Dixeruntque ſervi daul ad eum: Ecce Spiritus Dei
malus exagitat te. Jubeat Dominus noſter, & ſervi

rtui qui coram te ſunt, quærent hominem ſeientem

pfſallere citharà, ut quando arripuerit te Spiritus Do-
mini malus, pſallat manu ſud, & levids feras. I1I. 1
Ecce vidi filium ILſai Bethlehemitem, ſcientem pſal-
lere, virum pulebrum. 13. 2
Er reſpondens unus de pueris ait: Ecce vidi filium Iai
Bethlebemitem ſcientem pfſallere, & fortiſimum
robore, & virum bellicoſum, & prudentem in verbi
& virum pulchrum; & Dominus eſt qum eo. 14. 1
Quomodo vadam? Audiet enim Saul & interfæiet me.
128. 1
Venit David ad Saul, & ſtetit coràm eo, at ille
dilexit eum nimis, & faäctus eſt ejus armiger. Igi-
tur David tollebat citharam, & refocillabatur
Daiil. . 121. 1
Dixuque Dominus ad Samuzlem: Imple cornu tuum
aoleo, & veni, ut mittam te ad Iſai: providi enim
in ſiliis ejus mihi Regem. 124. 1
Tulit ergo damusl cornu olei, G unxit eum in medio
fratrum ejus. 126. 2
Tulit ergo Samusl cornu olei, & unxit eum, & di-
rectus eſt Spiritus Domini à die illa in David.
143. I
Dixit Dominus ad damuelem : ne reſpicias vultum
gjus, neque altitudmem ſtaturæ ejus; quoniam abjeci
enn. 172. 2
Dixirque Jamuel ad Iſaäi: Numquid jam completi
IJunt hliis Ibid.
Qui reſpondit: adhuc reliquus eſt parvulus, & paſ-
cit ovés. 173. 1
Miſit ergo & adduxit eum; & ait Dominus: Surge,
O unge eum; ipſe eſt enim. Ibid.
Det David in conſpettu meo: invenit enim gratiam in
oculis meis. Ioitur quandocunque Spiritus Domini
malus arripiebat Sail, David tollebat citharam, &
refocillabatur Suiil. 185. 1 & 2
Ex CAP. XVII. Virum ergo, qui percuſſerit eum,
ditabit Rex divitiis magnis, & ſliam ſuam dabit ei.
87. 2
C⸗ Fadr Viro, qui pereuſſerit Philiſtbæum hunc
1

que David adversum Philiſthæum in funda & la-
bide. 1373. 1
Dixit autem David ad Philiſtbeum. Tu venis ad
me cum haſta & clypeo: ego autem venio ad ie
in nomine Domini exercituum. Ibid. & 205. I
8& 206. I.
Eo autem tempore, quo viderat Saul David egredien-
tem contrà Philiſihæum, ait ad Abner: de qua ſtir-
pe deſcendit hic adoleſcens 185. 2
Auferam caput tuum à te, & dabo cadavera caſtro-
rum Philiſtbiim bodie volatilibus cœli, & beſtüs
terræ. 206. 2
Ceiat ommis terra, quia eſt Deus in Iſraël. Ibid. 2
Ex CAP. XVIII. David autem pſallebat manu
Jua. Tenebatqué Saiul lanceFÄam, & miſit Eam, pu-
tans quòd configere poſſet David cum pariete. 10. 2
Quare inquietaſti me, ut ſuſeitarer? Faciet tibi Do-
minus ſicut locutus eſt in manu mea, & ſeindet re-
gnum tuum de manu tua, & dabit illud proximo tuo
David: quia non obediſti voci Domini, neque feciſti
iram ſuroris ejus in Amalech: idcire quod pate-
ris, fecit tibi Dominus hodiè. Cras autem tu, &
kilii tui mecum eritis. 22. 2
SNatimque Sail ceidit porretctus in terram. Extimue-
rat enim verba Samuslis. 23. I
Saiil percuſſit mille, & David decem millia. 56. 2
Ecce filia mea major Merob, ipſam dabo tibi uxorem,
104. 2
Quis ego ſum, aut quæ eſt vita mea, aut cognatio Pa-
tris mei in Iſrazël, ut fiam gener Regis 7 Ibidem
& 105. 1
Et præcinebant mulieres ludentes, atque dicentes2
Percuſſit Gaul mille, & David decem millia. pag.
104. 2
Non rectis ergo oculis Gail aſpiciebat David à die illa
& deinceps. 173. 2 & 186. I
Dederunt David decem millia, & mihi mille dede-
runt: quid ei ſupereſt niſi ſolum regnum? Non re-
Stis ergo oculis H Dadie à die illa &
deincæps. 232. 2
Hic vir bellator eſt ab Adoleſcentia ſua. Ibid.
Ex CAP. XIX. NWe pecces, Rex, in ſervum mum
David: quia non peccavit tibi. 87. 2
Ex CAP. NXX. Iratus autem Sail adverſus Jonatham,
dixit ei: Omnibus diebus, quibus filius Iſai vixe-
rit ſuper terram, non ſlabilieris tu, neque regnum
tuum. Itaque jam nunc mittte, & adduc eum ad
me, quia filius mortis eſt. 185. 2 & 186. 1
Ex CAP. XXII. Convertimini, & interficite Sacerdotes
Domini. 11. 2
Noluerunt autem ſervi Regis extendere manus ſuas in
Sacerdotes Domini. Ibid.
Converſuſque Doëg irruit in Sacerdotes: & trucidavit
in die illa octoginta quinque Viros veſtitos Ephod
lineo. Ibid.
Ex CAP. XXVIII. Quærite mihi mulierem habentem

Duninu, Et ait Sail ad David. Non vales reſiſtere Philiftheæo Pythonem, & vadam ad eam, & ſeiſeitabor per
19 Mi, nec pugnare adversus eum, quia puer es. Di- illam. . 984 2
n i: 4 xitque David ad Saiil⸗ vadam . G. auferam oppro- Divina mihi in Pythone. 9. 1
. an, V D populi. Quoniam quis eſt iſte Philiſthaus ? Conſuluitque Dominum & non reſpondit ei, neque
N,, .2

Per Somnia, neque per Sacerdotes, neque per Pro-

4 Philiſtbiim caſira meiati ſunt inter Sochot & Azeca. Phetas. Dixitque Saul ſervis ſuis, Quærite mihi mu-
e hen 4 121. I lierem habentem Pythonem. Ibid.
. Dnint/V Ethic. Comment. Tom. III. z 2 Intel-

Index Locorum

Inrellexit Saiil quòd Samnsl eſſet, & inclinavit ſe ſuu-
per faciem ſuam in terra, & adoravit. 83. 2 8
84. 1
4 Ex Libro ſecundo.

Ex CAp. I. Montes Gelboë, nec ros, nec pluvia ve-
niant ſuper vos: quia ibi abjectus eſt clypeus for-

tium. . 229. 1
Ex CAP. III. Quare ingreſus es ad concubinam
Patris mei? 99. 2

Dixitque Iſpoſeth ad Abner: Quare ingreſſus es ad
Concubinam Patris mei? 100. 1
Quare ingreſſus es ad concubinam Patris mei? Qui ira-
S

tus nimis propter verba lboſeth ,ait, Namquid ca-
put canis égo ſum, qui non tradidi te in manus Da-
vid.: & zu requiſiſti in me, quod argueres pro mulie-
re bodié. 100. 1 & 101. 1
Abner filius Ner regebat domum baul. 100. 2
Tu requiſiſti in me, quod argueres pro muliere hodieè 5
Hac faciat Deus Abner, niſi quomod juravit Do-
minus David, ſiec faciam cum eo, ut transferatur
reonum de domo Saul, & elevetur thronus David
ſuper Iſra?l. 174. I
Ex CAP. VI. Dixitque David ad Michol- Vivit Do-
minus, quia ludam ante Dominum, qui eiegit me
potius, quàm Patrem tuum, & pracepit mihi, ut
eſſem Dux ſuper Vopulum Domini in Iſraél. 176. 1
Ex CAP. VII. Vidäéſne, quòd ego habitem in domo
cedrina; & Arca Dei poſita ſit in medio pellium?
4. I & 3 5. 2 & 110. 1
Ponam locum populo meo Iſrazël, G non turbabitur am-
plius: & requiem dabo tibi ab omnibus inimicis tuis,
Pprædicitque tibi Dominus, quòd domum tibi faciat
Dominut. 7. 2
Requiem dabo tibi ab omnibus inimicis tuis. Ibid. 2
Dixitque Nathan ad Regem: Omne, quod eſt in cor-
de tuo, vade, fac: quia Dominus tecum eſt. 36. 1
& 2
Factum eſt autem in illa nocte: & ecce Sermo Domini
ad Nathan, dicens: Vade⸗ & loquere ad ſervum
meum David: Hac dicit Dominus Numquid t
ædificabis mihi domum 36. 1
Dixitque Nathan ad Regem, Dominus tecum eſt.
6. 2
Tpſe ædificabit domum nomini meo. Ibid.
Ex CAP. IX. Qui adorans eum, dixit Quis ego
ſum ſervus tuus, quoniam reſpexiſti ſuper canem

mortuum ſimilem mei? 210. 2
Tu comedes panem in menſa mea. Ibid.

Ex CAP. XKI. Arca Dei, Et Iraël & Juda habitant
in papilionibus, & ego ingrediar domum meam?
4. 2
Ex CAP. XII. Tu es ille vir. Hæc dicit Dominus
Deus Iſrazël: Uriam Hethæum percuſſiſti gladio, &
uxorem illius accepiſti in uxorem. Quamobrem non
recedet gladius de domo tua uſque in ſempiternum.
20. 1 & 26. I & 27. I.
Dominus tranſtulit peccatum tuum, non morieris.
26. 1
Filius, qui natus eſt tibi, morte morietur. 36. 1
Miſit ergo Dominus Nathan ad David : qui, cùm
ven ſe ad eum, dixit ei. 245. 2
Ex CAP. XIII. Fecerdtque Abſalon convivium, qua-
ſi convivium Regis. 62. 1
Obſervate, cùm temulentus fuerit Amnon Vino, &
dixero vobis, percutite eum, & interficite; Nolite ti-
mere : ego enim ſum, qui pracipio vobis. 62. 2
Ex CAF. XIV. Loquatur ancilla tua ad Dominum
meum Regem verbum. Quarel cogitaſti hujuſmodi
rem contrà populum Dei, & locutus eſti Rex ver-
bum iſtud, ut peccer, & non reducat ejectum ſuum?
Ozines morimur, & quaſi aquæ dilabimur. Nec vult

Deus perire animam, ſed reiralctat cogitans, ne
penitus pereat, qui abjectus eſt. 131. 2
Omnes morimur, & quaſi aquxæ dilabimur. Et ait
Rex ad loab: Ecce placatus feci verbum tuum: Vade
ergo, & vevoca puerum Abſalon. Ibid.
Ex CAP. XVIII. Et præcepit Rex Joab, & Abiſai
& Ethai, dicens: Servate mihi puerum Abſalon.
Et omnis populus audiebat præcipientem Regem cun-
Stis Principibus DT Ahbſalon. 26. 2
Vidi Abſalon pendentem de quercu. 27. 2
Et ait Joab⸗ ſi vidiſti, quare non confodiſti eum cum
terra * & ego dediſſem tibi decem argenti ſiclos.
Ibid.
Et ait Joab, Non ſicut tu vis, ſed apgrediar eum coràm
te. Tulit ergo tres lanceas in manu ſua, & infbxit
eas in corde Abſalon. Ibid. & 151. 1
Audientibus enim nobis præcepit Rex tibi, & Abiſai,
& Ethai, dicens: Cuſtodite mihi puerum Abſalon.
151. 1
Adhaſit caput ejus quercui, & mulus pertranſi-
vit. Tulit ergo tres lanceas, & ſixit eas in corde
Abſalon. 98. 2

Ex Libro tertio.

Ex CAP. I. Adonias filius Haggith elevabatur dicens,
ego regnabo. 139.2 & 175. 2
Diæxit itaque Nathan ad Berſabeam: Num audiſti,
quòd regnaverit Adonias, & Dominus noſter David
hoc ignorat? 139.2
Et ſermo ejus cum Joab filio Sarviæ, & cum Abia-
thar Sacerdote. Immolatis ergo arietibus & vitulis,
vocavit univerſos fratres ſitos, filios Regis. 144.I
Dixit itaque Nathan ad Berſabeam: Num audiſti,
quòd regnaverit Adonias filius Haggith: Nunc er-
go ſalva animam tuam, fliique tui Sdalomonis,
Ibid.
Dixit Rex David- Vocate mihi Sadoch Sacerdoten,
& Nathan Prophetam. Qui cum ingreſ fuiſent
corùm Rege, dixit ad eos: Imponite Salomonem
klium menm ſuper mulam meam, & ducite eum
in Gibon, atque dicetis Vivat Rex Salomon.
Ibid.

Dixit omnis populus vivat Rex Sulomon. Et aſcen-

dit univerſa multitudo poſt eum. Ibid.
Adoniar autem filius Haggith elevabatur, dicens:
Ego regnabo. Erat autem & ipſe pulcher valde. Et
ſermo ei cum Joahb, & cum Abiathar Sacerdoie.
175. I & 2
Adonias autem timens Salomonem, ſurrexit, & abit
in tabernaculum Domini, tenuitque cornu Altaris.
Juret mihi Rex Salomon hodiè, quòd non interfciat
ſervum ſuum gladio. 175. I
Eduxit eum ab altari, dixitque ei Salomon. Vade in
domum tuam. Ibid. 2
Ex CAP. III. Tunc venerunt duæ mulieres meretrices
ad Regem, ſteteruntque coràm eo. 119. 2
Poſtulaſii tibi Qapientiam ad diſcernendum judicium:
Kcce feci tibi ſecundum ſermones tuos. lbid.
Audivit itaque omnis Iſraël judicium, quòd judicaſet
Rex, & timuerunt Regem, videntes ſapientiaze

Dei D. in eo, ad facièndum judicium. lbid.
Nec mihi, nec tibi ſit, ſed dividatur. 156. 1

Ex CAP. VI. Omnia cedrinis tabilis veſtiebantur,
nec omniné Iapie apparere poterat in pariete. Ni⸗
hilque erat in Templo, quod non auro tegerelud.
252. 2 ..
Ex CAP. VIII. Mactavit Salomon boum vigin-
ti duo millia, & ovium centum viginti millia.
100. 1 . .
Ex CAF. IX. Hæcine ſunt civitates, quas dediſti mi-
hi, frater 5 119. 2
Ex

Cl. 1.
. ſmo,

untkun
. ut ſ
M N, .
limn ſci⸗
um Ner d
on um?
IUlumn Leui

Miy,

1.

in . .
llre lin
hnin, Mi t.
mive
4 4 li unim
r.
nip aie
nlenini, 6
pitu auji,
urm excgint
eNI. Rer«
ſenen mule⸗
ruu Nni
un Chan itl
mnaſufi h
num tuum
imi Domitusa
un mine n
r amn erllan
Una ulloſem.
nſtmnt en oit
mn Nht.
UCn NIII. S
u na, ton deni⸗
62
lut my gunn i
h
rain Dnimm:
n,b amelſi
11 Naeeen 1
elſenn Alan:
Allum lanm:
ni ulner ni
Aintd cadwer.
,
laXyVII. ge
ItA ne, i;
nnſene flin
a im mm.
1 er hacule
CalwII. .
dinerfrit en
Ktngte ein
ginne i
gr Mujl
n em
Liltr ir ani
„I9 W, ſeun,
446 4 nſi
, Min.
G7 ui; eeſar
uitt ine
Nllen z
. in co
eMI Ne
õ Rel
ieſe gue
6e; Us fer

. (unclary
E llan

1 ri
7e
3 ltel Uren an
e iiir
e tn,
n, Tl hed.
ſe ſſt⸗
6 6 . 1
nn

fafde
1e ie

ge Ain
S.. Ain

leren
re non e
nuſtin
bi Gir

N

tenio.

Higipdtlan
l

Per Nlmm. 1
Mam
ib ile lin⸗
un Adhe

men, ,n 4
ſeſnutale e/
. 1 1 .

1.1 e R
wdi?, N,
de
7V 6*
. 6o
,aue N,
1440
mi
t t

am .
1enm

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. K. Venit tentare eum in ænigmatibus. 5§. I
Verus eſt ſermo, quem audivi in terra mea ſuper
Jermonibus tuis, & ſuper Sapientia tua. Beati viri
tui, & Beati ſervi tui, qui ſtant coràm te ſemper,
& audiunt ſapientiam tuam. Ibid.
Fecit etiam Rex Jalomon thronum de ebore grandem:
& veſtivit eum auro fulvo nimis. 68. 2
Et duodecim Leunculi ſtantes ſuper ſex gradus hinc
atque indè. 69. 1
Sd & Regina Saba, auditâ famäâ Salomonis in nomine
Domini, venit tentare eum in ænigmatibus. Et lo-
cuta eſt ei univerſa, quæ bhabebat in corde ſuo.
112. 1
Dedit ergo Regi centum viginti talenta auri, & aroma-
ta multa nimis, & gemmas pretioſas. Ibid.
Quæ reverſa eſt, & abiit in terram ſuam. Erat au-
tem pondus auri, quod offerebatur Salomoni, ſex-
centorum ſexaginta ſex talentorum auri. 119. 2
Ex CAP. XI. Rex autem Salomon adamavit mulieres
alienigenas multas, Moabitidas, G Ammonitidas,
IWumagas & Jidonias. . . Tunc ædificcavit Salomon
fanum Chamos idolo Moab. 68. 2
Quia non cuſtodiſti pactum meum, diſiumpens ſein-

dam regnum tuum, & dabo illud ſervo tuo. 90. 1

Suſcitavit Dominus adverſarium dalomoni Adad Idu-
mæum de ſemine regio, qui eret in Edom. Ibid.
Erat autem Jeroboam vir ſortis & potens, vidénſque
Salomon adoleſoentem bonæ indolis & induſtrium,
conſtituerat eum prafeltum, ſuper tributa univerſc
domus Joleph. Ibid.
Ex CAP. XIII. Ni dederis mibi mediam partem do-
mus tucæ, non veniam tecum, nec comedam panem.
86.2
Comedit ergo panem in domo ejus, & bibit aquam.
87. 1
Hec dicit Dominus : quia non obediens fuiſti ori Do-
mini, & comediſti panem, & bibiſti aquam in loco,
in quo præceperam tibi, ne comederes panem, ne-
que biberes aquam: non inferetur cadaver tuum in
Jepulchrum Patrum tuorum. Ibid.
Viderunt cadaver projettum in via, & Leonem ſtan-
tem juxtà cadaver. Ibid.
Ex CAP. XVII. Quid mibi & tibi, vir Dei? ingreſ-
Jſus es ad me, ut rememorarentur iniquitates meæ,
& interficeres filium meum. 132. I
Da mihi filium tuum. Tulitque eum de ſinu ejus, &
poſuit ſuper lectulum ſuum. Ibid.
Ex CAP. XVIII. Duxit eos Elias ad Torrentem Ci-
Jon, & interfecit eos ibi. 48.2
Ex CAP. XIX. Timuit ergo Elias, & ſurgens abiit
gquocumque eum ſerebat voluntas. Ibid.
Petivit animæ ſuæ ut moreretur. Ibid.
Quid hic agis, Elia ? Qwerunt animam meam, ut au-
lerant eam. 49. 1
L derelibtus ſum ego ſolus. 245. 1
Ex CAp. XXI. Iisque, cum audiſſet Achab ſermo-
nes ſtos, ſeidit veſtimenta ſua, & operuit cihcio
carnem ſuam, Jejunavitque & dormivit in Jacco,
„GO ambulavit demiſſo capite. 22. I
Et ait Achab ad Eliam: Num inveniſti me inimicum
tibi? Qui dixit, inveni, es quòd venundatus ſis, t
Jaceres malum in conſpectu Domini. 46. 1
Ex CAP. XXII. Reliqua autem ſermonum Achab,
& aniverſa quæ fecit, & domus eburnea quam æ&-
difcavit cunctarumque urbium, quas extruxit,
nonne bac ſeripta ſunt in libro ſermonum dierum
Regum Iſrazl 2. 2
Er domus eburnea quam ædificcavit. Ibid. & 3. 1 & 2
Unuſquiſque in ſolio ſuo veſtiti cultu regio: & univerſi
Propheiæ prophetabant in conſpelctu eorum. Fe-
cit quoque ſibi Sedecias Rlius Chanaana cornua fer-
ea, & ait: Hac dicit Dominus: His, ventilabit
Ethic. Comment. Tom. III.

Wriam, donec deleae eam. Omnéſque Prophetæ ſi-
militer prophetabant dicentes: Aſcende in Ramoths
Galaad, & vade proſperè, & tradet Dominus in
manus Regis. 37. 2 & 38. 1 & 2
& 40. 1
Divit autem Joſaphat, Non eſt hic Propheta Domini
quiſpiam, ut interrogemus per eum Et ait Rex
ITzaöël ad Joſaphat: Remanſit vir unus, per quem
Poſſumus interrogare Dominum. JSed ego odi eum,
non prophetat mihi bonum, ſed malum, Michaat ſi-
lius Jemla. 38. 1
Vocavit ergo Rex Iſrazl Eunuchum quendam, &
ei: Feſtina adducere Michæam filium Jemla.
38. 2
Eece ſermones Prophetarum ore uno Regi bona præ-
dicant. Sit ergo ſermo tuus ſimilis eorum, & loquere

bona. 39. I & 2
Vivit Dominus, quia quodcumque dixerit mihi Domi-
nus, hoc loquar. O. I

Michaæa, ire debemus in Ramoth, an ceſare? Ibid.
Iterum atque iterum adjuro te, ut non loquaris mihi,
niſi quod verum eſt in nomine Domini Et ille ait:
Vidi cunctum Iſrazl diſperſum in montibus, quaſi oves
non habentes paſtorem. Ibid.
Haæc dicit Re‚x: Mittite Virum iſtum in carcerem, &
Juſtentate eum paue tribulat'onis ,& aqud anguſtic.
Ibid. & 41. 1I
Dixit ergo Rex Iſraæl ad Joſaphat, Numquid non di-
xi tibi, quia non prophetat mibi bonum, ſed ſemper
malum. 40. 2

Ex Libro quarto.

Ex CAP. I. Ni homo Dei ſum, deſcendat ignis de cœ-
lo, & devoret te, & quinquaginta tuos. 48. 2
Ex CAP. III. Heu! heu! heu! congregavit nos Dominus
tres Regee, ut traderet in manus Moab. 8. 2
Mine hic Propheta Domini, ut deprecemur Dominum
ber eum * Reſpondit umis de ſervis Regis I-
raël, Eſt hic Eliſeus filius Saphat, qui fundebat
aquam ſuper manus Eliæ. Ibid.
Ex CAP. IV. Mors in olla. 211. 2
Ex CAP. V. Miritque ad eum Eliſeus nuntium, di-
cens: Lavare ſepties in Jordane, & recipiet ſani-
tatem caro tua. 18. 1
Dixitque Giezi puer viri Dei. Ibid.
ded & lepra Naaman adherebit tibi, & ſemini tmno
uſque in ſempiternum. Ibid. 2
Aeccepiſti argentum, & accepiſti veſtes, ut emas olive-
ta, & vineas, & oves, & boves, & ſervos, &
weie „ Jſed & lepra Naaman adharebit tibi.
18. 2
Dominus meus miſit me ad te dicens: Modo venerunt
ad me duo ex filiis Prophetarum. Da eis talentum
argenti, & veſtes mutatorias duplices. 42. I
Sed & lepra Naaman adhærebit tibi. Ibid. 2
Ex CAP. I X. Præcipitate eum deorſum. Et pracipita-
verunt eam. 46. 2
Et equorum ungulæ conculcaverunt eam. 47. F
Cumque introgreſſus eſſet, ut comederet, biberiétque
ait: Ite, & videie maledittam illam, & ſepelit
eam: quia filia Regis eſt. 47.1 & 2 & 48. 1
& 2.
Non invenerunt niſi calvariam, & pedes, & ſummas
manus. 47. 2

Sermo Domini eſt: in agro Jezra & comedent oanes
carnes Jezabel. Ibid.

2

Numquid pax poteſt eſe Zambri, Tai occidit Domi-
. 48.1 & 2
due quod erat bonum coràm
Tuc fecerat David pa-
Xο.ſ „ & contrivit

3 Ka-

Ex CAP. KVIII. Fecit
Domino, juxtd omnia

ter ejus. Lpſe diſipavit

Index Locorum

ſtatuas, & ſuccidit lucos, confregitque ſerp ntem
aænenm. In Domino Deo WMrasl ſperavit: 1AT&,
poſt eum, non fuit ſimilis ei de cunctis Regivus Ju-
da, ſed neque in his, qui ante eum fuerunt: &

adbaſu Domino, & non receſſit à veſtigiis. 103. 2
Ex Libro primo Paralipomenon.

Ex CAP. KXII. Ecce ego in paubertate mea pPrapara-
vi impenſas domus Domini. 1I10. I
Auri talenta centum millia, & argenti mille millia ta-
lentorum: æris verò & ferri non eſt pondus. Ibid.

Ex Libro ſecundo.

Ex CAP. XXV. Venit autem homo Dei ad illum,
& ait: Rex, non egrediatur tecum exercitus Iſ-
raël, non eſt enim Dominus cum Iſrael. 84. 2
Separavit itaqué Amaſias exercitum, qui venerat ad
eum e Ephraim, ut reverteretur in locum ſuum.
At ili contrà Judam vehementer irati, reverſi ſunt
in regionem ſuam. Ibid.
Amaſias quoque, poſt cædem Idumæorum, & allatos
Deos liorum Seir, ſtatuit illos in Deos ſibi, &
adorabat eos, & illis adolebat incenſum. 85. I
Iratus Dominus contrà Amaſiam, miſit ad illun Pro-
phetam, qui diceret ei- Cur adoraſti Deos, qui non
liberaverunt populum ſunm de manu tua * Güm-
que hæc ille loqueretur, reſpondit ei. Num Conſilia-
rius Regis es? Quieſce, ne interficiam te. Tbid. 2
Diſcedenſque Propheta, ſeio quòd cogitaverit Deus
occidere te, qui & ſeciſti hoc malum, & inſuper
non acquieviſti conſitlio meo. 86. 1I
Cüumque fugiſſet in Lachis, miſerunt, & inierfecerunt
eum ibi. Reportantéſque ſuper equos ſepelierunt eum
cum Patribus ſuis. Ibid.
Ex CAP. XXXV. Non adversum te bodie venio,
ſed contrà aliam pugno domum, ad quam me Deus
ſeſtinatò ire præcepit. Deſine adversum Deum ſace-
re , qguti mecum eſt, n6 interficiat te. Noluit Joſias
reverti, nec acquievit ſermonibus Nechao ex ore
Dei. Ibid.
Nec acquievit ſermonibus Nechao ex ore Dei. Verum
perrexit, ut dimicaret in campo Mageddo. Ibique
vulneratus d ſagitrariis, diæit pueris ſatis, Educite
me de prælio. Qui tranſtulerunt eum in alterum cur-
rum, & aſportaverunt euim in Jeruſalem, mortuüuſ-

que eſt. 6. 2
Ex Libro primo Eſdræ.

Ex CAP. I. Præcepit mihi, ut ædificarem ei domum
in Jeruſalem. 8. 1
Haæc dicit CGyrus Rex Perſarum Omnia regna terræ
dedit mihi Dominus Deus Cœli, & ipſe praæcepit mi-
bi, ut ædificarem ei donzum in Jeruſalem. 8. 1
d 93. 1
Aſcendat in Jeruſalem, & ædificet domum Domini.
21 5. 2
Adjuverunt manus eorum, vaſis argenteis & aureis.
25 5. I
Adjuvent eum viri de loco ſuo, argento & auro &
ſubſtantia. Ilbid. 2
Rex quoque Cyrus protulit vaſa Templi Domini, &
anmemeravit ea Saſſabar Principi JudeJ. 256. 1
Ex CAP. III. Congrégatus eſt ergo populus, quaſt vir
Anus, in Jeruſalem & adificaverunt altare Dei
WMraël, ut offerrent in eo bolocauſtomata. 215. 2
Ex CAP. IX. Cimque audiſem ſermonem iſtum, ſeidi
Pallium menum, & tunicam, & evelli capillos ca-
bitie mei & barbæ, & ſedi mœrens. 259. 2
Ex CAPF. XM. Jic ergo orante Eſärà, & implorante

Deum, & ſflente, & jacente ante Templum Dei
collectus eſt ad eum de Iſraël cœtus grandis nimi⸗
virorum & mulierun, & puerori m. G& flevij „o-
pulus Retu multo. Et reſpondit Sechenias, & Axit
Eſdræ: Nos prævaricati ſumus in Deum noſtrum
Et nunc, ſi eſt pœnitentia in Iſrasl ſuper hoc per-
utiamus foœdus cum Domino Deo noſtro, ut projtcia-
mus univerſas uxores, & eos, qui de his nari ſunt
Juxtà voluntatem Domini. 259. 1

Ex Tobia.
Ex CAP. II. Statimque exiliens de accubitu ſuo, re-
linquens prandium, jejunus pervenit ad corpus. Tol.
lenſque illud portavit in domum ſuam ooculte. Cim.
g4é ooultaſſet corpus, manducavit panem. 218. 1
Ex CAP. VI. Aſavit carnes ejus, cætera ſalierunt.
134. I
Ex CAP. XII. Ego enim ſum Raphazl Anelus, ex
ſeptem, qui adſtamus ante Dominum. lbid.
Miſit me Dominus, ut curarem te. Benedicite Deum
cœli, & coram omnibus viventibus conktemini ei 5
uia ſecit vobiſeum miſericordiæm ſiam. lbid.
Ex CAP. XIII. Confitemini Domino, fllii Iſrael, & in
conſpectu gentium laudate eum: quoniam ided difß-
Verſit vos inter gentes, quæ ignorant eum, ut vos
enarretis mirabilia ejus, & faciatis ſcire eos, quia
non eſt alius Deus omnipotens prater eum. 217. I
Ex CAP. XKIV. Audite ergo filii mei Patrem ve-
Rerum, ſervite Domino in veritate, & flliis veſtris
mandate, ut faciant juſtitias & Eleiëmoſynas.
153: 2

Ex Libro Judith.

Ex CAP. II. Dixitque Cogitationem ſuam in eo eſſe,
ut ommnem terram ſuo ſubjugaret imperio. 13 5. 2
Vocavit Rex Holophernem, & dixit: Non parcet ocu-
lus tuus ulli regno. Ibid.
Tuno Holophernes vocavit Duces, & dinumeravit vi-
ros. Omnémque expeditionem ſuam fecit præire in
mieltitudine innumerabilium Cameloram. Frumen-
tmm ex omni Syria in tranſitu ſuo parari conſtituit.
Aurum verò & argentum aſſubfit multum nimis.
137. I
Ex CAP. X. Natim captus eſt in ſuis oculis Holo-
hernes. 136. I
Ex CAP. XII. Holophernes ſecit oœnam ſervis ſuis,

G& dixit ad Vagao Eunuchum ſuum: Vade, G

ſuade Hebræam illam, ut ſponté conſentiat habitare
mecum. Ibid.
Cor Holophernis concuſſum eſt: erat enim ardens in
concupiſeentia eus. Ibid.
Et jucundus fatctus eſt ad eam, bibitque vinum mul-
tum nimis. Erant autem omnes fatigati vino.
137. 2
Ex CAP. XIII. Erdtque Judith ſola in cubiculo. Por-
7 Holophernes jacebat in lötto, nimid ebrieiate
ſopitus. 136. 1
Percußit bis in cervicem ejus, & abſeidit caput ejus.
Sietitque Judith ante lelctum orans cum lacryns Et
cim hac dixiſet, pugionem ejus exolvit. 12
Eoce caput Holophernis Principis militiæ Aſoriotum.
Ibid. . .
Ex CAP. XIV. Una mulier Hebræa fecit confſeo-
nem in domo Regia Nabuchodonoſor. 136. 2
& I4c. 1

Widerunt veſtimenta ſiia: & intolerabilis timor T.

tremor cecidit ſaper eos. 137. I
Ex CAP. NX V. F'orrò univerſa, quæ Holophermnis pe-
culinriz fuiſſe probata ſunt, dederum Judith in
. 3 aufs

4
₰

137. 1

5 eryenl

40
,Cet:
m iMi.

Omnini 1
e mai nni

Es

. II. o u
5 ier.
Seven uralal,
Ny

eNW.E

Trouum Meilnn,
1xyI

u.. E g*
ku. I. Alin

3 1es
iulgte, Nepe

1

uen oNlitut
luen ſalllun
Nar. . I.

An cel,
1Ral. WII.

MI. XNII.

15 Alevamimn

Uunit in eiitue
rlunlunn en

„

Emnene Neat
unmm j⸗
ur, mnn

Saeræ Scripturæ.

auro & argento, & veſtibus, & gemmis. 214. I
Ex CAP. XKVI. Tuno cantavit canticum hoo Dom no
Judith, dicens: Dominus conterens bella, Domims
nomen eſt illi. Ibid.
Fiipite Domino in vympanis, cantate Domino in cym-
lalis: modulamini illi pfalmum novum. Ibid. 2

Ex Libro Eſther.

Ex CAP. II. Eo tempore, quo Mardochæus ad Regis
jannam morabatur, trati ſunt Bapgathan & Thates,
duo Eunuchi Kegis, qui janitores erant, voluerunt-
que inſurgere in kegem, & occidere eum. 187. 2
Janitores era, & in primo palatii limine praſide-
bant. I[bid.
D Ex Libro Job.

„

Ex CAbP. XXNX. Verſa eſt in luctum cithara mea,

& organum meum in vocem ſlentium. 244. 2
Ex Libro Pſalmorum.
Ex PSAL. I. Et erit tanquàm lignum. 131. 2

Ex PSAL. II. Aſtiterunt Reges terræ, & Principes
convenerunt in unum adversus Dominum, & ad-
versis Chriſtum ejus. Dirumpamus vineula eorum:
& projiciamus à nöbis jugum ipſorum. 81. 1
Wunc imielligite, Keges, erudimini, qui judicatis ter-
ram. 125. 2 & 134. 1
Eoo autem conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper Gion
Montem ſanätum eus, 180, 2
Ex PSAL. IV. In pace, in id ipſum dormiam, & re-
quuieſcam. 159. 2
Ex PsAL. VIII. Omnia ſubjeciſti ſub pedibus eus:
oves, & boves univerſas, inſiper & pecora cam-
vi, volucres c&li, & piſces maris. 124. 2
Ex PsAL. XVII. Inclinavit cælos & deſcendit.
10. I
Poſuit tenebras latibulum ſunm. IIA. 2
Ex PSAL. KXI1. Ego autem ſum vermis, & non homo.
162. 2
Ex PsAL. XXIII. Attollite portas, Principes, ve-
Nras; & elevamini portæ æternales. 157. 2
Ex PsAL. XXVIII. Vox Domini coneutientis deſer-
tum. 245. 2
Ex PSsAL. XXXII. Dixit Deus, & facta ſunt.
22. 2
Ex PsAL. XLVII. Magnus Dominus, & laudabi-
lis nimis in civitate Dei noſtri: in monte ſanclo
eus. Fundatur exultatione univerſæ terræ mons Gion.
58. 1
Quoniam ecce Repes terræ congregati ſunt, convene-
runt in unum. Ipſi videnies ſic admirati ſunt, con-
murbati ſunt, oommoti ſunt ; tremor apprebendit
eos. Ibid.
Ex PsAL. XLVIII. Homo cuùm in honore eſet, non
intellexit: comparatus eſt jumentis inſipientibus, &
Mmilis factus eſt illis. 126. 2
Ex PsAL. LVII. Nicut aſpidis ſurdæ, & obturantis
aures ſuas. 127. 2
Ex PsSAL. LXI. Divitiæ ſi aflluant, nolite cor appo-
nere. 68. 1
Ex PsSAL. LXIV. In ſiillicidiis ejus lIætabitur germi-
nans. 119. 2
Ex PsAL. LXVIII. Tempeſtas demerſit me. 92. 2
Ex PsAL. LXXI. Deus judicium tuum Regi da, &
Iuſtitiam tuam filio Regis. Judicare populum tuum
in judicio: & pauperes tuos in juſtitia. 137. 2
Ex PSAL. LXXVI. Dixi, nunc œi. I04. I
Ex PSAL. LXNVII. CujE occideret eos, quærebant
eum, & revertebanur, & diluculo veniebant ad
eum. 91. 1 & 92. 1

Ex PsAL. CXLIII.

Et eduxit aquam de petra⸗ & dedux't tanquàm fla-
mina aquas. Et appoſuerunt adtbuc peccare ei: in
iram excitaverunt Excelſum. 91. 2
Er malè locuti ſunt de Deo. Ibad.
De poſt ſœtantes accepit eum, paſcere Jacob ſervum
ſuum, & Iſra?l heæreditatenz ſuam. Et pavit eos in
innocentia cordis ſui: G in imellectibus manuum
Iſuarum deduxit eos. 125. 1 & 132. 2
Ex PsAL. LXXXIII. Elegi abjectus eſſe in domo
Dei mei: magis quàm bhabitare in tabernaculis
Peccatorum. 2 41. 1
Ex PsAL. LXXXVIII. Quæ procedunt de labiis
meis, non faciam irrita. 29. 2
Ex PsAL. XCII. Domum tuam decet ſanctitudo Do-
mine. 23 f. 2
Ex PSsAL. CII. Miniſtri ejas qui facitis voluntatem
ejus. Omnes Angeli ejus, potentes virtute, facienies
verbum illius“ ad audiendam vocem ſermonum ejus.
133. I
Ex Bser. CIII. Vinum lætificat cor hominis. 140. 2
Hoc mare magnum, & ſpatioſum manibus n illic rep-
tilia, quorum non eſt numerus. Animalia puſilla
cum magnis. 21. 1 £ 2
Ex PSAL. CV. In ſimilitudinem vituli comedentis
num. 243. 2
Ex PSAL. CVIII. Sicut diploide, confaſione ſaudt.
18. 2
Ex PSsAL. CIX. Juravit Dominus, & non pœnitebit
eum. 34. 1
Ex PsAL. CXIII. Nim' ler illis fiaant, qui faciunt ea 3
& omnes, qui confulunt in eis. 85. 2
Ex PSAL. CXVIII. Juper denes intellexi. 129. I
Ex PSAL. CXX. Ecce non dormitabit neque dormiet,
qui cuſtodit Iſraöël. 133. I
Ex PsAL. CXLIII. Quorum os loquunum eſt va-
nitatem? 35. 2
Circumornataæ ut ſimilitudo
Templi. 228. 2 & 253. 2
Ex PsAL. CXLIV. Fidelis Dominus in omnibus
verbis ſatis. 28. I G 29. 2
Ex PsAL. CKLVII. Velociter currit ſermo eſus. 42.
2 & 86. 1

Ex PSsAL. CXLVIII. Dixit, & facta ſun0-. 2. 2
Ex Libro Proverbiorum.
Ex CAP. VIII. Per me Reges regnant. §. I

Per me Reges regnant: & legum conditores juſta de-
cernunt. Per me Principes imperant. Ibid.
Ex CAP. IX. Ni quis eſt parvulus, veniet ad me.
129. 1 .
Doce juſtum & feſtinabit accipere. ge ſapientem,
& diliget te. Qui arguit imbium, ſibi maculam ge-
nerat. 131. 1I
Ex CAP. NXXI. Manum ſuam miſit ad fortia, &G
digiti ejus apprehenderunt fuſum. 116. 2

Ex Eccleſiaſte.

Ex CAr. I. Omnia flumina intrant in mare, & mare
non redundat. 135. 1I & 141. I & 186. 2

Ex Cantico Canticorum.

Ex CAp. I. MWurænulas aureas faciemus tibi, vermi-
culatas argento. 50. I
Lectulus noſter floridus. digna domorum noſtrarum ce-
drina, laquearia noſtra cpreſſina. 62. 2 & 1 14.2
Nolite me conſiderare, quöd fuſca ſun; quia decolo-
ravit me dol. 68. 2
Indica mibi, quem diligit anima mea, ubi paſcas, abi
cubes is meridie. 69. I & 112. 2 & 169. 1
„ 4 Intro-

.

Index Locorum

Tutroduxit me Rex in cellaria ſua. Exultabimus, &
lætabimur in te, memores uberum tuorum. 92. 2
Meliora ubera tua vino, fragrantia unguentis optimis.

201. 2
Trahe me, poſt te curremus, in odorem unguentorum
tuorum. 260. I

Ex CAP. II. Jonet vox tua in auribus meis: vox enim
tua dulcis, & facies tua decora. 13. 1. & 141. 2
Capite nobis vulpes parvulas, duæ demoliuntur vineas.
16. 2
Ego ſtos campi. . . 252. 2
Ne ſuſcitetis, neque evigilare faciatis Dilectam. 262. 2
Laæva ejus ſub capite meo. Ibid.
Ex CAP. III. En lectulum Salomonis ſexaginta fortes
ambiunt ex fortiſſimis, omnes tenentes gladios, &
ad bella doctiſſiQDmi. 49. 2 & 52. I &r 2
LEoredimini, & videte, ſiliæ Sion, Regem Salomonem
in diademate, quo coronavit illum Mater ſua in die
deſponſationis illius. 7 52. 2
Ferculiun fecit ſibi Rex Salomon de lignis Libani.
Columnas ejus fecit argenteas, reclinatorium au-
reum, aſcenſum purpureum, media charitate con-
Rtravit. Ibid.
In lectulo meo per noctes quæſivi quem diligit anima
mea: quaæſivi illum, & non inveni. 62. 2 & 116. 2
Surgam & circuibo civitatem, per vicos & plateas
duckram, quem diligit anima mea. 224. 1I
Ex CAP. IV. Favus diſtillans labin tua, dponſar mel
& lac ſub lingua tua. 21. 2
Veni de Libano, veni, coronaberis. 54. 1
durge, Aquilo, & veni Auſter perfla hortum meum,
& fluent aromata illius. 88. 1
Veni de Libano, veni coronaberis, de capite Amana,
de vertice Sanir & Hermon. Ibid.
Capilli tui, ſicut greges caprarum. 220. 2
Umnes gemellis ſætibus, & ſterilis non eſt inter eas.
225. 2
Mille clypei pendent ex ea. 230. I
Ex CAP. V. Labia ejus Lilia, diſtillantia Myrrham
primam. 22. 1
Ego dormio, & cor meum vigilat. 54. 1
Manus illius tornatiles aureæ, plenæ hyacynthis.
1III. I
Cadut ejus aurum optimum. Crura illius columnæ mar-
moreæ, quæ Piachens ſunt ſuper baſes aureas. 120. 1
Invenerunt me Cuſtodes, qui circumeunt civitatem:
percuſerunt me, & vulneraverunt me: tulerunt
Pallium meum mihi cuſtodes murorum. 140. 2
c& 14 1. 2
Aperi mihi, ſoror mea, amica mea, Columba mea.
Caput meum plenum eſt rore, & cincinni mei guttis
noctium. 64. 2
Expoliavi me tunicà meâ, quomodò induar illa e Ibid.
& 88. 1
Lavi pedes meos, quomodò inquinabo illos?64.2 & 6 5.2
Manus meæ diſtillaverunt myrrbam: & digiti mei ple-
ni myrrhäà probatiſſima. 65. 1
Ex CAP. VI. Ad areoleam aromatum paſcatur in
hortis, & Lilia colligat. 245. I
Ex CAP. VII. Quid videbis in ſulamite niſi choros
Caſtrorum. 49. 2
MWagen ad vine as, videnmus, foruit vinea,
ſloruerunt mala punica. 102. 2
Caput tuum ut Carmelus. 108. 2
Ex CAP. VIII. Ahimilare caprea, hinnuléque cer-
vorum. 221. 1
Soror noſtra ubera non habet ,Ni murus eſt, ædifice-
mus ſuper eum pro pugnaoula argentea. Ego mu-
Tuii & ubera mea ſicut iurrit. 261. 2 & 262. 1

Ex Libro Sapientiæ.

Ex CAP. II. Opprimamus pauperem juſtum, & non
Parcamus viduæ, nec revereamur canos miihti tem.
poris. Nit autem fortitudo noſtra Lex injuſtitiæ. Cir-
cumveniamus ergo Juſtum, quoniam inutilis eſt no-
bis. Contumelid & tormento interrogemus eum.
60. 1
Vino & unguentis nos impleamus. Coronemus nos roſis,
antequàm marceſcant: nullum pratum ſit, quod non
periranſeat luxuria noſtra. 60. 2

Coronemus nos roſis. Opprimamus pauperem juſtum.

Ibid.
Ex CAP. IX. Tu elegiſti me Regem populo tuo, & ju-
dicem filiorum tuorum. 176 I.
Ex Iſsia.

Ex CAP. I. Quomodò facta eſt meretrix civitas de-
lis, plena judicii?* Juſtitia habitavit in ea, nmune
autem homicidæ. 16. 1
Vinum tuum miſtum eſt aqud. Ibid.
Væ genti peccatrici, populo gravi iniquitate ,„Vemini
nequam, filiis ſceæleratis. ,„67. 2
Dereliquerunt Dominum : blaſphemaverunt ſanctum
WMraël, abalienati ſunt retrorsum. A planta pedis
uſque ad verticem non eft in eo ſanitas. Vulnus, &
livor, & plaga tumens. lbid.
Filios enutrivi, & exaltavi ipſ autem ſpreverunt
me. Cognovit hos poſſeſſorem ſinm, & aſmus præſepe
Domini ſiuis Iſrael autem me non cognovit. 68. I
& 230. 2
Venite, & arguite me, dicit Dominus. 132. 2
Ex CAP. II. Kepleta eſt terra argento & auro, & non
eſt finis Theſaurorum ejus: & repleta eſt ierra ejus
quis, & innumerabiles quadrige ejus. Et repleta
eſt terra ejus dolis opus manuum ſuarum adora-
verunt. 6 5. 2
Et inmimerabiles quadrigæ ejus. Et repleta eſ terra ejus
idolis. 67. 1 & 2
Ex CAP. V. Qui dieitis malum bonum, & bonum ma-
lum: ponentes tenebras lucem, & lucem tenebrat.
