Correctio libera. 3. I. & 101I. 2. G& 102. 2
Correctio libera, Concio ſeria, & Famihliaritas cum
ſæcularibus pia Pœnitentiam pariunt. 83. 1
Correctio amanda. 33. I. & 67. I. & 69. I. & 101. 2
& 102. 2

Corte-

5

Rerum Notabilium.

Correctio ſecrera. 43. I. & 80. 2
Vide Religioſi clam puniendi.
Correctio ſit ſevera. F55. 1

Correctio à nobis in nos ſit. 59.2
Correctio toleranda. 68. 1. & 69. 2
Vide J. David à Malo corrigitur.
Correctio ſufferenda. 69. 2
Correckionis impatientia. 67. I. & 68. I. & 69. 1
Vide Humilitas. Pharao.
Correctionis impatiens.
Crudehtas ex Opibus.
Crudelitas Pharaonis.

Cura. Vide Caſtitas.

69. 2. & 84. 1

37. 1I
38.2

D
8. Aniel. 30. 2. & 95. I. & 98. I. & 101. 2
D'& 108.2 H

S. David. 10.2. & 16. I. & 18. 2. & 21. 2. & 44. 1
& 49. I. & 63. I. & 74. 2. & 77. I. & 83. 2. &
88. 2. & 89. 2. & 90. I. & IO4. I. & 105. I. &
108. f. & 109. I. & 114. 2. & 117. 2. & 118. 1
8& 126. I

S. David & Jonathas. 117. 2
S. Davwid a malo corrigitur. 33. I
Vide Correttio amanda.
S. Davidis Manſuetudo & Humilitas. 68. 2

S. Davidi quantùm Luxuria, vel ſemel admiſſa ob-
fuerit.

75. I
S. David cimis indulgens Filio. 79. 2
Vide Filiorum educatio.
Deliciæ. 109. 1

Deliciæ, Luxus, Divitiæ Tentationum fons. 2. 2
Vide Pœnitentia, & Converſio.
Deliciæ enervant Juſtitiam, & Judices impios. 35. 1
Deſpera tio. 109. 2. & 1I14. 2
Defperari ſperent. 109.2
Deſperati & Scrupuloſi ſperent. Ibid.
Deus nobis eſt vilis. 19. 2. & 48. I. & 96. 1. &
117. 2. & II8,. 1
Nihil p æter Deum.
Deus talatum nobis eſt vilis.
Vide Witernorum cura.
Dei Providentia non incuſanda, quando nobiſcum
agit obicura & improvida videtur. 76. 1
Dei Clementia. 80. 1
Dei Mitericordia. 91. I. & 109. 2. & 1II. 2. & I12. 2
Dei curæ ſe committere. 91. 1
Dei voluntati conformari. III. I. & 122. 2
Dei Ira. 78. I. & 112. 2. & 12I. 1
Vide Amor. Ira. Timor. Verbum.

4. 1. & 13. I. & 22. 1
116.2

Deo dare. 116. 2
Dignita s noxia. 32. 2. & 57. 2
Dignitas noxia, & miſera. 31. 2
Vide Aulicus.
Digniteiss cur noxia. 33. 1
Dignitas non noxia Sapienti. 13. 2
Dighnitiis mores non mutet. 15. 1

Dignitas & favores in indignis vel ob indigna. 16. 1
Dignitas & Divitiæ in indignis. 17. I. & 17. 2
Vide Eccleſiaſtici cur deſpecti.
Dignitas cui conferenda. 31. 2. & 42. 2. & 114. I
Diggit as recuſanda. 33. 2. & 57. 2. & 108. 2

Digni as recuſanda, quia nec Severitate, nec Cor-

rectione ſcandala auferemus.
Dignitas recuſanda ob duriniem peccantium. 78. 2
Digritas in indigno. 34. I. & 46. 2. & 48. 1. &
87. I. & 95. 2. & 96. I. & 97. I. & 99. I. & 114.2
Dignitas in indignos plerunque defertur. 102.2
Vide Rex deligat Miniſtros.
Dignitas in digno.

33. 1

113.2
Dignitas in digno Felicitatis fons. 1I1. 1
Dignitas & Felicitas noxia. 84. 2
Dignitas quibus deferenda. 97. 1
Dina. 60. 2. & 123.2

Divitiæz noxix. I. I. & 12. 2. & 34. 1. & 35.

& 36. 1 & 2. & 70. 2. & 72. 2. & 73. I. & 115.2
& 125. 2

Divitiæ indifferentes. 13. 2
Divitiæz, Luxus, Deliciæ, Tentationum fons. 2. 2
Divitiæ & Dignitas in indignis. 17. 1I. & 2
Vide Rex quos evehat.

E
8. Ccleſia Romana coli debet. Id Politica ſciat.

40. 2 .
Eccleſiaſtici non initientur ob ſpem Eccleſiaſticorum

redituum. 1I. I
Eccleſiaſlici choro inſerviant. 11.2
Eccleſiaſtici oderint Avaritiam. Ibid.

Eccleſiaſtici & Religioſi, ſi non oderint Avaritiam.
172. I .
Vide Divitiæ, & Luxus.
Eccleſiaſtici decreta condentes ſint ſancti aut probi.
29. 2
Eccleſiaſtici Apoſtolicè deſerant affines, quos peccan-
tes non punient. 33.‧2
Vide Parentum odium.
Eccleſiaſtici & Religioſi clam, ut plurimuùm punien-
di. 43. 2
Vide Correctio ſecreta.
Eccleſiaſtici honorandi.
Eccleſiaſtici coli debent.
& 96. 1
Eccleſiaſtici, Religioſi, & viri boni honorandi, etiam

68. 1
69. 2. & 72. I. & 87. 2

cùm videntur errare. 76. r
Eccleſiaſtici & Religioſi honorandi. 84. 1I
Eccleſiaſtici cur deſpecti. 84. 2

Vide Dignitas in Indignos plerunque defertur.
Eccleſiaſtici & Religioſi non carpendi à Murmurato-
ribus.

Eoccleſiaſtici veri. 3.2
Eccleſiaſticoram & Religioſorum errata deteſtabi-
liora. 4. 2
Eccleſiaſticorum & Religioſorum non evulgandi de-
fectus. 87. 1

Eccleſiaſticorum & Religioſorum Detractores. Lbid.
Vide Perſecutores Juſtorum.
Eccleſiaſticis ſtipendia licita, ſi non ſint Finis. 13. 1I
Eccleſiaſticis & Epiſcopis auſcultent ſubjecti. 40. 1
Educatio. Vide Filius.
Electio. Vide Status.
Eleëmoſyna.

30. 2. & 37. 1. & 110.2
Eleëmoſyna neglecta. H

15.2
Eleëmoſyna rara. 97: 1
Eleémoſyna, Paupertas en Oratione fluunt. 108. 2
Elesmoſynam Luxus impedit. 98.2

§. Elias. 84. I. & 88. I. & 107. 2. & 124. 2
S. Eliſeus excæcat hoſtes, & inducit in Urbem, ut
exarmati epulentur & abeant. 30. 2
Erubeſcentia. Vide Evangelium.

Eſau. 10. I. & 47. I. & 104. I
Eſaü vanarum veſtium author. 37. 1. Vide Luxus.
S. Eſdras. 108. 1
Eſther. 36. 2. & 126. F
Epiſcopus reſideat. 41. 2

piſcopus audiat. 42. 2
Epiſcopus * Superior invigilent. 32.2. Vide Superior.
Epiſcopi Reſidentia. 40. I. & 76. 2
Epiſcopi Reſidentia quàm utilis.

Piſcopi & Superiores ac Reges quomodò exami-
nandi. 34. T
Epiſcopi & Superiores Conciones habeant, etiam
morituri. 1
Eva. . 2
Eva murmurationem horruit. 90. 2
Evangelii erubeſcentia. 57. 2. & 100. 1
N 5 REyran-

Index

Evangelii erubeſcentia difficile vincitur. 10. 2
S. Eunuchus Candacis. 94.2
Eunuchi. 16. 1
Eunuchorum laus. 16. 2
Excuſationes frivolæ. 67. 1

Excommunicatio & Severitas ſi parcant Potentibus,

licèt pejoribus. 39. 1
Vide Juriſdittio Eccleſiaſtica.
Exempla mala. 47. 2. & 69. 1
Exempla majorum. 66. 2

Exempla Seniorum querentium de Juniorum tempo-
re. 82. 2
Exemplo eſſe. 23. 2
Exercitia ſpiritualia. 56. 1
Exercitia ſpiritualia Pœnitentiam veram pariunt. 82. 1
Exercitia ſpiritualia pariunt Temporalium contem-
ptum. 108.2
Exhortationes privatæ Fervorem pariunt. 59. 1
Vide Egiſeopi Conciones habeant.

Ezechias. 78. 1. & 81. 2
F
PF Aber quiſque fortunæ ſuæ. 8.2
Famæ cura. 23. 1. & 2. & 42. 2
. Famæ cura vana poſt Crimen. 26. 2
Famæ neglectus ob Dei gloriam majorem. 77. 1
Faſtus Titulorum vitiis cedit. 96. 1

Familiaritas cum mulieribus. 20. 2. & 56. 2. & 61. 2
8 96. 2 Vide Jalomon. David.
Familiaritas cum ſæcularibus. 24. I. & 56. 2
Familiaritas noſtra cum ſæcularibus ſit ſerii. 5§. 1
Familiaritas cum ſæcularibus non trux ſit, ſed pia. 58. 1
Familiaritas cum ſæcularibus noſtra, ſi de morte lo-
queretur, terreret etiam Bibones. 82. 1
Vide Sdermo ſpiritualis.
Familiaritas cum ſæcularibus pia, Correctio libera,
Concio ſeria, Pœnitentiam pariunt. 83. 1
Felicitas noxia. I. I. & 2. I. & 2. 2. & 15. I. & 34. 2
& 35. 2. & 70. I. & 72. 2. & 102. 2. & 107. 2

& I09. I. & 120. 2. Vide Divitiæ.
F'elicitas & Dignitas veræ. 23. 1
Fehicitas nocet. 70.2
Felicitas vera. 5O. 2
Felicitas vera Converſio ad Deum. 72. 1
Felicitas miſera. 109. 1
Vide Temporalium Contemptus.
Felicitatis fons bene habiti Juſti. u113. 2
Felicitatis fons Dignitas in digno. 114. 1
Felicitatis fons Patientia. 122. 2
Felices non ſuperbiant. F5I. I. & 103. I
Felices non ſuperbiant, ſi peccant impund. 35. 1
Fehces non admirandi. 35. 2. & 124. 2. & 126. 1
Fervor. 23. I. & 24. I
Fervor nos reddit venerabiles etiam hoſtibus. 23. 1

Vide Exemplo eſſe.
Fervor: alioquin peribis. 37. 2
Fervor undè & Virtus ſolida, ac Perſeverantia. 62. 1
Fervoris & Innocentiæ argumenta ſunt Tribulatio &
Perſecutio. 73. 2. Vigde Perſecutores Juſtorum.
Fervor ſtatim flagret. 92. 2
Fervor ſtatim. 93. 2. & 94. 2
PFilius prodigus. 4. I. & 22. I. & 59. 2
Filiorum educatio. 33. 2. & 40. 1. & 41. I. & 47. 1
Sr 50. I. & 59. 2. & 66. 2. & 76. 2. & 77. 2.
& 78. 2. & 79. I. & 2. & 80. I. & 2. & 95. 2
& 97. 2 .
Filiorum educatio quibus committi præceptoribus de-
beat. 28. 1
Fiſcus. 51. I
Vide Juriſdibétio Eceleſiæſtica.
Fons. Vide Awaritia. Felicitas. Oratio. Patientia.
PFPaupertas. Tenlatio. Tribulatio.
Fulgur. 27. I

G
Loria vana. 78. 1
Vide Ambitio. Superbia.
G oria vana, ſic Talenta ſine ſpiritu. 6. 1
Gloria æterna. 107. 1. & 124. 2
loria æterna cui paretur. 105. 1
Golias & David. 81.2
Gratiæ non cooperans Herodes interiit. 6. 1

Gratiæ non cooperantes. 84. 1
Gratiæ cooperandum. 13. 1. & 24. I. & 6 I. I. & 84. 1
Gula. 12. I. & 17. I. & 62. 2. & 90. 2. & 98. I. &
108. 1. & 109. 1
Gula, & Luxus devitentur ab Eoccleſiaſticis veris. 18.1

Vide Eccleſiaſtici veri.

Gala Tentationum fons. 63. 1
Gala ubique gliſcit. 65.2
Gulæ damna. 64. 1
Vide Eva. Eſau.
Abitus malus. 38.2
H Hæretici Scripturis abutuntur. 29. 1
Hæretici vitandi. 46. 1
Heli. 987. I. & I00. 2. & 116.2
Heli Filii. 63.2
Vide Filiorum educatio.
Heli & Anna. 76. 2
Heli & Ophni Avaritia & Gula. 12. 1

Vide Gulæ damna. Avaritia.
Herodes. 6.2. & 13. 2. & 53. 2
Herodes interit gratiæ non cooperans. 6. 1
Vide Graiæ non cooperantes.

Holophernes. 34.2. & 120. 1
Homicidæ. 124. 2
Homicidæ graviſſimè peccant. 43. 2
Homicidium graviſſimum ſcelus. 44. 2

Homines non timendi. 25.2. & 101I. I. & 101.2.
& 102. 2. & 104. 1. & 122. 2. & 123.2. & 194. 2
Homines non timendi; nam nocere non poſſunt. 24. 1
Homidum dicta ſpernenda. . 100. 1
Hominum dicta & Irrilores pariunt nobis Conſola-
tiones Dei. 105. 1
Hominibus non fidendum. 29. 1
Vide Aulici. Adulatores. .
Hominibus non placendum. 95. 2. & 98. 1
Hominibus non placendum, tum, ut placeas, tum;
ut candices. 95. 1
Hominibus non placendum, ut iis placeas. 101. 1
Vide Deus tantùm nobis vilis.
Honor mutuus. 69. 2. & 76. 1. & 79. 1
Honor mutuus, nam ſumus ex dote aliqua laudandi.

15. 1 Vide. Talenta.
Honor mutuus, ſed ob ſcelus. 96. 1
Honor mutuus ſit, ſed dignis. 96. 2
Humilitas. 69. 2. & 128. 1
Humilitas rara. 108.2
Humilitas difficilior Mortificatione corporis. 57. 2
Humilitas & Manſuetudo S. Davidis. 68.2
Humilitas & Manſuetudo raræ in optimis. 127. P

Vide. Juperbia eſt abjetcta.

Hypocriſis. 5F. I. & 28. 2. & 51. 2. & 52. 2
Vide. Vitia palliata.
Hypocritæ. 29. I

I

Gaco. d. 1. & 22.2. & 43. 2. & 48.2. & 72.I. &
1 J 103.2. & 104. 2. & 107. 2. & 108. I. & 125. 1
63. I. & 98. 1

Jejunium.
106.2. & 124. 2

S. Jeremias.
Vide. Virga Jeremiæ.

Jericho ob luxum periit. 35. 2
Jeroboamus.
Jezabel. 51. 2. & 8 5⁵. 2
57. 2

Jezabelis

Jezabel quæ dicere potuiflet Achabo.

„

Rerum Notabilium.

Jezabelis verba ad Achabum. Ibid.
Imitandi pauci. 13. 2. & 56. I. & 69. I. & 127. 1
Imitandi optimi. 14. 1

Impiis omnia cooperantur in malum. 27. I. & 28. 2

Infernus. 10. 1. & 10,2
Infirmitas alleg. 78. 2
Ingratitudo. 15. 1
Vide. Aulici.
Ingratitudo erga Deum. 157. I. & 102.2.
Ingratitudo ſancta. 121. 2

Inimici dilectio. §. I. & 44.2. & 48. I. & 72.2. & 72.1
Vide. Charitas Fraterna.
Inimici dilectio, animi virtus eſt Regia. 7. 2
Inimici amandi. 75. 2
Injuriæ ferendæ. 77. 2. & 69. 2. & 105. I. & 107. 1
Injuriæ ferendæ etiam ab infimis. 99. I
F Vide. Manſuetudo.
Intentio recta. 13.I. & 22.1. & 4. 1I. 76.1. & 12 5. 2
Intemio prava. 12. 1I. & 28. I. & 28. 2. & 68. 1
Invidia. 10. 2. & 29. I. & 78. 2. & 90. I. & 97. 2.
& II3. I. & I17. 2. & 124. I MUMU
Invidia inter æqquales. 14. 2. & 98. 1. & 100. 1
Vide. Charitas Fraterna.
Invidia devicta parit lucem Talentis mediocribus.

Aulici invidi id diſcant. 69. 2
Invidia nihil boni obſervar in aliis. 88. 1
Invidia nocet liventi, prodeſt exoſo. 123. 2
Joab. . 46. 2
S. Joannes Baptiſta. 23. 2
S. Jonas. 75. 2. & 102. TI
Jordanis ubi pereat. 3. 1

S. Joſeph. 24. 2. & 40.2. & 60. I. & 75. 2. & 1 13.2.
& 123. 2
S. Joſeph Patriarcha. I4. I. & 20. 2. & 69. 2. & 97. 2

Ira. 5. I. & 52. 2
Ira palliata, & Unio læſa. 4. 2
Ira, & Unio læla. 43. 2 Vide Manſuetudo.
Ira Dei. 78. 1I. & 112. 2. & 121. I
Ira Dei dilata. 43. 2
Iris. 119.2
Irriſores Virtus ſolida deprimir. 58. I

Vide. Virtutis argumentum. Perſecutio.
Irriſores Juſtorum. 89. I. & 99. I. & 100. I. & 117.2
Irriſores & Hominum dicta nobis pariunt Conſolatio-
nes Dei. 105. 1
Vide. Hominum dicta ſpernenda.
58. 2. & 88.2
82.2

Iſaac.
S. Iſaac & S. Abraham.
S. Iſaias. 22. 1
Judas. 109. 1
Judex impius. 5. 2. & 42. I. & 45. I. 52. I. & 113. I
Judex ſit cautus. 88.2. & 89. 1
Vide. Juriſdittio Eccleſiaſtica.
Judices impios & Juſtitiam enervant deliciæ. 3 F. I
Judicantes temerè. 1I4. 2. & 29. 2. & 73. 2. & 74. I.
& 77. I. & 87. I. & 88.2. & 127. 2
Judicantes temerè & Cenſores aliorum. 76. 1
Judicii dies. 9. 2. & 10.2
S. Judith. 23. I. & 61I. I. & 76. I. & 113.2. & 120. 1
Jugum Chriſli ſuave.

I1IO. 2
Jugum Ohriſti fingimus grave. 116. 2
Vide. Amore Duci.
Juriſdictio Eccleſiaſtica. 69. 2. & 84. I. & 99. 2

Juriſdictio Eccleſiaſtica timeatur. 68. 1
Juriſdictio Eccleſiaſtica & Superior omnia impetrant,
ſi Deo, & Divinè agant. 58. 2
Vide. Hominibus non placendum.
Juriſdictio Eccleſiaſtica ſatagat pro Impiis emendan-
dis. 80. 2
Juriſdictio Eccleſiaſtica nihil timeat & timebitur.
101. 1
Vide. Rex Politicis non fidat.
Juriſdictio Ecoleſiaſtica & Severitas duàm & juſta ſit

& à Deo dirigatur, nihil timeat. . 101.2
Juriſdictio Eccleiiaſtica ſi à Politica opprimatur, flo-

ret. 122.2
Vide. Politica.
Juſtitia æqua ſit omnibus. 38. 2. & 44. 1I. & 51. I.
& 84. 1

Vide. Aulicus non promotus.
Juſtitia, non Avaritia. Fl. 1I
Juſtitiam & Judices impios enervant Deliciæ. 3 5. T

Juſtis omnia cooperantur in bonum. 24. 1
L.
Abor vanus ſæcularium. 97. 1
Labor ſæcularium ſummus. Ibid.
Labor ſæcularium gravis. Ibid.
Lacrymæ. . 122. I
Lætitia extincta. ,. 124. 1
Lapſi optimi. 6svb66. 2
Lapſi erigendi. 77. 2. & 80. 2. & 81. 2
Lapſi blandè erigendi. 30. I. & 80. I. & 110.I. & I11.2
Lapſi optimi fiunt. 76.2. & 77. 2. & 109. 2

Vide. JQuperior Lapfis utatur.
Lapſi optimi fient.
S. Latro. 22. F
Laus Sancti corrigentis impios. I
Laus Sancti corrigentis, quia difficillima Correctio
eſt. 34. 1
Laus Sancti recuſantis Honores.
Vide. Dignitas recuſanda.
Lazarus & Epulo.
Lectio ſacra.
Libertas arbitrii. 13. I
Linguæ cura. 56. 2. & 62.2. & 87. I. & 2
Vide. Sermo ſpiritualis.
Linguæ mala. 87. I
Luxuria. 16. I. & Ibid. & 45. 2. & 55. 2. & 61. 2
& 74. 1. & 96. I. & 115. I. & Ibid. & 120. I

34. 2
577. 1

Vide. David.
Luxuria vel iemel admiſſa S. Davidi quantuùm obfue-
rit. 75. f
Luxuria graſſatur ubique. 8 5⁵. 2
Luxuria ex Oratione neglecta. 126. 2

Luxus. 34. 2. & 35. 1. & 37. I. & 73. I. & 81. 2
& 97. I. & 125. 2

Vigde. Avaritia. Eccleſiaſtici.
Luxus, Divitiæ, Deliciæ, Tentationum fſons.

2.2
Luxus conviviorum. 17. T
Luxus & Luxuria ſociantur. 34. 2
Luxus Eleémoſynam impedit. 98.2
M
88. Machabæi. 59. T
88. Magi. 13. 2
Mala Punica. 15. F.
Manaſſes. 122. T
Manna. O. 1
Manſuetudo. 12. 2

Vide. Injuriæ ferende.
Manſuetudo & Humilitas.
J. Davidis.
S. Maria Magdalena.
Matathias.
Matrimonia.
S. Melchiſedech.
Memoria. Vide. Mors.
Mitſericordia. Vide. Deus.
Miſſa & S. Euchariſha Temporalia ſpernant. 12. 2
Vigde. Eccleſiaſtici oderint Avaritiam.

76. 2. & 100. 1. & 109. 2

59. I. & 115. 2
66. 2. & 117. 2

18. 1

Modeſtia. 18. 2. & 37. 2. & 120
Modeſtia ſine ſpiritu. M F. .
Modeſtia neglecta. 63.1
Modeſtia, & Verecundia Premi nequeunt. 23. 2

Mors

79. I. & 2. & 81. F .

Index

Mors Juſtorum. 81. 2
Mors impiorum. 35. I. & 83. I. & 84. 1. & 86. 2
Mors improviſa. 85. 2

Mortis memoria. 56. 1. & 81. 1. & 2. & 83. 2
& 85. 1

Vide Tierna tantum.

Mortis memoria Tentationum remedium. 2. 2. &
63. 2. & 82.2
Mortis Meinoria dejicit vel epulantes. 82. 1
Vide Baltaſar.

Mortificauo Corporis. 98. 1I. & 107. I. & 103. 1

Mortificatio Corporis Orationis fons. 108.2
Mortificatio Paſſionum. 78. 2. & 94. 2
Mortificatio Paſſionum omnimoda. 37. 2

S. Moſes. 76. 2. & 78. 2. & 79. I. & 2. & 101. 1
& 101. 2. & 117. I. & 125. 2

Mulier domi ſix 74. 1
Mundi contemptus. 101. 1
Munera ſevtitatem corrumpunt. 45. 1I
Vide Judices.
Munera reſpuentur. 115. 2
Murmur de Superiore. 39. 1
Murmuratio. 86. 2. & 89. I. & 99. I. & 2
Murmuratio mendax. 87. 1
Murmuratio paulatim ab imis ad maxima. 39. 1

Murmuratio de Superioribus qui coli debent, non
ſperni. 87. 1. & 91. I
Murmuratio de Eccleſiaſticis & Religioſis. 90. 1
Murmuratio de Regibus & de Superioribus ſine cau-
ſa furit. 90. 2
Vide Detractores. Perſecutores Juſtorum.

Murmurationem horruit Eva. Ibid.
Murmuratio de Juſtis. 95. 2
Murmuratores. 88.2
Murmuratores minima objiciunt. 90. 1

Murmurantes de Superioribus ſceleſtiores Sagâ. 87. 2
Murmurantes de Eccleſiaſticis opera ſanè optima
non obſervant in eis tam multa, nævum publicant.

Sic Murmurantes de Regibus. 88. 1
Muſica ſancta. 16.2
Muſica Impudica venenum eſt. 61. 1

Vide Luxus.
N

Abuchodonoſor. 6. I. & 16. I. & 38. 2. & 78. 1
Nabuchodonoſori Tribulatio utilis.

73. 1
Nabuchus. 2.2
Vide S. Daniel.
Nabuthes. 51I. 1
Nathbani Sermo ſpiritualis. 83. 2
Nilus. 38. 2
Ninivitæ. 22. 2
Nobilitas vera. 51. 1
8S. Noë. 13. 1. & 92. 2
Noëmo felicior Pœnitentia. 109. 2

Noëmi Columba. 87. I. & 120. 2

S

Bedientia.
Obedientia cœca.
Obediertia ſpreta.
Vide Saul.
Obedientia etiam dura, ſi credatur pro Deo, imple-

72. 1I
76. 2. & 127.2
39. I. & 40. 2

tur. 58. 2
Obedientia cuihibet. 114. 2
Vide Superior.
Obedientia cœca quàm rara. 118. 1

Obedientia etiatn ubi Tentatio timetur. 9. I
Obiervantia Regulatum ſervetur. 49. 2
Obſervantiam Regularum evertunt Amicitiolæ pal-
liatæ. 27. 2

Vide Amicitiolæ. Caſtitatis oura.

Obſtinatio. 4. 2. & 38. 2. & 78. 2. & 84. I
Obſtinati. * 84. I. & 1I2. 2. & 121. 1
Occaſio mala. 8. 2
Occaſio mala auferatur. 94. 2
Occaſio criminis fugienda. 8. 2
Ochozias Correctionis impatiens. 84. 1
Vide Saul ſinit ſe corrigi.
Odium, ſeu Unio læſa. 44. 2
Non Omnia licent Omnibus. 27. 2. & 34.: T
Ophni & Heli Avaritia & Gula. 12. I
Oratio Tribulationis remedium. 122. I

Oratio, Dei præſentia & Spiritualia cæteris præfe-
renda; nam rihil nocet, ſi Patri adſis. 40. 2
Oratio, & Exercitia ſpiritualia Tribulationem tem-

perant. 124. 2
Orationis ſcaturigo. 108. 1
Orationis fons Mortificatio corporis. 108. 2
Vide Mortificatio corporis.
Orationis fons Perſecutio, & Paupertas. 123. I

Ordines Sacri. 12. 1
Ordines ſacri ſancto fine, ut plurimùm expetuntur. 12.1
Ordines ſacri præſerendi Dignitatibus fluxis. 124. 2
Vide Eccleſiaſtici.
Ornatus vanus.

37. 1. & 73. 1. & 95.2

P
Aralyticus Evangelicus. 78.
Parentes coli debent. 36. 2. & 40. 2. & 72. 1
& II4. 2
Parentum odium ſanctum valdè arduum. 33. 2
. Vide Eccleſiaſtici.
Parentum oblivio glorioſa in Saul. 49. 2
Parva ex circumſtantis fiunt maxima. 4. 2

Parva in malo. 6. I. & 37. 2. & 38. 1. & 39. I. & 78. 1

Paterfamilias. 66.2
Patresfamilias præſint. 40. 1
Paterfamilias excuber. 41. 1
Pater familias & Superior invigilent. Ibid.

Paterfamilias verus filios ſanctè & ſæpè alloquatur. 59.1
Vide Filiorum educatio.

Paterfamilias avarus & prodigus. 97. 1
Patientia. 103. I.
Patientia Felicitatis fons. 122. 2

Pati pro Chriſto. 103. I. & 12 I. 2
Pati pro Chriſto & Mortificatio exoſa pro .ternis:
pro Ambitione ommia alacres ſuſtinemus. 116. 2
Patria. Vide Amor.

S. Paulus. 93. 1. & 103.2

S. Paulus Melitæ. 24. 2
S. Paulus Romæ. 65. 1
Paupertas. 1I10. 2. & 125. I
Paupertas parens Poenitentiæ eſt. 1. 1

Vide Mortificatio.
Paupertas utilis. 4. 1

Paupertas ſancta. 12.2
Vide Religioſus.
Paupertas in victu. 17. 1
Paupertas læſa. 36. I. & 6.2
Paupertas læſa Tentationum fons. 108. 1
Paupertas Religioſa. 104.2: & 107. 2
Paupertas & Perſecutio Orationis ſons. 123. 1
Pauperum oppreſſores. 70. 1
Pax Cordis ex Zternorum cura. 124. 1
Peccata Enormia. . 4. 2
Peccata ex malitia. 7. I.

Peccata latêre non poſſunt. 23. I. & 25. 2. & 26.2
Vide Ciroumſpectio ubiqué.
Peccata Eccleſiaſſicorum, Relgioſorum, & Regum

graviora, quia plus à Deo accepere. 78. 1
Vide Exempla Eccleſiaſticorum.
Peccata venialia. 78, 1

Peccat

à

Rerum Notabilium.

Peccati damna. 4. 2. & 7. I. & 26. 2. 3 5. 1. & 37. 2.
& 46. 2. & 51. I. & 78. 1. & 114. 2. & Ii id.
& 1II5. I. & 12 1. 1

Peccati damna vel oprimos opprimentis. 16. 1
Peccati damna non ſtatim puniantur. 43. 2
Peccati & Tepiditatis damna. 29. 2
Vide Tepiditas.
Peccator pejor Aſpide. 46. 2

Perſecutio non nocet. 23. I. & 24. 2. 8 95. 2
Perſecutio utilis. 65. 1. & 69. 2. & 72. 2. & 103. 2.
& 104. I. & 105. I. & 107. I. & 122.2
Perſecutio & Tribulato Argumenta ſunt Fervoris &
Innocentiæ. 73.2
Perſecutio verior. 89. 2
Perſecutio Argumentum Virtutis. 90. 2. & 95. I.
& 97. 2. & 99. 2. & 100. 2. & 113. 1 V
Perſecutio Argumentum Virtutis, nam Protectores

ſumus Iniquorum. (102. I
Vide. Rex quos evehat.
Perſecutio amanda. 104. 1
Perſecutio & Paupertas Orationis fons. 123. 1

Perſecutio etiam poſt demerita ſummè utilis. 123. 2
Perſecutionum fons. 26. 2. & II4. I

Perlecutionum origo ex Paupertate læſa. 84. 2
Vide Paupertas Religioſa.
Perſecutionum remedium. 58. 1
Perſecutionum remedium vitæ Innocentia. 24. 1

Perſecutionum remedium Temporalium contemptus.

84. 2
Perſourores Religioſorum. 5. I. & 88. 1
Perſecutores Juitorum. 14.2. & 17. 2. & 29. I.
& 84. 2. & 87. 1. & 87. 2. & 88. I. & 90. I. &
98. 1. & 100. I. & 100.2. & 113. I. & 122.2
Perſecutores & Murmuratores Juſtorum. 23. I
Perſecutores Juſtorum perdentur. 84. 1
Vigde. Religioſorum detralctores.
Perſecutores Juſtorum interdum hi, qui non ſunt Im-

probi. 97. 2
Perſeverantia. 120. 1
Perſeverantia & Propoſita retinenda. 119. 1
S. Petrus. 2 5. 2. & 119. 2
Pharao. 78. 2. & 101.2
Pharaonis Crudelitas- 38. 2
Phariſæus. 76. 2
Pilatus. 34. 1
Poœna par crimini. 7. 1
Poœnitentia. 109. 2. & 110. 2
Poœnitentia Achabi non vera. 2. 1

Poenitentia vera 4. I. & 21.2. & 56.1I. & 56. 2. & 94.2
Vide. Converſio.
Poœnitentia vera damnat, neſcitque Recidivos. 119. 2
Poœnitentia vera Religio eſt, quà perditur Ambitio.

Pœnitentia vera & Renovatio. 63. I
Pcœnitentia verior. 103. 2
Pœnitentia Noëmo fehcior. 109. 2
Poenitentia ex Fervore ſtatim enata- 93. 1

Pœnitentia & Converſio Divitiarum abdicatione de-

ſignatur. I. I
Pœnitentiæ parens eſt Paupertas. Ibid.
Pœnitentiæ fons Tribulatio. 2.2

Poœnitentiæ inflictæ in Capitulis quanti ſint meriti. 10.2
Poenitentiæ inflictæ Superiorem mitem, placatum-
que punito reddant. 91. 1I
Poœnitentiæ inflictæ, & Correctionis impatientia. 67. 1
Pœnientiæ inflictæ ſufferendæ. 67.2
Poœnitentiæ inflictæ diverſæ aliquando ſint in pari

crimine. 68. 1
Poœnitentiæ inflictæ tolerentur. 69. 1
Poœnitentiæ inflictæ perutiles. 69. 2

Pœnitentiam veram pariunt Exercitia ſpiritualia. 82. 1
Poenitentiam pariunt Concio ſeria, Correctio libera,
Familiaritas cum Sæcularibus pia. 83. 1

Religioſi adeundi & inviſendi.

Politica. 28. 2. & 39. 1. & 117:
Politica abutitur Sacramentis. 5§. 1
Politica larva Religiomis. 4. 2
Politica timet Pœnam, non odit Scelus. 20. 1
Politica Pietate perſonata. 51, 2
Politica vilis eſt. 96. 1
Politica impia. 100. 2

Politici. 28. 1. & 66. Aà
Vide. Aulici.

Politici Sacris Scripturis abutuntur. 277. 1

Politici Tyrannis antiquis Eccleſiæ ſæviores. 99. 2

Politicis non fidat Reæ. 48. 1I
Pompæ noxiæ. 34. 2. & 37. I
Vide. Lucus.
Principis obſtandum. 37. 2
Procraſtinatio. 92. TI
Procraſtinatio evitetur. 92. 2
Procraſtinatio nocet. * 93. 2
Procraſtinatio victa. ⸗ 94. 2
Procraſtinatio prudens. 119. 2

Vide. Converſio.
Prodigalitas. 15. 2. & 17. 2. & 98. 2
Prodigalitas ſemper parata. 97. F
Propoſita retinentur, ſConſiliarios malos devites. 62. T
Protectores Juſtorum. 18. 1. & 25. 1. & 98,2
Protectores impiorum. 15. 2. & 16. I. & 17. 2.
8& 36. 1. & 39. 2. & 46. 2. & 51. I. & 96. 2. &
97. I. & 98. 2. & Ibid. & 99. I. & 102. 1
Prote ctores impiorum, qui eos iervant & Carcere. 3 5.

8S. Tres Pueri. 121. 2
R

R Ationes privatæz & Ambitio graſſantur peſſimè
89. 2. Vide Ambitio.
Recreatio ſancta. 24. 1
Reditus Eccleſiaſlici ſanctè percipiantur, ut plalla-
mus, non Avaritiæ litentur. 12. X.
Regulæ non multiplicandæ. 3 I. T
Reguæ non muhiplicandæ per imperfectos. 29. 2
Relhgio ob unum periclitatur. 47. 1
Rehgio Poœnitentia vera eſt, quàâ perditur Ambitio-
57. 2
Religio etiam optima mixta malis.
Religio amanda dùm deprimit.
Vige. Juperior.
Rel'gionis perfectio, quâà imperia abdicantur. 57. 2
Religionis munia viliora. 126. 2
Rehgionis munia vilhora nobis reddant Superiorem
magis charum. 72. I
Reſigionis munia viliora proſunt. 105. 2
Rehigionum & Eccleſiaſticorum non evulgandi de-
fectus. 87 fI
Religionis munia viliora ſummi meriti, ea licèt obeas
in pœnam. 123.2
Religionis Mun'a viliora, Talenta mediocria, & Sta-
tus mediocris placebunt, ſi Oratiom vaces. 12 5. T
Vide. Tentationum remedium.
Religiofus Aula. 32. 1
Religioſus im Aula, & vita mixta quod habeant Len-
tationum rernedium. 24. 1
Rehigioſus in Aula reditum meditetur ad Cœnobium.
72. 1
Religioſus emendidans conſolatiunculas. 22.2
Rekgioſus heſtis ioui Monaſterii. 89. 2
Rehgioſi & Eceleſiaſtici, I Avaritiam non oderint.13.1
Religioſi alendi. 15.2
Religioſi viæ ſanctioris non ſpernant alios, quia ra-
rior Hummlitas, quam Mortificatio eſt. 57. 2
e 1810 59. 2
Rehgiofi honorandi. 69. I. & 87. 2. & 113. 1I
Religiofi, Eccleſfiaſlici, & Viri boni honorandi etiam
cùm videntur errare. 76. 1
Religioſi, ſi ſint, & Eccleſiaſtici Avari. 8 4. T
Vide

65. 2
72. T

Index

Vide. Ecoleſiaſtici Avaritiam oderint.
Religioſi urbibus ſalurares.
Religioſi & Eccleſiaſtici honorandi. .
Religioſorum & Eccleſiaſticorum peccata deteſtabi-

113.2
124.2

liora. 4. 2
Vide. Exemplo eſſe.
Religioſorum Perſecutorés. 5. I. & 122. 2
Rehgioſorum Detractores. . 87. 1
Renovatio vera ſi careat Procraſtinatione. 93. 1
Renovatio, & Poœnitentia vera. 63. 1

Reſidentia. Vide. Epiſeopus.

Relſpectus humani.

57.2. & 96. 2. & 12 1. 2

Reſpectus humani proterantur. 14. 1
Reſpectus humani quàm vanè timentur. 57. 2
Reſurrectio. 125. 2
Rezx cui debat inniti. 28. 1

Vide. Conſiliarü boni.
Rex miſer, qua nullus loqui audet. 33. 1
Rex cogat Conſiliarios bonos ad profitendam Veri-

tatem. 32. 2
Rex re gat. 40. I. & 41I. 2. & 76. 2. & 79. I
Rex regat, & Epiſcopus ipſe præſit. Ibid.
Rex deligat Miniſtros. 46. 2
Rex deligat probos Miniſtros. 47. 2
Rex Politicis non fidat. 48. 1
Vide. Politici. *
Rex tueatur Miniſiros ſuos. 68. 1
Rex colendus, licèt non nos evehat. 72. 1
Rex ſuos honoret. 79. 1

96. 1. & 97. I. & 101. 2

Rex quos evehat.

Rex evehat probos. II4. I
Rex evehat etiam viles. 80. 2
Rex amet ſuos. 83. 1

Rex coli debet. 87. 2. & 90. I. & 114. 2
Rex valde foveat Miniſtros & Conſiliarios bonos.
113.2

Rex & Superior legibus ſuis obtemperent. 30. 1
Vide. Rex, & Juperior decreta condentes.
8
Saba & S. Nicodemus. 118.2
Salomon. 47. 2
Samaritana. 102. 2
Samaritana Evangelica. 56. 2
Samſon. 60. 1. & 89. 1

S. Samusl.
Sapientia profana.
Vide Politica.
Sara.
Saul. 96. I. & 96. 2. & 114. 2. & 117. 2. & 12 5. 2

13.2. & 100. 2
27. 2

Saül condit duriſſimas leges. 3 I. 1
Saül inaugurandus. 32. I
Saül corrigi ſe ſinit in triumpho. 67. 2
Vide Correctio libera.
Saül & Jonathas. 49. 1
Scandala. 115. I
Scandala impunita. 48. 2
Scandala non permittenda. 49. 1. & 115. 1
Scandaloſi. 5. 2

Scandaloſi puniendi.

46. 2. & 47. 2. & 49. I.
& 1II3. 1. & 115. 2 4 .

Scandaloſi ejiciendi. 69. 1
Scandaloſi reprimendi. 79. 2
Scientia vana. 27. 2
Vide Sapientia profana.
Scientia ſine 1pirite. 28. 1
S. Scriptura Divfha. 57. 1

Vide Politica.
Scrupuloſi, & Singularitas Tentationibus obnoxii.

27.2. Vide Tentationum fons.
Scurræ. 99. 1
Semex ferveat. 20.2

24. 1

Statüs Electio.

Seniorum exempla querentium de Juniorum tem-

pore. Ibid.
Serietas. 39. 2. && 54. 2. & 83. 2
Vige Correctio. Familiaritas.
Serietas Chriſliana neglecta. 85. 2

Sermo vanus. 54. 2. & 50. 2. & Ibid. 60. 1. & 62. 1

Sermo ſpiritualis. 56. 2. & 82. I
Vide Mors. .
Sermo ſpiritualis quàm potens. 58. 2

Sermo ſpiritualis, Exhortationes privatæ Fervorem

ariunt. 59. I
Sermo ſpiritualis Nathani. 83. 2
Sermo malus. 60. 1
Sermo non ſpiritualis. 02. I
Serpens. 18.2
Servi. 16. 1

Servi perficiantur Charitate. 80. 1
Servi impii. 15. 2. & 36.2. & 46. 2. & 47.2. & 114.1
Vide Aulici. =

Servi impii nimis impinguati. 17. 2
Servi impii locupletes. 1bid.
Servi impii plectendi. 50. 1
Servi impii gratiores. 98. 2. & 99. 1
Servi probi ſint, non decori. 18.2
Servi probi, non pulchri diligendi. Ibid.
Servi boni honorentur. 113.2
Servi boni familias ſervant. 114. I
Servire duobus. 37.2
Servire Deo felix. 110. 2

Severitas. 19. I. & 20.I. & 21. 2. & 44. I. & 49. I. &

5I. I. & 79.2. & 84.2. & I01I. I. & kI13. I. & 116. I

Severitas neceſſaria. II5. I
Severitas aliis necefſaria. 20. I
Severitas valdè difficilis. 33. 1
Severitas utilis reo. 35. I

Severitas, & Excommunicatio, ſi parcant Potenti-

bus, licèt pejoribus. 39. I
Severitas Clementiæ non ſit expers. 43. 1
Vide Superior ſit mitis.
Severitatem corrumpunt Munera. 45. 1I

Severitas in impios, quia nocentiores Draconibus. 46. 2

Severitas ardua in Adulantes. 47. 1
Severitas ob humana, non ob divina jura. 48. 2
Severitas etiam contra minima. 78. 1
Severitas in Magnates. 834. 1
Severitas Tribulationum remedium. 91. 1

Severitas exerenda in Libellos famoſos, & in Mur-
murantes, quùm eos Dei Ira exterminet. 91. 2

Severitas & Eccleſiaſtica Juriſdictio dum & juſta ſit,

& à Deo dirigatur, nihil timeat. 101. 2
Vide Reſpectus humani.
Sichem malèé trucidatus. F. I
Simplicitas. 118. 1
Spes nimia peccantium. 7.: 1.

Spes præmii. 105. I. & 107. I. & 109. 1I. & 124. 2.
& 125. 1
Spiritualia cæteris præferenda.
& 50O. I. & 92. 2. & 124. 2
Spiritualia cæteris poſthabita. 19. 2. & 20. I. & 22. 2.
& 30. 1. & 48. 2. & 96. I. & 97. I. & 100. 2. &
II6. 2. & 118. 1
Vide Deus nobis tantum vilis eſt.
Spiritualia poſthabita Terrenis. II7. 1
Spiritualium & Eternorum cura Teſtamentis ante-
ferenda. 81. 2
Statna Babylonica. 38. 2
13. 2. & 34. 2. & 116.2. & 117. 2
Vide Vocatio.
Stats Electio, & Ordines Sacri, ac Vocati Parentes,
nec non Moniales, & Equites, ſine Intentione recta
Numini devoventur. . 11. I

14. 1I. & 49. I.

Status mediocris. 4. I. & 103. I. & 104. 2. & 126. 2
69. 2
Status

Status mediocris elevat nos.

—

Rerum Notabilium.

Status mediocris ad Fidem aprtior. 70. 1
Status mediocris & Talenta mediocria adamentur. 71.2
Status mediocris aptior Eternis. 72. 2
Status mediocris & Talenta mediocria Gloriæ æter-
næ nos reddunt artiores. 107. 2

Status mediocris, & Talenta mediocria ac Religionis

munia viliora placebunt, ſi Orationi vaces. 12 5. 1
Vide Oratio.

S. Stephanus. 23. 1
Superbia. 57.2
Sumerbia eſt abjecta. 96. 1
Superior mitis. 7.2
Superior nimis mitis. 21. 2

Superior mirtis ſit.
Vide deveritas.
Superior ſit tardus ad pœnam. 30. 2. & 43. 1. & 89. 1
Superior tardus ſit ad poꝛnam, quia Accuſationes in-

31. 1I. & 112. 2

vidæ abundant. 14. 2
Superior quos evehat. 18.2
Vide Rex.
Superior metu terreat tranſgreſſores. 19. 1

Superior non idem omnibus ſit. 19.2. & 43:2. & 68. 1
Superior conſulat ſuis ſubjectis. 25. 2
Superior ſuos tueatur. Ibid.
Superior invigilet. 27. 2. & 40. I. & 41. I. & 42. 2.
& 49. 1. & 6 5. 2. & 76. 2. & 81.12

Superior nimis facilis ad ed'cta. 29. 2
Superior & Rex legibus ſuis obtemperent. 30. 1
Superior durus. 31. 1
Superior nullum timeat. 3 1. 2
Vide Reſpectus humani.
Superior onus ſuutn intelligat. 8 32.2
Superior coli deber. 39. 1. & 40. 1
Superior non culpandus, ſi tardè puniat. 43. 2
Superior non ſe ulciſcatur. 48. 2. & 66.2. & 75. 2
Superior quos amet. 50. 1

Superior & Eccleſiaſtica Juriſdictio omnia impetrant,

ſi de Dec & Divinè agant. 58. 2
Vide Homines non timendi.
Superior ipititualiter imperet. Ibid.
Superior ſibi quiſque ſit. 59. 2
Superior corrigat etiam levia delicta. 67.2
Superior major tueatur Superiores minores. 68. 1
Superior amerur, duùm non amat. 72. I
Superior amari debet. Ibid.
Superior amari negligat, ut ametur. 101. 1
Superior amari negligat, & amabitur. 102. 2
Superior amari à Tepidis nolit. 104. I
De Superiore non murmurandum. 76. 1I
Superior indiſcretus. 79. 1
Superior negligens. 79. 2
Superior negligens & querulus. 80. 2
Superior juvet debiliores. 80. 1
Superior imperfectos curet. 80. 2

Superior amet ſuos. 83. 1

Superior ſui obliviſcatur. Ibid.
Superior coli debet, etiam quùm punir. 87.2
Superior diù examinet Accuſatores invidos. 88. 2
Vide Accuſatores invidi.
Superior audiat excuſationes. 89. 1
Superior tardus ad poœnam ſit. 89. 1
Superior provehat fervenes. 97. 2. & 98.2
Suſanna. 5. 2. & 20. 2. & 30. 2. & 52. 2. & 98. 1.
& 2. & 126. 2
Suſurrones. 99. 1
T 99
TAlni cum Regularum obſervantiam tenaciùs
retinent. 15. 1
Talenta ſine ſpiritu. 28. 1

Talenta cum ſpiritu. 114. 2. & 128. 1

Talenta cum ſpiritu ſubdi volunt Regularum Obſer-
vanmiæ & Obedientiæ. 67. 2

Talenta varia. 34. 1
Talenta mediocria. 126. 2
Talenta mediocria, & Status mediocris adamentur.
71. 2
Talenta mediocria & Status mediocris Gloriæ æter-
næ nos reddunt aptiores. 107. 2
Talenta mediocria, Status mediocris, ac Religionis
Munia viliora placebunt, ſi Orationi vaces. 125. 2
Vide Tentationum remedium.
Templorum profanatores. 55.2
Templorum profanatores in die Defunctorum. 85. 2
Temporalia noxia. 8 83. 1
Temporalium contemptus. 107. 2
Temporalium contemptus Perſecutionum remedium.
84.2
Temporalium contemptus ex Oratione. 12 5. 1
Temporalium contemptum pariunt Exercitia ipiri-

tualia. .„ 108. 2
Tentatio non timenda. . 9. T
Tentatio quàm timenda. Ibid.
Tentationum fons. 8. 1. & 34. 2. & 37. 2.
& 60. I. & 120. 2. & 126. 2.
Tentationum fons Deliciæ, Luxus, Divitix. 2.2
Tentationum fons Gula. 63. 1
Tentationum fons Paupertas læſa. 108. 1 —.

Vide Paupertas Religioſa.
Tentationum remedium. 20. 2. & 37. 2. & 61. I.
