Nam ubi coœlum intueri juſſus eſt Abra-
ham, quas Joſeph ſtellas num eraret, ſi Patriar-

1 cChas

6

98 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

chas livor refinxerat in Cometas? quibus non
portenderetur ſervitus regnaturo, ſed parare
tur. Ergo Joſephi Manipulus in terra Chanaan
meras ſtipulas habuit: frumentis abundavit in
Æ gypto. Quanquàm quis non miretur & nuda-
tum Pleph à Fratribus in Palæſtina, & ſtolâ byſ-
ſinà coopertum in terra Cham? Quod à me di-
ctum efle ſciatis, ut inviſam Mundo Innocentiam
comprobem: aut ſi uſquam grata eſt, melioris
conditionis eſſe apud Improbiores. Age ; u-
nam ſubeamus Babylonem, & hinc Danielem

d. Daniel. a . . . .
ſpectemus in Regum ædibus captivum : hinc

S.Saſanna. Saſannam intueamur in ſuo ſeſe horto diluen-

tem. Alter à Barbaris cibo regio enutritur: Al-
tera à Senioribus populi Judæis objicitur occi-
PDan.I. 12. denda. Ibi legumina ſummis vix precibus im-
petrantur. Hic ſummâ immanitate lapides im-
1bid. 4;. perantur. Jejunare, cruciarique non licet Adoleſ-
centi inter hoſtes: Matronæ vivere non licet in-
Perſecuwto- ter Chtribules. Laborat Daniel, ut à ſe arceat
e- Regiæ patinæ illecebras. Arcere à ſe ſupplicium
nequit Suſanna, rapiturque in Jus. Hæc vin-
Qecuſato- Citur in viola à Judæis livore Lilii: Epularetur
ei imvidi. ille in ſervitute, niſi Olus, Fabâmnque Aroma-
Invilia in. tibus Regum inſeviſſet. Quid plura? Judæus
ter aqua. ſupplicat Perſæ , ne Regiè nutriatur. Mori
4 61. cogitur à Judæis non Judæa ſolùm, ſed Pudi-
ca, ideò rea, quia innocens. E Lilio namque
prodiere lapides, quos ſuſtulerant in damnatam;
quemadmoôdùm accuſatio univerſa fuerat ab
Accipitribus inſcripta Lilio, contra ſanctioris
Arcæ Columbam; quæ taxum retulit ex aquis,
quèd florem ſenioribus proſlituere reculaſſer.
En Libellum Eunucho à Daniele exporrectum.
Ibid. 12. Tenta obſecro , ſervos tuos diebus decem,
& dentur nobis legumina ad veſcendum , &
& Daniel. Ata ad bibendum. Quæ iſthæc nova, nec viſa
. hactenùs Babylone Pudoris Arca eſt, quæ
Mortißea- aquam haurit, ne in eluvione univerſæ carnis
ͦoosαρoo demergatur? Quæ coturpices, & phaſianos, &
Cagitatu turdos, avéſque omnes extrudit à ſe, ne unatn
P tatis . 1 .
gera. ex ſe abigere Columbam compellatrur? Nul-
lum in hac Arca aut mundum, aut immun-

55. Tes dum pecus; & , quod mirere, ut ibi rerineri Co-
aeri, lurmba poſſit, Columbarum indè Paulli propellun-
tur. Dentur nobis legumina ad veſeendum. Non
hic evulgatur Medicinz aphoriſmus, iis con-
ſtamus, quibus nutrimur. Nam Adoleſcentes,
Gula. ut ahius evolent, Avéſque Cœli ſint, repenti-

bus humi Leguminibus veſcuntur, Volucréſque
Jejuninm. faſtidiunt. Nullæ enim Pudicitiæ mundæ ſunt
animantes, cujus ſolum olus Munditiem pro-

Zentatio- pugnat. Si caro eſt, in Levitico innocentiæ im-
is I/ANda eſt. Imoô, cuùm ſimplicitate nutriatur Pu-
dicitia, apud eam, quæ ruminant animalia im-
mundiora eſſe decernuntur. Dentur nobis legumina
ad veſcendum, & aqua ad bibendum. Timuere
naufragium, niſi ſeſe undis merſaſſent. An Na-
vis Caſlitas eſt, quæ tandiù ſalva eſt, quandia
aquis non deſtituitur? Quæ tum tamùm diſſolvi-
amioizo. Tur, cùm terram attigerit? Hæc ſanè Oneraria
, urinatur, ne naufragetur; & , ut enatet, mer-

gitur. Porrô cum funibus fulciri expoſcat, ur ve-
NHominibus lificet, linum quidem, velâque pandit, ied aur4

nonplacen. inhibetur à curſu. Quæ aut nulla eſſe debet, ur

Rim. . .
Caſtitas deferatur, aut improſpera, adverſa-

que. Reflatu enim, non perflatu navigat Pu-
dor. Ecquando enim inter afflatus ſecundioris
auræ aut non ſübfſtitit Pudoris Prætoria, aut non
relata eſt, aut non in ſyrtes perlata, impacta-
que rupibus? Velis, inquam, enavigat paſſis,
ſed nullà aurd. Operiri amat Caſtitas, non inflari.

Hæc de Daniele dixerim, non Virgas, ſed Ca-
lices ab hoſtibus deprecante. Nam Suſannæ vox
alia eſt inter conterraneos. Tu ſcis, quoniam ſal-
Jum ieſtimonium tulerunt contra me: & ecce mo-
rior, eum nihil horum fecerim. Virentis ideò
Ohvæ ramum Columba ſuo ore non præfert,
quòd delatam ab Accipitribus Myrtum expa-
Verit. Caret Oleâ, quia caret & Myrto. Non Aſcmnas
enim excidiſſet è ſinu tranquillitatis ſuæ, ſi in ſuo
ſinu laſciviæ turbinem excepiſſet. Tempeſtas
hæc, quæ Pudicitiæ cymbam allidet in ſaxa,
non Euro cietur, ſed Flore. Naufragabitur in-
ter ſaxa, quæ naufragari noluit inter oſcula. Si
Lilium ſuum, tanquam Jonam, Cetis duo-
bus objicere voluifſet, Mare quieviſſet, &
Portum teneret Oneraria Caſtitatis. Vitæ prætu-
lit Lilium? Hodiè eſt, & cras in chbanum mit- Aulien im.
tetur. Hâc enim conditione caducitatis efflore- Piĩ non ra.
1. rd gratio⸗
mus, quotquot Lilia eſſe malumus, quàm Ru- es
bi. Rerôò navigat, quæ pro Gubernaculo Lilum
ſuſpendit. Cùm enim hâc, illâcque temonem Confliarii
torqueamus, Lilium flecti neſcit; ideéque nec boni inyiſi
fluctus reprimuntur, & ſaxa non vitamtur. Cur
enim abripitur in ſaxa Suſanna, niſi quia Navar-
chi dup nullo potuere conniſu Lilium Foœminæ
detorquere? En ut ubique inviſa non Barbaris
modèô, ſed Judæis quoque, atque Proſelytis virtus
eſt; & Hebræis, quàm Perſis ingratior. Sed en'n,
inquis, Suſanna ernerſit, éque ſyrtibus enavigavit.
Enavigavit; ſed obſervavit pro Cynoſura Danie-
lem. Doleo autem & à Judicibus urgeri liatrem
in ſyrtes, & indè extrabi ab Aulico. Is Pudori
patrocinatur, qui Medis convivit. Hi adverſan-
tur Innocentiæ, quos Lex hymnis, pſalmiſ-
que lactarat. Vinctam Servitus exolvit, quam
Senum fruſtrà nives afflarant incendio. Mira-
ris autem perichitanti affulſiſſe Suſannæ pro Si-
dere Danielem? Aquâ, fabâque paſtus Prophæta,
in tanto frigore Caſtitatis, aut ſidus non erat ,
aut intrà poli eclipticam ſuum, borealis dici po-
terat, præ gelu patinæ, pateræque, Cynoſura.
Ergo aut obruuntur ab Hebræis Suſannæ, aut
ſi ſervantur, Hebræus eas propugnat, quem e-
ductum ex Jeruſalem Chaldaicis characteri-
bus imbuerit Babylon. Judæos videas blandi-
ri Dalilæ, Annas verò, Suſannaſque aut de-
ridere, aut opprimere. Et olim quidem, qua-
dam ſalkem, in pretio, apud ſe habitæ Virtautis
ſpecie inſultare poterant Babyloni Hieroſolymæ: Prodigali-
quo nunc etiam caremus patrocinii hierogly-“.
phico. Nam Babylone monſtris lautia præbe-
bantur. Porrò in lacu, inquit, erant Leones ſep⸗ Dah. 14.
tem, & dabantur eis duo corpora quotidie, & duæ dresctores
oves. Hieroſolymis verò Urſi, Feræque offo- impiorum.
cabantur. Nam & Leonem & Urſum interfeci ego . Reg. 17.
ſervus tuus. In deliciis verò Oves erant & Agni. 36.
Pauper autem, inquit Narhan, nibil habebat om- 2. Reg. 2.
ninò præter Ovem unam parvulam, quam eme- 3·
rat, & nutrierat, & quæ creverat apud eum cun g
Filüüs ejus ſimul, de pane illius comedens, & de Mircne
calice ejus bibens, & in ſinu illius dormiens: erdt-
que illi ſicut Filia. His olim excipiebantur lau- Servi im-
tiis mundiores ab Hebræis animantes. Jam mos aigrcien
apud Chriſtianos exolevit, qui ne videamur Ju-.
daizare, Oves in Alpes ablegamus: Monſtra Rex 7nes
Domi alimus ingenmti ſumptu: &, qui Judæi ha evohar.
beri nolumus, Chaldæi eſſe non veremur. An

Dan.13:43.

Protectores
impiorum.

Superioꝝ

Ovis à Toparcha, inquies, nutriatur? Quidni, evehas feri

ſi Urſum alit, & Leonem? Proh in virtutem ho- ventes-
minum odia ! Ovem domiretinere, probro duci- S
tur, & dedecori. Ligridem verò, aut Pardalim in zus imgre
impluvium tranſiuliſſe, regiæ munificentiæ habe- 4.
tur

.

ℳ
.

ſutm.

lm

inm,

0d
t

enn.
N,

den.

luie

Phrir ſi
N 4

lann. 11
Hiin:

Pt
hal
tini
F.!

nNen
6 K Nn
Cr
t.
nin
tti
inu
n,
u
Mnt⸗
nen
Mun
ſo⸗
nn
dun
M.
e,
e,
.
e
e
cei⸗
Dhod-
&
.

ſimi
e
Ack“
1
ne,
nn
Ne
nt
Lann
N.,Ner
ee:
euna
Ef⸗
elc⸗ .
r i
nt,
r
Iulit⸗
, ℳℳ
i
1,,,
N gaerſe

unlen,

uc⸗ ely 4

Unbuf
6

Diſſert. ſuper Evang.

Julieus kur argumentum. Nam Ovis lac deſtillat, vel-
non pro- lera exhibet, ſilet, foœno contenta eſt. Leo au-
tteem, tem & viſceratione ſaginatur, & caret velle-
re, rugit, graſſaturque. His placet flagitiis mon-
Dignitas ſtrum. Iis ſpernitur compendiis cicur pecus,
m mndigno. & Opulentum. Si butyrum exprimeremus & Leo-
ne, ejiceretur & cavea. In Regum hortis Ovem
ſpectaremus, ſi toxicum funderet, ſi freme-
ret, ſi raperet, ſi deſævirer. Exulat Innocen-
tiæ vitio Capella. Suâ gratus eſt Urſus tum
feritate , tum verò etiam ſterilitate. Ungui-
bus adoptantur Animantes, repudiantur uberi-
bus. Raritate, inquies, & placere, & nutriri
tum Leones, tum Elephantos. An rara Cupreſ-
ſus, an Laurus peregrina, an Ilex tranſmon-
tana? Hæ porrò Arbores cur in viridariis Pri-
morum ſeruntur, Ficu, & Ceraſo, Vite indè
exemptis, niſi quia illæ ſterilicate pretioſæ, hæ
verò Plantæ ubertate ſunt inviſæ. Uſque adeò
amamus noxia, odimus frugifera. Utinàm ve-
rò in imagine mortalitas ſceleri blandiretur. Eſt
enim ſine crimine ſcelus in pecude. Hominum
& innocentiam odimus, & feritatem adama-
mus. Cur enitn de ſtirpe Levitica velis arcetur
à colloquio Philoſophus? Obloqui neſcit, & odit
alieni nominis lanienam. Complicatis cur ille
velis in Principis latebras adnavigat, conditionis
poſtremæ, nullidſque ſemilixa literaturæ? To-
Auliei ties rugit, quoties & garrit. Viſceratione alienæ
impii. famæ ſaginatur, Thrax oris, & Gladiator tru-
culentus. Non rictu tantùm Cerberus eſt, ſed
Prohhon geſtu, ſed inceſſu, ſed cachinno, ſed indice, pol-
licéque commordet. Nullà corporis, animique
Saſurro- Parte hoſtes, ſociôſque non arrodit. Membra
nes. dentiunt in Scurris, Momiſque omnia. Occi-
pitio, naſo, genu, frontéque concerpunt. Qua-
quâ te parte petant, diſcerpêre. Sardomico præ-
pollent riſu; imò non Sardonico. Illo enim mo-
rientes rident. Hi ſubrident, & jugulant. Hos
in aviariis ſuis Vultures prætextatos non milio
alunt Conſulares, & Nobiles, ſed pacificis mille,
quos pro fructu vineæ deferebat ad Salomonem
nulli non notus inter Cantica Villicus. Pudeat
prodigentiæ. Mihi ergo aulæa ob'jicientur, ſi ad
purpuram acceſſero incruentus? Ergo cruore in-
ter Candidatos admittar 3 & ſtolam meam in
ſanguine tantùm à me diſcerpti Agni dealbabo,
geryi im. tum gratior, cùm ſævior in probos. An Iſaac non
pügratio- ſanctus, ut olim, lippeſcit in conclavi, quan-
re. do vel improbior Eſaü hæreditatis portione non
levi adſpergetur, ſi pharetratus feras jaculo de-
Gen. 27. 3. figat. Jume arma tua, & pharetram & ar-
cum, & egredere foràs. Sed ibi Eſau monen-

Scarræ.

AMurmis-
ratio.

Trriſores dus erat, ut arma corriperet: hi non Sagittarii

aſorum. ſunt, ſed Elephanti, nunquàm non proboſci-
de, hallſſque ad graſſandum inſtruéti. Imô &

Injuria . 8 .
ferende iæviores Elephantis ſunt, quando eminùs pu-
Tizeng gnant, abſentéſque convulnerant: & iis ſunt

ignobiliores. Quod enim in maledictis ebur?
Eccleſta. Nam ſi ab Elephanto feriare, duplex habes
Itici &Re- tui funeris ſolatium: & quòèd ebore vulnerere,
ES & quòd mole obruare, quâ non indecorum op-
Murmu primi. At maledicorum & ferruginei dentes;
"storibus. & crura diſtorta, ſirumiſque guttura ſegmenta-
Eriſore: bta, indignationéque vulnus, & ignominia re-
aorum. dundat, nulla ſolatii ſpe. Sed redeamus ad E-
ü. Ut eum bened'tione Senex impertiat,
ferire eum quidem jubet, ſed egredi. Non enim
lanienam expetit, ſed pulmentum. Quin fe-
ras irretiri optat, non verò pecus cædi dome-
ſticum. Nos non pulmento, ſed lanienà delecta-
mur; gratiérque viſceratio eſt, ſi à maledicis
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Quadrag. .
nen agreſtes, exterive, ſed domeſtici; tum Fa-
miliæ, tum Fidei feriantur. Nec foràs emirt-
timus, ſed coràm diſcerpi gratulamur Chri-
ſti gregem, & paſtores ovium. Affer, At co:- Tid: 65
medam, & benedicat tibi anima mea, antequdm
moriar. Bonis, fortuniſque ſiabiliuntur hirſu-
ti, ferique ganeones; ſi vel pulmentum con-
diamt lippienti, vel ſi proſciſſis, concisiſque
innocentibus, lepôres; ſaléſque inferant pro po-
lenta. Non hæc med'tatus tunc eſt optimus Pa.
triarcha, qui Cervum cædi; & coqui cupit. Nos
iſta aliquando voluimus, qui detrahi de Ju-
ſtis, eòſque rideri gaudemus. Tantâne voran-
di Juſti eſuries, etiam interduùm in non peſſimis?
Sed videamus, quàm ſola ſit virtus, queam
Mundus in nobis averſatur. Et dixerunt ad Iudié. 6,
Joas ⸗ Produe Filium tuum bue, ut moriature *.
quia deſtruxit aram Baal, & ſuccidit nemus. En
cur in Gedeonem mimbus ſeſe odii exoneret. Si „ i, ,
— „ bas
ſcortaretur Adoleſcens, nullus mutirer. In ellum rens.
conſpirarunt Madianitæ innumeri, quòd mon-
ſtra ſuſtuliſſer. Madian autem & Amalec, &
omnes Orientales populi fiſi jacebant in valle,
ut locuſtarum multitudo. Quanta cieri potuit in Zelus Ob-
Innocentem tempeſtas demolitione; abolitioné Jervantic.
que flagiti? Utinaàm, Chriſto proculcato, vel co- Harleßaſizr
hors una ſcriberetur, ut Numinis injurias propul E
ſaret. Cùům Oriens umverſus in aciem confluxe ο.
rit, pro Baal pugnaturus. Quot contra Gedeo-
nem erp iat⸗⸗ legiones, ſtrictique gladn, uno e ſe
tantùm Religionis propagandæ ſtudio inviſum! ‚um.
Sic Pharao in Iſraëliras tum ſœævit immamias,
quùm illi de victinns cogitare cœt. Vacant Exod. . 8
enim, & idcirceò vociferantur: Eamus & ſacri-
kcemus Deo noſtro. Opprimantur operibus, & ex-
pleant ea, ut non acquieſcant verbis mendaci-
bus. Nihil odt in Populo, niſi Rehgionem, & Deryſerutis
Fidem. Hoſtiarum voto hoſtes imperii de- argun en-
cernuntur: & quèòd coœlum ſpectarint, coœ- , Ge
num ſubigere compellumtur.

56

Judic.s. ias

Ideò exactores Anlicus
Pharao flagellis armavit, quòd palmis, oleiſque "obrααρ
pararentur Hebræi ad ſacrificium. Qui dùm cds non
Agnos victimæ deſtinant, ipſi miſerè deſtinantur iolera.
ad cædem. Ara refodit ergaſlula; & deſignatione
Ovium pro victimis; in monſtra contra ſe effe-
ratos .Ægyptios horruere. Urgentur, flagellan-
tur, truncanturque. Cur? Quia litaturos ſeſe efle
dixerunt Deo Coœli. Si latrocinati eſſent, exu-
larent. Sacrificia meditantur? Diſcerpentur.
Opprimantur, inquit, operibus, & expleant ea.
Audiuntur iſta tamen in .Ægypto, & in litantes
bacchatur Pharao. Viſuri, opinor, ſumus, ſi non
duriora, indigniora certè in Bethania. Cum eſſet, Maré. 14 4
inquit Marcus; Bethaniæ in domo Simonis lepro-
IJi, & recumberet, venit mulier habens alabaſtrum
unguenti nardi ſpicati pretioſi, & fracto alaba-
Rro, effudit ſuper caput ejus. Erant autem quu-
dam indigne ferentes. Et fremebant in eam. Qui-
dam? An Scribæ? An Saducæi ² Videntes au. Matth 16,
tem, inquit Matthæus, Diſeipuli, indignati ſunt, 8. n
dicentes ; ut quid perditio hæc * Anmmadvertas
illud cumprin is velim, à Marthæo quidem Dil Cenſores
cipulos deſignari, à Marco murmur exponi, ſed aorum
Authores ſupprimi. Non enim dixit, diſcipu- compat
los infremuiſſe, ſed quoſdam ægrè pPertuliſſe pro- neſe en ses:
fuſionem unguemi. Niſi divino afflati Spiritu
ſuos libros conſcripſiſſent Evangeliſtæ, fortè fle- Marmis-
xis ante Matthæum genibus exclamarem: Inno- Terie⸗
centior fuerat Marcus, quàm Matthæus: ideo-
que mitiùs cenſores arguit Magdalenæ, Sed
quod ille ſanctifimè & ſemel ſcripſit, qui par-
ciùs lucent, agunt, Qicuntqu quotidiéè, Certe

Ful-

1006 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Fulgura, quæ reformidas, non è ſidere, ſed &
vapore in turres, pinnâſque urbium prorum-
punt. Quò quis inquinatior aut fuit, aut eſt,
eò quoque alieni pudoris famam & proſtituit in-
cautius, & percellit ſeverius. Sed Magdalenam
intueamur in ſuo naufragam alabaſtro. Hæc fo-
tere tum nardo cœpit, cùm illo Jelum adſper-
ſit. Nam quandiu unguento ſeſe oblinit,
ornata , non prodiga, habebatur. Ergo arenæ
ſuæ, undæque pretium in Mare Ganges, fluvio-
rum opulentiſſimus, cum laude devolvet: &
unum ſi in Chriſti caput defluat alabaſtrum,
profuſionis Magdalena arguetur. Adeò ſtoma-
choſos non ſcelus etiam aliquando Diſcipulos ha-
S. Maris bet, ſed religio. Obſequentis Charitas ſominæ
2date coquit Apoſtolos, non Libido: & quam inun-
dare, flueréque balſamo inter procos ſpecta-
PBerſeruo- rant, & tacuerant, unum ſtomachantur in Chri-
,. . ſti Cæſariem alabaſtrum defudiſſe Poœniten-
Ktorum. ten Et quæ tunc Lacrymantis, ſeu Diligen-
1 Jeltun mens fuit, quæ ſe citharœdis olim
Iavidia in. circumſeptam , recreari plauſoribus lætabatur,
Her dus chm Veneri ſuum gummi deſtillabat: horruit
6 49
ſe verò à Turturibus lacerari, ex quo ſtillicidii
ſui fluxum in Chriſtum convertit. Quam ſanè
calamitatem ſi pertuliſſet à Lenonibus, tuliſ-
. ſet eam proſectò fortius. At à Viris optimis
culpari ſe, damnarique, cùm Numini ſubſervi-
ret, mœrebat ægrius, duriuſque. Nimirùm Pe-
tra erat Chriſtus, ad quam quuùm Magdale-
na impingeretur à charitate, diſſipata veluti
prudentiæ quadriremi, naufragium fecit. Unus
enimverô alabaſtrites quot in cœnaculo Symple-
gadas ernergere coëgit, ut Nardi pyxidem at-
tritu, niſuque comprimerent! Infeliciorem ego
Erubeſeen. ſanè crediderim Magdalenam, quam Æ gyp-
ria Evan. tios. Illi enim Pharaonem ſequuti deprimuntur.
Leli. Hæc mergitur obſequuta Servatori. IIIi flucti-
EHminum Ps hauriuntur: Hæc naufragatur in nardo. III
diéza ſper- Occaſum ſuum Pelago debuere, in quo periere
nenas. innumeri. A Diſcipulis hæc opprimitur, a qui-
bus nemo non erigebatur. Denique energume-
nis præſtiò erant Apoſtoli, ut eos conſignarent,
linirent, eximeréntque Satanæ ſervitute. Fa-
mulantem Chriſto etiam probi Convivæ impro-
bant, notäntque cenſurà. Præſtabat in coœna
Simonis inebriari, quàm obſequi. Nam ſi Cali-
cem dehauſeris, Innocens habebere: Si verô
Alabaſtrum effuderis, profligatam abs te Inopum
annonam clamabunt. Adeò Mundus virtutem im-
probat, ut Peccatrix exoſa diſcipulis ſit, non
quùm Laſcivit, ſed cùm Litat: unguentâque me-
retricis tum mephitim inhalant, cùm Chriſto cam-
peſtri Flori, valliumque Lilio infunduntur. Ar-
guo porrò ego reprehendentes, quos Chriſtus
ſeverè monuit, ne ſanctæ Fœminæ moleſti eſ-
ſent obloquendo. Haæc dicit Dominus: Aquila
grandis magnarum alarum, plena plumis & va-
rietate, venit ad Libanum. Quidnam actura? Ut
rapiat, & depopuletur. Væ myricis, væ buxo,
& elleboro. Falleris. Inviolatz volucri hæ futu-
ræ ſunt arbores. Venit ad Libanum, inquit, &
tulit medullam Cedri: ſummitatem frondium
ejus avulſit. Non pinaſter, aut populus, larixve
diripitur: ſed Cedrus laceratur. Nec Cedri trun-
cus eroditur, ſed, exenterat ligni alvo, me-
dulla inde detrahitur. Et ſi quæ decutiendæ ſunt
frondes vivaciores „ vegetioréſque carpuntur.
lriſores Jummitatem ſrondium ejus avulſit. Præſtat Olea-
Zisiornm., ſtrum eſfſe, quam Cedrum. Quèò fueris & putri-
dior, & ſterilior, & nocentior, eò eris ſecu-
rior ab injuria. Viret Taxus in Libano, pro-

Ezech. 17.
3,

0

ſtat verò exhauſtis viſceribus Cedrus; planta-
rum ludibrium, & ghirium latebra. Vides, opi-
nor, quæ non ſpectantur, in Cedro. li nam-
que lacerantur à Mundo, quos innocentia con-
tagioni exemit. Si quos gratularis criminibus
incorruptos, eos brevi exhorreſces liventium
dentibus laceratos. Nunquàm præfecturæ He-
Ii tæduit Iiraélem. At abdicare ſeſe magiſtratu
coactus eſt Samuel. Non ſuo, inquies, ſed fi-
liorum odio. Ecce tu ſenuiſti, & flli tui non am- r. Reg 8,5
bulant in viis tnis : conſtitue nobis Regem, ut
judicet nos. Num Heli vallabatur Pelicanis quem
Ophnmi, Phineéſque circumſepſerant? Scorta-
bantur hi palàm in Tabernaculo, ingluviéque
ſuâ abducebant homines a ſacrificio. Erat ergo 1. Reg. 24
Peccatim purrorum grande nimis coràm Domino, 17. .
quia detrahebant bomines ſacrifuio Domini. Et
Judicis populum non tædebat? Et non vocifera-
bantur contrà heluones coactæ tribus in Silo?
Et non proturbabatur de ſella ſua Heli, moœchan- §. Samusl,
tibus, & ligurientibus filiis, ſi filhiorum vitio
abrogatur imperium Samuëli? Neminem pi- Heli.
guit id temporis Præfecturæ. Videamus, in
quæ ſcelerum abrupta Joël, & Abia filii Sa-
muél proruiſſent. Et non ambulaverunt filii illius .
in viis ejus: ſed declinaverunt poſt avaritiam, Reg. 8a.
acceperuntque munera, & perverterunt judicium. Avarxitia
His definitur ripis Joëli, & Abiæ objecta pro- Mater ci.
luvies. Quæ ſi aurum duntaxat avehebat: miuge
quantè fœdior latrina filiorum Heli, in quam äe.

influxeram ſordes lupanarium, ollularum fe- Sgdt
tabes relè⸗

—

ces, tædium, rapinäque hoſtiarum? Dices iis gua ſaſpo-

minuùs commotum vulgus, quòd plus oderit niur, non
ſubſellia depravata, quàm aras deſtitutas. Non
horruit ſcorta Templo illata, ſed affricatam Ju-

dicibus ſcabiem diteſcendi. Qund noſtra intereſt, Hiernoré?

inquiunt, ſi Aræ frigent? At quanti intereſi oblink.
omnium, ſi lis din pendeat ſub Duumviris? A- ,03.
ries non mactatur in Tabernaculo? Non mac- Y,hni
tetur. Non enim Deus ſanguinem hircorum bi- neglelétut.
bit. At nos ovium lacte, adipéque arietum enun.
trimur. Ergo intereſt, non ubi cædatur, ſed ubi itiue.
Paſcatur pecus. Illud Sacerdotum, hoc Judi- poßbabia.
cum eſt. Pati poſſumus hoſtiarum incuriam in
Levitis: ſed indefinium jus paſcendi quis ſerat Politis
à Judicibus? Lucerna in Tabernaculo non ob- 1i“
ſervatur, cùm extinguitur. Diem dicere liceat
adverſario, & Tabernaculi ſui lucerna eſt A-
gnus. Non corrumpantur Centumviri, & ſcor-
tentur Levitæ. Suum cuique jus maneat, Ju-
dicibus incorruptis: Et nullæ Numini ſuperſint
victimæ, putreſcentibus in coeno libidinis Sa-
cerdotibus. Scet Forum, & ruat Templum. Si-
ne Sacrificiis vivere licet: ſine Judiciis non li-
bet vivere. Id tu cauſæ fuiſſe credes, cur Heli
& lippienti, & deſidi, & ad filiorum flagitia
torpenti manſerit Præfectura, quâ Samusl, Fi-
liique exuuntur. Verum ego inviſiores fuiſſe hos
dixerim, quòd parcius peccarint, quàm Ophni,
& Phinees. Tum enim perruptis aggeribus Ni-
lus odii exundat effuſius, cüùm coœnum Crimi=
nis nec putre penitùs eſt, anguiumque ac regu-
lorum ſterilius. Si liberos Samuel non repreſ-
ſiſſet à rapinis hoſtiarum, ſtupriſque mulierum,
eorum haud admodùm populum pœniteret. Pec-
cavere & caſlius, & temperatius, quàm filii Falio.
Heli? Hi pone Arcam morientur. IIli magiſtra- zum.
tu ſeſe juſſu populi abdicabunt. Nemo Moſem
increpuit, cùm de Deo ſi non deſperavit, Perſecmiio
dubitavit ſaltem ad rupem. Qumque eam con- e.
traxit maculam, quam exilio felicioris agri, zuatts.
funeréque immaturo vix piavit ; in eum
nullus

lrriſoret

Mn

Orſlen

hen

tu-
iri

Shuluu
zun. ſin

Nn.

4 M 4

Ani
anenh.
M.
Hnjntn
Iunslaren
n,
laan,
hin
tmire.
AEu, u
amun,

1leg69,

Nehu,

leltſagee
cu rſl
En nin
na, G
nlur,

unlns
e Nn
l e

nr
el n
erln
Uniena
n R

Na
Nir e
unn
. ſuhe
ncb.
een
AN
lr
1,l
hele
1e
n

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

nullus & tam grandi multitudine crocitavit. Tum
ipſe, fratérque lapidibus impetuntur, cùm in
ſpem regni erigerent vulgus, moneréntque,
ne circumſtans ſe Numen blaſphemiis in ful-
mina adigerer. Nolite rebelles eſſe contrà Domi-
num : neque timeatis populum terræ hujus, quia
liecut panem, ità cos poſumus devorare. Receſ-
ſit ab eis omne præſidium, Dominus nobiſoum
ſt. Quæ utinam æreis inſcripta tabulis verba
in foro urbium ſuſpenderentur. Omni feruntur
exufi præſidio Fili Enac, quamvis Gigantei
Arma ve- & Corporis, & animi, non quòd exportata in-
riorun. dè eſſent inſtrumenta pugnandi, non quèd mi-
Tadtatso. lites cogi ibi non poſſent, non quòd ſubrutis mœ-
num fons. nibus pPaterent oppida prædonibus, ſed quèd
ab eis Dominus abſceſſifſer, acceſſiſſétque Ju-
dæis. Dominus nobiſeum eſt. Huic cùm inni-
Tbid. 10. ti populum Moſes, Aarênque docerent, penè
ſaxis opprimuntur. Cùmque clamaret omnis mul-
titudo, & lapidibus eos vellet opprimere, apparuit
gloria Domini ſuper tectum. Relato è& Chananitide
racemo gemuere Judæi, oderumque Pontifices.
Saties jam tum eos, faſlidiuümque ceperat Chri-
ſti, cujus ne typum quidem ſine rabie pati po-
tuere. Et quid agent in Apoſtolos, quùm eis Cru-
caleß. cem obtrudent, ſi Moſem obruunt, cùm eos
hortatur ad torcular? Caleb ingerit Botryonem,
S. Maſes. & populus regerit Lapides. Mira, ſed varia lu-
cta diſſidentium. Hinc deliciis, indè funeri-
bus decertatur. Joſus latrantes paſcit: paſti in
Promos inſiliunt. Turgent, rigéntque acini in
molas, nec muſtum funditur & racemo, ſed
profunditur cruor. Ne ad petram quidem mulſ-
ſavere, ubi à tranigreſſore Moſe objurgabantur.
Et ad ſilicem lactei erga prævaricantem; inter
Mand; uVas, & mala punica glomerantur in turbinem,
tontemp. Pluiſſétque lapidibus in Tabernaculo, niſwi demiſ-
suwu. ſa illuc nubes & procellam difflaſſet, & ſere-
Hominibus itatem Vatibus refudiſſet. Adeò Moſes & £.-
Sasrigeen quitate periclitatur, & Prævaricatione inclareſcit.
F aucaut. Mundus enim nihil, niſi vitæ innocentiam odit.
guperior Ergo inquies, corrumpemur, ut excolamur.
amari ne. Imô ſi à Mundo coli optas, Mundum decal-
gligat, ue Cato. Nunquàm apud Philiſthiim aut ditior Ar-
ne ca, aut honeſtiori loco habita, aut magnificen-
1. Reg.6. . tiùs deducta, quàm cùm eos, eorûmque urbes
depopulata eſt. Vaſa aurea, quæ exolviſtis ei bro
Severitas. delicto, ponetis in capſellam ad latus ejus Quot
vulnera infligebantur, tot vaſa reperid mr. Sere-
Eeccleſßafi. bat Deus funera, ut meteret opalentis Nem-
TanH. pè meta la ſua ſuffoderat Arca in ui us ho-
simeat, & ſtium: & auro ſuo, non Gryphas cubare juſ-
iimetinur, ſerat, ſed inſtare, tanquam Publicenos, Ver
mes præceperat. Negeſne æquiorem Mundum
eſſe contemptoribus, imò & tortoribus ſuis
quàm ſacrificulis; ſi, dum in manus Palæſtino-
. rum Iſraëlem tradit Arca, capti vatur, holſ ita-
rique compellitur apud Dagonem Idolum putidil-
ſimum: remittitur verò cum donariis, ſpoliiſque
aureis, ubi eos plagis acerbiſſimis accidit? Ni-
mirùm ſilicem eſſe dixerim Mundum, ex quo
amoris ſcintillas non unctione, ſed attritu ciſtu⸗
tias. Vide, an lapis ſeu litus balſlamo, goſſipio
confricatus, ſeu redimitus narciſſo fulgurer. Fri-
get in illecebra, ſcintillat injurid. Tum efferere à
SPts Da. Mundo, cùm eo ad ludibrium ſuppliciumque
abutere. Et certè ſi Egypto Mundus adumbratur,
NHomine, quis non videat alluvione tantum „ naufragiéô-
nen zimen- que germinare? Non madere tantùm, aut rigari,
, ſed oblimari, adobruique oporter Egyptum,
ut exuberet. Ecquando Petrus ſuos ad pedes pal-
lere, proſtaréque aurum credidiſſet, divenditis
. Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Num. 14.3.

Confedentia
in. Deum.

101

Chriſtianorum latifundiis contractum; qui panem
doloris ſui ſerebat in fluctibus, ut vitam hau-
riret & procellis. Reliquit omnia, & contemp-
tu lintris, adnavigavit in Ophir, paupertate di-
vitias conſequutus. Ita agi dices Hieroſolymis, s. Daniel,
ubi cœlo Terra, penè dixerim, militat. Conce-
damus Babylonem, & ſciſeitemur & Daniele,
quandonam purpur4 ſit indutus. Tümne cùm
Principi eſt afſentatus? Imò cuùm eum vit, re-
gnéôque ſpoliandum edixiſſet. Phares, diviſauamn
eſt regnum tuum, & datum eſt Medis & Perſis. Dan. 5. 29.
Tune jubente Rege indutus eſßt Daniel purpurà, & cena„
cireundata eſt torques aurea collo ejus, & pr zædi- libera.
catum eſz de eo, qudd haberet poteſtatem iertius in
regno. Exitium imperii Regi Daniel, vitæque anegzn,
non imminere, ſed adeſſe nuntiarat: & vaticinii "dhibend“.
infelicitate patuiſſe ſibi aditum ſenſit ad curulem. ;,
Telum obtulit Baltaſari, quo ipsâ nocte cæden amanda.
dus efler: Et latum ab eo recipit clavum, quem
in faſtigio circumactæ à Fortuna rotæ ſaffigeret, Sſia
ne ſecundâ à Rege ſede propelleretur. Fulum iri zandö,
ſanguinem ſuo Principi denuntiat; & ſuo ille VNa-
ti, pro cruore, detulit purpuram, effioreſcente Rex guos
Imperii virga Danieli è& tabo, illuviéque im- "rvebate
perantis. Ipſe Regem deprimit in ſepulchrum:
Prophetam Princeps evehit ad ſubſellia. Deni-
que occaſum Damiel ſerit epulanti: & deſigna-
ri Orientem ſibi miratur ab Occaſuro. Turbi-
nem enimverò, nimbuúmque Vates aggeſſe-
rat trepidanti: & malè ſibi ominanti Judæo in
ſua nube Baltaſar Iridem coloravit. En, ur Mun-
dus pro felle mulſum propinet. Quem nemo Vi-
tem eſſe neget; quando vinculis, vulneribuſque
proficit in racemos. Amputatione duntaxat expul-
lulat; &, ſi frutici parcas, tuis te compendiis
muktaſti. Non enim aut indulgentiâ, aut ob-
ſequio, ſed ſævitie in rtuum palmes commodum
luxuristur. Audi, rogo te. Egredimini, Filii Exod, 125
Iſrazël ite, immolate Domino. Oves veſtras & ar- 31.
menta aſſumite, & abeuntes benedicite mihi. Aut
Joſiæ vocem iſtam fuiſſe dices, aut Gedeonis.
Vox Pharaonis eſt. Pharaonis! Tum fortè blan- Pharaos
ditus eſt Moſi, cùm ranunculis oppreſſam urbem
ſublevavit, in flumen relegato ſirepero, inviſôque S. Maſes-
grege. Gratantis vox iſta eſt ſuo vindici Principis. .
Quanquàm Pharaonis eæ eſſe voces non poſ- Hominer
ſunt. Nam ſibilaret Draco. Draconem fuiſſe ais 3. n
Pharaonem? Cycnus eſt: clangit enim in fune-
re. Imò, quod nequit Cyenus, poſt funus ce- Severitas,
cinit. Nam cæde non ſui modò primogeniti ſed Nee a.
oſtiariæ quoque conſiternatus, Moſi novem jam dictin dism,
per plagas, quaſi menſibus novem conceptam po- S
puli Miſſionem, in bæredis tandemn feretro, vul- dirigatur,
nere, hoc eſt menſe decimo peperit, quaſi Au. nihit ii.
læ Elephantum. Ortus eſt ciamor magnus in eat.
Wogypto: neque enim erat domus, in qua non ja- bi J. z
ceret mortuus. Vocanſque Pharao Moyſe & Aaron
nocte, ait: Nurgite, & egredimini à populo meo. Et
petierunt ab Kgyptiis vaſa argentea & aurea, ve-
Ruömque plurimam: & ſpoliaverunt Aigyptios. F-
cundiores in £Æ gypto lacrymæ, quam flumina.
Nam Nilo papyrum, frumertâque leges. E luc-
tu verò Ægy?ptiorum pateræ, numiſinata, vaſaque
aurea emerſere Ifraëli: & quas deſperaſſet ex
Erythræo gemmas, eas Dei populus adveriario-
rum extraxit & lacrymis. In Ophir hnavigabatis,
Hebræi „ ut aurum Templo inferretis? Nul-
lum vobis fretum opulentius gyptiis lucti-
bus, in quo ſi feretro deferamim Ophir repe-
rietis in Memphi, referetiſque aurum, ſiragulA-
que ex Eagypto „ quam vobis Provinciam ca-
lamitas & in Indliam irk „& in Phrygiam.

3 Nilus

1 02 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Nilus enim, ſi à Moſe hoſtium cinere reſperga-
tur, in Gangem extemplò demutabitur, ructa-
bitque non Crocodilos, ſed Onychinos & Sar-
donyches. Ergo Iſraeli tum meſſis aurea in E-
gypto provenit, cùm eam ſanguine, tabéque ob-
limavit. Immanitate ſiquidem Mundus in cle-
mentiam edomitus: floret Flagellanti: & more
marmoris, in Arridentem Nympham, non oleo,
ſed ſcalpro, nec palpatus, ſed tuſus, conciſuſque
refingetur. Jonæ memini, & libet ridere. Siqui-
dem Nautæ vectorem ſuum Hlocci fecere, quan-
diù ab eo cieri tempeſtatem neſcierant. Nam &
dormientem in carina ſuccuſſarunt, & datis ſor-
tibus, in confeſſionem eum criminis perurſere.
Jonæ 1. 6. Et acceſſit ad eum Gubernator, & dixit ei: Quid
tu ſopore deprimeris? Surge. Et cecidit ſors ſu-
§. Jonas. per Jonam. Et dixerunt ad eum: Indica nobis,
eujus cauſa malum iſtud ſit nobis: quod eſt opus
Zelus ani- tuum? Et dixit ad eos? Tollite me, & mittite me
Triwg in more, & ceſſabit mare à vobis. Sio enim ego,
quoniam propter me tempeſtas hæc grandis venit

deari, ſuper vol. Mare circumſpectatis, ut Jonam hau-

ſt. ſtum fluctibus ſpectetis? In puppi eſt. Nunquàm

honeſtins à Navarcho habitus Jonas, quam cùm
in ſummum ab eo diſcrimen adductam Navim
intellexit. Tunc Vatem Nautæ ſunt reveriti 3 tum
proram ob erterunt in littus; turn remos ſummo
conniſu adduxerunt. Et remigabant viri, ut re-
verterentur ad aridam. Suæ tempeſtatis Eolum
non horruere, ſed coluere impenſiùs. Malebant
conflictari, quàm eo carere vectore, cujus ma-
leficio mergebantur. Mundus eàâ certè Onerarià
vehebatur, cui is in deliciis eſt, ex quo ærum-
nas, incommodâque ſua conflari ſentit. Sedenim
Ceto Jonam dedidere Nautæ. At poſt remorum
fruſtratos conatus, obſequentes, non ſævientes,
procellæ tradidere piaculum. At exclamantes
demiſere Jonam: Quæſumus, Domine, ne perea-
mus in anima viri iſtius, & ne des ſuper nos ſan-
guinem innocentem. Tantâne in Jonam Charitas,
tantâque de reo exiſtimatio? Et undè amor, fa-
Protetzores mäque floruere erga Jonam in nautis? Conter-
impiorum.
raneum amaverunt? Advenam ſe eſſe fatebatur.
Veræ præſtantia Religionis Nautis jungebatur?
Hebræum exhorruerant. Nobilitate generis com-
mendabatur? Incomitatus, & agreſtis, naulum
ſolverat, ut fugeret. Commendatitiis an eum in-
ſtructum literis remiges verebantur? Nulli pe-
nitùs notus navigabat. Quod eſt opus tuum, &
quæ terra tua? Opitulabatur nautis, ſibique ecs
laborum communicatione devinxerat? Stertebat
in carina. Fluctuamtibus ſaltem indoluerat? Imò
fluctus ipſe conciverat: idque Proreta intellexe-
rat. Extorrem, ignotum, inopem, deſidem,
noxium, & hebræum non proſcidere primùm
cultris, nec diſcerpendum Phocis deturbarunt in
pelagus? Imò remis, veliſque connitebantur de-
votum funeri, naufragiéque vectorem in littus
Ibid. . exponere. Et remigabant viri, ut reverterentur in
aridam & non valebant: quia mare ibat, & in-
Perſicuiio tumeſcebat. Dilexere ergo Jonam? Quin eum
ewen- navi, vitæque ſuæ remiges prætulere. Nimirùm
e,a ſidus & caligine fulgurabat, quo in amorem æ-
Protectore: rumnoſi nautæ rapiebantur. In illo generis, gen-
Pnt. tis, conditionis, ſectæque ſterquilinio Viola efflo-
ruerat; cujus afflatu recreari uſque in delicias re-
miges poſſent. Eam decerpi optas? En ſidus: en
Tid. 11. florem. Cognoverunt enim viri, quòd à facie Do-
mini fugeret; quia indicaverat eis. Indè adducti
remi: indè acclamationes in virum: indè vel ad
