Tribhulaio deſignabitur. Fauſta omma & tempeſtate. Nôn-
"tili. ne comruſis in ſaccum nubibus glomeratam à
Joſepho crederes tempeſtatem in Fratres, cùm
eos ſublati reos ſcyphi ſeveriſſimè coargue-
ret? Compedes undique, & catenæ importa-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

e N
leni
e un
un .
Aei
tdi

.

0 Eenik
1,l
lehe
nian
Peinth
len mi
Muli
I Ne
1e UimgN
tmiul-
ltbe.
Eluer.
dl,kein
no leni
Uat a,
lobie⸗
Crir l
ſinr
ngir.
Aunll⸗
in einn,
aibe.
Olm es
ur e,
B ejtr
,Catt,
:t⸗
Nimmn.
itnn
n
n ſer
Nr
lunhii
lgiden
ſts .
o, e
Ebnn,
ℳ
Anl⸗
G e

“
4 El

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 75

bantur. Qui furatus eſt ſeypbum , pſe Sit ſer- G:n. 4 .
us meus. Non precibus flectebatur, non mol- 17.
liebatur lacrymis, non eum Senis milereſcebat.
Verùm delineabatur Iris in turbine, & unde
ſervitutem metuebant, indè Fratrem recepe- Cen. 44
runt. Cur ſic agere voluiſtis ² Quam fſoœda, 16. & 4
teträque nubes! Elevavitque vocem cum fletu, 2. 15.
& dixit Fratribus ſitis: Ego ſum Joſeph. Oſeula-
tuſque eſt Joſeph omnes Fratres ſuos, & ploravit
Juper ſingulos. Fulgura hic plané in pluviam fecit.
Vociferabare, L'yrannidem in tritico latuiſle! La-
tebat in ſævitie Charitas. Nemo crudelior Præfe-
cto, qui æra ſaccis reponit, ut quibus reddiderit
pecuniam, Famam auferat & Fratrem. Quàm ſæ-
vus, qui carcerem recondit in ſcypho! qui pretium
recuſat, ut catenas injiciat! qui frumenta nocen-
tiora eſſe facit, quàm toxica! Quid agit ſcy-=
phus in tritico? Monſtrum eſt in cibo icyphus.
Et venenum propinas, ſi ſcyphum non propi
nas, ſed abdis. Nopphum autem meum pone in ore
ſacci. Verùm ludit, non rugit immanitas, ſi triti- 5. oſeph-
cum diſpenſat, non ſulphur. Auguror ego quoqq̈ue „
in ſcy pho Joſeph. Epulo Tragcedia finietur, quæ Vao es,
furori ſuo proludit in patera. Nemo, ut latro- re in proto⸗
cinetur, pretium reddit inſtitori. Amoris, non
Iræ, inſtrumenta ſunt, Crater & Frumenta. Con- e hone,
vivium, non fupplicium parat, qui calices, cru- ciſeatur.
menas, annonâmque depromir. Citrà cruorem
dabitur in cyatho Naumachia: nec ſanguinem, Urio.
ſed muſtum defundet, qui cratere graſſatur. Lau-
tam ergo ſententiam retractes neceſſe eſt, qui H
Joſephum immanitatis damnaveras, cujus opifi-
cio £gyptium Cœlum ideò nubes coëgit, ur Iri-
dem coloraret. Nuntiate patri meo univerſam
gloriam meam: ſeſtinate, & adducite eum ad me.
Torſit nimirum Fratres, quaſi Amoris botryo-
nes, ut ex iis Patrem exprimeret. Vindemia eſt,
non laniena, ſi dolores parturientis ſuſtinere co-
gantur Patriarchæ, ut Fratri Patrem, ut Parenti
viciſſim Filium pariant, quos ſine funere orbos
eſſe coëgerunt. Obſtetricabatur Fratribus Joſeph
ejulantibus, ur Ifraéli Filium ederent, quem
veriùs erant parituri, quam olim illi mendaci-
bus inferiis parentaverant. Et quando Patriar-
charum ſaccos excuſſimus, ne in judicium feſti-
nes, frumenta in agro intuere. An non, cul-⸗
mis inſpectis, ab agro reſilias; quòd noxam
paratam eſſe mortalibus credas à natura, tot tri-
tico aſſutis thecis, ariſiiſque afflictis? Nihil ibi
niſi paleam, aut cuſpidatas, ſerratâſque lanceas
exhorreſcas. Coaluere tamen in eo horrore deli-
ciæ, pabulâque mortalium. Ventilabro prode-
tur opulentia, quam falx ità metit, ut occular.
Scrutamur ſegetes ? Roſeta hyeme contempla-
re. Lictoris eam efle officinam exiſtimes, du-
mis, virgiſque ſævam. Quam ſi vere lulires „
flores indé, purpurâſque erupiſſe gratularis. Tam
fallax eſt, diſcôrſque veritati, ſubjecta oculis ſeu
illecebra, ſeu ſævities. Hauritur aà Ceto Jonas,
non vorandi libidine, ſed obſequendi ſtudio ,
tum Numini, tum Prophetæ: & quam belluam
ingluviei damnaſſes, non repetundarum Ream
deprehendes, ſed depoſiti apud ſe Vatis Cuſto-
dem dilaudabis. Et præparavit Dominus Piſeem
grandem, ut deglutiret Jonam. Et erat Jonas in
ventre Piſoeis tribus diebus, & trihus noctihus. Nec
de Balænis licet divinare, quas cum tu Charyb-
dim immaritate prægreſlas exiſtimaveris, eas
ſanctiores eſſe Templo confirmabis. Nam ibi orat
pſallitque Propheta. Er, cùm Phariſæus in Ta-
bernaculo tumere diſcat, in ſulphur arrogan-
tiæ& orationis thure converſo ,‚ fugam Jonas
2 z

Gen. 44. 23

Gen. 45. 13

§. Yalophe

Jonæ 3. 1.
§. Jonass

56 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

in hoſtiam ità demutat, ut Ceto uſus pro Jorda-
ne, Apoſtaſiæ Lepram in Piſcis alvo, quaſi in al-
veo profluentis decuſſerit, non modò elutus Nau-
fragio, ſed initiatus Prophetiæ. Ergo in ipfa in-
gluvie damnare monſtrum ſi audeas, TLireſias es,
cæcus quia divinus. Vide jam, an ſententiam
ferre poſſis de Sacerdotum holocauſtis, ſi Balæ-
na & Vater devorat, & ipsà Templo eſt ſanctior
S& Zudith. ingluvie. Uri nénne videtur Fœmina, quam cir-
ris, ſmaragdis, mitriſque rubere vides in purpu-
ra? Et ſane ſi nudata Bethſabea arſit in ſtagno,
aduſsitque Prophetam: quæ futuræ ſunt mulie-
Jqudicames Fis faces in tanto fulgore, ignéque gemmarum!
temer & Verüm ut ſibi virum devinciat, quo ille adul-
s teræ non devinciatur, prodit comptior in pu-
blicum. Lucretia eſt, quam Helenam ſuſpicaba-
re. Non eſt Dahla, Rachel eſt. Pugnat mo-
nilibus ſuis pro Pudore, fugâtque Venerem
margaritis. Moœcharetur Vir, niſi ſeſe viro gratio-
rem faceret illecebrâ phalerarum. Sacramentum
tuetur magnum, typum ccilicèt Chriſti & Ec-
cleſiæ; nec gemmis excitat Libidinem, ſed de-
mergit. Non ut peccetur, ſed ne peccetur laſ-
civit innocenter. Ros eſt Pudoris, quæ flam-
ma putaretur Voluptatis. Lilium Adoleſcit in
illecebra. Et quemadmodùm Narciſſus viret &
⸗ ſterquilinio: ità emicat & vanitate Pudicitia.
Exod. 3. 3. Dic tu quoque cum Moſe: Vadam, & vide-
bo viſionem hanc magnam. Et quænam Scena
ea eſt? Vanitatis & Caſtitatis: Ignis & Lilii:
Gemmarum & Hoſtiarum. Apparuitque ei Domi-
nus in flamma ignis de medio Rubi: & videbat,
quòd Rubus arderet, & non combureretur. Quid
clamas? Quidve proloqueris de Matrona? Elo-
quor, quod intueor. Ardere illam pronuntio: nam
& Faces contemplor, quibus incenditur. Falle-
ris, mihi crede, ſiquidem in tanto Igne non oritur
Rubus, ſed irroratur. Quod tu ſupplicium ſæ-
vientis Elementi efſe putas, illapſæ eſt blandi-
mentum Divinitatis. Quæ cùm nemo neget ob-
veniſſe Rubo: quis Matronæ deneget, quòd
Vepribus fatetur obtigiſſe? Mader Rubus in
Hamma: & Pudica eſſe nequit Matrona in ſma-
ragdo? Rubus, inquies, virgultum eſt: Fœmina
verò caro eſt. Caro, Fœminaque Judith eſt,
comitũrque: non ut Laſciviæ blandiatur, ſed ut
Laſcivum obtruncet. Lavit corpus ſuum, induit
Je veſtimentis jueunditatis ſux, aſſumpsitque dex-
traliola & lilia, & inaures, & annulos. Ad eam
laſciviæ pompam quid actum putas a Bethulie ſi-
bus? Qui cum vidiſſent eam, ſtupentes mirati ſunt
nimis pulchritudinem ejus. Nihil tamen interrogan-
Religioſi, tes eam dimiſerunt tranſire, dicentes: Deus patrum

Intentio
gectzz.

Tbid. a,

Judith. 10.
3.

Ibid. 8.

Ka. noſtrorum omne conſilium tui cordis ſud virtute cor-
ici F . .
viri zen; Toboret. Quid nos muſſaſſemus de Vidua, quæ

honorandi obſeſſa ex urbe ad conopeum hoſtis progredere-
vigen, tür, ſi præſertim & ornata exiret, & theſauri
errare. ſui opes domo, urbéque efferrer? Id præſlitit
non impunè modèô, ſed cum laude Judith. Cre-
Honor mu. didere Bethulienſes ſplendere Viduam & orare,
u. orhari & ferocire, patriam deſerere & amare,
Desupe. adire hoſtes & odiſle. In myrto cruorem ab-
viore non di exiſtimarunt: putavere mitrâ integi galeam:
unnz. Catenas torquibus inſui: pugiones liliis ſuppo-
ni: torum peti, ſed feretrum appeti. Nec ſua
eos fefellit ſpes. Nam ſpolium fuit! Holopher-
Judith 14. Des Foœminæ Luxuriam mentientis. Suſpendite
2. capiit hoc ſuper muros noſtros. Huc phaleræ de-
Sie De; Cidere perionatæ Pudicitiæ, quæ duriuùs inauri-
Providen. bus, quàm cilicio conflictata eſt. Inter cineres

tiæ non in- . 1 ſ
ee ſiquidem Coli rore adſpergebatur, & Deo ade-

quando

rat. In gemmis cruore maduit, & vultu Afſyrii

torta eſt. Felix erat in cinere, & ærumnoſa in nebiſeum 1
conchylio. Nam Aſtris intendebat in ſua latebra. agi, Obf- 4
Monſira ſuſpexit in conopeo. Ibi pſallebat: bic one & In. Gal s
pugnabat. Ibi thure orationis ſuæ recreabatur:"Gu. 4 9 Da
hic blaſphemiarum nidore vexabatur. Ibi mo- Sie oze- dii
rabatur cum ſua Abra: hic torvitate, fragoré- diemia æ- ſel.
que caſtrorum, militůmque diſcruciabatur. Ve-“
rùm quæ ſenſere de unguentata Bethulienſes, Aana & 1
non ea de lugente Heli cenſuerat in Silo. Cam . nin

eſſet Anna amaro animo, oravit ad Dominum 1. Reg. 1. H
Nenslargiter, & votum vovit. Eſtimavit eam Heli i0.

rorlele, e eon nal
temulentam, dixitque ei: Uſque quò ebria eris à di- ute
ere pauliſper vinum quo mades. Er e l.
£ ſ 47 8⁰ lacrymis voii ſan

inebriamur à Samuéle Mulier tumet, non Baccho; in
nec bibit Fomina, ſed oravit. Thuribulum ver-
ſavit, non calicem: & plfallit, non furit. Noli
muſſantem arguere. Nam in freto lacrymarum
quæ pſallit Mulier, non eſt Siren; Anna eſi. Non ö
lugeret, ſi bibiſſet: nec reſideret in Tabernacu- nre

voi
en 0

lo, ſed vagaretur in Compitis, ni foret abſie- ili
mia. Tu verò Senex, cur tam malignè Fœ- merl
minam carpis orantem, qui tam inſulsè patiens Eten
Filhiorum ſpectas adulteria, & ſiles? Vultur es lng
lacrymanti: & ſcortantibus Turtur es? Pudicam aſn
diſcerpis: & Mochos inungis? At hic muſlabat Menl
Anna. Quid non agebat Magdalena, ut ſe Pha- Phariſeus ſ
riſæus à cœno ſcelerum extractam arbitraretur? Api

Subierat alienam domum, non ad epulum ac- S. Maris cnr⸗

cubuerat, ſed ad pedes, luxerat, unxerat, arſe- Maagdales liin
rat. Attamen tanto elutam lacrymarum Jorda- duen
ne Elephanticam Ganeo pronuntiat, & obhi- ðJèZ
què Chriſti patientiam, peritiämque elevat. Hic nu
eſſet Propheta, ſciret utique, quæ & qua- Luc.7. 38 it:
lis eſt mulier quæ tangit eum, quia peccatrix eſt. ””Rä
Lacrymatur & ſordet! Ungir & fſœtet! Dili-
git & peccatrix eſt ? Peccatrix eſt. Et quæ lo,
jam expiatio criminibus, ſi peccatorum multi- Cbe
tudinem operire non inſueta Charitas, Mag- n
dalenam complexatur, nec tamen imegit 2 de
Ergo nulla jam patet aut uſtrina ſceleribus ab- n
ſumendis, aut eluendis fullonia, ſi peccatrin Eir
eſt, quæ dilexit & luxit? In hoc Pelago la- „ ieret
crymarum non illa Nereis, ſed tu Triton es. Maſess 1
ymarum non i
Siquidem Magdalena non canit, ſed ulu- dum
lat, ſtrepitque Phariſæus. Refugerat à ſua eudn
virga Moſes, quòd non floreret, ſed ſibilaret. Meet
Projecit, & verſa eſt in colubrum : ità ut fu- Exod. 4,.3. len
geret Moyſex. Diwxitque Vominus: Extende ma- D
num tuam. Extendit, & tenuit, verſdquz eſt in Del
virgam. Anguem putas, à qua Magorum Colu- l
bri vorabuntur? Horres, mi Vates, non exitium, eI

ſed ſolatium tuum. Hoc Regem expugnabis: hoc Lapſi opii⸗ n⸗
Fgyptuum evertes: hoc Mare partiere: hoc "ihunt

. l bis
Cœlo imperabis. Nec colubrum horrere licet: An bel

& filum, & fratrem, & conjugem exhorreſces! : Mſen i
Sibilat; Non ſuo genio, ſed vitio tuo. Projecta rin
enim Virga efferatur in Serpentem: quæ, ſi cor- ⸗
ripiatur, non Draco eſt, ſed Baculus. Ergo tuæ Der
dexteræ portentum aſſigna. Nam niſi te virgæ Filiorum
tæderet, puderet illam feritatis. Extende manum educatio- ibr
tuam, & apprehende caudam ejus. Sed tuam pro- dazerto, in
tende dexteram erigendæ virgæ. Nam ſervili ſi ia vigilet⸗
manu contrectetur Anguis, in Ceraſtem efferabi- E
tur. Cæterùm, quem reformidas Draconem, mox Eyiſcobè n
infeſtus Ceraſtis, eos abliguriet in odium tyran- radteniie,
nidis & maleficii. Miraris autem non calcandum er ragar N
eſſe Serpentem, quem ominamur futurum ali-

quando Aſpidum lictorem? En transfugam, à

quo transfugis paratur exitium. Cum autem veniſ- 2. Reg. 16 N
ſet Chuſai Arachites amicus David ad Abſalon, lo- 16. A
cutus eſt ad eum: Salve Rex. Ad quem Abſalon: e
Quare non iviſti cum amico tuo? Nequagudam H chuſai 8
4 7s

uehe u
rnent!
An
n Ak. A
irh
Kor.

Nu i
D.
e
nnut⸗
N.
ri
Gbutr
ſertui
ligo
n 1
d r
1 40
ſta.
ufelnt,
N r.
iinn.
Ps:loeleſ⸗
le: MA
le la
melat
Doyckr
jlor⸗
Lipne
ſe ſiet d
nan W
n ee,
il nf
atrkr 6
n ie
gan
un 4).
,d E
af 11
nlrn
Gn
6

Juia illius ero, quem elegit Dominus. Quot Ara-
chitem telis defigeres Davidis transfuagam, &
Abſalonis Tribunum? Marali, civicâque donan-
dus eſt: Nam in caſtris militat Abſalonis, ſed
Davidi militat. Non eum perfidiæ ſimulatæ pu-
duit, ut fidum ſeſe Principi exhiberer. Plantam
ſceleris irrigavit, non ut excoleret, ſed ut erue-
ret. Intererit costibus perfidorum, non, ut ſen-
2. Reg. 7. tentiam, ſed, ut diem dicat rebellanti. Melius eſt
14. conſilium Chuſai Arachitæ, conſilio Achitophel.
Domini autem nutu diſſpatum eſt contilium Achi-
Bona occul= . .
saia, Fa- Tophel utile. Quanta Chuſai charitas in Davidem?
ma neglec- Cui ut pararet Pharmacum, in Viperam ſeſe re-
2 Mei finxit. Haſtis pugnavere cæteri pro Davide. No-
majorem. VO ipſe armorum genere, uſus Perfidiã, pro Re-
ge pugnavit. Ne enim abſcederet à Rege, à Re-
ge profugit, tum propior illi factus, cum ab eo
in hoſtium caſtra transfugit. Fugiſlet ab Abſa-
lone David, niſi ad Abſalonem Arachites con-
fugiſlet. Zizaniis, ut ità dixerim, granum fru-
menti ſeſe inſeruit, non ut illa excreſcere ſine-
rentur ad meſſem, ſed ut eliderentur in germine.
Impios enim probitate conſili non juvit, ſed
offocavit. Nam azimi acceſſus aceſcentem fer-
menti maſſam umiverſam corrupit, ne illa poſ-
ſet corrumpere. Nimirüm Perduelles, in morem
Aſpidum, veneno turgent, rumpuntur Anti-
doto. Quare non fuiſti cum amico tuo? Nequa-
quàm : quia illius ero, quem elegit Dominus.
Suam iis vocibus mentem retexerat Chuſai. Sed
Aſpis veritati nequiit auſcultare. Etenim ſi ejus
futurum ſe eſſe dicit, quem Dominus deſigna-
rit: Regi militat, non Rebelli. Verùm aſſen-
tationis olere delectatus Abſalon, quid ſubeſſet
floſculo non perſpexit. Anguem ſuſpexit in Li-
lio, quòd Lilium ſuſpexerit, non Serpentem.
Obſequebatur! Sed cùm illius eſſet, quem Deus
adſciverat, cur non ſe peti Abſalon intellige-
bat, a Domino non creatus regni Princeps,
ſed repudiatus & Fratris cæde, & Patris odio.
Erat in tentoriis Sphinax, quæ nodum evol-
veret. Suſpicax enim Achitophel probè intelle-
Xit, quò Arachites collineaflet. Sed quando no-
dum Chulſai vulgo irriſus nequicquàm exolvit,
eum ſuis faucibus adſtrinxit, nunquàm tàm in-
nocens Sphinx, quàm cùm ipſe ſe Achitophel
ſtrangulavit. Vides, nec tum feſtinandum ad
judicium, quuùm aut Vidua, aut Miles ad ho-
§. David. ſies transfugiunt. At ſententiam quis moretur,
ſi aggeſtis undique opibus Senex incubet? An
Bona ocul- non incubitu rapacitas extrudetur, quaſi Mam-
dN. monæ pullus, ex aſſe hæres Avaritiæ? Imòô Pie-
1. Par. 22., tas plumeſcet ex auro. Ecce ego in paupertate
14. mea præparavi impenſas domus Domini, auri ta-
lenta centum millia, & argenti mille millia talen-
torum: æris verò, & ſerri non eſt pondus: vinci-
tur enim numerus magnitudine. Quis non avaritiæ
Davidem incuſaſſet, ſi peſtilentiæ, bellique oc-
caſione conflictatis rerum inopiã familiis non
ſubveniret, ſed aurum, ærâque in ærarium in-
ferret, non modò numerum, ſed fidem, votum-
que ſupergreſſus cupiditatis? Verùm holocau-
ſium damnaſſes, notaſſéſque non tenacitatem
Principis, ſed religionem. Lemplo incubabat,
non Erario: & Arcæ ſiudebat, non Gazæ.
Nulla Regis imagine numiſinata ſignabantur,
ſed Dei tantùm imago, & ſuperſcriptio in ſi-
gnato argento viſebantur. Uni eruta è& Mani-
bus metalla Coelo dicabantur: aurique mon-
tes Aris imponebantur, non ut Gigantes bella-
rent in ſidera, ſed ut Gigantis Debellator coe-
lo terram ſubjiceret. Mirabatur cooptatam ſeſe
Ethieæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Judicanies
temer?.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

inter hoſtias opulentiâ, & quæ hactenus ſer-
Vierat flagitiis, in regno, ſinuque virtutis reſpira-
bat. Si ergo fuci, defectiones, pecuniæ, Crucia-
tus, minæque Religioni ſubſerviunt, totque
monſtris pro Deo virtus perſonatur; quid ſuâ
Momus virgâ deſignet, reprobétve? Mentitur 2²
Jacob primogenitum ſe eſſe ſimulat, nec, ſi
Auguſtino credimus, mentitur, ſed prophetat.
Adiit lupanaria? Convenere Rahab exploratores,
crucique proluſum eſt cocco, non in Taberna-
culo, ſed in Fornice. Stertit? Somnianti cœlum
patuit Iſraëli, Cœlitéſque ſpectavit. Epulatur ?²
Tum ſanctiores Lachæus, & Levi, quos Pa-
tinæ expiarunt. Ruſticatur? Ibi ſponſam Dile-
us præſtolatur. Pugnat? Pugnavit & Joſus-
Nuptiis adeſt? interfuit & JESUS.

FERIA QUINTA
DOMINICX IV.

Quam cum vidiſſet Dominus, miſericor-
diò motus ſuper eam, dixit ili: No-
li fere. Et acceſſit,; G tetigit locu- .
lum: Et ait,‚, Adoleſcens, tibi dico,
ſurge. Luc. 7. 13.

Atris uberibus ſuam olim vitam Adoleſ- Bliorum
cens acceptam referebat: jam eam pa-⸗d.
rentis oculis debet. Enutritus eſt lacte paren- Lapſj eri⸗
tis ad feretrum: lugentis revocatur lacrymis à gendt.
ſepulchro. Novum hic Mare panditur, in quo
ſi naufragere, non moreris, ſed reviviſcis. Fle-
tu ſiquidem Matris obrutus Adoleſcens emer-
git in vitam. Etenim Chriſtum, quem inſtitæ
defuncti non obſirinxerant, plorantis lacrymæ
molliverunt. Nimirùm petra erat Chriſtus: ideéô-
que lapidem lacrymæ excavarunt. Proh cha-
ritatis, fletuumque prodigia! Tum enatat fi-
lius, cuùm Chriſli lapide cervici ejus impoſito
in profundum matermi luctus demergitur. Miſe-
ricordia motus ſuper eum, ait, Adoleſcens, Surge.
Tu vives, ne illa lacrymetur. Fletuum ejus ir-
riguo refloreſces: & cuùm tu occumbendo lu-
gere illam coëgeris, partæ tuo funere lacrymæ,
Authorem ſuum, Viperarum innocenter rabiem
æmulatæ, diſcerpent. Nam è& morrte ſuborti lu-
Gtus eam tandem oppreſſere. Noli flere. Tibi di-
co, Qurge. At ego in fletus erumpo, quòd tan-
tis filii feretrum à Matre lacrymis inundetur:
cùm nulli à parentibus luctus funeribus filio-
rum verioribus impendantur. Quid non agit
Mater, filio febriente? Quid verò agit, pec-
cante filio? Nunquàm deſeritur, quamvis jam
animam agat, ſupremo agone conflictatus. Imò
adeſt demortuo: elatum deducit: parentat tumu-
lato. Vivere illum facit tum inſcriptione, tum
ſtatuis. Ut verò Filii Pudor expalluerit, concla- .
matâ veluti, deſperatàque Pudicitia, in ſui ſter-
quilinio criminis ſinuntur Liberi diſtabeſcere.

Lapſi opsie
mi Kiuent-

Quare non illi ades? Quare Medicum non ac-

cerſis? Cur non in Piſcinam illum demitis?
Cur Coœli demutatione non recreas? Ergo, ut
primùm febriet Adoleſcens, conclamabitur? Fa-
ciliorem ſi ego curationem animi, quàm cor-
poris efle oſtendero, graviorémque, quam cor-=
poris, peſtem animi demonſiravero, cogetur
Mater & defunctum non lugere Filium , &
peccantem nunquam elugere. Utrumque Dominus
6 3 in

78

in ſubmiſſo ad ſe è tecto Paralytico deſignavit.
Nam Cor ejus ante, quàm Corpus percura vit.
Ut enim ægrum aſpexit, demittentium fide com-
probarâ, ait: Homo, remittuntur tibi peccata tua.
Scelus promptius abegit, quam Paralyſim. Nihil
illi aut injungitur, aut edicitur. Quem Dominus
ut paralyſi exolveret, grabati fermè onere de-
preſſir. Tibi dico, Surge, tolle lettum tuum, & va-
de in domum tuam. Vides quòd ægro vectigal
imperetur, ne in morbum relabatur. Porròô
pluris faciendatn animi, quàm corporis ægritu-
Paralyi- dinem hinc elucer, quòd Dominus percurandis
s Eean. criminibus, quam reparandis membris iacum-
3 e, pit accuratins. Repurgatum fcilicèt à flagitiis
ægrum mox domum abire integrum imperabit.

Luc. 5. 20.

PBeccati
damna. Id quoque ſenſere turbeæ, quæ utl ab eo depel-
lendum morbum ſperavere, ità abſtergi crimina
Tbid. 2æ.. horruere. Et &perunt cogitaredcribæ & Phariſci,

dicentes: Quis eſt hie, qui loquitur blaſphemias?
Quis poteſt dimittere peceata, niſi ſolus Deus? Gra-
Nalucßo- Vitatem, opinor, peſtis intelligis, quæ nullà ni-

donoſor. ſi Divinitatis ope depelli poteſt. Cujus ſanè mor-
biſ perdifficilem curam efſſe didicit Afſyrius
agan ** Nabuchodonoſor, qui tumidiorem ob inſtau-
ratam Babylonem cùm vocem emiſiſſet, ſeptem
eam annos feris, bubuúſque ſociatus expunit.
Dan. 4.27. Nonne bac eſt Babylon magna, quam ego ædificavi
in robore Fortitudinis meæ. Cümque ſermo adhuc
Peccata eſſet in ore Regis, vox de Cœlo ruit: Tibi dicitur

venialit. Nahuchodonoſor Rex; Cum beſtiis & feris erit ha-
bitatio tua: fœnum quaſi bos comedes, ſeptem tem-
. .
geveritas Pota mutabuntur ſeper te. Negſne curatu perdif-
etiam con- ficilem fore Libidinem, ſeu Rapinam, ſi Vocu-
ird mini- la glorioſa intrà ſeptennium vix piarur? Quid
Na⸗ pateretur Aſſyrius, ſi Numen blaſphemaſſet,
Gloris va. quando ad fœnum abjicitur commendatà Ba-
na. bylone? Quòôd ſi pudet tandiù moratos nos eſſe
non Babylone tantùm, ſed in ſtabulo cum pecude,
ut Regem ſpectaremus exregem, Hieroſolymas
concedamus, ut ibi & graviſſimè decumbentem,

Arrogan-
kia.

Dei Ira. & leviſſimé peccantem Ezechiam intueamur.
In diebus illis ægrotavit Ezechias uſque ad mor-
2. Reg.20. eIn. Dixitque Iſaias : Afferte maſſam ficorum.

7. QOuam cium attuliſſent, & poſuiſſent ſitper uleus ejus,
curatus eſt. Et quaſi emplaſtro tardiùs percurata
. plaga eſſet, eodem pharmaco decem in Solario
lineis Sol regredi cogetur. Tam eſt graviſſimum
quoque ulcus curatu non arduum, ut Ficubus
& ab occaſu Lux, & ab interitu Vita revo-
centur. Ut verò convaluit Rex, à Babylonio
Principe literis, nuntiſque convenitur. Lætatus
eſt autem in adventu eorum Ezxechias, & oſten-
dit eis domum aromatum, & aurum, & argen-
tum, & domum vaſorum ſuorum. Venit autem
IHaias Propheta ad Regem Exechiam, dixitque ei-
Quid viderunt in domo tua? Ait Ezxechias⸗Om-
nia, qakcunque ſunt in domo mea viderunt. Dixit
Iſaiase Audi ſermonem Domini: Ecce dies venient
& auferentur omnia, quæ ſunt in domo tua. Sed
& de Filiis tuis, quos generabir, tollentur, &
erunt Eunuchi in Palatio Regis Babylonis. Et quis
non totis artubus intremiſcat, quùm pientiſſi-
Ercleſiaſti. Mi principis jactantia obſidione, everſione, di-
wte N reptione, ſervitute mulctetur? Æ.ſiuaſſes tu ſa-
& Regan h& ad tortem, Filio delaſſato. Ficulneâ eri-
peccets getur. Rifſiſſes, ſi Legatis Principum veſtia-
Sni oe rinm oftentaſſet. Hoſlibus urbem, regnumque
2 as, Prodidit. Iis vaſis Euphrates illabetur, ut Regiam
cepere. obruat, quibus tu modò pompam propinas, ut
ſtaporem hauriant Babylonii. Ereptabit è& pig-
mentis Draco, qui te, tuéſque ad interitum
afflet. Quos enim ſpectatores theſauri tui adeſ-

Ibid. 13.

§. Exzzchias

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ſe gratularis, ii tuæ domus futuri ſunt prædones. in
Libidinem pugnandi Aulæis excitas, auréque 1!
ferrum proritas Chaldæorum. Verbo, evirati 41
à Babyloniis poſteri tui üfſdem linientur aro- cn
matibus in ſolatium plagæ, quibus tu ulce- les
rum inflammatione ſedat, inſoleſcis. Nam in Gti
theſaurorum domo tuæ ſoboli carcer delinea- eo
tur: & monilibus, quibus hoſtes recreas, nepo- nn
tes devincis. Quis putaſſet turbinem teterrimæ Que
ſervitutis non & cœno, ſed ex aromatibus coaluiſ- ulke
ſe, tantis fœtum, fartmque fulguribus? Trunca- luge
buntur Regiæ indolis, ſtirpiſque pueri non tam 1Nen
ferro Aſſyri, quaàm argento Ezechiæ. Ete- 6
nim ſeges illa catenarum, enſimque aureis e gia,
pateris pullulavit, quibus Princeps improvi- nl
dus naufragium paravit nepotibus ſerum qui- ſca
dem, ſed ſævum. Gemmæ ſiquidem in ſcopu- eecl
los ſuccrevere, in Mare patinæ ſunt effuſæ, va- hemmu
ſorum cavitas vila eſt in Charybdim dehiſcere, nund
pompæ amoœnitas jacturæ horrore corrupta eſt. ℳ lue
Ea eſt criminis tabes, eâque ſceleris carcinomata. lit liſll
A planta pedis uſque ad verticem non eſt in eo Iſa. 1. 6. 1 crim

Janitas, vulnus, & livor, & plaga tumens non eſt
circumligata, nec curata medicamine, neque fota
oleo. Dilpice ſpiritalis ægritudinis gravitatem. Li-
vor eſt; ſed mihil relinquit in vulnerato integrum-
Nam caput invadit, & pedes exedit. Porrò nec Moriifca⸗
faſcis alligatur, nec mollitur unguento, nec Re i Au
oleo delintur. Torquet univerſa membra, nec ,u ſeſe
ulla admittit medicamina. Et ne fortè factu ti- Infrmitas Geir KD
bi videretur incredibilis tanta vulneris comtrà "g. uiſnu ſeyt
remedia obluctatio, non Prophetis modô in- mnch e
curabilis gravitas animi eſt, ſed ipſas penè ar- i. r
tes eludit Omnipotentiæv. Mundans, inquit, ele
non Faciet innocentem. Dominus in tempeſtate Nahum. .
& turbine: inerepas mare, & exiccans illud: & 2. li
omnia flumina ad deſertum deducens. Diſhillan- nluill
tem & flagiti puſtula ſaniem abſterſurum te il- ſr g
hcò confidebas? A Deo Mare deſiccatur: Pec- 11
cati verò tabum non extergitur. Cedit Deo 4
Pontus: Scelus non cedit. Quod ut videas non
exaggeratum à Nahum, Moſem contempla-
re, qui protens duntaxat in pelagus virg4,
mox illud & ſubmovit Ifraéli, & in Ægyptios
revocavit. Cumque extendiſſet Moyſes manum E d. 14.
contrà mare, reverſum eſt ad priorem locum: fu- 27.
gientibiſque Egyptiis occurrerunt aquæ. Is verò 8. Moſei.
quoties virgam extulit in Pharaonem, cujus du- Pharav.
ritiem flectere nequiit grandine, ſanguine, ful-
guribus, atque funeribus? Quid plura? Dracones
Virga abſorpſit: Regem ne perſtrinxit quidem. Zelus ani-
Ergo durius Crimen eſt, quàm Mare, quàm ane,
Monſtra, quàm Coœlum. Paruere Elementa Pro. Mmas,
phetæ; Furor Principis Moſem eſt inſequutus, ee- ne
tiam cùm Maris flactus non frænaſſet, ſed redpſe ciniis
tum maximè cobiberet. Illud hoc loco animad- ob zuri- r
vertas velim, ut Mare populo pateret, non modò nem tee- aun
Moſem ſuſluliſle virgam, ſed Deum aquas ex- un

Hl,.). Nog

N
le
in ⸗

Giih

olſtinatio.

hauſiſſe, Nante, inquit, vento vebementi & urenie lbid. 2r. ii
totâ nocte. Ubi verò in ſuum alveum relabi aquæ rih
juſſæ ſunt, nullà Numinis aut Spiritus vi com- ’
motaæ, uno Virgæ nutu in Ægyptios, ſedémque Rsae n
ſuam refluxere. Diſcant & maris æſtu Parentes““

non iiſdem compeſci poſſe aut conatibus, aut H
conſiliis pronam filiorum in ſcelus indolem, cmpai:

quibus illa in flagitium impelletur. Nam eò fer- neſcientes. Nun
tur; indè abſtrahtur. Proinde non querantur, reb⸗
ſi uno ſocii nutu in crimen ſint deflexi, tot fru. e
ſtrà monitis, miniſque adhibitis, ut ad virtu- Charitas or
tem retraherentur. Mare quoque promptius de- N
preſſit Ægyptios, quàm Iſraeli deceſſit. Ad op- vidia. 0
primendum paratiores, quàm ad opitulandum 0
Wmus.

—
-ð

PEnme
Mncniſ
II.
nm
ie
e
⸗
un
lu.
le

Cäler

1
Marnl-
Oinenn
n

es nn
e.

Unun er
Caur. N.
CediDe
liben
CNe⸗
gu i
ng,
wniſt,
4. KWed
ſs rn
DtacoN
t glicen ue⸗
m
le, l 6
enu bis

„

ſumus. Uhrò lappæ ſuccreſcunt. At quo conatu
in ſegetes ager, eruditurne dicam, an edomatur?
At aliàs de his. Difficiliorem, ut puto, viditnus
Criminis curationem eſſe, quàm febris. Imô Eh-
ſeus ſui attactu ſepulchri mortem à cadavere fu-
gatam vectigalem eſſe coëgit cineribus ſuis. Idola
verô ſuperſtes abolere non potuit. Adeò morte
duriora ſunt crimina, curæque non patientia.
Quare ergo febrientem Filium luges, quem por-
rulacâ fortaſsè percurabis; ſcortantem verò non
luges, quem Deus vix faciet Innocentem, ſi
Plal. 3. 9. emunder? Illie trepidaverunt timore, ubi non
erat timor. Strumas horremus in liberis: ſortile-
gia, & veneficia, & blaſphemias toleramus vel
in libertis. Verrucæ perſæpè tædio Filium ab-
dicamus, trudimuſque familiæ principatu: quâ
exectaâ ſcortantem & proditorem in deliciis ha-
bemus, nec parte adſpergimus, ſed alluvione
inundamus hæreditatis. Quin, inquies, gravi-
correſtio tate morbi ab ejus cura retardamur. Nam, ſi
gizenee. criminis lues tanta eſt, quis manum admoveat
, criminoſo? Graviſſima peſtis animi eſt: ſed, ſi
erga veci ægro non deſis, eſt curatu perfacilis. Expaverat
divν. ſaum Moſes baculum, non jam Virgam, ſed
Exod.4. 3. Anguem. Verſa eſt in Colubrum ità uat fugeret
5. Maſe Moyſes. Limes? Quidni, ſi Draco eſt? Erit, ſi
. uibi collubeat, non Virga tantùm, ſed Sceptrum.
Lapß opti An maleficis, excantationique octogenarius in-
mi hent. ſueſcam, Orcique linguam ediſcam & balbus,
Superior & Dei colloquio duduùm eruditus? Tuàâ Serpens
indiſcretus. dexterâ obrigeſcet in baculum, ſi eam indè ſub-
Corveétio leves, quò abjeciſti. An illa degeneravit in Co-
muis. Iubrum, duùm eſſet in manu tua? duùm humi non
Canfaſurii eſſet? Tu ergo hujus Anguis es Phidias, quem
nimi, as. non ſculpturâ, ſed deſidià effinxiſti. Projecta ſi-
eri. quidem a te Virga ſibilavit in te. Te petit, quòd
Rex regat, Contemnatur à te. Apprebende, quam projece-
& Eyiſio. ras, & in regani vertetur inſignia. Nam hujus

1. auſpicio Colubri, Naturæ, Regique es impera-
Tbid. 4. turus. Non me audis? Audi Divinitatem. Di-
Honor mm. 1Oilé Dominus, Extende manum tuam, & ap-

zucg. prehende caudam ejus. Extendit, & tenuit, ver-
ſäque eſt in Virgam. Cur in Filium excandeſcis?
Draco eſt, qui Palmes erat. Venenum, non mu-
ſtum deſtillat: & ex quo decerpturum me Se-
nem ſperaveram botryones, metuo feretrum.
Abſcedis ab eo timoris umbrà tam umbratili?
Umbram ais Serpentem Lernæum? Epidaurius
& brevior, & ſegnior, & mitior domi meæ
Serpens haberetur. Coli tantum optat, & mor-
dere. Nullus verò mihi Tiberis influit, in quem
ſeſe aliquando proripiat. Libet cachinnari. Virga
eſt. Sed ſi eum apprehendas. Extende manum
tuam. Proſcidit non ſemel eum Pædagogus. Is
tua non eſt manus. Nec contundi Deus Colu-
brum imperavit, ſed teneri. Noli virgis in ba-
culum ſævire; & mox Virga exrit ſpiris evolu-
tis, & decuſſis ſquamis inſitivis. Non unus do-
mi Regulus ſaltitat, quòd nemo & Parentibus
ſud utatur dexterà, ut projectam humi Prolem
cœno extrahat, coléque inſerat. Tenuit: & ver-
ſa eſt in virgam. Reverſa, inquies, eſt in Vir-
gam, non converſa. At Natus etiam, quuùm lac
exugeret, venenum effundebat. Galcitrabat in
nutricem, convellebat ubera, quaſſabat ciſiulam,
rebellabat à matre, livebat in ſorores, colum
deſpectabat. Cave, ne te damnes, dùm illum
incuſas. Nam ſi non factus, ſed fictus vagiit
Serpens in cunis, metuendum eſt, ne conjux
Olympiam imitata cum Dracone colerit, ex quo
Colubrum concepit. Efferaverit ſeſe tamen in-
fans ſuæ genio indolis, ſuique toai0 ipſe ſe tabo

Rex ſuos
honoret.

Rev vegat.
TFilicrum
rducatio.

Correctio
mitis.

.

nias ſilius Haggith elevabatur dicens: Ego regna-

1

7

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 79

imbuerit, ſed raptim, ſed ſtatim, ſed emerſe-
rit non homo in lucem, ſed ſcorpio. Proteren- S. Moſis.
dus idcircò eſt, non excitandus? Cruciabatur
arentiſſima in eremo populus, ſummâque aquæ Zals r.
inopià laborabar. Nullus in arenis latex : Dullus ga 0„
& montibus fluvius: nulli imbres & colo. Sa- natos.
xa undique & ſabulum. Deſperaſſes tu lanè .
defluxuram ex arenis irriguum. Verùm flu- de-
vius exundabit & filice; ſi eum tamen Moſes
non prætereat. Loquimini ad petram coràm eis, Num. 20,
& illa dabit aquas. Utinämque Deo Moſes cre- 8.
didiſſet. Abſtinuiſſet virga, & inverberatus ſi- Dscees
lex voci undas refudiflet. Verùm durior Le- Enperfe-
giſlator, cùm ante rupem conſtitiſſet, exclama- AKiores.
vit: Audite rebelles & inereduli. Naum de petra
hac vobis aquam poterimus elicere? Cüumque ele-
vaſſet Moyvſes manum percutiens virgd bis ſilicem,
egreſſæ ſunt aquæ largiſſimæ. Tunc arguit Perfidiæ on, ores
populum, cùm ipſe diffiderer Numini. Nam vul- aliorum.
gus de Silice dubitavit: Moſes verò de Numi- .B
ne diffidit. Verebatur Moſes, ut Dei oracula fru- ri
ſtrarentur à ſaxo: & Numini tam injurius ple- veri,
bem objurgat, quòôd aquas non ſperet & rupe.
Tu veròô quid, inter hæc, ais? Quid rupe aut
ſterilius, aut durius? In undas remollitur, non
exciſa, ſed contacta, erâtque ehiciendo flumini
ſat vox ſine virgea. Nönne in his aquis à ſua
lepra Filius tuus repurgatur? Nam ſi mollitur
cautes, Puſio non emollietur? At tu ecquan-
do coràam illo ſietiſti? Loquimini ad Petram, &
illa dabit aquas. Inſoleicebat rhedis, & præatn-
bulonibus turgidus Adonias, dicebâtque: Ego
regnabo. Os, inquis, contundatur perfurenti. Imô
os cruentetur non coërcentis conturnaciam. To yeci,
nat Adonias, quòd David conticeſcat. Leo eſt adpiben⸗
Adoleſcens, quia Senex lepus, & glis eſt. Ful- aa.
gurat filius; ſed è& palude pituitoſi parentis va-
pores eduxit, quibus fulmen conflaret. Ado-

Ibid. 10.

Filiorum
educatio.

bo. Fecitque ſibi currus & equites, & quinquagin- 3. Reg. 1. 5.
ta viros, qui currerent ante eum. Nec corripuit
eum Pater ſuus aliquando dicens. Quare hoc feciſti? §. David
Si Pater inclamaſſet, Cur hæc facis? ea nun- Dlgens
quàm Filius perfeciſſet. Os ergo Davidis offici- Filio.
na erat, undè farrago proditionis emerſit. Vo-

cem non emiſit? Emiſit cum quadrigis, & equi-

tatu proditorem. Nam, ut Dei verbo facta ſunt
omnia Hità filentio Regis omnia ſubvertuntur.
Non Bnres , aut Steropes, aut Cyclopum co-
hors currus armque fabricantur, quibus imperia
evertuntur. Parentum taciturnitate Moles coaleſ-
cit, quæ mox in Phalangas, Rhedaſque effun- severitas.
detur. Non pertonandum erat à parente in tu-
multuantem; non profusè in eum perorandum.
Sat erat, monuiſſe ferociemem. Quare hoc fe- seandaloſe
ciſti 2½ Una duntaxat Syllaba, & duo Verba reprimen-
aſſilientis in pinnaculum æquoris æſtum, furo- 2i.
rémque repreſſiſſent: prætendiſſétque Oceano
littus periodus quamvis non integra. Qaare hoc
Ffeciſti? Tribus hiſce clavis ſuffigi potuere tot
curruum rotæ, ne in fortunam Regis deferren-
tur, aurigam excufluræ inter ſacrum , & ſa-
Xum. Horres in Davidem paratas rhedas à filio,
& haſtas, & tubas? Non dixit, & facta ſunt.
