tautarum opum inducto ſyllabo? Cætera tolle tibi.
K 4 Ternis

Ambitds
rodiga
arr Meonii

In Aulis
Dynaſtas
rus non
yarò Ma⸗
g ſtratus 3
& Prætiss
r4 emisn-
tasres

Matth. 19.
27.

XIII.

Zachai là.
eralitas
ampiallofa⸗

Luc. 19 9.
XIV.

Gen. 143
27.

Elinguis
Kegum ℳα
benefscen⸗
tᷣa.

Deus nobig
Tilis.
Deo days
neſcimac,

Arrogan-
nia.
Bona oc-
cultanda.
vide, Be-
neficia oc-
cusltandae

XV.

Ma. II. I.

I.

Deus ita
omnibus
infundi-
sr, ur
membris
ommnibus

116

Ternis vocibus veſtiaria Regum quatuor opima
poſt ſpolia devictorum reconduntur. Compone
Sodomorum Regem cum Zachæo Jerichuntino.
Hic quadruplum jactat in dimidio ſubſtantiæ ſuæ.
Ille tot gazam triumphantium uno verbi ſipario
convelat. Nimirùm trapezitæ ſua ità exagge-
rare munera conſueverunt: & ſua ità Princi-
pes extenuant congiaria. Computare iis Reges
digitis dedignantur, quibus gubernacula tractant
imperii. Qui numerus ſunt, hi dona, largitio-
néique habent in numerato. Tam erecto ſunt
animo Cæſares, ut ex illa ſpecula diſpicere non
poſſint, quæ infra ſe poſitis largiuntur.
Nam & Deus de filio ſuo, quaſi de flore
loquitur, quo tamen tot erant & pane Palæſtim,
& azymo ubique gentium Nationes ſaturandæ.
Egredietur virga de radice Jeſſe, & ſos de radi-
cé ejus aſcendet. Si Vati auicultemus, nihil
Chriſto frugis præſtolabimur. Quis enim flore paſ-
catur? At Panis & cœlo vivus, vivâxque mor-
tem propulit ab Eccleſia. Veruùm quùm virga
hieroglyphicum imperii ſit, more, geniéque re-
gio, quæ eſt editura, imminuit beneficia. Non
horrea ſuis gemmis adſcribit, ſed floſculum ex ſe
proditurum eſſe confirmat. Ut enim pro Templo
Cyrus domum objectat, ità florem ingerit virga
pro pomo, imò pro pomario, prôque Mundi
horreo exprimit. Hi enim tantùm non loquuntur
grandia, qui & grandia præſtant, & magni lat-
giendo, maximique ſunt.

O MNIA regna terræ dedit mihi
Dominus Deus Cœli. I1. Eſdr.

I. 2.

CAPUT XV.

Quamvis Deus ſit Cœli Princeps, inſi-
datque ſideribus, non ità illa tamen
aut amplitudine orbium diſtinetur, aut
rapitur pulchritudine, ut eum partiri
limum pudeat, pigeatque terrarum
imperia diſpenſare. Quo genio Nami-
nis inflelcti ocuperem Principes ad ea in
Jubjectis ſibi urbibus percuranda, quæ
tenuia ſunt, & videri poſſunt non regia.

Stris Dominus coronatur, ſed nullo limi fa-
ſtidio. Ità enim coœleſtes orbes amplexa-
tur, ut ſuo terras pugno non diſcludat. Æquè
Præeſt univerſis; nec ſecundis à ſe Angelis cite-
riorem Mundi plagam committit moderandam,
ſuperiorum ſibi orbium reſervatâ præfectura. Eo

affandiur Deus ſtudio ſoli ſtadium ſternit in hmbo, quo

alsmen⸗
sum.

boum ſulcos, porcâſque in agro delineat. Nec

Rex eiayn WMirum videri debet, ſi quaquà diffuſum Numen

minima
curet.
Superioy
non aſper-
netur cu-
yram tem⸗
poralium,
mini.-
morem.

Dei Provi-

dentia
etiam in
par Vis.
Superior

interſit univerſis, quando id ab olere præſtatur,
quo veſcitur Elephas. Ut enim pabulum elinxe-
rit bellua, alvéque olus recondiderit, non ſuc-
cum omnem in ebur tantum oris exta, viſcerâ-
que diffundunt, ſed ſcabritiem cutis ità humore
perfundunt, utl nitorem eboris infuſione ſucci
impinguant, & roborant. Inſinuat toti ſeſe cor-
pori ſuccus, inque omnes monſtri artus, mem-
brâque pervadit: nec promuſcidem tantuùm, aut
haſtas, ſed illuviem quoque corii percurat, in-
funditque. Expiraret, non niteret Pavo, ſi ali-

Oliva in Eſdram.

menti liquor unam tantùm caudæ pompam irri-
garet. Aſpritudinem item pedum, quàâ volucris
exterretur, non negligit, ſed fovet, non Avis
ſolum gemmas, ſed etiam probra rigaturus. Ad-
eò naturæ duétu ſuademur, non ſplendida ſolum
aut Reipublicæ, aut domus noſtræ percurare, ſed
ea quoque ſtudiose perficere, quæ ornamento vix
eſſe poſſunt.
Id fortè ſponſus damnavit in ſuæ Sponſæ po- II.
litia: Quæ, ut laquearia concinnaverat & cedro Rex au.
eleganter, torumque floribus delicasè conſperſe- Betena.
rat, ità iis domus phaleris, quæ proſtabant, con- wm & re⸗
tenta, reliquas ædificii partes aut occultiores, aut m, agen-
ignobiliores contempſit. In lectulo meo per noctes ah, 3
quæſivi, quem diligit anim⁊ad-mea, quæſwi illum, accepuo,
& non inveni. An amor refrixerat Sponſæ? Can. 5, 17
Dilectum diligebat. An torpor in torum irrep-
ſerat? Quin vigil opperiebatur, quærebatque
Verbum in nocte. An ſqualebat cubile? Plofcu- Sonſe
lis imoverò vernabat. Quo ergo à domo Chri- Sver-
3 . „5.) 21. „mincuria in
ſtus incommodo arcetur. Nimiâ & diligentiâ „gioribus
Sponſæ, & negligentid. Nihil illa de veſtibulo, familis
nihil de porticu, xyſtôve, nihil de balneo, aut αα.
triclinio conſultaverat: & pavimenti negligens
curam omnem contignandis cedro cubiculis in-
tenderat. Eam proptereà Deus faſtidivit, quoòd
non didiciſſet ex ſe, ità ſtudere ſummis, ut mi-
nora non ſperneret; quando ipſe Deus coli re-
gna terræ diſpenſat, utque illi Solem ſuffecit,
ità Cyrum iis, quaſi terreſtre ſidus, præfecit,
ſummi, infimique Mundi arbiter & præfectus.
Huc, rogo, accedant Conſulares, quos de Rei-
publicæ, ut inquiunt, quiſquiliis piget deliberare.
Se dignos eos tantùm eſſe coœtus vociferantur, in
quibus aut Hanno repellendus, aut opprimendus
Antiochus, aut Italiæ jugo, juguléque Annibal
ſubmovendus, aut diripiendæ Hieroſolymæ in-
ducuntur. Niſi de Perſe agatur vinciendo, de
catenando Jugurtha, de ſubruenda Numantia,
Saguméôve propugnanda, in Senatum venire,
curiamque recuſant. De Congis, de Aquæ du-
ctu, de Horreis conſultare, ſi Senator es, debes.
Expianda lurconibus ſuburra, non indigna Pa-
tribus conſultatio eſt. Exigendi orbe Magi ſint,
an flammis exurendi, ii non indecorè deliberant,
quorum calculis Carthago evertetur. Iiidem edi-
ci tabulis debet, quæ togæ modeſtia eſſe debeat,
& quam in Mithridatem adornari claſſem opor-
teat.
Manum ſuam miſit ad fortia, & digiti eus ap- III.
prehenderunt fuſum. Quid hac difformius, for- Prov. 31.
moſiuſque Monarchiàa! Colus haſtæ fœderatur;
fuſus fundaque ſociantur. In hac ſanè Amaſone ya ſum-
modô te Penelope recreat, modéò terret Bellona. wis à Re-
Orditur, & præliatur. Aciem inſtruit, & tex- Se ſoian-
trinam componit. Telam explicat, & tela jacu
latur. Depectit, & lacerat. Minervam evocat, aier .
& Gorgonem rotat. Conficit prætextas, & moe- vet.
nia ſubruit. Tramam trajicit, & tragulis debac-
chatur. A textrina migrat in curiam. Ruit à glo-
mere in prælium, & tam feliciter pugnat, quàm
texit. Suâ & ſuit manu, & arietat, in telum acu
productâà, contractâque in acum haſtiâ, poſt præ-
lium. Pudeat non imitari Mulierem ad diſſimilli-
mas pacis bellique artes ſibi mirè conſtantem.
Imô piget, inquis, ſominam imitari. Fœmi- IV.
nas te pudet imitari? At Amazones regnavere Laus Alis⸗
Aſiæ. Et Aſſyria regnata Semiramidi. At Cy- rad.
rum Tomiris obtruncavit. Nolim abs te ſœminas oοαentia
ſperni, quibus Porſena conſternatus, quibus Si- cuilier

ſara interceptus, quibus jugulatus Holophernes. praſtanda.

:. . 5 . Lucretia
Nebat Lucretia; ied libertatem Reipublicæ or- Tnd

diebatur, e ſuo vulnere profuſura Conſularibus parens fer

purpua-⸗

i⸗ wnnan⸗

, Deianl
umd
lltet,
u . P
ſi Mers
Ppenix.
Ludeti bu
iinan
Cinrolum
oun kleibus
onkzein,
Gine uſro
ufete e n
Uirdus i
mnini
Gre godi
nnegno, ne
li Marrona
ipiant,
i Renpubl
n molli,
Pmuete Re⸗
ib, hugi
. ermmis no
Iud miin
ibos Caſani⸗
Ne uno Liu
ed lbertas
Eiicins enim
ede Principe
Gdaur, nes
Nanriſcenut. 6
lincipem ſil
(Atnemn ſſto
Umeht, ſi erh
1 limttie;
lhhi ngn⸗
Cnn nilege
ſallt. Eie
tckbeus Venus
1dlin Luctei
in etrahit
ſeu, ſi lde
Alua non elt
Aunen vincu,
rttinerotatan
Mhifinnnum
Aning lipnner
nnun onl
Pudren
auer erunget,
i, non hen
i
n k
e, il
,d Eecumn
faniinet. U
unmr
4 dles
mile⸗

noc Nn

emin.
Noloetg
n Aris
l A
Eü
lae⸗ ſed
Emori

ler
e dn ha.
Onlbetſ un
ts,At ms
Nrudhe
niilim
Pollr
un e
Arebetge
1 Ther
mo C ina
lgeni ,
elibald,ſai
nen, A
egigen
biculs n.
hri, d
is, un⸗
8 elk⸗
n ſkei,
relai,
Trätku
Ee er
Gelberane
Eumnn,n
Ytmend
he Auntbl
hren
cienco,
Nummanu,
m Venie
Aqued-
res, Eis
ndigna
Mgi nn,
Gelkerunt,
Iilenedr
ſſe Eehen,
Kemoper

ign l
rmius 1 . 1
ſodelan/
Adone ai
Plona vs
ſet l. le
it, Ereri
tel r
n erot/ yk.
u e.
Riiige

n,Cuin

&τ Reips.
blicæ eſt,
zelo uſa
pro ianii
pignoris
obſtetrice.

Rerx coli
euer.

De Cyro Rege. Cap. XVW. 117

urpuram. Neſſeam Tyrannidi chlamydem
Pehanira felicior intexuit, quam non monſiri ta-
bo, ſed pudicitiæ conchylio diriorem Tarquiniis
redderet, quos pudor acrins, quàm virus offen-
debat. Expiravit, non fœmina, ſed Phonix,
ſui funeris architecta. Imò Lucretia cecidit, non
Phoœnix. Nam Avem avis edit & cinere. E ſuo
Lucretia buſto Rempublicam extruſit, ad impe-
rii rapinam è ſuo uſquequaque cinere Aquilis in
Capitolium emiſſis. Unius caſu fœminæ, duo
cum faſcibus Conſules ſurrexere; &, quæ è& Rege
conceperat, regnum ſuſtulit, libertati ex ſe naſ-
cituræ cultro fœmina obſtetricata. Quot germi-
navere ex uno emorientis cultro ſecures! Quot
lictoribus Virgas Flos unus pudoris intercidens
parturivit! Adulterio emerſerat Roma; ſed è pu-
dore prodiit Reſpublica, oppreſſo quidem, ſed
integro, ne dicam, compreilo, ſed non oppreſſo.
Ità Matronæ pariunt, ſi & viris non viris invitæ
concipiant, & viragines. Duraturam ſeptingen-
tis Rempublicam annis nox una edidit, ferre,
non molli, Venere ad amplexus. Romanam no-
lo mirere Rempublicam ubique cruentatam, quæ
& telo, plagâque fœminæ prorupir. Abhorrere
ab armis non poterat, quæ prodierat & cultro.
Illud mirari te patiar, tribus ſuprà viginti vulne-
ribus Cæſaris renaſci nequiviſſe Rempublicam,
quæ uno Lucretiæ vulnere enata primitus eſt.
Adeò libertas reparari, ſi perdatur, non poreſt.
Felicins enim ultione ſtupri Reſpublica, quàm
cæde Principum, effloreſcit. Unus ſi Cæſar oc-
cidatur, tres pro uno Principe Reſpublica Furias
nanciſcetur. Geryonem patietur Roma, quoties
Principem faſtidiet; nec Cæſarem evadet, ſi
Cæſarem ſuſtulerit, ſed permutabit; Juliamque
horrebit, ſi exhorruerit Julium. Funus adoret,
ſed Lucretiæ; quæ Rempublicam cadendo ſta-
bilivit, & regnum perdidit pereundo. Coactum
enim, triſtéque adulterium, non parit monſtra,
ſed perdit. Et quæ non emergir & fluctibus, ſed

fluétibus Venus immergitur, utl ſubmerſa reve-

ra eſt in Lucretiæ toro, & naufragio ſuo purpu-
ram extrahit Conſularem. Parier Libertatem
Venus, ſi libera non eſt, duùm concipit; & ſi
exoluta non eſt in amplexu viri non ſui, patriæ
abrumpet vincula, ſolvétque Urbem. Quis cre-
deret inexoratam blanditiis, miniſque fœminam
moliri tantum gloriæ opus in flagitio, ut ubi Tar-
quinius lupanar perfoderat, ibi fornicem fœmina
in Senatum conſecraret. Falleris, Sexte Tarqui-
ni, ſi Pudorem poſſe opprimi arbitraris. E. myrto
culter erumper, & tua Venus, quia amorem
neſcit, non Venus erit, ſed Cupido. Armabitur
ſiquidem, & feriet. Sed ſe petet, ut te vulneret,
cadéſque, ut illa ceciderit. Nolet Heroina vive-
te, quòd tecum vixerit. Tuum poſt fodus ſe-
ipſam timet. Utque cruore porcæ Regum fſœdera
ſanciuntur, ità fœdus adulteri cruore ſuo Lucre-
tia, Agna ſcilicèt pudicitiæ, reſcindet. Gordium
quaſi nodum illegitimi connubii incidet fœmina,
non Aſiæ ſolum, ſed Europæ, Africæque impe-
tium deſignatura; exciſòôque vitæ ſtamine, quæ
temperans eſſe non potuit, parca erit. Nimirum
Venus facta eſt: ſed ipſa ſeſe præſtitit Parcam.
Debent ſuas porrò Conſules prætextas uni ab-
rupto Lucretiæ ſtamini. Ut emim ſpumantis fe-
rociam equi Indignatio felicins, quaàm Ars, ex-
Preſſit: Itaà Conſulares Lucretia chlamydes, quas
nendo nunquàm confeciſſet, ſuo vitæ filo abrupto,
confecit. Adeò quam linum depexuiſſe Tarqui-
nius offenderat cum ancillulis, eam mox ſerrum
horruit diſirinxiſſe, quovis Perſico acinace &
ferocius, & regno fatalius. Concepi, aiebat

moribunda Lucretia, Tyrannum ex adultero.
Sed eum non pariam, at extrudam per vulnus.
E Rege concepi? Regem felici puerperio emit-
tam. Nec edam, ſed vorabo regnum, & lace-
rabo. Hæc plaga me perficit, & Tarquinios con-
ficit. Hoc Lucretia ſanguine diluetur: Hoc Sex-
tus cruore obruatur. Quem Tiberis non inun-
daſſet, eum pudicæ cruor adobruet. Romanos
enim Reges nullæ penitùs feræ abolerent, quos
Lupa educavit. Lucretia una Lyrannorum &
Tigris; quæ, ſi ſe concerpat, lacerat Principa-
tum. Una IIium intercidit fœminâ. Unâ Urbs Madie
Matronà conſurget. Hæc plaga & uber erit Rei- ri R.
publicæ, & Tyrannidis ſepultura. In me condi- zeur.
di telum, ut mecum regnum condatur. Hanc Tacrerie-
novæ Urbis ordiri telam poteſt, quæ, abſente vi- nuum Seih
ro, telas poterat ordiri. Non nebam, niſi ut pu- opulemtas
dorem meum integerem. Nam, quæ telum verſat atronae
oppreſſa, non imbecillitate, ſed ſtrenuitate in te- Caftitanis
las integra inclinabat. Verùm, quando Penelope esra.
eſſe deſi, telo telam commuto. Me nudavit adul-
ter? Me quoque ad vulnus Caſtitas denudabit,
ut cruoris purpurâ meus ſub Tyranno regnaviſſe
pudor credatur. Non eſt adultera, quæ ſpontè
ſubrubet. Apologiam, non ceræ imprimam,

quæ molliri poreſt, ſed exprimam pectore, quod

flecti neſcut. Ne Siren fuiſſe credar Tarquinii,
ego vulneror, ille verò laſciviit. Nullo annulo
ſuam fidem obſignare poteſt adultera, niſi telo
& vulnere. Quæ cadit, non cecidit. Hæc voci-
bus effata Lucretia intermortua, in ſuo collapſa
ſanguine expiravit. Hancne tu fœminam ſper-
nes, quæ vitam ſprevit? quæ violato & corpore
ſpiritum extraxit incorruptum? quæ adulterium,
quod non admiſerat, expulit ferro? quæ ſuum
latus cultro hauſit immerſo, quod ſuum eſſe non
credidit, ex quo in Sextum inclinavit? quæ ſce- Religionie
lus, quando non licuit in adultero punivit in pu- maænla vi-

dica? quam denique ſuæ parentem libertatis Ro- iora exer-

.. . . . cita Ta.
ma conſalutat? Si enim Domitiani celebratur lentorum

theatrum, in quo cæſa fera non unum è plaga magnorum
fœtum emiſit, parens facta per vulnus: (Quod ainat
illud in ædibus Collatini amphitheatrum honoris
fuit, ubi è& ſuo vulnere Lucretia non unum Con-
ſulem, & unam Gentium Mundique Dominam
Romam effudit! In quo Patriam & Labyrintho
ſuis Lucretia liciis eduxit! Quid erat in caſtris
molitura, quæ, dùm turbinatim fuſum rotabat,
Fortunæ ità rotam circumegit, ur regnum ex-
cuteret! Nimirùm quæ domeſtica nunquàm mu-
nia neglexit, novam in Urbem invehere potuit
imperi formam, & Romuli tabulas ſuo & telo
& fuſo eraſit, ſanguinolenta Reipublicæ parens.
Dolori porrò funerique Lucretiæ aliquid dedimus Suberias
in Tarquinios, quos licèt perſceleſtos, vereri ta- coli deßee
men regnantes coleréque vel oppreſſam decuiſſet. iam im-
Nam de Principibus ultio uni eſt iræ Numinis“-
committenda. Quam noſtrum eſt Principibus à Eccleſizs
Deo deprecari, non verò inferre. Mutari, non Hici coli

. . ebem
mactari optemus corda Regum à Deo. Nam S

pro iis & flagitioſis, & hoſtibus luxere Juſti , mierdum

etiam cùm à Numine damnarentur. Nec Lucre- dor Mons
tiæ ultrà verba in Regem dolor exarſit; quæ ſe, eemi.
quàm Sextum, occidere maluit. Magnæ indolis
vel in larificio foemina, quæ cultrum extraxit &
colo: quæque, ne Principem occideret, Lucre-
tiam confodit. Vides, opinor, non præpediri,
ſed roborari conſtantiam minorum cur4 operum,
rerumque ſtudio minuſcularum.
Quòôd ſi mulierum piget exemplo in rerpum V.
curam non grandium incitari, Deum non te imi-
tari pudebit, poſt ſumma in minima excubantem.
Dixitque Dominus ad Joſue- Ecoe dedi lin manus Joſue 6. .
tuas

118
tuas Jericho, & Regem ejus, omnéſque fortes Viros
Circuite urbem. Paruere Numini milites, infla-
tũque buccinarum urbis moœnia difflaverunt. Ut
enim noviſſimæ clangore tubæ Juſtorum corpo-
ra reparabuntur in Sionis lapides immortales &
vivos: Itaà Levitici ſonitu litui labefactatur Jeri-
cho, ut Sacerdotibus nihil eſſe poſſe intelligatur
impervium. Ubi verò trophæa ubique ſunt fixa,
ovatumque de Urbe eſt, à triumpho, Regiſque
cæde ad latrunculi quæſtionem juſſu Numinis
Joſuer.lo. Præfectus exſcendit. Dixitque Dominus ad Jo-
Jue. Accedetis mané ſinguli per tribus veſtras. Et
quicunque in hoc facinore fuerit deprebenſus, com-
§. oſßat. buretur igni. A laureis ad ſarmenta; & Regum,
urbiumque nuperrimus debellator quæſtioni ſub-
Ber euam jiciet furunculum. Quid ſplendidins, quàm Re-
re, ges profligare, & ſubjugare provincias 1 Quid
item putidius, frigidiuſque, quàm cauſam co-
Superier gnoſcere peculats ? Non modèô utrumque
benbenon præſtitit Joſue; ſed adità vix Jerichunte inter
2Se. Palmas reo injicit vincula, & furi flammas ſub-
Siveritas, jecit. Nec id actum eſt per Tabelliones. Inter-
eſſe juſſus eſt Joſue quæſtioni, ferréque ſenten-
Tbid. 13. tiam. Qurge, ſanctifca populum, & dic eis. Age-
Frincipe batur de furto curtiſſimæ ſupellectilis, & de eo,
tanmſas non fumante Jericho, conſultabatur „ ad novi regni
nesl gani, Curas Joſue implicato. Nullis Dux tamen nego-
S tiis eximi potuit à judicio. Adeò & Numen 8&
nere pe Joſue nihil à ſe alienum eſſe putaverunt, quamvis
1"e & minimum videretur, & triumphis, imperiif-
que inter veniret.
VI. Nec id actum ſemel ſub Joſue, ad lictores tra-
ducto Judæorum Dictatore à trophæis, ſumpturo
de fure ſupplicium, poſt exciſam Jericho, Re-
gémque conciſum. Verum & Samuél Saüh co-
gitor & indicare aſinas, & regnum ei deſignare
1. Reg. 9. Iſraëlis. De aſinis, quas nudiuſter ius perdidiſti,
0. ne ſolicitus ſis, quia inventæ ſunt. Et cujus erunt
optima quæque Iraël? Nonne tibi, & omni domui
8. Samus), 2lris tui? Chiellis phaleræ inſuumtur, & in Saü-
lis domum aſello regnum infertur. Os illud, quod
imperium prænuntiabat incogitanti, de jumentis
agaſonem ſolicitum eſſe vetuit; continentique
Samusl ſpiritu capiſtrat aſinas, & provincias ſub

Sauil accepiſſet, ominâque Sacerdotis, hinc ju-
menta cæcidiſſet, indè populos infrœnaſlet; al-
tero ad ſtabulum pede ſucceſſiſſet, in thronum
altero penetraſſet; ſceptrum urbibus, & jumentis
virgam intentaſſet, princeps & bubulcus, arator
& triumphator, Palæſtinæ præcoquus Cincinna-
tus, laureatus & luteus. Nimirùm ut ſtellis Deus
præſider & ſtellionibus: ità per Sacerdotes ſum-
ma infimâque edicenda conſtituit. Quâ doctrinâ
Saiil. quoque Saulem imbui voluit, ut tradito ſibi cum

neret in throno, aut faſtidiret, quando coronam
cum capiſtro accepiſſet. Nolim proptereà Prin-
cipes ovationes ſibi unas, trabeaſque reſervare,
renuntiaturos triumphatores tantuùm, & Conſu-
les. Velim eos de fundis audire populos diſcep-
tantes; judiciis intereſſe mercatorum; repetun-
darum accuſatos aut abſolvere, aut damnare;
aleatores & ganeones urbibus pellere; curare, ne
ab anu inaudita illud audiant minimè anile reſ-
ponſum, Noli ergo regnare. Quam verô rari
ſunt Comites, quos faſtidium rerum etiam non
minimarum à curia non ableget in nemora, ut,
quùm devitaverint cives, apros conſectentur!
Cervum per ſulcos, per ſaltus, per vepres, per
montes, effuſiſſimo, laborioſiſſiméôque curſu per-
ſequuntur, non virgultis impediti, non aggeribus
rejecti, non foſſis exterriti, non torrentibus con-

jugum mittit, deditque erromi? Si vaticinia tum

præſepibus regno ità uteretur, ut nihil aut ſper-

Oliva in Eſdram.

ſternati, non aviis exanimati nemoribus, non
ferarum, latronumque excurſione revocati. Imò
amnes tranſmittunt, tranſiliunt obices, ſubditis
equo calcaribus tranſvolant foſſas, montes, la-
Xatis habenis, inſiliunt, adductis repagulis fe-
runtur per abrupta, téôtque incommodis, & la-
boribus, & periculis Cervum aſſectantur, quem
rarò capiunt, captéque, ut ſe plurimuùm jactent,
illud eis occinetur, In triumpho beſtiam irretiit.
Quid, quòd fortè (non quidem inter Dynaſtas,
ſed inter vulgares Homines) non ſemel accidat,
ut uxor, quæ, Marito excurrente poſt cervas,
domi Virum non ſuum irretit, ebibuo veneno,
abortiatur, ne quid de venatione ſua lippienti
Iſaac cogatur apponere, non aditura hæredita-
tem, ſed hæredem cum hinnulo obtruſura, Eſaü
planè non Jacob. Quare ne audiat, Vives in gla- Gen. 27.
dio, ſœtum abdicat, & mortem funere paciſci- 40.
tur, familiæ dedecus, mariti ſtruma, filii parri-
cida. I nunc, & capreas conſectare camporum,
civium rixis inauditis. At Lucretiam domi Eques
reliquerit, nullaque venaturum religio, ſuſpicio-
que inceſlar, ne domum repetat infamis, totne
debet ſuffigere calamitoſos in Aula ſua inaudi-
tos, ut unum in nemore aprum transfigar? Cuùm
Cervum irretierit, quid, quæſo te, cœpit? Quan-
tùm verò jacturæ fecit, tot & Curia emiſſis ærum-
noſis? Civem ergo faſtidis, & Suem aſſectaris?
Non venatu Magnates interdico; quamquam
nec David ſit venatus, nec Joſias: nullaque in-
ter enumerata regni jura, libidinéique futuri prin-=
cipatus à Samuele recenſitas, de venatione men-
tio inducatur. Filios veſtros tollet, faciétque ſibi 1, Reg.,
Equites, & præcurſores: & conſtituet ſibi tribunos 11.
& centuriones, & aratores, & meſſores, & fabros.
Nullus hos inter eſt auceps. Non tamen venatio-
nem penitùs Dynaſtis interdixerim, quamquam
nec eâà Sauül ſit uſus, licèt Principum audaciſſi-
mus. Debent enim interdùm recreari Proconſu-
les; & venanti Euſtachio, quamvis non id tem-
poris imperaret, Crux in Cervo viſa fictâque,
feræ fronte in aram versa pharetrato. At vena-
tum tum exeant Dynaſtæ, quùm diù urbium
poſtulatis intenderint. Ut à curis reſpiret, non Recreatis
ut curas offocet, in ſylvam Conſul excedat. Por- ee⸗
tus eſſe debet cauſarum, litiumque nemus, non 5 .
naufragium. Magnum ego Principem non ſemel
rus ad biduanas inducias excurrentem ſum comi-
tatus, quem è ſacculo damaſceno libellos ſupplices
expromentem, ſignantémque mirabar, dum cur-
ru veheremur. Ne tum quidem feriari à curis au- Gturie n-
debat, cùm ſibi ad biduum ferias indulſiſſet. Mi- tendans
nus ego Candacis Eunuchum miror vitæ tædium Erineipee,
Iſaiæ fallentem vaticiniis. Ominantem de Agno cirnse
Vatem ille evolvebat. Is verò non Auhicus, ſe
Princeps; nec in itinere & diuturno & ſalebroſo, Rex au-
ſed inter Latinas delicias & villas, haud agni ſi- d: em.
lentium, ſed jurgantium querimonias, hoc eſt, FEyiſftopen,
latratus canum, & ſum laniatus iis hauriebat Superior
oculis, quibus camporum illecebræ, & lautiora abtzue de
in Italia Tempe objiciebantur. Abducebat à per- ſa⸗ C co-
gulis, à lauretis, à topiariis oculos, ur eos pa- gitem, &
ginæ redderet ſylveſcenti aut in vepres, aut in Ci- agaut.
cutam. Quid enim in iis non virulentum libellis? Purpura-

6 18 . — torumm Ro⸗
Malebat frontem lacrymis immergere poſtulan e , A

tium, quàm eam eluere, lavaréque piſcinis. Ta- non ſerian-

xum legendo decerpebat, quuùm vis poſſet myrto nr a6 ke.
amonari. Sacculus ipſe ſericatus non tam muri- ae
ce, quàm pudore ſubrubebat, quòd ſcilicèt papy- da.
raceam urbem offunderet principi, qui marmo- Hrinee,
ream reliquerat, facturus auream, tot ad eam, Kerteeio⸗
reſcriptis oppreſſorum libellis, rediturus. Vi- ſiu rela-
debatur mihi apricatio Principis in Abrahami iig,,
arietem

reen det
e ⸗
retur.
lut, con
ſaum ap
l. x
nun cmme
ſlis:
Aiti eis
le ideelth
Auſzgien
clendis Ii
ſeces elun
em hüun
l etgliæ
un, Uit erel
eiebat, I
uis exatat
Gmmum init⸗
glis ex ſe
rk l u⸗
Cperants!
ileninon
tu Stane lu
G munerum
Das enplea
) ſocupke⸗
14 N eins b
Uei Gtebit,
Gandenm,
linns? ta⸗
Oum nlicann
Pu nfluet
le,neielle,
natu adſin
1e Multorum
Wid, Negonn
Ehlhen, d

uImoree Ron
iielſellaro Pan
I, jepenni
m, koalib⸗
Mendbrars,
Enuato mod
iine uſcum
CoCain inphri
,ectele
tm, in ſel
Unco, Echah
eng, & ilſn
Cereriglea
chrt Anien
Ecnh
eite

Nen AC
Pahluin
3 u, in nun
. Wordeg e. n.
. leis
3
⸗ Conlal
ne ne i
remon
e en Dpon

n, &

bu,n
Nan hn,
neg l
keglit.
G,Eh.
lt gen
nnſckn,
hamimeii,
UDjudhe,
lnalt,
olceng
oeen
Hphen
hrlehht.
lun N
nanſe
Nrel. 4
in.
cämynm, .
Comibees
1o, h
fnn r
ſa mule⸗
ige, Cn
Eont
Miſ annr
R alei
Ghumaum
nulligeir
efinnir⸗
hatoteher⸗
rige iun
ſtinkn
e, ſn⸗
menfenai-
ungnn
mn ad .
ii uumd-
noniden-
iſa kelge,
o. AEe⸗
Gn upon
eſpret, on lns
rtl Mr ,
Helhis, MaN
wmnnt
nſumcr.
olapples
dimc.
ia eursal ,
in em ,,
ncg ,in
Auleb,
btnl, e⸗
Alai⸗
s, Oo,
6 haunebi ie
& uNN ,
chnih ei⸗
in ſe
8, na 6
n ſbelel n
lum r e
plens⸗ *“
lem
um n N.
Bald, t i en
⸗ deerat.
iun .

An ienis
Tibure

randi.

Flisvii.

VII.

Salomon
regni re.

. 64
Abahin

eln

cademia

eſt impe-

õðõ

De Cyro Rege. Cap. xv.

arietem demutata, bærens Vepribus paginarum:
Sed quæ cædi victima non poſſet, quin Iſaac ma-

Ctarerur. Non enim licebat Principi vivere, tot

litatà, confoisâque curis relaxatione. Ergo ſacri-
ficium apricantis erat, quæ feriæ vocabantur
otioſi. Excedebat urbe, ut ſe occultius populo-
rum commodis immolaret. Palliabantur negotia
ſylvis: & ne ejus ſtudia, curæque ſpectarentur,
apricari eas jubebat. Labores educebat in Solem,
ne viderentur. Quid, quod lapideo ſtylo, indu-
cCtis paginæ notis, candorem miſcris nigris cha-
racteribus inſpergebat. Nullus ità pulveri Archi-
medes œlum impreſſit, uti lineamentis ſubnigris
lacteam planè viam libellis Princeps adprimebat.
Et Vergiliæ eæ tum ſtellæ erant, quibus non flo-
rum, utl evenire ſolet, ſed ſegetum tantùm pro-
veniebat, & meſſium. Nam arentes paginæ impe-
rantis exaratæ calamo maturuiſſe mirabantur au-
tummum intrà biduum; quæque lapides ſeverant,

lapillos ex ſe legi gratulabantur. Adeò ferax &

præcox eſt unius ductu lineæ ſtylus, imô lapis
imperantis! Quòd ſi Principis in ſtylum lapides
cuſpidati non vulnerant, ſed percurant, &, quod
erat Satanæ ludicrum, Ceres ſcaturit & rubrica;
quid munerum effundet, ubi hyacinthis plenas
manus explicabit, urbique profuderit! Si ſcri-
bendo locupletat, quid aget erogando! Si lapi-
dea nos ejus beneficentia ſublevat, quàm nos
aurea ditabit, & gemmea! Inalbamur nigrore
characterum, & nitore numiſmatum non efful-
gebimus? Si tam civilis & urbanus eſt Princeps,
quùm ruſticatur; repetità regid, nonne opu-
lentus influet tum vulgo, tum Senatui? Sic
ille, me teſte, ferias agebat. Utinam ità plerique
in Senatu adſint, ut ille ruri otiabatur. Vereor,
ne multorum Curæ otiofſiores ejus ſint feriis,
hoc eſt, negotiorum Ioferis hebetiores. Auſcul-
tent ſaltem, dum audiunt. Apricentur in ſu-
burbano; ſed minimè ruſticentur in curia. Anie-
nem imitentur vehm, qui plurimo ſui gurgite
Atæſtinis Tibure hortis interceptus, ludit ibi,
laſcivitque ſiphunculis, modòô in alluvionem
marmoreâ Roma deliquatà, modô clandeſtinis
& teſlellato pavimemo aquarum cuniculis im-
miſſis, repentinis modò imbribus demilſlis & pla-
tano, fluvialibus modò jaculis confertim in cœ-
lum evibratis, modò .Ægæo in æſtuariis effuſo,
attenuato modô imbre in Spiritum organis, ti-
biiſque muſicum, modò denique Naumachi in-
ductâ in impluvium; colligit ſe tandem aliquan-
do, reditque ad ingenium, devolutus aut in pi-
ſtrina, aut in fabrorum cavernas, ut commolito

tritico, & cChalybe remollito, & vitæ paret ali-

menta, & inſtrumenta funeris præbeat, Mar-
tis, Cereriſque adminiſter. Quis à ludis rediturum
crederet Anienem ad graviora Reipublicæ ſtudia;
& effundendo ſanguini paraturum ſuſpicaretur
acinaces, laſcivientem dudùm Fluvium in poma-
rio? Laxari te quoque à curis velim, ſed reditu-
rum in curiam. Apricare in Herculano, aut in Cu-
mano. Sed trabeato Senatori Cumæ Cannæ non
ſint. Nolim te rure redire inurbanum; ne qui ſe-
ceſſeras in ſylvam vir, aut ſtipes è nemore rever-
tare, aut & cautibus remigres fomina. Laxatur
inmerdum Arcus, ſed ut intendatur. Reſpirent
aliquando ſiudia, ſed non expirent.
Interero, inquies, ſed Reipublicæ negotiis gra-
vioribus, in minorum gentium ſubpræfectos le-
vioribus tricis deoneratis. Sum enim, non E-
dilis, ſed Conſul, ruberétque purpura, ſi è mari
educta piſcinæ immittererur. Age, & paludato
Coronatum opponamus. Placétne Salomon, ille
flos Regum, & ſidus Sapientium? Vulgo is præ-

„

119

erat innumero, & opus moliebatur uno inferius
cœlo, Sabâſque ad ſe ex Arabia peregrinari
gratulabatur. Hic tamen molis architectus im-
menſæ, hoſpeſque reginarum, rixantes inter ſe
de puſione meretriculas non audiit ſolum, ſed
litem gladio diremit, quo Matrum corda diſſe-
cuit, quum fili eum membris intentaſſet. Tunc
venerunt duæ mulieres meretrices ad Regem, ſtete-
rünique coràm eo. Vox iſta. Tunc Pentateuchum
parturit arcanorum. Tunc emim, hoc eſt, cùm ab
oculis Salomonis Deus abſceſſiſſet, corde illi ad
regni curas concinnato. Poſtulaſti tibi ſapientiam
ad diſcernendum judicium: Ecce feci tibi ſecundum
ſermones tuos. Ut regià ſe Salomon ſciret à Deo
imbutum ſapientiâ, prudentidque informatum,
non Hiram ei Deus, Sabæâmve ſubmiſit, duo
ſub ſolio ejus propudia ſtitit, Scorta videlicèt
duo, quæ diem ſibi dixerant de cadavere. En
quo Princeps judicio exploretur. Sapientiæ à Deo
fluvius in Regem defuſæ, non Platanis, aut
Cedris, ſed lappis, urticiſque affunditur. Pri-
mum & cœlo hauſtæ prudentiæ ſpecimen, non
dirimendis gymnoſophiſtarum, Regúmque con-

troverſus, edidit Salomon, ſed compeſcendis mu-

lierum jurgiis impendit, ne dicam, effudit. Tan-
ta literati Oceami vaſtitas in Proponridem con-
jicitur, fretumque patitur meretriciæ contentio-
nis anguſtifſimum, ut in immenſitatem dein
Euxini duas per ſymplegadas pandatur, duorum,
ſcortorumne dicam, an ſcopulorum? trajectum,
excuſſumque & latratibus & gurguſtüäs. Non
enim Noctuis auſcultantem, quæ ſibi diem dixe-
rant, ſprevere Aquilæ magnarum alarum. Imò
Regem, abſoluto ſominarum judicio, expavere
Principes, omnéſque Salomonem populi timuere.
Audivit itaque omnis Iſrazl judicium, quod judi-
caſſet Rex, & timuerunt Regem, videntes ſapien-
tiam Dei eſſe in eo ad fatencſan judicium. Haud
tantam ſibi Salomon authoritatern conciliavit, ſeu
exceptaâ Sabaæ4, ſeu Templo excitato, quantam
ſibi comparavit, viliſſimis foœminis æquitate ſen-
tentiæ ſeu compoſitis, ſeu repreſſis. Abſoluto
enim Templo, de traditis ſibi oppidis cum Rege,

3. Reg. 3.
16.

Ibid II.

Rex au-
diat oma
Nese

Ibid. 28.

Hiram, expoſtulavit. Haæcine Junt civitates, gras 2. Reg. 93½
dediſti mihi, frater“ Hi Templum plauſus exce- 13.

pere. Tonitrua conſequuta ſunt aureum in Fano
imbrem effuſum : & molis altitudo non lau-
dum Irides, ſed fulmina in ſe deduxit, traxitque
jurgiorum. Ut in Lunam larrare canes conſue-
verunt: ità Tyrius Princeps dem allatravit, in
eam, non ſaxis, ſed oppidis conjectis duodenis.
Et ille quidem immunes à carie cedros ſubmi-
ſerat Salomoni. Verùm neſcia teredinum tigna,
ſcorpiones edidere, qui caudæ circumactu, hoc
eſt, fœderis, ædificiique exitu Salomonem vul-
nerarent. Quos nec duodecim Princeps urbibus
obtrivit. Adeò celebratiſſimus ſcortorum judicio
Salomon, infamiâ penè laboravit poſt Templum.
Nec adventus eum extulit Sabæ, quâ patriam re-
peterte, nihil acceſſiſſe Regi fertur aut dignitatis

apud populos, aut reverentiæ. Quæ reverſa eſt, 3. Reg. 10.

& ahiit in terram ſuam. Erat autem pondus au-
ri, quod offerebatur Salomoni, ſexcemorum ſe-
xaginta ſex talentorum auri. Pubhcani, & adver-
ſaria, rationéſque accepti, expensique excepere
Sabam. Quæ Craſſi infamia verius, quàm laus
eſſet, ea Regem conſequitur poſt auditam „di-
miſſamque Sabam. Viden'’ ut minimis quoque
Reipublicæ curis Reges maximi celebrentur, ma-
joréique habeantur, ſcortis non inauditis, quam
auditis Reginis.
In Ktillicidiis, inmquit, ejus Iætabitur germinans.
Eluvione vaſtantur agri, guttis
infun-

VIII.

verò minufſculis pl. 6a. .

120
infunduntur. Ità plerunque Principibus exitio fue-
re ſummi conatus, evaſuris cæteroqui in faſtigium
gloriæ per gradus aureos mediocritatis. Et ſanè
Dominus humanæ vitæ ſubſidia vilioribus fermè
& pecoribus, & oleribus circumſcripſit. Nam
frumenta, non & punico, aut & platano, ſed ex
ariſtis educimus, & paleis: vinum item & vite deli-
quamus, non ex abiete, aut cedro: nec oleum ci-
treis, ſed baccis extrahimus. Nam & linum olus
eſt; & & velleribus lanæ depexuntur, quas non
unicornes, aut elephanti feræ gemmis inſtructæ,
ſed pecus promit inerme. Adeò nihil irà exiguum
eſt, ut non ex eo parte ſui optimâà Reſpubhica
pendeat. Si cupreſſos tantùm, liliâque curarent
agricolæz, de mortalibus peſſimè mererentur. Et
malè Principes cenſuerint de Republica, ſi tan-
tùm curaverint ſumma, iis aut neglectis, aut
ſpretis, quæ apparitores, lictoréſque non habent.
Capitolium certè ſi tantum militibus inſtruxiſ-
ſent Romani, ſervire coëgiſſent, quod Gallis
Anſeres eripuere. Ut Arbor germinet, nemo
eam non egere cœlo, ſoléque dicet. Ut affluxu
ſideris poma excoquuntur, ità fimo pingueſcunt,
Epaminon- æquè indigâ plamà tum coeli tum nmi. Thebis
das de Im- proptereà Epaminondas non gratior Imperator,
ba, quam Thelearchus, hoc eſt, cloacis præfectus ex-
purgandis. Suâ enim non indignum eſſe cenſuit
lauro, ab expugnatione urbium in patriæ foricas
Imperatorem deſilire, undè illuvie progrederetur
illuſtrior, & , quaſi è ſpecubus aurum, clarior
erumperet. Pro Reipublicæ enim commodis nihil
ſibi ſiatuit dechinandum; æquavitque curulibus
canales. Non pluris Senatum fecit, quam cloacas,
dùm patriæ ſerviretur. Stant plerunque Urbes
ſine theatris atque triumphis, quæ nunquàm ſine
ignobilibus præfeckuris conſtiterunt. Themiſto-
clem, contrà, improbavere plerique eàâ ſe compa-
ratione efferentem, quâ Reipublicæ ſupremis Ma-
giſtratibus defuncturum ſe tantùm jactabat. Aie-
bat enim Salamimam & Paralos è navali nunquam
produci, Naves urbibus, quàm navigiis propio-
res, niſi aut debellandus immineret Xerxes, aut
