ibi Iſraëli Laban impoſuit; Et nox dolo velum præ-
tendit, fallaciaque in Syria, non Aſtrææ illudeba-
tur, ſed Veneri. Non denique pro Turture Aſ-
pis ibi admovebatur; Sorori tantuùm Soror ſubin-
ducta, Racheli nempe ſuffecta Lia, natu major,
quamvis Sorore non cukior. Apud Ethnicos autem
Imperantes non Laban, ſed Numa, nec in Meſo-
potamia, ſed in Europa, nec noctu clanculùm in
conclavi, ſed meridiano in Sole, ſpectante Mundo,
expectationem publicam irriſit. Non denique So-
rori Soror, ſed Alecto furiarum perditiſſima ſub-
inducta Palladi Virginum pudiciſſimæ, & Cycno
Vulur ſubrogatus. Quæ ſanè monſtra ærumnarum
feraciſſima ſublata penitùs & medio erunt, ſi quæ
Nuntü affirmant, ea Primores non eludant. Ne-
que enim ut Jacobo contigit, ità hic fraus jocis
Ethic. Comment. Tom. III.

29
eſſet circumſcripta. Nam Lia ſuos quoque viro
edidit Patriarchas, & in his Judam Sceptro, byſ-
ſôque parem. Hic verô quoſnam fœtus ederet
Alecto, quæ uni tantum Cerbero juncta, laniatus
duntaxat latratuſque gigneret, qui non coœlum
modèô inquietant, ſed Erebum quoque lacerant;
& obturbant. Sed enim, inquies, novæ rerum fi-
bræ ſubnatæ ad nova item germina excolenda
ſpem aliquando Conſulum exuſcitant. Ubi Re-
um nomina non flores inſcripti, ſed Poma ſcul-
pta expullulant, Fides ibi culturæ præeſſe de-
bet, non ſpes. Hæc enim aratores educit in cam-
pum: decert illa Cyros in horto; qui malunt fru-
gem ſibi deeſſe, quàm ſe deeſſe fidei. Ergo ſi ſe
non inſtitores, ſed Dynaſtas meminerint, atten-
tiuùs expendant non emolumenta, ſed famam.
Quæ procedunt de labiis meis, non faciam irrita.
Divinitatis id eſt elogium, verba rebus confirmare.
Quamvis diſſilire Coœlum oporteat, Lerrämque
dehiſcere, ſi tuenda fides oraculorum ſit; Aſtro-
rum defectionem citò Deus vaticinii firmitate
compenſabit. Cœlum & terra tranſibunt, verba
autem mea non tranſibunt. Si porrôò in Dei lanci-
bus uno apici vaticinii par Mundus non eſt: ja-
Cturâque naturæ facilis eſt, tantuùm ut prolata à
Deo verba conſiſtant: Quid tum emergere Topar-
chæ poſſet, quo ſui fidem pacti tam fœdè merge-
ret, nullum enataturam in littus? Nec ſi altera
prodiret America, Hiſpanienſi longè opulen-
tior, ea illi potior eſſe oporteret authoritate, fidé-
que codicilhi. Quam ſi violaret non alterius am-
bitione Mundi, ſed ſuæ inopiâ mentis, vanâque

Promiſſa
ſervandas

PDolitica
fallaxn:

Plſ. 88. 35G

Luc. 21.330

ſpe, quis eum ferret tranquilliratis publicæ deco-

ctorem? Suis convelli colum cardinibus debet,
ne Dei vocibus apex unus abradatur: Et ſpongiam
illinere liceret Principi toti membranæ Oratoris
ſui, una ne Oppidi pinna labefactetur? Illa tum ſa-
nè ſpongia & mari erueretur, quæ tot Chriſtianæ
Reipublicæ tempeſtates eflunderet, dum ſuam pa-
pyro procellam defundit. Nulla fluminum allu-
vio tantam inferre poteſt arvis urbibuſque vaſti-
tatem, quantam unius aſpergines ſpongiæ, Læs
fide inferrent Reipublcæ. Diriores eas fuiſſe
Mundo, ipsà quoque eluvione Mundi Majores
Romani Græcique pronuntiarunt. Nam ibi una
ſaltem naufragio Noëmi Arca ſuperfuit: hic nec
Juſtitiæ, nec Pacis Arca enavigavit. Cataclyſmo
ibi tellus adobruta: hic atramento nec Coælo par-
ceretur. Dubitavere nâmque plerique, an perru-
ptæ foæderis cataractæ terræne, an verò cœlo plus
cladis eſſent invecturæ. Illud citra controverſiam
eſt, delerum aquarum inundatione ſcelus, veneno
verò aſperſi in membranas nigroris ubique ſce-
lera doleremus propagata, proſcriptum jus, dele-
tam fidem, ſublatam ſpem, pudorem amiſſum,

pudicitiam violatam, rapacitatem exolutam, to-

leraram intemperantiam, laureatam inſolentiam;
cædes coronatas, nec Columbarum, eo autho-
re, deargentatas fere pennas, ſed poſteriora
tum Vukurum in pallore auri planè fulſura. Ex
Ophir Aurum non ſeſe profectò avehi permiſiſ-
ſet Hieroſolymas Pacis Urbem, ut & Templo
Salomonis deduétum in antra Militum retrude-
retur. Nunquam item & luto Metallum erumpe-
ret, ſi ſe merſum iri ſuſpicaretur in ſentinas veli-
ficantium ad pugnas non æquas.
Fidelis Dominus in omnibus verbis ſuis: & ſan-
tus in omnibus operibus ſuis. Audin fidem faci-
noribus anteferri! Suam proinde fidem verbis con-
ſervet, qui rebus à ſe gellis incorruptam adſtru-
ere optat opinionem innocentiæ. Alioqui ſcra-
brâa, nigraque linguãâ, exclamabir Hippocra-

Aniiquo⸗
rum ſube
dola in bel⸗
lo paébtio-
nes.
Mundum
evertere,
everteréênt
gue, ſe nunc
noα.as iis
Jallaciis
Politica us
teretur,
quibus
nus non
mtitair.

pina poſt

ſancitaſaor

era.

VII.
Pſal. 14 4:.
12.

tes, malé agi cum corde, ægrumque conclama-

2 tum.

30
Apoc. 2. lites floruit unà potiſſimùm fide. Antipas, teſtis
3. meus fidelis, inquit, qui apud vos occiſus eſt. Ne-
mo tam malignè de probatiſſimo martyre, opinor,
ſentiet, ut non eum præpolluiſſe putet æquitate,
liberalitate, magnanimitate, pudore, cæteriſque
dotibus Apoſtolicæ Philoſophiæ: quas tamen uni-
verſas, ſeu frondes Arboris viliores neglexere
Colites, uno fidei pomo rati ſat abs ſe iri Plan-
tam vitæ integerrimæ commendatam. Quà de-
ſtituta fruge, ipſa vel viræ Arbor explantaretur è
paradiſo, cæduiſque .Ægypti plantis inſererétur, ut
ſecurim ſuſtineret; ſi, projectâ fide, ſecuritatem
ſuſiuliſſet. Quid ergo illi fieret, qui nec Vitæ
arbor extitiſſet, & frutex funeris foret, doli fe-
rax, & cædium fertilis? Quamvis autem Fra-
ctorem initi pacti celebrarent omnis penitùs Ve-
neris hoſtem acerrimum, familiarem illum tamen
Vulcano mirarentur, ſtragis, incendiique percu-

Promiſſa
Jervanda.

Uniformi- pidum. Et quid, rogo, profuit frigere Veneri,
1as. ne hominem gigneret; & Marre incendi, ut homi-
viutes Hes aboleret? Amaſſe incendia, & oſcula hor-
nexe. ruiſſe? Sodomitani infamiam ſoli eam fuiſſe pu-
taveramus peculiarem, ut cinerea ibi ſeges ex-
ez, creſceret. Provinciæ foœta quoque cineribus ſpe-

21s, ſi Unio Ctaverat poma Pudicitiæ concoqui. Quis eum
lædatur, porròô pudorem non horreret, qui non ſuffunditur
& Iuimici cruore, ſed perfunditur? qui torpeat ad ample-
dilebtio⸗ 2 . .
xus, & efferatur ad cædes: cujus virginitas di-
vortium fecit ab hominum planè genere univerſo?
Purius Veneri, quàm Bellonæ jungeretur. Ex
ea liberos ſuſtuliſſet; cum hac & liberos ſuſtu-
Hypocriſi. lit, & libertatem. Laus eſſet ſanè ſterilis, un
Principem infoœcunditate gloriari: cùm præſer-
tim meridianæ Veneris expers, eâ forſan nocte
. concubiaâ non careat. Nunquam enim ità Lunæ
Eadtin, ſupernè Phoœbus infunditur, quàm cùm eam ina-
ludit fiéte hem luminis videtur abjeciſſe. Tum enim Solem
Alirett. haurit pleniſſimée Luna, cùm nobis ſqualet il-
lunis. Quis enim non percallet, ab Amnone tum
pulſam cubiculo Thamarem, quùm eam nefariè
oppreſſit. Adeò Dianam horruiſſe, repudiatæ
Veneris fallaz eſt argumentum. Certè, cùm in-
cendia, teläque vomeret palliatus Mars; non
eum friguiſſe crediderim, tot planè facibus æ-
ſtuantem. Contermina certè fumanti Etnæ En-
na eſt florulenta: & ſemotus ab igne in Proſer-
pinæ raptum Plutus exarſit. Armorum Fa-
ber Vulcanus, qui loricas pugnacibus compa-
rat, inermis telo patuit Cupidinis; ſæviorique
flammâ intus deflagravit, quàm qua foris in
incude ferrum emollire conſueverat. Adeò gliſ-
cit voluptas in chalybe, nec pudicitiæ glacies in
igne duratur. Si faces ille & voraret, & vo-
meret, non haberi Turtur Dynaſta Cœlebs, ſed
cruentus, deberet, ſed Salamandra. Cujus in
perniciem frigus nocentiſſimum, immò & vene-
num eſt. Nam & Cicuta fruticum frigentiffima
nec Socrati pepercit. Suum proinde Boreale fri-
gus fruſtra ille objiceret Veneri, quæ iis voci-
bus ſui repudium ulciſceretur: Longiores ſcili-
cet, diuturnioréſque ad Aquilonem regnare te-
nebras, ideéôque tot inter umbras non ſemper
opera tenebrarum, quamvis ad pudoris pompam
ſeptem triones oſtentet. Degit ibi quoque Ca-
liſto, & Nympha Urſa ſimul & Sydus, quæ
tamen libidinis faces, quibus arſit, frigidiſſimà
coœli regione non extinxit. Adeò ardere ſimul
Ttel & frigere Toparcha. At ſit, quod etiam
Veteres prodidere, ſolitarii penitus thalami; ter-
rarum cur orbem concuteret, reſciſſis actibus
Oratorum? Intercluſis ſpiritibus, quàm flammis
exilientibus, longè ſævior Veſuvius. Nam rara

PVitia pal-
liata.

Oliva in Eſdram.

tum. Antipas, contrà, laudatiſſimus apud coe-

ignibus abſumpſit oppida: hauſit penè Calabriam
ſuccuſſione, motuque terrarum. Vix mundo lu-
xurie nocuiſſer, quem Coœlebs profligabit. Stare
certè foœderibus deberet, quamvis illi ditione,
provinciaque eſſet abeundum. Nam ævo hoc
noſtro, cæteroqui non incorrupto, pacti tamen
tanta ſanctitas Principibus eſt, ut regnorum quo-
que abſtineant prædâ, ne legatorum vel ex
parte acta labefactent. Malunt non augeri im-
perium, quam fidem minui. Et meritò: nam
Numini eò fiunt propiores, quò ſui fidem dicti

tuentur diligentiùs. Quid tu vides, Jeremia? Et Jerem. I.

dixi, Virgam vigilantem ego video. Et dixit ad
me: Bene vidiſti, quia vigilabo ego ſuper ver-
bo meo, ut faciam illud. Et factum eſt verbum
Domini ſecundò ad me, dicens- Quid tu vides *
Et dixi, Ollam Iſuccenſam ego video, & Jfaciem
ejus à facie Aquilonis. Et dixit Dominus ad me.
Ahb Aquilone pandetur malum ſuper omnes habi-

tatores terræ. Vides, opinor, quid interſit inter Promiſz,,
cladem & fidem. Virgam videt & ſceptrum &padti,.

nibus ſtan.
dum,

Jeremias, ubi complendis ſuis Deus excubat
vaticiniis. Ubi verô ſtragem Deus effundit in
contumaces, lebetem ſubjicit Jeremiæ. Eſt enim
non ſævire regium, ſed ſervare pactiones; quas
perturbare perjurio, nec Reipublicæ tuendæ ſtu-
dio vel Annibali licuiſſet. Urt enim multùm in
hoſtem graſſere: clades, ſtrages, & cædes lebete
exprimentur. Quo quid ſymbolo inconcinnius?
Si verò compleri verbum, quod edixeris, cures;
tum enimverô inſigniere Sceptro, & ſedem ſor-
tiere cum Regibus. Vigilabo ego, inquit ad Jere-
miam Deus, ſuper verbo meo, ut faciam illud. Et
ſui quidem tranquillitati thalami verior Salomon
ſexaginta excubare juſſit ex fortiſſimis Iſraël.
At nullas excubias verbo ſuo præfecit; cui perfi-
ciundo unum ſe fore excubitorem, miniſtrumque
prædicit. Tanti apud Numen momentieſt, pa-
ctionum, dictorumque fidem non nutare. Re-
gnaſti, ſi verbo tuo non defuiſti. Quod viva-
ciùs quoque nobis inſinuavere Septuaginta, Nam
pro Virga vigilante, Virgam illi tranſtulere ex
Amygdalo celeriter florente. Ut ſcires, non
arentem tum te regni virgam, ſed evirentem,
floridâmque tenere, cùm tui oblitus, in id tan-

II.

tùm incumbis, ut ſua tuo verbo fides ſervetur.

Jactum proinde prornptiùs facias arcium, urbium-
que, quam ut à te una vel pactionis Syllaba de-
mergatur; quamvis, eâ depreſsa, fortunatæ tibi
ex Oceano eſſent Inſulæ emerſuræ. Præſtat nu-
dum in littus enatare cum fide, quàm in auream
Cherſoneſum appelli, abjectâ fide. Quin amyg-
dalinum cùm ſceptrum deferatur ſuo ſuper verbo
excubanti; quis non intelligit, Aaronis ideo vir-
gam in amygdalum viruiſſe, ut à primoribus
Sacerdotum ſervandæ exemplar fidei haurirent
imperantes. Nam ſi Aaronis & Jeremiæ in
amygdalum Virgæ coaleſcunt: bæcque non im-
perii amplitudine, non opum exundantiâ, non
munificentià triumphorum, ſed ſui ſe fide verbi

jactat, oſtentâtque: Vigilabo ego ſuper verbo Eccleſia-
4 ri o 96 1. 4 hkici verba
non dent.

meo, ut faciam illud“ Videt, opinor, Aaron,
ſuam tum tantùm vernaturam Dignitatem eſſe,
cùm adumbratam amygdalo fidem, ſuis nun-
quam deeſſe verbis patietur. Rertinentiſſimos
proinde datæ fidei eſſe decer Sacerdotes, quibus

omnis ex fide pullulavit authoritas. Non mi- Promiſe
rum ergo, mihil apud Miniſtros Tabernaculi an- ſa ude
ab omni-
.. . . . . bus praſer-
ab iis retineri, quàm ſuis ne unquam defuiſſe eim'a Sa-

Miramur autem id ità curæ cerdori-

tiquius fide eſle pactionum; nihilque rehgioſius

verbis videantur.

. . us⸗
eſfſe Levitis, quando Principes cæteroqui non .
optimi, & interdum peſſimi, dicti ſui violatio-
nem

Aud
N cphortelqu
Rege'c

, mile uin

rhhy a 1.
mn. in ſnb all
., fecli.

1ms,.

n opinl, en.
6 einepele
4 elatet d n⸗
,elr. Di,
Maſr ſiſs umn
de .
inatur er
„ 8 Diner
eilent he
iur ſier
1 e retralt,.
It edicti e
eipub

In. Nuſq-
Clonmimip

d expe⸗
(Aulus ed
1X Falcibe
lemn maluit
ui Enſtlgred
R lehineur,
hanem ſec
Eei ollt
Vllur non
pir etim ne

NI. H
iu nee E

is non e
ſuu Etinele!
at. uæ
ud. (ki e
utt 3
ln,E Ner, de
ei eulnin hcte
nurdurl
1aeſcen
, Mar
Eopellendhs
utem, Un

Aicilis h
uning e
t Dolos
Uhen Ko
e gentes
lukniſe
üſimo
84 S ſ
i.
ab t
Min in

din

(A

Rmorhrt.
Noſtigebi
md ldir
dan DNN 6
Dio⸗ . decl N
tnegronn
Egatorun Na
Anmagiit
. 1 Terud .
höſüfing,
1 Ee⸗ . larni, 13

ſ nitn, 6
di Donzu An
ſaer nner e.
3 ud inet r
ſick Alen
ſis Deu ent,
n Deug efnc
leemiæ Mlei
e lacharg
bhtenmt
1t enim mühiai
es, & celale
bolo inooninin
Od ediei in
no, & Elnl
go, inqut alkk
i ſacimn il
dmni verior Aar
ortilimi It
Prakect, gift
rem, mnilrine
en othentelf
n pon k
iſi. Qulir
Septvagluſu
ii Nallkr
. Ur Cd u
1, Ed eimm,
ioblins, nit
elho hle iii
as lcin r
chons li
eli, inmat
re. Plghu
e, uminatt
de. Quna
Aur holheiil
,Aamni e
1u pfinin
& lern
bege e

nem nullà compenſari ærumnarum declinatione
jure poſſe cenſuerunt.
Audi Violato militari jejunio, quo ſe Saul,

VIII.

uil, a. à Rege: quibus paulatim à ſupplicio exemptæ fa-

pactioni. Miliæ univerſim omnes, unam Saülis domum in

Sier, ſummum capitis diſcrimen adduxerunt. Evaſe-

adire capi- Tântque per teſſeras periculum gentiles univerſi,
e von re: in ſortis ambagem Saüle tantùm Jonathâque con-

e. ſer. Jectis. Quid hic expectatis à Saüle? Remiſſam,
venur. Opinor, exiſtimabitis urnam, ex qua nemo jam
seül G& etergere poteſt, quin regia demergatur. Urer
l enatet ad naufragium, Prætoria confeſtim depri-

rum obſer- Meiur. Sive enim Pater extrahatur, Rege re-
ventia. gnum minuerur: ſive filium egerat urna, regia
Rabeſer ſtirps cum Jonatha radicitus excindetur. Sup-
Iint. primatur ergo judicium, quæſitumque de reo ſa-
1 Reg. 4. 18. Dixerat, fateor, Saul: Videte, per quem
acciderit peccatum hoc hodie. Vivu‚ Dominus,
quia ſi per Jonathan ſiliun meum factum eſt, abſ
que retrabttatione morietur. Id, inquam, efflu-
xit edicti ex Saüle. Sed approperata tum lex,
Petſona. talnt reipublicæ incommodo retineri non debet.
rum acep. SCripta eſt? Proſcribatur. Non enim intra legum
tio vitioſa. fines lex ſe iſta comtinuit. Aranearum ſeſe plagulis
conſormari pertæſa, pro muſcis magnarum alaum
Aquilas irretivit? Diſſipetur, Suéque teſtetur in-
fortunio, nullis teneri legibus Principes, qui textri-
nam domi habent edictorum & legum, quas ordi-
antur in capturam tantum columbarum & turtu-
rum. Nuſquam non iſta jactarentur & fierent, quòô
diſcrimini par illud Regum eximeretur. Exclamavit
Ibid. 42. Talnen Saül, Mittite ſortem inter me, & inier Jona-
tham ſilium meum. Id ſanè dictum intrepidè. An
verò expediendæ ſecures ſint, ubi ater in alkerum
Calculus educetur, nemo divinaverit. At par Ur-
næ Faicibuſque ſervata Fides a Saüle. Qui Victo-
rem maluit obtruncari, quàm dicti fidem perſtrin-
1bid. 44. 21. Et ait NQaul, Hac ſaciat mihi Deus, & hacç ad-
dat, Qutia morte morieris, Jonatha- Vox me hic,
Leges ſenfufque deficiunt. Itäne? Urt vox ſua vox Jacob
We ſer. reputetur, manus Saül mutuatur ab Eſau, non in
fratrem, ſed in filium ſæviturus? Ut Cycnus vi-
deri poſſit ſuæ legis harmonia, haberi, efléque
Vultur non abnuit, inauditæ portento lanienæ.
superier Etenim ne à ſe partam legem reſcindat, geni-
ectter tIIn abs ſe filium diſcerpit. Anteire feritate Vipe-
Regulas. –
Sveritas, Las non recuſat, dum ſuo verbo non deſit; ſub-
OYaſziria (cribétque latæ dudum legi, etiam parricidio. II-
lad læ namque lacerantur à foœtibus: hic fœtum la-
cerat. Quæ iſiæ fuere legum tabulæ ſub Saüle,
Zelus obh- quæ in freto ſanguinis natant? Quâſque ne mer-
danke gat Rex, demerget fiium? Ergône, una naufra-
e Spiriza gium in lacte lex agat, mare ſanguinis emittetur
nnpawcat. Principe? Pugnat Vox una à Saule ſcripta tot cum
facinoribus Jonathæ laudatiſſimis, & vallatum lau-
reis adoleſcentem cupreſſis circum vallat. Morte mo-
Tieris, Jonatha. Una ſat laurus eſt cœli fulguribus
Propellendis. Laureatum tamen und ovatione Jo-
natham, una ne vox Regis intercidar, horremus
fulgurirum. Cadet ſuis Triumphator in caſtris,
qui caſtris hoſtem non ſemel exuit. Truculen-
tior unius edicti Spiritus eſt, quàm effuſus fo-
ret Zolus ſuis cum lictoribus in Euxinum. Nam
in freto Æolum frequentiſſimè riſere rimas quo-
que agentes Quadriremes: in portu ſtructa lau-
ris palrmniſque Prætoria deprimetur reflatu legis
tenuiſſimo. Moriatur Filius, Pater, non hoſtis,
exclamat: nec transfuga, ſed Victor occumbat:
inſciuſque occidat flagiti, conſcius tantùm nau-
deveritas. fragii ſui. Quæ iſta victima eſt, fidei data, non
boum, ſed triumphorum, urbiumque hecatombe?
Quot in uno Jonatha & palmæ cædebantur, &

39.
Juſtitia æ&
guz ommni-
bus ſit.

De Cyro Rege. Cap. V. 31

cohortéſque obnoxios voluere, datæ ſunt ſortes
hamus, ſuæ veroò Saül. Quis autem jubenti Nu-

Arces, regnâque cadebant? Abrahami perlitan-
. . . . . P
tis in monte filius meminiſle non poſſum, quum
à Saule deſtinatum neci filum intueor. Uterque

vocis authoritati ſacrificavit: ſed divinæ Abra- Yonatha;s 2
DVatre pené
“H . fortius cæ-
mini refragetur? Quis vocem non expungat ſuam, detainr,
ſi ſuum illa genus extinguat? Porrò Abraham li- 3udnm 2
. . ◻. . 1 .— Parente
tabat fium : Saul filium jugulabar. IIle ſacri Iisa⸗ feri
ficii nomine angore funeris levabarur. Huic cæ- reur,
dis horrorem ignominia ſupphici duplicabat. Iſaac agſer.
cadebat ſtoſtia, reus Jonathas cædebatur. Illum „antia.
Popa, Hunc lictor ducebat. Ibi filio Paſtor, E cleſtaſti-
bic Rex orbabatur primogenito. Moriebatur de- S a Ae,
nique Iſaac, morituri olim Verbi exemplar. La- emur.
troni, & heluoni propior Jonathas, quàm Prin- tN
Cipi, obtruncabatur ganeæ obnoxius. Guſtans gu- Propoſisa
ſNavi in ſummitate virgæ, quæ erat in manu mea, retinenda.
paululum mellis, & eccr ego morior. Non iſthæc 4S 14.
Samnſonis portenta ſunt. Neque enim de comeden- Saal ex
te exivit cibus, aut de forti eſt dulcedo elhiquata. Pieen.
De melle Leo, à quo Jonathas diſcerpatur, egredi- sones int
tur. Imô inde Leone Satelles atrocior erumpat. raræ.
Haud Apes favum iſtum ſtipavere, ſed fuci; un-
de pro cibo mors fluxit. Erravi: non à fucis fa-
vus confectus, ſed juveni fucum mella fecere,
ſuppoſito illecebræ funere. Guſtavi in ſummitaté
virgæ paululum mellis. Epulabare tu ſane ſupplicii,
omen favo. Nam virgam brevi ſecures conſe-
quuntur. Utque Mel tibi obtulit Virga- ità à mel-
le virgæ deferentur, ut convivium ſupphcio ex-
Pietur. Et parentis te ſanè fulmen perſirinxviſlet,
niſi tua te laurus propugnaſlet, non voto Regis,
ſed ſuffragio vulgi. Dixitque populus ad Saul. Er- Ibid. 45.
goòne Jonathas morieiur, qui ſecit ſalutem hanc ma-
gnam in Iſrael? hoc nefas eſt. Vix populi indigna-
tione ſeveritati Regis ſubduci potuit adoleſcens.
Tanta emiſſa vocis tenacitas tum erat in Regibus,
tantâque verbulo reverentia, ut filios mallent in-
terire, quam perire literarum ſuarum non chara-
cterem modè, ſed ne aſteriſcum quidem, aut obe-
lum unum. Nimirum emerſit, conſtititque Mun-
dus voce tantum Numinis abſolutus, quâ nunc
quoque in fœtus animatur. Eſſemus proinde Na-
turæ hoſtes, noſtrique ipſiorum proditores, ſi pon- .
dus voci detraheremus. Tum enim exoluta ſuo, Our diéti
quo continetur, vinculo Coœli terrarumque com- ees, vdos
pago, luxata illicò rebellaret ab homine, repe- deceat.
terétque ſui planè ortus inaniratem. Si ergo vocis Promiſſa
. 4 ſerventur.
conſtantiæ hoc debemus, quèòd ſtamus: quânam Lingna cu.-
temeritate de ſuo eam throno depellemus? Et ræ.
manu quidem viſus eſt Deus de limo finxifle Suc
hominem: at oris Spiritu à limo eum erexit ad Fioſaru,
clavum vaſtiſſimæ, Hlorentiſſimæque Reipubli- manitas.
cæ. Inſpiravit in faciem ejus ſpiraculum vitæ: Gen. 2.7.
& factus eſt homo in animam viventem. Ut quùm
eo ſe afflatu ſpirare, regnaréque meminifler,
quo planè loquitur, eam quoque voci reveren-
tiam exhibeat, quà ſuam quiſque vitam revere-
mur.
Si porrò vitam voci præferre non debemus,
vocémque antetulere filiis Principes, Regéſque Iſ-
raël: quænam tanta eſſe poteſt publicæ aut utilitas
rei, aut verò jactura, ut rata per Oratores firmâ-
que foœdera reſcindi poſſint à Principe? Perden-
dus eſt filius, ne pactiones perturbentur. Et nos li-
bidine tantùm ſpei, iræve noſtræ dementari mem-
branas concerpemus, quas exarandas Oratori-
bus dederamus, quùm eos rerum ſequeſtros ab-
legaremus ad exteros? Ideône ſuum Agni remi- Memkza:
ſere corium, ut in membranas pumice læviga- næ Orato-
tum, fraudes, dolôſque conciperet: imò ut, conce- um ſub=

õ . . dolæ quanms
t4 ſerenitate, turbines parturiret, & pareret tem- rent por-

IX.

peſtates? In lupum notis noſtris Agnus effingirur: temoſd.

4

—

in Eſdram.

32 Oliva

Eemè I

Huxerit cum proluvie timor, amoliuntur agge-
res, quaſi calamitatis teſtes, periculique expro-
Ppratores. Nihil loricà gratius, ſi ad te hoſtis ac-
cedat. Eà nihil ingratius, ſi periculo defungare.
Quis non inſano ſumptu ſtramen adhibet Citreis,
quamdiu pruinis hyems, glaciéque graſſabatur?
Ut coœlum intepuerit; tum enimveròô à plamtis
ſtramina revelluntur. Sed Oratoris longé con-
ditio infelicior, quam ſtraminum. Hæc enim
conduntur in hyemem inſequuturam.
rarò abjiciuntur, ad munera nunquam revocandi.
Neque enim, ſi quid actum præclarè eſt, illud
tibi, ſed ſibi ethnicus Dominator adſcribet: in
te tantùm iis rejectis, quibus fortuna defuit.
. Uum mandibulà Samſonem accepimus Phili-
Tdie. 1. ſthæos funditus deleviſſe. Exclamavit illicò: In
ve maxilla aſini, & in mandibula pulli aſinarum
Auliei mi- delevi eos, & percuſ mille viros. Cümque hac
Jeri. verba canens compleſſet, projecit mandibulam de

Anlici, ut manu. Elevat mandibulam, non ut eam effe-

Drolterun rat, ſed ut, illam deprimendo, ſeſe faciat cel-
ſiorem. Non eam, ebur triumphale, non par
Rex evehet chalybi os, non commoliendis pro fœno ho-
enè de ſiibus martialem quaſi molam appellavit. Sed

Pegno twe-⸗ . . 1. —
Fas aſiminam non ſemel eam jactavit , dixitque

IIIi non

räique Samſones; ſed ſuum paſſim obviis languo-
rem oſtentant, unum tandem tanto æſtui nacturi
Medicum, Os aſini, qui eos abundè frigidâ per-
fundet. Is tandem manet exitus pugnantes Naza-
ræos, ſi aſininis pro clava mandibulis prælien-
tur. Peribunt ſcilicet, niſi abjectum os, provo-
luti humi Duces, reſumant, & ſui molare aſini
conſilii ſcatebram effoſſuri. Verùm perraròô abje-
ctà mandibula Dux uti conſuevit. Jacet proinde

XI.

miſera, à labaro remiſſa in fimetum.
Maxilla ſe tamen in pugna uſum palàm Sam- ſu⸗ ſeun

ſon atteſtatur. In maxilla aſini delevi eos, & Anlicis
percuſſi mille virox. Plerumque victoriæ ſuæ in- videri no⸗

lunteguiſſe

ſtrumenta ità Duces militiæque Magiſtri, aut Ppyincipes.
oderunt, aut ſpernunt, ut eorum ne meminerint Aulici mi⸗
quidem, frondente etiamnum lauro, vigentéque T z.
palmâ. Pugnaverat in Gigantem David, mon- a in ho-
ſtrémque dejecerat, non catapultâ, ſed fun- Trdec
da. Circumacta enim funda, in ipſam Goliæ mn os in.
frontem ſaxum excuſſerat. Ovatum à Davide conſtan-
Hieroſolymis. Quò cùm accurrerim, monſtri en r
caput oſtentantem intueor. Video gladium quo- gnibus ſin
que Goliæ, & ſpolia Philiſthæi. Unam nuſ⸗
quam fundam intueor, quâ tamen hoſtem ſeli⸗ 6. 8.1.
ciſſimè, ocyſſiméque debellavit. Et telum §. Daxid
em

Poliria & mendacis inaratæz membranæ ſeſe horrent, mandibulam; ratus eò ſe, debellatis hoſtibus, Samſen vs a ni
Jubdola. ſtupéntque, & à pecude humanitatem accepiſſe clariorem fore, quò imbellius, ſoœdiuſque vi- nike. 4 Enn
Din laſe. ſe, & per homines humanitatem dedidiciſſe, non Coriæ extitiſſe contenderit inſtrumentum. Quod cit. 1, ee De
ferro, ſed calamo interpunctas? Et miramur, ſi diù oſtentatum, abjecit tandem, ſubjecitque aut Nex tues. 5 n 3
gelli cru. ferrum ſævire ſub homine doceatur, quando graſ- deterendum plaufſtris, aut importandum in fi- u AWu. rlain
deluas. ſantur per nos pecudes, fiuntque nocentiores ſuis meta. Ert projecit eam. Huc tandem appellunt Sverna. n Ge
„Oes exuviis, quam ſint ſuâ feroces proboſci- mandibulæ jumentorum, cum à Cclitellis ad ve- nbe. 6n 4
nun de Elephami? Nam hi, ſimulatis membrana- xilla traducuntur. Quèd ſi earum hic exi- „ heric mi a ut
rum fœderibus, locantur in inſidiis, & in pugnam tus eſt, tum quoque quuùm ad internecionem major de- nu⸗ uri
Wa. urgentur. Quod ſi non corio, ſed chartæ pa- deletis hoſtibus, adoreas utenti ſe Duci, palmaſ- Tige. ulu r
cis notas impreflas in pugnæ vertimus hiero- que comparant: Quid iis ſiet ſi non mille vi- i dula. re u ut
ugt- glyphica: Quem non lim, veloruümque miſe- ros, ſed rem penitùs publicam profligaverint? Ralignſu . ie
u. reat, quæ tot detrita ſunt malleis, tor merſa ca- Et Samſon quidem fortuité maxillam fſuſtu- egottan. Kanx e
lemæe. nahibus, tot deuſta ſolibus, tot denique deraſa, lit pugnaturus. Aliquando verô, neglectis Gi- cularium. auumu
eroſâque pumicibus, & ferramentis, ur candorem gantum armis, ipsdque Achillis ſpretd Peliade, late⸗, lwd 1
ſuum perjuris; doliſque proſtituerent conſtupran- aſininæ ad facinora mandibulæ ſubleguntur, tum car? eh
5 wele dum. Patiebantur olim carbaſa tempeſtates an- præſtantium odio, tum in ſe ſtudio derivandæ ade. eninf⸗
feitur, 9ua tennis ſuſpenſa; nunc in epiſtolares contracta li- gloriæ, ſi evicerint; aut à ſe in jumentum iamurpeo- Sl 4
Jædera bros procellas ciere coguntur fœdiſſimas, imma- transferendæ propoſito invidiæ, ſi expectata conſules i. Pnlo
meniietur. niſſimſque Reipublicæ. Quor ſuſſinuere fuppli- fortuna decoxerit. Hinc præſepia jumentis ex- Swdiltas. s auremum
cia Chartæ, ut candorem haurirent, immanmiſſi- hauſta: hinc viris, heroibuſque completa fora, t,ii De
mis characteribus conſpurcandum! Effinxerant queis ſucclametur, Quid bic ſtatis totd die otio- Matt. 20. o Aen
ſeſe lina in quandam Academiæ, Senatuſque ga- ? Horum una vox eſt: Nemo nos conduxit. Een nnle⸗
laxiam, candore chartæ notabilem: verum non Vôſne conduxit, eduxitque nemo Ducum, Se- Aulicus un Ci u—
Aſtris, ſed Cometis diſtingueretur, ſi papyri natorumque primarios? Et quoſnam admovéêre . . r, We obr
lacte, non Pax ſaginetur, ſed mors & Bellum clavis, caſtriſque præfecere Dictatores ſeu mi- Rex qus N. Et id
adoleſcant. Et videri hi tunc poſſent luſus, niſi litiæ, ſeu domi? Samſones rerum Domim æmu- evehat. Alun natur,
chartarum dolis illatæ clades unam facerent in lantur, jumentiſque propterea utuntur ad trium- mi rinnas
Europa ſeu Aſia gladiatorum arenam funeſtiſſi- phos. Hoc enim uno ſeſe Palæſtino Herculi 1, Calti
mam. Quæ omma portenta conveherentur li- coæquant, aut Vulpibus ſcilicet ad incendia uſi, Ckrs eltina
terarum faſciculis ſimulatè compoſitis, aliud char- aut abuſi aſinis ad cædes. Verùm quum iis uta- Oiatonelki
tis illinente Tribuno, & aliud animo vaferrimè re- tur Samſon, carmen, maxillæ triumphale in Na uii,
tinente. Græci ſaliem Phrygibus non penitùs il- unum ſitientis Ducis, abjectique jumenti cho- nn beio.
luſere, qui bellum, non Agno, ſed Equo condi- rum lugubrem coarctatur. Una enim vOxX Chori uan Glaris
derunt. Debuerant enim Trojani ipsâ jumenti for- eſt: Projecit mandibulam de manu. Cujus reper- S;imm
mà in ſuſpicionem venire doli. Nos verò amicas cuſlu vocis nulla non fora, arcéſque ſtrepent. gl concept
notas ſi chartis imprimeremus, proh eas quamum Actoris verò unus pro voce fremitus reboat: En Judicum e ine Ced
parturire doceremus ærumnarum! ità characteri- ſiti morior, incidämque in manus incircumciſorum. . 18. nſa Polietetur
bus obſtetricante Tiſiphone, ut unde extrudi Cyc- Quibus ejulatibus incircumciſi in cachinnos, ad ku, & ah
nos ſperabamus, inde acervatim ex epiſtola Hy- luxationem uſque balthei, reſolvuntur. Non ita ſuc
dræ, Cerberique prorumpant. Samſones interdum æſtuant, ut ſuæ cladi pa- uzne Eymenens;
X. Quèd ſi ex me ſciſcitere, unde tanta tunc in- rentent in campo; ubi ſola doloris, inopiæque cepifaßi. Dehar d
eſſet facilitas, audaciâque non probis Conſul- ſit conſcia, abjecta modò mandibula, modoô in Git, mods Mienm gen
bhus, Oratorum acta, ſcriptâque reicindendi; eam ſinum reducta, orique admota iterum, ut ſe- egte, ar untne
orituram dixerim, ſeu quòd non benè Nuntü eo- cretiores & ſpiritus hauriat imperantis, & lan- mandiba- Dkini
Cur fæde- rum libidini ſubſervierint: ſeu quòd abuſi ſuis guentis anhehitus frigidâ planè refrigerer concin- n Gſatn Gigent
Bac, 7"7 Sultani Legatis, tanquam obicibus, quibus mi- nati, medicatique conſihi. Non, inquam, in anif. ti n i
nax à ſe flumen averterent & turgidum: ut de- campo ſuæ illacrymantur calamitati ſoli, ſolita- zue: riſimno

6 un in luo:
kelet, Mar
7i Inlubernio
Ieato;
mett, con
In; quo t
etur corn
In n tebe
n iere;

— Ahdbelhan

Dð
dhren M1
begmn ,
udh Eineee
E nn menn
e, ſ oelte
Dn kumeni al
e conpkute
Laiz nti
nd zr nlt
emd Duon
olnam Adnn⸗
laumea i,
im Dommian
Ctuntur Ain
leltino Ri
tad incendit

na enimn Al
nunn. Cjur
Aoeſgve inft
femins 1e
ur ittitnnnſe
in cachinng 1
oluunnr. Ni
n ſie A,
ſolors, nn,
Andibol,uunt
Na ienin u 4
mperltt . Ale„

eietigekt ans,
Nun, iun /6
aninn ſ iu
nobrisl
mo ANli
nge igii⸗
1 Penmnſen
Nagalduls Ne⸗
elnn e,i
erin armeß⸗
lerit. xen
netun
m
n Ari e
e ſcta

e Meglni, 4

Lalaput 4 1
9 1
1, n 1 ſrs
ON ,

De Cyro Rege. Cap. V. 33

e dem & Tabernaculo ſuſpenditur in Nobe: caput
Dearid ab- Vérò incircumciſi ſuâ David dexterâ extulit in
jeci ſui triumpho. Pendere putabam Fundam è labaro;
mungen qu ſeſe David, pro lauro, inſigniret. Adpreſ-
inirumen- ſandam Davidis eam pectori exiſtimabam, ne,
nilar poſt triumphum, ſine Funda hoſtibus occurreret.
gen, &O At nulla, poſt pugnam, de ſaxo, fundâve men-
benemeri- tjOo. Cur Gladius perſtat in Nobe, Ephod lineo
ze efe involutus: & neglecta, aut concerpta evanuit
Rex evehat Funda tanti facinoris conſcia, miniſtrâque? Cur,
6enè dere- ais? Ille gladius, hæc funda eſt. Offuſura ſuo
rublica 1 . .
mericos. Militi tenebras tenebris abſtruderur. Exprobraſ-
ſet enim triumphanti Funda militiæ novitatem,
caulämque relictam. Ne ergo victoriam cane-
ret Funda poſt triumphum, ſilere juſſa eſt; per-
miſſumque illi, ut à labore luctæ perdifficilis diu-
Aulici vi- Wurnè reſpiraret. Jacuit propterea non diù ſo-
liores ra um ,„ ſed ſemper, primo ſtatim emerita ſti=
H pendio. Etenim, niſi funda jacuiſſet militiæ
eptimi. argumentum ingloriæ , ut Gigantem ſtra-
vit, itrà Davidem dejeciſſet, ahterius effuſo,
ſuffuſo alterius ſanguine. Paſtorem ſiqui-
dem indicaſſer, ſi viciſſe proderet fundibula-
rium. Quâ ut exprobratione careret triumpha-
tor, ſuæ obruit luctæ, victoriæque inſtrumen-
tum. Et id quidem innocentiſſimè à Davide
actum naturæ ductu, ne triumphantem Ifraëlem
ſparti vilitas dehoneſtaret. At in Rebus Pubhi-
Cis, Caſtriſque, bellantium, ſuaſu Politices la-
tebris deſtinantur, qui triumphum ità ornant, ut
Ovationem decolorent. Non patietur in ſe Pri-
mas inquiri, exquirique fibras initi commercii
cum plebeio. Pateret tunc forſan explorantibus
tam diſparis gluten fœderis porcæ ſanguine coi-
ie; immô non cæsà fœdus porcà conceptum,
Ausslaſci- ſed conceptu verius porcæ coaluiſſe. Quâ enim
ia, ant . 3
iiiras ge- Latione Cedro Buxus inſereretur, Rubuſque ad-
neris ſoia- volveretur Platano, nmiſi una foret & vimen Myr-
min, viiez. 1US, & falx Amoris cuſpis, nunquam niſi in te-
nebris ruſticantis? Aut ſi feriendo fœderi abfuit
Hymenæus; verebitur Baſſa ſeu Dux, ne adfuiſſe
credatur Societatis quaſi ſequeſter Deucalion.
Niſi enim genus, inquient, è& ſaxo duceret, nun-
quam terræ filio tam ſe arctè Præfectus illigaret.
Par jungitur compari. Quam ne originem in-
dagent, excernet Imperans a limo aurum, téque
Zahrimi. tuo luto reſtituet. At mecum crevit, meâque
,es Ppoôtiſſimum operâ adolevit. Concrevit etiam au-
cur aulici rum in luto: quod ut disjungat à ſe, nec ignes
e i⸗ recuſat; mavultque uri, quàm fœdari obſcuri
novis. Contubernio collactanei. Et te ſperas cohæſurum
laureato; qui cœh quoque fulgores à ſe quum
arceat, conſice, an umbrarum paſſurus ſit ful-
men; quo tum percelleretur, ſi tenebrionis ar-
gueretur commilito, olimque ſocius ſemilixæ.
Tuis tu rebus conſulito: nam, ſi maxilla Aſini
es, abjiciere; aut obruêre, ſi funda es; quam-
quam mille hoſtes occideris. Lavari enim nec
totO Goliæ cruore poterit funda, quin inquinet
bellatorem. Nec virorum mille profuſus ſanguis
mandibulam ità eluer, ut non plurimum cariei
Servire Quadrigæ affricet Triumphantis. Expalleſcet vel
Deoſelix, in tanto cruore hoſtium Ovantis purpura, ſi eam
Sa de "o- ita Fortuna contexuerit „ ut mandibula textrina

non
H videri poſſit, & ſtamen funda.

II. Paterer id tamen ego non invitus, patique

Servire ho-

2 . . anz . 3 . QS
da e repulſam deberent non iniquè ſubmoti, diſclusi-

miſerum. Que ſeu Satrapæ, ſeu Tribuni, ſi tantùm ipſis

adſperſiſſent incunabula ſordium, ut affricare illas
vel contubernio ſuo imperantibus poſſent. Vici-
ſti, Funda! Sed tuæ te conditionis non pigeat.
Condi debes in peram, non verò pendere & La-
baro, aut ſuffigi Tabernaculo potes cum trophæis.

Proderes Ducem, niſi te proderer Triumphator.
Uſus te Conſul eſt, antequam EFaſtis inſereretur.
