illinit, affundirque. Nos verò, ſi Theologiæ
Jordanem in ZtÆgyptum & Judæa pateremur ex-
currere adulantem, conum ebiberet, conderét-
que ſuum intra alveum crocodilos. Loquamur er-
go quotquot authorati ſumus Evangelio, quæ to-
gam, palliuümque noſtrum non dedecent. Nul-
h lenocinemur, nullum palpemus, nullum non
ſuioffici moneamus. Si nos ità Eſdræ conforme-
mus, de inſtaurandis Eccleſiæ ruinis, vel Baby-
lone non unus legem feret, ſcribetque Cyrus.

IN anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum
Domini, ſuſcitavit Dominus
ſpiritum Cyri Regis Perſarum.
1. Rſdr. I. I.

CAPUT V.

Nunquam non adeſſe Vatibus ſuis Nu-
men, quorum expleri vult vaticinia,
iis quamvis extinäétis; ne quid fortaſſe
de eorum authoritate detraheretur, ſ⸗
prophetiæ non reſponderit eventus. Quo
Dei oporteret exemplo in Prætorum au-
thoritatem, dignitatémque tzaendam
largils Principes inclinare.

1 R Emittendum Hieroſolymas & Chaldæa po-
. pulum non uno vaticinii ſui capite edixerat
Jeremias, ubi annos in nervo exegiſſet ſeptuaginta.
Quod ſanè tempus cùm effluxiſſet, nullum tamen
recipiendæ libertati patebat oſtium. Immò nul-
lus non intercludebatur aditus exceſſuris. Deletis
enim Aſſyris, in Babylonicum imperium irrupe-
rant Perſæ, ferocior longè Chaldæis, rudiéôrque
natio. Non his tamen tumultibus ſui Vatis oracu-
lum paſſus eſt intercipi Deus. Verùm, ut è nube
Iridem elicit, itaà geminata & ſervitute libertatem
edi, reddique voluit Ifrasli; non tam populo pa-
trocinatus, quàm Prophetæ; vel, ut meliùs di-
cam, neutri æquè ac ſibi Deus patrocinatus. Nam
ſi præfinitum captivitati à Jeremia ſpatium ſer-
vitus produxiſſet, ea tum catena populi, plus,
duriuſque Dei verbum, quod ligari non poteſt,
quàm vulgus alligaſſet. Decoxiſſet tum ſanè
Propheta publicæ ſervientium ſpei, jacuiſſétque
in ſuo inglorius pulvere & alienæ lhbertatis, &
ſui deſertor vaticinii. Ergo Dominus, ne quid
Prophetæ cineribus indecori pulveris adſperge-
retar, circumfuſas Vatis Aſtro, novi nebulas
LEthic. Comment. Tom. III.

principatus non diſpulit ſolùm, ſed de tene-
bris ſplendere lucem imperavit. Etenim unde
Hebræis reditus obſiruebatur in patriam, eò in-
de viam illis inſtravit. Cur mitti Babylone deſ- Confden-
peratis? Quia dudum debellatum eſt. Quia om- Pein
nia plena ſanguinis & armorum. Quia novo Dei cura
Principi nulla non ſoſpecta novitas. Quia ne in ſuis.
de facie quidem novimus imperantem. Quia ne- Zrilulatis
mmo noſtrum mereri benè de Rege potuit. Quia ferende,
ſuperioribus Regibus cumprimis grati, ſubin-
ducto nunc Principi eſſe qui poſſumus non in-
viſi? An ſperari libertas poteſt, ubi ſalus de-
ſperatur? Lenocinatus eſt compedibus noſiris Je-
remias, quos ſeptuagenarios revicturos in pal-
mas laureâſque prædixerat; ſed ſpe fruſtratos,
eos utinam annoſos ſaltem exederet caries. Ve-
rum ad ſupplicia tantuùm compedes repubeſcunt;
&, cùm tot jam nos luſtris adſtrinxerint, ſep-
tuagenariis novam nobis redordiuntur ſervitu-
tem. Cecinit proinde fauſtiſſima Jeremias; ſed
olorem vultures conſequuntur, ultimâque ex-
pectamus à Perſis. Meliora, miſeril Nam ærum-.
nis veſtra felicitas, vobis inſciis, parturitur. Quas Regen
univerſim calamitatis appendices cenſuiſtis, hæ nio Nami-
libertatis ſunt ſcatebræ. Ut enim è ſalſiſſimis "i e
Oceani fluctibus quod unionem coquat, hauri-
tur à concha: ità Margaritam libertatis educet
Deus & pharetra, fefrôque hoſtis. Vult procul g, Deus
dubio Dominus ſui Vatis authoritatem non nu- Propheta⸗
tare. Ergo, ne maledictis inquietetur Jeremias weim :vE.
in ſepulchro, extinctam in Cyri corde tantàâ pro- vasisinia
luvie ſanguinis humanitatem excirabit, vivét- Vatibu
que in Tyranno clementia, ne fides in Prophe- I
ta extinguatur; & parcet Victor, ne Vates men- R'x mes-
tiatur. Tam eſt ſiudioſa Divinitas conſervan- tur autho=
dæ authoritatis ſuorum vel cineribus Vatum- in ro-
Ut complereiur, inquit, verbum Domini ex ore wum.
Jeremiæ, ſuſcitavit Dominus Spiritum Cyri Regis a,n 4⸗
Perſarum. Vim verbi animadvertere. Suſcitavit, sra, Nig⸗
inquit, Spiritum Cyri Regis. Id enim virium ad- ves ſupe-
hibendum fuit,; ur humanitatem in Hebræos dnwize
conciperet Cyrus, quibus in viram mortuus re- Deo felix.
traheretur. Non enim torpebat, ſed perierat; nec E r.
jacebat, ſed putruerat in Rege favor erga capti- Si, nii
VoOs. Suſcitatur tamen, ut Jeremiæ verbum com- mees
pleatur. Adeò Legatis ſuis nunquam deeſſe folet aaiztenda
Divinitas.
Quod, cùm Babylone nulla Numinis inju- II.
rià contigerit, ſummo; ut ita dixerim, divini ju-
tis incommodo evenit in Judæa. Acceſſerat ob-
ſcuri ſanè nominis Vates ad Heli, ſed tamen
Vates. Venit autem vir Dei ad Heli, & ait ad
eum: Haæc dicit Dominus. Effuditque tantùm il- 27.
le cladis in ſenem, ut calamitas unius Pontifi-
cis duorum calamitate teſtium debuerit ſubſigna-
ri. Hoc autem erit tibi ſignum, quod venturum Ibid. 34.
eſt duobus filiis tuis Ophni & Phinees: in die
uno morientur ambo. Malè ominatam Prælfuli à
Vate ſtragem mox bellum Philiſthæorum exce-
pit. Quibus cùm aliquamdiu Ifraél reſtitiſſer,
iis tandem campo, aciéque cedere cœpit. Quam-
obrem opitulatum ſuis conceſſere in caſtra duo
Reipublicæ, Templique Principes, Phinees
& Ophni. Verùm non intecti ſeſe diſcrimini
objecere. Nam cum Levitis Arca pariter in Promigts
aciem deducta eſt. Eräantque, inquit, duo klii Gætaum.
Heli cum Arca fœderis Domini. Litandæ hæ ¹Reg4·4.
jam hoſtiæ ſunt, tot eorum ingluvie intercep- Fadctehr
tis Templo, coœlôque victimis. Inſtat præ- vet, quæ

.

lium, hoſtis accedit, excidium imminet. At Ladgi.
tam propèé ab Arca Levitz cædi non poſ- iia
ſunt „ quin Arca quoque Dei periclitetur. Hreder
Quid hic agat Divinitas? Condicta ſuppliei felin.
168

0

2

ridque ar-

tese

—

2

nd

6 Oliva

Fides ſui dies hæc planè eſt. Sed non ſoli cadent proditores,
PFatis Deg Suàâ Arcam ruinàâ involvent. Parcatur Arcæ? Sed
erne Na. ſupererunt perduelles. Jugulentur 2 Sed Cæſis,
jeſtas vicéto- Captivitate arcæ parentabitur. Vivant? viri Dei
prodetur vaticinium. Pereant? Arca Dei cum
ipſis intercidet. Nullum hinc ſanè patet effu-
gium. Nam aut ſuæ Majeſtatis ſubire pericu-
lum Divinitas debet, ſi arca capiatur: aut ſi ar-
cæ parcitur, duo quoque filii Heli ſupererunt
prælio, & tum Vati, oraculôque illudetur. Ab-
ducatur, inquit Dominus, in hoſticum arca,
inferatur delubro, Dagoni ſupponatur, me ſuis
imparem Diis, armiſque putent Philiſthæi. Ma-
lo omnipotentiæ meæ tamùm hoſtiarum, de-
corümque decedat; quàm ſubmiſſi à me Va-
tis authoritatem immimui. Ego in captivo Ta-
bernaculo ſerviam, ne ille erubeſcat. Liberta-
tem meæ Arcæ, quàm Vati meo fidem deeſſe
malo. Quid plura? Arca Dei, inquit, capta eſt:
duo quoque lu Heli mortui ſunt, Ophni & Phi-
nees. Vinciri penè dixerim, mavult, quàm men-
tiri, Divinitas; ſerviétque Arca, ut regnet pro-
hetia. Injecta Arcæ vincula, lucta inita cum
Pagon „edita de hoſte cædes, mugire, iréque
boves edoctæ, tot occiſi de Bethſamitis cives,
fugatus Iral, periclitara nurus, ſella Pontifex
dejectus, tanta denique hoſtium, ſociorum, Pon-
tificum, Deorum, urbiumque ſtrages & ſtrues,
portentâque penè innumera, tantaque miracula
eò collimarunt univerſa, ne Prophetæ Domini
nutaret authoritas. Suis adeò Vatibus deeſſe nun-
quam, & nuſquam Divinitas conſuevit.
Portentis hic tamen res acta, quibus inter-
dum ſeſe abſtinet Numen. Adeſt tum quoque ſuis
Vatibus Deus, eorumque infringi dicta non pati-
tur, quamvis ſuas naturæ leges ſalvas, inviola-
tàſque eſſe velit. Impactam Davidicæ ſtirpi ſe-
curim, nulliſque inde aut temporibus eam, aut
ſucceſſibus avellendam, in Uriæ ulionem, enun-
2. Reg. 12. tiaverat Nathan. Quamobrem non recedat gladius
10. de domo tun, uſque in ſempiternum. Hunc ut de

ℳ* ſita.

1. Reg. 4.
IIe⸗

1II.

J.
Narkan. capulo gladium excuteret David, abſtraherétque
Dei i. à ſuæ trunco familiæ, quantis ſeſe objecit ago-
DPavid, nibus, quöôtque laboribus confecit? Viſum eſt
Verbeum tandem in tantarum lacrymarum excidiſſe Jor-

erimek- danem admotum Dei tel-

m domui David, ſub-
motmque excidio Davidici nemoris. Dominus
Ibid. 144. tranſtulit peccatum tuum, non morieris. Verùm
Eliſei portenta, quæ Vates edidit in ſolarium
alumnorum Nathani prævertéêre Vaticinia, in pœ-
nam tranſgreſſoris. Nam ut ibi ad manubrium
ſecuris revolavit & gurgite, quò ſuas citiùs Caſas
abſolverent diſcipuli Prophetarum: ita hic & la-
crymis adukeri citò gladius emerſit, ut homici-
dæ domus à Nathano cædibus deſtinata, ex-
PDavidis ex Cinderetur. Mitto ſuſceptumn & Bechſabea filium
Bicaste nullà fletuum inundatione a naufragio potuiſ-
ruur, luc. ſe ſervari, tantòque cinerum aggere fruſtrà ſub-
puero Mortem; quæ ſepulchrum in

anté P motam à
„a. incunabulis ſtruxit infanti, parentiſque pertæ-

thani vati- ſa cineres, unos pueruh cineres eſurivit. Navi-
de gaverat in Nilo tutins Moyſes, qui & fluvio le-
thhum bauſturus, & naufragio appulſus ad ri-
pam eſt, & inter crocodilos mortem eluſir, vi-
tam regidmque nactus è& funere. Davidis verò fi-
lius, inter Patris lacrymas, impegit in Syrtes,
vità, regiaque fruſtratus, dum Uriæ cruor Pro-
phetæ lachryfnis adverſatur. Hæc prima Natha-
Al ſaloney Dici tel hoſtia, ſuo funere Vatis minas, præ-
Amnon. dictionéſque ſignavit. Mitto ab Abſalone tru-
cidatum inter ovium vellera Amnonern fratrem.
Hen quantüm à vellere Gedeonis diſtant Davi-
dis, Amnoniſque vellera! Ros illud cozli defu-

Severitas
in geccan-

in Eſdram.

dit ad palmas. Hæc tabo imbuuntur ad cædem.
Illud coœlum appluit, ut victori conficeret pur-
puram. Hæc Furiæ infecerunt, ut Reguli pur-
puram lacerarent. Gedeonis rore maduit vellus,
ne Iſraël cruore maderet. Vino vellera inſper-
guntur in Davidis latifundiis, ut cùm muſtum
libaverint, ſanguine inebrientur. Quis cùm oves
tonderi intueatur, Arietem aurei velleris cen-
ſeat jugulandum? Amnon Principis filius epulo
cadit ruſticano. Nimirum inter opilionum for-
cipes innocentes ſæviturus Nathani culter tege-
batur, qui vellera faſtidirer, & ſpiritum pete-
rer adoleſcentis. Mitto, inquam, geminos hoſce
Davidis filios prophetiæ ſanè gladio interceptos:
quorum alhker de utero immigravit ad tumu-
lum; ſepulchrum alter in convivio nactus, of-
fend't planè lupum in Ove, cùm hoſtem expa-
vit in fratre. Has ego prætereo victimas, non
tam inferiis Uriæ datas, quam Nathani perli-
tatas vaticinio. Quibus tamen abundè proba-
retur ſuorum dictis Vatum ità Numen obſiringi,
ut nec innocenti parcat, perdâtque convivam 5
ne prænuntiatas ſuo nomine clades aut mollire
putetur infans, aut videantur epulæ tempera-
re. Ad Abſalonem venio, quem unum doctrinæ
meæ ſat fore adſtipulatorem, conjicio. Nulli
non perſpecta perditiſſimi juvenis in patrem, pa-
triâmque nefaria conſpiratio. Bellatum in eum
à Davidicis acriter, fortitérque, eà tamen Tri-
bunis, cæteriſque à Rege lege præſcriptâ, ut
Davidi Abſalon, hoc eſt, parenti filius ſervare-
tur. Et pracepit Rex Joab, & Abiſui, & Ethai, di-
cens: Nervate mihi puerum Abſalon. Et omnis po-
Ppulus audiebat pracipientem Regem cunctis Princi-
pibus pro Abſalon. Quo quid edicto in favorem
perduellis aut pronuntiari clarius militibus potuit,
aut Ducibus ſeverius denuntiari? Præcepit KRex,
inquit, & omnis populus audiebat. Interea Mars
ſtabit à regiis, cæsique, aut dilapſi penitùs pro-
ditores. Hos inter transfugerat Abſalon, ſeſéque
in aviam ſylvam receperat, mulâ vectus perni-
ciſſima. In tuto res eſſe videbantur Abſalonis,
hinc eum, ne exploratoribus pateret, Nemore
inumbrante, jaculis inde illum, ſubducente la-
tà lege per Regem. Timeo ego tamen pro pue-
ro; &, quem tela militum refugiunt, hunc, opi-
nor, cuſter fatidicus inſequetur. Propugnatur
à Patre, ſed oppugnatur aà Vate. Uter felicior
futurus ſit, illéne pro ſcuto edictum, an hic pro
tragula exhibendo vaticinium, ambigi poſſet,
niſi dubitationem jam ſuſtuliſſet eventus. Ergo
fugientem effuſiſſimèe juvenem Quercus inter-
ſtitit. Hælit miſer arbori, non ferro alligatus,
ſed crine: &, quæ tot Hieroſolymis Coma il-
ligaverat fominas, ut tandem coma fſoret Na-
zaræna, tenuit, vinxitque parricidam. Hic enim-
verò cæſaries Abſalonis non conferetur tantùm
Samſonis Cirro, ſed meritò præferetur. Hoc
enim, cùm Iſraëlem Samſon propugnaſſet, fœ-
dè proditur fœminæ, in ſinum Dalilæ ſupina-
tus. IIIaà verò Abſalon, cùm oppugnaſſet Iſraé-
lem, caſu & quercu pendulus, coœlo victima de-
detur. Victimæ crines fuere infulæ, & ara ar-
bor; ubi ſingularis ferus, vineam diùà Domim
populatus, Numini patriæque mactaretur. Ut
propterea Salomonis hanc abietibus quercum cre-
diderim anteſtare. Iis enim compactæ Naves,
quæ in Judæam ex Ophir aurum adveherent:
hâc proditor inhibitus, carind plané ſceleris exo-
lutà, quâ tamtùm in Judæam ferri importabatur,
tantumque auri avehebatur, Hieroſolymis. Abie-
tibus Judæis naufragia adibantur Oceani. Quer-
cu Hebræorum tot terrena reſedere nauffag.
ec

Nee Salot
ae Vuge
y N eſi.
Mece⸗
s gins n
mi gletit lal
nt, has
io ole
ſan eiotber
4 eroni coln
mmee l

5 chld, l 1
„. . ,„, mzoe
u mit, Magll
Amnon ⸗ coblli⸗
Davidis ſi. n
lius jugua n lnis
latur a En ex Ar
fraire. * il
mren kele A

Drdonzt hi
inni. Ime
Aaurei tep
Prum exnl
aureum
un que ⸗
glande I1.
aeig in Liban.
aus, lect
ia binm Ced
at .
n forit,
Un de Jude⸗
r Hodeds

en, gallan
e. Anitman
2. Reg.x 19.
5. popten
Guons auten
lett Qvere⸗
ſirium, ſu
tayit. Et in
ſembs imme
wottales Hi⸗
Dei Iræ. rige enn
Verbum Nathan. Edi
Deitimen. , “
dum. . n rece tlgl
umn iſane
nchnd,
Edicti lue- leencneicde
ta cum va- ee
ga, * ein dl
Uulis aibſie

o Eeſinne l
ſn ; e in
oſbauri
kefrochor,
k edihun
nbanur,
un. ded Pa
Aicchum
Akbat ele
hhinig, gre
n tut ddle
Mrererctui
n Nin 3
l, üluu
lu lreſrane
ennud mäi⸗
, Ingt des
lemo. H
n aun, el
nen Tinlin

Ab ſalon

occiſus.

Adbine N
igrarit A n
min n
Gnn halenen.
ſ ina
in Naheni
en dunle

Clides n Ml
n enlle int
dem unum i
„ CoNb.
euns n nen
ellaum gen
ve, A unnl
Nenti flis Ene
Aliſi,li
Lſcln. Lom
epen eulliihi⸗
dedicto nlmm
rius miltiduſnn
tari! kagil,
lebat Ien l
Gilhypſiinr
rat Ablabo,
mbli ktr,
debannn An,,
1s parttl, hen
lum, Abdret
ego lanten nnß,
elugiun huff,
vent. Pope“
Vate. Ue tu
ecſclum, d u,
1s
m, anbig n
lererenlls h
en Qtton
mons,
emn cone. nd
ℳ .
Wcidem &.
0 cobleteilt W
3 Iaſgann 4
n gulen,
m Dale
u Da 1
mopy ulal⸗
gn
o e
, CE0
lle, n
„ ,n 00
ſinen 01
Alen
goe Wat

Abſalon

Nec Salomonis tantùm Naves, ſed Moſis quo-

De Cyro Rege. Cap. V.

27

quùm Joabo gregarius nuntiat, illaqueari ſuis

2qures que Virgam una hæc Abſaloni feralis quercus Abſalonem crinibus, non procul in ſaltu. Vidi

geder, antecellit. Etenim Virga Erythræum diduxit, ut
Sah ex Egypto aufugerent Tribus. Affuſum ſan-
virgam, & guinis rubrum mare, quo in gyptum converti
Rever. poterat Palæſtina, non aperuit Quercus, ſed obſ-
ptagredi. truxit, hausitque penitus. Effecit enim, ut mo-
iur. dico cruore perduellis Mare ſanguinis immen-
ſum exorberetur. Hæc una flagitioſiſſimo Judææ
Ttjeg, Herculi columna fuit: quæ furentem juvenem,
Asſalon. novâque ſubinde monſtra, non averruncantem
Clavà, ſed ſceptro invehentem ultrà progredi ve-
Srerias tuit, undque, pro Oethæa ſtrue, in regia chla-
. mide conflagranti ſuffecit ad rogum. Cûmque
lies monſtroſus hic Hercules, non Aprum extur-
gnorum. Paſlet ex Arcadia, ſed Palæſtinæ vineæ præda-
torem ſeſe Aprum exhiberet; fatalis Quercus, &
Dodonæâ longè beatior, Aprum non pavit, ſed
extinxit. Imôò, cùm ſuis eum ramis capiſtraſſet,
ad aurei reparationem ſæculi, unum pro glande
Aprum exhibuit Palæſtinis. Et quænam eâ me-
lius aureum ſæculum revocare poterat Quercus 5
quàm quæ tanto emptam metallo cæſariem ſuis
Ka aada. pro glande ramis appendit? Ei nemo vel exci-
mr Quer. ſas in Libano Cedros, Templo quamvis de-
cus, que ſtinatas, rectè prætulerit; quando dolata Che-
H rubinum Cedrus effinxit, rudis Quercus Satanam
ns,. non finxit, ſed ſuffixit. Quis porrò non fatea-
tur de Judæa eam parcius Arborem meritam,
quæ ligneos Angelos extulit, quàm, quæ ſpiran-
tem, graſſantémque extulit Dæmonem, ſuſtulit-
que. Animare ſua Cedrus ſimulachra non potuit;
ejus propterea ſine ſpiritu jacuit beneficium. Pro-
diroris autem cùm imaginem ſævientis exanima-
verit Quercus, illum ſanè, quem latroni eripuit,
ſpiritum, ſuo ad immortalitatem facinori adſpi-
ravit. Et in paradiſo quidem vitæ arbore vixiſ-
ſemus immortales. Hc funeris plantâ revixere
mortales Hieroſolymis. Verùm non tam pro Da-
vide, quàm in Davidem pugnavit Arbor pro
Nathan. Edixerat hic olim Regi: Quamobrem
. Reg- i2. nom recedet gladiut de domo tua uſque in ſempiter-
num. Qui ſanè Prophetæ gladius unum é Davidis
tum domo, quem cæderet, bacchatum latè, graſ-
ſantémque ſublegerat Abſalonem. A cujus cruo-
re juvenis, abſterritis Davidis lege tùm claſſicis,
nullus Vatis ſicam ab Abſalone non avertebat. Er-
Abſaln go deſtitutæ militibus ficæ unâ ſat Quercu repa-
Prter rantur; quæ incurrentem in ſe transfugam & ef-

fugio ſubduxit, & cædi objecit. Palpitabat ex ar-
bore proditor, coœléque recalcitrabat. Sed in per-
duelle edictum nemo Principis non verebatur.
Incitabantur, flagitio vincti, ad feriendum legio-
narii. Sed Parentis lege condebatur, quod fihi
Parricidium in ſe telum expromebat. Nemo
audebat expleri obvio ſanguine perduellis: &
ſanguinis, quem ſitierant, nullus, metu Regis,
non erat abſtemius. Id tùm ſanè Davidis conti-
git exercitui, quod Saülis dudum claſſi obve-
nerat. Nam ut fluens & querceto mel nemo, ſub
Saüle, militum præguſtavit, quòd eos ad jeju-
nium jurejurando Rex obſtrinxiſſet. Ità hic ſiil-
laturum trifixione jaculi ſanguinem hoſtis & quer-
cu, longè nectare dulciorem, hauſit & militi-
bus nemo. Habebat enim erratica Cerva illud,
pro ſcuto, elogium, Davidis ſum. Ergo adoleſ-
centem tranſmiſere plerique, tranſmmiſere com-
plures, dimiſere tandem illum quotquot ſors il-
luc impulerat. Spectabant venatici planè Canes
Aprum irretitum. Sed prædam attingebat ne-
mo; ne in Apro Regem, à quo remordererur,
morderet. Evaſerat ſupplicium reus, fruſtrâque
videri poterat in eum tela Nathan deſtinaſſe;
Ethic. Comment. Tom. I IIL.

Ahbſalon pendere de quercu. Cum lectica quis non
credet acceſſurum protinùs ad Abſalonem Joab,
cui cumprimis David ſervandum commendave-
rat puerum? Is enim fidiſſimus Ducum, Re-
gique obſequentiſſimus. Objurgatum ab eò pu-
tabam militem, quòd è quercu juvenem non ex-
plicaſſet, quaſſuũmque non detuliſſet in caſtra.
At in cervam latrat canis, non caudam jactat.
Et ait Joab⸗ ſi vidiſti, quare non confodiſti eum
cum terra? & ego dediſem tibi decem argenti ſi-
clos. Hic enimverô quid vaticinium poſſit, non
divinare animo, ſed videre oculis incipiemus.
Joabi vox iſta eſt, Davidis voci tam contumax?
Eum Tribunus cædi optat, quem Princeps occi-
di vetat? Confligunt inter ſe certè edicta impe-
rantium; & Quercum hinc Auſter Regis af-
flat, ut Abſalon ſervetur, hinc eam Tribuni A-
quilo perflat, ut perdatur. Confodiatur, Joab exu-
lulat. Servetur, David exclamat. Et quidem
Joab, ut telum acuat percuſſoris, abutitur ar-
gento pro cote. Dediſſem tibi decem argenti ſiclos.
Quæ non ſica numinis exacuitur? Quotquot la-
trocinantur in ſaltibus, ad unam æris cotem ſuos
enſes exacuunt. Verùm cùm hebetatum edicto
Regis acinacem miles ſtringere cunctaretur,
ferrum Joab diſtrinzit in juvenem. Et ait Joab,
Non ſicut tu vis, ſed aggrediar eum coram te.
Tulit ergo tres lanceas in manu ſua, & infixit
eas in corde Abſalon. Hanc vos jaculorum ſyl-
vam und Joabi manu Satam fuiſſe exiſtimatis?
Eam Moſes, eam Nathan, vix eam Joab, ex-
coluit. Fateor unum in Abſalonem Joab tragu-
lis ſæviiſſe. Sed agebatur in lanienam palpitantis;
non tam ſuo furore Joab, quàm alieni vigore,
impulsũque vaticinii. Fore ut non diù inter homi-
nes ſupereſſent parricidis enuntiaverat Moſes. Da-
vidis nunquam Ran bus Iram Numinis parſu-
ram prædixerat Nathan. His inſcius rapiebatur
oraculis Dux in filum Regis, tanquam Coro
Eurôque impacta Navis in ſcopulum. Miraba-
tur ſuum Tribunus œſtrum, horrebtque à por-
tu regiæ legis in altum ferri ſe, ut jactum face-
ret ſui erga Davidem obſequii. Incitabatur ille ta-
men non à ſe, ſed à Vatibus ad naufragium; ſta-
tuente Deo, ut fides Prophetarum enataret in lit-
tus, fidem allidendam Ducis ad quercum, ut ru-
bro cruoris pelago hauriretur, quod ipſa funde-
ret & jecore proditoris. Ut ſcirémus ſuam ſem-
per oraculis ſtaturam authoritatem; quibus ut
Joab militet, vel à Davide rebellat, infecturis
prophetiæ purpuram, non conchylio tantùm, ſed
Principis quoque, ſi ſit opus, tum cruore, tum
funere. Et miraris, ſi comprobando Jeremiæ va-
ticinio excitetur Templi votum in Cyro; quan-
do, Nathani corroborandæ intuitu prophetiæ, ſe-
pulchri in Joabo rabies efferveſcit? Regis ego fi-
lium fidiſſimi telo Ducis miror expirare. Moles
utraque, & extructi à Cyro fam, & defoſſi à Joa-
bo tumuli, ſententiam planè meam ornant, mu-
niüntque; nunquam fcilicer ſuorum authoritati
Legatorum Numen defuturum, cujus afflatu &
Judæorum libertatem Tyrannis enititur, & Du-
cum fides cædem Principis abortitur.
Occinamus ergo evibraturis ſui fulmen augu-
rii in peccantes, illud & Pſalmis: Fidelis Domi-
nus in omnibus verbis ſuis. Noli vaticinio linguam
ſubtrahere. Nam tuum erit flagitioſis denun-
tiare ſupplicium. Diem veròô reis dicere, ſeu
triumphum adornare victori, ad Numen ſpec-
tat; cui promptum eſt, & Amano armillis reſtim
innectere, & thronum dolare Joſepho de com-
C 2 pede.

10.

Ibid. zis

Ibid. 14

cadit Als
ſalon hoſtias

vaticinio.

Confedentia
in homini.
bus vana.

Protektores
impiorum
ridet Deè
Ira.

IV.
correctio
timeatur.
Dei minæ
non vanas
Concionatos
rum minæ
formidan⸗
d&.

Oliva in Eſdram.

28

pede. Nihil non pervium Divinitati, & Deo ni-
verkum hil non obſequens. Mugiturum cum bubus Re-
Bazekte. gem Babylone Daniel ominatur. Fœnum ut bos
Ban.4.22, comedes, & rore cœli infundéris. Quid hoc aut in-
concinnius oraculo, aut factu eventũque incredi-
bilius? Quis Regem è Solio detrahat in præſepe?
Quis in capiſtrum torquem Principi demutet?
Quis attagenas in foœnum virere jubeat imperanti?
An ſuis convulſus rupibus Septentrio affundetur
Aſſyriæ, obruétque Iſter Euphratem? Quæ tanta
barbarorum eſſe poteſt aut virtus, ut Chaldæam
imperio exuat Orientis; aut immanitas, ut ma-
. jorem homine Principem ex hominibus detrudat
Ibidem. ad pecudes? Ejicient te ab hominibus, & cum beſtüüs,
Nabuchum feriſque erit habitatio tua. Non Trogloditæ, non

anr. Scythæ, non Maſſagetæ his complendis omini-

sicinium. bus pares fuerint, in unum quamvis feritatis

non tam fœdus coëant, quàm monſtrum coap-
tentur. Enuntiavit id Daniel? Perficietur. Nec
Blemmi ſuis in Chaldæam è montibus deducen-
tur. Bellante nullo, pacato regno, florente urbe,
una id portenti vox aget, peragétque tragoediam.
Dan.4.27. Nonne hæc eſt Babylon magna, quam ego ædifica-
vi? ... Vox de cœlo ruit, Tibi dicitur KRex-...
fænum quaſi bos comedes. .. Eddem hord ſermo
completus eſt ſuper Nabuchodonoſor, & ex homini-
bus abiectus eſt, & fœnum ut bos comedit. Abjectus
ex hominibus Rex? Abjectus. Cujuſnam con-
ſpiratione, irdve? Id Nabuchodonoſor paſſus eſt,
quod ſomniatæ ab eo ſtatuæ obvênit. Lapillo
illa concidit, nulla in eam infeſià machinâ. Fau-
ſtis Regi ſecundiſque rebus, unum illi ad illuviem,
ærumnâmque vaticinium Danielis ſuffecit. Nu-
dabatur ſuis Rex paludamentis abſente hoſte.
Capiſtrabatur, nullo penitùs ſæviente. Pronuntia-
verat excidium Vates, & enuntiationi Princeps
obnoxius ſuæ ipſemet ſibi libertatis, gazæque pi-
rata erat, abibtque ad boves & Senatu. Crede-
rentur vix iſta potuiſſe fingi, quæ nemo non agi
horruit Babylone.
V. Quæ cum luce ſint clariora inconcuſſæ Vatum
authoritatis argumenta: dabit ea fortaſsè nonnul-
lus calamitatum germina funeſtiſſima feracitati
terrarum, quas dudum ad ſpinas luctúſque dam-
natas non tam colit mortalitas, quam paritur. Di-

netravit. Nihil non ſuſpicionem fraudis Seni fa-
ciebat. Ab iis, quæ Iſaac præſcripſerat Eſau,
hora, vox, patina, manus denique diſſentiebant
miniſtrantis. Nec ità Senex lippiebat, ut de im-
poſtura non dubitaverit. Quomodo tam citò in- bid 20
venire potuiſti, fili mi? Ambages cæteras lippien.“
tis, morâſque nemo non callet. Tandem, evin-
cente obices vaticinio, iis ſenex argumentis ad
impertiendum omen inflectitur, quibus ad impre-
cationes debuerat incitari Veſtibus nempe Eſau,
ad omnem laſciviam compoſitis, quibus Jacob
ſeſe intexerat, rore illum coœli adſperſit, oleo, tri-
ticôque ditavit, fratrem illi ſubjecit, ejus deni-
que poſteritatem imperio validiſſimis Prophetiæ
nexibus obſtrinxit univerſam. Jerviant tibi populi, Tbid. 28.
& adorent te Tribus. Quot juvenem anfractibus,
quâmque invio labyrincho unum muliebris vati- Trn- 4
cinii filum, idque tenuiſſimum, expedivit! Non oafetn,
enim Mater inter hoſtias, ſed felicitatem filio in- Fram.
ter ollas ominata eſt. Patina nihilominus, in quam Olediemie
plus doli, quàm eſcæ, condiderat caliganti, id ſeſe om.
extorſit, quod nullis aut precibus, aut minis,.
aut rationibus, aut promeritis à Sene Jacob im-
petraſſet. Hoædum recoxit in Aprum prophetia, Ja-
cob effinxit in Eſau, prandium in cœnam com-
mutavit, ſus omnia déque convertit; &, ne vatici-
nii fides decoqueret obſequenti, quid non ibi lip-
pienti conjux recoxit? Hoœdus, quem Chriſtus ma-
ledictioni eſle voluit obnoxium, Jacobum feli-
citate impertivit. Suis Eſau veſtibus hæreditate Eſau Ye
ſpoliatus eſt. Is, dum prædatur in ſaltu, inviſi præ- "ator.
da eſt venatoris. Vincitur ſine lucta: ſine haſta
addicitur ſervituti: naufragium facit, nec Velifi-
cat. Exierat Eſaü in nemus, ut, trajectâà fer,
Patri patinam pararet; quam Senex exorbendo
miniſtranti verteret in Pactolum. Verùm ſui inſcius pignzas
fati, dum pro Patre errat, exerrat. Nam, quem non blen-
Jacob pugnis, calcibſque in Matris utero ſup- rle ſe⸗
plantaverat; in parentis conclavi duriùs fortiuſ- feraur.
que proſtravit abſentem. Quinam is porrô pan- cngaen
cratiaſtes eſt, qui non luctando, ſed blandien- k4.
do, coronatur? Qui, ut fratrem elidat, patrem Auliei im
erigit? Efficitque, ut una ſit patina & lippienti Hii, ſ .
ſtatio, & charybdis invidenti? Miſeret me tuiu;,.
Eſau; qui, dum Aprum trajicis, ab hœdo trans:

vinare facilè pofſunt, qui lappas eremi accolis VEe. foderis. Stagna præteris, & rupes tranſmittis, ne

Bei pro. préſque prænuntiant. Vates vehm ex Dei ore
coneaſſa. fauſta miſeris apprecari. Cui ſi felicitati non de-

coquant; tum enimveròô vaticinio tribuetur even-
tus, non prono Solo ad urticas. Age: & felicita-
us illecebras univerſas in unum mihi faſcem ad-
ſtringito. Accident univerſæ, fortunà licèt obtinen-
te, ſi eas eventuras eſſe prænuntiaverint Vates.
Accerſitum ad ſe Rebecca juniorem è filis Jacob
juſſit mox hædum afferre, quem probè condi-
Gen. 27. tum morituro jam Seni vorandum inferret. Fa-
9. ciam ex eis eſeas patri tuo. . . Quas oum intuleris,
& comederit, benedicat tibi, priuſqudm moria-
tur. In re tam gravi, tantique ad Eccleſiæ fauſti-
Jacob ob- tatem momenti, ponderiſque, non afflatam Nu-
zinet Obe- mine Rebeccam aut imperitiſſimus tantùm dixerit,

dientiaâ . . . .
principa- alut maligni planè ingenii. Ex Dei ergo verbis
zen. filium in ſpem hæreditatis Mater erexit. At mi-
t . . . .
“õ tiori ſanè tramite aureum ab Jaſone vellus adiba-

tur, quo tamen ut potiretur, diſſecti latebras
Mundi per decumanas Euxini procellas inveſti-
Kani „puppim molitus portentoſam. Noſtin'’, ad

ebeccam ait Jacob, quaàm ego ſim & lævore

diſſimilis Eſau & voce? Quâmque diversè pala-
Ibid, 12 tum Apro, & hædo vellicetur? Timeo, ne putet
me ſibi volui ſe illudere, & inducam ſuper me male-
diétionem pro benedittione. Ne tamen Marri filius
refragaretur, ad parentem cum pulpamento pe-

te Pardus diſcerpat. Laceraris tarnen ignarus ab
binnulo; inſcius impingis ad patinam; improvi-
dus naufragium facis in cyatho. Bibit ſenex, &
cicutam tibi propinavit. Edit, & te inſcius la-
ceravit. Tuam agro togam comparavit, ſed te
devaſtavit in ſatlum; tuâque tibi è veſte unum
duntaxat latum planè clavum reliquum fecit ad
ſupplicium ſervitutis, non ad inſigne aut digni-
tatis, aut generis. Tuæ virus prætextæ Neſſleæ
venenum chlamydis ſuperavit. Illa enim tum Her-
cules conflagravit, cùm eam induit; hâc tu ſpo-
liatus extingueris, & abſens exurêre. Regnatu-
rus in ſylvam abieras, ſed malis avibus; nam
inde ſervus remigrabis. Tantùm ego ſanè cum
æris, ferrique extuliſſe te domo intellexiſſem ,
ut venarere, vereri coepi, ne domum redires ca-
tenatus. Compedivit enimverò te jaculum, va- Ozedientii
gandéque libertatem perdidiſti, quà te mulcta- gnum

vit Jacob, parendo nactus imperium. Cùm por- Tecn,

ròô mentiantur fabulæ, oriri intemperantibus
Mari Venerem, ſuis nempe daturamm Argonau-
tis pro aureo vellere fſoœdam naufragii nudita-
tem: pudico non fabulosè Fortuna emerſit è pa-

tina. Adeò nihil ità ſordet, ſqualétque, ut ob-

ſequenti parare ſceptrum non poſſit. Quam-

quam non id Jacobo obedientia detulit, ſed pro-
phetia. Ne enim Rebecca mentita filio vide-
M retur,

feiur, Fnin
CMultesh
berck V0X
Cnm men
ſkaret ,1
heit
eln: ⁸
E25 fii Man
60 icn 1
l heds
cris edone⸗
iumſkis 4
Al, lunn
olei gul
um of

„(A ſane

toru

Pincipes
Cetentur, 0
lli ſi. 6
Lcho effi
Dedum ren
Emegewerint
I, kumm tal
Coumn ditis
1n hen 0
Inucharunn
mle gn n
E Fiaximum
on nnatn celas
e Paa Pelon
uus Cantaeilln db
eletentbus,
NoN Jauus mu
Gii nod d
Mevortam!
e, ſd digi
Eeuus elt,
len galimp
Eonbue
lens bet,
n knnmn ad
u. glirCenn
ſisckele Pein
5 Lurtemig er
Renene, gui
its 4 Leg
Mkame, he
letam
4,Dynale
ummn & ten
,lAla
nhenunt, Ee
impoſtur
kiltkilet
tit,Alace
inlä ere
4 ache
gunniiSore
ueiſl
negei tl
i er imen
. Aror ſe

ude Nl

ucdt eit
illert U
ſemttn
dat, uce
ntan cid i.
Leng Inl

ncen, ern

gomhemi⸗ 4
ibigalin .
sten lli
Juide ll
ſen, el Ei
ſuns hufe
mniantligtzh
demanſeilg
eneini a,
läinen hdn
mmg ndun
an calgm i
bus, unii;
dene ohi-
rkumprohen
in emme
1ir; &, erti⸗
quid amihi⸗
vem Chrinun.
1, Nacoben kt
ſkibus herlu;
ſalun iniilen
ludt: ſre ld
ſicit, Ne
u, Neſclt
Seney eotbel
Vemunſüifun
na Nin, gan
Mari uenl⸗
wi dmin imi,
uan is on e,
o, Eibute,
m elida, en/
aine Nh
Milere mn,
bͤtrine
genut na fat
ur n t
luium,ilin
o. Pbiſten
E ilin⸗
unprmnit, K
ſbie lee n
eiquum “
iobgnean
erne Nd
Meimum⸗

VI.

Rex tuta-
tur Mini-

ſtros.

Matth. 13.
27.

Oratorum
dicta geſtä.
gue Prin-
ceps non
reſcindat.
Promiſa
Jervanda.

Politica ſa-

nd
Auere. .
. 1 U
nals an 4
me 0 4
numeg Pile,

Umelel
n eer

„

De Cyro Rege. Cap. V.

retur, principatum fratris Jacob invaſit, tot li-
cèt clauſtris inacceflum. Luctata nempe eſt Re-
beccæ vox cum voto Iſaac, cum obſequio Eſau,
cum metu Jacob; utque tot de hoſtibus trium-
pharet, in fronte aciei pro Elephanto hædum
objecit. Loricavit non ære trepidantem, ſed
peilicula: & quas vox filii prodebat infidias;
eas fili manus texere contectæ. Itâque illuden-
do vicit, lusuque foœmina debellavit. Adeò
vel hædus Elephanto potior eſt, exuviæque pe-
coris edomant pharetratum, ut ſuus prophetiæ
triumphus decernatur. Suis ità Deus Vatibus
adeſt, quorum ne oracula diſpungantur, nodos
exolvit pluſquàm Gordios, & Alpes in campo-
rum æquora complanat.
Quâ ſanè fide Numinis, ſeu curâ pro fama
Nuntiorum ſuorum, exiſtimationéque, excita-
ri Principes oporteret, ut eorum authoritatem
tuerentur, quibus paſſim utuntur Adminiſtris
conſilii ſoi. Qui ne videantur in Legatorum ſe-
ſe Echo effinxiſſe, alias ab Oratoribus voces
interdum remirtunt. Negant, (quamvis rari
admodum) quæ illi affirmaverint; quæ veròô
pernegaverint, aiunt. Mentitos illos mentiun-

tur, tum tantùm Legatis ſubſcripturi, quum

eorum dictis nec rapacitas illigatur, & exolvi-
tur ſpes. Objicitur illud aliquando Oratoribus
Toparcharum? Noönne bonum ſemen ſeminaſti,
unde ergo zizanium, & tritico? Oleam panxeras,
& Fraxinum conſarciendis pharetris irrigaſti? Et
quinam ceras fuci conſtiparunt, quibus inſcrip-
Iiæ Paci Bellona ſubſcribitur? Quæ ſi fierent, vel
ſemel, ſub Chriſtianis Principibus uti frequen-
tiſſimè contigere ſub Imperantibus idololatris, ex-
clamaretur ubique & undique à deceptis, ſeu
exercitibus, ſeu urbibus: An bifrons apud vos
non Janus modò, ſed Mercurius quoque eſt;
qui modò Poſtvortam repudiet, modô ducat

Antevortam? Suis is plane Mercurius alas adhi-

bet, ſed digitis, non talis; adeò parum ſibi conſtans
& unus eſt, in codicillis, literiſque ſuis. Scribit
ille in pahmpſeſto; ubi, eraſis characteribus, no-
vas prioribus notas ſubinducat. Quis eum exaraſſe
lhiteras ferat, ſi aratione ejus tanta unus nec apex,
aut unum ad meſſem jota matureſcit? Arenam
exarat, ſegetum incapacem. Pudet ſanèê, vel ſemel
ſuis deeſſle Principes & Oratoribus & Prætoribus.
Lugeremus ea ſi fraus interveniret, Chriſto jam
regnante, qui Veritas eſt, coloratas in nubilo
Irides à Legato, in Cometas mox recuſas ab
Imperante; horrente Mundo id quoque portenti
edi poile tam propè à Sole, ipsique Sideri, hoc
eſt, Dynaſtæ non Echnico, tantùm ſubeſſe cap-
tionum & tenebrarum. Er cui fides ſementi ine-
rit, ſi Aſtra quoque decoquunt ſpei, nec veneno
imponunt, ſed œderi tela ſupponunt? Doluera-
mus impoſturam Jacobo factam à Labano? Ar
