ſed inflexo poplite. Nonne qui pollubrum inver-
git, vices quaſi agit cœli in triclinio tuo? Quem
ergo effundendo imbri cœlo parem feciſti, hu-
mi jubes dehiſcere; ut gloriere non extare tibi
cœlum, ſed proſtare, imò verò proſtermi. Nunc
verè domi tuæ ruit æther, quando is quoque pro-
ruit, qui pluit. Vide, quid domi tuæ jam ſtare
poſſit, ubi imago aquarn amte te ſtare non poteſt.
Et unde tantùm tibi fumi vel ex aqua? Mitio-
res Oceani procellæ ſunt, quàm reciprocantis
pollubri tui æſtus, quibus jura omnia obruun-
tur, & unus tantum cladi ſupereſt fumus, qui
omnium & clades, & ſirages eſt. Veſuvium
uis in tua domo ardere neget, quando ablueris
fumigas? Hc tamen nihil frigidius frigida,
quæ tantum fumi evaporat. Nam rideris, non
coleris, cùm coœnaturum te & eluunt famuli, &
adorant. An non inſania eſt, tum coli velle, cum
te ſordere fateare? Non enim lavarere, niſi pol-
lutus. Inquinaris tu tamen, non ablueris, ſi ado-
raris, & mades. Quid hàc inſulſius, frigidiuſ-
que iMdololatrià, quæ adorationem conaturo tum
impetrat, cùm imperat lotionem? Inter ſordes
ſuam heluo divinitatem auſpicatur. Nec mirum
ſi iis in aquis tam procul feratur à portu, cui
venti ram effusè aſpirant. Ventoſum nimirùm ca-
put pelvi velificat, & in altum provehitur paſſis
carbaſis, dum extergitur. Icarum malim ego
Comitari ruiturum, quàm prandere lavarique cum
bardo. Innocentior eſt fermè lapſus, exolutis
pennis in 5ͤtfgæum è cœlo labi, quàm & pelvi in
coœlum faſtu proſilire, & vernâ abuti pro penna,
quòd altiorem tum te futurum credas, cuùm eum
abjectiùs, humiliuſque depreſſeris. Et cur, rogo
te, ubi tantùm tibi jurium apponitur, uno te di-
vino jure non abſtines, quod ſi ſumas, abſume-
ris? Bellaruro Elephas Poro procumbebat, quò
in ſe gratiùs inſiliret. Tibi famuli adſternuntur
epulaturo, ut quò te ſint epulæ dejectura vel inde
intelligas, quod miniſtri eas exordiuntur à caſu.
In eo convivio bibax perſtabit exhauſto mero, ubĩ
defuſurus verna aquam prolabitur? Dapes exe-
cror, quibus miniſtrorum caſus proludit. Non
nutat conviva, ubi proruit pocillator? Exceda-
mus & triclinio, ubi nec is ſtat, à quo aqua
hydria defunditur. Nec in cœlo quidem Aqua-
rius jacet, quem cogis in triclinio tuo non jace-

Superbia,
faſtur
Tobarcha⸗
rum.

Alusſi fa⸗
mulis, ſer-
viſque Pri=
vati Equi-
tes.

Superbia,

Servis Ci⸗
ves non
abutantur.

re, ſed cadere. Ergo ſi Soli ſplendenti non pro-

cumbit Aquarius, & tibi aditernitur coenanti;
cœna-

82

eſt illa Servatoris conſignata demortui. Labellis
aliquando tuis lineus pannus admovebitur. Er-
go ſepulchro Domini, quod glorioſum fore Deus

Oliva in Eſdram.

ximi quoque id Principes factitant. Meum eſt
eorum mores revereri, non notare. Regum cenſor
eſt Deus: quæve illis benè decernuntur à legi-

coenaturus tu te ſanè proripis ex Apolline. Diſ- tur. Hi percolendum linteum ſanciunt, quo ipſi rel⸗
ce, non ſidus, ſed fungum eſſe Aquarium tuum. inter pateras & ſcurras abutentur. Excipiet Path- lteib
Si enim aſfrum foret, non rueret, ſed fixum eſ- mos alios quidem exulantes pro Chriſio, alios nn
ſet. Niſi fortè ad incrementum pompæ, planetam veròô pro mantili in exilium ablegatos. Hi por- ikle,
eſſe voluiſti Aquarium gutti tui. Quod tibi nemo r tam tyrannicè ſubjectorum ſervitio uſi, tàm- Nob
vanum, falſumque objiciet. Aquarius enim, qui que intemperanter aſſeclarum abuſi patienti , tinli
tibi procumbit, ſidus non eſt, ſed planeta. Er- qui ità bacchantur in ſuos, ut eos exturbent & m.
rat enim, & fluctuat adulatione ſuâ veriùs, quàm lare, patriéôque foco, ſi non ſuo ità mantili cor- giipon
undà ſuàâ. Duplicem jam ergo habebimus Aqua- rugard , criſpatõque aſſurgant, uti Galbæ Senatus ri
rium, in coœlo alterum, alterum verò, ut te in aſſurrexit: hi, inquam, Semidei convivales, qui Anhi
cœlum ferat, prorsùs & incoznatum, & in cœno., non ad aras tantùm æquari volunt Epiſcopis, alfe
Quæ ſervorum incurvationes, ut in Equitibus & ſed inter patinas Diis volunt exæquari, in ſuam ttin nl
Prætoribus idololatriæ quaſi imago, ità in ſum- pronis, ſubmiſsiſque menſam adeſſe juſſis po- ſe adi
mis Regnorum Provinciarumque Principibus Ri- pularibus; quique impenſiùs ſuum coli abacum lunin
tus & Obſequia ſunt, tantæ humanis viribus Po- imperant, quam Chriſti epulum excolatur, hi n gir n
teſtati & ſancita & delata: quò Populus præ- numellas vocitant Eccleſiæ leges, & ſcita Patrum ti1
ſtantià cultus diſcat in coronatis Mundi Capiti- juga vocant armentorum? Dirumpamus vincula enph,
bus Deum venerari & colere. Supremo verd eorum: & projiciamus à nobis jugum ipſorum. Id Dei begi
Eccleſiæ Capiti & Sacrificantibus Præſulibus id vos de torquibus Eccleſiæ ſentitis, qui non juga, prnuni
ità datum, ut ſcelus quoque foret, ſi Divinitas ſed Alpes imponitis popularibus? lIis ritibus, in- lius.
in Fidei Adminiſtris præſcriptà à Canonibus re- quiunt, dignitatem communimus noſtram, ne Gonate
verentiâ non adoraretur. Verùm quæ Reges de- ſpernamur à vulgo. Adfſui ego non ſemel in in- mod e
cent, dedecent Senatorem: quæ Vicarüs Chriſti teriori Romani Pontificis cubiculo, cùm cœna- Cjng,
jure optimo tribuuntur, omni jure vetantur Equi- turo menſula inferretur. Nemo noſtrum, qui ſep- don
tibus & Civibus, nec id tribuendum cœnaturo tem aderamus, pileum vel tantiſper allevavit, elleris,
Conſulari, quod ad aras litanti Filium Patri per- vix ſtructore, ſectoréque Pontificis reſalutatione nis, non
ſanctè tribuitur. At iſthic hactenùs tui circum dignatis. Hc impunitate licet, non mantili, ſed dos unint
te delirant Achivi. Odi faſtum; ſed non miror toti abaco intereſſe Pontificum Romanorum; eleba
coram tam ventoſo Domino elidi ſervum. Adria- quos non ideò Reges non adorant, promiſſo hu- le Nur
ni moles ante te ſtare vix poſſet. Vide, an lixa mi vultu, ſubmiſsâque coronâ eorum non pedibus lcrir
obluctari poſſit turbini, qui excandeſcit & madet. tantùm, ſed ocreis. Ergo ſine ineptiarum delira- Aaliluas Uum &
Illa me phreneſis excruciat, qua tu mantile tuum mentis Majeſtas retinerur; & cujus velato capite &acilitas 1 fetri⸗
non tibi tantùm exæquas, ſed Chriſti prorsus ſin- nos homunciones pateram menſâmque ſuſpecta- vaon in uchn
doni æquari jubes. Imò mantile ſindoni antecellit. mus, ejus Cæſares pedibus advolvuntur. Tu er- 11 i 4. mmi
Hæc enim explicatur, dum colitur. Complica- go, niſi delires, à paganis non extorquebis ob- Praori: yf ineg
tum tuum eſt, & adoratur. Diu illa Chriſti cor- ſequium, quod à Regibus Pontifices impetrant,“ ſ e
pus involverat. Id te nondum exterſit. Veſtigiis nullâ mantili ſuo imperatâ idololatrià? Atqui ma- ſmili

mtur.
leninti ah

prædixit, mantile tuum præferetur? Ad illud bus, malè uſurpantur à Tribuno. Scimus verò „. umt
enim quis & Chriſtianis accedit? Huic quis & civi- eos humaniſſimos, faſtůmque pertæſos. At illi e
bus non aſſurgit? Ergoid dabitur popinæ Troſſuli ſuo arbitratu his moribus implicentur. An tu te l
alicujus, quod vix Dei funeri datur? Tuo linteo, Regibus, Magniſque Principibus coæquas? Quot V ſhuua
quod ſatur maculabis, cruentatum Domini lin- illis licent, quæ aliis non licent? Quot eos or- an
teum aut par erit, aut impar? Tu liguriendo tan- nant, quibus tu traducerere, & habereris fana- i. iſe
tùm reverentiæ ſupellectili tuæ concilias, quan- ticus, niſi iis abſtineres? Addo, non eo obſequio iul, ſan
tůùm vix ſuæ Chriſtus acquiſivit occumbendo. muhtùm ilhis accedere dignitatis. Nam cùm inter r fern
Conſidemus ante ſimulacra ſanctorum, & Op- ſe conſuetudinibus, moribúſque Reges diſſen- iu li
timatis mantili jubemur aſſurgere. Saxis dolemus tiant; quæque alii in pretio ſunt, alii ſint de ridi- n bip
perlitratum? Limeum cogimur adorare. Jovem ſe- culo, non ritibus probè conficimus magnifieri Prin- k,eluge
ghius coluere profani, quàm mantile cives excolant cipes, ſed ditionis amplitudine, & verò magis unſbi
Toparcharum. Debemus Tetrarchis plurimum, eminentiâ virtutis, ammique indole. Sive cum guyerbia Gnets ſ
quòd thuribulis non ſe afflari hactenus impera- ſuis fabulentur, ſive coram ſuis obrigeſcant, co- NRex qus fhent0
runt. Quod tamen delatum ſibi non tam decus, luntur ut Principes. Nullus ità à ſuis excultus Slang mnns
quàm dedecus Babylone Alexander non rejecit. eſt, uti à Macedonibus Persiſque Alexander. Ad- Aßabili⸗ tn npen
Quin illud impendi fibi cupiüt cœnaturo: ſurdis hibebat ille tamen ſuis epulis amicos, ducéſque. c. irtenn
tamen Macedonibus garrienti in hæc vota ſeu Tum ſperni coœpit, cùm divinitatem mentiri oc- un Bbrari
Siculo aſſentatore, ſeu Græculo. Quò prolabimur cœpit. Quem enim coluerant Alexandrum, Jovi latleſe
ineptiis ſuperbientis inſaniæ! Quò homines ho- ſupparem contempſere. Exinde tam crebræ in es Ntm, 0
mo abjicit Vicecomes! Hi hoſtias à ſe propelle- eum conſpirationes derectæ; quibus tandem oc- A chn, ar
rent imperantes Aſſyriæ, quos pagus in confiden- cubuit, veneno interemptus à ſuis; qui comitari ſe le
tiam erigit Diis gentium non imparem? Heca- Regem poſſe, velléque teſtabantur, Numen verò un mat
tomben, quando boum non licet, genuum ex- non poſſe. Litare ſe enim Diis doctos, non autem nleitdan
Poſcunt à famulis, à clientibus, & aſſeclis pileo- pro iis mori, pugnaréque cum Diis. Aras proindè Kächin
rum. Quot uni mantili libertatis inſignia profun- excitaret, ſi foret Jupiter, non aciem inſtrueret. Klinſ
duntur! Nec detrectanti dedecus ſtat muléta citra Nam Deos ſat coli pecude affirmabant: Regem kiee n
ſævitiem. Averruncatur, exulâtque non reditu- veròô nec millies oppetendo mortem licere Du- Rnenſcue
rus, lintei reus inſalutati. Parcius in Chriſtiano- cibus promereri. Aut ergo ſe Regem exhibe- MN
rum conſtantiam graſſati ſunt Cæſares. Nolebant ret, ſi ſuos funeri, ſtragique objiceret: Aut li- gnn ,
illi patibulato Romanos adſterni. Hi jubent in- bis, Agnique cæde expleretur, ſi Numen haberi ae
Fauoe vereri ganeam, & mantile adorare. IlIli vellet, & cuperet. Verùm in hæc excurrimus Ninu. N
eos ſuos coli optabant, quibus ipſi advolveban- Toparchulis fortè infeſtiores, quàm par erat in d
menſa. i

r. Et qui
J advolvitu 2
que Vatis confeſtim enbre & cuinam Vati?
3 1 ue L. . CU 2
un ge ut lubet, & ollis ſuis, atd nam ibi Princeps proce Rex infenſiſſimum ſibi,
i menſa. Epalentur: t adolerf. Nidorem forts Po. Perditiſſirmus enimverò Adotavit. quo imperi
Nide HP hus jubean 7 io. Sed Ec- . Vatem ado . llebat.
kal etibus thus ] impluvio. Se iliæque ſuæ ercallebat.
Did, a⸗ Eb trum transfundet imp . areant. familiæd idem hoftem tranſlata D Præſinli
os. Bn na hon te jibus, ſed Sacerdotibus P jura in Davi E is non id obſequii ſuo r& .
ncd hn cleſiæ, ſed Vari xululent: Dirumpam Er Dynaſtes aliquis d umbræ vatis in
nol tium more e 9- Etr Dy liraturo, quo i-
Non bacchan jiciamus à nobis sim i. 6 deferet ad aras It . impenditque 2 Imag
lhini vineula eorum: & Proj btemperemus Vatibus, ſagæ latebris detulit Rex, lit inter ſibilos, cir-
Leultn rum. Nos, inquiunt, o ² Cyrus Iſaiæ obedi- ſagæ Sacerdotis Princeps co verò infulatum
4 Uhen. . imperamus? i de- nem . liatam. Tu .
Neüin gui non oph do i H ſiæ imperaret. Deus S culoſque maleficii Pal non Princeps „ſed
Giled . mvis toti Aſiæ , cepit mihi, rnes inter hoſtias vatem, hetæ uin-
i 1, D tia regna terræ“ & ipſe 1. acen Muſſas ſpernes inter Imperii Hebræi Sol reh e nr
I . mi i omn S . u ſaltm. . . mes? m S8 ernitur.
nrdin dit difcarem ei domum in Jeruſ— cibus: Dei vix Come r. Sepulchro thronu Nonſa-
i en lad, qunm ohm voces iin Pixr ftocſmitut is pallio ſubmittuntur.
S etiatn nunc, cula eſt, quas olim oc ro⸗ Regum faſces vatis gntt à Sauüle. Er rt
; ille arbitratus ora iderat Iſaias. Qui dico Cy lutatur, ſed adoratur! ni demiſsd. Qui
no inibus recondidera eam com- it, inquir, fronte ſeilicet hurm Sro-
i den 4.28. Volumini. & omnem voluntatem m is G& vit, inquit, fror ità dixerim, putas tum cor.
ollnn lla. 44. 25. Paſtor meus Ti eruſalem, Kdificaberis amn uI muſſaſſe, ur in 1X Pugnabimus, inquie-
Gnlen lebis. Qui dico : cibus, tanquà Regis, tum frontem? igimur. Non
PVlebis. daberis. His ille vo eId „» im- nam 81¹⁸, .. . . rro ſubigim
N . . ut im . 1 hic in am ſte de-
nenn ml Templo, Fundaberir. ; quibus nihil erat a bant, in Gelboë, hic ſine hoſte
t 1n §: Corona
miimn Dei legibus auliuleanir Z mpora Cyro, aut ſuſ æquo alibi Marte Himut: poteramus ab garne,A.
güm, portunius Ben enim captivos enliſſt⸗ bellamur. Et quid Dn cæ, quàm ur humi éug gaatis
e Re atur . infenſiſſi- r hum abdu 35 0- zadoratum
lbiut pectius. Suade 4 uos ſciebat i is hoſte in triump mus, & co- 2 S.
Aque, 4 is 1 s? Regna — ² Rege Sa-
Nolen donare pileo, patri- r in Teparationenmn urb dejiceremur ante Zarrala d Iieiminnur, Ab um- „Nge .
teris. Erigebatu iis. Iſtâque 4 acemus, ſe tæ&. lamentan-
mfnn mos exteris. m pacatæ Baby loniis. tur, ram larvàâ non j non vinctæ, ſed coronatæ. e,
linn Cyrus byllie, ſed ex Hebræis euprarehanutk, bra triumphamur i nobilius ſervitute- Nam D
lnn,,i, on d Sidylis 3 ſectà, linguà, animo Nariomi- dortimur enlch ſecundæ à victore H .
e teris, captivis, ſed etiam à rocul du . i, ſed cada-
iler Neni exteris, Ca ntùm, ſed eti . eſſemus p 1 iumphanti, ſe
“ mis, non à P. erlir tannum Kd e per dttr tem timæ ſuccumbimus, neſlat grmtn cinerem ado-
on munil bus univerſis, At en ut Iſaiam Cyrus Vat te veri. An non zgmbus diltorauerl, quàm vereri
abant. Attam à ſe victoriæ par Præſtat ĩgnibus diſtorq ineri
Romume, appellaba inis intellexit, tantâ ſe v . — rare? Præ in flamma, non C
ali fuiſſe Numini: er⸗ & Hieroſolymis Tem cineres. Orruikdamus in ſl accumhbere triulir
Bduhn Ir . na ba
minch Mulelan eg Hieroſolymas. m lætior ſuccumbamus. erui procumbimus. quare
arunclr lum, . § in Judæorun . hantibus? en defu ſibi advolvi im-
eranunchk plum, & inquies, Cyru Copendit, P 48? niſi ne nos ſibi a 1 11
SS Felicitate, 3 lucinaris. In ea Prop an debellari tImnemus, horrernus in vi-=
untengt III. inclinav it. Halluci ſummuſque Philiſthæus? Quod ergo ex
np ſſng oracula inc ia magnus, ſu i eret Philiſthæu . ſimulacro? Ergo
ngre lletr ia feliæ, ſed quia inis proprium p id ultrè impendimus ſim 1.
non quia * ium Dominis proprium Ctore, id ultrò . . §s, ſubimus u
luonn Iie Fecleſta- 1101 Minorum Genti iis obſetii d cædibus declinamus, 4
l ia Juriſ. Princeps. 1 . Regum eſt, 1¹ dedecus, quo — mus labem, qu
elnntut⸗ ia) . fragari Vatibus, Reg i Armnes de- nobis impone . lhi-
ſg ie. eſt refraga lo fragore magui P trù? Nos eam ſentiremus. Ini
M Sif ſubmilſifime. Nullo nkagoll ſumt; & une Viele ſediorem nes en hoſte du-
inin, inviſa. ſubmiſſiſſi onfragoſi ſunt; victæ fo is adſtaremus; du-
üikgin erge⸗ labuntur. Torrentes c 5 n ſaxis obſtrepunt uo Marte, compeditæ laureis e §! cadaveri
em. Mnd zrz feruntur, eò i hendi- q es, proh dedecus! cad.
lanle N .Z ecleſia- 10 r1 alveo . em depre . M rte regnant. P J rimus.
. Eecleſa- tenuic ins. Crepitu tenuitat iſſimum bio Ma » 13 usd non perie
eNegmee ſtici intemperantiùs. - P fractarios eos potiſſimu ſubſternimur. Periimus „ ine avectæ ſumus
nu d anmn. mus profluentis. lrare ſtæque patiuntur 3 duos, Evademus » ſi vincamur. iriociin ſerto infoſlæ!
im egi6
d e rene Be ecnn kecn e non ab e Etyilnge geninen, Auscadarerain arenam,
benen I anguſtiuùs dominari i Ut veròô videas neerce In noſiro freto expuchamu diademati adoramus
. . . — .
de eſa. ſed florere er aemn feſtivius Reges Bacerdo⸗ quæ nunc Regum znlere fluctibus uniones,
ce⸗ Eccleſdur. uberta . oumn ſam xtrahun ii tæde-
rdi lei lun. Victoriarum 3 IrI, &rumnot regno. Ergo e . mercii tæde
(at SS tibus, Vatibuſque Bane Hrd'oditnemkälenam n cum cadaveribus wel comm atos? Nau-
Lltkeriͦkr gibus. ad te pertraho Kege⸗ erat Saul Marte cum hoſti- at, nunc eos cadavera Gderetan infulas imperan-
onenckin Vati. Iniquo ſummâ belli inclinan- fragia malumus pelagi, qu idem immiſceba-
Camcmix in Philiſthæos anceps. rag . . cineribus quide .
Nncn⸗ bu. Erge, in Lhilſde Auchie adrurads ed mune iti emun ires, tahrum gur drolternitnur.
aMiudn Unos ſibi Jam Gem wice libi ſore S ſanxit, Hoc unum imminere pote rimam naufragidm
egiheii cineres ſtatuit . e, des proptereà, & Pene 1n- mortuis adſternantur. Nunc c enim adoleſcunt
E ron ſperavit Oracul⸗ convenit, ex edque lhro addiſcimus. Nec Wulragium lacidnt „cùm humi
o. enß cotmitaelts ſag ut Samuelem ſuis è lepu — in pelago, tum nau res Pharaonem hauſimus
kigian detn inp Sonened Adfuit aliquando raraein d demittuntur. Nos, dum, umbræ are lu⸗
6enlnn , is excuteret. z, nt Saiil, 4 . jecimus ta AIr; uam
loen 4 ſuſurr ilis. Intellexit, inquit, Jas m ſuam minacem, & e rins, quamvis ſtrictim
lumte, :. Reg.28, tes umbrati inelinavit ſe ſuper faciem ſur — mittimur. Nec ægrius, e. Ex Ophir nos ave-
s S Keg. 28. damuel eſet, & ag Locum, tempus, Prin ita ſortem metalla elurer iaotnitlias duceremur.
v, . . . — . .
Enmalin in terra e veche⸗ H velim expendas. ln en Xere, ut per naulragia H enavigavimus. Ab
in dei- t in potiti- igavimus diu, ſe iete
,M Saül &α cipem, Vate batur, Cù N avimus diu, 1 . non ut requ
SS Samuel. r: veneficæ mora . infeſtaret. avigavI immigravimus, 1
gei tro Princeps v Manéſque infe is in ignes im gr. k obrueremur ilr-
um leficiis Cœlum, Regnum aqui ſupplicia, ſed u
1, um malefic is miſer ingentibus. Reg oſt ſupplicia, tandern ci-
khn I miſer inge frueremur P à torruere, ut
“ Excruciabatur Erie vix jam retinebat: aſſuetus famid. In igne Ds d 1 regno noſiro Manes;
nni & diù heinuerat n illa imperi quaſi ora⸗ ſna⸗ neni affundamur. III Weineimngl proſiratis: Si
i ſcilicet faſtui, & i 25 i labantes aſſolen ibus emerſimus, O iſſetis, ad vos ca-
NN c1 4 1CaX „ uti la ex quibu joilzc, ta fuiſſetis, 3
es briâque ſupremâ ſußz . aderar tandem Vates E⸗ Malium domicilio . Pemtaſa Manes, in Regum
i metuéênſque Vari ſimulacrum. Non ii dl davera erendillent. ſed ut cordin cadavere pro-
el , mimortuus „ VIX j occurreret 3 — icem invola 18, 1 uſit. Diu à
N uter alkeri oc ſolverer vertice . s diadema detr
n D- ceptatum tamen, u ionis officia perto s. Iſthuc vo . dorare. Iſta
. ionis O rrire. mbatis. . IIm . eret adorare.
en ri, ne, an verò Vates ſaurar ſella, rejecto in tripo Saga efflagitaſtis, ut ſinere ren ma facimus,
ge primus. Non poſita Ti meros coràm Prin ſane ſcripta licentiùs, ſi voca
n, e dem Sacerdote, 16 forte hu tum inſaniis, Réx- ſan
Nwohe cipe reclinaret. His tempera
un

De Cyro Rege. Cap. XI.

83

84

Saiil vel
mb'ræ au-
ſeultail Sa-
ceraot is.

IV.

Conſiliarii
Soni &
Jancti agis-
giendi.
Correbzio
evlersnda⸗

& metalla. Sed preſſè anguſtéque ſcribimus, ſi
Saülis decumanos exprimimus, quos fluctuaſſe
nemo in Rege dubitat inviſi olim vatis vel cine-
res exculturo. Quos enim æſtus ciere debuit id
temporis ambitio, quò infelicior, eò ferocior?
Samuelem adorem Saül? Palliatum purpuratus?
&, quæ me calamitas manet immanior! debella-
rum? Non cadit Princeps, cùm intercidit, ſed
cùm cadit. Morimur Reges: ſed exreges adora-
mus. Non cædi timeo, ſed timeo reclinari. Nun-
quàm frontem Principis ſentire humus conſuevit,
niſi demortui. Quin jacemus ſupini vel defuncti;
uni enim cœlo frontem debemus, qui regnavi-
mus, ſed poſtquàm expiraverimus. Nam quam-
diù regnamus, à cœlo vultum avertimus; tum
quòd nobis regnum pro cœlo eſt; tum quòd
regno & coœlo vix unquàm ullus benè intendit.
Neque enim regna intueremur, ſi cœlum tuere-
mur è ſolio. Ergo quam nec Aſtris frontem ob-
verti hactenùs, eam nunc in obſequium Samue-
lis ſubmiſſurus ſum humi? Adorabo Vatem, qui
laceſſo Triumphantes? Hi me regno exuent?
Jam me ille ſpoliavit imperio. Hi mihi eripient
regnum? Mihi Regem ille ſuffecit. Iniquius au-
tem cum Rege agit, qui Regem ei addit, quam
qui ei adimit regnum. In ſanguine demergitur
imperium, ſi vincimur, quaſi purpuratà jacturàâ.
At David mihi Princeps eſt deſtinatus, conchàâ
olei profusâ. Et meæ maculam trabeæ illam olei
profuſionem eſſe negabitis? Affundar ego illi,
qui meum hoſti profudit imperium? Hæc ſanè
ſubticere indignatio pugnacis, ferociſſimique
Principis non potuit, cùm excitus Samuel adeſſe
nuntiaretur. Iis tamen cohiberi repagulis nequiit,
quin inviſo, ſed viſo Vati advolveretur. Intelle-
xit Sail, quòd damuel eſet, & inclinavit ſe ſuper
faciem ſuam in terra, & adoravit. Vicit maje-
ſtas Sacerdotii tot pro Rege explicatas rationum
cohortes. An verèò illi aufculktaverit, & geſtu con-
jice ſalutantis. Nam, qui emergentem adorat,
conſulentem, minantémque non ſpernet. Si ergo
mortuo, ſi hoſti, fortè umbræ, non Vati, in ſpe-
læo veneficæ, Princeps maximus & præferox
tantùm exhibet obſequii & cultus, ut humi fron-
tem abjiciat: ambiget Eques, an lævum ſui Præ-
ſulis latus tegat, & an eum & Templo domum
deducat, Deo azymis perlitatis? Et non pudet
arrogantiæ! Et ampullæ non efflantur, toto in
eas Rege incumbente! Tu parciùs coles Anti-
ſttem reducem ex altari, quàm à Rege Samuel
excolatur & redux & Manibus, & ad Manes re-
greſſurus? At de officiis nolim hoc loco aga-
mus. Sacerdoti non auſcuhlkabis à Deo ad te ſub-
miſſo, quuùm audiatur à Saül Samuel, vel in an-
tro veneficæ? Deſperatis ille, inquies, jam re-
bus conſuluit Sacerdotem. Exceſſiſſet ex acie,
fugiſſétque, ſi ſuis penitùs rebus diffidiſſer. Nam
deſperantem, non ſciſcitandi religio ſolet inceſ-
ſere, ſed anxietudo evadendi. Neque verô id da-
tum putes ſanctimoniæ, authoritatique Samuelis.
Datum eſt Vaticinio & Sacerdotio; quæ momenti
eſſe maximi conſueverunt apud Principes, præ-
ſertim magnos.
Coëgerat & popularibus ſuis triginta milha le-
Ctiſſimæ juventurtis pugnaturus in Idumæos A-
maſias. Conduxerat quoque mercenariorum mi-
litum centum millia, bellique apparatum expe-

dierat omnem. Moruro jam caſira Vates inter-

venit, à quo jubetur Princeps mercenarios omnes
exauthorare ad centum milha, bellum cum fſuis
popularibus confecturus. Quid eàâ denuntiatione
aut durius, aut importunius, aut etiam incon-
ſuhkius? Jam talenta centum in conducti militis

Oliva in Eſdram.

Jam armis omnes inſtructi. Eccleßaſti.

ſtipendium erogata.
cis obe-

Jam bellum hoſti indictum. Quâ ergo milites kon⸗
ignominià exarmarentur? Quo eos Rex periculo Otedien-
exarmaret? Quot à ſe remittebat legiones, tot tia in ar.
ſe, ſuãque conſternatis relinquebart, objiciebatque “
populanda. Venit autem homo Dei ad illun, & vox “
ait O Rex, non egrediatur tecum exercitus Iſ- .
raël, non eſt enim Bominus cum Iſraël. Non hic 27. Pamal.
periclitantem Samuel affatur. Vir quidam, ſed Amaße
Vir Dei, triumphaturum Principem in ſummum, ag“ Na-
regnique diſcrimen adducit. Nullus in +gyptiüs ia Rank
ſpecubus tam ſinuoſus, implicituſque ſtrui poteſt diemis.
labyrinthus. Nihil Regem ab obedientia Vatis velum
non abſterrebat. Prærogata talenta: accitæ le- Dei im-
giones: imminens expeditio: exponenda exter- Plindun,
no, irato, tantéque militi provincia: in hoſtem Ecelcka-
non modò mutilato exercitu, ſed corruptâ famâ, Puen:4
& amenti propior, quàm pugnanti Dux pro- Ngibu.
greſſurus. Vicit tamen authoritas denuntiantis
tot diſcrimina pugnaturi. Uno ſe filo, eôque
pertenui, ſtatimque ſeſe Princeps ex anfractibus
expedivit. Quid plura? Frementem exercitum
exauthorat. Jeparavit itaqutt Amaſias exercitum, Ibid, 1.
qui venerat ad eum ex Ephraim, ut reverteretur
in locum ſuum. At illi contrà Judam vehemenier
irati, reverſi ſunt in regionem ſuam. Videor
mihi non hiſtoriam ſcribere, ſed fabulam concin-
nare. Incredibile enim factu, dictuque eſt, quod
in eo tum rerum articulo, præſtitum eſt à Rege,
und viri Dei periodo diſturbamte conſilia, caſtraâ-
que ſua. Eam ſibi cladem intuhit pugnaturus,
quam nec debellatus ex hoſte perferret. Ut enim
pugnaſſet iniquiſſiwè, nunquaàm militum cen-
tum milhbus mulctaretur, centümque talentis;
quam ſibi ultrò Rex mulctam indixit, ad votum
commonentis. Et in acie quidem tot ſi ſibi mili-
tes ſuiſſent intercepti, juvari iis, renovato prælio
non poſſer, verùm nec iis interfectis lædi, turba-
rique poſſet. Miſſis verò a ſe militibus nec foveri po-
terat, & poterat infeſtari; ſeu illi ad hoſtes transfuge-
rent, ſeu in regno perſiſterent, ſeu conferti in exau-
thorantem ſeie inferrent. Nec iſta Rex ſuſpicax tan-
tum evolviſſer, ſed pugnax, prudénſque præſa-
giret. Litata tamen eſt ſalus publica vaticinio;
maluitque perie, quam non parere. Una Vatis
myrica tot ſuccreſcentes lauros excidit, tot pal-
mas excaudicavit triumphales. Ergo, inquies, Okedientia

malè Amaſias pugnavit? Imèô debellatum ab eo Sa .
feliciſſimè, fortiſſiméque, actãàque de hoſte præ- umpha-

da opulentifſima. Nimirùm cum Obſequentis mix.
fide authoritas Oraculh amicè depugnavit; heęc.
R . z; ,Jarn' Felicitatis
que illam oppreſſit, obruitque manubiis. Viden, ustice
ut tot legionibus vox una Vatis a Principibus fons veye-
præferatur? Tot armatorum tentoriis unum ſibi a
confulentis pallium anteferendum efle cenſuit ſam.
Amaſias; & melotem pugnaciorem thoracibus
ſenſit Oraculo, loco milirum, depugnante. Sub-
mifſa Vati ſigna ſublata illicô ſunt, illatâque ar-
cibus Idumææ, cohorrente hoſte, non irrumpen-
tis, ſed abeuntis Amaſiæ militis ſe prædam eſſe,
oppugnari, vaſtarique ſe non eductis, ſed di-
millis ſhipendiaris. Neque enim ii domuere
Seir, quos Amaſias induxit in hoſticum. Miſiio-
ne extererum, non domeſticorum irruptione,
Rex æmulos profligavit. Nova iſthæc ſanè de-
pugnandi ars; ut debelles, non educere, ſed
diſſolvere legiones. Inſolens, ſed triumpho com-
probata. Præſtat enim inermem pugnare vatici-
nio fretum, quam Vati, refragatum expeditio-
nem ſumere milite inſtructiſſimam. Deus ermim
exercituum præſes, & Princeps eſt. a.què ille
& levi tyronum manu, & acie veteranorum con-
fertiſſimâ, debellat.
Atque

1 A
ſialn
Captu⸗
n
begene
potenn
ehiln .
Io tax
NuNS
1 Senis
mig. ſr M
un e,
,. .
na. e.
(gle n
Lauri in
Cim ſee
aeo o
hcit
Vern
Een fulm
(Citn Ut
lage edh
ul H
Ah Fer
äapein
Tenuum
I Nporten
Mmaor
ilrin D
inenſum
gile lau
Celcn?!
ſue victe
elgle la
lenall
Kiura
a,lli
Arigo
(n A
Eein eg
Amaſam
Qencum
ſebs id
Amt;
e kle 1
geln eſ
mor pe
lo evime
rcla:
Vidimns
enpollllar
nige ſn
pomli⸗
as D
n victe
nuchtin
Onfthlki
Onfiers
li; ſed
Cheleri .
1 Vaticit
An de
Catum
Unlheri,
ns im
Moſt
1l W
ſl
Iuen
Oppr
1

ncilti
Lenn iigil
ge
oſettte d
ei Adiln

ilen ⸗
nNNN
wn ei
le ſnnſg
delitinſin
ta: irin E
Ponencten;
in: niehn
Coriupitn
nun Dup
tis elln
le glo i
eN andi
en elkiin
aſuteuſin
ut ſelantr
den delnn
ſabelamcan
conilu, 14
lt gnrn,
lerret. Un

m rbhhu⸗

Teroſanſi
1
eC ki ur
Dushechyin”

Cohlerine-

Een ſli

vete. Unli
GCilt, ⸗
Ego,
Ebelaumn,
e eh lege⸗
uguntz 1
ubis N
s ing

Gr

ugtane

V.

Feliritas
venenum
imperii eſt.
Felicitas
noxia.
Dignitas
mores mu-
fat.

Tbid. 14.

De Cyro Rege. Cap. XI.

Atque utinàm ſuam non corrupiſſet victo-
riam Amaſias. Vicit inermis; Victor intercidit.
Captus eſt miſer prædaâ ſua: & Dei beneficio
in Dei contemptum eſt incitatus. Debellando
degeneravit in belluam; & citòô didicit, nocen-
tiorem eſſe Regibus laurum, quàm ferulas. Non
enim plagis Principes, ſed victoria diſtabeſcunt.
In taxum facilè degenerat Palma triumphantis.
Nullus excoquendo felicitatis toxico erudiri ha-
tenus potuit Mithridates. Nunquàm hoc fru-
ſtrà Duces veneno tentantur. Hàâc paſſim po-
tione, non Reges tantùm, ſed regna extinguun-
tur. Cicutâ Socrates perimitur, Imperantes Feli-
citate. Ut fulgur lauro propellatur; flagitium
certè non arcet laurus, ſed arceſſit. Hinc imò
Lauri in coelum pervicaciam conjicito; quòd
cùm ſecurim illa reformidet, fulmen irridet.
Adeò contumax in fuperos eſt, ut cœli tela,
ſuppliciâque contemnat. Cogita, an ſint cœhi le-
ges verituri laureati, quando laurus ne coæli qui-
dem fulmina ſubveretur. Animoſior Laurus eſt,
quàm ut oraculis frangi poſſit. Num igneâ Dei
Lege edometur, quæ igneum Dei telum elu-
dit? Hâc Amaſias amens lauro, avecta & Seir,
idola percoluit, captivitatis ſuæ, non Dominus,
ſed captivus. Ut ſcilicet qui auditi fuerat docu-
mentum oracuh, ſpreti foret exemplum vaticinii.
En portenta victoriæ. Amaſias quoque, poſt cædem
Idumaorum, & allatos Deos filiorum Seir, ſtatuit
illos in Deos ſibi, & adorabat eos, & illis adolebat
incenſum. Quid juvat Cœleſti igne non confla-
grare laureatum, ſi gehennæ igni funditùs excan-
deſcit? Niſi miſer in lauro deflagraſſet, thura
ſuæ victor prædæ non adoleret. Incendium, fa-
céſque laureati thus deſignat, & convincit. Et
quænam iſta eſt Laurus, quæ ignem execratur,
& thura ſaxis incendit? Profert Laurus non bac-
cas, ſed infeſti thuris portenta: nec ſertum nectit,
ſed religionem exolvit. Coronavit illa ſanè, ſed
Cirros Amaſiæ; nam mentem catenavit. Credi-
derim ego in Laurum incurriſſe calamitoſiùs
Amaſiam, quàm olim Abſalon impegerit in
Quercum. Ibi enim ſcelus Abſalon expiavit: Hic
ſcelus didicit Amaſias. Ibi transfuga parricidium
abrupit; hic Victor ſacrilegium eſt exorſue. In-
dè ſeſe proditor ſuſpendit, ne Davidis diu or-
gana & ſalicibus muta penderent. Hinc trium-
phator pendere coëgit Arcam, ut idola ſuſpen-
dio eximerentur. E Quercu denique ſublata diſ-
cordia: E Lauro parta, inveclâque ſuperſtitio.
Vidimus & parietinis, ſaxiſque lauros interdum
expullulare. E Lauro quis unquàm fundi, pro-
mique ſaxa pervidit? Amaſiæ ea Laurus ex-
prompſit; nam victoriæ ſruges idola prodiere.
Supplicium eſt, non triumphus, ſi eversâ Seir,
ſaxis obruas Hieroſolymam. Quis non damna-
tam victoriam fateatur tuam, quam tu lapidi-
bus opprimis? Tu, more Apum, cum Idumæis
conflixiſti, qui religionis aculeum, quo illos
confixeras, in expugnatâ fœdè Urbe reliqui-
ſti, ex qua Victor abſcedis, ſed impius. Occi-
diſti; ſed occubuiſti. Religione debellaſti, ſed
debellatd religiöne. Intuliſti hoſti arma, arma-
tus vaticinio prædam referes idolis circumven-
tus. An non inſania eſt vincere, ut procumbas?
Captivum facere, quem adores? Succumbes
ſimulacris „qui Duces alliſiſti? Adeò ludicris Fe-
licitas implicatur, ut cataphractos obterat, ſignis
Verò proſternatur. Et vide, quæ iſta ſint ſaxa.
Non premunt Amaſiam, & opprimunt. Immo-
tus Rex ſtetiſſer, in eum ruente Caucaſo. Ruit,
hon irruentibus in ſe ſaxis. Adeò ſua illum feli-
citas opprimebat, ut ſaxa eum nec tangerent,
Ethic. Comment. Tom. III.

85

& dejicerent. Quamquàm ſaxo ille polluebatur,
non quidem in ſe jacto, ſed intrà ſe concreto.
Cor enim ſaxeum ante idola proclinavit; quod
ne is quidem ferret, qui ruentem perferet Mun-
dum impavidus. Obriguit in tanta ſtrage cor Re-
gis in lapidem. Quis enim in tanto ſanguine non
obduretur? Verſo autem corde Regis in ſilicem,
inde citò iguis emicuit, quo thura idolis adole-
rentur. Ergo advolutum captivis Numinibus Re-
gem Vates durè interpellat, monétque, ut in-
Coœtis abſiſtat. Iratus Dominus contrà Amaſiam,
miſit ad illum Prophetam, qui diceret ei: Cur
adoraſti Deos, qui non liberaverunt populum ſuum
de manu tuat Cüumque hac ille loqueretur, reſpon-
dit ei. Num Conſiliarius KRegis es? Quieſce, ne in-
terficiam te. Ante pugnam, Vatis hortatu, con-
ductos quoque milites exauthorar. Poſt trium-
phum nec idola abdicat, Vate fulminante. Ad Ni-
l catadupas obſurdeſcunt Ægyptii? Palæſtinos ho-
ſtium cruor effuſus cœlo facit obſurdeſcere. Fatum
Malchi ſibi conſcivit Amaſias. Hoſtes obtruncan-
do, ſibi aurem præcidit. Ex quo benè cœpit au-
dire, attritis Idumæis, exindè Vatibus deſiit au-
ſcultare. Urbem ſibi, ſuiſque perrupit. Sed ſe-
ſe Deo, Vatibuſque obſtruxit. Satius erat pate-
re Regem Numim, quaàm Regi Seir patuiſſe.
In prælio cadunt, qui pugnant; tu in victoria
cecidiſti. Eſt autem ſine remedio caſus, ſi ruas è
palma. Graviſſima ruina tum eſt, ſi è& faſti-
gio victoriæ proruas. Non enim & palma ruit,
qui in idola proruit poſt victoriam, ſed & coœ-
lo in ſaxa prolabitur. At, hebetato in fidem au-
ditu, os contra fidem exacuis. Quieſee, ais, ne
interficiam te. Iraélitz hænam ſunt voces, an ve-
rô fremitus Agareni? Apum te more dixeram
depugnaſſe? Erravi. Non aculeum, ſed mella in
vulnere reliquiſti. Nam, poſt cædem, non ho-
ſtes tantum, ſed Vates tua tela confodiunt. Mon-
ſtra iſthæc ſunt lapidei cordis. Silex eſt, ut thura
ſaxis incendat. Cos eſt, ut in Vates telum exa-
cuar. Bifrons tuus hic Janus, & Lapis eſt; jugular
prophetantes, & mutis litat. Adeò vecors eſt,
qui, ut ſic dicam, bicors eſt. Cædi deſtinas, cui
dudùm auſcultaſti? Vaticinium imples, dum Vatem
inſectaris. Verſatus enim inter idola & lapides,
illis te penitùs conformaſti. Diriguiſti; obriguiſti;
ſaxum es, & prædurus in Vatem. Nimiles illis fiant,
qui faciunt ea: & omnes, qui confidunt in eis. Hæc
atavi tui imprecatio eſt. Tu verò eam tuo ſcelere
antecedis. Rigent idola, non furunt. Tu ſaxum
es, & minaris. Riges, & ſævis. En quo te lapi-
dum conſuetudo dejecerit! Viſo Deo, ſimiles nos
ei fore futuros Joannes atteſtatur. Tu Diis tuis fac-
tus es major, ſed ſacrilegio. Surditatem ab iis tan-
tùm accepiſti, cæterum iis, quos colis, adverſaris.
Nam ad eos accedendo, ab eis abſceſſiſti, qui non
torpes, ſed graſſaris. Aut enim idolum non es;
aut, qui debaccharis, tantùm es Bacchus. Tů-
ne ſilere jubes verbum Dei? Et quis Dei ver-
bum alligat, ſi velociter currit ſermo ejus? Quieſ-
ce, ne interficiam te. Hoſtium cruor avidum te
cruoris effecit. Cave autem, neillum exugas. Nam
ſi te cruor Idumæus non iniquè libatus ſacrilegum
fecit: quò evades, ſi ſanguinem hauries Prophe-
