„ ſeritur: quanta eſle deber illuvies, ut duraturam
Mortifca- ex ſe pariat beatitatem tum animo „ tum carni?
o *ταν. Et Salomonis quidem Templum ſine tinnitu ſtrui
Perſecutio Cεαρaaâ. Sed coeli Templum tunſionibus, Preſ-
&. Riéa ſuriſque conſtruitur. Certè Ttellatæ Fillus mulieris
atio miites, inter Siderum occaſum, & Draconis ſibilos ena-
Apoc.12.4. us, mox in Dei thronum abripitut. Draco ſte-
tit ante mulierem, quæ erat paritura. Ita ianè
eſt. Ii naſcuntur ad regnum, quibus non Turtur
obſtetricatur, ſed Aſpis. Inter monſtra gignimur
Num. 13. CClo. Pergentéſque, inquit, ad torrentem botri,
24. abſceiderunt palmitem cum uva ſua, quem por-
taverunt in velcte duo viri. IIlas ne libare quidem
ſine cruce fas eſt mortalibus voluptates. Race-
mus vecte ad nos indè importatur. Quòd ſi ama-
rore carere non poſſunt illecebræ, quas nobis ad
præguſtandam gloriam ambæ Leges exportant:
Qui ſunt futuri ipſius Crucis, per quam illuc
evadimus, cruciatus? Meminerimus Palmites
nos Chriſti eſſe, quos exolutos mirere ſub bru-
mam, null aut pompâ pampini, aut glorià bo-
tryonis. Vincitur, appetente vere, & cæditur
Vitis. Tunc enim gemmare incipit inter lacry-
mas, & vuloera; quaſi racemis ſuis, per plagas
proluſura. Dubitas etiamnum calamitate proſeri
gloriam. Renidenti viden', ut in Tabore Chri-
ſio adſint toties profugi, & nuſquam non inviſi
plebibus, atque principibus Elias, & Moſes?
Spes pre- His Pocillacoribus Gloriæ patera delibatur. U-
mii. trum reſpectes, hinc rugientem exhorreſces Pha-
Glors Faonem, expaveſces inde graſſantem Jezabelemn.
sierna. Neutri aut ſolitudo, aut fames, aut perſecutio;
aut periculum defuit: pérque ommia explorati
diſcrimina: alter in exilio obiit, alter ſubductus
funeri, ſed per ignem. Sion ſtrepitus inter preta-
tur: Et cùm videam adſtare throno cœtuin in-
Apoc. 7.9. numerurn cum palmis: Et palmæ in manibus eo-
rum, Conjicio illuc non deveniſſe iine angore,
confliétuque beatos. Tonat nunc quoque ſedes
Agoi, & fulgurat: jacétque Mare coràam re-
ghante cry ſtallinuum: ut ſciamus ad thronum
contendiſſe Dei Citharœdos paludatos non per
Lilia, ſed per Syrtes. Mari ſiquidem, non per
Prata, aditur tertit?s. Er abſterget Deus om-
nem laerymam ab oculis eorum. Ficvere ergo,
qui nunc tripudiant; veneruntque non ſine cruo-
re ex arena tmortahtatis, qui ſtolas ſuas dealbare
Tid. 12, E0Oe ti funt in ſanguine Agni. Nimirùm duode-
næ Cœli portæ duodecim margaritæ ſunt. Quod
genus gemmas valvis ideò Chriſtus defixit, ur
à margaritis nemo tranſinittendum ſe crederet
ad interiora civitatis, & regmi, niſi agnatis gem-
mæ tempeſtatibus j Ctatus din, nec rarò obrutus
foret. Neque enim undis eruti Uniones advenam
lemniſcatum admirtent ad occiſi ſedem, thro-
nümque Agni, rudem ærumnarum, & violis,
lmjurie fe. pkatiſque aſfſuetum. Non ergo mirere, ſi, cùm tantis
rende. ad gloriam iter calamitatibus inſternatur, illuc
acciti Heroes adumbrentur in Ovibus occifionis,
quas lanarum, lactiſque prodigas, mori videmus,
& tacere. Audi, Iſtaël, & tace, Vulgo Moles
edixerat. At ſuo gregi imperat Chriſtus, ut mo-
riatur, & ſileat. Oecumbat novus Ifraél, &
Matth. 10. cConticeſcat. Wolite cogitare quomodo, aut quid
19. loquamini. Et ego quaſi agnus manſuets, qui
Jer. 11. 19. Portatur ad viétimam. Grex enim Verbi ſilentio
conſignatur. Nam & Verbum ipſum , daàm
Agnus eſſe non abnuit, ſine voce, penituſque
elingue, attondentis ferrum, cuhkrumque occi-

dentis ſilentio pertulit. Silere & pati, nota eſt
electorum. Non potes non torqueri, fi ad coro-
nam acciris. Veni de Libano, Sponſa mea, Veni Can. 4. 8.
de Libano, veni : coronaberis de capite Amana,
de vertice Sanir & Hermon; de cubilibus Leo-
num, de montibus Pardorum. Sponſa ipia dam-
natur ad beſtias, ut coli tandem limbo infule-
tur. Aſtris incingetur, ſed ſi molaribus Leonum
diſcerpatur. Brevier: immortali Cedrus non
ſeritur in Carmelo, ſed fibras demistit in Liba-
no rigentiſſimi cœli, perpetuiſque nivibus obuo-
Xxio Monte. Viret incorruptio non inter illece-
bras Carmeli, ſed inter rigores, caveâſque Li-
bani, quem aut procellæ diſcruciant, aut mon-
ſtra conterrent. Olivam uberem, pulehram, jer. ii. 16
Fructiferam, ſpecioſam vocavit Dominus nomen
tuum. His auditis, quid in deſigna æ a Deo Ar-
boris culturam, decuſque egiſſe credes elementa?
Rores illicò & coœlo compluerunt. Afflavere illi-
cò arborem Eteſiæ, ut perflatu ramalia inl vinde-
miam exuberarent. Jordanis, negl cto Gene-
fareno littore, in Olivam influxit. Aurum, la-
pillique clandeſtinis cuniculis ad plantæ ſeſe fi-
bras intulerunt; ut, quando depangi gaudet
Arbor inter ſaxa, gemmis ſeſe committerer „
agerétque radices in ſmaragdo, aurûmque habe- 4
ret pro ſolo. Abſceſlere indè nebulæ, indè tere-
dines profugerunt, nullus pruinis ad arborem ac-
ceſſus, quam Deus ſui notâ regni inuſſit. Quin
indè diffugere Auſtri, Boreæque acceſlere: eò
irrupere bruchus, æfugo, locuſta, atque macies.
Ignis illuc deſiliit, exuſsitque fruteta. At id caſu
obtigiſſe dices. Imô, quòd eam Deus in ſuam
arborem deſignaſſet. Olivam uberem, pulchram Ibidem
Fructiferam, ſpecioſam vocavit Dominus nomen
tunumad vocem oquelæ grandis evarſi ignis in ea, &
combuſta ſunt fruteta ejus. Sci vere quippe elemen gSratur mes
ta deſtinatam Numini plantam non inſpergendam diocrie &
interim roribus, ſed exagitandam turbimibus. Id Rate r,
eque vel injoſfſa in eius ſiragem proruerunt. Ga e
Ignis exarſit in ea. H⁴c enim conditione gloriæ '"er e nos
. : red dunt
nos Deus characteribus conſignat. Chriſti nam- apsioress
que Pecus non intonſum, flavumque auro vellus
oſtentat, ſed ad cutem lanis exectis, non thy-
mo, rosâque ſaginatur, ſed lappas, graminque
depaſcitur. Qæ altera jam nota eſt deſtinati à
Deo pecoris ad ambroſiam; thymumque coeli.
Ergo & ſumma pati, & parvo ali, nota elſt ſe-
lectioris pecoris. Jacob proptereà cùm ſibi pa Beupertas
tuiſſe cœlum intelligeret, quâque illò eniteretur Religioſas
ſubreétam, detritâmque Angelis ſcalam, com-
preſſit illicò cupiditates ſuas, condiendiſque eſcu-
lentis, pulmentiſque diſtrahendis aflueram dex-
teram, ad aquæ, ſecundariique panis frugalita-
tem contraxit. Si fuerit Dominus mecum, & Gen. age
dederit mibi penem ad veſeendum, & veſtimen- 20.
zum ad induendum, erit mihi Dominus in Deum.
Intellexerat quippe deſiinatam Coelo animam, de-
liciarum, opumque faſtidio à gregariis dignoſci
animis oportere. Habentes autem alimenta, &
quibus legamur, his contenti ſumus. Nam qui 70-
lunt divues fier!, incidunt n Iaqueum Diaboli,
& deſideria multa, & inutilia, & nociva , quæ
mergunt homines in interitum, & perditionem. Tu
duttem, 0 boma Dei, hac Juge. Certa bonum cer-
tamen fidei apprehende vitam zternam, in qua Vo-
catus és. Opes tibi, gezämque evitandas efle
denumio. Occaſionem quætis edicti? Vocaris ad & Elat
Vitatn. Illuc ut tantùm accederer Elias, melotern Feli-sas
excufſit. Recordabatur enien feilinantetn ſe in "oria.
Oreb, ſubcinericio duntaxat hane, nulldque Zemkana-
inſtruétum, refectumque ſicer abire juſſum; zemgte,⸗
emen-

J9. Jacobes

1. Tim.6. 8

ℳ

108

emenſurum dierum viam quadraginta. Surge, co-
3a. Reg. i9. mede, grandis enim tibi reſtat vid. Et tantuùm iti-
7. neris, ſpatiique decurſurum his epulis reficis, hordeo
ſcilicet, frigidaque? Nimirùm ad Dei vultum ac-
cerſitur. Egredere, & ſta in monte coràm Domino.
Arceretur namque conſpectu Numinis, nſi furfu-
Moriifca- res, cinerémque reſiperet. Ideò rediturus Hieroſo-
20 corpors: Iymas Eſdras cum manu populi ſanctiore, nihil
Gula. habuit antiquius, quam liguriendi libidinem
reſecare. Et prædicavi ibi jejunium juxtà fluvium
1. Eſd8.2l. Ahava, ut affigeremur coràm Domino, & pete-
remus ab eo viam rettam. Erubui enim petere à
Rege auxilium, & equites, qui defenderent nos ab
inimico in via, quia dixeramus Regi, Manus Dei
noſtri eſt ſuper omnes, qui quærunt eum in bonita-
te. Jejunavimus autem, & evenit nobis proſperé.
Ergo ſi proficiſcimur in Jeruſalem, ne aut flumi-
nibus, aut graflatoribus iter illuc noſtrum in-
tercipiatur, delicias nobis remittendas eſſe diſ-
cam& Hoc nos illecebræ repudio muniemur, ne
ſicariis ex ponamur, qui feſtinantes in Templum
remorentur. Nam David propugnatà Dei Ar-
1 Reg. 13. cà Goliæ caput iatulit Hieroſolymis, quòd fru-
e. galitatis apprimè ſtudioſus, decem tantùm panes,
& pulzticulam ad fratres detuliſſet in caſtra. Ac-
1Reg 17. cipe fratribus tuis Ephi polentæ, & decem panes.
17. Qui regno initiatus, cum lautioribus ſeſe fercu-
lis ingurgitare more Principum cœpiſſet, in
* Devid. poenatn libatæ pudicitiæ, regno, urbéque protur-
batus ab Abſalon, ſerô didicit, oportuiſſe par-
ciùs vivere victurum Hieroſolymis, quæ imago
ſanctioris Hieruſalem eſt. Et egreſſus eſt Urias de
domo Regis, ſecutiſque eſt eum cibus regius. Hucci-
ne caſei formellæ decem, & decem panes evaſere,
I. Reg. 17. Juibus ad uſque laſſitudinem onerabare! Accipe
17. 18. Fratribus tuis ephi polentæ, & decem panes, & cur-
re in caſtra ad fratres tuos & decem formellas
caſei has deferes ad Tribunum. Et onuſtus abiit,
Nicut praceperat ei Iſai. Onuſtus abiit! Ergo gla-
diatorii adoleſcens lateris, qui Leonem eliſerat,
qui Urſum diſcerpſerat, qui Goliæ ſpolium, ca-
putque erat ablaturus, qui non Monſtris con-

Ybid. in.

S. Eſcras,

2. Reg. II.
8.

gredi recuſabat, ciſtulà diſceſſiſſe fertur onera-

tus. Abiit onuſtus! Nimirùm regnaturum Hie-
roſolymis non Gigantes, Feræque defatigant, ſed
Epulæ. Succumbit oneri David, non ſi Leonem
adverſis armis excipiat, ſed ſi Sportulam in caſtra
Paupertas AvVehat ad fratres. Elumbem non pugnæ faciunt
aſa Tema- juvenem condendæ Sioni deſignatum à Deo, ſed
Rm. eſcæ. Et ſecutus eſt eum cibus regius. Linguam,
quam non noverat, audivit infelix. Sed citò Hie-
Sult. roſolymis profugus, ingluviem ablegavit Baby-
Orationis lonem. Ut enim Dei vultum ſitias, faſtidire opor-
Ttansrigo. tet te delicias, gazämque Palæſtinæ. Quod ut
ità eſſe intelligas, congreſſum Iſraelis cum Eſaui
obſervemus. Repudiantem obvios ſibi greges Eſaii
ità Jacob interpellavit. Woli ità obſecro 3 repul-
Gen. 33,0. ſamque munerum à fratre contentiſſimaâ oratio-
ne deprecatus eſt. Et undè tanta indita Jacob
ovium, munermque prodigentia? Profugerat
dudùm à Labano, quòd ſuis eum ſtipendiis fru-
ſtratus non ſemel eſſet. At Syrum oderat, in-
quies, ditémque ſuis increſcere mercedibus in-
dolebat. Cum fratre autem omnia ſibi commau-
nia conjunctione ſanguinis cupiebat. Scilicèt, lo-
cupletare optabat, quem in patella, jactum fa-
cere coëgerat principatus, tum oblato fameſ-
centi legumine, cùm ſe ille primogenitis abdica-
vit. Da mibhi de coctione hac rufà. Cui dixit Ja-
cob: Vende mihi primogenita tua. Ille reſpondit,
En morior. Ait Jacob- Jura ergo mihi. Juravit ei

Eſau, & vendidit primogenita. Et Rc accepto pa-

8. Zacob.

Gen. 25.
30. B

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ne, & lentis edulio, comedit. Patet hinc ſanè ſua- Me
rum fuiſſe rerum Jacob cum fratre quoque te- e
naciſſimum; quem expirantem nec lente pavi, nfßen
niſi cùm, interpoſito jurejurando, in ejus ſe ju- ſ
ra intruſit. Cur ergo, quem nec moriturum, ge
rogantémque edulio recrearat, locupletem nunc,
abnuentémque, lautiis, muneribuſque adobruit?
Expavit fortaſſe Jacob loricatum, quem delaſ-
ſatum irriſerat? Sed amplexu eum Elaü, oſcu⸗
lôque dudùm in ſecuritatem erexerat, fluebnt-
que etiamnum lacrymæ in ſinum, quas Iſraëem
Eſau complexatus effuderat. Ergo ſecurus ſui, te- Eleinofy-
nãxque gregum, liberis, uxoribus, tantæque fa- "a & Pam
miliæ annonam præbiturus, cur fratri oves, hœ- Drgrle
doſu ingerit, cui legumina denegarat? Li- faunt.
baſſe illum Divini Vukus delicias dicerem, miſi
contentis fratrem oculis ſuſpectaret. Atqui tanta Eatente,
rei domeſticæ profuſio aliundè immitti nequit in Deriun
animum, niſi à voto, aut certè ſummi boni ade- Tempora-
ptione. Tenemus beati cauſam faſtidii. Divitque tigren.
Jacob? Noli ità, obſecro“ ſed accipe munuſculum
de manibus meis: Jic enim vidi faciem tuam, Gen. 33.10.
quaſi viderim vultum Dei. Divinaveram ego cer-
tè ſubeſſe prodigentiæ aut delibatum Numen, aut lits
ſperatum. Repercuſſu beatitatis ſuæ vides Jacob llee
in contemptum pecoris animatum, quod ut à ſe nſis
in fratrem transferat, adnititur, appellatque mu- l4.
nuſculum. Noli ergo mirari., ſi commorertur in ilt
ſabuletis libentius David, quàm in compaſcuis. n
Sitiebat enimverè Deum. JSitivit in te anima Pſal6.a
mea; qum multipliciter tibi caro mea! In terra
deſerta, & invia, & inaquoſa: ſic in ſancto ap-
parui tibi. Nullus, quod ſciam, Dei gloriæ &
frequentiùs & Prophetis admotus, & beatius,
quàm Daniel- In quam enim beatitudinis corti-
nam Iſaias ſemel irrepſit, viſo Numine inter
Seraphim duos; in eam Daniel intromiſſus ità “
eſt, ut Angelorum affuſa Deo agmina ſpecula-
retur. Millia millium miniſtrabant ei, & decies Dan.7.10,
centena millia aſſiſtebant ei. At is Daniel erat,
qui blandienti, dicentique Baltaſari, Purpurd Dan. 5as
veſtieris, & torquem auream circà collum tuum
babebis, & tertius in regno meo primeps eris,
Recinere potuit vocem apud Babylonios penitùs
barbaram. Ad quæ reſpondens Daniel, ait coràm us.
Rege: Munera tua ſint tibi, & dona domus tuæ
alteri da: Scripturam autem legam tibi. Is, in- Mortißca-
quam, fuerat Daniel, qui regiam patinam de- ααρt ,
precaretur: qui olere veſceretur, qui deſtinatum fent.
meſſoribus alveolum pro lautiis haberet. Ait de- S. Daniel-
nique ipſe de ſe: Panem deſiderabilem non come- Dan. 10.3.
di, ſed neque unguento untctus ſum. Hinc beati-
tatis ſublata vela jejunami, abſtinentique ſe & à ie,
patinis Principum, & aà Prætextis. Quæ ſola ha- ni
beri debet & vera, & difficillima in Vate, &
Satrapa abſtinentia. Quis enim in Regum do-
mibus jejunat à purpura, ſibique temperet à
conchylio? Vermiculi tanta eſt in terra fames, San 3
ut malimus mortales rubere, quàm vivere. Ne ameinnt-
ii quidem, qui uſu ſeſe carnium interdixere, ab-
ſtinendum ſibi omnes eſſe ducunt à conchylio: Eaus Sen.
pertæsique pavonem, vermiculum totâ gutturis ſantis Ho-
ingluvie, pandéque ore, ligurirent. Proh quales nores

unſaß

l.2.

5, Den

in Chriſtiana Republica ſexageſimas, ſi dapes Mumilnas aun
tantùm abſtinenti ſubtrahantur? Bellariis, ſimi- rara.
lIæ, azymis, vituliſque renuntiamus, valere, evo- pienztas ie
laréque juſſis coturnicibus. Una eſt vermiculi, recuſanda.
. 35 no avium, al-
quæ nos torquet ingluvies in tanto avium, ar- Ambirie N

mentorumque jejumo. Epuletur tunica ſplendidè
murice ſaturata, & pane arcto, brevique aquà
utcunque vita producatur. Solà ſpe plerique vi-

vunt conchyli, in ſumma rerum omnium moe
. a

nine Men

ient
.
6
in,
t
iet
i
l⸗
rüarenn
ait,
nl ond
n
i,
Dun
rin
ie
r. it
. .
E⸗ 1Dund
Mn
i
8
4
⸗
34
, a
Ne igr

1.

i
Ui⸗bis

ehes
em
ſ “
ngſai

4

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 109

Julieé e. Ea nos paſcit ſanies ad inſaniam, voto tantuùm de-
siam &. Vorata. Videas, horreâſque exeſum, confectúm-
oef⸗ asti que pædore cilicium ex antenna ſuſpendi, ut per
Artiine Syrtes & Balænas, poſt faſtiditum aureum vel-
"is carem. lus, Argonautæ dementiſſimi velificent ad con-
chylium. Quo duùm imbui togam expetunt, æmmu-
latus Aaronis unguen, quod in barbam effluxit
à Cæſarie, non caput murex defundit Sacer-
dotis, ſed vukum. Rubere ſiquidem compellun-
tur fraudati à deſiderio ſuo. Hos purpuræ can-
didatos ad jejunium ſuum provocat Daniel,
Regum æquè pateram ac Prætextam pertæſus.
Purpuru veſtieris. Munera tna tibi ſint. Hac re-
rum, decorümque parſimonia Prophetæ vicéti-
tantes libant Dei gloriam è nervo quoque, & ca-
tena, convivuntque Angelis, devocatâ & colo Ba-
bylonem Hieroſolymà. Sedenim, inquies, in lo-
co, ſolôque præpingui locatum ſe eſſe David
gratulatur, etiam důùm vulrum Numinis eſfuriret,
Pfal. 22. 14. Perarétque. In loco paſeuæ ibi me collocavit. Vox
iſta Davidis eſt. Sed ſi compaſcua exploremus,
§. David. nihil ibi niſi aut jejunum, aut ſqualidum, aut e-
tiam noxium offendemus. Ibi etenim via teritur
Ibid. 3. non clementiæ, ſed juſticiæ. Deduxit me ſuper
Pelictas ſomitas juſtiticx. Ibi nulla loci apricitas, opaca-
miſera. tis morte compaſcuis. Eiſi ambulavero in medio
Ibid. 2. umbræ mortit. Ibi pro ſibilo virga, pro fi-
bid. 5. ſtula baculus, & laniena pro fœno. Virga tua,

Dan. 5. 16.

go, fuere fupplicia, quibus David excruciaba-
tur; ſi virgis, & flagellis Prophetæ ſolatia inhor-
reicunt? At menſam demiſſo, inquies, velo ſub-
duxiſti, ad quam accumbit. En vela ſublata, ſiru-
ctämque menſam. Sed plus ibi ærumnarum diſ-
picies, quam illecebræ. Nam non ſtructoribus,
pPincerniſque vallabatur menſa, ſed eam hoſtes
circumſtabant. Paraſti in conſpectu meo menſam!
adversus eos, qui tribulant me. Menſa ocuhis ſtrue-
batur, non gutturi. Et quamvis ad eſum para-
retur; quod poterat ingluviei delicium eſſe poſt
inflictas virgas, & Cicatricoſum, oſtreatumque
tergum ? Nulla ergo ibi voluptas, ſi ſe ait in loco
paſcuæ collocatum? Summa. Sed futura. Ideéô-
que tot eam ærumnæ antecedunt. Et ut inba
bitem in domo Domini, in longitudinem dierum.
His ſe gaudet illatum pranis. Hâc ſe ſpe prolectat
Spes pre- Vates in umbra funeris, in virga iræ, in ſemita
mit⸗ juſtitiæ, in menſa hoſhibus circumſepta. Cæterùm
cubat Holophernes in ſmaragdo? Natabit in ſan-
ibhulati. Euine, ut in ſulphure demergatur. Certa Salo-
nu fons. Monis in cocco, eboréque luxuries? Et ejus ideò
.idcerta ſalus. Epulatur inter vellera Abſalon,
Ecter ſuumque Ophir geſtat in cæſarie tot fodinis opu-
lentum, quot cirris flavum evibratis? Pendebit &
trabe, in laqueum contortà comâ. Lac fugit
Siſara cataphractus? Infantiæ illecebrâ proluſit
non inſtaurandæ, ſed præcipitanti ætati ſuæ, non
maternum nactus uber in lacte, ſed clavum nao-
vercalem. Invitatur ad convivium Reginæ A-
man? Latuiſſie in herba Anguem deprehendet,
in laqqueum, torque conversâ. Renidet in ſiragu-
lis Herodes? Vermibus veſtietur. Inſcius ſanciti
jejunii à Saule mel Jonathas præcipit? Inter ſe-
cures, lictoréſque fluctuabit, in Euxini fluctus
guttà mellis tumente. Verbo, adeò æternæ fe-
Delicie. licitati juncta frugalitas eſt, vix ut dari poſſit in
Scripturis ſpectaculum Luxuriantis, & Corlo
Juder. deſtinati. Etenim ex Apoſtohco Collegio, qui
lautins à Chriſto hebitus eſt, buccellæ exhibi-
tione, is tantum Cœlo excidit, in paropſide,
tanquàm in mari Pharao naufragatus. Eô quo-
que Pharaone miſerior, quòd ab inſequendo
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Tbid. 6.

Ibid. 9.

Gula.

& baculus tuus: ipfſa me conſolata ſunt. Quæ, ro-

Juſto non eſt funere interceptus, ſed perdidit,
& periit, utroque calamitoſus & laqueo; &
flagitio, ſed ſcelere longè pluùs, quàm ſupplicio
infelix. Imperii lætaris auſpicio? Ovis eſto. Parvo
vivas, & mori paratus eſio non leni intercepius
ſuſpirio, ſed durè gladio trajectus. Miror autem
viſceratione gaudere pleroſque, horreréque non
cultro, ſed ariſtaà perſtringi, & tamen Ghriſti ſe
eſſe oves clamitare.

FERIA QUINTA
DOMINICEZ PASSIONIS.

Remittuntur ei peccata multa: quoniam
dilegxit multum. Luc. 7. 47.

.„
Nb tanti alvei Fluvius eſt, quem Mare
non præſtoletur, inter margaritas & coralia
non cœnum modò, ſed nomen quoque amif
ſurum. Nec inquilinus, ſed civis in unum æquo-
ris corpus coaleſcet, nullà aut coloris, aut ori-
ginis, aut ſaporis hærente illi notàa. Mare Cha-
ritas eſt, in quam quotquot influxerint crimi-
noſi, eluto mo, eraſòque nomine, amare tantùm
dicentur; imòô, quia ſuſpicionem id facerer tar-
ditatis aliquam, amaviſſe; publicabuntur. Dilexit
muliim. Ab hoc Æquore, diſpar Jordani, Cai-
ni turbidus, cruentuſque profluens in ſuam ſeſe
originem retraxit, ſui alvei & illuviem veritus
& laxitatem, clama itque refluus: Major eſt
iniquitas mea, qum ut veniam merear. Egreſſuſ-
que Cain à facie Domini, babitavit profugus in
terra. Serò tamen miler edidicir, ab oſculo im-
providè ſubtraxiſſe ſe Domini, ut jaculo ſe La-
mech objiceret. Major eſt iniquitas mea, quàm ut
veniam merear. Mentiris iterum, Accipiter ſcele-
ſtiſſime; utque vitam Abeli eripuiſti roſiri duritie,
ſævitiéque tui, ità crocitatùs tui tonitruo divinæ
ſymphoniam indulgentiæ conniteris, ne audiatur,
obruere. Verùm ut vivit à te Frater occiſus-
ità dehoneſtata abs te Milericordia vitet, florér-
que, non quidem tibi, qui eam ſuffod ſti, ied
nobis, qui eam Magd alenæ alabaſtro irrigamus.
Vim ergo Doloris noſtri oſtendemus, tum Miſe-
ricordiæ alveum in nos effluentis lintre ſpei tra-
jiciemus. Mirantur Nosmi Arcam plerique tan-
tis innatantem fluctibus, miniméque depreſſam
cataclyſmo. Sed Magdalenæ alabalirites Proſpeti-
tate ſui cursiis Arcam prægreditur. Nam un-
darum quidem naufragium devitavit Arca; ſed;
ut fluctus effugerit, ſiderum contemplatione non
ſeſe oblectavit, quin aliud in ſe habuit, fovit
que naufragium, ferarum ſcilicèt, monſtrorüm-
que contubermum. Non eſt hauſtus Noë elu-
vione Coeli, Abyſsique magnæ., Sed pardo
convixit, ſed figridi præfuit, ſed vukures, &
ululas commenfales eſt paſſus, ſiruthionum ſo-
cius, & hyænarum. At Alabaſtrites Pœnitentiæ
inter odores, & delicias littus, in quod enatet
peccator, prætexit, non illud aut ſabuloſum „aut
hmoſum, aut faxeum, ſed gemmeum. Stit enim
peccator ſoi ſecurus, præfidénſque in gemmae.
Nec dies quadraginta expectare debet impius,
ut veriæ fauſtitatem per Corvum indaget. CAmque
tranſiſent quadraginta dies, aperiens Noc Jeneſ-
tram, dimiſit Corvum. Mox ut Alabaſtrum cir-
cumtulerit pœnitens, exhauſtam dehicti prolu-
viem ſui eſſe non dubitat; decerpitque botrurm

Cypri,

Dei Miſes

ricordia.

Deſperatà
akn

Deſperatio⸗

Cain.

Gen. 4. 5.

Nosmo fer
licior Pœ=
nitentia.

S§. Maria

Magaals-
24.

Deſperati
E ſc upis-⸗
loſe ſperents

Pœnud:as,

Lapfſio ptèe

mi funts

Gen. J. &

110

Cypri, ſine ulla ſuſpicione ludibrii, in pace in
id ipſum frumento, vinéque & ſatiatus, & mul-
uiplicarus placidiſſimè dormiturus. Quanta peco-
rum cædes, non ut appareret, ſed ut aliquando
Gen. 9. 13, fusurus Arcus deſignaretur! Arcum meum ponam
in nubibus. Quid verò non horridum in Iride?
Ponetur. Nihil ergo ſpectas in præſentia, Noë?
Tum verò Arcus erit. Et non exalbeſcis? Eritque
non in Achate, aut in Chryſopraſo: erit in
Nubibus, undè aut tonitrua, imbréſque demit-
tuntur; aut, ad minimum, velum nobis inte-
xitur, quo ſiderum aſpectu, privamur. Nihil cir-
Luc. 7. 47. Cà Alabaſtriten differtur in futurum : Remit-
tin ur ei, inquit, peccata multa. Vade in pace.
Ergo triumphavit de cataclyſmo Arca; de Arca
verò triumphat plenum Nardo Alabaſtrum.
ibid, zo.? Vade in pace. Olea hæc ſanè eſt, quam ad
Noëmum Columba retulit. Verùm Magdalenæ,
uàm Noëmi, & præſtantior, & maturior, &
Aici Olea. Nam illa virentibus tantùm foliis,
ſed baccis deſtituta, appetiſſe non Autumnum,
ſed Ver, Seni nuntiabar. Ideòque non ſtatim
tectum Arcæ Noëmus detexit, ſed ſeptem poſt
oleam dies ſuum ipſe votum moratus eſt. Mag-
dalenæ Pax tanto exundavit oleo, ut mox pec-
. Cattix ſanaſceret à plagis ſuis, florerétque non jam
Rubus, ſed Roſa. Quid ergo aut promptius, aut
lenius indulgentià? quam & ſtatim conſequa-
re, & gemmà impetres, odoréque; quo Chri-
ſtum perfundere impia nequit, quin ipſa ſe iis
& roribus reſpergat, & deliciis infundat. Non
enim Chriſtum Poenitentia paſcit, ſed inungit.
Nam Angelos & ſtans Abraham pavit, & jeju-
nus, & delaſſatus. Accurrerat enim, coxerat,
miniſtraverat, nec tamen comedit. Ipſe verò ad
Gen. 18. 7. armentum, inquit, oucurrit, & tulit inde vitu-
lum. Tulit quoque buiyrum, & lac, & vitulum,
quem coxerat, & poſuit coràm eis ipſe verò ſtabat
Juxta eos ſub arbore. Qiid non hic laborioſum,
Lue, 7. /8 Plenumque tæd' ? Magdalena verè, lacrymis
cœpit rigare pedes ejus, & oſculabatur, & unguento
ungebat. Quo, ut alii plurimum defundas, tu te
quoque aſpergas neceſſe eſt, hauriéſque por-
tionem oderis meliorem. Nam pedibus affuſum
unguen lentè, languidiúſque nares Domini re-
creabit, quo tu mox afflaberis, nardo naribus
adpreſſis. En quam ob rem non Epulo, ſed Ala-
baſtro adumbrari ſtatuit Dominus Pœnitentiam;
ut ſcilicèt ejus te illecebræ participet, quâ eum
profuſione unguinis recreaſti. Delicias, inquis,
in dolore jactas, ſi Poœnitentia gladio, cædéque
Act. 10. 13. deſignatur? Et facta eſt vox ad eum: Jurge Pe-
tre: occide, & manduca. An voluptatem lanie-
acerne⸗ Narn eſſe putas, fingéſque illecebram in funere?
G cni“α. Non fingam, ſed ſubeſle veras in fictitio fune-
re delicias comprobabo. Nam ſi Cornelii ad
Evangelium eo linteo colorabatur traductio, aut
lanienam fuiſſe dices adſperſos, luſtratéſque
ſacro fonte cum Duce milites; aut ſine profuſio-
ne voluptatum, & rore Verbi, lactéque Scriptura-
rum ſaginari potuiſſe dices Fidei Candidatos, in
quos Spiritus Sanctus deſiliit, qui ſanctioris ille-
cebræ fons eſt. Adhuc loquente Petro verba hæc,
Nbid, 4. cecidit Cpiritus Santtus ſuper omnes qui audie-
bant verbum. Et juſſt eos baptixari in nomine Do-
mini JESU- CHRISTI. Tunc rogaverunt eum, ut
maneret apud eos aliquot diebus. Laniſtam ipſi
ſuum, lictorémque orant, ne diſcedat, iis eos Pe-
nſe trus cruciatibus, pœniſque divexaverat. Nempè
viſceratio ea fuit, conveniri ab Angelo, laudari,
Lapſiblan. inſtruique ab Apoſtolo, inſideri à Columba, Fonte

erigen- dilui, Petri contubernio recreari? Hunc tu cu-
J.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

mulum beauitatis viſcerationem, ſtragémque vo- gugum
citabas? Ità eam Agelus appellaverat. Oceide, Coniſti ſus.
inquiit, & manduca. Imò hic conjicito, quæ ſint Ibid.
futuræ Dolentium voluptates, cùm epalis, nup- e.
tiiſque adumbrabuntur, ſi tot ſcatent deliciis Confeſſai
Poœnitentes „ cùm mæactantur. Præceperat, in- “S aaeſ⸗
quies, Innocentiam Cornelius largitionibus,
hymniſque. Corneli, exaudita eſt oratio tua, & Act. 10,31.
eleëmoſynæ tuæ commemoratæ ſunt in conſpectu Dei.
Luſtrari autem fultum precibus, eleëmoiyniſque
Tribunum, quis non videat idem eſſe, ac ſi Pa-
Ltolus influeret in Jordanem, cui pro ripis Ara-
biam hinc indè thuriferam prætendiſſes. Ideéô-
que traduci ad Chriſtum potuit per dehcias tan-
tæ Miles Innocentiæ. An Latro innocens? Verbo
tamen regno initiatur. Sed Chriſtus id temporis
ſalutem operabatur. In illa vindemia compreſſi
à Judæis racemi Cyprii propinari beatitas potuit
vel Latroni. An Chriſtus moriebatur, cùm Za-
chæum evocavit ex arbore, ut viti palmes inſere-
retur, botryones intra horam unam aureos exco-
cturus? Et tamen non falx admota Rubo, non ?“chaus,
ſcrobs defoſſa, non ſtercus aggeſtum. Coœnavit, Pæaus,ig
& in Filium mox Abrahæ inter patinas, paterâſ 7
que refingitur, inſperſione Pactoli factus & Rubo Elemoß.
Vitis. Utque mirere novam Chriſti culturam, "*.
tranſpoſitus è& Sycomoro ſurculus, non immiſſo
in ſe auri riguo, ſed emiſſo, averſòque à ſeſe au-
ro in Palmitem raptim efflruit, ut tum verè gem- gricnaleu.
mare videretur, cùm opum egeſtione æquè auro, ra alleg.
gemmiſque deſijt renidere. Si quid aliquem defrau- Luc. 19. 8.
davi, reddo quadruplum. At id, inquies, quanto
conatu, quéve agone perfectum! Nam cùm ſum Servie
mus ſit labor eruentis aurum ex imis Manibus; e Kir.
longè tamen alius, duriôrque conflictus eſt, au. Jagum
rum è& manibus excuſſiſſe. En ſudores, angoréſ- Cα*K
que proferentis ex ſe Palmitis aureos botryones. “ae.
Et feſtinans deſcendit, & excepit illum gaudens. pid, ,
Prochves in exſcenſionem ſumus. Non enim vel
in arborem inſilire eum Domiaus juſſit, ut ex-
piaretur: ſed, ut ex arbore deſilirer, admo-
nuit. Duplex illecebra feſtinantis ad JESUM,
tum quòd deſcendit, tum quòd non è rupe per
ſalebras, ſed ex arbore per frondentes ramos ad
Chriſtum quàm molliſſimis gradibus deſiliit. Et
clamitas etiamnum, ad Innocentiam per du-
meta, ſalebrâſque traduci mortales, quos niſi uſ-
trinâ rigoris excexeris, ſcoriam poſuiſſie nequie-
quàm gratulere? Muſſas, hic quoque adfuiſſe
Chriſtum, cui dandum aliquid eſt extergendis
criminibus impiorum. Doleo abs te mihi ſubduci
JrsM, quem cum Joanne indigitare cupiebam
non in Leonem, aut in Etnam, ſed in Agnum
fuiſſe converſum, non cùm Puellæ nævos ex-
tergeret, ſed cùm Mundi ſtrumas, & gangrænas
eraderet. Alterà die vidit Joannes JENUM e- oa. 1. 29.
nientem ad ſe, & ait: Ecce Agnus Dei ecce qui tol-
lit peccatum Mundi. Subeſt hic fortè uſtrinæ, fer- 2. vi, cs
rive ſuſpicio? Times, ne te Agnus concerpat? Maris. 2
Non te nudabit, ſed ſuo te vellere conveſtiet. Fœ-
no, non viſceratione, non ſanguine, ſed lacte ſa-
ginatur. Imòô ſi Agnus eſt, non procul à ſe O-
vem, id eſt Matrem abeſſe ſuam teſtatur, quæ
te ſuis uberibus adpreſſaram enutriet. Sed pec-
cavi: ſed me vinum hilaritatis, & fervoris de-
fecit. Reponetur. At quam tardè? quàâ palmi-
tum deputatione? quo racemorum compreſſu!
Falleris. Non inter torcularia vinum redundabit,
ſed iner epulas, & nuptias. Nulli racemi præ-
cidentur, nulla fiet pampinatio, nulli ſiolones am-
putabuntur, nullum torcular ſiridebit. Et vinum

fluet? Id, de quo clamet Architriclinus: Jer-
vaßti

Pauper tag.

2

ul

luè

e zch⸗

Did 15.

Mt,

Mu.
an.
Nuw

une

. Nrle
n
e1
Rl li⸗
in
ih⸗
Nn
.
n ,
ful
un

kai

1
l⸗
ll.
Cie
il⸗
ds
pdc
edan
numn
3el⸗
e us
-
⸗ 1I,
11 1Min
e⸗
l⸗
0
e

Joan. 2. 10.

Tbid. 7.

Luc. 19.6.

Tbid. 8.

Apoc. 3.17.

Tbid. 18.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. III

Vaſti bonum vinum uſque adbhuc. Quonam verò
vinitorum commento præcox vindemia reparata?
Hydriis aquàâ repletis, propinatum eſt. Implete Hy-
drias aquâ. Et impleverunt eas uſque ad ſummum.
Dicit eis JESUSs Haurite nune, & ferte Archuri-
clino. En quà illecebrà vindemiæ ſuppleantur. Hy-
dria eſt, non hydrus. Aqua eſt, non bipennis.
Hauritur, non amputatur. Menſæ aſſidemus, non
premimur torculari. Sanatur æger, & epulatur.
Excepit illum, inquit, gaudens. Non incenditur,
ſed lætatur. Non uritur, ſed aurum expromit,
quà nulla ſævior uſtrina eſt. Dimidium bonorum
meorum, Domine, do pauperibus. Id tu ſupplicii
reformidas? Neſcis, beatius magis dare, quàm
accipere. Mulier, cùm fœtum extruſit, preſſuræ
non meminit, quia ſui partem meliorem pro-
fudit in Mundum. Tu verò angére, ſi ſedimen-
tum naturæ, ſi toxicum renidens, ſi cariem pre-
tioſam, ſi peſtem flaveſcentem, ſi partern tui
longè deterrimam beneficio largitatis, non Mun-
do, unl Mulier infantem, expoſueris elementorum
diſſidio conflictandam, ſed cœlo intuleris ſideri-
bus conſerendam? Cruciatus ergo eſt, Domino
fœnerari? Supplicium eſt, terram Corlo inſerere?
Eternitati ſemina commiſiſſe, jactura, & dam-
num eſt? Podeat calculorum, rationéſque non
ſenſus ſubducat, ſed ratio. Ineantur iterum cal-
culi, & verſuræ non pigebit, tenaciſſimum
quamvis pecuniæ ſuæ. Verùm flavore te auri ſui
cupiditas occœcaverit. Piget aurum effundere ?
Arcæ proferamur, ut nummos recipias. Neſcis,
quia tu es miſer, & miſerabilis, & pauper, & cæ-
cus, & nudus. Quantùm hi- plagarum & ſaniei!
Qu ſcalpri ſævitie execabitur carcinoma, prole
ulcerum tam mukàâ incurabile? Sola luto cæcitas
liniri debet, eluique laticibus Siloëé. Aſſuendo
nuditati perizomati, ficulaea convelletur? Ino-
Pia, & ærumna vix aratro levabuntur & ſarcu-
lo? En peſtium non ſolatium, ſed pharmacum.
Suadeo tibi emere à me aurum ignitum probatum,
ut locuples fias: & veſtimentis albis induaris, ut
non appareat confuſio nuditatis tuæz, & collyrio
inunge oculos tuos, ut videas. Ubi farculus? ubi
perizoma ? ubi lutum? Si huc Lachæus accederet,
non proderer, ſed raperet aurum. An in dui, di-
tarive piget? Tædétne te byſſi, purpuræve? Au-

rum ingeretur, non extrahetur, ſi te ſcelerum

Tbid. 19,.

Dei volun⸗
kati con.
Jormari.

Tribulatio
ferenda.

pœniteat? Inunge oculos tuos, ut videas. Et expal-
leſcis? Virgâ expalleſco, ais, non Unguenté. Nam
ſubjicias, oportet, quod Chriſtus collyrio ſuppo-
ſuit ſuo. Ego quos amo, arguo & caſtigo. Emulare
ergo, & Pœnitentiam age. Hiſne tu ex lutis ſaſ-
cibus palluiſti? Quidni, ſi virgæ, ſecuréſque de-
promuntur? Quid tu vides, meticuloſe, & fub-
Pallide? Virgam? Quid prætereà? Pœnitentiam.
An verò ad pretioſa caligas, linceus ad ſæva?
Quos amo, inquit, arguo. Amaris, & exalbeſ
cis. Nonne præſtat concidi, & diligi: quàm non
amari, & luxuriare? Proſcindi ager non recuſat,
amâtque ſtercorari, & obrui, ut tritico, fabâque
conſeratur; nec laniari ſe jactat, ſed excoli, bi-
Paliiſque paciſcitur ſævitie ſeminis opulentiam.
Et tu ſupplicium te pati dices, ſi cæderis, &
diligeris? ſi Virgæ Deus charitatem inſerat ſuam?
Quis porrò Roſam exhorreicit, quòd sdnatis ſibi
dumis legentem compungat? Quis nubium hor-
rore Arcum faſtidit? aut Aurum præ pondere ne-
glexit? Amat me Deus, ſi me cædit? Diſcer-
par, duùm diligar. Temnperatur charitate livor: nec
plaga hiat, ſed fodina auri fatiſcit, ſi Amor eſt,
quo vulneror. Quos Amo, Arguo? Plus pum,
quàm ſanguinis id vulneris emittet; & & plaga

Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

charitatis non ſanies, ſed chryſotolla deſtillabit.
Videamus autem, quæ iſta ſit Laniena, qu ſe ait
ſæviturum, & qualis ſit Ponitentia; cujus te Do- bid.
minus admonet. Emulare ergo, inquir. & P& lbid, 19
nitentiam age. Ecce ſto ad oſtium, & pulſo ſi quis pas Miſe⸗
audierit vocem meam, & aperuerit mibi januam, ricord'a.
intrabo ad illum, & cœnabo cum illo, & ipſfe mecum.
Lictor in ſtructorem emollitur, roſtra panduntur eds 6.
in triclinium;, virgæ miteſcunt in mantilia, cippus 4,, 3
