quæ continenti à Septentrione connexa, hinc
mari rubro, non tam undis, quam unionibus
tunditur; ſinu indè Perſico gazis verius Indicis
alluitur, quaàm fluctibus, meridiem nullo ter-
rarum objectu hauſtura ſecundiſſimum. Quis
verò ſemotas, deviaſque Africæ ſolitudines non
imagines eſſe ducat deſtitutæ genere, indolé-
que proſapiæ; quam, aut nequicquàm riges,
aut tantùm irriges ad portenta? Nam ſive
arenæ ſolibus inareſcant, ſive madeſcant im-
bribus, ut humore naſcuntur Viperæ, ità æſtu
rabeſcunt, æquè rore, aſtrôque, malignitate
ſabuli, in perniciem, luémque corruptis. Qui
enim in Arabia ros aut in gemmam concreſ-
cit, aut condenſatur in thura: is Afris in aſ-
pidem, ceraſlâmve animatur. Quâ nos fre-
tuum diverſitate natura, non monet, ſed con-
ficit, ſervilem indolem deteriorem beneficiis
reddi: improbiorémque, indéque obdurari man-
cipia, undè in obſequia nobiliores animæ mol-
liuntur.
Quæ ne videar locorum tantùm infelicitate,
geniôque probare, videamus, quid beneficen-
tia præſtiterir Abrahami in ancillam profuſiſ-
ſima. A compede in amplexum Domini à
Sara Agar promota. Abrahamo de ſervâà con-
jux aſſedit. Tulit Agar ogyptiam ancillam ſuam,
& dedit eam viro ſuo uxorem. Quid hâc for-
tunatius ſervà, quæ jam Domino ſuo compar
eſt, & ſuâ quaſi major Dominàã? Toro, men-
ſæque adhibita Patriarchæ, ſervitutis manicas
in amoris, imperäque murænulas demutave-
rat. Vidiſſes oleaſtrum ancillarem in oleam ex-
cultum imperantem. Pendebant ex illà jam
plantà, non raſtra, non ſtivæ, non ligones,
non denique aut ſervile, aut ruſticum inſtru-
mentum: ſed trophæa, ſed arma, ſed ancilia
Regum ex ea victor ſuſpenderat Abrahamus.
Verùm ſylveſtris indoles tantà connubii cul-
turà edomari, mollirique non potuit, quin
amurcam effunderet pro oleo. Etenim cùm & vi-
ro ſobolem concepiſſet, quaſi furias in viſce-
ribus pateretur, tumere cœpit in Dominam.
At illa concepiſſe ſe videns, deſpexit dominam
ſuam. Concepiſti non filium, miſera, ſed co-
lubrum, quæ tantum è prole venenum ebibi-
ſti. Quàam verò in exteros ſæviet Iſmaël,
ui Matrem adeò exagitat, laniſta antequàm
infans! Necdùm in arenam deſcendit, & fu-
rit! utque ſit gladiator in fratres, parenti an-
tè gladius, quàm filius, eſt. Docet, cogitque
Agarem debacchari, qui necdùm vivit; & fu-
nus inſinuat, qui vitam neſcit. Cruda tum tan-
tùm Iſmaël, indigeſtàque humami corporis gle-
ba veriùus, quàm maſſa, in puerum fingeba-
tur; & tamen in Saram Agarem concitabat.
Carebat ſpiritu, & domeſticæ nihilominus pu-
gnæ tibicen erat. Nondùm aderat, belli ta-
men fax erat, & duz. Id nunquàm portenti
viſum, ut is arma cieret, qui nuſquàm eſſer.
Unus ibi luctæ author eſt Iſmaël, nec tamen eſt.
Parentem is inſtigat in dominam, quem rebellem
fateare, nec hoſtem ſentias; imò perduellem,
hoſtémque ſentis, nec vides. Zſtuat, furitque
mare Agaris Africo, non ſpirante, ſed ſpira-
turo: naufragiâque intentantur Dominæ, nullo
penitùs vento perfurente. An Iſmael ſpiraret,
qui non viveret? Et tamen ex Iſmaeële procel-
la, indéque aſſilientes in Dominam decuma-
ni. Verùm malignè ego puerum inceſſo, cùmnm
ſui ſit Agar ſceleris & auctor, & origo. Omnia
enim, quæ ſcripſi, contigere Agari, non ſug-

Oliva in Efſdram.

. . S?ðè?ðMc af
geſtione, non vi, ſed conceptu duntaxat Iſmaé- wurn ila.
lis. In ancillares factiones beneficia & ſervâ con- SSveNe
jux diſſecuit. Filium concepit, ut pareret ſcelus. 1 ge,Jum
Felicitatis ſuæ venam veneno indolis deprava- lt, uas

,,
, ndoles
1 1 t Aut. 010
bat Hebræum, & ſeſe in ͤtFgyptiam reforma- li

vit, & quo jungi Domino debuit, eo Agar pi-
güoris glutine aàa Domina eſt abjuncta. Finge-

* haltu
bat. Quænam iſta Eva eſt, à qua dum malus “
Adam parturitur, flagitium paritur ? Ad eam galic; in “
incaſisum Serpens acceſſerit, quæ ſuperbiæ non pii nimi: Nee
alumna, ſed magiſtra eſt. Hauſit ex Abra ntingus- ne⸗ Ttmi
hamo, non fidem, ſed perfidiam. Potuit ad “
animi divortium connubio corporis abuti: Sa- iiſge⸗ n
râmque neſcit, ex quo illam cognovit Abra- A⸗ ker
hamus. Adeò vernile ingenium, in agri mo- Servi, us gine
rem, niſi effodiatur, & evertatur, vepres ſeſß Nene male
parit, daturum bonorum morum ſegetes, ſi zem, & ⸗ ſen
ſtercore obruatur. Quò putrior eſt gleba, eò ereran. SS
meſſem profert lætiorem. Ità ſervilem ani- lmlbi,
mum promptiorem contumeliâ facies, quam inſs, dl
honore. Niſi Egyptium Campum Nilus limo, n nl
proluvie, crocodilis opprimeret, non vernaret. ue ol
Naufragio in meſſem Agri emergunt; felicio- E Comtu
res eò fururi, quò illos inundatio diuturnius, Inmn Oh
altiuſque demerſerit. Hâc ſi arte Æggyptiam Sa- Pne.
ra coluiſſet, obedientiam è ſervà, non defe- ſe bommes
ctionem, fugâmque meteret. In piſtrinum de- n imoſit
trudi debent mancipia, non in torum evoca- in atecl
ri. Sterileſcit enim Servæ animus, dùm uterus Phum vitll
ſocundatur: nec Dominam patietur, quæ Do- Pirni, n
minum pertulit. Vide autem, quô indoles eva- neliet l
ſerit ſervilis. Onuſta ſœtu extimulatur ad fu- Aalici ng. uill Alliis
gam. Leviorem quis eam factam crederet, in- t- nndrs in t
jecto pondere, non detracto? Ferreum nun- Ccinfiden. un No abit
quàm ego Iſmaëlem dixerim, quo Agar onera- tia in ho- legocve d
ta, expeditiorem ſe eſſe ſenſit ad fagam, & minibus. Ei Ntotte .
erectiorem in Saram. Avem diceres conce- Digniras buſiciun⸗
piſſe, non hominem; tam eam foœtus erexit. in indigno, lirmg aupect
Quæ non fruge arbor incurveſcit? Suo Agar Wom, Kd ilu
pomo ſurrigitur. Quis non onere tardius in- 1) Cäenis rin
cedat? Ante onus Agar immota: onuſta pi- le Dritet
gnore aufugit in deſertum. Quid non vincu- Gen Gni
lis retinetur? Illigata connubio Agar, abjungi- IIm fdhn
tur ipſo potiſſimùm nexu à Sara. Nimirùm II- biscllern
maëlem conceperat; qui, cùm tela pennis eſ- agentgle ei
ſet inſtructurus, parentem ad fugam facilè 8MCni

permovit. An non fugere mulierem doceret ſuâ Sara.
ſtare neſciam levitate, qui ferrum evolare in-
ſtituet, alis funeri adjunctis? Quòôd ſi ad ra-

4 Mn tot terre
ſei reloti in

2 IIrz Ihri
pinam Iſmaëlem natum Accipitrem dixeris, ahn, G
quis Agarem aufugiſſe miretur, quam ales com- Kiſtane
pleverat? Miror eam non avolaſle, quæ vul- rhn
turem circumferebat. Scilicèt, quæ cum Do- gat, ſyar Alni i

mino dormit Ancilla, & pulvillo plumas avellit, nandi.

quibus ſeſe inſtruat ad fugam. Avolavit Agar? Numn u

Quidni, ſi eam pulvinaribus involviſtis. In plu- D hnu l
ma Serva non ſtat. Tenentur ferro mancipia, ?Nendte räs en
non plumâ. Et ſi amplexu Ancillam ſtrinxe- e ſlle ze
ris, non eam adſtrinxiſti, ſed exolviſti. Ser- Iaa wria iin ned
* . 4 v. Kn
vam retinet, qui Servam non tenet. Nam quæ inftlix. DM 1n Win

implicatum ſibi Dominum eſſe ſenſerit, Do- ie dule
minatum ſibi quoque autumat cohæſiſſe. Nun- 4 libib
quam è& Domino Ancilla concipiet, quin ſervi-

tutem abortiat. Filium Agar effundet; ſed enaern
ſervitutem citius, quam filium, emitter. De- 1it Nire
buiſſes, Sara, totà præſtantiſſimam Palæſti- aimd li
nâ Virginem diſquirere, quam viro ſocia- emhnm
res. Sed cupiditas tibi impoſuit recipiendi ex Gr id lhieh
Ancilla obſequii, quod ex ingenua non ſpera- DM
ſti. Ingredere ad ancillam meam ſi fortè ſaltem Gen- 16. ¹0 Neide me
ex illa ſuſeipiam ſilios. Iſtuc collimaveras. Ar; Eia Une
hen, quantùm à ſcopo deerraſti! Nam ex leen Nd
illa, air
i. 6

n Min
N
tomn kli⸗

aes )

unn

Urun ei⸗
, din erun
eun, e D.
ud ihteſr
nulnr Ar 4
n CGrk;N*
FPenenn m
4rr orlri
AUgm,
õ
n nn gei ie
1! Ar
ete iullu
1a: ull ,⸗
id non fr
lgar, Af
„Nimml.
leh ſend
“
enchetli;
un erdne
N Idr
emn Cilen
Pumdlzel
lle, 6
ue Cun 11
uzsarli
woluen Nn D

Hifan.

o mmniſin
clam Küin⸗
ezoleili Nr en
let. Nan r
lemn, r
et, gin 1
eſondet . V

lur Digni-
tas indi-

7

De Cyro Rege. Cap. XXII. 18

illa, non filium, ſed hoſtem ſuſtuliſti; nec obſe-
quuta illa übi eſt, ſed conviciata. Pomum, ar-

gui confe- boréinque perdidiſti, dhamm mavis Oleailrum ſe-

ratur.

ℳAuulici yro⸗
bi, & Lon-
ſiliarli bo-
ni exaltan-

di.

rere, quam Oleam. Primas tibi primaria conceſ⸗
ſiſſet, quas ſibi arrogavit ancilla. Famularis ra-
rô indoles ponitür, licèr de ſervà conjux ſalu-
tetur. Sibi concipit prolem, tibi verò tumo-
rem parturit vernula. Ex illa ſuſcipiam filios.
Scilicet. Tumidiorem experiere ſervam, quàm
Regem. Nam Pharao tibi Agarem mancipa-
vit: ſeſe Agar emancipabit, credétque colle-
gam te tori efſe, non principem. Serius, len-
tiuſque olea, palmâque ſuccreſcunt. Caprifi-
cus, etiam non ſata, creſcit. Viliores adeò
animæ in incrementa feſtinant, quamvis non
excultæ; Conjicite, quò evaſuræ ſint, ſi Her-
mo, Tagôque irrigentur. Atque utinàm una
tantùm fuerit Sara, quæ ſervilem animam tha-
lamo ſibi, viréque coæquaverit, ſpe potiun-
dæ prolis, quam & ſervâ Abraham ſuſtuliſſet.
Unam intra domum irriti conſilii dolor, jactu-
râque conſiſterent. Undat in Dynaſtarum ubi-
que domibus emancipati ſervitii contumacia,
ſummo Chriſtianæ Reipublicæ incommodo,
probrôque. Nam paſſim obſcuriores, novi-
que homines evehuntur, non quèd cætero-
rum fumoſis imaginibus ſui ſpecie, lucéque
animi antecellant; tum enim doleret nemo com-
penſatam virtutum promeritis novitatem generis
prætextâ, infulaque colluſtrari; ſed, quòôd
ſpes vellicet Principem, famunlares a ſe nun-
quam afimas digreſluras, foréque in obſequio
immotas in quaâvis demutatione fortunæ. Pu-
tant pro arbitratu ſuo de ſervorum arbitrio,
ſuffragioque decreturos; ideéôque quos à cal-
ceis habuere din, aut ab ollis, ſibi pares &
faſcibus faciunt, & curuli. Nuſeipiam ex illa filios.
Liberos expectas & ſervà? Pariet illa quidem
filum, ſed illuſurum filio tuo, ſed tuo gene-
ri catenas, vinculaque injecturum. Vos quo-
que abſirahat Sara ab amplexu degeneris,
quem domi famulum habebitis fortaſſe non
malum, fidum nunquàm, probumque habe-

Dignitas bitis collegam dignitatis in Capitolio. Si Saræ,

conferatur
Vilibus, ob

gentique ejus calamitates ſubortas ex Agare Pri-

vinuem, Mores Chriſtianæz Reipublicæ contemplarentur,

non ob A.
dulatio-
nem.

non tot terræ filios in curules hoc vaniſſimæ
ſpei velutl infurmbulo conjicerent. Pudet Se-
natoræ ſtirpi Aratorum ſoboles exæquari. Pu-
det aureo Salomonis candelabro fumigantes ſo-
Ciari lucernas. Atqui ex eâdem Adæ maſs
fiagimur umiverſi. Sed non in eundem uſum.
Eodem & vitro calix, matellique finguntur.
Num tu proptereà matulà pitiflares vel cry ſtalli-
nà, ed rudi licèt & incorruptàâ? Vocabuli, ut
video, ſordes exhorretis. Et me pudet nominis.
At me longè acriͦs, diriuſque diſcruciat Prætu-
ra in bubulco, & in mulione Dictatura, quam
defuſum in matellam Albanum. Si enim opi-
nionem, nauſeäamque meam emendaverim
tam benè ollà bibam, quàm cyatho. At tonſore,
& lanio, ut mens plurimum philoſophetur
mea, & prætexta obſoleſcit, & ſqualet Con-
ſulatus. Dicite Primores, in ſtiva quid fa-
cit oſtrum? Itane de conchylio luditis? E mari
ergo extrahuntur conchæ, ut expreflus ex eis
liquor in ſubiellis nauftagium faciat, imò ut
fœdiſſimo Senatum naufragio convolvat? Scio
à pleriſque me hoc loco argui, carpique obſ-
curitatis. Hanc Bbemtius ſine ſipario fabulam
darem. Sed quia fabula non eſt, intrà ve-
la cohibetur. Eorum parco rubori, qui tra-
Ethic. Comment. Tom. III.

beæ non pepercerunt; quam erubeſcere to
coëgimus, quoties eam animo, ſtirpéque ple-
beiis obtruſimus. Non convelantur degeneres za⸗
trabes, ſed nudantur. Nam quos lacerna texiſ PSerser.
ſet, eos Proconſules factos Syrma dùm invol ſtat, ſed des
vit, expoliat, proditque. Vincit morum ob- So otr
ſcuritas fulgorem togæ, & perrumpit tunica“
claritudinem ignobihtas ſtirpis virtute, non
nobilitate. Plôs eluceſcunt contraria, quòô
arctias colligantur. Unionum candor, ſi Ara-
bum cervices complectantur, eorum deſignat
acrius, arguitque fuliginem. Laterent in ſuo
Agaſones bardocullo; quos nemo prætereun-
tes non præteriret: paludatos verò quis ſine cen-
ſura dimittat, moribus, meritiique lacernatos,
Veſte tantùm, ſellqque Prætores? Cur non pri-
marios inter Primores adlegitis? Cur nobiliſ-
ſimos faſtiditis Reipublicæ Scipiones, & cla-
vum traditis remigibus? Nolo merita exproma-
tis, quæ nulla ſunt; mii fortè diuturnam pro
facinoribus ſervitutem reputatis, quaſi famula-
tu aptari poſſimus imperio. Promite, quo vos
in mancipia pondere inchnaſtis. Nolo aliquem
timeatis. Vobis adero rei geſtæ Patronus, ſi
non fuerit pro ratione voluntas. Nobis,
inquitis, viliores arctiùs colligantur. Nec id confden-.
ego inficias iverim. In eo tantuùm diſſenti- eze Lomd
mus, quòôd vos eos veſtri gratià vobis credi-
tis implicari, cùm illos ego ſciam hærere vo-
bis; ſui ſtudio, non veſtri. Agite. Quàm arctè
ſeſe plantis agglutinat hedera! An illum bene- Autici ims
volentiæ dicetis amplexum, quo arbores ſtran- Fi⸗
gulantur? fuis plantam ſpiris hedera complexa- he⸗
tur, non eam, ut foveat, ſed ut exugat, arbo- 26,a deſi-
rum, ut ità dixerim, non hedera, ſed hirudo. gneét, adums
Rabies eſt, non amor, quo in ulmum hedera ude
provocatur, quam ad funus emungit. Exemplum tos
Libertorum in frutice putatote. Suctu, non am-
plexu, ſervitia vobis complicantur. Hærent,
non ut fautori ſuo cohæreſcant, ſed, quòd ſe
ſciant ſine fultura din ſtare non poſſe. Ad vos
irrepunt, non obſequendi, juvandique voto;
ſed extrahendæ ſpe deſideriôque pecuniæ. Ra- Serzi ians
piendi libido eſt, ſimulatus amplexandi amor. a r.
Et has vobis admovetis hirudines cruoris vos
ſiti complexas, cutémque dimiſſuras veſtram Rationes
ſanguinis, ſuccique faſtidio ? Fidiores eſlent Frivatas
ingenui;, Aaos indoles explicare ad amplexum
manus edocuit;, non ad rapinam. Hi ſtatu-
mina vobis forent, veſiréque lateri, quaſi ulmi
vitibus, jungerentur. Ut enim & vite ulmus ni-
hil, niſi pondus recipic, fruge palmitum ſu-
ſtentatà, non emunctà: ità Conſularis ſobo-
les in obſequio nundinas execratur, oditque
mercaturam in fide. Imparem ſeſe arundini
efle non patitur, quo vitis fulcro impedasur,
nulla obſequii ſportula, niſi cariei, & inke-
ritus. Putreſcit enim vitium ſtatumen, efflo-
reſcente vite, & racemo miteſcente, Iiſdem ſe
ſaltem teneri legibus nobiliores animæ arbi-
trantur, ſuo paratæ diſpendio famam, decúſque
Principis ſuſtinere. Verba me dare putas? Meam
exemnplis ſententiam teſtatam faciam.
Clariſſimi adoleſcens ſanguinis Joſeph baſtæ
in Ægypto ſubficitur. Eum emit Pharaonmis
Putiphar Eunuchus, indoléque juvenis delec-
tatus conomum familiæ, gazægque impolſuit.
A quo præpoſi us omnibus, inquit, gubernabat Cen. 392.4.
creditam ſibi domum. Ampliſſimam Joſeph pore
ſtatem non in ſua commoda, lucrâque deriva- Paeaz m.
bat. Urebatur porentiâ ſud in ſui Domini in- la zagecn⸗
crementum. Nec id latere emptotem potuirx, in ſer visss.
22 proven-“

Adulato-
reEs

IV.

184
proventuum copiâ fidem oconomi ſubſignan-
lbidem. 3. te. Qui optime noverat Dominum eſſe cum eo,
& omnia, quæ gereret, ab e dirigi in manit
illius. Itaà Abrahami ſtirps famulatur, ſi eam ve-
nire contigerit, pileo, neduùm coronaâ, deſti-
Auliei bo- tutam. Nihil ſibi æris ſepoſuiſſie fertur Adoleſ-
ie "er cens, quo ſe in libertatem aſſereret aliquando.
Nunquàm aut de fuga cogitaſſe ſcribitur, aut
Dignitas deliberaſſe de reditu. Totus rerum Domini
in digno. ſatagebat, coronæ parem catenam ratus, quà
plus animus, in ingenuis, quàm crus, adſtrin-
gitur. Nobilem verò ſervum ſi vinculis le-
ves, gravioribus cor ejus nexibus devinxiſti.
dicont, . turque fortunam, non à fortuna pertrahitur,
lerandus. Cui etiam aufſcultat imperanti ſervitium. Sciunt
grandes amimæ coronam æquè ferre ac cate-

Dei curæ . 5, . . . ,
ſe ommir- ham; & neutram abjiciunt, quia neutri ſunt
tere, impares. Is enim par eſt catenæ, cui par

non eſt catena; quippè qui artem percallet
non diademate tantùm coronandi ſe, ſed er-
iam numella, laqueéque. Compede ſcit ſe ſa-
Tribulatio, piens coronare. Neque enim referre putat, in
K. quâ parte corporis diadema ponatur; quum pedi
rende. Compes induta coronare animum poſſit, qui
arcem habet etiam in talo. Tum ſiquidem re-
Fins gnat anitnus, quùm ſervitutem non faſtidit. Nec
inen⸗⸗ mirum eſt, ſi Mens ferro coronetur, quando &
Ceælares noſtri ſæculi aureo diademati, ferreo in
Italia circulo proludunt. Ergo quùm in corona
ſerviret id loci, ætatiſque Pharao, in ſervitu-
Digni ss te Joſeph imperabat. Imperabat autem, quòd
mores non delegatâà ſibi a Domino poteſtate non in hcen-
utat. tiam abuteretur ſcurrilem, ſed ed, quaſi mode-
ſtiæ aggere, ætaris, potentiæque alluvionem
Aulici ve. COhiberet. Authoritas, quæ ſſimulus flagitii
vi. eſſe poterat famulo in ingenuo repagulum
pudori concinnavit. Non ſecuriorem Joſe-
phum, ſed temperatiorem præſtitit præfectu-
ra. Quid in eum molita Ægyptia ſit, non ſemel
Gen 59. 1. Commemini. Accidit, ut inraret Joſeph do-
mum, & operis quippiam abſque arbitris faceret-
& illa apprehensaà laciniaâ veſtimenti ejus, dice-
8. Joſtoh. re⸗ Dormi mecum. Quæ pudoris arx hoc im-
Tentaitio- Pulia ariete non nutaret? In hbidinem hinc
num reme Adoleſcens trahebatur à Dominâ, hinc à Do-
. minatu impellebatur. A Dominatu eum dixi
Graiinsde. inn Scelus incitari? Quin illum una potiſſimùm
à hbidine abduxit authoritas.

Ibid. S8. Ecce Dominus
mens omnibus mihi traditis ignorat, quid habeat
Aulieci in domo ſua. Quomodéò ergo poſſum boc malum
grai. facere, & peccare in Dominum meum? Neſcit

equidem Putiphar, quid domi habeat. Habet

enim Anguem, non conjugem; habet non man-
cipium, ſed patronum. In toro dormire ſe
neſcit cum vipera. Regnantem in ſervis ani-
mam non penitùs deprehendit. Servari à Jo-
ſepho ſupellectilem purat, a quo conjux illi
conſervatur. At quibus ſeſe Joſeph rationi-
bus comprimit, ne in libidinis cœnum prola-
batur? Poteſtate. Ecquis peccare idcircò non
poſſit, quòd poſſit plurimum ? Prodiit quaſi
ex adipe Joſephi temperantia. Hæc, Joſeph
aiebat, quæ mihi veſtiarium clavis recludit, ut
luxurier, hæc, inquam, mihi obſerit, obſtruit-
Gratimdo Jue cubile, ne ſcorter. Quia peccare poſſum,
illigat n-. peccare hdc maximè poreſtate non poſſum.
biles. Si mihi non tantuùm liceret in Dominum,
id fortè licerer in Dominam, quod jam mi-
hi nec lubet. Hæc ærarii clavis „ cui domus
Patet univerſa, facit, ne mihi cubiculum pa-
teat. Quòôd aureus factus ſim, in Jovem plu-

Obſequitur ſiquidem, non famulatur; ſequi-

— Oliva in Eſdram.

vium non effingar, quamvis præſtò ſit Danaé. .
Erravi. In me Danaé fluxit; ſed ego illh Ju- es ne⸗
piter non ero, quòd Domini beneficio totus
ſim aureus. Meum porrò aurum non expia- Divitis in.
tur ignibus, ſed ſpurciſſimi flammas incen- Herenis.

dii ideò expi 1
ides expiat, quòd extinguet. Suas fru- Omnis

ſtra faces in me Cupido jaculatur, quem auro aßis coo

Putiphar loricavit. Neque enim perit ignibus leramiur
aurum, ſed eniteſcit. E limo metalla aiunt“ "num.
obdurari? Meæ fortè opes & cœno emerſerunt:
coœno certè non mergentur. In limo naſci potue-
re: limo immori non poterunt. Malè de me æra
mererentur, ſi & cœno erepſiſſent, ut ego in
cœno moœchus reptarem. Non ideò abunda-
re opibus cœpi, ut pudoris ſim inops. Plum-
beum me aurum effeciſfſet, ſi potentia caſius
eſſe deſinerem. Non effulgurant meralla, niſi
uri patiantur. Divitiæ meæ, niſi Amoris uſtri-
nam devitent, obſoleſcent. Non me tot togis Felictas
Dominus conveſtivit, ut jubente Dominâ fſcœ- aud ſeele-
darer. Hæc me quamdiù prætexta veſfiet ti
non nudabor. Quod fœmina conſilium præſa-
giiſſe viderur, quæ chlamydem occupavit.
Hanc ſibi obſtare impudens quidem, ſed non
imprudens ſuſpicatur. Et verò prætextæ la-
tus hujuſce clavus ità mihi tunicam infigit, ur
nudari coràam Domina non poſſim. Hoc cla-
vo Cupidinis tela retundentur. Cui enim in
clavo libeat fornicari? Sed aliis tum ſcortari
non libet, cùm vivere nec licet. Me ideò
adulterari piget, quòd tot liceat inter opes, non
tantùm vivere, ſed luxuriari. Catenantur Ani- Gratie Da
mæ nobiles auro arctius, quàm ferro; excla- dcdhen.
mntque inter opes & copias, Si vivere licet,
libeat fornicari? Apage: imò qui miſer fortaſ-
s coràm fœmina languerem, illi felix adver-
ſor. Contrà Sirenum lenocinia ſe quivis ce-
râ communiat. Ubertatis ego melle Sireni ob-
ſurdeſcam. Felicitate voluptatem extundo; &
qui in luctu muſicam fortaſſis adamarem,
eam odi in fympoſio. Reperit quo me Do-
minus præpediret, ne in ſuum cubile penetra-
rem. Quæris quâ pedicâ me ingredi prohibue-
rit? Me vinculis exemit. Catena, quæ me te-
nere deſiit, illa me retinet, ne Dominæ obſe-
quar. Levatus tanto onere, levis eſſe non poſ-
ſum. Movere nihil unquàm in Dominum po-
tero, quòd quò me cunque commovere poſ-
ſim. Stare neſcit catenatus. Pileatus ſuum jam
caput reveretur. Quomodò ergo poſſum hoc ma-
lum facere, & peccare in Dominum meum?
Adhinnire me ſibi Domina jubet. At procur-
rere vix poſſum, cùm à me Dominus procul
virgas ſubmoverit. Intrà carceres conſiſto, quòd
me ille emiſerit & carcere. Qui denique excur-
ram, ſi unum mihi bravium Domina præſti-
tuit, jacturam pallii, & turpem nuditatem?
Hanc ego licentiæ metam decurrere nequeo,
quòd metam jam attigerim libertatis. Qui ex-
trà carceres eſt ſervus, in ſuum Dominum
procurrere non poteſt. Non poſſum bhboc ma-
lum facere. Cur? Quia poteſtatemm mihi rerum
omnium Putiphar fecit. Tranare in cubile mei
Domini non valeo, tanto clavium ponde-
re oneratus. Nunquàm me Domina molliet,
tam multo clavium ferro indocilem, durúm-
que. Is agrum Domini non ſœcundat, quem
ille jugo ſubduxerit. Me fidem docent bene-
ficia, non perfidiam. Uno à fide pede non
diſcedam, quòd me nulla ſervum compes in-
hibeat. Vides, opinor, fortunarum Agaris &
Joſephi quàm ſint exitus diſſimiles. IIla obe-
dientiam

Gennam
laet e⸗
Hie quid
10 ls .
„, n
e ul
lein g
leh in
ced üde
Contumma
elit inol
Vhal Iuer
w Nponant
Greig ieim,
Se tair, inp
. Imn oongh⸗
Matrn
Alp un
Gaſe exllalit;
e h, non t
Catus In 80
y E, Quaſi0
ppelin
urgle lue
r ell, hiatu
ens imm
1 acicitu
i Eemmam
65 etkn in lie
* (Eehmt. Ql
erpolit
do, ron
19 Peſepe lila
u ter uices pe
6 Eenma tantt
a; ii eli ilinn
e mel
1grien h
2iI, HMde
Yneens &
AIn worit
loremage.
in Hmno
Elorg Id
uſ Parciis
Ungeretur.
Gi,
as enpt
enmn ilic
1r noblier 1
ſt ſii
e (lgiie
Nun ſceg
Rnnn l
in
ia, hnch⸗

ſt e,
l dientiam dedidicit in amplexu. Hic obſequium
in Gdidicit ex imperio. Illa ſi concipit, non paret.
In eni.). Hic duia imperat, non gignit. Grata Domi-
nnn in no illa, dominam faſtidivit. Is charus Domi-
unt no, Dominæ charus eſſe non tulit. Ue deni-
en n que uno verbo multa complectar beneficiorum
en “DH rorem M.gyptia in rubos procaciæ vertit „quem
tih i Joſeph in pudoris, fideique Lilia cormmurawir
enhttünn: Adeò iiſdem penitus rebus & ſer vilis indoles
nlinn in contumaciam efferatur, & mens ingenua mi-
An teſcit in obſequium.
“ ũ V. Age, quam eſt Amethyſto præſtantior Ach⸗
es H Talenta ſt. Mas! Inter vitra gemma ille eſt. Cum D ſi
a Pania ve componantur lapilli „ ſunt vitra. Jam diſpi-
8 A ne avida. Clas velim, quàm ſit in Tellurem Adamante in-
ed Aulici in. fidior, irnprobiéôrque Amethyſtus. Hic enim è&
lelt “ hmo conglobatus, ut lapillos excoxerit, gemma-
tcli „. rum maturitate in parentis odium excitatur.
NN Haair Ergo ut maturuerit globus, ſenſim & cavea ſe-
Duid inzaniens, ſe extrahit, agitque cuniculos, ſed coslum ver-
En kt 4 . suùs, non terram; tandémque per rimas elu-
in ctatus in Soli ſuperficiem tanto evadit frago-
emn aani Amans re, quanto, tofmentis exploſis, in portum Na-
en, Aln Adcn“ ves appelluntur. Diſlilit eo crepitu ſphæta',
Mreteie; ean in gazæque ſuæ explicataà pompa, quo tædio deli-
n ilein uibuscen- tuerit, hiatu conteſtatur; quando è terrarum
n. Hrt⸗ sere latebris iimmani vulnere emergit. Hiat, ne
Cui eini Rer l. dehiſcar: lucémque, non luctu, ſed penè inte-
8 tun ſani Au ruu paciſcitur. Contrà, qui & himo Adamas
tet. M i Aulicus in gemmam condenſatur, ità nitori maturus
inrrde, nn vera & perſtat in latebris, utl iis rudis, & informis ab-
A An krubms. debatur. Quo eum loco tam affabtè natura
kamenh ⸗ Welere . DPerpohvit, ibi conſeneſcit nullo terræ faſti-
mheelae, k⸗d io, liméque ità involutus ſuo, ut foſſorem
vi mier in. Bona oc- Perſæpé fallar, niſi exquiſitiſſimè lapillum in-
li n Ar. cuttanda. ter lapides perſcrutetur. Erui timert, eductâque
ſe gunne⸗ Religio gemmma tantum terræ rapit „ evehitque ut
nele Reich. asge. vix elui illuvies poſſit; cui, quaſi parenti opti-
n exnnd S wit. . In& . cohæreicit „ innhumeris ut Ccruciatibus &
is adamatn Riora ſapphiciis vix tandem Adamantem ſe eſſe ni-
1go n ver eα. Tre, lucéque fateatur. Nimirum, gemimarum
Olbile Eir: R. princeps & gemma authorem faſtidire ſuum
geci D S non Potelt „ quamvis tantò ſe obſcuriorem
,ge e viliorémque. Adnatus limo adamas conquieſ-
Dornetkk cit in limo, nullo aut coeli voto, aut odio
lean telluris. Id habet à ſua Lapillus claritudine .
Dininn ⸗ quàâ ſi parcids præpolleret, in tædium citò lIu-
ommmer i ti urgeretur. Haberis philoſophiæ, non meæ,
R ſed Gyri, teſtes à natura locupletes „ gem-
hart irt mas nempè opulentas. Quarum cùm interior
Me ken terram faſtidiat, ex quâ coaluit: terræ con-
mmun n trà nobilior itrà coaptetur, ut ed exui vix poſ-
e M Mun ſit. Videtis proſecto non cohæſuras vobis ati-
pomnu ho læ Quiſquilias, ſed abſceſſuras à vobis, ut pri-
onſl hn⸗ mùm ſordes abjecerint; nunquàm alienatis Pri-
Genre ral moribus, quas fortunæ clavus non tam ſuæ ro-
Donm i . t*½, quam veſtræ ſellæ ſuffiger.
en Mnen VI. Notiora Davidis in Saülem promerita ſunt,
nnte kiti quam ut à me fuſius explicari ea neceſſe ſit.
Antk Ci Lyrà, fundâque in ſolatium & ſecuritatem
vun Dunin * Regis uſus David, & à gigante illum, & à
in ke 1 Satand vindicaverat. Videamus pſallentem pri-
en nki n 17 Reg. i. mum, tum vero intuebimur depugnantem. Itet
e n oli 6 . David in conſpett, meo: inv' nit enim gratiam
Dewium le⸗ in oculis meis. gitur quandocunque ſpiritus Do-
1

ponin M mini malus arripiebat Saul, David tollebat ci-

alen, tharam, & refocillahatur Sail. Subindè in Ca-
ere ſira Saül ſe contulit, remiſio ad Iſai Davide.
Gen her Qui fratres commeatu ſublevaturus in aciem
e à parente ablegatur. Quò cùm acceſſiſſet, ac-
n e cepiſſétque Goliæ in Regem, Arcamque con-
zun en vicia, certamen cum Gigante depopoſcit. Per-
ls⸗ V Eihic. Comment. Tom. III.

De Cyro Rege. Cap. XXII. 185

amanter à Saüle auditus, armatuſque loric
regi, eâque mox poſit ponderis tædio, in Gi-
gantem è& tentorio Principis emittitur. Eo au- 1. Reg. 17.
tem tempore, quo viderat Sail David egredientem HD
contrà Philiſthaum, ait ad Abner: de quâ ſtir- Confiden-
Pe deſeendit bic Adoleſeens * Proh ſiipitis enor sia in ho-
mitatem! Akiorem ab humero & ſursùm ip- eribe⸗.
ſo quoque Golià ſtoliditatemm Saülis eſſe dixe- via ignerass
rim, quem tanta ſui dudùm armigeri oblivio eg, re⸗ .
Coœpit, ut eum ne agnoverit quidem. Qu ex Satanat
gente ſit David, exquiris? Quem ab Iiaĩ ad re
te ſubmitti juſſeras? Quêmque & adamave- miſe
ras, & tuarum peſtium depulſorem tam ſæpè
laudaſti? Tuæ eæ voces fuerunt ad Iſai: Stet t. Reg. 162
David in conſpettu meo: invenit enim gratiam
in oculis meis. Jam verò ſubmuflas: Qe qua ſtir-
pe deſcendit hie Adoleſcens * Tämne tibi citò
excidere à Davide pro te actæ pugnæ, ttophæ-
que relata de Satand! Planè in tuis tantum fagratüu=
oculis favorem ille tuum erat indeptus: quan- 40
do, ut à te ad parentem abſceſſit, à tuo fun-
ditùs animo eraſum ſe, parentémque intelli-
git. Nimirùm humiliratem generis à ſe Saül
non avulſit, quà, vel Princeps in beneficiorum
oblivionem, heromque tædium inclinaba-
tur. Itäne apud vos promerita collocantur, quo- pignisas
rum ne memoria quidem, non modò exiſtima- in ndignes“
to, pretiumque, hæret ? Tuas David fu-
rias compreflerat, téque tranquillitati reſtirue
rat regiæ, ſeu fugato, ſeu conterfito cacodæ
mone: & Orci domitorem non internoſcis?
O curas hominum! O quantùm ſuarum ſordium
ſecum inferunt chitelleæ vel in ſoliutn Quis non
putaſſet es loci Davidem à Saüle demiſſum .
ex quo ille toties extuderar Satanam? Ve-
tùm David ſe nuſquàm in Rege eſſe ſenſir;
ex Abner ſciſcitante, undè, quilve foret Ado-=
leſcens tantæ luctæ petitor veritis „ quàm com-
petitor. Tamdiù enimverò apud obſcuriſſi-
mmæ proſapiæ Principem Lyriſiæ imago perdu-
taverat, quamdiù motæ fides loco Satanam di-
moverunt. Invenit gratiam in oculis meis. Lip-
pum oderam Cupidinem; plùs jam odi Qupi⸗
dinem oculatum. Ille, erſi intemperanter, amat
tamen. Hic intuendo defloreſcit, vidétque 5
non afhat. Ergo aut excordem;, aut exocula
tum habebimus amorem;

ſi lippeſcat, & diligat;

22.
1. Reg. 176
55e⸗

D gnitas
mores miss
tais

Reger viles
. .. . ſſ,pe Crin⸗
exerrantem judicio, dole Aulis
frigentem charitate, ſi cos probos
ocuhis polleat, & corde careat. Invenit Sra n.
tiam in oculis meis. Quæ iſta oculorum gratia
eſt, quæ gratioſum Procul poſitum ab oculis, Dienitas
expungit funditùs, pellitque præcordiis? Hanc negata did
tibi ulirò gratiam femitto, quam oculis indidi Tonfidentia
ſti, in pectus nunquàm delapſuram. Gratia- in hominis
rum ſedes, non oculus, ſed pectus eſt. Favo Tmop s
rem nolo intrà Regum palpebras conſiſlentem. „s,
Gratiam eam fecerim plurimi, quæ invi-
ſum, abfemémque perſequitur. Nam grariſſi-
tnus Saüh David, quum illi lyricen adeilet z ut
à Rege ſeceſſit, ignotus haberi & hoſpes co-
pir. At memoriæ fortaſſe vitium tribueudum
hoc eſt Regis, inter belli curas ephebi non me-
motfis, & Iyræ immetnoris inter tubas. Quais
ſanè oblivionem in Principe, Ppræſertim pugna-
ci, non modè non improbandam , ſed pro-
bandam maxime fuiſſe, eſſéque cenſeo. Quis
verò à flagitio Saülem vindicet, Davidi poſt
lauream infeſtum, eique inſidiantem poſt ſtra-
tum, dejectumque Philiſiheum 2 Hratus au⸗
tem Saiil adversis Jonatha
diebus, quibus filius Iai
non ſtabilieris t .

M., Xit ei Omnihus 30.
Vixerit Juper terram,
“,nequé egnuimn tunm. Itaque jam
3 nune

186
nunc mitte, & adduc eum ad me, quia ſilius
mortis eſt. Audiri quid calumnioſius, imma-
niuſque poteſt? Nec diriora in Holophernem
Senatus, Populuſque Bethuliæ decerneret, in
ſummum vitæ, hbertatiſque diſcrimen addu-
Julici mi. Qus. Quàm citô obtruncatus à Davide Gigas
is, Jen:;a Videri defiit à Saüle! Quid tantus in Regis ani-
in homini- nO parturire debuit Amoris, ſiipendiique ad
bus. internecionem delerus hoſtis uno fundæ cir-
cumactu? Quæ condi victoriæ monumenta
oportuit, ſtruique fornices triumphanti! Obe-
liicis urbs ſirara vix triumphi magnitudinem lo-
queretur. Perierat imperium, perierat religio,
perierat Hebræorum nomen & ſtirps, niſi
unus Goliæ David occurriſſer. Quo cæſo,
quaſi Gorgonem derruncaſſet, in ſaxum obri-
.Ke guiſſe & Regem ſenſit, & horruir. Non rectis
2. ergo oculis Nail aſpiciebat David à die illa, &
deinceps. Ex Rege Regulus ſuis Davidem ocu-
lis ad necem Sauül deſtinavit. Miriùs graſſabatur
in obvios Gorgon, quàm in Saülem Gigas de-
. ſæviit. Nam crinitaà Serpentibus cervice vi-
s4, ità hoſtes horreſcebant, ut in ſaxa dirige-
rent. Goliæ capite non Saul obtorpuit, ſed
in Medeam deformatus cruorem ſitire cœ=-
pit innoxium, & cædem fidiſſimi militis eſu-
.. rire. Non modò Davidi Statuam non poſuit,
ſed eum & ſuâ & hoſtium manu evertere ſa-
tegit. Qind tum monſtri fuit, cùm hinc Re-
gi David citharà blandiretur, indè haſtà Saul
fureret in Davidem. Regi miles peſtem pec-
tore deducebat. Afferebat Rex milii interitum.
Indè Satanas extrahebatur à fidicine, ut Prin-
ceps reſpiraret. Hinc mors intrudebatur, ne
miles ſupereſſer. Nihil Adoleſcente in Re-
gem obſequentius. Nihil truculentius Rege in
ephebum. Queæris, undé tanta in Rege, tâm-
que in Davidem tetra, funereâque bils, non
officiis repreſſa, ſed provocata beneficis? Mu-
lionid Saul penula, non proluſerat, ſed illuſe-
rat purpuræ, Agaſo antè, quam Princeps.
Nunquam porròô ità ſtabulo excedimus, quin
plurimum pædoris, ſqualoriſque afferamus in
iolium, alieni officii odorem corrupturi. Quòôd
ſi Gigantum minis, teliſque levatus Prin-

S. David.

eps, iuum Vindicem apud ſe eſſe non patitur,

a quo ſibi ſerviatur; Supra ſe eſſe Principem
patietur Senator de bubulco, ſi ſecundà fortè
utatur fortunã, & virtus apud eum prima non
ſit? Obſequentem à ſe rejicit vilitas fortunata,
Dignitas & feret imperantem? Nihil humilitate inſolen-
igeen tius locuplete. Nihil exhalatione feralius, cos-
dS H Ilo, ignéque donatâ. Ut equus, ità mulio cal-
Teringad citrat ſaginatus. Niſi generis ruditatem morum
enard. concinnitas expohat, ounquàm in officio erit
Conſularibus æquatus, exemptſque piſirino me-
diaſtinus.
Tumorem, ferociämque quis non aliquando
Torrentis expavit quem defluentes & jugis
Dignitas Pluviæ turgidiorem reddidere. Ejus me ahbi ra-
inindigni. biem „ firageémque commemoraſle memini,

VII.

mge G. Suum, ut intumuit, egreſlſus alveum Profluens .
zat. agris infertur, non ſegeti, pecorive parſurus.
Fluwius. Plantas excaudicat, mapalia ſubruit, ſtabula
re diripit, obruit larifundia, juſtitium, luctumque
ge, inſieni. Ilvchit tum villicis, tum villis. Nihil à ſtrage
Su R tatum. In undas imminentes Italiæ Hunnos
znen,, diffluxiſſe crederes, Attilamque in gurgitem,
ut acrius bacchetur, remollitum dices: tan-
ta ubique funerum torvitas eſt , cruoriſque

Mare.
Dignitas
proluvies. Contra in Euxinum Iſter „Tanais, Bo-

mores non
Mmistak.

