ſeſorem ſuum, & aſinus præſepe Domini ſui: I-
rael autem me non cognovit. Fabulabamur unum
præ opibus Midam penè hominem exuifſe? Opum
ſanie infrà jumenta, armentâque Iſraël abjicitur.
Præſtat armentum eſſe in Judæa, quàm opulen-
tum; & tanta æris virulentia eſt, ut ſignata quoque
numiſmata Numine, Dei vultum obliterent, re-
ſignéntque in animis opulemtüm. A Deo fluxere

opes, quibus auctior Iſraeël defluxit à Deo. Sa-

Plſal. 61. 11.

Iſa. 1. 2.
cognitio
de Deo in-
ter divitias

vpeſeit.

pienter proinde David eas flumini comparavit.
Divitiæ ſi afluant, nolite cor apponere. Quòôd
ità felicitas, ut profluens, quò decurrit turgidior,
eò rapidius à ſuo abeat fonte, fugiatque. Calcar
enim abſcedentis à ſcatebra fluminis, alluvio eſt.
Suâ enim non ſtat mole, ſed incitatur flumen
ad fugam. Ubertate item Iſrael factus eſt trans-
fuga. Impinguatus recalcitravit. Colluſtratus
lippivit. Contempfſit erectus. Me non cognovit.
Quæ ille ſunt nebulæ ex opum ſtagno cœlum
versuùs emergentes, quibus Pater luminum inter-
cipitur! Si verè ex Deo manantes opes defec-
tionem ſuaſere Judæis, iiſque irrigatus populus
rebellavit àa Numine: Quæ ex Orco effodiun-
tur divitiæ quam in coœlum conflabunt invidiam,
quodve bellum Legi, Arcæque non indicent?
Aſtris felicitas coronata lippitudinem Judæis in-
duxit; & umbris ſepta infernis opulentia noc-
tem nobis non offundet? Si cœlo emiſſæ opes

Oliva in Eſdram.

demergunt; erutis ex Orco opibus emergemus?
Prævaticamur, congeſtis in nos à Deo divi-
tiis; & rapinis, & uſuris, & fœnore, & perjurio
partæ opes nos facient innocentes? Divitiæ vi-
rus nec coœlo eluere: & venenum remittent, pa-
ſtæ anguibus, refoſſæque Draconum ſquamis, &
branchis? Undecunque felicitas manet, & quo-
vis influat, rebellionem non rarò inſinuat, & ſce-
lus imprimit fortunato.
Non vernulæ, Syræve, ſed Sponſæ hi ſunt
ejulatus: Wolite me conſiderare, quod fuſca ſim;
quia decoloravit me Sol. Sponſa ſidere contene-
bratur! Quis afflandam ſibi à Sole noctem eſſe
metuiſſet? Atramur nihilo minus felicitatis aſtro,
quo elucemus. Adeò maligna Felicitas eſt, ut
in ſidus quoque efficta, cum luce noctem of-
fundat, faciâtque de Nazareno thiopem, &
tenebrionem de candente. Nullus ad Pactoli ri-
pam Cycnus clangere conſuevit, quin metalli
hauſtu replumeſcat in Corvum. Edit has divitia-
rum profluens metamorphoſes: & nullus nummus
non eſt Circe, cui nec Ulyſſes imponat. Reli-
quis peſtibus antidota conficies. Te divitiæ con-
ficient, nulla pharmaci ſpe. Aſpides excantamus,
quamvis ſurdaſtras. Quo carmine opulentiam
cicuremus, quæ blandè graſſatur? Fartum gem-
mis, & unionibus Erythræum, non decumanis
deprimit quadriremes, ſed malaciâ. Criſpatur,
non tumet, Fortuna, ut opprimat, & naufragium
ſtatione comparat, non Syrtibus. Non reflatu in fre-
to felicitatis, ſed Afflatu navigatio impeditur; nec
Euro, ſed Eteſiis Maris imum concitur. Cynoſu-
rà impingimus, & ſcopulis enavigamus, incita-
mur remorâ, auräaque ſecundâà inhibemur. Jonæ
infortunia, hujuſce Pelagi mores, non monſtra,
ſunt. Vecti periclitamur, & ſubmerſi enatamus.
Conflictamur navigio, & balænis provehimur.
Secundiſſimâ navigatione tum utimur, quùm ever-
timur. Incommodiſſimè navigamus, ſi probo na-
vigio, ſi bono gubernatore, ſi ſtrenuo remige,
ſi pacato mari, ſi aurà feramur à Puppi aſpi-
rante. Evaſiſſe naufragium, naufragium eſt. Ena-
tavimus, ſi periimus. Fortuna ſecunda eſt, ſi pri-
ma non eſt, nec primorem facit.
Cervicem quaſſas abnuendo? Salomonem per-
contare tranquillitate naufragum. Rex autem
Salomon adamawvit mulieres alienigenas multas,
Moabitidas, & Ammonitidas, Ildumæas, & Jido-
nias.. T uno ædificavit Galomon fanum Chamos idolo
Moab. Non in ſaxum, ſed in molem Princeps
impegit. Nimirum vehebatur, & navigabat in
ebore. Fecit etiam Rex Qalomon thronum de ebore

grandem-&0 veſtivit eum auro fulvo nimit. Hæc erat

prætoria naufragantis. Univerſis circum ſe aut
pacatis Regibus, aut ſubactis, felicitati tandem
ſuæ ſuccubuit Salomon. Graviſſimum metallo-
rum aurum eſt, quo coœlo penè Princeps illa-
tus, non in mare modò criminum, ſed in pro-
fundum malorum eſt depreſſus. Nocentiorem Ele-
phantum fateri cogimur blandum, quàm bella-
cem; & promuciſde mitiorem, quam ebore.

Regem bellua promuſcide extuliſſet, quem ebore

depreſſit. Præſiat cum Elephanto pugnare, quaàm
in Elephanto conſidere; & lenocinio damnoſius
monſtrum eſt, quàm lanienàâ. Dente Regem per-
fodiſſet; ebore infodit: quémque lacerando ſira-

X.
Can, 1. 6.

Divutie
noxie,

Tribulat
utilis.
Status me⸗
diocris ſe.
enrior.

XI.
3. Reg. II.

1. 70

3. Reg. 10.
18.

Salomo⸗
nem aver⸗
tit felici⸗
1450

viſſet, ornando, efferendéque corrupit. Thro-

num, Salomon, adornabas ex ebore; ſed lupanar
in ebore conſtruxiſti. Eò enim deliciæ, Pompæ-
que tandem devolvuntur. Sepulchrum enim ebur
effoderet, ſi graſſaretur, Elephanto perfurente;
Elephanto erutum, fanum Moloch excitabit.

Adeò monſtrorum arma nocentiora ſunt, ſi ab
homine

hom
lu:
G.
Mol
gel
ul
i,
d l⸗
toſus
us ly ſr i
n ſe,
in ehi
ſetla
s 4
lus ex
umi Hyum
e (e D
men Leole
6. VI. B
mie Moabi
vr. M
gbo hini,
leun
enis h
lem te
Gevolut
u ſept
effogalt
eyuuſti,
Lllies
ſlrum e
tamorpi
Leo
Aonns
Vllun
Darid
hor eſt,
lumpun.
es el
u;lin
clun Leu
de Ned
Krpel
Mlens
grtimn,
lclt in
Uun keno⸗
Ie Mhe
le ſe
Limnt
Petinn,
I Unz
unun
ier n
henndl
Nrlge
de ker
n, gii
uum,
kr i
nin
En ks
it, ne⸗
Ndern
e Merra
in,
e
ct,
ien
kunigt
nni⸗

e nocſen
lünti n
lciter D
hocken
iinben
d Nckis.
in genl
rhrci:
NHunm
inpont NM.
e diizen
Gegrnumn
e Glknin
Pann
non ckanti
1 (ihe,
Enulgr
ekinlke
inpeiimE
cinn. Cn
gamng ir
nbemt. Mu
on mMrli⸗

etenunnd 4 .

s orimg
ngumek⸗
1,Apohner
enlo nie,
Uizr
ginellr
nchelhln⸗
loncren ee
. r N
Piu nu
nut,6N
, Chonktil
len Nhtn
nuigtun
nun 13
ini n
cwun kui,
cian lt/

hinel⸗

Glin

Samſon.

Deliciæ &α
Luxus li-
bidinem
Feriunt.

Salomon:
Ornatus
nimius
Bompaque
obfuere.
Zentatio-
num fons.
3. Keg. 10.⸗
200

XII.

Can. I. 7.

De Cyro Rege. Cap. IX.

homine pertractentur, quàm ſi exerantur à bel-
lua: Er quod illud portentum luxuriæ fuit, confi-

Ctis leonibus ex ebore duodenis? Libuit è& monſtro

monſtrum extrahere. Et quaſi parum Elephas
graſſaretur, de dente belluæ Leonem effecit;
ut ſcilicet, quando Leo Apes effuderat Samſo-
mi, Elephantus Leones pareret Salomoni, tan-
t6 potentiore luxu, quàm caſu, quantò porten-
toſius eſt, Leonem é dente fingi, quàm intra
Monſiri fauces Apes recondi. Sed utrobique
ſervitum illecebræ, ibi Leone penu expromen-
te, hic Leunculos Elephanto confingente, ne
vwelingluviei deeſſet & monſtro Patina, vel feras
ſpectantibus non daret procul quoque theatro no-
vus .dilis Palæſtinæ, accitus ſcilicet Elephan-
tus ex India. Sed emollita in illecebras ſeu ocu-
lorum, ſeu Popinæ monſtra, remolliere ſuos quo-

que Duces ac Phidias. Nam mella vel nacturus &

Leone, Samſon in Philiſtbhææ connubium inclina-
vir. Et, fictis ebore monſtris, adamavi Salomon
Moabitidas. Adeò in oblivionem propellimur Nu-
minis, ſi feris in delicias abutamur. Et duodecim
Leunculi ſtantes ſuper ſex gradus hino atque inde.
Senis his gradibus, Salomon, non tam in Curu-
lem regni elatus es, quam in ergaſtula criminum
devolutus. His ſenis throni gradibus dona Spiri-
tus ſeptem defudiſli, & Columbam Leunculis
effugaſti. In candore eboris candorem innocentiæ
extuiſti, ſuper carbones ab ebore denigratus. Fin-
xiſii ex ebore monſtra; ſed eburneæ te feræ mon-
ſtrum effecere. Anceps animi ſum, utra ſit Me-
tamorphoſis portentoſior, fictuſne ad illecebram
Leo, an fictus Salomon in lenonem? Certè
Agnus inter leones diu eſſe nequiiſti. Proh lu-
yuum vim! E rugientis Leonis faucibus ovem
David eripuit. Fictus ebore Leo innocentiam,
hoc eſt, argentei ovem velleris & Salomonis corde
ſurripuit. Negas jam, non tam ſævire feras in Prin-
cipes, cùm graſſantur, quàm quùm blandiun-
tur; ſi prædator Leo præda Paſtoris eſt, & ſimula-
crum Leunculi eburneum Regis eſt prædo? Ideéô-
que prædo, quòd præda. Utinamque Leonis fuiſ-
ſet præda Salomon? Mulierum fuit. Quæ, ut ſi-
mulacris pro dedito ſibi Principe reponerent

gratiam, ſimulacra Regi peperere, non filios, in-

ductis in regiam idolis ut advolutum, ſigno-
rum lenocinio, antè ſe Principem ſenſere ſoæmi-
næ, muherum viciſſim hortatu videre ſimulacra
ante ſe Regem provolutum. Nunquam enim à
Luxu abeſt luxuria; nec à luxu abſunt aut ſu-
perſtitio, aut amentia.
Una eſt præ omnibus Sponſa documento,
ſuum ità Numen alloquuta. Indica mihi, quem
diligit anima mea, ubi baſcas, ubi cubes in meridie.
In exundantia luminis redundantiam felicitatis
intellige. Eà verò, non lippire ſolum, ſed ità cæ-

Cutire Sponſam perſpicies, ut nec ſedem, ſellam-

que palpet Dilecti fui. Vix ità calgavere Sodo-
mitæ, qui ſuæ fumo libidinis excæcati, qua in
pudici domum evaderent, nequicquam explo-
rarunt; domum tames Juſti palpavere. At
hæc ita fortunæ meridiano hebeſcit, ut du-

dum in cellaria inducta Numinis, ejus ne qui-

dem ædes recognoſcat. Moneri proinde expe-
tit, quas fibi Verbum ædes delegiſſet; quaſi
Vero veteres diſturbaſſet, quibus nuper illa, diu-
que inerraverat. Sed enim radiis, penè dixerim,
inebriata, in meridie felicitatis, concubia quaſi
in nocte, Deum palpat, nec ſolem videt præ
meridie. Quàm rari ii ſunt, qui fortunæ luce
à Ccœli contuitu non avertantur! Nuſquam plura
Patent aſtra, quàm in Ægypto. Et nemo ibi ara-
torum ſuſpicit œlum. Locuples enim ſolum &

69

fertile eſt, non meante tamùm paſſim, ſed reſu-
dante ubique terrarum Nilo; ſegetum proptereà
copia à ſiderum contemplatione agraria natio revo-

Catur. Et ibi quidem præ flumine Pharao Deum

noſcit, hic Sponſa Deum in lumine dediſcit. Ubi-
que alluvione Pietas naufragium facit. Eſt enim
velut meridies fluminis, æſtiva Nili exundantia
quemadmodùm meridies quædam eſt lucis elu-
vies. Indica mihi, ubi paſcas in meridie. Aruere

Davidi Lilia hujus fervore meridiei. Ideéque is,
qui paſcitur inter Lilia, paſci deſit; Prophetæ
floribus in aconita converiis. Hora criminis oc-

caſionem expreſſit, typumque prolapſionis. Oc-
caſum enim pudori minatur meridiana in impe-
rante felicitas. Nimirùm quo fermè Sponſa capi-
te neſciiſſe fertur accubitum Dilecti ſub meri-
diem, eo paratas ſibi murænulas à Sponſo au-
reas edidicit. Vix ditari licet, & amare; exolvi-

tur ſiquidem torquibus Amor, & ſi adſtringare

murænulis, a charitate avellêre.
Babylon propterea, ut Aſiam corrumperet
univerſam, non anguem corripuit, ſed aurum.
Habens, inquit, poculum aureum in manu ſua.
Ità metallo Fœmina confidit, ut naufragium,
vel in poculo, factura Orientis regna non diffi-
dat, uti eo Reges reverà omnes ſunt adobruti. In-
ſidebat hydram cornibus præpollentem. Ar non
monſtro graſſabatur, ſed cyatho. Erat enim au-
reus. Metalli ediſce tempeſtates. Mare rubrum in
ſeſe relabitur, ut unum ſuis fluctibus Regem
intercipiat. Tot merſum iri Principes uno ſpe-
rat ex auro calice Babylon. Fornicati ſunt Re-
ges terræ, & inebriati ſunt, qui inhabitant terram.
Sciebat impudentiſſimum ſcortunin, quæ vis auro
eſſet ad corruptelam. Ideôque tantillo auri, quan-
to ſcilicet calix circinatur, tot in ſentinam criminis
perpulit nationes & Reges. Quos inter Cyrus
certè non eſt, qui non ſolùm non eſt abductus à
Numine cyatho Babylonis, ſed, Babylonia ex-
hauſtà universà, in cultum eſt Numinis excitatus.
Qui enim inſcius Divinitatis acceſſerat ex Araxi;
epoto Euphrate, ſitire Deum occœit. Abſtu-
lit. Babyloniis imperium; ſed ipſum idolorum
exemere ſervituti Babylone inter mancipia con-
numerati Ifraelitæ. Scilicet, ut ſeſe advenis cre-

didit Cyrus, civis Sanctorum, & domeſticus

Dei factus eſt. Tantæ eſſe poteſt felicitatis oc-
caſio imperanti, non faſtiditus, ſed accitus ex-
ternus in regiam. Id verò capite diſcutiemus
conſequente.

H£C dicit Cyrus Rex Perſa-

rum: Omnia regna terræ dedit

mihi Dominus Deus Cœli, &

ipſe præcepit mihi, ut ædifica-
rem ei domum in Jeruſalem. I.

Eſdr. I. 2.

CAPUTI X.
Non ità ſe Cyrus Perſis circum pſit, ut

extraneos advenaſque cubiculo arceret

interiori. Quin advenis uſus Hebræis
familiariſſimè eſt. Quæ illi exterorum
confſuetudo accidit percommoda. Ex
iis enim, quid ex ſe Numen repoſceret,
intelle-

XIII.

Apoc. I

Ibid. &£

70 Oliva in Eſdram.

intellexit. Quo imbui mote Principes
optarem, & Antiſtites; uti omnibus
4scet, jura omnibus præſcripturos.
Fraudant alioqui ſe Reges mawximis

commodis, ſi unis Senatum populari-
bus circumſeribant.

I VS uiihma eſt Perſici regni, Dario Acto-
re, ſuprema cataſtrophe. Exutus enim in-
numeris ab Alexandro, non oppidis, ſed pro-
vinciis, cůùm exercitum Echbatanis coëgiſſet præ-
lium inſtauraturus & fortiùs in Macedonas &
audacius, fuorum interceptus inſidiis, regno,
hbertate, vitâque excidit, & exceſſit. Hæc
nulli non comperta. Sed vinculorum ejus, &
funeris cauſa pleriſque, ut arbitror, incomperta.
Pignia: Nam, cuùm imnminere Darii exitio Nabarzanem,
dignis non Beſſumque Perſarum Potentiſſimos Græci per-
Be,, ſenſiſſent, regii ſe corporis Satellites & cuſto-
dcferenda. des obtulerunt. Abnuit Darius, quòd ſibi non
Parrie a. licere teſtaretur, à popularibus ſuis in extero-
m rum tutelam transfugere. Difficilius, inquit, eſt
damnare, quàm decipi. Serò ſe mori, ait, ſi ſal-
vum ſui milites, Perſæque nollent. Quidquid
ſors tuliſſet, id inter ſuos perpeti malle, quam
transfugam fieri. Quid plura? Ne Artabazo qui-
dem amicorum fidiſſimo ſuadente, eâ nocte in
Græcorum caſtra ſecedendum ſibi eſſe conſtituit,
quæ libertatis ejus ſuprema fuit, quæque non
conjecturis, ſed proditorum irruptione vitæ quo-

Dariug, batur. Aureis alligatus vinculis „vehiculôque im-
dum popu- Poſitus ſervili „ ſerò didicit, mores, non pa-
r ine. triam, explorari, obſervarique à Regibus debere
re, quâm & in Satellitibus, & in Satrapis. Lutior enim,
exteris, re- ac venerabilior Dari Mater Syſigambis apud
Tus ernt. hoſtem fuit, quàm Darius inter ſuos. Ità ni-
tar. Xxum popularibus regnum intercidit, quod Cy-
Prie ner rus exterorum conſilio, fidéque propaga verat.
Rex etam Cooptatis enim imer amicos, arcaniſque im-
exieris a. Perii Daniele, Eſdräque adhibitis, quos fortè
asd. Babylonem Hieroſolymis advectos offenderat,
in illud ſeie extulit imperi faſtigium Cyrus,
quod diſturbari trecentis deinceps annis vix po-
tuit. Conſulebat Cyrus advenas, nec eorum
tantùm ſententias comprobavit, ſed dicto au-
diens, eorum ſeſe arbitrio ita permiſit, ut,
ejuratâ ſuperſtitione ſaxorum, in unum Numi-
nis cultum fortunæ ſuæ nervos, regnique vi-
res contenderet. Eorum tandem hortatu repa-
randum ſibi Hieroſolymis Templum elſle ſta-
tuit; & , quæ Iſaias perſcripſiſſer Hebræus ad-
vena;, ea ſibi præſcripſiſſe Deum exiſtimavit.
Ergo fundamenta imperii Perſici à Cyro jacta in
fide convenarum, à Dario ſubruta ſunt, obfir-
matd in ſuis confidentiâ. Hic perire maluit, quam
diffidere conterraneis. Imperium ille ſtabilivit,
inter populares & Satrapas adſcitis hoſpitibus.
Quæ Principum in diverla abeuntium mens can-
cellos ſanè poſſet effringere Regum cubiculis al-
tè defixos, quibus interiori Regum congreſſu pro-
hibentur exteri, probati moribus, ſed incunabu-
lis reprobati. Dari à nullo Principe non trita veſti-
gia; quæ quò tandem per tentoria civium evaſe-
rint, nemo non vidert. Quis verò Cyri Principis
veſtigis inſiſtit, connixi per externos vel in Cœ-
lum? Omnia regna terræ dedit mihi Dominus Deus
cœli: & ipſe præcepit mihi, ut ædificarem ei do-
mum in Jeruſalem. Ipie præcepit tibi? Undenam
oraculum expetiſti? Ex Hebræis. At hi Perſæ
non ſunt, nec in imperio tuo nati, ſed in hoſti-
cos non modò advenæ, ſed penè hoſtes. Eos

non eſſe Perſas intelligo; ſed probatiſſin is im-
butos moribus nunquam ego invidiâ ſoli, coœ-
lique patrii expertes improbaverim. Auſculto I-
ſaiæ, uti Numim. Linguà nobis ille vernaculâ non
ſcripſit; ſed ſcripſit Sanctiſſimè. Vim ego Ora-
culi attendo, non vela; & vaticinii non ſonum
expendo, ſed dignitatem. Meas ille victorias præ-
dixit? Leges ille quoque mihi præſcribet. Pu-
det non ejus duétu imperare, cujus vaticinio ſum
nactus imperium. Atqui externus eſt. Sed vates
eſt. Sive domi Scorpius enaſcatur, ſive aliun-
de adrepſerit in cubile, deterendus eſt, uno ve-
neni odio inviſus. Phaſianum contrà, peregri-
nam licèt avem, quis ob cœli barbariem, niſi
amens, faſtidit? Popinà eſt Avis non ingrata
Heluoni, quamquàm barbara: Et propheti
Cyro advena non placebit? An ganeæ duntaxat Phaſiani
datum, ut civitate dapes ità donet, ferculaque, Elacent,
ut Regis non inferantur modò menſæ, ſed viſ-
ceribus immittantur: Et meis non admovebitur aver pe-
auribus Vates, ſi non vagierit Suſis, aut non erep-
taverit Perſepoli? Piget id negari virtuti, quod eamisena-
datur condituræ. Fas eſt Patinæ cives adopta- wores.
re? Cyro quoque liceat jus illis tribuere atrii, ni oonei
quorum conſilio jus cœli conſequetur. Inter Aſtra fro evieris.
ſunt Urſæ, quæ unis tantùm Hyperboreis conter-
raneis advolvuntur. Nullis non regionibus Sol cir-
cumagirur, Cancrumque, Scorpiumque tranſinit-
tit, ut diſſiras quoque à ſuo meridie Nationes ad-
eat, foveâtque. Mihi Mundus eſt patria. Quiſquis
in terrarum orbem ex alio à nobis orbe non ir-
que & regni Dario, Perſidiſque ultima time-“ rupit, comterraneus Cyro eſt. .

Quod cùm mihi conſilium Cyri probet
ximé, non eum tamen hujus Authorem

ur ma-

Legis

conſaluto. Nam Memphis hæc longè antiquius
lata lex; quæ non aggregavit Satrapis exterum,
ſed præfecit Prodeuntes & Nilo boves, quâ ta-
bidas, quà præpingues ſomniaverat Pharao. Quæ Pharaoſins
ſanè boves cùm ſpicas noctu voraſſent, mentem
interdin Regis depaſcebantur. Anceps enim ani- Dignias
mi Pharao ſuis conflictabatur ſpectris; & quem

Zuamvis
peregrinæ

regrini i.
tem pla-

II.

Jomnio ex-
terretur.

extero cona
erenda.

Medorum equitatus non perturbaſſet, boves vix Unio inter
ſeptern quaſlabant. Potuit Nilus ſuum terrere advenate

Principem non ſuis monſtris, ſed arment
Quem enim non vexaverat crocodilis,

is ſuis.
bubus

exagitat. Adeò commovemur inſolitis, ur Ele-
phantis interriti, bove frangamur emaciatd. Aliæ Gen. 41.².

quoque ſeptem emergebant de flumine fædæ, confe-

. 5 2 olim Prin-
Stægdue macie. Quàm non aſſueta malis Regum

Crudeluas

ecipum inſ-

mens! Ad Leones damnare captivos non vereban- pectaculi.
tur Principes in ſatiem oculorum; quùm undà ipfſi
bove lacerentur ſomniatâ. Te vaccæ diſcerpſere Delicie.
non graſſatæ, ſed viſæ, imo verò nec viſæ: & ho-
mines Tigridibus objicis concerpendos? cumque
te vaccæ conterreant paſtæ bubus & ſpicis; ſagi-
natis homine feris arrides, & paſcis oculos depa-
ſto captivo? Fluctuantem Principem curis Joſeph
exemit, interpretatione inſomnii non vand. Quà
in admiratione excitis ͦtgyptiis, déque ſubro-
gando annonæ Præfecto deliberantibus vox Re-
gis intervenit. Num invenire poterimus talem Ibid. 38.

Spectacula.
Zheaira.

Patriæ non

virum, qui Spiritu Dei plenus ſit? Divit ergo 4d at ene.
Joſeph Quia oſtendit tihi Deus omnia: Tu eris g, ,
Juper domum meamn, & ad tui oris imperium biemiibus.
cunctus populus obediet: Uno tantum regni ſolio
te pracedam. Collegam adſcifcis imperii Joſe-

phum? Servivit. Imperabit Joſeph Egy
E Chaldæa oriundus eſt, à qua nunquam

Ptiis 2
regio-

ne non diſſentis. Popularibus non præfers ſo⸗
natio-
nis? Excidit id ſanè tibi, quod tibi propinave-
rar de ſuo Vate pocillator. Erat ibi puer Hebræus, Ilbid. I,

lùm, ſed præficis advenam, ſuſpectæque

ejuſdem ducis militum famulus. Puerum p

ercon-
raris?

grinitas ſa⸗

Joſebh ad-
vena Præ-
felbtus an-
nona deſi-
5. natur.

wi
s He
Agen
tegue
e, E
e, E
Uum

benle⸗

miinn
ſe nut
Cetok
ſeniun
adarela
ur I
ſehirate
ucen
Eerdapil
Lyplorat
le ſint 6
caterut
Alceetſ
Ulſidrio⸗
neces,
ſd caues
Nile en
un ant
Ute n
It Le
D, EedA
t, teine
Republi
ſanilie
Etnamn ta
ſiet ſepiu
le domicil
iir, a
Abiäm
Elhece,
U, ſ o
mi
TIasld
1G
inch
Kulkri i
kel, a
lrnlipin
Taniinerne
vam Sin⸗
Cbmur pr
Enn ſſe e
nigit Pyre
Racen te
e einet
Unns 10N

Ande
Tüfſnhln
ln
ſle N
)N.
ne, Uetgi
deien l
8s non g
npel

1,kole 6
delle fiii;
dnrei,
rnind
IWnn, l,
N Ae
Gider ni
tur. Ie A
erbaresont.
onibu i⸗
nctenalr
Hie Nnmd
s orbe m⸗
irhem.
dutden len
Pong ainit
Unihüenmn
hores ur
ihkuude

8 Hun te“
d amen
Nhis hn

mnls ,
on etid ,

Ibid. 14.

De Cyro Reg

taris? Alloqueris ſervum? Vinctum audis? Obe-
dis Hebræo? Quot Joſeph inuſtis à natura, ſor-
téque notis congreſſu Principis arcebatur! ta-
te, ſervitute, quæſtione, vinculis, & qui obexæ
eſt præ cæteris inexſuperabilis, natione, religio-
ne, gentéque. Corona vinculis auſcultet? Ephe-
bum Rex conſulat? Admittetur intrà regiæ pe-
netralia mancipium? Damnatus audietur? Cre-
detur externo? Imo verò. Protinus ad Regis im-
perium edutctum de carcere totonderunt: ac, ve-
Re mutatà, obtulerunt ei. Pudet tam religiosè
hâc noſirà ætate in genus, cœlumque inquiri ſa-
pientium. Quàm curiosè ſepulchra excutimus &
cadavera, ut & cineribus ſcintillam eliciamus,
quâ in Avorum probè patriam candidati infera-
mur! Inquies jacentibus perincommoda; quibus
reſpirare à quæſkionibus, & genealogiis ne tum
quidem licet, quùm expirarunt. Succuſſantur
Sandapilæ, & defunctorum loculi reciuduntur.
Exploratur origo in extinctis: & in occaſu, un-
de ſint oriunda, interrogantur cadavera. Infuſ-
caretur enim candidatus, miſi ſuorum ità ſe cine-
ribus inſpergeret, ut de familiæ exortu teſtes pro-
duceret ſepulchrales. Quamvis Cato eſſet & catus
niſi civico fumo majorum imagines, ſtatuâſque
intectas, proferat & obſoletas, non eſt Cato,
ſed cautes. Plus ei ad trabeam proderunt tranſ-
miſlæ avorum ſordes in cloacam maximam,
quam coronarum coacervati faſces, ſed procul
Urbe à majoribus conditi. Non adolevit in Ita-
lia? Expungatur. Adolevit, ſed patre non Ita-
lo, ſed Avo tranſalpino? Fruſtrà Præturam pe-
tit, temerè Conſulatum. Sed vulnera præfert pro
epublica complura, & adverſa? Citrà Alpes
fatniliæ ſtirpem oſtentar. Sed prænobilemw. Ex-
ternam tamen. Sed ſtipendiis ſuis diù militavit,
vicit ſæpius, nunquam fugit. Verùm trans ma-
re domicilium parentes habuere. Nemo illo aut
fortior, aut ſapientior, aut juſtior, aut ſanctior.
At hi à majoribus in eum derivari latices & Bo-
riſthene. Quovis eorum ad Dictaturam differre-
tur, ſi propiùs Pado de uxiſſet. Univerſis rigari
non ità poteſt profluentibus ceſpes externus, ut
virgas 'coribus proſerat; quòd Latinis profluen-
bus Ganges, Tagus & Indus non immixti,
Platanos quidem Palmaſque irrigent, ſed imperii
fruſtrà virgulam irrorabunt. Fehciter tecum age-
retur, quamquàm virtutibus nudarere, ſi te con-
tigiſſet genus producere non braccatum. Sed
Tranſalpino generi braccæ oberunt, & tunicæ
tranſmarino. Amorinum præſtat eſſe ſemilixam,
quàm Satrapen Bactrianum. Domeſticis confi-
ciuntur prætextæ, & latus clavus intra Italiæ ju-
gum ſeſe conſtringit. Timet Alpibus hebetari;
refugit Pyrenæum. .geo mergi timet. Scythiæ
g aciem, reformidat. Et cùm prærexta ſit, Phry-
ges extimet. Et cùm latus ſit clavus, Seris timet
extundi. Itaà ſub Ethnica Republica clamabatur,
annis non minus ſeptingentis. Præclarè tecum
actum eſt, Joſeph, qui uno apud .Ægyptios can-
dore animi candidatis adſcriptus, purpuram non
impetraſti, ſed accepiſti, Hebræus licèt & ad-
vena. Hæc Memphi incrementa ſpectantur, ubi
alluvione fluminis imperii quoque virgæ ſuccreſ-
cunt, & protenduntur ad exteros. Ariolari hic
ſanè ſub Conſulibus licuiſſet, ſed infulari hoſpi-
temn portentum haberetur. Somniare hic paſſim
conſuevimus; ſed faſtiditis interpretibus, tum
quòd vigiles ſomniemus, tum quod ſibi quiſque
ſit augur. Vox prima inter nos imperantium eſt,
cujas eſt candidatus? Ita competitores, ut vina,
examinantur. Unde importentur, inſcribendum
eſt doliis. Viris item ut vinis, unde ad nos adna-

.
e. Cap. X. 71
vigaverint, undéve tranſcenderint, imprimatur.
Sed vinis plurimum dignitatis peregrinitate acce-
dit; viris verò multum de dignitate decedet, ſi
qua in ore ſonuerit peregrinitas. Emimus grandi
ære, geſtamuſque in .Æthiopico littore extractos
uniones; & quùm comi placeat, ornarique Ara-
biæ baccis, aliunde ad nos advectis Heroibus
Rempublicam ornari non patimur. Mures ar-
ceſſimus è& Pomo, quos cervici advolvamus, pu-
tre animal deficientis Scythiæ non exoſi præ bar-
barie, ſed præ odore tantâà illud pecunia licitati⸗
Imminentes verò Italiæ populos Magiſtratu pro-
hibemus, uno eos fragore linguæ pertæſi. Si os
habeat facile, explicatum, jucundum, & urba-
num, admittetur aulicus, truncus licèt & ſaxum
ſit. Quamvis Scipio foret & Lælius, utroſque
animo heroas & præferens & complexus; ſi ta-
men per guttur vocem trajecerit confragoſam,
oris duntaxat ſalebris tam æquata facinorum, do-
tiümque planities contemnetur, nihil in eam,
niſi und Cenſoris virgâ tranſpoſitâ. Tanti eſt in-
ter candidatos bilinguem eſſe, ubi nullius ſermo
non diſcors eſt, aut excors. Noônne pſittacos ex
ultimis penè finibus terrarum ſubmitti ad nos cu-
ramus, ut latina inſerta volucri elegantia, ro-
ſtrôque illiſa garrientis, naufragio gratior ſit, &
balbutie? Hoſpitum verèô contractiori rictui ſer-
monem horremus impingi: & faſtidimus ſtrido-
rem in hoſpite, quem in alite ad uſque delicias
adamamus? Non irà cum Joſepho tranſegere
gyptu. Qui adoleſcentis, non os, metieban-
tur, ſed oracula: nec quæ foret interpretis pro-
nuntiatio curiosè obſervabant, ſed quid, qualiſ-
cumque enuntiatio tandem eſlet, expromeret in
regni commodum, penſitabant. Quintiliano, &
Priſciano ſoni trutina remittenda eſt; uno re-
rum, rationumque arbitrio Pharaoni, Magiſque

reſervato. Naum invenire poterimus talem virum, Gen. 4
qui Spiritu Dei plenus ſit? Id tandem eſt, Jod 30.

Principi examinandum eſt in candidato.

on PDignitas

unde ſcilicet advenerit, ſed quid advehat, ex- cui defes

Ploretur. Si pectus ingerit non inane, ſed plenum
Numinis, non cooptetur tantùm inter primores,
ſed Princeps Senatus renuntietur. Concham alvi
gaz 4 æſtimamus non verò ut coœlo oſcitet,
quàve gratià oris ſerras diducat, attendimus, aë-
rem, rorémque receptura. Placet unionibus con-
cha in tanto corticis ſqualore; & ſcabritiem gut-
turis, oriſque duritiem ærario animi, pectoriſque
opulentiâ malè exteri compenſabunt? Plenitudi-
ne, medullâque ſapientiæ Pharaoni Joſeph com-

mendatur, nequicquam ei generis, ſermoniſque

peregrinitate colluctata. C⁴mque unum in ado-
leſcente Numen trabea pertentaverit Æ.Ægyptia ;
omiſſo in viris Numine, byſſus Itala generis ſca-
tebram, & linguæ ſalebras indagabit? Ergo &
ſerior, & humamior, & ſanior de Prorege apud
Egyptios quæſtio eſt, quàm de Curione futura
eſſet apud Romanos? Ibi Numine Præfecti ha-
bitudo definitur, quo ſi affletur, aut redundet,
inferetur raptim & carcere in curulem, emetiente

feliciſſimè honoris ſtadium dudum vincetA ſapien-

tiä. Hic inter lapillos, & margarita virtutum
algam in competitore expiſcantur originis, qu
aut nullum lapillis pretium ſupereſt, ſi deſit, quN-
que ſumma eſt lapidum dignitas, ſi ſubſit. Li-
moſo alveo longè nobis gratior eſt Anienis &
Tiberis, quàm cœno aureo, gemmeéque ſabulo
in nos Ganges influeret; quòd Latinis affundatur
agris TLiberis ex Hetruria; trans verò Bactra
ſcaturiginem ſuam Ganges, ex quo profluit, in-
digitet. Propelleretur proptereà Italiæ finibus co-
hærente, catenatéque Appennini jugo, Salg bro-
Huens

Teni,

72

Oliva in Eſdram.

. ent
Ruens novitate non gratus. Remetiri cogeretur, queæ ille deſpexit, non ſuſpexit, in famulo. Tot “
ſi ad Numam Indus excurreret, Aſiam, Indiam- in eo nebulas ætatis, novitatis, ſervitutis una illi lens
que; & ſuarum quaſi gemmarum ſarcinas colli- afflata Divinitas difflavit univerſas. Cuùm apud “
geret, canerétque receptui, quam coœno Italis nos unam novitatis maculam innumera ſuperfuſa un .
expetitus, tam inviſus profluens ſcaturigine. Er- hoſpiti decora non extergant, fruſtrà indole, do- lria
ravi. Exciperetur quin Ganges pronis amnibus ctrinâ, ingenuitate, nobilitate, divinitate hoſpiti nva
vel à Tarquinio, in defluxuri alveum fluminis patrocinatis. Invectas ad nos Sorices ex Euxino .
hortis, agriſque perfoſſis. Sed in Indiam huc ap- una odoris luxuries domeſtico armento antepo- AI
ulſi Gymnoſophiſtæ remitterentur, quamvis mit. Et nulli civium præferetur ſtrenuitate, dex- lat
hiloſophiam nobis importaſſent non poœniten- teritate, peritia, gloridque iis longè hoſpes emi- 1
dam. Adeò mundari, obruique non piget pere- nentior? Patiuntur in .Æ£gypto conſervi ſibi ad- 4 ſeto
grino gurgite, ſi alluvionis alveique peregrinita- venam imperare, jubar Numinis in Hebræo re- reſqn
tem mitiger opulentia. Sapientià tædet imbui, veriti. Nullus enim muſſavit, domo Vernæ con- lengti
niſi domeſtica; ipſque repelleretur Minerva, tradità. Et indignamur ingenui, æquari nobis ex- Pgee
niſi Atticam penitùs exueret, recoctâque Bacchi terum, quem egregiis prægreſſum cæteros faci- ii
more, Jovis iterum non refrigeret cerebrum, ut noribus non imus inficias? Licet in E.gypto & Uunb
ex eo in Italiæ jugum proſiliret, admittenda, ſi præfectum eſſe & incolam, procul apud nos ex- le
popularis ſit, exulatura noſtris longè finibus ex- turbatd ſubſelliis novitate. Amamus in mercibus, Ewere in- nt .
ter. in dapibus, in aulæis, in lapidibus, in lapillis, in rſeretir es
III. Libet in Ægyptum renavigare, ubi inter cro- menſis, in pellibus peregrinitatem: eam odimus ner. 3
codilos ità virtus emergit, ut in quadrigam Re- in Ducibus, & in Satrapis. Nullam ità Deus deramur. u
gis inſilire ſe poſſe ſciat vel è& carcere. Actum id, beatam eſſe voluit regionem, ut non aliundè ſibi an
inquies, à Rege ſomniorum ſemel ſpectris con- fuppetias conquirat, ne ità in ſeſe agglomerentur e
ſternato. Neceſſitas mores patrios antecedit, & Provinciæ, ut aditum ad ſe cæteris intercludant. NI
hoc telo latus trabeæ clavus ſago, ſaccôque inſe- Quam fertilis, locupleſque tranſpadana Gallia non e
retur. Angor leges abrogavit; maluerüntque vino, tritico, armentis, piſcatu, venatu, ſtagnis, ie
gyptii advenam ad ſe accedere in regiam, fluminibus, & compaſcuis? Malis illa tamen au- un⸗
quàm famem in regnum irrumpere. Cooptamus, reis, citreiſque, ac medicis deſtituitur; oleum- narce
inquiunt, Hebræum, ſed ut peſtem excludamus. que efflagitat & Liguria. Quis crederet provin- kween
Conſuetudinem calamitas expungit. Illam Jo- ciam inſtructiſſimam, beatiſſimâmque habere, egnicuan
Non Fa, ſeph evincat, ne hâc gyptus devincatur. Præ- quod expetat & ſaxis, cautibúſque Liguriæ? Nec Kast
mes ian- ſtat dedi advenæ, quam lui. Execramur hoſpi- delicias ſolùm ex iis ſalebris avehit, ſed ea quo- crid⸗
Sgag; a tem; ſed ne peregrinetur ad nos annonæ caritas, que, ſine quibus ægrè vitam ſuſtineret tot inter ul lune
Mgypuis Civem incolam faciemus. Utrinque monſtris im- fertiliſſimi agri greges & ſegetes. Complectun- Unin imer nanlern,
Joſephum pugnamur. Hinc inopia conflictamur, indé pre- tut hæ ſeſe regiones, ut confiniis, ità animis con- advenas Ek com⸗
Br dten. mimur Chaldæo. Non hunc excipimus, ſed il- junctiſſimæ, & quamvis felicitate ſoli alteri al- 2 natura E durd
lam arcemus. Prælit Joſeph, non penuriæ ſubſi- tera antecellar, neutra tamen ſine altera conſiſtit.Nan ſpelaſt
Dienitas mus. TL'yrannidem paciſcimur præfecturd. Man- Ita provinciarum fœderi conſulente Numine, ut Mn, gn
en digno. Cipamur ſervo, ut emancipemur à funere. Una commercium, quod abrumpitur Appennino; nee geni
ſupre Leges eit Ceres, quem illa ſubmiſerit, pro egeſtas utriuſque regionis inſtauret. Rumperetur Cenn iin
cive habebimus. Etenim ut ad nos Deam invehi ubertate ſuæ frugis Inſubria, niſi Ligurum & la- rinſſerunm
Draconibus patimur; ità ſuis illam horreis He- karetur olivo, & citreis adſtringeretur. Diſta- mn Inpo
bræum præficere patiemur. Damus- ingluviei, beſceret ſuis contrà cautibus emaciata Liguria, eodise⸗
quod nullis promeritis tribueremus. Opprime- niſi à ſua eam tabe tum Galliæ pulli, tum ar- en poorn
remus hoſpitem, miſi annonæ nos efſet caritas op- menti adeps ſublevaret. Quid jugis, conva llibuſ- cbländ
preſſura. Spiceo Joſeph ſerto redimitus conſidebit que Siculis aut feracius, aut amœnius, aut opu- lbegima
in throno, quòd ariſtis, quàm lauro, meliuùs ful- lentius? Horrea fuere populi Romani. Sed quam eienon
gura repellantur, in quæ Novitas incideret. De- exculta vitibus, tam ſylvis deſtituta. Algeret tam idebloln
nique peregrinetur corona, ne periclitetur impe- propè ab tna Sicilia, niſi lignatum trajiceret in Mehis on
Trium. Hæc ſanè garrüfle cum Satrapis fingimus adverſam ſibi oram Brutiorum. Quis crederet geilis hi- Inkiun.
Pharaonem; quaſi veròô tum primùm in pretio in tanto Montis incendio defuturos Siciliæ focos, ſularum k onllli
eſſe cœperit Joſeph, denuntiatæ abs fe calculo niſi iis incendendis fomitem, pabulumqve per ace 20a ldal oſe
calamitatis. Dudum Joſeph prælatus fuerat con- fretum accerſeret? Focis eget inter ignes. Calet ſociatur e tnamn
terraneis à Putiphare, non graſſante penuriâ, ſed Baccho: incenditur Vulcano: cineribus incaleſ- au. Ginent
Gen-39. 2. rerum copid exundante. Habitavitque, inquit, cit; & nihilominus fruges abiiceret incoctas, iſi 4 e
in domo Domini ſui. Qui optimè noverat Domi- è& mari, quo deflagrat, evocaret. Arundines illa *“
