pereat humanæ temeritatis imbecilliras, tonan-
te Deo: nam Lex Domini immaculata pariter
eſt, & purpurata. Lex Domini immaculata con- pfal 18. 8.
vertens animas, inquit David: praceptum Do-
mini lucidum. Porròô ſi eſt immaculata, non
maculat: nec infuſcat, ſi plena lucis effulgurat?
Mirabar ſanè repudiatum olim à Chriſto regnum, Joa. 6. 15.
cùm ei ad mare Tiberiadis deferretur à turba,
cujus dechinandi causâ ſolus ſeceſſit in Montem:
mox regni titulum ab eo in Cruce toleratum.
Reripſit autem & titulum Pilatus, & poſuit ſuper Noa t9.19.
Crucem. Erat autem ſeriptum: JESUS Na- *
zarenus, Rex Judæorum. Quem ſanè Principa-
tus ampliſſimi titulum unus nobis præ cæteris Lu-
Cas uberius ſui penicillo calami deſignavit, Græcis
ſcilicèt, Latinis, & Hebraicis characteribus ad-
umbratum. Unus nimirùm Lucas eas nobis Chri-
ſti voces expreſſit, quibus à Patre veniam car-
nificibus ſuis impetravir. JE &US autem dice Luc.22.34.
bat: Pater, dimitte illis, non enim ſeiunt, quid
faciunt. Factum eſt præclariſſimè, ut ibi ſplen-
didiùs Rex Chriſtus inſcriberetur, ubi non modò
convicianti ſibi Latroni, ſed ſævienti contra ſe
indulget Synagogæ. Vides, ut puto, Dignita-
tis & Indulgentiæ par eſſe incrementum. Oim-
nium nationum literis, vocibuſque Princep
JESIS ſalutatur apud unum Lucam, à quo tan-
tùm ſupplicaſle fertur pro Hoſtibus. Sedenim,
inquies, Rex regum non in fronte deſcribitur,
ſed in femore, undè telum, ſi Davidi credimus,
ſuſpendit ad ſtragem. Fateor regni titulum in-
ſculptum femori Redemptoris: id enim lego.
Habet in veſtimento, & in femore ſuo ſeriptuum, Apoc. 19,
Rex regum, & Dominus dominantium. Nuiquàam ¹6.
tamen Chriſti femori adpreſſum vidi Acinacem. gszias
Eum David & aſpexit, & expreſſit. Ecquando? Unis tæſa:
Cum, inquies, exclamavit: Accingere Gladio
tuo ſuper femur tuum, potentiſſine. Id ais eſle
cum telo Chriſtum expingi? Niſi fallor, care- Miurie
bat Gladio, qui, ut eo ſuccingarur, admonetur. erende.
Accingere, inquit. Ergo non accingebatur. Ne- Superior
mo enſe inſiruéctum monet, ut Gladio armetur. mitis.
Imèò femori potiſſimùm regni characteres impri-
muntur, quòd enſe femur non horreret. Nam
alioquin Regis titulum geſtaſſet in fronte. Sed
cùm ex ore acutum utrinque Gladium prome-
ret, indè regni rejecit inſignia, ne ſerire & cæ-
dere Regium haberetur. Ibi ergo Rex infcri-
bitur, ubi David adeſſe optat, ſed deeſſe vi-
dit ultionis enſem adminiſtrum. Quæ ſanè par- Manſue⸗
cendi nobilitas clarius micabit in colo. Ibi adο.
enim coacta, ſpiſſatäque Nubes ſi vapori ob-
luctetur, fulguribus, tonitruiſque diffinditur;
quæ ſi Soli opponatur, Arcu, ſeu Iride co-
ronatur. Digna enimverò ſidere ultio, ut ob-
ſtantem ſibi nubem non Falmine diſſipet, id
enim vaporis rabies eſt, ſed Iride cohoneſter.
Vide Arcum, & benedie eum, qui fecit ilum. Eeeli, 23.
A 4 Nufquäàm

Pſal. 44. 4.

Hgtide

38 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Nuſquàm in ſuſpectum erigeris fulminis, quod
in objectam ſibi nubem debacchatur. Ad intu-
endas cœleſtis, innoxiique Arcus excitaris blan-
ditiss, qui obſiſtentem Soli nubem non lace-
rat, ſed conveſiit. Ideèe Chriſtus, quamvis Fi-
lius David ſcribatur à Manhæo, ab Iſaia tamen
de Radice prorepturus Jeſſe fertur, non Davidis.
Ala. 1I. 7“ LEoredietur virga de radice Jeſſe, & flos de radice
ejus aſcendet. Nimirùm efferri David Rex ſine
corona non poteſt, cum qua proferri rum virga
non debuit, quæ cædermn erat editura. Percutiet
terram virgé oris ſui, & ſpiritu labiorum ſuorum
interficiet impium. Coronatus non eſt, quam vis
laudandus, quem mox oportuit de ſtrage impio-
rum deliberare. Quòd ſi ſumpto de iniquis ſup-
plicio inaugurari non potes, graſſari per ſcelus
in adverſarium, munificum & regium eſt? Ab
Aquilone lebes efferbuit, undé calamitates om-
nes erant effundendæ. Quæ ſanè regio, quùm ſit
tenebris, frigorique obnoxia, ſeveritatem, ne-
dùm livorem, furorémque procul eſſe teſtatur à
Jer. 1. 13. fulgore Nobilitatis & Gloriæ. Ollam ſuccenſam
ego video, & faciem ejus d facie Aquilonis. Ad
quam ſanè regionem obverſa minimè erat Virga,
quam ſpectavit excubantem; quæ, ſi credimus
. Septuaginta Interpretibus, erat ex Amygdalo
celeriter floreme. Ergo Lebetes ſunt, undè ex-
gurgitant procellæ & ſtrages, undè exulat nitor.
Tbi flores ſtatuuntur, ubi lux copioſior effulgu-
rat. Neque illud mihi objicias, prodüfle Filium
Hominis cum enſe inter Candelabra, tantæ ple-
num Majeſtatis, ut Joannes ad ejus procubuerit
pedes, mortuo, quàm viventi, propior. Primò
quidem non ulio ibi, ſed juſtitia exerebatur.
Rursùs, Gladius non vibrabatur, ſed expueba-
Apoc. 1.5. tur, ut ità dixerim, à Chriſto. Exibat, inquit,
de ore ejus Gladius. Nemo enim, ut cædat, en-
ſem labis demittit. Denique nihil ibi Majelſtatis
effulgurar. Non enim Thronus adeſt, non An-
geli adſunt, non Diadema oſtentatur, nemo pfſal-
lit, nemo procumbit, nemo è& Senatoribus aut
coronam ponit coràm illo, aut furgit & ſubſelliis:
quæ omnia faétitari videmus caram Domino,
capitibus Apocalypſeos ſubſequentibus. Tunc
enim librum geſtabat, & Agnus apparuit. Nunc
ad ignis, gladiique terrorem Divini pompa Areo-
pagi quodam modo diſpuncta evanuit. Cande-
labris ſtipatur, aureâque zona non in morem co-
ronæ, ſed ad inſtar faſciæ incingitur. Et quam-
vis non omninè ſideribus careat, non iis tamen
coronatur, ſed ſtellas penè inviras, & quaſi ab-
ILbid. 16, ſceſſuras, pugno retinet, adſiringitque. Habebat
in dextera ſua ſtellas ſeptem. Verum abundè hac
de re dileruimus Tomo in Eſdram ſecundo. II-
lud duntaxat addo, non vino, ſed oleo Reges
adipergi, cùm inaugurantur. Quo ſanè unguine
non tantùm ſaneſcunt ulcera, verùm ignis, quo

Tbid. 4.

Jiquor ipſe abſumitur, enutritur.

DOMINICA PRIMA
QUADRAGESIMF.

Mitte te deorsum. Matth. 4. 6.

ZTentatio⸗

S Chriſti caſum adeò Satan expetiit, cur eum
laum fons.

non egit in abrupta præcipitem? Nimirùm id
in Chriſto præſtitit Satan, quod agi optat in no-
bis, quos niſi propria impellat temeritas, fruſtrà
Dæmon urget in prærupta. Accerſità ſiquidem

Cireum.

ſectio.

occaſione peccandi „non impactâà, naufragamur. Faber quiſ.
Vives in incendio, ſi illi dedare: in quod ſi deſi- 714e foriu-
lias, non amburere, ſed exurere penitùs. Eluxit “"“.
id ſane in Dina & Thamare, quarum ahera Oecaſi,
blandienti ſibi Fratri eſt obluctata, altera leniri ,inis
ab Hoſie potuit poſt concubitum. Et conglutina-
ta éeſt anima ejus cum ea, triſtémque delinivit blan- Gen. 34. 3.
ditiiz. Nimirum, luſtratum exierat Dina Fomi- Occaßa
nas Chananæas. Contrà, vox una Thamaris ad mala.
Amnonem fuit: Noli facere ſtultitiam hanc. Ego 2. Reg. 1.
enim ferre non potero opprobrium meum, & tu 12.
eris quaſi unus de inſipientibus in Iſrael. Evocata
ſcilicet ad febrientem Thamar, acceſſerat, non
irruperat in conclave. Nam & Suſanna validior
Hercule, contrà geminos eſt luctata Geryones,
nequiirque nuda, ſola, in pomario, emolkiri ſeu
balſamo illecebræ, ſeu ſulphure minarum. Non
enim Senes ipſa pellexerat, verùm ipfi clancu-
lum in hortum penetraveramt. David, è& contra-
rio, uni ſuccubuit Berſabeæ jacturâ pudoris im-
quiſſimà, quòd ad illam & oculis ultrò & nun-
tiis irruperit. A nobis vires haurit illecebra, quæ
ſi ſola munitis occurreret, palmas ſereret, non
catenas inſereret. Eſt enim ſolo propius, quam
coœlo flagitium. Terra enim quamvis non ſata
peſtes parturit, ingerirque mortalibus. Quis enim
ſevit aconirum? Et ubi non provenit cicuta,
quamvis nullis aut novalibus exculta, aut rivulis
irrigata? Coœslum verèò à nobis haber, quod in
nos fulmen jaculatur. Ità quos horrueris crimine
fulguritos, ſcito illos ſuæ ſtragis authares. At
huic infirmandæ, evertendaæque ſentemiæ Evam
oppones, quam impulſam, dejeclâmque Anguis
dolo lamentamur. Imbecillæ, mihi crede;, mu-
lieris vires ſunt infringendis Philoſophiæ decretis
& tabulis. Nam Eva coràm Angue ſietit non
fracta, nequicquàm Divinitatis onere impulſa.
Quamvis erim Diis ſe fore ſimilem intellexiſſet,
ſi Pomum voraſſet, eo ſe tamen abſtinuit, quan-
din allaquio tantüùm Satanæ fructus colorabatur.
Obtruſerat enim ſe Serpens mulieri, non illa ad
Serpentem acceſſerat. Tum cecidit, quum in Ar-
borem conjectis oculis, frugem contemplata pri-
mùm eſt, mox demirata, eâmque ad extremum
ut circumſpectaret dihgentins, ramo decuſſit.
Vidit, & tulit, & comedit, deditque viro. Quam
ſanè ingluviem Fœminæ eò ſceleſliorem dices,
quò ſanctiorem Militantium Legionum mirabere
in nemore abſtinentiam. Nam Saülis exercitum
pugnà feſſum, erectumque victorid, ſed inediâ
tabidum excepere quercus, ex quibus mella ab-
undè defluebant. Ingreſus eſt itaque populus 1. Reg. A
Jaltum, & apparuit fuens mel, nullu ſque appli- 6.
cuit manum ad os ſüum. Fameſcebat Miles,
& jejunat in melle! Et Mulier ſatura epulatur,
voräâtque peſtem in tanta frugum exundantia?
Et undè aut tanta in Cataphractis, poſt laborem Eva.
& laureas, vis continendi, à Melle præſertim,
& obvio & deſtillante: aut tanta in quieſcente
Fœmina Pomi ingluvies, quod ſecuribus, fune-
ribuſque Dominus interſepierat. Hæc mimirum
ad arborem ſpeculandi libidine irruperat: illi per-
ſequendi neceſſitate hoſlis nemus tranſmiſerant.
Sine noxa iis objecta eſt illecebra, quos non te-
meritas, ſed militia impegit in delicias: quas Eva
non evaſit, naufragii ſui ipſa ſibi & Syrtis & Si-
ren. Tantis enim gratiarum mercibus onuſta
Quadriremis ad arborern ſcientiæ, quaſi ad ærum-
narum ſaxum ideò impacta eſt, quia ad illud non
impaéta eſt, ſed ſublatis arbitrii velis, remiſque
libidinis demiſſis, contentiſſimo, ſed miſerrimo
curſu adnavigavit. In quas deliciarum arbores
roſtrata

Gen. 3. 6

olrate
coͤhe⸗
„Taoni
ietg hi
A eb ſr
llaen⸗
gina t
un
mæ, 00
renoum
onllrel
Cnmcdin
am karus
frihdn
eſt execla
une lſt⸗
Fllet ex
Deus n
Alle à p
cü·M jni
ſangvini
andos .
ei e
ſenla
Pi Ve
d inpe
Tipopr
Küölünu
krili
Mue te
lete Pece
Genn kee
44, ſd
amn z
dleſa.
ülum,
IRg Gſerann
un mi
elliati
Se hol
Dpiere
es, aut
ſinj, ſec
1 ubi co
lu i, ſh
Et, perit
eellunns
Nd,u
Anie lefn.
ln ge
4 Allne
. gamng

un
enn Gecle

u. M ſiſs
Pelin 0
38e Mnne
4äni
kack.
Enſt
ne, El

inunn
icear.
ln.
ulrd En
lerteg
Etetn
ing,
us m
Qan
ſeli
Atatini
ie aolt

Abats
leniel
ngelg
kicete,
Checeon
r ſenm
Gre inl.

m Userl

1s colybe
i, M 1
,umi
menplar⸗
adeuman
namd al
in n
Pioencs),
Oumnntee
is ezenemm
1,E inei
1 melat

eu
Ade e

Nſtrec
ebe NH
uatſlil,
eaAEII
N Ehenn

le amm,

.
in ete

nbis, ſe.

Ner GNwu
tl Nikt
vüinis
lcs 7
lult
Achusn
uſalalt
Hdln
, rni/
1 lanm

29.

JNernat.

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 9

roſiratæ militum Naves ſine læſione incurrerunt,
quèd eas non voto adierint, ſed caſu offenderint.
Tanti eſt, Charybdim non adire, ſed pati. Con-
jicies hinc, opinor, cur initiatorum Beelphegor,
Idolo ſpurciſſimo, quatuor ſuprà viginti millia
cæſa duntaxat ſint, cuùm ex cultoribus Vituh, ſi-
mulacri penè dixerim innocentis, virorum tri-
ginta tria millia internecione ceciderint. Nimi-
rùm ad Priapum raptæ ex occaſione fuere tur-
mæ, non arbitrio, ſed aſtu proſtitutæ. At Ju-
vencum, datis ulerò inauribus, peccandi ſtudio
conflavere. Moſes proptereà & atrociùs vindi-
candum facinus, & cruentiùs eluendam macu-
lam ratus eſt, quam non dolus adverſarii, ſed
lbido domeſtica inuſſiſſet. Ideôque immaniùs
eſt execratus Bovem, quam Priapum, quòd in
hunc Iſraël imprudens incidiſſet, illum confin-
xiſſet ex induſtria. Cui ſane Moſis ſententiæ
Deus quoque ſubſcripſit, quando abſceſſurum
ſeſe à populo jactavit, quòd Vitulo litaviſſet,
cùm initiatæ Beelphegor plebi, poſt aliquantùm
ſanguinis in expiationem labis effuſum, truci-
Num. a5. dandos dederit Madianitas. Hoſtes vos ſentiant
17. Madianiæ, & percutite eos. Ergo inſuumur la-
quei, erecto Vitulo: & Priapo exculto, armillæ
diſpenſantur. Ibi Dominus fulgurat, hic rorat.
Ibi Virgæ ad lanienam cruore ſuccreicunt, hic
ad imperium ſatæ ſanguine Virgæ germinant.
Ibi populus ſpernitur, hic triumphat. Diſcas in-
viſiſſimum Deo ſcelus, in quod impii non impe-
gere, ſed involarunt. Proindé Satan inſuſurrat,
Müte te deorsum. Niſi enim tu te inducas in
rete peccati, aut leviter adſtringeris, aut ne qui-
dem teneris. A Salomone proptereà non Vipe-
1 ræ, ſed Foveæ Voluptas comparatur: Fovea
rov. 23 .
27. enim profunda eſt meretrix, & puteus anguſtus
aliena. Etenim Anguis ereptat ad nos, quùm
nullum, niſi accedentem fovea exhauriat. Vo-
Pſal. 31. 9. ciferatur proinde David ad Deum: Tu es refu-
gium meum à tribulatione, quæ circumdedit me:
exultatio mea, & erue me à circumdantibus me.
Si te hoſtis circumvenit, habes à quo juvere-
Diripiere, & diſcerpêre, ſi hoſtem aut provo-
ces, aut irrites. Cave ergo non venenum adver-
ſari, ſed pateram & manum tuam. Nam, niſi
tu tibi contagii fueris pocillator, quamvis eo,
3 ſeu vi, ſeu dolo defundare, madere veneno po-
tes, perire veneno non potes. Vel ad JESUM
acceſſurus Petrus mergi cœpit in ſiagno, quòd,
in illud, ut ſibi liceret deſlre, à Domino expo-
Obedien:ia poſcerit. Palæſtram nobis Chriſtus inſtituit in
: æ quore, quando fluétibus penè Petrus dehauſius,
meinun. Jquamvis eundi impetraverit faculratem, non de-
Zeag agn. poſcendas eas nobis provincias ſucclamat, quæ,
marum x lblenæ diſcrizninis, ſuſtinentur impunè, ſi præ-
Obedientia ſcribuntur, magno ſiaturæ, ſi accerſantur. An
pericss non vides ipſurmmet Petrum, modé afflatu de-
preſſum Ohliariz, modò Scribarum turbinibus

Num. 25.
9
Exod. 32.

Yentato inconcuſſum! Ancillam convenerat; rapiebatur
nan timen. ad Principes. Ideò ad Ignem refrixit, qui inter
Virgas eflerbuit. Non enim ad naufragium in-
tereſt Fidei, quàm decumanis fluétibus confli-
ctere, ſed invitus, an ultroneus Nauta diſcrimi-
nibus occurras. Certè Dæmones ut viam inſede-
rant, quam nulh ſine vulnere liceret tranſinitte-
re; ità nemini officiebant, qui procul degeret ab
Atartr. * eorum tentoris. Occurrerunt ei duo habenies dæ-
monia, & de monumentis exeuntes, ſævi nimis,
Tentat itd ut nemo poſſet tranſire per viam illam. Si illac
udmii tranſiiſſes, latiabare. Accedentem ſiquidem ad
menda, ſe D

æ&mmon quemvis concerpit. A ouo es ſecurus,
ſi iter ali deflexeris, Furiâſque refugeris, quæ

in morem Scyllæ, ut commo dent irruentes, ità
procul navigantes ne quidem adlatrant. Nam
emerſit & ſpiris circum venientis ſeſe dipfad’s Jo-
ſeph incruentus, auxitque, inter deſolatorios
Carbones Fominæ, candorem ſuum, quòd non
ipſe Anguem comprehenderit, ſed ſeſe illi dipſas
implicuiſſet. Nec Danieli Leones obfuere, nec
Rogus Pueros exuſſit, quòd ex eis nemo aut fe-
ras, aut flammas provocaſſet. Latex Ciconum Ovid. me⸗-
epotus in Thracia, ſaxea protinùs viſcera confin taph. 15.
gebat, inducebaârque tactis a ſe rebus duritiem
lapidis & ſcabritiem. At non in altum ſubrige-
batur fluvius, ut & Cœlo demiſſus attactu ſuo,
in rupes Arbores obduraret. Si hauriretur nocen-
tiſſimus accolis erat: alias innocens defluebat.

Noli in te peſtem derivare, nam illa ſuo ſele al-

veo continet, &, niſi ad eam acceſſeris potatu-
rus, defluit innocens in Euxinum. Non eſt Me-
duſæ caput, quo etiam invitus derigeſcas. L tex
eſt, in quem niſi tete demittas, nunquam illius
contagione lapideſces. Loquente Ephraim, horror Ole. 13:1
invaſit Iſrael: & deliquit in Baal, & mortuus eſt.
Et nunc addiderunt ad peccandum: feceruntque
Iibi conflatile de argento ſuo, quaſi ſimilitudinem
Idolorum. Non impactus hic ſane eſt IIraél in) .
ſimulacra, quæ non fortè offendir, ſed ea ſibi .
ſtudiose ingenti ſumptu ex argento confecit.
Hinc in ſua iniquitate non pericliratur tantùm,
ſed perit. Tunc enim eſt nocentiſſimum flagitii
virus, quuùm illo tu te infeceris. Nam ſi venenum
tractes non temerè, ſed invitus, in Murænam
Anguis convertetur. Molſem inruere, quem im-
Perio Domini corripientem ſe Draco non vulne-
rat, ſed veretur, fiique illi ex Serpente Bacu-
lus, quo Legiflaror & Dracones jugulet Pharao-
ris, & Mare ſubigat, ne populus Regis curribus
& cohortibus intercipiatur. Dixitque Dominus:
Extende manum tuam, & apprehbende caudam
ejus. Extendit & tenuit, versäaque eſt in Virgam.
Nolo Angues vereare, jubeéôque impavidum te
caudam Aſpidis comprehendere, quoties id tibi
Dei nutu imponitur. Agas licèt cum Dalila, ad-
eas quamvis Babylonem, quamquàm Saüli oc-
cinas & haſtato & furioſo, ſecurus es & à col-
luvione, & à vulnere, ſi iis non te immiſceas,
ſed à Domino objiciare diſcriminibus. Tua enim
ex te pendet corruptio. Sceleris ſiquidem cicutâ
ii tantůùm languent in mortem, qui fatalem po-
tionem bibunt injuſſi.

Exod. 484.

FERIA SECUNDA
DOMINICEZ I.

Sedebit ſuper ſedem Majeſtatis ſuæ.
Marth. 25. 31.

G ibaatur Angelis Lot & criminis expers, & zaudiciis
ſupplicii ſecurus, digreſſſque Sodomis ſtatu- aies.
rum refcierat ſulhur, quandiu ipſe ad montem
acceſſiſſet, in quo, flagrante provincia, placi-
diſſimè cum ſuis requieſcerer. Attamen pallet,
hærétque, orâtque Angelum, ut ſibi in Segor
divertere licear, metuens exiti, poſt acceptam
fidem ſecuritatis ſux. E ſt Civitas hax juxiä, ad Gen 15.20
quaimn poſſum Jugere, parva, & ſalvabor in g.
Si ergo & Liliis coronatus, & ſeptus Angelis Pa-
triarcha, ſol ſupplicii comminatione ita trepidat;
ut ipſum quoque aſylum reformider: Ia Monte Ibid. 7.
ſalvuum

Timor
Domins.

202. 13.6.

10

ſalvum te fac Nec poſſui in Monte ſalvari.
Quam credimus futuram eſſe non Patriarchæ,
ſed Fornicarii trepidationem, qui non Liliis præ-
cingitur, ſed Urticis inhorreſcit, qui non Sodo-
mis digreſſus Angelis ſociatur, ſed Sodomorum
infizus cœno Nymphis, Furiiſque ſtipatur, nec
portum ſperat in Monte, ſed naufragium in A-
Pyſſo præſiolatur: cùm præſertim everſionem ur-
bis non prænuntiatam exhorreat, ſed cum con-
cuſſione naturæ impleri & lacrymetur, & videat.
Ululate, quia prope eſt dies Domini: quaſi vaſtitas
à Domino veniet. Propter hoc omnes manus diſſol-
ventur, & omne cor hominis contabeſeet & conte-
retur. Torſiones & dolores tenebunt, quaſi partu-
riens dolebunt unuſquiſque ad proximum ſuum
Rupehit, facies combuſtæ vultus eorum. Et tamen
Medorum bic tantùm in Babylonem irruptio de-
nuntiatur, qui, ut multùm ſævierint, humani à
ſe nihil alienum rebantur. Nec vaſtitas, ſed quaſi
à Deo vaſtitas nuntiatur. Et nihilominùs Perſa-
rum ità exanimabuntur adventu Babylonii, ur
timere neſci, non exalbeſcant pavore, ſed in-
fuſcentur & nigricent. Facies combuſtæ vultus
eorum. Nec toto refrigerari Euphrate potuerunt,
quin aſpectu ſolo Medorum ita areſcerent, ut

igneſcerent. Vidimus ſub Samuele Agag non pal-

lere tantùm, ſed tremere, Hetuûque muliebri in
ejalatus Viro, nedum Principe, indignos emolli-
tum. Oblatus eſt ei Agag pinguiſſimus tremens.

A Reg. 15. Et dixit Agag: Siccine ſeparas, amara mors 2

Lefernus.

Gen. 27.
34.

tbid. 40.

Exutum regno, onuſtumque catenis Principem
Sacerdotis gladius evibratus inter Gemmas Ratio-
nalis, & Fimbriæ Tintinnabula ità conterruit,
ut quem pudere vitæ debuit, ſicam tamen ex-
horreret, quàâ nihil jam niſi vincula teterrimæ
ſervitutis truncabantur. Quid, rogo, pavoris im-
pios inceſſet, quando gladius exeretur, non Gem-
mis ad illecebram temperatus, ſed Cometis ad
ſtragem feraliter coruſcus? Quo ſanè non ſervi-
tutis nodus incidetur, ſed, regni faſcià exolutà,
Gordia ſanè vincula conſuentur. Irrugiit, tra-
jecti in morem Leonis, Eſau, ubi excidiſſé ſe
ſenſit, dolo Fratris, familiæ Principatu. Infre-
muit, efferbuit, exarſit. Et tamen aſſidebat Pa-
renti, rore Cœli adſpergebatur, mulcebatur blan-
diiis Caligantis. Irrugiit clamore magno, &
conſternatus ait: Benedic etiam mihbi, Pater mi.
Carebat Patrimonio, non Patre, Eſau, & be-
nedictione fraudabatur, non autem maledi-
ctione percellebatur: nec ſulphuri deſtinaba-
tur, ſed perfundebatur Coli rore, ſoli-
que deliciis, victurus ſui vi, gloriâque teli:
Vives in Gladio. Quid te fiet, quùm inviſus Pa-
tri, exoſus Fratribus, Gladio non vives, ſed
confodière, non Coœli rore inſpergendus, ſed
Gehennæ pice diſcruciandus, exutus regno, in-
ſutus culleo, jactandus fluctibus non æquoris,
ſed inferorum? Tunc non Patri eſcas inferes, ut
referas in patina principatum: ſed eris vermium
eſca, & cibus ignis, ut ſupplicio tuo Satanam
hoſtem tuum exatures. Vel flente tantùm in Tem-
plo Eſdrâà, collectus ad eum Iſraël univerſus in-

1. El(dr. . gemuit. Non enim ſine ejulatu ſpectare potue-

runt Iſralitæ Pocillatorem Principis Lacryman-
tem. Et non diſrumpêre præ gemitu, quùm non
virum unum flentem, ſed genus hominum uni-
verſum intueberis concuſſum & everſum? Satius
ſanè eſt Lacrymari nunc ad ſalutem, quàm tunc
ejulare ad ſupplicium. Et terroris quidem cru-
ciatus ingens, ſed ruboris laniena vehementior.
Quæ namque futura eſt animi anxitudo, quùm
ſtatuentur coram te, corâmque tuis Flagitia tua.

)

Oliva Stromatum, Lib ſing.

Poſtquàùm autenz Senes locuti ſunt, erubuerunt ſer- Dan. I
vi vehementer: quia nunquàm dictus fuerat ſer-.
mo hujuſcemodi de Suſanna. Conſternatur ſervi-
lis indoles ad alhieni ſuſurrum criminis, ruboriſ-
que ignara mancipia rubere diſcunt infamiâ tan-
tuùm herilis luxuriæ. Et Clariſſimi indoles generis
ſtabit non fracta, ſui evulgatione ſceleris haud
quaquàm commota? Proh lanienam ſuffuſi cruo-
ris! Quam ut David evaderet, mitiſſimæ quam- & paviq,
vis Dux mentis, Uriam tamen telis hoſtium dii
erpendum objecit. Timuit ſiquidem, ne, tu- Confeſio
mente Bethſabeæ utero, in ſuum probrum, qui Ps 6
intùs hinnulus abdebatur, remugiret. Ergo alie- rriumpha-
num effundi, quam ſuum ſuffundi ſanguinem amoe-
maluit; quique ſpe regni manum in hoſtem pro- en
tendere recuſavit, parſimonià ſanguinis ſingu- Eubeſeen-
lari, ſupprimendæ voto Libidinis, honeſtiſſimum, v f.
fidiſſimamque Militem jugulavit, cruoris prodi- ails vini-
gentiâ ommnò nefarid. Quod, rogo, retecti ſce-“.
leris vulnus, cui Medicinam facit ſeu Propheta Tenitntie
flagitio, ſeu Clementia, penè digerim, parrici- icke in

dio, cæde certè immamſſimã? Ne haberetur Sngen

adulter, fit David ſicarius, & ruboris aſperſio- meriiie
nem cruoris alluvione detergit. Vides tum inſer-
vis, tum in Rege vulgati criminis impafientiam.
Rubere poſſunt vel in Colobio Servi, vel Prin-
Cipes in Prætexta. Quantàùm ruboris virus, quod Religionis
vel purpuræ innatat, vel mergi ſanguine opor- Tsberſe
tuit. Quam ſanè verecundiæ, ſeu confuſionis g
acrimoniam is intelliget, qui Ananiam ità co-
horruiſſe ſuſpexerit commemoratione rapinæ ſuæ,
ut voce Petri confoſſus illicò expiraverit. Ana- Act.5.3.
nia, cur tentavit Satanas cor tuum mentiri te Spi-
ritui Sandto & fraudare de pretio agri? Audiens
autem Ananias ſpac verba, cecidit & expiravit.
Nullus hic fragor elementorum, nulla naturæ
convulſio, nulla judicantis aut Majeſtas, aut ſe-
des, domo, non ſepulchro prodierat Ananias,
nec Anguibus operiebatur, ſed Serico, nec Dæ-
monibus, ſed Fratribus ſiipabatur, nec in Valle
Joſaphat, ſed in Domo Fidei morabatur. Petrus Ananias.
aſſidebat Aræ, non Chriſtus inter Fulgura conſi- eEi,
debat, nullum in Ananiam aut convicium jacie- ſit mitis,
batur, aut parabatur ſupplicium, ſola illi frau- ai ,
datæ pecuniæ objiciebatur turpitudo. Et tamen ““ Gnz
fœditas ipſa peccati inermis & nuda virum pri
marium, inter hoſtias & thura, ità conſterna- H
vit, ut ſtatim corruerit, quaſi victima Pœniten-
tiæ. Quid te fiet, cum fulguribus armata pra-
vitas ſuum te opificem adlatrabit, ut laceret?
Ite, maledicti, in ignem Eiernum. Eſurivi enim, Matth. 25.
& non dediſtis mihi manducare. Et non intelli- 42
gis, quo ſis fulgure perſtringendus, cuùm, rap-
tis ad regnum ſociis, in piſtrinum abducére.
Somniata tantum à Joſepho fortunæ ſuæ opulen-
tia ità Fratres afflixit, ut Somniatorem oppri-
mere ſtatuerint, ne illum ſublimiorem aliquan-

do cæteris adorarent. Hæc ergo cauſa ſomniorum Gen. 27.,6.

atque ſermonum invidiæ & odii fomitem miniſtra-
vit. Suſpicio tantùm non penitùs alienæ felicita-
tis ità torſit Patriarchas, ut pietatis ac humani-
tatis immemores, Fratrem exuerint, demiſerint
in lacum, haſtæ ſubjecerint, vendiderint Iſraêli-
tis. Et tamen illi proſperitate Fratris non preme- midie.
bantur. Vide ergo, evocatis ad regnum Servis
& Colonis & Hoſtibus tuis, qui te maneat an- Ifernuse
gor, cùm præſertim Conchylio ſint illi coope-
riendi, quando operimentum tuum erunt Ver-
mes. Vox una puellarum Davidi occinentium
Saülem ità perſtrinxit, ut exindè Generum tan-
quàm Hoſtem ſit execratus. Iratus eſt autem 1. Reg. 1,
Saäil nimis, & diſplicuit in oculie ejus ſermo iſte. 8.
. Cithara

ihar.
jeglie
deret⸗
ii pot
los, g
Gignabe
1 ſenibil

—

P1

Mrf.

egoti

9 T un
5 bore⸗
16 Nins, Eed
as velerur Fil
Pu nile. U.
er iie, I!
zi motenur,
m. iint Hin
6 D ihknt
iin ir latag d
ea Milite⸗
Vie Monnebus
n Dnin il
(ril ſn
5 incunkuſtone

( Mi .
Gh. Nn fihen

d Verei l
Grodolne
wur in Cu
ich, idi
Ee Rethatdt
Enpet enen
luchciſſime
Pnuctur,
lbund. Non
S Acleſe
ene ſint,
Uenar Hine
ow em
ine dmum
CEo fhium
kem Don
ndnm,
Sr Nunin

i nhir,

i con.
in ſuni
anlickcie
t
Ge

h, N E
hn Aini

li,

n, üs
ein
Nrielnen
tnte.
nettin
1, NN.
ſinn tis
Clon
un in
ngas
enn s
umrl⸗
i/
Gaspnat
l te
lu, ub.
n Munis,
0o, Ee
ner a
Dinn n

Vicunſtr eu
N N uul
um
firun .
1Colene,
ma Lrie-
Aa .
Aleft
nm ink
in, .
n Mdet
lanhe
gen e
ken liu⸗ 3
bnims
nnaft
leelia⸗
urhunut.
bin lu.
eNaſeene⸗
n n
mni,
u e
cenn
enni
S
4

Differtat ſuper Evang. Quadrag. 1II

Githar4 Princeps excruciatur, quamvis rerum,
regrique potiretur, quòd ſervulo triumphus plau-
deret. Et tu vinculis, aſpidibuſque præcinétus
Pati poteris cohoneſlatos monilibus „torquibuſque
illos, quos ne reſpectu quidem, nedum alloquio,
dignabare? Videntes, inquit, turbabuntur timore
Sap. F. *. horribili. Iſla „ne videas, prævideto.

FERIA TERTIA.
DOMINICX I.

Wolite facere domum Patris mei, domum
negotiationis. Joan. 2. 16.

Elebckis FE T tamen hic ad ſacrificii Majeſtatem oves &
Statu, & H boves vendebantur. Nos verò Filios & Filias
Grdci, in Templum abducimus, non ut Hoſtiæ ſint Nu-
Wrati minis, ſed ut Gazophylacii ſint Hirudines. Con-
Darentes velatur Filia, non ut Domino pſallat, ſed ne
ortaltt, Domi perſtrepat, nuptiis excluſa, non liliis im-

& Equites, miſſa. Ut enim una ſit & Sororibus Helena re-

Rinsac liquæ, ut ita dixerim, evirantur. Liberi aris ad-
Nemini moventur, non ut altari ſerviant, ſed ut de altari
devoven-

vivant. Hinc dolemus, non Levitas inſtitui , ſed
Gr lehea. Sues interdum adipari, à quibus luxuriæ cœno

ici non in haras aræ convertuntur. Nam eos „qui Hie-
en roſolymitanæ hoc eſt, præſtlantiſſimæ miliriæ in
Eecleha- incunabulis addicuntur, quis non videt, Cruce
ceuen Domini inſigniri, qu non rarò, inimici Crucis
reditinm.

Chriſti ſortè fient, pugnarum ſanctarum glori
vurttia, in confuſionem vers oppugnatæ vitio pubertatis.
Eileßsſti. Natn violenta juvenum Caſiitas Crucem aliquan-
tu. do Veneri ſubjiciet, ut Chirographum delicti,
quod olim expungebatur in ligno, nunc reſcul-
Patur in Cruce, ũtque de Virginitate ludat Cu-
Pido, illuditque Pudori in ipio patibulo, ſoliò-
que Servatoris. Iſihæc portenta non ubique, nec
ſemper eveniunt, quùm ex Equitibus permulti
pudiciſſimè vivant; ſed iis à Parentibus Filii ex-
Ponuntur, qui Pudicitiæ voto authorantur, &
neſcii, & plerunque Nuptäis aptiores quàm Cœ-
libatui. Non ergo Infantes tam celebri Inſtituto,
ſed Adoleſcentes dedicentur, qui & Telum tra-
Ctare ſciant, & Pudorem intelligant, cui devo-
ventur. Hinc contorta a Deo fulmina in morta-
les. Vox emim tonitrui in rota ea eſi „ Wolite fſa-
cere domum Patriv mei, domum negotiationis.
Clero filium adlegis? Annam imitare; quæ Sa-
mueêlem Domino obtulit, non ut & tabernaculo
annonam, domum, deliciaſque referret, ſed ut
1. Reg. . Puer Numini miniſtraret. Et adduxit eum in vi-
24. tulis tribus, & tribus modiis Jfarinæ, & amphora
vini. Ego commodavi eum Domino cunckis iebus,
quibut Juerit accommodatus Domino. Ità liber;
QNQuminmi dedicantur, non ut familia univerſa rapto
vivat, & de bonis Domini epuletur quotidiè
ſplendidè: ſed ut acceflu filii Miniſtrorum nu-
merus augeatur, ingeſtis Templo dapibus, non
egeſtis. Parabatur filio tunica ,„ ſtiaturis diebus,
ab Anna, quæ puerum non hami inſtar proje-
cerat, ut & Templo gazam extraheret, verſo in
Piſcatum holocauſto. Pſallat, inquit, Samuel,
non rapiat. Non enim piratam Domino peperi,
ſed miniſirum. Sirenum „non Sacerdotum eſt,
. Reg. I. ided canere, ut ſaginentur. Immolaverunt vi-
5. zulum, inquit, & obtalerunt Puerum. Nimirùm
alterurmn occidére, ꝗui, ut depaſcatur, in campum

Reg. 2.

3.
19.

egreditur: alterum obtulere „qui nihil erat direp- Peclec.
turus & Templo. His tu ſi legibus filium inferres ſnni, ons,
Tabernaculo, videremus non Harpyias Aris ad-
moveri, ſed Levitas.

Verùm in æneo Sacerdo- Me-
tum mari non una Parens filium mergit, non ut' ,int dva⸗
lavetur, ſed ut quaſi & P ctolo aureus ad luxum ritis mas
luxuriémque Familiæ filius emergat. An non in
domum Negotiationis Dei domus convertitur,
ubi natum ita parens Numini fſoœneratur ‚ut nec
ſorte careat, & uſuris pinguefiat, quando liberi
nec domo penituùs diſcedunt, & horarii famu-
latus mercedem, plenas domum ſportulas aſpor=
tant. Licitantur vocem, ut gutturi blandiantur?:
& ventris ingluvies per hymnos procuratur. Fœ-
diores Corvis Cycnos, aliquando dixeris in Ec-
cleſia; qui ad Jordanis ripas canori ſunt, non ut
Naaman expietur, ſed ut diteſcat Giezi. Muta-
toria, & Oliveta, & Mancipia littus prætexunt;
in quod ſeſe Jordanis exonerat, quando à Sacer=
dotibus (ſi cupiditate ad Sacra incitentur, quod
abſit) miniſtrantur Sacramenta, non ut ſquamas
decutiant, ſed ut gemmas coacervent. Non enim
extergendæ ſaniei adlaboraretur in Templo, ſed
cogendo æri Sacerdos pariter & Oſtiarius inſi-
ſtunt. Obtulit ſeie Chriſto Scriba plenus fidei &
roboris. Magiſter ſequar te, quocumqué ieris. Matth. 5:
Excidiſti Principatu Collegii tui, Petre. Nam ¹9-
tu non te Chriſto obtuliſti cuùm eſſes Scriba, ſed
à tranſtris unus & Remigibus tranſductus à Chri-
ſto es ad cœnaculum. Vivimus „ quando Domi-
no Scribæ quoque addicuntur. Quàm eum per-
atnanter exceptum putamus à Chriſto, qui exul-
tavit in Spiritu, primitiis tantum Gentium Phi-
lippi miniſterio prælibatis. Et tamen rejectum mi-
ramur Alumnum tam impigrum. Dicit ei JESIS. Ibid. se
Vulpes foveas habent. Solicitaris ad Philoſophiam
meam, non meà Philoſophi, ſed Philargyri4
tuà. Rapinæ ſtudes, non Sapientiæ: nec, dimit-
tendæ, ſed exaugendæ facultatis voto, ad Evan-
gelium acceſſiſti. Apage proindè hinc te quanto-=
ciùs, nam loculi non ſuppetunt, quibus locum
quoque deeſſe jubeo. Filius hominis non habet,
ubi caput reclinet. Et quis initiandorum admit-
teretur, ſi is rejicitur, qui cupit. Cupimus pari=
ter & ambimus, & Crucem invadimus, tam
tædio nuditatis, quàm imperii libidine. Ergo
Hoſtiarum cæduntur in Templo inſtitores, Su-
perbiæ, luxuumque nundinis impunitis? Colum-
bæ profligabuntur, & Pavones inſerentur: pel-
lentur boves, quos litari videbamus: retinebun-
tur cupiditates in atrio, quibus ut Populus, ſic
Sacerdos avocantur pariter & avocant à ſa-
crificio ? Horret animus „ quoties memini
Dathan & Core. Hi ſiquidem, quòd ſe Sacris
intruſerint, non quidem rapiendi libidine, ſed
parendi impatientia, inaudito ſupplicii genere,
fatiſcentis hiatu ſoli dehauſii ſunt. Dirupta eſt Nuth, 16,
terra ſub pedibus eoxrum, & aperiens os ſaum de- 3ͤ.
voravit illos cum Tabernaculis Juis, & umiverſa
Jubſtantia eorum, deſeenderunique vivi in infer-
num, operti humo. Quòôd ſi tellus in Charybdes
dehiſcit, preſſa pondere irruentis ex levitato⸗ ani-
mi ad altare: gravata onere involantis ad ſan-
ctuarium, ætis ſtudio, nénne in abyſſum pateſ-
cet, mortalium non jam parens, ſed Carhiſex?
Quamquàm non Ambitione, ſed Avaritig com-
motum Core crediderim, quando tum ipſe, tum
Dathan operti humo Periere. Genus enim fap-
plicii flagitii ſpeciem deſignat. Qur emirm rion 6
abſumpti ſunt igni, qui mox contrà conſpiratio=
nis ſocios quinquaginta ſuprà ducentos & era-
pit, & pugnavit? Nimirùm cupiditate pecunis
ttrant⸗

Ibidem:

—

12
Eecleſa. tranſverſum acti, ſolà terræ ruinâ involvi debuere.
EKici tedt, E namque obruti ſunt in poenam, quà fuerant
us ſanctè . 2 1
perdpian. in ſcelus oppreſſi. Terram eſuriſtis: Terram
tur, as vorate. Imòô devorabimini à terra, qui ſpe lucri
HMaemn“ Sacerdotio occurrentes, terram voraveritis. Par
irie iaen- enimverò ſupplicio pozna ſacrilegos implicavit,
eur. ut eo potiſſimum elemento præfocarentur, quo
in ambitum Cidaris ſunt abrepti. Ergo non reji-

Intentio i 4
trava. citur tantùm Scriba ſitiens loculorum, ſed terram
ranes: Dathan eſuriens abſorbetur à terra. Quæ ne meæ
Sacri. aſſignanda ſupplicia putes conjecturæ, cum ne-

que Core, neque Scribæ Cupiditas prodatur ſeu
à Moſe, ſeu à Matthæo: prodeant timori meo
ſuis à latebris ſubſcriptores Ophni & Phinees,
quorum una in Tabernaculo ars, ex hoſtiis ſpo-
hlium, rapinâque victimarum. Fuſcinulà enim
puer, quaſi monſtroſus Triton, jurgiorum pro-
1s Reg. 2. Cellas in freto ciebat ingluviei. Non accipiam à
15. te carnem coctam, ſed erudam. Nunc enim da-
Tid. u. bis, alioquin tollam vi. Habebat, inquit, fuſci-
nulam tridentem in manu ſua, & mittebat eam in
lebetem. En Sanctuarii Neptunus, in quod Ava-
ritiæ pelagus tridentem fuſcinam demittat, ut,
dùm ex olla armum Ovis educit, totus ipſe in
