filias Hieroſolymæ; quùm Gigantes vicimiam
quoque exhorreant Innocentis fulguriti. Do-
leo & impavidas eſſe Virgines deducendæ Spon-
ſæ, quam errantem murorum Cuſtodes ſau-
ciaverant: & reſilire Heroas à Levita, ſi eum & Petrus
fortè Prætoris ſibilus afflaverit. Ideò Petrus Re-
gis vinculis exemptus ad domum Mariæ Matris gauperior
Joannis conceſſit, ratus conſtantiorem fore Foœ- ſiuos tise
minam excipiendo transfugæ, quàm Centuriones“
& Scribas. Conſideränſque, inquit, venit ad do- A& n. 12:
mum Mariæ Matris Joannis. Pulſante autem eo
oſtium januæ, proceſſit puella ad videndum nomine Homines
Rhode. Et ut cognovit vocem Petri, præ gaudio non von fimen-
aperuit januam, ſed inirò currens nuntiavit. Cum
autem aperuiſſent, viderunt eum, & obſtupuerunt.
Non modò Aſylum ſibi Petrus in Fominæ domo
conſtituit, ſed, ttipudiante ad adventum ejus
ancillà, viri obſtupeſcunt. Erat plane & ſervæ
ſtupor, & lætitia viris convenientior. Verùm
utli à Chriſto receſſere diſcipuli, & ei mulieres
adfuere: ità infirmiores propugnandæ virtuti vi-
ros, quàm fominas, perſæpè experiere. Æſtus
nos verò huc Sponſæ impulit, cujus inſuſcari venu-
ſtas nullis contumeliis, plagiſque potuit, quin
oculis Filiarum Sion reniderer, eſſétque pulcher-
rima. At quemadmodùm nullo ſqualet pædote,
ſitůque Virtus, ità illuviem ſuam nullis coho-
neſtare fucis Improbitas poteſt. Atratur in byſ-
ſo, ſqualet in purpura, horreſcit ſub cidari, ſæ-
tet in thure, auro, gemmiſque obſoleſcit. Nam
ſi Jacob nullis tunicis, togiſque Eſaü, nulliſve
hodorum villis, ullaque dapum conditurâ ità in-
volvi poteſt, ut feritatem Fratris ſimulet, ſuàm-
que ſDohritar Innocentiam, ſed tantà Primo-
geniti oneratus luxurie phalerarum & pellium,
voce tamen proditur, patétque lippienti. Num
Pudoris flagitium integi byſſo arbitraris poſſe, ur
lynceum fallat Abrahamum, qui Chriſti quoque
diem, qui tum videri non poterat, & ſalutavit,
& vidit? Habet, ut Virtus, ità quoque Impro-
bitas notas ſuas, quibus deſignatur. Age, quanto
colorum lenocinio ſuis Anguis ereptat & late-
bris! Videtur quaſi ſegetum Iris & Coœlo in
Agros ſubmiſſa. Corio pigmentata, vibrantem
& faucibus molliſſimis linguam tanta profert ille- Pecata la⸗
cebra, ut innocenter videatur, & ſine fragore eKene⸗
ad intuentium delicias fulgurare. Horret tamen! Mune-
animus, viſo reptili, nulléque perfidiæ experi-
mento, peſtem in Monſiro, non lenocinium
eſſe ſuſpicatur. Reſilimus proindè à nitore corii,
quaſi non Iridem dorſo, ſed Erinnym pigmen-
tatam præferat Serpens, cujus aurum oris, ve-
luti Averni ſcoriam, exhorremus. Nimirùm
proſilit veneni ex auro malignitas & virus non
ità, ſeu metallo, ſeu metalli fulgore perſo-
natur, quin horrorem incutiat. Vis Aſpidem
intueri renidentem, ſed inviſam? Ad effuſionem
diffracti à Magdalena alabaſtri proſilit ex accu-
bitu Judas, vocémque planè auream emiſit.
Ouare hoc unguentum non veniit trecentis denariis »
& datum eſt egenis? Quid dici potuit incorrup- Nan- 12, 50
tius? Attamen plauſoribus caruit effatam, adfuit-
que ex auditoribus, qui larvatam iniroſpiceret
Rapinam Liberalitati mendaciſſimè ſupponi. Di-
xit autem boc, ait Joannes, non quia de egenis

0 berti-

Ibid. &.

26 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

pertinebat ad eum; ſed' quia fur enat, & loculos ha-
bens, ea; qua mittebantur, portabat. En detractam
latroni perſonam, quâà furtum inducebatur, Re-
ligionis & Philoſophiæ habitu palliatum. Aqui-
la nimirùm Joannes eſt, qui aciei perſpicaciA,
quid lateat in cura inopum, deprehendit. Quòd
ſi circumamictà libertalitate Rapacitas æquatur
Latrocinio, quæ ſupereſt aut larva ſceleri, aut la-
tebra, in quam, ut nobis imponat, abſtrudatur?
Ægrotanti ut medicinam conquireret Filio Jero-
boamus, uxorem, faſtu Principis poſito, ad Ahiam
Prophetem ablegavit in Silo. Ergo ancillari indu-
ta tunicà Princeps plenam panibus, melléque
ciſtulam infuerat brachio. Neglecta, & incomi-
3. Reg. 14. Tata Prophetæ fores advenerat. Cum ergo illa,
5. inquit, intraret, & diſſimularet ſe eſſe, quc erat.
Audivit Ahias ſonitumt pedum ejus introënniis per

oſtium, & aite Ingredere uxor Jeroboaum, quare

aliam te eſſe ſimulas? Ego autem miſſus ſum ad ie
durus nuntius. Qui mortui fuerint de Jeroboam in
civitate, comedent eos canes: qui auutem mortui Jue-
rint in agro, vorabunt eos aves. Latere non potuit
Regina, quin à caligante deprehenderertur, quatn-
vis Oſtiariæ propior, quàm Reginæ videretur.
Ea eſt Improbitatis virulentia, ut nullis medica-
ri poſſit, aut leniri ſuccis. Ut enim aureis tin-
unnabulis Pontifex noſcebatur Templi adyta in-
greſſurus; ità ferreis proditur tintinnabulis pravi-
tas animi, quæ filens quoque vocalis eſt, & in
probrum ſuum non ſonora tantùm, ſed ſtrepe-
ra. Enitendum eſt, ut ſentinam ſceleris ejicias
animo. Nam ſi fex in eo flagitii deſidat, nullis
relevabitur foztor unguentis, qui indè inhala-
tur. Nec ſi tota tramſponatur Arabia in pollu-
tum, corrupti Mephitis animi corrigetur. Qui
PlIal. 139.2. Cogitaverunt iniquitates in corde = totd die conſti-
tuebant prælia. Acuerunt linguas ſuas ſiout Jer-
Pentis. Viden’ ut abſtruſa præcordiis vitioſitas ità
erumpat, ut belli ſeſe fragoribus prodat, explica-
tiſque ſignis adefſe ſe non fateatur ſolùm, ſed
inclamet. Quid enim ità perſtrepens, ut prælhium?
Corde ſcelus concipitur: ſed icelus corde non
ſapprimetur. Thebanæ ad inſtar ſationis, quod
Os terræ infoderis, in Loricas & Cohortes expul-
lulat. Qui eogitaverunt iniquitates in corde totâ
die conſtituebant prælia. Quâ Joſephi Pudor te-
ctus eſt polymita, e Fratrum retecta eſt Im-
Ppudentia. Nudatus enim eſt liventium furor præ-
textâ à Patre innocente circumpoſitâ. Videntes
Gen. 57. 4. utem Eratres ejus, quòd d Patre plus cunctis
Filiis amaretur, oderant eum, nec Poterant ei quic-
uam pacificè loqui. Nudantur polymit Patriar-
chæ, & quâ Virtus induitur tunicâ, ut ornetur,
eà livor ſpoliatur, ut proſtet. Mox enim ut Pu-
dicum odere Fratres, iræ fulgur & erupit, nec ſi-
ne tonitruo excanduit. Garrire cogitur Ianviden-
tia; quæ, ſi gladium non exeret, hoſtem trucu-
lenciùs vulnerabit. Ut verò diſcas latendi impa-
tientiam in crimine, Acuerunt, inquit, linguas
Juas ſicut Jerpentis. Una ſiquidem Anguis eſt,
quæ linguam nunquàâm non vibrat. Nam ani-
mantes reliquæ, quamvis efferæ, rarò rictum di-
ducunt. Linguam Serpens eventilat, quaſi abdi-
tam gingivis peſtem deſignare mortalibus vel
imprudens cupiat, vel invita compellatur. IIlud
extra controverſiam eſt, quaſi velum contagionis
S lethi eſſe in Monſtro Linguam, qu fubla-
144, officina flagitii proſtat, clamtque Vipera
ſui eventilatione ſipari, abdi peſtem ne in Ser-
pente quidem poſſe. Noônne alumnum in eo
quoque Serpentis fuiſſe dixeris Adam, quòd
ſuam ipſe tranſgreſſionem evulget. Comper-

tus enim ingluviei in ipſiſmer latebris & invo-
lucris eſt. Timui, eo Dede nudus eſſem. Cui dixit Gen
Deus: Quis enimz indicavit tibi, qudòd nudus e zi.
Jes, niſt qudd, e ee; de quo præceperam tibi,
ne comederes, oomediſti. Ergo latebra, non latebra, Mam
ſed Fax eſt, quâ impius detegatur. Latuiſti Adam
ut deprehenderere; & ideò teneris, quia fugi- Peccaia la.
fli. Qui tunicatus vVideri poteras Nuditate, Peri- tere non
zomate denudaris. Ubi enim foha virent , indè? aſunt.
procul eſſe Pomum non poteſt. Fecere folia ſaſ⸗
picionem fructus: &, ſi fugis, non es Innocens;
nam nihil eſt, quo ſcelus poſſit obnubi. Nec tan-
tum non tegitur, ſed velis ipſis evulgarur. Sapien-
tia hominis lucet in vultu ejus, inquit Salomon. Eccle., 1.
Ergo & ſuas inſperger faciei nebulas inſipien-
tia. Id probè Cain improbus intellexit „qui
quamvis ità Fratrem clandeſtinè cecidifler ut
Deum quoque latuiſſe cædem cenſuerit ti-
muit tamen, ne occuhi notæ ſceleris genis im-
Ppreſſæ in ultionem Abelis obvios omnes irrita-
rent. Omnis, qui invenerit me, occidet me. En Gen. 4. 14
ut oceultiſſimà quoque cæde deſignatum ſe iri
credidit Fratricida. Nimirùm erumpit è& ſuis
ſpecubus facinus, éque pectore proreptat in
dexteram. Dixit inſipiens in corde Juo, Non eſt Pſal. 1. i.
Deus. Corrupti ſunt, & abominabiles Ffabti ſunt
in Dudiis ſuis. Balbutierat in ſuo tantum corde
blaſphemus. Sed animi ſibilus in tonitruum per-
ſirepuit, geſtis, effatiſque pervulgatum. Elegan-
tiſſiinè propterea Oſee ſementi icelus compara-
vit. Quemadmodùm enim, quod proſeris,
granum humi quidem defoditur, ſed brevi ſe-
ſe humo extrahit, erumpitque in ſpicam: Ità,
ut ſtudioſiſſime ſcelus abdas, quod egeris,
erumpet illud tamen, & proſtabit in facie. In Fa-
cie aio? Obnubas licèt vulium, ſcelus nequa-
quàm obnubes. Araſtie impietatem, iniquita- Oſee io.
tem meſſuiftis, comediſtis frugem mendacii. Non
modô ſemen humi defoditur, ſed ingeſio quoque
ſtercore adobruitur. Verùm, cœlo Calente, pu-
tre, quod latuerat, granulum virideſcit, extt-
que humo. Bis Sponſa in Vigiles incurrerat; & Cant. 3.3.
primò quidem ab eis humaniſſimè tranſmittitur.
Sed iterùm in eos quuùm incidiſſet, conciſa, nu-
datque vix evaſit. Vulneraverunt me, tulerunt Can. 5. .
pallium meum. Et quare tam efferi ſævique facti
funt, olim blandi in Dilectam? Enimverò Spon- Peecan
ſum vel in lectulo exquiſierat, quùm illi gratifi- Aamns.
cati ſunt Vigiles. Repulerat à foribus Sponſum
quamvis laſſatum, guttiſque noctium infectum,
quùm à Vigilibus eſt laniata. Et quidem tum
Sponſi votum, tum repudium Sponſi, ſine arbi- Fame cura
tris, contigerant in conclavi. Neutrum tamen Vi- –
giles latuit; qui, ut circumeuntis primò Sponſæ
Charitatem ſunt reveriti, ità concurſantis iterùm Perſecutio.
Sponſæ Ruſticitatem expoliatione, teliſque ſunt num fons.
ulti. Et quamvis illa obvoluta pallio proceſſiſ- Trialtazf,
ſet in publicum, fumavit tamen repulia per ve- cgnz,
lum, patuitque ream eſſe, dignamque ſupplicio.
Quin ipſa ſe quoque ſilentio prodidit. Nam, quæ
primô rogarat Vigiles, an Dilectum pervidiſ-
ſent; repudii ſecundò conſcia ſilens, mutâque
Cuſtodes prætergreditur. Quo illa ſilentio crimi-
nis apud Vigiles manifeſta, inter Bacchantium
virgas, ſicâſque didicit, etiam, quùm ne mutire
quidem facinus creditur, mugire, & in ultionem
ſui concire ſatellites. Et quare putas fatigatum
interrogatiunculis non Joannem ab Oſſiaria, ſed
Petrum. Simul ambo admiſſi fuerant in atrium,
notiorque Pontifici Joannes, quàm Petrus. Fabu-
latur tamen cum ignoto ancilla, prætermiſſo fa-
miliari. Nimirùm garriendi, ludendique verna
. percu-

ero
ni
que!

N 4* ſao r-

Nanm
Mal
non
imbee
men
ſucm 6
Adeõ
muinis
ſiandi
ſtiteæ
polt 4
us e
denris
adiniſl
Noont
no
non e
e, l.
lr altan⸗
ſiigve
de. L.
muſge
lere⸗

Mide.
Nin⸗
lenta;
muln. Jue er
– dred a
Cinia
Non A
age,
ldh
au exka
lie
Corur
Krrenn
NAde
Peniu
lige!
uanm
luil
wiei
l:
Mn 9
r E
Oeun.
Ui
feſen
nſtis
Cle
Megnt
Gun
dil ie
11,, do
S

umnpiit
Dron
D
l ſ
tumunctk
un lkn
uongr
A mi,
d irit.
am l
egn,
Kehk.

Elogo
caeck,
elei,
uttetiſttu
kenuninn
Gt,er⸗
, Alngtli
e
ed r e
nil.
lechum,

HMelue-
poel
Hiſee
ſen
Nne
i
ig
io Cit

utunn,
1.
1

“

S

=—

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 27

percupida, fluctuantis in vultu Petri notas ani-
mi deprehendit. Quem ut circumageret, rotarét-
que per ludibrium, ait: Et tu oum JENU Gali-
¹6, Moeras? Noſtræ me intereà conditionis miſerer.
Nam Petrus Chriſtum propugnaverat, Præcis
Malcho auricula. Attamen tanti decus facinoris
non emerſit, ut timeretur; ſed impendentis
imbecillitas perfidiæ, & bonum audaciæ ger-
men oppreſſerat, & zizanium cimoris probro-
ſum coëgit herbeſcere, ſummo Petri dedecore-
Adeò deformandæ fronti vel futuri tantùm Cri-
minis aptior eſt turpitudo, quam ſit cohone-
ſtandis, expingendiſque genis idoneum præ-
ſtitæ conchylium Fortitudinis. Nihil egiſti, ſi
poſt decus, non dicam fuiſti, ſed tantùm futu-
rus es inglorius. Quòd ſi probro criminis impen-
dentis denigramur, quam putas fore caliginem
admiſſi à te flagiti? Latebo, inquies. Qui poſſis?
Noônne collucet fulgetra? Quid luce gratius? Ne-
mo tamen erumpentem, & Colo licèt, facem
non exhorret. Lux illa ſanè eſt; ſed farta ſulphu-
re, ſed fulminis adminiſtra. Profert proindè fe-
ralitatem quamdam, quàâ conſternemur: in-
ſciique fati mortis umbram execramur in lumi-
ne. Larvâà Diſſimulati Malum non poteſt, noſci-
muſque in luce ſiragem abdi quidem, ſed non
latere.

Matth.
y.

FEulgur.

FERIA SECUNDA
DOMINIC II.

Qus ego vado, vos non poteſtis venire.
Dicebant ergo Judæi. Numquid intet-
ſiciet ſemetipſum? Joan. 8. 2 1.

Belirieisa. M Orralitgi gratulor „quòèd ⁶ Vipera phar-
cris Serio- macum conficit, vitàmque haurit & mor-
zarelt. te. Sed mortalitati quoque collacrymor, quòèd è
terra;, undè annonam legere debuit, ferrum quo-
mnia Im. Que eruat, quo intercidat. Imò è& nube, undè im-
pis cope- bres ad ſolatium, præſidiumque vitæ præſtola-
e„ Iur, fulguribus afflamur; miſeréque inter leno-
cinia ubertatis & ſalutis interimus. Adeò nihil
non ſuſpectum mortalibus eſt, ancépſque homini.
Age, quid ſanétius Chriſti verbis, effatiſque?
Jacta tamen in JESUM blaſphemia ducta eſt
Joan. 8.22: Ex Oraculis ejus. Numquid interfuiet ſemetipſum,
quia dicit, quò ego vado, vos non poteſtis venire?
Currum ſibi Dominus adornaverat, quò ità ef-
ferretur, ut nemo eum mortalium conveniret.
Sed Scribæ & rheda triumphantis trabem dolavere
perituro. Ea eſt viti, livoriſque dolabra, ut exaſ-
ciare Laurum poſſit in Patibulum. Si ità eſt, non
tam muſtum attendamus, quàm pateram, imò
Pocillatorem, non Calicem, obſervemus. Nam
& vineis Engaddi fel Aſpidum exprimi po-
teſt: & poteſt è& ſuburbanis Gomorrhæ Vi-
num optimum eliquari. Botrus Cypri Dilec-
tus. Sed ex eo Judæi expreſſere deiperantis la-
queum. Numquid interficiet ſemetipſum ? Botri
Poëtarum amariſſimi, Fanorumque emblemata
perſceleſta, ſed; is compreſſis, Paulus vitam Co-
rinthiis & Athenienſibus propinavit; ignoti oc-
caſione Dei in Chriſti notitiam traduétis Areo-
Pagitis. Id mihi hoc potiſſimùm loco ediſſeren-
dum ſuſcepi: falli ſcilicèt nos poſſe Scripturis ;
niſi iis interpretandis non Innocentia, ſed Callidi-
tas, non Filii Sion inclyti, ſed Politici Mem-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

pheos abortus adhibeantur. Non abſlinuit Satan
Scripturis, imò iis Authorem ipſum Scriprura-
rum adortus eſt in eremo. Seducta eſt in poma- deyupel
rio Eva à Serpente. Numquid poëſim Anguis gsungula⸗
Foœminæ propinavit; ut veneno Cupidinis ab- riras Zen-
ſtemiam, caſlämque dementarer? Imôò Legem zrenieE
viciſſim ſibi Anguis & Fœmina remiſere. Quin
neuter ſeveriori Legem nodo non adſtrinxit.
Nam alter nullum non vetitum à Deo lignum
aſſeruit: Cur præcepit vobis Deus, ut non co-= Gen. 3. fi
mederetis ex omni ligno paradiſi? Alia verò in- uami
terdictam ſe, non eſu tamum, ſed tactu quoque Daziien
pomi teſtata eſt: Pracepit nobis Deus, ne comede-
remus, & ne tangeremus illud. Quis ſuſpicare
tur perruptum iri ſepem præceptorum ſeu ab ,, al.
Angue, ſeu à Fœtnina, qui novis eam, ſeve- liaia.
rioribſque ſenticetis & ſpinis ſpiſſarant atque
firmaverant. Et tamen neuter à colloquio difſ- Conf:demis
ceſſit, quin Dei vocem aut dubiam faceret, aut 2eMidk⸗
penitùs mendacem coargueret: quando Eva, né Eva.
fortè, inquiit, moriamur: Et Serpens indubitatô bidem.
affirmavit, Nequaquàm moriemini. En Lex quòô Ibid. 4.
recidit, quæ primùm non propugnari ſolum v
ſa eſt;, ſed etiam amplificari. Adeò refert, quo Cosſliarit
utaris Interprete in evolvendis, enucleandiſque Ii:
Scripturis. Utrumque primo loco Interpretum gzeziols“
Senatu movendum ſcias, Anguem ſcilicèt & palliata Res
Mulierem. Id eſt, Voluptas & Calliditas corrum- tin.
pendis Scripturarum Canomibus aptiores ſunt; 5So, etey
quam explicandis. Arca eſt, quæ circumſtantes ſe unt.
tribus non ſemel eſt contutata. Hi ſunt Dü, qui
percuſſerunt Egyptum omni plagâ, in deſerto. Illa 1¹. Reg: a 8
tamen, quæ Iraêlitas propugnavit; efferentes ſe
Philiſthæos, litantéſque ſibi concidit, evertitque
penitus. Nam Scriptura, quæ Panis eſt Levi- ientia
t, Tribuno aut Satrapz Venenum eſt. At, TenEAs
inquies, quàâ ratione Scripturarum ille ſenfum
non eruat, quem mentis aurâ perſpicacis in Na- Satiemias
turæz Olympum evectum gratulamur. Amba-? refans⸗
ges eluctatus eſt Ariſtotelis; nodos incidit Eucli-
dis, Ceberis ſymbola larvis ſpoliavit Et Amos
ſycomoros non vellicabit? & Jeremiæ ollam non
inſpiciet? & ſubmiſſum Petro linteum non in-
telliget plenum eſſle reptilibus? Exaratum ſtylo
ſubruſtico Evangelium non percipiet: qui ſine
Sphinge in Perſu, Flaccique latebras penetravit?
Non percipiet. Quam eſt Leo ignei, latrantiſque Nen omnis
ſtomachi? Ejus acrimoniam & roſiones ingluvie utgiet ofß.
à ſe diſcerpti Tauri vix compeſcet. Is verô, qui viſ-
ceratione armentorum tantâ non expletur; foe-
num agri non excoquit, unéque vel flore tanta
redundat vorago. Ergo afſueta crudioribus epu-
lis alvus excoquendo impar eſt oleri, Ita ſcias
imperviam Prophetarum ſimplicitatem iis quo-
que, imèô potiſlimum iis, qui in Poêrarum ae
Platonicorum feliciſſimè pelago urinantur. Et
quando habemus in Theatro Palæſtinos, videa-
mus, ut hi ſuis ſeſe retibus implicent. Conſter-
nati repentino clamore Iſraëlis, ut didicere ad-
vectam Dei Arcam in Caſtra, Iimuerunt, in- 1. Reg 474
quit, dicentes: Væ nobis: Quis nos ſervahit de
manu Deorum ſublimium iſtoram? Hi ſunt Dii,
qui percuſerunt Wgypitum omni plagâ. Quid ex
hac notitia Scripturarum expectas? Fortè acie
exceſſerunt; redierüntque in oppida fua, Nu-
men reveriti, quod ſævum in hofſtes Iſraëliti⸗
ci populi fatebantur? An pugnæ victimas ſuf-⸗
fecere; verteruntque ſariflas in thuribula? Au-
di: Confortamini, & éſtote viri; Philiſthiim s Ibid. 60
confortamini, & bellaté. Pſallunt & blaſphemant.
Trepidant & exukant. Verentur Aream; & in
eam totis viribus irrumpunt. Arca Dei capta Tbid, K.
2 6„

Ibid. 3.

.

28 Oliva Stromatum, Lib. ſing.
'mus, & ab ore pendemus Satyrorum, ac ſi
non Satyros audiremus, ſed Prophetas. Memi-

eſi, inquit. Quis unquàm quod Numen efſe cre-
didit, miſit ſub jugam ?à Quis & Divinitatem
Goncis ex faſſus eſt uſquàm eſſe, ſuéôque illam in domi-
Orausne. cilio armis, machiniſque eſt adortus? Adeò no-
viſſe Divina; non eſt ſatis, niſi tibi eliqua-
tum Evangelii muſtum Sacerdos propinaverit.
. Ideò apud Salomonem ſuum Calicibus Vinum
Scienmigs. Sapientia defundit, nulli uſa adminiſtris; ut
ſneſpitin, moneremur; tum maximè Divinitatis Hiteratu-
ram ſapere, cùm ipſa Divinitas ſuas nobis deli-

Talenta l.-
ne ſpiritus.

Trov . ſum ſuam. Et ad evocandos quidem parvulos an-
Poluici. Cillas ablegavit, temperandis verò cyathis una

Tbid. y. ipſa interfuir. Venite, inquit, & comedite panem

meum, & bibite vinum, quod miſcui vobis. Aco-
Conſiliarii rem faci& contrahit Sapientia, quam mortalibus
impii.
Rer zuide prudentia ſæculi fatua exponit. Venenum eſt;,
vea innit, non vinum, ipſum quoque de Cyprio Botryone
Wiliorem muſtum eliquatum, niſi uibi à Calicibus aut Reli-
eile gio ſit, aut Sacerdotium. Oraverat Chriſtus, ut
con miri Patris nomen aliquando emicaret. Venit ergo vox
Hra ceptori dJe Cœlo, dicens: Et clarificavi, & iterum olarifi-
bνα debeat. 7 . .
cabo. Turba ergo, quæ ſtabat & audierat, dicebat
Joan. 12. wonitruum eſſe factum. Alii autem dicebant: An-
Sie ani⸗ gelus ei locutus eſt. En, ut propinata a turbis Theo-
marum logia defecatior in ſulphur, procellâſque dege-
BEiri neret. Amplificati gloria nommnis Dei, ſævientis
D putatur Numinis laniena. Oraculum eſt Divini-
tatis propitiæ, & diſtrictum appellatur Dei te-
lum in mortales. Dicebant tonitruum eſſe fac-
tum. Quòd ſi turba tantùm aberrat à vero ſolà
aurium ſtupiditate, vitioſitate animi corrupta;,
morboſäque mens Satrapum in quam fecem,
peſiémque Chriſti poculum convertet maleficio
mterpretationis ſuæ? At non aberret à genui-
no ſenſu Pohtica, audiri proptereà debet? Imô
Siren nocentiſſima vitanda eſt, quamvis in Si-
byllam refingatur. Obruta Pythone puella de
Paulo & Sila jactabat Philippis palam laudes,
dotéſque præclariſſimas: Mii bomines ſervi Dei
Att. 16.17. ecelſi ſunt, qui annuntiant vobis viam ſalutis. An
tu meracius uſquam vinum in Eccleſiæ pate-
ris delibaſti? Illud tamen Paulus, Davidem
imitatus, non libavit, ſed Deo litavit, hu-
mi calice alliſo. Spiritui dixit: Præcipio tibi in
nomine JENUCOCHRISTI exire ab ea.
Talenia f. Severior es, Paule, & in Pythonem juſto auſte-
ne ſirit", rior? Tunc eum extrudito, quùm proſciderit
Evangelium. Subſcriptorem exagitas Veritatis?
Novi, ait Paulus, mortiferum Ceraſtæ eſſe vel
nectar. Non quid ſucclametur, attendo: ſed
iari in Præconem, quem novi transfugam, ani-
HM madverto. Ut vinum ſit meracum, optimumque,
poculum eſt novercale: effundatur. Ambroſiam
rejicio, ſi pocillator adſit venenarius. Nihil ad
vitam luce ſalubrius. Sed fulminis lethalis eſt lux.
Nullo gutturis ſupplicio cicutam haurias: illicò
tamen extabeſces. Cometes nitet? Sideramur
eo tamen, non colluſtramur. Non ſidus intue-
re, ſed ſiderationem luminis peſtilentem exhor-
reſcito. Vaporis ſiquidem etiam Fulgor fatalis
eſt: & paluſtris transfuga quoquò ſubſiliat, con-
tagionem ſibi originariam, adnatâmque inhalert,
neceſſe eſt. Clamare proindè Satanam nolim, li-
Ccèt evangelizet, nam Scorpius, ut capite blan-
diatur, caudæ te tandem forcipe commorde-
bit. Quèd ſi audiri non deber Serpentis Callidi-
tas, quùm Evangelio militat, debétne audiri,
Auun Evangelio illudit, Scripturäſque non con-
rmat, ſed ſubruir? Nos tamen ita Accipitri-
bus intendimus, ac ſi Turturibus intendere-

Tbid. 18.

Imentio
Prayva.

cias exporrigit. Miſeuit vinum, & propoſuit men-

aut inſipientia, aut e nequior, ſceleſtiérque

neris Davidi quidem ab Abimelecho permiſſum,
ut, ſi luberet, Goliæ gladium diriperet & for-
nice Tabernaculi; at panes ſanctos nemo niſi

Levita & menſa ſuſtulit. In iis enim annona

deſignabatur Scripturarum, quam & ſubige⸗
re, & ſuppeditare ne Pſales quidem poſſit,
ſi non Ephod ſuccingatur, ſed Loric obar-

metur. Ægyptiis horreis Joſephum præfeceris,

vernam licet & vin um. At electorum tritico
nemo præfſuerit, niſi aut Levitici generis, aut de
ſtirpe Melchiſedech. Etiam Herogdes ſciſcitatus
eſt & Scribis, ubinam Chriſtus naſceretur. Eru-

täque ab iis Bethlehem eſt & Scripturis: dNic Matthea g.

enim ſeriptum eſt, inquiunt, per Prophetam.

Verùm & Scripturarum pelago non margaritas „Ommia I⸗
gemmãſque ſunt expiſcati, ſed tela, facéſque ex- —
traxere, quibus natale Domini ſolum evertere- walum.

tur. At illi dixerunt ei in Bethlehem Judæ. Sic

enim ſcriptum eſt. Et mittens occidit omnes pue- Ibid. 16.

ros, qui erant in Betblehem, & in omnibus finibus
ejus. Quid unquàm actum eſt, aut atrocius,
aut iniquius? Et tamen ſcenam illam crimi-
num inquinatiſſimam non taxi Poëtarum, myr-
4— . . .
tive, ſed Scripturarum cedri, abietéſque con-
ſtruxere. Quantùm limi, ſordiumque Scriptura-
rum Jordanis invexit? Horres repentes in Ni-

Poluica.

Viia paj.

liata.

Hypocriſis.

Concio ni.

lo Crocodilos? Emergentes reformida & tor- wüblanfia.

rente Cedron Hippopotamos, imò ſæviores
Monſtris Laniſtas expaveſcito. Mira rerum in-
verſio. Prorepſit ad extimulandum Principem
Erinnys non ex Orco, ſed ex Adyto San-
ctuari, nec Faces, ſed Prophetias eventilavit,
non Viperis crinitas, ſed Codicibus. Imò fa-
ces ingeſſit; ſed quas non Babylone, ſed Hie-
roſolymis incenderit, aureo Scripturarum Can-
delabro correptà flammà. Micheam produ-
xit, ut, Chriſti retectis incunabulis, vagitu

Pueri Tyrannum rugire condoceret. Nimirum

petra erat Chriſtus, ideôque non mirum, ſi

eo Rex ſui aciem gladii exacuit. Doleo autem,
quòd cùm Moſis petra JESUSdiceretur, mana-

rit tamen non aquàâ, ſed cruore; fueritque ere-

mi lapis in ſolatium Iſraëlis, & petra Bethlehem
in exitiummn fuerit Puerorum Juda. Quam ſanè
infantium ſtragem Rachel non luxiſler, mſi
Scripturarum indicio cunas Domini Herodes do-
ceretur. Adeò, ſi non Pontifex in ſancta ſubear,
ſed Sicarius, è& penetralibus Divinitatis & Sa-

pientiæ furorem extrahet, Ma graſſeiur, non

Oracula, quibus miteſcat. Nam propior factus
paradiſo Laniſta, non lignum vitæ excolet, ſed
gladium extorquebit igneum de manu Cherub,
actus mediratione ſcientiæ in furorem. En Hero-
dem Micheæ ductu bacchatum in infantes. Occi-
dit omnes pueros, qui erant in Betblebem. Vi-
nea Domini Sabaoth Scripturæ ſunt: ſed expe-
ctata, ut faceret uvas, ſpinas fecit: imò ſecures
edidit pro racemis, quas, Davidicæ odio Arboris,
Tyrannus radici ejus impegit. Imô uvas edidit,
ſed iis paſtus Aper de ſylva depeculatus eſt hortum
Domini. Non enim refert, quo veſcare, ſed quis.

E prato enim & thymum Apes, & lacertum luentin
Ciconia ſurripit: imò iiſdem paſti floribus Ara- Frava.

neus & Ovis, mirum quàm ex iis diſſimiles ſu-
cos conficiant. Nerutamini Rripturas, aiebat ad
Phariſæos Chriſtus; illæ ſunt, quæ teſtimonium per-
hibent de me. Liceat Domino meo contradicere.
Noli, Domine, in Lilia immittere Aſpides. Non
enim hi floris innocemtid „candoréque miteſ-
cent: ſed attactu Anguis flos corruptus fævire

aut

.K. —

Joa. 5. 35.

,, 20t
15*
1 ,

4
Lunt,

pogn,
mütate
won.
ſ
ibu
Cbril
ier e
furen
ſpum
Zaleln
lpide
1
num N
Cheti
umo
n f
oem
neceſe
Nnu
“
ſeviore
ſabide
etene
li ba
Criztun
Cilege
ſamtian
ſec e⸗
i gi 4
lis en

Miſit neun

yſeut Alig
r. 108, k
m barun
uſan. . il
nmil M, ul
Cppl⸗
Uuzn bemnu
Prelſze
Colra
in ſur
Vrulu
lein
ditione
1
ur!
Kraut
gibes
gller
Cniku
Poken
Lulmn
lond

Urente

ibi
erple⸗
Venerer

1 M
nui
inten
I dn
lin inne
Ann n
r.
1 in
ennai Rlise
mihtwi
d ſein
AEnb
Dünpn
eſenunt,
Ib⸗
tlhe.
mnC.
enn r
ls, Ein
mina 4
Cleoan,
eun, nar
Ailre
Behllen
unte
ila, i
lencesde
Gallben,
16 &
leur, on
Nelei
enb,
Dler
nni
a
a
rilbus
oltan,
u cat⸗
eltonm
l

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 29

Joan. 8. aut docebitur, aut cogetur. Tulerunt ergo lapi-
59. des, ut jacerent in eéum. Et undè hi eruti lapides
ſunt, quibus Deus appetitur? Nova in Coœlum
pugna, ſed fœda. Nam nec in abſentem Divi-
nitatem, fit impetus, ſed in præſentem: nec
pugnavere Gigantes in Cœlum, ſed cum Deo
Vulgus conflixit. Porrò quàm ſacrilegi lapides,
quibus depugnatur in Numen! Quàm ſævi, quos
Chbriſtus expavit! J E & US& autem abſcondit ſe,
& exivit de Templo. Qui Elementa non timuit,
furemique Pelago pedicas injecit: Qui Satanam
ſpumantem, furentémque compreſſit: Qui Na-
zZarenorum Gemonias eluſit; is nunc jactos in ſe
lapides non vitat modò, ſed latebris declinat
& fuga. An è& Babelis mole ea ſunt in lanie-
nam Numinis Hieroſolymas avecta ſaxa? Numè
Cocyti vado lecti ſunt ſacrilegi lapides? An iis
tum Coelum pluit lapidibus, quùm Satan indè ruit
ut fulgur? Is enim conſequi debuit imber,
quem id genus fulminis antecefſit. Nam ſi Satan,
invaſor Divinitatis, eſt fulgur, pluat lapidibus
neceſſe eſt, quibus Deus Urbe, LTempléque de-
pellatur. Tulerunt ergo lapides, ut jacerent in
eum. Quæris, undè extracti lapides omni telo
ſæviores? E Scripturis, Verbiſque Chriſti. Eum
ſiquidem cuùm ahiſſimè de ſua Divinitate diſ-
ſerentem audiſſent, Sapientiæ Vino in rabiem
acti bacchari cœperunt, & furere. Ergo Divini
oris tum mel, tum lac, ſi defluat, ſtillétve in ſa-
crilegos, non paſcit, ſed dementat, nec in In-
fantiam animi, cordiſque revecat Senectutem,
ſed convertit Auditores in carnifices, & qua-
ſi Circeus è toxico ſuccus efferat, quos iniper-
git. Audies in Prætorio Legem paſſim à Scri-
bis eructari, moritùrque J1ESUS, non exertis
mvidie. in eum gladis, ſed productis ex Arca tabulis,
Perſecmsv. Caditque Chriſlus non Goliæ liciatorio lacera-
1140- . . . . .
res Juſio- tus, ſed Moſis lapide oppreflus. Qui Lapis Scri-
rum barum rabie in Aſinariam molam confictus
JESUM angularem lapidem in Abyffum mer-
ſit, nullà planè tabulà à naufragio eximendam
ſuppliciorum, qui pereat in ligno. Nos legem ha-
Joan.r9.7. bemus, & ſecundum legem debet mori. Ecquis
præfagiiſſet Dei lege agendum aliquando eſſe
contrà Dei filium? Et quare ſemel tantùm tabulas
in ſaxum Moſes impegit? Nam ſtaturus in Ara
Vitulus legum expungit characteres: actus in Cru-
cem Deus non eos obliteret apices, quorum evul-
gatione damnatur? Et ſecundum legem debet mo-
ri. Quæ illa Lex eſt, quæ in Legiſlatorem graſ-
ſatur? In clavum Principis Scribæ calamus ef-
feratur: & ſuum debet Chriſtus fupplicium Le-
gibus ſuis. Adeò Lex quoque Legiflatorem ju-
gulat, ſi ea impii abutantur. Ergo & lapidibus
Chriſtus impetitur, quos Scribæ ſuſtulere ex ejus
profluente Doctrinæ: Et clavis defigitur in pati-
bulum , abuſo Livore Legibus pro calumniis.
Porrô David pugnaturus in Goliam lapides &
torrente quinque ſuſtulerat læviſſimos, para-
tiſſimos, quorum uno Monſtrum eliſit. At Scri-
Pray bæ & vitæ flumine, hoc eſt, & Chriſti profluen-
letaz, te Doctrina, tantum eruere ſaxorum, quan-
tùm ſatis eſſet, aut deterendo aut opprimen-
Hypocriæ.: do penituùs angulari lapide domus Domini. Et
mihi; hæc dùm audis, Politicorum pandeétas
explicas, ut fartas eas Prophetarum oraculis de-
venerer, tanquam à Deo paginas ſubſignatas?
Quaſi verò non frequenter Latro ſpoliati abs
Hominikus ſe Proconſulis prætextâ ornetur. Quâ tamen
agden- furti manifeſtus, vel ſine teflibus, eſt. Re-
tegitur enim latrociniumi eàämet, quàâ Latro,
integitur, chlamyde. Scripturis vefiras in Ec-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Ibidem.

Chriſti
Paſſo.

Aecuſato.
res invidi.

cleſiam calumnias, blaſphem'aſque diſtingui-
tis: quaſi verò abductis & Templo pareris uti
nequeat inter ſcorta & idola moriturus ed ip-
sA nocte Baltaſar. Num ſanctiorem factum
arbitrabere Dagonem illatz in fanam Arcæ
contubernio? Imô & ſceleſtior & miſerior vi-
cinid Numinis „ omittendos tibi excidione
ſui teſtatus eſt tum Apoſtolos, tum Prophetas ;
cùm adversus Chriſti Sponſam ſeribis amaritu-
dines. Stetifſſet Dagon, niſi ei Arcam ſacrifi-
Culi ſociaſſent. Baltaſar regnaviſſet, ſi ei, amotis
phialis Salomonis, ſcortari libuiſlet. Ululato con-
trà Coœlum, ſed Lupi rictu, non ore Ovis. La-
cerato Eccleſiam, ſed tuis unguibus, non ejus
dexterd. Diſſipata eſt vinea Domini, ſed ab
Apro, Ferôque ſingulari: quorum neuter ad
ſtragem Agnum pelle mentitus irrupit. Mehe-
meto utere, ſi Tridentinos Canones impugnas;
non Matthæo. Noli adversus Chriſti Sponſam
corrumpere Vigiles, qui circumeunt civitatem.
Liceat in ſua ſaltiem arce reſpirare Davidi. Nec
Ceraſtæ noſtris nos lacertis opprimant, ſed ſpi-
ris ſuis. Evertantur Hieroſolymæ, ſed à Chal-
dæis. Unus tu Abſalon es, qui perfidiæ caſtra
locas in Hebron, ut ubi victimæ adolentur, in-
dè in Regem cohortes immittantur. Cujus, ſi fa-
cinus non refugis, nec exitum ac exitium ef-

fugies.

FERIA TERTIA
D O MINIC II.

Alligant enim onera gravia, & importa-
bilia, & imponunt in humeros homi=
num: digito autem ſuo nolunt ea mo-
vere. Matth. 23. 4.

Nnan in Coœlo ſidus aut tonat, aut fulgu- Conipaii
rat. Vapor eſt, & quidem paluſtris, quo neſcientes
Turres ruunt, quo Sata incenduntur, quo Arces nperfeiss
deflagrant. Quis inceſtuoſum Amnonem inter-
fecit, in ſolatium defloratæ ab eo Thamaris
Nathan Prophetes? An, per eos dies, Veneris Confeſſarii
Salomon neſcius? Abfalonis intercidit jufſu, ihaeve-
quem mox cubantem cum uxoribus David ex- Saperior
horfeſces. Adeò ii ſum in peccantem diriores, Trn Loet-
qui propiores crimini ſunt, vilioréſque & gene- u ed ecfe
re, & conditione, & patrid. Nemo à procuran- gegnjanen
da exterorum falute alienior, quàm Jonas. Pec- muttipli-
cavere Ninivitæ? Diſpereant. Cur ergo ad im- os
pios durus nuntius ableger, quéè iln reſipiſcant S. .
terrore cladis? Polluti ſunt? Demergantur. Is Zelus ob.-
tamen alienæ lubricitatis Cenſor immitis, à ſervantiæ
Deo fugiet, malétque Ceto dedi, quàm reos ex- tr. Hankee-
piare. Sagas omnes regno depulerat Saul, non tmnt, .
modò corruptiffimæ Princeps mentis, ſed, vel in Sei,
mortis limine, non receſſurus à Pythone. Quæ 1. Reg. 15
rite mihi mulierem habentem Pythonem, & va- 7. . de
dam ad eam, & ſciſeitabor per illam. Et ait mu- Clementig
lier ad eum: Ecce tu noſti quanta fecerit Saül, & "rbertes.
quomods eraſerit magos & ariolos de terra. Sagas Zelantes
nemo & Palæſtind ſeverius exegit- quàm is, qui indiſereii.
fati fui Pychonem interpfetem erat habiturus. Cznſores
Putaſſéſne tu à Saüle Sagam non accerſendam, "Viorume
ſed exorandam: ſuâmque Principem legem Eecleſfaſtics
abrogaturum, ipfſis vitæ ſuæ, regtique non No- orre⸗s
nis, aut Idibus, ſed Kalendis? Eraſerat ille ſanè ſins ſancézi,
de urbe ſua Magos, ſed non eos de ſuo itidem aus probie
2 eorde

Tbil. 8.

Wiernori⸗
oblivio.

Soyiritualia
cæ teris

poſihabita⸗

Superior
Rex
legibus ſuis
obtemoe
rente

Jer. 1. 1¾.

bidem.

Tbid. 14.

confeſſarii
nimis ſe-
Peyi,

Exod. 16.
19.

Concio
mitis.
Lapſi blan-

2 .
dè erigen-

Manna.

3
corde expunxerat. Damnabat Pythones & ado-
rabat: uniſque labii’s amandabat Ariolos ex im-
perio, & in eorum duci ſe conclave imperabat.
An non rideret Cenſorem ſuum Python, quem
ſui fore clientem prævidebat? Tuis edictis Magi
exulant: ſed quem, impiè tantùm, conſuleres
in viro Dæmonem, eum fati tui ſententiam ro-
gabis, non ſceleſtè tantùm, ſed fœdè, pullatus
coram fœmina. Mutavit ergo habitum ſuum, &
abiit ipſe, & duo viri cum eo, veneruntque ad
mulierem nocte. Nunquàm, quod ſciam, lugen-
di occaſione ſceleris Prætextam exuit, qui con-
veniendæ ſtudio foœminæ Paludamentum abje-
cit. Ita Crimini erogatur, quod Numini non
