At iis, inquies, Deus quidem auſculktavit, ſed VI.
blandè delinitis nihil de injecto onere detraxit.
Nam ad Regem Moſes ablegatur: Davidem Sa-
muelinunxit: Saulum initiavit Ananias: nec Urbes
in Jonæ gratiam fubvertitur, neque in fuum he-
dera virorem reponitur. Id quoque à vobis ef-
flagitant ſubjecti. Non exaudiri petunt, ſed au-
diri. Quamquàm non in ſuo ità perſtitit propo-
ſito Deus, ut non interdùm abs ſe latam legem
abrogaverit. Nam quamvis à ſuo decedere de-
creto non poſſit Deus, invariato tamen voto, effa-
tum invertit. Ait Dominus ad Moyſem: Cerno, qudd Exod. 34
populus iſte duræ cervicis ſit. Dimitte me, ut iraſca- r⸗
tur furor meus contrà eos. Audis, opinor, quid

i i Hebre⸗
Cupkrall
gibes,
i uggus
Au. emmit I
Numut
imtnbun
ſs lc tat
Gehis tem
peini ſent
n ecti
Cummrilerat
Dyminur,
Mermur
lſſas, ſu
wdd in che
m;lil
Lniſit, not
gn ſus. N.
ut opponen
undbilie
län exahin
ur i irenin
UMiis; IMa
Sn an Doderi.
n g Reriu ſab
gum, lil ge
iyrenr mn
Uemtm imn

elch.

Kekeul. N
Ongrre fonte
Phege, aut
Ppnübobule
nnn ge.
nket in Sori
enn, enin
Akitgetug,
umyis deſlu
Darehl, &
t lipirol0
Gnum ralern
1ito ulmon⸗
nin, anoe
Penmam, ul
Duen commo
1e, dec en
Tiben, inn
le CCnlreni
Wl tugi
„. .UMmnler

ln
enitti
Unin
eEn q
iren
Sc
po⸗
en
(NN.
nil⸗
Ahenit,
lcen,
dinhr.
Un
elI
tur end
Ilr.
banin
elinmnn.
&.
n el⸗
l, a.
hüumer.
eaum
eba
aell.„
deonr
ſie.
ſbeml.
ndru
inuhnt
Non td
Umrind⸗
ENMr.
Gem 1
en R al⸗
ele
n ingtr e
eglle
celbe ,
aur Ar uri
iumar.
ſe rels;
Ci, Mn
t,glin
Puunn.
1Ealor;
gisfhl⸗
n. 05
lles, N
nſbige⸗
orkii
lgtuni
s u
Conce
tl 6
Cetnan.
aendr
eeU⸗
ſumke
ſoboe⸗
llir

Prælati
ſus ſcita
eradant
interaum.

Tbid. 12.

De Cyro
in Hebræos Dominus moliatur. Jam coelum mi-
cabat. Jam tellus dehiſcebat. Jam angues erepta-
bant & latebris. Præſtò erant Numini elementa
cataphracta, quà faces ſubjectura, quà defoſſura
voragines, quà defuſura proluviem, quà jacula
in vulgus immiſſura. Apparatus tamen ſtragis
evanuit, ut cladi Moſes interceſſit. Neæ, quæſo,
dicant Mogyptii: Callids eduxit eos, ut interfceret
in montibus. Non prece tantùm cum Deo Mo-
ſes, ſed ratione quoque cauſam populi egit. Nam

faciliùs remittimus, quam reſipiſcimus; & rariùs

Tbid. 14.

Senex non

pernat

Juniores.

Kias non
attenden-

da.

Conſeliarii
aisdiantur.

A ſenibus
Iperni ju-
venes non
decet.

Prov.9. 4.

Plal. uI8.
100.

VII.

Zudicum
re voc antur
acka, dam-
nantirgue
Dantele.
Daniel. 13.
45.

§. Daniel,
PValinodia.

Correctio.
nis impa-
tien: hinc
diſcat I-
erantiam.

meliori ſententiam voto revocamus. Hic tamen
non flecti ſe tantàùm, ſed pervinci, trahique in
commilſerationem pertulit Deus. Placatuſque eſt
Dominus, ne faceret malum, quod locutus fuerat
adversis populum ſuum. An hic quoque ſub-
muſſas, à ſuis Deum minis non amotum? Non
mod in thecam gladium condidit, quem ſtrin-
xerat; ſed ſtragem non deprecanti, ſed ſuadenti
remiſir, non delinitus duntaxat à Moſe, ſed con-
victus. Ne dicant, inquiit, Eogpptii. Cur ergo
aut opponentem proſcindis, aut limis eum oculis,
auribuſque oblimatis non tam dicentem, audis
quam exanimas? A juniore, inquis, & imperi-
tiori doceri me patiar? Juniorem non malè pro-
nuntias; malignè verô indoctum enuntias, à
quo moneris. Neque enim Æſculapio volumina,
ut arterias ſubmittimus. Non Urſa eſt Sapientia;
quam, niſi genæ ſylveſcant, retinere non poſſis.
Apricatur non raròô in lanugine prudentia, utl
interdum intrà barbam ruſticarur. Ad ſuam Sa-
pientia menſam accumbere non vetat parvulos,
ſed juber. Imò conficiendis quaſi dapibus ineptos
non arceſſit edentulos. Ni quis eſt parvulus, ve-
niet ad me. Non omnes eſie poſſunt centenari,
& edentuli. Nec tanti eſt, ut Neſtor habeare,
corrugare frontem, & ad unum dentes omnes
proficere, aut, retentis genuinis, iis tanquàm
longuriis bubulum cloſirum affigere. Ex ore in-
fantium atque lactentium ſuos Deus ſyllogiſmos
confecit in Scribas. Poteſt & dentiens, nedum
dentata, eminere Prudentia. Nitere poteſt &
Sapientia erugata. Germinat, virétque conſilium,
quamvis defluentibus ſalivis non irrigetur. Sine
Paralyſi, & carruca vigere Mens poteſt. Non
eſt ſuſpirioſa Conſultatio, quæ, etiam ſine tuſſi,
bonum valet verbum eructare. Licet, etiam non
tabido pulmone, philoſophari. Licet, incorrupto
Wpiritu, ſanôque jecinore, diſceptare. Non ita ſa-
pientiam, utl perdicem, epulamur, quam niſi
putrem commolere nequimus. Sapere tandem li-
cet, nec excreare; & emunctâ licet nare tum
ſcribere, tum diſſerere, quando non & mucis pen-
dere conſuevit Philoſophia. Proindè ſapientiam
noli rugis atque tremoribus definire, cùm cani
ſint hominum ſenſus. Juper ſenes intellexi, Vates
canit, non hariolus. Addo ætate frequentiſſimè
ſuppares noſtris ſubindè legibus intercedere, quos
Juventà contemnere non poſſumus.
Juniores ii tamen ſint, qui nos imterpellant.
Audiendi tamen ſunt, nec rarò adhibendi no-
rarum legum cenſores. Itàne? Ità prorſus. Adul-
terü compertam Suſannam Babylone damnave-
rant Hebræi. Dum verô iretur ad ſaxa, verbis
non bonis adoleſcens, Judicibus intervenit. Ex-
clamavit, inquit, voce magnd: Mundus ego ſum
4 ſanguine hitjus. Jic fatui filii Iſrasl, non judi-
antes, neque quod verum eſt cognoſcentes, con-
demnaſtis filiam Ifrazël? Animadverium, opinor,
credes in contumacem ſeveriſſimè, antéque Da-
nielem ſaxis adobrutum, quaàm Suſannam. Non
enim tantùm judicio interceſſit, ſed duriſſimè cen-
tumviros inſcitiæ, perfidiæque reprehendit. Et

Reg e. Cap. XVI.

129
cauſam quidem peregerant Judices graviſſimiĩs aaii
teſtibus, geſtæque rei egregiè fuerat concinnata"“
fabula. Vivitne adhuc, an expiravit Daniel?
Nec de ſupplicio quæro; ſed ferro, an laqueo in orrelti⸗
terierit, amnbigo. En funus. In roſiris Daniel; ²7“α.
ſed conſidet, non jacer. Reverſus eſt ergo popu- lbid. 5
lIus cum feſtinatione, & dixerunt ei Senes: Veni,
& ſede in medio noſtrüim, & indica nobis: quia
tibi Deus dedit honorem ſenectutis. Non refelli ti-
muere Judices, arguique imprudentiæ. Sua reſ-
cindi acta optaverunt: & undecunque emerge-
ret veritas, illi ſe ſpondent ſubſcripturos. Nec
ſtantem, ſed digniori illatum ſellæ judicium pla-
cuit adoleſcentem redordiri. VYeni, & ſede in me-
dio noſtrüm. IIIud ego ſubſellium Salomonis
longè throno prætulerim, quod non Leones cir-
cumſtetere, ſed Cycni, Senes ſcilicèt & ſonori.
Invitus ante Davidem Gigas procubuit. Hi ul-
trò ceſſere Judices, faſcéſque ſubmiſere adoleſ-
centi. Quis bonis, maliſque artibus prolatam abs
ſe ſententiam non tuetur? Quis Judex haberi pa-
tiatur improvidus? Quis, ne fœmina lapidibus
appetatur, ſuum ferat judicium lapidari? Cùm
Danielem in Judicum conſeſſu revocare video
Suſannam à ſupplicio, videre mihi videor, Co- 58. Daniel,
metem Soli ſuffectum, ut ſiderum geſta reco-
gnoſcat. Quid plura? Ephebus inter Senes con- Copreshio
ſedit, Servus aſledit inter Judices, non homo no- ioteranda.
vus, ſed noviſſimus adoleſcens inter legis inͦre.
pretes peroravit antiquiſſimos; nec actum ſolùm Palinogiæ,
egit, ſed reſciſſis Judicum actis, damnavit A Sapertoy
ctores, ream abſolvit, exceſsitque fubſelliis vin- ſuia decreta
dex innocentiæ, judex perfidiæ, & cenſor tabu- raſeindas.
larum. Nulluſque correctori ſuo non ſubſcripſit.
Et interfecerunt eos, & ſalvatus eſt ſanguis inno. Ibid. 627
xius in die illa. Uuus ſuffragio adoleſcentis Ju-
dæorum omnium ſuccubuere ſuffragia, quaſi in
piſcinam ſeſe exoneraſſer Oceanus. Etemim, ut Conſiliarii
in truncum inſerto ſurculo, tota Arboris vaſtitas nie
in naturam migrat, frugémque ramuſculi: Ità
ſeniorum in ſe tranſtulit, abiorpsitque ſententias
una Juvenis, horariâque cenſura. Cùm enim Ju-
dæorum dudùm Senatus, tanquàm Quercus im-
menſa, glandes tantùm proferret nutriendis ſui-
bus, hoc eſt, confovendis iniquorum libidinibus
& rapinis calculos prorogaret, Daniele, velut
ramuſculo, recepto, mala ſtatim punica protulit,
non nutriendo tantùm pudori, ſed eriam vindi-
cando. Hæc geſta Babylone. Quis hic aut acta
indignetur retractari ſua, aut ſuas temperari le-
ges nolit à viro quamvis non centenario; quando
conſeſſus Judicum ampliſſimus ſua diligentiſſimè
acta, æquiſſiméque confecta non relegi tanruùm
ſuſtinuit, ſed palam pertulit eradi; iis abſolutis,
quos ipſi prædamnaverant, illis verò oppreſſis,
quos quaſi patronos veritatis, vindicéſque pudi-
citiæ, ſuppliciorum arbitros conſtituerant? Cen-
tumviros emendari non puduit, tanta in eos licèt
redundatura infamia eflet, quantam conflare po-
terat damnata integritas pro flagitio, laudataque
perfidia ſeu tutrix, cuſtôſque caſtitatis. Et ful- Heietatis
minabis, ſi quis unum & tuis tabulis aut eradat Tase
iota, aut unum iis theta interponat? Babylone, imerdm
heu, acta reſcinduntur: cuùm Hieroſolymis vox nmutent.
illa ferrea, ne dicam, boatus remugiat infernus:
Quod ſeripſi, ſeripfi. Quæ tamen non à Jacobo Joan. 19.
vox prodiit, ſed erupit ex Eſaü. Non enim ex ²²-
adytis Pontifex, ſed & prætorio Præſes, ſuauam.
adamanti inſculpfiſſe ſententiam jactabat. Jam ae Pirr.
Pilati vox, vernacula eſt Chriſtianorum lingua. iu Humö⸗
Piget proſcribere, quod ſcripſimus. Reſorbere, ice
quod expuimus, virus recuſamus: mallemuſque
perire Suſannam, quàm eradi ſupplicii chartam,
cui eſſemus adſt pulati. Meam,

Superior
audiat ex⸗
cuſationes.

130
Meam, inquiunt, ſententiam revocem, ut ju-
dicii me poenitere videatur mei? Ab eluvione
Palinodia, ſeſe Deus temperaturum in poſterum ait, quaſi
eum illatæ cladis puderet, Arcumque ſui fœde-
ris teſtem locavit in cœlo. Et te pudet tuæ non
inſiſtere immanitati? Nequaqum ultrà interfi-
Cen. 92.11. cietur omnis caro aquis diluvii, neque erit dein-
ceps diluvium diſipans omnem terram. An non
ſeveritatem iſthic ſuam videtur Dominus in car-
ceres retraxiſſe, idem nunquàm ſtadium remen-
ſuram? Alluvionem demerſit, deditque peſſum
hominum, terrarumque naufragium. Arcu feri-
tatem exarmavit, & , revulſis cataractis, quæ
potuere perrumpi, undis Iridem objecit pro ag-
: gere, quem nec Dei tonitru pervelleret. Arcum
bid. 13, meum ponam in nubibus. Ab arcu clades repri-
metur, meæque, quaſi d'xerim, poenitemiæ præ-
co Iris aderit in procellis. An non hic ducem ſe
tibi divinitas exhibet, ne te pigeat, à tua opi-
mone decedere? Viine ſua quaſi acta intueri
Gen. 6. 6. Deum reſcindentem? Pœnituit eum, inquit, quéòd
hominem feciſſet in terra. Et præcavens in futu-
rum. Iita ego ne de figulo quidem perſcripſiſ-
ſem, quæ de ſe Deus, déque ſuo opificio literis
conſignavit. Diffregit, quod ipſe abſolverat, ſi⸗
Præire: mulacrum, ſuumque plaſtes opus damnavit. Et
3* Wutter cm ficti Deum hominis pœniteat, non te mon-
ceps amo. ſtri pœnitebit tui? Extraxit de paradiſo Deus
neue, Adam, quem pomis, plantiſque præfecerat, ut
Magißra. Penè inconſultè ab illo deſignatus videri Præfe-
tum, tus poſſit, quem paucis poſt inaugurationem
diebus exuit Magiſtratu. Maluit, penè dixerim,
improvidam deſignationem haberi, quàm trans-
greſſorem, non urbi, ſed pomario præeſſe. Quid
Dpignicas ehim de Numine mortales olim cenſeremus, à
indignis quo Conſul renuntiabatur ſeu horarius, ſeu diur-
auferatur. 1.. 1. .
nus? Suum Deus tamen conſcidit diploma, in-
déque Adam eliminavit, quò eum non multas
ante horas intulerat regnaturum. Emiſit eum Do-
minus Deus de paradiſo voluptatis. Potuiſſet ele-
Ctioni ſuæ authoritatem conciliare, in præfectura
tantiſper Adamo confirmato. At Deum non pu-
duit expungere, quod ſcripſerat, inducto de prin-
cipatu hominis edicto.
Periclitari Deus famâ non poteſt, inquies, nec
Sapientia imperitiæ laborat infamia; ideéque li-
turam, nulla ſui penitùs notâ, facilè facit, exilio
Prælſecturæ ſubinduéto. At mihi impurtabitur litura,
ſi, quod expreſſeram, obliterem. Conſtat ſibi Divini-
tas in litura, nec mutatur, quum ſcita demutat à ſuis
Vatibus evulgata. Noſtras nunquàm nos ceras era-
dimus, quin nos ſtylus configat. Falleris; teſtéque
regio revincêre. In rogum tres Nabuchodonolor
conjecerat pueros ſuis legibus contumaces; edi-
xerâtque, à nullo eos poſſe ita Numine ſervari,
quin regio igni deflagrarent. Et quis eſt Deus, qui
eripiet vos de manu mea? Hoc de Deo Princeps
improvidè, audactérque pronuntiaverat. At, ubi
Ren reſ, in rores prunas aſpexit eliquatas, nec torreri ro-
HH go, ſed recreari adoleſcentes, nobiliorem in ſuis
dits, labiis metamorphoſim inſtituit, quàâ portenta for-
nacis evicit. Nam imperantis os, undè nuper in
Saam Na- COelum fulgura crepuerant, in Deum hymnos
Ptan emittebat: undè ſulphur in Juſtos ſcaturiir, indé
vevocavis. in eos opobalſama effluxere. IIIa jam pſallit lin-
gua, quæ tonabat. Ora, quæ dudùm horruiſſes
uaſi geminatos Etnas, ex quibus, incendendo
clibano, tot defluxerant flammæ, in Carmelum
Libanúmque ficta vernabant, fragrabântque com-
peditis. Vomebatur ex illo tum ore ſimulacrum,
à quo nuper Numen deſpuebatur. Ubi Aſpis
ereptaverat, vox ibi Turturis perſonuit. Thura
ſucceſſere fulgetris. Torques expulere catenas.

*

VIII.

Pœnuen.
tia.

Auliei
franandi.

Gen. 3. 23

IX.

Dan. 3. 15.

Nabhuchi
regis Pa⸗
Ginodia.

Oliva in Eſdram.

Pullulaverunt punica pro cicuta. En præſtantio-
rem oratione meâ regii gutturis merz morphoſim.
Et erumpens Nabuchodonoſor, ait: Benedittus
Deus eorum, qui eruit ſervos ſuos, qui credide-
runt in eum, & verbum Regis immutaverunt.
Quæ contra ſe, ſuâque ſcita Princeps pronuntia-
vit, ea nec in Philippum Demoſthenes, nec
Tullius perſcripſiſſet in Verrem. Miraris in hor-
tum chbanum demutatum? Miror ego regii ſen-
tinam oris in aram repentè converſam. Ibi ex
igne: Hic hymni è maledictis, Ibi ventus & pru-
nis: Hic fides ex contemptu. lbi non vinciun-
tur compediti: Hic flectitur infulatus. Ibi Ser-
vatorem ſuum efferunt pueri: Hic Princeps ſuos
transfugas celebrat. Pſallunt cum Angelo Juve-
nes: De Deo canit, ſcribitque inter lictores &
Satrapas Rex; qui more Solis Adoleſcentes,
tanquàm in ſuum jubar vapores immiſſos, aut
in rores eliquat, aut cuſpidat in fulgura, aut
etiam colorat in Iridem. Nam è furno honeſtiſſi-
mè eductos ſummo apud ſe loco eſſe voluit: ſua-
rúmque legum & virium irriſorem, everſorém-
que Deum colendum omnibus edixit, hoc po-
tiſſimam nomine, quòd conatus infregiſſet ſuos,
ſuaſque tabulas irritaſſet.
me Deus excelſus. Placuit ergo mihi prædicare
ſigna ejus, quia magna. Ommnis populus, tribus,
& lingua quacxunque locuta fuerit blaſphemiam
contrà Deum Sidrach, Miſach, & Abdenago,
diſpereat, & domus ejus vaſtetur: neque enim eſt
alius Deus, qui ità poſſit ſalvare. Is iſta con-
ſcripſit, qui duduùm jactaverat: Et quis eſt Deus,
qui eripiet vos de manu mea? En, ut Reges ſuas
lacerant chartas. Palinodiam voce planè canunt
CycneAâ. Et authorati Chriſto Præſides rumpun-
tur, ſi vel unum reſorbere rogentur apicem ex
immenſis voluminibus ediétorum, quibus Rem-
publicam non rarò adobruunt? Obnubendam
Moſis velo clamitant frontem; quaſi verò luſcioſi
tantùm militare Chriſto, cœléque poſſint. Ergo
Andabatarum nos Chriſtus ritu, moréque ini-

Ibid, 9 . d

Mirabilia fecit apud Ibid. 99.

Tbid. 15.

tiat? Ergo, quod in Moſe prædicetis, unum tan-

tùm ſupereſt velum? QCur, oro vos, qui conve-
latum Legiſlatorem circumfertis, non eundem
obſervatis auſcultantem Jethro, viro ſylveſtri,
regnique inſcio, à quo tamen objurgatus, ſuum
ad ejus normam conformavit imperium? Vos
mihi Moſis velum offertis? Moſis ego vobis cum
inaure Aurem exhibeo. Lippitudinem non invi-
tus admittam, ſi vos ſurditatis veſtræ tædeat,
exemplo Moſis auſculare juſſos & parere etiam

bubulcis, & incircumciſis. Cur ſolus ſedes, & Exod. 18.

ommis populus præſtolatur de mane ad veſperam?
Non bonam rem facis: Stulto labore conſumeris.
Quibus auditis Moyſes, fecit omnia, quæ ille ſug-

geſſerat. Conſuetudine, alloquiòque Numinis l⸗
ad regnum Moyſes eruditus nec bubulcum con- ,

tempfit, ejuſque dicto audiens, morem antiqua-
vit ſuum; tantuſque Imperator ſui Paſtorem re-
gni Legiſlatorem eſſe non horruit, virgâmque
æquoris, cœlique domitricem, & debellatricem
gypti vectigalem pedo ſoceri ſuppoſuit. Nunc
illam in Anguem decuit efferari, ut objurgato-
rem ſui Principis exterreret. Verùm opilioni Prin-
ceps ſubjacuir, grandi, ſed ſolitario, novôque
nec ante viſo exemplo. Porrò quis exindè à Deo
Moyſem imbui, docerique crederet, quem fal-
ſum conſilii in re ſanè graviſſima bubulcus ar-
guiſſet? Quem Moſes de ſe futurum finiſirum
planè rumorem non expavit; id ſe unum decere
ratus, reparationem ſcilicèt Senatus in melius.
Et ſanè ſi helleborum avehimus ex Anticyra,
medicandis, molliendiſque cerebroſis, iiſque
accom-

14.

ionis
eſe placi⸗

iis confor=
mavii.

X.

Glame
uv luo

eh
Cumihs
, Mu tlu t
, e Meſ.
7. (n ml
n ſeruiti
idt ,n 1
rd t, ne
l, d!
nnele petl
„ en. Puer
min Hl.
enporis non
Gun hiare C
Igenta.
onla, ,
Tum Primin
Ereuls ianod
Ebent. Nan
1Pero, o
Unns tun
1 Een Vere
Enem. Balb
Elateleviſſe
441 l, e An
„ n luggeri
* bn .
Sge magnt
Cum tu à
uis bimeltti
d eo conun
n hariur g
En ad ecen
. inoni, rs,
I1 Mluin, ine
ll,l wſri
in Toclleis
ntgtemn in
1 .
1 objurg

irlien

aenllekkunt)
Iir Pugun
Uic Demk &
* Drdeg) C.
4 nuncke A
In perel
denr,
N ſo⸗ kenngeſt,
„ Ennt 5
Ilal , S ,
lmeun
nkini

o.
hhn
e.
A. D
”ü
Unnig.
Nee
nbe.
iler.
lie
emn.
ncun.
lige.
Apln
e.
Ne
len,
,a
I, a
Obeſtli.
ilr.
elorer⸗
toe o.
ltun,
it mud li⸗
eliege
f,intu,
Ulng,
eninaf
an
De,
egalulit
an
nur un.
Pen e
buhen⸗
Abendan
1ollenn
in E
1eggetr k
untt
iene
euen
ſyheln,
0, un
! N
Chuon
povi.
e ladeal,
ge etinnd

Nſmi⸗
Ail .
un co.
afi .
ſorem ke⸗
igtane
Alamcen
i. Nu-

J De Cyro Rege. Cap. XVI.

Crrelzo à accommodatum olus, qui mente laborant: cur
Sbeng e* non aliundè ad nos invehi patiemur prudentiam,
baud peregrinitate damnandam? Ex anguium
nſilia cerebellis gemmas extrahimus: & manantem &
mtede. ſobjectis abjicimus Sapientiam? Duci ſe Roma,
regique ſivit ab Arpinate, & Scipionibus atque
Catonibus Ciceronem æquavit. Nos veréò extrâà
minpa. 908 edita contemnemus oracula ² Eſt, inquies,
ziens tor me junior. Quot Salomon carioſis antelatus?
rectons. Quot Samusl prælarus Senioribus? Cui ità uti-
nam paroiſſet Heli, utl ei prudens auſcultavit.
. * 3² Oro te, ne celaveris me. Non longævus tantùm
Heli, ſed Pontifex erat. Oraculum tamen è
Senex non Samuele petit; hauritque & puero Senex ſapien-
Galurt. tiam. Puer autem Samuel miniſtrabat Domino
lbid. . coràm Heli. Rationalis gemmas duodecim id ego
temporis non fulſiſſe crediderim, ſed expalluiſſe,
cùm hiare conſpicerent Cidarim, penderéque ex
prætexta. Aſſuetas olim ſe dare, non accipere,
reſponſa, doceri ſe ab infante ferebant ægerrimè.
Tum primùm ſui eas poœnituit pretii. Suam la-
terculis ignobilitatem Amethyſtus & Jaſpis invi-
debant. Nam calcari, quàm edoceri maluiſſent
à puero, oraculorum olim lapides promi. Au-

tumnus tunc ſenegdtutis ſuam è& pueritiæ ſeu hye-

me, ſeu Vere præſtolabatur cum maturitate vin-
demiam. Balbuties perorabat, & ſilebat ſenectus.
Adeò & ſibi Numen rebatur Senex conticuiſſe,
& ſua retexiſſe puero arcana. An tu ſenior, quàm
Heh, es? An tu Pontifex, ut Heli? An qui tibi
aliqua ſuggerit, ſeu dormitat, ut Samuël, ſeu
balbutit? Cur ſe ergo percelli cupit a puero, ro-
gâtque magnus Senex „ & maximus Sacerdos:
quum tu à viro, ſed non Neſtoreo, moneri ab-
nuas bimeſtris ſubpræfectus? Perditiſſimus Heli.
Sed eo contumacior, qui ſe flecti, docerique
non patitur, quod ille non eſt paſſus, ſed expetiit.
En quò te detrudas, cùm tuas Olympo tabulas
imponis, auris, nedum fulminibus, inacceflas.
Multuùm, inquis, de dignitate detrahetur no-
ſirà, ſi noſtris legibus intercedatur. An tu Pe-
trum proculcas? Quin ejus adſternor pedibus,
divinitatem in remige adoraturus. IIlum tamen
Paulus objurgavit. Càm autem veniſſet Petrus
Antiochiam: in faciem ei reſtiti, quia reprehenſi-
Crreczio à bilierat. Num proptereà Petri claves rubiginem
uovis ad. Contraxerunt? Arguendus tum ille, inquies, erat.
mirtenda. Tuis te pugiunculis jamjam confodio. Aberra-
Seero- Verat Petrus: & tu te autumas ſuffixum ſapien-
argni, mo- vi? Si Petrus exerrat: quis noſtrum non in lu-
ihe: brico eſt? Si Argus lippeſcit, luſcioſus eſſe Cy-
ſst. “ Cclops non poteſt? Non ità apud te conclamata
Prdentia eſt, ut non poſſis hebere. Ciliorum
Rr, ſuggrunda Sapientem non deſignat. Imò gur-
² Paulo. dos, bardéſque ampullæ convincunt. Nam Co-
preſſum exputare non licet , quin orbitate ramo-
rum ferri vulnus ulciſcatur. Vitem verò ad opu-
lentiam deputes, tot ex ſe racemis expreſſis, quot

Ab Heli
Samuel
auditir.

XI.

Galat. 2.
11.

Vi. illa ex te plagas accepit. Certare videtur cum
falce palmes. Sæviendo illa cum vite confligit,
duporior C Horer iret;
Zarre. hæc pugnat efflorendo. Amputatur, & viret;

dum puna. Qtlaſi eatn puderet, exciſos Hydræ angues fera-
cins ad ſtragem pullulare, torpentibus præ vul-
nere plantis ad frugem. Ergo, inquit, fertilior
calamitas eſt, quam illecebra? Suo reviviſcit Ser-
pens & funere: & uno plantæ vulnere interci-
dent? Cæſa ſpolietur cupreſſus. Nam vitem pla-
ga conveſtit; imò ſola facit clades, ut germinet.
Ità cum ſapientibus agitur; quorum ſi ſcitis inter-
Prov. 9. cedas, humaniores eſſe facis & probiores. Doce
Iuſtum, Salomon ait, & feſtinabit accipere. Ar-
gue ſapientem, & diliget te. Qui arguit impium,

Quis eſt ſermo, quem loquutus eſt Dominus ad te?

131
Jili maculam generat. Audim'. Juſtus feſtinat ac⸗
cipere. Sceleltus verò polluit inſtruen em. Sithus
exuras, fragrat. Si ſilicem extundas 3lexcandeſcit.
Hoc ureris? illo verò recrearis. Doce juſtumn, &
Feſtinabit accipere.
At ſubticet Salomon, à quo ſe Juſtus doceri
patiatur. Scilicèt, inquies, à doctiori, & digniori.
A Tribuno Centurio, Senator à Dictatore. Id
tu de juſio comminiſceris. Eum enim David ð
componit cum arbore. Et erit tanquàm lignum. Pſal. 1. 33
Porrò Arbor adpreſſum ſuis radicibus ſtercus non t uoie
rejicit, ſed ebibit, ejus ſe rata ſucco evalituram in Aheirtense
fruges. Nec fimum Citrus reformidat, abhor- Sa enne.
rétque; rudera, ſordéſque quin illa exugit, non enſo,
caſſa ſpe, illinc quoque extrahendi, quo florum
procudat argentum, pomorumque aufum excu-
dat. At iſtam trunci eſſe ais, non hominis pa-
tientiam. Si eo plantis viros æquemus, impera-
tores vetulæ condecebunt. Ais? Aio. Pullata Da-
videm Thecuitis convenit. Cujus ità ſymbolis
inflexus eſt Princeps, ut quem Abſalonis ad uſque
ſtragem pertæduerat, mox eum Hieroſolymas
exulem revocaret. Loquatur ancilla tua ad Do- 2. Reg. 14.
minum meum Regem verbum. Quare cogitaſti hu 12e
Jjuſcemodi rem contrà populum Dei, & locutus eſt Dergwerz
Rex verbum iſtud, ut peccet, & non reducat eje- ſe David
um ſuum Omnes morimur, & quaſi aquæ di- Eivit 4
labimur. Nec vult Deus perire animam, ſed re- Thecrtites
tractat cogitans, ne penitus pereat, qui abjectus eſt. 5§ David,
Quid dici confidentiùs, liberiuſque in Regem po-
tuit, quem non Princeps, aut Senator, ſed The- Rex ſuas
cuitis carpſit, arguitque ſeveritatis, quâ in rigo- mad
rem, feritatémque inflezibilem degeneraverat;- .
ut filio patrem, ità humanitatem ſibi adempta-
rus. Quâ David garriendi libertate non offenſus,
ſed permotus in iis, quas ante ſe fomina profu-
derat, aquis ſecurim projecit cum manubrio,
nullius evocatu Eliſei in Abſalonis cervicem emer-
ſuram. Omnes morimur, & quaſi aquæ dilabimur. bid. 14
Et ait Rex ad Joab: Ecce placatus feci verbum 2
tuum Vade ergo, & revoca puerum Abſalon.
Suo fœmina profluente non Jonam demerſit, ſed
Cetum depreiſit: transfugam ſcilicèt extraxit
naufragio, & intentatum exuli ſupplicium ſup-
preſſit. Quantùm ignis, iræque in camino regii
pectoris oratorius gurges extinxit! Ex undis co-
lum aiunt concreviſſe, ſiderâque humore compa-
cta. In Davidico certè cœlo clementiæ Aſtra ful-
ſere, quæ ſœmina, profuſo torrente, regiæ fronti
ſuffixit. Miraris in Kgylei regiam Nilo Moſem
perlatum? Thecuitidis profluente in parentis re-
giam puer Abſalon eſt revectus. Sed Nilus mor-
tem pueris inferebat. IHlatam Amnoni mortem
fluvius exterſit Thecuitidis. Omnes morimur, &
Juaſi aquæ dilabimur. Naufragium faceret Ab-
ſalon, niſi regiam mulier inundaſſet; quæ mor-
tis objectu ſecuritatem attulit morituro. Ut è vi⸗
peris conficimus pharmaca: Ità funere, fluvié-
que Mulier potionem temperavit, quâ ſpiritum
reciperet ærumnoſus. In eo portéô profluente &
Davidis gladius tunc mergebatur, & Abſalonis
corona enatabat; ſuumque Princeps non exhor-
ruit naufragium, ſed amavit; emendantique ſeſe
dedidit fœminæ; latâmque in filium legem ab-
rogavit. Submerſa in fluvio eſt regnantis tabula,
quam non prehendendo, ſed mergendo, in re-
giam exul emerſit. Proſcriptus enim à Davide Sage .
Abſalon inducti à Thecuitide fluminis hierogly- minenda
phico in filiorum album eſt reſcriptus. A mu-
lieribus Reges deflectuntur, & Vir Senem non enſeliaris
inflectet? Quid tum majus, graviuſque perferri Tedienaè
ad Regem poterat, quàm ut perduellem purpu-
r, ſellæque redonaret, ſuà à ſe damnatione dam-
natà?

XII.

Clemsnt,

I 32
natâ? Hortatu ſoœminæ ſuam David cenſuram
infregit: tu verò nec David, nec Princeps tuum
molliri rigorem non feres, in tua immobilis tor-
Vitate? Exoravere milites Alexandrum; Orato-
res Cæſarem inflexere; Aſſuerum Eſiher emol-
liit. Nullus te verò Oceanus, quaſi ſcopulum,
remolliet: perſtabiſque & rationibus & lacry mis
non inflexus? Cruore Adamas diſſecatur. Id in
te ratio poſſit, quod hircus præſtat in gemma.
Quid cruorem effundo? Stillicidio ſilices perfo-
rantur. Te nulla rationum eluvio pertundet?
A Gadibus Onerariæ perferuntur in Euxinum,
Favonio perflante. Et quas mille nequicquàm
remiges promoverent, eas aura, non incitat, ſed
evolare cogit. Cumque tanti ponderis Moles ab
Europæ veſtibulo in Aſiæ demigret umbilicum,
Eurus te, Africuſque unum à ſtatione ſtadium
non propellent? Submonitos non ſemel Patres
Romæ ſuſpeximus Purpuratos, abs ſe conditas
tabulas expunxiſſe, maluiſſéque cereos ſe, quàm
adamantinos haberi; quos ideò gemmeos prædi-
camus, miramurque, quòd eſſe, viderique no-
luerint adamantes. Quamquaàm non adamanti-
nus, ſed vitreus eſt, qui frangi poteſt, flecti ve-
rò non poteſt.

Bonis ſaltem verbis nobiſcum, inquiunt, agant,
quibus ſcita noſtra non placent. Nam voratas
dapes revomere, cruciatus eſt: ſupplicium verò
eſt, evertere, quod ſtatueris. Id nemo non agit.
Urtinämque vel citharis regnantes mollirentur.
Cerberum, Plutonémque una lyra inflexit. Quæ
verò, non imperantes aio, ſed præſidentes per-
movebit ſymphonia? Nec coœli eos concentus
flecteret. Ut catadupis obſurdeſcunt Ægyptü,
ità divini pomarii Cuſtodes, & Villici cœli rori-
bus occalleſcunt. Videamus tamen ut verbis quo-
que non bonis ii Vates acquieverint, quibus ele-
menta obſequebantur. Verba ſunt Foeminæ ad
Eliam Sareptanæ, cùm ſe orbatam filio lamen-
3. Reg. w. Taretur. Quid mihi & tibi, vir Dei? ingreſſus es
18. ad me, ut rememorarentur iniqiitates meæ, & in-
terficeres filium meum. Boat, non canit, vidua.
Tonitru agit cum hoſpite, non harmoniâ. Suppli-
cat, & fulgurat. Ope indiget, & auxiliarem
Ferende Proſcindit. Verùm ad ejulantis fulgura ità com-
tortumelie motus Elias eſt, uti tellus Indica tonitruo qua-

& uéje- titur; quæ icta fulmine Cerauniam fundit ex vul-
Rorum re-

XIII.

muneran. nere. Gemmaſcit ulcus, ſtragéque in lapillos ager

dæ queri- fœcundatur; quique olera protuliſſet excultus,
onie. gemnmam edit fulguritus. Animus ità Vatis ob-
Sibi Elias jurgatus à fœmina Amoris delicias, prodigiâque
Piane, Charitatis parturivit. Da mihi, inquiit, Klium
convician. tuum. Tulitque eum de ſinu ejus, & poſuit ſuper
tem. letulum ſuunm. Ut puer renaſcatur, aveliitur à
id. 10. parente. Rarò enim Matrum ſinu circumlati ado-
S§. Elias. leſcentes non expirant. Nam quos parentes mu-
Filiorum ſiaceos, ut ità dixerim, in alvo fœtus confin-
educatio gunt, efformântque, ità eos, ſi ad ſe adprimant
Vnfi adultos, aut deformant, aut offocant. Audiamus
venesn lam, ut Deo ſupplicet Elias. Clamavit ad Do-
amplexu. minum, & dixit: Etiamne viduam, apud quam
Ibid. 20. ucunque ſaſtentor, afflixiſti, ut H
lium ejus. Häc Deo Vates demiſſione animi,
oriſque ſupplicavit. Tonuit, ut detonaret. Cum
Deo durius egit, quàm cum eo egerat hoſpes.
Videbatur pugnaturus cum cœlo Titan, non ſpi-
ritum & cœlo Vates refuſurus in puerum. Nihi-
lo minùs tamnen Deum flexit, non obduravit; re-
vixitque puer, filius planè tonitrui, tum quo Ma-
ter Vatem perſtrepuerat, tum quo Vates cœlum
inceſſerat. Adeò & duris quoque verbis, &
agreſti orationi ſubmittendæ iunt aures, quando

Oliva in Eſdram. .

in miracula ſivere ſe cogi tum ? Vates objurgatio-
ne, tum Numen. .
Quaàm fuit in Senem Filius refraclarius, ubi XIV.
in eas procaciter obtrectationes erupit! Pater
ergo illius egreſus, oœit rogare illum, At ille Luc.15.28.
reſpondens, dixit patri ſuo: Ecce tot annis ſervio
tibi, & nunquàm mandatum tuum præterivi, &

nunquàm dediſti mihi hœdum, ut cum amicis

meis epularer. Jed poſtquàm filius tuus hie, qui
devoravit ſubſtantiam ſuam cum meretricibus, ve-
nit, occidiſti illi vitulum ſaginatum. Nihil intempe-
rantius in parentem fillus effutire potuit. Prodi- .
gentiæ illum arguit cum mœcho, tenacitatis ve-
rò cum caſto. At querelarum procella, quæ pater-
num jubar obduxerat, parentis tandem patien-
tià in Iridem exiit, detonuitque citrà ſtragem
& rixam. Fili, tu ſemper mecum es, & omnia mea bid z.
tua ſunt. Quæ temerè, petulantérque fuerant ef- .
futita corollis Pater adſtrinxit, quaſi torque aſ-
pidem deligaſſet. Mugienti non remugiit: ſed
rugienti vocem remiſit cycneam. Ità ſe carpi
Evangelici Senes, ſuâque geſta reprehendi pa-
tiumur ab imberbibus. Sugillari ſe à cauſidi-
cis ferebat Veſpaſianus: volebatque ad ſe libe-
rè adire omnes, profarique, quæ in Rempu-
blicam aut peccaſſet Cæſar, aut peccaret. Quod
ne miraremur in Cæſare, vox illa Numinis ef-
fecit, cenſuram penè ſuas contrà tabulas expoſ-
centis: Venite, & arguite me, dicit Dominus. Ila. 1. 19
Patet, proditque ſeſe Divinitas humanis ſpiculis.
Et canitie ità ſeſe tergorant Senes, ut ned per- Obedieniia
ſtringi queant, quamvis non gladiolis eorum or ,ſ
ſtringi cutem oporteret, ſed ofla ſecuribus in- eſſe debet
terrumpi. Unam omnium animis eruditam Py- imperium.
thagoræ tyrannidem invehunt, quâ tumidus
Sophiſta binis vocibus, geminis quaſi ſcopulis,
argumentorum, ut ità dixerim, Euxinum intra
ſuæ Boſphorum arrogantiæ conjecit, non aliud
& diſcipulis ejus relaturo quamvis Platone, quam
ſibilum illum ſurdaſtræ Aſpidis, Ipſe dixit. Bru- Sarb
tis præeſſe ſe putant, non hominibus, quibus haia.
& faciendum eſt ſatis, &, ſi Te melius ſta- dui.
tuant, conſulantque, acquieſcendum quoque
eſt. De poſt fœtantes accepit eum: Paſcere Jacob pſal ,6.
Jervum ſuum, & Iſrazl hæreditatem ſuam. Non
oves juflus eſt David educere in compaſcua, Saperiox
ſed Jacob. Jacob, inquam, non Iſaac. Nam im- H
molandus à Patre Iſaac, non eſt Abrahæ obluc-
tatus. Diu eſt Jacob adverſatus Rebeccæ, quùm
ab ea immitteretur ad lippientem Iſaac cum Saperion
patina. Timere ſe enim dixit, ne à parente ful- gee
men extorqueret impoſtura. Timeo, ne putet me
Rbi voluiſſe illudere, & inducat ſuper me maledi- den.27. 12.
tionem pro benedictione. Hæc cum objecta Ma-
tri meminiſſet David, ægrè ferre non poterat, perior
ſi ſubjecti, quos Deus à Jacob cenſuerat appel- S ſrte
landos, ſuis interdùm edictis repugnarent, quan-
do parenti Jacob reſtiterat. Domitiani ſævities
eſt, elinguem velle Urbem, quæ parem toni-
truo vocem horreat Senatoris. Cyrus vel cineri-
bus auſcultavit Iſaiæ, audivitque vinctos, quam-
vis iniquè ſe quererentur Babylonem abductos.
Sciebat enim non ſibi ſuppoſitam, quam calca-
ret, Aſſyriam, ſed à Deo, quam regerer, tra-
ditam. Dominus Deus cœli dedit mihi omnia regna
terræ. Quorum verborum pars altera diſcutienda
ſupereſſet, ſed productiori diſputatione Lecto-
rem delaſſatum, ut reſpiraverit, novo, de admi-
niſtrando non per Prætores tantum, ſed potiſſi-
mùm Per Regem imperio, aut inſtruemus capite,
aut certé monebimus. Id initio capitis explican-
dum deſumpſeram. Sed me longiùs, quàm puta-
veram, abduxit votum, ſtudiumque affigendi im-
SS perantibus

,antibus 4
iuiz uann
Nannto fe
erimonus
Gis ſbi
mcßiorun

0MNIA
Domin
1,2.

—

C.

Orex-
jeſectis
Poteſut
Ciafi eu,
ſiudami
lintie he⸗
er almie
lemnator.

gin Deus
0) mmiſtrand
Nli Dominus
itelhurgitore
Pinepatus ui
l Rexille ſ
ltlis, aut
ſeld gns neſe
Ue Nce mmn
6 ult loai,
(e ſobmpoyen
ntu. u en

S
ek,n inſeren
Eliin no,
kuiſehacu⸗
unt, ſor
Elhnmeani. Ind
Uttn! & lice
Ckccbir at
r Matcren
Ulnttem inftin
ut, nſl, t
MüIHNE:ee le

hei perantibus aures. Nunquàm enim ſibi traditas pro-
Vincias adminiſtrabunt Conſules Præſuléſque, ni-
N V ſi auritos ſeſe præbeant & ſapientium monitis, &
e querimomiis oppreſſorum. Jam videamus, uri tra-
4iklug ditis ſibi à Deo regnis incubuerit Cyrus, qui
ni mancipiorum tam ſe auritum monitis præbuit, ut
ni,6 ingenti ſervorum ſe manu mulctarer.
canti
ke f OMNIA regna terræ dedit mihi
bi de. . .
un Dominus Deus cœli. 1. Eſdr.
nd 1. 2.
ni.
CAPUT XVII.
eAH ADEOregna Regibus tradi, non ut ea ſub-
nrl Præfectis emungenda dedant: ſed ut iis
girl ipſi eæcubent, præsintque. Qud regida Cyri
KM proteſtatione, à ſuo tandem Principes a-
eli g.

“ itati ouperem vererno, quo paſſim peſi
lld. 4 J4u0 paſſim peſ-

