Nichem. Non bic jejunat Hypocriſis, ſed ſacrificat, unil
ut laſciviendi libidinem ſæviendi libidine ulciſca- ſß,
tur. Nih'l, in illo fidei rudimento, apud Patriar- 66,
chas ſanctius, quàm Circumciſio. EAà potiſſimum Dine, 16 En 1
abuti audet Hypocriſis in libidines ſuas. Sacramen- nhi
ti proh qualis injuria! Circumciduntur Chana- Himic; iache
næi, non ut ipſi Iſraslitæ ſint, ſed ut Filii Jacobsdie noc.
Filii eſſe incipiant Belial. Religio militat Perfi- u
diæ ſub ſignis Patriarchæ. Circumciditur lbido, Pohn
ut ſibi furor præputium faciat. Fidei teſſerd con- uir
ſignantur indigenæ, ut nulla eis ſervetur Fides: en i
Quique vixiſſent inceſti, expiati moriuntur. Er- mm
gône Abraham, qui Sodomitis amolitur incen- in
dium, alluvione ſanguinis obruit Sichimitas ? im!
Tuo, Abraham, culro Cædes patratur ini- lm,
quiſſima; qui Religionem ſerit, ut ſcelus me- cenne
tat. Tamine eſt Dina, ut uni repetendæ Foœ- l
minæ cruoris Oceanus interfundatur? Revoce- Wonn
tur, ſed non in ſanguine. Aut, ſi Venerem pe-= Ihen
deſtris itineris piget, nequitque proſtituta do- m
mum revehi ſine rubore, in cruore velificet; ſed iſeet
aliunde Mare mortuum, quàm è& Jordane, lanjl
exundet. Macétentur adulteri, ſed telo, non cul- eint
tro, ſed Caini gladio, non Abrahæ. Abſcedat Göl
Religio, ubi litatur non Numini, ſed Furori. Gn
Quid faci Abrahami culter, ubi non Oves de- in Mn
ſignantur ad victimam, ſed Apri in lanienam Gchet
captivartur? Ergo cadere Luxuria non poteſt, un e
niſi Sanctimonia feriatur? Ergo, ur ſcelus obtrun- ceg pe
cetur, in lictorem Fides convertitur? Et quis le bi
ad Deum Abrahæ accedet in poſterum, ſi pri- . nllo
ma fidei ſoboles mors eſt? ſi non ſcelus circum- ne He
ciſione perimitur, ſed pullulat? ſi ſupplicium Chpid
Religio eſt, non lavacrum? IGhæc ſimul emer- ,
ſere monſtra, ubi auxiliaris Iræ Hypocriſis ac- echu
cerſitur. Nullum, quod ſciam, hoc tetrius flagi- Mroind
tium editum eſi aliquando, aut etiam edetur. Ve- Gbe
rùm & Adoleſcentes graſſati ſunt, & in petu⸗ let!
lantiam deſævitum eſt, quà licuit, non quà de- frar)
cuit. Seniores dabimus Babylone, ſed ſtirpe, gen- len en
téque Iiraelitas, qui non Circumciſione, ſed Ju- w
ſiitià per Hypocriſim abutantur, non odio Li- ſinnan
bidinis, ſed faſiidio Caſtitatis. Irruperant impu- ggyſanma l,.
riſſimi Scurræ in pomarium, ut Suſannæ illu- ſexut
derent. Licuit ambobus nudatæ colluctari. At rünere
quò nudior, eò tectior innocentia, voluptatis li e
ſeſe pomo abſtinuit, ne malè cum Eva Men- Grone
dacii mox perizomate tegeretur. Ergo, quæ Si- evdte
ren fuiſſet, ſi ſiluiſſet, canendo, gemendéque U Crren
Turtur pariter facta eſt, & Cycnus. Et excla- Den.r5.26. len
mawit, inquit, voce magnâ, Suſanna. Argumen- wen
tum jam iſtud eſt pudoris tui. Nam terreſiris 33 kiui
Siren, Siren non eſt, ſi clamat. Pronuba enim enlſre
laſciviæ taciturnitas eſt. Quæ teſtes advocat, nu- eir
bit, non mœchatur. Aftoniti clamore Fœminæ nn
Seniores, quam in horio malè myrtum excolue- Niin

rant,

n
ſ
Ne
mni
Peng
len
ul
lin
l. 8
indb
nin. N
lun,
Ein

1bid. 37.

Tbid. 39.

rlp
r.
e
N.
ien⸗
nns
i
62 e
Neve⸗
en e
n
ezed
lis,
lorcl⸗
Nlee
Mon.
ce⸗
Pitnun
lutl,
Gchrr⸗
liſe
,U
8an
ein
ener⸗
h
fulg
Eurde

hl
nn⸗
n i⸗
Hi⸗
pun
elr
, 4
menhi⸗
NN
nt
nli⸗
bn enſn
col⸗
onme
1 cl⸗

Tbid. 20·

Ibid. 22.

Diſſert. ſuper Evang. Qua drag. 53

tant, eam inter ſaxa ſiatuunt deplantare; ut
arefactâ reſpirent, quâ uri potuere ſubviridi, non
autem inumbrari. Sed quid agant Pudicæ niger-
rimi Candidati? Geminas furoris, luxuriæque fa-
ces æquitate ità obumbrant vel illuſtrant, ut Erin-
nys tedæ duo & coelo ſubmiſſa ſidera viderentur.
Cenſuram ſimulant, odiumque laſciviæ, mon-
ſtrosàâque vel ipſi Medeæ metamorphoſi, unum
in Adoleſcentem, ſolo ab eis Mendacii ſucco
epoto, Senes duo refinguntur. Venitque ad eam
Adoleſoens, qui erat abſconditus, & concu-
buit cum ea. Non vos arguet falſitatis hæc ob
verba Daniel. Quis enim itaà Adoleſcens, ut
Cupido? Hic unus deliteſcebat in Judicibus,
qui ambos egir in Suſannam. Unus in geminis
Adoleſcens, unúſque Cupido, quia & Cupiditas,
utriuſque una. Sed Minervam in ſtagno reperi-
ſtis, non Venerem. Quid mirum ergo, ſi, eaâ
visd, coaxatis? Cucurrimus ad eos. Et illum qui-
dem non quivimus comprebendere, quia fortior
nobis erat: Han autem qium apprehendiſemus,
interrogavimas quiſnam eſſet Adoleſcens. Quot in
uno dolo mendacia! Quæritis, quiſnam fuerit
Adoleſcens? Eum planè neſcitis, quia nemo im-
probus ſeipſum novit. Scietis tamen brevi, quis
is fuerit, ex Daniele. Sciatis intereà Adoleſcen-
tem illum tam eſſe longævum, ut in eum ge-
mina duorum Senum ætas, cariéſque confluxe-
rint. Zſculapio par forer Adoleſcens, niſi bi-
frons Janus eſſe maluiſſet. In eo tantùm diſſimilis
Jano, quòd nulla in occipitio facies, quà inſe-
quentem à tergo ultionem Numinis prævideret.
Sed nimirùm videri Foœmina ſimul & Vindicta
non poſſunt. Nam, ſi Suſannam reſpexiſtis, im-
minentem aduherio cladem non obſervaſtis. Ete-
nim, qui Iram Numinis inſpicit, Suſannam non
aſpicit. Ergo ego quoque, quis is fuerit Adoleſ-
cens, ſcire non potui. Eſt enim Proteus. Modô
enim blanditur mulieri: modè illi adverſatur. Mo-

dè laſcivire geſtit: modò arguit adulterium; mo-

dò in Jovem deformatur: modèò recrudefſcit
in Minoëm. Cenſor jam eſt, qui duduùm A-
duker eſſe cupiebat. Et illum quidem non quivi-

mus comprehbendere. Et quis comprehendat Judi-

ces populi lenones eſſe Matronarum! Arde-
re libidine Senes! Accuſare, qui peccavere! A
nullo comprehendi poteſt Senex Cupido. Imòô
ne Hercules quidem contrà duos, qui in unum
Cupidinem coaluerint. Nam iniquitas, utl vir-
tus, unita fortior. Geminis Cupido ille com-
pactus eſt viris, iiſque Magnatibus. Teneri
proindè non poteſt. Quis enim furentem in Ju-
dicibus tenere, aut inhibere Cupidinem va-
leat? A quo namque compeſcatur Judex, ſi
furat? Hactenùs inſcii prophetaſtis. Hane au-
tem cuùm apprehendiſſemus. Jam veritatis tædere
vos copit. Nam, ſi tum apprehendifſetis Su-
ſannam, non eam modèò teneretis. Et quidem
illa, quo teneretur non habebat, omni duplicita-
tis exuta velamine. Quamvis autem vel nudam
retinere tentaveritis, oleo gratiæ delibuta ve-
ſtris citò manibus effluxit. Quod ut ſenſere in

gymnade intemperantiæ ſolertiſſimi Athletæ,

lævorem olei abſterſuri, arenam elabenti offu-
derunt. Commiſeere nobiſeum quòd ſi nolueris, di-
cemus contrà te teſtimonium. Sed ingeſtum pul-
verem eo halitu Suſanna diſcuſſit: Melius eſtmi-
hi incidere in manus veſtras, quàm peccare in
conſpectu Domini. Et nova hic quoque ars adhi-
betur à Fœmina, quæ, ut Senes effugeret, in
eorum ultrò manus incidere non dubitavit. Ni-
mirùm, ſi veſtras in manus incidere recuſaſſet,
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

in veſiros illicò lacertos incurriſſet. Sed teneri
neſcia, commento perquàm artifici, in veſtras
illa manus incidit, ne vos in ejus, quod optave-
ratis, ſinum incideretis. Uaa ſiquidem Suſanna
eſt, quæ, ne cadat, incidit: nunquàm liberior,
remotiéôrque à Senibus futura, quàm ſi in eo-
rum manus incidere non metuat. En plenam
Enigmatibus ſcenam. Nec mirum: choragum
ſiquidem agit Hypocriſis, quæ cùm involucris
undique exundet, pugnare proptereà cum nuda
non potuit. Imô non potuit involucrorum ſiu-
dioſa Libido non depugnare cum nuda; ſed
nuditati tanta tegminum farrago immiſceri non
potuit. Credidit eis multitudo quaſt Senibus G

Judicibus populi, & condemnaverunt eam ad mor Ibid. s.

tem. Canet Senectus, non candet: nec candor
eſt, ſed canities, quàâ teſtes reſperguntur. Infe-
lix porrò apud vos Æ quitas eit, ſi tantuùm de-
fertur Cariei. Ergo tabo ſuffragia oppigneran-
tur: & quot Accuſator ore dentes ejecit, tot
in rem ſuam calculos reponet. Imò, excuſſis
dentibus, quaſi ſubmoto vallo ad mentiendum
liberior Senectus eſt. An vita ità innocens eſt
humana, ut, qui eàâ diuturniùs diſtineri potuit,
mentiri idem non poſſit! Quòd ſi nallà non labe
mortalium vita polluitur: qui diuturniùs inter
effœminatos homines verſati ſunt, non rarô in-
quinatiores iidem profectò ſunt. Dubitandum
proindé de Senioribus, non autem iis, quaſi Se-
nibus fides adhibenda. Sed Senum me jam iſto-
rum pertæduit: cùm præſertim deterrimos eos
fuiſſe videam, etiam comparatione peſſimo-
rum. Nam conjurati in Sichimitas duo juvenes
abuſi ſunt dolo, ut Sororem extraherent lupana-
ri. Duo hi verò Senes nodos injecere Saſannæ;
quèòd eam protrahere non valuerint in lupanar.
Adeſt juvenibus Hypocriſis, ur Pudicitiam
afſerat; Senibus adeſt, ut Pudicam, Pudoréme
que profliger. Ipſa ſuos milites expavit Hy-
pocriſis, horruitque inter Hebræos & inviſam
Adoleſcentibus Libidinem, quam averſantur:
& exoſam Senibus Caſiitatem, quam amore
primùm oppugnavere, nunc verô furore ex-
pugnant. Sed conatus irritus. Expugnationi enim
Nazareth, quæ urbs florum eſt, Senectus eſt in-
valida. Nam Senex ardere quidem poteſt, imò
& nullhius jam ſucci truncus ardet facilius, ſed
incendere lavantem ſeſe mulierem penituùs, pe-
nituſque non poteſt. Et miramur, ſi, cùm coœlo
ſcelera excluduntur, flagitiorum claudat agmen

Hypocriſis? Foris canes, & venefci, & homicidæz,

& idolis ſervientes, & omnis qui amat, & facit Apoc, 22.

mendacium. Una enim eſt Hypocriſis, quæ tota, *
quanta eſt, tota mendacium eſt. Mentitur ſiqui-
dem vultu, animo, verbis, inceſſu, ſtatu, habitu;
ſacrificio. Nuſquàm non fallax. Jejunat: ſed
vineam vorat, cùm jejunat. Circumciſionem
ſuadet: ſed ut in Proſelytum furat. Cenſuram
init: non ut Scelus, ſed ut Pudor, plectatur. Ado-
raturam ſe Chriſtum clamitat in Herode. Nolo,

credas. Enſes parat infanti, non Thura. Et, oum Matth. 25

inveneritis, renuntiate mihis ut ego veniens adorem 8.
eum. Sacrificare cupit: ſed infantem, non infanti.

Submittet puero non ſceptrum, ſed ſecurim. Heroden

Hactenus in homines bacchabamur Hypocriſi.
Licet, ſi vis, & in Deum Simulatione graſſari.
Unam advocarat Hypocriſim Herodes, ut Deum
ſupplantaret“ ratus reliquorum ſcelerum futurum
irritum apparatum. Nec fua illum fefellit opi-
nio. Nam adorationem cùm ſimulare nequiviſ-
ſet, fruſtrà in Puerum toto ſuarum cohortium
abuſus eſt impetu. Hinc rejectus aà Chriſto

E 3 Scriba,

54 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Scriba, qui perrecturum ſe quòvis cum Chriſto
Matth. 8. aiebat. Nequar Te, quòcunque ieris. Vulpes fo-
19. veas habent. Nec arx Apoſtolatus ità in arduo eſt,
quin ei ſcalas ſuas Hypocriſis admoveat. Horres
Hypocriſim in Scriba; quæ Apoſtolatum inva-
dit? Projicit Apoſtolatum Judas per Hypocriſim,
modô pannis egentium obſtruens alabaſtrum, ne
Chriſtus inungatur: modô oſculo Magiſtrum de-
ſignans, ut pereat. Saülem ſi audias, David eſt.
2. Reg. 15. Peccavi, inquit, quia prævaricatus ſum ſermo-
24 nem Domini, & verba tua. Sed hic imber fulmi-
na parturit. Coli vult, non abſolvi. Superbia ſce-
lerum parens orditur Purpuram ſub Cilicio.
Peccavi: ſed nunc honora me coràm Senioribus:
& revertere mecum, ut adorem Dominum tuum.
In nullo tamen ſceleſtior, quàm in Abſalone, Si-
mulatio. Vadam, & reddam vota mea, quæ vovi
2. Reg 15.& Domino in Hebron. Ut audieritis clangorem buc-
7. cinæ, dicite; Regnabit Abſalon in Hebron. Sacri-
ficio proludit Parricidio. Sed revera, qui cincin-
natus litat, is non ſacrificat Oves, ſed Paſtorem
voto mactat & perdit; ideòque non Sacerdos,
ſed aut Leo eſt, aut Lupus.

, FKERIA QUINTA
DOMINICZ III.

Et aliis civitatibus oportet me evangeli-
zare tegnum Dei: quia ides miſſus

Tſum. Luc. 4. 43.

E regno agirur, & ludimus? Fortaſſis ad
nos beatitas illa non ſpectat? Imò quemvis
noſtrum manet: noſirâque ſunt ſidera, noſtris ali-
quando pedhbus deterenda. Sedenim, ut nunc eo
caremus impunéè, ità ſine magno incommodo illa
nos poſſeſſione æternùm privabimus. Nullo pror-
suùs incommodo; ſi tamen æternis ignibus dive-
zari tibi, lictore Satanaâ, in regione umbræ mor-
tis, incommodum non eſt. Nam aut tibi regnan-
dum, ut exceſſeris, aut deflagrandum. Alteru-
tra tibi ſedes præſtolatur. Horruiſi? Ergo ſeriò
rem tantæ molis tum ego, tum vos agamus. A-
gitur enim de Regno. Videamus ergo, & ut me
loqui, utque vos audire de Regno deceat. Si de
unius agatur obſidione urbis, Europa concutitur.
Diſpice, quà utrinque contentione in opus incum-
batur. Nullis parcitur aut ſumptibus, aut incom-
Trste modis, aut foderibus. Urbi ædes, villæque im-
dum ſeris., minentes ſubruuntur: vallum ducitur: juſtitium
indicitur: annona iniquo modio viritim diſpenſa-
tur: excubatur: inſudatur: telis, tormentiſque
nemo ſubducitur. Et tamen, quæ uni famulatur
Eſal. 74.8. Principi, alii ſubſerviret. Ex boc, ut inquit Pro-
pheta, in hoc; nullà ſpe exhauriendæ fecis, ſeu
dedatur urbs, ſeu obſidione ſolvatur. Ubi verò
obſideri te audis, ut à regno ad ergaſtulum tra-
ducare, nullà redimendi ſupplicii ſpe, aut te libet
ſtertere, aut me decet oratione, antitheriſque laſ-
civire? Vide, an ullius & Prophetis luxurietur
Oratio. Jeremias lacry matur: Iſaias clamat. Hic
Tubam corripit, ille Ollam effundit. Uterque
plenum Væ flumen evolvit. Ezechiel Mortuorum
ſtrue vallatur, fodit Parietem, ſculpitque Obſi-
dionem in latere. Totus eſt Daniel in ſucciſione
Arboris, everſionéque Simulacri. Modò Leones
oſtentat: modò Judices damnat: modò Chaldæos.
exurit; modò Regem ſolio pulſum feris aſſociat 3

Conelo
ſeria.

modò Principem à phialis traducit ad funera-
Hi quaruor Paradiſi ſunt Flumina, quibus Rccle-
ſia irtigs tur, quorum nullum ſaxa, trabéſque
non volvit. Scimus non ſemper adfuiſſe Regi-
bus Danielem characterum fatalem interpretem.
Scimus in Iſaia oriri Florem & Virga. Quare tu,
inquitis, loquentem cum Angelo non exhibes
Danielem? Quare, miſſo Iſaiæ lituo, quod in eo
germinat Lilium non legis? Placet excurſio? Oc-
curramus Angelo comites Danieli. Et erce vir Pan. 10. 5.
unus veſtitus linkis, & renes ejus accincti auro
obrizo, & corpus ejus quaſi cryſolithus. Iſne eſt,
quem exploratum conveneramus Danielem? Ita.
Accedamus ergo propius. At, at palpitat coràm
Angelo quis? Dariuſne eſt alieni fur regni? Da-
niel eſt. Emarcui, nec habui quidquam virium. Ibid. H
Et audivi vocem ſermonum ejus: & audiens jacae.
bam conſternatus, & vultus meus hærebat terræ. rietase
Haæc Daniel de ſe: nam ſocii, voce Angeli exa Sermo
nimati, diffugerant. Quòd ſi de Dei regno ità vanus.
deargentati Cœlo Vates emiſſi ad Danieles con- Zimor Dei,
cionantur: Quali perorarent tonitruo, ſi de ge-
henna loquerentur ad Moechos? Tonat è cChry-
ſolito Angelus: & Nos ludemus in cinere? Fa- bid. 6.
cies ejus, inquit, velut ſpecies fulguris, & vox
Jermonum ejus, ut vox multiiudinit. Cohorreſcis
ad fulgur, & intermoreris granditate, fragoré-
que ſermonis? Jam te flore ſuffulcio, quem mi-
hi decerpendum obtuliſti. Effloreſcit, niſi fallor,
apud Iſaiam Virga vaticinii undecimo capite.
Recitetur. Et egredietur virga de radice Jeſſe: & Iſa. 11. 15
Nos de radice ejus aſcendet. Reſpiras? Expirabis.
Et replebit eum Spiritus timoris Domini. Et per-
cutiet terram virga oris ſui, & ſpiritu labiorum
Iſuorum interficiet impium. Et erit Juſtitia cingu-
lum lumborum ejus. Non ſecundum viſionem ocu-
lorum judicabit. Satin' Flore es allevatus? Noônne
fore prædixeram tibi, ut Flore vehementius in-
horreſceres, quàm Fulgure? Itaà Prophetæ ver-
nant. Carnificina, ſuppliciâque inter flores! con-
jicito, quid prolaturi ſint ſub hyemem, qui de
flore extrahunt lanienam? Oſeam ubique per-
tonantem quis ferat? Pereat, inquit, quoniam Oſe. 14,1
ad amaritudinem concitavit Deum ſuum : in gla-
dio pereant, parvuli eorum elidantur: & ſœtæ
ejus diſcindantur. Atqui telo lilium ſociavit. Ait
enim ibi: Ero quaſi ros Iſra?l, germinabit ſicut bid. s.
Lilium. En ut vulnera floribus allevet. Migrat
ab ergaſtulis in agrum: & poſt cruoris eluvio-
nem rores deſtillat in cruentos. Ita. Sed ſuprema
illius capitis vox eſt: Quia rectæ viæ Domini, & bid, zes
juſti ambulabunt in eis: prævaricatores verò cor-
ruent in eis. Joëlis noti ſunt inter veſtibulum &
altare ejulatus. Immiſſas in Gazam & Moab
faces ab Amos nemo non horruit. A Jona ever-
titur Ninive, plenaâque apud eum lamentis om-
nia: prodiitque ad prophetandum Vates & Balæ-
na. Sub Michææ tonitruo Montes deteruntur, Mich. mé-
& valles, ut cera, dehiſcunt. Væ, qui cogitabis Nlich
inutile. Si damnat otioſos, quâ ratione in per- Wich. 2, 4
duelles bacchabitur? Arguitur, ſiccaturque à .
Nahum mare: irâque Numinis ab eo in morem Nahum.
ignei fluminis profunditur. Conculcatur in fre- hacic,
mitu terra, apud Habacuc: cujus vaticinio & abacuc.
thiopiæ tentoria defigantur, & Iſraeélis ſceptra
diffringantur. Ad ululatum Sophoniæ conticuit 6honias
Chanaan, quia ipſam ad lucernam explorat, ſcru-
taturque Jeruſalem. Exufflatur argentum ab Ag- Aggæus.
gæo: à quo ſata diſperduntur, cum ſementi de-
coquat meſſis. Zachariæ funiculus metitur vel, parias
Sanctuarium; ideôque obſoletis apud eum tuni“

cis, vel JESUS ſqualet Sacerdos magnus. Boatu
10

eht⸗ in be
1i,1
ſobru
Pis d
e 0
audi
ſentun
pe ler
igven
Te
cis (0
trus,
lium
enles,
in lie
an
& cot
pum,
ſorte
expol
cohtun
arelac⸗
Gati
Eemert
Vrgi⸗
4lon
n he
ehli
thg nalor
2 mum
ne un
Uadan
ſtinur
Ubi
Ceni
Moore
lere
lit Mid.
m,
tppel.
Kacliu
Hecd
dedoe
.
i
in
guiz el
Undece
Un
Obruu
l ingun
Nlo n,
dun in 10
e Hum
4 oun
do
a ice

e ral
A lecet
kes l
et luybi⸗
unr
ü
kiib
A

B “
thegmn
nen
dl ider
ate dr du
an
llet
nle
drin
ient
bat
leorer
gel.

erlent

Mina

ſtern
Nglar⸗
gic
lulimn en
ue
ui. M
lu ſer
M
ebo⸗
remn
nniri,
Gert o.
bunm
M
selel
ANsen-
8.
enuok, Mr
gui ,
in K.
Crgle6
amolen
Pnf
enio
in gni
N,.
Gehle g⸗
is⸗
n ds
Nr

Diſſert ſuper Evang. Quadrag. 5 5

Malach. i. in hæc verba erumpit Malachias. Iſti ædifcabunt,
1. & ego deſtruam & vocabuntur termini impieia-
tis, & populus, cui iratus eſt Dominus. Et quaſi
ſubrutis ædificiis primo capite proluſiſſet, ſupre-
mis vaticinii vocibus excandeſcit in ignem, urit-
que Germina & colonos & Principes. Hæc cum
audias, quâ ratione blanditias aut verborum, aut
ſenſuum, elegantiâſque expetis à Propheta? Egoô-
ne lemniſcatus perorabo, quùm aut atrati, aut
ignei ubique Prophetæ tonent? Id, inquies, præ-
ſtabatur à Vatibus, quorum panegyris duri peni-
cùs cordis, & incircumciſi. Et Paulus, & Pe-
trus, & Judas, & Jacobus néôane mitiores fide-
lium cœtus alloquuntur? in quos tamen virgas,
enſes, turbines, fulguräque demittunt ſuis paſſim
in literis. Nam Joannis ità terroribus ſcatet Apo-
calypſis, ut videatur Apoſtolus ſcenam erexiſſe;
& CotErno invidiſſe Thebarum. Quæ ibi flumi-
num, ignium, monſtrorum cataſtrophe? Sed
fortè ſuam Chriſtus leniori ſermone doctrinam
expoſuit? Quoties in Eyangelio evibratur in
contumaces Væ? An non ibi vinctus Conviva?
arefacta Ficulnea? ZLZizanium exuſtumn? peſſun-
dati Agricolæ? Mna cum ſupplicio repetita?
demerſus cum mola Impius? diſcluſæ thalamo
Virgines? eruti Oculi? præciſa Dextera? Pes
abſciſſus? adacta in Arborem ſecuris? immiſſis
in Rebelles legionibus, incenſæ Urbes, ſoléque
coæquatæ? Et undè vox illa erupit tonitruo fe-
Matth, 25, ralior? Diſcedite à me malediéti in ignem ater-
e num? Ubi juberis cum adveriario concordare,
ne Judici te ſiſtat, iſque diſcerpendum te lictori
tradat? Ubi circumdato vallo Jeruſalem deva
ſtatur, ne lapidi quidem relicto pro baſe lapide!
Ubi pullari & Templo flagris proturbantur? Ubi
denique Stellæz Coœlo refiguntur, Mare fervet,
Montes implorantur, ut ſuo caſu nos opprimant?
Lene ais Evangeliurm, ubi Judas ſuſpenditur:
Matth. H. ubi Sodomæ poſthabetur Capharnaum: ubi Pe-
trus, ſi amet JESUM intemperatius, Satanas
appellatur, & abjicitur: ubi vox Racha flammis
eraditur: ubi Filii regri detruduntur in tenebras.
Hæc de Severitate Divini verbi confuſim, turbi-
deéeque propoſita. Videamus jam, quæ ſit Chriſti
APOGl: IS: apud Joannem ſeu liagua, ieu vox. Et vox il-
lius tanqum vox aquarum multarum. Et de ore
ejus gladius, utrdque parte acutus exibat. Cata-
dupa audis, vidéique telum, necdùm intelligis,
quis eſſe debeat Evangelici ſermo Præconis? Ob-
ſurdeſcat ſuo penitùs idiomati .Ægyptus, tui pro-
Huente ſermonis conſternata. Qui niſi feriat &
obruat, nec flumen eſt, nec gladius. Sedenim;
Cant. 5. 11. inquies, Labia ejus Llilia. Aio florere Chrilli la-
„ bia, ſed Sponſi, non Præconis: In Canticis, non
Remuzari. in Prophetis: G ofculetur Dilectam & Immacu-
ſacularibue latam, non ſi Profugos, aut etiam Conſpiratos
Ws t conterreat: ſi denique Columbam alloquatur,
.. non ſi Vulturibus obitrepat. Quanquàm ne ibi
quidem ità florer, quin mordeat. Labia ejus, in-
quit, Lilia, diſtillantia myrrbam primam. En ut
Zelus anz odori amarities conjungatur, quamvis oſculetur
ralchate. Sponſam, non autem fſceleſios inſequatur. Nam
vis. Jobo ſuis ulceribus, tanquàm in ſcena impium
repræſentanti involutus turbine Dominus non
illecebras offundit Hliorum, ſed fulgurum terro-
res obtrudit. Reſpondene autem Dominus Job de
Job. 38.1. Purbine dixit. Quis eſt iſte involvens ſententias
ſermonibus imperitis! Quèòôd ſi perſonatum im-
pietate Juſtum Deus obruit tempeſtatum, fulgu-
rümque apparatu: ſqualentem, tabidúmque ſce-
leribus iniquum quâ vocis procella conterreret?
Audi, quiſnam iit fragor Divini tonitrui, quo

Correbtio
ſit ſevera.

Deus pro verbo uti conſuevit, Impium de ſuo
ſcelere moniturus. Nuper hoc expavit cor menm, Job. 37,
& emotum eſt de loco ſuo. Audité auditionem in
terrore vocis ejus: & ſonum de ore illius proceden-
tem. Poſt eum rugiet ſonitus: tonabit vote ma-⸗
gnitudinis ſuæ, & non inveſtigabitur, cuàm audita
Juerit vox éjus. An hic quoque florulenta vide-
tur tibi vox Domini eſſe, quam tantus conſe-
quitur & fragor, & ferror? Pertonétne, an blan-
diatur, inquies; vox Dei, neſcio. Scio non in igne
Deum viſum Eliæ, ſed in ſibilo. Falleris:ꝛ nam nuſ-
quam inter illa ſeu furoris ſeu clementiæ Hierogly-
phica Deus fertur adſtitiſſe. Non inpriu Dominus: 2. Reg. tgi
Non in commotione Dominus: Non in igne Dominus, ii.
& poſt ignem ſibilus auræ tenuis. Ubi Parmimann in
ſibile intueris? Tam igni; quam auræ non ſubeſt.
Addo Reges ibi, Vatéſque inungi, & loqui Deum
cum Elia, non cum Achab. Quòd ſi tantis ſeſe
terroribuis Divinitas circumvallat actura cum Va-
te ſibi fidiſſimo; præitque Deum ignis; ventus,
procella ſaxa, montéſque convolvens: Quid,
rogo, fiet;, ubi non Reges renuntiandi ſunt, ſed
Impii vinciendi ! ubi non Chriſmma defundendum;
ſed profundendum Sulphur! Ubi non traducen-
dus a bubus Eliſeus ad Prophetiam, ſed à Sire-
nibus abſtrahendus ad Carniſicinam Impudicus
Molas planè devolveret;, ollàmque profunderet .
telorum plenam & funerum. Utinàm recitari
hoc loco poſſet oratio; quâ vir Dei in Sacerdotis
Heli lenitatem degenerem eſt invectus. Mitius
nos certè cum Mu ione ageremus, quam ille egit
cum Principe Sacerdotum & Populi. Quare Reg: .
calce abjeciſtis viétimam menam? Et quæ conſe- 29.
quuntur timoris, horroriſque pleniſſima. Quæ
mox univerſa ſuo Deus ore Samuëli inſinuavit.
Ut ſciamus, non per ludum rem tam ſeriam agi
oportete. Agimus enim de Regno Eterno. At
quem eſſe decet auditorem terni Regni? Qua- Eirbo Dei
lem oratorem eſſe debere cognovimus. Aceinge 1sis aptus
Nicut vir lumbos tuos; interrogabo te, & reſponde ſob. 8
mihi. Foris Canes, & Impudici, & Acdahteri. 38.4
Labia Chriſti Lilia! Ejus ergo non es aptus au-
diendæ voci, qui Pudicitiam deſolatione carbo-
num tuorum exuſſiſti. Vox illius tanqudn vox Apoé: is1s;
aquarum! Coœnoſum ergo & limoſum in pectus
lquor iſte cryſtallinus non influet. Mel & lae
ſub lingua ejus! A felleo proindè animo abhor-
rebit, nec nigrori tuo ſociabitur Candor lactis
æterni. Diſcinctos igitur & efforminatos aman-
demus ex Eccleſia: Nam Deus eos tantùm allo-
quitur, qui fluorem Veneris Severitate diſciplinæ
adſttiuxere. Jacebat tum porrô Jobus in fimo
& ſanie, cùm de coêrcendis renibus moneretur.
Ut nimiràùm vel in vulnere infractam, vigen-
témque florere Libidinem ſcias, quæ Pharaone
vivacior natat in mari rubro, non mergitur; fſor-
tiôrque Golià ſtat in plaga ſine cruore, feu in
ſanguine perſtat nulli aut pallori obnoxia, aut
funeri. Tu verô, qui in Templo Dei vivi, cor-= Tinplortt:
reptâ non Diogenis laternâ, ſed Agni lampade; profaßats
non quæris Hominem, ſed Mulierem inquiris, “
ut penitùs emolhare in Fominam, quò ſit Para-
diſo Domini Eccleſia prorsùs abſimilis, quando
ibi à Muliere Vir, hic verò a Viro Foemina de-
pravatur; imò ut ſit Parsdiſo Adæ Chriſti Do-
mus quam ſimillima, tot neglecétis vitæ plantis;
quibus veſci licet ad immortalitatem in Templo;,
unam vetitamm Fotminz arborem invadis, ex
qua frugem mortis decerpas : Tu; inquam, qui
iſta factitas, dum Chrilti regnum evulgatur 5
tuéſne lumbos icinxiſli, an renes, animumque
exolviſti ad omnem obſcoenitatis proluviem ?
E 4 Fof⸗

Ruvuzia;

56 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Fortaſſis à ſinu Scorti ad audiendum Dei verbum
evolaſti: Et putas Dei triticum, quod hHiliis val-
latur in Cantico, inter Libidinum Vepres poſſe
aut germinare, aut etiam ſeri? Quando autem
frumenti meminimus, illud, rogo, non excidat,
jactum ab agricola triticum & emori in ſaxo,
& offocari à dumis, & propè viam ſeu deteri,
Luc. 8. 5. ſeu à volucribus diripi. Cecidit ſecüùs viam, &
conculcatum eſt, & volucres Cœli comederunt il-
lud. Et aliud cecidit ſuprà petram: & natum
aruit, quia non habebat humorem. Et aliud ce-
cidit inter ſpinas, & ſimul exortæ ſpinæ ſuffocave-
runt illud. Vides inſtabiles, locupletes, & vagos
ineptos penitùs eſſe, foréque Evangelio. Eos ap-
tos eſſe credidit Chriſtus hauriendæ doctrinæ ſuæ,
Matth. 5. I. qui à turba ſevocari poſſent. Videns autem tur-
bas aſcendit in montem: &, cùm ſediſſet, acceſſe-
runt ad eum diſeipuli ejus, & aperiens os ſuum,
docebat eos. Hi ſunt quàm aptiſſimi Evangelio
Chriſti, qui vulgo eximi audent, & ſpectante,
præſentéque muſtitudine à campeſtribus volup-
tuoſæ, detritæque vitæ, ad vitæ genus erectius,
duriuſque ſeſe, quaſi in montem, recipiunt. Pa-
ralyticum certè curavit J ESUS in porticu, ſed
eum inter fremitus multitudinis imbuendum fide
non cenſuit. Declinavit proptereà Chriſtus à rur-
ba, eumque ſeorſim à cæteris, cùm inveniſſet in
Joan5. 13. Templo, in quem crederet, monuit. JENUS
enim declinavit à turba. Poſteà invenit eum JE-
Fkait⸗ §US in Templo, & dixit illi: Ecce ſanus factus
4 es; Jam noli peccare. Ne tum quidem eum do-
Cella amor. ceri poſſe putavit, quùm erectus exiliret, ratus
ſolitudine melius, quàm miraculo, ad criminis
odium fore, ut tot annorum æger extimularetur.
Peæsniètemia Crediderim proptereà Samaritanam ideò abduci
ς. . . . . „
verua. à flagitio feliciter potuiſſe, quòd ſola ad puteum
acceſſit. Habet enim vim quandam animus ſe-
motus à turba, quâà careat neceſſe eſt in ſtrepitu,
fragoréque multitudinis. Ideéôque cùm advenere
vel Diſcipuli, abſceſſit illa, quaſi, ſolitudinis be-
4.27. neficio fruſtrata, vix jam doceri poſſet. Et con-
tinuò venerunt diſcipuli. Reliquit ergo Hydriam
mulier, & abiit in civitatem. Reperit mulier Jorda-
nem in puteo; &, quòd ſola eſſet, ad aquas facta
eſt ex Scorto Rebecca, cum Rebecca nupta ſit facta
ex Virgine, Abrahami Oeconomo cum puellis oc-
currens, ut aquaretur. Tanti eſt à turba ſegre-
gari, ut imbuare Hieroglyphicis Evangelii. Vi-
de autem, ut ſpreverit Hydriam, quæ Chriſti
verbis incaluerat. Nam ſi arſere contendemtes
diſcipul in Emaus, ut audiere Chriſtum perſo-
natum: quàâ ratione mulier, quæ fœnum erat,
deflagravit, tandin Chriſti verbis & ſcelus dedo-
cta, & docta Evangelium? Incapacem autem
doctrinæ Dominmi turbam eſſe, ex iis, quæ propè
Bethaniam contigere, non obſcurè intelligimus.
oan. 2. Pater, inquit Ghriſtus, clarifica nomen tuum.
Venit ergo vox de Cœlo, dicens: Et clarificavi,
& iterum clarifcabo. Turba ergo, quæ ſtabat, &
audierat, Micebat tonitruum eſe faëtum. Alii au-
tem dicebani, Angelus ei locutus eſt. Vides, opi-
nor, an vulgus audire me poſſit, quuùm loquentis
vocem Numinis tonitruum eſſe interpretetur.
Aptiſſimum autem verbo Dei Theatrum illud
eſſe crediderim, quod mortuorum inſtraveris
fragmentis, cineréque inſperſeris. Nam Paulus,
cùm Troade lapſum è ſolario juvenem excitaſſet:
Act.20.u. Aſcendens, inquit Lucas, Franginſque panem &
guſtans, ſatiſque allocutus eſt uſque in lucem, &.
ſie profectus eſt. Nam ſi Chriſtus Lapis ille eſt,
qui nulla vi viri divulſus à monte ſuccrevit in
Montem Mundo vaſtiorem: is ſanè per Evange-

Canverſio
plena.

Imitandi
pauci.

Joan.

Mortis
memorias

lium Statuam perculit, non qua auro radiabat,
ſed quà mortalitatem cretà præferebat. Fercuſſit Dan. 2. 34.
NRatuam in pedibus ejus ferreis & fütilibus, & com-
minuit eos. Ii enim à Deo verbo feriuntur ad
vitam, in Eccleſiæ corpore, qui mortalitatem
ſuam reſpiciunt. Viderer quodammodè ludere
ſi dicerem telo verbi jugulanda quadrupedia
Coœlo ſubmiſſa ad Petrum in linteo, quo mor-
tuorum cadavera involvuntur. Ut moneremur
Aſpides quoque & Dracones ad Dei verbum
condocefieri, ſi quadam funeris pompàâ obvallen-
tur. Vidit Cælum apertum, & deſeendens as Act. 10, II.
duoddam, velut linteum magnum. Hæc, inquam,
videri poſſunt in rem noſtram deflecti violentiùs.
Quod autem jubetur præſtare Ezechiel, ut ex-
pictam in latere Jeruſalem obſidione terreat, id
planè videtur indicare: calamitati ſuæ dignoſ-
cendæ tum eſſe urbem peraptam, cm lateri-
tiam ſe eſſe intelliget recordatione fragilitatis ſuæ.
Sume tibi laterem, & deſeribes in eo civitatem Je. Ezechri.
ruſalem. Effudi iſta raptim, & millies à Scriben-
di otio per hos dies abductus, quàm Divini Ver-
bi hauriendi, fundendique avidus, tam ſanè cu-
rarum mole a deliciis Scripturarum exul ærum-
noſus.

FERIA SEXTA
DOMINICE III.

Dicit ei Malier: Domine, video, quia

Propheta es Tu. Joan. 4. 19.

On Mulier, ſed Petrus eſt, quæ Chriſium Sermo ſpi
Prophetam eſſe teſtatur. At quàm eſt Petro "alu.
diſſimilis? Nam ille ad ignem perſtat, ut Chri- Sermo va:
ſtum abneget: hæc ad aquas accedit, ut confi- m.
teatur Chriſtum. Quidni ergo & denigratus ille Familia-
ſuper carbones, ambuſtôque vultu, abſcedat ex vieas cum
aula: hæc verò ſuper nivem dealbata recedat à Pudene-
puteo, candidior lacte, quo naſcituros in Chri- Samarita-
ſto conterraneos mox enutriet, de ſe virorum en
Conjuge, civium omnium & Parens facta, &*
Natriæ, & Obſitetrix. Quam tamen demutatio- Lagſi op
nem Foœœminæ, mutationem nemo dixerit Dex- i.
teræ, ſed Linguæ Excelſi. Nam Chriſti verbis Pœnitemie
paulatim Muſier dedocta ſcelus, tanto repentè vers.
amoris flagravit incendio, ut in ignem verſa,
Hydriam, Puteumque ſit exoſa. Rehquit Hy-
driam. Sed Hydram quoque tot capitibus, quot
viris virulentam exuerat. Receſſit à Chriſio, ſed
plena Chriſto. Redit ad ſuos, ſed ſua; utque
cives, quos ſuis crinibus illaqueaverat, ſuis mox
verbis exolveret. Mirabantur verò cives jaci fa-
ces pietatis à Foœmina, quæ dudùm eos ad fla-
gitia cithard, lIyrâque proritabat. Sed quæ A-
quam, Hydriâmque faſtidierat, nec Siren eſſe
poterat, & non poterat non ardere, urique. Quan-
quàm Chriſti verbis fons in ea ſahentis aquæ in
vitam æternam eruperat: quibus in undis nulla s Mari.
Siren non recuditur. Ex quo fonte aqua pariter ia, eum
& ignis manant, ut ſcilicet & fœnum carnis ſsculari⸗
exuratur, & cordis nigredo dealbetur. Cujus oc- s.
caſione metamorphoſis, quæ ſit privati colloquii Amicitis
tum in commodum animi, tum in perniciem vis, "oia.
mihi erit hoc loco diſputandum. Viderat Dei germo vas
gloriam Ezechiel, eâmque viderat Triumphan- nus.
tem, ſublimem curru, electro renidentem, ful- Lingus
guribus ſeveram, gravémque hieropglypici cura.
0

0
oc
uchl.
va
1
e
s
Fert
eſſe
1“ E!
mn
bim an
D
11s,
Iur.
iun
ßrl
oo?
bus 4
Corn⸗
leatun
s An
i,
doce
lu pe
Eecin
ſrmo
Pelin
omni
D
nunn
Oun
and
in
cotn
1 Eilin
4 heret
a
A/
V.
wanr
Kcivn
Hide
duf 1ih, a
14 me.
cſect⸗
beus
el
bel in
Nne
lt pr
ia
Eein.)
Re.
Mor
1, Auore
a
4

u6,

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 57

Le&io S. Eo tamen non ſatis ad Prophetandum ſpectaculo
ca. videri potuit inſtrucéctus, niſi rhedæ volumen jun-
n Ezech.i.. Beretur. Fili hominis, comesdte volumen iſtud, &
heen vadens loquere ad Filios Iſrazl. Ergo Codex,
le quaàm Currus, ad initiandutn V. atem aprior;
ii poflétque frigere Ezechiel tot arcanis, portentif-
lomn. que eruditus, niſi faces & vet bis hauriret „qui-
WüNI bus corda populi adureret. Et ſanè Divini vim
hn Verbi aptiorem edomandis mortahum animis
ln Yerbum eſſe, quàm thedam Numinig 1 riumphalem in-
nle Dei. dèe licet conjicere, quòd, cùm Iſraëhtas eſſe Do-
en minus affirmaret lethalis aculei Scorpiones, edo-
i mandos eos tamen non viſione Rhedæ fulminan-
hue tis, ſed ore cenſuit loquentis ad illos Fropheræ.
en Ezech. 2.6. Ineredali & ſubverſores Junt tecum, & cum Tor-
i Pionibus habitas. Loqueris ergo verba mea ad eos,
Iiforté audiant, & quie Gant. Rogarim hoc ego
il loco Angelum „quare ſubigendis Tranſgreſſori-
tn bus à Chobar fluvio non impellatur in campum
S Currus, cujus tum Severitate tum Majeſtate ter-
iiſe reatur Iſraél, & molliatur? Ibi enim plena ocu-
len lis Animalia, plendque terroris. Leo non modè
“ rugit, ſed fulminat. Aquila rapit & fſcintillat.
Bos carbones eructat. Sonus hominis, quaſi fra-
gor profluentis. Hiſce quare Iſraël non exterre-
tur pavoribus: ſed, ſubmotis fulguribus, Ori
deditur Ezechielis, ut debelletur? Agit enimverò
