degens ab Ethna: là Uror, urôque inter im-
bres. Ibi rapta, non vixi; hic rapto vivo. Cui
Echo Daphne miſeranda remittit, reciprocâtque

querimonias. Non te tuæ ſortis pudear, nam ſo-

la non peris. Caſta ego ſiquidem fui, dum caro
eſſem: impudica eſſe copi, & mollis, ut in mar=

mor obrigui. Quid te moror? Mallem Gorgon

eſſe, quàm Nympha. Acd illius aſpectum laſcivi
obrigeſcunt in lapides. Qui me veròô intuentur
adoleſcentes, ad illecebram, quamquàm lapidei
& rigentes, molliuntur illico, & colliqueſcunt
in carnem. Quæque uri nec à Sole potui, inter
ſuggrundas exuro. Ambæ marmoreæ albicamnus 3
ſed, heu, commentitius candor, quot quantéſ-
que irritat ad incendium, & ad Carbones deſo-
latorios! Er hos Europa jactat Primores, quos
vinum haurire prædicat germinans virgines! An
vero ſimile eſt, pudorem illos & vino ſugere,
apud quos tantum ignium exæſtuat in Atrio?
Quorumque & candicant marmora & denigrant;,
frigent & exurunt? Si Bacchus iis temperans
eſt: Virgines certè in eorum atrio perſtamus
impudicæ. Hieronymum apud eos quemdam,
laſciviam aiunt & ſuo pectore extruliſſe lapidibus.
FHi ſaxo Virginibus intruſere libidinem. Dum
enim nos ſculptor effinxit, virginitatem quidem
finxit, ſed laſciviam non finxit. Sic imperio, nu-
tque Magnatum, cæduntur marmora, ut vull-
nerent; & ſimulacra quò fuerint abſolutiora,
eò procacius difflolurionem inferent, integraque
perdunt, eraduntque integritatem. Nullæ porro
Pacdicttir quadriremes his illiſæ ſaxis enartatx.
Nec ulla naufragis tabula reliqua in freto mar-
moreo. Pereant, quos flammæ tæder in viéti-
mis, & incendii in ſimulacro non pudet. Azymno
litant; ſed zizania ſerunt; quæ iſi cadant in ſa-

Xis, non arent, ſed marmorea inter ſigna pul-
lulant feraciſſimèe. Intemperantiæ ſiquidern zZi-

zanium, cùm flammas pariat, ariditate rigatur;
ideéque provenit & ſaxo lætifſimèe. Quod ſane
fruſtra incendio deſtines coactum in faſces, quùm
non perdatur flammis cupido, ſed inſiruatur.
Ità marmoreæ cogimur germinare zizania, quæ
urant, non urantur; quas carneas horruere Dii
non carie voluptatis putreicere, ſed in lilia efflo-
rere pudicitiæ.
1I. Quibus quum ego Statuarum querelis nec re-
pugnare poſſem, nec reſpondere, ex impluvio
me raptim proripui, calamitati invidere aſpidum
Præ clamore coactus. Surdus utinàm illuc pe-
netraſſem; quin & excæcato ſuas tenebras Oe-
dipo invidi. Ea ſiquidem felicius Signa tranſ-
miſiſſem lippus. Nam, per ea ſi oculatus gra-
dieris ſimulacra, excæcaberis. Cùm verô puta-
rem in impluvium, tanquam in ſentinam æ-
dium, proluviem illam conflaniſſe ſignorum,
pectaculo præfide-
bam, ſi pedem intuliflem in Aulam. Cùm præ-
ſertim conductis ædibus Curio, alienum ſe pati
& ſignis ignem, reſpondere utcunque poſſlet con-
vicianti. Ergo in aulam me contuh erectior pau-
I6, & lætior. Sed ibi me citò ventus deſtituit,
hæsique in vadis. Nam circumpedaneos tam
multos ibi, tamque procaces offendi, ut ſigno-
rum me defugiſie laiciviam poœnkterer. Eorum
nemo ſubeunui Sacerdoti aflurrexit; nemo aper-
to capite accedentem reſalutavit; nemo novum
Servorum homimiem non irriſit. Cæterum indociles, im-
igue morigeri, agreſies, & barbari in aleam, quam
Detnian. Verſabant, intenti, ſuſpensique, nec Agamem-
ue. nonem ſalutatione dignarentur. Saturnalem porrô
licentiam quovis menſe, quibuſque Nonis oderis

ſereniori me recreatum iri ſpe

2
.
*

in grege ſervili. Nam aut bellè alea, & ad vo⸗
tum cadit, & efluſiſſimi victoriam cachinni
conſequuntur, faléſque inſulfiſſimi; aut adverſa
alea moriones efferat in lymphatos, à quibus
nemo tutus, ne quidem ſalv, incolumique in-
ter maledicka; conviciaque furioſorum, Divi⸗
nitate. Ut enim luſoriæ tabellz pauciores no=
tæ, punctâque rariora emicuerint tum enimve-
r perjuria, diræque in adverſarios, in ſocios 5
in Dominos, in Numen exundant. Non ſolo
parcitur, non coelo. His ſi cum verberomibus
Componatur Cerberus, quamvis vaſtiſſimè latret;
videri non Canis poſſet, ſed Cycnus. Aleatorum
pervicacia fines omnes humanitatis egreditur;
Manéſque ponè ſe relinquit, uhra furias, Or-
cumque progreſla. Horreas, uno, akerôve non
appicto tabellæ puncto, inſanum tumere, unda-
réque Pontum conviciorum. Et quifnam ille Aeate.1
fluctuat, fremitque Pontus 1 Euxinum ſelin, ene.
divéſque Argo tranſiniſit. Hinc nec Chriſlus
enavigat cum alumnis. Mare Petrus pedes tra-
jecit. In aleatorum pelago, ſua cum cymba pe-
nè deprimitur. Quid plura? Navis Eccleſiæ,
quam nec Lethe, nec Cocytus demergent, ver-
bo tenus, aleatorum funditùs proluvie ſubmer-
getur. Imprecantur enim naufragia;, in rabiem
acti ludiones, biremibus, quadriremibus; remi-
gibus, & Regibus, moréque Draconis in aftra
Humen jaculantur. Cui enim furentes parcunt;,
quàmve naufragis tabella reliquerit tabulam, cum
mnia, puncti dininutione, Unt Pontus? Itaà lu-
celli ſpes caſſa diris omnia devovet, omnéfque
execrationibus obruit.
Quèòd ſi blateronibus alea blandiatur, aliud ad 111.
Favonii lenocinia Mare vibrat, & illudit. Ge-
ſtientium mon è pelago emergit Venus, ad le-
nonum uſque ſatiem, profſuſis ab aleatoribus jo-
cis, atque laſciviis. In ſales erumpit victoria; &
in Veneres. Cümque balænas in furenti prius
freto, vel Jonæ horreres infeſtas: Sirenes in re-
nidenti pelago reformides, & vocales Ulyſſi, &
Hippolyto fortiores. Malacia iſthæc Ovamium
ſævior eſt, quam dudùm procella erat execran-
tium. Tum enim naufragium viris, diviſque ra-
bidi precabancur: ſam laſcivi naufragium non
precantur, ſed auditoribus inferunt, & ſpecta-⸗
toribus. Id namaque præ diris libido habet, quòd
diræ tela jactant, ſed irrita; laſcivia ludit, &
vulnerat. Nullum laſciviæ jaculum non ferit;
nullâque laſciviæ vox non telum eſt. Rider, Er e
jugulat. Conquieſcit, & fluctuat: Naufragium- latorism
que tum maximè concitat, cuùm deſedit. Quæ impudi-
porròô voce, gelſtuque exhibent intemperantiæ "“
probra, ea ne in orcheſtra quidem Qupidinis
pateremur. Digitos obſcænè complicant, expli-
cant, efferunt; ſarls pudici, ſi mediis, pollicéque
depreſſis, indice & extremo cornua führigant;
ut, quæ Natura inſtrumenta Tauris affingit
tuendi corporis arma, iis ſervi in ludibrium pu-=
doris abutantur. Id certé deerat monſirum,
quod non Africa importaret, ſed circumſerfet
Europa, hircos ſcilicèt ſericatos, nec fronte cor-
nigeros, ſed dexterd. Horrueramus Scipiones in
impluvio? Spectamus in aula Cernehos. Qun,
ne Phariſæis ſocientur; non dicunt tantùm obſcce-
na, ſed dicunt & faciunt: & quæ geſtu propu-
dia deſignant, ea utinam geſtis non exequantur-
Præſtabat præſtolari in porticu Optimatem, quam-
vis eam ſimulacra Nympharum, Faunoramque
inſiderent. Friget enim utcumque Venus in la-
pide: & & marmore laſcivia duntaxat fugitur.
Quæ in ſaxo elinguis, potiſſimo nequitiz iuz
in⸗

—R

156
inſtrumento, apparat⁴que deficitur. Ar in au-
la., ſpirat, garrit, & bacchatur libido vivax in
mancipiis, ſervire in ſervis neſcia, & in ſubjec-
tis penitùs exlex. Omnia enim licere ſibi, putant,
. quibus licet omninòô nihil. Ecquando diſiolutio-
nem ſervitus non parit? Quid ergo in aleato-
rio agerem foro, hinc præ jactura maledictis
Inœrentium conſternatus, gratulantium ſuis
commodis inde laſcivis conſpurcatus ? Videbar
m'hi Corinthis impluviis enavigaſle, ut illatus
aulz in Corinthum planè bimarem deforma-
rer. Sed non illi ſinos erant, mariumque oſ-
tia. Sine littore immenſa utrinque Maria exæ-
ſtuabant. Hinc me conviciantium invadebat
Euxinus: laſcivientium me indè impetebat Hir-

gebat humanmitas. Coslum ille ſubducebat. Id li-
mum ejectabat. Fremebat Euxinus : Hirca-
num criſpabatur. IIlum Aquilo concitabat in
Hucétus. Hoc Zephyris ſubridebat ad delicias.
Utrobique tamen naufragia, fœda, nec rara.
Recordatio Maris me Enei cruciabat, indigniſſi-
mutn eſſe ratus, illi freto iſthæc Maria in ſuis
cœnaculis ſuffeciſſe Primores. Eluebantur enim
ibi Levitæ: in his vel Samaritæz inquinantur.
Audeo dicere, neutrum ex his Mare Iſraël tra-
jiceret: quando maledicorum Euxino interci-
pitur Arca: libidinoſorum verò Hircano, Na-
zZaræi ad Ethiopas traducuntur. Quis enim cum
dicteria audierit, probrâque viderir impurorum,
non nigreſcat, & fumet? Ergo, quem implu-
vii calefecerant marmora, Aulæ Maria exu-
runt. Quæ tamen non penitùs freta à mari æ-
neo diſſentiunt. Nam qui proluviem eam tole-
rat in ſervis, aulæ ſuæ mare æneum, aurelm-
que à Bove fuſhineri, efferrique non negat. Sed
ſuppoſiti Mari æneo Sacri Boves abſtinebant à
. foeno. Is non ſe facile à fono Bos continet.
Iſa. 40. 6. Omnis enim caro fœnum.

in eodem teamn Cyclops inſequebatur. Nulla non & mu-
Nar Sa. ris religio, nequitiâque pendebant. Ovis &
Lupus ſimul accubabant. Hinc te Jonas infle-
cteret ad cinerem; indè Te Bacchus provocaret
ad thyrſos. Horreres Arcadum laſciviam cum
religione conjunctam Palæſtinæ. Adeò profana,
ſacrâque omnia coiere promiſcuè in luxuriem,
pompämque conclavis. Itäne? Pugnavere cum
Cœlo Titanes, quòd Ofiæ Pelion aggeſliſſent:
& pro Cœlo pugnant, qui ſuis in tabulis Par-
naſſum impoſuere Calvariæ? qui defudere Jor-
dam Nilum? qui ſpelæa junxere tabernaculo?

reat clades, quos Arca non victa, captâve per-

canum. IIIo Divinitas mergebatur. Hoc emer-

IV. Quæ me ſervorum petulantia perpulit in con-
clave, quò cùm è vaſtiffimis me recepiſſe crede-
rem fretis, quam Hircano, Euxinéque parem
Aulam damnaram, eam brevi Propontidem eſ-
ſe didici, hinc Egæi ſcopuloſi, indé barbari,
& inhoſpitalis Carpathi. Picta, verâque mox
mihi Venus objecta, nec immanitas maledica,
ſed ſuperſiitio me torſit verſipellis. Nam bractea-
ti, virgatique auro, ſericéque parietes, tabulas.
ubique pictas oſtentabant, tam inter ſe moribus,
Tabula ſi- . . 2, A. .
ae pudore Titibuſque d'ſſitas, ut Chriſtum alia è tabulis ex-
expize. hiberet in eremo perorantem, Dianam alia ve-
Ec nantem objiiceret, errantémque per nemora.
impuaicæ Hic prunis exurebatur Laurentius. Ibi Gala-

2., Cor. 6. Quæ ſocietas luci ad tenebras * Quæ autem con-
15. ventio Chriſti ad Belial à Paulus exclamat.
Minus impluvium odi, quod penitùs odiſſe h-
cer, quàm conclave, quod me æſiu lacerat me-
2. Reg. 3. Tetricio, aitque; Nec mihi, nec tibi ſit, ſed
26. dividatur. Non nos inflicta Phililtbæis præte-

Oliva in Eſdram.

didit, ſed ſociata, æquatâque Dagoni. Captivita- Se,vize
tem pertulit Arca; contubernium cum mon- duobus.
ſtroe non tulit. Minus Superi vincula reformi- Ttéiduas,
dant impiorum, quàm fœdus cum nefarijis.
Si ergo malè Arca locatur cum Dagon, bene
Chriſius cum Cupidine ſtatuetur? Bene Ve-
neri appingerur Deipara? Miror hominis aut
audaciam, aut heébetudinem. Si hæc non vi-
det, Davus in ſua domo eſt; ſi videt, eſt
Oedipus. Coœcus ſanè eſt, ſi larvas Vatéique
intuetur, & tolerat. Famulatur, non imperat,
ſi, quæ domi ſuæ aguntur, aut non obſervat,
aut non intelligit. Putatis autem hoc me tantùm
portento foœderis diſtorqueri? Cruciat tam me,
torrétque Laurentius, quàm Cupido; & mi-
nùs monſtri facibus uror, quàm incendio mar-
tyris. Ergo, inquis, Laurentium vetas expin-
gi? Veto, ſi prunis injectus, non torreatur ur
Martyr, ſed candicer, niteâtque ut Apollo.
Fucum ego pictoris deprehendo, nec mihi
imponit pictura. Si, perlato in Dei cultum in-
cendio, ad ſupplicia rapimur, Cur Miſach
non expingimus & Sidrach, expicto ubique
Laorentio? An non ilh riſere flammas pro le-
ge? An non ill imter ignes invicti ? Nimirùm

cum braccis adiere prunas Hebrai: nudus de-

Hagrat Levita. Ergo, non incendio capimur, ſed
nuditate. Urimur, proh ſcelus! nuditate, non
rogo Martyris: hauritque laſcivia oculorum
dehicias ſuas, vel e ſupplicio pereuntis. Cur
enim braccata Sidrachi fortiudo non placet,
quia flammas videmus prætextati, non lacer-
tos? Placent, non prunæ in Laurentio, ſed ar- prcz, i
tus ; pingimúſque ſupplicia , ut illecebram tbuta
expingamus. Alioquin, ſi non lenocinia, ſed Lauren-
exernpla peterentur, nobis æquè arrideret Ab- uenn,“
denago, ac Laurentius arridet. Sedenim ille, non puditè-
inquies, ſuperfuit rogo, hic incendio perit.
Scilicèt. Si funus te Martyris oblectaret, uſiu Skaantn.
latum pingeres, non efflorentem. Adde, non Picture
Hebræum funeri, ſed funus Abdenago de- Sandorum
fuiſſe. At te Mors incitet Herois. Num unus dtece
tantùm deflagravir pro Chriſto Hiſpanus, profanæ.
Romanuſque Laurentius? Phœnices habet in- S Agnis
numeros Eccleſia, qui hbentiſſimè oppetiere
mortem in rogo. Néônne Alexandriæ conflagra-
vit Apollonia? Cur ergo non pingitur? Te fi-
lente, undè minuùs probetur Virginis rogus, con-
licio Oculorum illecebra ad ſexagenariæ fri-
geret incendium. Non placet Anus? Tiruncula
Romæ Agnes exuritur. Pingatur ergo, viret enim
annis, & flammis exareſcit. Cur manum ta-
bulæz non admoveris? Arſit. Expingatur. Arſit:
ſed in palla. Suo Agna vellere non placet. Moœ-
nium enim ità cubicularii, ſunt in Europa, utl
fuere Murorum Cuſtodes Hieroſolymis. His cum
pallio Sponſa non placer. Virgo illis cum tuni-
ca diſplicer. Sed Sponſam concidéêre Cuſtodes:
optant pictores ſauciari à tiruncula. Ità, quæ
convelata feritur, ſine velo vulneraret. Sperni-
mus proptereà cæſam Agnetem, quam ferien-
tem amaremus. Et quam pingeremus ſi arde-
ret inveſtis, nobis Pannoſa friger, eriam in in-
cendio. Uri ſpectaculo vellemus, non uſtam cu-
pimus diſpicere. Quor Nicomediæ Chriſtiani
deflagravere, ad Jovis nequicquàm hoſtiam in-
vitati? Eos cur non coloribus adumbramus 7 Hi
Hammas non eluſere, quas Pueri evaſere Ba-
bylone. Nimirum in promiſcuo , coactéôque
vulgo parum proſtat, quod videatur. Hinc ad
Laurentium confugimus, ut aſylum ſibi dedi-
cet laſcivia in damnato „ ũtque in eo illa
vivat

7

ar e,
mema, in
ztum
Plcbeit !
s nn tabu
ſelknrenn
Pre Hiſp
ndcale

nr, non
gam ilis .
ihude luc
be, ſun
laurentium
i bæyehlen
kebins, 0l
e, cm
en tel, gla
er calces
kem fuiſſe
fuligo ar
Aret? Hi cl
1, ar ſbn
l,c candie
Luemium,
irr ignes mel
ana bandie
eplcaretu
n ar, Ee
u) Laimene
o ganntz nn
ſohhen!
nnma! ſͤ vir
Ul CEan Lau
Illebiue Laſe
Gin ſedar!:
len kdkeret,
Me⸗ Pollgar,
tuth. Lanrt
CMnennt, Abne
1n; in ige nn
Un, ne a
Ir ennm hon
17. Camatèo
Tbine cigie
rin ehenn
Ar beligraret
1 Meim exu
En, n ut vos
6n mencum ke
e⸗ Clhänaten
Eerer. Meo z
urtim; H
1 00 irinn
n, ſitt
Deaben

nin⸗ N
ANn .
iie .
nn nee
n bene
ene unin
in tan
ch;& .
wendomz.
Vetas ele
torteznr 1
ln Aphn
) IEc N
Nalun,
Cr Mai
bPid li
1 Munn
i: de⸗
dcapimnn
Udtae, in
in Acuen
eeinn,
mm e,
ni, ker
kennd El,
1 Ukrebe
encini, in
nidele A
Ebennn k,ns
cendo fi
leclint, A
Alceug!
Ncran
liss beht“
mt oeir
Gis anlegr
s g,ir
Ngefure .
18 Tiuud
o, iet nn
Ur WanuG 1,
ingin 4
n uer Ne
i Puud
lynis ſin
sun im
le Cls
elb lu,d
etalel⸗
,Jann ſen⸗
genuel

.

n

S
W
§ =
=

De Cyro Rege. Cap. XIX.

vivat igne, quo pudor extinguitur. Quæ porrô
amentia, imô quis furor eſt, & ſanctimonia fla-
gitium exprimere, & & ſuppliciis illecebras ex-
torquere? Cur enim tatn delicatus, & candi-
dus in tabula Martyr deflagrat, mſi ut ſuis
ſpectatorem nivibus amburat? Mitto in obverſa
Africæ Hiſpania enatum juvenem, minus for-
tèe candicafſe, oleagini, hoc eſt, maſculi, de
more gentis, bellicique coloris. Sed heluus eum
nitor, non ferrugo, conſperſerit, ut plurimis
etiam illius oræ uſu venit Accolarum. Unde to-
ri? unde ſuccus? undè in Levita adeps, pul-
paâque, jejunio, ſacco, luctuque confecto? Si
Laurentium expingitis, ſtrigolum, emaciatum,
vix hærentem oſſibus coloretis oportet. Nam

i habitus, formâque Levitæ erat, tum quo-

que, cuùm Xiſto ad aras miniſtraret. Pallen-
tem verò, gracilem, macilentum, jejunumque
inter calices & thura, quis ſucculentum, &
uberem fuiſſe credat inter prunas & ulcera?
An fuligo ardentem dealbat? Si uritur, cur
effloret? Si cruciatur, cur interviret? Si mori-
tur, cur ſubrubet? Si fumo undique obrui-
tur, cur candidat? Non pingitis, ſed fingitis
Laurentium, ſi eum, non arere, ſed florere
inter ignes mentiamini. Ergo deerat, quo ſibi
laſcivia blandiretur, niſi lenocinia mendacii ha-
mo expiſcaretur & flamma? Ergo non por-
tum pudor, ſed naufragium ſortietur in poœ-
na? Laſciviréne libet, ubi vivere non licet? Et
quò tyrannis non pervadet illecebræ, ſi regnat
in ſupplicio? ſi recumbi in ctate ? ſi ludit in
flamma? ſi vivit in funere? In regia repugna-
vit Cæſari Laurentius: In domo magnatis fa-
mulabitur Laſciviæ? Ibi enim mori maluit,
quàm foœdari: hic moritur, & obhmat. Ne
fidem læderet, ibi vitam projecit. Pudorem
hic profligat, nec vivit. Nudantur cæteri, ut
enatent. Laurentius denudatur, ut qui ſe ſpe-
ctaverint, ſubmergantur. Ab aquis nuditas ena-
tat; in igne nuditas mergit. Pictus, quam
tortus, longè acrius diſcruciatur Laurentius. Pu-
dor enim non torretur, ſi uratur, ſed ſi exu-
rat. Clamat & cœlo Laurentius infrendens: hanc
iſhinc apagite tabulam, ne martyr incidiſſe
videar in gehennam ignis. Non enim arſi, ut pu-
dor deflagraret, ſed ut extingueretur impuri-
tas. Meam exui tunicam, ut Chriſtum indue-
tem, non ut vos exuerem pudicitià. Jactum non
ego mercium feci, ut naufragium concitarem;
nec cupiditatem expunxi, ut in Cupidinem pin-
gerer. Meo putabam tabo in Aram Cratem
converſam; Eam vos in lupanar convertiſtis.
Arſi non invitus, ut ſcelus extinguerem; ex-
tinxique, fateor, ſcelus, duùm arderem, ſed
ſub Decio: quod in hoc reparo, excitéque con-
clavi. Malè peri, ſi ideò perii, ut me intuentes
perderem. Id pereundo ſum aflequutus, ut laſ-
civiæ ſubſervirem? Non avaritia, ſed nuditas
malorum ommum eſt radix. Tamne malè de
Eccleſia occumbendo merui, ut ſupplicio quo-
que meo mores Eccleſiæ corrumperem ? IIIa
lam deſinet vox, quâ cœlo paupertas infertur.
Nam Orcum mea nuditas recludit. Niſi pe-
riſſem, per me nemo periret. Mentitus ille
eſt, qui me Phœnicem dixit in flamma. An
Phopix ſumm, qui meis igmibus tot planè Corvos
extrudo? Mea ergo ſpectabitur Mors, ut non be-
ne vivatur? E ſuis flatnmis luo ſanguini probè
Epulo ſategit conſulere. Meos ego fratres meis
Hammis incendo. Huccine decidi deflagrando?
Gehennam, inqunm, Agnatis Epulo oppilat. Um-
Ethie. Comment. Tom. III.

.

157
verſis ego Cœlum occludo, & reſero fornicem.
Nunc primum apud vos morior; nam ſub Decio
triumphavi, non perii. Crucior, heu, erucior in
hac flamma, ubi non fidem conflo, ſed difflo pu-
dicitiam. Niſi me hinc detrahatis, Cæſarem ap-=
pello. Nam me Decius Martyrem, me verò Di-
Ves fecit Narciſſum. Palmam accepi à Tyranno;
myrto me deprimunt Chriſtiani. Enatavi, ſub
Cæſare oppreſſus: in tabula naufragor coloratus.
Picta me crates exanimat, quem ferrea crates,
non torſit, ſed refecit. Illo igne mea icoria ex-
cocta eſt: hoc igne meum aurum difflatur in
ſcoriam. V
Hæc Laurentio deteſtante, ad aulæum oſftia-
rium me raptim contuli, ut Martyris querimo-
nias ad Patritium deferrem. Sed graviora ve-
la eſſe ſenſi, quàm æra. Nam iis neqtuicquàm
inclames: Attollite portas, Principes, veſtras
elevamini portæ æternales. Surdo enim canitur ahmarum
fabula. Intonſus, ſed minimè Nazarenus, Au ſervorum
læo adſtat, quod ad laterculos demiſſum nec "apacitas
Corus, nec Hrus ‚totis quamvis buccis perfu S,ar e.
rerent, attollerent. Uno tantùm eventilatur nalitas.
Favonio velum. Qui ſanè Spiritus, ubi vult Joan: 3. 82
NWirat, ſed neſcis, unde veniat, aut quò vadat.
Erravi. Quò evadat, neſcis, ſed unde veniat;
nemo non ſcit. Ex Ophir Favonius irruit, &
ruit ab Evilath, ubi naſcitur aurum. Aliundè
incitari nullis follibus poteſt. Pennæ ſiquidem
deargentatæ noctuæ, non autem magnarum ala-
rum Aquilæ, flabellum intexunt, quo Favo-
nius concitur. Ut coëmprtis in Norvegia auris
velificant; ità vela conclavis, gratuito nemo
ſpiritu, ſublatum iri confidat. Hic quoque au-
ro meliùs, quàm aura extuleris vela; quæ, ut
meralli pondere ſurriguntur, ità ſi ære non gra-
veſcant, deſidunt; & languent. Venale ſiqui-
dem aulæum pennis evolat deauratis, quod ja-=
GRtes incaſsüum Auſtro „ Boredâque eventiles-
Non enim Zolo, ſed Pluto aulæ non ſanctæ
carbaſa obſequuntur. Inferno tantum Deo ſu-
perné attollantur, Dis reliquis immota. ter-
nales enim portas non Aries, ſed Vellus aureum
labefactat. Er licêt alieniſſimus à muneribus ;
nummiſque ſit Dominus, eorum rapaciſſicni ſunt,
qui ei ſunt à cubiculo. Quâ cùm ego auri ma-
chinà carerem, non ad velum hominem, ſed
hydrum oflendi. Quin hinc te quantocis apa- Manesa:
ge, in me infremens cubicularius exclama- Grcritg
vit. Ad me irruis decoctor? Ut enim Oprima- . e ite
tum nobis januæ patent, ita pecuniis nos, mu- mm inâ:
neribuſque patemus. Non hic, ut in pomariis s,en e
Heſperidum, agitur. Attutmmno ibi Draco ex-
cubabat opulento. Hio Aurum Draconibus præ-
eſt. Ibi ad metalla per Anguem adibatur. Ad
retruſum in ſuis iſihic latebris Draconem, hac
tantùm per aurum evaditur. Mentiuntur, qui
penetrandi difficultare, Magnatum diuere val-
vas adatnantinas. Tum tantùm adamantinzg
ſunt, quum procul ab eis abſuant adamantes.
Nam ut ad ofſtium abjeceris gemmatn ; nul-
las tibi obſiare valvas deprehendes. Aggeſtu
ſcilicèt adamantis, mox valvæ eſle definunt
adamantinæ. Crumenam proindè exenterato; ui
tibi ſalva ſint omdia. Hoc hie utimur exti-=
ſpico. Si crumena laboret dyyenteria , benè
Vales. Si ejus tu ſiſlas alvum, tua eſt ſalus con-
clamata: Hc tamtum tevaleſcetis criſi, qui in
hac piſcina languetis. Non habes profecté ho-
minem, ſi Plutum non habes. Eo tantàùm KRolo
hæc piſcina concitur. Si aurum merferis: pri-⸗
mus in ſtagnum demittere. Si vero aurum te-

9 ſtagnes

Gen. 2. 112

—

& Pſal. a2 7*

*

158
ſtagnet in loculis, in anteriori cubiculo, quot-
quot ſordetis, reſtagnabitis. Interioris, quod
expetitis, conclavis, quaſi imperantis Euxini,
una eſt crumena Propontis. At hæc verba ſunt.
Hinc abigere fuſte, niſi ulmos in lauros Pacto-
lus immutet. Quæ cùm feroculus non loque-
retur tantùm, ſed acturus quoque videretur,
à velo ad angulum cubiculi ſecedendum fuit.
Ibi fritillo din tali agitati in alveolum funde-
bantur, ut orbiculares deindè teſſeræ, grandi
ſtrepitu ad punctorum normam, in ulteriores
teſſellas promoverentur, aut novis in tumulum
teſſeris erigerentur. Miratus virorum, aliàs non
levium, in re tam ludicra gravitatem, rogavi,
an in interiori revera conclavi Nobilis Cleri-
cus degeret. Affirmantibus; & quid (dixi) in-
ter Magiſtrum Militum & Miniſtrum Numinis
intereſt, ſive menſas, ſive tabulas, ſive ap-
paritores utriuſque obſervemus? In impluvio
Dearum colluvies. In aula conviciorum prolu-
vies. In conclavi tabularum obſcoœnitas. Si
ex propontide metiri licer Euxinum, quid ſe-
rium in interiori cubiculo eſſe poteſt, ubi mihil
exterius non adverſum gravitati? Ecquando
de Chriſti ovibus agetur, quive agent de in-
ſtituendis filiis Dei, ſi vos iſthic garritis, & lu-
ditis univerſi, & nuſquàm ſeſe prodit, qui
præeſt? Hæc muſſantem magnificà me Pri-
mas voce conterruit. Heus tu, inquiit, quiſ-
quis ades. Reducto illicò velo à Servo, raptim-
que in quincuncem aleatoribus explicatis, to-
gatus Dominus excedit Tribunum deduétu-
rus, quem ante ſe ire juſſum ſiniſter ipſe, &
ſeſquipede poſterior in aulam primum edu-
xit, mox cunctantem exire in atrium adegit.
Ecquando, inquii, pſalerium decurretur, tot
inter concurſationes? Cùm vacat. Matutinæ
ocis horæ ſub Veſperam recitantur; quâ volu-
bilitate, quâve ſyncopâ, ſi ad aulæum penetres,
ex te, aiebant, imelliges. Et in eas tum pri-
mùm fortè, alternante minori Clerico, voces
eruperat, Jam lucis orto ſidere.
ſcilicèt ſalvere jubebat, Heſpero ſublucente;
utque Superis omnia communia teſtaretur, al-
tero micante aſtro, akerum ſalutabat. Horas mox
omnes intrà ſextantem clepſydræ exhauſit. Op-
Hore Ca- preſlæ, non expreſflæ ſyllabæ obruta, non
i, . emiſſa verba: voratæ periodi, non pronuntiatæ.
rione per. Rheumaticurmn laborare ſuſpirio, non hymnis
ſolute. recreari crederes Myſtam. Bombum tamùm
& murmur audiebam, qualem Apes ſolent al-
tercantes, quòdve illapſa ampullæ Cantharida
conſuevit, manumiſſione alarum crepitu nequic-
quàm tentata. Medeam ſuſpicax crederes fe-
rali carmine remugire, tam confuſa, & vio-
lenta piallentis erat pronuntiatio. Mitto inter-
ruptam frequentiſſimeè pſalmodiam, rogato mo-
dò Clerico, hora quota eſlet; accito modèò ſiru-
Rore, ut de pridiano convivio expoſtularet;
mod objurgato pocillatore, quòd ſerò nivibus
cnophorum demerfiſſet; pitiſſare modò juſ-
ſo promo, ut exploraret, an Chium coaceſ-
ceret. Has mitto interlineares hymnis lineas in-

VI.

terjectas, quæ popinam ſapiunt, non odæum,

& plùs ollas redolent, quàm candelabrum.
Emenſo tanderm grallis pſalterio, dum ſiruuntur
patinæ; admittor. At me miſerum! De victi-
mis, de ritibus, de concionibus, de expian-
dis animis, de traducendis ad fidem rudibus,
de reducendis ad Chriſtum impiis, de abrogan-
dis ſuperſtitionibus vox nulla, & ſtupor pu-
dendus. Totus de pecore, de decumis , de

Oliva in Eſdram.

Boſphorum

oneribus ſermo. Occare ſe, ut ſuâ meſle fruan-
tur exteri. Tot ſe penſionibus degravari, ut
exolvendis vectigalibus, nec Lucullanis latifun-
dis par eſſe poſſit. Ruri bovem abortiſſe;
rariorem longè ſolito ſobolem effudiſſe ſcro-
fam; Ovium pleraſque emaciatas ; Quinos
in turrim palumbes transfugas non revolaſ-
ſe; Thynnorum per biennium decoxiſſe piſ-
catum; Erucis depaſtum olus. Non uno de-
grandinaſle agro. Malè vites cultorum ſocordiâ Samma in
deputatas. Unum vi Solis deflagraſſe paleare. gine d
Abrupi digniorem bubulco, quàm Curione te. ,.
lam, rogavique, quot eo anno & Paroecia exa-curia.
cti fuiſſent mœchi, quôtve baptiſmo Judæi
expiati. Hæc ſe curanda delegaſſe, inquiit, Ercleſisßii.
Procurioni. Imparem his ſe turbellis eſſe, ex eiplus ani-
cipiendis, reddendiſque officiis continenter im- mas ou.
Plicitum. Tum ego hebetudinem, inertiamque sr
viri ſtomachatus, Bovem, dixi, percalles abor vide 58.
tiri, & neſcis, quot à ſe procul Angues abe Bernar,
gerit Eccleſiæ tuæ pudicitia ? Porcas quereris in Cant.
infocundas; & , ſulm inito cenſu, Neophy- initie,
torum elenchum non percurris? De dolis
cum promo agis? & de ſacrificiis nunquàm agis
cum tuis? Non inertia iſthæc eſt, ſed ſocor-
dia: nec incurioſus audies, ſed proditor. Mi-
ror tam ad divina hebetem, tam eſſe conſ-
cium capellarium. Haram tenes, non aram. Hor-
deo, non azymo, delectaris. De Thynnis an-
geris infrequentibus, & de confertiſſimo Pec-
cantium agmine non torqueris. Omnia, quæ
negligenda ſunt, curas. Ea negligis, quæ eſſent
percuranda. Suas, non tuas, à te Chriſtus re-
petet oves. Et hoœdis aggregaberis, niſi Ec-
cleſiæ aditu prohibueris hircos. Impoſuit te
Clericis Petrus, non ut in Ananiam verterere,
de pretio tantùm agri ſolicitus, ſed, ut in Sap-
phiram armere mentientem. Hæc turbulen-
tiùs opulento Curioni objectantem, meque pro-
ripientem non ſine ſtomacho è conclavi, fe-
ſtiviſſimi excepere Patres familias. Deſines, in-
quierunt, parentes carpere in poſterum, tam
alko Curionum veterno oſcitationem noſtram Ua non
adlatrare dedoctum. Quid tu de parentibus ani- e ae,
marum, his viſis, auditiſque, perſentis? Opti- ſegnior lu-
ma. Sed peſſima hauſiſti. Unà, reſpondi, in on, an.
domo. Hirundo verò una non ver inducit, ut ninur,
nec hyemem graſſatus ſemel Boreas importat.
Uno ſegniore Curione, non omnes, optimique
damnandi ſunt Principes, Ducéſque Sanctuari.
Unus inter Apoſtolos fur Judas, & proditor.
Num peculatus proptereà univerſos arguemus?
Unus, hæc dùm ſcribo, Præſul, quòd haſtæ Sa-
cramenta ſubjecerit, à ſua exulare provincia
juſſus, nummôſque malè partos probrosè re-
vomere coactus, pedem Cœnobio efferre non
poteſt, hinc non procul ad oppidum deporta-
tus. Tantâ Petrus ſeveritate etiam nung, per
Pontifices Maximos, agit cum Simone. Ideône
rapin corruptos reliquos mentiemur? Imòôò tam
ſeverè Antiſtite plexo, grandævo, patritio, Re-
gulis, Regibuſque acceptiſſimo, Pontificibus
olim gratioſo, quàm ſint Eccleſiæ roſtra incor-
rupta diſpicite.
Agite, alias ſubeamus ædes, & quando hinc
non procul Præſul degit clariſſimi ſanguinis,
nominiſque, in ejus vos traham impluvium,
aulam, atque conclave, utl me in Curionis im-
prudentem ædes urſiſtis. Parco nomini, ut mo-
deſtiæ Præſulis parcam. In impluvio eramus
Principis Antiſtitis, & nulla inter pilas ſimula-
cra viiebantur. Per nitidiſſimi marmoris gradus Ecclaſaſti⸗
evaſimus ei maldeſii.

VII.

. Senuimus 1
inn ollß
brtin c
zu is ihe
, fibul
„in imn
7 wonchi,
6 t nocelt
MMentl,
nte palitl.
Pruotetn. 1
n ſommiant

zn i Beth
onen ulnd

ie

(Ade wen

i. Jiquic
Cedat. Hune
zne Nale
Pane ale
ſihcet innin
Golhalelat
llet, erng
Drhonwi tan
er Lalonis
Ernins I
Hürie on
n Cütni
1ue kamun me
ſins, umuin
nmiumn kuug.

Km,
0luez inms
i, Mmllr
Ckraidwenntu
letiu kicner
Dunes omt
1 Numzs e
In. N Cnin
e viglus n
Gormienti fan

a Ee, (ui dm

klores enin
(i um puc
guum non ,
us in ſentin
Cillilet ue
nquier:
iſtt, nehe
Ailligten ſer
Eleus tempe
4 Eebieti
mni enurle⸗
Ne E ſane
buſe rni
Uenn, an i
npEnr. N
anur cum 4

n.
ſai
ns kiin.
ri
e n
n
n nrl
Gtile l
N W d.
m uklis,
e n de
Aetin en, n
E i

ſankti.
dervi opti⸗
Aulici mo-
deſti.

Dignitas
in digno.

Antiſtitis
ædes, f⸗ a=⸗
milidgue

honeſtiſi-
ma.

e i
ihgniu
hefiüe
erelkrchr 1
Me ereni
1
umnlm
Mocd M.
n el n
N A N.
TIyonna.
rüillno .
Onma, ge
eeten
e (hik.
1, I E
Inpoli e
in veree ,
un N⸗
Hæ uble⸗
n, negepe
CoNCch, „H
Deltezi.
ſterum,en.
nem lin in
Prentu⸗ i
etlens ni⸗⸗
Adi, ie,
ſer dct,us
Nreis inmpan
11, Cpäinig
Ne lun
& nch
os agrent
Aklek⸗
Ulare rſet
6 rohnk⸗ le⸗
do leem
idun lepor
Gen NNr,
Finde i⸗
urt Id .
0, ventnie:
Huitß
ſe wl⸗ ir⸗

Eph. 5. 14.

ſni uu⸗
Cns⸗

—

De Cyro Rege. Cap. X-A-. r59

evaſimus in aulam, quam ſervorum, non co-
hors occupabar, ſed chorus ornabat, qui e

modeſtiâ, eôque pudore ab omni ſeſe procul pe-

tulantia cohibebat, ut non circumpedaneos eos
eſſe crederes, ſed cœnobitas. Nam alius preca-
orios Virgini globulos decurrebat; alii deambu-
lando fabulantur, ſed modeſtiſſimè. Unus qui-
dem, impoſiuo in menſam cubito, dormiebat,
ſuppolicà tempori dexterà; ſed nulli quieſcen-
tis ronchi, iſque pudor dormientis, ut indor-
miiſle in ſervo Sponſa videretur, adeò vigil
erat modeſtia in ſopito. Adamum in eo pa-
radiſo tum fortè ſoporatum crederes, ſed
innocentiâ, non ſcelere tunicatum, nec Evam
latere pariturum, ſed ore mox Virginem ce-
lebrantem. Non potui non mirari temperan-
tiam ſomniantis. Iſfraelem eum dicere cupie-
bam in Bethel conſopitum, quando tot illum
Angeli ulrò citréôque commeantes ſtipabant.
Sed, ne mentirer, tanto eum vocabulo frau-
davi. Siquidem Jacob ad imum ſcalæ quieſ-
cebat. Hunc, emenſis gradibus, in ſummo
planè ſcalæ offenderem dormientem; locum
ſcihcèt innixi ad ſcalam Numinis promeritis
occupaverat; nec ad nuptias, ut Jacob, ſed ut
Joſeph, evigilaturus ad munimen pudicitiæ.
Exclamavi tamen, ut licuit: Quæ iſthic eſſe de-
bent Paſtoris vigiliæ, ubi ità oves indormiunt?
ubi ſervitia Ifraëlem ſuperant dormiendo, à
Principe non ſuperantur Cœlites, dum excu-
bant? Quid vigil non agit Dominus, fi tam ope-
rosè famuli interquieſcunt? Ità hominibus con-
ſopitis, zizanium non ſeritur, ſed exherbatur:
triticum repurgatur, non corrumpitur. Hâc ſi
modeſtiâà indormüſſer Samſon, non tonderetur
à Scorto, ſed Scortum attonderet. Et is fortè
tonſuræ ſomnus proludit, ut in domo Sacerdo-
tis, quæ tonſirina Eccleſiæ eſt, dormire ita
Clerici doceantur, ut eos non Dahla, ſed Pu-
dicitia feliciter attondear; ut, reciſis crinibus,
fortiores comrà libidinem evigilent, tum ve-

rè& Nazaræis aggregandi, cùm comam abjece-

rint. Si Chriſtus renaſcatur, non cuſtodien-
tes vigilias noctis ad ſe opiliones trahet, ſed ita
dormienti famulo Pauli ore ſucclamabit :. Jur-
ge, qui dormis, & illuminabit te Chriſtus.
Paſtores enim inſomnes ovibus excubabant.
Qui tam pudicè indormiit, ſopore ſuo Dei
Agnum non ſervat tantùm, ſed paſcit. Si Jo-
nas in ſentina ità Navis obdormiſſet, non ron-
chiſſaſſet, ut eo ſtrepitu in ſe Cætum excitarer.
Häc requiete à ſuo tumultu Mare planè defer-
buiſſer, malaciam edidiciſſent decumani, tran-
quillitatem ſervi ſomno condocti. Puduiſſet ſuæ
pelagus tempeſtatis, ſi tantæ exemplar ſpectaſ-
ſet requietis. Liceret utinàm mihi illius nunc
ſomnia enucleare. Somniatæ à Scipione Ro-
mæ te ſane, Tulli, puderet. Qui enim tam
honeſlè dormit, aut nullam penitùs urbem in-
tuetur, aut Sionem tantùm, coœleſtiâque con-
templatur. Non hic ruituros Colofſos fabri-
catur cum Aſſyrio, ſed infantem Chriſtum
ſuo ſopore amplectitur. Boves cum Pharaone is
ſanè non vider- aut ſi vaccas pervidet, nullam
inter eas ſpectat macilentam. Quamquàm ità

dormienti, nullum meàâ ſententid pecus obver-

ſatur, aut is tantùm illi objicitur Bos, qui
non tam vertitur, quam ſuum convertit ſpecta-
torem in Cherub. Crediderim, hujus ad inſtar
ſervi, poſt luctam Stephanum in Domino ob-
dormiſie. Nam ſtantem is quoque Jeſum intue-
tur, ſed felicius Stephano. Quod enim Levita
Ethic. Comment. Tom. III.

Numen ſuſpicit moriturus, huic imago fune-
ris Jeſum repræſentat. Non enim & Lethe,
ſed è& Jordane is ſervo ſomnus adſpergitur.
Exundare in profuſiorem optabam laudem, ſed
ne meo ille murmure excitaretur, illam & Da-
vide næniam cecini dormienti, In pace, in id
ipſum dormiam, & requieſcam. Abiturum cir-
cumſtetere illicò ſervi, non dexteriore tan-
tum pede in cultum ſubducto, ſed, velo ſub-
lato coriaceo, in conclave venerabundi di-
miſere.
