec- Call

ton
Hamn Eccleſia, curares: ſed ità te impenderes in
In ſplendidis ac in vilibus, cum utraque videas in
8 „ —„ X.
n. 0 unum Sponſi corpus coaleſcere. Lugeo, cum
dd . video, non ſolum non poni curam omnem in
Nige vilioribus muniis, ſed lætitiam omnem in eis
deponi, eâque non modô aliquos non excole-
IN. — . .
lten re, ſed exhorrere, ut monſtra. Audi » quid
lnt Senec. ſcribat Philoſophus. Leonibus, inquit, Magi-
R ep. 85. ſter manum inſertat“ Oſculatur Tigrim ſuus Cu-
R ſzos. Nio ſupiens eſt artifex domandi mala. Ergo-
*R ne Awaritia oſculari nos docet Tigrides; &

JneUS. CHRISTUS, filius Dei, non impetrat,

ut minus ſplendidum locum õ HRM
t rum ita lignum, ut argenrunn autar en
ornare nemcis, niſi ea, à qui gus ſartaris 9 r
,l in capite Virginis corona ex ellis ne ur
H Quia micant in umbris: quia no em exor-
nant. Ad deſignandum Antiſtitem, Virga Aa-
dtnd romis non fructus tantùm aut flores, ſed fron-
ch, d des quoque produxit: ne tu inanioris officii
n Kut tanquamm folia deſpiceres, quæ Deus tanti
daibe l facienda docuit Sacerdoti. Hinc eſt, quod in
mn. Am Cantico Canticorum nunquam Apes laudan-
Aferets ſen tur, cùm tamen laudentur & Turtures &
Wes de Columbæ : præſertim cum Sponſus favum
i o r comederit cum melle ſuo. Nimirum induſtriæ
etntn. N. ilæ quidem ſunt, & mellis architectæ, ſed
lant: d. ſavum nomiſi ex thymo ſtruunt. Spernit
a Ares . Sponſus artifices tantas, quòd ex ſolis floribus
Atun tel. mella compingant. Præclara edunt plerique,
ina manm ed inter præclara. Etiam ex fœno ſi favum
US. PEtimm n Apis efformaret, Procul dubio Aquilis ante-
m, db. celleret. E contrario, Bombyx ex foliis ſeri-
Eyjlen cum elaborat. Sic tellus glandem excipit,
ido, tun 1 eâmque non ſpernit, ſed ſovet; itâque vili-
tantkm. tatem ſeminis excolit, ut in arborem aſſur-
incut r gat tam validam, ut ventos eludat, tam pro-
it, in Enti ceram, ut nubes exæquet. Et unde, noge ,
tte. (rt lilium ager educit? ex cepa. Dum cepam fo-
d er dane; vet, florum principem parit. Tu quoque etiam
lmn Den⸗ minima magnifacito, etiam vilia excolito ne
lnn Ai Sole minor ſis, dum major es cœlo, qui tan-
thectinik,⸗ tum induſtriæ ponit in luto, ut ex luto aurum
Ke fabricetur. Calca ſuperbiam, & perinde deſu-
Drun E dandum tibi ſtatue in vilibus, ac in ſplendidis.
ſeu m. ii Porròô ità te exercere debes in mimmis, ut
utum, leen Credaris nunquam maxima præſtitiſſe. De Pau-
anie I. Ppiſt. 27. la ita ſcribit S. Hieronymus. Tantd ſe bumili-
bu, 0 A, tate dejecit, ut, qui eam non vidiſet, ipfſam
Eyangeliny, eſſe non &ederet; ſed ancillularum ultimam.
Hartme: 01, Religi⸗ S Ahqui ità ſe ad vilia demittunt, ut majora &
ares Ae „in nosi. ſe poſſe, & aà ſe præſtita nutu, Verbis, vultu
Nameteiesti lis regaz indicent. Unde ipſis accidit, ut nec maximi
eis Dnini, genus ſuu. eſſe deſinant, cum fiunt minimi „quod magni-
Gi nnisS Hamili- tudinis ſuæ quædam ſervent vel in vilitate ve
enut; tas rara. ſtigia: unde & hinc & inde, ut olim cæco
ſalen. Ml contigit, ſucclamatur ab iis, qui magnum fuiſ⸗
ie n al. Joan.4.8. ſe putant. Nonne bhie eſt, qui ſedebat? Alii
opgidllmner Arrogan- dicebant, quia hic eſt. Alii autem nequaquam,
Deus l e Lin- ſed imilis eſt ei. IUlle verô dicebat: Quia ego ſim.
lolymsu ſee. O dedecus! Dum alii ambigunt, an ipſe Ma-
guns Commun gnus fuerit, ipſe ſe maximum profitetur, neſ-
GutRAe : citque, nec delitere in latebra, nec in ſqua-
lner oer lore ſordere. Non modèò gaudet, ſi digito de-
D Pc monſtretur, & intentis in eum oculis dicatur,
liet Hic eſt. Sed ſi aliqui addubitent, prodit ipſe
o,n de Tbid. ſe, & clamat: Quia ego ſum. Tentatio iſta vel
bte iun 4 Jobum exterruit, vel;, ſi non eum illa perſtrin-
bni Xit, eam ipſe in ſe coloravit, ut eam in no-
is) ⸗ bis expungeret. Dum enim ſederet in ſterqui-
mtet⸗ linio, ne ibi natus crederetur, exclamare cœ
mor. uti pit: Quando lavabam pedes meos butyro, & petra
um Il or Ethicæ Comment. Tom. IV.
ore e

Stromatum, Lib. IV.

229
fundebat mihi rivos olei. Quando procedebam
ad portam civitatis: & in platea parahant ca-
thedram mihi. Principes ceſſabant loqui, E& Jobe 29.
digitum ſiperponebant ori ſuo. Ita-ne? in ſter- 6.
core conſides, ut te demittas, & tam ſplen-
dida de te jactas, ut ſterquilinio thronum im-
miſceas? Verùm, ut dicebam, non ſuam »„
ſed noſtram ipſe exprimebat amentiam, qui
nec maximi eile dediſcimus, cùm ſumus infi-
mi. O ſi vidiſſes aut Paulum texentem taber-
nacula, aut Paulinum rigantem olera! Nun-
quam aut illum Doctorem Gentium eſſe cre-
deres, aut hunc Romanum fuiſſie Conſulem
putares. Ità enim ille in officina, & hic in hor-
to occuluerant fulgorem ſuum, ut nonniſi ter-
ræ filii crederentur. Intuere Amygdalam, poſt-
quam, ſæviente hyeme, comam abjecit. Ità
pompam omnem foliorum exuit, ut non hye-=
mare credatur, ſed aruiſſe. Trunco propior,
quàm arbori, in agro ſtat. Non vales virorem
ejus dignoſcere, miſi ramum aut decortices, aut
frangas. Et arbor quidem ità ſe occulit, nos
verô non ità nos recondimus: verùm;, etiam
dum latemus, emergimus. Sol quoque, cùm
nubibus obtegitur, diem facit. Scimus, non
fulgente Sole, Solem fulgere. Quàm ſæpè, dum
aut ſaccum aut pannum præferunt aliqui Re- gaa à
ligioſorum, ſericum objectant. Nuſquam Sol, Religieſo
ſed dies eſt. Sordes ubique, ſed per ſordes um- vero.
bra quædam non ſpretæ, ſed abdicatæ nobili-
tatis intermicat. Dum manus piloſæ ſunt, &
ruſticantem Eſaü ſimulant, vox prodit Jacob.
Noli tam faſtuosè loqui, ſi cupis in lacerna ru-
ſticari. Iſaac, dum Rebeccam Sororem dicit,
frater creditur: ſed, dum illi colludit, vir 42.
ejus deprehienditur. Proſpiciens Abimelech Rex Gen. 26
Palæſtinorum per feneſtram, vidit eum jocantem 3.
cum Rebecca uxore ſua. Et accerſito eo ait. Per-
ſpicuum eſt, quòd uxor tua ſit. Initio quidem di-
Xit, Joror mea eſt, eämque ut ſororem habuit.
Cüumque pertranſiſſent dies plurimi, inquit Scri-
ptura, Abimelech vidit eum jocantem. Nimi-
rum non odio Rebeccæ, ſed metu mortis eam
quodammodo abdicaverat: reputans, ne forté
interficerent eum, propter illius pulehritudinem.
Ubi verô refrixit metus ille, tum enimverô
vel coram Rege jocari cœpit cum conjuge.
Tu quoque gloriam abdicaſti, ne perires:
verùm, exacto tyrocinio, quam non ſolùm
non appellabas uxorem, ſed nec dicebas ſoro-
rem, imò ut alienam declinabas; paulatim ità
illi adblandiris, ut, qui nunquam cum gloria
domus tuæ domi tuæ convixeras, in terra a-
lienigenarum colludas ei, & ea jactes in Mo-
naſterio, quæ ne ſomniaveras quidem in atrio
paterni domicili. Audivi ego putidiùs gloria-
ri de ſuo ſtemmate perpaucos Cœnobitas-
quaàm Babylonios. Parcius interdum nobilita-
tem jactant Equites, quàm Sacerdotes, & Glo-
riæ illi alumm fſunt, hi verò mancipia, niſi
fortè mavis eos dicere ſponſos. Quod ſi, etiam
Cùm occulitur nobilitas, non latet: quid quæ-
ſo, fiet, quando ejus non modò vultum, ſed
& viſcera exponemus? Saul Pythoniſſam la-
tere voluit, nec valuit. Quare impoſuiſti mibi? 1. Reg.
Tu es enim Saäl. Sic etiam uxor Jeroboam la- 28. 124G
tere non potuit Ahiam caligantem: Ingredere 3. Reg˖
uxor Jeroboam, quare aliam te eſſe ſimulas Er- 14. 6E
go ſcintillat etiam repugnantibus nobis Gene-
ris fulgor, quo modo micabit, ſi propaletur,
non ſolum clangore veritatis, ſed etiam ſtrido- Religioſus
re mendacii? Videntur mihi pauci guicern 4 in auta
e

Nobilitas
non ja-

Bona &
Nobilitas
occultan-

Ibid.
S8. Waac.
Ibid.
lbid.

ſed aliqui è ſervis Chriſti Moſaicæ V irgæ non
abſimiles. Ut enim illa lapſa humi eſt, in an-
Exod4.3 guem verſa ipſum fugavit Moyſem. Verſa eſt
in colubrum, ità ut fugeret Moyſes. Cur fugis?
Coluber eſt. Rideto. Si tangas iterum illam,
virga erit non Paſtoris duntaxat, ſed regnhan-
Ibid. tis. Extende manum tuam, & apprehbende cau-
dam ejus. Extendit, & tenuit, verſäque eſt in
virgam. Videas interdum aliquos ad Coeno-
bium velut ad Eremum Moyſis confugere, ibi-
que inter ardentes rubos, & alloquentes An-
gelos humi ſe abjicere, ut non jem virga re-
gni, ſed angues videantur & terram come-
ſturi, & ſuper terram humillimè adrepturi.
Si eos videas ſuæ initio converſionis humi re-
pere, virus in mundum vomere rudes, ſylve-
ſtres, Moyſes ipſos conterentes, dices illos
nunquam erupturos è& cavernis, nihil præter
lutum comeſturos, homines & fugaturos &
fugituros. At, ſi ſubinde ad eos accedas, vix
eos paululùm elevaſti, cùm illicò verſos vi-
deas in virgam; ſine qua Moyſes nec aulam
ſubibit, nec regna elementâque commovebit.
Ex Aulico Coœnobita, ex Cœnobita Aulico-
Religioſus rum primas. Et quidem non aulam intrabit,
aut Ec-- ut Pharaonem terreat, ſed ut Pharaoni blan-
3Heſaſßti. diatur, imò ut agglutinet Pharaoni Moyſem,
gs „s. ne dicam ut Moyſem virorum mitiſſimum in
veaz, ne Pharaonem convertat immaniſſimum tyran-
adalazio norum. Virga illa Ægyptum concuſſit, &
ne attt eduxit Iſfraelem. Hæc veròô virga elevabitur,

Tÿologid non ut Egyptum perdat, ſed ut Ægypti fi-

7leſiaſti. Hes producat: nec excutiet à filiis Abrahæ ju-

caà juriſ. gum Pharaonis, ſed ſummo ſtudio adnitetur,
diétionem ut traducat in ͤtgyptum filios Jacob & Jo-
Politieæ ſeph: nec quieſcet, donec Jordanis influat in
Tatdet. Nilum. Et quoties luximus à filiis Eccleſiæ ju-
ra Eccleſiæ in Dynaſtarum jura tranſpomi? Ni-
mirum Virga, quæ humi verſa in Anguem
eſt, non vertitur iterum in virgam, ut Oves
ductet, ſed ut præſit tribubus, & Duces aut
creet, ſi obſequantur, aut perdat, ſi relucten-
tur. Religioſo Viro nemo humilior, quam-
diùè humi fuerit: ne ambulat quidem ſuper
terram, ſed repit, non quadrupes, ſed ſer-
pens. Nemo tamen eo altior turgidiorque, ſi
elevetur: præſertim ſi non Dei voce illum ele-
vet Moyſes, ſed ipſe ambitionis dolo non Pau-
li manum corripiat, ut ſæviat, ſed Petri ar-
ripiat dexteram, ut blandiatur. Sapienter ſanè
Paulus, qui anguem ſibi adhærentem excuſſit
in ignem. Anguis, inquit, es, humi repe.
Quod ſi reptare tædet, conflagra. Utinam &
Petrus Serpentes, qui ſerpere nolunt, ſed ſu-
pra humum ad dexteras Principum Apoſtoli-
corum aſſiliunt, excuteret, ſi non in flammas,
Laus ſan- ſaltem in cœnum. Serpens eſſe elegiſti ex Vir-
Sa Proba. ga? non eſt tuum, imperare, ſed repere. Ter-
tiè non modò debet vera humilitas ità abdere
lucem ſuam, ut Nox & eſſe & fuiſſe creda-
tur; ſed ipſa debet ità ſe vilitati dedere, ut
nec recordetur aliquando fulſiſſe. Proba, inquit

Ep. z. ad S. Fulgentius, edm ſit avis ataviſque nata no-

Gallam. bilibus, & deliciis Regalibus enutrita, tanta
illi eſt humilitas infuſa“, ut amore ſubjectionis,
& aſu ſerviendi, Dominam ſe aliquando fuiſſe
Can. I.5. Jam neſoiat. Ita fœminarum Proba nobiliſſima:
ſed non ità in ſui amoris tyrocinio Sponſa,
Arrotan- quæ clamat: Nolite me conſiderare, quöd fuſ-
e,, „ ean im, quia decoloravit me Sol. Miror fuſcam;
Di ie⸗ ſed odi memorem pulchritudinis. Adhuc non
lis zil a tibi omninò nigredo placet, quæ ſcis, tibi

230 Oliva

eam advenifle. Proba neſciebat ſe Dominam ſe dicat,
fuiſſe, ades immerſerat ſe penitus ſervituti. e ſe .
Audias paſſim decantari putida illa Poëtæ: Fui- Ria ui,.
mits Troës. Et illud: Ille ego, qui quondam. Krem.
Non ità Chriſtus, qui ait, Ego autenz ſüm ver- Pſa.».
mis, & non homo. Non quid fuerit, ſed quid ſit, Hamili.
recordatur: nec recolit occurrentes ſibi regu- tas vera.
los, ſed inſultantes ſcribas, & latrones blaſ- bid.
phemantes commemorat. Opprobrium hominum, Ibid
& abjectio plebis. Addit & ibi: Omnes videntes ld.
me, deriſerunt me: locuti ſunt labiis, & move-
runt caput. Deriſerunt? Si diceret in Cruce: vi- Oloris
dentes me derident, fortè intelligerem oracu- aa.
lum: At, dum ait, deriſerunt me, quis non Cegnitis
ſtupeat? Num Apoſtoli, qui ommia reliquere, Iui.
deriſere te? Num Centurio tam demiſsè lo- Gentgra.
quens? Num Jairus rogans? Num Chananæa tulatiores
clamans? Num turba, quæ te Regem creare non rumi-
cupiebat? O Humilitas inter dedecora, im- aandea,
memor honorum ſuorum! Veni, inquit, in al- 1 ,.
titudinem Maris, nempe Humilitatis atque de- Taingls
preſſionis, & tempeſtas demerſit me. Nihil vi- Pf s8. 3.
deo, nihil recolo niſi probra mea. Omnes viden- Perſecutio
tes me, deriſerunt me. Magdalena videt me, ſed bura ſi.
ego illam non video. Non enim video illachry- Ginis 1
mantes Cruci meæ, ſed oblatrantes. Vidi Pe- vana -
trum;, quia abnegaverat, ſed Joannem non at- dium.
tendi, qui adhæſit & vincto & morituro. Vi- Perſecutis
de luſciniam emortuam. IIlicò vermes ebullit, "wande.
ex quibus nullus evolat, nullus canit, nullus non
fœtet, non repit. Atqui Materies illa ſylvarum
delicias enutrivit. Enutrivit, ſed cùm jam dege-
neéraverit in Vermem, ſuæ prorſus immemor
dignitatis, in cœno volvitur. Certè Job non
exhorruit, ſed dilexit ſterquilinium. Verumta-
men in nuditate recordabatur opulentiæ: Oculus Job. 29.
Jfui cæco, & pes claudo. Pater eram pauperum. 15.
Expeclabant me ſicut pluviam, & os ſuum ape-
riebant quaſi ad imbrem ſerotinum. Audiamus,
rogo, Apoſtolum inſonantem ubique terrarum:
Ouæ quidem retro ſunt, obliviſcens: ad ea ve- Philip.3.
70, quæ ſunt priora, extendens me ipſum, ad 13:
deſtinatum perſequor, ad bravium ſuperna voca-
tionis. Utinam tam feliciter oblivioſa Humili-
tas eſſet, uti eſt Celſitudo. Vix enim Joſeph
principatus mella prælibavit, cùm ſtatim obli-
tus eſt ſervitutis & compedum. Vocavitque Gen. 41.
nomen primogeniti, H dicens: Obliviſci 5r.
me fecit Deus omnium laborum meorum, & do-
mus Patris mei. Non cedat Gloriæ Humilitas:
ſi illa fulgore ſuo eradit è mente catenas: hæc
obliteret in corde infulas ſui pulveris foœditate.
Addam hic aliqua, quæ in ſecundo puncto
exciderunt. Si lates, non luceas. Ità te abji-
ce, ut ab aliis credaris abjectus. Videas inter-
dum virum doctiſſimum ad ruſticos concionem
habere, & quia pecudes fœno veſcuntur, ru-
ſticè perorat. Tamen, ſi unus, aut alter adſit
paulò erniditior, ne credatur inelegans, miſ-
cet Theologiam ruſticitati. Clamo: In fœno
quid agùnt Lilia? Quid facit ſidus in ſabulo?
Ruſticos alloqueris, & loqueris academicè?
Contaminaſti humilitatem ſuperbiâ. Non ità
Chriſtus, de quo Paulus ſcribit: Semet ipfum Phila5-
exinanivit ſormam ſervi accipiens, in ſimilitu-
dinem hominum factus, & babitu inventus ut
bhomo. Qupiebat homo non tantùm eſſe, ſed
& haberi. Et aſcendens in unam Navim trans- Matthz-
Fretavit, & venit in civitatem ſuam. In unam r.
Navim? Petrus ambulat ſuper aquas, & Do-
minus, ut transfretet, aſcendit in ſcapham? Au-
