ro interviret. Sed Babylone Regum cibo veſ-
cebantur Eunuchi. Ità; ſed ut Regi adſtarent,
non ut Principibus aſſiderent. Et qui, rogo,
Eunuchi? Qui convivebant cum his, qui legu-
minibus alerentur. Qui provolutis ante Coloſ-
ſum Satrapis, rigerent ſtatuà firmiores. Qui
pfſallerent vel damnati. Denique horum Com-
militones fornacem ſuis roribus extinxere: Eu-
nuchi verò non Afſyrü ardere non rarò co-
gunt , & fumare ipſas quoque Scribarum &
Centurionum piſcinas. Cumque Sancti Pueri fri-
gerent in flamma, uruntur hi, aduruntque vel
in mive. Nimirùm pudoris Triumviri frigid
pro vino utebantur, ideéque undarum ſuppetiis
feliciter pugnavere cum igne. Omnis tunc &
Sectis, in Edibus aureis Neronum frigidam po-
tionem venenum eſſe putabat. De his hoc ego
loco Semiviris diſſero, qui Foœminis olim pro-
piores, quàm viris, ità ſervierunt, ut Dominis
plerunque dominarentur. Nam pleroſque nunc Eunucho-
novi, ſanctiores quaſi Templi Cycnos, Angelo- rum lausi
rum fungi vice in Sanctuario. Hos ego Davides Aafes
dixerim, ſed Coœlibes; qui, cùm Prophetæ Thyr- Sané
ſo careant, Prophetæ Lyr non carent. David
ſiquidem Arcam reduxit, ſed abduxerat Bethſa-
beam. Hi deſpuêre Fominas, & Arcæ incum-
bunt, quaſi gratiæ Cherubim; quos indè quoque
Legis Cherubim quaſi dixerim ſanctiores, quòd
illa imminent Tabernaculo aurea & exanima,
hi vix & Templo abeunt, quamvis carnei ſint,
& quod miraculo propè eſt, lutei ſunt, & tamen
ſunt in limo ſine macula. His debemus Coœ-
lo Eccleſiam propè exæquatam. Vix enim mo-
dulatius ibi occini quàm hic cenſuerim. Et Iſfrae-
li patuit non ſubſilire, imò nec reſilire in Coœlum
Angelos ſine gradibus. Mihi, nullis indè ſca-
lis ſubmiſſis, Co-lum petere licet, quoties ſa-
cris

is
grad
o⸗
leckt
pemmo
Monl
eruper
ſit
datan
Hene
Demo
Locve
ſeum
nocu
o ſg
lencki
Ceammvs
ſie of
numn ſu
Quiif
16870
umn .
lemn ulz
mnlſe
All⸗
glo ili
lelo, n
. Gen v
miltes
gem!
des eb
Vino 1
Däturos
Conis
Gbam a
ümen
Nantu
Kün n
lid,9 inrnmne
Ninlim
Ecedtz
1e deg⸗
1* in ſeel
ignotun
heeerit
lni⸗ u en
iilnne
R. Wdeh
htt,
Cdh
neni,
fene e
iu l
lb
w Pyck
Dnidi
lns Ee⸗
lkuded
1, &
demnn
a Morsin
n Loug,
we llent
?D V 4
6 Ee
lenumt
dar i
ſecd er
Vu

,
Ne .
e
Ede.

ine.
dl 6.
liͦ
ngr

eel
n
Nnnn
guf.
ilit
luin
n ge
en i
n⸗
In W
MoGt

itſdon

litia
hun nin
1 bß
Ueihie⸗
li
1
uunn,
Peun
neft
Gnſe.
AA,
i, G
i ky⸗
e
ea
Keeikr
140 0
dum
Puifi
nen
ikil
len
e
imſ⸗
boetß
oin ſo⸗
Domm
e n,
r *
Dici
allr
1. M
ll⸗

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

cris bymnis interſum. Uor (nim iy mphon à pro
gradibus, rapiôrque in Aftra, ſi me virum eſle
docest canorus Semivir. Torpuiſſe ad Orphei
plectrum tum Hydram, tum Cerberum aulſa eſt
Poéſis confingere. At Fabulæ valeant, quando
nemo non ſentit in ſuo pectore excantari penitus
Monſtra, ut primùm in hymnos vox pſallentium
eruperit. Cerberum Orpheus ſuis fidibus repreſ-
ſit? Poëtæ mentiuntur. Oraculum verò Divi-
nitatis eſt, ſopitum, comprefſumque in Saüle
Satanam, puliatà per Davidem cytharà. Video
penè ſuppares Lyram & Crucem. Ante hanc
Dæmon egreditur: coram illa ſeſe abdit Satan.
Loquendo Chriſtas incentorem criminis Luci-
ferum pellit. Depellit flagitium vox una pſallentis
modulatior. At, quò devenimus? De Canibus
non ſaginandis philoſophati, de audiendis, per-
colendiique Eccleſiæz Cycnis interlamur. Re-
deamus ad noſtra, quamvis à ſymphonia tran-
ſire oporteat ad latratus. Non eſt, inquit, bo-
num ſumere Panem Filiorun, & mittere canibus.
Quid ſi ſuibus pro'icerentur azyma? Quid ſi A-
pris? Quid ſi Aſpidibus? Gratulor intermor-
tuum penè Saülem a ſuo languore reſpiraſſe Paſ-
1. Reg. 29. Cualis eſu, deliciiſque Vituli. Qui, càùm co-
2.. mediſent, (Saul ſcilcèt & ſocii) ſurrexerunt, &
ambulaverunt per totam noctem illam. Conjice,
quo illi excepti, refectique epulo fuerint, quos
bello, miniſque delaſſatos totam peregrinari no-
Gula. Ctem videmus. Nimirùm azymis & vitulis farti
milites pennigeri evaſere. Quæro jam, apud
quem Tribuni, Princépſque coœnaverint. Cre-
des ab Ithurææz Tetrarcha acceptos fuiſſe con-
vivio tum Præfectos, tum Regem. Aut cœ-
naturos divertiſſe ad Regem, Dynaſtâſque Si-
donis & Tyri. Si Aſiam univerſam luſtres, nun-
quaàm tectum ſubibis, in quo lautius Saül hoſ-
Ppitari cum ſuis poſſit, apud inferos poſtridiè cœ-
naturus. Sdilicèt: Mulier erat, ſed Saga , quæ
Saüli vitam epulo, ſpirituſque & morituro &
Lbid. z24, intermortuo refudit. Mulier autem illa habebat
vitulum paſeualem in domo. En quòô defluant il-
lecebræ! Et tum quidem Saülis edicto proſcrip-
tæ Sagæ, aut regno exceſſerant, aut clanculùm
Ibid. 9. in ſpecubus deliteſcebant. Tu noſti, inquiebat ad
ignotum Regem Fœmiha ſubpavida, quanta
fecerit Saül, & guomodò eraſerit magos & ario-
Sie Digni- Ios de terra. Attamen, afflictis quoque, rebus,
eg De ſummâque vaſtitate, imparata Sagæ coœna non
dignis, und definitur patinâ, nec farre, pulléve Regem
reficit, ſed cohortem Virulo farcit, eôque Paſ-
cuali. Quem appoſitura cum azymis, jejunium
veriès, quàm epulum cenſuit appellandum. Au-
Ibid. 22. Ai, inquit, & tu vocem ancillæ tuz, & ponam
coràm te buccellam Panis, ut comedens conva-
leſcas. Itäne! Paſcualis cum azymis Vitulus pro
fruſto Panis habebitur? Habebitur. Sed in do-
mo Pythoniſlæ. Nam nec Abigail paſcuales
Davidi vitulos obtulit, & hodum Mater Sam-
ſonis detulerat Angelo, & Abimelechus ni-
hil habebat in penu, niſi ſublatos è& menſa pa-
nes, & colocynthide Prophetarum Filii veſce-
bantur, quas mſi farinulà Eliſeus edulcaſſet,
Iuxus con. Mors in olla erat, non cibus. Quin ipſe Sodomis
vivirum. Lotus, & tantorum gregum Princeps, & urbis
opulentiſſimæ inquilinus, cuùm duos apud ſe An-
angetai gelos divertere coëgiſſet, non vitulum appo-
ſuit, ſed azyma excoxit. Ingreſsiſque domum il-
Gen. 19. 3. lius, fecit convivium, & coxit azyma, & come-
derunt. Vix enim præter polentas, & lac li-
bare aliquid audebant Viri non abdomini nati,
ſed excolendæ frugalitatis perſtudioſi. Quan-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

17

quàm non tam frugale fuiſſe dixerim Loti epu-
lum, quùm rixatos paſtores ſuos cum paſtoribus
Abrahæ recreavit. Sedenim mella Veſpis exhi-
bemus, objecto Turturibus aut cymino aut mil-
lio. Unas ab antiquis Romæ platanos Chio ri-
gatas invenies, quùm ità luxuries exundavit, ĩut
inebriari Arbores docerentur. Infrugiferis enim- Prodigali-
verò lignis, tantumque um briferis Egei deli-“
ciæ infundebantur ſummâ æquoris contumeli,
cujus & cautes & fluctus rumpebantur, ut ſi-
tiens Platanus avecta ex inſulis dolia exorberer.
Utinâmque vinum Ligna pomifera exorbuiſſent.
Infundebantur vini heminæ, doliâque Arbori-
bus, quas ſola frugum inopia fecerat opulen-
tas. Verùm epulantis apud Sagam Principis ci-S„z zn.
t6 ſumus obliti. Non enim lautias tanto non in- pii nimis
dignas hoſpite reprehendo : ſed excuſatam à nbingua⸗
fœmina miror inopiam menſæ, quam vitulus one- 1.
rabat paſcualis. Ponam, inquit, coràm te buccel- Reg 28.
lam panis, ut comedens convaleſcas. Ea, ut di- 22, .
ximus, luxuries Fominæ fuerat, ut eſuriem cre-

deret, annonæque caritatem extremam, ſuppoſi-

tum azymis vitulum. Quæ, rogo, fuere divinan-
tis epulæ fœminæ, ſi deliteſcentis & proſcriptæ
jejunium eſt digna Principe patina? Er illa qui-
dem Pythonem abdiderat umbilico; & tamen
teneriora ex armentis capita delibabat, etiam cùm
abligurire deſiſſet. Quæ Adonidem ſinu cir-
cumferunt, pendulumque è mammis Cupidinem
lactant, veſci eas hordeo, intubiſque credemus?
Si Orco contubernalis Foœmina, & Styge vi⸗
tulum ad ſe advehi cum Pythone gratulatur, bac-
Chatürque in azymis Strix: Junoni pellicem fœ-
deratam ſubductos rhedæ Deæ pavones confeciſ-
ſe non putas? cùm præſertim & furere ſine armen-
tis Tiſiphone queat, & ardere Venus nequeat,
ex undis emergens, ſine Cerere & Baccho.
O ſi luſtra luſtraremus, quas ibi patinas horre-
remus ſcortis exhibitas, quarum fex, amurca-
que ipſas Herodis menſas inſtruere poſſent, nul-
lis Medorum deliciis exæquandæ. Ibi aromata
fragrant, ibi volucres lancinantur, ibi nectare
juſcula diluuntur, ibi filigo in offas ſubigi⸗
tur, ibi ad ingluviem univerſim India, Ara-
biäque commolitur. Et quando vukus accedere
boni in luſtro non poſſunt, frontis horror nidore
patinarum egregiè compenſatur. Cujus erunt
optima quæque domus IIraël? Nônne ſcortorum
& lenonum? At excedamus hinc, rogo; for-
nices enim ſunt, imò fornaces, quarum ignes vix
ipſi Pudicitiæ Triumviri pfallentes exringuerenr.
Reſpiremus aliquando à ſterquilinio laſciviæ, & Si Digni-
in campeſtribus Moab recumbamus. At ibi 1: & Divi-
quoque affuſarum opum tinnitu exagitor. Jia zoü Ar
dicit Balac Filius Sephor: Ne cuncteris venire ad Num. 22.
me. Paratus ſum honorare te, & quidquid volueris, 15, ag,
dabo tibi. Non tumet Amnis, ſed inundat. At magus.
quem in agrum excurrit? Ubi non palmes, ſed d, impid
Cicuta. Ubi non balſamum, ſed venena. Ubi non oeasletes.
anſer, ſed ceraſtæ. Veni, inquit, & male dic po- ] bid. 16.
Pulo huic. Affunduntur Balaamo opes. Nonne Dra Protektores
Co ille eſt? nec tamen gazæ illi obtruduntur, ut Piorume
quieſcat, ſed, ut ſibilet & graſſetur. Si virus in
Iſraelem effuderit, gemmas rapiet pro veneno.
Niteſcent ſquamæ auro, gemmis criſlæ diſtin-
guentur, dentium ferrugo Chryſocollà amncenabi-
tur, ungues ſinaragdo virebunt, pectus adaman-
te collucebit, ſi tamen Serpentem ſeſe Dirarum
virulentid contra Ifraelem præſliterit, obruerir:
que tentoria Moſis teterrimæ colluvione blaſphe Perſecuo-
miæ. Latebat in rupe Balaam, non extorris "es Zacſto
tamàm Aulà, ſed inglorius, vitæque inops. ss, cg,e⸗
B 2 Mox impierum.

Gen. 14. 19.

CGula, &6¼
Liexus de-
vitentur ab

Eeccleſiafti.

cis veris-

S. Melchi-
ſedech.

Luc.ig. 30.

Wig. z1.

Ibid. 29.

Plal. a. 14.

Luc. 2. 7.

Luc. I. 32.

Proteblores
Juſtorum.

—

18 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Mox legatione Regis perhonorificà convenitur,
donariis ſolicitatur, educitur in faſtigium mon-
tis Duce Principe, ſubduncur illi Armenta, Aræ,
Opes, & Sacerdotes. Nihil non habet vectigale
ſuccuſlus ab Aſina, maléque habitus Magus.
Tanti eſt à ſiderum contemplatione in diras,
blaſphemiaâſque proruere. Si latres, Balaam, non
Cerberus eris, ſed Plutus. Quot evomes male-
dicta, tot gemmis ornaberis. Debebis non ſoli
fodinas opulentiæ tuæ, ſed fuligini. Nam, quò
fueris in Iſraëlem atrior, tetriôrque, eò eris inter
Moabitas nitidior. Intereaà redeunti è& prælio A-
brahamo Reges occurrunt Vinum & Panem de-
ferentes. At verò Melchiſedech Rex Salem pro-
ferens Panem & Vinum benedixit ei. Veneror
frugalitatem in Principe, gaudeôque temperan-
tiæ leges etiam inter tubas & gladios ſonoras
fuiſſe Sacerdoti. Quæro tamen, an ità fuerit
cum cæteris parcus in lautiis Melchiſedechus. Sa-
crificium, inquies, non Epulum, inſtituerat. Aio.
Sed Chriſtus tam Vitulo deſignari, quàm Pane,
potuit. Cur ergo viliori JIESUM typo libuit ad-
umbrari, niſi quia figurà Domini ſaginandus
tum erat Patriarcha; quem luxuriari tum quo-
que credimus, cuùm eum è bello reducem hor-
deo, oleréque reficimus. Opiparè excipieris,
Prodige, Chriſtéôque Vitulo proludetur, quòd re-
dieris non, profligatis Regibus, Servator Cha-
nanitidis, ſed ſcortis mancipatus, & emancipa-
tus à Suibus Patrem reviſeris, corruptor & pro-
fligator patrimonii. Occidiſti illi vitulum ſagina-
zum. Id ſanctè Pater Pœnitentis agit in Evan-
gelio, quod & paſſim & malè fit a Parentibus
luxuriantium. Et natu quidem maximus habebit
omnia, ſed habet nihil. Fili, Omnia mea tua
ſunt. At hinnulus inter omnia fortè non erat:
nam eo dignari nunquàm potuit, ut aliquando
cum ſodalibus hoedulo veſceretur. Nunquaàm de-
diſti mihi hœdum. Id tunc non malè: nunc verò,
evenire fortè poteſt, ut is & filiis eſuriat, qui ſo-
lam Juſtitiam in domo Patris eſurivit: & hoœdo
careat, qui Agnus extitit. Paſceretur vitulo, ſi
glande fuifſlet paſtus cum porcis. Adeò Filiis de-
ſtinatam ſiliginem libet non Liberis objicere, ſed
Libertis, imò Transfugis, ne dicam Proditoribus.
Nimiùm efſlemus felices, ſi hæc non ſpectaren-
tur; Filios nimirùm aliquando chariores Paren-
tibus eſſe, qui audaciores & proniores ad cædes.
Placet adhibitum, admotumque Davidis menſæ
utroque captum pede Miphiboſethum. Conſule-
batur enim generi, ſtirpique Saülis in eo verè
trunco, planéque ſtipite tantæ Arboris. At cur
nullum ſuo pane participat Rex aut &è domo Na-
than, aut è& gente Samuêlis? In morem imbris,
amniuümque, Judæorum Regum favor, ut vi-
deo, à Celſioribus defluit, ut ſubſidat in Valle.
Quèò fueris & limo, & loco, & corde depreſ-
ſior, vilirque, eò ad te uberiores Imperantis
copiæ prolabentur. Et valles abundabunt frumen-
to“ Fœno tantùm in ſolatium Alpium evireſcen-
te. Quæ me ſanè vox fœni in Domini ſtabulum
abducit, ubi Puer præſepi reclinatur. Quiz, ut

ait Lucas, non erat eis locus in diverſorio. Nemo

illc non domi erat. Et quæ, rogo, vulgi, gen-
tidmque colluvies iis in atrüs reſtagnaverat. So-
lus Davidici generis Regum nomine conſcriptus
Flos eruperat pariter & jacebat in Foeno. Miror
autem, cur is regnaturus in domo Jacob pronun-
tietur. Dabit illi Dominus Deus ſedem David Pa-
tris ejus & regnabit in domo Jacob in Eternum.
Et quare non in domo Iſaaci, aut Abrahæ? Ni-
mirùm intumuerat plùs corde, quàm alvo ſub

Abrahamo Agar. Prælatus Iſraëli hirtus, aſpér- Aulics
que fuerat Eſaü ab Iſaaco. Renidebat verò in "alifræ-
domo Jacob Joſephi pudicitia, tam Patris chla-ndi.
myde, quàm ſuis Lilis. Iſrazël autem diligebat Gen-37..
Joſeph ſuper omnes filios. Meritò proindè Jaco-
bi domus Patriarcharum familiis reliquis ante-
fertur, quòd ibi non Vernæ, quamquàm fœcun-
dæ, præferrentur Dominis, quòd non ibi Vena-
tu, Pukéque benedictio illi deſtinaretur, quem
Deus maledicto ſubjecerat. Jacobi ergo Lares
deliguntur, quòd ibi pudor & gratior ſit & or-
natior, quàm aut ætas aut æſtus, furérque cæte-
rorum. Expediti ad pugnam Levi & Simeon.
Sed Joſeph prætextatus. Præerat ſuis gregibus
Judas. Sed erat Joſeph in deliciis. Natu maximus
Ruben domum Mandragoras retulerat. Sed Pri-
mogeniti ſeu baccis ſeu frugibus Pudici fuere Li-
lia gratiora. Nam Panis Filiorum Filiis reſervan-
dus eſt, non Canibus exponendus. Judas ſiqui-
dem gregi præerat, ſed ovem violavit, compreſ-
sà nuru in itinere. Generoſa Simeonis ac Levi
indoles, ſed captioſa; abusique Circumciſione
Fratres in Hemorem & Sichem graſlati ſunt,
versaâ ſalutis teſſerà in doli, funeriſque corrupte-
lam. Primus Ruben Matris cunas honeſtavit:
ſed Patris quoque torum primus, unuſque ſœ-
davit. Vitæ integer, omnique ex parte candidus
Joſeph polymitâ decoratur; facitque, ut Chriſtus
domum Jacob, in qua regnet, unam ſibi, poſte-
riſque deſignet. Et regnabit in domo Jacob in
æternum. Rara enim virtutum merces apud æ-
quiores. Quantis & verbis & adorationibus im-
petratum eſt à Davide, ut Salomon regnarer Hie-
roſolymis. Nathan peroravit, Bethſabee adora-
vit, Salomon ſiluit: & vix iis artibus gliſcens
Adoniæ temeritas reprimi potuit. Adonias autem 2. Reg. I.
elevahatur, dicens: Ego regnabo. Nec corripuit a;
. . nias
eur Pater ſuus aliquando. Erat autem & ipſe zur pla-
pulcher valdéè. Refrixerat David præ ſenio; ſed ecear.
decori non penitùs cor Regis obtorpuerat. Adeèd
ætatis cariem, quam nec Sunamitides reparam oberve⸗
unius cum Rege lecti, flaveſcens Adoleſcentis hat.
cæſaries exuſcitätne dicam, an conſopit? Adonias v⸗
ceriè tolerabatur violentus in ſolium, undâ frontis i Kr
ſerenitate in tanto Ambitionis turbine Parentem «cοav
nactus vel hyeme ætatis rigentiſſimâ non innubem ,ia.
modè erga ſe, ſed etiam florulentum. Nimirum
nulla eſt ſenectutis glacies tanta, quæ nitentis A- Semictio-
doleſcentiæ Solibus non regelaſcat, imò quæ non
excandeat. Vide, quos ſis paſſurus ignes ad ex- Caſtiaiis
terni nitoris repercuſſum, ſi frigenti præ ſenio & .
Prophetæ & Patri decor Filii faces, innocentes & David.
quidem, ſed faces, quæ furorem ſeveritatis ab-
ſumant, quaſi Ætna, jaculatur? At hac de re
abundè ſuo loco diſſeruimus. Deploranda mihi
virtus eſt alimentis deſtituta, luxuriante in viola;,
coccéque, flagitio. Diſpice & Ovium vellera,
& Serpentum corium. Quàm foœdi gregum villi, gempens
quâmque deſpecti! Anguium contrà & nitens
cutis & diſcolor. Colorum ibi opes omnes Zeu- Servi o-
xim diceres profudiſſe. Videas in Ceraſtarum 6 zes ae⸗
corio nihil non florere. Smaragdus interviret, igendi
purpuraſcit Amethyſtus, Pyropus rutilat: tantâ-
que eſt colorum illecebra in Serpente, ut Iridem
collo præferat, lucémque auream vibret è ſqua-
mis. Et tamen ubi blandior eſt, indè mortem
immittit, laténtque ſub auro toxica, quando ful-
gor ille oris, non fulgor eſt arridentis, ſed graſ-
ſantis eſt fulgur, uniſque tenebris militat feralis,
quem in Angue ſuſpicis, lethaliſque nitor. En ut
ereptent, prodigalitate naturæ, Monſtra quaſi
dixerim prætextata. In Sago pecudes oberrant:
quarum

atun
locede
Au!
tulniano⸗
lari nos
ſe pe
ls anic
guss
Goturm
m,
Nudorn
fenena
ſus mih
ged.
ura ol
Mechcin
Q Len
Norrucn
Eloum,
Uyene,
ulge nn
ſiſtes i
Poihen
o canit
ſentur.

—

E!
50

im ul
ntt⸗

M lagt
I1n b
(elut: ſe

a. ſed guibu

11 r ſer
ils, an
go coln
4 d age
uhli, ſ
n. Clmitan
nur Eefennis
E Metede
Dlendumn
e,
n, He-
1id ſobin
Uolrt ſan
u lufe n
t ninu
Viten
Edhum.
,d
Ure
Wlni
E

buting,
üchlr ue
het
kr
M.
leen
Ue
gen
Nl
lthe.
lece⸗
Nnen
Rpde
MNnI
En
lerl
nener
Aheldi
on
Rale
nglie
luihn
ong
Wnelit
rt
d
1C
ie.
9Naci
1ele
nii
nuakke
d
glien
ſummni
zunſa
ndiſen
Lin kl
. .
Cokeleäte
un,
Uuftonſe
Eueuroa
ünben
Numn
ienise⸗
9v?on
Gaf
eſeiot
Cnennt
iuist
utt
h

eini

i,/
IuN ,
Urnia,
II lide
ritle⸗
4 inn

9

—–

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 19

quarum & lacte paſcimur, & vellere tegimur.
Incedunt verô trabeatæ Serpentes: quarum vel
afflatu interimus. Imò Draconum capiti, ſi Ter-
tulliano credimus, infoſſas à natura gemmas mi-
rari nos decet & horrere: quaſi hoſtilitatis in nos

d„

ſuæ pretium non modò ſæviens, ſed etiam fata-

lis anticipatione ſtipendii, graſſaturus tantùm
Anguis acceperit. Quid, quòd morborum anti-
dotum circumferunt Caſiores non membris tan-
tùm, penè digxerim, rejectaneis, ſed, quæ ſine
pudoris contumelia non licet exprimere. Ergo
venena in ore geſtantur, remedia verò (hoc Ca-
ſtus mihi condonavit Lector) relegantur ſub in-
guen. Sic, quæ peſtem Monſtra invehunt, na-
tura coloravit, ſqualent, quæ faciunt contagioni
Medicinam. Quid inopius, ſordidiuſque Vite?
Quid Lauro, imò & Taxo vivacius, nitidiuſque?
Nimiruùm quæ vanitati, funerique Arbores ado-
leicunt, ſummâ quoque hyeme pubeſcunt. Aret
hyeme, nec nitet æſtate Frutex, quo in delicias
uſque mortalitas potatur. Ubique proindè jaci
videas vilioribus congiaria; ut proptereà nobis
providentiſſimè proſpexerit Dominus edicto ſuo,
quo cavit, ne aſſignatæ Filiis eſcæ canibus trade-
rentur.

FERIA SEXIA.
DOMINIC £ PRIM K,
QUADRAGESIM EK.

Jem noli peccare, ne deterius tibi aliquid
contingat. Joan. 5. 14.

Amore
duci, non
weti.

FSnrun turbidiſſimus, limoſſque, quo
Babylon alluitur, Euphrates aggeribus coër-
cetur: ſed quos non Laurus, Oleâve intexuerit,
Severitas. ſed quibus impacta camporum fex, aſſutâque fue-
rit aut ferula aut taxus. Non enim aut porphyre-
ticus, aut ſmaragdinus alluvionem criminis mar-
go compeſcit: ſed proluvies fluminis virulenta
luridi aggeſtu ſedimenti refrænatur. Nempè pa-
ralyſi, leprâque cohibetur à flagitio, nuper in-
iherior columitati æger reſtitutos: quem Chriſtus non
reat irans- Teverentià Numinis, non amore Juſtitiæ, non
greſſores. Mercedis pretio, ſed peſtium denuntiatione ſta-
bilendum eſſe duxit in Lege. Jumentis, ur vi-
deo, comparatus eſt homo, quem tantùm ca-
mo, frœnéôque circumagas. Id, miſi fallor, Da-
vid ſubindicat, quùm ſuis quidem verbis, ſed
noſtris ſanè ſenſibus votum concipit, inquiens:
Plal. ns. Confige Timore tuo carnes meas: d mandatis enim
119, tuis timui. Putabam corollis illigandum Legi
Vatem, Liliôque Moſis tabulæ Prophetam infi-
gendum: ſed clavi adigendi ſunt in Davidis pe-
ctus, quibus Arcæ defigatur. Pudet duritiei me
noſtræz. Nam cùm Vnis religetur vimine aut
arundini aut ulmo; quanquàm & foœcunda illa
ſit, & hæ ſieriles: Nos vix clavis Legi conjun-
gimur, quamvis noſtra indè ſterilitas in fruges,
copiâſque exuberet. Tumuerat ſpe faſcium Ifraël
Cidarim, Hoſitidſque pertæſus, utque finitimis
par eſſet nationibus, Regem ſibi à Samuéle de-
popoſcit. Ab incœpto nequicquàm eum Samuel
tentavit abducere, ſeu Numinis patrocinio, quod
ſpernebant, ſeu Regis, quem optabant, tyranni-
de. Ad extremum, vi precum exgortis & cœlo
fulguribus, ita populum ierruit, ut clamaverit:
„Reg. 2. Addidimus univerſis peccatis noſiris malum, ut

Timor Dei.

ierno-
rum obli-
Vio.

peteremus nohis Regem. Audin' ut detumeſcat
Ambitio afflatu funeris, quam Divinitatis toto
ſolio non depreſſeris. Ora pro ſervis tuis, ut non Ibidem.
moriamur. Tunc ſcelus odimus, non quum eo z
lædi Numen inſpicimus, ſed quùm ejus in nos Vu S.*
virus redundaturum extimemus. Ides Samueël,
quùm ex Deo intellexiſſet petitione Regis procul-
catum à plebe Numen, ejuſdémque eſſe notæ &
votum Regni, & Idoli adorationem; non tamen
aut immanitatem Criminis, aut Numinis contu-
meliam objiciendam efle populo cenſuit, ut à
pravitate conſilii ſui abduceretur. Evirandos dun-
taxat à Rege pueros, agréſque diripiendos expo-
ſuit, ratus conterrendos eos acrius jactur fru-
gum, quàm contemptæ odio, irdque Divinitatis.
Filios veſtros tollet. Ned & ſegetes veſtras & vi- vS. ..
nearum reditus addecimabit. Exaggerando ſiqui-
dem ſceleri, aliud à Deo Samuëli, & aliud Po-
pulo à Sacerdote objicitur. Non te abjecerunt, Ibid. 7.
Jed me, ne regnem ſuper eos. Veruntamen conte-
RKare eos, & prædic eis jus Regiv. Nam tumeſcen- sae or
tis in ſolium Oceani impetus ſabulo meliùs, quam nige⸗
margaritis, coraliôque compeſces. Nolim eis ſpre- ſt.
tum Numen, ſed Regem ſæviturum edicas. Et erbum
Mare quidem in ſuo æſtu ſeſe cohibet, terraãſque Deiad cap.
faſtidit, opum, quas ſinu continet, non ignarum. ium aa- .
Iſraél verò, quin in alienos ritus procurrat, nullâ enis .
hoſtiarum, munerumque recordatione retinetur. Zelus ani-
Tæduit eum Ægypti, ſed non voto perlitandi, verenE
at tædio lateris ſubigendi. Clamavit ad me, non Wrane
ut me frueretur, immunis à luto, ſed, ne infixus bus Samme
limo, à Pharaone cædatur. Ingemiſcentes Filii Prboat 2.
Wraël, propter opera vociferati ſunt. Qui ſanè Spiritualig
ſuæ mentis ſocordiam tum maximè profeſſi ſunt, Satrn Poſ
quùm durioribus à Rege ſuppliciis, laboribûſqueta.
depreſſi, non gemuere interceptam ſibi occaſio- Eierno-
nem eſſe ſacrificandi in eremo, quò ſibi ſeceden- mum obli⸗
dum eſſe acceperunt ab Aarone, ſed detractas vio.
doluere eſſe paleas, opuſque duplicarum. Fæœtere
feciſtis odoremz noſtrum coràm Pharaone, & ſervis
ejus, & præbuiſiis ei gladium, ut occideret nos.
Angebat eos non dilatus in eremum abitus, ſed
injunctum diurni operis penſum. Animas planè
luteas, quarum lacrymæ non in gemmas dilati
ærumnà ſacrificii obdureſcebant, ſed inviſi faſti-
dio operis ſolvebantur in fella. Cur lugetis, He-
bræi? Una vos Pharaonis Lex & ab altari ab-
ſtrahit, & fornacibus defigit. Ejus imperio & ho-
ſtiis careris & ſtipulis. Urram ex his calamitatem
fereris iniquiùs; utrà jacturâ ægreſceris impatien-
tius, erepti Numinis, an impoliti Lateris? Non
modèò acerbior illis ærumna geminati operis ac-
cidit: ſed, nullis datis Aræ naufragio lacrymis,
fletum univerſum in Laterculos derivarunt. Ad-
eò uno carnis incommodo, commodéque per-
movemur. Ut enim horrore cophini exceditur
gypto: ita nidore ollularum, & peponum me-
moria Memphis repetitur, quòd humani ſeu vo-
ti, ſeu tædii menſura ſit, non auctus, minéôrve
Dei cultus, ſed cupiditatis aut illecebra fortuna-
tior, aut cenſura ſeverior. Si diſcerpimur, piget
gypti. Si fumant ollæ, Sioni Rameſſes ante-
fertur. Ibi Hieroſolymæ, ubi benè eſt? Botrus Can. I. t4.
Cypri Dilectus meus mihi. Pudet encomii. Di-
lectus eſt, ſi Botrus eſt. Et Botrus erit pro Di-
lecto, ſi tantumdem ſucci deſtillet. Utinâmque
Carmeli meminiſſet, quùm meminit Botrionum.
Sed Veneris virulentà ſanie, tabôque libidinis
foædata Cyprus in ore eſt, quòd horrorem crimi-
nis ſapore expiet racemorum. Porrô, ut placere
quoque poreſt Regia ſceleris inter palmites; ità
Vallari telis Crimen oporter, ut lit ingratutm.

B 4 Rupt

Ibid. 5. 21.

20

Raptà fidei religione, pactôque iniquiſſimè viola-
to Levi & Simeon urbem delevere, quam in tu-
telam, cultmque Numinis præputi exciſione
traduxerant. Ergo cædem ediderant, ſumm
juris divini, humanique violentia. Hoſles ſiqui-
dem circumciſione exarmaverant, rehgionilque
tefferâ pro ſui ſigno furoris, livoriſque abuſi,
graſſati tum in hoſtes ſunt, cùm eos in Abrahæ
Eilios cruoris, vulnerumque pretio cooptaverant.
Id ut flagitium liberis exprobraret Jacob, quo
eum reprehenſionis uſum ſtimulo arbitraris? Le-
gis num eos cultro fodicavit, audaciam deteſta-
vi0. tus ſacrilegii, quòd fſcilicèt Fili Chananæos ſi-
mulatione pietatis evertiſſent? An illis atrocita-
. tem cædis objecit? Læſam fortè Divinitatem fla-
men e, gitio ſicariis repræſentavit? Un Hoſtium con-
odie ſelus. ſpiratione in odium eos facinoris impulit. Tur-
Gen. 34.29. baſtis me, & odioſum feciſtis me Chananais. Nos
yiritualia Palici ſumus: illi congregati percutient me, &. de-
Salr poſt Lohor o O domus mea. Nulla hic irriſæ Cir-
cumciſionis commemoratio: nulla exprobratio
5. Jacob. violati Fœderis: nulla læſi Numinis mentio. Pa-
rentem exagitaſtis. concitaſtis Hoſtes: everte-
mur. Nimiruùm ſciebat Senex haud illos injuria
Numinis remordendos, quos, exterrendos non
dubitavit cladis denuntiatione impendentis. Non
enim Coœli jacturâ ſcelus odimus, ſed Terrarum
everias., infortunio. Crediderim proptereà, non in Sidus
refictum fuiſſe Moſis baculum, cùm regno ſuæ
gentis deſtinaretur, ſed in Serpentem fuiſſe pro-
Exod. 4,3. fuſum. Projecit, & verſa eſt in colubrum. Ut
erudiretur futurus populis Legiſlator, non con-
templatione Siderum, nec Numinis charitate ab-
ductum iri vulgus à crimine, ſed metu duntaxat
Supplici, cui non ſatis eſſet irrogando Virga,
niſi efferaretur in Anguem. Quòd ſi Vir tantus
Virgà, non Lilio, imò non Virgâ, ſed ſævire
debet Dracone in rebelles, quos ne horrore qui-
dem Monſtri à flagitiis dererruit: Qua nos in-
ſaniàâ cœli rore impios adſpergemus, ut à ſceleri-
bus lenocinio, abducantur, unde vix tonitruo
detrahentur. Ego certè intueor non Iridis expreſ-
ſione, ſed provolutione Molaris in mare conchy-
Apoc. 18. liatam exterreri meretricem. Et ſuſtulit unus An-
2. gelus fortis lapidem quaſi molarem magnum, &
miſit in mare, dicens: Hoc impetu mitteiur Ba-
Pylon eivitas iälla magna, & ultrà jam non inve-
nietur. Non topazüs excitatur à ſomno Meretrix,
ſed molâ obruitur: nec alluitur piſcinàâ, ſed toto
æquore mergitur. En ut ſceleſtos, non Numinis
Injuria & cœno extrahat, ſed tantùm infligendæ
pœnæ Severitas. Cuperem ego ſanè abſterreri
mortales à ſceleribus poſſe odio criminis, amo-
réque virtutis. Verùm, cùm audiam non ſtudio
Numinis, ſed ſqualore Paralyſis, nec Coelo ſed
Grabato à lapſu ægrum retineri: Jam noli pec-
care, ne deterius tibi aliquid contingat: Diffido
meæ ego ſanè doctrinæ, quæ ſi aſtro frœnare
ſtudeat peccaturum, id ſibi temerè pervium,
audactérque putet, quod ſibi Chriſtus credidit
non patere. Nam ſi adamante arceri poſſet ſce-
lerum Nilus, quin excurreret in Judæam, fecem
illuc Ægypti omnem & thiopiæ invecturus,
haud illum lateritio aggeſtu à finibus Palæſtinæ
Asaore du- Chriſtus propelleret. Verùm neglectâ tum chari-
z tate Juſtitiæ, virgis ægrum, plagiſque, ne in
morbum recideret, cenſuit cohibendum. Unum
in Ægypto Joſephum, & unam Babylone Su-
ſannam ſpectabimus, quos à flagitio ſola Numi-
nis reverentia abduxit. Nam ſi eos ſupplicia ter-
ruiſlent, pudorem profligaſſent, quo naufrago,
patere ſibi portum norant, perituri, niſi Pudici-

Kterno-
rum obli-

Politica

ZTimor Dei
rarus.

Leveritas
aliis neceſ-
ſaria.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

tia periiffet. Uno enim Lilii pondere, utriuſque 6 Ctatus
depreſſa eſt Quadriremis. Nam Joſephum non 5 gyſeth, nalun
Præfectura obruit, ſed Pudicitia: quéêdque por lel',
tento par eſt, qui enataſſet cum pallio, projectâ a. innobe
togâ eſt naufragatus. Enimverò in Sirenem inci- Wi⸗
dit, quam ideò non evaſit, quòd ejus vocibus Nem 6
obſurduerit. Quam porrò atrox, ſæväque Si- bmen
ren, quæ & inaudita ſtrangulat, &, ſi audiatur n Ee⸗
interficit! Etenim nullus eam Ulyſies evaſerit, namitza,i 6, bo.
quando aurito æquè, ac ſurdo inſidias parat ine- tas oem uc
luctabiles. Aut enim Libertate tibi carendum eſt, Verun
Joſeph, aut Caſtitate. Si cerâ aures obſtruxeris, . Enin
ne audias incantantem, citò diſces, adnatam qui- Temati 1,
dem fuiſſe melli ceram, quâ Florem propugna- n, Prum!
ſti, ſed fella parere, quæ tibi præfurens Fomina ſoperf
non calice, ſed cratere propinabit. Si verò mo- 2ppendl
dulis inflectare, ut cum ea dormias, ſopor ille thi,
non imago funeris, ſed mors erit Pudiciuæ. Ca- mre
ve, ne in pluma recumbas cum Ægy ptia fuccla- con enn
mante, Dormi mecum. Eæ ſiquidem te plumæ Gen.33 ſooaem
non evolare, ſed jacere cogent; eriſque petendo 3N ii,
Coelo tum aptior, quùm procul fueris à plumis. i,
Neque enim plumeſcimus in pulvino, ſed deplu- onmu
mamur: quique in torum aligeri devolavimus, ninen.
indè implames exilimus. Qui Te veròô, Suſan- . nà V
na, Fons abluit, in quo ideò naufragaris, quòd 8.ſems isme 6
Moſis tabulam non dimiſeris? Incolumis ſine ta- Dens, ²
bula enataſſes, quâà miſerè deprimère. Sed quid fun er,
mirum, ſi Moſis tabulà Suſanna mergatur, quan- ſen nor
do Propheræ tabula, non lignum, ſed lapis eſt. lem nee
Lapis eſt? Libet ominari. In aſinariam molam Ged C
excreſcet, quà Senes demergantur in profundum. elgron
Et in Oceano quidem, navi perimus effractà; tu loſ
veròô in rivulo ideò periclitaris, quòd imegrâ, Ouun⸗
ſalvâque Pudicitiæ cymbulâ devehare. Nam fſi Suſanna famms
diffringi potuiſſes Symplegadum incurſu, porium Untam
nacta eſſes, non naufragium. Naufragaris, quòd 3 d ultm
Syrtes effugeris: & cum onerariæ tum pereant, E Dei
cùm in Scyllam irruerint, Suſannæ lembus ſollz “
periculi devitatione non hiat ſolùm, ſed fatiſcit. ſpr
Imòô Fœmina naufragatur, quòd contrà Senum
mollitiem in ſcopulum obriguerit. Portenta iſt- Si
hæc videbuntur. Sed quid non ibi portentoſum, d
ubi & Senes calent, & Mulier riget? ubi & ca- d
ſta eſt Nuditas, & Prætexta impudica? ubi de- nn 1
nique Judices non damnant ream, ſed faciunt? ii n
Verùm pudeat ſtylo ludere Sacerdotem, ubi Ml
Foœminæ ità ludere non libuit, ut ſupplicium ma- ir
luerit, quàm luſum. Cùm præſertim illud mihi Eles
tantùm prædicandum ſuperſit tum in Joſepho ach
tum in Suſanna, quòd neuter oblatam Venerem Mnn
metu Pœnæ, ſed amore duntaxat repulerit Ju- . i id
ſtitiæ. Melius eſt mihi abſque opere incidere in Dan. 3. , nn küadc
manus veſtras, quàm peccare in conſpectu Domini. iiecen
Horruit non Fulmen in flagitio, ſed Numen: iige
imòô, ne Deum læderet, lædi ſuſtinuit & diſcerpi. usa 4
Naufragium ſe credidit incurſuram, non ſi peri- lege
ret, ſed ſi defloreret; nec ſi in ſaxa incurreret, mun.
ſed ſi Pudoris jactum feciſſet. Ne moriar, mer- An ſeln

ces egeram Pudicitiæ? Atqui Mors eſt, non de- ldeo

prim, ſed comprimi. Non jugulatur Foœmina, „ Wac m
ſi ctores, ſed ſi procos patiatur: nec laqueo n Elent
ſtrangulatur, ſed amplexu. Aut commiſcêre no- nKil
biſcum, aut accuſata moriêre. Imò à vobis ab- de hil
ſcedo, ne moriar. Quæ enim vitæ ſpes, ſi Dra- unen
conibus implicer? Quanquam quid aio? Efſſetis Uinii
utinàm Angues, tum enim congreſſum non re- ſnim
fugerem. Matrona ſiquidem ſi pudica eſt, non ln a
virus extimet, ſed Virum. Mortem proindè in- o
terminari deſinite. Nam Pudor ſupplices horret, Undcrnin
non ſupplicium. Quam ſanè pudoris philoſophiam nutcg,
hauſerat Suſanna & Joſepho, qui blandienti oblu- inini
Etatus e

wwi
ehen Gen. 39,9. Catus Doninæ air: Quomods ergo poſſum hoc
ulht malum facere, & peccare in Deum meum. Vi-
o, toiche den’, ut hi ne ſupplicii quidem extremi metu ab
NkNN innocentia divellantur. His Chriſtus non diceret,
unr Noli peccare, ne deterius tibi aliquid contingat.
eg Nam deterrima pati ſtatuunt, ne peccent. Scie-
latin bant enim Pudicos non tum perire, cuùm moriun-
ekt tur, ſed cùm laſciviunt. Lihia ſiquidem boneſta-
lant tis, non ſi areſcant, decidunt, ſed ſi nigreſcanrt.

4 . .
incnen d Quando flori ſuus tantùm eſt pro vita candor.
l

thnr; Verùm has temperantiæ delicias vel in funere
l . p . . 3
SS & in illecebra ſupplicium uni novere, præ cæte-
nng n ris, Joſeph & Suſanna. Dices: Petrus, Apoſto-
rnlt“ lorum facilè Princeps, denuntiatam ſibi à Chri-
Gnu. ſto perfidiam fortè non cavit, quòd nullam ſceleri
in ir Matth.26. appendicem ſupplicii ſuppoſitam intellexerit. Di-
Mlin 34 0 tibi, quia in hac nocte antequm gallus cantet,

ter me negabis. Clamas: Non inhorruit Petrus,

en non expalluit, non ſe vulgo ſubduxit, ut occa-
entt ſionem crimini ſubmoveret. Sterit in horto, dor-
enn mivit, ponè Chriſtum ambulavit, prætorium ſub⸗
wlle iit, fabulatus eſt cum ancilla. Nimirùm ſine

tttonitrui fragore, ſcelus potuit ne à Petro quidem
extimeri. Negaturus fortè ſum Chriſtum. Verùm
non à Vulure proptereàa diſcerpar, ſed occinen-
