tam nativitatis noſtræ inflammata à gehenna. Audi IIa. 40, 6.
Iſaiam: Vox dicentis, Clama. Et dixi, Quid cla-
mabo? Omnis caro fœnum. Uter mentitur? Neuter
Ergo mentieris, ſi dicas & audire te, & nonar-
dere. Nam ſi caro es, fœnum quoque es. Por-
rò Lingua Ignis eſt, qui admoveri fœno ſine in-
cendio non poteſt. Audi ſemiuſtulati vocem Sa-
pientis: Favus ſtillans labia meretricis & nitidius Proy. f. 5
oleo guttur ejus: noviſima autem illius amara,
quaſi abſynthium, & acuta quaſi gladius biceps.
Pedes ejus deſcendunt in mortem. Utinam forent
Ignis verba mulieris: Gladius ſunt & Faces. Ità;
inquies, ſed meretricis confabulationi id contagio-
nis ſubeſt. à cujus Ego non tantùm conſuetudine,
ſed Urbs abhorret umverſa. Videamus, an inno-
centior conſuetudo cum Matronis ſit. Ui eruaris
à muliere aliena, & ab extranea, quæ mollit ſer-
mones ſuos, & pacti Dei ſui oblita eſt. Inclinata
eſt enim ad mortem domus ejus, & ad inferos ſe-
mitæ ipſius. Omnes, qui ingrediuntur ad eam, non Pamiliari.
revertentur. An felicior eſt cum matronis, quàm tas cum
cum ſcortis Scurrilitas? Ex hoc Impudicitiæ La eiiri-
byrintho, nullo Ariadneo filo extrahére; in quod
emollitus te ſermo Fœminæ inducet. Quæ LEuxrig:
mollit, inquit, jermones ſuos. Nulla ſtibi, ce-
ruſſæve illecebra. Nullæ phalerarum, cirrorum-
que machinæ. Nullus lyrarum, ſididmque aries.
Nulli menſarum laquei. Nullæ chorearum fo-
veæ. Oſculorum ſordes nullæ. Nullum ample-
n. Et his deſtituta ſuppetiis ita
ſævit, bacchaturque Libido, ut ejus eximi vin-
culis, diriſque non poſſis? Sævit iis fine copiis
ad internecionem Foœmina. Quid ergo agit à*
Perrumpit Muneribus! Armis Irrumpit! Urie
Venuſtate ! Minimè. Mollit ſermones ſuos. Hiat
hujus alluvione imbris ad uſque Manes domus,
areâmque tam audientis, quam garriemtis. Quam
ſi audias, abyſſo hauriere. Audi quid ſermo
poſſit intemperans. Flagelli plaga livorem fa Eccli, 29,
cit : plaga autem lingux comminuet oſa. Beatus Ei.
qui tectus eſt à lingua nequam & non attra Cinſiliazi:
xit jugim illius. Jugum enim illius, jugum fer impif?
reum eſt: & vinculum illius, vineulum æreum eſt.
Mors illius, mors nequiſſima: & utilis potihs infe-
rus, qudm illa. Qui relinquunt Deum incident in il-
lam (ſubaudi linguam) & exardebit in illis, &
non extinguetar, & immittetur in illos, quaſi
F Leo,

Prov. 2e16.

62 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Leo, & quaſi Pardus lædet illos. Sepi aures tuas
ſpinis, & linguam nequam noli audire. Hæc ex-
prompta ex Eccleſiaſtico nullà verborum acceſſio-
ne. Quid dici potuit in blaterones atrocius? Nu-
gantur Foœminæ, garriuntque? Vinciunt, urunt,
opprimunt, diſcerpunt, demergunt. Notaſtin'.
Sepi, inquit, aures tuas, non cera, aut goſſipio,
ted ſpinis. Et quidem lumbos incinxiſſe ſat eſt;
Luc. 12,35. ſeu illos lino, ſeu ſerico adſtringas. dint lumbi ve-
Rri præcinéti. At aures dumis obſtruendæ ſunt,
ne ſcurtilitate Mors in animum invehatur. Plùs
nobis à veneno Sermonis metuendum eſt, quàm
à contagione Luxuriæ. Funiculo lumbi muniun-
tur. Aures verô niſi vepribus ſepſeris, incur-
ſioni hoſtium objeciſti. Ecquis, rogo, haſce Spi-
nas non remollivit in Liha? Quis etiam quæ
audit invitus, non blandè audit: &, ne loquente
ſerietate compungat, à nugaci vulnerari ſe pati-
tur telo verbi venenato? Cultris ſepiendæ au-
res ſunt, imò verò fulguribus; alioqui confodie-
re, & deflagrabis. Quid extimeſcendum Mon-
ſtro crederes, qued ex Homine, morum vi-
tio, degeneraſſet in Scorpium? Non Caudæ
aculeus eſt, quo ferit, ſed Oris hiatus, quo ferit.
Ezech 2.5. IWnereduli & ſubverſores ſunt tecum, & cum Ncor-
pionibus habitas “ verba eorum ne timeas. Dixe-
Sermo va- Tätque: Tu ergo, fili hominis, ne timeas eos, neque

nus. ſermones eorum metuas. Quaſi verò eam præ cæ-
:: teris contagionem timere poſſet in homine bellui-
Amicitis- 3 . .
be. no Propheta, qui ſi verbis non læditur ſubverſo-

ris, nec geſtibus ſeducetur, nec polluetur ille-
äl cebris. Monet proptereà nos in Proverbiis Scrip-
o tura, ut Cordi excubemus noſtro. Quod ut præ-
ſtetur, haud nobis jejunia imperat, aut ſaccum:
nec nos procul à foro ſubmotos in eremi rupes
ablegat. Jubet aures commuriri. Omni cuſtodid
ProV. 4. 23. Jerva cor tuum: quia ex ipſo vita procedit. Remo-
ve à te os pravum. Expailueram ego certè, quùm
inaudiſſem ſervandun mihi Cor eſſe omni cu-
ſtodia. Quot mihi, aiebam, ſcribendæ erunt,
cogendæ, explicandæque cohortes lacrymarum,
temperantiæ, hymnorum, vigiliazum! Exhaurien-
da profecetò Arca, Domus, & Caro. Omni cu-
ſtodia! Nihil non exorbendum ærumnarum,
laborùmque. Nihil volupe non abdicandum. Ne-
ghligam Cordis ego cuſtodiam, quæ tot me la-
boribus, incommodiſque conficiet? At, ex ipſo
vita, inquit, procedit. Ergo ne moriar, morien-
dum mihi frequenter eſt. Nam aut Cor non ſer-
LRervon- vo; & vita tum me deficiet, quæ ex illo manat:
ezus ſolida, Aut, ſi vitæ cupidus Cordi advigilo, omni mihi
ze Pirſerr- illud cuſtodià conſervanti carendum epulis, lu-
. dis, illecebris, ipſque penè vitæ commercio.
Prorsùs mihi vità carendum: ſi excubo, vitæ
Prvopeſta commodis abdicatis; ſi negligo, fonte vitæ ob-
cn ss ſtructo. Omni cuſtodia ſerva cor tuum, quia ex ip-
ſi conſilia- 4 1
rios malos ſo ita procedit. Ingens laborum ſylva. Aut ſi
Lerze⸗⸗ horum pigeat, incommodorum alluvio inelucta-
Tpiriualir. bilis. Imòô unus ſi frutex in aggerem reflectatur,
in tuto ſumus. KRemove à te os pravum. Id ſi fe-
ceris, ſervaſti Cor tuum omni planè cuſtodià. En
Romanam in cunis ſuis penè offocatam Eccle-
ſiam verborum intemperantiâ. Hujuſcemodi e-
Rom. 16., Tim Chriſto Domino noſtro non ſerviunt, ſed ſuo
18. ventri, & per dulces ſermones, & benedictiones
Jeducunt corda innocentium. Vallabatur Roma-
norum cor candore vitæ, morumque innocenti3.
Sed ad ea Lilia Linguæ Aſpis adrepebat, quæ
nullo Florum vallo retinetur, quin viram com-
mordeat. Ergo Legum tabulas, quas Nero tot
fruſtrà ſuppliciis, machiniſque tentaverat, ſer-
mmo homuncionis blandior diffringebat præſen-

te, Obnitentéque Paulo, in corde Romanorum.
Nullus de lege apex gladiis, virgis, facibus 3
& ſecuribus eradebatur. Er nullum veneno

Linguæ non expungebatur de Lege jota, Mo-

ſis tabulis, Oris maleficio, in lintrem confor-
matis, quo Mare Chriſti purpureum, Pharao-
ne audacior, Voluptas traſiceret. Et cachinna-
mur, & garrimus, & nugamur inter Foœminas
impolluti, nitidi, comati, bracteati, delibati:
cùm in terræ ſpecubus Romani demorantes Ver-
borum blanditis in tanta vitæ illuvie corrumpe-
rentur? Si Roma perit in ſacco: vivet in ſtragu-
lis Troia! Ur Babel Coelo luctatura non con-
ſurgeret, confuſo gentium labio, proviſum eſt,

ne inter ſe loqui poſſent contumaces. Ecce unum Gen. u.6

eſt labium omnibus: cœperiuntque hoc facere,
nec deſiſtent. Venite igitur, deſcendamus, & con-
Jundamus ibi linguam eorum. Si loqui nequeat
nequitia, actum eſt de Babele. Potuiſſet ſanè
Dominus, contorto fulmine in rebelles, eorum
conatus dis'icere. Sed maluit audaciæ fibras
convellere, ur, qui Linguæ vitio coierant in fla-
gitium, ſupplicio quoque Linguæ diſſiparentur.
ultis non unam in Republica Chriſtiana æqua-
ri ſolo, diſturbarique Babelem? Coœtus diſſol-
vantur. Non Lapidibus, ſed Scurrilitatibus Mo-
les illa conſurgit. Cui ſi nugas ſubduxeris, tan-
quàm ſubruto fundamento, Arx lababit pri-
mum, tum labetur, At quem, inquies, tam obſ-
coœni eſſe oris exiſtimas, ut Babelem extruat?
Et tibi ego ſubjicio: Quis tam impolluti vir labii

eſt, ut non Babelem fabricetur? Væ mihi, quia Ila. 6. 5.

vir pollutus labiis ego ſum, & in medio populi
Polluta labia habentis ego habito. Nolim autem
bic queri putes de linguæ ſuæ intemperantia aut
Saülem, aut Semei. Non Goliam blaſphemia-
rum hoc loco pœniter, quas in Arcam evo-
muit. Iſaias eſt, qui prophetiæ ſuæ jam quinque
in Judæam fluminibus effuſis, inquinati ſe ho-
minem eſſe Oris vociferatur. Si ſanctum Pro-
phetæ Os ignito calculo per tormenta expiatur:
tuum fragrat os, Liliéôque recreandum, non
adurendum Carbone eſt? Proh facinus! Etiam
Catones non ſemel arrident, ſubridéntque ma-
tronis. Imòô, ſi adſint Cleopatræ, ipſimet Cato-
nes degenerant in Antonios. Horremus ſuas &
neis & pientiſſimis & pugnaciſſimis Ducibus

non deeſle Didones; David es! Cave, ne tibi Lingue
Abigeil implicetur. Vide autem, ut Propheta aα,

in populo, quem anteà blaſphemum, furacem,
fornicarium, ſacrilegum pronuntiaverat, pol-
luti, viſo Numine, ſe labii cumprimis eſſe con-
queratur. In medio populi polluta labia habentis
ego habito. Quaſi exertâ icelerum radice, eam
præ cæteris criminibus defleat. Et certè, ſi u-
num ſaneſcat Os, nullum non membrum con-
valeſcet.

DOMINICA IV.
QUADRAGESMA.
Accepit ergo Jeſus panes, & cùm gra-

tias egiſſet, diſtiibuit diſeumbentibus.
Joan. 6. 11.

. Ordeaceis panibus non tam paſcitur, , ¼

quàm eruditur ad temperantiam ſtrata in
monte Mortalitas. In illa ſiquidem Continen-
liæ

die
pir Ut
minmnte⸗ eype
Jun
ara
lem
deo
„m. Va,
en
mit Ae
eimi ſionl
uma jci
Cer
i
aem
colon
ſcen⸗
ſed
let
e
Quun
Vorat
ero⸗
lelig
ia i
5.0
ſeren
teen.
lcer
Tum
ern
mE
pome
certe
mun
der,
ſabi
1UN
nd Detr,
I
oon
u
io,
lenn Deri
atin
lora
Ginn
Eeon
luni
Culnt
weri
buln
mik
gii,

g
R
W.5
U

aul
iſe u
NI
e Ilt
de
E
N
Len

ſibe

—

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 6

te tiæ Academia pro Præceptore Hordeum tot,
Teniatio- ut ità dixerim 3 codices explicat, quot panes
o. n to,. eNPoOnit. Ibi homines, dum eſcæ vilitate Jumen-
t iifcatio tis exæ quantur, Jumenta eſſe dedocentur. Nam,
, corporiseſt. ſi Pecori convivas, non vives Pecus. Tum enim
hin Jumentis inſipientibus vitæ ſtoliditate non com-
Wti paramur, ſi auſteritate victus Jumentis compa-
Ai. remur. Quis enim hominum luxurietur in Hor-
aN.. deo? Vel Prodigus, ut Suûm efle cœpit convi-

nns gejunium. Va, Epicuri de grege Porcus eſſe deſit, in Au-
le reum innocemtiæ ſæculum glande reformatus.
Renovatio, Adeò annonæ F rugalitas compeſcendis perpeſ-
& Pæni ſionibus animi, quaſi habena homini à Deo in-
“ sentis ven6, icitur. Miror autem in Monte, non Capreis,
ut lgus ſaginari, ſed Piſcibus refici
le Cerviſque vulgus ſaginari, ſed Piſcibus refici.
“R Joan.6.11. Similiter & ex Piſcibus, quantiim volebant. Inve-
W huntur Maris accolæ, quaſi ducturi Pœnitentiæ
coloniam in Scopuhlis. Suſpicor novam de Jona
ſcenam à Chriſto inſtrui, darique fabulam,
liinn ſed ſanctiorem. Ut enim ſuæ quivis Ninives in-
i terioris ſit Jonas, non exorbetur à Piſce, ſed
n Piſcem, quem Dominus præparavit, exorber.
Etn Quamvis enim à Deo transfuga ſis, tam eris,
un vorato Pilce, Jonas in monte, quam fuit Jonas
al devoratus à Ceto molliendæ urbi Propheta
taße deſignatus. Etenim unl Piſces procellis innatant:
enpl⸗ ità is docemur carnis tempeſtatibus non demer-
ift gi. Convivii ergo tum hieroglyphicis, tum tem-
unch perantià comrà Scelerum inſtruimur intempe-
en riem. Nam ubi hordeo vivitur, ſi vivere vix
nüli licet, libeat fornicari? Videamus ergo, ut ſcele-
iſuſ rum proluvies & ventre ſcaturiat, quem ſi tem-
peramtid edomueris, non Hydram modèò crimi-
N en num excidiſti, ſed vitæ arborem, innocentiæque

in pomarium conſeviſti. Comediſti? Corruiſti, aut

ſteur certè corrues. Nilus ſiquidem ſcelerum om-
n e⸗ nmium Menſam, quaſi Ethiopiam ſuam ha-
nond bet, undè non procurrat ſolùm, ſed etiam faciat,
uiee ſtabiliaâtque Ægyptum. An non in Ægyptum
un do⸗ tum verſa eſt Palæſtina, cùm David in ſinum
gin: §. David. Bethſabeæ, quaſi non fabuloſus Phaethon à ſum-
n, N mo continentiæ, & meditationis ſuæ Coælo irruit
lbinn Tenmatio-. Proturbatus? Ibi quoque Uriæ ſanguine flumi-
e Banen na rubuere. Et undè in Davidem Libidinis elu-
1altr vio, niſi & Patina & Calice? Accidit, ut ſurgeret
lat 2. Reg. 1I. David de ſtrato ſuo poſt meridiem, & deambula-
Drchr 2. ret in ſolario domus regiæ, viditque Mulierem. Non
1r ſihr hora modéò ſuſpicionem facit epularum, ſed ac-
gkus clinatio quoque Ducis in meridie. Non enim
DR decubujſſet ſub meridiem ſobrius Princeps, niſi
4, largioribus (hoc mihi indulgeat lector) ſeſe po-
eoe⸗ culis ingurgitaſſet. Decoquendis dapibus tum po-
jlan meridianus ſomnus, tum poſt ſomnum dearm-
DWKj bulatio inſtituebantur. At quàm ſanctiùs dor-
3Ne miiſſe, quàm vigilaſſe David deprehenditur,
n r qui, cùm evigilaſſet, dormivit cum Bethiabea.
un An Adæ conſopito Davidem ſemiſomnem con-
jungemus: quandoquidem, ut evigilat, ſuam
ipſe quoque Evam habet, à qua mori docea-

tur. Sed ſævior Davidis Eva, quàm Adæ: nam
illa mori virum edocuit, hæc virum docuit ju-
6. gulare. Id verò videri mirum non debet, quando
todeſia Eva jejuno emerſit ex Adamo, Davidi ſaturo
negleéta. hælerat Bethſabea. Poſt meridiem ſpatiabatur in
Xiſto. Infelix ſia dium, cujus emenſi bravium A-

Tbidem. dulterium eſt. Viditque Mulierem ſe lavantem. Do-
. lebas à me Davidem Phatonti exæquatum, pu-
M debâtque comparationi ſanè deterrimæ ² Age:
Nonne Oculus Sol animi, frontiſque eſt? Ergo
geminos quòd malè David flexerit, egeritque So-
Nenu k's, arſit primum, tum in lavacrum cecidit Beth-

ſabeæ, Phaëtonti eo tantùm diſſimilis, quòd ille
Eihicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Lucis ambitu, hic voto Fœmuinzæ intercidit, ſed
in meridie. Ille porrò Succinum edidit occaſu ſuo:
hic in ſulphure merſus eſt Laſciviæ. Dices, non
epulis, ſed reſpectui dandam Prophetæ intem-
perantiam. Vidit, & periit. Quis enim Muherem
aſpexit impun?? Quis? David, qui modéô uri- 1 Reg 18.
tur. Porrò cuùm reverteretur, perouſo Philaſthæo, 6.
David, & ferret caput ejus in Jeruſalem, egreſſæ
ſunt mulieres de univerſis urbibus Iſrasl, cantantes,
chorſque ducentes in occurſum uil Regis Et præ-
cinebant mulieres ludentes, atqué dicentes, Pereuſſt
Sauil mille, & David decem millia. Iratus eſt au-
tem Saiil nimis. An non ſolicitandæ laſciviæ com-
poſita, inſtructâque hic phalanx? Cohors Fœ-
minarum, quæ, cùm Regi ocurrerent Trium-
phanti, non modò elegantiores delectæ, ſed or-
natæ, comptæque proceſſere. Adde pſaltrias aut
non invenuſtas eſſe ſolere, aut pulchritudinem,
ſi eà careant, ſibi mangonio facere. Luſere por-
r, & ſupplauſere Davidi. Nec tamen arſit.
Ergo ſi Pudicitiam & ſervat in triumpho, &
profligat in ſolario, non Sirenibus debet naufra-
gium ſuum, ſed Calicibus. Et plures enim in es e⸗
triumpho evaſit Foœminas, & comptiores. Ter- moriæ Ien.
rebatur, inquies, Goliæ capite, quod ferebar. zationum
Qui enim laſciviret in funere? Deſolatorios ſi- Temediurm
quidem Luxuriæ carbones non ſerves cinere, ſed
offoces. Ergo cæſus à Davide Gigas pro Da-
vide pugnabat; & , quaſi Gorgonis caput,
Goliæ cervix geſtantem ſeſe Javenem Libidi-
ni ſaxeum effecerat. Nam qui ſuperſtes Arcam
blaſphemiis impugnaverat, Pudoris Lilium ſilen-
tio funebri tuebatur. Militabat Victori ſuo abſci-
ſus Gigas, pellebatque à Triumphante Ama-
zonas, ſed mammatas; ideôque Amazonibus
ſæviores, quòd non ſolum cum Uberibus de-
certarent, ſed Uberibus tantum cum Adoleſcen-
te confligerent. Qun, ut lapides de torrente ſu-
ſtulit, quibus Gigantem debellaret, ità in lactis
profluente, quod ubera extillarant, ad ſaxa, ſco-
puléſque fuiſſet alliſus, ni Abſiinentiæ ligno
eos feliciter tranſmitteret. Ergo ibi non ſatur
Laſciviam Puellarum tranſiit impollutus: hic
uno in Fœminæ fonte tantus Innocentiæ Sol co-
gnovit occaſum ſuum. Pomeridianus enim aſpe-
Ctus tantùm veneni haurit ex epulis, ut, ſi Ma-
tronam viderit, ardeat vel in aqua. Dices di-
vinare id loci me, incertumque eſſe, an moœ-
chatus proptereà ſit Prophera, quòd pleni ſarci-
nà ventris degravatus in tantulo mulieris Nym-
pheo naufragium fecerit vel tantus Navarchus,
vel Navis tanta. Divinaverim ego in Davidis ca-
taſtrophe non jejunum ad Bethſabeam Regem
irruiſſe: Paulus non divinat, ſed facta perſcribit
Iſraelis. Sedit populus manducare, & bibere, & ſur- z. Cor. 10.
rexerunt ludere. Nulla hic conjectura. Verbi am- 7.
biguitas nulla. En in Silo ingluviem Libidini
fœderatam. Nam, antequàm dormiiſſe ferantur
Ophni & Phinees cum ſcortis ante Arcam la-
trocinatus palam puer inducitur, ut Sacrificii
adipem in Adukerii delicias converteret. Dæ mihi
carnem, coquam Sacerdoti. Habebat Juſeinulzm
tridentem in manu ſua, & mittebat eam in lebe-
tem. Heli auem audivit omnia, quæ faciehant Fi-
lü ſui: & quomodò dormiebant cum mulieribus,
quæ obſervabant ad oſtium tabernaculi. Habebat
inquit, fuſcinulam tridentem in manu ſua. No-
vus hic ſanè Neptunus, qui Ollam pro Mari na-
ctus. Carnem quis eum neget tridente extra-
xiſle de cacabo, ſi Venus cœnam conſequitur
Sacerdotis ² Ubi Tridentem inaudieram „ in-
dè non abeſſe Nereidas ſuſpicabar, à quibus
F. 2 He-

1. Reg. 2.
15. .

Heli Filii,

64.

Hebræi Levitæ demutarentur in Tritonéſne di-
cam, an verò in Proteos? Ert videri Protei poſſent,
modô ad aras perlitantes, modòô lurcones in ga-
neis: modo victimis addicti, mode ſcortis im-
plicati: niſi una eos in flagitis conſtantia ſaxeos
reddidiſſet. Verùm ſcelerum proluvies, quâ Ogh-
ni & Phinees palam in Tabernaculo obruun-
tur, & Numinis Sacerdotes, & Veneris Ho-
ſtiæ, unà & coqui Ollà profunditur. Exclamare
bic quoque licet, Mors in Olla. Sed non id
venenum inſperſione farinulæ mitiges, quod ſo-
là effuſione caldarii wedicaveris. Mira planè na-
tura ollulæ, eæ qua cùm Scelus haurias, ſi eam
dehaurias, Continentiam hauries, ſi effuderis.
Subversa enim illecebrâ, ſcelus evertitur, quod
adoleſcit in patina, & jejunio conſeneſcit. Ideò
Judas roganti Thamari, quid ad ſe tranſmiſſurus
Gan. 8.7. eſlet pro concubitu, dixit: Mittam tibi hœdum de
gregibus. Sciebat enim nihil fore Veneri gratius,
quàm ingluviem. Miror proptereà tam hebe-
tem fuiſſe Poëſim, ut avidiſſimam viſceratio-
num Venerem è& mari fingeret emerſiſſe, cùm
nihil æquè illa faſtidiat ut Piſcium contuber-
nium. Erravi. Nam nihil confingi à Poëtis ſa-
pientius potuit, quàm natam abdomini Scyllam
à Piſcibus abſceſſiſſe, quos illa exhorret ut
monſtra. Et quod mirere, nocentiorem ſibi Ve-
nus minutulum expavet piſcem, quaàm gran-
diorem. Gravior ſiquidem illi eſt Lacuſtris Sar-
da, quam Acipenſer, aut Mullus trilibris. Adeoô
fozderata Libidini Ingluvies, eam & accefſſu
animat, & receſſu exanimat. Neſcio an Sodo-
mitarum animadverteris Ingluvie potiſſimum
exarſiſſe Incontinentiam. Subierant palàm Ur-
bem Angeli duo fronte, animéôque cœleſtes. Et
tamen Sodomitarum nemo illos aut ſolicitavit,
aut ſeduxit, aut oppreſſit. Inviolatà & innocen-
tià & pulchritudine, à Loto domum deducti
ſunt advenæ. Quis non miretur in tanto incen-
dio obſcœnitatis viguiſſe Lilia duo, ne quidem
flammæ ſulphure afflata? Paucis poſt horis, Viri,
Gen.19.4. jn quit, civitatis vallaverunt domum illius à puero
eſque ad ſenem : & divxerunt ei: Ubi ſunt viri, qui in-
troierunt ad te? Educ illos huc, ut cognoſcamus eos.
Vimque faciebant Lot vehementiſſime: jämque
prope erat, ut effringerent fores. Quis non horreat
petulantiam, violentiam, atque libidinem impu-
rorum! Urbs tota, nulli hoſpiti reverentià,
domum unam obvallat, ne duum ſit tuta domi
pudicitia vel noctem unam! Mare influit in ſta-
gnum. A puero, inquit, uſque ad ſenem. Nec
morte Senectus compeſcitur à flagitio, nec Pue-
ritia ad facinus eſt impubes. Quod ſulphur id
eſt, quod & in ſenum nive ardere poteſt, &
ASLE in lacte puerorum? Porrô in mari unus tantùm
excepi,An. hauriendo Jonæ à Deo Cetus deſtinatur: hic
geli. vorandis binis advenis Phocæz „ & Balænæ,
& Orcæ, & Delphines innumeri confluxere.
Adeò truculentior, ſæviérque Oceano Libi-
do eſt, quæ, ut geminos Agnos diſcerpat, tot
Monſtra in aciem educit. At cur tam lenta ad
flagitium Sodomitarum Libido fuit, ut quos
non attigerat ſubeuntes, eos ituros cubitum in-
feſtaret? Tamne patiens Laſcivia eſt, quæ tamen,
lbid. ut erumpit, irrumpit ! Prius autem quàm irent
Gutag danr. zubitum viri civitatis vallaverunt domum. Nimi-
aes, rum incœnata Sodomitarum Petulantia frœ-
nari potuir, quamvis Nitore Angelico pro-
ritaretur. Videre Juvenes, nec oppreſſere. At
epulis ità deflagravit Libido, ut non Advenis,
. non Angelis, non Heroibus parcerer, nec pre-
Tbid, 3. cibus fracta, nec portentis. Ingreſsiſue do-

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

lon magna, MWater fornicationum & abominatio-

mum illius, ſecit conptvium, & coxit azima, & e
comederunt. Poſt cœnam, dato flagitii ſigno, 5 1
undique ad injuriam accurrittur Advenarum. 4 erra
Potuiſſet Sodomiticus quoque ignis duo Li- borm
lha non amburere, ſi eſcæ pabulum ſubſtra- u
xiſſet. Adeò vim ſuam non Perulantiæ ſuæ Li- c
bido debet, ſed Ganeæ. Ubi enim ſine Bac- n
cho Venus debaccherur, ſi incœnata Sodomis
videt Angelos, nec deperit? Plus Ceres me- ier
tuenda Pudori eſt, quàm Venus. Ideéôque &
hujus rheda Cycnis deducitur, & illius plau- c
ſtrum Draconibus trahitur: tam eſt, Antiqui- 8 .
tatis quoque calculo, Crapula ſceleſfior, quam u
Libido. Quid enim à Cycno metuas? Quidve i
à Dracone non metuas? Venenum diffundunt o
quaquà incedunt jugales Cereris, quæ vel Or- ie
cum in Libidinem concitare potuit ſui fœtus il- cn⸗
lecebrà. Quòd ſi Gehennæ laſcivire ſub Cere- dn

re libuit, direptâà Proſerpind: putas reluctatu- .
ros Libidini demerſos calicibus Ganymedes? G

Initum à Bahtaſare quùm lego convivium, aſſe- n⸗
diſſe Regi video uxores & pellices. Biberunt in Dan. 5. 5. tppoe⸗
eis Rex & optimates ejus, uxores & concubinæ il- 4 li,
lius. Hæ ſunt vini Nereides, & hujus pelagi hi klen⸗
Tritones. Miratus ſanè eſſem, ſi pellex abfuiſſer Pum
à cyatho. Rides! Rideo, inquis, quòd tu unam umo
Ebrioſo Laſciviam objicias, quem tantis obno- ſins
xium ſceleribus Divinitas deprehendit, ut regno, len i
vitaque mulatum Perſis dediderit. Subrideo hic hn
ego quoque Cenſori meo, qui cùm unam abeſſe . m
velles à Crapula Libidinem, mixtim illi, & ag- n,
minatim hærere confirmas ſcelera univerſa. Id, uun
niſi fallor, Joanni patuit, dum illi obequitare vi- an
ſa Babylon eſt, efferatiſſimæ inſidens hydræ, de- aier
nis inſtructæ cornibus, & ſeptem capitum præ- ſine
feraci. Hæc corruptura ſceleribus regna & ſua 1.
ſpecu prorupir. Et vidi mulierem ſuper beſtiam 4 oere aun
coccineam, plenam nominibus blaſphemiæ, haben- MDP s
tem capita ſeptem, & cornua decem. Si monſtro, Pain
ſcopéque Foœminæ conſentit apparatus, nihil ex ur,
armamentariis vitiorum non extrahetur, ut Ba- ſecle
bylon muniatur ad facinus. Ergo hinc faces, And
floréſque libidinis oſtentabit; indè chlamydes, co- ed⸗
ronâſque ſuperbiæ proferet: dextrâ pharetras fu- len
roris ſuſpendet: ſiniſtrà pyxides appendet, to- en,1. Mels
xicâque invidentiæ. Papavera metet, ut tor-
porem ſerat in animis: toros, theatrâque reclu- 451
det, ut effœminet corpora. Hinc tibis mollie- abij
tur, indè cornibus efferabitur. Denique ad ra- tum!
pinas, ad cædes, ad ſtupra, ad veneficia,
ad perjuria, ad ſortilegia concitatura Babylon lfla

vulgus pariter & Principes, aggeret in unam tim,
convoluta ſarcinam ſuper hydram venena, fla- ma

bella, cervicalia, tela, torques, idola, & fecem 1 R
reliquam inquinationis ac criminis. Quin nul- luri
la in monſtro ſarcina, præter Foœminam graſ- HN.)
ſaturam. Ea porrô nec facibus, nec jaculis, nec 6 du
flabellis, nec pyxidibus communitur. Ergo quâ as Non
ratione imperia corrumpet & fœmina, & iner- K. r,
mis? Und, quam præfert, Paterd. Et mulier Apoe. 17. Lhr
erat circundata coccino, & margaritis, habens Po- do!
culum aureum in manu ſuz plenum abomina- ſeal
tione, & immunditia. En undè icelerum proluvies er
eſt profluxura ad everſionem, excidionémque er
regnorum. Calix tantæ ſtragi ſat eſt, cui non ſeb⸗
forent pares flagitiorum Acies univerſæ. Vi- lci
des, opinor, quid Babylon ſerendis flagitiis dele- dun
gerit. Munitur Poculo: & eo nihil non corrup- D
tum &ſe iri confidit. Correpto ſiquidem Cyatho A Pele
in ſua fronte ſtragis ſuæ chara Reres incadit. Et in ſbid. . H ſ
FKronte ejus nomen ſeriptum, Myſterium: Baby- ſn

numm

n f.
R
Ueh
liei.
dc
n
U
n
n
1N
Ee
el
inent
ec⸗
npe⸗
1n
1
inn
Mr
uln,
Ztile
t,uk⸗
le
Nere
enl
a, .
un
4
e teh⸗
e
Tole⸗
An⸗
ekca,
Plr
ia W
Enn,K
Eben
in
N
li,K
ir
1 ie M
. 41
hen 1
Aunte
le

l⸗ 1
6
1 ctuß⸗
in
0 unf
mnn,

4

MW

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

num terræ. Naſcituris & Babylone Portentis unus
pro Lucina Calix obſtetricatur. Is ſi libetur, ni-
hil non lIibet. Inebriati ſunt, inquit, qui habitant
terram de vino proſtitutionis ejus. Tum Mater
abominationum renuntiatur, quum inſtructa Po-
culo Babylon Hydram inſidet. Trahuntur ſi-
quidem effuſione Calicis in abrupta populi: &,
cum demergendis Ægyptüs totus in eos ſinus
Erythræus convolvatur, in uno Babylonis Ca-
lice Nationes univerſæ naufragantur. Adeò quæ-
vis illecebræ guttula pro Mari eſt, tum defun-
dendis ex ſe ſceleribus, tum abſorbendis in ſe-
ſe, rapiendiſque nationibus. Quid Idololatriâ
inquinatius? Idolum abliguritur in Patina. At
Num. 25.: li comederunt, & adoraverunt Deos earum. Ab-
2. debatur in coturnice Simulacrum, & , cùm ſe
crederent epulari, litare docebantur. Non evola-
re ab alite, ſed procumbere inſtituebantur, nacti
ſaxum in pluma. Comederunt, & adoraverunt.
Quid fœdius cæde fratris ſub hoſpitii fide? In
epulo peragitur, trucidato juſſu Abſalonis Am-
2. Reg. 13. none. Cùm temulentus fuerit Amnon, & dixero
28. vobis, Percutite eum, Nolite timere. Ibi idolum
& patina: hic fratricidia in calicibus fluitant. Ibi
ſazum mirabamur in pluma concreviſle: hic fer-
rum obduruit in muſto, & mors regnat in myr-
rhinis. Quid rursus obſcœnius, quàâm Regis fi-
liam iniri à fratre ſuo? Tantùm flagitii emerſit
& Pulte, ſtuprum ab Amnone paſsâ Thamare,
dum languenti miniſtrat. Cumque obtuliſſet ei ci-
bum, apprehendit eam, & ait: Veni cuba mecum,
Soror mea. Itane? Soror, & cubet! An tu novus
in culcitra Jupiter, qui poſſis ad Thamarem
dicere, Et Soror, & Conjux? Si ità eſt, à Jove
fulmen non aberit. Ideôque non mirum erit,
ſi, qui audacià Deos invehis Hieroſolymam,
eorum quoque repares ſcenas, tragicè moritu-
rus inter epulas diriores Thyeſteis. Ergo inter
Patinas & Soror comprimitur, & Frater Cædi-
tur, & Lapis adoratur. Non ergo mirum, ſi,
ſpectante Jeremiàâ, ſtrages omnes ex Olla pro-
fundantur: cùm indè manare ſupplicia in morta-
les deceat, undè ſcelera diffluxere. Ingluvie ſce-
lera conſeruntur? flagella quoque ingluvie de-
Jerem. I. Metantur. Ollam ſuccenſam ego video, & faciem
13. ejus à facie Aquilonis. Et dixit Dominus ad me-
Ab Aquilone pandetur omne malum ſuper omnes
habitatores terræ. Uno è lebete & cCrapula ſcele-
rum fecem exgurgitat, & ſeveritas eluviem hau-
rit tormentorum. Et ſanè quid ab ingluvie tutum!
Influxerat Evangelii beneficio Jordanis in Tibe-
rim, Paulique verbis nova ſubter Urbem Ro-
ma ſurrexerâtne dicam, an latebat? Defoſſa cer-
tèe Roma, erectâ collibus Româ, & anguſtior
illuvie, & ipsâ ſublimior, celſiorque depreſſio-
§. Paulus ne. Nam quô altior extima Roma, eò Mani-
Nms. bus propior: quò verò ſubterranea videbatur

Tbid. 2.

Tpid. ar.

,.
Perſecuiio Roma depreſſior, eò erat Cœlo, Aſftriſque vici-

nior. Quæ patebat in Sole Roma, caligabat in te-
nebris, umbraâque mortis. Erat veròô in luce Urbs,
imòô lux erat in Domino, quæ deliteſcebat in
ſpecubus. Et miro modo, qui Chriſti ſpiritu re-
vixere Romani, ſpecubus condebantur: qui

ut ilis.

verò perierant, expiraverântque Juſtitiæ, pro-

ſiabant in Sole. Sed in ſepulchro quicunque
luci ſubducebantur, & Chriſto Sole gaude-
bant , & immortalitatem geſtabant in ſinu.
Hos tamen pro Fide conſepultos ſub Ovium
Rom. 16, pelle Lupi concerpebant. Per dulces ſermones
Xe. ſeducunt Corda, inquir, innocentium. Rogo au-
tem vos Fratres, ut obſervetis eos, & declinate
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

—

6 5

ab illis. Ergo in tanto horrore vitæ, morumque Dadai
nitore Seductores adeſſe poterant, qui corruin- gue.
perent innocentiam? Et quinam à corruptio- Sr-
ne ſecuri ſunt, ſi pro Chriſio & in Chriſio ſe- 3 ſeze⸗
pulti à Vermibus arroduntur? Quis verò aut iig neceſſa-
tam audax, aut tam profligati Pudoris extitit, ia.
qui Martyrii Candidatos non Purpura conve pehzeio e-
ſtiret, ſed Candore ſpoliaret, in ipſo triumphi tiam opti-
veſtibulo? Veneficos, aut adulteros, aut furaces, a irie
. . . malts.
aut ad minimum blaſphemos eos eſſe cenſuiſſem,
niſi me Paulus admoneret, gutturis fuiſſe ſer- Superior
vitia: & ſeductorum agmen ad lanienam Chriſtia- inetgilz,.
ni gregis & ganea prorupiſſe. Hujuſeemodi enim, quegliſcit.,
inquit Paulus, Chriſto Domino noſtro non ſer- Ibidem.

viunt, ſed ſuo ventri. En ſervile in ſpeluncis bel- Paupertas

lum quâvis pugna immanius! Quæ ſiquidem non læ ſa.
ceſſere corda Cæſarianis lictoribus, & præfectis,
ea mediaſtinis intemperantiæ, gulæque lixis ſuc-
cumbebant. Id porrè miramur Romæ conti-
giſſe ſub Paulo clanculum, quod palam Hiero-
ſolymis evenit, ſpectantibus, & indignantibus
Apoſtolis univerſis? In diebus iüllis ereſcente numero à ct. 6. 1.
diſeipulorum, factum eſt murmur Græcorum. Ven-
tris mugitus is erat per eos dies, quos fuſus Apo-
ſtolorum Hieroſolymis ſanguis conſignarat, qui-
bus denuntiaverant inter Vulnera Scribæ, ne lo- .
querentur in nomine JE&U. Natabant fora, com-
Ppitâque ſanguine. Attamen cauſam in tanto E-
vangehi juſtitio agebat ſuam ingluvies, auſâque
eſt ſuadere Apoſtolis, ut, remiſsà aliquantulùm
fidei evulgatione, fierent non Scripturarum tan-
tùm præcones, ſed Eſcarum, quoque promi,
menſatümque ſiructores. Ut proptereà ſubje-
cerit Lucas: Convocantes autem duodecim mul- Ac. 6. 2.
titudinem diſeipulorum, dixerunt: Non eſt æ-
quum nos derelinquere verbum Dei, & miniſtrare
menſis. Potuitne poſtulari ab Apoſtolis aliquid
audacius, quàâm ut, vel ſpreto, vel dilato tan-
tiſper Evangelio, diſpenſandis ſportulis diſtine-
rentur? Ergo diſpungatur Davidis vaticinium: Iz.
omnem terram exivit ſonus eorum: & in fines orbis ſal: 18. 4,
terræ verba eorum. Supprimatur edictum Domini
imperantis: Euntes in Mundum univerſum, Pic Mare. 38,
dicate Evangelium omni creaturæ. Er quare aut 175.
Prophetiæ evacuabuntur, aut ſcita Chriſli negh-
gentur, aut Mundi reparatio ſpernetur? Sed pro-
bi aliqui Chriſtiani optarunt Dei Verbum Eſ-
carum Diſtributioni ſœdè conjungi. Quia petiores
curæ Hieroſolymis Apoſtolos morabuntur. Ar
aliquod agi poteſt, conficique negotium par ani-
mis initiandis? Num præponi aliquid debet im-
perio Chriſti? Poteſt, debétque & Animarum
penè negligi ſalus, & Chriſti ſi non ſperni, tem-
perari profectò præceptum. Cur? Quia his Gu-
la & præſcriptis, & curis interceſſit. Æquius vi-
ſum eſt diſcipulis, adeſſe menſis Apoſiolos ,
quàm altari. Quid enim eſt traduci ad Chri-
ſtum Urbes ac Nationes, ſi minas Viduarum
noſtrarum ſapidæ, fartæque ſunt patinæ ? Proh
ſolicitos nimium gutturis nonnullos Chriſliano-
rum? Si auditi ab Apoſtolis fiifſent in ſua ex-
poſtulatione Diſcipuli, Apoſtolos Mundus non
audiviſſet. Vix abfuit, quin diſcus procurrenti
in Mundum Evangelio tanquàmn agger oppone-
retur: perierat pené genus hominutm univerfſurtt
in Olla, niſi Petrus intrepidè Diſcipulorum Li-
bellos concerpſiſſet, edixiſſétque anteſferendam
Græcorurmm menſis reparationem, vitâmque mor-
talium. Quòd ſi iſthæc ſerit in Diſcipulis Ga-
la portenta doctriræ; vülkque Pateris Evange-=
lium ſociari: quod proſeret in ganeonibus opi-
nionum, dogmetümque Zizanium, imò veroô

. F 232 Aconi-

A R. 4. 46.

66

Aconitum, & ſi quid dirius ahenis ſuis Medea
defudit quùm graſſaretur. Porrò Eccleſiæ Neo-
phyti, aliàs optimi, non tot damna præviderant,
i Apoſtoli deprimerentur ad ſportulas, quas
diſpenſare quidem cupierunt, non tamen omiſsâ
Evangelii publicatione ideéôque excuſanda eorum
Mens non mala, quamvis nimis de ferculis an-
zia. Qui verò à Salomone inducuntur Ganeo-
Prov. 23. nes, quàm improbi! Audi. Cui væ? Cujus pa-
29. tri væ? ecui rixæ? cui foveæ “ cui ſine cauſa vul-
nera? Nönne bis, qui commorantur in vino, &
Rudent calicibus epotandis?* Non tot cæderentur
Ebrioſi à Deo plagis, niſi criminibus forent ob-
noxii & immanibus, & innumeris. Ganeonum
id eſſe dices, non Equitum. Quis enim Patri-
ciorum hauriendis calicibus pernoctat? Antonius
Romæ: Amnon Hieroſolymis: Suſis Aſſuerus:
Babylone Baltaſar: abſit ut dicam, Noëmus in
Mundo, quamvis jaceat deriſus à Filio. An his
pudet Equeſtris viros Ordinis exæquari? Verùm
à calicibus temperet Intemperantia, num caſtior
proptereà futura eſt, aut innocentior? Nuſquam
in Geneſi legimus vinum Eſaü bibiſſe. Edu-
lio ille tamen lentis excidit Principatu. Non vi-
no, ſed pomo præfocatus eſt Adam. Et vir Dei à
Leone diſcerptus eſt, quamvis aquà récreatus non
vino, quòd menſæ Senis aſſediſſet. Nec vinum
populus Iſraelis, ſed aquam expetierat cum ſolo
Numzr. F. Pane: & illicôò trucidatus eſt. Deeſt panis, non
ſunt aquæ. Quamobrem miſit Dominus in populum
ignitos ſerpentes. Satan denique, dum moliretur,
in ſui adorationem JESUM inflectere, orſus
eſt pugnam à pane. Non pullos conficiendos,
non dehbandum nectar, non vinum Chriſto
exhauriendum obtulit: ratus ad Idololatriam ſat
eſſe Panem, ſi eo tunc JESUS jejunans ad
illecebram veſceretur. Dic ut lapides iſti pa-
nes fant. Haberi proptereà non debet iniolens,
ſi, libato à Jonatha melle, oraculum Numinis
conticuit: datiſque ſortibus damnetur Adoleſ-
cens. Nam nihil tam leve in ingluvie eſt, quod
1. Reg. u. incommoda parere non poſſit graviſſima. Et con-
37. Juluit Naul Dominum, dicens: Num perſequar
