drach, Miſach & Abdenago, ut alhiùs evolent,
humi ſerpentibus leguminibus veſcuntur; utque
ſint cœli volucres puriores, coli aves faſtidiunt.
Nec aves ſolùm, ſed oves quoque, eduliâque fe-
rè horrent univerſa. Hoœdus enim pro Urſo eſt
Caſtitati, quæ tum ſe mori timet, non cùm à
Leone devoratur, ſed cùm Leporem vorat. Non
imbecillior Sidrachi & Miſachi pudor Samſone
eſt, ſed Samſoni pugnando ſtudet eſſe diſſimi-
lis. Etenim Samſon Leonem diſcerpſit, ſed Apes,
ut ita dixerim, enutrivit. Miſach horruiſſet plus
alvearium, quàm ſpelæum, caviſſétque ſibi an-
Xius attentiùs ab Apibus, quàm à Leone. Pu-
dor enim, qui reſpirat in plaga, expirat in mel-
le. Ideò cum ſociis clamat: Dentur nobis legu-

Dan. r. 12.

mina ad veſcendum. Omnis caro fœnim. Nos ve- IIa. 40.6,

rô, ne in carnem degeneret ſpiritus, olere nu-
triemur. Uri namque timemus, ni flagranti cor-
pori fœnum aggeramus. Hoc enim pabulo non
exaugetur incendium laſciviæ, ſed reſtinguitur.
Caro ſiquidem, quò fuerit aridior ſicciôrque,
eò rarius deflagrat. Demur proinde nobis legumi-

Jejunium
na ad veſeendum, & aqua ad bibendum. Quam Sdnt,

ſanè aquæ ſitim non ardor, ſed frigus excitat nam eme-
Caſtitatis. Nemo in amphitheatro luctantis cum dium.

carne ſpiritus frigidam poſcit, ſi ardeat. Venus
ſiquidem, cùm æſtuet perditiſſimè, nihil æquè
odit ut aquam. Emergit illa è& pelago quàm o-
cyſſimè; tumque natam ſe eſſe jactat, ubi pri-
mùm ex undis evaſerit. Profectò Hebræus Spa-
do, ſi frigidam petit, uri abnuit. Et aqua adbi-

Caſtnatis
cura.

bendum. Hos cùm mihi exhibueris Eunuchos, Enneh;
eos ego & Regum aulis intrudam, & Eccleſiæ aſtiorer Fs
non Ululas eſſe dicam, ſed Olores. Et verò quid ios ue
ſpectari ſanctius Eunucho poſſit temperante? Hos é.

Candace ,Æthiopum Princeps ſuæ gazæ præfecit,
nulli rata concredi meliùs gemmas, quàm iĩiis
poſſe, quorum in adamantem Caſtitas obrigel-
cit, non violandum cruore, ſed roborandum;
quando pudoris adamas telo, vulneréque in Spa-
done concreſcit. An non immortalis ea ſit pudi-
citia, cui ferrum obſtetricatur, & vigorem affe-
runt vulnera? Pereat Eunuchorum pudor, quem
feriendo perficis ſaniorem? thiopica proinde
gaza Spadoni committatur, quem fecere gladii
tùm potiſſimuùm Amazonibus invincibilem, cùm
de viro eum fecere ſemivirum. Superior enim
reddêre fominis, vawiſque, ſi eſle deſinas vir.
Hos, inquam, ſpadone ſuis gazis .thiopes præ-
fecerunt, quòd denigrari vel in thiopia inte-
gritas nequeat-exectorum. Degit enim non tam
ſub ÆAquatore; quàm ſub Æäquitate Virginitas
in Spadone, ſuo facta vulnere immunis à plaga,
tam ſtringi, tenerique neſcia, quàm procul eſt
ab amplexu. Evolvebat integerrimus Candacis
Eunuchus etiam in quadriga Prophetam; & cùm
ab Equis reduceretur in patriam, meditabatur,
quiſnam apud Iſaiam Agnus duceretur ad ne-

cem? Et ecce, vir Eithiops, Eunuchus potens g. gar.
Candacis Reginæ Withiopum, qui erat ſuper om- Lactio Sa-
nes gazas ejus, venerat adorare in Jeruſalem: Ta.

& revertebatur ſedens ſuper currum ſuum, le-
Qinſque

e. .
em n

e hen lns

iturt,41
e N / „
enſini

nchit ,

. gui
r; CUN1.
nini⸗ .
lem laton
dehr Nume
rendon inel!
el Coctior.
Ance Agno
(xid ioce
bvs el
Iclene, uux
um inſewe
„ MEnute
14 rrun:6 H
ppun 6 inu
Nlan A brayn
ginuim
ſende, & em
eus, jent
Eed Quci
Uinm canci
Gratulor
um, moran
tkm ſit
lletes Io te
Iue wo aum
ünn crommten
Adtele, Inmmd
Pzechiels ourt
2 Uun uamor d
(udiigatn tu
14. Mbyloniam:
u E. l um!
ſiicet Hiewi’
uen, ui
zigi MM Cunclar
ll ſnun
1 ſnite gi
Cunnczt i
Pnim i⸗
Junam anr H
armnizmien
r aſton 9
mninhymme
1 Dlen: d
nin nu dli
hnucſins in
Uun
In VX Ferbe
U umu
Comint,
fin kin
ahi leckl
8 leili
4 Ephetan
duemm (
nüenie
N
D
3 Co
n Pelli
cena
, A
l , qum
icen
de Dnh
n
3 ntnii

nadkel

qe Nn 4
n

W

.
7

uus N
eine M
eiinn
Ocdiln e
dnet, N
m, it liitann
nn Bihin
n Alid eltr
eſennt z
An e ii
, dllig
eum dn Ue
hmet, MM
en tan i
hinde Ar
ſtuiet lecli
enſt ir
lihemiſnt
trilecge li⸗
amn à lenne .
Raerzitnnn
Dertir iui le

, mmn Ne

Piing, Ent
ue,nifigenn
enim hinm
e, Eed eligin
Ador ſanne,
inde Pkulini
Alkentnn (
eano midn,
, ſiaden a
lſine, il
ſebon unt
eſe nlin, lif
C Hhend
Nit N Mual
ibuetis unm,
Nam, lih
Mores Eſkeilt,
ſi Eenſttnt in
lis gueſſlenn
enms, (
n CArslf
E bonnin
hreregetnd-
Nnels ealli⸗
,& ſigneni⸗
un
Ltiiia n
ven kce⸗
imrirtibnnt⸗
1. rin i⸗
Hele en
Ahioe,⸗
i Mtiuf⸗
ein uu
iur Ns
mmmii
m (loclll
c u
inf⸗
Anhue
Ecnulu V
Ni

3

—

De Cyro Rege. Cap. III. 1

runuchu g'nſdue Taiam. Felix is ſane thiops, qui ad
Candacis aureum Agni vellus, non per fluctus adnavigat,
Eßa, t“ ſed per flores, ſatâque aurigatur. Locus autem
f: Ognu. Neripturæ, quam legebat, erat hic: Tanquiam Owvis

ad occiſionem ductus eſt, & ſicut Agnus coram

tondente ſe, ſine voce, ſic non aperuit os ſuum.
Ibidem 32. Is porrò, qui conticuerat Agnus, cùm tondere-
tur; cùm legeretur, potentiorem tonitruo vocem
in aurigantis animum edidit. Loquebatur in au-
tem Lectori ſuo, qui tacebat Agnus in libro:
ideéôque Numen Spado intellexit, quôd volu-
men non intelligeret, & legeret. Imperitid fac-
tus eſt doctior. Nam interprete uſus Philippo,
dum de Agno ambigit, inter Oves adſcribitur.
Corvo proinde concolor natione, notione Cy-
gno factus eſt concolor. Etenim dilutus proximo
profluente, naufragio evaſit in portum: Utque
bigam inſcendendo appulit in Arabiam, ità co-
Tidem ”s. lum tenuit & rheda exſcendendo. Et juſſit ſtare
currum : & deſcenderunt uterque in aquam Phi-
lippur & Eunuchus, & baptizavit eum. Nun-

quam ad bravium thiops felhicius decucurrit,

quàm quum rhedam inhibuit. Exſcenſione con-
ſcendit, & emerſit immerſus. Cùm traheretur
ab equis, lentè ad .thiopas excurrebat. Ubi
ſe veròô duci ſivit ab Agno, cœlum petit; eò
futurus candidior, quò propius Aſtris acceſſiſ-
ſet. Gratulor naufragium tibi, Spado, beatif-
ſimum, morâmque velociſſimam gratulor. Sta-
re bigam juſſiſti, ne in Judæorum diù orbitâ re-
ſideres. Suo te verò curru excepit Ezechiel, ubi
Tu è& tuo curru exſcendiſti. Gloria enim te Do-
mini circumtexit, quùm in lavacrum fidei nu-
darere. Immô quadriga tua beatior ipſo extitit
Ezechielis curru, quamvis triumphali. Nam il-
lum quatuor deduxere jugales ad Chobar. Unus
quadrigam tuam Agnus traduxit in fontem, qui
Rexdeli. Babyloniam alluvione ſuà everteret, non riga-
gai Mini. ret. li tum Reginis præſtò erant Eunuchi, qui
Hros pro- ſcilicet Hieroſolymas adirent, qui Numen ado-

gervi boni
eligendi.

5. 1,. . ..
rarent, qui Prophetas legerent, qui Levitis paréê-
rent, qui denique vel in itinere initiari Evange-
Masmenic; lio non cunctarentur. Quibus ſemiviris honeſſiſ-

NRome Eu- ſitmhis plures ego Romæ novi Spadones non ab-
Wezitu- ſimiles; qui Cæſarie non minuùs, quàm Venere,
himi. obtruncatâ, Unis delicias gutturis Templis im-
pendunt. Qui genarum tonſuram violentam ne-
quaquam cirrorum effuſione compenſant; ſed
cincinnis undique conſectis, honeſto habitu, oré-
que caſtiori, Spiritum, quo vivunt, decurrendis
tantůùm hymnis inſumunt. His Chriſtus inclamat
ex Odæo: Sonet vox tua in auribus meis: vox
enim tua dulcis & facies tua decora. Et veròô ni-
hil iis audiri poteſt ad illecebram innocentiæ vo-
luptuoſius, nihil ſpectari temperantius. Una eo-
rum vox Verbum efſt Patris. Una in eorum ge-
nis nunquam ſylveſcit Pudicitia, quæ tam lævo-
re comitur, quam procul eſt ab ommi prorſus ſuſ-
picione levitatis. Porròô eos, quùm ita mirere vo-
cales in Eccleſia, ubi Templo exceſlerint, elin-
gues eſſe ſuſpicere. Ea eſt verecundia frontis, oriſ-
que temperantia. Hi profectò ſub Daniele mili-
tant, quem Cyrus ab animi ſecretis, arcaniſque
conſcientiæ ſibi adeſſe voluit, imperi ideò ca-
pacem, quòd abhorrentem. lis ii auſcultarent
Eunuchis Conſulares, Cyro pares molirentur
non Bellonæ arces ab hoſtibus deſpuendas, ſed
Paci Aras adorandas. Plures, niſi mea me fal-
lit opinio, .tas noſtra Spadenes computat Da-
nieles, quàm Cyros imperantes. Eos enim aſ-
Ciſci videmus interdum, horremùſque à Primori-
bus Eunuchos, quos fominas verius arbitrere,
quàm ſemiviros: effoeminatiſſimos ſcilicet pro-
Ethic. Commentat. Tom. 1II.

Can. 2.14.

miſſione cirrorum, quos Cupidines ideò tantùm
neges, quòd ſine velo laſciviunt. Hos dixi, aioô-
que Aulis deturbandos: illos acciri optaverim in-
tra regiarum latebras penitiores.
Abloluturus hanc eram capitis hujuſce oram
ſupremam, cùm me prenſant citharœdi, clamaânt-
que, cur ipſos deſeram indefenſos, Eunuchis
tam largè copioſéque patrocinatus? Cur enim,
inquiunt, nos aulis exturbas, in quas Spadones
intrudis? Agnos ibi ſeduxiſti ab heedis, & ,
cùm ex iis pleroſque pupugeris, pleriſque gratiam
Principum concihaſti. Deligantur & nobis quoque;
quos non in invidiam voces, quéſque ad Sena-
tores efferas, probitate indolis commendatos.
Non Manes tantùm Orphæis auſcultant: ſed de-
mulcendo Franciſco non ultimus & cœlo Ange-
lus fides citharæ contrectat. Exturbandos vos
ideò credidi, quòd inter vos non unus plus co-
mæ ſtudet, quàm lyræ. Non chordas odi, ſed Mußta lis
cirros, nec me fidiam turbat ſymphonia, ſed cia, i ca⸗
morum vos diſcordia & Regum ædibus derur- ,
bat. Atqui David, inquiunt, & emicat, & à
Saule advocatur in regiam. Ecce vidi filium 1. Reg. 16
Iſai Bethlehemitem, ſcientem pfallere, virum pul- 18.
ochrum. Una ergo Davidis cithara, tanquam nion
una Charontis cymba, tot paſſim cincinnati &
comptuli Jordanem tranſinittent, ut Judæam latè
populentur? Nam ur citharis aſflurrexere Thebæ;
ità citharoedis Hieroſolymæ interdum diſſipantur?
Habuerit apud ſe fidicinem Saül: an tu prælia-
ris in Philiſthæos, ut Saül? an tu in Judæa re-
gnas ut Saül? an familiâ ſtiparis, ut Saul? Quam
multa Regi hcent, bellaci præſertim, quæ Se-
natorem non decent, & ad lanienam uſque ſce-
narum, & feſcenninos, dedecent Conſularem?
Parem te Saüli non parùm in eo efle ſuſpicor ,
quôd utrique Cacodæmon inſidietur; ideôque
utriuſque furias reprimat Citharoedus. Immô ve-
rò non feprimit, ſed irmitat. Nam ut Saül bac-
chatur in cithara, ità nequaquam ru conquieſ-
ces in lyra. Sed videamus; quifnam is ſit fidi=
cen, quem Sauüli Satrapæ obtruſerunt. Virum, in-
quis, pulchrumHæc ob verba tripudias? Canis pla-
nè poœana ſine victoria. Quin tuis te teneo verbis.
Recitentur. Vidi filium Lſai Betlebemitem ſcientem
pſallere, virum pulchrum. His tibi ſuffragatum
voculis arbitraris? Quibuſnam? Virum, inquies,
Davidem dixit non incomptum, ſed pulchrum.
Pulchrum, ſed virum; non impuberem, non bar- Serv? nimis
batulum, non imberbem, non fœminæ propio- Van ss⸗ i⸗
rem, quàm viro. Quis enim virum putet, quem tanmr, in
gurturis illecebra, genarum lævor, profuſio ca- cabiculi
pillorum, luxuries habitus, morum licentia Nym- l
phis adſcribant? Vidi ilium Iſai ſeientem pſallere,
& virum pulchrum. Pulchrum, ſed non coma-
tum. Honeſtate oris commendabatur, non laſ-
civid efferebatur capillorum. Nolim ego ſimos
tantuùm apud nos Mauros, Libyéſque degere. No-
lo ſtrumis, aut verrucis diſtingui, ſignarique, quos
nobis adeſle volumus. Non edico, ut ſibi nares
præcidant, quibus harmonica teſtudo concreditur.
Veto eos nutrire cæſariem; & citrum, quaſi Lu-
culhi, Cyrive platanum, non tatn falerno riga-
re, quàm nardo inebriare, obrueréque prohibeo
tum opoballamo, tum ammomo. Nolo ità comam
ab is, ut vineam excoli. Quam pectine, quaſi
aratrò, proſcindant eburneo. Qui roſaceam, pro coma ne-
rore, aquam affundant. Quam non vimine vin- gligatur⸗
ciant, ſed vittis; utque exolvant, adſiringant. Da- O,natuzs
bit enim ità exculta cirrorum vinea uvam fellis, vanae.
& botros amariſſimos. Unam habet Coma cultu-
ram, quâ vinum proferat germinans virgines,
putationem ſcilicet, aut amputationem ad uſque
B cutem.

Pirilis in
Davide
pulchritu-
0.

Tbidem.
S§. David.

Servi probi
ſint.

Jacob. 3.2.

Muſicus ſit
Davidi non
abſemilis.

Proſerpina
à Muſicis
decantata,
non rapi-
tur, ſed ra-
pit ad fla-

gioium.

14 Oliva in Eſdram.

cutem. Si enim comarum vites luxurientur in
Pampinis, una erit pro racemis luxuria vinito-
ris. Sed David crinitus expingitur, dum plfalle-
ret. Mentiris. Id nuſquam erues & Scripturis.
Quarum cùm verba protulero, intelliges oppido,
quantis Deus ſepſerit daumis unum in citharœdo
Hlorem pulchritudinis. Audi: Et reſpondens unus
de pueris ait: Eoce vidi filium Iſai Betblehemitem
ſcientem pſallere, & fortiſſimum robore, & virum
bellicoſum ,„& prudentem in verbis, & virum pul-
obrum; & Dominus eſt cum eo. Ubi in citharoœ-
do pigmenta? Ubi in adoleſcente cincinni? Nuſ-
quam Davidem ſpectes unguentatum; nunquam
aut vittatum horreas, aut deſpuas lemniſcatum.
Bellax quin ipſe & pugnax eſt, qui terrorem
afflet, non qui luxum inhalet. Fortiſſimum, in-
quit, robore, & virum bellicoſum. Plùs hinc ter-
roris hauries, quàm illecebræ. Quis laſciviæ in
umbone meminerit? Quæ unquam Myrtus ex-
pullulet, tot inter lapides, ſaxâque oppreſſuri
Gigantem balearis? Suas Venus roſas excolat in-
ter haſtas? Torum ſternat voluptas in gramine,
ubi arena luctæ, cruorique paratur? Virum, in-
quit, bellicoſum. Nulla hic ſementis illecebræ;
niſi fortè è ferro non vulnera reformides, ſed
oſcula præſtolere. Adde non bellacem tantùm
Davidem induci, ſed prudentem in verbis. Hæc
ſat ſepes eſſet arcendis apris ab horto, non pfal-
lentis tantùm, ſed ſaltantis quoque citharoedi. Vi-
rum bellicoſum, & prudentem in verbis. Quòd ſi

nullum parem verbis libido fomitem ſortitur, ut

incendatur: quantùm pruinæ voluptati defudit,
qui citharozdo pudorem defizxit in labiis? Qui non
delinquit in verbo, is, Jacobi calculo, perfectus
eſt vir. Et verbis David integerrimus remollietur
in fœminam? Quid, quod Divinitate munitur
adoleſcentis amoenitas? Prudentem in verbis, &
virum pulchrum, & Dominus eſt cum eo. Muſſas
etiamnum de Saülis fidicine, ut tuo fidicini con-
cilies fidem? Venuſtus David eſt facie; ſed men-
te venuſtior. Lyram tenet, ſed Lilium non dimit-
tit. Pulſat fides, ſed Fidem non propulſat. Limen re-
giæ terit, ſed Legis ſilicem non deterit. Ore Ve-
neres circumfert, ſed ore Venerem non emittit.
Er, quod mirere vehementiùs, ideò non emit-
tit ex ore Venerem, ne illam recondat in Cor. Id
enim Veneri familiare, ut tum loquentis fibras
viſcerâque pervadat, cùm eam loquax rejectam
in os, in aurem deponit exterorum. Canit, in-
quam, David, ſed pſallit. Nec pulchrum excan-
tant voluptates, ſed ſubeſt Divinitas emicanti. Et
Dominus eſt cum eo. Hos ſi fidicines accerſas è
Judæa, audiaſque, næ ego te Cyro non pronun-
tiem abſimilem. Patiar carere te Eſdrà, & Da-
niele, quibus Cyrus vallabatur, ſi te ambiar ci-
tharoedus. Non ſtudioſiorem Vatum Regem eſſe
oportere, quam fidicinum dicam, nec Prophe-
tiam citharis præſeram, ſi tuo Deus inſit Amphio-
ni. At quæ Deo ſedes ſuperſit in Lyriſta, ſi Daph-
ne eum, ſi Galathæa, ſi Naiades ità occupavere
canentem, ut nihil aut reſpirare, aur. loqui poſ-
ſit fidicen, niſi Nymphas & Charites? Citharæ-
dis non paucis intende, & mentior, niſi Ama-
ryllim eructent, vorent, ſonéntve Proſerpinam.
Quam ſanè Proſerpinam etiam haberi caſtiùs in
Orco videas, quàm in Aula. Ibi enim vix nup-
tis Principis acquievit; hic lena prorumpit, ut tot
libidinum vepres conſerat decantata, quot rapta
innocentiæ Symbola concinnabat in flore. Semi-
narium ſiquidem obſcoznitatum citharæ ſunt, in-
terdum, & tunc parciùs ſcortatur fornix, quam
Chorus. Pullulat Venus è lyra, eò procacior,
ꝗuò eſt auditorum oculis inviſa magis. Quis enim

peccantis animi pudor ſit, quem nullus cenſor no-
tat, damnatve? Circumſcribuntur aliquo ſaltem
littore opera tenebrarum, quibus proſtat lupanar.
Quis ripas Menti ſtatuat ad libidines exundanti,
quam lyra provocat, emittitque in prata volup-
tatis ſine decempeda? Ideo animus peccat auda-
ciùs, quia ſine teſte reſolvitur. Impingendæ
proinde ſunt ad Moſaicæ lapidem legis tum Sam-
bucæ, tum lyræ; quæ, ſi ſtrepant in Templis,
ſilentium vitiis indicunt; ſi verò privatis ædibus
inſonent, procellas non rarô ciere ſolent, quas
nec Jonas evadat. Imitandus eſt Cyrus, qui cùm
Prophetis intenderit, conſilium excitandi Fani
hauſit ex Eſdra. Videamus jam, quâ Cyrus ma-
chind Danielis Eſdræque operâ extractus ſit &
cœno tyrannidis in cœlum religionis & Templi.

IN anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum

Domini, & C. I. Eſdr. I. I.

C APUT IV.
NO N ſat eſſe Principibus domi Vati-

bus ambiri, & Philoſophis, niſi Phi-

loſophidâ ea eis non indigna oracula au-
diant, hauriàntque. Nam plerumque
latet anguis in pallio, G& bPernicioſior
non rarò Prætori eſt Philoſophus, quàm
Eunuchus.

Atritiorum & imperantium domibus fæce
jam eorum fidicinum exectorumque qui

modeſtiam abjecere perpurgatis, quis non optet

Vatibus eos Philoſophiſque compleri? Id enim
Cyro fuiſſe percommodum quis non videat,
quando Regis vepres Danielis & Eſdræ rigatu
tranſiere in flores, Urbium vaſtatore in Archite-

Ctum Templi converſo? Deſignat cœlo fana, qui Religiuſ
ſolo arces æquabat; normâmque comprehendit, viri, &
Philoſophi
. 3 acerſendi,
nia, doméſque convelleret. Conſuetudo adeo il- ſed probi.
Religioſus
in aula,
piores. Nihilo tamen minus non iidem Philoſo- mon ahen-

ut aras inædificet, qui librabat arietes, ut moœ-

lum Prophetarum demulſit, inque mores inflexit
imperio dignos, & Numini, quàm homini pro-

phiæ ubique ſunt fœtus. Nam Imperantium paſ- ierur.

ſim atria Philoſophis inundantur, nulla meliori
fruge, quàm ſi obruerentur paraſitis. Hæc por-
rô, quæ in hac mea Commentatione ſcribo, ſcri-
bâmque fuſiùs contra aſſentantes Theologos, non
in eos dicta velim Theologos ſanctiſſimos, qui
in Eccleſia Dei ſunt innumeri, quique ſenten-
tias ſaniores & Evangelicas tuentur fortiter ac do-
cent, ſed in eos prolata à me teſtor aiéque, qui
non Theologi, ſed Sophiſtæ, ſeſe Magnatibus ja-
cCtant ſapientes, adulatione, non ſcientia turgidi.
Hi ſe Primoribus obtrudunt, probaturi, quidquid
Potentibus libet. Ideò plena Palatia indignis hiſ-
ce Magiſtris, pertenui falſæ doctrinæ vix farinul
inſperſis valvas aperiunt, excluſis domibus Princi-
pum veris maximiſque Theologis, quorum & vox
& calamus Veritatem contra hæreſim & Pſeudo-
politicam intrepidè propugnat. Ut enim Horti No-
bilium, repudiatis vitibus, oleis, ficubus, & pyris,
lauro, myrto, ilice, cupreſſõque conſeruntur: non
enim nutriri, & vivere, ſed refrigerari & torpere
volunt in Pomario: ita rejectis præſtantiſſimis Sa-
cræ Doctrinæ Interpreribus, eos in Aulam advo-
cant fictos, rudéſque Præceptores, qui ſe Antiqui-
tatis

uß eis⸗
Allelen,
adoro,
Peie elen
ginum inl
rs corpt
1ero, n0n 1
olele
nseigalbl⸗
lgeuum
Gns imepert
n gaſli⸗
ts Ecckt
Ubs tetratu
nlimiles,
oe⸗ comhl
mnunpentes
Pes & ldhe
uChrifins.
Cpenriuln no
ſelun ſibcli
lus elnicnt
onchaihs
liele Ee ele
Mon ſt elt .
Hit cwunlſ
U, E
Cbellls, tunn
Cutke Philo
21, Reger
de baler
les ellilere.
Hinci, H
umI; ſed
eenik nazel
e mn
Nllis ned ii
Pekantes, ut eo
Ennandgne
unn halng,
Gan nnin e
NGns Chritt
emn ſuo
Ktunn lalea
u Däiiſth⸗
An aud (
unnlu: ſeec
Mlu ra,
blhini a
Uhckleams
ſunnis lun
7ilg ni
mudm inhene⸗
o wrelts
Un gnare
kanim,
tu echigal

R leu Deus

er
Immm Cn
1e lortente
ekakfi
Gin Cala
ucdl
aenhen
N Nimn
n Die

Wi N
Uhie

ullucet

Nr Acnn

nNokalie .
ne l
Drat N
uſtad
. npngehh
lgi und
Prinid
iere ſen,
u, git
N eiciindd
entachn

Bondln
4

etur fehmn

s deni y.
nu orletlie
Nun Ming
G erniche

1
6

um unbu
Veblornge
, gun ne
ömplenIten
glis l ſi,
& EOrien
llatore in Air⸗
nut rl uſi
Ue CNkeliii
1 Aelt, A0,

5

Oluencdo Ad
ve otes itei,
guum honiinen
oo üden Etilt,
lmnain
ul Rud We .
tidis Hæßi
iogeſaldoir
1
Tlepbgos/
Cncilinms,
e
ur ntad
eloragee,
Mabu;
ſeni mi
en ih,
i idgnnn
Teni lin

De Cyro Rege. Cap. IV.

tatis peritos clamitant, ne Spiritus Evangelii novus
adoleſcar, & vigeat. Hos ego non Theologos,
quos adoro, & Fidei columnas appello, ſed Theo-
logiæ deſertores, Scholarum larvas, ſpectrâque
regiarum inſector, tanquam veritatis & Integri-
tatis cCorruptores: quos ſi aut Theologos nomina-
vero, non id aio, quod ſunt, ſed id ſcribo, quod
falsò ſe eſſe jactant. His præmiſſis, peſtes teterri-
mas exigamus & Mundo: uti à ſe illas abigunt tum
Reges, tum Principes, tum Præſules non pauci, ac-
citis integerrimis, doctiſſimiſque Theologis, quo-
rum confilio Provincias adminiſtrant, quorum
effatis Eccleſiæ regna ſubduntur. Habet enim
orbis terrarum Chriſtianus & Sapientes Eſdræ
conſimiles, & non abſimiles Cyro Reges Du-
céſque complures. Aggrediamur ergo intrepidè
irrumpentes in aulas Magnatum Sophiſtas palpa-
tores & ludiones. Raros gratulamur in Republi-
ca Chriſtiana Agamemnones, quamvis nemo re-
gnantium non uno tantùm Neſtore ambiatur.
Vel ut ſanctiùs loquamur, nullus in Europa, aut
rarus emicat Cyrus, cùm tamen tot in eorum
conclavibus & pallore, & pallio, & fronte Da-
nieles ſe eſſe prædicent, & Eſdras. Nimirum
non ſat eſt prophetiam, ſeu philoſophiam Fim-
brüs circumferre, niſi eam ſermonibus profe-
ramus, & regnantium animis tum effatis inſi-
nuemus, tum moribus. Quid enim prodeſt,
ſqualere Philoſophiam in lacerna, ſi non pur-
puraſcit in labiis? Torquatus Cyro aderat Da-
niel, Regémque Efſdras circumſtetit trabeatus:
ſed & phaleris vanitatis dignas Philoſophis vo-
Cineniſta, Ces edidere. Neque emm, ut aſlentarentur
& Yhtole- Principi, Homerum verborum floſculis coro-
S: As o, narunt; ſed Iſaiam interpretati ſunt eâ elo-
quentiæ majeſtare, ut mox in cultum Numinis
fſuo & throno procumberet humi Rex. Non-
nullis verò ità interdum Vatibus palpantur Im-
perantes, ut eorum potiſſimùm ſententiis divina
humanâque jura confundant. Quod enim ten-
tatur facinus, foeæduſve icitur ſummo fidei præju-
dicio, non in ædificationem, ſed in deſtructionem
corporis Chriſti, cui ſecuritatem, impunitatém-
que non ſuo annulo præſtiterit, ſignaveritque aſ-
fentatrix falsâque Eruditio? Proh dolor! ſocian-
tur Dagon paſſim & Arca; &, quæ nuſquam
vidêre Philiſthæi fidei perfidiæque commercia;,
ea jam apud Chriſtianos non foœdera ſunt, ſed
connubia: foœdiſſimique fœderis una eſt Philo-
ſophus porca, unuſque illegitimi Matrimonii, hoc
eſt, legitimi adulterii non paranymphus, ſed le-
no eſt fucatus Sapiens. Violatur pax, quam Chri-
ſtus nobis alumnis ſuis unam præ ommibus lega-
vit, illigavirque moriturus? evertitur jus, quo
tantùm imperia ſtant? invaduntur regna, cuùm
à Deo poteſtas ſir? Reges ſpoliantur, cùm ſuo
nutu regnare Reges teſletur Sapientia? Tem-
pla expilantur, quæ Deus nulli eſſe voluit ob-
noxia vectigali? Scita Pontificum expunguntur,
quæ ſua Deus manu firmavit? Cœlum petitur
ſtultitid, quod ſibi Divinitas delegit in ſedem? Quæ
omnia cùm patrentur palam impunéque flagi-
tia, horrente Mundo, ſtupente Orco, gemen-
te Eccleſià Cœléque fulgurante, uno fſcias tot
ſceleribus calamo fallacem Doctrinam obſtetri-
cari, quæ papyrum inaniſſimam tot & fulgu-
ribus obſicit, & lacrymis interponit. Et quia
ipſa dixit, Pythagoricos ſortita diſcipulos, ne-
quicquam Deus edicit, contrâque fruſtrà dicit Ec-
cleſia. Nimirum cunctaretur, Chriſto crucem
adornare Pilatus, niſi à Scribis animaretur ad
ſcelus. Nihil in prætorio agitur, quod non ſta-
tuerint Phariſæi in Synedrio ſuo. Nunquam in
Ethic. Comment. Lom. III.

15
Odæum ſuum Syrma èé throno protenderet Dia-
dema, niſi ſua Pallium phylacteria dilataſſet
in atrio. Nam Toparchæ uni tantùm Pontifici
pervium revererentur Sanctuarium, niſi moneret
illos laxarum opinionum patrona Philologia-
Melchiſedechum qui foro præerat, ſacrificiis
pariter præfuifſſe. Licere proinde Potentiori
Sacra prophanâque impunè licentérque perrum-
pere. Hinc impetus à Praæroribus, à Cenſo-
ribus, à Toparchis in aras fit, uno tantùm li-
tandi munere Sacerdotibus reliquo: quod ta-
men brevi occupandum à pocillatoribus impe-

rantium ominor , quando telo, dexteràque

cruentos, incruentæ jam hoſtiæ adipe horrui-
mus ſaginatos. Quæ omnia emergunt monſtra
ex adytis non veræ nec catholicæ, ſed verba-
lis, & ſervilis Theologiv. Non enim ut ſuos
Chaldæa Leones continebat in cavea, obſoletiſ-
ſimàâ ſcilicet, deſertâque urbis parte: ità te-
triores monſtris ſententias ex antris eruit Ethni-
corum Europa; ſed promi eas ſuſurris ſtuper Phi-
loſophantium: epulante hic quoque (ſed ſtudio,
eventuque longè diſſimili) inter feras Daniele.
Nam qui fameſceret cum Sapientiæ ſcitis, quaſi
inter Agnos Theologus; inter Leones is, opinio-
nes ſcilicet inter perditiſſimas, epulatur quotidie
ſplendidè, non tam Daniel, quàm Dan, coluber
Reipublicæ tortuoſus. A profanis Eccleſiæ præ-
dia inſidentur? Philoſophorum id aliquis non in-
conceſſum affirmavit. Levitam Prærtor invaſit 2
ſuâ illi Theologaſter lucernâ præluxit. Alliſit Dei
tabulas Conſul, Conciliâque concerpſit? Ungues
illi malæ farinæ Sator commodavit, & ex antro
ſuo ſilicem eruit, in quem tabulas impingeret
non Moyſes ad remedium, ſed ad ludibrium
Pharao. Nazarænus eſt Samſon, qui ità Leones
offocat, ut iis plùs ſepulchrum illecebræ deferat,
quàm præſepe. Nimirum ferocientes in Eccle-
ſiam Opiniones. Politicæ ſententias crinita at-
terit Sapientia, ut, cùm Macchiavellum eliſiſſe
videatur, tantis venenum ejus condituris exte-
nuat, ut plùs ſtragis Eccleſiæ & Regibus con-
futatus inferat perduellis, quàm attulerat lau-
reatus. Diſtinguenda ſcilicet tempora, locâque
luſtranda aſlerit Palpo: nec ſemper dedecere,
quæ interdum non licent. Opinionem quidem
Athei opponi ait Scripturis & Patribus, ſi nullis
cCircumſtantiarum metallis radietur: poſſe eam ta-
men non eſſe peſſimam, ſi reſupinata cum Noë,
Sem aliquem nanciſcatur, à quo fſœditatem
ſuam gratuletur obnubi: Itaque monltri for-
mam informem lambendo diſtinguit, ut non ſo-
luùm Urſum faciat de maſſa carnis coenique indi-
ſtinctà, ſed ipſum fingat Urſum in Cherub. Quot
enim jam benè audiunt ſententiæ, quétque ge-
ſta Furentium non ſtant modòô in Eccleſia, ſed
perſtant inconcuſſa, coronatâque: quæ tamen
olim nec Olympus Eccleſiaſticis fulminibus exe-
miſſet; quæque, non lapis ſine manibus præci-
ſus, ſed ab imis uſque Manibus convulſus Her-
mon, in eâque impulſus, ira detriviſſet, ut nec
minimàâ ſui parte ſuæ ſtragi ſupereſſent. Doleo ad Confeſſarid
Dictatorum aulas, tanquam ad Noëmi Arcam, Zheologi,
Columbarum ſed magiâ fictarum ore eruditarum, S Re-
non oleas inferri, ſed taxos. Non jam azymis naler es
Davides paſcuntur, ſed cicutis: nec Eccleſiæ ho- Slandi.
mo inimicus ſerit, ſed Sanctorum mali Cives ea
proſerunt, metuntque pejores Domeſtici Dei.
Naſcitur non ex Agare, ſed & Sara Iſmaël, quan-
do infeſta Numini tum ſcita Conſulum, tum fa-
cinora unis potiſſimum Theologiæ, ſed ſpuriæ, ſed
à Theologis reprobatæ placitis propugnantur. Lo-
quuntur Prætoribus placentia placentis empti,
2 cCcicura-

Falſa
Theologia
venalit eſt,
emptaque
redimit
Venerem.

Pſalm. .
..

II.

Iſa. 1. 21.

Tbidem.

16

cicuratique Philoſophi: & , unis ferè duntaxat ex-
ceptis moechis, nullis non flagitioſis pulvillos aſ-
ſuunt ſecuritatis. Quanquam nec Venus ipſa à pul-
vinaribus Doctrinæ, damnatæ etiam à Pontificibus
jam procul arcetur; quando clandeſtinis nuptiis
aut impoſtura fit, ſi lautiores ſperentur nuptiæ; aut
clam mundo inita matrimonia, nec famæ conſu-
lunt coëuntium, & libidini conſulunt. Etenim
ne videatur imparem duxiſſe Proconſul, loco pel-
licis furtivam conjugem habet, horrente populo
eidem patere & ad ſynaxim aram, & torum ad
ſtuprum. Cur enim, aiunt, aut non ſe continet ab
agno, ſi hircus eſt? aut ſi non eſt hircus, cur ovem
haberi patitur dicique lupam? Si nupſit, uxor
appelletur. Si non nupſit, horreat adulterium.
Ridet enthymema Philoſophus, qui lupanar inter
& cubile quaſdam ſuffodit clandeſtino conjugio
latebras, in quibus & ſplendere ſimul Conſulari-
bus liceat & laſcivire. Galaxiam nimirum vena-
les Sapientes & cœlo Doctrinæ in libidinis cœnui
deduxere, inclinaruntque per dolum decreta Cæ-
ſarum, quaſi Mundi ſydera in mœchamtium toros,
ut id tantuùm Primoribus non liceat, quod iiſdem
tædio criminum non libet. Dici id quoque poteſt
de corrupta Scientia? Inclinavit cœlos, & deſcen-
dit. Nam ut Senatoribus blandiatur, Scriptura-
rum, Patrümque lumina, eorum æquè toris ac
thronis affudit. Quis veròô aut aſcenſu, aut etiam
deſcenſu non fateatur infeſtiorem interdum cœlo
Sophiſtam, quàm Luciferum? Nam ſolium le-
vare ſuum Lucifer cupiebat, ut aſtris imperaret.

Suum Evangeliorum Corruptor tripodem impo-

nit aſtris, ut Toparchis famuletur. Ruit è coœ;-

lo Satan, tertid duntaxat ſyderum parte illinc

refixâ. Nullum Sapientiæ ſydus libidini Conſu-
larium non ſubſternit cœli transfuga Interpres.
Et tamen, cùm tantam aſtrorum ſtragem edat,
duo tamen ipſe Soli ſydera anteponit, quæ lu-
minarium vices agant in Republica, Mercurium
& Venerem. Quibus, ut ſcelerum Triumvira-
tus & pecude, fœmina, virôque monſtroſius com-
pleatur, Martem furi ſcortôque addit.
Ut nihil ſcilicet per Caupones Lyceorum fe-
ritati, aut ferocitati, aut obſconitati non liceat.
Quomodo facta eſt meretriæ civitas fidelis, plena
judicii? Juſtitia habitavit in ea, nunc autem ho-
micidæ. Compreſſis totà Atticà ferulis, cicutæ
putas maleficio tantam illatam urbi, joſtitiæ-
que cladem? Id funeris, amentiæque vini cra-
ter effudit. Vinum tuum miſtum eſt aquaâ. Dum
enim philoſophaſtræ merum Pohticæ aquâ di-
luunt ſapientiæ ſalutaris, Noëmi paſſim, Joſiæ,
& Eleazari reſupinantur, ad cachinnum uſque
perfidorum; nec ullus accedit Japheth, qui
potionatorum dedecora ſannis ſubducat ludio-
num. Politices verè vinum, quod meracum
vix Eſaü inebriaret, Jordane conditum, aquiſ-
que Silos temperatum, Iſraelem dementat. Hor-
rerent ſanè Principes libare calicem Babylonis:
Sed Iſaaci puteo dilutam pateram ſiccant im-
pavidi, hauriuntque. Rogant nimirum circum-
ſtantem ſe in cœna Aflentatorem, cujas ea ſit
ſententia, quæ tantùm ſibi tribuit juris in Ec-
cleſiæ, Chriſtique jura. Utque ex audaculo
palpatore audiunt, non & vinea Gomorrhæ ſolùm,
ſed hauſto quoque Cedrone potionem dilui, Po-
liticorum ſcilicet ſcita Apoſtoloram placitis,
decretisque (falsò tamen) conniti; tum enim-
verò venenum largiſſimè ebibunt, quùm nul-
la perniciei ſuſpicio calici ſubſit, in tanta phar-
maci & condituræ ſecuritate. Id Paulus enke id
non confutavit Ezechiel ?à Peragatur. Mihi ut
torcularia Ethnicorum ſcrusari non, vacat, ait

Oliva in Eſdram.

Proconſul, ità Eccleſiæ dolia excutere non in-
cumbit. Videntem accerſũ, & Philoſopho hæ-
reo. Ille me, ut crimine abſolvit, ità eximer ſup-
plicio.
An non, inquies, benè Princeps conficit ar-
gumentum? Quo enim ille flagitio obſtringa-
tur, ſi libidinis ſuæ rete, & everriculum in verbo
philoſophantis apud ſe Eruditi jacit non impru-
dens? Suâ fruetur ſecurus prædâ, quamvis addu-
cat in littus deſtinatum Simoni piſcem cum ſtatere,
& Cetum extrahat, qui Jonam abſorbebit, nun-
quam eum egeſturus. Metu eos, non reatu, vel
territus, vel ſeptus abſolvit à Catholicis Theolo-
gis damnatus Theologus. Ipſi enim, qui ſibi aſ-
ſentationis facem præluceret, creavere Philoſo-
phum. Audiant hi, quod Adrianus audivit, Præ-
fecto regiis epiſtolis Heliodoro, grato quidem,
ſed rudi aſſeclà: Largiri potes, Cæſar, pecuniam,
gazdmque tuis: tuis verò Rhetorem facere quem-
libet non potes. Quòd ſi nulli licer Cæſarum ju-
bere, libertum à literis ſibi, notiſque eſſe, quam-
vis gratioſum : Eruendis Scripturarum arca-
nis, aſſerendæque veritati ſibi Princeps Sapien-
tem deſignabit? Ridet inaugurationem Deus,
inque eos diſtringit nullis reſtinguendum flumi-

nibus fulmen. Hac dicit Dominus Deus : Væ Pro- Ezech. 13,

rum 4he
ginn ſu
. o al
iis,6e0
12 lhin⸗
CAn wuern
ci uinum!
e 11 Mon
Pxirun ſenn
iuumm 1 0
66 Pn vels.
Mn
dunn Pyarchal
5 inponam⸗
b ſu
Eero! 4io,
„ elßentamn
eilllnt
, Alkleenti
guſeicer
i Ail ſel dall
t ale i
eae Hben lelgio
su nis habell

III.

Phetis inſipientibus, qui ſequuntur ſpiritum ſuum, a ſ cedentes
& nihil vident. Quaſi vulpes in deſertis Pro- Pielican. ee khzeten
phetæ tui, Iſraz'l. His potiſſimùm vulpibus ti G ne e mynt
vinea Domini Dei Sabaoth devaſtatur, Scrip- olege. s orumpun
turarum palmitibus eo, non artificio, ſed pla- GRienen ondas
nè maleficio à falſis Vatibus exputatis, ut u- Princeps 1 Sactarunn
vam fellis, & muſtum edant venenatiſſimum. man ,27 ii Vates
Præſtant enim rapaces palpatores, ut, quæ culpa. Uckoreſgue⸗
Paulus & Petrus in nefarios jacula evibrarunt, lelcumn pen
iis maximè non feriatur impietas, ſed fulcia- ſs acletlelt in
tur. Ut propterea ſucclamet ſponſa: Capite no- Can. 2. I. npun Neige
bis vulpes parvulas, quæ demoliuntur vineas. n ileig, i
Migaus ſibi aut ab Apro cavet Eccleſia, aut ab l⸗ 5 Cel Eget
Urſo, quàm à Vulpe. Non enim Gymnoſophi- Zdccn. r, & babe
ſtas, tanquam immiſſos contra ſe ex India peri- feſarii Cril Auinul
met Elephantos, ſed Vulpem timet intra Eccle- ha Dak cnnmn
ſiæ ſepes, & latitantem, ut graſſetur occultius, tüitminmn
& inde emergentem, ut ſervatura, non exciſura n lenict ni
credatur Vites, cùm prorumpat è ſepe. Repelle- “ b
retur ſi & Platonis platano ad Chriſti palmites ac- Am Huuli
cederet Leopardus. Quis verò hærentem Chriſti tri !
vepribus, pecudem, non Arietem eſſe putet, wirhanſ
deſtinatam per Abrahamum altaribus victi- kiltäin hu
mam? Vulpes tamen eſt, quæ cinerem caudaâ inm n
excutiet; quæ flammas ubique circumferet; quæ a
