exæquari, ut ſit edulis. Mugil non ſapit, niſi
Apro granditate comparetur: & putet Lupus,
niſi Melampos exuperet ſtatura. Rhombus ar-
ridet decumanus; hoc eſt, qui patrimonium de-
vorat, cùm vorarur. Non ſtaterem ex ore piſces
expromunt, ſed arcas, ærariaque exhauriunt,
quo ſcilicèt ante decoquat epulo, quaàm piſcis
excoquatur. Quot in piſce fecere naufragium &
Abollæ, & latifundia! Norunt gutturis prodi-
gentiam tot Senatores à Domitiano in Alba-
nam Villam evocati, ut decerneret, quo culi-
næ ſupplicio Piſcis immenſus ad cœnantis Cæ-
ſaris delicias cruciaretur. Quot ſubjecimus ha-
ſtæ hortos, ut Scarus configeretur ! Quot ve-
niere villæ, ut oſtrea emerentur! Quæ lanci-
bus excluduntur, niſi in eorum conchâ nata-
re poſſint Nereides. Trilibris Mullus, miſi ad-
ſtaturam ſuam, (contra Chriſti effata) adji-
ciat cubitum unum, Aleci ſociatus, remitte-
tur in mare, futurus in Piſcibus vulgus. Et
miramur, tranſversà in faucibus plerunque
ſpind, interire cives? Quid aio? Raroô Piſcium
ſpinæ patricios confecere, caro autem pulpâ-
ve Conſulares abſumit innumeros. Coœna-
mus, non in Apolline, ſed in Neptuno: ideéô-
que nudi convivamur. Quot enim Equi-
tes una ſæpè coœna penitùs ſpoliavit! Habet
ſuos qugcr ganea Cratetes, à quibus in mare
opes peſſundentur. Bonis, fortuniſque ſuis paſ-
ſim cedunt ganeones, quòd lautius ligurie-
rint. Hi planè, everſis patrimoniis, connabunt

Oliva in Eſdram.

mnis
in Apolline. Nam, & ædibus dejecti apricabun- 1 D 6
tur, & nudati conabunt. Quis enim in Apol- ſu is .
line, hoc eſt, in Sole cœnat penulatus? Et non ice
pudet, ur Accipenſerem emas, hortum di- alg
vendere? Potes, ut piſcem extrahas, hamo vil- n rln
lam induere ² Congrus emerget, ſed tu mer- u
géêre. Cùm enim coœnam ad calculos revocave- a
ris, non Auratam te, aut Murænam come- “
diſſe comperies, ſed Echinum. Pungêris enim i ia
enormitate jacturæ, nec coques, ſed deco- ſie, e .
ques poſt epulum. At iſta Romanis fortaſsè an- Hanndk
tiquiùs complorata, laceratäque Satyris; cum aun en
Præſertim ita pleriſque exundet patrimonium, imnil, u
ut nulla pecumiarum averſione auri poſſit prolu- um cam
vies defidere. * me gubl
Mitto hyeme frigentiſſim vina nivibus info. VI ins nan
di, ut ſcilicèt quo vites amburuntur frigore, eo 1 orum cen
vina luxurient. Montium in epularum illece- Vnmreliun
bras ſupplicia vertimus; & quamvis algeamus u, nn
ſub brumam, æquè nives arceſſimus ‚ut pel- „ mi vobof
les. Quis genium voluptatis intelligat, & con- Mvium, lamnu 40
fugientis ad pelles, & nives expetentis? Juvat e- 1 Wend
& veſtiri funere, & procellas epotare. Tempe- .. feniclli
ſtate pocula condiuntur; ferarum latrocinio, lrucfnem!
mortéque ſubſuuntur tunicæ. Adeò elemen- nnde min
tis omnibus luxuries illudit, modò funerum Eftingere
ſpoliis traductis ad pompam, modèò coli ri- Kiinti 5.
gore deliciis mancipato. Ningit, quis crede- nlelinis
ret? ad illecebram, luxumque ganeæ. Volupta- 1e utin
tem eliquamus è glacie, hoc eſt, naturæ crucia- kiguti
tum luxuriæ authoramus. Placent ſuis Alpes ca- cnquntu, nmanmn
lamitatibus, & quæ Pœnos in excidionem ur- Niner ye- Duohze lin
bium tranſmniſere, poenas ſuas in menſarum ſo. We, ui ſer- Imniun du
latia ſubmittunt. Conduntur in altiſſimas ſpe- cGaice. Pomorun o
cus nives conſtipatæ: quâſque Nubes effudere, nin eaft,
Manes recipiunt, ut Orco delicias debeamus, Mir. Ade un exrie
non colo. Sepeliuntur, penè dixerim, ni Pplapta- u lin wli
ves, ne moriantur: & quæ ſuperſtiites diſta- umLuxus. re Mli Mi
beſcerent, perennant conſepulæ. Habet ſuos ¹ Ammmigei
quoque gelu pollinctores, quibus ævum de- lnesn, g
bebit. Nam quod lux extingueret, id ſepul- 1) zütz l
chrum propugnabit à carie. Sepelitur equidem Nn ſl eblin

glacies, ſed ut refodiatur ſub æſtatem, ſiupen- Pipurzmüntt
te, frementéque cœlo, ſe poſſe invito, ex Orco

Uhtahtur;
Hyemem erumpere voluptariam. Reperere lur- mur,
cones, qu ratione, canicularibus feriis, bru- e An 1
mam menſis immitterent. Nihil, elementa, pro- ureſtoram
ficitis, niſi fœdus cum ingluvie faciatis. Ha- Dummes mar
bet enim Gula hyemem in inſidiis, quam ve- u gununi,
ſtris ità Solibus opponat, ut latrante, ardenté- fan ni
que caniculà, conglaciatæ Patinis fruges im- un Dln
ponantur. Horrui, ut meam fatear hebertudi- eine
nem, quum ſub Idus Auguſti in cryſtallinis iwndee
pruna, pyra, mala, uvâſque vidiſſem ita ge- , un
lu conſtringi, ut, effracto vitro, formam phia- ken
læ congelata Pomona retineret. Nigrioris ſi- “
quidem acrimonia ſalis, quæ nmives vaſi in- cn 1
cumbebant, eam ex igne traxere vim, ur 8 Nane
immixtam frugibus aquam in gelu denſarent. nn e
Obſtupui ad portenta luxuriæ, quæ id poſ- eug
ſet, quod coœlum duntaxat poteſt, imò, quod l 4 üm
nec cœlum poteſt. Uni enim datum eſt æthe- S
ri, ut nivem effundat, ſed per hyemem; ſed Uee *
non procul ab Alpibus, niſi perrarò; qua- Nor ten
ſi coire Coelum, Montéſque oporteat, ur nin- Nnt⸗
gat. Popinam ubique miramur, & continen- uree
ter, nivalem. Kalendas tum Julias congelar, aiei 1
tum Auguſtas, committirque minorem coli nbie
Urſam cum Leone, pugnæque exitus eſt Nix r Ne
Julia, & plane Glacies Auguſta. An non im- d,in
peratoria nix ea eſt, quæ, cœlo æſtuante, non re- r mo
foditur & ſepulchro, ſed primùm concreſcit in nundh E
myrrhinis? äninm

hammn
ded en
0dd nne
od el
qus i .
er. Mun:
hatue nai⸗
lietr
Cdhcen u. k,
Nelſcunſde
Nilina ſe t
bes eſin,
8 Cebenn,N
rin, ii ,
Eiſinn r a
. Hhbe le
Us ZuuN
Hiur egiin
tein, ſunr
wio,ei0in
Rerrerl
8 Eiis, r.
Alenenta, e⸗
cids Dr.
is, gun d⸗
nee, Mdelt
6 kuoges in
r Mhell
n alli
llen in E
uoin ſti⸗
Nigirs ,.
is d.
ge in,
en Elnit
Ge 1 1
1, ind,
un Kat⸗
Jemmn 1
n; e
nen,1
e auſen.

i oeli,

De Cyro Rege. Cap. XXIV. 209

myrrhinis? At tam prolixa de nive friget expo-
ſtulatio. Eà non me citò expedire potui, luxuriei
prodigis conſternatus. Nec mirum, ſi cala-
mus inter nives obtorpuit. Quæ tamen omnia
non ideò ſcripſi, quòd; qui Gelu ſobriè utun-
tur, vel in Deum peccent, vel in Naturam: ſed
ut Italiæ Academici (qui mearum Commen-
tationum; ut in Præfatione Operis dixi, ſco-
pus ſunt) diſcant, innocenter vim ingenii fun-
dere, ſemotis à ſuis Muſis, tum Muſis, tum
Fœmimis univerſis. Licet, licet, ludere ſine vo-
cum rerumque fœditate. Nivem Academiis
immiſi, ut faces aliquando Cupidinis in eo-
rum carminibus extinguerem. Fateor tamen
à me quoque mores improbos carpi, ut op-
timis moribus univerſi homines imbuantur;
quorum certè & luxuries, & luxus merit
damnarentur, ſi lautè nimis abuterentur Ni-
vibus, non ut calorem arcerent, ſed, ut ſeſe
omni voluptatum copià ingurgitatent. Jam re-
deamus ad argumentum.
Vellem & à menſis abire; quas tamen niſi
ſplendidiſſimas ſtruxero, quam hominum con-
ſuetudinem refellere cupio, vix arguam. Liceat
proindé mihi reliquum popinæz luxum raptitn
perlſtringere, ut collineare certius poſſim, quò
deſtinavi. Sublatis primis, ſecundiſque menſis,
area bellariis occupatur. Hic nemo prodigen-
tiæ luxuriam comprehenderit. Nam Braſi-
lia ingluviei non ſufficit, quamvis mellitarum
arundinum ſylvas ſuis prelis compreſſerit, in
Europææ ſuppetias voluptatis. Siquidem frugum
ornnium aduhlerio ganea non expleta, condire
pomorum corium, corticem, teſtas, & puta-
mina coœpit, eà illecebræ felicitate, ut fruc-
Gula?on. tuum exuvias longè carni præferamus. Ni-⸗
C4c, hil ita vellicat palatum, ut exenterati Medici
é:ue fia. Mali amarifſimus cæteroqui cortex conditus.
gibds. Amarori gratiùs affunditur ſacchari ſanies vo-
luptaria, gratiaque exaugetur ingratiis. Mit-
to pineas nuces condiri ſolitas, ne vel à li-
gno ſeſe abſtineret ingluvies. Neque enim exem-
pti putamimbus nuclei ſaccharo tantùm coag-
mentantur; ſed putamina Saccharo mace-
rantur, nucéſque edules facimus conditu-
Sue Iu- Ird. An Epicurus ſomniavit eò ſuæ Scholæ
e Ci; progreſſuram illecebram, ut pinearum nucum
ter. ſquamas manderemus; non ſine ruminatione ali-
quàâ gutturis, cui guſtatæ putaminum deliciæ non
ſufficiunt, niſi trajecta iterùm per foramina den-
tium, indéque linguæ unco eduécta, remanſ-
que reguſtentur. Mitto tuberum pretia argen-
ti pondere æſtimata, ne vel olera vilius veni-
rent, quàm metalla, & terræ callum tanti fa-
cetemus, quanti opum medullæ æſtimantur. Et
hanc apris debemus illecebram, qui dùrn fi-
bras olerum roſiro ſcrutantur, quas ipſi egeſ-
ſere naturæ quiſquilias, eas nobis reliquere in
Senatum ganeæ cooptandas. Adeò Hibet ligu=
rire, ut ſuim irritamenta inter primores illece-
Husi & bras deputemus. Mitto boletos, & fungos, tam
ulers, agreſtem, & ir fidam veneni ſobolem, ut
nec Cæſares vereatur. Quibus tamen tam
nos avidè ingurgitamus, ac ſi ex arboris recre-
mento immortalitatem eſſemus libaturi. Helua-
mur miſeri toxica, ne quidem liguriendi com-
preſsâ rabie tot funerum documentis. Et mira-
mur, vitæ vade Serpente belluarum pruden-
tiſſimo; irrupiſſe fœminam ad ſcientiæ arbo-
rem per mortis æhigmata? Divinitatem &
ſcientiam Eva vitæ periculo paciſcebatur. Nos
lenocinium funere depeciſcimur, hebetiores pe-
Ethic. Comment. Tom. III.

VII.

cudibus univerſis, quarum nulla vitam projicit;
ut liguriat.
At iſta aut plerique negligunt, aut cum de- VIII.
lectu heluantur. Quis quæſitas tanto viræ diſ-
crimine Feras non incuſet à Quibus ideò veſci Syiveſirei

lubet, quia non licet. Apros inter dumeta ſeru- Sferis das,

. . ð Ee
tamur tanto canum ſtrepitu, tanto venatorum?

comitatu;, tanto æris impendio, ut; qui agmen ,„nt“
ſuſpexerit, decretum putet in Judæam bellum, Gulæ ſuts
credatque ex Arabibus aut Syriam nos efſê re- Jervirs
cepturos, aut Bizantium. Et tamen tanta illa vi-
rorum, ferarùmque expeditio in Aprum colli-
neat. Sus fera finis & ſcopus eſt bellici appara-
tus. Quédque luxuriæ noſtræ invidiam quoque
commovet majorem, ut in ſylvas bis, aut ter
vere autumnéque diſcurramus, mancipiorum
& canum exercitum per omnes Anni tempe-
ſtates lauté alimus, & inſano planè ſumptu
exercemus. Itâne aut capi non ſapiunt, aut
palumbes ad ſaginam non ſufficiunt? Quòôd
ſi coturnicum faſiidio laboramus, cur ex ani-
mantibus armenta non placent? Num fer-
ro fercula condiuntur, & quæ funus eica non
redolet, propagandæ vitæ non habetur ido-
nea? Ergo viſceratione duntaxat explemur:
nec cæſis ſat eſt animantibus veſci, niſi occi-
dione hominum nobis epulæ comparentur *
Conditas .ſopi patinas margaritis, & conchis
nemno non damnat. At illa hiſtrionis aut luxu-
ries fuit, aut faſtus; licuitque pecunias in ſce-
n partas Patinis profligare, ut malè parta ma-
le quoque dilaberentur. Verùm piſcatu, quam-
quaàm, pretioſo Mimi patinæ definiebantur- No-
bis cœnam ſtruit immanitas. Vulnerant prius
Apri, quàm cæduntur; nec unum conficit
venatorem, quæ tibi ſus fera conditur. Ma-
det, manâtque tam noſtro, quàm ſuo ſangui-
ne ferculum, quod non humano minus cine-
re, quam ſylveſiri foco percoquetur. Et non
horres in lance feretrum? Et non pudet, fa-
miliæ non unum exorbere funus in juſculo ?
Sapere poteſt eſca, quæ tuorum vitam ſa-
pit? Exciditne, ut à venatu & Sylva repedetis?
Hinc vos antecedit Diana cum jaculis; Vos
indè ſubſequitur Libitina cum tædis. Tam co-
quos habetis obvios, quàm pollinctores. His
cadavera deduntur venatorum : ferarum illi
Corpora rapiunt. Ita coquina, ſepulchrâque ve-
ſtris voluptatibus patent, nec prius menſa com-
ponitur, quam ſandapila. Nec ego Venationem
damno, quamvis ab Ambroſio damnetur, ſi
non ſit frequentior, ſi vitæ diſcriminibus ſervos
non objiciat, ſi corpus exerceat, non animum
perdat, ſi curas, ſi judicia, ſi accedentes, ſi
lacry mas nos fruſtrà præſtolantium pecudi confi-
gendo non ſacrificet; ſi denique Sacrorum Ca-
nonum ſcita, legéſque non proculcer. Vena-
tones damno aut humano ſanguine cruentas;
aut ſoli Ganeæ ancillantes. Cur macellum ille-
cebræ non ſufficit? Cur maris immenſitas
menſam unam non circumſcribit? Cur deli-
ciæ non ſatis ſunt hortenſes, atque praten-
ſes? Ut video, non ſapit cœna, ſi ſtragem
non ſapit. Scindi ut aves, ità quoque homines
debent, quò lautius convivemur. Purpüratæ
eæ epulæ non cenſentur, quæ ſervorum cruo-
re non purpurant. Sus domeſtica non placet ;
quia ſine cæde cæditur. Pluùs cervus ſapit »

quàm hodus; hic enim lac hauſit; ligurivit ille
ſerpentes, & cornibus pugnat. Luct & toxicc
feræ pretium acceſſit. Cur anguillis delecta-
mur, niſi quia ſui corporis volumine An
8 3 reſe⸗

210

referunt, ingerntque convivio? Intubus, cico-
rium, lactuca non ſapore carent, ſed ſcelere; re-
Deliciæ.
el'peaies apianäque tum grata ſunt, cum & Sardinia ad nos
nimie. vel & Brutis adnavigant. Nimirùm inter diſcri-
mina procellaſque auxere non gratiam, ſed fla-
gitium; ideéque pretioſa ſunt, quia non ſemel
nautas in vitæ periculum conjecere. Ruri, quas
legimus fruges, evileſcunt innocentida. Guſtare
supimus mortem, duùm vitæ proſpicimus. Latas
à Deo leges contra paraſitantem Adamum inglu-
vies ſanè noſtra duplicavit. Sat enim Divinitati
viſum, ſi ſpinis mortalitas pungeretur, & ſudo-
re panem maceraret. Diſcerpuntur à feris ho-
mines, ut epulemur, nec ſudor, ſed ſanguis eſt,
quo Ceres in Protheum ſubigatur, tot à cruſtu-
lariis confictis & ſimulacris, & parergis produ-
tis tenuiſſimé primum, mox convolutis offulis
& ſiligine, quas deſquamare vix poſſis.
IX. At demus has cupiditati cupedias. Indulgea-
mus aſotis cruentas quoque dapes. Permittamus
illecebræ, ut cœnet ſumptuoſiùs, quàm trium-
phat. Jam epulis interſum, quæ vel in equeſtri
ordine lunum prægrediuntur Conſularem. Quis
Sermonum inter epulas de ſuperis loquitur? Quis Dei me-
zioare minit in convivio? Aſſyriorum Princeps Balta-
vio, ſar ità cum primoribus epulabatur, ut à Deorum
nunquàm laude interquieſceret. Bibebant vi-
Dan. 5. 4. num, & laudabant Deos ſuos. Inter pellices de
Diis diflerebant Afſyrüu. Nos inter Senatores diſ-
cumbentes de nymphis philoſophamur, & de
choreis. Nec modò Numen non laudamus, ſed
A Pro- cœlum noſtri oris laſcivià proſcindimus. Lupa-
naria noſtrorum ſermonum horrea ſunt, undè
Ccasſtitatis convivii tritico intemperantiæ lolium importetur.
W G, Epulum videtur Ager Evangelicus, in quo di-
vinæ liberalitatis frumenta cum zZ'zanio pullulant
equeſtris obſcoenitatis. In Aſſyriorum vino reli-
gio enatabat; in Chriſtianorum vino religio non
Ephs: I8e ſemel mergitur, & libido velificar. Vinum, in
quo eſe luxuria, clamat Apoſtolus. Ergoône bar-
barorum ebrietas noſtrà ſobrior aliquando erit
pſalmodià? & Baltaſaris epulum Chriſtiano O-
deo propius eſt, quam convivio? Calix dæmo-
niorum ebrioſorum linguis cozlum infudit. Et
Chriſtianorum calice coznum linguis oftlundetur?
Quæ aliquando non natat obſcoenitas in equitum
Cyathis? Quo in calice pudicitia non mergitur?
Cujus pudori à bibonibus parcitur? Modéô ſali-
bus inſpergitur modeſtia, ut infatuetur; Modèò
licentia extimulatur, ut reſiſtat; modò Venus
honeſtatur, ut rubere deſueſcat. Rara hæc, &
perrarò quæ dicturus ſum, accidunt in Convi-
viis; at accidunt, & fortè non ſemel, nec in
Ccœnâ damnati à Deo Bahaſaris evenere. Com-
mendatur procacia: inceſſitur continentia: deſ-
puitur integritas: hibido coronatur: pro roſtris
morum laudatur corruptela, vitæ veròô probitas
amariſſimè ſugillatur. Noſtras epulas ſi cum Ba-
bylonicis menſis componamus, Deorum ilhc
epulum fuiſſe dicemus, noſtrum verò convivium
aut Satyrorum eſſe fatebimur, aut Furiarum.
Non placet ergo convivari, mii oculis, niſi ani-
mo, niſi gutture fornicemur? Totâà continenter
mensd de Diis Babyloni loquebantur. Quot è
noſtris vel de Deo, nec ſemel, ad menſas ſingu-
las fabulantur 7

Qarcunm Chriſtianis, ut inſolens, ità im-
ortunum ſit, inter fe 1 1 —
Saiannn ponr un inter fercula non garrire de Nym-
actio in. Pbis, ſed ſermocinari de Superis. Quam rari

Deum nul- ſunt, qui ame, & poſt convivium Deo referant

la poſt cons- 1 z 1 .
ip,,“ Lratiam, tot pro lautiis, deliciiſque patinarum!

iciuntur proptereà ad meſſores. Mala punica,„
7

Oliva in Eſdram.

Pecudum more heluantur nonnulli, à coœlo in
lances averſo, demerſõque vultu, non divinita-
tis, non mortalitatis, non humanitatis, non coœ-
litum, non hominum memores, illecebr, tan-
quam charybdi abſorpti penitůs, & in profun-
dum abrepti voluptatis. Aut Cruce patinas tam

irreligiosd conſignant cœnaturi, ur non effugare

& convivio videantur Satanam, ſed evocare pu-
temur ad conam. Ità enim contemptim effor-
mandæ cruci agitant, detorquéntque digitos, ut
quodammodèò in crucem egiſſe crucem argui,
convincique poſſint. Nam poſt cœnam infartâ
volatilibus cœli alvo, & beſtiis terræ, ut è ſella,
intectà cæſarie, raptim aſſurrexerint, rursumque
deſederint, uno ne quidem prolato ſanctiori ver-
bo, colo ſe ſatis perlitafle autumant, abundéque
à ſe ſuperis ſatisfactum. In ſimilitudinem fulgu-
ris coruſcantis gratiarum actio prorumpit. Qud &naria,un
quoque galeri fulgetrâ plerique ſe abſtinent, ne, actio infe-
vel furtivâà dejectione pilei, videantur utcunque, 9ttens oßs
aut coelo pro dapibus obnoxii, aut Numini ve- Se, O
ctigales. Quid, rogo, Porcorum reliquimus
volutabris, ſi neg cœnati cœlum aſpicimus?
Quam effusè prolixéque aſſentamur hoſpin, ſi
conulam & penu domeſticâà ſiruxerit extempora- 'igrait-
neam? Nam acciti ad coœnnam à Proconſule, Pu. nn
deret bibere, niſi ſingillatim patinis omnibus ex- .
ta defunderemus, nos & largitori impares, nec Pai
pares lautiis, ad ſatiem uſque hoſpitis bis, ter,
quater, & vicies profeſſi. Miphiboſethi quoties
recordor, toties me mei, veſtrique pudet. Evo- Gratitude.
catus hic à Davide, blandéque acceptus, com- Honor wu.
munem ſibi fore in poſterum cum Rege men- Sne⸗
ſam cùm accepiſſet, obtorpuit, ſtupuitque, &
in eas ad Davidem voces erupit. Qui adorans 2. Reg. 9.
zum, dixit: Quis ego ſum ſervus tuus, quoniam 8.
reſpexiſti ſuper canem mortuum ſimilem mei?
Has voces vox illa elicuit: Ti comedes panem lbidem. 7.
in menſa mea. Non is ab ergaſtulis in regiam, Cognitio
ſed à Saülis regiâ in Davidis aulam proceſſerat, ſui.
Jonathæ filius, & regiis nunquàm patinis non ex wl,
adhibitus. Si ergo tanti Principis filius ad avi ſui Abisr e-
non tam generi, quàm armigeri menſam admo- i, i.
vendus, pro iis, quas nonduùm libaverat, dapi-“ W.
bus, eas convivatori gratias haber, quibus nemo Superior
noſtrum ſe putaret obnoxium, quamvis ab Au- serdel
guſto imperii ſocius adſciſceretur: Qu ratione Sui.
te piget, pudétque, non libaturum Dei patinas, z.
ſed lautiis, deliciiſque Numinis ità ſaturum, ut ſut Ro-
ructare ſatiem non ore tantùm, ſed auribus, ſed
oculis, ſed naribus cogare, ac penè concharum
aviumque crapuld dirumpare, quâ, inquam, ra-
tione oppreſſum, nedùm oppletum, voluptati-
bus piget Deo tantorum bonorum largitori vel
aſſurgere, cursimque benefactori affluentiſſimo
ſemel labiis perlitare? Non tu Jonathæ ſoboles,
ſed peccati proles; nec ille David, ſed Numen;
nec ſtruetur menſa, ſed toties ad eam accubuiſti,
& Deo non adſterneris? non ſupplicas? non ca-
nis? illique verbis, lacrymis, animo, mentéque
non totus impenderis? Adde, tot reum flagitio-
rum te obnoxium ſulphuri eiſe, non falerno, &
ſetino dignum. Deberes in Avernum detrufſus
Iræ Calicem exorbere, dum gemmâ bibis, & Graiiarum
Ambroſiam ebibis. Succeſſere, Numinis bene- actionis
ficio, Vulturibus Ficedulæ; hos conficis, non emoy.
ab illis conficeris. Rubetis Oſtrea ſucceſſere, nec Ingratun-⸗
toxica, ſed margaritas exugis. Non Balænas ex- 2erg;
ples, ſed expleris Accipenſere. Non diſcerperis
à Dracone, ied Palumbem concerpis. Murænæ qgrE
anguibus ſunt ſuffectæ, & Prunæ in Pruna rege- We
latæ. Epularis, non ureris: nec ollæ immergeris actione.

aqui-

Convivia.

Gula ins
graia.

Obedieniia
cuilibet.

Gula reus.

ANilonat
i Erni
iecebris
lun obrl
Mad
ſtomo, .
Deo glal
Doln peh
E guæ
gunmns ch
6u. Dei lauch

4 1
000 hules

ulturtiun
ir olllen
6s ſpplhium
5 olis Palal⸗
korum.
eie mel
3 munn s
elle, q⸗
Adhniterent
ſientee Pl⸗
ponn decet
Ilt Ang
Fii non 1⸗
te Monachea
1o Negu
lla lupeter
aid
Mann kehl
Gebit, u
Et i Mum⸗
erun Mon
tile llli
Cdamee,
ulgobe⸗
Cepnthenn.
Mllim, u
lient,
in donn fun
Wmoe tares
bera, dolen
ents, el
1edes Lucul
CNlori Al
NsPh
luun al
l, non ad
Pines
n Ullche
kim uten
Fubenur,
un Ei,
rerlsni
gle, Ner ali
Aacene
autü Mhibes
ancrr
Leaͤun
N ide
ſti
4 ſarnn
4 uhene .

4 . hned

1 Donteg
Minenie.
wunn, E.
lien,
tur onge
a T,
t Nunn

Enni

r Uulii 4
1 elkelilets
Coonllk
omnibuer.
,
boſetin
ck Hros
nu, On en
n Nex m
upulcle,

mnien meii
Chelg Mn
Uisin rgun ⸗
n rNtſktt,
n atni
lis adan
elan ar ,
aretat, il
mris 14 ,,
Qnin
Deienndn ,
lurun, u,
Hatbs 4
coNehunn ,
inqtall,
1, wollet.
ltginn
the ſobee,
Elien
n actbuit
Hcas) on-
p, mene

eun fagni⸗
n kleino

nun Aen
nbiken
umini e
olcs, n
celer, i/,
n leNs
n Gle
MMuran

De Cyro Rege. Cap. XXIV.

aduilonari, ſed medicatà ab Eliſeo ollula recrea-
ris. Et tam diris exemptum cruciatibus, & tantis
illecebris paſtum piger, poſt patinas, os in Coœ-
lum obvertere, & Divinitati carmen rependere!
Macedoniæ Monachos accepimus ex Chryſo-
ſtomo, fuiſſe ſolitos poſt cœnulam, effuſiſſimas
Deo gratias referre, decurſis erga ſe Numinis
non penuaris tantum, ſed quibuſvis beneficiis.
Er quæ illa tum Cœna erat, pro qua viri ſan-
guinmis clariſſimi, deliciſque olim innutriti, à
ejunium. Dei laudibus deſiſtere neſciebant? Nautici panis
non multa fruſtula, eàque & furfurea, & mu-

XI.

iiſta- . . . .
Mrdee⸗ cida cœnam Anachoreticam definiebant, quibus
ru. naſturtium addebatur & ſal. Perrarô inſtillaba-

tftfur oluſculis oleum, ſed cinis non rarô calami-
Mira in . 1 .
Menachis toſæ patitæ adipergebatur. Non convivium, ſed
abſtinn. ſupplicium haberi naturæ poterat, ſub occaſum

Neigoni SOlis parara Monachis menſa, nullo ſolatio lin-
perfectio teorum. Nihil teſtaceis cotylis defundebatur,

Culam Præter Mmeracam & fonte undam, quâ conviva-
indt ram ſitis expleretur. Solemniores habebantur
epulæ, quæ cochleas, quaſi montium oſtreas,
admitterent. Quævis Arbor, quaſi interdicta
ſcientiæ planta, putabatur; ex qua, ſi quis o⸗
mum decerpendum ſuaſiſſet, proſcriptus illicò
velut Anguis deceptor elimingbatur & ſylva.
Vini non ſapor, non nomen, non recordatio in-
ter Monachos extabat, niſi cùm litarent in Tem-
plo. Neque enim damnato capitis Baccho ſpes
ulla ſupererat evincendæ cauſæ, exiliique eluden-
di apud ſeveriſſimos Eremi Areopagitas, niſi
Aram tenuiflet. Ad quam tamen eàâ lege acce-
debat, ut vinum eſſe deſineret; vertique debe-
ret in Numen, ne vel in ſacrifici divino calice
merum Monachus delibaret. Mirabantur Arbo-
res ſe nulli penitùs Eremitarum germinare; nel-
ciebantque, an Adæ poſteri eſſent, qui ſe ab om-
ni ligno Paradiſi continerent. Lac inter venena
deputabatur. Mella, tanquam toxica, vitabantur.
Muallum, ut aconitum, damnabant. Quicquid
ſaperet, pro cicutâ Poenitentibus erat. Cereris
vix noti furfures. Bacchi nec lora tolerata. Po-
monæ rarus uſus in caricis, & olivis. Nam tu-
bera, boletos, & fungos, vel regii faſtidii leva-
menta, vel ſtomachi irritamenta ſatiati, ad hæ-
redes Luculli in Apolline cœnaturos deſtinabant,
Coloni Auſteritatis, & verè Filii Prophetarum.
Nullus Floræ uſus. Horti nonnulla cultura: vil-
larum nulla. Sarrire quidem & fodere Ars ju-
gis, non ad ſementem, ſed ad ſudorem. Alpium
Qives in cruciatum corporis perdurabant, non
in ſubſidia potionum. Nam hyeme, ad illece-
bram patientiæ, calcabantur. Per æſtatem veròô
vitabantur, in ſapplicium gutturis. Ità gehen-
nam & coœlo Amor trahebat, in ſui tormentum
converſis nivibus, quà iis hyeme abutendo, quà
Mrtizßea. eas, Per æſtivos calores, averſati. Æſtivis igni-
tionum A. bus ardente Provinciã, æſtuabat Monachorum
Tar⸗ Delt 10 nivibus potio: quemadmodùm, ſub brumam,
diam Kel- EOrumn corpora, inter ligna tam multa nemorum,
gionis ber. membräque conglaciabant. Horrida porrô tri-

fiktionem ſze; . . .
Lomen, (linia roſtra eſſe diceres Abſtinentiæ, in volup-

dan. tatem tonantia; quæ Monachorum plùs eſcâà tor-

elif quebatur, quàm jejunio. Epulabatut Sylvicola
ſyeiosis & lacrymabat; ut, quæ in guttur influeret po-
vitæ au. tO, ea ex oculis quodam modo efflueret, ſolo è
dend-. Cœni dolore delibato. Nec parcior erat ægrotan-
Gratiarum tium in ſuum corpus hoſtilitas. Unus erat jacen-
ieieri tium ambitus Febris, una vox JESUS, unum
MWors votum. Juſculorum jus nullum febrienti.
urnrt Valentium verò ſola Crux ſponſa. Tota Cœno-
"ds. bitæ ſupellex cilicio circumſcripta: cujus tripus

211
ſolium, cujus cervical ſaxum, cujus theatrum
chorus, cujus latifundia corlum, cujus meta Cal-
varium, cujus patrimonium Evangelia. Et ta-
men ità excruciati ſuis cœnulis, ità bonis omni-
bus ſpoliati Macedones Anachoretæ, diuturnas
gratiarum hoſtias Numini perſolvebant, vix ad
quadrantem horæ aſſidentes menſæ, & vix hu-
mo, poſt horam, aſſurgentes ab hymnis. Ergo
prolixior pſalmodiæ, quam coenæ, illecebra. Coz-
næ vel minimam tenuêmve fuiſſe dixi in Mace-
doniæ jugis illecebram, ſi ne vita quidem ſub-
efle dapibus poterat? Audias, velim. Rudi é
fago tabulæ demortui olim Militis caput impo-
nebatur, quo ſcilicèt coznaculum in ſepulchrum
verteretur, & ſqualor eſſet, quæ reſectio voca-
batur. Quæ porrò Monachorum eſſe debuit in
Cilicio lucta, ſi corporis inſtauratiomi Mors præ-
erat? An eæ ſaperent dapes, quas condiri, par-
tirique ſenticbant à morte? Una erat Mors in Gula qua

. . domit
ærumnoſo convivio & pocillator, & ſtructor. Mnashis.

Syracuſanas delicias odit, deprecatuſque eit Da-

mocles, pendentis in ſuum caput & ſetà gladii
ſpectaculo conſternatus. Ergo ſola Mortis ſuſ- uor Da-
Picio apparatum illum volupratis regium ità de- oatne
jecit, ur Damocli fulgurare argentum, pallere in epulo-
aurum, vincire coronæ, ſqualere purpura, gem-
mæ lapideſcere, ſtridere turtures, furere attage-
næ, in Phocas efferari mugiles, in gladiatores de-
generaſſe pueri viderentur, non manum in men-
ſam porrigere auſo, non ori cibum admovere,
non lyris aures commodare; und funeris, non
quidem præſentiâ, ſed vicinià amphicheatrum
funditus Epicuri diſturbante. Si verô perituræ
vitæ aliqualis imago ità menſam Dionyſii con-
cuſſit, ut nectar veneni loco duceretur. Mortis
quid præſentia faceret in patinis Abſtinentium,
quarum ficedulæ limaces erant, quarum cupe-
diæ, maceratæ lacrymis paſtinacæ? Abſtinebat
aliquandiu optimo ſeſe pulcherriméôque pomo vo-
raciſſima cæteroquin Eva, quòd mortis exterre-
retur interminatione, quam nec viderat unquaàam,
nec irrupturam omninò cenſebat: Ne ſorte mo-
riamur. Quo terrore abſterrere viros cordatiſſi-
mos aſpectus debuit, potuitque Mortis, ne ullum
haurirent & cibo lenocinium? Et à pomario qui-
dem Edem, igneo munitus gladio, liguritores
Cherubinus arcebat. In nemoribus Eremi deſti-
tutus telo jaculiſque Miles Monachorum ſatiem
territabat. Non enim jacentis Decurionis Cer- Mariißca⸗
vix mortem inferebat, ſed perferebat mortem, ezionum
pingebâtque in animis epulantium. Ullæne cibi?"u.
eſſe poterant blanditiæ, ubi Funus convivantibus ; Pro
excubabat? Quamquàm qui locus ibi ſaporibus cbriſo.
ſupereſſet, ubi licèt feriis Eccleſiæ ſolemnioribus
cœnaretur, Soncho & betâ lautiæ epuli ſtrue- Owmnia Iu-
bantur? Timebant Monachi, ne vel in cicorio voche-

. ¹9 ranmtur in
Sardanapalus abderetur, néve lateret Epicurus in bonum.

napo. Gulæ Aſpidem ſuſpicabantur in foenicalo,.
& Incubos metuebant in intubo. Nullus ibi non
ſuſpicax, metuénſque illecebræ, etiam quut ab-
ſynthium manderet, aut hippogloſſam deglutiret.
Glamabatur undique, ingeſtâ quoque colocyn-
thide, Mors in olldà, ibi abiltinentiæ funus ſub- 4. Re
veriti, ubi præ amaritie polentæ tantum non ve- 40. 8.4.
nenatæ, vivere non licebat, & penè mori coge-
Pantur. Palam etiam verebantur, ne ſubreperet
Heliogabalus cinereâ dape, hinc ſui quiſque fer-
culi Nero eſſe ſatagebat. Pluùs convivâ lancina-
batur, quàm eſcàâ; & ſe durius, minutiuſque
Epulo, quam raphanum concidebat. Braſſica-
rum autem Criſpis & rugis tegi delicias poſſe for-
midabant: iis duntaxat erugatis, hoc eſt, ſimph-
4 ciori-

Gen. 3. 3

212
cioribus & agreſtibus nutriendi. Nam capitatas
braſſicas, tanquàm Meduſæ caput averſati, folio-
rum involucra ſpiras aſpidum interpretantur.
Vulgus in herbis & patricios diſtinguebant, &
quamdam quaſi in cauliculis abollam oleris ab-
dicabant. Ità, in Cenſura ſacrorum Nemorum,
Apicius renuntiandus pro certo erat, qui ſibi non
caveret à deliciis, ubi eſus ipſe leguminis, ſo-
lo jactu primogenituræ, & proditione jejunii
emi poſſe ab uno Eſau vulgatum. Cicer placuiſ-
ſet, ſi coctione non indigeret. Lamum inerat
fervori algentium odium in ignem, & tanta cum
ollulis ſimultas. Crudum olus ideò gratius pal-
lentibus Conobitis, quia ingratum. Quævis con-
ditura, licèt ruſticana, ſaporem, quòd daret,
tollebat epulaturis. Luxuries erat etiam in oluſ-
culo incocto, aceto commiſcere oleum: quam-
vis vinum oleumque ſcirent ulceribus non nega-
tum ſeminecis Viatoris. Adeò ſeverius agebatur
cum palato Pſallentium, quam propè Jericho
ageretur cum pure cæſorum. Denique alimenta
ea vitæ non computabantur, quæ tantùm ale-
rent, nec torquerent. IIIis acceptiſſimæ nuces,
duritie corticis, non nuclei medulla: plùs eos ca-
ſtaneæ recreaſſent ſpinarum plagis, quàm frugis
. nutrimento, non legendæ, niſi vulnerarent, cla-
de adamatæ, non eſcâ. Moris ideò ſeſe abſtine-
bant, quòd nec putamine, nec corio, nec vel la-
nugine pabulum ſuæ pulpæ retardent, nimiùum
& penituùs veſca, nullo aut impendio decerpenda,
aut tædio voranda. Conjicite, quàm ſeverè igni
aquâque placentas interdicerent, qui conſularem
in fruge ambitum luxdmque damnabant. Diſce,
an aromata cœnaculo donarentur, undè gramina
non pauca exulare jubebantur. Poma, ut dixi,
nulla legebantur, niſi in tormentum comeſtuti,
ſcilicèt aut immitia, aut carioſa. Patebat Pomo-
næ aditus in trichnium, ſi, ut Ceres anguibus,
ità, ipſa vermibus inferretur. Corrumpi fruge in-
tegrâ nolebant Monachi. Torqueri putri, ægrâ-
que debilitari amabant. Nimirùm, quæ ſub Mor-
te parabatur coœna, vermes diſcludere non aude-
bat. Pyrorum proindè cadaveribus jejunantium

vita producebatur. Ut enim ganeones pecudum

funere victitant: ità macellum temperantes Syl-
varum coloni conſtituere fructibus, quibus tan-
tùm emortuis veſci, reficique ſtatuerunt. Quis
putaſſet tantum vitæ odium in ſanctis homini-
bus, ut funera quoque rimarentur in pomis, &
ex iis funerata tantum aut morbida eſurirent?
Quid, quòôd vel in olera ſeverè inquirebatur, re-
jicienda penitùs ſi tantiſper palatum vellicarent.
Rigatum proptereà apium, infoſſas ad mollitu-
dinem lactucas, ſtercore cicorium dealbatum,
tanquàm Coœnobii Sirenes conſtantiſſimè evita-
bant, deficiente & diei jubare ob Solis abitum,
& vitæ Spiritu præ inediâ tantiſper refocillandi
Gala de. Eremitæ. Nam fraga, ſeu cruenta flagra, ne-
witze. mo ibi non horruit: & carduos terræ infoſſos,
ad pulpæ candorem ſaporémque, veluti dealbata
ſepulchra nullus & Cucullatis non extimuit. Ne-
Aoriiſea- gſne ſupplicium fuiſſe non epulum, ubi, & Mors
o, menſis extabat, & vermes patinas inſidebant, &
— pani cinis miſcebatur, & diluebantur lacrymis
Przinz potiones, & vel Olus tam ſeverè diſcernebatur
ab Olere, ſolà aut ſcabritie, ut menta, aut acore
Readzens adoptandum, ut porrum? Has tamen epulas
Perfeitw. mortuales tam feſlus Hymnorum ſonus ſequeba-
gratus me- tur, ut ambroſiam viderentur ebibiſſe, voraſſé-
gioeri. que aut Ægyptium unionem, aut Scarum Ta-
Pauperes Tentinum. Qua efurientium Symphoniâ ebrio-

lEint Patien. ſorum quo modo ſopor non evigil e
leg, geands 00 por t ilat, ut sas Deo

Oliva in Eſdram.

referant pro melle gratias, quas Numini habe- guß
Pant in ſaltibus Macedoniæ Coœnobitæ pro cine- Tobilestan
. 6 ... tis ſponi?
re? Pudeat ſuperbiſſimi, putidiſſimique ſilensii pattumnn,
in Apolline ſaginatos, tam harmonico in Dei
laudes cilicio, comeſtâ portulaca? Tu non in
Coelum aflurges, quem Aves explevere: cùm u

in Deum evolent, quos limax oppreſſerat? Cru-

cCiatus amarore germ num eremi Epulo Deo pſal-

lit: & conchis melleque conviva recreatus conti-
ceſcet? Pores tacere inter volucres? Potes inter
ficedulas non canere? Saltem immugi, paſcuali
vitulo ſaginatus? .
Danielis me vox excitat, ut in elingues He-
luones & declamem, & tonem. Jacebat in Leo-
num caveâ damnatus capitis Vates, quòd cultu
Numinis nec triduum deſtitifſen. Squalorem,
horrorémque loci nemo non imelligit. Stipaba-
tur belluis Princeps Satraparum, quæ in eum fe=
rociora præſtiterant detraclæ id temporis ſportulæ.
Nam monſtris oves ſubduxerant Satrapæ, ut un Daniel zrs
Danielis viſceratione iratiùs ſeſe feræ cruentarent. Puale exu-
Verùm belluæ temperantiam à jejuno didicere; aa, Sute.
hoc eſt, hauſere Leones ſolam ex oblato ſibi cibo risgrasias
abſtinentiam. Excubabant, non inhiabant, ſuz
dapi Animantes; ſervabatur à feris, quem beſtiis
objlecerant purpurati. Hæc inter demittitur pen-
dulus è crine Habacuc ad Danielem, cui ollulam
exporrigit ſecundarii panis fartam ſegmentis, di-
gnam ſcilicèt, paratämque meſſoribus pultem.
Et clamavit Habacuc dicens: Daniel, tolle pran- Dan. 141
dium, quod miſit tibi Deus. Ad has quid Vatem“
egifſe putatis munificas quidem voces, ſed vul- gie Ham.
gares, & agreſtes dapes? IIluſum ſibi alius eo lias, &
prodigio putaſſet, nec vi Superum ad ſe Haba- nem d,.
