eligantur. Templi curam, cultůmque excitatus eſt. Neque
vox Dei. enim nugis Cyrus deſtinatas imperio fallebat ho-
Verbum ras, expetitäſque irrigandis urbibus regniſque clep-
Hei. ſydras in alveolum effundebat. Agebat cum Eſ-
drâà frequentiſſimè, ſeriâque diſſerenti Danieli li-
Confeſau. bentiſſimè auſcultabat. Didicit proinde ex iis, &
Hn à quo ſibi Chaldææ regnum fuiſſet delatum, à
dum. Regum ſcilicet Rege, Deéôque, quidque deceret
ſe benefactori optimo reponere, Templum nem-
pe pro Regno. Evolverunt quippe Cyro pru-
dentiſſimi Vates, quid tot antè ſæculis de illo præ-
Iſa. 44. 28. dixiſſet; ütque ibi ſalutaretur à Propheta Chri-
Iſa.45- 1. ſtus Domini, & Templi reparator. Haæc dicit
Dominus Chriſto meo Cyro, cujus apprehendi dex-
teram, ut ſubjiciam ante faciem ejus Gentes. Quæ
cùm edidiciſſet Princeps vaticinia, exarſit illicò
giipayi obſequendi Numini deſiderio; tantâque illum
S ſtruendi Templi cupiditas inceſſit, ut, regni poſt-
Wortere ⸗ habitis rationibus, in unam ſtructuræ perficiun-
magna, di. dæ curam curas omnes, nervéſque intenderet.
ete⸗ His tument molibus Principes, Templàque con-
vens. cipiunt, quùm ſatrapis Danieli & Eſdræ non ab-
ſimilibus ambiuntur. In Machinas has coælo non

impares Regum menmtes aſſurgunt, quùm Numi-

ℳ

Eſdram.

nis arcana, ſcitâque eruunt & Scripturis. At Confliari;
quis duos domi habet Prophetas, ut Cyrus? mbii.
Quis iis auſculkat, ſi fortè illi non procul ab-
ſint? Imò quot ex Toparchis Dei vates aut igno- Auliciini.
rant, aut notos non à ſe arcent, undante atrio 7u non
morionibus, ſcurris, paraſitis, &, quod has lon- cpnigli, an.
gè peſtes contagione antecedit, politicis; quo- diumur.
rum afflatu peſtifero ità eraduntur Evangelia, Poluiri er
ut ne unus quidem Scripturarum apex ſit reli- id⸗ .
. 1 „1. . . rbandi.
quus in amimis Nobilium, ubi eos virore ſuo
angues venenatiſſimi perflaverint. Quod ante-
quam videamus, lugeamus primum Magnatum
aulis Vates non ſemel excluſos.
Conſpiraverant in Moabitas Reges Juda Iſ- II.
raëlis & Edom, multumque viæ proceſſerant, Rer conſu
cùm aquæ penuri ità conflictari cœpere legio- urheligſh
nes, ut exclamaverit Achab: Heu! beu! beu! Geisze.
congregavit nos Dominus tres Reges, ut traderet
in manus Moab. In quas querelas cùm dolor Re- 4. Reg. 3.
gis erupiſſet, difflatus eſt. Sapientior Achabo Jo- lo.
ſaphat ait ad eum: Eſtne hic Propheta Domini, Religioß
ut deprecemur Dominum per eum? Reſpondit, viri conſi-
. . . . .. „ lendi.
inquit, unus de ſervis Regis Iſrazl, Eſt hic Eli- Ahab tam
ſeus filius NQaphat, qui fundebat aquam ſuper ma- ignavè re-
nus Eliæ. Benè eſt- nulli non notus Ehiſeus, u- Pcn,
num Provinciæ Principem latet. Non illum mo- apad ſeeſe
dò in aulam non ſeduxerat Achab, illéque non veſeires-
tantùm non uſus eſt familiari, regni cum eo
curis communicatis; ſed an in Samariâ degeret
Eliſeus, ignorabat. Cognovere & lixâ Principes
tot vatem oraculis prodigiiique percelebrem. Reſ-
pondit unus de ſervis. Conjice, an Prophetas
conſulant, iiſque Imperantes obtemperent, ſi ne
quidem pugnaturi eos aſciſcunt in quadrigas, nec
de illlis eventum pugnæ ſciſcitantur. Unus ex
Achabo percontatus eſt Joſaphat, an uſquam
Propheta eſſet in Iſraël. Quâ ſanè interrogatione
Princeps improviſo quaſi fulgure conſternatus,
diriguit. Reſciſſet ſane Achab, ubi, & quot in
Samariâ venefici, ſagæque degerent. Si de Nym-
phis rogaretur à Joſaphat Samariæ Princeps Coſ-
mographiam hortorum evolveret, ſtagnorumque
deſcriberet; referrétque, ubi illæ & aquis mer-
gantur, ut ſuſpectantes ſe ſe Cupidines non tæ-
dis incendant, ſed undis; ubi lilia legant, ut
pudoris florem non ſpinis, ſed olere, floréque
configant. Sciunt quamvis id non eveniat, niſi
perrarò Primores, non quibus cohoneſtetur Pro-
vincia Vatibus, ſed quibus infametur cithariſ-
triis. Non Nathanaéëles vident ſub ficu, ut ex illa Nynphas
Adæ ſuſpendant perizoma; ſed otiantes in myr- pache
to Daphnides contemplantur, quæ folia conſuunt, Breherat⸗
non ut fœditas criminum conveletur, ſed ut tur-
piùs prodatur obſcoœnitas per lemniſcos. Eſtne hic 4. Reg. 3.
Propheta Domini? Scilicet. Rimantur enimverò 10.
Vatum antra Patritii, Tribunique. Et tu de Pro-
pheta Principem percontaris? Templa, quaſi Hie-
roſolymorum piſcina, claudis, lippis, gibboſis
& febrientibus inſidentur: & minimè frequens
niſi pannoſus aut ſeminudus adit ad Vatem.
Et quoſnam in ſuis diſcriminibus Dynaſtæ III.
conſulunt, ſi Prophetarum ſententias non diſ- Saal ſe-
quirunt? Quoſvis interrogant, unis Dei vatum gon enl⸗.
in exploratis conſiliis. En teſtem. Urgebatur man.
Philiſthæorum copiis Saul, in ſummas regni re-
rú⁴mque conjectus anguſtias. Diſpicite quo ſe i-
le nunc ſtamine & labyrintho expediat, qui ta-
men alias Dominum conſuluerat. Wo, mihi 1. Reg 2,
mulierem habentem pythonem, & vadam ad eam, 7.
& ſciſcitabor per illam. A Tiſiphone, non tam
filum, quam aſpidem petit, quo ſe ex ambagi-
bus extrahat ærumnarum. Potiere filo, ſed vitæ
tuæ inciſo licio; quo, non te evolves periculis 3

ſe

AAd aunne
lemm⸗
ges Pind,
pl mmnit. Dunn
Als Fincy
andn
6s Fiunie
Gele Nonanl
eſnln e
ubmum inerp
l⸗ n ag
ſomn ſonn,
Er muamu
v eſtrun telu
es ne Leloc
Srtere! n
Nülen ca
4. Di wuibu⸗
An enent⸗
ilu tabul⸗
einmn, O
l leue he/
Drlhue deil/
nen Hythe
nin aceſlerit
ile E Kül
onilu
agnr in Rege
rn, Hil,
u Epulchro,
Iülaniens,
en Ein? Ian
Pirpes divel
ue'Ecquan
Unſicinatn
GCbervamt
tonemn in al
en. Conlului
is, ann hi
li, ii g⸗
ümim in⸗
ilhumen
lmnibir mih
lua: E nelo
es ün un
hnt Achez.
lin, An
aniener
nlhted re
in nnd-
ltell
RKE Niſima

W
e
o exe
Un. una
N
I

..
di, unn N
NN
n pool .
ſussenig
ndmne
Gvod halnd
halict,
ut Deng 8
leer ſ 0
eNs i
r. Jwl
üm Mlinnn

hege Id
un oſen
Al Cete en
Heu! 8 1
eger nig
Kchnarle
Mior Achtio k
aple Mni,
n! prla
il, Nle
ahuanſcnnu
nont Dlen en
1. Nuihmm
hab, enn
1, tenni ng
Saanic
ee u Ni
Percekben
e, an Me
beenperenlt
kin uctgat
tantut. Unu
hit, A A
ſane inengi
e Chlknun
,bbi, & gun
eent ot
atie Pinm .
et, ſagnene
læ &a
Cohidne u
bi ina ken
l kr, Aiſ
Non eſtlil 3
chrkle⸗
itament
ſib ſcr uau

ela,,
49
bone,
, kase⸗ 1,
e 1l/ ic,
ohte

De Cyro Rege. Cap. III.

ſed ad cupreſſum tui funeris deligaberis. Nec mo-
dô ſagam exquiſivit, ſed eam, mutato habitu,
pedes Princeps convenit. IIIi aſſidet, cum ea
agit, ejus ad nutum, vitulum moriturus abligu-
lbidem 8. tyriit. Divina mihi in pythone. His interdum Sy-
billis Principes intendunt; has audiunt Debbo-
ras. Sagarum alvum excutiunt, ut inde rerrior Sa-
ris Fauniſque Satan mentiatur. Civilius pecca-
vere Romani emenſi pelagus, ut ex Apolline
reſponſum peterent, alio egentes Apolline, ora-
culorum interprete. Hebræorum Pythius, Python
eſt, non aris impoſitus, ſed aqualiculo retruſus,
ſi non ſcorti, fœminæ certè fſœderatæ cum or-
Co. Et miramur, ſi non cœlo Templa cum Cy-
ro efferant rerum Domini, ſed voragines ad Ma-
nes uſque defodiant, his mancipati, addictique
ſortilegis? Quamquam diriùs, quaàm oportue-
rat, Saülem carpſi. Neque enim ad ſagam irru-
pit, Dei vatibus præteritis. Quin Prophetis in-
caſſum pertentatis, ſagam, quaſi ſupremam nau-=
fragii ſui tabulam, comprehendit. Conſuluitque
Dominum, & non reſpondit ei, neque per ſom-
nia, neque per Nacerdotes, neque per Prophetas.
Dixiique Saiil ſervis Juis, Quaærite mihi mulierem
habentem Pythonem. Viden, ut fruſtratus à Do-
mino acceſſerit ad eneſe Non tamen om-
ni ſe ſe Saül abſolvit ſceleré, licèt poſtremum
& ſaga conſilium expetat. Quin ego exclamare
cogor in Regem; quemnam adires vatum è
throno, Saul, ſi Magam convenis non infodien-
dus ſepulchro, ſed eo miſerè cariturus? Quid egi-
ſti laſciviens, ſi tùm ſtrigem expetis, cum ſiy-
gem petis? Itäne? A ſagis nec morituri Hebræi
Principes divelluntur? Ariolantur, & occum-
bunt? Ecquando à ſortilegio ſunt Vacaturi, ſi
haruſpicinam exercent, dum pereunt? Nec pul-
los obſervant in cavea ante pugnam, ſed py-
thonem in alvo fœminæ inquietant ante mor-
tem. Conſuluiſſet, inquies, Vatem Saul liben-
tius, quam ſagam. Periculis objectus, non quaà
libuit, ſed qua licuit, evaſit. An is Nathani
ità domum imraſſer, uti ſpelæum maleficæ ſub-
iit? Er tamen vaticinando non par Prophetæ
ſtrix? Piget, mihi credite, tædétque Vatum Con-
ſulares: & melotæ Prophetarum Magnatumm tra-
beis probro ſunt ac pudori. Id nos docet Hiero-
ſolymis Achaz.
IV. Er factum eft in diebus Achaz, aſcendit Kaſin
Rex Syriæ, & Phacee filius Romeliæ Rex Iſraöl in
Jeruſalem, ad Præliandum contra ecam. Urbis æſ-
tum quis explicet ab exercitibus Regum dum cir-
cumvallatæ? Præſto erat Iſaias in urbe. Quis non
crederer individuum Vati comitem id tempo-

lbidem 6.

Iſa 7. I.

ris locique hæſiſſe Regem? Nunquam illi con-

Veniſſent, niſi mandato Domini Propheta deſcen-
Nticemz. dentem ad piſcinam Principem interpellaſſet. Et
ixit Dominus ad Iſaiam: Egredere in oœnurſum
Achax ad extremum aquaæductus piſcinæ. Ecquan-
do agent Principes cum Prophetis, ſi ne tum qui-
dem ſuo eos dignantur conſpectu, colloquiôque,
quum regno, vitâque periclitantur? An iis con-
vivant regnaturi, ſi perituri eorum conſiliis
Nerot non utuntur? Non evocandus ex Arabia tùm Va-
S, ä a tes erat. Morabatur Hieroſolymis Iſaias, nec
dumé; theatris Princeps intererat, mmoœrebat quin ille,
Tiuter æſtuabâtque incertus ſui ſuorumque ,Syrorum in
dervi Hei, urbem irruptione impendente. Vagabatur nihilo-
, Relgio- Ihinus Achaz, excurrebatque ad piſcinas, quæ ob-
Mermun. ſeſſorum duntaxat lacrymis complebantur. In
Religiß iis tüm aquis omnia Circumſpectabat, tanquam
Fnc, in ſpeculo, Achaz, unum ſi Prophetam excipias.
en; Ad Eliſeum magnis itineribus Princeps militum

liarüi honi
sdvocandi. Naaman proficiſcitur ,ut lepræ ſquamas excu-

tiat. Ut hoſtium turres, vineâſque diſturbet
Achaz, commorantem Hieroſolymis Prophetam
nec alloquitur, & mavult Syris dedi vinciendus,
quaàm Vati occurrere ovaturus.
Et quinam Principem deducebant, quorum
comparatione vel Iſaiam Achaz faſtidiret? Ij ſanè
quibus Regum latus obſideri conſuevit. Et qui-
nam hi? Quorum afflatu ità Primorum animi Bhgn
corrumpuntur, ut à Prophetis abhorreant, & in Prlacipee
Comoœdos, ne dicam interdum & Pellices, qua- inpioruns
ſi quadrigà lucis excuſſi Phathontes, agantur præ- c dsi.
Cipites, non electro complorandi, ſed obruendi tantur.
ſtercore, dolituris urbibus & ſolio gloriæ in ſter-
quilinium tàm ſæpe voluptatis volvi Senatores
& Principes, devolvique. En .Æ=gyptium Phae-
thontem non Aſtrorum fulgore, ſed carbonum
migrore ardoréque flagrantem, nec Pado, ſed
Nilo malè ſibi flammas ab Aulicis injectas com-
peſcentem. Conceſſerat in EÆgyptum Abraha-
mus cum uxore ſua Sarâ, fozminarum ut pu-
diciſſimà, itâ pulcherrimâ. Viderunt, inquit, Gan. 13
Kigyptii mulierem, quòd eſſet pulehra nimis. Et en. 12.
nuntiaverunt Principes Pharaoni, & laudaverunt
eam apud illum: & ſublata eſt mulier in domum
Pharaonis. Sciſcitabare ex me, Dominanrium
quinam latera circumſtent? quive accerſantur in
regiam, ſi Vates inde diſcluduntur? Regia-
rum vulgatiſſima, celebratiſſimaque toto ſanè
Oriente ZÆgyptiorum, id ætatis, Regia fereba-
tur. Plutones ibi Regem circumſtabant, à qui- Pharaoni⸗
bus non vaga, ſed peregrina raperetur Proſerpina, S Tue-
uno pudoris flore contenta. Ibi ſi non Enna, pii: 1Huig⸗
ubi prata vernarent, tna certè libidinis ade- 7os, Reg;
rat, unde intemperantiæ faces erumperent. Ex- Saram pro
plorabantur ibi à Principibus non hoſtium claſ- Praſerzi.
ſes, ſed pigmenta; lineamentâque mulierum: met;,
nec lauros Regi Duces ſerebant, quibus corona- pii .
retur; ſed pangebant myrtum, quàâ Princeps fœ- , n,
minæ captivus arctiſſimè vinciretur. De acce- erv: zr.
dentium ad ſe mulierum frontibus .Ægyptio- pi.
rum ſatrapæ diſceptabant; quærebntque Prin- a Mtt.
cipes, non quà peterent Capitolium gloriæ, 2os probos.
ſubacétis Afris, ſed quà in latomias laſciviæ re-
truderentur, albore foœminæ ſupra Ethiopum
atrorem denigrati. Quæ rogo, ad Nihi ripas are-
na laſciviæ, in qua lenonum purpuræ innumeræ
uno candore foeminæ proſternuntur! In qua tam
mukæ lato clavo intextæ, inſtructæque prætex-
tæ Saræ lilio ſunt concerptz? Ubi denique ru-
bentis genæ ſoeno tantum concepit incendii ſep-
templici alluvione fluminis non perfuſa Ægyp-
ti regia, ſed adobruta? Nuntiaverunt Princi-
ber Pharaoni, & laudaverunt eam. Hi imperan-
tibus plerumque adſunt, quos malè Principes di-
geris, & Polyphemos belliſſimè appellaveris, unis
explorandis, ſectandiſque intentos Galathæis.
Quos ſanè amor ſceleſtius ſibi ſimiles præſtitit,
ſuperſtitibus oculis, quàm effoſſis. Viderunt ſi- äioz
quidem Saram, & perierunt. Viderunt Ko yptii DNian.
mulierem. Monſtroſi ſanè in Ægypto cupidines tidines
qui diſciſſo velo, ut Pharaonem excæcent, Sa- Rn , ſ
ram intuentur. Nihil in .agypto ſine porten“
to. Nam & Crocodili lacrymantur, ut ſæviant; Puxnurié
& Principes ad caliginem ſui Regis, & ſuam,
luminibus abutuntur. Quid porròô iniquius luge-
re & jugulare, an videre & lippire? Suæ Cro-
codilus ingluviei lugendo proludit : tenebra-
rum agirur opus à Principibus per lumina. Quam
porrò Circæis pocuhis Nili hauſtus improbior!
Ut enim Nilum ebibit Sara, in Circem pene di-
xerim vertitur innocentem, quæ aulam univer-
ſam vel invita & ſine cyatho in monſtra conver-
teret, hinnientibus in fozminam Satrapis. Nazz-
tiave-

V.

ui Dro⸗

10
tiaverunt, inquit, Principes Pharaoni. En, demiſ-
ſis velis, quid intra conclave regium diſquira-
tur à Satrapis. Submiſſum cupidinis ibi ve-
lum pro Aulæo, undque tot Senatorum oculis
exploratà, visâque Sard. Et ſoluto tandem poſt
horas, miſsôque cœtu, cùm decreta credere-
tur Numidiæ devaſtatio, telâque & faces pro-
merentur à civibus; raptus inſperatò fœminæ
ſancitus evulgatur à Satrapis, deſignatique Re-
gis amplexus peregrinatæ in Ægypeum Saræ.
Huccine Senatuſconſulta evadunt in regia? Id-
ne littus manantium & Principibus arcanorum?
Herculeæ itäne columnæ Regii Senatus Sara
eſt, à viro divulſa, conditâque gynæceo? Pha-
ri ergo tam multiplices Ægyptii lucetis, ut Re-
gis ſolium non ſcopulo, ſed foœminæ impacéctum
naufragium agat? Cümque ad inquirendum vi-
rum una ſat foret laterna Diogeni, vos ardere in-
ſulam cogitis, ut una quæratur fœmina, quâ in-
ventâ perdatur Pharao. Et laudaverunt eam apud
illum. Hic tandem Conſularium exitus eſt, in
advenas inquirentium, Regémque circumſtan-
tium. Cùm renuntiandos ab eis ſperes Decurio-
nes & Præfectos; fœminam Regi ſiſtunt, ut tam
illa deſerat virum, quàm ipſe vir eſſe deſinat.
Ut enim injectum in ſe pabulum ignis demutat in
Hammam: Itaà ſi propior mulieri fiat vir, effoe-
minatur.
VI. Quæ cùm à Ducibus, Patritiiſque ſtruantur
obſconitatum in regis ſcenæ; quæ, rogo, intem-
perantiæ ibi barathra dehiſcent, ſi pantomimis &
mimis ſcurriſque Princeps addicatur? Nec Saræ
parcitur à Nobilibus, & Dalilæ non ſiſtentur Re-
gibus à lenonibus? Si vel Aquilæ ſuo Jovi raptu
fosminæ blandiuntur: Et ſublata eſt, inquit, mu-
lier in domum Pharaonis: quas non efferent Dali-
las in aulæ cœlum turpiſſimi, Goœdiſſimique bubo-
nes? Et tamen iis aliquando, quamvis hâc noſtrà
ætate vix fiat, aviaria Principum complentur
pennigeris, quorum vel aſpectu, nedum affatu,
Eunuchi, in fornices concitantur. Adito ad aliquos Ma-
, *, gnatum; horrebis nullum patere aditum Senaro-
ſed neta- ribus, quos redire, abiréque inauditos Præfectus
Pnnue, cubiculo jubet; irrumpentibus, nullo veli obice,
rincipi . 2 . . . . . 7
us nobem; àd Principem Morionibus. Nimirum in conclavi
quibus qui & inter Eunuchos, apud Affyrios & ägyp-
Pſan tios Duces, uti Scriptura divina teſtatur, teſfe
cum primis Holopherne, licentius libido graſſa-
tur. Hi Caſtores in ejuſmodi Dynaſtarum receſ-
ſus penetrabant audaciſſimè, uno inguinum vul-
nere tutiores: quando nullum non feriunt, nulloô-
que feriti ſe poſſe telo confidunt. Hi nunquam
rEunuchi Hon deprimebant Regnantes: à quibus aut nuſ-
immorige. quam demerguntur, aut uno tantùm immergun-
Sieu Si tur Pactolo, unde aurei emergunt. Lyris hæ quo-
parantur. que pugnabant Sirenes eviratæ. Sed nullus eas
tranſmittit Ulyſſes, quando evibratis ab iis faci-
bus nulla non cera colliqueſcit. Et quod, rogo,
propudium, patente exectis conclavi, Lribunos in-
de Prætoréſque diſcludi? Suum Plutones Orphe-
um audiunt, non remiſſuri, ſed rapturi, poſt ci-
tharas, Eurydicen. Quibus modulis, lyriſque non
ſopiuntur Gerberi, ſed excitantur; ut ſuis vul-
gent latratibus nullis opaca umbris opera tene-
Prarum. Non his Cyrus belluis, ululiſque valla-
batur: ſed vatibus ambiebatur pudiciſſimis Eſdrâ
& Daniele; ideòque non lupanar domi excava-
bar intemperantiæ ab Abrahamo Saràâ ſeductâ,
ſed religioni palam Templum excitabat, remiſ-
84 Numini ſupellectile, gazâque fubmiſsa.
VII. Sed enim, inquies, Hebræorum Regibus non
. ingrati lyriſtæ. Nam & Saül ad imperium nutu
Numinis adicitus, hâc ſe levabat illecebrâ, ubi à

Oliva in Eſdram. .„

tubarum ſtrepitu licebat reſpirare. Ait Saiil ad ſer- I. Reg. 16.
vos ſuos: Providete mihi aliquem benè pſallentem. ¹.
Negaſne, inquiunt, lectis à Deo Regibus gra-
tam eſſe ſymphoniam! Aio, ſed viri, non ſoe- Muhca
minæ. Proh dolor! Harmonicæ aliquando fœmi- Pn dä
næ perſtrepunt, quas in concha non Veneres vibm, F.
videri Toparchæ vellent, ſed Sybillas. Veſtales Pudica i.
eas prædicant. Nec mentiuntur: inextinctum ſi-
quidem hæ quoque non rarò ignem ſervant, fo-
vèntque, nullique adire illas, aut audire licuit,
quin deflagraret. Utinam Templi velum à ſum- Pſalvias
mo uſque deorſum non ſcindatur interdum, ut 1
Sirenes veſtiantur; nudenturque Tabernacula, .
ut integantur Veſtales. Templi porrò nuſquam ies iaſim
vela concerpuntur, quin JEsUs laceretur. Sal- ear.
tem quod Hieroſolymis portentum conſciſſo velo Saul ime,
ſemel accidit, ſemel item in Chriſtianis Urbibus citharados
utinam duntaxat contingat. At his de probris ſuo Ruael⸗
loco opportunius. Lyrarum patronis nunc tan- Disam
tùm inſinuo, expetitum à Saüle, non cithari- Pev aug
ſtriam, ſed citharædum. Quem cùm per ſervos ere⸗
exquiſierit, eum non ſanè domi alebat; nec pri-
moribus illum aulæ uno gutturis lenocinio præ- Eceleſaſti
tnlerat. Providete mihi aliquem bené pſallentem. dianl arce-
Id porrò ſolatii non expetiit, ut auribus blandire- demte
tur, ſed ut quaſſantem ſe Sathanam truderet, le- His Se.
nirétque. Quis nunc id genus lyriſtas accerſit, d
quibus Orcus animis extrudatur, & non magis Maſra
Orcus auribus viſceribuſque inſinuetur? Fugantur ununaun
dæmones citharâ Hieroſolymis: utinam lyrà Dæ- Sbesger⸗
mones, Furiâſque nonnulli advocent in Europa. inmponuno⸗
Adnavigant ad Chriſtianos Equites peſies om- iss i
nes, omniâque flagitia, reſupinatis lyris in cym- andatur
bas: & in ſumma vocum fidiumque harmoniâ,
virtutum nervi, concentuſque ſolvuntur. Pfalle-
bat citharà David, & decumani intra Saülem
fluctus defervebant. Nec mirum: Pſallebat enim
David citharâ, non verô ludebat. Cœlum voce
fletque rigabat, non Erebum obſcœnitate car-
minum permovebat. Non aquilas Jovi lenocina-
tas, non velificatas Europas in Tauro, non immor-
tales irretitos à Vulcano, expoſitòſque mortalhbus,
ſtupratumque fabulis cœlum occinebat David,
mœrore Principem levaturus. Divina canebat,
non humana, vel ut meliùs ſcribam, inhuma-
na, à Poëtis falsò Superis adſcripta flagitia. Ideo-
que Sathanam extundebar, pellebâtque feliciter.
Erravi. Neque enim, ſacris licèt hymnis occine-
ret, David Dæmonem effugavit. Mitigavit in-
terdum eum; interdum veròô efferavit, incen-
ditque vehementius. David autem pſallebat ma- 1. Reg. 15.
nu, inquit, ſua. Tenebatque Saul lanceam, & mi- 10.
ſit eam, putans quòd configere poſſet David cum
pariete. Quòd ſi Sathan non lenitur, ſed concita-
tur, etiam cùm David canit, furitque Saul inter
hymnos, cædèſque parturät: in quæ, rogo te,
non abducentur dedecora Juvenes, Puellæque in-
quinatiſſimis Poëtarum camtilenis? Emergit &
pſalterio haſtatum, cruentumque homicidium:
Et lyræ non pudicæ parient ſanctitatem? Citha-
riſtriæ non polluêre petulantia, ſi Saul Clreil
perditur innocentia? Ridet carminibus ſe peti Sa-
than vel à Davide; Quem ſacco jejuniôque vix
edomes. Haſtam pro lyra reponet, ſi vel pudicis
cantionibus infeſtetur. Conſice, quæ ſit libratu-
rus tormenta, ubi exciri ſe ſenſerit modulis ama-
toriis. Prudentiſſimè proinde Saül domo Iyras
excluſerat, fidibuſque non fiderat. Quare ergo
Davidem evocavit, ut pſalleret, ſi ſuo procul lh-
mine citharas ablegarat? Non id ſuo morbo com-
mentus ipſe pharmacum eſt. Satrapæ in ſcu-
lapios deſcivere, qui Orco excutiendo, emit-

tendéque è præcordiis Saül medicinam, aut G
buc

nlr igbi iin
nſy lali leb
3 Denon enn
(niis a⸗
n Cni we
linmas hri
Pultünmquen
Pen ſelim,
Tedieine lo⸗
le, non gun
e; hon 6
in; won cin
ige geſtina
n Cenive
u,auchenc
luls perager
HM enelins og
we An Unbras,
Nicem pſale
N Gormitun
uun David.

ln te Opi

Hebreis Reg
1Ori elte
Enocinium R
demle ſe⸗
Eecludatur Tan
Udachons in
tunget, u t

keket Aute

in angoriͤ e
ken, a heg
Aflipuenit
u ſul, &le
nonem mol
i, gos won
humantem B
p Gedhci
üix ul An
In. Ngin
he nngn
Adocenr, Ne
2 Nr akmbug
n ſman 1
tiun ſti
glnanct ſ⸗
4 edi ſed
4 nge Heluo
ucbanr in Cn
ualnonere
aiii, dui
kn Geſun
re Cor
Ceer in m
Anbiete,

4

,
deil . 8
Mlenn,
i Sun
andolen ⸗
Mon Temid
lun Tlh
Rextndln g.
m knn
auche 1i,
enk
ulterdonm D
Tihemul
lcerenn 1
nConſet.
linig Utls
ce eit
toruns Nun
k md
bet; Men
1 Enhrnd 11
un mulenhke
Inl elt⸗
1 1 & Non n P
venri uru
uinm ile⸗
voelt in lnn .
ine hum,
Cluunt. M
nani inna Ni
bat. Crlun r
blenide
las Jon kwi-
InO, nInN-
Ncineht il
Dirim att
ſibam, in:
itn giii
ebarge s
ir hymmsan
zvi Mlngn;
eſemit :
Nen lltt⸗ 4
illaem
Nſet Dous
Gnl, el n
hnicne l⸗
in ue, ge⸗
s,Pielap
e pomicti
churen!
Gul ite
rinbuleſei)
inbueſe
nccui
eln⸗

t,le
ne 1 tl

De Cyro Rege. Cap. III.

1. Reg. 16. bucâ facerent, aut lyr4. Dixeruntque ſervi Naul
15. ad eum Ecce ſpiritus Dei malus eXagitat te.
Jubeat Dominus noſter, & ſervi tui qui coram tè
Junt, quærent hominem ſeientem pſallere citha-
rà, ut quando arripuerit te ſpiritus Domini ma-
lus, pfallat manu ſud, & levitits feras. Pariens
enimveròô Cerberi, ſi Posſi credimus, Sathan in-
ter ignes Citharædum non feret in attalicis? Et
quem latratuum non tædet in Tartaro, in regia
Damon lu- pigebit ſymphoniæ? Alio vobis Helleboro per-

Gu non y⸗ . . — .
14 greke curanda rabies eſt Regis. Suppliciis, non deliciis
liur. Dæmon exterretur. Efuriretis felicius, quàm

canitis: & æſtuantem infernis ignibus Princi-
pem cinis meliùs obruet pœnitentiæ; quas ſanè
flammas lyricen perflatu eventilabit, ad rogum,
buſtumque innocentiæ. Animadvertas hic ta-
men velim, quàm parcè leniendam liberti pu-
tent ſui Principis phreneſim. Quæratur, in-
quiunt, Pſaltes. At Regem ita oblecter, ut
medicinæ loco ſit cithara, non illecebræ. Canet
ille, non quuùm convenerint Judices ante con-
clave; non cùm Senatores in aulam confluxe-
rint; non cùm aulæis Levitæ excubaverint, mo-
räque deſtinatas Odæo clepſydras exhauſerint;
non denique quùm dirimendis populorum liti-
bus, audiendiſque Legatis exterorum, regnique
cauſis peragendis adventus Regis expetetur, quaſi
terreſtris progreſſio Solis, ad diſpungendas ſcele-
rum umbras, è latebris Majeſiatis emiſſi. Ne
quidem pſallet in cozna; non in pomario canet;
Euu, iha non dormituro lenocinabitur Pfincipi ſuis modu-
rædis vix 1. . . . 4 11
exanimes lis David. Tum, inquiunt, ſuâ manu pſallet,
Ftsrkar cùm te Spiritus Dei malus contuderit. Adeòô
. Hebræis Regibus nefas eſt auſcultare lyriſtæ, ni-
i Orci œſtro exagitentur. Eſt enim Ilyra, non
lenocinium Regnantis, ſed lenimen perwuri. Und
eàdémque ſerâ abyſſi, chorique obiiruentur. Si
recludatur Tartarus ad Principis lanienam, pa-
tebit chorus in ſolatium excruciati. Inde Sathan
erumpet, ut torqueat, hinc David emerger, ut
recreet. Aurora denique ſymphoniæ Nox tan-
tum angoris eſt: & niſi carniſex graſſetur in Re-
gem, ad Regem fidicen non accedet. Urt quan-
do afripuerit te Spiritus Domini malus pſallat ma-
nu ſuä, & levius ſeras. Quid ad hæc in excu-
ſationem mollitiei ſuæ harmonici proferent Epi-
curi, quos coturnicum & falernorum tædet, niſi
ſpumantem Bacchum & Cererem fumantem
Delicati. Apollo deducat citharædus? Piget eos Accipen-
ſeris, niſi Arionem vehat converſus in Delphi-

Nobiles ni⸗
Il ſocordio-

res Saiile

Gula, nem. Sagihari avibus abnuunt, ſi non inter-
= ceptæ per ingluviem melodiæ vicarius lyricen
advocetur. Neque enim ſolo gutture vorare li-
Lsrus, bet ganeonibus, niſi liceat & auribus ligurire:
hinc fumante patinâ, inde ſirepente ſambucâ,
ad ſenſuum ſatiem, nauſeâmque naturæ, non
ſaginandi, ſed obruendi voluptate, ſonorum, eſ-
Gula d. Carumque heluones delicati. Itäne Chriſtus felle
sere r. potabatur in Cruce, cùm blaſphemantium latra-

tibus admorderetur? Itâne David veſcebatur in
convivio, qui ſubactum cinere panem mœrens
& ſtupens deſumebat, uno ruentium lacryma-
rum fragore contentus pro ſono? Itâne denique
paſcebatur in menſa Job, qui rugiebat, amte-
quam biberet? Et vos non modè ſuſpirii luctuſ-
que piget; ſed piget edulii, niſi lancibus citha-
ræ ſocientur. Quaſi verò non mors illata foret
per eſcam, ſed immortalitas; ita convivio car-
minibus acclamatis. Mors ab eſca prorupir: Et
vos ollam fiſtulà demulcetis? Atque utinam con-
vivio tantùm muſica blandiretur. Hauriuntur
lyris horæ diei noctiſque meliores; deſlinatum-
que curis publicis tempus terimus, fallimuſque

I I

cantilenis. Porrò non ſum homo ita inhumanus
& durus, ut interdum non cenſeam, licere vel
Principibus magnis, vel Nuptiarum, vel ſum-
morum Hoſpitum apparatui, ſociare patinis cym-
Pala, & mulcere aures, dum palato ſervitur. At
id nec quotidiè, nec paſſim à toto equeſtri Or-
dine uſurpatur; ſemperque aut ſacra, aut ſana
ſonent in organis & lyris.

Cæiterùm, quæ cùm ſuperiùs improbata im- VIII.
purarum Muſarum carmina, & crimina impu-
dentiſſimè, importuniſſiméque tranſigantur in
epulis, ædibúſque Senatorum, fœdiores tamen
citharoedis ſunt Pygmæi & Diſtorti. Qué, ro- Pygmere
go, evaſit illecebrarum amentia, quando diva- Surre im-

ricatis in delicias abutimur oculorum? Er aures Probamur.
quidem unius læduntur diſſonantiâ fidis; diſſolu-
tione verò crurum, membrorumque diſcordi
oculi amœnantur. Quò tetrior, torviôrque Pyg-
mæus, eò gratior voluptati. Miramur aurum è
luto extrahi? Naturæ vitia in lenocinia mortali-
tatis demutantur: & ſuffixa naſo verruca pro
gemma eſt ludioni. Mlitto minus placere diſtor- Laxus &
tum, niſi corporis vitia vitiis animi antecedat. ere⸗
Truderetur domo miſer, niſi è ſentinâ gutturis diſßtorris.
obſcoœnitatem latè coznum effunderet. Squalere
intus, foriſque debet paraſitus, ut ejus aula ſor-
dibus honeſtetur. Grandis enimverò Senator,
qui ſuum eſſe ducit incrementum abortientis ex-
crementa naturæ. Qui ſe tùm magnum credit, Peraſiu.
ubi ex Alpium receſſibus Pygmæum extraxerit
in impluvium. Quem cruſtulariis aliquando tra- zalupias
ditum infodi jubent excocto artocreati; ut, cum ncia.
tumentis offæ alvum excideris, non Pavonem Pyemeæus
videas edulem, ſed edacem horreas paraſitum, inſerius of-
farinaceo, ut ità dicam, inſutum culeo, inditum- R fere.
que. Proh ludibria ganeæ, portentâque luxuriæ! zur.
Latet in patina hiſirio; utque Trojanæ molis Delicie.
alvo diruptà prodiere milites, qui urbem incen-
derent: ita voluptarii, eduliſque follis incis à
ſectore alvo, larva prodit & ludio. Et miramur,
ſi tam diſſimilibus Danieli, Eſdræque monſtris
circumvallati, obſeſsique Conſules, tam quoque
Cyri molibus machinas moliantur abſimiles?
Quid ingentium ſpirituum è& Nano trahat Con-
ſularis? Quam ducat Prætor mentem ex amen-
ti? Templum Numini architectetur Dictator lu-
dionibus ſeptus? Cachinnis tamen hactenus luxu-
ries circumſcribitur.
Quàm verô indolendum, Nobilium ædes com- IX.
pleri non rarò ſicariis? Hos pullis nutriunt & vi- Unus in
tulis, ut Vultures evadant & Pardi. Raros eos »ala im-
. 4 . probus per
adeſſe dices; fæcémque impurorum, proborum, dendo
inquies, examinibus temperari. Falleris. Nam unus Principi
ſat eſt profligandæ religioni apud Principem la- ſarzé. e⸗
tro. Evocatos & Nobe Sacerdotes oæſtro percitus pii.
Saül amariſſimis verbis increpitos, quod Davi- err no-
dem hoſtem ſuum, ſublatis è Sanctuario panibus, .
refeciſſent, diſcerpi à circum ſe ſtantibus ſagit-
tariis imperavit. Convertimini, & interficite Sacer-
dotes Domini. Horruere flagitium milites, obnue- 1. Reg. 22.
runtque piaculum. Noluerunt autem ſervi Regis 17.
extendere manus ſuas in Jacerdotes Domini. Eva-
ſerat ſacrilegium Princeps, niſi unus ex Idumæa
Doëg, ut conditionis ſuæ columnas proferret,

Herculem ſe, non ferarum, præſtitiſſet, ſed inſon-

tium. Ergo, cædem cæteris abnuentibus, unus in
Sacerdotes telum Doẽg diſtrinxit, cæsique ſunt
ante curulem Saül, linteati Ephod Myſtæ quin-
que ſupra octoginta. Converſitſque Doeg irruit in
Sacerdotes: & trucidavit in die ilà octoginta quin-
que viros veſtitos Ephod lineo. Unum alkeruùmve
duntaxat præſto eſie Magnati gratulabare Sica-
rium? Unus Saüli furcifer adfuit, & excidendæ
Nobi,

12 Oliva
Nobi, occidendiſque Pontificibus unus ſuffecit.
Natabat cruore regia, innatabantque ſanguini vit-
tæ, infulæque Pontificum. Hic Ephod fluitabat non
candidum, ſed cruentum: Ibi ſœdatum tabo ratio-
nale ſui pondere pretii merſabatur. Extabat alibi
ſuo funeri Levita ſeminecis: alibi ſui ſanguinis fluctu
Sacerdos premebatur. Videbatur Regis aula in ru-
brum mare converſa, ſed plenum ſyrtibus, ſed infa-
me naufragiis: ubi non Ægyptii haurirentur rebel-
les Numim, ſed fœderati Deo cœlôque Iſfraëlitæ
mergerentur. Cladis vero tantæ, tämque immen-
ſæ jacturæ ſi quæras authorem, non Getis junc-
ti Arabes fuere, ſed tantorum fluctuum Zolus
unus extitir Idumæus. Euxvini, Ægæique nau-
fragia unus tantùm Triton in aulæ littus aggeſ-
ſit. Averruncandi adeò ſunt ad unum uſque,
ablegandique ex aulis graſſatores, niſi hauriri flu-
Ctibus cupias, non navim unam, ſed urbem in-
tegram, coetumque Pontificum. Quot Doég ter-
reſtris Pirata effudit ante ſolium maria, quétque
in aula Charybdes patefecit, ut ſanctiora Judæo-
rum capita haurirentur! Et quod illud in Sauülis
regià Levitarum naufragium fuit, ubi confoſſi à
Doeëg Sacerdotes fretum fundebant ex ſeſe in
quo miſerè interirent! Quanquam in eo ſangui-
Homicide. De Saül verius mergebatur, quam Sacerdos. Non
ors, ce- is enim in Judæa perit, qui cadit, ſed qui cædit.
nocn, Dum enim occiditur juſtus, corporis abjicit peri-
zoma, ut ſine carne ſpiritus, quaſi ſine ficulneis
Adam, deambulanti ſub meridiem Domino oc-
currat impavidus. Circumamicitur contrà Ty-
rannus homicidio, quaſi Neſſæa chlamyde, quæ
nunquam non exuritur, fodicante, adurentéque
flagitio contumacem. In quos planè caſſes ſeſe
induit Saül, unius maleficio ſervi, non reſtin-
guentis, ſed eventilantis incendium rabiei.
Quos ergo adeſſe Patritiis jubes in aulis, ſi ſcurras
inde, ſi ſicarios, ſi cirharædos, ſi denique eunuchos
non tecto Eliæ cilicio extrahis & conclavi, arcéſque
aulà? Graſſatores & ludiones non modèò arceo,
ſed regis, ædibuſque Principum proturbo. Sunt
enim aut propudia domorum aut comtagia. Ly-
Ennuchi riſtas verò & Eunuchos haberi cupio in deliciis;
bonehiores ſi tamen, ut corporum, ita animorum ejecerint
Prineipi, venerem, coœlo truncati ſpadones; & ſi tam mo-
6sboſſunt, ribus, quàm modulis, canorus ſit lyricen. Cæ-
terum Joannes & Paulus, Prothus & Hyacin-
thus regnantium forminarum Eunuchi, aliique in-
numeri exectorum Eccleſiam ſuo ſanguine deco-
rarunt. Inter ſpadones fuere Sidrach, Miſach,
& Abdenago, iidemque cecinere, tam Regi gra-
ti, quàm Deo. Sed leguminibus veſcebantur,
ſed Regum œnophoro recuſato, frigidà potaban-
tur. Nam, cùm eis de menſa Regis palam pati-
næ inferrentur, rogavere Præfectum Gynæceo,
ne ſe iis objiceret illecebris perituros in patera.
Dan. I. 124 Tenta nos, obſecro, ſervos tuos diebus decem, &
dentur nobis legumina ad veſcendum, & aqua ad
bibendum. Hos quis arceat ſpadones & regia ſa-
nè regios? Deducendi & Garamantis forent in
urbem, ſi, illuc aquatum exceſſiſſent. Audin,
ut pudoris ſui arcam mumiant Eunuchi. Ne ſcili-
Caſtias in. Cet ſubmergatur pudicitia, alluvione illam aqua-
natart tem- rum obruunt. Sciunt enim Caſtitatis Arcam &
Hejanin, undis innatare, & vino deprimi. Ex qua ſanè
porias eſt arcâ coturnices, & turdos, & attagenas, aveſque
S omnes extrudunt Noëmi incorrupti, unam ne
arca Jadm forte ex ea columbam abigant honeſtatis. Den-
Er Memi tier nobis legumina ad veſeendum. Ut video, pu-
mis Mr doris Arca Noemi arc ut auguſtior, ità angu-
ſtior quoque eſt. Nam ibi mundæ „ immundæ-
que animantes concluduntur, ne pereant: hinc
ahimantes excluduntur, univerſæ ne perimantur.

Saul-

XI.

in Eſdram.

Etenim pudori nullæ penitus animantes ſunt mun-
dæ; cujus vitam, incolumitatémque ſolum olus
propugnat. Latet in herba non Anguis, ſed Pu-
dor; immòô non latet, ſed latè regnat, cui nulla
non eſt avis pro Accipitre. Ipſi Turtures, non
Turtures ſunt, ſed Vultures pudicitiæ. Mirôque
modo, tuùm vitam aves Pudori eripiunt, cùm
Pudici vitam propagant, quam occidunt occiſi.
Hinc aphorimum expunxere Spadones, Medi-
corum Academiis vulgatiſſimum, iis ſcilicet con-
ſtare nos, quibus nutrimur. Nam Babylone Si-
