ebange Mir 6
Cnaninnik,
Vi ſommd,
1at, hir
Mri adnn Ai,

10. Vi ilnn

lumn nükt⸗
cale, Alnuge
e inüle nt
teen inn
nre en
ilceni grg⸗
Ronmz ſele

enti Meanen-

ſemnl
i

no, El
Celum ein
du unn 4
volle, ut
anch elin i⸗
b hechnn .

Cant. 3. 7·.

IX.

Dinggnitas

tardè defe-

vatur, poft

merita.

r. Reg. 10.
27.

De Cyro Rege. Cap. VIII. 5 5

Quòd ſi, ut reges habeantur, vix regnaturos
actuoſas adeò noctes traducere oportet, ut iis
& regna evertantur, & fundentur imperia:
Quid eos agere decet, cùm vigilant, cùm rogan-
turx, cùm annuunt, cùm ſcribunt;, cùm præſunt,
cùm reſcribunt? Sapere debet imperia etiam
pulvinar imperantis: Uni proinde ſi regno tan-
tum Curulis advigilet dominantis, obſoleſcet in
ſellulam. Licétne feriari in Senatu Principes,
quos decet faſces, currus, regias, ſceptrâque
verſare ſemiſomnes in ſtragulis? Hæc ſibi, in
quibus decumbant, Reges ſtramina ſupponant,
Ccoronas nempe virgâſque regni. Neque enim
imperantis culcitræ aliud eſſe tomentum deber,
quam arcium pinnæ, bullæ curulium, bigæque
triumphorum. His incumbant Regnantes, ut iis
ad Rege dignas imagines afflentur noétu, voca-
bulo quoque Regis indigm, ſi non ea tractent,
agiténtque dormientes, quæ nemo civium, du-
cumque vigilando conſequatur. Videant jam,
an torpere ſibi liceat coram legatis: an ſe deceat
negotiorum faſtidium: an denique tutò poſſint
horas fallere cum mimis, & Reges dici, cùm
Salomon ſi tantiſper moretur in lectulo naturæ
vectigal ſoluturus, nec à ſuis, & ne à Sponſa
quidem Rex ſalutetur. En lectulum Salomonis.
Mileret me mei, quùm Babylonis, quum me-
mini Palæſtinæ. Pares interdum vellem ſeverio-
res diei horas alquorum Conſulum, ſegnioribus
olim noctium clepfydris Regum barbaris impe-
rantium. Eorum mirati ſumus inſomnia: horum,
ut nonnullorum ſoporem triumphalem venera-
mur, itaà plurium utinam non aſpernari cogamur
profuſas, effuſâſque in nugis, in circis, in ludis,
in ſegnitie, deſidiâque vigilias. Complurium ſcio,
adorôque intentas Reipublicæ curas, contentum-
que animum ad imperium. At quot ſuperſunt
in Chriſtiana Republica Principes, quibus ſo-
lum ſuperelt, nudúmque nomen imperantis?
Quo tamen ſpoliati ſunt, ſi cum Cyro ſalutari
Principes debeant, qui tum ab Eſdra Rex appel-
larur, cùm ope Numinis totum penè Mundum
ſuo throno ſubſtravit. Hæc dicit Cyrus Rex Per-
Jarum: Omnia regna terræ dedit mihi Dominus
Deus cœli. Haâc indui regnantes trabeâ oporte-
ret, ne ad ſales pompa nominum iners traduca-
tur. Exolvumtur imperantium citéò faſces, miſi
victoriæ telo de barbaris reportatæ nodus à Rege
gordius inciſus eos adſtringat, nullà in poſterum
vi, ſicaque ſolvendes. Compago Mundi à te vi-
cCtoris, beneficiiſque luſtrati, faſces alliget tuos;
aloqui ſecuribus nulla ſuberit ſecuritas, erunt-
que faſcium virgæ, non virgæ faſcium, ſed vir-
gæ, quibus tuum vapulet nomen.
Parum verô eſt, te micare & curuli, niſi ante
Curulem emicueris. Palmis, laureiſque viam tibi
conſternere debes ad ſolium; in quod ſi irrum-
Pes ficulneis paludatus, contemnéris. Si erepta-
veris, aio, indutus perizoma, ſperneris? Eòô licet
evoceris à Numine, deducaris à Vate, inviteris
à ſtatura, cogaris à ſorte, chriſmate compellare,
non evades vulgi tela, jaculâque linguarum, niſi
facinorum glorià, tanquam Palladis tute agide
tuearis. Altior cæteris Saül tum proceritate cor-
poris, tum animi demiſſione, modeſliâque, à
Deo Princeps deligitur. Vidére omnes, audie-
rüntque, quid viſum de eo Numini, probatum-
que eſſet. Attamen renuntiatum cœli ſuffragio
à Sacerdote Principem ſprevere plerique, claman-
tique populo, Vivat Rex, reclamarunt audacéter:
Num ſulvare nos poterit iſte? Et deſpexerunt eum,
& non attulerunt ei munera. Nullas enim per
laureas acceſlerar ad ſolium, nulliſque in obſe-

quium adoreis Saül vulgus inflexerat. Quèôd ſi
deſignati à Deo Reges ſpernuntur à plebe, ſi ſibi
paludamentum palmis non intexuerint, reſiliant

quamvis à throno, altioréſque ſpectentur univer-

ſis ab humero, & ſurſum ⸗ Qua ratione deprei-
ſiores cæteris homunciones, immorigeros, auda-
culos, cervicoſos, reſipientes ſtrigilem, ſenti-
nämve, Patritii & Conſulares patientur aut ob-
trudi Curulbus, aut Prætorium occupare? Num
ſalvare nos poterit iſte? Expers, expes, excors,
hullis aut promeritis clarus, aut probris non obſ-
curus. Nihil Saül quidem pro Republica ege-
rat, ſed acturus erat præclariſſima pro Judæis.
Rudem eum bellorum inauguraverat Samuél,
ſed capacem triumphi, ſed nutu Numinis dele-
ctum, ſed imperi refugum, ſed delibutum olhim
oleo ad principatum, ſed verſatum cum vatibus
diù, ſed faciem præ ſe ferentem imperio dignam,
quamvis non imperaret. Eum denique Regem
Samuel renuntiaverat, quo de præfari potuit ad
populum: Certe videtis, quem elegit Dominus,
quoniam non ſit ſimilis illi in omni populo. Tot
tamen argumenta, decorâque non ita fulciere
regnaturum, quin à Judæis ſperneretur. Quôd
inane ſuperioris ætatis, ſegnéque ſpatium, nullis
expleri conſequuturi ſpebus ævi aut ſoleat, aut
poflit. Quid egeris, expendunt, non quid abs te
gerendum ſit. Et deſpexerunt eum. Quo tamen
exemplo Saülis compeſci aliquando nequeunt,
quin terrarum, ac penè cœli dixerim imperio de-
ſtinent, deſignéntque, non facinorum inanes
modô candidatos (quà caruit glorià Saul) ſed
gerendis præclaré rebus minimè idoneos (qu
Saül aptitudine non caruit) audéntque ex opti-
matibus, ne bonum quidem, nedum optimum,
ſed eum legere, de quo poſſunt ipſi quoque ſuc-
cinere ad Tribus obluctantes. Certe videtis,
quoniam non ſit ei ſimilis in omni populo. Neque
enim aut generis obſcuritate, aut ingenii rudita-
te, aut inopia meritorum, aut literarum imperi-
tiâ, aut oris duritie, aut obitorum infamiâ mu-
nerum is parem habet inter candidatos, qui ad
Reipublicæ clavum ineptè deſignatur. Tantine
eſt ſervile ingenium ſubriſiſſe tibi in Reipublicæ
luctu, ut afſentationi libertinæ deferendum putes
imperium Deorum, hominumque? Inſperata ce-
ciniſti, audiviſti tem ea, quæ audire deſueveras,
ad catadupas inundantis, ſed proruentis quoque,
fortunæ ſurdaſter. Nam graculo crocitanti pro
Noctua. Certè videtis, quem elegit Dominus:
Aquileæ Columbæque junétim recinuere. Num
ſalvare nos poterit iſte 7 Et ità disjecta cum riſu
tractatio, effractumque torcular exprimendis
ſuffragiis è cornu, populòque comparatum. Deſ-
pexere Saülem, quamvis à Samuele delectum; Er
te audient tam diſparem Samüeli? & Saülem
tuum Saüli quoque tam imparem ſublegent? ubi
præſertim nec cum popello agitur, nec impera-
turus Hebræis futuri quaſi modulus regni, ſellæ
Truncus imponitur, ſed Urbes renuntiatur mo-
deraturus.
Ergo inquies, principatu agaſones diſclude-
mus? Quòôd aſinas cum Saüle exquiſierint cives,
ex albo expungentur candidatorum? Quid tu

mihi, ſi annuerem, objiceres expungenti? Itane

fortunata præſepia ſunt, ut niſi inde Conſules ex-
promantur, defuturus Reipublicæ ſit, qui eam
capeſſat, ſervétque inchnatam? Ergo ad Bubul-
cos, ad Equiſones, ad Remiges ſpes noſtræ re-
ciderunt? Et fi arceantur ſtabula à Senatu, oc-
cludi Curia poteſt; cùm nulla quaſi ſpes ſit cre-
andi Dictatoris, quòd unus non interſit Agaſo
candidatis, qui Patritiis, qui Philoſophis, qui

probè com
penſatuer.

Sasit,

Dignitas
immeren-
tem facit
ingraum.

Dignitas
cui confe
renda.

Ibid. 24.

Sauli
quantum
obzfuer t
ignobili-
tas, quæ
Virtute
tantàm
maxima

Samuelss
minime
Samiseless

Dignitas
in indigne

Dignitas
etiam ig-
nobilibus
deferenda,
2 rebus
præclarè
geſtis nobi-

litentur.

Nobilitas
Vera.

Dignitas
etiam igno-
bili defe-
ratur, ſed
viro

. —

56

Conſularibus, qui Principibus poſthabitis, ne-
glectiſque, inauguretur? Planè, ſi beſtiarius, qui
non in theatro, ſed in ſtabulo mulis toties, aſi-
niſque recalcitravit, Princeps ſubrogaretur, næ
tu non Agaſone Principem, ſed de Senatu Ju-
menta feciſſes, cui optaſti, ut præeſlet Agaſo?
Rogo te, cur te ita demittas in ſtabulum? Inter
candidatos legi optas fuliginoſos? Adlegantur
etiam Æthiopibus nigriores. Sed ſilentium abs te

vellem intelligi meum. Petatur ab Equiſone Hip-

podromi Præfectura, non impetatur Conſulatus.
Tribunus deſignetur, non Cæſar. Pullarius, aut
Haruſpex ſtatuatur, non Dialis Flamen ſublega-
tur. Quamquam meæ me cenſuræ poenitet, inſ-
cribéque Agaſonem candidatis etiam Conſula-
tuum. Nam quamvis non poſſint tantæ non ſqua-
lere ſordes, & de fimeto trahat ſecum Villicus
plurimum mephitis, Pactolo licet eluatur à Mi-
da, apud quem productis auribus Agaſo non malè
audit. Quamvis, inquam, optandum ſit, ne
quovis & ligno Mercurius dedoletur, nec unde-
cunque in thronum gloriæ irrumpatur: nolo ta-
men fimeto arceri Ruſticum à ſolio. Conſul Ma-
rius deſignetur: ſed Afris edomitis. Tranſilire
lintre Petrum in Eccleſiæ prætoriam non veto,
ſed ſi prius in cœlum ſubſilierit, indéque ſecre-
tioris arcana genealogiæ ad nos detulerit, dixe-
ritque Chriſtum Dei prolem & Verbum. Impe-
ret Romæ Tullius; ſed a principatu fori in Se-
natum Princeps invehatur. Ab Aſinis accerſa-
tur, qui regnet; ſed fimum Minervæ liliis
inſperſerit: ſed eloquentiæ profluente ſordes elue-
rit generis: ſed morum ſanctitate dicatum olim
domi raſtris, ligonibus, tranſtris, aſciis, malleiſ-
que Pantheon in Templum verterit Sapientiæ,
Temperantiæ, Religionis, & Fidei. Ignavum
autem, impolitumque rubere conchylio novum
Hominem in Senatu, aut, quod diétu quoque
monſtrum eſt, candere byſſo, patietur nemo,

neméôque optarit, niſi quem oſtri ſaties in ructum

egerit procuratæ ſtipiti Dictaturæ. Tum enim
non dicentur Reipublicæ Conſules, ſed evomen-
tur, ſi à vomere non exaſciatos, ſed tantuùm præ-
textatos curulibus aratores intruſerimus, feceri-
mulque terræ filios terrarum arbitros, & ſyde-
rum Principes. Nolo chiellæ opponantur excur-
ſuro ad bravium Præfecturæ. Sed artis infamiam
fama nominis colluſtrarit. Peto tantùm, ne A-
gaſo aſellus ſit, cùm coronatur. Infulemus, ſed
hominem, non jumentum: virum, non ſtipitem:
eum, à quo non penitùs perdatur imperium, re-
numiemus Dictatorem. Aliquid in eo ſpecte-
tur, præter ſtabulum & ſervitutem, cui Provin-
Cias ſervire Optas. Servierit quoque tantum, ſed
non abjectè. Abjectè, ſed innocenter. Arriſerit
Domino, ſed ridenti, non ſæviruro. Cæſar, ſi
placet, ſit è bubulco; ſed non eam ob cauſam,
quòd ſubridendo Neronem fecerit de Cæſare, ne
dicam de Turture accipitrem, & de Tito Cali-
gulam. Obſtet illi non præſepe, ſed inertia. Nam
nec Saüli obfuere Aſinæ; ſed nullis conſignatus
ſceleribus vitæ curſus, ignobilis, non flagitioſus
metam attigit regni, & Sceptrum rapuit, ortu,
non indole minor. M

Oliva in Eſdram.

compaſcuis Palæſtinis? ut natu minimus in fa-
milia non præſtanti primus eſſer in Tribubus
duodecim? Ut exul, erréôque inſiliret in ſolium
ex aſylo? Præfuerat gregi; ſed ſe Herculem
præſtiterat in compaſcuis, in Leonis ſpolium me-
lote commutata. Sequebatur fratres exortu; ſed
Goliæ eos, cæteréſque occidione præceſſerat.
Abierat in exilium; ſed facinorum claritudine,
non criminum infamiâ; exulaverat, livente Prin-
cipe, non ipſo degenerante. Ergo Urſis, hoſti-
bus, & Gigantibus ſuum ita David conſepſerat
ſtabulum debellatis, ut ſine controverſia regnum
illi deferretur. Nemo enim ita dejici poteſt incu-
nabulis, ut Goliæ manubiis, exuviiſque Mon-
ſtrorum non coœlo inſeratur, iis quoque altior,
quos in faſtigio principatus vagire, reptaréque
contigerit. Quis enim tam firmus opponi poreſt
& præſepi agger opilioni ad ſolium contendenti,
quem aut Leo non concerpat diſcerptus, aut
proſtratus Gigas non evertat? E cepa prodit
Narciſſus, ſed flos eſt, non cepa; ideéôque à
nullo non legitur. Aurum limo concreſcit. Sed
quantùm origini diſpar! Nemo illud non appe-
tit. Undis Aſtra emerſere. Sed fulgurant, non
frigent. Animantibus proptereà, plantiſque im-
perant; unâ hominis immuni liberaque libertate,
quam iniquiſſima, indoctiſſimaque Aſtrologorum
ſecta iis ſubditam eſſe, etiam convicta rationi-

bus, & ſuppliciis addicta deblaterat. Ventoſa Arologi
l raptim

ſigillamur.

adeò, ſtolidâque natio, ut diſpenſare ſe jactet
mortalibus principatus, cùm ipſam ſervire do-
ceat, cogâtque libertatem. Et quid inter illa ſy-
derum mancipia eſſe poteſt ingenuum, ubi liber-
tas in ſervitutem conjicitur? Vôſne imperia tra-
ditis, qui famulandi neſciam ancillari compelli-
tis libertatem? Libertatem catenatis, & mortali-
tatem coronabitis? Lucere fatemur Aſtra, non
ſævire: fulgere, non furere. Miramur ea ex un-
dis obdurata; non ea credimus ex undis traxiſſe
naufragia voluntati, arbitriòque mortalium. Alio-
quin in mari mitiùs ſydera graſſarentur, quando
in undas reſoluta ab agrorum injuria reſilirent
affuſa littoribus; quæ in planetas, non erraticos
modò, vagéſque, ſed ſævos, & populatores
concreta, nulla dominandi ſatie in arbitrium per
vos hominum irrumpunt, ibique intactam ipſi
quoque Gratiæ libertatem ſervitutis jugo oppri-
munt iniquiſſimo. Si reſtitifſent in pelago ſtellæx,
corpus mergerent, non animum. E cœlo didi-
cere ſub jugum mittere libertatem, & animis id
genus parare naufragium, quo pereant, nec in-
tereant, ſed vivant ad compedes, & catenas.
At dehria me longiùs abduxere Magorum, dum
in aſtris diſquiro, quàâ ratione patere convincam
etiam ignobilbus ſolium, dum generis ſqualo-
rem nitore, fulgoréque morum compenſent. Sy-
dera enim, quæ olim aquis immixta ſquillas,
oſireâſque perluiſſent, in ignes conficta, plantis
metalliſque dominantur. Licet de poſt fœtantes
in thronum gloriæ Paſiores abripere; ſed ſi eis
effuſa virorum, mulierumque examina occinue-
rint: Nail percuſſit mille, & David decem millia.
Si ſe miles trophæis cohoneſtet, non indignus im-
perio eſt, quamvis emerſerit & vepreto. Indignus

1. Reg. 18.

ts Pro
i ehunne⸗
e holti
n ug
b en ſna
Chedun,
n plletn
15 ccelle
ure e
Nigs, me
chawamun
7 en.
it tuu.
etcurn
Adn, u
Gllentfam
lere pof
Conds ban
numificent
ſi movere
lupelecit
ſuclo e
nagnizitin
Celerat: t
Ao maghl
ſbes Piin
nhes, ſal
Dicimt, i
is mere
rapis ial
nui, Oppre
mn iltru
el, is
ng, kec
Ortemern
o & co
Epnorum
(i erim
Nen Civer,
Gr inuti,
un kera
en üpomn,
ir ninie hai
oludantun
EErn, n
Cli, ddart
Ekts detruc
ii⸗ ktätum en
Ge Namn bi
1Eetes veſünn

retkext

Deumn.
Onffkennn

XI. Haud Saülis genere genus erat Davidis illu- vel Tribunatu Imperator militum eſt, ſi nullis
ſiirius. Non eum tamen deſpexere viri Juda, ſeſe Curuli aut intulerit promeritis, aut triauphis
Dante quamvis nec à Sacerdote tum Princeps renun- ſeptus infigat. Sed emim, inquies, ſuppleri poteſt
nobili de. tiatus, nec voce Numinis, ubi lateret, deſigna- in Principe facinorum gloria, animique ſtrenui-
Enzni retur. Ultrô illi delatum, oblatumque eſt Saülis tas immenſitate gazeæ, & pretio ſupellechilis. Quis In salo-
iesH„ diadema. Inunctus Princeps in Hebron, nullo & enim imbellem, ingloriumque conſulem ſpernat, moa, . Rel,
2.Reg 2,4. Pfitharia Tribu regnum illi contendente. Vene- ſi gemmà bibar, ſi auro veſtiatur, ſi margaritis a. ſed ſer. 3 0
intque viri Juda: & unxerunt ibi David, ut vivat, ſi ſtragula calcet, ſi conſidar in ebore, ſi Ree m
§. David, egnäret. Ut regnaret, qui diù oves Paverat in penſiles colat hortos, quos falerno inebriet, & mitainl, Dni,
alutis dre
— 4

nmo 1 4
4 ne
„ Mealk
wlunn,
hannzl
kitatſ
Ckrindtr
nente i
Ullt, N
Cnlee
glinrn
1del
ilgre ie.
vocbe in
. hutge
OPronie
Cuntnk
Connn 4
ceſa
S
Nlleſet N
d mmg,
lguren i
Mintlger⸗
re lben,
Aſtwbgnn
icha nin
1at. V
ſare l
n lkriieh
m, lbilke
e ineiutr
, mn
1 AMn,n
nun eld⸗
undi nd
rtnun 44.
ennll ul
Prinnli
M iht
& lum
Abinunmx
puckmnf
E h-

&intd.

kealt, leel⸗
& Am.
cpun ,
Oin
.n
ners N
P glug
a Ni
ſck, ℳ
ſem
Arennm,
nhnten
“S
3,

e

viores.

De Cyro Rege. Cap. VII. 57

alutis pro fimo exſaturet medicatis? Saba certè
in eburneo ità Salomonem eſt ſolio demirata, ut
penè hoſtia regiæ pompæ Regina caderet, exani-
mata fulgore, gazaâque Principis. Falleris, ſi Sa-
Regum, & bam putas majeſtate ſolii extra ſe raptam. Nam
Brrik,g, ſuperbiam ſui nondum eâ tempeſtate throni con-
Pempæ ve.- ſtruxerat Salomon. Nec lugum miratura Princi-
pis acceſſerat Saba, ſed, ut ait Scriptura, venit
3. Reg. 10. tentare eum in ænigmatibus. Quæ cùm aulæa
1. Regis, menſas, quadrigas, ſellaſque conſpexiſſet,
Ibidem6. clamavit - Verus eſt ſermo, quem audivi in
terra mea ſuper ſermonibus tuis, & ſuper ſapien-
tia tua. Beati viri tui, & Beati ſervi tui, qui
Nant coram te ſemper, & audiunt ſapientiam tuam.
Audin', ut non miretur & thiops & foœmina
opulentiam regiæ ſupellectilis, ſed exundantem &
Rege profluentem ſapientiæ? Quòd ſi beatiſſimæ
domus gaza tam immenſa, coœléque non impar
munificentia, nec Ethiopidem in admirationem
ſui movere fœminam potuit: Sed una illam ob-
ſtupefecit ſapientia Principis, cujus explorandæ
ſtudio ex Ethiopiæ umbilico in Judææ centrum
magnis itineribus, maximiſque diſcriminibus con-
ceſſerat: tenuitate Damaſcenæ veſtis, & lancium
auro magnos haberi ſe poſſe confidunt à Princi-
pibus Principes, in auro plumbei, in Attalicis
inopes, ſqualentes in gemmis, in magnis ædibus
minimi, in ſignis non inſignes, in tabulis pi-
Qis meræ tabulæ, & tot circum ſe ſtantibus
Satrapis jacentes, catenati diademate, non coro-
nati, oppreſſi ſyrmate non decori, regni virg
non inſtructi, ſed cæſi, damnatique? Cyrus Rex
eſt, cojus nullam fuiſſe gazam ex Eidra didici-
mus, ſed ejus ſubactum armis, nutu Numinis,
Orientem ſcimus. Regum maximus ille eſſet in
ſago & cotyla. IIli abſimiles Principes, Pygmnæi
regnorum ſunt, quamvis laſciviant in ſmaragdo-
Qui enim bibonem tot inter crateres aureos Re-
gem dixerit Balthaſſarem, quem, ut terræ pon-
dus inutile, expenſum in trutina, inanitatis dam-
natum ferales digiti proſcripfere in tanta convi-
Dan. 5.27. Vl Pompa, gloriaque? Appenſus es, & inventus
es minus habens. Quòd ſi non efferuntur, ſed
proturbantur Reges umbratiles, quuùm regni ma-
jeſtatem, non facinoribus, & doctrinâ, ſed fer-
culis, abaciſque definiunt: Quèò Chriſtiani Pro-
ceres detrudentur, ſi ſe jactent, & oſtentent pa-
Perißro. terarum enormitate , luxuriéque ſupellectilis?
maum lu- Nudaris Prætor cuùm domi tuæ Attalicis pa-

rietes veſtiuntur. Eò enim devenimus, ut mu-
ros , quaſi ephebos, muniamus, & tenuiſſi-
Lurxus Mo per æſtatemn ſerico, & villoſis hyeme ſtra-
Pomeum gulis, aulæiſque belluatis, tantà colorum va-
rzn. rietate, tantà monſtrorum diverſitate, tanto

Serici, aurique ductilis impendio, ut pauperior
ſit prætexta Cæſarum, quàm tunica, abollaque
parietum. Nimirum metuendum eſt, ne tuſſi
conflictentur, & phthiſi mœnia diſtabeſcant, ſi
textili ſub brumam veſtiantur ſyrmate; non vil-
loſo. Præſepeliuntur ides cum Belgio, Galliæ;
laténtque in cuniculis coronatæ Provinciæ, ne pa-
rietibus periſtromata deſint; utque ſaxa fiant quo-
dammodo ſerica, viri fœminæque laboribus ob-
Ealen ruentur. Hoc enim luxuriæ deerat, ur tam Ma-
12 in ſy * nes in lucem extraheret ne auro careret, quàm
ecubus ela. textrinas propè Manes inſtrueret, in quibus mor-
oramur. talitati pararentur illecebræ & ſepulchris. Horret
noſtram Aurum inconſtantiam, modò erutum &
ſpecubus, modò in ſepulchrales remiſſum offici-
nas. Odit conflari ſe modéô & glebis in maſſas,
ut mox producatur in bracteas; modè fuſile
igniri, ut conſtipetur; modò ductile fundi ex-
tundique ut attexatur. Ecquando putavere Me-

talla attenuari ità ſe poſſe in tramam, ut radio
tralicerentur in textrina? Inviéctum flammis Au-
rum aut fœminæ circumagunt, inſountque pro
lino. Quod verô auri, ſericique tormentum eſt;
cùm tot ſe diſcruciata ſupplicis expavent, ut in
Leonem, Urſum, Vulurémve confingantur in
aulæo! Ideône ſeſe Bombyx exenteravit, ut ſuis
extis monſtra luxui compararet? Quem ſerici
non milereat, quod & vermiculo fluxit, ut mon-
ſtris aulas oppleret? Libertate degeneravit, &
emancipatum à reptili, ab Urſo, Apròôve adop-
tatur. Faſtidiret enim ſericum luxuria innocens;
quod efferatum in belluas ſuſpendit & laquearibus,
ingeritque Principibus. Nec minori aurum infor-
uunio ex umbris emerſit, quando metallum, fu-
nerum expers inter Manes, ferocire cogitur in
periſtromate, aut efformatum in tigridem, aut
deformatum in ſuem, aut incurvatum in mar-
tem, aut depreflum in anguem, aut ſubrectum
in Draconem. Quòd ſi non confingitur in bel-
luam effingitur in beſtiarium, aut in laniſtam
efferarur. Mira metalli calamitas, quod duri-
tiem ideò ponit, ut emollitum obrigeſcat in fe-
ras, aut ductile hominem induat, ut humanita-
tem penitùs exuat. Nam gladiatorem dum ex-
primit aurum, humanitatem tum maximè de-
diſcit, cùm condiſcit hominem. Homo enim
exprimitur ab auro, ur humanitas funditùs op-
primatur. Quid enim ibi non alienum ab huma-
nitate, ubi auro ſericôque coloratus in aulæo, in-
textuſque gladiator furit, non vivit, & quem non
habet à textrina ſpiritum, commilitonibus eripit;
facitque, ut laniena & pompa mortahibus ſit, &.
voluptas? Et quantùm auri affunditur periſtro-
mati, ut pugnas, cædéſque repræſentet! Adeò,

quæ olim ſpectabantur gratis fuünera, rarâque in

theatris, ea nunc oculis quotidiè, continentérque
ſubjiciuntur, inſano, non Æ dilis, ſed Equitis,
ſumptu, luxuque. Ergône apud vos ità omnia
cum pretio tranſiguntur, ut vel funera ematis?
Quique ab aris arceremini Acolythi, ſi vel Mal-
chi aurem Petri gladio perſtringeretis; gladiato-
res tanto in pugnam pretio concitatis interdum,
& perlitatis? Et dolemus ad nos pomo Mortem
inductam, quando tot à nobis tantéque impendio
Mortes conducuntur, Piget albarü; & cædibus
oblectamur. Quid porròô deliciarum intemperies
in pratis, in choreis, in epulis aget, ſi laſcivit in
funere? ſi reſpirat in cæde? ſi cadaveribus re-
creatur? ſi ludit, ſi geſtit, ſi triumphat in ſtra-
ge? Hiſne Cenſores Prætoréſque haberi ſe poſſe
magnos exiſtimant, quibus vel Cyclopes picturis
dehoneſtarentur: Quibus nec Polyphemi benè
antrum inſterneretur? Ibi enim accipiebat, da-
bârque interdum furor inducias. Pugnax veroò
periſtroma à ſpectaculis nunquam immanitatis,
& ſanguinis feriatur. Neque eo te ſat ſcuto pro-
tectum iri exiſtimes, quòd ſimulata ſit arena pe-
riſtromatis, fictæque ſint cædes. Nam qui & pa-
rietibus penſiles intuetur gladiatores fericatos,
aureéſque, amimatur laniſtarum tum dignitate,
tum pretio ad homicidia. Ecquando enim, Nogiles
qui ſpectant, inquiunt, qui vix argento litare Jacello.
ſuos tolerant Myſtas, aureos exhiberent gladia- vio" 2
tores ex aulæis, niſi hoſtiæ præferrent hoſtihta- zonditoess
tem, pluriſque apud eos cædes eſſent, quàm ſa-
crificia. Argenteos Cahices proponunt in Aris à ſe
inædificatis. Sicas, telaâque aurea repræſentant.
Nec Regum atria his ornarentur cædium ſimu-
lacris, quorum pugnæ interſunt: Et qui Sacer-
dotes domi alunt, qui ne Agni cruore imbueren-
tur, azymo litant, belluarum cruore, & feritate
laniſtarum decorant Aulas?

XII.

Pſal. 47 2.

Tbid. 5.

Nobiles
arte
domo graſ-
Jatores.

Penſiones
Eccleſta-
ſticæ non
conferan-
tur Indi-
Enis.

Magnus Dominis, & Iaudabilis nimit in civi-
taté Dei-noſtri in monte ſancto ejus. Fundatur
exultatione univerſæ terræ Mons Nion. Non fimu-
latis auro pugnis, ſericéôve expreſſis cædibus Ma-
nus Dominus prædicatur, ſed arcis munitiſſimæ
altius jactis fundamentis. Quoniam ecce, inquit,
Reges terræ congreégati ſunt, convenerunt in unum.
Ipſi videntes ſic admirati ſunt, conturbati ſunt,
commoti ſunt: tremor apprehendit eos. Hæc
ſunt Rege Stromata non indigna, hoſtes exter-
rere, fugare barbaros, tueri cives, inexpugnabi-
lem præſtare Urbem, invictâmimque Rempubli-
cam. Si impoſitis regno caſtris prædandi ſpe ex-
cidant Afri, Scythæve, magnus enimverô tum
efferêère, eriſque non ſtipes in Curuh, ſed Prin-
ceps. Alioquin ſi picturatis tantuùm aulæis, la-
niſtiſque textilibus Senatorem te fore magnum
exiſtimas, falleris. Porrò ſi textili non ornatur
gladiatore Princeps, ferreône honeſtabitur, vi-
véque laniſtà, non ficto? Beſtiarius te coloratus
dedecorabat, auro quamvis radiaretur in Stroma-

te; & non pardos, ſed homines graſſator deje-

cturus tuum cohoneſtabit impluvium? tuum non
„ . —— „ . .
infamabit atrium? Suâ non inceſtabit præſentia

cubiculum tuum, quoties ad te intrabit torvo.

ſupercilio, incircumcisa cæſarie, & barbàâ bar-
barum præferente? Audiuntur etiam Laniſtæ à
Primoribus. Audiuntar? Aluntur. Et quibus,
Deus immortalis, nutriuntur ſportulis, quôque
ſaginantur abdomine monſtra Nemorum trucu-
lenta! Minori ſumptu Prophetarum coœtus eru-
triretur, nutriturque, quàm unus alatur in præ-
torio Equitis Chriſtiani pharetratus Procruſtes,
aut Buſiris prætextatus. Horruere cum Hierony-
mo Veteres in aviariis Joviniani ali Upupas.
Nos impinguatos doluimus Accipitres, non è&
micis, ſed de ſapidiori patina Conſularium. Uri-
namque Accipitres, & non ſicarios, non graſ-
ſatores, ſed Vultures medullà tritici, & adipe
fihiorum Baſan lugeremus ſaturatos. Proh dolor!
Non ſportulæ, ſed cophini laniſtis obtruduntur,
iiſque Pactolum derivamus; adeò ut Fides mon-
ſtrosè Chriſto ſimilis cogatur eſſe, ſepta ipſa
ſæpè latronikas in triumpho, uti Sponſum ejus
ſepſere latrones in ſupplicio. Congiaria nam-
que olim vidimus eile, laniſtarum pinguiores
Locupletum portiones. An ideo mulctatæ præ-
diis, boniſque ſunt à Chriſtianis ſubactæ Provin-
ciæ, ut iis gladiatores feri ſaginarentur? An diſ-
nſanda Clericis hymnorum, Pſalmorumque
ſtipendia ideò invertuntur, inque unum con-
fluere ſinum compelluntur, ut afſignatas hymnis
ſtipes non unus heluetur ſagatus, armatuſve ad
ſcelus gladiator? Panis arctus, & aqua brevis
diſpenſantur diaà, noctuque concinentibus Cleri-
cis, Monachiſque, ur Eccleſiaſticæ demum vineæ
lacus, & horrea exhauriant grafſatores? Et non
pudet prodigentiæ? Et non horremus pennas Co-
lumbæ deargentatas detrahere, ut iis Vultures
conveſtiantur ad ſpolium? Concerpſeramus ſuf-
Kixa parietibus belluata, quòd laniſtarum pugnæ
exprimerentur in ſerico? Suis omnia locis repo-
nantur. Nam præſtat in ædibus Familiæ Conſu-
laris laniſtam ſpectari textilem, coloratâ in ſo-
cium agi rabie, nulla pugnæ mercede; quaàm
eum viventem ali, ſpirantémque domi funera,
cædéſque. Cogimur comparatione peſſimàâ op-
tare , quæ dudum exhorrueramus portenta.
Malo enim gladiatorem pendere ſericum & pa-
riete, quam braccatum & ferreum diſcurſare a-

trium, ollâſque exorbere Sacerdotum. En quos

Arcæ Domini imponimus Cherubinos, ſulpe-

antes ſeſe mutuò, mirantéſque, & à Judicibus

Oliva in Eſdram.

deſtinari ſe Cruci, & à Dynaſtis admoveri Ar-
cæ, ut ſe mannà ingurgitent, patiniſque Iraelis.
Et his cohoneſtari ſe poſle propudis arbitrantur
Chriſtiani Equites, quibus ſi ſtiparetur Catilina,
juſſu Conſulis exularet? Infamaretur iis Cyrus,
Perſa licèt & Princeps, quem urbium domina-
tu, templôque Deo cœli deſignato, nullo aut
periſtromatum lenocinio, aut laniſtarum ſatellitio
Regem Eſdras inſcripſit. Quæ porrò Regum atrüs
exturbantur, ea interiori cubiculo Baptiſino ini-
tiati Hominis inferentur; ut non thure fragrer,

ſed ſulphure deflagret, objiciatque altiles in ſua

chorte non pupillos, ſed laniſtas, nec inopes oſten-

tet, ſed graſſatores.
Graſſatores doleo adeſſe Proceribus balteatis,
tam pictos in aulæis, quàm veros, ſpirantéſque
in aula, ad famæ claritudinem evocatis & ſpecu-
bus, latebriſque ſylvarum? Utinam æquari Cyro
aut periſtromatibus cuperent Proceres, aut graſ-
ſatoribus. E viris tum ſaltem gloriam peterent,
flagitioſis quidem, ſed viris. Vallabantur Ethni-
corum dudum Palatia Spadonibus, non Spatha-
riis, & ſupra viros efferri ambiere haberique
Semidei ob comitatum ſemivirorum. Ergo trun-
catorum ſatellitio excreſcetis? ut quos Natura ne
infantem quidem fingere patitur, iis vos redde-
remini proceriores Proceribus, & inter homines
Diü? Hi Gigantem facient, qui nec fingunt pu-
ſionem? Magnitudinis malè plaſtem accerſivi-
ſtis, ſi Coloſſum ex eo expectatis ex quo pueri
fruſtrà modulum peteretis. Quid ergo facit in
domo Satrapæ Eunuchus, ſine quo nihil domi,
foriſque fit? Majorem te viro faciet, quem mi-
norem viro fecere parentes? quos nemo ſcele-
ſtiores non dixerit viperis, conciſione filii victu-
ros effuſius; quando, ur luxurientur abundan-
tius, nato luxuriem ſecuerunt. E Vipera por-
rô factam infectâmque prolem quis Anguem
eſſe, foréque inficietur, eò venenoſiorem paren-
tibus, quòd adolevit non tantùm in vulnere, ſed
tantùm ſui crevit & vulnere? Perierat enim, niſi
periiſſet aut Aſſyrius aut Chaldæus Eunuchus.
Hæreditatem ides maximam adiit, quòd hære-
dem adoptare poſſit, habere non poſſit. Evira-
tus te porrò Anguis non erigi, levarique, ſed
ſerpere docebit, reperéque. Salomonis vel le-
tulum ambiere lectiſſimi, robuſtiſſimique mi-
litum, enſes, telaque præferentes. Vobis & in
pulvillo ſtertentibus, & in ebore conſidentibus
non haſtati, ſed Spadones adſtant, gladiis deſti-
tuti. Atqui Babylone Nabuchodonoſor Spadoni-
bus vallabatur, quos etiam regiâ patinâ imper-
tiit. Et ideô ſtatuam effinxit. Et ideò degene-
ravit in pecudem. Et ideò vaſa Templi compi-
lavit. Ideò denique diripiendum Perſis regnum
tranſmiſit ad Nepotem. An vos exitum, vitàâm-

XIII.

Eunuchis
Ethnico-
rum olim
Palatiâ

oppleta.

que ſortiri optatis Nabucho non abſimilem? Cur

verò ejus non reformidatis flagitia, ſuppliciaque,
cujus vos moribus polluitis? Caveto quiſquis ſub
Jove Martéque militas, ne te propior Spado
convulneret. Vulneraris autem, ſi te oderunt
ſaniores nunquam ab execto diſlectum. Id tibi
præſtandum ſupereſſet, quo in Babylonium Prin-
Ccipem penitùs deformarere, ut ſcihcet Leones
quoque enutrires in cavea, uti eos in lacu Prin-
ceps condiderat Babylone. At cur Nabuchi
monſtra pertæſus, tetriores Leonibus ſervos non
exhorres? Odiſti, quæ Princeps procul à ſe mon-
ſtra in reorum lanienam ablegarat in caveam;
& ea diligis, quæ domi Principem lacerabam?
Nam Leo perduellem diſcerpit. Senatorem ma-
lus Spado dilacerar. Cur ergo & belluis eas re-

fugis, quibus plectitur ſcelus: eas advocas, du
us

Vrennon
liunmasf
nn ſuent
ſure in;
Päliguen
el getl, n
belant
Vo ſamil
s amnon
ſunipieban
Ehentur,
un Dians
Ur imbue
Eendcrent
lennut,
morigeros
s, ade
Uberbis em
Uisinin
Chenuad.
tnnum,
Narcill
Duuchun:
n
N
Unci
i Oralen
nk MM lhen
i,
uI L
* Dawds
ten Vhſe
Lin hoph
nuchorun
Cler oun
e echen
Eninpeter
Pemainlin
Meieil,
Uuig H⸗
unk
Ahencre
E
lter,
eſkre
Cnene
lnet

nndi,
e le
ahire
rii
un Cnn
0, Ul 1
mſrk
mnan
aimi.
hure
lan
ncſetlk

Naduän
ele, alg
tun re

denmnr Uini
P,mncelen
Ete hrine
n. Den
gos Nan
is vank
inter hanne
er fngn⸗
ſemn aeti
er
D ui

, Uli l

4
.

ſone
ennt bhnr.
EW.
is e
holoen er⸗
in uhktef
isteil
Els Luudn
1, r
folt “
Eiuihe,)
mmi
ilintgen
Colceni
,Alcdi l
rdnd⸗
aint n
lenpkor.
Hels enm
un, M
Gnin
ſgloie
60 Mun⸗
r on
A 1 .
bunki
en an

De Cyro Rege. Cap. VIII.

bus virtus effocatur? Is ſanè ſine delectu haberi,
viderique delectus poterit, ubi è monſtris inno-
centiora rejicis, nocentiora in deliciis habes.
. Quando verò Afſyriorum Regum exemplo
ſeſe Chriſtiani tuentur Primipili, cùm gregem
cogunt Servulorum: eos ſaltem ità ſub Chriſto
enutriant, uti eos aluere inter Idola Babylonis.
Serverum Pompa eſt, domi alere Servos. Eſt; ſed Regum
nimius nu- pompa, & Babylone. Tu verô nec Babylone
e „ degis, nec in ſolio conſides paludatus. Quot verò
Po αα Reges decora non dedecent, quæ Civem, Equi-

XIV

témque, ſi iis uratur, infamant? Habeas in tua

tu tamen cohorte Famulos ad ſuperbiam, fa-
mâmque tuam, uti eos nutriere domi Reges
Chaldæi. Cur item ex iis normam non ducis ſa-
ginandi Ephebos? En tabulas gynæcei. Et ait
Rex Aſphenez Præpoſito Eunuchorum, ut intro-
duceret de filis Iſrall, & de ſemine regio, &
Tyrannorum Pueros in quibus nulla eſſet macula,
decoros formaâ, & eruditos omni ſapientid, & cau-
tos ſcientid, & doctos diſeiplina, & qui poſſent
Rare in palatio Regis: at doceret eos literas, &
gpleli ali linguam Chaldæorum. Degebant in gynæceo
Poſun,ſed puéri, non per cubicula Principis vagabantur.
e6. Suberant Præfecto Ephebi in ædibus Nabuchi,
non familiæ & familiaribus præerant. Dabatur
illis annona & reliquiis Regis; non è foco regiæ
ſurripiebant lectiores aves, ollãſque ditiores. A-
lebantur, ut pugillares Minervæ eſſent, non ut
aut Dianæ pharetræ forent, aut tela Cupidinis.
Ut imbuerentur ſyderum notione, coléôque in-
tenderent: non ut coœlum & ſuſpicere dedoce-
rentur, & auderent deſpicere. Doctos, cautos,
morigeros ſeligebat Aſſyrius Pueros; non igna-
vos, audaculos, & petulcos. Regio denique de-
ligebat è ſemine, non remigibus oriundos, non
tabernis emerſos, non luſtris immergendos. De
filiis, inquit, Iſraël, non de provincis Moab &
Chanaan. Hæ ſi leges ſerventur in delectu Ser-
vientium, habebis domi Miſach & Abdenago,
non Narciſſos & Cupidines. Placet domi etiam
Eunuchum ali; ſed ſi Babylone eſſe poſſit Abde-
nago. Sed ſi Sidrach ſit ſub Nabucho. Et quam-
vis nullum habuerit cithareedum Nabuchus ex
Eunuchis; patiar non invitus lyriſten apud te
Eunucho. SPaädonem efſe. Sed hymnos decurrat in lyra,
rum lau. noh hymenæos. Sed coœlo canat, non Erebo.
Maßes Vidi ego, audivique pares Angelis ſemiviros,
ſunn quorum Labia Lilia, quorum Lyra Pſalterium.
Pac Eos dicerem Davides, ſed cœlibes. Nam in
canat. Davidis cithara natavit Siren, quæ ſilens ſanio-
rem Ulyſſem excanravit, lenocinio, quàm lania-
