ri, cui amatores defuerunt, ſolà duntaxat com-
memoratione Reſurgendi. Reſurrexere aliquan-
do pecuniæ, quæ latendo imperant, ſerviuntque
prodeundo ternitatis reboatu, & ſpeluncis ex-
tractæ. Mors Auri Reſurrectio eſt. Siquidem
metalla enata in ſpecubus, adulta in clibanis,
maturam firmitatem adepta in incudibus, ſi ex
arculis reſpirent expoſita, expirant. Et ponebant lbid:255
ante pedes Apoſtolorum. Caro tardiùs, quam Au-
rum tubæ imperium exaudivit. Nam Reſurre-
ctionis non clangente, ſed commemoratâ buc-
cina emerſit Aurum, procurritque ad pedes A-
poſtolorum. Non mirum ergo ſi Donfſfus, ur
ad opum contemptum eos quoque incitaret, quo-
rum facultatibus, ut Lucas ait, alebatur, Co-
lum indigitavit, & mox Arcas perrupit. Molite Luc. a, 325
timere puſillus grex, quia complacuit patri veſtro
dare vobis regnum. Vendite, qua poſſidetis. Vi-
den' ut de cupiditate triumphum inflituat, ubi 4
auditores in ſpem ternorum erexit. Et quare
putas deſævitum ita fuiſſe in aureum populi Vi-
tulum a Moyſe, ut non difflarit eum duntaxat,
ſed commolitum exorbendum vulgo propinave-
rit? Contrivit uſque ad pulverem, quem ſparſit Exod, 32:
in aquam, & dedit ex eo potum Filiis Iſrael. 20.
Occurſum Superſtitioni abundè fuerat, deje-
ctione Simulacri. Quod aut dejicere potuiſſet,
aut, ut olim Jacob, infodere Terebintho. Sed s. Moſes
plena fulgetris, Numinéque Mens non Idolum pivinza
tantùm odit, ſed etiam cupiditatem, opéſque fa nexis.
ſtidiit. Sat Religioni proviſum proturbato ex Aris
monſtro: ſed Æternitate imbutus Animus non
ſcelus duntaxat, ſed etiam luxum amolitur. Quid
ergo agam, ſi ditari, augerique non poſſum?
Quid ages? Id, cujus occaſione te Deus confin-
Xit. Portio mea, Domine, dixi; euſtodire Legem Pſal. 18,
tuam. Non Arcæ, ſed Tabulæ, patrimonium7-
tuum ſunt. Quot apices, tot carbunculi. In id ena
natus es. Cùm hanc tenueris Tabulam & Mari samim.
hoc vitæ magno enataſti. Neque enim ut præſi-
mus Reipublcæ, non ut Curules occupemus,
non ut Capitolium victeres atendamus, pro-
dümus in vitam; ſed ut, ſervatà Lege, Colo
inſeramur. Nam Saül idee in Regem inungitur,
ut hoſtes profliget. Liberabis populum ſuum de 1. Reg-loe
manibus inimicorum gjus. Imperet, ut occidat. ¹.
Sceptrum tractet, ut ſerrum ſtringat. Amiciatur gaa,
purpurâ, ut loricà obarmetur. At non ideò na-
tus eſt, ut Triumphet, ſed ut Legem ſervet, gmbiio,
Coœlôque potiatur, non hoſtium Caſtris. Ji ti-
mueritis Dominum, & ſervieritis ei, & audieritis M Rek 80
vocem ejus, & non exaſperaveritis os ejus, eritis
G vos, & Rex qui imperat vobis, ſequentes Do-
minum Deum veſtrum. Quòd ſi perſeveraveritie
in malitia, & vos, & Rex veſter Pariter peribitis.
Vides, opinor, ſervitutis Dominicæ bravium , Inter ads
finémque eſſe „Domino ſerviviſſe. Id enim ſi refa,
aſſequare, ſtipendium recepiſti viræ, & famu-
latus tui. Non enim ſervitur Deo, niſi ut Domi-
no ferviatur. Hæc enim auriganris animi meta
eſt. Nolo dicas, Quid agam, ſi non excrevero?
Imò quid egiſti, ſi opibus, honoribéſque auctus =
es? Hinc eſi, quèbd illatis in Templum muneri-
bus & aromatibus, levatôque ſervitutis jugo,
reſpirantéque lam populo, non tamen citharæ

3 ſtre⸗

Luxiss:

126 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ſtrepuerunt, ſed fletus ubique & ululatus inſo-
1.Ed. &-:2. nuit. Appenſum eſt argentum & aurum, & Vaſa
3 *7 in domo Dei noſtri. Dederunt autem editta KRegis
Satrapis, G elevaverunt populum , & domum Dei.
Eſdr.9.3. Reidi pallium meum, & tunicam, & evelli capil-
los capitis mei, & ſedi mœrens. Ex auro Lacry-
mæ! Ululatus è libertate! Reſpiraſtis, & ſuſpi-
ratis! Nunquàm luxit Eſdras Babylone, ſeu
Suſis, & luget Hieroſolymis? Ergo lacryma-
mini in Purpura, qui non defleviſtis in Compe-
Pic. . à populis terrarum, & de abominationibus eorum.
IIlegitimæ Iſraëlitarum cum Moabitidibus nuptiæ
vocem gaudii abruperunt. Quid enim proderat
aurum Suſis retuliſſe, ſi in cœeno libidinis volu-
tabantur Iſraëlitæ? Exuêre manicas: ſed muræ-
nulis ſœdius vinciuntur. A jugo reſpiraverant
M.edorum, ſed jugo premebantur Moabitarum.
Nihil proderat ſemiliberos agere, ſi ſuo fine
fruſtrantur. Ergo obruebantur opulentia, li-
bertas, religio ſqualore Licentiæ: nec porterat
renidere felicitas, quam Pædor Sceleris infuſca-
bat. Ideò tot lætitiæ ſcaturigines unus Criminum
limus obſtruebat, aut certè nitore ſpoliatas, viſu,
Pſal. I18. guſique fœdas exhibebat. Exitus aquarum de-
5. duxerunt oculi mei: quia non cuſtodierunt legem
tuam. Regi erant oculi, & tamen lacrymaban-
& David. tur. An captam ab Abſalone, direptämque re-
giam complorabat? Nullæ pro regia à Rege
lacrymæ profuſæ. Direptum à ſe Uriæ thala-
. mum deplorabar. Nam regni, opumque jactu-
Pfal.7z.24. ras ferebat non fractus. Clamat enim: QOuid
enim mihi eſt in cælo ? & à ie quid volui ſuper
terram Deus cordis mei, & pars mea Deus in
æternum. Non prædia modòô, ſed ſidera quoque
deſpiciebat. Deum ſuum duntaxat eſſe cupiebat.
Meminerat enim Eternitatis. Ubi enim æterni-
tas, ibi cupiditas nulla. Spectes hinc licet in eo
Angelo, qui Chriſti vices egit in Patmos, in-
cinctum auro pectus: Veſtitum podere, &
præcinctum ad mamillas zond aured. Nônne au-
ro cupiditates relaxantur? Quâ ergo ratione auri
cingulo hic pectus adſtringitur? Nimirùm & in
fronte Sol inerat, & Ignis micabat ex oculis;
1bid. 18. ¹ Utque ipſe ait: Habeo claves mortis & inferni.
Hæ fuere claves, quæ libidinum, atque volup-
tatum fluorem adſirinxere. Etenim inter tot æ-
ternitatis emblemata, non tam laxare animum
conſuevere pecuniæ, quàm infroœnare. Eſther
roindè, quæ ad amuſſim æternitatis omnia ex-
Felices non pendebat, imperantes tum in provinciis innume-
admiräadi. k. .
ris Perſas, ac ſi non eſſent, contemnebat: Ne
Eſther 14. tradas, Domine, ſeeptrum tuum his, qui non ſunt.
2. Et renidentem in eburneo ſolio Sponſum ſibi
blandiſſimum, non Sponſum, ſed Leonem æ-
ſtimabat : Tribue ſermonem compoſitum in ore
meo in conſpectu Leonis. Coronam denique tan-
bid. u. Juàm jugum execrabatur: Tu ſeis, quòd abo-
miner ſignum ſuperbiæ & gloriæ meæ. Quòd ſi
cor Foœminæ tantis obnoxium procellis tam ve-
hementibus Auſtri flatibus à Deo non avellitur,
fruitârque malaciä: Qui, rogo, Spiritus non
conquieſcerent in pectoribus Virorum ac Sacer-
dotum, ſi ſideribus inſperſum littus cupiditatum
bid. 1. ſuarum Oceano prætenderent. Et nunquàm læ-
tata ſit ancilla tua, ex quo buc tranſtata ſum
uſque in præſentem diem, niſi in te Domine Deus
Abraham. Hic emim & Patriarchis unus cœlum
intueri juſſlus eſt: Suſpice cœlum. Ideéôque &
ſpolia Regum neglexit, & Filium duxit ad aram,
& Agarem domo emiſit, & peregrinatus tandiu
eſt. Senes, contrà, ideò in Suſannæ lilia quaſi

Apoc. 1. 13.

S§. Eſther.

1bid. 9.

Gen. 15. 5.

de? Non eſi ſeparatus, inquiunt, populus Iſrazl

faces exarſerunt, quòd, neglectà ternitate,
luto animum defixere. Everterunt ſenſum ſuum, Dan. n. 9,
& declinaverunt oculos ſuos, at non viderent cœ-
lum. Erant ergo ambo vulnerati amore ejus. An
non quaſi Mare pacificum Senectus, lictoribus
præſertim, & carnificibus ſtipata? Quæ ſpes li- S& Saſanna
bidini ciendi tempeſtates in eo freto, quod &
ætatis torperet glacie, & in littore non arenas,
ſed ſecures allamberet? Attamen ſubduéto cœlo
. . . 2
Nix excanduit, Faſces in Thyrſos remolliti ſunt,
Judices degenerarum in Lenones; & , ut meta-
phoræ hæreamus, intrà Judicii, & Senectutis
fauces, portumque Subſellii, viſæ duntaxat foe-
minæ aura tantùm ciere fluctuum potuit, ut
in ſcopulos Pudoris primùm quadriremem, mox
Libidinis onerarias duas impegerit. Declinave- Ibidem
runt oculos ſuos, ut non viderent cælum. Erant .
ergo ambo vulnerati amore ejus. Sidera deſpexe- Yentatio-
runt? Quid mirum, ſi naufragium incurrerint, mam ſcfer
inexploratà, neglectàque Cynoſurà? An non Luxurie
ignes inferuntur, quoties nos cœlum deſtituit? er orati⸗
Succedunt ſideribus faces: & tunc Venerem rel- 4a.“*
picis, ſi Cœlum non ſuſpicis. Ecquando, ſub- „„
ducto oculis Cœlo, Nox eſſe poteſt non nigerri- Sctans
cura.
ma? Facta eſt nox? In ipſa pertranſibunt omnes
beſtiæ ſylvæ. Scis, cur perditiſſimi lenones in Pſal. 10;:
Suſannam oculos contenderunt? Quia declinave- -
runt oculos ſuos, ne viderent cœlum. IIIo occi-
dente, chaos illicò emergit. Æternitatem Ca-
ſtorem eſſe puta, & Libidinem Pollucem. Pel-
lunt ſeſe iſta, truduntque. Ideò Prodigum, u
meminit cœli, cœni tæduit. Pater, peccavi in Luc. 15. 18.
cœlum. Sprevit proptereà & primos in dom
Patris accubitus, & Fratri omnia à Parente con-
tradi non doluit. Is enim deperit terrena, qui cooc-
lum non ſuſpicit. Cæcus quidam ſedebat ſecus Luc.29.35.
viam, mendicans. Niſi enim cæcutiret, non

„mendicaret. Vidit, inquit, & ſequebatur eum bid. 43.

magnificans Deum. Ut enim cœlum viderimus,
luri nos ſtatim pertædebit. Acquirendi ſiquidem
rabies ex oblivione ſiderum proficiſcitur. Nam
& Tobias tum recipiendæ à Gabelo pecuniæ cu-
ram iniit, cùm luminibus orbatus coœlum deſit
intueri. Indico tibi, fli mi, dediſſe me decem ta- Tob. 4.21.
lenta argenti Gabelo. At ſenex cupiebat colum
videre, clamabâtque, opulentior quamvis futu-
rus: Quale gaudium mihi, qui in tenebris ſedeo, Tbid. 5, 15.
& lumen cœli non video ! Hæc enim una Juſtis
ægritudinis, moæroriſque ſcaturigo. Paupertatem
ferebat impavidus Tobias; ſed timebat, ne, ſub-
ducto cœlo, ternitatis imagine fraudarerur? &
non jam pedibus, ſed affectionibus offenderet,
labereturque.

DE S. 108EFPIHI.

Imperavit in diebus pacis, oui ſubjecit
Deus omnes hoſtes, ut conderet domum
in nomine ſuo. Eccli. 47. 15.

N diebus ſanè pacis Joſeph imperavit ævo flo- De 5. 5
rulentus, inermis mente, animo compeditus, ſeb.
dehoneſtatus munere, ſeu miniſterio. Id enim eſt H
de hoſtibus debellaſſe, ſui corporis imperaſſe ap- bere
petitui, inſitum menti humanæ faſtum repreſſiſ- Ralnginz
ſe, propenſiones, ſenſaque captivaſſe naturæ, ora.
tuliſſe denique patienter, fortitérque ſcalpri, af- Zalenta
ciæque dedecus. His velun gemmis domum con- necherfe.
didit Servatori. Scilicèt Virginitatem coluit, l mo.
Vir- moim.

Fuui
ℳa.

und

1 Cor)

i
Much

1.

Mdc
145

lomhea
neſcen
lu⸗
ene

Ani

ſrne
ne
inn

☚
izeick
s
li

N⸗
(r
N.
un
ilus
n
·
zw lusy
N
eun 4
du,
En

.
.
t
gemn
⸗
et,

i
i

Difſert. ſuper Evang. Quadrag. 127

Virginem non damnavit, paruit Angelo, ligna-
riam non faſtidiit Officinam. Et tamen à colen-
da Virginitate nuptiis abducebatur. Ad cenſuram
Virginis, tumore ejus uteri inflabatur. Ne An-
gelo parêret, nobilitate, & diſcrimine parts
avocabatur. Sceptris, laureiſque familiæ in tæ-
dium aſciæ, lignorumque incitabatur. Ità Ver-
bo Dei carnis domum in conclavi, ſanétuariô-
que Virginis, quòd non condiderit, condidit,
ſtruxitque, quòd non extruxerit. Ordiamur à
Hore corporis, animique. Florere, & pubeſce-
re, Virtus ſanéè ardua. Cùm præſertim non in
ſy lvis Virginitatem excoluerit Joſeph, ſed in ur-
bibus, ſed in itineribus, ſed in Æivigypto annos,
ut quidam volunt, plùs ſeptem demoratus. Quéôd-
que mirere, Virginitatern coluit in nuptiis, gran-
diori ſanè quam Canæ miraculo. Nam hydria
Corporis ejus vinum Matrimonii in aquam Pu-
dicitiæ demutavit: vixitque Sponſus, & Virgo.
Adde, tum ab illo excultam Virginitatem, quùm
non coronæ, ſed maledicto erat obnoxia. Nam
nunc Pudore coronamur. At, id temporis, ſine
prole viri, quaſi ſine racemis vites amputaban-
tur, & in ignem conjiciebantur. Tunc enim
convallium eſſe Lilium ferebatur: nunc veròô
vernant, vigéntque Lilia in verticibus Montium,
Cæſarum & protecta ſceptro, & præſepta dia-
demate, & lauro ſublevata, & auro rigata mu-
nificè. In domibus Regum ſunt; nec Salomon

Caſtitasis
cura.

Imitandi
pauci.

in omni gloria ſua coopertus eſt, ſicuti pleraque

Liliorum, hoc eſt, ſicut plerique Virginitatis
alumni. Ergo luctatus eſt Joſeph non modò cum
Corpore, ſed etiam cum Infamia. Et quidem
culura Liliorum inviſa, durâque eſt etiam inter
rores cœli, & irides. Quis ea colat inter aſpi-
des, & ſulphura, & penè coœli tonitrus? Nam
vix ullus à Lege & Moyſe honos tunc habitus
pudicitiæ? Vel in Evangelio clamat Paulus: De
1. Cor.7. Virginibus præceptum Domini non habeo. Clamat
a5. & Chriſtus; Qui poteſt capere, capiat. . Mira-
Matth. 19. tur in Judith author ſaturatam matrimonio Pudi-
citiam Viduæ a ſecundis nuptiis temperaſſe, cùm
Abraham non temperaſſet à tertiis nec à quin-
Judic. 16. tis David. Erat etiam virtuti Caſtitas adjuntta,
26. ità ut non cognoſceret virum omnibus diebus vitæ
Jſuaæ, ex quo deſunctus eſt Manaſſes vir ejus. Vi-
des, ut a virtute Caſtitas quodammodèò ſejun-
gatur. Quaſi enim altioris ſupra virtutem ordi-
nis, cœlôque proxima Pudicitia ſedem occupat
diviniorem. Suſannæ prædicas Pudicitiam? Si
cum Joſephi pudore comparetur, Aſtrum eſt,
ſed Soli collatum. Non enim fuiſſet ſine ſecuri-
bus, aut lapidibus Voluptas. Sprevit ſomina
amplexus, ſed ſenum, ſed impurorum, ſed quos
infamia, poenâque conſequerentur. Joſeph verò
eos declinavit amplexus, quos vitaſſe, dedecus
fuit. Nos verò pudorem id ætatis, locique pro-
fligamus, cùm, Virginitatis ſublato jam ſigno,
non eâ infuſcamur, ſed planè ab illa coronamur.
Quid, quèd Joſephi non eſt Lilium inter ſpinas?
Non enim ità carne florebat, ut mente deſævi-
ret. Rarò qui candidus eſt, non rubicundus idem
Compas Juoque eſt. Nam Lilium citò in jaculum rigeſcir.
neſejentes. Immites enim eſſe conſuevimus in reliquos, ſi
fortè non toti cœno hæreamus. Vidimus à Pha-
Zelus in- riſæo proculcatum vel in Templo Publicanum,
iſere orationis thure in lapides verſo. Vix ulla virtu-
tum in nos gutta defluxit, quæ non illicò ob-
Humititas PTuendis infirmorum animis non intumeſcat in flu-
& Man. men. Uhbique, non ſine ſtupore Iſaaci, ſi vel

ſuetudoera- Vox Jacob eſt, manus ſunt Eſau. Intuere è co-

r4 in Op- . — 1.
imni, no ſubſilientem Vaporem, Halitumque ſterquili-

nii, tonare ſtatim, falminare, othniaque ſus dé-
que permiſcere. Joſeph, comtrà, & carne flore-
bat, & mente mitelcebat. Nam quamvis t- Zudicamtss
muiſſe Mariæ uterum præſentiſceret, non eam merde
tamen damnavit, ſed reveritus, meditabatur oc-
culè eam Numini relinquere. Quis noſtrům &
tumere virginem cerneret, & Deo plenam re-
vereretur? Oza, ut paululùm inclinaſſe Arcam
in alteram trahæ partem aſpexit, imbecillitatis
ità eam arguit, ut nec illam parem diſcrimini,
& ſe amoliendo parem caſui reputaret. Abſti-
nuit Arcæ Joſeph attactu, quam alvi pondere
in cœnum vergere, deprimique non dubitaret,
ſi non ità mente, utl corpore Horuiſſet. Credidit
Sponſæ ſuæ proli Aaronis virgam ſuâ ſobole pro-
luſiſſe: quæ non proſtituta ſoli, imbrique in
Amygdalas exuberavit, ſed in tabernaculum
condita, ſine ulla ſol, cœnive comtagione eru-
pit in gemmas & fruges. Joſeph autem vir ejus, Matth. 14
càùm eſſet juſtus, & nollet eam traducere * voluit 19
occulie dimittere eam. Vir erat, & Suſpicax non
erat! Juſlus, & non Cenſor? Quis non mire-
tur & Conjugis tam ſecundam in tantis flucti-
bus navigationem: & Juſii clementiam in tam
foedo ſceleris aſpectu. Tumet Uxor, & Vir non
intumeſcit? Virgo parturit, & Juſtus, quaſi 4
Montibus in immanes hiatus fatiſcentibus, non
modòô non Elephantum parit, aut Rhinocerotem
diſcerpendo Virginis partui laniſtam, lictorém-
que peridoneum ſed ne Glirem quidem. Vel in
cœlo parituræ, quamvis innocenter, & obſite-
tricantibus ejulanti Aſtris duodecim, Draco ta-
men inſidiabatur, voraturus infantem, & flu-
men in fœminam ructaturus. Et inter mortalita-
tis nebulas, intra matrimonii cortinas, intacta
viro Virgo parturiit, non minaci præ foribus hian-
te Dracone, ſed muto ante thalamum excubante
Cycno, qui Romanis vigilantior Anſeribus, ne
pudoris Capitolium proderetur, conticuit; quòd
ſcilicèt ſilentio tantùm Innocentia, viro incogni-
to, prægnans propugnetur. Noluit prægnantem
traducere, ratus gemmam eſſe Pudicitiæ, quod
Ccœnum videri poterat Intemperantiæ. Fœra eſt,
inquiebat, ſed Concha eſt. Non fimo, ſed rore
foœcundatur Virginitas, ideéque ſolum parier
margaritum. Undè ergo in Sponſam fulmen ahi
conflaſſent, indè Joſeph Iridem expinxit, ſtabi-
liendi fœderis ſequeſtram, & alluvioni reprimen-

dæ divinitus planè dejectam cataractam. Maria

concepit? Florem, inquit, campi, Lilium eder
convallium. Non turbor conceptu Pudicitiæ.
Nam ſidus Virginitatis, aut non parit, aut ſi
parit, Stellam proferet ex Jacob. Hilſce ſeſe
ominibus vallaverat Joſeph, ne irruptionem, im-
preſſionémque faceret in Mariæ famam, decuúſ-
que. Verdmn, ur eum non ſævientem mirer in
Virginem, pluùs tamen obſequentem Angelo
prædicarim. Qui cum reeſſiſent (Reges ſcilicèt)
Ecce Angelus Domini apparuit in ſomnis Joſeph, Matth. 2s
dicens: Jurge, & accipe Puerum, & Matrem 13.
ejus, & fuge in MRoyptum. Quis talia dicenti cre-
dat Archangelo? Via cædi tmeat? Et quem Oledienzia
diviſti Servatorem fore populi ſui, is ſaluti ſuæ ρ.
fugà conſulat, proſpiciatque? Ur video, vigil
ſomnias, & ipſe excubo conſopitus. Tu iomnia
narras, ego recolo, volvôque vaticinia. Iſta ſanè
garrire in Angelum potuiſſet Joſeph, ſed mahluit
intellectum captivare in obſequium & Fidei, &
Sommii. Ergo quod Abrahamus Dei monitu,
hoc Joſeph audito per ſomnium Angeli juſſia
exequutus eſt, exceſsitque Judæzæ finibus,
ablitque

128 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

abiitque non in exterum ſolum, ſed in hoſticum.
Leonem tum Samſon, tum David diſcerpſere.
Sed à Serpente Moſes etiam coram Deo profu-
git. Prudentia Serpens eſt, quam ſibilantem
contra Fidei juſſa ne ii quidem devicere, qui
ſcelerum monſtra præfocarunt. Non cognovit
Mundus per Sapientiam Deum. Neque enim au-
ſi ſunt Philoſophi repugnare humanæ rationi,
quæ proclamabat, mori Deum, & nalſci ne-
quiviſſe. Ergo Dominus contemnebatur, quia
cæca ratio Aras diſturbabat. Pelliciebant mira-
cula, oraculaque Diſcipulorum Gentiles in ado-
rationem Servatoris. Sed Prudentia carnis Gen-
tium genua ſubrigebat, armabaâtque dexteras,
ut gladiatores i maximè eſſent, qui alumni
uiclen Evangelii. Et tamen deſtituta ratiomi-
bus Fides miraculis coruſcabat, legum æquita-
te renidebat, præconum integritate cohoneſta-
batur. Attamen in carnifices, & dracones, &
hippôpotamos efferabat auditores ſuos; & quot
verba protulit Stephanus, tot in eum lapides
conjecit panegyris auditorum. Joſeph nihil ſuſ-
pexit in Angelo, & tamen abſona, abſurd-
que ſenſibus pronuntianti aſſenſus eſt, ſomniô-
que, utl oraculo, auſcultavit. Peregrinari ergo
eadem nocte cum Puero, Sponſâque coœpit ad
hoſtes carne floridus, inermis mente, & cate-
natus, vinctúſque ratione. Quaſi modò genitus
infans rationabile lac Angeli, ſine ullo ratio-
num ſapore, exuxit; effectuſque parvulus, imò
infans unius noctis vagientem Solem anteibat,

Hamilhas., qui diſpulſurus .gypti tenebras umbris ſeſe

mortalitatis, & criminis obduxerat. Quæ cuùm
mira, ut vides, ſint, ſidera tamen ſunt, ac-
ceſſu mox novi jubaris obruenda. Redux enim
in Judæam Joſeph, lignariam, quam nunquam
intermiſerat, accuratius iterum exercuit in Na-
zareth. Tune ſcalpra, ſerras, & dolabrarm tra-
Stas, poſt admiſſos ad te Reges in Bethlehem?
poſt viſos à te & in Judæa Angelos, & in -
gypto? poſt oblatas Arabum gazas Infanti re-
gnaturo? At iſta colum ſapiant. Nonne recto
proſapiæ traduce in Davidem per ſceptra, lau-

5

reâſque tranſmitteris? Et non pudet imter ſoha
tripodis? abietis inter lauros? officinæ inter re-
gias? aſciæ, ſerræque inter infulas, & coronas?
Correptis hinc indè Samſon columnis geminis,
ne molam poſt palmas verſare cogeretur, de-
lubrum concuſſit, morique maluit, quàm rube-
re. Aduhus inter ſceptra Abſalon, quòd uno Re-
gis cubiculo excludererur, & in aula diſtine-
retur cum Tribudis, pedem vix unum à ſuo
proturbari ſtatu tam ægrè tulit, ut expeteret
jugulari. Marios novimus in Carthaginis ruinis
delituiſſe, quòôd Exconſules Urbe profugiſſent.
Quæ, rogo, excitabatur in corde Joſeph pro-
cella, ubi ſuffectam ſceptro dolabram intueba-
tur? E Faſcibus ergo Conſularibus, & Regiis
una mihi ſuperfuit Securis, non ut timear, ſed
ut ſpernar? Huccine recidére aromata, opeſque
Salomonis? A domo cedrina Regum abnepos
in faginum decidi ſcamnum? Et Phaëthontas
Poëſis induxit tanto mendacii conatu, ſi Joſeph
atavis editus Regibus, Remigibus exæquatur,
& tranſtra Nautis exaſciat? Quis mihi aut pro-
fugum Davidem, aut erronem Abrahamum,
aut Tobiam objiciat occœcatum? Nullum non
cum dignitate calamitas torſit. Fuere miſeri.5
ſed ſine illuvie. Fuere calamitoſi; ſed nemo ex
Avorum throno in ſqualorem proruit ſordentis
Officinæ. Unus ego in meum dedecus Majo-
rum decora, trophæâque produco. Ruit & curuli
in ſterquilinium Job. Sed ſedit, non exudavit in
ſiercore. Et dignitatis, quamvis amiſſæ vicinia
tantuùm adhuc in illo felicitatis crepuſculo ſplen-
doris retinebat, quantuùm poſt Solis occaſum
ſupereſſe luminis ſolet Mundo, ætherique. Nun-
quàm enim in totum ità proruunt Coloſſi, ut
non fragmentis quoque ſuis ſtantia, integrâque
Simulacra prægrediantur. Admiratiomi, ſiupori-
que Rex eſt, ſi fortè coronam compede demutet.
Qui ad Samſonem concurſus, cùm in piſtrinum
fuiſſet retruſus? At Joſeph ſine commiſeratione,
admirationéque ſordet. Regnum imagines domi
habebat; & ligna concidebat, dolabâtque, nul-
là Vulgi, Principumve miſeratione.

F I N 1 8S.

INDEX

N

——— —

un
nr.
n,
nun
ili
we
Lni

Bani
r.
N
u
gt
e.
nn
nr,

⸗

3

l. e⸗ A

I N D E X

LOCORUM SACR
S CRIP T U,R Æ, .

Quæ, in his Diſſertationibus ſuper Evan-
geliis Quadrageſimæ, continentur.

EX CGENESI.

X CA P. I. Terra erat inanis &
vacua. Pag. 79
Dixiique Deus e fiat lux. 80
erminet terra herbam virentem,
GS'' facientem ſemen. Ibid.
Ex CAP. II. Ubi naſcitur aurum. 2
Ex CAP. III. Vidit, & tulit de
fructu illius, & comedit, deditque
viro.
Terram comedes, cunctis diebus vitæ tuæ. 13
Timui, eò quòd nudus eſem. Cui dixit Deus: OQuis
enim indicavit tibi, quòd nudus eſſes, niſi quoòd ex
ligno, de quo praceperam tibi, ne comederei, co-
med ſti? 26
Cur præcepit vobis Deus, ut non comederetis ex omni

ligno puradiſi? 27
Pracepit nobis Deus, ne comederemus, & ne tangere-
mus illud. Ibid.
Ne fortè moriamur. Ibid.

Cüumque cognoviſſent ſe eſſe nudos, conſuerunt folia
fcus, & fecerunt ſibi perizomata. 3
Mulier, quam dediſti mihi ſociam, dedit mihbi de li-
gno, & comedi. Quæ reſpondit“ Jerpens decepit
me. 67
Dixit autem Serpens ad Mulierem: Nequaquàm morte
moriemini. Scit enim Deus, quòd in quocunque die
comederitis ex eo, aperientur oculi veſtri, & eritis
ſicut Dii. 27. & 90
Et ait Dominus Deus ad Serpentem: Maledictus es

immier omnia animantia, & beſtias terræ: ſuper pe-

ctus tuum gradibéris. 123
Ex CAF. IV. Ubi eſt Abel Frater tuns? Qui reſpon-
Lit, neſcoio. 4. & 43. & 67
Ecce ejicis me hodis à facie terræ. Omnis igitur, ui
invenerit me, occidet me. 22. & 26
Dixitque Cain ad Abel, Fratrem ſuum: Egrediamur
Jorads. 41
Vagus, & profugus eris ſuper terram. 4²¾
Audite vocem meam uxores Lamech: quoniam occidi
virum in vulnus meum. Septuplum ultio dabitur de
Cain- de Lamech verò, ſeptuagies ſepties. 44
Nunc igitur maledictus eris ſuper terram
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

QOα

8. & 90

Major eſt iniquitas mea, quum ut veniam merear.
Egreſuſque Cain à facie Domini, babitavit profu-

us in terra. 1 109
Ex CAF. VIII. Odoratiſque eſt Dominus odorem ſua-
vitatis. 13

At illa venit ad eum ad veſperam, portans ramum
Olivæ virentibus foliis, in ore ſuo. 87. & 120
Odoratiſque eſt Dominus odorem ſuavitatie, & ait ad
eum: Nequaquàm ultrà maledicam terræ propter
hommes. 92. & 93
Egreſſus eſt ergo Noë, & Filii ejus. Ned & omnia ani-
mantia, jumenta, & reptilia egreſa ſunt de Arca.
Edificavit autem Noë altare Domino, & obtulit ho-
locauſta ſuper altare. Odoratiſque eſt Dominus odo-

rem ſuavitatis. 92
Cümque tranſiſſent quaædraginta dies, aperiens Noë fe-
neſtram, dimiſit Corvum. 109

Ex CAP. IX. Maledictus Chanaam, ſervus ſervorum
erit Fratribus ſitis. 4. & 69
Cœpitque Nos vir agricola exercere terram, & plan-
tavit vineam. Bibénſque vinum inebriatus eſt, &
nudatus in Tabernaculo ſuo.
Cümque obduxero nubibus clum, apparebit Arcus
mens in nubibus. Et recordabor fæderis mei vobiſ-
cum. SS 75
Nequaqudm ultrà interfwietur ommis caro aquis diluvii,
neque erit deinceps diluvinm diſſipans omnem ter-
74,... 22
Arcum meum ponam in nubibus. 11710
Ex CAP. XI. Ecce unum eſt labium omnibus: &ρ
üntque hoc facere, nec deſiſtent. Venite igitur,
deſcendamus ,„& oonfundamus ibi linguam eorum. 62
Ex CAP. XII. Laudaverant eam apud ilum, & ſub-
lata eſt mulier in domum Pharaonis, Abram verd
bene uſi junt. propter ilRlam. 6. & 61
Fueruntque é oves & boves, & aſini & ſervi, & fa-
Dmule & aſncæ & oameil. 56
Ex CAP. XIII. Aſcendit ergo Abram de Etgypto ipſe,
& uxor ejus, & omnia quæ habebat, & of cum eo.
Erat autem dives valde in poſſeſnone auri & argenti.
Reverſuſque eſt uſque ad locum, ubi prins fixerat Ta-
ernaculum inter Bethel & Hai, in loco Altaris,
quod fecerat prius invenit ibi nomen Vomini. Sed
M G.

& Lot qu erat cum Abram, fuerunt greges ovium,
& armenta, & tabernacula. Nec poterat eos capere
terra. 72
Dixitque Dominus ad Abram, poſtquàm diviſus eſt
ab eo Lot: Leva oculos tuos in diretctum, & vide.
Ibid.
Ex CAP. XIV. A fllo ſubtegminis uſque ad corrigiam
caligæ, non accipiam ex omnibus, Juæ tua ſunt. 12
At verò Melchiſedech proferens Panem & Vinum, be-
nedixit ei. 12. & 18
Ex CAP. XV. Deſcenderuntque volucres ſuper cada-
vera, & abigebat eas Abraham. Cüumque Sol oc-
cumberet, ſopor irruit ſuper Abram, & horror ma-
gnus & tenebroſus invaſit eum. 86. & 105
Cum ergo occubuiſſet ol, falta eſt caligo tenebroſa,
& apparuit elibanus fumans, & lampas ignis tran-

ſiens inter diviſiones illas. 86

In illo die pepigit Dominus fœdus cum Abram, di-
cens ſæmini tuo dabo terram hanc. 105
Scito prænoſcens, quòd peregrinum futurum ſit ſemen
tuum in terra non ſua : & ſubjicient eos ſervituti,
& affigent quadringentis annis. Ibid.
Ex CAP. XVI. Dixitque Angelus: Revertere ad
Dominam tuam, & humiliare ſub manu illius. Mul-
tiplicans multiplicabo ſemen tuum, & non numera-
bitur præ multitudine. 58
Ex CAP. XVIII. Cùm ergo ſurrexiſſent inds viri,
direxerunt oculos contra Sodomam.
Ipſe verò ad armentum cucurrit, & tulit inde vitu-
lum. Tulit quoque butyrum, & lac, & vitulum,
quem coxerat, & poſitit coram eis: ipſe verò ſtabat
Juxta eos ſub arbore. 110
Ex CAP. XIX. Et Civitas hæc juxtà, ad quam poſſum
Jfugere, parva, & ſalvabor in ea. 9
Tu Monte ſalvum te fac: Nec poſſum in Monte ſalva-
ri. Ibid. & 10
Ingreſſiſque domum illius, fecit convivium, & coxit
azyma, & comederunt. 17. & 64
Priuſquäm autem irent cubitum viri civitatis, valla-
verunt domum illius à puero uſque ad ſenem - G
dixerunt ei : Ubi ſunt viri, qui introierunt ad te5
Educ illos buc, ut cognoſeamus eos. Vimque facie-
bant Lot vehementiſſime : jämque propè erat, ut

effringerent fores. 64
Recede illuc. Ingreſſus es, ut advena, numquid ut
judices * 69

Ex CAP. XXI. Omnia, quæ dixerit tibi Sara, audi

vocem ejus: quia in Iſaac vocabitur tibi ſemen.

Dur⸗ accepit hoc Abraham pro lio ſuo. Ibid.
Ex CAP. XXII. Pater mi. Quid vis, Fili? Ecce ignis
& ligna: ubi eſt vittima holocauſti? Dixit autem
Abraham: Deus providebit ſibi victimam holocau-
NRi, ſili mi. Pergebant ergo pariter. F
Benedicam tibi, & multiplicabo ſemen tuum ſieut Stel-
las Cæli, & velut Arenam, quæ eſt in littore ma-
ris. Poſſidebit ſemen tunm portas inimicorum ſuo-
rum.

Ex CAP. XXIV. Poſtquäm autem biberunt cameli,

protulit vir inaures aureas, & armillas. 37
Ex CAP. XXV. Er ſepelierunt eum Iſane & Iſmail
Filii ſui in ſpelunca duplici. 86
Da mihi de coctione hac rufd. Cui dixit Jucobe Ven-
de mihi primogenita tua. Ille reſpondit, En mo-
vior. Ait Jacob: Jura ergo mihi. Juravit ei Eſau,
& vendidit primogenita. Et Iie accepio pane, &
lentis edulio, comedit. 108
Ex CAP. XXVI. Benedicentur in ſemine ſuio omnes
geontes terræ, e quòd obedierit Abraham voci meæ.
Manſit itaque Llſaac in Geraris. 114
Ex CAP. XXVII. Tædes me vitæ mez propter Fi-
lias Heth. HM 34

Index Locorum

Fac mihi inde pulmentum, Kcut velle me noſii ,& af
Jer mihi, ut comedam, & benedicat tibi anima mea
antequàm moriar. ê T7. & 99
ERoce odor Filii mei, ſieut odor agri pleni cui henedi.
xit Dominus. Det tibi Deus S. rore Cæli, & de
Pinguedine Terræ abundantiam frumenti & vini
Serviant tibi populi, & adorent te mibus: eſio
Dominus Fratrum tuorum. Qui maledixerit tibi,
lit ille maledittus: & qui benedixerit tibi, benedi-
ctionibus repleatur. 47. & 104. & 125
Dixitque Iſaac. Accede ad me, ut tangam te, li
mi & probem utriun tu ſis fllius meus Eſaii, an non.
Acceſſit ille ad Patrem: & palpato eo, dixit Iſaac:
Vox quidem, vox Jacob eſt, ſed manus, manus ſunt
Eſau. Et non cognovit eum. 88
Sume arma tua, & pharetram & arcum, & egre-
dere forda.
Irrugiüüt clamore magno, & conſternatus ait: Benedie
etiam mihi, Pater mi. 10
Vives in Gladio. Tbid.
Ex CAP. XXVIII. Ni fuerit Dominus mecum, &
dederit mihi panem ad veſcendum, & veſtimen-
tum ad induendum, reverſuſque fuero proſperè ad
domum Patris mei: erit mibi Dominus in Deum.
72. & 107. & 12 5
Dilataberis ad Orientem & Occidentem. 72
Tulit de lapidibus, & ſupponens capiti ſuo dormivit
in eodemz loco. Viditque in ſomnis ſcalam. 104.
Tulit lapidem, quem ſuppoſuerut capiti ſuo, & erexit
in titulum, fundens oleum deſuper. 120
Viditque in ſomnis ſealam ſtantem ſuper terram, &

cacumen illius tangens cœlum, Angelos quoque Dei

aſcendentes, & deſcendentes per eum, & Dominum

innixum ſcalæ. 12
Ex CAP. XNXIX. Hanc quoque dabo tibi pro opere,
quo ſerviturus es mihi ſeptem annis aliis. 118

Ex CAP. XXXI. Video faciem Patris veſiri, qubd

non ſit erga me, ſicut heri & nudius tertius. Jur-

vexit itaque Jacob⸗ & impoſitis liberis, ac conjugi-
bus ſuis ſuper camelos, abiit. 22. & 48
Ex CAP. XXXII. Nequaquàm Jacob appellabitur
nomen tum, ſed Iſrael. Orilſque eſt ei ſtatim Sol,
Poſtquàm tranſereſus eſt Phanuel: ipſe verò clau-
dicabat pede. 103. & 104
Ex CAF. KXXIII. Elevans autem Jacob oculos ſuos,
vidit venientem Eſaii & cum eo quadringentos viros.
102
Currens itaque Eſaii obviäm Fratri Juo, amplexatus
ſt eum, tringenſque collum ejus, & oſeulans flevit.
104

Dixitque Jacob: Noli ità, obſecro; ſed accipe mu-
mnuſculum de manibus meis: Jic enim vidi faciem
tuam, quaſi viderim vultum Dei. 104. & 108
Ex CAP. XXXIV. Et conglutinata eſt anima ejus
cacum ea, triſtemque delinivit blanditüs. 8. & 60
Turbaſtis me, & odioſum feciſtis me Chananæis. Nos
Pauci ſumus: illi congregati percutient me, & dele-
bor ego, & domus mea. 20. & 34. & 43
Non poſſumus facere quod petitis, nec dare Sororem
noſtram homini incirou vciſo. Circumcidatur in vo-
bis omnis maſeulini ſexus. Tune dabimus, &
accipiemus mutuò ſilias veſtras, ac noſtras. Pla-
cuit oblatio eorum Hemor & Sichem. Locuti ſunt
ad populum. Viri Mſti pacifici ſunt, & volunt
babitare nobiſeum. Aſſensique ſunt omnes, cir-
oumciſis cunétis maribus. Et ecce die tertio, quan-
do graviſimus vulnerum dolor eſt, arreptis duo
Filn Jacob, Nimeon & Levi Fratres Dinæ gladiig;
igrel ſunt urbem confidenter, interfectiſdue om-
nibus maſoulis, Hemor & Sichem pariter necave-
unt, tollentes Dinam de domo Sichem. 52
Adamae-

leni
ül

1
NOnm
1.
en 6
e
Duun

lilrr

Gin,.

d
Uür
leſe
7,
tie.

hhae

1tn

url

net

Sacræ Scripturæ.

Adamavit eam, & rapuit, & dormivit cum illa, vi
opprimens Virginem. 60
Ex CAP. XXXV. Abüt Ruben, & dormivit cum
Bala Concubina Patris ſui. 14. & 43
Ex CAP. XXXVII. Venite occidamus eum. Non inter-
Nciamus animam ejus, nec effundamus danguinem. 14.
Hac ergo cauſa ſomniorum atque ſermonum invidiæ
& odii fomitem miniſtravit. 10. & 123
Iſraöël autem diligebat Joſeph ſuper omner Filios. 18
Videntes autem Fratres ejus, quod à Patre plus cun-
Stis Filiis amaretur, oderant eum, nec poterant ei

quicquam pacifice loqui. 26
Increpavit eum Pater ſuus, & dixit: Quid ſibi vult
hoc ſomnium, quod vidiſti? 41
Invidebant ei igitur Fratres ſiti. Ibid.

Eoce ſomniaior venit: venite, occidamus eum. 41. & 116
Putabam quaſi conſurgere manipulum meum, veſtröſ-
que manipulos circumſtantes adorare manipulum
meum. Reſponderunt Fratres ejus, numquid Kex
noſter eris “ Aut ſubjiciemur ditioni tuæs 69
Vidi Solem & Lunam, & Stellas undecim adorare me.
Ibid. & 123

WMelius eſt, ut venundetur Kgyptäs, & manus no-

ſeræ non polluantur. 97
Nudaverunt eum tunicäa talari: miſeruntque eum in
ciſternam veterem. Ibid.
Putabum nos ligare manipulos in agro. 123
Ex CAP. XKXXVIII. Mittam tibi hœdum de gregi-
bus. 64

Miſit autem Judas bœdum per Paſtorem ſuum odol-
lamitem: qui interrogavit homines loci illius “ ubi eſt
mulier, quæ ſedebvat in bivio? 97
Ex CAP. XNXXIX. IIa apprebenſa laſcinid veſtimen-
ti ejus dixit ei. Dormi mecum. Qui relicto in ma-
nus ejus pallio, fugit, & egreſus eſt foras. 14.
& 20. & 1I14. .
Nec quicquam eſt, quod non in mea Iit poteſtate. Quo-
modò ergo poſſum hoc malum facere? 15. & 21
Qui tradidit in n anu illius univerſos vintlos, qui in
cuſtodia tenebantur, & quicquid fiebat, ſub ipſo
erat. 24
Hujuſcemodi verbis per ſingulos dies loquebatur, & Mu-
lier moleſta erat Adoleſcenti: & ille recuſabat ſtu-
rum. 60
Inwenitque Joſeph gratiam coram Domino ſuo, & mi-
niſtrabat ë à quo præpoſttus omnibus gubernabat
ereditam ſibi domum. Benedixitque Dominus do-
