Hunc cave perſtringas. Eſt enim Pharaonis ter-
ror, & Numen, non Pharao. Hunc imò, non
Pharaonem, ad ſupplicium exquiro. Moyſémne?
Virum, non virum, ſed Semideum Hebræo-
rum, & Pharaonis Deum? A quo ſpreta pro
Deo regia? à quo filiorum Abrahæ propugnata
libertas? à quo in rubum Deus, ignémque de-
vocatus? Cui mancipata elementa, cui obſe-
quens Nilus, cui pelagus vectigale, cui heca-
tomben .Ægyptus in mari deſtinat non boum,
ſed Princibum? In hunc tu ictum vibras, cum

Periclita.
tur Moſes

klii inſti.

tutione
neglebtd.
*. Moyſen.
Lelus ob.
ervantiæ

neglebtus.

quo Hebræorum tot palmæ intercident? Si ceci-

derit Moſes, non cadet Jericho. Si cruorem Moſis
effuderis, Nili oſtia non cruentabuntur. Non
cædetur EÆgyptus, ſi Moſes concidatur. Vivet
Pharao, ſi tuo Moſes gladio feriatur. Novi, ait
Angelus, quas ſim ego hujus funeri daturus, ut
regionis more loquar, inferias. Sed in viri cæ-
dem divinum me agit imperium. Hinc, precor;
abſiſtite. Nam telo meo devotus eſt Moſes, &
hâc tantùm placari hoſtiâ poteſt Ira Numinis,
quæ ſtragem coquit, nec unum parturit ful-
men. Incircumciſus enim, & invulneratus pa-
renti fihus, non unum illi vulnus intentat. He-

bræorum lacrymæ, quæ coœlum pertigerant,

nec extulerant Arcam ſuprà montes Armeniæ,
ſed miſerorum intulerant ergaſtula ad uſque ſo-
lium Numinis, cruoris deſtitutæ guttulis, ità
deſedere, ut inexpiati cunæ pueri Hebræorum
fornaces, carceréſque depreſſerint. Adeò libe-
rorum neglecta inſtitutio furorem incitat Su-
perüm, ut Hebræorum innumeræ compedes,
uno infantis præputio, obhiterentur. Et quia
ſanguis non clamat impuberis, tot nequic-
quàm Hebræorum plagæ, lacrymâeque voci-
ferantur. Lacrymarum fruſtrà mare fluctuat
immenſum, niſi ſtillicidia illud infantis in Ni-
lum incitent, obruendéque validum reddant
gypto. Cædentur Hebræi, unus quòd nec-
dum puer feriatur à Moſe. Quot imprimet
vulnera, unum telo vulnus non diductum!
Triumphabit £ÆEgyptus, Iſraël opprimetur, ſi
perſtet integer Puſio. Vide, quid interſit,
quantique ſter, unus in infante ritus non ex-
pletus. Qua ſtrage filii ſcelera piabuntur, ſi,
uno pueri præputio, tot Hebræorum capita pe-
riclitantur! Libido, petulantia, peculatus,
cædes, incendia, icta cum latronibus fœdera
perferenturne in Adoleſcentibus, quùm ſerius
inciſa puerulo cutis, effloreſcentem libertatem
populi ad ultimas penè fibras exciderit? Por-
tenta videri iſthæc poſſent, commentâque ſcri-
bentis, niſi ea ſpectaremus ad Horeb, Pue-
rum ſcilicèt non cæſum à patre Parentem ju-
gulare. Cumque eſſet in itinere, in diverſorio
oocurrit ei Dominus, & volebat occidere eum.
Tulit illic Sephora acutiſimam petram, & cir-
cumcidit præputium filii ſui, tetigitque pedes
ejus, & ait“ Oponſus ſanguinum tu mihi eés.
Et dimiſit eum poſtquàm dixerat, Sponſus ſan-
guinum tu mihi es s ob circumciſionem. Quòôd
ſi Moyſi tanti ſtetit mos unus ex iis , quos
rituales avorum imperabant libri, neglectus in
filio; quid ad nos virgarum, telorumque
non redundabit, ſi, remiſſis habenis Adoleſ-
centibus, aduhtiique jam liberis, nullâ eos in
officio

Exod. 4.
24.

Meo lg⸗
Gi Ein
is ler
A broni
bn, u
Lyplanen
lun x
Iphemenr.
6S ientat
Fenbri, 6
un dei,
meb, nr .
e inch
rlohet
h le db
al
agvind.
“ ingon
i vellc⸗
(vs Cithate
Afrümur
Mres, gus
nnni rh
e Cſcerue
Alnimn anin
I s flum
Cekendumm
S ant nunti
E Oeconom
klom le
uel, dep
lu, on dact
Demprun non
Ed er.
ſenennt diſci
umum. O⸗
nn Trbitraba
sr, Dunatan
inheünne benn
Ktelet 2 Ceel⸗
Gnenum. A
klenel keges
e derdis
ngle, deche
l ſch ſr
aanen exioat
a fhi ſui
1u eis pelan
Anni Autien
it d Aii
i purmn Al
puir 0oleſen
Kanflerenn
61 Pregar e,
ch intei
meit⸗
r mo⸗
Una n
ſanet 4
hen ie
4 Nhoon
Domin

=
=

nmd
eind zun 4
r
d hen 1
Eohugnn
englec
e, Cul er
nimn don
Uribrun
en,
reni
bunnt, N
lden. T
un. Mii
gienni
e Firt
Hr enn
l Mle,
Ira Mnii,
n pamm
Vuleumg
intnu ke
n ſenen,
141 Ue .
e gunlls, in
i Hebreorun
nn. Aeo khe.
en in I
e12 nneln
unn. N
, len
mmdeve
mate il
nfannui)
lidum n
nus go e⸗
Onn mpinm
on Sdndun
Opinenn,1
gic inelln
Iis don r
zihunnit,h
N Cahin
49 alnt,
Loribos Elt
Cun Kunn
ten lbenten
gegent! Nr
nmenmtgeeli
Pueb,
e Menten “
,i ueſſni,
4 iln 1
nmn, /
niiur 3
n tu e 4
, uſe
S
ſnen.

De Cyro Rege.

officio lege retinuerimus? Incircumciſi rearus
fili, deſtinatum evertendis, condendiſque im-
peräs Vatem plectendaum, non reis tantùm,
ſed larronibus & hariolis adjunxit. Ità enim
Moſem, utl olim Balaam, Angelus adoritur.
Expilantem, quin levius, Templum, Helio-
dorum Coœlites, quàm Moyſem punient per-
2. Mach. 3. litantem. Loris ille compeſcetur : huic cæ-
16. des intentatur. Stat gravius non initiaſſe filii
membra, quaàm pecuniam corraſiſſe, Supe-
rum fidei, tuteldeque commendatam. Er ta-
men, hoc ſe nemo teneri piaculo horruit, nul-
läque ineruditi, indolatique filii apud paren-
tes religio eſt. Quis noxas, vel inter leves,
malè à ſe liberos educatos, adſcripſit? Curio-
ſins nos aliquando in pratum lumina deflexiſle
arguimus. Voraciùs heluatos interdum nos tu-
bera, fungéſque damnamus. Muris nos pon-
tici & vellicat illecebra, & fodicat. Acquieſ-
cimus citharœædo, nec quieſcimus, voluptate,
quâ fruimur, ejuratà. Filiorum incircumciſos
mores, quis efflevit? Non ganea Moſem, ſed
incuria telo Cœlitis objecit. Et napi te, intu-
bique diſcruciat conditura, ad barbariem filii
nuſquàm animo cohorrente?
Alis filium, inquies, exaſciandum, & cir-
cumcidendum dedidi. Id quoque muneris Moy-
ſes aut nutricibus explendum reliquerat, aut
per Oeconomos curatum iri fortè putaverat.
At falſum ſe animi fuiſſe, intentato fibi telo
Angeli, deprehendit. Curant enim crepun-
dia, non Sacramenta nutrices infantium: &
puerogrum non reſcindunt Oeconomi laſciviam,
ſed fovent. Si prælertim incurioſos animad-
vVerterint diſciplinæ parentes, inſlitutioniſque
filiorum. Statâ die circumciſum fuiſſe pue-
rum arbitrabatur Moyſes. Sed vecordis eſt
dicere, Putaram. Debuiſſer initiationem filii
imperitare libertis, quos puero formatores deſti-
nabat. Nam poſtrema famulorum ſtudia ſunt,
rebellet a Cœlo, an Coelo hæres nuncupet Sa-
cramentum. A te, dices, de inſtituendo filio,
nec ſemel leges latas, nec uni. Et putas curæ
eas fore Servis, qui ſibi, non tibi ierunt me-
tuntque. Sedenim diſertis eos verbis admonui,
quid facto ſit opus, quâmve ad normam, edu-

X.

cationem exigam filii. Nemo Tribunos ita di-

ſertè a filii ſui revocavit, abſterruitque interi-
tu, ut eos palam David à cæde inhibuit Ab-
2. Reg.18. ſalonis. Audientibus enim nobis pracepit Rex
. tibi, & Abiſai, & Ethai, dicens: Cuſtodite mi-
hi puerum Abſalon. Num his loricari legibus
potuit adoleſcens, quin pluribus à Joabo tragu-
Tbid. 14. Iis conficererur? Et ait Joab: Non ſicut tu vis,
Jed aggrediar eum coràùm te. Tulit ergo tres lan-
ceas, & infixit eas in corde Ahbſalon. Quid au-
dacius, atrociſe patrari ab Aulico poruit tum
in Principis fiium, tum verò etiam in Regem?
IIli vita immani vulnere eripitur: hujus autho-
ritas ſummo ludibrio traducitur, & calcatur.
Obtruncat pendentem, & regnantem obrerit.
Abſalonem contrucidat, & Davidem contem-
mit. Ita Dominis Liberti obſequuntur. I nunc,
& te dicito prælcrip ſſe famulis, quid facto
Pavili ſit opus. Et lervandum Joabo David edixe-
Jiabu, rat Abſalonem. Et Ablalomis cor non uno Joa-
mn auſeul. Dus teld- fodit. Nam quamvis una ſatis
at, atr. perfodit. am q
gue 4. lancea foret, ut Abſalon interiret; Una non
ſalorem. tamen proculcando regio Edicto ſat viſa Joabo
Aulis lancea; qui non cor ſæ viùs fili, quam parentis
purpuram lancinavit, illius æque vitam, ac hu-

bontuma-
⸗ imperium. Perforo, inquiebat
jus pertæſus imperium. Perforo, ind

Cap. XVIII.

I 5I
Joabus, tam tumuluantis pectus, quàm tabulas
imperantis. Hinc animam rebellantis extrudo:
Præcipientis indè erado characteres. Neutrum
revereor, & utriuſque flocci facio ſen dignita-
tem, ſeu vitam. Legiſlatorem ſe mihi es hi-
bet David? Lycurgos ego non patiar; nec So-
lones audiunt galeati. Meis ille telis eget: non
ejus ego ceris indigeo. Meminerit ſe Fucum
eſſe, non Apem, à quo Uriæ depopulatum
alvearium eſt, in Anguem Ape conversé. Non
enim Apes ſcortantur, in quam labem ab eo
impulſa eſt Bethiabea. De Ape Anguem fin-
xiſſe doleo, jactéôque Davidem! Truculentior
uxor, quam vipera eſt, quæ virumn lugulat,
ut fihum concipiat. Prædo fœminæ, & virz
carnifex, aſylum ſe modò præbet rebellanti,
idque me agit inconſulto? Legiſlatorem ego
nunquàm perferam & adulterum, & homici-
dam. Cuſtodite mihi puerum Abſalon. Audi
pudicum. Scilicèt cruorem fundi extimet per-
duellis, fidiſſimi dudum mihitis gladiator. U-
riam prodit, à quo Arca propugnatur. Patro-
cinatur Abſaloni, à quo regnum evertitur. Ità
pro lege interduùm libido eſt. Cadunt intempe-
rantiæ, hoſtiæ fortiſſimi milites. Ganeones cæ-
di eximuntur. Charybdim me eſſe juſſit in-
nocentiæ? Fui, quamquàm invitus. Jam me
perfidiæ portum deſtinat. Id ego nec invitus præ-
ſtabo. Nolo cloacis poſthaberi. Retrimenta illæ;
ſordéſque evolvunt in mare. A me ſervari ju-
bet, non exhauriri, ſentinam Reipublicæ. Cu-
ſtoditur aà Draconibus aurum. Ecquando Du-
ces, hoc eſt, regii Metalla ſimulacri ſervavere
Draconem toti ſævum, infeſlumque Palæſti-
næ! Id enimverò Joabo deerat, ut ex Impe-
ratore, non lictor modò eſſem Uriæ, ſed ſa-
telles quoque fierem & cuſtos Abſalonis. Pu-
gnavimus nimirùm, ut perduellem revocaremus
in ſolium. Si Rex delirat, Imperator non inſa-
niam. Quid mihi David edicit ? Ut incolumem
ſervem, qui nos proſcripſit? En vallum, quod
in corde ſacio regnaturi, ne hoſtis in cor pene=
tret adoleſcentis. Tres cordi ejus ſuffigam ha-
ſtas, ut hoc ſe ille vallo contineat. Hæc apta
Accipitri cavea. Sic Draconibus excubatur. Non
alia ratione Joab tuerur perduelles. Tum emnim
Proditores telum eſſe deſinunt imperii, quum
eorum pectus jaculorum fit theca. Suſpendun-
tur in veſtibulo arcium haſtæ, ut ſerventur-
Meas ego item haſtas in corde Ablſalonis ſuſ-
pendo, quo eum ad Davidis nutum propu-
gnem. Ita obiequimur imperantibus Tribumi,
ubi ità nobis imperant Reges. Servate Abſa-
lon! Servetur. Arma ergo mea in eum tranſ-
tuli. Cor Abſalonis meis penitùs jaculis circum-
ſepfi. De me queri David qu poſſit, ſi tra-
gularum mearum non aliud eſle volo arma-
mentarium, quaàm pectus ipſum Abſalonis?
Sic Principi Duces illudunt. Porrô ſi Regi, ſi
bellaci, ſi victori fidiſſimus ità Ducum relu-
ctatur, ipsiſque ſub oculis parentis & trium-
phantis, àa ſervo Regis filius trucidatur: Ca-
lonem tibi fore putas obſequentem, qui nec bel-
lator , nec princeps es, nec triumphas, ſed tre-
pPidas? Davidi non Paretur, & tibi obſeque-
tur libertus? Tribunus totâà, inquies, clarifſimus
Syri reluctatus eſt Regi mihi lixæ domi, ſer-
vique ſunt perobſcuri. Imô contutnaciores Vernæ
ſunt, quàm tribuni. Sed coœlum, inquis, efful-
gurat. Fulminat, ſed perrarò. Quot vero limus
Angues educit? Quot tellus feras, monſirâque
exolvit? Unam vix turrim fulgur decruſiar.

N 4 Quor

Protelkores
impiorume

XI.

Uherior
Zerra, cum
à Dictato-
ribus ara-
retur. Itdà
Filii eru
diri à& Pa-
rentibusde-
bent, zon d
Libertis.

Paterfami-
liae.
Rex regat.
Sauperior
invigilet.

ℳ

152
Quor haurit ædes, urbéſque, ut ſe tellus excuſ-
it! Viliora audaciſſima ſervitia ſunt, & ma-
ximè refractaria: utl belluarum, quæ repunt,
ſunt nocentiſſimæ. Cùm ergo filium Regis ju-

.R .1 . — r
gulari à Tribuno horreas, non clam ſolum pa-

tre, ſed repugnante: conjice, an ſint tibi vernæ
ſuam impenſuri operam, ubi eis imbuendum
dederis filium.
Feliciorem te tamen civem, quàm imperan-
tem Davidem, famulantium præltet obſequium.

Quæ tu de filio præceperis, ea illi in adoleſ--

centem compendia deferant, eéôſque accuratiſ-
ſimè informent: num te decet proptereaà ab in-
ſtitutione vacare filii? Nunquaâm id præſtite-
rint Pædagogi, quod vos parentes liberis præ-
ſtaretis. Incuſabatur ſub Trajani fermè tem-
pora Latinus ager, & quaſi emaciatus damna-
batur ſterilitatis. Decumam enim frumenti par-
tem ex eo jam legebant, invehebaântque in ur-
bem. Interceſſit nonnemo ſententiæ, & quam in
tellurem cives cariem, vitiumque refundebant,
in culores tranſtulit & culturam. Feraciorem
olim fuiſſe Agrum fatebatur, non quèd ube-
rior, pinguiôrque eſſet, ſed quòd Imperato-
rum manibus coleretur. Geſtiſſſe tum terram
vomere laureato, & triumphali aratore 3 ideéô-
que ſegetem edidiſſe colonis parem, meſſéêm-
que paraviſſe Conſuhbus conſularem. Mox

eam catenata exercuiſſe mancipia, non ſurd

tellure; quam puderet ità vinctis, ut coronatis,
exuberare, & eandem ſervis præbere annonam,
quam elargiri Dictatoribus conſueviſſet. Ini-
què proindè ilios de Latino Campo cenſere, ſi
eadem efſe vellent ergaſtulorum emolumenta è
fundis, quæ fuiſſent curulium & triumpho-
rum. Si Cincinnatos Ager reciperer & Serra-
nos, tum veterem ab eo copiam purpuratis cul-
toribus reponendam. Remitterent latifundiis
Dictatores, ſi meſſes cuperent Conſulares. Si
verò per mancipia agros colere pergant, fru-
ſtrà eos verſuram repetere equeſtrem, cùm
ſors foret aut plebeia, aut vernilis. Quæ verô
ille prudentiſſimè de agris ſenſit, id ego di-
ſertiſſimè eventurum de filis eſſe pronuntio.
Miramur paſſim liberos à parentum indole, ge-
niòque deſciſcere, nec familiæ retinere claritu-
dinem? Parentes turpius, à majoribus defeciſ-
ſent, ſi eos Avi abdicaſſent adoleſcentes, imbuen-
déſque mancipiis tradidiſſent. Senſere agri cul-
torum vukus inſcriptos, & pedes annulatos,
mulctaruntque Dominos non decima, ſed
ſummâ ferè annonæ universA. Et liberorum
torpere indolem exiſlimatis, tam obſcuro in lu-
cem extractam magiſterio? Ager compedem
faſtidit. Et filium verberonis non tædebit? Cu-
rioſius diligentiuſque ſata honeſtæ manus diſpo-
nebant, ideéque lætius illa ſuccrevere. Num
ſocordiores non erunt ſervi, quàm parentes, in
expoliendis, ornandiſque filiis? Tractari plan-
tæ nolunt à mancipiis: & ſervilem inſtitutio-
nem liberi patientur? Indignatur numellas hu-
mus & compedes, irdmque ſterilitate teſta-
tur. Et humanam non pudebit indolem à ſer-
vo in Senatorem, Conſulémque confingi? Ab
homine poteſt ſaxum in hominis ſpeciem ſcal-
Pi. A trunco, ſaxéque nunquàm homo fin-
getur. A te debet filius imbui, ut effloreſcat, uti
ab Imperatoribus .Kinus ager excultus impe-
xatoriè germinabat. Vim quandam à laureato li-
gone hauriebant arbores, falcéque putatæ Vi-
tes conſulari, auream è& ferro trahebant ætatem.
Non ſe cædi putabant plantæ, quoties armillata

Oliva in Eſdram.

eas dextera incidebat. Et bipalio imperante ſcro-
bes defoſſæ, coelo ſe pares ratæ, in aſtra demiſ-
ſam ad ſe arbuſculam efferebant. Ingeſtus à
Conſularibus fimus, opobalſamo, & chryſocol-
lis æquabatur; redundante in inſtrumenta, in
reirimenta, in rigua, in ſurculos nitore, hono-
réque culkorum. Quæ enim tam ſylveſtris, fe-
räque arbor, & Caucaio licèt avecta, non miteſ-
ceret, ſeu Cyri depacta manu, ſeu Cincinnati
decacuminata, putatâque mucrone! Gliſcebat
Pomona, cùm eàâ ie deputari falce intueba-
tur, quâ Dictatores Aſiam, Africamque ampu-
taverant; ut, Provinciarum truncis exputatis,
Romani virgas imperii, & imperantis Reipubli-
cæ faſces devictis Regnis inſererent. Quæ cùm
truncos ſenſus expertes ſentire quodam modo

fateamur: quàâ ratione non ea intelliger adoleſ-

centum indoles tam vivax, & perſpicax, ut nihil
non ſentiat?
Machabæorum nemo non miratur tot invic-
Ctam lenociniis, ſuppliciiſque indolem. Marmo-
reis adfuiſſe Tyranno membris, ſidereéque cor-
pore viſi ſunt. Nam cruciatibus lætiores, vi-
vacioréſique vulneribus, detractione cutis niti-
diores, tanquàm Cœhi Angues deſquamari, ſi-
bilabant in Antiochum. Admotis facibus, tri-

XII.

pudiabant, innocentes inter ignes Salaman-

dræ. Tuſi, contusique emicabant, ut gemmæ.
Amputati, ceu vites, germinabant. Perſtabant,
ad inſtar rupis, in fluctibus, æſtibuſque im-
moti. Fuere planè Agri, quos Deus irrigaſſe vi-
debatur. Aconito ſcilicèt recepto, thura remit-
tebant. Blaſphemiis conſiti philoſophiam pro-
ferebant. Ferro trajecti, aurum reponebant.
Aſtra pro cruore tortoribus remittebant. Vide-
batur cohors illa fratrum alter quaſi paradiſus,
ſed ad feritatis Occidentem conſitus, non in
Orientem obverſus voluptatum. Quem Anguis
laceraret hortum, non homo excoleret. Cui non
Cherubim excubaret, ſed Satan immineret. In
quo mortis, non vitæ, arbor vernaret. Quem
non ad feracitatem fluvius rigaret, ſed ad fe-
rocitatem ignis excoqueret. Una ibi tamen Eva
ſerpentem detrivit, & ingluviem perpulit. Eva,
inquam, ſanctior juvenum Mater ibi adfuit;
quæ non unum, ſed Abeles ediderat ſeptem,
uno ne quidem tot inter Abeles effuſo, partéô-
que Caino. Verùm, quem ipfſa non pepererat,
præſto tamen ad evertendos Abeles, Cain con-
ſtitit, non agricola, ſed princeps. Etenim An-
tiochus & in fratres Cain, & Anguis in fœmi-
nam, Sionis paradiſum irrupit, ſed ut invitus
operaretur, & cuſtodiret illum. Nequicquàm
enim aut delinitis, aut conterritis pueris, citò
didicit, nova, quantùm à veteri ſanior, Eva di-
ſtaret, quæ Cainum pati poterat, Cainum verò par-
turire non poterat. Illa ipſa extitit Mulier, cu-
jus in minimo natu filio, calcaneum Serpens
obſervaret, ſed incaſsuùm, cum ejus ipſa caput eſſet
obtritura in Tyranno. Quæris autem, undè pue-
ris tantùm roboris adjeétum? Quòd ab iis nun-
quaàm Mater abfuerit. Quòd ſuos ipſa filios edu-
caſſet, rigaſſerque ore, mammiſque ſuis, ve-
luti Cedros Libani, & luctaturas Abietes cum

11 . 7 . . 1-
procellis. Suprà modunz Mater, inquit, mirabi- Mach, 7

lix, ſingulos illorum hortabatur voce patrid. Itaque
irridens crudelem tyrannum, ait: Fili mi, miſere-
re mei, quæ te in utero novem menſibus portavi,
& lac triennio dedi, & alui, & in ætatem iſtam
perduxi. Peto, Nate, ut aſpicias ad œlum. Cium hac
illa adhuc diceret: ait Adoleſcens. Quem ſuſtine-
tis Non obeqo pracepto Regis, ſed præcepio ese
che

§S. Ma-
chabaæi
Pueri cur
tam validi
contrà lic-

tores:

Filiorum
educatih.

20.

Poere glo
aa,
oln lal
“ Mater 2
Ienbra
lente pan
6 Vronenni
e,in dam
igune ffe
s emollit
Iuun Galnan
ls obrin
e k erbe
e ecogit
dorngue 2
nor, ſel Con
“ Machaber
1 en mhall
ent d ſopl
Guemr. dec
ſpinit Eun
Ica Geiuncer
labeamgbe ir
le Nar
6lgoe
2lunricum exe
Nnn Mines pig
lete ig kanll.
li marone
Necleſuctu
PUls ilans
n Kiæ, Ouan
5d, ne ſetus n
Kchctre gaudh
, in ecati
Oenere l
Gheim zut,
iannndl hrss
Clibe Nrnun (
ujnen, & Kee

itit, uam ,
Mn Ii medull
un: uf Ma
en leone Prel
6n Fliorum P—
lklennam no
N edd ſ0
unguann
Enner erim
Eenun, & Par
Mn bbere Gepul
nkndor non
nlirnsg mulcl
n tdr.

leſn
Eeni Hôche agro aut Damaſcenus, aut Campanus
giin, ager feracior? Serebatur adhuc, & , ſemente
Crnecr. necdm factâ, in meſſem maturuit. Sua non-
fen, n duùm Mater abſolverat præcepta, & ſua lictori-
Ne, . bus membra filius obtrudebat. Nimirum lac
ſehi t hauſerat & parente. Negas pluvium & cœlo rorem
nn mie⸗ in Unionem obdurari? Parentis lacte perfuſus
netne puer, in adamantem concrevit, qui nullo penitùs
Slc ſanguine fractus diſſiliret. Gemmam hircus vel
E inh. cæſus emollit, infringitque. Adoleſcentis ani-
lein mum adamantinum, nec Elephantus toto ſuæ
anei mohs obtritu, niſuque compreſſit. Parentum
1Ninh adeò lac verbaque, quibus nihil tenuius, fragi-
(rd liuſve excogitari poteſt, in rupes filios ſtipant,
dim nh indurântque adamantinas, quas non debihitet
lie a cruor, ſed corroboret. Haberet non unum Eu-
icn uni ropa Machabæum, ſi vel unam haberet heroi-
næ parem matronam; à qua & morituri anima-
rnit rentur ad ſupplicia fili, & ad legem enati la-
n Mm. Ctarentur. Sed quæ filios Mater ſuis mammis
Erke apprimit? Humi lac malunt effundere, quàm
kiane,f in ora defundere filorum. Tædet eas vel lactis;
e ui ii ſcatebrämque ità vitæ hauriunt zur ſentinam „pro-
Jumi,1 Alurner luviemque Navis exhauriunt Nautæ. Sinu catu-
hht. lactare ſæ- 108, ſitn061que circumſerunt, e ſinu liberis in ube-
6 uma SS Ta rIc exXCIlS. Piget alere, quos Parturire
ngmm non piguit. Nec Urſas ſœtuum tædet, & ſuo-
, Dellten in rum Matres pignorum faſtidium ſubit. Quin non
titur uhere fera tantùm, ſed ore catulos nutrit. Pro-
8 ngkin cul à ſe matronæ partus abjiciunt, mercenario,

ieni plebeiôque ſuctu aduluros. Gerninas proindè Coœ-
ſten H lo Urſas illatas gratulor; quando aptiores Alſtris
min ſunt feræ, quam matronæ. Has enim latere cu-
i, t pio, ne fotus moneamur abdicare. Nitere illas,
kiat ie & elucere gaudeo, ne nos formare pignora pi-
4 Mllii, geat, 1n educationemn liberorum à monſtris ada-
Mnu,un n Ctos. Optiméque Urſas ad ſeptem effulgere Trio-

en Augi nes dixerim; ut, ubi in fœtus amor refrixit,
len Cin ibi amandi faces Urſæ inferant Boreales. Ma-
innin h chabæa Puerum Coloſſeum ſuſpexit, Olympéque
nater. E majorem, & ſerenum in turbine, & ridentem
1, Eii⸗ in igne. Lactaverat eum ſiquidem per triennium,
bi uniln diuque illum inſtruxerat. Ferro puerum im-
Nemhn becillius, quam lacte parens muniſſet. Nec Leo-
er hiddi num ità medullæ efferavere Achillem commen-
kin en, titium uti à Matre ſuccus inſtillatus, fortiorem
ehib, eum Leone præſtitit, non jubato, ſed cataphra-
nn Kiekti,e Cto. Filiorum proindè imbellem, enervémque
s, Cin adoleſcentiam non filiis, ſed parentibus tribua-
Etnin 11 mus. Si eos ſuo uberi admoverent puerperæ,
isin len⸗ à ſuis nunquàm gentilibus deſciſcerent adoleſ-
a mnin centes. Veruùm abjecti à parentibus abavos pro-
Meguigun jecerunt, & Patrum purpuras deſpuunt, Ma-

1s en, trum ubere depulſi. Candere neſciunt, quos ma-

lnin ud- ternus candor non aluit. Quôſque candore lac-
inumtedke areures mulctaviſtis, rubore eos item inter-
Mllet, ictos putatote.
e E XIII. Utinam plerique Senum vociferantur) fi-
anih lius mihi Tobias obtigiſſet, qui meæ forer bacu-
enke lus ſenectutis. Quibus viciſſim filii, graviuſque re-
s chün clamant: Parer utinam mihi Tobias contigiſſet;
fhat qui me, non baculum, ſtipnemque dimiſiſſet, in-

ſcne ſis,6 dolatum & rudem. Potuiſſem ego quoque, in
tench reghi virgam expoliri, quem nunc lictorum vir-

cem, tranquillitatem & juniore Tobia Tobias ſe-
Tob. 4. F. MiOr recepit. Sed ſuperſtes filium inſtituit, ſed
moriturus ab eo nunquàm deſtitit effingendo.
Nunquam bonus Senex de tabula manum re-

bPater morbo mortéque vicinaâ ſuperior, in do-
Ceiuis exedram commutavit. Mirabantur Par-

Tob. 4. 1. 8S, ſecuréſque proſcindunt. Pecuniam, lu-

traxit. Imminebat expiranti ſandapila, quamm

De Cyro Rege. Cap. XVIII. 1 53

cæ tam curto vitæ ſuæ ſtamine, Senem telam Yobias ſi-

ordiri filio, nullis finibus circumſcripram. In lm ege⸗
ſuum Plaſtes limum difſolvebatur, & frigenti- zmoque

bus tamen membris vas excoxit hon rarium. more-
Adeò ſub deficientis brumam ætatis, id eru. A1ade
ditionem parens filii exarſerat. Nihil a relanguen-
te Mors extorſit. Philoſopharur, & expirat: ca-
dit, & confirmat: deficit, reficirque. Et, cùm
vox eum, laterâque deficiant, è ſuo vigil latere
non Evam edit, ſed nunquàm lapſurum Ada-
mum emittit. Naſciturum olim Ohriſtum men-
ti, animôque filii ſenex impreſſit ferè præmor-
tuus. Membrorum de dente cymmbâ, Legis
tamen filio detulit tabulam jamjam naufragus
Pater. Quis crederet vitæ rationem à morien-
te tradi ſuperſtiti? Ità parentaturo ſeſe Senex
exhiber Patrem. Audite ergo filii mei Patrem Tob. I4,07
veſtrum, ſervite Domino in veritate, & ſtliis veſ-
tris mandate, ut faciant juſtitias & eleemoſynas.
Sic Tobias expiravit. Aurum, quàm animam,
ociùs erniſit. Id nepotibus filéque reliquit,
ut ne opes retigerent. Qui verô inter ſuprema
verba id filiis relinquit, ne tum quidem reliquiſ-
ſe filios videri potelt, cùm eos occumbendo re-
liquit. Adeſt etenim ſuis, qui ſuis adeſſe aurum
non vult. Perſto Tobiam inter & Cyrum an-
ceps, quem arctiùs complectar; dum is victor
urbibus excubat, à fihis ne tum quidem ille ab-
ſcedit, dum excedit. Ignaviæ fulmine non
perſtrictam Oyri gratulor Laurum: Tobiæ mi-
ror Cupreffum, expirante vità, in filorum in-
ſtitutioné non emotam. Ab Urbis curà Cyrum
nec triumphus avulſit. Tobiam nec mors divul-
ſit à filiis. Senex docet, & moritur. Rex trium-
phat, & præeſt. Suos Cyrus ad pedes abjecta
regna non calcat, ſed regit. Immortalitatem To-
bias inſpirat filio, & expirat.

OMNIA regna terræ dedit mihi
Dominus Deus coœli. I. Eſdr.

I. 2.

C APUT XIX.

&1 parentes eacubant ſliis, ab eorum in-
Ititutione ne ſuo quid m funere revo-
cati; decétne à commiſſis ſihi Nutminis
Mus torpere Abbates, Præpoſitos &
Præſules, ſeu ruſticattione, ſeu tadig
e ce crugigzur.

REer Kirum quantociùs ad Cyrum me Pa- f.
tres familias, quos tam ſeverè reprehen Sunerispes
di, ſuique muneris admomui, injecta manu, qua- & Epiſopi
ſi harpagone demiſſo, inhibuere, urferuatque "cigilegt
in Præſulum atrium, conclaviâque Sacerdo- ſerzantia-
tum nequicquàm reluctantem. A regia non
te puduit, (dixere parentes) in tabernas, caſaſ-
que divertere, quò nos carperes in liberorum
curâ oſcitantes. Aurex gemmeæque luſtran-
dæ jam tibi ſunt Præſulam ædes, ut eorum com-
probes ſtudium in educandis, formandiſque li-
beris; quos, non ex ſanguinibus, neque ex volun-
tate Cariis, neque ex voluntate viri, ſed ex Deo
natos & ſuſtulerunt, & adoptarunt. Nes quidem
inviti hberos non raro fuſcepimus. Perdicum ill
more, dquos non genuerant, in fuam recepere
fidem,

ſidem, ne dicamus, de manu, mamméque Nu-
minis rapuere inſtituendos, imbuendéſque im-
mortalitati. Jam vide, an efformandis Dei foœ-
tibus attentius, impenſiuſque vacent ipſi, quàm
dedolandis nos naturæ pignoribus incumbamus.
Noſtri te fortè miſerebit, ut iis intenderis, quos
filiorum Dei ſativos, imòô voluntarios parentes,
& curatores ambitio non rarò impulit, intrusit-
que in cunas, & palæſiras Divinitatis. Si noſtro-
rum nos liberorum piget interdum, non ſemper
eos liberorum Dei non tædet. Damnamur, ſi
nutricibus liberos tradimus oſculis lactéque nu-
triendos? Quod eos ergo ſupplicium manet,
quos nemo non videt, indolétque Dei filios Lu-
pis ſæpè, viperiſque non quidem objicere, ſed
nequaquàm ſubducere, ne veneno, & laniatu
diſcerpantur? An naturæ pignora curanda dili-
gentius ſum, quam educandi ſint ex Deo liberi
prognati? An nos plectemur, qui lac filiis im-
mulgemus alienum; & donabuntur civicâ, qui
cicutam Dei filiis patiuntur inſtillari? Scelus eſt,
pPædagogis filios penitus dedere: & Draconibus
derelinquere ſatos Chriſti ſanguine Adoleſcen-
tes, viréſque, non flagitium capitale eſt, ſed
facinus triumphale? An non quot in urbibus pro-
pudia ſunt, & ſcelerum luſtra, tot adſunt Ec-
cleſiæ liberis ſpelza Tigridum, anträque An-
guium? Quid tu ibis inficias, flagitia monſtra
eſſe Reipublicæ, an deeſſe orbibus ſcelera? quæ
Prælules aliquando intrà provincias, oppidâque
ſua tam patienter non ſerpere tantùm ferunt,
ſed graſſari vident, nec uruntur. Dolent? Ea
utinam non domi alant, nutriaântque. Liberè
iſta deſcribo, hâc meâ ætate, quâ, totà ferè Eu-
ropâ, Præſules adoramus Apoſtolicos, Clerum-
que veneramur planè alium, quàm ſæcula Con-
cilium Tridentinum antecedentia eluxere, for-
matum ad normam Diſcipulorum Eccleſiæ pri-
mitivæ. In tanta ergo Epiſcoporum & Sacerdo-
tum probatiſſimorum copiàâ, liceat emendare
nonnullos, héſque rariſſimos Eccleſiaſticos, tam
diſſimiles laudatiſſimis Fidei Principibus aureæ
hujus ætatis, ut vix unus quidem Chriſtiani
Gregis Paſtor ſuperſit, qui non ſit optimus, cæ-
terilque Dioceſeon Primoribus aut par, aut ma-
jor. His me intruſere querelis in impluvium
Sacerdotum, non tam, ut eorum vecordiam car-
perem (quam nullam eſſe puto) quàm ut eos à
calumniis vindicarem, conviciiſque, ut eorum
in educendis Dei ovibus, educandiſque liberis
obſervaſſem diligenter, comprobaſſéêmque ſtu-
dium, patronus, & teſtis innocentiæ oculatus.
Quamquàm mea me citô fefellit ſpes, ipſo æ-
dium veſtibulo conſternatum. Impluvium ſiqui-
dem placere mihi non potuit Scipionibus, Me-
tellis, Marcellis, Diis, Deabuſque marmoreis
obſeſſum, ne dicam profanatum. Cur enim im-
proborum, probrorumque tanta colluvies, pri-
mo ſtatim veſtibulo Præſulis, & demiſſas è& cœlo
pluvias, inter Orci mancipia excipit, & acce-
dentes & tabernaculo Sacerdotes ludionibus, ho-
ſtibuſque fidei conterret? Cur marmoreus Na-
zianzenus, cur Chryſoſtomus porphyreticus,
cur non ex alabaſiro ex ponitur Ambroſius, Fau-
nis, Nymphiſque ſubmotis, ut Antiſtitum ſi-
mulacra, non veròô, impiorum ſtatuæ in implu-
Statuarum vio proſtent Sacerdotis? An noſtrorum eos
H Heroum pudet? An plùs eos Jupiter delectat,
sdes dege. quàm Samuel? Placétne Diana Præſulibus,
acer⸗ & Debora non placet? At facinorum ſtrenui-
Tuxus ſta. tate delectantur. Cur eos Hercules delectat, non
ruarnm. Samſon? Cur Cæſar effugato Pompeio ſtat in

154 Oliva in Eſdram.

impluvio, & obtruncato indè David exulat Phi- Eeeleha.
liſthæo? Statuarum, fateor, me ſylva diſcru- ſicoium
ciat; lapideumque cor Domini interpretor è& ſa- Pompa ve.
xXis. Sylveſcentem ſuſpicor Sacerdotem, à do. “
meſticis ita fidei abhorrentem. Si ex apparitori- Pés vilis
bus conjicere licet imperantem, Profanus eſt, ad
quem nos Apollines, Orpheique deducunt. Co-
rinthia ſedenim ſigna, eum non obſcuro natum
loco delectant. Mallem illum Calvaria, Sina-
que delectarent. At Corinthiis delectetur. Cur
non Corinthios, ad quos Paulus perſcripſit, ære
fingit, fundirque Corinthio? Cur, morantem
Corinthi Paulum Corinthia non effingunt? Cur,
conditam Cenchris Eccleſiam æs fuſile non for-
mat? Placent Corinthia, & Corinthus non pla-
cer? Proditur Annibali, Cleopatræ, Venerique
Peloponneſus, Corinthio in ea capita transfuſo
ære. Ergo arſere Corinthi ſigna, ut Italhæ flam-
mas ſubjicerent, in Amazones, Nymphaſque
conficta? Ergo quæ Romani Corimhi æra ex-
uſſere, iis nunc Europa deuretur? Eliquata olim
Signa diriguere iterum, ut ad eorum nos modò
aſpectum colliqueſcamus? Mollimur metalli du-
ritie, & plùs nos ſtupens, rigénſque Diana per-
movet, quàm nos flecteret carnea. Quæ nos
æra non ambuſſiſſent, dùm conflagrarent, iis
urimur frigentibus. Adeò pudori nocentius fri-
gus Europzum, quàm flamma eſt Corinthia.
Quid, quòd lapidea nos in impluvio rapit Pro- Marmoreas
ſerpina, quam Pluto ad Ennam rapuit florulen- in impla-
tam! Horruit Virgo nuptias inter flores, & m̈ enz.
adulterium inter lapides perſuadet. Nimiruͤm 1 .
emergens ex Acheronte Pluto, ad amplexus co- m,e
git Proſerpinam reluctantem. Ex Arca Plutus Panke E
emiſſus, Proſerpinam promit, quæ pudicos, &
temperantes rapiat ad amplexum. Adeò, &
ſævior Plurus ex Arca prodit, quàm ex Orco:
& petulantior Proſerpina in impluvio eſt Sacer-
dotis, quàm in quadriga Plutonis. Hic enim
laſciviam docet, quam ibi averſabatur. Quæ-
que pudoris flores amiſit, non projecit, in pra-
to; in atrio non amittit tantùm pudicitiam, ſed
eripit. Carnea perſtitit incorrupta, lapidea cor-
rumpitur, & corrumpit. Quis veròô fluxiſſe ſub
Moſe è& ſaxis undas non lugeat, cùm exilire &
marmoribus ignes miretur, doleâtque, penè di-
xerim ſub Melchiſedecho. Si verò Aaronem im-
probamus ex inauribus ſœminarum Vitulum con-
flantem; Quis non Præſulem incuſet & ſaxo
Daphnem effingentem? Nam ad aram pecudis
thura deflagrabant; hic ad Virginis ſtatuam ado-
leſcentum corda exuruntur: nec unum Daphne
irretit Apollinem. Et in nemore quidem Virgo
vertitur in Laurum, in impluvio autem ſpecta-
torem convertit in myrtum. Pudet dicere, ſed
confeſſionem dolor extorquet. Carnea obdureſ-
cit Daphne in Laurum, quâ cœli quoque ignes
rideamus, à fulgure propugnati. Lapidea Da-
phne contuentes remollit in myrtum, quâ Orci giaue „en
tædas, facéſque, terrarum licêt cœlites, patien- ſanctæ.
tur. Adeèò petulantiora nobilis impluvi ſunt ,gtio⸗

ſaxa, quàm nymphæ nemoris impudici. Imter num font.

ligna Daphne non oritur. Inter lapides, non „
friget, ſed incendit. Ibi, ne pudorem amittat, Laxur.
vitam projicit: hic vità caret, & eripit pudorem.
Ibi Virgo, hic lena eſt. Nimirùm ſub Apolline
laſciviam Virgo execratur; ſuadet & Chriſtiano-
rum ædibus Virgo, inſinuâtque laſciviam; Et
excandeſcit ſaxea, quæ carnea rigore obtorpuit
laureato. Stant marmoreæ in impluvio Virgines,
Daphne & Proſerpina, ſuâſque vices lamentan-

tur. Clamat Proſerpina, Frigebam non procul

degens

vobis ſ.

“
s li ep-
ho Datre
eiinonlis
inn elt⸗
ln mul
r lrigu
l, Oval .
Crgelut n
elentes,
Engennes,
5Carneth.
gruncesen
G, beu, eon
e ilit 4l
mis? E t⸗
un haukife
n mie elt
ul quns iin
ctungue
ſem & en
: Wypibes
inucre H
inam aiunt
in Kulpt
ui, & lil

A li⸗
e lagnatul
eet; & ſimi
wereis
Nint, eladi
Ner Cli talte
Müen Lerea
II, inenc
Uut; Ed ziza
Ii, dent,
Unmn kaacllne
Aimm, cum ſ
ehgre mneni
llninencho⸗
n ſenliun ſlu
lüumre
Unn, Mn Wan
Nt olprn
He ldeit.
Cibusquum
hue pollem
Npin rorin
le cemore chas
nelem; Guin
iſllim Hpu
i⸗ mdhe 9
Proluviemn
uu ne kegre
eken in
eoncuckt

En
Gtiüz

WhN
4d NH
ein el
n,1N
iantef. Eun
ndl 1
unn (
bmun
na, N.
eun C
ir er
IMOrien
Nn!
lemn .
lu
Nertr
n in
luleſen.
Vnncr
nnien a.
igenon
mn Mn o
r metlid-
Deng
(un
gruelhi
wenli fi⸗
t Cuini
io r o,
Puitfinkrin
1 Nummnin
n)etuscr i
Ma Dlnſe
lon N
. 10, 8
in er On
nid ⸗
6. Hren
batut. (e.
ect/uſt
odictin l
, Npial
40 Kuuleld
Cun eiltt
gle, e
9 Aatoemi.
n Vnchmor
iult ? hon
1mum ecln
8enum a.
Unun Dife
Jüiden ipn
auen flr
et Cont, 4
atne Glu⸗
e ſ⸗
arda

De Cyro Rege. Cap. XINXN. 155

