tis me Galli raucedo perſtringet. Si perfidiam
47 Deus, aut enſe, aut laqueo ulciſceretur „perju-
rium exhorreſcerem. Impunita verò perfidia, ut
de reatu non careat, caret certè laniend. Hæc qui-
kig dem nec dixit, nec ſomniavit Perrus; ſed non
nutu unus Chriſtianorum & ſentiret, & factis ſaltem
D expromeret, ſi ei prædiceretur futurum ſcelus,
gihit nullo ſtipatum metu calamitatis poſt crimen ſe-
it inz, quuturæ. Ideò Moſes Legum tabulas ſecuribus,

NMuiß⸗ flammis atque turbinibus ſubſignavit, conſcius
nngann intutam eſſe Religionem, niſi pœnarum vallo
niengt Deut. 28. mumiatur. Qudd ſi audire nolueris vocem Domi-
nftan 15. ni Dei tui, ut cuſtodias, & facias omnia mandata
ehniali ejus: Percutiat te Dominus egeſtate, febri &
Ktlii Frigore, ardore & æſtu, & abré corrupto ac ru-
umnein bigine. Jit Cœlum, quod ſuprà te eſt, æneum;
Euen & terra, quam calcas, ferrea. His nimirum re-
Penmln pagulis procurrens in ſcelus Ifrael coërcetur. Quam
alllite enim integritatem vitz vox imperantis Numinis
laluit⸗ non impetraret, eam mugitus febrium extorque-
lAkän bit. Dabitur Tertianæ, quod Divinitati non da-
Cnen, i retur. Et grandinem revereberis, qui Evange-
Pphamn lium concerperes. Diſſimilis tibi ſanè ore, votô-
Ud que Lacharias, qui procul à Lege abſcedere Ti-
in M morem, Pallorémque juſſit, ur Numini non
0n Ven alià mercede ſerviremus, quàm conſcientià gra-
eali- Luc. 1. 74. tificandi Divinitati. Ut ſine timore de manu ini-
e ünun micorum noſtrorum liberati ſerviamus illi. In ſan-
ſlun titate & juſtitia coràm ipſo. Sicas, telaque able-
Mren gas ab Arca? Et quo Adæ filios funiculo trahes
ibdlen in Legem? Prævalido. Quonam? Diwinitatis
ul imuitu. Sciant innocentiæ Deum teſtem adeſſe.
. onnt, Amre An ſcelus execrari libet, ſi te hoſtes conveniant.
niu, Zee: non Et Deo ſeptus, flagitio polluere? Nolo te ho-
Nat⸗ ſtis ad meliorem frugem impacto aratri vulnere

enis Tentatio- ekxerceat. Domiti ſit tibi pro vomere oſculum,
ve M en, Teme & oculus pro ſidere. Quod metu ageres ſervitu-
ciletrt Amor in tis, id præſtes voto Numinis conciliandi. Doleo
ds Deum eſt. autem liberioris vota Spiritus exaudiri inter rimas
ie ruituri pariter & labantis Temph: Ur ſine Timore
hur, ſerviamus illi, in ſanctitate & juſtitia coràm ipſo;

11 quùm author Templi, atriique fundator exolutis
6 4 à Deo faſcibus, expeditiſque ſecuribus revocetur
iu Plal,8S. 31. à crimine. Ni juſtitias Meas profanaverint, &
mandata mea non cuſtodierint: viſitabo in virga
dei 4 iniquitates eorum: & in verberibus peccata eorum.
Ps Ergo & lumbis David non Principes prodiere, ſed
l.

fœdatum propalam torum ſuum indoluit, ſed

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 21

Verberones, quos non purpura rubere doceat,
ſed cicatrix: quos non ſceptrum fulciat in throno
innocentiæ, ſed virga. Ergo catenis coronam quo-
que decer infrœnari, &, niſi Princeps concida-
tur, concidet? Itäne? Ut ſceleri Reges non fa-
mulentur, ſervorum more lacerantur? Viſitabo
in Virga iniquitates eorum. At quid Regum ſer-
vile ingenium incuſamus, ſi Præſules quoque &
Epheſiorum Epiſcopos non flos reponit Aræ, ſed
ſecuris. Igneſcit Filius hominis vallatus candela-
bris, zonâ ſtringitur, nive riget, cometis inter-
lucet, vomit profluentes, ori telum ſupponit.
An Ethiopas, Scythâſve Dominus luſtraturus;
elementa convertit in machinas? Num Parthis
bellum indicit, aut Orcum prodit everſurus?
Joannes certè fulguranti accumbit intermortuus.
Epiſcopos Aſiæ tanto ſævitiei apparatu, frago.
réque abſtrahet à ſegnitie. Angelo Epheſi ſeribe. Apoc. 2.I⸗
Memor eſto, unde excideris. Age Pœnitentiam,
& prima opera fac: Jin autem movebo candela-
brum tuum de loco ſuo. Horret planè animus igno- Saperior
bihtate noſiræ indolis tant. Chriſtus ergo, utnos vimis mi-
noſiri officii moneat, non ſua nobis vulnera ob- .
jiciet, quibus confoſſus vitam peperit morituris;
ſed noſtras nobis oſtentabit plagas, quibus ſub-
demur, niſi nos flagitui poeniteat? Ergo JESUS confeſſarii„
telo eget poſt clavos, ut concupiſcemtias noſtras nimis
affigat cruci ſuæ? Non ego cruoris ejus eluvione landi.
commoveor, niſi vocem emittar tanquàm vo-
cem aquarum mukarum: & ad curandas animi
plagas ſauciam fruſtraà ille admoverit dexteram,
miſi eam ſideribus oppleat? Pudet edomandæz
cupiditati mortalium penè imbellem ſuo eſſe ha-
bitu Chriſtum, quem ſperneret Aſia pro ſe ſuffi-
xum, timebitque contrà ſe minacem pariter &
bellacem. Adeò Deus quoque, niſi larvetur ſpe-
cie furoris peregrinâ, ſperni potuit à Præſulibus
Pergami & Thyatiræ. Eſt aliquid, ur video,
quod JESUM facere poſſit aut ſeveriorem, aut
gratiorem peccantibus, præter JESUM. Sub-
dentur illi contumaces, ejus non dignitate, ſed
ſeveritate conſternati. Non enim Chriftum expa-
vet, ſed telum, qui inermi reluctatus, pugnaci
dat manus. Et quidem Centurio videns, quòd Awore
clamans expiraſſet, reum ſe eſſe dixit, illumque duci non
Deum eſſe teſtatus eſt. Nos verò Chriſto non““.
commovemur, nmiſi perſonato fulguribus atque
fulminibus. Audi Davidem: Venite, adoremus, Pfſal. 94.6.
& procidamus & ploremus ante Dominum : quia
ipſe eſt Dominus Deus noſter, & nos populus paſ-
cuæ ejus, & oves manus éjus. Lacrymarum vides Confefarii
hoc loco muſium nullis torcularibus expreſlum veri. Ie-
ſolo Divinitatis reſpectu etiam exarmatæ deſtil-
lare. Ploremus, inquit, non quia fulminat, ſed
quia Dominus, quem læſimus, ipſe eſt Deus.
Quod non ceciniſſe tamùm Davidem gratulor,
ſed etiam præſtitiſſe. Nam cædis & aduhkerii à Pœnitentis
Nathano commonitus, quum fœtum ſuprà ſe vera.
fulguribus, lapidibus, atque ſulphuribus ruiturum
turbinem didiciflet, doluit quidem, horruitque,
ſed flagitii fœditate conſternarus, non atrocitate
ſupplicii. Et dixit David ad Nathan: Peccavi z. Reg. 12.
Domino. Non impactam ſui generis trunco ſecu- 15.
rim, non adactum in ſua viſcera gladium, non

Séeveritase

5. David.
peccatum abs ſe gemuit contrà Deum. Dixitque Ibidem.
Nathan ad David: Dominus quoque rran ſtulit
peccatum tuum: non morieris. Verumtamen. Sce-
lus expungitur, ſed ſecuris non ſubmovetur.
Sciebat enim Nathan recreatum iri Davidem ſi
ohere flagitii levaretur, quo uno maximèe oppri-

mebatur. Eluar, & vulnerer. Dum me Deus caia.

Angue

6

22

Angue ſceleris expediat, dedat me Tigridibus
Aper in diſcerpendum. Fœdari timeo, non emori Non
Deum. ità Cain, quem diſcriminis impendentis, non
abs ſe patrati ſceleris tædebat. Eocce ejicis me
hodie à facie terræ. Omnis igitur, qui invenerit me,
occidet me. Struthionum gemitus iſte eſt, & Dra-
conum luctus, quo ſcelus non eluitur, ſed dupli-
catur. Ergo, putreſcente Fratre, & Numine of-
fenſo, potes lugere, Cain, neutrius occaſione
piaculi? Sicarium in te ſæviturum reformidas,
& ſicarium te Fratris non futurum, ſed fuiſſe non
exhorres? Doles, ut video, non criminis occa-
ſione, ſed metu ſupplicii. Ergo, niſi timeres oc-
cidi, non te occidiſſe poeniteret. Nullus Iſaiæ
cCcomminabatur, & tamen ſui ſqualorem oris ma-
IIa. 6 F. lediétis, diriſque proſcindit. Væ mibi, quia vir
Pollutus labiis ego ſum. Extabeſcit Propheta ſui
duntaxat horrore peccati, totôque corpore con-
Amore du. triſtatur, viſo, non telo, ſed Deo. Et quidem
Auri calculo ſine gemitu tulit, ſed oris contagio=-
6 nem ſine ejulatu pati non potuit. Væ mihi. Cur
terreris? Regem Dominum exercituum vidi oculis
meis. Sine lictore, meis ipſe criminibus proſcin-
dor. Incendit mea me labes. Nam intuenti Deum,
ſi vitii ſui ſanies pro lictore, crucéque non eſt,
aut lippit, aut penitùs cæcutit. Et primò quidem
regreffurus ex hara ad Parentem Filius, abſtra-
hebatur à limo, patriæ recordatione ubertatis.
Lue.15. 17. Mercenarin Patris mei abundant panibus. Jur-
Nbil pra. am, & dicam ei . Fac me Rcut unum de merce-
ter Deum. Lariis tuis. Hoc ille conſilio divulſus eſt à por-
cis, ſprevitque glandes appetitu ſiliginis. Ve-
rùm, emenſo itinere, ut Patrem aſpexit, mer-
. cenariorum oblitus, & annonæ immemor, uno
** ſceleris ſqualore diſtabuit. Puduit illum non nu-
nihit quæ. ditatis ac famis, ſed criminis. Pater, peccavi in
var. Cælum, & coràm te: jam non ſum dignus vocari
klius tuus. Nihilque ſubjecit, quo ſuæ ſuccurre-
retur inopiæ à parente. Nimirum itaà naufragio
criminis eſt dehauſtus, ut nullâ ſui parte emer-
geret. Cur acceſſiſti & regione longinqua ſqua-
lens & luridus? Quia Peccavi. Cur parenti ad-
volveris? Peccavi. Quid ab eo flagitas pro te?
Peccavi. Adlegine optas inter ſervos, an inter
fihos reponi? In Cœlum peccavi. Occupavit me
penitùs caligo criminis, quâ diffusà, nihil jam
video, quod arrideat. Extergi cupio, & mundari
à peccato meo. Reliqua poſi tergum rejeci. Am-
Pfal. so,s Plins lava me ab iniquitate mea. Redde mihi læti-
tiam ſalutaris tui. Hæc vota ſunt animi ſuo ſce-
leri illacrymantis. Sedenim aut Fili, aut Pro-
phetæ ſunt vota. Adde & Latronis. An ille ini-
tio refigi petiit ligno, quùm Domino ſupplicaflet.
Tuc.23.39. J tu es Chriſtus: ſalvum fac temetipſum , & nos.
Quod repetivit malus Latro, fortè bonus quoque
tunc dixerat, quoniam ambo JESUM blaſphe-
Niil pre- mabant, quòd ſecum patientibus ſubvenire non
7er Heum. vellet. Latratus iſte eſt blaſphemantis, non pœ-
nitentis ejulatus. Nam, quern ſcelerum poœenitet,
is non patibulum horret, ſed Deum ſitit. Non
ligno refigi, ſed affigi Chriſio precatur. Vulne-
ratur criminibus vehementiùs quàm clavis: nec
Cruce, ſed Numine diſtorquetur. Ideéque ait:
Ibid. 42. Memento mei. Reconciliari ſatagit, non eximi.
Etenim quum und criminis lanceâ fodicetur, eâ
ſubmotâ, non mori, ſed regnare ſe credit in li-
gno. Gratulor ego ſanè Nimvitis eliquatum Nu-
minis fulmen in rorem: ſed eorum me miſeret,
quos amoliendæ calamitaris anxios eſſe ſuſpicor
Jenæ 3. 6. in ſacco & luctu. Iin Ninive ex ore Regis, &
FPrincipum ejus: Operiantur ſaccis homines, cla-
ment ad Dominum: & convertatur vir à via ſus

Gen. 4. 14.

S. Maias.

Ibid.

Fitiur pro-
digus.

Intentis
Febza.

S. Latro.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

mala. Hactenuùs vox iſta vox Jacob eſſet, ſi voci

Elſaü non miſceretur. Sed Jordani Nilus influxit:
deque ſcelere non odio criminis, ſed calamitatis
metu doluere. Quis ſeit, inquiunt pullati, ſi con- bid g,
vertatur, & ignoſcat Deus, & non peribimus ? .
Fœdaſtis limo Sidera. Flumen Iræ reprefleratis Ninwa,
compacto aggere ex achate & iaſpide, cùm vi.
debamini & via excedere contaminatâ tædio ſce-
leris: verum aggerem perrupiſtis, luteumque fe-
ciſtis ẽ marmoreo, ubi ſaccis non Divinitatis in=
Juriam, quam horrueratis, ſed Urbis everſionem
aſſuiſtis, quam timetis. Rarus ſanè cinis, qui
reatum extergat. Sub Eliſeo Naaman Jordam Siriinalie
immerſus eſt, non ut elueretur à Culpa, ſed ut ereri
perpurgatetur à Lepra. Miramur autem adiri flu-?habus,
men non morum ſtudio, ſed curâ ſaneſcendi:
quando ad JkESUM fontem aquæ ſalientis in
vitam æternam, undique accurrebatur, voto tan-
tùm convaleſcendi à morbis? Nam ſi Magdale-
nam & Nicodemum excipias ac Latronem, quis ne*
Chriſtum convenit, ut cordis ex eo vitam hau-
riret? Venit mihi in mentem fugiens à Labano Spirksalis
Jacob, & libet lacrymari. Num, inquies, ab- altase⸗
ſceſſiſſe doles Patriarcham & Tentorio, quod Pan- age gea
theon videri potuit Meſopotamiæ. Commora- §. Zaces
tum ibi eum tandiù doleas, & tardiùs indè ex- arir⸗

. . . 6
ceſſiſſe: cæterùm gratulare fugienti, quòd ali-

quando emerſerit à colluvione Monſtrorum. Illa-
crymor ego tamen fugienti. Fortè quòd & Pa-
rentis domo Idola ſecum Rachel avexerit, ag-
ménque Patriarchæ contagione criminis viola-
verit? Lugeo fugam Jacob, non Rachelis fur-
tum. Nimirùm doleo, quòd tentorium Soceri
horruerit Jacob, non idolorum ſuperſtitione pol-
lutum, ſed vultu viri ſubtriſliori paulò ruſticius.
Video faciem Patris veſiri, quòd non ſit ergà me, Gen.2
Ricut heri & nudius tertius. Jurrexit itaque Ja-
cob: & impoſitis liberis, ac conjugibus ſuis ſuper
camelos, abiit. Ergo, niſi turbidior in te fuiſſet
Labani frons, conſenuiſſes, ut video, in domo,

ue ſcatebat idolis. Non pelleris Sacrilegii tædio;

ed odio Inhumanitatis. Potuiſſet tibi Penur
Monſtris tentorium non diſplicere, ſi tu Labano
diuturniùs placuiſſes. Ecquis crederet à fano pro-
fugere Patriarcham, peroſum non Idola? Aufu-
gis à ſede Belial, non indè extruſus impietate
Simulacri? Itaà eſt. Stimulatur ad fugam Jacob
Soceri exaſperatus Barbarie, non Beciphego
ſtomachatus turpitudinem. Hanc tulit decennium,
illam triduum non pertulit. Animadvertit faciem
Laban, quòd non eſſet erga ſe, ſicut heri & nudius
tertius. Triduum dixeram? Nec horariam pati
potuit in Socero turbulentiam oris. Inter ſaxa,
idolaque viſus eſt ſibi belliſſimè navigaſſe. Solvit
raptim & Syrtibus, non ſaxorum metu, ſed fron-
tis nubilo exanimatus. Tot ſepto Idolis Jacob
odiſſe aliquid libuit, quod Monſtrum non eſſet?
Muniat proindé Chriſius Paralytici Caſira non
aggeſtu Arcæ, atque Altaris, ſed Grabati ac
Borticuum objectu: qui peccaturus fortè eſſet in
Thure, Piſcinæ recordatione ſervetur à Scelere.

DOMINICA II.

QUAyDRAGESIMX.
Er reſplenduit facies ejus ſicut Sol: veſti-
menta autem ejus facta ſunt alba ſicut

niæ. Marth. 17. 2.
Nun-

u ſoe
n ſtnis
i ka
Hulls
teſt.
zun
„inriie
d e

oni ns,
nt (als;
„ us la
76 m
nr elus
in es S
lel, 9
les Cor⸗
let, e
fr. ne. E
. inniar
Gucen,
ee Ppalere
mneito,
Nl. Er-
edar in
ſo e
li Heen-
etar, n
n d
Refkunn
lee in
Uue
Arente,
lig & bl
elidete
Tüm arnn
lacn ppr
lrum ig
Vernat ta
Abtuunna
ta,
t. lcctrnuc
Urnn
n ad
hen Ppe
Dudyen
A Dowentis.
ſulerne,
Nermn F
niher ,
„üuctbins
aigue
Kuni
N
n Endord
N Gücnen
ſce ſin
. 1 Naden
P d lant
e .5
e nuler
lc
uch
, illud
1 ci

el
in de
,
Unnn l.
lel⸗
n
inmu .
Mrutr.
Crun Wi
Akün
I Nlint
tenin,/e
icel
rintit
o, inn
riegien
ibi en
u uen
aülmn
ch A.
galeh
hezeg
rceoninn
nifein
en
Writunſ
lerlny
l n
tin
l⸗
1
mondht
(Am
Ctn6
Grechin

14 eee

Nicß

N.

—

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 23

Famæ NOdue chlamys eniteſcet, miſi vultus emi-
cura. carit. Nam innocentiæ reſidentis in mente
Petcata proles eſt Nitor, qui oris habitu „ verbiſque no-
datere non ſtris profunditur. Ergo animus locupletandus,
en, ut fama effulguret; quo atrato, fuligo criminis
nullis amoenari aut pigmentis aut coloribus po-
teſt. Id elucet in cœlo, quod Sole colluſtratum,
quamvis vaporibus integatur, diem tamen per
telicitas illvVitas, obſtantéſque nebulas tranſmitct. At ſi
Dignitas Sole deſtituatur, licèt innumeris ſeie ſideribus co-
vera. mat, noctem circumfert, & tot ſeptum fulgori-
bus pullatur. Idem planè accidit Philoſopao:
qui virtute dives coronam retinet in catena: q8
orbatus ſqualet in exedra. Loquatur licèt gem-
Perſecutio Mas, Therſites reputabitur etiam ſub pallio So-
non nocet. Ccratis; & quamvis oracula proferat, non Apol-
Perheeu. linis habebitur adytum, ſed ſpelæum Polyphemi.
rore & Contrà vel retruſus in luſtro Phocion, vel de-

Fervor.

Murnmu. preſſus Solon in fornice, videri poſſent Legiſla-
v. . . R—— . .
aſterum. tores & Sapientes. Non enim itaà virtus atrari po-

teſt, quin candicet, ſuôque ſe & colore prodat,
Kcele. 8. . & odore. Qapientia hominis lucet in vultu ejus.
Accuſa- Trahe batur in jus Stephanus, non ut diem dice-
nones in. ret, ſed ut noctem perferret accuſationis tererri-

"ide ſer- mæ. Ergo blaſphemiæ accuſabatur, catenis one-
nantur.

§. Stepha-
nus,

injuriarum caligine ſuperſit luminis innocenti
quidem, ſed damnnato? Tantùm, ut major ſeipſo
Act.6. 15. appareret. Intuentes eum omnes, qui ſedebant in
concilio, viderunt faciem ejus tanquàm faciem An-
geli. Erupit in frontem, genaâſque nitor, qui gliſ-
Cebat in pectore. Et quemadmodùm ſuâ ſponte
flos & ramo prorumpit vitæ index in Arbore:
Itaà latentis in animo gratiæ fulgor in genis eni-
teſcat, neceſſe eſt. Ar Arbor verè floret, Auſtri,
ut ta dicam, blanditiis delinita. Virtus verò
Stephani hyeme, & quidem ſummâ, vernavit:
nec in Sanctuario effulſit, ſed in Concilio, flo-
ruitque non blandiente Auſtro, ſed Boreâ per-
furente. Quis non miretur inter delatorum latra-
tus & blaſphemantium toxica non pallere, ſed
renidere Juvenem, Levitämque in Angelum re-
fingi, non cùm pfaliir, ſed cum moritur? Ve-
rùm ærumnarum hyems illa fuit, quâ virtus non
tam opprimi, quàm excoli conſuevit. Volo ſce-
lerum rigere brumam, in qua tamen pudor non
vernat tamtùm, ſed æſtivat, &, quaſi dixerim,
autunnnat. Dextrariolis, & lilis, & inauribus
compta, myréôque delibuta, ampliatæque a Deo
& Zuaditb. pulchritudinis mitore ſeipsa venuſtior Judith in
Affytiorum caſtra transfugerat & Bethulia. Nihil
non ad laſciviam compoſitum in Fœmina. Ta-
men apparatus ille tantus luxuriæ abdere nequiit
Pudorem Viduæ, ſuppreſſum fucis, obrutumque
Idihu pigmeentis. Holophernes dixit ad Vagao: Vade, &
i. Juade Hebræam illam, ut ſponie conſentiat habitare
mecin. Fœdum eſt enim apud Aſſyrios, ſi Frmina
irrideat Virum, agendo ut immunis ab eo tranſeat.
Et druibitas, quin tibi ſuccumbat Fœmina, tantis
Bona late- expuſgnata luxuriæ machinis, ut non Judith, ſed
aſan: Heletia videatur? Ecquando proſter Principi Fœ-
mina, ſi captiva, ſi pigmentata Victori non paret
Rervor s in ten torio ſuo, oppugnat præſertim, & ad de-
icee ditionem adactd patrid. Nonne fuci Libidinis
eria, to. Obſides ſunt? Nonne cirri vincula ſunt ſervien-
bus tis Puclicitiæ? Nonne dedititii Pudoris ſtigma-
Derſeeutio. ta ſunt „ pigmentatz ornamenta, phaleræ-
num veme. que mulieris? Ita. Sed in Judith frangebatur ro-
. pur illud lib dinis vi pudoris regnantis in ani-
mo. Guſpexit Aſſyrius fucum iibi fieri per fu-
cos, illudique ſibi ſenſit ſcenâ illaà planè ſce-
nicà laſciviæ. Videbat genarum, veſtium-

rabatur, inceſicbatur maledickis. Quid in tamta

que intemperantiæ oris, frontiſque habitum non
congruere. Latet, inquiebat peritiſſimus Leno,
inter Angues Lilium. Subeſt laſcivienti togæ pu-
dor prætextatus. Video Hebræam aliam habitu,
aliam verò animo eſle. Viduæ calamiſtri, non
ſenſus, laſciviunt. Timeo, ne Moſes lateat in
Sileno. Latent, latent præcepta in licentia: &
quæ putatur unguentatæ libido, ira eſt & ſævi-
ties pudicæ in licentiam. Unguentum illud non
annona eſt veſparum atque fucorum, ſed vene-
num. Meum viduæ balſama cruorem ſitiunt, &
quam fore credidimus parandis illecebris Apem,
Hirudo eſt, quæ me exhauriet. Utinàm iſthæc
Helena non excreſcat in Equum Trojano parem,
quo debellemur. Aliquid parturit, quæ & pul-
chra eſt & vidua. Si enim Cupidine incendere-
tur, viri cineres ociùs exufflaſſet. Suſpicor, ne
illa Venerem ſimulet, ut Cupidinem pariat, à
quo phaietram, telâque mutuetur, quo citò con-
vertatur in Palladem. Mihi crede, Vagao, tu
Fœmina es, & illa Vir, nec Thyrſum vibrat, ut
laſciviat, ſed ut vulneret. Non Fido Veneri, qu æ
Bacchum odit & Cererem. Jejunat & laſcivit?

Hebræa eſt, non Cypria: nec emerſit è mari,

ſed meo mihi nau ragium parat in ſanguine.
Hoc illa ex æquore cupit emergere, ut inferuis

meis proludat triumpho ſuo. Vade ergo, & ſua-

de Hebræam illam. Debet mflecti, quamvis vi-
deatur laſcivire. En ut tranſluxerit Pudor Viduæ
etiam per phaleras Mererricis. Nimirum opobal-
ſamum ſentitur, quamvis non ſpectetur. Quæ Can. 3. 6.
eſt iſta, quæ aſcendit per deſertum, ſiout virgula
Jumi, ex aromatibus myrrhæ & thuris? Non thus
eſt Virginitas, ſed compacta è thure Viga. Illud
enim, ſi non uratur, poôteſt non ſentirj. Fumi-
gantem verò ex aromatibus Virgam quis ità pre-
mat, quin fragret? Proſtat virtus in genis, &,
ſi eam mente circumferas, præferas quoque il-
lam neceſſe eſt, tum ore, tum dexterd. Exierunt 1. Mach.ii.
parati in præliumn. Et videntes hi, qui inſecuti 5o.
Jfuerant, quia pro anima res eſt illis, reverſi ſunt.
Viden'’, ut generoſitas in vultibus emicuerit; quæ Exemplo
quamvis regnet in præcordiis, apparitores ta TWe.
men habet in genis. Quàm eſt agreſtis, aſpera- .
que concharum teſta! Orificii tamen lævore . yre
nitoréque ſuſpicionem faciunt retruſæ gemmæ ſub
ſcabritie. Denique margariti libidine urinamur:
conchàâſque legiinus ſpe gemmæ, haud peroſi
aſpritiem teſtæ, ex qua deiſteſcentis nitor Unio-
nis ſi non prodit, proditur certè fulgore latebræ,
non ita larvatæ, ut ſuus eam margo non deſigner.
Huc facit incuſſus Joanni horror, ubi provolu-
tum ante ſe JESUM ſuſpexit. Etenim cuùm in
eremum Joannes ſeceſſiſſet, indéque acceſſiſſet
ad Jordanem, enatum quidem ſciebat Chriſtum,
ſed eum minimè noverat. Et ego neſeiebam eum. Joan.
Ned qui miſit me baptizare in aqua, ille mihi di-
xit: ſuper quem v'deris ſpiritum deſcendentem &
manentem ſuper eum, bhic eſt, qui baptizat in
Opiritu Sancto. Ergo per Columbam deſignari Aodetzia,
Chriſtum oportebat, ut Joanni ejus Divinitas Eerecun-
ſanctitate Alitis innoteſceret. Et tamen, quum en
Spiritus ſuprà Dominum non ante conſtiterit „
quaàm deſcenderit & Jordane, diluendum à ſe S. Zoeannes
Chriſtum Chriſii inſcius Joannes expavit. Tune Bittäße.
venit J E UVSad Joannem, ut baptizaretur ab Matth
eo. Joannes autem prohibebat eum dicens , Ego à .
te debeo haptizari, & tu venis ad me s Heus tu chr hu,
quid cunctaris? Cur hæres? Quate illum non apisgasue.
demergis? Chriſtus eſt. Atqui necdum Coelum
diductum eſt, nec eum Ales inſedit. Nam, ur
Matthæus ait, Baptizatus autem JESTTS confeſtim Ibid. 10,
aſoen-

1.33.

Ze

24
aſcendit de aqua, & ecce aperti ſunt eéi Cæœli: &
vidit Spiritum Dei deſcendentem ſicut Columbam.
Undè ergo in ignotum reverentia? Nimirum
præceperat venientis ad ſe Chriſti Divinitatem
Joôannes ex inceſſlu, vuhuque Domini. Agnovit
in accedente non maculas ineſſe, quas exterge-
ret, ſed lavacrum ſcatere, quo ipſe meliùs lava-
retur, quàm Jordane. Ergo Columbæ incubitu
deſignandus, ſui jam majellate & ſanctitate vul-
tus prodebatur: ideéque teſtatus eſt candorem
lavacrò non egere, & portentum fore, ſi pro-
Hluens immitteretur in fontem ſuum. Adeò, etiam
quùm tegi vult Virtus, latere non poteſt, ſed
ſcintillas, imoò fulgores ex ſe vibrat, quibus etiam
inſcii perſtringantur. Veſtis ipſa, quamvis luxu-
rians haud laſciviret in pudico, ſed quandam tr

a-
heret Caſtimoniam è temperanti. Palla, & rhei

da, & ephebi, ſi probus es, ut turpiſſimi lirnt .
recudentur in alienam à ſuis moribus ſpeciem.
IIa. 55. 12. Montes & colles cantabunt coràm vobis Taudem,
& omnia ligna regionis plaudent mantt. Pro ſa-

Ege liuncula aſcendet abies, & pro urtica creſcet myr-
vis 15. Enitnverô ſales, & ludus, & phaleræ in
vera. Pudica non ſcurrilitatem ſcaturient, ſed tempe-
rantiam. Luder, ſed eâ verecundiæ digmitate, ut
Vrvdy⸗ ludus ſit pro palæſtra. Orgabitur: ſed torquibus
Omnia Venus diſtorquebitur; ſed crinibus Cupido vin-
Jaſtis oo cietur; ſed ſerico non vermis flagitii ereptabit,
erantur

, onum. aut tinea licentiæ, at-Turtur in eo plumeſcet Ca-
ſtimoniæ. Verbo, urtica myrtus erit. Cur? quia
Zeka, anz. myrtus non myrtus eſt in Pudica, ſed viola.
bil imea Quæro enim, cur abreptâ in domum Pharaonis
det, (. Sard non eà ſtatim abuſus ſit Princeps. Scio illum
taiionum. à Deo flagellatum, ſed non illicö. Nam Abra-
Gen. 12. 19. hamo di gratificati ſunt potiundæ ſpe Fominæ.
Gen. 12.i6. Abram verò bené uſi ſunt, propter illam. Nimi-
Familia- rüum, ut in exita Pharao à libidine abductus eſt
Faglant. virgis: ità Pudore Fœminæ pullulantem in Re-
us. ge laſciviam dixerim retardatam. Solicitabatur
„pulchritudine Saræz Rex, & inhibebatur integri-
Religioſas . . 2. 8
in agla, & tate. Urebatur & frigebat, tam ore mulieris in-
Vna mixia Ccefius, quàm verbis ejus temperantior factus.
Zea e⸗ In morem ſiquidem Etnæ Szra, & cute flam-
zationam Mmas eruckabat, & moribus, geſiiſque ningebat.
remedium. Prædonem ſuum, dùm raperetur, illigabat, &
Sara.
Mirabatur captivum ſe Pharao prædæ ſuæ: ſiu-
pebâtque mulieris vicinid factum ſe eſſe Caſtio-
rem. Quæ iſta, inquit; Venus eſt, cui propior
factus recedo à Venere? Uror pariter nive fron-
tis, & congelaſco: & quàm me rubor genarum
incendit, tantùm eo igne refrigeror. Quis enim
tantà Foœminæ venuſtate non exardeat? Quis
verò verecundià Fœminæ tantâ non regelaſcat?
Inſequor pariter Hebræam, & refugio. Quèòd ſi
rubore Saræ meus in me Amor compeſfcitur, in
mari rubro, ante Pharaonem, Pharao naufra-
gatur. Sed ego feliciter pereo, qui Fœminam
ejus inhibitus verecundià non depereo: peribit
ille calamitosè, qui Hebræos perditum ibit, ut,
quos Oceanus reveretur, eos gyptus peſſun-
det in ſicco. Ergo in genis Saræ libido Regis,
Perſeckrko⸗ quaſi in rubenti Pudicitiæ pelago naufragium
niuna veme- agit, ut ſciamus, & Cyprio & mari prodire Ve-
dium viee nerem, & in mari rubro extingui Cupidinem.
Innocemis, Ade Pudicitia etiam captiva de ſuo raptore
Hemines triumphat: ſi tamen pudor animo inſit, qui et-
et imen jam abditus abdi, retrudique non poteſt. Et un-
nogere non dè factum exiſtimas, ut falsò compertus adul-
Paßum. terii Joſeph, advena, mancipium, & damnatus
tantam ſtatim iniret apud Præfectum carceris gra-
CGen.39.22, tiam, ut pene regnarer in catena? Qui tradidit

Gratiæ
cooperan-
dum.

cui licebant omnia in ſfœminam, libebat nihil.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

in manu illius univerſos vinétes, qui in cuſtodia
tenebaniur, & quicquid fiebat, ſub ipſo erat. Per-
fidiæ reus erar Adoleſceng, quôd humaniſſimi in
ſe Domini uxorem violare tentaſſet. Ab irato &
locuplete conjectus erat in foveam. Nihil pro ſe
dixerat Præfecto. itas, conditiôque ſervilis, &
tumor prælecturæ accuſationem ſubſignabant.
Attamen eluxit in nubilo Iris, Pudérque atras
per tenebras/fulguravit. Ut enim è ſierquilinio
Narcifſus/hon rarò erumpit, auct floris grati
ſqualore cunarum: ità Joſephi claruit innocen-
Wis infamiæ tenebris ſpecioſior. Adſit ani-

§. Joſeph.

tia, z
mo /Wirtus, &, quamvis obruatur, illicò emerger

opülentior, margaritas, coraliâque & naufragio

nacta. Videamus, ut iis ſit aucta Opibus virtus

in Paulo. Melitam, cùm appuliſſet Apoſtolus,
diriores littoris procellas eſle ſenſit, quàm æquo-

ris. Cuùm congregaſſet, inquit, Paulus ſarmento- A a8 .

rum aliquantam multitudinem, & impoſuiſſet ſu-

per ignem : Vipera à calore cum proceſſiſet, in- S& paulus
vaſit manum ejus. Cui pepercerant Phocæ, An- Melue,

gues non parcebant: & naufrago ignis, quam
mare, nocentior effecerat, ut procellas poſt nau-
fragium optaret, quando ſæviora ſuſtinebat Sar-

menta in littore, quam Syrtes in pelago. Ut ve- Ibid

rò viderunt Barbari pendentem beſtiam de manu
ejus, ad invicem dicebant: Utique homicida eſt
homo hic, qui, cum evaſerit de mari, ultio non
ſinit eum vivere. En obrutum Apoſtolum! Et
ſanè videri poterat parricida, qui etiam culeo non
inſutus, undique allatrabatur, & commordeba-
tur à Vipera. Et quæ, rogo, Vipera? Quam
exuſti palmites produxeram, ut undè botryones
olim eruperant, indé Angues proſerperent. Vi-
des, ut decolorandæ Pauli famæ elementa con-
ſpiraverint univerſa, coieritque ignis cum unda,
ut ne in littore quidem conſiſiere liceret Apoſto-
lo, cui Libya obtigerat procul ab Africa, gnitos
ferenti Serpentes non in ultionem ipreti Manhu,

ſed in ſolatium Naufragii declinati. Miſeret ne Perſecuns
Pauli, quaquaversum oppreſſi. Videamus tamen, "on nocef.
quò tempeſias evaſerit. Diu autem illis expectan Ibid. 6,

tibus, & videntibus nihil mali in eo fieri, conver-
tentes ſe, dicebant eum eſe Deum. En partam
Paulo immortalitatem vulnere! Tibicen An-
guis eſt ianocentiæ latentis in Paulo, cujus pa-
tuit integritas & morſu. Fuit illi pro pharmaco
toxicum: utque Jonæ fuit Cetus pro Cymba, ità
Paulo fuit Serpens pro Patrono: Qui eum mo-
mordit, ne à barbaris morderetur. Converten-
tes ſe, dicebant eum eſſe Deum. Sanior laniena
Anguis eſt, quaàm illecebra. Nam Divinitatem,
quam blandus falsòè Evæ ſpoponderat, eam ſæ-
vus Apoſtolo conciliavit. Adeò à Serpente ſatius
eſt morderi, quàm paſci: & virulentiora Satanæ
ſunt poma, quàm vulnera. Siquidem deridetur

ſaginatus Adam ab Angue: Commorſus à Vipera

Paulus Deus Melitæ ſalutatur. Diſce iniquorum,
qui Eccleſiæ ſunt Aſpides, plùs horrere delicias,
quàm injurias: quando pomo Anguis emoreris,
& morſu Viperæ Deus es. Dicebant eum Deum
eſſe. Diſce binc quoque, ſuos non deeſſe Evan-
gelio Hercules ſed clariores, ſanioréſque, qui
de Monſtris ludant. Ad extremum diſcito,
premi quidem Innocentiam poſſe, ſed op-
primi non poſſe, quin naufragio enatet, quin
igne effulgeat, quin ſaneſcat vulnere, quin
angue pro ſui triumphi præcone utatur. Deus
ergo Paulus per Viperam creditur. Debue-
rat tum ſane Vipera cum Dracone fœderari,
ut tertiam tum quoque ſtellarum partem è cœlo
in Inſulam detraherer, non ut Sidera deprime-
rentur

Fentor
ſoolum
len
Puul
nacußn
hritalts
nei
105 ips
nie In
1e, ſec
ginis .
Vipera⸗
ſelicion
vando
Human
1oo
iera,
grbelle
aeun
ſe go
Zuun ſ.
li, Ee
10
ſigo⸗
l, ſe⸗
GI9 Elit.
u.
Paei
U lon
ries
Pfone
tann h
ule/
e N1 ,Mi
lurion
Den c
Ollno
ue! 8
Pettltt
len,
ſenem.
Gir
ſacta
vam
Ndar
=
pen
Uer. “
lenm
latign
lur
ile
, ſh
Whels
Ii,u
ſeleri
dan e
ondr
mil
1ls kan
Eerern
l, ſan 0
Nerun
leren,
lin „
h ien
Nute
Ng,
Rn l

enſg
ect
lni
bi⸗
i
ti
lk
nnd
lrc
Uhnedin
e
diti,
nn ui
Men.
he
ſenagt

rentur in Orcum, ſed ut rapiendum in cœlo Apo-
ſtolum & illò deducerent, & ibi quaſi morta-
lem Deum circumſtarent. An non Moſis Angui
Pauli Viperam prætuleris, quæ non modèô phar-
macum conficit ſi paſcat, ſed tantæ eſt ſalu-
britatis, ut Deum faciat, quem vulnerat? Pur-
puraſcit ſud plagâ Paulus, factus inter barba-
ros ipsd Clarior injurià, uſus Viperà pro con-
cChylio. Ea enim Virtutis vis eit, ut pro ſa-
nie muricem hauriat, non modò è& vulne-
re, ſed etiam & veneno. Porrò Deus, ope Vir-
ginis, habitu invenitur ut Homo: Paulus verô
Kulen Viperæ laniatu par Deo habetur. An dicemus
Pduin feliciorem Dei Matre Apoſtoli Serpentem eſſe,
Apn quando illa ſuo lacte Divinitatem deñicit in
Nunane Humana, hæc hominem extulit in Divina vene-
ſrng no ſuo? Procul à me hyperbole, quàâ Virgini
Plſiſet Vipera, & flori toxicum antefertur. Sed non
eſtſe⸗ procul ab Innocentia vis ea, quæ Monſtris col-
Die HuH luctetur, & ſibi paret & Vipera non modò vitam,
gnt,lan ſed gloriam. Profligatus es, Phidia, qui ſa-
dn xum ſcalpro, injuriâque in Alexandrum refinxi-
lrid. ſti, ſed mutum & imbellem: quando genui-
len lie no & commorſu Vipera Deum facit & nau-
“ frago. Sed utl dicebam, non Reptilis vis ea
eſt, ſed Virtutis, arduum per obſtantia eni-
tentis. Et bellabunt adversum te, & non præva-
lebunt. Nequicquàm ergo innocentiam oppu-
gnaverit im probitas, quæ decolorari non poteſt,
niſi ſuum ipſa ruborem projiciat. Cæterum col-
luvies univerſa reſtagnantis in Æ.gypto ſeun Ba-
bylone profluentis, unam verecundiæ purpu-
ram haud infuſcare poteſt, aut foœdare. Aquæ
multæ non potuerunt extinguere charitatem, nec
Can. 8. 7. Rumina obruent illam. Quantumvis torrentium
eluvionibus incurſetur Palæſtina, nunquàm ta-
men demergetur. Nam ſi Arca luſit in cata-
clyſimo, accuſationum profluente Virtus obrue-
tur? Suſannam intuere, in Syrtes Seniorum
perflatu impactam, indè tam feliciter enavigan-
tem, ut ſuam ipſa naufragari coëgerit tempe-
ſtatem. Nam colluctata non uni voragini Pudi-
ciuæ Oneraria, peme hauſta Quadriremis ſuæ
facta eſt Charybdis & Scyllæ Vorago. Nun-
quàm enim ità Virtus obnubitur, ut non eluceat.
Nudata, cæſâque à vigilibus Sponſa Urbem obi-
bat. Cui ſucclamanti, Nuntietis ei, quia amore
langueo, Sionis tirunculæ reclamaverunt: Qua-
lis eſt Dilectus tuus ex dilecto, & pulcherrima mu-
lierum? Pulcherrima, quæ cruore oblita, ſpo-
liatâque theriſiro, ipſimet genitrici ſuæ horrori
eſſe poſſet præ ſqualore nuditatis & ſanguinis!
Ità: pulcherrima ſalutatur in pædore, injuriâ-
que ſtragis. Eſt enim nitor amimi invulnerabi-
lis, fulgurâtque è& nubilo Sol, qui objectas ſibi
nebulas tam artifici, felicique induſtrià colo-

i, An Jer. 1. 19.
Kelnl .
noletn
Omnadtr
eu!
E bonne
genn .
erenual⸗
ondt,
tetr.
fia s
en Mh
Mleetne;
Mstale
erpelrz
ei,Ce⸗
En nn
Ttien r.
0, ulr
0 Paman
Cjrtſi
eum M.
nenen.
nr Eun
Mynnarn,
4, ein
Pent
oe: d
mn Ceritun
i e
eigvomm,
gſe Clcgj
Gendith
n Nem
S
e N
n An,

Can. 5. 9.

lTbidem.

velleris inhalata fex illa traducta videatur. Spira-
bat neſcio quid regium frons illa cruentata, &
candor animi etiam in lvore niteſcebat. Imò
cùm illa cæſam ſe liberè, ingenuéque non à ſica-
riis fateretur, ſed à cuſtodibus, non tamen qua-
ſi à fulgurita abſceſſere Virgines, quaſi facturæ
ſeveritati vigilum injuriam, niſi forent in cæ-
ſit ſam contumelioſæ. Imò quùm illa diceret: Inve-
e nerunt me cuſtodes, qui circumeunt civitatem:

e/N percuſerunt me, & vulneraverunt mertulerunt pal-
e .

Tbid. 7.

D lium meum mihi cuſtodes murorum; clamaverunt
1. Ibi 4 3 e .
„, 3 . . mawvit .
he id. 17. interritæ: Qud decli Dilectus tuus & quære-
elti mus eum tecum. Quid abſterrendis virgunculis di-
c Proee ci potuit atrocius, quàm manu vigilum & re-
“W Zaſt⸗ en bentam & vulneratam erronem Foœminam? Ni-
1etn⸗ rum., . Lib. ſi
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag

rat, ut in lanuginem, candorémque goſſipii ſeu

25
hil illa tamen de ſuæ opisione virtutis ami- Superior
ſit irrogati ſeveritate ſupphenm. Sed damnara gra- =l
tior, & pulchrior eſt cruentata. Tanta eſt inte. z.
gritas Innocentiæ, ut ſalva quoque eſſe poſſit in
vulnere, nequeâtque telis vigilum deturpari. Do-
leo autem nudam fulgere virgunculis Sponſæ
virtutem, ſociarique cælæ à præfeétis Fœminæ
