auditur in coenobiis, ſed vox Columbæ jam dor Adi
ſonat, quam pennis parens deargentatis inſiru- lele, in
xit, quâmque anterius, poſteriuſque præ pal- no guice
lore auri vetuit expalleſcere, vox, inquam, dus Ored
aliquando Columbæ ſonuit deargentatæ, quæ gnrtunve
dicat, Ecce nos, accepimus omnia, & Jequuti H ives legt
Jumus te. Jam ſuum habet, non nuditas, ſed 27.15, nmn,
epulentia Biantem, qui ſe cum nummis inferat polis
in Chriſti Academiam, proclamétque: Omnia Niis non
bona mea mecum porto. Navigatum aliquando nregent
tandem cum Chriſto eſt, ſine mercium jactu: na Ordat
& cum ſtatere unus ſaltem & Mundi pelago ex- Zaium an
tractus eſt rhombus. Non ſolæ Aquilæ medul- lis vit
lam cedri depaſcuntur, eàâ quoque ſaginatus eſt Cene eyrri
Turtur. Jam Jacob non cum ſolo baculo è domo 6 Enl ſolti⸗
Patris egreditur, ut Racheli pannoſus conjunga- Psera in i
tur. Pactolum ſecum vehit Iſraël ad Jordanem, e en,
quem virga tranſmittit pomifera, aureâque po- erohiane
ma ſunt fruticis. Licuit ſuffigi Chriſto, nec , ads eſte
nudari. Licuit è& ſæculi decumanis enatare cum ie aifum fuit
chlamyde. Licuit non tabulâ devitare naufra- ehelbu,
gium, ſed telonio. Licuit Chriſtum florem exco- guin d

lere, ſine jactura latifundii. Poteſt in Liguria de ſe goh. 1

iterum Dominus affirmare: Ego ſos campi. Can. 2. h hoeno Ee
Nam Juvenis Chriſtum lucratus eſt, & agrum “ ſhurn, a
non amiſit. Cæteris enim adoleſcentibus aut Go aUrI
Chriſto carendum fuit, aut patrimonio. Nulli Selacſur au
hactenus, aut fermè nulli effloruerat Chriſtus it Ackrat
niſi in roſam, quæ gazam laceraret, & rubo- e e en
rem offunderet ſpoliato. Jam Lilium Chriſtus 1 ctlihn
eſt, flavorem auri cum candore conjungens; See
adeò ut licuerit uni ſaltem conſularis familiæ u gin n
adoleſcenti, & candere cum Chriſto, & flave- Gnde ide
re nummis. Nec Salomon in omni gloria ſua Aaan
coopertus eſt ſicut unum Liguriæ Lilium, cui Deummemh
in arentiſſimo ſolo ea obtigit fertilitas, quâ ma- mn el
nipulus Joſephi nec in uberrima Judææ gleba n &h
ditari potuit. Nudatus enim ille à fratribus eſt; r 1
is à fratribus fimbriatâ auro polymitàâ cohone- 1 ſrben
ſtatus eſt. Ut proindè liceat de optimo parente, “
ſplendidéque Senatore tam in filum murifico, Matth in D n
exclamare: Ecce plus quàm Jalomon hic. 142 1 on
Verùm hæc mihi vox invito excidit. Memi- vyf eldane
. . . . .. . VIII. 10 zonnur e
ni Salomonis? Obhiviſci & Ligurum cogor, & dcs lrc⸗
Romanorut, qui cœnobiis ità filios obtulere, ut D
non fundos aut pagos, ſed urbes & provincias hit
& regna dederent cum filiis. Hinc Europæ quota Minecll
pars non Chriſio authorata ſub ſignis Benedi- 1 umn.
cti! Hæc tamen præterire cogor, ſi memini Sa- n tdtn
lomonis. Is ſanè homines perdocuit, quâ uti mu- Poni
nificentià debeant adversus Deum. Omnia ce- 3. Reg- é6 a igr
drinis tabulis veſtiebantur, nec omninò lapis appa- 8. 22. ſEumn
ere oeret in pariete. Nihilque erat in Templo, Illa dh
quod non auro tegeretur. Supputandis auri argen- “ diumeg
tique talentis delaſſata eſt Arithmetica, uti iis e igt⸗ elain
expromendis Ophir elanguit. Millionum au- evza Deum 8a inhoch
ri duo & viginti millia à Principe prorogata. liberalitas. barntn
Nam hoſtiarum, thimiamatum, miniſtrorum ini- Tpin li in Sole
ri cenſus vix potuit. Ità cum Deo à nobis ageba- Wacne. Ogenem
tur, quando Deus nobis caro factus non ade- mwr. r1 Cyn
rat. Pompa illa, quæ galaxiam penè cœli ſupera- lekt,
bat, in unam confluxerat Edem, ut Dei ali- Deo dare. nonir rl
quando nebula offunderetur Hebræis, Templo N
atrioque ſi

uun Mcnd
Etcinn A.
ndiege,
guiſe un
eſagini
baclldetn,
olis nn
0 Drien
) et
Gn
ii enmuedn
erinne uul⸗
moener
in linnat
ð
l, A nn
Aklenbes a
Emm. N
Nnend Cn
et, A nir
Lilium Ctin
e CNNet,
Malers kni
iſto, E
mri gwrnl
ie Liium,an
ilius, un⸗
1 ler gehi
fanbu d;
mid Choe⸗
imd iroe,
un nmfme
un .
Bcdt. Nen
Grumn c,
ſos obulenn
& ols

De Cyro Rege. Cap. XXIX. 253

atriéque diffuſa. Jam Numen Emmanuel eſt,
Apoc21. nobiſcum ſcilicèt Deus. Ecce tabernaculum Dei
3 cum hominibus, & habitabit cum eis. Et ipſi po-
pulus ejus erunt, & ipſe Deus cum eis eérit eb-
rum Deus. Quod etiam ut preſſius compleretur:
Verbum caro factum eſt, & habitavit in nobis.
Libet, an veròô piget in diverſorium Numi-
nis intueri? Mittamus Templa Numinis pu-
blica, querum & nitor patet omnibus, & Pæ-
dor. E.diculas in privatis domibus libet introſpi-
cere, non excitatas, ſed conſepultas. Et pri-
mô quidem privata iſthæc à Romamis Pontifici-
bus Oiatdri „ ſoli Comites, aut Duces, ma-
gnarumve Rerumpublicarum pares Principibus
Cives regii ſuffragii jure, ſplendoréque impe-
trant, non ſine iteratis interdum & precibus &
repulſis. Ut verò eorum accepere poteſtatem,
quis non crederet evocando Numini, ſacriſque
peragendis, locandam Chriſto Aram in ampliſ-
ſima ornatiflimâque palatii parte? In obtuſiori
ædium angulo Ara conſtruitur. In pleriſque ſa-
cellis vix Myſta perſtare totus & integer poreſt.
Certè extra ædiculam talos protendit, quoties
Pyivaa in genu hoſtiæ ſubmittit. Et hæc ſpectantur mon-
domibwſa- ſtra in is quoque ædibus, quæ ſi Romæ fur-
cle uâ“ gerent, Quirites migrare Veios cogerent, niſi

ualeant. B 2 3
4 Neronianz domus laxitas anguſta jam quoque

JOan,1.14.

–

Templa, civibus eſlet, & nulla Conſularium domus non
ſeu Oato- exilium finitimis & vicinis munmcipiis imperaret.
ria privata . . . . ——
iiacſ,is: In ædibus, inquam, magnæ Urbi propioribus,
Ent, loco quamn domui, Oratoria non ædes ſunt, ſed er-
on urd. gaſtula. Et diſtinendis quidem à pedibus &
à froœno ſervkiis Aula in campi panditur va-
ſlitatem, auro pictuniſque fornicara: Excipien-
do aurem Numini litandiſque hoſtiis ſpecus
defoditur aut lippa, aut luſcioſa, aut peni-
Jpaa r.5 tùs occæcata, ur Chriſtus ſcilicèt lux in tene-
. bris luceat. Sed quam vereor, ne id quoque
bidem. conſequatur, & tenebræ eum non comprehben-

derunt. Quis enim Deum videat in tenebris?
Aut quis non eam domum, Pharaonis longè
domo, improbiorem putet, in qua IIraël caligat,
& apricantur Ægypti? Ubicunque Iraél eſt,
Deum nempè videns, evocânſque Sacerdos, lux
non eſt. Et verò prudentiſſimè ibi illunis eſt
Ara, & lippeſcit ædicula, ubi Deus videre-
tur in angulo. Iſthic benè tenebras offudiſtis,
ne tenebrio haberetur Chriſtus, ſi non lo-
ci tenebris abderetur. Non ampliorem mo-
dò, ſed politiorem doliis ſedem interdum de-
fodi exhorreſcas. Nunquaàm pejùs cum vi-
no agitur, quàm quùm defuſum calici quodam-
modô abit in Deum. Splendidiùs in vinaria
cella hoſpitabatur falernum, quàm hoſpitetur in
altari, odorem colorémque ſuum Numini com-

modaturum. Quis præſagiret non in melio-

rem exedram deportandum Chium, quùm è
decupa promitur, ut Sacerdoti propinetur? A
cellario migrat in ſpeluncam. At non omnes
cæcutiut Edicule; imô feneſtratior interdàm
pars nulla domus Oratorio eſt, quod non fe-
neſtratum eſt, ſed feneſtra. Non enim ædicu-
læ inſeritur feneſtra, ſed feneſtræ ſemiobſtruc-
tæ ara infoditur, quæ ſplendere ides non po-
teſt, quia undique ſplendet. Hic enimverò Chri-
ſtus in Sole poiuit tabernaculum ſuum. Huc ad
Diogenem ſi accederet Alexander, haud au-
Giret a Cynico, ut à Sole tantillum ſe ſubmo-
veret, quéô licerer Philoſopho apricari. Tam ob-
noxia cœlo eſt Ara, ut litare non cum pileolo,
ſed penè cum galea oporteat, ne redeuntem à

ſacro conficiat pleuritis. Omittamus Ita ta-

Ethic. Comment. Tom. III.

men, quæ accuſari prodique ſine ſale vix poſſunt.
Loco fuppellex non diſlentit, non curta modò;
ſed ſpurca. Ara interdùm ſerico, interduùm pan-
no, corio interdùm etiam conveſtitur, ſed pi-
turato, & , aurum mentiente aurichalcho, in
Caliculos ſpatulâſque vernante. Id ſcilicèt deerat
probti, ut ocrearum materies in Aræ pallium
verteretur, & Agni ſedem Arietes conveſtirent.
Et tibias quidem cerio tegimus incorrupto. A-
dulterato verò Aras comimus corio, quod au-
rum ſimulat, & frondes ementitur incifum
punctim, ſparſůmque in ramalia. Nolo à te
ſervos explorari, dum ad Aram accumbis, ne
tectum pelliculis altare conquerare, ſericatis
mancipiis, & auro ephebis bracteatis. Ne tum Ornariores
quidem diſquirendus eſt ſervorum habitus, cùm aguzzd
ſolemniores ferias ara tranſigit ſericata. Nam ane⸗ Piee,
ex IIio cum nea ſolvêre Phrigiones, qui quam ſint
aræ olim villos concianarunt: quuùm autum- rtrale ia
nali, vernôque æquinoctio, poſitis vetuſtis, aliariæ.
novis ſervitia braccis replumeſcant. Puder com-
parare Regum thalamos cum Altaribus. An opu-
lentius dormiatur, quàm litetur? Quid ſi Aræ
ne cum calonibus quidem conferri poſſent? Fa-
mulis fſericatis, aut laneis, aut coriaceis velis
conteguntur non rarò Akaria. Ut luxuriæ por-
tenta David argueret, Principes fominas eô
deveniſſe cecinit, ut fronte propè templum refer-
rent. Filiæ eoram circumornateæ, ut ſimilitudo bſalm14¾
Templi. Quod eâ tempeſtate David execraba ¹*
tur, id jam, non omen, ſed auſpicium eſt. Cu-
pimus ità aras enitere, uti primariæ Virgines
eniteſcunt. Quamquàm votum id jam noſirum
excedit. Quis enim audeat uniones, gemmas, Luxus, &
acervos lapillorum optare, apprecarique San- anaſe
GRtuario Dei, quibus ità pulluſtra oneratur, minarem.
ut claſſium pretia, opéſque Provinciæ una Ma-
tronæ cervix circumferat ?²à Fœminæ ara ſit
par, ſi altero tantùm inaurium unione veni-
ret Cœleſyria, & Alpium immenſa compaſcua
lapillum annuh non exæquant? Atlas & Cau-
caſus & Taurus uni impares gemmæ, quæ re-
norum feracitatem immenſitate ſui pretii non
adæquat, ſed adobruit. Plus eſt, quod annula-
ris puelluleæ digitus geſtat in convivio, quam
quod roſtratarum carinæ avehunt ex America.
Tenuitatem mei pectoris fateor. Pyropum, aut
Adamantem geſtare non poſſem, quo ſcirem
tot ex Africa redimi à me poſſe captivos. Er-
go, ut lapillus non veneat, tot in Saracenorum
littore venales animæ erunt, tam magnæ, ut
eis impar ſit cœlum? Placere poterit gemma, Sepzzza.
quâ ego ſi orner, innumeri apad Arabes Chri- rum laxist:.
ſtiani catenis opprimentur ? Noônne adaman-
te cor fœminæ durius „ quod tamtus Ohriſti
ovium cruor non emollit. Lapideum cor ejus
eſſe ideò deneges, quod non guttis, non torren-
tibus lacrymantium excavatur. Miror exorbe-
re potuiſſe Cleopatram tanti pretii margaritum.
Me unio voraſſet, ſi & meis auribus pependiſ-
ſet tam futilis tantarum opum appendix. Quam
fuiſſem ſurdus, ſi gemitus non exaudiflem æ-
rumnoſorum, quorum ſalus ex illa gemma pen-
deret. Pauciores in Erythræo freto perierunt
Egyptii, quàm tum perirem in illo foœminæ
unione; quæ ſi gemmam non diſſlaſſet, inmur-
meras difflare potuiſſet compedes miſerorum-
In eo tum calice cum margarito ſpes inter-
cidit captivorum; quos ferulis taliſque exemniſ-
ſet unum haſtæ ſubjectum margaritum. Quot
item rumperentur laquei, ſi vos, Matronæ, ve-
ſtros torques rumperetis. Veſtris monilibus ſiran⸗
gulantuf

Luxus.

Luxuries
eryſtallo-
riem in

Abacis.

254 Oliva in Eſdram.

gulantur innumeri. Edaciores veſiræ ſunt muræ-
nulæ Murænis Romanorum. Nam his vorandi
dabantur rei. A veſtris verò murænulis diſcer-
puntur innocentes. Quot non redimitis à tranſiris
& virgis, tot ſanè veſtris phaleris laceratis. Sæ-
viores vos eſtis ornatu, quàm veneno ſint an-
gues. Illæ rarò mordem, & unum alterümve
convulnerant, curanturque Antidotis vulnerati.
Quotidiè jugulant ornamenta veſtra, quæ nun-
quàm periclitantibus ſuccurrunt. Veſtri annuli
Palearibus, fundis, baliſtiſque diriores ſunt. Ex
iis excutiuntur lapides, ut vulnerent. Immotus
in ſuo circulo lapillus vos ornat, & captivos in-
terfici. At ornatiores vos Templis, non Bali-
ſtis ſæviores probare hoc loco ſatago. Dilatâ
proindè ſævitie, luxuriem compleremus, quæ
tanta in fœminis eſt, ut Numinis Baſilica cum
digitulo conferri non poſſit tirunculæ annula-
tæ. Et id probri patiemur, ut plùs niteat ca-
runcula, quàm Altare? Et quamvis, id inter-
dùm improbari non debeat, in nobilioribus
præſertim fœminis: frænum nihilominus aliquod
injici debet Luxui, in dies, adeò exundanti,
ut nec ripas jam, nec littus patiatur. Quanquam
cur de Matronis expoſtulem, ſi ſervos vidimus
ſericatos, & aram coriaceam? Quid? Noônne
videmus è cupro ſtannôve calices leviſſimè deau-
ratos, cùm ex argenteo gutto frigida defunda-
tur in pollubrum argenteum, quando gena-
rum manuumque ſordes extergunt, non Do-
mini tantuùm, ſed ſervi quoque honeſtiores.
Pretioſius apud hos quoque vomitur, quâm li-

ratur. Undat Chriſti cruor in cupro deaurato;

ſolido excipiuntur argento pridianæ crapulæ
ructus & rudera. Semeſæ, incoctæque cupe-
diæ egeruntur in nitentes urceos, & ebrie-
tatis ſentina argentum eſt. Si frugalior fuiſ-
ſet ingluvies, in flumen Stomachi cruditas evol-
veretur. Vomitionis intemperantiam metallis
honoramus. Præſtat vomere ,„ quàm coque-
re. Recreatur enim argento cruditas vinolen-
tiæ, quùm ſedimenta temperantiæ damnemus
ad Cloacas. Quis verò ferat vomitiones pre-
tioſiores patriciis interdum eſſe, quàm ſacrifi-
cia? Nam menſas nemo cum aris componat,
niſi ad nos ex Antipodum terris exoculatus
emerſerit. Vidiſtis deſtinatos conviviis abacos,
tantùm auri argentique proferre, ut per ar-
genteos Apenninos tranſmiſſurum Annibalem
putetis ſuos in Apuliam Elephantos. Non enim
in tumulos calices cuſpidantur, ſed aureæ pateræ
in Alpes excreſcunt. Si non puſilla eſſet illece-
bra, reparari à Gigantibus pugnam diceres in
coœlum. Nec cryſtallina aut minorem luxuriem
exhibent, aut pompam viliorem. Cùm argenteum
ſuſpexeris luxum, auguſtior tibi ex vitreis lu-
xuries objicietur. Mercatorum opulentiam Equi-
tes cenſent, aureum è& pateris abacum. Nihil
enim è ſolida luxurie perire poteſt. Ea eſt luxu-
ries conſularis, quæ ità nitet, ut nutet, quæ-
que frangi poteſt, dum fulget. Securitate vi-
luere metalla: quibus Ccryſialla non pretio præ-
ferimus, ſed periculo. Quia periclitari tota po-
teſt & ſimul frangi paterarum illecebra, hàâc
ſe calamitate diſpendit Conſulibus approbavit,
quà maximè reprobari debuit. Adeò luxuriem
odimus & voluptariam & locupletem, niſi
exitium cum voluprate opulentiâque conjun-
gat. His Oratetis opes arriderent, quia mergi
potuere. Nolunt à naufragio ſejungi dehicias.
Volunt carere ſe ſtatim poſſe iis, quibus care-
re non poſſunt. Effodiuntur Alpes, ut & rupi-

bus fragilitas eruatur. Placent, non ſaxa in lapi-
dicinis, quæ perire non poſſunt, ſed (œtura

Saxorum, quæ di ſtare non poteſt. Proh no-

ſiræ portenta luxuriæ! Coralia expiſcamur ex
undis, nempè lapides ex aquis. Fodimus Mon-
tes, ut cryſtalla, aquam fſcilicét, eruamus è ſa-
xXis. Niti lubet in adverſa, & nihil placet, m-
ſi cum portento. Scrutamur & duritiem in Pe-
lago, & mollitiem in rupibus. Porrô & al-
tiùns, & immaniùs perforantur Alpes abaco-
rum ſtudio, quàm Romæ odio. Quis crederet,
poſt Pœnos, in Italiæ clauſtra ſævitum iri ab
Italis? Et ſemel quidem Annibal in Montes
graſſatus eſt. Nos quotidiè Alpes ſuffodimus,
nunquàm illecebrâà miteſcente. Reſcindimus In-
ſubtiæ vallum, ut minori munitionum noſtra-
rum hiatu, damnéque ad nos Pœni, quàm po-
cula deſcendiſſe videantur. Quæ verò juga
effregere Carthaginienſes diffaſo infuſôque ace-
t0, ea Itali perrupere, ut cryſtallo vina con-
tinerentur. Hiatus ille fuit Alpibus non indi-
gnus, cùm Mons fatiſcens militem edidit,
qui terreret imperium. Fœrus eſt muliebris,
ubi dehiſcentes Alpes cryſtalla bibonibus pa-
riunt, ut illudatur imperio. Ferro Alpes patue-
re? Alpes deſedere cryſtallo. Majorem impreſ-
ſionem fecere in Inſubriæ juga opifices, quàm
vaſtatores. Quis rupes parturire delicias docuit?
Quiſve fecit Alpes calicibus vectigales? Par-

turiunt Montes, ut cyathus pariatur. Iiſdem

cruciatibus quatiuntur Alpes, ut abacus in-
ſtruatur, quibus divexatæ olim ſunt, ut Ro-
ma everteretur. Benè eſt, quòd Carthaginem,
Pœnéôſque depreſſimus. Alhoquin riderent illi,
iis à nobis machinis & cuniculis perrumpi
montes in gratiam paterarum, quas ſemel ip-

ſi admovere jugis, ut de Italia ter Alfrica trium-

pharet. En quales (dicerent Poeni) & vos il-
lecebra, & nos victoria populatores effecit. Am-
bo Montes ſuffodimus; ſed Poœni per Alpium
vulnera dignam montibus prolem emiſimus,
Elephantos ſcilicèt & cataphractos: vos è mon-
tium plagis calices educetis. Torqueri Mons
poteſt, ut cinctam collibus Romam ſub jugum
mittat, ütque montem veriùs, quàm monſtrum
demittat in Latium. Quàm effœminatè Mons
dolet, ſi, ut hiaverit, urceus exit, aut cra-
ter! Conjicite, quid in pomariis Mortales agant,
quando collimant in abacos, duùm furunt in ru-
pes. Eruntne in compaſcuis Aſiæ bellicoſi, qui
inter Alpes calices perſcrutantur? Cur vos cry-
ſtallina non oblectarunt, cùm nobis & Fabium
victoriæ noſtræ remoram, & Neronem objeci-
ſtis Aſdrubalis Syrtem. Carthaginis vos caſus
effminavit; quæ haud mirum, ſi vos Urbs
ſtando detrivit, quæ vos cadendo vitreos præ-
ſtitit. Id ſaltem perfoſſis Italiæ jugis incidetur: Et
potiundæ ſpe Romæ à Poœnis Alpes effractas,
& ab Italis quotidiè rumpi, ut in epulis gem-
mà & pitiſſent ganeones, & vomant. Ad hæc quid
Carthaginienſes ſubjicerent, ſi pluris patera æſti-
maretur, quàm ara. Non cum abaco Akare com-
ponmimus, ſed cum cyatho: Et huic tamen col-
lata tota Numinis ſupellex obſoleſcit. Quid ſi
buxea, aut faginea imponerentur Aræ cande-
labra? Nec id ego in pagis, aut etiam in Pareœ-
ciis carperem, ubi Curionum inopia, aut Ec-
cleſiarum paupertas munditie compenſat opulen-
tiam. Has arguo in Alaribus ſordes in ædi-
bus Conſularium, quorum ecquis unquàm coœ-
nat, ſcribitque, non prælucente facem argen-
t0? Si lychnos adhibent patinis pretioſos, cuc
lignum

ſgrum ⸗
dei inu
Gioitas len
ir: Hnu
, eylin
. e Aræ
lees, gun
lor, Ut 1n
ſed ex aurd
Cler in cuß
oonpatantl
rur ſalind
, col
El di
14 Popller
ltate Coon
kun fen
el, guis or
eſe edb
ilds met,
Don onmnes
es u ſode
lnd ooni con
e wietlin
i Nelgoill
ſler ſe oun⸗
in tamen a
en. E hi
Gin e ſie
littlge p⸗
e h, &
Dincpumnn
Pre Hren
finl Aumas
tscan inhen
un. Nn i
lukai, gi
Nus El urtt nih
nm tit
dkniz, El a
cuunnt. T
rcegann e
tummnghl
in domno u
I Agmen
1r opllenti
3 mponere ,
eſg cir
Ae Nc
w., Ceiln gen
. Alten
lemen afe
lyminare n.
13 mi Nujs
2 Mum doles
41 ukeren
Uninum )
wen N
Wn
Nuchs id
4 Ublar,
Perett.
a
dinis
en erer
N
met
Pldne
on id

ln

nburt
t, E n
N 1
odn .
fil ſr
itn N.
N E

A .

N
leinmn ii
dIn

1
. E

hlchum nt
m .
EI )en

e en e

leN.

Gdlo mor
bhus i
hiltem E
el miin

bibenku.
10 Mar.
liptene
Ohikesn

deliisdan
ſedigale.
Netiint Nen
ii t
n, u D
4Crhgen

in need H ,

lells enumgt

, Jüke

ter AMüatn-
Eli)AN
res eſeen AN
eni ſer i⸗
lem emiint,
s: Wen
Torgten N
wain b ln
im mſun
ſeminae Mon
eit, Al Nr
Moniksagnn,
n Krurinr
2 belell ,
1Cr w
obis & Ftin
Letonencher
inis
. e U
do Nnrn Ne⸗
geigten
Ahe Ahilin
in cnſe
n Adkage
Mors eni
olnce
bic tinil 6
ſlleit
Me
cimie
i 4
Cenn
win

feiſt⸗

=DũZ,

De Cyro Rege. Cap. XXNXX.

ligneum Aræ candelabrum defigunt, auri bra-
Cteâ inquinatius? Non ità de ſe demiisè Di-
vinitas ſenſit, quùm de lucernis Moyſem affare-
tur: Emunétoria quoque; & ubi, quæ emuncta
ſunt, extinguantur, ſiant auro puriſimo. Audit',
quæ Aræ majeſtas imperaretur Hebræis profu-
gis ex Ægypto, & vagis in deſerto? Etiam pu-
tres, qui concreviſſent, fungi ità emungeban-
tur, ut in patellam demitterentur, non auream,
ſed ex auro. Diſpice, an Chriſti cruor benè flu-
Ctuet in cupro, ſi lucernarum fungis emunctoria
comparantur ex auro. Si tibi fagineum appone-
retur ſalinum, ſi tornatili uterere cotyla & cera-
ſo, ſi colurnum menſæ eſſet inſtrumentum,
ſi ſellà diſcumberes nuces, ſi menſa tibi fo-
ret populea, ideôque popularis, in tanta fru-
galitate convivii apparatum Aræ vulgarem eſ-
ſe, non frewerem. At popinâ Conſulis argen-
teâ, quis coriaceam buxeâmque æqui bonique
in ejus ædibus conſulat Liturgiam? Sahkem non
vilins litet, quàm bibat. Gaudeo quidem
non omnes Urbium Regnorůmque Primo-
res ità ſordidè parcos in cultu Divinitatis.
Imò novi complures, totâ paſſim Italiâ, quam
ferè univerſam luſtravi, in Privatis Orato-
rüs Religioſiſſimè ſplendidos; quorum cùm ſup-
pellex vel curta, vel modeſta admodùm ſit, Al-
taria tamen auro textili in ſolido argento re-
lucere. Ex his unus non incelebris Præſul,
quùm vel ſine cortinis in lectulo decumbat,
fictilibſque patinis epuletur, aureo tamen Ca-
lice litat, & tanto Aram argento onerat, ut
Principum in nupriis abacos, aut æquer, aut exu-
peret. Hi me meliùs tenaces in Hoſtiarum appa-
ratu Animas arguunt: quibus quicquid A ltari ab
eis domi impenditur, inſanæ prodigentiæ accu-
ſatur. Non ita certèé, jubente Cyro, ſenſere
Judæi, qui Temphi reparatores non fictilibus,
.·Eſdran.6. ſed aureis vaſis inſtruxere. Adjuverunt manus
eorum in vaſis argenteis & aureis. Squalebant in
catenis; ſed auram ê ferro in culltum Numinis
eliquarunt. Tibi digitum Sardonix obſignat, &
torquatam encauſto cervicem circumagis Ver-
tumnus phaleratus. Litatur intereà pro te Chriſtus
in domo tua, inter aurichalcum, & cornum.
IX. Agmen claudat hujus capitis anus tam inops,
ut opulentiæ ſuæ cœlum duobus planè aſſibus
Inemi, imponere cogeretur, totidem minutis patrimo-
ſande. nio ejus circumſcripto. Verùm abſterreri debili-
hefech tate apſidum non potuit, quin galaxiam ſuam
atendiur. Circum gazophylacia ageret, volverétque. Vidit
Luc, 21. 2. Altem & quandam Viduam paupereulam, mit-
tentem æra minuta duo. Nuſquam in hoc coœlo
luminare majus, cùm utrumque luminare mi-
Memem Nus eſſe cogeretur, quando tantum minutum erat.

Exod. 25.
38

Rangin Atqui hujus aniculæ interlunio effugati ſunt di-
munus. Vitum Soles innumeri. Vers dico vobis, quia vi-
Ibid. 8. dua hæc pauper plus, qudm omnes, miſit. Duobus

luminum punctis tot ſiderum immenſos orbes
heberavit, oppreſeitque Anus. Nimirùm totum
intraà afſes abdiderat patrimonium, quod in minu-
tis ſubſidit, ut ex inſidiis gazas divitum ag-
gredereiur. Succubuere marſupia tantillo æri, &
ibi de auro debellatum à cupro. Jactet à ſe Da-
vid Gigantem oppreſlum? Locupletes proſtra-
vit Anicula, in aureos patriciorum montes ex-
cuſſis binis glebis ex ære. Non miror ſimulacri
molem everlam à lapide, voratàmque; quùm
minuta Viduæ duo Babelem divitum, non la-
teritiam, ſed auream abſorpſerint, nequicquam
repugnante gazophylacio. Hanc ego Viduam
non minorem fuiſſe dixerim Juditha. Ab illa pro-
Ethic. Comment. Tom. III.

255
pugnatum eſt Templum. Hæc colum in Tem-
pio expughavit. Quis ergo aurum non proroget
Numim, ſi Templo æs impenſum gazas divi-
tum antecedit? Haud ergo mirum, ſi tam fue-
re in Templum munifici, ac penè prodigi Ju-
dzæi, cum ſcCirent, non perdi, ſed ſeri, quæ ja-=
ciuntur in Numen. An non pullulent jactæ in
cœlum opes, ſi terrarum quoque feracitas pen-
det & coœlo? Clavim autem, quà Hebræorum
Arcæ patuere, poſtremum operis caput expro-
met. Fuit enim immenſa ex auro ſuppellex à
Cyro ſubmiſſa Hieroſolymas. Qu clavi ſanèe
aures munificentiſſimi Principis ſtatim arcæ⸗
forulique Judæorum patuere. Quis enim ſorde-
ret in Templum tam mumfico in Deum Cy-
ro, à quo de tranſinittendis opibus edictum;
non annulo, ſed exemplo ſignabatur?

REX quoque Cyrus protulit vaſa
Templi Domini, quæ tulerat
Nabuchodonoſor de Jeruſalem,
& poſuerat ea in Templo Dei
ſui. Omnia vaſa aurea & Argen-
tea quinque millia quadringen-
ta. I. Eſdr. I. 7. II.

CAP U TI XXX.

Ediéto ſuo non pænam Cyrus adſeripſit,
ſed exemplam. Idesque non mirum, ſi
tot ab eo depromptis opibus in Templi
ſuppellectilem, Judæi ſuam itidem Tem-
plo gazam impenderint. Quem ſi morem
etinerent Dynaſtæ, & Præſules, Chri-
ſtianæ Reipublicæ populi rarius Went
eualeges. Nemo enim iis legibus repu-
gnat, quas imperantium ſubſignat exem-
blum.

Uid imperari durius potuit & Hebræis, & IJ.
captivis, quaàm ut opes expromerent, de- Deoe dare5
deréntque Templo? Vel tellus aurum abdidit piores
ad uſque Manes; & cùm flores ubique efferat ac Eleémay-
ſpicas, nuſquàm tamen metallorum vel ſpicilegium a, ac Li=
dmraxar „ nedùm meſſem, indulget; &, niſi la- Nenhn
ceretur, ſuam t llus gazam non prodit. Cui e mi meriti
tiam à ſe divulſæ ità adhæreſcit, ut ab auro lutum dif⸗
vix ignibus excernatur. Terra denique ſupplicio xtadiefe.
rum vi debet adigi, ut raptori metalla remittat, nis
quod nequicquam telluri divortium imperaretu: V. “
à cæteris elementis, miſi flammæ illud non laco merés nozs
nicis, ſed fornacibus extorquerent. Et tamen ener
auri natio tenaciſſima, ur valgatum Regis edi is
Gum intellexit, ſuas certatim opes effudit. zeaæy: mo=
Quo, inquies, terrore permota? Supplicii om Pilten S.
nium maximi. Cujuſnam? Pudoris, Nequiere ir.
Judæi ſuam à Templo abſlinere pecuniam, Rege Propefta
Ethnico tam effusè munifico, Religioſéque dro- 1. Elcr i,4⸗
digo in Templum. Adjuvent eum viri de loco ſuo, Lor ope-
argento & auro & Jubſtantia. Hæ legum tabulæ eG.
à Cyro perſcriptæ. Universique adiuverunt ma- 1a
nus eorum in vaſis argenteis & aureis, in ſubſtan- Hidem. 60
tia & jumentis. Miraris Legi non obtrectatum, n,
ſed Judæos aurum effudifſſe? Non eam ſiylo verieres
legem deſcripſerat Cyrus, ſed illam ceris im- Vint degete
preſſerat ærarii ſui, & clave deprompt, & redu- mas pazs,

Ro Pla⸗

256
Tbidem. 7. to peſſulo. Rex quoque Cyrus protulit Va ſa Tem-
Ece ſi ſis pli Domini, & annumeravit ea Naſſabar Principi
6S deid⸗ Judæ. Quis intercedere audeat Legi, in quam
eremplsr. non calatno ivit Legiſlator, ſed animo, arcâque?
torquebit. Eradi eæ tabulæ nequeunt, quas Princeps ſu
Otice manu, hoc eſt ſuo inſculpſit exemplo.

em ſeeta. Id in Abrahami eluxit ædibus, ſeu verius ap-
properato ramalibus diverſorio, quod ego Ju-
deæ dixerim Areopagum. Is duriſſimam à Deo
legem acceperat, ignominioſo vulnere ſuam à
Gen. 17. Cæteris gentem diſcernendi. Cireumcidetur ex vo-

10. bis omne maſeulinum. Nempè, poſt exilium, &
ſedem gentis incertam, nota planè ſervilis impe-
rabatur: quam neſcires, plùſne doloris ſiigmaticis
allatura eſſert, an pudoris. Excidi enim jube-
batur præputium. Cui præfandus eſt honos, ut
vel tantùm appellerur. Conjicite, quo rubore ſuf-
funderentur ingenui, cùm ea prodere, ſecaréque
deberent, quæ Natura depreſſit humanæ fabri-
cæ altiſſimis latebris. Mori plerique maluerunt,
quàm medicandum iis in partibus carcinoma
offerre chirurgis. Quam vitæ hoſtiam, tan-
quàm pudoris ſacrificium nemo non laudat. Et
tamen in honeſtiſſima familia nullus propudio-

Ibid a3. ſo ſeſe dolori, ulcerique ſubduxit. Cunctos ma-
Crcumci, res ex omn'bus viris domus ſucx, & circumci-
Vane S. dit carnem præputii eorum ſtatim in ipſa die, Kout
iinam ſuo præceperat ei Deus. Excepere telum, quo ali,
arae ne phermacum reciperent, mortem admiſerunt.
mollivit. Libuit vulnerari, ubi ſanari durius, diriuſque

pudicis interdùm eſt, quam funus. Et undè in
S. Abrnha, tanta nationum „ vernarúmque colluvie tam
impigra obſequendi Numini mens? Dominis
circumciſis, nemo probrum, vulnuſque defugit.
Se primum conciderat Abrahamus, ne quis
cruore principe ſtillantem cultrum horreret. Ed-
dem die circumciſus eſt Abraham, & Iſmasl fi-
6. ſius ejus: & omnes viri domus illius tam vernacu-
li, quàm emptiti, & alienigenæ pariter cireumciſi
ſunt. Quis trajectum per Domini venas non ul-
trò telum in deſtinatam ſtigmati ſedem demitte-
ret? Nemo abſcindi abnuet, ſi Præſes cruenta-
tus, non è theca, ſed & vulnere ſicam expro-
mat, porrigâtque. Ut ibi cruor plaga, ita ex
arca aurum floxit ſub Cyro, præcentoribus ſeu
ad vulnera Dominis, ſen ad donaria. Cyrus
aurum expreſſit, Abrahamus verò ſanguinem
ex Hebræis elicuit, quia neuter ſeu ærario pe-
percit ſuo, ſeu ſanguini. Id utinàm aliquan-
do Præſulibus atque Principibus ſuaderemmus,
eas ſcilicét nunquam tabulas naufragium fa-
cere, quas ex ſe truncus, ſed imperans, exci-
derit. Merguntur ſuâ rami levitate, cùm ſuâ
undis truncus gravitate ſuperſtet. Faciant, qui
imperant, & nemo legem abrogaverit. Clamat
Rom.2.22, Paulus: Qui dicis non mœchandum, mcharis?
Qui abominaris idola, ſacrilegium facis? Hinc tri-
Luc. 4.23. tum vulgo diverbium: Medice, cura teipſum.
Summa Afſclepiadis apud omnes ægros authori-
Welnis- tas fuit, quamvis in pronum Medicorum flu-
5 men obniteretur, vinéque febrientibus medere-
Zelus ani, tur. Haberi enim Medicus noluit, ſi unquàm

Ihid.

fuiſſet invalidus. Peſtium victor ad ſupremam uſ-
r ro. que ſenectam, ſcalarum lapſu exanimatus, non

7ie, gum grotavit, ſed expiravit. Ejus fuere artus, tori-
docttind, que pro aphoriimis: & prævalido, ſuccoſéôque
vitæ inſfitutori ſuam nemo vitam non credidit.
Buccarum rubor qualem effatis Philoſophi pur-
Ppuram comparabat! Maſcula membrorum ejus
Sr be- Vivacitas . & inſuccatus cruore vigor, & adeps
Sone Me. non infuſus artubus, ſed diffuſus, invitis Me-
animarsm. dicorum centuris, ægrorum eum Conſulem

Exempli
boni Vis.

Oliva in Eſdram.

creavere. Aſclepiadi ubique aſſurgebatur. Aſ Reforma-
clepiadi undique acclamabatur. Unus affecto ores.

rum ſidus ſalutabatur Pruſienſis Aſclepiades.
Relhiquum enim Medicorum vulgus, quamvwis
antiquorum magis veſtigis, dicltiſque inſiſieret,
quòd tamen ſubindè decumberet, plurimùm
detrahebat fidei pyxidibus ſuis, quibus, à ſe
arcere morbos non poterat. Exlex quidem tra-
ducebatur Aſclepiades, ſed erronem, à quo nun-
quàm in ſua commoda erraretur, æ gri alacres
ſequebantur. Aiebant enim Cynoſuram ab illo
vitæ obſervari certius ,„ qui Cymbam ſuam
nunquam in Syrtes, ſaxâque converteret. Ahe-
næ proindè vitæ clavo eum benè admoveri, à quo

privatæ valetudinis tam probè clavus detorque-

retur. Malle ſe ab eo duci, qui non impinge-
ret, quamvis uſurpatam cæteris nauticam viven-
di pyxidem rejeciſſet, quàm ſcopulorum alli-
ſu fatiſcentes Prætorias conſcendere; in quibus
Naucleri nec de papyro oculos removerent,
nec manum abflinerent à perpendiculo. Guber-
nator is peritiſſimus eſt, cujus Oneraria nullo
naufragii ſtigmate prænotatur. Eum ſeqcimur,
qui Navem agit integriorem. Adeò mortales
exemplo permoventur, etiamſi conſuetudo,
ratiéque repugnent. Quid enim à perſanandis
corporibus alienius propinari à Pruſienſi poterat,
quàm vinum? Hauriebatur id tamen à febrienti-
bus, ſi iis cyathiſſaſſet Aſclepiades, florentiſſi-
mæ Medicus valetudinis. Quo pocillatore, non
vinum modèò, ſed cicutam quoque hauſiſſem æ-
gri; tanta potionibus accedebat authoritas ex in-
Corrupta imperantis, neſciâque ægritudinum ma-
nu. Objectatur intrepidè ſalus diſcriminibus, ſi
qui præit, & vadis emerſerit. Quam importuo-
ſa ſunt dolia grabatis & culcitris! Nauclero Af-
clepiade, velificare per vini freta recuſavit ne-
mo, ad grabati columellas lodice ſuſpensà pro
velo. Tanta erat & gubernatore ſecuritas in faler-
ni infami pelago, ſtratôque naufragiorum paſſim
aſſeribus, ſpohiſque. Quid ergo mirum, ſi Abra-
hamo ſligmatico, ab imperata circumciſionis
plaga abhorruerit nemo. Circumciſus eſt Abra-
ham, & Iſmaël filius ejus. Et omnes viri domi il-
lius circumciſi ſunt. Si non parcatur à Principe h-
beris, ſi nec ſibi pepercerit Princeps, nulla erit
tum auri in populo parſimonia, tum cruoris. Ode-
re populi ſui ſanguinis, non effuſionem, ſed vili-
tatem. Nullus & minoribus fluvis in mare volvi
recuſat, ſi eò Iſter, Paduſque devolvantur, qui-
bus ſe fluviorum Confſulibus commiſere. Peribi-
mus, inquiunt, ſi deferamur in pelagus. At
ſtagnandi hbido eſſet, non natura, ſi, pereunte
Danubio, influentéque in Euxinum Tanai, ex-
tandi nos Latices pertenues ſeu cupido inceſſeret,
ſeu ambitio. Occumbamus in freto, ſed Princi-
pum freti comitatu. His jacturæ, funeriſque
collegis, interire præſtat, quàm defluere. Vul-
neratus eſt Abraham? Cruor purpura, non
ſanguis, eſt. Inciſus Abraham eſt? Plaga, non
vulnus, ſed ſidus eſt. Eſſemus non imegri, ſi;,
exciſo Domino, integri perſtaremus. Nullus
ramnis interviret, ſi truncus incidatur. Et nos in-
columitas delectabit, Abrahamo præ vulnere
languente? Incidi ſe pertulit centenarius: Et
nos aut impuberes, aut viri expalleſcemus ad te-
lum, quod in ſe Senex demerſit? Stigmaticus
is tantuùm in diverſorio Abrahæ erit, qui caruerit
ſtigmate. Nota eſt, Dominis circumciſis, carere
vulnere.
Quæ cùm harmonicè ſonent ex Abraha mi ver-
nulis, hoc eſt, & Cycnis, qui candidiores fuere
. eruenta-

Correbtio

Juſto ſit.

mmnmi
CrVOS 1l
bunes
Gtcummcin
ek. 4
Fs um, &
ℳ rolam .

gm e

ſe putarel
Hemorcu⸗
di hotven
9 (ultrum,
big, 4
nur tant
elrer, ti
ner,, mn
icuere li
Pibia elt
0s Utbis
aud ſalce
wor. Horel
pum; Iu
4 b, h
62 ninanur
¹ (ls in e
it, fomen
. Su e gincipb
, uis tapun
4 ge ubens
Gön i
1 wnn Eegeld
Charns
8 liha ? oun
yte Preſelle, d
4 lohien d
bicinfolen
leren.
um, CnN
ſinanesn
llenind
A armen
mir horten
Aine n⸗
Abrabamo
mirum;
tum, qud
(s Princ
chturus
Ulle, a
Kanim ge⸗
Minent Di
Iheuna. N
None l⸗
umciſ? .
Hhe ni
um. Quin
r, li Nu
Ulge
ed le gli
Eeronn
Volnen
Aumn eſe
Fihorum,
Klifene
Cgotaver
lcene di
lenn.
1.,Imrui
G i 6
hiente
5

1*

III.

, u
1 len
1 Alunn
ube
Nicnt,
nnn.
giihn
Mend id i
Wbam
ntetet. A.

nortie

Vusckoct
n ii
Uucammne
hlun
ezng
encltten,
Hoch. Cche
Mnenta u-
n e
ded nt
hſent,
4 fellnnd
ſenl per

geni Eeee r

ls, Wrnid
Cllemme n
e halla
Ahortwari-
Finudinnne.
lrimnth,1
an Muan.
NaCE/
12 keclant
e len n
Curiasn.
2gioornſdlt
lrum,1Ar
Circlncſins
riſur Shr
er vin.
hicyel
ee, Nula eti
nnt. Ole
0ren, AAil⸗
in ne ili
lrinut, ⸗
niete, Pelt-
elegnt 1
3, ſye⸗ 7
th Tani, 1.
4o, l linr
2, lreiſe⸗
