Ex CAP. I. Ecce Dominus egredietur de loco ſuo: &
deſoendet, & calcabit ſuper excelſa terræ. Et con-
ſumentur terræ ſubtàùs eum: & valles ſeindentur ſicut
cera à facie ignis, ſicut aquaæ quæ decurrunt in præ-
Ceps. 5
Ex CAP. II. Væ qui cogitatis inutile. 5
Ex CAP. III. Principes ejus in muneribus judicabant;
& Sacerdotes ejus in mercede docebant, & Prophe-
tæ eéjus in pecunia divinabant: & ſuper Dominum
requieſöeebant, dicentes: Numquid non Dominus in
medio noſtrüm ? Non venient ſuper nos mala. Prop-
ter hoc, causâ veſtri, Sion quaſi ager arabitur, &
Jeruſalem quaſi acervus lapidum erit, & Mons Tem-
Pli in excelſa ſylvarum. 7

Ex Nahum.

Ex CAP. I. Deus æmulator, & ulciſcens Dominus, ul-
ciſcens Dominus, & habens furorem. Mundans non
faciet innocentem. Dominus in tempeſtate & turbine.
7. & 78
Ex te exibit cogitans contra Dominum malitiam: men-
te pertractans pravaricationem.
Ex CAP. III. Ecce populus tuus mulieres in medio
tuir inimicis tuis ad apertionem pandentur portæ ter-
ræ tucæ. Ibi comedet te iognis: devorabit ignis vectes
tuos, peribis gladio. . . 92
Et erit omnis, qui viderit te, & dicet: vaſtata eſt
WNWinive. Ibid.
Ex Habacuc.

Ex CAP. III. Ficus enim non forebit“ & non erit ger-
men in vineis. Ego autem in Domino gaudebo &
exultabo in Deo Jeſu meo. 73

Ex Zacha ria.

Ex CAP. III. Super lapidem unum ſepiem oculi ſunt:
ecce ego cælabo ſeulpturam ejus. 81. & 120
Ex CAP. VIII. In diebus illis, in quibus appreben-
dent decem homines ex omnibus linguis Gentium,
& apprehendent fimbriam viri Judæi, dicentes:
ibimus vobiſoum: audivimus enim quoniam Deus
vobiſeum eſt. 120
Ex CAP. XII. In die illa ponam Duces Juda, ſicut ca-
minum ignis in lignis, & ſicut facem in feno: & de-
vorabunt ad dexteram & ad ſiniſtram omnes populos
in circuitu.
Ex CAP. XIV. Et erit in die illa, exibunt aquaæ Vi-
væ de Jeruſalem : medium oarum ad Mare Orientale,

G.

Sacræ Scripturæ.

& medium earum ad mare noviſſimum: in æ&ſtate &
in hyeme erunt. Et erit Dominus Rex ſuper omnem

tenram. 8 ⁵
Et erit dies ina, Quzæ nota eſt Domino, non dies, neque
noxc: & in tempore veſperi erit Lux. 86
Ex Malachia.

Ex ChAP. I. i ædificabunt, & ego deſtruam: & vo-
cabuntur termini inpietatis, & populus, cui iratus
eſt Dominus.
Ex CAp. IV. Ecce enim dies veniet ſuccenſa quaſi a-
minus: & erunt omnes perbi, & omnes Jacientés
impietatem ſtipula: & inſlammabit eos dies veniens,
dicit Dominus exercituum, quæ non derelinquet eis
radicem & germen. Et orietur vobis timentibus no-
men meium Soljuſtitiæ, & ſanitas in pennis ejus. 116

Ex Libro primo Machabæorum.

Ex CAp. II. Vidit Mathathias, & doluit, & contre-
muerunt renes ejus, & accenſus eſt furor ejus ſecun-
dum judicium legis, & inſiliens trucidavit eum ſu-
per aram; ſed & virum, quem Rex Antiochus mi-
ſerat, qui cogebat immolare, occidit in ipſo tempore,
& aram deſtruxit, & zelatus eſt legem. 115

Reſpondit. & dixit magnu voce, Eriſi omnes Regi An-

tiocho obediunt, ut diſeedant nuſquiſque à ſervitute
Legis Pattum ſuorum, Eoo & Filii mei, & Fratres
mei obediemus Legi Patrum noſtrorum. Propitius ſit
nobis Deus- non audiemus verba Regis, nec ſacrifi
cabimus. lbid.
Fac juſum Repis, ſicut fecerunt omnes gentes & viri Ju-
da & eris Tu, & Filii tui inter amicos Regis., & am-
plificatus auro, & argento, & muneribus multis. I 15
Appropinquazverunt dies Mathathiæ moriendi, & dixit
Nliis ſuis: Nunc ergo, Filii, amulatores eſtote! egis,
& date animas veſtras pro teſtamento Patrum veſtro-
rum. Retribuite retributionem Gentibus, & intendi
te in pracepium Liegis. Et benedixit eos, & appoſitus
eſt ad Patres ſitos. 59
Ex CAP. III. Et ſurrexit Judas, & adjiuvabant eum
omnes fratres ejus, & univerſi, qui ſe conjunxerant
Patri ejus. Ibid.
Ex CAP. XII. Exierunt parati in prælium. Et viden
tes hi, qui inſecuti fuerant, quia pro anima res eſt
illis, reverſi ſunt. 23

Ex Libro ſecundo.
Ex CAP. III. Ex utraque parte flagellabant. 30
Ex Matthæo.

Ex CAP. I. Joſeph autem vir ejus, cùm eſſet juſtus,
& nollet eam traducere, voluit occuliè dimitiere eam.
127.
Ex CAP. II. Sic enim ſeriptum eſi per Prophetam. 28
At illi dixerunt ei in Bethlehbem Judæ. Sio enim ſeriptum

eſt. Et mittens occidit omnes pueros, qui erant in

Bethlebem, & in omnibus ſinibus ejus. Ibid.
Et, cùm inveneritis, renuntiate mihi: ut ego veniens
adorem eum. 53
Qiu cum reeſſiſſent, Ecce Angelus Domini apparuii in
Jommnis Joſeph, dicens: Nurge, & accipe Puerum, &
Matrem ejus, & fuge in ovptum. 127
Ex CAP. III. Tunc venit Jeſus ad Joannem, ut bap-
tizaretur ab eo. Joannes autem probibebat eum di-
cens, Ego à te debeo baptizari, & tu venis ad met 2
Baptizatus autem Jeſus confe ſtim aſcendit de aqua, &
ecce aperti ſunt ei Cæli: & vidit Ppiritum Dei deſ-
cendentem ſicut Columbam. Ibid.
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Ex CAP. IV. Dic ut lapides iſti panes fant. 66
Venite poſe mer & faciam vos fieri piſeatores hominum.

10
Ex CAP. V. di manus tua ſeandalizat te, abſeinde
eum. 1

Videns autem turbas aſcendit in montem: & cùm ſe-
diſſet, acceſſerunt ad eum Diſeipuli eus, & aperiens
os ſaum docebat eο§.
Ex CAbP. VI. Conſiderate Lilia agri, quomodò creſ-
cunt. 121
Fœnum agri, quod hodiè eſt, & cras in clibanum mitti-
tur, Deus ſic veſtit. lbid.
Ex CAP. VIII. Oecurrerunt ei duo habentes demonia,
& de monumentis exeuntes ſevi nimis, ità ut nemo
poſſet tranſire per viam illam. 9
Magiſter, ſequar te, quocumque ieris. 1I. & 54. &
70. 8 93
Dicit ei Jeſus. Vulpes foveas habent. 11. & 54. & 70
Filius hominis non habet, ubi caput reclinet. 1II
Sequere me- & dimitte mortuos ſepelire mortuos ſuos. 93
Ex CAP. K. WNolite cogitare quomodo, aut quid lo-
quamini. 107
Ex CAP. KII. Ecce pluſquàm Salomon hic. 113
Ex CAP. XKIII. Vis, imus, & colligimus ea? 105
Ex CAP. XIV. Modicæ fidei, quare dubitäſti? 119
Et deſcendens Petrus de navicula, ambulabat ſuper
aqan, ut veniret ad Jeſum. Videns verò ventum
validum, timuit: & cum cœpiſſet mergi, clamavit. Ibid.
Domi e ſalvum me fac. Ibid.
Ex CAP. XV. Non eſt bonum ſumere Panem Filio-
rum, & mittere canibus. 17
De corde enim exeunt cogitationes malæ, Homicidia
Adulteria, Fornicationes, Furta, falſa Teſtimonia;
Blaſphemic. .

1 45
Ex CAP. XVI. Dico tibi, quia in hac nocte antequàm

gallus cantet, ter me negabis. 21
Caro, & ſanguis non revelavit tibi, ſed Pater meus
qui in cœlis eſt. 73
Ex CAP. KIX. Reliquimus omnia. Ibid.
Qui poteſt capere, capiat. 127
Ex CAPF. KX. Iie & vos in vineam meam. 71

Ex CAP. XKXI. Malos mals perdet; & vineam ſuam
locabit aliis agricolie, qui redident ei frutctum tempo-
ribus ſatis. Iid.
Ex CAP. KXII. Jimile fattum eſt regnum cœlorum
hom ni regi, qui fecit nuptias Filio ſuo. Ibid.
Miſſis exereitibus ſutis, perdidit homicidas illos, & ci-
vitatem illorum ſuccendit. Ibid.
Ex CAP XXIV. Dic nobis, quando hæc erunt? &
quod ſignum advenifs tui, & conſummationis ſæculi. g.
Ex CAP. XXV. Lie, maledicti, in ignem Mternum.
Eſurivi enim, & non dediſtis mihi manducare. 10.
& 55
Ex CAP. XXVI. Et tu cum Jeſu Galilæo eras? 27
Blaſphemavit. Quid vobis videtur? Reus eſt mortis.
Tunc expuerunt in faciem ejus, & colaphis eum ce-
ciderunt. 8
Videntes autem Diſeipuli, indignati ſunt, dicentes; ut
quid perditio hæc à
Hic eſt enim ſanguis meus, qui pro multis effundetur
in remiſſionem peccatorum. Dico autem vobis, non
bibam amodò de poc genimine vitis uſque in diem
ilum, cdem iIud bibam vobiſeum novum in regno
patris mei. 105
Non novi hominem. 119

Ex Marco.

Ex CAp. V. Puella Durge. Et confeſtim ſurrexit. Et
2

juſſit älli dure manducare.

Ex CAP. VI. Audito eo mulia faciebat. 15
Et coëgit Diſcipulos ſuos aſeendere nanim , ut prace-
N 2 derent

Index Locorum

92

derent eum trans fretum.
Ex CAP. VIII. Miſereor ſuper turbam: quia ecce

jam triduo ſuſtinent me. 118
Ex CAP. IX. Surde, & mute Spiritus, ego præcipio
tibi, exi ab eo: & amplius ne inirozas in eum. 69
Magiſter attuli ad te Filium meum habentem piritum
mitum. , Ibid.
Qui ubieumque eum apprehbenderit, allidit eum, &
ſpumat, & ſtridet dentibus, & frequenter eum in
ignem, & in aquas miſit, ut eumn perderet. Ilbid.
Ex CAP. K. Procurrens quidam genu flexo ante eum,
rogabat eum: Magiſter bone, quid faciam, ut vitam
æternam poſtdeam? Jeſus autem dixit ei, præcepta
noſti. Hac omnia obſervavi à juveniute mea. Je-
ſus autem intuitus eum, dilexit eum, & dixit ei,
unum tibi de eſt Quxcumque habes, vende, & da
pauperibus: & veni ſequere me. Qui contriſtatus in
verbo, abiit mœrens : erat enim habens multas poſſeſ-
ſioner... Qudmn diſicile qui pecunias habent, in re-
num Dei introibunt. 70
Ex CAP. XKIV. Cum eſſet Betbhaniæ in domo Simonis
Leproſi, & recumberet, venit mulier habens
alabaſtrum unguenti nardi ſpicati pretioſi, & fracto
Alabaſtro, efudit ſuper caput ejus. Erant autem
gquidam indigné ferentes & fremebant in eam. 99
Ex CAP. KVI. Euntes in Mundum univer ſum, præ-
dicate Evangelium omni creaturæ. 6 5

Ex Luca.

Ex CAP. I. Dabit illi Dominus Deus ſedem David Pa-
tris ejus, & regnabit in domo Jacob in Riernum. 18
Ut ſine timore de manu inimicorum noſtrorum liberati
ſerviamus illi. In ſanclitate & juſtitia coram ipſo. 21
Vinum, & ſiceram non bibet: & Spiritu ſandto replebi-
tur adhbuc ex utero Matris ſuæ: & multos Filiorum
Iſraël convertet ad Dominum Deum ipſorum. 66
Ex CAP. II. OQuia non erat eis locus in diverſorio. 18
Ex CAP. V. Momo, tibi remittuntur peccata tua. 78
Tibi dico, Surge, tolle lectun tuum, & vade in do-
miim tuam. Ibid.
Er cœperunt cogitare Scribe & Phariſcæi, dicentes:
Quis eſt hie, qui loquitur blaſphemias? Quis poleſt
dimittére peccata, niſi ſolus Deus? Ibid.
Ex CAP. VII. Hic ſi eſet Propheta, ſeiret utique,
Juc« & qualis éſt mulier quæ tangit eum, quia pec-
catrix eſt. 76
Remittuntur ei peccata multa. Vade in pace. 110
Lacrymis cœßpit rigare pedes ejus, & oſeulabatur, &
unguemo ungebat. Ibid.
Ex CAp. VIII. Cecidit ſecus viam, & conoulcatum
eſt, & volucres Cœli comederunt illud. Et aliud
cecidit ſupra petram & natum aruit, quia non ha-
bebat humorem. Et aliud cecidit inter ſpina, & ſi-

mul exortæ ſpinæ ſußfocaverunt illud. 56
Et hac vidua uſqiee ad annos octoginia quatuor, quæ
non diſcedebat de Templo. 9 5

Ex CAP. XII. Gint lumbi veſtri præcinkti. 62
Nolite timere puſillus grex, quia complacuit patri ve-
Rro dare vobis regnum. V'endite, quæ poſſidetis. 12 5

Ex CAP. XIV. Rogo te, habe me excuſatum. 119
Ex CAP. XV. Occidiſti illi vitulum ſaginatum. 18
Fili, Omnia mea tua ſunt. Ibid.
Nunquàm dediſti mihi hœdum. Ibid.

Mercenarii Patris mei abundant panibus. Surgam, &
dicam ei: Fac me ſicut unum de mercenariüis tuis. 22
Congregatis omnibus Adoleſtentior Filius peregre pro-
Fectus eſt in regionem longinquam. 40
In ſe autem reverſus dixit“ Gurgam, & ibo ad Pa-
trem meum, & dicam ei: Pater, peccavi in Cœ-
lum & coram te. 40. & 59. & 123. & 126
Cupiebat implere ventrem ſuum de ſiliquis, quas porci

manducabunt: & nemo illi dabat. In ſe autem rever-
s dixit, ganti mercenarii. 123
Ex CAP. XVIII. Cæcus quidam ſedebat ſecus viam,
mendicans. “ 126
Vidit, & ſequebatur eum magnificans Deum. Ibid.
Ex CAP. XI K. uaſpiciens Jeſus vidit illun, & dixit
ad eum: Zachae, ſeſtinans deſcende: quia hodiè in
domo tua oportet me manere. 94
Et feſtinans deſcendit, & excepit illum gaudens. Sans
autem Zachæus dixit ad Jeſum. Ecce dimidium ho-
norum meorum, Domine, do pauperibus & ſi quid
aliquem defraudavi, reddo quadraplum 94
& I10. & III
Ait Jeſus ad eum, quia hodie ſalus domui buic facta

eſt es quòd & ipſe Filius ſit Abrahæ. 94
Ex CAP. XXIII. Jeſus autem dicebat: Pater, dimitte
illis, non enim ſeiunt, quid faciunt. 7

Di tu es Chriſtus e ſalvum fac temetipſum, & not. 22
Memento mei. Ibid.
Cæperunt autem illum accuſare, dicentes: Hunc in-
venimus ſubvertentem gentem noſtram, & probi-
bentem tribula dari Cæſari. 3

Ex Joanne.

Ex CAP. I. Et ego neſciebam eum, ſed qui mi-
Sit me baptizare, in aquta, ille mihi dixit: ſuper
quem videris Spiritum deſcendentem & manentem ſu-
ver eum, hic eſt, qui baptizat in piritu Sancto. 23
Quod fuit ab initio, quod audivimus, quod vidimus
oculis noſtris, quod perſpeximus, & manus noſtræ
contrectaverunt de verbo vitæ: quod vidimus, &
audivimus, annuntiamus vobis.
Altera die vidit Joannes Jeſum venientem ad ſe, & ait:
Ecce Agnus Deir ecce qui tollit peccatum Mundi. 110
Ex CAP. II. Jervaſti bonum vinum uſque adbuc. 111
Impleie Hydrias aqud. Et impleverunt eas uſque ad
ſummum. Dicit eis Jeſus: Haurite nunc, & ferie
Architriclino. lbigd.
Ex CAP. III. Amen, amen dico tibi, quia quod ſci-
mus loquimur, & quod vidimus teſtamur. 88
Quomodò poieſt homo naſci, cuùm ſit Genex? Numquid
poteſt in ventrem Matris ſuæ iterum introire, G
renaſci5 94
Quomodò poſſunt hæc fieri: Reſpondit Jeſus, & dixit
ei. Tu es Magiſter in Iſraël, & hac ignoras? Ibid.
Erat bomo ex Phariſcis, Nicodemus nomine, Princeps
Judæorum. Hic venit ad Jeſum. 118
Neimus, quia à Deo veniſti Magiſter. Ibid.
Ommnis enim qui male agit, odit lucem: dui autem
Ffacit veritatem, venit ad lucem, ut manifeſten-
tur opera ejus, quia in Deo ſunt facta. Poſt hac
venit Jeſus, & diſeipuli ejus in Judæam terram. Ibid-
Ex CAP. IV. Et continus venerunt Diſeipuli. Reli-
quit ergo Hydriam mulier, & abiit in civitatem. 56
Quinque viros habuiſti“ & nunc, quem habes, non
eſt tuus vir. Dicit ei Mulier: Domine, video, quia
Propheta es tu. 69
Venite, & videte hominem, qui dixit mihi omnia,

quaæcunqué? feci. 102
Scimus, quia hic verè ſalvator Wundi. Ibid.
Ex CAP. V. Noli peccare, ne deterius tibi aliquid con-
tingat. 2

Serutamini Ncripturas, illæ ſunt, quæ teſtimonium per-
hibent de me. 28
Jeſus enim declinavit à turba. Poſteà invenit eum

Jeſus in Templo, & dixit illie Ecce ſanus faclus és 4

Jam noli peccare. 5
Ex CAP. VI. Nimiliter & ex Piſeibus, quantuùm vole-
bant. 63

92

Domine, ad quem ibimus?

Ex CAP. VII. Qui credit in me, Numina de veniré
71
Quaæ-

ejus ſuent aquæ vivæ.,

Ouaretis me, & non invenietis. 9 5⁵
Ex CAP. VIII. Numquid interfciet ſemetipſum, quia
dicit, quò ego vado, vos non poteſtis venire? 27
Tulerunt erpo lapides, ut jacerent in eum. 29
Jeſus autem abſcondit ſe, & exivit de Templo. Ibid.
Vos ex Patre Diabolo eſtis, & deſideria Patris veſeri
vultis facere. Ille homicida erat ab initio. 4
Nonne bene dicimus nos, quia SGamaritanus es tu, &
Dæmonium bhabes? 87
Scio, quia Filii Abrabæ eſtise ſed quæritis me inter-
hRcere, quia ſermo meus non capit in vobis. 94
Ex CAP. IM. Divi vobis jam, & audiſtis: quid ite-
ruùm vultis audire? Ibid.
Ex CAP. NI. Quid facimus, quia hic homo multa ſi-

gna facit? 15. & 38
Expedit, ut unus moriatur. 113. & 115
Venient Komani. 115

Ex CAP. XII. Quare hoc unguentum non veniit tre-
centis denariis, & datum eſt egenis? 25
Dixit autem hoc, non quia de egenis pertinebat ad
eum, ſed quia fur erat, & loculos habens, eca quc
mittebantur, portabat. Ibid.
Paier, clarifca nomen tuum. Venir ergo vox de Cœlo,
dicens: Et clarificavi, & iterum clarificabo. Turba
ergo, quæ ſtabat, & audierat, dicebat tonitruun
eſſe factum. Alii autem dicebant, Angelus ei locu-
tus eſt. 28. 8&& 56
Ex CAP. XV. Ego ſum Vitis, vos Palmites. 67
Ex CAP. XVIII. Non hune ſed Barabbam? 113
Ex CAP. XIX. Soripſit autem & titilum Pilatus,
& poſuit ſuper Crucem. Erat autem ſeriptum: Je-
ſus Nazarenus, KRex Judaorum.
Nos legem habemus, & ſecundum legem debet mori. 29
Videbunt in quem transfixerint. 86
Ex CAP. X XKI. Simon Joannis, amas me? 119

Ex Actibus Apoſtolorum.

Ex CAbP. I. In lunilitudinem fulguris coruſcantis. 94
Ex CAP. II. Dui ergo reeperunt ſermonem ejus, bap-
tizati ſunt: & appoſitæ ſunt in illa die animæ eir-
citer tria millia.
Ex CAP. III. Argentum, & aurum non eſt mibi 73
Ex CAP. IV. Non poſſumus, quæ vidimus & audivi-
mus, non loqui. 88
Virtute magnuâ reddebant Apoſtoli Teſtimonium Reſur-
rebtionis Joſu Chriſti: & gratia magna erat in om-
nibus illis. Quotquot enim peſſeſores agrorum, aut
domorum erant vendentes afferebant pretia eorum,
quæ vendebäùnt, & ponebant ante pedes Apoſtolo-
rum. 125
Ex CAP. V. Anania, our tentavit Satanas cor tuum
mentiri te Spiritui Sancto & fraudare de pretio agri?
Audiens autem Ananias hæc verba, cecidit, & ex-
piravit. 10. & 41
Ne loquerentur in nomine Jeſu. 6
Ex CAP. VI. Intuentes eum omnes, qui ſedebant in
Concilio, viderunt faciem ejus tanquàm faciem An-
geli. 23
In diebus illis ergſcente numero Diſcipulorum, factum
eſt murmur &woaovννον. 65
Convocamtes autém dibdecim multitudinem Diſeipulo-
rum, dixerunt : Non eſt æquum nos derelinque-
re Verbum Dei, & miniſtrate menſis. Ibid.
Ex CAP. VIII. Accede, & adjunge te ad curru iſtum. 94.
Et dum irent per viam, venerunt ad quamdam aquam,
& ait Eunuchus- Ecce aqua, quis prohibet me bap-
tivxari? Ibid.
Ex CAP. IX. Domine, quid me vis facere? 93
Vade, quoniam vas electionis eſt mibi iſte, ut portet
nomen meum coram Gentibus, & Regibus, & Filiis
lrasl. Ibid. & 103
Fuit autem cum diſeipulis qui erant Damaſci, per dies
Ethic. Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Sacræ Scripturæ.

aliquot. Et continué inoreſſus in Synagogas, prædi⸗
cabat Jeſum. Stupebant autem omnes, qui audiebant;
& dicebant. Nonne hic eſt, qui expugnabat in Jeruſa-
lem eos, qui invocabant nomen iſtud, & buc ad
hoc venit, ut vinctos illos duceret ad Principes Sa-⸗

cerdotum? 92

Ego enim Otendam illi quanta oporteat eum pro no-
mine meo Päati. 10
Ex CAP. N. Vidit Cælum apertum, & deſcendens

vas quoddam, velut linteum magnum. 56

Er factum eſt, cum introiſſet Petrus, obvius venit ei

Cornelius: & procidens ad pedes ejus, adoravit. 9 5
In quo erant omnia quadrupedia & ſerpentia ierræ
& volatilia cœli. 103

Quæ Deus purificavit, tu commune ne dixerit. Ibid.

Surge Petrer oeæide, & manduca. Ilbid. & 110
Adbuc loquente Petro verba hæc, ceœidit Lpirius ſan-
Etus ſuper omnes qui audiebant verbum. Et juſſit os
baptizari in nomine Domini Jeſui Chriſti Iumc roga-
verunt eum, ut maneret apud eos aliquoi diebus. 110
Corneli, exaudita eſt oratio tua, & leemoſynæ tuæ
commemoratæ ſunt in conſpebtu Dei. Ibid.
Ex CAP. XII. Concionabatur ad eos Populus autem ac-

clamabat Dei voces, & non hominis. onfeſtim autem

percuſſt eum Angelus Domi i, e0 qudd non dediſſet
honorem Deo, & conſumptus à vermibus expiravit. 6
Statuto autem die Herodes veſtüus veſte fegiä, ſedit
pro tribunali. Ibid.
Conſiderdnſque venit ad domum Mariæ Matris Joan-
nis. Pulſante autem eo oſtium januc, proceſſit puella
ad videndum nomine Khode. Et ut cognovit vocem
Petri, præ gaudio non aperuit januam, ſed inrò cur-

rens nuntiavit. Càm autem aperuiſſent, viderunt

eum, & obſtupuerunt. 2
Ex CAP. NXVI. Iſti homines Servi Dei excelſi ſunt,
qui annuntiant vobis viam ſalutis. 28
Wpiritui dixit: Præcipio tibi in nomine Jeſu Chrilti exi-
re ab ea. Ibid.
Quagdam mulier nomine Lydia Purpuraria, colens
Deum, audivit: cujus Dominus aperuittor inten-
dere his, quæ dicebantur à Paulo. Cum autem bap-
tizata éſſet, & domus ejus, deprecata eſt, dicens:
judicaſtis me fidelem Domino eſſe, introite in do-

mum meam, & manete: & coégit nos. 70
Ex CAP. XVII. Quidam verò dixerunte Audiemus
te de boc iterum. 93

Nie Paulus exivit de medio eorum. llboid.
Ex CAP. XVIII. Poſthac egreſſus ab Athenis, venit
Corintbum. Ibid.
Ex CAP. XX. Aſcendens, frangénſque panem & gie-
ſtans, ſotiſque allocutus eſt uſque in lucem, & ſic
profectus eſt. 6
Ex CAP. XXVIII. Cùfem congregaſſet Paulus ſarmen-
torum aliquantam multitudinem, & impoſuiſſet ſieper
ignem: Vipera à calore cum proceſſiſet, invaſit ma-
num ejus. 2
Ut verò viderunt Barbari pendentem beſtiam de ma-
nu ejus, ad invicem dicebant: Utique homicida eſt
homo hic, qui, cum evaſeri de mari, ultio non ſinit
eum vivere. lLbid. & 44.
Diu autem illis expectantibus, videntibus nihil mali in
eo fieri, convertentes ſe, dicebant eum eſſe Deum. 24.

Ex Epiſtola ad Romanos.

Ex CAP. VIII. Quis nos ſeparabit à Charitate Chri-
Ris tribulatio? An anguſtiæ“ an fjames, an midi-
tas“ an periculums an perſecutio, an gladius ⁵ 46
Ex CAP. X VI. Fuſuſeemodi enim Chriſto Domino no-
Rro non ſerviunt ſed ſuo vitri, & per dulces ſermones;
& beneditétiones ſeducunt cordaæ innocentin. 62. & 6
Rogo autem vos Fratres, ut obſervetis eos, & declinate
ab illis. 65

N 3 Ex

Index Locorum

Ex Epiſtola prima ad Corinthios.

Ex CAP. I. Quiaæ non multi ſapientes ſecundum car-
nem, non multi potentes, non multi nobiles ſed Tuæ
Rulta ſunt Mundi elegit Deus, & ignobilia Mundi,

& ea, quæ non ſunt. 70
Placnit Deo per ſtultitiam prædicationis ſalvos ſacere
credentes. 118

Non cognovit Mundus per dapientiam Deum. 128
Ex CAP. III. Ego plantavi: Apollo rigavit. ſed Deus

inerementum dedit. 81
di quis videtur inter vos ſapiens eſſe in hoc ſæculo,
Rultus fiat, ut ſit ſapiens. 118

Ex CAP. V. Iid ut uxorem Patris ſui aliquis habeat. 81
Ex CAb. VI. Eſea vemri, & venter éſcis: Deus au-
tem & hunc, & hanc deſtruet. Corpus autem non
Fornicationi, ſed Domino : & Dominus corpori.
Deus verò & Dominum ſuſcitabit: & nos Juſcitabit
pver virtutem ſuam. Ibid.
Ex CAP. WII. Melius eſt nubere, quàm uri. 8 ⁵
De Virginibus præceptum Domini non habeo. 127
Ez CAP. XK. Jedit populus manducare, & bibere, &
ſurrexeriunt ludere. 63
Neque tentemus Chriſtum ſicut quidam eorum tenta-
verunt: & à Serpentibus perierunt. Neque murmu-
raveritis ſicut quidam eorum murmuraverunt, &
Pperierunt ab exterminatore. 91
Ex CAP. KIII. Charitas patiens eſt, benigna eſt, non
amulatur, non agit perperàm, non inflatur, non
eſt ambitioſa, non quærit quæ ſua ſunt..e. Charitas
nunqudm excidit. 119

Ex Epiſtola ad Epheſios.

Ex CAP. V. Eratis aliquando Tenebræ, nunc autem
Lux in Domino. 104

Ex Epiſtola ad Coloſſenſes.

Ex CAP. III. Mortui enim eſtis. Et vita veſtra eſt
abſcondita cum Chriſto in Deo. 112

Ex Epiſtola Prima ad Timotheum.

Ex CAP. VI. Habentes autem alimenta, & quibus te-
gamur, bis comenti ſumus. Nam qui volunt divites
Rheri, incidunt in Ilaqueum Diaboli, &̊deſideria mul-
tg, & inutilia, & nociva, quæ mergint homines in
interitum, & Pperditionem. Tu autem, 3 homo Dei
hac fuge. Certa bonum certamen fidei. apprehbende

vitam æternam, in qua vocatus es. 107
Ex Epiſtola Secunda.
Ex CAP. III. Nemper diſcentes, & nunquàm ad ſeien-
tiam veritatis pervenientes. 94

Ex Epiſtola ad Hebræos.

Ex CAP. I. Et cum iterum introducit brimogenitum
in orbem terræ, dicit: Et adorent eum omnes An-
geli ejus. 47
Ex CAP. XIII. Exeamus igitur ad eum extra caſtra!
improperium ejus portantes. Non enim habemus hic
manentem civitatem, ſed futuram inquirimus. 124.

Ex Epiſtola B. Jacobi.

Ex CAP. III. Lingua ignis eſt, univer ſitas iniqititatis.
Inflammat rotam nativitatis noſiræ inflammata à ge-

henna. 61
Ex Apocalypſi.
Ex CAP. I. Lwxibat de ore ejus Gladius. 8
Habebat in dextera ſua ſtellas ſeptem. Ibid.

Et vox illius tanqudm vox quarum multarum. Et de

ore ejus Gladius, uirdque Parte acutus exibat. 55.
& Ibid.

Præcinétum ad mammillas zoné aurel. 119. & 126
Häabeo claves mortis & inferni. 126

Ex CAP. II. Angelo Epheſi Scribe. Memor eſto, unds

exciderir. Age Peænitentiam, & prima opera fac
ſin autem movebo candelabrum tunm de loco Juo.
Ex CAP. III. Dicis , qulod dives ſum, & nullius égeο
& neſcis, quia tu es miſer, & miſerabilis, & pauper .
& cacus, & nudus. 39. & 111
Suadeo tihbi emere à me aurum ignitum probatum, ut
locuples fias: & veſtimentis albis induæris, ut non ap-
Pareat confuſio nuditatis tug, & collyrio inunge ocu-

los tuos, ut videas. 111
Ego guos amo, argato 2 caſtigo. WTmulare ergo, & Pe-
nitentiam age. Ubid.

Ecce ſto ad oſtium & pulſo : ſi quis audierit vocem
meam, & aperuerit mibi januam, intrabo dcd illum,
& cœnabo cum illo ,& ipſe mecum. Ibid.
Ez CAP. IV. Et de throno procedebant fulgura, &
voces, & tonitrua. Et in conſpectu ſedis, tanqum

mare vitreum. 32
Et in circuitu ſedis ſedilia viginti quatuor : & Juper
thronos viginti guatior Seniores ſedentes. 42

Ex CAF. VI. Er Jol factus eſt niger tanquàm ſaccus

cil cinus. Et omnis Mons, & inſulæ de ſuis locis mo-
tæ ſunt. 1
Ex CAP. VII. Et palmæ in manibus eorun. 107
Ex CAP. I X. Et ſuper capita eorum tanquàm coronæ
ſimiles auro.
Et de fumo putei exierunt Locuſtæ in terram: Et bræ-
ceptum eſt illis, ne læderent fwnum terræ, nequé om-
ne viride, neque omnem arborem: niſi tantunz homi-
nes, diei non habent ſignum Dei in frontibus ſuis. 5I
Ex CAP. X. Et vidi alium Angelum fortem, amictum
nube, & Iris in capite ejus. Et cim locuta fuiſent
ſeptem tonitrua voces ſuas, ego ſeripturus eram. Et
audivi vocem dicentem mibi- Jigna Juc locuta ſunt
ſeptem tonitrua: & noli ea ſrine. 31. & 119
Ex CAP. KII. Draco ſtetit ante mulierem , 1æ erat

PVaritura. 107
Clamabat Parturiens, & oruciatur, 4Wrarturiat. Et
Draco RKetit ante mulierem, ut, oil Leperiſet, i-
lium ejus devoraret. 12

Ex CAP. XVII. Et vidi mulierem Juper beſtiam coc-
ineam, plenam nominibus blaſphemiæ, habentem
capita ſeptem, & cornua decem. 64
Et mulier erat circumdata coccino, & margaritie, ha-
bens poculum aureum in manu ſua plenum abomina-
tione, & immunditia. 6
Et in fronte ejus nomen ſeriptum, Myſterium: Baby-
lon magna, Maiter fornicationum, & abominatio-

num, & terræ. ..* aà 1dbid.
Imebriati ſunt qui habitant terram de Dino Pproſtitutio-
nis ejus. 6

Ex CAP. XVIII. Et ſuſtulit unus Angelus fortis la-
Pidem quaſi molarem magnum, & miſit in mare,
dicens: Hoc impetu mittetur Babylon civitas illa
magna, & ultrà jam non invenietur. 20
Ideòs in una die venient plagæ ejus, mors, & luctus,
& fames, & ione comburetur: quia fortis eft Deus,
qui judicabit ilam. 42
Ex CAP. XKIX. Habet in veſtimento, & in ſemore ſuo
ſeriptum, Rex regum, & Domins dominantium. 7
Ex CAP. XXI. Qui vicerite gali hac : & ero illi
Dens, & ille erit mibi Filius imidis autem & in-
credulis, & execratis, & homicidis, & fornicaiori-
bus, & veneficis, & idololatris, & omnibus mendaci-
bus, pars illorum erit in RKagno ardenti igne & ſul-
phure, quod eſt mors ſecunda. 45
Et abſterget Deus omnem lacrymam ab oculis eorum.
107
Ex CAP. XKXII. Foris canes, & venefci, & impu-
dici, & homicidæ, & idolis ſervientes. 45. & 53

INDEX

RERUM NOTABILIUM.-
Qlß UE IN HIS DISSERTATIONIBUS.
ſuper Evangeliis Quadrageſimæ continentur.

Prior numerus Paginam indicat: Poſterior Columnam.

A.

3 ARONIS Virga. p. 93. col. 1

Abner. 48. 1
S. Abraham. 12. 2. & 36.
& 58. 2

33. 2
Abialon. 3 I. I. & 28,: f.
& 89. 2. & 95. 2
Acceptio perſonarum. 5I. 1

§. 2

Accuſationes invidæ.
Accuſationes invidæ ſpernantur. 23. 1

Accuſatores invidi. 29. 1. & 88. 2. & 89. 2. & 98. 1

Accuſatores invidos Superior diè examimnet. 38. 2
Achab. . 38. I. & 57. 2
Achabi Poenitentia non vera. 21
Adam. 26. 2
Adonias cur placeat. 18.2
Adulatio non prodeſt. 102. 1
Adulatio quam delirat. 118. 1
Adulatores. 4. 2. & 84. 1

Adulatores, & Conſiliarii impii grati ſunt Correctio-
nis impatienti. 7. I
tas attendenda.
Mtas in Dignitatibus electivis ut plurimum attenda-
tur. 42. 2
Vide Dignitas cui conferenda.
Titerna tantum. 14. I. & 49. I. & 50. 1. & 12 5. 2
Eterna tantùm curanda. 92. 2
Eterna ſpernuntur ob quævis vel leviſſima. 117. 1
iternorum oblivio. 2. I. & 19. 2. & 20. I. & 22. 2
& 30. 1. & 48. J. & 96. I. & 97. I. & 100. 2
& 116. 2

Mternorum cura & ſpiritualium Teſtamentis ante-

ferenda. 81. 2
Affabilitas, ſed non ob merita. 96. 1
Affabilitas, ſed cum indignis. 96.2
Agar. 58. 1
Ambitio. 3I. 2. & 1I08. 2. & 1I17. I. & 12 5. 2
Ambitio valdè rarò vincitur. 108. 2
Ambitio & Rationes privatæ graſſantur peſſimè. 89. 2

Ambitione vix carent Aulici etiam & optimè morti-
ficati. 109. 1
Vide Aulici.
Amicitia noxia. 60. I. & 95. 2
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

5„

S. Abraham mollis in filium.

42. 2

Amicitia impiorum. 46. 2. & 50. 1
Amicitiæ impiorum. 50. 2
Amicitiolæ. 18. 2. & 60. 1. & 62. I. & 98. 1. & 12 1.2
Vide Caſtitatis cura.
Amicitiolæ palliatæ Regularum obſervantiam ever-

tunt. 27. 2
Amicitiolæ ſemper ſuſpeétæ. 95. 2
Amici impii. 69. 1. & 87. 1
Amnon. 7. 1
Amnon cæſus in Convivio. 85. 2
Amor in Deum. 22. I
Amor in Deum Tentationum remedium eſt. 21. 1I

Vide Tentatio non timenda.
Amor Patriæ.
Amore duci, non metu.

& 22. I. & 69. 1

„ „

72
19. I. & 21. I. & 21.

Amore duci vix Optimi ſolent. 20. 1
Amygdalus. 93. 1
Ananias. 10.2
Angeli à S. Lot excepti. 64. 1
Anna & Heli. 76. 2
Apoſtatæ Deum deſerentes. 992. I
Arca Dei. 101. I. & 118. 2
Argumentum Virturis Perſecutio. 90. 2. & 95. T.

& 97. 2. & 99. 2. & 100. 2. & I13. 1
Vide Perſecutio utilis.
Arma alleg.
Arma veriora.

114. 1. & 114. 2

101. I
Arrogantia. 78. 1
Aſtrologia. .„ 1KP7. 2
Aſtrologi. 47. 2. & I14.2
Avaritia. 3. 2. & 38. X. & 52. I. & 73. 1
Avaritia peccatorum fons. 4. 1
A varitia vitetur ab Eccleſiaſticis. 1II. 1
Avaritia & Gula Heh & Ophni. 12. I
Avaritiam oderint Eccleſiaſlici. 11. 2

Vide Eccleſiaſtici & Religioſi; non oderint
Awvaritiam.
Avaritia morientis vivax.

83. 1
Avaritia Mater criminum. z0. 2
Avari Teſtamentum. 83. 1
Aulæ damna. 117. 2
Aulicus impinguatus. 36. 1
Aulicus non promotus. 69. 2. & 72. I & 10 5. 22
& 126. 2 N 4 Aulicus

☛

Aulicus non promotus Regem amet. 72. I1
Aulicus non promotus ob virtutem. 99. 1
Vide Dignitas & Divitiæ in indignis.
Aulici probi. 15. I
Außhici probi honorentur. 114. 1

Vide Eoccleſiaſtici honorandi.
Aulici ingrati. I5. I. & 102. 2
Aulici miſeri. 16. I. & 32. I. & 33. I. & 36. 2
& 1I17. I. & 117. 2
Aulici froœnandi. 46. 2. & 96. 1
Aulici frœnandi, quamvis olim bene meriti, ſi pec-

cent. 44. 1
Aulici mali frœnandi. 18.2
Aulici primæ lanuginis. 42. 2
Aulici impii. 84. I1. & 99. 1
Aulici impii non amentur. 50. 1

Vigde Dignitas quibus deferenda.

Aulici impii non rarô gratiores. 98.2

Aulici impiè non rarò chariores. 102. 2
Außhici etiam & optimi mortificati Ambitione vix ca-

rent. 109. 1
Aulicorum ſpes. 32. 1
B
Alaam. 87. 2
Balaam magus. 17.2
Balaſar. 82. 1
Bellum. 114. 2
Bella undè. 115. 1
Bona latere non poſſunt. 23. 1
Bona occultata. 77. I
Bona occultata, Famæ neglectus ob Dei Gloriam
majorem. Ibid.
Vide Famæ eura.
C
Ain. 21. 2./ & 41. 1. & 43. 2. & 109. 2
Cain & Cham. 4 3 4. 2
Caleb. 4 101. 1
Candacis S. Eunuchus. 94. 2
Cantatrices. . 61. 1
Caſtitas. F5. 2
Caſtitatis côrra. 18. 2. & 37. 2. & 60. I. & 98. 1

& 126. 2. & 127. 1
Cellæ amor. 56.
Cenſores aliorum. 29. 2. & 30. 2. & 79. 2. & 87. 1
& Ibid. & 88. I. & 88. 2. & 99. 2
Vide Correctio.

—

Cenſores aliorum & Judicantes temerè. 76. 1
Cenſores auſteri. 89. 2
Cervus alleg. . 105. 1
Cham. 69. 2
Charitas. 7. 2. & 78. 2
Charitas fraterna. 30. 2
Chriſtus baptizatus. 23. 2
Chriſtus ubi habitet. 104. 2
Chriſti Epiphania. 13. 2
Chriſti Paſſio. 29. 1
Chuſai. 76. 2
Circumſpectio. 8. 1
Circumſpectio perfectis neceſſaris. 65. 2

Vide Caſtitatis cura.

Clementia. 7. 2. & 91. I. & 112. 2
Clementia Dei. . 80. 1
Clementiæ expertes. 29. 2
Clementiæ non ſit expers Severitas. 43. 1
Cognitio ſui. 6. 1. & 87. 1
Vide Humilitas.
Cogoitio ſui valde rara. 39.2

Columba Noë. 87. I. & 120. 2

Index

Gompaii neſciemes. 31. r. & 78.2. & 99. 2. & 127. 1
Compati neſcientes imperfectis. 29. 2
Vide Superior ſit diſeretus.

Compati neſcientes Imperfectiores. 79. 2
Concio vana. 12. 1
Concio ex Oratione. 28. f
Concio nimis blanda. 28. 2
Concio mitis. 30. 1

Concio ſeria. 54. 1I. & 59. I. & 83. 2
Concio ſeria, & Zelus animarum ſeverus omnes
compungunt. 82. 1
Vide Zelus.
Concio ſeria, Correctio libera, & Familiaritas cum
Sæcularibus pia Poœnitentiam pariunt. 33. 1
Concionatores blandi. 4. 2. 8& 7. I
Confeſſio quanti ſit meriti ob triumphatam Vere-

cundiam. 10. 2
Confeſſio diffici lior Caſtitate. 67. k.
Confeſſarii nimis blandi. 21. 2
Confeſſarii nimis ſeveri. 21. 2. & 29. 2. & 79. 2
Confeſſarii munus perarduum. 33. 1
Confeſſarii non ſtrepant. 43. 1

Confeſſarii nimis auſteri. 79. I. & 110. 2. & I11.2
Vide Severitas non ſit expers Clementiæ.
Confeſſarii recipiant plorantes. 112. 2
Confidentia in Deum. 101. 1. & 114. 2

Confidentia in Deum neceſlaria. 91. 1
Conſidentia in hominibus. 16. I. & 27. 2. & 83. 1
& 117. 2 .
Confidentia in hominibus vana. 32. 1

Conſiliarii impii. 4. 2. & 27. 2. & 28. I. & 60. 1I.
& 62. 2. & 95. 2. & 117. 2
Conſiharii impii, Adulatoréſque grati ſunt Correctio-
nis impatienti. 7. 1
Vide Rex miſer.
Conſiliarii mali. 114. 1I
Conſihiarii mali ubique. 65. 2
Conſiliarii boni inviſi. 7. I. & 98. 2
Vide Correctio libera, & amanda.
Conſiliarii boni exaltandi. 101. 2
Conſiliarii veri magni fiant, quia id eſt difficillimum.

32. 2
Conſiliari non evehendi. 96. 1
Conſilia mala. 95. 2
Conſilia mala Tepiditatis fons. 62. 1
Conſolationes Dei. 22. 2

Conſolationes Dei cui dentur. 104. 1I
Conſolationes Dei nobis pariunt Irriſores & Homi-
num dicta. 105. 1I
Conſtantia. 120. I. & 121.2
Converſio, & Pœnitentia Divitiarum abdicatione

deſignantur. 1. 1
Converſio plena. 56. 1
Vide Pœnitentia vera.
Converſio ad Deum vera. L 72.1
Converſio cita. 93. 1
Converſio dulcis. 110. f
Converſiones veræ. 95. 1
Cornelius Centurio. 95. I. & 110. 1
Correctio mitis. 58. 1. & 79. 1. & 80. I. & I1II. 2

Correctio ſit mitis, quia eſt valde odioſa. 10. 2
Vide Supezior ſit tardus sd pœnam.
Correctio adhibenda. 32. 2. S& 59. I. 66. 2. G
67. 2. & 79. 1. & 79. 2. & 80. 2. & 101.2
Correcétio vix adhibetur, etiam ab optimis. 33. 1
Correctio ametur à Rege. 32. 2
Vide Rex miſer. Aulici. Adulatores.
