. tundendi ferri conditio eſt, ut ſcilicèt ab exocula-
tis percolantur? Neſciebam equidem regno lucis
aptiores eſſe, quæ forent minus Soli, lucique ido-
neæ. Malè à ſe coœcus deprecari caliginem coe-
Luc. 18. pit, maléque iis Chriſto verbis ſupplicavit: Do-
4. mine, ut videam: ſi Verbo nubit, quæ lippeſ-
cit. Deum nihil non videre affirmavere Prophe-
tæ. Et tantis tamen luminibus ſcatens, tétque
ſcaturire oculos ex animantibus jubens, quæ ſe
circumſtant, Sponſas tantùm lppire volet, eâf-
que ad ſe rapi patietur feſtivius, quæ fœdius ni-
Ctant? Si Deus lux eſt, & tenebræ in eo non
ſunt ullæ, quo modo cæcatiores illi, tetrioréſque
ſiſtemus? Turpiùs verò in Dei domum conve-
himus gibberas, quaſi privatarum ædium quiſ-
quiliis compleri deceat atrium ſanctitatis. Itane?
A foramine acus Cameli diſcluduntur, torvitate,
gibbéque dorſi; & per anguſtam Coenobii, Coe-
Hque portam eæ potiſſimùm fominæ trajicientur,
quas gibbus deturpat, onerâtque? Ergo, cum
caro & ſanguis Dei regnum poſſidere non poſſint,
ad Dei regnum eas, præ cæteris, cooptabimus,
quæ mole carnis oppreſſæ in humum demittun-
tur? Coœlo initiabuntur, quæ tueri cœlum non
poſſunt? Niſi me luſuum puderet in commenta-
riis Scripturarum, qui mihi argutiarum panda-
tur campus, nemo, opinor, non videt. Pari ut-
cunque debemus claudas & debiles, luſcioſas &
gibberas in Cœnobiis, ne videamur medullam
animi aut reicere ſcabritie corticis, aut lævore
ſubligere. Non tamen in urbium, domormque
ſentinas Monaſteria condere, refoderéque debe-
mus, in quas rudera Reipublicæ confluant,
ſummâ Numinis contumeliã. Inviſus Numini
Cain, ingratuſque, quòd fruges non optimas im-
poſuerit aræ. Quid de vobis ſtatuetur, ſi fœdio-
res tantum & natis Aris admoveretis: eämque tan-
tùm filiam Numini deſponderetis, quæ procis de-
ficitur, ut ſcilicèt cui maritus obvenire non po-
teſt, eam Deo nubere cupiatis. En quo delectu
Debr 15. ad ſe trahi Dominus imperaverit pecus. Jin au-
tem habuerit maculam, & vel claudum fuerit,
vel cœoum, aut in aliqua parte deforme vel debi-
le, non immolabitur Domino Deo tuo. Ned intrà
ppcati Pa. Portas urbis tuæ comedes illud. Si quod jugulari
vens flios Pecus debebat, incorruptum efle oportuit: Po-

Deo ſervi. 1 . V;
d Aans téſtne Virgo, quæ hoſtia veluti vivax, & ſuper-

rapiendi, refigendi ab hominum mentibus rev

Oliva in Eſdram. G

ſtes adſtabit Numini, non manca tantum deligi feliczoris
& ſqualida, ſed ſolà commendatione torvitatis i1ndolis &
immolari debet Verbo, quod Candor Eternæ Asnit
Lucis eſt neſcius turpitudinis? Ne laniari qui-
dem Ovis poterat ſcabioſa: & ulceroſa Deo Vir-
go conſecrabitur? Si quæ ferro deſtinatur Agna,
indignam vel funere macula reddit. Quæ ad
Agni nuptias deſignatur, connubium, penè di-
xerim, Numinis gibbo potiſſimùm aut ſtrumg
impetrabit? Si ità eſt, Sponſarum Chriſti nuſ-
quàm meliùs delectus habebitur, quàm in piſci-
na, quæ quinis porticibus peramplis ægrorum
miſerandam colluviem complectebatur: nec è
mancis ea felix, quæ ſaneſceret, ſed quæ triginta
& octo annos exegiſſet in ſtramine; Chriſtum
Sponſum habitura, quòd tandiù virum non ha-
buerit, à quo demitteretur in lacum. Nam, quæ
prior deſiliſſet in ſtagnum, omnium poſtrema
cenſeretur, quòd integritati reddita à Dei nuptiis
deberet excludi. Etenim, ſi tamùm ægræ Nu-
mini conſecrarentur, quæ manum reciperet, am-
plecti vetaretur Chriſtum, quem manca dunta-
xat retinere poſſet, & Gigantis more decurren-
tem clauda ſolum, & ligneis innixa fulcris ti-
runcula conſequererur. Multitudo magna lan- Joan. 5,3,
guentium expebtantium aquæ motum. Niſi ità ani-·
mo, ut membris, langueretis, piſcinæ plùs vos
malacia recrearet, quàm fluctuatio. Horreretis
motionem aquæ, tanquàm naufragium ſpei ve-
ſtræ. Nam, quandiù diſtabeſcitis, Agni nuptias
non fruſtrà expetetis: quas nequicquam optabi-
tis, ſi vos unda perſanet. Adſtringite, ut facitis,
debilitatum, effractůmque crus; ſed cohibendæ

voto ægritudinis, non membri ſiudio roborandi.

Ut enim primùm revaluerit crus, mox de tenen-
do Flaminis bravio deſperandum eſt. Faſciis ul-
cus involvite, quo velum conſecrationis impe-
tretis. Tandiù enim Candidatæ divini thalami
eritis, quandiù tabo vulneris diffluetis. Aſſilire
non poteſt in thronum, torumque Verbi, mſi
quæ ingredi, præ debilitate, non poteſt. Quem-
admodúm enim citriæ, nuceæque Menſæ è ſtru-
mis pretium accedit, & eæ gratiſſimæ tabulæ
ſunt, quas maculæ intercurrunt, nodique diſtin-
guunt: ità Coenobiis hæ ſunt aptiſſimæ Virgi-
nes, quæ paſſim puſtulis & maculis inhorreſcumt.
Fortunatior eò eſt puella, què fuerit ærumno-
ſior, adlegenda inter Verbi Sponſas non præro-
gativâ dignitatis, ſed morborum illuvie. Planè
Virginitas ſicut Lilium eſt inter ſpinas; quando
ejus tantùm puellæ pudor vernabit in Horto .
Chriſti, quam dumi obſident ægritudinum. At- Yrizulatiss
qui Deus non irridetur, qui ità nobiſcum agit, num foni.
utl nos cum illo tranfigimus. Cur enim Chriſtia- ,asie cun
norum ità mutilam, mancâmque putamus feli- mulötemur
citatem eſſe, quam nemo non videt alterius or- perie
batam imperii oculo fœdè lippire, alteréôque A-
fricæ crure mutilatam miſerè, fœdéque claudi-
care, niſi quia ſua Deus munera noſtris confor-
mari oportere hoſtis exiſtimavit? Orbavit nos
Græcia, à nobis Aſiam, Ægyptumque præci-
dit, Europæ, quæ nobis ſupereſt, partem ità de-
formari, atterique permiſit, ut tetrior, pleriſque
locis Europa ſit Chriſii undis eluta, quam ſit Aſia
Mehemeti ſanguine, conciſionéque conſpurcata.
An tu Puritanos Arabibus non preæhabeas, & gayeſes
furendi barbarie, & licentiâ ſcortandi, heluandi, pejores
e barbarise
rentiam, metumque Superdm? Suos ſakem Prin-
cipes, ſuâſque leges ſubverentur Lurcæ. Exleges .
eſſe volunt Sectarii, & corpus, non membris Her, P,.
compingunt, ſed capitibus quaquaversum coag- ris,
men-

peltant
ſeraes ld
bos non⸗ 1
oceril
ſopetienn
nloribe⸗
e tribu
ele
celo. d
eumqve!
uaßn ſib
Ubos, P
ilpe M
ltaque e
riatenn t⸗
ruſgarer
ele ljeſ-
lnin Zuba
gut Epico
cvaln,f
ta Buropa
tmmtum,
Chrillani,
ex Parte C
Nod don
en, g
portis Re⸗
numn elle
ge Gebinde
Ghihumme
Dilisg end
Conhubi
brorun ke
lo, luchr
ſoctate.
e fliss
Nn pelt
ſonenn ſae
Nite intehe
Alnans,
efino
lle prodo
in Chnih
Conſtantes
(um eag
Mllico!
luemn unt
daimi,
1em enitn
Conenere
Chyiſo &
leſt F.
(eelg ſi
lu in⸗
1 ii, l
iucen
e tenn
1 Mor lun
enin
du,

miHmH
n Cräin
Ple NNn
i:
lanngi
ne; Crin
humnk
mn Nngn
um lrn
nniine
un ege
lcſte
manr n
more denne
mige Alnt.

n. l 3
iſieun
io. Hreri
figunſeit.
3, Münpi
iogvuumcnti
hgie, uti,
ſed atleh
hodio herd.
,NOlce ter.
n &. HMisd-
craicnd ine⸗
dnin tun
ueis. S
Ge Vehi,
nporel. r
e Mele elr
gillme
nocigeil,
Pilime
inhnnen.
fuerit eumm-
Nlas non ad
Uune. U
ſing; guill
ncbn Hn .
titudrnum. En⸗
gobiſoln igl,
renin Cnin e,
le tatms ge
let Aerin e
e, Antdh l⸗
edegle ud⸗
4olts nt.
inne e,
ſ,pren
lentot,

IV.

De Cyro Rege-
mentant; ut ſcilicèt in Rebuſpublicis, quam in
Serpentibus immaniores viſerentur Hydræ, non
feraces tantùm capitum in cervice, ſed ex ungui-
bus non reduvias, at capita emittentes, quæ ca-
put oderint, & nunquàm à capite non deſciſcant.
Impatiens enim principatus eſt hæreſis, quæ vel

tonioribus, lippiſque tantam vivendi, ſentiendi-

que tribuit libertatem, ut quiſque ſibi & Lycur-
gus eſſe audeat, & Cæſar, & Pontifex, & Ec-
Cleſia. Suo cuivis vivere Spiritu licet & genio:
eâmque veriorem Sapientiam, Fidémque putant,
quam ſibi quique præſcripſerint non ex Interpre-
ubus, Patribúſque hauſtam, ſed à propria, cu-
juſque Mente temerè, audactérque depromptam.
Itaque eandem apud Sutorem eſſe volunt autho-
ritatem figmenti (quod ipſe ſibi ſuendo è& tripode
vulgaverit) quæ eſt Canonum, quos Nicææ ſan-
xwere Præſules plůùs quàm trecenti. Tam apud eos
ſapit Subulcus, quàm coœtus Patrum Epheſinus,

aut Epiſcoporum Conventus Arauſicanus. His,

inquatn, fſœdiſſimis, ſpurciſſimiſque ſtrumis quan-
ta Europæ pars, quâmque primaria non ſcatet

tantùm, ſed ſordet, & conficitur! Quam ego

Chriſtiani corporis illuviem indè quoque fluxiſſe
ex parte crediderim, quòd Virginum Cœnobiis,
quod domi ſqualet, ulrò ingerimus, negamus
autem, quicquid inter filias effulgurar. Lalem
prorsùs Rempublicam babemus, qualem Dei do-
mum eſſe vellemus, undantem ſcilicèt, fartâtn-
que debilibus. Quæ cùm ego comploranda ſuſ-
cepi humanæ in Deum parſimoniæ dedecora, è
natis eas potiſſimum Numini ſeponentis, quas a
connubüs ſeu tenuitas marſupii arcet, ſeu mem-
brorum foœditas repellit, non illis proptereà inſul-
to, illudéve, quæ tam inopià conflictantur, quàm
fœditate. Parentes damno, qui invitas in ſacras
.des filias retrudunt, ſolo odio turpitudinis.
Nam puellis, ü quæ pædorem corporis in occa-
ſionem ſacrificii rapiunt, ſortem gratulor conge-
nitæ infelicitatis. Beatæ ſiquidem ſunt, & voto
caſtitatis, & pædoris patientid. Ut enim corona-
ta è fimo punica purpurant; ità pudicitiæ eruere
illæ propoſitum & cœno ægritudinum. Secedunt
in Chriſti Domum, & nembrorum deformitate
conſtantes, & pudoris ſerto mortalibus fortiores.

Quam eas diſſimiles eſſe gaudeo Babylonico Si-

mulacro! illud enim perexiguæ vitio teſtæ opum
ſtruem univerſam diſſolvir. Hæ membrorum lu-
to, animi, carniſque gazam ſervavere: ſqualo-
rem enim unius aut alterius membri in vallum
convertêre retinendæ, initiandæque caſtitatis,
ideò integræ quòͤd debiles, ideôque & liberæ in
Chriſto & coronatæ, quòd captæ oculo, cruré-
ve ſint. Et id ſanè monſirum eſt, ut un dè filia
colo fit gratior, indè ſit colo Pater ingratus.
Pater enim, quam ipſe turpitudinem finxit, odit
in filia, plaſtes & lictor debilitatis. Quam filia
ægritudinem in occaſionem rapit, comendæ, or-
nandæque pudicitiæ. Hæc è& limo pædoris aurum
eliquat temperantiæ. IIle eodem è& cœno ereptare
patitur lumbricum faſtidii, & odii anguem.
Sedenim quæ in natatum inauguratione pecca-
mus; ea fortè filiorum initiatione corrigimus.
Qui Cainum æmulamur, deteriores Deo filias
ſeligendo, inſiſtemus Abeli, dum Chriſto filios
in Coœnobi's conſecramus. Mitto ſtolidiores tan-
tum ad monaſieria incitari. Si quis balbus, ſi
quis pœtus, ſi quis domi hebes ſiupet in liberis,
huic a parentibus fuadetur, Numinis regnare
ſervitia, quorum imperium nullà rerum viciſſitu-
dine turbulentum ſit. Mitto acutiores, vegetio-
réique nunquam aut perrarò liberos in exemum

Cap. XXIX. 249
ſubmitti, miſi prodigis pertentetur Divinitatis ar
bärium. Ut filius ſummo animi, corporiſque

4 Cnobiis
avocantsus;

diſcrimine ſub ſignis militet, non tam pugnantis fijj

ahquando, quàm deprædantis, rapaciſque Prin-
cipis, nuſquàm Numen conſulitur. Ut uxorem
filius ducat, non Chriſti expenditur placitum, ſed
dos appenditur & ſupellex. Si hæc curta eſt,
àd cœlibatum compellitur Adoleſcens. Si verô
dos exundat, pudoris Lilia alluvione metalhi op-
primuntur. Quis fiium Hieroſolymitani No-
ſocomii teſlerà non conſignat, aut in faſciis, aut

. . . ve
prætextatum, puerum incertæ indolis, & certum

tironem Pudicitiæ ſacramenti? An non hæc ca-
ſtitas & durior in milite, quàm in Monacho;,
& longè in deliciis difficilior, quam in cilicio?
Cur ergo puſionem pudori authoramus; inexplo-
rata tum voluntate Numinis, tum indole pueruh:
& ſubveremur, quin adulto repugnare libidini

liceat in Cœnobio? Ergo abfuturam à Marte

Venerem ſperamus, & ne Voluptas regnet in cru-

PEiliorum

eduatio

præp’ſteras

Vocati PA⸗

Zcati 4
Deo non
vetentur
adire Mo=
naſteria;

ce extimemus? Quàm hæc à ſeſe diſſident, ſibi-

que minimè conſtant, infantem exugentem ubera
illigare pudicitiæ, & colligari pudictiæ juvenem
nolle, ſui conicium, expertémque? Ubi futura
eſt difficilior cum carne concertatio, Numen non
conſulimus. Et de Numinis ſenſu ita ambige-

mus, ubi periclitari pudor vix poteit? Nimirum,

cùm infans militiæ ſymbolis irutiatur, gloriæ de-
ditur. Daretur Chriſto, ſi Monaſterio dedere-
tur. Nunquàm evolvuntur quæſtionum nodi, ubi
lIitandum eſt cœlo. Reſolvuntur illicò nexus,
& per ſe hiant, ſi dignitati ſacrificandus Iit fi-
lius. Iſta verò, unl dicebam, omitramus, quibus
in Numen arguimur tenaciſſimi. Videamus, quæ
ſit ſacrificii noſtri ratio, quæve forma, figurâque
hoſtiæ. Poſt quæſtiones innaumeras & diutur-
nas, quibus, non explorata Adolſcentis conſtan-
tia, ſed quaſſata, oppreſſâque eſt, ſeducto ſcili-
cèt juvene à bonorum conſuetudine, à præcepto-
rum inſtitutione, à præceptionum exercitatione;
à frequentatione, uſuque Sacramentorum, ab
amplexu denique Philoſophiæ divulſo, & in ſinum
voluptatis, otii, licentiæque reſupinato, quaſi ve-
rò an efferveret ollula is probè quærat, qui, ei
ſubducto igne, glaciéque ſubjectà, defervere il-
lam vociferatur, quam reſtingui neceſſe eſt in ni-
vibus conſepultarn. Ità, inquam, improvidè, in-
conſukéque Adoleſcentis per lenocinia criminum
exagitatâ pietate, tandem poteſtas ei fit abeundi
in Cœnobia. At quæ illa poteſtas eſt, quam me-
liùs ſervirem, & oppreſſionem diceremus! Iis
conditionibus ſecedit in domum Chriſti Adoleſ-
cens, quo Jonas in ventrem eſt Ceti conjectus.
Arceſſito tabellione, Chriſique nomine implo-
rato, abdicare ſeſe bonis omnibus, juribuſque ju-
betur, ur, non ſe modò fortunis exuat, quibus
inſtruitur, ſed iis quoque omnibus ſe abdicet,
quæ ad eum pertingere aliquando poſſent. Nec
ea transfert in fratres aut ſorores tantùm; ſed;
iis quoque extinctis, recuperaudæ hæredita:is os
nullum retinet; imò quamvis conſohrini, con-
ſanguinei, affines, deeéſſent denique clientes &
conterranei, qui quovis titulo etiam remetiſſimo
hæreditatem adirent, redire ad Monachum nun-
quàm poteſt hæreditas; quæ ad pprig carnifi-
cem aut pollinctorem devolveretur facilius, quam
ad hæredem. Adeòô plus cucullum odimus, quàm
laqueum, & ſubſtantiam noſiram ad exteros ma-
lumus & ad ignotos pervenire, quam redire ad
os ex oſſibus noſtris, & ad carnem ex carne no-

Erhareda⸗

ti à Pa.
remtibies s

ſtrà. Nudatus ergo opibus irremeabilibus ità gzi Chriſto

Chriſto Juvenis conſecratur, uti culeo inſueretur
in

flii assthos
ransisde

in æquore periturus. Eadem penè nuditas parri-
cidii, & Religionis eſt, tamque ſpoliatur à cCæde
profugus genitoris, quàm is exuitur, qui pro
Chriſto moriturus, à parentum diſcedit ample-
Xu. Si in accedentem ad Monaſterium incidas,
offendiſſe te credes Evangelicum Viatorem, qui
Hieroſolymis Jerichuntem malis avibus conceſſit,
à latronibus ſpoliatus, ſuique vix compos abje-
Ctus. Tanta eſt interdum barbaries parentum in
liberos, ſi accedant ad Chriſtum. Et ille quidem
grumnam utcunque ſualn ſolari poterat, quòd ſe
ſciret à latronibus denudatum. Quo ſe autem ſo-
latio levet Adoleſcens, qui ſe ſpoliatum à paren-
tibus horret? Et is quidem, quem exuere graſ-
ſatores, eas rantum amiſit tunicas, quibus id loci
tegebatur, plureſque domi togæ illi ſupererant.
Nudaro à parentibus filio nullæ penitùs relictæ
tunicæ. Soli ità in Monachos graſſantur affines,
ut eos non iis tantùm exuant pallis, penuliſque,
quibus teguntur, ſed iis quoque, quibus tegi,
velarique aliquando poſſent. Horreas proindè mi-
tiorem calamitatem Viatoris eſſe à ſicarüs ſpolia-
ti, quàm denudati à parentibus Fili, quum ad
Coœnobium accedit. Replumeſcit, quem latro-
nes depilant. Propinquorum rapina ſi deplume-
re, nunquam tunicis replumeſces. Licet autem
Juvenibus nullà hæreditatis jacturd, adire ganeas,
ſubire luſtra, infodi lupanaribus, ſepeliri in ſpe-
læis; adire Monaſteria, quin mulctentur bonis
omnibus, vix licet. Ergo perduelles, & Mona-
chos par mulcta conſequetur, & tam averrunca-
bitur & latifundiis ſuis, qui litaturus Sacramen-
tum nuncupat Chriſto, quàm qui contrà Rem-
publicam pugnaturus in hoſtium caſtra transſu-
git? Quæ bos, ut Jovi mactaretur, non auratis
cormibus vittatäque fronte ſiſtebatur popæ, ut
caderet opulenta? Et cum pecori metalla defun-
deret ſuperſtitio, Fides, ut filium Numini ſiſtat,
auro eum, argentôque mulctabit? Ergo Aræ
Vacca locupletior, comptiérque, quam Filius,
admovebitur? Illi aurum addetur, huic gemmæ
detrahemtur? Eos aio nudari auro, gemmiſque,
quum Chriſto dedicantur! Urtinàm non ſerico
exuerentur. Utinam cum panniculis ſuis ſubmit-
terentur ad Chriſlum. Utinam non corium repe-
teretur & Coenobii Candidatis. Ea certè, quæ jam
referam divinitatis opprobria, non audivi, ſed
vidi, horruique. Quidam, ex municipio Italiæ
non ignobili, cùm ad Coœnobium acceſfſiſſet, li-
teras à parentibus accepit patriciis & benè num-
matis, ut ocreas ad ſe quantocius remitteret,
quas induerat, quùm è& domo diſcederet. Puduit
Adoleſcentem ſordidiſſimi poſtulati, & tanquam
ignominiæ fulguritus ità obtorpuit, ut cùm ad
parentem ocreas fartas infamia, probrôque ſub-
miſiſſet, brevi ſe quoque illi reddiderit, Chriſti
crucem pertæſus, quâ parentem ad latrocinium
penè horruit adactum corii filii ſui. Poruit de
repetundis ocreis cogitare, qui de repetendo filio
non cogitabat; & qui de corio fili ludebat, me-
minit exuviarum hirci, eâique repetere, datis ad
Alium literis; qui cuùm aureum ad ſe vellus ſub-
miſſam à Patre iri exiſtimaſſet, repetundarum
Qua Pa- ab illo ſe argui non doluit, ſed expavit. Quid
vetnze 2ad me ille aliquando repetiit? Adfuturum eum
S mihi ſperem, ſi opus fuerit pecuniis, ſi auro, ſi
em. patrimmonio, qui me pedum exuit involucris?
Tam amarè germanus prodigi cum parente ex-
poſtulavit, quòd ſe nunquàm pecore donaſſer.
Luc.15.29. W. unquàm dediſti mihi hædum „ ut cum Amicis
meis pularet. Mihi non Aries datur, ut convi-
ver 3 ſed, cum immolor Numini, Mundeque

Ohva in Eſdram.

me exuo, corium mihi vervecis ſubducitur. In ,r beumn e
me mitiùs ſæviret parens, ſi me corio exueret; iliytni
tum enim tibias torqueret. Atqui dignitatem de- ii. Qu⸗
corticat meam, dùm me abdicare cogit tibialia. 1s Ame
Quis ità latrocinatur, ut non à ſe viatorem dimit- rs ſub
tat ocreatum? Parentem ergo immitiorem, quàm inmemot
latronem experiar? & nudior à Patre tranſinit- li. E
tor, quàm fugerem à ſicario? Quot ille moni- un cſn
libus & phaleris abeuntem in caſtra minorem me ,nnſo, u
natu fratrem inſtruxit, quem indole, militiæque t In Amma l
abſumpturum brevi omnia percallebat! Po- is ſimarenn
tuit morituro aut occiſuro torques obtrudere: Pputlai
& litaturo ac litato trita, laxatque tibialia de- l mn abei
trahere potuit? Caveat Parens, ne tam fœdè nu- rat;
datum Chriſtus & talari exuat ſua, & ad eum 6 ſisilum,
me remittat, ut cum ocreis filum quoque reci- r. Non
piat, quem minoris facit, quam calceos. Præſiat ge llert
Bellonam ſequi, quàm JESUM. Huic ſi adhæ- lrar da
ſero, ad manticam redigar: ſi me illi dedidero, No ſyohe
ſpatiabor in abolla. Ergo, perindè eſt mergi, & yde con
conſecrari. Utrinque cum tabula enatamus. Tam Nontem in
me nudum in littus eſicient decumam, quaàm me Ul Hrerd⸗
ſqualere in Coœnobio nudum Pater juber, & co- zj umcolig
git. Quis, ſi mulam Equiti commodet, non eam mſiiß .
cum ephippiis educat & præſepi? Filius ita Nu- f biigeen
mini traditur, ut ſe quoque excalceare jubeatur. ſa lua a⸗
Aut ergo conterraneo vilior Chriſtus meis eſt mn Nn e
aut me gratior illis, honeſtiôrque eſt Aſturco. zina
Utrumvis malit aut ſe iniquiſſimum, aut me de- . nendb
generem arguit. Tantine ſtat Numini dedicari? inc
Sedenim cum tonſtrina, cum popina, cum bubile tſmer
in Templum confinguntur, periſtromatibus, ta- Knse
bulis pictis, aureo ex marmorato corio, gazaque üneme
plurimàâ honeſtantur. Cur ergo dehoneſtantur fi- u4 lenim
li, cum in Dei ſeſe Templa confingunt? Perä- Unen

mus, ut video, quia vivere copimus. Vivere- En
. . —+ . . Alil
mus, niſi mori deſiſſemus. Maneret me domi lus

leed

. . A... 51. . rr baehe
vitulus ſaginatus, ſi Aries ibi perſtitiſſem. Quia anl
verò me Dei Agno ſubmiſi, corium à me pecu- agun
e) :
1

dis repetetur. Pereat Fides, quæ me perdidit.
Recipiat filium, qui à filio recipit tibialia. Ità n
. . . . 1. . .A: ae, n;
miſer, iniquiſſimæ faſtidio parſimoniæ, Chriſti l

jugum excuſſit, parenti inconſultè quidem, ſed e
non immeritò, infeſtus. MV Aam nn
Ahius & primaria Italia nobilitate cùm Chriſto V. laiqe
nomen dediſſer, nondùm tirocinii ſui affecto Wſen
Menſe, efflagitavit Coœnobii Præſidem, ut fa- nl⸗
miliari ſuo pileum, quo hactenus uſus fuerat, re- cell:
mitteret. Efflagitanti arridens Præſes, non tanti Kishal
galerum pretii eſle, ut non tutò aſſervari poſſet ſides ,
in veſtiario, dixit, quamvis æneis foribus non kei en
muniretur. Dicto ſubrubens Adoleſcens, faſſus i ud-
eſt commodato ſe ad Coœnobium acceſſiſſe pi- küfegr
leo, ideéôque abdicare ſe ſupellectili non ſuâ. Ex- un ene
clamavere quotquot reſciere portentum: Liberti- cue Uhim
nis ergo deteriores habebuntur filii, ſi Chriſto au- lun tekrn
thorentur? Tribuitur illis pileus, his pileus de- danich
trahitur? Et regnare mentientur eos, qui Numi- umſhi
ni famulantur, ſi pileo ab eis privantur liberi & Kamhhn
patricii, ut ſeſe ad Chriſli regiam contulerin? rond h
Quanquam elenchum cur ego deſcribere eorum F lan anll
coœpi, quos Chriſto obſequuturos nudavere pa- de. Petm m
rentes, quaſi verò nudatorum iniri numerus, cen- n kedeng
ſuſve poſſit. Aut nudati, aut nudandi fermè Filiorum rilkr.
omnes accedunt ad Deum: & ſtultitiæ argue- Macaſte. lrtuß
retur, qui non fortunis omnibus filium ſpoliaret ltens
cucullo induendum; ut in popinis & lupanari- Punren
bus, qui domi ſuperſunt liberi, effuse prodigant, lntis
quicquid corraſum & Monacho, Chriſtoque ſub- ellae
ductum eſt. noüen
Non itaà agendum cum liberis eſſe Anna mu- VI. iamin
lierum prudentiſſima docuit, quæ Samuslem Deo then no
btulit li ore

H

ln 1

etſhe
Nhapnncn.
Nnnnd
e eln
nilenn
ra nnht e
li
tcälihn
lnes Cbn
e ihict
Uetnnſaln
1, E 4
um ogre t
nlalen e
1 Hieladz
Ne inäte
eclmg
entmun l
er ſober in

nodetiInng

Piiunk.
Creie ilen
Aiiu ne 4
e el Aln
umn n ed⸗
Nunnn Elrni
pint, nte
nlkomite
wcriger
dehonelaun
vufngnn ki⸗
Epimn Iwe.
lanemam ni
erſtinlen d
tium mpr
ue ge els
dihn ihul 4
ſimoniz, Cni
he giben /

Uate cin rimn

ini li A
bialcen ulr
lulent,.
zles, ütan
ereni
Eis ſotidis
oleſlens, 11
m Trellei:
Ailwonllr
entwnn: Men-
hiin
eos, gihen I
vantlr Ii

enat

an cl

6begfe N,
liixre el

inumene e

9

De Cyro Rege.

1. Reg. . Obtulir cum annona. Et adduxit eum ſecum in
24. vitulis tribus, & tribus modiis farinæ, & amphora
H vini. Quoniam verò ſemel mumificam fuiſſe mui-
nus Annæ ſat fuit, recurrentem oblationis diem
novis ſubindè muneribus cumulabat, nec Dei
immemor ſœmina, & memor parens pignoris

1. Reg.⸗2, ſui. Et tunicam parvam Ffaciebat ei Mater ſua,

19, quam afferebat ſtatutis diebus, aſcendens cum vi-
Sana in 0 ſito, ut immolaret hoſtiam ſolemnem. Viden',
Deum ut Anna non levatam pueruli onere domum exi-
erga tium ſHimaverit ſuam, ejus in Templum ſeceſſione.
liseralis. . . . 1 .
Ablactavit filum, non abdicavit: eum obtulit,
S Samu'l. non abjecit. Inviſit proindè illum, veſtivit, re-
Religieſ creavit; quémque cum armentis dedicavit, ho-
d; debent. ſtiis illum, xenuſque nunquàm non juvit, fovit-
ue. Non dixit, fervent ollæ in atrio, fumant-
que lebetes ſanctuarii. De altari vivat, qui mi-
niſtrat akari. Puerumne ego veſtiam, quæ me
filio ſpohavi? Si famulatur Heh, is ſuà eum chla-
myde conveſliat, cujus tantuùm fimbriæ vel Gi-
gantem integerent. Quod trahit ſyrma, ſatius eſt
ut Sacerdotii Candidatum exornet, quaàm ut lu-
Religiag tum colligat, convehatque. His muhier haud ſe
non adeant Conviciis polluit: quin filium ſplendidius habuit,

anar coluitque in Templo, quaàm eum domi compfiſ-
ſet. Ità cum filus agitur Domino mancipatis.
Eazenat Non projectitii cucullo, balteòve reputantur. Sed
ſantca. gratiores, charioréſque divinitatis teſſerâ eſſe illos

& parentibus addecer & gentilibus. Jubentur
illi non carnis meminifſe, non ſaoguinis. Sed non
viciſſim eos obliterare, expungeréque jubentur
affines & familiæz albo. Chriſtus, etiam cuùm à
Marre rogatur, non eam parentem vocar, ſed
Joan. 2.4. ſoœœminam. Quid mihi & tibi, mulier? Atqui nun-
quàm eum non filium Virgo appellavit, etiam
Luca.48. Cum ille ab ea abſceſſiſſet. Fili, quid feciſti nobis
ſic ?* Ecce pater tuus, & ego dolentes quærebamus
te. Porrò⁹ Dominus necquicquàm inter cognatos
exquiritur: ſed ad eum acceſſere propinqui, cùm
Matth. 12. 6Ohcionaretur in Templo. Ecce Mater tua α
47. fratres tui foris ſtant, quærentes te. Jam nos præ-
ſiò ubique ſumus conſanguineis, cum à nobis illi
quaàm longiſſimè abſint. Videmur Pollucis, Ca-
ſioriſque vices imitari, quorum alter ab altero
nunquàm non profugit. Quando ad Samuëlem
non veniunt Anna, & Helcana, ad eos Samuél
accedit: cùmque is ab illis tunicam non accipiat,
hic iis paludamenta concinnat. Quot enim pro

Superbia
ſanbia,
nullum
convenire.

affinibus ſatagunt, ut trabeâ effulgeant, quibus

ſpreti, contemptique in panno & ſacco deſtituun-
tur? Pudet recenſere, ut hac in re non interdùm,
ſed frequentiſſimè peccetur. Verùm quoniam hæc
non leviter perſtringi materies debet, cujus exe-
care ultimas quoque fibras oporteret, ſuo eam
loco reſervemus. Id in præſentia ſufficiat, itaſſe
àld Samuëlem Annam, quem illa Templi opum,
non fibi promum conſtituit, verùm illi & vitulos
& amphoras, & prætextas attulit, dicati Deo
pignoris haud immemor parens. Hanc ſi ſœmi-
nam conſulerent parentes Monachorum, intelli-
gerent profectò, non abortivos, aut ſuppoſititios
eos habendos eile liberos, qui ſe in Cœnobia
tranſtulere.
Interfuiſſe viſus eſt Annæ Ligur non vanus,
ſed verus in Liguria Iſraélita, qui familiæ ſuæ &
purpuratum, undique & coronatum ſtemma li-
berahtatis ſuæ imbre ſanè aureo ſuprà Principum
teſſeras extulit. Hic cùm fihum Candidatum Coœ-
nobii periclitatus diu eſſet, ut ſe de ejus conſtan-
tia minimè ambigere pronuntiavit, affirmavit ta-
men non ſine tabellionis interventu facturum ſe
illi poteſtatem Religioſæ tunicæ. Ergo accitur

Cap. XXIX. 25 1

tabellio, advocantur teſtes, producuntur tabulæ;
adeſſe juvenis jubetur, quem cùm parens, uſur-
pato jam mortalibus more, nudaturus bonis om-
rnibus crederetur; grandi patrimonii parte ultrò
inſtruxit; annu emim penſione Coenobio, quod
incoleret, attributà tam opulentâ, ut trium Re-
ligioſorum alhimentis largé ſufficeret, ſummam ei
aureorum ingentem attribuit, quæ cum Adoleſ-
cente in Religionis ità bonum excreſceret, ut pe=
nès illum deinceps eſſer, cui eam alluberet aſſi-
gnare Cœnobio, ubi maturæ jam vir ætatis, con-
ſiliique eſſet. Cujus pecuniæ cùm à ſe jus Senator
ampliſſimus tranſtuliſſet in fiium, tabellionem
remiſit in forum, Adoleſcentem in Chriſti do-
mum tranſmiſit. Neque verò tam ſplendide cum
Religione egit noſtri temporis Ezechias, ætate
aureâ, ſed ſæculo planè ferreo, quùm fſcilicèt
ubique proventus aut ex parte decoquunt Domi-
nis, aut penituùs illudunt, averſis, quâ fide, neſ-
cio, privatorum pecuniis in belli ſumptus, ut
aiunt, ut veròô teſtatur eventus, in Prætorum
rapinam & luxuriem nuſquàm non complora-
tam. Id enim Rempublicam, civéſque coquit:
Nam nemo in tanto bellorum turbine deeſſer Re-
gibus, qui potiores omnibus Spiritu, virâque ſunt
neduùm gazâ, pecumiſque. At reditibus, non
mutilari, ſed mulctari omnibus, immane eſt;
inauditumque vel inter Troglodytas, ſi præſer-
tim ex iis pars tenuis pertingat ad Principes, in
privatorum latrocinia diſpalatà, effusàque ſummà:
Hoc, inquam, tam ferreo, inopique ſæculo tan-
tùm auri parens optimus filio prorogavit, ut ad
Deum coronata tanquàm victima ſiſteretur.
Neu veròô tantùm animi fuiſſe parenti quis opi-
netur, quòd unum, alerumve domi filium reti-
neret; deni eum liberi circumſtant ſuperſtites,
integrique, quos & lectiſſima conjuge ſuſtulit;
feraciſſimæ vitis palmites beatiſſimos. Porròô nec

à ſuæ propoſito liberalitatis abduci ipſe potuit

tam grandi liberorum manu, nec illi conjux re-
pugnavit, nec ei adverſati ſunt filii. Conſpirave-
re univerſi, ne Chriſto ità litaretur, uti Deo
Cain litavit, hoſtid ſcilicèt depih & glabr.
Quod cùm ego aureum muaificentiæ exemplum
exſcribo, non eò collineo, ut nemo Chriſto filios
authoret, quin eos portione uberiore patrimonii
locupletet. Scio enim id quamplurimis aut perin-
commodum fore, aut factu quoque perdifficile
eſſe. Amentia interdùm eſſet, non mumficentia,
ſi ſubſtantiam parens derivaret in Coœnobium ,
prolis immemor, cui vix domi ſuperſunt alimen-
ta. Ut proptereà non ſemel rejectæ ſint hæredi-
tates peramplæ à Cœnobitis, quòd nollent ea fi-
liis ſubduci; quibus deſtituta Familia genere cla-
rior, quàm opibus ægrè traheret vitam. Neque
enim ex Domo non locupleti opes rapi decet in
domum Dei. Si conflictari inopiâ Fratres neceſſe
eſt, ſatius quoque eſt, eum ex illis diſpoliari;
qui Paupertate, non torqueri, ſed frui docebitur
in Monaſterio. Nam qui degunt in paternis ædi-
bus cruciarentur, præ rubore, penuriàâ, non co-
ronarentur. Prudentia Parentis tunc fotet; non
barbaries, nudare filium non reluétantem, qui
fugit ad Crucem, ut reliquis ſeponat filiis, undè
extrà Crucem vivant æris alieni. Id exemplum
perſcripſi tantum, ut iis rapacitatem objicerem;,
qui non malè nummati, nec filiorum numero
adobruti, militaturum fub Chriſto filum ad cu-
tem fermè deſpoliant. Hi quoque de Numine
merentur peſſimè, qui pupillis ſuffecti tutores„
eos Monaſterii aditu prohibent, niſi effusâ in
fratres ſubſtantià, ſeminudi nudato Domino con-
pgan⸗

252
figantur. An id tueri eſt jura, partéſque pupillo-
rum? Ergo tam fuiſſe in Deum iniquum pa-
rentem cenſetis, ut filium nollet & Chriſto ſimul
& hæreditate uti, fruique? Quod niſi ab eo pia-
culum, dùm viveret, abfuit, carere illo ſaltem
per vos debuit vità, vitæque erroribus jam defun-
tus. Ne verò id agi diceres, quòd opulentiſſi-
mis ſeſe Coœnobiis dedant Adoleſcentes; quibus
ſi quid tribueretur, idem planè foret, ac ſi ſe piſ-
cina in Oceanum exoneraret. Exemplo quin tuo

evincitur, opulenta quoque Monaſteria tironum

opibus exaugenda, quando, Numinis providen-
112, in Mare flumina, ſtagnaque confluunt. Ut
Rege enim Pelagus aquarum acceſſione non redundat,
: agro-- ſed proluviem, quam è torrentibus excipit, aut
que p occultis meatibus percolatam remittit in agros,
ſym. aut in colum ſubmittit defluxuram in rores,
Mare red aut in ſinu fotam partim obdurat in conchas,
Rirn partim animat in filuros: ità affuſæ Monaſte-
riis opes, aut pauperibus erogantur, aut Sacer-
Ecleſia,. dotum exaugendo numero impenduntur, aut
Sur Raa. expenduntur in Templi cultum, & decus. Ve-
rùm, ne diſputando operam tempuſque tera-
mus, qui opulenta non putas locupletari ac-
cedentium bonis debere cœnobia, cur tenuia
non juvas? cur, quæ aut alieno ære conflictan-
tur, aut ſtare proprio nequeunt, non erigis, fo-
veéſque? Atqui inopiæ rumor incertus, ſuam Mo-
nachis egeſtatem teſtantibus, iis vulgo expro-
brante domi ſpecus argenteas. Ergo popelli fa-
bulas, nugâſque morionum, Cœnobiorum præ-
feras adverſariis & tabulis? Nônne, ſuperioribus
annis, initus in Cœnobiis cenſus redituum ſump-
tuumque omnium, quem ſinguli Præſides, pu-
bhcis tabulis exceptum, ſubmiſere Romam pur-
puratis Tridentinæ Synodi interpretibus diſcu-
tiendum, ſervandumque publicè? Qui ergo frau-
di locus in tanta edictorum & tabularum fide lu-
céque? Eſto ramen, & fucum ſibi fieri paſſi ſint
Patres ampliſſimi, & rapaciſſimi Chriſti ſervi
Ophir domi recondiderint. An aureas domi fo-
dinas fuffodére ii, qui nullis inſtructi fundis,
nullis reditibus locupletes, nummorum non in-
opes modèô, ſed inſcii, ſtramento incubant, ſac-
co veſtiuntur, incinguntur fune, nudis pedibus
ingrediuntur, olera ſarriunt, & precarium pa-
nem menſæ addunt ſine linteis ſylveſcenti. An
bis ſubeſſe opes ſuſpicaris? Num hos non ſcis re-
rum omnium non exerceri, ſed atteri, obteri-
que penuria? Et tamen cùm tot Patricii iis cCœ=-
nobiis liberos addixerint, quis pro filio tantum
Elimofy. Pecuniæ in Monaſterii, non lautias, ſed vap-
na negata pam furfuréſique diſpenſat; quantum poſtremo
cprito. coquinæ atriive ſemilixz prorogat in annos
menſéſve? Ineantur rationes & ſubmiſſæ ad
cœnobium pro filio ſportulæ, & perſoluti ancil-
læ hxæve ſiipendii; & citò deprehendes, ut par-
ciùs honeſtiſſimis pauperrimiſque filiis, quam
Calomi obeſo, ruſticôque ſuccurrant. Et poteſtis
genitores ità obliviſci liberorum, ut eos caloni-
Mraritia. Dus poſthabere poſſitis? Ullumne domi habetis
ſervum, in quem nummos ſalem centum non
expendatis? Quis ſingulis annis in ſolatium mi-
ſerrimi ceenobii aureos centum erogat, ne filius
non tami ſtet parenti, quanti mancipium? Qui
ſemel aut bis in annum emaciatum è grege Vi-
tulum ſubmiſerit Monaſterio, vinique heminam,
& cum ſecundario pane panem alterum prima-
rium in manticam corrogantis demiſerit, heb-
domadibus ſingulis, is ſe jactat cœnobii Melchi-
ſedechum, & , comparatione parſimoniæ peſſi-
m, ab ipſis cosnobitis pluſquàm Melchiſedech

Oliva in Eſdram. H

. 9,
prædicatur. Adeò parci cum Deo ſumus, ut vix Deo ca⸗ aſeue
ullus, ac ne ullus quidem, quod ſciam, id pro fi- 6 n vobil
lio cœnobiis aſſignet, quod pro filio aut exule Liberaiz mi WZ
expromeret, aut moœcho. Rapit propterea me neuik ka
iterum ad ſe Ligur, cujus munificentiam ſtu- n
pere ſatis non poſſum, qui filio eam partem aſſi- nhm
gnavit facturo ſub Chriſtum ſtipendia, quam Ier,
ei vix deſignaſſet in caſtris Cæſarum militatu- 1 imuen
ro. Vox non viduatæ Turturis, & profugæ ica, gan
