maledictis exponit. Vagus, & profagus er s ſu-
Per terram. Porrò Sodomam is non acceſſit An-
gelus, qui inter ſocios Dei vices agebat. Puduit Homicide
enim & typum Numinis præferre, & Lictoris graviſſim
munere defungi. In Cein vero ipſemer Deus,ccant.
nullo interpoſito aur duumviro, aut lictore, ani-
madvertit. Et cum nulli fumanti Sodomæ ilke-
dere liceat: nulli non licet & Cainum intueri,
& maledictis proſcindere. Adeò Laſciviæ Cæ-
des & judicio, & judice, & damnatione, &
ſupplicio antecellir. Sedenim „inquies, judicio pei Ira
Cain ſuperfuit. Ut diuturniùs interiret: ut un. d'lata.
dique exagitaretur: Ut non Dei nutu, ſed te- Pecters
meritate Lamech trucidaretur: Ut feræ loco tra- non ſtatim
jiceretur jaculo: Ut exoſus, & peroſus, & Pro- fuvianeur-
fugus ærumnarum omnium acervo, aggeſtuque cain.,

Ibid. 12,

dilatum ſupplicium anteiret: Ut ne ſemel tan-

tůùm moreretur, ſi confeſlim obiiſſet. Ut notior .
& ſcelere foret, & laniend. Hæc cum ita ſint,
cum quo componi ſcelere poterit Homicidium,
ſi collatæz Caino Sodomæ, & ſanctiores ſunt in
volutabro, & beatiores in ſulphure? Eſt tamen
Sodomitico flagitio tetrius aliquid, quod conferri
poſſit cum cæde. Peccatur aliquando ſceleſtius
in ædibus juſti, quàm in ſpecubus impurorum:
habétque id monſtri genus tentorium Jacob,
quod nullum Sufis upanar proferre poſſit. Abiit 6
Ruben, & dormivit cum Bala Coneubina Patris 24. 44.
Jui : quod illum minime latuit. Et non infremuit
in inceſtum Ifrael? & colluctatus Angelo Jacob,
Pepercit adulrero? & Labani impatiens Rube-
num patietur? & domo, & oppido, & provin-
cià totà non exegit Uxoris paternæ Filium ſtu-
pratorem? Ob Luſum truditur ab Abrahamo Iſ Superior
maél, vi Saræ, & juſſione Numinis: & perſtat Ras ſas
in domo Jacob everlor ſirati ejus, ſedétque mo- tard́ pu-
chus primmogenitus in multis Fratribus, patriæ niat.
tam particeps patinæ, quàm uxoris? Perſtar;
ne mufſſante quidem Jacob in tanta Filii foædi-
tate. Num enervis in flagitiian Senex imo, ſi
abſit invidia verbo, fulmineus. Novere Senis
acrimomam Simeon & Levi Fratres, quos Si-
chimorum cæ lis authores ſeveriſſimè Jacob in-
crepuit. Turbaſtis me, & odioſum Ffeciſtis me Cha- Gen. 34. 29.
nanæis. Delebor ego, & domus mea? Ergo Iſraëli
ſica triſtior thyrſo? diſſimulat ſtuprum, & cædem
execratur. Verùm proluſit ſeveritati ſuæ hacte-
nùs Senex, quam toto alveo & ſui lectuli cata-
dupis in .gyptiam filiorum improbitatem morti
proximus eſt effuſurus. Imminebat Suprema Pa-
triarcheæ hora : quare liberos evocat, & quam
ad uſque diem illam continuerat uhionem rupt
veluti aggere, in contumaces effudit. Ruben,
inquit, primogenitus meus, tu fortitudo mea, &
Principium doloris mei, prior in donis, major in
imperio. Effuſus es ſicut aqua, non Tſcas quia Superior
aſeendiſti oubile Patris tai, & maculaſti ratum "on e
ejus. Hæc Senex in Rubenum. Rorat pariter & R 6
fulgurat: Nec tam Virg graſſatur in inceitam,.
quam Rosd. Laudat eum viciſſim & Carpit. . Jacibe
Modò illum exprobratione criminis, quaſi dumo

configit: 8 itali, velutl cor Rs
git: modô eum decore tituli, velutl corvm- Unio læſa,

Gen. 49. 3.

ſui, tum roboris. Profuſiorem illum quàm aquam
D 4 eſſe

44 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

*

eſſe ait: eum rursus Supremam inter Fratres ſe-
dem nactum teſtatur, potiorem reliquis tum ex-
ortu, tum veroò etiam imperio. Verbo, vix di=
ghoſcas, verberétne Jacob libidinoſum, an mu-
neretür obſequentem. Ater ille tandem, nimbo-
ſuſque turbò duas cùm voces excuſſiſſet, Ne
creſcas, procel'am reliquam difflavit in Iridem.
Ità in libidinem Senex, adductâ indignatione &
præcordiis, quantum poruit, pertonuit. Luſiſſe
dicis? Ita. Sed mox in Homicidas deſæviit.
dimeon & Levi Fratres: vaſa iniquitatis bellan-
tia. In conſilium eorum non veniat anima mea!
quia in furore ſuo oëciderunt virum. Maledittus
Juror eorum quia pertinax; & indignatio eorum,
JTetias dura. Dividam eos in Jacob, & diſpergam
eos in Iſrazël. Luditne Senex etiamaum? Et
quid evibraſſet in Nemproth, aut etiam in Cai-
num atrocius? Nullo hic fulmina temperantur

Ibid. 5.

imbre: Nullus acinacis capulus eburneus. Acies

undique, & fulgur undique. Arguuntur, pro-
ſcinduntur, damnantur. Non eos luam eſſe ſo-
bolem ait: eorum ſe cœtu ſevocat: ſedem iis
nullam in Iſraële futuram pronuntiat. Omnia fe-
ralitatis, ſuppliciique plena. Porròô ii, non libi-
dine ſæviendi, nec verbulo ſugillati enſem ſtrin-
gerant in Sichem & Hemor: ſed violatam pro-
broſiſſimèe Dinam Sororem ſuam contra hoſpitii
jura, ulti ſunt, occiſis adulteris. Quid facturum
de Filiis fuiſſe putas Iſraelem, ſi non barbaros,
verùm indigenas, nec exteros, ſed gentiles, nec
raptôtes Dinæ, ſed tardiùs ſalutantes, ſed com-
meantes per viam licentius, led ponè feneſtram
leviter ſibilantes trucidaſſent equeſtris viros or-
dinis? Quid ſi Senatorem? Quid ſi Conſula-
rem? Quid ſi Conſulem? Non Libidini obno-
zgios, ſed Legum patronos, quos puduit in Se-
natu pedarios efle, acritérque proptereà pugna-
vere pro patria. Orbaretur, mihi crede, civitas,
ſi cædes Iſraëlis calculo plecterentur. Quot ge-
merent ſub lictore, quos Eoo, Pyroënte, Phle-
gone, & thone ſubductis Phœbi quadrigæ ju-
gahbus, tot pallim urbe circumagi poſt flagi-
tia, ſocordiæ noſtræ triumphatores aut patimur,
aut indignamur. Eos virgis cæſos ſecuri feriſſet
Jacob, ne foret impunitate Cædes, nova quaſi
Keipublcæ Hydra, in dies fertilior Colubro-
vum. At Jacob mitiſſimi vir ingenii, aſſuetuſque
gregibus paſlor, foſum à Filis ſanguinem ehuit
dihgentias. Quid ſi Homicidii reus infenſiſſimus
foret Homicidz ? Agebat jam penè animam
David, & cum ſuis extergendis criminibus fo-
re crederem, ut pſalleret, projectâà lyrà, excuſ-
ſéque cinere, rugire repentè cœpit, & faſces
8 Reg. . exolvere. Tunoſti, Tuæ fecerit mibi Joab, Abner
& Amaſæ, quos occidit, & effudit ſanguinem
belli in pace. Facies ergo juxtà ſapientiam tuam,
& non deduces canitiem ejus pacifics ad inferos.
Horret animus, ſeveritate præſcripti à Rege, id

Severitas.

Juſtitia
«ua om-

S§. David.

loci, temporiſque, ſapplicii. Moriturus mortem

imperat, & lacrymarum negligens, cruorem ſi-
tit Ducis ſui. Et cujus, rogo vos, Ducis? Cui
ſecuritatem, cui vitam, cui regnum acceptum
referebat. Ecquem exilii comitem David habuit
profugus à Saüle, niſi Joabum? Quis dilaben-
ami es à Davide tribus in fide continuit, niſi Joab?
siim bene. Is erat Dux Joab, quem oppugnare urbes, laſci-
Ze. viente Hieroſolymis Rege, non pigeret, pude-
ret verô eas, abſente Rege expugnare, ne non
Davidi, ſed Joabo victoria adſcriberetur. Pote-
rat, ad Regis nutum, fidiſſimum ſibi Uriam ho-
ſtium telis objicere: paratus in Davidis obſe-
quium & Tribuno carere & Triumpho. Is ta-

Aulici
frœnandi,

men Davidis juſſu à Salomone cædetur, tantis ait,
in Reger promeritis pertenui ſanguinis macul“ in
nequicquam elura. Adeò, morituro Principi ſcani
Homicidii ſcelus ſuis notis maculoſum, fœdúm- eſie
que comparuit. Ideôque quem regnans Tribu- n ſ
natu movendum non duxerat vix in milite Cæ- inhins
dem pertæſus, ità eum moriturus exoſum ha- er
buit, ut vià juſſerit exturbandum. In ſuo ſiqui- ur in
dem tum lumine morienti Homicidium ſpecta- Cecrun
tum eſt. Verum David, etſi non incruentus voluß
Uriæ nece, ſervatis tamen à cæde Semei, Saüle colle
& Abſalone, mitioris Heros ingenii haberi pro- Viis,
meruit. Potuit idcircô tantis detersâ lacrymis à lim G
ſe patratà Cæde, Joabi ad eam diem illotum bar
facinus, quando lacrymis extergi non valebar, vam
cruore expiate. Hæc enim gemmeo Duci ærugo gei
hæſerat, ferro tantùm eradenda. Demus Cenſo- ur! P
res Homicidio inquinatiſſimos, mimimeque dubiæ dam
ferociæ. Appulerat Melitam Paulus emenſis, Homici- ſ 1
vixque devitatis Maris, Coœlique diſcriminibus vſrg eN
& innumeris, & immanibus. Euxfcenſione in ſcelus. lam
littus factà, à Vipera Apoſtolus commordetur. ule cpini,
Tum indigenæ flagitii arguunt, quem nec æ- nki ies .
quore, nec ſtatione tutum eſſe poſſe ſuſpiciunt. liine
Modô in eum, inquiebant, pelagus ſæviebat: Ogium, Uin r
jam erepit ſerpens in naufragum, quò in ſcele- R. Duts u Mium
ſtum terrà, marique depugnetur. At illum quo Ae. S on
potiſſimum teneri ſcelere arbitrentur, tantis na- e “
turæ conflictatum, exagitatumque injuriis? Ario- P HW
lum, an furacem, an perjurum, an ſacrilegum n
putaverunt, in cujus meritô perniciem tellus, æ- 28,4 c
quérque coierint? Ut verò viderunt Barbari pen— Cn
dentem beſtiam de manu ejus, ad invicem dice- I 6
bant: Uiique Homicida eſt homo, qui, cum eva-
ſerit de mari, ultio non ſinit eum vivere. Cre- “
didere Barbari nullum tam grande flagitium eſſe, lu.
quod Natura novis ſubindé cruciatibus divexa- nſi,
ret, uno Cædis ſcelere excepto. Indubitatò pro- un mͤt
ptereà affirmant obnoxium Homicidio Paulum, nne
in quem elementa confertim omnia conſpiraſſent. alen
Si vivere ejecto non licet, ergo Homicidii com- Ghaen
pertus eſt. Neque enim turmatim in eum mon- kahi
ſtra graſſarentur, ni hominem vita diſpuliſſet. e,d
Ità Barbarorum quoque ſuffragio, Princeps cri- alnd
minum Cædes eſt. Cenſuit ità Deus, damnato en
ſeverius Cain, quàm Pentapoli. Sed pater eſt mi- a
ſericordiarum, ideôque faſtidit immites. Itaà Iſ- ſend
raël cenſuit. Sed paſcuis aſſuetus Agnos præit; lumin
Lupos averſatur. Ivit in hanc David ſententiam, Ebem
cædiſque conſcius, eradendam cædem ſecuri cen- elalui⸗
ſuir. Sed lyrâ remollitus cruorem horruit. Ad- ſenel
ſunt Melitæ barbari, efferatiſſimi tunc Afrorum, to ce
& Viperis, Marique unum obnoxium eſſe putant ab
Homicidam. An hi citharis deliniti? Verùm Gacen
quamvis in barbariem ſepoſiti, alieni fortè ſan- nore
guinis ſuere non prodigi. Prodeat opinantium Unine
arbiter Lamech, quo nemo pollutior. Hic biga- ſin
miæ anteſignanus, primus omnium bigâ auriga- iun,⸗
vit ad thalamum. Obduratiſſimi vir pectoris, ſo- ine

pitæque, aut potiùs reſtinctæ penitus leno ſyn- ſn Eene

dereſis, & tot ſceleribus, quibus marmoreus al- z alen
latrabatur, undique fruſtrà, unius tamen com- intt
morſus Homicidii pati incruentus non potuit. Iern
Ergo patratæ abs ſe cædis author pariter & vin- lu
dex, incuſare ſe primò cœpit, ſibique tandem Z ore
edixit exitium. Audite vocem meam uxores La- Gen. 4, 25. tur.
mech quoniam occidi virum in vulnus meum. exili
Septuplum ultio dabitur de Cain-de Lamech verò, gn
ſeptuagies ſepties. Et qui tam ſeverè in Homicidam in
animadvertendum eſſe cenſer, non Enoch, ſed
Lamech eſt. Nec alienam ità cædem damnat, N
ſed ſuam. Séque porrò diſcerpendum ſeptuagies
. ait; le),

ni
Mh
Nitj
tectn
n Vbr.
ie.
WIN N
lute
unſ
MNe
rein
Mm:
ennn
D
Nu at
del e
enetl i

ſinniu
lee R
umcrlen.
ein W;
llir
ſeri

oteigr 8
Nitnle⸗
,Aanent
. (.
Fünele
du den⸗
Cbmr
lo uün,
lzrla
icidin⸗
Leunt
hn
Uineh
,Gnmn
etiit.
en hl
Gn n
nrnun,
lanicer
mnin A
Aonn,
tleſus
en
inmnin
eby⸗
tii
EAls,
blohr.
Cnaelsr
ne
n ſ
eiet KE.
e ils
4
v,
Micle
Pooch, 4
m
i,

“

4

Diſſertat ſuper Evang. Quadrag. 45

ait, quòd occiderit non Noëmum, ſed Cainum.
Si ità ergo ſeſe plectit Mulieroſus: torpebunt in
ſicariorum ſupplicium Conſulares? Ergéôge lan-
gueſcet contrà latrones Senatus, ſi rugit Lamech
in ſeſe? Erit apud nos Cædes impumta, quam

impius vel in ſeipſo improbat, damnâtque? Quid

Num. 35.
31.

Judex

impius.

Munera
2 „
Severitaie

eorruũpunt.

Ibid. 33.

Apoc. 22.
15.

ſi per ludibrium Homicidarum cauſæ perageren-
tur in ſubſelliis? Quid ſi nihil jam levius apud
Centumviros ageretur, quàm humani ſanguinis
profuſio? Quid ſi hominem trucidaſſe minoris
conſtaret, quaàm crumenæ rapina, & laniena le-
viùs, quàm furacitas plecteretur? Quid ſi pa-
lam domi alerentur graſſatores à civibus? Quid
ſi Patriciorum ornatiores ſpectarentur ſicarii,
quàm uxores? Itäne? Et viſuntur iſthæc portenta,
nec impulſu, ſi opus ſit, ſacrarum ædium obruun-
tur? Præſtat, præſtat Numini deeſſe Templum,
quàm Homicidæ Supplicium. Diſtrahi vaſa poſ
ſunt, ut vinéctus redimatur? Subrui quoque po-
teſt Altare, ut ejus ruinâ Sicari obruantur. Au-
diamus tonitruum Moſis in Homicidas. Non ac-
cipietis pretium ab eo, qui reus eſt ſanguinis, Na-
tim & ipſe morietur. Audiſtis edictum Nummis.
Licétne ità è& latomüs extrahere Sicarium, utl
olim Primogeniti redimebantur à Templo? Ni-
mirùm ſi ad Decemviros tranſmiſeris molliendæ
occaſione Juſtitiæ par Turturum, aut duos pullos
Columbarum, domum tibi revolabit & cavea
non implumis Accipiter. Recipies Vulturem, ſi
Pullum obtuleris Gallinaceum. Nam ad Galli
cantum, qui telum ſirinkxerat Judex, negabit
Chriſtum, qui Veritas eſt, & Barabbam emittet
Homicidam. Patet tibi porta carceris ferrea, ſi
ad Latronem abſolvendum aureus Jupiter im-
pluas. Verùm Dominus nundinas iſtas & roſtris
ſuſtulit, vetuitque ſecures redimi, quibus oppri-
mi debent Homicidæ. Ne polluati, inquit, ter-
ram habitationis veſtræ, quæ inſontium cruore ma-
culatur, nec aliter expiari poteſt, niſi per ejus ſan-
guinem, qui alterius janguinem fuderit. Non
Pactolo inuſta cruore macula reſtergetur, ſed ſa-
nie, taboque Graſſatoris. Unus eſt carnifex tan-
tæ maculæ fullo: opplerique cruore Sicarii Piſ-
cina debet, cujus alluvione polluta cæde Reſpu-
blica expietur. Non ſacco, non cinere, non ar-
gento Homicidium eluitur, ſed cruoris cruor
lxivium eſt. Et quis, rogo, eſt, qui Numini
reclamare audeat, aſſeraâtque ſatisfactum æris
ex olutione Juſtitiæ, aurôque plecti graviùs, quàm
ferro, Parricidam. Mulctâ punjetur ſeveriùs au-
thor cædis, quàm ſecuri? Iſthæc ſi percrebeſ-
cant, aut te blaſphemum eſſe neceſſe eſt, aut men-
dacem Deum. Solo ille ait expiari poſſe Urbem
cruore Homicidæ. Poſſe tu verò pronuntias ſo-
lutione æris melius repurgari. Cùm iſta ſibi vi-
ciſſim repugnent, aut mulctà Facinus non pen-
ſatur, aut mentitur Divinitas. Ut, veròô toleren-
tur in civitate Sicari, cæde auro redemptà, cœlo
certè proturbantur. Vox enim præconis eſt: Foris
canes, & venefici, & impudici, & Homicidæ, &
idolis ſervientes. Vide quo ſcelerum commilitio
ſtipetur Cædes: hinc libidine, indè ſuperſiitione val-
latur. Ambitur aut lupanaribus, aut delubris. Meri-
tòque Homicidam libido præit, &idola conſequun-
tur. Oriuntur enim ut plurimùm cædes è ſcortis,
exilii, inopiæque mox tædio ad uſque fidei jactum
progreſſuræ. Quid enim non aget erro? modò An-
gliam luſiraturus, modò appulſurus Bizantium, mo-
dè peregrinæ appetitione doctrinæ Lutheri heluo,

& Bezæ commenſalis. Mare ſi rubrum ſubeas,

aut Arabiæ inferere, aut Ethiopiæ. Mocca te
ille Mehemeti manet. Ibi errorum ommium cor-

ruptiſſimo coœno hauriere. Quoquòô verò pergas,
nuſquam tibi patebit colum: nam indè diſclu-
deris. Foris canes, & Homicidæ. Et quénam
adnavigabunt, qui rubrum enavigant mare? In

ſtagnum emittentur ignis ardentis. QLui vice Apoc. 21.7.

rit, ait ad Joannem Chriſlus, poſſidebit hæc: &
ero illi Deus, & ille erit mihi fei. Timidis au-
tem & incredulis, & execratis, & homicidis, &
fornicatoribus, & veneficis, & idololatris, & om-
nibus mendacibus, pars illorum erit in ſtagno ar-
denti igne & ſulphure, quod eſt mors ſecunda.
Exolveram ego faſces in Hmicidam! Atrin-
gantur, & complicentur. Tanta enim Sicarios
ſuppliciorum ſtrues maner, ut me penè illorum
miſereat. Bis eos plecti non decet. Exulaturi
cœlo ſunt? Vagentur in Urbe. Deprimendi ſunt
in ſtagnum ignis? Vinculis eximantur. Vivere
permittantur, quando mors eis ſecunda imminet.
Grandi cruciatuum verſura luxuriæ, licentiæque
ſors repenſabitur. Gratulor eos epulari, & ride-
re, & tumere: ſi patinæ, ſi riſus, ſi libertas ſul-
phure reſtergentur. Quæret ex me bic fortè ali-
quis, cur hoc Joannes loco, Homicidio Forni-
cationem poſthabeat, quam mox Cædi anteponet.
Timidis autem, & bomicidis & fornicatoribus, in-

quit hoc loco. Mox verò: Foris canes, & impat- Ibid.22.15..

dici, & homicidæ. Haud inconſulta ſubſelliorum

inter monſtra viciſſitudo. Oritur namque non Tuxurda.

rarò Cædes & Venere: eâmque rurſus frequen-
tiſſimè parit. Nam aut continuandæ occalone
libidinis graſſamur, aut incoptandæ cupiditate.
Nunc enim ne Venus abſtrahatur, perfurit im-
pudicus: nunc pugnat, ut Venerem occupet. Si
me verò ſententiam roges, ego cum Chriſto ſen-
tio; arbitrôrque ſcaturiginem ſ elerum omnium,
ac ſentinam eſſe, foréque Homicidium. In illud
deſidunt, & indè manant. Officinam flagitio-
rum recludatnus, quæ corde abditur, proſiabit-
que ſcelerum Paterfamilias in foribus. De corde
enim, inquit Chriſtus, exeunt cogitationes malk, 19.
Homicidia, adulteria fornicationes, furta, falſa
teſtimonia, blaſphemiæ. Digna tanto villico fami-
lia. Vilne ſingillatim intueri peſtes iſtas omnes
& vagina prodire cum telo? Adulteratur David,
mox jugulat; occiditque, ut ſcortetur licentius.
Graſſantur inter Jeruſalem & Jericho Latrones,
ſociântque vulneribus furta. An non in Suſannæ
caput mentiti ſunt Judices, ut illam enecarent?
Caini verò quis poſt cædem, latratus, blaſphe-
miâſque non perhorreſcat? Nuſquaàm ſine prole
vitiorum Cædem offendes. Telum enim aut laſ-
civit & coronatur, aut rapit & ſuperbit; aut
pejerat & invidet; aut exerrat à fide & blaſphe-
mat. Expinguntur à Jobo Graſſatores vigeſimo
quarto vaticimii ſui, luctuſque capitulo, eâ ver-
borum acrimonia, ut Hydra mitior videri poſſit,
quàm Homicida. Ait ad extremum. Anima vul-

neratorum clamavit: & Deus inultum abire non Job. 24,12.

patitur. Ipſi fuerunt rebelles lumini. Obliviſeatur
ejus miſericordia: dulcedo illius vermes. Elevati
Junt ad modicum, & non ſubſiſtent. Dedit ei Deus
locum Pœnitentiæ: & ille abutitur eo in ſuperbiam:
Et ne à Marte ſejungeretur Venus: Perfodit in

tenebris domos. Oeulus adulteri obſervat caliginem. Wid. 16

Junguntur Homicidio Rapina & Adukerium.
Quis enim & graſſatoribus non ſcortatur? Si verò
Proſerpinam optes, ut Plutus ſis ex Iro, in Ca-
cum refingi debes, quò Boum furto rapiendis
Helenis aſſueſcas. Hic enim repræſentandus eſt
Geryon Graſſatori: Irus eſt, mox Cacus fit,
ut, cùm fuerit opulentià Plutus, Proſerpinam
invadat, quæ florum rapinam jalurà floris repen-

ſet,

Matth. 15

ſet, ab Enna biga libidinis tranſvecta in Gehen-
nam. Luſimus tantiſper hic non imprudentes.
Mitigandus ſiquidem erat, dum de Sicariis age-
remus, cruoris horror melle, thyméque Poëta-
rum. Quia verò ipſi minimè ludunt Graſſatores,
ſuæ ipſis magiſtrum militiæ præſcribamus. Vos
ex Patre Diabolo eſtis, & deſideria Patiis veſtri
vultis facere. Ille homicida erat ab initio. In hanc
vos militiam Sacramentum dicitis, Homicidæ.
Hoc ſub tribuno bellatis. Quòd ſi vel Nazareni
candidiores lacte, nitidiores ebore, ſapphirôque
pulchriores, Dei Filio necem moliuntur: Quæ
erit Ethiopum in cæde rabies? quis furor Scor-
tatorum, quorum exuſti vulkus, ut clibanus? Et
quibuſnam parcet Homicidium, ſi JE SUM ho-
diernd die præcipitat, efficitque, ut attentatæ
atrocitate cædis ſceleſtior ſit in ſuis floribus Na-
zZareth, quam Sodoma in igne ſuo. Mirum au-
tem videri non debet, ſi ſit Gomorrhæo ſcele-
ſtior Homicida, quando ſuprema calamitatum,
Rom. 835. Apoſtoli quoque ſuffragio, Cædes eſt. Quis nos,
inquit, ſeparabit à charitate Chriſti ? tribulatio*
An anguſtia? an fames, an nuditas? an pericu-
lum ? an perſecultio, an gladius ?*“ Huc cùm de-
veniſſet Apoſiolus, quaſi ærumnarum ſupremam
oram contigiſſet, eloquentiæ ſuæ impetum inter-
. ſiſtit. Nec cædi, inquit, occidive pro Chriſto
ſubterfugio. Tantine gladius eſt? Eſt planè tanti.
Terribilium ſupremum eſt gladius. Trudimur eo
ſiquidem illuc, undè quùm nunquam abeundum
ſit, nemo non tardiſſimè, & quaàm paratiſſimus
accedere vellet. An perſecutio? an gladius? Et
tamen ſi feriretur Apoſtolus, aſſlequuturum ſeſe
ſciebat coronam Juſtitiæ ſuæ debitam Charitati.
Timet tamen, & timet occidi pro Chriſto. Quàam
ergo expaveſcendus, horrendüſque gladius iis,
qui non in Domino moriuntur, ſed in Satana,
Vita ſævitie teli tui amandati inimici Crucis Chri-
ſti, omni ſublatà reconcihiationis ſpe, unéque cum
ded Lia jumentis interitu involuti? Tuo abibit telo im-
caem in, ponitens & vita, qui ſi in ſuo expiraſſet ſtrato,
partu Filio- k. . . .
rum omm i Tigaſſet illud ſuis non ſemel luctibus. Imparatus,
Deum in-. improvidus, maculoſus ſuum per ſanguinem ad

Joan. 8.
44.

SSS1 Chriſti tribunal adnavigat maleficio teli tui, non
vi, non ethiſſus, ſed extruſus & Mundo. Sedenim, in-

Wemieu, quies, Hiſi ita ſæviatur in petulcos, nemo domi
ſed IAlere- . .
Sra meni ſuæ non illundetur. Actum eſt de fortunis, de
nit⸗ liberis, de prædis, de uxoribus noſtris, ſi ferro
Gen sS-sé amputare non licet viroſiſſimi trunci petulantiam.
Homicidé Et ideò adeſſe cupio Prætores ubique. Et ideò
enàm enato, virg
Hei nomen „ H5 ² .
zbotetey Et idee in Senatores & Præſides redundabunt
Gen.36t.25, tum occidentis incommoda tum occiſi. Plecta-
Pei tur ergo ſeveriſſimè Laſcivia. Si aderunt Licto-
Tia, dim res, deerunt procul dubio Sicarii. Nam nemo,
iie ere offenſo Numine, injurias ſuas ultum ibit, ſi eas
micidam. ſüpremd Principum authoritate viderit non inul-
Foriè àe. tas. Quod ſi Senatus torpet, laſcivitque Licen-
i nt tia, aut perfurit Petulantia, pati te jubeo con-
AHemor s tumelioſum. Satius enim eſt inuri tuo ſanguini
vo atα.. maculam, quam Chriſti ſuffuſam cruore animam
æternis ignibus tui vi teli deputari. Præſtat hæ-
rere tibi, qui te allatret indebitè, quàm à Chriſto
divelli, qui eum æternis inceflat ululatibus. Sa-
tiùs denique eſt, deeſſe tibi famulum, quem ille
contumehiosè cecidit, quàm Satanæ addi Satel-
litem. Debes denique malle uxorem vellicari
tuam, quàm Chriſii Filium æternùm in ſuis mem-
bris cruciari. Quòd ſi non potes uxoris causâ vio-
latæ in tui ſolatium juvenem jugulare, licebitne
plumbeam in eum glandem excutere, qui aut te
Iæſit verbo, aut racemum furripuit & topiario tuo?

is, ſecuribuſque occurri cupio contumaciæ.
. P .

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ſppie
FERIA TERTIA n
, res
DOMINICX III. e⸗
5 Den
ii
i autem Eccleſiam non audierit, ſit tibi Gad
kficut Eihnicus, & Publicanus. Matth. n.
18. 17. gui 1
. Oble
H'* impactus rupibus divinorum Oceanus Amiznis rer
edictorum reſilit, nihilque habet reliquum inpioram piu mn
Chriſtus „ quo tibi exoſum faciat tranſgreſſorem. Hereticj hrimn
Cum in ſuo, inquit, ſcelere perſtiterit impius, vianci eun

& tuæ vocis, & Eccleſiaſtici tonitrui contem. gim

ptor, ſit tibi non pro Aſpide, ſed pro Ethnico: Rrarsftere⸗ Gvagli
utque illum exhorreas, Publicanum eum, non Nrrcr. 7s lel,
Leonem eſſe cognoſcito. Id enim omnibus Chri- Ser'i im. cooltli
ſtus tanquàm ſupremam odii lineam futuram eſſe iger!
putavit. Nam utcumque agere cum Serpentibus Peccari dir
licet; at agere cum Impiis nunquàm licet. Non anr, adorek
enim quavis hord genuinum Anguis infigit, tor- fejor A. Dirſ⸗
péſque perſæpè Aſpis ſuas intra rimas innoxia. Tian daufg ſalem
Nunquàm verò ſine noxa Peccantis, Iniquive punicndi. ie.
convictus. Vulnerat, etiamſi jaceat: & ſilentio Severtas Cruore
pariter ac ſermone ſuum tibi virus inhalat. Vi- gsiamos N ie
tandi proptereà omnibus ſunt. Quis verò eos iiores Dra- nis tan
evitat? imô quis iis aut non filias nuptui dat, nibus. ſano
aut non ſibi adhibet familiares, aut non iis arri- Aulici clam
der, convivitque? Id porrò Babylone ſervatur, Fœnandi. Ehü
quàm Hieroſolymis diligentins. Inſeparabilis ex- Rex deli- n o
peditionum Davidi comes, ac ſocius Joabus. gat Mni- r
Cohortibus præeſt, Urbes obſidet, ad Regem?“". KW
exules imtoducir. Is rogandus ab Abſalone, is Dignitas 1
obſervandus à Mihlitibus, is à Sacerdotibus exo- ¹ indi un Nil
randus. Ahkérne, eſt ſui temporis Joſuë, quando . ts ge .
hymnis, diviniſque colloquis Moſi non impar iul n
David in eum domum, regnumque inclinavit? 1 Ute
Is erat Joab, quem ipſemet cenſuerit David ple- 4 ui
Ctendum capite; juſſeritque proptereà Solomoni, g
ne pateretur eum è vita abire impunitum. Poſuit 3. Rop in- i
cruorem prælii in balteo ſuo. Non deduces cani- egad. nili
tiem ejut pacificè ad inferos. At Joabo necduùm e el
curatis, firmatiſque imperii rebus, David indi- ſenus,
gebat: diſtulitque ſupplicium, non verò illum Aulie
abſolvit. Tolerantur interdum & in agro ziza- Elie
nia, ne frumentis officiatur. Toleravit bellacem Gübere
virum, ſtrenuumque in primis Ducem David, Nuknil
turbulento adhuc Reipublicæ, nutantéque ſiatu. Im ian
Inhiberi tantiſper fulmen poteſt, ſi novâà ſubin- n E,
dè lauro Tribunus incingitur. Dandum eft fidei Cunn o
& ſtrenuitati ejus aliquid. Occidit Amaſam? lebil,
Sed Abſalonem quoque interemit. Inſontis ma- Tarort
cula ſanguinis, rebellis effuſione cruoris detergi- Gun i
tur. Abner interemit? Sed Rammata expugha- Joab. Mits,
vit. Tot ſubrutis Hoſtium pinmis unius Tribuni Adn,
Ccaput coronetur. Cùm præſertim non ſubducatur la in

fuheri, ſed reſervetur. Urſos alimus ad oculorum Ulr⸗ .

illecebram. Imperii caus, ſuperſit iniquæ cædi in
militum Imperator. Quid verò egit Eſau Iſaaco anen
tam charus: quem Senex non fupplicio deſtinat,
ſed principatin? Hethæas duxit, Rebeccam affli- ud
xit, Jacobum odit, Sicarios aluit, Legi, Coœ- der
léque repugnavit. Cur ergo domi ferus, ſcorta- un
tor, contumelioſus retinetur? Rerinetur aio? i,g
Clamant hic Sanctorum Virorum Cenſores, & Niror⸗
Iſaacum injuriosè hiſce verbis laceſſunt, blaſphe- lii
mäntque. Eft in deliciis, eritque brevi princeps Ur
familiæ. Pudet dicere: ſed reticeri non poteſt, h ſnn
quod Moſes invulgavit. Elixare noverat apri ar- Sa fie 3
mum, porerâtque non inſake pulmentum condire 6

. lippienti.

rah. ri
e den
m

buin di⸗
Unnmtk
Enminn
et n

Ed ein)
n ,N1

Ninant
Altnnd
Lllger n
up
Ng
Ale, ie
bwetrN
ul
mit
Irlnmt!

unter
PIeun
nid.
d in
n ur.
bluen
Dd,
e ſen.
Anin!
snr.
Eel
agrN
Tthwn
bdant
Cllnu
“
iltun
hcelen
“
8n
l
,
e.
Pne
t,
1
0

7

Gen.27. 4. lippienti. Fac mihi inds pulmentum, ſicut velle
me noſti, & affer mibi ut comedam, & benedi-
cat tibi anima mea antequàm moriar. Audiſtin
Tbid. 27. Voces illas cycneas? Ecce odor Filii mei, Niout
odor agii pleni cui benedixit Dominus. Det tibi
Deus de vore Cœli, & de pinguedine terræ abun-
dantiam frumenti & vini. Serviant tibi populi,
& adorent te tribus: eſto Dominus Fratrum tuo-
rum. Qui maledixerit tibi, ſit ille maledittus &
qui benedixerit tibi, beneditctionibus repleatur.
Obſignavitque oſculo teſtamentum. Et quid Pa-
ter Deus introëunti Mundum Filio ſuo ominari
Nebr. I. 6. munificentius potuit? Et cum iterim introducit
primogenitum in orbem terræ, dicit Et adorent
eum omnes Angeli Dei. Parciùs Deus loquitur,
quàm Iiaac. Alluvio autem donorum tanta,
quantam primogenito Deus vix detulit, quam-
vis reſtagnarit in Jacob, immittebatur tamen
conſilio Patris in Eſau. Ergo Eſau olet, ut Dei
ager? Ergo Eſaü coli rore compluetur, abun-
dabit frumento, imperabit fratribus, à tribubus
adorabitur? Pudoréne id impetravit à Parente?
Erat fornicarius. Sit ille moechatus, Matrémne
ſaltem coluit? Ità excruciavit, ut eam tæderet
vitæ. Genitrici injurius, Fratrem fortè dilexit?
Cruorem ejus ſitiebat. Odit Dei hoſtes! Quin
ex iis uxores duxerat duas. Ergo nullis prome-
ritis tantam inibit hæreditatem? Utinàm nullis!
nam otio ſanctiùs tantus adiretur opum cumulus,
quaàm pulmento. Ad aureum vellus adaavigavit
Eſaü, non navi, ſed patind: &, niſi Rebecca
in hoc Sene ſanior contentiſſimi impetum curſus
intervertifſer, quaſi argentei freti Charybdis op-
portuna, lumbis Eſau JkSUS vi precum deſti-
rinorum Naretur. Nimirùm apparaverat patinam; in eâ-
educatia. que, tanquam in mari rubro Æigyptum illam
„a Univerſam Hethæarum, ſcortorum, ſatellitum,
Severitas .
ardua in & pharetrarum ità demerſerat Iſaac, ut ſolus
Aduläus. Eſaü enatarit in littus patrii lectuli, rubuſque ar-
dens haberetur pro agro liliorum. Adeò vel Pa-
triarchis non eſt inviſa perverſitas; placétque pa-
tri Eſaü vel patinà, quod fœdum eſt, vel odo-
ratæ pellis luxurie, quod eſſet iniquius: Et di-
cemus, ſit tibi ſicut Ethnicus & Publicanus?
Quaſi verò amari non poſſint impii, quando Eſau,
& Eſau eſt, & Patri olet ad inſtar agri pleni,
cui benedixit Dominus? His latratibus Canes im-
pudentiſſimi Senem optimum adoriuntur, quo-
rum fauces pice Danielis offa offoco. Falſa om-
nia & jactata ſacrilegè ululatu tartareo. Non
enim ob patinam Pater Eſaü principatum defe-
rebat, ſed quia natu maximo credidit debitum.
Fateor tamen nimium Eſaü ab Iſaaco & dile-
Gtum, illique nimium indultum. Non præclarè,
inquies, ſeſe geſſerint David & Iſaac, hic Eſaii
blandior, ille ad Joabi ſupplicium lentus: Num
eis aut imminuta propterea Prophetandi vis, aut
ſublata poſteritatis felicitas? Non damno ego ſa-
nè viros ſanctiſſimos, qui interdum celabant &
Sacramenta & Prophetas ſub velo illaudati faci-
noris. Plus tamen laudo Iſaacum cervicem Patri
optimo ſubmittentem ad ſacrificium, quàm præ-
tendentem manum Filio peſſimo, ad principa-
tum: pluſque Davidem probo parcentem Se-
mei, quàm propitium Joabo. Itaà. Sed cretæ ad-
mixtione nonnulla, tota metallorum, tantâque
ſtrues difflata eſt Babylone. Icta enim Statua in
ſui parte teſlacea, und aurum, æs, argentum,
Dan. 2.35. ferrumque ruind, ſiragéque involvit. Bane con-
Niigio obs Wita ſunt pariter ferrum, teſta, æs, argentun
uwum peri. & aupum. An dubitas in pedibus Statuæ fictili-
liramr,. Pus fictiles improborum mores adumbrari? quos

Eſaii.

7

ſi auro conjunxeris, non ipſi ſanctioris contu a aloſi
bernio capitis fulcientur, ſed pedum fragilitate gl.tenai.
nutabit vertex, & diſſolvetur. Verùm ſtetit ali-
quandiù Statua, luteis quamvis plantis innixa: & Rezmr’s
quamvis teſtæ vitio metalla procubuerint, non
tamen aut malignitate creræ aurum everſum, aut Salomon.
luti contagione eſt converſum aurum in teſiam.
Stetit, mox corruit, aurumque periit. Jam vide
ut communione luti alktior, nobiliorque Hiero-
ſolymis Statua non nutaverit tantuùm, ſed im-
pulſu, ſuccuſſuque labaverit teſiæ, totâque de-
formata in cretam ſit. Rex autem Salomon ada 3. Regileis
mavit mulieres alienigenas multas. Cüumque jam
eſſet Genex, depravatum eſt cor ejus per mulieres,
ut ſequeretur Deos alienos. Negâſne in lutum au-
rum degeneraſſe? An veròô negas ſui parte infi-
mâ, imô verô non parte, aureum penitus Si-
mulacrut intercidiſſe? E gynæceo in thronum
erepſit ſuperſtitio. Nec Pharaonis Filià ſeductus
eſt Salomon, ſed Sidoniis, & Ammonitidibus,
& Hethæis, & reliquâ pellicum fece. His ſi Sa-
lomon intercipitur araneorum telis Aquila tam
grandium alarum: tune ferratos caſies evades,
non Minervæ, ſed Veneris Noctua? Si ululis
medulla Cedri diripitur: inſideri Oluſculum po-
terit, ſine noxa, ab Harpyiis? Aſt mihi domi
eſt Ariolus, nec tamen Coœlum ſuſpexi, ut mibi Arolegis:
Orcum reſerarem. Id enim genus ſeges agricolis
cœli potiſſimàm obvenit. Conſerunt ſidera, uè
carbones legant. Nam ductum in galaxia no-
vale, ſulphureas parat Mathematico fruges in
campeſtribus Orci. Nondùm te ſtellis oppigne-
raſti? Salomonis depravata Mens eſt à mulieri-
bus jam ſeneſcentis. Orci, ut terræ, ſementis,
alia poſt vergilias fit, alia Brumalis eſt, alia
Floræ fœneratur, & Verna eſt. Proſternéris, qui
ſtas. Quòô eſſent evaſuri threni ſœminæ Thecui-
tis, nunquàm intellexerat David, niſi quùm à
profluente, quem ſoœmina comparatione ſagaciſ-
ſima throno Princigis offuderat, quaſi Crocodi-
lus, derepentè emerſit Abſalon. Philoſophabatur
de morte fœmina, & ſerebat amplexuum delicias
in ſarcophago. Omnes morimur, & quaſi aquæ a. Reg. 14:
dilabimur. Audin' Sibyllam? Mortem oſtentat 12.
in fluvio; ſed eãd moœroris larvà oſcolorum pro-
ludit illecebræ. Secut aquk dilabimur, qucæ non
revertuntur. Sed has per adcuas Abſalon rever-
tetur. Haud has tu aquas in Regis domum &
Tigri derivaſti. Nam indè, juſſione Angel, piſ-
cis extrahetur, quo lux Tobiæ refundetur, &
Saræ thalamo abigetur Satan. Hiſce verô ex
aquis Abſalon emerget, qui aut Piſcis non eſt,
aut Balæna eſt; nam Prophetam, ſi licuerit, vo-
rabit. Eo certè non Satan, aut Albugo depel-
lentur; ſed ejus fumo, felléque IIraël! cæcutiet
univerſus, eritque & in circuitu, & introrsas
non unus ad perniciem Sionis Orco Satan ex-
citus. Nicut aquæ dilabimnur. Non Tigris iſihuc
affluxit, ſed ex his aquis Tigrides effundentur-
Hæc ideò dixerim, ut intelligas domi fortè tuæ
ſatum jam eſſe lolum, quamvis ſola in germine
frumenta ſpectentur. Senectuti illuſum eſt Salo-
monis à fominis. Et tamen libidinis quam eſt
iners cultura ſub brumam? Coluere tamen ziza-
nium ſuum adventitiæ Cereres in glacie, gelu- Arolagl.
que ſeneétutis. Et cinctus ſideribus Magus lip- gerv; i⸗
ienti non imponet, ſi Salomoni egelido Venus pii.
illuſit Ammonitis? At ego, inquies, his deliciis
non defluo. Non haruſpex mihi domi eſt „ qui Rer deli-
vagetur in galaxia: ſcio enim id genus Illuſores HH
& tot aſtris unum duntaxat ad nos Cancrum de-
torquere, quo ſit domus noliræ ſors, adverſo

penitus

penitùs fortunæ curſu, magis in dies retrograda.
Domui Oeconomum præfeci, mulieroſum alio-
qui illum, ſed virum. Mira in conficiendis ne-
gotiis ejus dexteritas; &, quamvis Deo ſupplicet
nunquàm, conjunctus familiarirate eſt Conſuli-
bus & Triumviris. Fateor adſperſum illum Dioſ-
cori farind non leviter, ſed tantæ eſt in rem meam
fidei, ut placere mihi poſſit etiam ſine fide.
Ut, quod ſentio, ediſſeram : Adverfſaria illi
mea, non Evangelium, concredidi; accepti, ex-
pensique ineat rationes, id enim mea intereſt;
