Ng. .,
pnen

. Eer

*⸗

Und n
nta

kam
ei d

1

–

enin ,
eetlan,

it
inche
u
eon
glel
hlen
ien an.
nler.
1ni.
Cnnng,
n
nnene,
Nenid
cend
en⸗
N i
echenbu,
N
Thend ;
t,ANn
Gurliun
ey M
getſamr.
Nem, Ar
ll
lur nr
Ciin. Ds
cubeſuni,
Manmer⸗
iNindr
e Pinl
nn eͤ
ſbect 1
Nin,
A
ne
it
e
6. Adr
at) 19
ine ln ,
ebe 6
E

1

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

Severitas, avVes, & undique ad eam conflugerant animan-
& Erxcom- tes. Lauta ibi, lætäque omnium ingluvies. Vix
barean Cœli ſecuribus conciditur; & in ipſa excidione
Porentibus, fibris ejus parcitur tantum, ſed culſtodia iis, cu-
iedt pejore râque adhibetur. Imago utrobique peccantis
EG. adumbratur. Etenim, cùm primum labimur;,
Zelus o in vitium, quaſi Statuæ, alienà manu effingi-
ſervantie IIür 3 mulktumque hominis retinemus, nec ſqua-
SRi dor- lemus penitus. Habitus, figuràque humana; mix-
tumque & cretæ ferrum, & argentum æri: Sum-
Unifermi. Mque circà nos ſolitudo, quòd ſcilicet pecce-
ae, mus quodam modo inviti, conſciorumque refu-
gi. Nec multo conatu criminis in animo Simu-
lacrum evertitur, detritique veſtigium vix extat.
At ſi ſecundò à recto aberraveris, non jam Si-
gnum, ſed Arbor eris, téque extrahes humo,
maleficii tibi author tui. Quis enim Arborem
elaborat? Nec tamùm tuo vives ſucco; ſed ini-
quis dux eris, & horreum. Nulli non pecudum
proderis. Haud verô lapilli incurſione diſſolve-
ris; ſed impactis vix ſecuribus concides; ipsi-
que Coeli in terris Vigiles proceritatem aut mi-
ſerti, aut ſubveriti tuam, non ſine venia radi-
cum, quæ ſunt criminis patentiora deputabunt.
—Naz ſi tertiò pecces, non jam Statua, quæ ri-
get, nec Arbor eris, quæ viget, ſed cum Feris
erit diverſorium tuum; quarum feritas & a-
gros depopulatur, & vites demolitur, & homi-
nes odit cumprimis, infeſtâtque. Quæ omnia
& Afſyrio Regi contigere audaciùs prævarican-
ti, & tibi eventura ſunt, niſi procurrentis in
deteriora ſceleris curſum imerſiſtas. Poſſem
huc protrahere Decemviros Iſraëlis, quibus
primò Joſeph inviſus, tum ingratus, vinctus
tandem ut gladiis ſubduceretur Germanorum,
haſtæ ſubjectus eſt, venditũſque Iſmaelitis. Qui
ceriè ad moliendam Fratri cædem non rap-
tim, ſed ſuis gradibus proceſſere, hventes pri-
mùm, exindè alieni, mutique, ad extremum
rabidi, ſævientéique de infligenda illi nece deli-
berarunt. Hos mittamus, ne parentum noſtro-
rum verenda, Chamum imitati, oſtentui ha-
buiſſe videamur. Sufficiamus Patriarchis Philiſ-
thæos, quos læſiſſe, pietas eſt. Hi Arcam Nu-
minis ita ſunt primô reveriti, ut ejus in caſtra
1.Reg-4.8. adventu conſternati exululaverint : Væ nobis.
Quis nos ſervabit de manu Deorum ſublimium if-
torum“ Pugnavere nihilominus, in tanta trepida-
tione, pro aris & focis. Mox ſecundo pugnæ even-
tu tumidi Arcam abduxerunt captivam. Quâ non
contenti contumelià, non ſeorſim Templum illi
conſtruxere, ſed intulerupt, inquit, eam in Tem-
I. Reg.“. 2., plum Dagon. Et quamvis dejectu monſtri edi-
diciſſent inviſum Numini domicilium, parem il-
H li tamen Dagonem eſſe loco, ſedéque voluerunt,
rorce quamvis eliſum toties. Acciſione mox popu-
Marmura- larium moniti nolle Arcam exulem eſſe, cir-
sopaula, cumducebant nihilominus eam. Nec incoœp-
us nis to abſtitiſſent, miſi conſulti Satrapæ remitten-
ma. dam ad ſuos cum muneribus Arcam cenſuiſ-
ſent. Itaà mortalium animi paulatim vitiis ob-
ſtupeſcunt, ut, quod expaverant Numen, vin-
cire deindé non timeant, invitàmque, graſſan-
De supe. témnque Divinitatem attineri velint captivam, hoſ-
or ur. piémque in delubro protriti non ſemel à ſe ido-
Ii. Et miraris cæde nuntiorum imbutos agricolas
Superiy in mortem Filii conſpiraſſe? Nemo eſt, qui
coli aebet. Judæorum in Moſem latratus non aud erit. At
undè murmur eruperit, & quòô perruperit, nemo
fortè animad vertit. Sublatrare cœpere in Pro-
phetam, diminutis ejus interventu populo pa-
Exods.ai, leis, nec imminuro laterum cenſu. Lideat Do-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Parva in
malo.

minus, & judicet, quoniam fœtere feciſtis odorem
noſtrum cordm Pharaone & ſervis e'us. Quem
non miſereat operarum, quas Moſis cum Pha-
raone congreſſus ſpe libertatis evanid in ſurn-
mum vitæ, laboriſque angorem adduxerat ²
Quis non muſſet duplicati operis gravamine ?
Sed murmur, injuriæ odio, utcunque non ini-
quum, ut ora inſederit Hebræorum, à lateroum
tædio ad faſtidium mannæ ita eos traducet; ut,
quos patimur præ cophinis ejulare, latrare in
lautiis, deliciiſque Coeſi indignemmur. Anima no- Num 21. 50
ſtra jam nauſeat ſuper cibo iſto leviſſimo. En qua-
les proceſſus faciat indignatio, mii in ſuo ger-
mine comprimatur. Humanum eſt, queri de
vVirgis. Sed ob illecebras annonæ felicioris Coe-
lum allatrare, non belluinum modò, ſed mon-
ſtroſum eſt. Criminis in deteriora proceſſus ſub-
indicaſſe videtur Joanni Chriſtus, cum ei de-
nuntiandam præcepit Laodicio Præſuli interio-
rem animi ægritudinem in hæc verba: Dicis,
quòd dives ſum, & nullius egeo: & neſcis, quia tu
es miſer, & miſerabilis, & pauper, & cætus, &G
nudus. Morbi ordinem obſervato. Primô pau-
peraſcit, mox lippeſcit, nudatur demùm. Egere
mortalibus uſitatum; ſed cæcutire, rarior ærum-
næ noſtræ, duriôrque appendix: ſupremum na-
turæ probrum nuditas eſt, quàâ Deus ne tum
quidem Adam affecit, quùm eum paradiſo emi-
ſit. Tunicatum ſiquidem exulem ablegavit in
agrum Damaſcenum. Vide autem, ut univerſæ Faf valan
in peccantem calamitates confluxerint. Nam 7ara.
nudatum omnium patere Elementorum injuriis
nemo non inrelligit. Verùm, ne parando inte- Tertaz
gumento ſtuderet impius, nuditatem inopia pa damna.
riter & lippitudo antecedunt. Hæc dedecus non
intelligit, illa depellere non poteſt. Ideéque nul-
lius egere ſe jactat in tantis, car iſque ignomi-
nia. Hoc tandem excipitur lituore flagitii pro-
fluens. Cœperunt Principes furere à vino, inquit
Oſee, extendit manum ſuam cum illuſoribus. Quòd Oſee 7. 5.
& poculis, ſanbiſque conſequitur? Omnes caleſa
ti ſunt, ait, quaſi clibanus, & d' voraverunt ju- bid. 7.
dices ſuos: omnes reges eorum ceciderunt. Putaſiéſ-
ne a dolis perrupturam eſſe licentiam ad bali Protestores
ſtas; & admixtos ludionibus Principes cædem nbiorum.
Judicum paſſuros impunitam? Eò tamen prolapſa

Apoc.3. 7.

eſt Samaria, magno Præfectorum documento,

quos vini ſic excantat illecebra, ut non intelli-
gant abdi caveam in patera, undè monſtra ir-
ruant in ſubſellia, ſolà Judicum cæde ſatien-
da. Quin & cyathus expandetur in ſtagnum,
ubi ferali Naumachià Licentia & Severitas ità
concurrent, ut hi tamùm demergantur, quos
Legum, Juriumque tabulas puduit projicere. Et
devoraverunt Judices ſuos. Ludiones ſcilcèt „ disern
non Sicarii, non Latrones, ſed Scurræ inermes
licèr, & unguentati ſuis ità floribus quaſi An-
guibus ſæviunt, ut nullus non Judicum pereat.
Ergo, ne interſimus criminum lanienæ, lacten-
tem iniquitatem offocemus. Nam, ſi adoleverit,
non conſeneſcet ſemper florente ævo victura.
Inter crimina enim, eraſo Hieronymi adagio, il-
lud tantùm occinitur: infans iniquitas mori po-
teſt, adulta vix poteſt, matura omninò mori
non poteſt. Flumen enim flagitium eſt , creſcit
eindo „ & „ quùm illud deſiſſe putas, mare
eſt.

DOMILI-

.

4

DOMINICA III.
QUADRAGESIMX.

Cùm fortis armatus cuſtodit atrium ſuum,
in pace ſunt ea, quæ poſſidet. Luc.
1II. 21I.

Superior O Uot ſit firmanda propugnaculis Arx, ut
invigilet. & ſit munitior, incerto Tribunorum murmu-
Epiſ⸗opi Te diſquiritur. Quæve ſint ſcribendæ cohortes,
Reſidentia, ubi, & quot excubiæ diſponendæ, qui denique
baliſtarum, tormentorumque tum numerus quæ-
Nex regat. ritur, tum ordo. Sed conciliandis, imòô elu-
dendis militum ſententiis, Turris David inter-
Patresfa- . .
miliaspræ- Venit, ex qua Clypeorum longa ſeries, Armo-
Eint. rúmque apparatus univerſus egeritur ad muni-
men. Quænam porròô ea eſt Turris tam munita,
& minax? Sponſæ cervix excubantis provinciæ
Can. 4. 4. ſuæ. Jicut Turris David collum tuum. Negâſne
contento collo rigere incubantem urbi, hoſtium-
que conatus explorantem? Iſibæc pro Arce eſt
habitudo excubantis. Si ſuum Fortis atrium ob-
ſervet, omnia in tuto futura Chriſtus pronuntiat.
Si tamen non bracteatus interſit atrio, ſed lorica-
tus; nec balneo, aut triclinio, aut ſecretioribus
ædium receſſibus ſe contineat, ſed in foribus
proſter. Nulli cuſtodiam ſubdeleget: nullum
non obſervet ſubeuntem: nemini occurrat lem-
niſcatus. Ipſe præſis armatus atrio tuo. Omni-
bus inſtructus & copiis & conſiliis à Patre Pro-
digus abſceſſerat in regionem non quidem Bar-
baram, ſed Longinquam. Brevi didicit, eam eſſe
Adoleſcentibus iniquiſſimi & cœli & ſoli regio-
nem, quæ procul eos à Parente abeſſe cogeret.
IIIicèò uniones in glandes deformati, byſſus in
lacernam detrita, aureæ fibulæ in ſparteum ne-
xum mutatæ, in ſues equi demutati. Luxuriari
primùm, tum egere cœpit, opulentiâ miſerior A-
doleſcens, quàm inopia. Egeſtate ſiquidem ſcor-
tari deſiit, quod ſummum eſt opulentiæ genus. Et
undè tanta coorta Juveni tempeſtas criminum?
Quônam conceſſerat? Divinaremus, non ſcribe-
remus, ſi eum aut Medorum interceptum ille-
cebris, aut Perſarum corruptum coœnis, aut laſci-
viis Egyptiorum dementatum fingeremus. Pro-
ſtat in Evangelio, quæ fuerit regio, tantæ in-
dolis corruptrix. Non eum deliciis ſuis excanta-
Superior Vere Sibaritæ. Non Chii ſuis pateris dementa-
coli debet. runt. Non ſignis, tabuliſque illuſere Prodigo
Eecleſiafti. Rhodii. Non Attica, non Thracia, non Lydia in
es & Epiſ- ſuas caſſes lenocinio epularum, ſcenæque dedu-
den ſs. Xere Adoleſcentem. Quô ergo ivit, ut jactum
jecti. faceret & Pudoris, & Pecuniæ, Libertatis, &
Luc. 15.13 Famæ ? Audi: Congregatis omnibus Adoleſcen-
tior Filius peregrè profectus eſt in regionem lon-
Prduen.- Hoc cùm dixeris & Syrtes recenſuiſti
ybicas, & Brutiorum Scyllas, & Cetos Bri-
tannicos, & Cyclopas Siculos, & damnatas mon-
ſtris, famoſaſque cladibus provincias omnes, &
littora. Si à Patre abes, habes in Attica non So-
lones, ſed Polyphemos. Abſque Parente Spartæ
Ppateris Trogloditas. In medio Tibure Sardinia
eſt, ſi tibi inter Tiburtes Pater non eſt. Quam-
quam perierat vel in patria Prodigus, qui, con-
gregatis omnibus, inter majoris pretii gemmas
atrem non computavit. Hic tibi non portionis
tantùm author eſt, ſed torum eſt partis tuæ pa-

Filiorum
educatio.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

e 4

trimonium. Quæ enim ſors Filio obvenit, ſi vaſa bar
occupat, ut Patre careat? Sua in Filis monilia ceptu
computabat parens Gracchorum. Et tu à te, ante- Cl.

quàm à patria diſceſſeris, excidiſſe te non credes, Dos
ſi à parentis procul ſinu exceſſiſti? Proindè in ſe i
reverſus „factique pœnitens, non urbis mores §. Recleſi⸗ An. luid
incuſat, non provinciæ laſciviam damnat, non Romana a I
jura gentium reprehendit, ütque invaletudinis ig
ſuæ & originem ſimul & medicinam indicet, nul. Mealinte
li ſua crimina vitio dat, ſed clamat tantum: Jur- ſciat. u
gam, & ibo ad patrem meum. Indè in me ſcelus Ibid na
dimanavit: Indé quoque mihi defluet innocentia:. * kter
Tam propè ad Charybdim acceſſi, quàm procul Ozeliemis lin;
abſceſſi à parente. Non equidem comparandi Sreta. Sie Gnain
ſumus fluminibus Filii, ut receſſu à fonte noſiro Deipre' um
uberiores defluamus. Eundo dehaurimur. Imò ſenna & Geibu
ſumus fluviis non abſimiles, ſiquidem à noſtra Dunnzen nun⸗
digreſſi ſcaturigine in Mare volvimur, ipſum H uen
quoque nomen amiſſouri. Sed à parente, inquies, nam mißil gee 6.
ſejunctus Joſeph beatior. Beatior, ſi ſpoliatur à aia gr en
Fratribus, ſi ab Agarenis abducitur, ſi vendi- zefr. futhh
tur ¶ͤtFgyptio, ſi proritatur à Domina, ſi Carceri Parentes ib ilem
mancipatur? Sed regnavit. Serviet iterùm in ideben: e git,
Poſteris. Quis verò Præfecturam ineat tamis & g zaſepb. e b⸗
ludibriis, & diſcriminibus, & probris? Nolo 6 9. Omm
Thbronum inſcendere, ſi ad eum per Gemonias nadhe
vadendum eſt. Nec in Curulem trabi unco præop- Nifnl
tarim. Meſſem odi principatus, cujus facta eſt
ſementis in catena. Virga, niſi humeros proſcin- Gbſr⸗
dat, non effloreſcet in dextera? Diffringatur. Eunuden
Scrobis odio Regni ſurculum faſtidio. Excutio Neni
Diadema, quod è& vinculis nectitur. Nolo £- e
gyptiis imperare, ſi primum Æ gyptiæ ſervien- neken
dum mihi eſt. Tantine ſunt horrea Pharaonis, Egit
ut in ea per ſpecus & ciſternas ſubeundum ſit? ie le
Degeneris eſt ſervitute prævertere Præſecturam. eeni
Macilentiores tolerantur, utcunque vaccæ, ſi ſen

poſt obeſas, pinguéſque emergant & Nilo. Ne- un hlſt
mo tamen ſitrigoſas apud ſe boves ſtabulari pa- i, ſegleni

tiatur, recipiendi ſpe meliores & Jordane. Ergo Anin
non felix Joſeph divulſus à Jacob, cujus à compe- s Mli
de Sceptrum egerminavit, defiturum in Jugum. Luds n

Fateor tamen conflictatos fuiſſe duriùs ſemotos 4 a de

à parente Patriarchas. Accuſavit eos Joſeph de etteru
crimine peſſimo, in quod occaſione gregis pro- tmn li, ui
lapſi ſunt. Ut autem videas, quantùm & com- Iu gnel
primendis criminibus Patris oculus valeat, quan- MS,
túmque accedat ſceleribus virium & Patris abſen- Alniez.
tia, unam ſpectemus ex humani animi peſiibus kolet
efferatiſſimam Invidentiam. Narraverat ſomnium ui holt
Joſeph Fratribus ſuis, quo ſuum in eos Principa- 1 4
tum portendi teſtabatur. Vidi quaſi Solem & Lu- Om. 37. Ve C
nam & ſtellas undecim adorare me. Putabam quaſi 2.7. ſllet a
conſurgere manipulum meum & ſtare, veſtröſduaee tum
manipulos circumſtantes adorare manipulum menm. yidie. i Dren
Exat ſit illicò Livor, nitore ſiderum retrior, copia- Uen
que ſegetum rabioſus. Ergo finxit rapum de A- Enüge
ſiris Cometas, inflatuque virulento tumuere ſti- tnu
pulæ in ſagittas, verſis manipulis in pharetras. . Nd
Quid egere in Somniatorem Livore perciti? r l
Diſcerpſeréne credulum ? Nam Appetitiones Ki
Animi depravatæ jaculo propiores ſunt, quam lnth⸗
torrenti. Huic rapidior in exitu excurſus, & u.
turgidior. Illius proceſſu impetus relangueſcit. Müde
Ità ferocientis ammi æſtus concitatſſimi ſunt er uig in
exortu, ætate miteſcunt. Muſtum eſſe credito Anlld
cum Appetitionibus reliquis Invidentiam, mn are
lacu fumans & turbulenta, paulatim deferveſcir
in dolio, Limumque Auro commutat. Et vivit PWag,
Joſeph, liventibus Fratribus, ipsâ præſertim Va- zucdm ati⸗ er
ticinii amaritie fervente adhuc, faſcéſque eventi- ii.
lante Indignationis nuper exortæ? Vivit, ialvâ- Y
. ue K
E

r
mi
le
Ntig
i
N Nnſgtt
r,
Ein

Ie I. le
4
4

. rid
neleh
unplee
encfn
Onte un

,Id
ietn ii
i,
diutN
Cinni
moſen
lckel
uficr
Mmen
0 Hunn
W.
ie n
humt,
An
dnn.
tl
NN
lkbllur
n l
u
n Ne
nis Eng
8 Nlts
gf
mKor⸗
Aleigcur
arsale
mielin
o
9Piicy
len 6 , “
benſt,n
, ſ
Anem
nor ,er
Pin Eel.
Wnnet .

urg
Ne n
Unt “
Oli 4
bngoeſt
ihni
ſe t

Ibid. 37. 10.

Lbid. 11.

Paterfa-
milias &-

Saperor

invigilent.

Tbid. 19.

Filiorum
educatio.

Fuperior
inv gilet.

Ca⸗ in.

Paterfami.
lias excu⸗
bet.

Cen. 4. 8.

Rex rigat.

.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 41

que ſunt omnia, ac ſarta ſomnianti. Imô duriùs
à Patris cCharitate, quàrn à Fratrum livore eſt ac-
ceptus. Inerepavit, inquit, eum Pater ſitus, & di-

xit: Quid ſibi vult hoc ſomnium, quod vidiſti?

Quòd ſi Amor latrare poteſt, poteritne Livor
non rugire? Quid ergo in Joſephum egit Invidia?
Invidit. Invidebant ei igitur Fratres ſui. Nihil ex-
pingi potuit temperantius. Si nomen abſit crimi-
nis, non peſtem adeſſe credas, ſed viéctimam.
Quaſi Agnus ad cædem deſignatus Livor fapta-
tur, provolvitur, alliditur ad pedes natu minimi
Fratris, & ſiler; carétque Tigtis non ungue tan-
tùm, ſed voce. Garrit Joſeph, ſcenâmque non
unam ſui ambitus facit, modô induckis in thea-
trum manipulis, modò declinatis in ſcenam ſi-
deribus, Colum, Terrâmque complexus Am-
bitione ſuà, quamvis non iniquâ. Et Fratrum
inter hæc Livor ſemper auditor tantum? Fortè,
quæ Germanorum corda ſanies infecerat, non è
fece extracta Invidentiæ, ſed è& ſummo Sentinæ
eruta, parciùs eos coëgerat ferocire. Imò tam erat
wirulenta & putris, ut menſium diuturnitate lan-

guida, ac penè evanida virgas tamen, fiſtulal-

que Paſterum in ſicas, telâque converterit ſola
ſomnii reminiſcentia. Ecce Somniator venit: veni-
te, occidamus eum. Ergo qui, viſo Somniatore,
graſſaturus eſt Livor longævitate jam debilis, fe-
rox & impubes cur elanguit? cur ſiluic? cur ne
obliquè quidem carpſit regnaturum? Aderat
emimverô ſurgenti Invidentiæ Jacob, aberat ſe-
neſcenti. Aſpidem ergo imitata Indignatio, quod
propè Parentem contraxerat ſenium, illud à Pa-
tre ſemota exuit; projectéque ſpolio virus reviruit,
& quid factura eſſet in æltu, ipsaà torporis ſævi-
tie teſtata eſt. Adeò vel Invidia, vitiorum im-
potentiſſima, Parentis ità compeſcitur aſpectu, ut
quem anus concerpit puerum, dùm reficit, eum
robuſta ne quidem vellicer, duùm inſultat. Ob-
ſequenti necem moliuntur, quem toleraverant
garrientem. Age, quid Arâ ſanctius? Quid
Hoſtiis innocentius? Procul à Patre tamen &
Ludis inquinatiora, & ſceleſtiora fornicibus fa-
cta fuere Alkaria. Indè Mors irrupit in Orbem
terrarum. Sanctius Cain coram Eva heluatus eſ-
ſet, quàm ab ea ſemotus litavit. Diſce, quàm ſint
parentum excubiæ neceſſariæ, quando, iis ſub-
motis, inquinatius holocauſtum eſt, quàm in-
gluvies. Imò nec conceptam animo cædem per-
feciſſet Cain, niſi in diſſitum à penatibus agrum
ſui hoſtiam furoris ſeduxiſſet. Dixitque Cain ad
Abel Fratrem ſuum: Egrediamur foràs. Adeò
vel Caini furor potuit defervere, ſi non abſceſ-
ſiſſet aut ab Adam, aut ab Eva, primis ſcele-
rum colonis. Ergo conflatus victimis Livor, ſi
à Parente Filium divulſerit, eum armat in Fra-
trem. Et concita ſomniorum imaginibus, arro-
gantidque regnaturi ſilet Invidentia, ſi parenti ad-
ſint, quos Somniator ante ſe pronuntiat devolven-

dos. Videre mihi videor, garriente de ſua præfe-

Gtura Joſepho, Livoris flumen non ſeptem, ſed
denis oſtiis, in domum ſeſe Jacob exoneraſſe.
Tumebat in Fratribus alveus, erâtque erup-
turus, ab agro, transgreſſo in Cœlum uſque
Adoleſcente. Verùm reſpectu, nutuque Se-
nis intrà ripas reſorbebatur alluvio. Hinc latex
attollebatur: illinc verò deprimebatur. Audito
Fratre, efferveſcebat, Nili ſanguinem præverſu-
rus. Mox, Patre viſo, detumebat mellis, lactiſ-
que prodigus. Inflabatur vaticinio garrientis;
ſed corripientis ſagacitate deſidebat. Ità utrin-
que Fratrum Ira diſtrahebatur, pacata ſi Se-
nis oculo impingeretur, turgida ſi efferentis
Ethica Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

ſe Pueri acriori aurâ perflabatur. Vieit tandem;
victâque eſt. Nam eum, quem ne alluerat qui-
dem Parentis aggere circumſeptum, feſciſſo
mox vallo, adobruit. Verùm iſthæc meditatione
forté med videri poſſunt geſtis ipſis uberiora-
Libeat ſaltum intrare; nec pigeat ſylvæ, nam
mella paſſim exudant. Tranſmiſere Legiones
umiverſæ obviæ dapis illecebram, nullo aut Tri-

buno, aut Lixâà non jejuno. Wullus applicuit ma- 1 Reg. 142

num ad os ſuum. Agmen nimirùm præibat Saul, 26.
temperantiæ Legiſlator. Inſequutus paulò poſt

. . P z x regats
copias Jonathas eſt, virgâque mel libavit. Quem N eg

nemo militum ab eſu prohibuit; quamvis unus

vetitum. Viden'’, ut, prælente Principe, non

impares Anachoretis Legiones vel à melle ſe Eiſcopis
. reſideat.

contineant. Quo progreſſo, nec univerſi unum
à melle Jonathan abduxere. Tanta eſt tuendæ
Legis & coràm Rege conſtantia; & à Rege
procul incuria. Nollem in exponendis Scripturis
acuminum intemperie in abruptum temeritatis ab-
duci. Liceat tamen inquirere in Moſis Virgam,
quæ ex virga, Vati regnum delatura, in Anguem
convertitur. Potuiſſet ſanè opportumiori demuta-
tione in Tigridem aut Leonem baculus immu-
tari, quorum neuter nec mitior eſt Colubro;

& deſignando Principi longè aptiſſimus. Projecit, Exod.4.3.

& verſa eſt in Colubrum. Quod antequam ar-
canum refſeremus: Membrorum in Regibus vi-
ce fungi Satrapas Hieronymus ediſſeruſt. Quos
Chriſtus præcidendos edixit, quoties nobis of-

ficerent. di manus tua ſeandalizat te, abſein- Matth. 4.

de eam. Hilce feliciter membris aut debilitatus 30.
aut deſtitutus eſt Anguis, quo Moſes Princeps
renuntiatur. Ut nimirùm moneretur Prophe-
ta, non unguibus, cornibuſque ſæviendum,
quod ferarum pleræque conſueverunt: ſed ſeſe
advolvere debere Regem mox renuntiandum
perituro; quem & interroget, & damnet, &
interdùm ſuo ipſe telo conficiat. An non uibi
Petros ad inſtar Serpentis imphicuiſſe ſeſe Ana-
niæ videtur, & commordifle, de quo ipſe quæ-
ſtionem inſtituit, quemn criminis coarguit, cui ſce-
leris comperto ſui tonitru oris mortem afflavit?

Anania, cur tentavit Satanas cor tuum mentiri te Act. 4. 4

Spiritui Santto? Et certè, niſi in reum Prin-
ceps inquirat, non ſemel elabetur criminoſus.
Huc facit ereptus laqueo ſicarius dolis, miniſque
Meretricis: quæ pretio corrupta à Gentilibus ac-
cedentem ad ſe de more Judicem repulit; inter=
minata, ni propediem damnatum vinculis exi⸗=
mat; paſſuram nunquàm, ut ſe conveniat. At-
qui nodum injeci. Illum exolvito. Sed ſeriem cau-
ſæ Imperanti denarravi. Emerſiſſe aliquid dicito,
ex quo patuit innocentia perituri. Quid plura ?5
Adit ad Coronatum Duumvir, monet fucum fa⸗
ctum innocentiæ. Rimatus delationis, inquit,
ſum fibras, & muho conatu impoſturam in ab-
dito deprehendi. Inſons damnabatur, ni acta
damnaſſem. Olculatur patronum innocentiæ
Princeps, infigique oſculum mecho, quod cum
riſu in ejus genis ſcortum lambat. Iita Domi-
nantibus illuditur, ſi eos pigeat quæſtionis: rei-
que abſolvuntur adukerio, qui damnabantur
hornicidio. Miramur id in Europa comigiſſe in
tanta Judicum fece, turbâque: ſi Hieraſoly-
mis, regnante Davide, judicio quoque Abſalo-
nis viri non optimi, deerat, qui jus imploranti-

bus diceret. Videntur mihi ſermones tui boni & 4. Reg 15,

Juſti, ſed non eſt, qui te audiat conſtiin'us à Rz- 3.
ge. Imoverò improbiſſimi ſermones cui ſanmt 6
Abſalon: laudéque Davidem „ quem car-
D 3 Pis.

. . gauberior
eum legem docuit, ſed poſiquam proruerat in invigiters

42 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

pis. Unus erat Hieroſolymis pro Centum viris
Rex. Nemo de reis decernebat, uno eis Principe
incumbente. Tunc enimverò diem dicere lice-
bat, quando ſubſelliis aut ſolus, aut primus Da-
vid intererat. Nunc verò inter Quinqueviros
& Decemviros, & Centumviros noctem non
Eemel veriùs quàm diem inquinatiſſimis dici-
mus, quos tabellionum tenebræ ità involvunt,
ut à ſonte inſons nuſquàm interdum dignoſca-
tur. Carioſas ſuas illas ſcribendi, rogandique
Cormulas deblaterant Judices, quibus pro arbi-
trio irretiunt, eximũntque delatos. Nocentio-
res proindè vulgo jam ſunt aliquando Duum-
viri, quàm Latrones. IIIi enim telis ſæviunt, hi
legibus graſſantur. IIIi latrocinamtur in ſylvis:
hi bacchantur in foro. Lictores Latro reformidat.
Judex Lictoribus extimetur. Pugnat in graſſa-
Judex im. torem Reſpublica. Expugnatur publica, privatâ-
fiu,. que res à Judicibus. Abigis ergo à ſubſelliis Ju-
dices? Abigo, ſi ſine Principe de omni judicii ſe-
rie conſcio, de vinctis pronuntient. Deus judicium
tuum Regi da: & juſtitiam tuam Filio Regis. Judi-
care populum tuum in juſtitia, & pauperes tuos
in judicio. Congeritur in regnantem definiendi,
decernendique prudentia, non ut capreas, cer-
vôſque cam porum adjuret in ſy lvis, ne Dilectam
exſuſcitent. Non, inquam, defertur à Deo Prin-
cipibus judicium, ut otientur, rejectà in De-
cemviros cognoſcendi poteſtate, ſed ut ſubſelliis
Ibid. z. Mterſint. Judicare populum tuum, inquit, in ju-
ſtitia: Imò & pauperes, ſubjicit, in judicio. Non
enim Magnatum tantùm & Dynaſtarum exa-
minari ab Imperante debent momenta, rationéſ-
que cauſarum: verùm & Pannoſi, ſi qui fortè
in jus trahantur, audiantur à Principe. Dominus
enim eſt, & non aleator, aut venator. Debet, ſi
ſui nominis Etymon perſcrutetur Dictator, non
Apros inſequi, ur Matronis blandiatur, utque
novus Jupiter bellud perſonetur Europis ilkufu-
rus: deber ſubjectos regere, & debellare con-
tumaces. Id enim eſt Conſulem eſſe, non ſalu-
tari, dicive Conſulem. Neque in laxa, ſinuoſa-
que abolla ſibi Senator placeat, ſi unas conſe-
Ctetur ſalutationes in Foro, priméôſque recubitus
in Senatu. Nam Stipes erit purpuratus, non Prin-
ceps aut Capitolii, aut Sanétuarii. Audire te modò
equeo. Noli ergo regnare, vel tanto Cæſari re-
poſuit Anus pannoſa. Tua ſunt corda, corporâque
iubjectorum: ſed tuis viciſſim illi auribus impe-
rant. Quas quùm fominæ aures præ cæteris or-
nare membris ſoleant, non uniones modò „gem-
maſque iis defigentes, ſed pendula ex eis, ut
Tertullianus loquitur, ſoſpendentes patrimonia,
adeò ut in membrorum Republica muliebri,
frons, genæ, labia, oculique videantur, ut ità
dixerim, vulgus, adlectis duntaxat in Senatum,
adſcitiſque Auribus inter Patres: Eas tamen nec
Sponſa ornat, nec Sponſus aut enumerat, aut di-
laudat in Sponſa. Nulla Aurium commemoratio
in Canticis: nuſquàm conflatæ inaures imperio,
votôque Salomonis. Fabricatur Murænulas, qua-
rum tamen uſus fœminis infrequens. Inaures non
elaborat, quibus carere mulieres vix poſſunt.
Rebeccæ profectò ad eam ablegatus pronubus
inaures primo loco protulit. Adeò uſitatæ hæ
ſunt phaleræ Fœminarum. Cur ergo nec aures
celebrantur, nec inaures ſpectantur in Sponſa?
Regina erat. Porrò regnantium ſeu virorum, ſen
fominarum nemo ſuas eſſe Aures arbitretur, quas
ſubjectis oppignoratas eſſe ſi neſciunt, non te
gnant. Proindé Sponſus, ratus in imperante Foœ-
mina Aures alieni eſſe juris, & publici uſus, eas

Pfſal. 71. 1.

Can. 4.

inter Dilectz membra non deputat. Quas ipſa
quoque Sponſa nec margaritis, nec ſmaragdis or-
nandas eſſe cenſuit, quòd apprimè noſſet regnan-
tis Aures non Unionibus exornari, ſed aufſcul-
tatione renidere. Querimoniis, expoſtulationi-
bus, poſtulatis, precibuſque ſubjectorum imperan-
tis Aures ſOminæ perornantur. Audire Te jam
non vacat. Noli ergo regnare. Quòd ſi ſuas popu-
lis Fœtinæ debent aures in throno: licétne Viris
reſupinari in curuli, ut nulli aures accommo-
dent? Atqui Præſes aut Præiul ſum. Et ideò,
quoties compellaris, aut aures præbere debes, aut
paludamentum exuere. Imperio tete abdica, ſi
piger querelarum. Deum certè ſibi eſſe Duumvi-
rum vult David. Judica me, Deus, & diſcerne cau- pſal 42. 1
ſam meam. Et tamen circumvallatur Senioribus
Divinitas viginti quatuor, oculatiſque Animali-
bus quatuor. Attamen David ad nullum provocat
Seniorum, ſuâmque excuti cauſam à Deo expe-
tit. Et in circuitu ſedis ſedilia viginti quatuor : & Apoc.4,4.
Juper thronos viginti quatuor Seniores ſedentes.
Libet illud curſim obſervare, nullum in Coœli Ktas at-
conſeſſa adeſſe cum flaventi lanugine Centum- denda.
virum. Seniores, inquit, ſedentes. Ut enim ſcio- Dignikas
lus ſit, imò & omni literaturà cumulatus imber- cui confe-
bis, adlegi proptereà in Senatum non debet. "ende.

Malo inter Patres, Zſculapios, quàm Apollines. daljei yi.

Nec ità deſipuit Antiquitas, quin & ſapientiſſi- me lam.

mum fateretur Apollinem, & lævore genarum ginn.
Senatu motum fejiceret ad Muſas, ut fœminis in-
tereſſet nitore fontis, genarum ſterilitate Semivir.
Quod quùm ſervari ut plurimuùm debeat, inter-
dùm tamen vitæ integritas, vigor mentis, ſa-
pientia præcox Senibus Juvenem non æquant
modô, ſed præferunt, eumque & ſubfelliis &
ſolio meritò inferunt. Sic Daniel Puer Judici-
bus antelatus grandævis: erat enim plenus non
Dierum, ſed Dei. Cæterùm, ubi Spiritus non
ſupplert Ætatem, mihi crede, quùm feræ latere
ſoleant in nemoribus: in Adoleſcente, ſi nullæ
fruticent in genis ſylvæ, monſtra ibi ſuberunt in-
numera. Per capreas, cervöſque camporum. En Cant. 3. 5.
quot in deronſa virgultis, eraſâque dumetis plani-
tie Animantes! Amant latere cornupetæ, ſed ſen-
tes, vepréſque non amant. Nitere, non horrere ge-
nas volunt, tranſpoſitis in cæſariem ſylvis. Ver-
bo, ut Maſis, Fauniſque ambiare, eſto Apollo.
Hos porrò impuberes Senatores nemo ſpectat in
Coœlo, quatnvis nulla ibi ætatis intemperies. Ve- Sipern
rùm ex iis, etiam Senioribus, nemo judicat.“ er⸗
David certé audiri, abſolvique ſe à Deo cu- Blehn
pit. At is familiaritate cum Deo fretus, & co.
ronâ, ut ſibi Numen auſcultet, comprecatur. Fal- 12 iete.
leris: nam inviſam ſibi, putrémque luxurie Ba- Sivi G.
bylonem non ad Seniores reicit, ſed ſuo Deus H
ſuffragio, ſententiäque condemnat. Ides in una undatur.
die venient plagæ ejus, mors, & luctus, & fames, Apoc. 18 g
& igne comburetur: quia fortis eßt Deus, gui ju-
eali illam. Quòd ſi Babylonii dies dicitur apud
Deum: qu tu ratione inſtitutam de Hieroſoly-
mis quællionem ad te minimè ſpectare clami-
tas. Minorum iſthæc gentium rixæ ſunt. Si li-
bet altercari Sedariis vel imi ſubſellii Judicibus
advolvantur, non Curules oppugnent. Itane?
An ſedet in latere, lutéque Divinitas, à qua
Chaldæorum obſcoenitates cognoſcuntur? Tu
verô in Aſtris conſediſti, qui tantum de Melchi-
ſedech, déque Templi velo ſententiam feras.
Heus tu, & originis memineris, undè proſlu-
Xiſti, & littoris, in quod evolveris. Quid ſi Di-
vinitas, abdicatis imperi, regnique titulis, uno
ſe Judicis inicribi nomine lætaretur ! Dominas

Judex

Fama cura

.

u Ni
„e
non
n
el
PPor
Nur ſn
l
(us;
P
Men
conutn
ſel T
Ceebre
Dces
et⸗
Seeenmn
Pellen
fuumge
Coue
eiin,
inaccel
machin,
Eecben.
Ennun
Cuhhu
erpun
Angann
Cecenn
, 41
mans.
Cedenib
Cse
e he⸗
ſonnu,
tatlue
Hin I
,
IDerun
dlels,

Pl

Darer
mont

n

n. (Aii⸗
Ublkats
Ptonunti
ent
7
Cinpar
Crere
bn, kerit
Enle it

ik

S
En dn
1e erhl ſen
ua Ird ddr
d
6 mmen
Riamn
Pyikanr.
. .
E
dg
g. a
ine Uahten
Kfedh

ſerneg,
n
1e in
Unnn
ent
ag, e
e ſlin

1 gitii
SS
n Ee
nicn
tſenun,
nni
Ael i.
Dein
n A
Cbklui
e lude-
Pmu
Gümdn
n kre her
ne Au
ſobenue⸗
mmeüfer
ete,ſlr
Olonrteg
is le.
Mn
5 lut
1Deo ri
“
uur iis
lali
Iis Msun
,Eſnn
D
cini
Henii⸗
e n
ſ. N
dais
. ur

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 433

Eecki. 35. Judex eſt: & Tu ſubſellia proculcas, judicium-
4. que faſtid's? Audiebat Salomon Mererriculas .
non jurgantes modòô, ſed petulantes. An tu eo
grandior, qui Comitum, Equitumque ſuſurris
delaſſaris? Adibatur à quovis Samuël, & nullus
1. Reg. 9. 4 Pontificis colloquio arcebatur: Olim in Wrasl ſie
9. Toquebatur unuſquiſque Venite, & eamus ad Vi-
dentem. Quem Agaſo convenit, & auditus eſt.
Quis, quæſo, cubilia Principum & velis intexit,
& Præfectis ſeplit, & Cubiculariis intercluſit?
Moœnia Echbatanis præalta irrumperemus minori
conatu, quàm Atrium Imperantis. Patuit Equo
vel Troja: Aula Conſularibus non pater. Ideò
celebrandi magnoperè ii funt noſtri temporis non
Duces tantùm, ſed etiam Regum maximi, qui
negotia omma expediunt, qui mihil, ſe inſciis,
decerni patiuntur in Provinciis. Hos imitatus
præſtantiſſimos, attentifſiméſque rerum, regno-
rümque Dominos noli Arcem ductàâ foſe4, ſiru-
ctôque muro communire, ut ſit impervia: velis
eam, aulæiſque circumcingito. lis ſi ſe Rhodus
inacceſſis antemuralibus muniviſſet, Solhimanni
machinas, tormentâque eluſiſſet. Quis enim in-
terdum, vel poſt menſem, d Dominantem ad-
mittitur? Quibus deflectendi ſunt precibus Servi?
Quibus molliendi obſequiis Præfecti? Quibus
expugnanda Eteſiis Vela, ut aliquando ſupplicanti
arrigantur? Sublatis omninò Aulæis proſiabat ac-
cedenti Ambroſius. Ita eum convenit Auguſii-
nus, Afer, & Advena. An tu excubes atrio tuo
armatus, qui regno negligis incubare? Qui re-
cedentibus in interiorem domum latebris diſcin-
Clus abderis, & impervius? qui ſi prodeas ad Au-
læ fores ſub meridiem, indé illicò in cubile te
Proripis, quaſi Româ Brunduſium citatis, mu-
tatiique equis excurreris, ſiadio non abrupto.
Hinc illæ Regionum, Legionumque lacrymæ.
Hinc, profugis ab atrio Dominis, ſeges illa tanta
rixarum. Hinc Scurrarum tyrannis in atrio fre-
quens, quòd rarus ſuo atrio excubet Conſul.

FERIA SECUNDA
DOMINICEZ III.

Duwerunt üllui uſque ad ſupercilium
montis, ut pracipitarent eum. Luc.

4. 29.
De Momi· Eviores Homicidæ, quàm Satanas. Hic enim
cidio. & Ohriſtum rogat, ut ſe de ſaxo deſiciat, &

ſubſtratis eumm Angelorum pennis exceptum iri
pronuntiat. Hi verò de monte JESUM extur-
baſſent, niſi ſeſe illis clanculùm ſubduxiſſer.
Comparatione ergo deterrimâà Homicidas tra-
ducere conabor, quos virorum peſſimos deſigna-
bo, Feriſque, quàm Hominibus propiores. Laſ-
civiæ ita putre eſt cenum, ut Coœlum quoque
infeſtet mephiti ſul. Ad eam tamen cognoſcen-
Gen.8.16, dam, damnandâmque Angelus ablegatur. Cam
zuperi, 1o ſurrexiſſent inde viri, direxerunt oculos con-
S trà Sodomam. Proluditur azymis ſulphuri, &
panam At dathhatur Gomorrhæos, Loti, Abrahæque lau-
Rackis tias non repudiant. Cunctantur, epulatkur, fabu-
Cnfeſarii lantur: penè igni buryrum immiſcent. Sævituri,
e* Are. Leonum ore in ſceleſtos, Vitulo ſaginantur.
Nie Quid quôd fumans urbium buſtum reſpectari
non r ex- Prohibent, Loti conjuge multatâ ob liberiorem

Per, Seve⸗ peſi C; Ixhi 1
ruass, Teſpeclnum? Si non pepercere Urbi, Urbis certe

bo delinit. Fontem eum fuiſſe dicit tum ruboris

a „. irarz ci. Ercleſta⸗
Cineribus ab eis parſum. Ergo quos devitari, ci Si 1

ves voluere perituros, noluere à quoquam ob- & lie
ſervari damnatos. Non ità cum Caino agitur, aAaze, as
qui, Calente etiamnum cæde, in jus trahitur Hanics,
diécturus apud Dominum cauſam. Et ait Domi- Gen. 4. 9.
nus ad Cain: Uhi eſt Abel Frater tuus à Quem
non interrogat ſolùm, ſed manifeſlum homicidii "in.
damnat, vagumque omnium & contumeliis &
