dium cura, luxuſque. 4. 1
KErumna proficiunt Principes. 43. 2
Etas non attendenda. 129. 1I
Eterna tantùm. 191. I. & Ibid. & 216. I. & 2.

Vide Intentio recta.

Eterna tantùm curanda. 148. 2
Eterna tantùm ubique. 218. 1
Eternorum cura. 205. 1

Eternorum oblivio in deliciis ſemper noxiis. 60. 1
Eternorum duntaxat cura ſit curæ. 217.2
Fternorum recordatio & fides, Tribulationis reme-
dium. . Ibid.
Miternitas calamitatis antidotus. Ibid.
Mternitatis Candidati temporalium curam abdicent.
216. 1

Etna mons. 91.2

Affabiliras. 82. 2. & 124. 2. & 127. 1I. & 186.2
Vide Humilitas.
Affabilitas & facilitas major in Regibus, quàm in

Prætoribus. 82. 2
Affabilitas erga inopes. 201. 2
Africa. 166. 1

Africa rores excoquit in ceraſtas. Arabia rores co-

quit in balſama. 181.2
Agar rebellat à Sara. 182. 1
Ager pro bacca plantam reponit. 98. 2

S. Agnes Martyr, & Agnes Imperatrix ut Mundo
illuſerint. 223. 2
Agnes Imperatrix in toro pſallebat. Ibid.
Alchymia & Luxuria Feliciratem perdunt Digni-

tatum. 133. I
Aleatorum convicia. 155. 2
Aleatorum ſermo impudicus. Ibid.
Alexander heluo Regnorum. 96.2
Alexandri ambitio inexplebilis. Ibid.
Alexandri rapacitas cum Oceano comparatur. Ibid.
Alexandri Ambitio palliatur oraculis. 19. 1
Alexandri Macedonis faſtus. 87. 2
Ambitio. 103. I. & 166. I. & 186. 2. & 217. I.

Vide Jactatio & Aula.
Ambiaio inexplebilis.

96. I. & 97. 1. & 103. 1

Ambitio Alexandri inexplebilis. 96. 2
Ambitio prodiga patrimonii. 115. 2
Ambitio ſancta. 121. 2

Vide Humilitas.

Ambitio audaciſſimum vitiorum eſt. Opprimit, niſi

prematur. 120.2
Ambitio amburit & congelat. 166. 2
Ambitio graditur per fallacias. 177. 1I
Ambitio quàm noxia. 187. 1
Vide Ahſalon.
Amethyſius telluris impatiens, ut maturuit. 18 5. 1
Amicitia vera. 188.2
Amicitia impiorum vitanda. 203. 2
Amicitiæ impiorum. 233. 2

Amicitiæ impiorum, commerciâque vitanda. 204. I

Amnon & Abſalon. 26. 1
Amnon Davidis filius jugulatur à Fratre. Ibid.
Amor verus. 185. 2
Amor ia Deum. 200. 2
Amor in Deum rarus. 204. 2
Amor mortiſficationis. 5 212.1

Angelus Raphaél a Deo dirigitur vel in parvis re-
bus. 134. 1
Angeli & Templo egrediuntur armati. 5F. 2
Angeli poſt epulas in Abrahamum blandiores. 89. 2
Aniems Tibure Academia eſt imperandi. 119. 1I

Anima etiam Chriſtiana Chriſto interdum non ape-
xit. 64. 2
Ethic. Comment. Tom. III.

Animarum zelus. Vide Zelus.
Animi ingrati tabo exeduntur, Lib rti pin uiores. 89.2
Animi humani fretum conquieſcit cala iratum tur-
binibus. 1ĩ107. T
Animi ignobilitas nunquàm largitur, quin foœneretur-
1986. 2 HDM
Animorum pomaria non Auſtro, ſed Aquilone foe-
cundantur. 88. 1
Anna uno grata pro filio. 97. TI
Anna in Deum & erga filium liberallis. 25v 1. I
Antidotis utimur peregrinis, cur exteris non item

Satrapis utamur?. 74. I
Antiquorum ſubdolæ in bello pactiones. 29. 2
Antiſtitis ædes, familiâque honeſtiſſima. 159.
Vide Eccleſiaſtici. D
Antiſtitum quæ ſint curæ, quæve Opes. 163. 1
Antrum maleficæ quam Saül conſulebat. 22.2

Apes in Leone ſimulacrum Principis honorarunt. 50. 1
Apoſtatæ. 18.2
Apoſtoli à Chriſto lavantur in cœna. 22 I. I
Appellationes non irritent, ſed flectant Gubernantes.

Adqua in mari non gravar. 144. 2
Aquæ luſtralhs crater ab Ephebis obſeſſus faces ef-
fundit. 22 5. I
Arabia felx. 182. r

. .— „ . AH 12
Arabia rores coquit in balſlama. Rores excoquit Afri

ca in ceraſtas. 18 1. 2
Arbor. 102. 2.
Arbor imago Aulæ. 90. 2
Arbores ſuam cariem enutriunt. Ibid.
Arbor prodeſt Publicano. 200. 2

Arca pudoris quàm ſit Noëmi Arcæ diſſimilis. 12. I.
Arcam quàm impensè coluerit Urias. 4. 2
Archidiaconi & Parochi quinam ſublegi debeant.
163. 2
Arma allegor. I. 2. & 4. 2. & 200. I
Arma veriora. 5. I. & 6. I. & 6. 2
Armamentarium Imperä, Templum eſt. 2. I
Arrogantia. 45. I. & & . 2. & 100. I. & 102. I
103. I. & 109. 2. & 116. I. & 205. 2.
Vide Superbia.
Artogantia & ſuperbia Tribulationum fons. 173. 1I
Arrogantia diſcat non præſumere omnia. 99. 2

Arrogantes. 50O. 2. & 102. 2. & 107. 2
Arrogantes & Glorioſi. II4. T
Aſclepiades. 256. 1
Aſſeclæ Principum Cupidines ſunt, ſed oculati. 9. 2.
Aſtrologi ſugillantur. 56. 2
Avaritia. 3 5. I. & 91. I. & 126. I. & 142. 2.

& 200. I. & 252. I
Avaritia Conſalemtis, durities Audit ris, & Ablſol-
ventis facilitas, corrumpunt Canonum fidem, Va-
umque ſanctimoniam. 335. 2
Avaritia Giezi perſceleſta. 2.] I
Avaritia & Rationes privatæ abſint à ſeveritate. 87. I.

Avaritia victa ab Aulico impinguato. G. 2
Avaritia & Ambitio inexplebilis. 96. 1
Avafitia & Ambitio ſine ſatie. 97. I. & 98. 2₰
Avaritia ſcelerum radix., 20I. 2
Avaritia libidinem parit. 203. 2
Avaritia dedecet Eccleſiaſticos. 170.2
Avaritia luxuriæ Cauſa. 204. I
Avaritia Judicum. 141. 1

Avaritiæ Servorum & Aulicorum invigilent Domi-
ni. 157. Z

Aucupia Regiarum & Aularum. III. T
Aves ſuperbæ. 94. I
Aula quam noxia Religioſis. 36. I
Aula verè ſancta Prælatorum. 162. 1
Aulæ damna. . 191.2
Aulæ incertiſſimum, variumque ſtadium. 1II5. 1
a 2 Auhicus

Index

Aulicus verus. 74. 2. & 95. 2
Auhicus verus laborat & filet. 1II4. 1
Auhicus non promotus. 32. I. & 102. I. & 18 5.1. & 191. 2
Außcus non promotus ad ſumma. 103.2
Aulicus non promotus, ſi querelis ſe abſtineat. 104. 1
Auhlicus non promotus debet Dei voluntati confor-

mari. 212. 2
Aulicus dignus non promotus. 184. 1
Aulicus verus & probus. 18 5. 1

. . ⸗ . „ 4 . 1.
Aulicus à ſuæ Conſcio originis, Authoréque digni

tatis aufugiet. 94. 1
Aulicus modeſtus. 96. I. & 109. 2
Aulicus vilis. 106.2
Aulicus ad ſumma non evectus. 120. I

Aulici iniqui non rarò præ optimis audiuntur. 8. 2
Aulici probi. 181. 2
Aulici probi audiendi. 8. 1
Aulici probi nihil detrectant. . 121. 2
Auhici probi, & Conſiliari bomi exaltandi. 183. 1
Aulici miſeri. 32. I. & 2. & 33. I. & 33. 2. & 11I. I.
& 113. I. & 173. 2. & 175.2 & 185.2. & 186. 1.
Aulici, ut profuerint, dimittuntur. 32. 1
Aulici grati. 184. 1
Aulici grati ſint. 87. 2. & 94. 2
Aulici ingrati. 88. 1. & 88. 2. & 94.1. & 182. 2.
& 185. I. & 186. 2. & 189. 1. & 213. 2
Aulici frænandi. 34. I. & 36. 2. & 79. 2. & 89. 2.
& 90. 1. & 91. I. & 100. 2. & 130. I. & 133.2.
& 13 F. I. & 182. 2. & 187. 1. & 187. 2
Auhci non modeſti frænandi. 37. 2
Aulici viliores rarò evehuntur, quamvis optimi. 33. 1
Aulici viliores cur exoſi, Dictatoribus novis. Ibid.
Aulici viliores inexæpleti, niſi throno inferantur. 103. 1
Aulici viliores non ſuæ ſint immemores caſæ. 106. 2

Aulici viliores minus grati. 213.2
Aulici expleti recalcitrant. 88. 2
Aulicis providendum, ſed non mimis. 89. 2

Aulici Vultures Regum ſunt. Altorem depaſcuntur

ſuum. 90. 2
Auhici non nimis impinguandi. 91. 1
Aulici dici haberique hirudines poſſunt Dominum
dimiſſuri, ſi explentur. Ibid.

Aulici veri. 92. 2. & 93. I. & 94. 2. & 98. 2.
& 104. I. & 184. I.

Aulico ingrato nihil ferocius. 90. 1
Aulicorum phithiſis non macies, ſed abdomen eſt,
& arvina. 89. 2
Auhici nobiliores parcioribus ſtipendiis explentur. 98. 1
Aulici viliores ſine ſatie. Ibid.
Aulici veri non explebiles. 99. 1

Aulici arrogantes. . 100. 1
Aulicorum improborum infrænanda potentia. 100. 2
Anlici boni exoſi. 101. 1
Aulici non promoti Perſecutores Juſtorum. Ibid.
Aulici inexplebiles diſcant modeſtiam. 101. 2.

S I05. 2.
Auhici infidi.

140. 1. & 174. 2. & 181. 2
Aulici quàm infidi. 187. 1
Aulici ſemper infidi. . . Ibid.
Aulici ſint conſtantes in colendis Dominis. 188. 1
Aulici tolerandi. 94. 1
Auhicis providendum, ſed temperaté. Ibid.
Aulici fidi. 95. 2
Aulici inſaturabiles. 96. 1
Aulici inexplebiles. 97. 1. & 97. 2

Aulici veri facilè ſatiantur. 97. 2
Aulici invidi. 97. 1I
Aulici contumnaces. 15 I. I
Aulici impii. 9. 2. & II. 2. & 182. I. & 183. 2
Außici impii ut Vapores rebellant, ſi eleventur. 181. 1
Aulici impii infidi. Ibid.
Aulici impii nimis impinguati. 182. 2

Aulici impii ſemper ingrati. 4 215. 1
Aulici impii ſpe cadent. 28.2
Aulici impii ſemper infidi. 1714.2
Aulici boni ſemper fiid. 184. 1

Aulici à Dynaſtis deſeruntur. 175. 2
Aulici modeſti. 104. 2. & 159. 1
Aulici modeſti ut Arbores, Aulici arrogantes ut Mu-
rænæ. . 103. 2
Aulici ignobiliores indole, ſemper infidi. 181. 1
Aulici non promoti ſolatium, cognitio ſui, & pri-
ſtinæ ſortis.

Aulici ſævi ob Adulationem. 267 1
Aulicis provideant Reges. 7. 2

Aulicis providendum, ſed moderaté. 93. 2
Aulicis non omnia committenda. 145. 1
Aulicis improbis non fidendum. 186. 2
Aulicis, Aulæque improbari, ſumma laus eſt. 191. 1

Aulicorum delectus. 72, 1I

Aulicorum ſpes. 173.2
Aulicorum ſpes vana. 176.2
Aulicorum ſpes vana. 111. 2. & lbid.
Aulicos modò Princeps faſtidit, modò evocat, au-
ditque; ut Mandibulam Samſon abjecit, reſum-

psitque. 32.˙2
Aulicis videri nolunt eguiſſe Principes. lbid.
Aurum gemmæque latent. 102. 2
Auro cur homines coronentur. 204, 2
B
Alaam neſcius aſſentari. 24. 1
Balæna Jonæ adblanditur. 194. 1
Balænæ Juſtos reverentur. 193.2
Baltaſar. . 207 2
Baltaſaris Convivium & Gula. 207. 1
Balthaſar ſuos colit Deos in epulo, 62. 1

Bapriſinus nos urget ad contemptum terrenorũ. 216.2
Baptiſmus & Chriſti Paſſio doceant nos .terna tan-

tùm ſectari. lLdbid.
Bellum. 98. 1
Vide Concordia. Unio.
Bellum tribulationis remedium. 20. 2
Bellum inter Catholicos. 37. 1
Bellum ſanctificatur ſermone de Deo. 205. 2
Belli crudelitas. 32. I
Bella inopina poſt ſancita fœdera. 29. 2
Bella componi debent. . 37. 1
Bella non probant, ſed reprobant veri ſanclique
Theologi: non ità falſi Sapientes. 20. 1
Beneficia occultanda. 109. 2. & 114, 1I
Beneficia integenda. 111.2

Beneficia non eſſe decet ſtrepera. 112. 1
Beneficia ad pompam erogantur. 112.2
Beneficentia lippa eſſe debet & convelata. 113. 1

Beneficentia Regum elinguis eſt. *115. 2
Bigarum curruûmque luxuries. 6 5. 2
Blaſphemi in Deum. 45. 1
Bombardæ. 145. 1
Bombyx. 146. 2
Bona occultanda. 102. 2. & 185. 1
C
Eremoniarum officioſarum inanitas. 31. 2.
Cæſares reorũ quæſtionibus olim aderant. 137. 2
Cain. 134. 2
Caini erga Deum parſimonia. 247. 2
Calamnas fons precum eſt. 61.2
Calamitas in cœlum erigit conum. 89. 1

Calamitatum inter Syrtes felicius navigamus. 91. 2

Calamitate ſubrigimur in Deum. 214. 1
Calumniæ

Immnir ſ
eliſimi
uvela thech
pwile
abeſi
6
td.
Aius innata
liss en Hi
(lius tala.
ſfs quann
lies non
DEeCio.
lratis Curd.
11892
N amor.
Ne odinn.
Ctres dhun
240.1.

e..
e Giib

imaloll

(ehtunold lun
amane muhie
(mnaea ſine
Chrts veld.
(hins etga!
(rrs erga
(hmie velis o
Crlincrum
anun verd h
Cilds ubi hel
Cmſts gurre
(igusa ude
Crili pan
rili er ebore
Crili os &!
Criliin ſonne
Ctli ſelis 5
Eenerſoe i
(ili ezenp
Chlie Kn n
Cicumciſonig
Crumcihonis
Ctuore moln
lrumpelknei
Pinats in do
ſuunſeclio⸗
Urunſfeclio n
einmſechio 1
e ſant.
Cranhekin
Ctoim eci
lionmſrlion
lonſeci⸗

Akn
nmente,

.
li Neg⸗
Lentem Con
Nnehier

d
Crukinl

lrie lunn

Gi
Ein
li Rn

Nlls ſ
n Miii
od ciknn
Ue,

(0.9

nnne 1

golto ii 1

WZ
le.

Z
Ilul
9 mode
mſon die

I

biiie

n

I
eplo, ul
umnmüͤlt
Neanttuin

119
n a ,
Al
olnc er
.
6
1
or

Rerum

Calumniæ iniquiſſimæ confictæ & jactæ in viros

honeſtiſſimi generis. 239. 2
Camera rhedæ picturata libidinibus. 67. I.
Canoniſtæ & Theologi non probi. 15§. 1

Carbaſina & belluata in ſpecubus elaborantur. 577. 1
Carcer. 178. 2. & 217. 2
Carnes divitibus indulgentur, quâvis etiam leviſſimâ

causà. 3 5. 1
Caſtitas innatat temperantiæ. 12. 1I
Caſtitas ex Picturis ſanctis. 161. 1
Caſtitas rara. 218. 2
Caſtitas quàm delicata. 224. I

Caſtitas non eſt ſatis, ſi Unio lædatur, & inimici

Dilectio. 30. I
Caſtitatis cura. 12.2. & I17. 2. & 127. I.
& 188. 2. & 210. I. & 228. 2
Cellæ amor. 17. 2. & 36. 2.
Cellæ odium. 18.2
Cenſores aliorum. 49. I. & 50. 2. & 16 5. 1
8S& 242. I. & 262. I. .
Cenſores Eccleſiaſticorum venenati. 164. 2

Centuriomis humilitas Galeata pariter & Turrita. 108.2
Chananæa mulier. 202. 2
Chananæa ſine fide vix placet. Ibid.

Charitas vera. . 76. 1
Charitas erga infirmos mira. 124. 1
Charitas erga inopes Artifices. 203. 1

Charta & velis conficitur quæ fœdera mentiatur. 32. 1

Chriſlianorum rixæ Othomannos excitant, Catholi-

corum verò hæreticos erigunt. 37. I
Chriſtus ubi habitat. 62. 2
Chriſtus quærendus. 200. 2

Chriſtus à Juda ut excludere ſtuduerit ſatanam. 168. 2
Chriſii paſſio. 138. 2. & 168. 2. & 22 1. 2
Chriſli ex ebore ſimulacrum Antiſtitem. 162. 2
Chriſti ortus & ſtabulum. Ibid.
Chriſti in Joannem fides & humanitas. 188. 1
Chriſti pelvis & concha mare eſt, quo naufragia

demerſione vitantur. 221. 2
Chriſti exempla bona. 223. I
Chriſtus Petri pedibus accumbir. 221I. 2
Circumciſionis laus. 191. 1

Circumciſionis legem adamantinam ſuo Abrahamus
cruore mollivit. 256. I
Circumpedanei ornatiores aliquando ſunt, quàm ſint

privata in domibus Altaria. 253. 2
Circumſpectio. 127. I. & 218.2.
Circumſpectio ubique. 16 1. 2

Circumſpectio ubique, nam tentationum fons undi

que ſcaturit. 100. 1
Circumſpectio ſumma ſit in lingua. 224. 1
Circumſpectio necefſaria etiam perfectis. 228. 2
Circumſpectio neceſſaria zelo ammarum. 256. 1

Circumſpecétio & Caſtitatis cura, quia Luxuria vix

ſapit. 259. 1
Clam benè de civibus merendum. —1713. 1
Clementia. 126.2. & 127. I. & 13 I. 2.
Clementid Reges inaugurantur. 120. 2

Clementiam Confeſſarii nimis auſteri diſcant. 259. 2
Cleopatræ Vipera exemplar eſt Liberti defecturi. 90. 2
Clodius peccando innocens renuntiatur. 257. 2
Clœlia. 260. 1
Cloœliæ natatus in flumen Virgines elicuit. 260. 2
Civis ad Reipublicæ Munia ſe comparet, ſeu ſplen-

dida illa ſint, ſeu perobſcura. 120. 1
Cives ſervis non abutantur. 81. 2
Coenacula Religioſa. 219. 1

Coœtus nullus ſine labe, quamvis ſanctiſſimus. 242. I
Coœtus Rehgioſorum honorandi, quamvis puſtulis
non careant. 243. 1
Cognitio ſui. 94.2. & 99. I. & 99.2. & 10 1. I. & 102. I.
& 104. I. & 105. 2. & 1I07. 2. & 210.2. & 221. 2
Ethic. Comment. Tom. III.

Notabilium.

Vide Humilitas.

Cognitio ſui mira in Jacob. 9 5. 1I
Cognitio ſui tentationum remedium. 96. 1
Cognitio ſui, & Regis humilitas Ezechix. 104. 1
Cognitio de ſe demiſſa in Abrahamo. 99. 1

Cognitionem quiſque ſui hauriat & Danielis humilitaté.
101. 1

Cognitio de Deo inter divitias lippeſcit. 68. 1
Coma negligatur. 13.2
Comparatio Cyri cum Abele. 2. 1
Comparatio reorum cum Jona. 141. 1
Compati. 94. I
Compati lapſis. 169. 2

Concio ſeria.
Vide Zelus.
Concio ſeria arguat Peccatores, non Juſtos. 245. 1I
Concio libera. 23. 2. G 4 1. 2
Concio pudica ſit, & obſcœnis abſtineat, etiamii pro
pudore prælietur. 64. fI
Concio omninò non ſit Invida, nec murmurer de
Eccleſiaſticis & Religioſis. 240. 1
Concio nullo modo carpat Eccleſiaſticos & Reli-

22. 2. 34. 2. & 38. 2. & 24 5. 3

gioſos, zelo indiſcreto. 241. 2
Concio honoret, non carpat Religioſos & Eccleſia-
ſticos. 242. 2
Concio careat Invidenti. 244. 2
Concio ex Oratione. 34. 2

Concio Achabi ad Michæam. 40. 1
Concio Pauli ad Corinthios contra factioſos. 78. 2
Concio Dynaſtæ Samaritani ſuſpicacis & Politici. 81. 1
Concio Iiboſeth ad Abner. 100. 1
Concio Danielis quæ eſſe potuit ad ollæ parſimoniam
conſternati. 101. 2
Concio ſubmerſi Pueruli à Matre in piſce reguſtati.
202. 2
Concionator nuntiare cladem non poteſt. 40. 2
Concionator non ſuo genmio, ſed è& verbis Dei prolo-

quatur. 34. 2
Concionator non aſlentetur. Ibid.
Concionatores & Theologi veritatem intrepidè lo-
quantur. 40. 1

Concionatores, ſed rariſſimi, aliquando rabidi in
Religioſos. 240. 2
A Concionatoribus non declamandum in Religioſo-
rum mores, & ritus, ſed nec in Eccleſiaſticos co-

ram vulgo. 241. I
Concionatoribus non repugnandum. 86.2
Concionatorum exempla. 258. 2
Confeſſarii nimis blandi excuſatione carent. 23. 2

Vide Zelus.
Confeſlarüi nimis auſteri diſcant Compati, & Miſe-
reri. 200. 2
Confeſſarii nimis auſieri clementiam diſcant. 259. 2
Vide Zelus ſit diſeretus.
Confeſſores, ac Theologi falſi nimis blandi. 34. 2
Confeſlarii nimis blandi rariſſimi in Eccleſia, ſed ta-
men aliquando aliqui. 3 F. I
Confeſſari Theologi, & Conſiliarii venales ac blan-

di. 15. 2
Confeſſarii indiſcretè ſeveri. 214. 1
Confeſſariis ſanctis credendum. 8. 1

Confidentia in Deum. 25. 2. & 179. I. & 188. 1
Confidentia in Deum Felicitatis fons. 174. I
Confidentia in hominibus. 28. 2. & 32. 2. & 32. 2.
& 88. I. & 183. 2. & 185. 2. & 186. 2
Confidentia in hominibus vana. 27.2. & 173.2. & 175.:2
Confidentia in homines quam vana. 88. 1
Confidentia in hominibus malis ſemper vana. 189. 2
Congratulatio pro meritis non eſt Adulatio. F5I. 1
Corbitæ, ſeu capaciores Salomonis orerariæ cophinis
vix pares, & corbibus captivorum. 247. 1
Corona purpurâque Saülis adoratum à Rege Samué-
lem lamentantur. 33. 2

Vide

Aa 3

Index

Vide Saiil.
Correctio hbera. 20. 1. & 23. I. & 23. 2.
Correctio, non murmurato. 45. 2
CGorrectio, ut interdum lieita in Principes, ità nun-
quàm licita in eos maledicta. 46. 1I
Vide Zezabel.

Correctio ab optimis ſit. 46. 2
Correctio toleranda. 84. I. & 129. 2
Corre ctio ſecreta ſit. 24 5. 1

Correctio adhibenda. 22. I. & 23. 2. & 25. 2.
& 149. 2. & 245. 2. & 150. I.
Vide duperior.

Correctio timeatur. 27. 2
Correctio amanda. . 41. 2
Cortectio in Magnates ſit obſequioſa. 45. 1

Correctio mitis. 200.2. & 214.1. & 25 9. 2. & 26 1. 2
Correctio mitis zelo & ſeveritate potentior. 259. 2

Correctio à quovis. 129.2
Correctio à quovis admittatur. 131. 1
Gorrectio à Juſto ſit. 256. 2. & 2) 8. 1.
Correctio à Juſto toleratur. 258. 2
Correctionis vis cum Dei voce componitur. 22. 2
Correctionis impatiens. 38.2. & 40. I. & 85. 2.
Correctionis impatiens diſcat tolerantiam. 129. 1
Conſilia bona audienda. 38. 2

Vide David.
Conſilia bona admittenda.
Conſiliarü audiantur.
Conſiliarii veri. 24. 2. S 34. 2.
Conſiliarii boni audiendi. 24. 2. & 129. 2.
Conſiliarii boni & Theologi probi exulant. 40. 1
Conſiliari boni & ſancti audiendi. 84. 1
Conſihiarü non boni. 23. 2
Vide Aulici & adulatores.
Conſiliarii venales bono animo jubent eſſe tranſ-
greſſores. 20. 2
Conſiliarii impii. 8. 2. & 20. I. & 2. & 38. I.
Conſiliari & Theologi, cauti, & tardi ſint. 36. 2
Conſuetudo peccandi nec in mortuis emoritur. 47. 1
Conſules argui ſe patiantur. 127. 2
Vide David.
Goſles ſua decreta reſcindant. Ibidem.
Contemptus temporalium. 148. 2. & 216. I. & 2.
Vide Eterna tantum.
Contumeliæ ferendæ & ſubjectorum remunerandæ
querimoniæ. 132. I
Convivia degenerant in Ludos & Satyras. 21. 1
Convivia & Gula ſermone ſpirituali condiantur. 62. 2

131. 1. & 13 1. 2
129. 1

Conviviorum Luxus. 207. 1
Convivia ſine gratiarum aclione. 210. 2
Convivia Religioſorum. 219. 1
Crudehitas. 47. I. & 62. 2. & 85. 2. & 202. 1.
Crudelitas in Veterum ſpectaculis. 125. I
Crudelitas belli. 32. 1
Crudelitas hominum. 90. 2

Crudelitas humana. 98. 1
Crudelitas olim Principum in ſpectaculis. 70. 2
Crudelitas Pharaonis. 202. 1
Vide WToyptii.
Cukura humani agri calamitas eſt. 91. 1
Cura major de Canibus quàm de Pædagogis. 146. 2
Vide Educatio Riliorum & Abrabam.
Curio unus paulò ſegnior non attendendus, ut reli-
qui damnentur. 158. 2
Vide Religio.
In Curione ſumma incuria de Chriſti ovibus. Ibid.
A Curione Horæ Canonicæ non ritè perſolutæ. 158. 1

Cyenarum harmoniam antecedunt Cyri voces &
edicta.

2. 1
Cynoſura. 143. 1
Cyrus Deo auſcultat, quamvis ſit felix. 60. 1
Cyrus nulla regnorum ingluvie laboravit. 96. 1

Cyrus in Hebræis non ſtemma reveretur, agnoſcit-
. 3 ³£
ve, ſed Religionem & Fidem.

199. 1
Cyrus Deum ſuis Chartis interſerit. 4. I1
Cyri cum Abele comparatio 2. 1
Cyri oum Jacob comparatio. 95.1
Cyri edicta vocéſque Cycnorum harmoniam ante-
cedunt. 2. 1I

D

D Emon lyrà, non luctu propellitur. 1I. 1
S. Daniel. 43. 1. & 101. I. & 129.I. & 129. 2.
Daniel quàm de ſe demiſsè modeſtéque ſenſerit. 10 1. 1
Daniel Baltaſari non ingratus, quùm ei ultima nun-
tiaret. 40. 1I
Vide David & Nathan.
Danielis & Baltaſaris lucta in arena convivii. 41.2
Daniel Regem prædamnatum honorat. 43. 1
Daniel pro pulte exuberat in relatas Superis gratias.
212. 2
Vide Cognitio ſui.
Danielis concio quæ eſſe potuit ad ollæ parſimo-
niam conſternati.

101,2
Danielis humihitas. 102. 1
Dapes ſylveſtres & feris. 209. 2

Darius dum popularibus mavult fidere quàm exte-
ris, regno vitäâque exuitur. 70. 1
Vide Dignitas & Exterorum Amor.
S. David. 7. 2. & 26. 1. & 32. 2. & 35. 2. & 56. I.
& 131. 2. & 144. 1. & 167. 1. & 173. 1. & 173. 2
& 185. 2. & 186. I. & 20 5. I.
David victor præ arà Numimi deſignat. 7. 2
David fundam abjecit, vilitatem ſui infirumenti per-
tæſus. 33. 1
Vide Gloria Vana & Aulici.
David queritur Arcæ Templum deeſſe. 35. 2
David plùs Bethſabeæ nocuit, quam Uriæ. 36. 1
David ideò Gigamtem ſtravit, quia cum feris con-

flixir. 120. 2
David ſe permoveri ſivit à Thecuite. 13 1. 2
David cum ſolis monſtcris luctabatur. 166. 2

David à Leone Ovem, non ſſtulam repetebat. 167. 1
David aà caula evocatur ad regnum. 173. 1
David coronatur occaſione flagitii. 174. 2
Vide Impii.
David Saüli ignotus poſt abactum à Rege Satanam.
185. 2 .
David Dei meminit in prælio. 205. 1
David aliena tela non oſtentat. 206. 1
Davidis ex Bethſabea fihus emoritur, luctante cum
luctibus Regis Nathani vaticinio. 26. 1
Davidis in Deum liberalitas.
S. Davi dis humilitas. 121. 1
Davidis humilitas effertur. Ibid.

Davidis humilitas laureata. 104. 2
Davidis quamvis præmortui authoritas. 14 4. I
Decimæ Eccleſiaſticæ. 92., 2
Delatores probi quàm rari, quibus inviſum fuit ſce-
lus. 140. 1
Vide Daniel & duſanna.
Delicati. 11. 1
Deliciæ. 11. 2. & 70. 2. & 125. I. & 207. I.

& 208. I. & 210. I.
Vide Luxus.
Deliciæ nimiæ lectulorum in æſtate arguuntur. 53. 2
Deliciæ & Odores Chriſtum excludunt. 64. 2

Deliciæ & Luxus libidinem pariunt. 69. 1
Deliciæ & Voluptas nobis interdictæ. 216. 2
Deliciarum odium. 212. 1

7

Deliciarum odium, Mortificationum amor, Rehgio-
nis perfectionem commendanr. 211. 1
Deus in ſuis vatibus loquitur, 8. 1

Deus ſuos Prophetas tuetur, vivúntque Vatinia

Vatibus

II0. I.252. 2

aibus zin
g Vates lu
0s
eletur ſi
is ſoe.
eus .
Deni b
rditur
si hinin
schichun
olenamn!
Deus nls e
14.2. 0
u tobis vil
u glseſt
wemem!
hepibusa
lberelius
e, C
Mw.
Di Verbamn.
Verban
Vebun in
Man in is
mine noN
DiVebon im
Miſoniſtn in
Diln. 20.1.
Dilunder
Dichkeio in n
Mwlrani
Düiwolunrani e
Deiornidenti
Deibiondenn⸗
Dei ane ſe e
Dei erlniz n
1.
ekniz in
Deiekrta n
Dei rekanutb
Dei velini r
Deiraenti
Di raleotu u
Moar.
Dodare elt ar
lndre peri
Dn Exe heſen
Doſtue, Ten
eraltas in
Instiklii
inioeme
Deo ACE
Memme ed
an.
Man⸗ lep
iteni ſi⸗
ing vern,
Pis nn
Eng nſere
Nip in inch
Kuceni,
Nunigob
Snsde
Menniüil
anl.
Rin er
lm fin
D E Uitu
Nizuce
us intne
Ni eihnn
gebrck
as etiar

l UuN

opelin 1
Ert

Amn lin
t

eng eni

hone
Alris ri

n dhe,
Uh fceegn

4
2„

eI
run Ann.

2 8 11
I. ElE
1.
ni celgut
en Kümi

3
11
uri
n ele
„Jm dia

,an irr
11

hecue. G
Nabet. 1
llamterttl
um. IN
geii
Nune N

S

0.
4.
enmn lae⸗
ſc.
110 11,
I1I
1

tkotig

. 3artſorte
ibu vi ul

„

Rerum Notabilium.

Vatibus jam extincétis. 25. 2
Deus Vates ſuos magis quàm ſe tuetur: graviuique
ulciſcitur ſpretam eorum vocem, quàm contemptu
vocis ſuæ. 86. 2
Deus coli debet in Felicitate & Dignirate. 94.2
Deus ità omnibus infunditur, ut membris omnibus
affunditur alimentum. 116. 1
Deus à maximis digreditur ad minima. 120. I
Deus nihil clam ſe agi vel per Angelos patitur. 133. 2
Deus Terram rudem perpolivir. 146. 2
Deus vilis eſt nobis. II0. 2. & 11 5. 2. & 138. 2.
& 154. 2. & 210. 2

Deus nobis vilis non ſit. 247. 1
Deus vilis eſt Avaritiæ. 247. I. &r 250. 2
Deus mentem intuetur, non munus. 255. 1
Deus Regibus adeſt, non Subpræfectis. 142. I.
Dei Liberalitas. 7. 2
Vide, Confidentia in Deum.
Dei vox. 8. 1. & 84. 2
Dei Verbum. 8. I. & 22. I

Dei Verbum & ſerius ſermo Principibus placent. 22. 1

Dei Verbum timendum. 26. I. & 26. 2
Dei cura in ſuis. 25. 2
Dei minæ non vanæ. 27. 2
Dei Verbum implebitur. 28. 1
Dei promiſſa inconcuſſa. Ibid.

Dei Ira. 26. I. & 26. 2. & 47. 2. & 173. I. & 223. 2
Dei Ira ridet Protectores impiorum- 27. 2
Dei obhvio in voluptate. 60. 1
Dei voluntati conformari. 106. I. & 206. 2
Dei voluntati conformemur. 99. I. & 217. 2
Dei Providentia. 134. I. & 174. I
Dei Providentia etiam in parvis. 116. 1
Dei curæ ſe permittere. 174.: I. & 184. 1
Dei præſentia in mente noſtra ſit ubique, vel in epu-
lis. 207. 2

Dei præſentia in animo neceſſaria. 213. 2
Dei præſentia in Infirmitate retineatur. Ibid.
Dei prælentia ubique retinenda. 214. 2
Dei præſentia non negligatur. Ibid.
Dei præſentia & Gratiarum actio neglectæ. 215. 1
Dei præſentia ubique à nobis retineatur. 214. I
Deo dare. 247. 2. & 252. 2

Deo dare eſt accipere. 7. I. & 7. 2. & 97. 1. & 247. 1
Deo dare plerique neſcii. 110. 2
Deo dare neſcimus. 115. 2
Deo' dare, Templorum ornatus, Eleëmoſyna, ac
Liberalitas in Deum ſummi meriti, quàm difficil-

limæ expeditionis. 255. 2
Deo invito nemo regnat. 175. I
De Deo & Cœlo Philoſophatur nemo. 204. 2

Dictatores ſe abdicem Magiſtratu, ſi ſenio diſtabeſ-
Pcant. 143. I
Dictatura Joſephi, aſtris paleiſque deſignatur. 123. 1

Diffidentia ſuĩ. 173. 1
Digoitas vera. 4. 2. & 191. 1
Dignitas non rarò dementat. 5 1
Dignitas conferenda promeritis. 8. 2
Dignitas in indigno cur? 32. 2
Dignitas dignis, & benè meritis conferenda. 33. I
Dignitas in ignobili. 4,8. 1
Dignitas mores non mutet. Ibid.

Dignitatum tituli non faſtu, ſed promeritis amplifi-

candi. 51. 1
Dignitatem merita antecedant. 52. 1
Dignitas conferatur dignis. Ibid.
Dignitatum titulus inter delicias corrumpitur. Ibid.
Vide Titulus.
Dignitas tardè deferatur, poſt merita. 55. I
Dignitas immerentem facit ingratum. 5y5. 2

ignitas etiam ignobilibus deferenda, ſi rebus præ-
clarè geſtis nobihtentur. . 56. 1
Dignitas etiam ignobili deferatur, ſed Viro, Ibid.

Dignitas etiam ignobili deferen la, ſi factis nobilite-
tur. Ibid.
Vide Arceptio Perſonarum.
Dignitas virtuti deferenda. 79. 2
Dignitas conferenda etiam iis, qui & municipiis ori-
untur. Ibid.
Dignitas mores mutat. 85. I. & 87. 2. & 88. 1. &
39. 2. & 181. I. & 185. 2. & 186. 1. & 215. I
Dignitas mores pervertit. 45. T
Dignitas mores non mutat. 107. I. & 165. 1. &
16 5. 2. & 184. I. & 186. I. & 202. 1
Dignitas, ut aurum, mores non mutet. 255. 2
Dignitas mores piorum & prudentium non mutat. 92.2

Dignitas hominem ſcrutetur in latebris. 102. 2
Dignitas conferenda tacenti. Ibid.
Dignitas peti non dabet. 102.2
Dignitas mores non immutat. 105. 1
Digniras non nocet ſapienti. 103. 2

Dignitas quibus conferenda. 38. 2. & 55.2. & 71. 2
& 96. I. & 142. 2. & 146. 2. & 172. 2. & 190. 2
Dignitas non conferenda ob nobilitatem Avorum. 7. I
Dignitas conferenda Conſiliarüs veracibus. 42. 1
Dignitas etiam ignobilibus conferatur, ſi juſti ſunt. 76.2.
Dignitas ſoli debet merito conferri. 77. I
Dignitas conferenda Eccleſiaſticis non ſuperbis. 121.,2
Dignitas conferatur Vilibus, ob Virtutem, non ob
Adulationem. 183. 1
Dignitas non honeſtat, ſed dehoneſtat Indignu. 183.2

Dignitas à Religioſis viris recuſatur. 185. 1
Dignitas negata Dignis. 185. 2
Dignitas Vilibus deſerenda, ſi digni ſint. 189. 1I
Dignitas non conferenda peccantibus. 189. 2
Dignitas vilibus, ſed probis non neganda. 190. 1

Dignitas etiam vilibus deferenda, ſi virtute emineant.
Ibid, 2
Digniras Vilibus non negatur, ſi Meritis, vel Indole

inclareſcant. 186. 1
Dignitas ſpernenda. 217. 1I
Dignitas recuſanda. 222. 1
Dignitas fugienda. Ibid.
Dignitas ſpernat Rationes privatas. 27. I
Dignitas à Deo pendet. 174. 1

Dignitas in indigno. 38. 2. & 55. 2. & 72. I. & 94.2
& 180. I. & 182. 2. & 185. 2. & 189. 2.
Dignitas in indignis. 186. I. & ibid. 2
Dignitas indignis auferatur. 130. 1
Dignitas in digno. 97. 2. & 159. I. & 168,2. & 184.1
Dignitas laborum ferax. 168.2
Dignitas datur à Deo. 172. I. & 177. 2
Dignitas non fœnore, ſed pro meritis deferenda. I15.1

Digoitas extero conferenda. 70. 2
Dignitas & Felicitas à Deo dantur. 179. 1
Dignitas à Deo impetratur. Ibid.

Dignitas non neganda ignobilibus ſi probi ſint. 181. f

Dignitas cui deferenda. 182. 1
Dignitas in indigno. Ibid.
Dignitas cur indignis conferatur. 183. 1
Dignitas interdum efferat coronatum. 202. 1
Dignitas noxia. Ibid.
Vide Status mediocris.
Dignitas mores non mutet. 95. 1

Dignitas modeſtiam & cognitionem ſui retineat. Ibid.
Dignitas perficit mores, non corrumpit. 95. 2
Dignitas non abdicanda, quia plùs poſſumus quam
putamus. 143. 2
Dignitas & felicitas non mutent bonos mores. 62. 1
Dignitas non nocet optimis regibus. 202. 2
Dignitas non blanditiis, ſed virtuti deferatur. 28. 2
Dignitas nulli probo deneganda. 73. 2
Dignitas non patriæ, ſed virtuti deferatur. Ibid.
Dignitas ob Gulam & patinam non deferatur imme-
renti. 176.2

Dignitas dignis non popularibus ſoluen deferenda. 70.
Aa 4

Digni-

Digoirates venales in Republica eſſe dedecet. 73. 2
Digniores evehantur in Eccleſia, non Primari. 190. 2

Dilpenſationes raræ ſint. 3 I. I. & 3 1. 2
Dives Evangelicus. 213. 1
Divitiæ noxiæ. 65. 2. & 68. 1. & 08. 2
Divitiæ non nocent. 165. 2
Divitiæ indifferentes. 92. 2. & 184.2
Divitiæ indifferentes ſunt. 103.2
Divitiæ veræ. 216. 1
Domorum parietes eburnei incuſantur. 3. 1
Dos nimia Matrimoniorum. 247. 2

Dynaſta vel minimus imperat, ſi pro lictore utatur
exemplo. 257. 2

Dynaſtæ Samaritani concio ſuſpicacis & politici. 81. 1

Dynaſiæ quàm ſint Baſiliſco diſſimiles. 124. 2
Dynaſtæ non ſibi conſulant, ſed ſubjectis. 127. 1
Vide Rex. Juperior.
* E
Ccleſia Romana. 74. 2
—Eccleſia honoranda. 21. 1
Eccleſiam tueatur Rex, Deumque colat. 4. 2
Eccleſiæ nullus exterus eſt. 75. 1

Eccleſiæ & Religionum Perſecutio verior, ſunt Ec-
cleſiaſtici non boni, & Religioſi Tepidi. 187. 1
Vide Tepiditas.
Eccleſiaſticus & Religioſus olim ignobiles non ſuper-

biant. 9 5. 1
Ecocleſiaſtici primo loco curent Divina. I. 1
Eccleſiaſtici judices expediant accedentes Lites. 10. 2
Eccleſiaſtici Avaritiam vitent. 18. 2
Eccleſiaſtici non ſint Avari. 42. 1
Eccleſiaſtici oderint pompas. 53. 1

Eccleſiaſtici & Religioſi honorandi.
& 198. 2. & 242. 2
Eccleſiaſtici & Religioſi non ad pompam circumdu-
cantur, ſed ad profectum Spiritus. 19. 2
Ecoleſiaſtici & Religioſi nihil præter Deum quærant.
234. 2
Eceſſtaliici & Religioſi viri Templa Numinis viva

49. I. & 50. 2

haberi debent. 236. 2
Eccleſiaſtici & Religioſi clàm puniendi. 242. 2. &
245. I .
Ecoleſiaſſici & Religioſi inſirui reditibus poſſunt. 246.2
Eccleſiaſtici haud ſolvi debent in jocos. 21. 2
Eccleſiaſtici verba non dent. 30. 2
Eccleſiaſtici ſua decreta tueantur. 3 I. 2

Vide Eccleſiæſtica Juriſdittio.
Eccleſiaſlici, Theologi, ac Religioſi coli debent &
honorari. 38. 2
Eccleſiaſtici oderint Luxuriam & Pompas vanas. 46.2
Eccleſiaſtici coli debent. 192. I. & 201. I
Eccleſiaſtici coli debent, quamvis non eſſent probi.
194. 2. & 86. 2
Eccleſiaſtici coli debent à Primoribus. 83. 1
Eccleſiaſtici coluntur à Regibus. Ibid.

Eccleſiaſtici coli debent quamvis interdum non eſſent
optimi.

117. 2
Eccleſiaſtici coli ſolent à Regibus. 87. 2
Eccleſiaſtici exteri unum Jeſum & unam Eccleſiam
in teſſeris repræſentent. 78. 1
Eccleſiaſtici plùs animas curent, quàm arcas. 1 58. 2
Eccleſiaſtici honorandi. 1565. 1. Sc 192. 1
Eccleſiaſtici præſertim præſules complures modeſiiſſi-

mi. 165. 1
Eccleſiaſtici rariſſimi, qui ambiunt, quot ſint probris

expoſiti. 166. 2
Eccleſiaſtici Præſules honorandi. 194. 2
Eccleſiaſtici modeſtiſſimi & ſancti. 158. 2

Eccleſiaſtici veri Munera horreant. 170. 2

Eccleſiaſtici probi non Luxu aut Nobilitate „ ſed vir-
iite glorientur. 19I. I

Eccleſiaſtici non jactent nobilitatem.

Index

Eccleſiaſtici ſold deberent Religione glorjari. 194. 2

Eccleſiaſtici vitent Luxum, & Prodigalitatem. I 95.1
Vide Exemplum.
206.2
Eccleſiaſtici veri ad Ordines ſacros non Avariti
aut Ambitione trahantur. 215. 2
Eccleſiaſtici nihil præter Eccleſiam curare debent. Ib.
Eccleſiaſtici non faſtidiant Chorum. 223.2
Eccleſiaſticorum pompæ veriores. 57. I. Er 154. 2
& 162. I. & 164. I.
Eccleſiaſticorum Pompæ Sanctiores. 194. 2
Eccleſiaſticorum Cenſores venenati. 164. 2
Edicta Cyri & voces harmoniam Cycnorum ante-

cedunt. 2. 1I
Edicti lucta cum Vaticinio. 23.2
Educatio filiorum non proba inter parentum ample-
XUsS. „ 132. 1
Edacatio filiarum non ſit politica. 248. 1
Educatio fihorum præpoſtera. 249. 2

Vide Filiorum educatio.
Electio ſtatus. . 199. 1
Vide Vocationis benefcium
Electio ſtatus ob inconſtantiam Primorum quibus

ſervitur. 32. 2
Eleëmoſyna. 92. 1
Elcẽmoſyna præ luxu neglecta. 63. 2
Eleemoſyna negata. 110. 2
Elesmoſyna neglecta. lbid.
Eleëmoſyna opulentiam ſerit. 164. 1
Eleëmoſyna verior. 204. 1
Eleëmoſyna negata Chriſto. 252. 1

Eleëmoſyna, ac Liberalitas in Deum ſummi meriti
yha, 3

quàm difficillimæ expeditionis. 255. 2
Elephantus. — 97. 2
Elephanto adjecimus feritatem. Ibid.

Vide Luxus.

Elias quà mente, quôve pudore Achabum objurget.
46. 2

Elias, qui lictores & decuriones occidit, cur fugerit

Jezabelem. 48. 2
Elias ſibi viduam ſolatur conviciantem. 132. I
Eliæ vox. 22. 2

Eliæ ſermo quàm ferax ſterilitatis in Rege. lbid.

Eliæ concionantis voce Achabi ager exaruit. Ibid.

Epaminondas de Imperarore ..dilis clocianus. 120. 1
Vide Muania Viliora.
Ephebi ali poſſunt, ſed probi. 59. 1
Epiſcopus ubique de ovibus ſuis cogitet & agat. 118.2
Vide Dignitas.
Epiſcopus non omnia Vicariis permittat. 125. 1
Epiſcopus utatur Vicariis, ſed iis etiam optimis in-
vigilando. 135. 1
