Ge284_fol-3
author: Oliva, Giovanni Paolo

N 1245 11630987 021

IIIEIIIIINIIIII .

U8 Tübingen

—

IOANNIS PAULI

OLIVA
E SOCIETATE IESU.

IN SELECTA SCRIPTURE LOCA

EPTHICE COMMENTATIONES.

EX CAPITE PRIMO ESDR:
SIVE

DE CYROREGE.

DW ADIECIA PkOLEGOMENA AD NTROMATYA,

§S. E U
DISSERTATIONES SUPER EVANGELIIS QCUADRAGESIME

ad Academicos Chriſtianos.

TOMUS T⸗ERTIUS.

NOVA EDITIO ACCVURATIOR ET EMENDATIOR.

I
El

C O L O NI £-,

Sumpt. FRATRUM DE TOURNES

M. DCCXLIV.

Uun pyfnar
heii lacer
Ule; i
W ümum
Munioenoribe
a. .
Ckrin erl
Und Krbern
let. Nen
Itontus,
Unikiendn
l n mllie
Käliri Colt
, Knchon
, Andhors
Uitſe conſte
e nnim n⸗
En Miel,
ih kr inck
A, Olece
aliaez
eAmi
n Irge
1 Mlaren

1

W r
Ai ln
Denöl
un neli
Aahl Ner⸗
Uleen

— —

AUTHORIS PRXEFATIO

AD LECIOREM.

I Lector erit fortè aliquis, cui, in hoc Opere, videar ab
uſitata dicendi ratione plùs æquo aberrare; quique mire-
tur me à primo uſque juventutis tirocinio ſeverioris Elo-
quentiæ amatorem, nunc, emeritis jam exercitationis hu-
jus, & vitæ ſtipendiis, novum veluti Medeæ veneficiis
AArecoctum £ſonem, præter ætatem & conſuetudinem
meam juvenari: argutiarum feſtivitates conquirere, ipſas quin etiam (ſi
Superis placert) Poëticorum Numinum fabulas in adyta Scripturarum in-
trudere; is ubi & ævi mei partem cognoverit, quà Lucubrationes haſce
nunc primuùm in lucem prodeuntes effudi, crudà nimirum juventàâà, recèns
à manſuetioribus ſtudus; & conſilii, quo ad ſcribendum acceſſi, rationem
hic ſtatim explicandam, perſpexerit, mirari utique deſinet, méque vel in
diflimili ſcribendi genere, non diſſimili propoſito, animéque verſatum in-
telliget. Neque cnim floridæ?, & aculeatæ orationis delicias ideò ſum
perſecutus, quòd eas aut Sacris argumentis idoneas, aut in aliis etiam
magnifaciendas putarem, adeôque ex leviſſimo ſtudio leviorem famam,
quaſi in muſtaceo laureolam, aucuparer; ſed, ut nonnullorum potius im-
becillitati conſulerem, quibus tum ætate, tum indole ad hilaritatem fa-
ctis, ſanctioris eloquii ſevera Majeſtas non venerationi magis, quàm ter-
rori eſſe conſuevit. Videbam enimverò, & vehementer angebar Italicæ,
atque utinàm non aliarum itidem Gentium, Juventutis ingenia, non qui-
dem univerſa, ſed tamen non pauca, florentia, vivida, excelſa, ſive ſo-
lutà, ſeu vinctà numeris oratione ſe fundant, in effœminatis plerumque
Fabulis, obſcoœnis Erotopægniis, Feſcenninis, Mileſüſque ſermonibus,
Velut Epicureas in cœno Pecudes volutari : liquidiſſimo Jordanis alveo
impuræ Salmacis fontem præferre, Engaddi vindemias præ Cypriis botris
nauſeam putare: Quaſi vero nulla Genium habere poſſit non improba Fa-
bula: Divinarum rerum Amplitudo, & Majeſtas, Pindarici, vel Mæonii
carminis grandiloquentiam non impleat: omniſque cognatarum Deo Men-
tium vigor langueſcat, niſi igneo nequiſſimi Cupidinis telo excitetur.
ujus porrô lugendi maximè erroris eam eſſe Ccauſam vel unicam, vel po-
tiſſimam intelligebam; quòd cæci Adoleſcentes, nec rarò Viri quoque,
duùm apud pleroſque Evangeli Præcones, & Sacrarum Literarum Inter-
Ethicæ Tom, III. 4 2 pretes

AUTHORIS PREFATIO

pretes nullas ſtyli delicias, nihil amo-num, & foridum, nihil ſeſama, &

pipere inſperſum reperiunt, non modo ab eorum volvendis Commentariis
naturali quodam horrore refugiant; ſed ità ſibi perſuadeant, Materiæ vi-
tium eſſe ab omni venuſtate, & lepore abhorrentis illam, quàm odere,
ſermonis triſtitiam: adeôque, ſi indulgere ingenio, ſi venditare ſe famæ,
& populo velint, aliud ſibi inſiſtendum iter, alia longé diverſa conſectan-
da argumenta: præſertim, cùm & contrario, quicunque Amoribus decan-
tandis luſere Scriptores, eorum in monumentis ubique lætiſſimum elegan-
tiarum ver, inventiones feſtivæ, byſſina verba, teretes numeri, vibrantes
ſententiæ, pigmentâque, & Myrothecia omnia Poëticæ voluptatis appa-
reant. Et quamvis multæ, etiam in Italia, probè inſtitutæ Academiæ ſint,
ad Morum integritatem ſeu retinendam, ſeu reparandam: nec ità rari hic
quoque Poëtæ floreant, ut plerique non ſint qui ſanctè, caſtéque & ſcrip-
ſerint, & ſcribant: perſæpè tamen efflevimus luto illita Carmina, & Ora-
tiones non ſanas in Sapientum Conventibus flevimus. Atque utinàm li-
moſorum proluvie Verſuum & improbarum alluvione Proluſionum obrue-
remur non paſſim, ſed perrarô. Pateremur luem animorum iniquiſſimam
mitiori pectoris æſtu. Veruùm, dùm parentari credit Ingenus Natio Poé-
tarum improvida, ſi ea ableget à raptu, à choreis, ab epulis Deorum,
ut aiunt, Dearmque, ipſi nec Cœlo parcunt, quod ubique impuriſſimis
Metamorphoſeon imaginibus, memoriiſque & funefſtarunt, & funeſtant.
Huic igitur exitioſæ adeò opinioni convenientem Medicinam facturus,
quemadmodùm in editis ſuper Sacrà Geneſeos Hiſtorià & Eſdræ Vatici-
nio Commentariis inſolenti ornatu obtegendam judicii mei ſeveritatem
putavi; ſic in hiſce etiam ſuper Eſdram Commentationibus de Cyro Re-
ge, à vernaculo meo ſcribendi, & perorandi ad Populum more tantiſper
recedere volui: ut faſtidioſi palati Lectores ad Divinorum Floquiorum
ſcrutanda Myſteria velut eſcà quâdam allicerem: quorum deindè Conſue-
tudine; intiméque decore vehementiùs capti fatuas profanæ literaturæ de-
licias aſpernari inciperent, juſsiſque valere Adoniis hortulis, & Ganearum
oœdiſſimis volutaàbris, in eodem ipfſi vellent Scripturarum curriculo Elo-
quentiæ quadrigas effundere: & intelligerent aliquando non minus acu-
minis ineſſe Calvariæ Vepribus, Cruciſque Clavis, quàm Muſarum Ro-
ſarüs: nec Sinam Parnaſio ſteriliorem eſſe proferendis Argutiis; utique ſi
Colonum habeat induſtrium, ſedulumque.
Quod igitur in prioribus Commentariis Mihi propoſitum fuerat, ut no-
ſtri temporis Academicos è& profanarum argutiarum Coœno eductos ad no-
bilius argutè, acutéque dicendi genus transferrem, id efficere in hac quo-
que Lucubratione laboravi: eo tamen diſcrimine, ut, cùm in illis ſingulas
ſingulis argumentis ſententias, argutiâſve aptaverim, & flores quodammo-
dò, ut ſe quiſque offerebat, decerpſerim, in hac poſtériore, opus inte-
grum tanquàm Corollam texerem in triginta Diſſertationes diſtinctam eà-
dem hilaritate ingeni, leporéque ſententiarum. Sentient ità Adoni Lite-
rati illi, ſeveriſſimæ Virtutis Præcepta ad informandam Pietatem unicè fa-
Gta, quæque ab omni cultu amoenitatéque abhorrere putabantur, poſſe ni-
hilominùs feſtivè trackari: Nihilque obſtare, quin orationes integræ pari
ſententiarum venuſtate, ijiſdem ingenii luminibus, ſimili acumine, leporé-
que ſententiarum componantuur.
En totam breviter Inſtituti mei rationem expoſitam: Quam ſi quis

etiam -

en Ilil n
eb/ racte
en⸗ lee
Egenin
tle.
Pi, lo P
Gore ſ ekt
n ſehiebtte
ge ſetbe
zt hlrckitu
r ut, 6
n ni 1
,Nolce,
Mnabus:
e ino S
aorun telte
levents au
er. (id
n, imd gi
puin in
rNCe do
Detm e Cxllo

dile Ne⸗
lcent, 60
Mäldtis in h
imoyeto 1
,n funpr
N dnancke⸗
dm e me
, bi r
henehet,
hente r
nſtetu ne
n ln .

rum nint
eniis Mn
epole
dicinmn
& MeR
mei in
ibos Eeli⸗
Um mok
orun Eun
m Cenct
une Memm
wls, Ce
m omoh-
0 Mol nut
in Muml
Agaris in

Un fren 1
no eAdnt
m N .
un ii
Pores
*
Aliote,
pes CMnd,

etiamnum minùs probat, alterum & duobus tueatur neceſſe eſt; vel Sacras
Literas nihil frugis afferre aliud in iis præter ipſas quærentibus, adedque
phaleris, bracteiſque nequicquàm exornari ad Pelliciendos, quos in melius
demutent, Lectores; vel, quamvis hujuſmodi diligentia ſucceſſum habeat,
nullam legentium ſanitatem, deformatæ adeò ipſarum Majeſtatis par pre-
tium eſſe.
Atqui falsò utrumque jactatur. Ea enim (ut à primo ordiar) Divinæ
Sapientiæ vis eſt, ut quamvis alieno, & præpoſtero ſtudio, ſuum in con-
greſſum venientes devinciat, percellat, immutet. Audiantur in hanc rem
Senecæ verba. Quemadmodum, inquit, qui in Solem venit, licèt non in hoc
venerit, colorabitur, quique in unguentaria taberna reſederunt, & pauloò diutius
commorati ſunt, odorem ſecum loci ferunt; ſic, & qui apud Philoſoppum fuerunt,
traxerint aliquid neceſſe eſt, quod prodeſſet etiam negligentibus. Negligentibus
verò, Stoice, ais? Pudeat parùm animosè locutum. Imò, adde etiam
contumacibus: adde & illudentibus, nec incurioſo tantum, ſed contrario
quoque animo Scholam ingreſſis.
Dictorum teſtem Polemonem habeo. Vino marcidus, unguentis deli-
butus, floreis corollis redimitus, vultu, habitu, inceſſu ultrà fœminam fluens,
in Nenocratis auditorium Dionyſiacà licentià non auditurus, ſed illuſurus,
irruperat. Quid hujuſmodi vappâà Philoſophicis Inſtitutionibus minus ido-
neum, imèò quid alienum, & abſonum magis: Qui tamen,
Poſtquàm eſt impranſi correctus voce Magiſtri, pervadente penitùs ad ima
præcordia dictorum efficacitate, repenté alius,
Dicitur & collo furtim carpſiſſe coronas, litatiſque ibidem Soſpitatrici Phi-
loſophiæ ſolemnibus hoſtüs, quò fœdiſſimum Popinonem intulerat, alter
indéè prodiſſe Nenocrates. Tanti fuit vel ſolas aures diſputanti commo-
daſſe Philoſopho „ ut mentem quoque, quam ideò non præbuerat, quia
perdiderat, ab eodem reciperet. Quèòd ſi ſapientis hominis Sermo per jo-
cum auditus in hæc miracula ſufficit 5'quidni eadem longéque excellentiora
à Divino Verbo in Sacris Paginis perorante expectemus? Expectemus pro-
fectò, qui jampridem edita certiſſimò novimus. An non enim luculentiſſi-
mum admirandæ hujus virtutis exemplum in illis Militibus patet, quos, ad
tollendum è& medio pſallentem in Prophetarum choro Davidem à Saüle
ſubmiſſos, ubi venerando illi cœtui propiores facti ſacram Hymnodiam au-
ribus percepere, altiori repentè ſpiritu hauſto, adeò immutatos accepimus,
ut, imperatæ cædis obliti, in eadem & ipſi cantica erumperent, è Sicariis
in Prophetas reficti. Quod aliis deindè, tertüſque in ſupplementum primo-
rum deſtinatis, atque ipſi poſtremò Saüli uſuvenit: ut ſciremus, quàm
Ppronum, & familiare Deo ſit in corda etiam contumacia, & rebellia per
aures influere. Quid meâ igitur refert, ſeriône, ut magis deceret, an
curioſitate potius illecti ad percurrendam Eſdræ Librorum explanationem

Horat.
l. 2.
Sat. 3
Ibidem.

w ren rerrſac P rofani. Quamcumque mentem attulerint, me-

liorem certè recipient. Accedant ſanèe vel oblectaturi otium : Accedant
etiam argutè, ſcitéque dicta in palimpſeſtum relaturi. Dùm corticem te-
runt, nucleum invenient, dum humanos ſenſus ad auricularum eeneur
Bhret Macdti Nce, a gejne ie eenanme præcordia demittent.
lacet Medici illius à Seneca memorati confilium, qui Regiæ Virginis au-
eriorem omnem curationem abnuentis purulentam mammam inciſurus,
ongiâ ſcalpellum abdidit, démque carcinomatis ſaniem abſtergere ſimulat,

1ſ

AUTHORIS PREFATIO

clàm vulnus inflixit, & ſanitatem pati coëgit. Pari & ipſe ratione ſalubria, nn
ſed propter auſteritatem minus grata dulcibus, & placituris ſubtexo, ut de- glant⸗
licatiores ægroti, amico dolo decepti, per ea, quæ non reformidant fo- goelis
menta, vitale vulnus accipiant: duúmque ſaccari cruſtà obducta devorant Puemil!
catapotia, quam ſe haurire non ſentiunt, haufſtam experiantur ſalutem. yibes lus
Jahelem imitatus perduelles Siſaras mulſo, & lacte ſuavioris facundiæ con- oloo, 4
ſopire ſatago, ut trabali deindé Divini Timoris clavo transfodiam: Ut , hl
Piſcatorum ad inſtar, quibus Sardà vel Loligine operire hamum moris eſt, Obis eelen
congeneris eſcæ invitamento majores piſces alliciant; Sacris & ipſe Literis ,lmn. (ui
Poetica delinimenta ſuperinduco, ut profani Muſarum Antiſtites, dum ad mnelumn pa,
iſta avidè convolant, illis intimé adhæreant. Paucis: Id unum ago, ut gzepoon,
docenti, Divinæ Veritati plurimos, quaquà licet, auditores adducam. Quæ n& Cortum
reliqua ſunt, eorundem opportuné, rectò, pravo itinere deductorum emen- lr uere
dationem, ſanitatem, diſciplinam, mearum nec partium, nec virium effe- n krrum
cta, ipſi permitto. , n ſullun
Eſto: reponet hic aliquis, alios ad cœleſtem Sapientiam deducis: At tu in condiatn
interim deſipis: nugãſque „& ludos pueriles in ſeris agis, ut Lectores tui An, ſegue
ſeria condiſcant, & Puerorum nuces abjiciant. Negaverim id primò: Ne- . An indec
que enim deſipere dicendus eſt, qui neceſſitati, vel rationi obſecutus de lententus,
induſtria Sapientiam diſſimulat: Alioquin nihil cauſæ erit, quin & Brutum nete, clun.
Romanæ Reipublicæ conditorem, & Davidem Regiæ Dignitatis exemplar es in Cel
& Sapientum albo eradamus, quòd, ut ſervirent tempori, ſtultitiæ imita- gert? H
tionem aſſumpferint: quos tamen id temporis, ſub illa amentiæ larvà, illu- M, Aorum:
ſoribus ſuis longè cordatiores fuiſſe nemo ſanus negaverit. Non quid quif- 2 Conenno.
que agat, ſed, quam in agendo rationem ſequatur, æquos rerum æſtima- Eehr verd
tores perpendere decer. Reſpice Sanctiſſimum illum Eremi cultorem Et, Jd
Abrahamum vibratos calamiſtris muliebribus canos in Lupanar inferre, ut, ümque,
quemadmodùm Ephrem Syrus prodidit, in illo libidinum cœno defoſſam limmco,
eruat Margaritam, Neptem videlicèt ſuam. Reſpice Didymum, Chriſti enmdnoc
Athletam fortiſſimum, in Theodoræ Virginis conclave Amaſi cultu per- r Heninr
ſonatum irrumpere, ur præſtolantium aditum Procorum, an Porcorum uſtte ümn
Fœdiſſimum Gregem à limine arceat. Communem cum illis & ipſe cauſam Nikgane
habeo: Eàâdem navi evehimur. Si me ſtultitiæ inſimulas, & illos Pudicc- Kuc,
tiæ transfugas voca: ſin illà ſub Laſciviæ ſpecie, Caſtitatis, non propriæ leigei
tantùm ſervatam cuſtodiam, ſed alienæ quoque ſuſceptum patrocinium ve- hicn Nn
neraris; & mihi ſimilis (in alio quamvis genere) propoſita ratio ad de- – Im
precandam extrinſecùs aſcitæ Levitatis notam ſufficiat. Tarquinium ſequor en
ad hoſtes transfugientem, ut illos Parentis ſceptro ſubjiciat. Alexandrum 4 änan
imitor patrios habitus, & linguam Perſarum, cultu, & ſermone mutan- ad
tem, ut illi Macedonicas leges, imperiumque æquiore animo ſubeant. uh
Profanis me ſimilem præbeo; ſed, ut illos ſui diſſimiles faciam. Corrup- Namahi
telam hoc credis? Stratagema eſt. E helii
Verùm, quid moror diutiùs laudabile crimen invadere? Deſipere vi- Ki unt
deor? Deſipiam. Tanti mihi eſt vel Nominis hujus Invidiam fubire, dum det
veram, & damnoſam quamplurimi Lectorum meorum devitent Inſaniam. . enpli
Sapientibus & Inſipientibus debitorem me novi, nec omnibus omnia fieni er ad
recuſo, ut omnes Chriſto lucrifaciam. Nolo ſapientior eſſe Paulo, qui onms
2. Cor. amori ſuo in Corinthios uſque ad levitatis ſpeciem indulſit: Fabdtus ſum EOhlen
12. 11. inſapiens: vos me coëgiſtis: Ageſilai Regis exemplo, qui deprehenſus ab i

amico anen e

0

latione

ten
dontk
c⸗ n
ndr

shene

Lnkfod

hilites,

Nec lnn

im Eeen
, Lad
timid I
tionl Oen
, guni
Mgnitmiam
II, ſtunen
mentie ni
GOs Ielin
Lrenic
panut in
m cCNR5Xa1
Dicymn
AINA cN
m, n in
s A ee
, Kin 1

ee

AD LECTORE M.

amico cum liberis ſuis pueriliter Luſitans, qualecunque hoc & Senilis, &
Regiæ gravitatis dehoneſtamentum unius verbi defenſione abolevit, ſe Pa-
trem profeſſus. Neſcit profectò Nominis hujus vim, & naturam, qui ſub
illo meminiſſe poteſt maturitatis ſuæ. Certè depontanos etiam ſenes coràm
infantibus iuis deditâ operâ balbucinari, & fringultire , vel non indigitante
Chryſologo, quotidiè cernimus, nec tantæ gravitatis viros balba pudet ferire
annoſo verba palato, ut pipientem liberorum ætatulam, blæſis, & tertiatis iis
vocibus referendis, ad perfectam oris, vociſque conformationem paulatim
erudiant. Quid igitur dubitem ad conſueſcendos divinis eloquiis, quos per
Evangelium parturio, donec in iis Chriſtus formetur, mendoſius aliquantò
& ipſe profari, ac quodammodè balbutire? Eſto, jacere humi, putreſcere,
etiam & Corrumpi mea ſic videatur Oratio. Placet hæc illius injuria, quâ
Eccleſiæ jugera uberioribus ſpicis implentur. Nam & Niſi granum frumenti,
cadens in terram mortuum fuerit, ipſum ſolum manet; ſi autem mortuum fuerit 5
multum fruétum affert. Miſcear inſipientibus, dùm illorum inſipientia ſic
melius condiatur. Sal quoque, cui comparatos Apoſtolos legimus, niſi
tabeſcat, ſéque inſulſis confundat, nunquàm illa ſuum in ſaporem muta-
verit. An indecorum mihi putem, alienæ ſtudio ſalutis, à ſublimibus Pa-
trum ſententiis, ad umbratiles Declamatorum cavillationes ſermonem de-
primere, cüùm Verbum Divinum & Cœlo in terras delabi, ut nos humi
jacentes in Cœlum erigeret, & Caro fieri, ut homo fieret Deus, non
recuſaverit? Hoc certé uno (etſi cætera omnia deficerent) exemplo ſe-
curus, aliorum, quicnque demum ii ſint, vel æqua judicia ſpero, vel ini-
qua contemno.
Neque verò valdè metuendum arbitror, ne mihi Divina Sapientia ſuc-
cenſeat, quòd Eloquii ſui Majeſtatem humanæ Literaturæ Crepundiis,
verborũmque, ac ſententiarum Pigmentis, & reliquo Muſarum veluti mu-
liebri mundo, ad leviorum Mentium illecebram ſubornare ſtuduerim.
Quemadmodùm enim non illaudatum in ſacris Monumentis Hebraicæ
illius Heroinæ conſilium invenio, quæ, ad periturum Holophernem ſui
cupiditate inflammandum, nullas exaugendæ fuco, & lenociniis formæ
fſœmineas artes omiſit; ſic laudi potiùs, quàm noxæ futurum & mihi ſpero
exoticæ venuſtatis Mangonium „ quo Sacram Eloquentiam „ ut plures ex
Alienigenis quoque, & Incircumciſis amatores nanciſceretur, excolui.
Præſertim, cum illa exitium corde moliretur, quibus vultu objiciebat ille-
cebram: hæc ideò placere contendat, ut quos in ſui deſiderium allicit,
ſervet, non amando perituros, ſed niſi amaverint.
Quanquàm quid humanis opus exemplis? Ipſammet Divinitatem pro-
pofiti hujus Authorem & Ducem habeo: quæ Templorum ſuorum aras
argento onerari, auro laquearia illini, Attalicis, Phrygiiſque tapetibus pa-
Wietes conveſtiri non patitur tantum: etiam jubet. Què iſtud in Sacris
Baſilicis vanitatis luxuriæque Choragium? Stoicus aliquis fortaſſe Cenſor
objecerit. Dicite Pontifices in Sacro quid facit aurum? Itâne Avaritiæ initia-
bimur in Templis, ubi eam docemur dediſcere? Intrà Religioſa Divorum
imina opes admirabimur, quas in privatis laribus monemur contemnere?
Ineptè prorsùs quiſquis hæc blateras. Neque enim totus ille quantus eſt
arbaræ Opulentiæ, Græcanicæque Elegantiæ apparatus in Sacras Ædes
admittitur, ut in admirationem ſui, ſed, ut in hoſpitantis ibidem Numinis
venerationem adeuntes rapiat: quatenùs vanæ mentes, quæ nihil pompã illa
me-

Hor. l. 2.
Sat. 3.

Joan.
12. 24.

AUTHORIS PREFATIO

metallorum, ac veſtium auguſtius concipere aſſueverunt, & illicium aliquod
habeant, quo ad propitiandum Numen in Templa evocentur; & argu-
mentum, quo ad arcanam illius Majeſtatem utcunque aſſequendam ducan-
tur. Nec alia oppidè plurima in hoc eodem genere deſunt Divinitatis
exempla, quibus licentiorem dictionis ornatum in Evangeliis explicandis

adhibitum excuſare facilé poſſim. Unum pro cunctis ſufficiat Sacrum Epi-
thalamium, quod Cantica Canticorum infcribitur, Deo utique Salomonis

mentem inſpirante conceptum, editumque. Nuſquàm non ibi ofcula,
amplexus, unguenta, pocula, formæ lenocinia, murænulæ, inaures, ar-
millæ, genarum, uberum, labiorum commendatio, teneriora colloquia,
blandiuſculæ Dilecti, & Dilectæ compellationes, amantium languores,
deliciæque: Prorsus Erotica omnia. Procul tamen, procul eſte profani,
qui ultrà verborum extimam ſpeciem cogitationem haud mittitis: Vel, ſi
libet accedere, præter oculos ſapite, & Divinæ Charitatis medullam, ſub
illecebroſis Amoris humani Hieroglyphicis deliteſcentem eruite. Eo quippè
Conſilio, ut Gregori verbis abſolvam, corporearum hæc omnis imagi-
num Scena adornatur, ut ex his, quæ animus novit, ſurgat ad incognita, quæ
non novit, quatenus exemplo viſibilium ſe ad inviſibilia rapiat, & per ea, quæ uſu
didicit, quaſi confricatus incaleſcat: ut per boc, quod ſcit notum, diligere diſcat,
& incognita amare. Hæc ſapientiſſimus Pontifex: quæ in rem meam ac-
curatius deducere ſuperſedeo: Nemo enim cæcus adeò Tireſias extiterit,
quin liquidè perſpiciat, me, dum Sacrarum Literarum Oracula phaleratis
Rhetorum ſententüs, & profanis Poëtarum figmentis involvi, Divinæ Sa-
pientiæ veſtigia, quantùm mortali fas erat, ſecutum; ut, quemadmo-
duùm illa ſplendido Templorum inſtrumento, & amatoriis Canticorum de-
liciis ad ſui Venerationem, Amorémque rude mortalium vulgus infor-
mat; ſic, & ipſe inductis in Sacra Eloquia Levioribus Muſis, profanos
eorum amatores Agiographis Libris initiarem. En iterum Gregorium ſuo
in Cantica Canticorum Prologo meæ Menti, Scriptionique Patrocinatum.
Nommantur bic oſcula (ait Pontifex Maximus & Magnus Eccleſiæ Doctor)
ubera, genæ, femora. Uhbi non irridenda eſt Sacra Deſcriptio, ſed conſideranda
Maſericordia Dei. Notenus, qum mirabiliter, quàm miſericorditer nobiſcum ope-
ratur, qui, ut nos ad amplexus Sacri Amoris accendat, uſque ad turpis amoris
noſtri verba ſe inclinat. Liceat meis verbis, quod Dei Verbum non dede-
cuit.

ſticos prodam: mimirum, ne immodico Muſarum Alumnos pelliciendi ſtu⸗
dio, minus utile exemplum Sacrorum Librorum Explanatoribus, aut Verbi
Divini Præconibus præbeam, iiſque Patrocinari graviſſimo Bonorum incom-
modo Nugonibus videar, qui Penitiores Scripturarum Senſus, aut Eccle-

ſiaſtica Roſtra in Vanitatis Theatra, & leviſſimæ Gloriæ Nundinas vertunt,

tam in Deum impii, cujus Sacros Codices ſpuriâà eruditione adulterant,
quàm de Auditoribus iniquiſſimè meriti, quorum ſaluti per ſpeciem oble⸗
ctationis illudunt.
Apage hæc à me, quibus nulla capitaliora eſſe cenſeo, deliramenta, &
flagitia. Chiragrà mihi potiùs manus torpere, Anginâve mihi fauces inter-
ſtringi, occludique penitùs velim, quàm impudenter adeò PrævVariCarl.
Egéne ut iis vel facem præluceam, vel patrocinium commodem, in quo-

rum levitatem graviſſimorum exitiorum parentem, toties in editis Com-
men-

Reliquum eſt videre, ne, dum exteris Conſulo, Populares „& Dome-

n Tio u

4

1 keNN, Ve

l d
, penorul
hmin
vmmn eet
Joreltum
Setinbus,
, Melcotll
Cis hulci
Pnt, el dl
m mide
mn elo: i
kr & forn
ulHeologer
eio Wbma
Ebümun
liniego o⸗
elun dend
E Vehavi
tihi, i
ontem de
lnnm,
nin le op
nin, e
Cmentibt
Ubum in

e in l

Amem coro

Alng: 4
u , Hon
N Dölo⸗
Imocent

enuite, Nit
hec omit
t o0 nnt
G ſer ane
ten, Aln
in fem ne.
Tireſaga
Otacul 1
Wolyi, De
t; Seu
gis Cannun
num un
Mals,
um Crege
igve Patnx
8 Lockelr
urter p
l uß⸗
Fetbum m?
mo⸗ oi⸗
grothu,
0 Peramn
Mdin .
tione 6,

AD LECTORE M.

mentationibus, privatim, publicéque recitatis Concionibus, neque intrà
verba tantum detonui? Ego ut ità ſcribi, aut perorari velim, qui vel ab
Ethnicis icribendi, dicendique Magiſtris huſuſcemodi Eloquentiæ propudia
& foro, judiciſque , nedum & Chriſtianorum Libris, aut Balſilicis, horrendi
Carminis lege proſcripta didicerim?
Non Tiro adeèò ſum in hac Oratoria Palæſtra, quam à prima ætate
ad has uiqué frontis ſeniles rugas continenter excolui, ut ignorem, quan-
tam rerum, verborêmque gravitatem, moderationem, ſanétimoniam edif-
ſerenda Populo Evangelia repoſcant: quàm ſerio, decretorio, & pugnaci
ſtylo perorari deceat cauſam æternæ animorum Salutis: Quàm ineptum ſit
ibi Pyrrichen ſaltare, vel Troiam ludere, ubi, collato pede cum vitiis,
certamen conſeritur, quæ non aculeatis vellicanda ſunt Rhetorum dictis,
ſed cœleſtium Minarum terroribus, efficacibus argumentis, contentis am-
plificationibus veluti Joabi lanceis, transfodienda : & Hiericuntis ad in-
ſtar, Sacerdotum tubis, non Ludionum ſiſtris, & crotalis ſubruuntur.
Cujus Judicii mei Propoſitique teſtes do, quas vel in Apoſtolicæ Aulæ
Senatu, vel alibi ad confertam in Templis multitudinem Conciones ha-
bui, jam pridem typis vulgatas: in quibus quid aſſecutus ſim, aliorum
cenſura eſto: illud certè ſummâ ope contendi, ne à Materiæ ſancétitate
caracter & forma ſtyli abhorreret: adeéque non modò Fabuloſam Poéëta-
rum Theologiam, & Profanorum Deorum Myſteria toto longè, latéque
pomœrio ſubmovi: niſi fortè ea inducam, ut confodiam; uſus & ego Vi-
peris Fabularum, non ut venenum parem, ſed ut toxico toxicum exclu-
dam, Sancto planè Alexipharmaco.
Pinxi ego oratione meàâ, non pudiciſſimæ Matronæ Candorem, quo
Senes ſunt denigrati; ſed Ruborem, quo rejeéta Amantium libido eru-
buit. Velavi Suſannæ nuditatem, quà capti ſunt JIudices; mentem veròô
revelavi, quà Mulier non eſt capta. Non coloravi colorem ſeſe Lavantis,
qui canitiem decoloravit repueraſcentis Senectutis; ſed ardorem coloravi
Repugnantis, quo frigere doctus eſt Ignis eradicans genimina univerſa.
Utinàm ſic oppugnata expingeretur à vanis Academicis major Hercule
Heroina, quæ Angues duos eliſit Clamore uno, non Clavai. Verum in
ſuis Conventibus Academici, & Poetæ (utinâmque non etiam Sacri in-
terdum Declamatores) æquè miſeri, & inſcii, adulterantes Verbum Dei,
deſcribunt in Suſanna, quæ & benéè ipſa in ſe odit, quæque malèé Judices
amavere in illa; ideéôque facti ſunt de Cenſoribus Rei, iis præteritis, quæ
Luctantem coronarunt. Exponunt lineamenta Faciei eſus & putidé, &
impudenter: Animi verò ejus firmitatem non proponunt. Suſannam ego
meis ſcriptis inſerui Viraginem, non Fœminam; ornatam «Æterni Sponſi
monilibus, non fucis oblitam Tartarei Qupidinis; ut Jeruſalem comptam,
non, ut Babylonem renitentem; quæ Dracones conterat, non, quæ AC-
cipitribus blandiatur; quæque terreat Peccaturos, non, quæ ad ſcelus pro-
vocet Innocentes: quô ſcilicèt me imitati, qui agunt & ſcribunt, expient
carminibus animos audientium, non fædent. Venuſtatem ego proptereà
laceſſitæ Matronæ non exhibui, qua Nix Senum in ignem exarſit: &
Florem pectoris ejus non protuli, quo viſo Phrenetici Seductores cor
amiſere. Spinas honeſtiſſimæ Roſæ, non Folia expandi, repulſam ſcili-
cèt, & luéctam, quibus ſanè dumis venerati Frutices verti poterant in Lilia.
Vos verò iniqui, non probi, Muſarum Alumni, non Pudicitiam abhorrentis

Ethice Tom, III. à fla-

Lucret.
libro 4.
verſ.

641.

AUTHORIS PREFATIO

à flagitio Conjugis, ſed formam canitis, quâ excantati Sapientes ſunt de⸗
formati. Vertitis vos intemperantià carminum verſam aquis Mulierem in
Sirenem, quæ, dùm ſeſe lavat, inquinat ſpectatores: dùm ego in ejus
piſcina balneum paro, ubi lepra criminis eluatur, undè Caſtitas emergat;
nihil in Suſanna miratura, præter odium in facinus. Ex ea vos cogitis
erumpere illecebram, quâà propè fontem exfrons Impudicitia intuentium
flagret: quæ ibi ſubmergeretur, ſi Animum, non Corpus Immaculatæ
deſcriberetis. Denique ſi non benè Academiæ inſtituantur, uti optimæ
ſunt pleræque, etiam in Italia, conſtitutæ, Palæſtra Doctrinæ in antrum
vertitur Circes, ubi Viri demutantur in Belluas, & Jordani non impar
Suſannæ Lacus, maculat, non emaculat Judæos Naamanos. Sic objectæ
Mortalium Animis antiquæ Legis, quamvis pulcherrimæ, Mulieres, dum
quaſi Aquilæ Coœlo delapſæ Vulturibus obluctantur, etiam Upupas com-
mutant in Columbas, caſtimoniâ vitæ ſpectantibus, ſeu audientibus in-
fusa. Id ego blanditiis Commentationis meæ inſinuare contendi Ingeniis
Provinciæ noſtræ, ſanè maximis, ſi vim ſuam innocenter, ſanctéque ef-
fundant.
Fateor nihilominùs tam caſtigatam, & caſtigaturam ſcribendi formam,
quâà hic ſum uſus, dedocendi ſtudio impudicè ſcribentes deliramenta Nym-
Pharum; improbè me eam adhibiturum in Templis, quòd ſevera non
ſit, quòd pigmentis ſuis Ingenia delectet, non Voluntatem tonitruis in-=
flectat, plùs admirationis à Lectore, quàm lacrymarum extorſura. Portòô,
quæ in Academiis, verborum, ſenſuumque Elegantia non dedecet, dede-

cet maximoperè in Templis. Nam Academias, ut recreemur, adimus.

Baſilicas intramus, ut ploremus. Quare, ut Aqua Calcem accendit, Fa-
cem extinguit, ità Floſculi locutionis etiam Sacræ, qui Liceis Spiritum
Dei invehunt, in Dei Eccleſus Spiritum Dei præfocant.
Quid igitur? alius hic ſum, & à me ipſe diſſideo? Eſſem profectò, ſi,
quæ, meas in Eſdram de Cyro Rege Commentationes, excipient Prole-
gomena ad Stromata, ſive ſuper Evangelia Quadrageſimæ Diſſertationes,
pro concione etiam dixiſſem. Atqui ſic habeto, nunquàm Diſlertationes
has & ſuperiore loco ad Populum recitatas, ſed privatæ tantùm exercita-
tionis gratiâ conſcriptas; alliciendis potiùs ad Divina Eloquia Profanis In-
geniis, quàm Auditorum inteftinis vulneribus & ſonticis morbis curandis.
Alibi, quia ſerio agenda res erat, à floſculis & lemniſcis temperavi: hic
illos liberalius effundo, & quà libet contexo, ut Lectores admoneam,
moderationem illam, non tam ex ingenii ſterilioris inopia, quàm ex altioris
judicii maturitate profectam: nec mihi non promprum fuiſſe, & illas, quas
ad Populum habui, Conciones venuſtiùs comere, iiſdémque Poêticis pig-
mentis, & Declamatoriis cincinnis ad illuſtriorem pompam ornare, ſi vel-
lem ineptire. Haſtiludium igitur & feſtivam armorum Velitationem exhi-
beo, non in aciem deſcendo, nec ſanis, & famelicis neceſiariam anno-
nam, ſed nauſeâ laborantibus ſcitamenta, & cupedias paro. Sua eſt Pa-
læſtræ, ſua quoque veri certaminis ratio. Non quidquid Academiam,
idem & Eccleſiam decet. Quæ ægris ſalutem inſtaurant, cave valentibus
ponas. Quin nec &grotantium eadem omnium curatio eſt; nec cuicunque
ſano eoſdem cibos indulſeris. Nam teſte Lucretio. J
—,— Nobis veratrum eſt acre venenun,
At Capris adipes & Coturnicibus auget.

Alia

Pn poon
gegetin
volms
140 luil
n lis nhi
Antionen
Ade ſod
ton ljelian
Uten Uiqvan
Gnplun 6
cis kit enn.
ndlis detd
ne anuma

w: on tan

Pümm (a

IlCiei hujt

leCapicin

Eine⸗ ⸗
eam crcum
unn colotibu
mnind, &
Et her gric
Gnt, Ceterunr

lrendi

br vidcar,

ünum hom
Mimd Cenl.
prtonbi
ltin cana, 5
monebam
in Prrcocen
ene lr
n Almn!
1 Cper AU
Wd plets
knnn ne

n Amnicor

ntur e
loceni
Wnos. N
e, Mle
eüum D

ſen Mins

e CONtenl.

ter, ac

4

deliumm!
qwod he
n extolin!
hon Eccedn
recreemd
Acen mnet
qui lici
t.
, ercnke
te tunina
ognin Muel
6 mor
s tenen!
Cores unn
1, gunn n
ſulle, Al⸗
Punn oinne
Felttion,
Neceluin

(M Ne

; ne
l;,

—
AD LECTOã RE M.
Alia ad promiſcuam omnis generis multitudinem Divini Verbi deſiderio
congregatam in Templis afferenda, ut piam Coœleſtis Panis famem expleat:
alia profanis Academicis, & Philologis obtrudenda, ut à mordibo faſti-
dio ad ſimilem Evangelicæ Doctrinæ appetentiam & ipſi excitentur.
Cum his mihi in præſentia, non cum illis eſt ratio: ne tu, quæ ego eru-
ditioribus in Muſeo utiliter ſcribo, ad rudiorum Eccleſiaſticis in Auditoriis
inſtitutionem detorquere perperàm velis.
Adde quôd, ne in iſtis quidem, ubi oblectationi impenſiùs indulgeo,
à tota ſeveritate diſcedo; quin eâ ità ſtyli remiſſionem tempero, ut ludere
quidem aliquando videar, non tamen bacchari, & inſanire. Unius loci
exemplum, unde conjecturam capere de reliquis liceat, attuliſſe paulò ſu-
eriùs ſat erit. Suſannæ cum duobus illis inquinatiſſimis Senibus, congreſ-
ſum fuſtas deſcribo. Multa ibi, ut ingenii impetus tulit, non ſine aliquo
acumine animadverto, infero, concludo, colligo, divido, comparo, op-
pono: non tamen, quod ab alio quopiam ejuſmodi argumenti Scriptore
factitatum (atque utinàm ab illo tantun?, nec ad Evangelii quoque Præco-
nes ſcabiei hujus contages manaret) non tamen, inquam, inverecundas
Senilis Cupidinis ad pudiciſſimam Foœminam voces comminiſcor, aut ex
illius papillis, geniſque Hores educo „ quibus Orationem inſpergam neque
per ignes ſuppoſitos cineri doloſo illam Antithetorum, Argutiarümque
choream circumduco, ſed Pudoris invicti conſtantiam expendere, & Rhe-
torum coloribus illuſtrare contentus, modeſtam, verecundam, frugiferam,
quin imo, & Philoſopho dignam amœnitatem conſector.
Et hæc quidem ad præſentis Inſtituti defenſionem hactenus dicta ſufſi-
ciant. Cæterùm ſi in hoc ipſo genere, nonnunquàm vel ingenü impetu,
vel placendi ſtucho, extrà lineas ferri, & juveniliùs aliquantò, liberiuſque
ludere videar, quàm vel trutinæ ratio poſtulet, vel teretes, atticæque ſe-
veriorum hominum aures ferant, peccatum nec inficior, nec defendo:
quin imo Cenſoribus meis plenâ cerâ ſubicribo : tati tantummodo, &
Occupationibus veniam donari peto. Horum enim Opuſculorum licèt
Lditio cana, Scriptio vix dici poteſt adulta. In Juventutis æſtu, ut ſupe-
rius monebam effuſa, aliquid redundans, & muſteum, quédque illius
ætatis præcocem indolem ſapiat, traxiſſe quid mirum?: Quæ mihi, defer-
Veſcente paulatim illo Scriptionis, atque Genii Juvenilis calore ad incu-
dem & limam revocare, & ſeveriori judicio perpolire mens fuerat. Verùm
alis ſuper alias incidentibus curis diſtractus, graviſſimoque muneri adeò
arctè implicitus, ut anté mors ultimam ductura mihi ſit vivendi lineam:,
quàm otium neceſſarium ſuppetat ad ultimam iis manum addendam, quo-
tidianis Amicorum precibus diutius obniti non potui, quin qualiacunque
publicanda permitterem: veniam interim à benignis Lectoribus ſperans,
quòd Publicæ utilitatis ſtudio conſcripta, neque per occupationes perficere
Potui ſenex, & junior faciebam potiùs, quàm feci.

Ethicæ Tom. III. 5 2 INDEX

. R

C A

Harum Commentationum in Eſdram,
De Cyro Rege.

N anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur ver-
bum Domini ex ore Jeremiæ,
ſuſcitavit Dominus Spiritum
Cyri Regis Perſarum: & tra-
duxit vocem in omni regno ſuo, etiam
per ſcripturam, dicens: Hæc dicit
Cyrus Rex Perſarum: Omnia regna
terræ dedit mihi Dominus Deus Cœ-
li, & Ipſe præcepit mihi, ut ædifi-
carem ei Domum in Jeruſalem. 1.

Eſdr. I. I.

CAPUT PRIMUM.

Splendida Cyri Regis, & in Deum præcox,
reparato Hieroſolymis Templo, Munifi-
centia. Qud ne Abeli ſecundus, & Deo
quodammodò par, & Achabo peniths
diſimilis Cyrus comprobatur: patricio,
