c&li ego timeo. Hi Verò in curribus, & hi in equis,
rari autem in nomine Dei noſtri gloriantur.
Nobilias Peripetaſmata explicant, myrrhina ſtruunt,
nanjactas gemmimnd bibunt, auro vomunt, inſidunt ebo-
1e⸗ ri, aurigantur in cedro: iis denique ſeſe Pha-
leris ſepiunt, quibus & Pompejus, & Cæſar
ſuperbirent in Circo. Et genus, & proavos, &
quæ nec ſua Poëtæ, ſibive adſcribunt, jac-
tant quotidie, ad ſatiem etiam aſſentantium.
Imèô nec veris eorum aliquot intumeſcunt avo-
rum inanitatibus, ſed ementitis. Nam è& lo-
trice, non oriundus, ſed enatus Sacerdos, eò
Nobiutas aAtnentiæ provectus eſt, ur familià Principe edi-
zommenti- tum ſe mentiretur, tantümque primoribus In-
tia, ſubriæ Regulis non perſuaſit ſuam cum illis ſan-
guinis, nominiſque conjunétionem; itâque
garriit impoſtor „ ut, raptu cidaris non ſa-
tur, penè trabeam extorſerit, cuùm ſapiemtiſſi-
mo, celebratiſiimque totà Iraliâ purpufaté affi-
nem ſe ſuaſiflet. Nec comploſione caruit im-
poſiura, Ciſalpind irame Galhd, ab eo inter
conſanguineos adamflum , qui genere perobſ-
curo, toto, ut dicebam, parentis lotricis lixi-
vio ſordibus ſe cuharum emaculare nequiverit.
Iſta, ut non fingant æteri; augent tamen
plerique, opes ſteian aque explicando, nun-
quàm fidei metnores, & huſquam religionis teſ-
ſeram præferentes. Audiebatur à Proconſulibus
Paulus, ſed und Chriftz Cruce perſancte tume-
bat, quamvis ſcribenti decora ſuppeterent ſplen-
Gal.6. 14. didiſſima. Mihi autem abſit gloriari, aiebat Apo-
ſtelus, niſi in Cruce Domini noſtri Jeſu Chriſti.
Quid non præiliterat Paulus? quôtve titulo-
rum, geſtorumque ſideribus collucebat? Occæ-
caverat Magos; couterruerat Præſides; Areo-
Pagitas excuſſerat; depulerat morbos; ſubmove-
rat peſtes; mortem effugaverat; provincias
obierat; Maria edomuerat; adierat cœlum, om-
mium nationum & linguis loquebatur, & cla-
moribus expetebatur, Romanus Civis, Judæus
Doctor, Mundanus Numinis Interpres, infeſtuſ-
& Tauhu. que Jovi, Mercuriôque Mercurius. Quas ille
Gtan ve Palmas omnes Chriſto, Crucique defixit, un
Rehigionis ſibi glorid reſervatà. Cur igitur è
Paulo Præſules non ediſcunt, quæ ſint Antiſti-
tum decora, quæve eſſe debeat pompa, gazâque
Sacerdotum. Quot ad Pauli pedes Neophytorum
jacuere patrimonia? Nihil ex iis in fupellecti-
lem ſuam avertit Apoſtolus. Quam illi obtulifſe
credendus eſt gazam Cypri Prætor Sergius Pau-
us, quum ab eo lufirali aquà expiaretur? Ni-
bil & Prætoris infinitis opibus accepit Apoſtolus,
unum præter Pauli nomen, quod prod'giis,
gelliſque illuſtrarer. Non te Amphionibus Pau⸗
lus ſepferat, ad illecebram aurium. Non ſe
epheborum cohorte vallaverat, ad ſtuporem
intuentium. Non ſuæ bigæ famulorum examen
circumſuderaàt, qui ferre latus integerent, &
cœlum vocibus lacerarert. Non à Sole mutua-
Eerleſafi. tis Pyroéënte ac Eoo, curru vehebatur trium-

§. Bauli
bompa, &
thaleræ.

ei vient phali. Non venaticorum canum gregem aluit,

TLuxum, &-
Prodigali⸗
batem.

ut unum, ſub exortum vergiharum, concer-
peret leporem. Non dernique Paulus mures Pon-
ticos olebar, ſolo Chriſti odore, nardéque per-
Ethic. Comment. Tom. III.

Sacerdotibus eſſe, Religioms, fideique reveren- fuſus. Gloriabatur in Fide, & Scripturas tantüm

loquebatur Jonæ conſimilis, qui ſua decora in
unam divini timoris epitomen contraxerat. Ideò⸗
que ut Balæna Jonam ſemel, itaà Mare Pau-
lum non ſemel ſuſpexit. Quem naufragum non
oppreſſere decumani, ſed in portum cum ſo-
Cchs impulefe, tanté ad enatandum agiliorem;
leviorémque, quantò eum Catena & ferro præ-
gravis deprimebat. Adeò, ubi ſola Fidei ſupel-
lex eſt, in obſequium Sacerdotum & Vatum;
Maria „ Monſtrâque flectuntur. Nullus non
vereretur ſacros Dei Miniſiros, ſi nullum ipfi
vererentur, nullumque ſtuperent, niſi ſolum
Numinis Evangelium. Quis enim Balzna
truculentior? Fovit ea tamen Jonam, non op-
preſſit. Videntur iſta mihi & amarius in Eccle-
ſiaſticos jacta, & contumeliosé. Piget proin-
dè objecta diluere, ubi præſertim conviciorum
Montes, cùm di parturierint, Lepotem pa-
riunt, à quo tot Heroës Eccleſiæ integerrimi,
neſciique venationis incruentæ, diſcerpantur. “
Nihilne habetis, quo Eccheſiæ Gigantes lace-
retis, præter Leporem? Audetis cum obſe-
quente Balæna componere Lepuſculum Vati-
bus obtrectantem? Nec illa cum Lepore cer-
taret, nec Leporinum ego convicium confu-
tabo. Cùm præſertim de uno, alterove narrari
fabula poſſit, colendos verò Amilſtites planè in-
numeros vitæ ſanctitate, modeſtiaque fupelle-
Ctilis & videamus & adoremus hac noſtirâ æta-⸗
te, ubique locorum & gentium.
At abeamus, & à Ceto procul; & à pelago;
& reſpiremus, ſi placet, in Luce. Hæc quan-
ti facienda in quovis fides ſit, palam totà .-
gypto teſtatur. Ibi enim, quùm cimmeriis tene-
bris urbes omnes ſqualerent, non ità tamen effu-
gata Lux eſt, quin per urbes complures, op-
pidâque permulta difcurreret. At quatm illa di- Pes ſona:
ſtributim, diſtinctéque eò tantum penetzabat, vum accef-
ubi fide Iſraél conſignabatur! Abhorrebat à Re- Pauperes
ge, non abhorrebat à ſervo: ſi, in Apim illo non ſper-
deflexo, is colo oblequeretur. Neque enimn 2u-
Lux purpurâ pelliciebatur, quemadmodum non"“
arcebatur lacernâ. A corona deſugere ſpectaba-
tur, ſi Egyptium inauguraret: affundebatur
compedi, ſi eam Hebræus induiſſet. Una Lu-
cem depulit ſuperſtitlio, una item Religio Lu-
cem invexit. Factæ ſunt tenebræ borribiles in Exod. 707
universa terrà ARgypti tmibus diebus. Nemo vi- 22
dit fratrem ſuum, nezë movit ſe de loco in quo
erat - Abieunque autem habitabant filii Iſrazl,
lux erat. Mira ſane ſiderum de fide, deque
Religione exiſtimatio. Affu debatur non Moy- =
ſis ſolùm tentorio Sol, quo imperantem vir- kexevehias
gam ſuo jubare perfulderer; ſed in piftrino etiam vi-
Hebræum vernam lux diſquirebat, ut mo- Pbine,
lam circumagenti Mancipio deauraret: Quæ ageferenda
que regium cubile tranſtmniſerat tenebris fodera- 7 Sar,es
ta, ubi Hebræum fenſiſſet, abrupto ſœdere, ſeſe Vee
fidei expandebat. Mirabatuf vinétus in carce- Henor mis=
re Neophytus, eam & catenis ſuis auroram erum- S
pere, quæ ſibi meridiem ità pareret, uè affii- erga ino.
ſam cæteris noctem nec crepuſculo recrearet. ös: Vibrols
Non loci fœditate, non fſervitutis illuvie, r.
hon criminum contagione retardabatur lux, Eux fiden
quin in Hebræi ſinum ſuas opes, gemmndſque onoravrie:
profunderet. Tanta circumcifioni dignitas ine- “ yee⸗
rat, ut coœlum culter videferur expugnaſſe , onararés
U0 Hebræ . . 2 tiaz, e-
J0 eorum vulneribus eſſent planetæ Ve- pes,et,dns
ctigales. Credebat ? Refulgebat. Cunctabatur que ſceleßs
tantiſper, opinor, Lux, cùm avari ædes irrum- ene⸗S
peret, aut obſcoœni fornicern penetraret. Mora- nianiar,
R 2 batuf

IV.⸗

Heveritas
Æεος om⸗-
nibus ſit.

Juſtitia, &-
Severitas,
ar Excom-
muni atio
in Magna
tes, ſe pec-
cenm.

Religioſ:
dehoneſtati
ediézo Pro-
con ſulis.

—
196
batur eam ſcelus, ſed fides invitabat, vincebât-
que ſqualorem criminis fulgor vibicis. Quid plu-
ra? Averſata furacem Lux, præda erat circum-
ciſi. Is planè gladius, qui matilaverat He-
bræum, ſanitatem, quæ in pennis eſt Solis,
videbarur præcidiſſe; avolare adeò nec à ſcele-
roſo Lux poterat, languere coacta cum ægro,
& viſa cum jacente decumbere. Damnabat fla-
gitium Fulgor in circumciſo, ſed fidem in eo
adamabat; proindè, quem refugiſſer phalera-
tum, à Moſe, cæſo inhæſit. Ubitunque autem ha-
bitabant filii Iſrael, lux erat. Dixifles in Dio-
genem Lucem converſam; quæ, laternâ cir-
cumlatà, hominem quæreret, imò fidem quæ-
reret in homine, ut ſicubi eam offenderet, ſuum
mox ei jubar, reductis ſpecularium valvulis, im-
ertiret. Quid eâ tum ſapientius Luce, quæ
in tantà infinitate vulgi Hebræum ab Æägyptio
ſecernebat? Quid eo religioſius jubare, a quo
ſceptrum negligebatur idololarræ, & ſtigma
colebatur Ifraëlitæ? Placet hæc ſanè Lux, quòôd
à ſuperſtitioſis initiatum coœlo populum diſtin-
xerit: non veròô placet, quòd conſepultum à me
dedecus Proconſulis ſui vi jubaris proſtare co-
gat, & deſignet. Quis enim .Ægyptiæ lucis dum
meminit, quam obliterari Legem optaveram,
non eruderet, eique palàm obtrectet? Graſſa-
batur per Italiam aliaſque, trans Alpes, Pro-
vincias ſuperiori ſæculo lues teterrima, cujus ut
occurreret ſtragi, qui provinciæ ampliſſimæ præe-
rat Conſularis, multorum rogatis, auditiſque
ſententiis, nec iis admodùm aſienſus, è& Sina tan-
dem ſuas planè ſaxeas tabulas importavit in coe-
tum, homo, ſolà diſſerendi infelicitate, alter à
Moſe Legiſlator. Ergo afflatam ſibi divinitus
mentem affirmavit, inditümque conſilium, quo
ſi uteretur Urbs, ſarta omnia, ſalvâque forent.
Provinciæ aditu, inquiit, quorquot Religioſam
in Cœnobiis viram profitentur, prohibendos, ar-
cendéſque cenſeo. Ut iſtud præſtiterimus, Pro-
vinciam, Urbémque luſtravimus. Horruere om-
nes, non ſeveritatem modò, ſed immanitatem,
ſævitiémque legis, quâà funditùs honeſtiſſimorum
hominum fama dabatur peſſum. Verùm, quo-
niam ſapientiæ præfectura extabat, cunctationem,
moräâſque prudentium furor pervicit Legiſlato-
ris. Vix dies à cœtu prima diluxerat, quùm

in foro, non ſcriptum, ſed impreflum, affi-

Religioſo-
vam Ber-
ſecutores.

xümque decretum eſt, non de peſte, ſed peſti-
lens, quo ſcilicèt Monachi univerſim omnes, &
Clerici, Regulares tamen, provinciam ingredi
vetabantur. Quod cùm Gubernantis ſcitum odio-
ſiſſimum, & contumelioſiſſimum Religioſis fa-
miliis per ſe eſſet, tum verò longè immanius
præſatione, & proomio fuit. Nam pientiſſi-
mus, ſi Süperis placet, Prætor, quo invidiam
Coenobitis majorem conflaret, ita virulentam
Legem eſt exorſus: Eô ſcilicèt Religioſorum
Clericorum & Fratrum fraudes, dolôſque pro-
vectos, ut, niſi procul provinciæ finibus indiſtin-
tè univerſi repellerentur, nunquàm incolumitati
civium conſultum foret. Intercluſum proindè
ſibi omnem penitùs in provinciam aditum in-
telligerent Cœnobitæ, quem ſi tentaſſent, ca-
tenis, ergaſtulis, quadriremibus, & crucibus,
nullà ſpe veniæ, obnoxios futuros ſe pro certo

ſcirent. Expalluit Urbs Religioſis Coœtibus ad-

dictiſſima, nec vigilare ſe credidit ſub meri-
diem, ſed ſomniare, nunquàm rata è ſuo foro
tantùm potuifſe infamiæ in Chriſti famulos re-
dundare. Ergo dolore, ſtuporéque perculſi ci-
ves, & violentiâ legis fulguriti torpuere primum,

9

Oliva in Eſdram.

mox in æquiſſimam, non rabiem, ſed iram acti-
vociferari, clamaréque coœperunt. Itane? Ergo
ad nos accedere licet mangonibus, hiſtrionibus,
ſcurris, & paraſitis, Monachis verò non licet?
Licet meretricibus, & Anachoretis non licer. Ju-
dæis licet, Religioſis omninò non licet? Ergo ſi
Cain reviviſcat, excipietur à nobis. Si ad nos
verò ſuperſtes etiam nunc accedat Elias, repelle-
tur: eſt enim Carmeli Hoſpes; niſi fortè, ut Eh-
ſeo pallium, ità ſatelliti dimittat & tunicam? Lu-
thero, ſi à Cœnobio florentiſſimæ caſtitatis ad nos
deſcenderit, in provinciam aditus non patet: ſi
& fornice remigret, cum Virgine defloratâ Urbs
recludetur- ut quem ſancétiſſimæ mihitiæ primi-
pilum excluderemus, fidei eum deſertorem ad-
mittamus? Hac lege Antonius, Hiilarion,
Macarius, & Arſenius, hâc Franciſcus & Be-
nedictus, häc denique Senenſis Bernardinus,
Tudertes Jacobus, Maurus & Placidus Roma-
ni, Hiſpanus Raymundus, Odilo Gallus ,Hy-
bernus Columbanus, Rupertus Germanus, &
Polonus Hyacinthus noſtris penitùs finibus de-
pellerentur; à quibus nec Nembrothum, nec
Abſalonem, nec Jezabelem, nec Manaſſem ar-
cemus edicto. Adeò jura omnia undâ in tabulà non
confudimus, ſed merſimus. Quid de nobis Tranſ-
Padani ſentient? Quid Ciſalpini? Quid Lappo-
nes, & Dani? Quam in nos Coslites exardeſ-
cent, quaàmque obliquè nos èê ſuis ſoliis diſpicient
Religioſorum Ordinum colo donati Conditores,
quorum filios non æquavimus mulionibus, ſed
onagris poſthabuimus. Clitellari in provin-
cia quotidiè muli, afinique commeant; &
cùm mulis oppida, urbéſque pateant, vicatim
Monachi extrudentur. Quæ Lutherani Saturna-
lia agent, quäâſque de Rehgiofſis dabunt fabulas
Calviniſtæ, ubi edicti noſtri exemplar accepe-
rint? En, inquient, quid de cucullis Catholici
ſentiant, quæque ſit Primatum ſententia de

Tunicatis. Piaculum contagionis Monachorum

exilium cenſuerunt. Hanc ſi à ſe peſtem depule-
rint, evaſuros ſeſe luem arbitrantur. Numen
hâc hoſtià propitiare ſtatuerunt. Suas intrà Ur-
bes Arabes & Garamantas admittunt, admit-
tunt & Anthropophagas, Coœnobitas non ad-
mittunt. Eos, aut ita exleges, hoſtéſque Rei-
publicæ putant, ut lue infectos congreſſu non
putent ſe hominum privaturos; aut ità infe-
ſtos mortalibus arbitrantur, ut, ſi ſani ſint,
ſatam ab eis contagionem ſuſpicentur. Quas hinc
ſannas, & diras in filios Crucis exploſerint Ec-

cleſiæ perduelles, nemo non conjicit. Miſeret

nos veſtri, honeſtiſſimi Patres, & nos noſtri
longè pudet acerbiùs. Vos à nobis exulabitis:
ſed à nobis primuùm exulavit humanitas. Vos care-
bitis Urbe, Provinciâque: nos Urbium propugna-
toribus & piaculis carebimus. Legi vos duriſſimæ
ſubjacetis: nos eam crudeles ſcripſimus. Et quæ
nobis Avis calamum ſuppeditavit, quo id genus

Legem exararemus? Saginatum cadaveribus ſub

Noëmo Corvum hunc nobis remiſiſſe cala-
mum ſuſpicari licet, quem Chamus arvina bu-
bonum, & Simiorum ſagimine in noſtrum de-
decus adipavit. Aut ſi tamdiu ætatem ſuam Vo-
lucris funeſtiſſima non produxit, ex ea ſaltem
ſati, nec degeneres, Coraces ſcribendæ legi

inſtrumenta & ſuis Clunibus in Tabelloniam

dejecere. Hæc illi, pro doloris modo, vel
effudere, vel effutiere licentius. Jam ego
temperantiuùs tecum, 6 bone, expoſtulaverim
pro Monachis. Ad te abs te provocant Coœ-

nobitæ. An ità de Chriſtiana Republica malè

meriti

neiii dert
ea, ⸗
um ſi
eilele ſnp
utere cun
Uint peo
imiitgve
Glo ad cal
1ad kerarn
Iurare con
bilas alil
6s yholi
ban in k⸗
lulk ſee
Nein, 4 ⸗
ues pon 1
Guurum d
Cuci nonmen
Knun
le connall
Pncerun.
zint in M
ce ſn?
8 getlaume
iiers, ſed
lekt phern
ſeinund ſo
4 , de gu⸗
uvert. N.
tens. Nan
Elltce lun
Moncki com
eviſinarent,
Cnentino
Chit Nonn.
Khu; ked u
lenn, Cantum
Moncdonnm
in n wſin
eennr. Ece
ſbils ecdti
Kandibus id
reg: gli id
1e linctate
enur) Cxn
weng Rome
Pden in tu
eun famnam
e Eigtili.
8 Meſcnt,
Ter. CGranllor
Uel mrine,
eſpio
mik Ullie⸗
ni, n eic

In Mlni Cr

nttie en
e. *
n täicht in

Ramzd
ne S
geln
Etiib
nmi
Nn len).
ele-
NAN
u,esl.
kud.
ham!.
Gtentadn
On ſaſct
lt Ut
iie n.
Gunthà
Hiin
ſen e
guuimu
ciduhen.
etmenlt 6
ts inbus
nRhun
Aanlinz.
intibcken
nobe i
Quilleg
eles alk
blicdlin
iCmiimnz,
lonba kl
n Wr.
mmem, 8
kalt, ilain
erani Auner.

labun ſbis

nner e

ls Ccan
1 Enrenin
Monachem
ellencee⸗
ntur. M
Uas innl
tumt, At
biss mon 41
holee Ne:
Cngelun
at in
1ri Hn,
uur. (s Pi
Wolenn .
er. Mn
& nos ll
bis elliii:
Uins en.
iumpepgn
cs Aulne
, o 6
alueitul
enille n
Nus Alit

De Cyro Rege.

meriti Servi ſunt Dei, ut eos in odium vulgi
vocari oporteret? Qui pro Chriſto paternarum
Edium ſprevere dehcias: qui ſe bonis omnibus
exuere ſub Chriſto: qui omni ſe voluptate mul-
ctavere cum Chriſto: qui Chriſti doctrinæ in-
ſiſtunt propius: qui vitam Chriſti referunt, ex-
primuúntque accuratius; hi uno Religionis ti-
tulo ad catenas trahentur & tranſtra, ſi non ſo-
li ad ferarum luſtra ſeceſſerint, ubi ſedem eos
mutare contigerit? Quid de iis Sulkani, quid
Scythæ ſtatuent, ſi eos infrà hominum quiſ-
quilias abjici, detrudique ſenſerint à Chriſtia-
nis Proconſulibus? Quis non in Cœnobia tan-
quàm in Eccleſiæ ſentinam proluviem con-
Auxiſſe ſcelerum, deſediſſéque arbitretur om-
nem, ſi aleatores, ganeones, ariolos, & deco-
Ctores non ſuis provinciis Prætores excludunt,
quarum aditu Monachos interdicunt? Quis

Cruci nomen dabit in poſterum, ſi ſe Cruce

fingendum non dubitet in furciferum? Ut à
lue convaleſcerent Hebræi, e trabe anguem ſuſ-
penderunt. Ne peſte oppida corripiantur, de-

ſævitur in Monachos? An hi Angues Reipu-

blicæ ſunt? Hoc enim verò occurretis antido-
to graſſaturæ contagioni, ſi, non exenteratis
viperis, ſed Monachis averruncatis, dignum
Medeàâ pharmacum condiatis. Tuum erit è
Vatiniano ſtomacho edicti tui cauſam eru-
ctare, de qua nemo, ne haruſpex quidem, di-
vinaverit. Nec te Romano velim exemplo
tuearis. Nam Romæ cautum quidem pruden-
tiſſimè fuit, ne ſine diplomate ultrò citrôque
Monachi commearent; non quèòd de iis ſecùs
exiſtimarent, ſed ne quis plebejus & impoſtor
commentitio Monachi habitu fucum faceret ex-
cubiis. Non ne Monachi in Urbem accederent,
lex lata; ſed ut tantùm huc Monachi penetra-
rent, cautum per legem; quô qui ſcilicèt à
Monachorum fucis & larvis ſolo internoſci ha-
bitu vix poſſunt, ab iis probè literis diſtin-
guerentur. Ecquando Romæ boatus ille, &
ſibilus præconis inſonuit, Religioſorum dolis &
fraudibus ad ſcribendam Legem adactos Pa-
tres: qui id tantùm æquiſſimè percurarunt,
ne ſanctitate habitus heluones & transfugæ pal-
lharentur? Coœnobirarum famæ, pudorique pur-
puratus Romæ cœtus proſpexit. Tu verò eorum
pudorem in tuo edicto proſtituiſti, & Naza-
ræorum famam atramento tuo ſuprà carbo-
nes denigraſti. At parcamus & vitàâ defuncto
& præfecturà, ne videamur deſævire in cada-
ver. Gratulor eo tamen nomine Cœnobitis
vel maximè, quòôd, qui eum vel anteceſſere
Præfecti nobiliſſimi, vel ſubſequuti ſunt, longè
ſecùs de Religioſis hominibus ſenſere. Quando eo-
rum alter nulli & ſuo ordine ſeu potentià, ſeu pru-
dentiàâ, ſeu exiſtimatione ſecundus, non modò
non putavit Cœnobitarum fraude inferendam
Provinciæ luem, ſed eam depellendam ità eo-
rum credidit induſtria, ut e Coœnobio cele-
bratiſſimum evocatum Oratorem, affectorum
Noſocomio præeſſe cum imperio juſſerit. Qui
eâ ſe fide in præfecturã geſlit, ut incolumi-
tatem Urbi pepererit. Quem curis, ærumniſ-

que confectum, extinétumque morbo, quem

reſtinxerat, Senatus Urbis publico funere, & elo-
gio de civitate optimè meritum, vel per ſaxa fa-
teri voluit literata. Apologiam hic fortè meam
nonnemo refellet, quòd non livore eam Prætor
ſcripſerit legem, ſed æquiſſimæ dolore vindictæ
in illam inclinaverit, quòd per fraudem non-
nemo in Provinciam irrepſiſſer, ex affectis
Ethic. Comment. Tom. III.

Cap. XXIII. 197

morbo Urbibus digreſſus Cucullatus. Neutri
non adſtipulor aſſertioni. Et abfuiſſe ſcilicèt li-
vorem viro cæteroqui non iniquo, & dolorem
adfuiſſe, qui eum ad Legem incenderit. Nihil
proptereà de mente ejus iniquius ſtatuo, quam
fuiſſe puto in Optimate non malam. De iræ
juſtitiâ tantiſper videamus. Unus dolo Mo-
nachus, ſeu regularis Clericus ex affectis op-
pidis in Provinciam, vel adulterinis munitus li-
teris, vel ſeſe exterum non faſſus acceſſit. Am-
bigo primòô, an id acciderit. Plus tibi do. Ad-
miſerint id non unus, ſed plerique flagitu. Quæ-
ro, an ſoli fuerint exleges Coenobitæ? Nulluſ-
ne inſtitor, nulluſne veredarius, nullus denique
erro, mangôve, non legitimis ad vos aut itineribus,
aut literis ereptavit? Cur verò ad fabros, & cir-
culatores confugio, quaſi verò non equites com-
plures falſis ſe in Provinciam ſyngraphis intu-
lerint. Si hæ Proconſulem latuere fraudes, id
neſciir, quod ne me quidem latuit, hominem
amiciſſimum latebrarum, & rumorum minimè
cupidum. Si autem furtivas in ſuam Urbem ir-
ruptiones tum equitum, tum erronum reſcierat,
cur doli ſolos Cœnobitas inſimulavit, eorumque
fraudes edicto compeſcuit? At ſoli perreptave-
rint per dolum Monachi in Urbem: decuitne
propterea, quod pauci peccavere, id omnibus
objectare? Fraudes, dolique Monachorum nos
ad ſcribendam Legem adegerunt. Proomium
id Legis extitit. Num doloſus & fraudulentus
Cornelius, qui Romæ tantà ſanctimoniæ fam
ſuis Evangelia commentariis illuſirabat? Num
captioſus Vincentius à Florentiola, paucis poſt
decretum annis, ſuffragii jure, & Galero ſa-
cro purpuratis Patribus coæquatus? Num im-
poſtor Alphonſus Areſlinus, qui, ut iis adſcribe-
retur, quos lex proſcripſit Mutinenſem prin-
cipatum Franciſci ſacco, aliquot ante edictum
annis, permutaverat? Num denique Sacro-
rum Ordinum viri innumeri, juvenéſque non
ſcientià tantuùm, & ianctimoniâ vitæ, totâ il-
luſtres Europàâ, ſed ſtemmate & ſanguine, non
ipſo tantùm Legiflatore, quod erat perfacilè,
ſed nobiliſſimis quoque inſigniores, clarioréſ-
que patriciis, qui non Duces ſolum, & Pon-
tifices Maximos, ſed Hiſpaniæ, Galliæque
Reges, & Cæſares affinitate contingunt: num,
inquam, hi ſanctitate habitus ità indolem exue-
re, ut vafri, ut perjuri, ut corruptores, ur vio-
latores divini, humanique juris evaſerint? De-
mus id tamen, & mentem, indolémque tum
conſularem, tum regiam dolis, fraudibúſque
proſtituerint. Num proptereà, quod illi feciſ-
ſent imiquiſſimè, iniquiùs vulgari toti debuit Eu-
ropæ, Indiæque? Malè Noë obdormivit inte-
Ctus. Sed improbior Chamus, qui pudenda Pa-
tris non velavit. Et tamen Adoleſcens, impru-
dens, venator, fratribus tantùm torporem Senis
indicavit, non ſæviendi hbidine, ſed ridendi in-
temperantiã, nec finxit, ſed detexit impruden-
tiam dormientis. Quid Conſularem probatiſſi-
mum oportuit facere, ubi non unius, ſed ſacro-
rum virorum publicum, omniumque nomen
& decus, non geminis fratribus, qui raptim
illud integerent, ſed totius Europæ oculis, ſed
Arabibus, ſed Judæis, ſed Sectariis dilcutien-
dum, exibilandum, lancinandum, & concer-
pendum ſubjiciebatur 2 Dices, nec ſingilla-
tim, nec univerſim Monachos e4 legis ſeve-
ritate perſiringi. Indefinitè ibi loqui Legiſlato-
rem de cucullis, nulluümque deſignare. Neque
enim ait omnium ſe Religioſorum fraudibus

R 3 ad

Religio, 65 .
erem, non
infuman-
ℳ

14.

.

4

198

ad Legem adactum. Ais? Nego. Nallum deſi-
gnat, ſed nullum quoque ſubducit infamiæ,
eximitque calumniæ. Siquidem non ait, pauco-
rum, vel nonnullorum dolis ſibi Legem extor-
tam; ſed Religioſorum ſe fraudibus in eam ait
inclinatum Legem. Quæ ſcribendi ratio Mo-
nachorum neminem ſuſpicione criminis abſolvit.
Atqui plerique abuſi fraudibus clanculum irru-
perunt. Egerunt illi ſanè periniquèê: non tamen
occaſionem iis præfandi verbis præbuere Præfe-
Go. Nulluſne Senator ſecreta prodidit? Naulluſ-
ne mœchatus eſt Clericus? Prudentérne prop-
tereà agerem, ſi irà Legem ordirer: Senatorum
perfidiâ, libidinéque Clericorum ad novas me
de adulterio tabulas impelli? Nullum deſigno,
ſed omnes dehoneſto. At non hâc Proconſul præ-
ſenſione incommodorum, nocendique mente,
edictum ſubſignavit. Hic manus do non invitus.
Idcircò de mente nunquàm ego queſtus ſum
Conſularis, quam æqui fuiſſe amantem putavi.
Legem examinavi, quam probare non potui,
quaâmque argumenta hactenus mea ſeveritatis ſuæ
ſubmonuerunt. Scio non malo animo, quam-
quàm improvido, virum rudem potiùs, quàm
malignum, tantam Religioſo nomini inuſſiſſe no-
tam. Ideéque quibus ſe ſepiant Libertis & Afſ-
ſeſſoribus Prætores, etiam atque etiam pervi-
deant. Nam Tiberis ſcaturigine nitidiſſimus flu-
viorum, turbidus & limoſus Romam interluit,
ſuorum gurgitum cryſtallis Naris cœno, influxu-
que corruptis. Nemo indagat, cujus incurſione
laticis flumen ſplendidiſſimum ſqualeat. Flavum
tantum Tiberim prædicant univerſi: Eſt enim
lutulentus, quàmquam non ſuo alveo, ſed ex-
tero. Ergo à conſilis ſibi adeſſe Dominantes
penitùs omnes curent, non congerrones, & ra-
bulas, aut improbos, qui noctu in lupanaribus,
manè in fubſelliis proſtent, ſed viros vitæ, ſcien-
tiæque iniegerrimæ, quos olere lucernam opor-
teret volumina evolventes, non ſubolere paſtil-
los, quibus qui fragrant, rarò non conflagrant.
Male ſiquidem de authoratis cœlo viris caver-
noſi ſtatuent Areopagitæ, ita velis involuti, ut,
quemadmodùm amplexantur pro Pallade Vene-
rem, itaà ſanctimoniam pro impuritate temerè,
rabidéque condemnent. Si à conſiliis legerentur
ſpectatæ, viri, & literaturæ & probitatis, non
eò prolaberentur Conſulares, ut prooemia affin-
gerent edictis tam odioſa Religioni, ut ejuſce-
modi præfationibus fidei hoſtes vix acriores in
Dei famulos perorationes conſcripſerint. Velléſne
tu, inquiunt, patere Coenobitis acceſſum in pro-
vincias tum quoque liberum, cùm lues gliſcit?
Patere iis aditum vellem nec liberiorem, quam
cæteris, nec impeditiorem. Conditionem eo-
rum unam cum bubulcis & villicis communem
efſe opto. Deberem efflagitare, ut Monachi
Dynaſtis præferrentur; quem ſemper morem
Anglia retinuit in comitiis, quamdiu non aber-
ravit à fide; quémque tum quoque Sicilia reti-
net, cuùm regni ordines conſuluntur. Non id
tamen repeto; peto, ne carnificibus habeantur
improbiores, neu plùs ſibi à Cœnobitis impen-
dere calamitatis reformident provinciæ, quam à
calonibus timeant atque lictoribus. Quô abiit
illa gentium de dicatis Deo viris exiſtimatio!

I. Mach. 7. Dixerunt⸗ Homo Sacerdos de ſemine Aaron ve-

nit, non decipiet nos. Maluerunt perire Ifraëli-
tæ, quam in tantâà occaſione ſuſpicionis & me-
tus de Levitis diffidere. Nihil non ſuadebat, ver-
bis Levitæ ſubeſſe perfidiam; Locus, Tempus,
Poſtulata plurimùm ambiguitatis afferebant: eas

Oliva in Eſdram.

tamen omnes dubitationes non Sphynx exolvit,

ſed exiſtimatio penitus abrupit de Sacerdotibus

perhonorifica, quâ malè ſuſpicari de Miniſtris

Templi verebantur Hebræi. Ex hoſtico, & cum Eclifta-
hoſte ad vos Alcimus acceſſit. Non decipiet nos. Liei hono⸗

Cauſam apud vos agit Alcimus, Legatus De-

metrii hoſtis veſtri. Non decipiet nos. Sacerdo- Juditantes

tium, quod à Demetrio accepit, ſine eo retinere

non ſe poſſe percallet, ideéque Regis partes tue- Religioſi
bitur. Non decipiet nos. Si impius eſt? Non de- bonorandi.

cipiet. Non decipiet Pontifex commentitius, im-
probus, transfuga, armatus hoſtium haſitis, con-
ſiliiſſque ſeptus? Non decipiet. Cur? Fluxit ex
Aaron. Homo Sacerdos de ſemine Aaron venit,
non decipiet nos. Quid plura? Sexaginta ex
Aſſidæis ab Alcimo trucidati, viſi ſunt creduli-
tatis luiſſe pornas. Sed eos ſui in ſacrum genus
non pœnituit obſequii. Nec immeritò, quando
eos occaſione cædis inter ſanctiores Deus retulit
Legis hoſtias & heroas. Occidit eos in una die,
ſecundum verbum quod ſeriptum eſt: Carnes San-
torum tuorum, & ſanguinem ipſorum effuderunt
in circuitu Jeruſalem. En ut reveritos characte-
rem in Alcimo Sacerdotalem, Coelitibus, Diviſ-
que Deus ſociavit. Si de Levitæ fide dubitaviſ-
ſent, vixiſſent, ſed inhonori. Credidere? Perie-
re. Sed ſuo purpurati ſanguine, non terræ man-
dati ſunt, ſed cœlo deſtinati. Et ideò fortè ca-
ruere ſepulchro, quòd ſuorum civium, vel pu-
treſcentium, ſpectaculo recreari, & cœlum cu-
pPiit, & Superi petierunt. Componite veſtram
hic de Coœnobitis ſuſpicionem, cum Hebræorum
in Sacrificulum fide. Securi ſunt illi, inter arma
& hoſtes. Vos de ſacco & panno extrema vo-
bis metuitis. IIli optima è& peſſimo ſperavere.
Vos peſſima de optimis expectaſtis. IIIi nec de
transfugâ ſuſpicari ſunt auſi. Vos à vobis ſecta-
tores Evangelii ablegatis. Mori denique maluere
Aſſidæi, quam fœdare Alcimum ſuſpicione ſini-
ſtriori. Vos palaàm damnatis innocentes, ne, quæ
undique ad vos peſtis irrepit, per eos fortè per-
rumpat ad vos. An tu nobis, inquiunt, imperas
mortem, ne videamur ſecùs, quàm deceat, de
Monachis cenſuiſſe? Funus ſi vobis perferendum

ſuaderem, id ferretis, quod arceſſiere Aſſidæi;

quos juvit hoſtias cadere, quàm vivere ſuſpica-
ces. At à me procul eſt tanta patientiæ veſtræ,
veſtrique ſanguinis vilitas. An mori jubeo, quos
hortor non diligentiùs arcere procul vicis & fi-
nibus Monachos, quàm lurcones? Exempta
peſtilentiæ Sicilia eſt, nec à ſe Coenobitas iratius
ſubmovit, quàm patricios. Nemo literis fretus
arcebatur regno, quamvis cucullatus. Nemo ex-

ſcenſionem, ſine literis, facere poterat, licèt pa-

tricius. Sedenim aà peſte Siculi ſuo freto dirime-
bantur. Nobis lues imminebat à fronte. A fron-
te, à lateribus, à tergo inſiliebat lues in Ligu-
res. Incendium hinc Parma, indè verô iis affla-
bat Dertona, quo ambæ in cinerem Urbes diffla-
bantur. Haud tamen Ligures ullam de Cœnobi-
tis tulere Legem iniquiorem. Vix eos communi

randi.

temere.

edicto, nuiquàm tamen deſignatos, quâ in pro-

vinciam fide accederent, ſignificare, teſtarique
juſſerunt. Lectorem non morabor. Bis vos peſtis
corripuit, penèque abſumpſit: illorum fines nec
ſemel invaſit peſtilenia, quaſi eos vereretur,
qui Religioſorum nomen reverebantur. Vos cum
vVeſtris legibus contabuiſtis: in fuis illi floruere
decretis. Non vitam veſtram propugnaſtis, ſed
famam oppugnaſtis Monachorum. Quꝗ in re,
ut omnibus anteiſtis exemplo, ità nullum, qui
vos ſequeretur, totâà penitùs Europa, reperiſtis.
Non

Non Belge
Mi, Gnl
i l
lebeixr inee
vere neleni
uhmnan
lns d
1 imer le,
e ler!
zulhe
s unbni
kin Iis,
Reße
grelet uigt
les A
. 1 4,4
tetat poelt
ben. Cr.
Nö! Erpo⸗
undumgbe
orinci⸗ non
Alhorai
it ad A,)
I lices, ne
Monunr cont
Auüimutbus,
ſtickhlin i
in, & hikrin
Cllexteni,
lr etfn
Verumm ut
Gem non mi
Nins genma
Epye mame
unntem paler
fumns ſmn. F
0is & flei o
umbras hebela⸗
monuunemn
m chnennn
Kec. Mnuue
Mklacher,
lOrßti unne
1a Hiſ tiinm
1 ldrfuum 19
nei eall
hemibus Col
nenze it
Aing: öſen
4 Peam udem
s: ſrenen
pad ernmne
nDu Eeco
Ablo Egren
e Eier
Un en
Mn eſpinaſſe
8 nin, in n
Gee ſig

eotkiee N
8 Dae .
enlti

Nhale N.
nin ei
engni
umr eil⸗
nmia
IId, un
Deuma
Nin ni e
. 5N

itos uege
liibu De
de dltit
dicete) is.
Dn tenane
ded innder
iun, N.
& hn ar
Wlie ſeltam
nHünemmn
l,, iner am
exnem
mo Hetaet.
. UN
nobi ee⸗
ricenale
hhieveli
entes, e
eo iut e⸗
jiunt, ru
n Gerel E
Peteenin
Iere AMdan
iſete lupie
enie velte
beo,n
1rs &r
Dyenhe
cbius Vant
lers fend
s. Nenoer
emn, Herhe
ſeelo dine.
Onte Alnn
Pes nli
net is d.
hlibesck⸗
nce Cenmh.
0s CMhl

neH

Bs roſi⸗
tumn n 1
eetenl,

tul. is nn
Ubhun
Anl
Nun 33
6,Eeyennn
, NW

De Cyro Rege. Cap. XXIII. 199

Non Belgæ, non Cantabri, non Aquitam, non
Boii, non Boemi veſtris edictis inſtitere. Phœ-
nix lex veſtra eſt. Ideéôque rogum poſtulat, &
debetur incendio. Et ardere lanè debet, quæ
lucere neſciit. Etenim Ægypti Lucem imitata,
authoratam quidem Numini gentem ſejunxit à

profanis. Sed, proh dolor! quam diſſimiles ani-

mo inter ſe, eventüque fuere Lux Dei, & ve-
ſtra Lex! Lux Cyro proluſura, nihil in accolis,
incoliſque diſtinxit, niſi Religionem & fidem.
Has umbris noluit vectigales, ſeu illas offendiſ-
ſet in liva, ſeu reperiflet in Principe. Rimata
lex eſt Religionem accuratè: ſed ut eam vicis
arcerer utque illam arctaret vinculis, ſive Con-
ſulares cus integeret, ſive tegeret imperatu-
ros. Pu t tam fuiſſe Luci Legem adverſam.

Sat erat nocti eam eſſle literarum nigrore conco-

lorem. Cur cum luce plùs ſenſu pugnat, quaàm
notis? Ergo Æiigyptum Lex veſtra expetendam,
optandâmque Monachis præſtitit; & quæ coœlum
provincia non ſuſpicit, eam cœlo viri ſuſpicient
authorati? A Conſularium tabulis Religio pro-
vwocat ad Ægyptiorum Auroram. Lippire ſe cu-
pit Fides, ne ſcita veſira ſuis ocuhs perlegat.
Mutuatur contrà, oculos à coœleſtibus ſanctitque
Animantibus, quibus illæ undique ſcatent, quo
ſibi affuſam in Ægypto lucem & uberius hau-
riat, & hilarius; clamantque Coœnobia, nos Pro-
conſul exterminat ex uberrima Europæ Regione,
cùm nos Ægyptus, quaqua patet, auro, ſolé-
que perfundat.
V. Verùm ut Solem tanti feciſſe in .gypto Fi-
dem non miror; Lux enim eſt, & Iſraélitici no-
minis gemmas ſuo facilè jubare deprehendit: ita
lippire atramenta, qui mirer, quibus Religionis
nitorem patere, portentum eſſet, cùm fuhgo &
fumus ſint. Fortè, qui caligant in Sole Rehgio-
nis & fidei contemptores, ad ſepulchri minus
umbras hebeſcent. Protrahamus ergo eos ad Moy-
ſis monumentum, quod licèt Moabitis irreper-
tum, compertum tamen in Scripturis & patens
Peut.54,5. eſt. Mortuus eſt, inquiit, ibi Moyſes. Et quid,
rogo, inſculpſere tanti Principis ſepulchro? Quas
a epitaphio palmas inſcripſere? Incidere, opinor,
e ei, lapidi bifariam pelagus diſpartitum, tum in ſe
iùm excul- illud refluum, cùm in deſertam, ſtratämque He-
mm. bræis aream revolveretur: hiantem Pharaonis
ſerpentibus Colubrum, eôſque glutientem: ſca-
turientes & Sind faces & nebulas: Cruci Reges

Mortis

Eloria

vere, ſuffixos: difflatum vitulum: undantem lapidem:
igneam nubem: cœlum pluvium: candentes an-
Saruee- gues: ſerpentem æneum: illecebroſum Manna:
uli. Virgam extimeicendam. Quæ chm affingi poſ-
Tlanren ſent Duci decora, ut trophæis potiuès, quam ſa-
mé bulo tegeretur: his neglectis inſignibus, fidem
Krghe ſuffecere „dixertintque Moſem, non vidorem .
Deo gte. HOn Legiflatorem, non ducem, ſed ſervum Nu-
rioſum. Tinis expiraſle. Mortuus eſt ibi Moyſes, ſervus

rusi, Domini, in terra Moab. Inſignia, tituléſque
Stams. Univerſos ſuâ Mors falce viſa eſt meſſuiſſe. Fi-
8. Moße dei tamen titulus Mortis falcem aut eluſit, aut
devicit. Hoc tantùm à ſepuhko ſiemma non ab-
fuit, quùm reliqua cum pereunte interciderint.
Niſi fortè putemus, nihil authori Scripturarum
Moſe viſum non indignum, præter ſervitii titu-
lum, quo ſe Numini obſtringi Moſes gloriaba-
tur, etiam quùm ovaret. Rehiqua à victoriis, &
principatu nomina, aut cum pleriſque commu-
nia repudiavit author, aut cum titulo Famulan-
tis Domino Moſis compoſita, ne extare quidem
ſenſit. Adeò Fidei titulus, quaſi decorum Sol,
omnia obliterat, obſcurâtque dignitatum, &

micida, aut fur, aut maledicus, aut alienorum

facinorum ornamenta. Hic vivit in funere; nee
ſepulchrali ità pulvere ſordeſcit, quin purpuret
