Severitas, cit Dominus exercituum, quæ non derelinquet eis
radicem, & germen. Et orietur vobis timentibus
nomen usum Gol juſtitiæ, & ſanitas in pennis ejus.
Non plectendi ſolùm, ſed eradicandi perſceleſti.
Exilio blaſphemum, inceſiumque mulctaſti?
Ludis, non Sævis. Patrimonio, doméque mul-
Kandus, Non ei germen permittendum. Dei,
inquies, non hominis id genus furoris eſt. Ità
1. Rog-15. abs te agi vulr Dens in peccantes. Nunc ergo
de vade, & percute Amalec, & demolire univerſa
ejus: non parcas ei- ſed interfee à viro uſque ad
mulierem, & parvulum, atque lactentem, ovem,
& bovem, & camelum. Et ideò humanâ dex-
terà tantùm ſtragis edi non potuit, cædémque
Saül temperavit. Scilicèt. In Dei hoſtes ſævire
non potuit; nam in Sacerdotes Dei en quam
v. Reg. 32., temperatè graſſertur. Trucidavit in die illa octo-
. ginta quinque viros veſtitos Ephod lineo. Nobe au-
tem civitatem Sacerdotum percuſſit in ore gladü,
& viros, & mulieres, & parvulos, & lactentes,
bovémque, & aſinum, & ovem in ore gladü. En
clementem! Amalecitis parcitur: Levitæ tru-
cidantur. Agag ſervatur, David obſidetur. Vi-
de, ur Conviva conjiciatur in tenebras, quòd
nuptiali tunicâ non fulgeret. Luxuriantur enim-
verò Buxi, & Vites deputantur. Nutriumtur
Babylone Dracones, & Oves immolantur. Vi-
ziſſet Achitophel, niſi ſuo ſe laqueo præfocaſſet:

ſed Iſaias medius diſſecatur. Unus viYg Aman

pendet è trabe, ſed Suſis. Nam Hieroſolymis
neque Semei ſtrangulatur. Vel ſomnia luuntur
Gen. 34 Capite, ſi caſtus es: Ecce Jomniator venit: ve-
nite occidamus eum. Nam ſi Sichem, defloratâ
Gen. 24.29. Dind, feriatur, exclamant Ifraëles, Tubaſtis me.
Gen. 49,.6. In confilium eorum non veniat Anima mea: Quia
in furore ſuo occiderunt virum. Enimverò Aa-
ronem truci darunt Levi, & Simeon filii tui!
Quanti gemitus pro hirco Virginitati perlitato!
Et quidem Jacob juſtè iraſcitur injuſtè ſævienti-
bus: at nos dolemus per probos Judices con-
feſſione, azyméêque gxpiatos Sicarios, & Fures
ſuſpendi, ut trabe elati Colum promptiùs inſ-
cendant. Impiorum Corona Reſtis eſt, ſed quæ
guttur incingat. Moriatur impius, ne regnum
occumbat. Expedit, ut unus moriatur homo, &
non tota geni Pereat.

DOMINIC A
P A L MARU M.

Solvite, & adducite mihi. Et ſi quis vo-
bis aliquid diæerit: dicite, quia Do-

minus his opus habet; & confeſtim di:
mittet eos. Matth. 2I. 2.

Toè nuſquàm non Gordi inneétuntur nodi, zotan pe
quibus exolvendis nullus ſit par Alexander, Tem.
ſi ad ſe Deus hoſtiam etiam unam adduci im- Deo dare.
peret. Si Ambitio, ſi Libido, ſi Popina victi- „,
mas repoſcant, nullus non bos in Cherub fin- am mb;,
getur, ut ad Aram criminis non accedat, ſed N vilis.
alis ſex evolet. Si verò par Turturum, ut duos Miernorz,
pullos Columbarum pro peccato Religio exigat; obliwio.
obrigeſcunt Aves illicò in ſcopulos, & nullis, aun

Chrißi fn.

aut trochleis, aut ergatis in Templum pertra- gimm gra-
hentur. Hiante gazophylacio, nemo non Irus pe.
eſt. Fatiſcente in Charybdim lupanari, Croœſi hegro
updique accurrunt, qui immenſas ſcelerum vo- Mort ficas
ragines opum congelſiu oppilent. Quot ex ebeno ze, ſe
ad laſciviam extructæ biremes fluitant in Euphra- mis: pro
te! Vix myoparones ſpectabis in Jordane arbo- Anct i ione
rum truncis excavatos, aut arborum corticibus, =ð
quaſi lintrium rudimenta, compactos. Abſter- nemis.
remur à Templo, ſi ſemel Cœlum fulgetrâ mi- ias per
cuerit. Ne fulminibus quidem abducemur
theatro: & , cùm pſalmos non decurramus, ſi opiriualis
cirrus paulò duriùs fuerit contrectatus, depilati zalhat
& recalvaſtri teſſeras jacimus, aleâſque verſa-aliue,
mus. Evocetur à Poro Indorum rege unigeni-
tus, illicò raptim per balænas, ſyrtéſque adna-
vigare jubetur ſpe velis tumeſcentibus. Invite-
tur & natis undecimus ad Chriſti regiam Hiero-
ſolymas; piget vel per liha vehi ad ſalutem: &
quævis biga, quadriga triumphi eſt, ſi thronum
pro meta habeat; traha verò ſupplicii eſt, ſi
ad Chriſti cunas accedat. Allubeſcunt parentum
palato non ſurdo aſſati filii, ſi tamen apud Re-
gem coœna ineatur; éſtque natorum urna patri
patina illecebræ, ſi condiatur à Principe. Præ-
bitum verò à Deo manna, leviſſimi inſtar edu-
lis, calcat anima non favo ſaturata, ſed inflata
cepis, fabàque. Verbo, nihil Deo ſine gemitu
impenditur: nihil Mundo non erogatur cum ſo-
latio. Sterilis Thamar eſt, ſi dormiat cum ma-
rito. A ſocero compreſſa, geminos fœtu uno ex- Aternori
trudet liberos. Adeò Innocentiæ parere neſcii,
Flagitio portentosè fozcundamur. Frigent in Silo Electio As⸗
Aræ, retractis à ſacrificio viris. Quid, rogo 5“
ſpectatum in Tabernaculo? An ibi Sicarii la- Heli.
trocinabantur? Nullus ibi Latro. Qui quamvis
adeſſent, cur non eò ad ſacrificia contenderent
Iſraëlitæ, ſi ad commercia inſeſſam latronibus
viam ineunt, non is tantùm, qui incidit in ſi-
carios, pergens Jericho, ſed Samarita, ſed Le-
vita, ſed Sacerdos, nullo funeſti itineris horrore.
An ibi Draco excubabar, cujus aut criſtis, aut
ſquamis deterrerentur à victimis populi? Gem-
mæ ibi, non Criſtæ. Non Sicarii, ſed Pontifices.
An Arca capta jam eſt à Philiſthæis? Imò Pa-
læſtinos exterret. Cur ergo non evolant ad aras
Hebræi, abſtinéntque ſacrificiis? Retardabantur
atrocitate filiorum Heli. Erat ergo peccatum pue- 1. Reg. 80
rorum grande nimis coràm Domino, quia detra- ¹7.
bebant homines ſacriſicio Domini. Prodeat ali-
quando victimarum horror, terrôrque litantium.
En hydram! Veniebat puer Sacerdotis, & dice- Tbid. 15e
bat immolanti: Da mibi carnem, ut coquam Sda-
cerdoti. Una coquuli fuſcinula propellebat è San-
ctuario Iſraëlitas. Erâtque lis, crudus, an eli-
Xatus daretur armus Sacerdoti, réque tantilla
Aras viri, fominæque execrabantur. Permagni
ſcilicèt adoleſcentis intererat, an pars illa hoſtiæ,
quæ Sacerdotem eontingebar, aheno primuùm
defunderetur, quaſi verò culinam amaret Deus,
nes

An

Aii

Semd

ſemnmmt
u
orl
yinu
tmren

I

IMIn

n

nRe
25.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 117.

nec crudà ſcelus victimâ piaretur. Quot, rogo,
obices aggerit Libido, ſeu Ambitio, nec ullus
uliei mi- abſcedit & ſladio? Quot litaturis in Aula occur-
ſeri. runt Harpyiæ, quæ non armum, ſed pecus inte-
grum, totäſque victimas intervertunt? nec ta-
men ullus a perlitando torpeſcit. An non pars
æris magna icurris, apparitoribus, lixiſque de-
Pendenda? Vix ſupereſt, quo Principem deme-
reri poſſis. Nam venales ad curules per calcata-
projectâque patrimonia vix licet eniti: tantùm
prius profundi pecuniæ debet in gladiatores, &
ierna aucupes, & Principum ganeones. Et tamen has
ſpernuntur chm ſyrtes aula navigaturis objiciat, nec unam
ob gua wis hi —. 4 „i.⸗ .
velkevifi- hiare charybdim in freto gloriæ ſubindicet, è
ma. ſtatione lintres, biremes, onerariæ, roſtratæque
Ppirrualis ſolvunt, invito, adverséôque quamvis .olo, nec
pohhabia pPacato Neptuno, ſpe portus aut nullâ, aut perte-
verrenis. nui, naufragii aut certo fato, aut propè certo. Hæc
tamen civilia, mitiorâque ſunt Aulæ naufragia, in-
commodâque. Nam Libidinis quis æſius, receſſuſ-
que patiatur? Imò quis ea non patitur, potiundæ ſpe
Sphyngis! Bellorum quæ ſunt monſitra, ſcopuli-
que? Depoſcuntur ea tamen plena diſcriminibus in-
commoda, ut caducam in domum lauream re-
ferant, ſatam, nutritämque fulguribus. Solum
devitamus Tabernaculum, ſi petulantior in ca-
cabum ephebus fuſcinulam demittat, ut ſapidio-
rem Sacerdoti panam condiat, armo pecoris
Tbid. 17. extracto ſemilixo. Detrabebant homines ſacrificio
Dei, Balænis, an Draconibus ad aram explica-
S. Maſes tis ? Ganeone partem victimæ præcipiente. Ur
verò videas pro Deo, & coram Deo terriculis
mortales effugari, quos mirere pro ludicris ruente
Mundo, diffractôque Coœlo non fractos. Dei
juſſa cùm virgam ſuam Moſes humi abjeciſſet,
Exod-4·3. Verſa, inquit, eſt in colubrum, ita ut fugeret
Moyſes. A Deo Moſes abſcedir? Non abſcedit,
ſed aufugit. Et quare fugit Vates à Numine?
Serpens erepſerat. Et quot, in deſerto annos
demoratus quadraginta, Moyſes dracones, co-
lubrôſque aſpexerat, deſpexerâtque ! Noônne
Huitarat in ciſtula colludens, illudenſque croco-
dilis? Ergo inter Nili monſtra enutritum, aſſue-
cümque baſiliſcis commentitius ità Anguis ex-
terret? Aderat Deo. Nam ſi homini adfuiſſet,
Dracones fortè Præfocaſſet. Quod ne à me con-
ctum arbirrere, en Virga Moſis ipſiſſima in
ſuum efferatur iterum Anguem coram Pharaone,
nullo indè ex Aulicis metu monſtri abſcedente.
Exod.7.io. Alitque Aaron virgam coram Pharaone, & ſer-
vis ejus, quæ verſa eſt in colubrum. Nemo ex-
palluit, nemo cohorruit, nemo ſerpentem aut
expavit, aut, ne morderetur, ſuam ſtationem
deſeruit. Perſtitere omnes, acciiſque maleficis,
Circus in conclavi deſignatus, in quo Ludus an-
Ibid. 22, guium ederetur. Projeceruntque ſinguli virgas
Juas, quæ verſæ ſunt in Dracones, ſed devoravit
virga Aaron virgas eorum. Induratumque eſt cor
Pharaonis, & non audivit eos. Itäne? Viſo An-
gue, nemo à Pharaone digreditur; quo ſpectato, à
Deo Moſesaufugit. Nimirùm mihil ità ludicrum eſt,
quo Numen neghgi non poſſit, etiam à Prophetis.
Nihil verò ita expaveſcendum eſt, quo à Regi-
bus abſtrahi, abducique valeamus. Et quamvis
id iniquè de Moſe perſcribatur, qui ſine nota,
& innocenter ſe tunc proripuit à Ceraſta, de
nobis & ſcribi, & credi æquiſſimè poteſt. Op-
tabat Saül à nuptis Michol filiæz ſuæ Davidem
avertere. Ergo ſuo nomine nuntiandum curavit
Adoleſcenti, ad Micholis thalamum ſtrui gradus
1. Reg. 18. Oportere hoſtium capitibus centum. Non habet
25. Rex ſponſalia neceſſe, niſi tantům centum præapu-

Ambitio.

tia Philiſthinorum , ut fiat ultio de inimicis Regis.
Nihil verius, ſi de quo hoſte petatur ultio, ex- Saal.
primatur. Petit enim Te, Saül, non Philiſthæos. „,„ „al.
Sed te vult tuæ cædis authorem; aitque ſitire ſe iaia.
cruorem hoſtium, ut tuum ebibat. Hirudo iſllta in,
domeſtico tantùm ſanguine ſaturatur; & quam- er Eec,
vis adverſarium exugere videatur, generum ex Tager ſe⸗
haurit. An Michol margaritum eſt, quod in tan- „anua.
to duntaxat cruore, quaſi è rubro mari, expiſ-
cari poſſis? Ecquis non faſtidiret Sponſam pete-
re per funera? Quem non tæderet, per jacula
& luctas, ad tædas, amplexſque devenire? Matrime-
Ergo Hymenæus Mars mihi eſt, Juno Mors! HW
Chariùs emimus pœnitere, ſi ad ofcula iter ſter-
nitur per vulnera. Graviori Michol ærumnarum
abripitur tributo, quàm Helena. Nam Alexan-
dro, poſt thalami voluptates, belli alea ſubeun-
da fuit. Pro Michol verô ante periclitaris quàm
recreere. Roſa ſanè eſt Michol, quam dumi cir-
cumſtant, flori aculeis proludentibus. Et qui-
dem in ſinum Danaés influerem aureus. Ad
Michol cruentus tantùm penetrem? Virginemn
duco, an verò Harpyiam, quando per cædes
adnavigatur in puelleæ ſpelzum veriùs, quam
conclave. Et quid hilaritatis iis mihi & nuptiis
ſperandum eſt, quas horror, ſqualôrque ſtragis 1
conciliat? Suſpectum fœdus, quod bello ſanci-
tur. Nolo, nolo, horreôque Sponſam, quam
ſtrata per cadavera jubeor convenire. Ut ſeran-
tur, non ut eradicentur mortales, ager thalami
excolitur. Mihi, ut unum & Michol ſuſcipiam
Filium, homines non minùs centum ampurtandi
ſunt. Cui lubet, nubat. Nam David, ut Spon-
ſus ſalutetur, haberi Carnife recuſat. Centum
præputia Philiſthinorum? Unius occidione hoſtis
Arcam propugnavi; & cohortis internecione aſ-
ſeram Conjugem? E pectore Saülis extraxi Sa- Yago, ſe
. . . abor ſæ=
tanam lyræ fidibus pulſatis; Et Micholem & do- zularium
mo Regis contento arcu, excuſsiſque tot jaculis Sommius.
vix educam? Procul à me uxor, quam duriori s&, pavid,
conflictu à Rege, quam olim Satanam, aut ex-
tundere cogor, aut extorquere. Hæc ſanè Davi- Elestio
dem dicere oportuit. Verùm impoſitum ſangui-mW⸗
nis vectigal non detrectavit. Cüumque renuntiaſ. lbid. 26.
ſent ſervi ejus David vetba, quæ dixerat Sail,
Pplacuit ſermo in oculis David. Et poſt paucos dies ßden: 12
Jurgens David abiit. Et percuſſit ex Philiſtbiim ss, —
ducentos viros, & attulit eorum præputia, & an-
numeravit ea Regi, ut eſet gener ejus. Quanti Anla dam
emitur pœnitere! Inter incircumciſos negotia per ?*“-
præputia peraguntur: &, quod vel nominafſe vejz;
probrum eſt, id non propudium, ſed ſiemma ge- miſeri
neri mox regii eſt. Omnia pertulit, perfecique
David, ut Micholem duceret; ex qua pro libe-
ris ſannas, irriſionéſque ſuſciperet. Igitur Michol
Filiæ daiil non eſt natus Filius uſque in diem mor
tis ſag. Neque enim vitam parere poterat, quæ
cædibus nupſerat. Doleo inter trophæa, trium. cenfeliaras
phéſque Davidis, unum tantum jacere Phili imzii.
ſthæum obtruncatum pro Arca, & proſtare Phi- .
liſihæorum cæſa corpora ducenta pro Michol. Et l
quidem cùm in Goliam rotaret fſundam, auda-
ciæ;, temeritatiſque arguebatur: cùm verò pro-
grederetur in hoſtium centurias, nemo muſſavit:
bellabat enim non pro Arca, ſed pro Puella.
Non vales reſoſftere Philiſthao iſti, nec pugnare 1. Reg. 17.
adversus eum. Enimvero, inquies, contra Gi- 33.
gantem erat Adoleſcens pugnaturus. Contra Gi- Eriſores
gantem, ſed carneum: Adoleſcens, ſed qui Leo- Zaſorum.
nem, Urſumque diſcerpſerat. At verò Jonathas S. Davia
nec pugnandi peritus, nec fretus comitatu, ſolus ..

cum armigero ſuo non molem catneam, quam age ſæ-
ciclartisnu
0 graVis.

Elecio ſtas⸗
tus.

2. Reg. 60

23.

1 18 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ſaxo dejicerer: ſed arcem ſaxeam niſu pectoris,
reptando invaſit, nec reprehenditur, ſed lauda-
r. Reg. 14, tur. Erant autem inter aſcenſus, per quos nite-
„. babatur Jonathas tranſire, eminentes petræ eX
utraque parte, & quaſi in modum dentium ſeopuli
bine inde prærupti“ nomen uni Boſes, & nomen
Tbid. 13,. alteri JNene. Aſcendit autem Jonathas manibus &
pedibus reptans. Nec inſcis excubis, ſed ſpe-
Ctantibus, & dimicantibus cohortibus, eò ad-
lbid. 22. repſit. Et locuti ſunt viri de ſtatione, dixerunt-
que Aſcendite ad nos. Contra cataphractos pu-
gnatur, & contra ſcopulos, nec æquo Marte:
nam & hi feriri neſcii, & illi ferire docti erep-
tantibus aut ſuâ mole obnituntur, aut jaculis ſuis
colluctantur. Quis ergo temeritatem Jonathæ
non incuſet, damnétque? Incuſet! Coronatur.
Ibid. 15. Et falbtum eſt miraculum in caſtris, & per agros:
ſed & omnit populus obſtupuit, & accidit quaſi
miraculum à Deo. Sic tirunculo plaudimus, ſi
pro gloria contra rupes, & carapultas audacter,
inconſéque perrumpat. Si verò David con-
I. Reg. ty. gredi cogitet cum blaſphemo ahtioris ſtaturæ, il-
3. licò indignatus Eliab ſucclamat: Quare veniſti,
& quare dereliquiſti pauculas oves illas in deſerto?
Ego novi ſuperbiam tuam, & nequitiam cordis
tui. Aa durior Golias, quàm Rupes? An ſtan-
do, quàm reptando iniquiùs dimices? An unus
in unum pugnet audaciùs, quàm duo in præſi-
dia, & in arces? Novi ego quoque humani
Deur vili: cordis nequitiam. A Davide blaſphemus impe-
nobis . tebatur. A Jonatha laurus expetitur. Licet pro
Syiriualia gloria in hoſtium acies, arcéſque pervadere. Pro
cρr, Arca ferarum Domitorem, & Judææ Herculem
Patbabita. confligere cum Gigante, ſcelus eſt. Adeò, in
pietatis arena, ſola vepreta temeritatis erumpunt:
cùm in arena gloriæ, ac vanitatis laurus pullu-
let, & ad corollas flores emergant. Quot, rogo
te, pro Rachele annos exudavit Jacob? Hanc
quoque dabo tibi pro opere, quo ſerviturus es mi-
hi ſepitem annis aliis. Quatuordecim ſervitur apud
Labanum annos, imminutis, ſubtractiſque quam-
vis ſtipendus. Tantùm fellis duo puellæ ubera
condire potuerunt. At ſub Chriſto, ſi triduum
Marc. 8. 2. Perſiſtamus in eremo, deficimus. Miſereor ſuper
urbam : quia ecce jam triduo ſuſtinent me. Ibi
anni, Mc horæ ſupputantur. Penè Gangem A-
Simpcr- moris Clepſydra exhauriret, ſi pro Sponſa deſu-
a. detur. Si Chriſtus audiatur, guttis noctium pau-
S§. David. Culis finietur Clepſydra: quam expreſſus & Ge-
deonis vellere non impleret modò liquor, ſed
ſuperaret. Quàm viſus eſt dura Paulus præcepiſſe
Corinthiis, cùm ait: Ni quis videtur inter vos
Iapiens eſſe in hoc jæulo, ſtultus fiat, ut ſit ſapiens.
Aaänlaso Ergo, inquiunt, promiſſæ cæſariei, barbæque
"am de- Stoicus gravitatem ponet, baculumque projiciet?
Staniemis Scilicèt philoſophiam non diſſimulet pallium, ſi
cœca 9udâm loricæ inſaniam ſimulant. Et immutavit os ſuum
deen. u. böram eis, & collabebatur inter manus eorum;
3. &' impingebat in oſtia portæ, defluebäntque ſaliva
ejus in barbam. Is autem non ſcucra erat, aut
ſemilixa. David erat, tanti dux nominis, & ro-
boris. Nec id clanculum egit, aut inter dome-
ſticos ſuæ domus, quaſi per ludum; ſed in aula,
& coram Rege, interque hoſies, ſeriéôque de-
Hravit. Atqui periclitabatur Capite. Et nos .-
ternitate perichitamur, ſi nos inſaniæ tædeat. Li-
cet ergo Victori, ne cædatur, ſimulare Stulti-
tiam: & Chriſtianum dedecet, ne concreme-
tur æternum, diſſimulare Sapientiam? Adde,
fodè ibi militem inſaniiſſe, ſalivis oblitum, la-
bantémque, & impingentem paſſim in ſtipites.
Tibi verò pudica, verecunda, plenâque decoris

Gen. 19.
27.

1. Cor. 3.
18.

imperatur Inſania, quâ cœno extraheris, coelo
inſereris, Deumque intueris. Et pudet Inſipien-
tiæ, quâ verbum Patris edoceris? Placuit Deo 1. Cot. .
per ſtultitiam prædicationis ſalvos facere credentes. ².
Ergo non indecorè deliramus, ſi pro tuendo bal-
teo inſanimus. Probroſa Stultitia eſt, ſi, ut ſa-
Piens Deo ſis, diſſimules Sapientiam? Libet jam
videre, non modèò ut nos Stultitiæ pigeat Evan-
gelicæ, ſed ut penè pudeat Sapientiæ. Quo via-
rum incommodo, quéôve ſumptu, appétatũque
ad Salomonem acceſſit Saba? Et ingreſſa eſt Je- Rep in
ruſalem cum multo comitatu, & divitiis, camelis 3 8. 10,
Portantibus aromata, & aurum infinitum nimis
& gemmas pretioſas. Sapientiæ quanta ſitis in Fo- Tabe &
mina, quiæ aurum egerit, ut hauriat oracula. „¹.
Adiüt ad JESUM Nicodemus, quem ſapientio-
rem eſſe non dubitabat Salomone. Rabbi, ſcimus, JOan.a.2
quia d Deo veniſti zmagiſter s nemo enim poteſi
hæç ſigna ſacere, quæ iu ſacis, niſi fuerit Deus
cum eo. De Salomonis philoſophia Saba ſubdu-
bitabat; ideôque venit, inquit, tentare eum in

3. Reg. 10. ¹
ænigmatibus. De Chriſti Theologia Nicodemus Ere

non ambigit; ſeimus, quia à Deo veniſti magiſter. Joan 3.2.

Quo ergo apparatu, quibus muneribus, quo comi-
tatu Chriſti fores intravit? Munera deferret Scri-
ba gregarius, munerâque inops inferret? inquies.
Falleris; nam eum è primaria fuiſſe tradunt no-
bilitate. Erat homo ex Phariſcæis, Nicodemus Ibid. 1.
nomine, Princeps Judæorum. Hic venit ad JE-
M nocte. Sideribus ad Solem coronatus ac-
ceſſit. Imò laternæ atratus fuligine Lucis ædes
intravit. Ut nimirum à Diogene homo face quæ-
rebatur, ità à Nicodemo Deus laternaâ diſquiri-
tur. Sed ille facem præferebat, ut Hominis ex-
plorator videretur: hic lampadem geſtat, ne
Deum videatur indagare Ergo nocturnus ſecta-
tor Sapientiæ, uno quidem oculo Chriſti ædes
ſuſpectabat, ſed centum circumſpectabat oculis,
an teſtis adeſſet ſui ad Jeſum aeeliu, Pudoris,
ſed degeneris, Argus, Cyclops verò Theologiæ.
Quin ille, cùm Chriſto aures impenderet, fatiſ-
centis per muri rimas reſpectabat identidem, an
diluceſceret; dignoſci metuens, haberique Diſ-
cipulus Veritatis. Quam Dominus anxitudinem
pertæſus ſuam iis vocibus prælectionem abrupirt.
Lux tenebris non exquiritur. Omnis enim qui Ibid a80.
mals agit, odit lucem: qui autem facit veritatem,
venit ad lucem, ut manifeſtentur opera ejus, quia
in Deo ſunt facta. Poſt hæc venit Jeſus, & diſci-
Ppuli ejus in Judæam terram. En ut ad Regis
Sapientiam aurigentur paläam Reginæz: noctu
verò Dei Sapientia à Principibus exquiratur. Ibi
Regna deſeruntur: hic norari Doctor ſuſpicax
extimuit, ſuppetiâſque quærit congreſſui ſuo ab
interlunio. Tanta eſt Numinis vilitas, tantuſque ca Deß
contemptus rerum earum, quæ Deum propiùs
attingunt. Quem tamen tunc degenerem Me-
tum Nicodemus vir eximius fide, & charitate
citò in heroicam Fortitudinem demutavit, pa-
làm Chriſto obſequutus cruci infixo, cui clan-
culùm auſcultaverat miraculis coruſcamti. Perga-
mus. Cùm periclitarentur in acie Iſraeëlitæ, eò
Arcam deducendam curaverunt. At captæ Arcæ
tanta incuria, obliviéque, ut de illa recuperanda

ne ſemel quidem deliberaverint. Perduraſſet ad

hanc uſque diem cum Dagone Arca, niſi vaccæ
duæ inopinantibus illam Bethſamitis ingeſſiſſent.
Ideôque cùm boves mactaſſent, à quibus redu-
ta fuerat Arca: occiſi viciſſim ipſi fuere ab Ar-
ca, quòd de ea abducenda non cogitaſſent. Per- 1. Reg. &
cuſſit de populo ſeptuaginta viros, & quinquagin- .
ta millia plebit. Itâne? Arca Dei capta eſt, &
vVos

1 mi⸗
N ne⸗
a.

1 leg 1.

0 .
mmati

uc 144.
18.

Mſve⸗
nna ⸗
Orpiſta

winmyde

uli,

Mnh.
1.

vos triticum metitis? Et non conflatis falces ve-
Zelus ani. ſtras in lanceas? Er non irrumpitis in Azotum?

1. Keg. 2.

Philiſthiim oppugnant Ceilam, & diripiunt areas.
Abüt ergo David, & viri ejus in Ceilam, & pu-
ghavit adversus Philiſthæos. Quot armamentaria,
Zelus Ob. æratiaèque exhauriuntur, ut oppidulum recupere-
Ervantie. tur! Si verò fidei hoſtes propellendi ſint, vox
. Luc. 14. Una omnium, Rogo te, habe me excuſatum. Ad-
18. eò, ſi Dominus opus habeat Aſello, nemo eum
mittit, niſi ab Apoſtolis moneatur. Si verò qua-
drigis Ambitio vehi optet, præſiò ubique ſunt
Pyrois & Eoüs, & thon, & Phlegon ſubdu-
cti rhedæ Solis jugales, ſed & Bucephalus Pella,
& Pegaſus & Theſſala deducuntur. Evocetur
Troja Equus; nam quamvis roboreus factitiuſque
vivit, & innumeris, nec iis partialibus, ſed in-
tegris, completiſque, ac abſolutis formis, ani-
miſque vegetatur.

B DOMINICA

1 PASCH .
uſit:
In illo tempore, Maria Magdalene, &
Maria Juoobi, & Salome emerant aro-
. mata; ut venientes, ungerent Jeſum.
i Marc. 16. I.
el⸗
1 Perſive- Tqui mortuus eſt Chriſtus. Sed Fides vi-
4” Ppnoc vit. Sed, abſciſſo eo de terra viventium,
4 e ie. Charitas in illum noſtra non excidit. Obſequium

præſtiti, inquit Magdalena, viventi, demortuum

, inungam. Non enim gratior in cœna Jeſus,
2 quam in ſepulchro. Ibi epulabatur, ſed ſibi.
Huc illatus eſt poſt fœdam cædem, quam pro
me pertulit. Jam ille Myro non eger; ſed ego
Rehgione indigeo. Mihi, non illi, perutile ob-
1 ſequium. Alabaſtri proindè, quas Chriſto ero-

4. are Cœpi, delicias nunquam ei prorogare deſi⸗-
8 , Prorog

ilt nam. Nam voti tenacitas & Peccatricem expiat,
, & inaugurat Redemptorem. Neque enim un-
guentum vitro circumtuli, ſed Saxo, non tam
ſ. Chriſtum nardo inunctura, quàm propoſiti con-
6 ſtantiam edectura Pœnitentes. Perlſeverantiæ ſi-
quidem, atque conſtant'æ palæſtra, Saxum eſt.
l Hojus ſanè Philofophiæ in ſuo Chriſtus pectore
4 cathedram ſtaruit; quod non byſſo „ purpurâve,
ſed ſolidiori adſtrinxit cingulo, fusà ſcilicèt ex
N Apoc.i. 12, auro laminâ. Præcinttum ad mammillas zond aured.
Timuit, ne laxaretur, aut putreſcerer mollior
. animi, ſenſuumque faſcia. Et quare putas inci-
ſas lapidi cœli Leges a Deo, niſi ut per Tabu-
Epd. 3 las conſtantiæ admoneremur? Præcide tibi duas
¹ tabulas lapideas inſtar Priorum, & ſeribam ſuper
. eas verba. Promptior excipiendis characteribus
3 papyrus: ſed citò eos remittit. Tardius lapis in-
ciditur, ſed impreſſas notas nullà aut perfrictio-
4 ne, aut etiam carie deraſeris. Id porròô grariſſi-
mum Numini, cui levitas inviliſſima. Chriſtum
turpiſſimè Petrus ancillæ metu ejeraverat. IlIlum
. Dominus reſpexit tantuùm, & curavit. Aſt cùm,
emenſo æquoris ſpatio non brevi, labaſſet Apo-
ſiolus, ſeveriſſimis eum (hriſtus verbis excepit.
. Matth. 44*7 Modicæ fidei, quare dubitaſti? An labare, quam
n 31. pejerare, ſceleſtius? Ibi übilo Ancillæ animus
criſpabatur: Hic Euro, Corôque perfurenzibus

marumne- Et non Templum meditamini, ſed Horreum?
gltn. Nimirùm Arces recuperantur, non Arcæ. Ecce

NV ⸗

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 119

Petri corpus deprimitur. Ibi ad prunas cimoris
gelu obtorpuit: Hic diriguit in floctibus. Hic
Chriſtum faſſus eſt Dominum: Domine, ſalvum 1bid. 30
me fac? Ibi jurejurando interpoſito, exclamat, . 36
Non novi hominem. Quid dici aut mendaciu D 6
potuit, aut ſceleſtius? Cur ergo Dominus ſui
oculi aut rorem, aut lucem carcinomati defun- 5§. Pelrue
dit incocti puris; & ferro puſtulam exſecat, ig Tipiditas
néque afflat reprehenſionis ſuæ? Perfid'æ argui peſßt fer-
tur Petrus in atrio, non inconſtantiæ: nullâque erem-
confeſſione præmiſsd à negatione, perjuriéque T,% dege-
auſpicatur colloquium. Mare verò aliquantiſper ner.
calcaverat impavidus, cujus mox vortices expa-
vit. Et deſcendens Petrus de navicula, ambulabat Matth. 14,
Juper aquam, ut veniret ad Jeſum. Videns verò 29.
ventum validum, timuit: & cùm cœpiſſet mer-
gi, clamavit. En thecam, undè fertuin in Pe-
trum diſtringitur. His incendi follibus potuit cor-
rectionis candens, igneumque ſcalpellum. Levius
perfidiam Dominus arguit, quàm inconſta "iam.
Ideò pavorem Petri non robore, ſed charitate
diſpunxit. Nimon Joannis, amas me? Vidébatur Joan. 21
de audacia interro gandus „ quando coràm fœmi- 17.
na trepidaverat. Verùm rogatur de opulentia cha-
ritatis quia, ut Paulus ait, Charitas nunqum 1.: Cor 13
excidit. Quando autem memimimus Charitatis, 1
illud placet expendere, quod Sponſæ calculo inn
amore primarium eſt. Fortis, inquit, ut Mors Can. 8. 6,
dilectio! dura ſicut infernus, æmulatio. Quot ſuis
in gazis gemmas recondidit Charitas? Charitas 1:Cor. 1.
Patiens eſt, benigna eſt, non æmulatur, non agit *
’erperàm, non inflatur, non eſt ambitioſa, non
quarit, quæ ſua ſunt ; cum mundo reliquo,
quem Paulus Corinthiis mirandum expoſuit. Cur
ergo amoris ſeu lacte contempto, ſeu neglecto
balſamo, ſeu pyropo proculcato, unam in cha-
ritate firmitatem, conſtantiämque commendat?
Nimirùm hæc Deo prærogativa gratiſſima. Nam
ut Mors, quos evicerit, nunquaàm patitur rebel-
lare: & ſepulchrum arrodit, éxeditque cadavera
ſuis latebris condita: Ità Chariras jugulata à ſe
vitia non ſinit emergere; peſléſque animi ita
ſepelit, ut adobrutis nulla ſpes ſubſit recuperan-
dæ libertatis. Id cauſæ fuiſſe dixerim, cur Moy-
ſes non everterit vitulum, ſed exuſſerit, tritům-
que calicibus immiſcuerit, ut hauſto ſpes nulla ſu-
pereſſet reſumendæ damnatæ jam ‚difflatæque
figuræ. Arripiénſque vitulum, quem fecerant, Exod, 327
combuſſit, & contr vit uſque ad pulverem., quem 20.
Parſit in aquam, & dedit ex es potum filiis Iſrazl.
Periit itraà Vitalus, ut Pharao. Aqu's tandem eſt Pænheneis
difflatus. Sed novo naufragii portento, generé- Vera dam=
que, non hauriendo aquas, ſed exorptus à Ju “
dæis interiit. Pereunt hic aquæ, duùm perdunt. ziaivos.
Et conflatum igne ſimulacrum ig e d fflatur. Ut
verèò profligati criminis eſſe debet interitus ſine
reparatione: ità rect eſſe debet te aciſſima Mens.
Quid tu vides, Jeremia 5 Virgam vigilantem eg Fer. 1. II.
video. In Hebræo. Virgam ez amygdalo celeriter
Rorente video. Cur Iſraëlitas non rubo cædit, ſed
amygdalo? Quid flori commune cum vulaere? Procraſti-
Nimirùm citò floret amygdalus, ſed citò deflo- aobru.
reſcit, pruinâ non rarò floribus excoctis. Odit*
Dominus feſtinatam animæ reparationem, quam efe ee
non oblactaturam prævidet glaciei. Hinc eſt
quòd ad ſævitiem, ſtragémnque terrarum demil- Iie.
ſus Cœlo Angelus, pro galea munitur iride: Et
iris in capue ejus. Nihil ſpectari poteſt cœleſti
areu aut ſucundius, aut amabilius. Sed oculos Tro non
cave alh deflectas; nam qu fruebare amoeni- Tuberbias,
tatis ſ-en , raptim ſubducetur. Evaneſcit enim
nulla flante aur, Pompa illa, gazâque colorum,

Apoc. 10.4

120

& quam enatam ociùs, quàm præconceptam
gratulabare; diſſipatam penè prius, quam exor-
tam cohorreſces. Armatur proindè non Angue
Angelus, ſed Iride, quaſi gravius nocitura ho-
mimbus inconſtantiæ ſymbolum eſſer, quàm ve-
Plal 77. 0. henum. Et Iris in capite ejus. Ne fiant ſicut pa-
tres eorum, inquit, generatio prava & exaſpe-
rans. Generatio, quæ non direxit cor ſuum, &
non creditus eſt um Deo Spiritus ejus. Mox, ne
illos improbaſſe videretur temerè, flagitia, qui-
bus ſe polluêre, commemorat. Quænam porròô
expoſuit, extraxitque in lucem monſtra? Con-
flatumne vitulum? An complexatas Ammoni-
tidas? An Priapum pro Deo cultum? An Filias
Dæmoniis litatas? Generatio, inquit, prava, &
exaſperans. Cedo teſtes, tabuläſque flagiti. Fi-
Ibid. 12, lii, inquit, Epbrem intendentes, & mittentes ar-
eum : converſi ſunt in die belli. En improbati po-
puli ſtigma! Contenus primò arcus, mox laxa-
tus, læpanaribus, idolis, cædibus palmmam cri-
minis eripir. Inſirumenta peccandi univerſa fle-
xus inconſtantià Arcus ideò vicit, quòd non pu-
gnarit. Hinc aut orta ſcelera, aut producta le-
vitas ſceleſtior crimine. Quot enim hodiè ſpectat
Eccleſia Ephraimitas, qui, ut phate Domino
X Gelebrarent, à ſcelere ad innocentiam migrave-
re, transfugeruntque in caſtra Pudicitiæ contrà
Veneres pugnaturi. Sed citò eos posnitebit lilio-
rum, quæ thure tantum fecundata, rore cœli
rigarntur. Holophernes libidinis primipilas, non
tam cilicio vincitur, quàm perſeverantid oratio-
nis & luciGs. Sic enim nuntiavit Eliacim Iſraëli,
cùm Afſyriorum excidium fore non abſimile cæ-
judith. 4. ſis à Moſe Amalecitis prædixiſſet. Sic erunt uni-
14. verſi hoſtes Iſrazël, ſi perſeveraveritis in hoc ope-
re, quod cœpiſtis. Ad banc igitur ehortationenz,
permanebant in conſpetctu Domini, itd ut præcinéti
ciliciis offerrent ſacrificia Domino, & érat cinis
ſuper capita eorum. Hoc è cinere Pheenix illa mu-
lierum emerſit Judich, quæ deſolatorios indè car-
bones eduxit, quibus Ducem incenderet ſuo tan-
tùm cruore reſtin turum Amoris Rammas vi Odii,
Pudoriſque dolo excitatas in præcordiis & Cafa-
LTexuris. phracti, & longævi Cupidin's. Sed Cupido oculos
Holopher- habet involutos: Holophernes verò reſpectandi
ver⸗ licentiâ, vid Vidudâ, captus eſt in oculis ſuis. Id-
Madeſtia. eòque cum vulnerari Cupido neſciat, ſi caliget:
Cupido linceus & ferire deſiit, & potuit jugu-
S&. Judith. lari. Monſtroſus enimverèò tamis in gemmis,
tantaque libidine videndi Amor erat, qui & nu-
dus & ekoculatus eſſe conſuevit; ac proindè
odium, rabiem pepetit, telis, non oſculis, im-
preſſis dormienti. Et ſanè ſommiaverat vigil quo-
que in conopeo, cœnâque Holophernes, qui
fœminam & abſiemiam eéſſe ſenſit, & fore cre-
didit laſcivam. Ecquando enim procul à Libere
Vidua labi poſſit licentià? Suam porrò de impu-
riſſimo Apro relatam victoriam perſeveranti in
cConhantia. ſqualore populo debuit Hercina. In ſmaragde
efſe poſſe volutabrum intellexit, ſi Epicori de
grege porcus iis ſeſe in gemmis verſaret. Spre-
vit proindè illecebram tentori, quam Ducis fœ-
datam flagitio exhorruit. Vide autem, ut perſe-
verantia ea ſit, quâ murmimur contra flagitia.
Etenim bellaturus contra Gigantem David ſaxo
uti maluit, quam haſtà. Conſtantiæ enim hie-
roglyphicum lapis eſt, quo Golias intercidit, nul-
lümgque non kelus occumbet. Id fuiſſe cauſæ
dixerim, cur Abraham Mambre Ilicem non
inunxerit, aut ſaltem titulo non Conſecrarit;
inſculptis viſi à ſe Numinis Ccharacécteribus: cum
Jacob cervical ſaum erexerit in titulum, oleo

Perſeve-
gantia.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

deſuper inſperſo, ut patefa cti ſibi cœli memoriam
poſteris tranſmitteret. Nimirùm Arbor illa, hoc
Saxum erat. Viret illa, mox aret: ac proin-
dè dedicari non debec. Lapis verò ſohdnuatem
ſuam pruinis, æſtibuſque objlicit, neſcius demu-
tari. Tulit lapidem, quem ſuppoſuerat capiti ſuo,
& erexit in titulum, fundens oleum deſuper. Im Gen. 28,
duplex hic conſtantiæ argumentum elucer. Et in ¹8.
ſaxo firmitas, & in oleo perennitas adumbratur.
Nunquam enim olea folüs viduatur. Quæ me
arboris commemoratio à Jacobi Ara, ad Arcam
retrahit Noëmi. Ab eo emiſſa Ales ramum re-
tulit olivæ, non vitis palmitem intulit. Nam
quamvis recreandis ab ærumna viris race-
mus foret aptior, quàm olea; hæc tamen pe-
rennat, luctatürque cum hyeme: vitis ve- Nini es
rò tempeſtatibus, ſui ſeu ſpolio, ſeu ditore fru- 4 44.
ticis aſſentatur: modò pampinis luxurians, modò
racemis opulenta, modòô foliis orbata, truncatâ-
que ſtolonibus, ac palmitibus, fœda, lacerâque
ingemit, & ſqualet. Inconſiantiæ rejecta vitio
eſt Vitis, quam Olea, non quidem illecebr4,
ſed frondis ſuæ tenacitate prægreditur. At illa Gen. 8. 11.
venit ad eum ad veſperam, portans ramum olivæ
virentibus folis in ore ſu. Quin id quoque ani-
madvertas velim in ramo, non baccas, ſed folia
tantùm in olea prædicari. Hæc enim nunquàm
non ſpectes in arbore: deciduæ illæ ſunt, non
quotannis prodeunt, nec diù hærent plamtæ. Niſi
fortè cenſeamus, progreſſuris & carcere in renaſ-
centis illeccebram Mundi oleam opportuniùs,
quàm vitem oblatam, ut ſcirent ad pugnam PF.hcitas
cieri ſe, oleéque perfundi ad certamen oportere. "onαa.
Felicitate ſiquidem corrumpimur, qui calami- T,iulatio
tate dealbamur. Quam utinàm Columbæ phi- utilu.
loſophiam æquè Noë ac Cham edidiciſſent. Nam arz.
ſi ſe oleo ad luctam uterque comparaſſet, nec num Tne
ille poſt calices jacuiſſet, diriorem alluvionem
Ccyathi paſſus, quàm cataclyſimi; neque hic ca-
chinno angores ſibi, probrâque ſervitutis proſe-
ruiſſet, arente Mundo naufragus, qui è tabula
naufragium Mundi impune alpexerat. Veruùm
de Ludione alias. Videamus nunc Lapidem
oculatum. Quper lapidem unum ſeptem oculi ſunt:
ecce ego cælabo ſeulpturam ejus, ait Dominus
exercitaum. Da mihi Roſam, quam Deus ex-
colat. Lapis & coœlo Domini inciditur, & oculis
