& Daniel diſceder Purpuratus. Sed hæc' Amo-
ris, Fideique ſpectata lucta Babylone: nec Regi
Vate illudente, nec Regi Vate ingrato. Nam nec
Daniel Regem pluris faciebat, quam fidem. Et
infortunii tædebat Principem, non vaticinii. Quæ
omnia in Samaria, contra quàm Babylone,

contigere. Nam Achab lemniſcatam expetens

VI.

Eecleſia⸗
Nici non
ſin AVari.

Giezi a-
Varitia
perſceleſta.

Pauperias
1aſt.
Religioſi
oderint
Munera.

4. Reg. 5.
22.

prophetiam Michæam compedibus vinxit, Sede-
ciæ veròô eſt adblanditus. Verùm compediti ſermo
Vatis velociter ad metam excucurrit ,„ ad cæ&=-
dem fcilicet feſtinavit, quam prædixerat, Regis.
Vatum, è& contrario, blanditiæ illuſere Princi-
pi; cui ante pugnam lauros depanxere, & exa-
nimem ſepſere cupreſſo poſt pugnam. Ità nimi-
rum eluduntur à Numine lenocinia tum Pro-
phetarum, tum Principum; quando non Dei ver-
bum, ſed aſſentationes, & hi repetunt præ ſpor-
tulis, ſuo quaſi jure, à Divinis; & illi, ne pla-
centæ deſint, placentia paſſim effundunt. Vt com-
pleatur, inquit, verbum Domini ex ore Jeremiæ.
Tunc completur, cùm non Vatum eſt verbum,
ſed Numinis. Michæas ergo, qui loquuturum
id ſe tantùm eſſe dixerat, quod à Domino audi-
viſſet, ſui ſortem vaticinii ſeliciter implevit. E.
cavea nämque, tanquam è cœlo, ſulguravit; &
vinctus vicit. Sedecias ſuo, Regiſque genio vati-
cinatus, Sedecias revera Achabo extitit. Se-
duxit enim bellarurum: objecitque Regem jacu-
His Syrorum feriendum, cui eventilandam corni-
bus tradiderat Syriam.
Tertia ſuperefſet diſquirenda nobis mendacis
oraculi ſcatebra, a qua citô nos expediemus,
quòd à ſecunda vix tandem emerſerimus. Prima
caruit flagitio tum Nathani, tum Davidis. Se-
cunda Vatem pariter & Principem flagitio ob-
ſirinxit, mentiente Sedecià, & invisa Achabo
veritate. Unus & tertia jam Giezi emergit, quaſi
monſtroſus & Jordane Crocodilus. Prævarica-
tur hic tantùm Prophetæ primogenitus. Dici is
planè poteſt Ruben Ehiſei, primus in donis:
quæ ut furriperet ex Naamano, torum Patris
inceſtavit, proſtitutà Cupiditati prophetià. Quis
crederet, honeſtius à Jove Danaen defloratam,
quàm Eliſei Vocem corruptam à Giezi. Nam
illa convenitur, ut mentiuntur, à Superis, aurô-
que corripitur. Hæc traducitur ad Syrum, &
argento defloruit. Dominus meus miſit me ad
te dicens Modò venerunt ad me duo ex kiliis
Prophetarum. Da eis talentum argenti, & ve-
Res mutatorias duplices. Ità ex verbis Eliſei fur-
cifer Giezi alloquutus eſt Naamanum. Enimve-
r, ut Verbum Patris argenteis triginta diſtra-
hetur; ità argenti talento uni Vox Vatis expo-
nitur. Quæ ſuo foœdius decore ſpoliatur, quo
eam Giezi tegi duplicibus percuravit. Nimirum
inter Hebræos is proſtituitur, non qui remittit,
ſed qui furripit pallium. Pudicus tum potiſſimum
Joſeph, cum intectior. Veſtitus duphicibus Giezi
pudore nudatur. Ades non ſerico Iſraëlitæ con-
teguntur, ſed innocentiãa. Quis non naufragum
dixerit Giezi, cùm involutus mutatoriis, prophe-

tiæ ſonum in tinnirum Cconvertit avaritiæ? His

ſanè, cùm ad eam uſque diem Columba fuiſſet

ad fluenta Jordanis, ubi pennas ſuas talento Syri
deargentavit, in Corvum illicò confingitur, qui
nullo lautius cadavere paſceretur, quam ſeipeo,
lepræ tabo carunculæ magis proprio, quàm viro.
Sed & lepra Naaman adbaærebit tibi. Carne in-
tegrâ tegebare, cùm eſſes nudus. Ut veſtiri du-
plicibus cœpiſti, diſſui cœpit naturæ indumen-
tum, ne ſcilicer Natura eum tegere videretur,
quem Gratia exuiſſet. Ità cum corruptoribus
agitur divini verbi, in quos ſeverè animadver-
ſum, etiam per portenta. Dices, non abuſum Dei
verbo Giezi cum Naamano. Dei ſaltem Vatis
abuſus eſt verbis. Hæc quoque injuria eſt pro-
phetiæ, Prophetæ nempe voce mentiri. Non ſit
ille tamen verbo Numinis abuſus; ſed malè tan-
tùm uſus ſit verbo prophetantis. Confici hinc po-
teſt, quodnam Oraculi ſtupratores ſupplicium
maneat, ſi ſenilis uſurpator vocis leprâ perfun-
ditur, nullo ſanguine retergendà. Abſtineant
proinde Vates nundinis perſceleſtis, horreântque
adulterinum Dei verbum venditare Prætoribus;
qui, niſi lippirent in Sole, viderent profectò Dei
verba non eſſe, quæ toties fruſtrantur evemu.
Nam vox Dei nullo præpediri labyrintho poteſt,
quin ad meram pertingat vaticinii ſui.
currit ſermo ejus. Currit? Evolat, nullo à curſu
obice retardandus. Quot ſtructi Babylone laby-
rinthi in illa regnorum, Regúmque novitate?
Quis tum eductum iri putaſſet Hebræos à vaſta-
toribus Babylonis? Eos tamen è labyrinthis ex-
traxit ſtamen unum Jeremiæ. Evaſere Judæi,
quia eos evaſuros Propheta prædixerat: ſed Dei
nutu, non ſuo auguratus ingenio. Ut complere-
tur verbum Dei, inquit, ex ore Jeremiæ, ſuſci-
tavit Dominus Spiritum Cyri Kegis.

IN anno primo Cyti Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum
Domini ex ore Jeremiæ, ſuſcita-
vit Dominus Spiritum Cyni Re-
gis Perſarum. I. Eſdr. I. I.

CAPUT VII.

Habendus ſuus Regibus honos eſt; eòſque
Perhonoriſicé & oompellandos, Gρα per-
olendos eſſe ſuo nos exemplo, ſoripto-
que Eſdras admonuit.

lbid. 27.

Velociter Pl.i47.15.

Nceſſimus diù per ignes ſuppoſitos cineri do- I.
JI loſo. Reſpirare tantiſper liceat amoœniori hu-
juſce capitis interpretatione, qui tamdiu in te- “
triori penè tabidi expiravimus. Nam durius, kex eoh

quam Hydra, ſed cum Corruptoribus Chriſtianæ deler.
philoſophiæ, corruptiſque Reipublicæ Curatori- Epiſieti

iritum ſu- Similuer
bus depugnavimus, ad uſque vitæ ſpiritu Se.

tur.

premum. Libet in Regum nunc ſinum reclina-
ri, eorumque amplexu confoveri perbeato, quos
viciſſim obſequentiſſimè amplexabimur. Quæro
enim, cur unum intra verſum bis Cyrus Perſa-
rum Princeps appelletur ab Eſdra? In anno pri-
mo Cyri Regis Perſarum, ſuſeitavit Dominus pi-
ritum Cyri Regis Perſarum. Ecdidiceramus ab-
undè, compellato perhonorificè Cyro, quibus
ille nationibus dominaretur, quéque à Perſis ti-
tulo inſigniri deberet. Ergo, ſemel cum corona

inducto

dacto ⸗
ſetur Ui⸗
Prælenun
Gior non
inbs 0
Ponunt aln
mes piin
en ali⸗ Deun.
Male, oe
4 ſainenbu⸗
rinne,⸗
lans aut
eenuurque
Seogun 3
worumn
Abliet ha
inCftum 7
Een Gicit,
Dincipe,
wine lolunn
6 Malo, ine
4 iituli naute
.

Un air Der
Penezlun po
reges
let! N
(jns, niſ.
Ee domi d
caet, hol
Alquando,
ll, etiarn
Wdus elt.
nis, Quamm
Oemno
mentoezlcl
beſcit cran
C.:MGtem
Ilh purpur
m O Neg
inileckor
nickone de
Een.
Co en

“ adochocor
ene:
ððð
ete⸗ Gnicre ſul
.. erhretari .
mmm
Wrali g
a.

ti
lue rchuh
Inen nſ
l letur Tum!
Oninu
. Mnar

—

aund inducto in theatrum Cyro, quid ille egerit te-
fnnnt ſterur Eſdras, non quis ſit, quibuſve imperet.
dunſe Præſertim cùm carere quaâdam quaſi nauſe Au-
io,unn ditor non poſſit, ſi continenti unius periodi ſpi-
enit ritu bis Cyrus Perſarum Princeps renuntietur.

Drnlis Ponunt aliquando Reges diadema; & cum a-

nre in micis privatim agunt mortalium habitu, non
egere ſien Reges ali- Deorum. Ignotis effulgurant; ut, tonante ſyr-
n chnnnni Nin mate;, Jovem populi non dediſcant. Cæterùm cum
verd ida ae x. fathiliaribus domeſticè rorant, non micant, vi-
dunedelnd rges. bräntque. Homines ſeſe præbent interdum, Ma-
len jeſtatis aut ſatie, aut curà. Obſoleſcit enim uſu,
e inun 1 deteriturque Principatus. V Feriatur proinde, quaſi
wentti Nn; decorum ager, ut ſeraciùs novale dignitatis iPSà
;Kdnis honorum ſterilitate , remiſſionéque luxurierur.
Cnfäi; Abſtinet hâc ſe tamen Eſdras obſequii, cultuſque
Ares nni⸗ in Cyrum vacatione: & nuſquam eum non Re-
Nin n Ei gem dicit, averſatus, non audaciam modò cum
n. Alie Principe, ſed quandam quoque cum Regis no-
eſk, kmrn —„mine ſolutiorem, liberiorémque conſuetudinem.
in hant Wen⸗ Malo, inquit Eſdras „ laboret Auduor repetiti
eem miid ns tituli nauſed, quam à ſuis jejunet Princeps inſi-
Mwendhe Giari giüibus. Efuriales ab honoribus ferias ſibi Re-
udrinnk een ailie⸗. Srbis. l e as ern
lbrinchuc⸗ ate nimie ges indicant; nam eas malè illis ſubjecti impera-
tnſtoſet , d remus. Poteſt ſuam interdum Princeps coronam
m li Nrt Aer deponere. Coronam Principi detrahere nemo;,
akr,liiti niſi aut Deus, aut ſacrilegus poteſt. Nec Ser-
Kibehbe pentes ſui polymitam cori, bifi ultrò remittunt.
unce in Et Reges titulis exuemus, ſi iis non ſe ipſi deſ-
t Hthetini- pohent? Nunquam in membranis meis eéxtabit
ne Eiintin Cyrus, niſi coronatus. Nam tum quoque, cùm
rakr Nu ſeſe domi domeſticis exhibet ſine trabea, prætex-
tedieng: El tà caret, non regno. Diadema Princeps ponit
nio. Danr aliquando, imperium nunquam. Rex Perſarum
ne nit , eſt, etiam Gumn in balneo & merus Cyrus, &
Neni. nudus cit. Nolo in meis ſit Cyrus nudior pagi-
nis, quam in thermis ſuis. Nudari principatu nec
D,. Oceano poteſt, eo quamvis inundetur. Et atra-
Reg 1 mento exſcribentis redigetur ad manticam? Exal-
etur ſen beſcit coram purpura, non inſoleſcit, charta.
. Candorem ipfa ſuum amiſiſſe videretur, ſi Re-
mir,I gum purpuram denigraret. Igitur in anno pri-

um Crie . mno Cyri Regis Perſarum, Juſcitavit Dominus Pi-
. .. ritum Cyri Regis Perſarum. Præſtat iteratione
t. I.h. S tituli Lectori ſiomachum facere, quam Regi de-

MUMU tractione decorum injurium eſſé, & contuma-
MDW cem.
II. Quod cùm mihi probetur obſequium in Eſ-
dra, illud tatnen in Daniele plus miror, à quo
Nabuchodonoſor tum quoque lalutatur, vocatur-
que perhonorificè Princeps, quum eum ex ipfſo
not ieſe Regem Regis inſomnio exturbandum é ſolio didicit, præ-
lnlis, uege dixitque ſtabulaturum cum bobus. Hac eſt in-
enh, danne terpretatio Altiſſimi, inquit, quæ pervenit ſuper
Pan. 4.2 Dominum meum Regem. Cum beſtiis erit habita-

Rex coli tio tua⸗ & fœnum, ut bos, comedes. Quam ob
deber et. rem, Rex, conſilium meum placeat tibi: Peccata
zam infe- . . . .
uir tua eleemoſynis redime. Ab Eſdra tum Cyrus
2. Damel. Princeps inſcribitur, cum Deo Templum moli-
Rener retur. Tum Nabuchum Regem Daniel appellat
WMU Dominum, cùm ei à Deo ſtabulum reſera-
mmmur. Blandiri Eſdras facilè potuit triumphanti.
Quo autem ſtudio remugiturum cum pecudibus
Principem adorat Daniel, non inſectatur? Nun-
quam eum ſplendidiùs appellavit, quàm cùm il-
lum exnendum præſenſit inperio. Regem dixit,
& Dominum. Grevere decora, cùm probra im-
penderent. Et exuendus non purpurâ ſolùm, ſed
penè ipsd humanitate Afſyrius, inſignitius à Da-
niele percolitur. Quæ pervenit, inquit, ſuper
Dominum meum Regem. Ut enim naturæ ductu
coniuevere pecudes veraciùs herbas heluari ubi
Præſentiſcunt impendentis rigore tempeſtatis pro-

Deꝛae Cyro Reg

e. Cap. VII. 43

hibendas ſe eſie compaſcuis: Ità in titulos ſeſe
Principis ingurgitat Daniel, ut decorum lautiis
expleatur, à quibus cogetur abſtinere, dum tranſ-
Criptus in armentum Rex, mugitu tantùm aget;
& non falvere, ſed ſqualere jubebitur remugitu.
Titulorum hilis in Rege Daniel fœnum ſupplicii
prævertit: & occaſum dignitatis novi exortu de-
coris antevertit. Ille, inquit, mugiet, ut bos:
& ego bovi præcinam, ut cycnus. Qur enim
non me fides in olorem convertat, ſi ſcelus illum
deformat in taurum? An importentior virtus fla-
gitio eſt, ut ſuas habere non poſſit metamorpho-
ſes, deliciaſque converſionum? Mihi Dominus,
& mihi Rex eſt Nabuchodonoſor; eò gratior;
quòô jam miſer & dominari deſinet, & regnare.
Adoro ego, non Orientem Solem in Oriente, ſed
Occidentem. Nam Vatibus, quos pernoctare cum
Deo decet, familiare eſt, plus occaſum, quàm ortum
ſyderis, præſtolari. Didici, non fortunam in Prin-
cipibus venerari, ſed dignitatem, & in dignita-
te perſonam. Mihi proinde tam prope ab Occa-
ſu Princeps, eſt, erirque meridianus. Sibi, non
mihi, occumbet. Etenim ut involutus nebulis
non minùs Sol lucet, quamvis longè parcius, ef-
fulgeat: ita Nabuchodonoſor Daniel æquè erit Rex quam
& in purpura paludatus, & in villis. Damnabi 75. m⸗ſers
tur ad beſtias; ſed nullo apud Vatem præjudicio-“ enf.
Cùm præſertim Academiam ſit ille nacturus in Zrizalatis
præſepi, ubi, qui in ebore hominem dedidicit, te ,
hominem diſcet in fœno, intérque pecudes eſſe rah ent
deſinet bellua. Reformantur, mihi credite, im- Princepe.
pii Reges in ftabulo, quos thronus deformavit.
Muagiendo loqui condiſcet; & feritatem exuet
abjectus ad feras. Regnandi ea eſt ars, quam
exercitatione non raròô felicitate ebrii dediſcimus,
& vacatione potiſſimùm colimus, perficimúſque
optima deſignando. Una ex artibus univerſis;
ſolâque ars eſt regnandi, quæ diuturnitate con-
ſeneſcat, trahatque cariem; cùm artes omnes
tempus perpoliat, rugis præ ſenio carituras. Abi-
turum proinde ad regnandi palæſtram novis ego
titulis cohoneſto. Nam in ſiabulo, Perſis, non
Prophetis, regnare deſinert Nabuchodonoſor.
Mihi, qui non trabeam, ſed eum colo, ità cor-
nu, ut iceptro præerit, & mugiendo imperabir.
Si verô de fabulis garrire aliquid licet in tanta
regni Regiſque metamorphofi, nunquam ita Dii
degenerant, ut non majores mortalibus ſint. Mare
trajiciunt, & Europas vehunt etiam in Taurum
Joves deformati. Aſiam mihi Rex invehet, quamvis
Bove perſonatus. Non enim adulkterio potentiores
ſunt Gentium Dii, quàm ſint Reges poœnitentia; &
in Rege lacrymante tutius Aſia conſidebit, quam
laſcivientis tergo Jovis inſideat Europa. Etenim quæ FSs/es
in Oceano laſciviæ non mergatur ſomina? Quo- abr
ta verò pars mundi è lacrymarum ſtagno non Jove quàm
emergat? cùm præſertim in mari ambiatur flam- V cie⸗ in
. . X 7 la⸗
mis Europa, in Oceano Ætnam ſenſura. Cùm mitate Næ:.
tergo Principis impoſita Aſia miratura ſit erudi- éuchodo-
ri ſub bove Vatem, & pro fœno thura Deo Re-“ lor.
gem, Cœléôque repenſurum. At Poëtarum nugis
ne morantem quidem in ſtabulo Vatem uti de-
cet, quibus non frondeſcunt, ſed ſtercorantur va-
ticinia. Votum id meum eſt, Paſtorem meum
ſuis proſequi titulis eriam cùm in pecudem trans-
formatur. Haæc eſt interpretatio ſententiæ Altiſſ-
mi, quæ pervenit ſüper Dominum meum Regem.
Quis ergo regnaturos non colat in purpura, ſi eos
Daniel percoluit obſoleturos in ſtercore? Quam-
quam de Vatis obſequio ſcriberem parcius, niſi
à culiu eum Regis ne tetriori quidem ipſo ſtabu-
lo abduci nequiviſie latrinà commonſtrarem. Ad
beſtias abjici, calamitas eſt. In obſcœna ruiſle,

4 flagitiam.

III.

Neronem
coli Pe-
ezrus præce-

pit.

J. Pet. 2. 17.
Rex coli
debet, etiam
impius ab
optimis.

Nero Cæſa
rum impis-
ziſſemus:

„
44 Oliva in
flagitium. Horrere calamitatem in Rege qui po-
tuit Vates, de Senatore captivus? At innocen-
tem à ſceleroſo non abhorrere, Regémque dice-
re, quem tranſgreſſorem fatebatur, id Cycni eſt,
qui ruentes inde Parcas gratiori excipit melodiâ.
Quam ob rem, Rex, conſilium meum placeat tibi:
& peccata tua eleeæmoſynis redime. In ſterquilinio
ſcelerum revolutum, Regem dicit, & putat à²
Putavit, dixitque. Regum enim tanta eſſe de-
bet apud hominem authoritas, ut eorum maje-
ſtas nullaà criminum proluvie obruatur.
Noëmi Arcæ non impar eſt thronus. In illa
enavigavit Chamus. Hos vecti Principes in obſe-
quii ſtationem nunquam non appelluntur. Cui
ſanè Arcæ proreta præerit Petrus, qui alkerâ ma-
nu Eccleſiæ cymbam concitat, ut velificet, thro-
num altera retinet, ne mergatur. Deum time-
te, Regem honorificate. Primus a Numine Prin-
ceps eit, cui honorem deferri oportere Petrus
arbitratur. Regem honorificate. Quem verô, Deus
immortalis! colendum Regem id temporis impe-
rantem, ſuis Apoſtolus præſcribit alumnis? Ne-
ronem nempe, propudium orcheſtræ, popinæ
inquilinum, Deorum odium, hominum luem,
parentis viperam, patriæ hydram, Mundi ty-
rannum, denique, ut verbo complectar omnia,
Neronem. Huic umbræ fecere nomen, ut ni-
hil candoris urbibus ſupereſſet, Nerone imperan-
te. Qui ſuæ lauream coronæ Matris ſanguine ir-
rigavit. Qui citharæ ſuæ fidibus Romæ buſtum
demulſit, ne ſua deeſſet ĩignibus Siren. Quam quiſ-
nam Ulyſſes falleret, ſi non ceram modèò, ſed ur-
bem, canendo, eliquavit? Sceleſtior ſanè, im-
maniôrque Perillo. Nam Perillus mugire fla-
grantem docuit, non vetavit. Ardere Urbem
Nero, & ſilere juſſit, uno ſat Cerbero in illa
gehenna ignis obſtrepente. Niſi fortè monſtroſum
eum cum lyra Orpheum dicere mavis, qui Eury-
dici ſuæ, Romæ ſcilicet, non auferat, ſed inferat
gehennam, eò inferis ſæviorem, quòô una tan-
tum in iis tum Manibus & ſuppliciis vitæ arbi-
tra regnabat Parca, parcendi ſcilicet neſcius Ne-
rO. At, inquies, nere Nero neſciebat. Et ideo
tot vitæ ſtamina abruit. Hunc Petrus Nero-
nem excoli jubet, qui nec illi Urbi pepercit,
quam vel Lupa fundavit. Neronem, inquam,
laſciviæ ſentinam, pecuniæ gurgitem, juſtitiæ
ſcopulum, pudoris ſcyllam, Charybdim humani-
tatis, Urbium ſepulturam, abuſum cithara ad
incendium, ad parricidium ſolio, aſiris ad male-
ficia, mortalibus ad lanienam, toto ad ſacrilegia
Cœlo, Mundéque. Hunc excolant Chriſtiani? Ex-
colant, percolàntque. Tot enim decolari non
ità Purpura ſacrilegiis poteſt, ut non Neroni ter-
rarum orbem ſubmittat. Deum timete, Regem ho-
norificate. Nero eſt, ſed Cæſar. Hydra eſt; ſed co-
ronata. Jugulat; ſed imperat. Amphibium mon-
ſtrum Naumachiam in igne inſtituit; ſed amphi-
bium quoque habetur Numen, terrâ, marique do-
minatum. Omnia, Sodes, cùm in unum faſcem
complicaveris Neronis ſcelera, iis potentiores ſunt
Cæſaris faſces ad extorquendum erga Principem
obſequium. Non ut viveret, ais, ſed ut peccaret li-
centiùs, parentem occidit. Hoc tu flagitio Vipe-
ram conflas, non difflaſti Cæſarem. Perſtat pro-
ptereà in favorem quoque parricidæ vox Petri:
Regem honorificate: Matrem enim parricidio per-
didit, non coronam. Et quamvis exulules: quid
hoc Monſtri eſt? Mortem inferunt viperæ, ut
vitam hauriant. Vivit Nero, & parentem per-
fodit. Immaniorem ergo ſerpentibus Principem
honorabimus? Et id agemus, non ſuadente Epi-

Eſdram.

. Aim!
curo, ſed Petro præſcribente? In throno etiam Ari
Nero eſt excolendus. Nam ſi veſcimur Viper, a un,
quòd mukis condiatur oleribus & aromatibus a N
in alexipharmaco: Uno ſat diademate Vipera 1 . re
condietur in Curuh, ut illi obſequamur. Eſca an- i
guis eſt gutturi ². Poteſt & obedientiæ noſtræ . e fe
placere Nero. Porrô fi ei Petrus Mundum ſub- ine⸗ X
ſternit, qui ſibi Crucem adornabat; Quem Prin- deſee
cipum deſpicies, contumelioſus licèt aut tibi ſit, Can pyis. giu n en
aut ſit quoque Reipublicæ. Aprum negas Nero- cep: col: aſee
nem eſſe, inquies, Chriſti vineam depopulatum? rhae ,. in 7
Aper quoque: ſi graſſetur in ebore, jure ſolii obſer- ru, virtuti. N i⸗
vari debet à Chriſtianis. Nemo vaporem in palude “: u renhan
non ſpernat. Sed ignitus in cœ lo Vapor, non unda , ince h
reſtinguitur, ſed extinguit: Principatus. Adeò „, inrlin n
poſitione loci, non aliò tantùm, ſed in aliud eva- 9 Pglar in n
dit paluſire ſedimentum. Subvextus in ſolium e exeſiua,
Nero, ſi Matre ſpernitur occisé, Mundo colatur ur, eotint
obſequente. Nullum dehoneſtandis Principibus Ium widere
effugium patet, quando Chriſtianis id temporis games .
martyri, poœnarumque candidatis lex ſcribitur Mis nn
obſervandi Regem, ſedente Petro, & Nerone Sv Nam injur
ſæviente. A Martyribus cœlo deſtinatis, devo- wluniem e
tum Erebo caput coli debet. Sed abjectam ha- gu jene ctimint
bet ad pedes Eccleſiam, quam calcer. Ita eſt. Ha- el Dens, ,
bet tamen coronam in capite, ne calcetur. Ke- 4 (ſer ia in
gem honorificate. Si ergo malè Nero ſperneretur nrhr Deum ey
aàa Chriſtianis, Benèe Cyrus à Judæis honoratur: Non inocel
& prudentiſſimè Eſdras bis eum Regem com- Mo eup
pellat, unam quamvis nondum periodum con- g irba,
feciſſet. In anno primo Cyri Kegis, ſuſcitavit Do- mwi 10 nol Pho-
minus Spiritum Cyri Regis. Maluit incultiorem me ſel Cel nan
videri Orationem Auditoribus ſuam Eſdras, Ma Nginis 0
quam in Oratione ſua minus videri Cyrum ex- 8. (em chan
cultum. In artem peccandum ſibi potius eſſle nif 6öRowähun
cenſuit, quàm in Regem. Jam nos & in Legem 2s., nn inſign
quoque peccaremus, ſi eſſemus in Reges inju- Di Santez.
rii, cùm Eccleſia reverentiam in Cæſares impe- luu 9 Per ien
ret etiam truculentos. Quem cùm Petrus edixe- in ni⸗ Mne
rit cultum, & eum erga Babylonium Principem Gech Ee
adhibuerit, ut vidimus, Daniel; longè tamen & nmmk
Petri lege, & Danielis exemplo, ut tempore, zui WM
ità obſequii abſolutione præcelluere utriſque tria lir *
Babylonicæ ſervitutis aſtra, Miſach, Sidrach, & 1
Abdenago. . 4 iGhtet,
Regem honorandum perſcripſit Petrus. Re- IV. Rennet
gem Daniel honoravit, & involvendum ærum- ſchemcon⸗
nis, & criminibus implicarum. Fœnum, ut bos, Dan-a,22. me hell,
comedes. Quam ob rem, peccata tua eleemoſynis 24. ul; iengte
redime. Exundavit obſequii in Regem pelagus n ennar
hæc ultra littora puerorum cultu, demiſſionéque. Daniel. dſence
Neque enim prævaricatorem tantum coluere Iuke, Negen
Principem, ſed prævaricantem, peccantémque. sandii res Aummm, &
Erexerat aureum Nabuchodonoſor ſimulachrum, aei, nre. Onni er
quod extractum igneis furnulis in idolum prove- gan on unt) lban
xerat, de tormentis in divinitatem evectum. Huic adorant. nun Corcit
litare Eunuchi recuſaverunt. Objurgatos acerrimè n onit ſ
Princeps obſequii monuit & in ſua jura, & in ſta- 4 lnten, ibi
tuam ſuam. Abnuèêre imperiu Regis conſtantiſſimè eragr ſit
Juvenes, dixeruntque aliam abs ſe Statuam coli, R lerige
quam nulli argentarii inter cruciatus conſlaſſent. derirar
Eà Mundum impleri, ſed eam haud Mundo Nreler
compleri. Hujus majeſtate ſe Nurninis cogi, ur en er
exclamarent: Deos tuos non colimus. & Ratuam Dan. 2.18. ,, Inck ul
auream, quam erexiſti, non adoramus. Evirari “ Ae ſe
babylone potuiſſent Juvenes regi, ſed corpore, iei 4 .
non animo. Nam ut gladiolo, etiam retuſo; —in kinphie
truncari corpora vel! Heroum poſſunt: Ità nec an vt el.
falcatis quidem curribus mentes puerorum evi- „ceb. GüN e
rantur. Manet inſecta in Spadone Mens, etiaam Iurzre
.„ Gratiæ Uer

poſt vulnus; niſi ipſa ſe mutilet: perdurâtque vi-„ Waee. üne

rilis in ſemiviro animus, eò felicior ſectione perandum
quoò

lier a
,ſore ſch P
Vaporemign 8
nmcihang
ſech in Ae⸗
brechig n H
kendn Diircztn
kind em
iders krſciir
Pemd, 8 NR
Gelinns N
Eel dent
caler Iaclh
, be (een .
ludeis honen.
uun Regner
in pericdn or
eit, ſſeiil
Mahit molira
bus ſuam Ur,
Videti Cnnnt
m ſbi wint
n MKnle
us in Repen
nin (Arai
Cüm Pems
lommumhmin
el; Pogtlnmt
plo U Se,
bere unt

eilt Pems
6ohendunman.
n. Neum, 1 K
u tu cnfi
n Regen
, Ceningen
1 tantn ie
n, Eecemenn
olrſmmlanm,,
in idnlenſiſe/
em erecnn hu“
biurgans anm
n ndn
egscolun⸗
bol⸗ nag
igtus CNlktte
Hand
Numios “
mnuu0. as 5
Alranii. i
gi,ll
lo, eien . 3,
puliu 3

De Cyro Rege. Cap. VII. 4 5

Faber quòd jam fœminis non ſervit. Ergo colluctati
Fid ſunt Aſſyrio Juvenes, & Babylonicum Antheum,
Pacn non humi, ſed cœlo alliſere. Deos tuos non coli-

mus. Nihil hac fortius voce, quæ tibias id tem-
poris obſtrepentes, lyraſque, & fiſtulas non æqua-
vit, ſed vicit. Uni tamen vox ea ſuccubuit voci
à pueris item emiſſæ, qua frementem & male-
dicentem Nabuchum non ſemel dixere Regem,
ejus ſpreto igne, non ſceptro.
Ibid. 17. noſter, quem colimus, poteſt eripere nos de camino
ionis ardentis, & de manibus tuis, & Rex, liberare.
Nulla furiarum ita apud manes perfurit, ut id
BRex coli temporis æſtuabat Nabuchodonoſor. Hinc ſta-
tecr, tuàâ, inde clibano ambiebatur; quaſi Olympus
in colum minax altitudine ſimulachri, & veluti
ce. pugnax in naturam Veſuvius vorticibus, globis-
que exæſtuans. Et cùm vallante illum immani-
tate, enormitatéque tum criminis, tum ſupplicii
Titan videretur, cui nec impoſiti ſuis Alpibus
Gigantes conferri poſſent, ipſe ſe tamen vicit
Aſlyrius novo convicio ſuis major ſacrilegiis.
Blaſoheni Nam injurius in Numen, eam maledictorum
ſ Deie). proluviem eructavit in cœlum, ut eo Sol pelago
Ibid. 16. Pené criminum occumberet in meridie. Et quis
eſt Deus, qui eripiet vos de manu mea? Nec Lu-
Digniias Ciſer ità in Deum efferbuerat ad Aquilonem, uti
wores ber- in Deum excanduit in ſuo igne Nabuchodonoſor.

injurius

Vertite . . —S. .
liaza, Oh innocentiam modòô ignibus deſtinabat, ſed
elic. . . . . . . .
necig. ſolo afflatu pyræ ſuæ abſumptum iri Divinitatem

Rex fli aiebat, quâ pueri ſervari non poſſent. Quaſi ve-
contradici 10 non Phoœnici tantùm, quæ reviviſcit ex igne,
Patiauur, ſed Salamandræ, quæ in igne vivit, impar eſſet
Wregen Numinis Omnipotentia, ad Babyloniæ forna-
cem, exanimnis. Et tamen furentem non proſci-
uadn dere contumeliis, ſed regiis nominibus, extule-
tzer ſit o“. runt, inſignibuſque imperii cohoneſtarunt Ado-

Neguioſa. leſcentes. Poteſt eripere nos, & de manibus tuis,
Zelantes ⁹ Kex, liberare. Regem appellant, quamvis in-
imndiſereti: ed ee

juriis Numen inceſſeret. Adeò nec peccantes à
fubjectis debent Reges contemni. Sprevere au-
rum Pueri, ſprevere Clibanum. Ad illud inch-
nari abnuentes, in hunc conjici non recuſantes:
auri refugi, non rogi; nec ſupplicium pertæſi in-
ter lictores, ſed metallum inter lyriſtas execrati-
At in tanto poœnarum opumque contemptu, haud
Regem contempſere: Verùm nec pretio, nec fu-
nere fracti, in cultum tamen Regis deflectun-
tur; tenore animi uſi conſtantiſſimo, qui tamen
in torvitatem non exiret Principi contumacem.
,Pet, 2.7. Prævertéêre Petri Legem exſcribentis: Deum ti-
mete, Regem honorificate. Servaverunt & fidem
Numini, & Principi reverentiam. Et quamvis
omnis ex Iſaia gloria flos fœni ſit; non tamen
tanto chbani æſtu regiæ floſculus gloriæ in pue-
rorum cordibus conflagravit. Immô, ubi ſtare
non potuit ſtatua, ſanétiori igneæ legis incendio
eliquata, ibi in igne viruit gloria Principis, flos
licet agri ſit. Nimirum, quamvis inter tonitrua
fulgurâque Sinai Lex adoleverit, fulmina tamen
non evibrat, ſed compeſcit, eâque vereri docet,
non percellere ſumma Magiſtratuum cacumina;
quæ vel perſtrinxiſſe tantùm, afflaſſéque, piacu-
lum eſt, nullo piaculari expiandum.
Hac loquere, & exhortare, & argue ecum omni
imperio. Admone illos, ait ad Titum Paulus,
Principibus & Poteſtatibus eſſe ſubjetctos. Quæ cùm
& Romæ Paulus enuntiet, & Babylone præſti-
terint Pueri, neſcio quâ in Principes phreneſi a-
gamtur interdum aliqui, qui tum ſe ceciniſſe coæ-
lo arbitrantur, quùm eos concerpferint maledi-
cCtis, quos Prophetæ coluere Babylone, & quos
Romæ percolendos vulgavere & Tito Paulus,
& Præſulibus univerſim omnibus Petrus? An tu

V.
Tit. 2. 15.

Tbid. 3. I.

Ecce eniùmn Deus

ſanctior Daniele? Regem percoluit. An ſpado-
nibus caſtior? Regem illi compellavere perho-
norificè. Num Paulo ſeverior? Cohi Principes
imperavit. Petri certè ſede tua eſſe non poteſt
altior exedra, quamvis Chriſti ſir. Ex ea non to-
nuit Petrus in Principes, ſed pro Principibus per-
tonuit, aitque: Regem honorificate. Blateronem 1. Pet, 2,17:
proinde te eiſe ſcito, oris, ammique impotentem,
non divini tutorem juris, legumque Numinis
defenſorem. Honorem defert Principibus Petrus;
non eripit. Nec Petro, ſed Draconi conforma-
tur, quæ ex ore Chriſtiani conviciorum flumen
in Aſtra jaculatur immanitas animoſa. Ergo per-
vicaces nunquam Principes laceſſamus? Num
ità hi ſunt infeſti, aut Numini, ut Nabuchodo-
noſor, aut Eccleſiæ Numinis, ut Nero? Nihilo-
minus tamen & illum Daniel excoluit, & hunc
Petrus in Crucem ab eo agendus obſervari vo-
luit; nec jam clavibus tantùm, ſed clavis quo-
que parietibus inſcribit Templi: KRegem bonori-
hcate. Quem Regem? Nunc Neronem; & in kegilus
poſterum quemvis. Quid? Nonne Regum ube- nemo con=
ribus adolevit Eccleſia, quæ tum ſibi adeſſe Nu- Wéieture
men intelligit, cùm iis admovetur, eâque exu-
git? Mammillàâ Regum laltaberis: & ſotes, quia Iſa, 60. 16
ego Dominus ſalvans te. Ergo à Principibus la
Ctabitur Eccleſia, & à primoribus Fidei lacera-
buntur Principes? Suum Reges Eccleſiæ lac la-
biis immulgent, ut ejus à labiis Eccleſiæ Filii in
Reges ſulphur eructent? Lactamur; & lacera-
mus? Defundimus iis tabum & virus, qui nobis
infudere tum chryſocolla, tum nectar? An ut
ſubactam pedibus briſam prælo extorquemus, ut
cùm ambroſiâ lacus, doliaque compleverit, in
fimetum tandem abjiciatur: ità Principum mam-
mis, tanquam vinaciis exuctis, iis deinceps pro
lacte fella refundemus? An Ægyptium libet aſ-
pidem imitari, qui Cleopatræ admotus uberi;
pro lacte, quod ebibit coalitum margaritis, ve-
nenum Principi, quo expiraret, infudit? Et non
timemus, ne maledictis proſciſſi Principes Eccle-
ſiam univerſim execrentur? Nam quamvis ex
ſede Petri illud ſciant evulgari, Regem honorif-
cate, ſpurium tamen in Eccleſiæ filiis ita hali-
tum faſtidient, ut pertæſi membrorum petulan-
tiam, corpus univerſum exhorreſcant. Quicum-
que Principatum allatras, an Petrum intelligas,
neſcio, Petrum certè non audis. Ille enim incla-
mat Mundo, ut Reges honorificet. Sed præva-
ricantur. Utinam illaceſſiti. Ut verò exorbitent,
abſtinendum maledictis vel Petro eſt, etiam cùm
ferrum ſtringit in Malchum. Quem an benè vul-
neraverit, remiſſus in thecam gladius tonitruo
Chriſti, decidat non ego. Id tantùm aio, ampu-
tatam lictoris aurem à Petro, non obrutam con-
tumelis. Adeò etiam cùm ferire ſtatuerit Petrus,
nec ſatellitem audet execrari. Silentio cæduntur
lictores à Petro, etiam quùm Chriſto vincula
injiciunt. Er laceſſentur à nobis conviciis Prin-
cipes, paulò in Eccleſiam, quod ais, quòdque
abſit, liberiores? Sed enim & à Nathano David
arguitur; & in Saülem cenſuram egit ſeveriſſi-
mam Samuel. Adde & ab Elia longè ſeveriùs in
Achabum animadverſum: & caſtigatum Hero-
dem à Joanne., Hi tamen omnes, non procul à
Regibus epulati, dum lingerent patinas, & vo- Zelantes
rarent attagenas, laceravere Principes. Coràm, indiſereid.
& cominus arguêre peccantes, ferro uſi ad ægri c“ gn⸗
curam, non ad injuriam, ſtigmâque abuſi ægro- cerdotibus
tantis. Nunquam de Davide obloquutus eſt Na- Reg,,: 2
than, niſi ad Davidem. An Samuel cùm puhem roniar.
liguriret, famem compeſcebat Sacerdotis, ſamam conrestio⸗
Principis commordendo ? Bacchatur Elias in marazio,

Acha-

Achabum: ſed non eminus, dum veſcitur pla-
centußis in Sidone. Rabies maledicendi eſt, non

De corre-
&cio inter-
dum licuæ ſtudium percurandi, ſi non mederis, & detra-

in P inci. . . . . . . .
ge, his: ſi diſſiros carpis, aut ad ſatiem livoris tui,

pes, ita . uV.O
nanquam aut ad pediſſequorum tuorum ſeu invidiam, ſi
i" eos lici- te audiunt inviti, ſeu illecebram „ ſi tuis bene
za male- c: 4 .
dica. dicunt maledictis. Adde: quòd nec ad Davidem
Nathan, nec ad Saülem Samuel, nec Elias ad
Achabum acceflere, quâdam ad Reges objur-
gandos intemperie impacti, ſed ſubmiſſi à Deo
Zelus ob- omnes, immilsique cenſores in peccantes. Sed
Pns Joannes ad Herodem irrupit injuſſus. Injuſſus
agat. is Regem alloquitur, ſuper quem, ut ait Lucas,
Luc.3. 2. Factum eſt verbiuim Domini? Agebatur à Dei ver-
„ beo in adulkerum Vox Verbi. At in hoc minus
Intentio „ -. . . . . 4
relza. Vatibus Cæteris Joannes conſenſerit: in eo certè
iis ſeſe pleniſſimé conformavir, quo à maledi-
Intentio Cto reprehenſionem diſcrevit. Nempe è& quatuor,
Pavw.. quos ſeveros in Reges produxeras, ſeu Vatibus,
RKationes . . 358 Harz
Rivate. ſeu Præſulibus, ex iis, inquam, nemo pro illatis

ſibi, gentique ſuæ cçontumeliis aut queſtus de
Superior Regibus eſt, aut conqueſtus eſt cum Principibus.
non ſe, ſuä- Cenſura fuit, non expoſtulatio. Eviravit Philip-
e picas ſuas omnes divinas Cicero, und pro ſua do-
mo Oratione. Etenim Conſularem pigere, Lin-
guam, puderéque decuit id cauſæ agere, quod
infra Romam eſſet, nec Rempublicam attineret
univerſam. Prodidit ſuum ipſe Conſulatum, qui,
poſt urbem conſervatam, ſui laris meminiſſe po-
tuit.
& Joannes effugêre, qui nunquam niſi violatum
Dei, gentiumque jus Principibus exprobrarunt.
kiſeus. Non ſuæ Nathan uxori, aut Sorori inofficioſum
dn es Regem maledictis inceſſivit, ſed ſævum perſtrin-
pro ſe qua- xit in Uriam, & , contra humanitatis legem,
rat. humaniorem in Betſabeam. Quid Eliæ intere-
rat, viveret, an periiſſet Nabuthes? Non tamen
ejus in ſe transferendæ ſtudio vineæ, falcem mi-
ſit in alienam à ſe injuriam. Nihil ulciſcebatur
in Rege Vates, niſi ſcelus. Nec Vineæ raptum
alià rapiendæ libidine vineæ, inſectabatur. Id
miratus in Vate eſt Achab, horruitque, non pri-
vatis in ſe rationibus Eliam furere, & incitari.
3. Reg. 21. Et ait Achab ad Eliam- Num inveniſti me ini-
20. micum tibi? Qui dixit, inveni, es quòd venun-
datus ſis, ut faceres malum in conſpectu Domini.
En! ut in Reges ſævire Prophetæ debeant, cùm
eos juſſu Domini reprehendunt. Imitentur opor-
Zetus & tet Sacerdotes Vapores, Spirituſque; qui ut cu-
— pidentur in fulmina, & in cometes excandeſcant,
odaιſratio. non humi, ſuéôve ſtagno immorantur, aut in
e . pinaſtro, cerasòve conſidunt, ſed coœlum petunt;
ibique aut in nubes conſtipati, aut in trabes igni-
Zelus ob- ti, aut difflati in tonitrua, aut conflati in fulgura
ervantiez mortales exanimant, feriuntque amphiteatra; &
estee decutiunt turres. Coœlum debes inſcendere, ut in
chabum incendare. Num inveniſti me inimi-
cum tibi à En quam ſuſpicentur fulminum offi-
cinam Principes in iis quoque, quos Corvi alunt,
& melote conveſtit. Quid de eorum cenſura
ſentient, quorum domeſtici omnes duphicibus
veſtiuntur? tanta eſt vellerum Paſtoribus copia,
attondere utinam oves, non deglubere ſolitis, ut
eorum vel calones conchylio fulguraſcant. Ex-
quirit ex Elia Achab, cur ità in ſe diris graſſe-
tur, nulla inter ipſos ſimultate gliſcente. Citòô

Achab intellexit, non & palude in ſe ſævire Spi-

