mus profectò, ſi ut ſcortantur animi, ità quoque
conciperent. Succlamaretur honeſtiſſimis quoque
fœminis: Ommes gemellis fœtibus, & ſterilis non Can.4. 2.
eſt inter eos. Pudet referre, quot in Templum
Lucretiæ adveniant, quæ domum Thaides re-
vertumur; quùm nuſquam Tarquinius abſit,
cui inermis quoque Cupido, & diſcinctus ſat eſt,
ut cunctatiorem pudicitiam nullis ad ſe minis non
inflectat.
Vidi eò ego promoviſſe libidinem, ut in Tem- II.
plo ſuſpexerim, quæ ne quidem de Orco ſuſpi-
cari potuiſſem. Sub Idus Martias feriâ Quadra-

geſimæ ſextâ, quodam in Templo, Divæ Mag-

dalenæ ſacro (urbi parco, ne deſignem, quos
emendatos cupio, non infames) duùm & in ara Prefanata
maxima Chriſti azymus Panis facibus ambire- à juveni:
tur, & ſuggeſtu Orator de gehenna, cœlôque con- en.
tentioſiſſimè diceret, Adoleſcentum legiones duæ
tantum in pleraſque matronas ſeſe oculis, cachin-
nis, nugiſque intulerunt, ut moliri procaciora

non poſſent intrà Mehemeti ſepta, ubi ſpurciſſi-

mi latronis oſſa ridere, quaſſaréque ſtatuiſſenr.
Quid ibi ad terrorem, obiequiumque Numinis
non compoſitum? Locus, ara, concio, Panegy-
ris, tempus, dies, Numen denique, quem non
abduxiflent vel Holophernem à Juditcha, ſeu

Amnonem à Thamare? Locus Magdalenæ con-

ſecratus, nônne lacrymas inſiillabat? Ara faci-

bus inſtructa, nonne filios lucis ab operibus te-

nebrarum avocabat? De reorum ſupphicis pero-
ratio, an non ignes igne reſtingueret? Num coœ-
tus, in lacrymas précéſque effuſus, thure fil-
phur excitabat? Eſuriales feriæ, cum carnem
menſis

226

menſis arcerent; quo modo eam mentibus in-
ferrent? Acti in Crucem Domini die, placere
deliciæ poterant, in tanto funere? Præſentia tan-
dem Numinis, quam Colites reformidant, ter-
rere mancipia non potuit, libueruntque ſub oculis
Dei, quæ nuſquàm licuiſſent? Quis proluviern
impudicitiæ compeſcat, ſi eam non lacrymæ,

non faces, non actio, non ſerietas, non eſuries,

1. Cor. II.
22,.

11I.

non funera, non Numen cohibent, reprimunt-
que? Recordaris Magdalenæ, & cachinnaris?
Aræ adſtas, & in hara volutaris? Gehennam
audis, & audes laſcivire ² Cives humi vides
provolutos, & choreas inſtituis 2 Jejunatur, &
ſine Cerere ac Baccho tibi Venus incaleſcit? Chri-
ſtus excruciatur, & Amoris incendia cruce nu-
tries & ſanguine? In igne Dominus, & fonumn
carnis coacervas? Deſilüſſet vel Jupiter ex Eu-
ropa ad id ſpectaculi, maluiſſétque mergi, quam
uri, ſi Deum inter ignes ſpectaviſſet. Exarſi,
fateor, & niſi me imparem cohibendæ licen-
tiæ credidiſſem, cui parem id temporis ne
'pſam quidem objectam animo Divinitatem eſſe
videram, ſublatis cancellis, undè diſpexeram
contumaces, exclamaſſem: Si ſcortari libet, hinc
vos apagite Satyri, & abite aut in dumera, aut
in fornices. Veſtræ obſcoœnitati patent ca-
veæ, patent ganeæ, patent circi, horti, com-
pita, littora, thermæque patent, veſtro vos
iſthic fimo advolvite, & unam ſaltem Numini
ædem relinquite, quæ intemperantiæ veſtræ vo-
lutabrum non ſit. Volutamini, ſpurcamini Sues,
ſed in haris veſtris, non in Domini Numiniſque
ara. Nunquid domos non habetis ad manducau-
dum & bibendum, ait Paulus: aut Eceleſiam Dei
contemnitis? Si graſſatur Paulus contrà epulas
ſtructas in Eccleſſ „ num ille in Templo ani-
morum adulteria pateretur? Si Cererem ſui gla-
dio verbi obtruncat, nonne ad aram Venerem
zrucidaret? Contemnitur Eccleſia, ſi bibatur: &
eam nugæ non dedecorant, nutus infamant, l-
bidines non inceſtant? Inſtitores & Templo exi-
gumtur à Chriſto, non citrà verbera. Et pullariis
cæſis, parcetur moœchis? Ananias, Sapphirâque
vos terreant, mentiri auſi in Eccleſia. Audaciam
funere expiarunt, elatique monuere ſuis cineri-
bus contumaces, quamti ſtet coràm Petro mentiri.
Niſi lapidei ſitis ac trunci, quid paſſura ſub Chri-
ſto laſcivia ſit cogitabitis, cùm Petro contumax
perjurium ſtranguletur. Acuet ſuum contrà vos
telum in fulgur Virginis, quem calcatis; & de
azymo puritatis ignis excandeſcet in zizania, lo-
liâque libidinis. Excedite hinc proindè quanto-
ciùs irzitamenta incontinentiæ, exitia urbium,
propudia fidei, ne moræ Orcus impatiens ge-
hennam in vos huc ſuam eructet. Quæ cùm ſup-
preſſiſſem, ne ea incautius jacerem in alieno ſo-
lo, poſtridiè è& meis roſtris meo ſtomacho ſatis-
feci. Dixi, quæ pertonanti enormitas flagitii di-
Ctabat. Sævituros ſe primùm in me ſuis cornibus
hirci effrænes conjurarunt. Sed ſeveriſſimo Pa-
trum edicto relegati in ſtabulum, precariam vix
in compitis retinuere laſciviam, in peſtilentes rap-
tim inſulas deportandi, ubi de eorum in Templis
licentia rumor ſiniſttior percrebreſceret.
At hæ unius Principatus tabulæ ſunt, quas pu-
dor comprehendit, ne in Templo fœdè merga-
tur. Nullæ in pleriſque urbibus contraà libidinem
tabulæ, ideòque nulla naufragæ pudicitiæ tabula
in Baſilicis. Ubi non ſemper matronarum con-
tumax Adoleſcentibus pudicitia eſt, quos inter-
dùm laſcivire tum ceruſſæ nigrore ſuæ, tum ve-
10 pallore purpuriſſi. Atque utinàm frons tan-

Oliva in Eſdram.

tum incruſtaretur mulierum, & albarium ſuis
fœminæ genis inducerent. Terrorem, funerâque
ſubſervire laſciviæ cogunt. Nam paucis ante
militiæ meæ ſub Chriſto annis, uniones, gem-
màſque pertæſæ Foœminæ non iniquæ, ſed & li-
beriores & vanæ, luxuriari coepere in coralio,
rubore in libidinis verba votâque adacto. Ve-
rùm, quia rubori parcius illudebatur in frutice,
mortem è coralio fictam perquàm affabrè, ſeri-

E coeralio
erta, mo⸗

réſque.

Mors 2
coralio,
pendula in

pectore fæ⸗

Côque funiculo inſertam & collo pendulam, ad minarum.

lævum uber adprimebant. Ità gemmata funere
luxuries Adoleſcentum in ſe oculos, quo terrere
debuit, illexit. Diceres Mortem pudere laſci-
viæ, quùm ſe videret, lenam eſſe libidimis; eoô-
que evaſiſſe maleficiéône dicam, an beneficio?
Verecundiæ, ideéque exuiſſe pudorem, quèd
ruborem induiſſet. Itàne? Ergo Caſtimoniæ flos,
& color honeſtatis fucum faciet temperantiæ: Et
Chriſtianorum oculos, cordàâque Verecundia cor-
rumpet, ad laſciviæ caſtra aurigata non in roſa,
ſed in funere? Mors ergo libidinem ſuadebit,
& de Templo fornicem condet intemperantiæ?
Fornicari oculis libet, ubi vivere non licet? Non
finiuntur funeribus illecebræ, ſed inchoamtur: ut-
que inter flagitia libido ſit Phoœnix, emerget é
funere? Si ità eſt, immortale fecimus ſcelus,
qued phœnicem fecimus. Ecquando enim, aut
ubi licentia moriatur, ſi vivit in morte? Hoc
enimveròô petulantiæ azylum deerat, ut abduci
ne quidem poſſet à funere, & paludata rubore
tutò in Templis graſſaretur. Undè illam detra-
hemus, ſi arcem habet in cinere? Miſeret me
ſanè pudicitiæ, cui ad aras quoque locantur in-
ſidiæ, non in luxu, ſed in luctu. Quis autem in-
dignetur lenones trabeatos, ſi purpurata morseſt,
ut faciat lenocinium? Quèò decora depreſſimus
Conſalum, quôve pudoris inſignia abjecimus,
qui ſtipendiariam efle funeris coëgimus purpu-
ram, ut non exterreret libidinem Mors, ſed in-
citaret! Latet, proh dolor! Venus in funere;
nec Venus tantùm, ſed Libitina quoque Cupi-
dinem parturit. Et ubi melids carbones, ignéſque
ſuos libido reponeret, quàm in morte, ut eos
diuturniores cineribus faceret, & foœdiores? Quis
quùm matronam armari Morte, Templumque
petere videret, theatrum illam medirari crede-
ret, & in circulo Circum deſignare? Has ego
improbiores Cleopatrâ fœrninas pronumio; quip-
pèê quæ luxuriem indè propagant, ubi eam re-

Omnia
impiis ver⸗
tuntur in
malum.

Tentatio-
num fons.

ſtinxit Ægyptia. Nam illa, ubi aſpidem admo-

vit uberi, laſciviam ablactavit. Hæ mammis ad-
movent Mortem, ut libidinem lactent. Planè
ominor ſolutiorem nuſquàm, quàm in Templis
licentiam fore, quando in ea penetrat cum perſo-
na. Bacchatur ſiquidem Licentia, non tantùm
laſcivit, ſi mortem ſimulat, ut tripudiet. Cujus
quis thyrſos, vulnerâque declinet, ſi in ſua caſtra
ruborem tranſcripſit, & non telo pugnat, ſed
morte? Vide autem commenta mulierum! Ut
in contemplationem ſuorum uberum juvenes in-
clinarent, iis mortem impreſſere. Prudentiſſimè
ſanè, ſi monitos voluere Adoleſcentes, mulie-
rum videri non poſſe ubera ſine morte. In funus
enim pudoris incurrent, ſi oculorum excurſione
in ubera inciderint marronarum. Quid verò è
fœmina non metuas tum ſtragis, tum veròô ſup-
plicii, ſi mors ejus pectori, cordique incumbit?
Aut quæ dabit impudentiæ portenta, cui rubor
Mors eſt? Nimirùm, quæ vivit petulanter, aut
verecundiam abjicit, aut ruborem pro morte re-
tinet, geſtâtque. In ea pudor vivet, cujus rubor
mors eſt? Arcendo porròô ſceleri, Deus monen,
advo-

Luxuria.

Tentatio⸗
num fons⸗

Don monum
lun en e
ii,gin nbe
Fi, uun
ke Q et
n, Een ean
Mben ltiändb
Nins Denien
Ken eg mn
MWR, r,
ſälckr inns
nme,/ id
cum, Abeen
Higeetelt vo
lpnar ienen
nu peiſgre
reſgnne d
Ckumgalanon
amare id en
CNcinnatum:
Pit moris
ſummnere le
urumn: & cal
Ectes ertan
un Niih
Aiiſe non n .
Indt i0
nonen Main
Pile. Nan
ame A
Elci, i
i eſ⸗ D
el
Aane N
uni
hama

8 Demma tur

Mramn in
n
lt,

enn 1
8 Unet
luni NeleH

onn, Nne
e t
n nl
dach. . “
rin ſoge
infnit
i
dhn 8
bmentine
oo etetn
Nodeel.
ſae. N
Ubiäineu
in bertin
Inn gl
Ainonetr
hunfeh
Ceonndu .
mm
en Ne
nergnmn
nonalN
Gchosnnt
, eneg
kimg ſie

do enn,
1 Mole! N
ern, A ain
Pelun nue
k indrr.
) Mane
Ne wanI
Qütuurmt⸗
Iperunnt,
n Erlnn
gnii Arin
Oeginuſnr.
n Man, Hr.
ennuid t
1 une ii
ſibnen igelle
1 NoNe, ue
Hedine
, Tenhlm
melin aec⸗
nare li
gonmidzn⸗
1, bient
piknadn
le mammé
lem. D
etrat nn l.
iannia
ipade .
büen
el en
ilenn Ne
erum ens 1.
Pncetlini,

De Cyro Rege. Cap. XXVI.

advocavit in hortum. Suadendo ſceleri, Mors in
Templum arceſſitur à fœmina. Et verò, quis à
flagitio deterreatur funere, ſi Mors coralium, &
gemma eſt? Didicerat Mortem Adam non ti-
mere, per fœminam. Nos docuere matronæ ama-
re mortem, & cupere. Occupari ſanè vult, &
rapi optat, quæ gemmas exponit. Pudorem vi-
detur proſtituere, quæ coralium proſtituit. Du-

plicatur iſthic ſanè flagitium, & cùm una ſit gem-

ma, ſcelus eſt geminum. Pudor ludit, & Mors
elud'tur; ſolãque libido ſuum ſeriò negotium agit
in ludo. Miror autem, eas ſœminas mortem ru-

bere docuiſſe, quæ nunquàm ruborem didicerunt.

Quin eas omni prorsùs caruiſſe pudore non du-
bito, quæ tantùm effudere ruboris, ut mortem
coëgerint erubeſcere. Nimirùm, earum neceſſe
eſl Mors erubeſcat, quarum vita nunquàm eru-
buit. Totus à vita pudor in funus effluxit. Quis

verò negat œminis pudorem inviſum, ſi eum

morti dediderunt? Noluit certè pudicitiam ſu-
pereſſe, quæ ruborem mori voluit, cùm eum

non mortuum tantùm eſſe fecit, ſed mortem.

Quam veròô eæ tum fuere Fœminæ vitâ ſpiritu-

IV.

que indignæ, quas ne Mors quidem inſidere po-
tuit, quin ruberet? Tu veròô, qui fœminam de-
eris, quanta tibi ea ſtatura ſit, & coralio depre-
Reades. Quæ enim mortem ſibi confinxit è gem-
ma, gemmeam profectò ſibi vitam deſignavit.
Mihitat libidinibus Mors; & & funere non cri-
minis pœnitentia prodit, ſed incitamentum. Ma-
leficio ergo muliebri in pudoris ſtragem Coiere
Mors, rubor, & Templum. Triumviratum
ſcilicèt virtutis in facinoris partes traduxere ma-
tronæ; quæ abuſæ coralio, ut abdicarent pudi-
citiam, ruborem adoptarunt: obtruſere mortem,
ut ingererent voluptarem: Templum ſubiere, ut
lupanar referrent & Templo. Quæ quidem pro-
bra ut pleriſque matronarum convemire aio, quæ
anteſignanæ id temporis fuere funeris, votôque
circumvallationis, quam in Fanis optabant, pe-
tebântque ab equeſtri ordine, de morte phaleras
concinnarunt: ità pleraſque, poſtquam mos ino-
levit mortis coralinæ, nullo planè crimine iis in-
ſigniri, comique teſſeris potuiſſe pronuntio. Con-
formavere ſe ſiquidem ſine noxa moribus cæte-
rarum: & caſtiſſimæ uti potuere coralio, quo
vecordes erraverunt à corde, ut exerrarent ab
utero. Nihilo minus tamen, cùm his candorem
adſuiſſe non negem in coralio, quamvis mortem
ſimularet: aio tamen, in ſuo colore plùs mihi
mortem placituram. Mihi mors placet, quæ
palet. Nam eam nobis Deus objecit, ut expal-
leſcamus. Abſtineremus proptérea, ut à cilicio
delicias, ità quoque illecebras vellem à funere.
Mors, quæſo vos, repræſentetur, quæ mortem
repræſentet. Non eſt autem Mors, quam tanti
emimus, quanti alterius fortè vitam non emere-
mus. Scuipamus Caſtimoniam in coralio, quæ
cum gemma tum pretio convenit, tum colore.
Relinquamus in ſuis ſordibus mortem, quæ plu-
rimùm valet, ſi aut minimi valeat, aut nihili.
Omnia tunc poteſt Mors, quùm ſola eſt illuvie
prætextata; & in prerio eſt, ſi pretium non habet.
At plùs fortè juſto in gemmam ſum invectus.
Laſciviæ novitas, quæ fines ſuos ultrà tumulos,
funerâque produxit, me quoque trans fines &
brevitatis, & veròô etiam, ut vereor, gravitatis
abduxit. Jam apertius Libido Templa dehone-
ſtat, quàm ut timeri, pellique & Templis debeat,
perſonatâ funere petulantia, mortéque gemmeà.
Arridetur utrinque palam & ab ephebis, & a
ſominis, & quæ palàm fœminas, virôſque in-

227
cendant dicteria, tanquàm miſſilia libidinis ja-
ciuntur. Nec procaciæ pelagus littus habet in
ſalibus. In geſtus exundat; quorum ille meà ſen-
tentià procaciſſimus fuir, quum, elato à Sacer-
dote Azymo, cui ſeſe cæteri ſubmiſerant, cul-
tùmque tunſione pectoris conſignaverant, in ma-
tronam cervicem comatulus inclinavit, & pectus
tutudit, ut ſe eam præ Chriſto tunc venerari,
coleréque teſlaretur. Iſta, dicerem, popinis, &
lupanaribus, niſi ea & ganeæ, & fornices exhorre-
rent. Hôcne deerat petulantiæ, ut ſceleratiores
Eccleſias eſſe faceret, quàm proſtibula? Mitiora
flagitia ſunt Cupidinis in lupanaxri, quam Ama-
ſiorum in Templis. Ibi colludit laſci via cum ille-
cebra. Hic Numini illuditur à hbidine. Ibi ho-
mo contraà jura humanitatis fingitur. Hic contrà
cœli jura in Deum fœmina conſecratur. Ibi ſcor-
to viri abutuntur. Hic in ſcorti gratiam Divini-
tas proculcatur. Scortum aio adorari? Què,
quæſo vos, erupit laſcivia ! Nullum idololatria
ſcelus atrocius. Et tamen cogimur exclamare,
penè cupimus libidinem eſſe idololatram. Tunc
enim aut non ſolas fœminas adoraret, aut ſolum
fominas adorarer. Spurcius libido, ſceleſtiſque
prævaticatur. Scortum colit, & Numini illudit;
hoc eſt, Deum ſcorto ſacrificat; efficitque, ur
aræ hoſtia, hoſtia penè ſit meretricis. Etenim
inter ſacrificia dorſum Eques azymo, & faciem
fœminæ obvertit, ſcortéôque non frontem tantum
demittit, ſed, tuoſione pectoris ſacrileg?, non
criminis teſtatur odium, ſed innocentiam depre-
catur, precaturque flagirium. Quid cogitari, au-
dirive improbius potell? Et tamen videntur iſta,
non audiuntur: peraguntur, non cogitantur.
Nec patranptur in ſpecubus, ſed in Templis per-
erranen Nec pomeridianis hæc horis, cùm
empla feriantur, ſed horis matutinis geruntur;
& publicè, & impunè, non tantùm duùm litatur,
ſed ſacrificii ſanctior articulus, inexcogitatâ fidei
quoque æmulis hoſtilitate, polluitur. Dum enim
à Sacerdote azymus levatur, tum meretricia Zzi-

zanio cœli triticum poſthabetur, ignique Lolium

deſtinatum pani Superûm antefertur; &, irriſo
Chriſto, reſervatum Numini obſequium matro-
næ defertur. Cupiit quidem Lucifer curulem
ſuam, quò licuit, promovere. Sed in lateribus
Aquilonmis rebellioni locum deſignavit. Sed Deo
æqquari cupiit, non præferri. Sed Angelorum cum
Deo principem contulit. Et tamen ſupplicium
non evaſit, terniſque incendiis ſcoriam impro-
bi cogitatus nunquàm excoquit. Quid patricio
fiet, qui ad Altaris Auſtrum, non Angelum cum
Deo componit, ſed Deo fœminam anteponit,
Divinitatis ludio, & Libidinis ad uſque latriæ
cultum venerator? Excandeſcere, & expoſiulare
Deum memini apud Ezechielem, quòd ſibi ple-
rique humeros vertiſſent, ut ad Orientem ſeſe

Solem obverterent. Et ecce in oſtio Templi Do-

mini inter veſtibulum & altare, quaſi viginti quin-
que viri dorſa habentes contrà Templum Domi-
ni, & facies ad Orientem, & adorabant ad or-
tum Solis. Quam Deus inurbanitatem pauco-
rum hominum, improbitatémque tam ægrè tu-

Tunſio pt
61:ris ſa⸗
crilega
uitis
imbudici.

Luxisrik.

Templi

profanato⸗

res à Libi-
dine in de-
terrima
perurgen-
zier

Ezech. 8.
16.

lit, ut exclamaverit iratior: Ergo & ego faciame jbid. 15.

in furore: non parcet ocitlus meus, nec miſere-
bor. Ità Dominus irritatur, quòd Templo ſuo
Oriens præferretur. Quæ ejus futura eſt indigna-
tio, ſi non aræ Sol, ſed, ſi divinitati tenebra=
rum opera anteponantur? Si Deo lux præferatur,
excandeſcit Dei vultus in fulgura. Queæ ille ful-
mina evibrabit, ſi poſthaberi ſe nocti ſentiat,
& hoſtiæ Mulier antecellat? Ergo & ego faciam
. 1

228 Oliva in Eſdram.

e incircu⸗
in furore. Vos verò, Curiones, qui monſira iſta percuſſores reformidat, nec Virgas extimet, ſed d Hi
libidinum reſcitis, vôſque, qui hæc in Templis theatrum. Non eſt matrona, quæ non ſe dolet Ron cole
ortenta ſpectatis, cur ità frigetis, torpetiſque, vulneratam, quùm aſpiciur. “ ſoe
Deo ad mitiores ſui Numinis contumelias immi- Hæc ad Equitem declamator è& ſuggeſtu. Qui , nn 0
d? Poteſtis iſta intueri, & pati? Videre, & ſta- mitius in eum inveheretur, ſi hàc eum ætate re- VI. nuer gu⸗
re? Oculus non telo, ſed ſiipulà ſauciatur. Vio- ducere ſiparium intueretur. Cur enim objurge- un
lari potuere Templa etiam cachinno, etidmque tur, qui cortinam demittit in mulierum panegy- Eged i⸗ “
nutu. Et ſacrilegio non læduntur? Et idololatrii rim inſpecturus, ſi ſe velis fœminæ deſpolia ſæmina. ice
non quaflantur? & adoratione non evertuntur runt? Subeunt Templa mulieres, circumorna vun, beddo imenn, r
meretricis? Et ſcorti cultu, ſpretque ſimul Nu- 1, David ait, ut ſimilitudo Templi; niſi quòd Pfalm. 144. ec Mi
minis fœderatis, non ad Manes deprimuntur, Templo velum non defuit, quo jam foœminæ I12. jegno, de
æquantũrque infernis ergaſtulis Tabernacula, cum fermè omnes deſtituuntur. Omnis mulier orang, Geler e 4
in eis mima Chriſto exæquatur? Quamquam ne aut prophetans non velato capite, deturpat caput Cot.inz: eps Cont
inferis quidem par tum Sanctuarium eſt, quùm ſuum; Verba ſunt Pauli ad Corinthios. Au- lem Gnn 1e
libidines crucientur in gehenna, & ad aras co- diſtis, quid de vobis Apoſtolus ſenſerit? Caput e, lu kelii/
lantur. Itâne? Inter inferüm ſulphura meretriæx jubet fœminas velare, quamvis ad vaticinia di- u muljerun,
diſtorquetur, quæ inter Levitarum thura à Chri- vino ſpiritu afflentur: & quamvis cum Nu- e nulcvam
ſtiano percolitur? In regno criminum ſuppli- mine colloquantur. Tunc porrò Chriſtianorum thwr. Non
cium laſciviæ decernetur: In regia verò lucis laſ- ſacella, altiſſimis deprefſa ſpecubus, ſepulchri Omatu u pon m
civiens adorabitur? Patietur lictores de'mones pe- ſpeciem ingerebant; quæ obſeſſa lictoribus, & vanus fa⸗ geamaſine
tulantia in ſedibus inferorum, cui aſſectatores fota periculis ponarum duntaxat candidatis minarum. Cne conci
contingunt interdum etiam Conſulares in exe- complebantur. Nemo illuc accedebar, qui ſibi cagirai Grumn conte
dris Sacerdotum? Satan lacerat Scortum, Eques Virgas in foro, ignéſque præſiò eſſe non cre- cura. Eiulnhetin
Scorto ſubmittetur? Et ad hæc torpemus uni- deret. Nemo illic degebat, qui non funeris nie inig-
verſi, quaſi Templum non demoliretur laſcivia, admoneretur à ſpecu. Et tamen in eo ſqua- Srnigr. 1e, döpr
. ſed mohiretur. lore loci, in illa ſanctimonia cotus, in tan- ſaria eiam (i eo en
V. Cùm olim Nobilis primarius, dum concio ha- to capitis, famæque diſcrimine vetat Paulus ad- erfen. ſihen ele
beretur, cortinam, quæ cærulea à virorum pa- eſle fœminas ſine velo, quamvis arcana Numi- Tstorug ſüiuummr: on
negyri ſœminas interſtinguit, paulò liberids de- nis divino extrà ſe œſiro abreptæ vulgarent. profanato- ori l ſ
PazPio miſiſſet, tum oratoris ſpectandi gratiâ, tum Hi- Quid jam diceret Paulus, ſi Poëtarum epitha- rer. Cidm nie
fæmine bidine diſpiciendi, luſtrandique matronas: ſab- lamiis inquinatæ fœminæ Templis ſeſe ſiſterent, iet in iil
pario ab- ſtitit tantiſper Orator, collectâmque cum ſpiri- non aperto tantum capite, ſed pectore proſtitu- ck derdane
Jungantu, ibus iram tanto impetu effudit in ſpectantem, ur to, mammiſque impudentiſſime exertis? Cuùm Ubeuin lg
in Sennacheribum deſiliſſe & cœlo lictor videre- præſertim non eas viſari ſint propherantes de- Ganinammal
tur. Nec per ambages detonuit, ſed deſignare ſe ſtinati martyrio viri, ſed criſpati nugaméſque Ee & dals
Patricium ait, quem contumacem Numini, au- audituri eas, & irriſuri ſint Adoleſcentes, quos dn gnegen.
, thoritate Numinis, pronuntiaret. Abi iſthinc, in- thorace tantum viros eſſe opineris, meras cæ- 1. Aweln
quiit, Dux infelix, aut hinc ego abibo. Neque teroquin & genis, & geſtu, & genio eos fœ- Pimnühthn
enim princeps, ſed larva intemperantiæ es, qui minas babiturus? Timet ſuppliciorum candidatis feminmn
pudoris ſiparium reducis, ut in Templo ſcenam Paulus ne fuligo affletur a Vate, ſi coma ſpe- s Onannt, r
ſtruas audaciæx. Miror in te Superům patien- ctetur non velata: & arſuros non credis com- a H
tiam, miror inferorum ſegnitiem: miror ità cœli petitores oſculorum, ſi exenteratis muhieribus u gunm minb
Orcique ignes frigere, ut neutris piaculum ſis vio- impenderint oculos? Abſens ità Tarquinium in- mn Rench
latæ pudicitiæ. Tuam nulli continentiam proba- cendit Lucretia, ur, inter belli funera, horro- lialut
veris, qui tam te fateris intemperantem, ut pu- témque cæſorum, deſcriptione duntaxat ejus ad 2 len, ian
dori parcere ne quidem poſſis in Templo. At ſe- extrema ſit adactus & conſilia, & facinora. Et en Glrimi
ra eſſe poteſt vindicta, quæ à te ſeſe abſtinere nec nudatis coràm ſe toto pectore fœminis non * Erman .
ſemper, nec din poteſt. Velum, quod depreſſiſti, amburentur juvenes, qui velatâ quoque pul- u⸗ D
lorica eſt Chriſtianæ Caſtitatis, quam tu proſtare chritudine deuruntur? Si libido non cohibetur unr un
ſine tela voluiſti, ut tuis telis pateret. Verùm & phalaricis, quin abſentem depereat caſtimoniam, 1e M Trc,
colore ſiparii coelo te fuiſſe injurium intelligito. in lyras, modéſque Templorum laſciviam fa- H
Involvere proindè quantociùs linteis ſepulchral- ſtidiet expectoratam ? Candorem fortè Libani Urmnſe
bus, qui pudicitiæ involucra detraxiſti, ut ei con-g æmulantur Poppææ denudatæ? Jordanem nove- Qsn led
deres ſepulturam. Perit enim pudor, ſi patet. Nec rint, qui & Libano profluit, in mare tandem So- Aackül
tu, tuique procul abeſtis à nuditate, qui pudo- domæ deſidere. Id tantùm è& Jordane latices tra- iichen
rem auſus es ſub oculis ſpoliare Divinitatis. La- hent, quos ubera exgurgitant: Circum Sodo- rineir
1la. 33. . trocinari id eſt, non orare, erudirive in Templo. mas reſtagnabunt. Quamquàm non tamto illuc nei
. Ged væ, qui prædaris, nönne & ipſe prædaberis? curſu contendent: cuùm ab uberum Libano exer- i nn
Nunquàm te ego virum credam, quem tam efle torum tam procul abeſſe Pentapolis non poſſit. c ibe
video effominatum. Neque enim ita ſociari mu- Certè in hoc Libano, non cedri panguntur incor- ar loe
lieribus cuperes, niſi aut ſœmina eſſes, aut, ſi vir es, ruptæ, ſed morum myrti ſeruntur corruptrices. lhu,
niſi eſſes Semivir. Reverere, ſin minùs Dei do- Et Jordanem dixi lacteum ex uberibus fluere ueieiſer
mum, Verbum ſaltem Domini, quod vel Deęmo- matronarum, ſi eo non lavatur alveo Naamani i musin
nes perhorreſcunt. Periit, qui parentem nudum lepra, ſed Nazaræorum candor computreſcit in uckine
non convelavit; & vives, qui pudicitiam omnium ſaniem, & aſperatur in ſquamas? Nec mergi te 1erdir
oculis violandam exponis, ſine velo ? Non es oportet ſepties, ut polluare, cùm viſus dunta- renDh
Cham, ſi non virum filiis indigitas, ſed tot Lucre- Xat uberum profluens in Ethiopem demutet Na- nnn, lerd
tias Tarquiniis objicis libandas innumeris, non co- zaræum. Quis enim uber fozminæ aſpicit, quin min
ronatis, ſed gregariis atque promiſcuis? Parcius fœdetur? Quæ ſi vera ſunt, nolo laſciviæ tumu- Nutafmn
ævit in matronas, qui eis monilia, quàm qui los in Libanum immigrare, eôſque tanti nomi- Mam he
vela diripit & ſiparia. Vapulat enim pudicitia, nis titulo inſignire. Exertas mulierum mammas eien H
cuùm velis ſpoliatur: plus ſiquidem oculos, quàm petulantiæ ego dixerim Gelbos, quibus in mlli
jugis inti
Dbie

Nſ

Nek
enen.
chrg
eitunun
N in
ner
Huler G,
ſenii
Nin .
icnus
is en ſ.
M.g
Miinnn
lchiin en
t ndii
gün
eſe mme
i Nm.
Eg, Niie
enn uludt

Aan Ne.
e Nlrel,
ulklleen,
eAe .
eyemCn
Opteuns
n neaie
dkelenn n
eis Muce
geint
Crun ARn
e, ſuß
on cedhn
1tig Müi
Targuint
ſunen, r
uctauteitil
häunm
e Tennin n
4 Crgre
pon hben
cilimonin,
lilcnan .
n Wne Iiu
rdinen ane
are land
dabe lazur.
Crrcum N
non tun in
n Libandk
ls don
Gngunnkün
tur Cv
lre
connhunct
2Neuhe

—

De Cyro Rege. C

jugis incircumciſi triumphant, & pereunt cir-
cumciſi. Exclamo proindè, contrà proſtantes
:Reg-rar. uberum colles: Montes Gelboë, nec ros nec pluvia
veniant ſuper vos: quia ibi abjetctus eſt eclypeus
Jortium. Quibus ſi David fulminibus ea juga per-
ſtrinxit, quæ nactus eſt Saul ſuis armis infauſta:
Quid non ſtragis effunderet in protuberantes,
nudâſque mammas, quarum maleficio non Saul
interit, ſed Davides quotidiè multi occumbunt,
nec vità excedunt, ſed excidunt innocentiæ tum
regno, tum vità? Non vitam eripuere Sauli
Gelboë juga, ſed ſuo in iis jugis ſeſe gladio Prin-
ceps confodit. Ibique telo ſpiritum extruſit,
quem diù retinere non poterat, eum alibi ſeu ta-
pe, ſeu febri, ſeu vulnere amiſſurus. At ſuper ube-
ra mulierum, animarum funera aggeruntur; &,
quæ nuſquàm profligaretur pudicitia, ibi miſerèé
violatur. Non iis ſané mammis Dilectus inſidert,
quas non myrrha occupat, ſed myrtus. Ideéô-
que amaritiei exolutis faſciculis, laſciviæ faſces
Cupido concinnat, quibus Dictatorem ſe eſſe
uberum conteſtatur. Cujus improbiſſimi præ-
texta Imperantis nuditas eſt; quæ quamvis ſta-
mine tramâque careat, lato tamen clavo non ca-
ret, quò puberes, virique ad ubera configuntur.
Quis verô crederet Chriſtianarum uberibus ca-
ſtiorem eſle Cupidinem? Hæc enim nudata pro-
fiituuntur: oculos ſaltem ille convelat. Tectior
Amoris eſt frons, quaàam peétus fœminarum.
Cui cùm vitæ ſcatebras natura infoderit, lac pue-
ris ex iis inſtillatura: ſui venena funeris, in ſe
indè derivari doler, ſed fruſtra, pudicitia. My-
rothecium flagitii uber eſt; adeéque noxia eſt
cicuta mammarum, ut nec epota Socratem jugu-
let, & oculis tantùm hauſta de Philoſopho fa-
ciat ganeonem.
Sed me longiùs dolor provexit. Cùm nuditas
ferientis ſit lorica Cupidinis, odimus plùs tamen
Opnane foœminarum in Templis tunicas, quam nuditatem.
vanus fœ- Ornantur, onerantur, obruuntur, & adobruunt
vin*ρρα ſpectantes tam ſerico, quàm auro, tam floribus
Luxuriæ, „ 9 2 *
& Tenta- quam unionibus. Ergône veſtiarii, gazæque thea-
. trum, Templum eſt; veſträque luxuries ſcenam
. ſibi ad aras inſtituet? Ab aurora lavantur in me-
Ornaus ridiem, fricantur, terguntur, polliuntur, pingun-
En tur, diſcriminantur, vernant hyacinthis, can-
dent margaritis, gemmis effulgurant; idque ſtru-
Gturæ, non Circo, ſed Templo deſtinatur. Co-
muntur parciùs foœminæ ſaltaturæ, quàm inviſu-
ræ Martyrum aras. Luxuries collimat in Tem-
plum. Pigmentantur, & macerantur, & illinun-
tur non ſpectaculi gratiâ, ſed occaſione ſacrorum.
Quis neſcit Eſuriales ferias in Septembrem licen-
tiam degeneraſſe, ubi ad Martyrum Baſilicas ſta-
tiva indixerint, habuerintque Sacerdotes. Stratæ ad
Eccleſias viæ in hi'ppodromos laſcivia conſternit,
ubi bigarum meta, limen ſit Templi. Non oran-
di ſtudio ſubeuntur Baſilicæ, ſed nugandi, laſci-
viendique licentid. Quid plura? Ea eſt luxuries in
Eccleſiis, ut, ab inviſendis per eas ferias Templis,
abſterreri ſœminas oporteat, quas caſtiores fore
confidimus in pomariis, quàm in catacumbis. An
hoc eſt imperatum à Cyro Templum extruere,
an verò à Conſtantino ſtructas Eccleſias paſſim ſu-
bruere? Deberemus excitare ubique Templa, vil-
lularum, rerumque omnium immemores; & di-
cata Numini Odea laſciviora eſſe facimus nemo-
ribus Satyrorum? Secedite iſthinc fminæ; Tem-
pla enim hæc ſunt, non theatra. Si libet laſcivi-
re, patent Horti. Eòô deſilite propudia honeſta-
tis. At muſſant impudentes, & ſuæ velum in-
temperantiæ detrahunt & Baſilicis. Armari ſe aiunt
Ethic. Comment. Tom. III.

VII.

p. XNXVII. 229

contrà Oratorum philippicas clypeis ſanctimoniæ.-
Eas ne audiatis; umbonem ego, quo ſe foœminæ
propugnant, nullo vobis fuco exponam-

Aſcendat in Jeruſalem, & ædificet
domum Domini Dei Ifraél. I.

Eſdræ I. 3.

C APUT XXVII.

Laſcivire ſe ideò Fyminæ in templis aiunt,
quòd Eceleſiarum parietes docuerint pe-
nè Myſtæ laſcivire. Quæ quoque luxu-
ries, à murorum peripetaſ matis in mo-
dos, inſirumentaque Muſices immigra-
vit. Eam ocuùm Eccleſis orruptelam,
ſuis Sanctiſſimè legibus Romani Ponti-
hices repreſſerint, correpto Fæminæ ely-
peo ſpoliantur.

ON ſe nudari negant ad uſque ubera fœæminæ JI.
etiam in templis, in iiſque laſcivire ſe nugis,
nutibus, habitúque fatentur. Negant damna-
ri hâc ſe tamen poſſe luxurie, quam penè è tem-
plis hauſere. Vidimus, inquiunt, nec ſemel vi-
dimus, quàâ die circumferri per urbem divious
Azymus debuit thecâà incluſus cryſtallina, aulæis
parietes intùs extraque Templum conveſtiri, Lieriora
tam obſcoenis pictis, textiſque ſimulacris, in Templi⸗
ut ea intueri ſine ſcelere non liceret. Etenim è ve SuatZ.
ſtiaris Principum deprompta belluata, quia pre dicitiæ.
tio artéque placebant, diſplicere flagitio deſie-
runt. Ergo ſuſpenſa fuere palam, tum è& muris
intùs, tum extra in fronte Baſilicæ figuris in-
quinata fœdiſſimis periſtromata, in quibus Re-
gum connubia, Deorumque adukeria auro pre-
tioſa textili reddebantur, & colore ſtaminum
gratioſa. Ibi Europa per fluctus aurigabat in Templorâ,
Tauro, ut quàm monſtrosè navigabat in peco ornaius ſit
4 . . . ſanctus.
re, tam deindè in ſtatione naufragium faceret
portentosè. Viſebatur ibi Hercules cum Ompha- picura
le, & furere dedoctus, & doctus inſanire, in obcane.
colum clavâà remollitàa. Ab Apolline fugiebat
Daphne, ut in laurum ſylveſceret, pudoris flo. Ornatas
rem ſupplicii fronde ſervatura. Sed auro Danaé
vViolata, quid interſit inter arbores metallaque ne- Luxuria
quicquam efflebat. Inſidiabatur Galateæ Polyphe- periſro-
mus, Lippitudine Cupidini conjunctior. Solve-aum,
bat in Aſiam Helena, ut per ͤtgeum Trojæ fa-
ces inveheret. Diana, ut ſœdaret, lavabatur. Fer-
reum ità rete Vulcanus adducebat, ut maculis
Dearum ſtrumas irretiret, & præda aucupis eſ-
ſet, non merula, ſed Mars. Vidimus pendere
Nymphas è muris, quarum mihil caſtius prode-
batur amplexibus Satyrorum. Quæ rapti occaſio
foret Ganymedis, tacente Aquila, Jupiter evul-
gabat, plus inſaniæ & pocillatore hauriens, quam
& patera. Didonis & neæ notior & latebra erat
intemperantia. Quos apud inferos Pluto ignes
patiatur, raptu pabuli denotabat. Inter flores
Proſerpina defloruit in ſtromate. Nec ſe Sacris
abſtinuit Aulæorum laſcivia, quæ obſcoenitates
& ſanctis undique paginis corraſit, ut authori-
tatem quammdam hbidini conquireret volumi-
num ſanctimoniâ. Damnatæ ibi caſiigatæque li-
bidines, lenteſcente in fila auro decorabantur

10

*.

II.

Can. 4. 4.

.

230O0
in Templis. Abduci Saram vidimus à Pharaone.
Vidimus in ſina Daliz Samſonem reſolutum.
Vidimus intentum Rubenum Balæ. Quæ tamen
pingi penitùs nequivere cum probro. IIla foere
portenta, quùm Lotus non unam hauriret & fi-
liabus ebrietatem in eavea; quùm Dina egreſ-
ſa, ut fœminas videret, malé viſa à viro,
Sichem ſenſit ſui pudoris Baſiliſcum; quuùm ful-
gura intorſiſſet in Davidem Bethſabea & pilci-
na; quùm nuda Senibus obluctaretur Suſan-
na; & victa mendacio innocentia victores eli-
ſit: quùm pictum plùs Ægyptia evaleret in Joſe-
phum, quam evaluiſſet in carneum; quuùm aliam
Amnon ægritudinem ſimularet, & aliam coràm
Thamare ſuſtineret. His è templo ſuſpenſis aut
adulteriis, aut pugnis in Caſtitatem, vereremur
licentius adeſſe templo matronæ? timerent ju-
venes paulò in Templo liberiùs agere? Si ge-
ſtæ libidines exponuntur in Odeo, cur ità in præ-
ludia licentiæ invehimini? Nos templa nugis de-
decoramus, quæ Templorum Domini inceſti-
bus cohoneſtant? Si laſcivià infamantur Eccle-
ſiæ, cur eas libidinibus exornan? Quàm atro-

ciora retulimus è templo flagitia, quam ſimus in

ea illaturæ!
Et ego iis quoque interfui non ſemel propu-
diis, non ſine ſtomacho. Jam, ut mulierum com-
peſcam petulantiam, excuſationémque confu-
tem, quid de ea laſcivientis textrinæ pompâ,
gazâque ſentiam meo ſtylo, hoc eſt, candore
ſcribam, non audaci, ſed Chriſtiano. Tenetis,
opinor, quæ ſit fœminarum pro ſua in templis nu-
ditate excuſatio, ſuſpenſa ſcilicèt è& muris bellua-
ta in Baſilicis, quà die Chriſti Hoſtia, & ad
aram exponebatur, & circumferebatur grandi
celebritate per adjacentes Templo areas, com-
Pitâque. Expoſtulationem ordiri libet à commi-
ſeratione. Miſeret me tui, Dagon; qui, ſi è& Phi-
liſthæorum delubris in ſic ornata Chriſtianorum
templa demigraſſes, non modò ad aram ſtares
cum Arca, ſed in templum raperere, ut ab Arca
ſtares, eämque redderes auguſtiorem. An Arca
ſanctior, quàm hoſtia? Si verò in pompam Azy-
mi arceſſuntur Nymphæ, Satyri, Parides,
Amarillides, & Dalilæ, cur Dagon excludatur?
Num caſtior Beelphegor, quàm Dagon? An Da-
gon ſceleſtior, quam Herodias? Nuſquàm illa à
belluatis propudia abſunt, quibus quis non ag-
