pateräã. Abacum mirere inſtrui capacibus can- mwnicæ Pys
tharis, pullulantibus, quaſi ex Hydra capitibus, ides, e
innumeris ex uno calice vaſis & crepunchis. Non ntia.
enim calices tantùm parturit patera, ſed in diſſi- exandas
miles éffuſa fotus, alveolos, & tabellas, & tefſe- nte
ras, & grumulos, thecâſque & gladiolos depromit.
Cumque exenteratam eam penitùs credas, ſublu-
ſtri jam fundo, & tenuitate pellucido, nova ex
imo ad te ſupellex emanat, pecten ſcilicèt, & fi-
ſtula, acus, & icones, & quicquid à veſtiario Ju-
dith expromeretur pigmentatæ. Seponamus jam
ebur, buxumve Pannonicum;, & buccellam diſ-
Ppiciamus Palæſtinam. Nihilex ſe py xis non ſe mi-
nus, breviuſque depromit. Abrahamt ſemeſa pla-
centula lac exftillat, butyrum ſubigit, ſimilam ex-
coquit, aſſfat, elixâtque vitulum. Undè armentum
emerſit & bolo? Patriarcharum quò contractio-
res ſunt buccæ, eò copioſiores, largioréſque ſunt
epulæ. Eſt enim magni pectoris argumentum,
nihil, quod ex te fluat, non exiguum ducere;
diceréeque. M
Quaàm diſſenſere ab Abrahami moribus, mo- IV
deſtiaque Filii Laban Eorum hæc fuere tum ſen-
ſa de Jacob, tum murmura. Tulit Jacob omnia, 6
. 272., 17. . . en. 31. 5
quaæ fuerunt patris noſtri, & illius facultate dita
zus, factus eſt inclytus. Quam ventosè opiliones
mentiuntur! Omnia ergo ex Labano ad fe ſororius
veſter avertit? qui annos fermè quatuordecim
æſtuavit, alsitque, ut veſtrum exundaret pecus,
ad ſatiem uſque ſtabuli veſiri. Quem ſuis toties Iavidi.
ſtipendiis mulctaſtis, is veſtras opes decurtavit? Aulicorum
Ampullosè illum arguitis peculatus, quem fuo Tei r,
non ſemel pecore mutilaſtis? Quas, non ampullas, §. Jacob.
ſed piſcinas proliceretis, ſi pro Jacobi exaugendo
grege deſudaſſetis, cui ſubſtantiæ veſtræ objici-
tis foœnora, quæ ille vobis duxit feraciſſima. Be-
neficia vos dare creditig, quæ accipitis, & de-
coquendo, curatorem accuſatis. Tulit Jacob om-
nia. Tulit, ſed ut fertur Atlas tuliſſe ſidera, ne
labarent. Veſtra extulit, non ſuſtulit. Perieratis,
niſi extorris veſtris gregibus Jacob adveniſſet.
Niſi gregarii eſſetis, & numerus, ſororii gregem
veſtri non numeraretis. Nemo, niſi numerus ſit „
alieni pecus gregis enumerat. Si cor non habe- Beneſei⸗
retis gregarium, gregem Jacobi obliquis, limiſ- integendas
que nunquam oculis luſtraretis. Arithmetica iſt-
hæc ſtabularia fimum ſuboler, & vos olere hir-
cos convincit. Quem ſpoliare non audetis, ei ſpo-
lia ad invidiam aggeratis. Ut innocentem exua-
tis, innocentiam ſpoliis opprimitis. Quam il-
li opem detuleratis, eam amplificando derri-
2 viltis.

V.

I.

Saba ſine
ſrepitu
munera.

Ibid. 10.

Benefieia
* decet

on ſtrepe-

I 1I2
viſtis. Sj' juviſtis Jacob, beneficia perdite, ne
perdatis. Oſtentatione munera obteruntur &
quæ viverent ſepulta, objecta luci exoleſcunt. Ni-
tent latebris beneficia, quorum Veſper meridies
eſt, & Oriens Veſperugo. Hydram putes velim
beneficentiam. Revireſcit exciſa. Vel, ut ſan-
ctiùs peroremus, beneficia Hebræorum efle ſci-
10 non diſſimilia Manhu. Quod ſub confinium
ſapiebat noctis, oriente verò Sole difflabatur.
Eliqueſcunt gratiæ, ſi Soli exponantur. Virgi-
nes enim ſi Gratiæ ſunt, ſine velo non appa-
rent. Nec liberiori objectæ colo reſpirant, ſed
expirant. Sidera eas eſſe exiſtimes; noctu emi-
cant, nocteſcunt in Sole. Tubera, non plantas
imitantur. Delitendo grandeſcunt. Quamquàm
Arbores quoque, ſi decortices, exareſcunt; &
quæ truncari non und ſui parte ferunt, uno ſe,
quamvis pertenui, nudari corticis circulo non
patiuntur. Adeò tegi optat vel ſtipes.
Saba Reginam videas poſt ſe trahere Ara-
biam. Quam tamen ſi roges, quò properet: Ad
Solomonem ſe adire dicet, hauriendæ ex eo ſpe,

32. Reg. ro. Votoque ſapientiæ. Jed & Regina Naba, auditä

famä Salomonis in nomine Domini, venit tenta-
re eum in ænigmatibus. Et locuta eſt ei univerſa,
quæ habebat in corde ſuo. Id ſi audires tantùm de
Sabæd, eâmque Regis ædes ſubire intuerere, ut
garriret, crederes adveniſſe, ſapientiam Hiero-
ſolymis avecturam. Obruit illa tamen aromati-
bus Regem, & lapillis regiam oppreſſit. Dedit
ergo Regi centum viginti talenta auri, & aromata
multa nimis, & gemmas pretioſas. At, quùm tot
Regi opes eam ſcias elargitam, nuſquam eas
tamen ad pompam lberalitatis ſuæ expandiſſe
comperies, aut de iis gloriosè ad Regem fabu-
laram. Nec ſemel de ſuis muneribus ſermonem
inſtituit; nec ſumptuoſo paterarum apparatu totâ
paſſim urbe ſuæ triumphum gazæ circumtulit.
Diſertiſſimè Regis menſas, aulæâque celebravit.
Immenſitatem ſuorum munerum, ſine verbo-
rum ſtrepitu, gazæ Regis affudit. Sic telluri So-
les infunduntur, de limo aurum excocturi. Quan-
to fragore & cœlo imbres proruunt autumnales!
Spurcandis tantum, vaſtandiſque agris, viiſ-
que appluunt. Peropportuni æſtate, veréque ro-
res ſegeti ſine murmure delabuntur. Boat, ſtre-
pit, infremit, fulguratque æſtate Cœlum. Quid
& fragore præſtolaris? Stragem, cladémque
camporum. Ut grandinem effuderit, ſerena-
tur. Tam ſtreperæ per æſtatem pluviæ fœtus,
ranunculus eſt. Tonitrua ignaviſſimo animal-
culo obſtetricantur; quaſi nos natura commo-
neat, nobiliores edi fœtus alto, intentéque ſi-
lentio. Quæ verò clangore parturiunt, ea aut
abortiri, aut abortibus viliores partus effundere.
Quantum Sabæa opum profudit! Urbem auro,
unguentiſque inundavit. At eluvio naufragium
regiæ intulit pretioſum, nullo prorſus fragore flu-
ctuum. Clanculùm exundavit, novam horrente
gazam ærario Salomonis, quod Indiæ in ſe ſpolia
recondi mirabatur, nullà in ulteriorem Aſiam

expeditione à Rege confectà. Regiè id enimverò

munerari eſt, ſine tonitru lapillos demittere. Tum
enim diademate Beneficentia non caret, ſi careat
eloquentid. Ut ſit eloquens, eſſe debet elingue,
beneficium. Manum ori ſupponit Liberalitas,
fandi neſcia, niſi & dexteram explicet, & com-
pritmat labia. Litat enim illa, non exta immo-
lando, ſed linguam. Nec Hortenſios advocat, ſed
Centimanos ad ſacrificium evocat, und Briarei
fabula in feracitatem manuum excitatäã. Tum
abundè ſibi eloquens videtur eſſe, ſi balba ſit.
Succum, ſuctmque omnem roborandæ dex-

7.

Oliva in Eſdram.

teræ impendit, linguæ penituùs, oriſque negligens.
Coronavit ſua Saba donaria, quuùm ea clamore
imterdixit. Nam is demùm imperatoriè proro-
gat, qui Aſiam ità ſuo retrudit congiario, ut
tamen illud Aſiaticum eſſe non patiatur, aut ſi⸗
lere juſſum, aut unâ ei interprete Spart4 aſſigna-
t4. Exauthoratur garritu beneficium, quod & re-
gno in ordinem redigis, ſi imperii Virgam in os
transferat & manu. Fiſtula eſt, non ſceptrum,
quæ ori Virga admovetur, faciétque de Rege
tubicinem. Adeò fatale eſt ramali quoque aut
non exulare prorſus à labiis, aut admotum ori
perſtrepere. Quàm tument, turgeéntque in ſuo
ſœtu hortenſes deliciæ! Pepo tamen eſt, qui
Milonis caput eminus repræſentat. Aut ſi tur⸗
gidior eſt, & grandior, cave irruas, peponéque
demutes? cucurbita enim eſt. Olearum, contrà,
quàm minutæ, graciléſque ſunt baccæ! Pullan-
tur hæ quoque, ſi matureſcant, ubertatem, quà
licet, ſuam, arbore eludente. Nec grandiores
vitium ſunt acini, quamvis in racemum con-

globentur, quem palmes grandioribus, expli-

catioribũſque pampinis non tam tutatur, quàm
occult: Quaſi Vitem ſuæ pudeat largita-
tis. Opes, quaſi ſtrumas, occultat, folio-
rum, ſeu faſciarum involucris & ſpiris adhibi-
ris. Qua quoque Tellus liberalior in homines
eſt, parciùs ſe ibi jactat, ne dicam, ſeſe inibi
tegit ſtudioſius. Nam non aurum, metallque
tantùm altiſſimè defodit, quaſi ſuam venditare
gazam vereatur, ſed emaciata, ſtrigoſâque obſa-
leſcit, qua eſt opulentiſſima. Nullo ſeſe ibi aut flo-
re, aut gramine cohoneſtat: nullo ſe ibi frutice,
arboréque comit. Squaler, horret, aſperatur, ſa-
xis, Cautibuſque efferata. Aconitum ibi coqui
putes, aut incoqui ſulphur. Ità Opes à natura
ſtruuntur, apparatu gazis diſſimillimo, Indè
utinam mortales temperantiam hauriant, odium-
que jactantiæ. Veruùm nos & rarò gratifica-
mur, & nunquàm non in luce, clangoréque
largimur. Indica mibi, ubi paſcas? Ubi cubes In
meridie? Addubitas, quo loco ſua Reges mune-
ra diſpenſent? Ubi ea nequaquàm Cyrus effu-
dit. In meridie. Et vident ſua Principes con-
giaria, eâque videri cupiunt. Unus hppivit
Cyrus in ſuæ ſœtu munificentiæ, cui Templi
amplitudo in anguſtias privati laris decrevit. Ut
ædikcarem, inquit, ei domum in Jeruſalem. Po-
ſuit divinæ Cyrus ædis in tenebris fundamen-
ta, quæ cùm immenſæ moli jaciantur, ædifi-
cio tamen domeſtico ſupponi creduntur. Ubi
paſcitis, mortales? Ubi æra diſtrahitis? Ubi da-
tis congiaria? In meridie. Mensâ tantùm Solis ex-
cipimur, qui hoſpitio dignamur Magnatum. Sub
Dio, & in Sole convivium ſtruitur. Ut ſcili-
cèt, quàm hoſpes epulis ſaginatur, tam ſe, qui
te exceperit, & gloriâ ingurgitet, & pompa.
Sub Jove cœnatur, non in Apolline. Utrin-
que ad menſam pertrahimini; te fames, fama
illum ſolicitat. Porrò dapes inferuntur, ut fa-
mes ab hoſpite propellatur, urque in hoſpitium
arceſſatur fama. Operoſior ibi Z.olus incumbit,
quàm Ceres. Major venti, quàm commeatuum
ingluvies eſt. Tu pane ſaturaris, laudem il-
le abligurit. Te crater, illum uter oblectat. Pla-
cere cupit, non paſcere. Quid tibi appoſue-

Can. 1. F.

Benefecis
ad pompam
eroganiur.

Auliei mi.

Jeri.

rit, neſcio. Chamæleonti convivam eum eſ- Iuentie

ſe profectò non ambigo. Vento paſcitüurne di-
cam, an verò depaſcitur? Pythagoram certè aſ-
ſectari non oller homo ventoſus, quando
abſtinere ſe fabis cogeretur. Proh laudum in-

prava. 4Z
Tiberali⸗
sas raré,

temperiem! Venditare beneficia, & neſci-

re vel cœnam non ſtruere in meridie! Tam
N8S

omtia e
dun/
n
5 umhe.
4 nd
pnls ſeclo n
buſ
iu illler
tel, e
* nen lun
denetin
en Qu
le: erlt 1
n den
Wis, P
ſorumn t
pend
aim Hol
Gipun
rinculum
eis, ben
1090, t
elle gecel
lass, ſcate
ur Nian
i abin
de. Q
eftiigve
ſmns elſe
Ent. U
Nlgve Wi
hikrons e
tumm mun
un effue
Nml,
ine bettt
niille!
Ibi droun
ueſitin
lebers a
) dede
mine,
II (i
Ment,
ii mei i-
1 kis ſeli
au,
nmn gla
N bas e
¹ (linge
Uunt, ut
1 N nau
1 itnor. .
e Ul, 4

1e d. ele
Sn ſt
Si Telnate

uent ligtehen
dene

Dm
ert 4

Anmn
Penge 1 4
anmen 8
t. Arſn

1
las . Uepen
Eirun en
dacte l
beurn
Ne Nuin
taennmn
intdu an
V lint gin
Pucen irr
ccula i
E hi
ior in hni⸗
can Eki

1

im, meule
ſam ſei
hrigeſiget⸗
kebat
ole dini
1, apeinn
nitun ini
10 ,6tu
immilim iu
auriant alin
tad gi
e, (ger
Gi Dichlen,
1 Reginr
en Cjue
Hüinſa de
Uuuifn
2, Ci
Uis Eenenn
nſin K
his indenr.
cinnt, 21-
ſedonnt. U
Ainsl Ui⸗
mrumdobe⸗
uud
iun Uink
1, lan l,
Et,A
Nr. Mr,,
e ſunes, .
gt N
ein in
nunc

6, Lden ?
Pbikel
ib e,
ihann an .

9

—☛☚

De Cyro Rege. Cap. XIV.

omnia perluſtrare ſatagit non tam Mun-rarius,
quàm Argus, omniàque beneficia proſtare cu-
Pit.
VI. Non ità ſuam Chriſtus liberalicatem inſtruxit;
gervive Deo quando dexteram ſeptem aſtris diſtinxit. Habe-
felx. bat in dextera ſua ſtellas ſeptem. Largitiones pro-
Apo. 1.16. fect nocti conſecravit, qui manum ſuam ſide-
amZenè ribus ſepſit. Potuiſſet & fronte Solem in dexteram
de civibus traducere; ſed ut munera nec prodenda doce-
upr ret, nec accuratis expendenda teſtaretur, illu-
nem ſuam videri voluit manum, inter ſidera ad
beneficia largius eroganda munificè nocteſcen-
tem. Quàm felicius, ſplendidiuſque mortalium
ulii mi- dexteræ refulgerent, ſi fulgerent parciùs! Meri-
leri. diem dexterâ circumferimus, ut, quæ impendi-
mus, expendamus. Nec Sol iſte tam curioſus
ſuorum munerum occaſum habet, miſi fortè ad
excipienda beneficia protendatur manus. Tum
enim Sol occidit in meridie, noctéque concubia
excipiuntur munera, ne quòôd grati animi nobis
vinculum innectatur. Lippimus affecti benefi-
ciis, benefici ſumus undique oculati. Pudeat,
rogo, tædeãrque & cæcutire, quùm nos Argos
eſle deceret; & „ cùm oporteret nos eſſe Tire-
Lue. i8., ſias, ſcatere oculis. Cwcus quidam ſedebat ſe-
35. cus viam mendicans. Si id Lucas miretur, hu-
mani animi Morbum, quamvis Medicus, nen
caller. Quis enim non ſe occæcat munera, be-
neficiaque accepturus? Ante, retréque oculatif-
ſimus eſſet; ſi ſtipem, non corrogaret, ſed largi-
retur. Utrinque largientis excubat dextera; ma-
nuque munerarius, Janus, ut ità dixerim, &
bifrons eſt. Nec mirum, ſi frontoſa inhian-
tium muneribus natio, in ipſam quoque dexte-
ram effuderit frontes. Quamquàm, quid aio?
quum elergitur, & oculata eſt, & effrons tum
manu, tum vultu eſt. Nunquàm enim & oſten-
taret beneficia, & exprobraret, niſi frontem de-
triviſſet. Et ſanè patere nuſquam frons poteſt,
ubi circumſpiciendis congiariis cervix univerſa
pateſcit in oculos. Eos verò Cyrus excæcat, tam
hebetis ad erogandum aciei, tam veròô perſpi-
cax benefici, quàm beneficiis honeſtatur à Nu-
mine. “
VII. Quid me fiet, inquies, ſi oculatioris ſum
mentis, lippiréque non poſſum, ubi me congia-
rii mei incurioſum licèt, pretium non fallit. Imi-
Lzech. I. teris velim Ezechieli viſas animantes. Et totum
18. corpus, inquit, oculis plenum in circuitu ipfa-
rum quatuor. An his tu perſpicacior animnan-
e e tibus es? Jam diſpice, ut ſuam largituræ eludant,
is, falläntque perſpicaciam. Pennis manum invol-
vunt, ut nec videri poſſit, nec omninò videre.
Ibid. 8. Et manus hominis, inquit, ſub pennis eorum in
Superior quatuor partibus. Plumis dexteras inſuunt, ut in
er largiendo tarditatem dediſcant, pateréque non
G poflint, quæ largè munera effundunt. Tam ſe
9uiddſub. Velare ſatagunt pennis, quam volare ſtudent.
Geétorum Feſtinare cupiunt, & prodi nolunt. Quis enim

laboribus 1 . 2. 1 2 1 .
acceperir. lateré beneficentiæ inſtrumenta, abdique putet in

deazrken pluma? Quiſve munera diſpiciat ſua, ſi ea con-
erte, gerit explicatä quidem manu, ſed involurà? Et
ranhis manus hominis, inquit, ſub pennis. .Æquè velum
provideat. 3 . igruan im.
Borker beneficentiæ miror, ac volatum. Impigrum enim,

ia ipa OcCcultumque beneficium eſſe debet, ne ſtigma
diber, egeni ſit, quod decus eſt opulenti. Utro libera-
. itas careat, aut fœnus eſt, aut pompa. Iſthic igno-
rantia præſtantior, quam ſcientia, eſt. Nam
tuum ſi munus rimere diligentius, beneficium
corrupiſti. Nullo largitoris contuitu non faſci-
nantur congiaria. Suo muneri Baſiliſcus planè
eſt Munerarius. Venenantur beneficia, ſi à be-

nefactore attentiùs explorentur. Suos Simiæ fo-⸗

Ethic. Comment. Tom. III.

tus ſirangulant, amplexando. Quæ abdicata Vi-
verent ſimulacra hominum ludicra, ea Amor
offocat. Id tuis evenire muneribus cenſeas. Efflo-
reſcent neglecta, curata defloreſcent. Strushio-
nes ſe quidam éſſe purant beneficii ſui. Iis obſte-
tricari ſe poiſe oculis autumant. Non extrudun-
rur contuitu munera, ſed perduntur. Et urinum
id tanrum beneficium eſt, cui non corde incu-
bas, ſed viſu excubas. Plumeſcunt in aves ova in-
cubitu pectoris, non oculorum exploratu. Si tuum
vigere munus exoptas, Cave illi advigiles. So-
pore Beneficentiæ caſtra ſervantur. Arx proditur
liberalitatis, ſi excubiæ lethargum excuſſerint.
Munificentiæ Capitolium Gallos haber infeſtos,
tam ſtreperos, adverſéſque, decumbentibus. Et
quàm tutum eſt, ſi Canes non latrent, tam Anſe-
rum ſtridore dedetur. Non catapulæ, ſed papave-
ra caſtri pinnis diſponuntur; tum ſecurâ liberali-
tate, quùm ſuis, quæ prorogavit, muneribus non
excubat. Oedipo, mihi crede, non Manlio, Ca-
pitolium propugnatur largitatis; & quiſquis de
beneficio non muſſar, hoſtes arce dejecit, Vicit-
que. Cave, ne Arcem tibicines ſubeant. Nam
nullo ità quati moenia ariete poſſunt; ut lituo-
Liberalitatis propugnacula, quaſi muri ſunt Je-
richuntini. Tubarum fodè ſonitu diſſolvuntur. Te
proindé & jactare beneficium, quod collocas,
veto, & accuraté abs te nolim illud expendi.
Lippitudine ſi laboret benignitas, ſana;, ſalvâque
eſt. Quaſi Eva, præmoritur, ſi oculos feliciter
caligantes aperiat in munus. Nec ſiniſtra tua reſ-
cire debet, quid præſlet dexrera
Atqui oculata à Deo Hebræis virga intenta- VIII.
tur. Quid tu vides, Jeremia? Et dixi: Virgam Jer. 1. 1-
vigilantem e?go video. Profectò, quæ vigilat, non .
lippeſcit. Itaà eſt: ſed percuſſura eſt, quæ advigi- Serer eas
lat, Virga, non vernatura. Mihi quoque oculatiſ- ara .
ſima eſſe debere videntur ſupphcia. Debet enimn
non reſpicere modè, ſed introſpicere, qui vulne-
rat; ne aut inſontem plectat, aut ſontis gravior poœ-
na, quàm culpa, ſit. Beneficia verò Andabatas re-
ferunt; utque illi ſine Sole luctantur, ità ipſa inter Saperioris
umbras præſtantius profunduntur. Jeremiæ excu- frobi Sere-
. . . . ritas cautds
bat Virga, quæ cædit. Nam Aaronis, quæ Sacer- Litzeralitas
dotium deſignat, Virga, adeò non vigilat, ut eam verò larga.
lucis pertædeat, abditaque ſanctuarii latebris erum-
pat in gemmas. Jequenti die regreſſus, Moſes ſci- Num. 1.
licèt hiſtoriæ Seriptor, invenit germinaſſe Virgam 8.
Aaron. In umbra pullulavit. Ut diſceremus,
tum promi Virgam, inſtruique oculis, quùm eſt
cenſoria: cæcutire eam verô, lateréque benefi-
cam. Non enim ſeſe circumſpicit benignitas,
nec ſuos religiosè foœtus explorat. Menſuram, in- Luc.6, 36.
quit, bonam & confertam, & coagitatam, & ſu-
perfluentem dabunt in ſinum veſirum. Negaine
Ediles lippire Numinis, quorum menſura, ut
ille inquiebat, ſine menſura eſt? Caligant ſanè,
quorum ſextarii in congios, amphorâſque pan-
dumur. Quis enim non videat nihil tum pe-
nitùs vidiſſe Munerarios, quùm una congiarä
menſura redundantia eſt, condunturque ſinibus
dona, ne pateant. Ità Tdiles cœ'li largiuntur.
Cenſores verô non ità Cœli animadvertunt. Lyn-
cei ſunt, & Argi. Et alius Angelus exivit de Apoc. 4
Templo, clamans ad ſedentem ſuper nubem: Mitte 5.
falcem tuam, & mete, quia venit hora, ut metatur.
Sub meridiem falx mittitur in meſſem, ferventiſ-
ſimo, apertiſſiméque in Sole. Nimiruim ubi exe-
canda mortalitas eſt, non noctu Superi graſſan-
tur, ſed interdiu, & quaſi meſſores, compertos
ſcelerum obtruncant. Cenſor porrò cœli, quùm
nubi inſideret, in impiorum potuiſſet ſtragem rap-
tim fulmen detorquere. At fortuita clades fulguris,
K 2 Cæcâque

I I
Zex E 4

W Ccæcaque eſt. Non ferit, ſed irruit. Falx manui
=ð obſequitur. Quem ſiniſtra corripuerir ſeu faſcem,
pliemſin. ſeu manipulum, eum illa incidit. Palpat meſ-
emeetie, ſor, tum execat. Vides, Opinor, non fulguran-
ſed diſere. dum Principibus, ſed metendum, ut ſupplicio
one core. Rempublicam non perdant, ſed paſcant. Eſt
Veic enim laniena reorum, quaſi epulum urbis,
quùm non caſu, irdve ſupplicia, ſed mente, ju-
diciéque infliguntur. Meti proptereàa, non exci-
di, feruntur urbes, quas Superi non impetu ever-
tunt, ſed ſeverè compeſcunt.
Verùm cenſores, lictoréſque mittamus, qui
ad nos id loci haudquaquam ſpectant. Id mi-
hi conficiendum hac capitis lacinià eſt, non
exaugenda beneficia verbis eſſe, quæ meliùs,
grandiuſque extenuamus. Quod ſanè erga pro-
digum ead ſe reducem filium mihi videtur egre-
Vleriæ va- gie ſenex præſtitiſſe. Qui ſtolam quidem, annu-
" odium ſümque exprompſit, viſceratione quoque vituli
Benefcia imperatd. At lautiora fuere mox lautia, ubi
occultan. inifri epulum cœpit. Nam inducti ſuper men-
da. ſam fuere chori, inflatæque tibiæ, quarum nulla
per Senem mentio inter amplexus. Erat autem fi-
lius ejus ſenior in agro; &, cum veniret, audivit
Wimphoniam, & chorum. Quam ſui eſt parca
prodigentia ! Oſtentare ſe planè neſcit, ero-
gandi, quam garriendi, peritior. Ne tum qui-
dem Benignitas canit, quùm chorum inſtituit,
& evocat citharœdos. Nec modulos canit. Adeò
ſui tinnitum muneris, quaſi tonitru, liberalitas
reformidat. Non aureo, ſed coriaceo invidere
ſæculo Beneficentia ſolet, quùm è corio ſcilicèt
procuſa numiſmata nullo licebat tinnitu proro-
gare. Amat in auro pretium, ſed garritum aver-
ſatur. Sua ſurdè labi beneficia cuperet, quæ
abortiri ſe putat, ſi pariat. Nunquàm enim ſine
clamore parturimus. At Beneficentia, ut cru-
ciatu carer in partu, ità nullo eniti ſtrepitu per-
optarer. Vagitum prolis quaſi maleficium odit:
& pignorum exploratu diſſimillima Aquilis,
eam abdicat prolem, quæ lucem non refugit.
Silentio, umbrâque ſuâ pignora recognoſcit; nec
munera, ſed verſuras pronuntiat, quæ aurum
foenerantur, ut repetant auram. Duriſſimam
eſſe foenus interpretatur, ſi crumenam effundas
tuam, ut alieni pectoris ſpiritum exhaurias in
encomia, plauſuſque tuos. Mimam ſe efſſe hor-
reret, ſi ageret, ut placeret; ſi aureo è& vulgi
fluctibus hamo ſquamolum ſanè plaudite piſca-
retur. Tabernas ità odit Beneficentia, ut Or-
cheſtras. Fonus faſtidit ut funus. Plauſus, ſeu
luſus, aſpernatur. Aurarum nundinas eſſe cre-
dit turpiſſimas. Elephantum mavult imitari,
quam Chamæleontem. Ebur ille ſenior, hoc eſt,
ſapientior & ſanior projicit; non jacturam, ſed
jactum interpretatus, in levamen ævi, gemmam
abjectam. Hiat Euro Chamæleon; ut ſuam pa-
lam cæteris ærumnam attelſtetur, quando tem-
peſtatibus vivit, & quo vento Mare concitur,
eo miſer refoverur. Procul à noſtris epulis ani-
malculi egentiſſima ſit annona, planè ludicra,
& ventoſa. Celebrari Beneficentia refugit, quæ
nuhquam miſerè cœnat, niſi cùm cœnat in A-
Arragan-. Polline. Guſtari, non videri, ſuas epulas op-
Gis;. tat; & tum ſe ſplendidè ſtruxiſſe convivium
ducit, cum, quaſi apud inferos coœnaturis, um-
Delus ani- bras patinis affundit. Phaſe illi ſolemne eſt, quòd
gee. ſub veſperam eſtur, aſſato agno. Non edones,
rat, au non phagones eliminat & convivio; unos tan-
tùm tædiferos averruncat, ne ſua ,illatis facibus,

IX.

Luc.15. 25.

jabtet.

Aslins, dona proſtituant. Conchas æmulatur, tam opu-
rets äe. lenter prodigas, ſed imo pelagi deſidentes, unio-
nes pro extis deprompturas. Suber aiunt fluitare

—

Oliva in Eſdram.

inanitate, non pompâ. Quid imitari liberalitatem
deblatero conchas? Deum æmulatur. Poſuit te- Pf. 17. 12.
nehras ille latibulum ſuum. Beneficentis quoque
ſibi umbras circumdedit, ne ſuum ipſamet be-
neficium ſciat, canâtque. Eſſe planè debet Mu-
nificentia Lia, non Rachel; ſœcunda, ſed Lippa.
Damnare hic ego, aut ſalem carpere aliquan- X.
tiſper cogor immaculatam Animam. Quæ tigni ,
pompà non contenta, non cedros modò jactavit
& cupreſſos, inquiens, Laquearia noſtra cpreſ- Can. L.16.
ſina: Sed floſculos quoque ſupputavu, quibus
ſtratum inſperſerat. Lectulus noſter Noridus. bidem.
Quôd ſi Regi violas ità parat, ut enumeret, an zual
largitionum rationem non inibit, ſi fortè vulgus ſponſabe⸗
muneretur? Coràm Principe, & in flore com- Peficia diſ-

.. . . énſat, ſ
purat. Conjice, num ſit profuſim aſſechis afflu- Vu
Xxura. Vix eam latifundi fore memorem ar- meminit.

bitrabar. Ut audio, oblivio ne quidem eam oluſ-
culi capit. Si verô inopis eſt pecus numerare:
quàm eſt Princeps paupercula, quæ rationem
init floſculorum! In adverſaria Narciſſi referen-
tur, & quot in menſem legamtur violæ, expen-
detur. Has quuùm Sponſa rationes ſubducit, ra-
tionem à ſe planè fatetur abductam. Quis eam
ad areolam deſcendiſſe crederet, ut in Hyacin-
tho computaret? Lapillos an illa ad calculos non
revocet, quæ flores fubjecit abaculis? Largiri
neſcit, quam rationum non pudet in flore.
At hæc computat, non oſtentat. Quis non
cohorreſcat verſuram retis eſſe, non ſcarum, aut
mugilem, ſed Mundum? Ecce nos, Petrus in-
quit ad Chriſium, reliquimus omnia, & ſecuti Matth. 19,
Jumus te, quid ergo erit nobis?* Piſcatores hinc 7.
vos eſſe intelligo. Ut ſubrancidis, putribũſque
ſalſamentis ſiluros attrahitis & rhombos: Ità rete
non dimiſiſtis, ſed demittitis, quo plagulas ſide-
ribus compenſetis. Vos omnia reliquiſtis, quos
tellus in littus nudos ejecit, naufragio maris nau-
fragium laris durius eluſuros? Ecquando intrà
piſcatoriam ſcapham abſtrudi potuere Mundi
opes, & decora! Ergo non remigem Chriſtus
adlegit, ſed Crœſum? Ergo in- ſiagno Tibe-
riadis natura Mundum demerſit, quem vos ſa-
genâ extractum in littus pro Domino projeci-
ſtis? Speculari Octangulo, tuum, Petre, n-⸗
trem incluſiſti, quando in thronos, in xyftos,
in fundos, in oppida, & in imperia unumn tibi
everriculum explendeſcit. Iſihic ſanè Beneficen-
tia non lippeſcit, ſed declamat; quæ de Naſſa
urbes, regnäque fabricatur. Clamet Petrus, Nos
reliquimus omnia. Cui Dominus cùm reſponde-
ret, nullam penitùs mentionem fecit, de con-
temptu rerum omnium jactato, ſed Sedes Judicii
Univerfſalis aſſignat, eo duntaxat nomine, quòd
ſe nihil poſſidentem ſint ſecuti. Vos qiti ſecuti Ibid. 28.
æſtis me, ſedebitis ſuper ſedes duodecim Judicantes.
ateor omnia animo à Petro contempta: at reâpſe
quid ille pro Chriſto dimiſit? Nondùm Divino
Spiritu repleti altè tantiſper de ſe tunc ſenſere
Diſcipuli. Utram ergo beneficentiam minus pro-
bem Piſcatoris, an Reginæ? Hæc tigna, &
lacunaria, & torum Chriſto objicit florulentum.
Vociferatur ille, Omnia ſe abjeciſſe pro Chri-
ſto. Non erubeſcit ſuæ Princeps vilitatem ratio-
nis, expenſo flore. Suæ granditatem eloquentiæ
piſcator non expavet, in rete Mundo conjecto.
Repetundarum argueretur Deus & à Sponſa pro
viola, & pro terrarum orbe a remige, miſi & flori
coœlum oppignerarer, & ſcalmo ſuam Chriſtus
paciſceretur ſyderibus libertatem, pro reti Petro
delatà, locataque in Sole ſella. Jedebitis & vos Ibidem-
Juper ſedes duodecim, judicantes duodecim tribus
WMiaöl. Tanti Deo ſtat unum pro ipſo rete proje-
um.

XI.

dum. Nin
,1s ulins, Ur
v Rer he
r Iea
Olnguet,
( Inpol
ge tuos il.
reſilki.
lun eigere
Aiorem.
Vendi⸗
feuan um 1
ns, impute
un ne, hall
Angues. un
Ne tum
Sgatas Ven
nibus cel
Nulo Vppar
Etes Cicum
n, mentem
lluant; &1
n carneum
l Gcebam,
n Libidin;
Mmentatur,
1e atio.
Mquarn prok
Mum, De tumm
ami. Portèô
n eCumn .
1,onla flon
9 ninte. Hæc
umfc del
Rein unſun
Pennu nuli
40 Dehundi
, unquem
Grun, Gum n
Runcdo innetc
olanco, con
Clu eo, “

Eidve
a Wnttk ii
1e. odle Nigt
4 ik Red ecdl

1

4 I kekſent .

l r iſ
(pini, ln
Acles nicer
Indiüſken
Kin Kinihe
e. Endlann .
8 in iler
l
llen
e nſie
er
el, Phocan
i i unn
Gltanmn N
am. AI
Een N

ileen
kſite)

e
met de.
in.
eii
Roknt
neoſn
9 Juld
yile a
Uneret, i .
uten

Noel a in
Neamcl.
numege:
2 etinen
linkern.
e,een
bnct,r⸗
Qiseen
n Hycn.
Alenhtsnen
3) lagni
klore
Qöpwn I
Cannh,a
Pemir.
1, ſeni uu⸗
atores Hi1
bunbihe
N: Mtee
egllalc.
iſis,
Warisar
ando
e Mund
1 Chrios

o Tibe
n vol⸗
vo nee⸗
Pene, I
n Nlcs,
munt
Benehen-
Ge Nali
us, M
leſſonde⸗
ce in
Ceüiel
mme, dd
G ſeniſüns
idalte
artelſ
n Duno
oe bllet
mins o⸗
tiena,
Dlennun.
o O.
ſem uun
SS
eid

Can 1.16.
Raraz; .α

elamoſa
erga Veum
Liberali-
ta/.

XII.

.

Luc. 15.
21.

De Cyro Rege. Cap. XIV. II5

Gtum. Nimirùm ità in Numen munifica eſt mor-
talitas, ut nec ei florem gratlis impendat. Lebtu-
lus noſter floridus. grotat iſta ſanè benignitas,
quæ ſtrato conditur flörulento. Et ſanè aret »
ælluatque, quæ defloreſcit in flore. Nec mirum
ſi languet, cui rationes vel de olere ſubducun-
tur. Impatat Soli floſculum. Sed reverà marceſ-
cere tuos iſtos flores non dubito, quos in lectulo
deprefſiſti. Si enim vigerent, non ſe contrà coœ-
lum erigerent, nec ſuam Numini fragrantiam

objicerent. Ver iſtud ſervile eſt, quod ſe tam ab-

jectè venditat, ut nec Deo ſine pretio fragret.
Verum uni tam accuratè Numini, quæ pendi-
mus, imputemus. Nam ambitioni, nam gloriæ,

nam iræ, nam voluptati patrimonia prorogamus

elingues. Sumptuoſi & muti ſumus, ſed in fla-
gitia.
Ne tum quidem cùm ad ſe prodigus rediiſſet,
erogatas Veneri opes exprobravit. Nulli in lu-
panaribus calculi; cùm tamen nemo ſubeat ſine
Calculo lupanaria. Niſi enim cor ſaxeum ga-
neones Circumſerrent, nunquàm in carnem ſpiri-
tum, mentémque remollirent. Lapideſcunt, ut
defluant; & moœchorum cor carneum eſt, quia
non carneum eſt, ſed lapideum. Attamen nulli,
ut dicebam, é ſaxo calculi: cum Prodigus profu-
ſam Libidini gazam non imputet. Famecere ſe
lamentatur, & exerraſle tum toto colo, tum
lare patrio. Glandis eum tædet, & ſuum. At
nunquam profligatum abs ſe queritur patrimo-
nium, ne tum quidem, cùm ſe reum ſtitit pa-
renti. Porròô ſi profugus a flagitio juvenis tanta-
rum jactum opum Luxuriæ non imputat; quo pa-
to Sponſa florem jactat, objicitque Verbo, duùm
illud conſectatur? Pater, peccavi in cœlum, &

coràm te. Hæc prodigus; indignam ſe eſſe ratus

quamvis vel cum Libidine rationem, à qua ſe
repetit, non ſua. Et quid, rogo, Gloriæ non im-
pendimus, nullo de luxu, luxuriéque muſſare
auſo? Defundimus in honorum ſtadio patrimo-
nia, nunquàm ad metam forté deventuri. Nam
quadrigæ quamvis effuſa ſit fuga, ſpes tamen elu-
ditur, quùm non rarò in meta carceres offendit.
Stando interdum bigæ, & feriatæ pertingunt.
Evolando, contraà, ſeſugæ incitatiſſimmo ad metam

CurIu eo, undè diſcefſerant, non rarò reflectuntur.

Dignitas,
nen foœæ-
nore, ſed
pro meri-
11 defe.
renda.

Aulæ in-
certiſſin i,
variismque

Kadiumm.

Pleriſque & magnere ſtadium conſternitur, quo
non rotæ tantum diſtinentur ferreæz, ſed aureus
quoque axis torpeſcit. Avelli biga non poteſt,
loris licèt equi concitentur. Ut te Ceres ſuo cur-
ru receperit, non propterea bravio potiere.
Quodque iniolens un ſtadio eſt, ſed frequens in
Capitoliis, cùm Gryphas ſtare videas, vVolare
teſtudines videres, niſi palmam heluo reporta-
ret. Imô iiſdem omninò & jugalhbus & bigis
alter intrà ſemihoram ſtadium conficit , intrà de-
cennium alter non proficit hilum. Allaris inter-
dum M.dili coturnicibus, devolavere inertes ad
metam. liſdem planè avibus impigerrimi intrà
carceres conſtitere. Alii Acipenler conchylium
peperit, Phocam aln profudit ut quo munere
bic enatat, eodem ille demergatur. Nullam
in dignitatum Naumachia obſervare licet Cyno-
ſuram. Alquando Bootem profuit ſuſpexiſſe.
Idem non rarò ſidus exitio fuit. Urſa non ſemel
Cynoſuræ loco effulſit, laniſta coronato. Mox
Ara portum deſignat, niſi litaveris „perituro. Ea-
dem de Cynoſura in Pleiadas repentè converſa,
duam cymbam provexerat, mergit. Modò Lilio
utere pro temone; modò clavo benè myrtum ſup-
bones. Nihilo minus aureis tota Naumachiæ
amphtudo, non Ccymbulis, ſed onerariis inſterni-
tuur, infeſtis contra ſe roltris incurrentibus Na-

vibos, ſetéque denſitate agminis elidentibus.
Nemo tamen, hnaufragii metu, in ripam Navim
ſubducit. Imô novæ in dies, innumeræque Cor-
bitæ in ſtagnum propelluntur, tantà opum lu-
Xurie pigmentatæ, ut Carina ærarium videri Ma-
nium poflit, cùm mare aureum intrà ſentinam
fluctuet, quo Navarchum in Mare Senatorum
allidat, ides nudum, ut Paludamento aliquando
veſtiatur. An non inſania eſt, ut tegare, nudari?
ut conchylium extrahas, naufragium facere?
Trabea enim eſt, ſi murex Chlamydi defunda-
tur. Pudor eſt, non coccus, ſi nudo Præturæ
conchylium adſpergatur. Divitibus iſta emenda
Propohuntur, ur Rebus publicis conſulatur: non
ut tenui inſtructus re familhiari, totum patrimo-
nium impendat, ambitionem procurati Honoris
inopid luſturus. Qui vendit, providet Provin-
Ciis. Qui malè nummatus emit, Familiam peſ-
ſundat. Tu verò curulem portum vocas, & non
Syrtim, ſi in eam impaétus ſubſtantiæ funditus
tuæ jacturam facis! Nocentius è ſella ebur, quàm
ex Elephanto, graſſatur. Nam bellua evehimur
paludati; ſpoliamur, ſellæ eboris impoſiti. Sub-
ſelliorum una omnium epigraphe eſt, Ecce nos
Teliquimus omnia. Nulla ità rapax eſt Scylla, ut

Sella eſt. Et tamen mercium patimur jactum non

inviti, ut in curulem, tanquàm in ſtationem, ex-
ſcendamus. Trabeam accipimus cum mantica
Salutamur, & eſurimus: & quos diù fodere non
piguit, eos neceſſe eſt & curuli, tanquàm è tripo-
de, mendicare. Miror phreneſim ambientium.
Velificant, imò remigant, ut tandem bonis om-
nibus ſpohiati in littus enatent, ubi aliam in arena
navigationemn ordiantur ad Cererem, cui ſuppli-
cant trabeati. Quæ cum incommoda ſint uſu
compertiſſima, ſpoliari tamen, quaſi ovare, eſt-⸗
Ità nos efſsicinat gloria, ut lateritia malimus ubi-
que terrarum Capftolia, quàm marmoreum A-
ventinum. Nemo verô oneratum ſe rejectione
patrimonii queritur. Adeò Deo tantum damna
noſtra imputamus. Et, quod mirere, ii quoque
coram Numine computant, qui ſe ſancte Nu-
mini devovere.
Publicanorum ſignifer Zachæus, videndi de-
ſiderio Domini in Sycomorum ereptaverat, in
arborem ſcilicèt infrugiferam, homo ſanè ſterilis
ſuæ potiſſimùm ubertatis monſtro. Nam, qui au-
rum verſuris fœcundant, cœlo penitùs exareſcunt.
Spectatorem non eſt ſuum Dominus aſpernatus,
imòô de ſpectaculo repentè conviva in telonari
ædes divertir. Afflatu hoſpitis refrixit fonorum
æſtus in trapezita. Ergo rapinis ſeſe, furtiſque
expiaturus, auri ſummam non contemnendam,
Munerarius de furaci, diſtraxit. Et fortè felicior,
ſi utl Arcam recluſit, ità labia obſtruxifler. Ve-
rüùm dati, expensique rationem ſubduxit, aitque
Chriſto: Ecce dimidium bonorum meorum, Do-
mine, do pauperibus: & ſi quid aliquem defrau-
davi, reddo quadruplum.
Non ita cum hominibus commercia tranſi-
guntur. Uno vix omnia complectimur verbo, &
eluvionem opum intra periodum cogimus reſta-
gnare. Dixit autem Rex Nodomorum ad Abram:
Da mibi animas, cæœtera tolle tibi. Quantm ſpo-
liorum uno verbulo retruditur! Greges, & tor-
ques, & ſignati, infectique æris acervi, & inſiru-

mentum Regum quatuor opulentum, ſupellex

aurea, aulæa gemmea, abaci, & quadrigæ, &
Mundi regii par Mundo opulentia verbo cætera
circumſcribuntur. An non in ſpongiam incu-
buiſſe videntur tibi abaculi, elementâque Arith-
meticæ, ubi nulla de rationibus habeiu- ratio,
