cem appellavit, ex quo dapes extraxerat. De
comedente exivit cibus, & de ſorti egreſña eſt dulce-
do. Ità de ferarum Principe Samiones interfan- Marmu.
tur. Tua tibi teſtatur intemperies obloquendi, anhes
quàm diſtes à Samſone. Ubi dejecti abs te atiorum.
cadaver Principis computruit? Ubi ferocientem Tnetze
depreſſiſti? Ubi mella, quæ de proſtrato excerp- eNA 1
ſeris? Et io triumphe, unus tui oris eſt bom- 3udm /s
bus, nuſquam Leone ſirato, fugatéve? Decuiſ- mlella.
ſet nec jacentem laceſſere, & proſcindis rugien-
tem ? Quid in Leonem effutires, ſi mella pro- Eeclehafti
meret jugulatus; ſi eum inceſſis, à quo mella de.
tibi demutantur in fella? An debellato parceres, randi
qui deblateras in pugnacem? Non itaà in rugien- Invidia in.
tem Samſon irrugit, qui, cùm modeſtiſſimè 7e, 74.
de belluarum Rege in convivio luſerit, quamvis
à ſe devicto, nos ſanè monuit dux fortiſſimus,
quà oris ſanctitate invictos Chriſtiani orbis Prin-
cipes proſequi debeamus; qui, non dejecti,
ſed lemniſcati mella fundunt Nazarenis Leo-
nes Principes ſunt, quorum tabum mel eſt.
Colendi ſunt, etiam occiſi. Laceſſendi non
ſunt, licèt ſtrangulati. Ipſimet victori ſunt ex-
colendi; qui Perdix eſt, non Aquila, ſi garrit
in dejectum. Anſer eſt, ſi gratitat in jacentem, Nes devi-
non Ardea. Certat cum Leone Samſon poſt pu- Prin-
gnam, uter alteri blandior ſit labiorum melifi- e m⸗
cio. Lacertis depugnavimus, more Gigantum, dum.
non linguis, mulierum inſtar, digladiamur. Leo, Tengr.
inquit Samſon, mihi mella conſtipat? ego il- Jia neſeis
li aggeram laudes. Vocabo fortem, quamvis ja- daraben-
ceat, quando mihi ille nectar exudat, licet oc- .
cilori. Itaà pugna definitur, ubi in ſe concurrunt
infeſtis, non linguis, ſed pectoribus Samſon &
Leo. Gloriæ enim militavere, non furori, nec
rabiem, ſed triumphum expleverunt. Proinde
non venenum victus exgurgitat, ſed ambro-
ſiam : Nec proſtratum victor proculcat, ſed
commendat. De forti egreſſa eſt duleedo. Hæc
cùm dixero Samion, non minus hoſti ero mel-
litus & lauro, quàm mihi ſit ille melleus è ſepul-
chro. Itaà de humaritate, non de feritate, vel
cum feris certavere Samſones, Regum imagi-
nem, belluinam licèt, in Leone reveriti. Quôd
ſi Samſonem æquare, ut pugnando non poſſu-
mus, ità nolumus blandiendo, Eſdram ſaltem ge,
imitemur, qui, pro melle, Cyri titulis ſatiatur. Sam /on
Eum unam imtra periodum ſemel, atque iterum proliſiſ⸗
Perſarum

Petſarum
ce her
ies; u
tho, bo
& Lcen Co
ludbis,

Nan

ſuun
Dom
itD
s
cein
en 5
licit
Onnn
Dom

lI. 1.

Ifeedo
ſeim
in eoft
Mam
itu i9
det,

1VIeri
Cyro
Salgle Ee, I
4 llet
cum pon
l Pin
lengue
li, bis.
güm mri
Nig⸗
Ciherunt H
e lt at
in. cru, he
to egn
leti ſſi
chanacl
lemn terrar
Mna ranſi
Aebes
arlgne
ungna
(lare kegil
Kanets ln
e Rey,
lüäne
Meni 1
A
henor⸗
RN
, ey
helnmn
1

dnmen .
Noltue t
0 Grmii N
E eiin
Ccc- l,Eit
oel⸗ AnN
39 Comiiier
ugre Al
e nc
On hert
in ſngit
eſle 8
eſtoge
Zenhnen 4
uleebe ergi,
lene e
deniſir n
nofhrenl.
ſn nn
KR
Tebonitin
Adrin i
m erenen .
ſein angt
cereenn n.
in Heruln),
n ellern N⸗

exttaxea D

tiegeſatft.
amlone nete
ies bltn⸗
di Ceſell ien
Uiin
epraltmweln,
i ri Albn⸗
agance! D
Poſencunge⸗
ires,d Nelnr⸗
Cebelao a,
Noniunna
. 4
Cürtn noik,
io lert, un
it un nin
miliani otift⸗

i oN E,

Niuelis t
1 ubum H
. Lxrelenl in
et nichi e⸗
Aliu,
Uti in reli ,,
e damſin r
t biotum nle,
nre CN /
Ggebmuln/
Cnnie & .
nem, uni,,
enlcht, il
bink ne

1.

Se

De Cyro Rege. Cap. VIII. 51

Perſarum Regem appellat. Immenſa enim, nul-
laque percolendi Principes eſſe deber in Vatibus
ſaties; qui, dum Scribæ bis jejunant in Sabba-
tho, bis ipſi, Rege ſplendidè compellato, fau-
ſtius in Sabbatho epulantur. Sabbathum enim,
& Sacerdotis requies una eſt, nunquam à Regum
laudibus feriari.

IN anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum
Domini ex ore Jeremiæ, ſuſcita-
vit Dominus Spiritum Cyri Re-
gis Perſarum: & traduxit vo-
cem in omni regno ſuo, etiam
per Scripturam, dicens: Hæc
dicit Cyrus Rex Perſarum:
Omnia regna terræ dedit mihi

Dominus Deus Coli. 1. Eſdr.

1. 1. 2. .

CAPUTI VIII.

Efferendos tum eſſe titulis Principes, cum
Jacinorum magnitudine ac praſtantid
in eorum ſeſe poſſeſſonem immiſerunt.
Nam ut ſtrenuitas Heroum decoratur,
ità ignavorum deſidia imaginibus ſtu-
pet, & titulis objoleſoit.

V Ideri poterat Eſdras paulò profuſior, tot
Cyro titulis adſcriptis, niſi eum ab aſſenta-

CGongratu- tionis ſuſpicione Cyrus ipſe vindicaret. Nam

laio pro membranam Vati Princeps, non decorticato A-
meriiis non: . :.. .
adaelae Tiete, in qua tituli ſcriberentur, ſed & mundo

tio.

confecit, ſubſtravitque debellato. Quis enim bis
eum non Regem vocet in ſuis paginis, quermn
& ſuis pinnis Arces omnes victorem, Princi-
pémque teſtantur? Licet, licet, nullà cenſuræ
notâ, bis Regem inſcribere Cyrum, ubi in obſe-
quium triumphantis calcandum ſe ſiſtit Mundus,
ut vectigalis Cyro inſcribatur. Benè Vates ce-
cinerunt Regem, ſi eæ à Rege voces remittan-

Dienita. tur Vati: Ommia regna terræ dedit mihi Dominus

tuem , Deus cœli. Mundo, pro umbone, hic ſe tuetur
non Päſin . .
ſed I,, we. Eſdras, ne audiat adulator. Si tu eum vanè Cy-

ritis am.

ro edixeris adblanditum, ſubjugata plura tibi a

iſcandi. Cyro regna objiciet Eſdras, quàm illum Regem

literis ſaluraverit. Lres enim coiere in Eſdræ ce-
ra characteres, ut Rex Cyrus incideretur. Tres
itemm terrarum orbis id temporis partes in Cyri
jura tranſiere, ut tot Cyri titulus exprimeretur
apicibus, quot ipſe Mundi partes ſuis victoriis
conſignaverat. Haæc dicit Cyrus Rex Perſarum Om-
nia regna terræ dedit mihi Dominus Deus cœli. Præ-
clarè regius tibi titulus concinnatur, ſi tribus non
exaratis literis, ſed Mundi partibus ſubactis, ſcri-
bare Rex. Ea præſertim ſi regna, non graſſan-
di libidine diripueris, ſed Dei juſſu imperio ad-
junxeris tuo. A Deo enim immiſſus eſt Cyrus in
poſleſſionem, regnumque Balthaflaris. Ergo, ut
ſuperiori capite colendos eſſe Principes Primo-
ribus, civibuſque ſuaſi, ità, titulorum exemplo
Cyri, excolendum hoc loco Principibus Prin-
cipatum efle contendam. Debemus mortales
Ethic. Comment. Tom. III.

vereri Principes. Debent ſuos item Principes
vereri titulos, & decora revereri. Nam Cyrus ;
non in cera, papyrôve ſe ſcribi Principem elſt
paſſus; Mundum Eſdræ ſubjecit à ſe devictum,
quo pro charta Regis titulo exſcribendo, ſcul-
pendéque ureretur. Alioqui nominum fulgur
niabit, ſi geſtarum inopiâ rerum;, quaſi quâ-
dam fuligine hebetetur. Etenim, ut in aliqua
Orbis terrarum regione jam pene Marchiones &
Duces in equeſtrem ordinem redactos, abjectoôſ-

que dolemus; quòd ſplendor tituli ex oppidulo

derivatus plurimum ſecum trahat originis, fami-
liæque deſtitutus apparatu, quinis interdum pe-
diſſequis non tam deduci, quàm prodi, ducique
videatur; adeò ut quo rapi titulo conſuevera-
mus in admirationem quandam, ſtuporémque
Dignitatis, eo jam in ſales non ordo tantùm pa-
tritius, ſed popellus quoque concitetur: cum ex
aliis Provinciis accedentes ad alias Patritios,
Comitéſque & ſervorum numero, & ditionis
amplitudine, & claritudine ſanguinis, & nitore
ſupellectilis, & gazæ opulentiàâ non pares tantum;
ſed ſuperiores Regulis habeantur: Non enim um-
bratiles circumferunt titulos, olentéſque teſſeras
novitatem, ſed ſolidam præ ſe ferunt, veràm-
que nobilitatem. Quæ quoniam ad Aquilonarem
aliquando ſita, obverſâque plagam, ſerò lenté-
que provenit, præſtantiſſima quoque eſt, lon-
géque melior præcoquâ, cœline berignitate, an
verò malignitate? De beta Cedrum ſtatim fa-
ciat, hoc eſt, Conſularem de calone, uno inter-
dum vix luſiro evoluto, confingat. Adeò, ut lictori
ſuo interdum Conſul recentiſſimus iis planè vir-
gis inſtruat faſces, quibus dudum, Dictatore ad-
ventante, arcebatur. Ut autem, hofce in inane
tranſeriptos hominum, pon ignotorum modè, ſed
ignavorum titulos non miramur, ſed indignamur,
deſpuimũſque ità ſuà ſi Coloſſus dignitatis non
nitatur baſi meritorum, acervus erit, non ſtatua ;
portentum, non argumemum honoris. Cyrum
tum dici, ſcribique Regem audio, quùm regii
nominis ſimulacro, pro baſi, Mundum ſupponit.
Hâc ſanè facinorum ſerie Dignitatis benè di-
gnitas ſuſlinetur, quæ naviganti & velum eſt,
ſi meritis impleatur, & merum omus, ſi prome-
ritis deſtituta langueſcat.
Id licet ex ipfa inſtitutione intelligere princi-
patüs. Non enim in vacantem terrarum orbem
Deus hominem induxit, ſui quaſi principem ;
Regémve ætheris: ſed formatis è luto beſtiis,
confectis humore volucribus, duratis metallis,
& plantis in frugem educatis, Adam tandem ef-
finxit, qui naturæ præeſlet. Quem poriri rerum,
regnique noluit, antequam ſun vilitatem limi fa-
cinorum præſtantiàâ nobilitaſſet. Creſeite & mul-
tiplicamini, & repleie terram, & ſubjicite eam,
& dominamini piſeibus maris, & volatilibus cœ-
li, & univerſis animantibus, qux moventur ſu-
per terram. Augeri prius, ſliparique familiâ de-
buit Adamus: quzâ vallatus debellare, ſibique
terram ſubjicere jubetur, ut exinde multitudi-
ne fretus, rebuſque geſtis nobilitatus Principa-
tum inire ferarum poſlet & volucrum. Porròô ſi
tantâ inſtrui pompâ oportuit imperaturum avi-
bus, agriſque hominem: Quæ rogo, facino-
rum gloria circumſtare debet dominaturum ho-
minibus hominem, conditione parem, naturâ
non imparem, & ſupparem exitu? Notaſtin',
non Animantes, Avéſve ſubigendas fuiſſe Adæ-
ut imperaret; ſed unam illi tantùm tellurem

Tieulorun
nimia faci⸗
litas.

tam oαudι
uſurpen-
zur.

II.

Adam exs
creſcere
primum
Jjubetur,
tum regnas
re.
Gen. I. 29.

propoſitam, quam domaret. KReplete terram, &

ſubjicite eum, & dominamini piſeibus maris. Vi-
debantur enim non ægrè pilces, avéſque la-
E 2 turi 5

Pignita-
tem merita
antecedant.

Dignitas
ronferatur
dignis.

Oliva in Eſdram.

eo Salomonis prius nomina jacuere, quàm mem-

52
turi, eum fibi à Deo præfici Principem, quo
cum nulla generis conjunctio intercederer. At
concretum ex ſe Adamum ſibi terra præponi
vix ferret, niſi ab eo ſubacta, excultâque fate-
ri cogeretur, benè illum in Principem ſublegi,
ui tot ſibi ad regnum viam & inventis reclu-
gaer „& conſtraviſſet promeritis. Ideôque non
animantibus primò, quibus tammen opus Adam
erat præ cæteris habiturus, ſed poſtremo tan-
dem loco imperare jubetur; primum piſcibus,
ſecundèò avibus, tertio tandem loco præfectus
animantibus. Dominamini piſeibus maris, &
volucribus eœli, & univerſis animantibus, quæ
moventur ſuper terram. Cum his enim quâ-
dam quaſi originis affinitate jungebatur Adam.
Ad earum proptereà præfecturam animantium
ſerius devenit: ut minùs invidioſa, magiſque
popularis foret hominis apud animantes domi-
natio, ejus jam imperio piſcibus, avibuſque
ſubjectis. Eſt enim ſervitutis jugum illud præ-
durum, quùm incunabuhs parem, diſparem
Curuli patiare: & iiſdem tecum gurguſtis in-
nutritum, raptim videas in Jovis lectiſternium
ſupinari. E piſtrino tam citò in Senatum uno
Fortunæ rotatu circumagi cum ventrali ſemi-
lixam! luſus is eſt fortunæ iniquiſſimus, &
acerbiſſimus Reipublicæ luctus. Vix aurigare
Cæſarem pateremur, niſi ejus ad bigam, non
Aſturcones, ſed Angues jungerentur. Adeò
non filium modèò terræ, ſed Deam, ut aie-
bant, abeſſe decet à pompa, luxuque trium-
phantis. Cultiores eam corbes decent, & be-
nè dolatum, levéque ventilabrum. Cæterùm ejus

fortunæ alea, ſi fines Arcæ exceſſerit, jacta

Gen. 2. 15.

III.

an. 3. 7.

alomon
in lebto
bon Rex di-
itisr, ſed
Salomon.

gnèta-
m titi-
zes inter
elicias
orrumpi⸗
r.

eſt, & ſibilis in Capitolium Dea invehetur, quam
in horreum admurmuratione inferremus ſecun-
diſſima. Adeò adiri ſine meritis principatum
non oportet; nec quibuſvis in thronum gradibus,
noto ignoratione tantùm homini, novitatéque
carioſo licet ereptare. Adam imperet; ſed ter-
ram priùs ſubigat. Sed à ſe diſſitis prius piſci-
bus dominetur, ut ad præfecturam beſtiarum
gradum ſibi faciat à piſcium præſectura. Inſihier
tum enim in equi dorſum paludarus, non panno-
ſus, ſi à Delphine ſubvectus deſultaverit in qua-
drupederin. Poſuit eum in paradiſum, inquit, vo-
luptatis, ut operaretur, & cuſtodiret illum. Ope-
ris prius meminit, quam præfecturæ. Non ait,
præſit, & laboret. Sed, operetur, & præſit. Im-
poſtura enim, & fucus eſſet à promeritis ſejun-
cta, abductâque cuſtodia.
Hinc ſanè crediderim factum, ut in ſirato Sa-
lomon nequaquam Rex inſcribatur à Sponſa,
quæ eum in throno Regem conſalutat. En lec-
tulum Salomonis ſexaginta fortes ambiunt ex for-
tiſſimie Iſrazël. Ferculum fecit ſibi Ker Salomon
de lignis Libani. Columnas ejus fecit argenteas,
reclinatorium aureum, aſcenſum purpureum. Au-
din' Regem fuiſſe Salomonem, non cùm recu-
baret in toro, ſed cùm in throno reſideret. Mi-
ror autem non imperanti lictores, ſed ſterten-
ti adfuiſſe; nec emiſſariis Salomonis ſtipari ſo-
lium, ſed pulvinar. Reges certè a toro ſubmo-
vent ſagittarios, quibus thronum circumval-
lant. Hic veròô ſine ſatelliäübus ſuum Salomon
thronum inſedit: militum non parvo præſidio
ſuæ culcitræ impoſito. Quid pertimeſcat Prin-
ceps in ſtrato? Timer, non ne regno ſpolietur,
ſed ne Rex haberi deſinat, ſi decumbat. Er ſa-
nè tot machærophori affuſi lecto, ad bella quam-
vis inſtructiſſimi, non ità tamen ſervare Prin-
cipem potuere, ut Regis nomen non amitteret.
En lectulum Salomonis. Lectulum video: ſed in

Pra. Nam membris ſervata forma Salomoniseſt,
ſed Salomoni Regis titulus nequaquam eſt reſer-
vatus. Relanguit Majeſtas in ſtrato, defecitque,
nequicquam ei tot excubiis circumfuſis. Quæ
Majeſtas in throno etiam ſine lictoribus perſtitit:

Ferculum fecit ſibi Rex Salomon. Nimirum dici,

ſalutarique Principes nec ſepti cohortibus poſſunt,
ſi otientur in ſtrato. Reges ſunt, ſi & throno jus
dicant, quamvis haſtatis non ſtipentur.
At, inquies, Rex Salomon dicitur inter epulas,
nupt'aâſque ſuas. Ubinam? & à quonam? Apud
Sapientiam in Canticis. Recitentur, oro te, ver-
ba. Egredimini, & videte, ſiliæ Sion, Regem Sa-
lomonem in diademate, quo coronavit illum Mater
ſua in die deſponſationis illius. His tu verbis epu-
loni adblandiris? An non vides muhierculis, in
ea tum pompa imperare viſum Salomonem? co-
gique filias, aut ſaltem invitari, ut Regem & cre-
derent, & ſalutarent Salomonem? Nullus & Sena-
toribus præſto eſſe aut jubetur, aut fertur. Nullus
& tribunis adeſt. E Levitis, nullus intereſt co-
ronato. Adeò non purpurâ, gemmiſque Princeps
renuntiatur; ſed ſe, rebus præclarè geſtis, Re-
gem populis vulgat. Et quinam is tum Rex Sa-
lomon extitit, cùm ei theatrum facere per præco-
nem oportuit, evocatis filiabus Sion ad ſpectacu-
lum Principis coronati? Squaluit, non effulſit
diadema Principis inter fœminas, & ſuo plus

theatro, quàm murice Salomonis id loci purpu-

ra erubuit. Vides, opinor, non phaleris, ſed
trophæis Reges ornari: & comptiores eſſe Prin-
cipes ſqualore, ſituque loricæ, quam alutæ de-
licis, abollæque ſplendore. Promeritis exornan-
tur principes, non armillis. Si præſint, inten-
dântque Reipublicæ, abundè fulgent. Si ferien-
tur à curis, obſoleſcunt etiam in conchilio.
Et quando in domo Sponſæ verſamur, agi-
muúſque cum Salomone, Philoſophiæ noſtræ ba-
ſim in ejus ſtatuamus throno, ſtratôque. En lec-
tulum Salomonis ſexaginta, inquit, fortes ambiunt.
Nihil de conopeo, ſeu velis lectuli agit, nihil
de columnis, puniciſque pro coronide impoſi-
tis, nihil de pretio culcitræ, nihil de periſtro-
mate, de carbaſinis, & de Aulæis nihil. En lec-

IV.

Can. 3. .

V.

Can. 3. 7.

tulum Salomonis! Et quantùm ibi eboris, quan-

tůmque ebeni columnis interjectum! quantùm
auri, gemmarumque diffuſum in velis! Quàm
ſatura muricibus peripetaſmmata! Omittuntur ea
tamen, dum à Sponſa torus Regis deſcribitur.
Exactiſſimè contrà, diligentiſſimèque throni ga-

zam, pompâmque deſcribit. Ferculum fecit ſibi Ibid. .

Rex Salomon de lignis Libani. Columnas ejus fecit
argenteas, reclinatorium aureum, aſeenfum pur-
pureum, media charitate sonſtravit. Eriam ligna ,
quibus rudiora throni, & quaſi carina ſolii conf-
tat, quænam eſſent, undéque exportata fuiſſent,
accuratiſſimè narrat. Et quam vis in hoc primo Sa-

lomonis ſolio tum gemmæ deeſſent, tum nihil kex regat

cœlati eboris ſpectaretur, de ejus tamen pompa
præfatur Sponſa perſplendidè. Nimirum, jacen-
te Principe, jacet ejus quoque, ſqualétque ga-
za. Ideéôque, quaſi aut elanguiſſer ſupellectilis
fulgor, aut penituùs evanuiſlet in lecto, aggeran.
tur ſabulo gemmæ, & ſtrati opes ſpernuntur. E
contrario, nihil non arridet, vibrätque in thro-
no, redundante & Regis cura in adamantes pre-
tio, mitoréque in aulæa. Contentus enim in
Rempublicam Regis animus quaſi Sol eſt, ex
quo gazæ ſydera lucem in ſe, ſplendorémque
derivant. Ergo in ſumma licet opulentia, cum
jaceret in ſuo lectulo Salomon, non modò ja-

Cuit inglorius & perobſcurus, ſed inertià ii bei
uum

Superior
invigilet.

Epiſcopo
Ta ref.
demia.

m gel
C E ſl
naſlans
Iuin,
haunt, hol
ſrau Rept
gai; e⸗
e Celce
aleine
2 Inr ſopl
v ren 40
ghe in
s Deus
e efe ul
, geptun
nii placer
lnao.
ſere morb
bilem ſeiß
cror C
mmiclem
unnr en
8n Ooeane
ubriem
einge ⸗
Neèmar
um gnes
frmati pl
Cephanto
Cie ſemilon
ſum erecl
cent Areo
indormmist
Eeſucine,
Thantos: n
Tludines
ſen Avo
nige Port
Cllos Diere
nin Eelhcis
ilmet à
ſagun 1
E d Uro
eng
Drofken in-
Gioe Profun
e, ſi m
, & pil
Donent me
d monit
te nn tn
himmn ſ
an nicre
tmenun.
ehlam ex
im adac⸗
nliwi à be
1 ider

un .
Dilomni

Aene D
, ehtin
Cumkils.
Nhuki
in i
Nuppſn,
elie inm
pentr.
ur inler ay
Ad
ur, 0t0 t, R
din, S
et iin lad
1tiiten
8 Ihenih
SAlommnein
uulegrt
mt Nluik
atfennt M
nulle inerig.
michehing
echte glit l
m is uun Nerd
1aoeteſeen
Gionn a
lit, mon ail
is, & ln
dis id hoi
non phikin
npiores Eleli⸗
lnrp.
,quan Aed⸗
romeriis enne.
Di prelit, i
Uulgem 8 i
in conchine
2 Vellanit 5
Mophie Uſtt⸗

Nronile in
ukrs nin E
n bi ie
techun! Alan
min deis
110Omimmu
Regs Calnki
Gmnegte inci⸗
ſerllen nn ih
Clomnaᷓi⸗
m ,Gſelſe
wwit. Piunken
i ni ir

endn c

1.
inbo n

—

De Cyro Rege. Cap. VIII.

ſuum gemmis, metalliſque nitorem intercepit.

Qui de ſtrato in thronum tranſpoſitus quantùm

Luxus om-
nes dede-
ces chri.
ſtianos, ſed
maximé
Sacerdoiæs.
celeſiaſti
ei oderint
Pompas.
Luxus,
Pompque
virgarum.

purpuræ, auroque & ſplendoris adjunxit, &
majeſtatis conciliavit! Adeò non Princeps tan-
tùm, ſed ſupellex quoque Principis fulgorem
haurit, non & nitore ſuo, ſed ex optimè admini-
ſtrata Republica. Quèòd ſi regii lectuli obſoleſcit
gaza; quæ adeò micat in throno, quam ſquale-

ret Sacerdotum lIuxus in abacis, in menſis, in fo-

rulis, in conopeis; quorum concinnandis phale-
ris ità Phrygia occupatur, ut inſeſſæ à Danais
Trojæ ſuppetias modô ferre non poſſet. Probra
ſorent ac dehoneſtamenta Sacerdotii, coacerva-
ta in veſtiarium Præſulum India, Lidiâque. Er-
géne in æneum Levitarum mare ſuis cum opi-
bus Tagus, Induſque devolventur? Er hi,
quos Deus in Sanctiori jam lege vel ab Agnis ab-
ſtinere juſſit ad aras, eburneà domi ſupellecti-
le, elephantis inſident, deſidéntque? Bacillis in-
niti placet equites, nullo quamvis membro de-
bilirato. Jam enim in Nobilium pompam tran-
ſiere morbi, & ſemiclaudum agere, nitique No-
bilem ſcipione, Scipiadas ſapit, præfértque Afri-
canos. Coaptatâ, inquam, in luxum debilitate, in
invidiam cornus & cypariſſi, fragiles coagmen-
tantur & marina teſtudine virgeæ, non modéô in
ramum piſce conformato, ſed in ſubſidium am-

bulandi, excurrendique advocata perridiculè,

Gulæ Lu-
Xus.

ex Oceano, monſtroſéque teſtudine. Nimirum
luxuriem ſylvarum tædet, eduétæque è& nemo-
re virgæ faſtidio ſunt, non præſidio. Eas pro-
inde è& mari Luxus extrahit, piſcamurque non
jam ganeæ, ſed Xiſto, ſtructuri non patinam
de piſce, ſed arundinem. Ambulationi con-
formari placuit ſomnum; ut quando de bellaci

elephanto deſidiæ ſtratum comparavimus meri-

die ſemiſomnes in ebore, ambularemus in cur-
ſum erecti, impulsique Marinà cochlea. Judi-
cent Areopagitæ effœminatiùs ne luxuries noſtra
indormiat Elephanto, an ambulet, excurrâtque
teſtudine; cùm Inertiæ militare coëgerimus Ele-
phantos: majori tamen deſidiæ notàâ diſcurſare
Teſtudines compelluntur. Enimverô legitimi
fœtus æquoris in adulterinos luxuriæ partus, ſpu-
riâque portenta demutantur. Nec ſolùm in ba-
culos abiere Piſces; ſed adeo invertuntur om-
nia deliciis, ut non ipſi excurſurum vehant, ſed
ipſimet à deambulante circumferantur. Nau-
fragium, mihi credite, in piſce facit modeſtia;
& quò progrederis longiùs bacillo nixus faſtuo-
ſo, eò regrederis infelicius. Non enim Eques
proficit in monſtro, ſed deficit. Hàâc licet arun-
dine profundum luxuriei dimetiri. Nam qui, ut
ſtet, ſi monſtro innititur, imò monſtrum fa-
cit, de piſce baculo concinnato; in quæ, rogo,
portenta mollitiei decidet, quum jacebit? Stan-
do proruit in Oceanum, & cùm decubuerit,
non totus demergetur? Horret planè animus in
popinam ſeſe nunc demittere aſotorum, non

tam nidorem pertæſus, quam luxum exoſus pa-

tinarum. Mitto, in Aræ formam, figurämque
menſam extructam. Mitto, egentiores eſſe Aras,
quàm abacos. Mitto Deorum convivia parciùs
inſtrui à Poëtis, quàm parentur epulæ à ſiructo-
re. Pudet nulli aut avi, aut eſcæ ſuum ſupereſſe
faporem, cullumque. Neque enim menſa gurt-
turi ſtruitur, ſed conſtruitur oculis. Nam prui-
nam, glaciémque patiuntur in juſculis Apri;
quibus nunquam in ſylvis obriguerant. Quis
gelu expectaſlet & foculo? Quis a Prometheo,
non confingendo, ſed extinguendo penitùs ho-

mini, in popinam & cœlo abduci faces, igném-

que putaſſet? Neque enim in ſuo perſtare ſta-
Ethic. Comment. Lom. III.

tu homines poſſunt, in tanta converſione, mu-

tationéque ciborum. Depilantur & Parthia, Scy-
thiâve abducéti Phaſiani, ur mox retorridi, of-

Gula pot-

fiſque collo tenus inſuti replumeſcant, quaſi mon- ientas

ſiroſi Phœnices foculorum. Conveſtiuntur ſepul-
cChro extantes cruſtulario Volucres, ut Chortem
in menſa ſimulent, gulâmque ſpolient conve-
ſtitæ. Suis ſiquidem plumis loricantur aves, ne
Gnathonum genuinis conficiantur. Quamquam
ſuus nunquam deeſt epulo Phormio, qui den-
tium ſerris pullos depectat, plumarùmque ja-
cturâ leviores in aviarium condat, abſtrudat-
que ventriculi; ubi nulla avis cycnea non eſt,
quando eæ occinunt modulatiùs heluoni, quæ
funeri non proximæ, ſed intimæ penitùs, pe-
nituſque ſunt. Bellaria exinde patinis, olliſque
ſubrogantur, quibus ſeipſam, ſupremo quaſi
agone, debellat, ſternitque luxuries. Ibi enim
conficto in arces, in Leones, in cataphractos;
in circos, in hippodromos Saccharo, habet inglu-
vies, quo ſe Leonibus expleat, grandiori ſanè
illecebrà, quàm ſi ſe Eſopi patinâ ingurgitaret-
Liguriuntur Arces, theatrâque devorantur: hau-
riuntur à fœminis Hercules: expugnatur Sagun-
tus ab inermibus; Carthago ſine A fricano di-
ripitur: & intacta Euxino Argo inter pateras nau-
fragium agit, ſcopulis illiſa convivarum. Subla-
tis tandem menfis, exitur in galaxias, ubi pictæ
pro ſyderibus tabulæ aſtra pretio exæquant, cœlo-
que illatam à Poëtis farraginem ſcelerum ante-
cedunt. Parùm enimveròô inter vina, dapéſque
Libido efferbuerat, niſi æſtuanti alvo novi pa-
bula incendii oculorum illecebra miniſtrarer.
Er, ne ficlè picto Cupidine urerentur, citharæ-
di non rarò arceſſuntur cincinnati, quibus teſtu-
dinum harmonia concentus animi funditùs exol-
vatur. Non es hic ego occino, quæ illi canunt pro-
pudia Deorum Dearumque. Id enim non luxus
eſt, ſed luxuria, imò libido, non luxuries eſt. His
porròô intemperantiæ profuſionibus haberi ſe, di-
cique magnos, ſumméôſque autumant Primores,
& nonnulli interdum ſoli Cives, cùm uno in
ſtraso Rex eſle deſierit Salomon, uxoribus fœde-

ratus ſeptingentis. En lectulum Salomonis. Regii Cant. 3. 7

pompa lectuli obſolevit; quæ ad merumSalomo-
nis nomen, Principem id ætatis potentiſſimum,
redegit, Regis titulo exutum. Et vibrabit menſa, to-
ruſque Chriſtiani, cujus & Cruce gloria, pompâque
verior & præſepi? Si nulla Regis eſt citra ſolium
gloria; nulla plané Credentium in Jeſum pom-
pa procul ab aris eſt. Tunc iis ornaberis, qui-
bus Princeps infamatur? Una ergo erit Præto-
ris & Phrynes gloria? Elephantus te edentulus
inſigniorem faciet, aut ſemeſus è menſa ſubla-
tus Accipenſer? Ergo ingluvié, ergo lunu, ergo
luxurie Apoſtolorum Filii commendabuntur, qui-
bus vocabulum nutat Principats? In lectulo Sa-
lomon jacuit Exrex. En lectulum Salomonis! Tu
verò non in lectulo, ſed in tanta tori vaſtitate re-
ſolutus, ut alteri acclinatus lateri ſtrati, alterius
penè nugas, rumoréſque lateris per tabellarios au-
cuperis, non excides præconio? Proh dedecus, pro-
brümque ætatis, illecebris corruptæ! Salomoni
non lectus, ſed lectulus ſternebatur. Jam Dynaſtis
non lecti, ſed campi inſternuntur. Vix enim Abies,
quæ ſtruendæ Argo ſuffeciſſet, uni inſtruendo

ſufficit toro. Cui impar cubiculum eſt, niſi laxe- Leshalz.

tur in aulam. Homuncionem ibi porrô æſtate vi-

deas, non tam volvi, convolvique in Septentrio-

um in a⸗

ſtate Deli-⸗

iæ nimiæ

nem ab Auſtro, quàm natare in linteis, quaſi arguuninr,

lintrem in Euxino. Mobilem diceres in .geo In-
ſulam: ea eſt fluitanti in æquore ſtrati & corporis
parvitas, & immenſitas linteorum. Et tamen na-
E 3 vigantes

Oliva i
IVa In
vigantes in molliſſimo culcitræ patentiſſimôque
pelago de æſtu queri audias 3 quaſi ardere in Me-
diterraneo, ſtrideréque videas Strongylum, por-
tentoſum, minorémve Veſuvium inter aquas. Er-
go Regibus ſat erat lectulus; & nobis non eſt
ſatis diffuſus in morem torus aut Campani agri,
aut freti, æquoriſque Sardoĩ?
VI. Nec modèò anguſtis incubuere olim Principes
ſtratis; ſed, ut ibi partam regii nominis dignita-
Rex regat. tem tuerentur, nec à Senatu aberant dormientes.
a Nam regno proſpiciebant, excubabntque provin-
miendoex- Ciis etiam ſomniantes. Plus ſomniando Ægyp-
nen e: toO profuit Pharao, quàm aut pugnando in acie, aut
Superior ſententiss in Senatu rogatis: Vidit enim, prævi-
invigili ditque & ubertatem in bobus, & ſterilitatem
conſequuturam: perierätque provincia, niſi eâ
Gen. 4I. . nocte Princeps dormiiſſet. Vidit Pharao ſomnium.
Putabat ſe ſtare ſuper fluvium. De quo aſcende-
bant ſeptem boves. Servatum eſt regnum, non ſuis
arcibus, artibuſque, ſed Regis toro, & ſommio.
Adeò tum quoque regno excubant Principes, vigi-
läntque, cùm dormiunt. Et ne diceres, id caſu Pha-
raoni contigiſſe. Ità ego ſpectatas ab Ægyptio
crediderim boves, ut viſum ab Aſſyrio eſt in in-
ſomniis ſimulacrum. Ad eum porrò alebat Daniel.
DPan.2.29, Tu Rex cogitare cœifſti in ſtrato tuo, quid eſſet fu-
turum poſt hæc; & qui revelat myſteria, oſtendit
tibi, quæ ventura ſunt. Non ſupinabantur in plu-
ma Reges, uti Apri in luto reſolvuntur, ſed
in linteis ordiebantur telam, quam dormiendo
texerent, & coelo tran ſubmiſsa. Ta KRex cogitare
cœpiſti in ſtrato tuo, &, qui revelat myſteria, oſ-
tendit tibi. Hi meritò Reges appellantur in ſtra-
to, quorum nec pulvilli curis imperii vacabant,
rerumque eventus præcipiebant, excutiebant-
que, dum quieſcerent. Et mea niſi me opimio fal-
lit, præferendus in Aſſyria Regnantium throno
thronus eſt Dormientium. Nam in ſolio Poſtvor-
ta Principi aſſidebat, eâque tractabantur, quæ in
imperio aut dudum contigerant, aut ſors ferebat
in diem afferebâtque ad Regem. In lecto Ante-
vorta jacenti adſtabat, quæ longè poſita, incertâ-
que ſubjiceret Principi expendenda. Ut proptereà
Regum vigiliis videri poſſent Regum inſomnia
utiliora Reipublicæ, & Dis propiora, quàm Re-
gibus. Etenim rerum ſucceſſus antevertere, di-
gna Numine perſpicacia, providentiaque eſt.
Matαιe. Porrò Coloſſi ſcena multiplicis, in quem terra-
aanoſor ſuo rum imperia, regnâque confluxerant, ab auro in
gnonec teſtam deſitura, de quibus ludum faceret Lapis
deſul. in rupem ſurrecturus: ea, inquam, Coloſſi ſcena
in ſtrato Principis ſtructa eſt, datâque fabula
de Perſarum luxu, de Græcorum barbarie, de
feritate, humanitatéque Romanorum intra ſipa-
rium Nabuchodonoſoris dormientis. Hæ moles
parturiri à Regibus debent oſcitantibus. Mira-
mur autem, ſi regna Princeps oſcitando par-
turiat, quando Conchæ hiantes cœlo, indéque
rore perfuſæ, oſcitatione, ut aiunt, concipiunt
margaritam. An Oſtreo vis inerit formandi gem-
mam oſcitando, & Principi non ſuberit induſtria
Præcipiendi regna, etiam dormiendo? Vigiles ità
Regibus ſenſus ſunt, ut nec ſomno hebeſcant. Si
enim Princeps eſt, agitare imperii curas, molém-
que verſare vel in culcitra deber. Alioquin, non
ut Princeps, ſed ur Civis indormit. Nunquam
enim ità decumbunt Reges, ut non meliore ſui
Parte in regni curas ſubrigantur, erectique excu-
bent, conſulantque Reipublicæ.
VII. Vox ea Reginæ eſt: Ego dormio, & cor meum
vigilat. Nimirum, ſuperiori capite, ad coronam
evocata fuerat montibus Leonum. Veni de Liba-
an. 4. 8. 70, Veni, coronaberis. Id habet diadema, ut excu-

Can. 5. z.

—

Eſdram.

bare doceat, cogâtque imperantes. V giles trahi
noctes à purpura, non ſemel apud Tragædos jac-
tatum, tritumque proverbium eſt. Ita enim regni
faſciis imperantium tempora adſtringuntur, ut cor
nunquam à curis relaxetur. Decutiebat, non ſe- Xr
rebat, papavera Tarquinius, ut regnandi exem- T4
plar tranſmitteret filio. Nihil fatalius pati Princi- nias papa-
Pes poſſunt cordis gravedine, animique lethargo. ,d
Regum enim cicuta, papaver eſt. IIIA interiere num ſub.
Philoſophi, hoc Reges intercidunt. Alebatur ve- worvir4
„2. 3 .X 4 . gia.
neno Mithridates, qui deſidià procul dubio periiſ- Saperior
ſet. Non enim calamitas Principes opprimit, ſed invigilet.
inertia, remiſſâque imperii cura vel in culcitra. .
Raròô, vixque labarent imperia, niſi ea ſomnus im-
pelleret, quaſſarétque regnantium. Non propu-
gnantur arces, ſi verſatilem noctu pontem præſi-
diarii milites accuratè detorqueant, ſed ſi Princeps
demitti cordis palpebras nunquam patiatur. Hoc
enim indormientis animi quaſi ponte conſtrato,
inſidiæ in arces, urbéſque trajiciunt, regnaque
convellunt. Nunquam ergo ſine imperii jactura
Cor imperantis conſopitur; quod vigil eſſe debet
etiam quùm indormiit, magnâque volvere ità re-
ſolutum in pulvinar, ut curuli, ſoliéque impo-
ſitum.
Quæ animi vigilia an regnantem deceat, ex VIII.
iis intelliges, in quæ Jacob incidit, & patrio late
proficiſcens ad Labanum in Meſopotamiam. Ini-
tiatus nuperrimè Jacob ad imperium fuerat iis à
Patre verbis: Nerviant tibi populi, & adorent te tri- Gen. 27.
bus. Quo ſtabilitum vaticinio juvenem parentes“:
domo emiſere, ne ſceptrum parentis adeptus fra-
tris telum incurreret. Abeuntem nox oppreſſit in
Luza. De more Paſtor tumultuarium ſibi de la-
pidibus lectulum ſtruxerat, jacebâtque. Neſcie- Jacobprin-
bat imperi tiro, quæ forent regnantium noctes, atedu-
vigiliæ, curæque dormientium. Vix ſomnum ad- “
miſlurus ſenſuum fores occluſerat, quibus nun- non ſmniur,
. . . quin impe-
quam patentibus patere ſolet ſopori aditus, clauſis ie Harta.
ad nos duntaxat valvis ingreſſuro. Vix, inquam, riat.
demiſerat palpebras, quùm cœlum patuit ſemi-
ſomni. Inde promiſſæ & cœlo ſcalæ, ſubmiſsique
per ſcalas cœlites, congeſtæque infulæ in dor-
mientem. Dilataberis ad Occidentem & Orientem, Gen. 28.
& Septentrionem & Meridiem. Eritque ſemen tuum 14.
quaſi Pulvis terræ. Quodnam munificentius, gra- Zarek,
viuſque dari potuit in Senatu Romæ ſpectacu-
lum, hoc à Deo Iſraëli dormienti theatro exci-
tato? Nulla pars mundi in hac ſcena non egit. Oraiio vel
Nulli abeſſe illinc licuit elemento, ſed omnia in ſommno,
fuere ſubjecta oculis quieſcentis. Cœlum, cœlites,
mundus, Poſteritas , Divinitas objectæ Jacob
in inſomnio. Sic non regnantibus tantùm, ſed
regnaturis quoque dormiuntur noctes, nullis Va-
tum vigiliis exæquandæ. Ecquando enim vide-
re Vates inſomnes, quæ Jacob ſpectavit dor-
mituriens? Ollam vidit Jeremias? Præſtantior
Jacobi ſcala dormientis, quàm lebes vigilis Je-
remiæ. Mulieres ſpectavit in amphora Zacha-
rias? Iis quàm meliores ſcortis viſi coælites à Ja-
cob! Revixere coram Ezechiele cadavera, ſte-
terdntque ſuper pedes ſuos? Coram Jacob ter-
ræ pulvis confictus in Reges eſt, quorum pedi-
bus terrarum orbis ſubderetur. Sed Iſaias Deum
vidit in ſolio? Deum item è ſcala familiarius
ſecum agentem Jacob aſpexit. Quis enim tan-
tùm excurrendo, bellandéque confecit, vaſtavit-
que terrarum quantum Jacob conſequitur dor-
miendo? Dilataberis ad Occidentem & Orientem,
& Septentrionem & Meridiem. Et, quæ rara ſe-
licitas eſt triumphantium, Coœlo fruitur Jacob,
dum terrarum init principatum, ſimulque &

Mundum complectitur, & Numen amplexatur.
Quod

Aelvolas
& tegn.
id e⸗
uuk, Cun
chm 10
Pleinat
Gn Cun
ſellulun.
voz bect
gubus le
ronas n
inzeranie
Cim arc
ciunphor
ARege .
bu quo
Aglentque
CUnue
Arpere
eptokul
Pras falle
Klomon
ſecligal ſ
Cu), guilem H
Mieret m
mini Palæ
les Ciei he
Clm noc
tantium.
Ut nohnu
mur, ita
profulas,
n Egnitt
40MrOe
Ge anüm
1n Cniſi
Dun here
Qouamen
Prmi
lun, chn
ſoirono
enm. 0
Dererk
lel, e ad
1I. Exoly
nicborie ie
rdlus ine
ſeigne
nis, der
loui ſe
le faſciun
1 e, quibu⸗
Au V
nllem er
Conſemere
lafalhner
ſeit,io,
erCeri
iſanng,
n Eyades
cnoru
kant. A
Nü, un
n Pine⸗
eg ngue,

Ae eſler.

n annn h
Dne Cnltn
nm, eni
e mheni An
Cniglckecck
ue vohereiik

men dekg 4]
di, eenl
loporamunl.
iumn keti
,GAnenn

Gvenem en

enis Auut⸗
n non Ch
urium ſbiel
