vermes invexit, pro dapibus carbones effudit. Ita
eft. Fluviorum in littore procellæ conſurgunt, & Poul,
Maris deſinunt in arena tempeſtates. Nam illi,
ut in ſabulum devenerint, Mare ſubeunt: cùm
æ quoris elidantur, deſidantque fluctus in littore.
Siquidem Oceanus tum pugnam interrumpit, &
ablolvit, cùm in arenam deſcenderit. Noxias er-
go eſſe diſce Divitias in exitu, quas blandas in
defluxu exiſtimaſti. Ab epulis proptereà migrat
Dives in ſupplicium, tam miſer funere, quàm
vitâ fortunatus. Sed ego miſeriorem arbitror al-
veo Gangem, quàâm litore. Etenim Dives, non
cùm plectitur infeliz eſt, ſed cùm prævaricatur.
Ideôque cum gehennâ videri poſſit miſerrimus
Epulo, patind tamen, byſiôque longè fuit ærum-
noſior. Quod non illi tantùm obvenit, ſed iis
quoque contingit, qui ſecundo adnavigant Pa-
Etolo. Excipiuntur gehennâà Divites, cùm expi-
rant: ſed ſceleribus obruuntur, dum luxuriantur.
Miror ego ſanè, cur & tentorio Holophernis unum
tributum ſit Judith conopeum, quo etiam Mon-
ſtri corpus evolvit. Abſeidit caput ejus, & ab- Judith 13
NRulit conopeum ejus à columnis, & evolvit cor-:
pus eéjus truncum. Porrò Judith conopeum, quod Ibid. 16,
ipfa ſuſtulerat de cubili ipſius obtulit in anathema 22.
oblivionis. Quare Fœmina aut caput involvit,
aut corpus evolvit conopeo, illudque unum de-

.

tulit in Bethuliam? Audi: Videns itaque Judith lbid. 10,

Holophernem ſedentem in conopeo, quod erat ex
purpura, & auro, & ſmaragdo, & lapidibus pre-
tioſis intextum, adoravit eum. Nimirùm ſedebat lbid. 11.
in conopeo Dux, quùm, visà Judith, captus eſt
in oculis ſuis. Ergo monſtri caput amputatum
involvitur conopeo, ut nimirùm, quæ Luxu,
Opibúſque cervix peccare didicerat, iiſdem in
ſupplicio gemmis, gaziſque irretiretur. Ut enim
in mare flumina, undè fluxerant, revertuntur:
ità oculi, oraque Aſſyrü, quæ laſciviendi è gem-
mis audaciam hauſerant, in gemmis tandem ob-
riguere. Magno mortalium documento, quos Euxus,
Auri cupidiras in cœnum deprimit criminum. ponpe
Nam quot erant in conopeo Gemmæ, tot in noxie.
mente, frontéque Ducis turpitudimis Maculæ oyhe⸗
extitere. Iis remollitus eſt lapillis Holophernes, nes.
qui fiducià, illecebrâque theſauri ſui nullum ſce-
lus exhorruit. Nam nemo Luxu in Libidinem Yeniartio-
non corrumpitur. Quid hic Tertullianus diceret,
qui è& Dracone gemmas erui querebatur; quando Luxuris
prodiere Libidinum aſpides & Smaragdo, quibus innnn⸗
Aſſyrii Ducis temperantia prius, quàm vita, in-
teriret? Et quis in tanta phalerarum luxurie non
laſciviret? E Mari ortam Venerem cecinere
Poëtæ. Mentiuntur. Oritur & Pactolo. Jungun-
tur proptereà in Annalibus Scripturarum Salo-
monis Libido & Affluentia. Fecitque, ut tanta 3. Reg. i0,
eſet abundantia argenti in Jeruſalem, quanta & 7.
lapidum. Quibus expoſitis opibus, ſubjicit: Rex lbid. n. 1
autem Salomon adamavit mulieres alienigenas
multas. Rubigo iſthæc gemmarum, aurique E-
rugo eſt. Ideò Amos exululat: Qui dormitis in Amos 6.4.
lectis eburneis, & laſeivitis in ſtratis veſtris. Ubi
Ebur, ibi Laſcivia. Et mirum in modum, quò
eſt candidius ſtratum, eò mens decumbentis eſt
fœdior, tetriérque. Neque enim candet ebur,
niſi rapinà candoris, quo laſcivientis in ſtrato ani-
mus ſpoliatur. Ferocit, mihi crede, graſſaturque
ebur in lectulo immanius, quaàm ferociret in
bellua. Nam Elephas ad cædem ebore armabatur,

gro!
em .
lxur
lathl.
lelt.
, ere.
. atiet
anh lele 9
here
ec nii
v, elleck
nocen
Eè
tiora
m i/
m, ehole .
ilen.
1 beege
ita mno
Amos
In caritn
ſutbin
NMumqn
bis on
lüſce,
iſgem
dem A
Ea,
tomn
Arer⸗
ſaces,
ſeit eni
An lir
citunn,
Mafs ua
u, gerbire.
i ſuge
roque
1i cdnſu
Quin ne
oum
Fuſr
Eeie
otumn,
lbi
unig

En leraf, G
S
X In hen
a Il enee
nr: E
bn e r
Darn
ſ en-

M

en Wang
S
1 Den
as
g livel
Nruul
0
Grr
n Un
Ucere

Mini

n, kli
Nim.

Gng.
D

Amte
lugt
n “
chuel
nreum
gelun
1 Wni
1. Uen
endigr⸗
oknch
l, Nuis
ciminn z
me, Müu
8 Neks,
S
Hun e⸗
lbplhon,
ce

here oN
Eit
N.
In
. 1 4 ie!
huud
er. L
Aiunien
icbe⸗

i 1
n
ne
Nin,
unmur.
ent 4
e

Amni,lad

Diſſert. ſuper Evang.

qvjuo ſtratum ad illecebram exornatur. Quis au-
tem non videat perire Divitem deſperatius, ſi
luxurietur in culcitra, quàm ſi à fera conte-
ratur. Malo ebore feriri, quam corrumpi. Po-
teſt Pudicitia, etiam poſt vulnus, in cruore can-
dere. Vix pudor in eburneo toro albere poteſt
pariter & cubare. Si ab elephanto innocens lace-
ikulatio rere, integra, ſalvâque eſlt Caſtitas, etiam in cæ-
non nocet. de. Si verò luxuriere in ebore, non eſt ſine vul-
nere Pudicitia, quamvis floribus ſepiatur. Adeò
mitius ſœvit ebur in Monſtro, quàm in Homine;
effecitque laſcivia, ut Elephantorum dentes in-
nocentiores in Monſtris forent, quam in Stratis.
Eô vitiis devenimus, ue Ferarum arma nocen-
tiora ſiat, cùm Homini famulantur, quàm cùm
Palicie graſſantur in Hominem. Qui dormitis in lectis ebur-
enervent neix, & laſeivitis in ſtratis veſtris. Atque utinàm

Luxuss.

Tribulatio
vera Pecca-
zurm eſt.

Zuſitiam, ehore lectuli tantùm non etiam ſubſellia renide-

Sda rent. Uuinam Cupidinem ebur induceret, non
ablegato è tribunalibus Minoë. Verùm pompis
ità mollimur in flagitia, ut contrà Judices, Cen-
ſoréſque obduremur. De Laſcivientibus enim
Amos ibidem queritur: Quoniam converiiſtis in
amaritudinem judicium, & ſrubctum juſtitiæ in ab-
JSunthium. Qui lætamini in nibhili: qui dicitis,
Numquid non in fortitudine noſtra aſſumpfimus
nobis cornua? Non ſeducimur tamùm luxu, opi-
buſque, ſed munimur. Impunitas & Laſcivia
iidem & gemmis gignuntur. Nec mirum. Siqui-
dem Adamas hullis aut diffringi, aut deteri mal-
leis, ſcalpriſque poteſt. Tum ergo crimine,
tum verò etiam ſecuritate ſunt mortalibus Opes
adverſæ. Non famen evadetis propterea Cœli
faſces, quamvis Conſulum virgas eludatis. Sub-
jicic enim Amos in extremo capituli margine:
Eece enim ſuſcitabo ſuper vos, dicit Dominus exer-
cituum, gentem, & conterent vos ab introitu Emath
uſque ad torrentem deſerti. Noh, locuples, ſu-
perbire. Deterêris. Dominus excitabit Gentem
in ſiragem tuam. Ur ſcilicèt tuo vulneri illud
quoque ſolatium deſit, quo plagæ cruditas leni-
ri conſuevit, nobilitas, præſtantiäque ferientis.
Quin ne feriere quidem, ſed conterêére, quod
plenum eſt ignominiæ, probrique ſupplicium.
Fruſtrà ergo Cenſores abſterres, proterendus à
gente anonyma. Qui cenſuram ſubterfugis Sena-
torum, Sicarii telo in compitis proſternére. Nul-
là ſalutis ſpe cades ſub Latrone, qui expiatus,
Prætoris juflu, feriere. Pereat impunitas, qu
nee Vulnus evaditur, & Mens atrociùs jugula-
tur, quàm Caro. Nam carnifex nullius animum
vulnerat ſecuri ſuãꝗ, & plerunque coronat, quem
Telices non ecaf. Sicarius verò nunquam;, aut raròô ità te-
Wtverkiant, lum lateri demergit, quin animum pertingat.
Tee Cur ergo lictorem effugis, quo mortalitas per-
ditur: & latronem non times, à quo immortali-
Mor: im- tate Pariter & mortalitate exuêre? At dedecus
binum. eſt Prætoris imperio cædi. Calamitas, non Pro-
Proresfare; brum, eſt, à Prædone diſcerpi. Ità opinaretur
impiora PPicurus animarum immortalitatis ignarus. At
Zri eos a qui reorum ſupplicia poſt exitum non inficiaris,
vaſt àαar- 18 . .
ore, duem fHcis tortoribus dedendum, ut æternum li-
Ckores patiatur, Calamitosè perire aſſeris, non
Probrosè ? Pereunt, proh dolor læternùm animæ:
& quas crederemus ex albo nobilium diſpunc-
tas, ſi vel biduum inter remiges damnarentur, ad
metalla æternùm damnatas nulla ſpe libertatis re-
cuperandæ ſtatuis, tituliſque honoramus, eo tan-
tum nomine, quôd lictoris ferro non perierint.
Quaſi verò ignominioſius ſit Navarcho remum
adducere, quam ſub Satana remis, contiſque
Proſcindi. An in igne decus eſt gemere cate-

Tbid. 12.

Ibid. 14.

Peccati
damna.

Severitas
natilis Reo.

4
A

Quadrag. 3 5

natum, & compeditum in pelago dedecus eſt
lacrymari? Videamus autem, ur Opes poend
non careant, abundéntque criminibus. Nul- gerieho ob
la, quod ſciam, Urbs irà everſa, direptâque Eren Fee
eſt, ut Jericho. Nam nulli parſum, und excep-d.
t4 cum domeſticis Rahab. Ceperunt civitatem, & Jol. . 20.
interfecerunt omnia, quæ erant in ea. Pugnavit
& Cœlum in urbem, ſubrutis mœnibus non vi
arietis, ſed fragore tubarum. Ettarnen, quo la-
borarit flagitio Urbs, Joſue præteriit. Verum re-
dundaſſe ſceleribus Jericho indè nobis conjicien-
dum reliquit, quod exportatum ex ea in Taber-
naculum ſit Auri plurimum & Argenti. Om
nia ſuccenderunt, abſque auro & argento, inquit;, Ibid. 24
& Vaſis æneis, ac ferro, quæ in ærarium Domini con- e 6
ſecrarunt. Quin ità exundabat aurum, ut grega “.
rius quoque Achan ſurripuert argenti ſiclos du- P:vitie
centos, & ſiclorum quinquaginta regulam au- noxiæ.
ream. Suffecit Joſuë opulentiam urbis expoſuiſſe, Joſ.
ut intelligeremus tantis eam pollutam criminibus,
ut in illam portentis meritò, teliſque ſæviretur.
Neque enim fex criminum, limuſque ſcelerum peælices non
deefle poſſunt, ubi opum profluens aureas me- admirandi.
diocritatis ripas tranſgreſſus, exundat. Ignei cer-
tè angues tum ſunt in Ifraëlem immiſſi, cùm cœ-
leſtis annonæ, viarumque pertæſum vulgus blaſ-
phemiæ ſpiritus occupavit. Quòd ſi quæras, ec-
quando populus faſtidierit Manna, Deumque
allatraverit? tumuiſſe tum diſces, cùm, profli-
gato Chananæo, urbes ejus diripuit. Exaudivit
Dominus preces Iſraël, & tradidit Cbananæum,
quem ille interfecit, ſubverſis Urbibus eius. Et
ædere cœit populum. E thure precum trium-
Phalis laurus excrevit. Sed inſolenti, pompdque
lauri, non rejectum iræ fulmen, ſed extortum è
Coœlo. Qui enim, ante prædam, Manna velce-
bantur, Maledictis ali cœpere poſt victoriam.
Adeò vicinum eſt Opulentiæ ſcelus, ur quos
paulò ante Oraſſe didiceris, mox eos Larrare
horreas, ipsd, ut ità dixerim, triumphi Proſpe-
ritate debellatos. Nulla nimirum modeſtia aut
oris, aut alvi, ſi manubiis onerere. Abligu-
riendi libido inceſſit populum, latrandique li-
centia, ubi partis de hoſie ſpoliis, inſirui cœpit.
Et qui ne muſſare quidem contrà Moſem eſt au-
ſus, duùm per ſentes duceretur: cùm primum
calcare palmas, laurſque potuit, tum enimverò
de Deo, Ducéque obloqui non timuit. Locutüſ. Ibid. 5:
que contrà Dominum & Moſem, ait: Cur edu-
xiſti nos de Wgypto, ut moreremur in ſolitudine 5
Anima noſtra jam nauſeat ſitper cibo iſto leæviſimo.
Tæder libertatis poſt victoriam, repetuntque
.gyptum in triumpho. Atqui ibi ſervieratis
Pharaoni, & Præfectis ejus. Ibi luturmn ſubige-
batis. Ibi damnati ad clibanos Urbes extruebatis
lateritias. Cur ergo ſedem ærumnarum reperitis
amimo, eôque revolvimini, undè abſtracti eſtis à
Numine? Meminerunt, opinor, vaſorum quæ
indè avexerant, dùm abirent, ſperaruntque di-
tiora ſe rapturos, quanquàm & ollas & delcias
loquerentur ac cuperent. Et eduxit eos cum ar- plal. 106.
gento & auro; tantâque metalli exarſere libidi- 26.
ne, ut præ auro ferrum non refagerent, ultroque
compedes induerent, dùm ſuffurandi ſpes argenti
affulgeret. Hinc fafliditum Manna; hinc Cepæ
Coœli tritico prælatæ; hinc pro Hymno murmur
hinc facti Cerberi igneis gehennæ hydris dedun-
tur diſcerpendi. Peccavere profecto Iſraëlitæ aut
voto Opum, aut uſu. Si meminere præ argento
gypti, orta eſt Mannæ nauſea & fame auri non
ſacra. Si, partis ſpoliis, tumuere, annonæe ſaties
ſatietate parta eſt copiarum. Nuſquàm certè fla-

gitium

7. 2 ½2

Num. 21,
3

—

36 Oliva Stromatum, Lib. fing.

gitium non Opum aut exuberantià, aut cupidi-
tate perfectum. Querentem ad fores Sponſæ Di-
lectum demiratus proptereà ſum, quòôd unum
præ membris reliquis madere caput indoluerit.
Aperi mibi, ſoror mea: quia capiu meum plenum
eſi rore, & cineinni mei guttis nolctium. Manus,
humerique num fuere immunes ſtillicidii? Genas
certè idem, qui cirros, humor infecerat. Atta-
men uno ſe ægrum capite lamentatur. Nimi-
rùm, genæ illius ſicut areolæ aromatum: ſed
cervix Aurea. Caput ejus aurum optimum: co-
lbid, , meæ ejus ſicut elatæ palmarum. Ergo in iis Ec-
cleſiæ ſuæ, ſuiſque proptereaà membris laborat
Chriſtus vehementius, quæ aut Victoriæ manu-
bis inſtruuntur, aut Opum copià exuberant.
In areolis ii deſignantur, quos coœeli obnoxios in-
commodis ideò teſtatur, quòd nullis terrarum
ærumnis perfundantur. Caput meum plenum eſt
Non alluvione fluminum defunditur, ſed

Can. 5. 20

Paupertas 7076.

læſa. imbre madet. Quos enim divitiarum ſanie tabi-
dos Prætor reveretur, eos Deus guttis noctium
excruciat. Porrò meminiſſe velim te primam
peccati ſobolem impatientiamn fuiſſe Paupertatis.
Gon. 3.7. Cümque cognoviſſent ſe eſſe nudos, conſuerunt fo-

lia ficus, & fecerunt ſibi perizomata. Mirum
6 proindè videri non debet, ſi bæreditatem peccati
adeat Opum cupiditas, criminis primogenita.
Non libido pomi eſum conſequuta eſt, non rixa,
non torpor, ſed votum, uſuſque phalerarum. Et
qui nere necdùm didicerant, coëgere arbores in
textrinam verti, undè fugacibus prætextæ para-
rentur. Conſuerunt folia ficus. Certè in Scripturis
prima Opum Scena non ſine probro recluditur.
Gen. 13.1. Aſcendit ergo, inquit, Abram de Wgypto ipſe,
& uxor ejus, & omnia quæ habebat, & Lot cum
eo. Erat autem dives valdeè in poſſeſione auri &
argenti. Prima ergo Pactoli ſcaturigo & Nilo eſt:
imèò, ut loquamur apertius, & gynæceo proflu-
xere divitiæ, Saræque deditione prolatum Abra-
hamo aurum. Quis autermn erutas & tam limoſo
cdeno divitias non exhorreat? Uxoris fit dives
Abraham raptu: &, niſi Sara Pharaoni, penè
dixi in Venerem deformaretur, auro Patriarcha
caruiſſet. Num Sara Danaë eſt, quando ſuus illi
quoque Jupiter in aurum effunditur? Pudet dice-
re, honeſltius Jovi Danaé, quàm Pharaoni Sara
proſtituitur. Ad illam enim & acceſſit adulter, &
Prpotetzoyes Paàlliatus imbre irrepſit clanculum.Palam Sara
impiorum. traducitur, nec convenitur à Rege, ſed in E-
ptum probri præſcia deſcendit. Ergo ſi non

S Sre. araivine diſplicent, eas ſaliem origine faſtidito.
E pellicum gynæceo Opum profluens dimanavit;
Teit qui, niſi Nilum æmulatus caput occulat, ma-
nare Sodomis, quamvis Memphi exgurgitet, de-
acner prehendetur. Erat autem dives valde in poſſe ſione
1. auri & argenti. Placent oſtia fluminis? Alveus

placer? Noli averſo flumine navigare; nam ſi
Gen.12.15. paululùm proceſſeris, in lupanar devehere. Qub-
lata eſt mulier in domum FPharaonit, Abram verò
bens uſi ſunt propter illam. En Hermi ſcaturigi-
nes. Toro aurum exundavit; ſed Sarâ caruit A-
braham, ne auro careret. Ubi ergo pluiſſe auro in
ſinum Foœminæ vides, indè non procul fuiſſe
Jovem intellige, qui nunquàm in mulierem au-
reus depluit, niſi ut eam luteam relinquat, quam
auream fecerit. Et quamvis contumeliis thalami
ſit ſubducta Sara, gynæcei tamen fœdata eſt in-
colatu. Scio ſanctam Foœminam non peccaſſe,
& omni penitùs crimine Abramum ſanctiſſimum
caruiſſe: At Auri copiâ mbo inſtructi, ex libi-
dine imperantis. Injuria Lilii concepta Opes pe-
perit, tum viro tum uxori. Magno, ut vides,

ſtetere opes Patriarch?ę. Agnam amiſit, cuùm
à Pharaone Oves accepit. An ſeruntur homines
pariter & jumenta in gypto, quando Abrahæ,
unâ in coznum projeciâà conjuge, tanta mox ſœ-
minarum, vernarumque ſeges excrevit? Fuerànt-
que ei oves & boves, & famulæ & aſinæ. Vide au-
tem, quo dedecore coacerventur mixtim famu-
læ & aſinæ, jumenta & ſervi. Fueruntque ei Seri im
aſini & ſervi & famulæ & aſinæ & cameli. Nulla 1r.
in locupletum domo Boum à Famulis ſecretio, gulici ni
unéque cenſentur elencho Aſinæ & Famulæ. Nec ſeri. D
injuriâ; ſiquidem ii, qui viro famulantur, à quo
uxor Principi licitatur, non æquari modò bubus
poſſunt, ſed etiam aſinis poſthaberi. Vide autem,
quæ Opum ſit proles. Aſtendit ergo Abram de Gen. 3. 1.
Egypto, ipſe & uxor ejus, & omnia, quæ habe-
bat, & Lot cum eo ad auſtralem plagam. Ergo Divitie no-
bubus & camelis coactus eſt dives Abraham "“.
quaſi Nepotem poſthabere, quando ſejungi ab
eo debuit. Ità fit, ſi Opes inundent. Ubi enim Vareme:
conditionem tuam fueris aggeſtu pecuniarum cuidtgns
antegreſſus, propinquos tam obliquè reſpicies, ut
iis jumenta, ſervéſque præferas tum atri, tum
verò etiam præſepii tui. Et omnia, quæ habebat,
& Lot cum eo. Quod Patriarcha innocenter egit,
Nos nequiter patrabimus, ſi nimium, & otioſi
diteſcamus. An non domeſticis regii ſeminis an-
teferuntur paſſim famuli, ne dicam, fidicines &
ſcurræ? Deſpuar, ſi non à cavea habet Pfſittacus
non unum mancipium, cùm non rarô nullum
affines Principum habeant à calceis, quorum vo-
ci Sponſæ non abſimilis ejulatus, expoliavi me Cant, 5. 2.
tunicâ med. Diſpice, an ullus & gentilibus AA
ſueri par fuerit Amano, quandiũ intentiſſimo
velo navigantem pertenuis Reginæ ſibilus non
extulit, ut deprimeret. In ligno ſiquidem nau-
fragatus eſt, qui rubrum Iſraelitici ſanguinis ma-
re erat tranſmiſſurus, niſi eum Siren, ſed inno-
cens, ſed ſancta, ſirangulaſſet. Quod ille ſanè
facinus immaniſſimum cùm diu parturiiſſet, ob-
ſtetricante tandem Argento parere tentavit; illud-
que edidiſſet, niſi in ipſo puerperi nixu obſte-
irix abſceſſiſſet. Et populus, inquiebat ad Afſ- Eſherz.
ſuerum Aman, per omnes provincias regni tui,
novis utens legibus. Decerne, ut pereat, & decem
millia talentorum appendam arcariüis gazxc tuæ.
Perüſtis miſeri. Atqui nulli obfuimus: Sumus
innumeri; Numini militamus. Cadetis imme-
rentes, ſed cadetis. Auro enim gladius acuitur.
Tulit ergo Rex annulum quo utebatur, de manat lbid. 10,
ſua, & dedit eum Aman: dixitque ad eum: Ar-
gentum, quod iu polliceris, tuum ſit; de populo
age, quod tibi placet. Tripudiate, Judæi, nam
Wivetis. Secernitur à flagito aurum? Non perfi-
cjetur? Vivetis proſectò. Vivemus, ſi hoſti de-
dimur? De populo age, quod tibi placet. Et vi-
vemus? Imò & regnabitis. Nam ſupremæ Aſ-
ſueri voces à primis expunguntur. Diſcors re-
ſcriptum eſt. Nam, ſi Era ſubmoventur, non
pariet Aman, ſed abortierur. Sedenim ferales
commeant tabellarii, Cædiſque indicta eſt dies.
Perendinabit. Die illo dedit Rex Aſſuerus Eſther Eſth 8. 1
Reginæ Aman, & Mardochaæus ingreſſus eſt ante
Faciem Regir. Viden', ut conflata pecuniis cæ-
des, repudiatis à Rege talentis, difflata ſit. Ni-
hil non perfectum iri metuebam æris interventu.
Eo amoto, tanquàm evanidum ſpiraculo cu-
niculum, Amani minas irriſi. Tu tantùm ma-
turitatem criminis extimeto, quùm ſeges impia
aureo imbre reſpergitur. Is ſi ros deſit, ariſtæ
facinoris auri indigæ non flaveſcent. Ideò Spon-
ſa, quamvis & deſes, & ſemiſomnis, & ad
L Dilecti

Eſher.

lkeb
1 e lin
eu,
Nimn
dest
dii
uld
, i
io
l F

unn i, n
unn ihlle
lurs
Pptlere
Uitus. 6
inet
nentiſi
Famu 4)0
u mnis (E denn
n gel
ſrgeu
G, .
ngni
Miie ſont
Ummß n.
4 teum
Kimn
lims mnn.
gili.
ſeeon
lles ſ
gore,
Repub
Cicenc
Celerre
Gbarun
Gecece
Oplemn
Hokenh
tum
kagco
dN
nocel
emn
Iunc
keant,
nbr⸗

—

Aun
l
i
la

heni
i
Moxe.
Dent,.
Men
n “
tgle ei
N
lern
uhes
n i
Pl “
kank,
glke
en len,
Ae
ſeingt
Ulietrk

Porinn*

lii
ani n
eli
Nelktin
w, Kiil
Enmis
,thaiee
be an
60 l
Gummg⸗

Cnidu A

ihenhian
eſbiun
ucne
dlin
vod deke
ihi,
wiſi
in⸗
n dli
in
,6 S
4 u 4
: W
kein iun⸗
din ag
NM
m.
1;
Ce,
MEr
iid⸗

ger En

inene
s.

4

2².

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag V

Dileéti ejulatus cunckabunda ſplendidifſimis ab
Can. 5. *s &o tamen titulis compellatur: Aperi mihi, Soror
mea, amica mea, columba mea, immaculata mea.
Nimirùm projecerat togæ phaleras, cycladèm-

Tbid. 3. que abjecerat: Expoliavi me tunicà meäs, quo-
. modò induar illa ? Paupertati debet compellatio-
HH num decora: omniaque de illa optima omina-
tur Sponſus, ſperatque, quam reſumendæ tæ-
dio cycladis affectam prævidit. Nihil non Deo
eſt Foœmina, ſi potuit veſtium pompam odiſſe.
Immaculata, inquit, mea. Ecquando Matrona
Iurut. Dolluatur, ſi tunicæ non modè illecebram faſti-
dit, ſed eà integi dedidicit? Contrà, quæ pri-
Pompe ma fœminarum prodiit ornata, & tardæ foœ-
noxie. cunditatis, & milerrima fuiſſe fertur. Rebecca

ea eſt, quam Abrahami Oeconomus aureis Iſaa-
Gen. 24. Co inauribus oppigneravit. Poſtquàm autem bi-
berunt Cameli, protulit vir inaures aureas, & ar-
millas. Nulla mundi muliebris ad id uſque loci
in Scripturis mentio. Sed quæ prima comi cœ-
Eſaü va- Pit, prima quoque diſſidium uteri paſſa eſt, edi-
narum ve- ditque inter armillas & inaures non tàm Filium,
Tn- " quàm Anguem, Eſau ſcilicèt, in alvo quoque
Matris rixarum ſatorem. Is enim eſſe debuit
phaleratæ fominæ, quamvis ſanctæ, primoge-
nirus. Quæ enim expoſito auro, eſſe poteſt vel
inter Fratres concordia? Humani ſanguinis ſi-
tientiſſima Jezabel, eadémque opum rapaciſſi-
7,hamenta Ina, opimâque manubiis. Emiſſas propterea ad
non omnia cædem hominum locuſtas ex orco, non Ferro

adee Angelus, ſed Auro inſtruxit: quòd immamior
ſit graſſandi in Opibus tum licentia, tum libi-
Apoc 9.7. do, quàm in Chalybe. Et ſuper capita eorum
tanquàm coronæ ſimiles auro. Vel Locuſtæ pares
Divitia ſunt devaſtandis Regionibus, non acciſione ole-
o vς.. rum, ſed hominum occidione, ſi Auro inſoleſ-
. Cant. Imô abſtinuere Fœno Monſtra, ſolà mor-
Elesmoſy⸗ 5 . „ .
na. talium cæde ſaginanda. Adeò audacia, & furor,

& immanitas non tàm ferro, quàm auro adnaſ-

. Judas certè, ſublatis nummis, in Ma-
ex Opibus.

giſtri cædem exarſit: Et Abſaloni copioſum fuiſ-
ſe pecus nemo non ſcit, cuùm in Amnonem ſatel-
ltes ſuos graſſari juſſit, nullà convivii aut reli-
gione, aut fide. Si Adoleſcentes eſſe cupitis in
Republica mitiores, non deprimendo furori in-
cidenda eſt vena, quò ſanguinis miſſione ferocia
deferveſcat. Parcius eis ſuppeditandæ Pecuniæ,
quarum diminutione multùm animis de furore
decedet. Quàm ferox in Jacobum Laban! Erat
opulentiſſimus. Quàm ſæva in Filios Jacob &
Joſeph Ekgyptus! Natabat in Auro. Aſſyrio-
rum phalanges efferatiſſimæ. Earum in ſma-
ragdo Dux conſedit, periitque Holophernes.
Nam & Judith, ut ferociret, ſepoſità Viduæ
modeſtiâ, ad conopeum acceſſit, hausitque ex
gemmis feritatem, quâ Barbarum audacter ob-
truncaret. Tot ergo cùm ſceleribus Divitiæ ſca-
teant, miraris ſi Suprema in Epulone Purpuræ
fimbria Mors ſit, & Gehenna Veſtiarium.

FERIA SEXTA.
DOMINIC £— I I.

Alium ceoiderunt, alium occiderunt,
alium lapidaverunt. Videntes PFilium,
dixerunt: Hic eſt hæres: Venite, occi-
damus eum. Matth. 21. 35.

DDLibicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

ità ego cenſuerim interpretandam. Plebes

Fuſte tranſitur ad Telum: & à Servorum pasva in
cæde fit gradus ad jugulum Hæredis & mele.
Domini. Non ſtatim Coœlum fulminat. Obducitur
primum, mox micat, ad extremum cum fragore
Regum turres disjicit. Libavere agricolæ cruo-
rem famulorum; quo fuſo, cùm elementa ſtare
hactenùs ſenſiflent, nullo poſſe diſcrimine hæ- Prineipiis
redis ſanguinem exugi ſtatuerunt. Panditur prop- ohandomt
tereàa arétiſſimis & faucibus in immanem trac-
tum Oceanus peccati, nullis arenis circumfcri-
bendus. In morem fſcilicet Ethiopici Maris,
quod, ut Troglodytarum anguſto ſinu ſeſe ex-
traxerit, in immenſam latitudinem excurrit,
vix alkero Hemiſphærio compeſcendum. Id cùm Tematio-
viderimus, occurrendum feſtinatò ſuis quiſ aum reme-
que Cupiditatibus intelliget, quas ſi & gurgu-W.
ſtio elabi ſinat, fruſtrà illas reprenſare ten. Moriifca-
tet, quòd aut compeditæ ſint Libidines, aut , Valio
aligeræ. Aut ſerviunt, aut regnant. Nullus, moda.
in Republica vitiorum, Liberto locus, imô nec Tepiditatis
Libertati. Ab ergaſtulis inſilitur in Curulem. damna.
Appetitiones enim, ſi comprimantur, obſe- Fervire
quuntur, ſi exolvantur, catenam illicò in co- Quobus.
ronam commutant, imperântque Dominis. Lervor
Nuſquam ſcelus conſiſtit niſi in throno, ut er u.
carcere, abruptis vinculis, effugerit. Tu ve- Peccats
rò in imo duntaxat deſides, ut trudi, urgeri- damna.
que coœperis à flagitio. Mitto nulli non ſpectatum
primi pſalmi Theatrum, in quo Fabula datur
prolati in viam criminum pedis, mox raptim
in ſede peſtilentiæ ità defixi, ut dudùm flagi-
tii Tiro academiæ præſit voluptatum. Notiora

hac ſunt, quàm ut à me evolvi debeant. In

Pſalmo Davidis ſecundo aliquid inſuſurratur, quod
in rem noſtram minus videri poreſt evulgatum.
Quare fremuerunt gentes, & populi meditati
Jſunt inania? Nihil dici aut lenius potuit, aut
occultius. Plebecula tumultuatur, ſed abdito,
compreſſéque intrà peétoris latebras fremitu.
Meditati ſunt, inquit, inania. Quid ex inani

Pfſal. 2. 1.

meditatione plebeculæ quamvis ſuſpicax, re-

formidet? Nuſquàm ſuborta animo indignatio
hiat; quæ, ſi effluat, ros erit, aut ſtillicidium.
Cave, ne ſit Boryſthenes, qui non in Pontum
influat, ſed ipſum exhauriat Euxinum cum Pro-
poncde. Ros erit? Audi. Et populi meditati Ibid. 2.
Junt inania. Aſtiterunt reges terræ, & Prineipes
convenerunt in unum adversus Dominum, & ad-
versus Chriſtum ejus. Dirumpamus vincula eorum:
& projiciamus à nobis ugum ipſorum. Meditaban-
tur? Jamdudùm exululant. Aſtiterunt, non ad-
ſunt. Conſpiraverant jampridem, non conſpi- Parva in
malo.
rant. Nec vulgus ſubmurmurat, ſed Reges ir-
rugiunt. An verô inania dixeris, conjurationem
Dynaſtarum, Jugi excuſſionem, abrupta Vin-
cula, inviſum Chriſtlum, contemptum Numen? Modeſtia.
Fluxere univerſim omnia, quæ exhorreſcis, fla- Teniatio-
gitia ex inani, quàm deridebas, occukaque me aum fons.
ditatione plebeculæ. Quam rabiei cataſtrophen , irati
11 cura.
homine carnis ſunt Senſus. Conſules verò, ac

Conſulares animi Appetitiones, & interiores
Senſus. Ludit oculus, dum hliberiùs vagatur, au-
réſque volvunt inania, dum ſcurrilibus intendunt.
Hi quaſi animæ vulgus vel ſilent, vel muſſant,
paſcunturque futilibus. Verùm iis animus vene-
natus, facultates, ſenſũſque ſuos, quorum nul-
lus ſine corona progreditur, ità efferat, ut bac-
chari eos illicò ac fremere mireris, in dererri-
ma erupturos. His ad corruptelam gradibus ho-
mo provolvitur. Exorditur à plebe Senſuum
murmur, quo Animi, Cordiſque tonitruum
diſclude-

diſcludetur. Vidic Parentem Cham, deindè riſit,
mox, erecto theatro, Fabulam fecit Noëmum.
Quàm egit primèò civiliter cum Naburthe Achabi
3. Reg. 2¹0. Da mihi vineam tuam; daböéque tibi pro ea vi-
24 neam meliorem. Verùm aliem agri appetitio, quæ
provocat ad haſtam; parâtque pretiam: mox Fi-
los Belial concitabit in civem, cadétque Nabuth
non reus, ſed hæres. Inſimulabitur blaſphemiæ,
ſed oris non contumaciâ interibit; at conſtantiâ-
Achab verò, quo juſtiùs nemo paciſci cœpit, ità
ad extremum ſæviit, ut Leone truculentior, &
Araruia. juſtum occiderit, & interfeéti vineam direptum
deſcenderit in Jezraël. Adeò cycnea licitan-
tis vox in graſſantis rugitum efferatur: & fori
haſta, quâ nihil eſt incruentius, in lictorum ſaxa
diſſilit, quibus nihil eà tempeſtate ſpectatum eſt
in Samaria crudelius, nihil iniquius. Libet Regi
Joan. II. Pontificem attexere. Quid facimus, quia hic homo
47. multa ſigna facit ? Columbarum is gemitus eſt,
extimeicentium Tiberäu, quaſi Accipitris, lanie-
nam. Addubitant de ſuo infortunio, cavéntque
ſibi à Romanis. Cæterùm de Chriſto perhonorifi-
cè garriunt. Multa, inquiunt gemendo Colum-
bæ, gna facit. Non eum accuſant, non car-
punt, non evertunt. At Vultures delitent in Co-
lumbis. Hujus quoque Alitis pennæ deargenta-
tæ, quibus Judas irretietur. Mirabaris deliberan-
tium Modeſtiam: Truculentiam exhorreſce decer-
Matth. 26. entium. Blaſphemavit. Quid vobis videtur
6 5. Reuns eſt mortis. Tunc expuerunt in faciem ejus,
& colaphis eum ceciderunt. Cœperunt autem il-
Luc.23. 2. Ium accuſare, dicentes: Hunc invenimus ſubver-

Lechab.

tentem gentem noſtram, & probibentem tributa

dari Cæſari. Compone Scribarum primas, ſi pla-
cet, voces cum ſupremis. An ſigna, quæ jactaba-
tis, hæ ſunt ambientis libidines, quas vincto ob-
jicitis ? Huccine recidêre miracula? Quid faci-
mus, inquiebatis, quia multa ſigna facit * Et
miraculis coruſcantem deſpuitis, cæditis, incuſa-
tis, perfidiæ reum traducitis ad Pilatum? E glan-
de robur; imò, quod nuſquàm evenit, è& viola
ſariſſa. Mos hic flagitii eſt, ut ludat in cunis, quò
faſciis incautiùs evolvatur. Sed eas edet ſtrages
adulkum ſcelus, quas ne concepturum quidem il-
lud putaſſes robuſtà, vigentique ætate. Abſalon
noônne Patrem regiâ depulit, armis laceſſivit, pu-
blicatà uxorum pudicitià deluſit? Quid his exco-
Aſahr. Eitari facinoribus atrocius potuit? A prenſatione
pullulavere indigenarum, compellationéque po-
2. Reg. 15. pularium perblanda. De qua civitate es tu? Viden-
2. tur mihi ſermones tui boni, ſed non eſt, qui te
bid. 13. udiat. Venit igitur nuntius ad David, dicens:
Zoto corde univerſus Iſraæl ſequitur Abſalon. Hanc
Politica, ſibi præfixerat metam Vir inquinatiſſimus, cùm
ſibi currus & præcurſores conſtituit. Circumagi
rhedà juvenem, ſubeuntes alloqui, ſalutantes
excipere, allevare moœrentes quidnam eſt? Si
ſemen exquiratur, Humanitas otiantis; ſi ger-
men diſquiratur, regni, ſohique Occupatio. In
hæc tandem Abrupes Wevolvhur aurigantis li-
certia Principis. Præcidendæ ſunt pullulanti fi-
bræ Libidini in gramine; alioquin excreſcet in
ramoſam Ilicem, ad quam confugient anmiman-
tes cum cœl avibus univerſæ: quam etiam
cùm exciderint Coœli Vigiles, non excident. Suc-
cidite Arborem, & õ pracidite ramos. Verumta-
men gei men radicum ejus in terra ſinite. Ità con-
velluntur Arbores, ubi eas protendi ſiveris liber4
ramorum denſitate. Prodeat in ſcenam Pharao,
qui æquè potens ac perditus, initio tamen nec to-
tus in flagitio procubuit, nec palam. Suſpecta eſ-
E coeperat Regi feracitas Judæorum; timuit-

Parva in
znslo

Dan. 4. 11.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

que, ne mole ſuccreſcentis populi gyptus
obrueretur. Pudebat tamen reum facere ſola
foœcunditate Iſraëlem, quâ tamen ſola in per-
niciem gentis incitabatur. Ergo advocat obſie-
trices, monétque, ut Hebræorum maſculos per
diſſimulationem occidant. Quando ob ſtetricabi- Exodrzs,
t is lebræas, ſi maſculus fuerit, interficite eum.
Sed ut eludi ſe ſenſit à fœminis, qui clancu-
lùm ſæviebat, palam in Judæos grallae ſtatuit.
Quidquid maſculini ſexus natum fuerit, in flumen Ibid. 22.
projicite. Huc devenit Tyrannus ab impoſito
Hebræis onere Urbes extruendi. Non enim
cruorem primô popul ſitiit, ſed ſudorem. Præpo-
Riut itaque eis Magiſtros operum, ut affligerent eos lbid, 11.
oneribus. Verùm aà cruciatu ad carnificinam, & .
ab extructione urbium ad cunarum everſionem H
inauditæ crudelitatis immanitas defluxit. Brevi
ſudoris ſuctu ad cruoris exuéctum hirudo pro-
greſſa eſt. Quæ ſuo effecit edicto, ut, projectis
in flumen infantibus, aliquid in Nili alveo vol-
veretur, quod Ægyptii horrerent vehementius,
quàm Crocodilos. Diriora Nilus Monſtra in ſe
defundi ſenſit à Memphi, quàm, queæ ille ave-
Cta è lacubus Ethiopiæ, Ægypti urbibus offun-
debat. Repertum aliquando eſt, quo pacto, Ty- NMiu,
ranni ciſtulis, quam roſtratis piraticam exer-
ceant in hominum genus ſæviorem: pudeâtque
Nilum feritatis ſuæ, quando Pharao in ſuæ Nau-
machia crudelitatis dirius graſſatur Obſtetrici-
bus „quam ipſe Crocodilis. Et, quod mirum eſt,
cùm hioc pro Nilo Crocodili, indè Obſſerri-
ces pro Pharaone confligerent, certaréntque,
utri palma feritatis deferretur, quò pueri à bel-
luis deſperatiùs lacerabantur, eò clariùs de fluvio
Princeps triumphabat. In qua enim acie de pri-
matu ſævitiei contenditur, penes eum victoria
eſt, qui, hoſtium ſervatis, ditatiſque cohortibus,
legiones ſuas diſcerpendas exponit non incau-
tè ſolum, ſed meditatò. Igitur Pharao proje-
ctu puſionum & Crocodilos exaturat, & Niſum
immanitate prævertit. Ecquando jacturàâ ſuorum
Princeps triumpharit? Ecquando ex Impera-
toribus is vincit, cujus copiæ ab adverſariis fun-
duntur? Ad eam tamen funeſtiſſimam, ſervi-
lémque immanitatis palmam à ſtipulis & late-
ribus devenit, undè orſus eſt progrefſſuræ in in-
fantium uſque cædem crudelitaus initia. Placet
cruenti feralitate ſpectaculi triſtes oculos ſtatuis,

plantiſque recreare, averſôſque à Nilo conver-

tere in Chaldæam. Peccata regnanti Nabucho-
donoſor non und colorata ſunt ſpecie in inſom-
niis. Nam primùm quidem Ambitionis ejus Va-
ſtitas immanis objectu Simulacri ſubjecta illi
eſt. Et ecce quaſi Statua una grandis. Appoſitu
dein Arboris ramoſæ, proceræque deſignata
Regi, objectâque eſt rapacitas, quæ in immen-
ſum extendebatur. Magna Arbor, & fortis, & Dan. 4. .
proceritas ejus contingens Cælum. Utroque planè
ſymbolo exprobrata Principi tyranpis. Sed aliter
Simulacro ferocitas Regis exprimebatur, & ah-
ter Arbore. Nam vivax Arbor, ſuique artifex Sa:e.
incrementi. Fingitur Statua, aliique debet figu- 2dat
ram ſuam, quæ etiam increſcere non poteſt. Quid, Nabuchn⸗
quòd humani plurimum præ ſe ferebat Colol- Anoſen.
ſus: nec unius mole materiei concretus, tam lu- . diias
to ſordebat, quàm auro coruſcabat. Adde, quòd pauletim
ſine cultore, imò & ſine cufiode proſtabat. ad H
Quod fortuiti aut occurſu, aut impactu lapidis i gis⸗
irà difflatum eſt, ut ne æramenta quidem ejus Eyeg,
uſquam extiterint. At Arboris diverſſimma lon- n“
gè ratio: ſuo increſcebat ſucco, ſummâ ra- zzua ſi
morum, fructuumque luxurie. Et & Coœlo omnigas
aves,

Dan. 2. 31.

muimn l
. jant ..
uiu lſ
upſrr faguu

N. Aull

aſe Pinui
nn
7
e l
4 IS
gi. H
lacrur
At 1
gun
naleta
elbor⸗
gind
Pocken
iojſe
gee
lni,
Cum,
Nam
gel
cnit d
g
ſes d
A
i,&
Geetior
u r
Pnd
füodem
lille
cend
in,
min,
Iabici,
Derarun
tun ve
daice
heds,
ihis
leg advent
ui/
worum.
tolle,
Umie
Ceni
CNln
gce Pun!
(ilen
ultmen
umri
we mumn
4 1 ebt
in d
lt I
14 Uheſe
