in cadavere. Reliqua ſeu honoris nomina, ſeu
cognomina digniratum non eludunt funera, ſed
funeribus proludunt, deſeruntque moriturum.
Sola, quæ Deo fides obſequitur, ità eſt Colo
obſtricta, ut nulli ſit obnoxia exterminio. Quin
valet in morbo, viget in clade, enatat in nau-
fragio, regnat in nervo, reſpirat in morte.
Hinc Pettus conjungi poſſe gloriam exiſtima-
vit & patibulum, ſi Religio non diſcedat à

vincto. Nemo autem veſtrum patiatur, ut ho- 1. Pet. 4,
15.

VI.

appetitor. SRi autem ut Chriſtianus, non erubeſ-
cat, glorificet autem Deum in iſto nomine. Tarta Opprobtia
eſt Fidei dignitas, ut virgas cohoneſtet, urque Ho, a.
pretioſiores Murænulis manicas reddat, faciardue 3
catenas monilibus anteſtare. Quis enim Aſiati Paii pro
cæ ex auro Viti ferreas Petri catenas non ante- Oer ſto.
ponat? Elimata, quæ vinculis adrepfſerat ferru-
go, gemmarum loco, ex Urbe importabatur ad
Cælares; qui, ſubmiſſis humi genibus, poſitò-
que diademate, ferri excipiebant illuviem, quaſi
divinitatis & cœlo ad ſe tranſmiſſam particulam
gratularentur. Quantùm verò auri, gemmarum- e
que impoſitum forulo, quo Romani Pontifices bumi Ce-
catenas Petri geminas recondiderant! Miraba- Lare; ade
tur ſe alligari aurum in obſequium ferri, & cum Vravere
materiæ vilitatem exhorreret, plùs tamen affi-
tam ferro formam indignabatur. Aurum ferro
ſubſervire, infortunium videri poteſt: ſed in li-
Gtorum vincula detorto ferro non poſthaberi, ſed
mancipari delicias, gazaique fodinarum, non
calamitas, ſed ſervitus metallorum, & funus eſt.
Ergo Cæſarum infulis afluetæ, inſuræque gem-
mæ vinculis affigentur, ut eductas & reorum ca-
daveribus, tabo, cruoréque catenas infectas co-
honeſtent? Num Imperatoribus ferrea vincula Mortifica-

exæquabimus; & qui Mundo imperat Cæſar, zio aman-

quas cæſi, diſcerptique catenas exuere ſupphcio, D ie.

pares ſibi patietur tum dignitate, tum pretio? ſas.
Imò non pares ſibi catenas eſſe ſentient Cæſates,
quas majores ſeſe eſſe obſequio, cultque fate- 58⸗ Mar⸗
buntur. Adorata Principum Majeſtas Petri vin- Mee.
culis adſternitur, ur videri penè vinculum poſſit, Pati pro
non tam catenâ fuiſſe damnati, quam imperan- Cchristo.
tium Princeps & Cæſar. Mundo præſunt Impe-
ratores, & imperantibus catena jura, obſequia-
que præſcribit. Nimirùm inter illuviem, pædo-
rémque vinculorum Religio vibrat, quam in ea
Petrus transfudit. Fides & ferro effulgurat, quâ
nobihtari lictorum ità poſſunt inſtrumenta, ur,
non æquari, ſed anteſtare Regibus ferrugo poſſit
& vinculis elimata. Si porrô tantùm dignitatis ac-
cedere poteſt catenis ex Fide, quod ipſa decus
adjunget viris cæteroqui non obſcuris? Ferrum
nobilirat, & carnem non decorabit? & non ami-
mum, mentémque hominis ſupra mortalium
conditionem efferer, extrahétque & ſui ſordibus
cœni?
Erectionem iſtam hominum beneficio, ſuffra-
giôque Fidei & ſenſere, ſed ſero, & magnis
clamoribus .lgyptii teſtati ſunt. Hi, cùm in ſe relabi
Pelagus exhorrerent ſuaſque fluctibus dolerent
rhedas intercipi, Fugiamus dixwerunt, Iſrazlem:
Dominus enim pugnat pro eo. Non ſariſſis, non ba- Exod. 14.
liſtis, non catapultis conſternati ſunt gyptii; 5:
ſed expavere in ſuis transfugis unam circumci- phasse,
ſionis cicatricem. IIIo ſe cædi, perdique ulcere

metuebant. Plùs antiqui vulneris arefactum in Rte
Hebræis ſanguinem; quàm alluvionem irruentis diätio nan
In "ress age
4 ¹ eginr Jed
Fide⸗

.

in ſe æquoris exhorrebant. Fugiamus, aiebant,
Fidem in non thare, ſed Ifraslem. His peſſundamur, eo

Bebre licèt obruamur. Naufragium, quod nobis im-
orruere ar a , . .
naufragi. Pehldet ex æquore, aquæ parient, ſed Fides
imperat Hebræorum. Quos enim Mare tranſmi-
Fides. .

ſit, eis ſemità in ſuo ſinu conſtratâ, iis, ut flori-
Perſecuto- bus eſt adblanditum, quò mollius progrederen-
res Juſto- tur; ità, in adverſam oram appulſis, noſtrorum
een. parat cadaverum tabo lenocinari. Nullus enim
Arma al ità flos flagrat, utl hoſtis hoſti ſubolet & cæſus

Ben & putris. Quot in adverſario plagæ ſubrubent,
nis veme tot ex eo florere roſas hoſtis interpreratur. Non

dinm Mor⸗ penfiles, ſed fluitantes horti erimus Hebræis, ubi
=S OW nos innatare fluctibus conſpexerint, ſuæ & ſo-
rum obſer. latia fugæ, & prædæ appendices. Erimus in lit-
vantit. tore Arbores, ideò præferaces, quòd præmor-
tuæ, ideôque gratæ, quòd trunci. Gratulabun-
tur tam citò inter undas, in autumnum nos ſibi
hbertatis demutatos, quibus duduùm hyemem
intuleramus ſervitutis. Et Sodomorum ſi cineri-
bus farta poma deſpiciunt, noſtrorum cadave-
Nemen, rum frugem uno. cineris pretio adamabunt. Fu-
Chriſtiani,. 19 .
g cireum, giamus proindè, ſed Ifraelem, non Virgam Mo-
ho Hſras- ſis, non haſtam Joſué, ſed Iſraëlem; hoc eſt, fi-
le⸗ dem, fugiamus, non lanceas: Deôque mentes
. intentas, non in nos contentos arcus formide-
mus. Quam libenter cataphractos adoriremur,
quos ſeminudos & fugitivos aggredi non licer,
unâ fidei cicatrice invulnerabiles! Dominus enim
ugnat pro eis Quos vulneravit, eos ſecuros
Pe fecit à vulnere. Nihil potuere tanti æquo-
ris floctus contra tantilli vulneris ſanguinem, &
mare cruor abſorpſit perexiguus. Eos integros
feriremus; cæſos nequicquam telis appetemus.
Iiraël eſt, & Deum videt. Hoc carmen eſt Ma-
gicum, quo bigæ noſiræ torpeſcunt, quéque ar-
cus baliſtæque luxantur. Mallemus cum giganti-
bus bellum, quam cum Hebræis. Horum plùs
fundas extimefcimus, quamvis glaream è litto-
re, arenamve jaculentur, quam illorum horre-
remus catapultas, licèt non moles, ſed montes
exploderent. Vivit, florétque Aſia, quamvis
Tauro, Caucaséôque lapidetur. Er non vireret
gyptus Oisà & Pelio, tamquam in ſe conje-
Ctis oſſiculis? Numen eſt, quod, minax & pu-
gnax, Pharaonis transfugas antecedit. Receptui
propterea, niſi quamprimuùm canamus, & pe-
dem referamus & Pelago, obruemur Oceano.
Quas enim illis Pharao induerat pedicas, eas
illi injecere freto, quod ſtat, ut migrent; quod,
ut in httore ſteterint, effuſiſſimo in nos curſu
incurret. At ſerò ſapimus, .Ægyptii. Haurimur
miſeri, & deprimimur, ut unde gemmarum il-
lecebram toties extraximus, indè ſtragem hau-
riamus. Noſtro conchæ tabo ſaginatæ quot He-
bræis parient Uniones! Ludibrium mancipio-
rum erimus, ubi nos funus in gemmas conſtipa-
verit. Ornabimus, quos vinzximus; & in luxu-
riem ſuam gratulabuntur transfugæ, ità cruorem
albicaſſe noſtrum, ut gemmaſceret, non jam ſan-
guis, ſed unio. Illudent naufragio noſtro, ex
quo tot illis opes emergent. Morimur, ſed ve-
ſirà Religione, non veſtris viribus, profligati.
Hæc ſané dixere .gyptii, ubi ſtrepuere laco-
nicè: Fugiamus Iſraelem.
Sed ſi tidem A. gyptii refugiunt, ab ea metu,
odiéôque alieni, ad eam Chriſtus feſtinat, &,
penè dixerim, confugit. Suſtulerat ſe in Syco-
morum fœnerator, ut tranſeuntem Jerichunte
Zachæi ſi. Chriſtum attentiùs contemplaretur. Subſtitit ad
ſau. Je- novæ frugis ſpectaculum ex Ea tum arbore pen-
dentis pené Dominus attonitus, & Adæ poſteros

VIII.

Oliva in Eſdram.

non jam poma plantis avellere, ſed ſe arbori pro dmor in
pomis reponere gratulatus, acceſſit ad truncum, Deum.
& non manum, ſed vocem protendens, LZa- chißu⸗

chæum è& ramis evocavit. Nimirum hæc poma querendus.

ſunt, quæ ſecundus è& ligno Adam decerpit, vi-
rum ſcilicèt, non frugem. Profectè ſapienter: atcen
nam ſi expiravimus, ubi ad hignum mulier ac- tia. Ia ar.
ceſſit; reſpirabimus, ſi Deus hominem revellat ore; ie
à ligno. Zachæe, feſtinans deſeende. Amplexu, Deo.
acceſſůque plantæ periimus. Receſſu, repudiéque Luc. 19. 5.
arboris vivemus. Eva arborem vidit, & libavit: Pit, ven
de planta Adam comedit, & epulatus eſt. La.—
chæus domicilium ſibi ſtatuit in arbore, & ſuſ Sienn Ds
pexit. A viſu ad eſum, ab eſu progredimur ad g,
tentoria. At quam à ſeſe Lachæus, Adamque
diflenſere! Folhis Adam utitur arboris, ne videa- gadin.
tur à Deo. Toto arboris trunco Lachæus utitur, overamiur
ut Deum conſpicetur. Quis neget ejus arboris Honne.
auream fuiſſe tum frugem, ſi pomum id tem- 4 bubii⸗
poris protulit Lachæum & Publicanum, & Opu- ane.
lentum? Nec ſuus abfuit Draco à fruge locu. Avariria,
plete. Aderat enim fœneratori Avaritia, cui nec
ad rapinam ungues, nec ad jurgia ſibilus, nec
venena deſunt ad cædem, criſtæque & ſquamæ
tam adſunt, quam fulgent aureæ, vel opibus
flavæ, vel livore. Pomum à planta Chriſtus avul-
ſit, ut Draconem revelleret à pomo; qui non
imminebat ſolùm frugi, ſed illi penitùs impli
cabatur. Zachæe, feſtinans deſcende, quia hodis Ibidem.
in domo tudâ oportet me manere. In Zachæi æ- Lapf .
des divertis? Ambigo, an tuis illæ oculis pa wimifiuns
teant, & an mores perſpecti tibi ſint hoſpitis. , e gaerii
Hic, quem optas, Publicanus eſt: nec illæ ſunt nimu au-
hominis ædes, ſed ſpelæa graſſatoris. Non puto Keni diſcus
miriores fuiſſe per id tempus publicanos, quam hiſe⸗
hâc noſtrâà ætate ſint, qui repetendis tributis im- veri.
ponuntur, non homines aliquando, ſed omnis deczis
humanitatis expertes aut Timones, aut ne Ti- mius.
mones quidem, ſed Pardi. Id referam, quod
mihi redeunti Romam accidit ex oppido non in-
celebri. Exieramus vix urbe, à loci primoribus Eeldtigalia.
ità exculti, deductique, ut humanitatem, quam
in quâvis Provinciæ parte experti eramus in vi-
ris principibus, patriciſque non ſingularem, ſed
conſularem planè, ac penè regiam, reguſtaſſe vi-
deremur iterùm in finibus Ditionis. Ergo cum Religiofß
officiorum illecebrâ delinitos tæderet nos, tum Prrz
civibus abire urbaniſſimis, tum ad regmi fines bu.
accedere, quos ut exceſſiſſemus, deſperabamus
Neapolitanorum parem urbanitati experiri uſ-
quàm gentium humanitatem poſſe, lentè dedu-
cCtores remittebamus in caſtrum. Rhedam tan-
dem, quæ nos tamtiſper præceſlerat, aſſecuti,
civibus, & inter eos, Equiti fauſtiſſima com-
precati, nos currum inſcendimus, oppidum illi
repetiere. Statas peregrinantibus preces inchoa- Ararinia.
veramus, colo, terrâque uſi ſecundiſſimis; Cuùm
nos duo à præfecto vedtigalibus publicano ſub-
miſſi exploratores adoriuntur à latere, & bigæ
velo graſſatoriè reducto, aurigam ſtare jubent,

nôſque rogant, ecquid è regno contrà Prætoris

edicta exportaremus. Horruimus Lycum & Ca-
cum in lictoribus redivivos, nobiſque imminere
aut latrones, aut carnifices torvitate hominum
conſternati exiſtimavimus. Ut erat, reſpondi-
mus; nos ſcilicèt illinc nihil avehere, præter ti-
bialia, literas, & pecuniolam, quanta adeundæ
Urbi vix ſufficerer. Si ita eſt, ſirenam expromi-
te, & bonis avibus abite. Erugata ſtatim cru-
mena, è tenui viatico non tenuem partem Har-
pyiis pileatis (neque enim vel caput Sacerdoti-
bus aperuerant inofficioſi exactores) obtulimus,
verba

gbri optili
elibu
aumim.
Oelams,
lacket.
umnß es
Ducres 3
Avuncul
lcelie Ma
enp ln
ſleatuicu
ad ſill
allre hnit
lai Mo en
eis, ecul
lis guile
. ommentl.
euun ſis
Nlinde
u Nan!
Gmpit H
bs manus
Mte corpors
Lcetdotii te
icam dffbn
r Einorala,
Phre altet
en aunisin
Chians reci
Ggnine, win
lyocnmi Aru
ſacnals, l
is ſegt, &
un Memtiam
knens auri
Cedligue ine
K el Ara
1 d onni
Non i griln
renges Pub
NNes: Natn
. 3
i, In bos
i Brachm
Ablcani Sac⸗
Nis non Dar
in dacerdote
nbet, Pul
wursretormia
Emen. Kies
, Wned
Eentun ell in
rri, cia
Inn el ſenl
t,ae Pei
Uumnolkenifin
1 Aueli l
rnnoe n
Ee ſ d
llſhſein

—

De Cyro Rege. Cap. XXIII. 201

tueri terram edoctæ? Atque utinaàm in Za- Avariise

ae verba optima dantes non bonis, ſed peſſimis ſa-
en, N tellitibus. Deſpuere munus, quod, non grandi-
nt bus numiſtnatibus, ex anguſto marſupiolo pro-
N tuleramus, rejectéque ære nos & rheda jubent ex-
. ſcendere. Parendum fuit viliſſimis ganeombus;
nr quamvis ex oppreſſis, qui ſex eramus in rhedà,
nmlde Dictatores aler regiæ provinciæ Avum cenſeret
ndde tie & Avunculum, ſuo alter ſtemmate Pontifices
ſtn 1 Eccleſiæ Maximos referret duos. Deſiluimus ex-
Wc templo omnes, imperantium plùs iafamiàâ, quàm
ln violentià cruciati, tamdiuque in Sole ſubſtitimus,
adl l. quoad ſacculos omnes curiosè, protervéque ex-
A cuſſere laniſtæ, ad ſatiem uſque rapacitatis & ra-
Ronnl l biei. Non enim tentavere leviter, ut moris eſt,
n An ſed planè hippopéêcas exenterarunt, in coœno h-

E

yleni teris, reculiſque diffuſis, quas condideramus,

ern nullius quidem pretii, ſed magni in rem noſtram
es ahniin zi ThOeRti. Ed Bulgarum contumeliâ, ſtragéque
nn iltn . D . litatum ſatis barbariei putabamus. Verùnm no-
im, N rent. vos ſubindè colubros graſſandi hydra ſubmitte-
1ng bat. Nam latrocinandi libido è& ſæviendi ſatie
rnig,in prorupit. Humi abjectis hyppoperis, ferrugineas
ſbits, nobis manus admoverunt, à nullà ſe penitùs
& ſn parte corporis, ſeu humanitatis recordatione, ſeu
, ül i Sacerdotii reverentià abſtenturi. Quid plura? Tu-
Criuant nicam diffibulant, thoracem pertentant, riman-
nd Iun tur femoralia, tibias palpant, detraxiſſent nobis
eunin in quoque calceos, quò nos excalcearent, quaſi
e, icale eos pecuniis infarſiſſemus, niſi èà mora rem Eques
latie , ſuſpicatus rediiſſet ad nos, qui rei commotus in-
lebals g ajn dignitate, vix ſe fuſte, teléôque abſtinuit. Ita
ntin . latrocimi abruptà tramãa, compoſitis utcunque
Ieele Mnn: ſarcinulis, diſceſſimus, mirati in ipsà humanita-

tis regiàd, & in tantà provinciæ urbanitate, tan-
tam licentiam & feritatem exactorum eſſe, quos
ferreos auri fames effeciſſet. Dices, id factu,

i Nn wofesl
nn, gein t,
lnbens i. N

b, Alontie credituque incredibile. Neque enim in Sacerdo-
4, un de lin tes ità vel Arabes graſſarentur „ quos Meheme-
ekrm G tus ab omni humanitate, incidendo, excdit.
ihmmt Non ita graſſarentur Arabes; ſed ità furunt in
inin Sacerdetes Publicani, Publicani, inquam, non
Rimeni omnes: nam plerique humaniſſimi ſunt, ſed non
eamltt pauci. In hos ego invehor, illos amplector. Suos
ſonlheen Indi Brachmanas reverentur. Suos proculcant
RK Publicani Sacerdotes. Sed iis latrones parcunt.
yne me At iis non parcuot Publicani. Quod icortum co-
i ken. ràm Sacerdote non rubet? Nullum. Sed æſtuat
eeih, Mig D. .. 17. 5
ent ai, non rubet, Publicanus. Atenim vel Levitas Dæ-
4 “ mones reformidant. Sacerdotes Publicani non ex-
– ii⸗ Pecleßaſti. timent. Si iis faſces, purpuraſque tum Præto-
i ee 1. res, tum verò Cæſares ſubmittunt? Et hoc por-
le, Ee e⸗ dent. tentum eſt, ità à Publicanorum ſarellitibus eos
B leic deteri, calcarique, quos ſibi Caſares anteponunt.
leta,4 8 Tanta eſt ſæpè ſicentia, audacia, procacia, tor-
lilunn vitas, atque perfidia excubantium vectigalibus,
, innn 6 ut truculentiſſimi commeantium Cyclopes in tan-
ain 4tà Sacerdotii luce caligent, ad obſequium in la-
clſimni 6 trocinio ne quidem monoculi, ut Numen in Sa-
ln cerdote ſuſpiciant, ad rapinam verò lyncei, ri-
ler ti maturi non ſacculos tantùm, ſed membra Sacer-
m le ten, dotum temeritate penitas piraticâ ſcrutaturi. Et
nm hac, id genus hominum blandè Chriſtus compellat,
1yande ſibique eorum opus hoſpitio palam ait, excla-
ve ſe⸗ Lue. 19. 5. Mtque:“ Zachaæe, feſtinans deſeende; quia hodie
Utate HZ in domo tua oportet me manere. Et quæ illa
en, e 7 tum domus erat, in quam Dominus ſecedebat?
hete ael Auro ſat Chriſto improbari debuit, qui pauper-

Ga Ad. tatem in ſuis cunis dedicaverar, planéque deſti-

Pnahinj naverat regno. Quid enim Chriſto, auréque
Anlin commune, cum Dominus corda per fidem ex-
n enn tergat, quæ, inviſarurmm rerum ſpectaculo diſhi-
ch netur, opes verò corda luto defigant, unam in-
Ohi

ſcelerism

Cchæi arculis aurum tantùm vadaflet. Viduarum /¼ ir,

lacrymis pavimenta natabant egenorum: ſan-
guine manabant laquearia: parietes non co-
rio belluato, ſed pupillorum cute, coriôque
induti nictabant, non enitebant. Quot abaci, tot
latrocinia. Quot ſellæ, tot ſandapilæ; quot ſcri-·
nia, tot ſepulchra: tôtque lupanaria, quot cubi- i. n
lia. Radix omnium malorum eſt cupiditas. Si 10e
cupiditas malorum ommium ſemen jacit, & fi-
bras agit facinorum: flagitiorum profectò fru-
gem metit, & poma coacervat pecuniæ, non H-
bido, ſed poſleſſio, imò furacitas & rapina. Cur
ergo pater orphanorum, & judex viduarum,
Candor Lucis æternæ, & Speculum incorruptum
in ZLachæi penetrat ædes, ubi nihil non ſordet,
& polluit? An fortè, quaſi Corax ſubalbidus,
ità Lachæus ſine latrocinio præfuit vectigalibus?
Sed quis publicanus eſt, & latro non eſt? Quis,
ſi picem attigerit, non atratur? Suam ipſe faſſus
eſt tabem, diſtributà mediâ fermè opum parte
in egenos, quò utcunque rapinarum ſe levaret
invidiâ. Et tamen ad eum Chriſtus adiit, quam-
vis ad epulum non vocaretur. Qui eum magnes
rapuit ad aurum, à quo nunquam non abhor-
ruit? Fides, atque Religio. Ait Jeſus ad eum:
Quia bodiè ſalus domui huic facta eſt: eò quòd Fides
& ipſe filius ſit Abrabæ, Premebatur ſceleribus ? s,
Publicanus, ſed rehigio, tanquàm inter fulmina nos Chri.
fulgor, emicuit. IIIis avertebatur à polluris ædi- Auss accee
bus Chriſtus, hac verò in eas impellebatur. Vi-“
dere mihi videor Auri, Fideique luctam in Chri-
ſto. Hæo, quo Dominum pelliceret ad Lachæum,
liba, hoſtias, thuribula, araſque parabat. Ne ſe
eô Chriſtus conferret, Cupiditas telonia, adver-
ſaria, vectes, & arcas aggerebat. Trahebatur
fragrantid thuris; ſed fonorum Chriſtus mephiti
repellebatur. Initiatum amplecti cupiebat; ſed
involutum argento pectus exhorrebat. Accede-
bat, & abſcedebat, amans, & refugus. Vicit
tandem perfidiam publicani fides circumciſi, ac-
ceſsitrque ad fœneratorem legiflator paupertatis.
Et quæ illa Lachæi fides? non modò criminum
contagione præmortua, ſed vivax licèt vegetâ-
que eflet, fides eſſet tam lippa, & clauda, ut ad
Deum reptando vix accederet, eumque unum
quidem fateretur, trinum veròô tunc neſciret.
Quid noſtræ debemus Fidei, quæ tam eſt ocu-
lata, ut profunda quoque Dei ſcrutetur, & De-
mocriti puteum irridens, veritatem hauriat in
ſuà peniruùs icatebrâ, hoc eſt, de fontibus Salva-
toris. Si verò languentem Hebræorum fidem
tanti Dominus fecit, cadaveroſam licèt & pu-
trem /in Publicano: quàâ nos fronte Chriſti fidem,
aut vivacem in Juſtis, aut infulatam in Præſu- S.M
libus, aut in Monachis expeditam & heroicam Wen-
1 P 5 Nomen &
teliique Poœenitentiæ armatam ſpernemus? Fo Monachi.
neratorem Chriſtus adit circumciſum, & Chriſti , auperes
nomine conſignatum averſabimur inopem, pan- honorandi.
noſum, ſed juſtum? Tolerat Chriſtus auri feceés Fabilter
ob Fidem: paupertatis nos non feremus illuviem erga no-
cum fide? Nemo ſapienti ſqualet, ſi credit. Ne- ges.
mo, ſi luſtrali eſt fonte dilutus, ſordere poteſt, ne,
niſi ſordenti. An mus ponticus ſi corio hirci mutaus.
ſupponatur, gratius illud ſerico, oſiréque faciet: „ Hes
Et imprefla inopi fides non eum faſlidio eximet Paperren
locupletum? Taâmne languidus & enervis eſt damnanaé
bonus Chriſti odor, ur id præſtare non poſlit in
panno, quod mus Scythicus præſtat in corio *
Mihi certè nunquam non benè olebit, qui Chriſii
fuerit delibutus unguentis. Chrilti fragrantis
Sponſæ gratior opobalſamo. Meliors ubera tua Cam f.ke
vino,

—

/
/

/

202
vino, fragrantia unguentis optimis. Quis in ubere
adumbrari dubitet fidem, ſi ad papillas Petrus
provocat Neophytos, quos infantum more lac
jubet exugere Philoſophicum, & rationis plenius,
quaàm ſucci? In vino autem potentia deſignatur,
quæ præfectum terrarum orbi Noëmum conſo-
pivit, ludibriéque proſtituit intuentium. Quem
enim authoritas non inebriat? Ad inſtar enim
vim, vellicat primum, & recreat poteſtas, mox
nauſeam ciet, mentémque perturbat, & tiroci-
mii ſui malaciam ſui littoris decumanis, procelliſ-
que corrumpit. Ergo in Salomone Sponſa plus
fidem facit, quàm purpuram. Hanc naufragiis
tam fartam quàm adultam plus extimet, quàam
miratur. Illam è& cœlo lapſam adorat, quandam
divinitatis auram mortalibus afflantem, quâ Evæ
PDienitas poſleri in magnas animas excitantur. Corona
inter, àm abuti potuere plerique. Fide nemo abutetur, ſi
Warar eo- utatur. Innumeros purpura ità Principes effera-
vit, ut æquoris induiſſe rabiem ferociämque in
Dignias Conchylio viderentur. Compleverunt enim nau-
moes Non fragiis fora, templa, capitolia: & ſecuram à pro-
luvie Tiberis Romam, quoties eam Cæſares inun-
Felicitas darunt? Cloaca domeſtici, exterique ſangumis

noxiag. Urbs fuit ſub Caligula: & Romæ Nero Tro-
Nero. jam renovavit incendio, hoc eſt, ut ardens Ilium
crudelitas. EXCitaret, flammis Urbem extinxit. Cui rogo
facem non Helena ſubjecit, ſed cithara. Ut ſci-
grits: licèt mortales conjicerent, quæ Cæſarum futura
0Xοι.

eſfſet in homines truculentia, ſi eorum deliciis
ruerent tecta, & urbes perderentur. Quæ non
edidit portenta ſævitiæ Pharao coronatus? Unum
Exod. . loco omnium delibemus. Quidquid, inquiit, maſ-
22. eulini ſexus natum fuerit, in flumen projicite.
Expeckarine aliquid potuit vel à Leomibus tru-
culentius? Nec ſuis Tigrides unguibus venena-
Crudelitas., tas & taxo tabulas exaraſſent notis, literiſque
. tam feris. Obſtetricabatur, Pharaonis edicto,
Bharaonis: . . . .
in IHHebseos ifantibus Mors; qui ſuis lacrymis ſuo miſeri
pueros Cra- naufragio proludebant. Nullæ niſi & cupreſſo cu-
delnat. næ ſiruebantur nafcituris Hebræis; quibus ſi
mori contingeret in cunis, laurum in cupreſſo
reperiebant. Triumpho par funus habebatur,
ubi, ſi vita ſuppeteret, dedi infantem oportebat
crocodilis, ſolo vitæ titulo, tam immani obno-
xium, addictumque ſupplicio. Puniebatur in pue-
rulis non ſcelus, ſed vira: & quia parricidæ non
fuerant parientes, non inſuti culeo, ſed ciſtis
impoſiti, flumini mandabantur. Ad ſagimen
puer piſcium naſcebatur, ut Ægypti ne tum
quidem abſtinere poſſent eſu carnium, quum
piſcibus veſcerentur. Reperit Pharao, quàâ ratio-
ne non unum hominem uno in piſce liguriret.
Miriùs ſæviſlet, ſi Thyeſtheas civibus epulas
comparaſlet. Epulati tum ſanè pueros fuiſſent Ci-
Ves, ſed capitibus ab ingluvie immunibus, ſed
pueris ſemel veſcis, & eſcis. Non licebat infan-
tibus ſaginare Ægyptios, niſi priùs Nili piſces
expleſſent. Belluaram eſca erant, ut tandem
TCrudelia; Virorum patinas infarcirent. Lanienâ impetra-
Pharuonis: pant, ut laniſtarum menſis inferrentur, quo ite-
2 „ i0 1

Pharao.

Dolitica
farit in

Ruppliciis.

Perſecutio- Trum in piſce pereundo, ſecundo ſaltem funere

ee i.- enatarent & fluvio. Quoties filium Mater devo-
zos Dei, Favit in Rhombo! Quoties in Scauro natum Pa-
ter reguſtavit! Quæ illæ fuere conæ, cùm Ma-

ter reiorbere fillum cogeretur? Repetebat in

piſce infans parentis viſcera; ſed quàm mutatus
ab illo! Quanta pertulit ſupplicia, ut eò revol-
veretur, undè dudùm exceſlerat! Mergi pri-
mùm debuit puer, tum laniari, mox in piſcem
fingi, deindé aut irretiri, aut confodi, expirare
poſt retia, torreri, lancinari, glutiri, ut ſui par-

Oliva in Eſdram.

te aliquàâ, materiæ ſcilicèt, materni ſedem do- eo/E
micilii reviſeret. Lætabatur abs ſe quodam mo- lonſi,
do Matrem ali, a qua vix ad naufragia lacte “ Reien

potuit enutriri. Licet & complecti parentem, abneg . u ern/
4 6..

& fovere cum piſce; qui, ſi forem inſans, de- ⸗ V „ (uer oen
1.

derer crocodilis, non parenti redderer. Juvit à trei, ſee ogen
piſce deglutiri, quo me Mater utcunque recu- ala,. arti ſi
pPeret. Voret me, ut ſaltem condar in paren- Ne honnt
te. Penè Regem eluſi, ſi piſce perſonatus ità nun mmenn
Matri adhæreſco, ut me indè nemo revellat. le, non 0
Nam, ut illa piſcem in ſtomachum trajecerit, ve- um wi
nas, medullaſque permeabo, erôque una cum d neden
Matre caro, & adeps unus. Id timeo tantum, ne Zuhpiu
me illatum menſæ Matris viſcera perſentiſcant, bum. Ioe
horreântque: & „ qui tot lætus occurreram in- ulim ex
commodis, ut Matre fruerer, ab eâ rejectus co- ia te fultabi
medar à mancipiis. Nec ſemel accidiſſe puto, n an
ut clandeſtino naturæ horrore ſe piſcium patims len nol
abſtinuerint Hebræi, ne ſemeſis à piſce filio- 1 non 3
rum membris, & plerunque incoctis, parentes emi
inſcii veſcerentur. Grandi Hebræus ære paratam Ne
patinam ligurire cupiebat, ſelibri ſeun Scauro S
conditam, ſeu Lupo, nec eam tamen valebat u Een
attingere. Torpebant repentè membra, ſuum Fie
ſiupente faſtidium ſtomacho. Fames ſimul & Nrſe
nauſea coierant, concitante ad patinam ingluvie, ’M &
& pietate à dape abſterrente. Plerunque tamen udu o

de horrore debellatum à gula, quæ fili membra

parentem impulit exorbere, ſeu in Silurum deli-

quata, ſeu veſca in Mullo. Cujus ærumnoſæ ri
patinæ Pharao ſtructor erat. Is, authoritate in 1 R
jrannidemn Versa :e; Ill in
tyrannidem versà, præhabendam Fidei poteſta- ae, ſ
uem Dddeth ie⸗

tem eſſe docuit, quando Crocodilos ſæviores ſa-
ginâ eſſe docuit in Eͤgypto, quàm fuerant in
ithiopiæ catadupis laniena, raptôque. Nam,
qui, graſſando, uno, alterôve cadavere expleri

i2 inni d
6 Mrinerdd
e bemi, g

inter Ethiopas conſuevere, obtrudi ſibi quotidiè e ens
pueros gratulabantur, in molliſſimæ lacteæque MI Lden
ganeæ delicias. At non omnes Pharaonis oeſio 6 chocum
exagitantur imperantes, nec paſſim felicitas hi- Em, A er
rudo eſt, quæ cruorem exugat. Splendere ple- Eimn gn
runque contenta, furere abnuit; nec obrigeſcit 1i Chfun
in lapidem, ſed lapillis eniteſcit. Num bractae⸗ n ſictent
tum, S& purpureum anteire nollemus principa- st e ggihe I
tum Fidei, plerunque calamitoſæ? Si Fides au- optimi Ninanng
thoratæ Deo mentis purpuret, nullo prætexta ob- Regibus. wr Aan rint
ſoleſcet incommodo. Malo enim Antonii ſac- Ner out. I., Nune
cum, quàm purpuram Conſtantini; quamvis in- mus ob Fi- Ge ſegment
fantiſis abllemia ſanguinis rubere coœperit opu- erit. mnloche He

lentiùs. Verùm ſi felicitati fides antecellat, con- Felicitas
chas vincit, & lapides. Eam minimi fecerim lu- denne
cem, quæ, noctu, umbrarum intermicat bene- cogitemm. dl i
ficio. Lucere volo fidem in Sole. nng &
Religionis ità eminet gratia, ut ſi reliquarum IX. ekid
virtutum nitor eâ deſtituatur, ſplendere vix poſ- e vir mi⸗

ert,, i

da ſein
neid ſei, n

E SS-

ſit. Suis & finibus Chananæa ad Chriſtum mu- Obanangs Thyeinnun r
lier acceſſerat, quæ magnis vocibus orare Do-“ Rer. anmn e
minum cœpit, ut eum ſui, filiæque miſereret, e luis
quam Satan diris, cruciatibúſque vexabat. Ad —kx nſck
ejulatus fœminæ non modè ſurdus perſtitit Chri- inecnun.
ſtus, ſed diriguit, penè dixerim, in Silicem, ex a en
quo faces emicarent, quoties illum mulier pre- i d e
cibus tunderet. Fatigatus tandem erupit in ful- a in
men, perſtrinxitque fœminam. Mon eſt bonum Matth. i5. A. e e
Jſumere panem filiorum, & mittere canibus. Penè 20. “ irpi
mitiuùs in eremo egerat Chriſtus cum Satan, cùm en e
ei deterrima ſuaderet, quàm hic cum fœminâ agat Na te al
& ſupplici & ærumnosa. Excanduiſſe viſus eſt, & nle uti
in ſpeciem non propitius oranti, poſcenti panem ob- Ohananeß in igen
tuht ſcorpionem. Quæ enim obſidionem ſolvi fi- ſine Pide r, do⸗
liæ expetebat, in canem penè convertitur. Quid, vir blateß- Kti nach
r090, . naan,
3 unin ei⸗
eir

En
wden
n de
ttned

6

ter it nd
nge
Nn
alummi
n Niel
repetN.
lde a
Otüin,
Detknier
ntmn
ilkechun
utllenn⸗
un in
N,ern
Heen
Ni ſ N
tammen
eidbta in
nes Sn
feumign
etunglen
e flinmen
in Slhnnc
ſns nnn
, Annuein
nMijet
lnsſernndk⸗
Uim femmn n
Nre. Nn,
dſek eigen
hnſüignnde
ime hikett
Ppatuons n
ſſim klcmt
Pencer;
bec Ohif
Numbei,
emnus inge ne
e! SHinere
Ulokernt
in AMonin
e ſein —
nrcelet,n,
zwikecennl ⸗,

7

gtermicn er

ulrhen!

Endete ii 6 e
4Chiiun n ,
cbuu in h.
e nin
e leunt
dusfelfin
i iene
e
lomn nnet,
1
n etn
Fineflat,

De Cyro Rege. Cap. XXIII. 203

rogo, ſoœminæ deerat calamitoſæ, peregrinæ,
ſupplici, à Chriſto nec conviciis abſcedenti?
Tbid. 24. Religio. Non ſum miſſus, inquiit, niſi ad oves,
duæ periernnt, domus Iſrael. Fugientem le=
quar ovem, ſi & grege ſit Jacob. Ad me at rei
quoque velleris accedentem ovem repellam, ſi
extera ſit, nec Dei nomine conſignetur. Rapit
me hominum religio; quæ cùm deeſt, cætera-
rum membra virtutum cadaver pofſlunt effinge-
re, non corpus. Clamat, ſed ſurdo, mulier ;
nam vociferatur quidem, ſed elinguis. Adorat,
ſed medendi vim, non Numen divinitatis in me.
Eſculapium huc putat adveniſſe, non Ver-
bum. Ideò, quæ de Verbo non benè ſentit,
nullam ex me vocem accipiet, oraculique ſor-
Hebr-tI.6. te fruſtrabitur. Credere oportet accedentem ad
Deum, quia eſt. Garrit, non ſupplicat, quæ
Legi non initiata, poma parturit ſpei, quùm fi-
bras non agat in fide. Et tamen non penitùs
Fide fœmina caruit, quam in ea fuiſſe ma-
Matth. 15. gnam ex Chriſto accepimus. O Mulier, ma-
28. gna eſt fides tua. Fidei & habitu carebat inte-
tiori, & extimo deſtituebatur charactere. Actu
tamen Fidei agebatur in preces. Nihilo minùs
tamen fidei locuples afflatu, repulſam tamdiu pa-
titur„ & cychea cæteroqui vox ejus canum
latratibus comparatur. Adeò religionis quoque
cruſta induci debet, ur Deo placeas, quà dum
caruit Chananæa, Chriſtum allatraſſe vila eſt,
non adoraſſe, ei quamquam ſupplicaret.
X. Id ſi ita eſt, cur non extimis tantùm fidei
qudeorum Phaleris, ſed Rehigionis ſucco, ſpirituque de-=

Figes⸗:

artifiece ſtituti adeò perplacent homines, ut Hebræis uta-
1 5
abſtiveat . ler; . .6
ee“ mur interdum familiariſſimè, eorumque operam
Fides, A-

variia ve. libentius, quam Chriſtianorum, adhibeamus.
rinis. Videmus paſſim phrygiomibus, & ſarcinatori-
a, bus Judæis mattonzrum, equitimque Tuni-
cas concinnari, quòd ii aut elegantius inter-
dùm, aut eas vilius elaborent. Ergo pecunio-
læ non grandi commodo à Judæis veſtiere,
qui Chriflum ad virgas expoliarunt? Hi tuni-
cam ſarcient tuam, qui divinitatis purpuram
Ormatu quotidiée Chriſto concerpunt ? Inter convicia
Sant, Servatoris, maledictâque Virginis toga tibi
1
erga inopes Acu variatur Judæâà & inſignitur, quæ ſi te or-
Jiifees. nat, Nurnen toties deturpavit. Sonant ea quo-
que ſegmenta contumelias, quibus Chriſium
confodit Hebræus dum ferro Tunicam inter-
Tie §. pungeret. Et circumferte prætextam potes, non
nbrot. e tam ferico, quam ſacrilegis ſubſuram? An tu
Falencd. Dracouum ſquamis tegerére ? Serpenris horres
Jan. exuwias, & Proditoris non refugis opificium?
Veſtiri ab eo potes, qui Chriſtum induit: &
ab eo vis amiciri, qui Chriſlum exuit? Cur
phrygionum tædet Chriſtianorum? cur Chri-
ſtianarum mulierum piget, à quibus ſui, re-
ſuique chlamydes poſſent, & penulæ? Adeône
placer flagitium, ut eo libeat artifice conveſti-
ri? Vilitate te, inquies, pretii pellici ad Judæos.
A acrilego nec munus Paulus acciperet, qui
profanis ita immiſcéri Chriſtianos indignaba-
iur, ut eos ne attrectare quidem illa veller ;
Coloſl.2. Quibus impii fuiſſent uſi. Ne tetigeritis, neque
1. giſtaveritis, neque contrectaveritis. Malo paucu-
Iis carere te aſſibus, quam contexta ſacrilegis
manibus te uti Iunicà. Vide, ut Joſeph penè
nudus aufugiat, manu Dominæ violatum pallium
ſubveritus, quaſi Neſſeo tabo fuiſlet infectum.
Credidit attactu fœminæ leviſſimo ità pallium
iha et. conſtupratum , ut ſi eo uteretur in poſterum,
jiuna. Pudicus eſſe non poſſet. Non enim flagitio
dum. tantùm interit pudor, ſed quâvis communio-

Faſezhi pia-

ne criminis defloreſcit. Pars adulteri eſt; id
attigifle, quod impudica contrectavit. Quis
olus deguſtet, quod Aſpis inſedit? Quéd-
ve Vipera perſtrinxerit ereptando? Et contre
ctatum, & conſutum, & Judææ manibus

Zudass nüf
utamur 5

fimbriatum non horres . projiciſque 5 ſed ooë ſed Paupé⸗

mis, geſiaſque paludamentum ? nec contagio-
nem in te ſerpere reformidas, quam lanæ pecus
tam morbida non affricuit, ſed defudi? Quid,
quòôd è& tabernis Hebræorum expromptis Tuni
cis, Chriſtianæ fœminæ ſuam in ſeſe acum co-
guntur convertere. Quæ enim tibi Tunicam non
conſuit, ſuam diſſuit; & nudatur, quæ te non
tegit. Deſtituta enim opificio Pudicitia, famé
que conflictata, pudorem pungit, dum nul
lius acu chlamydem/ interpungit. In Judæo-
rum clauſtris Chriſtianarum mulierum ſerun-
tur adukeria. Nulla fermè fœmina non forer
Lucretia, ſi ad lanificium adhiberetur. La-
næ inopid denudatur; & lupa ex Agnâ fir,;
Velleris duntaxat paupertate. Hinc meretricum
fervent examina: hinc patent lupanaria. Qid
enim agant Chriſlianæ muhieres, averſis ia He-
bræorum ſepta mercedibus, ubi eas & egelſtas
exeſt, & ſcelerum nutrix inertia , primùm
conficit, mox verò corrumpir? Dura car-
nis cum fame lucta. Ubi vivere non licet ;
libet, quamquàm non hceat, fornicari. Unam
pudicitia diem lubens, voléaique abſlinet. Heb-
domadam utcunque ſolo etiam pane tranſ-
mittet. Menſem ægra oluſculis fallet. Annum
ecquando ferat eſurialem? Calamitates, ſi pa-
tibiles ſint, licèt ægrè, perpetimur: impati-
biles verò nec Stoici patientur. Ergo libidi-
nibus pudor non feactus, annonæ inopid ex-
pugnatur. Hoc tormento arces quoque ca-
piuntur; & ferri minimè mertuens Capito-
lium, jubente fame, libertatem Romanam
Gallicana & lance ſuſpendit. Vide, an obluc-
tatura ſit fami fœmina, cui nec Roma repu-
gnavit; quæ venali uſa eſſet libertate, niſi man-
gones imperii & fœdiſſimis nundinis exul ſi-
mul & Dictator Camillus exturbaſſer. Fomi-
narum hoc loco propudium non excuſaverim,
quas ſcio mori oportere prius, quàm fœdari.
Sed virilem quis & ſoœtninis conſtantiam ſpe-
rer, roburque funeri contumax expectet? Tu
eas in fornices intruſiſti, qui opificibus profa-
nis uſus, Ecclel'æ filias ad extrema & conſi-
lia adigis, & dedecora. Maluit Joſeph carere
pallio, quàm occaſionem præbere criminis
Tgypriæ. Tu verò ancillas Chriſti, fideique
