ſolio. Summis, quaſi gemmis, proſpiceret. Sed
curaret quoque minima , quaſi Reipublicæ ſeu
olera, ſeu virgulta. Cujus ſi vetus Adam parum
tenax Philoſophiæ fuit, eam novus Adam con-
ſtantiſſimè retinuit, duùm à doctrina, ad epulas
demittebatur conſequentis ſe turbæ: & filià Jairi
in vitam revocatàâ, mox viſum pannoſis, ege-
niſque refudit, ſumma imis ità commiſcens, ut
ſuæ divinitati humanitate ſubſcriberet ſuà. Nam,
qui apud Matthæum mendicis principes ſocia-
vit, is apud Eſdram ità ſideribus præfuit, ut
Cyro terram partiretur. Dominus Deus cœli dedit
mihi omnia regna terræ.

DOMINUS Deus Cœli dedit

mihi omnia regna terræ. I. Eſdr.
I. 2.

C A P UI XVI.

NO N COyri pedibus Deus regna ſubſtra-
vit, ſed ei Aſſyriam, Lydiamque quaſi
per manus tradidit. Regi proindeè, ſer-
varijue provinciæx à Principibus de-
bent, non autem proteri, calcatique.
Eas vero oum ſibi à Deo Cyrus, non
ſuis, datas eſſe confirmet: teſiatur quo-
que non delegandam gratioſis adminiſ-
trationem regni eſſe, quam ipſos capeſ-
ſere oportet Principes, in unam imperii
procurationem intentos.

N Oa ità Cyrus præficitur Babyloniis, uti I.
Adam Mundo Princeps eſt ſublectus. Nam Rex &
Adæ oves Deus, avéſque ſubjecit, ut iis ad libi- erior 6*
tum uteretur, votumque ſuum. Omnia, inquit, blandiſint.
ſubieciſti ſub pedibus ejus Oves, & boves uni- Pſal. 8. 8.
verſas, inſuper & pecora campi, volucres cœli, & ue- duitr
piſces maris. Ubi verò frœnandæ Cyro dedun-
tur nationes, alia novi principatus ſunt ſcita.
Häaæc dicit Dominus Chriſto meo Cyro, cujus appre- Iſa. 45. 1.
hendi dexteram, ut ſubjiciam ante faciem ejus WWan.
Gentes. Nuſquaàm hic pedum memimit Iſaias; Superior
ſed dexteram deſignati Principis, faciémque tra- vitet ſu-
ducit in amphitheatrum honoris, ut iis potiſſimùm Perbtam.
membris utatur Cyrus in adminiſtratione regno-
rum, quæ Deus vel deſignavit, vel ſuo quoque
conſecravit attactu. Dexteram ſiquidem Deus Cy-
ri contrectavit, & vultum ejus in gentes obvertit.
Cujus apprebendi dexteram, ut ſubjiciam ante fa-
ciem ejus Gentes. Ergo Adæ pedibus animantes
adſternuntur. Cyri oculis objiciuntur Aſſyrii.
Viſu populos, non compreſſu, compeſcetis. Luſtra- s
tione, non contumelid, veſitris benè Principes Bagtiſe
provinciis conſuletis. Si videantur, abundè urbes aiſimites.
Quas enim ignominia Rex regai.
efferaret, eas comprimer luſtratio. Contuitu, pro epen o⸗
tormento, abutitur Baſiliſcus. Suo Princeps ute- myignet.
tur intuitu pro aggere, valléque regni. II-
le jugulat, ſi reſpiciat. Hic, ſi reſpicit, proſ-
picit. Mortem Draco emittit & palpebris. Suis
mortem oculis Princeps exterminat. Malè
proindè imperant, qui ſubjectas ſibi urbes pedi-

hoc

ſel kare⸗
iurti
Elurit eos.
—R
ins ocul⸗
Gmmum. No
I;lſed gu
e ſig qu
6erpoprl
Auumnen V
Une vin
unnm con
nentiæue
iit eos in in,
entu, 7
.
t Ecd veßt
a t krunt
nuu iff polle
fnas male
e ngtlas no
ile anliutiin
* Pprobobi
on fulminn
Erana torib
tuntur Ores
Ne Eegna,
( ſ Erel
e it ſiagen
, dunt
Dan dbus
klihetg lbi⸗
ten anol
(Altremn erin
elu, dn do
Equarm gl
ir I0r, in br
imorum I
in lebot
ibus miere
ielres Euil
lires te
lhehmn i
ſeun, bente
ie n
lt
and Een
i
8 tu tig
4 Auycdh
tnn e
luln
nn n
,Ro Ptoco
Kenſbed
n. M
Mind

i

—

ſilſer
gue f
nge ſt.
Pburt.
ani
Nut,
mnr
ulnni
ſeng⸗

n inprni

lonnis, !
Cus Mn le⸗
„ , i. r
tis 4 21
is, ingli e
jMn .
Ner l, s,
No Gedon-
Pnt ſen,
urn n
ſan läiatz gern
., , Nitß
jengtel ⸗
pwülmmn
one eyn.
ſo aoe
nend.
tes hrenn.
nante /
Mi
etis luln. inſ⸗ .
e Pigpe 6
nhee *
unkun ,
gromu
oCluin i gee⸗
iwers e. n

ſulzebtos

De Cyro Rege. Cap. XVI.

hoc eſt, in dextera quaſi eas depoſuerit deſi-
ghati abs ſe Principis, ut illas & foveret intuen-
do, & manu ſublevaret.
II. De ſuo in rem noſtram præclarè regno philo-
ſophatuseſt David, his, ut ità dixerim, cancellis
Pl77 76. principatum circumſcribens ſuum. De poſt fœtan-
tes acceépit éum, Paſcere Jacob Jervum Juum, G.
Hrael hæreditatem ſuam, Et pavit eos in innocen-
tia cordis ſui= & in intelletctibus manunm ſuarum
Princepè deduxit eos. Cor, manuſque tantùm Davidis ex-
promuntur imperantis. E corde regnaturi pabula
intégritatis extrahuntur, excubant Dominantis
manus oculatæ, vigiléſque in commoda ſubjec-
Gorum. Non modò hic Regi pedes non affingun-
tur; ſed quamvis in Paſtoremm David cudatur,
ne virgâà quidem inſtruitur. Adeò non proculcan-
di ſunt populi, ut vix eos cædere permittare, nul-
là tamnen Uirgæ jactamtid. Et ſanè hic benèe Da-
vid ſine virga coloratur, qui pectus ſuum in
pratum converterat, ex quo temperantiæ, con-
tinentiæque pabula gregibus inferrentur. Et pa-
vit eos in innocentia cordis ſui. Si Liliis ur bes paſ-
ger isſere. Cerentur, virgis ſeſe Principes abſtinerent. At,
gar. Lilia; niſi & corde Regis effloreſcant, non flo-
uts tes, ſed vepres ſunt. Quidam porròô gregibus pa-
Wiaris bula ſerunt inter ſecures & cruces, ſtragéque re-
permittat. tiheti poſſe temperantiam arbitrantur. Verùm in-
tegfitas malè vulnere convaleſcit, &, ſi cæſa eſt,
Superior integritas non eſt. Non è& telo, ſed è corde im-
siwote du- perantium in urbes probitas exundat. Et nunquàm
uis ſub probo Principe regnum arguetur intemperans.
Non fulminibus, ſed fulgoribus vites pubeſcunt;
& prata roribus herbaſcunt, non turbinibus. Abor-
tiuntur Oves tonitru, non pariunt. Oppreſsa-
que regna, cadaverum more, computreſcunt.
Quòd ſi ſeveritate corrumpuntur imperia, quam
de iis ſtragem edet immanitas? rapacitas? hu-
mati, divinique juris violatio? Elephantes tuis
Deus pedibus ſubjecit, ut eos, ſi allubeſcat,
vel eboôris libidine reddas edentulos. Potes in tuæ
ſatiem chrioſitatis Urſum concerpere. Potes &
Caſtorem evitare, ut tibi pharmacum expro-
crudelias Mat propola. At abuti ſubjeétis, tanquàm bel-
ta Peerum luis, non potes. Et tamen pauciores in circo fe-
ſpeciaculu. S 3. .
tæ, quàm gladiatores; ceciderunt. Inflicta ſceleri
Sectacu. hOrs, in Principum delicias arceſſebatur. Eò
la. primorum luxufies proceſſerat, ut in volupta-
tum ſyllabo funera quoque ponerentur. Vulne-

regat; non
obieras:

ribus arriſere Cæſares, & laniatibus hominum

Prætores levabantur. In convivio, poſt delicias
conſulares, cædes potuit hominis eſufiri; utque
oculorum ingluvies paſceretur, trucidatus eſt
reus, jubente Flaminio, & Ephebo repoſcente.
Lictorem jungi placuit ſtructori, adſtructâque
eſt menſæ Sandapila. Vino cruor defuſus, &
ſecures exprotnptæ cum patinis. Hinc bellaria,
indè ſupplicia infefebantur. Pocillator nectar de-
pelicic, fundebat, cruorefn carnifex profundeébat. Id ſpe-
Sanis Ctaculi in Gallia datum, L. Flaminio Senatore
"*. chorago in pueri gratiam, quem pulhis lautè fartum
Galli tandem funere feraliter ſaginavit. Adeò
imperio Proconſules abutuntur, ut non calcent
tamtum ſobjectos, ſed jugulent, in illecebram ocu-
lorum. Mitto in delicium paſſim aurium pueros
execari, formarique Amphiones eviratos. Auſ-
Picamur illecebras aà vulnere, & Muſicam con-
Eunachiin ditnus ejtlatu. Graſſamur in ephebôs, ut de vi-
er e s: ris Sitenes ſaciamus; quæ non canant, & jugu-
„„A„Ient; ſed quas laceremus, ut occinant. Ut e-
Auſea Mim aurum tundendo, torrendéque in phaleras
Wenpadics. remollimus: itra angore Pueri finguntur in Cyc-
nos. At cæſi vulnerant; nec canuünt olores ut
occumbant, ſed jugulant & canunt. Quoniam au-
Ethic. Comment. Tom. III.

123

tem viros gignere evirati non poſſunt, fozminas
faciunt de viris; fabulas & Metamorphoſes re-
ciprocatione gutturis amcœenantéſne dicam, an
animantes? Qui nunquam viri fuiſſent, ſi fuiſ-
ſent viri, Hercules elidunt ſemiviri. At quæ iſta

agriculkura puerorum eſt, ità infantes, ut vi-
tes „expurare, & oblectamenta exprimere per

tormemta! Et ſanè exputati more vitium adoleſ-
centes, ut vinum vites proferunt, in quo eſt lIu-
uria, ità libidinis deliquant lenocinia. Tu ve-
16, ut Cycnum effingas, cruorem effundis Can-
der Olor, non rubet. Et quinam ibi ſupererit
pudor, ubi cum cruore ruborem effundis? Quæ
futura eſt adoleſcentis integritas, ſi integer non
eſt? An candor ſanguini innatabit? Non evade-
tur, mihi credite, ſed incurretur eo jactu nau-
fragium. Levitate ſiquidem Pudicitia mergi-
tur. At iſta conſequentur exectum. Truncantis
nunc improbo barbariem; non petulantiam de-
truncati, qui non rarò honeſtate coronatus hor-
ret, quæ canere jubetur. Sævire telis imperantes
non inſolens; at gladiis laſcivire, & lenocinio
ulcera famulari, nec Scythis uſitatum. Execraba-
mur, epoto olim ſanguine, Sarmatas? Quis nos Voluptas
ferat harmonicos ex vulnere? Pauciores Apollo Trudetts.
lyrâà educat alumnos, quàm cultro; nec jam ſe-
Ctatores poſt ſe trahit, ſed exectos. Ne TLigri-
des quidem ità imperarent alimenti penuriâ ſæ-
væ, non libidine ſymphoniæ. Nullum aufibus graſ- Maßes
ſatur monſtrum. Uni placet homini, melodiæ ſtu- Cupiditas
dio debacchari. Latrocinamur gratiâ voluptatis. Dnü4
Non enim ferimus tantùm, ſed ſpoliamus adoleſ-
centem, quem muſicæ initiamus cruciatu. Virili-
tate puerum, nos verò humanitate eodem penè
vulnere exuimus. Nec Cæſares, ſed minorum
gentium Equites in hæc portenta delabuntur, do-
minatu in lanienam abuſi puerorum. An hi cum
Davide populos paſcuut, quos in aurium lenoci-
nia fœdè miſeréque concidunt. Ergo & ocuſis ju-
gulantur ſubjecti, & auribus immolantur. Gladia-
tores habuimus, Spadones habemus, ſatiaris cruo-
re oculis, aurium ingluvie inexpletâ, quibus mo-
dos ex ulcere fubfnittimus. Verum, quam incu-
ſamus barbariem, eàâ olim Reges utebantur tan-
tùm in ſui cuſtodiam gynæcei. Jam illà patritii,
eivéſque abutuntur, in aurium lenocinia; nec
clavus nobilem, ſed Spado teſtatur. Videmur co-
lonias Thebis deduxiſſe, ſuus adeo cuivis præſtò
eſt Amphion. Si tamen Amphiones ſunt, qui urbes
non ſtruunt, ſed ſubruunt. Pyrrha mihi, non Am-
phion videtur, qui cantu laiciviæ lapides jacit, &
fœminas ſerit dum Deos profert impudicos, me-
titque occinendo-. .
At enavigemus tum ſaxis, tum & Sirenibus. —
Cùm præſertim non tam Principum illecebræ, III.
quam parentum avaritiæ ſuam litare pueéri integri-
tatem cogantur; ab iis facti ſemiviri, à quibus fi-
Ghi fuerant viri. Hinc, inquio, enavigemus; &
videamus, cur à Deo Principes deſignentur. Do-
minus autem revelaverat auriculam Samuæslis, an- 1 Reg. 5.
te unam diem, quàm veniret Saul, dicens: Cras 1.
mittam virum ad te de Terra Benjamin, & unges
eum Ducem ſuper populum meum Iſraöël, & ſalvabit
populum meum. Nunc ſaltem intelligite, Reges, eru- Pſal. s. &
dimini, qui judicatis terram. De Duce, quem Deus
inungit, Salvabit, inquit, populum meum. Huc ſpe-
Ctant Diademata. Ut urbes tueantur ,non ut urbes
Populentur, a Deo Principes leguntur. Paſcant ci-
ves, non ſcarificent. Lorica regni ſint, non ar-
cium cuniculi. Sint, non hirudines Reipublicæ
ſed cuſtodes. Servare Dux debet civium faculta-
tes, non eas debet compilare. Erarium przopu-
gnet, non expugnet arcas, æraâve in ſuum luxum
2 avertat.

Eph 5. 18,.

126
avertat. Pudeat hortis Heſperidum excubare Ser-
pentem, & urbium divitiis Conſulem inhiare.
Ergo, quod à Dracone aurum ſervatur, id Prætor
ſurripiet? Tutiores ſumus Angue, quàm Procon-
ſule? Doleo præfectum pomis aureis non Conſu-
lem, ſed Draconem; quaſi verò ſecuriores futuri
eſſemus Monſtro, quàm Principe. Et ſanè non
monſtris tantum nocentiores interdum Prætores
ſunt, ſed ſunt piratis, hoſtibſque non rarò Re-
gno infeſtiores. Myoparone ſunt piratæ contenti.
Und hoſtes arce triumphant. Exhauriuntur fun-
ditùs provinciæ à Proconſule, & edicta Tur-
carum non unius arcis mœnia labefactant, ſed
domus ſingillatim omnes evertunt, agrôſque ideò
emaciant, quòd in meſſem eos flavere auream
cogant, expreſſo vel è& ligonibus auro. Nam
non frugibus tantùm, mercibuſque vectigal im-
ponitur, ſed à ruſticis ſeveriſſimè tributa exigun-
tur hoc tantùm nomine, quòd ſpiritum ducant,
& lacertis non careant. Adeò aër quoque non
graris attrahitur, & ſua quiſque membra redi-
mit, non pro ſervis perioluto pretio, ſed pro
ſuo corpore argento erogato. Nemo fe gratis ha-
bet, & animam quiſque ferimus vectigalem. Ni-
ſi moriare, vectigal non abrumpes. Solæ ſunt
Parcæ à tributis immunes, ſi tamen vitæ ſtamen
incidant. Nam ſi hcia non abrumpant, non periiſ-

ſe, ſuperſtitem perdet. Atque utinam vel cum vita
vegigalis, tributa finirentur.

Mendoſa quoque Charontis

Azaritin, Cymbula umbras trajicit vectigales. Exiguntur

Mallem

bellibus.

& à defunctis portoria, nec ſine pretio in ur-
bem cadavera inferuntur. Imô cùm in urbem
gratis remigrent cives, ſi expirent in ſuburbano,
aut carere patrià debent, aut, ſi eos exilii poe-
nitet, in urbem aditum non niſi grandi pretio
impetrabunt. In hæc quis regna conjecit avari-
tiæ, rapinæque portenta? Etidmne avaritiæ ca-
davera vivunt? Audent Sandapilas excutere Pu-
blicani; cůmque nec latrones graſſentur in ca-
davera, & mortuis aurum eruimus, denuntia-
tione exilii axanimatiſne dicam, an animatis
cadaveribus? Nulh nos id criminis docue-
re barbari. Hang è vulturibus ſæviendi barba-
riem hauſimus. Quanquam non rapit vultur,
nec latrocinatur, ſed cadavere fruitur, nihilomi-
nus perituro. Quis crederet eò regna deducen-
da, ut nec gratls liceret ſeu expirare mortalibus,
leu vivere ? An cum his Dei verba conſentiunt

I. Reg. 9, de futuro Principe agentis cum Samuéle? Unges

eum Ducem ſuper populum meum Iſrazl, & ſal-
vabit populum menum. Unctione, non uſtione
Princeps conſecratur. Nec pugione, aut crumenâ,
ſed oleo Reges inaugurantur. Unges eum Ducem.
Non ad ſævitiem, aut ad rapinam Duces emit-
tuntur; ſed, ut vulgi vulnera, ærumnaſque per-
curent, oleo perfunduntur. Suam aliquando tan-
dem initiationem intelligant Principes. Oleoſos
eſle Reges edixit, ſanxitque Deus; non ut vul-
nerarent Rempublicam, ſed ut Reipublicæ vul-
nera percurarent. Doleo proindè ex eis nonnul-
los, quamvis perraros, & cruore togas imbuiſle
purpurarum, & ferarum exuvias chlamydi ſubſuif-
ſe. Nollem ſpohis imperantes ornari. Dominantes
odi geſtire cruore, non pallere. Et quamvis piſcium
eos ſangtis infecerit, muréſque illos Pontici con-

ſerico inſi- texerint, à belluarum tamen exuviis in hominum

gniri Prin ſpolia agentur. Credent, non foœdari cruore præ-
cibes, 9 dερπ

textas, ſed honeſtari; & quas ſuo piſces ad impe-
rium exaturant tabo, rigari eas ad immortalita-
tem humana ſanie opinabuntur. Cùm ſe circum-
ſpexerint Martium ſpolis deſignari, inſignirique
Principes; metuendum eſt, ne non veſtiendo, ſed
deſpoliando Rempublicam, ſe fore magnos ar-

Oliva in Eſdram.

bitrentur. Ideò nuſquaàm Deus Reges aut pur-
pur conveſtivit, aut belluarum exuviis honeſta-
vir. Nos lanienam fecimus pompam, &, ne ſæ-
witiei puderet, laniatibus inſignivimus Imperan-
tes. Quis à Ccrudelitate abhorreat, ſi ſtragibus
Principes veſtiuntur? Lanarum tædet, quia ton-
ſuram, non cædem pecoris, reſipiunt. Piget & ſe-
rici, quòd & textrina Bombyx avolet redivivus.
Placent exuviæ, quæ nos funere contexerunt. Fe-
ritatem nobis funuſque affricant, adprimuntque
Pelles, iis ideò ornamur regnaturi. Sed fallimur,
nam belluas induimus, quùm ferarum ſpoliis ami-
cimur. Succlamat proindé David pellito Princi-
pi- Homo, cum in honore eſſet, non intellexit.
comparatus eſt jumentis , et⸗ & ſimilis fa-
6tus eſt illis. Duùm pelles ferarum induimur, ca-
vendum, ne viſcera quoque induamus bellua-
rum: & quarum expetimus tegumenta, earum
paſſim mores referamus. Innocentiùs veſiiri Con-
ſules optarem, ut vel eos humanitatis prætexta
ſubmoneret. Vellem & mitiùs conſiderent. Nam
& ſella eburnea, quam Princeps indolem hau-
riat? Elephantum eum eſſe non pudebit, quan-
do monſtri tanti ſunt inſtrumenta graſſandi. Ebur
non odimus, ſed miramur, quo bellua in ſtra-
gem mortalium, arborumque utitur. Et cladium
inſtrumento Princeps exceptus, averſabitur cla-
dem? Si conquieſcit in monſtro, an non ſecuri-
tatem ſe nacturum eſſe confidet, ſi ſæviat? Cur
me;, inquiet, ſedere Senatus juſſit in ebore, ni-
ſi ut tum meam pacatam futuram eſſe condiſ-
cam Præfecturam, quùm me ſubjectis Elephan-
tum exhibuero. Quid, quòd pro ſceptro Dicta-
toribus virgam deferre malumus, quàm florem?
Quem cædere non delectet, ſi per virgam re-

gnamus? Potuiſſemus Lilio Reges inſtruere. At

mitiora imperia forent, ſi cum flore conderentur.
Cruore Conſules purpuraſcunt, teguntur exuviis,
inſidunt ebori, virgis inſtruuntur; & miramur,
ſi gladiatores alant, ſi pueros execent, ſi fun-
dos emacient, ſi miſeros emungant, ſi graſſentur
in cadavera? Miror tam mukos in tanto imma-
nitatis apparatu ità miteſcere, ut pelliti humani-
tatem præ ſe ferant amantiſſimam, non feritatem.
Ita qui nimio zelo averſantur umbratilem quo-
que ſuſpicionem imminutæ clementiæ in Magi-
ſtratibus. Tulit ergo Samusl cornu olei: & un-
xit eum in medio fratrum ejus. Hoc Reges olim
ritu initiabantur, à Deo in omnem humanitatem
medici profuſione liquoris conformati. Nec oleo
tantuùm, ſed oſculo quoque à Samusle Princi-
pes inaugurati ſunt. Tulit autem Samuel lenticu-
lam olei, & effudit ſuper caput ejus, & deoſeula-
tus eſt eum. Ità ab eo Saul Hebræis Princeps
eſt conſtitutus. Quid autem oleo, oſculéque aut
hberalius aut eriam humanius? Has inter illece-
bras, deliciâſque charitatis id adolevit imperium,
cujus ſe Deus authorem inſcripſit. Patrimonium
id Regum eſt, quo ſuo præclarè munere defun-
entur. Oleo, oſculiſque ſcaturiant in ſolatium,
curämque ſubjectorum - quando iis à Deo il-
lecebris viciſſim ipſi conſignati ſunt Princi-
pes. Quæ verò oleo cum cruore conjunctio?
quæ inter laniatus & ofſcula intercedit affinitas?
An ſubjectos ſuos Gubernatores oſculantur,
quos bonis, fortuniſque aliquando denudant?
Num iis oleum inſtillant, quos exugunt? Hæmor-

chlamy-
dum luxus,
Luxus.
Ornatus
vanus.

Cementis,

Pfal. 48.

I1¾.

1. Reg. E.
13.

Ie

klementit
Reges in-
auguran⸗
tur.

rhoidum venæ os adprimit hirado, ut cruo-

rem hauriat, non ut venam ſuavietur. Utinàm
& Prætores imerdùm, non exugendi voto, ſed
ſtudio blandiendi, ſuâ pleroſque conſuetudine
dignentur. Er mare in agentem rimas ſubſilit
Quadriremem, non ut unionibus navigium com-
. pleat,

Famaæ cura

& Pudoris
et iam in
Fene.⸗

eet; .
Q
. lulatus
1e, guo
,i jen Reg
um ungue,
ti ali. .
Pois 01
. Izervim
Nube le
neln, 4
conen ad
Pit imntati
ulyem ſ
el/ de
gle ſratiun
gam ſe AI
1 epbebor
uum prope
non exlube
At hic de
Ware Cir
He cupim
ſonm pen
1. Qbam D
u Pincipe
hemrus
Ginn. 4,
nedio rul
Oeb! Imè
Niis legat
ſuam, un pu
lle pellcen
e lles ſer
a as concinn
mm Non deſe
Mucti 1 inlg e
Mnenabore

lann ocken.
ſun Eleg
g t Dla
na ttreni, d
(cige ſer
licekck
Chamun edis
don ſchee,
atare reht
Aime nnd
1i, Ri
le leire
nec, Don ur
gine lrtinn
nmomin,
i Traltebis

a n.
Tontſk.
5eſ.
Anks
llete 6
ng tn
H
kdhin u,
Benn N.
imluge
Chlmr,
ſolisen⸗
in int
itelente
bumer e,
inug beln⸗
na, einn
1s ern
gen Nn
oken kar
ett,en⸗
Alni Pur
u nſ⸗
Drcadun
tläbirnch.
Ron Kean⸗
ſeriand
ebore, li
elle ondl.
is Deher.
epno De
nn foren
Uügen ke-
Uinee. A
CNdtennu,
Nur eruni,
mirama,
ent, l l⸗
gkaltnm
anto imm⸗
lii humn:
nſenitten.
atien go
2 n Mr⸗
li: t
Reges Ol,
Unmanntaten
.Neokn
le Pinnc-
uel ntir ,1
& aſte
is Pkuveſs
ulogten
intet ee.
tinpeiun,
atminoniun
meec
Pum, ⸗
6 4 Deo ¹ N
n kin,
onſlin
ir Anid
oCouleent,
Genudan!
IlHema.
lien
n e
geſd
13 ſthlt das
imane

, eu/

—

De Cyro Rege. Cap. XVI.

pleat, ſed ut navigium deprimat, & abſorbeat.
Cirmm. Quòd ſi ex me quæras, cur Saülem Samuel
Pesto. ofſculatus ſit, cuùm eum Ifraëli Regem impone-
ret, quo ſe oſculo abſtinuit, quuùm Davidem
Semuilis item Regem deſignarer. Saülem Agaſonem, vi-
Suentan. rümque, nullà pudoris infami, licuit Antiſtiti am-
plexari. Horrust, quamvis longævus Antiſtes, ſuo
Propius ori adprimere impuberem, elegantioris
caſßnaties PTælertim Capillitii, frontiſque. Adeò vel in deſi-
zura. gnatione novi Principis ſatius eſt de cæremoni's,
rituque regio non modicam derrahi, decerpique
partem, quàm vel levem ſiniſtri rumoris ſufpi-
cionem adipergi Sacerdoti. Mancam Samuël ma-
luit initiationem Regis eſſe, quàm vel ex parte
pudorem ſuum aut labare, aut labi. Quòd ſi Se-
nex, & Sacerdos, & Samu'l, coram IIai, tantà-
que fratrum turbà, Davidem horruit amplecti:
quam ſe aliqui nec Levitæ nec Samuëles ignavè,
in epheborum confſuetudinem inſinuant? Sanè ut
tam propè à Phosbo non urare, Samuslem certè
non exhibes, à Davidis ſeſe oſculo temperantem.
At hic de Regum agimus humanitate, non de
pudore Civium. Suo iſihæc loco ediſſerentur.
Hic cupimus ſubjectorum Principes ſtudioſos,
ſuorum penitus commodorum immemores.
IV. Quam Deus dominandi artem docuiſſe vide-
tur Principes, quùm Hebræorum Ducem mum-
cupaturus Moyſem, de rubo eum, ignéque allo-
Exod. 3,2. quitur. Apparuitque ei Dominus in Ramma ignis
de medio rubi. An palmæ, ilicéique deerant in
Oreb? Imô cùm è cœlo, ſen Numen, ſeu Nu-
mihis legatus deſiliret, plantæ univerſim omnes
ſuam, ut puto, explicuere pompam, quâ Numen
ad ſe pellicerent. Sua Punicum mala diffregit, ut
Seee edules per Pyropos ad ſe raperet Nuntium. Co-
ſul ſ im- TOllas concinnaverat Laurus Legato blanditura.

emr. Victoriæ deferebat inſignia, frugémque Palma.
Pea In racemos exuberaverant vites. Quas tamen
PnAaſ& .. . .
P es, Numen arbores cùm præteriiſſet im campis, con-

cen/nlam, ſedit in rubo, séque flammis circumdedir. His
Eu je- enim hieroglyphicis ſui Moſes à Deo commone-
batur officn. En, inquiit Dominus, quam mihi
Moſes quo Plantam delegerim te Ducem impoſiturus He-
Gtois bræis. Plantarum ſteriliſſimam inſideo, & inter
e G,de. elementa, quo me veſtirem, pauperrimum elegi.
tur. Quid igne ſterilius? Quid rubo inamœnius? Hæc
mmihi delecta, ut, qui hinc ad capeſſendum prin-
cipatum abis, non tibi opima ſeponas, ſed ino-
piora ſectere, in uſum populi rebus expoſitis, re-
licliſque præſtantibus. Non enim voluptatum,
opumve nundinas in throno abs te velim inſti-
tui, in quibus ſubjectorum patrimonia, cruorém-
que licitere. Ablego hinc te ſiquidem ad He-
bræos, non ut eos ſervitute opprimas, ſed ut illos
eximas ſervitute. Ne obterantur dominatu, iis te
Dominum impono. Qu te dignum Præfectur4
tum præſtabis, cùm tui neglectu commodi, to-
tus in incrementum tui populi inclinabis. Rubo
Dienias floret Imperator, & vernat in flamma. Niſi
Sok RN. urare, non imperas. Niſi compungare, non re-
vatas. ghas. Flores aliis, deliciâſque conquiras. Hæc
tibi ſilens inſinuo, dum te Regnaturum vepri-
bus, flammiſque compello. Tum virgam proji-
cere juſſum, improvisd in anguem demutatione
Exod.a. 3. Pedi conterruit. Projecit 2 & verſa eſt in colubrum »
8. Meſſes. id ut fugeret Moyſes. Quo ſanè monitum por-
tento novum Deus Principem voluit, uc etiam at-
que etiam præcaveret, ne regni virgam imperan-
di affuetudine in Draconem converteret. Nam
efferata in anguem virga nulli futura erat, quam
deementia., imperanti, nocentior. Vides, ut in te ſibilet, tu-
medtque Anguis, à qua profugis? Ità contra te
eGnlkfkrabir Wiperiumn „ eo in tuorum ſiragem

Aßfabili-
taz.

127

abutare. Proindè fac virgam rerineas. Nam illa
MEgyptum opprimes, ſi virga perduraverit. Ab
ea in fugam agêris, ſi convertatur in ſerpentem.
Verſa eſt in oolubrum, ità ut fugeret Moyſes.
Angues porrô univerſi excantari reformidant. V.
Gicut aſpidis ſurdæ, & obturantis aures Iuas, in- Plal. 5y. 4
quiebat David. Id verò cum primis devitandum
eſſe Principi ſud Moſes fug con firmavit, cum ſe
à ſerpente proripuit à Deo Princeps deſignatus.
Nihil enim ita inviſum imperium, nocénſque fa- Rex disdias
cit, quàm ſi expoſiulationibus ſubjectorum re tn, ſale⸗
gnantium aures bſtruantur. Quamdiù Princeps Aorum.
auritus eſt, urbidmque retractationes non faſti-
dit, in tuto ſe eſſe putat Reſpublica. Tum ſe vo-
ciferatur periſſe, cùm Ulyſſis ceram in impe-
rantium aures defuſam ſuſpicatur. Nam infuſa
Ulyſſi cera Sirer es compreſſit, Regi cera immſſa
extimulat Harpyias. III4 Ithacus mel eluſit ille-
cebræ. Hc Princeps fel inferet immanitatis. Si
querimoniis imperans obſurdeſcat, toto clamores
mundo exaudientur, & Cœlum lacrymæ laceflent-.
Ideò Joanni viſus Rex Regum in Pathmo, nul-
Ium non in ſe membrum aut phaleris, aut Sym-
bolis oneravit. Mammillas enim zonà conſtrinxit. .
Flammas oculis infudit. Nivem cirris adſperſit. Apo. 1. 74.
Metallo pedes inſeruit. Manus Aftris opplevit.
Enſe labia impedivit. Fronti Solem admovit.
Unas in ſe aures ſervavit immunes, ne quod au-
diendis civibus impedimentum afferrent orna-
menta. Quòd ſi nec margaritis ſuas Chriſtus au-
res oppignerat, ſubveritus, ne ad ſe tardius per
unionum phaleras expoſtulationes urbium, gen-
tiuümque poſtulata penetrarent. Cur nos cantioni-
bus eas, hiſtrionibus & delatoribus non tradi-
mus, ſed mancipamus; uni aut Tribuno tantum,
aut Prætori, aut, quod ſpurciſſimum foret, pervias,
patulſque liberto; qui pileum ità impoſuit ſibi, ut
tibi coronam detraheret? Non enim fas ulli eſt aut
de rapinis cum Principe, aut de raptoribus expo-
ſiulare. Nullum ſæpè crimen in regnantes atro-
cius, quàm eos convenire, ut vel decreta Pro-
conſulum reſcindantur, vel de oneribus tantillum
urbibus remittatur. Nam deprecari vectigal, &
Prætorem repetundarum arguere, par eſt prodi-
tioni flagitium. Non ità obſurduerat Cyrus, qui
Danielis Eſdræque monitis auritiſſimus, quic-
quid i, adverſum licèt imperio, ærariéôque ſug-
geſſerunt, implevit. Quotam Cyrus mancipiorum
parteém abdicavit, ne Eſdræ repugnaret? Et ſanè
nihil ità regium eſt, quàm pati non monitorem
modô, ſed accuſatorem quoque, non ſuorum
tantùm, ſed ſui. Cur proſerendis Ducibus ſit Ju-
das deleéctus, quæri non incommodè poteſt. Ado-
rabunt te, inquiit ad Judam Jacob, klüi patris tui. Gen 43. 5
Non auferetur ſceptrum de Juda, & dux de femo- ch. 49. 8.
re ejus. Nec natu maximus Judas inter fratres,
nec innocentior. Siquidem & quarto loco, non yadas in.
⁶ Rachel, ſed & Lia ſuſceptus eſt à Jacobo: & ie, = obi
ſuam fœdè nurum conſtupravit, Pharez & Zaræ . gr,
tam pater, quam avus. Undé ergo & polluto, Aſienetur.
& non famihæ principi Ifraslis regnum obvenit?
Cùm ejus diu geſia exploraſſem, nec quò ſcep- Kaui
trum depangerem reperirem, patientiam tandem conſules
offendi, quà ſibi à rea ſcelus objici, exprobrari- eanz
que tulit. Nam exurendæ eæ Thamaris voces zni an,:
fuere, quibus in partem criminis de cenſore reus dienae ex.
Judas vocabatur. Dixitque Judas⸗ Producite A“lano-
eam, ut comburatur. Quzæ cùm duceretur ad pœ- Gen. 33.
nam, miſit ad ſocerum Junum, dicens: De viro, e d.
us hac ſunt, concepi. cognoſce cujus ſit annulus, ta reſeis.
& armilla, & baculus. Stupri palam arguetur, daos .

niſi foœminam refellat. Poteſt, diſſimulato annulo, Rrra
2 4* inje-

—
128 Oliva in
1V3
acr injectum ſibi laqueum eludere; & ſi baculum
Patiantu. abjecerit, accuſationis profluentem nullo ſanè dif-
Superier Crimine tranſinittet. Ut armilla dehoneſtabirur
i Warce receptà ità, neglectâà, judicium criminis infir-
i.. WMabit. An ſe convinci ſinat à ſcorto & ferè Se-
giam cane- nex & Princeps? Accuſationem ille tamen non
renvegium diluit, quùm facillimè poſſet; nec inſimulantem
eſt. 2 —3. E. —.:
Jadexan- ſe Nurum combuſſit. Objecti quin ſe facinoris
diatiuſtißs- reum profeſſus, nurum non indignatione dam-
tanut“e navit, ſed incendio ereptam laudibus extulit. Qui,
Tbid, 26. agnitis muneribus, ait: Juſtior me eſt, quia non
zradidi eam Sela filio meo. Non ſe arguen-
tem obtrivit fœminam, ſed abſolvit. Ideéôque re-
gnum ei à Divinitate decretum, Nam is mode-
tandis imperio populis eſt peraptus, qui non latis
ſolum à ſe legibus urbes patitur intercedere, ſed ſe
quoque argui ſuſtinet, nec in jus trahi recuſat à
ſubjectis. An non aurea ea ſit imperii ætas, ubi
diem Soli quoque dicere poſſis? In coœlo licet
Lunæ Solem obnubere. Liceat, ſi non de Prin-
cipe, de Prætore certè expoſtulare cum Principe.
Liceat Provinciis ſua Regi vulnera prodere. Li-
ceat id à Principe deprecari, quod ſancitum à
Principe peſſundat imperium. Ergo, inquies, Re-
gum placitis à Senatore intercedetur? Aio. Et
quonam exemplo? Paſtoris onus ſibi à Numine
Exo 2. r0. impoſitum detrectantis. 'eni, & mittam te ad Pha-
Superior Yaonem, ut educas populum meum. Dixitque Moy-
excuſatio- ſes ad Deum, Quis ſum ego, ut vadam ad Pha-
nes audiat: paonem? Tantuùm non improvidus à Moſe Domi-
Rex cnà Hus reputarur. Nec ſemel jubenti Domino ob-
ſiti diei ſtitit, ſed identidem præcipientem interpellavit,
patiatur. novis ſubindè oppoſitionibus imperia Numinis
diſturbare non veritus; quaſi Deus aut improvi-
dè, aut temerè eum ablegaret ad Regem. Qui-
bus tamen Dominus cavillis non fractus, inter-
rogatiunculas diſſolvit, non inceſſivit. Ut ex ſe
ſcilicet ediſceret Moyſes, quâà populum conſtan-
tiâ repugnantem perferret, quando Numen ipſe
tot nequicquam interceſſiomibus fatigaſſet. Nec
parcius ſeſe oppoſuere Numimi Damaſci Ananias,
Samuél in Silo. Urerque objectu mortis imperio
nè ſe Numinis ſubduxit. Nam hic jubenti Deo,
ut ſe Bethlehemum conferret, Davidem inunc-
1. Reg. 165. turus, ait . Quo modo vadam? Audiet enim Naiil,
2. & interficiet me. Ad Saulum ille ſubmiſſus cun-
Ad. „.13, Cabatur, inquiens: Domine, audivi à multis de
viro hoc, quanta mala fecerit ſanctis tuis in Jeru-
ſalem: & hie habet poteſtatem à Principibus Ja-
cerdotum alligandi omnes qui invocant nomen
zuum. Quaſi eventuum Numen inſcium eſſet,
illi clades enumerat, quas Paulus inflixerat juſtis.
Excanduiſſemus nos, ſi rerum velut imperiri
commoveremur à ſubjectis. Eos Deus patientiſ-
ſimè audivit; nec objecta irriſit, verùm cunc-
tantes, non minis, in ſententiam ſuam, ſed ra-
tionibus traduxit. Et Moſes quidem legationem
Deo excuſavit, tum balbutie ſuâ, tum Regis ſur-
ditate. Samuél quoque doceri verius, quàm edo-
cere Numen ſategit. Audacius impreſſionem
à Paulo factam exponir Ananias, quaſi de ea
mihil Chriſtus reſciſſet. Hactenus hi tamen non
ſine obſequio obluctati ſunt Numini. Con-
fidentius Deo Jonas obſirigillat, & obloquitur.
Melius eſt mihi mori, quàm vivere. Et dixit Do-
minus ad Jonam: Putdſne bene iraſceris tu ſuper
hederam? Et dixit, Benè iraſcor ego, uſqae ad mor-
tem. Quid jaci procacius potuit vel in inclemen-
tem? De Deo invidioſiſſimè queritur, & ſerva-
tà Ninive, & hbeder non ſervatd. Propter hoc
bid. 2. præoccupavi ut fugerem in Tharſis. Defectionem
S. Jnas, ſuam non eluget, ſed commendat, quaſi ea non
inconſultè denuntiare ſupplicia recuſaverit, quo-

Joan. 4.9.

12

Eſdram.
rum irritus eſſe conatus debuit. A te prudentet
ego transfugeram, quem ſciebam ab intentata
clade receflurum. Legati tui hortenſe tugurium
labefactas. Hoſtilem verò urbem ſubducis exitio.
Supplicium perduellibus remittis. Solatio Vatem
defraudas. Nec me ſuſtines æſtuantem; doléſ-
que, quòd indigner. At ego benè uſque ad fu-
nus diſtabeſco. Quæ cùm in Deum Jonas pro-
caciùs deblateraſſet, non illum in Cetum Deus
remiſit, nec novo tumultuantem monſtro com-
peſcuit; ſed blandiſſimè delinitum in ſuam incli-
nare ſententiam coëgit, argumentis, non balænis,
edomitum. Et cur Regibus ſupplicare non liceat,
ſi Deo licuit obluctari? De Deo cum Deo impu-
nè Jonas expoſtulat. Et capitale fuerit, ſi juſſis
Principum non urbes illicò acquieſcant? Impa-
tientes aio expoſtulationum Cæſares eſſe! Imò
audiuntur à Regibus poſtulata, rejiciuntur verò
aliquando à Monachorum Subpræfectis. Fulgu-
rant, pertonaântque Chriſti militum Tribuni, ni
raptim eò advolent cohortes, quò impelluntur.
Lippitudinem, tanquàm Dei munus, & par-
ticulam Divinitatis ſuorum oculis affricant reli-
gioſi Præſules: & niſi ſe exoculent ſubjecti, at-
que denaſent, violati juris perduelles enuntiantur.
Coecutire ad imperia majorum, unam eſſe aiunt
Chriſtianæ militiæ teſſeram. Illud ſubindè è Paulo
uſurpant, inclamântque: In captivitatem redigen- Cor. 10.
tes omnem intellectum in obſequium. Quæ malè uſur- 7.
pata vox, malè illos erigeret, ut ſua cum fide com-
ponant effata. Nam Fides, ur ſubluſtris ſit, cer-
tiſſima tamen eſt, & fundatis innixa baſibus nul-
là ſui parte aut labi poteſt, aut nutare. Seniorum
verò reſponſa, ſcitàque, non ſemper Numinis ſunt
oracula, ſed hominum placita: quibus non rarò
pro ratione aut indignatio ſubeſt, aut ignoratio.
Ergo par erit Prophetarum authoritas, & Majo-
rum? Ergo ità Numimi, uti Homini obſequemur? e,
Non id ego hoc loco contendo, an lhceat à Se- eiarer.
niorum imperio diſcedere, quod, niſi eoœlo ad- aiones
verſetur, implendum eſſe confirmo. Nam impru- ae: er.
denter quoque demandata prudenter exequare. αmaiν
IIlud id loci excutimus, an fremere deceat Præ- ideg, a
ſides, ſi ſuis iaterdum edictis intercedatur. Ar- mandrutis.
rogantiam eſſe aio, non retinendæ ſtudium au-
thoritatis, ſi elingues, & lippos eos eſſe velis;
quibus annuus Præſul impernas. Exponi, non
ſacrilegè, ſed perſanctè rationes poſſunt, quibus
minùs cohærere, ſtaréque mandata putantur.
Quas ſi feras iniquè objectationes, non Paſtor,
ſed Exactor es; eâmque ſubjectis imperas ſtoli-
ditatem, quam ſuis Deus Vatibus non edixit. Op-=
poſuere non leves Numini rationes Moſes, Sa-
muel, Ananias, & Jonas, quibus delatam ſibi pro-
vinciam defugerent, iiſque Deus auſcultavit. Tibi
verò Homuncioni legum proluviem exgurgitanti
nemo aggerem ſine flagitio objiciet? Quis ut
Deus? Tu verò nec Deo paria, ſed vaſtiora de-
ſumis, interceſſore fulgurito?
