ritum, qui tonaret, ſed & cœlo. Venundatus es,
zt faceres malum. Diſſidemus, inquit Elias, non
privatis inter nos rixis, ſed cœleſtibus. Eliam
enim odit, qui Numen læſit. Non me petit, qui
mea impetit, ſed qui appetit aliena. E Sole te
percello, Achab, non ſalario. Nam Prophetæ

46 Oliva in Eſdram.

Id ſanè dedecus Nathan, Samuel, Elias,

domum non habent, niſi non manu factam, æter-
naämque cum Superis. Effuditque Elias, non Elias qud
pruriens maledicentià, ſed exagitatus vaticinio, memie,us.
quæ Dominus evibraverat in Achabum. Cæte- glechne
rùm, ut à Principe abiit, nuſquam de Rege de- obnget.
traxit, ne cum Eliſeo quidem. Non Achabi Rin vn.
mores execratus eſt; non ſtirpem ejus refodit; Regilu .
non Regis avos eruderavit, ſi quem fortè offen- icha.

deret, quo peccamtis ſuperbia detumeſceret. Ab- mcommu

ſtinuit ſeſe penitus Elias & àa genere, & à genti- rayda

Zaſin.

bus, & ab adverſariis, viribuſque Achabi penſi- anrec,,
tandis, reveritus in Rege purpuram, licèt cruo- ab optimis
rem in purpura improbaſſet. Nimirum itaà in .
. . . ausperatis
Reges agunt, qui melote amplitudinem ſuæ do- majehzas.

mus, gazämque ſuam circumſcribunt. Neque Exzleſiaſi.

enim, qui Agno veſtiuntur, in lupos deforman- Taazer
tur, ut null ſatis viſceratione ſatientur. Qui & Panpas

veſtiuntur Agno in Cervos demutantur, qui Panas.
ſerpentes extraxiſſe, voraſſéque contenti, ne
gregi advolvantur, omni ſe deinceps pecore, ar-
mentéque abſtinent. Ità ex Achabo Elias unum
ſcelus exuxit: nihil prætereà aut de Rege de-
tracturus, aut extracturus è& regia. Peccantem
enim, non regnantem, oderat. Saccum proinde .
flagitii conſcidit, intactà, adoratâque imperii
prætextâ. IIIo ne ſqualeret Achab, cædem ar-
guit. Hæc ne obſoleſceret in Principe, nunquam
Elias aut in foro, aut in circulis, aut in antro de
Achabo muſſavit, ſuo ratus ſe munere defun-
ctum, ubi tranſgreſſorem homicidii monuiſſet.
Id quoque moris eſt Cœlo, quòd ubi detonuit,
ipſos, quos fragore, fulguribuſque conterruerat,
obruerâtque tum lapidibus interdum, tum gla-
cie, & fulgore recreat, & rore perfundit. Elias
item pertonuit, mox Achabum irroravit, diſcre-
vitque non iræ modò ſuæ fragorem à furore, ſed
in Rege quoque dignitatem ſejunxit à crimine.
Hoc ſemel perculit, illam ſemper excoluit.
Ne id verò actitatum ab Elia diceres, Vate VI.
qu'dem, ſed errone, modò à Corvis ſportulam
accepturo, inodò eam expetituro à Vidua. Se-
cus agi aut ſolere in Principes à Proceribus,
aut etiam debere. Hi non perſtringunt, ſed
percellunt, proſternuntque Reges, nullà ſeu
commiſeratione, ſeu reverentiâ ſceptri, ubi ef-
fringendum illud efſe ſtatuerint. Ideôque, in-
quiunt, de paludamento malè melota garrüſſet,
ubi ejus jam maculas exterſiſſet. At byſſo plus
licet in Attalicas, quas pro arbitratu & diſſuere,
& veròô poteſt non rarô retexere. Quid in pa-
ludamenta liceat byſſo, non quæro; quid verò
in regnantem fœminam illi quoque liceat, quem
Deus inunxerit ad principatum, diſces ex Jehu.
Potitus is rerum erat hoſtiumque, delato ei re-
gno per Vatem. Ergo ut ſceptro domi uteretur,
quod illi militiæ obtigerat, ubi in urbem deve-
nit, primam Deo hoſtiam, & in hoſtia unâ non
unam hecatomben litaturus, deturbandam in
forum è feneſtra curavit Jezabelem. Præcipi-, Reg.9.
tate eam deorſum. Et praæcipitaverunt eam. Un- 33.
de lucem haurire conſueverat princeps, filiâque
tenebrarum, inde luctum exhauſit. Is enim oc-
caſus eſſe debuit imitatæ Luciferum fœminæ.
Ruat & cœlo regiæ, quæ toties in Cœli Regem
inſurrexit. Neque enim cædi eam decuit ferro,
quo tot illa Prophetas occiderat: ne Juſiorum
ſanguine gladius imbutus, ſanguinariæ cruore
ſpurcaretur. Decuit, ut è feneſtra præceps age-
retur Jezabel in plateam, ut aliquando ſpecta-
culum Samariæ ibi funerum daret, ubi tot ipſa
ſpectaculis intererat pereuntium. Quo in ſpecta-
culo unum mihi probari ſatis non poteſt, equo-

rum ſcilicet ungulis Reginæ tum corpus protri-
tum.

vnn exwis Pol
u enni
7 H Pmu,
r exlelult &
u ven euln
. ſeht, Mxin
m, un holn
i ſlabel
t, woe⸗
machero
niit, hu
e coneul⸗
deo membr
ſeunt. 1
Initerunt.
8 euin in ſva
Sen tlen cent
o Negin⸗
dl wies
Epochrum
chuno, qu
lent.
Gunt, Rex
Eglamadn
e ber Jezab
nmneteret
um iln
4,. Audi
cArt: iis
Cecernunt.
humm eſt,
Datatn. Jr
(eps paren
flia Rege
um. Bei
le, quæ .
(OrOa don
emerlit in
Cumns hal
uunlin
Ur ol
Ned6 Cadr
Ei, Non
emmiim
etntin ſc
MMonunentis
tot inter gen
ln nugen
el fli⸗ Re

ute Gtene dan

en

du 8.
S een ſenit
nn ſntilime .
tümvec
ſng, mo
dun Ed ken
NW ienibur n
giſiſerer
Mi t
lit,

ligre

ka;

ein ee ich
en ſnchd
euupeſenn
bere, &
Nramn, Ik n
Aiminmi 8
undinen leld
eibn Nen
e ſiienn e
Genntntl Ni
Are onrni t
enceſs ellte1
chabo lann
ar de Neg
egia. Peccner
t rom it
Goratige ni
chab, elhe.
incie, unn
, an nam
le munete in
micidi mudk-
bdd ubiceni,
ve onene,
tetdum, ung
e efundt Iu
n rotari dr
Orem a kule ,l
ungit in
per erglin
Tia dcets, e
Cornisfon
turo VnE
65 ¹ Doi
peiſtigge 1
leges, MM,
ehni, i⸗
. Iteige,t
melge liin
4. At n
iran &lnn,
e. Quiluß⸗
eo; gil
cbelceah i

.
.

Cle AA

le, Elin 1
o Cninti,
zin uben
in boſtiauu n
enrbundnm
belen. ufeg
rut U;
eeſs, 14

17

Cadaver
Jezabelis
non con⸗
cha, ſed
ſpolium
uit: non

enim gem - , 1
mam, ſed ſtient, luxumque victoriæ.

bellnam,
alniſerat.

774 72 bel
Jepelnur.

4. Keg 9.

34.

Homici-
dium.

Crudelitas.

Pecrati
damna.

tum. Nam proculcari ea tum membra debuere,
cùm feralem Reginæ ſpiritum retinebant; ubi
verô ex ſeſe furentem alliſu animam excluſere,
quadrigà vehi, non proculcari plauſtris eam
oportuerat. Non enim conchæ, ſed ferarum
exuviis propius cadaver erat Jezabelis. Illà exen-
terata projicitur: Orbata enim eſt margarito.
His Principes integuntur; monſtrum ſiquidem
exuerunt exuviæ. Etiam Herculem, ubi Leo-
nem exuerint, ad pompam feræ ſpolia conve-
Cur ergo concham,
quam ſpolium eſſe maluiſtis, Samaritæ, cada-
ver Jezabelis? Quamdiù Reginæ animam ha-
buit, conſedit in ebore, & octophoro portaba-
tur machærophoris ſtipatum innumeris. Ubi eam
remiſit, humi jacet obtritum? Et equorum un-
gulæ conculcaverunt eam. Nihil his tardius equis.
Serò membra proculcatis, quæ jam ſævire de-
ſierunt. Tum erant obterenda, cùm Samariam
attriverunt. Liceat Jezabeli interquieſcere. Jam
enim in ſua ſede eſt, & dejecta humi, in ſuum
tandem centrum devenit. Verùm orantem me
Pro Reginæ cadavere jumenta non audiunt,
quèd toties Princeps obſurduerit exorantibus
ſepulchrum ſaltem interfectis. Fruſtrà pro ea
clamo, quæ Samariam tot clamoribus com-
plevit. Quamquam, ſi me jumenta non au-
diunt, Rex audit, & exaudit Jehu. Qui, an-
tequam ad menſam accumberet, ſepulchro condi
juber Jezabelem. Cüumque introgreſſus eſſet, ut
comederet, biberétque, ait Iie, & videte male-
dictam illam, & ſepelite eum: quia filia Regis
eſt. Audin'’. Jumenta ſunt, quæ Reginas procul-
cant: iis verò ſepulchra victores, Principéſque
decernunt. Adeò non ſervile tantùm, ſed equi-
num eſt, graſſari in Principem, quamvis dam-
natam. Jumenta protrivere jacentem, illi Prin-
ceps parentavit. Ite, & ſepelite eam. Eſt enim

filia Regis, quamvis mancipium fuerit vitio-

rum. Dedecet ſiquidem eam humi putreſce-
re, quæ vagivit in purpura. Numquam Sol il-
lam non coronatam aſpexit? Nox illam ſine
corona non occupert. In ſterquilinio vixit? ſed
emerſit in conchylio. Solium inceſtavit? ſed
cunas habuit aureas. Mori debuit, ex qua
monſtra prodiere? Sepeliri tamen debet, quæ
tot produt & Regibus. Teredo fuit curulis?
Sed é Cedro enata. Et, ſi licet inter pocula nu-
gari, Non ſepelietur projecta, quæ ſtans debuit
ſepeliri? Carebit ſepultura, quæ tot ſepulchris
Samariam cumulavit? Eam monumenta non re-
petant ut ſuam, quâ nulla Reginarum meliùs de
monumentis eſt merita? Obruatur. Hoc unum
tot inter demerita nunquam non meruit Jezabel,
charybdis Prophetarum. Iie, & ſepelite eam.
Et ne nugemur in luctu: Eam tumulate, quia
eſt fiia Regis. Ipſi mortem debebamus: ejus
debemus parentibus ſepulturam. Nec ſupplicio
carere, nec ſepulchro poteſt. Eſt enim & Je-
zabel, & Regina. Jezabeli lapides debebantur;
Princeps lapidi debetur. Occidimus cruenta-

tam? Purpuratam condamus. Filia Regis eſt?

Iie, & ſepelite eam. Eam? Quamnam? Jezabe-
lem? Recedite, nam Jezabel nuſquam eſt. Suis

Fernas ge eamn ventribus abdidere canes. Nimirum incon-

FJabelis vel
demortua.

Peccandi

ſtantiſſima ſfœminarum, ne vel mortua quietem,
ſtatumve condiſceret, ambulatorio inſuta eſt mo-
numento. Cümque feritatem ne cum vita qui-

conſuetudo dein finiendam ſibi eſſe ſtatuiſſet, vorari mortua

nee in mor- . . .
mi, emei. à canibus non abnuit, ut ad latratus, laniatuſque
tur. reviviſceret. Feris condi, quam marmoribus
iſ⸗ . non
Haliss HMaluir, ut vel occiſa morderet. Hanc

mali.

Pythagoras ſomniavit, ſed Jezabel demigratio-

7

De Cyro Rege. Cap. VII.

nem invexit, uſurpavitque, ut ſcilicet, poſt
funus Regina immigraret in feras. In feras,
inquam, immigravit Jezabel, non in feram.
Quam enim nemo & Pythagoræis auſus eſt,
in mendaciorum Sympoſio propinare Meta-
morphoſim, hancg mulier exorbum. Nam non
uno ſepulta in cane eſt; ut pluribus inſuta feris,
in plures quoque mortalium baccharetur. Proh
Samariæ calamitatem! Ab una olim Jezabele
mordebatur. Muhiplex deinceps eam Jezabel &
allatrabit, & diſcerpet. Non enim in uno ſeſe ab-
didit cane, ut, quà ratione licebat, ad ſuperlim
ſtragem converteretur in Cerberum. Nermo Do-
mini eſt: in agro Jezxrahel comedent canes carnes
Jezabel. Felicius nec in alabaſtritie requievif-
ſet venefica ſanguinaria. Nam, quæ virorum,
Juſtorumque laniatus & plagas unum ſuis votis
præſcripſerat finem; Ubinam beatius requieſceret,
quam in cane? feritate ne tum quidem caritura;
cùm vitâ, regnéque careret. Hanc canum fau-
cibus epigraphem adſcripſiſſet Jezabel, cuùm vo-
raretur, ſi licuiſſet: Vorent, dum devorent.
Quando lacerare te jam non poſſum, Samaria,
eos paſcam, à quibus lacerere. Diſcerpi, exedique
non curo, dum meis carnibus vivant, qui Sama-
riam depaſcantur. Comedent canes carnes Jezabel.
Non à Samaritis; ſed à brutis animantibus eit Jeza-
bel lamiata. Agreſtiorem proinde te ſcito Samari-
tanis efle, ſi graſſere in Principem. Si porrô vel
demortuæ ſunt Samaritis ſacræ, intactæque Regi-
næ; Et quæ; rogo te, Principes? præcipitatæ, &
Jezabeles. Si tu Principem, non improbum, non
emortuum, non devolutum è gemoniis, ſed floren-
tem, ſed ſtantem, ſed ſuis pervigilem civibus car-
pi optes, ut cures, ne Samaritanus quidem es,
aut canis, ſed canis es Samaritanus. Imòô ne is
quidem es. Nam hi quoque pepercere canes Je-
zZabeli. Non invenerunt, niſi calvariam, & pedes, &
ſummas manus. Hæc ſahem ſuperfuere lamiatibus
membra. Nimirum, quæ potiſſima fuere regni
fulcra in Principe, ea canes ſervaverunt. Immu-
nes à laniena pedes, quibus illa evadebat in thro-
num: immunes manus, quibus ſceptrum tracta-
verat: Calvaria denique inviolata, ſanctàâque ca-
nibus, quàâ diadema, infulâſque geſtavit. Ità vel
cùm graſſantur Belluæ in dejectam regno, domô-
que fœminam, veſtigis conſignata dignitatis,
notiſque imperii membra inſignita reverentur.
Adeò ut in laniena Jezabelis, & vorata videatur
quodammodo Jezabel, & Princeps conſervata.
At ſævierint canes in cadaver, Jehu certè non ſæ-
viit; qui parentalia non indulſit, ſed imperavit ju-
gulatæ. Ite, & ſepelite eum, quia filia Kegis eſt.
Non ità nudi a natura Principes emittuntur in lu-
cem, ut jura ſecum ſepulchri ſaltem non afferant.
Ità cenſuit Jehu: qui, cùm præferocem victoris,
mortibſque animum concitaſſet in Samariæ
Sphyngem, ſui tamen pectoris decumanos ad
Reginæ cineres frangi, detumeréque indigna-
tus non eſt. Deturbavimus Jezabelem, inquit
Jehu; Reginam ſepeliamus. IIla erat indigna im-
perio: ſed imperium indignum efſe ſepulturâ non
poteſt. Reliquere canes, quorum nos in Reginæ
funere miſereret-
Quamquam Reginæ, an verò ſui miſertus
ſit Jehu, compertum ego ſanè non habeo. Ve-
reor, ne te tui miſereat Jehu, qui adoptivo
Principi id evenire poſſe intelligis, quæ tuis com-
perta oculis, in filia Regis horres, & imperas.
Cùm Jezabelem tumulandam percuras, tibi
profectò deeſſe ſepulchrum noluiſti, quamvis
cæderere. Sibi nimirum tum quoque conſulunt
Principes, cum ſe aliis proſpexiſle ſimulant.
Mirabar

ealſe

Pozna par
ulpa

Dei Eae

Ibid. 3260.

Ibid, 3 7

„

VII.

—–

Mirabar equidem clementiam in ſupplicio. Quæ
illa ſævities fuit, ovare, & occidere? Invehi in
urbem triumphantem, & imperii ſui exortum
funeribus infamare? Jepelite eam. Scilicet. Deſ-
pectantem jugulaſti, & jacenti illacrymas? Tuis
ſepulchrum cineribus paras, qui Reges putere
prohibes inſepultos. Quæ cum à me populari-
ter jaciantur in Jehu, ſuis tamen à calumnia ver-
bis ille ſe vindicat. Non emim ait; ſepehte eam,
quia Regina eſt. Sed, Iie, inquit, & videte

delu ege zmaledictam illam, & ſepelite eam: quia filia Re-

nonſibi, gis eſt. Id cùm ait, pollinctores, & præficas

ſed juri,

Hanfalert. IuO funere ſubmovet, quando irrupiſſe ſe ſcie-

bat ad purpuram, non in purpura vagiſſe. Et
Nobilias ſanè enatis cum corona aliquid dandum eſt, quod
vner do. alii fortè non largireris. Habet quandam quaſi
cognationem cum Aſtris, in ebur effundi, & in
conchylio lacrymari. Et quamvis ſentire de ſe
modeſtè, humanitérque Principes debeant, quòd
luto ipſi quoque concreti ſint, & funeri vectiga-
les; nos tamen plurimum deferre iis debemus,
quos non dedolatos, exaſciatôſque videmus ma-
lis, boniſque artibus ad curulem, ſed ad eam na-
tos ſuſpicimus, in eämque reclinatos cœli, natu-
ræque ſuffragio regnaturos. Hi enim non adſci-
titii, ſed ortu, gentéque Principes, majeſtatem,
indolémque imperandi ſuxere cum lacte. Ideô-
que neſcio quid auguſtius mortalitate ipsd, hu-
manitatéque præ ſe ferunt; quæ in obſequium
cultmque ſui eos quoque inflectat, quos aut
virtus, aut fors, aut junctim utraque, diſpares
licèt incunabulis, pares curulibus fecere imperan-
tibus. Miratur proinde Jehu in tanto licet ſqua-
lore ſolii, fulgorem cunarum in Jezabele, ex-
clamatque, Filia Regis eſt. Reveretur concre-
tionem ſanguinis in cruenta; quâmque innoxii
plenam ſanguinis hirudinem concidit, perfuſam
tamen Regum ſanguine demiratur, obſervâtque.
Dignie Ego, inquit Jehu, regnum præcerpfſi: ſed re-
2,: “ gnum præceperat Jezabelem. Ego bellando thro-
Modeſßiam num occupavi: illa naſcendo conſedit in throno.
Derzeek. Mihi purpuram Regum cædes infecit: emerſere
curuli. illi conchylia è& lacte. Originis ego meæ ſine pu-
„ dore non memini: fui illa recordabatur generis
m Snire⸗ cum gloria. Virga mei regni & trunco eſt: IIIi
mutet. imperii virga & faſcibus obtigit. Ego Pavo: IIla
Meer eſt Phonix. Quoties baſes, quibus innitor, aſpi-
impar, in Cio, ſtridere compellor. Suum quoties illa nidum
iis quogue reipexit, arnomo, galbanéque ſuperbiit. Inter
Td flammas & aromata Phoenix enaſcitur, nullo
gehu in ſ ſordium tirocinio. Plumeſcunt Pavones in ſtipu-
Se ous- la, diſſentiente pædore niduli a muſcarii caudæ-
4. Reg. 9. Jque pompa. Mihi denique illa ſucclamat: Num-
31. quid pax poteſt eſſe Zambri, qui occidit Dominum
d », Juutn? De illa, invitus licet proclamo: Jepelite
Ibid. 34. —;— . . r.
eam, quia ſilia Regis eſt. Honeſtius illius ſup-
plicium eſt, quàm imperium meum. Servitute,
proditionéque ſolium illa meum circumvallat,
injurioſa quidem triumphanti, ſed non mendax,
Tbid zu ſi ebori adſcribat triumphali: Occidit Dominum
um. His enim gradibus in curulem gregarii
ereptamus; quos ſceleſtiores gemoniis nemo non
dixerit. IIlis enim in Tiberim proditio volveba-
tur; his proditor evehitur ad imperium. Ibi ſce-
lus plectebatur: hic ſcelus inauguratur. Ibi man-
cipia, cæſo Domino prodebantur: hic milites, oc-
ciſo Principe, coronamur. Occidit Dominum ſuum.
Hæc nos poena deducit in ſolium. Has voces, ve-
Préſque tranſinittimus, non tam Tribuni, quàm
Berpentes, ubi nos loricæ pertæduit. Proditio-
num anguſtias prætervecti militiæ ſpolium exui-
mus, ut feliciori purpuræ corio fulgeamus. Quos
ne paironi quidem noftri viperas dixerint Reipu-

48 Oliva in Eſdram.

blicæ, quando parentem illæ ſcindunt, ut naſ-
cantur: nos Reges, ut imperemus, occidimus.
Occidit Dominum ſuum. (QAubus dum illa furiis
quadrigam meam dehoneſtat, ego feretrum ejus
Principibus ambio. Jepelite emm, quia filia Regis
eſt. Quamvis regnemus in lauro adſcititi, Re-
gum jacent nobiliùs filiæ, quàm ſtirps imperat
tribunitia. Mei palmæ triumphi funerandæ cu-
preſſis adſternuntur. Nam cùm throno meo in-
cinatur, Occidit Dominum ſuum: ejus verò in-
ſculpatur tum ſupplicio, tum ſepulchro, Filia
Regis eſt- Quis non malit perire cum Jezabel,
quàm regnare cum Zambri? Nunguam ità eve-
hi poſſumus equites, patritiique, quin Regum
proles ſuâà vel Sandapilà curulem noſtram exu-
peret. Putreſcit denique Jezabel inter regia no-
mina, Regumque faſces & faſtos: regnabo Je-
hu, objectà mihi mei Principis cæde. Me coletis
imperantem. Ego Jezabelem adorabo conſepul-
tam. Cogor in trabea invidere laceratæ; & im-
perantis triumphus impar eſt inferiis prædamnatæ.
Nam ut Jezabelem laceraverint & exoſſaverint
Canes, reliquere illi tamen, quo ſolium meum
ſuâ quoque lanienâ antecedat. Damnata eſt. De-
jecta eſt. Proculcata, & Laniata eſt. Sed in mo-
dico cinere faces habet, quibus ſupplicii noctem
ſplendidiorem reddat meridiatione triumphorum:
eſt enim filia Regis. Ego Reges ſuſtuli: Reges
illam ſuſtulere. .
Quæ ſanè in favorem Principum à Jehu jacta- VIII.
ta ſplendidè confinguntur. Mihi verò longè, præ
Jehu, dignitati faviſſe regiæ videtur Elias. Cujus
fugam Hebræorum Annales prodidere. Nam cùmnm
ferocire Jezabelem in ſe intellexiſſet Elias, animi
dubius, & tam certus diſcriminis, quam conſilii in-
certus, uſque ad fugam conſternatur. Timuit erga
Elias, & ſurgens abiit quocumque eum ferebat volun- 3. Reg. i9.
tas. Mitto ita illum animo, vultuque concidiſſe, ut S. Elias.
palloris angore candidatus funeris vigererur, ad .
Juniperum acclinatus. Petivit animæ ſuaæ, ut morere- Mors n
tur. Eliæ, an verò transfugæ hæ voces ſunt? Inter bidem .
Hbellos ergo ſupplices Mors eventilat Eliæ ſuppli
ces membranas, eâſque ſuæ falci ſuffigit? Is ergo, han
cui Mors hactenus vectigalis non unum captivum Hmines:
remiſit, morti pro ſe ſupplicat, illique deditio- non ti-
nem ſui facit, nullis prorſus aut æquis, aut ini- ecniuy.
quis conditionibus mitigatam? Coœlo imperavit, §s. Ma-
ne undis plueret. Aſtris imperabit, ut ĩgnibus de- yerAuans
pluat. IIlo ſegetes enecabit: his lictores exuret.
Et funerum arbiter, mori optat, nec impetrat? Elias, quj
Et quare vix moriturus cum Mundo, mortem icordz,
. „ . ecuriones
expetit profugus & Samaria? Expavet Jezabelem. ccidit,cur
Jezabelem extimert? Strangulet minitantem, ob- fugerit e⸗
ruat cruentatam. Nonne Decuriones, Lictoréſ. Bbelem.
que, & Achabi ſatellitium opprimet, ſi ſe con-
venerint, etiam ſupplices? Ii homo Dei ſum, deſ-
cendat ignis de cœlo, & devoret te, & quinquagin-
ta tuos. Poterit delere cohortem, & um collu-
ctari fœminæ non poteſt? Cœlum in Ztnam
convertet, ut ſatellites amburantur: Et à Jezabe-
le imbellis, enerviſque profugiet? Haber, an re-
miſit Elias habenas elementis? Si eas amiſit, cur
ignem in lictores laxabit? Si eas retinet, cur non
relaxat ignem, undas, ætherâque in Veneficam,
ut non uno ſupplicio pereat tot obnoxia ſuppli-

4. Reg. l.
10.

ciis fœmina; ſed fulguribus, ſed turbinibus, ſed

naufragio & hauriatur, & convolvatur, turbo .
Prophetarum, Urbium fulmen, naufragium In-
nocentium? Elias fugit, quem nullus ſacrificu- 4
lorum Baal effugit? Duxit eos Elias ad torren- 3, Reg-i.
tem Ciſon, & interfecit eos ibi. Terror hominum, 40.
aſtrorum, & funerum fugatur à fœmina? Fo=-
minam fugit, ſed Reginam, non ne mortem
Patiatur;

enn,6
a Plis, 1l
r bels, 10
gni nuñt enmim.
u iolen
e Kou
lum. Ne
ſeinevl
le clceel t
ens Tin
lehendann
ſts Peleat,
Necelñi ler
lum, aut
mei cal
di. Quo
in ne gwic
Regina
h ian Nun
Cuatunt
E er Elia en
“ ogere col
ei undulenta
e Alpes
klil
Geu, laln eluvi
aii ſa Pen
mins lano te
puur I llior
ſe . unns, P.
Ii conſul
ini deon-
Gicinam
Regina
Edictis
Ge is nec
Propterei
l. Deo a
cuum Dec
Elat Co
Phnd r
Tioumn
Ge ei 1
neir Uantige
ie Gta hre
Onpiuim-
Nge Uacrem,
Munw. Tſenn. N
af i Nad
N. N El,
ilr igno
ag guck
(ericb
e Dan
reg
. Elbemas,
enela
Tun e
lſeni Dachumn e
le Jll, au
eit
nipa
dge
tmentur
eie
,&
ue
X
N l

nimn
, Noſäin . . .
dn ini Xger oy. Patiatur, ſed ne Reginæ mortem conſciſcat Suam
Eſarnin Eadi, fi. Elias, non Jezabelis, potentiam expavit. Jeza-
inſu ancen. belis „ non ſui capitis, diſcrimen exhorruit. Hor-
f litid, noccamas. Tult emm, ne pPro ſe pugnarent elementa con⸗
nin tra uyorem, filämque Principis. Ideòque à ſua
inrmds ſeſe ſecurirare Proripuit, veréque abiit in exi-
rmne lium. Nam non is exulat, qui excedit ex hoſti-
i co, ſed qui ſecedit a patria. Ità Elias exulaſſe fe-
Enichn 1 retur, qui non à Jezabele, ſed à ſua ipſe poreſta-
an 11 te diſceſſit in Horeb. Timeo ‚inquit, lictores
nunn meos. Timeo, ne ulturi me ignes fominam com-
e,üne prehendant „ & in purpuram credatur melota
d Qelſoæviiſſe. Nova hæc ſanè fuga, quuùm, ne ho-
* cr ſtis pereat, Vates exulat. Etenim, cum me ad
un necem Jezabel expetat, pro me in ſanguina-
: Kinh. riam, aut poſt me elementa graſſabuntur. Ne er-
(ae, Neani go mei causâ Regina occidat, nolo à Regina oc-
ininani Gidi. Quo tuendæ (udio Principis eò devenit,
laktarz ut ne quidem cum Deo ſcelerum conſcio, de Je-
Enn eln zabele Elias obloqui ſit auſus; tum ne malè de
1 & enliri Regina vel cum Deo loqueretur, tum ne in eam
no ſlim nin 3. Reg. 19. iram Numinis concitaret. Quid hic agie, Elia?
Dinmmel)- 10. Quaærunt animam meam, ut auferant eam. Diſcant
tnel. Klinn Rinee- ex Elia etiam Vates, quonam compeſcenda ſit
yppltind Regibus & aggere conviciorum „maledictorumque proluvies
Meiumhmn. e turbulenta, qu celſiores Chriſtianæ Reipubli-
es ſultli: N cæ Alpes adobruunt, quâvis horà, quovis loco,
Zelus in- & quibuſvis cum ordinibus, mortalibũſque. DUii-
pum Neſee diſeretu. Dam eluvionem conviciorum tantam, urmnver-
i vero logen Mimie ſis planeè montibus ſuperfuſam, deſediſſe ali-
Gerur Ela. De Princi. quando teſtetur emiſſa Columba cum oléa. An
ocicete Nis Riene nn- I juſtior quam Elias? An ſceleſtior is de quo
niſtrklu as Tungan. garris, Princeps, quam Jezabel? An peccanti
,gamonlit ita conſulere ii poſſunt, quorum in aures tantum
Raul. önd limi deoneras, quemadmodum Deus poterat me-
eunfmlea dicinam facere Jezabeli? Et tamen nullum de
e nill i Regina verbum fecit Elias coramn Deo. Ità ma-
ledictis ſeſe Principum Prophetæ abſtinent, ut

henis ibern „.
de iis nec cum Deo expoſtulent; horrueritque

proptereà Jezabeli diem dicere Elias vel in So-

cum Deo nec rogatus muſſas? Quid vereris,
Elia? Coram Numine ſcelerum Sole de nullius

vnmmneſre planè fama detrahitur. De Jezabele ſentinâ cri-
, iUlge eh, minum nullus detraxifle cenſendus eſt, quamvis
utis,uu de ea apud inferos obloqueretur. Peccavit enim
1Crbinem, ssperior tantdque in luce, ut nec Umbras tor ejus fla-
i, uigiund, coli debet gitia atere poſſint. Ergo compertam criminum
. re e vel impius. & . . 4
ti dhrez en omnmium traducere non verearis, deferréque ad
1, lec inſeni Religiof Judicem, ſcelerum non conſcium tantùm, ſed
MMundo, , non mur. teſtem. Nam de Jezabele agis, & ades Numi-
Ganlalhi⸗ Perrzagf 1 ni. At adſum Elias, inquit, & vatem ago. Va-
tniiumnen dri, us. tam eſt, ità vereri purpuram, ut maculas ejus
Giones, Liii- aut ignoremus penirùs, aut nulli eas prodamus.
rinet, 1Ein Romwz.. Non eſt poteſtas niſi à Deo. Quos ergo noſtris
mn i ſn, . Cervicibus Colum Principes impoſuit, eos fer-
n, uinig re, patique conſuevimus; atterere verò illos ⸗
en, & i calcaréque aut nunquam didicimus, aut citôò de-
rbmn n Hu Mare. diſcemus. Cadavera in littus Mare deonerat, non
mnu. alahr coralia, etiam cùm ſuis convulſum ſedibus
a! Mten ut ſuum æquor & ſuſtollit in Alpes, & arenis im-
8 esanl Cenſore: Pacturn elidit in ſpumas. Nullis aut nebulis infuſ-
* a,mmn aliorum. Catur, aut funeſtatur fulguribus Olympi vertex,

0 lerken a infrà faſtigium montis fragores ſuos, ſuéſque
den ſ gia ono. turbines æthere cohibente. Adeò imago tantuùm
1 en randi. Principatus Coœlo, Oceanéque extimetur, tum
lunlte, quoque cùm nullum timent, & à nullo non

vnhan , timentur. An ego elementis immanior ſim, qui
, Nlolegt, Principem fœminam meis verbis dilacerem, cu-
uliu, rori jus, & Mare purpuram in coralio non exagitat,
Vi ; & majeſtatem, faſtigiimque in Olympo veren-
Ling ,, tur turbines, non quaſlant?
ſena IX. Et ſanè mihil attingi, carpique potelt in Prin-
Goo * Ethic. Comment. Lom. III.

HMU De Cyro Rege. Cap. VII.

le. Deo ades à Jezabele profugus, & de Jezabele

cipe ſine flagitio. Sua eos undique prætexta com-
munit. Quid videbis in Sulamite, niſi choros
Caſtrorum Eſt enim Princeps, uxôrque Impe-
rantis. Quòd ſi non adeòô celebris Fœmina, ſua
tamen ità purpurd inalbatur, ut ſpectantium
ocuhis nullum ſine lyrà, harmoniäque mem-
brum oſienter: Quâ ratione nos nullum fine ſtru-
ma in Regibus membrum deſignabimus, pro-
demuſque? Choros, & Caſtra in muliere, in ex-
tera, in ruſticame cum Sponſo Principe vide-
bis tantuùm, ſi tamen non lippeſcis, ſed vides,
ſi vides, non veròô hallucinaris. Quid videbis
in Julamite, niſi choros Caſtrorum à Eà enim
reverentiâ obſervari Principes debent, ut in iis
nibil obſervetur, quod ſuſpectanti aut non con-
ducat utilitati populorum, aut in tutelam regni
non ſirepat. Si vides, mihil videbis in Princi-

Can. I7. 16

Iudicantes
semere.

pe, niſi aut citharas, aut baliſtas. Si quid in iis n ene
Præter tibias vides & tentoria, non vides. Ea nibus.
Licent Pri⸗

quoque in regnantibus conſonant, quæ diſſona-
rent in cive: quæque equitem exarmarent, iis mirdts 3
Princeps obarmatur. Quid imbecillius, enerviu- eæteris non
que in Regum domibus, arcibuſque ipſo Princi- Rene. 1
pis toro, ſiratôque? Iby ſubſidunt artus, ibi lin- Wr
gua conticeſcit, ibi mens aut torpet, aut deli- Zelantes
rat, ibi ſceptrum abjicitur, ibi ponitur diade- maſerert.
ma, Princeps ibi cum principatu ſupinatur.
Attamen nuſquam tantùm armorum, viriumve
in tutelam regni expromſit Salomon, quantùm
eduxit & lectulo. En lectulum Salomonis, ſexa-
ginta fortes ambiunt ex fortiſimis, omnes tenen-
tes gladios, & ad bella doctiſſimi. Mirabare Sula-
mitidis choros etiam in coma? Intuere intra ve-
la decumbentis tentoria explicata, Gructaâque ag-
mina in pugnam. Ipſa ſtrati vellera Regibus con-
creſcunt in loricas; & , quæ pulvillos farſere,
tantùm roboris & recubitu Regis trahunt plu-
mæ, ut cuſpidentur in lanceas, & obrigeſcant
in tela. In ſua minùs alvo obſtruſerat militum,
armorumque induétus Equus in Trojam, quàm
ex ſe fundat cohortium & gladiorum lectulus
Salomonis; Armamentarium potiùs pognatu-
ri, quam cervical dormientis. Aulæa ſiqui-
dem Minerva Regibus parat, ſed in iis Bello-
na à Regibus parturitur. Nam, cùm lecto Prin-
cipes incubuerint, tum enimverò moliri ma-
gna, ſummaque deliberare aggrediuntur. In il-
lo enim concubiæ noctis ſilentio armorum fra-
gor melius concipitur, & nullum pulvinar ſuam
non parit arcem, ſuumque caſtrum quieſcen-
ti. Ipſa Principum ſomnia aut ſubruunt impe-
ria, aut occupant, aut tuentur. Dormire putas
Nabuchodonoſorem, cùm ſomnum captat in
ſtrato? Regnorum converſiones, clades, incho-
ationes, exitus præſagit. Adeò, cùm nihil a-
gunt, nationibus aut deſtinant imperium Princi-
pes, aut convellunt. Ego Nabuchodonoſor quietus
eram in domo mea & ſomnium vidi, quod perter-
ruit me. Viderat & exciſam vi lapidis Statuam, de
qua Daniel- Tu Rex cogitare cœpiſti in ſtrato tuo,
quid eſſet futurum poſt hæc. Quis prædicet affuſas
Salomonis toro cohortes cum ſariſſis? Ambi-
tur Nabuchi lectus hinc Coloſſo aureo, inde
Arbore Coloflæa. Has inter ſtrages & mon-
ſtra cubabat Afſyrius, dormiebatque; quæque
nos horremus vigiles, ea Princeps volvebat ſe-
miſomnis. Adeò à regni curis ne tum quidem
feriantur Principes, cùm ſomno reſolvuntur; &
operoſiora vigiliis noſtris Regum inſomnia com-
probantur. Si ergo damnare nec otium in Regi-
bus poſſumus, quorum oſcitationibus impa-
res noſtræ quoque ſunt pugnæ, nec vigiliæ pa-
res: Quid de is ſentire nos decet, cùm in Se- Rrn
E natu

Can. 3. 7.

Dan. 4. 2.

Dan. 2. 25.

Ktru ſunt
avinori-
buus geſtiſ-
gue potio-
ra.

X.

Kan. I. II:

Be Princi-
pibus nun-
Juam ds-
wahen.-

dum.

Murænam
deſtevit
Horienſius,
GSula lus
ayies,

XI.
Rex coli
debet.

Samſonie
Leo.

Judic. 14.

8.

Apes in
Teone ſi-
mula-
chrum
Principis
honora⸗
Cänt.

Judic.14,
44.

Samſon de
beæ ſo à ſe
Teone non
abloquitiar
Reis ime-

natu agunt, cùm leges condunt, cuùm copias
ſcribunt, cùm renuntiant Conſules, cum Anti-
podas ad nos evocant, iiſque & vivendi præſi-
dia tranſmittunt, & regnandi? Eorum obtrec-
tationes vigiliis, facinorâque damnabimus, quo-
rum reveremur inſomma? quôſque vigilando
non aſſequimur dormientes, eos proſcindemus
conviciis, libelliſque laceſſemus triumphantes?
Murænulas aureas faciemus tibi, vermicula-
tas argento. Si paras ornamenta Reginæ, di-
gnas Principe belluas aut ex auro confles, aut pro-
cudas in auro. Unicornes, Elephantos, Rinoce-
rotas exculpas in armillis. Quòd ſi dedecet foœ-
minam ferocire, conchas, non murænas affingito,
nec vermes cælato, ſed phœnices. Dehoneſtas
piſcibus, vermibuſque, non exornas, Sulamiti-
dem. Quis enim, quamvis argenteos, non deſ-
puat, obterâtque vermes? Quis murænas, et-
iam aureas, non contemnat ? Immòô vermibus,
ac penè ſquillis, Sponſæ phaleras interſtinguo;
ut vereri moneantur in Principibus Cives e-
tiam probra, dedecorâque. Nam vos quidem,
ſi vermibus ſcatetis, nemo putruiſſe non dixerit.
At complicatis dexteræ vermibus effulgurant
Reginæ, non ablumuntur. Quid muræna vi-
lius? Pretioſam nec eloquentiaâ ſua, nec ſuis eſ-
ſe lacrymis Romanis perſuadere Murænam po-
tuit Hortenſius, quamvis oſculorum prodigus in
ſuperſtitem, & demortuæ, quaſi conjugi, paren-
tavit. Eò enim inſaniæ Gentium Domini, &
provinciarum quaſi Semidei devenerant, ut Mu-
rænis illacrymarent. In quam ſanè piſcinam
quis neget Hortenſium clepfſydras defudiſſe fun-
ditàs omnes, quibus forämatas facilè adnavi-
gaſſet Inſulas, niſi naufragium nominis, gloriæ-
ue feciſſet in piſce. Suis ipſe ſeſe lacrymis mer-
it, quando nunc quoque ridetur Murænæ Rhe-
thor parentatus. His tamen Romanorum civium

opprobriis non infamantur Regum uxores, ſed

comuntur. Murænulas aureas faciemus tibi, ver-
miculatas argento. Quid ergo cenſoriàâ virgâ nota-
bis in Principe, ſi eam piſces, vermeéſque co-

honeſtant?

Nemo eſt, qui adumbrari in Leone Principem
non ſciat. Ideò Judas regno deſtinatus à Jacob,
ab eo item Leonis catulus, & Leo appellatur.
Leonem veròô vel offocatum, hiantémque hu-
mi non inſedêre Scarabæi, aut Fuci, ſed Apes oc-
cuparunt, ut ſtrangulati Leonis fauces in al-
vearium converterent. Et ecce examen Apitm
in ore Leonis erat, ac favus mellis. Adeò ipſa
vel ſupplicia Principum ſplendore carere non
poſſunt; nec ſuffocati tabo reſolvuntur; ſed pu-
treſcunt in melle. Convolarunt in Leonem Apes,
non ut jacentem configerent, quem ſtantem
horruiſſent, ſed ut opes ſuas vel cineribus Leo-
nis facerent vectigales. Quo in alveario exco-
lendorum Principum Academiam Apes inſtituêre
mortalibus. Nam ſi ferocientem in Nazaræum,
concerptâmque belluam thymo Apes condierunt,
ut non ſanie fozdaretur inſepulta, ſed manaret
ambroſià; Quis non ex Ape vereri diſcat ſtan-
tem, potentémque Principem, cujus vel imagi-
nem fecere tanti melleæ olim animantes? Cultam
aio Regum imaginem ab animantibus in Leo-
ne? Eam Samſon profuſiùs coluit. Dixitque eis:
De comedente exivit cibus, & de forti egreſa
eſt dulcedo. Ità de ferarum Rege abs ſe proſtra-
to, ſibique contumaci, Samſones eloquumur,
etiam inter pocula, ſponsaâſque lætiores. Rugie-
rat in Samſonem Catulus, eique frendens oc-
currerat. Quem Samſon ſtiraverat, monſtro qua-
ſi hædo diſcerpto. Id datum ſecuritati ſuæ à Na-

Oliva in Eſdram.

zaræo. Ne periret, peremit. Non tamen victo- ginem in
riâ elatus, inſolentiôrque factus proſtratæ à ſe monſro-
Feræ inſultavit: nec de monſtro garrivit inter H
epulones intemperantiùs. Neque enim ait , de tio de iri
imbelli fluxere bellaria, déque occiſo alimen- Sagad en
ta vitz manavere. Hilaritatem is convivii ex- ²“
citat, quem ego dejeci; & rugire auſus in
Samſonem, orationem mihi nunc fundit mel-
le Attico dulciorem. Immò non perorat, ſed
conticeſcit. Qui enim fremebat in ſanguinem,
nunc ſilet in melle. Pendit meo, veſtrôque gut-
turi delicias, qui meum, veſtrumque funus
ſuæ ganeæ deſignabat. Hæ Samſonem pecu-
des decent. Lac Abraham mulgebat ex ovi- Lingus
bus- mella Samſon exprimit à Leone. His Sam- “a.
ſon victoriæ ſuæ incinere tibiis potuiſſet, quibus
ventoſi homines concrepant, non offocato Leo-
ne, ſed Ariete vellicato. Sui nuſquam triumphi Arrogan.
meminit Samſon, déque hoſte perhonorificè præ- es.
fatur in convivio. Non illum audaciæ arguit,
quòd in ſe ferocierit: Non illum enervem deſi-
gnat, quòd expiraverit, primo ſtatim congreſ-
ſu ſuffocatus. Non denique jacere eum per con-
tumeliam dixit, inſilire auſum in Herculem Pa-
læſtinæ. Fortem vocavit, quem eliſerat. Vora-
