Gratiæ non
cooperantes:

Ocheas
Correctio-
nis m pa⸗-
kiens.

Correbzio:
i5 impa⸗
tiens.

Adulaso⸗
765.

iti . . .
7 na mne; ſerint, eò propiores non Coelo erunt, ſed Ge-
ue. hennæz. Monſirum eſt, aſcenſu deſcendiſſe?

Monſtrum quoque ad Vatem acceſſiſſe, ut ab
æqquitate recederes. Innocentiùs ſiquidem Milites
Balaamum id temporis cum haſtis, quàm Eliam,
conveniſſent. Non enim adeuntur Prophetæ
more Hoſtum. Alioquin ſi corde ad Vatem
lapideo accedatis & cataphracti, filice, chalybé-
que co liſis, ignis emicabit, quo amburamini.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Quæres hoc tu loco fortaſels, cur invaſores Car-
meli pluvis & cœlo flammis ſint adobruti, ad
Eliæ votum æthere deflagrante: cùm nunc im- Neligießt, 5
punè & Carme us, & Tabor, & Sina à manipu- anig, .
laris occupentur, frigente cœlo? Quòd in Mon- Avari. 1. n
te is interdum qui Melchiſedechum præfert, non 9

Eccleſta. 0

uI Ehas confiſtat. Sedentique, inquit, in vertice nin or

Montis, ait: Homo Dei, Rex praæcepit, ut deſ- deſpeci. “ .
cendas. Nimirùm quieſcebat Elias in Carmelo, pe, ſcuti imn l
4 . . ecutig-
non arabat, metebâtque. Non ædes aur inædi- num zeme- e

ficabat, aut amplificabat. Haud horrea ſubrue- diuum Zem. 1u

bat, ut ampliora conſtrueret. Non ejus ibi ſpu- cgga. L mn
mantia torcularia, aut promptuaria eructantia ex
hoc in illud. Sedebat Coelo, Numinique Vates Per ſecutio tel
intentus. Non diſcurrebat verſuris, nummiſque 1 Pan 4 1
exaugendis occupatus. Quin vel à Centurione bertaie læ- ni
Hômo Dei appellabatur. Quis jam & Clero dici““ mi
poſſit vir Dei? Ego ſum Pauni, ego verò Apollo, col
ego autem Cephæ. Ahus fidem ſuam Perſis ob- le
ſtrinxit. Ahus Ethiopibus jus ſuffragii ſui oppi- 1
gneravit. Alius Medorum negotiis extricandis 1
d ſtinetur. Nullus denique ex Cervis Eccleſiæ, .
quorum fons Chriſtus eſſe deberet, non ſibi ci- Cung lu
ſternas ſuffodit, in quas aut Abanæ, aut Euphra- ⸗
tis aquas deriver. Nec id agunt clandeſtinis cu-
niculis, ſed palàm per Siphones. Cujus quiſque ci
ſit, Pompen, an verò Cæſaris, non in femore, inn M
aut collari, ſed fronte ſculprum circumfert. Ideò eb
immiſſæ non galeatz à Regibus cohortes, ſed i
ſicariorum decuriæ à Toparchis non rogant no- n
ſtrates Elias, ſed objurgant: nec obſecrant, ut w
deſcendant, ſed proturbant, ut ruant, ſubſidânt- ſ
que. Quæ quidem demutatio Nazaræorum olim
à Jeremia complorata, & Bernardi ævo inter tor
Eccleſiæ Schiſmata miſerrimè renovata, nunc, Pbi
pro Dei in nos cura, ceſſavit, florente paſſim in ke⸗
Cleris ferè univerſis primitivæ Eccleſiæ tum vul- en
tu, tum ſpiritu. Jedentique in vertice montis ait? 1n
Homo Dei, Rex præcepit ut deſcendas. di bomo i
Dei ſum, deſcendat ignis de cœlo. Potuiſſet Pro- 1
pheta Leones & ſylvis in Milites concitare. Sed
ignem coœlo deducere libuit, ne Terræ, ſed Nu- V
mini ſuam debere videretur adversuùs ſatellites i
victoriam. Indè copiæ propugnandis Vatibus .
educendæ. Deſcendat ignis de cœlo. Vel certè Severitar
non Leones, ſed Flammas immiſit in lictores,
. . . Perſecutos Drn
quòd Leo, ut objectos concerpat, oſſa ſaltem ,es Zuſto
ſupereſſe patiatur prædæ ſuæ. Nullæ reorum re- rum, “
liquiæ, ſi in eos ignis immittatur. Porrò id ſce- ſre
lus eſt, quo Vatum inſequutores ſe obſtringunt, Ricleher⸗
ut vix populatione expiari poſſit, plectique igni- dictie. laug

bus. Eôque crediderim Eliam igneâ triumphaſſe
quadriga, quòd igne perduelles abſumpfiſſet.
Peccantis enim ſupplicium in punientis trophæum
cedit Sacerdotis. Nam inſtrumenta lanienæ citò

abeunt in phaleras triumphi. Igne ſæviät Elias? in
Triumphet feliciter inter ignes. Verùm vagati Au
diutiùs ſumus à ſepulchro. Nec id videri inſolens
debet, ſi de morte acturi verſati din ſumus inter u,
ignes: quando ex igne cinis: quando funus aut ⸗
cum funalibus, aut in rogo. Porròô mirabamur Dignhas u
Ochoziam prænuntiati ſibi funeris terrore non & Pelicl- udl
ſuccuſſum, cùm mihil recordatione mortis non““ Lokic⸗ i⸗
molliatur. Atqui regnabat Ochozias. Sed ſi fu- mn
nus reſpectaſſet, imperii ſpiritus repreſſiſſet. Ait ð”
ad Jeremiam Dominus hanc in rem: Tolle lun- r. 13. 4. e
bare, quod eſt circà lumbos tuos, & ſurgens vade D lne
ad Euphratem, & abſconde ibi üllud in foramine edke
petræ. Et faccum eſi poſt dies plurimos, dixit ln
Dominus ad me: Jurge, vade ad Euphratem, che
& tolle indè lumbare. Et abii, & fodi, & tuli . t
lumbare. Et ecce computruerat, ità ut nulli ului 1 l

apt. un

De
NaKhſen
nda
alsc
in
rtt
ulle
llti⸗
r.
Ern
le
nr,
n
e,
Nr
nn,u
ldin.
tunin
inerm
, Mur,
i
uN
uiat:
Uln
ehe
ie N
lt
luh
len win
rin en,
Uennz,
Mnle,
Gillen
tngnn i/
We
nſill
nſten
ieudt
Disl
n un
oltes
u ie
ſon
n e
oe N uni
Vrigu
lltr
Kr A
llle/ns
wa
an
Al⸗

69

TZTentatio-
num ze-
mediusn.

1 Cor. 7. 9 *

Mortis me=⸗
moria,

Zach. 14,8.

Judic. 15.
19.

bid. 18.

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 8 5

anptum eſſet. Et factum eſt Verbum Domini ad me,
icens: Nie putreſcere faciam ſuperbiam Juda, &
ſuperbiam Jeruſalem multam. Lumbari renes incin-
guntur, ut validiora ſint latera, lumbique fir-
miores. Quin voluptatis ità illecebra nos adſtrin-
git, ur non tam renes vinciat, quàm oblectet. Id
porròô lumbare in profluente corrumpitur. Omnes
enim morimur, & ſicut aquæ dilabimur. Ideòô-
que mortalitatis nos noſtræ recordatione à con-
tentione voluptatis laxamur. Nam petræ ve-
lum infoſſum, defluxuque fluminis elutum, ge-
mino mortis hieroglyphico blandiendi, roboran-
dique vim amittit. Quæ enim vis ſuperſit in
renibus in tanto mortalitatis, ſepulchrique ſqua-
lore? Putreſcet, mihi crede, lumbaris lenoci-
nium, tædebitque libidinis, ſi mortem flunu flu-
minis, ſaxôque conditivi condidicerit. Huc enim
collineaſſe putaverim Paulum, qui libidinem com-
preſſurus, eam ſymbolo prorsùs diſſymbolo
adumbravit. Etenim non aut Narciſſo compa-
ravit, aur Melli, quorum illecebrâà proritamur.
Titione, ſeu carbone luxuriem delineavit. Me-
lius eſt, inquit, nubere, quàm uri. Quid, quæſo
te, libidini, incendiéque commune? Scatet il-
la illecebris; id tormentis, ruiniſque inhorreſ-
cit. Madet illa unguentis: id plagis horret. Co-
ronatur libido: efferatur flamma. Prata colit
luxuries: ſylvas ignis excindit. Vitæ ſervit l-
bido: vitam flamma deperdit. Et ait Paulus
luxuriem rogum eſſe ? Melius eſt nubere, quàm
uri. Nimirùm impoſitos carbonibus cineres af-
Hare Paulus libidini cupiebat, ut ſuâà ſeſe ſpecie
conficeret. Ut enim, ſeſe viſo, Narciſſus, apud
Poëſim extabuit: Ità, ſi rogo exprimeretur
libido, fore Paulus ſperavit, ut flammæ cine-
res adnatos exhorreret, ſuique ſimulacro,
tanquàm intorto jaculo, aut interiret, aut e-
langueret. Flamma es. At ſi te fulgor oble-
Ctat tuus, tuus quoque te cinis exterreat. Sub-
luces? ſed difflaris. Solem Ice imitaris? Ve-
rüùm cono te cinis non exæquat, ſed poſthabet.
Uri proindè ſe ſciat titillatione Chriſtianus, non
irrorari; ignémque ſceleris, ſen Orci viperam,
parto ex eo cinere diſcerpi patiatur. Id enim
genus fiammam non operimus cinere, ſed op-
primiraus. Moriturum te efle memineris; &
fornicare, ſi libet, ubi diſpexeris tibi vivere
non licere. Prunæ in imbres diſſolventur ſol4
funeris memorid. En alluvionem èà morte. Et
erit in die illa, exibunt aquæ vivæ de Jeruſalem.
medium earum ad mare Orientale, & medium
earum ad mare noviſſimum : in æſtate & in byeme
erunt. Et erit Dominus Rex ſuper omnem terram.
His in aquis Dominus imperabit. At aquæ è&
Jeruſalem emanantes, non reſtagnant ad ocu-
lorum, agrorumque luxuriem. In mare devol-
vuntur; quod, cùm noviſſimus ſit flaviorum ſi-
nus, mortem profectò, quaquà illud ſpectes,
deſignat. In æſtate, inquit, & in byeme erunt.
Quarum tempeſtatum altera ſqualore ſuo, alte-
ra falcibus mortem repræſentat. Rigemus hyeme.
Quid propius expiranti? Eſtate ſegetes deme-
tuntur. Quid ſimilius morituro? Has inter fu-
neris imagines reſtinguendis luxuriæ facibus a-
quæ ſcaturiunt, ideò vivæ, quòd & morte pro-
fluxerint. Et undè Samſoni latex effluxit, niſi
& ſede funeris? Aperuit itaque Dominus mola-
rem dentem in maxilla aſini, & egteſæ ſunt ex
eo aquæ. Nimiruùm occidione virorum tille man-
dibula cruentata reſipiebat cadavera, funerâque.
Ideò in aquas exundavit, ne Nazaræus in ma-
nus
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

devenirer Incircumciſorum. En ſiti morior,

incidäimque in manus Incircumeiſorum. Lenoci-
miis ſiquidem dederemur, niſi alleno funere fu-
nus quiſque noſtrum libaremus. At compeſcen-
dis libidinibus undè tot in Morte nervi, tori-
que, cuùm exanguis, ofleâque in arenam deſ-
cendat. Cur morte conſterner? Quia, inquit Je-
remias, aſeendit Mors per feneſtras noſtras. Ir-
rumpit non per oſtium, ſed per feneſtras. Id
verò eſt, ac ſi caligo indè in nos irruat, undè
lucem ſperabamus. Advenit improviſa noſtri
corporis ſtrages, & ad nos vitæ ipſius non rarô
quadrigâ invehitur. Occurſurus proindè amico, in
hoſtem irruis. An non vitæ rheda epulæ ſunt?

Jer. 9. 202

Amnon occumbit in convivio. Non per oſtium Mors im-
Mors erepſit aut invaletudinis, aut certaminis: provaſae

ſed per feneſtram convivii irrupit. Quis enim,
ut Mortem accerſat, Epulatur? Quis non men-
ſæ accumbit, ne decumbat in ſepulchro? Mors
Amnoni feretrum in diſco circinavit. Limea-
tur ergo Mors, quæ ideò prævideri noh po-
teſt, quia in domum inſilit per feneſtram. Has ſa-
nè ſi feneſtras inſideremus mortuales, impol-
lutos nos ſuſpicio funeris redderer. Miraris in-
contaminatos interdum cives efſe in tanta mo-
rum, rerumque proluvie? Hi profectò ſuum
eminùs funus deſpeéturi inſtitere feneſtris.
Qui ſunt iſti, qui ut nubes volant, & quaſi Co-
lumhbæ ad feneſtras ſitas * Contemplationi ſui
funeris immorantur, & occupandas à Mor-
te feneſtras occuparunt; ideéôque prænotione
quoque cineris ità peſies animi repreſſere, ur,
excuſſo nigrore, in Columbas ſeſe refingerint.
Atqui Jezabeli ad feneſtram proſtitutæ non in-
nocentiam Mors refudit, ſed ſupplicium infli-
xit. Ita. Sed Jezabel non funus reſpectabat
& feneſtra, ſed laſciviam; ideôque Mortem,
quam non præſenſit, in ſe ſenſit irruiſie per fe-
neſtram. Porrò Jezabel depinxæit oculos ſuos ſti.
bio, & ornavit caput ſuum, & reſpexit per ſene:
Rram. Jehu ovantem Jezabel ſuſpectabat, a quo
Joram fuerat trajectus jaculo. Ergéne ſic Morti
illuditur à Formina? At ille dixit: Præcipitate
eam deorsum. Jure ſanè optimo dejicitur, quæ
mortem Filii obj'icit triumphanti non in cinere,
ſed in ſtibio. Utinam autem una foret Jezabel,
quæ in funere laſciviret! Viri pariter & Foœminæ
lTuxuriantur in cinere. Audivi non una in Urbe
feriis mortualibus in ipſo, quem à Morte cœ-
tum, locumque appellant, Saturnalia paſſim agi.
Ibi enim in tanto funeris ſqualore viri, foœmi-
næque colludunt, nulla loci reverentiâ, nullo
penſilis ubique Mortis horrore; quæque non age-
rent in viola, ea peragunt in cinere. Caſtiùs
in pratis Venus, quam in ſepulchro proſtituitur.
Horrueramus Scytharum barbariem hoſtium
capitibus propinantium. Intemperantiores laſ-
civiæ noſtræ ſunt, quàm illorum compotatio-
nes: imòô eorum epulis noſtræ ſunt ſupplicationes
putidiores. Inter cæſorum ofſſa Scythæ inebrian-
tur. Sed hoſti illudunt, ſed ludunt in ſympo-
ſiis. Nos Amicis, nos Domeſticis, nos PFratri-
bus, nos Filiis parentamus; & inter nudatos
mortuorum artus, pendulâque cadavera, ſcortis
aſſentamur, lenas, affamur matronis blandimur ;
lupanar, abſit invidia verbo, vel in Sepalchro
defodimus, vel ſtruimus in Odeo. Planè non
defunctorum, ſed luxuriantium ibi horreas cho-
ragium. Doleas, ſed incertus, quò te vertas do-
liturus. Templum indignere in theztrum abiſſe?
Sed audacius videtur eſſe in Amphitheatrum

Verti Sepulchrum laſciviâ petulantium. Inſulta-
re defunctorum juſtis libidinem conquerare²
H At

Ammnon
ra ſus in
Conpivios

4 Reg. 9.
30

Ibid. 33.

Serietas
Chriſtiana
neglecta.

Vilubtas
biquee

Temploris
profanato=
res in die
Defuncto⸗
rünse

Luaxuria
graſatsey
ubigisg,

86 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

At viventi, regnantique in Alrari Chriſio illu-
ſiſſe ſceleſtius. Ubi vivere non licet, libereè ocu-
lis, dictiſque fornicari quis ferat ? At Litare
& Ludere nemo niſi dererrimus patiatur. In-
ter ofſla Laſcivire, barbarum eſt! Ridere, Jo-
carique inter hoſtias perſceleſtum. IIlud Scy-
thiam refert, hoc Orcum repræſentat. Verùm
id factitatum inter Chriſtianos conquereris?
Uunàm falsò. Quoties laſciviæ drama in San-
Ruario datur? Nônne hodiè juſta Lazaro ſo-
luturi conveniſtis? Et quot hic adſunt Jezabe-
les comatulæ, & ceruſſatæ! Quot ante concio-
nem riſus! quot in ipſa concione nutus! Quatri-
duano parentamus, & cachinnamur? Fætet La-
zZarus, & Matrona non lacry matur; Non ſqualet?
non orat? Quin ad Sepulchrum pigmentata,
Peccatrix eſt? Apage hinc te cohors Nympha-
rum & Satyrorum. Hic cinis odit carbones deſo-
latorios. Hiſce in lacrymis non velificare, ſed
depræni debet, cum ſua ſceleris prætoria, Cleo-
patra, quæ ad pugnam proceſſit per remigum
phaleras, militumque lemniſcos. Aliqua aut dies
ſit, aut latebra, in qua à jugo Veneris liceat
reſpirare. In foro, in compitis, ruri, militiæque
laſciviat. Non orat? Stertat ſakem in Lemplo. Ma-
nè, veſpere, & meridie ſuas tenebras offundat.
Horàâ verò ſacrificii non eam litare velim, jubeo
non graſſari. Prata roſis ſpoliavit! Maria unioni-
bus vacuat! Alpes metallis exhaurit! Fora thea-
tris occupat! Littora choræis inceſtat! Eccleſiæ ſal-
ctem parcat: parcat Sacerdotibus: parcat vel Deo.
Juſtitium ſit, rogo, libidinis, dum juſta perſol-
vuntur. De Morte agimus, & Laſcivimus?
Memineris, non per oſtium intrare Mortem,
ſed irruere per feneſtras. Quâ horâ, quéôve loco
tu eam non expectas, ibi illa tibi præſtolatur. Quia
Jr. 9. 20. aſeendit Mors per feneſtras noſtras. Verùm ſu-
beat per oſtium. Nec é feneſtra dejiciare cum
Jezabele, ſed ſenex & febriens expires in lecto
tuo. Rideri proptereà Mors debet, aut non me-
tui poteſt? Neſcis, quid te maneat in morte.
Jer. 13. 16, Date Domino veſtro gloriam, antequàm contene-
breſcat, & antequàm offendant pedes veſtri ad
montes caliginoſos: expectabitis lucem, & ponet
eam in umbram mortis, & in caliginiem. Ergo
contenebreſcet. In Sole gemmæ ab arenmis diſcer-
nuntur. Dives emicat, inops obſoleſcit. Generis
nitor à ſqualore ſejungitur ſervitute. In umbra
verò unus omnium, idémque ſqualor eſt. Offen-
detis ad montes caliginoſos, quibus impacta
Curulis unius erit conditionis cum Tripode.
Sceptra à Pedo non diſtinguentur in caligine.
Unus hominum, Jumentormque interitus. Et
ſperas non unum Locupletis, & Pauperis futu-
rum ad has rupes tum ærumnarum, tum trium-
phorum naufragium? In unum coaleſcent oſ-
ſium faſcem Conſul, & Subulcus. Sagus, &
Prætexta uno, eodémque ſitu involventur. Et
ponet eam in umbram mortis, & in caliginem.
Vox redundat. Nam ſi caligo eſt, umbra quo-
que eſt. Falleris. Nam umbra corporum inter-
poſitione diffunditur. Sole proindè ſi cares, Pla-
tanum habes; à qua ſidus ſubmovetur. At cali-
go umbra non eſt, nulliuſque objectu aut arbo-
ris, aut parietis agris incumbit. Ponet eam in um-
bram mortis, & in ealiginem. Timeo, ne umbra
iſthæc funeris plurimaum habeat luminis, quo
diriùs, quàm nebula, cruciemur. Audiamus, &
Zach-t4.7. horreamus. Et erit dies una, inquit, Lacharias,
quæ nota eſt Domino, non dies, neque nox: & in
tempore veſperi erit lux. Qui malè agit, odit lu-
cem. Quas quoque umbras peccantibus offundit

& Servorum aſſentatio, & Sacerdotum non rarò
aut venalis, aut hebes Sapientia! At, cùm ad-
veſperaſcet, nox aderit, quâ opes evaneſcant; Aons im
ſed lux ſuberit, quà ſcelera dignoſcantur. Quæ Rionmne
incolumi non patuerant crimina, angore cor-
dis extrudentur. Videbunt, in quem transſfire.
runt. Fulgore falcis tenebrarum opera colluce- Paa. .
bunt; &, quæ te latuere virentem, areſcentem
convenient. Et dixit Agag: Niccine ſeparas, ama- 1. Reg. 1t
ra Mors * Et ait Jamuel: ſicut fecit abſque libe-*
ris mulieres gladius tuus, ſio abſque liberis erit in-
ter Mulieres Mater tua. Ecquando Agag ſua ſce-
lera intellexerat, dum conſideret in ſolio? Ea
& Samuéle didicit moriturus. Defungetur Sacer-
dotis munere ſupremus vitæ agon. Is tibi in men-
tem revocabit, quorum te & meminiſſe piguit,
& iĩis inquinari non piguit. Et in tempore veſpe- Zach.t4-7.
ri erit Lux. Videbis invitus, quæ lubens admiſi-
ſti. Abſceſſerat & domo Abrahæ Iſmaël, initif-
que cum Cethura nuptiis non interfuit; ſed ad-
fuir morienti. Et ſepelierunt eum Iſaac &ö Iſmarzl Gen.25,9
Filii ſui in ſpelunca duplici. Oblivio te nunc
cœpit rapinarum, atque libidinum? Moriturum
te circumſtabunt. Non ſtatim apparuere Ziza-
nia: ſed tandem apparuerunt. Quid egeris in-
telliges, quùm animam ages. Nam ſi Jacob,
Filiorum quæ diſſimulaverat ſcelera, moritu-
rus & ſeveriſſimè arguit, & plexit acerbiſſimè,
increpito Rubeno, & diſperſis inter Tribus Si-
meone & Levi: Effuſus es, ſicut aqua non creſ-
cas. Nimeon &- Levi Fratres- vaſa iniquitatis bel-
lantia. Quàm fœdiora tua tibi Morienti flagi-
tia videbuntur, ſi aliena crimina ità Patriar-
chæ triſtia apparuere Morituro? Diſtorqueberis
prodeuntium in lucem monſtrorum aſſultu. Ad
veſperam demorabitur fletus. Crepuſculo vitæ oc- Plal. 29,.60
cidentis illuſtrabuntur, quæ ſub viiæ meridiem
delituere facinora. Non veſpertiliones emergent
in illo lucis, noctiſque confinio, ſed accipiures.
Deſcenderùntque volucres ſuper cadavera, & Geni5.
abigebat eas Abraham. Cümque dol occumberet,
Jopor irruit ſuper Abram, & borror magnus &
tenebroſus invaſit eum. Quandiù circum hoſtias Sol
agebatur, pelli Volucres potuere. Potes, dum
viges & vales, blandiri innocentiæ tuæ, & ſub-
ortam criminis ſuſpicionem à tuis victimis de-
pellere. At, occumbente vitâ, horrore obruêre,
& quas pati non poreras aves, eas in faces ver-
ſas propellere non audebis. Cum ergo occubuiſſet bid, j.
Sol, facta eſt caligo tenebroſa, & apparuit oliba-
nus Jumans, & lampas ignis tranſiens inter diviſio-
nes illas. Tum emimveròô faces eutinguere aut
nequiit Patriarcha, aut noluit. Quæ ſuperſtes à
te geſta crimina diſſimulas, ea Moriturus gravio-
ra longè eſſe non inficiaberis. Aves horrueras
tibi objici ſuperſtiti? Fumantes obtrudi clibanos
Morienti patiere? Ergo horreamus, antequàm
horror nos magnus invadat.

Gen. 49. 40

DO MINIäCQA
PASSIONIS.

Nonne benè dicimus nos, quia dame:
tanus es Tu, & Dæmonium habes?
Joan. 8. 48.

Alè de Chriſto dicitis, & benè dicitis? e⸗ Murmu⸗
i Iſaias ſucclamans: Dicitis malum ratio.
guit vos Iſa Hslun, i,g.

1N,4.
“
i
gi⸗ .
lynta I
lgni e

„
laſonn 4
cdlieren, I
ligus 5
nulr
Dllent 8

1

m

Alunus .
iſcni. D
6
Elarte
ſGrnum
meval.
lentice. 1
ſechu. 1
Memv.
etic⸗
Geini.
MA gnilt 5
a
ſhemni⸗
eng n.
1
leg, ,
1
e
D
m
i
e
du
Ven
1 di
u
Mom.

niin men.
0
1

i
I
l n
ihe. N
urg le
lem .
laet
An
litſi.
wun
i.
g
(
ain

numng
chs
ien be
gune gn
alſn.
1r lle. N
klentn,

ſc ne 1 4

e “
ehenti,
Oe.
lot
n den
tibinne
zlene,

8

eltirſe

E
wer Ii.
deii
ll,
V, .
kkin,
Uuk.

Gncn.

Duir.
lteben
Nin 4
nden

eneten
Aiges
nent, 60
uminr,
md
Uonad
s, Cn
,Elb⸗
ini c⸗
echrte,
ſes ſe⸗⸗
galeſetzilt
nitclbe⸗
Aiſr
gete
vels!
1 ganh.
horneal
Clbeno
Ceguin

n

=

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 87

bonum. Benè dicitis, qui Sameriam & Orcum
ex ore defunditis? Ecquando labia polluentur,
ſi tum ſancta, expiatâque prædicantur, cum
Satanam parturiunt, & pariunt Samariam ?
Contaminaretur os, ſi coœznum emitteret: Satan
ex eo defluit, & incorruptum eſt? Nonne bene
dicimus nos? Occinuiſſe eos credes Agios, A-
thanatos, Eleiſon Imas. Dæmonem exgurgitant:
ſed oris ſunt incontaminati. Noönne bené dici-
mus nos, quia Sdamaritanus es tu, & Dæmonium
babes? Duobus quòd Filiis Heli vallaretur Ar-
ca, à Deo peneèe potuit reprobari, dedique
1. Reg-4. Philiſthæis: Erdntque duo Filii Heli cum Arca
fœderis Domini. Arca Dei capta eſt. Et Scribarum
guttura Samaria, Satanque farcientur nulla ſor-
dium ſuſpicione? Illa captivatur, triumpha-
Dignitas tur, abducitur, & ſociatur Dagoni, quòd moœ-
mindigho. Chis extrinſecus geminis ambiretur. Quod veròô

cignit ex ſeſe Os duo monſtra edidit, incontaminatum
Iut. habebitur; nec frænabitur? nec contundetur? nec
Cenſores aſinariâ penè dixerim obſtruetur mold? Silen-

aliorum. tio Iſaiæ labia conſpurcantur, indigéntque car-

Lingug bonibus. Et balſamno linientur oblatrantium in

mala. Chriftum labia? Bene dicimus nos. Dicitis pla-

Perfeute. è peſſimè: & eò eſtis ſceleſliores, quò vos ja-
res uſto. Ctatis innocentes, dum Innocentiæ Orcum,
zucm. Samariamque aggeritis. Meæ jam partes erunt
Zelanes Perionatn detrahere Maledicis, eorum tum ſce-
indiſereti. lere expoſito, tum ſupplicio. Percellitur à Noë
Religionu Chamus, quôd Patris pudenda non advelaſ-
&WιRecte, ſet, ſed ridenda Fratribus ingeſſiſſer. Tibi ve-
ahicorum rò invulganti domeſticorum flagitia non ſervi-

Fandi ge tus, ſed laurea deferetur? Quid ſi non dome-

zize: ſticis, ſed exteris evulgaſſes? Quid ſi inebriaſ-
urmu. „3: . .
Hario ſes, Hudaſſéſque, quem proſtitutum inclamas?

Superiori- Quid denique, ſi delictum fingeres in præcepto;
bus gui co. & falso ebrium diceres, qui diù verſatus cum
li debent, . 4 ( 4. zrzjr2 Poy-
non ſperni. Nazarenis, ſicer4 ſeſe „vinéque abſtinuit? Por
Gen. 9. 22. 70 Anna loquebatur in corde ſuo, tantäumque labia
illius movebantur. Eſtimavit ergo eaum Heli te-
. 8. ¹ mulentam, dixitque ei Uſquequoò ebria eris? Di-
gere pauliſper vinum, quo mades. At illa non bi-
berat, niſi ſuarum muſtum ærumnarum. Lacry-
mas ſui cordis dehauſerat, libarâtque calicem ſte-
rilitatis ſuæ, quo illa felle id temporis ma-
debat. Verùm Heli, quod cenſuerat, eloque-
batur: nec Filiis temulentiam Foœminæ nuntia-
verat, ut inter calices mulieri, quæ pſalleret, bi-
Heu. bilſſétque, inſultarent. Dixitque ei. Quod non
tam convicium, quàm emendatio videri poteſt.
Murmu- Putaverat temulentam? Monuit, ut muſtum ex-

“ en. coqueret. Tu verò ea proloqueris, quæ aut igno-
ras, aut non credis, non modòô detractor, ſed
mendax. Imòô, ex muhtis, quod garrio, inaudi-
vi. Suis ſpectaverat oculis Heli, quæ Annæ ex-
probrabat, & tamen erravit. Viderat, non au-
ciam 4 dierat Cham , nuditatem Patris, cujus invulgatio-
. ne catenas injectas ſibi eſſe expavit. Ergone;,
TLingue Quod afſpexi, non proferam? Proferas, ſi bo-

cura. num eſt. Nam mala, niſi improbus, non effer-
Zudirames Teg. Columba certèé, quùm cadavera tantum, tra-

uſcr, éique fiuitarent, ad Noëmum inanis redire ma-
en ſores 1 1 1
ee, Uit, quàm Mundi probrum in Arcam referre.

Eedaßaßi- Potuiſſet, cum primò emiſſa eſt, coſtam, crũſve
in S. corripere, & putreſcentis naturæ ſaniem oſienta-
emara- Té. Tum ſuſtulit e Mundo, quod proferret ,
Gtores. Cùm reviruiſſe agros, terrâſque revixifle, prola-
tione ramufſcul, potuit conteſtari. At illa venit
Gen. 8. 1I. ad eum ad veſperam, portans ramum olivæ viren-
tibus foliis, in ore ſuo. Et tanta rerum, tuderumque
colluvie unum concerpſit ſurculum, quo Mun-
do inſtaurationem licuit gratulari. Ab alite uti-

Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

27

improbos Abrahamo nepotes objiciens. Contraà,

garriunt Chriſfiani, palimque Monachos car-

. . ⸗1. Anr
naàm doceare, non quiſquilias, ſe éinque ex-
hauriendam, ſed legendam oleam: ut atn Conti- D
ceſcas, aut ea tantum proferas, quæ exaugere de-

cus, non autem ſamam poſſint infuſcare. Co-

lumbam audire te jubeo? Corvum imuere: qui
exulare maluit, quàm in Arcam regredi cum
oſtento. Nihil eniin importare tum Corvus po- .
tuiſſee, niſi quo Mundi ſirages nuntiaretur. 7
Conductus à Balac ingenti pecunia, ſummiſque
füerat ſpebus Balaam, ur de Iraele obloquere-
tur. Qui vilis tentoris tribuum, maledicentiæ
virus in laudum nectar percolavit, aitque: Qudm
pulchra tabernacula tua, Jacob, & tentbria tua, Num. 446
ITſrasl! ut valles nemoroſeæ, ut borti juxtà fuvios 5:
irrigni : ut tabernacula, quc ſKxit Dominus, Tuar
Ri cedri prope aquas. Quis crederet Draconis
ore ità Ifraélem irrigeri, ut in hortos, nemora
que ſubvireret? Aciolo ſua debet præconmia Ja-
cob; fuerũntque clariora de Hebræerum geſtis
Haruſpicis elogia, quàm Angeh. Nare ſide-
ra arenis Angelus confuderat, tum probos, tutn

Balaam Cedros tantüm, & Hortos, & Aſtra
protulit, quibus Iſrael ritulis honeſlaretur. Adeò

Aſinæ, Satanæque diſcipulus de eo non loqui

. X„ . . „ 13
optimè non potuit, de quo Dominus benè di- .

zerat. Tu verò quod non impellis ariete tuæ

linguæ tentorium? Quod oris tui cuniculis Ta- Derſecuto-
bernaculum non ſubruis? Pudeat ne Avi qui- ve- , o.
dem ſimilem te eſſe, quæ non rudera, ſed meyi
oleam ore prætulit. Sed Columba erat. Pudeat
nec Corvo coæquari, qui ne cogetetur putreſ-
centis os cadaveris referre, exilium maluit 9ui,
quàm Naturæ ignominiam. Non illæ ratio- Baaam,

ne;, inquies, ſed inſtinctu ferebantur. Et hoc
2 9

plenum dedecoris, id à Te non impetrare
Philoſophiam, quod natura extorſit à Corvo.
Adde Balaamum & Ariolum fuiſſe, & Ma-
ledicum in Ifraëlem efle nequiviſie, quam-
vis in tonitrua imbre Regis aureo efferaretur.
Iridem in Regio turbine coloravit, laudavitque
ctentoria, quæ ſi maledictis proſcidiſſet, quot in-
torſifſet in Iſraélem fulgura, tot à Rege gem-
mas extorſiſſet. At virum protuli. Habes,
quam æmulere Foœminam, quæ non à Deo præ-
pediebatur, quin malediceret; imò de reproba-
to à Deo Principe muſſavit modeſtiſſime. Sa-
gam Saül convenit, aitque: Divina mihi in Py- 1. NReg. 25
thone. Et ait mulier ad eum: Ecce tu noſti quan 898.
ta ſecerit daul, & quomodo eraſerit magos, & gee,;
ariolos de terra. Quot Saülem inceſlere contu- Garn
meliis veneficæ licuiſſet? Abſtinet illa tamen etiaâ quàm
maledictis, tantmque latam ab eo Legem com- Punite
memorat, Regémque nominat, nullis aut in Re- Lingue cu=
gem, aut in Legem jactis conviciis. Crude- . „
lem dicere potuiſſet, ſicarium, ſacrilegum pro- he.
ditorem, tranſgreſlorem. Saülem dixit; Nec Le- Lingie
gem improbavit, quâ ſe tamen peti noverat. 1a.
Quare ergo inſidiaris animæ meæ, ut occidar? Tbidem-
Occiſura te Lex Regis eſt, & non excandeſcis in Peyerumn.
Legiſlatorem? Et non improbas Edictum? Py- gia vel in
thonem habes, & jugulantem te Principem non Maga.
mordes? Utinam, qui Spiritum Dei excepere, murzma
iis perſtringentem ſe Regem titulis proſequeren- vanter e
tur, quibus inflstu Satanæz Anus turgida iæ vien- Suberkori⸗
tem in ſe Saülem compellat. Ergo Sagæ de Ble.
graſſante in ſe Rege perſceleſto non obloquun- Saga.
tur, etiam clanculum cum iis, qui Legem E , ag
detrectant „confulüntque Pythones: Er de inun- 3 ßa-
Ctis à Deo tum Regibus, tum Sacerdoribus bent.
punt, à quibus viæ auſpicis imbuuntur? Si TSen,
2 hine

—

88 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Perfecuio- binc Sagam de Saüle loquentem, hinc Te de
ves Jullo- Levitis detrahentem asdiret Cato Chriſtianus,
n. pronuntiaret ſanè Spirirum oris ſœminæ Chri-
ſtum, te contrà Pythonem concitare ad convi-
cia. Nam ſi alterutrius tantum Satan tibicen
eſt, profectò non ea inſidetur à Dæmone,
quæ de Rege impio non malignè loquitur, ſed
is exagitatur à Leviathan, qui de Imperan-
tibus obloquitur, qui de Sacerdotum tempe-
rantia ſumma injuriarum intemperie nunquàm
non profatur. An hinc effugium patet, pi-
garque Veneficæ pudorem imitari? Scilicèt de
ege anus detraheret? Scilicèt Reges nemo
adlatrat? Et quænam anus tam eſt edentula,
ut Principes non concerpat? Quis inter lixas
tam poſtremi agminis elt, quin chorum agat
in Toparchas, quoties prodit in forum ſeu
olitorium, ſen boarium? Pendulas hinc in-
de ciſtas calones circumferunt, quas ſi rime-
re, gonviciis, maledictis, contumeliis jactis in
Prætores reperies, quam victualibus, plenio-
res. Et Malefica Regem verebitur in ſua late-
bra, dùm cum milite agit, duùm de percon-
tando Pythone rogatur, dum Dæmonum ma-
pale regio Satelliiio inundatur? Inter dæmo-
nes & veneficia tot infamis facinoribus Saul ne
. ab ea quidem paulò acerbiùs perſtringitur, in
quam legem tulerat capitalem. Tu veròô in-
ter hoſtias, & thura ore planè vipereo malè lo-
queris de Prophetis. Atqui, inquies, eos cuùm
obſervarim, plùs eos Reipublicæ obeſſe de-
rehendi, quam prodeſſe. Utinam oblervaſ-
les; non ea profectô effutires, quæ de iis pro-
bra confingis. En ut à maledicis Vatum mo-
res indagemtur. Reversique ſunt nuntii (Eliæ
monitu, qui à Rege ablegabantur in Acca-
4 Reg .5. ron) ad Ochoxiam. Qui dixit eis, Ouare re-
verſi eſtis? At illi reſponderunt ei: Vir ocurrit
nobis, & dixit ad nos: Iie, & revertimini ad
Rkegem qui miſit vos, & dicetis ei: Hac dicit Do-
minus Nunquid, quia non erat Deus in Iſrael,
mittis, ut conſulatur Beelzebub Deus Accaron?
Idcircò de lectulo, juper quem aſcendiſti, non deſ-
cendes, ſed morte morieris. Qui dixit eis“ Cujus
Rguræ & habitus eſt vir ille, qui oceurrit vobis5
Cenſers: Jaln audire libet quid in Elia obſervaverint re-
sliorum. gii exploratores. Quos ſanè veroſimile eſt, vel
frontem, cilique obſervaſſe in viro, à quo
Legati Principis objurgabantur. En quos ha-
buit ſui habitus Elias, figuræque Apelles! At
Tid. 8. illi dixerunt, Vir piloſus, & zond pellice accin-

S. Elias.

tus renibus. lIiſdem expingere coloribus, & li-

neamentis ſeu Agaſonem poteratis, ſeu Saty-
rum. Ergo in Elia nihil, quod notaretis, emi-
Murmu- nebat, uno excepto vellere tum ſagi, tum vul-
iszt,, tus? Nullus ergo in abſtemio pallor? nullus ru-
cis oyere bor in zelote? nullæ in orante lacrymæ? nulla
Janè opti- frontis ſerenitas in Propheta? nulla in arguente
tvan i, labiorum, genarůmque majeſtas? nulla pedum

Jervant in! dif 2 5 1
eis am illuvies in peregrino? nulla denique in albente

mulia, næ. Cæſarie ſenis gravitas , Vatiſque ſanctitas? En

vum pie- . . . 54* 1 .
Wnahe. quid in Prophetis & obſervatis accuſaturi, &
Sic Mar- negligitis incurioſi. Si piloſum adumbraveris
imu rantes

een. virumm „Eliam expinxiſti. Una eſt lanugo, quà
Vates à cæteris diſcernatur. Pudet negligen-
Perſecuto- ES*. Lot Eliæ facies ſideribus elucebat : tot
Feu. frons viri unionibus ,„ lapilliſque radiabat: tot
* Prophetæ labiis inſidebant oracula: quos in-
Invidia ni ter nitores „ fulgoréſque unam pilorum illu-
cil boni ob. vierm Nuntii oblervarunt, quâ Vir Dei dignoſ-
Pe ceretur à Rege. Vir Dei, dixi? Ità certe &
appellari Elias debuit, & à lictoribus compel-

labitur: Homo Dei, Rex praæcepit, ut deſcendas. Ibid. 9,
At Satrapæ contemptim Eliam virum duma-
gat appellaverunt. Vir occurrit nobis. Et ſanè
quâ ratione Vatem eum eſſe cenſerent, in quo
præter zonam & barbam nihil penitus obſer-
varunt. Vir piloſus, & zonâ pelliced accinctus
renibus. Hos ergo Cyclopas exploratum mittit
prophetiam Reſpublica? Hi ſententiam de Va-
tibus ferent? hi garrient de Prophetis? hos auſ-
cultabimus, quòd ſe jactent mores, rationéſ-
que indagaſle Sacerdotum? Hos feremus voci-
ferantes: Amen, amen dico tibi, quia quod ſci-
mus loquimur, & quod vidimus teſtamur. Ante-
greſſi enimverò hi ſunt Numims providentiam
felicitate computationis ſuz. Nam à Deo in
Apoſtolis capilli capitis numerati ſunt. Explo-
ratores in Vatibus genarum, & ciliorum pilos
ſupputavere. Ideòque proclamant: Non poſumus, 4. 4. 28,
quæ vidimus & audivimus, non loqui, Ochoziz
ſaltem Auhicis forent non abſimiles. IIli emim
etſi frivola obſervavere in Propheta, éque vitæ
arbore non poma diſtrinxere, ſed folia: judi-
cium tamen ſuum non ſunt auſi interponere,
niſi in iis, quæ reâpſe decerpſerant. At illi 4 Rege.8.
dixerunt. vir piloſus, & zond pelliceà accinttus
renibus. Tu veròô aliud indagas, & aliud ar-
guis. Nam, viſo habitu Sacerdotis, de ejus &
ingluvie garris, & rapina pronuntias. Interfui-
ſti comedenti? Cur ergo natum eum abdomi-
ni ſuo pronuntias? Lumbos exploraſti? Fortaſ-
Sls ſeverius, quam Joannes, incingitur. Nam
lino ferrum ſupponir; & quem vides vulgo
togâ conſimilem, aſperitate lumbaris prægredi-
tur Elſenum. Palpato, & tum loquitor. Quod 1. Joan. 1.
fuit ab initio, inquir Joannes, quod audivimus,
quod vidimus oculis noſtris, quod perſpeximus, & dcene .
manus noſtræ contrectaverunt de verbo vitæ: quod he en.
vidimus, & audivimus, annuntiamus vobis. Vel Lateres in-
Numen laudaturus Jannes circumſpicit diligen- uos
ter omnia, ſenſuumque lucernas circumfert, ut
hominem quærat, exquirâtque, quem celebret.
Oculos, manus, auréſque adhibet: & his vix teſti-
bus literarum ſuarum fidem obſignat. Nos verò,
quæ vix vidimus, mox ea invulgamus, meti-
muũſque, quæ non ſevimus. Palpate, & videte, qudexſa
& tum renuntiate. Imò ne tum quidem renun- autus.
tiate, quæ attrectaſtis. Nec ea me loqui jubes,
quæ manu ipſe meâ contrectavi? Ea te loqui no-
lo. Cur? ne mentiare. Palpavi, & mentiar?
Audi. Dixitque Iſaac. Accede ad me, ut tangam Gen. 27.2.
te, Rli mi, & probem utràm tu ſis filius meus E- Iaar
Jai, an non. Aceeſſit ille ad Patrem: & palpato eo, 4
dixit Iſaac: Vox quidem, vox Jacob eſt, ſed ma-
nus, manue ſunt Eſau. Et non cognovit eum. Pal-
pavi, & mentiar? Non eſt Eſau, Jacob eſt,
quem accuſas. Sed piloſis eſt manibus. Halluci-
naris. Hœdi villos conrrectaſti, quibus inno-
centis lævor integitur. Os proindè tuum oppila, Murmura-
qui nec vidiſti, quæ carpis, flagitia: quando is iores
quoque fallitur in filiis, qui eos & audit, &α
contrectat. Non ſunt Eſau, quas tu manus in- Gelersr
dubitatò manus eſſe Eſau pronuntiaſli. At Iſaac
lippiebat. Linceos interrogemus lictores, ec- Accuſaio-
