tu in Prophetæ prædam truculentior. Nulla in
Eunuchorum citharis Betſabea, quæ nuditate
confligat cum purpura; quæ faces vibret ex aqua;
quæ ſpectantem inquinet, cùm ſe lavat; quæ Re-
gem impetat expetita, virumque prodat, ut ex-
promat infamem; quæ denique Davidem ſatu
pueri elidat, alliſione ſtantem, erectumque Gi-
gantis. Hos, inquam, ſine nota, immò veròô
cum laude Proceres circumducerent, aleréntque
ad ſplendorem nominis Eunuchos; quorum ca-
ſtimoniâ, harmoniaque, una in Sathanam vis pe-
nè eſt Crucis & Citharæ. Nam ut exterretur Cru-
ce Lucifer; ita Libido compeſcitur, ſi Scripturas
Spado efferat oris fragmine dulciores. Mihi cer-
t6, canente ſemiviro, non rarô cœlum patere vi-

Dan. I. 3.

ſum eſt, uti Jacobo patuit ſomnianti, graduum
vices ſupplente ſuis fiſlulis organo. Excantantur

in hominum corde flagitia, tranſiniſſis eò hymnis
à ſemiviro. Amputat Hydræ capita Spado, fui
telo oris inciſa; & quoties os diducit in pfalmos,
toties Orcum occludit harmonid. Meliores hi

59

Orphei ſunt, quos nullus Cerberus allatrat. Poëſim
conſulo, ut mendaciis fulciam veritatem? Py-
thonem David in Saüle compreſſit. In quovis
reprimere conſueverunt Eunuchi acerbiores Sa-
thand perturbationes. Vel in camino refrixere
ignes, puerorum vocibus excantati. At Babylone Maſica èa
hæc ſpectata in Spadonibus vis. Ibi clibani ver- ægilore ine
tebantur in rores ab Eunuchis Nabuchi debac-¹usct,
chantis. Apud nos aliquando laſcivientis voce
Muſici etiam vivi æſtuant æſtuaria, fervéêntque
maria. Cymbalis enim excepti luxurie modulo-
rum, eas in freto flammas vectoribus cient, ur
legentes littus in altiſſimo ignium gurgite demer-
gantur, faciântque non naufragium ſolùm in por-
tu, ſed flammis in Pelago hauriantur. Indignan-
tur Cete grandia unum abs ſe vix olim Jonam
interceptum, quem excoquere cùm nequiiflent,
regeſſerunt in littus: uno tot heroas gutture ca-
nentis abſumente. Et quod illud naufragium eſt
pereuntium & navigantium! quos in freto nulla
madere aſpergine gratuleris, & in undis exhor-
reſcas amburi pemitùs, exurique. Quas ſanè fa-
ces Sardonicas non malè putes, quando modulis
deflagrantes colliqueſcunt, & cachinnantur. Cum-
que diù arſerint in Pelago non vectæ ſolùm, ſed
conductæ maleficio Sirenis, ut in littus excende-
rint, à Sirene vix impetrant, ut ſeſe in hortos
conſequatur. Nam vel in Dominum contumax
Siren, ideò ſervit, ut imperet; ideéque raucedi-
nem ſimulat, ur nummorum tinnitu revalere
poſſe vocem teſtetur. Cos enim hebetati numiſina
eſt. Qui ſi lymphatos mulcere cœperis in com- Servifies
paſcuis, tum enimverò non rogos in fœno, ſed nanaj.
gehennas exuſcitat campi luxuries cum occinentis
libidine ſœderata. Quid ibi factitetur, non quæ-
ro. IIIud certè quod palam agitur, diſſimulari SS. Ne⸗
non poteſt, tam audacter ſcilicet perrumpi aulæa, Paueri.
irrumpi penetralia, adiri Conſulem, conveniri,
circumveniri, videri, carpi denique à Canente,
ac ſi non à ſervo Dominus ſalvere juberetur, ſed
ſervum Princeps ſalutaret. En, ut Babylone regii
ſeminis Servi hymnidici ſuo Principi adſtarent.
dteterunt, inquit, in conſpettu Regir. Et omne Dan. 1.20.
verbum Sdapientiæ & intellectus, quo ſeiſcitatus éſt
ab eis Rex, invenit in eis decuplum. Non nu-
gabantur cum Principe, ſed ſtabant coram Prin-
cipe; nec garrire ſunt auſi, quamvis tantæ indo-=
lis, tantique ſanguinis adoleſcentes, reſponderunt
duntaxat pertentanti ſe Regi. Qui cum ephebis
tam ſeriò egit, ac ſi exteros alloqueretur, aut
cum hoſtibus ageret. Omne verbum Sapientieæ,
inquit, & intellectus. Ità verſabantur execti Ba-
bylone, quos Reges, amputatos, Minervæ peni=
tus conſecrabant. Nondum enim voluptati ocu-
lorum, auriumque ſerviebatur per vulnera, nec
in ſanguine truncatorum illecebram Satrapæ pif-
cabantur. Quis enim cædi crederet laſciviam, ut
vulnere convaleſceret? Et tamen ſævimus in im-
puberes, non ut libido pereat cruentata, ſed ut ne
pereat. Pugnamus cultris, ſcalpriſque cum lanu-
gine; & ne genæ ſylveſcant, parentum erga pi-
gnora ſylveſcit humaniras. Nulla ferro ſerpens
non occumbit. Unaà frontis, gutturiſque laſcivia
Hydram imitata, revireſcit occiſa, & vivit in
funere. Et miramur Pauli effato, natare in vino
luxuriem, ſi gliſcit in ſanguine? Hydram dixi
hbidinem Spadonum non ſanctè pubeſcentium?
Monſtroſior quoque hydràâ luxuries eſt, quæ ob-
truncata non inſtaurat, reparâtque membra, ur
triumphet mutilata. Quæ ſanè portenta Babylo-
ne aberant, ubi in Spadone, non putabatur fer-
ro, ſed excidebatur illecebra. Et tamen moratiſſi-
mis plena regia Eunuchis, diu ſtare non potuit,

60
ſed idola conflavit; ſed difflavit altare; ſed Sio-
nem evertit; ſed perpotavit in Phialis; ſed inter
pateras concidit, ſuis epulis inſepulta. Si porrô
nutat, labaâtque regia, domuſve Principis; vide,
ne in te ſtrages irruperit. Tantùm ab iis peto,
ne nimium Ephebi ambram ſpirent, qui tum hir-
cum ſubolent, cùm olent, redoléntque paſtillos.
Velim autem ſibi perſuadeant Senatores non
Phaleris, non Laniſtis, ſe fore magnos; ſed Cy-
rum ipfſis imitandum, qui regii titulum nominis
non ventosè jactavit, ſed rebus præclariſſimè
3 geſiis ſibi illum, ſuiſque conſignavit. Hujus enim
exſcribendi nominis fuere pugillares India, Aſſy-
riaque, quà domitæ, qua erectæ.

H£C dicit Cyrus Rex Perſa-
rum: Omnia regna terræ dedit
mihi Dominus Deus Cœli, &
ipſe præcepit mihi, ut ædifica-
rem ei domum in Jeruſalem. 1.

Eſdr. I. 2.

CAPUT IX.

Nihil à Cyro agi, ſeribique fortius po-
tuiſſe, quàm tum ſe Numini ſubjeæcilſe,
quum terrarum à ſe regna Jubacta,
domitaque gratulabatur. Grande feli-
cihus documentum, ſed raro eceptum
auditore. Ad proruentis in nos Forta-
næ catadupas non ſurdeſcimus tantàm,
ſed lippimus; Cœlogue, gyptiorum
more, neo intendimus, nec auſculta-
mus. 8

1. Eus cœli dedit tibi omnia regna terræ, &
ipſe præcepit tibi! Et auſcuſtare Numini
Deo Cyrus potuiſti ad catadupas, non aquarum, ſed ur-
aHonts bium regnorümque in tuum ſolium proruentium
7 felivx. non ſurdaſter? Nili accolas nemo queritur ſur-
Pignias dos. Et auritum Tu te Deo' præbuiſti, in tanto
mores non ruentium fragore regionum? Devolvitur in te
mutat. Oriens, Occidénſque tantà alluvione regnorum,
& vocem Numinis in ſibilo auræ tenuis ſuſur-
rantem exaudis? Cúmque inter olera, ſataque
ægyptia vel à bubulcis cœlum contemnatur:
Tant te virgarum, ſceptrorumque ſegete cir-
cumſtante, cœlum ſuſpicis, non deſpicis? Im-
Peranti præcipitur ! Omniâque ſub ſe terrarum
orbis deſpicientem, obterentémque imperia au-
dire, patique leges videmus, quibus auſcultare
und elatus victorià Græculus non potuit. Ipſe
præcepit mihi. Nunc te tandem Imperatorem,
Cyre, conſaluto. Nam hactenus imperaveras
Nundo. Jam terrarum orbi Regem impoſitum
edomuiſti; tibique imperas, cui nemo non pa-
ret. Id enimverò unum tibi ſupererat obtinen-
dum imperium poſt regna terræ univerſa, ut
nempe Cyro, Cyre, imperares, eumque ſubeſſe
Nunmini cogeres, in cœli jura, legéſque trans-
ducétum. Quam id arduum, magnumque fuerit,
tum probè intelligemus, cùm mortales in obh-
wionem induci Numinis, non Eluvione tantuùm
ſolere fortunæ, ſed ſtillicidio cognoſcemus.
1I. An cœli memores eos fuiſſe dices, qui apud
Sip. z. 10. Jaâlomonem vociferabantur in compitis: Oppri-

Reges &
Felices op-
zimi eſſe
Polsant, α
ſapè ſotent.

Oliva in Eſdram.

mamus pauperem juſtum, & non parcamus vi- Dei obli
duæx, nec revereamur canos multi temporis. Sit Pe in Vo⸗
autem fortitudo noſtra Lex in uſtitic. Circumve- Ligge.
niamus ergo juſtum, quoniam inutilis eſt nobis.
Contumeliâ & tormento interrogemus eum. Quid Mierm.
potuit atrocius à mortalibus in cœlum jaci! Quid- rum obli-

. . .. . . — —. vio in De⸗
ve iniquius agi potuit ab hominmibus in jura coœli, cii, ſem.

forique ! Nulhi parſum mortalium. Nulla ſub per noxiis.

his ætas immunis à ſtrage. Conditio virorum,
muhierumque nulla hic non oppreſſa. Abrogata
lex, everſum jus, corrupta ſubſellia, exoluti faſ-
ces in inſontem, viduarum interverſa ſubſtantia,
ſeniorum canities denigrata, ſubjecta ſanctitas
quæſtioni, damnatâque, cœlo fruſtraà reclamante.
Et unde proluvies criminum effluxit tanta, tan-
tâque in humanitatem manavit inhumanitas? E
roſa fluxit, defluxitque ex alabaſtro. Vino, di- Ibid. 7.
xerant, & unguentis nos impleamus. Coronemus
nos roſis, antequàm marceſeant: nullum pratum
Iit, quod non pertranſeat luxuria noſtra. Quan-
tùm aculeorum è& flore! Quéôtque è& prato colubri
prodiere! Vino, unguentôque curata corpora
Hebræorum eluvionem concepere calamitatum,
quibus univerſim omnes obruerentur. QuòQd ſi Felicitas
clades, ſtragéſque parturimus, cùm pratum ſum- datct .
mis pedum veſtigiis vix perſtringimus: quid non ſia eß.
edemus flagitii, ubi incubuerimus pratis, iiſque
exvolvemur? Si roſis in inſaniam agimur, flo-
ribuſque graſſamur: quo inter ſegetes furore bac-
chabimur, ubertate non ebrü, ſed amentes? Si
roſis coronemur, ſtatim anguibus infulamur, vi-
periſque criniti, non ſcuto Gorgonem, ſed cer-
vice præferimus: Quæ nobis conferretur Alecto,
ſi auro, gemmiſque cingeremur? Quot frondes
circumferimus, tot è& frondibus explodimus ca-
tapultas, & quot roſis amenamur, tot mox an-
guibus inhorremus. Colo enim diſſimillima
Terra eſt. Ibi & nubilo Iris. Hinc tonitrua e-
rumpunt ex Iride. Ut proptereà mirari Cyrum
nemo non debeat, quem non turritum ut Cy-
belem, ſed vittatum arcibus, ſed infulatum ur-
bibus, ſed imperiis tumidum ſubeſſe cœli legi-
bus gratulamur, paratumque moliri Deo Tem-
plum Hieroſolymis. Lemniſcatos Fortunæ in-
dulgentiàâ bacchari horrueramus in pratis, uno
coronæ commento inſoleſcentes, quaſi pratenſes
in cœlum, forumque Titanas, non Montibus,
ſed Floſculis Numen oppugnaturos. Quamùm
ſanguinis ſitiere ex quo Roſæ illos cruor ad de-

licias imbuit! Coronemus nos roſis. Opprimamus ni. 7 &

pauperem juſtum. Pudorem omnem abjecere,
ut primùm rubuerunt in Roſa. Idedôque flo-
ruere, ut Reſpublica penitùs defloreret. Adeò
pugnax, minâxque in cœlum eſt Felicitas, ut
fore quoque ſubſellia arietet, roſtrâque ſubver-
tat. Etiam cùm eſt tam fragilis, tämque im-
bellis Fortuna, quam ſunt lemniſci, ſertâque
florea, rapit, opprimit, jugulat, ſetumque, cruo-
rémque effundit. Si aureum Heſperidum ne-
mus inſidat, quos inde ſubvertendis urbibus,
abolendiſque juribus Dracones emittet? E pinu,
éque Platano non configeremus viduas, ſi eas
vulneramus & Roſa? Si verò evibraremus ex
Abiete jacula, jacularemur profectò molas pin-
nis, & & pinnaculo montes. Vino, & unguen-
tis nos impleamus. Circumveniamus ergo juſtum,
& tormento interrogemus eum. An e cicuta-
adipéque pardorum unguenta componuntur,
quando iis ità rabit mortalitas, & efferatur in
monſtrum? Minus & Pelago fluctuum, quam

ex alabaſtro ciemus: & & Nardo voraciores Ceti,

uàm & mari, emergunt. Nam Jonam Balænæ
rvaverunt, juſtum opprimunt fortunati. Tantùm
veneni

febe
let
ſieba
leram
ponl
OlNNe⸗
glalt
poomi
manet
fellan,
ſn
Purum
Uucnes
Haganm
ryb
mur un
one
Gmarm
lica e⸗
gunm o
rigle e
tumn ſo
ſenicie
Ar bic
NuNuat
Voe
minp
n cap
Cbus ſol
linend
leclnem
Glam nn
l. Ne
Ni Ala
Ee: cn
ia. E
bulam :
guo in
ortuæ
Tohgun
ehe Pro
n gn
Hihben
ſgnueta
igr ge
ng.
Clm cale
rehhet
iKüncne
Ut tanden
em, tun
tunz,
Nolngos
Aad gen
Eon
eNünin
Unfigzri
un.
. naligt
ltii
Alre tei
Chelmas
e 0d
1n Chan

üer

toten l
npeni. tni
Cirm
ire
lem. n
eil n
5 nm
. Ange
4,ei
E ſnche
tintlmn,
Uentn n.
unanner)
1. nrd,
1. (numz
ulin nen
EPrenccti
Cunn enn
Cdhmuan,
uu. Qlr
mfrenmis,
mmb: gülmn;
Prans ie
lagimmn t
tes ulgelr
A amennl
infuhneA
en Eie⸗
enenn Aen
Qbkm
Pdinue
r, whlt
n Ini
ine Mänut
mitaiin
mium ul⸗
iofilun,⸗
elle colkt
IiDele
8 Dunt
rnß,
gul U⸗
00 Moochi,
. Qun-
r 1 .
henn ehen
lCebel
Nele.
Felcr
agebe
ene V.
umge .
gli,en,
ingei⸗
Hetne Num. 2r.
cb 3.
nel
idles, 8
rahi
nech
bmei
npn,
R
un,

III.

2

De Cyro Rege. Cap. IX.

veneni Felicitas affricat, inſeritque mortalibus,
ut aſpergine Oceanum æquer, floréque ſupe-
ret armamentaria. Parcius potione Circes ſæ-
viebat, quæ in unum pecus hoſpites, unâmve
feram immutabat. Hic Ros in omnigenum
monſtrum demutamur, conditionem hominum
omnem, legumque varietatem deleruri. Proh

quantùm furiarum, & turbinum unus condit, ex-

promitque alabaſter! Quantumque ſanguinis und
manat é corolla! In ſævientis videtur Sicarii Pha-
retram flos abiſſe, ex quo tot non tela ſolum,
ſed fulgura jacientur in leges, in jura, in ſcita
Patrum, in mores gentium, in naturæ conſue-
tudines, in Templi, cœlique munimenta. Nau-
fragamur in calatho; & alabaſtro dehiſcimus in
Charybdim, claſſes omnes voraturi. Si perfunda-
mur unguento, bona civium inundamus. Si rosâ
coronemur, de corolla æquitati laqueum con-
cinnamus. Uno fehicitatis noſtræ flore Reſpu-
blica exareſcet; unéque alabaſtrite, tanquam le-
gum omnium ſepulchro, omnium latifundia, ju-
rãque condentur. Quid aget Alabanda urbs Ca-
rum fortunatiſſima, ſi una unguenti pixis tot in
perniciem innocentijum ex ſe piſtrices effundit?

At hic bacchatur in viduas, inopéſque beatitas,

nunquam non iniqua poſſeſſori ſuo.
Videamus, ut in Cœlum felicitas furat, eò Cy-
rum impenſiùs laudaturi, quò ille non ſuperbit ſuo
rosâ capiti impoſitàâ, ſed, terrarum orbe ſuis pe-
dibus ſubjecto, colo, Deéôque ſubjicitur. Nos
ſuſtinendæ pares Roſæ non ſumus; quin humi
rechnemur. Terram ille omnem tulit, & nun-
quam non in cœlum oculos, vultumque ſuſtu-
ht. Nec Mundo Cyrus inflectitur. Hos depri-

mit Alabaſter. Toto ille non mergitur Euphra-

te: Ccùm nos unus, dùm hauritur, calix exhau-
riat. Et Veteres quidem ſupremam rationi ta-
bulam in cratere felicitatis quarto ſtatuerunt,
quòd in furemis trageedia mortalitatis, primum
tortunæ cyathum ad ſitim eſſe dicerent, quaſi
prologum amentiæ, ſecundum ad hilaritatem,
veluti protaſim, ad ebrietatem tertium, ſeu epi-
taſim, quartum ad furorem, utpote tragodiæ ca-
taſirophem luctuoſam. Verùm, ut vidimus, de-
ſignatæ tantùm corollæ, unguentâque in inſaniam
egere graſſaturos, quorum is fuit ex alabaſiro
rugitus: JGit fortitudo noſtra lex injuſtitiz. Nec-
dum calicem libaverunt, & bacchantum jam mo-
re lymphantur. Cogitato, quâ ſint exagitandi
inſaniâ, ubi cantharum felicitatis exorbuerint,
ipsümque poſt merum exhauſerint poculum,
ut tandem devorent felicitatis tum pocillato-
rem, tum pateram, abacumque, doliâque for-
tunæ. Incedentes ſuos per regni fines Iſraélitas,
profugos ex Ægypto, Chananæorum Princeps
Arad grandi militum manu invaſerat. Quo ut
ſe populus expediret diſcrimine, Sacramento ſe-
ſe Numini obfirinxit, votique reus Chananæos
profligavit, eorum tum caſtris, tum urbibus po-
titus. Exaudivitque Dominus preces Iſrall, &
tradidit Chananæum, quem ille interfecit, ſubver-
Iis urbibus ejus. Nihil his beatius transfugis, li-
xiſque felicius, quos & lateribus tranſiiſſe mireris
ad palmas, recurvatis compedibus in laureas, lo-
riſque obduratiſne dicam, an cicuratis? In Scep-
tra. Chananæos hi calcant, quos dudum Ægy-

prii proculcabant: & à fornacibus in Capito-

lia tranſpoſiti Judæi incedunt per loricas ad trium-
phum, fſtrato obtritis Regibus pavimento. Nec
à triumpho præda diſlenſit. Non enim lances,
aut torques tantùm diripuerant, ſed oppida, ur-
beſque populus invaſerat. Arad interfecit, &
Ethic. Comment. Tom. III.

61
ejus ſub Moſe urbes Iſraël evertit. Quid hinc ex-
pectatis & profugis coronatis? Servile murmur:
vernile faſlidium : tædium coronarum. Quid
plura? In coelum coaxarunt. Et tædere, inquit,
c&p.it populum itineris ac laboris. Locutiſque con-
tra Dominum & MWoyſem, ait, Cur eduxiſti nos de
Tgypio? Anima noſtra jam nauſeat ſuper cibo iſto
leviſſimo. Dudum loris conſciſſi, proſciſsique vir=
gis Numini fupplicaverant, iiſque Moſem Do-
minus ſubmiſerat, à quo manicis eximeren-
tur. Nunc ſpoliis infulati, laureiſque lemniſca-
ti, Deum allatrant, à quo ignitis anguibus de-
dentur. Itäne ? Ergo Hebræi & in luto fuere
Cycni, & Coraces in purpura extitere? Cæſi
occinunt, & ululam coronati? Panem doloris
in thimiama convertunt, & cœli manna cor-
rurmnpunt in ſulphur? Adorant catenati, & vi-
Ctores conviciantur? Horremus lupos in auro
eſſe, quos agnos fuiſſe mirabamur in catena?
Meruere regnum in compede? Suppliciis in re-
gno conficientur. Et ingemiſcentes filii Iſrael,
Ppropter opera vociferati ſunt aſcenditque clamor
eorum ad Deum ab operibus. Gemuere in luto;

hoc eſt, non in concha, ſed in cotyla apud He-

Præos concrevere uniones; nec cœli ros, ſed hu-
mor ergaſtuli in margarita coaluit. Et ſanè,
nuſquam meliùs, quam inter procellas, monſtrâ-
que durari potueré uniones, quos Iſraël profun-
do obrutus ærumnarum non tam conchâ, quaàm
fornace concoxit. Habet & ſuas, ut videtis, Ig-
nis margaritas, quas Deus humanitatis ſuæ ſui-
pendat ex auribus. Aſcenditque clamor, inquit,
eorum ad Deum ab operibus. Nobile in offici-
na lutea gemmarum opificium. Lacrymaban-
tur Hebræi, ad fornaces damnati. Sed imber
ærumnofus ignem imitatus in igne, non humi
fluxit, ſed coœlum petiit, depreſſionéque erectus,
didicit dejectione ſubſilire. Aſeenditque clamor eo-
rum. Quot, rogo, & calamitate prodigia? Non &
mari, ſed ex igne margaritæ. At poëticus is fortè
ludus videatur. Nihil jam poëticum, ludicrumve,
ſidicas, in cœlum è cœno populum fubrectum;
lacrymarum non defluxifle, ſed aſcendiſſe im-
brem; Iraelitas fuligine dealbatos, fqualorém-
que luto Populum exuiſſe. Duas Ægyptiis Ur-
bes excitando, Æggyptum everterunt umverſam;
& fornacibus addicti in hoſtem Pelagus con-
citarunt. Limum verſaverunt, ut aurum, argen-
tmque interverterent: Paſsique virgas, corri-
puere ſceptra, ſecuritatem & ſecuribus nacti. Ve-
rù quos Calamitas in coeælum erexerat ex erga-
ſtulis, humi eos faſtigio victoriæ Felicitas procli-
navit. Ergo in luto innocentes, nectare recreati,

9 1 . „ 2——
paſiique mannâ defecerunt. Adeò pernicioſa bea- rel

titas eſt, ut quos oraſſe gratuleris

Ibidem 4

Fellcieag
noxia.

Exod. 2.
23. H

Tribulatie
ducit ad
Deum,

Calamitas
fons pre-

cum eſe.

Ihid.

icitats

inter crocodilos, qudei cor-

diſcerpi anguibus horreas in eremo, Deo libe- vumpun-

ros in compede, & Numini refractarios in coro-

na. Potuere ſaturata cœli azymis ora cœlum alla-
trare, & eruétare convicia. Mirabare è manna
vermes ebulliiſſe? Cerberos edidit, à quibus Mo-
ſes, Cœlümque imperteretur. E Leone mella Sam-
ſon eliquavit. Traxere maledici Dracones è man-

na. Quamobrem miſit Dominus in populum ignitos Num. 21. 7

Jerpentes. Quos ut compeſceret Dominus, non
fuſile ex ære ſydus vecti ſuffixit, ſed æneum’è
trabe anguem ſuſpendit. Ut moneremur, non fau-
ſtitate in colum erigi mortales, ſed ærumn: &
angue meliùs, quàm aſtra, è limo homines avelli.
Fac ſerpentem æneum. Is nos erigit, quiereptat.
Nam quos celſitudo dejecit, fola eos depreſſio ſub-
levabit. Hinc Cyri magnitudinem diſce, quem
Mundus non oppreſſit, Ghanhanzerum oppidis
in

=e

Ibid. S.

62
in maledicta, probrâque depreſſo Iſraële. Pu-
det tantillà felicitate corruptos Hebræos „ &
tantà in Deum Perſam proſperitate ſubreéctum.
Domandi ſunt Iſraeêlitæ Draconibus, quos pal-

mæ corruperunt; Architectante inter laureas Cy-
ro aras Deo, templaâque.

IV. Neſcio Ao fato, imòô qu fatuitate non vi-
deo, cur à Numine lectiorem Dei populum bea-
titas avocet, cùm in coœlum felicitate excitetur
ſuperſtitio. Satrapis, pellicibſque ſeptus cona-
bat Balthaſſar Babylone. Incaleſcente jam Bac-
cho, avectas é Templo Phialas inferri menſæ im-
Baèchaßar Peravit. Quibus importatis mero largius indul-
Sr cot" ſere convivæ. Nihil jam & bibonibus expectatis,
pulo. non fodum. Viri junctim foœminæque epula-
bantur. Magnum incendii pabulum viro eit je-
juna quoque, abſtemidâque foemina. Quid ſi bi-
bax ſuæ pronubos laſciviæ Bacchum induxe-
rit, Cererémque? vinéque ſpolia, manubiaſ-
Digniat que conjunxerit? Laſcivitur, bibitur, trium-
. Beliei. phatur in epulo. Tot inter tamen corruptelis a-

muteni bo. Goratur bibonibus, non ſpernitur, Divinitas,

nos mores.

Dan. § 3.

Feli citas
non noxia

falſa quidem, ſed deceptis, & lippientibus Nu-
men. Tunc allata ſunt vaſa aurea, quæ aſporta-
verat de Templo. Et biberunt in eis Rex, & op-
timates ejus, uxores, & concubinc illius. Bibe-
bant vinum, & laudabant Deos ſuos aureos &
argenteos, æreos, ferreos, lignesſque, & lapideos.
Sic Babylone coœnabatur. Sic triumphabant Aſ-

ſ ſapimus. ſyjrii. Rapiebantur in Numina laut'is, laureifque.

V.

27.

Apud nos è& vino luxuria. Apud illos è poculis
religio. Nos à cœlo recedimus, aſcendendo. II-
hi agebantur triumphis in cœlum. Nos ſpoliis
religione nudamur. IIIos ſpolia ſepſerunt reli-
gione. Pateris propinabantur triumphalibus non
laſciviæ, ſed hymni. Pſallebat ſuperſtitio nullis
naufraga deliciis, & quibus corrumperemur il-
lecebris Chriſtiani, iis Ethmici excitabantur in
præconia Numinum ? Quis apud nos pfſallen-
tem in manubiis non rideret? Babylone fomes
eſt, non fovea, religionis tum illecebra, tum
triumphus. Bibebant, & laudabant Deos ſuos.
Divimitatis nos piget vel in Templo. Deorum
ne in convivio quidem obliviſcebantur Aſſy-
rii. Quis iniri convivia credat à Babylomiis ea
pſallendi aviditate, quam fercula incitent, non
reprimant? Spohiâque belli non extinguant,
ſed incendant Erubuere Phialeæ, iis Babylo-
ne viſis, auditiſque in convivio, quæ Hieroſo-
Iymis vix in Templo ſuſpexerant. Perpotantes
videre, & laudantes. Sanctiora barbarorum con-
vivia doluere Phialz, quaàm ſacrificia Hebræo-
rum. Nam, quod rebantur, Numen colebant
Principes & inter Scyphos, & inter Pellices.
Quis & Regibus Iſraelis, perpaucis exceptis San-
Ctiſſimis Imperantibus, impensè ità Deum exco-
luit inter batillos & Levitas?
Uaum, ſi placet enutriti, adulique inter pſal-
mos, hymnôfque Principis epulum exploremus,
ut illud cum Aſſyria Balthafſaris coëna com-
Ponamus; videamuſque, utræ fuerint in Deum
epulæ proniores. Regis filios, eôſque princi-
pes apparatiſſimo ſuo ruri epulo acceperat Ab-
Abſalon convivium, quaſi convivium Regis. Et
Babylone, & Hieroſolymis inſtructum ſplendidiſ-
ſimè aſpicimus epulum. Utrinque diſtinemur &
convivarum dignitate, & apparatu patinarum.
Neutrum alteri vel de pretio concedit, vel de
lautiis. Adeſſe tamen quis non cupiat Hieroſo-
lymis, ut hymnis interſit, quando in ſubur-
bio Davidis filii ditcumbunt: Quis Babylo-

2. Reg. 13. ſalon „attondendi occaſione gregis. Feceradtque

Oliva in Eſdram.

nicà non ſe ultrò abſtineat cœnd, ne ebrioſorum
maledictis cœlum proſcindi patiatur? En ho-
ſtias, hymnôſque Abſalonis. Obſervate, cim
temulentus fuerit Amnon vino, & dixero vobis
Percutite eum, & interficite; nolie timere: ego
enim ſum, qui pracipio vobis. Nec inter Tigri- halen
des tam barbarè coœnaretur. Divinitas, ut puta- ſeeleſtior
batur, à conviwis efferebatur Babylone. Bibebant, Balylonii.
vinum, & laudabant Deos ſuos. In ſuburbano
Judæorum proſcribitur vel humanitas. Ibi ſimula-
cra commendantur: hic homines cæduntur. Ibi „.
thura fumabant è pateris: hic Ira excandeſcit & iges.
ſcypho. Ibi reſonant hymni; hic tonitrua per- & Gala
ſtrepunt. Ibi Odæum putes in convivio: bic Süanil
Libitinam credas in Sympoſio. Vertuntur Baby- Gat⸗
lone convivæ in ſacrificulos. Gladiatores Men- Tuar.
ſa exhibet Hieroſolymis. In aram menſa con-
ſurgit ſub Balthaſſare. Dehiſcit Abſalonis Aba- cium Diri-
cus in ſepulchrum. Non ſanctiora delubra Baby- mamveei.
lone, quaàm convivia. Sæviora Hieroſolymis ſym- Gudelitas.
poſia, quàm ſpelæa. Coluntur ibi L)ii impen- Violaſa.
ſiùs inter patinas, quàm inter hoſtias. Trucidan-
tur hic immaniùs Principes inter oſcula, quàm
in hoſtico caderent inter jacula. Ut demique non
diù actum agamus: Litat Balthaſſar, & bibir.
Bibit Abſalon, & jugulat. Emergebat illis & pa-
teris Divinitas infulata. In hiſce humanitas cra-
teribus occumbebat. Nuſquam Abſalon veri Nu-
minis recordabatur in epulo, cujus evertere
figmentum cupiebat. Sui Numinis ità recordaba-
tur Aſſyrius, ut occineret & hauriret, ſaxa, h-
gnâque reveritus, quæ Numinum imago ſi-
gnabat. An non imago Numinis viva, ſpirânſ-
que homo eſt, Deumque Princeps repræſenrat?

Ibid. 28.

Hominem Abſalon, eumque Principem, gemi-

natum ſcilicet ſimulacrum Numinis effregit, dis-
jecitque inter calices. Quid idolum eſt, miſi fal-
ſi Numinis ſtolidum, ſtupénſque ſimulacrum?
Saxeum licèt, ligneumque ſignum Numinis co-
luere Regi Satrapæ convictores. Peccatum in le-
gem, in Regem, in humanitatem, in Divinita-
tem ab Abſalone inter fercula. Adeò tranſver-
ſùm aguntur illecebris Iſraëlitæ, coœlo intentis
inter ſpolia, dapéſque Baby loniis.
Cœli, juriſque parricidam miramur imme-
morem in epulo? Vix Dei Sponſa Numen re-
colit in lemniſcis. Lectulus noſter floridus. Ti- Can. 1I.15.
gna domorum noſtrarum cedrina, laquearia no-
Rtra c;preſſina. Felicem te dixero, Sponſa, ſi has
inter delicias non tibi Numen elabatur. Timeo
flores, cedréſque. Videamus tamen, quid præ-
ſtet in cupreſſo. In lectulo meo per noctes quæ- Can. 3. le
Jwi quem diligit anima mea: quæſivi illum, &
non inveni. Fecere flores de lectulo labyrin-
thum, in quo Numen ſuæ vel Sponſæ irreper-
tum. Amittitur planè Deus in cedro, & radiatis
auro laquearibus tenebræ offunduntur Ægyp-
tiæ, quibus Pharaoni concors Dilecta proclamet,
Neſcio Dominum. En, quò evadimus in Atta- Exod.5.2.
licis? Exerramus a Deo penitùs, & nuſquam
non circumfufam, infuſamque Divinitatem pal-
Famnu „nec ſentimus. Ità cedro corrumpimur, Felicitas

VI.

1 =— 1 y volup-
oſculiſque mortales exareſcimus. Nimirum in & oe,

fœno benignitas Servatoris apparet; in flore xis noris.
diſperit, & evaneſcit. In ſtabulo, non in ſtra- Shsr.
gulis, videri Divinitas conſuevit. Quæritur at.
Deus ſaltem in flore, & adamatur, inquies,
Sponſa. Quæſivi, quem diligit anima mea. Amo- are .
ri non fido floruſento. Vereor, an Hlorere ſandtw.
Sponſæ liceat, & amare. Non eſt, mihi crede,
aut opulentior, aut delicatior Amor innocens,
quàm profanus, Hunc nemo non expinxit ita
inopem,

iopen
Ei Ieris
leli z
Aqui
ope
. Q
iger
dede
. f.
ehimn
bus i
ſeuit ani
Altuat 6
cendiumn
n iie
i erat
ſe ſon .
Deo, u
i. N
Clque
e: Qua
Nudeata
ge in ſ
ab gellalur
u Pbos a
ge teki
on aurer
atatis
is, Iuxun
Peruanas
de inlod
ſergunt,
Regum
Qom; ie
e r, Pro
lus kignibo
4 Geterend
Aurum e
bamus?
tranſmirt
Calcandi⸗
nun ergo
leis, 6
hnnn i
8 Mer
Co onet
Memsi
S areis
Ce Ni
ento
Uetur Ma
Paramu ful
kelam,
s dſre
Comeſi
e, ſe
Mhham
Ineltſon
Nolninate
Num
kine
llale;
Uinur n
üth
Canbis
i tguon
ltogrert
1e Ehe
uni
nuflbe
Ccunſer
Eh
1

Cniin k
emmr e
Manme e
n e

Alhri

celin ,
enlihmßt
ti D “Z
Ni. Tite.
olal
Urcengen
haler, E
Aebatilut
e hummnue⸗
thünneike
(A er
nsitieondke
iet Au
inm iun
epslettent
fncien E⸗
ici ehe
un el ul

ve ſinlamn

Deoonni
en, Mir
Aedene.
, l Een
miamn nNe
Nl MNI

er oila Fu
1, henit
bann I
ben, Nd i
Mle
uſni in,6
lluo nr⸗
Solle inſ⸗
En

Arnn S

,dn ochne,
a rp
Ams n N
E algen
4

*

Mulierum
luxus &
. phaleræ.
Luxuse

Ornatus
AMulierum
nimius.

De Cyro Rege. Cap. IX.

inopem, ut togà quoque, tunicâque careret.
Et reris, horrente Cupidine, cubare Charita-
tem poſſle in viola, & hoſpitari in cupreſſo?
Atqui ſuæ domi, tam ſplendidè contignatæ,
ſuéque in ſrato Deum Sponſa quærit, & dili-
git. Queæſiſſe crediderim eam, quem in flore

Perdiderat: in flore Numen eam amaſſe non ne-

go. Sed ait: Quæſivi quem diligit anima mea. Sed
enim florentem detexere Septuaginta, à qui-
bus ità ejus verba vertuntur: Quæſivi, quem di-
lexit anima mea. Audin' Amoris meminit, non
æſtuat Charirate. Nunquam enim Amoris in-
cendium & Cedro tigna paterentur. Dilexerat,
non diligebat. Et fruſtra Numen requiſivit,
diù excuſſo, diſcuſſôque lectulo. Adeò ama-
re non potuit Sponſa, & florere; caruitque
Deo, ut primùm abuti cupreſſo, cedrôque co-
pit. Quôd ſi cedro Numen propellitur, floſ-
culiſque arcetur à domo quoque, ſtratéôque Spon-
ſæ: Quæ, rogo, Matronarum non inſanit, ſi
Bracteata circumferre ſe Deum jactet, foveré-
que in ſinu? Contignationem Deus cedrinam
averſatur in principe fomina - & radiatis laque-
aribus auro ſeſe inſeret ad matronam ? floriſ-
que refugus cubabit in Smaragdo? Quid enim
non aureum, gemmeumque ſpectes in fœminis
id ætatis, non ominis, ſed opum promptua-
riis, luxuumque officinis? Fodinas eas eſſe putes
Peruanas, tantim in tunicarum latebris, ſinibuſ-
que infodére Metallorum. Aurum ſoccis non aſ-
pergunt, ſed affundunt; indignante metallo; à
Regum frontibus in ſominarum ſe pedes deje-
tum; ideéque calcari, quod calcare compella-
tur, profuſum, effuſumque in calceis. Dolet tot
ſe ĩignibus, ſuppliciiſque ſplendere doctum, ut
deterendo luto abjiceretur ad ſoleas. Er cur limo
aurum extraximus, ſi tam propè luto eſſe vole-
barnus? Torreri ergo metalla placuit, mariaque
tranſmittere, ut in Europam advecta per fluctus,
calcandis ſordibus truderentur in ſoccos? Syde-
rum ergo ſeu fœturd, ſeu opere abutemur in
calceis, & quod aris Divinitas deſlinavit, id co-
thurnis abſtrudet luxuries? Una metalli maſſa
& Arcæ Angelos conflabit, & alutæ parerga
componet? Modòô cruorem Domini fluctuare ſuſ-
piciemus in auro, modò pedes fominarum inſer-
tos aureis ſoccis indignabimur? Immò non raròô
quæ aris interſunt Foeminæ non expavent, litare
argento Sacerdotes, & ſe aurum calcare. Et pa-
tietur Mulier, aut eonddem, aut ſplendidiori ap-
pParatu fulgere ſoleas, quas obterit, & micare pa-
teram, quam adorat? Miramur autem aurum ſoc-
cis adſperſiſſe Matronas, quæ etiam inhonora
conveſhire ſerico potuere? Pudet iſta chartis illi-
nere, ſed dolore pudor opprimitur. In ſordium
pompam Bombyces exenterantur. Qui futu-
rus eſt ſumptus, luxuſque prætextarum, ſi quæ
nominare non licet, abollas oſtentant Conſulares?
Mitto pendulas & jugalium fronte phaleras non
ſericas modò, ſed aureis quoque ſtaminibus ſum-
ptuoſas; ne ſcilicet parum ignibus ſæviiſſe vide-
remur in metalla, niſi ea ad beſtias quoque dam-
naremus. lIiſdem & ſerico auréque fumbus, &
corymbis tum Levitarum humeri, tum fron-
tes equorum inornantur, & vibrant; ne vihus
aurigaretur ſponſa, quàm Levita ſacrificet, ſeu
miniſitet hitanti. Morantur nos tamen fœmi-
næ jumentorum bullis captiosè, ne in earum
accuratius pompas inquiramus. Sed ità emi-
nus fulgent „ut nemo in tanta gemmarum luce
lppire poſſit, ipſas præter fominas, quæ eas
circumferunt. Licet conjicere, quid auribus ſuſ-
pendant, inſerântque digitis, quæ pares fecere
Ethie. Comment. Tom. III.

6 ¾

pateris calceos: quæ opulentiora ephippia red-

didere jumentorum, quâm ſtolas tunicalque Cle-

ricorum. Porrò ego non ſum tam durus & agre-
ſtis ornamentorum Cenſor, ut Matronis vel Co-
ronâ vel genere inſignibus uſum auri gemmarum-
que interdicam, quas ornari pro dignitate per-
ſæpe non dedecer, dum, quam ſibi pompam in-
dulgent, eam privatis publiciſque ſacellis ſuis
impendant, ne ſcilicet minus eis, in Earum ædi-
bus fulguret Chriſtus, neve plus earum lectus;
quàm Ara locupletetur. Non penitùs in Nobili-
bus improbo pretium annulorum & torquium;,
Si Miſerorum largè recordentur, vel Cate-
nis eximendo Captivos“, vel famelicos funeri
ſubſtrahendo. Damno Pompas & Numinis im-
memores & Ærumnarum. Minoris principatum
emes, quàam conjugi redimicula. Nam Erythræi

baccas nulla non matrona faſtidit, niſi juglandes

exæquent, hoc eſt, niſi pretium bacca ſuperet lati-
fundii. Pudet non parem Aſiæ matronam opibus
eſſe, annulumve non uni parem provinciæ cir-
cumferre. Id princeps fœmina digito inſerit auri,
pretiique, quo Arabum compedibus eximerentur
non agmina captivorum, ſed exercitus. Quot ci-
vium manicas una dexteræ murænula circum-
volvit? Quoc uni complicantur annulo fozminæ

ſervientium, remigumque catenæx? Triremes

Arabum omnes remigibus inſtructæ, incitatæ-
que Chriſtianis, in adamante contra nos tuo ve-
lificant, exercéntque piraticam. Libertatis Cha-
rybdis eſt Chriſtianæ pyropus, quem jactas: Et
in Sardoniche, quo literas obſignas, naufra- :
gium interdum fidei, ſemper libertatis faciunt
quotquot captivi in Africam abducuntur. Ebur-
neis in loculis, quibus uteris, uon conditorium
chirothecis medicatis, ſed im medicatis vinctorum
calamitatibus conditivum conſtruxiſti. Ululant

tuis & gemmis inopes, afflicti, morbidi, ærum-

noſi, & quotquot, iis divenditis, aflerere poſ-
ſes in priſtinam felicitatem, & dignitatem.
Non es foœmina; deterrimam furiarum minuùs
reddis inviſam quæ micas, & jugulas; quæ non
crinita anguibus, ſed unionibus redimita graſ-
ſaris; quæ tot funera effers, quot gemmas oſ-
tentas. Et cùm inter coralia, gemmiſque rubri
maris olim Pharao, .Æ gyptique perierint: in
muliebris mundi opibus ſanctiores Iraélitæ inte-
reunt; ii ſcilicet, quibus non ſubvenis, quòd
unam malis tuis digitis non deeſſe gemmam, quàm
innumeris deeſſe miſeris virgas & pedicas. Quam-
quam tuis non illacrymor digitis, tot licèt ærum-

Kleemoſy-
na praæ le-
xu neglss⸗

ℳ,

narum, funerumque acervo infamibus. Doleo, Catellarum

tanti à te Catellam emptam, crepitaculis ſonoram
eſſe argenteis, gemmeéôque inſignitam redimicu-
lo, in tuo ſinu diſcurſare: adeò ut Hebræus Pon-
tifex eo ſancta ſubjerit tinnitu, quo in argen-
team ciſtulam torquata Canis ſeſe abſtrudit. Elu-
xeramus pares equis Levitas? Inelegantiorem
Ponti ficem videmus eſſe, quàm canem iiſdém-
que ſonoros ambos eſſe tintinnabulis; ſed Lyciſ-
