hnn 1 Divinitatis, pomo facta inexplebilis. Vos plantæ
d. A complures modeſtiam edocebunt, ſuæ exemplo
eNehn t temperantiæ. Promerita jactatis in Regem? Pro-
vun il tulere Regi punica frugem imperantem; néve
on N paſceretur Princeps non regiè, trabeam pomis
Deng addidere. Ità Princeps ſuam vereri eſcam debet;
8: Als uti eum epulantem famuli ſubverentur. Pomo
Cnct M enim veſcitur coronato. Et ipſe quidem d'u co-
Ehent rond caruit, quam & feretro ſuſtulit antecedentis
t inſi ſe in regno aut parentis, aut hoſtis. Cunas po-
M mum habuit coronatas, & adolevit in purpura.
„umn Cumque diadema Principis cinerem ſapiat, aut
ln t⸗ ſanguinem, corona adnaſcitur frugi, quæ nec
atnäi, ſepulchrum olet, & redolet pubertatem. Ergo
ne * quùm pendere ſuſpexeritis infulatam annonarn
Ennngz: punico, in ſtipendia quoque plantæ inquirite.
Na it Ambnie. Sercoratur ad opulentiam Arbor deliciaſque
lan een. copiarum, quas effundit ſormat è ſtercore: quſ-
nitäinat i que è caprili ſordes egerimus, iis planta exple-
* tur, Regi latura frugem Cæſaream. Quid tu
i

Principi adjeciſti, tuæ propudio aflentationis?

Akerehe⸗ An quòd atrium mendaciis infeceris, cohone-

nenn ub ſtandum te autumas prætextâ? An quod proten-
Ggekmil ſo primùm, tum ſubduéto clanculùm crure pro-
en Gmg currentem à bravio comitem non ſemel retarda-
e mmale⸗ veris, patere tibi Capitolium arbitraris? Putas,
8 andln quòd diùà ſtipes conſtiteris in anteriori cubiculo,
ii ge ii imperii idcircô tibi virgam inſerendam? Quòd
nrue hac, illacque concurſaveris, ad fortunæ te ſpe-
n Mumn

ras metam excurſurum? Quèòd denique adula-

Nen, nihdg tione Polypus colorem ſubindè mutaveris, ne diſ-
u l ſentires à Principe, ornandum te efle autumas
wdens, e prætextàâ? Unus Purpuræ color nunquàm Po-
wlun len, lypo adhæreſcit, àa quo nunquàm nigror &
Areii alyt cinis abſcedunt. Si din excubaſti, diu te quo-
ölnr que ſportulæ exemere funeri. Ut Aretæ Regis
Chun Nnmn Præfectum Paulus eluſit ſportâ: ità famem eva-
nkgin ſiſti htore ſæviorem, tum ſportulâ, tum ſtipe-

Et quando in Paulum incidimus, ejus te verbis
conditionis tuæ, opinor, immemorem commo-

iſe Atyi

Rom. II. nebo. Tu autem cum oleaſter eſſes, inſertus es in
uu. Dtn 17. illis, & Jocius radicis & pinguedinis oliva Ffabtus
Crilurlr lbid. 24. és. Nam tu, inquit Paulus, eX naturali exciſus es
iunkoris oleaſtro, & conirà naturam inſertus es in bonam
ziſbieſs Sar olivam. Audin? Incendio debebaris, aut exaf-
brnsf⸗ exgle, Ciandus in longurium eras, quo emiffarii ſejun-
Eliann ni, :ꝛhrono guntur in equili, aut in phalangam, quà lixæ ave-
Pache infcantur. hendis ſaccis, doliiſve importandis connituntaur.
lm 6 ulii Beheficio Principis, ſi non in curulem, in ſel-
n 3n inexrptebi, lam certè es dedolatus, in quam ille redux & Se-
ae, Sn. natu incumbat. An de te parcè Toparcha mere-
ed e Al /

tur, qui te de ſtiva in partem aſcivit arcanorum?
Qui enim extimulandis bubus conſenuiſſes, pu-

upuhu

.
S beſcis in regia. Pudet arrogantiæ. In interius
en conclave Libertus admitteris, undè patrueles ex-
uum u e

cluduntur, & te doles expunéctum? Vidimus cir-

nun 9 cumpedes non ſemel ad ſecretius poculum trans-
Iti , ductos, plùs tamen querelarum ſuo Principi de-
e bi e, fundentes, quam falerni. Vappam dudum Con-
ue e ſulis ſitiebant, jam nec Chio, Coôque ſatiantur.
alan ng, Siccus cyathiſſat, nuper ſibi viſus omphacio
Gli, Nin , vinolentus. Quæ iſthæc Charybdis eſt, quAâvis
, ſent,0 rapacior, voraciérque Charybdi? Nam hiatus
,,Mſn ille freti Siculi vorticoſus, ut numquam exple-
ge unin tur, ita interdùm non rapax eſt, & in vaſliorem
, ineiſ⸗ nunquam ſolito voraginem fatiſcit. Aula eſt,
e len quæ de foramine non hiatum facit, ſed vora-

ruNre ginem. Nam, quem ſervum fortunæ claviculo

49 mney obſtruxiſſes, jam nec lato clavo hiantem ad im-
, menſa expleres. Atqui diu Principi miniſtravi.
eile Aluit ille te quoque diu. Cùm te laborum rtitilla-
aegi⸗ verit ſuadela, Poſtvortam implorato, ut te reſpi-
7 n cere jubeat. Argus es fronte? Eſto iakem Cyclops
Cbiunet⸗

De Cyro Rege. Cap. XIII.

1073
occipitio. Quid egeris, penſitas? Quid de te for-
tuna cenſuerit, cogita. Non in gloriæ ſolium pe-
netraſti? Ereptaſſe te ſatis ſit ex haràâ in tripodem:
Cümque te metæ pœnituerit, carcerum pudeat.
In faſtigium non evaſiſti Carmeli. At & Valle s:anus me⸗
Terebinthi emerſiſti; ne dicam, è& Democriti diocris.
puteo enataſti, ex quo tamen non veritatem ex-
traxiſti, ſed perjuria. An omnes renuntiandi Reloni⸗
ſunt Conſules in comitiis? An Prætura, Quæ- liora.
ſturâque ſublatæ? Num infulandi ſunt quoque Aalieus
pedes, & adhibendum popliti diadema? Non- vo
ne lunatis ocreis abundè pes quoque Con- ſummas
ſularis conſultum fateatur? Haud omnibus om-
rmia convenerint. Et, quamquàm multa Principi
detuleris, à virgis traduci minimè debes ad faſces.
Remittêris ad Punicum, ut coronarum fertilis
arbor, fimo te doceat ſaturari. Sed, ut video,
Piſcem te eſſe præſtat, quàm Plantam. Non in
Punicum, ſed in Murænam optas converti. II-
lud enim in coronas ſtercore fœcundatur. Nu- vivario.
triebantur in æſtuarüs Murænæ perſplendidè, au- Sõ
ro, gemmiſque torquatæ; nec parcebatur ephe- lixines,
bis, ut humanis lautiis abdomen piſcibus inde-
retur inhumanum; ut opum ſatie in unum rapi=
næ ſpectaculum alerentur. Eò enim evadebat Zuxus ²
tum immanitas tum profuſio, ut citatæ ad Sa- Maraniss
ginam Murænæ accurrerent, rapinà Domi-
num ſolaturæ. Ità ſiquidern Romanis opes re-
dundabant, ut, non ganeæ, ſed impendio, &
Mari Piſces in vivaria conderentur. Porrô e-
quis aurigamur, venamur canibus, avibus de- Aulie,
linimur, feris tegimur, Syris circumferimur, magefi X
libertis deducimur, honeſtamur Afſeclis; eve- Aulici ar-
himur Conſularibus. Piſces alimus, ut ligu- vegantes as
riant. His mali Aulici cuperent aggregari. Tor- Marana.
ques amant, & ſaginam; citarique, non ad ſer-
vitium optant, ſed ad ſportulam. Atque utinàm
ſportulis inhiarent, non corbibus, imò lacubus
& cellariis. Utinàm cupiditates quoque ſuas hor-
reis definirent. Zrariis vim inferunt, atque in
Capitolium penetrant, nec Provinciarum tum
Populatione, tum Præfecturâ ſaturandi. Nihil
non ſe putant promeritos, und quòd ſupini fella
amte Aulæa Principis, & de Principe audacter
garrierint, & tmalè de Republica. Suo id deberi
otio putant, quòd ſibi nec Cæſar depoſceret „
Arioviſto debellaro. Nec Dictaturæ ſe cênſent
immaturos, und nugarum proluvie in Regulorum
atrio nobiles. Incgnum ſeſe Daniel profitetur
alveolo tum quoque, cùm pro Lege Monſtris
eſca proſtaret. Nihil abs ſe actumn exiſtimabat,
qui coelo tamdiè, tämque acriter militaverat-
Hinc Lebes, hinc Leo obverſabantur Vati. Haud
ille tamen pultem funere compenſabat; putabat-
que de ſe Numen mereri melias, à quo ollula
ſubmittebatur, quàm de Coœlo ipſe mereretur,
qui pro Deo jacebat in lacu.
Prophetarum has eſſe partes, eâque vota, ſen X.
ſaque dices, qui Divinitatis repercuſſu heberati,
caligant ad geſta ſua. Regem dabo ad ſua faci- Exechias
nora, meritaâque lippientem. Prodeat Ezechias, Pede tis
alter quaſi Lucifer Palæſtinæ, ſed incorruptus. Aurbar.
Suis ipſe geſtis amicitur, bracteatus fide, præ- Divnrie e4
textatus ſpe, charitate torquatus, Vittatus tem- ä W
perantid, religione coronatus. En gemmas, non Eelicias
rationalis, ſed rationis. Fecitque, quod erat bonum on noxia
coràm Domino, juxtaà ommia, quæ fecerat David
Pater ejus. Tpſe diſzpavit excelſa, & contrivit ſta-
tuas, & ſuccidit lucos, confregitque ſerpentem
zneum. In Domino Deo Iſrazl ſperavit s itaque,
Poſt eum, non juit ſimilis ei de cunctis Regibus
Juda, ſed neque in his, qui ante eum fuerunt: &
adhaſit Domino, & non ræcelſit à veſtigiis. Quid
1 4 h30

Zalenis
varia.

4. Keg. 19:⸗
3

Dignitas
non noceg

ſapients⸗

104 Oliva in Eſdram.

hac ſplendidius, ditiuſque ſupellectil! Tot Tem-
plum inſterneretur Aulæis, ſi tamen explicandis
tam variis periſtromatibus una Edis laxitas,
quamvis immenſa, par eſſet. Quantùm enim
occuparet Sanctuarii vel unicum periſtroma ex-
ciſi nemoris à Principe! Annoſæ ibi, proceræqueé
Quercus, adactis in eas ſecuribus à gigantibus, ita
ruerent, ut cœlum, ſolumque ſuo lapſu exterre-
rent. Fragore ſuo teſtatæ, quid ſtantes poſſent,
quæ procubitu Manes, Aſtraque quaſſant. Pen-
debant iis & plantis ſacrilegia pro ſiliquis. Non
enim frondibus, ſed citharis, ſiſtriſque vernabant.
Dicatæ ſiquidem ilices Deorum ſimulacris, pro
fruge flagitia proferebant, nec Apros glandibus
nutriebant, ſed veneficas, lenas, cithariſtrias,
ſcortäâque paſcebant tum maleficiis, tum illece-
bris. Quas fortiter plantas Ezechias excidit, ut
quæ ſtantes humi coelum detraxerant, ruendo è
coœno cœlum erigerent. Etenim, ut Quercetum
juſſu Principis procubuit, Religio caput illicôò
ſideribus intulit, truncis, tanquam compedibus,
exoluta. Statuarum ibi ſtrages, ſtruéſque tanta
erat, ut renovatum cum Superis bellum, erectâ-
que, non laterculis Babel, ſed Coloſſis, putari
poſſet. Anguis inibi ſibilaret obtritus, quique
olim ſaucus medebatur, deſperatà ſui ulceris cu-
Cenitio r, Palpitaret, Ezechiæ felicior difflatu, quam
s. conflatu Beſeleel. Siquidem cùm in idolum de-
ler g. generaſſet à Moſe poſieris tranſiniſſus, Regis juſſu
zu de Ar- dejectus, ex idolo repentè victima cadebat, rui-
egertia na fanctior, quam vecte. Hæc quùm Princeps
pham. on adumbraſlet, ſed expingenda, texendâque
facinora edidiſſet, audiamus, quid ipſe de abſo-
lutifſimo regni ſui opere ſentiret. Dium adhuc
ordirer, inquit, ſuccidit me. Cylindro vix ſtamen
advolverat, ſi Regem audis, nec tramam inter
ſubtegmina trajecerat, deſignato tantum Aulæo.
Cognitio Ordiebar, inquit. Et Paulus nondùm ſe compre-
ſui, & Re- hendiſſe teſtabatur, at ſe multùm confeciſſe ſtadi
Ria Eae. non abnuebat. Exclamabat David: Dixi, nunc
chiæ. cœρui. Ezechias verò necdum inchoatum abs ſe
Il5 10. opus fatebatur. Texam. Nam hactenus Phalan-
nunqudàm g ſtamen induxi; imò fila etiam nunc liciâque
zvnm Se Compono, ut ferreo immifla pectini, trajectu
Zeia a! bracteæ radientur in ſidera, aut in monſtra de-
eleßremn. formentur. Non meritorum pompam promit,
Arrogan- ſingillatim ea omnia recenſendo, quæ ab eo facta

tes diſcant. : . 4
dsa/,. aa- fuiile Scriptura teſtatur, non exciſas ſy lvas com-

Tetor ſn memorat, non colo objicit religionem in aras
Sia⸗ z8.17 revocatam, abactà ſuperſtitione ex adytis. Ta
autem, inquit, eruiſti animam meam, ut non pe-
riret, projeciſti poſt tergim tuum omnia peccata
mea. Ubi excaudicatæ hic Sylvæ? Ubi Signa
detrita? Ubi everſa Fana? Ubi Serpens difflatus?
Ubi denique Moſis Tabulæ reſtitutæ, expreſſä-
que Davidis Facinora lacrymantis? His animum
non advertit; ſéque non Laureæ objicit, ſed La-
vacro. Tenebrarum opera ſanè lynceus perſpicit
Ezechias; fœtus verò lucis, radiéſque planè lip-
Aulii; we. Pus non videt. Criminum meminit; quæ non pa-
. „ Maverar. Facinorum eſt immemor, quibus Tem-
en „„ Plum ſibi, Coœlumque obſtrinxerat. Ideò non
mosss, S Palmmam repoſcir, ſed exitium deprecatur; ſat
ael 1 ratus in ſe Numen profuſum, ſi calamitatem, quæ
impendebat, averteret. Latronum enimveròô con-
tentus beneficio, optat Princeps non perire. Si
me Numen non jugulat, inquit, meum non fru-
ſtrà colo regaum impendi. Non triumphum pe-
to; deprecor ſepulturam. Ad Salomones pere-
grinentur ex thiopia cum aromatibus Sabææ.
Ad me, oro, non irrumpat cum falce Mors. IIIe
moœchaturus conſidat in ebore. Mihi ſat eſt non
reſupinari Sandapila. Nolo exteris imperare.

Iſa. 38. 12.

6
Ulcus velim meum conſaneſcere. Votorum allu- ſĩ
vio meorum, cicatrix eſt, non imperium. Sup- nal
. . VAUI
puret apoſtema, & ſat cœlum fatigavi. Ambi- I
ar

tioſius ſupplicaret furcifer parricidn compertus, zii
quàm Princeps oret vindex ſanctuarii. Agendo

magna, dedidicit vel minima poſtulare. Expiare muum
urbem ſimulacris, ſylvis, atque ſerpentibus con- Thein
ſuevit Ezechias. Uno ſe piari vulnere petit, non Hun
repetit. Hâc imbuuntur modeſtià Heroes, quo- umel
rum ità animi patrandis facinoribus intenduntur, zer
ziſn.

ut agendi voto, quid egerint neſciant. T
Miror ſanè Ezechiam tam de ſe demiſsè ſen- XI. n

tientem, quamvis Templum, Urbeémque luſtraſ- n
ſet. Dùm adhuc ordirer, exclamat Aulæi opi- ne
fex conchyliati, in quo tot à ſe geſta Æternitati r
expinxit, ur non unus regnaſſe Princeps Hiero- . neal⸗
ſolymis putaretur, ſed Heroes viderentur in unum bn
tum Regem univerſi confluxiſſe, tanta pro fide, um. 4
legéque præſtiterat Ezechias. Quæ tamen haud unig
ille circumſpexit. Sed moriturus ſua merita non nro de
exaggerat. Nirmnirùm noſtra facilè non adverti- eſoli⸗
mus præclarè geſta, cùm lumina cluduntur pe- lennlc⸗
rituris. Tot funus Regi umbras offudit, ut ſua Mentie vi. Fhael
illi non patuiſſe merita haud mirer. Tantùm einis feli. le G.

. . . citler Lip- ora⸗
quippè nebulæ palus ulceris emiſit, ut ſua Prin- Ge, inenlo

ceps decora intueri non poſſet. Quis enim cùm Humilitas Ger
& viventibus eradicatur, abs ſe nemus recorde- e, ſufneo
tur exciſum? Quis everſas à ſe tum memorat e
ſtatuas, quùm in pulverem atteritur ſepulchralem?
Cui thura fragrent, quæ Aris adolevit, ſi tabo Cnlt

vulneris putreicat? Naufragium agunt in ulcere Cela mn
facinora, & mortis umbrâ geſtorum lux facilè ſedankus
intercipitur. Addiderim illud quoque pro expun- Regem
cto rerum ſyllabo geſtarum, Ezechiam tum Nu- 1. Nam
mini colloquutum. Quis veròô non caliget in So- 0r feni
le? Quis nemus, ſignâque non contemnat, ſi 4 Menbro
Mandi ſe ſiſtat Architecto? Davidis proptereà Padnn

modeſtiam ſuſpicio, non morituri, ſed trium-
phantis, ad ſua ita merita lippiſſe, ut ne Gigan-
tem quidem viderit, in ſuæ victoriæ meridie oc-
cumbentem. In hæc enim verba eum Sauül allo-
quutus, Goliæ etiam tunc ſanguine madentem:
Ecce filia mea major Merob, ipſam dabo tibi uxo- 3. Reg. 15
rem. Dignatione Principis victor attonitus excla- 17.
mavit: Quis ego ſum, aut quæ eſt vita mea, aut Ilbid. 18.

cognatio Fatris mei in Iſraël, ut kam gener Re- . Ceſi, D
gir? Quaſi verò aut non filiam Saül oppigne- Douies Gnicete
raſſet pugnanti cum Golia: aut non ipſe Gigan- laureata⸗ l, krin
tem obtruncaſſet: aut non Rege fortior, nobi- ,niluadat. Cnd
lôrque vulgo circumferretur. Quis, inquit, 1Negeln
ego ſum à Id reſcire optas? En IIfraelis nomen- Aulic: s, nl
claturas. Percuſſit Saüul mille, & David decem H tfcers
millia. Is tu ſanè es, ſi David es. Goliam cal- 7 Eenilior,
cas; nec baſi, ſed Gigante ſuprà Regem eve- enm
heris. Ab humero ille & ſurſum popularibus ſuis e
extat. Staturæ tuæ adjectus eſt Gigas, non cu- e
bitus. Quanto cæteris Golias præcelluit, tu tanto lhei

Regem anteibis. Nemo potelt adjicere ad ſtatu-
ram ſuam cubitum unum, niſi is, qui Gigante
cothurnatus ovantem Principem non eques co-
miratur, ſed pedes antegreditur. Equo Saül ve-
hebatur, te Gigas invehebat. Stillantem porrò &
Chrifma Pontificis, & ſanguinem Philiſihæi una
ità puellz umbra Lippire cogit, ut nec delati ſibi
regni fulgorem aſpiciat, nec ſublati abs ſe mon-
ſiri ovationem circumſpiciat. Gigantis cruor eo
& cervice fragore, copiâque profluxit, ut Egyp-
tias catadupas imitatus, ad ſuas Davidem laudes
occalleſcere, & obſurdeſcere coëgerit proluvie
ſud. Nam præconia, quæ illi paſſim Iſraél inci-
nuit, ſi exaudiſſer, quis eſſet, non quæreret. Er
præcinebant mulieres Iudentes, atque dicentes- Per- Nne
cuſſit Saul mille, & David decem millia. Quàm rnam
ſurdus, din

Nboc 1uo

=

—

N De Cyro Rege. Cap. XIII. 105

him 8, ſurdus, qui nec choris auſcultat puellanuum! Et- in arenam deſcenderat, rudis, imbellis, & iner-
ei A. iam, qui cœli concentum non audiunt, puellas mis, ut cum Gigante fundâ, ſaxéque conffige-
üammn exaudiunt. Auriti ii quoque ſunt Citharis nym- ret. Nimirure Golæ Adoleſcens imbolitu „ma-
ni. R pharum, qui, cœlo tonante, ſurdaſtri ſunt Deo. jeſtatem propiùs regiæ, ut miraretur, aſpexit,
Uln ii Quis ità hebes ſlipeéſque eſt, ut blandientem ſœ- quam, filius terræ cum eſſer, contueri non po-
Nenken minam non imelligat? David occinentes ſibi vir- terat, ſuæ dejectus conditionis infortumo. : XII.
wein gines non audiit, quamvis triumpharet. Fragore At iſthic Lippire Daridem non admodùm ⸗
Bern t, ſiquidem Gigantis prolabentis obſurduit, cujus ror, gemmarum, quibus Merob ornabatur, he-
Dl ruinæ ſtrepitu nemo aures non ſurrigeret. Tu qui- bes repercuiſu. E paſtore rotatu fundæ quis non
dem, ne perires, UIy ſles, cerâ tibi aures obſiru- ſe reformidet in familiam Faprun Regis aſcitum?
ktenit xiſti. Melle David ſibi aures obſtruxit, ne ova- E rupe Mofes manaturas ne vix Cre-
KRKZZ ret. Tu te malo Navis adhigaſti, ut captivita- didit. An non ſtuperet David ſibi e WM Furſu⸗
Auis tem vinculis falleres. Lauro David cohæſit, ram effluxuram Metuebat „ne plùs em
N. unam & planta lucis umbram ſuæ ſortis decer- fundà dejeciſſe videretur, quàam Goliam. 4 lam
* pens. Sirenes expaveras, vectoribus noxias. Ille, victori cadaver Gigas proſſituerat, Rex filiam
Ale inter Cantatrices, non exitium horruit, ſed trium- promittebat. Plùs eſt Paſtori dedi Principem,
enmknn Phum. Denique, poſt pæana, & plauſus excla- quàm fundibulario procumbere Philiſthæum.
unn mnt Ibid, 18. mat: Quis ſum ego, ut fiam gener Regis! Sic Hinc Davidem intuere blaſphemi caput Hiero-
leumll transfuga vociferaretur, ſi certamen cum Pyg- ſolymas inferentem, indè illum mirare Hieroſo-
lumtün mæo detrectaſſer. Debellatum per te eſt, & de lIymis dexteram Regis filiæ protendentem. Te-
REmde te ſciſcitaris, quiſnam ſis? Si non lauream per- nere fortius eſt manum Principis fundibularium,
a Cdn ſentiſcis, quæ ſi prælio par eſt, non Virga, ſed quam gigantis retinere cervicem. Vincuntur à
achin ri Sylva eſt; tuum Gohas ſpeculum eſt. Dejectus miliibus Duces. Regum filiæ ſolis Regibus nu- Tazetas
miet Imm ab te Gigas te tibi repræſentat; tantâque mole bent. Stuperem proindè ego, miſi ſuà David ſor- iſſtte.
lt, uſal, internoſces, an Merob David exæquet, puellam te obſtupeſceret. In Iſraëlis admirationem defi-
Qlis ainia ſcilicet Hercules Palæſtinæ. Quis ſum ego? Cel- gor, quem duæ pecorum turmæ, totidémque cognisio
nemun ſitudine opprimeris tud. Ita enim te extulit Gi- ancillæ in ſui admirationem rorpere fecerunt. ſu
e tun ninn gas, ut & faſtigio tuo nec tu tibi magnus videare. Minor ſum, inquit Jacob, cunctis miſerationibus Gen. 327
urſepllirkr Adeò Davidi omnia decrevere ſuprà Goliam tis, & veritate tud, quam expleviſti ſervo 140. 20.
dken in conſiſtenti ,‚ut nec ſe noſceret, ſeſéque deſpiceret. Vox iſta „vox Jacob eſt, cui deſignatæ Per ſca-
n egunnt Sidera mirabatur, quibus tam illum propè ſup- las, ſubmiſſæque duduùm trabeæ velleribus ità o-
Gorun kus. pedaneus Gigas intulerat. At, qui ſe deſpiciebat, vium compenſantur, t grex eum oneret gemi-
NleſnnG Regem minimè deſpexit, imô pluùs eum ſuſpe- nus, obruarque beneficiis, quamvis Orientem &
eckiantn)t :s zit. Nam, antequam cum hoſte confligeret, cer- Occidentem, Septentrionem atque Meridiem ſuæ
acln wer en tior fleri de ſlipendio voluit, pugna vitque ſpe Ooppigneratum ditiom, Deo præde, ſenſiſſer. Di- Gen. 28.
ommul = Merob potiundæ. Ut pugnam confecit, ſuas tum ataberis ad Orientem &. Occidentem, &. Nepten- I4.
eidn ſpes damnavit, ſéque imparem profitetur connu- trionem & Meridiem. Tam inſana, profuläque
iu klis 1. Reg. 17. bio. Quid dabitur viro, qui percuſſerit Phili- luxuries beatitatis in epitomen redigitur vernu-
luele 26. Rhæum bunc Hæ Voces fuere certaturi. A ſeſe larum, oviumque. His ſe tamen Jacob non pa-
u Neibt 1. Reg 18. victor diſſenſit, inquiitque: Quis ſum ego, ut rem farerur congiaris exundantis in ſua tum ca-
Nanhis. 19. Ram gener Regis Occidione Gigantum Heroes ſtra Divinitatis. Quæ ſi ceciniſſet antè promiſſas
kein derumeſcumt, quibus Regum tantum æſtimatio, ad ſe & coœlo ſcalas, utcumque videri poſſet gre-
nne H e eet teverent'âque, partis hoſtium ſpoliis, accreſcit. gum non infelix incremento. At extortâ à Se- Religionis
nclhun ab aulens Pluris Regem, & minoris ſe David fecit, poſt ne primogeniturd, delato ſibi à Numine princi- Vi⸗
Nraltnnidt drins we- laureatn. Itaà ſuppoſitu Gigarntis ſibi David de- patu, exantlatis pro conjugibus, gregibuique la- vecaſas
Atiini . crevit, quo Princeps ſuccreverat. Ut hinc licear boribus immenſis, in ſpem Mundi erectum ge- Huamilitas
ſn e conjicere, non Gigantes, ſed Myrmidones, hoc ſtire binis ancillulis, turmiſque pecorum duabus ——
n dil r, eſt, legionarios & formitis obtruncaſſe, qui ſe- exultare, ſéque dicere imparem largitati, viri memz.
toniſebees cundo inflatus Marte ſe Jovi exæquat, & primus eſt demiſſione potiſſimùm ſuâ maximi, auctique
g ian à Rege ſalutari non petit, ſed poſiulat. Si David animi in immenſum. Minor ſum cunktis miſe- CGen. 32
, 6

„ . . . .„. . . . O.
eſſes, inſcenſu Palmæ, non extares Principi, ſed rationibus tuif. Cur? Nunc inquit, cum duabus

NN ₰ . . . . . . . . .
Teinm, ſubjlaceres. Nemo laurum inſcendit, quin fiat ſuà turmis regredior. Duos ego viros non miror, ſed culici in.

,ula; demmiſſior celſitudine. Ideò fulgura, quæ ſumma adoro, ideò magnos, quòd minimi apud ſe fuiſſe explebiles
1. aiut⸗ iinpetunt, laureatum haud percellunt, erectione, pretii intueor, Cyrum & Jacob. IIle Mundi Wie-
S non ignavè, ſed generosè de'ectum. Betam pro- mentem capacem circumferens, Afſyrià, Ly-
nplto⸗ indé te ſuſpicor apprehendiſſe, qui congreſſu, dique ſaturatur. Hic, orbe ſibi terrarum oppi-
1 e luctque lixæ in Olympum excreſcis. Sed nullæ gnerato, non Regnis expletur, ſed mandris. Zel-
geli tun in hoc tuo vertice immotæ literæ, feriatis iſthic phA & Bal ſuarum conjugum vernulis ſuas Ja-
lieenl/, auris, quando ventoſum caput nulli non vertices cob ſpes circumſcripſit, eas licèt ab Oriente Sole
,9 inquietant. Uno quin tu Spiritu in Montem tu- uſque ad Occidentem Numen ipſum extendiſſet.
e muiſii; qui, ſi deſidat, in ſabutram fatiſcer, unis Mihi certè commentitio Poëtarum Hercule ma-
. rodf 1u0 præcipitio gemoniis & tanto furtivi Capitolii jor eſt Jacob. Ille enim rapacitati ſuæ relanguenti
lunrnpen ſeu taſtigio, ſeu ſaſtu, reſervatis. Regem non Africam Europâmque conſtituit, duarum Mundi
4 tan „ ſpernit, niſi qui ſe regiè non geſſit. Nam Regi partium vaſtitate vix ſatur, naturæ emorientis
rci⸗ Zeene⸗ propior David victorià factus, abnuendo nuptias defectu rapiendi defectus aviditate. Pubeſcenti
t e Japiemi. Qocuit, reſpectanti cominus grandeſcere Princi- verò Jacob ſpei ſuæ duas pro meta ſervas præfi-
ging n Ppes, quos eminus ſi aſpicias, vulgò vix diſpares xit. Pluris ego facio Balam & Zelpham capa- Zetpha &
n N ccrdas. Namn, qui pugnam iniit regiæ voto affi- citati Patriarchæ pro aggere objectas enaſcenti, Bala duæ
nn nitatis, affinitatern Regis horruit triumphator. quam jactas ab Alcide columnas ſuæ obices am- Zuont eo⸗
Dnde S Quis ſum ego, ut fiam gener Regis? Viden'’, ut bitioni, prædæque ſuæ moras. Quis noſtrum, ſi plus quàm
i j fallate, qui magnorurm ſpirituum partum eſſe ar- à Deo propagatum ſe iri accepiflet à Septemtrio- Hereuteg,
Mn ) rogantiam cenſes, quando major ſe ipio factus ne in Meridiem, hincque in Orientem, Occi-
lie David id refugit honeſlamenti, cujus deliderio dentémque Mundi plagam immittendum non
3 exu-

—

106

exulularet impoſitum ſibi, illuſumque, ſi Mun-
dani ſpes principatus inſanas dudm Deus verna-
rum ſemicirculo reſtrinxiſſet. Adde, expalluiſſe
tum Jacob fratris occurſu, infeſto ad ſe agmine
adventantis. Metuebat iræ ſe hactenùs Eſaü la-
boraſſe, exportaſſéque è Syria, quo ſe furor ra-
Gen. 32. beſcentis explerer. Tzre ,»ne forté venieni percu-
11. tiat Matrem cum filiis. Et tamen naufragio im-
Tritulatio Minens Cynoſuræ ſacrificat, cui non jactum op-
ferenda. probrat, ſed merces fert acceptas. Nunc cum
lbid 19. Juabus turmis regredior. Minor ſum cunctis mi-
gtaiu⸗ me- ſerationibus. Quas ille gratias referret, ſi Reges
ocrt“ quatuor cum Avo profligaſſet, qui emiſſariis cir-
Ccumventus quadringentis periturus beneficia præ-
Dei voben- dicat Divinitatis? Si canit inter Syrtes, quod pan-
in o geret celeufina in portu? Cycnum fuiſſe Jacob
inficiaris, ſi canit, & perit? Si ſe minorem eſſe
ait excubantis ſibi Numinis patrocinio, cùm ſuis
impendere cladem præſagit? Effloreſcit iſthic &
dumis roſa. Purpuraſcit gratiarum coralium in
ſpumantis albore decumani. Non oſtreo hym-
norum margaritum innaſcitur, ſed pharetræ. Imòôò
non pharetræ Uniones adnaſcuntur, ſed feretro.
Occidi timet, & non ſe deſertum Jacob vocife-
ratur, ſed ſe teſtatur locupleratum à Numine.
Minor ſum cunctis miſerationibus tuis. Lyram la-
mienæ conjunxit, & ærumnarum fluctibus ad-
obrutus, ſtationem, portumque commonſtrat.
Geſtit, & trepidat. An non aurum hmo con-
creſcet, ſi Jacob ex angore laudis hoſtiam elicit?
Si choraga ſcenæ eſſet Poëſis, miraretur uno ex-
primi Iſraële Herculem aut geminum, aut non
unius Heroem, authorémque facinoris. Nam,
eodem puncto temporis, Jacob & conflagrat in
Oetha, & Aſtris coronatur cum Atlante. Faces
corde circumfert, oréque ſtellas expromit. Lo-
quitur Lilia, & Cupreſſos coquit. Furenti jugu-
lum objicit, & miſlilia cœlo ingerit gratiarum.
Uritur, & irrorat. Veſuvium gratulere pſallen-
tem, cùm Jacob ſcias & æſtuantem animo, &
vultu ſubridentem. Intùs Sulphure cruciatur, in
cute manat Ambroſiag. Nimirùm, etiam quùm
inhorreſcit ad funus, turmas feretro imponit, quo
ſe Numinis fateatur vallo munerum feliciter op-
pugnatum. Minor ſum cunttis miſerationibus tuis.
Expedire hoc me nequeo prodigiorum, amoriſ-
que labyrintho. Nam comprehendere non poſſum
animò, quânam ratione Jacob capax imperi mun-
dique pectus numeroſo non admodùm pecore op-
pleat, metuénſque diſcriminis non allatret coœ-
lum, ſed cœlo blandiatur. Cecinere Deo Pueri in
clibano; ſed ſecuri; ſed, non pœnæ ſocio, at ſo-
Lybg latü cœlite adminiſtro; ſed rore inter ignes ad-
Tribus Ja- 7 . . .1 ..
cob Puzris ſperſi. Quantùm Favonii iis Satraparum tibiis
grandior, tum afflatum! Jacobi ſonat Fiſtula reflante Bo-
e. reâ, Euréôque debacchante. Non dolet, ſed tre-
Gratiarum Pidatione lætatur. Hyems non tranſiit, nec abiit
ecae imber, & tamen apparuere tum flores in agro
prleno; cui ſi cœlum afſpirabat, Eſaü certè col-
luctabatur. Haud tamen eum ab ærumnarum
Prædicaverim tolerantia, munerum miror me-
Ibidem. Morem in ærumna. Nune cum duabus turmis
regredior. Sed quaternis ad te feſtinat Eſau, in-
feſtiſque manipulis, qui tuas foædè turmas inter-
cipient. lique non te fallunt in inſidiis, ſed expli-
Cato in te agmine incurrunt. Hæc tu diſcrimina
beneficii loco habes, ſtragiſque Zizamum non
igni dedis querelarum, ſed in horreum condis
gratiarum manipulis complicatum? Haud excla-
mas: Alligate ea in faſciculos ad comburendum?
Ea potius commoli jubes, quo lenocinii azymum
conficias Numini & zizanio ſtragis & funeris.
Coœlum imitaris, quod ſtagni nebulas demutat

FS. Tres
Pueri.

Oliva in Eſdram.

in rores. Video, audiéôque non quaui terram vi ſhĩ
ſpirituum agitatam, ſed florere. Pfſallit Jacob, & . 74 1
trepidat. Neque enim attendit, quid in ſe fluat 36
ærumnarum ex fratre, ſed quid & Labani com- Hr⸗
paſcuis avexerit pecoris, Authore Numine opu- 5 uliß
lentiæ. Cum duabus nunc turmis regredior. Non „ me
ità illuc acceſſeram, uno à parentibus bacillo, 9 nma
pro commeatu, inſiructus. Peregrinationis mez men
baculus, ut tempore, ità poteſtate quoque Moſis unnmt
virgam antecedit. Nam illa Mare funditùs ex- olen⸗
hauriet. Mihi baculus fretum effundet, quando mnn
ejus recordatione duæ pecorum, vernarumque 1 N
turmæ pro innumeris mihi ſunt mancipiorum entke
gregibus, gentiumque examinibus. Si poſt ſe njlnd
Conſequutura geſta prævidiſſet, clamare poterat. glant
Eliſei aliquando baculus Prophetam contrahet in (mneb
puerulum. In majus meus me baculus effert, di- Gimnis 3
latätque in agmina ſubjectorum mandram pe- aan e.

corum interſectam. In baculo meo tranſivi Jor- iled⸗

danem iſtum; nune cum duabus turmis regredior.

W

Metior ſtaturam meam, non cupiditatis decem- Echigi mn
pedà, ſed conditionis meæ baculo. Hoc me plu- ſiebat
rimùm profeciſſe deprehendo. Hoc ductæ li- 1d peenn
neæ, quibus mea caſtra circumſcribo, proh quan- . m. Ux.
tùm meæ ſortis producti ſunt fines! Si Aulici kebor,
peregrinationis ſuæ ſe merirentur haſtili, ad eam , gvi

Krarn in

profectò haſtam longè carius venirent, quæ illis
in NeRebec

commoda, proventuſque obvenere. Ne vilita- Aalu vi
te pretium tuæ ſortis corrumpatur, qui veneris, ores mon

recordare. Tenuitate tuâ priſtinà novæ ſtatus for- Pa da

tunæ amplificabitur; & quam elevâs ſortem, rer caſe. Clium:
damnalque, dejectione eriges, faciéſque humili- is ls dekt
tate olim tuàâ celſiorem. Nme, ſibi minimus eſt, „becnl me
niſi qui ſe minorem dudùm fuiſſe non meminit. knkn inbo
Accepiſſe ſe plurima fatetur, qui ſuæ inanitatem i been
crumenæ ante comitia expendit. Minor ſum, D Ppeotuea
inquit Jacob, eunctis miſerationibus tuis. Unde- ,, id
nam veròô comprefſſa Patriarchæ arrogantia? In A airiſe
baculo meo tranſivi Jordanem iſtum. Ridebam in Mn
coràm ſuâ virgâ in pueruli epitomem contractum umumrn
iri Eliſeum! Ità ego ad aſpectum mei baculi de- Qüninan
tumeſco, ut ferendo oves pauculas non ſim. Duas Pretr.
planè turmas non capio. Mundum meo capini u .
impoſuere Cœlites, dum dormirem, propagatum nn m
me iri edicendo ubique terrarum. At capacem h
Mundi grex implet, ne dicam, inundat. Minor un
Iſum cunctis miſerationibus tuis. Nimiruùm pere- loltmer
grinatorio ità occupor haſtili, ut locus opibus, kr aal
regniſque non ſuperſit. Non enim ſceptrum intra n ſad
ſe capit, qui à ſe baculum ſuæ peregrinationis nen N
non rejecit. Quâ enim ratione Sceptrum dexter ingiimen
corripiat, ſi dexter haſtile retinear? In baculo “

meo, inquiebat Jacob. Vides necdùm eum vete- en

ris argumenta inopiæ ejuraſſe. Ideéque coronam II Nleep,
non adoptat, quia Paſtoris virgam haud quaquàm 4 K
abdicaverat. Niſi baculus privignus evadat, am- Urien
bitio Sceptrum non parturit. Tum enim adſcri- t in 1
à& n ie

bimus trabeam, quùm priſtinam proſcribimus 4 ann

paupertatem. Sui meminerint baculi Auhici quo
Jordanem trajecere, ne Tagum ſitiant, Hermum-
que pertentent. Ne in murice demergare, è tuo
hino non emergas. In freto enim Aulæ is dun-
taxat naufragium non facit, qui nunquàm è fun-
do enatat. Eſt enim fundus, non tam profun- or

dum, quàm fundus; in quo beatitatis & requie- da,e, 17. i Ari⸗
tis legas meſſem copioſam. Si emergas, demer- re ⸗ u Amin
gêre. Sententiæ porrò meæ Natura ſubſcribit, cu- cvenitione Un,i
jus ductu Maris ità inſtitutæ viciſſitudines ſunt, 1 . end Dro
ut tempeſtates graſſentur in ſummo, enerves in viin. 8 iynmar
medio ſint, nullæ veròô cieri poſſint in imo. Nam Religioſa karrs
ut effrenatè fretum inſaniat, palmos infrà duo- ignobilis. 18 lle
deviginti nunquàm fremitus penetrat; immotæ- 6 uder
que ludunt Nereides inter coralia & margarita, N⸗ Uhei
ſi ſub⸗ Aine d

eſi
uce e
Nenmin
uuchn
ai
amane e
n connte
llgeken;
n unmdn
nen niſeii⸗
mint
Hicletze
h Heng
He dd
ibo, ie
rballi d
iten ln
Ae. Nin
, Gini
tnoſeſtut⸗
N dkenatm,
ſbimnimd
iſenonmi
lieinin
l. N,
lurtu ⸗
2 Angeill
iun. M
wen ni
wmeibeit⸗
ANNul
Com weniß
en, nen
. Mche
inuts
NMnunſe
n Peus
e erſiuin
eplnd
denl V
CAnmenk
edgteine
kadu
Ouenalt,
vlitn/

al ig

Eem
funt

In im ſi ſubſidant), tum quoque quùm maris æquor aut
rtn in Alpes aſſurgit, aut dehiſcit in voragines, Su-
non eſt. Peris æquè Inferiſque violentum. Hinc malacia

fruitur Jacob, impendente quamvis ſibi, ſuiſque
naufragio, exitium Eſaü, cædémque turmis in-
Gen. 32. halante. Timeo, ne forté veniens percutiat Ma-
10. 1. trem cum filiis. Cümque dormiſſet ibi nocte ülla,
Jeparavit munera Eſaii fratri ſuo. Quæ ad-
ventantis procella hoſtis & fratris? Quæ verô
malacia quieſcentis! An non Eſauü ciebat decu-
manos in Jacob, cui cum quadringentis occurſa-
bat? Noônne Jacob uniones conchis educebat,
eruebâtque coralia, qui fratri munera in tanta
trepidatione ſepoſuit? Congiaria & recubitus non
exagitati argumenta pectoris ſunt, ſed recreati.
Continebat nimirùm ſe Jacob intrà veteris con-
ditionis arenas, & baculum peregrinationis ſuæ,
àcram quaſi anchoram jecerat, non projecerat.
Qui ſe dudùm exulem, erronémque meminerat,
fugari, abigique non timebat; nec ad manticam
redigi metuebat, qui ſe ad turmas perveniſſe
ſciebat à baculo. Nunquam tam inops regrediar
ad parentes, quin ab eis egentior non diſceſſe-
rim. Uxores, ſervéſque percutiet Eſaü? His or-
babor, quibus à patre profugus carui. Care-
bo, quibus tamdiu carui. Non turmas in
Syriam invexi, indè huc eas deduxi. Reviſet
lbid. 740. me Rebecca, qualem emiſit. Ideò conflictatus
hcèêt & anxius, Minor tamen ſum cunctis miſe-
rationibus Dei. Nam ut jactum faciam mercium
omnium ad fluenta Jordanis, me nunquàm ba-
culus deficiet, quo dudùm flumen tranſiniſi. In
bbaculo meo tranſivi Jordanem iſtum. Si ſuperbi-
Pciſ. rem in hoc littore, foœdioris ſquamas lepræ tra-
bromoti, herem & Jordane, quàm ſit olim Naaman hoc
rgt ipſo profluente reſterſurus. Meæ proptereà imbe-
naque ſor. Cillitatis & tenuitatis conſcius, etiam dùm penè
ris. capior à fratre, Dei erga me largitatem non ca-
pio. Minor ero, ſi caſtris exuar, quàm ſum;
ſed minor nequaquàm ero, quàm fuerim. Ade-
