ſermo Vatis ignitus, quod rheda flammata non
præſtaret. Penetrabilior ſiquidem, ut Paulus ait,
omni gladio ancipiti ſermo eſt, quo artuum com-
pagines diſſecantur, ſuiſque oſſa medullis exhau-
riuntur. Loquéris ergo verba mea ad eos. Tu
1, Curru conſternaberis: at illi Vaticinio exani-
mandi ſunt. Miraris autem tantam ſermonis vim
in Scorpiones, ſi voce in auguſtiorem ſpeciem
confinguntur ipſa quoque ſub jugum miſſa hone-

n
dan

§. Sripiu-
ya Divina⸗

—

Mech. k. iſſimma, ſanctiſſimaque Animalia? Nam, cum
ulüe W. Kkeret vox, inquit, ſuper Firmamentum, quod
Pn erat ſuper caput eorum, ſtabant, & ſubmittebant
Nnd alas ſuas. Exindè in Thronum, in Iridem, in
galn Hominem refinguntur, defluente in lumbos Igne,
in qui Voce introrsus exarſerat. Adeò vel Ani-
Re mantibus ipſis Vox Curru melior, aptiérque per-
ilni GRciundis earum tum phaleris, tum corporibus.
nnne, Hactenuùs veròô aut ſperatur ex ſermone immuta-
4,4 Ezech.2.7. tio, aut tantùm effulget in Juſtis. Loqueris ver-
numg ba mea ad eos, ſi forté audiant: & quieſcant. En
e. dejectam humi Achabi Babelem, quam ille lapi-
i riin⸗ dibus parricidis extruxerat in corde ſuo, ſubruto,
eele per ſupplicium Naboth. Superbientis Regis Ba-
nel, bel in Turrim eſt Davidis converſa, depreſlãque.
ikh Nam cineres pro cruore diffundit, ſaccum afſu-
g mit pro chlamyde regia, rapinis, oleribus & vi-
ſoe ridariis luctum ſubſtituit, & jejunium, & ſqualo-
ir rem. Mille Ponitentiæ Cclypei ex ea turri depen-
ſno dent. Et quânam ratione impius Princeps ſacco
ziſr purpuram commutavit, qui ſui atrocitate judicii
1l cruore innocentis rubere vites quoque, olerâque
el. eg 21. docuerat? Audierat Eliam. Itaque, cum audiſſet
ack Aohab ſermones iſtos, ſcidit veſtimenta ſua, &
. operuit cilicio carnem ſuam, jejunavitque, & dor-

en mivit in ſacco, & ambulavit demiſſo capite. Quan-

nlie ta ſegetum meſſis ex una Eliæ oratione cum A-
upige, chab! Quòd ſi ſatus Prophetæ ſermo in corde ty-
. ranni eam tamen frugum copiam protulit, ut
e Achabi littora fertiliora videri jam poſſint ipſis
nl , Juſtorum campeſtribus, Sanctorùmque compaſ-
cuis: Quid, rogo, in eo pectore non eder Divi-
4 Digs na Sementis, quod nec petroſum fſit lapidibus
nfbr“ Naboth, nec dumoſum ſit contubernio Jezabe-
i is, nec Regni curis diſtractum tanquaàm viæ ex-
poſitum, obverſumque? An putas non proſciſſum

à Jezabele maledictis, devotumque Achabum
diris, ut primùm illa conjugem vidit ex Rege
pannoſum; idque Eliæ voce, imperiòque perfe-
ctum? Mulctatus eſt ille certè à Regina durius,
quàm à jejunio, ſaccôve. Et ambulavit demiſo
apite. Mira diademaris natura, cujus quò pon- Dienita
deroſiores infulæ, gemmæque graviores, eòè Re-au.
gum. cervix ſublimius erigitur, perſiatque rigi- superbia.-
dior. Tum Achab inflectitur, quùm coronam Achab.
ponit. Adeò non premitur ad luctum vittarum
onere Mortalitas, ſed ſublevatur ad faſtum. Ut Recesnoz
enim Aves tum feruntur ſublimè, quùm pinnis eis 6.
degravantur, quibus levatæ labuntur protinus: ria abdi-
Ità Principes coronâ ſublevantar, quà ſi careant, Autuv.
deprimuntur. Quanquam quid aio? Nec coro- Pænientie
nam ab Achabo poſitam, nec abjectum ab eo er Brij
ſceptrum in ſacco & luctu aut legimus, aut vi- er da,
demus. Imperandi enim libido ponitur nunquàm; Anbiio.
& quamvis Delicias omnes abdicaveris, raroô te Dionitas
tamen abdicabis Dictaturà. Una Mors eſt, quæ recnſanda:
ſuàâ falce regni virgam aut amputet, aut excutiat: as
& corona tardius, quàm vita, deponitur. Hæret d'ff⸗ilior
ſiquidem medullis, fibriſque animi cupiditas Im- Mortifica-
pPerandi, quæ lacrymarum profluentem audacter o er-
trajicit, ſui ligno Sceptri magnam quoque velut
Mare contritionem tranſmifſſura. Abſtinebar in a
ſuo jejunio Achab cujuſvis ſeſe uſu, eſuque Ar- Sio,, og
boris; ſed und Regni Virgâ alebatur, quæ tot Pernans
abundat pomis, quot edictis, reſcriptiſque exu- igz⸗ T20
berat. Hac cave plantà Hominem interdicas; militas:,
nam nemo non ſe prodet Evæ prolem ingluvie. Tarn gee.
De omni ligno, quod in imperio viret, non co- ie
medet, dum und imperii virga Princeps ſatietur.
Retinet proindè coronam, virgämque Achab,
etiam in ſummo pœnitentiæ ſqualore, confliéctu-
que. Nullo doloris æſtu exareſcit Ambitio, nul-
que fletuum imbre corrumpitur. Olea mihi vi-
detur eſſe cupiditas dominandi, quam Ales Noë-
mo attulit in eluvione, naufragiôque naturæ non
naufragam. Et ambulavit demiſſo capite. Flexit
cervicem, ſed non eam exuit, nec nudavit or-
natu ſuo. Cogor hic ego ſententiæ meæ interce- Haman;
dere. Nam temerè affirmavi irriſum, conſciſsum- reſpeitu.
que contumelhis Regem à Jezabele, illuviem Fraubeß
conjugis pertæsd. Id enim nuſquàm proditur in ti, Erane
Scripturis. Nimirùm trepidamus ſine hoſte paſ- geli.
ſim. Nam ludibriorum quam ferax in ſuo ſtibio,
ſuâque ceruſſa ſominarum Jezabel petulantiſſi-
ma! Quam verô ſannis objectus Achab jejunus
in ſacco! Num & Achab inter Prophetas! Ne
Michol quidem cohibere ſe potuit, quin occa-
ſione Arcæ humiliatum Davidem inceſſeret:
& parcet Jezabel, cui nulla Numinis, Aræve
reverentia, Achabo è& vinea reduci in cinere & gezabelis
cilicio? An Nabuthæ hortus monſtra iſthæc præ- verbe ad
doni ſuo egerminat? E Synagoga regrederis, A- 4
chab, an ex Vinea? Ubi prætexta? Undè ſac- Jezzbel
cus? Quis cinerem afflavit imperanti? Geſta- Haasnse
tione cilicii exibilatur à Rege Elias, an illi ſer- schabo.
vitur? In quos tu incurriſti prædones, Achab, à
quibus & purpurà exuerere, & dehoneſtarere
cilicio? Regem emiſi, & Remigem recipio.
Supereſt, ut in ſcalmum ſceptrum refingatur,
quo mox in Eliæ lintre Jordanem trajicias de ſo-
lio abjectus ad tranſtra. Hâc tu illuvie domum
eburneam aut incoles, aut ſubibis? Ideòne in
Samariam ex India Elephantos exportavimus,
ut ædes regias cinere ſœdaremus? Hinc te cum
tuis ſordibus apage homo nullius conſilii, qui du-
duùm Nabuthæ hoſtis, ejus jam veſpillo, tuo illi Hamani
in gremio ſepulchrum effodiſti. Hæc ſanè, biſi reſpeszes
que graviora quis non crederet futurum ut Jezabel 7“:m vand
. sinzent ar,
effutiret

5 8

effutiret in v'rum, quem tamen nullis ſannis ex-
cepit. Adeò vel Regi licent omnia: vel Virtus,
ſi ſe noverit, ſuumque decus intellgat, reveren-
tiamn extorquet etiam à ludionibus. Poteſt & lugere
Achab, & Jezabel non ridere. Sed illud retnendum
nobis eſt, quo Princeps illuviei ſuæ authoritatem
conciliavit. Nimirùm concors ſibi Reæ fuit in illa
ſcena lacrymarum. Non enim jejunavit in purpu-
ra; Aut ſacco ſqualidus gemmà bibit; vel abſtemius
dormivit in ſtragulis ſericis. Dormivit in ſacco, je-
junavit in cinere, cilicio aut tectus, aut tortus
eſt. Hæc jmétim in Achabum confluxere, cujus
Tr: peenitentia ideò à Jezabele derideri non potuit,
rri ſores a .. . . . . 6 4
Virius ſoli. quòd à ſeipſa minimè diſſenſit, habitu, mensâ,
da depri- toréque concors. Verûm hac de re alias, ne de
mit. privati colloquii acturi poteltate divertamus in
Virtutum ſymphoniam. Habemus Achab è& Lu-
po Agnum alloquii vi, viribuſque prophetici.
Dices minis eum remollitum, territumque Pro-
phetæ. Quidni? Cautionibus ſcilicèt demnutare-
tur in meliùs. Volo te quoque ſeverum eſſe col-
loquio, ſeriuümque. Ideò non rumoribus, jociſ-
que colloquii robur effezmines; verùm illud Ju-
correétio dicii Divini fulguribas obarmato. Vel ſi terrere
mas non libet, mollire ſaltem impium libeat comme-
Familiari moratione ſeun Legis, ſeu Numinis. Ut ad Sa-

Taiformi⸗
tas

Perſecutio-
mam reme-
dium.

T⸗ u ram remitteretur Agar, non Draco fugiemti ob-
ari- . . . .
e, „„ jectus, non immiſſum fulgur in rebellem, non

zraxſit, languore, morbéque coacta opem Dominæ im-
Ed pia. plora e. Tranſigitur alloquio Angeli reconcilhatio
cum Sara. Dixitque Angelus Revertere ad Do-
minam tuam, & humiliare ſub manu illius. Wüul-
Zelus ani- tiplicans, multiplicabo ſemen tuum, & non nume-

Gen. 16. 9.

arie . . . . .
Mandus, rabitur præ multitudine. Quæ uno intumuerat
ſœtu, poſterorum, penè dixerim, exercitu hu-
1. 5 . . .
Acar. miliatur. Sed tum colloquio Angeli necdùm im-

buta præceps agebatur in facinus. Tami eſt ſer-
mone repurgari, ut ſuperbire, poſt alloquium,
nequeat innumerà felicitate prolis, quæ, antè col-
loquium, unius Iſmaëlis conceptu intumuerat.
Mirabatur reducem Sara vernulam nullis ad ſe
raptam aut lictoribus, aut catenis. Quanquaàm
non Agarem rediifle arbitrabatur, ſed aliam pro
Agare ſubmiſſam ſibi, ab Abrahamo, quæ trans-
fugam ancillam & vuhu referret, & ab ed mo-
ribus, geſtiſque differret. Quænam iſta eſt, in-
quiebat ad virum Sara, colore, vultuque tam
Gimilis Agari, ſed illi animo, verbiſque tam diſ-
cors! Ipſa eſt. Agar eſt! ſi non tumet! ſi orat!
ſi ancillatur! ſi Agar non eſt! Fortaſsè angore
animi, viarumque incommodo abortiit, de-
crevitque tum animus, tum uterus, excuſſo
etu! Quin illa naſcituram ex ſe novit nul-
lis ſapputandam calculis mukitudinem. Quà er-
go ratione partu muhiplici ſervire didicit, quæ
uno necdùm fœtu conformato dedidicerat famu-
lari? Locuta eſt cum Angelo. Conflixere Iſ-
maël & Sermo, alvo Vernæ in arenam luctatu-
ris deſignatàâ. Tumorem afflabat Infans parenti,
Vox eum Angeli difflabat. Ille Matrem conci-
tabat in Saram, hæc eam Saræ ſubmittebat. Im-
pellebatur à filio ſerva in ſyrtes contumaciæ,
quam ſermo in portum ſubjectionis, & fidei re-
vocabat. Erat pro Euro Corôque Iſmaeël Cym-
bulæ, quà Agar vehebatur, in quam Erteſiæ ore
Angeli reflavere, ne abriperetur in Scyllam. Mi-
ra Cymbæ fluctuatio, cui pro Zolo Vector eſt:
quam nonniſi ex carina coorta tempeſtas labefa-
ctat, ſuo actam pondere in Charybdim. Ege-
rendus hinc ſanè pro Jona Iſmaël, ut fluctuare
deſinat Lembus. Nam Agari pro procella Filius
eſt, cujus tumere Copit conceptu. At quàm apta

4

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

reprimendis tempeſtatibus Vox, quæ non jactu
Iſmaélis Navim ſublevat, ſed aggeſiu Iſmaëh-
tarum Cymbam cogit enatare: Ut videhcèr,
quæ unius pondere Fili deprimebatur, muki-
plici Filiorum, Nepotumque onere levaretur.
Ea Sermoni vis eſt. At cum Ancilla tandiù ver-
ſari piget. Videamus, quid cum familiæ ſuc-
ceſiore ac Principe Sermo poſſit non Angeli, ſed
Parentis. Rapiebatur inſcius Iſaac ad lanienam
à Patre. Et primò quidem garrire Adoleſcens
occœρt cum Sene. Verùm, fallente ſermone,
deventum eſt ad aram & ſazum. Tum enim-
verò non aliundè trahendam eſſe victimam di-
dicit Iſaacus. Siſtitur Aræ Juvenis, nudatur,
vinchur, admotéque igne, & ſublato telo mo-
riturus perſtat humana, ſed Sacerdoris victima, . Nacss
ides non humani, quia homine majoris. Et Se- Serno ſi,
ni Juvenis non reluctatur! Et mortem non recu- rinas
ſat tanti hæres patrimonii! Et ſi pati cædem con- 7uaν,.
ſtituit, quare à Patre mactari non abnuit? Cur“
ſuo funeri non illacrymatur? Qud ratione, ſi Saperio
non ſui, Saræ illum ſaltem non miſeret? Patie- & Ecle-
tur ergo triplex familiæ incommodum uno ictu z r
inferri, Patris infſamiam, Matris orbitatem, & emnia im-
cædem Sui! Patietur interritus. An cœlum ilh erant, ſ
reſeratum? An lauream ſibi pararam aſpexit? &, Divin'
An ſe ſideribus præſenſit incingendum? Nihil 4gam.
Iſaaco aut ſpei datum, aut prætenſum corona.
rum. Vox una ſaxeum eum ad plagam necém- S
que reddidit. Dei namque verbum omni ſe gla- ſi credasur
dio fortius eſſe comprobavit, quando Iſaac ver- Iro Des,
bo Patris in Patris enſem eſt inchnatus. Pater? tnut⸗
mi. Quid vis, kli? Ecce, inquit, ignis & ligna: S. Abra-
ubi eſt victima holocauſti 7 Divit autem Abra-am
ham: Deus providebit ſibi viétimam holocauſti, Gen. 22.7.
kli mi. Pergebant ergo pariter. Negas Juſiorum hr
labia favum eſle jam mellis, ſi uno Abrahami, ſpirituali.
brevique ſermone Mors ipſa condiri potuir, tam ter inpe-
acerbis lanienæ conditionibus aſperata? A Patre afe
Filius jugularis, & taces? Taceoc. Cur? Quia
Pater loquutus eſt. Mihi inſinuavit delectum iri
à Deo viéctimam ad ſacrificium. Verbo telum
expunzxit: éſtique non Amor tantùm, ſed Vox
quoque non fortis tantùm ut Mors, ſed carnifi-
cind, funeréque validior. Quis enim mori ab-
nuat, ſi ſe deſignatum à Deo hoſtiam edidice-
rit? Pugnabant in Iſaacum non uno agmine ad
Aram explicatzæ hinc illecebræ, indè verò terro-
res. Vincula, ligna, telum, & faces moriturum
abducebant ab Ara, inauditæ hactenùs ſrage⸗
atrocitate. Quibus ſuppetias ferebant Æ.tas, O-
pulentia, Mater & Vita, quæ mitioribus machi-
nis evertebant Altare. Illæ arietibus ſtruem qua-
tiebant: hæ floribus feralem molem pulſabant.
Unâ iis agminibus Juvenis reluctabatur voce,
dicebaâtque interitum exprobrantibus: Deus me
ſibi hoſtiam deſtinavit. Moriar, ſed immolatus,
non cæſus. Juvenis, ſed hoſtia. Mactatus à Pa-
tre, ſed deſignatus à Numine. Matri orbitatem
allaturus, ſed perfecturus Domino ſacrificium.
Malo autem Deo cadere victima, quaàm Saræ
heæres ſupereſle. Produxit Pater vocem, ame-
quàm gladium. Si hoc cado, illà vivo. Mori
me prius docuit, quàm coëgit. Funus odiſſe non
poteſt ſuum, qui audivit: Deus providebit ſibi
victimam holocauſti. In hac palæſtra exerciti, tum
ſe viciſſe putant, quùm occumbunt. Hæc ſi ver-
ba ſepulchro inſculpantur, triumpho funus ante-
cellit. Clamat proindè jure optimo Salomon in
Proverbiis ſuis: Audiens ſapiens ſapientior erit: Proy. I. 5
& intelligens, gubernacala poſſidebit. An caruiſſe

gubernaculo Iſaaci dixeris Navim, quæ in Saxum,
imo

Abe
Pen
10,
han
y
Cet
Aet
len Eehl
,
c
Nen
ee
KAr. ta
nn n
iuih,
llnn⸗
aefm.

ue y E
pen ,y. N
N.
Urht Iun⸗
(conn,
nas
or
ſe n
ie
d, tann
Kanda. gult
44 lent.
* bamu
E Uun
in H
le.
en he. u⸗
an e gel
me Or
i.
Gro
Cini
ioi
lenr
etn
en.
re
⸗
wio
athe
do
erni
ſrar⸗
lo

e
ſeummn

)

enin⸗

om.
lk Ar/rn
ar rN
Ser.
ler
e*
kilß,lau,
nn
Nkai,ſen
i,Nrs
ANN
echni
tboten
Il.

Eai
Aant
Nii.
edde
leo⸗
oninmn
ſi
uas 1
1 Nackk
en u⸗
leban.

ohn,
6 N.
Gbiurn
Gban⸗
, .
M
S
“
G
ulit.
sl.

/

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 5 9

imò & in Montem impingi potuit ſne naufra-

gio? Sine naufragio, tamum? Imô, & Monte
mox ſolver, non modèô incolumis, ſed Gderi-
bus coronata, & ſceptris, regibſque onuſta;
hon remigibus. Audiens ſané Iſaac manum gu⸗
bernaculo admovit, qui tanto objectus diſcrimini
enavigavit ad Saram. Dices, non mirum eſſe;
ſi Iſaac tantæ indolis adoleſcens voce Pattis Aram
ſit reveritus. Et ſacriſicio, & indole, & Abra-
bami reverentid compelcebatur à fuga. Num
Agar tantæ indolis ſerva eſt, quæ de limo -
gypti extracta, quaſi par Crocodilo monſtrum,
in Abrahæ tabernaculum irrepſerat; contumax;
rebellis, & profuga? Er tamen a fuga domum
rerracta non vinculis, ſed alloquio; non melior
tanthmn, ſed ſubjeéta. Sedenim aſſuetudine A-
brahami Mgypti limum in Obedientiæ aurum
Agar conflaverat. Num Achabo perditiſſimo
Principi non implicata Vipera, quæ illum vene-
no, tabéque perfuderit! Attamen Eliæ voce ta-
bum in cryſocollam eliquavit, factus de ſicario
pronubus poenitentiæ. Sed ſingillatim vox ha-
tenùs aut impios, aut juſtos extraxit ad ſumma.
Acervatitn in Judæa Sermo Mathathiæ auxilia-
:. Mach z. fes Legi milites centuriavit. Appropinquaverunt
k9. dies Mathathiæ moriendi, & dixit feliit ſuit: Nunc
ergo, Rlii, æmulatores etote Legis, & date ani-
mas veſtras pro teſtamento Patrum veſtrorum.
Retribuite retributionem Gentibus, & intendite in
Præceptum legis. Et henedixit eos, & appoſitus
S§. Mr. eſt ad Patres ſuos. His verborum irriguis ager
chubal. ifraél rigatus, quaſi Colchicus ager; ſed inno-
Serro ſpi. Cens, haſtas undique, militéſque produxit: quos
ruuatis, non libido pugnandi in cædem mutuam prorita-
Prnniti ret, verùm amor Legis concitaret in ſacrilegos
vaiæ Fer. & deſertores. Et ſurrexit Judas, & adjuvabant
'rven, ba eum omnes fratres ejus, & univerſi, qui ſe con-
1 mMachs. Junxerant Patri ejus. Conſpiravere hi omnes
1. contraà Demetrium & Antiochum, ſuâſque ani-
mas funeri devovere pro Lege, ad mortem,
morituri, imò morientis oratione animati. Et
Concio ſe- ſanè videre elt, unam, eandémque tum fuiſſe
nie⸗ vitæ, ſermoniſque ſupremam periodum: & tum

Conefio tantümn finem loquendi facere ſolitos Heroas,
sdbienda quum finem pariter vivendi, ſpirandique face-
Miha. rent. Ardentiùs pro Lege, & de Numine loque-

bis. batur moriturus Sacerdos & Centurio „ quàm
Epiſp nunc de Deo vegeti, vigentéſque loquamur ſuf-
supe fecti Vatibus Sacerdotes. E lectulo ita tonabat
ies ”o Mathathias, qu ratione nemo noſtrum è ſug⸗
beant, e geſlu declamaret. Frigebat Corpus, & æſtuabat
tiam morl. Oratio. Jacebat Orator, ſed Sermo conſurge-
. Par. Os funeris vicinid palleſcebat; & emiſſa in-
dè vox, æmulatione fulminis, micabat pariter, &
dimicabat. Quam feliciter a ſeſe Orator & Ora-
tio diſſenſere! Moriebatut Orator, quùm naſce-
retur Oratio. Phoenicem diceres Sermonem efſe
Mathathiæ; niſi quòd meliori ſorte emergit & ſu-
Perſtite, proditque non & cinere, ſed è ſpiritu pa-
rientis. Attraxerat quicquid in deficiente jam pe-
Ctore ſupererat ſpiritus, inque illo imminentis nu-
bilo funeris ingens tonitrui fragor exauditus,

raak declamante Sene in rebelles. Diſce, quid egerit
milias Vee . 1 .
gene in Synagoga Sacerdos, qui decumbens in ſtraro

ande & Moriebatur, & perorabat. Acclinaverat in pul-
ſeæiè allo Villo caput, ità tamen ut cervical docentis foret
ate, cathedra, non torus expirantis. Non mirum er-
go, ſi magnarum alarum tot, tantæque ex illo
cervicali prodierint Aquilæ, quæ fulmen mini-
ſtrarent, imoò & evibrarent, torqueréntque in
Giganmtes. Univerſa Machabæorum phalanx ex
illo Senis pulvillo, tanquam ex Achivorum fa-

ctitio Equo erupit, loricas, telâque nacta in ex-
pirantis ſerrnone, qui & morituro manabat im-
mortalis. Confoſſus à Jonatha Elephantus pro-
cubuit in acie; ſed jaculum in ſe ſenſit intortum
& ſtrato. Ibi telo Juvenis cecidit, ſed indè jam
Senis ore deſtinabatur ad cædem. Fugatæ à Juda
legiones bellantis ſtratæ ſunt dexterd; ſed lo-
quentis voce Senis juſſæ ſunt cædi. Nos quoque, Eitiorum
ſi in eadem verba filios alloqueremur, non ga educatig-
neones Reipublicæ daremus, ſed propugnatores.
Verùm; quùm nihil non imbelle ex nobis ple-
runque audiant Liberi, nihil quoque agunt non
vulgare, probrique non rarò plenum. Habet
mamnmas ſuas Mater in pectore; ſed habet Pa-
rens uterque duo in labis ubera; quibus Filii ab
illecebra ablectentur; ſummque agere docean-
tur. Caret Reſpublica Chriſtiana Machabæis;
quia ullum vix habet in ſuis civibus Matha-
thiam, qui de Lege agat,; cuùm agit animam-
Si iis incenderentur ſermonibus Nati à Parenti-
bus, non Cethegos, ſed Jonathas ſpectaremus.
Quid, quèòd vel Catilina, ſi ſecum cogitet, lo-
quaturque non improbè, poteſt illicò in Numam
feſculpi. Vixerat imptobiſſimè cum Scortis Ado- Filiuas pres
leſcens, ab epulis ablegatus ad haram. Agebat digus.
ſues infelix; qua ex pecude, undè ruiſſet, ſerò
tandem intellexit. Ergo ærumnam ſuam pertæ- Seperioy
ſus confogit ad Patrem, à quo exceptus oſculo; bi quiſ-
dignatus annulo, cohoneſtatus ſtolà, menſæ tan- 72e Ers
dem adhibetur. Has undè fſibi delicias animi pozꝛz-.
mitens accerſivit? Audi: In ſe autem reVerſus Luc. 15. 174
dixit Nurgam, & ibo dd Palrem menn & dli-
cam ei Pater, peccavi in Cœlum & coràm te.
Faces, quibus tantum fœsni, vepriumque abſu- Correctio
meretur, loquendo ſuccendit. Et quando audire enſe
ex ahis vitæ verbum non licebat, theatrum ipſe “
ſibi, & orator; & panegyris fuit. Nulla in Ec-
cleſiæ horto nobilior planta: quæ ſii & colona
extitit, & fons. Ipſa ſe circùm fodit, ipſa ſeſe
ablaqueavit; ſlercus admovit, rigua induxit „»
luxuriem germinum atmputavit;, Ppræſtantioris
ſurculum indolis inſevit. Achab reviruit; ſed pu-
tatus ab Elia. Refloruit David: ſed amputatus à
Nathan. Petrus revixit: ſed Galli ſtrepitu. Unus
ſibi prodigus Filius & Vates „ & Tibicen, &
Cenſor, & Agricola fuit. Secum eſt de feparan-
da ſanctioris vitæ dignitate Philoſophatus: & ver-
bis, tanquàm ignità Eliæ rhed ſubvectus auri-
gavit ad Patrem, nulla pallii jactur, & grandi
acceſſione tunicarum, & phalerarum. Mfraris
Gorgiam ſupellectilis ſuæ fabrum: ſi Juvenein
intueris oratione ſuâ à ſui volutabro luti extra=
ctum? Natam cur Evam celebres ex Adamo?s
Vigil hic Adam & ſuo corde & Evarn protruſit,
& Pœnitentiam peperit: illa ut exularet à ſeſe 3
hæc ut in ſe regnaret. Quàm novus, ſoscundiér-
que hic Adam eſt inter Sues, qui ut ſapitus nor
ediderat, ſed admiſerat nequiorem inttà coſtias
Evam: ita vigil & loquax ore illam proturba-
vit, Voluptati ſuffectà Pœnitentid. QQuatridua-
nus hinc quoque Lazarus prorupit; ſed qui à
nullo evocaretur ſuæ ipſe author Anaſtaſis. Ipſe
in campo Senaar & Cadaver ſibi extitit & Eze-
chiel. Revixit ſuæ inflatu vocis. Ji intraverit e .
Sapientia cor tuum, inquit Salomon, conſilium 1or. Ares
uſtodiet te, & prudentia ſervalit tes ut eruazis Y
à via mala. Quôd ſi putris & ſuili vox id effecit R Ri2
in prodigo, ut Epicuri de grege porcus eſſe de- lE.,
ſineret, à glande tranſiniſſus ad azymuzn: Quid O evi⸗
Sacerdotis, quid vox Prophetæ non fsciet, ſi? die
hauriatur & clauſtro? li ſanè conveniendi tibi
eſſent, ut eorum te ſermo extraheret & Kagitiis.

Verar

60

Sermo væ. Verùm nos ad locuruleios, & nugaces, & men-
Leake daces, & ſcurras, & laſcivos convolamus, undè
ſcelerum alluvione obruimur. Nam ut verbo vi-
tæ educimur è ſepulchro; ità in conditivum cri-
minum condimur telo verbi liberioris jugulati.
Cupiebat Æ£gyptia in conclave ſuum abducere
Joſephum Pudori, tanquàm ſcopulo hærentem.
Ergo ut indè ad ſe raperet Adoleſcentem, non
eum promiſſis ſolicitavit, non ſpe inflexit, non
muneribus mollivit. Unam Mulier in expugna-
tione Puodicitiæz admovit machinam, quam reba-
tur cæterarum validiſſimam. Verbis, non tor-
quibus Adoleſcentem aggreſſa eſt. Fabulari cum
iilo & frequentiùs cœpit, & blandiùs; nullis aut
Sen.539.10, minis, aut donis Pudoris arce tentatà. Hujuſce-
modi verbis per ſingulos dies loquebatur, & Mua-
lier, moleſta erat Adoleſcenti : & ille recuſabat
§. Zoſepß. ſtuprum. Non itaà hebes erat Egyptia, quamvis
Atore lippiret, quin pervideret, non cefſurum
ſeu opibus ſeu ſupplicis Juvenem, quem Oris
illecebræ non flexiſlent. Ideò à Poëtis omni penè
Conßliarit inſtrumento tum corporis, tum potentiæ deſtitu-
init. tus Amor inducitur, Hppus ſcilicèt, inops, nu-

Aℳmi citia
Roxia-

dus & ſævus; ſed non elinguis. Poteſi enim trium-

phare Cupido & ſine oculis, & ſine opibus; ſi
. una ſuperſit Eloquentia, quæ procul dubio in
arcu & jaculis adumbratur. Si loqui poteſt, &
ferire poteſt, & captivare. Captum proindè ocu-
lis una oris petulantia inſtruit, munitque ad vi-
Goriam. Haſus alumna Cupidinis Ægyptia, ut
retnolliret ſervum, non auro donavit, quo eum
ferrei Civem Sæculi efficeret: non illi lbertatem
obtulit, ut ſuæ faceret Libidinis mancipium: non
eum purpurd conveſtivit, quo promptiùs Pudo-
rem exueret: non denique margaritis ornavit,
ut in Libidinum pelagus protraheret Maris opi-
bus ineſcatum. Colloquiorum illecebrã in ſuum
Ulyſſem pugnavit Siren, quam ſi Joſeph audiſ-
ſet, fuiſſet reverà non Joſeph, ſed Elpenor. Ve-
rùm aures non ſpinis ſepſit, ſed floribus, ne
Foœminæ aufcuhlkaret, obſiruxit. Beneficiis enim
cùm ſe vallatum à Domino teſtaretur, tot per ga-
zas patere ſibi aditum negavit ad perfidiam.
6.23. Qluia mandatum lucerna eſt, inquit Salomon,
& Lex Lux. Ut cuſtodiant te à muliere mala: &
à blanda lingua extraneæ. Non concupiſcat pul-
chritudinem ejus cor tuum, ne rapiaris nutibis
illius. Præmiſit linguam, ut laqueum ſubderet.
Tum tibi cavendum eſſe dixit, ne irretiare, cùm
linguæ blanditias affuteras eſſe prædixiſſet. Inermis
erim Pulchritudo Foœminæ foret, ſi eſſet elinguis.
Faces, telâque ex ore eruit; éſtque viri complorata
libertas, non ſi videas, ſed ſi audias Fœminam. Eſt
enim Siren. Samſon certè non cirros ſui roboris op-
pigneravit Dalilæ miratus Fominæ pulchritudiné,
ſed ejus ad deditionem verbis emollitus. Dixitque
Judic. 26. ad eum Dalila: Quomodò dicis, quéd amas me, cum
5. animus tuus non ſiti mecum? Cüumque moleſta eſſet
ei, & per multos dies jugiter adbæreret, defecit ani-
ma ejus. Tunc aperiens veritatem rei.. Impetravit
Eloquentia, quod fruſtrà tentaverat Pulchritu-
do. Datum eſt Linguæ, quod Genis negaba-
tur. Captus eſt Samſon oris vinculo, quem nullis
vincire funibus aut cives potuerant, aut hoſtes.
Adeò vel Samſon ſuccumbit Cupidini, ſi, projectà

Erov.

Samſon.

Caſtitatis
cura.

Tentatio⸗
num font.

Amiciiols Pharetrà, Voces, non Tela jaculetur. Jacet re-

calvaſter Nazaræus, non tam Ferro, quaàm
Sermoma- Verbo detonſus. Præfers tu quidem in tua cæci-
us⸗ tate Cupidinem, à quo es debellatus. Sed per-
fidiæ palma ori debetur, quo Samſon proſtratus
eſt. Ea vis labiorum eſt, ut iis vinci poſſit invi-
ctus. Ne ſe porrò Fosminæ tutas eſſe putarent,

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

quaſi nocere ſuà voce poſſent Heroibus, non
autem forent ipiæ veneno, teliſque oris obnogiæ,
videa mus quid poſſit in Forminam Sermo. Com-
preſſerat Sichem Dinam violentiſſimo illi, ſed
minimè reciproco, Cupidine copulatus. Adama-
vit eam, & rapuit, & Dinis cum illa, vi oppri-
mens Virginem. Amorem eſſe ais Imnpuberem? Gan.1.2.
Gigas eſt; nam illi ſuccumbit Amazon. Siquidem Dins,
in arena laſciviæ, quæ Virgo luctatur, Amazon
eſt. Hanc unam Pentheſileam Achilles non occidit,
niſi Mulier fiar ex Virgine. Quam enim Amor Vi-
raginem ſperneret, cæderétque, eam extimet, hor-
rétque Virginem. Quid ergo Sichem agat, ut quam
vi non vicerat, ſed ſiraverat, eam non ſierneret, ſed
elideret? Suppetebat Viro ſuæ gentis non Primario
tantùm, ſed Principi, pecus innumerum, do-
mus locuples, ſupellex pretioſa. Quæ omnia in
expugnatione puellæ Sichem rejicienda putavit.
Videbat inniti Lilio Dinam, quam fruſirà hæ-
rentem Flori inflecti poſſe pervidebat. Ergo, ut
Lilium excideret, non Securim impegit, non Fa-
ces admovit, non Africum emiſit, non Apros
immiſit, non Gelicidio Florem aduſſit. Abſti-
nuit tum largitionibus, tum verò tormentis, eàâm-

que blanditiis adorſus eſt. Et conglutinata eſt ani- bid. 3.

ma ejus cum ea, triſtémque delinivit blanditiis.
Delinivit? Ergo expugnavit. At quæ iſiæ fuere
blanditiæ, quibus puella ſuccubuit, quæ à Prin-
cipe & rapi potuit invita, & nonniſi vi potuit
corrumpi inter illecebras locupletiſſimæ domus ?
Triſtémque delinivit blanditüt? Magni ſanè pretii
fuere blanditiæ, quibus extergi oportuit tantæ
probrum injuriæ. Non crediderim eam Muræ-

nulis Anguem eſſe contrà Mœchum deſiſſe,

factämque xeniolis Adultero cicurem. Alio-
rum prodetur tranflationibus, quod nos latet
in vulgata. Ex Heb. Dilexit puellam, & locutus
eſt ad Cor puellæ. Septuaginta. Amavit Virginem,
& locutus eſt conſolationes ad Cor puellæ. Exindè
ait ad Hemor Patrem ſuum: Accipe mihi puel-
lam hanc conjugem. Nimirùm Lilium afflatu oris
emarcuit, quod fruſtrà ſui proluvie ignis Etna
inundaſſet. Locutus eſt ad Cor puellæ. O alluvio-
nem oris, cui nulla par Arca eſt! En Colum-
bam eluvione verborum ità corruptam, ut Cor-
vo jungi non recuſet, ferâtque oleam non Noë-
mo Oeconomo ſuo, ſed Sichemo Prædoni ſuo,
non Arcam repetens, ne madeſcat, ſed in Lupa-
nari hærens, ut uratur primum, tum nubat. Per-
ſtitit, dum corrumperetur, incorrupta, non deflo-
rata compreſſu, ſed oppreſſa. At verbis dehni-
tur; ut, quæ capta regnaverat, ſervire tandem
incipiat, poſt triumphum. Praæſtamticr fuiſſet
Dina, quaàm Miſach Sidrach & Abdenago,
miſi verbis flecteretur. Nam illi vixere in chba-
no, rorante igne. Hæc floruerat in foruice, graſ-
ſante, flagrantéque libidine. Quid autem fortius
non uri Carnem in rogo, an Spiritum carnem
non fieri in amplexu? Defloratur, & quaſi Virgo
eſt. Vi, inquit, opprimens Virginem. At quæ,
dùm expugnaretur, & diripi potuit, & capi
non potuit, tam animo libera, quàm corpore cap-
tiva, ſolutàâ obſidione ſubruta eſt & opprefla.
Virgo dici potuit in ſtupro; & Prædoni nubere
non recuſat, uri cœpta poſt incendium. Adeò
Pudoris moœnia, quæ quaſſari toto Volupratis
impetu non potuerant, Oris aurd ſunt difflata-
An Jericho Dina eſt, quæ Arieti obluctatur, &
Sono ruit? Triſtémque delinivit blanditiis. Nau-
fragaris in portu, Dina, quæ Syrtes, Scyllâm-
que tranſmiſeras. Ut video,- Pudicitiæ Charyb-

dis non Libido eſt, ſed Eloquentia. Nam luxu-
riæ

ie
jeno⸗
runm
65, 1
Gori
elui
culol
pelt
tius 1l
Plaod
Zati 1
condi
non
Oa
ſigat
Libie
Auli
ulnine
Gitaru
Eefred
2ddnre
10 taan
nerel
lam in
Krenis
ld lee
Nütu,
gediat

4
aͤgrelte
e⸗

Gecorn
Ma in- ert
runti/l
Inzon
taolis
D
iln:
Nonn
ila ler
eam
celoͤſt
dar.
eeni
lebii.
elbal
1e. ded
Ih,
h enn
lun 4

inn⸗

nn

u

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

riæ decumanis fluctibus obluctata, undarum
lenocinio molliter criſpatarum deprimeris. Coc-
rumperis Sermone, Stupro non fracta? Puella
es, non Virgo. Pudor ſiquidem inuſtam ſuo can-
dori maculam cruore tantùm aut Piratæ, aut Suo
elui poſſe arbicratur. Tu verò toto corporé ma-
culoſa ſtillieidio corruptoris abluéris? Lenire is
poteſt vulnus, qui te illo confecit? & quam to-
tius impullu molis oppreſſit, garritu eriget, &
blanditis? Ni procul eſſes à ſexu, domôque La-
zari, quatriduanum te eſſe crederem cadaver in
conditivo: quando mœroris ſepulchro ad vocem
non Servatoris exilis, ſed Corruptoris. Itäne?
coactus tantis turbinibus nubes non Aquilo dif-
ſipat frigentiſſimæ Pudicitiæ, ſed Auſter difflat
Libidinis æſtuantis. At quinam is hortus eſt, qui
Auſtri afflatu, non Aromatibus abundat, ſed Bi-
tumine inundatur? Qui florere deſüt, ut blan-
ditiarum Eteſiæ ſpiraverunt? Quem Aper non
deprædatur, ſi prfoterat, evertâtque, ſed ſi eum,
abdito intrà mandibulas dente, allambat, de-
populatur? Triſtemque blanditiis delinivit. Si ve-
rò tanta Sichemi verbis vis ineſt, ut immitem,
morentémque Sirenem in conjugi contome-
liam inflectat: Quæ, quæſo te, blandientis vis
Sirenis futura eſt, non mœſtum, furentémque,
ſed lemniſcarum, & ſubſultantem ſi cantu, ſi
nutu, ſi geſtu, ſi animno Adoleſcentem ag-
grediatur. Injurium, alienigenam, ſceleſtum,
camatri. Agreſtem, ſacrilegum & Chananæum Patriarchæ
ces. Filia non faſtidit, unà de Abyſſo mœroris & de-
gecoris Voce Cyclopis extractà. Et te Nympheæ
aſra n- pertædebit, qui non Hippolytus es, ſed Theſeus,

pudica ve- . . 4
Kzs f. chi arridere poſſit non modò Nympha, ſed A-

mazon? Sexagenaria ſublata eſt in domum Pha-

raonis Sara, quòd de illa Princeps inaudiſſet à
Gen. 2.15. Satrapis non injucunda. Laudaverunt eam apud
illum: & ſublata eſi mulier in domum Pharaonis.
Non modèò ſi loquatur Foœmina incendit; ſed ſi de
illa ſermo inſtituatur, alieno te ore amburet. At
eam Pharao non corrupit. Tum, quòôd à Deo
cæſus ſit, tum, quòd fabulatus nunquam ſit cum
Sara. Audeo dicere, nec raptâ abulurum te eſſe
Helen, ſi ſileat. Intemperantiæ fores patent in
labiis. Iis compreſſis, illeæ non recludentur. Lac
verba lunt Cupidinis, qui Ore alitur, non Ube-
re. Sedenim & locuta eſt cum Holopherne Ju-
dith, & ab eo delibata non eſt. Debuit integri-
§. Judihp. tatem ſuam Judith non Duci, ſed Cruori, quo
illum demerſit. Perierat enim Fomina, niſi Mœ-
Hl chum perdidiſſet. Non illa colluſit monſtro, ſed
gium, Monſtrum colliſit; nec blandè arriſit adhinnienti,
ſed jacentem pugione confodit. Locuta eſt cum
Graia oo- Holopherne Judith; ſed eàâ verborum Severkate;
Perandum. ut Vates, non Vidua videretur. Mirabantur,
Judith ir. inquit, ad ſapientiam ejus, & dicebant alter ad
45. alterum: Non eſt talis Mulier ſuper terram in
aſpeétu, in pulchritudine, & in ſenſu verborum.
In ſenſu, inquit, non in lenocinio, deliciiſque
verborum. Et tamen, audità eàâ, non vellicatus
Tbic 12. eſt Aſſyrius, ſed ſuccuſſus. Cor auem Holophernis
ejus. Deflagravit infeliæ, quamvis eum alloque-
retur Judith abſtemia, jejuna, lacrymoſa, & Be-
thulia, non & Tempe digreſſa, cinere, ciliciôque
bid. 12. Confecta. Accepit, G& manducavit, & bibit co-
21. ràm ipſo ea, quæ paraverat illi ancilla ejus. Si in
aqua Libido ardet: Pudicum vinum erit, in quo
pheſ. 5. ſt luxuria? Urit Judith abſiemia: & Dahila in-
ebriata non uret? Leguminibus paſta, & vini re-
fuga incendit, quamvis loquatur Sapientiam in-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

zkuum venenum.

concuſſum eſt: erat enim ardens in concupiſcentia

ter haſtas: Et pavonibus ſatiata; Coéque ebria;
garriet inter thyrſos, nec aduret? Natat Judithæ
lingua in geminato Jordane, ex quo bibit, &
quem oculis defundit, jaculatur nihilo minus fa-
ces, comburitque Holophernem: Er Nympha ;
quæ Diogeni domum epoto dolio paravit, ni-
vem depluet, pruinâque Pudicitiæ Deſolatorios
Adoleſcentiæ carbones inſperger? Inſanimus
profectò, ſi credimus Pudorem ſeri labiis ebrio-
Iæ, cùm aquetur Judith, proſerâtque libidinem.
Exibat noctibus in vallem Bethuliz , & bapti- judith. i23
Xabat ſe in fonte aqu. Et ut aſcendebat, orabat 8.
Dominum. Et nihilominùs tot merſa profluenti-
bus potus, lavacri, & luctus ſun eft Siren Judith,
& ſtrangulat, ardétque conopeum ſolo Naiadis
congreflu. Mulier enim eſt: ideéque igneſcit inter
aquas. Quod, rogo, excitabit incendium Foœmi-
na, quæ merè Poœmina eft; imò quæ non jam
eſt Fœmina, ſed Hydra? Quæ enim bibazx &
Mulier eſt, non eſt Mulier, ſed Chimæra, aut ſup-
par tnæ, aut flammarum egeſtu immanior. Fa-
Pulor ego, inquies, cum Muhere, eamque audio,
nec deffagro- Nec deflagras? Audi Jacebum: Lin- Jac. 3. 6,
gua ignis eéſt, univerſitas iniquitatis. Inflammat ro-
