A. pum opulentiſſimo non obveniſſe in oſtro dole-
ain mus Salomoni, cujus aut nullus, aut incertus
Nri luctus fuiſſe fertur in auro. Jacebat ille quidem in
nn A4 culcitra, quam David pater ejus nullis non nocti-
bus lacrytnis irrigaverat. Sed quem provocabat
imbrem parentis exemplum, eum opes cohibe-
Cint bant, ne diluendis vetitis nuprtiis, reparandæque
le l innocemiæ proflueret. Nimirùm Sodomam uſque
Sõ Jordanis procurrebat, regionem opulentiſſimam,
eleaE gwdani duümque lacuumm victor, peribat in tertio. Ut
Nin sbipereat. ſciremus, in abundantia, copiaque divitiarum,
Nt & frugum, nullum ſupereſſe poœnitentiæ cur-
AAun ſum, ibique Jordanem emori, ubi nulla copia-
dPefi rum eſt ſaties, exundtque opulentia. Non enim
Teiun odiſſe flagitia poſlumus, quandiù coacervandis,
klen aut detinendis opibus inſudamus. In die illa,
ſitgin Zacheiz.6. inquit Zacharias, ponam Duces Juda, icut ca-
NnIH mnmniinum ignis in lignie, & ſicut faciem ignis in fœ-
ANd no: & devorabunt ad dexteram & ad ſiniſtram
InD. omnet populos in cirenitu. Nimirùm ut Jebu-
(hiat⸗ ſæos, & Amorrhæos, & Moabitas, & Syros, id
wenn eſt, ſcelerum phalangas, cœtuſque diſperdas, ſi-
idenn cut ignis eſſe debes, quo mihil non abſumirur.
lbc. Aurum enim, quod nullis aut machinis, aut mal-
lantne; leis viceris, unâ vi flammæ conſumes. Imò, non
iar⸗ ignem eſſe te vult in auro, ſed, ut ignem in
olürtr⸗ œo. Nam decoquit interdum ignis, quod ſibi
affee metallum ſubjicitur: at fænum nunquaàm non ab-
Wrn ſumit. Ita te quoque eſſe diſſipatorem gloriæ Do-
Chiſu minus jubet, quæ fœnum eſt, ur crimina, ho-
n,u6H ſtem ſcilicèt Hieroſolymæ infenſiſſimum, nulla
Aigere⸗ victoriæ cunctatione debelles. Quam citò ſuum
bactor Petrus crimen efflevir! Reliquerat omnia, ei-
1e que nec aurum erat, nec argentum. Quam aren-
, tes, ſiccique Abſalonis ocuh vel in crimine,
len,4 vel in funere ? Pendes miſer, nec doles! Cæde-
ende. ris, nec lacrymaris! Moreris nec compungeris!
4 Detinebatur enimverò comaâ capitis perduel-
n 3 lis, quæ ad Sanctuarii pondus non ſemel auro
, Aa redempta matronarum, virus hauſerat & pretio,
giknen quo fons fletuum vel in morituro ſiccabatur.
aio u Reg. 18. Et tulerunt Abſalon, & projecerunt eum in ſal-
I. i. tu, & comportaverunt ſuper eum acervum lapidum
Ein, dA magnum nimiz. Saxis Adoleſcens lapideus obrue-
eum l batur, quem in morem pumicis aruiſſe, exper-
line témque lacrymarum nemo miretur. Cui enim in
rehiui aurum cæſaries lenteſcebat, eliquari nequivere
nkbr oculi in lacrymas, quas non ciere copiæ, ſed
1d dehaurire conſueverunt. Supplicio, quàm Pœ-
einmie nitentiæ aptiores cum Abſalone ſunt, qui auro
OHn, captivantur. Audi quid in Gog vaticinetur Eze-
Aedtten ndt. chiel. Et convocabo adversus eum in montibus gla-
Ad4 Eaech. i, Jium. Et judicabo eum peſte, & ſanguine, &
I iNe imbre vebementi, & lapidibus immenſis: ignem &
m bnr 5 SIð Slphur pluam ſuper eum & ſuper exercitum ejus.
n hi e⸗ Et undè indignatio Domini tanta in Gog? Om-
un bid. 8, nes leones ejus, inquit, dicent tibi, Numquid ad
en ſ⸗ Jſumenda ſpolia tu venis? Ecce ad diripiendam præ-
i 1 dam congregaſti multitudinem tuam, ut tollas
ſin , argentum & aurum, & diripias manubias infinitas.
en in , Proptereà vaticinare, fli hominis, & dices jad
1nt⸗ Gog. Hæc dicit Dominus Deus: Aſcendet ndi-

ge Ng Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Ne

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 3

gnatio mea in furore meo. Et in zelo meo in ione
iræ meæ locutus ſum. Porrò Gog non vim illatu-
rus dicitur aut Pudori, aut Religioni, aut San-
tuario. Cur ergo impollutus, incruentus, obſe-
quens, tanto ærumnarum imbre percellitur ? Ra-
pax eſt, auro adhinnit. Ut diripias ſpolia, & in-
vadas prædam. Hæc cùm dixeris de Gog, nul-
lius expertem criminis traduxiſti. Nam, qui au-
rum ſitit, nihil non perrumpit, ut ad opes
evadat. Quæ enim eſle poteſt à flagitiis tempe-
rantia in rapaci? Aut furacem, opulentumque
ecquando ſcelerum poœniteat? Quanta populi in
eremo ad ſcelus propenſio, quantâque ſterili-
tas lacrymarum! Cruorem profundebat Iſraêl
à Domino interemptus, nec comprimendæ ſtra-
gi lacrymam emirtebat. Malebat uri, quàm fle-
re. In omnibus his peccaverunt adbuc: & non Pſal7.36.
crediderunt in mirabilibus ejus. Et dilexerunt eum
in ore ſuo, & lingua ſud mentiti ſunt ei. Quo
exaruerint fato lacrymæ pereuntium exquiris? Et pal. 104.
eduvxit eos cum argento & auro. Nulla ibi ſcatu 37.
rigo lacrymarum, ubi tanta proluvies metallo-
rum. Vocalis eſſe poteſt in auro Pœnitentia,
cordata eſſe non poteſt. Nam à verò non multùm
aberrarit, qui diſcerpendum ignitis anguibus Iſ-
raëlem cenſuerit, quòd, cùm ſerpens terram de-
paſcatur, & igne aurum percoletur, Avaritiæ opi-
ficibus cruciari, tanquàm carnificibus, populum
oportuit, præ copiis pronum in crimina, & fle-
tuum exortem. Indoleo proptereà tibi, Benjamin,
quem Fratris humanitas dùm erexit, oppreſlit.
Duplicibus enim à Joſepho donatus ſportulis,
ſcyphéômque ditatus argenteo, ſiccitatem quan-
dam luctuum tranſmittes in poſteros, undè &
ſcortari poterit propagata ex te tribus, ſed fle-
re non poterit, ne tum quidem, quùm ad in-
ternecionem delebitur. Et ſatus ex te Saül ità
obrigeſcet, ut promptiùs cruorem fundar, quam
lacrymas. Adeò argenti diſſidium cum Qetibus
à ſcypho profundi, & dilatari quoque poteſt in
Abnepotes. Penſitare jam licet, quæ ſit futura in
opum acervis ſierilitas Lacrymarum, quando
commodatus ab avo ſcyphus lacrymas omnes Gen. 44.26
poſteritatis exhauſit. oyphum autem meum argen-
teum, & pretium quod dedit tritici, pone in ore
Jacci juniorit. Malè de Fratre tuo mereris, Joſeph.
Nam liquari argentum ex oculis prohibes, cujus

Avaritide

Gen. 44. 2

pectus, oculéôſque argenteo poculo inſcius obſtru-

iſti. Opibus excantantur lacrymæ, ne pro-
deant in lavacrum facinorum. Beccabunt proin-
deè Poſteri Benjamin, ſed non lugebunt, eritque
Saül funeris patientior, quàm f:letuum. Vocife-
raris praptereà fruſtrà ad Abrahamum, depreſſe
in tormentis Epula, votumque irritum eſt, quo
Patriarcham defatigas , ut Lazarum ableget ad
quinque viros familiæ tuæ, ne & ipſi à cœno cri-
minum ad ſcenam proruant gehennæ. Nam in
byſſa & purpura Pœnitentiæ tela relangueſcunt,
& qui gemmà bibum, lacrymarum margaritas
nan fundunt, ſed profundunt. E petra profluxere
aquæ in typum pœnitentiæ, quas non florulen-
ta Aaronis virga, ſed prædurus Moſis baculus
eliquavit. Ut ſcilicèt ſterilitate, & aſpritie ſta-

turam Pœnitentiam diſceremus; quæ, ur nun-

quàm vernat in flore, ita nunquàm in ariditate
non pullulat. Cujus ſanè cuhkuræ rationemn ſi
ſpernas: vide, ut Baltaſari & trepidanti, &
morituro nuſquàm Daniel poenitentiam inſinua-
rit: quam tamen profuſione auri amplexan-
dam objecerat Nabuchodonoſori. Nimirum
aureis undique ſimulacris & pateris Bakaſar
vallabatur, qui vel Danielem 8& purpur
4 2 conveſli⸗

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

conveſlivit, & aureâ torque cohoneſtaverat. In
qua ſanè exuperantia divitiarum & luxuum,
nec loqui Daniel nec audire Princeps, nedùm
agere Poœnitentiam potuere. Præcepit temulen-
tus, ut afferrentur vaſa aurea & argentea. Ju-
bente rege, indutus eſt Dæniel purpurà, & circum-
data eſt torques aurea collo ejus. In quo fulgore
& chlamydis, & abaci ita ſqualor eviluit pœ-
nitentiæ, ut nec damnato Principi ſine deriſu
exponi poſſet. Eidem proindé nocte interfec-
tus eſt Baltaſar, telis ſublatus è vita, torqui-
bus divulſus à lacrymis. Meritò proindè ho-
diè ut lacrymemur, à theſauris abducimur, quòd
nullum eſſe ſoleat Fletuum fœdus & Merallo-
rum. Gangem intuere, quem nulla riparum in
India amœnitas, nullum alvei pretium retiret;
quin in Mare lſeſe exoneret ſcopulis horridum,
terræ purgamentis fœddum, procellis inquie-
tum. Urbes præterit, palmas refugit, lapillos,
aurûmque contemnit, unius ſitiens Oceani. Ma-⸗
gna velutl Mare ſi foret Contritio tua, omnia
negligeres, ut in eam deferrere. Sed te nihil non
interſiſtiu a curſu. Quæ porròô in dentiſcalpio,
Jerem.35. Conchy'liéque Pœnitentia? Pater noſter, dixere ad
6. Jeremiam filii Rhecab, præcepit nobis, dicens-. Do-
4 1 mum non ædificabitis, & vineas non plantabitis:
— ſed in tabernaculis habitabitis, eunctis diebus ve-
Ibid. 19. Nris. Ideôque Sacerdotio cohoneſtati perpetuo
ſunt. Nam & Jobus in cilicio, & cinere egiſ-
ſe ſe dicit pœnitentiam. Neque enim in ſtra-
gulis, myrrhiniſque lugere libet. Ægyptii cur,
Paupertas nulla ſpe veniæ, averti à cæde Ifraëlis nequivere,

Dan. 5. 2.

nmeits. ne diducti quidem Maris portento à facinore re-
eatur m vocati? Nimirùm prædæ inhiabant. Imò Ægyp-
„ 1 . . . .
diaeras. tii Ifraélitas inſequi noluere, vociferantes :Fugia-

Exod. 14. mMus Iſraélem: Dominus enim pugnat pro eis con-
ee⸗ trà nos. Unus verò in pugnam eos impulit Pha-
rao. Nam illi exuti jam fuerant omni ſupellec-
tili ab Hebræis: ideéque Numen poterant re-
vereri. Hic autem crocitabat ſpe ſpolii: Perſe-
Tbid. 15.10. duar, & comprebendam: dividam ſpolia: im-
plebitur anima mea. Cupiditatis ingluviem ex-
horreſcito. Implebitur, inquit, anima mea. Nénne
ſatis erat Arcam impleſſe? Cur animum Auro
infodis, ibique Mammonam recludis, undè
Deum cogêris excludere, ſi Opes ibi infoderis?
Hauritur à mari Pharao impoœnitens, quòd priùs
ipſe Pactolum animo dehauſiſſet. Nam ſpe
prædæ inebriatus ultrô irruit in naufragium.
Neque enim ambulare per ſiccum potuit, qui
Pactolo in mare immittebatur. Dividam ſpolia.
Spolia dividis? Ideò tibi diviſum Mare non
patebit. Is enim tantum per medium æquoris
in Sicco graditur cum Ifraële, qui, non Siccis
oculis, Maris iter ingreditur. Nam ſi Contritio
tua velutl Mare pandatur, in tuum Mare Mare
defluet, elutiſque fletu ſceleribus, æquitati .-
quor erit vectigale. Ergo, Spolia dividendo, in
ſeſe Pelagus Rex iniquiſſimus reduxit: periitque
fluctibus, quòd Lacrymarum fluéctibus deſti-
tutus, non Innocentiæ reparandæ, ſed exatu-
pænienis Tandæ Cupiditati ſtuduerit, Mari hauſtus, dum
vera. varitiæ calicem non libat tamùm, ſed ex-
haurit. Impeditur enim Cupiditate Poeniten-
Lucs. 8. tia. VWox Poœnitentiæ una, & illa eſt: Ibo ad
Nihil pra- Patrem meum. Vituli te ibi, ſtolæque præſto-
er Peum. lantur. Sed eas ego nec poſtulo, nec præſtolor.
gts atrem ſitio, patrem eſurio. Mea, complexus ejus,
4 . Pre- hæreditas eſt, opéſque meæ ejus ſumt oſcula.

Avaritia
Peecato⸗
ram fons.

FERIA V. CINERUM.

Multi ab Criente & Occidente venient, &
reéumbent cum Abraham. Matth. 8. I1.

A20 Abrahami ſinu & Meridies diſclud'tur
& Septentrio. Nam, cüm a flagitiorum 'cesta
ſint hi adventuri regionibus & confiniis, attra:“
hentur illi tantuùm „ quos nec frigus immodi- Olfinazi.
cum, nec mimius æſtus oppreſſerit. Emergentè&
quadam intemperantiæ, ut ità dicam, tempe-
rie, qui traducentur ad Chriſtum. Ergo, qui de-
ſperatius, flagrantiſque delinquunt, in ſuo fi-
mo extabeſcent. Vide, an Cain ſeu à Septen-
trione perjurä, ſeu à Meridie immanitatis revo-
cetur aut Numinis reverentiâ, aut horrore
ſqualoréque ſupplicii. Peccarat enim immaniter,
tum Hoſtiarum neglectu, tum cæde Fratris,
tum Mentiendi coràm Domino audaciâ. UVhi
ſt Abel Frater tuus? Qui reſpondit, Neſcio. At Gen
hic profanatio Sacrorum, Germanitatis violatio,
Numinis irreverentia. Peccari vel cachinno po erees
teſt in Meridie. Servit, ſerviétque Fratribus““
nullaà criminis Pœnitentiâ Cham, quem maledi- Ciin &
cto ſubjecit non ſtrictus gladius in Parentem, ſed am.
excepta Patris nuditas cum deriſu. Ridendi por- italatio
ròô intemperiem cumulavere Mundi illuvies, gvione

. . . . Peccata
ſanctiras Sacrificii, Parentis tum ætas, tum reli- reddie. 8

4. 9.

gio, Fratrum verecundia, Jacentis ignominia. Eichnar
Quapropter percellitur illicò nulla ſpe veniæ, alleg.

nullaque ſceleris mæſtitudine. Æaquè ſententiam Religioſo-
Patris excepit impavidus, ac inverecundus ve- rum ena-

ta deteſta⸗

renda Patris irriſerat. Maledictus Chanaan, ſer- iliora.

vus ſervorum erit Fratribus ſuis. Iſihæc audis, Gen. 9,23.

nec intremis! Nimirùm effuſioris reus petulanx
Parva ex

tiæ dolere neſcit, ne à Meridie vitiorum iter ctpenm’
ad pœnitudinem ſterneretur. Ideò Ezechiel, taniiufun
nullà aut Poœnitentiæ mentione, aut ſpe ve- Waxima.
niæ Prophetis mendacibus ſupplicium denuntiat. zats.
Nam, cùm ſe ſcirent Divina non vidiſſe, abu- „es.
tebantur nihilominùs Divinitate in ſolatium de-
linquentium. Et erit manus mea ſuper Prophe- Ezech.3.
tas, qui vident vana, & divinant mendacium- In.
concilio populi mei non erunt, & in Neriptura do-
mus Iſraël non ſeribentur, nec in terram Iſrael in-
gredientur. Eò quòd deceperint populum meum, di-
centes: Pax, Pax, & non eſt Pax. Proptereà hæc
dieit Dominus Deus: Et erumpere faciam Spiri- Guncionats:
tum tempeſtatum in indignatione mea, & imber res biandi.
inundans in furore meo erit, & lapides grandes
in ira in conſumptionem. Quid audiri poteſt atro-
cius? Aut quid ſeverius moliri potuit Dominus
in Prophetas? Delebuntur, inundabuntur, de-
bellabuntur, opprimentur, obruenturque molo⸗-:
ribus. Nimirùm eorum blanditiis populus acquieſ- Canpliori
cebat, qui ſecurus impunitatis, diffracto quaſiNi.
Fbere ſupplicii in omne flagitium proruebat. „za ſaluni
Nec mirum videri debet, ſi ab extremis vitiorum arén.
plagis non recurratur ad Numen, quando atro-
ciora crimina apud homines quoque ſine reme-
dio damnantur. Gimeon & Levi Fratres: vaſa G en. 49, 5.
iniquitatis belluntia: ait Jacob. Maledictus furor ,z,, ſa,
eorum, quia pertinax: & indignatio eorum, a pal.
duia dura: dividam eos in Jacob: & diſpergam liais.
eos in Iſrael. Ità agitur cum viris, qui in ul- Pin
tionem privati doloris Abrahæ gladio ſunt abu- rya e
ſi. Neque enim occidére tantùm Sichem, ſed igiomi,

R . ia 5. al⸗
errcumcidere „ut jugularent. Ergo non Sacra dara.

mentum

0 pentun
6 henlac
o. E
, Luine,
Peguis
habetur
one
l Cut eum
lo, ql
, (avi!
. giitaen
woltlell
m aci F
ſis exl
Giſtis in
lere leil
ſon. Non
u ln ve
leputgen
Een Irtl
ſacluchmn
i Ne ſr
e brike cnl
e. .
,gdmmeidt
m kor impun
Een. Iol
rüllis pon.
Pakeuot tip
i Edini
Eget wie
ior, n
guſ
onſcnee,
Cni ni
iu hanci
len, d
bcin ten
Ckui Vig
Pinu Puder
o,Cececus
CECuNGidin
Tucda,
nen He
Lulffentur
fuun in, 1
leyerita
um abe
uin Mer
ent d
UN Mi
U 4 aulet 3
Nepur mn
leur len
rgute.
kilenten
Ulb ile
hluum um
Memn Mon
Cekllene
Wke, i
N Ueki
4 ir Il l
N un⸗ lui
Ir Oen
gi num

N

limt

m

Eginh
nin
Imnode
egen
im en
his
aidn
lnnaurer
n bone
linmat
ede l,

chirn 18
H
de rt
lennaitn
Nentn
Miü k
dl inen ,
Un
1,Anei
8 ignmtn. 1
“
e ſen,

rai 4
”M
oug, 4, i

D
nn .
Tiionn
e Ercie,
altſe
n Ceun 4
ichle ere
Plmun
r nhlein
terinri
Uußmet.
mumlinir⸗
mrmun,
umale

ſun Nitben

Muu
i eet
itDtmn
Ebonnn,
urgoen,

fdn
S
Anis innd
iod N
le ſe ne
um ,

eeſhe n 6

AN:0
ti e ,
* e N
doſuni 4
Sclen, ,
N n
* D

Plu⸗ s

,

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 5

Fane dr mentum ibi fuit Conciſio, ſed Flagitium: rec
**².D petalantiam amputavit Abraham, ſed fovit telo
ſuo. Etenim non Libido naufragatur in ſan-

Poliica 2 4 .
abuiur guine, ſed Ira vehficat: & quæ data eſt in ſi-
Sactamen- gnum vitæ Conciſio, in arbitrium funeris ceſſir.
tis 2 .

Et quis Deo Abrahæ ſe credet in poſterum, ſi tum
Ira. haberur pro extero, cùm fit ipsà ſanguinis pro-
fuſione domeſticus? Si Dinæ raptor diſplicebat,
cur eum terræ non confodiſtis ipſo Cupidinis
telo, quo ille trajectus jam fuerat, quuùm pec-
cavit? Religione ultionem involvitis, & Vir-
ginitatem ſacrilegio vindicatis. Qui non iniquè
Sichem moreretur inceſiu, circumciſione iniquiſſimè
. cadit. Proptereà diſpergemini, quòôd Lege facti
ſitis exleges, quando impudentiſſimè ſancti, effo-
diſtis in ara foveam, & quem Stupratorem attin-
gere nequiviſtis Sichemum, perimitis Circumci-
ſum. Non fuiſſet ille miſer, niſi fuiſſet Religio-
ſus. In veſtras incidit ſecures non pollutus, ſed
repurgatus: & quam non excideratis arbo-
rem Inceſtu ſterilem, abſcidiſtis Circumciſione
fructuoſam. En quòô recidit teſſera ſecurita-
tis. Ne ſtrage involverentur, conciſione fili A-
Neligioßr. brahæ conſignabantur. Hemor & Sichem ideò
yum Perſe- Circumciduntur, ut qui thyrſo Veneris regnaſ-
wores, ſent impuniti, gladio Spiritus deſtinentur ad cæ-
dem. IIIuſiſtis non Stupro, ſed Religioni. Sæ-
vüſtis non in tranſgreſlores, ſed in proſelytos.
Pereunt raptores Dinæ non ſui arrocitate flagi-
tii, ſed initæ Religionis ſanctitate. Nam, qui ex-
leges vixerant, moriumur in Lege. At quæ
durior, tetriorque Religio, quàm Hebræaorutn?
à qua ſi abſis, & fornicaris & vivis: ſub qua ſi
conſignere, renaſceris, & moreris; initiaris &
cæzderis; vitam hauris è& vulnere, ur mortem in
wita nanciſcare. Odioſam, inviſamque feciſtis
fidem, ad quam qui confugêre, in portu Cha-
rybdim reperiunt. Et quamvis vivere mimmè
debuit Virginis delibator, mori tamen debuiſſet
pirata Pudoris, non hoſtia Sanctitatis. Quod, ro-
go, dedecus eſt, ut ſcortari apud vos liceat, &
circumcidi non liceat. Damnatis non Adulteros,
ſed Neophytos: & , cùm vivat qui mœchatur,
trucidatur, qui credit. Tum habetur pro Cha-
nanæo Hemor, cùm Abraheæ factus eſt filius.
Exufflentur proindè tum Levi tum Simeon, quo-
rum Ira, non ira, ſed rabies eſt, non modò non
reverita ſigillum fidei, ſed eo in perfidiæ ſi-
gnum abuſa. Fuere hi & in Septentrione dolh,
& in Meridie rabiei. Iis verò nullum efle con-
ſuevir ad veniam effugium. Ecce Dominus,
vox eſt Michææ, egredietur de loco ſuo: & deſ-
Mich.I. 3. endet, & calcabit ſuper excelſa terræ. Et conſu-
mentur montes ſubtus eum: & valles ſeindentur
NRicut cera à facie ignis, ſicut aquæ quæ decurrunt
in praceps. Vides nec tumulos deturbari, nec
fatiſcentem humum diffindi. Sævitur in Montes,
& Valles hauriuntur. Quis non videat deſigna-
ri ſub hiſce Hieroglyphicis tum Meridiem cri-
minum tum flagitiorum Aquilonem. Nam & ſu-
prema Montium ſublimitas, & Vallium abyſſi
dehiſcentes vitiorum gurgitibus, ut ſunt vocabulo
dliſpares, ità enormitate ſunt ſuppares. Quæ ſa-
nè ſceleris enormitas non tam atrocitate, quaàm,
ut ità loquar, circumſtantià coaleſcit in piacu-
2.Reg 6.7. lum. Iraulſque eſt indignatione Dominus con-
trà Ozam, & percuſſit eum ſuper temeritate:
qui mortuus eſt ibi, juxtäà arcam Dei. Num
moechatus eſt Oza coràm Arca? Aut filios
Heh æmulatus, à ſacrificio plebes abſterruit?
Imèô trahentes Arcam boves compreſſit refra-
ctarios. Ergo calcitrari fuere boves, quibus
. Lihicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Vitia pal-
liata.

Hybocrißs.

Arca Dei commiſſa eſt? Moriatur Oza. Nam in
diſcrimen formam Numinis, decuſque Arcæ
adduxit. Debuiſſet enim periclitari juvencos, ne

Arca in ipſa triumphi ſui pompa periclitaretur.

Socordiam feretro luat: & qui nutare coegit
Arcam, corruat coràm Arca, ut IIla ſtare poſſe
credatur in diſſidio, luctàque boum, quando Le-
vita ſtare nequiit, nutante Arca. Non tum pro.
ſpiciendum eſt Arcæ, quùm vacillat; quæ, ne im- .
pellatur, providendum eſt. Lentiuès Ophmi, quàm
Oza, trucidatur, quamvis ille adulkterio Arcam
inceſtarit, hic dexteram, ne rueret, protenderit.
Ibi enim fœdabatur in ſuo tabernaculo Ar.
ca: hlic palàm infuſcatur. Nutaſſe illam palam, Kandaleke:
inter hoſtias, gravius duxerim facinus, quàm ſub
tecto eam, hoſtiis caruifle. Diount his, qui blaſ-
phemant me: Locutus eſt Dominus: Pax erit vobis. Jer.23.17,
Quis enim affuit in Conſilio Domini? Ecce turbo
dominicæ indignationis egredietur, & tempeſtas
erumpens ſuper caput impiorum veniet. Non vever-
tetur furor Domini, uſquedum faciat. Audin? Nuſ-
quàtn luctus indicitur, & nulſquàm calamitas non
graſſatur. Grande ſcilicèt ſcelus eſt, inſtillare blaſ-
phemo pro veneno vindiéta lac Pacis, & ne-
Ctar Securitatis. Eluxit genus hoc vindictæ in
Senioribus Babylonis, quos Daniel, ut obnoxios
ſupplicio fecit, ità ad Pœnitentiam non eſt co- —
hortatus. Nimirùm atrocçiori ſeſe ſcelere obſtrin-
kerant Moœchi, quàm ut eos flagitii perpuderet.
Nam, non ſolicitaverant ſolùm pudicitiam , ſed Pan. 13. 6t.
etiam damnaverant, Ecquod, quæſo, ſcelus, de
cüruli Juſtitiæ cathedram ſtruxifle peſiilemiæ:
& filiam Juda, quam corrumpere nequiveris Suſanna.
oſculis, lapidibus opprimere? Ita vos innocen-
tiam reveremini! Non modé ſpinis Lilium ob- Zadex im-
ſepſiſtis in horto, dum ſpiris lacertorum pudi-ua.
cam, ſed Viraginem , implicaſtis: verum & Actuſatio-
pudoris tenacem traducitis in tribunal, ut diem "er iavidæ.
dicatis innocenti, cui noctem inhalare nequi-
viſtis proſtitutæ. Naufragatur in Lilio fœmina,
qua ſi delicias duxiflet in ſentibus, lapillis or-
naretur, non obrueretur lapidibus. Latueratis
quaſi Angues in herba, ut in pomario ſanctiorem
Evam falleretis: quam, non immortalitate ſeduce-
re, ſed morte corrumpere ſtuduiſtis. At Eva uni
Angui ſuccubuit, ut Divinitatem invaderet,
non rapinam arbitrata, æqualem fieri Deo non
æ* quitate, ſed crimine. Sulſanna verô, ne læde-
ret Divinicatem, Angues geminos, non luſu in
morem Herculis, ſed more pudicitiæ ſuo Li-
lio compreſſit. Sæviorem paſſa eſt in piſcina
tempeſtatem Suſanna;, quàm olim Jonas in æ⸗
quore. Unum ille Cetum incurrit, in quo vi-
veret & plſalleret: geminos ipſa Cetos expavit,
quibus acceſſiſſe tantùm, & vitæ fuiſlet exitium
& hymnorum. Licuit Prophetæ Numen in mon-
ſtro implorare. Ejeraſlet Suſanna Deum, ſi vel
uni & monſitris fuiflet adblandita. Et quanta Se-

num feritas, quæ Matronam aut laſcivire cogit

ad ſcelus, aut mori urger ad infamiam? Nuſ-
quàm propè vos ſecura pudicitia, quam aut in
horto corrumpitis, aut in ſubſelliis jugulatis.
Cruorem ejus ubique ſititis; quem madèò ſuf-
funditis illudendo ſoeminæ, modò ſominam tra-
ducendo profunditis. E tanto vos cœno educi
poſſe Daniel non ſperavit; ideéque veſiri fuir il-
le cupidior funeris, quàm doloris. An non in
Meridie cubabatis, qui & Senes & Adulteri in
libidinem exarſiſltis? Quis verò vos prorupiſſe
neget & Septentrione, cujus ità Amor refrixit, ut
quam paulò ante fœminam deperibatis, peri-
re mox & obrui cuperetis. Meridies eſt, uri
23 Sene-

6 uva Stromatum, Lib. ſing.

Senectutem in piſcina. Conglaciaſtis ad Aquilo-
nem profectò, qui potuiſtis inter lapides, undé
ignis erumpit, ità in Amore frigere, ut execrare-
mini pudicam, quam vel proſtitutam amaſſe-
tis. Suprema iſthæc ſanè flagitii linea, undè ad
ſupplicium rapi potuiſtis, non autem poteratis
ad ſaniorem mentem traduci. Poœniteret vos cri-
minis, qui criminoſam amplexamini, cæditis
innocentem? Omnes nequitiæ eorum in Galgal,
quia ibi exoſos habui eos: propter malitiam ad in-
ventionum eorum de domo mea ejiciam eos: non ad-
dam, ut diligam eos, omnes principes eorum receden-
tet. In Galgal unctus eſt Saül, quando ſcilicèt
tæduit populum & Sacerdotii & Numinis, Re-
gémque cupierunt. Exindè abjectus Dominus
plebem abjecit. Scelus enim Meridionale pro-
fectò eſt, præ Ambitione Principatus, Arcam,
Deumque faſtidire. Porrò in Meridie quoque
ſunt, qui quanquàm non peccent enormiter,
tum tamen prævaricantur, quùm minimè il-
los peccare decuit. Nam & Herodes ab An-
gelo percuſſus eſt, non cùm Jacobum ſecuri
percuſſit, nec cùm Petrum catenis vinxit ra-
piendum ad necem, ſed cùm paludatus vul-
gi plauſum in Dei laudes non convertit. Con-
(AG. 12.A. cCionabatur, inquit Lucas, ad eos. Populus au-
tem acclamabat Dei voces, & non hominis. Con-
Feſtim autem percuſſit eum Angelus Domini, eò
quòd non dediſſet honorem Deo, & conſumptus
à vermibus expiravit. Quàm leve flagitium vi-
Graiie non deri poterar, in Deum vulgi voces non refun-
ense, dere! At ſupplicio fuiſſe ſcelus digniſſimum pa-
zerüt. tuit. Nam poſt extinctum tantà conſtantià Ja-
cobum, ut carnifex mori maluerit, quam fe-

Oſee 9. 15.

Parva in rire, ex lictore diſcipulus, ſociuſque morituri:

„*. poſt eyxolutum divinitùs Petrum, decuit Regem

non inſultare, ſed tremere. Signorum contemp-
tu gloriatio in ſcelus tranſiit; periitque pompâ,
qui ſævitie non perierat. Adeò, non quid agas,
refert, ſed quando, aut quo modo. Protur-
batus quoque Nabuchodonoſor eſt ad beſtias,
non quùm fureret, ſed cùm de amplificata abs
ſe urbe geſtiret. Receptis enim è camino Pue-
ris, non urbis a ſe auctæ, ſed incenſi à ſe ro-
gi debuit meminiſſe, ut facinoris recordatio-
ne erumpentem è& domo faſtum compeſce-
ret. Cüùmque ſermo adbuc eſſet in ore Regis,
Dan. 4.28. vox de œlo ruit: Tibi dicitur, Nabuchodonoſor
KRex, eum beſtiis & feris erit habitatio tua. IIIe
vermibus diſcerpendus objicitur, hic bubus dedi-
tur deprimendus. Neutri parcitur, ob crimen
Gloria va- Vanitati propius, quàm flagitio : ſed quo ad-
Wne Te- ſpergi tum illos quam minimè decuit, tantis &
Bbric. facinoribus obæratos, & vallatos prodigiis.
Vixere Pueri à te damnati, & de Babylone
ſuperbire audes, quam tu ſceleribus, quam
marmoribus, auctiorem reddidiſti! Quid tibi
placet in urbe, cui Sidrach, Miſac, & Ab-
denago non placuere? Poſt erectam ex auro
Statuam, poſt ſeptuplum incenſum Clibanum,
poſt impactam Arbori Securim, appulſüm-
que Lapidem Simulacro, habet quo tibi Baby-
lon blandiatur? Geſtire libet, ubi vivere non
licer? Ubi nihil non ſpirat aut ſtragem tuam,
aut juſtorum ſupplicium, aut injuriam Naumi-
nis, ſignorum teſtis, authôrque ſcelerum Na-
buchodonoſor exultare poteſt, aut certè poteſt
bid.a7. Don lugere? Nonne baæc eſt Babylon magna?
Itne! Magnitudinem urbis attendis, & ſce-
ghitu urbis attendis,
Nabucho- leris enormitatem non attendis? Extruxiſſe
gonoeſonr, te Babylonem jaétas, profanaſſe te illam non
horreſcis? Lætaris de Theatro, & de Ido-

Cognitio
ſut.

lo non intremis? Marmoream per te factam
Urbem admiraris, & Juſtorum à te infectam
ſanguine non doles? Hoccine illud eſt, ad quod
te Daniel nuper hortabatur: Peccata tua Elezmo- Ibid. 243
ynis redime. De abolendis criminibus admoneris;
tu verò non Jordanem cogitas, ut abluare, ſed
in Euphratem mergeris, ut inquinere. In cœnum
traheris à Propheta, ut lacrymere: & tu inſilis
alabaſtriren, ut ſuperbias ² Apage iſihinc te:
nam, qui nec argentum ex oculis emittere, nec
aurum dexterâ effundere ſtuduiſti, abjiciêre in vo-
lutabrum, ut candorem condiſcas inter ſues,
qui ſub Propheta nigrorem non exueras. Fœnum
comedes, ut thus eructes. Eris cum beſtiis, ut
homo aliquando eſſe incipias. Nam tum tan-
tuùm Monſtrum efſſe deſines, cùm feris adlegére.
Imbuêris philoſophid in ſtabulo melius, quam
in ſolio: utque ohim ex bove Cherub miratus
eſt propè Chobar Ezechiel: ità nunc quoque Da-
niel, ad marginem Euphratis, ut evadas in Se-
raphim, bubus te, monſtriſque ſociabit. He- Mages.
beſcit ad Philoſophiam Purpura, cui percipien-
dæ perquàm apti, idoneique ſunt vilki. Stupet
Sceptrum ad divina, ſed Pedum non ſiuper.
Squalore proindè erudiere ad pfſallendum, qui
cocco in blaſphemias adigebare. Herodes iti-
dem, ut agnovit luxatas catenas Apoſtoli, cur
torques regni non abjecit, facturus coeælo ſatis
in ſacco & cinere, non autem illuſurus Juſtorum
funeri in ſerico & amomo. Jacobum occidis gla-
dio, & jacenti juſta ſolvis in cocco ?à Loqui
prohibes Apoſtolos, & concionaris Cæſareæ ?
Alligas Dei Verbum & confodis, vincto Petro,
& Jacobo jugulato: & tum in verba ſolveris
plena tumoris atque perfidiæ? Erunt vermesin-
dumentum tuum, à quibus exedéris. Ntatuto au-
tem die Herodes veſtitus veſte regidâ, ſedit pro
tribunali. Akerum te Palæſlinæ Herculem jacta-
bas, q òd regionem monſtris, non expurgaſſes, ſed
opplefſes: quéôdque non unum tu quoque Fi-
lum, ſed ſobrius, confixiſſes: habitu invenieris
ut Hercules. Nam Deianiræ toga iſthæc eſt,
quæ Sionem in Oetam convertet: utque de-
ſperatiuùs moriare, non Igne elementorum prin-
cipe amburere, Vermibus, terræ fece, conſu-
mendus. Thus enim expirat in igne. Nam ſter-
cus, cui tu propior quàm aromati, ebullit in
vermes. Non tamen eris Alcidi in totum occum-
bendo diſſimilis; quando, ut ille ſato ex ſe Fi-
lio debuit rogum ſuum, ità partis tu ex te Ver-
mibus acceptam tuam referes lanienam. Has me-
retur inferias Herodes. Nam qui ſeſe filiis ex-
hibuerat vitricum, ſolos adoptare vermes po-
tuit, qui, eum Parentem experti, privigni eſſe
ſtuduerunt. Herodem ſiquidem vitricum pa-
tiere, niſi, anteverſione proditionis, ille te
privignum experiatur. I nunc, & Antiochum
æulare, ut Herculem te feras. Ut enim ille
amputatam à ſeſe Hydram reputabat, quùm
Matri filios ſeptem excidit: ità tu circumferen-
tem pro ſuo capite Triadem Petrum alliga-
ſti. Sed ille in lucem Cerberum extraxit, ut
proderet triumphum ſuum: tu in ſpecum Apo-
ſtolum detruſiſti, ut tuam abderes ſævitiem.
Verùm non Thebis ſumus, ſed Hieroſoly-
mis, ubi Davidem referre præſtat, quàm Her-
culem. IIle Jonatham amat, & Gigantes elidit:
cùm tu Arcæ Hoſtibus blandiare, & Amabiles
Domino obtrunces. Scelus id eſt, quod ex-
piari non ſolet. Conſummata ſiquidem perfi-
dia eſt, ſævire poſt ſigna, & laſcivire ſermo-
ne, togâque, cùm aut indolueris altero ex

Apoſtolis

Act. 12.21

ppln
n inſun
1 Fe
iſen
ren.
nitus in
Dirinict
Giclem!
gerit,
al
.
1 ten
lin pa
brſſum
vun ec ſceln
2 niſud⸗
liohenn.
1 nen,
renm ſim
) and ei
gelt.
ſtken,
ob mere
ALuuc
nultaginn
urrt in
Gum Ore
m, 1el
Eeglberet
nng,
ne. Vo⸗
i, gi!.
unclu,
nge, et
cis, en
Lmnaum.
oufett
ierdvere
Hufur Man
lgto gn
ſn üden
n endlu
dore ſn r
krchteße
NMbavit
lemn morti
Wern in
Ie. u
Dan e
lasr. Min ei,
neribius
lele goee
de duiulan
reue,

anmn? N.
8

e
aialrns,

el
Apoſtolis exoluto divinitus, aut geſtieris altero
ſekel Nahum. immaniter obtruncato. Id enmim non ferri eſt, ſed
1u n 5. 2. ire pedibus in Flagitium. Deus amulator, & ul-
Ne ciſcens Dominus, ulciſcens Dominus, & habens
un Jurorem. Mundans non faciet innocentem. Do-
thucnn minus in tempeſtate & turbine. Et undè tanta in
Eninle Divinitate remiſſio? Mundat, nec emundat! Et
llire: quidem non herbam Borith ſupponit, ſed prunas
Uir ingerit, procellâſque, nec extergit. Audit macu-
Tctenn Nahum. 1I. I&½ ſqualorem & virus. Ex te, inquit, exibit co-
iſe 11. gitans contrà Dominum malitiame mente Pertra-
uNn &tans prævaricationem. Non præceps actus eſt in
ir abyſſum magnam, ſed e ſele demiſit ultroneus:
n m Tazate. nec ſcelus per vim deglutiit, ſed in morem heluo-
Kiae nis illud abliguriit. Mente pertractans prævarica-
1, Tare. tionem. Vidit, arsitque David ideò ſcelus lacry-
ellien damng, Mis eluit. Amnon, contrà, non exarſit in Tha-
cnl marem, ſed intabuit. Maciem prætulit, ægritu-
ncna, Pxsp dinem ſimulavit, decubuit, nauſeavir, eſuriit,
eik erimini, arbitros etniſit, Sororémque non deperiit, ſed
’ oppreſſit. Quod ſanè flagitium, ut nullo abſter-
i ſit fletu, ita cruore multo conſignavit, eo planè
on dolo interceptus ad cædem, quo ipſe Virginem
aln4 ad Luxuriem interverterat. Sorbitiuncul Sorori
Henht naufragium conciverat: Charybdim ipſe quoque
et incurrit in patina. Nam trucidatus ab Ablalone,
lͤ dum Oves tonderentur, non intellexit vel Lu-
b ſi pum, vel Lupo non abſimilem eſſe, qui Oves
IHnn degluberet. Verùm in Amorem obſcœnè defor-
nitiiif- matus, lippire magis ab eo didicit, quàm fe-
lli rire. Undé improvidus in Fratris haſtas incur-
(in rit, qui Thyeſtheis epulis aliquid excogitavit
fnchken atrocius, quando Convivantem non affini torſit
ehiſhei funere, ſed proprio. Saginatus eſt Amnon deli-
Nente ciis, Ut eas per jugulum, non ſine fœnore ca-
euu lamiratum, egereret. Et ſanè, qui ad hoc æ-
4, Am grotaverat, ut laſciviret, ideò debuit recreari,
elknir ut torqueretur. Febri Venerem involverat? Pa-
Punglezel tiatur Martem in Libero. Ità enim agitur cum
ek⸗ flagitio, quod & ſcelus, & dolus eſt. Sed & Ab-
n imain ſalon iiſdem eſt caſſibus irretitus. Nam è& Quer-
iſbard cu pendulus, non coronam triumphali ex Ar-
ugee⸗ bore ſibi texuit, ſed laqueum; funerique non il-
orun ⸗ lecebræ patere aditum expavit in ſaltu. Non mel-
Ne, ull⸗ la hbavit in ſylva Jonatham æmulatus, ſed aco-
Manlt⸗ rem mortis expertus, vitam, quam Fratri eri-
,thli d puerat inter fercula, ærumnosè amiſit in nemo-
uumoon- re. Et tamen quùm videamus, & horreamus,
verk nullum ſupereſſe Septentrioni ſuffugium, in quem
cit e Deus ſuæ ollam iræ diffudit, blandimur nihilo-
. Hasn Mich.3, u. Whinus ei. Principes, inquir Micheas, ejus in
le ſlir muneribus judicabant, & Dacerdotes ejus in mer-
enta cede docebant: & Prophetæ ejus in pecunia
itit murr. divinabant OG. Juper Dominum requieſcebant,
iin *„ dicentes, Numquid non Dominus in medio no-
e ke Spes nimia Rrum * Non venient ſuper nos mala. Propter hoc,
Auidn perten. cAausd veſtri, Sion guaſt ager arabitur „& Jeru-
eind Timor Dei. Jalem quaſßi acervus lapidum erit, & Mons Tem-
1 Conſiliarii pli in excelſa ſylvarum. Et tamen audiuntur
u H palpones, alunturque, & vand recumbendi cum
bant⸗ grati “ Abrahamo ſpe, non requiem conſequimur, ſed
mn 4 3 wrteette in nos perniciem trahimus. Inundationem ſiqui-
wen ien dem Maris tanquàm lac ſugimus, qui & ſulphur
tunn Conſliar’ peccando exugimus, & melli inhiamus miſeri-
ai Soni inyiß. Cordiæ, æquè miſeri & adulantium ſeducétione,
Mui & ſcelerum veneno.
vum
Hd
Anttis
en ſen
in
Jel NH

ꝛG

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

7

.

FERIA VI. CINERUM.

Ego autem dico vobis, Diligite inimicos
veſtros. Matt. 5. 44.

AH/NR probri plenum id eſt, & ſi Hoſtem Iuin ej
in ſinum admilſeris, & ſinu Dignitatem, De Wl
cuſque excuſſiſti. Miror equidem latam à regum ias eſt re-
Rege tanti dedecoris, probrique legem; quam gis.
ipſe non ſcripſit ſolum, ſed ſervavit. Veruùm dil-
