Paucis proptereà defluentis cladem perſtringam.

Oliva in Eſdram.

ane
riſihenes, compluréſque alii influunt Aſiæ, Eu- iane
ropæque Principes fluvii, nec tamen aut exun- . N 14
dat Pontus, aut tantulum intumeſcit. Nimi Mauti. 4 eg
rùm Mare eſt, non Torrens, ideôque à ſu 4 ſe, ie
non tumere magnitudine didicit, ſuis ſe ſem Hunt
per finibus cohibens. Omnia Rumina intrant Eccle. 1. 7. cen⸗
in mare,, & Mare non redundat. Grandio- muns li
ra neſciunt exundare. E planetis nullus Solem J'lenta & n ong⸗
intercipit, niſi omnium poſtremus, & mini- ts, Tinmen
mus. Luna eſt, quæ ſuæ interjectu ſphæræ lu- um ens⸗ cul eun
minis ſui authorem ſubducit, ſuas nobis ſub- em teti- Ealgten
luſtres fuligines objiciens, Solis quaſi munere ,,. vere⸗
defunctura. Sed portentum mortalitas horret, "eſeiunt. =
relanguétque natura, ſuo teſtara moœrore, quam Religionis nelſe
iniquè tantillum ſidus tanto ſeſe lumini æqua- munia vi. civs dit
re audeat, coœli verius cicindela, atque lam- 0a non Niniuum
pyris, quam Aſtrum. Arque utinam, quam e e Romanoß
Lunæ erga Solem execrantur audaciam, eo ho- Dignitas gino hien
mines ab iis efferendis ſeſe abſtinere doceren- gei in hi
tur, quos terræ propiores, & neceſſitudo quæ- lorebar
dam, cognatiôque cum limo, non obſequen- Viliores Uin in trit
tiores facit, ſed facit ſuum erga Principem con- E . ſantes A
tumaces. Non Venus, aut Mercurius cum So- miai.“ zi, Gili
le certant, ſed Luna. Non è& malo punico ru- edela oo
betæ, regulique promuntur; ſed ereptant & Aulici in- Cnbri Re
cœno, ſuâ hortum virulentia olerâque ſanie fo- ait. oam expt
daturi. Quà depreſſior eſt fundus, tetriores in- Nobilitas lnes quog
dè ſubrepunt nebulæ, quibus ſegetes exta- Jn geners l, 1 teg
beſcunt. Cave ſemtinam in puppim eflferas Mae Cil
vectores enim nautâſque ſitrtu, & graveolen- Dignitati- elrinete 1
ti enecabit. Quæ enim in imum prefſa nulli 6sr. gnodem
erat injuria, in ſummum Navis exntracta Aver- vogt. nuhun
num oler, efficitque, ut præter phocas & fluctus Velnum ele
aliquid in Oceano vehementius horreatur. Suo Saperior 17 1: Ua re
benè in fundo conſidet indole, ſtirpéque deſti- eberler⸗ Ri 1
tuta iguobilitas: &, quæ, non infeila, ſed ſa- pigos de calen N
lutaris imperio eſt, ſi raſtro deſtinetur, curuli- Primar. run Ro⸗
bus impoſita, ſuo preſſu Rempublicam op- uubun
primet. Nec noxia tantůùm imperio eſt novitas Severims. krülikn
paludata, ſed imperanti eſt infida, infeſlâque. ſ palle⸗
Poma à ſuo matura frutice ſuoptè genio divel- ſii⸗
luntur, maluntque humi putreſcere, quam Hõä
ramo diuturniùs cohærere. Uniones verô à con- H
Cchà ſe nunquàm convellunt. Sunt enim gem- E D
mæ, non fruges. Conſeneſcit in oſtreo Marga- ii
ritum, & miſi Urinatoris vis illud à parente lu ii⸗
divelleret, tanta in concha putreſceret opulen- Gnn
tia. Gemma enim faſlidire anthorem neſcit, & ium n hn
Reginarum auribus Unio deſlinatus, mavult ude
Popind illa conchilii diſtineri, quam indè abi- 1 kſtaded
re, ubi adolevifle ſe meminit in gemmam. IrdNem
A me, inquies, nunquam ille diſcedit; quin VIII. tiheulcn

me officiis, beneficiiſque proſequitur. Et tamen, Adulato. . ſimmgi

ſi genus attendatur, inter aulæ gregarios re-“". Anih aſtek
liciendus, & deputandus eſt. Extraà cauſam id ezi⸗ u, onli
eſt, ſi aſſectatoris tui genus tantùm incuſas. improti . Ghrenlm ne
Jam enim eum clariſſimum pronuntiavi, qui & nen Faen- lunan
cœno familiæ, nobilitate animi, gloriique 4 Nan
facinorum ſeſe extraxit. Vilitatem tum ſiirpis Wiere Aiiällm il
procul ſellis ſubmovi, quuùm obſcuritatem ant in i
ſuam nullis promeritis novi in aula homnines SS Anbum;
illuſtrarunt. Id ſi genus homuncio te afle- gaiz. e nent
ctatur, non te ſequitur, ſed Fortundm in te ” een ibi⸗
conſectatur ſuam. Summâ annonæ caritate ità engnan unriumer

Roma premebatur, ut, deſperato commeatu, arsstur‚, uhre ic

quem é finitimis proculque poſitis fruſtrà popu uane an IUlnr i
lis imploraverant, plerique obvolutis capitibus Ambito. illetgn
ſe in Tiberim præcipitarent. Adfuiſſe viſus eit un mi
plebi hommo novus, ſed locuples, Spurius Mo- mata libe- 1 li,l
lius, qui grandi ære, avecto ex Etruria com- ee une Ve
meatu, frumenti viritim largitiones inſtituit. igen⸗ 8 in, n
Salutari initio coœpit alter patriæ Romulus, bus. 7 Uääineilt
affusaque unge n

e Min
bul nrrd
lin bi en
D Gen
unin a
) ade Ie
lim, A
cnan, oh
te (Nr
eſllnch
n GN
inhentr
rin an
1, nin
ed eegen
ae ſtiir⸗
, Enign e
ſegett ane
ppimn hig ,n
& gauenerl
mn c Nn
elechet,.

Dojteant. e

elete, gon
les vetd
nn eninn
lteo Mrr
ud ¹ e
ſentl r
ren keln
Pung, iil
Mam iNt A
Genan.
dlcedzq 5
en. E Enh,
getenn

ſ⸗ 1.
VtracuN ,
Anrun iela,
Punrekije/
mi, fun,
emn lun n „
bannuln
Al plicſ,
Gl de 9
Femnun brie,
ne Carian
60 conn
1s Kaſti n eH
. es .
olors Gm .
Churins Me. 4
a i,
Pune n ,
tobet Ninn ,6
lo.

4 Oeu
4 Ao

De Cyro Rege.

affusaque ei plebe, omnium oculis, oréque Ro-

mæ Triptolemus ferebatur. Verùm abdebatur
Anguis in tritico, & Cererem æmulatus in ce-
rere, annonam orbi per Dracones invexerat.
Frumentarius enim dives per largitionis dulce-
dinem ſub jugum Urbem mittere tentavir, Ro-
manas lauros ſuis ſtipulis devincturus. Affecta⸗
vit congiario regnum, cuùm vix ſperare poſſet
Tribunatum, & Conſulatum penitùs deſperaret;
quaſi eum Roma paſſura Principem eſſet, quem
Senatorem concoquere (ut ille inquit) non
poterat. Eò res ſanè devenerat, ut, niſi maturè
gliſcentem Tyrannidem Senatus per Dictatorem
oppreſſiſſet, Victor gentium populus ſui fuiſſert
civis ludibriümne dicam, an verò mancipium?
Nimirùm ſata per aratrum annona, jugum erat
Romano populo paritura. Quis crederet in con-
giario latere ſæviſſimæ tyrannidis mercaturam,
& in ſpicà haſtam abdi Romanæ libertatis?
Vorabat ſuam plebs inſcia ſervitutem, & aconi-
tum in tritico comedebat. Aucupabatur impe-
rantes Aquilas inſtitor candidatus farris ſemili-
brâ, Galliſque ſævior Capitolium, non fame,
ſed eſcà occupabat. Et Moœlio ſanè fœdiùs, quàm
Cimbris Roma ſerviviſſet. Nam fame Rempu-
blicam expugnari, calamitas eſt, quâà poſſunt
fortes quoque conflictari. Venire eſcâ, ganeonis
eſt, non regnantis. Satius erat perire, quàm
perdi. Qui ſe Tiberi demerſere, in ſinu ſalkem
expiravere libertatis, ſuperſtite Republicâ. Poſt
largitionem, in laureatas cervices penè regnum
eeelt acceptum. Neſciebam tetriorem Cereris ad-
Ambitlo .
aim zo. Ventum eſſe, quam Medeæ. Hæc regnum effu-
rla. git: illa regnum reduxiſſet, niſi naſcentem ty-
rannum Magiſter equitum Hala Servilius obtrun-
caſſet. Patiebatur olim Ceres filiæ raptum; jam
patriam Romanis Ceres eripit, qui Plutum in
Molio horruere, rapientem incorruptiorem Pro-
ſerpind Libertatem, quam non Ceres quæreret,
ſead profligaret. Et quidnam tuturm Reipublicæ
eſt, ſi feraliores dapes experitur, quam funera?
Hæc portenta opulentæ novitatis ſunt, catenas
Urbi per manipulos concinnantis. Claudios,
Caſſiôtque ſuſtuhſſe animum, Senatores doluere
parcius, ubi ad regnum adſpiraſſe Moœlium co-
gnoverunt. Illos enim Decemviratus & Con-
ſulatus in familiares ſibi ſuiſque faſces impule-
uhe; rant. Unde Inſtitor frumentarius imperandi
quàm in. hauſit audaciam, nec imperandi ſolum, ſed coë
Bar. mendi Romanam libertatem, ne regnaret ſolùm,
Politicorz ſed venali dominaretur Reipublicæ? Ira urbibus

Tulenta

ſine ſpi.

riti.

mneie in- inſtitores largiuntur. Conjice, quo te animo gre-
₰ . .
e garius affectetur; quâve mente ſua te cum bo-

na , conſiliâque participet, quando ità triticum
diſpenſant mercatores, ut verſuram largitionis
Aulic im. ſuæ non aurum, ſed regnum eſſe conſtituant.
H Sua Moœlius horrea Romano populo patefecit,
ut viciſſim ille ſibi recluderet Capitolium. Piſ-
cabatur in foro homo vaniſſimus Urbem, non
Rhombum; hamôque ſpiceo imperium ſuſpen-
dere pertentabat. Et qui patriæ non parcunt,
parcent tibi? Et qui rapinam imperii eſcæ ſup-
Ponunt frumentariæ, te auro colent, null aut
rapinæ libidine, aut perfidiæ?
X. Imitatur, inquies, fliumina, quæ in mare ſeſe
Berſeeutio exonerant, undè in ſe aquas derivarunt. Per

verior Ec- fl . . .. . .
deße o Ime floruit; ſuam ideò in me frugem reponit.

c⸗ Falleris, ſi lureum hominem parem flumim pro-
Aaſsfis, Hunhties. Vermi ego illum propiorem eſſe dixe-
ſan non rim, quàm fluvio. Etenim ut vermis & pin-
og⸗ F. guiori medulla arboris ereptat, frugem, plan-
Tepd tämque corrupturus: Ita qui ex atrio tuo homo

Cap. XXII. 187

proſilit ſubobſcurus, tuam depaſcetur domum, : G.
téque funditùs populabitur. Minùs detrimenti arke: pen.
arbor accipit ab Euro, à Boreâ, à pluviis, à tur- ſimilis.
binibus, à fulguribus, quaàm à Carie, quam ex e aurs
ſe parit in exitium ſuum. Quot in agro plantæ pendet 2
germinant, vernaântque fulguritæ! Quot ſecuri rru⸗
ſuperſunt arbores, ipsd Ccladis injurid vivaciores! H Rar
Videmus paſſim flammis Quercus Caſtaneaſque aeligart
exenterari; quas tamen frondere, vigeréque, ros
hiante quamquam alvo, & ſine extis proſtante Precos.
trunco, ideò non miramur, quòd, ſpectaculi aſ- Exempla
ſuerudine, morem arboris interpretemur id mon- Bassgko-
ſtri portentique. Quæ veròô cariei non ſuccubuit „um & Re-
planta? Ut aliquamdiù peſti arbor reluétetur, i Mr,
brevi tamen emaciata imparem ſe tanta moles c7, ſen,
vermiculo profitetur, nullis cœli, Solique ſeu Murmura-
concuſſionibus, ſeu fragoribus conſternauda. Vrrj: ao-
Scarificat aliquando Quercum Leo: eam Vermis ,„e, nocent
exeſt, & conficit. Elephantus ut ramalia de Eecleſæ &
cerpſerit, elidendæ impar moli tantum monſtrum igion:.
digreditur. Non itaà cum Quercu caries confligit.
Sævior enim Vermis, immaniôrque Elephanto,
eam, ex quâ prodiit, medullam arrodit, arbo-
rémque, ſuæ quaſi trophæum perfidiæ, proſti-
tuit fruge, viroréque interdictam. Imperabat
ſeptem ſuprà centum & viginti provinciis Aſſue-
rus, tantæque regnorum moli non impar Prin- .
ceps, Eunuchorum duum penéè eſt oppreſſus au-
dacia. Eo tempore, quo Mardochæus ad Kegis Eſth2. 21.
Januam morabatur, irati ſunt Bagathan & Tha-
res, duo Eunuchi Regis, qui janitores erant vo-
luerunique inſurgere in Regem, & occidere eum.
Proh Principum in ſua damna lippitudinem!
Vermes edunt, à quibus exedantur. Licuit
Aſſuero repudiare Vaſthi florentiſſimam, lectiſ-
ſimämque toto imperio fœminam, nullo ex affi-
nibus contumeliam Principis ulturo. Mardo-
chæum ad ſe admittere Regi non licuit, quin illi
favor in hoſpitem tanti ſtaret, quanti Reginæ non
ſteterat repudium. Improbabatur enim duobus malie;
janitoribus Aſſueri conſuetudo cum extero. Ità- fFrenandi.
ne! Ergo Primores regni nulla in uhiionem con- „, 4
tumelia Principis incitabit, morituro Rege, ſi Pinsliper
Spadonibus non propitiis, ad eum hoſpes acce- dedere de-
dat? Pudet imperantem Indiæ, Mediæque duum 3sren eu.
ſubeſſe violentiæ exectorum. Calcat Reginas
Aſſuerus, movétque iolio, horreute, ſed regno
non repugnante. Calcatur idem aà ſervis, ſi ve-
lum ſuſtulerit Hebræo. En quò evadat ſervorum
audacia. Conſpirant in Principem nullis peni Eunucho-
tùs exagitati contumeliis, & quem India tot ruem Paga-
freta monſiris ſubveretur, eum Mancipia duo zuzsseia.
deſignant ad cædem. Janitores hi porrô erant,
& apell?. Qaid non molietur mancipium, ſi
non januæ ezcubet, ſed interiôris ſit cubiculi
Princeps, nec à velis ſit imperantis, ſed ab extis?
Tot fruſirà provincias debellavit Aſſuerus, mo-
riturus, ſi Thares & Bagathan ſcitis ejus non
ſubſcripſerint. Janitores, inquit, erant, & in ri-
mo palatii limine præſidebant. Nullus ergo regiis
velis tot & provincus ſublegi potuit, qui præeſiet,
tantæ molis negotio Verpis demandato? Per
ſmaragdos, & pyropos adibatur ad cubiculum
Principis, ut, tranſmiſſis primoribus, ſubeuntium
penderet ad Regem acceflus à mancipis, quæ
ſola corporis contumelia ſummis honoribus &
Magiſitratibus intulerat. Ergo, quem ignobilitas
ultimo palati limine diſcluſiſſet, ignominia ſu-
premo Aulæ limini imponet: ut ſcilcèt, quem-
admodùm bina interdùm juvant venena, ità ge-
minatum dedecus Mancipia cohoneſtet. Sed fi Kulic;
neri aditum facient janitores libertimi, ad cædem franand,,

Q 4 Rege

188 Oliva in Eſdram.

Rege deſtinato. Truncati enimverò Semimares
Aſluerum facilè obtruncaſſent, niſi mancipio-
rum perfidiæ „ Mardochæi fides interceſſiſſet.
Qui enim ſerere mortales non poſſunt evirati,
mortales metere poſſunt;, ad ſævitiem ferro ani-
mati, & ferire docti per vulnera. Quid? Noôn-
ne Samſonem hoſtibus dedidit Dalila, ideò in-
fida, quia Scortum? Si ergo Regibus & He-
roibus viliora capita moliuntur inſidias, nullis
delinita beneficiis, cur non aliquando ad inge-
nuos fortunam imperü transferunt, quos, vel
animi vel ſanguinis nobilitas à ſuo non parietur
Principe deſciſcere?
X. Ex nobiliſſimà Sacerdotum ſtirpe Joannes pro-
dierat. Hic JESUM, quem ex alvo Matris ſalu-
taverat Principem, nec moriturus colere deſiir.
Matth. 11. Joannes autem cum audiſet in vinculis opera
* Chriſti, duos ex alumnis ad eum ſubmiſit, ut
occaſione honorariæ legationis oratores Domino
jungerentur. Quæ illa erga Chriſtum fides exti-
tit, quæ ſuo Domino blanditur & catena? Quæ
vincta procurrit ad Principem? quæ perit, nec
Saengt,. extinguitur? Suis Chriſto vinculis videri potuit
ſtam obſe- Joannes deligatus. Jacebat in carcere, & bra-
Zua, n vium apprehendebar conſtantiæz ſuæ, nullis a
PanCn, Chriſti amplexu aut parietibus divulſus, aut vin-
in Deum. culis. Quis ærumnoſus non feriatur ab obſequio?
e der. Vincitur Joannes, & obſequitur. Quod quùm
ehriſi in in Joanne argumentum efle putem antiquiſſimæ,
Zoannem Clariſſimæque proſapiæ, plùs tamen Chriſtum
Fas miror ſui aſſeclæ promerita id temporis celebran-
tem, quo 'lle inviſus regibus jacebat in nervo.
Illis autem abeuniibus, c&pit Jeſus dicere ad tur-
bas de Joanne- Quid exiſtis in deſertum videre?
Prophetam. Etiam dico vobis, & plus quàm Pro-
Phetam. Hic eſt enim, de quo ſeriptum eſt: Ecce
ego mitto Angelum meum. Rarò jungimur cate-
nato. Quis enim ab amico iis vinculis non ſe-
jungitur, quibus miſer, adſtringitur à lictore?
Vincto Chriſtus copulatur; &, ab Herode ful-
Auliei ſint guritum non refugit, ſed amplectitur. Tum Chri-
ongenee ſtus Joannem dilaudat, idque palàm, & pro con-
Pomims, Cione, quùm eum Rex vinxiſſet ſuæ libidinis ad-
verſarium. Non quùm à Scribis coleretur, aut
obſideretur frequentiſſimis aſfſectantium turmis,
à Chriſto eſt Joannes æquatus Superis, & Vati-
bus antelatus: ſed cùm lictorem in dies, horäâſve
præſtolaretur. Nimirum, Regum JESUS au-
thor, & ſoboles eam inferiori fidem detulit æ-
rumnoſo, quam nos majoribus vel coronatis non
lervamus. Adeô deeſſe ſuis claritudo ſanguinis
non ſolet, non modò cùm ipſa felix eſt, ſed cùm
¹8, quem colet, infelix eſt & oppreſſus. Nihil
de Joanne Dominus prædicavit, cùm eum effuſæ
undique urbes ad Jordanis ripas circumſtarent.
Fortunam id enim temporis coluiſſe Joannis pu-
tari poſſet, non Joannem: quem reum Majelta-
tis, & vinctum, quùm pro concione laudat,
felix infelicem, & grandi auditorum coronâ ſti-
patus parietibus ſeprtum, onuſtümque catenis,
tum ſanè unum illi fuiſſe ſiudium clientis tuendi,
quis non videat? Mlis autem abeuntibus, ρit
Jeſus dicere ad turbas de Joanne: Quid exiſtis
in deſertum videre? Arundinem vento agitatam?
(Sic autem, more noſtro Chriſtum loquentem
inducere liceat.) Mutis quaſi hieroglyphicis ſuæ
firmitudinem amicitiz arundineo inſcripſit obe-
liſco. Joannem Herodes catenavit. Sed ego
pluris facio catenam compediti, quàm coronam
imperantis. Innocentia regnat in compede, quùm
yinci Pu- libido ſer viat in throno. Malo pudici candorem,

dor nos quam purpuram ſcortanti jas Lill
goteg. Aal Pürputa tantis. Tutius Lilium efflo-

Tbid. 7.

reſcit, quuùm dumis conſepitur. Nunquàm feli- Perſecutin
cius pudor metam attingit, quàm cùm odio h- non mocct.
bidinis catenatur. Currit enim pudicitia, ſi ſtat;
cujus eſt bravium perieverantia. Non umet ſi- Toannes
tum pudor; pædorémque carceris, qui odore
potiſſimum & vincitur, & vincitur. Amat com- Caßitatis
pedem, non refugit, qui triennis aufugit in ſyl- "urir Pæ.
vas: nec nemorum inquilinum ligna vinciunt. “.
ſed amplectuntur. Tenet Joannem compes, non Moriifea⸗
captivat. Neque enim ligni transfuga eſſe poteſt, tio corze.
qui à parentum ſinu transfugit in nemus. Deſe-*.
rämne ego, quem juſtitia ideò vinxit, quòd ſe
illi Joannes devinxiſſet. Haud ille à libidine li-
garetur, niſi foret libidinis transfuga. Nunquàm
intemperantia eum tenet, qui eam retinet. Cùm
enim inter tenebrarum opera libido ſit facilè Prin-
ceps, umbra eſt, ſequitürque propterea fugien-
tem. Sed mihi nuſquàm gratior pudicitia, quàm
vinécta. Caſtitas ſiquidem, ut monilibus catena-
tur, ità torquem ſortitur in ferro. Quæ vincta
triumphat, ejus foret captivitas diſſolutio. Nun-
quàm pudici animus imperaret, niſi ſuis mem-
bris vinculorum faſcias, tanquàm Conſulares
faſces deſtinaret. Nec horreatis velim Camelo-
rum exuvias in Joanne. Belluam is tantùm exuit,
qui belluis conveſtitur. Peräſſe ibi feram indu-
bitatum eſt, ubi ferarum exuviæ concinnantur in
togam. Belluinos non tegit mores, qui feris in-
tegitur. Suum Herodes muricem exkherieſcat.
Quod enim & mari conchylium ſubiit, naulra-
gium, quod pati nequit, pati coget purpuratum.
Caro ibi ſiquidem eſt, ubi & ſanguis eſt. Efflo- Aictato.
reſcit procul dubio caro, ſi ſanguis ſubrubet. Amo H
proindè, laudéque non conchyliatum, ſed pelli- msnsie.
tum, qui funus procul animo perpulit, quòd
funus corpore circumgeſter. Mori ſanè pudicitia
non poteſt, quam Mors conveſtit. Neque enim
ea membra putreſcent, quæ Mors confovet, &
tuetur. Ut ſtimulus mortis peccatum ſit, mors
fodicat ſcelus. Arceſſiere mortem flagitia: ſed
flagitia mors effugat. Ideò, quò propior funeri
Joannes in carcere eſt, eò munitiorem ſuam eſſe
intelligit pudicitctiam. Siquidem ubi vivere non
licet, nec libet fornicari. Securitatem pudor ha-
bet à ſecuri. Temperantiæ ea eſt Arbor, ut quum
radici ejus ſecuris impenderit, tum maximè efftlo.
reſcat, ab igne procul futura, ſi propè ſecurim Tnzak⸗
fuerit. Cùm ſecatur pudicitia, tum maximè in- gium
tegra eſt. Non enim ſcinderetur, niſi integra eſſet.
Quis verò arundinem ſuſpicetur Joannem eſſe, Perſecuiie
ſi in vinculis moveri non poteſt? At arundo eſt, nuilu.
qui me vitem veram ſuo vaticinio fulcit. Pro. Tiibzulanio
indè non ſolus jacet in vinculis, à quo nullæ me "on nocets
catenæ ſejungent. Arctius hæreo compedito. Caſinati
Amicitiæ enim nodus, Gordius non eſt. Ferro, ν
non ſolvitur, ſed adſtringitur. An amorem ca-
cena diſſolvat, quem gladius ſecare non poteſt? Amieitia
Pluùs Joannem amo ærumnoſum, quàm ama- Vera.
rem felicem. Cui me charitas necdùm enato co- zoannes
pulavit, ei me amor jungir morituro. Quam ſi apiſta.
ego ex me fidem, conſtantiàmque non habe-
rem, tot eam mei generis Reges me docerent.
Neque enim amicum negligit catenatum, qui
coronatos Avos, Atavéôſque non negligit. Coro-
na catenam non extimet. Hæc Chriſtum putes
inſinuaſſe, ubi vinctum tot laudum ſertis inſi-
gniret. Ergò quùm iſfta luce clarius innoteſcant,
cur adeò fidem è& fimeto expetimus, quam enaſci
videmus è conchylio? E ſterquilinio vel Lilium
enatum perhorreicerem. Cur ergo illuc pene-
trem, ſi non flores indè, ſed lumbrici erumpunt?
Lucii Veteris vulgatiſſima & cædes eſt- E con-
antia.

in carcere.

ſantia⸗
harur. .
Griiatel
Nis imterve
vonun .
o N
gem, i
2 Cela
Aupion
ollerss e»
en eli
infleno,
Gem Ner.
Etator d
ec ſvos
Eſumehto
r ſb Ne
ſebon4,
Cllu ad ſu
ſie uno 1
1 ſe Ce
guillet, e
uctuoſiſtun
eA Forwuo
bed extult
Elere fabu
Dominos pe
es uinarm
6o Libertis
Il. Maui vo/
Ana uiſe
lun gon⸗
Cul lubenore
21 Do Nmni
Neſc fan
3 aclllerim
„, Rndi N

Nrf
i Gucn ean

nlr apultt ns
“ Aluter,
ue uumn md
Hers qucen
Küum Chiin
Dunfuun n
Uu, ceüſcre
Und Ceſate
ggime nenin

Uutiſin
! Neno⸗
Cnatſan. N
end inemn
In Tum in

miflo hn

i n
nn

tuginf 4
l Nein
Aun
Reſark
EnN DA. E
, l e
r
N
tennet. u
tſäthdn
muut
icfi,in
nilbucn,
(e nikl
tllin N.
aii ſune.
im Cnin
VelmnCt.
summlneni
idiknnid.
CNINAIIn
s,iknn i
In eherte
Cbit, u⸗
et unnm.
guise. NMr/4
berber Me
Mumn, El i
Peplt,
ibne uliun
Meee ein
Gonle, 8
auum t, oiam
mn kigm. I
proni ini
Orenn Iundk
bi vintein
temn ertr
Apor, ugun
ntmuneef
elauin .“
m weanie Ur
il imgeche
unmmell eled
Atanunddel
gdlleſen
eo Chnpeln “
nel Jend,n
anen 6 6
te Non Prlie
Namn r.
,
Aimeunn
m Cmi
e n babe.
ne ONelil
ruunn,, .
Chilumt,
i⸗
on s
lsinntih

De Cyro Rege. Cap. XXII.

189

Serviiß. ſtantia. Eum oderat quidem Nero, ſed vere- gratum Equum renuntiari Conſulem juſſit. Is

ai. batur. Colluctara fuiſſet integritas Senatoris cum
torvitate Cæſaris ſatis feliciter, niſi, rebus Vete-
ris interverſis, Fortunatus ejus Libertus accuſa-
tionum ſentinam & oppleſſet, & recluliſſet.
Quod Nero ordiri judicium non audebat in Ve-
terem, id Libertus confecit. Audent Mancipia,
quæ Cæſares non audent, tum quoque, quùm ea
percupiunt. Quâ Lucius integritate vixerit, ſuo
poſteris exitio adprobavit. Nam, quùm mor-
tem effugere non poſſet, ad preces Cæſare non
inflexo, cùm moneretur magnâ ex parte hære-
dem Neronem ſcribere, quo nepotibus ejus Im-
perator de reliquo conſuleret, aſſentari monſtro
nec ſuos cineres pertulit; noluitque Libertatem
teſtamento corrumpere, quam in Senatu retinue-
rat ſub Nerone. Ergo in amicos ſupellectili di-
ſiributà, æréque diſpenſato, tres ſibi tantùm le-
QRulos ad ſuprema ſepoſuit. Mox ſibi, uxori ac
fili?æ uno telo venis abſciſſis, expiravit felix,
quòd ſe Cæſari eriperet, nihilque Neroni reli-
quiſſer, præter invidiam funeris ſui. Quamquaàm
luctuoſiſſimæ choragum ſcenæ non Neronem,
ſed Fortunatum Libertum nactus fuerat, quem
ideò extulit, ut ab illo efferretur. Has Romæ

Aulici in-
rati.

ℳulaijio.

dedere fabulas Libertini, qui exempti vinculis

Dominos per ſummam perfidiam vinxere. Qui-
bus utinam infortuniis ab inaugurandis aliquan-
do Libertis abduceremur.
Atqui vox ea, inquiunt, vaticinantis Annæ
eſt: Suſeitat de pulvere egenum, & de ſtercore
elevat pauperem, ut ſedeat ecum principibus, &
Jolium gloriæ teneat. Iniquè ergo à ſubſelliis pro-
cul fubmoves caliginoſos candidatos, quando à
Pienias. Deo thronis etiam ſtercora inferuntur. Primòô
Pilitus quidem comparatione aio Numinis nullum non
d eence, aſciſci & fimero. Tum quemvis ego è ſtabulo
Gs trauſtulerim in ſohum, ſi parem eum reperero
Samuëli. Nunquam aà fſolio illuviem propuh,
Paenre⸗ niſi quuùm eam morum nullus nitor purpuræ co-
ſe moribus aptaret. Quis enim Juſtinum Cæſarem è throno
ienie- diſturbet, quò ille ſubulcus penetraverat litera-
turæ tam rudis, ut exſcribendi ſui nominis ne
literas quidem duceret ſine litura? Nam & ho-
ſtium Chriſti hoſtis acerrimus, & Summorum
Pontificum ſtrenuus propugnator, Arianis Tem-
pla, cætuſque publicos ademit, & Juſtiniano Ge-
nero Cæſare deſignato, de Chriſtiana Republica
optimè meritus deceſſit. Quis & Romanis Ponrti-
ficibus complures damnet obſcuriſſimi generis,
ſed illuſtriſſimi nominis, Chriſti, Deique Vica-
rios? Nemo aurum faſtidit, quamvis in limo
Concreſcat. Nemo è& cepa Narciſſum indignatur.
Nemo ignem non timet, è& ſaxo licèt ernican-
tem. Tum infremit Mundus, quùm meras in
conchylio ſordes conſpicatur, quùm nihil in de-
preſſo genere eminet, niſi aut aſſentatio, aut
ſervitus. Pudet vulnus retractare, cui, ſi non
medicina, tempus ſaltem ſpeciem aliquam cica-
tricis obduxit. Indignitate facinorum parem
Aquilis nidum quis Babonem ſortiri ferat? Vidit
id tamen portenti Europa- luxitque quondam,
ſed fruſtra. Nam nobiliores, ditioréſque prætex-
tæ texere hominem ſolius aucupio nuditatis ſuo
Principi gratioſum. Ergo, quòd matronas nec
vulgares vulgaverit, & nudaverit opulentas,
Senatorid Abolla veſtietur ſpurciſſimus aſſenta-
tor? Ergo ( quod nec Poëtæ finxere) non Mi-
nerva, ſed Venus auguſtiores tunicas & diſpen-
ſabit, & texet? Curules ergo noni pudori ebur,
ſed myrtus compinget intemperantiæ? Minus in
empublicam peccavit Caligula; quùm ſibi per-

XI.
I. Reg. 2. 8.

rio obfuit.

enim cùm nihil planè ageret, ſolo nomine Di-
gnitatis inſanè cohoneſtatus, mihil pariter Impe-
Ager quoque, ubi Belluæ Honor
effloruit, foœdus, ſed non impius. At adſcito in
Senatum pellicum Mangoni, Fornix pro campo
fuit, ſui Veris ager ſacrilegus; & tantæ Poteſta-
tis ſuffragio multa confecit improbanda, plurai
ma cum laude facienda diſturbavit. Incedimus, aces,
ut videtis, per ignes, non ſuppoſitos cineri do-“ Aa gnes
loſo, ſed malis ignibus. Ideòque ſeu loquamur, Non eve-
adurimur, ſeu taceamus, torporis arguimur. Heze e
Tacere non licet, nec licet ſcribere. Argui per-
fidiæ timeo, ſi ulcus non exolvo. Temmérarius
audire reformido, ſi obliteratum fortè dedecus
literis conſignavero. Hæret animus, calamique
me piget; quo ſi utor vulnero, quo fodicor;
ſi me illo abſtineam. Malo in me tamen ardor,
quàm verecundia, deſideretur. Id tantùm Pri-
mores monuerim, ne libidinum ſuarum pronu-
bos Conſulibus ſocient, &, quod turpius eſt,
non æ& uent Conſularibus, ſed præponant. Quam-
vis etim in iis fides effioreret, non tamen tanti
eorum ſtare conſtantia debet, ut unius liberti ob-
ſequium totius ignominià, doloréque Cotus ho-
norifici cosmatur. Quamquàm, qui conciliandæ
Didoni tibi Achates fuit, in pertractandis nego- .
tiis, Sinon is erit tibi, non Achates. Neque
enim idem Areopagi & Lupanaris genius eſt:
& Trojam prodet, qui Helenam dedidit. Nun-
quàm candorem retinebit in agendo, qui cando-
rem, ruborémque tam ſæpè profligavit. Demitti Pigniss:
ſidus fidei, delabique non poteſt in ſtercus. Hoſ- von conſe⸗
. . renda pecs
pitem Conſtantia degenerem dedignatur, & vi- cansistaf,
les animas pertæſa, in animas divertit innocentes.
Ovanti proptereà Abrahamo non Sadomorum
Princeps, ſed Rez Salem Melchiſedech occur-
rit. Adeò, futura tantumn libido urbis ab hu- Gratitude
manitate Principem avertit, ſegnémque reddi- e di
dit erga victorem, & vindicem. Quòôd fi libidi
num carie Regum quoque purpuræ ingrati vitio Vuxuris
animi exeduntur: quid lenonis penula patierur,nde
quam ſanies inficit lupanatis? At verò Melchi- Gen. 14.
Jedech Rex dalem proferens panem & vinum, be- 18.
nedixit ei. Ita vict ri gratificantur neſcii libidi-=
num Principes. Arenim, ais, Rex quoque So-
domæ Abrabamum extulit triumphantem, cui
non decumas, ſed ſpolia detulit univerſa. Dixit Ibid. 21.
autem Kex Sodomorum ad Abram: Da mihi ani-
mas, Cætern tolle tibi. Primò quidem, nihil
ego hactenus de muneribus ſcripſeram; occurriſſe
tamen Abrahamo Regem negaveram. Quod tu confdentia
nullis argumentis couficies. Tum verò, quid in homini-
victori Princeps largiatur, non video. Audio bs malls
quidem eum ex Abrahamo Mancipia, ci véſque Ea-
repetentem, ordirique ſalutationem à poſtulatis.
Da mibi animas. Nihil redeunti obtulit, & ab
eo feceptum ex hoſte populum repoſcit. Sed
illi ſpolia remittit; Cætera tolle tibi. Munificen-
tia iſihæc ſanè imperatoria. Ea Princeps Abra-
hamo donavit, quorum victor potiebatur. Suo
prædam telo debebat Abrahainus. Qu ſe tamen
abſtinuit, quòd nundinas præſentiret in munere.
Non accipiam ex omnibus, quæ tua ſunt, ne di
cas, Ego ditavi Abram. Viden' aucupium fuil-
ſe, non liberalitatem, quâ in victorem Princeps
inclinabat. Irretire, non ditare, triumphantein
Sodomitanus ſatagebat. Tam eſt offici expers
obſcoenitas, ut nec inter trophæa ded'ſcere mer-
caturam, captionémque poſiit; ſed hamum ſup-
Ponat manubiis quoque, ut vinciat & ad ſe tra-
hat triumphantem. Quòôd ſi mente non mala
. Sodo-

190
Sodomorum Regem blanditum fuiſſe Abrahamo
contendas, meæ hinc tamen opinioni ſubſcribes,
unum nempè è tantà Urbe officioſum fuiſſe Pric-
cipem in Abrahamum; nullum verò è& vulgo.
Ea eſt nobilioris ſanguinis ad obſequendum pro-
penſio, ut nec libido Urbis improbiſſimæ ab offi-
cio Regem abduxerit, impudicum, ſed obſe-
quentem. Non mirum ergo, ſi Cyro regna de-
feruntur à Numine, quem ſua Divinitati nobi-
litas tum animi, tum generis arctius erat devin-
tura. Nam ſi ab officio vel in degeneri non pe-
nitùs degenerat claritudo, in ſtrenuo, quàm erit
erga benefactorem officioſa nobilitas!

QUIS eſt in vobis de univerſo
populo ejus? Sit Deus illius
cum ipſo. Aſcendat in Jeru-
ſalem, quæ eſt in Judæa, & æ-
dificet domum Domini Dei
Iſraël. Ipſe eſt Deus, qui eſt in
Jeruſalem. I. Eſdr. I. 2.

CAPUT XXIII.

Nullam ohm Cyrus differentiam inter He-
bræos patricios, plebeidſque conſtituat,
ſed promiſoué omnes uno Dei populi
titulo oohoneſtet: monemur ſanb, ubi
de gloria Numinis, Templive agitur,
nihil in delettu, censuqué Miniſtrorum
obſervandum, niſi Religionem & fidem
ſe. Quäâ und fidei teſſerdâ ſuperbire
Chriſtianos oporteret, etiam paludatos.

I. T infimæ conditionis artifices, ità regii ge-
s Mhas neris Adoleſcentes captivos à Judæa Na-
Rex quos buchus abduxerat Babylonem. Habemus enim
evehat.

e ab eo imperatum Aſphenez Eunuchorum præ-
an. 1. 3. . r.. „. .
Bionira⸗ fecto, ut introduceret de hiliis Iſrazël, & de ſemi-
vidbur, ſed ne regio, & tyrannorum, pueros, in quibus nul-

probis non , . . .
kesanct. la eſſet macula. Ergo ut Nabuchus à vulgo Prin-

Superior Cipes excrevit: ità Cyrus in manumiſlione cap-
uos eve tivorurn potuiſſet regiæ proſapiæ palmites, à
Cras in ſtolonibus ſejungere plebeiæ ſtirpis. Verùm acer-
Hebrez vatim omnes ad libertatem provocat, Senatorio
non ſtem-

ma evere. Benere cum populari indiſtinctè confuſo. Quis
ur, agnoſ eſt, inquit, in vobis de univerſo populo ejus?
e Ubi de inædificando agitur Templo, non à po-
&σ Higem. Pello trabeati, ſed à Chaldæis Judæi diſcernun-
Sloria ve- tur. Una religionis, fideique teſlera eſt, quæ
ſne Lee tantæ vos moli pares facit. Militare enim Nu-
vor. mini, & Templo miniſtrare Hebræus vel piſtor

Spiriualis potelt, & ſubulcus, Chaldæus Imperator non
cateris præ- e; . .
Jerenda. Potelt. Quiſquis Moſi obedit, arceri non debet
Zulentæa

„ ab opere, quod vobis non tam Cyrus imperat,
ſ Biri- quaàm IIſaias. Familharum diſcrimina, in delectu
Senatorum & militum, plurimum momenti ha-
bent. Si verò eoôrum ineatur cenſus, per quos
Dei cukus amplificari, augerique debet, is can-
didatus eſt, quem Moſis culter cruentaverit. Quis
eſt in vobis de umiver ſo populo ejus * Aſcendat in
Jeruſalem, & ædificet domum Domini. Utinàm
Periæ Antiſiites paria ſentirent, & Cyri mentem
Cbriſtiani Principes præ ſe ferrent: unam ſcilicèt

— Oliva in Eſdram.

explorando religionem, ubi religioni, Templéô-
que proſpicitur. Si ephebus cooptari debet, ut
principi vel à caligis ſit, vel à calceis, in ado-
leſcentis inquiratur genus, & majorum ſepulchra
eruderentur. Neque enim imperantium brac- Nn zys
cas, & tunicas excutere velim ephebos familiæ mari, ſid

non trabeatæ. Quis enim non laureati ſanguinis tiner
r.

par ſit, non tam fulgori, quàm fulguri prætex- in Eccleſia.

tarum? At ubi de cœlo res eſt, fides, non ge-
nus, diſquiratur. Illa quæritur, & ſat eſt: extrà suz.
cauſam tum amplitudo generis eſt, tum obſcuri- renda.
tas. Vinum, ſeu Chium, ſeu Alpinum ſit, in ge
Chriſti ſanguinem convertetur, nullo ſaporis, ien nn,
pretäve diſcrimine. Compreſſum verò & punicis ibus defe-
ſuccum nullus in Chriſtum Antiſtes demutave- cde,
rit. Adeò hoſpitando Numini melle aptior am- eminean:,
broſiâque vappa, penè dixerim, eſt: infirmum
certè, & languidum vinum ad id muneris op-
portunius, quàm potiones quævis Cæſarum, &,
ſi placet, Deum. Itaà infans contractam ex Ada-
mo labem, quam non murice, roſarêmve lacry-
mis elueret, limosa, & virulentà quoque aquâ
exterget. Ne verò id tantum uſuvenire pute-
mus in iis, quæ Chriſtus Eccleſiæ præſcripſit,
elementis: ſuam quoque Natura materiam con-
ſtituit, de qua ſingula componantur. In Concha
Ros conficit margaritum. Id alibi nunquàm con-
flabis; &, quod marinâ fluctuum aſpergine co-
aleſcit, nec lacte, nec ſuccino in gemmam ſpiſ-
ſaretur. Quid? An in Cedro, Ebenôque aurum
excoquetur, earum licèt arborum medullas arti-
fici Sol calore concoxerit; quod paſſim intrà ter-
rarum ſpecus concreſcit & cœno? Ergo ſi ſuam
metalla, gemmæque materiem nanciſcuntur, ex
qua conflentur, nullà materiei nobilitate in ortum
proritandà, ſi ſua deſit. Cur non una ſit Religio
ſatis, ubi jura cœli, Numiniſque tractantur?
Hanc utinàm præferremus Chriſtiani titulis, teſ- Nobilias
ſeriſque univerſis, utĩ eam Cyrus in Judæis unam, (CErißie-
„ . . , norum ve-
& prædicavit, & manumiſit. Si authoratus Nu- a, Fides
minis es, præferre laureis, vittiſque debes tuæ æ.
titulum fidei. Hoc cœlitibus ſociaris, iis æquaris
primoribus quidem, ſed mortalibus. Ab aſtro
aſtrum diſtinguimus, ſed noctu. Nam ſub me-
ridiem unum in Coœlo Solem ſtupemus. Con-
ſulatus Præturæ præferatur, & Dictator Conſu-
les expungat, in unum tandem Cæſarem con-
fluxuris faſcibus & inſignibus. Humana tamen
hactenus inter ſe decora conflixere: quæ, ſi cum
fide componantur, evaneſcunt illicò, jubaréque
religionis funditus obruuntur. Quod enim in O-
ceano flumen aut promovet curſum, aut nomen
retinet?
Ità de Fide cenſuiſſe mihi videtur Joſeph, II. 4
tum quoque quùm eos alloqueretur, apud quos W 4“:
in nullo penitùs pretio Religio erat. Agebat e- dem fecit,
nim cum libertis Pharaonis, hoc eſt, cum .- guam al-
gyptiis agebat, & aulicis, quorum neſcias alter zeasos.
alteri ſuperſtitione titulus, ſceleréque præcellat.
Nam cœlum nunquam reſpicit Ægyptius. Coe-
