56. I. & 181. 1. & 190. I.

epn

Agbenlun

,
ide m
onnni ſcet
lenij Chteni
. Diites d

18
Puins iz
lüns æ
ſile 1 eol
eln hal
ſohnig fto
in imttadi
lane in ſn
in & ſyiritu
Nin & Perdr
6 Pis inte
ſile ollem
Pumsintiliau
t Mien.
Ducru iiin
Omems ſenpr
ce Vnpli
uns tang.
ang
uns don Vannd
enu funus ſe
Cunt danbs ſe
ins.
Cuns wokerun
Crans nimins n
Cruns kümins,
Omerus & Eecel
du Aebain
ce e
Cpausdinan d
Cium.
Dium mient.
Oium Uumum,
1182

adu S

Mnodiz.
iplim canere
hia Naboch
Iik Dere
or ſam ,
Dernümnid ſre
e Allle
nucill lnan
12
i
matzal cete
uuls Ufem
.,
D Uraii
uun Abii
an ehliin
dn Docrdi

kn
kualni⸗

.

N

ingecnin
ne
L .
en, Cleu;

i
Uincfkenl,

2.

d. lH

1

ten gun I
mhrmg.
da. r Al

deinn MMii f

t Vii
Elm I
ni⸗ Hün

dumele en
1
inter

ſtmin 1

—

Rerum Notabilium.

Ollæ, Sceptrâque in colo junguntur, ut ima ſum-
mis æquentur in regia. 122. 2
Vide Mors.
Non omnia licent omnibus. 49. 2. & 108. 1
Operarii febrientes ovo interdicuntur in Quadrageſi-
ma. Divites veſci ſinuntur Pavonibus & Attage-
nis. . 95. I

Opiniones laxæ non fundantur. 24. 1
Opiniones laxæ non ſubſcribendæ, 39. 2
Vide Theologi.
Oppreſſio pauperum. 89. 1
Opprobria pro Deo glorioſa. 199. 2
Optimi imitandi. 203. 2
Oratio vel in ſomno. 54.2
Oratio & ſpiritualia ubique. 207. 2
Oratio & Fervor ubique. 223. I

Oratores pluùs interdum audent, quàm fas ſit. 33. 2
Vide Gubernatores.
Oratores invidi aut de ſuis vitiis blaterent, aut par-
cant alienis. 242. 2
Oratoria privata illuſtria ſint, loco & ornatu. 253. 1
Ornatus Templorum. I. 2. & 4. 2. & 5. I. & 92. 2
Vide Templum.
Ornatus vanus. 13.2. & 94. 1. & 126.2. & 203. I.
& 229. 2
Ornatus non vanus. 160. 1
Ornatus vanus foœminarum. 228. 2
Ornatus vanus fœminarum, Luxuriz & Tentatio-

num fons. 229. 1
Ornatus mulierum laſcivus. Ibid.
Ornatus nimius mulierum. 63. 1

Ornatus nimius, Pompæque obfuere Salomoni. 69. 1
Ornatus & Ecoleſiaſtici reditus non ſint ad Pompam,
ſed ut zelo animarum plus prodeſſe poſſint. 98. 1
Vide Pompæ veriores.

Ornatus quinam deceat Prælules. 164. 2
Otium. 10. 2. & 143. 2
Otium vitetur. 117. 2

Otium nunquaàm, Recreatio ſeu relaxatio interdum.
118. 2

P
Actionibus & promiſſis ſtandum. 30.2
P Palinodia. 129. 2. & Ibid. & 130. 1
Palinodiam canere regium eft. 128. 1
Palinodia Nabuchi Regis. 130. 1

Vide Decreta reſcindenda.
Palpatores ſuam prætendunt nuditatem in velamen
aſſentationis ſuæ. 23. 1
Vide Adulatores.
Paradiſi ſtructurà præſtantior Templorum reparatio.
2. 2
Paraſiti. . 11. 2
Parentes coli debent. 28. 1
Parentes Urſam imitentur in inſtitutione filiorum.
146. 2
Vide Educatio filiorum.
Parentum oblivio neglecta à malis Religioſis. 17. 2
Parentum oblivio ſancta. 25 I. I
Parentum oblivio ſancta in Eccleſiaſlico Apoſtolico.
165. 2
Parentum ſocordia in educandis liberis quanta ſirt.
149. 1
Parentum ſordes erga Chriſti tironem. 250. 1
Parietes eburnei domorum incuſantur. 3. I
Farorhi & Archidiaconi quinam ſublegi debeant.
163. 1

Paſſio Chriſti. 138. 2. & 168. 2. & 22 1. 2

Pati pro Chriſto recuſamus, quæ tam multi patiun-
tur pro vitiis.
Vide Aulici.
Ethice. Comment. Tom. III.

138.2

Paſſio Chriſti nos à theatris abducit. 216. 2
Pater - familias. 152. 1
Pater- familias nihil negligat in filiorum educatio-
ne. 147.2
Patris-familias munus. 149. 1
Patres-familias filios & ſervos regant. 145. 1
Patres-familias nihil in filio negligant. 147. 2
Pati pro Chriſto. 161. 1. & 199. 2. & 211.2
Patriæ amor nimius. 70. 1
Patriæ non obſit peregrinitas ſapientibus. 70. 2

Vide Dignitas.
Patriæ oblivio Sancta. 79. 1
Patriæ addicti Candidati diguitatibus excludantur-
Ibid.
S. Paulus. 195. 1
S. Pauli pompæ & Phaleræ. Ibid.
Paulus ab Areopago in textrinamn demigravit. 123. 2
S. Paulus etiam minima curat. 124. 1
Paulus nec dolia præterivit in Epiſtolis ſuis. Ibid.
Pauli ad Corinthios concio contra factioſos. 78. 2
Paulus ſua, non Petri crimina publicavit. Ità Ora-
tores invidi aut de ſuis blaterent, aut parcant alie-
nis. 242. 2
S. Paulus in eremo centenarius. 16 1. 1
S. Pauli ad ſe, ſumque corpus exhortatio. Ibid.

Pavo & perdix educi è nido debent in menſam. 208. 1— ..

Paupertas læſa. 18. 2. & 42. F
Paupertas diſcreta. „ 93: 2
Paupertas & perſecutio tuentur fervorem Religio-
num, utl olim in Eccleſia ſervavere. 91.2
Vide Tepiditatis remedium.
Paupertas vicit Luxum Fabricii temperantia. 257. 1
Paupertatis Majeſtas. 46. 2
Pauperes non ſpernantur. 195. 2
Pauperes ſint Patientes, quando Religioſi nobiles
tanta ſpontè patiuntur. 212. T
Pauperes honorandi. 201. 2
Pax cordis, & lætitia ſpiritualis & cognitione ſui ori-
tur. 106. 2
Vide Cognitio ſui.

Peccati damna.

36. I. & 47. I. & 213. I

Peccati damna, etiam futuri. 36. 1
Peccati odium. 179. 1. & 191. 2. & 204. T.
Peccata vitanda. 178. 1

Penſiones Eccleſiaſticæ non conferantur indignis. 58. 1
Perfectio Religionis. 22. I. & 212. I. & 219. I

Peregrinitas Patriæ non obſit Sapientibus. 70. 2
Periſtromata.
Vide Luxuria. Luxus.
Perſecutio toleranda. 48. 2
Perſecutio juſtos erigit, non deprimit. 89. 1

Perſecutio verior Eccleſiæz & Religionum, Eccleſia-
ſtici ſunt non boni, & Religioſi tepidi. 187. 1
Vide Perſecutionm fons.

Perſecutio utilis. 188.2. & 221. 2

Perlecutio non timenda. 178. 1
Perſecutio argumentum Virtutis. Ibid. & 191. 2

Perſecutio non nocet.
Vide Agar.
Perſecutio & Tribulatio ferendæ.
Perſecutiones ſæviſſimæ in ſervos Dei.
Vide Felicitas noxia.
Perſecutionis remedium Mortificatio, & Regularum
obſervantia. 200. 1
Perſecutionum remedium Miſſa. 5. 2
Perſecurores Eccleſiaſticorum & Religioſorum. 85. 2
Vide Juſtorum Perſecutores.
Perſecutores Eccleſiaſticorum & Religioſorum ini-
quiores Balaamo. ” 243. 1
Perſecutores juſtorum. 89. 1. & 200. I.
& 243. 2
Perſecutores Juſtorum Aulici non promoti. 101. 1
Bb 2 Per-

178. 2. & 188. 2

184.1
202. T

Index

Perſecutores Religioſorum. 89. 1. & 192. I.

& 196. 1

Perſecutores Religionum. 238. 1
Perſeverantia. 147. 1I
Perſonarum Acceptio. 168. 2
Vide Dignitas.
S. Petrus. . 221. 2
Petrus coli Neronem præcepir- 44. 1
Vide Princeps.
Petrus coëtrcetur à Paulo. 13 1. 1
Vide Paulus. Oratores.
Petri Catenæ humi Cæſares adſtravêre. 199.2
S. Petrus Damiani. 222. I
Petrus Damiani ſeſe purpuràâ abdicavit. Ibid.

Vide Dignitas pernenda.
Pharao. 199. 2. & 202. 1
Pharao ſuo ſomnio exterretur. 70. 2
Pharaonis Satrapæ, ſeu ¶Ztgyptii Plutones, Regi ra-
piunt Saram, pro Proſerpina. 9. 2
Pharaonis virgæ de Judæorum Petra non ſemel aquas

expreſſere. 89. 1
Vide Moyſes.
Pharaonis Crudelitas. 202. 1
Pharaonis in Hebræos pueros Crudelitas. Ibid.

Pharaonis quàm ferax cædium, probrorumque vox.

—, 261. 1

Phaſiani placent, quamvis peregrinæ aves, peregri-

ni item placeant Senatores. 70. 2
Vide Peregrinitas Patriæ.
Phœnix mavult uri quàm undas repetere. 94. 1
Phinees. 168. 2

Phihiſis Aulicorum non macies, ſed Abdomen eſt

& Arvina. 89. 2
Picturæ Sacræ & impudicæ in eodem pariete ſuſpen-
ſN. 156. 1
Picturæ Sanctorum Sanctæ eſſe debent, non pro-
fanæ. 156. 2
Picturæ ſanctæ. & 161. 2
Picturæ obſconæ. 229. 2
Picturæ in Templis obſcœnæ. 232. 1

Vide Periſtromata.
Picteræ Curruum non rarò Dearum fabulis impudi-
cæ. 66. 1
Picturæ in rhedis obſcoenæ. Ibid.
Pygmæus inſertus offæ, in menſam inſfertur. 11. 2
Vide Luxus. Convivium.

Pygmæi improbantur. Ibid.
Poœna par culpæ. 47. 1
Pœnitentia. 130. 1. & 245. 2
Poenitentia vera. 170. I. & 220. 1
Poenitentia vera Mariæ Magdalenæ. 170. 1
Poenitentia Caſtitatis tutrix. . 188. 2
Poœnitentiæ afflictationes & tunicæ. Ibid.
Politica vera. I1. 2. & 4.2. & 221. 2
Pohtica heluatrix & garrala. 5. 1

Vide Auklci.
Politica cum Hypocriſi.
Politica Eccleſiæ contumax.
Vide Juriſdlittio Eccleſiaſtica.
Politica ſana ſiat promiſſis.
Politica fallax.
Politica ſubdola.

19. 1
21. I

29. 1
29.2

32. I
Politica furit in ſuppliciis. 202. 1
Vide Judex.
Politica fallax, ſervet , quæ ſpopondit. 2 ½. 2
Politici ex Aula exturband'i. 8.2
Pompa ædificiorum. 2.2
Pompæ valdè Romæ moderatæ. 67. 2
Pompæ veriores Eccleſiaſticorum. 154.2

& 162. 1I. & 164. 1

Pompæ Ecoleſiaſticis non omnes interdiclæ. 164. 1
Portus Pudicitiæ Jejunium eſt. 12. 1

Vide Judith.
Potemtia Scribarum & Tabellionum quota ſit in Re-
publica. 122. 1
Prælati ſua ſcita eradant interdum. 129. 1
Vide Principes.
Præſentia.
Vide Dei præſentia.
Præſal & Concionator ſperni ſine clade non poreſt
86.2
Præſules nullum reformident, & fortioribus fortids
obluctentur. 167. 1
Vide Juriſdictio Eccleſiaſtica.

Præſulum primæ curæ eſſe debent Templorum repa-

ratio. I1. 1
Præſulum & Regum præſentia in roſtris. 142. 1
Prætores mulieroſi ad nulla munia apti. 136. 1

Præturæ in Aulis Dynaſtarum non rarò emuntur.

115. 2
Primores rarò cenſuram patiumtur, & veritatem ode-
runt. 40. 1

Primoribus licent multa „ quæ Ccæteris non licent.

9. 2
Principi perdendo ſat eſt unus in Aula improbus.
11. 2
Vide Doæg.
Princeps cur non ſit immunis à culpa Prædicantis &
Theologaſtri. 16.2
Princeps Oratorum dicta geſtaâque non reſcindat.
29. 1
Princeps Aulicos modò faſtidit, modò evocat, au-
ditque; ut Mandibulam Samſon abjecit, reſum-
Ppsitque. 32.2
Vide Sdamſon.
Princeps cur coli debeat, licèt non clarus virtuti⸗
bus. 44. 2
Princeps ſubjectos regat, non obterat. 125. 1
Princeps Prætores à ſe ſublectos amoveat, ſi violant
Magiſtratum. 130. 1
Princeps ſuorum delationibus non penitùs auſcultet.
140. 1
Vide Accuſationes.
Princeps nec optimis ita Regnum committat, quin
ipſe quoque advigilet regno. 135. 1
Principes ſtipari Vatibus oporteret, ut magna divi-
nâque conciperent. 8. 1
Principes qui Prophetas negligunt, impiorum con-
ſuetudine delectantur.
Principes alloquendi liberè à Theologis, ſi fortè in
coœlum peccaverint, Eccleſiæ legibus proculcatis,
20. 2 Vide Theologi.

Principes à Sapientibus optant erudiri, non recreari-
22. I

Principes ærumnâ proficiunt. 43. 2
Vide David.
Principes Auhicis videri nolunt eguiſſe. 32.2
Principes vel dormiendo excubent regnis. 54 . 1

Vide Nabuchodonoſor.
Principes ſi Deo pareant, ſubjecti viciſſim illis obſe-
quentur. 80. 2
Principes reorum cauſas non negligant, & nihil ad
ſe non attinere putent in regno. 118. 1

Principes curis urbium intendant „ quamvis ruſticen-

tur. 118.2

En eipes ſerico inſigniri melius eſſet quàm pellibus.
126. 1

Principes ne quidem minima negligere poſſunt im-

perii ſuĩ. 17 ¼. I
Principes judiciis interſint. Ibid.
Principes non ſe dedere debent Libertis ſuis. 187. 2
Principibus qui ſe obtrudunt, hi ſunt cæteris inep-
tiores.
De Principibus nunquàm obloquendum,

17. I
9. 1
4 De

girigibus

er,
wdy

in lib

hu
di,4
is on
⸗ .
penlle ig

nnlies kie

Pn⸗

umn Geceat;

mnlcle ſoo

en. .
ls ee⸗
rtalimmi
ſodgtlucß
Fucalis 10 .
ſite npa
Foeria eißß
umlla trand
ige Prine
nilla ſrnane
ibus.
Pnill tebus⸗
miis ſiadn
poluterinen
knins 4 M.
htul kagiin
Ueyim mum
Mnen debae
ce ahſ⸗
Dwrare inptn
wedorez inptn
ide une
Ponicente Dei
Dwyilenin Dei
Maictu danvet
Dhddne ohhcunn
2
Mur omn petl
MrszAracvin
Ie ver.
Ins en d⸗
kines Bebyl
12
licde NMahue
UEriudo in D
Kn Vulure

uam

leen
Ceneuez

i Prirat
in Iriake,
lernd lai e⸗
rhekelac
V
Kin legelal
Meninatun
zr. e an
Docktul
dubecllal
Ulin,

Aalläini
4
ſige n i⸗

, mi Elei
nlon di eir

*2

nn n

II
Cbe.

andlen lin

non küine

un Cnini ii
S
etet, u Mu
un, imſioms
1
Ibeohps, Inn
Egbu valti
enii, nim

„ 4
emn egn 4
i Giclin :
vee:n
R I
1, qumd 4:

eletgun s

.
arel,
4

,5.
elts ſit 82
iin n
veninn 3

—

Rerum N
De Principibus nunquàm detrahendum. 50. 1
Principibus devictis nec inſukandum. 50. 2
Principum Liberi, non tam nobilibus tradentur edu-
candi, quàm morigeris. 146. 1
Pfſaltrias non alant qui penſionibus equites inſtruun-

tur⸗ 10.2
Proconſules ignobilibus Adminiſtris cur utantut.
2.2 32. 2

Proconſules frontoſi, violentiores interdum ſunt,
quàm deceat, jubeântque Principes. 34. 1
Proconſules ſuorum Principum calamitatem verteri de-

bent. 100. 2
Proconſules eligantur locupletes. 142.2
Procrallinatio prudens. 36.2
Prodigalitas. 92. 1. & 208. 1
Prodigalitas, & Eleëmoſyna negata. 110. 2
Prodigalitas in ſpectaculis. Ibid.

Vide Pompæ.
Promerita exaggerari dicendo non debent. 109. 2
Promiſla ſervanda. 29. I. & 29. 2. & 30. I. & 31.2
Vide Principes.

Promiſſa ſervanda ab omnibus, præſertim à Sacer-

dotibus. 30. 2
Promiſſa rebus amplificanda, non verbis. III. 2
Promiſſis ſtandum. 25. 2. & 30. 2
Propoſita retinenda. 255: 2

Proſerpina à Maſicis decantata, non rapitur, ſed

rapit ad flagitium. 14. 2
Proſerpina marmorea in impluvio Levitæ, quàm in
Pudorem debacchetur. 154. 2
Vide Eccleſiaſtici.
Protectores impiorum. 86. I. & 151. 2
Protectores improborum. 214. 2

Vige Princeps.
Providentia Dei. 134. I. 8&à 174. I
Providentia Dei etiam in parvis. 116. I.
Pudicitia Samuelis laudarur. 127. 1
Pudiciuæ officiunt in Templis liberiora belluata-
f*229. 2
Pudor non poteſt vinci. 188. 1
Pudoris Arca quàm ſit Noëmi Arcæ diſſimilis. 12. 1
88. Tres pueri. 59. 2. & 106. 1
88. Tres pueri trabeati. 180. 1
Pueri tres Babylone, Regem Flammaſque vicere.
23. 2 „
Vide Nabuehodonoſor. „

Pulchritndo in Davide virilis. 14. 1
Puili in Valtures convertuntur Pudiciie. 207. 1
VUercus. 99. 1
Quercusjea laudatur, quæ Abſalonem ſuſpen-
dit. 27. I

R

Ationes privatz. 46. I. & 110. 2. & 183. 2
Vide Eterna tantum.
Rationes privatzæ, & Politica. 215. 1
Recreatio licita ſed poſt curas. 118. 2
Reditus Eccleſiaſtici neceſſarii, ſed non immodici.
93. 2
Reditus Eccleſiaſtici non ſint ad Pompam, ſed ut
zelo animarum plus prodeſſe poſſint. 98. 1
Vige Pompaæ veriores. .
Reditus Eccleſiaſtici in quæ debeant erogari. 164. 1
Reditus Eccleſiaſtici ſanctè impendendi. 165. 2
Vide Elezmoſyna.
Reditus Eccleſiaſiici liciti. 246. 2. & 252: 1
Reformatio, non Regularum multiplicatione, ſed
voce exemplorum inducetur. 258. 1
Vide Superoir.
Ethic. Comment. Tom. III.

8915
otabilium.
Reformatores. 256. 2. & 262. 1
Regiones exteræ inter ſe commerciis foderamur.
72. 2
Regna Templis melins, quàm Arcibus, muniuntur:
I1. 2
Regna à Deo diſpenſantur. 174. 2
Regulæ non multiplicandæ, ſed exempla bona reno-

vVanda- 257. 2
Regalarum obſervantia. 3 1. I. & 31. 2: & 98. 1
Regulas tueatur Superior. 31: 1
Vide duperior.
Reguli Evangelici Exemplum bonum. 260. 1

Reguli exemplum ad Chriſium ſervos pertraxit. Ibid.
Vide Zelus. Exwemplum.
Religio & Eccleſia omnes exæquatt; nullumque

exterum putant. 80. 1I
Religio amertur, duùm deprimit. 102. 2
Religio amanda, cùm deprimit. 185. 1
Vide Munia viliora.
Religio ob unum non infamanda. 197. 2
Rehgio mixta bonis & malis. 234. 2
Religio ob tepidos nonnullos non infamis. Ibid.

Religio non infamis ob pauculos non probos. 242. T
Religionis perfectio. 22. I. & 212. I. & 219. 1.
Religionis perfectio Gulam vincit. 211I. 1
Religionis uſus non violandi Diſpenſationibus. 98. 1
Vide dingularitates.
Religionis mama viliora. 102. 2. & 103. 1. & 120. 2
& 121. 2. & 123. 2
Religionis mumia viliora non contemnenda etiam T'a-⸗
lentis magnis, & Meritis ſummis opulento. 102. I
Vigde Humilitas.
Religionis munia Viliora non recuſat Humilitas. 10 5.2
Religionis munia viliora exercita Talentorum ma-
gnorum merita exæquant. 117. 2
Religionis munia viliora appetant Talenta maxima;
& Scientia cum ſpiritu. 12I. I
Rehigionis Felicitas. 149. 1
Religiones Sacræ Theologis optimis, Confeſlariis
probis, Conſiliaris prudentibus abundant, ſi eos

deligat Obedientia, non Ambitio. 17. I
Vicgde Princeps.
Religiones Sacræ ſeſe foveant & ament. 240. 2

Religiones Sacræ, inter innumeros optimos, Vix ca-
cent aliquo degenere, & improbo. 242. I
Religiones variæ & ſanctæ traductæ iniquiſſimè. 239. 2
Religioſus in Aula. 17. 1. & 18. 2. & 32. 2

Rehgioſos in aula, corrigat, non aſſentetur. 14. 2
Religioſus in Aula quid agar? 20. I
Religioſus in Aula loquatur Sanctè. 23. 1
Vigde Familiaritas.
Religioſus non aget negotia ſæcularium. 32. 2
Religioſus degenerat Talentis ſine Spiritu. 88. 1

Rehgioſus olim non nobilis Humilitatem non oderit

ſuæ ſtirpis. 94.. 2
Religioſus ignobilis. 106. 2
Religioſi primo loco curent Divina I1. 1

Religioſi audiri & conſuli debent. 8. 1
Religioſi viri conſulendi. 8. 2
Religioſi inviſendi, ſic Conſiliarii boni advocandi. 9. 1
Vide Rex.
Religioſi viri, & Philoſophi accerſendi, ſed probi. 14. 2
Rehgioſi quinam apti ineptive ad Conſilia. 17. 1
Religioſi & T heologi illi optimi, qui primoribus non
ſe offerunt, ſed ſtudiis vacantes Cellam colunt. 17. 2
Vide Cellæ amor.
Religioſi urbibus ſalutares. 18. 1.
Religioſi conſulend. Ibid.
Rehgioſi extra Cœnobia periclitantur, niſi obedien-
ciæ nutu, arbitriôque, ut curent animas, domos

ſubeant. 18.2
Religioſi Audaculi & Ambitioſi repellendi. 17. x
B b 3 Religioſi

Religioſi non ad pompam potentiæ circumducantur,

ſed ad profectum Spiritus. 19.2
Religioſi ſuam in Aula dignitatem tueantur. Non
recreent, ſed doceant. 20. 1
Religioſi haud ſolvi debent in jocos. 21. 2
Religioſi ſui habitus dignitatem, ubique tueantur.“
22. 2
Rehgioſi & Jaſii protegendi, non maledicendi.
24.1

. 1
Vide Protectores Juſtorum.
Rehgioſorum perſecutores, pejeres Balaamo. Ibid.
Religiofi qua de re loqui poſlint ad Principes. 2 5. 1
Rehigioſi per domos Equitum non inerrent. 39. I

Religioſi oderint Munera. . . . 42. 1
Rehgioſi non murmurent de Principibus. 49. I

Rehlgioſi & Eccleſiaſtici honorandi. Ibid. & 50. 2.
& 242. 2 .
Religioli poznitentes non ſpernant Eccleſiaſticoe.
16 4. 1 .
Religioſi auſteri non detrahant Prælatis. 165. 1
Religioſi Tepidi perſecutio verior ſunt Religionum.
187. 1
Religioſi honorandi. 192. I. & 194. 2. & 198. 2

Religioſi Deo authorati contemnuntur. 192. 1I
Re‚ligioſi dehoneſtati edicto Proconſulis. 196. 1
— Religioſi ſpreti ab exactoribus. 200. 2
Religioſi coli debent. 201. 1
Religioſi ſeverioris vitæ laudandi. 211I. 1
Rehgioſi & Eccleſiaſtici nihil præter Deum quærant.
Religioſi & Eccleſiaſtici viri Templa Numinis viva
haberi debent. 236.2
Religioſi temperatæz Penitentiæ laudandi, non car-
pendi. 240. 2
Religioſi vitæ ſeverioris celebrandi, non deridendi,
& magnoperè venerabiles. Ibid.
Rehgioſi omnes honorandi. 241. 1.
Religioſi viæ auſterioris venerandi. 245. 2

Rehgioſi henorandi, licet non omnes rigidè vivant.
246. 1
Vide Religio.
Religioſi & Eccleſiaſtici inſtrui reditibus poſſunt.

Rehgioſi ali debent. 92. 2. & 25 T. 1
Religioſi non adeant domos affinium. 25 I. 1
Vide Oblivio Parentum.
Rehigioſi & Eccleſiaſtici clam puniendi. 242. 2

Religioſi poſſidere opes, agréſque poſſunt. 252. 1
Religioſi evecti retineant modeſtiam, & pauperta-

tetn. 255. 2
Religioſorum perſecutores. 89. 1. &
196. 1
Rekgioſorum convivia. 219. I
Rehgioſorum malignorum diſſidiis armantur Satyræ.
237. I
Rex tueatur Eccleſiam, & Deum colat. 4. 2
Vide Princeps.
Rex Miniſtros deligat optimos. 8. 1
Rex conſalat Religioſos & Eccleſiaſticos. 8. 2
Rex deligat aulicos probos. 9. 2
Rex tueatur authoritatem Miniſtrorum. 25. 2
Rex evehat benè de Regno meritos. 32. I

Rex quos evehat. 32.2. & 38. 2. & 95. 2. & 186. 2.
& 190. 1I. & 192. 1
Vide Dignitas.
Rex evehat benè de Republica meritos. 33. 1
Rex cogat Proconſules ſuis parere literis. 37.2
Vide Proconſules.
Rex coli debet. 42. 2. & 49. 2. & 50. I. & 117. I
Rex coli debet etiam infelix. 42. 1
Rex quamvis miſer colatur. 43. 3
Rex coli deber, etiam impius ab optimis. 44. I

Index

Rex coli debet, etiamſi foret injurius cœlo. 4 5.1

Rex coli debet etiam ab Auhicis opumè mernis.
105. I
Rex coli debet etiam à Nobiliori. 210.2
Rex ſibi contradici patiatur. 45. I. & 127. 2. & 128. 1
Rex regat. 52. 2. & 54. I. & 54. 2. & 79.2.
& 122. I. & 124. 2. & 133. I. & 2. && 134. I.
S 137.2. & I45. I. & 147. 2. & 152. I. & 166. I.
& 168.2

Rex etiam exteris utatur. 70. 1I
Vide Peregrinitas.
Rex evehat etiam advenas. 73. 2
Rex evehat etiam viles, ſi probi ſin. 80. 1

Ren Deo & Eccleſiæ ſi ſubſit, omnia ſubjiciet ſibi.
80. 2

Rex quo ſolet magnifieri. 92.2
Rex quos diligat miniſiros. 72. I.
Rex deligat Miniſtros. 181. 2. & 185. 1

Rex deligat Miniſtros in Deum Religioſos. 215. 1
Rex deligat Miniſtros probos. 13. 1. & 174.2
Rex tueatur Miniſtros. 29. I. & 32.2
Vide duperior.
Rex evehat etiam viles, ſed probatiſſimos. 94. 2
Rex evehat digniores, qui citò explentur. 97. 2

Rex ſit diverſis diverſus. 98. 2
Rex non dicat Nobiles à ſe præteriti, quòd Außici
viliores facilius expleantur. lbid.
Rex magnus fit cognitione ſui demiſsâ. 109. 2
Rex & fuperior non exprobrent, jacléntque bene-
ficia. Ibid.
Vide Beneficium.
Rex plus præſier quam edixerit. 1III. 2
Rex liberalis. I13. I
Rex & ſuperior mites ſupphicio ſint. 114. 1
Rex etiam minima curet. 116. I. & 118. 1
Rex audiat omnes: Perſonarum & rerum agenda-
rum nulla ſit acceptio. 116.2
à Rege ima ſummis ſocianda. Ibid.
Vide Fabricius.
Rex nihil penius negligat. 122. 1
Rex & Superior humam & blandi ſint. 124. 2
Rex ipfſe regat. 125. I
Rex reſcindat ſua interdùm edicta. 130. 1I
Rex ſuas interdùm leges abroget. 13 1.2
Rex ſuis urbibus intendar. 133.2
Rex & ſuperior etiam minima curenr. 134. 1

Rex nulli ità Præſidum fidat, ut iis indormiat. 134. 2
Rex regat, ſuperior invigilee, Aulicos frænando &

probos. 13 5. I
Rex utatur Miniſtris, non abutatur. Ibid.
Rex regat, & nulli ità fidat Miniſtrorum, ut non ipſe
in res inquirat. 139. 1

Vide Vicarius. .
Rex & Superior invigilent Aulicis etiam optimis. I 36.1

Rex perpaucis fidat. 140. I
Rex deligat Miniſtros non famelicos. 142. 2
Rex audiat. 143. T
Rex audiat omnes. 118. 2. G& 119.2
Rex audiat querimonias ſubjectorum. 127. 2
Rex regat etiam ſenex. 143. 2
Rex audiat & regat etiam ſenex. 144 . 1
Rex evehat etiam viles, ſi ſint gnavi. 146. 2
Rex optimus ob Fidem erit. 202. 2

Rex, non Vidua Dei meminit in Victoria. 214. 2
Vide Judith.
Rex cautè jubear. 261. 1
Rex deligat Miniſtros prudentes. Ibid.
Regis imbellis videtur eſſe curare Templa: ſed hæc
furit, delirätque Cenſura. 4. 2
Vide Templorum reparatio.

Reges primo loco curent Divina. x. 1

Reges provideant Aulicis, Deum imitat. 7. 2
40.2

Reges

Reges patientiſſimi correctionis.

eges Aligue L
len
lti. 4
oend
g⸗ “
Nene & Fe

601
ebes aeli
Reget Files

unt.
is ben

Ngbus

Legun Ein⸗

Ao.
Regum ſees
len nmn
i0re.
Nenm & 1
lum &
lum prel
um verbe
Venli Sa
1
Dewumm gue
Norum accu,
Mouum cum
Vie 8M/
epteio Te
le cur
Repmato Te
Refrehenſo
Reſdentiz.
ile
Rehedhus hun
Vide I
Rer Pem.
Rerevemiz i-
K
Nema Tber
Domæ Völs
ſer corig 8
Romana!
onani ver
Reono Fi⸗
Momani ſuo
Onnes ciyi
Udhe Pe
Nomuatis ſe

e in
nieror.
ne ſne lre
Gl Nin
al le⸗
Nlr,
Wn
te
hetitg,
Dð Eebe
ellae ſ
en tan
We
erda
Dercoken
Ncethan
oercotes
atiflei

hltiuen
i
*W
0

elK

2

Mekni, l

iderit
enn iKene s

i. .
ioſn.
IIKrEi
n Emn t

1.

II

n
E!

Hodiiu ul

lc. I
get
Clken.
ris ndonmiute
Allan fann

El

Iat.
. UE
ihroram,

Gorun.

N,
. glunn 9

nen

–
=S—=r

14

les⸗ .
ral

,. 1
ina. „, „ 1
umiliſt

84
39

Rerum Notabilium.

Reges aliquando ſuaptè ſpontè Ex-reges. 43. 1
A Regum familiaritate nimia ſe quiſque compelcat.
Ibid.
Reges colendi, timendmque ne iis noceamus. 49. 1
Vide De Priscipibus non detrahendum.
Reges & Felices optimi eſſe poſſunt, & ſæpè ſolent.
60. 1
Reges liraeélis & Loparchæ Judæi nimis exleges. 80. 2
Reges viles ſtirpe & indole Aulicos probes non eve-
hunr. . 185. 2
Regibus nemo convicietur. 45. 2
De Regibus temerè detrahens, quàm ſit imbellis.

0. 2
Regom primæ curæ eſſe debent Templorum repa-
ratio. I. I
Regum voces impleri debent. . 237. 2
Regum ſommia, noſtris ſunt facinoribus geſtiſque po-
tiora. 49. 2

Regum & Eccleſiaſticorum pompæ veriores. 57. 1

Regum & Præſulum præſentia in Roſtris. 142. I
Regum præſentia neceſſaria. 144. I
Regum verba pro telis. 26 I. 1

Reguli à Sacerdotibus corrigantur, non lacerentur.

Reorum quæſtionibus olim Cæſares aderant. 137. 2

Reorum accuratè cauſæ diſcutiendæ. 140. 2
Reorum cum Jona comparatio. I4I. 1
Vide Jonas.
Reparatio Templorum, primæ Præſulum, Regum-
que curæ eſſe debent. I1. 1

Reparatio Temphi, Paradiſi ſtructurâ præſtantior. 2. 2
Reprehenſio à quovis admittenda. 13 I. 2
Reſidentia.
Vide Epiſcoporum reſidentia.
Reſpectus humani.

23. 2. & 215. I

Reſpectus humani ſuperandi. 178. 1
Vide Timores humani.
Rete Perri. 76. 1I
Reveremtia in Eccleſiam Felicitatis publicæ fons eſt.
Roma Tiberi inundata. 108. 1

Romæ Villez Purpuratorum non feriantur ab Eccle-

ſiæ curis & commodis. 118.2
S. Romana Eccleſia. 192. T

Romani veri probatique clamant, fines indignati in
Regno Fidei. 7. I
Romani ſue ſinu advenas complectuntur, ſuaâque
omnes civitate donare ſolent. 78. 1
Vide Peregrinitas, Rex, Aulicus.
Romanis regnare & philoſophari familiare. 205. I

8
Aba in Salomone non Gazam, ſed Sapientiam
miratur. 56. 2
Sabæ ſine ſtrepitu munera. 112. 1
Sacella privata in domibus quàm ſqualeant. 253. 1
Vide Luxus.
Sacerdos aliquando nimis humanus inter innumeros
Confeſlarios probatiſſimos, erupit in Equites, du-
rus nimis in Egenos. 35. I
Vide Confeſarii.
Sacerdotes, ſi qui fortè aliquando pro fide dimicant,
litare debent. 6. 2
Sacerdotes ſammi Hebræorum contra Jeſum non Ju-
dices tantuùm, ſed Lictores. 138. 2
Vide Reges Iſraslis.
Sacerdotes incumbant non mulétis irrogandis, ſed

percurandis ovibus. . 170. 2
Sacerdotum habitus in cubiculo Præſulum. 159. 2
Sacerdotes coli debent à ſervis Magnatum.
Sacrificia hoſtem debellant. 2. I

Salomon in lecto non Rex dicitur, ſed Salomon. 52. 2
Salomon Regni reculis non deerat. 119. F
Salomonem avertit Felicitas. 68. 2
Vide Felicitas noxia.
Salomoni ornatus nimius, pompæque obfuere. 69. I
Salomonem Luxuria evertit. 90. 1I
Salomon puniendus dedetur, non hoſti, ſed hberto.
Truculentior enim Aulicus eſt, ſed impinguatus-
1bid.
Vide Aulicus.
Samſon. 69. I. & 215. I.
Samſon mandibulam abjecit. 22. 2
Samſon de cæſo à ſe Leone non obloquitur, Regis
imaginem in monſtro reveritus. 50.
Samſon Eſdræ proluſit. 50. 2
Vide Eſdras. . .
Samſon gratiarum immemor, durius periclitatur
quàm Pharao. 215. I.
Samſoni paratur robur ex ara. 56. 2
Samuél. 22. 2. & 1I18. I. & 143. 2. & 25 I. T
Samuélis laudatur Pudicitia. 27. T
Ad Satnuélem intemperantem quam facilè adirerur.-
138. 1
Vide Rex ſit blandus.
Samuëles minimè Samuéles. 55-.
Sanitatis nimia cura. 143. 2
Sapiens non homines, non Principes vereatur. 23:2
Vide Reſpectus humani.

Sapientia non ſit ſervilis. 24. TE
Sara. 182.2
Vide Abraham.
Satrapæ Pharaonis, ſeu Plutones gyptii Regi ra-
piunt Saram pro Proſerpina. 9. 2
aül. 12. 1. & 118. 1
Saul & Abraham. 31.2
Saül & Jonathas. 31. 1
Saul & Samuél. 83. 1

Saül Samuélem retinere ſtudet ad famæ munimen,
non ad ſceleris medicinam. 1972
Saül Sagam conſulit, non Nathan. 8. 2
Vide Conſiliarii boni.
Saül ut pactionibus ſiet, diſcrimen adire capitis non
recuſat. 3 I. 1
Saül inter citharodos pudiciſſimus. 10. 2
Saüli quantùm obfuerit ignobilitas, quæ virtute tan-
tüm maximâ probè compenſatur. 55. T

Saül vel umbræ auſcultat Sacerdotis. 84. I
Saül Davidi poſt pugnam infelſtus. 87. 2
Saül pugnaturus à ſe dimiſit Citharesdum. 121. 1
Sauül ingratus. 186. 1
Scandala non permittenda. 223. 2
Scandaloſi puniendi. 224. 2
Vide Præſules. Zelus.
Scelus Tribulationum fons. 213. I
Scelera blandè reprimenda. 259. 2
Sceleroſi non evehamur. 189. 2
Scientia cum ſpiritu Humilitatem colit. 129.2
Scintilla ſine ſarie heluatrix. 98. 1
S. Scriptura. 244. I

S. Scriptura ſolatium & patrinonium Servientium

Deo. 243. 1I
Scripturæ Religioſorum opes & ſolatia. 244. I
Scurræ improbantur. TI. 2
Scythia. 166. 1
Senex ſuum nunquàm ævum, ſuâque geſta concele-
bret. 104. T
Senex laudator ſui glorioſus. Ibid.
Senex non ſpernat Juniores. 129. I
A Senibus ſperni Juvenes non decet. Ibid.

Senex ferveat. 143. 2. & 144. 2. & 149. 2. & 257. 1
Senes infulati qui eſſe debedut. 4 17

Sepulchrum mortis Fide tamtum excullum. 199. I
B b 4 Sepul-

Index

Sepulchrorum vani tituli. Ibid.
Vide Tituli.
Serietas. 22. 1

218.2
22. 1. & 20 F. 2
22. 1. & 2. & 23. 2. & 2 5. I

Serietas neceſſaria.
Sermo vanus.
Sermo ſpiritualis.

& 205. I .
Vide Familiaritas.
Sermo ubique ſit ſerius. . 22. 2
Sermo Eliæz quàm ferax ſterilitatis in Rege. Ibid.
Sermo ſerius Cacodæmonis larvati. 22. 2
Sermo Satraparum cum Principibus. 139.2
Sermo Aleatorum impudicus. 155. 2
Sermo Spiritualis ubique. 204. 2. & 214.2
Sermo Spiritualis perrarus. 204. 2

Sermo rarus de Deo inter Equites. Ibid.
Sermones apud Ethnicos ſeriores, quàm apud Chri-

ſtianos. 205. I
Sermo Spiritualis vel in Sanctorum morte. 171. 1
Sermo de Deo ubique. 215. 1
Sermo de Deo negſectus. 214. 2

Sermo de Deo neglectus os nobis implet dedecore.
215. I
Sermo de Deo vel in epulis.
Vide Gratiarum abtio.
Germo profanus. 210. 1
Sermonum obſcœnitas in convivio. Ibid.
Sermo de Deo, & Familiaritas cum ſæcularibus zelo

207. 2

animarum coronetur. 217. 2
Serta, ſeu precatoriæ & cryſtallo corollæ à juvenibus
agitatæ. 225. I
Serta è coralio, moréſque. 226.2
Servi impii. 9. 2. & II. 2. & 181. 2
Servi infidi. 189. 1
Vide Aulicus.
Servi optimi. 159. 1
Servi probi eligantur. 8. 1
Servi probi ſint. 14. 1
Servi probi repugnent malis Dominit. 178. 1
Vide Nathan.
Servi boni ehigendi. 13. 1
Servi mimis Juvenes non admittantur in cubicuhi ſe-
cretiora ſervitia. 13.2
Servi Dei & Religioſi ſpernuntur. 9. 1
Vide KReligioſi honorandi.
Servi frænandi. 59. 2. & I45. I
Servi nec emaciandi, nec adipandi. 93.2
Servi etiam nen optimi amandi. 94. 1
Servi quâ debeant humanitate luſtrari. Ibid.

Servi nec deprimendi, nec nimiùm efferendi. Ibid.
Servi, ut Agri perfoſſi germinant, & ſtercorati.
182. 2
Servi compeſcendi. Ibid.
Servorum nimius numerus non probatur. 59. 1
Servorum in aliqua Aularum Petulantia. 155. 1
Vide Sacerdotes.
Servorum infimorum rapacitas in Aulis atque vena-
litas. 157. 2
Servorum & Aulicorum Avaritiæ invigilent Domini.
Ibid.
Servire Deo felix.

7. 2. & 2 5. 2. & II3. I. G

188. 1
Servire Deo felix, qui non obliviſcitur ſibi Saxi de-
dicati. 7. I

Vide Jacob.
Servire Deo fehx, qui de nobis non erubeſcit. 33. 1
Servire hominibus miſerum. Ibid.
Vide Conkdentia in hominibus.
Servire Deo glorioſum.

i g 199. 1
Servire Deo & Mundo non licet, quamvis naturæ
contraria proſint. 234. 2
Servire duobus. 156. 2

Severitas. 31. 1. & 118. 1. & 134. 2. & 149. 2
& 186.2
Severitas in peccantes. 66. 1
Severitas in impios. 26. I. & 203. 2
Severitas & Juſtitia nec filio parcant. 31. 1
Vide Jonathas.
Severitas; ſed nihil pro ſe quærat. 46. 1
Severitas & Juſtitia, non aurum ſitiant, ſed cruo-
rem. 87. 1
Severitas oculata & cauta ſit. 113.2
Severitas, ſed diſcretione coronata. 114. 1

Severitas, ſuppliciâque de ſceleribus ſumpta, una
ſunt Reipublicæ ubertas. 140. 2
Severitas Venalis, & Mulctarum ſeu Fiſci rapaci-
tas. lbid.
Severitas eluditur donariis. 142. 2
Vide Judices. Rex.
Severitas & Juſtitia apud Judices Venalis. Ibid.
Severitas & Excommunicatio ſine Perſonarum accep-
tione. . 167. 1
Severitas omnes plectat, nec Phaleras exploret, ſed
ſcelus. Ibid.
Vide Eccleſiaſtica Juriſdictio.
Severitas non ſua, ſed Chriſti jura tueatur. Ibid.
Severitas, non Avaritia laudatur. 167. 2
Severitas, non Fiſcus tantùm, aut Mulctæe. lbid.

Severitas contrà Optimates, ſi peccent. 168. 2
Vide Phinees.
Severitas æqua omnibus ſit. 196. 1

Severitas, Juſtitia, ac Excommunicatio in Magnates,
ſi peccent. bic.
Severitas in Luxuriam. 223.2
Severitas & Juſtitia promiſſis infatuantur. 257.2
Severitatem minoris Superioris Superior major de-
fendat. 22. 2
Vide Superior.
Sicilia Inſularum regnatriæ Calabris ſociatur ligno-
rum egeſtate. 72. 2
Simulacrum Chriſti ex ebore apud Anriſtitem.
162. 2
Sitis, non calices diſertam facit aſſentationem. 89. 2
Societatis Magiſtri ſententias interdàm immutent.
129. 2

Vide Palinodia.
Sodomæ in odore reviviſcunt. 220. 1
Sol & Luna. 26 1. 2
Soli nullum ſidus pro Vicario abundè eſt. 134. 2

Somma Regum noſtris ſant facinoribus, geſiiſque
potiora. 50. 1

Spectacula. 5. 2. & 70. 2. & 125. 1
Spes Aulicorum. 173.2
Spes Aulicorum vanæ. 175. 2

Spirirualia cæteris præferenda. 148. 2. & 190. 1. &
190. 2. 8 205. I. & 216. I
Spiritualia cæteris præferenda, vel à Regibus. 4. 2
Vide Ingratitudo ergà Deum.
Spiritualia omtmibus præferenda. 191. 2. & 216.2
Sponſa dilatabitur poſt coronam à Sponſo. 88. 1
Sponſa malè beneficia diſpenſat, ſi fioſculi meminit.
114. 2
Sponſa non vagatur cùm errat per plateas, ſed Deum
quærit. 224.
Sponſæ damnatur incuria in vilioribus familiæ curis:
116. 2
Stoicos evirabat Gula. 218. 2
Stoicorum ia epulis Libido & Obſcœnitas. lbid.
Vide Vitia Palliata.
Stats electio.
Vide Electio.
Statua Babylonica. . 23. 2
Statua Babylonica Nabuchi, Aureus quaſi Adam

Divinitate donatur, ne penſiles arbores ſuffurten lb.
tatuæ

224. 1

1

zue Pſi

gatuacn Neb

Sanurn In

ouum.
ſile .
gatos nedioc
12, 1
ns medio
Ens medidl
aus neclo⸗
aus mecoc
Uans na
s e loc
Ne el
N Abie.
eis Eil
Chefi Tituhe
ytiu, &
Aerdin danl.
duebi lucf
Aheror naſaot
ide Deus
Ueio Major
irt.
Cetur winor
enr ioor
pin won E,
Gen l geb⸗
Apeir imnigker
Knd.l. &1
101 E
4 2
Oein mnigiet
ein nimn i
tar egla
l benp
Aein etamin
Cinuor guum
hrrir Algens
Ceiir niden
heiin elen
un Ebondbu
henir wohe
Vide Mun
in Prompt
Peimig probi
g
igein KRer

henin 1n

IIImorum.

Uic Jere
ror arra a
Akrr ol geb⸗
Kün drra ne
Firlligk
irer
4

Raim mir

–

„ir
icent

e tet ſu

frlumane
Eirendt ql
Uülrin
N
r e⸗ Cre
N er.
tr elani
2
r ai e

un „1

3Venk
e ethnnnn,

.
anren H
Muld
ecce.

luum. N
