tùm, aut viſui, ſed famæ Moles jacitis Luculla-
nas. Hæc ubi ſpectaveritis, Achabo domum, ſi
placet, objicite.
Ità in nos garrit, séque tuetur Synagoga. Pa- VIII.
trimonia interdum immenſa voluptatibus proro-
gata, perfoſsique montes ad illecebram ſcate-
brarum. Quibus cùm completæ hortorum piſci-
næ fuerint; quis nare is addubiter Cerum, à
quo non Jonas ſervetur, ſed paſſim Equites Chri-
ſtiam glutiantur? Surgunt clivis ædes impoſitæ
marmoreæ, cùm Templa non uno in loco ſqua-
leant lateritia. Hæc ſi reſciſſet Synagoga, quis
nos ab accuſatione vindicaret Hortenſius? Non
veto Civibus villas, non veto & Principibus &
Levitis, ſed in iis modeſtiæ meminerint, ſed, poſt
A 2 ſibs

IX.

2. Reg. 7.

2.

XI.

Templo-
rum negle-
btus, à-
dium verò
cura lu-
zisſque.

Templa
accuratè
reparanda.

mini quernà abnuiſlet teſſella

Oliva in Eſdram.

ſibi extructas ampliſſimas Domos, aut Domum
Deo, aut Ædiculam ſaltem fabricentur. Aliquid
Ohriſto impendamus, cùm tanta in uſum luxum-
que noſtrorum expenderimus. .
Ergo Cyrus, nullis pro ſe thermis extructis,
Templum Numini molitur; idque agit & Suſis
educatus, & Babylone potitus, & idolis incurvus,
& ſeptus catapultis, non Sacerdos, ſed Princeps,
pugnax, non iners. Et Chriſtianis in Provinciis,
nullis aliquando Eccleſiarum ſartis tectis, tot à
fundamentis ædificia, Villaſque taàam Prætor en-
Citat quàm Inſtitor, quarum munificentiæ ſuo-
rum nemorum faſces, ſi vigerent, ſubmitterent
non invitæ, & Miſena Plinii, & Tuſculana Lu-
culli, & Adriani Tiburtina? Et non pudet ex-
penſarum? Et luxuriei non piget? Et ſocordiæ
non pœnitet? Damnem in ſarciendis Templis in-
curiam: an in comendis ædibus incuſem diligen-
tiam? Utrinque petimur Chriſtiani, cùm utrâ-
que Cyrus labe caruerit.
Approperatum ramalibus mapale ſat olim erat
pro domo. Nobis vix domus ſufficit cedrina.
Quam victor David & regnator expavit, necdum
Dei Arcà locatà in ſmaragdo. Dixit enim pien-
tiſſimus Princeps ad Nathan: Vidiſne quòd ego
habitem in domo cedrina, & Arca Dei poſita ſit
in medio pellium 7 Non incruſtatis pario lapide
muris, aurôque fornicibus irradiatis, ſtratôve
achate pavimento, Davidis regia Terræ Coœlum
exhibebat: ſed arcendo frigori cedro cella veſtie-
batur. Ea tamen viſa eſt non reparatio Principi,
ſed luxuria: quòd deſignatis à ſe ſtructuræ mira-
culis necdum Arca Dei inferretur. Nam quod
eam ſordere dixit in corio, non ideò dixit, quòd
aurum gemmæque deforent Tabernaculo, cùm
nihil non micaret, fulgerétque intra, circum-
que Arcam: ſed quòd longè uberiorem Arcæ
cultum, quaàm regiæ ſtatuiſſet. Et non nos tædet
picturarum, ornatuumque, quibus domos in ga-
laxias reformamus, ne populeo quidem interdum
laqueari ſat Templis contra imbres munitis?
Scio loco non ignobili malè conditam in Al-
tari Euchariſtiam, ad quam mures irruperant,
Arculæ oſtio perforato. Quod cùm præcaveri
difficilè poſſet, vitio verti nec Curioni debet, nec
Dynaſtæ. Id me lethahiter pupugit, quòd nullus
poſticum obſtruxiſſet, ſed chartacea Dominicæ
conæ effigies adpreſſata foramini hiatum Arcæ
eò fœdiùs prodebat cœlo, quò illum mortalium
oculis callidius ſubducebat. Doluiſſe credide-
rim plus illo Arcæ vulnere Chriſtum, quàm ſui
pectoris ulcere. Nam è latere perforato emerſit
Eccleſia, quæ JEsUM coleret: & corroſo taberna-
culo irrupere ſorices, qui Chriſti ſaltem vela
corroderent. Cum prælertim, quæ de plaga
lateris manavere Sacramenta, admiſſi per foramen
glires exugerent, deleréntque. Et tamen pa-
tente Scorpionibus & Lacertulis tabernaculo,
Toparcha oppidi domum non unam ſibi poſte-
riſque ſubſtruxerat auri ſumm planè immodicà.
Hæc à me, non audita, ſed viſa, cùm iter age-
rem comploratâque portenta. Aboleviſſet ea
ſanè Cyrus; qui, ſi merallo caruiſſet, detractâ
ſibi coſlula, ut Eccleſiam ſanctiorem ſcilicet
Evam, & vigil Adam & ſanior reformaret,
foramen obſtruxiſſer. Nam, qui Templum in-
ſano ſumptu ignoto ſibi tùm pene Deo deſigna-
bat, vilo in terris Verſatôque cum mortalibus Nu-
conſulere, quò à ſe
Procol arcerer Divinitas ſtelliones: Quæ quam-
vis inacceſſa, aviaque injuris ſit „oculis tamen
noſtris, niſi iis perſiet impervia, laborat illa, ſi
non ſuaâ labe, tabe certè vitiéque noſtro. Spe-

Ctatiſſimus Uriæ in Arcam eſt cultus, qu ſub Uries
tentorio demorante, ſuas Miles ædes expavit, 9udm im
aitque: Arca Dei, Et Iſraeli & Juda habitant in Hinte oo.
papilionibus, & ego ingrediar domum meam à Per- cam
foſſo à ſoricibus Tabernaculo (pudet ſanè voca- 1. Reger.
bußhi, ſed rei me rapit eòdem revolvitque indigni-
tas) an domum tot ſtructam impenſis exauxiſſet
novis ſubinde ſumptibus Urias, quem tecti piguit .
pellità tantùm Arc in caſtris Iſraëlis? Hinc fortè
deſignandi Deo Templi Cyrus ſtimulum hauſit,
ideòque anno regni ſui Babylone primo, princi-
patũs nondum rebus conſtitutis , excitandam Deo
coœli Domum edixit, crediditque tùm ſtaturum
Perſarum imperium, ſi Judaici Templi funda-
menta jacerentur. Is enim ſuam bene domum
ſtabilit, non ſi domui ſuæ, ſed ſi Dei Domui ja-
ciendis fundamentis, animi, regnique curas ine⸗
tendir. Quod diſquirendum mihi hoc loco eſt,
an ſcilicet ſuis benè rebus proſpexerit Cyrus, dum
ſpretà ſuâ domo ærari gazam Templo deſtinat,
erogâtque. Nam, ut religionem Cyri hic nemo
non probet, prudentiam fortè deſideret aliquis;
cui videri poſſit auſpicatus imperium a Templo
Princeps ſanctior, quàm fortior, hoſtiarumque
ſtudioſior, quàm laurearum. Nodum quæſtio-
nis incidet, quod jam ordimur, libri hujuſce in
Eſdram primi caput ſecundum.

4

IN anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum

Domini, & c. I. Eſdr. I. I.

CAPUT II.

AN, deſignato Hieroſolymis Templo,
haberi, cenſerique debeat Cyrus Re-
gum pientiſimus tantldm, anne verò
Prudentiſſimus quoque & fortiſimus ex-
teterit , pro Arce, Templo, in munimen
imperii, ecitato.

EMO eſt, qui Cyri pietatem non ferat in .
œlum, quôd regni ſui anno primo Tem.
plum Numini moliatur. At hæc videri poteſt „zelti⸗
communis aut cum Levitis virtus, aut etiam cum videts-
Monachis. Nec defuere, qui Babylonicis re- Ae Negi
mollitum deliciis dixerint Regem, tranſducétum- Templa.
que propterea non invitum ad aras ab arcibus. Sed e⸗
Mactare Rex debet, inquiunt, Tribunos ,non Hn: ee.
arietes; aut ſi ei popam agere libet, tranquillitati cenſura.
publicæ Elephantos in luct ſacrificet loricatus, Dea
non in fano Oves litet linteatus. Nulla Rege Rexrtuea-
dignior ara, quam Oethæ ſtrues, in qua furen- e -
tes Hercules ardere jubeat. Cataphractus ergo peum co-
Victor hoſtes evertat, urbes muniat, claſſes in- las.
ſtruat, legiones ſeribat, legat equitatum, indi- Sour K.
gnatum pontibus Araxem compeſcat, obſtantes Aeyh.
conatibus ſuis Alpes quadrigis inſternat, fines arke⸗
imperii communes habeat cum Naturd, ulti- Giruualia
mam terrarum Thulen oſtium eſſe faciat præ- cgteris pra-
dæ ſuæ; nec patiatur, ſi Princeps eſt, inverſis erende
in ſe plantis Antipodas diſcurſare, ſed pronis hu- bus.
mi vultibus eos cogat, doceâtque non calcan- üni
dam Regum majeſtatem, ſed adorandam iis quo-
que eſſe populis, quos nobis Mundus opponit.
Hæ Regum curæ, ſtudiâque ſunt propria. Præ-
ficiuntur enim provinciis Principes, ut imperent,
non ut pſallant. Nam Templa deſignare, Le-
vitarum,

vel à Regi

untn, ſon
s or al,
ſoicraun,
ii enll . .
nis, lnen i
aen. Me⸗
4 brhante n
cl⸗ ſemuſin
1 aa, d t
, nut
14 Tenpin, N
Su GemmMn Al
44 uſn t
lel.
Terumnon
ekkan
nengbtip
ekn, Ed exen
Aſikr: Ve ne
Aunbis, aut
el Divimi⸗
Ne ſeſitat, ⸗
latn wictimar⸗
Imovet &
e Nle polle,
2 eno, hiſ pro
lit, gui clall
2 En, Regum
t, Colique
Qurumngue o
Ii autenn coni
EE Püncipum
mereni hleben
nulum propi
Obe ſruere
UIA Numimis
dieleit, aln
.
Il. Mäcrzi⸗
glo d hane
Mmmane Nan-
CElD, Eegratu
14. Ulr uchneciu
A omili
Ar. Hatanit. 4t⸗
14 Cnler, arceſ
1ias En eumckuru
u n, aizt,
e b heub nan
en. iiſo, Fen
4 ngke, inche
“ mell 4b,
N1 llare 1
N Ftm an

/ s

oſel. A

Elenz, Kundtr

Kimelun
Ne Mind
, ectenden)
Ne Iin N
d lemi 1
am bene in
Aſe Doni;
regnigte u,
ihi or l
ererit e
nTengb d
den Oitkn
ecliet i
nperium Ia

N

i Regnle
etur welin

Mi. Iyl

Il.

ſehhnin lus
ben ik.
tiin, Alr n

nplo,munn

etaen un i
iamm Eink
lr her ki
ins,antin⸗
i ebjlidt,
gen, ldle⸗
A as h 8
,, Iibung, u,
elbet, an ,
ſctitcet iah,
nes, Ui e,
Cingimdluch,
nnit, i,

atomn, .
Gitatumn, .
Mn;

oneſa,

gs ient, nn⸗
un Nendi, /3
nneß chun
eli,,

De Cyro Rege. Cap. II.

vitarum, non Regum eſt. Proſiciat proinde Cy-
rus normam, & enſem ſtringat; aut, ſi ædifi-

Toiree Ciis ſolicitatur, caſtella extruat, non Templa. Ità
atri⸗ . . . .
V are. ſpuria exululat Sapientia ; omnibus capta mem-

la. bris, unam ſi linguam excipias, undmque ven-
h. trem. IIlà enim latrat, hoc vorat. IIlà inundat,
Gult. hoc haurit: hoc vivit, illà interficit; neſciaſque,
Iigratitu. pernicioſiuſne vomar ſui venenum animi Politi-
do erga Ca, an ſumptuoſius alienæ menſæ delicias abligu-
Deum. 2 iſſe 1†: „.
azeitas Tiat. Hanc ſi Cyrus audiſſet, non Hieroſoly mmis
norxia. Templum, ſed arcem Babylone condidiſſer, &

Dignüas cheatrum arci aſtruxiſſet; ur, quos domare ſatra-

non rai 0 „ . B .
dementat. Pas non poſſet immanitas, eos laſcivia enerva-
ret.
II. Verùm non religioni ſolùm, ſed ſecuritati quo-

que deſignato Cyrus Lernplo proſpexit. Niſi ta-
men gloriosè Deus, non hoſtiarum ſe Deum eſſe
jactat, ſed exercituum; nec ſuis vané teſſeris ap-
Prov 8.5. pingit: Per me Reges regnant. Neque enim aut
elumbis, aut iners, aut vulgaris, plebeiâque
ità eſt Divinitas, ut citra imperi ſellas, graduſ-
que reſiſtat, diadematum ignara, gnarâque dun-
Felickas à taxat viétimarum. Quin thronis aſſidet, iiſque
Deobpendé Sz admovet & exturbat, quos viſum ipſi aut im-
Nihil re- Peraré poſſe, aut exulare debere. Quod cùm
ier Dium nemno, mii profligatiſſimæ fidei, inficietur, planè
Huni,n,; ſapit, qui claſſium ſibi ducem, legumque præſi-
omria en. dem, Regum Cæſarumque Dominum demere-
bit. tur, colitque Templo edicentem per præconem:
Quicumque honorificaverit me, glorifcabo eum:
. S. ². qui autem contemnunt me, erunt ignobiles. Hunc-
ne Principum Deum lenire victimis, ariſque de-
mereri plebeium eſt, Cyroque indignum? Quin
nullum propius, ſæpiuique adire Templa, araſ-
que ſtruere oporteret quàm Regem: quando in
und Numinis dexterà cor Principum aut con-
quieſcit, aut fluctuat, prout Divinitati allubeſ-
cit. —
III. . Edidicerat id ſanè Jacob, nullo quamvis Ma-
giſtro ad hanc Philoſophiæ perſpicacitatem in-
formatus. Nam cùm promiſsâ in humum ſcalà è
cœlo, regnaturum ſe eſſe intellexiſſet, Cyri pro-
luſit architecturæ. Terram, in qua dormis, tibi
dabo, & ſemini tuo. Quo ille excitus oraculo;,
ad promiſii ſe ſe ſpem, conſequutionémque com-
paravit. At quid agat opilio regnarurus? Arma
conflet, arcéſque moliatur? Bene eſt: nam ca-
ſtra extructurus, ipſum, in quo cubaverar, ſa-
xum, erigit, formâtque munimentum. Jurgens
ergo Jucob mané, tulit lapidem, quem ſuppoſuerat
capiti ſuo, & erexit. Et erexit! En caſtra, val-
lumque, inchoatâve muniendis urbibus propu-
. Enacu. Abjecit hic jam pedum opilio, nec cau-
Poliice las, ſed arces meditatur. Meditatur, inquio?
Tanplo. Fabricatur jam eas, ſublatum humo lapidem,
rum orna- quo uſus fuerat pro pulvillo, in caſtri pinnas mu-
taturus. Gratulor tàm citò juvenem principatui
ſuo conſuluiſſe. Virgam curvabit in arcum, de-
miſsâ ad ſe ſcalà evadet in muros, utetur ſaxo
Peo vallo. At luctæ proluſurus cur muſſat ado-
eſcens, funditque oleum? Orar, ſi neſcis, aram-
que excitat, non caſtellum. Regnaturum prima
inhibet rehigio, cruorémque ſitire docet, ſed ho-

Gen. 28.

14.
Ad impe-
rium ſe
Jacob ac-
cingit Al-
tart. 4

§. Zacob.
Ibid. 18.

Arma ve-
riera.

Tbidem. ſtiarum, non hoſtium. Tulit lapidem, & erexit
in titulum, fundens oleum deſuper. Non muni-
tione, ſed dedicatione propugnatum ſe iri putavit
Jacob, objecitque in ſuum procurſuris hoſlibus
Gen. 28. . Am terribili. 1
e 28⁸. regnum aram pro Arce. Quàm terribilis eſt, Inquit,

locus iſte! Non eſt hic aliud niſi domus Dei, &
porta cœli. Terrorem ſibi, non religionem Dei
domo fatetur immiſſam. Et cùm terreſtre quodam-
modo Cœlum ſint Templa; inde, ut rores ſtil-
lant frequenter, ità non infrequenter micatura
Eithic. Commentat. Tom. III.

efſe fulgura ſcias, quibus ſi juſtus percellitur;,
procul dubio barbari elidentur. Terribilis, in-
quit, eſt locus iſte. Utque formidinis ſcatebram
erueret, panderétque: Non eſt hic aliud, addidit,
niſit Doemus Dei. Quaſi Principibus teſtaretur de-
ſignatus à Deo Princeps Chananitidis Jacob: Ter-
reri optatis hoſtem, premique vulgus? Domum
Deo coœli ſubſtruite. Arx iſta eſt, quam vel in-
viti reformident adverſarii. Eſt enim Dei domus
terroris ſtragiſque latebra; utque oleo perfun-
ditur, itaà ſanguinem profundet, recreanda thu-
re, & ſulphure terrtura. =ð
Prodiere propterea non ſiolati & Templo An-
geli, ſed falcati, non meſſuri ſoluùm urbes, qua-
rum ità pinnas, quaſi furoris ſui ariſtas & ſpicas
ſecuere; ſed botryonum ità compreſſu ſævituti,
ut cruore Mundum inundarent. Et alius Angelus Apoc. I4.
exivit de Templo, quod eſt in cœlo, habens & ipſe 17. & 20.
falcem acutam. Et calcatus eſt lacus, & exivit ſan- Angeli 2
guis de lacu uſque ad frænos equorum, per ſtadia Templo
mille ſexcenta. An bic quoque imbellem Dei rnne
domum eſſe ſubmurmuratis inſipientiſſimi ſapien- zi.
tes, damnatiſque languoris Cyrum imperium à
Templo auſpicantem? Non thuribulis ad illece-
bram perlitantis Dei domus inſtruitut: armatur
falcibus, iiſque non ruſticanis, ſed militaribus,
quos in alienam planè meſſem immiſſuri ſunt
Coœlites, ut provincias demetant. Ad uſque
equorum frœnos cruor intumuit, quem progreſ-
ſi Templo Angeli effudere. Is enim, pro lu-
ſtrali aquâ, & Dei domo liquor emanat, pollutam
criminibus Mundum hoc uno lixivio ſanguinis
reſterſurus. Quàâ ſanè alluvione Chriſtiani nomi-
nis hoſtes obruerentur frequentius, ſi Cyrum
Principes imitati, & parciùs arces provinciarum
ſpoliis ubique jacerent, & à theatris circôque in
Templa nummis averſis, labentes Dei ædes
ſarcirent; ut, iis ſtantibus, hoſtium munimen-
ta fatiſcerent. Nutarent barbarorum profectò Templa,
caſtra, clauſirâque, ſi plures Chriſtiana Reſpu- ma c
blica haberet Cyros, & Pompeios rariores. At zanda.
theatra ſpectantur ubique, ſurguntque ſcenæ; Spectacu-
quibus extruendis non latifundia modò impen- a.
duntur ab Imperantibus, quod profuſioni pro- Luxus æ-
pius eſt, ſed à Prætoribus regna prorogantur, duße iorums.
quod non rapinæ proximum, ſed latrocinium me-
rum, & verum eſt. Non orcheſtris regnum Cy-
rus circumvallat, ſed ſui clauſtrum imperii Tem-
plum jacit Hieroſolymis. Illis enim mores civium
noverat corrumpi, hoc ſperabat vires hoſtium at-
terendas.
Nec vana ſpes; ſi præſertim, quid Judæis, V.
authore Samuele, contigerit, expendamus. Mo- Miſſe celes
rabatur cum tribubus Samuel in Maſphat, ut pol- hnas is
lutum idolis populum luſtralibus ad aram victi-
mis expiarer. Quod cùm apud Philiſthæos ho- A Samus-
ſtes Gazæ percrebuiſſet, erupere illicò cum co- 4 a:
hortibus ſatrapæ improvidum, diſcinctümque Bia de
Iſraëlem deleturi. Ergo imparatis advermiſſe ho- bellatum
ſtes nuntiantur. Trepidatum ubique, paratàque „
fuga ab Hebræis: quos unus & in officio conti- E,
nuit, & ſperare optimè Samuel juſſit. Quid por- Ferſecurio=
rô illum actitaſſe credis in tanto vulgi diſcrimi- nunn acc
ne, tantâque curà? Exceſſiſſe raptim eum Ta- “
bernaculo credes, projectiſque vittis caſſidem in-
duiſſe, extuliſſéque ferocem ſigna à ſuis in hoſtes
ſtragem averſurum. Id ageret Afſyrius Holopher-
nes; nam Hebræus Sacerdos & Princeps alià hoſté
arte fugandum ratus, non equitatu, ſed victimis
Philiſthæos in ſuos fines non ſine ſtrage, cædéque
multâ & compulit, & retruſit. Aſcenderunt Jatrapæ 1. Keg. 72
Philiſtinorum ad Iſrazl, inquit, Ouod enm adNne 7
Klii Iſrazl, timuerunt. Tulit autem Samuel agnum
2 labten.

IV.

6 Oliva in
actentem unum, & obtulit illum holocauſtum in-
tegrum Domino. Inſidentur à Philiſthæis oppida,
arcéſque incenduntur, populatâ paſſim regione,
agrôque vaſtato, & ſacrificiis Princeps diſtinetur,
languétque cum tribubus? Scilicet, nune opus
hoſtiis inter pharetras, & ſuccedentibus jam ad
effracta ponè moœnia hoſtibus, benè Agnus op-
ponetur Arieti. Complorata res eſt, ſi tot in vos
incurrentibus lupis unum pro vallo pecus objici-
tis. Tentoria, ſi me audis, non Tabernacula ſubi-
bis, Samuél. Neque enim Scænopegia viruerunt,
ſed Bellona perſtrepuit. Agitur de capite fortuniſ-
que tùm tuorum, tùm tuis. Infulas proinde diſ-
cindito, galeâque munitus pilis, teliſque hoſtem
arceto, non eum otio, pſalmiſque prolectato.
Perſtat in ſuâ nihilo minus Samuẽél pietate, litat-
que, non bellat. Non bellat? Immòô verô ſtre-
nuiſſimè ſacrificio debellavit. Factum eſt autem,
cùm Samuel offerret bolocauſtum, Philiſthiim
iniere prælium contra Iſrazël. Id ego timebam ma-
ximè. An non erumperent à caſtris undique Pa-
læſtini, ad aram torpente Iſraele? At Samue-
lis, quàm mea, & fortior ſententia, & felicior
eſt! Siquidem cæſus à Samuele agnus cæcidit
Philiſthæos, excuſſis in eos non arcubus, ſed
fulguribus. Intonuit autem Dominus fragore ma-
gno in die ülla ſuper Philiſthiim, & exterruit
eos, & cæſi ſunt à filiis Iſrazl. Arieti opponi
Agnum ridebas? Tantùm victima ex altari vi-
rium hauſit, ut, qui eò Agnus acceſſerat, fa-
tus in ara hiſtrix, in hoſtem tela evibraret
pro ſpinis. Parum eſt ex Agno hiſiricem evaſiſ-
ſe. Elephanto bellacior, ferociôrque in irruentes
agnus, non barritu exanimat cataphractos, ſed
tonitru.
Quòl d ſi fugax pecus tantùm ex ara haurit ſpi-
rituum, ut occidat occiſum debellétque conſum-
ptum, quid Regi virium non accederet & Tem-
S. Melchi- Plo? An fugier Princeps, poſt hoſtias, galea-
ſedech pro- tus, ſi vittatus in ſacrificio Pontifex effugat Pa-
Finar y læſtinos? Hanc longè ante doctus pugnandi ar-
ziße abra- tem, & docturus Melchiſedech redeunti & præ-
, lio Abrahæ non laureas obtulit, ſed liba. At
Gen. 14.rs. verò Melchiſedech Kex Nalem, proferens pa-
nem & vinum, benedixit ei. Quaſi ovanti Pon-
tifex ſucclamaret: Viciſti, Abraham, Reges
non minus quatuor; ſed eos in hoc pane vici-
ſti. Tuum, ut poſiea Gedeonis, telum, fili-
go eſt. Pugnaſſi, ſed ſacrificio fortiùs, quàm ſa-
Hic te calix extulit, ut futurum

ITbidem.

Ibidem.

VI.

. Abra⸗ 82 .
bam vidit riſsd graſſatus.

ae,. poſt nos Moſem mare efferet Erythræum. Sed
: & vieit, unum Moſes Regem toto vix deprimet pela-
Arma ve- go: Cyatho tu Reges plures adobruiſti. Imago
riora. enim iſta ſunt ſacrifich, quod tu animo men-
téque præceperas pugnarurus. Nam, ut certiùs
triumphares, naſciturum & tuis aliquando poſteris
jam tu, ſine Sara, mente JESUM concepiſti, ut
eum, ſine viro, ſuis Virgo ulnis complectetur.
Vinum proinde & panem accipe triumphalem,
in quo ſe Chriſtus convivio condet, ut Eccleſiæ
palmas proſerat immortales.
VII Ità & debellabantur à Patriarchis Reges an-

tiquitàs, & triumphantibus plaudebant Amtiſti-
tes. Adſcribebatur victoria Templo, & præcon-
ceptis animo libis, contra grafſatores præliaban-
tur Patriarchæ. Sacerdotes interdum, ut pugnent,
hoſtias negligunt, & ſanguinem profuſuri, vino
abſtinent, quo palmæ rigantur. Litare piget, &
placet decertare. Cümque Cyrus, ut regno con-
ſulat, Templum inædificet, intendâtque ani-
mum victimis; abſcedebant olim ab aris, ut
ſæpe in ſuis Epiſtolis plorat Bernardus, aliqui
Sacerdotum, ut Legiones ductarent: ſed eventu

Eſdram.

/e⸗
tàm improſpero, ut, qui litando habituri fuerant e ia
pro telo Deum exercituum, hoſtiis deſlituti cade- 1 ui Et
rent non incruentæ furori hoſtium victimæ. en Deus,
Dominus quaſi vir pugnator: Omnipotens nomen VIII. ſu Coorum
ejus. Currus Pharaonis, & exercitum ejus projecit in Exods.3. uretun
mare. Hæc cùm audiunt, ſpectântque Tonſu- 1 rica l
rati, interceptum ſcilicet Pharaonem rubri ma- rw;
ris vorticibus, id tamen ipſi, non litando, fre- e gi
tum exiccant; quôdque, hauriendo, adverſariis d, Renun
funderent perituris, iis, non potando, exhau- nin⸗
riunt, ut evadant. Hæccine ars prælii eſt, pu- vern
gnaturos ore animôque diſcludere pugnatorem? Liarege- ne ſera
Aut mentitur Moſes, aut bellaces Myſtæ Bernar- emt, ſi qui Gnge en
di ætate delirabant. Nam ſi Dominus quaſi vir Iuced, ain! on
pugnator, bellatorem profectò excludunt, qui pro fde di⸗ bfl W 4
Deum haurire abnuunt, ut prælientur. Et, ſi micdar da- r
quadrigas Mare rubrum intercepit, compertiſſi- Miſi he. c
mè inſaniretis, qui ſacro abſtemii calice deſigna- Tranda. r
tum illo pelago mare ſanguinis efficitis non li- nm aniſt
tando, ut nuſquam contra hoſtes & nullum l emi ha
ſit. Huc tandem evadit faſtiditum Sacerdoti- siDomms op
bus Templum. en Lihan e
In quod cum Goliæ telum ſit illatum à Da- IX. Uns Lhi
vide, indéque ab eo, Achimelechi permiſſu, ex- 1. Reg a, Et bituro
promptum: quis non videt nullum Templo pu-- n Oli, let el
gnacius, munitiuſque patere armamentarium, r ClnMem
non Levitis tantum, ſed Ducibus quoque atque a nun Iix in
Tribunis? Atque utinam eò ſæpius Chriſtiani Nna, ego
milites penetrarent! Noſtra nobis parciùs ſpolia en ellit Abr
objicerent Arabes, nec ſuas noſtro ſanguine lau- ultdtu, Adu
reas irrigari palàm omnibus Scythæ jactarent. Ve- , 2m, Migelato mna
rum quùm Monachorum latebræ putentur Tem- Sotrata 4 * enlaumm ebit

pla, ea vix ſubeunt, visuntque Tribuni, dome- Templa de mn Iinl Ngeſ

ſticis ſacellis (quæ in domorum angulos, tan- S n Mnnn,ne
quam vinctorum ergaſtula, relegarunt) utcun- locs Wl n Clͦ filina
que aditis, non ut ibi Numini obſequantur at- Sande ia n gih en
tentiùs, ſed ne in Templo adeſſe Deo aut pu- ſmige ir
bliciùs videantur, aut vulgarius. Equum circum- Elatllr enp
agere, tubo glandem plumbeam & virgul in- Cellleſkean
fodere, & ſulphurato ad ſtragem hominum m- inieib: len
tro diſcutere, id equeſtre & imperatorium apud n. “
eos eſt. At Numini flexis genibus ſupplicare, li onentoe
degeneris putatur & ignavi. Ita Nobilitatis apud in ederes un
nos flos eruditur ad lauream. mi eluxione
Non ità verò naſciturus à parentibus Samſon 3l hamo adit
excipitur, qui deſtinato victoriis triumphiſque meni iug
puero non galeà obſtetricentur, ſed ard. Tulit ſudic. tz. da eli
itaque Manue hœdum de capris, & libamenta, 18. e ropior
& poſuit ſuper petram offerens Domino. His arti- Sen. ole
bus proluſere filii ſui facinoribus trophæiſque pa- ore. filei⸗ 5
rentes optimi. Hoc Samſon hœdo roboratus in Rlan
Leonem irruet impavidus. His melius libis, Ein )
quàm leonum adipe fabuloſo ſaginatus, ante- ü hann
quam natus, Hebræus Hercules, mille hoſtium Kennn
cecidit, unâ uſus jumenti mandibulâ pro clava. nce
Litat ſupra ſaxum pro puero victimâ, omni fi- br: 1 DM l
miorem, duriorémque lapide præſtitit Ducem, garaur re *“ kn.
cujus non nutaret ſolum impulſa, ſed quatere- ur eard. n “DL
tur & rueret adverſariæ Fanum ſuperfiitioris. “ 1
Enimveròô ità dimicant captivorum quoque fili ie in
(id enim temporis Philiſthæis Ifraél ſervwiebat) kimn
ſi ad triumphos non tam telis, quàm hlbis ini- in⸗
tientur, nec quadrigis invehantur ab bravium, ud
ſed eò ſeſe incitent ex altari. In arenam parens nng
Samſonem à petra tranſducit. Ideéôque funda- 6n peni
tum in ſaxo Capitolium gloriæ Duci nunquam K Mreſch
non patuit, vel explicatis pro cohortibus vulpibus, herhhni
vel ſupplicio ſepulchrôque ſuo de Palæſtinis au- kraumz
daciſſimè, fortiſſiméque triumphanti. Tulit hæ- Tbidem, uutt, l
dum, & libamenta, & poſuit ſupra petram. Huic Un, ge
ſeſe robori parem fore iperavit Cyrus, ſi for- e Ade
tunæ ſuæ rotam in quadratos templi lapides de
complanaret, traditümque ſibi terrarum Or- ¹ Ah

bem

nig eikeit .
Toſes & nl
ſidium Konn

Nſt ilmm:d.
Eechi enihiet
lum Tembh
armamehiin
bus gken
ſeſin iti
nobis atikfi
oltro ſngirt⸗
thægdinetſ⸗
bre puenule,
rumn angll
rekgenm un
ini tenuu:
delle Douß
i6. Eumdn-
eam Kiu:
gen hinmnd
impenaningl
1 ot.
genubus aii
la Niuil

Pwentbul
Arig int,⸗
u, Eel 1 1
. Vunmn iff,
bus noſtei⸗
Ned mu
Ps neiu
) ſaginan
d
udbil ſuin
ichni, wn/
e grlii ,/

De Cyro Rege. Cap. II.

bem A Deo fortunæ pedibus ſubduceret, loca-
rétque ſupra petram extruendæ à ſe domus Di-
vinitati. Et Regum ſanè coptis, conſiliiſque fa-
veret Deus, ſi ſtructas ab eis ſibi aras beneficio-
rum ſuorum rore perfundere poſſet. Reſpicit
quaquaverſum Deus, ſi qua ſibi pateat Aræ no-
va fabrica ſubmittendis e cœlo ſuppetiis Princi-
pi laboranti; ſed non muhtis Deo ſtructis altari-
bus, divinorum impetus, defluxuſque mune-
rum cohibetur, excurrendique avida beneficen-
tia ſuum intra ſinum cogitur reſtagnare.
XI. Ne verèô tua tibi imponeret negligentia, in-
curiâque ſacrorum muſſaret torpenti, haud ex-
citari Numen aris in tutelam noſtram, ſuas al-
Gen. zr. . loquentem conjuges Jacob audiamus. Dixit An-
gelus Dei ad me in ſomnis, Jacob? Et ego reſ-
pondi, adſum. Vidi omnia, quæ fecit tibi Laban.
Ego ſum Deus Bethel, ubi unviſti lapidem, &
votum voviſti mihi. Nunc ergo ſurge, & egrede-
re de terra hac. Tutelam hic ſané ſuam Iſraëli
Jacob à ſe Dominus oppignerabat, quâ inſequuturum poſt
olim ars eum Laban exterreret, & occurſurum illi cum
esnd. haſtatis Eſaü emolliret. Quæ omnia cùm ſpon-
tur. deret abituro, nec avorum ſe ejus Deum eſfſe
Deodare dixit, nec geſtorum ejus meminit, und dunta-
eſt accipe⸗ 1 . a2 2 4
re. xat commetnoratâ ab illo inunctâà arà poſt ſom-
lbidem. nium. Ego ſum Deus Bethel, ubi unxiſti lapidem.
Dienita, Non ait, ego ſum Deus Ur, unde meo ſe ſe nu-
non eonfer tu eduxit Abraham cum Loth. Et tamen, quàm

HH inaudita, arduâque obedientia illa fuit, quâ ſep-
tem avo. tuagenario major ſenex loci ſediſque incertus,
d m. exulatum abire juſſus eſt, lare, patriâque extor-
Rn ris? Neque ſe Deum eſſe Dominus dixit Moriæ
lix,

G„. Montis, in quo parentis telo non refractaria Iſaa-
iiviſcuur cus victima jugulum obtulit feriendum. Et ta-
Ruar, men quid eo aut funere durius, aut acerbius,
. fortiuſque ſacrificio? Non denique Iſraélis ipſius
geſta ulla exponit, qualia erant, paviſſe Patrem,
ceſſiſſe fratri, Matri paruiſſe. Aræ ſe ſe Numen
inſcribit: Ego ſum Deus Bethel, ubi unxiſti lapi-
dem. Exundavit hic quoque lecythus effuſione
fui portentosâ. Sed non, ut Viduæ vaſculum,
in lebetes tantum, cadéſque exuberavit. Noë-
mi eluvionem Jacobi oleum æmulatum, Abra-
Tertir hamo aditas regiones obruit, altiorémque Ar-
alaiu, % WMeniæ jugis Iſaaci montem ſupergreſſum, unum,
Abrahemi veluti Arcam, extulit lapidem, qui cœlo, Deô-
Jaerißeio. que Ppropior excipiendo, tuendéque Dei nomini
moles eſlet non impar. dum Deus Bethel, ubi un-
xiſti lapidem. Innatat liquoribus univerſis ex oli-
wis liquor expreſſus. Jam eo ità lapis infunditur,
ut deſtinatum Iſaaci neci, Abrahæque ſacrifi-
cio jugum non exæquet ſolum, ſed exuperet, to-
tôque vertice ſingularis epigraphe emineat. Ut-
que oleo Lapis Alpibus altior evaſit dignitate,
ità, in aram iaxo demutato, ipſe in Olympum
Jacob aſſurgit; qui depreſſa ſuum infrà verti-
cem & Labani tonitrua ſtrepere, & Eſau ex-
candeſcere fruſtrà fulgura nec infractus ſpe-
tet, & innoxius. Uno adeò non Templo tan-
tüùm, ſed Templi lapide turmæ ovium ho-
mindmque abundéè muniuntur & contra ſo-
ceri minas, & adversùs fratris iras, diraſ-
que rugientis. Et erravit Cyrus, ſi ſuo re-
gno præſidium quæſiturus, Templum excitat
Hieroſolymis? Unus ſat eſt Iſraéli pro vallo La-
pis contra ſagittarios quadringentos, à quibus tu-
tus erit, quùm illi frater occurrerit: & ſtrues la-
pidum, gemmarùmque tanta , quantam ſacra
Deo .des abſumer, propugnando non ſat fu⸗
Relicitas à tura Cyro eſt? Quin non munimen tantùm Ara,
Meben- ſed fodina quoque opum eſt, & ſcatebra copia-
rum. Non arcet ſolàm hoſtes erectus in aram

tur! Stupebant barbari nullo Caſtri obice allu-

veret. Nimirum, quæ in mente Regis Deo Do-

cantationes non imbelles. Hac uſus Magia Da-

7
Lapis, ſed fertilitatem accerſit omnem, quaſi
lectioris ſit annonæ area, ſanctioris ara religionis.
Quod ex hac ipſa non procul Jacobi arà elu- XII.
cebit. Suum vix enim Iſraël in titulum cervical orz
erexerat, cùm & Deo decumas conſecrat, & annonam
ſpe fortunas ingentes præcipit. Lapis iſte, quem
erexi in titulum, vocabitur Domus Dei: cunkto- Gen. 28.
rümque, quæ dederis mibi, decimas offeram tibi. 3.
Heus tu, bone adoleſcens, tantam undenam pro- Deo dare
cul à tuis, unôque tantùm inſtruétus baculo ſpem acchhe
hauſiſti? Abdicatus à parente, emiſſus à Matre, Servire
inviſus fratri, avunculo ignotus, incomitatus, ex- Deo felix.
torris, exſpes & pedes ampullas projicis, & ſeſ- Dei libe-
quipedalia verba votâque concipis? Cunctorum- Ttäemn .
que decimas offeram. Dicerem hic ego, an Aaro-
nis feracitatem virgæ is peregrinantis baculus fer- Aulicis
tilitate præveniet inopina? Vireat ille tamen: ple- Koridean,
nis ideo buccis, profari amygdalas potuit? Non Peum imi
fido, inquit Jacob, baculo, ſed ſieriliori ſpes tati
meæ pendent & ſaxo. In Dei domum Luzam , zas
converti, lapide in altare ſubrecto. Hinc afflu- onferenda
xura in me opes gazâſque vaticinor. Nullus enim promeritis,
feracior, pinguiorque campus, quàm lapis; ſi ta-
men oleo inſpergitur, quo dedicetur in aram.
Ros ille coœli erit in petrâ, unde in lacum faler-
na dimittantur, & horreis frumenta importen-
tur. Quid autem eà munitius tutiuſve arce, quæ
munit & paſcit? Exarmabit fratrem, ſed me locu-
pletabit, armabitque.
Miraris autem, ſi tantum copiarum ex arè ef- XIII.
fluat jam extructà: quando meditanti dunta-
xat Davidi Templum urbes regnâque obtrudun-
tur? Conſuluerat Nathanum David, num Deo 58. David.
Domum excitaret, quod ſe pigeret cedrini domi- pa⸗
cilii, tot jam annos diverſante arcâ ſub pellibus. 7, Te
Recuſatæ id temporis à Deo ædes, ſed tantis ſo- arà Nami⸗
lum ſtructuræ votum muneribus cumulatum, ut *à deſigna-
par admittendis non forer Rex. Ponam locum po- . Reg. 7.
pulo meo Iſrael, & non turbabitur amplis & 10.
requiem dabo tibi ab omnibus inimicis tuis, prædi-
citque tibi Dominus, quòd domum tibi faciat Do-
minus. Notaſtin? Quidquid diſpoſitis ubique ca-
ſtris, impoſitiſque præſidis vana Regum procu-
rat ſapientia; id, non extructa, ſed dehineata
tantùm Divinitati Domus cumulatè præſtitit Iſ-
raëli. Hoſtes Davidi omnes obterendi enuntian-
tur. Quid hac bellacius delatà Regi mercede præ
Temphi voto? Requiem dabo tibi ab omnibus ini-
micis tuis. Eruptione quoties factà Moabitæ jam
lam erant Palæſtinæ fines aggreſſuri, in ſuas ite-
rum caveas, mutato repente conſilio remittun-

Tbidemi.

vionem armorum tantam interſiſti, retrôque agi
ſe, quamvis nuſquam miles obluéctaretur. Ma-
gicis ſe carminibus excantari, ut puto, reban-
tur; & vallo ſe arceri umbratili inviséque pu-
tabant. Nec ſua illos fallebat indignatio. Nam
divinæ Domus ad eam diem nondum ſpectata
paratâque moœnia Judææ ità regnum coronave-
rant: ut nullus non intercluſus hoſti aditus eſſet.
Videbatur munitionum ſcenica in Judæa ſtrues
excitata, quæ tamen hoſtes non ſcenicè ſubmo-

mus exurrexerat, ea Moabitas exterrebat inviſa;
fugabatque. Hæ venefici pugnantis ſapienter ex-

vid militari feliciſſimè, contra hoſtes, quas rela-
turus Cyrus eſſet excitatione Templi, victorias
nuntiavit, quando tot illi è& deſignato tantàùm
Templo provenerant palmæ, laureæque. Et li-
gneum nobis equum uni evertendæ urbi, tam
multis corrogatis mendacis, Poëſis objicit, cùm
tot repreſſuram phalangas Arabum, machinaſ-
A 4 que

8 Oliva i
IVa 10
que Arcem ſuo David peétore circumtulerit,
prodeuntem nuſquam, & nuſquam non pugnan-
tem? Hæc animo indiderat ſuo Cyrus, cùm in
I. Eſd. 1. 2, tutelam imperii ſui imperatum ſibi à Deo opus
exequeretur. Præcepit mihi, ut ædificarem ei do-
mum in Hieruſalem, Unde autem à Deo Regi,
& quâ ratione de Templo lata ſit lex, tertium,
quod exordior, caput perſequetur.

IN anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum

Domini, &c. I. Eſdr. I. I.

CAPUT III.
UNDE Cyro de reparando Templo mens

indita, incensdâque cupiditas?! Quod
cum ille votum, Danielis Eſdræque,
familiarium ſuorum, hortatu, conce-
perit: isdem ſi Reges aſſeclis ſtiparen-
tur, eodem fore prædicimus ut Spiritu
afflarentur. Sourrarum propterez, &
probroſorum erx Aula examina, tan-
quam ex alveario fucos, proturbemus.

I. H Wc dicit Cyrus Rex Perſarum: Omnia re-
1. Eſdr. 1. 2. gna terræ dedit mihi Dominus Deus Cœli,
& ipſe præcepit mihi, ut ædifcarem ei domum in
nſiliarii Hierufalem. An ſeducto in Sinam montem Cy-
boni au- . 111,
giend, LO tabulas Deus ſcripſit, deſcripsitque, quo ſe co-
Hex Mini- li Templo Hieroſolymis vellet? At in eremum
Mar⸗ eb⸗ Cyrus ſeceſſit nunquam, nequiitque recèns à ſe
ZPimH. ſubact Babylone abeſſe, ne qua excutiendi ju-
Aulici pro- gi Chaldæis anſa præberetur. Unde ergo Cyro
6 audien- mens divina illuxit in ipſis aulæ ſordibus Baby-

ai. lonicæ? Unde tantùm lucis affulſit Principi, in-
ſuis ter umbras deliciarum luxuùmque cimmerias?
Deus lo- Et audiri ſibilus auræ tenuis, inſinuantis ſe Regi
öusn S. Numinis potuit, in tanto rugientium ſtrepitu,

Religioſ fragoréque belluarum? Ipſe pracepit mihi, ut æ&-
audiri &r dificarem ei domum in Jeruſalem. Vox iſta Di-
, de vinitatis imperantis, vox fuit Danielis & Eſdræ;
Servi proli quorum cùm Cyrus conſuetudine uteretur, eaâ in
