rellitius, quem lembus expleret, Prætoriam hau-
ſit: quas non exhauriet quadriremes Prætorum
Charybdis inexplebilis? Si cuſtodes murorum
ſpoliant regnaturamm: quæ vulgo à Præfectorum
rapinis eſſe poteſt ſecuritas? Nudattr Hieroſoly-
mis Sponſa: & remotiſſimis in provinciis par-
cetur viduis? Tulerunt pallium meum mihi, cu-
Rodes murorum Murorum, non morum. Illos
ſervant, ut ſint tuti, hos negligunt, ut diteſcant.
Sonat vox iſta Turturis depilatæ in compitis Sion,
quam Salomon vocem non admittit tantàm ,ſed
expetit, inquiens: JSonet vox tua in auribus meis. Cant. 2.
Quam ſævient in Pelicanos Accipitres, quos 14.
ſciunt, locorum diſtanti4â „ deſperationéque pa-
trocinii aut elingues fore, aut nequicquàm ſtre-
peros, vocaléſque futuros? Quæ auditur, nu-
datur & cæditur: Et inaudita non concerpetur
innocentia? Vociferaturam lictores opprimunt
opulentiam : & muſſantem Prætores verebun-
tur? Niſi Princeps, hoc eſt, niſi Sol regni iis ad-
ſit, quibus dicitur dies, lux occidet in mericdie 5
& judicia in larrocinia convertentur, ſed impuni-
ta, Comprobatâque.
Derur id tamen felicitati Principum, ut Præ- XVIII.
tores in provincias ablegent, non prædones; quod
interdum evenire nemo, miſi maledicus ,„inficia-
bitur. Sanè id ſub hæc tempora, ſibi obveniſſe,
quaquà patet, gratulatur Italha, tum quæ exte-
ris ſubjacet, tum quæ ſui juris eſt „tum quæ na-
tivis regulis infulatur, tum denique quæ uni ſub-
jecta Petro, cœli, terræque imperium obſequen- kelix Ez.
do ſortitur. Eandem ſibi proſperitatem gratulan- ropæ per
tur Europæ Provinciæ fermè omnes Chriſtianæ, a“ uemto-
4 ra ſuß
eorum maximis Regibus excubantibus Præſidurm Præsori-
manibus, ne Juſtitiam corrumpant, impiorum én“ condi-
Pedibus, ne illam effugiant. Id, inquam, Regi- le⸗
bus detur, quod olim regnis dabatur perraròô.
Num propterea diſſentire à Cyro Principes poſ-
ſunt, putaréque non ſibi demandata fuiſſe re-
gna, quæ ſuis reſcriptis, & legibus adminiſtrent?
Omnia regna terræ dedit mihi Dominus Deus cœli.
Tibi ea Deus quaſi per manum tradidit, non ut
ea abdices, deoneréſque in Præfectos; qui, ut
integerrimi ſint, regnandi tamen carent afflatu,
quo te Deus imperio coaptavit. Et egredietur Iſa. i.
virga de radice Jeſſe, & flos de radice ejus aſeen-
det. Et requieſcer Juper eum Spiritus Domini, Wpi-
rits conſilii, & fortitudinis. Ei 1eplebit eum Spiri-

1us

Cant. 5. 7

142
tus timoris Domini. Judicabit in juſtitia pauperes:
& percutiet terram virgà oris ſui, & Spiritu la-
biorum ſuorum interficiet impium. Audin! In
Flore Spiritus conſidebit regnaturo. Is robore
complebitur, is ſcientià imbuetur; ut ſuis ipſe
folis, hoc eſt, labiis comprimat, opprimâtque
Deus Re- perduelles. Ne Virgam quidem imperandi Nu-
o men inſidebit, ex qua-tamen flos erupit. Adeòô
Subpræfe deſtinatus imperio flos initiatur tantum, regnan-
i⸗ dique fit capax. Vide, an truncus, fibræve, &,
Rex regat. Juæ his parcius florem attingunt, frondes Re-
gum Spiritu afflentur. Quid ſi eo imbui credere-
Poiſcobè mus aut aggeſta arbori ſtercora, aut in Sepem
Razcentis. vepres circum arborem concinnatas? Si nec agna-
ta, cognatâque Flori germina dos occupat im-
perandh: Requieſcit, inquit, ſuper eum. Quaàm
exerramus à vero, illudque confundimus, ſi fur-
culos inſititios, & advenas inſcribi Regum no-
mina credimus, artémque regnandi edoceri!
Hinc ſanè eſt, quòd imbutus regni Spiritu Flos,
vel reflatu ſuo impium conſternabit, occidétque,
quem vix ſecuribus Prætores cæderent, impa-
Gtiſque molibus obtererent. Raptim cum Thiaris
& Torquibus tres Babylone Principes conjecti
in rogum ſunt, nulla dignitatis reverentiâ, nul-
lôque metu poteſtatis. Confeſtim viri ülli vintcti
cum Thiaris & Veſtibus miſſi ſunt in medium for-

nacis ignis ardentis. Nam juſſio, inquit, Regis ur-

Dan. 2. 21.

Juſtiia gebat. Hi viri præfecti erant Afſyriis. At eos ſub
berietita, oculis Nabuchi nemo non numerum eſſe duxit,
tur procu

2s Eyiſss expunctôſque de Senatorum albo non retuhit in
to, KRege, æarios. Procul à Principe, quis eos arguiſſet?
* suber Adeò Coloſſi quoque decreſcunt in vulgus, ubi
ſuæ illos parvitatis coarguit præſentia imperantis.
XIX. Minus hic verò, quid Princeps poſſit, intelli-
getur, niſi videamus non reos modèò decreſcere,
ſed augeri, & roborari in reorum ſtragem mini-
ma, imbecillaque, ſi ea Regis afflatus, ut exa-
Apoc. 16. niment, animat. Et ſecundus Angelus eſfudit
3. phialam ſuam in mare; & omnis anima vivens
mortua eſt in mari. Plùs phiala, quàm mare,
ſæuit; & quæ reſtitere Pelago monſira, ceſſere
Urceo. Undenam tanta vis phialæ addita, ut
Phocas, ut Balænas, ut Orcas carnis immenſæ
pelluas dentibus truculentas ſua ſtatim defuſione
opprimat, quas de Oceano nemo ludere non vi-
dit? Quam ut hæc marinis belluis cladem intu-
lit Phiala, ità ſenæ alios per Angelos effuſæ non
ſegniorem, feris, urbibſque calamitatem attule-
runt. Quam enim vaſtitatem nulli Fluviorum,
pecori, plantis, mortalibuſque importaſſent, eam
Phialæ non plùs ſeptem invexere. Nimirùm e
præſentis tentorio Numinis expromptæ ſunt, un-
Apoc. 15. dè ſævituri quoque Angeli exceſſerunt. Et ecce
5. apertum eſt Templum. Et unum de quatuor ani-
malibus, dedit ſeptem Angelis ſeptem phialas au-
Bin, reas, plenas iracundiæ Dei. Et impletum eſt Tem-
Praſzmtia plum ſumo à Majeſtate Dei. Ubi à Deo Scyphus
in roſtris. exporrigitur, id poteſt, quod non poſſet Euphra-
tes. Eſè dictu, comprehenſuque incredibile, quan-
tam vim afferat vel gladiolo Princeps, ſi eo in-
ſtruat graſſaturum. Validior ſica, quam phala-
rica eſt; ſi procul iſta diſplodatur à Rege, ſub
oculis illa verò Regis adigatur.in hoſtem. Con-
Hixit cum Euphrate Phiala, & ampulla in flumen
Apoc. 16. incubuit. Et ſextus Angelus effudit Phialam ſuam
12. in flumen illud magnum Euphratem, & ſiccavit
aquam ejus, ut præpararetur via Regibus. Mira-
mini, Principes, tam grandi exiccato alveo, ve-
ſtris patere phalangibus Babylonem? Non Mare
flumen exhauſit. Una flumen ebibit phiala. Sed
eam de Templo Angeli eduxere, quùm illud
Pivinitas: Occuparet. Ità graſſari poteſt ampulla,

,

—
Oliva in Eſdram.

ſui Numine Principis imbuta, actâque in ſtra-
gem. Nec minorem phialis vim habitus addidit,
gazâque Miniſtrorum. Eas ſiquidem profudere
Angeli, gemmis cataphracti, aurôque authorati
Prætores. Exierunt ſeptem Angeli, inquit, ha- Apoc. 15.
bentes ſeptem plagas de Templo, veſtüi lapide mun- 6.
do, & pracincti circà pectora zonis aureis. Non „
obæratos Deus Prærores, ſed deauratos, gem- r ele.
meéôſque in peccantium ſtragem emittit; quod mur tocn.
perrarò factitatur in regnis. Tis ſunt committen- Metes, .
dæ provinciæ, faſcéſque imperii aſſignandi, quos ga Minis
non alienum æs latomias in fodinas vertere co- Eros non
4 d. . — . „„ amelicos.
git, ſed rapacitati opulentia eximit, ſuppliciique,
non rapinæ, eſſe facit ſtudioſos. Ad ſuos itaà re- Ayaritia,
deunt aliqui Proconſules & provinciis, udd à Deo
in Provincias Angeli dimittuntur. Gemmas, ga- „
zämque, quam corraſere Prætores & ſupplicis, t.
ſævituri eas Angeli circumferunt. Haberemus in renda.
ferro carnificum ætatem planè auream, ſi aurei
Præſides ſupplicia imperarent. Nulla tum enim,
aut impunitas reos exolveret, aut calumnia vinci-
ret innocentes. Obærati Prætores ætatem inve- Manera-
hunt ferream, non illato ferro, ſed ſublato. Non
enim ſecurim reis imprimunt, ſed haſtam defigunt. Judex
Si delati væneant latifundia, bonorum profliga- Secc,tns
tione ex reo fit optimus; & vitæ arborem, non ex- eruditur
cultus, ſed deſertus à reo ager, ſuo olim Domino 6onari:
ſeret. Qui enim periret, niſi bonis cederet ſuis,
in rapinam Judicum rure divendito, catenas ab-
rumpit, eluditque lictorem. Ità ſecurim haſta ex-
torquet; & ſegetibus, non demeſſis, ſed dimiſſis,
vinctus vivet, cæteroqui moriturus. Projecta, ur
vides, alimenta vitæ reum ſuſtentant; quibus ſi
utatur, expirat. Unus enim Prætor eſt, qui vita
arborem conſerat. Sed, ut eà nudus tantùm Adam
veſci, fruique potuit: ita quot in quæſtionem vo-
cati ſunt tranſgreſſores, vitæ plantam comple-
ctentur, ſed nudati. Et carcerem incuſas, in fera-
rum eſſe ſaltus immutatum. Paradiſus eſt; nam
iſthic quoque innocentia, & nuditas conjungun-
tur. Cantabit iſthic quoque vacuus, non viator
coràm latrone, ſed latro, coràm judice. Si enim
latrocinium in duumvirum tranſtulerit ſicarius
graſſator eſſe deſinet; nec latro erit, quia & la-
trocinium fecit, & latronem. Ageretur latrocinio
miſer in crucem. Quem nemo in crucem arguet,
carpétque ſublatum, ſi hinc, indéque ſe non pa-
tronmis ſepiat, ſed latronibus. Ferro ſuffigi reos ar- zußuia,
Pitraris? Auro trabi defiguntur. Quod, ſi Dam- Severya,
nati & ſuis manibus in ſinum Judicum excuſſerint, a Zuds
nullis eos Rhadamantus ligno clavis infiger. Mor- is.
talium nemini ab Angelis parſum. Incinctos enim
auro, gemmiſque paludatos, quis à ſeveritate de-
flecteret? Ideò a Deo gazæ, opéſque in Admi-
niſtris iræ, rigoriſque exhibitæ; ur, eum tantum
Juſtitiæ authoratum eſſe, putarent Reges, quem
gemmæ cohoneſtant. Et pracincti circà pectora Apoc.15.
zonis aureis. Is & Prætoribus ferrum ſtringet, qui 6.
auro conſtringitur. Alioquin, ſi zonæ Præfectos
aureæ non incingunt, zonæ illos nocentium exol-
vent. Pluùs offerenti ſupplicia remittent, utque
loculos compleant, exhaurient carcerem. Cla-
mant enim, non eſt fur, qui erogat: nec latro eſt,
gui ſe deſpoliat. Turtur eſt planè, inquiunt, non
ccipiter, quem non rapere videas, ſed largiri.
Imò Anguem eſſe pronuntio, qui, ut elabatur,
dumis corium remittit. At iſta curſim effudi,
ne, ſi obærati provinciis Præſides imponantur,
omnia pecuniæ obediant. Eo curulibus clavo ſuf-
fixeramus imperantes, quòd eos conſilii pruden-
tiæque Spiritus inſidat, non Præfectos. Et re- Iſa. 1I. 2.
quieſeet ſuper eum Spiritus Domini; hoc eſt, Do-
minii eos tantum obſidet genius, quos Deus in
domi-

y Eminan
i Nmi
inncs
les eſtu
x e in
1 yiritu
eſ. 1
Eelälerur
1e Hitnu
rces ena
ſveckosel
loit . caln
iun N iid eſt,
i .
ſaain; dole
(or Sena
1 Itantis
(que Ror
heri negli
bus, in (l.
i. Aras
nonæ, fon
Rore ceel
ulo non ſi
Uimrüm ab
10Puraban
iltas beat
eck, exub
, Ecumd
Wi, Mon W
Puls cum
gue ſudjecl
Cnllarem!
en Coli i
Ne venenatu
wen olere
1 u Dren
n ayloni.
in ule dre
An n eu
unemn, ſi!
ungg facnif
lſe huebe
Miiſcve ac
ocum ager
ehlem,
ueſcunnur.
e NAreſgn
d dn ma
ntzon
. it⸗ Unclener
Uun ſelg el
Auge nuau
Fekali coln
inln conye
dnick .
igl Chmenpt
und ob
1erya
nir
c Cemer
l,on
ccke den.
erm p
ltte . .
i ſuhi
Me n Ke
g dapto ir

n lre⸗
ct
cke
honn
rhen
.
N
n N
de
miten en
,
trak
e
zi 4
aDe
hlen, 3
tenmuin m
lari
mennn
narhei.
en ine *
to. Nun
Gefam A
Pofig ,
lMonere nir
Dommo
kialis,
aendid⸗
Nhalher.
Idinid,
ſech u
ubuſ
,guiie
n Aden
onemto⸗
n onde⸗
inker
Sell;um
Onjingun
ni,
Kenim
ſcxius,
gin
I huvcin
enagret,
emr.
gitenc eif
elterii,is
ger. Mo. 4
tos ennn
etiuec⸗

AN

Gm kuim
ges, genn
relpelini
roget,
iakede
numen
enr, Clee
en O.
Aheweh
unn n
eln
1 henn
n
Nenm
nolt.
linden⸗
Nr,

Pid. 3. dominatum effinxit. Replebit eunn Spiritus timo-
ris Domini. Non ſecundim viſionem oculorum ju-
dicabit; ſed judicabit in juſtitia pauperes. Si te
Spiritus opplevit dominandi, cur regnandi capa-
citas efflatur otio, ſocordiâque diſtabeſcit? Tulit
1. Reg. 16. ergo Jamuel cornu olei, & unxit eum, & directus

33. eſt Spiritus Domini à die illa in David; & dein-

ceps. Vides, ut imperandi capacitas cum oleo
deſtillerur? Quàâ ergo vecordiâ eliſurum Gigan-
tes Spiritum elidemus, roburque in urbes, &
arces evaſurum, aut ſegnitie infringi, aut cor-
rumpi patiemur incurià?
Diu, inquies, regnavi, méque à curis abripit
ſenectus, elumbem, laſſamque judiciis. Quamdiù
licuit, cauſis interfui; jam mihi adſum, præſum-
Ppiéatore: que mihi. Neque enim par jam eſſem imperio.
leabdicene Si irà eſt, conclamatum eſt regnum. Spernéêris
1 ger⸗, enim; Solem ſiquidem nemo reſpicit occidentem.
diſateſ. Quot Senatores, tot erunt in aula Reguhi, quos
, tyrannis efferabit in regulos. Suſpicio tantùm
(quæ Romanorum animis inceſſit) inferiora Su-
peris negligi, nec mortalia curæ eſſe immortali-
bus, in cultum eos rerum penè omnium defle-
xit. Aras enim mucori, peſtilentiæ, febri, po-
monæ, floræ, cloacinæ poſuere; adeò ut major
Romæ cœhtum populus, quàm hominum eſſet,
nullo non ſibi genios, Deôſque adoptante. Tot
mmirùm abortitur numina, una Numinis, ut
falsò putabant, negligentia. Divinitas enim, quam
ſterilitas beatram facit, niſt humana credatur am-
plecti, exuberat in Deos; &, quia ſola ſe frui-
tur, ſecumgue eſt, multiplex fit, hoc eſt, mini-
ma, non muka, nec multiplex, ſed nulla eſt. Ita
prorſus cum Rege agitur, quem unum niſi re-
goare ſubjecti putent, in propiorem ſibi quiſque
Conſularem inclinat, ſpretôque Principe, Præ-
torem colit pro Rege. Maluere Babylonii Nu-
men venenatum, ſed ſpirans, & præſens, quam
Jovem colere ſeu ſaxeum, ſeu inaſpectabilem.
Dan. 14. Et erat Draco magnus in loco illo, & colebant
22. eum Babylonii. Et dixit Rex Danieli: Ecce nunc
non potes dicere, quia iſte non ſit Deus vivens:
adora ergo eum. Placet & Draco, litaturque
Serpenti, ſi ſe ſpectandum præbeat, criſtaâſque
ſurrigat ſacrificulis. A regendo Rex dicitur; qui
ſuis ſi ſe latebris abdat, omnibus inacceſſus, im-
perviuſque accedenti, is pro Domino excoletur,
quo cum agere licet, quémque aditu, congreſſũ-
que facilem, ſuæ quaſi navigationis portum,
nanciſcuntur. Cynoſuræ, non Lunæ, Solive Nau-
tæ, vectoréſque ſacrificant. Illud enim Sidus eſt,
quod cùm magnetem in ſe convertat, & evitan-
das Syrtes commonſtrat, & quem teneamus por-
tum, indigitat. Splendidior, præſtantiôrque Sol,
Fr au. quàm ſtella eſt. Verùm cum obverſa Soli torpear,
ſftupeätque nautica pyxis, ad quam Navigiorum
Oneſuara. ſe curſus conformat, agitetur verò, vigeâtque in
borealem converſa plagam, afflata ſidere, &
circumacta: ſeptem Nautæ triones obſervant,
plagâ contemptà meridionali. Stella, inquam,
non Sol, obſervatur à Nautis, quia nunquaàm oc-
cidit Cynoſura, ſuæ brevitate vertiginis plenè
nunquàm demerſa. Principem eum reputant Ci-
ves, non quem corona cohoneſtat, ſed cui libel-
los offerunt ſupplices. Neque enim metalla, ſed
beneficia ſuſpicimus: & Aratorum Ægyptiorum
more, pluùs Nilum, quàm Cœlum, obſervamus,

XX.

7

leeg. Eu. ſi ſata fluvio irrigentur. Quam utcunque pro-

darlig. baſſe conſuetudinem videtur Chriſtus „ Cùm an-
Superi MOnam, potionémque in ſuum corpus, cruorém-
asdie em. que ſuum grandi metamorphoſi convertit: iis ſci-
ner. licèt in tantam Numinis, penè dixerim, affinita-
tem adſcitis, quibus juvamur maximè, potiſſi-

De Cyro Rege. Cap. XVII.

mũúmque innutrimur. Nam gemmarum ſeie ni-
tore occulere potuifſet; potuiſſet auri ſe quoque ,rompius
Palliare pallore. Verùm, cùm his & rariores uta- 93udêo hos

143

Zelus ani⸗-
marum ſet

mmur, & rarius, excipiendo, exhibendéque Nu-’

mini ea funt ſublecta, quorum & crebrior uſus .
eſt, & ſalubrior. Ur Imperartes ſcilicèt mone- Wra.
rentur, ea coli impenſias, propiorâque haberi „em He-
Deo, quibus mortales copioſius, opportuniuſ- brai fuſi-
que fovemur. Suam proinde Principes concidiſle terafrein-
authoritatem exiſtiment, ubi ſe accedentium con-
ſpectibus, votiſque ſubduxerint. Itaà Moſis cum Epiſtopi
Deo mora Hebræos conſternavir, ur, cùm ſe 7dam ne-
„ . —LIJ. ceſſaria
Duce deſtitui cenſerent, nec bruto ſubdi refuge- bilſentia.
rint, tanta illos inceſlerat cupido videndi, fruen-
dique Ductoris. Surge, fac nobis Deos, qui nos Exo. 32. .
præcedant. Moyſi enim huic viro, qui nos eduxit
de terra Koypti, ignoramus, quid acciderit. Si à
ſe porrò ſubjecti ſeduci Principem, nec commer-
cio Numinis patiuntur, deſciſcuntque ab eo quo-
que, cui libertatem referebant acceptam: Quid
de te agent, à quo non ſe ſervitutis exemptos
jugo, ſed oppreſſos meminerunt? quem ſciunt
non in montem à Deo ſevocatum, ut tabulas re-
ferat, ſed in convallem à voluptate queruntur
deturbatum, ut naufragium inde concitet regno?
Deliteſcenti Moſi Proſtantem Vitulum prætule-
re, & duci pecus; adeò Præſentià Ducis demul-
cemur, abſentidque torquemur. Quod tibi non
præferent pecus, quem inertia „ non divinitas, à
cauſis forôque revocat? Si moram in Moſe men-
ſtruam, pileatum Vulgus non tulit: ſemeſtre,
annuumque fui Principis otium plebs feret cate-
nata? Sedenim, meam ſenex valerudinem curo.
Quid ſi te à curia juvenem, aut Diana in ſaltus,
aut in ſaltationes Venus abducat? Nec canities
ſine cenſura ferias agit? Marceſcentem qui te ca-
nes allatrabunt, cui nec rugæ patrocinantur, nec
cani? Dabitürne libidini, quod imbecillitati non
datur. Tutòô Senex non interquieſcit; Et tutò Ju-
venis diſtabeſcet, diffluétque ſegnitie? Senectu-
tem confoveo meam. Octogenario major Moy-
ſes, ut à ſubſelliis abfuit, bovem ſibi ſuſſecere
ſubjecti, quem colerent. Nulla imperanti vacatio
datur, nec ulla eſt Conſulis purpura emerita.
Aut audi, aut imperio tete abdica. Nam regnum
retinere, nec regnare velle, delirantis eſt, non
ſeneſcentis.
Age; quid te à curis avocat Reipublicæ? Im- XXI.
becillitas? Eà ſe quoque Samuél præpediri cen-
ſuit, quin in rem publicam incumberet. Ergo,
ingraveſcente ætate, pro ſe Præſides renuntiavit
Abiam & Joëlem filios ſuos, ſibi deinceps bonus
ſenex victurus. Factum eſt autem, cuùm ſenuiſſet 1. Reg. 8.
Samueël, poſuit filios ſuos judices in Iſrael. At 1.
quàm tum ille falſus animi, ſuique inſcius fuit! „igig em.
Quam ſe ſubindè ſirenuè geſſit, quòtque ſeſe ge- ⸗
ſtis, editiſque facinoribus inſignivit! Regnaturi, rur.
regnique leges condidit. Saülem inunxit. Eum non aldi.
mox arguit. In Amalecitas deinde illum ſubmi- H
ſit; comumacem regno mulctavit; ſuis Agagum r
manibus membratim concidit. Davidem Saüli paiamus.
ſuffecit in regno. Lictores, Tyrannumque hym- Ftan ,.
nis compeſcuit. Plura denique, principatu poſi- veat.
to, quàm imto, ſui monumenta roboris, arimi- Rex regas
que reliquit. Suas adeò vires non norunt Senes, „e ſ.
quos id ætatis, vigoriſque navale delectat, quum Saverior
eos Euxino tranſmittendo, infringendiſque Ocea- "vigiles,
ni decumanis pares videas, ſi ſe in mare iterùm Qui Se
propellant & littore. Ociùs ſe dedunt inertiæ, ad asbester
Veſpaſiani non furdaſtri oraculum, ſed ſurdi. Senes infu-
Aiebat nimirum, & Senex & Cæſar, virum opor-stt
tere Principem ſtantem mori; hoc eſt, agentem
debere Cæſarem animam agere imperantem.
. Otium

144 Oliva in Eſdram.

Otium enim, ut plebeium non dedecet, ità re-
gnantem infamat. Nunquàm Laurus, Oleâque
non virent, cùm pleræque plantarum in hyber-
nis ferientur, omni frondium onere, pompque
proj ctis. Quæ enim coronam arbores nectunt,
virore eæ ſuo edocent coronatos, nunquàm licere
Regibus feriari. Ut hyems ſenectus ſit; tam te
vigere decet corrugatum, quàm tempeſtate vi-
ret Laurus ſfrigentiſſimà. Caneſcit illa nivibus,
& interviret. Evirere oportet te, canum, ſed Cæ-
ſarem. Cùm præſertim non jaciendum tibi ſit
vallum, non excubandum aperto ſub Jove ſit,
nec ſit ſcuto hoſtis repellendus. Nutu admini-
ſtrabis imperium. Somno quoque adminiſtratur,
inquies, ſi omnia in tuto ſint. At concuſſo, nu-
tantique regno, non opem nutus, ſed interitum
afferet. Vis vi repellitur, & ubi intumuere Pro-
vinciæ, non illæ ſupercilio Senis deferveſcent.
Conquieſcent imoverò in malaciam conſtratæ
quovis imperantis motu, nutúve.
An unquâàm ità regna fluctuant, quàm cùm
recoctum à muhiere pertæſi Senem, novum ſibi
principem primores imponunt? Nihil, hac gra-
authoritas vius procellaà, quaſſare conſuevit imperia. Haâc
lrcmorni. Iirasl calamitate conflictabatur: hacque Hiero-
ſolymis concuſſione Davidis regia nutabat. Nec

XXII.

Davidis

Rezum externo regnum hoſte oppugnabatur, ſed dome-
Bnte. ſtico, & inteſtino bello lacerabatur. Davide inſ-

cio, regnaturum ſe eſſe dixerat Adonias. Et
3. Reg. I.7— ſermo ejus oum Joab filio Sarviæ, & cum Abiathar
Sacerdote. Immolatis ergo, inquit, arietibus & vi-
tulis, vocavit univerſos fratres ſuos, filios KRegis.
Nihil id temporis Davide ſegnius, frigidiuſque.
Nullis jam tunicis regelari poterant carioſa Re-
gis, non jam membra, ſed ofſa exucca, exan-
guidque. Quieſcebat proindè Princeps cum Abi-
ſag adoleſcentularum ſui temporis longè pulcher-
§. David. rimd, nullo Veneris ſenſu. Adeò vigor ille refri-
xerat, Gigantum dudùm terror, hoſliumque de-
bellator. Conglaciato itaà Rege, torpentéque,
quis non putet rerum, regnique aut potitum A-
doniam jam eſſe, aut nullo negotio poriturum?
Epiſcopbi Imô nullo negotio tanta belli moles diſſolverur.
ddentia Diſlolvetur? Et quiſnam filio Regis hinc à Joa-
Perudtte: bo, indè Abiathare in ſ i erecto collu-
bem regni erecto collu
Rer audia Ctetur? Quibus ferocia compeſcetur copiis? Quo
& regat duce Princeps reprimetur? Quâ vi vis repelletur,

e Te- ſi jam regnat Adonias? Dixit itaque Nathan ad
Iibid. 1i. Bethſabee Num audiſti, quòd regnaverit Ado-

nias hilius Haggith * Nunc ergo ſalva animam
ttuam, filiique tui Salomonis. An non ità omnia
occupavit incendium, ut jam nihil ſit in imperio
reliquum? Nec Euphrates flammam reſtingue-
ret. Nec ſuis Kerxes phalangibus opprimeret con-
juratos. Falleris: Incendium ſitul reſtinguetur.
Sine armis delebuntur perduelles. Dixit Rex
Pid. 32. David⸗ Vocate mihi Sadoch Nacerdotem, & Na-
than Prophetam. Qui cùm ingreſſi fuiſſent coràm
Rege, dixit ad eos: Imponite Salomonem RKlium
meum ſuper mulam meam, & ducite eum in Gi-
hon, atque dicetis Vivat Rex Salomon. Paruere
principi Nathan & Sadoch, à quo ut inunctus eſt
Salomon, dixit omnis populus: Vivat Rex Nalor.
Mon. Et aſcendit univerſa multitudo poſt eum.
Libet exclamare: Una Davidis mula Trojani
Portenta equi aut renovavit, aut anteceſſit. Sed
illo intercidit Ilium, hâc Iſralis ſtetit imperium.
Quamùm ille armorum, flammarúmque profu-
dit, ut unam deleret urbem 1 Haæc ut regnum
Pareret Salomoni, ne unam quidem ſicam effu-
dit. Perexiguâ olei defuſione tantum deſedit in-
cendium; Et unius clangore tubæ è ſepulchro
emerſit imperium, toôtque conſepultæ prodiere

urbes in meliorem formam, ſpeciémque repara-
tæ. Succlamabant olim Aſſyrii: Una mulier He-
bræa fecit confuſionem in domo Regis Nabuchodo- Judizhri4
noſor. Abſit invidia verbo, nauſeâque. Una re-“
ghum mula ab interitu vindicavit. Tantum vox
una Regis poteſt non Senis modè, ſed torpentis,
ac præmortui. Poreſt, mihi crede, una Principis
comploſio, quod Prætorum nequicquàm arietes,
baliſiæque tentarent. Unum aquæ dolium nec
Milo efferret Crotoniates. Una verò in mari
Fœmina, ſi tantiſper mergatur, aquarum ſuprà Agua ii
ſe moles, montéſque feret non infracta. Non S
enim in ſuo oneroſa ſunt centro, graviâque ele- ²4Nate
menta. Si iis imponatur imperium, quos Deus
imperare non juſſit, quéôsque ſpiritu princi-
pum non informavit ad regnum, eos pagus
unus deterer, elidétque, eo quamvis ferendo vires
omnes, nervéſque contendant. Provinciis Princeps
innumeris non laſſabitur, earum quin admini-
ſtratione reſpirabit. In ſuo tum enim centro re-
quieſcit imperium, quùm ſuum ſuprà Principem
incumbir. A quo ſi in alienos tranſponatur hu-
meros, ferentem obteret, & opprimendo detere-
tur. Adoniam fortiùs David, quàm Gohamop-
preſſit. Sed in Gigantem pugnavit ſaxo, fund,
& telo demum lapſantis in ſuo cruore hoſtis abu-
ſus. Ad aram à throno impulit Adomiam, mula
filio circumlato. Jam diurnus Adonias Princeps
precario vitam ſpiritu trahet, de Rege exul. E-
vigilent à ſua Reges deſidia, ſeſéque Principes
norint. Evigilent Eccleſiæ Præſules, ac Cœno-
biorum Præſides, ſuumque robur recognoſcant.
Poſſunt carioſi & tabidi, quod integri, armati-
que Prætores non poſſunt. Quatuor, ut & Ro-
manorum Annalibus hauſimus, filios, filias quin-
que, tantam domum, tantäſque clientelas Ap-
pius regebat & Senex, & coœcus. Tenebat non
modè, ut ille perſcripfit, authoritatem, ſed etiam
imperium in ſuos. Extimebatur à ſervis, coleba-
tur à liberis, amabatur ab omnibus. Vigebat in eerker-
illa domo mos patrius, & vetus diſciplina. Ni-
mirùm Romanus Heros animum non laxaverat
ſenio, nec ſenectuti aut lippitudine, aut carie
ſuccubuerat. Ità domum, familiâmque Senes
quoque tuentur, ſi jus ſuum ſenectus retinet, ſi
null mancipatur, ſi ad uſque ſpiritum ultimum
& ſeipſam defendit, & dominatur in ſuos. Id
Romæ præſtitit Senex in ſumma morum corrup-
tela, ſummque licentia dignitatum, quibus fili,
nepotéſque præpollebant. Quid tu ages nec ocu-
lis deſtitutus, & inſtructus ſceptro, ſi ſcipione
Appius novo quaſi Scipione utebatur, non ſub-
ruendæ Carthagini, ſed domui conſervandæ?
Nemo utinàm Regum non intueatur Appium.
Imperantium in ſe oculos omnium coœcus Cenſor
convertit. Et ne aliquando lippeſcant Principes,
aſpiciant caligantem. Unius lippitudo Conſularis
Regum ommum benè oculis conſulet. Intuemi-
ni quid, fracto corpore, animus poſſit non in-
fractus. Obſequebantur occocato Romani Sena-
tus quatuor Lumina, & quibus Reſpublica viris,
pro oculis, utebatur, eos cœcus manuducebat.
Cujus ego recordatione, non tam exemphi, quàm
miraculi, à meo me abripi propoſito vel patior;
vel nequicquàm obluctor. Cogor, vel invitus à
Cyri regia in privatorum digredi ædes, ut, quàm
acri forté ſtylo hortatus ſum Principes, ut in ſuas
quiſque urbes incumbant, eodem Patresſamilias
impellam, quos nulla aut ætas, aut cura & pro-
curatione domeſticæ avocare ſeu poteſt, ſeu de-
bet, diſciplinæ. Primam hanc in me feret excur-
fionem Lector, ut ſpero, precérque, non invi-

tus.
OMNIA

Pymctpea
umn,
tet: C 1
on tam
Ninn
ſuodan

Narfimus
Peid vel
6 letant ſenti
(is lei
ſeencſaue ete
olu inurie

Inemum? M.

emn er le g

inn polre
Agumr, &
1ghs glob
pneun, di
neblimuli
Glli pila p
1l clade, an
ülbenosign
ur, hecli
Opteret eat
Koblkemciz,
Ilbers, Vi

eu ſl bigne
.

lbern ſold
1t Al,te dicam
Ann hmllis
:ſeneimane
4 Undem ili re
le Abes
0e ſcechenn
ele weiſe
nnur. Dee
Penollitiz
unmeg & m
Enn, Nec te

leper
lier R.
uckl i
uk. le
ine

idle ee d
Aun Den
in prne⸗
eos Nag
ehch ni
isbire
in it⸗
ncenndr.
Urinien
nanut he.
ocene⸗
Gdneno
10, hud
ebalisidr.
nam, und
is hiiny
e ell l.
e Pije
ACEN.
cognlen.
i, unt⸗
„ue N-
flusui⸗
encle A
erlur non
hn, Eletam

n,ehr

Viebai

ia⸗ N“
n laxan
, al an⸗
nbe E
leintt,
n Clinum
nlr d
umn.
guibu
,tec bol⸗
ſſiipione
, nonſ⸗
erande!
Minn
eCs (oot
. lowen.
It von I.
Gmnidenn
bharit⸗
Crdlledi
el endi
4 prins
vngin
, u
caliii
ua .
elus
geteton⸗
on inft
.

Ml

De Cyro Rege. Cap. XVIII. 145

OMNIA regna terræ dedit mi-

hi Dominus Deus cœli. I. Ejdr.
I. 2.

C APUT XVIII.

UT' ſua à Deo ſibi tradita regna curare
Principes decet, id ſuam quiſque do-
mum, familiàmque adminiſtret opor-
tet: Cùm præſertim, non membra Re-
gum ſint urbes, ſed eorum quodam-
mod tunicæ; liberi vero, & uxores,
non tam membra Patrumfamilias ſint,
quàm una cum illis caro, & anima
quodam modo una.

Kariunu in Principes, ſi & vaſtiſſimo im-

perio vel pagum unum neglexerint, deo-

Patrefa- neratä penitùs ſubjectorum curà in Prætores.

wilias ſi-

lios & ſer⸗

Quis jam ferat nepotes, & liberos in ſervos, li-

vusregant. Dertoôſque excuti à parentibus, ſinuum tanquàm

Fliorums
educatige

ondus inutile, mentidmque craſſamen, & ſe-
dimentum? Minori conatu tormenta bellica fer-
reum ex ſe globum explodunt, cùm nitrati
cruciatu pulveris & in abortum ſui pigneris
adiguntur, & in ſtragem urgentur mœnium,
à quibus globus excipiatur, quàm à ſe filios
proſiciant, diſplodântque Genitores. Sed glabo
quàm abſimili caſu! Nam tormentaria in murum
diſcuſſa pila pianas, muréôſque labefactat, ſui
nulla clade, aut certè permodicâ. Abjecta verò
in libertos pignora, non contunduntur, ſed quaſ-
ſantur, fractaâque difflantur in cinerem. Ut dicere
propterea liceat, naſcendo Pilam viperam eſſe,
ſed obftetricis, non parentis. Abjectis veròô in ſer-
vos liberis, Viperas patres eſſe, non liberto-

Bembardæ, rum, ſed pignorum. Nam ſervi in quorum tu-

Servi fre- telam liberos abjicimus, itaà inmterduùm magiſterio .

atiu convaleſcunt, ut non pileum tantùm, ſed pe-
non ofnia plum quoque invadant, liberorum inſtitutione
e .. non liberti ſolum futuri, ſed Dominorum do-
Rex regat. hini, ne dicam Numina. Liberis verò diuturnaâ
S cum famulis aſſuetudine mores affricantur ſer-
nes eem. Viles: ſensimque indolem hi exuunt Senatoriam,

mittenda tumorem illi verò induunt Conſularem.

libert. is .

Hinc
ille in ædibus imperantium lacrimæ, querela-
que ſubjectorum, obſequendum ſcilicèt famu-
lis eſſe vociferantium, quibus Principes fa-
mulentur. Puerorum enim animis, tan-
quàm emollitis ceris ſui itaà effigiem imprimunt
formatores & magiſtri, ut eradi vernile ſimu-
lacrum, nec telo deinceps poſſit, nec ſceptro.
Verùm illati ſolio Principes lineamenta retinent,
quibus eos conſignavere præceprores, non à pa-
rentibus aut Stagirà arceſſiti, aut Athenis evo-
cati, aut deduéti Spartà, ſed obvi, domeſti-
cique, nulla planè exaſciati dolabrà, impoſiti
filis. Adeò nihil eſt parentibus liberis vilius,
quos in ſemitarios traſiciunt formatores, quuùm
nihil domi habeant, non peregrinum, magnéque
ſumptu conductum, uno excepto filiorum, ut ità
dixerim, Phidia. Unus tot & Regibus, Alexandro
Ariſtotelem conquiſivit, arceſſiitque Philippus.
Unus inter Cæſares Theodoſius, & Romano Pon-
tifice inſtitutorem Honorio, Arcadiéque filiis effla-
gitavit Arſenium. Exputandis, percolendiſque
plantis advocamus villicos, vel ex Arcadia. Sui
Ethic. Comment. Tom. III.

—

ſatellites corporis & Rhetia Itali, lberi ex Burgun-
dia, & Scotia Galli evocant, popularem pertæſi
militem, quamvis non ſegniorem externo. So-
la hberorum negligitur mens in tanta horti,
atriique cultura, curâäque. Noſirum ſtipamus,
ſepimuſque latus, non peregrino tantum, ſed
ignoti oris orbiſque ſatellite. Filiorum animos
efformandos, an verò deformandos * tradimus
truncis, atque ſtipitibus, ſi conterranei, & cli-
entes ſint. Equum filio Thracem compara-
mus. Præceptorem domo illi expromimus. Adeò,
quà ille deſultet agilirate, intereſt noſtra, non
quibus moribus informetur. Conſulturi ſtabulo
in varias noti, ignotique Mundi partes ſub-
mittimus ſervos, nec Diogenis laternâ, ſed au-
reo circumlato candelabro, haud hominem fi-
lio, ſed Aſturconem quæremus. Nullæ exti-
mentur impenſæ, ut obeſis clunibus, ut lato
Pectore, ut modica cervice, ut caud, criné-
que promiſſis, ut brevibus auribus, ut penè ſtri-
goſis equum cruribus filio conquiramus. Si ve-
r effingendo filii animo conquirendus Magi-
ſter ſit, ſubducendis rarionibus, numeriſque
ineundis nec par fuerit Euclides 3 ità viatici .
ſtipendiique in octuſſes nummi, aſſéſque in
ſemiſſes, trientéſque dividentur. Et non pudet
ſocordiæ! Si horto ſufficiendus ſit Canis, à
quo fures propellantur, in Britanniam navi-
gamus, nec Oceani minas reveriti, nec enor-
mitate deterriti impenſarum, quas non tam
belluæz, quàm itineris causd facimus perin-
commodi, & ſumptuoſi. Nec unus aditur pa-
gus, ut unus ex remotiſſimis naturæ finibus ca-
nis avehatur. Is verò enploratur, & deligi-
tur ampliſſimi corporis, vaſlique latratus,
nec villi mitioris; qui ut auditu, itaà conſpe-
ctu maleficum terreat, non ità tamen eflfe-
rus, ut emptorem invadat, nec ità mitis & ci-
cur, ut furi quoque aduletur. Adduci ſeverum
volumus, ut nonnunquàm etiam in ſervos con-
tueatur iratiuùs, ſemper verò excandefſcat in ex-
teros. Quem obeſum, non ſtrigoſum decre-
vimus eſſe oportere, cùm non damis eum, cer-
viſque conſectandis, ſed horto, villæque ſi-

mus præfecturi. Quæ omnia quùm exactiſſimè De Cani.

de cane ſervis præſcripſerimus, ab eo intubi,

es majoß

ura, qitdne

braſſicæque ſervabuntur. Cumque in has pro- de Peda-=
labamur ineptias & impenſas, ut oleribus præ- Sogi.

ficiatur excubitor; Præfectum Filio damus
nullis penitùs conditiombus, notiſve ſuble-
Aum. Quis enim Britanniam adit, ut flo-
rentiſſima olim ex Inſula prabum Magiſtrum
liberis deduceret, unde acrem in hortum mo-
loſſum avevit armillatum? Quis totam circum-
vectus eſit Græciam, ut quemadmodùm è
Theſſalia equum, ità Philoſophum ex Attica ad-
veheret filio? Mancipamtur, penè dinerim, man-
cipiis liberi, eorümque configendis moribus,
imbuendâque indole is optimus habetur, qui
vilius vemt. Quanti ſtaturus ſit pædagogus,

non quanti ſit, obſervatur. Præferretur Ne-

ſtori Polyphemus, ſi uno is minus triobolo
quàm ille, conduceretur. Non enim mores at-
tendimus, ſed impenſam. Cyclopem proin-
dè, quaàm inviſum ſingularitas luminis facit,
tam eum gratioſum redderer vilitas , infamiâ-
que mercedulæ. Uno tantàùm inftruitur ocu-
lo? Sed uno quoque aureo obolo in menſes
ſingulos expletur. Corlo eum facimus parem,
dicimuſque in ejus potiſſimum fronte diluxiſ-
ſe, quòd uno tantùm jubare fulguriar. Afſira
ſunt, ſi plura ſunt lamina. Ubi vero unicum
N efful-

.

146

effulgurat lmen, Sol eò intulit diem. In quas
verborum delicias raritzs nos impellit, non lu-
minis, jed ſtipendii. Non modò non illndi-
mus lippitudini, ſed eam tenuitate lucis aſtris
præferimus, ipséoque cum Sole compomimnus.
Adeò in educatione liberorum ſordeſcimus, ut
luſcioſo adulemur, ſi ur rotum non explicat
in Solem oculum, ità crumenam non pem-
tuùs erugat repoſcendæ, hauriendæque mer-
cedi. Vidi ego non ſine ſtomacho in forum
Adoleſcentes „ inque palæſtramm à pædagogis
tam obſoletis, luridiſque deduci, ut eos ad pa-
