Epiſcopi reſidentia. Non omnia committat Vicariis.

79. 2. & 139. I

Epiſcopi excubent Dioœceſi reſidendo. 133. 1
Epiſcopi moderatè Vicariis utantur. 133. 2
Epiſcopi non omnia Vicariis delegent. 147. 2
Epiſcopi Vicariis ſobriè utantur. 152. I

Epiſcopi utantur Vicariis, ſed cum iis Eccleſias mo-
derando. 166. 1
Epiſcopi reſidentia utilis. 1I44. I
Epiſcopi concionibus erudiant populos. 148. 2
Epiſcopi & Parochi ipſimet in ſcelera animadvertant.
168. 2
Epiſcoporum reſidentia.
Equites ut Mulierum phaleras ſuſpiciant, rarò genua
flectunt in ſacro. Stant rigidi ita ad aras, ut in foro

adſtarent. 64. 2
Equites privati abuſi famulis ſerviſque. 81. 2
Equus Trojanus ſceleſtior Viperiis. 99. 1

Erubeſcentia boni operis Tentationum fons. 214. 2
Vide Evangelium.
Eſau venator. 28. 2
Elaũ̃

52. 2. & 142. I. & 166. 1

i Geltinatt
r Samſc

Ulhes ſo
li in
e Nulerun
ulcum⸗

i lec Clat

lens.
, ejores
* el⸗
Cs,
zungeli enub
Hangeli eru
hariſti Ch
Er
Uchrſtiꝛ len
e Allihenr

lucharlte
wuches Mio
iiheckere.

Opoches Cane

1
ide Lil
unchus Canc
uchi cafkion
Uunckinon g
Chibu nocen
ſn.
Vie (
Ponuchi immen
Lumchi orli
12. 1
Loochi Hame
Lunchi Eüni
Eucucherun k
Huoucki d aut
Duuachorum.
ie Ren
lnpe er ba⸗
io.
lcommwrica
Urlinonesa
benyhum bon
Demym Re
lennn boni
leni Regu
Hemch due
We d
Denphi mil
Genpla mal
Lenl mak,
oliti ſen
een leceſs
Uundh Mir
Uune Conc
faporenn
Wen

en e
Mhont
ide Ne

Deumtmimn,
nd.

h.

Nte Ahhin ie

Es Nct ie

41

Virunten

dis in Reg 4
eger eund 1
Ecllechcunn u
sgie digl
emint.
is eiam Cpun

i onni i

1
ſgeod. N,
u.
Algel.
r. r
CufN I 1
e
ſcelens Zinde-

, 4,0
ii

35

,

Rerum Notabilium:

Eſaü deſtinatur ad principatum. 176. 2
Eldræ Samſon proluſit. 2 vo. 2
S. Eſdras ſuo luctu abdicandas pellices ſuaſit. 259. 1I
Pa. . 213. 2
Eva & Maria Sanctiſſima. 107.2

Eva Mulierum audaciſſima appetitorem Dictaturæ
Aulicum deſignavit. Ibid.
Eva nec Gratiatum actionem prætermiſit tumens &
dolens. 213.2
Evà pejores ingrati erga Deum. 214. 1
Evangelii erubeſcentia quam impia, dùm tantus Rex,
ut Cyrus, ubique Dei meminit. 204. 2
Evangelii erubeſcentia pariut reſpectus humani. 204.2
Evangelii erubeſcentia vilis. 215. I
Euchariſtia Allegor. 143. 1
Euchariſtia Chriſti non refectæ mulieres, ſed oppreſſæ.
65. I
Euchariſtiæ reverentiâ ornatu vano viri ſominæque

ſeſe abſtineant. Ibid.
Euchariſtiæ illuditur à convivis. 21. 1
S. Euchariſt æ inſtitutio inter dapes. 221. I

Eunuchus Michæam minis conatur ad aſſentationem
inflectere. . 9. 2
Eunuchus Candacis Sacrâà Vatis Lectione fit Cycnus.
13. I .
Vide Libri Sancti.
Eunuchus Candacis quàm Religioſus in rheda. 67. 1
Eunuchi caæſtiores fidioréſque quàm cæteri. 12. 2
Eunuchi non quidem omnes, ſed petulantiores, Prin-
cipibus nocent; quibus, qui optimi ſunt, prodeſ-
ſent. 10. 1
Vide Conſiliarii boni.
Eunuchi immorigeri cum Sirenis comparantur. Ibid.
Euauchi honeſtiores, retineri a Principibus poſſunt.
12. 1

Eunuchi Harmonici Romæ pudiciſſimi. 13. 1
Eunuchis Ethnicorum olim Palatia oppleta. 58. 2
Eunuchorum laus. 59. 1
Eunuchi ad aurium delicias evirati. 125. 1
Eunuchorum Paganorum contumacia. 187. 2

Vide Rex regat.
Europæ per hæc tempora ſub Prætoribus felix condi-
tio. 141. 2
Excommunicatio vibranda à Juſtis. 46. 2
Excuſationes audiri debent ab Archimandritis. 128. 2
Exemplum bonum Reguli Evangelici. 260. 1
Exemplum Reguli ad Chriſtum ſervos pertraxit. Ibid.
Exempli boni vis. 256. I. & 200. 2

Exempla Regum veriores ſunt leges. 255. 2
Exempla Superiorum. Ibid.
Vide Sduperior.
Exempla mala. 261. 2

Exempla mala ſpernenda. 2. 1
Exempla mala Eccleſiaſticorum & Religioſorum, non
Politici, ſeu Murmuratores, aut Perſecutores no-

cent Eccleſiæ & Religionibus. 187.2
Exempla Majorum pro Lege. 257. 1
Exempla Concionatorum. 25 8. 2
Exempla ſancta Superiorum. Ibid.
Exempla potentiora quàm verba. Ibid.

Exempla potentiora in Libidinem ſunt, quàm fune-

ra. 259. 1
Exempla ſponſæ vim dictis adjunxere. 261. 2
Exemplo eſſe. 236. 2

Vide Rex & Superior.
Exemplorum vox. 257. 2
Exempla bona renovanda; ſed regulæ non muhipli-
candæ. Ibid.
Expoſtulationes ſubjectorum audiendæ. 127. 2
Extructio & ornatus Templorum. 1.2
Vide Templum.
Ezechias ſuperſuuionem diſturbar.

103. 2
Ezechiæ cognitio ſui & humilitas.

104. 1

F

Fabricii temperantià paupertas vicit Luxum. 257. 1
abricii exemplo colluſtratæ ſordes. Ibid.
Fabula ſpurciſſima & inepuſſima in jus rapitur Veri-
tatis. 238. f
Facilitas Abſolventis, durities Auditoris; & Conſu-
lentis Avaritia, corrumpunt Canonum fidem, Va-

PFüg quiſque fortunæ ſuæ. 4 5. 1. & 178. 2

tumque ſanctimoniam. 35. 2
Vide Confeſarii.
Famæ cura. 236.2
Famæ cura & Pudoris etiam in Sene. 126. 2

Famæ cura pendet à ſervis & Aulicis. Ideò Rex de-
ligat Miniſtros probos. 187. 2£
Vide Delectus Aulicorum. .
Familiaritas cum ſæcularibus, ſine obedientia nocet.
18. 1
Fatmiliaritas Religioſorum ſeria cum Laicis.
Vide Religioſus.
Familiaritas cum ſæcularibus.
Familiaritas cum ſæcularibus ſeria.
Familiaritas cum ſæcularibus nimia. 18.2
Familiaritas noſira cum ſæcularibus ſit ſancta. 25. 1
Vide Exemplo eſe. —
Felicitas noxia. 5§. I. & 45. 1. & 61. 2. & 85. 1I. &
85. 2. & 87. 2. & 88. 1. & 91. 1. & 93. 2. &
202. I. & 21 5. 1
Vide Paupertas.
Felicitas à Deo pendet. 5. 1. & 7. I
Felicitas valdè noxia modeſtiæ eſt. 60. 2
Felicitas & Dignitas non mutent bonos mores. 62. I
Vide Dignitas.

20. 1. & 22. 2
21. 2. & 22. 1I

Felicitas non noxia ſi ſapimus. Ibid.
Felicitas, Voluptas, ac Deliciæ noxiæ. 62.2
Felicitas tentationum fons eſt. 65. 2

Felicitas etiam benè parta nos malè diſſipat aliquan-
do. 67. 2

Felicitas ſi mores corrumpat, inferno pejor. 68. 1
Felicitas avertit Salomonem. 68. 2
Felicitas venenum imperii eſt. 85. r

Felicitas, Hebræorum mentes abduxit à Numine. 88.2

Felicitate dementamur. 92. 1
Felicitas non noxia Juſtis. 92. 2
Felicitas à Numine rebellat. 93. 1
Felicitas non noxia ſapienti. 95. 2. & 105. I
Felicitas frænat à peecato. 95. 2

Felicitas non noxia. 103. 2. & 184. 2. & 214. I
Felicitas vera. I48. 2. & 178. I. & 191. 2. & 216. I
Vide Eternorum cura.

Felicitas vera Regnorum. 27. k
Felicitas Religionis. 149. 1
Felicitas infelix. 173. 2. & 213. 1I
Felicitatis fons Confidentia in Deum. 174. f

Felicitas & Dignitas Chriſt'ani patiétiâ definitur. 176. 1

Felicitas humana planè vana & perſonata. 177. 1I
Felicitas haud ſceleris eſt ſcatebra. 184. 2
Felicitas non nocet, ſi Zterna cogitemus. 202. 2

Felicitatis fons. 148. I. & 179. I
Felicitatis publicæ fons Reverentia eſt in Eccleſiam.

84. 2. .
Felices non ſuperbiant. . 213. 1
Feritas hominis. 32. 1I
Feritas Jezabelis vel demortuæ. 47. 1
Fervor ubique. 221. 1I
Fervor ardet ubique. 224. 1
Fervor perſecutione adoleſcit. 89. 1

Fervor neceſſarius Eccleſi aſticis & Religioſis. 217. 1I
Fer vor ubique humanos Reipectus, & Hominum mi-
. has contemmt. 217. 2
Fides. W “ 200. 1. & 203. I
Fides ſui Vatus Deo potior, quàm Majeſtatis vacto-
riâque

Index

riâque Arcæ ſuæ. 26. 1
Fides in ſervis eximia. 93. 1

Fides eſt vera nobilitas Chriſtianorum. 190. 2
Fides quàm potens, ut ad nos Chriſtus accedat.

201. 2 .
Fides abſtineat artificio Judæorum, Avaritia verò

Chriſtiana hon utatur. 203. 1I
Fides vera. 217. 1
Fides & ternorum recordatio tribulationis reme-
dium. 217. 2
Fide, non armis armatur Juriſdictio Eccleſiaſtica.
199. 2
Fidem in Hebræis horruere naufragi. 200. 1I
Fidem dicti cur convelli non deceat. 31. 2
Vide Legati. =
Fidere quibus non improvidè liceat. 175. 2
Filii quoque hebetes dedolandi. 146. 1
Filii à Cœnobiis avocantur. 249. 2

Vide Vocati Parens.
Filii à Parentibus exhæredati qui Chriſto authoran-
tur. . 249. 2
Filiorum educatio. 145. I. & 148. 2. & 150. I. &
ibid. & 152. 2. & 176. 2. & 2 50. 2.

Filiorum educatio non committenda libertis. 145. 1

Filiorum educatio ab ipſis ſervetur. 147. 1
— Timus arbor ingrata. 33.2
Fiſcus. 37. 2. & 46. I. & 87. 1
Fluvius. 186. 1
Fluvii. 119.: 1I
Fœderibus cur non ſtetur. 32. 1
Fœminæ ornatiores in Templo, mores juvenum in-
ficiunt. 64. 1I
Fœminarum pectines eburnei. Ibid.
Foœminæ virique S. Euchariſtiæ reverenti ornatu va-
no ſeſe abſtineant. 65. 1

Fœminæ puridiſſimè obſervantur in Templis. 224. 2
Fominæ in Templo à viris ſipario abjunguntur. 228. 1

Fœminarum ſeminuda pectora in Templis. 228. 2

Vide Mulieres. Luxus.
Fons Tentationum. 9. 2. & 69. I. & 154. 2. &
207. I. & 226. 2. & ibid.
Vide Tentatio.
Fons tentationum felicitas. 6 5. 2
Fons tentationum Gula. 1536. I. & 16 I. 2
Fons precum calamitas eſt. 6 1.2
Fons felicitatis. 148. 1. & 179. 1
Fons pubhicæ felicitatis, reverentia eſt in Eccleſiam.
84. 2
Fungi & Tubera. 209. 1I

G
Abriel non ſuo genio, ſed Dei verbis & nutu
G legatione fungitur ſuâ. 133.2
Gemma rorem non egorbet, quem Limus raptim
exugit. 98. 1
Giezi. 18. 2
Giezi modò optimus, & modèô peſſimus. 18. 1I
Giezi optimius ſub Eliſeo, ab eo profugus, teterri-
mus. 18.2
Giezi Avaritia perſceleſta. 42. 1
Gloria vera. 190. 2. & 191. 2. & 195. 1. & 199. 1
Gloria vera, & Luxus innocens. 195. 1
Gloria vana. . 205. 2
Gloriæ vanæ odiuàm. III. I. & 114.I. & 185. 1
Vigde Humilitas. SU
Gloria Dei major tantum à nobis expetatur. 74. 2

Gloria vera Religioſorum Fervor. 190. 1
Glorioſi & Arrogantes. II4. I
Golrias. 173: 1
Gorgon. 186. 1
Sræcie cur mulctemar imperio. 248. 2

Gratia ſanctificans. T9 1I. 2. 212. T

Gratiæ cooperandum.
& 214. I. & 224. I. & 247. I

Gratiæ ubique cooperandum. 22. 2.& 44. 2
Gratiæ Dei coopera dum ubique. 20 7. 1
. . . . . „
Gratiæ cooperandum, nam nihil obſiat Fervort, ſi

Gratiarum actio. 62. 2. & 214.2

Gratiarum actio in Deum mulla poſt convivium.

210. 1
Gratiarum actio infrequens poſt cibum & convivia.
210. 2 .
Gratiarum actionis immemor. Ibid.
Gratiarum actio in Jejnnio. 211. I
Gratiarum actio ommifſla, & Ingratitudo in Deum

obnoxia ſupplicio gravifſimo. 213. I.
Gratiarum actio neceſſaria in cœnis. Ibid.
Gratiarum actio coœnas decet ſaliares, & nobiles.
213. 2 .
Gratiarum actionem nec Eva prætermiſit tumens &
dolens. Ibid.
Gratiarum adctio & Gratitudo in Deum. Ibid.
Gratiarum actio neglecta, lbidn ofum deſignat.
214. 2
Gratirudo. 93. 1. & 94. 2. & 95. 2. & 98. 2.

& 18 4. I. & 210. 2

Gratitudo in Deum. 95. 2. & 97. I
Gratitudo Sponſæ in Deum. 92.2
Graritudo rara, Ingratitudo frequens. 88. 1
Gratitudo illigat nobiles. 184. 1
Gratitudo in impudicis rara. 189. 2

Gubernatores non probi & Proconſules frontoſi,
violentiores interdùm ſunt, quaàm deceat, jubeânt-

que Principes. 34. 1
Gubernatorum contumacia interduům nimia contraà
regum literas. 37.2

Gula. 5. I. & II. I. & 16 5. I. & 207. I. & 208. 1I
Vide Luxus. Convivia. .
Gula citharis delinita. II. 1
Gula & convivia ſermone ſpirituali condiantur. 62. 2
Gula tentationum fone. 136. 1. & 16 I. 2

Gula ali, ut d'uturmior ſit. 161. 1
Gulæ ſuſpecta illecebra. 161. 2
Gulæ luaus. 53. 1I
Gulæ portenta. 53. 2
Galæ luxuries in conviviis. 208. 1
Gulæz Luxus, & Prodigalitas. 209. 1I

Gala & conditis ſaccharo, melléque frugibus. Ibid.

Gualæ Venatio ſubſervit. 209. 2
Gula ingrata. 210.2
Gulæ reus. H Ibid.
Galam vincit Religionis perfectio. 211. 1
Gula quàm domita Monachis. 2711., 2
Gula devicta. 212. 1
Gula edomita à Sancto Daniele. 212.2
Gulz à Tobia illuſum in convivio. 218. 2

Gula Stoicos evirabat. Ibid.
Gula ſubſervire cogitur Poenitentiæ in Coenobiis.
219. 1

H

Abitus mali. :
Hæreditas quæ filiis tranſmitti debeat a Pa-=

rentibus. 148. 2
Hæreſes pejores Barbaris. 248.2
Heæreticorum dehria. Ibid.
Hedera quos deſignet, adumbrétque Candidatos.
183.2
Heli Patiens Correctionis. 141I. 1
ab Heli Samuél auditur. Ibid.
Hercules Judææ Abſalon. 27: I

Herodes Joannem audiebat, ut peccaret ſecurius,

19. 1

Hiero-

161. 1. 8 1984. 2. & 200.2

47. 1. & 259. 1

Gemmjnnne
wi
porbene
oontelt.
midun.
ymins lerita
Pumitss lon
Puninibus 90
Humm mumuds
Non Mutuus
nius al
Pror mutdus
Pomr mutubs
N.
oorari elian
Hice mund
ontuacul⸗
Hre Canonce
Iue Diumæl
Punenſus Mu⸗
Hoſielus

Hmßhes. 9

ſice lyen
Pmtasanimi
No llaci.
nihs wagt
nius wii
Dnihas heni
Hoha 9. Di
Mnilms David
Hhünäirs Darid

Huninas d.De

Hünitzs ſumm
le
HniiasCennu
Huniits tere.
Hümihasdeumn
Hniius
Chgen.
Umnias Cknic
Unihegnon i
tins Chni
Uelias vera
Aring Rom
hponis.
ce uen

Noch! .
ſiae

Alari a
ahlin A
Püllnen
Küchin
Nrene
Vabelteni
dinin
Dpi emn

/. A
and

Hchent n

ngith)
n
ſalets

Freremi

1:
UIDidnon E,
IinN Rα

Verdnm unn an
1KI

II

1

Co.

ele.
vivio.

G r

1er 1
Plnini 44,

J.

Rerum Notabilium.

Hieronymus luxuri violatum à Poëtis cœlum ex-

pavit. . 66. 1
Holophernes oppreſſionem Aſiæ in ſinu fœminæ
compreſſit. 136. 1
Homicidæ. 12. 1I
Homicidium. 47. I
Hominis feritas. 32. I
Homines non timendi. 23. 2. & 166. 2. & 178. I
Hominibus non placere. 191.2

Honor mutuus. 43. I. & 124. 2. & 201. 2. & 210. 2
onor mutuus, ſed impar, in iis quoque quos di-
gnitas & uar. 48. 1
Honor mutuus, nec ſpernendi viles. 173. I
Honor mutuus. Sic Affabilitas erga inopes, ſi probi

ſint. 195. 2
Honorari etiam inopes, etiämque ſceleſti debent,
ſi Fide muniantur. Ibid.

Honoratus à cura gregis, nec moriturus feriatur. 171. 1
Horæ Canonicæ non ritè à Curione perſolutæ. 158. 1

Horæ Diurnæ ut à Præſulibus decurrantur. 162. 1I
Hortenſius Murænam deflevit. 50. 1
Hoſpitalitas. 111. I
Humiliras. 99. 2. & 104. 2. & 105. 2. & 107. 2

Vide Superbia.
Humilitas animi in Abrahamo quanta ſacrificavit re-
pudio Iſaaci. 99. 2
Humilitas magnæ eſt animæ argumentum. 102. 2
Humilitas & vicino cinere. 104. 2
Humilitas Religionis munia viliora non recuſat. 10 5.2
Humilitas S. Davidis. 121. I
Humilitas Davidis effertur. Ibid.
Humilitas Davidis laugeata. 104.2
Humilitas S. Danielis. 102. 1I
Humilitas ſumma in Virgine dùm ſalutaretur à Coœ-
lite. 107. 2
Humilitas Centurionis galeata pariter & turrita. 108. 2
Humilitas vera. 20⁰6. 1
Humilitas Statum mediocrem ſuum non odit. 206. 2
Humilitas & Cognitio ſui non deſpuant ſtatum me-
diocrem. 212. 2
Humiliras Chriſti. 22 1I. 2
Humihitas non ſumma appetit, nec ea admittit. Ibid.
Hamilitas Chriſtiana. Ibid.
Humilitas vera Ambitionem debellat. 222. I
Haumilitas Romani Pontificis ſub Paraſcevem. 223.1
Hypocriſis. 30. 1
Viigde Intentio recta.

I
S. Jacob. 54. 2. & 94.2. & 149.2. & 166. 1. & 233.
2. & 23 5. 2
Nob Altari ad Imperium ſe accingit. 5. 1
Jacob olim Ar à ſe extructà propugnatur. 7. 1
Jacobi Altare quaſi altius ipſo Abrahami Sacrificio. Ib.
Jacob obtinet obedientiâ principatum. 28. 1
Jacob à parente præficitur fratri. Ibid. 2.
Jacob obedientià regnum deſpondetur. Ibid.

Jacob Princeps inauguratus dormire non ſinitur, quin
imperia parturiat. 54. 2
Jacob à Labano diſceſſit invitus. 9 5. 1
Jacob de ſe ſenſit demiſſiſſimè. 105. 2
Jacobi columnæ duæ pluſquam Herculeæ Zelpha &
Bala. Ibid.
Jacob tribus Pueris grandior, conſtanti4, & Gratia-
rum in Deum actione. 106. I
Jacob ad coquinam, ut imperet; abjicitur. 121. 2
Jacob in filiorum inſtitutione ad uſque finem dih-
gentiſſimus. 149: 2
Jacob quanta pateretur incommoda pro grege. 166. I
Jacob invadit principatum, a quo excidit Eſau. 176. I
Jactatio glorioſa de commentitia Avorum nobilitate,
205. 2 .

Jehu Reges edocuit non ſini, ſed juri conſulere. 48. 1.

Jehu in ſolio modeſtus. Ibid.
Jejunium. 211. 1
Jejuaium portus eſt pudicitiæ. 12. k

Jejunium tentationum remediu. 12.2. & 136.I. & 162.1
Jejunium divitibus diſpenſatum, ſervari jubent inopi-

bus. 3 5. I
Jeroboal Deo parùm gratus, non Filium ſuſtuhit ſed
Anguem. 97. 1
Jezabel ſepelitur. 47. I

Jezabelis cadaver, non concha, ſed ſpolium fuit 2
non enim gemmam, ſed belluam amiſerat. Ibid.

Jezabelis vel demortuæ feritas. Ibid.
Ignis. 98. 1
Ignobiles evehantur, ſi ſe moribus inſignierint. 189. T.
Vide Aulici.
Imitandi pauci. 2. E
Imperia à Deo pendent. 172. T
Imperii armamentarium, Templum eſt. 2. f

Impiis omnia vertuntur in ſcelus. 225 I
Impiis omnia vertuntur in malum. 226. 2. & 243. T

Incuria ſumma in Curione de Chriſti ovibus. 158. 2

Infirmitas toleranda. 21I. T
Ingratitudo. 88. 2. & 94.2. & 181.2. & 185.2. & 186. 1
Ingratitudo erga Deum.
Ingrati erga Deum, pejores EvA4. 214. E
Inimici amandi. 49. 1I
Intentio recta. 46. I. & 74. 2. & 215. 2. & 224. T
Intentio recta in zelo obſervantiæ. 167. I
Intentio ſancta. 216.2
Intentio Chriſtiani nihil præter cœlum curet. 216. T
Vide EKterna tanium.

Intentio prava. 46. I. & I10.2. & 112. 2. & 219. I.⸗

& 215. 2
Invidia. 232. 2. & 242. 1
Invidia inter æquales. 37. I. & 50. 2
Invidia pemitus a Rehgionibus ſublata. 237. T
Invidia & murmutatio in Juſtos, ſævior Hæreſi. 240.1
Invidia & Uoio læſa 8. Scripturis abutuntur. 242. 2
Invidia malè utitur S8. Scripturis.

243. X
Invidia Circe improbior. Ibid. 2
Invidi. III. Z

Invidus quo ſe umbone tueatur, ut liberins perfurat
in Rehgioſos.

241. 2
Joabus Davidi non auſcultat. 15I. I
S. Joannes Baptiſia. 188. 2. & 245. 2. & 258. 2
Joannis erga Deum obſequia conſtantiſſima. 188. 1
Joannes in carcere. 188.2
S. Joannes cur Herodem terruerit. 258. I
S. Jonas. 128. . & 19 1. 2
A Jona quanti Religio fieret & fides. 191. 2
Jonam Nautæ re erentur. 192. 1I
Jonam mare depopoſcit, non merces. 167. 2
Jonathas & Saüll. 31. I
Jonathas à Patre penè fortiùs cædebatur quam à
Parente Iiaac feriretur. Ibid.

8. Joſeph. 95. 2. & 184. I
Joſeph advena Præfectus annonæ deiignemr. 70. 2

Joſephum non fames tantùm, ſed virtus Ægyptiis
red lidit gratioſum. 72. 1I

Joleph felicitate non fractus & ſuo Domino ſidior. 9 5.2

Joſephi Dictatura Aſtris, Paleiſque del gnatur. 123. 1
Joſeph invitis fratribus imperavit. 177. 2
Vide Invidia.
Joſephi in pudore conſtantia. 1 78. T.
Joleph Cupido Dominæ erat, ſed accinétus. 179. 2
Joſephi minimée ſervwilis indoles in ſervitute. 183. 2
Jofeph plùs in ſe Fidem fecit, quam Abavos laurea-

108. . 190. 2
Joſephi pudicitia abjicit pallium. 203.:. I

Joſias Verbo Dei non obediens interficiur. 86. 1
118. 1
32. I. & 98. 1
Ira

S. Joſuë.
Ixa.

5§. I. & 210.2. & 215. —

Index

Ira Dei. 26. 1. & 26. 2. & 47. 2. & 173.1. & 223 ·2
Ira Dei ridet Protectores impiorum. 27. 2
Irriſores juſtorum. 21. 1. & 192. I. & 245. 1
Vide Impii.

Irriſores Juſtorum pejores Balaamo. 24. 1
Irriſores pauperum damnandi. 201. 2
Iſaias exemplo Cœlitum compungitur. 261. 2
Iſmaëlis futura ferocia. 182. 1
Judas Chriſto reficitur ut Chriſtum conficiat. 6 5. 1

Judas inter Jacobi filios cur Princeps deſignetur. 127.2
Jodæi felicitate corrumpuntur. 6 1. 2
Judæis non utamur, ſed Pauperes ſominas juvemus

opificiis, non minus, quàm Eleëmoſynis. 203. 2
Judæorum finis fuere victimæ. 216.2
Judex. 134. 2. & 137. 2. & 139.: 1
Judex, nec Juſtitia muneribus flectantur. 24. 2
Judex audiat juſtificantem ſe. 128. 1
Vide Excuſationes audiendæ.
Judex avarus. 142. 2
Judicantes temerè. 49. 2. & 198. 2. & 224. 1
Judices facilè corrumpuntur. 257. 2

Judicum revocantur acta, damnanturque à Daniele.

129. 1
Judicum avaritia. 141. 1
S. Judith. 136. I. & 214. I
„. udith Evà ſanior extitit in Aſſyrium. 136. 1
Judith Deo grata in lauro. 214. 1
Judith in Antiſtitis tabula lacrymoſa. 159. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica non lædenda. 21. I
Juriſdictio Eccleſiaſtica nihil timeat. 25. 2

Juriſdictio Eccleſiaſtica & zelus obſervantiæ eadem
ſint omnibus. 3 5. 1
Juriſdictio Eccleſiaſtica quibuſnam inviſa. 83. 1
Juriſdictio Eccleſiaſtica, Excommunicatio, & Zelus
obſervantiæ ac Severitas non impedienda. 86. 1
Juriſdictio Eccleſiaſtica nihil timeat. 166.2
Juriſdictio Eccleſiaſtica non armis armatur, ſed Fide.
199. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica omnia exemplo extorquebit.
256. I
Vide Exemplo eſſe.
Juriſdiéctio Eceleſiaſtica imperet. 258. 2
Juriſdictio Eccleſiaſticorum virtute fit potens. 192. 1
Juſtitia æqua omnibus. 35. I. & 167. 1. & 168. 1
Juſtitia æqua omnibus ſit. 31. I. & 107. I
Juſtitia & Severitas nec filio parcant. 31. I
Juſtitia & ſeveritas, non aurũ ſitiant, ſed cruorem. 87. 1
Juſtitia periclitatur procul ab Epiicopo, Rege, Su-
periore. 142. 1
Juſtitia & Severitas apud Judices venalis. 142. 2
Juſtitia, & Severitas, ac Excommunicatio in Ma-
gnates, ſi peccent. 196. 1
Juſtitia & Severitas promiſſis infatuantur. 257. 2
Juſti, Eccleſiaſtici, & Monachi coli debent ab om-
nibus. 192. 1
Juſtis omnia vertuntur in merita. 218. I. & 220. 1
Juſtis omnia vertuntur in merita ob fervorem. 219. 1
Juſtis omnia cooperantur in bonum. 161. I. & 178. 1
& 184. 2. & 200.2. & 214. 1. & 247. 1

Juſtorum perſecutores. 89. I. & 200. I. & 243.2
L
Aban & Jacob. III. 2
Labor manuum etiam opulentas Matronas con-
decorat. 1I1I7. 2
Labor vanus ſæcularium. 138. 2
Labores inopum fovere. 204. 1
Lacus. 93.2
Tacrymz etiam expictæ Tentationum remedium.
16 1. 1

Lacrymæ Magdalenæ Noëmi Arcam devicere. 220,2
Vide Magdalena.

4

Lacrymarum vis.

ss. 1970, 2
Lacrymarum vis in muliere. 137. 1

Lætitia ſpiritualis & pax cordis & cognitione ſui oritur.

106.2 .
Lapſi erigendi. 169. 2 ½:
Lapſis blandè ſuccurrendum. 170. I
Lapſi blandè erigendi. 214. 1
Lapſi optimi fiunt. 147. 1I. & 170. I. & 200. 2

Laſcivia aut Vilitas generis ſociat Magnatibus Viles.

33. I
S. Laurentius.
Laurentius pictus in tabula immaculatus, non pu-

dicè. Ibid.
Laus mulierum. 116.2
Laus Circumciſionis. . 191. 1

Laus ſumma eſt Aulicis, Aulæque improbari. 191. 2
Lectio Sacra. 12. 2. & 244. I
Legati, ſeu Oratores, plus interdum audent, quam

Tas ſit. 33. 2
Legati diſcordiarum ſatores puniendi. 37. 1
Leo Samſonis. 50. 1
Lex ſcripta Romæ in Aulæa. 2 1. 2
Leges ſerventur. 31. I
Leges à Rege ſerventur. Ibid.

Vide Juriſdictio. Exemplo eſſe.
Libellus famoſus in Religionem à Sacerdote ſacri
ſanctique Ordinis antiquitùs promulgatus. 238. 1

Liberalitas. IIO. T
Liberalitas Dei. 7. 2
Liberalitas Davidis in Deum. 110. I. & 252. 2
Liberalitas Abrahami non piſcatus. 110.2
Liberalitas Vera. III. I
Liberalitas ſine aucupio. Ibid.

Liberalitas Principum exundat interdùm in indignos.

92. 1
Liberalitas rara. 112. 2
Liberalitas in Deum. 252. 2
Liberalitas erga Deum rara & clamoſa. 115. I
Liberalitas ampulloſa Zachæi. 115.2
Liberalitas hamata Spurii Meœlii. 186. 2

Liberalitas Judæaorum & Perſarum in Deum. 247. 1I
Liberalitas erga Deum perdidit prodigalitatem. 247. 2

Liberti-& Servi ad auri ſatiem locupletes. 90. 2
Libido laſcivit in funere. 100. 1
Libido evirare ſolita cataphractos. 136. 1
Libido heluatrix. 194. 1
Vide Luxuria, Luxus.
Libido quam procax. 22 5. I
Libidinis in Templo luxus. Ibid.
Libido cogitationum quam peſtilens. 225. 2

Libidines de Diis fabuloſæ quadrigis appictæ. 66. 1

Librâ carere Principes decer. 109. 2
Libra cur in cœlo contermina ſit Scorpioni. II10. 1
Lingua veritatis amans. 24. 2

Linguæ cura. 2I. I. & 21. 2. & 22. I. & 31. 2. 8&

50. 2. & 204. 2

Linguæ ſerietas Sapientem cohoneſtat. 2. 2
Linguæ verecundia, detrahendi neſcia. 5§0. 2
Linguæ in Cyro Rege modeftia. 109. 2
Lites. 37. 2
Locus non obeſt. 224. 1

Locus non obeſt Fervori, & Zelo animarum. 22.2
Locus non nocet. 178.2
Locorum indifferentia. Ibid.
Locorum indifferétia. In Arbore licet ſervire Deo. 200.2
Loto jam Seni à filiabus illuſum. 259. 2

Lucifer poſt Chriſti wſam pelvim ſuperbire non au-

deret. 222. I
Luciſeri ſuperbia. 221. 2
Lucretia. 117. 2

Lucretia & lanificio parens facta Reipublicæ eſt, telo
uſa pro tanti pignoris obſtetrice. 116. 2
Lucta Danielis & Baltaſaris in arena convivi. 41. 2
una.

i inkli
un leiſton
ir niet l
ci lec ſß
nn er Niy
Vide Nir.
ir damnba.
lrie ſt
lates ivario
lais crſtal
lnins Achabi
lm 3.1. !1
4NM1. &2.
Uous Ahadi.
Doun Achebi
ennmtlo.
Uus echſwioru
Puns Vilarum.
lubs eboni ſite
luus & oln⸗
ſonpige
Loos ondes ded
(adore
Luns Iinge
lung nioman
luus enſoma
2
Luudomorumm
Le mulierum
luCaellarun
lu Pomp

II Muren

u CMhmydu
Luukuuamm.
Uunn Imcen,
luun Cmiie
lnuin Mibe
lun Vobnran
uun Elle .
ceu
uuliniäns
dun gemmarun

uh Ormn

tinennit

In!

i.

rumn inan S

Args ſhie
191

ni Int
ſt doopo 8

2

Gi bele
Ha. 7. 1
71

4
2

lo winma

7

M

alait
un. 1
, etlue
Ein e
19
6

10.

ice.
Alend a

e,

. „

Luna. 30. I
Luna & Cœlum. 80. 1
Lupanaria ex officinis prodeunt Judæorum. 203. 2
Lux ſidem honoravit in EÆgypto. 195. 2
Luxuria. 136. I. & I1 54. 2. & 194. I.
& 218. 2. & 224. 2. & 226. 2. & 227. 2
Vide Gula. Libido.
Luxuria occulta illudit fictæ Caſtitati. 30. 1
Luxuriaſic Dignitas indigno collata. 36. 1
Luxuria Salomonem evertir. 90. 1
Luxuria ubique. 100. 1
Luxuria & Alchymia Felicitatem perdunt Dignita-
tum. . 133. I
Luxuria mater vitiorum.

174. 2
Luxuria & Caſtitas. 178. 1
Luxuria infelix. 182. 2
Luxuria periſtromatum. 229. 2
Luxuria vincit Judices impios. 257. 2
Luxuria nec ſuppliciis edomatur. 259. I
Luxuria ex Nivibus. 207. 1
Vide Mix.
Luxuriæ damna. 189. 2
Luxuriæ fons. 203. 2
Lunuries vivariorum & piſcinarum. 103. 2
Luxuries cryſtallorum in abacis. 254. 1

Luxuries Achabi eum criminibus inquinavit. 3. I

Luxus. 3. I. & 11. I. & 63. 1. & 126. 2. & 154. 2.
& 208. 1. & 254. 1 .
Luxus Achabi. 2. 2
Luxum Achabi Synagoga tuetur Chriſtianæ luxu-
riei exemplo. 3.2
Luxus ædificiorum. F. 2
Luxus Villarum. 3.2
Luxus eboris ridetur. 2.2
Luxus & Voluptas quæſitæ & diſtortis. 11.2
Luzus pompâque Virgarum. 3. 1
Luxus omnes dedecet Chriſtianos, ſed maximè Sa-
cerdotes. Ibid.
Luxus Linguæ. Ibid.
Luxus periſtromatum. 57. 1

Luxus Periſtromatum, & obſcœnitas in Templo.
230.2
Luxus domorum ornatarum. 5. I
Luxus mulierum & phaleræ. 63. 1
Luxus Catellarum. . 63.2

Luxus & Pompa nimia Curruum. 65. 2
Luxus & Murænis. 103.2
Luxus Chlamydum. 126. 2
Luxus ſtatuarum. 154. 2
Luxus innocens, & Gloria vera. 195. 1
Luxus Conviviorum. 207. 1
Luxus in Piſcibus. 208. 1
Luxus Voluptatum. 208. 2
Luxus Gulæ & Prodigalitas. 209. 1
Vide Gula. Convivia.
Luxus Libidinis in Templo. 225. I
Luxus gemmarum.
Luxus & Ornatus fœminarum. 253. 2

M

Ancti Machabæi Pueri cur tam validi contra lic-
tores. 152. 2
Magiſtratus in Aulis Dynaſtarum non rarò emuntur.
115. 2
Magii Societatis ſentétias interdum immutent. 129.2
Majeſlas Paupertatis. 46. 2
Vide Paupertas.
Mala Punica modeſtiæ ſubmonent candidatos. 102. 2
Maleficæ antrum, quam Sauül conſulebat. 22. 2
Manna. 88. 2
Vide Iſraslitæ.
Ethic. Comment. Tom. III.

Rerum Notabilium.

Manſuetudo, non Gula, deſignat regnatutum. 176. 2

Mare. 49. 1. & 186. 1
Mare in imo procelloſum non eſt. 107. 1
Mare reddit, quod accipit. 252. 1
Margaritum. 259. 2
Maria revocatur à Pattuo. 169. 1
Mariæ patrocinium & exemplum. 262. 2
Vide Mariæ cultus.
S. Maria Magdalena. 220. 2
S. Magdalena litavit in epulo. 220. 1

Magdalenæ Lacrymæ Noeëmi Arcam devicére. 220. 2
S. Mariæ Magdalenæ inter epulas Pœnitentia. 221. 1
vVige Pœnitentia. Conviviorum Luwus.

88. Martyres. 199. 2
88. Martyres quàm fortes. 48. 2
Matrimoniorum Dos nimia. 247. 2

Vide Pompæ.
S. Melchiſedech profitetur non armis viciſſe Abra-
ham, ſed azynns. 6. 1
Vide Confidentia in Deum.
Membranæ Oratorum ſubdolæ quàm forent porten-
toſæ. 31.2
Metamorphoſes Ovidianæ Deorum in belluatis ex-
pictæ, pendulæque coràm Hoſtia & Templo. 237. 2
Vide Templum. .

Miphiboſeth. 210. 2
Miſſa. 2.1. & 65. 1
Miſſa celebranda. 6.2
Miſſa quo loco celebranda. Ibid.
Vide Sacella privata.
Miſſæ celebrandæ in Bello. §. 2
Mila Tribulatiomum & Perſecutionum remedium.
id.
Modeſtiam ſervet ignobilis in curuli. 48. 1
Vide Aulici viliores. Ambitio.
Mogeſtiæ & pudoris cura in fuga. 260.2

Monachi, Clericique Aulici remittantur in Cœno-
bia. Hi verò averſantur, qui Aulas oderunt. 17. 2
Vide Cellæ amor.
Monachi auſterioris viteæ valdè laudandi, mirandi-
que. 245. 2
Moniales. I7. 2
Moniales non omnes ultroneæ. 247. 2
Vide Vocationis beneficium.
Mors, cædéſque non nocent. 12. 1

Mors non timenda. 48. 2
Mors Damoclem exterruit in epulo. 211. 2
Mors è& coralio pendula in pectore. 226. 2
Mortis vicinia feliciter lippimus. 104. 2
Mortis ſepulchrum Fide tantum excultum. 199. 1
Mortificatio amanda, quæ tanta præſtat. 199. 2
Vide Paulus.
Mortificatio corporis. 165. I. & 188. 2. & 245. 2
Mortificatio corporis roborat obedientiam. 258. 1

Mortificatio corporis zelum animarum roborat. 258. 2
Mortificatio corporis in Paulo. 161. 1
Mortificationum ſitis. Ibid. & 21I. 2. & 219. 1I
Mortificationum Amor, & Deliciarum Odium Re-
ligionis perfectionem commendant. 211. I
Vide Religioſus.
S. Moyſes. 127. I. & 150. 2. & 199. 1
Moſes quo Symbolo Princeps renuntietur. 127. 1I
Moſes periclitatur filii inſtitutione neglectâ. 1 50. 1I
Vide Educatio filiorum.
Moſes opilionis ſeſe placitis conformavit. 130. 2
Moſis à Moſe virgam retineri oportuit, ut Hebræos
eximeret diſcriminibus. 13 5. I
Moſi abſenti Bovem Hebræi fuſilem prætulere. 143. 2
Moyſis Virga.
Moſis Virgà cut non cæderentur Hebræi. Ibid.

Mulieres Chriſti Euchariſtiaà non refectæ, ſed op-
preſſæ. 65Fs5. I
. B b Mulierum

242.2

. $●

Nabuchus ſuam ſententiam revocavit.

Nivium, pelliumque Luxus.

Index

Mulierum luxus & Phaleræ. 63. 1
Vide Coralium. .
Mulierum ornatus mimius. Ibid.
Mulierum laus. 116. 2
Mulier domi ſit. 117. 2

Mundus expolitur à Deo. . 147. 1
Mundus quaſi Numen adoratur ab Ethnicis. Ibid.
Mundum evertêre, everteréntque;, ſi nunc quoque
jis fallaciis Politica uteretur, quibus Chriſlianus
non utitur. 29. 2
Vide Aulici. Politici.
Munera. 35. I. & 74. I. & 142. 2. & 157. 2
Munera Sabæ ſine ſtrepitu. I12. 1

Munera horreant Eccleſiaſtici veri. 170. 2
Munera Politicorum omnia infida. 187. 1
Muniis obſcurioribus Eccleſiæ effulgemus. 121. 2
Murmuratio. 5O. 2. & 242. 1
Murmuratio de Viris magnis indigna. 50.2
Vide Magnates.
Murmuratio de Regibus ilhicita. 46.2

Murmuratio de Regibus & Epiſcopis illicita. 49. 1
Murmuratio de Religioſis. 238. I. & 243. 1
Murmuratio & Invidia in Juſtos ſævior Hæreſi. 240. 1

Murmuratio & Unio læſa. 243. 2
Murmuratores. 21. 1
Murmuratores Gulæ vitio procaces. Ibid.
Murmuratores de licitis Eccleſiaſticorum Pompis.

165. 1
Muſica non illicita in conclavibus, ſi pudica ſit. 10. 2

Muſica damnatur impudica, & tempore importuno:
pudica verò Muſica dilaudatur. Ibid.
Muſica licita, ſi caſta, & à caſto ſit. 13.2
Muſica ſummè laudanda, ſi ſanctè canat. 59. 1
Muſica in æquore impudica. 5§9. 2 .
Muſica non ſit nimia. 21. 1
Muſica non pudica 125. 1
Muſicæ cupiditas quàm ſæva. 125. 2
Muſicus ſit Davidi non abſimilis. 14. 1
Vide Eunuchi.
N
Abuchodonoſor in ſua calamitate quàm feli-
cior fabuloſo Veterum Jove. 43. 2
Nabuchodonoſor ſuo regno nec dormiens defuit.

1
130. 1
Vide Tres &§. Pueri.
Nabuchi Regis Palinodia. Ibid.
Vide Edicta reſeindenda.
Nabuchi ſtatuam Sancti tres Pueri non adorant. 44. 2

Nabuchum ad feras expulit vaticinium. 28. 1
Nathan. 26. 1. & 36.2
Nachanaél cur Apoſtolis non adſcriptus. 79. 1
Nautæ Jonam reverentur. 192. 1
Neglectus Templorum. 4. 1I
Nero. 202. fI
Nero Cæſarum impuriſſimus. 44. 1
Nihil præter Deum. 99. I. & 191. 2. & 216. 1.

& 2. & 217. 2
Nihil præter Deum appetat, etiam qui omnia cupit.
5. 1
Nihil præter Deum in ſervitute Domini expetamus.
1I11. 1I

Nilus. 24. I
Nilus .l‚gypto fatalis. Ibid.
Nix. 208.2

Nix in epuhis ardet interdum, exuritque convivas.
207. 1
208. 2

4 conduutur hyeme, ut ſerventur in æſtatem.

Nobilitas generis honoranda. 48. 1
Nobilitas, ſeu generis ſeu virtutis aptiſſima Digni-
tatibus. 186.2

Vide Dignitas.
Nobilitas Vera.
& 190. 2. & 19I. I. & 204. 2
Nobilitas vera, modeſta in votis eſt. 98.2
Nobilitas vera Chriſtiani nominis. 191. I
Nobilitas Chriſtianorum vera, Fides eſt. 190. 2
Vide Pompæ Veriores.

Nobilitas Vana. 205. 2
Nobilitas quàm vana. 146. 2
Nobilitas non jactanda. 195. 1
Nobilitas commentitia. Ibid.
Nobilitas ficta. 87. 2
Nobilitas vera. Sic Rex evehat etiam Viles. Sic Di-
gnitas deferenda Juſtis, licèt miſeris. 195. 2
Nobilitas evehenda. 213. 2
Nobiles Sacellorum Templormque conditores. 57.2
Nobiles amandent domo graſſatores. 58. 1
Nobiles niſi ſocordiores Saule ſint, citharædis vix
exanimes auſcultabunt. 11. 1

Vide Muſica.
Nobiliores quaſi mare, inſignibus, faſcibuſque non

tument. 186. I

Noëmus à Mundi Præfectura labitur ad ligones. 122.1
Nomen Chriſtiani & Monachi.
De Numinis patrocinio numquaàm deſperandum. 25.2
Vide Deus.

Numinis neglectæ contumeliæ. 140. 1
S
Bedientia ſuperiorum. 37.2
O Vide duperior.
Obedientia in arduis implenda. 84.2
Vide Abrabam.
Obedientia Amaſiæ erga Vatem quanta. Tbid.
Obedientia erga Præſules triumphatrix. 84.2

Obedientia cuilibet præſtanda. 86. I. & 116.2
Obedientia ſpreta prodigioſo etiam homini quanti

ſieterit. 86. 2
Obedientia ſpreta quanti ſtat Vati. 87. 1
Obedientia indifferens ad ima & ſumma. 122. 2
Obedientia indifferens ad omnia. lbid. & 123. 1
Obedientia cuiliber. 210. 2
Obedientia cœca. 221. 2
Obedientia cœca, ſed non ſurdum eſſe debet impe-
rium. 132.2

Vigde Audiendæ Excuſationes.
Obedientia in rebus Spiritum ſpectantibus. 221. 2

Obedientia ſpreta. 256. 1
Obedientiæ ſeſe committere. 28. 2
Obhivio Dei in Voluptate. 60. 1

Vide Eternorum cura.
Oblivio æternorum in Deliciis ſemper noxiis. Ibid.

Oblivio Patriæ Sancta. 7 9. 1
Vide Agar.
Obſequium felicius conſtantiuſque Amore quàm Ti-
more adoleſcit. 92. 2
Odium vanæ gloriæ. III. I. & 114. I. & 185. 1
Odium Mortificationis. 138. 2
Odium peccati. 179. I. & 191. 2. & 204. I
Odium deliciarum. 212. 1
Odores. . 167.2

Odores & deliciæ Chriſtum excludunt. 64. 2
Vide Mortificatio.
Officium Divinum. 207. 2. & 223. 2
Officium Divinum recitetur. 62:2
Ofkeiuim Divinum à Præſulibus ſanctè recitetur.
162. I
Vide Eccleſiaſtici.

Ollæ,

