nmir me⸗
11

Abru bäurlgn⸗
te l iuimn

alrimh
ümn ununt.

!
Knwibuu, E

Algl
4.
8 !
16. 1Ele

1
7

ilch!;
.

Statuæ Præſulum veriores.

Rerum Notabilium.

Statuæ non ſanctæ. 154. 2
164. I
Statuam Nabuchi Sancti tres Pueri non adorant. 44. 2
Statuarum luxuries, & luxus ædes dedecent Sacer-
dotum. 154. 2
Vide Deus nobis vilis eſt.
Status mediogris. 93. 2. & 98. I. & 99. I. & 103. 2
212. 1

Status mediocris non nocet. 44. 2
Status mediocris ſanctior. 62.2
Status mediocris ſecurior. 68.2. & 88. 1
Status mediocris tutior. 22 1. 2
Status mediocris tolerandus. 106. 1. & 184. 1
Status mediocris nos ad faſtigium evehit. 121. 1
Vide J. Davidis Humilitas.
Superbia. 81. 2. & 82. 2. & 94. 1
Superbia & Faſtus Toparcharum. 81.2
Superbia Titulorum. 87. 2

Superbia, & Arrogantia Tribulationum fons. 173. 1

Superbia mendax. “ 206. 1
Superbia Sancta, nullum convenire. 25 1. I
Superbia Luciferi. 22 1I. 2
Superior major tueatur Minores Superiores. 25. 2

Vide Deus. Prophetæ.
Superior major defendat ſeveritatem minoris Supe-
rioris. 32. 2
Superior minor majorum conformetur edictis. 37. 2
Superior minor Superiori ſupremo ſubdatur. Ibid.
Superior non ſe, ſudque ulciſcatur. 46. 1
Superior coli debet, vel impius. 49. 1
Superior invigilet. 52. 2. & 54. I. Ibid. & 79. 2
& 116. 1. & 124. 2. & 133. I. & 2. & 139. I. &
240. I. & 143. 2. & 147. I. & 150. I. & 152. 1
& 168. 2

Superior invigilet & regat. 166. 1
Superior minor ſubdatur majori. 80. 2
Superior Regulas ſervet. Ibid.

Vide Exempli boni vis.
Buperior etiam impius coli debet, debet audiri Con-
cionator quamvis non morigeratus. 86. 1
Superior diſcretus ſit. 94. I. & 132. 2
Superior non idem omnibus ſit. 98. 2
Superior neſciat quid dederit, ſciat quid à ſubjecto-

rum laboribus acceperit. 113. I
Superior probus. Ibid.
Vide Munera. Promiſſa.
Superior promptè provideat. Ibid.

Superioris probi Severitas cauta, Liberalitas verò
larga. 113.2
Superior & Rex mites ſupplicio ſint. 114. 1
Superior non aſpernetur curam temporalium & mi-

nimorum. 116. 1I
Vide Rex etiam minima curet.
Superior parva curet. 116. 2
Superior coli debet etiam impius. 117. 2
Superior parva non negligat. 118. 1
Superior ubique de ſuis cogitet & agat. 118. 2

Suüperior evehat qui ſe miniſterüs exercuere non illu-

ſtribus. 121I. I
Superior etiam minima agat. 122. 1
Superior provideat tem poralia. 124. 1
Superior vitet ſuperbiam. 124. 2
Superior humanus & blandus ſit. Ibid.

Superior amore ducat.
Superior ſui ſit immemor.
Superior ſibi contradici patiatur.
Superior ſua decreta reſcindat.

125. I. & 259. 2

127. 2. & 132. 2
128. I. & 129.2

Vide Rex.
Superior excuſationes audiat. 128. 1. & 129. 2
& 132. 2
Superior audiat excuſationes juſtas. 128. 2
uperior argui, monerique non recuſet. 13 l. 1

127. I

Tbid.

Superior non ulciſcatur ſuas privatas injurias. 167. T
Superior evehat Ferventes, Lepidos deprimat. 186. 2
Superior quos evehat. 190. I
Superior coli debet licèt ignobilis. 210. 2
Superior non declaret mentem ſuam in Ira. 26 I. 2
Superior imperet valdè cordatè. 261. 1
Superiorum exempla Sancta. 255. 2. & 258. I. & 2
& 260. 1. & 262. 1
Vide Exempli boni vis.

T
T Abulæ ſine pudore expictæ.

Talenta ſine Spiritu. 18. T
Talenta ſine Spiritu noxia. 93. 2
Talenta ſine Spiritu, ut fulſerint, urunt omnia. 98. I

1 56.

Talenta ſine Spiritu invehunt privilegia. Ibid.
Vide Diſpenſationes.
Talenta ſine Spiritu Gloriæ vanæ avida. 185. F
T'alenta mediocria. 99. 1
Talentis mediocribus contentus. Ibid.
Talenta mediocria tolerentur. 102. T
Talenta cum Syiritu. 102. 2. & 107. I
Talenta varia. 103. 2

Talenta cum Spiritu de
104. 1
Talenta & Scientia cum Spiritu Humilitatem reti-
nent, & Superbiam neſciunt. Religionis munia

Arrogantia triumphant.

viliora non recuſant. 196. 2
Talenta veriora. 191. 2
Talenta mediocria ſat ſint. 206. 2

Vide Natus mediocris.
Tarquinius Papaverum decuſſu ſomnum ſubmovit

à regia. 54. 2
Templum eſt Armamentarium Imperii. 2. I
Templum Arcæ deefle queritur David. 35. 2
Templorum reparatio, primæ Præſulum Regumque
curæ eſſe debent. I. K

Vide Rex. Præſul.
Templis Regna mehus quàm arcibus muniuntur. I. 2
Templorum extructio & ornatus. Ibid.
Templi reparatio, Paradiſi ſtructurâ præſtantior. 2. 2
Templorum neglectus, ædium verò cura, luxuſque.

4. 1
Vide Urias.
Templa accuratè reparanda. 4. 2
Templa curare, Imbellis videtur eſſe Regis. Sed
hæc furit, delirâtque cenſura. Ibid.
Templorum ornatus. Ibid. & 5. I. & 92. 2. & 247. 2
S 252. 2

Templorum ornatus ſit Sanctus. 229. 2
Templorum ornatus laudandus. 247. T
Vide Judæorum liberalitas.
Templo egrediuntur Aageli Armati. 5. 2
Templa, non Theatra excitanda. Ibid.
Templa deſeruntur ob privata Sacella. 6. 2

Templorum ornatus optimus. 35. 2
Ten plorum ſqualor, & luxus Edificiorum. 36. 1
64. 2
110.2
Tem-

Templa Dei profanata.
Templa ornanda.

Superior amandus cùm punit.
Superior per ſe curet omnia. 134. 1
Superior imperioſus non ſit. 132.2
Superior audiat quaâvis hor. 138. 2
Superior per ſe invigilet obſervantiæ. 147. 2
Superior & Rex curent etiam mimima. Ibid.
Superior curet ſpiritualia. 148. 2
Superior doceat & exhortetur. Ibid.
Superior verus. . 149. 2
Superiores & Epiſcopi invigilent. 153.2
Vide Rex regat.
Superior nullum timeat. 166. 2

—

Templorum Profanatores. 224. 1. & 224.2

& 228. 2
Vide Scandaloſi. . .
Templorum profanatores quàm diſtent ab Agnetibus.
224. 2
Templa profanata à juvenibus. 225. 2
Templi profanatores à Libidine in deterrima perur-

gentur. .. 227. 2
Templa picturis profanis olim dehoneſtata, non or-
nata. 233.2
Templa non ritè frequentata. 236. 2

Templa, ſeu Oratoria privata, illuſtria ſint, loco &
ornatu. 253. 1
Vide Sacella privata.
Templorum ornatus, Deo dare, Eleémoſyna, ac
Liberalitas in Deum ſummi merit, quàm diffi-
cillimæ expeditionis. 25 5. 2
Tentatio vincenda. 178. 1
Tentationum fons. 9. 2. & 69. 1. & 154. 2. &207. I
& 226. 2. & ibid.
Tentationum fons Felicitas eſt. 65. 2
Tentationum fons undique ſcaturit. 100. 1
Tentationum fons, Erubeſcentia bomi operis. 214. 2
Vide Erubeſcentia Evangelii. .
Tentationum remedium. 95. 2. & 184. I. &
„ 188. 2
Tentationum remedium jejunium. 12. 2. & 136. I.
& 162. 1
Tentationum remedium eſt cognitio ſui. 96. 1
Tentationum remedium Lacrymæ etiam expictæ.
161. 1
Vide Picturæ Sanctæ.
Tepiditas. 164. 2
Tepiditas poſt fervorem ob profectum in Scientia.
88. 1

Tepiditatis damna. 261. 2
Tepidi fieri poſſunt ferventes. 147. 1
Tepor animi flagitium eſt. 26 1. 2

Terra uberior, cum à Dictatoribus araretur. Ita Filii
erudiri à Parentibus debent, non à Libertis. 152. I
Vide Educatio filiorum.

Terram Deus rudem perpolivit. 146. 2
Terram imitentur Adoleſcentes. 147. 1
Theatra. 70. 2
Theatra non excitanda, ſed Templa. 5. 2

Theologia falſa Venalis eſt, emptâque redimit Ve-

nerem. 16. 1
Theologia adulatrix quàm noxia. 20. 1
Theologi ad pompam, non ad uſum in familiæ cen-

ſum adſcribuntur. 19. 1
Theologorum fallacium palliis Magnatum lbidines
convelantur. Ibid.

Vide Vitia palliata.
Theologi & Religioſi ſuam in Aula dignitatem tuean-
tur. Non recreent, ſed doceant. 20. 1
Theologi libere Correctione utantur in peccantes, ſic

quoque Confeſſarii ſanctè Severi. 20. 2
Theologi non boni vileſcunt in Aulua. 21. 1
Theologi veri & ſancti bella non probant. 20. 1
Theologi intrepidi Balaamo fortiores. 24. 2

Theologi non qui Sancti ſunt, ſed Palpatores admir-

tuntur. 38. 1
Vide Conſiliarii boni.
Theologi ſeriores arcentur à Regia. Ibid.
Theologi & Religioſi à Principibus honorandi. 38. 2
Theologi non ſeſe demittant aflentando. Ibid.

Theologi ad pompam ſpeciémque conſuluntur. 39. 2
THalos ad Conlulentium mentem loqui ſuadentur.
101.
Vide Michæas.
Theologi veritatem intrepidè loquantur. 40. 1
Theologi probi, & Coniiliarii boni exulant. bid.

Index

Theologi ſinceri, & ſeveri Confeſſari amentur & co-

lantur. I.
Thus. 14 ‧ 2
Tiberis alluvio contumax. 108. 1
Tiberi Roma inundata. Ibid.
Tiberi Nilus diſfimillimus. Ibid.

Timor Dei incutiatur à Confeflarüs non blandis, &

à Theologis ſeveris. 20. 1
Vide Confeſſarii. Correbtio.
Timores humani ſubigendi. 23. 2
Tiro paulatim erudiendus. 147. 1
Tiro non degeneret. Ibid.
Tironi non fidendum. 181. 2
Tituli dignitatum non faſtu, ſed pro mernis ampli-
ficandi. 51. 1
Titulorum nimia facilitas. 51I. 2
Tituli non tam citò uſurpentur. Ibid. 2
Titulorum ambitio. 199. 1
S. Tobias. 217.2. & 218. I
Tobias nuſquàm immemor Æternorum. 217. 2

Tobias filium educabat, tum quoque cùm morere-
tur. 153 2
Toparchæ infeſti Petro, non Reges & Principes.
81.2
Toparcharum ſuperbia & faſtus. Ibid.
Toparchæ Nymphas norunt, non Prophetas. 8. 2
Vide Achab. Saul. .
Tribulatio ferenda. 25. 2. & 106. 1
Tribulatio utilis. 43. 2. & 68. 2. & 88. I. & 89. 1. &
91. I. & 91.2. & 107. 1. & 178. 1
Tribulatio ducit ad Deum. 61. 2. & 206. 2. & 215. 1
8& 221. 2

Tribulatio & Perſecutio ducunt ad Deum. 214. I
Tribulatio non nocet. 188.2. & 191. 2
Tribulatio non permittit Tepiditatem. 217.2
Tribulatio toleranda. Ibid.
Tribulationis remedium Fides, & Mternorum re-
cordatio. Ibid.
Vide Eterna tantum.
Tribulationis & Perſecutionum remedium. 179. 1I
Tribulationum remedium Miſſa. 5. 2
Tribulationum fons Scelus. 213. 1
Tribunorum literæ fraudulentæ. 32. 1
Tunſio pectoris ſacrilega Equitis impudici. 227. 2

Turcæ nullum arcent à Præfecturis, niſi ſuæ exterum

ſectæ. 80. 1
Turres ſpeculatoriæ hoſtem enuntiant. P. 2
V
VEa 126. 1. & 200. 2
Venatio Gulæ ſubſervit. 209. 2
Verbum Dei. 8. I. & 22. I

Verbum Dei & ſerius ſermo Principibus placent.
22. I
Vide Sermo ſpiritualis.
Verbum Dei timendum.

26. 1. & 26. 2

Verbum Dei implebitur. 228. 1
Verbum Dei implendum. 84. 2. & 86. 1
Verecundia. . 2
Verecundia linguæ neſcia detrahendi. 50. 2
Veritas. 38.2
Vicarius.
Vide Epiſcopus.
Viliores nullis ſportulis ſaturantur. 98. 1

Viliores perſæpè infidi & tumidi. 186. 2
Vilitas generis, aut laſcivia ſociavit Magnatibus Vi-

les. 33·‧1
Villæ non illicitæ. 200. 2
Villarum luxus. .3.2
Vipera Cleopatræ exemplar Liberti eſt deſecturi. 90.2

Virgines quæ à parentibus authorétur Ccnobio. 248,

„7

ie
ſi ſcia
627
ſmns glall
ſiuns neys
„mallara.
e llia
ſiden
ſ
otormitas.
itormes,
un Vaten

9.1
ide Re
io kla.32.
io leli &&
lio lel,

libinter adt⸗

.

liid mer d

lio lactol⸗

io ſr onl

ice Lj
foczno Relpei
ri Noci⸗
n Politic

fſoi patend.

ſeai aren
usi perels 1
Ringeni.
uia Deo
Ve Erl
lufr.
lons inzi
Plgnsaucel
oho & De
Fhpes ur eul
ohuunm lu
Tcputez tin
oligeu, Fels
ce M

ſor Dei

Iuble.
I Oherurn &
H. 1
r Dataonis
A.1
Tde Regt

lubuempln

n
Fl

. Mhiin
Oedn

non Diſtu !

RN
2 Krccn
En
2, ER

nadDeun
1Nalen
den. Il
li
8, & Kumt

1

Gm kenenn !

Wü. 4

U!

.
e nde. W.
dinz inhuli
ahi nien

eaotian.

„ *
.
.
no Nitcſi k

. t

e
antut.
Cmidh. en,
Cciant

1
1

Liben ca
aikoleit

.

S

5

Rerum Notabilium.

Vide Moniales.
Viri docti cur aliquando fingantur in Adulatores.
40. 2
Virtus grati animi in Magnate. 98. 2
Virtutes nexæ. 30. 1

Vitia palliara. 19. I. & 30. I. & 2 18.2
Vide Hypocriſis.
Vitis. 13 I. 1
Uniformitas. 23. . Gr 30. I
Uniformes, & cohærentes ſimus, quando Python,
cùm Vatem repræſentat, more loquitur Samuélis.
23. 1
Vide Religioſus in Aula.
Unio læſa. 32. I. & 37. I. & 62. 2. & 23 8. I. & 240. 2
Unio læſa & Invidia abutuntur S. Scripturis. 242. 2
Uaio læſa, & Murmuratio. 243. 2
Unio inter advenss. 70. I. & 73. 2. & 74. 2. & 76. 1
& 79. 2. & 80. 1

Unio inter advenas à natura ſancitur. 72. 2
Unio factioſa Eccleſiaſticis interdicta. 78. 1
Unio ſic conſtans inter Religiones. 237. 1
Vide Diſidiæ Religioſorum.
Vocatio Religioſa Voluntaria ſit. 247. 2

Vocatio Momialium & Religioſorum Voluntaria ſit,

non Politica. Ibid.
Vocati parens. 249. 2
Vocati parens non cogat. 247. 2

Vocati parens filios Deo ſervire ſinat felicioris indolis
& ingenii. 248. 1
Vocati a Deo non vetentur adire Monaſteria. 249. 2
Vide Exhaæredati.

Voluptas. II. I. & 121. 1

Voluptas impia. 11. 2
Voluptas crudelis. 125. I. & ibid. 2
Voluptas & Deliciæ nobis interdictæ. 216.2
Voluptas ut exulet à Coœnobiis. 219. 2
Voluptatum Luxus. 208. 2
Voluptates nimiæ. 210. 1
Voluptas, Felicitas, ac Deliciæ noxiæ. 62.2
Vide Felicitas Noxia.
Vox Dei. 8. 1. & 84. 2
Vox Eliæ. 22. 2
Von operum & exempli boni. 255. 2. & 257. I. &
260. I
Wan Pharaonis quàm ferax cædium, & probrorum.
261. 1
Vide Regum Verba.
Vox Exempli mali. Ibid.

57. 2

Vox Exemplorum. 2
Vox operum. 259. I. & 261. 2. & ibid. & 262. 1
Urias quàm impensè coluerit Arcam. 42
Acharias quàm accuratus erga filium. 147. 2
Zachæi liberalitas ampulloſa. 115. 2
Chæi fides in Jeſum. 200. 1

Zelpha & Bala duæ Jacobi columnæ pluſquàm Her-

culeæ. 105. 2
Zelus Animarum. 18. I. & 169. 2
Zelus animarum ex obedientia ſit. 18.2
Zelus animarum nihil quærat. Ibid.
Zelus animarum nihil quærat aut jactet. 114. 1I
Zelus animarum ſit promptus quâvis horà. 143. 2
Vide Epiſcopi præſentia.
Zelus animarum erga impios. 147. TI

Zelus animarum, & zelus obſervantiæ vel in morte.
150. 1
Vide Tobias.
Zelus animarum compungitur. 261. 2
Zelus animarum indifferens ad omnes. 76. 1
Zelus animarum plùs exemplo proficiet quàm do-
Ctrina. 256. X
Zelus & Cenſura privatas odii rationes prætereant.
46. 1
Zelus obſervantiæ.
204. I. & 233.2
Zelus obſervantiæ Talentis ſine Spiritu non parcat⸗
31. 1
Vide Acceptio Perſonarum.
Zelus obſervantiæ & Eccleſiaſtica Juriſdictio eædem
ſint omnibus. 25. K.
Zelus obſervantiæ Fulmina imiterur. 46. 1

147. 2. & 149. 2. & 1 53. 2. &

Zelus obſervantiæ pro ſe non apat. Ibid.
Zelus obſervantiæ & diſciplinæ. 139. I
Zelus obſervantiæ neglectus. 150.2
Vide Mperior.
Zelus obſervautiæ ſit impavidus. 166. 2

Zelus obſervantiæ, & zelus animarum nihil quærat.
167. 2
Zelus indiſcretus. 49. 1. & 245. 1
Zelus indiſcretus ex Invidia. 240. 2
Zelo & ſeveritate potentior Correctio mitis. 259. 2
Vide Correctio.
Zelantes indiſcreti.

I. & ibid. 2. & 49. 2
Vide Reformatores. 8 19

JIOANNIS

IOANNIS PAULI
OLIVAL.
E SOCIETATE ESU
PROLEGOMENA
STROMATA

ARGUMENTA
DIS SERTATIONUM

ſuper Evangeliis Quadrageſimæ, ad
Academicos Chriſtianos.

Feria Quarta Cinerum.

& O NV E RTIMINI ad me in toto corde veſtro. Joël 2. 12.
Nolite theſaurizare vobis theſauros in terra. Matth. 6. 19.
Odit Pœnitentiæ Luéctum Opum Luxus. Pag. I
Feria Quinta Cinerum.
Multi ab Oriente, & Occidente venienz, & recumbent cum Abraham.
Marth. 8. II.

Induratur Dei Miſericordia Peccatoris Duritie. pag. 4
Feria Seta Cinerum.
Ego autem dico vobis, Diligite inimicos veſtros. Matth. 5. 44.
Regia eſt Virtus Inimici Dileétio- pag. 7

Dominica Prima Quadrageſimæ.
Mitte te deorſum. Matth. 4. 6.
Debilis eſt Tentatio, niſi per Nos aut naſcatur, aut creſcat. pag. 8
Teria Secunda Dominicæ Primæ.
Sedebit ſuper ſedem Majeſtatis ſuxæ. Matth. 25. 31.
Quàm erit terribilis Judicii Dies, cujus Umbræ aded ſunt terribiles! pag. 9
Feria Tertia Dominicæ Primæ.
Nolite facere Domum Patris mei, Domum Negotiationis. Joan. 2. 16.
Parentes Liberos, Seipſos Liberi Deo plerumque conſecrant, ut Mundo ſerviant.
. pag. I1
Feria Quarta Dominicæ Primæ.
Viri Ninivitæ ſurgent in Judicio cum generatione iſta, & condemnabunt eam. Matth.

12. 41.
Frequens per Divinam Miſericordiam eſt Gratia: Rarus eſt per Humanam Volun-
tatem Uſus Gratiæ. Pag. 13

Feria Quinta Dominicæ Primæ.
Non eſt bonum ſumere panem Filiorum, & mittere canibus. Matth. 15. 26.
Periculoſa hominum Convivia, quippe quæ ad libidinem ſæpè, aur ad ſumptum
parentur: rarò Pietati, quam juvare poſſent, faveant. pag. I5
Feria ν*ι Dominicæ Primæ.
Jam noli peccare, ne deterius tibi aliquid contingat. Joan. 5. 14.
Nec propter Deum abſtinemus à Peccato: nec propter Deum pœnitet nos Peccati.
. . Vag. 19
Dominica scunda Quadrageſimæ.
Et reſplenduit facies ejus ſicut Sol: veſtimenta autem ejus facta ſunt alba ſicut Niæ.
Matth. 17. 2.
Suum habet Virtus ſplendorem etiam coram Hoſte: ſuum dedecus vitium habet
etiam coram Amico. oaog. 22
Feria Secunda Dominicæ Secundæ.
Quò Ego vado, vos non poteſtis venire. Dicebant ergo Judæi, nunquid interßiciet
ſemetipſum!? Joan. 8. 21.
Et Scripturis Sacris Profana Polirica abutitur. vVag. 27
Feria

Qunrtaſt.

Mei
Glinpon
ta

Mortu
Alamn Din

Aium
5

Ullelt Pe
in
lin r
Gecunitaten
Re
Re

Durer⸗
Cuamie

Eautem
Nee cua D
R
Hponn

4
1d grlarn

lrelie Civi
Nhi elle

iit t.
P
Aurpir n
. es
r Virnre

(un

Ricnn

I Corre

lee

de Tn
min n

Uuti

1

Tunmtin

Ouirenn, M

namm Ne.

1. I 54 46.
Aun A H
⁰

Diſſertationum.

Feria Tertia Dominicæ Ssecundæ.
Alligant enim Onera gravia & importabilia, & imponunt in humeros hominum: digito
autem ſuo nolunt ea movere. Matth. 23. 4.

Non eſt metienda Virtus vitii Cenſurâ; quippe, non ii magis probi, qui improbos

ſeveriùs arguunt. Page 29
Feria Quarta Dominicæ Secundæ.
Neæſcitis quid petatis: Poteſtis bibere Calicem, quem Ego bibiturus ſum!? Marth. 20. 22.

Soli imponendus eſt Virtuti Dignitatis Honor. Poteſt virtus ſola Onus ferre Digni-

tatis. bag. 3 1
Feria Quinta Dominicæ Secundæ.
Mortuus eſt autem & Dives, & ſepultus eſt in Inferno. Luc. 16. 22.

Falſam Divitum Felicitatem vera ſubſequitur Calamitas: nimirùm, aut Dei Ira, aut

Peccatum. pag. 34
Feria dexta Dominicæ Secundæ.
Alium ceciderunt, alium oociderunt, alium lapidaverunt. Videntes Filium dixerunt,
hio eſt Hæres: venite, occidamus eum. Matth. 21. 35.
Ilud eſt plerunque in Malo peſſimum graviſſimumque, quòd à parvis levibuſque
incipiat. pag. 37
Dominica Tertia Quadrageſimæ.
Cum fortis armatus ouſtodit atrium ſaum, in pave ſunt ea quæ Poſſdet. Luc. I1 2 A
Securitatem Subditorum facit Superiorum Vigilantia. Liberi Parentibus, Populi
Regibus, Clientes Judicibus ſuam debent incolumitatem. Liberis Parentes,
Reges Populis, ſuas Judices Clientibus curas debent. pag. 40
Feria Secunda Dominicæ Tertiæ.
Duwerunt illum uſque ad ſupercilium montis, ut præcipitarent eum. Luc. 4. 29.
Quàm Odioſus ſit Homicida: quanto ſit Odio tum Deo, tum Hominibus. pag, 43
PFeria Tertia Dominicæ Tertiæ.
&i autem Eccleſiam non audierit, ſit tibi ſicut Ethnicus, & Publicanus. Matth. 18. 17.
Nec cum Dignirate, nec ſine Periculo Amicitiam cum Impio contrahas. Horrendum
Scelus etiam in Propinquo. pag. 46
Feria Quarta Dominicæ Tertiæ.
Hypocritæ, benè prophetavit de vobis Iaias, dicens: Populus hic labüs me honorat;
cor autem eorum longe eſt à me. Matth. 15. 7.
Eò graſſatur periculoſiùs Impieras, quò velatur tutiùs Pietate. pag. 51
Feria Quinta Dominicæ Tertiæ.
Et alis Civitatibus oportet me Evangelizare regnum Dei: quia idz miſſus ſum. Luc. 4. 43
Nihil eſſe in Sacris Scripturis, in quo aut Orator poſſit ludere, aut Auditor. pag. 54
Feria ‿o*tta Dominicæ Tertiæ.
Dicit ei Mulier: Domine, video quia Propheta es tu. Joan. 4. 19.
Quanta ſit Divini vis Colloquii. Etiam Duriſſimum Duriſſima perſuadet. Valet quip-
pe Humanus Sermo, quantò magis Divinus. pag. 56
Dominica Quarta Quadrageſiniæ.
Accepit ergo IESUS panes: &, cum gratias egiſſet, Aiſtribuit diſeumbentibus. JOan. 6. Ir.
Aut Virtutem generat Temperantia, aut tuerur. Gulà aut naſcuntur Vitia, aut creſ-
cunt. pag. 62
Feria Secunda Dominicæ Quartæ. G
Et cùm feciſſer quaſi flagellum de funiculis, omnes ejecit de Templo. Joan. 2. 15.
Nihil Correétione magis & Cenſurà dignum, quàm Cenſuræ Impatientia, & Corx-
rectionis. pag. 66
Feria Tertia Dominicæ Quartæ.
De Turba autem multi orediderunt in eum. Joan. 7. 3 I.
Inopiam amat Fides. Faciliàs credit, qui minus habet. pag. 70
Feria Quarta Dominicæ Quartæ.
Rabbi, quis peccavit, hic, aut parentes ejus, ut ιο naſceretur! Reſpondit ESUS:
eque hic peccavit, neque parentes ejus; ſed ut manifeſtentur opera Dei in illo.
Joan. 9. 2.
Temerarium Judicium homines probat & indignos, qui de aliis judicent: & dignos,
qui ab aliis judicentur: ſcilicèt, aut minùs ſapientes aut minùs probos. p. 73
Feria

Argumenta Diſſertationum.

Feria Quinta Dominicæ Quartæ.

Quam cùm vidiſſet Dominus, miſericordia motus ſuper eam, dixit illi: noli Rere.
Et acceſſit, & tetigit loulum: & ai, Adoleſcens, tibi dico, ſurge. Luc. 7. 13.

8d liligentn Liberi ſanè vi
Peccant Parentes, quòd curent diligentiuns, ut Liberi ſanè vivant, quam ut benéè.
Quippè, gravius eſt malum Peccati labes, quàm Morbi. Quantùm peccant,

ſi difficilius, imò, ſi faciliuùs ſanatur Peccatum, quàm Morbus! pag. 77

Feria Sexta Dominicæ Quartæ.
Lazarus mortuus eſt: & gaudeo propter vos. Joan. I1. 14.
Bona Vitæ Magiſtra Mors eſt. pag. 81.
Dominica Paſſonis. .
Moönne benè dicimus nos, quia Samaritanus es Tu, & Dæmonium habes? Joan. 8. 4⁸.
Aliorum Cenſura turpis aut Ignorantià, aut Mendacio, aut Improbitate. pag. 86
Feria Secunda Dominicæ Paſſonis. .
Quæretis me, & non invenietis. Joan. 7. 34.
Sera Converſio nec digna eſt Homine, qui Finem ignoret ſuum: nec digna eſt Deo,
qui Primitias amet noſtras. . pag. 92
Feria Tertia Dominicæ Paſſtonis.
Non poteſt Mundus odiſſe vos: Me autem odit. Joan. 7. 7.
Si mundum contempſeris, aut placebis, aut dignus fies qui placeas. Virtutem vel
demirantur homines: vel, ſi deſpiciunt, admirabilem probant. pag. 95
Feria Quarta Dominicæ Paſſionis.
Oves meæ vocem meam audiunt. Et ego vitam æternam do ecis. Joan. 10. 26. 28.
Habemus in Tribulatione potiſſimam, undè Prædeſtinationis noſtræ & Cognitio-
nem petamus, & Effectum. pag. 103
Feria Quinta Dominiceæ Paſſionis.
Remittuntur ei peccata multa: quoniam dilecit multàm. Luc. 7.47.
Peccatori amanti erit & facilis Indulgentia, & ſuavis Pœnitentia. pag. 109
PFeria Sexta Dominicæ Paſſonis.
Quid facimus, quia hic homo multa ſigna facit! venient Romani, & tollent noſtrum
, locum, & gentem. Joan. 11. 47.
Debetur viro Probo tum Honor, ob Virtutem: tum Amor, ob Utilitatem. Pag. 113
Dominica Palmarum.
Solvtte, & adducite mihi. Er ſi quis vobis aliquid dixerit: dicite, quia Dominus his
opus habet; & confeſtim dimittet eos. Matth. 2 I. 2.
Levia pro Deo, & Mternis rebus ægrè patimur: gravia pro Mundo, & rebus
Temporalibus toleramus lubenter. pag. 116
Dominica Paſchæ.

In illo tempore Maria Magdalene, & Maria Jacobi, & Salome emerunt aromata; ut

venientes ungerent JE SUM. Marc. 16. 1.

Si amatur Virtus, amatur ſemper. Inconſtantià perditur Virtutis & Gloria, & Fru-

Etus. Zag. I19
Feria Secunda Paſchæ.
Qui ſunt hi ſermones, quos confertis ad invicem ambulantes, & eſtis triſtes?! Luc. 24. 17.

Se odit, quiſquis oderit Tribulationem, quæ Boni Mater eſt ut Foœcunda, ita Secura.

pag. 12 1
Feria Tertia Paſchæ.

Pax vobis. Ego ſum: Nolite timere. Luc. 24. 36.

iternam quærat Felicitatem, qui Felicitatem ambierit. Deo uno ſatiari Cor huma-
num: Deus unus tranquillè poteſt poſſideri. pag. 124

De J. Joſeph.
Imperavit in diebus pacis, oui ſubjecir Deus omnes hoſtes, ut conderet domum in no-
mine ſuo. Eccleſ. 47. 15.
Dignus fuit Virginis Conjux, quia Caſtus: Dignus Dei-Hominis Nutritius, quia
Hüumilis. pag. 126

PROLEGOMENA

(nvern
ol
Mie

lerto.

Plt hr
ten l
lia Duuti

ndo, An

ut MumI

loru,EIh

N

UIl f

, nn

Ammi;

ett
Nummrnt⸗- .

0ℳ

Pelicitas

RN.. . .
ES

S

JNN 4

— 2 E

—+ ̃

PRO LEGOMENA

AD

STROMATA,

IVE

DISSERTATIONES

Super Evangeliis

Quadrageſimæ,

ad Academicos Chriſtianos.

STROMATUM

EX DIVINIS SCRIPIURIS
LIBER SINGULARrIS.

FH;RIA IV. CINERUM.

Convertimini ad me in toto corde veſtro.
Joeël. 2. 12. L
Nolite theſaurizare vobis theſauros in
terra. Matth. 6. 19. g.

Bemi tie, AANTANE aurO, lacry-
onver . 1 . 1 4
S ive miſque diſſenſio! Fruſtrà

D

R

tiarum ab-
dicatione
deſignatur.

lacrymas effundis, ſi gem-
mas, metallâque recondas!
Et tamen latent in Oceano
margaritæ, ignéque poe-
Anitentiæ de luto aurum
emittitur in delicias. Nôn-
ne in Cryſtalla, coraliâque
tum in mari aquæ, tum in ſpecubus obduran-
tur? Liceat proindè ditari & lugere, theſaurizare
& converti. Nam opes domi erunt, at dolor
Paupertas erit in pectore. Suis quæque finibus diſcluden-
Fanz * tur; &, duùm non uno decurrant alveo Pactolus
ℳ. & Jordanes, cur unam, eandémque Provinciam

Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

noxia. e

Divitiæ
noxiæ.

non interluant? Imòͤ cùm ille Lydiam, hic verò
Judæam inundet, diſcis, credo, opum, fletuum-
que non ripas tantùm diſcretas eſſe oportere, ſed
ipſas quoque Regiones inter ſe disjungendas,
quibus infunduntur Fluvi tam diſſimiles. Fa-
teor durari interdum aquas in gemmas; ſed
eas, ut concreverint, lapides eſſe aio, non un-
das. Aio flammis aurum torqueri. Id veròô non
foœdus indicat, ſed diſſidium; quod, ut aliquan-
do naturæ ſtudio componatur inter opes & un-
das, nunquàm tamen, Evangelii jure, inter O-
pes & Lacrymas intercidet, cum Chriſius eſſe
voluerit, fierique perpetuum. Ideò ab Eccleſia
tum maximè edictum de contemptu divitiarum
evulgatur, quùm nobis, Joëlis voce, lacrymas,
mentiſque in Deum converſionem indicit. Er ſa-
nè quem unquàm incubantem gazis poenituit
flagitiorum? Vulnus, & livor, inquit Iſaias, &
plaga tumens non eſt cireumligata. Nimirùm præ-
milerat Propheta proſperitatem populi de ſuo vul-
nere non dolentis. Filios enutrivi, & exaltavi.
Quod ſanè, cùm plenè edidiciſſet Eliſeus, far-
tum auro, inſtructumque ſupellectili, & olivetis
præpinguem Giezi non ad luétum curavit infle-
Gere, ſed tantùm obnoxium eſſe voluit ſupplicio.
₰ℳ Lepra

Iſa. 1. 6.

Tbid. I. 2.

2

4. Reg. s. Lepra Naaman adhærebit tibi, & Jemini tuo uſ-
27. que in ſempiternum. Sciebat enim inhiantem opi-
bus vacare fletibus non poſſe, & quamquâm
proximum Jordani elui nequaquàm poſſe Diſci-
pulum, quem videbat propiorem Hermo eſſe,
quàm Jordani. Alioquin non illicò fulmen intor-
ſiſſet Propheta in eum, qui Primas erat Alumno-
rum: mulſiſſet eum magis, & in fletum eliquaſſer.
Sed incaſsum prænovit Poznitentiam inſinuari,
ubi Opibus ſtuderetur. Ecquando enim ſtillent,
fluântque ex oculis aquæ in tanto æſtu, incendiéò-
que Avaritiæ? Vix uno, alterôve fluviolo univer-
ſa Sicilia interluitur, quòd ſcaturigines omnes
MEtna exorbeat. Et putas uri ſimul Avarum poſ-
ſe, & ſtillare, flere & rapere? Atenim Saulem
flagitii in præda poœnituit. Imòô præ præda ſuum
dolere ſcelus non potuit. Dixit ille quidem ad Sa-
muëlem: Peccavi, quia prævaricatus ſum ſermo-
nem Domini, & verba tua, timens populum. Ve-
rùm vocalis, non cordatus luctus is fuit, auxitque
facinus, non expunxit. Nam gregum velleribus
ſaccus, ciliciâque diſſuebantur; nequiitque do-
lor elici è& butyro, adipéque ovium & arietum.
Indè factum putaverim, ut Phiſon Oris immu-
tatio interpretaretur; quòd is, præ reliquis, flu-
vius terram Evilath circumeat, ubi naſcitur au-
rim. Non enim cordis, ſed labiorum ea eſt Pœ-
nitentia, quæ ad opes excurrit. Projicitur prop-
tereà, non convertitur à Deo Iſrael, ubi eum
obrutum, demerſumque divitiis eſſe proſpexit.
Iſa. 2. 6. Projeciſti enim populum tuum, domum Jacob. Re-
pleta eſt terra argento & auro. Ac ſi dicat Iſaias:
Nulla Pœnitentiæ ſpes eſt, ubi tantùm exundat
Metallorum. Quis enim lugeat in argento?
Quis in auro lacrymetur? Nulla dolori, luxui-
que neceſſitudo, raräque lucta eſt opulentiæ ad-
versùs libidinem. An ſperas fœderari ſimul poſ-
ſe ſaccum & ſericum ? opulentiam & pœniten-
tiam? Non ſpero, inquies, ſed ſpero dolentem pa-
riter Achabum & rapacem. Nam, cùm Nabuthæ
vineam in hortum olerum convertiſſet, legit ſpi-
nas & liliis, eruitque ex illecebra voluptatis aſ-
pidem poœnitentiæ, à qua, ipſe felicior Cleopa-
3. Reg. 2r. krà, morderetur ad vitam. Nonne vidiſti, ait ad
282 nos Deus, bumiliatum Achab coràm me Jun-
guntur ergo non opes modèô, ſed etiam cum do-
lore rapinæ. Scilicèt. Num ad Achabum ea dixit
Elias, quæ Nathan dixit ad David? Dominus

1. Reg. 15*
24.

(. “

„. Res. *: tranſtulit peccatum tuum. Nuſquàm expuncti
flagitii meminere aut Dominus aut Prophe-
ta. Dilata tantum carnificina eſt, non eluta turpi-
8. Reg. 11. iudo jejunio ſaccòque Principis. Quia igitur bu-
23. miliatus eſt mei causà, non inducam malum in die-
Achabi bus ejus, ſed in diebus filii ſui. Cùům enim non
Terruene Cordata, ſed extima foret Ponitentia, eraſit quo-
que illa non animi rubiginem, ſed corporis impe-
tiginem. Diſtulit jacturam ſolii, non abſtalit
mentis, animique ſervitutem. Servata eſt re-
gnanti torques, non dirupta catena tranſgreſſo-
ri. Saccus ille lorica fuit non innocentiæ ,„ ſed
terno. Prætextæ. Emerſit & fluctibus Regis ejulantis non
rum obli- ſanétitas, ſed purpura. Luxit, ne periret; non, ut

Nio. dealbaretur, eluxit. Verbo, non in Jordanem

Telicitas deflaxere Achabi lacrymæ, ſed in Tiberim: evi-
noxia. ruit enim regni virga ad fletum pœnitentis, non
autem peccati ſurculus emarcuit. Regnabis,
Achab, in ſacco non innocentior, ſed fehcior. Et
quando opulentus & rapax non piaculum hor-
ruiſti, ſed ſecurim; naufragium faciet in tuo
Hetu non iniquitas, ſed calamitas. Moriere
Princeps, ſed Regnabis Sordidatus. Retinuiſti
Coronam, non Jugum excuſſiſti. Eris in je-

Dliva Stromatum, Lib. ſing.

in
junio Samariæ Rex, ſed Servus Peccati. Miſe- nam
ret me doloris tui, Achab, qu quaſi fatali falce, 4 wno
& vitem amputaſti, & putaſti aconitum. Cala- Dom
mitas enim, quæ nulli nocet, miſi deſidi, exciſa ſazſir
eſt fletu tuo. Sed tuis non eſt eradicata ſuſpiriis lir⸗
rapina, quæ venenata eſt, nocétque univerſis. Rer
Agricola ſanè peſſimus, ex quo Innocentis vi- 1 i 1
neam depeculatus es. Nam tuis lacrymis ſcep- . u.
trum irrigaſti, quo nihil ſterilius, ſed ſcelus non fl
obruiſti, quo nocentius eſt nihil. Verùm non ui- N o,
bi, ſed auro tuo imputari debet ſegnities iſt- fun e
hæc, imperitiaque & excidendi ſentes, & pam- nenet
pinos excolendi. Nemo enim ex animo La- ire
crymatur in purpura. Hinc eſt, quòd Dominus Joan. 5.144 ben
& cæco & paralytico denuntiat, ne in poſte- de en
rum peccent: ad quam ſanè morum, vitæque nn ſe⸗
integritatem nec filium Reguli, nec Jairi fi- enn⸗
liam adhortatur. Sciebat enimverò Chriſtus in Luc. 8. 43. ceis
ſericis ſtragulis perſæpè aut ſqualere ſaccum 3 1
aut ad pompam circumferri. Ideôque Poeniten- uunc⸗
tiam, quam Mendicis indixit, Opulentis non Ere
denuntiat. Vide, quid interſit inter pannos & e
holoſerica. Cæci, & claudi, & leproſi ità mun- lo,
dantur, curanturque, ut de vitando per Pœni- e
tentiam ſcelere moneantur. Nullà Poœnitentiæ eiſe he
mentione, tum Puella, tum Adoleſcens, aut à i ki⸗
febri, aut à funere imperio Chriſii reſpirant. uusnlule l.
Num divites immuniores à crimine? Num ju- iler
niores ſecuriores à lapſu? Imò & Adoleſcenti nicen
præcipitamur in flagitia; & erutæ à luto Divi- gug p
tiæ in cœnum frequenter urgent, deprimunt- au,
que poſſeſſores. Quare ergo admonentur para- hſek
Iyticus & lippus, ne labantur: Noli peccare, ne n . 1 int
deterius tibi aliquid contingat. Hi verò nullo cri- an.za, mnet
minum odio conſaneſcunt? Erant locupletes; li ſim
ideòque aut peccaturos, aut imagines peccan- nenc.
tium, fruſtrà Dominus revocare noluit à con- ſem N
tagione peccati. Puella ſurge. Et confeſtim ſur- Matc. ,t. Ueulumn
rexit. Et juſſit dari illi manducare. Non cineres, ““ Uni li
ſed patinas tanti Principis filiæ Chriſtus ap- inn ir
ponit, conſcius inter opum turbinem, ut plu- Een liit
rimùm, citò Cineres exufflari, ſiccarique Do- Moniis me- ſichnie en
loris profluentes. Niſi fortè putemus, abundè ſuo er. leru e
informatam fuiſſe funere puellam, ut à prolap- remedhun. e nec⸗
ſione caveret. Nam nulli Dominus ex his, quos les, ſcch
ſuſcitavit, timuit, cavitque; ratus nullam, ad An ſin
innocentiam amplexandam, cohortationem vali- ,wee l
diorem fore, ſeu feretro, ſeu ſepulchro. Quod Deineben
enim in ſcelus odium Mors non ſuaſit, id nos Temario- l, a
incaſsum voce inſinuabimus. Falx ſiquidem ve- Ei!
hementior, acriérque abſterrendis à flagitio vi- Laxus, Di- In e
ris, quàm lingua eſt. Verùm hac de re ſuo plu- viuæ. AI liulemn
ra loco diſſerentur. Proſequamur interim, quæ ie
de diſſidio opum & luctuum incoœperamus. Et . nugnn ,
undè factum arbitraris, ut Eſau nec ſanctimo- dann ge
niâ Patris, nec Matris integritate, nec Fratris ngte h
exemplo revocaretur à ſcelere? Veſlibus valdè bo- An l
mis utebatur, & conſequendæ ab Iſaaco hære- „ Klulliin l
ditati inhiabat. Hiſce præpediebatur retinaculis, Eurie
ne à flagitio ſurgerer. Rarum enim Odorum, imnen
Dolormque fœdus eſt; & , ſi hæreditatem M
aucuperis lippientis, caliges neceſſe eſt ad W A . 4
ſacci gemmas & pretium. Excutitur proindè pan. 4:zt: a. I
regni ſolio Nabuchodonoſor, ut quam hauri: ilkrengt
re ex Abdenago & Daniele Ponitentiam nequi- Psa ſhn
verat purpuratus, hirſutus, & horridus inter enzit. uc
pecudes doceretur, ut ſuo conſignaret exem- i mi ling
plo, nec ſuaſore Prophetà Lacrymari poſſe Nabuchus. R
regem in purpura, in villis, pædoréque ipfum 4
. Felicitas n⸗
quoque Lugere poſſe Nabuchodonoſorem inter D ann 6
feras & boves. Quàm citò Prodigus à glande ent
confugit ad oſculum! Cosli concrevere Regi ⸗
rores 1 Ee
tie

klt rores in Lacrymas, fœnum in Thura coaluit,
n antrum in Templum amphficatur, mugitus in
ai Hymnos emollitur, deformatuſque in bovem
dſlii citò tranſiit in Cherub, jugo Domini aptior cùm
nie Feris ſociatur, quàm cùm Satrapis imperat. Igitur
Woni, N. 3 ſ finem dierum Altiſimo benedixi. Quam in Au-
luiſe Pan: 4. s. la Rex ſpreverat Pœnitentiam, in ſtabulo ebibit,
ſcrn tandiù rebell's lumini ,quandiù cœlo non expoſi-
nmi. tus. Quod ſane & contigiſſe Manaſſi, Regum
iin perditiſſimo, gratulamur in nervo; & Princi-
