non Philiſihæorum zizania delebit, ſed frumen- . 6 gbr
ta Chriſtianorum exuret; quæ, Petri linteo devo- 8 4 leni,
rato, nullam non feram, anguémque edet, pro- e lacch
fuſis uno non rarò partu in imperantium aul la i⸗
monſtris omnibus, & reptilibus univerſis. Scur- min,
rilitatis ibi Ululæ perſirepent; ibi ſuperbiæ an 6atu
pompam Pavones circumagent; ibi Simius: ako
dum hominem mentitur, rationis larvam vitio e elule
commodabit; ibi Sus voluptatis coeno merge- le Betim
tur; ibi immanitatis Leo rugiet, ſæviétque; ibi ei gün
vel in cadaver innocentium avaritiæ Vultur de- Mrlt
bacchabitur. Quæ denique Petri limbo defuere, te, arnorin
affuerntve portenta, ea enixu uno venalis & cln Kmee
falſa ſapientia in ſinum uſque Opulentum effun- chweſte,
det, peccantibus eblandita. n Rõl
At, at, in quos, inquiunt, inveharis, pro- IV. niet eſt

fectò non calles. Tuo te inſcius telo, tuéſque
confodis. Neque enim ex hortis Heſperidum à
Principibus accerſuntur Sapientes, ſed & ſenti-
cetis extrahuntur Pœnitentiæ, aut deraſo peri-
tùs mento caſtiores myſtæ, aut genarum villis

Mionſis Philoſophi ſeveriores. An fuſciori tog
. tantùm

5 Uuu. knit
1. i ennaben

“

eur

Clr. N
Nn

Aademn.
Rber ele .
Uhi.

Ner
Nüüttht

M

it gimti

ſct
gnid dlnig
falinin
Hct non ine
uamtitg
Gen unl
rdelin

on em
hatohe⸗ TN
enm, güſit
kenere ig
unnganchtiN
Ccar, geenni
unen. ſ
lon Czann .
Nilrecke,
erieuranen ,
inen E
Aurarihnen D
nguendunn.
nus Denn ehei
ur ſinnmn in
er in Geſnik
ffſimum minn
deveſlann ir.5
nifti it
expuaig Irk
t Venenuilnn,
1otes, Ps
Ecul gihin
ens, Ei ſi
ſponla: Cnh
lenoliuntnr in
t Eockſa
nim Cjn

1
42*
r

umet inlte,
gelent onii
atut, Meldt
Ntelge. NM
Crii, nnt
kzenen
aen ele e
1 Aumbos
z cielen
e drcunſetn
Ei, el in⸗
,Peniini
Nemgue le
inperaniin⸗
1 ninelt⸗
; di i⸗
en; v
toans i

tatis leli

ee,
e, liene 4
aniti
elti Inho le

N

. un ſi

Veligioſi

De Cyro Rege. Cap. IV.

tantùm abdi lemniſcorum reris? tantümque

ignium ſupponi pofſle arbitraris cineri non do-

loſo? Si tales ex nobis prodeunt proditores ve-
ritatis, eos ego præ cæteris acutiori telo confo-
dio. Nolo adulatores prodire & Licæis Doctri-
næ ſanctioris. Cur enim non eos impetam, qui
cùm vixerint in Sacrario ſanæ doctrinæz;, ſo-
cii virorum integerrimæ ſapientiæ qualis ea eſt
quæ in Monaſteriis & docetur ac addiſcitur,
laxiorum ſententiarum nundinas propudioſas in-
ſtituunt. Loquamur, quæſo te, ſubmotis pau-
lulum vels. Non ex Academiis, ut ais ;
ſed & Monaſteris, Collegiiſque in aulas inter-
dum Exarcharum hi, quos prædamno, Vates
importantur. An non, inquis, incorrupti hi
membra ſunt corporis, hortique germina ſan-
Ctioris? Aio, & cultiſſimos eſſe hortos, unde
hi exportantur, corpuſque illibatum, ex quo
eos exddunt Senatores. Verùm & Hippoly-
to adoleſcenti venuſtiſſimo ſuberant ungues,
quos præcideret. Et quis ſterquilinium non ag-
gerat vel Salluſti hortis, unde cum lubricis
aut lappæ proſerpunt, aln ereptant portulacæ?
Habent religioſa Pomaria tum Citrios tum Cy-
Quas

profectò Principibus plantas offerrer Villicus,

uinamm
apti inep-
te ve ad con-

Zilia⸗

Theologis
obtimis
Corfeſſa-
riis probis
Cnſiliariis
prudenti-
bus Reli.-
Liones ſa-
era abun-
Derr⸗ eos domia, habent ſané & Piros & Ceraſos.
e11,
Oeinrie

en Ambi. niſi accedentes ad ſeſe taxos, myrtéſque Topar-
i cheæ reciperent, pangerèntque in hortis ſuis.

Religioſus
in Aula,.

Hinc è& myrto Venus emergit, hinc Cyclo-
pes prorumpunt & taxis. Carerent enimverô ſe-
ductoribus Principes, carerent palpatoribus ;
ſi à Sacrarum domorum Præfectis ad ſe ſub-
mitti Vates paterentur. Tum enim ſaniores,
doctioréſque ablegarentur ad Regnantes, qui
ſi delectum per ſe, ſuéſque habuerint, Sophi-
ſtas accerſent in regiam, non Prophetas. Incor-
fuptum Religionis eſt corpus. Sed fi membro-
rum inſcius, pro lingua poplitem, dentémque
pro oculo legerit Conſul, non ſe lippire do-
leat „& balbutire. Plena ſunt oculis fanéta
Chriſti Animalia antè, retrôque : ſed hebe-
ti maléè committetur delectus oculorum. Quis
enim hominum, exclamat Paulus, ſoit, quæ ſunt
hominis, niſi Spiritus hominis, qui in ipſo eſt.
Ecquando Prætor intelligat, quinam ſint tot jam
annos ſepulti Monachi, Clericive mores in la-
tebris? Vix eum Superior excuſſit, hærétque
non rarôò conſilii anceps, Babylonis sitne calix
ſibi ſubditus magiſter artium, an phiala Hiero-
ſolymæ. Quòd ſi Templi ædituus in tanto lu-
mine candelabri vaſa Domini non diſcernit à pa-
teris Aſlueri, ambigitque, nectärne Numini,
an veré Baccho muſtum impoſitus aræ crater
propinet: Quis non exterorum caliget procul
à candelabro, exerrétque, ſi ſibi ſeponat è
Templo cyathum ad illecebram veritatis? Le-
betem pro ſcypho deliget; nec Iſaaci felici lip-
pitudine deludetur, Jacobum amplexurus pro
Eſaü: is enim error omni delectui antecelluit.
Iſraëlis quin ambagibus capietur; cui ſupponi
facilè potuit lippa pro pulchra, Lia pro Ra-
chele, patrocinantibus tenebris lippitudini. Er-
go cùm Samuelem ad ſe Dynaſtæé& Templo pu-
tent advocaſſe, Ophni nanciſcuntur; qui morum
hcentid, & ſanctioris literaturæ imperitiãd, id
duntaxat præſtabit, ut Dagoni arca fœderis co-

1. Cor. 2.

Ral 4 puletur, ſerviatque Iſraél Philiſthæis. Succla-
rine . . .
ober ee. mat extrahenti ex ſe degenerem Religio: Un-

bi ſunt cæ denam noſti eum, ſi tandiù intra me latuit? La-
teyis inep-
tiores. . .
ceſſit. Nunquam non ſe ex imo in ſummum

Neligiof Maris extraxit. Et ideòô rejſici debet. Niſi enim
Audatnli aut ſuber eſſet, aut alga, non Huitaret. In imo
Ethie. Comment. Lom. IIIL.

tuit. Immòô nemo ad me illo frequentius ac-

Uniones, Coralidque deſidunt: & expirabunt eAmebi-
piſces;, medicatis offis extincti, ſi, Supino ven- S
tre, aéri, coœléque obverſantur. Non ii, qui ſe- verecun:
ſe produnt; meliores, doctioréſque in Monafſte- Kr. zales,
riis ſunt: latendi quin eos impatientia vulga- ator⸗
res prodit, teſtaturque gregarios. Terram diſ-
pice: ex ea ſeſe gramina extrahunt; metalla ve-
rô, vix perfoſſis agrorum venis, cavatiſque viſ-
ceribus, eruuntur. Quæ etiam plurimum ſe- Religioßi;
cum luti, hoc eſt; ſuas in lucem latebras affe- & Woe⸗
runt, quas multo vix igne femittent in cliba- imn; 74
no. Adeò præſtantiora ſunt, quæ conſidunt, primoribus
quàm quæ in oram terræ prorumpunt. An non in e-
Olera ſegetibus longè antè progermninant? Et bel- fudis va-
luis pratenſes herbæ deſtinatæ promptiùs expul- lagtes cer-⸗
lulant, quàm hortenſes, quas natura homini-coluns
Bus præparavit. Tum lentiores ſegetibus fruges
ſunt plantarümque eæ ſunt præcoces, quarum
ignobilior eſt foetus. Nam uvæ vix autum-
mi Solibus excoquuntur: & ſuas Olea baccas
brumæ; nivique objicit macerandas. Nigreſcunt
enim non ſydere olivæ, ſed pruind. Suſpecla
proinde Magnatibus ſit Monachi, Clericive ap-
parendi prurigo: &, ſi non alio, hoc certè nomi-=
ne, aulà, aulæiſque difcluſi remittantor in Cœ-
nobia. Quam ſanè delectuum peritiam ſfi &
Scripturis piget addiſcere, eam hauriant Ma- Qericque
gnates & ſatis: ubi luxuriantem in olere mefſ- uintn,
ſem, ſubmiſſo in eam pecore, tondere ſolent in cenobia.
agricolæ. Frontones, mihi credite, Principes, Srnd.
non Solones habebitis, ſi perrumpentes ad vos qui gle
ſapientes admittatis, Unus é cœnaculo Judas ac- oderume
ceſſit ad Principes: quâ mente percalletis. Pro-
dituri & hi JESUM ad vos accedunt, injuſti eupi-
dique Apoſtoli. Et, ſi rem expendatis attentius,
ad vos irrumpunt cum crumena. Aurt enim pro
ſe petunt, aut pro ſuis æraria veſtra obtundunt.
Licitantur denariis Chriſtum, & ſuum in ha-
ſtam baculum defigunt, ad quam Templum,
Cœlum, Scripturâſque locare non timent. Una
eorum ad haſtam vox eſt: Quid vultis mihi“
dare, & ego vobis eum tradam; Nalli parcunt, anh 36,
ut unam cupiditatis voraginem exſatient. Quòôd
ſi zonis, ſacculiſque deſlituuntur; tum enim- s4ses,n
veròô in aulam coloniam affinium tranſducunt glecta à
& mapalhbus, nepotümque; quos ut ralſtris Pale Kes
ſciunt, ligonibũſque occalluiſſe, ità furripien-
dis, excipiendiſque pecuniis tandiu manus ju-
bent explicare, donec ferro callos inductos,
aurique argentique detritu novi fauſtioréſque
fubnati call extundant. Quas cùm exugendæ
crumenæ Principi admoverint hirudines, ip-
ſi paropſide contenti ſunt pinguiori: Et viola- Ezechi. 13.
bant me ad populum meum propter pugillum ¹9:
hordei, & fragmen panis, ut vivificarent ani-
mas, quæ non vivunt. Quantùm zizaniorum &
fruſto az ymi effuderunt: Immò quot in commen-
titium triticum demutavere zizania, und in me-
tamorphoſim traduéti offà Chimici cothurna-
ti! Qui dicitis, inquit Iſaias, malum bonum, &
benum malum: ponentes tenebras lucem, & lu-
cem tenebras. Hac dicit Dominus: Non mea vox Ezech. 13:
iſta eſt, ſed Numinis: Conſuunt pulvillos ſub omni ¹8.
cubitu manus: & faciunt cervicalia ſub capite
univerſeæ ætatis. Coœnabatur apud vereres, ſtratis
toris ad menſam. En cur Philoſophi in culcitra-
rios tam citôò fingantur. Pulvillos afferunt, ur
in coznantium toros felicius ſeſe immittant. Quæ
enim culcitra cervical affabrè concinnatum non
admittat? At illatos aulæ pulvillos non depi- .
latis turturibus, ſed deſquamatis anguibus far-
ſere ſeduéti & ſeduétores Prophetæ. Cubabi- 2
tis, mihi credite, is ſi cervicahbus reclinemimi,

B 3 . non

Monachi,

ligioſit.

Iſa. 5. 20.

18

non molliter, ſed lethaliter. Neque emm ſimil-
lima tantùm imago mortis illi ſuberit ſomno, ſed
mors inerit deterrima. Etenim Draconum ſqua-
mis, non Columbarum plumis ii ſunt afſſuti
pulvilli, quos vobis ſupponunt Sophiſtæ, non
Philoſophi. Veternum ſiquidem, non quietem,
Draco conciliet, neceſſe eſt: qui, ſi mortem
tum quoque attulit, cùm parentum oculos re-
ſeraret; quod, rogo, lethum non afferer, cum
obſequii, fideique oculos in perfidiam occludet?
Ezech. 1'3. Conſuunt pulvillos ſub omni cubito manus. Non
e⸗ uno dormire te capite volunt, volunt membris
te univerſis doctrinæ ſuæ opio in mortem con-
ſopiri. Ideò vel dexteræ coaptant cervicalia;
ut tam ſcilicet opere reſolvare, quàm es ani-
mo relaxatus. Remitte in ſuas eos latebras, ut
ſubmotis à te Accipitribus innocentiæ ſuper te
Turtur conquieſcat, tuque in ejus pinnis & re-
eliga quieſcas, & dormias. Optandum enimveròô
wrebibnr ſa nihil magis Eccleſiæ puto, quàm ut è& Monaſte-

wtare, riis evocentur in Aulas imperantium veri, ſan-
„ . . . ☛
Religef Etique Theologi; qui vitæ prærogativâ Apoſto-
conſualen- licæ ſcientiam roborent Spiritu. At hi extrahan-

di. tur & Coœnaculis Religionum, à Deo obedien-
tiã, & voce, & manu inde emiſſi, non verò
ſuâ ex eis erumpant aut ambitione, aut vanita-
te. Quoties excitatos Superiorum voce è ſepul-
chro Cellularum receperitis ſapientes, toties Cœ-
lo Principes militabunt, & primum Apoſtolo-
rum ævum in Eccleſia reviviſcet. Omnia illi pro-
bitate ſententiarum component in Mundo. Rela-
betur è& contrario Mundus in priſtinum Chaos,
ſi ambitioſi, ſi vani, ſi minimè docti ſeſe in-
truſerint in Regias. Ea Columba pacis Oleam
invexit, quam Noë emiſit ex Arca: quæ ſi ſuò
ſponte inde proſiliſſet, Corvus procul dubio
fuiſſet, non Columba. Saltem, qui à Noëmo
flagitare Columbas nolunt, eas ſaltem ſibi eli-
gant, milio contentas, & pronubas Pacis.

V. Quàâ verò ratione Cyrum referent Principes,

ſi ab eorum ſinu Vates optimos, probatæque vir-
tutis ac ſcientiæ abſtractos relegabis in clauſtra?
Deſtituti Danielis, Eſdræque comitatu, ecquan-
do Scripturis imbuentur, Templâque parient?
Imò ut Eſdras apud ſe habeant & Danieles,
ſtipando melli factas, doctâique Apes, ignavum
ab eis fucorum pecus arcemus. Tum porrò ſan-
Ctioris Theologiæ Myſtis Dynaſtæ ſtipabumur,
cùm Theologos ad ſe & Monaſteriis ſubmitti po-
poſcerint per Præfectos. Ideò eos nunquam ad
ſe accedere patiantur injuſſos. Alioquin pro Sa-
piente optimo peſſimum ſortientur inſtitorem.
Intentos vos eſſe cupio. Proſpexit Naamano præ-
ſtantiſſimè Giezi, cùm eum ex verbis conve-
4. Keg. 5. Mit, monuitque Eliſei. Misitque ad eum Eliſeus
10. nuntium, dicens: Lavare ſepties in Jordane, &
recipiet ſanitatem caro tuu. Quem ſanè nun-
tium fuiſſe Giezi non dubium eſt, quando is
Tbid. 20. puer fuiſſe fertur Eliſei. Dixitque Giezi (habe-
mus inferius) puer viri Dei. Quid non peregit

etn., Giezi, quùm ab Inſtitutore legabatur ad Syrum?
& mods Fluenta fluminis eſt medicatus: ſquamas lepræ

Peſimus. decuſſit: in obſequium Numinis, fidemque Va-
Zelus ani. tis aſſidentes Principi Cataphractos inflexit. Is
marum. Veròô ut ſuo ſeſe arbitrio contulit ad Naamanum,
non elementa perdomuit in obſequium Prophe-
Familiari- tiæ, ſed peſtes in ultionem excivit avaritiæ.

a , ſe. Dudum miraculorum interpres, in pœnarum
Iine obe. raptim ſcopum evaſit. Exenteravit primum
dients, Tribuni arculas, ſaccéſque exolvit, talentis non

ane paucis eductis forulis expromptiſque in ſuum
. Se⸗ E. uſum attalicis ex bulgis. Quid plura? Emiſſus

n. ab Eliſeo Alumnus lepram effugavit. Ab Eliſeo

–

Oliva in Eſdram.

transfuga incurrit in lepram. Sed & lepra Naa- lbid. 27.
man adhærebit tibi, & ſemini tuo uſque in ſem-
piternum. Quæ, rogo, portenta profugientis
ad Ducem Vatis Nimirum, ut ſeſe ad te to-
gatus quoque tantæ diſciplinæ, ſeveritatiſque
diſcipulus introduxit, nec miſſus, nec juſſus,
non te incolumem eſſe vult, ſed ſe cupit eſſe lo-
cupletem. Parturit, non vaticinia, ſed ohveta;
quorum tamen oleo non ſanabuntur Vulnera
ſed recrudeſcent. Vineas meditatur, non Jor-
danem, ut quam à te latice depulit ſaniem
eam in ſe raptu traducat. Quod enim conta-
gium attactu aquæ abſceſſit à Tribuno, id vini
cupiditate immigravit in Vatem. Accepiſti ar- Ibid. 19.
gentum, & accepiſti veſtes, ut emas oliveta, &
vineas, & oves, & boves, & ſervos & ancillas.
Sed & lepra Naaman adhærebit tibi. Enataſſe
ſecurim mirabamur è& vorticibus fluminis in ma-
nubrium? Plus miror repoſuiſſe Jordanem elu-
tam jam, diſſipatämque lepram proditori. Un- gies, oprz
de, quæſo, Syri ſanies exterſa in unam corrup- d
telæ maſlam ità coiit, ut mox membris omm- Pliſeo, as
bus transfugæ diſpergeretur? Veſtes ſibi mi- kkae
ſer deſtinaverat Phrygias; ſed indutus eſt, Plro8,29.
cut diploide, confuſione ſud. Ebulliere tot in Paupenas
cute transfugæ vulnera, quot fuere in ejus cru- Al.
mena pecuniæ conditæzæ. Utque præferebant Eecleßa-
numiſmata imaginem Regis, ità Naamani no- Mici avari
mine adnatæ rapaci puſtulæ ſignabantur. Jed & eo i-
lepra Naaman adheærebit tibi. Rapuiſti procul Giesi.
à Magiſtro, miſer, non pharmacum paupertati,
ſed cupiditati ſupplicium. Er meritò. Nam quis Zelus aui.
eam te ruſticandi artem edocuit, ut vineam cole- Gad
res, luxuriantes avaritiæ palmites non exputare rt.
continentià, ſed propaginare perjurio? Urque Zzelus ani-
oves coëmeres, lupum priùs fieri furacitate, ju- igiara,
gumque excutere obedientiæ, ut boves mitte- Azohatæ.
res ſub jugum? Tune ſereres oliveta, qui te
ab optima oliva excidiſti, ut inſerêre oleaſtro? Cele
Et unde mens tibi indita emendi ſervos, qui li- dium.
bertatem filiorum Dei pretio tam vili addixiſti? Reluſ
Id me porrò ſtupore defigit, vix ſtadium ab Eli-
ſeo abſceſſiſſe Giezi, nec olympiadas cum Syro
exegiſſe, ſed ſemihoram cum Naamano mora-
tum, tantis tamen eum, & tam citò tum invo-
lutum ærumnis, tum ſceleribus implicatum.
Quòd ſi hyacinthi tam brevi viæ, temporiſ- VI.
que ſpatio degenerant in cicutas: quid thymo
continget, ſi urticis, lappiſque committatur?
Obvius Naamano Giezi dudum ardentiſſimæ Familiari-
annulo fidei ſubarrhato, tantam ex eo tamen Ge glari
peccandi licentiam traxit, palam illum alloquu- bus nimis.
tus in via; defectione ſcilicet, mendacio, rapi-
nâà, & illecebris perditiſſimè corruptus: Quid gilk
ei fiet Monacho, Clericôve, qui non plenum nobia peri-
Numine Naamanum, ſed occupatum Pythone cann,
Prætorem, non raptim ſalutavit in via, ſed per- entie h⸗
nox & perdius convenerit quotidie intra ſepta, tu arbinu-
meandréſque regiarum? Si deſciſcit à Sacra- 44 ,4“
mento inſtitutus ab Eliſeo Alumnus tam cele- mas, lomas
bris, uno cum integerrimo Principe alloquio: ſuktan:.
perſtabitne in propoſito rigoris & pudoris, vix
primis temperantiæ elementis inſperſus tonſura-
tus, quem nulla non dies poſt Dynaſtæ nugas,
fabulis objicit Servularum, conditque ſalibus lu-
dionum? Una Petrum ſtravit ancilla, intra no-
ctis, luciſque confinia: Et in rupem obrigeſcet
tot expoſitus Sirenibus Juſtorum Diſcipulus bu-
tyraceus? Si porrô Petrus & Giezi tanto cum
fidei detrimento hic Supremo Tribuno, ille infi-
mæ vernulæ ſociatur, quòd uterque ad Nlagas
tum, ſeu rhedam, ſeu limen acceſſerit non juilus:

Quæ, quæſo, ſupererit virtus irrumpentibus ad
te

äiiin

lansl
ſd tecame
umge
Ni Clum
Uäünam
gli te

1

innen⸗
1
Gs un l han
* n C ig
1, n
M Cong, 4
che; ibeb
Mununt n0
ntmn
„ 4

ſlcet propt
ſie ſalio
Een eductun
le Heoles, &
nut, emn
3V u. Non u
n puni alſnB
mrt etteten
ti iſe Clnium
Otem Coltin
tuno inte
r! Ergo!
Nllollis, ee
em; &,
let udlebat.
Uu Eeclam⸗
etr lb le
Nci. 4
Cktünmut Al
Chilemdi,
nihumn,
Depile.)
Herodem
oinne, Ne
Nerpadän
ginn agan
luerucknem
Dnaſen
Jitennr,
Umvetereze
itnencN
ulkin extnin.
ar ai
nge dl
44 l nolcs
hnn UCkrti
in (in
u lte

i Cnglinnt
e ſäli
dam ulo!

46 le aA N
Ee di
iu, dec
Odirel 1
na, ſed
bumnr inn

1
1 H
Mätur 9 M D

epult ini
d Ein 1
ibind ii
m. Areſſfi
nenn nt,
emnun gi
fumins r.
le lodneng.
n odini li,
Ninunman,
X menbri an!
Vele; ſin
d indun n
Dbollere nin

iN anne 4

Bnäbann. i,
Rapulnn
nacumn erhn
menid. Nangi

Penſuro? Uir
Keii tractn

es Ollveta, Git

inlerete Reln

mpiad⸗ nd
mn Numan N
tam cnd un
bus ingicaun
eii e, E
aus: Cil n

ſe Comniti
dun Ade
man er ,
Jum Uun Ar
, nelan i
cogs: C,
i on Eer
wonennn HGte,
ir in din H
nice öli g
i /
unms un,
Pincße ,

De Cyro Reg

te ſacris Philoſophis, non inſcio ſolum Eliſeo,
ſed reclamante? Ubi eos porrò vinearum, ver-
narumque inceſſerit cupido, an tu ab iis in Tem-
pli cultum erigere cum Cyro.
Utinam ad te adire juſſis intendas. Utinam,
qui te interdum alloquuntur Eſdras & Daniel,
rheolgi non ad pompam accerſantur à te. Timeo, ne
ad pom, non Cyrus eſſe velis, ſed Numa. Haberi in-

am, non . . .
1dnſum in Corrupti, non eſſe, cupiunt interdqum Topar-

VII.

familiæ chæ; ideéôque cucullos ſibi adprimunt & ſaccos.
en, Muniunt non ſæpè vineam, ſed vitibus ſentice-

iur. ta: evocântque & Monaſteriis & Collegiis toga-
tos & palliatos, ut cùm illos uva fellis reſupinave-
rit, tot circum ſe paſſis, protensiſque ſeu colo-
biis, ſeu togis, eorum non convelentur modèò
malè geſta, ſed corda gliſcant in omne nefas in-
temperantius. Excogitavere percalidè, quâ ra-
tione ſuum Cupidinem conveſtirent; ut quando
ſcilicet proprià caret chlamyde Amor, Philoſo-
phiæ pallio contegatur. Hinc à Jordane Joan-
nem educétum in carcerem frequens & audiebat
Marc..2o. Herodes, & in pleriſque ſequebatur. Audito,
inquit, eo multa faciebat, & libenter eum audie-

Herodes bat. Non ut legem innocentiùs amplexaretur,
are Joanni auſcultabat Tetrarcha, ſed ut ſecurius

mr peceaet Complecteretur Herodiadem. Prætexebat Bap-

8 . 1——. . .
licuràs. tiſlæ cilicium ſuo thalamo moechus, häcque libi-

dinem cortinà tutabatur. Quis enim ſuſpicare-
tur tanto intentum Vati, laſcivire poſſe cum af-
fine? Ergo locuſtis, tanquam gryphis, vel ra-
muſculis, ſeu trabibus ſuæ ſtratum intemperantiæ
ſepſerat; &, ne audiret obſcœnus, pudicum adul-
ter audiebat. Scortabatur licentius inter tomi-
trua declamantis: & quæ ſcelera cum metu
ageret ſub lenone, ea ſub Propheta peragebat
audaciùs. Adeò non erigendi ſtudio templi ac-
cerſuntur aliquando à Primoribus Vates, ſed
convallandi, inumbrandique ſpelæi aſtutià pro-
trahuntur, vel Hieroſolymis, in aulam ex eremo
Baptiſt?. Nonne vides Camelorum ſeſe pilis
HBerodem involvere, juſſo prope ſe conſidere
Joanne, ne hircum agat in ſcena? Ambiebatur
Rex perditus pudicitià concionantis, ut ſuam lon-
giùs vagari ſineret intemperantiam. Ergo aſ-
ſuetudinem peccandi conſuetudine Prophetarum
Dynaſtæ non ſemel temperant: ſcyphumque Ba-
bylonicum Jordane diluunt, ut tum maximè in-
quinentur, cùm elui, lavarique creduntur. Nimi-
rum veteres quoque Reges, ut ſuis legibus autho-
ritatem conciliarent, Deorum familiaritatem ſunt
Theolega- eMentiti. Ad Egeriam Numa, Charondas ad Mer-
im kele- curium, Solon ad Apollinem, Minos ad Jovem,
, a Xamolicis ad Veſtam, ad Horomaſin Zoroaſtres
S li. ſuorum inventorum authoritatem tranſtulerunt. At
seun,. hi decretis ſuis ſuffragationem Numinis exqui-
rebant Criminibus interdum ſuis patrocinium
Viis pal. Loparchæ, ſi non cœli, certè coœlo propioris re-

tiat. gionis, religionis ſcilicet, eremique familiaritate
Palate⸗ conquirunt. Etenim Sertorius ſeveriorem à militi-
cum ,

eif. & bus diſciplinam exacturus, eam ſe ab alba Cerva,

Dianæ ſcilicet interprete, didiciſſe fingebat, nun-
quam auſo Vulgo belluæ icitis, oraculiſque repu-
gnare. Ità Phiſophos conſuluiſſe ſe fingunt Con-
ſulares, ut Cclicii ſqualor id ſilentii imperet Plebi
quod byſſi nunquam fulgor ſuaderet. Horrent
ſanè populi explicara non rarò in fidem, juſti-
tiämque vexilla. At cùm è Sanctuario prodiiſſe
labarum intelligunt, conſilii facrilegium ſua-
dentis ſanctitate compenſant: nec damnat vul-
Alexanqdy; Sus militantem, cuùm pfallentem reveretur. Et
ambino quare putas, tam anxiè ubique locorum gentium-
raucter que Alexandrum Oracula ſciſcitatum, eo niſi
Cconſilio, ut ſcilicet horrorem ſtragis nemo ambi-

—

e. Cap. IV. 19

tioni ejus vitio daret, cuùm eam illi divinitus in-
jectam mentem arbitraretur. Litabat Jovi pecu-
dem Macedo, ut cupiditati ſuæ Perſas, Indéſque
immolaret. Et Numini quidem adolebat thura
in ambitionis ſuæ hecatomben, urbibus, regniſ-
que deſtinatis. Nullaà non die Scipio adibat ad
Jovem. Sed Capitolium, triumphandi voto, non
ſacrificandi religione conſcendebat. Rigabat enim
victimarum cruore non tam aram, quam aciem;
eruebâtque Carthaginem & Numantiam è fibris
hoſtiarum unam tanto ſanguine laurum rigatu-
rus. Nam, quòd per ardua probè ſciret adeun-
dam ſibi fore Carthaginem, mutuatum ſe finxit
& Numine jura militiæ. Hi quoque Carthaginem
oppugnant, ſed ut in ea Didonem tantum expu-
gnent. Suis proinde ignibus ſuffragium accerſunt
à cinere. Ergo ex adytis ſeverioris diſciplinæ ad
ſe venire jubent non optimos, qui inibi deſunt
innumeri, ſed blandiores Philoſophos, ut ſuſpi-
cionem illecebræ horrore amoliantur amico-
rum. Videre Græci & cum Platone Diony-
ſium, & Crantorem cum Polemone; non ut par-
ciùs exerrarent, ſed ne in eos atrocius popu-
lus deſæviret. Ubi videris, aſſidere Arietibus Lu-
pos, ſcito non gregis charitate feras pecori ſocia-
tas, ſed canum metu. Ne in ſe latret Melam-
pus, Ovi Lupus fœderatus. Nam ut indoctiſſimi
quoque Conſules Bibliothecas in ſuis ædibus ſtru-
unt ampliſſimas, non ut erudiantur, ſed ut or-
nentur: ad oſtentationem enim opum, potenti-
æ que Bibliotheca, uti Abacus, inſtruitur. Ibi cra-
teres diſponuntur, hic conduntur volumina;
utriſque nunquam uſuro Principe, niſi ad mira-
culum, ſtuporémque Convenarum. Ità apud ple-
roſque Nobilium cenſeto Clericos phialas eſſe, &
Monachos ſcyphos. In aula perſtant, tanquam in

Abaco myrrhina, aut tanquam in Bibliotheca vo-

lumina. Rubricis illa ſuis, fibuliſque Regum faſ-
tum exaugent. Suo item pallio lenocinantur Phi-
loſophi, ſerviuntque oſtentui Satraparum. Non Saul.
enim perfici aliquando Duces, ſed credi volunt
non infecti, ad ſe accito morum, animique mo-
deratore. Cùm peperciſſet Amalecitarum tum Saul Sa-
ſupellectili, tum Regi Saül, edictôque propte- wssten,
rea Numinis recalcitraſſet, verbis illum durifſi- Ruder ad
mis objurgarum exauthoravit Samuel, abiitque. 1 e, Kos
Laciniam Prophetæ Saül comprehendit, rogavit- ad ſceleris
que ne ſe ſperneret fulguritum, juvaret magis, ad- Medici⸗
eſſetque perituro. Dixitque Jauil ad Samuel. Pecca- Reg, ig.
vi, quia prævaricatus ſum ſermonem Domini, & ver- 24.
ba tua. Jed nunc porta, quæſo, peccatum meum)
& revertere mecum. Et ait Samuel ad Sail, Non
revertar tecum. Itâne à Sacerdotibus Regum pre-
ces ſpernentur? Suis Chriſtus humeris Ovem ef-
feret non rogantem, ſed exerrantem: & ſuppli-
cantem à ſe ſe Arietem coronatum vittatus tan-
tùm Samuel rejiciet? Non cædi abnuit Saül, ſed kgeclefa-⸗
deſeri timet. Fulguribus ſe ſe objicit, dum, ful- ſici & R-
minante ſe cœlo, frui liceat Sacerdote, in ſola- Ge
tium ſapplicii ſui. Objurgantem audivit, mina- pam po-
cem pertulit, exauthoranti præſto eſt, conſentit en: .
caſtiganti; id efflagitat aà Cenſore ſuo, ne diſce- Ser, ſed ad
dat à reo. Peccavi, ſed nunc revertere mecum. No- profectum
lo, inquit Samuel. Abuti enim Pontifice, non un, Piritus,
ſtatuit. Vult me adeſſe ſibi, non ut à ſe ſcelus eli-
minet, ſed ne ab eo vulgus dilabatur. Gluten me
eſſe cupit ſuperbiæ ſuæ. Ut imperet, non ut lu-
geat, hærere me ſibi optat. In ſentinam me de-
preſſit ſuæ ambitionis, non in ſcaturiginem eri-
git doloris ſui. Sui ipſemet conſilii ſaniem vomit.
Audiatur: At ille ait: Peccavi, ſed nunc bono-
ra me coram denioribus populi mei & coram V-
rail, & revertere mecum. Bus diù continere apo-

4 ſtema

bid. 39⸗

20

ſtema non potuit. Expuit venenum Aſpis, & cur
Cidari advolveretur, expreſſit. In ſuum decus
Sacerdotem abducebat, fecerâtque de Pontifice
ſcenam. Non ad lacrymas adeſſe ſibi expopoſce-
rat Vatem, ſed ad gloriam. Nec ad procellas
pœnitentiæ reverberari ſtludebat gemmarum duo-
decim limbo, tanquam Pontificio ſeveritatis Lo-
diaco; ſed colluſtrari illa ſe luce ad imperii maje-
ſtatem depoſcebat. Honora me, & revertere me-
cum. Viden’, ut abutatur Sacerdote, nedum Phi-
loſopho, Lyrannus! Si Rex porròô Primorem ful-
minantem in rorem eliquar pompæ: tremente ſe-
ſe Theologo utetur Princeps prævaricator in tur-
bines pœnitentiæ? Parum abfuit, quin minax
& gemmeus circumduceretur à Rege Pontifex
in ſuæ oſtentum poteſtatis. Et atrato, aut luteo
non ſe Vate Princeps conſepiet, ad oſtenratio-
nem duntaxat authoritatis? Dejectus ſcilicet ſo-
lio Saul pompæ deſtinat præſentiam Samuelis: &
ſuffixâà ſuo throno fortunã, Theologi familiari-
tate non abutetur Conſul ad eruditæ amphithea-
trum illecebræ? Rarus Cytus, qui apud ſe Pro-
phetas eſſe velit, ut per eos, quid de ſe prædi-
xerit Iſaias, imbuatur. Garrire coram ſe Phi-
loſophos volunt plerique, non doceri.
VIII. Quid ergo in aula Philoſophus aget, ſi mer-
Theolegi, Ces ſuas, non rarò nullius apud Dictatores pre-

cp Religio- tii eſſe conſpiciat? Aut Philoſophetur, aut, ſi
SRs n Philoſophari non licet, excedat. Proloquatur
gnitatem audacker ; nec vocem promat; niſi dignam
esente Philoſlopho. Audi, quid Nathan ad David elo-

creent, ſed quatur. Tu es ille vir. Haæc dicit Dominus
» .. . —„
doceënt. Deus Iſrazël Vriam Hethæum percuſſiſti gla-
. Reg 1:. dJio, & uxorem illius accepiſti in uxorem. Quam-

Correctio obrem non recedet gladius de domo tun uſ-
Sibera. que in ſempiternum. Hæc enimveròô digna Phi-
* , loſopho vox. Tonat cœlum, non pfſallit. De-
tiatur à liravere Platonici, ubi cœlo Lyras affinxere
cafeta. cum Pythagora. Una ſyderum Melodia, fra-

blandis, & gores ſunt. Silet proinde Coœlum, aut nullam
à 7eo”logis edit vocem ſine tonitru. Hic unus Dei ſedem

evee. Concentus decet. Pudeat ergo unius jam eſſe la-
„ bii Philoſophos & Hiſtoricos. Diſcernatur à
Familia- Muſi Theol & Princihn
ritas cum uiic. eologus:, peccanti Principi non

ſaculari- ità blandiatur Doctor ut Poëta. Utinamque non

e⸗ ioße infeliciùs ſuo Domino larvatus Sophiſta aduletur,
in aula quam illi Amphion aſſentatur. Lyra enim ca-

Zuid agats nentis furentem in Medeam Regem exarmat.
Maularin. Suo conſilio Loquax indoéctus armat non rarôò
Gonfliarii Principem in Arcam. Ut Dianæ hortum ſtruxerit
impii. uſarum alumnus ſat cecinit. Ad ſeveriora Va-
Bra go tes non probus adhibitus Templum Pacis demo-
122 repro- litur; & cùm fanum Marti videantur extruxiſſe,
éant veri criminibus univerſis Pantheon adſtruxit, non
d Deorum Agrippa, ſed Furiarum. An pugnare li-
non i ceat, Lyricen non definit, ſuum vix paſſus audi-
S. torem hilarari. Contra, Philoſophus nihil in ſciſ-
Qitante non probat: aitque, negatque, prout expe-
tierit Princeps: Nec Uriam arguit jugulatum,
& Nobem non exciſam affirmat Davidi, quàm
Saüli junctiorem. Hos quis non dixerit Idumæo
Doëg nocentiores. Satelles enim Saulis Doëg ex-
titit, cùm ſæviret. Ferociendi Author perſæpè
Toparchæ Sciolus eſt: &, qui ſub fidicine cachin-
natur lyræ rythmis exolutus à curis, baccha-
tur ſub docente, Sophiſmis concitatus ad dira,
ExodS.2. linguâmque .Ægyptiam clamat: Meſcio Domi-
num, & Wrasl non dimittam. Et has quidem
flagellis blaſphemias non ſemel Aaron compeſ-
cuit; quas utinam in ore, non Regum, ſed Pro-
PpPprætorum Sacerdotes non diſſimulent. Et olim
IHla 30.10, quidem à tranſgreſſoribus vel Prophetæ roga-
bantur, ne ſe terrerent. Qui dicunt videntibus,

Adulatrix
Theologia
zuam no-
xia.

Oliva in Eſdram.

. li⸗
nolite videre: & aſpicientibus, nolite aſpicere: Lo- Eu
quimini nobis placentia. En ſupplicibus à Vate ſch je
libellis diſſimulationem ſuæ turpitudimis Laſci- ehnt
viam extorquentem. Benè nunc nobiſcum age-= “ on
tur, ſi ulrò vitiis non fubſcribat venalis Magiſ- Clnn
tellus, veris doctiſſimiſque Magiſtris Catholica- te als
rum Univerſitatum antelatus. Is, quæ faſciæ pri- tiweii
mô vulneribus adprimebantur, ut vitia ſanaren- igs mz3
tur, eas nunc in imperatorias infulas agglome- e
rat, ut non modò non diſtabeſcat in flagitio Per- ℳ ſt Nu
duellis, ſed regner. Tument facinoribus Equi- en di
tes, & quibus gemonias, uncúmque deſtinaſ- “ ie
ſes, arcum iis triumphalem aſſentatio archite- 5 “
4. 1.

Ctatur. Irrumpunt non evocati Locutulei ad
Nobiles, eôſque audere jubent, ad quæ regnatrix

quamvis Fides expalleret. Neſcitis, inquiunt, Venales ba d .
quantùm Naturæ, Regnéôque ſit juris. Unum oliaris Gſn,
. ., vono ani⸗ cunque
poteſtatis veſtræ confimum, & Manes infrà, & nmo jußens oaid
ſupra ſunt Cœlites. Quid Arca eſt, ſi cum Præ- Me nanſ. te⸗ do⸗
tura conſeratur? Bimis Arca Bubus trahebatur ⁸ores, in kbaend
à David. At Leonibus ex ebore duodecim ſuum ſ
Salomon thronum ſtabilivit. Non ad Nathanum II Kanar
David, ſed ad Davidem Nathan accedebat: &, unho im
cùm Ephod lineo Sacerdotium ſplendidè ve- 1 Dmimu
ſtiatur, regnum fulgurat in purpura. Hæc pal- 1i innn
patores in aures Principum inſuſurrant non lundbit
rogati. Quibus niſi regnantium pietas repugna- ui. Ila l
ret, Templi pinnas horreremus curulibus iup- Ttlummer
poſitas Exarcharum. Tutatur non Linguax Ec- ſͤni M
cleſiam, ſed Princeps: & niſi adulteratæ eloquen- impelanm
tiæ aſſentationem deſpuerent Imperantes, non lunch eos
Ambroſium Theodoſius expaverer, ſed coram Aangexu
Cæſare Præſul procumberet. Proh facinus! Oppu- luz lſacri
gnantibus in acie Arcam Philhſihæis, nemo, ex nult Et .
haruſpicibus, animum addidit pugnaturis; ge- Iheſilam
mueruntque, ſine hortatore, Duces ſolo Numine 1. Reg-4.5. Ee vetè ſeri
conſternati. Et ingemuerunt dicentes: Væ nobis. Ve- Adulatio. lkratäs,
nit Deus in caſtra. Quis nos ſervabit de manu Deo- Conſliarii , ſaclis
rum ſublimium iſtorum? hi ſunt Dü, qui percuſſe- Mu. Funaculum
runt Wgvptum ommni plagä. Reverebantur Ethnici ie dancu
Arcam; invitique, non eam oppugnavere, ſed iar güilen
ſuam duntaxat libertatem ſunt armis Ccontuta- udna. V
ti. Ne ſerviatis Hebræis. Mox captà Arcà, lo- li⸗ n drnr
catäque in Smaragdo cum Diis ſuis; ubi eam idem. wnnd Rdenn
non bene ſtare cum monſtris edidicere Satra- Dareilr,
pæ, adiere Divinos, exquiſierüntque, quid de fen un 5
Arca fieret, quéque illam piaculo remitterent Cetd Jonz
ad Hebræos. Qui dixerunt, ſ remittitix Ar- Reg, 6s⸗ teii Alinnis
cam Dei Iſral, nolite dimittere eam vacu- as eamſi
am, ſed quod debetis, reddite ei pro pecca- u. Widihimmn
to. Et ſic quidem Arioli Victoribus reſpondere. AMognen⸗ 66 einimden
Utinam de ſanctiori Eccleſiæ Arca, Haruſpici- di libere l elgn

bus, Magiſque paria & ſentirent interdum Magi- Prh.

ud ain &
ſtri, & Satrapis nuntiarent. Peccaſtis, inquiunt ha- gis s fonis

1. . 3 eind

ruſpices, non triumphaſtis, cùm Arcam abduce- in n „„ Win
retis. Et quamvis eam intuleritis Templo, hoſ- in, atle⸗ n
tiiſque colueritis, ſacrilegium tamen eſt in eos ſiæ legibms *W
depugnaſſe, ad quos Arca ſpectabat. Capta proin- Hrizates “õ
de vos cœpit: & quæ domi ſuæ ariete ſatiatur, Theologi a
und tantum placatur victimà in hoſtico, ſui nem- Rez n. le K
pe excidione Victoris. Tamdiu ergo in vos mu- s ſeug 9 * ur Enn
res graſſabuntur, quamdiù mores non exuetis im- Peccantes, n K .
perantium, qui ſcilicet perire plerunque malunmt, Rogutn, ni uehn
quàm emendari. Errant enim immedicabiliter ſandte Se- Rurnun,
Principes, peccântque non ſemel, ne videamtur r; . nnn
aut peccaſſe ſemel, aut minùs aliquando ſapuiſſe. ;cule. 81 hlr mur
Damnate pugnam vos veſtram, improbate viC- tmonis re- e ſan
toriam, lauros concerpite, prædæ veſtræ ſubdi- medium aſen
mini, ſuum Ifraëli Numen remittite, fartam n e
opibus amandate Arcam, quam acceperatis ina- r n
nem. His tantùm expediri calamitas poteſt pia- unds
cularibus opulentiis. Et iſta dixere Regnantibus anlan
& Victoribus ſacrificuli, & ne unus quidem nn Khge
contra Limn

dd.
cnaridu h
cinncre dit
eniatd cke
dui loanli
d e Egnn
Nelais, iin,
eirni lu
Muniit ,
dl,Aan e
Debis ntig,
dre uocecnhiin
