me rogus excipiet, Phoœnicémque ſalutabit , Religioſat
etiamſi me pennis exuerit. Malo autem ibi tor- ide we
queri, ubi plumas amiſerim, quàm ibi renaſci, Haniie.
ubi acceperim criſtas. Ero tantiſper inter ignes 'em non
infelix; in aquis haberi poſſem inglorius. Licar ie /u
deplumatus in rogo⸗ fuiſſe aliquando dicar im- Dignias
plumis in freto. Non pudet in ſicarium incidiſſe: " indi.
tædet meæ ſortis intueri architeétum. Nemo . Rr eve.
quamvis potentiſſimus, nudari non poteſt. Ve- Lat aiam
ſtiri, niſi recentiſſimus, non poreſt. Perdam præ- uaſ .Z
textam in incendio. Eam reſumerem in pelago, mo.
cui abollæ meæ nec ſors ignota, nec ætas. Oc-
cumbamus proindè, ut renaſcamur, ne ibi, ubi
emerſimus, refloreamus. Nolo dignitatis meæ
cunas reviſere; ideéque, ſi ad vitam aditus in-
tercluditur, ſupplicio, carnificinæ, funeri me
dedo reformandum; quæ cùm ego coacervave-
rim tormenta, iis ſakem renatus, meæ ego au-
thor & vitæ ferar, & dignitatis. Quèòd ſiis penè
ſenſus eſt Volucris, cui nullus ſubeſt de dignitate
ſua ſenſus; quam putas eſſe clientis mentem,
quem cùm è& luto extractum contuleris Aquilis,
te nunquàm reſpicit, quin ſui recordatione limi
pervellatur. Relabi ſe quaſi putat in antiquas
ſordes, ſi te offenderit. Abſcedit à te proptereàâà
quaàm longiſſimè, ne in te, tanquàm, in ſpeculo
vitæ ſuæ, ut rudimentum, ità illuviem ſuam re-
cognoſcat. Refugimus littus, in illud quamvis
ehataverimus naufragi. Repræſentat enim cum
incolumitate diſcrimen; & nuditatis nos ſuppudet
noſtræ in ea gratulatione evitati naufragii. Ità
agi putes cum Aulicis. Suam tibi trabeam ferunt
acceptam. Verùm cùm à re illam accepiſſe me-
minerunt, caruiſſe ſe olim eâ non ſine dolore,
ruboréque intelligunt. Tuum ergo dechinant oc-
curſum, ne ſuæ tamdiù textrinæ recordentur, in
qu ſagum retexuere, & texuere, tuâ non ſegni
Minervâ, paludamentum ſuum. Cyrus eſt, qui
delatarum ſibi à Deo urbium monumentum ex-
citat, conſignâtque poſteris, inquiens: Dominus
Deus Cœli dedit mibi omnia regna terræ. Et ipſe
præcepit mihi, ut ædifcarem ei domum in Jeru-
Jalem. Teſtatum, inquit, eſſe cupio univer-
ſis, imperio me olim meo caruiſſe, quâſque ad-
miniſtro provincias, non mihi per manum à pa-
rentibus traditas, ſed eas auſpicio me ductuque
Numinis Majorum ditioni adjeciſſe. Id ne inter- ulies
cidat Divinitatis congiarium, Ædilem Deum non veri.
lapidi inſcribo, ſed Templo inſculpam. Moles Sa d.
Hieroſoly mitana delatæ Cyro Dictaturæ monu- deket in
mentum erit: & ſaxorum ſitrue regnorum ſitrues skar,
deſignabitur. Urbem reliqui ſaxis incidant. Re- ssu.“
gna terræ univerſa vix Templo deſcribentur. A Aulisi
meo nunquàm ego benefactore proſugiam, & Kraniſu.
accepiſſe videri malo precarium, ſed à Deo, im-
perium, quam ille mei author imperii neſciatur.
egna, quæ me circumſtant, in me è& cœlo flu-
Xere. Imperio non avellor à Numine; quin me
Numini, non clavus, ſed pro clavo ſceptrum
ſuffiget.
Sed enim, inquies, à Labano Jacob profugit XIII.
opulentus. Hoc tu exemplo illuſtriorem feceris
Cyrum, quem à Deo nulla penitùs felicitas ab-
duxit. Hanc tamen à te imponi labem Patriar- §. Jaceb.
chæ non patiar. Invitus enim diſceſſit a ſocero,
hinc eum extrudente livore, indè verò Oraculo
abducente. Animadvertit quoque faciem Laban, Gen. 32.
gudd non eſſet erga ſe ſicut heri, & nudius tertius,
maxims dicente ſibi Domino:- Revertere in terram
Parudn

Aru.
Alun 13 E.
1, 1

4

. eumn ¹
Pi
au e
pone
ſiehle
anſn
nũ tlh⸗
1 nge
6U
nls.
Ullnne
Gun ,1
Eene l⸗

n Eleli
mm allgles
5 (Man
eei ilele
s anhlhen
on pul
eun ted
ghtatil
Tume
ſiit Rui
mn, gun
Ononeat
drubm!
n ſacie
Feminill
Nachele.
leckebant
am elle,
Eln men.
Cnn ot
ſett Ab
tnu ho
n& Joſe
go, Un
Teur in an
in Pho
6litlerit in
vernan
Atumno .
erdletas
le
Uihlers,
Herclſs de

a Kr
nii⸗
Pre

3
mähken

en
i N 8
enClt
de
uenitint
nn
Nonn N D
cbcus,
n da
laian-
tem n r
ee e
r, N
Qlonnetne
Man d
ne,
o ue
8 Merige
Quidlie
elcke
fenemn
tulers ai
Cordandrh
in an
taſe hes
m, nhe
Gnienſun
ilud gen
entat enin n
nisnosſſoe
Muſiei I
inabemen
m acgin
on ſneti
o eclnat.
Iecolcenni
e,a ki
Cjnucl
hhummemmm--
liens: Mun
Atent Ui
Ammi N
ni ui⸗
k,gir
er mani⸗
s
Ee. NrI
lenunn,
pen. MG
Aum
Egunn ͤ,,
jniln he
Ecban i
Polgimn,
tin,
penie
nir, gun
cumo ei⸗

Nob nin .
ioen ln

Bitus.

De Cyro Rege. Cap. XII. 9 5

ALabano Patrum tuorun. A ſtatione coactus eſt ſolvere

Jacobdſ tII intumeſcentis ferocià pelagi, tum Eteſiss ſpi-
ADWet u rantibus indè illum avocantis Providentiæ. Non

eum in avem Oves effinzere; nec velleribus avo-
lavit à Laban, ſed conviciis. Latratu, non ba-
latu excitabatur ad fugam, quam adornavit, non
locuples, ſed inviſus. Imò ſuæ illum ſortis, ino-
Gen. 32. piæque non puduit, quùm ait: Iin baculo meo
10. tranſivi Jordanem iſtum: & nuno cum duabus tur-
mis regredior, Audiſtin? Quis baculi recordatur
in virga! Quis inter agmina meminit ſolitudi-
nis! Jacob eſt, qui ſe fateatur incomitatum eò
primum acgeſſiſſe, quò turmis appellitur comi-
tatus. Obſtupuit, diriguitque Jordanis ad ſui de-
miſſionem vectoris: nec minus Ifraëlis baculum,
quàm Moſis Arcam eſt reveritus. Quòôd ſi, va-
Dienuas dente Jacob, Fluvius non reſi liit cuùm Arcam
mores non refluxerit tranſmiflurus, cohibere ille certè ſuos
novet. gurgites non potuit, qui affundi Patriarchæ ba-
eniio Culo cupierunt. Arcam undæ potuerunt non at-
ſui mira in tingere. Retineri nequiverunt, quin baculum cir-
6. Zacob. cumfluerent. Mirabatur ſiquidem Jordanis ſuæ
non pudere Jacobum calamitatis, exiliique non
eum tædere ſui, quod recordatione virgæ deſi-
gnabatur. In baculo meo tranſivi Jordanem iſtum.
Tu me virgâ tranſmiſiſti, ſed à te virga non tran-
ſivit. Rigaſti, non merfiſti in meo gurgite bacu-
lum, qui etiam nunc floret, ut tuæ te ſterilitatis
admoneat. Papæ! quam ſibi imperat, qui fugæ
baculum regni virgis admiſcet! Pluris ego pe-
dum facio, quàm faſces: quòd ſcilicèt dominan-
tis ſuo faſtui argumentum ſit, inopiæ inter opes
meminiſſe. Ambiebatur hinc Liâà Jacob, indè
Rachele. Sed in uxorum amplezu baculum com-
plectebatur paupertatis ſuæ : & ſuum dixit pe-
dum eſſe, qui uxores ſuas eſſe non dixit. In ba-
culo meo. Ergo ab inſtrumento, ſociôque fugæ
Hfraëlem nec Rachel avulſit. Poſt Joſephi Hlia re-
cordari potuit Jacob ramalis, quo flumen trana-
verat. Arborem nos vitæ projeciſſemus, ut tene-
remus Joſephum Truncum Jacob non dimiſit,
cùm & Joſephum retineret & Rachelem. Tuum,
*ε rogoO, ut projſicias baculum: non enim verte-
retur in anguem, uti olim Moſis virga vertetur,
ſed in Phonicem convertetur; quèd unus non
exaruerit in tua dextera truncus, tot tibi undi-
que vernantibus, florentibuſque plantariis. Tuæ
autumno fortunæ virgam præfers, quam hyeme
Prætuleras fugæ tuæ? Vapulas hoc tu ſanè ba-
culo, quo erro, exúlque argueris. Sed eo viciſſim
ſuffulciris, ne tuæ ſuccumbas opulentiæ. Clavam
Hercuhis bacillo contriviſti. Eàâ ille monſtra per-
domuit: hoc tu ità Hydram ſuperbiæ contudi-
ſti, ut nuſquam pullularit. Hoc ſi Aulici fulci-
rentur, ſub dignitatis ſuæ mole non procumbe-
ar rent. Si enim meminiſſent, quaà vadarint cir-
Mion cumfluum ſedi laticem, illo fortè non hauriren-
ſone ſui tur, ubi altiores deindè in gurgites penetraſſent.

Eyrè cum
Jacob com⸗
paratio.
Dignitas

itet:. Sed unus eſt Cyrus, quem accepiſſe fateri à Deo
Eecleſta- 1
Eiem Tegha non pudeat, quæ ab Atavis non acceperat.

Religielas Jacob & Cyrus à ſua ſorte non rebellant. Hic
ie, e Tegna, quæ excepit, oſtentat. Ille baculum in-
Iuverbiant. gerit, quo mixus profugit. Utrum plus mirer,
ambigo, profitentem munera, an verô probra
non difftentem. Ahker imperium non uſurpat:
fugam alter non erubeſcit. Fatetur Perſa angu-
ſtiùs ſe dudum regnaſſe: Iſraël ſe olim exulaſſe
non negar. Cyrus denique à ſe rejicit ſceptrum.
A ſeſe Jacob non abjicit baculum. Huc, Aſſe-
clæ, qui neutrum æmulamini, dum vobis præ-
textas arrogatis, quaſi iis involuti prodieritis, non
tam naturæ ſecundinis, quam ſecundis Fortunæ
involucris Porphyrogeniti; & à vobis arcetis ea,

quæ non ſecunda, ſed prima fuere rudimenta ge-
neris veſtri. Itane vos adeps hebetavit, ut id tan-
tum diſpiciatis, quò vos Fortunæ impulit allu-
vio! Huccine quà tandem appuliſtis? Reſpicere
alquando non pigeat;, quos tamdiù delectat inſ-
picere. Ex arena in altum cymbulam provexi-
ſtis, non remis induſttiæ concitatis, ſed paſſis au-
ta velis, antennâ in favonium obliquata. Rena-
vigare vos in vada non jubeo; ſed littus vos no-
lim execrari, undè ſolviſtis. Remeavit in Itha-
cam Ulyfles. Vos ſaltem recordatio patrii limi-
nis, littoriſque à continenti, hoc eſt, à continentia
non penitùs exerrare patiatur. Agrigenti è bu-
bulco civium, Urbiſque Princeps, pendulos &
laqueari rurales calceos nunquàm non fuſpexit,
ne Sagi obliviſceretur in Purpura. Deberetis eâ
maximè recordatione in amorem incitari Prin-
cipis veſtri, quòd ille ſcilicèt de luto vos in ſolium
tranſtulit imperii ſui. .
Hanc grati animi Academiam poſtremus Jo-
ſeph ſuis placitis, geſtiſque colluſtrat. Pellectus
in adulterium ab uxore Domini ſui, iis à flagitio Feliciags
potiſſimùm rationibus eſt, quibus in illud debuit rienas.
perurgeri. Veſtiarii, gazæque clavibus, ſe quaſi 8. goſeph,
temperantiæz aggeribus contrà illecebræ prolu- Erzmages
viem communivit. Felicitate repulit voluptatem: dieue
& deflorere noluit, quòd floreret. Pudoris Li- Omnia Ju.
lium in horto Sapientis non corrumpi, ſed deri- Pi⸗ ter ie⸗
. 1 in
gari teſtatus eſt opobalſamo poteſtatis: Et Caſti- gonam.
tati ſepem rosâ meliùs ſtrui, quàm rubo. Non
cautibus, ſed gemmis propugnacula extruuntur
innocentiæ, ſi arci Mens præſit non degener.
Turtur, non Vultur in Fortunæ pomario com-
paſcitur. Er in domo cedrina unus JksUs expe-
titur. Ecce Dominus meus, omnibus mihi tradi- Gei. 39. 5
tis, ignorat, quid habeat in domo ſua quo modo
ergo poſſum hoc malum facere? Univerſa, inquit, .
quæ habeo, non habui, ſed accepi. Ideòôque cùm b fe
me Dominus exolvit, tum vinxit. Corpus ma- a e,
numiſit, ſed mentem captivavit. IIlius ego nu- cus & ſuo
dem uxorem, qui mihi caput intexit? Servus Pbrzino
fortè peccare potui, peccare Oeconomus, non Tentatio-
poſſum. Liberti enim non amittimus, ſed muta- zum temes
mus ſervitutem. In nervo neceſſitati ſervimus, ho- Gnussd
neſtati ſervimus in pileo. Caput integimus, non ut in Deum.
pateat, ſed ne pateat ſceleribus Mens. Caſſis eſt pi- Parse
leus, ne nostela libidinis confodiant. Fruſtra ergo ſeu peccato.
minaris; ſeu blandiris; nam adamas nec malleo
frangitur, nec guttis excavatur. Uxorem Domi- Dieniias
ni corrumpam, qui Domini tunicas, togâſque Pier z
conſervo? Nudabor, ne nuder. En chlamydem! crtumpit.
Ne philoſophiam abjiciam, projicio pallium. No-
va bæc in .gypto philoſophia, ut philoſophere, S
expalliari. Scio, quæ me compes præſtoletur fla-?
gitio reluctantem. At tenebras malo carceris,
quam libidinis. Candidus detrudar in tenebras,
ſed exteriores. Nam interior probitatis meridies
longiores mihi umbras protulit, tenebris profe-
ctô carituro, niſi ôpera horruiſſem tenebrarum.
In illo carceris pædore, uno me pudoris lilio ſub-
levabo. Delati ſibi à Deo redordatione regni, ut
prævideo, Cyrus Templum Numini molietur
Perſes & barbarus. Ego veròô, qui filius Abra-
hæ ſum, ubertate Præfecturæ in me collatæ ab
Egyptio, lupanar in domo Domini mei perfo-
diam, de cuſtode proditor? Catenas perferam
ne feram amplexus. Fœminæ plus ofſcula refor-
mido, quam calumnias. Tradidit mihi Domi-
nus bona ſua? Ego me proptereà non tradam
Dominæ, & pro Domino tradar non invitus.
Ille mihi Præfecturam detulit? ego illi novam
deferam ſervitutem. Hæc vincula ab uxore Do- Ter guct
mini mei me abjunxerunt, ut arétiùs meo Do- eveßir.

mino

XIV.

—

96

Dignias mino copularer. Templum Cyrus Numini ex-

cui conſe-

genda-.

truet, ne Deo ſit ingratus. Ego, ne ſim in .-

gyptium injurius, Pudori foveam ſuffodiam, in

cwgnitio quam incido, ne cadam. Huc evadunt Animæ
ſui Leniu. magnæ, ſi undè in curulem aſcenderint, memi-

tionum eſt
remeäium. Herunt.

1.

Rota enim fortunæ tum ſtat, ſi in ſuum
lutum convolvatur. Siquidem is tantùm foœdatur
nunquàm, qui ſuum nunquam limum non verſar.

OMNIA regna terræ dedit mi-
hi Dominus Deus Coeli. Et
ipſe præcepit mihi. I. Ehdr. I. 2.

C APUT XIII.
QUXL à Deo conſequutus eſt beneficia

Cyrus, non extenuat, ſed ewaggerat,
grandi, ſed iruo, exemplo. Eo enim
Aulicorum ingluvies compeſci poſſet, ſi
vocem illam aliquando ediſcerent e Cy-
ro, ſat eſt. At ambitioſa & voraæ Na-
tio ad has penitus ſyllabas & ſurda &
balba eſt. Quæ ſiquidem id loquitur
tantuům, non eſt ſat, pronuntiare nun-

qudm poteſt, ſat eſt. .

Uotam Cyrus terrarum partem accepe-
rat à Deo? Ejus intacta phalangibus Afri-

Nullacy- ca, Europa invia, ignota India, indomita Scy-

r41 reg 20- 1
rum inglu⸗ thia.
vie labora- fiamque perdomuerat.

vit.

Awvaritia

Unam vix Lydiam occupaverat, Aflſy-
Et tamen obæratum ità
ſe Numini profitetur, ejus quaſi Mundum auſ-
picio ſubegiſſet. Omnia regna terræ dedit mihi Do-
minus Deus eœli. Vox iſta Babylone primum in
regia perſonuit. Ubi enim cupiditati privatorum

& ambitio in tummulos Alpes deſidunt, maridque coarctantur

inexplebi-

lis.

Aulicus
enodeſtus.
Aulici in-
ſaturabi-

ges.

II.

in piſcinas, ibi Imperatoriæ capacitati, rapinæque
Provincia pro mundo eſt. Plura ſe accepiſſe &
utat Cyrus, & teſtatur, quàm acceperat. Oloris
vox iſta eſt, ſed cruenti. Quantus in cruore can-
dor regnaturi! Rapit, & pretium ſuæ prædæ non
corrumpit. Prolatat imperii fines non minus ani-
mo, quàm gladio. Omnia ſe accepiſſe fetetur,
qui ex omnibus tam multa non acceperat. Nuſ-
quàm Deus Mundum, nullâque è materie ſub-
ſtruxit. Alterum in ſe Cyrus penè Mundum ex-
truxit & mihilo, ſi non potentior, Deo certè fe-
licior. Nam terrarum Deus orbem quaſi dixerim
extrà ſe condidit, ut hominem in eo collocaret,
ſi non aratro, falci certè deſtinatum. Suum in-
trà ſe Cyrus ſemiorbem terrarum effinxit, ut Nu-
men, quod in eo coleret, ſtatueret. Ibi pomo poſ-
thabita Divinitas. Hic Templo Numen excul-
tum. Omnia regna terræ dedit mihi Dominus Deus
cœli. En fictum à Cyro Mundum. Et ipſe præce-
pit mihi, ut ædificarem ei Templum in Jeruſalem.
En non Adam, ſed inductus in Mundum Deus,
non ut operaretur, ſed ut illi à Rege opus dicaretur.
Nulla in Cyri mundo aut Eva, aut Anguis. Pro
ſcientiæ arbore, ara eſt conſcientiæ, ubi Sapientiæ
non ſine Sole litetur. Quæ omma contigere Cy-
ro, quòd imperandi rabie non extimularetur ad
ea rapienda, quibus careret, ſed ità ingeſta con-
coqueret, ut ſatiem regnorum parerent, ſuum in
maſjus efferenti Cyro principartum.
Cujus laudare vix modeſliam poſſum, quin
Alexandri regnandi carpam imemperantiam. Poſt
omnia aliquid concupivit Alexander. Aliquid

Oliva in Eſdram.

aio? Omnia poſt omnia Macedo non concupivit,
ſed deperivit. Et quos cruore Mundos oppri-
mere bellando non potuit, flendo lacrymis adob-
ruit. Conjice, quid in eas graſſando regiones ac-
turus eſſet, quas cùm amarert, optarétque, demerſit.
Ad Ammonem Jovem contendendo, evaſit ad
Nili ripas Crocodilus. Sed defuncto Crocodilus
illacrymatur, ut ſaginetur. Alexander necdum
emerſis collacrymatur imperiis, ut Mundos abli-
guriat. Cadaver eſurit lucertus. Rabeſcit ita Prin-
ceps, ut nec Mundo expleatur. Quam ille Cha-
rybdim circumtulit, cujus hiatum nec India op-
pilavit! Ut video, in epulo fortunæ regna pro
fungis importantur, ſed quibus vorandi libido in-
citetur. Apparatus patinarum perſplendidus eſt;
ſed hamatæ dapes rapacitatem convivæ provo-
cant, non compeſcunt. Oriente ſubacto, aditô-
que in ſuis finibus Oceano, unam victoriæ pal-
mam ex India reportavit, lacrymas in triumpho.
Diceres, non Dominum è& Bactris, ſed profu-
gum rediiſſe Macedonem, ità ad naturæ confinia,
anguſtiâſque impalluit. Vagitus ille, fletuſque
Principis enatam noxam ei imperandi libidinem
in Oriente teſtabatur. Illæ indicabant lacrymæ

Regnorum
heluo Ale.-
xander.

Alexandri
Ambitio
inenplebi.
lis.

Alexandrum, novas, viſo Oceano, purpuras con-

cupiiſſe. Hoc tantuùm ille ex Oceano hauſerat,
ut nequiret exundare. Imòô ità oculis Oceanum
hauſit, ut illum exhauriret, null exindè acceſ-
ſione regnorum redundaturus. Everberat ſuis In-
diam fluctibus Oceanus in immanem planitiem,
vaſtiſſiméſque campos effuſus. Tum Arabiam
hinc indè ſinibus, quaſi ulnis comprehendit.
Oram exindè Africæ immenſam, quà cunea-
tam in promontoria, qua recedentem in ſinus,
quà in littora exporrectam ſoædiſſimis tempeſtati-
bus exagitat. Vaſtitatem denique ſuam Africæ,
Europæque objicit ad Herculis columnas. Sta-
tarius, ut ita dixerim, fur. In fluvium ſeſe inibi
contrahit anguſtiſſimo freto contentus, quo Mau-
ros ab Hiſpanis diſterminat. At precarium ci-
tò vadum in alluvionem tyrannicam expandit.
Nam, qui gratulabare, Europæ reverentid in flu-
men Mare contractum, & freto Mare horres im-
menſum effundi, quo Africa, quo Aſia, quo Eu-
ropa perluuntur. Stragem hic terrarum edit com-
plorandam. Membratim enim Mundi partes con-
cidit, abducta ab Afris Sardinia, ſejunctà ab He-
truſcis Corſicâ, revulsA Sicilid ab Italid, convuls
ab Aſiâ Cypro, refixo quaſi à Græciâ Pelopon-
neſo, lanienâ terrarum ad laniatus irritatus Ocea-
nus. Adeſt proindè, imminétque tum Græciæ mi-
nax tum Aſiæ, Creta utrinque divulſa. Mox, non
vulnerat, ſed diſſecat utriuſque provincias punc-
tim, non membratim, non tam inſulis, quàm ſco-
pulis toto .gæo diſſeminats. Tum & prædone
mendicus oſtia pulſat Helleſponti. Illabitur vix

illas per fauces tam emaciatus, & temperans,

ut fyphonem laſcivire putes ad illecebram comti-
nentis, non mare illabi ad procellas. Aperit ſe
ibi tantiſper Oceanus, quamvis vix ſe Mare dici
patiatur; ad complexum paſſis brachiis, non ad

CumOcen⸗
no Alexan.
dri rapaci⸗
tas compa-⸗
ratur.

rapinam. Quæ ità ad ſe reducit, complicàtque,

ut deſiſſe Mare putes, & refluxifſe gratulere
Oceanum ad Gades. At rima, non hiatum par-
turit, ſed Euxinum. Enimverò, ut ſe illis extraxit
anguſtis, nulla in Septentrionem littorum ſatie
expanditur, tantâà terrarum ingluvie, ut Europa
Aſiâque eluvioni ſint impares. Cümque naturam
exorbuerit, ſua tandem Oceanus granditate de-
laſſatus, ità ab ingluvie conquieſcit, ut rumina-
tioni ſuæ Mœotim, hoc eſt, novum poſt Euxinum
Mare perfodiat, ſuæ appendicem rapacitatis. Vi-

uſti Oceanum 2 Alexandri te conſpexiſſe Mentem
exiſtimato.

7

4

„ Pſin
(aabat
demno
ſwade
nrd
ds
ſauebe
et, iu⸗
1 emmu.
, ll
e ine⸗
ſel teev
ſeeretl
ſenſ
nſude
mni re
Cam b⸗
Gunr!
Al ſe
guuemn.
Hs I
I ſil
le aliam
lünn ncd
mninat i/
Pebreos
ls velceb
ientid
Uun rerur
peneret
Een loun
Olccla !
Fun, d
ſlenunes
liſle.
erue
Cnquieſe
ean Aliin 4
hn nſhrule,
zen mn, Uno
) lgis,e⸗
len In keſen
4 anp
ltle. 6 8
(Can
nbeg
Mol Agne
mi urflo de
ig tnid fligr
Efmne
lerin Nuhe
Kahel
i eſum &
*
non
Pareun
en
las 4
A eone
lnmn
kulnli
„ (Kancte
Ebein Nani

Cnann
uin
ahnidlts
eging
Glecentt
, diltil
0 Cordh
cer
Mndns
eätinni
am lel.
Der Iid
ne re I
ndi Dür
nvine In.
bach adt
n wie
An rumt
aheoIiii
le, kele
Vndh üm
Aan kann
Ounar
Ceind hile
Cls Oranmt
Hexidkadt
elbett iüb⸗
em krimx:
Tunn Adi
ChNttkl.
m, gur
erem unn,
Umitrnti.
e ſun ine,
bumms N
Unk,rl
1 ecfin
icam ened
eretentitr
lue bonmir
Al, l
arunmedhar
undian
ltini,ommi
rari
nniumdt
vum Ged 1.
le. M
oriigſe
ie,in
ume s
Debiui
& eneii,
ckun l
l e

ſexiſtimato. In alias ſubindè cupiditates rapinis con-
itabatur heluo regnorum. Crederes, non Perſi-

invadendæ Scythiæ per flumina, per incommoda,
per diſcrimina, per tela & vulnera & funera avi-
ditas ſævientis. Glaciem poſt gemmas, mivéſque
ſcrutabatur; & auro ſaturatus rupes, quas morde-
ret, invadebat. Caucaſum exugebat, quùm ube-

ra emunxiſſet Aſſyriæ. Prometheum eum dice-

res, cui ad laxiorem cupiditatem novum ſubin-
dè increſceret cor, non depaſcendum à Vulture,
ſed recudendum in Vulturem, à quo Mundus de-
paſceretur. Nunquam recogitabat quid invaſiſ-
ſet; ea ſolum meditabatur, in quæ non irruperat.
Non ità Cyrus, qui attentiſſimè, & exaggeratè
penſitabat, quot ſibi & cœlo regna obveniſſent.
Ommia regna terræ dedit mihi Dominus Deus cœli.
Quàm beatè ſuam circùm Cyrus felicitatem oc-
cupatur! quam, ne digerat, coquit. Vult enim,
apud ſe perſtare integram Numinis erga ſe lar-
gitatem. .
III. His Deus mentibus, animiſque delectatur,
quos ſcilicèt beneficiorum memoria remoratur,
ne aliam ex alia appetitionem trahant trium-
Levit. II. Phandi. Omne, quod habet diviſam ungulam, &
3. ruminat in pecoribus, comedetis. Hæ mundæ apud
Hebræos animantes cenſebantur. Quibus popu-
lus veſcebatur, ut non Dei munera trajiceret, ſed
ea identidem revocaret in animum, quo reman-
ſum iteruùm munus ingluviem ſiſteret, rabiémque
premeret moliendi. Porrò Lupus, cùm pecu-
dem ligurierit, abit impaſtus. Taurus verò, cum
oluſcula linxerit, ea nunqàm tranſmittit in al-
vum, ſed diù mandit, ut non fœnum decerp-
ſiſſe putes tantum Animal, ſed Montem credas de-
voraſſe. Adeò pabulum ruminat, actumque agit.
Plerique à perſolvendis Deo gratiis nunquàm
conquieſcunt, obulis in crumenam vix conditis.
Gratuudo Alii in Arcam reconditis Auri fodinis, ità labia,
in Deum. ut forulos, compr munt. Deo nec ſemel adſunt.
Anna uno Anna, uno vix edito Samuele cum amphoris &
Pi. congiis, pecoréque acceſſit in Silo, ſe ſuâque Nu-
1. Reg 1. Min repenſura pro pignore. Et adduxit eum ſe-
24. cum, poſtquàm ablaétaverat in vitulis tribus, &
tribus modiis farinæ, & amphorà vini, & adduxit
Aulici in. æum ad domum Domini in Silo. Jeroboal, ſive Ge-
xbetiles., deon, contrà, cum unum ſuprà ſeptuaginta ex
uxoribus liberos ſuſtuliſſet, ne unum quidem pro
prole Agnum Domino obtulit. Uno Anna obrui-
Arari:ia Cur filio. Septuaginta non expletus liberis Gedeon,
&uCmbitio tanto filiorum ſyllabo appendicem è pellice con-
aaen quiſivit. Habuitque ſeptuaginta filios, qui egreſſi ſunt
70. de femore ejus. Concubina autem illius, quam habe-
bat in Sdichem, genuit ei filium nomine Abimelech.
At appendix membranam eraſit, fecitque palim-
Aalici in. Pieſtum, & unus è& pellice Cometes tot exitium
vidi. Aſtris non portendir, ſed intulit. Ad unum enim
fratres omnes extinxit Abimelech, ut ſolus im-
peraret. Adeò, qui per poſticum irrepſerat, tot
bicl. 9. g. domo, regnéque ſucceſſores ehminavit. Et venit
in domum patris ſui in Ephra, & occidit fratres ſuos
Klios Jeroboal ſeptuaginsta virosſuper lapidem unum.
Ita concidêre, quos Gedeon, nuiquàm relatis Deo
Deo param gratiis, planèe ſuſtulerat. Ut proindè à paren-
drzug de te verius, quam à fratre eos dixeris jugulatos.
liam, ſu. Nam nigrum funeris theta tum Pater liberis inu-
Nulis ſd ſit, cum eos non aræ impoſuit, ſed in ciſtulis,
Auguem. Ccuniſque reclinavit. Compone cum Gedeone An-
nam. Ille nec tubis trecentis, nec liberorum vagi-
tibus ſeptuaginta excitatur in Deum, ſed cum
Rea Ba⸗, uxoribus dormit, ut lanienæ, non laureæ cohortem
Pere. gignat filiorum. Hæc unis filioli lacrymis adnavigat
in cœlum, & vagitu Samuelis, Amoris quaſi hituo
Ethic. Comment. Tom. III.

dem occupaſſe, ſed Macedoniam amiſiſſe, ea erat

De Cyro Rege. Cap. XIII. 97

excita ſeſtinat in Silo. Sed planè, quæ Numini non
impendimus, ea non familiæ, ſed funeri reſerva-
mus. Tres Anna vitulos immolavit pro filio. At
hi puero ita aras inararunt, ut ex iis Sacerdotii
manipulos legeret, eventilatis tum in acie hoſti-=
bus, tum & Templo ſacrilegis. Nullæ Gedeo-
nis pignora hoſtiæ circumſtant? At unus umiver-
ſis imminet hoſtis, qui eos ſuo litet imperio. Ca-
ruere Vitulis, quibus ſacrificarent ? Sed us non
defuit Taurus, àa quo lacerarentur. Non profu-
dere Domino vinum? Cruorem lapidi defundent.
Non farinam inſperſere ſacrificiis? Suis regiam
cineribus adſpergent; ut deſolatorius in Aſrum
carbo radietur, hoc eſt, ur fratrum carnifex Rei-
publicæ ineat, per ſtragem & cædes Præfeckuram.
Septuaginta Abimelech fratrum capita iuo thro-
no ſuppoſuit, quo ſcilicer Moſes portentoſus, non
Senioribus ſeptuaginta de ſuo ſpiritu tranſmitte-
ret, ut regnaret felicius, ſed juniorum ſeptua-
ginta hauriret ſpiritum, ut tutiùs graſſaretur. Suum
Salomon lectulum ſexaginta ambiverat gla-
diis. Suum Abimelech ſolium cædibus ſeptuagin-
ta communivit. Ille mortem arcebat, ut dor-
miret. Hic mortem arceſſiit, ut fratrum funeri
indormirer. Hoc efferatus Abimelech rubrum
Mare non arefacit, ſed effundit, ut in terram
beatitatis evadat de projectitio Princeps. Quanto

ſuam purpuram cruore imbuit paludatus Sicarius

Quantùm exuxit ſanguinis Hirudo coronata! Mi-
ror illum unum delegiſſe lapidem, in quo fratres
omnes occideret. Si cor ſibi extraxiſſet, duriori
cædem ſaxo excepiflet. Pugnabat cum corde par-
ricidæ ſilex lanienæ, neſciâſque, uter alteri feri-
tate præcellat. Patrata cædes in ſaxo; ſed in cor-
de deſignata. Durior proindè caro, quam ſilex;
quando immanior eſt, quæ cædem imperat fra-
trum, quaàm qui cadavera excipit occil rum. Si-
lex cadentes recipit. Cor debacchantis ſtantes de-
jecit. Deſüt in ſaxo ſtrages; & corde verò proru-
pit. Hanc ſecuritati ſuæ Abimelech, non boum,
ſed fratrum hecatomben procuravit. Quam ego
ideò crediderim factam, quòd nuſquàm Gedeon
tot pro pignoribus Numini litaverit, tam largè
uno pro pignore Annâ deinceps litaturd. Occal-
leſcimus felicitati noſtræ; & ut inſpergi rore co-
perimus, Pactolo ſicci inundamur. Advolveretur
noſtris ſi pedibus Carmelus, non eum intueremur
accidiſſe, ſed cur ſuis à fibris non convellatur Her-
mon miraremur; noſtro vectigalis, ſubjectuſque
dominatui. Non adveniſſe ad nos Fortunam gra-
tulamur, ſed indignamur non ſuam illam diffre-
giſſe hactenus rotam, ut domi noſtræ perpetuò
conſidat.
Animæ, inquies, magnæ argumentum eſt,
neſcire ſatiem. Paraſitantis quin animæ ingluvies mtics veyz
eſt, nulla obrui proluvie. Quam heluandi ra- facilè ſa-
biem exemplo colluſtremus. Lynx Ariete non tiantur.
expletur. Elephantus frutice ſatiatur. An Lupum Aulici in-
Elephanto contuleris? Lyncem vix diſtingues à ablebites.
pecore. A Monte diſcernes Elephantum indole',
progreſſione, & ebore. Vehit non equitem bel- Rex evehas
lua, ſed arcem, & aciem tergo circumfert. Ge. gnieres,
ſtat ad inſtar Libani pro dente arborem. Sed Zeplentur.
Cedrum & Libano avehes. Ebur erues Elephanto.
Mons colo fulminatur. Fulminat Elephantus in Pignitas
bello. Arx autem impoſita Monti, ſi oppugnatio- in digno.
nem patiatur, triumphavit. Injecta Elephanto Arx adde
expugnat, non oppugnatur. Una hæc prælſtitit bel
lua, ut Arces hoſtibus occurſarent; docuitque,
moveri Caſtella, ne Regna moveantur. Animan-
tur Elephanto Caſtella, & Caſiris Elephas de Mon-
ſiro fit non miles, ſed acies. Cumque fronte, pro- Elephante
boſcide, haſtiſque prælietur dorſo habet, Gu Rliarsle⸗
Plus

—

98 Oliva in Eſdram. B

plus graſſetur. Invenimus „quà ratione Elephan-
Bellum. ti minùs arma timeremus. Non ſat bellua fe-
Gudelitas Tocire ſuo viſa eſt inſtrumento. Armamentario
bumana. feram inſtruximus, ut non vulneraret tantùm
Ira. ebore, ſed procellam dorſo effunderer martialem.
Ornaius Quid verò non generoſum in animante, cujus
Eccleſaſti- Pugnax eſt vel ſupellex? Furit, non laſcivit, ſuo
eer⸗ ebore fera, & cùm phalanges diſſiper, evertat-
Pompam, ſ promuſcide, bellacior tamen tergo eſt, &
Jed ur ælo ſuppoſititio pugnacior inſtrumento, quàm ſuo
is rad. eſt præferox Elephantus. Animal tamen tantæ
ſepaſſiint. indolis, tantæque ſtragis rama libus ſaginatur, Viſ-
Ceratione ferarum Lyciſcàâ, Melampéque vix ſa-
Mokitiores turis. Adeò, non indoles, ſed voracitas eſt, neſcire

SWrzöbsr. ſatiem. Padum Italicorum fluminum Regem quâà-
Rivendiis vis aquarum acceſſione mireris exundare. Cha-
Wenuer, rybdis Trinacriæ gurges nullo mercium, navium-
que aggeſtu redundabu. E ſilice excuſſa ſcintil-
la, ſi folium corripiat, ramum citò comprehen-
dit, ſtirpem illicò exuſtura; à cujus buſto in ne-
Ianis. mus inſiliet, urbes, provinciâſque deletura. Va-

liei »i. . . . 4. . 1 1.
ce tc: v* ſtitate nolim incendii metiare indolem, ſatum-
liores ſene

Jatie. que ignis. Fulſit è ſaxo. Tam æſtuantis, arden-
Religioſi id tiſque cladis frigentiſſima eſt origo. Attritu, hoc
Hin nen eſt, ictu emerſere ſcintillæ, quibus vibex, pla-

olim non 1 .5.
negal, gâque obſtetricantur. Ignobilitatem elementi con-
Scintillaz 4 3 . .
Sreſarie lice rapaciſſimi, quod in lucem verbera extru

peluatrix. ſere. Enaſcitur & ſaxo ignis, non ſervus tantùm,
en me. ſed verbero, & parturitur in ferro. Adeò non
ris. . . . . .
Tutamaſi. inſignia modò eum ſervitutis, ſed ærumnæ cir-

ne ſpiria cumſtant naſciturum. Petram haber ignis pro pa-

G. rente, pro patre chalybem, ulcus, ſeu plagam
omnia. pPro obſtetrice. Quid hàâc tetrius, ſerviliuſque ori-
Zieres gine! Is tamen eſt, qui, niſi compeſcatur, ur-
ſer. bes populetur, faciâtque de Troia campum, in quo
rams. Phrygiæ ſatum imperium, virgas ederet pro ſcep-

tro, parerétque compedes pro corona. Ubi E-
quus pro Salamandra extitit, qui non viveret
tamùm, ſed laſciviret, ovarétque in incendio.
Religioni; Nimirùm, quem Troia, ut conciperet, disjece-
Uiu me rat monia, intelligere poterat ſceleſfiorem eum
violandi . 52 .
Diſpenſa- eſſe, foréque Viperâ, quando non partu ſolum, ſed
tionibus. conceptu quoque urbis viſcera lacerabat. Ideòô-
inde que nec Salamandram, nec Viperam, ſed Hy-
leſtior vi- dram Equum dixeris non iniqué. Imòô malè ilum
ai. appellaveris Hydram, quando Hydra facibus cel-
, obſr. ſit, Equus facibus triumphavit. Verum cùm ignis
vantia. Obſcuriſſimi generis ſit, rapax eſt, nulla pror-
Hutente e ſus ſatietate. Padus inter hiia, pomque ſcatu-
ne ſpirtu . 2
invéhunt rit, ſui adeò ſatur, plenuſque, ut ingeſtu ſeu
PFriviltegie, nivium, ſeu aquarum exundet, fundtque pro-
luviem, tum incapax, tum impatiens incremen-
ti. Non ergo granditatem animæ jactes, quam
voraginis altitudo non magnam efſe, ſed angu-
ſtam conteſtatur. Turbo eſt, non ſidus, qui ſyl-
vas excaudicat, navigiâque levat. Nam Sol, quùm
terras auro, gemmiſque fecundet, vapores vix
attrahit viliores, quos non tam ebibit, quam agris
in imbrem regerit eliquatos. Vides, opinor, nobi-
liora parciora quoque eſſe nutrimenti, & heluari
non ſidera, ſed vortices. Age.
V. Quid Pyropo nobilius? Quid ignobilius Ru-
Gemma bricà? Hæc, ſi lacte defundatur, ſi vino perfun-
rorem non datur, ſi rore derigetur, humorem penitus om-
exeyge, nem exorbet. Pyropus ſtillicidio madet, & illud
mus rapim remittit, non ſugit. Bibula ur plurimum viliora
wugi, ſunt; & & lapidibus ſpiſſiora, humorem reſpuunt,
nec tam lapides ſunt, quaàm lapilli, faſtidio liquo-
ris in gemmas condenſati. Et quando verſamur
in tophis, ſtruamus in Agro lycæum, ubi ho-
mines doceantur, non ſumma eſurire poſt ma-
gna, ſed magna etiam pro minimis reponere lar-
gitori, uti religionem Cyrus pro felicitate Domi-

no repenſavit. Limo glandem infodimus. Acer-
vatim Sui glandes obtrudimus. Videamus jam,
quam à ſeſe diſcernantur Ager & Aper. Hic far-
tam glandibus ollam abligurit, fimum remiſſurus atts Rer.
pro ſagina. Unam ità glandem excipit Ager, ut tam repo-
eam non tam voret, quàm coquat, ſuis illam viſ- aleie.
ceribus in arborem educaturus, ut non eſcam ac- ri.
cepiſſe, ſed foenus contraxiſſe videatur. Arborem Grais aus
edit, non glandem exeſt. Et tanta campi vaſii- mi virtus
tas, non expletur ſolùm ſemine; ſed, pro bacca, ie. Agni⸗
ſatori Quercum rependit, in verſuram ingluvie
commutatà. Libet non ad palum, ſed ad Quercum Gratuud,.
Aulicos deligare, ut ſaturitatem ebibant ruſti. Avaritia
cando. Ligmis doceantur, quos fruſtrà libris edo- F: ane
cueris. Intueri eos juſſerim proceritatem, firmita- Gee ſatn
tem, copiâmque arboris, quam demiratos admo- Rexnen
nuerim, ramoſum, virénſque hotreum à tellure acat No-
ſurrectum, unà ei à colono in alvum glande demiſ- . ige
84. Quid vos, rogo, reponere deberetis largitori, uss Auli-
tot in vos plenâ manu congeſtis beneficiis? Unam 3 ei gen
ager baccam abſumere non auſerit, quin pro bac- pleartur.
ca efferat ſy lvam. Vos Æ gypti horrea conſume- Mokiliras
retis, Pharaoni ne paleis quidem remiſſis. Tor- vera, mo-
ques accipitis à Principe, nec iis ambitioni fau- sc r
ces obſtringitis, ſed in uberiora laxatis. Accipitis &
coronam; ſed caput diademate, non pectus ad-
ſtringitis. Infularum vos faſciæ non involvunt, ſed
evolvunt, ut ad invadendum imperium dexte-
ram explicetis. Benè Abſalon furoris ſui metam
offendit in Quercu: Ut, qui redux ab exilio, am-
plexu Regis non contentus, ſceptrum poſt oſcu-
lum expetierat, & Quercu laqueum ſortiretur,
non coronam. Me, proditori Arbor aiebat, è glan- Azſalas
de in plantam extulit tellus, tantam molem tantillo cur pepen-
è& ſemine architectata. Te verò nulla a parricidio ere64
copia inhibet, regnumque præripis Patri, qui te Auli⸗ei
curru, oſculôque donavit. Moriere confoſſus, ut inexpleti,
inexpletum pectus tribus vulneribus, pluribus
quaſi perfoſſum cuniculis, vorare regna dediſ-
cat, quæ tot perfluum rimis retinere demceps non
valebit. Hac illacque cor diffluet perforatum, ut
ſaturati neſcium inhiare hiatibus dedoceatur. Non
expetes in poſterum, quæ fundas. Non tenebis,
quæ retinere non poteris. Dabunt jacula men-
tem, quam tibi ſceptrum eripuit. Purpuram ſiti-
re deſines in cruore. Cordi tuo ſepem Joab con-
