rtha ambureretur, exarſit, immiſſum? Nemo in-
telligit, quâ ratione Vir illatus intrà vela San-
ctuarü, indè non Thimiama Sermonis pudiciſſi-
mi, ſed picem impurarum periodorum extraxe-
rit, quas nullus vel ſcelere nigerrimi oris E.thiops
legeret ſine rubore. Sedenim Gemebundus ex-
ſcripſit obſcoena, ut illa & terris expungeret. Imòô
feſtivus & geſtiens, cùm his uti laſciviis viros in-
tegerrimos, Religioſos nempè tam multos va-
riorum Ordinum, petulantiſſimè mentiatur, quis
non vider ea quodam modo inſinuare mundo
cupäiſſe, authoritate vitiis, ex Actoribus, con-
quiſitàa. Quem enim pudeat flagiti, à quo ſe pru-
dentiſſimi, æquiſſimique non abſtineant? QuA4
verò fide, hæc illum de honeftiſſimis viris ſpur-
ciſſima teſtari poſſe confirmas, oculatum averſæ
Veneris teſtern? Præclarè ſcilicèt apud eos au-
diebat, ſi eum ejuſcemodi Theatri ſui Ædilem
depopoſcere. Noverant profectò, cui ſe crede-
rent, qui illum aut excubare, aut præſidere ſuis
obſcœnitatibus voluerunt. Experimentum ab oca-
lato habes narratore. Ergo intereras intemperan-

tiæ? Atqui, qui malè agit, odit lucem. Non
ergo ſidus habebare, ſed tenebrio, ſi quæ clàm
etiam inquinatiſſimis conſueverunt edi portenta
flagitii, ea patrabant intemperamtes, non te a ſe
ablegato, ied te ad ſe accito, conſciône, an ar-
bitro, an verò ſceleris munerario? Ligoritores
eos dicis Siliginis, & non, ut ais tuo more Scri-
ptor ſubrancidus, Conchyliarum, ſed Concha-
rum, ſeu mavis, Conchyliorum. Conchy lha cnfilze;
enim & tuo tantùm atramento emergunt, undè jaétaqae
fex reliqua Barbararum vocum enatavit in char- deige ſins
tas. Tâmne paupertinus es, ut commodato ſal- in iros
tem ad menſam uti Calepino non poſſis, ne G- boneſtaſſt-
. — 1. B . . mi generise
thicæ ollæ craſſamen ſubindè pagins offundas.
Liguritores, inquam Concharum appellas, & Religiones
bibones Ambroſiæ, quos non ignoras ex amphiſ- fansta .
ſimis, etidmque regiis dom ibus conveniſſle, ut uste ini-
extrà Europam aquàâ, orizàâque, non tam vitam qaiſimk.
ducerent, quàm torquerent, & mensâ uſi in Eu-
ropa frugaliſſimà, ea ederent abſtinentiæ exem-
pla, quæ tu videre potuifles, ſi, ſepoſito tantiſper
Apuleio, cujus te jactas Heluonem, Sancto-
rum geſta libaſſes; cujus te lectionis expertem
fecere Fabulæ, quibus diſlineris, quamvis la-
crymis, cinerique authoratus. Ornavit Alumnos
ſanctorum Monaſteriorum iis conviciis, quibus
nemo hactenus aut Trogloditas, aur Scythas,
aut Lapones inceſſivit. Quæ nemo de Mimis,
de Laniſtis, de Piratis finxit, ea ille Sacerdoti-
bus crimina, & Conobitis affinxit, tantà teme-
ritate, ut ſe teſtlem prafiteatur ocalatum inqui-
natiſſimæ libidinis. Quam is Chriſtianæ Reipu-
blicæ accuſatione iniquiſſimà inuſſit noram! Nam
ſi tot vitiis Religioſi, tam varii Inſtituti, ab eo
infamati, ſcatent, cùm tantus ad eos concurſus
omnium ætatum, ordigumque fiar. Vides Eu-
ropam mehiore ſui parte clandeſtinum eſſe Gy-
næceum. In illud, quas tu Conſulares Foeminas,
Duces, Principes, Reginas, & Imperatrices con-
jeciſi! Quis tam obſcoœna ſupinatis in luto por-
cis adſcribe et, quæ tu, viris optimis, tarmn benè,
à Sanctis Legiſlatoribus, inſttutis, tantæ indo-
lis, tantæ literaturæ, tantæ integriratis, tantæ
poœnitentiæ offudiſti, homo tam Sancti habitus,
& ſtyli tam procacis? Quæ nemo volutabro
ſuum propudia, probrâque inſcriberet, ea tu ho-
neſnſſimorum Monachorum coœtui inſculpſiſti.
Hine ſunt tam profligati nominis, pudoriſque vi-
ri, qui tamen Europam Laureatis Martyribus,
purpuratis Patribus Vaticanum, Ethiopiam Pa-
triarchis, Religionum faſtos Regulis, Regibul-
que, Cœlum Divis compleverunt? Nec hæ ca-
rioſæ ſunt, ante Cæſares duodecim Palmæ, qui-
bus jam lappas ſuffecerit ætas, ſed quotidiana
ejus agri hæc ſeges eſt, cui tu inimicus homo
zizanium, non cum Tritico, inſeviſii, ſed Evan-
gelico Tetrior inimico, hoc eſt Satanà, menda-
cii Patre mendacior, exherbato peniius frumento
pudicitiæ, ad unicam inſamiæ meſſem ſeviſti ſin-
gulare. Abeundum certè Heliodoro Epiſcopatu
fuit ob deſcripta thiopica lenocinia. Vide ‚ an
Sanctioris inire Præfecturam diſciplinæ juberi
debuerit, qui blanditiarum titulos & livore ma-
ledicendi venenavit, & inauditæ laſciviæ voca-
bul’s libidinem ipſam infamar, docétque eru-
beſcere. Jam verò rogo, quæ ſit futura Primo-
rum, vulgique ſententia de Cleris ,quùm tu tanta
effutieris de Cœnobiis? Credéntne abeſſe à Pa-
tentibus Pratis Angues, quos tu inſediſſe conclu-
ſis Hortis pervidiſli? Quis Lutheranis objiciat
lactum cœnum in Monachos, Clericoſque, ſi
mitiora abs ſe dici ſcripſerint de laxioribus My-

ſtis⸗

240
ſis, quàm ſcribantur à te de Viris incorrupti
bactenus nominis, totd paſſim Europâ? Noônne
Matth. 6.) Romanæ infeſti Eccleſiæ ſueclamabunt: Ni ergo
7 lumen, quod in te eſt, tenebræ ſunt: ipſæ tenebræ
quantæ erunt 7 Damnatis, inquient, in Allo-
brogibus Gebennam, in qua capitis damnan-
tur adulteri: cùm apud vos hi ſint in pretio, hi
canant in Odeo, hi ſceleſtos à notis exolvant in
Templis, quos teſtimonio Sacerdotis litare Ve
neri indubitatum eſt, non farre, ſed Liliis? Quæ
ipſi objurgare facinora poſſunt, qui flagitia non
agunt ſoluàm, ſed docent? Et ſi ab iis non argu-
untur ſcelera, quos vos cenſores criminum ſug⸗
geſtu, & in circulis exhorreſcitis, quibuſnam
cenſura apud vos morum demandabitur? No-
runt ipſi ſe Coœnobitæ; quid de ſe verò ſentiant,
ſtatuântque, non propinando Lutherus, ſed cu-
cullatus vigil, & ſiccus profitetur. Hæc non à
nobis conficta Lutheranis, ſed Coœnobitis veſtris
zMia & & cœnobiis objecta. Abrogetis licèt fidem Cal-
6,. viniano candori, qui apud vos ſanctioris ſunt fi-
2io ſævior dei, & oculatioris cenſuræ, Babylonem vident,
az. "* deſcribuntque feraciorem in clauſtris quâvis fer-
uniliſſimâ hydrà.
Horruiſtis, opinor, ad acceptam & libello cla-
dem, quâ vix foœdiorem timere Religio potuit &
ſcriptis, teliſque Zinnglii. Mitiùs hinc tamen
obruuntur Sacræ Famili?. Nam quamvis in-
quinatiſſima ſint, quæ in familias tanti nominis
impudentiſſimus Faunus effudit: tamen tam ſunt
ea, non inſulſa ſolum, ſed enormia, ut fidem
apud nullum inveniant. Quis enim de viris cre-
dat, quæ fingi ſine riſu de hircis, vix poſſent?
Quis ea in Academiis palàm agi, & ſuaderi paſ-
ſim putet in Templis à Sacerdotibus, quæ nec
Scythæ moliuntur in latebris? Adde tam con-
fusè, indiſtinctè, ac putidè ructari calumnias in
Fabula, ut neſcias latinéne garriat Author, an
Gothicè vomat. Sanior quorundam me coquit

Concio om- . 1.
nino non ſanies, quorum non caſtior livor, ſed ſtylus eſt
ſ Ja Cautior. Aguntur hi detrahendi, non licentiâ, ſed
nec er⸗ „1. 2 . . .
mayet de libidine; nec in voragines fatiscunt, quas facil-

Ecoleſaſti- limè vites, ſed hiant in ſcrobes, tam captiosè
E RE. . perfoſſas, ut lapſum te priùs eſſe animadvertas,
gquam te labi poſle ſuſpiceris. Qui fabulas impe-
ritè ſcripturiunt & petulanter, Bubones cenſeri
non immeritò poſſunt, ominoſæ nefaſtæque aves,
quæ nunquam advolant, quà libuit, ſed tranſ-
verſæ auferuntur; ut incitatus illò, abreptuſque
videatur Bubo, ubi conſedit, non illuc, quaſi de-
ſtinatò, acceſſiſſe. Accipitris contrà, non ex im-
petu oſirôve, curſus, ſed rectiſſimus volatus
eſt, quò collimavit; quamvis turbinatim inci-
dat, & aliò ſeſe deflectat, quàm què collineat.
Ità hi à commendatione Satyras ordiuntur, diu-
que in orbem acti, ſimulato tandem glomere ex-
pediti, rectà feruntur in ſcopum; Neque veròô
gladiatoriam clàm agunt in circulis, ſed è& ſug-
geſtu palàm graſſantur, proditorio quidem telo,

ictuque averſo, ſed ad capulum uſque in religio-

ſarum familiarum viſcera immerſo pugione. Au-
ritus ego teſtis, non unius alteriuſve Oratoris fui,
qui ſcabiem invidentiæ ſuæ palàm ſcalperet in
Eccleſiæ roſtris, ſummo omnium ordinum ſto-
macho, quamvis admurmuratione popelli ſecun-
diore; qui aures ſurrigit, ut ex ore declamatoris
ſpiritum ducat, licentiämque cachinnandi. Di-
ceres in caveam ad ridendum confluxiſſe vul-
gus, non in Templum ad lacrymas conveniſſe,
nec Prophetam adeſſe, ſed emerſiſſe Mimum, qui
ludos faciat, ubi luctus debuit extorqueri. Piget re-
ferre, quæ abillis audaciſſimè conficta, in dedecus

Oliva in Eidram.R. ſ

eligioſi nominis, proluvie teterrima jocorum, ſa-
liumque, redundarunt. Pleroſque modò argut rapi-
narum, modòô eos intemperantiæ damnant; inter- Contionag.
dùm aſſentationis accuſant; monent non rarò, ut iore, ſed
viduas ſine viris patiantur eſſe; ne, quæ novum toro Rani.
Turturem inducere recuſant, non unum ſibi ad- vabiai “
eſſe Coracem voluiſſe putentur. Se tandem di- Religioſos.
vinare non poſſe aiunt, quò tam frequens in Au- Unn læſa-
lam acceſſus collineet; aut, quid & ferreo cribro Religimes
demittatur in fœminarum aures, quæ bis in Sab- Sacre ſeſe
batho ſolidam muſſando clepſy dram exhauriant recn &.
toties exhomologeli expiatzæ, & lotæ nunquàm. en
Quid verô in conclavibus curn ſœminis agatur
à Sacerdotibus, abs ſe negant evulgandum, quòd,
& Davidis alternari ibi carmina conſueſcant, &
canendi materiem ſuppeditari aliis indé carmi-
nibus poſſit; quas inter ambages aſſenſum ſe co-
hibere clamitant, hoc apud omnes duntaxat com-
perto, Sacerdotes quidem, ſed viros, accedere
ad mulieres poſt meridiem, à quibus ſub occa-
ſum diſcedant. Hæc, quando incerta ſunt, &
velis, & dubiæ lucis crepuſculis, à nullo pro cer-
tis debere tradi confirmant. Opera ſe tantùm vi-
dere, quæ videri non poſſunt. Hæc cùm obtor- Zelus in.
to collo, patulis oculis, & nare fuderint adun- Weretue
cA4, aliorsum garriendi licentiam avertunt, raptim gi.“
monito auditore, ut marſupia conjugum eruga-
tum quantocius iri confidant, & abigendum
quamprimùm iniquum mammona è ſuis arculis
ſperent, excantando Sacerdotis adventu cum Sa-
tellitibus Pluto. Hi enim, inquiunt, ne Proſer-
pinæ rapiantur, Plutonem abripient; nec Lucre-
tias in lanificio petent, ſed vellera. Non hos ca-
ro, & ſanguis extimulat, quam ipſi viſceratio-
nem lupis dimittunt, corio, velleréque contenti
ſunt capellarum. Quis eos, aut lupos incuſet, ſi
carne abſtineant; aut Oves eſſe neget, ſi vellera
non tergo tantùm præferunt, ſed præcordiis ge-
ſtant, condúntque animo? Quoniam veròô in- XX.
ter rapinas laſciviam, quam æmulis objicerent, Pænitentie
amiſiſie ſe timent Oratores venenati, ad palino- Iaudandi,-
diam ſe cogi queruntur, quòd carnem, cruo- “
rémque iis dixerint incorrupta, quos Baccho Ce-
rerique indulgentiſſimos, frigere non poſſe Venus
vociferetur. Opera iſthæc tamen tenebrarum eſſe
ſubmuſſant, de quibus pronuntiari niſi temerè
non lceat. Palàm, & in meridie, quæ Ceres
iis adſit, quiſve Bacchus interſit, patere omni-
bus. Quid veròô conſequatur epulas indicare ex
finitimis Ventrem. Se cortinas reducere nolle.
Paulum conſulerent, qui phrygioniæ non impe-
ritus & ſipario dicet, Vinum, in quo eſt. Clau-
ſulam, quæſo vos, omittamus. Ità horrore de-
trahendi lacerant, non allatrant, inviſos.
Quo murmure, quôve plaulſu virulentia feſti-
væ reticentiæ excipiatur, nemo non interduùm
vidit. Omnium ſtatim ocuhi in ejus teſſeræ con-
jiciuntur ſeu Clericos, ſeu Monachos, ſeu Cul-
tores eremi, quos obliquè Carpit Concionator.
Qui ſi contumeliæ diſſimulatione perſtent im-
moti, perfrictæ frontis; ſi dolore injuriæ ſuc-
cendantur, convictæ conſcientiæ arguuntur. Et
nemo non adſibilat ſocio, & bic ex illis eſt. Ità Mare. 14
exibilantur miſeri, audire, ſileréque juſſi loci, 6o.
temporiſque reverentiâ; quæ audaciam dicentis
exauget, quòd ſibi neminem in panegyri ſurre-
Gturum è ſubſelliis ſciat, qui ſe refellat, arguat-
que mendacii. Quoniam verô audiri libentiùs Relig'ofß
vitia ſciunt, quàm credi de viris cœlo authora- vasfane.
tis, ut coluere zizania, exherbare triticum ag- brandi, non
grediuntur. Barbam, palliuümque maledicentiæ deridend,
ſtrigili depectunt. Invehuntur in ſeveriorem vi- l.
vendi rabiles.

8

VI.

cd din
mra dol
l aiiel
ſile ſ⸗
lele vin
ue Vini
Cynicum
tumm 4 ſ
Agoumm 1
gtenl,
naſlet. 1
vi lurocl
icitian-
niumpho⸗
oorteat⸗
Pumtiant,
no. Chm
on Roban
un à Nu
Amazones
cubis Dan
ſacra e
i cumm B8
zme, igne
& Mech
& vigilis
aras, aut
Eetarerint,
Oruti, ſpe
Ulpela 1
Uunt Geitah
goſbas won
gudus lun
teln lariore
wori o .
cim in hu⸗
tun wulgn,
Glod e
ignoblhore
Ainnr din
Ies, &
II. An his
di,n dis
. tores hum
aie kent; hey

So cgve ſus

eAlnn, gu
Dedereſeon en
eam ladne
duin
uunn Fnii
in fli, i
Kin lee
Cunmuntur)
mgltetbe
Uiedbese
nano . N
en h Nte

n ehanig N

Ne Mn

Eminie AI
ndn
drlielent
ile n.
lenimkn.
dnursN
inr Al
Nidalchen
ncena in
àmulo ne

pgu enr
Kienan
ntüt n
adyenwoande
iunm, kelk⸗
jen;zulr.
eia. Nulue
l iinir.
Eer onen
iwi d
ege I
d ei
Coninn ſed
mllt chientn e
eni f ſaln⸗
Hamen, lo,
Gnn becnol
nleſen
nteneblarune⸗
lari min kens
de, gie
1, Muete
ls idede
iedoceſe ⸗
nie Non rn⸗
dno el
la bonre
inniſi, 4
inetu
no n Min
ee ENeror
achih, l
i Cniun
or ſeltl
olre ine
82 Agunnn . 4
alug1

—

De Cyro Rege. Cap. XXVIII. 241

vendi diſciplinam, mordéntque jejunia. Latitaſſe
intrà dolium etiam Diogenem aiunt. Qua ni-
hil ædiculà miſerius? Et tamen, non proptereà
fuiſſe ſiccum Philoſophum jactant; ſed, ut ip-
L ſe ſeſe vino ſuffecerat in dolio, ita, vitiis quo-
que vini maduiſſe, ſpurciſſimi oris, animique
Cynicum. Non ſolis, aiunt, locuſtis adven-
tum ad ſe Columbæ provocaſſe Joannem; qui
Agnum non ideòô deſignavit, quòd Camelo te-
geretur, ſed, quòd animum pudoris ſerico exor-
naſſet. Mal ſanctimoniam adſtringi funibus,
qui latrocinia meliùs ſtrangulant, quàm retineant
pudicitiam. Propiorem proindè ſupplicio, quàm
triumpho, pudorem dictitant, quem vinciri
oporteat. Simulatum videri poſſe hominem pro-
nimtiant, & ſcenicam paupertatem in cothur-
no. Clamitant Lilium ſeſe Chriſtum dixiſſe,
non Rubum: & laſciviam inter epulas oppreſ-
ſam a Magdalena, quæ in rupe de Loto per
Amazones triumphaſſet. Mediâ, hoc eſt, con-
cubià Davidem nocte evigilare ſolitum affirmant
ad ſacra carmina, qui ſub meridiem dormie-
rit cum Bethſabea: & , comeſo cinere, pro
pane, ignem tandem eructaſſe libidinis Vacem,
& Mœchum. Coire proptereà poſſe thalamos,
& vigilias, nec à Sirenibus aut diſſentire Ci-
tharas, aut Pſalmos exulare. Hæc cùm debla-
teraverint, itur in Templum; quod ahi nolunt
ornari, ſpeluncam contra alii appellant, niſi ef-
fulgeſcat. Ità Evangelium in occaſionem flec-
tunt detrahendi, & & Scripturis tela expromunt,
quibus non transfugas, hoſiéſque configant, ſed
quibus latus hauriant togatorum. Quamvis au-
tem rariores longè ſint, imèò rariſſimi, qui li-
vori ſuo contrà alieni ordinis teſſeras ſatisfa-
ciant in ſuggeſtu, tamen in tanto declamato-
rum vulgo, rari quidem, aliqui tamen ſunt; &
quod me torquet, fodicaâtque acerbiùs, non
ignobiliores tantum in has Satyras prolabuntur, ſed
furunt aliquando quoque Concionatores Conſu-
lares, & Paludati.
VII. Jan his liceat in rem meam ſupphicare, ut ſi-
bi, ut aliis, ut univerſis parcant. Chriſtianos Ora-
Non decle. tores humi provolutus exoro, ne viva Chri-
mandum à ſti Templa tam fœdè picturatis aulæis dehone-
cogcionate. ſtent; néve licentiam tribuant dictis, exem-
ligioſrum pliſque ſuis obloquendi de cœnobiorum diſci-
mores, & plina, quam, etiam non invitati, tot & ſylvis

Fitus, ſea . .
a, Eet heæreſeon erumpentes Apri, Ursique proſcin-

Eahicos co- dunt? Itâne? Homicidis, latronibus, & furaci-

rm vulgo.

bus aſy lum patet in Templo. Et in illud Religioſa-
rum Familiarum, & Sacri Cleri, ſi ſe contule-
rint fili, intuti ſunt, probroſéque vapulabunt,
non à lictoribus, ſed ab interpretibus Evangelii;
& ibi Religio lacerabitur, ubi latrocinia laqueis
eximuntur? Valedixere parentibus, voluptatibus,
magiſtretibus, Reipublicæ, exceſſeruntque pa-
trüs ædibus etiam ampliſſimis, contemptôque pa-
*trimonio, ſuum ideò dedere nomen Religioni
adoleſcentes, virique primari, quòd, & ar-
cem ſibi patere in Eccleſis crederent, & ſup-
peditandam ſibi annonam confiderent ex hor-
Palm.833. Teis Scripturarum. Audite illos: Elegi abjectus
1. eſſe in domo Dei mei: magis quàm babitare in
tahbernaculis peccatorum. Jam Chriſtum audite,
Matth.4-4. Cui auiſeultavere Monachi: Non in ſolo pane vi-
vit homo, ſed in omni verbo, quod procedit de
Relioioß ore Dei. Spes eis utraque decoxit. Nam, nuſ-

omnes ho- quàm miſeriores Religioſi interdum ſunt, quàm

erangi. in domo Dei, ad quam ipſi confugerant. Ete-

nim in foro perhonorificé ſalutamur, primos
in Cœnis accubitus occupare jubentur, æ uan-
Ethie. Comment. Tom. III.

tur primoribus in comitiis, Magnatibus præfe⸗
runtur in regis: in domo Dei rapacibus compa-
rantur, lurconibus ſociantur, poſthabentur tman-
cipiis; & ſi jejunant, gloriolæ appellantur au-
cupes; ſi verò comedant, vocantur ganeones.
Nec iſta in ſe jaci audiunt à Phariſæis, Oranti-
bus in Templo: ſed ſibi ea objici à Sacerdoti-
bus exhorreſcunt, qui de Scripturarum tritico
aconiti offas coagmentant, quibus Chriſti ſer-
vos offocent. Abutuntur enim verbo Dei, ut Dei s, „zi⸗
filios conficiant, infaméntque. Vivant in Dei lo modo
verbo, ſi per Verbum Dei eorum publicatur tarpat Ek-

. cleſtaſticos,
vita, & Mundo enuntiantur indigni? Cor me- Snin

mini Cleophæ ſuo frigore caruiſſe, & in ſpem ſos, loin=

vitæ reſpirafle, divimi tepore verbi recrea- Aiſcreto.
tum. Nonne cor noſtrum ardens erat in nobis, Lue
dum loqueretur in via, & aperiret nobis Neriptu
rass Jam verbo congelantur, mibilque ità Mona-
chi reformidant, quàm Concionatorum Satyras
roſiris Apoſtolicis. Imò uruntur verbo: iguis eſt
emim vox declamantis, quæ omnia interdum
Religioſi agri genimina eradicat. Porrò, quam
doleo Oratorum malignitate liventium, torque-
ri igne juſtos Scripturarum, quos flamma Ba-
bylonis non uſſit. Et non tetig i éos omnino ignis,
neque contriſtavit, nec quidquam moleſtiæ intu-
lit. Erupit, & incendit quos reperit juxtà for-
nacem de Chaldæis. Videtiſne, ut livore ve-
ſtro improbiorem faciatis Babylomico igne, ver-
bi flammam dwim. Nam veſtro vitio cliba-
nus Scripturarum, quibus abutimini in religio-
ſorum contumeliam, Chaldæos refrigerat, &
excruciat Iſraëlitas; hoc eſt, impiorum ſcoriæ
adblanditur, & juſiorum aurum abſumit: cùm
Nabuchi fornax juſtis aduletur, & ſæviat in
peccantes. Veſtris ignibus zizanium reſerva-=
tur, frumenta verò ezxuruntur : Chriſto ſub-
jectos per vos debellat coleſtis fornax Scriptu=
rarum, quæ ſuperbis non parcit tantùm, ſed aſ⸗
ſentatur. Amariùs ſiquidem Monachos, Cleri-
cöſve ſugillatis, quàm mœchos. Ergo Babylo-
nem mihi abeundum erit, ut meo funeri ſub
Nabucho ſuperſim, futurus ibi tutior in forna-
ce, quàm hic in Templo ſim; hic dirius exu-
rendus à Dei verbo, quàm ſim ibi divexan-
dus incendio Chaldæorum. Aſylum patet juſtis
in ſupplicio, ſed apud Babylonios. Me manent
cruciatus in Baſilica, ſi vixero in Europa. Non OQuo ſin
Clericis, non Monachis te parſurum jactas, bone tuea-
quôd nulli hominum ordini parcatur à Scrip= ee nre:
turis. Arcamn fateris eſſe Scripturas. Ab illa Seri per.
verò non cæſos tantùm Philhiſthæos ais, ſed He- Jurat mn Re=
bræos quoque interfectos. Pereuſſit autem de vi- siet.
ris Bethſamitibus, e quòd vidiſſent Arcam Do- 1. Keg. 6.
mini: & percuſſit de populo ſeptuaginta viros, 9.
& quinquaginta millia plebis. Si ſuis non par-
cit Arca, vobis parcam ego Scripturarum in-
terpres, hoc eſt, Arcæ auriga divinæ? Cogor
quoque Monachos carpere, eôſque verbi fulgu-
re conſternare, quùm, per cadavera Hebræo-
rum, me Arca Domini antecedat. Cogit te
ergo ſævire Arca? Eam, rogo te, cur füroris
tui ſequare magiſtram, à qua ità, graflan-
do, abſcedis? Omnium illa ordinum funera
cumulavit. Tu veròô de tui ordinis hofninibus
nunquàm ; niſi magnificè, loqueris, qui tam
audacter, amaréque in reliquos omnes de-
baccharis. Quin tui Labari cohortem in celum
effers, & ad ſatiem uſque, ſtomachumque pa-
negyris, effuſifſimè laudas. Eam ais pro Chri-
ſto pugnare; ei repugnare non pofſle hoſlem
cœlum illi patere pro Capitolio ; hullum
. ſub

24. 33

Dan. 3. 56.
48.

.

242
ſub vexillis ſine civica militem, nullum ſine
laurea Ducem, continentiæ carere neminem Li-
lio, latere ſub ſago Palladem non triarii tan-
tuùm militis, ſed etiam rorarii: nuſquàm abeſſe
diſciphinam, nunquàm adeſſe licentiam, bonas
denique artes umiverſas tuorum galeas inſidere
Weligiones pro criſtis. Mittamus allegorias. Tanta Prædi-
Sacræ, in- cas de tui inſtituti hominibus, quaſi coœnobia
meres oy- haberetis tantuùm apud Antipodas, & non inter-
zimos, vix fuiſſemus univer ſi tot datis domi veſtræ tragoœdiis.
ereni e Nulluſne apud vos transfuga? prævaricator in
ere Giz. vVeſtris cœënobiis nullus? Si nullus: Ergo Abra-
probo. hami domo, veſtra Sanctior eſt domus? Illa emnim
intrà ſe Iſmaëlem inſanire doluit. Si nullus: Er-
mraSe, o6 gO Apoſtolico cœtu, convemus veſier innocen-
pauculos tior. Ex illo ad laqueum abreptus eſt Judas.
non probos. Si nullus: Ergo qui repetit pravitatem in An-
gelis, Munditiem in vobis tantum deprehendet.
Mentitur ergo David, éum æquiores in lubri-
co, labique dixit quotidiè ſepties. Mentitur,
veſiræ privilegio innocentiæ, Iſaias, qui nul-
lum à ſorde pronuntiat immunem. Sed, ne
mentiri videantur, & veſtris caveis tot illi à vo-
bis juſtiſſimè ſanctiſſiméque vinctos educent,
qui ſuis compedibus teſtabuntur apud vos quo-
que peccari. At iſta domi clanculum tranſi-
guntur. Cùm nullum è tuo Ordine habere te di-
ces tranſgreſſorem, ſi me ſilere modeſtia juſ-
ſerit, nonne vox ferrea perſtrepet è triremibus,
quæ non unum akerumve ad ſe ſubmiſſum re-
migem vociferabitur & cœnobiis quoque San-
Ctiſſimis, quà damnatorum fece ecquando ca-
ruere navigia? Neque verò id ego ſcriplerim,
ut aliquid de Sanctiſſimis, meâ quoque ſenten-
tià, integerrimiſque Ordinibus detraham, cum
ſciam eburneis quoque biremibus ſuam deeſſe
non poſle ſentinam: omnéſque ſciant, nullius
corporis tantam eſſe poſſe concinnitatem, quæ
ungues reſecare non debeat, aut illuviem non
ſubindé cogatur pedum abſtergere, quamvis
aureorum, & in carne carnis penitùs exper-
tium. Hæc in ſuo ideò lumine collocavi, ut
qui bacchari ſe cogi ait in Monachos, ini Ar-
ca ſæviit in Hebræos, aut univerios prætereat,
aut non ſuos palpet, dùm horribili ſcuticaâ eos
caſtigat, quorum aut nemo, aut rariſſimus re-
mum trahit. Si ergo ſuorum prudens quiſque
ſcelera ſupprimit, aliorum quoque non fortè
ſcelera, ſed errata, charitatis ſuæ Sipario con-
velet. Ne verò ab Arca, häc ſe commiſeratio-
ne ſuſpicentur abduci, illud eos advertere perve-
lim, tum Arcam in Hebræos ſæviſſe, quum
traheretur à bubus. Ibant autem in directum vac-
cæ per viam, quæ ducit Bethſames. Tum ſanè graſ-
ſantur Scripturæ in Chriſti populum, quuùm eis
belluini homines abutuntur, à quibus effata Nu-

Religio non

NWullus ſine
lahelætus,
quamvis
Sanktiſſi.
mnuiss.

1. Reg. 6.
122.

Invidia.

ie te quoque altius hæreat: Ozam Arca jugula-

cenſeres Vit, ſed cum eam armenta detorquerent, incli-
aliorum. naténtque in lutum. Quam ut ſuis humeris extu-
²: Reg.6.7. lere Levitæ, ſævire deſiit, boniſque omnibus
Obededom cumulavit. Adeò ſi Dei Verbum
Arca ſœderis eſt, ſi à te fuerit circumductum,
vides, opinor, te pecus eſſe, non Levitam.
Qui ſi mactarere cum plauſiro, url Arcæ lita-
vere vaccas Bethſamitæ, ceſſarent profectò fu-
nera Clericorum, utl Bethſamitæ, cæſis armen-
tis, deſiere cædi. Nunquàm à plagis Monachi,
Clericique reſpirabunt, niſi Arcæ boves ſubducan-
tur, hoc eſt, quamdin Scripturarum interpreta-
tione detractores, & cornupetæ non interdicen-
tur. Sedenim a Paulo Petrus perſtringitur in

Murmura- minis detorquentur in Monachos. Quod ut apud

tiavit adhuc lippire univerſos, & exortes eſſe in-

Oliva in Eſdram.

Scripturis. Ubinam? quæſo te. In fedditis Gala-
tarum Eccleſiæ literis. Itâne? Ità. Recitentur.
Cum autem veniſſet Petrus Antiochiam : in faciem Gal.2. u.
ei reſtiti, quia reprehenſibilis erat. Ergo pugna-
re licet per Scripturas in Monachos, & Cleri- Fagea 3
Ccos. Mitto vulgatiſſimas has de re concertatio- ri nimn⸗
nes, ſententiâſque Patrum; qui cenſuere id à hublicavir.
Paulo & geſium olim, & fubindè perſcrip- Ta ſarat-
tum nutu, conſiliôque Petri. Severiores hoc lo- aut de ſuis
co tamen ſequamur interpretes. Uti, ais, Scrip- alaurer,
turis licet in juſtos. Licet, ſi à moribus exor- alienus.
bitent Evangelii; ſi proſcriptas à Chriſto conſue-
tudines imperent Chriſtianis. Circumciſionis te-
lum à Petro Paulus extorſit. Id ſe ſcribit ex-
probraſſe Petro, qui lentiùs Moſis umbram diſ-
pellebat. Cæterüum nunquàm decantari ſenties
à Paulo, Petri aut Gallum, aut Ancillam.
Quot potuiſſent de Petro ſcribi parùm illi ho-
norifica, nullo hiſtoriæ præjudicio! Ea Pau-
lus ne obliquè quidem, raptimve perſirinxit. Sup-
preſſit quin veròô ille errata Petri, ſed ſua non
oppreſſit; ſed ſe modò Apoſtolorum poſtremum
appellat, modò ſe dicit abortivum, à ſe modò
diſpalatam fuiſſe affirmat Eccleſiam. Qua ſanè
Apoſtolus & ſui cenſuràâ, & in reliquos modera-
tione, te docuit, quæ ſit ſeveritas apud Apoſto-
los Scripturarum, ea ſcilicèt, quæ ſua vulget cri-
mina, aliorum veròô flagitia, Templi, ſi ſit opus,
direpro velo, convelet, ſupprimâtque. Tu en-
comiaſtes tuorum perpetuus, & indefeſſus carni-
fex cæterorum, quique ſtrumas cùm palpes in
tuis, in reduvias exterorum ferrum, ſcalpraque
demnittis, vide, an ità utare Scripturis, ut eas
condidit Paulus.
Quamquam, iis ne quidem te contrà te, tuéſ-
que abuti velim. Eſtis enim (quicumque ſis, cui
os patet ad arguendum publicè, quæ nec pri- Maſe: Eir.
vatim muſſare ullus deberet) Gens ſancta, Ge-“:
nus electum, regale Sacerdotium, Populus acqui- leßaßi.
ſitionis, Filii lucis & Chriſti, quos Deus præ- ci, & Reli-
deſtinavit conformes fieri imaginis filii ſui. Hos iecen
dedecet, quemadmodùm reliquos quoque, cir-?Wiindt.
cumciſione non manu factà, vobis non impa- coneio ho-
res, quanquàm diſpares tum penulà, tum tunmi- voret, non
câ: Vos, inquam, hôſque dedecet Scriptura- agaſe⸗ de⸗
rum fluctibus obrui; quæ, ſi ſunt Eccleſiæ, Ery- Eccleſiaſti
thræum, tranſmittent cum ſarcinulis Iſraëlitas, 7.
& ſolos cum rhedis & bigis adobruent incir- .
cumciſos. Quis neſcit Moſis baculo Scripturas giygi non
adumbrari? Eo quoties Legiflator attrivit .- caderentur
gyptios! Nunquam illud verò in Synagogam exe- Helrei.
ruit contumacem. Impunitam eam efſe noluit, „ mize &
quùm peccaret; at eam virgâ nunquàm compeſ- Unis læſs
cuit. Ut impreſlionem faceret in adukeros, Levi- 5. Ser iiu⸗
tas telis inſiruxit, &, ſepoſito tantiſper baculo, in isabium.
eorum ſtragem aut ardore Phinees, aut anguium
ignibus eſt uſus. Moſis enim virga non cruorem
haurit Hebræis, ſed frigidam elicit, propinâtque,
vel & ſaxis. Crediderim proptereà Chriſfam,
etiam quùm vehementiùs inveheretur in ſuos,
Scripturarum nunquàm illos oraculis objurgaſ-
ſe; quibus tamen libentiſſimè utebatur, ſeu Sa-
tanam refelleret, ſeu Scribas. Hos Davidis vo-
ce non ſemel conſutavit, uti eâ objectorum Ba-
belem diſturbavit, itaà eos affatus. Nunquàm le- Matth. 21.
giſtis in Neripturis: Lapidem, quem reprobaverunt 1.
ædificantes, hic factus eſt in caput anguli? A ſe ve-
1 Dæmonem abegit eâ identidem inculcatâ vo-
ce: Neriptum eſt. Et Petro quidem edixit, Sa- Matth4
tanas mihi es. De Juda prædixit ſceleſtiſſima. Nun-

VIII.

tur.

. .43₰ a⸗
tellectus. Non eos tamen Scripturarum Virg Fao

caſtiga-

, Alngamn
As dii
ium li⸗
r In ube
76 Crumpt
3 aleam
(uſs het
vad ialri⸗
n. WMis R
in o⸗
aili. Bal⸗
u. culoltumn lu
ar gae Ibre
¹ ir. E v
dos oflin
getis Ade
on Neetin

Lcior eſſe
Atkorato.
t Deus?
in Iltaels
Aliqus men
u Mon
Icorun, N.
(ellinit, .
ſnctorum,
Ceqlait!
oonfces?
ſà Deop
um? Agu
ichant e e
agtnt e
6Ge. tari Bülun
ur i, vam
Gre II (N
iGhiOnlle ſl i
i ſachum ele

6e IINr ANo
vu ſmneſinn
Nic eni
At Verbo
Thetarum
ttiam vilill
ENdom ! E
n fermes e
Ctum tant
ller ng
tis mnat
UIio Brang
nes, ſel 1
tinturm
Gerolen
1e in Tem
Eent reritz
Pe rinlenti

lun em
nge

u uln
IMN
cn N.
rl En
Cnun ln
rumn, den
eliunn.
as alul h
Uaſunied
pli, iüm
nätqe Iut
indektliai
CN gsn
tmum, ſiti
Deripln 1 P
te nni td
gangeſti
1,Au kſie
Genmlatn d
n, Dpaci
uo huſe
ini flilikte
Ics oge,
bis von ien
enlld, Wen
legece Cile
n Loklerlifſ

einlis uias,

ACobtven N..

uculo liuof⸗
Iun mnili 11,
Guggener
ein ele i,,
ngunn erß/l

1 l
nadlſen eſt ,

niſektul nle

es ahin
Grms nuld

1

De Cyro Rege. Cap. XXVIII. 243

Relizß Caſligavit. Nec mirum videri debet, ſi Scriptu-
Ponorandi ras à diicipulorum fupplicio abſtinuerit Chriſius,
quùm Iſraélitas, in eremo viatores, ne urnbrâ qui-
Mznr. dem vaticinii percelli ſir paſſus. Quid plura ?
Religies. Corrumpi potuere tentoria tribuum, immiſſis
à Balaamo meretricibus, emiſſis ab eo quaſſari ora-
Num.23.8. Culis nequivere. Quomodò maledicam, ciui non
maledixit Deus? Audiſne, bone vir? Non hâc An-
Perſecuto. tomius Rehgione, aut Macatius inhibebantur;
g quin propediem mmoœchaturos telis figerent vati-
3B Rligio. cinii. Balaam eſt, qui auro KRegis inacceflus, ora-
Jrum in Culorum ſuorum fulmina ſuſtinet, eos verbis af⸗
Huioe B4- flare ſubveritus, quos difflare lyris non vereba-
tur. Et vaticimii officina iis ſtellas effudit, qui-
bus offuſurus erat è lupanaribus nebulas; & co-
metas. Adeò, vel Scripturarum uti rudimento
non licet in obſtrictas Domino Legiones, niſi au-
dacior efle velis ariolo, & malefico Pythonibus
authorato. Quomodò maledicam, cui non maledi-
Nit Deus? Scripturarum, ut itaà dixerim, furfure
in Ifraëlis uti probrum Balaamus non audet: &
aliquis medullà tritici offam ſubigit venenatam,
quàâ Monachos necet? Num authoratos ſibi Cle-
ricorum, Monachorümque Coœtus Dominus in-
ceſſivit, quos Vicarii ſui divinis diplomatibus
ſanctorum, antiquis, ſanctiſſimiſque Conobiis
coæquavit? Quibus Dei adfuifle lucem dixere
Pontifices? Quofſque in Eccleſiæz bonum ſubmil-
ſos à Deo prædicarunt, excidiuümque perduel-
lium? Atqui peccaſtis. Num omnes: Numii,
quibus quetidié Atæ decernuntur? Quot ſca-
tebant & tentoriis Ifrael id loci, temporiſque
flagitia? De illis verè non niſi optima pronun-
Relieioſo. tiavit Balaamus. Erant enim tabernacula Numi-
vum, bono- mis, quamvis eſſent inquinatiſſimis conferta co-
, uen. lonis. Coli debet Juſtorum Conventus, licèt non
vu puſtulis Omniles ſint incorrupti. An tu Eccleſiam Chriſti
on taredt. ſanctam eſle negaveris, Deique regnum, quèd
ea moœchos complectatur, & fures? Sed perga-
8. Seripu- mmus. Tune verbo Dei, quàâ ſe victuros ſperave-
Gi runt annond Monachi, pro cicuta abutere, quo
monium fſamæ ſpiritum extinguas non unius Religioſæ fa-
da n, miliæ? Si carpantur à Calvinianis ‚vix mœerebunt.
Toxica enim ſunt, eorum in Monachos Satyræ.
At Verbo vitæ, at Chriſti Evangelio, at Pro-
Phetarum oraculis ſirangulari, quàm eſt cuivis
etiam viliſſimi generis, notæque ſemilixæ non fe-
rendum! Et Hebræis quidem interdum manna
in vermes ebulliit; ſed domi; ſed intraà parietes;
ſed tum tantùm, cùm præſcriptum Gomor exceſ-
ſiſſet ingluvies; ſed denique putreſcebat, & na-
res duntaxat cruciabat. Religioſis tuo, non ſuo,
vitio Evangelhi Manna non computreſcit in ver-
mes, ſed replumeſcit in Vultures, qui non Ro-
ſtro tantùm juſtorum exta depaſcantur, ſed quo-
quò devolent poſt lanienam, ut quæ concerpſe-
re in Templo præcordia, ea ubique à ſe oſien-
tent lacerata. Volant enim dicteria tua, ſaléſ-
que virulenti; & quæ ſemel pronuntiaſti in Chri-
ſti famulos maledicta, nunquam non refricantur.
Dolebat Chriſlus ſemen divini verbi in ſpinas,
in ſaxa, in coeli volucres incidiſſe, horreôque
Onmnis im. Proptereà, & ſegete carere. Jam malignitate dicen-
rig coohe. tis, non in eas calamitates jacitur verbum, ſed
malum. Eas Parit, jacitque in Monachos, quos Evange-
li interpretatio ſpinis trajicit, lapidibus impetit,
Tnvidia Milvis objicit diſcerpendos. Plus ſiragis erumpit
eeryu- & ſemine, quàm olim irrupſiſſet in ſemen. Nam
Vr. illud in ſpinas olim cecidit, ex quo nunc li-
wentis maleficio præconis, non ſpinæ in Servos
hriſti, ſed gladi prorumpunt; incidit in petro-
„ex quo molæ in Cœnobia devolvuntur:

Ethic. Comment. Tom. III.

ut impolluta Scripturarum calici & lſei

eſtur ab avibus, quod vorar, concerpitque fa-
milias, cœtuſque Sacerdotum. Samtoni porrô
mella & Monſtro fluxere. Religioſis & melle di-
vini verbi Leones, Ursique prorumpunt, à qui-
bus fœdè, miſeréque lacerantur. Si verè Moſes
ità exarſit in populum, quòd Vitulum ex inauri-
bus gyptis conflaſſet: Quid de præconibus
Evangelii ſtatueret æquiſſimus Legiſlator, eorum
ſi videret invidentia, non, in Vitulum, ſed, in
Dracones aurum divini Verbi deformari, quos
ipſimer Eccleſiaſtæ in mancipatos Numini Cleri-
cos, Monachos, Anachoretas immittunt? Aaro-
nis ſimulacrum vix olera depaſcebat. In ſumili- pſal, t053
tudinem, inquit, vituli comedentis fænam. Imô zr-
nec fœnum elinzit; erat enim figmentum, non
pecus. At vox invidi Oratoris ità furit, ut non fœ-
no ſaturetur, ſed violis, liliſque expleatur. Flo-
res campi abligurit, Liliaque convellium; quo-
rum non ſatur ingluvie, aureas quoque meſſes pa-
bulatur. Pabulari Concionatorem aio, floréſque
depaſci? Utinam eflemus divini Verbi, ab eo in
anguem efferati, pabulum; non ludibrium. Se-
mel Lilia inciderentur, & morſu ſemel monſtri
attererentur. Non depaſcuntur, proh dolor! Sed
demutantur Flores, livoris maleficio. In ve-
