Non d Naten
than täktug
uum ſpend ,
Nnpur Haß
1 inſolunan en
n ſieuu
Tus Curakbu t.
tnon lingu 1
llert ens
t Impeane n
Avetet, ed dir
Mohficines
ſilbes, hene
r Pugnannn

ter. e
Nabit en
1 Di, guigmn
etebanlulkmn

oppuguht V

nt arnni;tur
on tatn A
Dis s; Ai
is ecichee 4
etüntqne,
ginell enm
Vnnini
Minere al
lie ei g
Cribus ehnutt /

nr metdn en
6,inginke,
aſis 8 inu D
Acnin,
35 Tenph,n
men l
r e
1 uie lun⸗
bholtoo, litt,
nergoin un
1enmeltd ,
erungue l,/
mmredati /
mel, le ,

luk,

De Cyro Rege. Cap. IV.

contrà hiſcere auſus eſt, & tot Senatoribus & Sa-
trapis. Excitamini aliquando Principes, & quan-
t putidioribus Ethnicorum Ariolis utamini non
rarò Conſiliaris, cogitate. An hi, qui vobis ab
arcanis ſunt, iſta unquam ſenſere de Arca? An
vos Crimnis arguerunt, ſi, libertatis ſtudio ve-
ſtræ, cæſis Hebræis, inviti facti eſtis Arcæ Do-
1. Reg. 4. mini periniqui ?² Confortamini, & , ne ſerviatis
92 Hebræis; vox una pugnanuum fuit, & finis unus

Ecleßa triumphantium. Rei tamen pronuntiantur ab
henoran- Ariolis Numinis violati. Reddite ei, aiunt, pro

de. peccato. Hùc, huc remittendi Dynaſtarum ſunt
lbicj 6, 3. Ductores „ut datæ licentiæ crambem recoquant
Ecleſiz. in Azoto. Reguſtent ſaniores de Deo; déque Ar-
Eica uriſ. Ca tractatus Politici dementati, in Academiis
1 nee, Scholiſque Philiſthæorum. Diſcant & maleficis
Sophi, quo ſe obſtringant crimine, qui Arcæ
quacunque de cauſa convincuntur injurii. Pu-
deat non id ſentire, doceréque de Arca, quod
illi tribuendum eſſe cenſuit ſuperſtitio vel ho-
ſtihs.
XI. Et miraris, ſi Politicos poſthabui Citharædis,
rileſiun quando impares eos convicimus haruſpicibus?

. 1. . 3 . . . 4 .
Mon Demittatur ſiparium interim, hic dum agitur actus
Thevlegi. volgo minimè vulgandus. Duobus tantùm ſpe-

Ctatoribus Orcheſtra pateat, Cenſuræ & Veri-
tati. IIla ſpecter, ut damnet; hæc illi adſit, ne
prædamnet, Nathano nonnullos eorum, qui à
Conſilis Magnatum ſunt gemueramus abſimiles,
& imperantibus Fidicine pronuntiaveramus ali-
quando eos nocentiores? Lyris Prætor inchnatur
ad amplexus; ad Cædes verô, ad tributa, ad rapi-
nas, ad ſacrilegia denique Politicæ follibus inflam-
thatur. Et citharà quidem adnavigant Conſules in
Theſſaliam, paulò liberiùs acturicum Muſis: ma-
lèe verò ſcribentium voluminibus fatiſcentibus in
roſtratas, piraticam exercent interdum Conſula-
res, jactis & mari magno in ipſum quoque Templi
Politica Pinhaculum harpagonibus, quò in ſeatinam Præ-
Ecl toriæ Sanctuarium detrahant & ſacrificia. Dira
HnX* hec quidem; ſed viris quamquam peſſimis, non
indigna. Væ autem Eccleſiæ & Regibus, ſi ſe-
moti à thronis Principum Politici Cœnam inſti-
tuant liberiorem. Tunc enim cui aut Matronarum
parcitur, aut Præſulum! Fluitante in jocorum
frero tum Speculo; tum Cidari. Mitto voratos à
Ceto Jonas, ſed non regeſtos in littus, traductis
canvivia ad ſannas Monachis poſt pocula. Horreo hic quo-
S,. due cum ſuis aut fluctuare Chriſtum, aut feſtinan-
in ludos 1 .
Saiyras. ti ad alumnos ſucclamari, Phantaſma eſt. Synaxin
Matc. 6. enim irrident, eamque carpere malunt, quàm ca-
Dnhari. Pere: quâque veſci nolunt, arrodere planè eam
ſie iladi- volunt, & commordere. Ergo, ut ſacros convi-
vas proſcindant, nunquam panem azymum, non
babent in ore, quem nunquam ori admoverent,
niſi Paſcha eos epuli commoneret; ut tum ſcilicet
accumbant ad menſam, quando & Lupi Agno
ingae cu. ſaginantur. Et, ne quid iniquiſſimo deeſſet æquo-
ri, cadavera heu quot ex eo in oram, hoc eſt,
Marmura- in Ora Cœnantium, jocoſarum vi temnpeſtatum ege-
vores. runtur! Quot demortui ad famæ ſunus reviviſ-
H cunt in nugis! Quot ſanctorum corpora, quæ
dormierant, excita cachinnis ſurrexerunt, & ap-
paruerunt multis in habitu, figuràque non ſanctâ?
Hoc in mari vel Petrus ad Chriſtum tutò am-
Matt. 14. bulare non poſſer, clamarétque naufragus, Do-
zo. mine, ſalvum me fac. Jaciuntur hic ſanè in verbo
Murmeva. TEtia plena magnis piſcibus ſupra cenrtum, So-
wres Gulæ CGorum in algam mſu extrahenda: quando tot
vitiopro-. implicandis, irretiendiſque Juſtis unus ſat efſſe
et.⸗ Maledicus non poteſt. Occini huic quoque jo-
Pial. 103. coſo pelago Davidis poteſt acroama: Hoc mare
5. magniim, & ſpatioſum manibus: illic reptilia, Juo-

lrriſores
Iuſiorum.

21

rum non eſt numerus. Animalia puſilla cum magnis.
Sed non illac. Naves pertranſibint. Nam rimas
agunt, &riſu rumpuntur, quem tenere non poſſunt,
non tam Fabularum portento, quàm monſtro Fa-
bulantis exoluti. En, aut Chimæram, aut Proteum,
Occipitio Areopagitam, lingu congerronem. Im-
mòô nec Proteus eſt, nec Chimæra. Subeſt enim in
illa confuſione Chimeræ ordo quidam, diſtinc-
tiéque membrorum: & quà Draconem przaz-
fert, non e effert Elephantum. Uno contrà Eccleſßaſti⸗
Detractor ore, vuliuque uno modòô Socrati, & 3 e,
modèò ſcurræ conformatur. Modò torvitatem ofſ- ſolvi de-
tentat pluſquàm cynicam, hilaritatem modò exhi- bens in jee
bet ſanè ſcurrilem. IIIud planè os diſtorquer in *.
ſannas, quod dudum exterrendis hoſtibus in ..-
thnam coëgerat excandere. Lepôres inde dic-
teriâque expromit, unde tela depromebat: &
quo gutture conterruerat Caſtra, eo epulanti-
bus abblanditur. Id ſanè non Chimæræ, ſed Pro-
tei foret. Sed Proteus diffluebat in torrentem, Lin-
guatulus ex ſe pelagus fundit ineptiarum. Er
non puder feracitatis ingloriæ? Scilicet ad men-
ſam admiſſus, Conſularem unum vix cyathum
concepiſti, & mare parturis Fabularum? Ar
hic fœtura grandeſcit, non verò penitùs diſſen-
tit à conceptu. Unde verò tantùm fellis è mel-
le? Eſto, quod es. Age coram Principe non
Oblectantem, ſed Sophum. Si eos videre libet,
extrahant & tonſtrinis nugatorem; nam aut flere
te decet, aut terrere.
Meus, inquies, is genius eſt, riviſque inundor X.
gratiarum. Sales undique intra me coëunt: & Linguæ ſes
nullus non dens ſuam dicacitatum ſcatebram e r
non premit. Pruriunt proinde omnes in dicte- Hugger.
ria, altiuſque, quàm .Ægyptum, hic me Ni-
lus opprimeret, niſi plura per oſtia in cœnan-
tium pateras alluvio ſeſe coœnoſa exoneraret. Ge-
mino Nilus hic tuus obice à Salomone compeſ-
citur, Sponſæ ſcilicet, Sponsique temperanti.
Haud ità delicatum, mollêmque te puto, ut nup- Familiari⸗
tiales pati aggeres non poſſis. En Sponſam tuum "ascam ſæs

cularibus
guttur ſud planèe vittà infreenantem. Favus di-ſ.

erta.
Nillans labia tua, Sponſu. Adhibetur temperandis Can. s. 11,
Medicorum potionibus Mel, nec tam delectat, Tierase
quàm ſanat. Ergo non ad illecebram, ſed ad
Medicinam jocabatur ægrorum, & in pomario,
& Sponſa. Nunquam loquebatur, quin ægris
mederetur. Et quæ horti amoenitas imponebat Lingne cus
vulnera voluptariis, ea mulier ſui dulcore ſermo-“:
nis percurabat. Tanta erat eloquii ſanctitas in
fœmina, ipſis quoque Hilariis nuptiarum. Fa- Ibidem-
vus diſtillans labia tua, Sponſa. Fundebat, in-
quies, illa, quod ipſi reſtagnaverat in gutture.
Mihi lætiora cum ſeriis intra fauces ebulliunt.
Quin illi ulra fauces molliora exundarunt, quæ
tamen prudens fœmina ſuppreſſit. Audiamus.
Favus diſtillans labia tua, Sponſa: mel & lac
Jub lingua tua. An mel tantùm ſuberat Spon-
ſæ, quod effunderet? Habebat lac quoque ſub
labis. Sed lactare nolebat indulgendo; quos in
menſuram ætatis plenitudinis Chriſti lugendo op-
tabat excreſcere. Non puerilia, ſed ſana expro-
mebat. Et quamvis ad acumina vivacitas men-
tis eam inclinaret; & fluminibus oris ſui alerum
emittebat ad curationem gurgitem, ſacrificiis al-
terum reſervabat. Erenim ut è ciſierna Bethle-
hem Deo aquam obtulit David, pateram effun-
dendo: ità Sponſa Deo lacte litavit, illud non
profundendo. Scatebram proinde jocorum in
aram Numinis convertit, & hoſtias ſuas, non
Eliæ frigidâ defus, ſed lacte circumfuſo, immo-
lavit. Quod ſi exemplo fominæ loquacitatem
compeſci piget, Apréluviémque ſermonis, en op-
Ponentem

2*

22

ponentem tuis obicem nugis Sponſum floribus
Can. S. 13. Fedimitum. Labia, inquit, ejus lilia, diſtillan-
tia Myrrham primam. Viden, & florere labia,
Familiari & amareſcere! Quis myrrham expectaſſet & li-
z, Re, lio? Quis florem crederet collineare in conditi-
Srl cum Vum? In flore ſeverior eſt Sponſus, quaàm Spon-
taicis. ſa foret in melle. Illa medetur ; is inungit: II-
Sermo va. la lectulis aſſider; hic incumbit Sandapilæ. II-
mus. la melle medetur ægrotis; hic myrrha condit
Sermo ſpi- Occiſos. Curat illa, ne cæſi diſtabeſcant: hic ve-
rinalié. tat putreſcere inſepultos. Et, quod te premit
exundantem in jocos, à lacte mella Sponſa ſe-
Religionis crevit: Myrrham eliquat Sponſus & lilio. Non
Perfedto. torpor, mihi crede, aut ſtoliditas eſt, quæ Mo-
Serietas. nachos ſanctiores, & ſaniores Clericos elingues
iggus cu- facit ad nugas. Garrire ipſi quoque ſunt do-
. cti, jocarique te poſſent inſulſius; ſed pudor
Familiari. premit ingenium. Tumet jocorum in iis quoque
tas eum ſæ Humen : ſed quod tu ad lenocinia otioſorum
cislaribus . . ——— . 7.
ſerig. derivas in pateras, id ipſi in rubrum Domini
mare demittunt, ſuas ſacrificare dicacitates Cru-
ci non impigri. Quippe quos ſilere plus juvat,
quàm ridere; malentes vulneribus Domini de-
fundere jocos, ut hoſtiæ ſint Divinitatis; quàm
eos in Dominantium aures infundere, ut hu-
manitatis ſint thyrfi. Ergo eloquii florulentiam
in antidota vertunt perditorum. Labia ejus lilia
diſtillantia myrrham. Si me veròô roges, quâ ra-
tione de flare myrrha exprimatur. Crucis, aio,
ſi benè torculo utare. Ejus enim compreflu in-
genii vanitas in ſanitatem eloquii contorquetur.
Suſpendunt proinde Juſti ad patibuli clavos ſuæ
lilia eloquentiæ; & ne quem à vepribus Serva-
toris ſuo flore divellant, arere vel in liliis ma-
lunt, quàm contra Chriſti ſpinas vernare. Ti-
ment enim, ne fœnum carnis è linguæ lilio pro-
ducatur.
XI. Abire me ergo jubes ædibus Dynaſtarum?
Nam his ſolæ, meræque nugæ Philoſophum ag-
glutinant, proturbandum confeſtim ex aula, ſi
Vates fiat & fabulante. Mentiris equidem, in in-
famiam Principum. Non doceri ſe modè Prin-
cipes patiuntur à Vatibus, ſed argui quoque per-
cupiunt. An non Davidem Nathan objurgavit?
Is David erat. Raros, inquis, nanciſcimur Da-
vides in regiis. Quin rariores ad ſe ſubire Na-
thanos regiæ lamentantur. Si tu certè Nathan
eſſes, nullus tibi Princeps non ſe effingeret in
ASapien. Davidem. Age. Nonne Dynaſtæ tuo propior He-

e rodes eſt, quam David? Is verò Joannem auſ-
ꝛipes op- cultabat: à quo tamen ſuum ità ſuccuti thala-

cant, non mnum exhorrebat, ut penè individuam abs ſe pel-
* **αi licem excuteret. Dicebat enim Joannes Herodi:
Marc.. 8. Non licet tibi habere uxorem fratris tui. Et ideò
atem, ais, in vincula conjecit Herodes. Re-
truſit eum ſanè Herodes in carcerem, ſed ſtu-
dio patrocini, non odio ſermonis. Ne quid enim
Dei ver- in Joannis vitam atrocius pellex moliretur, præ-
bum & ſe- ſidium illi paravit in vinculis; & quem invi-
tins Ietmno tus occidit, obſequens procul dubio catenavi
Principi- —. 2 Jue P havIt.
bus bla- At illibenter Cenſorem ſuum Herodes audierit.
cent. Pronus certè Achab in Eliæ verba; qui, ut pri-

Verbum mm Prophetæ ſulphure rigari cœpit, ſatori
Vei. mox ſuo cilicia, ejulatus, cineréſque rependit.
7 . . .
3. Reg. a. Iaque, cuùm audiſſet Achab ſermones iſtos, ſci-

27. dit veſtimenta ſua, & operuit cilicio carnem
ſuam, jejænavitque & dormivit in ſacco, & am-
bulavit demiſſo capite. Quantùm Philoſophiæ ex-
pullulavit in Rege uno Vatis alloquio! quan-
tüùm cœleſtis annonæ & verbis excrevit arguen-
tis! Immò in luxurianti agro, campéôque libi-
Ccorrecio dinis, quantùm ariditatis, ſterilitatiſque vox
sshisndt, una Ccommonentis invexit! Placeat Numini,

Oliva in Eſdram.

ur Eliæ plus penè ego verba, quàm ſua ad- Se,y ſpr.
mirer, & præferam illatam, Prophetæ nutu, rüuali
herbido, florentique ſolo vaſtitatem, foecundita- Elie vox.
ti juſſu Domini terrarum ſolo inſinuatæ. Di- (onein ſe-
xit Deus, & faéta ſunt. Elias dixit, & disjecta ia.
ſunt. Ad Domini vocem olera eviruere in poma- Pl. 32. 9.
rio, coaluere metalla, flores erupere, ſuccreve- H
re fruges, poma, oleæque maturuere. Ad Eliæ ce Ahabi
vocem evanuerunt in Rege phaleræ, effluxere ager exa-
mecalla, palluere purpuræ, excidere torques, exo-“.
lutæ ſunt infulæ, ſceptrum decidit, diadema diſ- copre.
ſiliit, diſperiere epulæ, deſedit cervix, in ſa- nis vis cum
xum denique pulvinar obriguit. An non plus es voe
eſt, Prophetici vi verbi deflorere Regem, quàm mr.
verbo Numinis ſolum efflorere? Portentoſior Eliæ ſermo
profectò eſt pompæ ſterilitas in regnante, quàm wagfi.
in arenti ſolo fertilitas. Exæqua terræ punico tais in Re-
cilicium imperantis. Plus eſt, ſqualere Princi- 8:
pem, quàm arborem purpuraſcere. Compo-
ne cum agrorum fruge Regis abſtinentiam. Mi-
nus eſt, adeſſe latifundio Cererem, quàm Re-
i abeſſe. Confer conveſtita floribus prata cum
conſciſſa ab Achabo tunica, projectâque prætex-
tà. Nemo non præferet illuviem Regis prato-
rum illecebræ. Si ergo plus Eliæ ſermo contra
mores præſtitit, deliciâſque regnantis, quàm Dei
vox egerit pro ſqualenti tum terra: quis Dy-
naſtas Philoſophiæ incuſet adverſari, ſaniſque
verbis infeſtos? Ad Eliæ vocem ſi Achab re-
mollitur, cujus dudum immanitate lapidibus
pluerat in Samaria: quis Sapientum diétis &
Conſulibus non ſuccumbet?
Eliam pertonuiſſe dices in Achabum, formi- XII.
dandum coœlo quoque Prophetam. Id te virium,
authoritatiſque non nactum, ideôque edoman-
dis Equitibus invalidum. Nolo abs te obſtrui
cœlum. Nugari nolim te coram Prætoribus, iſ-
que iram volo Numinis denunties, ſi peccent.
Jubeo, ut, quando perſonam Philoſophi indui-
ſti, degeneres à tua conditione voces, monita-
ue non promas. Id vix ageret redux Enoch è
coœlo. Ais? Falſus es animi, conſiliique. Si cu-
cullo, tonſurâve inſigniris, ubique gentium & Religioß
locorum os togæ conformes, neceſſe eſt. Id enim ai
remiſſus & cœlo non Enoch, ſed ſubmiſſus Sa- utique
than & tartaro & nobis obtrudit, & præſtat cum nerne,⸗
Rege. Samuelem ſuis excire ſuſurris tentaverat Coriaz,
Saga, ut roganti ſeſe Sauli faceret ſatis. Aſcen- ſermo ſe⸗
dit tandem vi, ut puto, divind, non carminis, a.
Senex, adfuitque, & ſuſcitanti non infeſtus,
& minax ſciſcitanti. Quare inquietaſti me, ut 1. Reg. 28.
ſuſeitarer. Faciet tibi Dominus ſicut locutus eſt in 15.
manu mea, & ſeindet regnum tuum de manu tua,
& dabit illud proximo tuo David : quia non obe-
diſti voci Domini, neque feciſti iram furoris elus
in Amalech: idcircò quod pateris, fecit tibi Domi-
nus hodie. Cras autem tu, & flü tui mecum eri-
tis. Quid ſanctius, quid gravius, quid dici ſeve- Samuel.
rius, non Regi, ſed lixæ potuit? Quod ſanè 10- G,atie
nitruum non & ſanctuario perſtrepuit, ſed & la- abique coo-
re mulierculæ ſonuit, & veneficæ. Tunc id lo- perandum.
qui non potes in regia, quod in ſpelæo Sagæ per- Locm non

g

obeſ Fer-

ſonuit? An malefica theatrum opportunius ſiruit à, &
Philoſophiæ in antro ſuo, quàm in ſua Prin- Zelo mi-
ceps extruat galaxia? Quid non ibi adverſaba- Warimm.
tur veritati, ubi ſpectabantur tantum veneni Malefce
ollæ, exenterati angues, eruderata cadavera, annoi,
reſtes appenſorum, cæſorum crines, crepitacu- Tonſulebat.
la ferruginea, phialæ virulentæ,, laternæ medi- Familiari-

. tas cum ſa-
catæ, agglomeratæ ad necem vittæ, exciſæ ad dar

excidium taxi, eruta ad internecionem, ad cru- Sermoubi⸗
ciamenta, ad angores, ad furores rudera ſepul- gueſit ſej
chrorum? Et tamen in tanto ſcelerum apparatu,
tâmque

rius.

mnqoe 1
„ ger
gei guſt, bel
4 l⸗ vade ſehe

Dumn mn
1 l.

ſel uue
19
Cbos arteli⸗

thuraus,

hip⸗
Naducemn

ore p
SArahere

Ole Pimor
tiamii Ren
el Pythor
liti congr
a ſit cata
r nos non.
CMnes timich
Fentam,
s Mon hes
Negen han
bPytone
ur eram
hi gtt er
lna ſais,
leit: & P
ueſ elin
Uemna ſyerei
tigne Uunti
l ed Gat
udi.
kinii Plne
ler C
lh br
ge
. Uleris)

len anſe
d kit
Kaaid No,
0 In

N. Ir.
4 A
4 inr,

e toreleeh
n, Gidemake .
Cerit ühen
AMn M un
Een, gla,
e! Mremcat.
regnenke, glin
un kere Mi
alee i
Aere. C
Dlinentin
ren, guin d
Diibds Tnn
elligteſen.
en Reg e.
la Eumdn
nabrs, unli

verlati,
em ſi Akbt.
atitar Häin
Fiemum h

Achabum, im

ickore
lo d Ee
m Deaorbu
nnie, en
Phuohhrod
e 1C,, Mi
et tedui hunt
Conſllige I
viqe ennm i⸗
neceleelk e
bnin
Ii,& ralun,
lins Eelugl i,
Cett il
1, Mn CIN,
Mti no ela,
icling⸗ g
ſou lunn e
tumn eu,
,, Funth,
Giui mnm
ii Geͤbe⸗

1

1
„7 . . 4
tepun, “S
i Turn 4
ſele e i

Religioſus

in aula lo-
istid
lanctè.

De Cyro Rege. Cap. IV.

tämque multiplici inſtrumento malefici non ſo-
nuit, perſonuit, tonuirque Theologia, ac & tri-
pade veneficæ, tanquam & Sapientiæ throno ple-
num majeſtatis oraculum in Regem edidit Sa-

muel. Adeòô Philoſophiæ vocem non intercipit

Ibid. 20.

tas.

Uniſormes
caha:
rentes ſi
mus, gu in-
do Pyibhon
cam Va-
tem reßra.
Jentati mo-
re loquitur
Samuelis.

Correlbtig
libera.

periſtroma imperantis, quin ea inter centones
quoque excantantis non moneat ſolum Princi-
pem, ſed exanimet. SRtatimque Saiil cœidit por-
rebtus in terram. Extimuerat enim verba Ja-
muelis. Samuelis id fuiſſe terroris, tonitruique
aio in Saülem? Loquutio eum terruit Samuelis.
Nam Samuel non objurgat tantum Principes,
ſed trucidat, uti conciſus Agag in fruſta tot vo-
Cibus atteltatur, quot telo Pontificis vulneribus
eſt confoſſus. Quòd ſi vox Vatis Reges percel-
lit, ſiernitrque humi; Philoſophi caro, ſpiritus,
cothurnus, palliumque, Senatorem à jocis non
traducent ad ſeria, ſeveritatis tot in Sapiente no-
mina, tantæque machinæ? Quid ſi non umbra,
ſed larva tantum Pomificis id ibi oraculi, timo-
riſque edidifſer. Non tantùm licet veneficis in
Prophetas, ut eos è ſinu Abrahæ in officinam
extrahere poſſint, ſentinâmque flagici? Dicto
proinde Sagæ, non Samuel, ſed perſonatus in
Samuelem is tum præſto Sathan fuit, qui mu-
lierculæ erat à ſortilegiis. Itaâ planè ſenſere cum
Gloſſa ex Interpretibus permulti. Ergo, ſi huic
Sententiæ, quami ego cum longè pluribus Theo-
logis falſamn exiſtimo, ad ingenii exercitationem,
in gratiamn & argumenti propoſiti, & Acade-
miarum, quas toto hoc opere, ad Scriprurarum
coloranda myſteria à fabulis decantandis addu-
co, hæreamus. Ergo, inquam, non ſeriô tan-
tum, ſed perſanctè Lemures affantur, monéat-
que Primores, ſi perſonam induant Sacerdotis,
etiamſi Regi colludant in ſcena veneficii. Adeòô
vel Pythonem pudet, ſi Vatem ſimulet, non
Vati congrua & agere & fari; quamvis parum
ea ſit cataphracto regnamique approbaturus.
Et nos non larvati, ſed palliati Evangelici Præ-
cones timidiorem reddemus, viliorémque Sa-
pientiam, ut id fſcilicet coram Conſulari per
nos non liceat ſacræ Philoſophiæ, quod illi in
Regem licuit, non inermem, ſed pugnacem
ſub Pythone? Larva ergo philoſophatur, & otia-
tur coram Rege Theologus? Cenſorem Prin-
Cipis agit etiam Cacodæmon, ſi ſanctioris per-

ſona Vatis, quam præſert, ſui eum officii mo-

neat: & Philoſophiæ majeſtate ità premi non
Poteſt palliatus, ut eum nugarum pudeat, in
tanta ſupercilii, togæque ſeveritate? Exuére vel
Lemures Sathanam, ubi Pontificem induerunt,

eâque nuntiavere Saüli, ut ambigatur, Samuélne

XIII.

an verò Sathan tantum Philoſophiæ offuderit
contumaci: & qui Magiſter eſt in Irael itaà
Principi blandietur, ur dubitari poſſit, Miles,
an verò Clericus ſit Dynaſtæ colloquutus in
Xyſto?

Et his ſubrides? Et riſum qui teneam, ſi me

metum jubes excutere, Lemuris exemplo philo-

duam Pal.
barcres
Pratendunt
nnditatem
in velamen
aſſent atio-
nis ſuc.

Adulato.
Jes. .

Conſeliarii
non boni.

ſophantis? Quid enim aut metuat ex Rege Sa-
than, aut ſperet? Loricatur ſuâ Python ſubtilita-
te, tenuitatéque naturæ, quâ, ut injuriæ eſt im-
Dervius, ita capax miniméè eſt craſſioris volupta-
tis. Nos inhiare Divitum ſportulis cogit egeſtas.
Allidimur, quamquam inviti, & Philoſophiæ coe-
lo in cœnum humamioris alloquii. Nos quoque

Sapientiæ noſtræ opibus in Equitum benevolen-

tiam merſis ſucclamamus; ite peſſum famelici
Ccharacteres, nudæque notæ! Ego vos perdam,
ne perdar à vobis. Abſit, ut hos vel ſemel ha-
beat Eccleſia Phociones; qui, ut abjectum olim
aurum eruant è naufragio, jactum faciunt ſerio-

23
rum. Tegi, veſcique Hominem oportet, quem
volumina torquent verius, quàm paſcunt, nec
tegit pallium, ſed nudat. His ſi forent obnoxii
Lemures corporum vectigalibus, parcius fortaſſe
in Saülem declamaſlent. Convincêre, non viro
uno, ſed pluribus, qui te uno teneri non poſle
Lemure arbitraris. Coloſſum Babylone aureum
Princeps extruxerat. Et quoniam alia ex ali
nunquath non emergit inſania, ubi ex auri maſſa
Nabuchodonoſor, tanquam Semideus Chaldæo-
rum, inter urbis penſiles paradiſos ſuum ex auro
confinxit Adamum, ne poma præriperet, ultro
illi divimitatem obtruſit. & quam hominem fa-
cere ſiatuam non potuit, Deum fecit. Lantò eſt

7

Confeſſarii
nimis blan-
di excuſa⸗
tione ca-

ent.

correctio
adhiben-
da. .
Sermo ſpi⸗
ritualis.
Statua Bas
bylonica.

Balyyloni⸗
ca Nabu-⸗
shi ſtatua
Alretes
quaſi ASdu
divinitate
donatuy,

divinitatis, quàm humanitatis uberior, feracior- ne heelles
que Chaldæa. Huic cùm frontem reliqui, ge- ſaſfuretur.

nudque ſubmitterent, terga Hebræi pueri, Regi
cum primis chari, obverterunt. Quos evocatos,
objurgatôſque Nabuchodonoſor flammis deſtina-
vit, ni pectus novo Numini in obſequium infle-
xiſſent. Veréne Sidrach, Miſac, & Abdenago,
Deos meos non colitis? Vox una omnium ad Ty-
rannum fuit: Nomm ſit tibi, Rex, quia Deos
1uos non colimus, & ſtatuam auream, quam ere-
xiſti, non adoramus. Exteri erant, & ſervi, &
Tyranno perchari. Eos tamen non emollire gra-
tia, non elidere ſervitus, non terrere novitas po-
tuit. Sed in torque ſervos ſe eſſe Numinis me-
minerunt: filiorum Dei retinuere libertatem in
catena: putavere ſe coœli cives, cùm ferrentur
advenæ Babylone. Immolavere non Moſem ſi
mulachro, ſed Legibus Regem: duxerũntque!?
Hebræi uri ſatius, quàm nubere, inito cum ſta-

F§§. Tres
Pueri.
Homines
non timen.
di.
Dan. 3. 14.

Ibid. 18.

Non homi-
nes, non
Principes
Sapiens
vereatuy.

Humani
timores ſu-
bigendi.
Zves Ba-
Pylone pue-
ri Regem,

tua connubio. Principis plus aurum horruere Kamn d-
quàm fupplicium; malueruntque inferri clibano, “e vicere,

quam ſtatuæ proclinari. Quam ego cùm con-
ſtantiam corporum mirer rogos deridentium,
plus tamen oris robur, audaciâmque in pueris
commendarim. Ecce Deus noſter, quem oolimus.
Servimus Chaldæis, non litamus. Aurum non
colimus, ſed procudimus. Horremus non forna-
cem, ſed ſcelus; &, ne timoris nos gelu adſtrin-
gat, ruimus in ignem non inviti. Nam Dei cum
ſimus in hoc cono frumenta, ut nos charitatis
frigus adureret, ità ſupplicii æſtus in meſſem
excoquet, condétque horreo. Hæ voti, propo-
poſitique noſtri columnæ ſunt: Deum colimus .
& Deos non colimus. FHas ultra nec nos tranſ-
ponerent Gigantes, quos Oſſæ Pelion impoſuiſſe
fabulæ mentiuntur. Huc falſi Sapientes, huc
velim accedatis Politici. Non hic Lemures au-
dietis in Saülem audaces: obluctantes ſpectabi-
tis Regi potentiſſimo Eunuchos compeditos. In
hoc Circo cum Corona Catena luctatur, re-
gnéôque ſervitus repugnat. Iſtic Regem ſervi
detrivere. In ſuis bene literis Jacobus incendio

Ibid. r172

linguam comparavit: Inflammat, inquit, rotam Jacob. 3.

naiivitatis noſtre. Nam fornacis rogum Ba- 6⸗
bylonicæ, vel ſyderibus formidandum, lingua-
rum trium ardor opprefſit. Et cùm audeant, ar-
deãântque pueri tam propè ab igne, Politicæ
non ſanæ Alumni nivales Paterarum illecebras, in
Regum domibus congelaſcunt. Quem hic umbo-
nem prætenditis, adulatores „ quo ſocordiam
veſtram ſalvam præſtetis Babylone? Regulo ade-
ſtis? Regi aderant Pueri. Vos premit inopia?
Illos ſervitus opprimebat. Libertas Principi ve-
ſtra non placeret? Hebræorum conſtanti excan-
duit Aſſyrius. Aulæis arceremini, ſi

Correbtis
libera.

loqueremini cni

ſanctiùs? Si muſſent pueri, conjicientur in cliba- Zera.
num. At non vos regius cibus proſequetur, niſi Himani
verniliter garriatis? In eſcam illi, pabulumque reſpeétus,

flammarum dedentur, ſi regiè inſurgant in Re-
gem.

24 Oliva in
gem. Da ergo linguam, manuſque, Spadonum
doctus exemplo non garrire coram Prætoribus,
ſed Regibus, ſi ſit opus, edoctus repugnare.

XIV. Subtrahis etiamnum linguam Philoſophiæ?
Fortiores me, inquis, ſunt Heroes Iſraëlitæ. Tan-
tæ non me parem conſtantiæ fateor. Modò æqua-
ri Sathanæ renuebas, modò Juſtis conferri ab-
nuis. Quemnam tibi æmulum comparem, ſi æquè
ſceleroſum, probumque detrectas? At à Lemu-
Sapientia ribus non flagitio receſſiſti, ſed componi homo
o;, Kle. cum ſpiritu recuſaſti. En non Heroem, ſed Ario-
lum in Arenam à Moabitis productum, qui cer-
tet cum Sapiente. Promiſiis, miniſque Balac
oneraverat Balaam, ut maledictis perrumpentes
in ſuos fines Hebræos aut aliò averteret, aut fun-
Gum.226. ditus extirparer. Veni, & maledic populo iaic,
quia fortior me eſt. Planè pudet Lugiiis. Ariolus
evocatur à Rege. Hic potentiſſimus, ille erat
egentiſſimus. Nam Aſina refractaria ſupellex pe-
nè ejus univerſa deſcribebatur. Micabat argen-
tum, fulgebat aurum, fulgurabat adamas, purpura
effulgebat. Curulis inter hæc Vati parabatur,
nalaam dquam Elephanti, evulſo ebore, honeſtabant. Ad-
neſeius aſ. debatur quadriga Curuli, quam ſi Phaéton inſ-
ſentari. cendiſlet, non exerraſſet, & ſuum Phoœbo cur-
rum Pado innatans remiſiſſet. Decreveram, ver-
Num. 24. .
11. ba ſunt Balac, magnificè honorare te. Aſcendit
in montem Magus, ſacrificavit Dæmonibus bo-
Orinionss vem; Circumſpexit Iſraëlem, ſtrepuit, ut arbitror,
E e, crepitaculis, circulo non ſe uno vallavit, ex-
cuſſit urnam, concuſſit ſolum, tutudit pectus, 0s
tandem diduxit. Diras ſanè peracerbas ex Ario-
lo expectatis: Urgente hinc eum telo Regis ad
ſcelus, inde illum Regis auro in nefaria prori-
tante? Eas expectabat & Balac, qui gemmas
coacervaverat, ut nutu Arioli, lapidibus plueret
in tentoriis, caſtriſque Iſfrael. Verùm ſtellis Ma-
gus caſtra Moſis adſperſit, non ea disjecit, diſ-
persitque fulguribus; nec modò non malè omi-
. nari auſus eſt Iſraëli, ſed fauſta illi, ſpectante,
Religiof horremeéque Principe, eſt apprecatus. In morem
E e nimirum Nili, Balaam, cùm è faſtigio montis
o Grae ſimul & Regis, tanquam & Catadupis ſui allu-
dicendi. vionem vaticinii demiſiſſet, Tentoriis tamen
„ Hebræis non vaſtitatem intulit, ſed felicitatem
ligiſo invexit. Hoc uno Vates diſſimilis Nilo, quod
ſecutores crocodilis caruit, quibus Nilus inſidetur; & naſ-
Irriſores cituram cùm prædixiſſet ſtellam ex Jacob, Iſ-
n ka. raëlem docuit coœlum reſpectare, quod aſpicere,
aamo. alluvione fluminis, dediſcit .Ægyptus. Nam Ni-
Nilu. lus, cum terram videatur inundare, cœlum adob-
ruit. Siquidem Aratorum ibi nemo ſuſpicit cœ-
lum, opimatis abundè arvis à profluente. Ja-
ura proinde major ex flumine eſt, quàm uber-
tas; quando aquarum eluvio terram irrigat, &
. cœlum eripit; præbet gyptiis olera, ſed inter-
Nilas K- Ccipit ſydera. Quàm porrô fatalis Nilus, in quo
gahio ſata. non infantes modò, periere Hebræorum, ſed
coli quoque gemini hauriuntur! In quo nec A-
ries natat, nec Leo enatat. Ubi Euxinum præ-
tervecti Argonautæ ſua cum Navi fœdè depri-
. muntur. Quo denique in commumi Aſtrorum nau-
fragio, ipſimet cum Aquario piſces ſubmergun-
tur. Et quid iis non perdatur gurgitibus, ubi
nec Aquarius evadit, & Piſces naufragium
agunt? Et miro modo, qui inter coli faces flui-
. tant, ſaltântque piſces, flumine diſperduntur.
Hâc, inquam, Nili ſtrage ſyderibus luctuosa
eloquentis fons Balaami felicior manavit incor-
ruptus; novique ſpe ſyderis vulgatâ, vultus,
orâque populi non humi affixit, ſed in coœæli ga-
lain. *ι. laxiam erexit. Orietur ſtella ex Jacob, & con-

Iurget virga de Iſrall, & perrutiet duces Moab.

—

Eſdram.
Quæ ſanè Balaam non clanculùm, & à Rege ſe-
motus, inſuſurravit arcanis quibuſdam notis, uni
tantùm perſpectis Magorum Academiæ. Quin
ea protulit, minante Rege, & palàm in ſe con-
verſis „ intentiſque Moabitis. Ad maledicen-
dum inimicis meis vocavi te, quibus è contrario
tertiò benedixiſti. Decreveram quidem magnifi-
cé honorare te, ſed Dominus privavit te honore
diſpoſito. Reſpondit Balaam ad Balac, Nonne nun-
tiis tuis dixi: Si dederit mihi Balac plenam domum
ſuam argenti & auri, non potero præterire ſermo-
nem Domini. Minùs miror ego Cratetem, quàm
Balaam: eſt enim duriùs vaticinii non facere ja-
Ctum in tanta auri, argentique alluvione, reve-
rentiâ veritatis; quàm nonnihil auri, Sapientiæ
ſtudio, in mare projeciſſe. Occumbit in Ocea-
no Sol. Sed Balaami ſolertia præſtitit, ne in affu-
ſo ad ſe ab Rege Hermo nec unum occideretSydus,
oriturum feliciter ex Jacob. Prætulit enim va-
ticinii ſui lucem, delatæ ad ſe gazæ fulgori. Et
cùm aurum Sole concreſcat, Balaamo tantùm
auri unius exortu ſyderis diflatum eſt. Quàm
rara eloquentiæ ſapientiæque Roſtrata, quæ, ſi-
ne veritatis jactu, fretum trajecit argenteum?
Ariolh quadriremis eſt, quæ aureis & ſyrtibus va-
diſque gemmeis enavigavit, incolumi, ſalvaà-
que veritate: & dum ſiellam obſervat è Jacob
prodituram, häc ſe Cynoſurâ à naufragio cupi-
ditatis extraxit. Prætulerim hoc in robore ſcien-
tiæ Arcam Arioli prophetantis, ipſimet Noëmi
Arcæ, Naturis rerum excubantis. Nam Arca
Nosë natavit in undis; Balaami Arca enatavit ex
auro. Quis porrò naufragium in metallo non fa-
cit? Ubi nulla naufragis ſupereſſe tabula poteſt,
quando Moſis quoque tabulæ inter fulgura ena-
tæ, ſi auro madeſcant, non rarò deprimuntur? Ad-
do ex Arca Patriarcham tum Columbam emiſiſſe,
tum Corvum. Ex Arca verô ſuà Columbam tan-
tùm emiſit Ariolus, quæ non oleam, ſed ſydus
attulit Iſraeli. Nam ſi Magus, malè ominando,
Vuhurem ſemel tantùm immiſiſſet in Hebræos,
non ceſſaſſet tum ſanè, ſed exundaſſet in eum auri,
argentique ex Balac alluvio; quæ ſanè copiarum,
opumque proluvies non inundando naufragium iner:.
parat mortalibus, ſed recedendo. Non potero præ- bus neelu-
terire ſermonem Domini. Pudet, ità Regum legatis Gzaſe
præfari Veneficos. Ergo ſi farta opibus regia coër- Samur.
cendo Philoſophiæ profluenti eſt agger invalidus,
quamvis & Mago philoſophia ſcaturiat: nummis
nunquam veritatis fons obſtruetur in ipſis ſcatebris

Lingua ve.
ritatis
amanzs.

Conſiliarij
veri,

Tbeologiæ. Ominor: ſi pro patriæ hoſtibus pugnaſ-

ſe gratulamur coràm Rege Maleficum, invictum-
que pro veritate haruſpicem ſtetiſſe, cum in eum
auri Montes, Alpéſque laberentur: quàm for-
tiùs pro Eccleſiæ parente, patriæque Patribus
vocem mittent invictam ſeveriores Evangelii
ſectatores! Patiuntur repudium opes in Moab?
In Europa non unus Vatum, ſed multi verita- Zheologi
tem parient invictam inter minas bacchantium, Se
licèt naſcituræ Mors obſietricetur impendens. ſortiorte.
Non jam abripit in ſuas Plutus umbras, pro
Proſerpina Palladem: Et Philoſophiæ Sanctior,
ſaniérque lux auri tenebris non mancipatur. Ab-
jectum enim verò à ſanctioribus Philoſophis au-
rum, cunas ejus inanes eſſe non patitur, ſed iis
immittit, infoditque Philoſophiam. Hinc com-
perta Veritas; quæ tam bene involvitur pallio,
ut nunquam frigeat. Quis jam venalem ſperet
Theologum in tanta ſpei metallique deſpicien-
tia? Væ ſi vel unus inter Sapientes crocitet ſcio-
lus! Is fulgetras vibrat, non fulmina. Nictant
enim meticuloſæ, venaléſque Animæ, non vi-
dent; & palpebrarum ea eſt, objectà Veritate,
conni=

Theolagi

cwoivelnn
nmie h
lenine
ſelam ocu
Itan mhane
tolliam,
güho
Prn,
. otelgoe,
Vamm lbi
34 e, erer!
efu ſengl en
zfe ſot arbi
i Plumen ext
G Eet: i ſmne
e eedee
) u. nd
* “ Eera⸗
lnt, afun
tanem i,
Onnce adu
Geſumin
gvorgu⸗
gin, gall
P uocinen
ſiotkcii m.
Is, de inl
Dne non un

IN an
ſarum
Dom
Piit⸗
1.

Muge.
N⸗ Tuacn
en 4
s guarn
le ert
roper
Dn 1
ontar

Urine
Duum
Eemi ub
Gd ſe le
kühienle
umn ntere
aun Ahri⸗
en ee,
Uto, Non h
In Pellis 6
Hiün elci⸗
, eidin

—

rihe .

dun u
ter

Gürrn ge
n tan kane
Anine t
il u, N
unde nie
leſitt, wein,
Mnoccileec
rellt ein ,
garr Aleni h
Dikeano ini
kauum eh.
Rolne de
aſect agenen
Ureizehiniun
incolumi l
obſernate Er
hauſtign
oc in nobarele
8, iplina en
Anti. Nan A
ni Atcz eumm
in meulo da
ereſle enaln
e imlet ſllann
oceprinumm,
Dolumbemenidg
D Colonbene
n CEan, Aſi
, Na oniul
iüſetin Ein
ndaſſetinennn,
elakofun
dando annge,
0. MNengt
e,iti Regn
Aleggerina,
Canniat: u
eu niſſolen
Atomm ini⸗
fentut: n 1 .
pnafr a,
rins ef
I es 1
d nli,
Ninas SS
,, Ne
ricetul inſenen

De Cyro Rege. Cap. V. 25

conmiventia, ut non lippire eos tantum, ſed in-
dormire penitùs credas, ſui minimè ſecuros, fi-
dentéſque Politici. Non ità Balaam, ſurrectis in
ſtellam oculis, pandéque ore, non Regi, ſed Ve-
ritati mancipatus. Non ità Eſdras & Daniel Cy-
ro Iſaiam, non lenocinia, interpretati. Haud illi
quid Baby lonis intereſſet coërcendæ, ſed quid re-
Nig*/“ Parando Hieroſolymis Templo factu opus eſſer,
eae ve forétque, docuere Cyrum. Nimirum mil in
oguibeſ Vatum labiis reſidere ſine probro poſſe putave-
Privcipes. Ieé, Præter Hieroſolymas inſtauratas. Quidquid,
Templo excepto, loquerentur, cœnum & vi-
Srmoſpi- Tus ſunt arbitrati. Et ſanè, ut ſuis ſeſe ripis ſi
= Flumen extulerit, nunquam ſine cœno decur-
as noſi Fet: ita ſanè Philoſophus, Ubi diſciplinæ ſuæ fi-
cum ſzen- nes excederet, nunquam non deflueret lutulen-
D tus. Porrô Nilus exundando, crocodilis, limô-
que ſe levat, quæ ille monſira, foæcémque agris
