lbid. ri. effuſi fugam Aflyru. Seiderunt, inquit, veſtimen-
5. a ſua: & intolerabilis timor & tremor cecidit ſu-
per eos. Serò tunicas diſcinditis. Tum conſcin-
di togas oportuit, quùm Amor Holophernem
hudus invaſit. In has vos Ducis ignavia conje-
cit auguſlias, qui coràam Nabucho pugnax, &
Procul bibax a Rege, cataphractus Babylonem
obivit, Bethuliam vero diſcinctus obſedit. En
Holophernem Ducum ſirenuiſſmum Babylone:
lbid.2. 7. Tunc Holophernes vocavit Duces, & dinumeravit
Viror. Omnémque erxpeditionem ſuam fecit præire
in multitudine innumerabilium Camelorum. Fru-
mentum ex omni yria in tranſitu ſuo parari conſti-
1uit. Aurum verò & argentum aſumpfit multum
nimis. Nihil ſuis cohortibus aut Alexander, aut Cæ-
ſar Ppræſcribere potuiſſent, tum bellacius, tum pru-
demius. En Holophernem à Rege procul in ca-
Ethic. Comment. Tom. III.

Cap. X VII. 137
ſtris. Et jucundus factus eſt ad eam, bibitque vi⸗ Ibidein
num multum nimis, Erant autem omnes fatigati d Tk. 2z5
vino. Nihil agi potuiſſet ſocordius à ganeone. Ur-
bem oppugnat, & propè fœminam dormit hoſtem
& ſobriam. Tutius cum Vipera dormiviſſet. Nam
ſobria non ludit mulier, ſed illudit: & hoſtis
jugular, non blanditur. Vide, an emiſſfis, à ſe
Ducibus indortmire Principes poſſint, quando tan-
tis ſepto excubiis Præſecto, tam quoque laſcivire
lIubuit;, ubi vivere non licebat. ”ÿM
Eſto, sintque procul à Principe non Harpyiz X.
Prætores, aut Glires, tam ſoporis expertes, quàm
rapinæ, ſed urbium, regnorumque cuſtodes ſint-
Num proptereà ferias agere Princeps debet
Aprumque perſequi, ſuam ità ſibi à Deo tradi-
tam ditionem ratus, uti à Deo villas, hortéôſque
accepit? Ut ſeſe jactent, oblectêntque; inaugura-
tos ſe tamen fuiſſe Principes meminerint. Si ità
eſt, cur exclamando, precandéque David rau-
ceſcit, ſuãſque tumere uvas, torquerique tonſil-
las cogit, iis in cœlum ejulatibus: Deus judi- Plal. 71. 41
ium tuum Regi da; & juſtitiam tuam filio Kegis. Ju-
dicare populum tuum in judicio: & pauperes tuos
in uſtitia. Id fruſtrà efflagitatur à Numine, ſi Do-
minantem aut fubſellii tædet, aur pudet. Erg!goe
inquiunt, ad reorum me cauſas abſirudis? Enim KRervegas.
verô & trochleis latro me coràm ſuſpendetur, ut Jadex
cædes, ſpoliique, quæ perfidia ſupprimit, dolof
extorqueat. Huccine recidimus imperante? Huc, Reorim
ſi neſcitis, ulerò ſe Cæſares demiſere. Quot ſub Zusene
oculis Macedonis Alexandri inſtitutæ quæſtio- aderane
nes ſunt, tortique rei! Quoties deprehenſoram Caſaret,
cruciatibus Diocletianus, Decius, Maximinus,
alique Romani Principes interfuere! His nos
monſtris, inquiunt, afſocias? Quidni; ſi, ut fe-
ri, itaà quoque ſunt Cæſares? Cauſam ego im-
probo, quâ illi vinctos diſtorquebant. Cognofſ-
cendæ verô Ccauſæ rationem probo, quà tortis in-
tererant. Pars ſolatii eſt, præſente Cæſare, cru-
ciari. Non id corruptum iri judicium accuſati ti-
ment, à quo diadema non abeſt. Neque enim
aurum corrumpitur, nec ſceptrum exterretur, quæ
duo, minæ ſcilicèt & pecuniæ, ſubſellia ever-
tunt, damnaântque, abſolvüntque, quos lubet. Si
te verò pudet Decii, & quæſtionibus intentos
odiſti Cæſares, an te Numinis pudet hoœdos ab
ovibus ſecernentis? Et ſtatuet over quidem à dex- Matth: 2 7
tris ſatis, hœdos autem à ſiniſtris. Quod quum ip- 32.

ſe judicium inſtituet, occidentique Mundo Sole

diem dixerit lippiente, non de ſua ſe credet detra-
xiſſe dignitate, ſed eam amplificaſſe putabit. Ait
enim: Cum venerit filius hominis in majeſtate ſudes,
5„ omnes Angeli ejus: tunc ſedebit ſuper ſedem bid. 31.
majeſtatis ſuæ. Nihil non grande, plenumque ma-
jeſtatis circùm tribunal judicantis. Nuſquàm mu-
nificentiorem apparatum Chriſti Principis ſuſpi-
cies, quaàm ubi mortalium cauſas recognoſcet.
Adeò non te abjicio, ſed tum te maximè effero,
quùm te dicundo juri abeſſe, nolo. Etiamne mu-
tis? Quid? Roſtra Chriſtum cohoneſtant, eum-
que colites circumſtant, cùm nationes omnes
ſubjicit quæſtioni: & infulatum hominem ſubſel-
lii pudebit, pigebitque judicii? Inſanit profectò,
furitque, qui ſuam indè clamitat dignitatem im-
minui, unde Numinis majeſtas accipit incre-
mentum.
Maleè, inquiunt, Deorum decempedg homi-
num limum metiris. Quæ ultrà nos ſunt ,ea nihil XIE.
ad nos. Humano more agatis oportet, quando
cum hominibus agitis. Placer. Sed locus deſigne-
tur, in quo aliquando jactati conſiſtamus. Odi-
ſtis Cælares, quòd ſeſe immanitate in monſtra de-
formaverint. Numen exhorretis „ quòd ſud à

M 3 vobis

138

Vobis diſtet poteſtate. Illis recuſatis æquari : huic
exæquari timetis. Medius is intervenir Prin-
ceps Samuël & Pontifex. Ad hunc adire Agaſo-
nes poterant, de ſua cum illo acturi pecude.
Eum Saül convenit Pomtificem de Aſinis con-
„.Reg.99. ſulturus. Olim, inquit, in Iſraszl ſic loquebatur
unuſquiſque: Venite, & eamus ad Videntem. Quam
aurea ea tum ætas fuit, in qua nulli pro Im-
perantium foribus haſtati, nulla interjecta ja-
nuis vela, aulæâque demiſſa à Regnantibus vul-
gus arcebant. Quando, ut adiretur ad Principem,
nullius erat poples adorandus, non audiendus
ſcurra, non morio tolerandus, non exorandus
aulicus, non pediſſequus deaurandus, non præ-
fectus cubiculo Cyclops collyrio inungendus ada-
mantino gemmeéôque, ut reſpĩceret „admitterét-
que ſupplicantem. Hic enim tantùm Aries, id
eſt, Aurum fores Principum effringit. Regia enim
quaſi Danas eſt inanima, in quam nec Jovi pa-
tebit aditus, niſi aureum ſeſe in imbrem quaquaà
defuderit, ut ephebos, ut tribunos, ut ſtructores,
ut ſectores, ut aurigas, & coquos, & aucupes al-
luvione obruat locupleti. Nec ſemel pluiſſe ſat
eſt. Continenter ſunt imbres effudendi; nam ſaxeos
excubitores non gutta cavat, ſed Pactolus emol-
lit. Ubique diſſeminandum eſt aurum in aulis,
& ad vela, quod ferreæ argumentum ætatis eſt.
Excubantes porrò regiæ Aulicos, malignè pleri-
que, Dracones vocavere: quando, aurum ne ra-
peretur, hortis Draco imminebat; hi veròô cubi-
culo imminent, ut aurum rapiant. Atque utinam
colloquium Principis paciſceremur pretio. Verùm,
numeratâà pecuniâ, Prætoris nunquam vultus im-
Dudm fa- petratur. Sic, ſpe caſsâ, irritéôque conatu, in ſua
R ee- exteri hoſpitia dilabuntur, quòêd matutinis can-
didatis meridianus ſeu ſtructor, ſeu ſector recep-

muelem
nwperan- tui non Htuo canat, ſed mappâ incinat. Quòd
. epulare mantile, tanquàm Scythæ labarum Tam-
berlanis, in fugam omnes effuſi reformidant,
adeundi ſpe Principis ſublata. Eo miſeri velo
ſuam interſiſti navigationem queruntur ad Con-
ſulem; doléntque in freto principe velum eſſe pro
remora. Ecquando, inquiunt, appellemus, ſi re-
navigamus velo, non navigamus? Si tabula nau-
fragium appulſorum eſt? Si uno mergimur cya-
tho? Tôtne coquus decoquet ſpebus? Iſta procul
aberant à Judæorum Principum atriis porten-
1. Reg. 9, ta. Agaſo penetrabat ad Principem. Eamus
ð ad Videntem. Hæc quoque aurea Ztas verè eſt,
quando & Reges Magni & Maximi Ponmtifi-
ces, amandis tantiſper à ſe Cubiculariis & Præ-
fectis, omnes publice audiunt, non ſemel in an-
no, ſed menſibus ſingulis non ſemel. Si Ju-
dæis licuit dicere: Eamus ad Videntem, Chriſtia-
nis dicere nunc licet, Eamus ad Regnantem,
Cæſares & Summos Sacerdotum Principes, ſe-
curi de illorum & humanitate, & &quitate.
Gratulor ſanè, noſtræ ætati faciliratem Regnan-
tium: ſed in tanta feracitate felicitaris publicæ, nos
exemplar ſumus, Hebræi fuere prototypi. Eamus
ad Videntem. Aio? Multùm de facilitate detraxi
Judaici Principatus. Obibat Samuel urbes, adi-
1, R bâtque tum accuſatores, tum delatos. Judica-
„Reg. 7 . *. 1. .
15. bat quoque Samu'l Iſraèlem cunctis diebus vitæ ſuc,
& ibat per ſingulos annos circumiens Bethel, &
Galgala, & Maſphat, & judicabat Iſraëlem. Au-
din'’. Maximus Hebræorum Princeps, & Myſta
non trimeſtrem ſui alloquii candidatum ſpatian-
do tandem admittebat, ut, dum heſternam ex-
coquit cœnam, prandiéque proludit imminen-
ti, raptim per ſextantem ſemihoræ auditum, ad
Duumviros ahlegaret, à quibus in labyrinthum
conjiceretur annuum, undè uno ſe tantùm cru-

Olhva in Eſdram.

menæ ſubligaculo expediret, exoluto ſcilicèt lo-
culo, venalem tandem ſuæ cognitionem cauſæ
impetraturus. Ipſemet Iſraelem, inquit, judica-
bat. Nec bis, quatérve per hebdomadam, ad ſe ac-
cedentes patiebatur ſubmuſſare. Sed nullam non
diem extraxit, diſtraxitque in ſubſelliis. Judica-
bat Samuel Iſraelem cunctis diebus vitæ ſuæ. Ad
hæc, menſtruæ quidnam Principes cenſuræ præ-
tendunt? quidve obtendunt Sacerdotes, quam-
vis magni, ſi alkernis tantùm excipiant accedentes?
Nulla dies ſine libello. Alioquin diem perditis,
ſi vel bubulcum congreſſu uno prohibetis. Fortè
non vacat? Et quantùm horarum impendimus
nugis? Quämque in vivarium frequenter diver-
timus, ſeu capream venabulo transfixuri, ſeu au-
reo Murænam hamo extracturi? Non vacat?
Et quid magè ſerium, graviuſve tractari, agique
poteſt à Principe? Vacat clepſydras exhaurire
in convivio ternas: & binas non vacat horas
gentium poſtulatis auſcultare? Sedenim grave
eſt capitis quæſtionem inſtituere, horâ præſer-
tim poſt veſperuginem intempeſtaà. Scilicèt; no-
bis præſertim, qui noctem in auroram excipien-
dis rumoribus, non tricis, rixiſque occupamus;
utque levemur, non ut obruamur, pernocta-
mus in Apolline. Juvat interdùm etiam cum al-
veolo pulvinar commutare. Lubet, quod de
ſomno detrabimus, ludendo terere. Quid ſi nocte
concubià non unus quæſtioni Prætor intendiſſet,
ſed graſſandi voto, non juſtitiæ ſtudio?
Et abduxerunt Jeſum ad ſummum Sacerdotem, XII.
& convenerunt omnes Sacerdotes, & Scribæ & Se- Marc. 14
niores. Non id ſub meridiem judicium inſtitu- :
tum. Vincturi ſiquidem JESsUM cum laternis, & cenzm; He⸗
facibus in hortum irruperunt. Nec hyems remi- ræorum
ſerat, ſed per eos dies ſe frigus intenderat, quan- Sagsraere
do ſe quoque Petrus ad focum applicuerat, au- ſum mon.
ræ cæteroqui, boreæque patientiſſimus. Cumque 7sdices
in diverſa abirent teſtes, inque multam noctem Rn,
extraheretur quæſtio, nullum judicii tæduit, nul- ictores.
lique viſum & re fore, ſi cœtus mitteretur. Quin 2rißi
exurgens dummus Sacerdos in medium, interro- Ibid. 60.
gavit Jeſum. Proh facinus! ut innocentia damne-
tur, nulla aut hora inempeſtiva, aut tempeſtas
incommoda eſt, Senéſque frequentes coëunt, & Saperior
in centumviri torvitatem maximus ſeſe abjicit its z
Pontifex. Ipſe Chriſto diem de nocte dicit: ipſe rà.
judicio intereſt: ipſemet de Sacerdote Judex con- Tten,
feſſionem tentat exprimere, & quæ nemo eo- “
rum, qui ab interioribus Pontificum valvis ſunt Paii pro
excubitores penulati, per ſe ageret, ea Sacerdos SSne
maximus contra JESUM ezxequitur; & noc- quæ tam
tu Judex, manè verò ſatelles ad Prætorem, Chri- mulii pa-
. . tiuniur bro
ſtum traducet, ſiſtétque damnatum. Adeèò livor „iriis.
omnia poteſt, ſociatque lictoribus Sacerdotes; Mortifca-
quos adminiſtrandi ſtudium regni ſubmittere, muium.
flecteréque non poteſt. Linei majeſtas ephod, Deus nobis
& rationalis, aureæ, gemmeæque teſſellæ audien- ilis .

dis ærumnoſis ſi deflectantur, hebeſcit, caligàt-

que Sacerdotium. Nitent, micântque gemmæ,
ſi deletum interrogatiunculis fatigent, ſed inſon-
tem. Pupillum audire, ſine dedecore dignitatis,
non licet. Deum in crucem agere, ſine detri-
mento dignitatis licet? Et confeſtim mane dummi
QNacerdotes cum Jenioribus, & Soribis, & SS Marc. 15.:
Concilio, vincientes Jeſum, duxeruni & tradide- .
runt Pilato. Quid hic negas prætermiſſum, quo
elevari Sacerdotium poſſet? An Pontificis eſt vin-
cire, ut rebantur, furciferum? Summi eum vin-
xere Sacerdotes. An damnatum circumducere
Principis eſt, à quo ſe munere abſtinet gladiator?
Abduxere Pontifices. Delatum accuſare, & im-
plorando Præſidem in foro rauceſcere, nénne
con-

ngeno
hum dlt
. ge nit
ſeſun,
1Fumn
loln Ni
elata tn
let non
un curul
I order
Coolulem.
Poonl
en goler
ebor li
n halla, .
it. Erg
Criltus elt
rlamatus
Eugut, in
U hcume

mäin No.

aepulum
n lcluſeran
Gi Aclnbere ll
literet i
lſim veſt
ilh huc inn,
id ie . ſo
wohl, Fron
IG! (s
IIIIN! aut
otienlone
lin ndcete
An in neulo
„ Uute ar ni
Pnchs Gün ,
Frihnn Nep
lani imoret
len Prele)
ð Uls, & in
WCgenigObnori
legre .
ipolinne,
Wedonenn ad
Mntene, 8
elctkfur regn

1

liAbmotisy
15 Ibmoris I

a eikagiiun
Erih Offenget
4 Qnmn vecn
Almminidug,
Gs mautte

h
NR

N de) cbies,
Oernn
6 rie
Anani

.
aſe
zuct,
Uler.
NoN
Nktr.
e. A
lee.
Gam.
denen
decdi,
on
ndinn
1 her.
Eau.
Vacan!
egige
hare
Cathun
im geane
R
lce.
enciſen⸗
ame
ſenock.
n cuNd.
Gvod ⸗
dſinde
tenaile,
kenlin, Il
rhecR. Mn
m ilin.
Ueni, Eie
eng lenl hem
lenn, il en
n aken ,
guit, Nl
iten, lGH
ia dimn
tenſels
tin & d
kiden
der i 1
cer ,
Pemno el is
Ais ſn 88
acercot n
eln, C. n
Aced huor i
etes;
Pminele e
eſloc, lei

edinn⸗
. „, .
ignant,
ſy han
n n

De Cyro Rege.

congerronis, & traductoris non munus, ſed pro-
brum eſt? Id præſtitere Pontifices. Centuriatim,
atque tributim pretio, precéque corrumpere po-
pellum, num decet Sacerdotem? Exoratæ ſunt
à Summis Pontificibus Tribus in Chriſti lanie-
nam. Nihil invidia faſtidit etiam coronata; quæ
delicata tum tantùm eſt, cùm curulem inſidere
poſſet non innocens ſolum, ſed regnatrix. Ve-
rùm curulis ebur edentulum fecit elephantum,
ut mordere, laceraréque cupientem inſtrueret
Conſulem. In monſtro ebur minùs ſævit, quam
in Proconſule; & rariùs concerpit, quùm den-
tem profert, quàm cùm Sellam inſternit. Nulli
per ebur licuit interquieſcere, ex quo ſe de mon-
ſtri haſta, dentéque, in Præſidis ſellam compla-
navit. Ergo, ſi de nocte à Principibus in jus
Chariſtus eit raptus, ſi quæſtioni ſubjectus, ſi
conclamatus ad crucem: dignitati veſtræ non
repugnat, intereſſe judiciis.
In quam ego vos inclinarg ſententiam, tot in
medium productis exemplis, & rationibus ju-
beo, quamvis vos Senatores, Prætoréſque cir-
cutſtent incorrupti. Regnorum vos decet inter-
eſſe aliquando judiciis, cauſâſque graviores ſem-
per cognoſcere, licèt accuratè omnia conficiant
rum/ u: ſubpræ ſecti. At hi ecquando Prætores ſublegen-
non ibſe tur? Quis ex adminiſtris occurret provinciarum
uist, dCcOIRInOdis, niſi per ſe illis Princeps medeatur?
Rex epulum inſtituerat, à quo nullum vel è tri-
vio diſcluſerat. Capitale porrò ad menſam erat,
Matth. 22., accumbere non penulatum. Intravit autem Rex,
II. ut videret diſecumbentes“ & vidit ibi hominem non
veſtitum veſte nuptiali. Et ait illis Amice, quo-
modo huc intraſti, non habens veſtem nuptialem!
Quid hic, ſocordes, mutitis? Num in régia Oe-
conomi, Promique deerant? Num reus non pro-
ſtabat? Quis tamen aut ſqualentem detraxit &
trichinio? aut ad Regem detulit violati reum
hoſpitii epulonem? At primarium nemo patri-
tium traducere voluit. Quin nemo non ſemita-

XIII.

Rex regat,
& nulli
itaà fidat
Miniſtro-

Ibid. 2. rius in epulo conviva. Quoſeunque inveneritis,
vocate ad nuptias. At eà nemo illuvie lædebatur?
Superior jie; e ſ . 4
bgile. Vinctis quin ſcelus pedibus, ſtridoréque eluit

paraſitus. Regem fortè crimen latere potuit? Lu-
Epiſcopi ſtravit imoverô convivium Princeps, & bibo-
7ehdenie., netn ſpretæ Majeſtatis damnavit. Si ergo ſub
Nec omnia . . .
Zcaris Oculis, & in menſa peccatur Regis impunè; &
comminuat. Catenis obnoxius lurco, tot inter atrii, triclinii,
cubiculique Præfectos, ollas, patinâſque abligu-
rit Apollinares, nullo aut oculos in bibonem, &
comedonem advertente, aut in obſoletum ami-
madvertente, & ludionem. Quid in remoriſſimis
peccabitur regnis, à cogitatione, nedùm ab ocu-
lis, ſubmotis imperantium? Indeprehenſum Rex
domi flagitium deprehenidit; & à ſe procul nihil
ſceleris offendet incomperti? Tam ſupina Præ-
fectorum vecordia eſt, in iis quoque compeſcen-
dis criminibus, quorum mox fœdiras in Regis
zZelus ob- Oculos incurret. Quæ illi flagitia exigent, co-
S ine, gnoſcéntve, quorum fore inſcium Regem non
ne.DYu dqubitant? Et ſi Pannoſum non compeſcunt, ar-
guéêntne, puniéntque Paludatum? Incredibile
dictu eſt, Miniſtrorum quanta ſocordia interdùm
ſit, ipſis ſub oculis Principum. Unà enim ſæpè
ad ſerviendum adducti mercedulà, eam tantùm
perſequuntur; conflagret verò, concidâtve impe-
rium, flocci faciunt, & nihili. Sportulis enim in-
hiant, quas ut infarciant, regnum, regiatnque
exhaburirenrt.
Ea, inquies, minima erant, ideôque vel diſſi-
mulata Oeconomis, vel incomperta. Quod enim
regiæ afferebat incommodum ventrioſus, ſi lar-
dum & Carnaria lurcaretur non paludatus, ſed

Severitas.

Judex.

XIV.

Cap. XVII. 139

pannoſus? In his lucioſi Præfecti ſunt, oculatiſſi-
mi in ſeria, accuratiſſimique futuri. Scio non
hauriri regnum, ſi ganeo juſculum ſorbiller ſor-
didatus. At regiæ domus contumelia eſt, ſi li-
guritor ad regiam braccatus menſam accumbat,
& paraſitetur diſcinctus. E ſupplicio conjecturam
facere licet petulantiæ. Ligatis manibus & pedi- Matth. 22.
bus ejus, mittite eum in tenebras exteriores. Ne- 13.
que enim ità in heluonem Princeps animadver-
teret, niſi catenis, & virgis feciſſet obnoxium
illata regiæ patinæ contumelia. At peccari gravi- Adenias
ter exugendo garo non poſſit, ideéque popinæ Daik.
mores neglexerint Præfecti, quos tamen Princeps a, Da-
latomiis vindicavit. An publica conjuratio, & vide inſeiv.
uſurpatum imperium, leviculum crimen eſt, quod
regnantem fallere, lateréque deceat? Adonias 3. Reg.r. 5.
Klius Haggith elevabatur, dicens, Epo regnabo. .
Cæsiſque hoſtiis, purpuram ſanétiori ſibi murice eWiin
imbuebat. Ad extrema jam ventum erat; & ni- & Zelo
hil tamen aut à Davide, aut à Betſabea de tanto Dinz:
portento reſcitum eſſet, niſi unus, de Vatum cho- 0, S
ro ſuæ transfuga ſolitudinis, conclamatum jam giler.
eſſe regnum denuntiaſlet. Dixit itaque Naiban
ad Betſabeam“ Num audiſti, quöòd regnaverit
Adonias, & Dominus noſter David hoc onorat?
Si hæc porrô non deferuntur ad Reges monſtra:
ſi hæc non opprirnuntur à Præfectis incendia: ſi
regnum palàm invaditur, torpente Senatu, an de
ſicariis referetur? déque Piratis conſultabitur à
Satrapis in regia? Non in ſolium actis cuniculis
Adonias adrepebat: ſed, explicato agmine, illa-
tiſque ſignis, illuc penetrabat, non muſſans, ſed
dicens: Ego regnabo. Et Dominus noſter David
hoc ignorat. Id ſi Dominus neſcit, quid reſcit?
Et quanam de re cum Principibus Prætores, Satzapa-
Cenſoréſque agunt, ſi prolabentis excidionem zan eus
imperi Regibus non renuntiant? Qu, me ro- Huas ſstmo.
gas, cum Principibus de re agant, ubi provin-
ciæ fremunt, ruitque regnum? In fabulis, quò
Daphne diverterit: Apud Hebræos, quà Dalila
tranſierit. Quis Betſabeam Vates inflexerit. Quot
Penelopem proci circumſtent; Quos Circes effe-
raverit hoſpites; Quæ Romam dolia ſubmiſerit
Campania. Tarentina, an verô Circea præcellant
Oſtrea. Mugil, an mullus præſtet; curve aſſari
„alter, alter verò elixari petat, ut lenocinetur il-
lecebræ. Sic popinarii Conſulares, a regni curis
in ganeam coronatam, detrudunt imperantes,
nympharum conſcios, & inſcios perduellium.
Obruuntur non ſemel cruore provinciæ, & lon-
gam coram Principe de condiendis tuberibus
quæſtionem inſtfituunt manicati. Diſputatur, præ-
ſter coquendis ficubus falernum, an frigidam
demittere. Quæritur, an boleti inter fungos ſint
principes. Contenditur, ducântne, an felicius ag-
men claudant convivale melopepones, & offulæ.
Illa tandem ſub judice adulta & cana lis intendi-
tur, & concitur, acre, an lene vinum coquatur,
excoquatque felicius. Mox, quæ perflent auræ,
diſquiritur. De pullis, de piſcibus, de avibus in-
troducta diſputatio, à caſtris mentem traducit in
chortem. In has Princeps non oculatus interdum
ineptias avertitur ab his, qui conſiliariam in domo
authoritatem aſſequuti, ſupinati pudenda princi-
patus tam ſceleſtè convelant, quàm ea parentis
ebrii audax Chamus retexerat. Eò nos Prætorum
vecordia impulit, ut procaciam Chami exopte-
mus; quando proſtantem, irriſàmque Rempubli-
cam ii potiſſimum nudant, qui eam integunt: &
hi patriam produnt, qui eam telis hoſlium ex-
ponunt, quùm eam regnantium oculis ſubdu-
cunt. Adonias dicit, Ego regnabo: Et Senato-
rum nullus Regi conſpirationem ſubindicat, di-
M 4 cens,

Ibid. 11.

140
cens, regnat Adonias? Adonias hoſtias cædit, ut
imperet; Et nemo illum, ne imperet, mactat.
Renuntiabuntne Principi Prætores adulteria, ra-
pinas, commeſſationes, luxum, luxuriémque
primorum, ſi ne tum quidem Regem alloquun-
tur, quum barbatulus, proditorum coactà manu,
invadit imperium?
At in ſolium obrepſiſſe crediderint Adoniam,
non tam invito, quàm diſſimulante Davide; nec
licuerit apud parentem filium accuſare. Quis jam
ferat ſocordiam Præfectorum Abrahæ, a quibus
AKecuſailo. ancillulæ filius traductus nunquàm eſt, nec inſi-
nes ex ſan- Mmulatus flagitii, quo ad ſe Iſaaci portionem aver-
Dakte. tebat. Certè niſi ſuis Sara oculis illudentem Iſaa-
ræ. co deprehendiſſet Iſmaëlem, adoleſcentis concla-
mata fuiſſet ſeu pudicitia, ſeu religio. Cumque
Gen. 21. 9. vidiſſet Gara ſilium Agar Tgyptiæ ludentem cum
Iauc ſilio ſuo, dixit ad Abraham: Ejice ancil-
Superion Tam bane, & fllium ejus. Itane? tantum impu-
invigitet, beris facinus, quod abdicatione, exiliéque, juſſu
uminis plectitur, nemo alliger „ nomeénque
defert Iſmaëlis? Porrò quùm Saræ Agar efſet
inviſa, inituri Dominæ gratiam delatores erant.
Attamen mirum de flagitio pueri ſilentium in
domo, cùm ampla, tum ſancta. Quòd ſi portenta
iſta, ſcelerâque ſupprimuntur in tentorio Patris-
familias, integerrimi, honeſtiſſimique viri, in
cujus nemo famulatum, ni probatiſſimus, lege-
batur: Quæ non monſtra reticebunt, negligént-
que Prætores in vaſtiſſimo imperio, aua flu-
Gtuantes in Oceano myoparones, diſſeminati,
quorum conatus, induſtriæque non convellendis
criminibus, ſed corradendis pecumiis collineant?
Ubi nihil accuſator metuebat, & nihil non è Sara
ſperabat, filium tamen Ægyptiæ, læſi Numinis
reum non defert. Quis ad imperantes flagitia de-
ferat Conſularium, ſceleràque Prætorum, quibus
diem nemo dicit, quin occumbat, incidtque in
Numini; teterrimam, æternâmque noctem? Ne tum qui-
negleéte dem crimina reteguntur, quuûm lauream deferunt
contumel'æ qelatori: an patefient, quùm accuſatori laquenum
Delaiares iljiciunt? Non amputatur Hydra, cùm è vulne-
prob re aurum, purpurâmque ſuo Herculi refundit:
guàmrari, & excidetur, cùm cædenti ſe virus, ſaniémque
Pien offundit? Reges, & Patresfamilias mutuentur
ſcelus. oportet laternam & Diogene, non ut hominem
quærant in turba, ſed ut feras, monſtrâque in-
dagent in homine. Miror enim nullum Cynico
obvium fuifſe tum hominem; quùm difficilius
longè ſit, in expoſita humanitate latentem eru-
derare feritatem, ut in homine belluam nanciſ-
care. 3
Frequentes ad me, inquis, Prætores, & Se-
natores diebus horis ſtatis conveniunt, ut iis,
quæ accidunt, incommodis occurramus. Eos
proindè imperii mei Specularia non malè dixe-
Feect rim, quorum mihi fide rerum omnium imagi-
rariſims. nes, formæque objiciuntur. Quin eos optimè ap-
Rex per- Pellaveris, cenſueriſque ſpecula. Nam ut in ſpecu-
paueis f. lo, quæ dextera pars corporis eſt, ſiniſtra eſt;
ar⸗ Maio. ità, quæ à Prætoribus ad te rerum eventa perfe-
Prineeps Tuntur, immutantur; quôdque probaſſes maxi-
ſuorum de- I, ſi tuis illud oculis hauſiſſes, maximè impro-
lesonkes bas in tuas à Satrapis aures immiſſum. Nihil
dr ſun. non inſculpitur cryſtallo humami vultus. Sed ni-
tet. hil poſitionem à ſua non diverſam ſortitur in
Aalici in. ſpeculo. Exemplo res eluceſcat. Ecce autem poſt
tres menſes annuntiaverunt Judæ, dicentes: For-
34. nicata eſt Thamar nurus tua, & videtur uterus
illius intumeſcere, Divitque Judas: Producite
eam, ut oomburatur. Nihil häc incorruptius vi-
deri poteſt hiſtorià. Ed nihil eſt tamen corruptius.
Nam cui pyra parabatur, ut moreretur, torus ei

X V.

XVI.

Superior
invigilet.

Oliva in Eſdram.

mox inſternetur, ut vitam geminis afferat. Nam, Razum
illa quidem conceperat; ſed inceſto, quam pu- acurat?
dore, renuntiata ſuffragio Judicis ſanctior. Juſtior auſo alſ
me eſt. Adeò in alia exeunt, quæ imperantium
oculis non ſubduntur. Quòd ſi damnauir, quæ
non ſe modò abſolvet crimine, ſed laudem quo-
que referer à Cenſore: In quæ non prolabetur
Princeps abſurda, niſi ſuis ipſe oculis obſervet
permulta, omniâque diſcutiat? Conflagraſſet
Thamar, ſi, popularium denuntiatione judicium
Judas confecifſet. Et quantùm in eo rogo lau-
rearum, heroumque deflagraſſet! Periſſent in
illa tum pyra, David, Salomon, Joſias, & Eze-
chias, quatuor Judaici principatus coronæ, &
baſes. Qui ſi concidiſſent, intercidiſſent ibi quo-
que Golias devictus, & Templum erectum, ca-
ruiſſétque Palæſtina & ampliſſimo trophæo, &
2, Ede uni tantùm coœlo non ſuppari. Quæ tamen
detrimenta, quamvis maxima, nullius eſſe pretii
putabuntur, ſi cum iis componantur incommo-
dis, quæ Davidem eo tum rogo interceptum,
eliſumque in ſemine fuiſſent conſequuta. Proh
dolor, diſcriménque! Parens ibi Numinis Vir-
go, iiſdem cum adultera flammis interüſſer. E
Thamare ſiquidem ipſa quoque profluit, ſuo à
Phares traduce deducto. Quot Anguis perſonata
in ſua tum alvo recondiderat Turtures, uno ap-
properati judicii perituros incendio. Minus, ab-
ſumpto Ilio, ſtragis, ruinæque edidit flamma,
quàm, undâ exuſtà Thamare, ederetur. Quid-
quid ex Ophir avectum eſt auri: quicquid ad-
ventu Sabæ invectum eſt eboris: quas Hiram
ſubmiſit Cedros: quæ David ſpolia Hieroſolymis
deinceps intulit, ea rogus abſumpfiſſet, in quem
cives penè Thamarem conjecerunt. Si porrô tan-
tum decorum, opumque abſtrudi poteſt intrà
comprefſæ latebras viduæ, qua Princeps tutò in-
cedet, ſi ſe trahi, ducique patiatur à Præfectis?
Vox ea proindé Regum Regis eſt: Torcular cal- ſa. 6z. 3.
cavi ſolus, & de Gentibus non eſt vir mecum:
calcavi eos in futore meo. IIle ſolus punit, cæ-
ditque transgreſſores, nec collegas patitur ſævi-
turus. Nos ſoli abſumus à ſupplicis, poteſtate Severitas,

.

Prætoribus vitæ, neciſque factâ. Illud hic tamen Sigrt.
animadvertas velim, ſupplicium non pœnam di- S .
ci, ſed vindemiam, crucémque, non crucem ſumpta,
eſſe, ſed torcular. Quid? Noônne venefici, la- Vs Llee
trones, & adulteri eo tum prælo compreſſi? An abertas.
hi haberi debent racemi, ex quibus non virus,
ſed vinum exprimatur? Nimirùm perduelles, ſi
non plectantur, Dracones, Aſpidéſque ſunt re-
gni: racemi verô ſunt, ſi reprimantur. Recrea-
tur enim imperium noxiorum fupplicio, quorum
opprimebatur licentidä. Ut enim vinum lælificat Plal: 103.
cor bominis, ut ait Vates: ita propinatus impio- ¹6.
rum cruor regnum curis exolvit. At in torcularia
tum roſtra demutantur, quuùm ea unus, ſoluſque
Princeps detorquet. Torcular calcavi ſolus. In- IIa. 63, 3.
flictæ enim à Prætoribus mulctæ, ut iniquæ non
ſint, ſuſpectæ plerumque ſunt. Nam, cùm in
provincias decocti non rarò ſubmittantur, quòô
Præturæ proventibus æs alienum diſſolvant: eo
conflari ære catenæ creduntur, quas aurum difflat
perſolutum, ut eas concinnat expetitum. Hiru- Severita⸗
dines, non Angues, Proconſules circumſferuntur. vanalis,
Serpens enim morder, ut jugulet: ferit hirudo, zum .
ut exugat. Suctui vulnus, non funeri, ſubſervit. Fiſei rapa-
Venam tum mirttit, non cùm peſtem extraxit, taa
ſed quùm ſe ſanguine explevit. Itaà ſævitur ali-
quando à Prætoribus, non ut reus plectatur, ſed
ut Judex diteſcat.
Invenerunt me, inquit, Cuſtodes, qui circum- XVII.
zant civitatem percuſſerunt me, & vulnerarunt Can., 5. 7.
me:

cutiendæ-

ne li
. Vid
pumque
. eleſem
ℳ 4
cmin⸗ Uucltute,
ul, t .
Mdr inno
6, non 0
uem
ſa, ſec
1ur, od
non eln
(Aores, 0
en, Vidn
l leiz obl
. Ilpphciun
S MMennluf.
pmusin Nal
alnmur, ſu
e mn mare,
lenn ell, 9
Ponümgte
Clbos Balen
e ſonas e
Cunltamt, ſun
Alrauri con
rlatronns
In, Chos ta
Itkrur. El
Irinum, ge
Ualſhittet.
Gix ligvee
Ie: aut
1I: ſores
Muncenique
Uunn kaber.
eimg, Mldet
Mema Qu
liunt ell
Ciin, goh
I8, Gls ubi
tfolende ui
biete, uilii
eſn, tu e
MII Uſfagi
enet enim ſe
in ſi Tnin
Itt. Nol⸗
üriumide
us, ongie
n Inckfneſer
hlt, unz
ln.

lute Tenar
aſ ſemenn
ueſritiren
en ſ
1
dt
Srr Mrocel
ſgrubul

N
Rar
n l us
Nſintat

rinnin ni⸗
re
en r.
fötben
denet
gde
ddcunn
ogoln
lz.
ihign⸗
n .
gmn
Mreane
clei
IMcommo⸗.
Etckehun,
Un. Duh
mmi ft.
kenikler 1
Ii, doi
8ſetnu
g,nn
Mindt,
fann,
ur. (r.
cguita
lus Him
enlufns
, neen
pondt
Well inn
eir.
Paled!
Gllncd
ir Meene
Puni,a
atiturſei⸗
Gbiceen
omm i
non en /7n,
reell Men
Non vins,
lelet,l
e ſont ſe⸗
. Reger-
), anm
uan eiſtr
anbinſi-
ntol
8, Pllge
6.
ide
n, NI
,ir, 00
lltant: e
Uumnftmu
uh. Mr gne
ulnnt ,
l Unn, 17 .
,Abenm 1
enant,
ſeiiu. N.
Annt,el

N
16

4

. 52
em
Uleemc
!

lr

3

De Cyro Rege. Cap. XVII. 141

me: tillerunt pallium menm mihi uſtodes muro-
ram. Vides, quô ſeveritas evadat. Securith, te-
beorumque magnes, pallium eſt. Tuta eſſet à vul-
Judicum nere fœmina, ſi chlamyde carerer. Armaretur
avaritia. Muditate, quam tunica exarmavit. Non enim fe-
ritur, ut cædatur, ſed, ut nudetur „ Conciditur.
Nuda innocens haberetur, quam non ſcelus, ſed
pallium, apud Vigiles fecit impudicam. Cædé-
ris, non quòd proſites, ſed, quòd non proſtes.
Siquidem apud rapaces pallium non philoſophos
facit, ſed reos. Si quid harpagonibus ingera-
tur, quod retineri poſſit, aut remittendum eſt,
aut non emittêris. Soli Judicibus inſontes ſunt
Caſtores, qui ſuarum projectu mercium liberta-
tem, vitâmque cum venatoribus paciſcuntur.
Neurum Has reis obtrudi feras Percuperent Triumviri,
ecum gana ut ſupplicium crumena redimere, à Caſtoribus
compara- doceantur. Eſt enim in carcere crumena, quaſi
nit Jonas in Navi, quæ, duùm Dii nequicquaàm con-
Jon. . 12. ſuluntur, ſucclamat perituris: Tollite me, & mit-
tite in mare, & ceſſabit mare d vobis. Præſtò Ba-
læna eſt, quæ, ſi loculos voret, in ſtationem
portumque reum erucétabit. Una verôò in is flu-
Ctibus Balæna jactui inhiabat, quam unus quo-
que Jonas explevit. Quot verò Ceti vinctos cir-
cumſtam, ſuum quique Jonam repoſcentes! Nam
jactu auri compeſcendus eſt lictor, decurio, ſcri-
ba, patronus & Judex, quibus, in freto cupidi-

tatis, unus tantùm pro Philoſopho Crates com-

probatur. Eſt enim clandeſtinum in ſubſelliis la-
trocinium, quod non nudus, ſed nudatus reus
tranſmnittet. Aut enim exolvendi ſunt loculi, aut
cervix laqueo adſtringetur. Molliuntur metallo
Virgæ: auro ferrum miteſcit: ære compes lu-
vatur: fores patent, ſi arca recludatur. Vænalis
Mors denique eſt; quam tantùm qui emit, trans-
fugam habet. Nimirùm vitam, quam nudi ac-
cepimus, nudati retinemus; perituri, niſi penitùs
pereamus. Quæſtio enim, quamvis de flagitio
inſtituatur, eſt tamen de repetundis. Auro dies
dicitur, quod niſi & latebris in lucem deprompſe-
ris, dies tibi vertetur in noctem. Aut divitiæ
effodiendæ tibi ſunt, aut tu infodiere damnatus.
Moriere, niſi illæ emerſerint & ſepulchro. Pollux
eæ ſunt, tu verò Caſtor. Redibis domum om-
nium ſuffragiis abſolutus, ſi domo opes extuleris.
Tenet enim te, non ferrea compes, ſed aurea.
Hanc ſi Triumviris remiſeris, mox te illa di-
mittet. Nolo æſtum, rabiémque judiciarii æquo-
ris reformides. Unum ſi in illud Pactolum exo-
neres, conquieſcet. Acceſſione enim aquarum
Eccl. . 7. 0n effer veſcit Oceanus, ſed deferveſcit. Omnia,
inquit, Humina intrant in mare, & mare non re-
dundat. Terram ſitit Triumviralis Oceanus. II-
lam ſi frementi aggeres, in morem ſtagni æqua-
tum, ſiratümque naufrago ſubridebit. Non te
petit, ſed tua. Ut enates, te nudes oportet. Ab
hac nemo procella cum onere enatabit. Una nau-
fragii tabula nuditas eſt; & tabulas projeciſſe ſu-
Premas, tabula in hoc pelago ſuprema eſt. Si
enim bona tua Judicibus tranſcripſeris, non mo-
rieris. Et fundis abdicaris, emerges in ſummum,
futurus tum tantum fortunatus „ cùm te fortunis
everteris. Opes nolo viperas arbitreris, quæ in
lucem prodeant parricidio; imò càùm eas effu-
deris, tunc vives. Vel ſi viperæ ſunt; quæ te
conceptæ torſerunt, vinxeruntque, te abſolvent
enatæ, emiſſæque emittent parientem. Pereundo
ſervabunt, quæ te perderent conſervatæ. Si ab-
dicentur, parentem tuebuntur adoptatæ, futu-
tæ ſunt parricidæ. Auri portenta iſthæc ſunt, ut
cuſtodem ſcilicèt prodat, ut propugnet everſo-
tem. Nam quòd metallum flammæ non excru-

ciant, ſed exornant, id velim credas non ſer-
vatori profuturum, ſed proditori. Neque enim
blandiri metalla poſſunt lenocinanti, quibus nitor
acceſſit & ſupplicio. Prætori erogandæ divitiæ
funt, quarum te poſſeſſio traxit in jus. Quod
enim in Sponſa ſcelus deprehendéêre ſatellites, quo
illa virgis, teliſque foret obnoxia? Aufugerâtne
illa à Sponſo? Quin eum ſequebatur. Ludebaât-
ne cum Amaſio ? Solam offendêre lictores. Fucis
procos irritabat? Gradiebatur palliata. Cur ergo
feſtinantem ad Verbum percuſſere? Spolia con-
vehebat. Tamdià Cenſoribus Venus erit, quam-
diù nuda non fuerit. Si ſpolietur, Pallas erit,
non Venus. Percuſſerunt me, tulerunt pallium
meum mihi. Quo quùm eam exuiſſent, liberam,
exolutàmque dimiſere. Adeò unus eſt Plutus,
qui Virgines detrudit, abripitque in ſpecus, &
ergaſtula. Pudor reus eſt, niſi cum Joſeph repoſ-
centi tunicam, dimittat & pallium. Si verò Hie-
roſolymis ita excubiæ graſſantur in Sponſam,
quam aut ream vincire debuerant, aut non de-
Puerant inſontem ſpoliare. Quid procul agetur à
regia in Senatores, in Equites, in Cives? Si li-
ctoribus tantum licuit in Reginam: quid non li-
cebit Prætoribus in Patritios? Er ſi gurges ſa-
