Gamlg, lan.
n genme,
Clnun bit
i. G ſſtlle!
. Ulnucer
, Me Imine
emit, E
Gn,,ſupr
n gisern
Eyenuet? T
. Qal
riin imren
n, gi do
1i onderſan
indoleme
n e⸗
un he &
gere, (d
Cnegin
Uhicltareze
um deſi

l em .. . .
tum inher

Ninſei,
AN
in ereren

1
n He

nern
0l: l
leſeng
eenn
menls e hi
nil u

MMam 1e

ere n
Onin ir.
1 chni.
atgCli
Cesnnn ,
in Müene
ponit I
end, i
npuetr.
ieſe
hebeni n
mn fenun
ebe o.
pen h
8: e
inaio dau
ig⸗
1u Nruet ,
Uoe ⸗
Porpakana 14
ſritan k
l
: NriN
De, 1.
1. Aumte.
l uinſe
enen .
ſi Uur⸗
dige In
gie in nir
eræ i cheid
Conerr
iibis u, 4

i, ſyre ChdI ns
r, Miantr

cinn
P et,
1 Alenel
7
t,
ain

eleN
i⸗

De Cyro Rege. Cap. XXV. 217

Mors eſt, & crucis inſtauratio, quæ non violæ
exareſcunt in trunco? Quæ non trabeæ lacerantur
à lanceâ? Quæ mella Chriſti fella non infatuant?
Ergo, ſi Chriſtianus es, nihil terrenarum re-
rum appetere potes, ſed ita vitam trahere de-
bes, utd eam Chriſtus egit in cruce. Sedenim
ais, & Chriſti excitatio adumbratur in baptiſ-
mo, quùm ex aquis emergimus, uti mors
ejus exprimitur merſione. Ur quomodo Chriſtus
ſurrevcit à mortuis, ità & nos, inquit Paulus,
ambulemus. Ad immortalitatem ergo confugis
Chriſti, ut voluptatibus diffluas? Cruce tibi me-
lius Chriſti, quam Reſurrectione, conſuleres.
Nam ſuffixus patibulo Dominus myrrheum ur-
cunque vinum libavit: Commendavit Joanni
Matrem: Solatia ſuorum non excluſit: elemen-
torum præſidia arceſſiit: Patri ſupplicavit dive-
xatus. At redivivus elementa, affinitatéſque
tranſgreſſus, membra circumtulit, quæ immor-
talitas, ut contrà incommoda tempeſtatum, lo-
ricaverat, ità illecebris reddiderat inacceſſa,
præſtiterârque voluptatibus non obnoxia. Mo-
net proindé nos Paulus dignitatis noſtræ, ut-
que ab ambiru, luxuriéque nos avocet, non
mortem nobis, quam è& baptiſmo extraximus,
Colol. n ſed Reſurrectionem, quæ nos elutos conſequi-
tur, objicit, obtruditque. Igitur, ſi conſurrexi-
ſtis cum Chriſto, quæ ſursum ſunt quærite, quæ
ſursum ſunt ſapite, non quæ ſitper terram. Dede-
cent plùs redivivum illecebræ, quàm occumben-
tem. Plùs ab humanis alienum te eſſe jubet im-
mortalitas, quam repræſentas, quàm mors, cui
te conformas. Cum Chriſto reviximus? Ergo ter-
ram, ne premendo quidem, calcandéque, attin-
gamus, quando pavimenti nofſtri teſſellæ aſtra,
non gemmæ, ſunt. Sol adſternitur in ſtroma con-
cinnati nobis ab immortalitate ſolii. Noſtri lati-
Ambuio. Cés Cryſtalla ſunt, & gemmæ lapides noſtri. An
poſſumus deterendis ſideribus pedes deſtinatos, in
aulæ limine lubrico collocare, ut prenſemus
centurias, & ſuffragia tribuum ſeu pretio emer-
cemur, ſeu prece? Deſignatum Ambroſiæ gut-
tur quis cono ingurgitet ganeæ, & vino nectar
extenuet? Tonitru Petri, non vox eſt, ad re-
1. Reti natos. Quaſi filii obedientiæ, non configurati prio-
ribus ignorantiæ veſtræ deſideriis, ſed ſecundum
eum, qui vocavit vos, Janctum, ut & ipſi in om-
ni converſatione ſanti ſuis. Hanc à neophy-
tis indolem exigit, propemodùm divinam, Pe-
trus, quâ eos repudiare vel deſideria umbra-
rum jubet, & Lucem, quaquà incederent, ſpar-
gere. Quid autem humanæ reſidere in iis pati-
tur contagionis, à quibus ignorantiæ quoque
cupiditates excidit? Num facinora iis permitter,
quorum deſideria, non criminis tantum, ſed
Pdervera. etiam imperitiæ reſecavit? Quid non his ſubli-
Rrvr ge The imperat, quorum nullam eſſe patitur actio-
ceſſariu nem expertem ſanctimoniæ tum animi tum
Neekkisi. Corporis? In omni, inquit, eonver ſatione ſancti ſi-
eaſe. 118. Quò nos non erigit Fides! Si Cyrus adire vult
neminem Hieroſolymas, quin unum pro cun-
ctis opus moliatur, domum fcilicèt Domini.
Juncétim Paulus & Petrus, quos initiant, ſolum
eos Numinis cukum promovere jubent, ſum-
mis tantùm pedibus coznum contingentes, non
ut terram inambulent, ſed ut eam aut præte-
reant, aut calcent.
V. Quâ ego Chriſtianorum nobilitate ſuperbi-
rem, niſi quæ nobis Apoſtoli ſubjecere ſidera,
Tob. B. 3. Ea lippus Judæis ſubſtraviſſet. Confitemini Do-
mino, ſilii Iſrazl, & in bec gentium laudate
zum : quoniam ideò diſperſit vos inter gentes, que
Ethie. Comment. Tom. III.

Dignitas
ſpernenda.

ignorant eum, ut vos enarretie mirabilia ejus,
& faciatis ſeire eos, quia non eſt alius Deus Om
nipotens præter eum. In crepuſculo revwiſentis dermo 4
e0 E .

ſeie lucis itaà vinctos Tobias hortabatur. Obli- msliar,tas
viſci eos compedum cupiebat, volebatque pe- cum ſæ a-

dum vinculis libertatem oris aduecti. Quod de, Ze.
ſupererat ſpiritus delaſſatis Coelo impendi ju zum coro-

bebat: Et quaſi ad eos nihil attinerent mati neiur.
cæ, virgæ, ſecures, & ergaſlula, vulgandis
Dei laudibus captivos addicebat. Regnetis,
an ſerviatis veſtrà intereſt nihl. Eò vos rapit Kterno⸗
genus, illéque vos deſtinat fides, ut divina- õ
rum rationum ſeu infulati, ſeu vincti, ſata- ſit euræ-
gatis. Cruor, quo faſcias inſperſiſtis, niſi men .
tem purpura conveſtivit, degeneraris à ſtirpe. YTriéulaiio
Colum enim intueri jofſus eſt Abraham, ut, n, Te.
quùm cenſum ſiderum imſſet, falndium eum pigitaem.
caperet non Meſopotamiæ tantùm, ſed Mun-
di. Quo ille terrarum ſtomacho laboraverit, in calamite-
dè aſſequi licet, quod nuſquam domum extru- mm, Diter-
xit, tor quamvis Regum ſeu manubis, ſeu mu- nitas.
neribus opulentus. Quò accedebat, aram bi;
illicò excitabat. Hic peregrinandi ſcopus ma- Tiwratie⸗
gnæ animæ fuit, ut Dei ubique cultum diſſemi dimm Fides,
naret. Idem vos propoſitum decet : quæque H
ille præſlitit victor, vos ea præſlate capti i. dasio.
Ejus de Deo laudes ex auro fuxere? Vefira
de Numine prædicatio & ferro (caruriat. Faci-
te catenas veſteas eloquentes. Per vox loquax
ſit compes. Vaticinentur veſtris impreſſæ hu- Tibulaslo
meris Virgæ. Sanguis, qui & vulneribus flunt, "oleranda,
quando catadupas imitari non poteſt, eas exu- 4
peret, ſfürditatem non incutiendo Afſyriis, Sce,
ſed extundendo. Audiant ex vobis, quæ Nu peiwolun-
minis virtus ſit: quétque in vobis hiant vul- sazi con-
nera, tot ora evulgandis Dei tabulis pateant. ormemur.
Ità fiet, ut veſtrorum corporum plagis men-
tes perduellium conſaneſcant. Perite a Chaldæis,
non, ut vos vinculis expediant, ſed, ut ſua
vincula exolvant, quibus eorum animi vin-
ciuntur. Hæc dùm audio & Tobia ſuarum ca-
lamiratum immemore, quòd, collineandi de-
ſiderio, nihil animadverteret præter ſcopum,
vix Judæum à Chriſtiano internoſco. Ete-
nim, ſi Judæo intueri non lcer catenas, qui-
bus obligatur, ut hberius Deum hboſtibus nun-
tiet, ſui nuſquam ſolicitus infortunii. Quid
ego Chriſtianis ſuadere poſlum, quod popu-
laribus ſuis non prius Senex inſinuaverit? Vix
impetro, ut monilibus non, ægré Chriſtia-
nus exuatur, hoc eſt, ne coœlo convicietur,
ſi auro fort mulctetur. Tobias Judæis edi-
cit, ut catenis onuſti Dei laudes promulgent;
hoc eſt, ut vocem & ferro auream emittant.
Convicia vix ego compeſco in argento. Hym-
nos ille extundit & Chalybe. Confiemini Domino Tob. 1z. 3.
Rlii Iſraël.
Sed Petrus præſcripſit Chriſtianis, ne non ul- VI.
quàm elucerent: Et ipſi in omni converſatione I. TPett. i.
Janbti ſitis. Ita ſanè. Verùm Petri verba rebus!
à ſe ſanctiſſimé geſtis Tobias anteceſſit. Domi
epulum Senex inſtituerat & patinis frequens,
& convivis. Eſculemiora jam fercula prio- Tobia;
rem menſam exceperant, cùm ei non malus Wr
civis jacere Judæum nuntiat in plated nuperri- Mterno-
mè jugulatum. Quid hic ageret Senex, & menſæ m.
accumbens, & cognatis interſeptus, & Prin-
cipis edicto à Judæorum abflerzitus ſepultur. Fervor nbi⸗
Officia, ſupplicia, lenocinia conſpiraverant, ut Tr kee-
Tobiam convivio affigerent, Quid enim agte Ee RE .
ſtius, quàm eos deſerere, quos domi tuæ co. HBominus

. . . minas cors-
naturos adduxeris? Quid inamoenius, quâam coe- tsemgst

nam

S§. Tobiats

Nihil pra-
ter Deum.

N ℳ

21 8

nam procuratione funeris inquinare? Quid du-
rius, quàm in ſe crucem, virgâſque provoca-
re, ut cadaver vulturibus ſubducas? Funicu-
lo hoc triplici nodoſiſſimo convivali lecto To-
bias illigabatur. Sed novus Samſon, qui foemi-
narum vincula neſciebat, hos facillimè funes
Tob. 2.2, abrupit. Statimque exiliens de accubitu ſuo, re-
linquens prandium, jejunus perven't ad corpus.
Tollénſque illud portavit in domum ſuam occultè.
Cumque occultaſſet corpus, manducavit panem.
Quis crederet eò provehi Fidem, ut ſanctiores
patinas eſſe jubeat, quam hoſtias? Quis ità per-
litavit in Templo, ud domi ſuæ Tobias con-
vivatur? Horruere deliciæ ſeveriorem difſcipli-
nam epuli eſſe, quàm lycei; & mitids in ſe
Stoicos in ſuis decertaſſe circulis, quàm contrà

ſe prælientur Judæi convivæ in cœnis ſuis. Rap-

to vixit Tobias, & cadaveri inhiavit; ut ſuos
quoque Religio haberet, jactarétque Vultures,
à quibus rapinâ Vultures prohiberentur. Non
diſcerpetis ferociſſimæ volucres, jugulatorum cor-
pora Judæorum; nam ea veſtris laniatibus ſanior
Vultur, hoc eſt, Turtur rapuit incruentus. At
quæ adiit vitæ capitiſque diſcrimina Senex, ut
ad cadaver adiret! Minori periculo Theſfſali
ad aureum vellus adnavigarunt, ut Colchim

„ .
iern expilarent, quàm ad cadaver Tobias acceſſit, ut

tanàn 3
sigue, demortuum efferret, inferrétque domum. Ut
Eva liguriret, mortem ad ſe irrumpere pertulit.
Sulæz Tobias convivium ſprevit, ut ad mortem per-
Zubia illu-.

Jum in con. tingeret. Pollinctori inter pocillatores invidit,
vivio. & ſe Vulturem finxit inter coturnices. Non ap-
z poſitum palumbum, ſed procul à ſe poſitum ca-
Zwurrer daver eſurivit. Sed itaà ſeſe confinxit in Vultu-
emur in rem „ut rapto quidem cadaver's paſceretur, non
merita. rapinâ. Aſſidebat menſæ, ſed mente feretrum
agitabat. Videbarur in os dapes ingerere, ſed ſe-
pulchro occiſi membra condebat. Erant inferiæ,
quæ ſeriæ putabantur. Non enim vacabat à fune-
re, quamvis epulo intereſſet. Hinc cinerem,
hinc ante ſe panem Tobias expendebat; & plùs
eum cinis irritavit, quàm placenta. Spretis
proindè menſis, ſandapilam extulit; ſapidius
teſtatus Rehigioni tabum eſſe, quàm ſiligi-
nem. Ambigo, plůſne mirer Abrahamum in
monte litaturum, an domi Tobiam epulatum.
Nam Abraham cum periculo filii ſacrificium ado-
ritur. Cum ſuo periculo Tobias Judæi funus
curavit. Vulneramus faciliùs, quàm cædimur:
& quamquaàm liberorum doleamus interitum,
noſtro penitùs interimus. Adde, non eundem
utriuſque cædis futurum fuiſſe exitum. Iſaac
enim, ſi feriretur, hoſtia caderet, à quâ parens
conſecrabatur Antiſtes. Quo quid nobilius? Si
verò in lictores Tobias incidifſet, offocatus la-
queo, notam poſteris inurebat. Quàâ quid cæde
probroſius? Ibi pater Numini auſcultabat, à quo
ſtipendia funeris expectaret. Hic Regi Senex re-
& ubia, luctabatur, quem in ſe ſæviturum ſciebat, tu-
mulati occaſione popularis, & vitaâ cariturus,
& ſepulchro. Quæ Sphynx excedentis è convivio
aut veſtigia, aut metam Senis divinaſſet! Intem-
peranter à convivio progrederetur ad purpuram
candidatus. Jam undè ad curulem digredi ne
ambitioni quidem liceret, indè fides feſtina-
vit ad feretrum. Tu quidem, Abſalon, vino
ſanguinem miſcuiſti, intrusâ in convivium Mor-
te. At quàm a te Senex diſſentit, dum funus epu-
lo immittir! Tu enim vitam eripuiſti fratri-
Erepto & vivis civi ſepulchrum Tobias eripi no-
luit. Timuit novum in demortuo funus: & ſe-
cundam in occiſo mortem exiſtimavit, ſi ca-

§. Tobiaz.

—

Oliva in Eſdram.

num lanienæ cadaver inſepultum exponeretur.
Patinis proptereà Senex corpus impoſuit, & fer-
culis feretrum interjecit.
Hinc Pauli vocem illam proſiluiſſe crediderim
tam ſobriam & convivio, ut Epicureis ſociaſ-
ſe Stoicos, & Metrodoro conjunxiſſe Zenones vi-

VII.

deatur. Nive ergo manducatis, Zve bibitis, ſive 1. Cor. 10.

aliud quid facitis, omnia in gloriam Dei facite.

Ad hujus effati Lucem ſi Stoici diſquirantur,
quis Anaxarnhum ab Ariſtippo diſlinguat?
Quis luxuriantem Dionyſium à Diogene diſcer-
nat abſtemio? Nemo ita ſeſe philoſophiæ ob-
ſtrinxit, ut à ſeveritate non reſpiraret in cali-
ce à ut non inducias inter licentiam & diſcipli-
nam agitaret, quandiù liguriret? ut non deſiſte- 4
ret philoſophia, quuùm inſiſteret patinis? Grata ererie.
Stoicis philoſophia, ſed uſque ad pateras. Baccho a:
Socrates ſuccumbebat, & rigoris cicutam ne-
mo non effudit, ubi deveniſſet ad craterem. Po-
nebatur torvitas ad abacum, & mantilia pallium
integebant. Ceres Gorgon habebatur Philoſo-
pbiæ; & ne rigeret inter pateras Sapientia, il-
latis patinis derigebat. Erugabatur frons Stoici,
cùm venter eſcis intenderetur; nec triſte ſuper-
cilium ſupererat, ubi fercula Philoſophis arriſiſ-
ſent. Celebratiſſima ſympoſia Socraticorum
ſunt, ubi ſuus quoque licentiæ lectus inſterne- iia pal-
batur. Sales emm & lepôres inter convivas ja- iata.
ciebantur, quibus plùs fercula condirentur,
quàm libidines. Narn ibi Cupido non jocaba- Kagen
tur in jocis; & Venus, quæ Poëtis emergit ex d
aquis, apud Philoſophos aut natabat, aut velifica- MNtanitas.,
bat in vino. Et vela facilè ſuſpendebat, quæ gra-
tior ebrioſis aderat non velata. Quâ palliati ga-
neones licentià de amplexibus garriebant? Quàm
impudenter in ſentinam uſque libidinis, non Seriaas ne-
ſolas Virgines detrudebant Platonici obſcoe. Naria.

uxuria.

74.

niſſimi ! Nimirùm, portentum fuiſſet, ſi aciei c,cumſze.

in Sapientiæ Solem vivacioris Aquilæ, ſeveri- So.
tatis ſuæ uncis in cœlum Ganymedes non ef-
ferrent. Quos tamen portentum eſt, non eos
Jovi pocillatores ſiſtere, ſed ſui eos apud ſe reti-
nere & pudoris, & nominis pollinctores. Obrui-
tur enim Socraticæ Scholæ gloria tam effœmi-
natis de viris opinionibus. Quas ſpurciſſimas
cùm in gymnaſüs eſſe ſententias, viderique ti-
merent, menſarum eas linteis convelarunt, pro-
feſſi aliquid dandum Baccho, quod Philoſophiæ
non daretur; nec ea Philoſophum dedecere co-
ronatum, quæ convenire palliato non poſſent. Ità
apud eos Sapientia alias habet in pugillaribus ta-
bulas, alias verò in crateribus. Si decumberet,
furere poterat & inſanire. Si doceret, barbam
tantùm curabat & baculum. Palladem colebat
in lyceo, in ſympoſio Ganymedi Sapientiam
propinabat, & ſuæ illum licentiæ Jovem ſalu-
tabat. Quis crederet tantam latuiſſe ſub pallio nu-
ditatem: & ità floribus baculum delectatum: adeoô-
que lanuginem barbæ placuiſſe Ergo, quia bibitur,
non vivitur? Ergo epulari & ſapere non licet? Hi-
beétque & inter ſapores deſipere, & in ſale in-
fatuari? Baculum tenetis, & Narciſſos com-
prehenditis? Quid flori cum trunco? Quid
barbæ cum imberbibus? Tantumne Lyæo in
Lyceum licet, ut lupanar Philoſophus, & vo-
luminibus evertat, & pateris ſiruat? Hanc Pau-
lus non laxationem amimi, ſed luxatæ reſtinctio-
nem virtutis Chriſtianis procul menſis ſubmo-
vit, quibus intereſle divinitatem cupiit, æquè
incorruptas ſaciendo Chriſtianorum eiſe pateras
oportere, ac victimas. Nihil Chriſtiano licet in
cœnaculo, quod in Templo non liceat, una
L 1

Caſtitas ras

reſcion⸗
balle
lel olin

ſelul.
ſir nichnia
S cibon
icagite hi
ium woce
1 eð geln
ceduo .
Wmin,
,r gi alemnun
5 Glſnient
ibectis d
i ihffbi⸗
etlles,
Aibaſam ſin
2 6d onorme
Prge gerl
Due ſgpe
H Mogue ea 1
er keroula de
5ine haerat,
. luer, gu
bms enige,
5 ia lbierea
alonecue e
Nn Aummn
1linlie,
eerimn hie
ui, At
n autnet,
kunkmum
Een eim 1
Molnb, ca
ſebi cllcnen
ii, diu
iſorila
rhiuſa Ten
d MNin i
4 Nlntir
4 Ci Delim
n afü
ffüni conmn
in Eecheſa cn
I bor Parea
t, at kone
Eeraen cucn
Menn iar
Mas in (tcen
ln Mlake
neil ele cn
fäluſmantin
e, tedi
Nlu,
du :
ac d
e i inl

„

Wkne
1,A.

Mtäüldin N
encnern
ſeie
Glnennr
geneclen.
Dl
arer ic.
8
tnce
tni S
SSSZ
CCr
GaKten)-
Diſi An
atur Nit
Sahien
keon hi,
ec tiki.
Alhimi
Aunnomn
h len. 1
1 Cmnſ Ne
Chikmn,
o din ikr „
is enegt a d
n, Aikr in
lebat, gler
u lig
mieben,un
lbicti, gun
laii dr 71
ſuila i e;
Acule bei h
Pnels mn 4.
el, Mn ens
erei
ne Oni
in un hrni
Mus ſuclins
6, Nri 1
nveherumn,r
vod Phüoheh
mn Cedecelenn
non poſen 8
Pugllerdu 1
i decunbens,
gocetel, Miin
dlahen anl
med Gnennan
ie Hrerir
genb o 1.
eeblamac
Ergogue n 8

Gulæ ſub-
ſervire co-
gitur Pœ-

mitentia 12 O.

canobiis ·

Mortifica-
tinum ſi-
tis.

Religionis
perfectio.

nelieioſa

cœnacula.

Omnia qu
ſtu vertun.
tur in me
pita ob Fer-
vorem.

convivia
Religioſo-
rum.

☛
De Cyro Rege.
ſi refectionem excipias. Quam etiam Primo-
res Eccleſiæ tam Religiosè inſtituendam cenſue-
re, ut olim ponè aras Chriſtianis menſæ ſtrue-
rentur. Quæ menſarum ſanctitas ità in Reli-
gioſarum familiarum cœnaculis perdurat, ut
vix triclinia diſcernantur à templis. Nam, ut mit-
tamus ciborum parſimnoniam, de qua ſuperio-
ri capite non nulla libavimus, ea eſt epulan-
tium modeſtia, is rigor, ea Religio, ut lita-
re eos credas, non cœnare. Pſalmi patinas ante-
cedunt, & nemo ſine Cruce, quâ dapes conſi-
gnat; diſcumbit. At quis diſcumbit, quin ſe priùs
Numini, Crucique ſacrificet? Fratribus etenim
alii adſternuntur, ut oſcula eorum pedibus affi-
ant. Ali decuſſatis in crucem cubitis coœlo
diù ſupplicant, antequam comedant. Expanſis
alii brachiis din perſtant immobiles ; ut quando
frui fupplicio non poſſunt pro Chriſto mortem

oppetentes, ipſimet ſibi, & Nero, & lictor, &

patibulum ſint, non tantùm in crucem aéti,
ſed conformati, fictique in crucem. Humi
plerique decumbunt, & jacentes epulantur. Non
pauci & ſuggeſtu ſua crimina vulgantes, palàm
quoque ea, ſeveréque expiant. Nec virgæ in-
ter fercula deſunt, quibus ſeſe pudor honeſtiſ-
ſimè lacerat, ut & cruentis ſulcis Ceres aurea
pullulet, quâ Sponſus ſanguinum ſaginetur. Pe-
tunt denique, impeträntque plerique, ut quæ
in ipſis obſervaræ ſunt maculæ actione, repre-
henſionéque ê roſtris publicà, ſeverdque inter
pateras eluantur. Conjicite hæc inter ſpectacu-
la diſcipliuæx, quæ ſint gutturis lautiæ; cum
præſertim publicus nunquam lector aut & Scrip-
turis, aut & Patribus, aut è& ſanctorum geſtis
non expromat, quæ vel Polemonem heluonem
& florulentum in inſignem Philoſophum ver-
terent, etiam reluctantem. An hic non pare-
tur Apoſtolo, calices patinâſque cœlo iis planè
verbis conſecranti: Sive ergo manducatis, Nve
bibitis, ſwe aliud quid facitis, omnia in gloriam
Dei facite ? In quo (ſi exomologeſin, libaque
excipias) à Templo triclinia diſtinguuntur? Imò
quid non in his ad ſeveritatem Chriſtianæ phi-
loſophiæ accommodatius, opportuniũſque ?
Quis palam in Templo reprehenditur; niſi
fortè à fidei Quæſitoribus vinctus in roſtra Re-
ligionis contumax pertrahatur? Quis ſeſe loris
in Eccleſia concidit; niſi aut ſacco perſonatus,
ut rubori parcat, etiam, quùm cruori non par-
cit; aut fronte ad pompam perfrictà, ſi capiti
detraxerit cucullum? Quis in Chriſtianorum
Conventu Fratrum pedibus affunditur? Quis pal-
mas in Crucem ſurrigit, ut ſe populo crimino-
ſum perſuadeat? Imô quot in ſancéto garriunt?
Quot circumſpiciunt, luſtrântque omnia? Quot
hac illâcque canum more diſcurſant? Cùm in
cœnaculis Monachorum vox una pro tonitru ſit;
ſibilus pro turbine; oculorum conjectus pro ful-
gure; oris crepitus pro terraram motu, everſio-
néque. Nullus, niſi curioſiſſimus, aut ſuam, aut
aliorum patinam explorat: Nullus, niſi contumax,
Vagatur oculis: Nullus, ne quidem procax, ſub-
muſſat. Uc videri mirum non debeat, ſi cor-
poris cruoriſque myſteria Chriſtus, non in tri⸗
clinio ſolàm inſtituerit, ſed ea pateris patiniſ-
que defuderit, tantam iuorum futuram in epu-
lis ſanctimoniam præſagiens, ut Chriſtiano-
rum vix ab hoſtiis internoſci poſſet refectio. Nec
ità abitur & triclinio, quin præſcripti convi-
vio pſalmmi Religioſiſſimè decurrantur. Quibus
perſolutis, non ad nugas fabulaâſque diſcedi-
tur, ſed coœnæ temperattia omni ſermonum
Eithic. Comment. Tom. III.

Cap. XXV. 219

ſale conditur. Aula enim cCenatos excipit, ul 1
conſidentes alii, lentè ali dilcurſames eos de

Numine, de colo, de rernitate inter ſe ſer-

mones inſtituunt; ut plerique plùs ſe confabula-
tionum ignibus fateantur uri, quam ſub orandum
manè, veſperéque inter precum faces æſtuaſſent.
Hæc ego, non auritus, ſed teſtis ſeribo ocula-
tus, quibus & ſæpè arſi, & quotidiè interſum.
Quid ergo in caſtris fidei non ſublime, ſi tantam
ex ſe patinæ promunt philoſophiam? Si ubi deli-
ciarum nundinæ inſtituuntur, Epicurus pro-
ſcribitur, torquetur, vulneratur, quò ſe a decu-
manis poenitentiæ recipient voluptates? Si crux
pangitur in patinis, ubinam caro reſolverur à
pedicis? Si ganea cruciatum corpori pParar,
illecebræ refodit ſepulturam, ubi vivet illece-
bra? Flores ſperet & roſas intemperantia, quam
in cœnaculo, hoc eſt, in ſuo regno virgæ con-
cerpunt? Quæ Odei, quæ cellulæ, quæ cavea-
rum futura eſt in Chriſtiamis, penè dixerim,
torvitas, quorum tam immanes, odioſæque
ſunt cœnæ? Lacrymis ſeſe abſtinebit exomo-
logelis, ſi cruori Gula non parcit? Si diſcum-
bitur inter virgas, num in viol flagitia eluen-
tur? Si graſſamur in carnem, duùm corpus con-
fovemus, num membris parcemus, quuùm à
Spiritu ſtabimus, tam ſeverè contrà carnem de-
pugnante? Actum de laſcivia eſt, quum vel
luxuries militet pœnitentiæ. De deliciis plane
debellatum, quibus triclinia in charybdim de-
fatiſcunt. Imperabunt voluptates, quæ apud
nos, vel in cratere merguntur, & vinciun-
tur in patinis? Quod, rogo, tam illecebro-
ſum œnophorum, ex quo vinum ſine lacry-
mis defundatur? Quis porrò lacrymas neſciat
cicutam voluptatum eſſe, & nectar temperan-
tiæ ? Has verò ego menhſarum poœnas defſcri-
pſi, quas ſaltem oculis hauſi. Nam hi cùm hu-
maniorum mitiorumque familiarum cruciatus
ſint, auſteriorum iis longè ſæviora ſupplicia
Cœnobiorum eſſe non dubito; ubi, ſi tuni-
cis cœnæ reſpondent, profectò, quos funis ve-
ſtit, eos penè ſtranguler cibus, neceſſe eſt. Sa-
crificantur habitu, cubili ſepeliuntur, horto de-
laſſantur, quidni cibo potuque torquentur ?
Eorum ità utinam triclinia ſpectaremus, utl to-
gas intuemur. Ut harum cohorreſcimus ſetis,
ità eorum ſupplicio expalleremus. “
At iſta, ut inviſa pleriſque, ità fortèe fabu-
loſa, fictâque credentur. Dici hæc, ſcribique ma-
gnificè, Epicuri de grege ſus fortaſse ſubgrun-
niet. Quæ quamvis intrà Monaſteriorum la-
tebras peragantur, luce tamen ea clariora fe-
cere, aut exauthorati aut transfugæ ; quorum
hvor hanc nunquam Religioſorum coœnacu-
lis diſciplinam deeſſe negabit. Non enim men-
tiretur, ſed inſaniret odium, & fureret. Ur
hæc tamen ſeveritatis palma Chriſtianis Mo-
nachis, Clericiſque negetur, Magdalenæ eam
nemo eripuerit, niſi repugnare Evangelio, fidei-
que audeat. Id enim non à me, ſed à Luca
triclinium deſcribetur. Accubuerat ad Phari-
ſæi menſam cum cæteris & Diſcipulis & Scri-
bis Chriſtus, cùm epulis raptim fœmina inter⸗
venit nec incelebris Hieroſolymis, & fatmoſa⸗
Et ecce mulier, quæ erat in civitate peccatriæ;
ut cognovit; quòd Jeſus accubuiſſet in domo Pha-
riſæi, attulit alabaſtrum unguenti. Nihil hacte-
nus in cœnaculo trepidatum; imòô fœminæ ar-
riſit ingluvies. Quas enim & peccatrice Volup-
tas ſuſpicaretur inſidias, aut in Triclinio; aut
ex Alabaſtro ? Brevi tatnen edidicit nihil
2 ttuot

.

& Zbluptas

ut exilet

VIII.

220 Oliva in Eſdram.

tutum illecebræ apud Chriſtianos, quorum ar-
dor lacrymas deſtillat in pateris. Quid phira?
undé ſuppetias ſperavere Deliciæ, indè ſe op-
§. Mgda- Primendas, perdendâſque ſenſere. Erenim ita
lena litavi Vas mmulier concinnaverat, ut Erythræam mare
in eputo. mitius in ſe fuifle Superſtitio fateretur, quam-
vis Pharaonem abſorpſerit, quàm Alabaſiritem,
in quo fſomina ſuuam Æigyptum cum Curribus
& equitibus univerſis depreſſit, ſubmersit-
que. Natabat ità olim in Alabaſtro luxuries,
ut non ſemel, nec unam ex eo Hebræis ado-
leſcentibus effuderit Babylonem. Imô naufra-
gæ in mari mortuo Sodomæ intrà Magdale-
næ unguenta revixerant, refloruerântque non la-
teritiæ, ſed marmoreæ, imò veroò gemmeæ.
In dore Nec ardere Sodoma deſierat in Vaſe, ſed Sul-
Sodomæ re. phur non cœleſte, ad poznam ſceleris eructa-
viviſeunt. hat , verùm avernale jaculabatur ad incrementa
flagitii. Ecquando enim fax Cupidinis extin-
guetur, quam non pice luxuries, ſed nardo enu-
triret? Quis tædam libidinis exhorreret, ſi eam
non reſina, ſed unguenta incenderent? Non
ſalſa, amarâque ex Alabaſtro, ſed unguentata
ſubindè Venus emergebat, ideè maximeé Sa-
lax, quod minimè Salſa. An indè non enata-
ret Cupidinum nuditas, ubi in unguento nau-
fragium ſola Caſtitas agit palliata? Nimirùm
in nardo tunicæ, hoc eſt, ſolæ pudoris teſſe-
ræ demerguntur. Has cum Alabaſtri condi-
tiones percalleret illecebra, Magdalenam, quam-
vis injuſſam, intrà triclinium admiſit, und
Nardi luxurie gratioſam. Nec horruit, ubi
eam ad accubitum Chriſti ereptare vidit. In-
dè ſiquidem in convivas manaturum ſperavit
omniz zu- largius delicium unguentorum. Verùm ſpe ſuâ
ſtis veriun- excidere Voluptates; quòd Maria eſſet, quæ
e. Magdalena credebatur. Alabaſier enim ideò
Pœnuemia tantùm Mare intrà ſe mortuum recondiderat, ut
vera. Sodomas penitùs mergeret, & Jordanem ex
ſe effunderet, qui in Chriſtum ipſo eſſet Jor-
dane obſequentior. Etenim ad Jordanem, ut
lavaretur, Chriſtus acceſſit. Hic Jordanis acce-
dit, & incurrit in Chriſtum; nec minori mira-
culo is unguenti profluens, quam ille gurgitum,
excurrit. Nam ibi caput Domini Columba in-
umbravit. Hic Upupa in Columbam ad Chriſti
pedes fingitur. Lavatur ibi Chriſtus à Joanne.
Hic Mariam abluit Chriſtus, cùm lavatur. Ibi
Chriſtus Dei Filius à Patre promulgatur. Hic à
Filio adoptatur in Dei filiam Magdalena. Ibi
Jordanis, à deliciis Libani, in ſulphura procur-
rebat demortui circhm Sodomam maris. Qui
verò hic ex Alabaſtro Jordanes emittitur, è
ſtagno Sodomorum in candorem refluit nivéſ-
que Libani; imò Magdalenam in Libanum

vertet, quæ libidinum myrtos in cedros conſe-

rat pudicitiæ. Quam à ſeſe diſtat Mulieris Ala-
baſter! Morientes laſciviæ muſcæ unguenti ſua-
vitatem non perdunt, ſed exaugent; & quæ
dudùm nardus muſcas Ægyptiis pariebat, tur-
turem edit Palæſtinis. Sentina olim criminum
vas jam mare Sacerdotum æneum exuperat.
Nam illo in mari ſuas Levitæ maculas depone-
bant. Hoc è vaſe gemmas extrahit Magdalena,
& pſaltriam demutat in Antiſtitem. Quam-
quam cur ego Mariæ me ità mergi patior Ala-
baſtro, quaſi unguenta tantùm effuderit inter
patinas foemina? Dapes ſervi, & pueri pateras
inferebant. Sed Maria, doloris hoſtiam non
adornabat tantum, nec tantùm immolabat in-
ter lances, ſed pariebat. Etenim Chriſti pedi-
bus advoluta, ut ſe penitùs demutaret, convi-

ℳ

vium in ſacriſicium convertit. Ergo quæ unum mß er
ex Alabaſtro, quaſi exterum, Jordanem emiſe- . ant
rat, riguos Siloë geminos intimoſque ex oculis lſe⸗ ei
effundit. Frons enim illa, quæ Etnam intrà lck bi
cilia, Veſuviumque dudùm abdebat, ſuis undè ſen⸗ ſ
tædis Cupido flammam corriperet, lacrymarum late⸗ 7
non unum ex ſe laticem demittit, quibus Amor 1ren
conglaciavit. His namque aquis, ut Pudor emer- mn, 4
gat, & togæ innatant, & demergitur nuditas. zun
Aquas verò eas, an flammas appelles, incertum. laten
Lavant enim, & amburunt. Siquidem omnis awoih⸗ 4
ibi caro, quæ ſœnum eſſet, exurebatur. Quævis lne
autem ex carne macula inibi tergebatur. Has lgnten⸗
ego beatiores aquas, quàm quæ ſub Noëmo fue- 1 el n
re aquæ, diſertè pronuntio. Nam Noëmi undæ nl fuiij,
cum & cœlo, tum ex abyſſis ad interitum car- (nd, un .
nis effluxerunt. Hæ verò aquæ, quùm è& Ma- Kn.
riæ oculis diffluxerint, quis non & cœlo eas, imè . Hi lau
⁶& Sole, eéôque gemino manaviſſe dicat? Ar- Lacxzwma Arnigdhen
cam illæ ſervavere aquæ: hæ Arcam compegere. Magaale- Euud d
Sed arcam illæ impoſuere montibus: hæ dolo- ae⸗ gücen kn
ris Arcam laſciviæ collibus dejectam, ad Chri- viere. k Phmial,
ſti pedes, tanquàm in mœroris convallem de- iͦ nller
preſſere. Nullus in hâc porrò Arcà ſuperfuit Cha- ns genn
mus, qui laſciviret. Nullus ex hâc Corvus avo- cenn intt
lavit, qui ſanie ſaturaretur. Nec oleæ pacem nunpſon
in Magdalenæ Arcam Avis intulit, quà eam GUe hklänt
Numen inſignivit. Mundum eluvio repurgavit? einnn gll
Sed iterùm conſtuprandum; ſed procacid Cha- mik i

mi corrumpenlum; fed qui Babele ſuperbiret, i kuls Tenn
& coœlo minaretur. In Mariæ lacrymis ita nau- Ern ſelker
fragium fecere Mundus & Caro, ut nunquam gr elnn ſnii
enataverint. Iis vectigal Nilus velim perſolvat. 6 Modl Ku⸗

Quamvis enim Mariæ Fluvius cx Ethiopia emin le
manet, ſtrangulat tamen, non confovet, Cro- entie. U
codilos; nec ſœcundat .Ægyptum, ſed profligat. ul e conch
Hic ſi torrens Memphim olim interſecuiſſet, non urior,
ad mare abeundum fuiſſet Pharaoni, ut naufra- eEens Dom
gia provocaret, quem lacrymæ in patrio ſo- binn, u
lo, ſoliéque ſuo intercepiſſent. Nec à Mariæ ogle annil
oculis labia diſſenſere. Quem enim inunverat la lleline
ſuis tam lacry mis, quàm unguentis, blandiſſima Pfor Corltlan
illi oſcula imprimebat. Regnabat ibi charitas, Uem tendlid
ubi tyrannidem obſcoenitas exercuerat: Et ſdemin in
elugentis os fœminæ, quod ad id uſque enitetet cli
loci laſciviæ delubrum extiterat, pudoris Tem- lxaretu.. N
plum, & Amoris Sancta Sanctorum habeba- onnhaken
tur. Non jacebat ibi Dagon, ſed evanuerat. Nec ge cernnu
cædi Satrapas oportuit, quos Amor in Myſtas du ebener
converterat. Quis enim & Mariæ ſenſibus illa t Eipo
tum horà ſacrificii non Htavit, dicavitque ſe Chriſ- Nglifn
to non minùs, quaàm ſua? Mens, animus, au- miſüeh
res, extaque juvere ſacrificium. Et litaſſe cor S. Maris r innen
ambigis, ſi Magdalenæ ne cirri quidem hoſtia- Magdale- me
rum, eâ tempeſtate, fuerunt expertes? Quot “. lit⸗ 1
paſſi à Maria crines, tot ab ea victimis perlita- Gulf 4
tum. Capilli tui, ſicut greges caprarum. Avelli nec Can. 4.1 nbi
v. 4 7

illa à Servatore poterat, nec ego ab ea viciſſim va-
leo. Sanctiorem enim Chriſtianis menſam tranſ-
miſit Magdalena, quàm ex Moſe Aram accepiſ-
ſet. Ecquando enim intrà ſiparium Templi Amor
fœminam immolavit? Quæ ara hoſtiam excepit,
quæ ſe caderet Sacerdote? Videre convivia,

lhiluee

quod nuſquam ſpectatum ſacrificium eſt, vel in an
ſancto. Seſe, non igne, ſed aquis incendit, exuſ- de n
sitque Magdalena. Potuiſſet illa ſanè hoſtiæ por- ſe n
tenta & deſtinare Templo, & reſervare. Sed l “ aſiis,
ſub Chriſto præſagiit, eandem ſanctimoniam fo- d
re cœnacul & tabernaculi. Imôò non alias præ- nſenrid
ſcribendis Chriſtianis hoſtias intellexit, quam Ri ſcen
cosnas. Græcorum apud Chriſtianos effatum llakre
diſpungatur, Baecho, fſcilicèt „ & Cerere gätn umn
non M
Di

ne N
erd
daul,
nnen
: le d
n l HM
Clnalent
hetfüil
Corun
ole en
li, Aem
Eeutggit
Weri Cr.
Nligetn
Antie.
Nn
Llin mn
el Aiinn
hry .
ſndt.
Vghohlipn
ni Anul
e in uinb
Ner 1 M
enimm innm
s, lyln
di dm,
Netokt:
e
Gonm ihlr
eranttr N
Anncr inli⸗
ninukl
e, 40ind 4
E chnin
gicn lr
expenss I
iaſi⸗
cnen Melihl
beitilinf-
8erlmu,
Ve Arannddhft
olliatn elt
dene iſin
Gvmn n
Grell ,
1 uleſe
4 ine
pckinon
. 1 ſe
eleng,
ienos eht
a d (
4

non frigere Venerem. Jam enim ſpumante Bac-
cho, & Cerere fumante, ſub oculis Phariſæi non
friger tantuùm Venus, ſed Jeſum refrigerat, au-
lamque epulaſque madefacir; quaſt Triones
Venus ebibiſſer ſeptem. Non friget Venus ſub
Cerere, ſi colliqueſcit inter fercula Magdale-
na? Quis verò Phariſæi trichnium Salomonis
atrio, Templôque non præferat? Num arieri-
bus in eo cælis, integratam bic foœminæ pu-
dicitiam poſthabere poſlumus? Aut poſſumus
cruori pecudum lacrymarum Chryſocollam non
præferre. Amteceſſit Pauli vocem ſuis victimis
Magdalena. Quod ille ſanxit, hæc præſtitit.
1. Cor. i0. dive ergo manducatis, Rwe bibitis, ve aliud
31. quid facitis, omnia in gloriam Dei facite. In tri-
chimo, ut Lucas ait, Lacrymis cœpit rigare pe-
Luc:7·38. Jes ejus.
His ego undis in alium, tumidiorémque pro-
fluentiszalveum devolvor, à Phariſæi epulo ad
cœnaculi divini cœnam digreſſus. Præclara
quidem facinora Magdalenæ in Triclinio fue-
re Phariſæi, ſed ſua in ſuis lacrymis naufra-
gia mulier reparabat. Extrahebat iis ex undis
pudoris gemmam, cujus non ſemel jactum fe-
cerat inter faces, ignéſque Cupidinis. Phar-
macum ſuo vulneri ſuis oculis comparabat, ut,
quæ viperarum more peccaverant palpebræ,
earum quoque vim imitatzæ, Medicinam vul-
neri à ſe inflicto componerent. Fundebat è ſuis
5. Marie Oculis Lhertnas lacrymarum, ut undè in ſe
Maggate. lepram ſenſerat irrepfiſſe, reſtergendæ indè bal-

"e inte, e neum ſaniei experiretur. Nec citra ſpem com-
pulas Pœ- .. . . . .
mentia, Inodi jactura fuit Alabaſiri. Sciebat enim

fœmina ſuæ in eo lapide ſepulchrum efle in-
nocentiæ. Urnæ proindè removit operculum,
quaſi è conditivo ſaxum, ut quatriduano lon-
gè putrior, (œdiôrque pudor ad imperium
vegetus Domini exiliret & tumulo, Effudit Ala-
baſtirum, ut cor ſaxeum effringeret. Viperam
quoque comam ante Chriſtum expandit Me-
duſa Palæſtinæ; ur quæ, Gorgon olim porten-
toſior conſtantiores Marmore mentes in car-
nem remolliverat, ad Angularem impacta la-
pidem in ſilicem obrigeſcerer, ex quo tum ignis
emicaret charitatis, tum doloris vena in latices
laxaretur. Nimirum, quùm Cervo Chriſtus
Can.S. 14. Comparetur à Sponſa: Aſtmilare caprexæ, hinnu-
öque cervorum: Magdalenæ ur avidiùs lacry-
mas ebiberet, comæ ejus rapacius Angues abſor-
pfit. Ergo Maria, de Gorgone, & de venefi
ca Magdalena, nidorem ità patinarum conſe-
cravit ſui pectoris thure, ut viciſſim ipſa de ful-
gure innocentiæ in amoris Iridem fingeretur.
Lacrymas ſeminavit, ut ſerenitatem meteret
