nam de candore animi quæſtio rejicietur ad Cu-
rionem. Sit ipſe non furax: cæterum abducat
vel Helenam. Ego enim Agamemnon non ſum.
Oeconomos quæro, non Hippolytos. Ert tibi iſta
blateranti ſupplodis! Blaſphemaſti: eriſque in
ſibilum Reipublicæ univerſæ. Nec Hippolytis
Isboſeth indigebat, ſed Tribuno in deficientis
à ſe populi trepidatione. Attamen Abner mili-
tiæ Dux, quòd Hippolytus non fuerit, fuit fui
Principis proditor. Abuſus enim petulanter Reſ-
phâ, Saülis olim Regis concubina, eôque nomi-
ne tantiſper fugillatus ab Isboſeth, tantum re-
prehenſione concepit incendium, ut trajeciſſe vi-
deretur in Judæam junctus Veſuvio Mons Etna.
2 Reg.3.8. Has illicò in Isboſeth flammas eructavit. Tu re-
Paittiei quiſiſti in me quod argueres pro muliere bodie?
on la⸗ Hac faciat Deus Abner, niſi quomodoò juravit
Rex. Dominus David, ſic faciam cum eo, ut trangfe-
ratur regnum de domo Sdaul, & elevetur thronus
David ſuper Iſfrael. Quælo te, carmen pan-
ge iterum „ quo exulkabas. Hippolytis non
mihi opus. Sed Reſpha nova eſt Helena Hiero-
ſolymis. Toro Saülis Abner depulſus, throno
Saülis Filium proturbavit. Averſa quæ vides ar-
ma ab Isboſeth in Davidem, ferrea ſunt, ſed è
ſinu fœminæ prodiere. Fuere duo pellicis ubera,
quaſi beneficæ, bellicæque Davidi turres, quæ
non lac extillarunt, ſed clypeos, ſed haſtas, ſed
auxiliares Regi pharetras effudere. Debet David
pacatas tribus, non ſuæ Fundæ, ſed Reſphæ
Colo; quo Abner novo Regi novam purpuram
ordiretur. Ità, ſi vel inter haſtas habere Hippo-
lIytum neglexeris, everſo doceberis regno, non
Hliis minús inſtruendos à Prineipibus milites,
quam gladiis. Pudoris ni flore Abner caruiſſet, re-
gnaſſet Isboſech poſt Saulem. Malo lilis, quam ha-
ſtispropugnari. Nam tela in ſuum facilè Principem
retorquentur, ſi una Duci fœmina intercedat.
Dices, carere non poſſe te tibi tam fido Servo,
quamvis Legi, Coœléôque perduelli. Retineréſne
tu domi eum, ſi te colapho cecidiſſet? Ad cola-
phum provocas! Si vel digitum in Canem meam
intendiſſet, dejicerem illum protinùs de feneſtra,
ruſticum, immorigerum, ſuæ, meæque condi-
tionis immemorem. An non eum cœno extraxi
Deus nobis malè olentem & ſcabioſum! Et quid domi meæ
vilis of. præſtitit, quod à quovis præſtari non poſſit? Sex-
Witernori centi mihi præſtòô erunt, qui rationes meas hoc
obv*o. melins, fideliuſque ganeone conficiant. Quot
me ille nummis mulctavit? Nocentiorem ejus
ego calamum patior, quàm faces, falcéſque ho-
ſtium. Ex quo is curat res meas, à me gratiæ,
ac opes effluxere. Charybdim non malè dixerim
eum patrimonii mei. Et colaphum mihi ſcurra
infliget? Manum illi, mentum, caputque præ-
cidam. Heus tu! An is, quem ganeonem ap-
pellas medicato Circes cyatho è& probatiſſimo, lau-
datiſſimòque viro, Epicuri de grege ſus illicò fa-
Stus eſt? Ergéône ſcenica, ac imaginariâ Servi
alapa ità irritaris in Servum, ut quem coœlo in-
tuleras, in coœnum mox detrahas, agreſtem, fu-

D'gnitas
in indigno-

Abner.

Inimici

Aileckio.

48⁸ Oliva Stromatum, Lib. ſing.

racem, proditorem? Et Chriſto inſtaurantem
tot criminibus quortidiè lanienam complecteris,
adpreſſumque pectori pari cum liberis oſculo im-
partiris? Tantäne domi tuæ repoſitæ Deo crucis
impunitas: & tantus ſomniatæ in te contumeliæ
Cruciatus ? Si te cædat, præceps agitur & feneſtra,
Si verò Chriſtum agat iterùm in patibulum, gem-
mà bibet, & conchylio renidebit? Proh quaàm es
infeli?! qui eam familiæ ſirumam acerbari pa-
teris negligentià tud; & putas non execto car-
cinomate, quo guttur computruit, valere te be-
nè, quòd impetigine ſinciput non exedatur! Pel-

les, mihi crede, illum, quo te carere non poſſe n

affirmas. Sed nullà in Deum reverentig, nulli-
que ſpe præmii exoſus viri aliquando contuma-
ciam, pelles. Manſit annos plùs quindecim Ja-
cob in compaſcuis Laban, nullo tot idolorum,
ſcelerumque ſtomacho. Coactis tandem gregi-
bus, & familià, aufugit à ſocero. Et, quod mi-
rere, inſalutato hoſpite cum conjugibus abſcedit.
Quid fuerit cauſæ ſi quæras, cur indè ſummo &
diſcrimine, & incommodo diſceſſerit Patriar:
cCcha, id non ex me diſces, viderer enim deliranit
proximus, verùm audies ex abituro. Video fa.
ciem patris veſtri, ait ad Rachel & Liam in agrum Gen.
evocatas, quòd non ſit erga me ſicut heri & nu-
dius tertius. His ad fugam calcaribus adactus eſt HH
Jacob. Torvitatem Opilionis pati non potuit, na, non o“
qui Superſtitionem quintum ſupra decimum an- divina ju-
num potuit pati. Quis crederet & Pantheo Meſo- Mierno-
potamiæ profugere Iſraelem, & non Idoli odio mam obli⸗-
receſſiſſe? An Draco in Mapale Soceri adrepſit; ,,
an Leo illuc perrupit; an Elephanti ſeſe illò intu- Sirr

lerunt? His tamen, cæteriſque monſtris odioſio- PRbabita.
Superior

31. 5.

ra eſſe debuere idola Patriarchæ. Nam diſcum- „en ſe al.

bet inter Leones Daniel, qui coràm ſtatua pro- ciſeaiur.
cumbere recuſabit. Peccafſſet Jacob, ſi monſiro ancta
indè propelleretur, undè idolo non eſt extruſus.
Ne dies extrahatur; Soceri vultus ſubtriſtior fu-
gam Jacob perſuaſit. Itäne? Planè ita. Triſtio-
ris ergo impatientià frontis tot exudavit labores 4 zacob-
Jacob, tôtque exorpſit viarum, latronumque
diſcrimina, inſequuturo à tergo agmen eluſo So-
cero, à fronte occurſuro cum turmis Elaü nec-
dùm concoctâ lente, quâ miſer decoxerat: Tot,
inquam, exhauriuntur incommoda, periculâque,
ne torviori diſtringamur aſpectu Seris in ea do-
mo, ubi tot perſtitimus luſtris cum Priapo. Be- -
liali & Aſtarthe & Moloch convixiſti, Jacob,
nec te piguit tugurii. Jam urêris, ſi reſiſtas, cùm
te Laban obliquè reſpexit? Pertuliſti colluviem
idolorum tot annos; & heſternam non pores per-
coquere turbidioris in te frontis nubeculam? Et
Jacob quidem non tenebatur indè abire, eò
miſſus à Patre, & Idololatræ non præerat, ſed
ſubdebatur: Nos verò in ſubjectis diſſimulamus
ſcelera, negligentiam punimus. Ità eſt. Servum,
quem, Chriſio confoſſo toties, non emittis, dif-
fracto mox Calice, ædibus, atriéôque fuſte pro-
pelles. Segnem amandabis, quem tandiu habuiſti
blaſphemum in deliciis. Sed videamus, quà tan-
dem urbanitate & ſanctiori quoque palatio iniqui
deducantur. Diſcedite à me omnes, qui opera-
mini iniquitatem : quoninm exaudivit Dominus pſal.6. 8.
vocem fletus mei. Ergo, ut minori conflictentur
incommodo, tuis ex ædibus enavigant contuma-
ces. Lacrymaris, ut abſcedant! Non colliqueſ-
cere volo Te, ſed igneſcere. Eſio non Fons, ſed
Mons eſto, ex quo flammæ undique ſcaturiunt.
Diſcedite ! Ità Levitis edicitur. Nam baliſtis
Apri, Ursique propelluntur. Operarii ſunt ini-
quita- .

vexat
zu p⸗
X
guen
Gd,
Ru
Pybrat
Len Abri
ftin chailn
en,
Ednin
ult. nd
wale
N
i
len. ſenlec
ihe⸗ e con
mt ah
1aili hii
nt. Cennt
an innie
! K
Geige
k,8
Eer
non F
ſlt elt
prelo
Diiili
lun
11 o
betor
tür, .
di d
mian W
ndet
m So. .
r Pu
Rerpe
rdre
ron⸗
nore
one
Re; S§.
Perſit
446 dii.
Wum
Aui
tori
ei, Min
e Ribql
4

Aedi
Innoè
ui.
En
if
in.
lwcl
. ilr
pol u
nun hu
1
Miodomd
erſr
hgtu
lim e
leehn
„.. n
ln ,,,
hu e iſiis
Ilinkied
enmin
gilih⸗

Moreft⸗
lo! 1
bie, 6
“
pllams
Enn
iiinc.
lege
0kaſi
oiigl
icen
Deug
le

C,

er
os
eteſct⸗
Cuunt.
i⸗
ſut

.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

quitatum, &, quùm di fuerint domi tuæ, ro-
gantur, ut tuis gratificentur luctibus exceſſu
iuo? Et quid haſtati agunt præ foribus regiæ ?
Quin illos lancearum cuſpidibus perforatos hu-
mo tollunt, & in Cedron profundunt. Ve-
rùm abeundi non ſolùm fit poteſtas eà voce,
ſed abire penitus jubentur palatio. Nos verò
nec jubemus eos excedere; nec patimur. Cur?
Quòd Deo offenſo non lædimur. Niſi doctri-
næ videri poſſem adverſari meæ, Jacob iterùm
in ſcenam retraherem. Unum is moriturus protu-
lit verbum, quo fugæ ſuæ maculam, niſi mea
mDe fallit opinio, eraſit. Ait enim converſus
Gen. 42, 3., ad Ruben: Tu fortitudo mea, & principium do-
loris mei. Violaverat enimverò Rubenus Ba-
lam, Pattis thalamum non reveritus. Indoluiſſe
ſtupro Senem non miror: ſiupeo tum illum pri-
mum dolere coœpiſſe. Mitto emiſſum fiſſe il-
lum à Parente. Nam ezulavit fortè non invitus,
ut abeſſet à Fratre. Mitto æſtu eum, geluque di-
vexatum in compaſcuis. Nam Rachelis ample-
Xu pruina ſolvebatur. Mitto cum quadringentis
habuiſſe obvium Elau in itinere. Muneribus ſi-
quidem, quæ præmiierat, mollitum iri eum cre-
didit, languidiori, longævadque jatn ird. At an-
te Rubeni ſtuprum Racheli parentaverat in
Ephrata. Hic jam hæret oratio. Tu principium
Aeerna doloris mei, ſi jam juſta perſolveras amantiſſimæ,
tantúm. chariſſimæque Conjugi? Pullatus, ſi rectè memi-
nidh, de ſtupro Fili factus es cercior. Quâ ergo
ratione fons ille doloris tui eſt? Nimirùm tum
primèò peccatum eſt in domo Patriarchæ. Hæc

Spiritualia
ecateris praæ:
ferendaæ.

porrèò una eſt diligentibus Deum calamitatum

Bessi ſcaturigo. Stuprum filn, nævus eſt in parente,
ſi fiiget; ſi amat, catcinoma eſt, quod nullo
Zelus ve remedio ſuppurat. Proh virum veri doloris uni-
rs obſer- c& conſcium ! Angitur non uxoris feretro, ſed
vanig. (ubili primogeniti. Non falce conterretur Li-
Seangala bitinæ; ſed thyrſo Veneris vulneratur. Vivit,
non per. quamvis Uxor moriatur. Moritur, ſi Filius
miuenda, fornicetur. Non cineribus Rachelis expalleſ-
cit: ſed Rubeni diſtabeſcit amplexibus. Uno
denique Rubenus concubitu, & Patrem jugu-
lat, & Filium ſerit. Imò non fœcundâ abuſus
Servà Adoleſcens improvidus, Patrem ſuſtulit,
non Filium. Exindè ſiquidem præmori ſibi vi-
ſus eſt Patriarcha: qui, cùm enatà Uxoris cu-
preſlo inumbrari nequiverit, occiduo Primoge-
niti lilio, Jonàâ triſtius, ità cœpit ælſtuare, ut il-
lum vitæ pertæderet. Debuerat arente cucurbi-
t4 Propheta non uri. At Patriarcha, qui ſolo li-
berorum lilieto refrigerabatur, ſi filius ſcorte-
tur, amburitur. His utinam nos quoque tæ-
dis deflagraremus. Verùm hyemamus, quam-
Severitas. Vis Ida incendatur, ſi eam tammen aut Juno ſuc-
cenderit, aut Hymenæus. Pudeat glaciei in ro-
& David, go. Pruinarum pœniteat in incendio. Moœchan-
tur paſſim Fili, & Patres torpent. Quam ſæ-
pè, pellito parente, filius denudatur. Amnon
Sororem comprimit, & David tacet. Ecquando

pertonabis, ſi ſiles, ſtupratà Fili, & Filio ſtu-

pratore? An non inſcendére modò Capitolium
Senones tuum, ſi Soror domi tuæ initur à Fra-
tre; & tu Anſer elinguis in Cycnos Veneris non
perſtrepis? Non ità certè ſeſe geſſerat te nequior
zazt Saül. Auditâ is populi prævaricatione contra
Jenathas, Dræſcripta, ſcitâque legum, epulantis, illicô
triumphi præ flagitio immemor, dari ſortes, &
Sandaloſßi ſontem jubet exquiri. Producitur ex officina lhic-
Puniendi. toris feralis urna; in quam primò Tribuum no-
Superio- Mina conjiciuntur. Mox, extraci regia tribu,
mrvigites, letbali ſorti Rex ipſe cum Filio Jonatha objici-
Eithicaæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

tur. Vicerat, &, acciſis hoſmibus, non tenſa Kepalgs
imitur, ſed quæſtio? Ubi poſt victoriam lyræ? G
ubi tympana? ubi aut choreæ, aut eèpulæ? Cu-= verur.
preſſi pro lauro defiguntur: lugetur ubique „
non bibitur: non vexilla, velaque ſuſtollun- ares,
tur, ſed faſces, virgæque exolvuntur. Secures eſa i2
cicharis ſubrogantur: pocillatores à pollincto- Saat
ribus extruduntur. Num ità in Judæa trium-
phatur? Fudiſtis, aut effugiſtis Palæftinos?
Triumphatis & lacrymamini? Patibulum, non
thedam extruitis, & vicillis? Funeſtiora apud
vos trophæa ſunt, quàm ſupplicia, ſi vinci-
tis, & lugetis? Nimirùm ità in Judæa trium-
phatur, ſi, poſt victoriam, peccetur. Gomeſtum
eſt, contrà nuncupatum a milnibus Sacramen-⸗
tum? Palæſtinæ vicimus, ſed Cœlo, Legique pe-
rümus. Vel in ſanguine hoſtium Iirsel naufraga-
tur, ſi tabulas abjecit. Quid plura? Vox eſt Sau-
lis, poſt debellatos Philiihæos, depugnantis pro
Lege; pugnâtque & contra ſe, & , quod du-
rius eſt, contrà Jonatham Filium pariter & Vi-
Ctorem. Et ait Jaul mittite ſortem inter me, 1. Reg. 14.
& inter Jonatham filiun meum. Et captus eſt Jo- 33.
nathas. Quid hic agat Pater? Filium juguler? Sed
author victoriæ fuit. Dixitque populus ad Sail: Tbid, 456
Ergoòne Jonathas morietur, qui fecit ſælutem hane
magnam in Iſraël? Filio parcat! Sed Legem vio-
lat. Corintho mihi Saül non abſimilis fuiſſe id
temporis videtur, Æ.geo hinc, indeé verò Jo-
mo mari obnoxiæ urbi. Fluctuabat Rex inter
Legem & Naturam. Hæc fili vitam parenti teti⸗
nendam ſuadebat: IIla eripi filio vitam impera-
bat. Si Naturam audiret, Moſi erat obnoxius=
Si Legi auſcultaret, erat Jonathæ violentus. Aut
diffringendæ iterùm tabulæ: ſed eas quis novus
Moſes reſculperet? Aut filius obtruncandus. Num-
quid verô poteſt homo naſci iterum? Utrin-
que irreparabilis jactura. Nam Leges perſcribi
poſſunt: ſed librarius deerit. Author fili non
aberit, ſed refingi proles non poteſt. Urrobi⸗
que deſperata inſtauratio, natmn aut materies de-
ſiderabitur, aut artifex. Miſeret me Saulis in Eu-
ripo circumaéti. Aut exlex eſſe cogitur, aut or-
bus. At at, occurrit naufrago ſuber. Rogetur
Jonathas de piaculi qualitate. Indica mibi, quid Ibid. 43.
Jeceris. Guſtans guſtavi in ſummitate virgæ paulu-
lIuùm mellis. Et ait Saül: Haæc faciat mihi Deus, &
bhæc addat, quia morte morieris, Jonatha. Ergéne
ſtilla mellis aut par erit Erythræo, aut etiam va-
ſior, quando ibi Pharao, hic verò Jonathas de-
mergetur. Sed ille pugnabat contra Ifraëlem, hic
pro Ifrasle pugnavit. Et quod, rogo, novum iſ-
tud, monſtroſůmque naufragium Regis in gutta!
Fateor aut indignum naufragio Principem, aut
in ſolo decere Melle naufragari. Nam revera .
nuſquam Reges naufragantur, perehntque de-
ſperatiùs nuſquàm, quàm in Melle. Unæ illis
hæ dechinandæ Syrtes. Nam quos calamitas al-
luere non poteſt, eos peſſundat illecebra. Non
mirum ergo ſi moriturus ſit in melle Jonathas.
Erat enim & Princeps, & Triumphator. Mi-
rum vero videri poteſlt, quòd apud Parentem
materiæ levitas non patrocinetur Filio: ibique
Princeps cum ſuo curru deprimatur, ubi, ſi
mergeretur Culex, felicitate vadi emergeret.
Guſiavi in ſummitate Virgæ paululum mellis, & HWidem,
ecce morior. Debueras, quando tibi patuere
oculi, ominoſam illecebram conjicere, quæ ti-
bi miniſtrabatur in virga. Quid enim, mii te
cæſum iri virga portenderet, quæ etiam cùm
melle oblinitur, interficit? Morte moriere, Jo-
natha. Huc Abraham cum ſirue & filio, Vi-
E ciſti

*

50 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ciſti hactenus. Num jam à Saüle vincéris. Du- nantes, aut rejectæ irriſæque Hieroſolymis à Felicuas
rius eſt filium plectere, quàm immolare. Ibi ho- Præfectis? Quna eis incunctanter Satrapæ parue- vera. Per⸗
ſtia, bic piaculum fit. Exareſcunt ocius lacry- re. An disjecta Temphi facies? Imô verò in Tilbulatiy ler
mæ, ſi nati ſacrificio, & tu Sacerdos & ille Vi- ſtaurata perſplendidè. Vorn ipſe minus ſuis civi. era An
ctima evadatis. At ſi Legi cadat Filius ob- bus gratus? Collectus, inquit, eſt ad eum de Iſras! Tbiaee . 2vl
noxius, migrat in carnificem Pater, & Nato vœtus grandis nimis. mminétne aut urbi, aut ein. bedi
ſtigmma inuritur Tranſgrefloris. Deo cadit Iſaa- populo calamitas aliqua? Ubique lyræ, & tym- uli
cus, ideéque non cadit. Rueret Jonathas, ſi Le- pana, & pacata omnia. Et lacrymatur in citha- ſen
gZi reus dederetur. Porrôò non ità Saül ſupplicio ris Eſdras: Lacrytnatur? & quidem ubertim. alai
deſtinat Jonatham, uti à Joſué damnatus eſt Peccaſſe nam illos tum primùm edidicerat. Ac- Natll
Achan. Nam ibi contubernio furis cædeba- ceſſerunt ad me Principes dicentes Non eſt ſepa- 1. Eid. 9. t, lerna⸗
tur ab hoſtibus Iſrael. Debellatum bic eſt de vatus populus Iſrazl, & Dacerdotes, & Levitæ àpo- lnur4
hoſtibus, pugnæ duce Jonathà, & authore. Me- pulis terrarum. Cumque audiſſem ſermonem iſtum, Poopt
ra cum ſanguine viſceratio, (quam Saül or- Leidi pallium meum & tunicam, & evelli capillos Dfein
tam cred'dit jurisjurandi violatione) eum impu- capitis mei ac barbæ, & ſedi mœrens. Chananæis & n o
1bid. 33. lit ad ſupplicium Filhi. Nuntiaverunt autem Sau- Ammorrhæis & Mosbitis populus implicatur? mn. Nl
li dicentes, quòd populus peccaſſet Domino, co- Ergo Ethnicus, non eſt Iſraëli E hnicus , ſed Ciun 1
iedens cum ſanguine. Qui ait : prævaricati eſtit. Gentilis? Feliciores ſunt, quos Suſis dimiſi in Nient
Servi im. Prodeat & Chrilliano orbe jam Princeps, qui catena. Nam ergaſtulis ſakem ſeparantur à de,
Pi'necten- peccantes violatis legibus milites poſt trium- Perſis. Et vos und cubatis in culcitra cum Pro- ſon
, phum, Ccrüore Fili, tanquàm Piaculo, luſtran- fanis? Maluere Pueri noſtri, ſeu malent in forna- ypie
dos eſſe arbitretur. Quèd ſi àa Saüle non pelli- cem mitti, quam miſceri Babyloniis coràm Sta- Ut E
tur, ſed ſecuri ſubjicitur Filius, inſcius ju- tua. Ut video, quos Deus ſejunxit, junxit Venus. emi
ramenti, & ſtillicidii delibator: quâà nos ſlo- Hoc cohæſere glutino cum carbonibus Sidera; Tino
liditate feremus in ſcurris & lxis blaſphe- cum crabronibus Turtures, Filii Sion inclyti Leone
mias, fornicationes, rixas, maleficia, ſcele- cum inquinatiſſimis filiabus Belial. Nihil ab Eſ- ni
rûmque ſentinam iliam omnem, quâ Pentapo- dra quæſitum ultrà. Non enim ſciſcitatus eſt ex Pheu⸗
lis deflagravit? Unà interdicti gurtula mellis principibus, ut Iſraëli ſucceſſerit contubernium. gelire
Princeps, Filius, Victor, inſciuſque Edicti, Deiterioréſne facti eſſent Moabitarum acceflu, an in nn
capitis damnatur à Patre. Et domi noſtræ he- verò in ſua integritate perſtitiſſent. Mixri ſunt? (N!!
luones Euphratis & Mempheos, in quorum al- Corrupti ſunt. Et meritò: nam olim cecinerat *
vum influxere Abana & Pharphar Damaici David: Non diſperdiderunt gentes, quas dixit baar. Ieſ ume,
Hluvi cum Siremibus ſuis, hi, inquam, contenti Dominus illir. Et commixti Junt inter gentes, Amicitie un
üteri tuberones luxuriabuntur domi noſtræ im- & didicerunt opera eorum, & ſervierunt ſeulptili- inpioram. ſinic⸗
puniti epoto Gange, quùm Princeps in teno- bus eorum: & factum eſt illis in ſcandalum. Et loults
rio Patris pereat ſlillicidio ? Hi erunt in deli- immolaverunt ftlios Juos, & filias ſuas dæmoniis. Ira- Fnern
ciis diſcincti ganeones poſt exhauſta Sodomæ tus eſt furore Dominus in popidum ſuum: & abo- nxam
dolia, pordmque fel Aſpidum inſanabile, lorica- minatus eſt hæreditatem Juam. Huccine recidere ne
to Jonath in Melle naufragante? Licebit domi blanditiæ advenarum? Primum vino, tum cruore Ukn gnen
noſtræ Calomibus, quod miluiæ Filio Regis non propinamus. Non laſcivi4 ſolum imbibimur, ſed 1 “
licuit? Præſtat (abſit verbo invidia) poſt propa- lanienam condocemur. Vicerant tum porrò Ju- 1 iten
gatum Davidis regnum adtventu Chriſti, præ- dæi. Quòd ſi placendi ſtudio debellatos, Libe- nſr re
ſtat, inquam, Saülem regnare ſuper nes. Non rorum cædis non tædet: pigebitne, æmulandi ſiu- Mn-
enim regnabit peccatum, ſi regnaverit Saül. Er dio beatiores nobis nationes, aleæ, ganeæ, cavea- non
queis Saul peccantibus parceret, ſi ne peccanti rum, & lupanarium? A mancipiis didicimus fu- da nii
Z⸗a e. Quidemn Fil'o ſuo parcit? Quin illud animadver- neſtiſſima: & aà majoribus illecebroſa non exuge-
Jervamiæ, ſione duco digniſſimum, ante ſortem ſcilhcet pro- mus? Ab iis ſævire non libuit: & laſcivire pœ;- 8 hen
ſequutum fuiſſe Jonatham appellatione perſplen- nitebit cum iis, quibus ſerviremus, ni laſcivirent? ki
bid. 40. didà: Qeparamini vos in partem unan, & ego IIIud tibi tantuùm inſuſurro ,fore ut à Deo pro- Na n od
Aadiei im. 6um Jonatha Filio meo e'o in parte aliera. Ubi jiciare, niſi quiſquilias haſce ſcurrarum, leno- — lg
Fü non verò reus Jonathas emerſit ex urna, tum enim- numque projeceris. In matutino interficiebam om- Flal-i0o A ia
«memuv. verò inſontem abdicat, aitque: Hodiè morieris, nes peccatores terræ: ut diſperderem de civitate , , . u Ren
Ibid. 44. Jonatha. Si peccavit, jam Filius non eſt meus. Domini omnes operantes iniquitatem. Rubebat Kran d nr⸗
„ Non enim Viperam ego genui, quæ ad victoriæ Aurora Davidi non Solis purpur, ſed ſangui- 1 aun
Saci,. lucem, diruptà Legis, Juriuümque alvo, proſer- ne proditorum. Hanc enim unam dignam Prin- Z i⸗
peret. Ita ſi ageretur cum liberis, non adeo liber? cipe lucem reputabat, nempè ereptam perduel- au nl
Filiorum illuderent Legibus, ut libidinibus ſuis deſervi- hbus diem. Nam ſi Aſtra Cœlo dilabuntur, . de e
educatio, rent. Sed plerunque is tantum pro filio eſt, qui Oriente Sole, inquiebat, morabunturne in Me- 4 .
Sagerin laſcivit audacius; patrimonio . domòque pro- ridiem Hieroſolymis Cometæ? Ut in Mare Sol 8. 1 i
guos amet. Criptis liberis, ſi ſe Chriſto, Crucique devove- occidens recondatur „ mari quoque Oriens in- 8 4²
rint. Non eſt agnoſcendus, aut inter tuos de- natabit; in quo, cæſis impiis, & plurimuùm erit en⸗
putandus, quiſquis rebellavit à Numine. Tibi is Purpurarum, & Cetus nullus. Hoc & mari, e- i An
üit, velutl Ethnicus, ex Chriſti præſcripto, ac tiam abſente, invitòque Sole, dies exoritur. Nam iium
&. Hire. Publicanus. Memini lacrymarum, luctuumque ibi diluceſcit, undè tenebræ effugantur. Tene- enr en
Eſdræ, quibus ad languorem uſque confectus briones proptereà jugulo, ut ne Judææ medi- nret
1. Eſdr. 0. eſt, non Suſis, ſed Hieroſolymis. Jdic ergo orante terranea ſuum gypto, Arabiæque fretum in- u m⸗
I. Eſädrà, & implorante Deum, & ſlente, & jacen- videant. Et quidnam ibi ſuà Moles virgâ præ- n man
—i'e ante Templum Dei. Ergône lacrymatur in pa- ſiitit, quod à me hic telo non præſtetur? Re- E ſe
H tria, qui non luxit in exilio ! Armillis civium fudit rubrum ipſe pelagus in ſceleſtos, ut pe- lin bſi
ferenda. InGret, qui eorum non moœrebat compedibus? rirent: Rubrum ego mare diduco è ſceleſtis, linee
In thure luget, qui non flevit in cophino? Num quuùm pereunt. Quòd ſi Mare Moſes deſic- Nirti
Misns aut deperditæ in itinere Regis literæ patroci- cavit, ut Iiraeél eva deret ex XXgypto: Mare lun
. David C

lein.
lſin,
ſinpl
mme,
nhlan
t,
Gnin
Eunnta
aun N
Nundn
Min
nuiſen
ui,
n i
Ntztl
ennla
hemin,
ln
fonten!
Giſtnn
ulr i
7 nn e
ſehtk inng
in N
mnühe
Gr⸗
Ries
nCna
bimnl
ſonl
, Lke
blencilt
ee,llr
leimsfr
wenlge⸗
iineſe.
Kiniend
Deo r.
n, er
hener un
kane,
Mlrilnain
A nt⸗
undr.
Gebrnn,
ven N.
NN
Orenin
iminde
pali,:
on N
u. Ne
kart
ſeenn-.

Protebtores
impiorum.

Severitas.

Apoc. 9. 3.

Mobilitas

Vera.

Felices
non ſuper-
biant.
Juſtitia
ægua om-
nibus ſit.

Peccat
damna.

Zelus in-
differens
ad omnes.
Perſona-

rum accep-
tio.

3. Reg. 13.
24.

Juſtitia,
non Ava⸗
ritia.

Fiſcus.

Exod. 15.
10.

Iſa. I. 22.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 51

David effundit, ne aut Iſraëlitæz Ægyptum re-
betant, aut, quod turpius eſſet, ne habeat, ſpe-
Etetque Iſraël Egyptum Hieroſolymis. Profun-
datur ergo iniquorum ſanguis; nam in hoctantùm
æquore & .quitas enatat, & T.gyptus ſuis cum
rhedis naufragatur. Verum Poëtica iſthæc videri
poſſunt, nec & dignitate Prophetæ lugentis in
ſtrato ſuo. Germanum proindè ex eo ſenſum
diſquiramus feſtinatæ ſub auroram Severitatis. In
matutino, inquit, interficiebam omnes peccatores
terræ. Nôxne te funerum monuit? Revolvere-
mur eòdem, ſi iſta diceremus. Uc diluxerit,
Propheta jugulat: ne, ſi ad multam diem ſup-
plicium prolatetur, Severitati intercedatur. Er-

go dubiâ vix luce trucidantur impii, ne mi-

hüs facinoroſos exterreat, reorum ſi ſuppli-
cium umbris integatur. Occurritur proindé &
Interceſſioni, ne in Sole perrumpat; & Terrori,
ne, nocte obvolvente ſupplicium, pallere in
ſanguine deſueſcar. Et ſanè niſi in impiorum
ſupplicium feſtinetur, vix, aut raròô plecten-
tur. Etenim ſi cunctaris, piget te faſcium, in-
clamâſque patronum. At id factu uni vix Da-
vidi non incredibile: nobis verò non afluetis aut
Leones diſcerpere, aut Golias obtruncare, hu-
mani ſanguinis tanta eſfle vilitas què poſſit? Pro-
phetarum is ardor eſt, queis mihil vilius tranſ-
greſſore. Prophetarum id eſſe ais? quid ſi locu-
ſtarum, & quidem ex orco prodeuntium, mos is
eſſet? Et de fumo putei exierunt Locuſtæ in ter-
ram: Et praceptum eſt i lis, ne læderent fœnum
terræ, neque omne viride, neque omnem Arborem:
niſi tantum homines, qui non habent ſionum Dei in
Frontibus ſuis. Parcitur urticis, vepribũſque à
locuſts & in peccantes deſævitur. Advolabat
portentoſum fortè reptile in napum, aut in la-
ctucam, & quamvis Leonem ore, vultu Homi-
nem, caudiſque referrent Scorpionem, coronas
tamen aureas, ferreâſque loricas, quibus erant
inſtructæ, vectigales Oleri faciebant. Quæ, ut in
Militem, Regemve irrepſerant, eum protinùs
concerpebant. Adeò monſtris ipſis eſt intubo
Princeps ignobilior, ſi Divinæ gratiæ teſſer
non ornetur. Nulla reptili erga Pürpuram reve-
rentia, imô ferocis in Prætextas & Loricas im-

placabilis: quibus vi dentium comminutis, nul-

la atterendi Oleris libido in locuſta. At has, eâ ex
Orco conditione dimiſſas, abyſſi Præſes ab Apro-
rum injuria Divinæ obſequio juſſionis compeſce-

bat. Quis Leonem ità ſævire docuir, ut epula-

tum contrà Dei juſſum Prophetam uno impetu
effocaret, fugaque Spiritus Prophetæ ſpolium
humi deſtitutum, ne minimâ quidem ſui parte

contingeret. Invenit eum Leo in via, & occidit, &

erat cadaver ejus projettum in itinere. Mens erat,
quæ peccarat: eamm ut proſcripſit corpore, ni-
hil ſibi negotii eſſe cum inani cadavere arbitra-

tus eſt Leo. Ideéque de Lictore factus repentè

Vigil, & Corpori & Aſino excubavit, ne ca-

daveri ſepultura deeſſet, utque jumento tum ſta-
bulum, tum hordeum pararetur. Nos veròô car-
nificinam odimus, niſi in rubro mari piraticam
liceat exercere. Dixit inimicus: Per ſequar, &
comprehendam: dividam ſpolia, implebitur ani-
ma men. Evaginabo gladium meum: interficiet
ceos manus mea. Non eos interficiet manus tua,
Suæ ferrum tractat, non, ut puniat, ſed, ut
rapiat. Clamat proindè Iſaias: Vinum tuum mi-
un eſt aqudt. Principes tui infideles, ſocii furum.
Nimirum non mode impios non plectimus, ſed
juvamus. Ideôque cogetur Chriſius, ut nos ad
odium imrellat iniquorum, inverſis edicti ſui
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

characteribus edicere Chriſtiamis ⸗ Si Eccleſiam

non audierit, ſit tibi ſicut aut Levita, aut Pro-
phetes.

.

FERIA QUARTA
DOMINIC III.

Hypocritæ, bené prophetavit de vobis
Iſaias dicens: Populus hic labiis me
honorat: Cor autem eorum longé eſt à
me. Matth. 15. 7.

labiaque uno vix inter ſe ſeſquipede divi-

E. quo tandem portento fit, ut quuùm cor, Mpoerifns

dantur, hoc coeno hæreat à Deo exul, illa ve- e s
rô hæreant Divinitati, avulia humo, & coelo ne irin.

infixa? Sed benè, imò verò peſlimè eſt. Nam
conjuncta ità inter ſe ſunt os hominis & cor ‚ut ſi
alkerum à Deo abſir, utrumque a Deo ex ulet,
neceſſe ſit. Ideòque fruſtrà Coœlo labia inſeritis,
qui Coœno pectus adprimitis. Nam Quadrire-
mis ſi prora in portu ſit, & Charybdi puppis
inſit, tota in naufragio eſt, hauriturque gurgi=
tibus. Imò, ut quod Chriſtus Phariſæis ſubindi-
cat, ego Chriſtianis Romanè ediſſeram, nun-
quàm totus ità Homo à Deo exulat, quàm cuùm,
abduétis à ſuo Domino præcordiis, Numen la-
biis proſequitur. Id enim eſt ſcenam Coœlum fa-
cere, ut Pudori, ut Religioni, ut Devinitati li-
cenmtius illudatur. Ubi enim os hymnis ſubleve-
ris, Virus omne & afflare cor poteſt, & hau-

rire. Nunquam libidines aut bacchantur imma- Poliiita
niùs, aut graſſantur magls impunè, quam cuùm P atate .
præcordiorum veſaniæ colorata labiorum Re- P'sNonaras

ligio Perſonam accommodat. Id probandum
mihi, id vobis devitandum incumbet. Avitam
Patrum hæreditatem Achabo tradere Nabuthes
recuſarat. Suo proindè jure uſus, nihil ſibi à

Rege incommodi metuebat. Et tutus ille ſanè ot⸗ pale
fuiſſet ruri ſuo, ſi non prædio, vitque illum Hy- liata.

pocriſis exturbaſſet. Nullum tam impudens inter

. . . . 2, 8
Hagitia facinus erat, quod Jezabeli, necem mo- Bburhess

lienti Nabuthæ, præſie eſſe veller. Non Super-
bia, non Ira, non Rapacitas, non Impudentia
auſæ ſunt Reginæ ſuppetias ferre. Und tandem
accerſità Hypocriſi, nullum non ſcelus tant

duce pugnavit in Naburh. Prædicate jejunium ai. Reg. as

(en Hypocriſis) & ſedere facite Naboth inter pri-?“
mos populi, & ſubmittite duos viros filios BEelial con-
trà eum, & dicant: Benedixit Deum & Re-
gem: & educite eum, & lapidate. Placétne Jeza-
belem cum Serpente componere, tranſpoſit4
tantiſper in Eden Samarià, quò videamus, utri
ſimulationis palma debeatur? Utriuſque de infe-
renda per ſcelus morte conſilium. Sed initur tra-
mes, utrique ſejunctiſſimus. Anguis, ut mor-
tem afferat, Pomum oſtentat. Jezabel, ut inferat
mortem, Panem ſubducit. Manducare & mori non
inſolens. Sunt enim conterranea facinus & vo-
luptas. At mori & jejunare;, monſtrum eſt „quan-
do nullum non flagirium interit Abſtinentid. Quis
crederet, in Samaria jejunari, ut peccetur? Pro-
turbanda raptim ex Eden Samaria. Imoô ind
nulla æquè Urbs diſtat: ſiquidem in Paradiſo
ingluvie morimur, jejunio morimur in Samaria,
Prædicate jejunium , & lapidate. Negas in Jeza⸗
bele Pythonem: imò negas iplammet Pythonem
eſſe Jezabelem, ſi, poſt jejumium Obtülit lapi-
2 e 2

Avapitia.

Zadex im-
Piuaée

Ole. 4 3.

des ?à Audaciorem eam porrò, & nocentiorem
fuiſſe dixerim, quàm Satanam. Nam quem ille
clanculum ludum edidit in Eremo, is à Jezabele
palam agitur in Samaria: & quos ad eſcam Sa-
tan obtulit lapides, ur Chriſtus reficeretur, eos
Regina ad necem intulit, ut Judlus opprima-
tur. Ergo ſaxa, ſi Dæmon audiatur, annona
ſunt, & horrea poſcunt? ſi Jezabeli auſculte-
mus, venenum ſunt, & ſepulchrum effodiunt.
Vixiſſemus profectò, ſi Evæ Jezabel ſubrogata,
cum Angue in pomario conflixiflet. Eſt enim
& ſagacior, & truculentior Serpente, ſeu ſe
Anguem eſſe ſimulet, ſeu ſe Dæmonem fateatur.
Nam cum quo congredi in area Paradiſi non
licuit: eum planè in arena Deſerti debellavit.
Siquidem, exacto jejunio, ille eſcam promi
optat & lapide; hæc è ſaxo mortem juſſit expromi.
IIlius irriſa ſpes: hujus non irritum, ſed perfectum,
impletumque mandatum. Quid ſi Satanam, quo-
cum certare in Eden nequiit, ibi tamen procul
poſita ſuperaſſet? Et nemo eam non viciſſe dize-
rit. Siquidem oblata Evæ mors ab Angue in ille-
cebra, octingentos poſt annos, vix adfuit. Illata
per Jezabelem jejunio mors, ipſo abſtinentiæ die
& emerſit, & falce virum amputavit, ut vites
Principi deputarer. Eodem planè die, & ſubla-
tæ Samaritis menſæ, & Juſtus pariter ſublatus
eſt Samariæ. Cogor exclamare; & ubi non ſube-
runt latrocinia, ſi jejunamus & rapimus? ſi oc-
cidimus, & abſtinemus? ſi inedia imperat, ut
panes lapides fiant? ſi vino abſtinet, ut vineam
exhauriat? ſi tritico non vivit, ut morte vivat
Innocentis? Si denique Fomina Jejunio ſcele-
ſtior eſt, quàm Adulerio: & quod Herodes
eſt præſtiturus inter calices, Jezabel confecit
abſtemia? Si tamen abſtemia dici poteſt, quæ
ideò vinum non bibit, ut vineam ebiberet cum
cruore. Maledictum, & Mendacium, & Homi-
cidium, & Furtum, & Adulterium inundaverunt,
& ſanguis ſanguinem tetigit. In quinque diviſa
eſt profluentes una Hypocriſis ſcaturigo, quæ
ut foret & non abſimilis, & largior quoque
ipſo Paradiſi fonte, ex horto olerum profluxit,
ut vineam Juſti tot fluminibus irrigaret, quot
eum ſociatis criminibus oppreſſit. Quæ ergo O-
ſeas & Mundi finibus univerſis in unum Scelera
alveum corrivavit, ea fluxiſſe junctim ex Hy-
pocriſi nemo non videt. Noônne in iniquiſſima
Juſli Cæde snaledictum, perjurium, homici-
dium, & rapina exundaverunt, quibus conflara
mors eſt innocenti? At aberat adukerium. Si
vivere tum in Samaria non licuit, hberet for-
nicari? Quanquàm hebes eſt, qui hortum ſeri
videt ab Achabo, & myrtum imter virgulta vi-
rere non credit. An deliciæ vel Juſti fune-
re compararentur, niſi iis Laſciviæ proludere-
mur? Ecquando in herba non later Anguis ?
Obruitur vel Suſanna in ſuo horto alluvione Lu-
Xuriæ: & Achab hortum conſeret Pudicitiæ ?
Adde, ſæviiſſe Reges in Nabuthern. Ergo for-
nicantur. Nam Homicidio Oſeæ voce conjun-
gitur Aduhlerium. Homicidium, inquit, & fur-
tuem, & adulterium inundaverunt. Vaticinor,
quæ Deus conjunxit, Homo non ſeparabit. Hæc
ideò paulò fuſius in Jezabelis jejunio ediſſerui,
ut quot ſimul facinoribus obſietricetur Hypo-
criſis, intelligatur. Verùm & unius hic con-
tenta Cæde Hypocriſis eſt „ & alienà graſſatur
manu, & Jezabehs abutitur maleficiis. Corripit
in domo Jacob Patriarchas, & ex his eum de-
ligit, qui Levitarum propagando generi deſtina-

tur à nec uni necem intentat, ſed urbis excidio-

„2 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

nem molitur. Violaverat Dinam Sichem quam
profuſiſſimis conditionibus à Fratribus conjugem r
expopoſcit. Reſponderunt in dolo Fratres, qui- in
bus alè hæſerat contumelia: Won poſumus fa- ⸗
cere quod petitis, nec dare Srorem noſtram Gen. 34,.n6.
homini incircumciſo. Circumcidatur in vobis ommnis 3
maſeulini ſexus. Tunc dabimut „ α accipiemus ſoos
mutudò ſilias veſtras, ac noſtras. Placuit oblatio .
eorum Hemor & Nichem. Locuti ſunt ad popu itia pal. 11 .
lum. Viri iſfti pacifici ſunt, & volunt habitare nobiſ- iata. NN1 1
cum. Aſſensique ſunt omnes, circumciſis cundtis ma rerigr. .
ribui. Et ecce die tertio, quando graviſimus vulne- . u
rum dolor eſt, arreptis duo Filii Jacob, Simeon & Urioleſa ne
Levi Fratres Dinæ gladiüis ingreſſi ſunt Urbem con- Na. Can
Edenter, interfectiſque omnibus maſeulis, Hemor & 1
Sichem pariter necaverunt, tollentes Dinam de domo 4
