naufragium vehit, non littus, in literis; & quibus datur.
appellendum ſe credit in portum, iis in ſeyllam ale.
impingetur. Cogi abnuunt vel à ſuo Principe irritent, ſed
Conſulares, eàâque infringent ſcita, in quæ incli- HNectam'Gur-
naſſent, niſi eò impellerentur à Rege. Adeò adul- ananrz.
terinis Præfectorum editis Principes obſequun- modeßt .
tur, & ſinceris Regum literis Prætores illudunt, Frænandi,
Quæ omnia non de omnibus dici poſſunt Præ-
fectis Legatiſque, è& quibus non pauci, ſed mul-
ti inſigniter optimi ſuis defunguntur muneri-
bus ſumma ſane cum laude. Eos hic à Principi-
bus fronandos monemus, qui deſciſcunt à pro-
bis, qui Dominantibus audent dominari, qui
Rempublicam non peſſundarent, ſi Reges
Deum imitati, moderarentur acta dictaâque Mi-
niſtrorum, non ſanctè aut populis jura dantium,
aut apud Imperantes legatione fungentium. Suis
certè non ità effominatur cum Vatibus Numen
à quo ut incorruptum Jeremiæ vaticinium in
germen educitur, obnitentibus licèr rubis &
gladiis: ità adulterinum oraculum Nathani de-
letur, non ſine rubore Vatis, qui licèt culpâ
vacaret, palinodiæ tamen eximi probro non po-
tuit. . S
Videamus jam, ut à Vatibus auditores ali- IV.
quando fallantur, & loquentis vitio, & Audien- 4
tis. Convenerunt in Samaria pugnaturi contra .
Galaaditas Joſaphat & Achab, conſederântque
in pomærio urbis niſque, inquit, in ſolio
ſuo eſi, ene , Wa Honkete . 1.Reg
* . 5 92
IPbeta-

Aℳdulato⸗
res.

conſiliarii
impii.
Theologi
non qui
Sanbti
ſunt, ſed
palpatores

38 Oliva in Eſdram.

phetabant in conſpeétu eorum. Fecit quoque ſibi

Sedecias filius Chanaana cornua ferren, & ait:
Hac dicit Dominus: His ventilabis Syriam, donec
deleas eam. Omnéſque Prophetæ ſimiliter propheta-
bant, dicentes: Aſcende in Ramoth Galaad, & va-
de proſperé, & tradet Dominus in manu Regis. Tau-
rinos hoſce Vates, mandramque Propherarum
quis non retrudat in ſtabulum, aut non ultrô
Caco dedat abducendos, quando inverſis ità ve-
ſtigiis lymphantur, excurruntque ad vatici-
nia? Hoc enimverò ſupererat Vaticinantibus
probrum, ut aſſentaturi in Scenam prodirent
non coronati, ſed cornuti. Fecit quoque ſibi Sede-
cias cornua ſerrea, & ait: Hac dicit Dominus. En!
non Arcadum, ſed Samaritarum Pan; qui ta-
men non ſydus gerat in pectore, ſed umbras.
Adeò vel Monſtris ſpurciores ſunt Vates, cùm,
adulandi ſtudio, & vatibus degenerant in porten-
ta. Omnia ſunt ut Pan, adulando, mentiendo,
liguriendo, unum ſi Solis jubar excipias. Im-
mô nihil ut Pan, ſunt, una ſi exceperis cornua.
Quin huic quoque ſunt abſimiles falſi Samariæ
Prophetæ Satyriſco; quando ê radiis Pani cor-
nua affinxere veteres, ſibi verò Sedecias è fer-
ro cornua ſuffixit. Nullum in fabulis propudium
extat ità diſſonum rationi, ut illud afſſentatio
aut non æquet, aut non exuperet in Scriptu-
ris. Quis Poëtarum ferrata cornua vel Faunis
affinxit? Ea ſibi affixit Sedecias, ut Principi
blandiretur. Miraris autem ferream, lapideamque
ſub Achabo fuiſſe ſegetem in regiis latifundiis,
modè ſaxis obruto Nabuthe, modèò telis Eliæ
ſociis trucidatis? Ea Vates proſcidere novalia, fer-
reis cornibus ad aratrum ſubmiſſi. Quid autem
non ibi durum ferreumque proveniret, ubi ora-
culorum aratrum Vatum armenta non redimita
floſculis circumducunt, ſed hirſuta ferro depri-
munt cornu diriora, quàm vomere. Et univer-
Ili Prophetæ prophetabant, inquit, in conſpectu
eorum. Proh cornucopiam oraculorum! Sca-
tebant paſſim mendacia & Pſeudoprophetis; quos
quùm deceret majores hominibus apparere, fe-
rociores belluis bacchabantur, non taurinis,
ſed ferreis cornibus mugire conſueti. Hic e-
nim Achabum, Samariæ fſcilicet Phalaridem
non tam ſonus, quàm mugitus vellicabat,
non & Vate redditus, ſed exploſus & tauro.
His ventilabis Griam, donec delebis eam. Ni-

admitun- Mirum habiturus in funere Achab pro pollinc-

zur.

Pbid. 7.
Soli grati
ſunt adu-
atores.

Theologs?

toribus canes, pugnaturus quidni haberet Pro-
phetas cornicines? Ità Principibus imponitur à
Prophetis. Non enim iis Sedeciæ, hoc eſt,
ſeductoris cornibus Syriam ventilavit, ſed fœ-
dè eſt eventilatus à Syris; qui à folliculis re-
giæ chlamydis, tanquam ſervile zizanium Re-
gis ſpiritum excuſſere. Quod cùm Vatis vi-
tio effluxerit palmare mendacium, ejus ta-
men ſcatebræ Achab extitit Moſes portento-
ſus, vel & ſilice prophetiæ lenocinii laticem ex-
prefflurus. Nolebat Achab eventuum admo-
neri, miſi forent proſperrimi. Ideò Prophe-

tas arcebat, & palpatores arceſſebat. Dixit au-

tem Joſaphat, non eſt hic Propheta Domini

uiſpiam , ut interrogemus per eum Et ait

Rex Iſraël ad Joſaphat: Remanſit vir unus,
Per quem poſſumus inierrogare Dominum. Sed
ego odi eum, non prophetat mihi bonum, ſed

malum, Michæas tlius Iemla. En greges Prophe-

tarum Coôrnigeri cur Principem circumſiſtant.
Eſt vir, per quem hcet Numen fciſcitari. Eſt:
ded odi eum. Eum verô quare odiſti? Hario-
latur? Mentitur? Scortatur? Coœlo inviſüſne eſt,

fwioret ars S& ingratus Numini? Immèò ad aurem ille Nu-

minis accedit unus. Evocetur, ſi ità eſt, belh- cenur 4
cæ aleæ interpres. Non prophetat mihi bonum, Bie.
ait Achab. Quid tuà intereſt, bonum an malum ve,zas
enuntiet, ium prophetet? Non enim felicitate Concio ſe.
vaticinium eminet, ſed veritate. Eventus, qui- ie. ,
. . orrectio-
cunque is tandem ſit, baſis eſt prophetiæ. E- nis impa-
tenim non ideòôò belli exitus erit infelix, ſi for- tiens.
tè eum prædixerit Michæas infelicem. Sed Rnf
ità in te pertonat Michæas, quòd ruiturum in dienda.
te fulmen eſſe pervideat. Prophetiam cenſue-
ris fulgetram, quæ ità prægreditur fulmen, ut Adalatio
ex eo tamen oriatur, non illud autem edat, aut
jaculetur. Apparitorem ſtragis habes Prophe-
tam, non Authorem. Michæam proinde au-
diamus. Præmonere is cladem poteſt, non cie-
re. Vocavit ergo Rex Iſrazl Eunuchum quendam, lbid, 9,
& dixit ei: Feſtina adducere Michæam filium Ilem-
la. Pudet legationis inhonoræ. Ergo is evocan-
do Prophetæ ablegatur Eunuchus, qui deducen-
dæ è& gynæceo pellici ſubmittetur? Ubi de belli
alea, déque fortunis, capitibuſque Samariæ agen-
dum eſt, pro Mercurio diſcurſabit effominatior
fominâ ſemivir? Et quid virile expectes ex
Achabo, ſi pugnaturus eventum luctæ commit-
tit Eunucho? Non ità egere cum haruſpicibus
Moabitæ. Miſit ergo nuntios ad Balaam hario-
lum, ut vocarent eum, & dicerent: Veni, & ma- §.
ledic populo buic: Perrexeriuntque ſeniores Moab, a:
& majores natu Madian. Ita Balac Rex Moab 67, s.
agebat cum heriolo, pené dixerim, agaſone. pibs huno-
Gompone tu modè legatos Balac cum Achabi "udi.
ſemiviro. Quid eàâ legatione ſplendidius, ubi Digniias
duarum gentium ſeniores, ætate, magiſiratu, i hucno.
habitu, alpectque ſemidei ſuis convulſi curu- Rey duus
libus ad Hariolum acceſſerunt? Quid verô eâ Dignitas
legatione ſordidius, ubi unus pro Satrapis & Se- D.
nioribus Eunuchus, quaſi ad ſcortum leno, aut glerge:
quaſi lictor ad Zrarium, non oratum Prophe-
tam, ſed evocatum immittitur? Feſtina adduce- 3. Reg. 22
re Michæam. Ità & præſepi bos traheretur ad la- Zralefaſti
nium. Non biga ſubmiſſa, non emiſſi præam- ci, Theo-
buh, non verba ſakem data bona, quibus ad logi, o
Regem Vates pelliceretur. Adeò efferendis R⸗
8 ates pellicere 5 coli debent,
evocandiſque Prophetis humaniores, obſequen- & henora-
tioréſque ſunt Moabitarum Principes, quàm "“
Reges Ifraelis. Rogatur à Balac hariolus per
Proceres. Achabi juſſu adducitur ad Princi-
pum quadrigam Michæas à ſemiviro. Vocavit er-
go Rex Iſraël Eunuchum quendam. Non exectum lbid. 9.
Imnodò, ſed anonymum ablegat Achab ad Pro-
phetam. Feſtina adducere Michæam. Kex autem

Iſrazël, & Joſaphat Rex Juda, ſedebant unuſquſ-

que in ſolio ſuo, veſtiti cultu regio, juxta oſtium

portæ Jamariæ: Et univerſi Prophetæ propheta-
bant in conſpectu eorum. Fecit ſibi quoque Jedecias
cornua ſerrea, & ait: Hac dicit Dominus: His
ventilabis Syriam. Quis mandram ibi adfuiſſe ,e/,
Vatum neget, ubi dux gregis ipſe caper? No- non ſeſe
taſtin? Unus à Regibus Michæas aberat. Cæreri ceninane
vatum confluxerant turmatim ad Achabum,
thronumque inſederant regnantium, injuſsique
adulabantur pugnaturis palpatores, ventricoſi,
bucculones, paraſiti, verberones, maſtigiæ, lur-
cones, & deliri. Indignamur autem, ſi nullus
habeatur Samariæ Vatibus honor, quando ipſi
ſe ſcurris exæquant, fiuntque coram Regibus
non haruſpices tantàm, ſed paraſiſtraſiæ & lu-
diones. Et univerſi Prophetæ, inquit, prophe-
tabant. Quid ſpurcius? Ne quid verô ignomi-
niæ deſideraretur in orcheſira, ſibi cornua Se-
decias impoſuit. Nullus ità ſe abjeciſſet ſcurra,
ſœdaſſétque liguritor. Suæ authores infamiæ fue-
re Samaritani Phariſæi. Nemo Sedeciam ità
“ ſprevit,

„

repellenda.

Num. 22.

aſſemando.

ſeni,
(eſ0 .
lanate
ilo
ſetto, ſe
bis fant
Mores i
in Sanarn
ſors inn
i iu, h
uric ij cll
AN. hetabant
A oce
Lalalitor
npleuche
bsVales;
Pnrpketab
jciebantin
Ante ſoliln
onſelnu⸗
inatrüs, i
licit Vate⸗
us, u de
lnoberuse
nin cornici
6) gvoque
Cis, glam
liſnen utbes
Cnnigrive⸗
Cndis Prin
laheee. n; D
igsrm. Aend in
. .
1u , elihelt, i
Eum, Malter ann
Polrtam
o intolo,⸗
lbes wont
or, Ats
Allu, ept
reſcete b
e wiheus
Ge textrina
ns. Eiſe
Uucretiz 36
Korare Pri
oCleope
Uerinberde
eun ile fl
Onkgetur.
zne
l nelikere
lulte, ſec
. pohuna in
ad inbu
e Nnat
Aenhhr no
keie,
iden,

lee Gonn

Drgonen
lus, i Eel
Eenr! DVicet
reenaeg
fſabieklennn
vinſe euech
Im ude nn,
cumn hanfii
4d Rilam Ii,
ent: Veni n,
lve ſenune ll
Balic Rer
livenim,g
alac Cun i
ſplencncin us
Aate, lutlla⸗
ſis Connlli n
u! (d mnin

Pro Nnnde

ſcorum Eyy
on oatun hß-
1 udlel
08 Mahrke

non enilier

aniores, S
Piiniſe a
Balc kna ſ
dcint 4 li
dan. Non Ata;
gat Achab ak.
Eehean. N
ſelhan, .
regd i
Inpheu ,lii
ſigch iu⸗
ſct Dmi 1

Keligioſt

demos E-

De Cyro Rege. Cap. VI.

ſprevit, ut ſe ipſe contempſit. Etenim quis non
cœno, fiméôque Scribam obruat cornigerum?
Quæ verô prophetiæ proſtitutio, adſtare Vates,
clamaréque univerſos, & garrire coram Regibus
injuſſos & inauditos? Veræ Legis Doctores ob-
ſecro, ne ulla ex parte, Samaritanis Congerroni-
bus fiant conſimiles. Nam ſi iis conformarentur;
viliores iis forent omnino. Aflentabantur enim
in Samaria Vates, ſed Regibus, non domi, ſed
foris intra pomærium conſidemibus in ſoliis
ſuis, abollàque fulgurantibus. Rex autem Iſrael

& Joſaphat ſedebant unuſquiſque in ſolio ſuo veſti-

gutum non ii oultu regio. Et quamquam aſſentando, pro-

inerrent.

phetabant tamen univerſi. Nos, non Regibus,
ſed Proceribus, ſed Senatoribus, ſed Equitibus
ſed Inſtitori aſſideamus. Univerſi Prophetæ, inquit,

prophetabant in conſpectu eorum. Quos improba-

mus Vates, nemo garrire illos cum mulierculis vidit.
Prophetabant; non in anteriori cubiculo ſannis ob-
jiciebantur Aulicorum, ſed admiſſi ad Principes
ante ſolium augurabant. Prophetabant, inquit, in
conſpebtu eorum. Horreat proinde ſe, ſi quis perſtat
in atriis, incubãâtque velis inauditus. Et quid, rogo,
facit Vates in Aula? Cornibus non me laltem, in-
quis, ut Sedecias, deturpo, ut Principi aſſenter.
Inglorius ex arena prodiſti, ſi tantum Prophe-
tam cornicinem eliſiſti. Vereor tamen, ne cornu-
to quoque Vate habeare vecordior. Nam Sede-
cias, quamvis apparatu non ſpecioſo, ventilabat
tamen urbes, regnâque. Tu ſanctiori pallio, con-
cinniorique capillitio non in Arcæ tunc hoſtes con-
citabis Principem, nec Syrias excuties debellan-

cumProce- das; ſed Dynaſtam à mari magno curarum ab-
vibm non- duceres in Piſtrinam illecebrarum, quamvis Aſtra

n' ſi rabta-
re ſeria de.

evolveres involvendo, aut colendam Floram per-

beremus. atnanter amoœniſſiméque exequare. Neque enim

proſtratam Syriam comparare liceret humi bul-
bo infoſſo, cæpæve in hyacinthi delicias fimi ſor-
dibus proritatæ. Ut muhùm de Sedecia obloqua-
mur, Aries ille eſt voro Syriam dejecturus. Tu ſeu
Aſilus, reptares in fimero, ut culturà floſculi de-
floreſcere Principes doceretur, fierétque de Con-
ſule villicus. Virilius ageret Sapiens cum foœminis
de textrina. Nam telis utimur, floſculis deflore-
mus. Eſſe poteſt Matrona inter ſtamina & Romæ
Lucretia, & Penelope Ithacæ. Cum fſarculis verò
regnare Princeps vix poteſt. Nam quæ, amiſſo re-
gno, Cleopatram aſpis eroſit; ea planè anguis Regi
latet in herba, ſi, neglecto regno, ruſticetur. Quot
enim ille flores conſerit, tot imperium dumis
configetur. Porrò Samaritæ ad Reges perrupere,
non cum corpora curarent, ſed quum conchy-
liati reſiderent in ſolio. Iis verò haud inania
ſuaſere, ſed & digna Vatibus, & Regibus per-
opportuna inſinuarunt. Puderet, fateor, & men-
dacio imbui Prophetiam; & exagitatos Pytho-
ne Samaritas Chriſtianis Præceptoribus eſſe poſſe
exemplar non dedecorandæ in Regum domibus
Sapientiæ. Intervenit propterea opportuniſſimè
Michæas, quem Eunuchus in hæc planè verba-
ſalvere domi, laréque egredi jubet. Ecce ſer-

3. Reg. 22. Wones Prophetarum ore uno Regi bona prædicant.

1.

Wit ergo ſermo tuus ſimilis eorum, & loquere bona.

Audin'’. Non oracula, ſed lenocinia petuntur &
Vatibus, quos Dynaſtæ conſulunt, non ut quid
ſe deceat, moneantur, ſed ut decere videatur Va-
tis calculo roboratum, quod ipſi agendum ſibi
eſſe ſtatuerunt. Vox Eunuchi evirantis Prophe-
tiam ea eſt: Jit ſermo tuus ſimilis eorum, & loquere
bona. Propinantem Eunuchum vide Prophetæ,
quod ipſe propinet poſtmodùm non vinum Regi-
bus, ſed lac. Piſcinam vult Eunuchus Prophe-
tam eſſe, & ſe Scatebram. Qui cùm liberos gig-
Ethic. Comment. Tom. III.

nere non poſſit exectus, parere audet vaticinia;
eò mendaciorum feracior, quò eſt pignorum
ſterilior. Adeò foœcunditatem, quâ propaginan-
dis mortalibus mulctatur Samaritanus Eunu-
chus, ſubvertendis mortalibus reparat, inſuitque
linguæ, virilitate ſpado , ore Cerberus: imò
non manibus, ut operetur, ſed linguis, ut fal-
lat, Briaræus. Nuntiut, inquit, qui ierat ut voca-
ret Michaam, locutus eſt ad eum dicens: Ecce ſer-
mones Prophetarum ore uno Regi bona prædicant.
Dit ergo ſermo tuus ſimilis eorum; & loquere bona.
En cur adnavigetur in Bezotiam, & Delphis ora-
culum diſquiratur! Adſtipulatorem quærimus,
non monitorem. Afflari non opus eſt Vati, ut
auguretur; cui ab Achab Apollo ſubmittitur,
imberbis plané, in Eunucho. Hujus inflatu Mar-
ſiæ non excoriati, ſed execti vaticinii oportet ti-
bias remugire. Loquatur Michæas ad Regem:
ſed Michææ nuntius præloquatur. Occatur pri-
muùm ager, & conſeritur ab Eunucho; ut quam
Spado ſeminaverit viciam, eam Vates egermi-
net, metântque Reges pro frumento. Faxit
JEsUsS, Filius Dei & parens Eccleſiæ, ur nun-

quam agatur in Europa, quod ſemel evenit in

Samaria! Ad ſpeciem pompaâmque Juſtitiæ u-
tinam Sapientiæ ſcita non diiquirantur. Urinam
plena calculis Urna non circumferatur, quâ co-
gantur infatuari veri Vates, & decretis fave-
re non juſtis. Adeuntur ab Adminiſtris, evita-
tis Theologiæ Magiſtris, pedarii Magiſtelli, non
ut ſcribant, ſed ut exſcribant, ſubicribântque.
Quòôò ſcilicet argumentis opinio deſtitura, Au
thorum acervo ſuperobruta revireſcat. Ecce ſer-
mones Prophetarum ore uno Regi bona prædi-
cant. An ſolus Principi contradices? An ſolus
ſapis in Græcia? Unuſne tot inter Sententia-
rum citharœdos cum baculo ages in lycæo? Si
adverſo tot Afſertorum nitare profluente, in-
caſſum remos concitabis, & , conatu irrito in
mare convolvêre, effuſis licèt velis lintrem
avertas à littore. Sic itur ad Superos; & hàc
in Samaria Reges tres adeuntur. Ut Angues
virus expuunt nataturæ, quod rebibant proſi-
lientes & fonte; ita ſeponenda tantiſper Vati ve-
ritas eſt, quùm regiam ſubit. Alia enim haruſ-
picina regiarum, & alia fanorum eſt. Ibi exta
cenſentur fauſtiſſima, ubi excors inſpicitur ho
ſtia. Non enim eruuntur è corde victimæ reg:
nantibus vaticinia, ſed eruderantur & ventricu-
lo. Nec modé gratiora ſine corde ſunt exta,
ſed gratiſſimus inter haruſpices is augur eſt, qui
mins, quam cæteri, cordatus, librorum, ſen-
tentiarümque extiſpicium agit, unam Regis
frontem in hoſtiis, hoc eſt, in codicibus con-
templatus. Nit ſermo tuus, Spado ait ad Mi-

chæam, milis egrum, & loquere bona. Niſi ſe-

verioris doctrinæ nebulas converteris in Iri-
des, ninget; nec in eluvione Regum Arca te vel
Noëmi rräbit. Quin tu ea in proluvie deprime-
re, in qua caro natar, & cor enatat lapideum,
naufragiéque lignum, id eſt, ſola furura Crux
Domini deſtinatur. Has planè reſediſſe tempe-
ſtates carni & ſanguini ſalutares ,„ non Colum-
ba cum olea, ſed cum myrto Corvus enun
tiat. Loquere proinde bona. Nam hic non aſy-
lo præerit Noëé, ſed Cham, ipfum vel Pa-
trem irriſurus. Qui nudati ſpectaculo Senis
non contentus, fapientes nudare fatager, ut de
Philoſophorum palliis intemperantiæ ſuæ cono-
pæum afſuat, faciatque de gymnaſio Scenam.
Loquere bona, quæ tot ante te ſunt Vates Prin-
cipi præloquuti. Non plus ſapere; ſed lfapere
5 2 4

ℳ

Ibidem.

Thevlogi
ad voma-
conſa.
zur.

Opiniones
laxa non
ſubſeribens
da.

Theblogi
ad conſis⸗
lentium
mentem
loqui ſasit⸗
gentur.

Eunuchus
chæam co-
natur ad
aſſentatio=
nem inſtes⸗
tere.
.

Rom. I. 2
30

Rom. 1II.

20.

6. Reg. 22.
4.

Conciona-
ores
Theologi
weritatem
ntrepidè
oguamur.

Pid. 15*

vrrectio⸗
is impa⸗
iens.

onſeliarii
e W
P heolo gi
bprobi exis-
ant.
bid. 27.

Rarò Pri

vernatem
derunt.
chabi
oncio ad
Michaam.

ad ſobrietatem. Nam ſi vinum, quod tibi miſcuit
Sapientia, meracum hauſeris, nudaberis cum
Noë, nec tergo abſtinebitur ruo, vitéſque intel-
liges ab ulmis non abeſſe. Ergo noli altum ſa-
pere, ſed time. Bona loquere, ne malè accipia-
re. Cucurrire itàâà coperat Capo; cùm eum Mi-
chæas tonitru interpellat conſternatum. Vivit Do-
minus, quia quodeumque dixerit mihi Dominus,
boc loquar. Hic Spado funditus eſſe coœpit Eu-
nuchus, oris cultro à Michæa ſuadelæ petulantid
mutilatus. Itaà nimirum os oppilatur eloquentium
iniqua. Loquere bona. Draconis eſt ſibilus. Quod-
cunque dixerit mihi Dominus, hoe loquar. Offa
eſt, quæ ſtrangulat ſibilantem. Tum primùm
Eunuchum piguit ore quoque non fuiſſe Spado-
nem. Ità ſe ſierilem verborum, ut filiorum op-
tavit. Vocem tandem viri edidicit, aut ſaltem au-
divit ſemivir. Intellexit Terram mugire poſſe,
ſed tonare unum tantùm ſolere Cœlum; quod
& pannoſo fulgurat terribilius in paludatos. Hâc
conſtantiæ loricà Michæas communitus adiit ad
Reges. Ait illi Rex: Michæa, ire debemus in Ra-
moth, an ceſſare? Aſſentationes irriſurus heluo-
num reſpondit ipſiſſimis Vatum verbis ad Re-
gem. Aſcende, & vade proſpere, & tradet Domi-
nus in manus Regis. Percuti ſe ſenſit Achab eo
vocis repercuſſu. Nam ludit Gigas, ſi tonare
ſolitus, in muliebrem laſciviam ſui gutturis fra-
gorem effœminet. Dixit proptereà ad eum Achab.
Iterum atque iterum adjuro te, ut non loquaris
mihi, niſi quod verum eſt in nomine Domini. Et
ille ait: Vidi cunctum Iſraeël diſperſum in monti-
bus, quaſi oves non habentes paſtorem. His ovibus
duo ſtatim lupi concitati ſunt in lanienam. Nam
à Sedecia iniquiſſimo vate Michæas verberatus,
Achabi juſſu in vincula conjicitur. Hac dicit
Rex; Mittite virum iſtum in carcerem, & ſuſtenta-
te eum pane tribulationis, & aquâ anguſtic. Oves
expoſuit, & ab Urſo diſcerpitur. Ligatur Prophe-
ta, quod alligare noluerit prophetiam: Et obſo-
leſcet in tenebris, quòôd unus clariùs cæteris non
viderit ſolum cladem impendentem, ſed etiam
præviderit: Profectò Vates, ſi fuerit Turtur, acci-

ores cen- Pitrem patietur. Non gemendum eſt coram Prin-
ssram pa-
iuntur, &

cipibus, ſed cantandum. Cruorem oderunt, quam-
vis ſanguine veſtiantur. Et niſi vaticineris in ro-
ſa, diſtabeſces in dumis. Ità aſſuevere deliciis
imperantes, ut ſtragem pati malint, quam au-
dire. Occidi poſſunt; præmoneri non poſſunt.
His Sirenes gratiores, quam Sibillæ. Strangulent,
inquiunt, dum occinant. Non lethum ſed læ-
tum eſt, perire poſt citharas. Rarus è& Princi-
pibus non eſt Siſara, qui trabali clavo ſuffigen-
dus non obdormiat, ſi lactetur ad funus. Ful-
minet Coœlum, dum fulguret. Luce ſtrages com-
penſatur. Tonitruo Coœlum obſtetricatur, ſed cer-
vis. Nam magnæ Animæ, non pariunt tonitru,
ſed abortiuntur. Uva comprefla eliquatur in
muſtum. Iéctus veròô ſilex effulgurat. Unctio-
ne, non ſcabritie, ad metam bigæ incitantur. Et
blanditiis Principes, non portemtis impellimur
ad bravium. Prodümus ex Eva univerſi.
angue illa ità ſe decipi paſſa eſt, ut commina-
tam à Deo mortem obhviſceretur, in ſpem ere-
cta divinitatis. Palmitum eſt, pati falcem, utra-
cemis focundentur. Nos præmori nolumus,
vel victuri. Phœnix Rex eſt, dum in amomo
conſidat, deflagrat non invitus. Regiè Cleopa-
tra expirabit. Peribit, ſed non diſcerpta unguibus,

non roſtro lacerata, non excuſſo promuſcide,

non cornibus ventilata oſculo interibit, ſuctù-
ue aſpidis. Perdant Viperæ, ſed pendeant: &,
um lambant, occidant. Suâ vel Chriſtus pa-

Oliva in Eſdram.

Ab.

ropſide proditorem impertiet; à quo, non harpa-
gone, ſed amplexu in maris altitudinem depri-
metur, ad ripas profluentis. Ita aſlentatoribus
non unus noſtri temporis Achab aſſentatur. Di-
xit ergo Rex Iſrazël ad Joſaphat, Numquid non
dixi tibi, qui non prophetat mihi bonum, ſed ſem-
per malum. .greſcit non tabe, ſed pharmaco:
nec ſtrage dolet, ſed furit vaticimio. Prætexun-
tur maritimis Italiæ oris bellicæ Turres, quæ
piratarum adventum, & fumo interdiè, & tæ-
dà noctu prævertant. Utque, nuntiatis incur-
ſionibus, ſtipendia largiora excubiæ repetunt:
ità ſi adventantes myoparones, bireméſque Ara-
bum non commonſtrent, incuriam, ſilentium-
que vix diluent, luéntque Cruce. Ab Achabo
damnatur ſpecula, quòd impendentem regno
cladem deſignet. Mittite virum iſtum in carce-

lbid. 19.

speculato-

riæ Turres
hoſtem e-

nuntiant.
Conciona⸗
tor nuntia⸗
re cladem

rem. Cur? Præcavit imperio. Et miramur, ſi non poref.

Dictatoribus & Conſulibus Prophetæ recudan-

Dodti ali-

tur in palpatores! quando iteratis precibus Mi- tandoyi-

chæas exoratus prælii ſucceſſum ab Achab, ut
illum edixit non fauſtum vincitur illicè, & in
latomiis ſepelitur? Oderunt non rarò veritatem
Principes, tum quoque cùm eam efflagitant. Ni-
mirum ut apud Salomonem meretrix alienam
ſibi aſſignari prolem expetebat, non ut fruere-
tur infante, ſed ut infans ſcinderetur: ità, non
promi, ſed prodi Achab veritatem optabat; in-
ſtigato in Oraculum Vate, non ut pareret, ſed
ut perderet veritatem; in quam Achab incubuit,
non ut extruderet, ſed ut extunderet naſcituram.
Quæ cùm in Samaria videri poſſint effrœnatiſſi-
mæ portenta tyrannidis, ſuſtineri tamen poteſt
utcumque catena, ſi è corona proficiſcitur. Atè
ſtipite quis fuſtem patiatur excidi? Rem exequar
apertiùs. Impatientem vaticinii Regem horremus
in Samaria. Jam non Reges, ſed Proceres, ſed
Patritios, ſed apud nos Equites; Equites aio?
recoctos in Europa inſtitores tædet veritatis, pi-
gétque Prophetarum. Immèò, ut quod ſentio, in-
genuè ſcribam. Patientiſſimos vaticinii eſſe Re-
ges, magnôſque Principes gratulamur in Eu-
ropa; ejuſdem impatientiſſimos dolemus ſemie-
quites, libertos pileatos, refictos & nautis aurei
rapind velleris argonautas, aſſatos ſemilixas, to-
gatos aſotos, piſtrini transſugas, Cincinnato ſii-
vâ tantùm non abſimiles Primipilos, atavis de-
nique non Regibus, ſed remigibus editos, fic-
tiles, buxeéôſque Moœcenates. Hos, inquam, de-
pudet Prophetiæ: nam illi modeſtiſſimè auſcul-
tant, intenduntque Principes. Quis, rogo, re-
ceptum morem illum portentiſſimis rerum Do-
minis, nec unius tantùm terrarum orbis Regi-

ri cur
antur in
adulatores.

bus non miretur; cùm æſtu concionis extra ſe

abreptus Vates in aſſidentis cortinam Principis
irrumpit, quem, ſublatis repentè velis, non du-
X„ X„ ,„ . . .
rè ſolùm, ſed quaſi dirè arguit, ſecuri ad radi-
cem tantæ arboris impactâ, ex qua tot faſcium,
regnorumque, ac pene orbium ſecures pendent,

Rages pa⸗
tientiſims
correctio.
nii.

in Eccleſiæ, fideique ſecuritatem? Subeſt Ame-

ricæ, Indiæque Princeps ſui notæ Cenſoris im-
motus, lacernæque declamanti tot textum pur-
puris ſyrma inſternit concerpendum. Latos præ-
textarum clavos innumeros, quibus uni pur-
Rerk non unus terrarum orbis affigitur, uno
erbi telo Vates retundit, non abnuente,
ſed annuente Imperatore. Qui ruborem purpu-
ræ pudore frontis exæquat, egregiè, hoc eſt,
regiè purpuratus. Quam excelſiſſimi demiſſio-
nem imperii, & in regnorum Rola invictam
ſpinarum tolerantiam nunquam non expreſſe-

re Lilia, pluvio ad coronam colo irrigata. Ete-
nim quibus nec Salomon in omni gloria ſua

confer-

—

A

“

coblelten
ſme Ia
niſſle 6
esnuit
a burei
Fate ,on
imame
1o ire
tnis
ultption⸗
eticzin
lenet,
un er
. mil
3 Repum
bum, 000
Nuibus en
ſlect,
Glaim non
E imjuchica
untiſpet,
cle coliſi
rum. Q
1e, ſilleatæe
Gchmmare
1s, oet in
lenloſde
do laſes,
Conbles n
s ece
nul Gomn
Uatn molee
Chicllino

1l ues ob
1s etoctent
Einne, E
S Timen
berum kb
Cd. E no
dNaig⸗
kreput it
Chado edln
ii Ner:
Maune en
ſ Brcca
(tean Do
Ee. Calcel
urope,l
Qung
katn cruen
uam Pron
d ſlciat⸗
Uebit in 4
e ellcibe
Dnn hocke
n Mec
Un obſi
1e ber,
Unenti Pr
gi in ob
uiſico ch
hch mu
Pin dhi
6 mninne .
lin e,l

5

—
rt De Cyro Rege. Cap. VI. 41
An E conferretur, ea vidimus myricæ deſerti abjlectiſ- cœnamti Acaptivo? Tantâne catenæ licentia in co-
cennde ſimæ infractos ne Olympo quidem faſces ſub- ronatm? Tanta in Regem libertas à mancipio?
Eemann) miſiſſe. Quæque à victoriarum curſu nec Mon- Tonare coœlum patimur, ſed inviti. Quis ferat
uumu tes mariaque compeſcunt, tot vectigalibus conſe- contra imperii galaxiam fulgurare ſterquilinium?
ſelſr. pta laureis, ea lapillus lilia cohibet objeéctus à Balcthaflari Daniel, Regi ſervus, Hebræus nun-
e Mhunmn Vate, omnium indignatione florum, fremitque tier Aſlyrio quæſtionem, mulctam, ſupphicium 2
n Mrnn palmarurn circumſtantium; eo excepto Lilio „ idque & cœnanti, & palam in aula maxima,
Imn quòôd inter regii nominis characteres nec unum coôräâmque ſatrapis? Deinergatur in Euphratem coneio li⸗
Wercid E divini verbi eradi jota permittit: quamvis ejus interpres, imm in Oceanum ſubmergatur, ſed era.
unninid in orationis apex quivis totam regiæ Majeſtatis Caucaſo, pro mola, & collo vatis appenſo, qui in
die rhenn inſcriptionem videatur expungere. Suum flos cyatho depreſſit Balthaflari Babyloniam. Bal-
drenle n tegius in tanto rubore candorem nunquam non chaſſar occidetur ! Sed occaſuri tu Solis Heſ-
en, ſtnin d retinet, exhibétque prophetanti. In roſtris, perus non emerges; mergére potius, præbibéſ-

e n
enenen
hiſn in S

nnnin quibus cervix una tot ſuſtinendis coronis non re cum vincto agis: ades Jovi in ſympoſio. Et
i Peahs ſuffecit, imrmenſitatem alarum ſuarum nun- quà perrumpet Alecto, tot undique à Nymphis
Aiͦh i quam non linguæ calamo ſubjeciſſe vaticinan- inſeſſo conclavi? Quis ferrum in aurum ſtrin⸗
R Ri tium. Ipſos Vicarios Numinis de cortina mire- get? Quis Regem perſodiet in adamante ² Mi-
,Ane re injudicatas mortalibus claves à ſe ſubmovere niſtrant Jovi Aquilæ, ſi neſcis, non minantur
nndNim tantiſper, ut contra ſe ſentiant judicium ab Ora- & quem Oriens expavet univerſus, huic Palæ-
mefkaätm . tore conſlitii, legéſque ſcribi in authorem tabu- ſtinus exul occaſum interminatur? Atque uti-
Netenik Atnn larum. Quæ inter miracula patientiæ infala- nam funus tantùm apparaſſes Balthaſſari! Regem
„ Don I1 iur tæ, pileatæ indignere phreneſim petulantiæ. Er- trutinà expendiſti. Abppenſus es in ſtatera. Sci-
eretur: i n go clamare Vatibus in Reges licer, licet in Cæſa- licet, Soli dicitur dies; & Reges ad quæſtionem
lem optabetzt⸗ fes, licet in Pontifices, & in Draccatulos, bar- evocantur. Apage hinc te, hominum ignaviſſi-
n un Purtei batulôéſque nec muſſare licer? Suos Verbi gla- me. Una Regum trutina Curulis eſt, quâ ge-
Achibinbi dio faſces, ſuâſque ſecures ſubmittere Mundi ſtantur. Nec alium Princeps habet, extimétque
Geet haſinun Conſules non cunctantur; & haſtas minantur Areopagum, quâm ſui cortinam ſolii, thronum-
dllint efttenuc⸗ ſuas electæ Vatum ſagittæ educti afoti de popi- que ſuum. Tibi, Damel, præſcripfere ſuppli-
deii umerſ na? Stomachum odi meum. UIyſes pati nequeo cium noræ, qui lictores in Principem, hariolan-
Pobcſcint 4 tam molles, quos Ithacæ immemores, ſed fumi do, immittis. Inſuetos Regum poculis & cavea
Gn Rememde cupidiſſimos, eò aurium provexere deliciæ, ur pullos produxiſti, Augur tam ineptus, quando
Regenkonn nec harmormiam pati poſſfint, non Sirenum tartumm, exitium Portendi characteribus Regi ais, quem
Ec orz ſed ne quidem Cycnorum. Atque utinam ce- nec fultninibus ſolio deturbares. Ità apud nos
Euisimt ràâ aures oblimarent! Os felle imbuunt, ut di- garrirent paraſiti, ſi Regi Daniel naufragium
6; tug ras eructent in Prophetam venenatas. Non pro- inter calices nuntiaffet. Videamus, quid ei Ba-
ie eiii, ſtitutæ, ſed intactæ hos vallum coquit Penelo- bylone fiat, poſt vaticinium. Tunc jubente Kege; Ibid, Tag.
1qul kin pes. Timent enim ne Judithæ Dahila ſocietur, expalleſcis, timéſque Danieli? cum Vate purpu-
raicnüchl⸗ ſi nexum libidinis Gordium telo verbi Vates in- raſces. Tune, inquit, jubente Rege, indutus eſt
nlamt i cidat. Et non pudet, annuentibus Vati Aqui- Daniel purpura, G& ircundata eſt torques aurea collo
9 dlennk hs, Vati graculos obſirepere? Mihi quin ipſi ob- ejus: & prædicatum eſt de eo, qudòd haberet pote-
Ros nunts n ſtrepunt, aintque: excidit tam citò tibi ab A- hiatem tertius in regno. Pudet in Palæſtina vinci-

ſtos enill H

8, Cminm
7.
ni,ios, uni

inquit ex iis unus, dum carperetur, emo re-
gnat, niſi Verbum Dei. Dei autem verbo,
ſi Regum flores nomina inſcripti non ſuccum-
bunt, occumbunt. Mitto bicipites Aquilas,

chabo abſtruſum Michæam in caveam? Haæc
dicit Rex:⸗ Mittite virum iſtum in carcerem, &
Juſtentate eum pane tribulationis, & aquäa angit:

que, quos Regi fluctus propinaſti. Ergo tain
citò de Balthaflare Socratem facis, juſſo haurire
Principe, non ambroſiam gemmà, ſed cicutam?
Babylone ſumus, non Athenis: nec in carce-

ri Vates ab Achabo, & in Chaldæa à Balthaſ-
ſare infulari. Quid mitius dici potuit à Michæa,
quàm Oves abs ſe viſas, palantes in compaſcuis?

Sgbus edict ſtiæ. Braccatuli ſævities iſlane eſt, an verò bra- Quid verô denuntiari à Daniele potuit truculen-
Hos,incen4 Cteati? Doleo id in Vatem pronuntiatum à Re- tius, quàm appenfum à Deo Regem, & regnum
elalſine an ge. Gaudeo ramen diſſimiles Achabo Principes Perſis in prædam abjectum? Er tamen in Iſraé-
is, ont Europæ, Indiæque dominari. . le Princeps & velleribus ovium nigra Parcis ſtami-
Uins mnm Quamquam cur elutam lavacro fidei purpu- na ſeligit, quibus cancdidiora Vatis fila ſuneſten-
um obo I ram cruentæ Achabi byfio tam procul oppono? tur. Inſecta ſibi, contrà, à Vate vincula Baby-

. 1. .
concioni antk

ortnan Pinſi

e

ſi tam propè Samaria, non patientem ſolum,
ſed ſtudioſam Vatum purpuram intueor? Coe-
nabat in Apolline cum primoribus aulæ, regiiſ-

lonius Regnator contexit in purpuram, & in tor-
ques obdurat prophetanti. Adeò vaticinari Ba-
bylone magis, quam in Palæſtina, Vatem præ-

e . que pellicibus Balthaſſar; indulſerâtque eâ potiſſi- ſtat. Conflivere quodam modo in regia, hoc eſt,
,kan mum nocte lautius ſolito, largiuſque calicibus. in arena Pactoli inter ſe Daniel & Balthafſar,
i ⸗ Ergo Mecdi biboris exchi lethargo, à quibus Ba- hic ſceptro, ille trutinâ inſtructi. Nihil non fe- Danielig
ku PBylon obſidebatur, irruptionem moliri cœpe- rale in Regem evibratum à Vate; nihilque à O,Poste
en Fel, re in urbem, averſo à mœnibus Euphrate. Im- Rege Vati remifſſum non beatum. Sid Daniel in ssen

note n minentis prænuntias ſervitutis notas, ſine manu,; & trutina epulanti manicas exprompſit, ſecures, onit.

digiti in obverſo Regi muro deſcripſere. Acci-

tus illico characterum Dariel interpres, qui non

in luctu muſicam, ſed planè ſandapilam conſtra-

& feretrum. Curulem contra ſui vi ſceptri, tor-
quem, purpurâmque in augurantem eduxit, con-
geſsitque Balthaſſar. Hinc Vates exregem Re-

Pan.5.27. Vit in doliis. Appenſus es in fatera, & inventus gem proclamabat. Hinc à Rege tertius prædi- Cvrrecfio
ece minus habens. Diviſum eſt regnum tuum, G cabatur Augur in regno. IIIe & libro vitæ Prin- smanda.
paupaſuri Aaium eſt Medis & Perſis. Cohorremus, quotquor cipem expungebat. Hic mancipium adſcribe- H
Dami'elnon hiſtoriam legimus, audimuſque. Quid nuntiari bat Proceribus. Ab illo Vates induebatur abol- Raolcs g.
ingraius, acerbius, atrocius, probroſiuſque Regi potuir I. Rex regne exuebatur à Vate. Trudebatur ſeveri Con-

wdu Ethic, Comment. Tom. III. ſolio Princeps à Propheta; Et Prophetæ Curulis Waris a
Ro. * * . mentur, &&
o h nmiarer, D 32 deſtina“ colantmr.
i 6. 4
..), ei 16
ni 5

Dignitas
sonſerenda
conſiliariis
veracibus:

Oliva in Eſdram.

42
deſtinabatur à Rege. Quot tela denique in Bal-
thaſſarum Daniel evibravit, tot ille in eum Vi-
ciſſim dona tranſtulit decorâque. Quis cùm
hinc vinculorum, compedum;, virgarum, & ſe-
curium vidiſſet ſiruem, non eam à Rege cen-
ſiſſet captivo mancipiéôque comparatam? Regi
eſt denuntiata obtrusâque à ſervo. Quis, con-
tra, in acervum confluxiſſe ſi armillas ſpectet,
vittas, prætextas & faſces, Regi non ea credat
à Vate nuntiari? In Vatem à Rege congerun-
tur. Ità de arena & cruentatus abibit Princeps,
