ſtruet, non, ne ad te fures irrumpant, ſed ne in
cor tuum penetret furtum. Non prædones, ſed
prædam tibi extimer Dux. Muniet tuum pro-
indè cor, ne pateat latrocinio, quo jam ageris
in latronem. Sceptri in te famem non unà ille vir-
gâ compeſcet, & ſitim purpuræ multo ſanguine in-
ebriabit. Depactis tot in te lanceis, ne in alienum
imperium exundes, impetrabit, telis aggere com-
pacto. Quam beatè regius te ſinus expleſſet! Tuàò
contentus ſorte ſertum legeres & Quercu. Tan-
ta inexpletus ſorte in planta patibulum nanciſ-
cere. Adhæſit caput ejus quercui, & mulus per?an-
ſwit. Tulit ergo tres lanceas, & fixit eas in corde
Abſalon. Sic telis expletur, qui nec ſceptro exple-
retur. Aut ligurire imperium deſueſce, aut jacula
abliguries. Iſthùc enim regnandi evadit inglu-
vies. Suo tandem ſanguine proditores purpuraſ-
cunt; nec de quercu thronum, ſed trabem ſibi
fabricant in quercu. Sub Ilice, & contrario, Abra-
hamus epulum ſuperis apparavit. Alius inter glan-
des expirat, alius verò reſpirat in glande. Impe-
rium Abrahæ dependet ex arbore. Abſaloni ar- superic-
bor imperium eripit. IIle filium penè ſuſcipit ex an d
Ilice. Hic filio parentem orbat in Quereu. Revireſ- ſt
cit ad Ilcem ſenectus, ut proſerat poſteros. In Quer- Ner idi
cu juventus exareſcit, ne ſatorem explantet. Adeò dila.
diſſentientibus diſſenſere Arbores, qus impenit,

2. Reg. 10.
9.

Eu

ſerdt,
Sylm e
gacler
ſeleltl
vus⸗ uen

la le
urerat
Ee Ceo
Ithli.
laln. ſam. I

Ptices

Conſpun
ſenelat
Uyores,
mmis incil
n bhl
rann f
lt uln, al
Cd u⸗
Turchan
e de
AiN. dara Ul
md eriun,
aune. IlPplo
Mtm. .1
jan. ans,
IUImu Atrila
ntimit li
Mirig, Clll
Aunſ le “ .
i E
Aprthem
iNnt
☛
m omnt
len Eeken
Lohhmin

ie lüiton 1

2 likhoute

lgi .
tel

Pipalmere 0
nnn emen
u lil,ii
Nrlacl
ſauſe
lin inſere
llh
N Cin
inlnn
ine Niu
addlel⸗
pi ine
Urhan
lacndh
un bri
ilt Abri
Numnon 0

E

4 Grad
tin lng
Nnelt

Nakn fni
emitmmih.
Deum k
mgbnkedt
bertislntn
erftin ie
n ginnke
Porrzdnin,
n Enli lr
5 Abiri t
Nelis

Ceum nmt
Nr älkgeie;
m wpkrund

noler
Pi lagit⸗
fete aull,
enibig eii
tue eni⸗
lele Cellfin
1hettnun
Cedocank.
. N
Unt za
t Dnru
een lur
mpent, Fir
tedies
riet un ,

Gelpelce
verch. 4
pblhun nn

4

mmin n
io
erleſnan
eſe, )
P eudt
Poes nn
EArig
ornd/
AMasine,

memur.

.

R

De Cyro Rege. Cap. XIII.

Quercus. & quà ſupplicii feraces, ferocienti in Crucem,
Abrahami piallenti in Sceptrum dedolatæ. Adoleſcentis vo-
modehi, racitatem, quam ſedare quadriga non potuit,
Status me- fefetro ſuſtulere. Temperantiam erexere Senis,
diocris quam nec epulum incitaverat, ut à Deo filium
peteret, qui Deum lautiis exceperat.
VI. Quam Abrahæ temperantiam raptim ſaltem
exploremus. Exulaverat juſſu Numinis Abraham.
Erraverat totd profugus Palæſtind. Uxorem in
TEgypro amiſerat. Receptâ à Pharaone conjuge
abjungitur à Nepote. Mox Reges debellat. Decu-
mas conſtanter rejicit poſt victoriam, uno conten-
tus Numine. De circumcidenda, ſecandque fa-
milia legem accipit non invitus. Deo pluries per-
litaverat. Aras non uno excitaverat loco. Tandem
de cœio benè meritum ſenem in ſpem Deus eri-
git filii. Uxoremtuam non vocahie Narai, ſed Sa-
Gen. 77. pvam. Et benedicam ei, & ex illa dabo tibi filium.
lrihami Ad hæc quid egiſſe exiſtimas Abrahamum? Quot
mdehe lotrices, quæ coœlum maledictis proſcindunt, quæ-
lrrwerien. que ut lintea repurgant, ità mentem, labiaque
conſpurcant, filiorum decuriis conſtipantur! Quot
fœneratores publicè latrocinantur in foro, quorum
uxores, quaſi vites, pignoribus, tanquàm race-
mis incurvantur! Et tamen filiorum examinibus
tum blaſphemas tum furaces circumſtantibus, uno
Saram filio dignam cenſere non poteſt Abraha-
Tbid 18. us, aitque - Utinam Iſmaël vivat, coram te.
Quid hâc modeſtià ſenis ſingularius! Stupere Pa-
triarcham tantis pro Deo incommodis, pericu-
liſque defunctum ad oraculum, nuntiumque è
Aulici ve. Sara filii naſcituri. Mirari eum oportuerat, non
7non in- ubique locorum Saram geminos profudiſſe. Nam
exdlel icr. extorri, fameſcenti, viduato, victori, ſacrifican-
Stats me- ti oppignerari centum tandem poſt annos unum,
eer? . ſerumque pignus, ſtipendium eſt, non trium-
tener. phantis, ſed transfugæ remeantis ex hoſtico. Sat
Talenia Abrahæ videbatur ſuſceptus Iſmaël ex Ægyp-
mediocria. tia. Quam arctè ſua ille in Deum promeri-
Dei volun- tla circumſcripſit. Vivat Iſmaël, & de ſœtu Sa-
ati cnfor- ræ nulla inferatur naturæ violentia. Vernâ ſpes
ſuas definivit vir Mundo non indignus, quo ta-
men dignus eſſe Mundus non poterat. Et quo
Abraham objecto corpore ſuo ſideri defectionem
induxit, ut non diſpicerer, non unum ſuis fa-
cinoribus deberi filium, ſed nationum iis cliente-
lam omnium, omniũmque gentium propagatio-
nem deferendam. Cimmerias quamvis tenebras
ſuo lumini offudiſſet, haud tamen eclipſim pati
poſſet jubar tantæ indolis, tantæque gloriæ, Mindm
Cagnitio de Imael vivat. Plus ego Abrahamum demiror ortum
Seie nilii non repoſcentis, quam invadentis jugulum filii.
mo. Ibi telo utetur, ut Iſaac occumbat; hic modeſſia uti-
cgenuio tur, ne naſcatur. Plus eſt filium, ne oriatur, op-
Wen rra- Drinere, quàm filium ut Deo vivat, jugulare. Si
ter Deum. Viventem perimas, vitâà eum, non immortalitate,
ateztz ſpohaſti. Si concipiendum repudias, non mortem
bus on- illi conſciviſti, ſed eum immortalitate mulctaſti.
mus. Poteſt, qui cæditur, revalere. Qui nec fatus eſt,
nec cædi poteſt, nec florere. Fuiſſet hoſtia Iſaac,
ſi cecidiſſet in Monte. Quid fuiſſet, ſi nec Saræ
utero inſereretur? Moriendo, careret vitd, non
ſepulchro. Nec ſepulchro, nec utero fruetur, ſi
non concipiatur à Sara. Ibi denique diflolvebatur
ſimulacrum à Patre, hic ne fingebatur quidem à
Matre. Nutu porrô, juſſůque Numinis exuebatur
vitâ adoleſcens in Monte. Hic, contrà juſla Numi-
nis, vitâ indui vetabatur. Durius in fihum ſæviiſlet
Abraham, ſi eum nec proſeri permiſifſet, quàm
ſi excaudicaſſet adultum. Iſmaële necdùm ſa-
tum obruit Iſaacum, nec in germine filium filio
eliſit Abrahamus, ſed inſolhito ſacrificii ritu, victi-
mam non obtuhit, ſed oppreſlit. Ne extaret, optavit;
Ethic. Comment. Tom. III.

hoc eſt, non hoſtiam ſacrificavit, ſed ſacrificium.
Miramur Andabatas digladiari cum umbris ?
Abrahami modeſtia non umbram inſequitur filii,
ſed auſpicium; nec haſtam, ſed fratrem jaculatur in
fratrem, cùm, ne Iſaac emergat, ſat ſibi vernam
eſle teſtatur. VUVtinàm Umaël vivat. Securim mode-
ſtiæ ſuæ necdum enatæ ſtirpi admovit, utque ſua
merita excidat, plantam fubruit naſcituram. Hor-
ruit Natura, ſæviente in filium patre, quem non-
dum ſeverar. Non deinceps occideret adultum;
quem ante ſuſtulit, quàm ſuſtuliſſer? Non te-
lum ſtringeret in vinctum, in quem linguam ar-
mavitj, antequain faſciüs ſtringeretur? Non illi
pro Deo ſpiritum eriperet, cui penè ſpretâ libera-
litate Numinis, intercluſerat ſpiritum? Qn, ne /
magna videretur ex Deo meruiile, conceptum fi-
li, ortumque diſturbare potuit: is,ut ſumma apud
Numen mereatur, adornare funus ſilio non poterit?
Daurius litat, qui filio cunas ſubducit, quàm qui fi-
lio ſupponir alrare. Immolavere plerique dæmoni-
bus, quos ſuſceperant, liberos. Quis fiſium necduùm
conceptum ſacrificavit? Qua in ara liratum Uſpi-
am eſi, ſine viéctima? Nuſquàm Abraham vagien-
tem, viſůmque fillum Deo immolar, in ara mo-
deſtiæ ſuæ. Non visâ Sacerdos magnus hoſtiâ ſa-
crificat Numini. Hic quoque objici poterat cen-
tenario: Uhi eſt victima holocauſti? Cui ſenex quæ- Gen. 22. 70
ſtioni feciflet ſatis, non exolvendo, ſed eluden-
do, imò & geminando ambages. In hoc enim
holocauſto deeſſet viéctima, ſi adeſſet. Quùm enim
modeſtia hitar, non admovetur altari hoſtia, ſed
ſubmovetur à grege. Rejiciendoo munera, non exu-
rendo, facrificat Temperantia. Uceque modeſtia
ſacrum peragat, non Popam hoſtiæ adhibet, ſed
Repulſam. Ergo non benè muflas, ſi litaturo in-
ſuſurras, Ubi eſt victima holocauſti? Ubi, non in-
jectu, ſed defectu hoſtiæ conficitur ſacrificium-
Ita enim Numen colit Humilitas. At quem Se-
nex filium eà tum voce rejecit? Quocum Curu-
les, Sceptra, Infulas, Regna, Urbes, Imperia im-
molavit. Erenim cùm ei Dominus dixiſſet: Ex
Ula dabo tibi fdiunm, cui henedicturus ſum, eritque in Gen. I7,
nationes, & reges populorum orientur ex eo. Dixit 16.
ad Deum Abraham ſuæ inſcius dignitatis, geſto- Tbid. 18.
rumque non memor: Utinam Iſmasl vivat coràm Humilitas.
te. Quot Lauros, cedréôſque ſuccidit vox una Pa-
triarchæ, quaſi unica modeſtiæ ſecuris !Cui Na- vitio
tiones, Reégeſque oppignerantur, unus pro ſuc- progan-
ceſſore ſat verna eſt ex ancilla ſuſceptus. Iſmaë ia diſiar
le, tanquam murali ariete Senis uſa Demiſſio wab'aſs
arces, oppida, urbéſque quaſſavit; impulitque nis.
& Curules & Turres, undque Regna complu-
ra, Provinciaſque clade, ſtragéque involvit. La-
bavit ejus tum vocis impulſu Salomonis non do-
mus modèò eburnea, ſed marmoreum quoque
Templum, auredmque Tabernaculum. Trium- izs in
Phalem Davidis fundam vox Abrahæ diſſuit, & Abrahamo
niſi Deus deprecanti filium obſurduiſſet ,non la- Hamilitas»
. l: .: 7uanta ſa⸗
pillo Golias concidiſſet, ſed quaſi Mons Arcæ rißca vis
incubuiſſet, quàmque ruin ſuàâ ſtabilivit eam refudio
ſtando detriviflet. Amiieramus Joſiæ pigmenta, Maacia
gemmas Ezechiæ,, Manaſſis lacrymas, cineréſ-
que, niſi Deus repulſam Abrahæ rejeciſſet. Eſti-
mari non poteſt, quid tum Abraham Iſaaci re-
pudio immolaverit. Non enim nudus à Sene fi-
lius litabatur; ſed fluebant & pignore purpuræ,
coronæ defluebant, effioreſcebant laureæ pal-
mæ, oleæque vernabant, manabant armillæ, ar-
cus emanabant triumphales, emergebant Capito-
lia, tumebant regna, ſolia exundabant, erumpe-
bant imperia. Hæc plané fundebatur & puero, &
à parente cum filio profundebatur Domino, non
patera, ſed alluvio decorum, exundantiâque

2 dignita-

100

3. Reg. 8. dignitatum. Maltavit Salomon boum viginti duo
63. millia, & ovium centum viginti millia. At pecude
eæ tum circumſcriptæ hecatombæ. In uno nuſ-
quam extante Iſaaco Regum Centurias, Chilia-
dâſque Levitarum Deo Abraham conſecravit.
Quantùm opum, heroumque is, non membris,
ſed lineamentis deſignati duntaxat pignoris ab-
debatur! Univerſa à ſe Senex rejecit, ne unam
à ſe propelleret modeſtiam. Indignum ſe eſſe fi-
lio credidit, quamvis exilio patriam commutaſ-
ſet, tamque pro Deo acriter & depugnaſſet in ho-
ſtes, & contrà ſe, ſuéſque decertaſſet. Unum tot
promeritis æquipondium efſe cenſuit Iſmaélem.
Nec modicè, ſed in cœlũ uſque alkeram facinorum
lancem levavit Iſmaël, tantæ molis momentum.
VII. At non omnes Iſraelitæ haberi debent Abrahæ
Abrahamo filii. Ut innumeros ex ſe Abraham poſteros de-
Asner d'ſ. derit Palæſtinæ, modeſtiæ ſuæ aut nullum, aut
ſemilis, ſibi 4 . ,
omnia de- Trarum bæredem inſtituit, habuitque. Abner cer-
beri eredi- tè& ut genus ex Abrahamo duxit, ità ab ejus ſe-
ſe modeſtia procul abduxit. Hic enim, cùm Sauülis
Aulici ar- régnum primus ab Isboſeth moderaretur, ampli-
ragantes. tudine præſecturæ non ſatur, in regias illecebras
à regio conſeſſu non gradum fecit, ſed præcipi-
Arrogan- tium. Siquidem à curuli in torum Regis deſiliit,
rie. ut Saülis pellicem inceſtaret, regii alvearii fu-
cus, & inſepulti Principis ſeu veſpillo, ſeu veſpa.
Quo Patris dedecore commotus Iſboſeth, quem
diſcerpere debuiſſet, oratione non acri ſugillavit.
2.Keg.3.7. Oluare ingreſus es ad concubinam Patris mei 5
Non te pudert illecebræ in funere? Non, ſub
o. Mortem, abhorres à Venere? Necdùm eluximus
TutaPes. Jonathan, & jam Reſphæ colludimus? Neſcie-
Tar⸗ait. bam natare, canereque Sirenes in lacrymis. Pu-
ter inter tabam ad mella voluptatum, pro cera, ferro au-
mg. res Ducibus obſtrui. Sed, ut illa Penelope non
eſt, ità ne tu quidem haberi potes Ulyſſes, tam
auritus ad Sirenem. Ita ſanè diceret, ſi futuros
Libido taſ. Mundi eventus præſagiret. Tu quoque inter arma

Ahb Isbo-

eivit in /a- audire legem nequiviſti, qui ad catadupas lacry-
nere. . . I.
marum potuiſti audire ſcortum. Laſcivis, & pu-
Luxuria ghas! Lacrymaris, & pruris! In tanto cinere Sau-
aiue. Iis & Jonathæ non friget Abner, ſed æſtuat? Spo-
Fual *: lamur undique gazâ, imperio, & vitd; & in tan-
Trznen ta nuditate unuimn ſibi Abner Cupidinem finxit,
nam fon. 110 fureret, & lippiret. Regno periclitamur, &
undigue Capite: at ille, contemptis diſcriminibus, dùm vi-
Naiuri. vere non licet, mochari ſtatuit, & mochatur. Vi-

tam ſerit in morte. Nec myrto, ſed cupreſſo cu-
bare Venerem aut docuit, aut coëgit. Nondum
Saülis mortem ultus eſt; & poteſt, inulto Princi-
pe, laſciviam Abner meditari? Quiſnam is Triton
eſt, qui tot fluctibus innatat, quique Nereidas non
in decumanis tantùm ſectatur, ſed amplexatur in
ſanguine? Regem Abner non tenet, & retinet
Reſpham? Poteſt Magiſtro militum, nondùm
Regis cadavere ex hoſtico recepto, placere ca-
ro! Saül caret ſepulchro, & carere Tribunus non
poteſt lupanari? Pendet Saulis caput ex haſta, &
Cnciolſto- & collo pellicis Abner pendebit? Abſcidere pa-
ſeih ad-ab- rentis caput à cervicibus hoſtes, ſed nullum buſto
Err. caput impoſuere, regio rati cadaveri nullum præ-
eſſe debere caput, niſi regium. At parentis uxori
cùm ſeſe Abner pro viro ſupponat, regio corpo-
Eph.5 a4, Ti Caput imponit non regium. Vir enim caput mu-
lieris. Ergo quod adverſarä non præſtitere cada-
veri Saulis, Regem in tabo reveriti; id Abner de-
decus attulit ſpiranti, viventique Saülis corpori,
Regis toro violato! Reſpha regio vertici aflueta,
tibiam pro capite patietur, de conjuge Principis
ſcortum facta Præfecti? Succumbet galeæ, quam
Reg,=7. diadema pellicem efferebat! Dixitque Isboſeth
ad dAbner: Quare ingreſſus és ad concubinam pa-

Oliva in Eſdram.

tris mei? Uluma, non ab hoſte, patior, ſed à mi-
lite. Pro me pugnas, & parentem oppugnas? Mihi
coronam ſervare ſtudes, & Regi conjugem ſurri-
P's? Facis de domo Saül lupanar, non ur dux gre-
gis ſim, ſed ut gregis ſim caper. Incertum eſt, an
tuo Marte ſim purpuram retenturus: tuâ certum
eſt me Venere ſubrubere. At hæc genarum pur-
pura, non Regem cohoneſtat, ſed infamat. Te
negem Polyphemum, qui unam deperis Gala-
team, quùm perimus? Ahltero tu certè orbatus
es lumine, qui Reſpham reſpicis, & Saülem non
reſpicis. Imô neutro inſtructus es oculo, qui
Reſpham complectaris. Si enim Regis pellicem
videres, in eam, me vidente, non rueres. Cupido
nimirùm es, pugnax & lippus, miles & moœchus.
Quare ingreſſus es ad concubinam Patris mei? Qui
iratus nimis propter verba Isboſeth, ait: Numquid
caput canis ego ſum, qui non tradidi te in manus
David: & tu tequiſiſti in me, quòd argueres pro
muliere hodie. En quò devolvarur Auhci contu-
macia, ingluviéſque Primipili? Armamentario,
caſtriſque miles non ſatur, Regis inhiat gynecæo.
Quid ganeo non voret, ſi ſuæ deberi putat ille-
cebræ pellicem Regis? Cibus ejus electus, non
de menſa tantùm Principis, ſed etiam de toro.
Non cibus ſolùm regius, ſed conjux quoque regia

comitabirur Abner, imperii Dictaturâ non ſatu-

rum. Abner, inquit, Nlius Ner regebat domum
Sail. Sed Saülis domus Abnerum profectò non
regebat. Imô Saulis domus efferebat Abnerum,
& domum Regis Abner demergebat. Hac ra-
tione velificat Regia, ſi clavo ſervum admoverit.
Putat enim non ſe benè Libertus torquere cla-
vum, niſi prætoriam deprimat, quò Prætor emer-
gat. Tum propterea in portum regia Quadri-
remis appe lletur, non cùm Liberto clavum tradi-
derit, ſed quùm effrænem Libertum tradiderit
clavo, non quo Navem impellat, ſed quo ligno
ſuffigatur. Etenim clavo Princeps fortunam defi-
xerit, ſi tumentem Libertum ſuffixerit clavo. Por-
rò quæ Servi contumacia, minari Principi, quòd
hon impunè regium thalamum conſtupraret! Ni-
hil ſibi non patere Prætores autumant; &, cùm
nec Regum ſe conjugibus abſtineant, conjicite,
quid ſibi arbitrentur interdictum. Qui torum
Principis invadunt, Arcas non irrumpent ſubjec-
torum? Qui Regum abutuntur pellicibus, urbium
pecuniis non utentur? Plutum verebuntur catena-
tum, qui Proſerpinas rapiunt infulatas? Non com-
pilabunt æraria, qui gynecæa populantur? E.
contumehis ſuis noſtras metiantur Principes ca-
lamitates. Porrô, ſi, ſpectante Iſboſeth, à Tribu-
no Reſpha corrumpitur, quid erit, procul à Re-
ge, ſub Prætore turum, ſartumque in Republica?
Si mœchatur Abner poſt fugam, qui eſus erunt
fines laſciviæ in triumpho? Tantuùm audet in-
felix contumacia, ut nec Sauülis thalamum verea-
tur; quid tentabit laureata? Parthorum more

præliatur Cupido, jaculatur, & fugit; hoc eſt,

Abner profugit, & laſcivit. Quòd ſi trepidamtis
azylum lupanar eſt; bacchantis Orgia quo flagi-
tio deſcribentur? Præſecti pallor ſcortatur; quò
ejus evadent in ſecuritate deliciæ? Vidimus, ſui
Principis labante imperio, ſcenas ſiruere Du-
cem, & comodos inducere in orcheſiram, quum
regnorum omnium una foret, dirâque tragoædia.
Jocabatur inter ſcorta Primipilus citharis delini-
tus, cùm undique tormenta bellica reſonarent
in Regem. Potunt choreas agere, & chorum du-
cere, Imperio conflagrante. Neronem pati Ro-
ma non potuit Imperatorem. Et Prætorem quo-
ties regna Neronem patiuntur? In illum urbs
fremuit, citharodum in flamma. His indolere,
ingemereque

Ibidem.

lbid, 6.

Aulicorum
improbo⸗
rum infræ
nanda po⸗
tentia.
Aulici
frænandi.

Korum
Principum
calamita-
tem vereri
debent Pro=
conſulei.

er a,
Regina
Cortun
convul
gu ſi
exn
tis vel
vinum
Sec vin
Olum
une fa
Noſia
tllantia
Ed nel
aertit.
rias
fenn 10
erchc⸗
tebtn no
ler ver.
1 elle
Cetberu
ales:
bonds i
ben, 9
Mehhe
Cun ſe⸗
Heok
glum
foracit⸗
guil ca
Inhdhs
,ldi
lhienn
or can
Ed tepi
uis, cui
lbes i
Foſtrur
III. Nu
Rie Müit
e Enig
goi nel,
unf Oumn
1 ehe
Arnld
l lgin
1i 64, an
ſen IUn ial
44 lreh
jaf nme
. u
in N Cne 1

Nenn
Scolh
hei Ele
rueres d

cinin
60 hernn
1 AMulcn.
Armmmmni
inhirggt.
ebei ul
1s ekinen
Etian e m
1, Gogeni
Auni l
fegeha emn
Prokechin
edat Abrn
Eebun Mn
Vulhadron
1o arem
1 lei
1o Cnun d⸗
ettumn alen

Phmnndk
Beichnkt
ibincgiet
ohlilruell⸗
magt,
ean Cd,

lebunnur and:
as Nor.
Pplmnl
r Dinchai
dolen, In
4 al 1
ep hehlii
,gi 64
Cnun aWe 1
halumum d-
athonun n

4

l ih⸗
lri,
Danigot
lonmnt

De Cyro Rege. Cap. XIII.

. ingemeréque non licet comodis in ſtrage. Ne-
quit impune Cælar uni Urbi occinere deflagran-
ti. Poſlunt Mundo colludere Centuriones non
ardenti, ſed exuſto. Neronem odimus Cycnum
in cinere. Nemo Prætorem arguit, Lalcivum
in cruore. Libuit ſectari fœminas inter haſtas;
&, ardente Palæſtind, non Anchiſem pius Eneas;
ſed Helenam impius Abner ſuſtulit; cumque re-
gna amitterentur, non regna, ſed ſcortum Prætor
requirebat. Potuit in tanta fidei, religionis, im-
periique ſtrage amplexuum meminiſſe Præfec-
tus; nec eum puduit, nutante Mundo;, unum
ſtabilire ſibi ad illecebras thalamum. Lupatar ſibi
fecit de Provincia. Riſiſtis implicatum Antonium,
inter arma, Cleopatræ? Hic Triumvir, illa erat
Regina. Procacior luxuries eſt neoterica, quæ
ſcortum compoſuit cum Hebræo Proconſule in
convulſione terrarum. An non ſuo Principi illuſit,
qui ſiccis oculis, ſed non ſiccus; principatum alſ-
pexit cruentatum: & tot per regni vulnera, amo-
ris veluti per rimas, unam amens proſpexit A-
marillidem? Jacenti, vulneratéque Principatui
vinum, oleumque defudit trabeatus Samarites.
Sed vinum vulneri inſtillavit, in quo eſt luxuria;
oleumque inſperſit, quod fatuæ virgines impor-
tunè facibus abſumpſerunt. Et ſanè Samarites, à
quo ſua nunquam aberat Jezabel. Verùm ego pe-
tulantiam non hoc loco malorum Proconſulum,
ſed ingluviem arguo; quæ in ſuum omnia uſum
avertit. Quamvis effuſa in jura omnmia, omnéſque
injurias horum libido charybdim teſtetur, quàâ in-
hiant toti penitùs imperio. Unus eſt ſatis Abner,
interdictæ ſibi regiæ pellicis non perculſus tan-
2.Keg. 3 8. tuIn novitate, ſed amens. Qui iratus nimis, prop-
ter verba Isboſeth, ait: Numquid caput canis
ego ſum? Uunam Canis eſſes, non Dux. Times
id eſſie, quod te efſe decuiflet. Quamvis enim
Cerberus fores, Plutoni Parcas, Furiâſque ſer-
vares: qui Saülis Nymphis atque Conjugibus Tri-
bunus inſultas. Tutior eſt Tartarus, latrante Cer-
bero, quam ſit Regia, luxuriame Prætore. Ibi
Reſpha ſtuprum non timeret, hic patitur. Or-
cum feciſtis & tutiorem, Tribuni, & caſtiorem
Hieroſolymis. Adeò infernâ voragine, quæ nun-
quàm dicit ſatis, Ducum bellantium in Judæa eſt
voracitas rapacior, & expers penitus ſatiei. Num-
quid ocaput canis ego ſum ? Imô non es canis.
Infidus enim tuo Domino es; nec excubas capel-
lis, ſed illudis. Quamquam quis te Canem efſe
inficietur, ſi ubique laſcivis? Canis es, ſed ca-
put canis non es. Neque enim pro grege latras,
ſed regiam fœdas & dehoneſtas. Tuum efſe pu-
tas, quicquid tui Principis eſt; Tibique proſtare
uiubes latebras quoque & cortinas gynecæi. Quid
ſibi non pervium Aulicus faciet, cui Regum ſepta
proſtituuntur, non patent?
VIII. Non itaà de ſe ſentiunt Aſſeclæ, cultoréſque
Quàm de Divinitatis. A fœminarum libet ſeptis in ſepta

e demiſs dernigrare belluarum. Verſatur cum Leonibus
megeſtégue

lBenſevi:“ Daniel, iis objectus feris Numinis invidid ado-

Menter. rati. Damnantur enim ad beſlias Vates, non quùm
erei, Orcum maleficis quaſfſlant, ſed cùm Cœlum
que ſa precibus pacant. Ergo innocentià reus Daniel

Pute ² in lacu din perſtiterat, ferarum ſpectaculum, non
antelts r. „ . — 8 .
Hemiis ſagina. Verùm: qui non periérat Leonum eſ-

„. ,, Ca „ annonæ inopiâ interibat. Porerat bellua-
*e rum ingluviem explere ſui corporis lanienâ, ſed
lui. nullà refici poterat dape monſtris eſca deſtinata.

aige- Supervenit languenti Habacuc, ollamque vati
Perſecuio- ExpPrompſit. At portentis non tam conſullum Da-
res Ziſfo. Mieli, quàm illuſum. Quis enim in Aflyriam per
e H crinem Habacuc delato cum patina, non nectar
moti. cenſuiflet Danieli mannâque comparatum? Non

Ethic. Comment. Tom. IL.

101

Attagene; ſed Pheenice definiri epulum debuit,
uod miraculis ſtruebatur, & per co'lites infe-
rebatur Danieli. Propheta enim, quo ſe Leo-
nes abſtinent, niſi Phoœnice paſcatur, jejunat:.
Quot ſubmiſlæ Petro aves in linteo dormien-
11, & cGnaturo! Quas apponi dectit illecebras
Danieli, non pranſuro, ſed ad ſaginam demiſ-
ſo, objectéque belluarum? Attamen cibario
in alveolum inttito pane; pulmentéque ruſtica-
no Vatis epulum circumfſcribitur. Daniel, tolle Dan. 14
prandium, quod miſit tibi Deus. Ad hæc Regum 36.
patinis afluetum reum quid putas aut muſſaſſe, a c
aut veròô ſenſiſſe? Peficlitatum pro coœlo capite lici inex-
fortuniſque Satrapam aliquando tandem Superi Prtes
refecerunt. Sed epulo ærumnoſior, quàm ſup- defziam.
plicio, ſum. Nam Leonibus objici poſſunt & Prin- Gus Da-
cipes; Ità paſci, ut me reficit Habacuc, agaſones e Aſe
tantùm poſſunt & bubulci. Alveolo mihi damnatus cio ad olls
eſſe videor: non lacu. Vorari præltat ; quàm ità norne
epulari. Si me feræ diſcerpant, habebor infelix. Girnatn.
Si pulmento diſtendar, infamià non carebo. So-
ciat me miſeris laniena: me patina ſubulcis aſ-
ſociat. Moriamur laniati, ne ſervis aggregemur⸗
Non eſt puls, venenum eſt, quod mihi expri-
mitur & lebete. Mors profectòô iſthinc ex olla:
nec corpus, ſed decus funeratur. Eſt enim intri-
tus in alveolo panis, & meſſoribus cibus, & Satra-
pæ aconitum. Daniel Vir Deſideriorum, Regum
Stirps, Regnorum Arbiter, Oraculorum Interpres,
Vatum Primas, Princeps Satraparum, Columen
Legis, Pudoris Lilium, Scientiæ Aſtirum, Chaldææ
Miraculum, Azylum Palæſtinæ, Temph Decus,
Religionis Ara;, Victima Divimitatis, tot non de-
functus, ſed objectus pro Numine diſcriminibus;,
paratâ meſſoribus olla, tanquàam Numimis con-
giario, non recreatur, ſed proditur. Huccine eva-
ſere habita cum Superis colloquia, aditäque pro
lege monſtra! Sic Adamus ingluviem luit. At
ille in ſudore quidem, ſed ſuo pane veſcetur;
Ego in angore, alieno pane ſuſtentor. Tantidem
eſt adorare, ac prævaricari. Evæ ganea punitur
parcius, quàm abſtinentia Danielis. Illa cum
Serpente agit; ut legem expungeret. Ego, ut le-
gem ſervem, ad Leones demittor. Sed mihi ollam
comparat innocentia ruſticanam. Frugum illa ſagi-
nabitur medullâ in flagitio. Imer monſtra ſecun-
dari pulmento panis Daniel nutrietur. Cumque
ſqualore lacus, horroréque ferarum ſuus necam-
broſiæ ſapor conſtare poſſit, mihi pulticula ap-
ponitur. Unus ſi gladiolus & laqueari impendeat
cœnaturo, delicias infatuat Syracuſanas. Inter
Leones quis & furfuribus pulmentum liguriar;
niſi lurco? In domo Sagæ paſcuali Saül vitulo
recreatun & moriturus & ſacrilegus. Me pro Deo
damnatum ad beſtias ſalſugo pultis non nutriet, ſed
vexabit. Adeò penè lautius excipitur à Pythone
flagitium, quàm à Superis innocentia nutriatur.
Lupo vitulus apponitur- Vati furfures exhibentur.
Exagitati Samuelis præmium coena eſt nuptialis.
Culti Numinis cenſura verius, quam ſportula,
meſſorum eſt ollula. Quis non libentius arioletur,
quàm prophetet; ſi maleficiis illecebræ exhiben-
tur, cruciato per eſuriem vaticinio? Adibo Sa-
gas, hon Vates præſtolabor, ſi ex Abacuc pul-
tem impetro, à Maga verò Regum patinæ con-
diuntur. Suo funeri Saiuil lautis illuſir, poſt Py-
thonem conviva. Religioni meæ cœlum illudit,
dum pughantem cum Leonibus Vatern ad pro-
ductiorémm Agonem lebete, non animat, ſed exa-
nimat. Vobis, Hraêlitæ, Manna Superi ſubegere.
Maledictis enim coelum profcideraris. Danieli
pultes inferentur: Nam adoravit & pfallit. Veſtræ
Africus ganeæ famulabitur; nec cœlum grandinat,
1 32 ſiſi

—

102
niſi ut coturnicibus pluat. Laceſſiſtis ſiquidem
non ſemel Numen & Moſem. Mihi quoque mi-
htat Ether, & Crine Vates peregrinatur ad me.
Sale tamen & aquâ meæ coœnæ ſumprtuoſitas fi-
nietur. Nam Numini, aduſque beſlias, litavi,
Perſis, Mediſque contemptis. Hic enim Mos
Coœli eſt; quòd, cùm luminibus vibret, um-
bram tamen imitatur, apperirorem enim ſui de-
ſerens, proſequitur contemptores. Tendentes
ad ſe brachia, capitâque Montes fulguribus la-
befactat. Recedentes à ſe Valles imbre, frumen-
t6que locupletat. Angelorum læti panem helua-
mini, maledicta ructaturi. Pultem egoò com-
mutabo in carmina. Hæc ſanè Daniel vocife-
rari potuiſſet impiè quidem, ſed in ſolatium ru-
ſtici prandii utcumque blaſphemis excuſandus.
At non rugire & Leonibus didicit, ſanctus Sa-
trapa, ſed clangere. Cycnum audiemus in ſupphi-
Dan. I4. Cio. Et clamavit Habacuc, dicens, Daniel ſerve
36. Dei, tolle prandium, quod miſit tibi Deus. Et ait
Daniel: Reœordatus es enim mei, Deus, & non
dereliquiſti quærentes te. Jurgénſque Daniel come-
Mrau me- dit. Plus Danielem epulamem’ miror, quàm
Tutemag; léjunantem. Fortiùs meſſorum ollam abligurit,
mediocriæ quam Regis patinam rejecit. Ibi profanis miſ-
'olerentur, ceri abnuit : hic immiſceri ſuſtinet mancipiis.
Regii repudio ferculi pudoris lilium enutrivit.
Ignobilis edulio pultis ſceptrum infregit Præfe-
cturæ. Ibi pudor effloruit abſtinentid : hic eſu
decus elanguit. Omne immundum Petrus odit,
à Deo quamvis ſubmittatur. Servile prandium
Princeps non recuſat, illatum ſibi per Vatem.
Non recuſat, aio? Ovat, ſubſilit, gratulatur, ſtu-
pet tanto ſe dignitatum congiario. Recordatus es
mei, Deus. Et cujuſnam Dominus meminiſſet,

ſi tui obliviſceretur? Danielem Numen præte-

Cogniti Teat, oblectum etiamnum funeri pro lege? Quid
Jui. de ſe Vates ſentiret, ſi apricaretur in ſuburbano,
quem ſui cœpit oblivio damnatum ad Leones?
o gan- An in flore ſe coœlo curæ eſſe jactaret, qui ſe è
. providentiæ ſyllabo miratur non expunctum,
5§ Danielis Monſtris, ob cauſam cukumque Numinis, ob-
Humiluas, jectum? Repoſcerétne ille ſuæ purpuram igna-
Religioni; Viæ&, qui nec ſportulæ ſolatium ſuo funeri præce-
munia vi- Pit? Alor à Deo, Daniel! Quid te juſculo ad
a on Vaticinia deriget, qui cœli rore cicutam imbuit
nenda ad maleficia? Rigantur toxica, & oracula negh-
eiam Za- gentur? Nutriuntur Tigrides; & Prophetæ de-
eentis ma- ſerentur? Dat Deus eſcam ommi carni: & tantæ
Anis, &
Meritis animæ ſubducet annonam? E Leone Samſon fa-
ſammis vum eruit mulieroſus. Ollam Daniel inter Leo-
opiolento. . 1 . 4 .
nes non ſumet inſcius voluptatis? Mella ſuger li-
bido; & pudor nec muriâ nutrietur? Videris mi-
hi, Daniel, in lebetem tuas penitùs opes, geſta-
que demerſiſſe, qui te objectu pultis tam inopem
profiteris. Surge, comede: nam cœnabis per-
ſplendidè, qui tuo veſcêris naufragio, jactuque
meritorum. Nec Balthafſaris lautiores fuere epu-
læ in tanto abaci, menſæque apparatu. Tua ſi-
quidem patina & Nabuchi regia fercula, quæ
rejeciſti, & legumina Aſphenez, quæ extorſiſti,
& Coloſſum, quem depuiſti, & Torquem quam
recuſaſti,; & Templum, ad quod oculos conver-
tis, & Suſannam, pro qua clamaſti, & Leones,
quibus objeciſti membra, hæc, inquam, tibi
univerſa Olla depromet, quæ tu in ollam depreſ-
ſiſti, ne qua te meritorum recordatio vellicaret
fameſcentem. Nemo mihi Apici, aut Eſopi pa-
tinas, paterâmque Cleopatræ repræſentet. Sump-
tuoſiùs ſuo Daniel naufragio epulatur. Reæcorda-
tus es mei, Deus! Ad Ollam Heros obſtupuit;
cùm nos homunciones vix coronæ ingeſtu per-
cellamur. Sanè Fœnum, ut tantiſper delituerit,

Oliva in Eſdram.

humo ſeſe efferet, ut primùm rore, ſoléque de-
fundetur. Pandit ſuum ſideribus florem, & la-
tendh neſcium, & avidum exugendi. Aurum, Dona or.
contrà, ità ſubſidit, ut nunquam emergat; re- ashande.

foſſumque nitorem ſuum vix ignium violentia Talenta

depromit, pallorem veriùs, quam nitorem. Suâ ci ſpiritn.

non tumet opulentid, ſed pallet. Diceres pati-
bulis deſtinari metallum, non infulis: Adeèò ex-
palleſcit coronæ deſignatione, non crucis. Minus
ſeſe Opulenta circumſpiciunt. Ponè ſe Pavo pom-
pam circumfert, und pedum ſcabritie in ſirido-
rem incitatus. Vide, ut in littus Mare algas, Hamilitas
cadaverâque impingat. Urinamur, ut margarita mane
extrahantur & pelago. Ita ſeſe occulunt pretioſa; Gismctcſs,
& gazæ argumentum eſt, non oſtentare divitias. 2
Adamantem quo artificio, laboréque cogimus Gemma.
emicare! Immenſi operis eſt, in gemmam lapi- 4uelatent.
dem erudire. Nemo ſuas ità ſquamas ſupprime- Sebicg
ret, ut fulgores ſuos cohibent Adamantes. Laſ- non gr.
ſantur artifices; & tortores ocyùs parricidium ex- Votus,
priment & Philota nullis frangendo tormentis, Djan,
quàm decora, pompaâmque eliciat auriſex è la- Sbrted
pillo. Vidi ego imer Reguli portenta, non ho- ſcruteiur
ram, nec diem, ſed menſes, annôſque ſerris, ſa- in lareiu:
xis, rotiſque oppugnari nequicquàm Gemmam, Armgan.
tot machinis, cuniculis, molibuſque inacceſſam, ier.
ſuas nunquam opes aut lenociniis, aut cruciati- itn
bus prodentem. Petram promprtiùs operæ ſub acenet, 4
Alexandro, quàm lapidem, expugnarent. Ro-
mani cœpere aliquando tandem Numantiam. Alama;
Saguntum invaſere Poeni, inanem, ſed viris, r grogh
non viribus. Exenterari Pyropus non poteſt, expyomi⸗.
ſuum intrà ſinum non ulcus abſirudens, ſed de- 7“e ſuum,
cus. Secatur faciliùs, quàm expolitur Gemma.
Nitere refugit; quæque lucere cæteris poſſet, ne
ſibi quidem ſublucet. Vitrum ut inflatu buccæ
profuderis, micat, nitétque vix fictum, non tum
tantùm, cùm in Regum pateram effingitur, ſed
tum quoque cùm perflatu exit in matellam. A-
damante Daniel exprimitur ſuæ neſcius dignita-
tis, attonituſque proptereà ſubmiſſæ ad ſe pultis
in alveolo. Recordatus es mei Deus. De ſe ità
ſentiunt Primores Pudicitiæ, & Chriſlianæ Vir-
tutis Optimates. Non infulis inhiant lemniſcati:
ſed incommodis pro fide conflictati ſibi nec ſpor-
tulas arrogant. Ægyptia nos vix horrea exple-
rent. Pulte Daniel non expletur, ſed inundatur.
Arbori benè juſtos conmtulere Prophetz. Vi- IX.
deas emim Mali punmici fibris ſimum aggeri, quo
ità planta imbuitur, ut non ſtercore videatur con- H
ſpurcata, ſed rigata balſamo. Adeò ea Arbor re- Aagie ſub⸗
creatur illuvie, ut calathum dilatet in purpuram, nas e
pinnaſque ſuæ frugi aut ad munimen, aut ad 2,““.
majeſtatem imponat, in coronam arcéêmque ſeg-

mentatas. Quis non crederet futurum ut pædore Pignita⸗

arbor defloreſcat? Poma edit coronata, fimeto Het, un
in delicias opulenta. Tantæ frugis architecta, Religionis
quàm de ſe, ut ità dixerim, demiſsè ſentit, con- vi⸗
tenta fimo ad opificium tum purpuræ, tum co- Neliti
ronæ. Pyropos promit edules coronata Arbor, amerur,
poſt fimum. Clamat proindè Sponſa, miraculo H
attonita florulentæ texcrinæ: Mans ſurgamus ad Can. 7. 12.
vineas, videamus, ſi foruit vinea, ſi Roruerunt
mala punica. Eſt enim, non Rege tantùm, ſed Arber.
regià ſpectaculum non indignum, intueri plan-
tam, quæ coronas parturiat, fundtque trabeas,
& pro ſportulis Conſularibus, fimi cophino ſatu-
retur. Uſque dum fodiam circà üllam, & mittam Luo 13. 5.
Rercora. Apricari vos jubeo tantiſper, Aulici.
Deducatis Regem velim in villam, ut vos ille ab
ingluvie inter poma deducat, rabiéque dignita-
tum. Detumeſcetis, credo, ſi plantam pro Iycæo
adeatis. Una Evam Arbor in ambitum Pien
ivi⸗

Djri
vonpt
unmen
.
ere⸗
Acen
Gti eumn
euin t
ca
enreg
Pucn h⸗
Cümqu
hnun
Huchn
“ P
anco,
Selcoki
Ciatun
ℳ le e
5 ur, Re
Pinif
n
ſandum
Primd
(rrentel
ens, l
riai
Dern !1
s mmeta
ione Po
Lntires
Irætert
llo
oni ebl.
ſorn
Przkchu
ſlie
E lalc
Nitton
ln Nh I
il, &
a. Nen
llußro,
hi Niamn.
Cands
Am guliun in
en ſenli ſa
4 5 enekio
e lum cend
Datl ine
Ur, i
Quenin
i in
Gchre!
Aarn,
Cuneles
or
ucn,
U ſtebe
n cr⸗

ibknte
ſpan,
Ile ſen 8
In U in⸗
Ulndan
e deſ
nen
Gnnſ
Denld
Ren Sade
bez

