ſuum fuerat cupiditatis æſtu Cymbula innocentis ni
deportata. Abiit triſtis: erat enim habens multas
poſſeſſiones. Auſcultavit Lydia Paulo. Noli mira- non
ri. Erat enim Purpuraria. Hæſere Paulo Priſcilla en
& Aquila. Quidni? Cùm Tabernacula conſue- num
rent. Quædam mulier nomine Lydia Purpuraria, Aét. 16, 140 klie
colene Deum, audivit: cujus Dominus aperuit nap
cor intendere his, quæ dicebantur à Paulo. Cum u:
autem baptizata eſſet, & domus ejus, deprecata Nn
eſt, dicens: Oi judicafſtis me fidelem Domino eſſe, ce
introite in domum meam, & maneite: & coegit &
nos. Operaria mulier, & mente Verbum, & d
Paulum tecto excepit. Quor Philippis Senatoriæ 13
Foœminæ in perfidiæ ſterquilinio ſubſtitere: quòd le, Er
ad Pactoli catadupa Evangelio obſurduerint!
Hæc veròô, dum chlamydes murice imbuit, in- . un
nocentiæ ſeſe byſſino induit; factâque eſt fidei
Candidata in Purpura. Opificii ignobilitate a-
tior erat excipiendæ ſementi Evangelii. Imòô, ab
cùm Petrus per baptilmum aſſeri nos in regale e
Sacerdotium ſcribat; nulla dignitati Regiæ pro- el,
pior Fœmina videbatur, quàm quæ Purpuram “
diluebat. Mercenariorum enim, & operariorum

regnum ſi

Uid
le
1.
n
tntt t

huuß.
IIN
lie

Alrt

ſliez
li
Imn

fennt,
Nernt.
Geit
ohee
kilonr
len 1li⸗
in.
im.
. Ine
li i
lin
Mridun,
4 Unni
in Ne
n
nooelt,
ns ne
Nn⸗
obii⸗
SS
1 geni
0h,0,
Eui
Mume e
ka
n, S
Fnuane
l: in
mbon,.
e A
bilue
loo,
i ee
ege

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 71

regnum eſt. Hinc eſt, quòd Fides vineæx, &
eophyti operariis comparantur: quos Paterfa-
milias tertiâ, ſextà, nona, & hor propè ſupre-

Matth. 20. mà miſit in villam ſuam. Ite & vos in vineam

7‧

meam. Agricolis cœlum deſtinatur. Quod fermeè
in ſua quoque caligine perſpexere Poëtæ, qui
non Equum, ſed Taurum cœli limbo inſeruere:
quaſi mortales admonerent, Labori beatitatem
reſervari, non Honori. Nam propagandæ etiam
in primoribus ſiudio fidei, cùm Dominus Re-

Matth. 22. gum nuptiis Evangelium contuliſſet: Simile fa-

Ze

Ibid. 7.

ctum eſt regnum cœlorum homini regi, qui fecit
nuptias Filio ſuo: ſui eum conſilii citò poœnituit.
Nam nemo & convivis non injurius Principi fuit.
Qu ille contumelià ſubmittere coactus eſt pro
ſtructoribus everſores, ſuffecitque non modò Po-
cillatoribus Tribunos, ſed pateras convertit in
pharetras, tantümque cruoris exhauſir, quan-
tüm vix vini propinaſſet. Miſſs exercitibus ſuis,
perdidit homicidas illos, & civitatem illorum ſuc-
cendit. En cataſtrophen, verſis patinis in ſcuta,
& epulo in pugnam converſo. Quid plura?
Pertractis & compitis & ſepibus cæcis ac claudis,
impletæ ſunt nuptiæ ærumnoſis. Hos enim Fides
potiſſimum ſuis ulnis amplexatur. Sedenim, in-
quies, & pannoſis non defuere, qui Regis indi-
ghationem incurrerent, nuptiali chlamyde non
ornati. Imô defuere, qui Regem proritarent.
Unus ſiquidem tantùm è& tot calamitoſis togàâ ca-
ruit convival. At pridem evocatorum nullus
non inviſus Principi repudii contumeliâ. Vides,
opinor, quantùm inter pannoſos, opulentéſque
interſit. Ex his nemo non reprobus. Ex illis pro-
bi omnes, & unus duntaxat togâ, quàm animo,
obſoletior. Et adhuc muſſas? Quidni: cùm ſciam,
inquis, cæſum ab agricolis Filium, ſumptumque
de iis à Patrefamilias ſupplicium. Cruorem nec
tergo, nec tego. Mactati ab agricolis ſervi, nun-
ti trucidati, hæres interfectus. Sævitum exindè

in proditores: non tamen agricolarum improbata

Matth. 2. COnditio. Mäalos male perdet; & vineam ſuam

41.

locabit aliis agricolis, qui reddent ei fructum tem-
poribus ſuis. Eodem Dei regnum revolvitur. A
ruſticis demigrat in agricolas. Inviſlæ Domino
operæ, quæ aratra in haſtas convertere. Sed alii
mox conducti operari, à quibus gladii in falces
conflarentur. Agricolis, non Senatores, ſed alii
ſubinducuntur Agricolæ. Quid, quòd ſub larva
ruricolarum Scribæ, Phariſæi, ac Primores San-
uarii in Dei Filium ſæviere. Ergo Coloni illi,
non Agricolæ fuere, ſed Principes. Verùm ha-
Gtenùs ſub allegoriæ nubilo de aptitudine opera-
rum, inopmque ad divina diſputavimus. Di-
flatis modò nubibus, videamus in Sole fulgores
inopiæ, neceſſitudinémque cum coælo. Progreſ-
ſus ad ſpeluncæ oſtium Elias alloquio, viſuque
Numinis dignatus pariter & recreatus eſt. Inter
cætera hæc à Deo mandara accepit: ut nimirùm
& Regem crearet, & Prophetam inungeret. At

undè Vates extrahetur, quéve ex hominum coœ-

tu deligetur? Scriba, an Senator, an verò Ponti-

2. Reg. 19, fex eſt? Jehu filium Namſi unges Regem ſuper I-

16.

raël: Eliſeum autem filium Saphat unges Prophe-
tam pro Te. Profectus ergo indsè Elias, reperit
Eliſeum ſilium Saphat, arantem in duodecim ju-
gis boum. Non in abolla tumidum, non ſub lori-
ca bellacem, non opulentum in prædis, non fu-
perbientem in rheda, non imperantem in ſolio
deſignatum à Deo Vatem Ehlas nanciſcitur. A-
rantem reperit Eliſeum. A ſtiva patet aditus ad
volumina, & ſerendo triticum Ruricola, meſ-
ſuit Vaticinium. Adeò Divinitatis arcana non

Curules inſcendunt, ſed Aratris incumbunt;
ſpretiſque Sapientibus, & Patricis, moratur in
Ruſticis Coœli Philoſophia. Doctrinam propter-
eà ſuam Dominus non Cedro, ſed Profluenti
comparavit. Quòd illa evireſcat in Libano, mon-
téſque occupet: torrens verò evolutus & Montibus,

ſetpat in vallibus. Qui eredit in me, Numina Joan. 7.33.

de ventre ejus fluent aquæ vivæ. Nam ſi Lucæ,
Marcique volumina percurreris, ad JESUM fre-
quenter accurriſſe turbas invenies; eas & Navi
docuit, eas in Campeſtribus percuravit, eas pa-
vit in Eremo. Nam Nobilium rarus ad eum ac-
curſus: & tentandi causâ frequentior, quàm ad-
diſcendi. Et quare, Palmâ, Laurôque contemp-
tis, conſediſſe Divinitatem putas in Rubo? Ap-
paruitque ei Dominus in famma ignis de medio
Rubi. Sedem enimverò ſuam Dominus collocat

in iis, qui fortunis, opibũſque deſtituti, meras in

cenſu habent mortalitatis ſpinas, à quibus lace-
remtur. Nam cicures, fructuoſæque Arbores ple-
runque Corvis inſidentur, non Angelis. Debes

autem in tua mendicitate ſpinas adamare, adeò mediocris
tutas ab injuria, ut eas ne ab igne quidem ami- sdamere

buri poſſe Moſes demiretur. Vadam, & videbo
viſionem hanc magnam, quare non comburatut Ru-
bus. Nimirùm inopiæ non te cædeat oportet in
ærumna. Nam Rubus ardet, nec deflagrat. Fe-
lix enim, aureâque mediocritas eſt, ſi nullis aut
contumeliis, aut calumniis, aut incommodis im-
petatur. At ſpinas non faſtidifſe, cuùm earam
causd incenderis, id porròô arduum, eâque te
conſtantia Divinitatis capacem faciet. Et quando
de Rubo Moſis diſſeruimus, liceat indagare, cur
ejus non in Aquilam, aut in Phœpicem, ſed in

Anguem Virga vertatur. Projecit, & verſa eſt Exod-a 3:

in colubrum. Nullum in anithantibus genus,
aut demiſſius, aut vilius Serpente. Nam fe-
rarum, avimque aliæ cantu nobiles, aliæ ebo-
re opulentæ, aliæ formâ, jubâque ſeu pulchræ,
ſeu feroces, aliæ villis pretioſæ, aliæ uberibus
divites. Ereptat Ceraſta, non progreditur, late-
bris, corio, pabulo plebeia, ingloria, & exoſa.
Hanc Deus & traducendo, erudiendéôque popu-
lo, & caſtigandæ Ægypto deſtinat, inviſam,
& ne pulpàâ quidem, utl Viperam, conficiendis
Pharmacis utilem. Clamitat enimverô in pla-

teis Sapientia: di quis eſt parvulus, veniet ad me. proy.9.4,

Et inſipientibus locuta eſt. Venite, comedite pa-
nem meum, & bibite vinum, quod miſeui Vobis.
Quæ ſanè fercula, quis non videat, egenorum
fami, non divitum faſtidio aptiora? Akilia, tau-
rique vel in Evangelio mactabantur convivis non
ruſticis. Pane tantum merum vulgus expletum.
Et in quo, rogo, ſacco argenteus divinantis Jo-
ſephi reperitur ſcyphus? Minoris ſors ea, deſpe-

ctioriſque Benjamin. Wyphum autem meum ar. Gen.44. 27

genteum pone in ore ſacci junioris. Nam ut vi-
num contumelià è racemis exprimitur, ſeu tor-
culari, ſeu pede compreſſum: ità natu fratri mi-
nimo patera defertur; quaſi Haruſpicina coæle-
ſtis, miniméque fallax eos ſibi ſeligat Innocen-
ter inebriandos, quos ſors univerſis poſthabitos
ipſis in cunis damnaſſe videri poteſt, & abjeciſ-
ſe. Quod ut in Benjamino adumbratum dunta-
xat eſt, expreſſum in parente ejus Jacob ità fue-
rat, ut tum illi patuerit cœlum, quùm ſine gre-
ge, ſine liberis, ſine comitatu, ſolus „ extorris

. . 5
erro proficiſceretur in Meſopotamiam ad Laba

. 17 . - .
num. Viditque in ſommnis ſcalam ſtantem ſuper ter. Cen.28, 42.
ram, & cacumen illius tangens oœlum. Utriuſque

tum doms carebat illecebris Adoleſcens, nun-
dJuam magis inops, ablegatus à parente, nec ab
avuncule

—

„72

avunculo tum adhuc receptus. Mira tamen in

ærumnoſos propenſio Numinis. Coœlum patuit

cubanti in ſaxo. Tanta illa faſcium, ſceptrorum-
que ſylva, quibus dormientis poſteritas ad im-
perium inſtructa eſt, pullulavit in filice. Indé
ſcala in cœlum ſubreka. Illuc cœlo coelites de-

*„½ 5
§ Zaus. miſſi. Tantâne Aligerüm neceſſitudo cum Lapi-
Beligok- de? (Quid Colo commune cum Saxo? Car ſpe=
eprim. ctacula dantur ſoporato? Cur diſcurſus Angelo=
rum tam frequens ad jacentem? Stat icala, &
sureo Jacob decumbit? Nimirum pane, togâque con-
dam non tentus, uſuſque ſilico pro pulvillo imbui debuit
smat. ſecretioribus Numinis arcanis, & Hieroglyphi-
Werezes cis regnorum. Numerus tum planè Jacob, & vul-
Ibid. 22. Zus fuiſſe videri poteſt. Ni fuerit Dominus mecum,
. & dederit miht Paten ad veſcendum, & veſtimen-
awz tum ad induendum, reverſitſque fuero proſpere ad
motus. domum Patris mei: erit mibi Dominus in Deum.
Relieieni: Micas menſa ſupplicantis duas liceat ſurripere.
munia vi. Nimirum & reditum cogitat ad ædes parrias,
Mag, noge, etiam antequàm adveniſſet ad Laban: & Patris
perirem meminit, non Matris. Rogo abeuntem. Re-

Plus cha. grediere in Palæſtinam & Meſopotamia? Quid
ra. Racheli jungerere? Quid ſi gregibus abunda-
Religioſus res? Quid ſi familia ſuppetat? An tum te vo-
ene „= tum redeundi abduceret à Labano? Si præſer-
daesz, tim domi Eſaü adforet, à quo nunc profugis.
Cænolium. Reverſilſque, inquit, fuero proſperé ad domum Pa-

Paryentes His mei. Nulla non calamitoia Felicitas, ſi me
colendi. abſirahit à Parente. Fili centrum Pater eſt. Quan-
dià ab eo abſum, vel in lacte fluctuo: vel inter
Penie es diſcerpor: & in ſervorum copia non impe-
ro, ſed famulor, ſi Paremis genibus non advol-
Q edun- vor. Pergo in Syriam, ſed Palæſtinam cogito.
lbi animus degit, illuc corpore peregrinor. Jun-
Sutere gar Racheh, ſed à Rebecca non ſejungar. Ego
bet. & Conjux una erimus caro: ſed Ego & Pater
Cor unum ſumus, & Spiritus unus. Patris por-
RGe. a. 10, non Matris memimi, ne aut benevolentiam
di. à me attendi putetis in parente, aut injuriam

„ eryxpendi: cùm in parentibus nmihil niſi Paren-
Felicitas. . . .. 1. ſi ſilz
Zera con. temn intueri liceat Filio, ſi filius eſt. Nec gra-
verſio ad tior Mater, ſi me præferat Eſau: nec Pater in-
Diam. gratior, ſi alteri deſtinet Principatum. Paren-

Religis'a. tis nomen quaſi Mare, nullà aut donorum ac-

masce ceſſione redundare, aut beneficiorum inopia
ekiam 1 . . 8 . .„. .
ees Iintui conſuevit. Parentes diligo, non Primo-
aeprimit. 8 . 4 »
genituram. Reverſiſque fuero proſperè ad do-
Tai ete. mum Patris mei. Kedundat adverbium. Quis
motus Re. enitmn ad parentem regreditur improſperè? Proſ-

gem amet. Perrimè peregrinaris, ſi ſtadii tui meta Pater eſt.
Rex colen- Ad quem dùm Jacob tendit, à noſiro nos ſco-
dus, lick: po aberravimus. Illud enim nobis diſpiciendum

,„*α erat in Adoleſcente, egenti ſcilicèt patuiſſe cœ-
lum, quod opulento non patuit: & , quem re-
ducem cum familia luctà Angelus fatigabit,
eum cubantem in ſazgo Angeh & theatro re-
creant, & promiſſis in ſpem erigunt imperii.
Tbid. 14. Dilataberis ad Orientem & Occidentem. Adeò

aptiſſima eſt hauriendis Prophetiæ dogmatibus
Inopia. Fons ſiquidem aquæ vivæ, hoc eſt,
cozleſtium arcanorum non é petra defluxit, ſed
in petram: quando Jacob revolutus in ſilice
admonerur futurorum. Huc, miſi fallor, tabu-
læ faciunt, quas deſcribendis legibus Moſes
Exod 34. excidit & ſaxo. Excidit ergo duas tabulas lapi-
4 deas, quales anted fuerant. Potuiſſent ex Au-
ro laminæ duci, potuiſlent & Cedro compingi,
potuiſſent & Gemmis parari tabulæ, quibus
Præcepta inſculperentur. At iis Opulentia tu-

muiſſert, quaſi, pretio tabularum, excipien-
dis Characteribus Mandargrum divites, nob i-

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

léſque deſtinarentur. Sculpta veroò in ſaxo Lex, quo ele

nihil aut rudius, aut ſterihus, aptiores eſſe inopes 1l,
renuntiat & perſcribendis, & perferendis Vitæ, gu⸗
Numiniſque Præceptis. Et quare putas; fa- abe
ctà Hebræis à Cyro iis verbis poteſtate re- in⸗
grediendi Hieroſalymam ? Quis eſt in vohis 1, Eſdt. 1,3. De
de univerſo populo ejus 8 Aſcendat in Jeruſa- Ian
lem, & aificet domum Domini. Tantam tamen n eni
accepimus reſtitifſe Ifraëlirarum multitudinem din

Suſis, ſervitutis non modò patientem, ſed ent

amantem? Ommnis multitudo, quaſi vir unus; 1. Eſdr, gui
quadraginta duo millia, trecenti ſexaginta. Hi 6. uum
nimirùm ſubſtitere, quos fundi, agrique exilio Au
affixerant. Ii verò patriam repetiere, qui opibus, Felienas ſint
aut ſaltem latifundiis expediti, gregibus victi-“ eni
mas prætulere. Vix enim inter Ovium bala- Siatus mi- lye

tus vox Numinis audiri poteſt: & in medio tri- diocris Nenn

tici Dei ſemen vix germinat. Evangelicæ ſi- 27² i l i
quidem ſementis Zizanium frumenta ſunt, quo- ns. ii⸗
rum copia præfocatur Verbum Dei. Ideò Abra- 14,6. G0
ham ex gypto digreſlus pecore, ſerviſque di- lhg. e
ves, ad Altare, quod priùs extruxerat, ſubſii- l
tit, Deique nomen invocavit, nullà ad eum voce
Numinis allapsd. Reverſüſque eſt uſque ad locum, Gen.13.37 el
ubi prius fixerat Tabernaculum inter Bethel & adn
Häai, in loco Altaris, quod fecerat prius, invocavit Zen
ibi nomen Domini. Ned & Lot, qui erat cum A- „A
bram, fuerunt greges Ovium, & armenta, & Ta- W i:
bernacula. Nec poterat eos capere terra. Miraris in- Den
vocatum Numen nec viſum Abrahæ, nec reſpon- Fl
diſſe? Sed & Lot, inquit, fuerunt greges. A quo piyiris can
ut ſejungi cœpit, vox illicò ad eum facta eſt Patriar- noxiæ. ber⸗
chæ blandientis Domini. Dixitque Dominus ad pelicitas me⸗
Abraim, poſtquàm diviſus eſt ab eo Lot: Leva ocu- Poxia. T
los tuos in direttum, & vide. Tum Deus Abraha- lbid. 1. cal
mum ſolatur alloquio, cùm, diviſis gregibus, ab “
exundantia copiarum Patriarcha tantiſper reſpi- en
raſſet. Nam quamvis ipſe quoque multo pecore ve
abundaret, tamen quòd opibus animo non hæſiſ- 8
ſet, uti gregibus hæſerat Lotus, qui parandis Din
compaſcuis intentus ſejungi non timuit ab Abra- Niem rar
hamo, quorum Senex Nepoti dederat optionem: 4
iis, inquam, non infixus divitis Abraham Dei d
voce recreari potuit, ubi à Loto eſt diviſus. D zi
Quare, cùm Lot nunquàm dives appelletur, icn Re
quamvis gregibus abundaret, Abraham dives n
dicitur: Erat autem dives, inquit, valdè. Nam lbid, 2) 6
is locuples eſt, qui opes poſſidet; non is, qui ab
opibus poſſidetur. Niſi enim ſuis opibus impe- Ri
raſſet Abraham, nec optionem dediſſet agro- 1
rum Loto, nec Angelos epulo refeciſſet, nec pu-
gnaſſet cum Regibus, nec rejeciſſet, quæ illi
ſpolia Rex Sodomorum detulit, partàâ de Prin-
cipibus victorid. Erat autem dives valde. Rever- ti3. Ne
ſüſque ad locum, ubi prils fixerat Tabernacu- Dud N
lum: in loco altaris, quod fecerat prius. Viden', e
ut accremento Pecuniæ religio, Deique cultus
decreſcant. Nam aucétus opibus Abraham novam Perſetuii ht
Aram non excitat: ſed eò accedit, ubi à ſe olim Sin. .
Altari conſtructo uteretur, tum, quaſi dixi, in an c,. .
Deum parcior, quùm ditior. Ergo cùm litantem;
orantémque ſuſpexeris Abrahamum, ſcito Aram 1

non tunc à locuplete, ſed duduùm à profugo
excitatam. Non enim profuſiores in Deum eva-
dimus opum acceſſione, ſed parciores. Mira-
batur proptereà Amos & ad inopiam redactum
Iſraelem, & ad Deum non reductum; quaſi
monſtrum eſſet, pulſis opibus, non exceptam ani-
mis, ædibuſque Religionem, quæ tum ma-
Ximé exulat, cùm exundat opulentia. Perouſſi Vos Amos 4,9=
in vento urente, & in aurugine, multitudinem hor-
torum veſtrorum, & vinearum veſtrarum, oli- ec.

ſe.
veta lei

lti
pnt
n 4.
1Ge.
D
uſ.
1 4 Slee

1 64
barun.

bo,e
Ent⸗
n
Pubeil
nc
1⸗
inen:
dne
Gils.
lent,
n nes
i 40
ie⸗
er ⸗
neee⸗
el
Ge Din
Nun ,,,
lemven
ien,
aln
nonin t,
beln i /,
l, Mn.
uoen;
1 AMan

eltk⸗

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 7723

veta veſtra, & hceta veſtra comedit erucar Et non
rediſtis ad me, dicit Dominus. Submoto reſciſſo-
que vallo, quare ad me non acceditis? Nam fi-
cubus, & olivetis, & vitibus, quaſi vepribus
implicabamini, ne veniretis ad me. Quis enim
Dei meminit ſub vite ſua? Iis devaſtatis, reſe-
ratum eſt iter ad Deum. Venite. Omnes ſitientes
venite ad aquas. Et quinam ſunt hi, qui Dei ſi-
tiunt ſapientiam? Audi. Et qui non habetis ar-
gentum, properate, emite, & comedite. Eorum ſi-
quidem doctrina Dei eſt, in quorum cenſu argen-
tum non eſt. Pugnat enim, non rarò, cum Fide
Aurum. Nec mirum. Siquidem Hoc(cùm gravil-
ſimum inter metalla ſit) deorsum vergit, & humi
deſidet, inque abditis terrarum latebris coaleſcit:
Egeſtas verò ſursum rapitur, incorporearum
penitùs rerum & contemplatrix, & cupida. Cer-
Matth. 16, I& is, qui audit, Caro, & ſanguis non revelavit
17. tibi, ſed Pater meus qui in cœlis eſt; clamat is
Act. 3. 6. quoque, Argentum, & aurum non eſt mihi; cla-
Matth. 9. haverat quoque olim, Reliquimus omnia. Tan-
27. ta eſt Fidei cum Paupertate neceſſitudo. Tan-
ta eſt inter Opes & Aſtra ſimultas. Nam Ec-
cleſiæ typum præferens Habacuc tum Chriſto
adhæſurum ſe eſfle promittit, cùm agri deco-
xerint, arborümque ſterilirate, & ſummâ fru-
Habac. 3. Qumn inopia laboraverint. Ficus enim non Rore-
17. bit: & non erit germen in vineic. Ego autem in
Domino gandebo: & exultabo in Deo JE&Umeo.
Flos Chriſtus eſt: ſed quem non ſpinæ præfo-
cant, ſed ſpicæ. Vitis eſt; quæ tamen tum exu-
berat, quuùm vites non germinant. Granum fru-
menti eſt, quod Zizaniis interviret, morfitur
Tritico. Ideò apud Iſaiam Deus, cùm affuturam
calamitatem ediziſſet, impios cohortatur ad Pœ-
nitentiam. Sed & càm elamaverint ad eum, non
audiet: de tribulatione non ſalvabit eos. Redite præ-
varicatores ad cor. Tum enim ver appetit Fi-
dei, quum hyems ingruit Ærumnarum. Sede-
nim David auri, argentique ſummam coacer-
Dinniæ no- vavit dictu, cenſuque incredibilem. Templo eam,
eiæ. non ſibi, coëgerat. Et tamen caligavit in auro,
tum potiſſimùm occoœcatus, cùm eminus aſpe-
xit Bethiabeam. Nam Salomon argento pe-
Avarnia. nè Oppreſſus, exerravit à Fide, coluique Aſ-
tarten. Venditur enim, non adoratur Chrifius,
ſi vel argentei triginta improvidè cupiantur.
Quòd ſi impendendum Aris aurum Reges abje-
cit ad ſcorta, exuitque Salomonem tùm Sa-
pientia, tum Fidei exercitio: Quamm vene-
ni iis inerit opibus, quas luxui, luxuriæque re-
ſervamus! Horruit planè animus, cùm delatis
Sioni monihbus, & divitis aà Deo, eam mox re-
bellaſſe iiſdem planè à Numine muneribus ex
Orrnatus Ezechiele didicimus. Veſtivi te diſcoloribus, &
vanu. calceavi te hyacintho. Et dedi armillas in manibus
Ezech. 16. 2“, & torquem circà collum tuum. Et egreſum
10. eſt nomen tuum in Gentes propter ſpeciem tuam:
quia perfecta eras in decore meo, quem poſueram
Juper te. Et habens fiduciam in pulehritudine tua
Jornicata es in nomine tuo. Et ſumens de veſtimentis

Ila. 55. 1¹.

Iſa. 46. 7.

Luxits.

tuis, fornicata es ſuper eis : ſicut non eſt factum, ne

que fututum eſt. Nônne tu quoque intremnis, hæc
cùm audis? Collaus à Deo opibus corrumpi-
mur; & corraſis hinc indè furto, rapinâque pe-
cuniis expiabimur? Coœleſti in Pürpura naufra-
gamur à Fide: & marino in Conchylio non pe-
richtabitur Pudor? Fornicamur in Dei byſlo,
quo ad candorem edocemur: & non putreſce-
mas in ſerieo, quod vermis intexuit? In au-
Nabucho- 10 Numinis ab auditu Lex depelitur: & ſuſ-
donoſori Penſis ad aures unionibus, libidinis lenocinio »
Ethicæ Tom. III. Stomat. Lib. ſing.

non obſurdeſcemus Evangelio? Nam Se Nebu- 7, sntatl⸗
chodonoſor lugere potuit ſcelus ſuum, Deôque iisr
pſallere, ex quo abactus eit ad beſlias. Altiſimo Pan 4 zi⸗
benedixi, & viventem in ſempiternum laudai;
& glorifcavi. Exutus purpurd rubere didicit.
Feris ſociatus jumentum eſſe deſiit. Pulſus re-
gao, eximi potuit ſcelerum ſervitute. Etenim;
qui Numini occaſione felicitatis recalcitra-
rat, fortunis omnibus ſpoliatus Dei voci
obedivit. Copiaâ ſiquidem rerum, opúmque a-
bundanti ſpernimus prophetias. Hinc ſanè eſt,
quèòd, cùm Dominus obiurduiſſe quereretur II-
raëlem voci ſuæ, ſuæ mox iræ calicem in meſ-
ſes, vindemiſque effuſurum ſe eſſe minitatur.
Quaſi verò in radicem graſſaretur ingrati animi,
qui à Deo, ut plurimum, deficit illicio uberta-
ris. Ideòs haæc dicit Dominus Deus, Ecce furor efem. J. .
mens, & indignatio mea conflatur juper lignum i9.
regionis, & ſuper fruges terræ, & ſuccendetur,
& non evxtinguetur. Occalleſcit ſiquidem Scele-
ribus Animus, ſi natet in vino, ſi tritico abun-
der, ſi pomis valletur, ſi pampinis, racemiſ-
que ſepiatur. Prodiit quaſi ex adipe iniquitas Pſal. 72.73
gorum, inquit David. Nam & Pharao, acciſis
in grandine .gypti Vitibus; pruindque decoctis
Moris, docibilem ſeſle Deo fore ſpopondit, qurm
ſibi exclamarat ignotum, dum Regoi ager præ
frugum copia, ager dici poſſet iniquitatis. Nam
in ordinem ſi redigaris popularem, turbæque
ſociere mediocritate fortunæ, tum enimveròôma-
num dabis Evangelio, quam non indicis lapil=
lis, ſed callis oportet indurare, ne veritati ob⸗
dureſcat.

FFERIA QUARTA

DOMINIC X IV.
Rabbi, quis peccavit, hic, aut paren-
tes ejus, ut o—οus naſceretur! Reſpon-
dit Jſus, Neque hic peccavit, neque
parentes ejus, ſed ut manifeſtentur
opera Dei in illo. Joan. 9. 2.

Otne ergo calumniæ ora recluduntur dum gJudicantes
occaſione oculorum non patentium ? & temerè.
quaſi latronum, furdmve ſocius ærumnoſus odit
Lucem, quia Solem non vider? An Pharaoni
ſervitur Hieroſolymis, ſub quo judex, vindéx-
que flagiti caligo eſt? Nox cocum oppreflit.
At, cur nocti ejus non Aſtra, ſed Cometas 7, ihlasio
affingis? Coœcutit: ergo peccavit! Imò a ſtatione & PBerſe-
Legis non exerrat, qui cæſum metuit, quaqua d n⸗
inceflerit. Lucet in his tenebris Lux, & quam Fervors,
procul eſt miſer à Sole, tam quoque propè & Iano-
Candorem eſt, qui ſidere denigratur. Innocentia cenizæ
flos eſt, ſed umbratihis. Noli ergo damnare cœ-
cutientem: nam tum arculas obſiruimus, quum
inanes eas eſſe non patimur. Argumentum gem-
marum deliteſcentium in forulis, ſeræ ſunt. Nam
ſi pretium deſit, ſigna quoque, ſigillaque remo-
ventur. Oppiletur ergo os loquentium iniqua: fi-
quidem nemno peccavit & familia Cœci. Qui idee
caligavit, ut divinæ Beneficentiæ ſidera in ejus
nocte collucerent. Mala humani judicii Ar-
bor, quæ de rore cœli poma cineris concipit.
Huic ego Plantæ ſecurim eloquii divini admo-
veo, ut exciſa penitùs, damnare criminis nom
audeat,

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

audeat, quos Deus ærumnâ obruit, ut ibi Theſau-
rus gratiæ retrudatur. Quam ſit porrò humani fal-
laux animi conjectora, & quàm non divinum di-
vinare, videamus. Adoratur à Saüle Samuél, pro-

1. Reg 28. VOlutO humi corpore. Intellexit Nail, qudd Sa-

14.

Saiil.

Ibid. 8.

Vitia pal-
liata.

TIbid. 15.

Ibid. 19.

Luxuria.

Mulier
domi ſit.

Ibid. I.

mnäil eſſet, & inelinavit ſe ſuper faciem ſuanm in
terra, & adoravit. Divina, ſi libet, quid Pro-
hetæ cuku Princeps mereatur? Triumphabit
de Palæſtinis Saül? Imòô ab eis obtruncabitur.
Nam Pythonis ſcena eſt, congreſſus Samuêlis
cum Saüle. Innocentius cum Reſpha laſciviiſſet
Rezx, quàm cum Propheta colleqquetur. Divina
mihi in Eythone, & ſuſeita mibi quem dixero
tibi. An non bie in herba Draco delituit? Tam
divini Simulacri Phidias, Satan eſt: &, quam-
vis ſpectetur Samüel in theatro, nihil e ſcend
ſceleſtius. Dixit autem Samuel ad Saul: Quare
inquietaſti me, ut ſuſeitarer? Iniquior Saul eſt,
cùm Sacerdotes exuſcitat, quàm cùm eos trucidat.
Nam jugulandis Levius Idumæo utitur Doëg; ad
evocandum verò Pontificem, Pythone abutitur,
ſuccuſſo Orco, ut Prophetam excuteret & ſepul-
Chro. Ergo quem mirabare & loquentem cum
Propheta, & provolutum coràm Pontifice, eum
damnare cogeris initi cum Orco commercii.
Quid enim eſſe potuit Samuêëli gravius, quam
ut, qui primò Annæ puerperio in lucem emer-
ſerat, in lucem ſecundò prodiret Sagæ maleficio.
Vitam, quam hauſerat & Vate Samuël, haurit &
Venefica. Non ergo mirum, ſi facinus funere
eluir, qui Samuéëli vitatn tetrius, quàm auferre
ſtuduerat, reparavit. Cras tu, & Filü tui mecum
eritis. Quod verô judicium haberes de Regina,
eâque Samaritide, ſi commutato habitu, domo
per poſticum digrederetur? Nullæ bic rogandæ
ſententiæ, & prompta de peregrinantis voto Ha-
ruſpicina. Purpuram exuit, ut Pudorem ab-
liceret. Non enim tantarum mercium fieret jac-
tus, niſi naufragium Fominæ imminerer. Flu-
ctus verò non Eurus, ſed Cupido concivit. Et
tempeſtas iſta, quæ Fœminam phaleris denu-
davit, ridentis eſt æquoris malacia. Pudor e-
nim & in tempeſtate vehficat, & criſpati ma-
ris illecebrä naufragitur. Tranquillitate ſiqui-
dem deprimitur Pudicitia, enatat tempeſtate.
Incomitata ædibus ſeſe proripit Regina? Sola
eſſe non optat Fomina, quæ ſola eſt: Ec, ſi noſ-
ci abauit, virum procul dubio cognoſcet. Cur e-
mim Regina chlamydem projecit, niſi ut pro-
ſtaret? Vagantis abique arbitris fominæ ſtadium
lupanar habet in meta. Neque enim erraret Re-
gina, niii aut erratura eſlet, aut exerraſſet. In-
gredere uxor Jeroboam: quare aliam te eſſe ſimu-

S . . . . .
3. Keg. ¹4. as *? Verum finximus in Regina ſcelus, quo ip-

ſa non obſtringitur. Nam Obedientia eſt, quæ
Laſcivia reputatur; parentätque Regina, non
parturit, quamvis ſola peregrinetur. Non Cu-
pido eam laſciviens domo perpulit, ſed Filius
moriturus. Viri juflu „ Natique anxitudine
viam corripit abſque pediſſequis Princeps. Pro-
phetam quærit, quæ à Viro diſcedit: & Lacry-
marum procella, non Libidinis malaciâa, ja-
ctum facit Phalerarum. Aret, non ardet; nec
ignes afflat, ſed cineres exufflat, quæ procul à
viro ducit ſuſpiria. Sepulchra vitat, non tha-
lamum adit. En theatri choragum. Egrotavit
Abia ſlius Jeroboam. Diwitque Jeroboain uxo-
ri ſuk«k: Jurge, & commuta babitum, ne cognoſ-
caris, Jebd ſis uxor Jeroboam: & vade in Silo, ubi

Zudicantes éſ?t Ahias Propheta Ergo calamitate, non volupta-

temerd.
Intentio
rebta.

te exagitatur Regina, quæ perſonatur, non ut lu-
dat, ſed ne lugeat. Erravi: non enim perſona-

tur, ſed habitum duntaxat immutat; non, ne
videatur, ſed, ne Regina eſſe cognoſcatur. Id
enim fœminæz non inutile interdum. At itaà
tegi, ut nullà ratione agnoſcatur, & viris, &
fœminis cumprimis exitioſum. Quæ enim ità
fozminæ advelantur, ut nulla ſui parte pro-
dantur, proſtare expetunt latitando. Tot in-
ter involucra Infans abdetur: & nmudus Cu-
pido, ut ſeſe tegat, ad eam impigrè mulierem
devolabit, quam velis, tuniciſque ſuſpexerit
involutam. Nudari vult, quæ nimium convela-
tur. Verùm hæc raptim, ut Jeroboami conſi-

lium probaremus dicentis ad uxorem : Com-

muta habitum, ne cognoſearis, qudd ſis uxor Je-
roboam. Nec Reginam te eſſe volo, dum abibis,
nec Larvam. Tu veròô, ſi fortè illam offende-
ris in via, noli Venerem credere, quòd aliam
ſe à Regina eſſe mentiatur. Neque enim t-
nâ incenditur, ſed lacrymarum alluvione inun-
datur. Doleo tamen, quòd fallatur in Fœmina
conjectura, ſi eam cenſurd notet: quæ tamen

turpiùs fallitur in Propheta, niſi ei nigrum The-

ta infigat. Quid enim de Davide cenſeres, ſi
Uriam fidiſſimum militem accerſeret & caſtris,
domi eſſe juberet, cibéque eum regio reficien-
dum curaret? Vade in domum tuam, & lava

. .
pedes tuos. Nequtüſque eſt eum cibus regius. An 8

mitiora filio Pater ſuaderet? Crocodilus latet
in pelvi, qui Uriam dilui cupit, ut inquinetur.
Lava pedes tuos Ut, cùm tu te laveris, ego
ſordium naon accuier. Lumbi ſiquidem mei
abluentur, ſi tibi pedes domi abluantur. Mira Li-
bidinis ilecebra, quæ Militem mergit, ut Rex

emergat. Vellet ſiquidem David cubare Uriam S. David,

cum Beitihſabea, ut coaleſcentis in fœmina ſi-
mulacri, alius foret autchor, & alius inſcribe-
retur. Lava pedes tuos. Flammas unda illa eru-
Ctabat, quas Princeps Uriæ injiciebat, ne iis
ipſe flagraſſe putaretur, ſi procul à viro ſœmi-
na concepiſſet. Sed Davidis eluſæ ſunt artes,
lecti delicias abnuente Uria, quòd Joab in ca-
ſtris moraretur. Porrò non pelvim tantùm, ſed
patinam quoque David exhibuit; ut ſcias Cupi-
dinem veriorem eſſe Proteum, qui modèò in
Fullonem, modò veròô in Coquum refingitur.
Sequutäſque eſt eum cibus regius. Et quid non ſuſ-
pectum in Magnatibus, ſi Scylla latet in patina,
ab Imperante ad Centurionem tranſiniſla? Beth-

ſabea pavoni inſuta, quemadmodùm ohm Jonas

inſeretur piſci: ideéque epulari juberur miles,
ut Baccho & Cerere Venus inumbretur. Quæ, ro-
go, artes! Ut venus friguiſſe credatur, Cererem,
illi Bacchumque conjungit. Sed Anſer, quamvis
aſſus, Pudoris Capitolium propugnabit: metuét-
que Decurio latere in Anſere Capricornum.
Malè conſulis Pudori tuo, David, qui tam ma-
lè Pudicitiæ tuæ conſuluiſti. Libidinem pullo
tradis integendam? Atqui Gallo Petrus perfi-
diæ arguetur: tu veròô laſciviæ reus Pullo pro-
déêre. Non enim cibo regio Civis victitaret, ni-
ſi rapto Princeps vixiflet. Immerenti ſiquidem
patina à Rege exhibita, aut grandis ſortis ver-
ſura eſt, aut grandis ſpolii proludium. Stridet
Phaſianus, canitque taciturnus è diſco, vena-

tionem efle, non epulum, ſi homo Ethæus,

Regiis epulis utatur. Ità Uriam capi clamar,
unl Se captum lamentatur. Tum enim hic Ales
comprehenditur, cùm caput pectore abſiruſe-
rit. Abditur hic quoque inſidioſæ caput ille-
cebræ. Porrò un Nilus excurrit Acephalus,
monſirâque vehit: Ità occultæ ſcaturiginis pa-

tina ſuſpecta eſt, nihilque habet certi 4
niſi

rili
mi!
1or..
hun

0
0

deri
er
lin
a
non

ſelti

u. l

ſaci
ſhl
ace
ſati
behu
chide
Apo
zut
ner⸗
Ijn
cerli
miie
aüi
Erge
Ihnik läͤrl
fuln eſt,
uſe lol
lſient ee
cof
te
tell
es
el
Gln
bin
lemn
rn
cimn
ſio⸗
15,
Vil
mds
ſn
ie

i.

aob
turt
wio
Iu
Gbgn iin
dab
ſer
tan
l
60
le

miſi Ethiopiam , & Crocodilos. Etenim cur
miles cibo regio donatur, niſi quòd viciſſim ſuo
toro dignatus eſt Regem? Nunquàm Magnatum
humanitas ſine fœnore eſt. Aht te cibo ſuo?
De tuo ipſe quoque aut victitavit, aut vivet.
Serunt Conſulares, non conſalunt. Hactenus
verô luſit Libido in pelvi & patina. Dantur
lam literæ ad Joabum à Davide, quibus ne-
ci Urias deſtinatur. Et quænam ceræ illæ fuere
non melli adnatæ, ſed aconito, quibus tantùm
fellis inſperſum eſt! Neripſu, inquit, Davidepi-

nele Ihid. 1i. Rolam ad Joab: misitque per manum Uriæ. Proh
i, facinus! Sui funeris Urias tabellarius eſt: & eo
. ſiylo Flagitium David delineavit, quo Pſalmos in-

nl, ciderat. Horruiſſe tum puto cum ceris tabulas, quæ
vaticiniis aſſuetæ, proditione tum primum, cæ-
déque imbuebantur. Nihil naſci potuit in Col-
chide iis ceris atrocius. Haud eas ſlipatas dixeris
Apum opificio, quas melius credes maleficio
aut Araneorum, aut Aſpidum confectas. Quis
veròô credat laſciviorem fuiſſe David Stylo, quam
Lyrà? Hac enim abegit Satanam, illo autem ac-
cerſut Bethſabeam. Rursum quis non miretur
mitiorem Davidern Gladio eſſe, quàm Stylo? IIlo
Saülis fimbriam præcidit, hoc Uriam confodit.
Ergo & ſcribendo Prophetæ graſſantur, ſi ſcor-
§. avidi Tari coeperint. Nulla, mihi crede, ferocior Libido
uaniàm eſt, quàm quæ Pſallit, & Moœchatur. Ut enim
Peyte, mochia, hymnuſque foœderentur, laniena & epi-
aamiſſa ſtola conjunguntur. Nam proſtituta Libido nullis
obfueru. eget ſuppetiis, ut imperet. Nullis non indiget
copiis Laſcivia, quæ nudari pariter optat, & in-
tegi. Jacebit in ſuo ſanguine, redditis Joabo li-
teris, Urias, ne fortè de ſuo crimine rubere Va-
tes cogatur. In ſanguine tum quoque Agni Hir-
cus abluetur, ut Agnus eſſe videatur. Sed ca-
pella ſuo lacte inſitivum candorem expunget,
clamabitque ſine parente fotus ad oculum deal-
barum te eſſe in ſanguine Agmi, ideôque Arie-
tem eſſe, ſimulatione candoris, nigriorem. Ni-
mirùm, ſi Bethſabea parit, nec vir eam inviſit, is
eam init, cujus liberalitate alebatur Urias. E
prodéêris latebrâ, quàâ te abſtruſeras. Deliraſti por-
r, ſi, ut opprimeres Venerem, Cererem admo-
viſki, quà illa potiſſimum excitatur. At abſceda-
mus ab ædibus David, in quibus omnia olim
ſancta, nunc verò omnia ſuſpecta. Ibi enim pel-
vis in Charybdim dehiſcit; torus ibi ſternitur
in Patina; ibi cædes crudeſcit in Cera. Adeò
mens noſtra divinare ne proſpera quidem de
Vate poteſt, quamvis blandiatur & paſcat. Quòd
ſi exerramus, cùm perbenignè de Rege ſenti-
mus, diſpice, in quæ ſimus abrupta deferendi,
ſi decernendi jus aut livori tribuamus, aut iræ.
Et, ne iterum in Potentium domos penetre-
mus, quid de Deo, coœléque ſentires, ſi cogi
nubes, ſiderâque obduci nebulis conſpicias. Rui-
turum in nos æthera credes, iterumque allu-
vione Mundum oppreſſum iri extimeſces. Quin
natura, contrà eluvionem, nubium nos denſa-
Gen.9. ra. tione communit. Cäàmque obduxero nubibus cœ-
lum, apparebit Arcus meus in nubibus. Et recor-
dabor fœderis mei vobiſecum. Nihil non ſævum
ſeu nubilo, ſeun Arcu portendi cenſuiſſes. At-
tamen non jaculum, ſed oſculum emittetur ex
arcu. Non fulmen in nube coaleſcet, ſed Iris
