Lavit corpus ſuum, induit ſe veſtimentis jucunditatis
Juc«, aſſumpsitque dextrariola & lilia, & inaure
& annulos. 76

uale gaudium mibi, qui in tenebris

— — —

=

Sacræ Scripturæ.

Qui cùm vidiſent eam, ſtupentes mirati ſunt nimis
Pulchritudinem ejus. Nihil tamen interrogantes eum
dimiſerunt tranſire, dicentes: Deus patrum noſtro-
rum omne conſilium tui cordis ſua virnue corrobo-
ret. Ibid.
Ex CAP. XI. Mirabantur ad ſapientiam ejus, & di-
cebant alter ad alterum. Non eſt talis Mulier ſuper
terram in aſpectu, in pulchritudine, & in ſenſu ver-
borum. 61
Ex CAP. XII. Holophernes dixit ad Vagao: Vade,
& ſuade Hebrkam illam ut ſponté conſentiat habitare
mecum. Fedum eſt enim apbud Aſſyrios, ſi Fœmina
irrideat Virum, agendo ut immunis ab eo tranſeat.
2
Cor autem Holophernis coneuſſum eſt“ erat enim ar-

dens in concupiſcentiz ejus. 61
Accepit, & manducavit, & bibit coram ipſo ea, quæ
araverat illi ancilla ejus. Ibid.

Exibat noëtibus in vallem Bethuliæ, & baptixabat ſe
in fonte aquæ & ut aſcendebat, orabat Dominum.
Ibid.
Ex CAP. XIII. Abſcidit caput ejus, & abſtulit cono-
peum ejus à columnis, & evolvit corpus ejus truncum.

34
Ex CAP. XIV. Suſpendite caput hoc ſuper muros no-

ſtros.
Ex CAP. XV. Feciſti viriliter, & confortatum eſt cor

tuum, e quòd caſtitatem amaveric. 113
Ut à minimo uſque ad maximum omnes divites fierent
de prædationibus eorvunt. lbid.

Ex CAP. XVI. Porrò Judith conoveum, quod ipſa ſu-
Rulerat de cubili ipſius obtulit in anathema oblivio-
nis. 24
Erat etiam virtuti Caſtitas adjunéta, ità ut non cognoſ-
ceret virum omnibus diebus vitæ ſuæ, ex quo defun-
tus eſt Manaſſes vir Jus. 127

Ex Libro Eſther.

Ex CA P. I. Fecit grande convivium pueris ſuis, for-
tiſimis Perſarum, & Medorum inchytis. 32
Ex CAP. III. Et populus per omnes provincias regni
tui, novis utens legibus. Decerne, ut pereat, G de-
cem millia talentoriun appendam arcariis gazæ tuæ.
36
Tulir ergo Rex annulum, quo utebatur, de manu ſua,
& dedit eum Aman: dixitque ad eum: Argentum,
quod tu polliceris, tuum ſit; de populo age, quod
tibi placet. lbid.
Ex CAP. VIII. Die illo dedit Rex Aſſuerus Eſther
Reginæ Aman, & Mardochæus ingreſſus eſt ante fa-
ciem Regis. Ibid.
Ex CAP. XIV. Ne tradas, Domine, ſeeptrum tuum
his, qui non ſunt. 126
Tribue ſermonem compoſitum in ore meo in conſpectu
Leonis. Ibid.
I ſcis, quod abominer ſionum ſuperbiæ & gloriæ meæ.
bid.
Et nunquàm lætata ſit ancilla tua, ex quo huc tranſta-
ta ſum uſque in præſentem diem, niſi in te Domine
Deus Abraham. Ibid.

Ex Jobo.

Ex CAP. IV. Homo natus de muliere, brevi vivens
ieempore, repletur muliis miſeriis. 121
Qui quaſi flos egreditur, & conteritur, & fugit velut
umbra & nunquàm in eodem ſtatu permanet. Er
dignum ducis ſuper hujuſcemodi aperire oculos tuos?
Ibid.
Ex CAP. XXIV. Anima vulneratorum clamavit:
& Deus inultum abire non patiüur. Lpli fuerunt

rebelles lumini. Obliviſcatur ejus miſericordia: dul-
cedo ällius vermes. Elevati ſunt ad modicum, &
non ſubſiſtent. Dedit ei Deus locum P'œnitentiæ: &
ille abutitur eo in ſuperbiam. 4
Perfodit in tenebris domos. Oculus adulteri obſervat
caliginem. I[bid.
Ex CAP. XXXVII. JSuper hoc expavit cor meum,
& emotum eſt de loco ſuo. Audite auditionem in
terrore vocis ejus: & ſonum de ore illius proceden-
tem. Poſt eum rugiet ſonitus“ tonabit voce magnitu-
dinis ſuæ, & non inveſtigabitur, cum audita fuerit
ο &s. 55
Ex CAP. XXXVIII. Reſpondens autem Dominus
Job de Turbine dixit. Quis eſt iſte involvens ſen-

tentias ſermonibus imperitis. Ibid.
Accinge ſicut vir lumbos tuos imerrogabo te, & ref-
ponde mibi. H Ibid.

Ex Libro Pſalmorum. .

Ex PSAL. II. Ego autem conſtitutus ſum Rex ab eo
Juper Sion montem ſanbtum ejus. 32
Quare fremuerunt gentes, & populi meditati ſunt ina-

nia? 37

Aſtiterunt Reges terræ, & Principes convenerant in
unum : adversus Dominum, & adversis Chriſtum
ejus. Dirumpamus vincula eorum: & projiciamus

à nobis jugum ipſorum. lbid.
Apprebendite diſciplinam: ne quando iraſoatur Domi-
nus, & pereatis de viæz juſta. 69

Ex PsSAL. VI. Diſeedite à me omnes, qui operamini
iniquitatem: quoniam exaudivit Dominus vocem fle-
tus mei. 48
Ex PSAL. XKIII. Dixit inſipiens in corde ſuo, non eſt
Deus. Corrupti ſunt, & abominabiles faCti ſunt in
ſtudiis ſuis. 26. & 112
Illic trepidaverunt timore, ubi non erat timor. 79
Ex PSAL. XVIII. Lex Domini immaculata conver-
tens animas: præceptum Domini lucidum.
In omnem terram exivit ſonus eorum, & in fmes orbis

terræ verba eorum. 6
Ex PSAL. KXI. Ego autem ſum vermis, & non ho-
mo. 91. & 105

Locuti ſunt labiis, & moverunt caput. Aperuerunt
Juper me os ſuum ſicut Leo rapiens, & rugiens.
PFatum eſt cor meum tanquàm cera 1 qu ſcens.
Aruit tanqum teſta virtus men, & in pulverem
mortis deduxiſti me. Quoniam circumdederunt me
canes multi conſilium malignantium obſedit me. 91
In te projectus ſum ex uteros de ventre Matris meæ
Deus mens es tu, ne diſceſſeris à me. Ibid. & 10 5
Foderunt manus meas, & pedes meos : dinumerave-

runt omnia oſſa mea. Ibid.
Apud te laus mea in Eccleſia magna: vota reddam
in conſpebtu timentium eum. Ibid.

Ex PsSsAL. XKXII. In loco paſeuæ ibi me collocavit.
109
Deduxit me ſuper ſemitas juſtitiæ. Ibid.
Etſi ambulavero in medio umbraæ mortis. Ibid.
ie⸗ ma, & baculus tuus: ipfa me conſolata ſunt.
bid.
Paraſti in conſpeétu meo menſam: adversus eos qut

tribulant me. Ibid.
Et ut inhabitem in domo Domini, in longitudinem die-
rum. 1bid.

Ex Lear. XXIX. Ad veſperam demorabitur fletus.
Ex PsAL. XXXI. Ta' es refugium meum à tribula-
tione, quæ circumdedit me: exultatio mea, erue me
à circumdantibus me. 9
Ex PsAL. XLI. Quemadmodum deſiderat Cervus ad
Jontes aquarum e ità deſiderat anima mea te,
Deus.

Index Locorum

Deus. 105
Duando veniam, & apparebo ante faciem Dei. Ibid.
Ex PSAL. XLII. Judica me, Deus, & diſcerne cau-
ſam meam. 42
Ex PsAL. XLIV. Accingere Gladio tuo ſuper femur
tuum, potentiſſime. 7
Ex PsAL. XLVIII. Audite hæc omnes gentes: auri-

bus percipite omnes, qui habitatis orbem. 93
Ex PSAL. L. Amplils lava me ab iniquitate mea.
Redde mihi lætitiam ſalutaris tui. 22

Ex PSsAL. LXII. Sitivit in te anima mea; quàùm mul-
tipliciter tibi caro mea! In terra deſerta, & invia,
& inaquoſa = ſic in ſancto æpparui tibi. 108
Ex PSAL. LXIV. Et valles abundabant frumento.

18
Ex PSAL. LXV. Tranſivimus per ignem & aquam;
& eduxiſti nos in refrigerium. Audivit enim gemi-
tum eorum, & liberavit eos. 122
Ex PSALLXXI. Deus judicium tuum Regi da: &
juſtitiam tuam Filio Regis. Judicare populum tuum

in juſtitia, & pauperes tuos in judicio. 42
Ex PsAL. LXXII. Prodiüt quaſi ex adipe iniquitas
eorum. 73

Quid enim mibi eſt in cœlo? & à te quid volui ſuper
ierram? Deus cordis mei, & pars mea Deus in
aæternum. 126
Ex PSsAL. LXXVII. In omnibur bis peccaverunt
adhuc⸗ & non crediderunt in mirabilibus ejus. Et
dilexerunt eum in ore ſuo, & lingud ſuä mentiti ſunt
ei.
Cùm occideret eos, quærebant eum, & revertebantur,
& diluculo veniebant ad eum. 102
We fiant ſicut patres eorum, generatio prava & exaſ-
perans. Generatio quæ non dilexit cor ſuum, & non

creditus eſt cum Deo ſpiritus ejus. 120
Filii Ephrem intendentes, & mittentes arcum: con-
verſi ſunt in die belli. Ibid.

Ex PsAL. LXXXVIII. JSi juſtitias meas profanave-
rint, & mandata mea non cuſtodierint: viſitabo in
virga iniquitates eorum: & in verberibus peccata

eorum. 21
Ex PSsAL. XCIII. Deus ultionum Dominus:⸗ Deus
ultionum libere egit. 112

Beatus homo, quem tu erudieris, Domine, & de lege
tiua docueris eum, ut mitiges ei à diebus malis. Ibid.
Ex PsAL. XCIV. Venite, adoremus, & procidamus
& ploremus ante Dominum: quia ipſe eſt Dominus
Deus noſter, & nos populus paſecuæ ejus, & oves
manus ejus. 21
Ex PsSsAL. C. In matutino interficiebam omnes pecca-
tores terræ: ut diſperderem de civitate Domini om-
nes operantes iniquitatem. 50. & 115
Detrahentem ſecretò proximo ſuo, hune perſequebar.
dene oculo, & inſatiabili corde, cum boc non
edebam. 92
Ex PsAL. CI. Dies mei, HKout umbra declinaverunt,
& ego ſicut fænum arui. 104
Ex PsAL. CIII. Torrentem pertranſivit anima noſtra.
124
Facta eſt nox: In ipſa pertranſibunt omnes beſtiæ ſyl-
vaæ. 126
Ex PsAL. CIV. Et eduxit eos cum argento & auro.
3. & 25. & 122
Ex PsAL. CV. Non diſperdiderunt gentes, quas dixit
Dominus illie. Et commixti ſunt inter gentes, &
didicerunt opera eorum, & ſervierunt ſeulptilibus
eorum, & factum eſt illis in ſeandalum. Et immo-
laverunt filios ſuos, & filias ſuas Dæmoniis. Iratus
eſt furore Dominus in populum ſuum & abomi-
natus eſt hæreditatem ſuam. 50

Ex PsAL. CXV. Credidi, propter quod loquutus
Jum. 89

Ego autem bumiliatus ſum nimis. Ego dixi in esceſſu

meo: Omnis homo mendax. lbid.
Ex PsAL. CXVIII. Confige timore tuo carnes meas:
à mandatis enim tuis timui. 19

Fortio mea, Domine, dixi; cuſtodire Legem mam.
12
Eyitus aquarum deduxerunt oculi mei: quia non cu-
Rlod erunt legem tuam. 126
Ex Psar. CXXVII. Uxor tua ſicut vitis abundans.
2
Ex PsAL. CXXXIX. Qui cogitaverunt iniquitates
in corde : tota die conſtituebant prælia. Acuerunt

linguas ſuas ſicut Serpentis. 26
Ex PsAL. CXLVII. Velociter currit ſermo ejus.
94

Ex Libro Proverbiorum.

Ex CAT. I. Audiens ſapiens ſapientior erit: & intelli-
gens, gubernacula poſſidebit. 58
Ex CAP. II. Ji intraverit Sapientia cor tuum, con-
Kilium cuſtodiet te, & prudentia ſervabit te: ut
eruaris à via mala. 59
Ut eruaris à muliere aliena, & ab extranea, quæ

mollit ſermones ſuos, & pacti Dei ſui oblita eſt. Incli-

nata eſt enim ad mortem domus ejus, & ad inferos

Jemitæ ipfius. Omnes, qui ingrediuntur ad eam,
non revertentur. 61
Ex CAP. IV. Omni cuſtodiaâ ſerva cor tuum: quia
ex ipſo vita procedit. Remove à te os pravum. 62
Ex CAP. V. Favus ſtillans labia meretricis, & ni-
tidius oleo guttur ejus: noviſima autem illius ama-
ra, quaſi abſinthium, & acuta quaſi gladius bicepe,
pedes ejus deſcendunt in mortem. 61
Ne des alienis honorem tuum, & annos tuos erudeli;
ne gemas in noviſſimie, & dicas, Cur deteſtatus ſum
diſciplinam, & increpationibus non acquievit cor
meum? 69
Ex CAP. VI. Quia Mandatum Lucerna eſt, G Lex
Lux. Ut cuſtodiant te à muliere mala: & à blanda
lingua extranek. Non concupiſcat pulchritudinem
ejus oor tuum, ne capiaris nutibus illius. 60
Ex CA P. X. Miſcuit vinum, & propoſuit menſam
ſuam. 28. & 112
Venite & comedite panem meum, & bibite vinum,
quod miſeui vobis. Ibid.
Si quis eſi parvulus, veniet ad me. Et inſipientibus
locuta eſt. Venite, comedite panem meum, & bibi-
te vinum, quod miſeui vobis. 71. & 112
Ex CAP. XV. Auris, quæ audit inerépationes Vitæ,
in medio Sapientum commorabitur. Qui abjicit diſ-
ciplinam, deſpicit animam ſuam: qui autem ac-
quieſcit increpationibus poſſejſor eſt cordis. 69
Ex CAP. XXIII. Fovea enim profunda eſt mere-
trix, & puteus angitſtus alienn. 9
Cui væ * Cujus Patri væ cui rivæ? cui foveæ? cui
ſine cauſa vulnera * Nonne his, qui commorantur
in vino, & ſtudent calicibus epotandit? 66
Ex CAP. XXXI. Date ſiceram mœrentibus, & vi-
num his, qui amaro ſunt animo: bibant, &G obli-
viſtantur egeſtatis ſuæ, & doloric ſui non recorden-
tur ampliits. 105

Ex Eccleſiaſte.

Ex CAP. VIII. Sapientia hominie lucet in vuliu ejus
23. & 26

Ex Cantico Canticorum.

Ex CAP. I. Botrus Cypri Dilectus meus mihi. 19

Ex CaAT. III. Quæ eſi ißa quæ aſcendit per de E-
. tu 2

,— —– ☛☚ – —

Eæpoliavi me tunicâ mea.

Sacræ Scripturæ.

tum, ſicut virgula fumi, ex aromatibus myrrhba &

thuris? 2³
Per capreas, cervéſque camporum. 42
Tenui eum, nec dimittam. 92

Ex CAP. IV. Nicut Turris David collum tuum. 40
Ex CAP. V. Nuntietis ei, quia amore langueo. 25
Qualis eft Dilectus tuus ex dilecto, pulcherrima mu-
lierum? Ibid.
Invenerunt me cuſtodes, qui cireumeunt civitatem:
percuſſerunt me, & vulneraverunt me: tulerunt pal-
lium meum mihi cuſtodes murorum. Ibid.
Quò declinavit Dileæctus tuus, & quæremus eum te-
cum? Ibid.
Vulneraverunt me, tulerunt pallium meum. 26. & 92
Aperi mibi, Soror mea: quia caput meum plenum eſt
rore, & cincinni mei guitis noctiun. 36. & 104
Caput ejus aurum optimum: comæ éjus ſicut elatæ pal-
mäarum. 3
Ibid.
Aperi mibi, Soror mea, amica mea, immaculata mea.

ervohavi me tunicàâ medâ, quomod induar illa? Ibid.
Labia ejus Lilia, diſtillantia myrrham primam.
Peſulum oſtü mei aperui Diletto meo: At ille decli-
naverat. 94. & 104
Surrexi, ut aperirem Dilecto meo: manus meæ ſtilla-
verunt myrrham, & digiti mei pleni myrrhà pro-
batiſſimä. 104
Ex CAP. VI. Dilectus meus deſcændit in hortum ſuum
ad areolam aromatum. Ibid.
Ex CAP. VIII. Pone me ut ſignaculum ſuper Cor
tuum, uu ſignaculum ſuper Brachium tuum. 12
Aquaæ multa non potuerunt extinguere charitatem, nec
Numina obruent illam. 25
Fortis ut Mors dilectio- dura ſicut Infernus æmulatio.

119
Ex Libro Sapientiæ.

Ex CA P. III. Napientiam enim & diſeiplinam qui ab-
jicit, infelix eſt“ & vacua eſt ſpes illorum. Wu-
lieres eorum inſenſatæ ſunt, & nequiſſimi Filiü il-
lorum. Maledicta creatura eorum: quoniam felix
eſt ſterilis.
Ex CAP. V. Videntes turbabuntur timore borribili.
11

Ex Eccleſiaſtico.
Ex CAP. NXXVIII. Flagelli plaga livorem facit pla-

ga autem linguæ comminuet oſſa. Beatus qiui ſt te-
&tus à lingua nequam: & non attraxit jugum illius.
Jugum enim illius, jugum ferreum eſt: & vinculum
illius vinculum æreum eſt. Mors illius, mors nequiſ-
ſima : & utilis potins inferus, quàm illa. Qui re-
linquunt Deum, incident in illam, & exardebit in
illis, & non extinguetur, G immittetur in illos,
quaſi Leo, & quaſi Pardus lædet illos. Repi aures tuas

mis: & linguam nequam noli audire. 61
Ex CAP. NXXV. Dominus judex eſt. 43
Ex CXP. XLIII. Vide Arcum, & benedic eum, qui
fecit illum. . 7

Ex CAP. XLVIII. Qui induxit in illos famem, &
imitantes illum pauci facti ſunt. Verbo Domini
continuit Cœlum. Et quis poteſt ſimiliter ſic gloria-
ri? Qui dejeciſti Reges ad perniciem, & confregiſti
facils potentiam ipſorum. 34

Ex Iſaia.

Ex CAP. I. Vulnus, & livor, & plaga tumens non
eſt circumligata. 1. & 68

Filios enutrivi & exaltavi ipſi autem ſi reverunt Me.
1

Vinum tuum miſtum eſt aquâ, Principes tui infideles,

ſocii furum. 51
Terra veſtra deſerta, civitates veſeræ ſuccenſæ igni:
regionem veſtram coram vobis alieni devorants
68
A planta pedir uſque ad verticem non eſt in eo ſani-
tas. Vulnus, & livor, & plaga tumens non eſt cir-
cumligata , nec curata medicamine, neque fota
oleo. 4 78. & 80. & I11
Quis quæſivit hæc de manibus veſtris, ut ambularetis
in atriis meis * Incenſum abominatio eſt mihi. La-
boravi ſuſtinens. 94
Lavamini, mundi eſtote, auferte malum cogitationum
veſtrarum ab oculis meis, quieſeite agere perverse
diſcite benè facere. lbid.
Di volueritis, & audieritis me, bona terræ comedetis.
112 *
Opus veſtrum quaſi ſeintilla sſuccendetur utrumque ſi-
mul, & non erit qui extinguat. Ibid.
Ex CAP. II. Projeiſti enim populum tuum, domum
Jacob. Repleta eſt terra argento & auro. 2
Ex CAP. III. Dominus ad judicium veniet: vos enim
depaſti eſtis vineam. Quare atteritis populum meum,
& facies pauperum commolitis, dicit Dominus Deus
exercituum. 12
Ex CAP. V. Dicitis malum bonum. 86
Ex CAP. VI. Væ mibi, quia vir pollutus labiis ego
ſum. 22. & 02
Regem Dominum exercituum vidi oculis meir. 22
In medio populi polluta labia habentis ego habito-
6

2
Ex CAP. XI. Egredietur virga de radice Jeſſe, & flos
de radice ejus aſeendet. 8. & 54. & 80
Percutiet terram virga oris ſui, & ſpiritu labiorum
Juorum interficiet impium. 8
Et erit Juſtitia cingulum lumborum ejus. 54
Non ſecundum H oculorum judicabit. Tbid.
Et requieſcet ſuper eum ſpiritus Domini, ſpiritus ſa-
ientiæ & intellectus, ſpiritus conſilii & fortitudi-
nis, ſpiritus ſcientiæ & pietatis. Et replebit eum
ſpiritus Domini. Et percutiet terram virga oris ſui,
& ſpiritu labiorum ſuorum interficiet impium. 3 ¾
& 54. & 80

Ex CAP. XIII. Ululate, quia prope eſt dies Domini⸗

quaſi vaſtitas à Domino veniet. Propter hoc omnes
manus diſolventur, & omne cor hominis contabeſ-
cet & conteretur. Torſiones & dolores tenebunt
quaſßi parturiens dolebunt: znuſquiſque ad proxi-
mum ſuum ſtupebit, facies combiuſtæ vultus eorum.
10
Ex CAP. XXI. Dixit cuſtos: Venit manée, & nox ſi quæ-

ritis, quærite convertimini, & venite. 92
Ex CAP. XXII. Comedamus, & bibamus: oras enim
moriemur * 96

Ex CAP. XKXIV. Conffactione confringetur terra,
contritione conteretur terra, agitatione agitabitur
terra ſicut ebrius. Viſitabit Dominus ſuper reges ter-
ræ. Et congregabuntur in congregatione unius faſ-
cis in laoum : & claudentur ibi in carcere: & poſt
multos dies viſitabuntur. Et erubeſcet Luna, con-
fundetur Jol, cùm regnaverit Dominus exercituum
in monte Gion. 122¾
Ex CAP. XXXV. Lætabitur deſerta & invia, &
exultabit ſolitudo, & orebit duaſi Lilium. Ger-
minans germinabit, & exultabit lætabunda. 92
Ex CAP. XKL. Vox dicentis, Clama. Et dixi , Quid
61

clamabo? Omnis caro fœnum.

Ex CAP. XLVI. JNed & cum clamaverint ad eum,

non audiet: de tribulatione non ſalvabit eos. Redite
Prævaricatores ad cor. 73
Ex

Index Locorum

Ex CAP. LV. Montee & colles cantabunt coram vo-
bis laudem, & omnia ligna regionis plaudent ma-
nu. Pro ſaliuncula aſcendet abies, & pro urtica creſ-

cet myrtus. 24
Ommnes ſitientes venite ad aquas. Et qui non habetis
argentum, properate, emite, & comedite. 73

Ex CAP. LVII. Impii autem quaſi Mare fervens,
quod quieſcere non poteſt, & redundant flulctus ejus

in conculcationem & luétum. 70
Ex CAP. LX. Qui ſunt iſti, qui ut Nubes volant,
& quaſßi Columbaæ ad feneſtras ſitas 5 85
Ex CAP. LXIII. Dies enim ultionis in corde meo,
annus retributionis meæ venit. 105
Ex CAP. LXIV. Ecce tu iratus es, & peccavimus:
in ipſis fuimus ſemper & ſalvabimur. 103

Ex CAP. LXV. Hæc dicit Dominus: Quomodo ſi in-
veniatur granum in botro, & dicatur, ne diſipes
illud, quoniam benedittio eſt. Sic faciam propter
ſervos fos, ut ne diſperdam totum. 114

Ex Jeremia.

Ex CAP. I. Ollam ſuccenſam ego video, & faciem
ejus à facie Aquilonis. 8. & 65. & 124
Et bellabunt adversum te, & non prævalebunt. 25.
& 121. & 124
Quid tu vides Jeremia Et dixi: Ollam ſuccenſam

ego video. 30. & 106
Et faciem ejus à facie Aquilonis. 65
Ab Aquilone pandetur malum ſuper omnes habitato-
res terræ. Ibid.
Dedi te bodis in civitatem mumtam, & in columnam
ferream. 32. & 121

OQuüid tu vides, Jeremia? Et dixi: Virgam vigilan-

tem ego video.

93. & 106. & 119

Priuſquàm te formarem in utero, novi te. 106
Antequàm exires de vulva ſanctificavi te. Ibid.
A, a, a, Domine Deus: ecce neſcio loqui. 124

Ex CAP. IV. Circumcidimini Domino, & auferte
præputia cordium veſtrorum viri Juda, & habita-
tores Jeruſalem: ne forte egrediatur, ut ignis in-
dignatio mea, & ſuccendatur, & non ſit, qui ex-
zinguat: propter malitiam cogitationum veſtrarum.
115
Ex CAP. V. Saturavi eos, G mœchati ſunt, & in
domo meretricis luxuriabantur. Unuſquiſque ad
uxorem proximi ſui hinniebat. Equi amatores, &
emiſarii faéëti ſunt. Nunquid in gente tabi non ul-
ciſcetur anima mea? Aſeendite muros ejus, & diſ-
Nipate, auferte propagines ejus, quia non ſunt Do-
Mmint. 115
Ex CAP. VII. Ideò hæc dicit Dominus Deus, Ecce
furon meus, & indignatio mea conflatur ſuper li-
ghum regionis, ſaper fruges terræ, & ſuccendetur,
non extinguetur.

73
Ex CAP. IX. Quia aſcendit Mors per feneſtras no-

ſtras. 835. & 86
Ex CAP. XI. Et ego quaſi agnus manſuetus, qui por-
tatur ad viclimam. 107

Olivam uberem, pulchram, fructiferam, ſpecioſam
vocavit Dominus nomen tuum ad vocem loquelæ
grandis exarſit ignis in ea, & combuſia ſunt fru-
teta ejus. 10
Ex CAP. XIII. Tolle lumbare, quod eſt circa lumbos
zus, & ſargens vade ad Euphratem, & abſconde
ibi illud in foramine petræ. Et factum eſt poſt dies
Plurimos, dixit Dominus ad mer Jurge, vade ad
Kuphratem, & tolle inde lumbare. Et abii, &
Jodi, & tuli lumbare. Et ecce computruerat, ita
uit nulli uſni apinm eſſet. Et faétum eſt verbum
Domini ad me, dicens: Jic putreſcere faciam ſu-
perbiam Juda, & ſuperbiam Jeruſalem multam.
84. & 8 5

Date Domino veſtro gloriam, antequàm contenebref
cat, & antequàm offendant pedes veſtri ad monles
caliginoſos: expectabitis lucem, & ponet eam in um-
bram mortis, & in caliginem. 86. & 113
Non parcam, & non concedam: neque miſerebor, ut
non diſperdam eos. Audite, & auribus percipite.
Wolite elevari, quia Dominus locutus zſt. 112
Ex CAP. XV. Et viſitabo ſuper eos quatuor ſpecies,
dicit Dominus, gladium ad occiſionem, & oanes ad
lacerandum, & volatilia cæœli, & beſtias terræ ad

devorandum & diſſipandum, & dabo eos in fervo-

rem univerſis regnis terræ: propter Manaſſen Fi-
lium Exechiæ Regis Juda, ſuper omnibus quæ fecit
in Jeruſalem. 114
Ex CAP. XXIII. Dicunt bis, qui blaſphemant me
Locutus eſt Dominus: Pax erit zobis. Quis enim
affuit in Conſilio Domini * Ecce turbo dominicaæ
indignationis egredietur, & tempeſtas erumpens ſu-
per caput impiorum veniet. Non revertetur furor
Domini, uſquedum faciat.

Ex CAP. XXXV. Pater noſter præcepit nobis, *

cens: Domum non aædificabitis, & vineas non plan-
tabitis: ſed in tabernaculis habitabitis, cunclis die-
bus veſtris.
Verbum, quod factum eſt ad Jeremiam à Domino in
diebus Joakim, dicens: Vade ad domum Rechabita-
rum, & dabis eis bibere vinum. Et poſui coram
Filiis domus Rechabitarum ſepphos plenos vino. Qui
reſponderunt: Non bibemus. Proptereà hæc dicit
Bominus exercituum Deus Iſraël, non deficiet vir
de ſtirpe Jonadab Filii Rechab ſtans in ronece

meo cunctis diebus.

Ex Lamentationibus.
Ex CAP. IV. Diſperſi ſunt lapides Sankluarii in ca-
pite omnium platearum. 120

Ex Ezechiele.

Ex CAP. I. Nam, cum fieret vox ſuper Firmamen-
tum, quod erat ſuper caput eorum, ſtabant, &

ſubmittebant alas ſuas. 57
Uli erat impetus ſpiritus, illuc gradiebantur ,nec re-
vertebantur cum ambularent. 93

Et manus hominis ſub pennis eorum in partibus eorum.

94
Ex CAP. II. Increduli, & ſubverſores ſunt teeum;
& eum Norpionibus habitas. Loqueris ergo verba
mea ad eos, ſi forte audiant, & quieſcant. 57.
& 62 .
Tu ergo, Fili hominis, ne timeas eos, neque ſermo-
nes eorum metuas. 62

Ex CAP. III. Fili bominis, comede volumen iſtud,

& vadens loquere ad Filios Iſrazl. 57
Deus noſter, quem colimus, poteſt zegne nos de ca-
mino ignis ardentis, Rex, & liberare. Quod ſi
noluerit, notum ſit tibi Reæ, quia Deos tuos non co-
limus. 121
GSunt ergo viri Judæi, quos conſtituiſti ſuper opera te-
gionis Babylonis: viri iſti contempſerunt, Kex, de-
eretum tuum. Ibid.
Ex CAP. IV. Sume tibi laterem, & deſcribes in eo
civitatem Jeruſalem. 56
Ex CAP. IX. Appropinquaverunt viſitationes urbis,
c& unuſquiſque vas interfeætionis habet in manu ſua.
Et dixit Dominus: ſigna Thau ſuper frontes Viro-
rum gementium, & dolentium juper cunkctis abomi-
nationibus, qua fiunt in medio ejus. 93
Ex CAP. XII. Hæc dicit Dominus Deus ad eos, dui
habitant in terra Irazël: Panem ſium in ſolitudine
comedent, & aquam ſuam in deſolatione bibent 1
dQdeſoletur terra à multitudine ſua propter iniglitates
omnium, qui habitant in ea. 114

Ex

Sacræ Scripturæ. .

Ex CAP. XIII. Et erit manus mea ſuper Prophetas,
qui vident vana, & divinant mendacium: In con-
Silio populi mei non erunt, & in Scriptura domus
Wrael non ſeribentur, nec in terram Iſrasl ingredien-
tur. Eò quòd deceperint populum meum, Scrares 4
Pax, pax, & non eſt Pax. Proptereà hæc dicit Do-
minus Deus: Et erumpere faciam ſpiritum tempe-
Rtatum in indignatione mea, & imber inundans
in furore meo erit, & lapides grandes in tra in
conſumptionem. 4
Ex CAP. NXVI. Veſtivi te diſeoloribus, & calceavi
te hyacintho. Et dedi coronam decoris in capite tuo.
15. & 7
Et tuliſti vaſa decoris tui, de auro meo atque argen-
to meo, quaæ dedi tibi: & feciſti tibi imagines maſ-
culinas, & fornicata es in eis. 1 5
Et dedi armillas in manibus tuis, & torquem circa
collum tuum. Et egreſſum eſt nomen tuum in gen-
tes propter ſpeciem tuam quia perfebta eras in de-
core meo, quem poſueram ſuper te. Et hibens fdu-
ciam in pulchritudine tua fornicata es in nomine tuo.
Et ſumens de veſtimentis tuis, fornicata es ſu-
per eis ſicut non eſt faltum, neque futurum eſt.

7
Ex Tar. XVII. Hac dicit Dominus: Aquila gran-
dis magnarum alarum plena bplumis & varietate,
venit ad Libanum. 100
Venit ad Libanum, & tulit medullam Cedri: ſummi-
tatem frondium ejus avulſit. Ibid.
Ex CAP. XKXII. Et diſpergam te in nationes, &
ventilabo in terras. Regislant violenter egenum,
& pauperem afftigebant, G& advenam opprimebant.
Er quæſivi de eis virum, qui interponeret ſepem,
& ſtaret oppoſitus contra me pro terra, ne diſſi-
parem eam: & non inveni. Et effudi ſuper eos in-
dignationem meam, & in igne iræ meæ conſum ſi eos.
112
Ex CAP. XXIV. Mulio labore ſudatum eſt, &
non exivit de ea nimia rubigo ejus. 1I12. & Ibid.
Immunditia tua execrabilis, quia mundare te volui,
& non es mundata.. Ego Dominus locutus ſim:
Veniet, & faciam: non tranſeam, nec parcam, nec
placabor... Ecce ego polluam ſanctuarium meum,
Juperbiam imperii veſtri. . 112
Ex CAP. XXXVIII. Omnes leones ejus dicent tibi,
Numquid ad ſumenda ſpolia tu venis? Ecce ad di-
ripiendam prædam congreægaſti multitudinem tuam,
ut tollas argentum & aurum, & diripias manubias
infinitas. Propterea vaticinare, Kli hominis, &
dices ad Gog. Hac dicit Dominus Deus: aſcendet
indignatio mea in furore meo. Et in zelo meo, in
igne iræ meæ locutus ſum.
Ert convocabo adversis eum in montibus gladium. Et
judicabo eum peſte, & ſanguine, & imbre vehe-
menti, & lapidibus immenſis: ignem & ſulphur
pluam ſuper eum & ſuper exercitum ejus. Ibid.

Ex Daniele.
Ex CAF. I. Et conſtituit eis Rex annonam per ſin-
gulos dies de cibis ſuis, & de vino, undè bibebat
ipſe: ut enutriti tribus annis poſtea ſtarent in conſ-
pectu Regis. 16
Deterunt in conſpectu Regis. Et omne verbum ſapien-
tiæ & intellectus, quod ſeiſeitatus eſt ab eis Rex, in-
venit in eis decuplum. Ibid.
Traolia: autem Daniel in corde ſuo, ne pollueretur
de menſa Regis, neque de vino potus ejus. 95
Tenta nos, obſecro, ſervos tuos diebus decem, & den-
tur nobis legumina ad veſceendum, & aqua ad bi-
bendum. 98
Ex CAP. II. Et ecce quaſi ſtatua una grandis. 3 8. 8& 89
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Tune contrita ſunt pariter ferrum, teſta, æs, argen-
tum & aurum. 47
Percuſſt ſtatuam in pedibus ejus ferreis & fictilibus 3
& comminuit eos. 556. & 89
Ex CAP. IV. Igitur poſt finem dierum altiſimo bene-
dixi.
Cümque adhuc ſermo eſſet in ore Regis, vox de cœlo
ruit: Tibi dicitur, Nabuchodonoſor Kex, cum be-

Rtiis & ſeris habitatio tua. 6. & 78
Nonne hæc eſt Babylon magna Ibid.
Peceata tua Eleëmoſynis redime. Ibid.

Succidite Arborem, & diſſipate illams attamen ger-
men radicum ejus in terra dimittite. 30. & 38
Magna Arbor, & fortis, & proceritas ejus contingens
Cœlum. 39
Cum beſtiis & feris habitatio tua: ænum quaſi bos
comedes. Donec ſcias, quòd domineiur Excélſus.
66
Altiſſimo benedixi, & viventem in ſemtiternum lau-
davi, & glorifwavi. 73. & 124
Ex CAP. V. Præcepit temulentus, ut affertentur vaſa
aurea & argenten. Jubente rege, indutus eſt
Daniel purpurà, & circumdata eſt torques aurea

collo ejus. 4
Biberunt in eis Rex & optimates ejus, uxores & con-
cubinæ illius. 64.

Rex aſpiciebat articulos manus ſeribentis. Tunc facies
Regis oommutata eſt, & cogitationes ejus contur-
bahbunt eum. 82
Apparuerunt digiti, quaſi manus hominis ſeribentis »
contra candelabrum in ſuperficie parietis aulz re-
giæ. Ibid.
Compages renum ejus ſolvebantur, & genua ejus ad ſe
invicem collidebantur. Ibid.,
Purpurd veſtieris, & torquem auream circa collum
tuum habebis, & tertius in regno meo eris. 108
Ad quæ reſpondens Daniel, ait coram Rege Mumne-
ra tua ſint tibi, & dona domus tuæ alteri da: Scrip-
turam autem legam tibi. Ibid.
Phares, diviſum eſt regnum tnum, & datum eſt Medis
& Perſi. Tunc jubente Rege indutus eſt Daniel
purpurà, & circumdata eſt torques aurea collo ejus;

& prædicatum eſt de es, quòd baberet potzſtatem

tertius in regno. 101
Ex CAP. VII. Millia millium miniſtrabant ei, & de-
cies centena millia aſſiſtebant ei. 108

Ex CAP. X. Et ece vir unus veſtitus lineis, & re-
nes ejus accinéti auro obriæo, & corpus ejus quaſit
eryſolythus. 54. & 12
Emarcui nec habui quidquam virium. Ft audivi vo-
cem ſermonum ejus & audiens jscebam conſterna-
tus, & vultus meus hærebat terræ. 54
Species ejus, velut ſpecies fulguris, & vox rmonum
ejus, ut vox multitudinis. Ibid.
Panem deſiderabilem non comedi, ſed neque unguen-
to undtus ſum. 108
Ex CAP. KIII. Poſquàùm autem Senes locuti ſunt 5
erubuerunt ſervi veh menter: quia nunquàm diétus
Jfuerat ſermo hujuſcemodi de Suſanna. 10
Melius eſt mihi abſque opere incidere in mand veſtras,
dudm peccare in conſpectu Domini. 20. & 53
Credidit eis multitudo, quaſi Senibus, & Judicibus
populi, & condemnaverunt eam ad moriem. 30
& 53
Hujus rei teſtes ſimus. 30.
egerete illos ab invicem procul, & dijudicabe eos.
1d.

Mundus ego ſum à ſanguine hiujus. Ibid.
Et exclamavit voce magnd Suſanna. 52
Venitque ad eam Adoleſcens, qui erat abſconditus ,
& concubuit cum ea. 53

Cucurrimus ad eos. Et illum quidem non quivimus com-
prehen-

Index Locorum

prehendere, quia fortior nobis erat: Hanc anutem,
quhm apprehendiſſemus, interrogavimus quiſmanz eſ-

Jet Adoleſcens. Ibid.
. . . . . . .
Commiſcere nobiſcum: quòd ſi nolueris, dicemus con-
tra te teſtimonium. Ibid.

Tu ſeis, quoniam falſum teſtimonium tulerunt conira
me: & ece morior, cum nibil horum fecerim. 98
Everterunt ſenſum ſuum, & declinaverunt oculos
ſuos, ut non viderent cæœlum. Erant ergo ambo vul-
nerati amore ejus. 126
Ex CAP. XIV. Porrò in lacu erant Leones ſeptem, &
dabantur eis duo corvora quotidiè, & duæ oves. 98
Occidit ergo illos Rex, & tradidit Bel in poteſtatem
Danielis: qui ſubvertit eum, & Templum ejus. 102

Ex Oſee.

Ex CAP. IV. Maledictum, & Mendacium, & Homi-
cidium, & Furtum, & Adulterium inundaverunt,

& ſanguis ſanguinem tetigit. 52
Ex CAP. WI. Cœperunt Principes furere à vino, ex-
tendit manum ſuam cum illuſoribus. 39

Omnes calefaéti ſunt quaſi clibanus, & devoraverunt
judices ſuos: omnes reges eorum ceciderunt. lbid.
Ex CAP. IX. Omnes nequitiæ eorum in Galgal, quia
ibi exoſos habui eos: propter malitiam adinven-
tionum eorum de domo mea ejiciam eos non addam,
ut diligam eos, omnes Principes eorum recedentes. 6
Ex CAP. X. Araſtis impietatem, iniquitatem meſſui-
Ntis, comediſtis frugem mendacii. 26
Ex CAP. XIII. Loquente Ephraim, horror invaſit I-
raël: & deliquit in Baal, & mortuus eſt. Et nunc ad-
diderunt ad peccandum: fecerùntque ſibi conflatile
de argento ſuo, quaſi ſimilitudinem Idolorumn. 9
Ex C A P. XIV. Pereat quoniam ad amaritudinem con-
citavit Deum ſuum: in gladio pereant, parvuli eo-
rum elidantur⸗ & ſœtæ ejus diſeindantur. 54. & 111
Ero quaſi ros Iſra?l, germinabit ſicut Lilium. Ibid.
Quia rectæ viæ Domini, & juſti ambulabunt in eis
præ varicatores verò corruent in eis. 5 4. & 112
Convertere Iſraël, ad Dominum Deum tuum. Tollite vo-
biſecum verba, & convertimini ad Dominum, & di-
cite ei: Omnem aufer iniquitatem, & accipe bonum:
& reddemus vitulos labiorum noſtrorum. 93. & 111
Aſſur non ſalvabit nos, nec dicemus ultrà, Dii noſtri
opera manuum noſtrarum: quia ejus, qui in te eſt,
miſereberis pupilli. Sanabo contritiones eorum, dili-
gam eos ſpontaneé. 111
Tbunt rami ejus, & erit quaſi Oliva gloria ejus. E-
phraim, quid mihi ultra idola? Ego exaudiam, &

dirigam eum. Ibid.
Vivent tritico: memoriale ejus ſicut Vinum Libani. II2
Ex Amos.

Ex CAP. IV. Percuſſi vos in vento urente, & in au-
rugine, multitudinem hortorum veſtrorum, & vinea-
rum veſtrarum, oliveta veſtra, & ficeta veſtra co-
medit eruca: Et non rediſtis ad me, dicit Domi-
15. 72
Ex CAP. VI. Qui dormitis in lectis eburneis, & laſci-
vitis in ſtratis veſtris. 34. & 3 5
Quoniam convertiſtis in amaritudinem judicium, &
Fructum juſtitiæ in abſynthium. Qui lætamini in ni-
hilo: qui dicitis, Numquid non in ſortitudine noſtra
aſſumpſimus nobis cornua? 25
Eece enim ſuſcitabo ſuper vos, dicit Dominus exerci-
Wuum, gentem, & conterent vos ab introitu Emath
ſdue ad torrentem deſerti. Ibid.

Ex Abdia.

Ex VERSU X. Propter interfectionem, & propter ini-
Tkitatem in Fratrem tuum Jacob, operiet te confu-
Jo, & peribis in aternum. 92

Ex Jona.

Ex CAP. I. Et acceſſit ad eum Gubernator, & divit
ei: Quid tu ſopore deprimeris ?à ſurge. Et cecidit
ſors ſuper Jonam. Et dixerunt ad eum : Indica no-
bis, cujus causd malum iſtud ſit nobis: quod e
opus tuum? Et dixit ad eos:⸗ Tollite me, & mit-
tite me in mare, & ceſſabit mare à vobis. Nio enim
ego, quoniam propter me tempeſtas hæc grandis ve-
nit ſuper vos. 102
Et remigabant viri, ut reverterentur ad aridam. Ibid.
uæſumus, Domine, ne vereamus in anima viri iſtius,
& ne des ſuper nos ſanguinem innocentem. Ibid.
Cognoverunt enim viri, quod d facie Domini ſugeret 5

Jitia indicaverat eis. Ibid.

Ex CAP. II. Et præparavit Dominus Piſcem grandem,
t deglutiret Ionam. Et erat Jonas in ventre Fiſcis
tribus diebus, & tribus noctibus. 75
Ex CAP. III. In Ninive ex ore Regis, & Principum
ejus: Operiantur ſaccis homines, clament ad Domi-
num: & convertatur vir à via ſua mala. 22. & 66
Quis ſeit ſi convertatur, & ignoſecat Deus, & non pe-
ribimus? 22
Ex Michæa.

