plebeioque domorum noſtri temporis Luau
complorato. Pagina 1

In Anno primo Cyri Regis Perſarum,
ut compleretur Verbum Domini, &c.
T. E/d. I. I.

CAPUT II.

An deſignato Hieroſolymis Templo, haberi,
cenſerique debeat Cyrus Regum pientiſſi-
mus tantùm, Anne vero prudentiſſimus
quoque, & fortiſſimus extiterit, pro Ar-
ce, Templo, in munimen Imperi, eaci-
tato. pPag. 4

In anno primo Cyri Regis Perſarum,
ur compleretur Verbum Domini, &c.

1. Eſd. I. 1.
CAPUT III.

Unde Cyro de reparando Templo mens indi-
ta, incenſaque cupiditas! Quod cum ille
votum, Danielis, Eſdræque, familiarium
ſuorum, hortatu, conceperit: iiſdem ſi
Reges Aſſeclis ſtiparentur, ecodem fore
pradicimus, ut ſpiritu afflarentur. Scur-
rarum proptered, & probroſorum ex Au-
la eramina, tanquàm exr alveario fucos
proturbemus. pag. 8

In anno primo Cyri Regis Perſarum,
ut compleretur Verbum Domini, &c.

T. Ehd. I. I.

CAPUT IV.

Non ſat eſſe Principibus domi Vaibus am-
biri, & Philoſophis, niſi Philoſophidò ex
eis non indigna oracula audiant, hau-
riantque. Nam plerumque latet Anguis in
Pallio, & pernicioſior non rar Prætori

eſt P. hiloſophus, quàm Eunuchus. p. 14.

. —

In anno primo Cyri Regis Perſarum,
ut compleretur Verbum Domini, ſuſ·
citavit Dominus Spiritum Cyri Regis

Perſarum. 1. Eſd. I. I.
Perſarum. 1 TWd. 1. I CAPUT

41

lan n 8
un Auln
17 rincfit:
hortote t.a
ſplank iun

4

umpbin Hau

Vingl ula
uuſe⸗
———
Uem gind 6
1 npleretur.
Eenie, ſulci
Gihegis. 1

CAl

iu Dei Vate.

. 7
Uuine ſoltor.
erelue raa
lut, guaß e

onand, Ml

in, ne ſu ſn
fuuts, gugi

letſiinente.

——

Uimd primo⸗
Oonplerenur

eunie, ſulcit

Uiegb beil

(4

.

nlll ſur 1
nnfe
l ſu⸗
fnmmt.

—

—
ta lind (
i N P c
an erl

£☚
=

Ii Rent Nin
Verbum mni

UT II

udo Tenffml
Hchet,
„ Contchti e
rentuf
nritu aftenn
prohi⸗
ſuin u ;

1

—

ℳ

Verbum D

UT U

36

Zur ni
ula l 7
numeli /,
ſor M 4
gan Eyncu

Index Capitum

C APUT V.

Nunquam non adeſſe Vatibus ſuis Numen,
Juorum expleti vult vaticinia, iis, quam-
vis egtinétis; ne quid fortaſsè de eorum
authoritate detraheretur, ſi Prophetiæ non
reſponderit eventus. Quo Dei oporteret
exemplo in Prætorum authoritatem, digni-
tatémque tuendam largidks Principes in-
clinare. pPag. 25

In anno primo Cyri Regis Perſarum,
ut compleretur verbum Domini ex ore
Jeremiæ, ſuſcitavit Dominus Spiritum
Cyri Regis. I. Eſdr. I. 1I.

CAPUTVI.

Non ſua Dei Vates inſomnia profari, pro-
ferréque, ſed afflatum ſibi à Cælo Verbum
nuntiare ſolitos. Raia proptereà eorum
ſſe, foréque oracula.
titate, quaſi è& Lilis, Aſtriſque aggere
conoinnato, proluvies Nuntiorum compeſ-
citur, ne ſui ſenſa pectoris, pro Regum
ſatis, eægurgitent, ſummo Reipublicæ
detrimento. pag. 34

In anno primo Cyri Regis Perſarum,
ut compleretur Verbum Domini ex ore
Jeremiæ, ſuſcitavit Dominus Spiritum
Cyri Regis Perfarum. 1. Eſd. I. I.

CAPUT VII.

Habendus ſuus Regibus honos eſt, eòſque
perhonoriſice & oompellandos, & perco-

lendos eſſe, ſuo nos eemplo ſoriptoque
Eſdras admonuit. 1

In anno primo Cyri Regis Perſarum,
ut compleretur Verbum Domini ex ore
Jeremiæ, ſuſcitavit Dominus Spiritum
Cyri Regis Perſarum: Et traduxit vo-
cem in omni regno ſuo, etiam per
Scripturam, dicens: Hæc dicit Cyrus
Rex Perſarum: omnia regna terræ de-

dit mihi Dominus Deus Cceli. 1. Eſdr.
I. I. 2.

CAPUT VIII.

Efferendos tum eſſe titulis Principes, oum
Jacinorum magnitudine ac præſtantidâ in

Qud Vaticini ſan-

Pag. 42

eorum ſeſe poſſeſſonem immiſerunt: Nam,
ut ſtrenuitas Heroum decoratur, ità igna-
vorum deſidia imaginibus ſtupet, & titu-
lis obſoleſcit. pag. 51

—

Hæc dicit Cyrus Rex Perſarum: omnia
regna terræ dedit mihi Dominus Deus
Cœli; Et ipſe præcepit mihi, ut ædi-
ficarem ei Domum in Jeruſalem. I.
Eſdr. r. 2.

CAPUTI IX.

Nihil à Cyro agi, ſoribique fortihs potuiſſe,
quàm, tum ſe Numini ſubjeciſe, qulm
terrarum à ſe regna ſubacta, domitaque
gratulabatur. Grande Felicibus aocu-
mentum, ſed raro exceptum Auditore.
Ad proruentis in nos fortunæ catadupas
non ſurdeſcimus tantim, ſed lippimus,
Cæœlogue, Egyptiorum more, nec intendi-
mus, nec auſcultamus. pag. 60

Hæc dicit Cyrus Rex Perſarum: omnia
regna terræ dedit mihi Dominus Deus
Cœli, & ipſe præcepit mihi, ut ædi-
ficarem ei Domum in Jeruſalem. I.

Eldr. 1. 2.
CAPUT F.
Non ità ſe Cyrus Perſis circumſepſir, ur

eatraneos, advenaſque cubioulo arceret
interiori. Quin advenis uſus H'bræis fa-
miliariſſime eſt. Quæ illi cæterorum con-
ſuetudo accidit peroommoda. Eæ is enim,
quid ex ſe Numen repoſoeret, int llexit.
Quo imbui more Principes optarem, &
Antiſtites, uti omnibus decet, jura omni-
bus præſeripturos. Fraudant alioqui ſe
eges maximis commodis, ſi unis Sena-
tum Popularibus cirecumſcribant. pag. 69

Deus Cœli præcepit mihi, ut ædificarem
ei Domum in Jeruſalem. 1. Eſdr. I.2.

CAPUT XlI.

Legiſlatorem ſuum habere Primores. Nec uni
tantim eſſe Numini Primates obnoxios; ſed
in is vereri eos debere Numen, quorum
Deus ora, mentéſque affllavit. I1 Cyrus
erhibuit, in Jaiæ membranis, jura Numi-
nis, O Numen reveritus in Propheta. p. 80

6 3 Do-

—

Dominus Deus Coœli dedit mihi omnia
regna terræ. Et ipſe præcepit mihi,
ut ædificarem ei Domum in Jeruſalem.
1. Eſdr. I. 2.

CAPUT XII.

Non pugnaturus, ſed viétor Cyrus, nec, ut à
eo regna impetraret, ſed innumeris à
Deo Urbibus Provinciiſque auöétus emplum
Domino deſignavit. Quo ille in Numen
obſequio, Aulicos monuit non tandil Prin-
cipibus obſequendum, quandid er iis Cu-
rules, & Prætexrtas impetremus: ſed tum
nos iis hærere arctius oportere, quum per
eos honorum metas attigimus. Centurian-
tur enim animæ magnæ, non exauthoran-
tur, beneficiis. Quxz vincula eſſe debent,
quibus benefaäctori alligemur, non calcaria,
guibus in turpem à Dominis fugam im-

pellamur. pag. 87

—

Omnia Regna terræ dedit mihi Dominus
Deus Cœli. Et ipſe præcepit mihi. I.
Eiſdr. I. 2.

C AP U T XIII.

Quæ à Deo conſequutus eſt beneficia Cyrus
non extenuat, ſed exaggerat, Grandi,
ſed irrito exemplo. Eo enim Aulivorum in-
gluvies compeſci poſſet, ſi vocem illam ali-
quando diſcerent è Cyro, ſat eſt. At am-
bitioſa, & vorax natio ad has penitls
ſyllabas & ſurda, & balhba eſt. Quæ ſi-
quidem id loquitur tantum, non eſt ſat,
Pronuntiare nunquàm poteſt, ſat eſt. p. 96

—

Omnia Regna terræ dedit mihi Dominus
Deus Cœli. Et ipſe præcepit mihi, ut
æ&dificarem ei Domum in Jeruſalem. I.

Eſdr. 1. 2.
C APU I KIV.

Cum Dei erga ſe Cyrus beneficia in majus
extuliſſet, ſua in Numen obſequia, munera-
gue moæ deprimit. Muniſicentiſſimum enim
Deo Templum excitaturus, Domum ſe Deo

Jeribit Hieroſolymis deſignaſſe. pag. 109

Omnia Regna terræ dedir mihi Dominus
Deus Ccli. I1. E/dr. I. 2.

Index Capitum.

CAPUT XV.

Quamvis Deus ſit Cœli Princeps, inſidatque
ſideribus, non ità illa tamen aut amplitu-
dine orbium diſtinetur aut rapitur pul-
hritudine, ut tum partiri Limum pudeat,
Pigeatque terrarum Imperia diſpenſare.
Quo genio Numinis infleéti cuperem Prin-
oapes ad ea in ſubjieétis urbibus percuran-
da, quæ tenuia ſunr, & vidoeri Poſunt
non regia. Pag. 116

—

Dominus Deus Cœli dedit mihi omnia
Regna terræ. 1. L/dr. 1. 2.

C APUT XVI.

Non Cyri pedibus Deus Regna ſubſtravit,
Jed ei Aſyltiam, Lydiamque quaſi per
manus tradidit. Rege proindé, ſervarique

Provinciæ à Principibus debent, non au-

tem proteri, calcarique. Eas verò cum
libi à Deo Cyrus, non ſuis datas eſſe con-
Eirmet: teſiatur quoque non delegandam
Gratioſis adminiſtrationem regni eſſe; quam
ipſos capeſeere oportet Principes in unam
imperii procurationem intentos. pag. 124

Omnia Regna terræ dedit mihi Dominus
Deus CCœli. 1. E/dr. I. 2.

C APUT XVII.

A Deo regna Regibus tradi, non ut ea ſub-
prafebtis emungenda dedant: ſed ut is

ipſe exoubent, præsintgque. Quâ Regid

Cyri proteſtatione, à ſuo tandem Princi-
pes ecitari cuperem Veterno, quo paſſm
Peéundantur imperio. Nam tandid Pro-
vinciæ perſtant, quandi nec Clavo Re-
mexr admovetur, nec Clavo decedit Gu-

bernator. Pag:. 133

Omnia Regna terræ dedit mihi Dominus
Deus Cœli. 1. Eſdr. 1. 2.

CAPUT XVIII.

Ut ſua à Deo ſibi tradita Regna curare Prin-
cipes decet, ità ſuam quiſque Domum,
Familiamque adminiſtret, oportet; cum
Præſertim non membra Regum ſint urbes,
ſed eorum quodammodo tunicæ; Liberi
verò & uxrores, non tam membra Patrum-
familias ſint, quàm una cum illis caro,

& anima quodammodò una. Pag- 145
Omnia

—

—

ne Regne 1
Deus (Cli.

64.

renter cud
one, 1e
ene omm
AAuts,
9 umime
r, cupi⸗

—¶—

Mi Regna te
Dens (cl. I

(A1

Oucberal
Dineſbut
n anmaruu
linn eur eſe ⸗
inii ſihjechos
ni e ſolen
Algat, in
n utium.
.

Hi ineubusſ

1,, lun Pare,
Reicrun

—
—,.—

A lcit Cjns V
ſeona tettee
li, Mic.

64

iorun p

Gin ,
. 1

al Aen .
ünm .

“
lur ſenſi
t. R

n 1

.

ie lthiigg
nt, G

eus Nenn ſt
ut ler
igue, En
on ſut un
ogue 1
tonenneit
let Pungen
en imemnn E

1. ...
dedit miien

I. I. 21
T WI

tfadi, tl
Aund: 1
Nunſle⸗ .
ſo mu 1

ONdll ur
Cen M

el
19

, ind,
ls tmut 19
un nk/

, N

, ℳ. ⸗

—

Index Capitum.

Omnia Regna terræ dedit mihi Dominus

Deus Cœli. I. Eſdr. 1I. 2.
CAPUT XIX.

S&i Parentes excubant Filiis, ab eorum inſti-

tutione, ne ſuo quidem funere revocati;
decétne à commiſſis ſibi Numinis Filiis tor-

bere Abbates, Præpoſitos &w Præſules,

ſou ruſticatione, ſeu tædio, ambituve de-

Pag. 153

linitos, corruptoſque!

Omnia Regna terræ dedit mihi Dominus

Deus Cœli. 1. Eſdr. I. 2.

CAPUT XX.

Ut ſe Cyrus obæratum ſuis Urbibus crediqit .

ità Liæceſibus ſuis oppigneratos ſeſe eſſe
Putent animarum Paſtores. Mon ergo ſe-
gniores eos eſſe decet ergà Populos, qudm
aut in ſubjiectos, Principes ſint, aut Pa-
fentos eſſe ſoleant in Liberos. Utrorumque
eos obligat, inneætitque tum o*nplum,
tum ſtudium. Ne educandis Cxlo Eooleſic
Filus inoubuiſſe ſegnius videantur Præſu-
les, quàm Parentibus curæ ſint Pignora,

Regibuſque tum Oppida, tum Provinciæ.
pag. 164

1No A N

—

Hlæc dicit Cyrus Rex Perſarum. Omnia

Regna terræ dedit mihi Dominus Deus
Ccœli. 1. Eſdr. I. 2.

CAPU T. XX I.

Terrarum imperia in ſeniſtra Numinis manu

ſeta Iunt, Eaque non projicit „ fortuitum
quaſi ubertatis ſuæ& Congiarium, ſed, ut
Munus diſpenſat henevolentiæ, & libera-
litatis ſuæ. Fruſtrd ergo aut aliundè ſpe-
Tantur regna, aut verò etiam repetuntur.

pag. 172

Hæc dicit Cyrus Rex Perſarum: Omnia

Regna terræ dedit mihi Dominus Deus
Cœli. Et ipſe præcepit mihi, ut ædifi-
Carem ei Domum in Jeruſalem. I. Eſdr.
I1. 2.

CAPUT XXII.

Non homuncioni Deus regna offundit, quò

libi mancipium devinciat „ tenacius cohæ-

ſurum: ſed Perſarum ea detulit & ſre-

uiſſimo, & portentiſimo, quem obſequen-
tiorem in Numen, ſanguinis, triumphique
nobilitas præſtitit. Quo cuperem exemplo
Principes inclinare parcils in aulæ guiſ-
guilias, quas contumacia Propiores, quam

ldei, diſcent quidem, ſed rarò. Pag. 181

Quis eſt in vobis de univerſo populo ejus?

Sit Deus illius cum ipſo. Aſcendat in
Jeruſalem, quæ eſt in Jqudæa, & ædifi-
cet domum Domini Dei Ifrael. Ipſe eſt
Deus, qui eſt in Jeruſalem. 1. Eſcd. 1. 2.

CAPUT XXIII.

Nullam cum Cyrus diſſerentiam inter He-

bræos patricios, plebeisſque oonſtituat, ſed
promiſcuè omnes uno Dei Popauli titulo co-
honeſtet: monemur ſanè, uhi de gloria
Numinis, Templive agitur, nihil in dele-
u, cenſugue Miniſtrorum obſervandum,
niſi Religionem, & Fidem eſſe. Qud und
Fdei teſſerà ſuperbire Chriſtianos oporteret,
etiam paludatos. pag. 190

Quis eſt ex vobis de univerſo populo ejus?

Sit Deus illius cum ipſo. 1. LEſdr. 1. 3.
CAPUT XXIV.

Suas Cyrus leges à Dei nomine auſpicatur:

nec eum pudet in tabulis, vdictiſque regiis
meminiſe Numinis, quamvis nondum ſoſe
ĩlli plené ſubjeæciſſet. Quàâm nos damnaundi
AWemus, ſi & Deum coleremus, & nos
divini Noininis puderet! Quot huio obno-
æios flagitio pudor faciat penitendus, elu-
gere hic libet, piget verò eplorare. P- 204

Aſcendat in Jeruſalem, quæ eſt in Judæa

& ædificet domum Domini Dei Ifrael.
Ipſe eſt Deus, qui eſt in Jeruſalem. I.
Eſdr. 1. 3.

CAPUT XXV.

Is peregrinantium in Judæam finis eſſe de-

bet, quem Cyrus ſuis tabulis inſeripſit,
Præſeripsitque à ſe manumiſzs Hebræis,
Dei nempé cultus, & Templi reparatio.
In qua Cyri tabula utinàm naufragium
auti cupiditas faciat, & libido volupta-
tum. Quæ duæ peſtes, ſtrumæque Reli-
gionis monuere mortales, non, ut ſe Tem-
Plo impenderent ſarciendo, ſed, ut Tem-
plum

R .

Index Capitum.

plam demolirentur, quo ejus parietinis
E& cæmentis, aut Avaritiæ domos eci-
tent, aut Voluptati thermas inædiſicent.
Pinnas enim Templi, faſtum, deliciaſque
inſediſſe comperiemus, ſi mores, mentém-
que complurium eæpendamus. Pag 215

Aſcendat in Jeruſalem, quæ eſt in Ju-

dæa, & ædificet domum Domini Dei
Irael. 1. Eſd. I. 3.

CAPUT XxXVI.

Ita Judæis præcepit Cyrus, quos putat nihil

Hieroſolymis curaturos, niſi Templi cul-
tum & hoſtias. Quaàm nos ſpei Principis

decoqueremus, ſi non modoò non molire-
mur in Chriſtiano pomœrio Templa, ſed
ewcitata aut demoliremur laſcivis, aut
ſaltem turparemus, ſive illa inoeſtemus
nutibus, verbiſque profanis, ſive ince-
ſtuoſis ea periſtromatibus, ad oculorum
illecebram, exornemus. pag. 224

Aſcendat in Jeruſalem, & ædificet Do-
mum Domini Dei Ifrael. 1. Eſd. 1. 3.

CAPUT XXVII.

Laſcivire ſe ide Fœminæ in Templis aiunt,
quòd Eccleſiarum parietes docuerint pené
Myſtæ laſeivire. Quæ quoque luxuries 4
murorum Peripetaſmatis in Modos, In-
ſtrumentaque Muſices immigrtavit. Eam
clm Eccleſis corruptelam, ſuis Sanstiſſ-
mé legibus Romani Pontifices repreſerint,
correpto Fœminæ clypeo ſpoliantur. p. 229

Aſcendat in Jeruſalem, & ædificet Do-
mum Domini Dei Ifrael. 1. Eſdr. I. 3.

C APU T XKXVIII.

Ut Stromatum laſciviæ ſuſpendi è& lateritis,
marmoreiſque Dei Templis non debent: ità
vivis Chriſti Kidibus appingi, quòdque
ſceleſtius éſt, affingi obſeœna, profanaque
non decet. Alioquin, ut Aulæzorum libidi-

nes licentiam Fæminis dedere liberihs,

laſciviuſque agendi in Baſilicis: Ia au-

thorati Chriſto Vui, qui Templa ſunt Spi-

ritus, ſi criminoſis fabulis, tanqudm ſce-

leroſis velis, oneèrentur, deſpuentur auda-
cius à profanis. Hine ſiet, ut non modo
non audiatut Cyrus, qui molitur Numini

Templum, ſed, ut utroque Numen Tem.
plo mulétemus, lapideo ſcilicèt, & vivo.
In neutto enim coletur, maledictis utroque

Pag. 236

oalumniiſque profanato.

Et omnes reliqui in cunctis locis adjuvent

eum argento & auro, & fubſtantiâ &
pecoribus. Universique, qui erant in

circuitu, adjuverunt manus eerum in

vaſis argenteis & aureis, in ſubſtantia
& jumentis. 1. Eſdr. I. 4. 5. 6.

CAPUT XXNIXNx

Qui Babylone reſtitiſſent juvare eos à Cyro

juſſi, qui Templum refecturi Hieroſolymas
peterent, largé illis, effuséque opitulati
ſunt. Quin, & Perſæ quoque H
aurum, vaſaque reparando Templo libera-
liter impenderunt. Quâ ſanè Judæorum &
Perſarum in Numen liberalitate, Chriſtia-
norum erga Deum parſimonia & eacitatur,

& carpitur. pag. 246

Rex quoque Cyrus protulit vaſa Templi

Domini, quæ tulerat Nabuchodonofor

de Jeruſalem, & poſuerat ea in Tem-
plo Dei ſui. Omnia Vaſa aurea & ar-
gentea quinque millia quadringenta.
I. Eſdr. I. 7. II. V

CAPUT XxXX.

Ediécto ſuo non pœnam Cyrus adſeripſt, ſed

exemplum. Ideoque non mirum, ſi tot ab
eo depromptis opibus in Templi ſupelledti-
lem, Judæi ſuam itidem Templo gazam
impenderint. uem ſi morem retinerent
Dynaſtæ, & Præſules, Chriſtianæ Rei-
publicæ Populi rarius eſſent exleges.

Nemo enim iis legibus repugnat, Juas

Imperantium ſubſignat exemplum. Pp. 255

ETHICGARUM.

IN mno
InInn en
Eetſar
Trorar
terrk

Lifica

—

SPLEX
Lntlx
AH

orun,

1 delen
Maſlir i

ſite

fun altn ,⸗

nogte Na.

1 naletiſt⸗
ato. 8

unckisloät
wigne, i
unt munlbet
ureis illct

.1. 4 6
XII
t ju il

efechmi h,
, ne n

, . e te
ſſe ungtn

arondo en
Lus ſane in
ilefoltne
rſenotinen

S

—.6—

prouli ul
Tat Nhynda
Oluemran
nin Tdul

milia de

mnin ,
let, e
N

COMMENTATIONUM

IN ESDRA M

LIBER PRIMUsS.

IN anno primo Cyri Regis Perſarum, ut compleretur verbum Do-
mini ex ore Jeremiæ, fſuſcitavit Dominus Spiritum Cyri Regis
Perſarum: & traduxit vocem in omni regno ſuo, etiam per cri-
pturam, dicens: Hæc dicit Cyrus Rex Perſarum: Omnia regna
terræ dedit mihi Dominus Deus coœli, & ipſe præcepit mihi, ut

ædificarem ei domum in IJeruſalem. I. Eſdr. I.

CAPUT PRIMU M.

SPLENDIDA OGri Regis, & in Deum præcox, reparato Hieroſolymis
Templo, munificentia. Quâ nec Abeli ſecundus, & Deo quodammodo par,
& Achabo penitus diſſmilis Cyrus comprobatur: patricio, plebeiséque do-
morum noſtri temporis luxu complorato.

1. VRI mihi geſta, ſcitaque
Temple- recenſenti non tam ſori-
rum repa- H bere libet, quam flere:
ea e. ſnec atramento, ſed la-
ſulum, Re- crymis primos Commen-
Rate tarii mei cogor apices
Aeben. exarare, librique fron-
tem lituris ſignare, non
Eacleſaſti- ) literis. Quis enim, quùm
d. Cyrum audiat, imperii ſui anno primo, Deo
Reges eu. domum architectari, non exclamet? Chriſtianos

as in pudeat Dictatores, ne Olympiade quidem ſuæ
, dignitatis quartâ, de reparandis Templi Domini
parietinis deliberaſſe, quando Perſa; ipfſis Ka-
lendis regni ſui, Deo fanum & decernit Baby-
lone, & molitur, grandi æris profuſione, Hie-
roſolymis. In anno, inquit, primo Cyri. An hæ
à nobis initæ Præfecturæ Kalendæ ſunt? Hcne
vagire ſolet ſymphoniâ poteſtatis ſeu profanæ,
ſeu etiam interdum ſacræ inter Chriſtianos infan-
tia? Uni nollem Perſæ, Principatum cultu Nu-
minis auſpicarentur; dum Cyrus Tirocinium po-
nit potentiæ ſuæ, non fulciendo ſolio, ſed exci-
Ethic. Comment. Tom. III.

tando Templo, unâque ejus in tabulis adoleſcunt
Majeſtas & Pietas. Verùm, quæ Perſis gemel-
læ virtutes ſunt, utinam apud nos affinitate in-
ter ſe aliquà ſocientur. Nam aut avia, aut Pie-
tatis abavia videri aliquando poteſt Majeſtas; ſi-
quidem edentula, elumbis, & rugoſa Dignitas;
ut eam ſaties imperandi cœperit, aras concipit;
quas rarò parit, & frequentiſſimè abortitur, ob-
ſtetricante, ut ità dicam, non Lucinà ſenectuti;
ſed Libitina. Etenim deſignatas Deo .des à ſeni-
bus mors intercipit. Labat, ruitque, quidquid
collapſa Divitum ætas tum denique Cœlo exci-
tat, cùm humi cadit.
Huic benè Cyrus occurrit incommodo, deli-
neatis à ſe Deo .Æ dibus, ſub auroram imperii
ſui: quod ſtaturum meliùs credidit, ſi libis &
victimis vallaretur, quàm ſi catapultis fulcirerur
& baliſtis. Sepiendum proinde thronum, non
Leonibus, uti Salomon cenſuit, ſed Agnis; puta-
vitque balatu, quàm rugitu ſui ſedem regni fir-
miùs muniendam; cædendi hoſtias, quàm ma-
Ctandi hoſtes Princeps cupidior. Stabit, inquie-
bat Cyrus, imperium, ſi cadet hoſtia. Arma-
menta-

WJ rr

EEEEEEE?

Kegna
Ten plis
melius
guasm ar⸗
cibus, miss
niunttir.
Politica
vera.
Templo⸗
rum extrise
&tio & Or⸗
natus.
Arma al-

leg.

Armamen-
tarium im-
perii Tem-

plum eſt.

Miſsa.
Sacrificia
hoſtem de-
bellant.

III.
Cyri cum
Ahele com-
paratio.

Apoc.21.
I5.

Gen. 4. 4.

Imitandi
pauci.
Exempla
mala ſper-
awenda.

IV.
Cyri ediéta
vocbſgut
Con orzm
αr *&C-
niam ante-
ceaunt.

2 Oliva in Eſdram.

mentarium mihi futurum Templum interpretor;
unde decerpturum me quoque laureas eſſe confi-
do ex oleis. Fauſtiorem illinc meæ chlamydi mu-
ticem ominor defundendum, quam ego regni
togam & feliciùs & fortius cruore victimæ, quàm
piſcis ſanie inficiam. Æneum in Templo Mare
pro freto mihi erit Erythræo, ubi ruentes in me
quadrigæ hoſtium vorabuntur. Quot ibi in arie-
tes adigentur cultri, ur Deo libetur, tot in regni
mei peſtes, furiaſque tela defigent Sacerdotes.
Non enim unam cædem hoſtibus unum hoſtiæ
vulaus portendet. Quin icta pro me Agna nun-
quam non cadet ut Samſon, procumbendo ſcih-
cet æmulos obtritura. Abſimilis hoc tantuùm Sam-
ſoni Victima, quòd ruinaâ fani ille obruit Palæ-
ſtinos, feretro triumphaturus, non rhedàâ: mihi
Ovis victoriam quidem edet occumbendo, ſed
excitato Templo, non ſubruto. Primas propter-
ea præcipuâſque regni curas, non muniendis ur-
bibus, arcibuſve extruendis, ſed parandis victi-
mis, ſtruendiſque aris impendamus. Quæ ſanè
non edixit modò Cyrus, ſed præſtitit, Coronæ
ſuæ ne affecto quidem, nedum confecto, exa-
ctôve anno primo.
Quo in opere non conſequutus mihi tantùm
videtur Abelem Cyrus, ſed ſupergreſſus. Nam
Abel primitias Deo gregis conſecravit; imperii
cogitationes, opéſque Cyrus Domino dedicavit;
non primas ſolum, ſed primarias. Suum Rex ſcep-
trum convertit in Angeli calamum aureum, quo
Templi frontem portâſque metirerur. Habebat
menſiram (de ſuo inquit Angelo Joannes)
Arundineam auream, ut metiretur civitatem, &
Portas ejus, & murum. Et nos de noſtro Cyro
prædicare poſſumus, arundine item eum inſtru-
ctum aureàâ, ſed ſanctiori, quàm olim Angelus
inſtrueretur. Siquidem urbem ille ſuo calamo ex-
pendit, hic ſceptro, contemptâ urbe, Templum
non metitur ſolum, ſed ſolo extrahit, æquâtque
Cœlo. Nec minor ergo Angelo Cyrus ſancti-
tate ſtruéturæ, & Abele fortè major ſuorum mu-
nerum tùm nobilitate, tùm pretio. Abel quoque
obtulit de primogenitis gregis ſui, & de adipibus
eorum. Laudo Opilionis pronam in Deum re-
ligionem. At pecude demum ejus circumſcripta
religio. Exundavit Cyri pietas in Numen, ripaſ-
que tranſgreſſa Euphratis, torrentem Hieroſoly-
mis Cedron auro, gemmiſque tumere fecit, va-
ſis eò aureis ſupra mille ſubmiſſis, idque actum
ſubactæ Babylonis anno primo. An tu Tem-
plo pecus exæquas? An vellus componis cum
phialis? An caulam atrio anteponis? Abelem
præterea ſcito probiora quidem lectiorâque, quàm
Cain, detuliſſe munera: ſed ad litandum exem-
plo excitatum impulsdmque Caini, qui primus,
licèt parciùs, litraverat. Nihil, contrà, Baby-
lone Cyrus ſpectaverat, quo non à cultu Numi-
nis abduceretur. Vincti ibi, exectique Princi-
pes Judæorum: Levitæ cœſi: trucidati Pontifi-
ces: conditæ primùm in regio veſtiario, tuùm ſcor-
tis ſacræ phialæ expromptæ: idolum Arcæ ſuf-
fectum: ſambucæ ſubrogatæ pſalteriis: abrogata
lex, dirutæ aræ, eliminatæ hoſtiæ, oblite-
rati, deletique ritus. Ubi extimulandæ Religio-
ni ſubditum ibi Principi calcar, hinc Cyrum
praeunte Nabuchodonoſore prædone phialarum,
inde illum deducente Balthaſlare vaſorum ſtupra-
tore?
Hi ſiquidem Perſam Reges anteceſſere Baby-
lonij. Et tamen, in tanta legum hymnorumque
vaſtitate, non tàm coronatus Cyrus, quam Cy-
gnus infulatus Deo cecinit; ſuiſque rythmis,
Thebe dirutâ fabulos ,Templum Numini non

fabuloſus Amphion excitavit. En Symphoniam
fabricantis. In anno primo Cyri Regis Perſarum,
traduxit vocem in regno ſuo, étiam per ſeripturam .
dicens: Deus ol1li præcepit mihi, ut ædificarem ei
domum in Jeruſalem. Cygnum dixeram Cyrum?
Erravi. Olori nemo Cyro diſſimilior. Nam Cy-
gnus ſupremo vitæ ſuæ die harmonicus eſt: ca-
norus eſt Cyrus anno primo victoriæ ſuæ. Mo-
riturus ille non malè canit: hic canit optimè re-
gnaturus. Suum Olor funus demulcer, ut mi-
tiùs pereat: triumphis ſuis occinit Princeps, ut
ſanctins dominerur. Vocem Avis emittit, qJaam
nihil niſi cinis ſubſequarur: Voces Cyrus edit
literaſque Lemplum Numini parituras. Deo,
quàm Olori propior Cyrus: quando ſuis ipſe Pl. 148. 5.
quoque adſcribet edictis: Dixit, & facta ſunt.
Eo quoque voci Numinis, penè dixerim, beatè
impar, quòôd Mundus juſſu Domini emerſit,
in quem ſcelus penetravit: nutu verò Regis Tem-
plum ſurrexit, in quo ſcelera piarentur.

7
Et Olori Regem contuleris, quem Deo, ut po-
teſtate imparem, ità eventu pene vides Felicio- , i
. . empli re.
rem? Plantaverat autem Dominus Deus Paradiſum paratio Pa-
voluptatis à Principio. At Dei horto, ſi non amoœ- adiſiſu⸗

. . . . „ &, 4 .
nior Cyri domus, innocentior certè, ſanctiôrque. daneig,

Nam ibi violata lex; hic reparata. Ibi Adam, Gen. 2.8.

qui mortem accerſeret; hic Eſdras, qui immor-
talitatem revocaret. Ibi garriens Anguis, a quo
Eva virore linguæ corrumperetur: hic Agnus
obmuteſcens, qui proſtitutas Ammonitidas ſuo
ſanguine dealbaret. Ibi ganea inſtitura, ut homo
ablegaretur in exilium: hic à Vare indictum jeju-
nium, ut reduces ab exilio cœlo patriæque redo-
naret. In pomario denique innocentiam Adam
exuit; induitque tranſgreſſor perizoma. Excide-
re præ dolor pallium in Sanctuario Levitæ,
pudorémque ſarſere.

Quam cùm ego reparationem Templi com- VI.
paratione Paradiſi optimà commendaverim, fe-
rali jam eam collatione ſepulchri colluſtrabo. Pri-
mo ſui regni anno, hoc eſt, in imperü ſui Cy-
rus incunabulis excitatum à ſe Templum expin-
git, ut nimirum infantiæ neſcia pſalleret in exor-
tu Majeſtas, non vagiret. Videamus nunc, quid
Iſraélitici ſepulchro Principis inſculpatur, poſt
annos duos ſupra viginti in Samariæ ſolio exac-
tos. Tumulato cum Abavis aviſque ſuis Achabo,
hæc Scripturarum author cenotaphio Regis incidit.
Reliqua autem ſermonum Achab, & univerſa, 3. Reg. 22.
quæ fecit, & domus eburnea, quam ædifcavit, 39.
cunctarumque urbium, quas extruxit, nonne haæc
ſeripta ſunt in libro ſermonum dierum Regum Iſ-
rael? Splendidum enimverò Principis epitaphium.
Anteſignana peſſimorum facinorum Domus A-
Chabi prodit eburnea. Hæc prima è mente Re-
gis emerſit, quaſi & Samaritano Jove iners Pal-
las, & inermis: quæque non careret ſolum Æägi-
de, verùm galed, ſcutôque effœminatum abs ſe
parentem, principémque ſpoliaret. Et domus, in- Ahali
quit, eburnea, quam æddificavit. Huccine tot an- Luxu.
nos imperantis geſta, decorâque recidere? Ergo, difitio-
niſi ſuarum exuvias belluarum in Samariam In- au
dia tranſmiſiſſet, careret Rex epitaphio; debét-
que Princeps immortalitatem ſui nominis Eßle-.
phanto, qui ſi edentulus venatoribus occurriſſet,
jaceret Achab inglorius? An non monſtrum id
eſt, Regis gloriam è monſtro pendere? Nonne Iuxas eo-

inſanientis eſt, in Rege mirari ebur, quod refor- ris fiden

7

mides in bellua? Num cæcutimus in ſole, ſi de-
cus pretiuümque habet ebur, quùm laſcivit diſſe-
ctum in cruſtas, quod vivax & pugnax nemo
non refugit? Odimus Elephantum, ſi ebur M ha-
a

rum pom-

*

lnekle
niet in .
10 ſemnn 4

eleni:
bra
5 ſpuhu
ſee uumul
Epum V⸗
liiſlin
Uien pe
gi, Probt
Clus crimhn
liia ge
le Nealn. Nn
sm M4 duce

le Cleopan
murm Ache
ſtruxit es
uuuries,
Natue. No
beiioreſt
i fuctus
Pini. Reg
Canus ime
ſacne lbi⸗
lecigeles
Cbwig ucke
cadi wicti
Ouin non
in kelun
inherantis
ſt Elepban
ſet & dent⸗
cboris vel
vanè intum
li ra deli
i nege .
ſteium he
Ge Anarit
Ie ſella
Glemmn.
1r inroben
Ain à en
lim ekerae
ſeſs Cun
lrdmgel
Milrer
li ,
1, Alebin
mncher
Nihmwan
At na! ł
Cnzf

Eimm 4

en,n ſ

1rchune
rd

“H

Auench ſüt
, 0 fi 4
e dueih Ne
omini ent
erd Repele

Aent.

Ovem Deo zu
ene niles ein,
Deir adi
Nn, nmnst
end, ſnchiu⸗
ratn. Ii An
Aras, üimn
s Angliien
etur: hic Aen
Ammoniili
inſfinna uln
ae indmn
lopanirntet
mnocehtiacn A
etizoma. Ei
ndtvari Lenn

emn Tenhice
Mmmenchftin -
mi collalrhnli
n impeniil⸗
Temphnge-
ialalentüer.
beannunnſi
inſauſunt,K
ananie ſanr
Miohepsin

De Cyro Rege. Cap. I. 3

ſtam efferaverit: Regem celebramus, ſi ebur effœ-
minet in lacunar? Iiſdem prorſus rebus grati ſunt
Principes, quibus inviſæ ſunt feræ. Quid por-
rò foœminæ tumulo incidi poterit, ſi teſſellati
ebore lecti, tectique elephanto parieres ſepulchris
Regum inſculpuntur? Et domus eburnea, quam
ædificavit. Id ſanè in Achabi prodi probrum quis
dubitat? Quem ſi ſepulchri literis obrutum peni-
tùs ſepultumque cupiebant, cur ejus non inſculp-
ſere tumulo aut Nabuthem jugulatum, aut di-
reptam vineam, aut coronatam Jezabelem, aut
à perditiſſimo Rege idolis fana excitata? Dirio-
ra videri poterant iſta, in Achabi cineres, ſacri-
legia, probràque. Verùm vel fœdiorem iis om-
nibus criminibus pompam objeciſſe ſe Achabo
flagitia credidit, qui domum illi adſcripſit ebur-
Ahabilu- nean. Nam quid non ſceleris ex eo manet, qui
zuries eum non a duce ſoluùm, ſed à viro quoque ità deſci-
Danaet, vit, ut quod non præſtituræ erant in gypto
leopatræ Antoniis fœderatæ, id Rex circum-
ciſus præſtaret in Iſraél? Inſtravit Navem ex ebo-
re Cleopatra moœchatura pariter & moritura: do-
mum Achab nec felicior Cleopatrâ & ſceleſtior
ſtruxit ex ebore. Licere mulieri potuit Corbitæ
luxuries, maris bellique faſtidium nitore ofſis le-
vaturæ. Non laſcivias, ſed antidota petifle vi-
deri poteſt adultera, ſi ut Auguſti arma & Nep-
tuni fluctus ſibi redderet, mitiores vehi ebore ex-
petivit. Regi quid cauſæ licet obtendere, cur apri-
caturus inter myrtos, monſtris dentes eruerit,
ſuæque libidini fecerit ipſos quoque Elephantos
vectigales? Quas ſanè belluas ſui tum primùm
eboris puduit, cùm deſtinatam cædibus gemmam,
cædi victimam doluerunt illecebræ. Quam-
quam non itaà concidi ebur potuit ab Achabo,
quin ſectum quoque morderet Regem, quando
imperantis luxuriem rabidius exarmatus carp-
ſit Elephantus, quàm eam dentiens momordiſ-
ſet & dentatus. Ego veròô non ſcelus interpretor
eboris vel luxuriem in iis, qui luxu duntaxat
vanè intumeſcunt: in Achabo ornatum damno,
qui ita deliciis indulſit, ut à parietibus ebore te-
Stis ſtrage Elephantis, ad vineæ raptum proceſ-
ſit etiam per cædem Innocentis. Fuere ſine lit-
tore Samaritani Principis deliciæ, nec fuere ſi-
ne fſoœtura facinorum, ideôque a me acriùs ſug-
gillantur. Nemo Regem Achab non plus pe-
nè improbat à candore eboris, quo laſcivit,
quàm à cruore Nabuthi, quo furit. Neque e-
nim efferaretur in juſtum, niſi effominaretur à
bellua. Nec in ſaxa Regis cupiditas obriguiſſet,
ſi ejus Cupido non primùm remolliretur in ebur.
Et domus eburnea, quam ædificavit.
VII. Miſeret me tui, Synagoga, quæ à te ità deſ-
Larue Civiſti, ut, diſcerptis olim à Davide urſis inſtruc-
ta, Achabi nunc operâ, laſcivias elephanto. Tune
domos eburneas incolis in Achabo, cùm te in A-
brahamo aut mapalia exceperint peregrinantem,
aut antra? Abuteris tu feris ad delicias, quibus
Demorum ferocit ad ſtragem ſuperſtitio? Quid ages inter
Dtnebe- Cygnos; ſi luxuriaris in monſtro? Aut quid ſub
ſanur. té tutum à laſcivia, ſi pigmentis tuis militätne
dicam, an ſubſervit Elephantus? Domo ergo ute-
ris eburneâ, quæ legem accepiſli ſaxeam ſub Mo-
ſe? En duces, en tuos Reges, quæ proferant tro-
phæa & ſepulchris! Non jam expugnata Jeri-
cho, non diduéctum æquor, non cæſa Ægyp-
tus, non Gigas obtruncatus, non Agag vincéctus,
non Moab devaſtatus Mauſolæis Regum IIraeël
inciduntur. Domus iis inſcribitur eburnea, &
ſat Ducum tuorum famæ abundéque conſultum.
Ert domus eburnea, quam ædifiavit. Muſſat, niſi
penitus obſurduiſti contra te India, jactâtque viros
EPthic. Comment. Lom. III.

adeò regnaſſe ſemiviros in Palæſtina, ut vel ha-
ſtas elephantum effozminarint. Nec Elephanto
ſuo ità te obterit India, ut ſuo te Cyro deterit,
obruitque Chaldæa. Nam Babylon tui luxu-
rie Achabi ſtare domum in Palæſtina eburneam
opprobrat cuùm Cyri ſui religione par coœlo Tem-
plum Hieroſolymis indigitet excitatum. Ad hæc
profectò ſubtices; nec arx ulla tibi arâque pa⸗
tet, quâà eludas, evadâſque objurgantem. Quin
nuſquam non arx mihi (irarum plena vocife-
ratur Synagoga) arâque patent, ſed apud vos.
Advolo in Europam, ſubeôque Templa, ut Chri- Snagoga
ſtiana me luxuries à foederatis contra me provin- Achäbiu:
.. . um me⸗
Cciis Chaldæa Indidque tueatur. Laſcivior ego, murs chriſ⸗
quàm India, quæ ad illecebram abutor Elephan- siane e.
tis? At id non in Judæa, ſed in Samaria mon- zemplolm⸗
. .1: xtriés.
ſtrum emerſit: ſerviitque non Scribis bellua, ſed
Tyranno. Apud vos, niſi hallucinor, ſellæ, aba-
ci, ſcriniola, & menſæ ubique ebur oſtentant;
non Regibus blanditurum, ſed ſerviturum libertis
& ſervis. Und ebur ſpectatum in regia, apud
Judæos. Chriſtianis quantùm eboris famulatur
tuùm Centurionibus, tum Clericis? Caveamus „
ne, ſi Synagogæ coram Cyro ſtare non licer,
ſtare coram Cyro vix liceat Eccleſiæ. Et ſanè
non liceret, ſi auri in aliquo ſuorum eſſet prodi-
gio, & parca hoſtiarum, ſplendendo, & non
ſacrificando. Meus, mihi credite, exwlamat in
Chriſti Eccleſiam Eccleſia Moſis, veſtris alum-
nis, ſi non omnibus, certè aliquibus, & operoſior
Achab, & non ſolutior. Agite, non Regi Re-
ges, ſed Regi conferamus non Reges. Et domus, 3. Reg. 2,
inquitis, eburnea, quam æ«ificavit. Pergatis ve- 32.
lim, non enim hoc tantùm ebore regium monu-
mentum definitur. Cunctarüumque urbium, quas ex- Ibidetn.-
truxit. Sat eſt. Hic vos Cyrus elidet. Ergo luxuriei
damnatur Achab unius extruétione domus ebo-
re teſſellatæ, eam lcèt ſtruétis undique oppidis,
urbibũſque munierit? Quis & veſtris nobilibus, villarum
& plerumque etiam mercatoribus und conten- Luxuse
tus eſt domo, hortéôque uno, non quidem ebur-
neis, ſed aureis, & plerunque gemmeis? Coro-
nantur affuſi urbibus Montes ædibus; hortiſque
Conſularibus. Nec tot ſe oleribus voluptas exa-
tiat, nulla nemorum ſatie, Italiæ jugum impoſitis
ubique villis emollit. Unà Rex domo dehoneſta-
tur eburneâ in Samaria? Et domorum, & villula-
rum non und decurid unus apud vos civis non
arguetur? Etenim ut togarum, ità hortorum „
domorumque pro tempeftatum modo non Prin-
cipibus, quibus multa licent, ſed patritiis & popu-
laribus varietas inexplebilis. .ſiivas deſidiæ ſla-
tiones in alpibus ſtruunt, hybernas ad mare, ru-
ſticatuti Vere quidem in collibus, per planities
agrorum in Autumno. Mitto tot paſſim in cam-
pis ad diverſlandum ædes, quas ſupellex inſtruit
opulentiſſima, viſura Dominum, aut nunquam,
aut vix anno ſæculari. Neque enim uſui tan-
