quito in arundine longa, ne me pigeat deſilire
Bucephalo. Nunquàm ità Camelos inſcendi,
quin me puderet in baculum deſultare. Com-
modatus mihi equitatus eſt; meum verèò eſt ha-
ſtile. In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum.
Nudus in alteram fluvii ripam fortaſsè trajiciam;
haud tamen illa me ſpoliatum jactabit, ex qua
huc evaſi cum baculo. Gratior ad parentes acce-
dam, ſi ad eos acceſſero nihil immutatus. Jor-
danem tranſimiſero feliciùs, ſi omnibus exutus
impedimentis vadum Quminis tranſiliero. Plùs
domum referam, quamvis exutus, quàm extule-
ram.
Hæc Jacob muſſabat, ad Philoſophiam ærum-
nàâ eum perducente. Verior enim dedocendæ ar-
rogantiæ Magiſter, metus eſt; &, ne ſe jacta-
Tribulatio ret, utque ſilere doceretur Jacob, Eſau illi pro
d. Pythagora fuit. Non tamen illum detumuifle
Galamia. Mifor loricis oppreſſum quadringentis. Stupe-
inm turbi. Tem, ſi fremente fratre, intumeſceret. Eſt enim
viem zn, hominum cor, ut ait Salomon, Mare; ſed quod
mani an- —☛ . 4 4
mi fraum EHerveicat pacato Cœlo; furente Boreàd, Eurô-
cnερie que perfurente, deferveſcat. theris tranquilli-
tate concitamur; mollimur, jacemuſque turbini-
bus. Sternitur animi Pelagus, dum ærumnis con-
volvitur; ſi conciri deſinat, conglobatur. Con-
trahitur proindè Jacob, & reciprocatur in ſe-
ſe, minor ſibi viſus milerationibus Numinis,
dum fratris interceptus inſidiis, familiã, for-
Mare proptereà intue-

lbidem.

XIII.

Dignnas . S
worer non tuniſque periclitatur.

Pte:. ri jam liber tum deſidere, quùm illi aut blandiun-
4ten . . 1 .
ae, bi. tur fuperi, aut etiam obiequuntur. Intrà Na-
u. zarenæ domus Gabriel adyta, ſeptâque pene-

De Cyro Rege. Cap. XIII.

107
traverat, ex Dei verbis Virginem affaturus.
Et ingreſſus Angelus ad eam, dixit: Ave gratia Luc. . 28.
plena, Dominus tecum, beneditta tu in mulieri-
bus. Quæ -cum audiſſet, turbata eſt in Sermone ejus.
Miror Salutatione Virginem obſtupeſcere. Tres
enim ad illam Gabriel deduxerat Gratias: Do-
norum plenitudinem, præſentiam Numinis, &
inrer Foeminas excellentiam. De prima anceps Summa in
eſſe Maria non poterat, quæ profeétò ſi alluvio- Win.
nem in ſe gratiæ non ſenſiſſet, non hebes tantum s dam
haberetur, ſed parùm grata. Quâ enim vi à ſuo Ialutare-
conceptu repulerat Anguem, victrix antequam vers eg.
pugnax, fi eam Deus in benedictionibus dulce-
dinis non prævenit? Exanimi adhuc calcaneo
Virginis obtritus eſt Serpens, qui parato tantùm
Mariæ corpuſculo non prædo adſtitit, ſed capti-
vus, ut mem bris exciperetur Heroina laureatis,
jacturas ſuas deflente Dracone ante puellam.
Conflixit tum ſanè Gratia cum Serpente, ut Vir-
ginis animus non inderetur corpori tanquàm car-
ceri, ſed illud penetraret ut ſancta, non ſulphur
culpæ, ſed thyamiama redolens charitatis. Ergo
plenitudine à ſe gratiæ ſcelus extruſum percalle-
bar. Hoc eſt, cùm in corpore crearetur, ad cu-
jus planè calcaneum deligatus Anguis palpitabat,
id ſibi à præveniente delatum gratia probè per-
ſenſit. Cujus ope triumphum cecinit antè victo-
riam, imò & ante luctam: quæ debellatum co-
ram ſe flagitium ſenſit, non illud debellavit. Nec
dubitaſſe quis eam credet, adeſſétne ſibi Nu-
men, quod nulli abeſt. IIIa proinde novitate
Maria percuſſa elogi eſt; Benedicta tiu in mu-
lieribus. Quàâ tamen Virgo lædi verius, quam
vellicari potuit prarogativa. Si enim Prophetis,
ſi Patriarchis, ſi Ducibus, ſi Heroibus, ſi Coœæli-
tibus denique præferretur, aliquid ſe non indi-
gnum audiret ex Angelo. At fœminis anteferri
majorem Angelis Virginem, cenſura Mariæ eſt,
non encomium. Quis enim dilaudatum dixerit
Elephantum, ſi aut Arietibus præferretur, aut
Onagris? Anteponi Rhinoceroti, & Unicorni
debet, ut comparatione non mala, ſed optima,
eluceſcat bellua miraculum belluarum. Quid
ergo Mariæ detulit, qui eam fœminis antelatam,
nullis planè Ducibus prætulit? Beneditta tu in
mulieribus. Quæ cum audiſſet, turbata eſt. Adeò
de ſe anguſiè Mare ſentiebat, ut flumimibus hor-
reret anteponi. Quot Virgo intrà ſe uniones, gem-
mâſque concreſcere ſentiebat? quot munerum ad
ſe latices fluxiſſe cognorat? quor ſe affundi litto-
ribus intelligebat, quæ non ſabulo, ſed auro in- c, gnirio
ſternerentur? Et tamen miratur non confundi ſui
torrentibus ſe, ſed ſuperfundi; præferrique mu- Humilitais
lieribus Virgo, expaver, non gratulatur. Hanc Arrogan-
nemo temperamtiam animi in tanta proceritate tes.
deſidentis intelliget, niſi Evam componat cum
Virgine. IIIa ſiquidem ad ſubitum afflatum anguis re,
in rapinam divinmitatis erecta, non viros modò æ- Sanéziſe-
quare non timuit, ſed Diis ſtuduit exæquari. ma.
Aperientar oculi veſtri, & eritis ſicut Dii. Quo
illa non perſtricta vaticinio caligavit, ejus potius
ſpe prædæ incitata, ut divinitatem invaderet, po-
mum comprehendit. Et non te abſterret ab ar-
bore ſemen Numinis, quod latet in fruge? Et ubi Eva Mu⸗
divinitatis capacitas in muliere? Quæ Vir eſſe lierum an-
nequiviſti, Numen qui eſſe potes? Mori times 5 daaſims
& Diis inſeri non times? Pati facilius funus poſ- , Dicte.
ſumus, quàm in Numen effingi. Si cadamus, ture Auli-
excipimur origine noſirà, noſirôque reddimur Sm deſe 7
pulveri. Quòô rapimur, ſi è luto ſubſilimus jn? 6
Deos 1 Et non vereris, ne te pondus opprimat Di-
vinitatis? Quibus oneri nervis obſiſtes, quæ de vi-
ro ſumpta es in ſoporem reſoluto? Ut te Adam
effun-

Gen. 3. J.

Tiberis al-
luvio con-
tumax.

Roma Ti-
leri inun-
data.

Non om-
nmia licent
omnibus.
Nilus 7.
beri diſſi-
millimus.

=

effunderer, jacuit. Tu verò divinitatem conci-
Pies, & ſtabis? Arborem, ex qua pomum detra-
Xiſti efferre non valeres, & incumbentem in te
perferes divinitatem? Rumperere, ſi plus frugis
ligurires, & Numen integra devorabis? Duos
tu certè pepones non capis; immenſitatem Nu-
minis quò recondes? An ambitio ut voracior, ità
vaſtior quoque eſt, quàm ingluvies? Hæc mo-
dio tritici ſuccumbit. IIla hauſtu Numinis reva-
leicit. Maria, quæ mare erit Gratiarum, qu ra-
tione fœminis præferatur, non capit. Tu, quæ co-
ſtula Viri es, componi Deo non vereris? Ambi-
go, utram plùs mirer, Evâmne ſociari Numini
cupientem, an Mariam efferri fominis extimen-
tem. Sedenim Mare non tumet, quamvis latiſſi-
ma ſeſe in illud flumina exonerent. Turget pro-
fluens quâvis imbrium, amniumque acceſſione.
Quid Tiberi contumacius, ubi largiores aut ni-
ves, aut pluvias effuderit cœlum? Non agris tan-
tùm infunditur grandi arborum, pecorum, ſato-
ré⁴mque ſtrage; ſed cladem Romæ non minatur,
ſed infert. Triumphales urbis vias invadit, ut
ibi captiva fluminis ſpectetur Roma, ubi de
terrarum immenſo orbe non unum egit trium-
phum. Quam Perſeus intravit catenatus: In
quam Annibal neque victor intravit: Ex qua Se-
nones ità profugere victores, ut nullus victæ ur-
bis in patriam teſtis remigraverit: Eam Tiberis
occupat, obruit, populatur, nullo contrà hiſcere
audente. Suum Roma naufragium horrer, ſtu-
pétque inacceſſam ſe Porſenæ, & Pœnis, &
Epirotis, inultam diripi, vaſtarique profluente.
Indchgnatur enimverò victricem terrarum ſe ma-
riumque Romam, uno, nec grandi flumine la-
cerari, & cymbulis luſtrari piſcatoriis, quà bi-
gis illuſtrabatur triumphalibus. Non rotarum art-
tritu Hippodromum jugales ſcintillis, tanquàm
fulgetris, micare docent; cogunt eum verius
illacrymari Mugiles depreſſioni ſuæ. Una Urbs
omnis Naumachia ærumnarum eſt, in qua
pro roſtratis ædes ſeſe collidunt, non ſpectacu-
lum daturæ populo, ſed Mundo de imperante
Urbe cataſtrophen indicturæ luctuoſam. Ibi non
aurigatur Ceres, ſed navigat; nam Scaphis totâ
paſſim Urbe commeatus importantur. Ut nimi-
rum parata ignibus annona, ſuum quoque flucti-
bus vectigal exolvat. Videas Canopo Latium
æ&ι uatum. At ibi ex alluvione fluminis ubertas
emergit: hinc fames & lues proluvie fluminis
invehuntur. Naufragio enatat ſuo Æigyptus, pe-
ritura, niſi obruatur. Sterileſcit ſuo Roma riga-
tu, inops & copia. Alexandria triumphat adobru-
ta. Exareſcit Roma, ſi madeat, & eluta fœdatur.
Ut lepram extergeret Naaman, Jordane demer-
gitur. Suo immerſa Tiberi Roma maculatur, &
lepram comrahit lavacro. Triſtiſſima tum Urbis
eſt facies, cùm undis non extergit, ſed haurit illu-
viem. Nulla Conſulum majeſtas, niſi remis faſces
immutent, faciantque de lictoribus remiges. Tunc
ſqualet Capitolum, & nuſquàm Dictator, ni-
ſi & Scapha, triumphat. Urbs nobilis contis pro-
pellirur, & quam Romulus fundavit, eam agi
remo, ſervarique exhorreſcas. Sylviæ pluſne Qui-
rites debeant, an Sylvæ addubitant. Illa Romu-
lum peperit, hæc edit remum. Hoc exitium aver-
titur, illo exortus deſignarur. Quis enim cladi
ſupereiler, niſi, remis concitatis, graſſantem The-
im ſins Ceres ſuppetiis à pabulatione compeſce-
ret? In rem verô noſiram ad Oftia Tiberina ra-
Pacitatis ſCena conſtruitur. Nam illa Romæ ap-
Pendizx, quæ Pelago objacet, habet quo timeat
obrun, fren, fluctuumque ſecura. Quam Mare
non premit, eam deprimit Tiberis. Quem non

Oliva in Eſdram.

miſereat Agri Oſtienſis, ſi eum ad Tyrrbeni æ-

quoris ſitum gurgires „ procellaſque conſpiciat!
Freto colludit; fluvio exhauritur. Contra æ*ε uo-
ris decumanos, quos in eum Africa trudit pqſat ſe
Sabulo communit. Nullis à ſe aggeribus ſubmo-
vet Tiberim. Qui debellatæ inſolentià Romætur-
bulentus & tumidus, non portorium Mari dat,
ut hoſpes admittatur, ſed ſpolia convehit, egerit-

que, ut triumphator ſalutetur. Ergo ad oram æ-

quoris ſitæ villæ, pagique conſtructi alluvionem
patiuntur, non tamen à Pelago, quod iis immi-
net, ſed ab amne, qui eos interſecat. Adeò ſe Ma-
re contentum, ſuæque neſcium vaſtitatis nulli
ſuperfunditur fundo, agris fluvio inundatis. Cy-
rus tam vaſti animi Princeps Afſyriâ, ſeu Mun-
do expletur. Capax Numinis Maria nec mulie-
ribus ſuperfertur. Saginata frugum omnium leno-
cinio Eva, Deo arborem reſervatam eſuriit, non ut
pomo veſceretur, quo ſolo veſci non porerat, ſed ut
de fomina fingeretur in Numen, non facinorum
præſtanti, ſed infamià, probrôque perfidiæ. Vi-
des, opinor, quàm probè tot ego exemplis, rario-
nibſque confecerim, inexplebilis animi voragi-

nem, non vaſtæ, ſed puſillæ eſle animæ argu-

mentum. Non enim, Adam, ſed Eva divinita-
tem eſuriit, Mundi haudquaquàm ſatura princi-
patu. Cùm Salutatione Angel honeſtiori Maria
fatigetur. Turbata, inquit, eſt in ſermone ejus.
Nos, ſi vel uni poſthaberemur, remugiremus,
unl Eſau infremuit, fratrem ſibi prælatum à Pa-
tre. Maria ſuo fluctuat incremento. Non capit,
undè ſe tanti & fecerint Superi, & faciant.
Tyrunculam & Virginem temperatè dices de
ſe ſenſiſſe. Id verò non licere viris, præſertim
criſtatis, quos decorum pinnæ ſupra pinnacula ef-
ferant. Quis enim gloriæ intentus, humi vultum
defigat? Niſi opinio me fallit mea, nulli hominum
ordini tam acres erectique Spiritus inſunt, uti
militibus, quos lorica, galeæque pondus in aſtra
ſuſtollit, cœlôque inſerit. Nulla ſiquidem erectior
cervix, quam Galeata. Ferri mortales onere ſub-
levamur. Rarque caſſis criſtas non agitat; ut
videatur, ære melius, quàm plumâ, ad volatus
& inſtrui mortalitas & incitari. Libet nihilo minds
in ſcenam ſuis cum criſtis producere primipilum.
Centurionis ſervus gravi morbo implicabatur.
Domini accerſitu ad vernæ curam Jeſus depro-
perabat. Quod ut Miles intellexit, ad multam
illi viam occurrit, precatuſque eſt, ſuum ne larem
tanto imparem Viro premeret veriùs, quàm re-
crearet adventu ſuo. Domine, noli vexari. Non e-
nim ſum dignus, ut ſub meum tectum inires. TuChri-
ſti es indignus adventu, de quo Scribæ Chriſto af-

Lue. l.29

XIV.

Luc. 7. 6.

firmarunt: Quia dignus eſt, ut hoc illi præſtee: di- Ibid.

ligit enim gentem noſtram, & Synagogam ipje ædi-
cavit nobis? Amore, ædificiôque nobilitaris, &

Centurio-
nis Humi-

neutro plumbeus erigeris? Et amor quidem alis lua galea-
inſtruitur“ ſuâ verò mole ædificium creſcit. Tu 'a bariter

verò utroque deprimeris; & cùm ſaxa in ſublime
ſuſtuleris, iis tete abjicis, infrâque cæteros de-
trudis? Non tu te Synagogæ impoſuiſti, ut eni-
terere; ſed Synagogam impoſuifle videris tibi, ut
illà opprimare. Neminem ſcio, qui jactas à ſe moles
non ſibi ſupponat pro baſi. Unus tu ædificii tui &
fundatores, & fundamentum, nuſquàm aut emi-
nens, aut turgidus ſtructuraâ. TeChriſto angulari la-
Pide fateris indignum, ædem quamvis circumferas
Moſi, Legique conſecratam. Erravi, poſuiſti Mo-
ſi ædem, non circumfers, imò eam depoſuiſti,
quam non oſtentas, nec ingeris Servatori. Quis
Cybelem imitatus, ſi Legi ædem inædificaſlet,
non eam capite præferret? Caput tuum, ut e.
melus.

turrita,

Can. 7. S

nelu
ſugeg
ltal
enli
ſammein
tüle l
Petbn
nehis
un e⸗
ſennis
erm P
ſtus in⸗
tun
en.
Mnn.
ut, m
gießs 0
paſ
ſis ca
ſalne!
m ne
jet maje
deeil
neimn i
um ſia
umn ſel
Uicpend
s,
ra It
Gentem
l ip

QRo ſuo

Chriſtun
Cluſtt in
lnjſt,
tennrem
Püſen
une fron
CAturi
buent.
ſi ciis
tuni, n
ſu. Lu
Wentaria
hicion
Com ſuin
Gr Mor
umnt
en
n Nen
Gilicten
Nun He⸗
Crttitn
idre C
niit He⸗
ittaben
no eel
tunphae
Nicklia,
Eti ſi
ne R
Onebit
Gen dcce
Knt 1
Kche⸗
1
cn retel
e ſies

liuin
mnceül
ni,u
rha hee I;
onkünnk
dein
n etut
Mon H
le eltce .
eNeniii

8anin IS

wneſtan Nn
in ſemml
renngeun
röhumnil.
1. Ncg,

kein

Nperit eik

ing, etm
gM inale
, Aninun
bollibonan
ius inn
itentft
nalstnd
Non gg
M, Alu
betniihril
ere iniin
o inſittu
n Niide
t,l Oln
Kuntee
iu Un
termilin
um
telth
dineki
An r
lorlian is

tn et. ,
D (Aen .
ili uer
ſicenöſi

De Cyro Rege.

melus. Mons penè fronte geſtatur. Quidni Sy-

Luc.4 38.

nagogam cervix circumferat? Eſto, tuo capi ne-
queat Chriſtus impluvio. An ille Synagogà non
capitur, quæ illum toties excepit? Mitamus iſta
tamen, quæ tu prudens omittas. Centurionem
u te certè non diffiteris. Porrò Chriſtus, quia
Verbum Dei eſt, gladius quoque eſt. Et ubinam
mehùs, quàm apud Centurionem utrinque te-
lum exacutum deponatur? At hi luſus ſint Sa-
pientiæ. Preſſius, ſeriéque loquamur. In eo-
dem planè oppido Simonis dudàm domum Chri-
ſtus intraverat, quod Centurionem latere non
potuit, percuratæ prodigio aniculæ, Surgens
autem Jeſus de G'nagoga introivit in domum Gi-
monis. Ergo quem piſcatorii mapalis non tæ-
duit, militaris illum tentori pudeat? Si caſam re-
migis adivit, Triburi quo modo ædes non ſubeat?
An naſsâ loricæ viliores? An ingratiores tran-
ſtris catapultæ? Num oſtreis ignobiliores ſunt
palmæ? Si ſocrum Piſcatoris inviſit, cur famu-
lum negligat Primipili? Niſi Mariæ me deterre-
ret majeſtas, Eam dicerem anteponi fœminis me-

tuifle, ſeſe verôò poſthabere Tribunum uni quo-

que Piſcatori. Non enim ſum dignus, ut ſub tectum
meum intres. Ecquando ità, Petre, in profun-
dum ſtagni tuum rete demiſiſti, uti Miles in fun-
dum ſeſe abjecit Mapalis tui? Staterem tu erues
aliquando vulta Cæſaris conſignatumn. Imago hæc
cujas, & cujus eſt, quæ Centurionem promit ſuas
ittra rete & criſtas & galeas & trophæa retru-
dentem? Arietavit ſuam iſte domum, ut æquata
Solo ipfi planè cœlo exæqueretur. Nam quum re-
Cto ſuo tuum prætulit limen, domo quidem ſu
Chriſium excluſit, ſe verò dotnumque ſuam re-
cluſit in Chriſto. Nam ſi, ut ille ſapientiſſimè
ſcripſit, humilis corde cor Chriſti eſt; novo mili-
tiæ invento luo Tribunus tecto repulit Jeſum, ut
ſe intra Chriſti pectus reciperet. Nova iſthæc hoſ-
Pitii ſunt jura; hoſpitium Numinis inhoſpitali-
tate promereri. -Admittetur in ſinum Cbriſti
Centurio, quòd Ohriſtum ſui laris ingreſſu pro-
hibuerit. Si fuiſſet erga Chriftlum urbanus, Chri-

ſii civis non eſſet. Donabitur Chriſti urbe Cen-

turio, und tantuùm inurbanitate Numimi gratio-
ſus. Ludimus, an ſcribimus? Cudimus Com-
mentaria, an verò commenta procudimus
Suſpicionem amolitur Lucas fallaciæ. Quòd te-
ctum ſuum Miles infrà Chriſii pedes dejecerit;,
ſuprà Montes Armeniæ ſuam domum locavit,
quam intrà veriorem Arcam retruſit. Centurionis
plus ego domum demiror, quàm Arcem, ſeu Ar-
cam Noëmi. IIla aquis ele vabatur. Hæc pinnis,
Criſſiſque non levatur. Illa undarum alluvioni non
Patuit. Hæc gloriæ inundationi non ceſſit. IIIa
conſtitit in Monte. Hæc ſubſidit in imo. IIla de-
nique Corvum emiſit. Hæc Chriſtum non ad-
miſit. Ideque ex ea ità Noë progreditur, ut hu-
mi recubaret. Digreſſus ex hac Miles cum Abra-
hamo recubabit in tegno. Militare ergo, &
triumphale eſt, non altum ſapere. Hinc Cyro
modefſtia, indè Milie convallatur, ut tam im-
Peret, ſi pareas, quàm, ſi rebelles, non parcat.
on te Regis ſolicitat trabea? Haſta te Ducis
exterrebit. Plus ſe Princeps accepiſſe clamat,
quàm acceperat. Omnia regna terræ dedit mihi
Dominus Deus Cœli. Indignum miles iis ſe quo-
que eile vociferatur, quæ obtruduntur. Non ſum
dignus „ ut ſub tettum meum intres. Hoc te niſi
tecto receperis, nulla te domorum, urbium-
que faties excipiet. A laniena profugo ambitio-
ms una, pro arce, domus eſt Centurionis. Hoc
te azylum à cupiditate præſtabit immunem. Aut
ſi haitam refortnidas, in thronum Cyri defugito,
Eihic. Comment. Tom. III.

,

Cap. XIV. 109

qui, receptà à Numine Aſfſyrià, accepiile ſe
Mundum fatetur à Deo. Omnia regna terræ de-
dit mihi Dominus Deus Cwli.

OMNIA re gna terræ dedit mihi
Dominus Deus Cœli. Et ipſe
pfæcepit mihi, ut ædificarem
ei domum in Jeruſalem. 1. Eſdr.
I. 2.

CAPUT XIV.
CUM Dei erga ſe Cyrus beneſicia in ma-⸗

Jus ewvtulißet, ſua in Numen obſequia;

muneràque mox deprimit. Muaniſicentiſ-
Jemum enim Deo ITemplum ereitaturus;
domum ſe Deo ſeribit Hieroſolymis de-
ſignaſſes

TYT aædifcarem ei domum in Jeruſalem. Ità

loqui Cyrum oportuit, ut quàm ſe procul
ab Aulicis abduxerat exaggeratione delatæ ſibi à
Deo Aſſyriæ, quam non regnum, ſed Mundum
appellavit; ità ſe quam longiſſimè à Regum more
prôriperet, diminutione à ſe Numini navandæ
operæ. Omnia in ſe congeſta à Deo regna aſſe-
verat, portione tantùm regnorum inſperſus. Do-
mum, contrà, abs ſe ait Numini deſignari, cui
Templum longè maximum moliebatur, quod
octavum, hoc eſt, ſupremum Mundi haberi po-
terat miraculum. Ita magni animi Reges loquun-
tur, quùm de ſuis vel in Deum, velin Rempu
blicam, vel in Privatos promeritis diſſerunt; quæ
ſanè attenuando & luculentiora eſſe faciunt, &
clariora. Viti enim quàm ſimillima ſunt prome-
rita amputatione proficiunt: non putata veròô
luxuriantur in pampinis. Verùm ut racefnos le-
gimus, & pampinos decutimus: ita plurimi æſti-
mantur promerita, ſi non jactentur, & obtrudan-

tur. Aut ergo à vinitore, aut ab Imperatore con-

diſcas velim, ut tuis te pretium facere deceat be-
neficiis. Vites exputantur, ut exuberent. Et tu res
abs te geſtas non reputato, ſed exputato. Negle-
ctu ſiquidem exaugeſcunt, non culturâ. Quòd ſi
te pudet falcis, pigere te certè ſceptri non poteſt.
Templum Cyrus in domum contrahit; & niſi
eum vocabuli pertæderet, caſam abs ſe ſtrui di-

ceret, non domum. Quantùm honeſtas ei nomi-

nis indulſerit, tantum planè de dignitate detraxit
ædificii ſui. UVt ædificarem ei domum in Jeruſalem.
Aurum aggerabat, non nomina congerebat, ut
ſacra Deo .Æ des eniteret. Convehebat Cedros „
non titulos cumulabat. Parabat ebur; non ſcri-
bebat elogia. Impendendas Templo opes coacer-
vabat, non verbis eas exaggerabat, laudis æquè
prodigus & auri. Optabat, non vento, ſed Deo
Templui afflari: utque coelo opus excreſceret;
Vanitatis illud gloriæque inamitate non depreſ-
ſit. Ità magri Reges de ſuis non loquuntur faci-
noribus, ied obloquuntur. Ut enim pauperis
eſt numerare pecus: Ità non magni animi eſt;
cenſum inire facinoraum. In fabrorum offici-
nis, & cetariorum tabernis libra proſtituitur, ut
nihil niſi in pondere tradatur, & menſura. Ab-⸗
ſunt à Regum atrüs libellz. Non enim nundi-
nantur Principes, ſed largiuntur. Unum apud
eos æquipondium eſt, quo ſua Macedo metie-

batur congiaria, nempè quid ſe dare deceret Aſiæ,

Indiæ-

Bromerita
exag gerari
dicendo non
debent.
Linguæ in
Cyro Kege
Saa, Ee
Beneficia
occuuan-
das
Arrogän-⸗
tia.
Rex ma-
gnus fit CGos
gnitione ſas

demiß: A.

Rexez Sus⸗
perior non
exprobrent g
jabténtque
beneſicia.
Aulicus
modeſtus.

Libr ca-
rere Prin
cipes deget.

Tiberali-
344.
tur in e&=
4o Lebra
contermi-
na ſet Scor-
pioni.

II.

1. Paral.
22. 14.

Davidis
in Deum
diberalitas.

Reg. 7. 2,

I1I10

Indiæque Imperatorem. Sanè Libra ità coœli
limbo infertur „ ut Scorpium inter & Virgi-
nem emicet media. Quorum ſanè ſiderum al-
terum fœmina eſt, alterum verò nec foœmina,
ſed reptile. A Leone ſemota Libra eſt, & ab Arie-
te, ut vel imago Principum abeſſe quaàm longilſi-
méè intelligatur à beneficiorum mercimonio, reje-
cta ſtatera, quamvis Aſtris intermicet. Quid ac-
ceperint, penſitant, non quid erogent. Imò neu-
trum expendunt. Nam duas pro Mundo Cyrus
Provincias dimetitur. Molem verò immenſi ope-
ris, & pretii, quaſi domum, molitur.
Et quando à Templo ſumus Numinis diſpu-
tationem exorſi, libet authorem ædis audire, ut
ſuam planè deterat munificentiam. Salomonem
in hæc verba moriturus David alloquitur. Ec-
ce ego in paupertate mea præparavi impen ſas do-
mus Domini. Quid hac ex vena tam inopi expec-
tatis? Mare eſt, quod gurgitat. Auri, inquit, ta-
lenta centum millia, & argenti mille millia talento-
rum:zris verò & ferri non eſt pondus. Hæc non opu-
lentia, ſed opum alluvio viſa Principi egeſtas. Ni-
mirùm, ut effuſis aquarum cataractis, fontibuſ-
que diruptis, Arca ſtrenuè innatavit: Davidis ita

Mens auri, argentique, ac metallorum eluvioni

feliciter ſuperſtitit major, vaſtiorque immenſita-
te ſuâ, muneraria, ut ità dixerim, Divinitatis.
Quæ non modeſtia obrueretur tam infinità ero-
gatione exundantis ærarii? Srruem auri Ophir expa-
vit; & tum primum exenteratam ſe eſſe pertimuit
India, ubi effuſa Hieroſolymis tot ex ſe viſcera
circumfpexit. Aut, inquiit, ex me fluxere opes,
& mori cogor exhauſta. Aut non ex me tot il-
læa opes efflaxere, & opum ubertate alia me tel-
lIus præcellit, periique, non pereo. India enim eſ-
ſe deſii, ſi ahundè tantùm poteſt auri exportari.
Vagientis jam dicar Naturæ crepundium, quæ
dudùm ſideris enaſcentis diadema ſalutabar. Meo
inſepeliar Oriemi, ſi eſſe poſſunt ſine me opu-
lentiores Hieroſolymæ, quam India. Ero Indis,
non opum, ſed latebræ nomen in poſterum. Quod
perſplendidé vocabulum ſonabat, una noctis vi-
cinia contemnetur. Nam quæ Orientem Solem
excipio, umbris non procul abſum. Univerſa
intercidere Indiæ decora, ſi David auri talenta
centum millia ærario intulit, aut non hauſta ex
India, aut India funditus exhauſta. Ex quo pe-
peri, pariendi me cruciatus invadunt. Me ſiqui-
dem mei fœtus deterret enormitas; & quas ex me
opes ego fundere non ſenſi, fudiſſe eas reformi-
do. Non enim tam inſanæ opes (œtura unius Indiæ
efſe poſſunt, quin exta quoque Indiæ ſint, & me-
dulla. Diſtabeſcit iis tamen non ſola India, quùm

àiis David quoque intabeſcat. Sed illa profuſione

opum expallet, hic opum tenuitate rubore ſuf-
funditur. In paupertate, inquit, mea præparavi
impenſas domus Domini. Metallorum ſtrue terre-
tur lIadia, & ſe timet exhauſtam; quàâ ſe David
lamentatur pauperculum. Adeòô ſua non dona
Reges exaggerant, ea quamvis in immenſum
exaugeant, ut aureis plane Montibus, & argen-
teis Apenninis non Opulentiam impoſuerint,
ſed inopiam. Ecquando Paupertas natavit in
Auro? Apud Davidem non natavit ſolum, ſed
enatavit ex Auro: quæque olim talento fugaba-
tur, non infracta perſtat inter mille millia talen-
torum. Sua nimirum Davidem Vaſtitas pauperart.
Nam nihil magnæ animæ non eſt minimum,
ubi ſuas cœlo pecunias defundir. Ditiſſimum ſe-
ſe David, ac penè luxuriantem credidit, domo
ſibi cedrind comparatà. idéſne, qudd ego habitem
in domo cedrina. At ubi .Ædes ponenda Numini
eſt Hieroiolymis, ſe David inopem clamitat in

Oliva in Eſdram.

tanta auri, argentique eluvione. Nos quidem
egeſtatem ſimulamus, ne cœlo gratificemur. Tum
emm æs alienum depromimus, tum familiam
educmus, tum liberos exponimus, tum vectiga-
lia ſupputamus, tum ſterilitatem agrorum, Cœœ-
li ſævitiem, Reipublicæ ſumptus incuſamus. De-
eſſe dolemus, quo domui ſuppeditemus commea-
tus. Si verô equeſtris indicatur pugna, tum enim-
verò ad nos defluxiſſe videtur Peruvia, ea pe-
cumiarum profuſio eſt, iſque lapillorum appara-
tus. Non enim ſerico, ſed auro, eôque ſolido, con-
veſtimur, auro equis ſoleatis, bracteiſque pha-
leratis jumentis, quæ commenritias ad pompam
ſarcinas convehunt inſtratas Attalicis. Apparito-
res Phrygia integit tam opulentis togis, ut non
luctam ſirui credas Bacchanalem, ſed triumphum
agi putes de Perſeo profligato, Lybiave ſubacta.
Prugalius Romæ Cæſar triumphavit, quum
debellato terrarum orbe, imperium Reipublicæ
primùm invexit; quod nemo vipereum fuiſle non
dixerit, quando, diſcerptàâ Matre, emerlit in lu-
cem. Quamvis ergo opulentiſſimâ ſit luxurie de-
dicatum imperium, ruberet ſuas tamen Cæſar ſil-
perari victorias velitatione equitum ludicrâ, ad
Amarillidum, Daphniumque illecebram com-
poſità. Inundat enimverò Pactolus, ſi Arena ſtrua-
tur umbratilis, & ſui opulentiam limi ubique ege-
rit, nullà planè opum parſimnonid. Aret penitus

Profluens, ſi derigandæ ſint Cedri ad Arcæ, Tem- piGtacgts,

plique ſtruéturam: Nec ſy vis exhauritur Platano-
rum, & Myrtis affunditur inexhauſtus. Srillici-
dio rigare tum myrtham non poteſt, tum thura.
Quis non Crœſus eſt ad coœnas etiam Medicas?
Quis ad aram Irus non accumbit? Aureo Da-
naeês imbre corrumpuntur. Suſannas nec teſtâ con-
tutamur à ſaxis. Nemo non eſt Plutus, ſi rapi poſſit
Proſerpina. Si verò ſit Veſtalibus conſulendum,
ex incendio nemo non Stilpo evaſit palliatus &
nudus. Verùm hac de inopia commentitia ſuo
opportuniuùs loco ſcribemus, Davidem & Cyrum

Deus Vilis
nobis eſt.
Deo dare
blerique
neſcii.
Prodigali.
tas, α
Eleemoſy.
na negata,
Templa op.
nanda.

len⸗,⸗
na negler⸗
a, & Pros
digalitas in

intereà Reges fuiſſe magnos hinc potiſſimum

approbamus, quòd is nihil magnum videri poſſet,
ſi Deo ſacraretur. Ea quidem reputavere maxi-

ma, quæ in ſuum commodum derivarent: qu?

verò impenderent Numini, ea cenſebant per-
tenuia, quamvis auro Alpes exæquarent. Quis
enim æs computet, quod omne pondus exupe-
rat, & Arithmeticæ infinitas rationes eludit, de-
laſſatque?
Fateor obſtupuiſſe me, tanto metallorum acer-
vo inopiæ nomen inſcriptum. Verùm Deo au-
rum dicabatur, cui ſi Mundus conferatur, in
minutiſſimum, exiguumque pulverem deſidit.
Haud propterea inſolens eſt, si coactæ à Davide
opes comparatione Numinis decrevere. Quid de
munificentia ſua ergà exteros, ignotéſque cen-
ſuerit Abraham, videamus. Excubanti præ foribus
tentorii ſui tres Patriarchæ incurrere hoſpites.
Quos Senex amantiſſimè compellatos, ut ad ſe di-
verterent, perrogavit. Nova iſthæc ratio ſuppli-
candi. Rogantur advenæ, inquilinus verò, imôò &

III.

Abrahami
Liberali-
tas, non

Dominus, ſupplicat. Adoravit in terram, & di- piſratus.
xit; Ni inveni gratiam in oculis tuis. Cùm autem Gen 18 2.

Senem ſupplicem demirere, vehementius obſtu-
peſces, ſi libellus Senis ſupplex reſignetur. Ne
tranſeas, inquit, ſervum tuum: ſed aßferaim pau-
xillum aquæ, ponamque buccellam panis, poſted tran-

lbid. 3.

ſibitis. Non piſcatur Abrahamus, ſed elargitur.

Neque enim eſcas appomir, ut ſaginatos ſuis turmis
adſcribar, ſed paſcit abituros. Poſteà tranſibitis. Quis

Ratione:

non in ſua commoda, ut capos, ità homines quo- private.

que altiles habet; quos, non ut recreet, ſed ut op-

primat, tam ſervitute, quaàam commeatu infarcit!

Non

Intentie

pravas

N.

4
1 enl
Ne. s,
(200

“ 4
emn, Oe
uts 1 ſendo⸗
guin
id. au M
M
(era
ei
Non (
ſedet⸗
erela⸗
Ammi
ucian
fon Ve
1o Al
halk,
mhie
jineri
leſ
belet
ee miro⸗
Eu e non tma

Mntt

in gua
ium.
iis to
leleclio
e lalu.
Aeni
fium.
Uer ſun
ar,
Ulben⸗
Ulelt tor, ſ,
lim Al.
Tenmn.
tſld,
K ai
z Imn ,
illt ina
inponon
uamn e
16 able⸗
e
lir,gu⸗
tre ſole
Cunn verl
Angent
denie Ne
lan echi
hnſites
Hüdit,
1 I nyi⸗
Uilimn,
en k
i fuſte
runph
lmn,
knin e,
runn .
Ahig ii
ohiin
ie)
Non Reg

r.
telge
is ni.
es,un
iin
ni
umn Nepu
tun klkn
e,eneſſti,
ſlens
tarnetla⸗
um bin 4
ekrmn en.
lAeultnun
nibiet
Aetſen
AAre, la
Uninn Phun
Allbs. Nr
el, nt
tann Md
1 Aun h
aseetliar.
ugltfic
CoNlün,
i eluu
mmentiutn
len &C
wwilin
nidetiſe,
Otarele u
erivatene
Cellehi e⸗
eqlan
Dmluaf⸗
nes eldi ⸗

etalbaumnace
Gin Doar.
Cohſtanl,1
veen l
dei
ſete. Qil
odlge
nirefuis
tere n
laidliſri,
rend M⸗
rrem,,
CNa

nent
igben.
34 N.
. et.
1 o
ſec

.
ℳ
unnege ,
ih

lal N

ſen 6

De Cyro Rege. Cap. XIV.

Huentio Non Aretæ Regis manus evadimus, fallimuſve
rahe ſportulis, ſed Præfectorum ſportis manicas indui-
retta. .

mus, obnoxii raptui, ſi rapto vivamus. Nemo eſ-
guliei mi- Cæ non ſupponit hamum: nemo viſcum epulis non

leri. inducit. Aucupium eſt, quod fertur congiarium.

Frn Unæ Abrahami lautiæ aduncæ non ſunt. Emirt-

Jue auca- tendos admittunt. Ponqmque buccellam, poſted
bia. tranſibitis. Non occat, ſeritque Abraham; con-
I teralitas Vivatur. Securi ad Ilicem remoramini; non reli-
vera. gabitnini poſt epulas, ſed exolvemini. Non quer-
H'ſpitali cu viſcum parabitur, pennis vos epulum infiruet.
bas. . . ,. .
Poſteà tranſibitis. Quænam Ceres iſia eſt, quæ
Cera non eſt, nec hærere cogit, quos cogit adhæ-
rere? Nuſquàm id genus annonam Vidimus, quæ
non compedes concocta paret, ſed talaria ex-
pediat, miſſionem illecebrà pariente. Ponamque
buccellam panis. Nec mohi, nec torreri; nee deteri
id tritici debuit, quod ſervilibus indignum videri
cruciaribus poſſit, quo ſaturis libertas adornatur;
non verò ſervitus indicitur. Nulla ſanè in tento-
rio Abrahæ bellacis licèt & victoris defigebatur
haſta, quâ vænirent, qui venerant. Mittebantur
hoſpites ſaginati, quaſi dapum onere decurrendo
itineri aptiores. Nondùm diſcubuerant, & de
diſceſſu admonentur, ne qua ſuſpicio ſervitutis
„ fubeſſet patinis. Sine mercimonii fermento hoſ-
drr. pitii vos, inquiit, azyma explebunt. Hoſpes adſum,
Senos Ni- hon tango. Haſtâ utor, ut Reges quatuor debel-
Po. s s lem, non eâ, ut tres ſupplantem hoſpites, abu-
Serviite tar. Bibetis, nullo libertatis naufragio. Comede-
Domini tis, & abibitis.- Viſcerationem horreatis nolim;
etamus, in qua meorum viſcerum licebit agere extiſpi-
cium. Haud latet in vitulo lupus. Nullæ in lau-
tiis latomiæ retruduntur. Refectio ſtruitur, non
defectio adſtruetur. De grege eſt vitulus, non
de ſaltu. Tam feras neſcit, quam feritatem. Suctu
adolevit, non raptu. Domi habeo, quo vos re-
ficiam. Nec vultur ſum, qui cadaver expectem:
nec ſum pirata, qui eypetam corpora. Pecus oc-
eiditur, ut vivatis; Non autem armenti lanie-
na libertati veſtræ deſignabitur laniatus. At men-
Lileraii, tior, ſi hæc dixifſe Abrahamum confingo. Nul-
tas ſine as. la illi vox excidit de vitulo. Muſſat ſiquidem,
. non mugit, qui vitulum parat, & azymum ex-
na odium. Ponit. Imô Abrahæ hinc liberalitatem dilauda-
verim. Qui epulas, quas deſignat, non vendi-
tat; ſed, cùm buccellam panis eloquatur, buccel-
læ quaſi appendicem tenerrimum menſæ vitu-
lbid. 7. lum adjecit. Ipſe verò ad armentum cucurrit, &
tulit inde vitulum tenerrimum, & optimum. Ità
imponunt exteris Patriarch?. Uberiora longè,
quam edixerint, præſtant. Tibicinem ab epu-
lis ablegant, Lacones advocant. Hoc eſt, preſ-
ſius, quam acturi ſint, fabulantur. Menſam opor-
tere ſplendidam eſſe ſtatuunt, non officia. Par-
cunt verbis, ut gregi non parcant. Spartani ſunt
eloquentià, patinis Aſiatici. Ponàmque buccellazn
Panis. Nec unam abs ſé apponendam eſſe placen-
tam edixit. Panis videbatur ſemeſi fruſtulo tres
hoſpites eluſurus. Verum & buccella penè bucula
prodiit, tantùm lactis, butyri, & ſimilæ intulit
Tid, 8.
vitulum, quem coxerat, & poſuit coràm eis : ipſe
verò ſtabo juxtà eos ſub arbore. An hæ lautiæ pa-
nis fruftulum ſunt? Sunt, ſed Abrahamo, viro
triumphali, qui, quod erogat, vix attendit. Largitur
enim, non computat; nec micat digitis, ſed dex-
teram explicat, tum certè ſplendidiorem, quùm
aurum; gemmſque diffundit, quam cùm eas
Can. 5. 14. illdici inſerit & annulari. Manus illius, aiebat de
ſuo Principe Sponſa, tornatiles aureæ, plenæ hya-
cinthis. Id tu miraris in Rege: Inſtitoris id decus,
non Regis eſt. Non enim farta numiſmatibus,
Ethic. Comment. Tom. III.

in convivium. Tulit quoqué butyrum & lac, &

III
lapilliſque dextera Principem cohoneſtat, ſed
gemmarium deſignat. Non plena eſſe debet ame- p, , Sa
thiſtis imperamis dextera, ſed gemmarum inanis amplif.
prodigentia. Quando non acervatione, ſed pro- lares.
rogatione numiſimatum infigniri conſuevere im- verbis.
perantes. Tum cœlum emicat, cùm rores, plſuu-
viâſque profudit, nihil in ſe retinens, præter æthe- S
rem. Ità ſanè Reges erogatis nobilitantur opibus, irà evenie.
non aggeſtis. Ideòôque Abraham profuſiſſimæ
Princeps hofpitalitatis lautè advenas excipit; ſed daliconen
lautia non oſtentat, obnubit verius, buccellæ Her ae
tot ferculis patiniſque titulo inſcripto. Ponädm- præſtet,
que buctellam panis. Subeſt huie fruſtulo penu, Puri⸗ ea⸗
& grex, & coloſtra, deliciæque umiverſæ ex-
quiſitiſſimi epuli. Ità mihi everiſſe id tempo-
ris, locique videtur Superis, uti nobis non rarò 9
aecidit, domeſticis ad nos reducibus ex Germa-
nia. Calices illinc avehunt ſen buxeos, ſeu
eburneos, tam affabrè concinnatos, ut, cum u-
nam te habere putes Diogenis præ manibus coty- Araham
lam, IHliadem ex uno cyatho prodire horreas cra- erga hoſpi-
terum, nunquàm in novos calicum partus effœtâ v Se
