Philiſthiim? Et non reſpondit ei in die illa. Vi-
dete per quem acciderit peccatum hoo hodiè. Et

Matth. 4 3.

captus eſt Jonathas. Indica mihi quid feceris. Gu-

ſtans guſtavi paululim mellis. Morte morieris, Jo-
natha. Par Jonathas Achano eſt. Tam is Melle
victricem Iſraëlis laurum oppreſſit, quàm ille
eam Auri Regulà, tanquam ferreâ Securi abſci-
derat. Uterque victoriæ obſtitit, ille Anathe-
mate, hic illecebrà. Hebertatæ ſtillicidio mel-
lis haſtæ omnes relanguerant, & tanquàm in-
terpoſito inter profugos, victoréſque profluen-
te, guttulà und à captivandis Philiſthæis popu-
lus arcebatur. Jejunio, contrà, nihil non ac-
tum aut à Judith in Afſyrios: aut ab Eſiher in
Amanum: aut à Samſone in Philiſthüm: aut
contrà Satanam à Chriſto. Num Gentilium
abeſſe me jubes compotationibus, & ſy mbolis?
Trahor ad epulas: an Senatori repugnem invi-
tanti? Obluctare, penè dixerim, Divinitati, ſi
ejus te nomine ad Calices provocet vel Prophe-
tta. Verbum, quod factum eſt ad Jeremiam à
Jer. 35. 1. Domino in diebis Joacim, dicens: Vade ad domum
Rechabitarum, & dabis eis bibere Vinum. Et poſui
coràm Filiis domus Rechabitarum ſoyphos plenos vi-
no. Qui reſponderunt, Non bibemus. Proptered
bac dicit Dominus exercituum Deus Iſrazel, Non
deficiet vir de ſtirpe Jonadab Filii Recbab ſtans in
conſpectu meo cunctis diebus. Porrô ſi ſcyphi reji-
ciendi tum quoque ſunt, cùm Dei juflu nobis

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Jeremias propinat, an Holophernis admittenda

ſit invitatio, addubitas? Si deliberas, non te pro-

fectò ſcelerum pœnitet, quorum radicem non
excindis. Non ità cenſuere Ninivitæ, qui ſcatu-
riginem criminum obſtructuri, unam dunta-
Xat ingluviem repreſſere. Ex ore Regis & Prin- Jon.3.7.
cipum ejus: Homines, & jumenta, & boves, &
pecora non guſtent quidquam, nec paſcantur, &
aquam non bibant. Et condertatur vir à via ſua
mala, & ab iniquitate, quæ eſt in manibus eorum.
Sublatis menſis, morum quoque reparatio ſuade-
tur. Nos verò Pœnitentiam lautiis excipimus; &
ſperamus corrigi ſimul poſſe, & ſaginari. Deus
certè, ut Aſſyrium Regem à ſuo tumore com-
peſceret, unum illi & exilium à Satrapis, &
eſum olerum imperavit. Cum beſtiis & feris erit Dan. 4,29,
habitatio tua: fœnum quaſi bos comedes. Donec
Neias, quòd dominetur Excelſus. Una erudiendo
Nabuchodonoſori inducitur Abſtinentia: qu in-
ſtitutus ità eſt, ut de blaſphemo Vates evaſerit.
Puded verô ſociari bubus, & avelli à Satra-
pis Principem, ut Arcanis Theologiæ imbuatur. Polipci,
Quaſi hauriendæ ſcientiæ Domini aprior ſis, ſi
pecudi jungare in compaſcuis, quàm ſi auhicis
ſtiperis in regia. Adeò obtuſiores veræ percipien-
dæ doctrinæ nonnunquàm Satrapæ ſunt, quaàm
Jumenta. Quid, quòd indicto Ninivitis jeju- Eximpla
nio, vir tantùm converti jubetur à via ſua: qua- majorum
ſi aut potiſſimum peccent, aut ſi non peccent,
nulla non ſit futura & Fœminis honeſtiſſima. Si Puie
ergo Laſcivire mulieres ſpectes in Urbe, ſcito
viros à Pudicitia exerraſſe. Quid verò pariat Filorum
Abſtinentia ex Angelo diſce, cujus de naſcituro educatio-
Joanne vox ea fuit: Vinum, & ſiceram non bibett.
& Ipiritu Sancto replebitur adbuc ex utero Matris Mrimo
Juæ: & multos Filiorum Iſraël convertet ad Domi-
num Deum ipſorum. Si non bibet, non modò vi-
vet, ſed cæteros à cœno traducet ad Deum. Nam
Gulæ hoſtis, hoſpes illicò Divinitatis eſt. Non
bibet, & Spiritu Sancto replebitur. Hæc quoque
Columba non niſi in exiccato corde conſidit,
alluvionem non vini modò, ſed aquæ quoque
pertæſa.

FERIA SECUNDA
DO MINIC £ IV.

Et cùm feciſſet quaſi flagellum de D
culis, omnes ejecit de Templo. Joan.
2. 15.

A rugit, atque graſſatur „ non modòèͤ Correltio⸗
territis, ſed conſternatis quoque Lupis, ac de
profligatis. Adeò, qui coràm tondente ſe Praz—
ſide obmutefſcet, contrà Dei hoſtes & declamat, vrecfio
& fulgurat. Id enim propugnamis Legem eſt, ad adbikenda.
ſuas ne quidem mutire plagas, ad Cœli verò, Tem. — 05.
plique injurias impatientiſſimè vociferari. Quod Fen.
ſanè tonitruum cuùm nemo miretur in Chriſto:
plùs ego ſilentium miror, patientiämque cæſo- Superior
rurmn. Nullus & fece illa profanorum minanti, cæ- non Seml-
dentique repugnavit. Et, cum in Coœlo Angeli à a Iegem.
Chriſto deſciverint morituro, ferienti non oblu-
ctantur Domino Inſſiitores. Libet in Templum re-
trahere, quos indèe Chriſtus ejecit: ut, cùm ſuſpe-
xerimus vibices in pullariis & ſilentium, condo-
ceamur, mitiùs ferre Sacerdotum non convi-
cia, ſed verba ſalutis, & pharmaca immortali-
tatis.

„.

tan
vo
har
cut
ſor
lant
l
lun
ger
e
Ml
ono
e.
exer
wo:
“
md. Une
ſe
Sler nudn
ſine
Eelee
nit
ugn
in do
u;
ii, 1
i
entem
cene⸗
MN
hemm
Sbro noln
ce nes
lun
a4) Nd
ue

at

i Mare
Tur
Dng
Un ſer
iin
Pol
fioni
unm
as. in 0
An
imol
Non
ca
fore
og

Ppor

(10.

n
onn

. 9 4
ililin
e N.
AM, Gnt
c,
Chnio
,
. ar. 5 4
pi,e ,
ei /
l⸗
nk-
nlce
c⸗
No.
⸗

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

tatis. Duo tantùm in Paradiſo erupere flagitia,
Voluptas, & Reprehenſionis, ſive Cenſuræ Im-
patientia. Nam in jus rapti Conjuges, rogatique
cur pomo Leges poſihabuiſſent: Neuter Cen-
ſuræ acquievit. Et, quod portento par eſt, uaus
tantùm & reis Anguis nec crimen in alium de-
torſit, & inflictam in ſe poœnam ſilentio ſubſi-
gnavit. Neque verò dicas, qui verò Anguis lo-
queretur? Nam garriifſe illum Eva novit; quam
ille deflexit à Lege, ſuæ lenocinio facundiæ.
Mulier, quam dediſti mihi ſociam, dedit mihi de
ligno, & comedi. Quæ reſpondit: Serpens decepit
me. Decepit te; ſed tu virum decepiſti. Ambo
exerraſtis. Sed crimini Tu tantùm patrocinaris
tuo: cùm Serpens patrocinium ſuo ſceleri non
conquirat. O Eden in textrinam perizomatum
Excuſatio. animi, corporiſque converſum. Nec Laſciviæ in
nes frivole, tanta Ccorporum illecebra illuc perrumpere licuit,
cinf-ſti, fueruntque Adam & Eva, etiam poſt epulas &

— 7r

Gen. 3. 12.

difscitier nuditatem, Impolluti. Sed neuter ſuo vitio non

Anatt. Patronus fuit. Unus repertus eſt Draco, qui per-

celleretur à Deo, & ſileret. Adeòͤ quò non per-
rupit Impudentia, irrupit Excuſatio; & quod
Anguis præſtitit, Homo non præſtat. Tam eſt
in convelandis maculis ſuis natura hominum an-
xia; quæ, ut citò corpus ficulneæ foliis advela-
vit, ita delictum nullis non integumentis obvol-
vit, quamvis Serpentem ſpeéctet, & cutim exu-
entem, & ſuo ſceleri vela patrocinii non obdu-
centem. Verùm ab Angue peccare didicimus,
non patere; & quem ſequuti ſumus ad flagi-
Ppenitenia tium Ducem, eum ad retegenda crimina ſequi
infie, & nolumus Præceptorem. Evæ nimirùm Fihi, Fra-
r tio tres haberi volumus Cain; qui Cenſuræ, quam
,,* Fratris, odio peccavit immaniùs. Nam, poſt
cædem, invitatur ad veniam, poſt excuſatum
Gen. 4. 3. Verò facinus, in exilium ablegatur. Ubi eſt Abel,
frater tuus 5 Qui reſpondit, Neſcio. Numquid
cuſtos fratris mei ſum ego? Quas poſt voces cla-
Kain. ware in Cainum cœpit vox Fraterni cruoris.
Tum quoque Deus tonare occoœpit; & quem
blandè cruentum compellaverat, excuſantem ab-
jecit à ſe, dumis, ſpiniique lacerandum. Nunc
igitur maledictus eris ſuper terram. Adeò cruore
pollutus tolerari potuit Parricida, quem excuſa-
tionis perizoma ità reum peregin, ut tum pri-
mum & damnari cœperit, & exulare. Eſt enim
in oculis Domini Excuſatione ferè tetrior Cain,
quam Fratricidio. Cruentus compellari potuit:
involutus non potuit non reprobari. Crediderim
proptereà ſatamn præ plamtis cæteris, àa Noëmo,
exculkâmque Vitem, quam ſibi non modò gra-
tiorem bibendo eſſe teſtatus eſt, ſed ſanctiorem
quoque comprobavit, adumbratàâ in ſuo potu,
ſoporéque, morituri, & ſpreti Domim Paſſione.
Gena20. Cæpitque Nos e: lz- orerrer- terram, &
Pplantavit vineam. Bibiénſque vinum inebriatus eſt,
& nudatus in tabernaculo ſuo. Abduécturus à ſce-
leribus filios, poſteréſque ſenex, quòd nulla ex-
tarent poſt eluvionem volumina, Bibliothecam
excitavit in agro, cujus unam pro codicibus Vi-

bid. I1.

Ne vmus.

iis. tem conſtituit. Nam declinati in deteriora hu-

mani cordis non ignarus, quando impetraturum
ſe minimè confidebat, ne peccarent, ut ſaltem
reſipiſcerent, eos ad cenſuræ patientiam Philo-
ſophid Palmitum erudivit. Luxuriantur in ſuis
ſtolonibus vites: quas ſi falce deputes, pro inju-
ria frutex racemos reponet ferienti. Iniquiſſimè
putari ſeſe Cupreſſus patitur; vulnerâque ſterih-
tate ulciſcitur. Non enim germinat, qua incidi-
tur. Vitis verò amputatione repullulat, nuſquàm
feracior, quàm qua truncatur. Eviratur ſiquidem

Correbtio
smanda.

frutex, ut generet. Etenim mii amputetur, Eu-
nuchi inſiar, poſter's deſtituitur. Eum proindè
Noë accuratè depanxit. Cœpitque Nos exerceré
terram, & plantare vineam. Quaſi filis ſuccla-
maret: En vobis vireſcentem in topiario Aca-
demiam. In hac umbra doctrinæ Sole infunde-
mini. E Vite non tam Vinum, quam Sapien-
tiam, imè Patientiam cenſuræ ebibite. . illa
deputari ſuſtinet, decorâtque racemis cicatricem:
ità nemo veſtrüm, ſi luxurietur, ferro abnuat
amputari. Neque verò Noë tantùm vitem præ
cæteris adamavit: ſed Chriſtus quoque in ſuo
exclamat viridario: Ego ſum Vitis, vos Palmites. Joan.15.50
Quo certè frutice offerendam eſſe cenſuram con-
ſequentibus ſe Apoſtolis inſiauavit. Putandi eſtis:
quandoquidem in palmites vos Ego, Patérque
refinximus. Et certè Chriſtus, ſeu univerſim om-
nes, ſeu ſingules ſingillatimn ſeveriſſimè, quories
lapſi eſſent, reprehend't. Modò eos modicæ fidei
eſſe coarguens; modèò ſine intellectu eſſe arguens:
modòè Judam Diabolo coæquans: modò Petrum
Satanæ: modò eos à Primatu ad Miniſterium
retrahens violenter. Ne tum quidem cenſuræ il- Correétie
los exemit, quùm eos ſemiſomnes in horto de "Adbibendes
prehendit. Adeòô, quos nec jejunare juſſit, nec zuperion.
algere, nec ſemel & piſcatu inſtruxit, & cœnis corrigat
recreavit; eos falci non ſubduxit reprehenſionis eg teis
— . . . stta.
ſuæ. Hæc enim teſſera Fidei eſt, & morum ſeu
antemurale, ſeu lavacrum. Neque veròô dicas, Pœnientia
ità actitatum cum Piſcatoribus, quos Chriſtus age,
ad Apoſtolatum informabat. Te verò nec api-
cem Rehgionis ſpectare, nec à tranſtris in Ec-
cleſiam immigraſſe. Nec uxor Jeroboami à lin-
tre in Ahæ domum exfſcenderat: ſed à ſolio
gloriæ in lateritiun Prophetæ diverſorium immi-
graverat, à cuo tamen mordaciſſimè ſuggillata;
ne muſſavit quidem ad vulnera. Ing e a,
Jeroboam, quare aliam te eſſe ſimulas? Ego autem
miſſus ſum ad te durus nuntius. Hæc dicit Domi-
nus: Operatus es male ſuper omnes qui fuerunt
ante te. Idcircò percutiam de Jeroboam mingen-
tem ad parietem, & clauſum, & noviſſimum.
Conſtituet autem ſibi Dominus Regem ſuper Iſ-
razl, qui percutiet domum Jeroboam in bac die.
Qurrexit uxor Jeroboam, & abiit. En quo per-
celli olim fulmine potuere Reginæ, nullà in
Cenſorem ir4. Præceps agerer & feneſtra, ſi Ahiæ
verbis, non Reginam, ſed in fullonica lotricem
ernendaturus convenitem. Sedenim, in juies,
ſervili habitu adierar Prophetam. Ità. Verùm
haud fozminæ cum veſte faſtum abjiciunt. Quin
excipi humaniùs à Propheta debuit, cujus invi-
ſendi ſtudio purpuram Princeps exuerat. Ne ve-
rò patientiam tribuendam eſſe duceres aut ſexui,
aut lacernæ: Loricatus & purpuratus palam Saüil
reprehenditur à Samusle. Quâà ſanè Cenſurâ nec-
dùm firmatum Sauülis ſolium quaſſabstur. Pro eo 1. Reg 15.
quòd abjeciſti ſermonem Domini, abjecit te Domi- 3.
nus, ne ſis Rex. Quo conſternatus tonitruo, ro-
rem fulguri adſperſit, inquiens: Peccavi, qitia Ibid. 247
prævaricatus ſum ſermonem Domini, & verba
tua. Meſſuit hic plane Samuël, quæ non ſeverat.
Nam violam pro jaculo recepit. Sacerdos mini-
tatur, & Rex blanditur. Da mibi im peranti ſup-
arem lixam. Inter haſtas & ſceptra Princeps
Propheræ ſibilo dejicitur; lugétque Saül in trium-
pho. Ecquando Laurus, quæ fulgur deſpicit, 7
voce Senis exaruit? Frangi neſcia Palma, tum à 87* T-
Sacerdote diffringitur, quùm Amalech diſſipa vit. in erium-
Quod tum in arena datum ſpectaculum, quùm;, pho.
Agag catenato, & trabeato Saüle, Victus ſter Talenta
teret, Victor verò lacrymaretur? Siccine apud curm ſoiri-

„ Regs 14.
Z. ⸗ 4

kalarum Iſralitas triumphatur? Siccine Reges ovare pa-
e . riter & lugere coguntur? Potuit ergo Saül &
diontie. Regem calcare, & expavere Pontificem? Quis
eo ſublimior Duce, quem Rex erigit debellatus?
Quis verò eo Duce depreſſior, qui throno trudi-
tur à Sacerdote? Hæc verò in Saülem coaluere
& Cenſuràâ dehoneſtatum, & cohoneſtatum
Triumpho. Tanti ſanguinis Oceanus à Saüle
ſtrenuiſſimè diffuſi intra anguſtiſſimæ Cenſuræ
fauces, quaſi Helleſponto Samuélis concluditur,
nulla aut ſpe Pomti, aut Propontidis laxitate.
Pertulerit id non iniquè Saül dicetis, inter haſtas,
iniquiſſimè id certè tulit inter hoſtias Jeroboamus.
Qui, exclamante contrà Altare viro Dei, mi-
nantéque excidium Idolorum, teneri eum, vin-
2. Reg. 3. Cirique juſſit. Extendit manum ſuam de Altari,
dicens Apprebendite eum. Hæc illum egiſſe,
dixiſſéque ais: ſed quanti illi temeritas ſteterit,
retices. Et exaruit, te ſilente inquit Scriptura,
manus ea, quam extenderat contrà eum e nec va-
r ses. luit retrahere eam ad ſe. Hinc imò animadver-
zus Aini- tas licèt, quam ſit inviſa Numini contrà Corre-
ros ſuos. Ctorem indignatio. Nam Regis dextera, quæ
Supeyion. hactenùs Simulacris impunè litaverat, ut Emen-
major tue- datori catenas injecit, obriguit. Adeò graviori
aiur kr- quodammodè te obnoxium ſupplicio facis, ſi
Se.. Correptorem lædas, quàm ſi Statuam colas. Hinc
Gorrectio. Idolo Jeroboamus, indè Cenſore vallabatur. Si litet

nis inpa- Monſtro, impius eſt, profanus eſt, transfuga fidei
tientiæ.

bidem.

Jeroboe tinet dexter, qu litar. At ſi Cenſorem non
masr quidem cædat, aut objurget, ſed vinciat rantùm,
Eecleſta- imòô non vinciat, ſed eum jubeat retineri, ſcep-
Sieigono tro, dexteräque multatus hæret ut ſtipes, obdu-

rato brachio aut in ſaxum, aut in truncum. Ap-
Eccleſiaſti. prehendite eum. Non expediri ſecures, non faſ-
zrari. ces exolvi, non virgas produci juſſerat. Et ta-
zur. men manus illicò inaruit. Cujus ſeveritatem ſup-
plicii ut intelligas, à Jeroboamo tantiſper oculos
ad Saülem reflectamus. Hic, quòd inaudiſſet
paſtum a Sacerdotibus Davidem, evocatos ex
Nobe Pontifices, Levitâſque, objurgatos acer-
biſſimè coràm ſe omnes trucidavit. Et ait Rex
17. Reg- 2 * a Doeg: Convertere tu, & irrue in Sacerdotes.
18. Converſiſque Doeg, irruit in Sacerdotes: & tru-
cidavit in die illæ octoginta quinque viros veſtitos
Ephod lineo. Tantam & imperare ſiragem, &
edere Saül potuit, virente dextera, & vibrante
hhnguäã. An tu virum unum tot Levitis & Sa-
cerdotibus comparas? An teneri, quàm cædi,
diſcerpique putas crudelius? An repentinum iræ
æſtum, cum meditata, compoſitàque Ponmrifi-
cum laniena conferendum efſe arbitraris? Quare
Pænitentie ergo tantò immanius peccantem Saülem Ira Nu-
We,. minis præterit impumitum, effuſo ſupplicii calice
quando in Jeroboamum, qui ne guttulam quidem cruo-
Iimt in pari ris profuderat? Nimirùm ille metu regni ſævie-

Saperior
non ſit idẽ
omnibus.

Corredtio
toleranda.

inin rat in Pontifices: hic Cenſuræ odio vinxerat Cor-
nentio rectorem. Porrò Deus, cùm tranſmittar in hac
Piνe.. vita mortalium ſcelera penè innumera ſine ſup-
Wan plicio, Correptionis faſtidium ſeyeritate frequen-
2i

. ſter⸗ ter obruit furoris ſui. Vulnus, & livor & Plaga
nmens non eſt circumligata, nec curata medica-
mine, neque fota oleo. Non vulnus Deus horrer
in ulcerato, ſed ab eo aut neglectam, aut reje-
cCtam, aut exolutam dolet Reprehenſionis faſ-
ciam, ſeu ligamen recuſatum. Plaga tumens non
eſt circumligata. Mox ſubjicit Iſaias: Terra ve-
Rra deſerta, eivitates veſtræ ſuccenſeæ igni: re-
gionem veſtram coràm vobis alieni devorant: &
deſolabitur ſicut in vaſtitate hoſtili. Oleum ad-
monitionis effundis? Sulphure perfundére, non

68 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

eſt, & infideli deterior. Sceptram tamen eâ re-

ut ſaneſcas, ſed ut obruare. Medicum Cor-⸗
reptionis ferrum hebetaſti? Hoſtium lanceis diſ-
cerpére. Cenſorem ablegas? A Senatoribus, &
Tribunis, & Tribubus deſtituere. Terra veſtra
deſerta, civitates veſtræ ſuccenſæ igni: regionem
veſtram coràm vobis alieni devorant. Utinaàm
autem alienis in direptionem, & non popu-
laribus, ac civibus eſſet. Imòô nec civibus
prædæ ſunt regiones veſiræ, ſed bubultis, at-
que remigibus. An non obſitæ latronibus viæ ?
An non Senatori in ſpecus viri abduéti, re-
trusique per ſummum dedecus à fece exulum
imiquiſſimà? An non piratis inſeſſa littora, ma-
riâque infamia latrociniis?
ſed penè ſervi ſunt, ac lixæ noſtri. Vaſtitas verò
ab his illata pluſquàm hoſtilis eſt. Quod Reipu-
blicæ incommodum, probrmque graviſſimum
nemo tribuendum efſe cenſeat, aut inertiæ Ma-

dieli I- Tribulatiss
Hi ſanè non alieni, aum &

Perſecutios
num fons
ex Coyre-
ctionis
Pœnitentis
inflictæ

giſtraruum oſcitantium ad ſupplicia, aut Nobi- ITnpatien⸗
hum ſtupori ad flagitia conniventium, aut Juve-.

num luxui phalangas ſicariorum poſt ſe trahen-
tium. Ird Numinis hæc eveniunt: luimuſque in-
cendiis, rapinis, & patri captivitate faſtiditum
Correctionis pharmacum, quod in venenum de-
mutatum per jugulum reſorbendum eſt. Comtrà
ſi faſcia ulceri adprimeretur, nullum è plaga in-
commodum, periculumque ſentiremus. Inaudiſſe
puto te de Patriarcharum duodenis benedictioni-

bus permulta. Eas tu benedictiones eſſe putas,

quas Jacob fulminibus funeſtavit. Ibi Ruben, Li-
bidinis manifeſius, prohibetur excreſcere. Ibi
Simeon & Levi, Vaſa iniquitatis bellantia, in
abyſſum demerguntur. Ibi Iſſachar, æquatus A-
ſino, ſerviturus edicitur, ſub jugum miſſus. Ibi
Daa, Coluber arguitur tortuoſus. Ibi in Lupum
Benjamin degenerat, ſpoliis inhiantem. Quæ er-
go proſperitatis indè ſeges expullulet, tantis cor-
rupta, obtritâque ſementi & ceraſtis, & jumen-
tis, & procellis, & ſenticetis? Enimveròô quòd
objurgantem nemo è filiis aut interpellarit paren-
tem, aut oderit, Supplicii cataſtrophe in thea-
trum ibi demutatur Felicitatis. Nam Levi &
Simeon non exulant, ſed ſacriſicant: nec trudun-
tur Civitatibus, ſed præſunt Templo. Et Benja-
mino pro Lupo Paulus ſufficitur: impleto non
tam ſono, quam ſenſu vaticinii. Tanta eſt pa-
tientis Cenſuram vis Animi, ut non in rorem
modò fulgura convertat, ſed in delicias ſupplicia,
ulcerâque demuter. Producerem in medium Ni-
niven & Achabum, Regem ſcilicèt, Regiam-
que: quibus remiſſa ſtrages, quòd Eliam ille,
hæc Jonam pertonantes ſubmiſſiſſimè exaudiſ-
ſent. Verùm reſtinéta ibi fulmina lacrymis vi-
deri poſſunt. Tonante verò Jacob, nullæ fulgu-
ribus occurrere lacrymæ, nulla ſtragibus obvia-
vere jejunia, nullo cinere ſuppreſſa funera. Tur-
binem univerſum una Cenſuræ patientia, non

Aquilone, ſed Silentio diffiavit. Tanti eſt Ta-

Gen. 49, Is

cere, & Argui. Nam ſi Correctioni ſubſcribas, 5 Darids

in coronam fulgur deflexiſti. Nolo putes allu-

man ſueias⸗

do & Ha-

vione lacrymarum nocturna, diurnâque elutum militas.

Davidis ſcelus. Eraſum tum eſt, quùm arguen-
tis ſeſe Nathan ſententiam confeſſione criminis

ſubſignavit. Et dixit David ad Nathan: Peccavi 2. Reg.

Domino. Dixitque Nathan ad David: Dominus quo-
que tranſtulit peccatum tuum non morieris. Subſi-
gnata à reoCenſura reatum penitùs, mukam verò
magna ex parte diſpunxit. Mira, novaque eluendi
criminis ratio. Acerbare ulcus, ut cicatricem ob-
ducat. Scelus ſcribere, ut expungatur. Pautare
denique flagiti germen, ut exareſcat. Crimi-
nis natura ea eſt, ut, ſi coloretur, evaneſcat;
ve

13.

6 M⸗
no
nan
En
culet
ut
ut
d⸗
ing lil
. A
eas
e dh
un zpa
WM Eih⸗
inr talme
ſmndn
“ ſeyit
i a
Gemn
Uibus
ce,
Cei
k
opn. peen
ui
Mu
U
Priilſ lir
ſendi. Unn
Exn
kunflr in
u tdde
a num
4 Poh
1 uar
111. Poi
nione
er
Ublte
nt, Ull
ut ee erntn
ingi
uui Fr.
Mn. Ind

Debe
Glr
og
luns ihti
ſen ken i
ben

n li

4 ſen
cſepen
lem
le h
tne
hur
ſers
Ii
dnar
bie

(r.
t
Ueſri
Pinn
Pinin
Endu
ra.
e
3
ell
6 9 N
lin
ui
Ne
cſei
inmnd
ri
NK
ul
enin
Ghen.
Ann

MN.
(

ö
In e⸗
enr
leis
Vldr⸗
r
eo n
l⸗
Men
hplen,
lun N⸗
hegen
un ie
cr
Gnn
leby⸗
chi⸗
enle.
P
idl
obn,
s Ar,;
elonsis
uge⸗
Clnnt *
luce
itſe
A.
ned
Aen
Cein
Dus
Ci-
li
4

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 69

ut diſpereat, ſi appareat; ut tum maximè & vita
abeat, ſi in vitam, lucémque producatur. Vi-
vit in ſepulchro Facinus, in cunis expirat. Ha-
bet Iniquitas obſterricem pro præfica , quoniam
& funus habet in foetu. Nam moritur, cùm naſ-
citur. Verbo, ſi correptorem audias, ſcelus effu-
gaſti: Si cenſuram odiſti, periiſti. Ne des alienis
Etoy. 9. honorem tuum, & annos tuos crudeli; ne gemas in
novichſimis, & dicas, Cur deteſtatus ſum diſcipli-
nam, & inerepationibus non acquievit cor meum?
En uc minus Flagitium, quam Surditatem in-
cuſet. Nam rejeétà Correptione plùs corrumpi-
mur, quàm admiſſo peccato. Ideò ſurdus &
mutus à Chriſto Spiritus ab inſeſſo pellitur:
quèd Satan id curet potiſſimum, ut Correctio-
Marc. 9. hi aditus intercludatur. Qurde, & mute Qpiritus,
2 5. ego præcipio tibi, exi ab eo : & amplius ne in-
troëas in eum. Tria hic animadverſione digniſli-
ma eſſe duco: Primò quidem elinguem tantuùm
à Parente dici Spiritum, Magiſter attuli ad te
Correzio. Filiuin meum habentem Spiritum mutum: In quo

Tbid. 17.

nmis inpa- tamen Chriſtus ſurditatem & primum, & potil-
ienti. ſimüm arguit, quâ puerum efle ſciebat. Tum
Ibid. m9. ſævitiem ſurdi Opiritus attendas : Qui ubicum-

que eum apprebenderit, allidit eum, & ſpumat,
& ſtridet dentibus, & frequenter eum in ignem &
in aquas miſit, at eum perderet. Poſtremo tan-
dem loco, incuratum Apoſtolorum exncantatio-
nibus Dæmonem imperio Chriſius abegit, cavit-
que, ne deſertam ſedem repeteret. Ergo is no-
centiſſimmus Satan eſt, ſævitie ferus, & curatu per-
difficilis, quo aures Correptioni obſtruuntur. da-
Sap. 3. 1. pientiam enim, inquit Sapiens, & diſeiplinam
qui abjlicit, infelix eſt: & vacua eſt ſpes illorum.
Mulieres eorum inſenſatæ ſunt, & nequiſſimi Filii
lorum. Maledicta creatura eorum quoniam ſe-
seandaloſi lix eſt ſterilis. Illud raptim de ſurdaſiro obſerva,
ejiaendi. unum eſſe, quum abjicit diſciplinam: mox quaſi
Amiei im- Multiplicem & inſamire, & plecti. Non enim
pii. Cenſuræ impatiens ſuo eſt contentus Scelere, niſi
alios eldem contagione infectos iſdem calami-
tatibus objiciat. Vidiſti autemn in quas trudat æ=-
rumnas ſpreta, irriſâque Diſciplina? Clamat
propterea David: Apprebendite Diſeiplinam: ne
quando iraſcatur Dominus, & pereatis de via juſta.
Plal. 2. u. Ubi cohorreſcas neceſſe eſt, & divini commina-
tione furoris, & futuræ, juſtitiæ, legiſque ſemi-
t4 exerrationis. Ne pereatis de via juſta. Ergo
inſiſtebant viæ non malæ: & tamen perituri di-
cuntur, niſi comprehenderint diſciplinam mo-
Amore du- . 4 . .
inon me- Hentis, & Coërcentis Prophetæ. Apprebendite,
u. inquit. Non eſt ſauis illam aut pati, aut admit-

Exempla
mala.

Imitandi
bauci.

Voluntaria . . L. j:
pera ſuus. IInò habemus in Hebræo. Oſeulamini Filiuin.

Debes Correptionem fovere, oſculari, atque la-
Ctare. Alioquin exterminaberis. Quòd ſi de via
quoque juſta is exorbitat, diſperitque, cui Cor-
Paænientis Veptio non in deliciis eſt, & in oſculis: Quid te
inflicze zo- fiet, infelix, qui Cenſuram ulciſceris, & Cen-
4srenur. ſorem diſcerpis in via conſtitutus non bona?
Ror 15. Aurie, quæ audit increpationer vitæ, in medio
4 Dapientum commorabitur. Qui abjicit diſciplinam,
deſpicit animam ſuam : qui autem acquieſcit in-
crepationibus poſſeſſor eſt cordis. Quaſi ſub jugum
te miſſum iri metuebas, ſi te percelli Increpatio-
ne patereris: putabâſque Mancipii id eſſe, non
Principis ? Imò Correptione coronaris: inque
ſolium tui cordis induceris, non ſi caput in-
ſeras laureæ, ſed ſi aurem Emendatori ſubn iſe-
ris. Cenſura enim, quem notat, initiat: & Re-
gnaturi ſceptrum, ſtilus eſt Correctoris. Qui ac-

Correctio
anmanda.

Tuieſeit inc repationibus, poſeſor eſt cordis. Id eſt,

tere. Tenere illam, & comprehendere oportet.

imperii Laurus in aure pangitur, ut decerpta
præcordiis dominetur. Quid ſi non cordi modò,
ſed mundo quoque præficeretur regnaturus, qui
emendari non indignatur? Putabam, aiebat Jo- Gen. 37.7.
ſeph, quaßi conſurgere manipulum meum, veſtroſ- 38. fſenh
que manipilos circumſtantes adorare manipulum ſeyt
meum. Reſponderunt Fratres ejus, Numquid Rex Injuriæ
noſter eris? aut ſubjiciemur ditioni tuc? Siluit à Femæ.
Fratribus Joſeph increpitus, tulit Cenſuram ſub- Perſecntio
jectorum. Aucta poſtridie Emendato imperii aulis.
pompa. Nam quem ante Ariſtæ circumſtete-
rant, eum mox Sidera vallavere. Vidi Solem & Ibid. 9,
Lunam, &ſ Nellas undecim adorare me. En ut A-
riſtæ in Aſtra recuduntur, non ſi eas luce Laudis nrekio
infuderis, ſed ſi Reprehenſionis umbrd deni- leranalas
graveris. Non enim ruri relinquetur, ſi corri Ccorrectio-
gatur innocens, ſed ſeretur in cœlo, Villæ areà nus impa-
in Coœli limbum, aut in Siderum galakxiam ex-us.
plicatäâ. Tu verô intuere, ut delato promeren- Pænitentis
ti obſequio non deprimantur Fratres, ſed ele dae
ventur. Nam qui primum manipuli erant bacil- (rerter,
lis, trituræque deſtinati, poſt adoratum Patriar- Zeelege-
cham, quamvis natu minimum Fratrem, in A- Vse e
ſtra refinguntur. Adeò non minuêris reverentid,
cultûque innocentis, ed augeſces. IIle verò, ſi Humititas,
ſe ferat ſugillari, obſequio inclareſcet adlatran- gHonor ma-
tium. Utinam id Mortales ediſcerent, quos me- saus.
tus oppreſlionis improvidus Cenſuræ transfugas Religiaſ:
facit. Cordis regnum amittunt, dum odere Cen- bonorandi.
ſuram. Ammi, inquies, magnitudo mei Cor- g cteßtaßi⸗
reptioni non me ſubjacere ſinit. Magnitudo, an ca Juriſdi⸗
turpitudo tibi animi obſtat? Certe Lotum ode io.
re Sodomitæ, quòd ab eo, ut ſuæ moderarentur
Libidini, admonebantur. Recede illuc. Ingreſſus
es, ut advena, numquid ut judices? Ergo non
nobilitate, ſed obſcoœnitate in ſurdam Aſpidem Levidie
es demutatus, Reprehenſionis odio, quàm ve- cn me te⸗
neni tabo futurus, Reipublicæ, nocentior. Suſ- YTalentis
picabar planè ex Ethiopum fluxifſe lacubus, rleer- .
quæ te catadupis ſuis obtuſiorem alluvio fecerat invigi ia
Correctori. Nam aquæ Silos vadunt cum ſilen- dicant.
tio. Non doctrinà, ſed intemperantiâ factus es mehicue
ſurdior. Quin pejori quàm oblccenitatis tabo in non pro-
ficeris, ſi Cenſorem faſlidis, quando Samatitana ode,
ſex viros habet, & id ſibi ab advena objici non isss, “
modòô non tulit iniquè, ſed obſequio contume- elevaz nots
liam repenſavit. Quinque viros habuiſti: & nunc,
quem habes, non eſt tuus vir. Dicit ei Mulier:
Domine, video, quia Propheta es tu. Ceraſtes ad
aquas in Cycnum convertitur. Er quidem non
Propheta, led rumorum captator, vocari pote-
rat ab ignava Fœmina, qui vulgatiſſima Scorti
Nobra tam benè noſſet. Eam tamen injuriam
Mulier acceptam non indagationi illaudatæ, ſed
vaticinandi acceptam retulit Spiritui propè Di-
vino. At hæc Inquinata, & Fœmina Correp-
tionem tulerit, cordis Cenſur ſui ſceleris moni-
ta. Cham aà proſtituto Parente non arguitur tan-
tùm, ſed percellitur, nec muſſlat: & quem
ſpreverat provolutum, veretur ſulminantem. Ma-
ledictus Chanaan, ſervus ſervorum erit Fratribus
ſuis. Dicere profectò Seni Fihus potuiſſet: inebriari
quingentorum Vir annorum impune poteſt, & ca= cham.
chinnari Adoleſcens non poteſt: quin feriatur? Non
ego in te ſcelus effinxi: indicavi, quæ su palàm Corretzi
expoſueras. Ergo tibi calices ſoporern concilient: Piferenda.
mihi riſus importet ſervitutem? An ego laſcivior
riſu, quàm tu ebrietate? Quare poſt racemos
accumbes in pulvinari; mihi veròô ſubridenti
compedes induentur? Tu dolio non mergeris:
ego obruar cachinno? Tu Japheto æntoria dilates

poſt

Gen. 19. 9.

Joan. 4. 18.

Gen. 9.25.

70
poſt calices: ego poſt ludicra includar ergaſtulis?
Suppreſſit iræz impetum Chamus Cenſuræ non
auſus obluctari, quamvis à Parente non omnino
innoxio argueretur. Et tu quàâ ratione à Sacerdo-
te reprehendi non ſuſtines, cum præſertim &
ille Innocens ſit, & tu ſis Inquinatiſſimus? Er-
géne argui non abnuet Chamus ab eo, qui Ca-
licem bibit Impudentiæ: Et tu corripi ab eo non
poteris, qui Calicem ebibit Chriſti. Adde à Cor-
rectore Le Sacerdote ità emendari, ut vinculis
eximare: ità verôò perculſum à Parente Cham,
ut ſervituti addiceretar. Attamen vindicatus in
libertatem, rugit contrà Aſſertorem, non recla-
mante Chamo, nec muſſante contrà Vincien-
tem ſeſe Noëmum. Impii autem quaſi Mare fer-
vens, quod quieſcere non poteſt, & redundant flu-
Gtus ejus in conculcationem & luétum. Cenſuræ
verò impatiens Mare ſuperat indignatione ſu4.
Nam illud in littus ſemper excurrit, quamvis ab
eo compeſcatur: & quò eſt concitatius, eò in
illud pronius devolvitur: illique exponit & ru-
dera, & cadavera, & ſordes ſuas univerſas.
Impius verò à compeſcente ſe Sacerdote reſilit,
occulitque Pontifici, quod in ſe & noxium &
putre eſi. Eſt ergo Cenſuræ oſor & Chamo, &
Achabo, & Scorto, & Pelago inquinatior pa-
riter & inquietior.

Iſa. 57. 20.

FE RIA TERTIA
DOMINIC £ IV.

De turba autem multi crediderunt in eum.
Joan. 7. 3 I.

Uod modò eveniſſe miramur Hieroſoly-
mis, deſignatum olim eſt in Bethlehem.
Nam excluſus diverſoriis JESUS, & antro ex-
ceptus jam tum portendebat, Scribis, ac Pri-
moribus inviſum ſe fore, tantůmque Turbæ gra-
tioſum. Fons vitæ Chriſtus eſt, à quo Cedri,
Plantæque celſiores ut abſcedant, in montes ſeſe
recipiunt, in virgulta fontis riguo derivato. Fa-

Status me-
diocris ad
Fidem
aptior.

Pelicitas
noxia. .
eremum proſequebatur. Id porrò non cum Chri-
Panperum ſto actum tantummodo eſt, ſed agitur quotidiè,
ePpriſeren quôd Pietati ſit aptior colendæ Inopia, quàm
Olenna; habiliorque Fidei, mediocris, quàm
ſummæ Conditionis Fortuna. Portendebatur bea-
titas iſta calamitati Egenorum ipsâ Altaris deſi-
gnatione, quod primò non Smaragdo, aut A-
Exod. 20. Cchate, ſed Luto extructum eſt. Altare de terra
24. Ffacietis mihi, & offeretis ſuper eo holocauſta &
Ppacifica veſtra. Quis non videat adumbrari aut
Erumnoſos in Luto, aut Inopes, quos Deus
aptiores eſſe novit animi hoſtiis perlitandis. Ut
enim non Pavonem, aut Aquilam grandis aves
pretii, ſed Turtures, Columbâſve ſibi adoptavit
in ſacrificium: ità frequentiùs non Conſulares,
Lev. 12. 6, ſed Remiges cooptavit in Senatum ſuum. Defe-
ret agnum anniculum in bolocauſtum, & pullum
Columbæ, ſive Turturem pro peccato. Oraculum
r. Cor. I. enim Pauli eſt ad Corinthios: Quia non multi
a6. Japientes ſecundum carnem, non multi potentes,
non multi nobiles: ſed quæ ſtulta ſunt Mundi ele-
git Deus, & ignobilia Mundi, & ea, quæ non
ſunt. His enim inſider Deus, & iis Dominus

oblectatur, quòd Evangelii Quadriremis nullas
poſſit incurrere magis noxias ſyrtes, quàm Gem-

mas. Nam Charybdim, Scyllämque Fidei Cym-

ſtidiere Primores Chriſtum, quem vulgus vel in

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ba prætervehitur nul planè incommodo; quæ; tegt
ſi in Adamantem impingeret, diffringeretur. NWel
Ideò Dominus offerenti ſeſe Scribæ repulſam de- wil
dit, quòd domo pecuniam non excuſſiſſet. Je- Matth. 8. n1
quar te, quocunque ieris. Dicit ei JESNUS. Vul- *. hnn mn
pes foveas habent, & volucres cœli nidos: Filius uin
autem bominis non habet, ubi caput reclinet. poo
Tu me per Aurum, Argentůmque ſequêre, qui . nl
Montes meo limtre præternavigo, ſed in Alaba- ele
ſtritem ſi incidam, naufragor? Tuæ Porticus inp
Columnæ Evangelii mei tanquàm meteæ eſſenr. u. Aur
Nam biremis Sapiemtiæ non ſcopulis, ut allida- n e
tur, immittitur, ſed Porphyriti. Quod certè in u
eo eluxit, de quo Marcus ait: Procurrens qui Matc 16e Nar
dam genu flexo ante eum, rogabat eum: Magi- .
ſter bone, quid faciam, ut vitam æternam poſk- ſuue
deam JE&U& autem dixit ei, Præcepta noſti. ler
Haæc omnia obſervavi à juventute mea. JE SUS Har
autem intuitus eum, dilexit eum, & dixit ei, UVaum E
tibi deeſt: Quaæcunque habes vende, & da pau- 11
peribus: & veni ſequere me. Qui contriſtatus in le
verbo, abiit mœrens erat enim habens multas e
poſſeſſones. Navigaverat hic din in tabula Legis, Divitie ue
fretumque juventutis tantis inſeſſum & vadis, Nαα. ol
& monſtris feliciſſimè trajecerat. Velum expli- Pbeat ni
carat, antennâmque ſuſtulerat Charitatis Chriſti ſpreia. ſen
vento ſecundiſſimo, ſoluturus è& portu Innocen- Ne
tiæ in emporium ternitatis. Verùm in tanta Felicias der
Maris, Naviſque proſperitate naufragatur in ſuo““. n
fundo. Nam Cainum æmulatus, à Chriſto diſ- Nn
ceſſit, Coœlo, Numinique prælatis Latifundiis. iun
Quin ipſo videtur Caino cupidior, quòd ille à nnn
Deo abiit minaci, hic amantem ſe JESUM h
deſeruit. Ille accerſitus à Deo fuerat, ut cauſam ne
diceret Fratricidiij. Hic Chriſtum convenerat, u⸗
ut potiundæz ternitatis rationem edoceretur.
Profugit ille ab eo, quem læſerat cæde. Sprevit ch
hic, quem genu ſubmiſſo coluerat. Ut proptereà len
exclamaverit Dominus, indignitatem rei ſtoma-— le⸗
chatus: Quàm diffcils qui pecunias habent, in Hbid, 230 In
regnum Dei introibunt! Pugnant contrà Evan- Nhr
gelium Opes, quamvis hinc Neophytus inno- Mun en
centiâ ſuã, inde amore Chriſti fulciatur. Inter 8 lel
ardentes Charitatis lampades, quæ nullis aquis mni
extinguitur, & in Legis tabula, quæ Scyllam ul
eludit, poſt adoratum demiſſiſſime Chriſium, Cen
hoc eſt, ad Cynoſuram obversâ prorâ, tantis
onuſta mercibus Oneraria fecit naufragium. Nec ont
mirum. Terram enim attigerat, inque agrum ſbin
