enim quæſituris, ſed quærentibus Chriſtus occur-
rit. Atenim ait, reddemus vitulos labiorum no-
ſtrorum. Itaà: ſed præmiſerat, Accipe bonum.
Promuntur opera, verba verò rependentur. Hæc

Aaronis
Virgs.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 93

enim agricultura ponitentiæ eſi, potnis flores an-
tevertere, geſtorumque feſtinatione præludere
ſubſequuturis, poſt facinora, Hymnis & Pfſalmis.
Verborum ſiquidem ver non anteit, ſed conſe-
quitur operum autumnum. Licet tibi verba pro-
telare, ſi verba factis prævenias. Accipe bonum 3
& reddemus vitulos labiorum. Nos verò jabio-
rum ſtatim armenta litamus, ſed diſſolutis in
agendo mamibus, aut contractis. Præfamur glo-
riosè. Ubi ad opera ventum eſt, merum ven-
tum mirabere, & verba tantùm. Id puto odit
Chriſtus in Scriba, quem impigerrimæ alioquin
fidei, ad vulpes, vulturéſque ablegavit. Magi- Matth. 80
Rer, ſequar te, quocunqut ieris. Et dicit ei Jeſus: 19.
Vulpes foveas habent. Debueras Angelorum uti pecazioni
lingua, non hominum. Dic, ſequor te quocun- relustites.
que. Subeſt venenum, quamvis mellitum, ora-
tioni tuæ. Non enim Dominus Sequuturis, ſed ren,
Conſequentibus ſe militibus inſtruit cohortes ſuas. zmolödum.
Reprobato proindé Scribà, qui dixerat, Sequar
te: ad alium converſus Patris funus meditantem
ait: Jequere me: & dimitte mortuos ſepelire mof- Ibid. aze
tuos ſios. Nolo diſcipulos Sequuturos, diligo
Sequentes. Quare ne tantula quidem tibi mora lerbo Vei
indulgerur, quâ Patri parentes. Injuſta, non ju- Juis dir cs⸗
ſta, perſolveres, ſi ut Parentis curares exequias,
à Deo diſcederes. Reſiſte; nam ſequitur me, non .
qui ſequetur quocunque, ſed qui me ſequitur.
Dixit euſtos: Venit mane, & nox: Ni quaritis, Ia.21. 120
quærite? convertimini, & venite. Ideò iis tan-
tùm ab exterminatoribus apud Ezechielem par-
citur, non qui Urbis ſcelera erant defleturi, ſed
qui flagitiis ejus illacrymabantur. Appropin- Ezech. 9.
quaverunt viſitationes urbis, & unuſquilque Vas 1. 4.
interfectionis habet in manu ſua. Et dixit Domi-
nus Signa Thau ſuper frontes virorum gemen-
tium, & dolentium ſuper cunctis abominationibus;
quæ ſiunt in medio ejus. Hi cædi ſubducuntur,
non qui lugebunt, ſed qui lugent, oderuntque
tranſgreſſores. Nam & Animalia ſancta, ſub ju-
gum, ſed ſine jugo, miſſa Quadrigæ Domini,
non cunctabantur, non reſiſtebant, non mora-
bantur Spiritum, non aiebant, modicùm pi,
modicùm ibi: Sed, ut ait Ezechiel, Ubi erat Ezech-,12
impetus Piritus, illuc gradiebantur, nec reverte-
bantur cum ambularent. Proptereà Paulus cum
peroraſſet cauſam fidei apud Areopagitas ſummàâ
rationum vi, gravitatéque verborum, eos ſpre-
vit, qui intentos ſe fore promiſerant doctrinæ
ejus. Quidam verò dixerunt: Audiemus te de Act. 1.324
hoc iterùm- Quos, velutl Philoſophia ſuàâ indi-
gnos, deſpenit Apoſtolus, ne quidem reperito
Areopago. dic Paulus, inquit, exivit de medio Ibid. 33.

eorum. Poſt hæc egreſſus ab Athenis, venit Co- Ac. 18,.1

rinthum. Neſcit comperendinare Pœnitentia. Si
manus Evangelio non datis, audità Reſutrectio-
ne mortuorum, nec dabitis. Audiemus te de hoc Act.17. 32.
iterum. Imò non audietis. Cur? quia non audi-
viſtis. Auditores vox Dei quærit, non Audiuros.
Audite hac omnes gentes auribus percipite om- Pfſal. 48.1.
nes, qui habitatis orbem. Quod ut videas ità eile
reâpſe: cùm, audito Petro, tria fermè millia E-
vangelio auſcukaſlent: mox omnes eluti ſunt.
Nullus verò aut ad veſperam, aut poſt meridiem
convenit Apoſtolos. Aut emim, perceptà Do-
Ctrinâ, ad Chriſtum raptim transfugerunt, aut ad
eum nec ſerò acceſſerunt. Qui ergo receperunt
Jermonem ejus, baptizati ſunt: & appoſitæ ſaunt A.:. 41.
in illa die animæ circiter tria millia. T'ot ſiatim Fervor ſta⸗
in ſy llabum Eccleſiæ relata nomina exterorum, im.
& Judæorum. Concione dimiſi, nemo, De Procraßei
verbo diutiùs penſitato, ablui expopolſcit. Nimi- ati⸗ 2.
ruùm gefe

94 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

rùm Animantium mundiores apud Hebræos eæ
ſunt, quæ manſam eſcam ad molam revocant:
Hæ veròô ſunt ſub Chriſto inquinatiores Animæ,
quæ verbi dapes non glutiunt, ſed ruminant len-
tis conſiliis. Nam & Evangelii Manna non tun-
ditur, ſed hauritur. Deterentibus ſiquidem Co
Joan.927. riandrum ſapientiæ exprobratur à cæœco: Dixi
vobis jam, & audiftis: quid iterum vultis audi-
ge 2à Nam ſi ex me fſciſcitere, cur Nicodemus
tantæ vir fidei, & diſcipliiæ, inter duodecim
non ſit cooptatus à Chriſto: abfuiſſe crediderim
Doctori diſquiſitionem verbi moroſiorem, quaàm
quæ alumnos deceat Evangelii, quos Deus fal-
Ezech. 1. getris adumbravit: in Imilitudinem fulguris, in-
24. quit, coruſcantis e“ Ut ſcilicet mox igneſcant,
mox erumpant, & ſine mora effulgurent. Quo-
modò poteſt homo naſei, cùm ſit ſenex? Numquid
poteſt in ventrem Matris ſuæ iterùum introire, &
renaſci? Et rursum: Quomodò poſſunt hæc fieri5
Reſpgidit Jeſis, & dixit ei. Tu es Magiſter in
Iſrazël, & hac ignoras? Quos inter quæſtionum
vepres itaà hæ t infelix, ut qui Magiſter erat in
Iſraël, in Eccleſia Præceptorum albo minimè
adſcriberetur. Ut ſublatæ ſunt ab Eccleſia hoſtiæ:
ità ruminantes apud nos pecudes viluere. Fides
ex auditu, inquit Paulus, non ex mente, quæ
ſegois momenta penſitet, rationéſque verborum.
Non calcitramus Doctrinæ, non objicimus Do-
tori, non exquirimus Rerum, Dictorumque
fundamenta. Audi Iſrael, & tace. Quen ſilentii
rigorem Religione pluùs quam Samià retinendum
eſſe cenſemus, ne feſtinantem Chriſti Doctrinam
moremur, currâtque ſermo ejus à tardis ad im-
Pſal. r17. Pigros. Velociter, inquit David, currit ſermo
4. ejus. Non ergo mirum, ſi cunctabunda Philo-
ſophiæ gymnaſia Dei verbum excluſerint: quod,
niſi feſtinatò admittatur, à reſiſtente, cunctan-
Joan. 8.37. téque abſcedit. Scio, quia filii Abrahæ eſtis: ſed
quæritis Mé interficere, gilia ſermo meus non ca-
pit in vobis. Et quare non capit in Scribis? Non
2. Tim.-.7, anguſtid mentis, ſed laxitudine. Jemper diſcen-
tes, & nunquàm ad ſcientiam veritatis perve-
nientes. Quæris, cur nunquàm pervenientes ad
ſcientiam ? quia ſemper diſcentes. Imprudens
perſanctè eſſe debet Chriſti auditor, ſed impiger:
Ezech a. 8. ut ſcilicèr, quæ perceperit, exequatur. Et manus
hominis ſub pennis eorum in quatuor partibus.
Intellgendo evolamus, rapimurque in cœle-
ſhia. 8i penna porrò Mens eſt, cunctari non de-
bet: & ſi pennæ ſubeſt Manus, quis Operis ce-
leritatem velocitati jungendam eſſe Mentis non
ediſcat? Sed jam libet hinc Sponſam, indè verò
ſiatuere Publicanum. Ad hunc Chriſtus accedit,
Can. 5. 6. b ea Chriſlus abſcedit. Peſſulum oſtü mei aperui
Dileto meo⸗ At ille declinaverat. Aufugit à
Sponſa: fruſtraque per vicos, & caſtella con-
Luc. 19,5. quiretur. Jutſpiciens Jeſus, inquit Lucas, vidit
aum, & dixit ad eum: Zachæe, feſtinans deſ-
cende- quia hodiè in domo tua oportet me maneré.
Fugit à Dilecta, & confugit ad Peccantem. Illa
cæditur: hic epulatur. Huic, gentique ejus Salus
nuntiatur. Pallio nudatur illa, & oppugnatur.
ogatur Publicanus, ut domum redeat. Pro-
dire domo, & errare per compita Sponſa com-
pellitur. Planè ſi illam in ſanguine lapſare videas
extorrem à Dilecto: & hunc videas propinare
Salvatori, & illam dixeris uſuris, verſuriſque
implicatam & hunc amori devotum, inſcium-
que flagitii. Quid, quæſo te, telis Sponſam ob-
jecit? Mora in excipiendo Dilecto interpoſita.
Quid Foeneratorem ad Chriſti epulum accum-
bere juſſit? Nulla in diſpenſandis pecuniis adhi-

Joan. 8e 4.

Lbid. 9.

Rm. 10,
17.

Deut.

Zachaus.

bita mora. Et feſtinans deſcendit, & extepit il. i. 6 g l
lum gaudens. Stans autem Zachæus dixit ad Jce-. e n
Jum. Ecce dimidium bonorum meorum, Domine, 6
do pauperibus & ſi quid aliquem defraudavi,
reddo quadruplum. Non defcendet, non reddet, goz
non partietur. Deſilit & Sycomoro, Arcam ex- 1
haurit, verſuras profuſione ſortis obliterat. Ait e
JESUSad eum, Quia hodie ſalus domui huic Ibid. 9. a
2 . 314. 9.
facta eſt: es quòd & ipſe Filius ſit Abrahæ. Et- I
enim un Abraham cunctatus nunquam eſt, ſeu ne
domo egredi juberetur, ſeu Filius poſceretur ad al
cædem, ſeu moneretur uxori auſcultare, à qua iut
Agarem toro, tectéque ſciebat exturbandam: lel
Ità avitæ Lachæus fſeſtinationis æmulus hæret mi
nuſquàm, ſed Chriſto arborem, domum, num- 40
mòôſque ſacrificat. Proindè bona Sponſæ publican- gn
tur, & Vigilum haſtæ tum chlamys, tum ter- the
gum ſubjicitur. Deſponſatur Evangelio Publica- len
nus, tum primùm locuples, quum ærarium pe- Ler
cuniis exinanit. Ideò Samuél colludium mora- Eh
rum ſublaturus, proclamat: Si in toto corde ve-, Ne dor
ſtro revertimini ad Dominum, auferte Deos alie- Ne&/X Ne
nos de medio veſtri Baalim, & Aſtharoth. Bro- Paænuemiia Cun
craſtinari populum vetuit, voluitque Idolorum "a. u.
proſtitutione, abdicationéque Superſtitionis ſanio- Oecaſio in
rem in Deum Fidem ſubſignari. Ludis ergo, Ting . “
non luges, ſi ſerviendam tibi Domino prædicas gul
ſervitutem, non exactis domo Monſtris, ſtanti- Monifca. le
buſque Idolis in impluvio. Lunc ad Deum re "io Paſſo- ni
rediere, ſi comminuto Idolo feſtines ad Cru-
cem. Nihil in lucem craſtinam differendum, ſi ie
tamen Filis Lucis adſcribi optas. Quis quæſivit IIa.1. 2. V
hac de manibus veſtris, ut ambularetis in atriüis
meis? Incenſum abominatio eſt mibi. Laboravi 1Ded G
ſuſtinens. Tædet Dominum Procraſtinationis, l
quæ craſtinum, menſes, annéſque tam mukos
parturiit. Cui Dominus iis vocibus obſtetricatur:
Diec nobis, quando hac erunt? & quod ſignum ad- Matthy24. uih c

ventus tui, & conſummationis ſæculi. Reverſu-
rum ais te ad Deum. Et quânam Olympiade
iſta contingent? Nam Danielis, quam vis in lu-
ſtra producantur, hebdomadæ, naſcituro ex te 3
Elephanto non ſufficiunt. Lavamini, mundi Ila. 1. Ie, n
eſtote, auferte malum cogitationum veſtrarum n

buen
Teht

ab oculis meir, quieſoite agere perverſe, diſeite ſil,
benè facere. Quid bic futurum indicitur? 41 un
ea à te vult, non vult Acturum te illa eſſe. le⸗
Præcoquà enim Deus gaudet ſanctitate. Quod candacis ſep
cùm præſenſiſſet in Eunucho futurum, rhedæ drdr-
ejus Philippum admovit. Accede, & adjunge te Ac. 8. 29. s
ad currum iſtum. An Arca in Cariathiarimn eàâ 10
quadrigâ revehitur? thiops aurigatur, tum Troerg ſur
X . 5 oviαα. 4
potens, tum verò Fœminæ Eunuchus, gaziſ “
que Reginæ præfectus. Remeantem ergo in Au- Pesvora- n
lam Semivirum tanti facit Divinitas ? facit. Ni- zim. —

mirùm impigerrimæ eum fore Religionis præ-
ſenſit. Legebat Iſaiam, & mox à Codiceè in La- .
ticem prolapſus, volenti ſuum ubique præſiò eſſe

Jordanem teſtatus eſt. Et dum irent per viam, ve- lbid, 35.
nerunt ad quamdam aquam, & ait Eunuchus: Ecce
aqua, quis prohibet me baptiari? Suum Poẽſis
Phaëthonta circumferat in Padum, deturbatum
& quadriga. Frigent in Evangelio Fabulæ. Pro- 1
volvitur hic & rheda in profluentem Eunuchus,
non, ut demergatur, ſed, ut emergat. Nam, qui
naufragabatur in curru, enatavit in torrente. Et ſa- 1,
nè infuſcatum, atratůmque Ethiopem nuſquàâm de lame
felicids colloces, quàm ſi eum obruas profluente. dn U
Ibi ſiquidem exuendi nigroris ſpes ſubeſt, &, . Ta
qui nocteſcebat in Sole, Auroram referet ènau- s u⸗
fragio. Ubi enim candere valeat thiops, niſi n Mn
undis be

W
N
n
.
tlen
n ter.
er.
n
1r.

er d..

Wnnd

en uun

in nit
ngi
ing,
Pn
du:
pn i
Reen
nnit
7, .
Münk-
wwet
mdlud
ftmn
n
U
1
e Eu 1
n; 1
tigruls

“
Pingr⸗
ler Ns
ns e⸗
ual⸗
Plick i5
tien e.
gkelhn
i⸗
Eutbun
boe⸗ r
PGke
NNG
enel-
.
id
Untu,
kioſs,,

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

Cwmelias Undis immergatur? Ergo mergi cupiit, qui, ut
Cemuri. noctem patiebarur in curru, ità albere ſibi diem
ſenſurus erat & fluvio. Quam verò Eunucho agen-
di celeritate Centurio ſuppar! Et factum eſt, cum
Act. 10. 25. . „. . . . .
introiſſet Petrus, obvius venit ei Cornelius &

convero⸗ procidens ad pedes ejus, adoravit. Hi ſanè juſti-

nes veræ. tiamn ſitiebant, qui non urgebantur ad lavacrum,
ſed ablui tot oblequiis impetrabant. Alkter humi
procumbit, ut terra eſſe deſinat. Alter mergitur,
ne demergatur. Hic ferro præerat Cælfaris; ille
auro Candacis præſidebat. Alter alieno cruore
rubebat: Alter nigrore ſuo fuſcabatur. Neuter
deſes, ambo ad ſalutem impigri. Eleëmoſynis
miles cœlum expugnavit. Eunuchus convolutum
ad inſtar voluminis coœelum libri evolutione reſi-
gnavit. Uterque feſtinavit ad Chriſtum, hic
rhedâ excedendo, ille domi commorando. Mira
rerum inverſio. Ut ociùs Eunuchus ad ſalutem
deveniat, exilir & quadriga. Ut accurrat velo-
cior Centurio ad Jordanem, ſuis pedem ædibus
non effert. Hic reſiſſr, ut evolet ad bravium.
Ilie, ut metam quantociùs attingat, exſcendit è
curru. Sic enimverò ſtadium Charitatis decurri-
tur. Et nos, cùm videamus evolare ad bravium
impigre Milites, Eunuchos, & Publicanos, no-
dum ubique injicimus, morâſque nectimus,
quaſi bravium fidei ſegnitie arrepturi. Anna Fi-
lia Phanuel, mox ut virum amiſit, jungi Nu-
mini ſtuduit, à Thalamo ad Templum progreſ-
Luc. 8. 7. ſa. Et hac vidua uſque ad annos octoginta qua-
tuor, quæ non diſeedebat de Templo. Nihil inter
Viri funus, & Templi adyta interceſſit. Ut
eam viduam inaudimus, admotam aris miramur.
& Paniel, Sic Damiel non delicias aliquandi Regiæ patinæ
liguriit, ut leguminibus dein fortiùs veſceretur:
Sed, ut pedem intulit in palatium, manum pa-
tinæ Regiæ ſubduxit. Propoſiit autem Daniel in
corde ſuo, ne pollueretur de menſa Regis, neque
de vino potis ejus. Quanti opponi aggeres de-
buere, ne in Regis domo alluvione meri obrue-
rentur Ephebi ? Quo ſe vallo contrà Cererem,
& Bacchum communirent Adoleſcentuli, quos
Princeps alebat, non, ut à Venere abſiſierent,
ſed, ut eam ſaturi provocarent. Truncabantur
tum quoque Babylone alii pueri, non, ne prori-
tarent, ſed, ne irritarentur à Venere. Attamen
Regum victimæ deſtinati Iſtaëlitæ, omni ſeſe
ciborum illecebrâ abſtinuerunt, & Conſtanter,
& Statim. Tu quoque, ſi audeas, ubique pote-
ris continere. Sed irrue in ſalutem. Nam ſi Chri-
ſtum non quæris, ſed quæres, fore futurum ſcias,
ut deſidi, morantique non occurrat. Quæretis me,
& non invenietis.

Dan. 1. 8.

Joan. 7.34.

FE RIA TERTIA
DOMINIC E£ PASSIONIS.

Non poteſt Mundus odiſſe vos: Me au-
tem odit. Joan. 7. 7.

Rominibus Laceret humani Nilus odii, tam coeno far-
n Sle- tus Ethiopico, quàm plenus Crocodilis, ſi
um, u tathen in Ægyptum ſeſe demnitteret, eâmque
Hlactas, Monſtris, Liméque inundaret. At, averſo ab
uen, zt . . .
candicer, .gypto alveo, monſtroſus Nilus procurrit in

udæam, obruitque Palæſtinam. Non enim
Perſecutio Mundus Scribas averſatur, ſed Chriſtum faſtidit.

argumen. . .2 .
1 Virm- Et quidem pertenui à ſe Dominus arceret aggere

i Aſt, alluvionem profluentis. Nam unam ſi ripis Sire-

=

—

9 5

:; N; 3 Murmad:
nemn defigas, mox odii Nilus exareſcit, mhutan-. Mn ige

türque in Luſcinias Crocodili. Diligéèris, non qußis.
obruêre, ſi laſcivias. Limoſus ſiquidem torrens
aghatum ſibi coenum veretur. Relabitur in P.
thiopiam ſuam, ſi te eſſe credat thiopem. Na-
zZarenum obruit: Afro „ Mauréôque blanditur.
Verùm Nilo præſtat adobrui. Eluvione ſiquidem
odii proficit Palæſtina: utl Nilo Æ.gyptus obruta
fœcundatur. His accedit, quòd contemptu feli-
ciùs, quam obſequio, à tuis Nilum Fundis pro-
pelles. Gratior Mundo eris, ſi is tibi fuerit in-
gratus. Ideò Chriſius Mundi odio lætatur, tum,
quòd argumentum ſit candoris incontaminati,
tum, quòd contemptu faciliuas, quàm lenocinio,
à ſui proluvie limi detumeſcat. Odit te Mun-
dus? Benè eſt. Non es Abſalon; David es.

Perſecitio
non nos ese

Toto corde univerſus Iſrazl ſequitur Abſalon. 2. Reg. 140

Itäne? Ità profectò. Et quibuinam præclareè ge
ſtis ſibi vulgus Vir iniqu'ſſimus obſtrinxit? Cæ Dignitas
de Fratris: Patris odio: Agrorum, Segetumiqut zaie
incendio. Hæc ſanè de illo Annalibus Iſraëlis

conſignata. Niſi fortè iis delinitum vulgus blan- Abſalon.

ditiis arbitremur, quibus eum uſum lenociniis
hiſtoriæ Author expinxit. Porrò ſicut Abſalon, 1. Reg. 146
vir non erat pulcher in omni Iſrazë, & d corus 13.

nimis. A veſtigio pedis uſque ad verticem non erat *

in eo ulla macula. Piget Charitatis. Ergo cirris
Adoleſcentis irretitus eſt Iirael: & Amor, quem
virtutum duntaxat ali Cedris oportuit, vanita-
tis, laſciviæque Myrto ad incendium fovebatur.
Ergo non hymnis, ſed venuſtate incenditur chari-
tas, & quam non evocat lyra lacrymanris, luxurian-
tis cCithara provocabit? Toto corde ſequitur Abſalon. Filioram
Mentiris: nam, niſi excors Iſraël eſſer, comatu- edacario⸗
lum non colerer. Nullo proin corde Iſraël adhæ- O,nasus
ret Abſaloni. Sciret in grandi capillorum ſylva vanne.
deeſſe Feras, Apréêſque non poſſe. Ideéque non
coronam nemori, ſed falcem prætenderet. Nam
ſi Coma flaveſcir in aurum, rarò Ephebi Cor
non rigeſcit in ferrum, aut, quod pejus eſt, non
emollitur in thyrſum. Quot cirri, tot faces. Et
ubi tantùm olerum, florumque circumſpicis, la-
tere non dubites in herba Anguem. Non amare-
tur Abſalon, niſi populum Cupido extimulaſſet.
Vide autem, quo pabulo Charitatis incendium
nutriri jubeat Achitophel. Et ait Achitophel ad 2. Reg. 16
Abſalon: Ingredere ad Concubinas Patris tui ²1
ut, cuùm audierit omnis Iſrazël, quòd fedaverisz
Patrem tuum, roborentur tecum manus eoram.
Conſilium autem Achitophel, quod dabat in diebus
Mis, quaſi ſi quis conſuleret Deum. En quo ex
Zizamnio Amoris triticum demetatur. Humami- Conſili
tas immanitate ſeritur: Grque fias gratioſus Po- wala.
pulo, ſævus eſſe debes in Parentem. Negas jam
Nilum odii arceri flagitio, ſi libidine Abſalon
& regni potitur, & plebis. Ergo, ut benevo- cmiritig
lentiæ racemum decerpas „ Concerpenda tibi vie- noxia.
la reverentiæ eſt, & pudoris lilia deterenda. Ad i gi
Amoris faſtigium fruſirà eniteris, niſi loco gra- 2 4.
duum, roſas, liliique ſupponas; quæ ut com- endum.
preſſeris, evades in cacumen, & cordium po-
tiere. Ingredere ad Concubinas Patris tui.
concha Charitatis in abyſſo !
Quèò fueris ſceleſtior, eò eris cohortibus gratior. ecta.
Amor naſcitur & Venere. Ut amere, ſoorrare-.
Porrô emphaſim animadverte conſulentis. Conſi ,5
lium aem Achitophe!, quos debat in dieas aiari
r17: . Piis
illis, quaſi ſi quis conſuleret Deum. E. lupanari
quanta meſſis gratiarum! Vulgi favor obvenit
Abſalomi: Cœlo Achitophel donatur. Tunc Deus
Gilonites ſalutatur, cùm bellacern effominar, ſa-
lacique recludit Synæceum. Verbo, & Fornicem

Abla-

. Nam amiejtjols
legitur Criminis. Jemper ſuſ⸗

96 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Abſaloni, & ſibi Templum Achitophel relera-
vit. Gilonites erat, dum conſuleretur. Poſt pro-
bra, Deus eſt. Et quem tædeat dedecorum, ſi
Aulie; produétà Venere Jupiter ſalutaris? Hi ſcilicèt
frænandi, magni fiunt, qui deterrima aut peragunt, aut
conſulunt. Roborantur cum Abſalone vulgi ma-

Conſliari!
impii non
svehendi.

Rer,dcot nus, ſi ille inter Danaës luzurietur: Et pro
Deo Achitophel eſt, non ſi Se cœlo inferat, ſed
Dignias ſi Adoleſcentem demergat in coœnum. Quaſi ſi

in indigno. quis conſuleret Deum. Ulmis concideretur Li-
Xa, ſi Palladem domum inferret. Nymphas in-

vVexit? Laureâ donabitur. En ut virgam licet in-

ſerere in lemniſcum. Nullus charior Mundo,
quàm qui & à Patre Filium abducit, & Se ſub-
ducit à Numine. Achitophelis ſiquidem, ut
Ibid. 22, ait Scriptura, Jdic erat omne conſiliun, & cùm
eſſer cum David, & cùm eſſet cum Ablſalon.
Sed Dis tunc tantùm ſociatus eſt, cùm Adoleſ-
centem ad obſcœna inſtigavit, ut ſpem omnem
Poliica recoriliationis abrumperet. Conſilium autem A-
vilis eſt. ohitophel, quod dabat in diebus illie, quaſi ſi quis
. conſuleret Deum. Toto corde univerſus Iſraöl ſe-
Sas ie. quitur Abſalon. Quem ſanè inſequeretur, ſi aut
recalvaſter eſſet, aut innocentiæ militaret. Te-
naciſſimmus dignitatis ſuæ Saül extitit. Nam vel
. throno Dei fulgure proturbatus, meminiſſe de-
coris potuit in tanta concuſſione ſtatus ſui. Pecca-
1. Reg. 15. Vi- ſed nunc honora me coràm Senioribus populi mei,
30. & coràm Iſrazl., & revertere mecum. Is, qui ne
reus quidem Samuéëlis tectum intravit: & ſemel
ſæviendi rabie choro ſociatus Sacerdotum, lo-
v. Reg. 10. Cum fecit adagio: Num & Saul inter Prophetas?
12. Is tamen & domum adit mulieris, & accum-
bit ad epulum, & bibit, & cum ea agit per-
humaniter. An erat Anna, ad quam confuge-
ret moriturus? Seu pugnaturus bellacem Debbo-
ram convenit? Scilicét. Ad Sagam acceſſit.
1. Reg. 28. Quærite mihi Mulierem habentem Pythonem, &
7. vadam ad eam. Ad eam vades? Tuæ te coœpit
oblivio dignitatis? Nunquàm Samuëhs Æ des
inunctus repetiſti, & ibis ad maleficam? Sub-
ridet Princeps, méque arguit humani moris
Ecclefa. inexpertum. Non Pontifices inviſuntur à pleriſ-
Kiei coli que Nobilium, id enim Majeſtatem inſuſcaret:
debent. ſed Foœminarum limen deteritur; quàâ benevolen-
tiæ ſignificatione nihil Primoribus de Dignitate
decedit. Nec Debboras, nam hæ Deo pfallunt;
Juulorum ſed Veneficas adeunt, iis enim nullum cum
Fahus vi- Divinitate, & intimum cum Pythone commer-
ris cedut. cium. Quærite mibi mulierem babentem Pytho-
Honor mu- Aém, & vadam ad eam. Hàc conditione fœmi-
zuus, ſed narum foribus faſces ſubmittuntur. Si Arcam
ſeetm. Domini Dei exercituum domi habeat Fœmi-
Aabiti na, a Conſulari contemnetur. Si ſit à Pythone
abiti-. . . 2 ⸗7
14ſed non inſeſſa, Saulem inſidet, inque obſequium ſui
ob meria, deflectit. Nimirùm ferarum potentiſſimus Rhi-
noceros in ſinum provolvitur Virginis. Et fera
quidem Pudore fominæ delectatur: Furiis Saul
fœminæ abripitur in mapale. Cumque Judæo-
rum Principes Hieroſolymis Sabas præſtolentur:
Sagas ruri convenit eorum anteſignanus, earum-
que penetrat in latebras. Et vadam ad eam. Sed
Deus nobis fortaſſis iturum ſeſe ad eam dixit, nec illò con-
Aſe vilis. ceſſit. Imò illuc properavit. Dixerunt ſervi ejus
Tbidem ad eum: Eſt mulier Pythonem habens in Endor.
dem. Accerſatur. Scilicèt. Abiit ipſe, inquit, & duo
viri cum eo, venerintque ad mulierem nocte. Sa-
bæex Arabia, ſeu ex thiopia venienti Hebræi
Principes nec ad tertium ab urbe lapidem oc-
currunt. Caſtra deſeruntur, & à Gelbos in En-
dor ad Veneficas itatur, nocte intempeſtâ. Tan-
ti eſt, non Sabam eſſe inter ſominas ſed Sa-

Sasil.

Luxuria.

Spiritualia
cateris poſt-
habita.

Wternori
oblivio.

gam. Verùm Saül id loci, temporiſque, non
Pythonem cupiebat à Maga produci, ſed Sa-
muëlem; hoſinmque telis extimulabatur in En-
dor. Quare igitur non in Silo? Oppugnabatur.
Feſtinet proptereà ad Sacerdotem in Silo, ibi
enim Arca Domini Dei exercituum eſt: indéque
vaticinia expromuntur. Dedecet, inquiunt, adi=
ri ab Imperantibus Sacerdotes, quos acciri mos
eſt in Regiam. Et quæ Præfectorum conſuetudo
eſt, ſi Veneficis opus ſit? Adeantur. Id enim nul-
là lege vel Regibus Hebræis interdicitur. Ouæ-
rite mulierem habentem Pythonem, & vadam aq
eam. Abiitne? Abiit. Ipſe ? Ipſiſſimus; utque illam
conveniret, peregrinatus eſt. Nec hactenùs in
tanta eluvione, Regii faſtus ſuis ſeſe ripis extu-
liſſe fluvium putatote. Atqui caſtris exceſſit.
Parùm eſt. Peregrinatur. Nihil id eſt. Duos tan-
tuùm viæ comites habet. Leviſſimum Mapale in- Sai.
trat. Sol quoque cœno radios affundit. Allo-
quitur Sagam. Jam te ſentio balbutire. Audi: Hamani
Moriturum ſe eſſe diſcit ex Samuële, territuſ- Wectus.
que funeris vicinia, ne blanditias videatur Mulie. „Ma,.
ris aſpernatus, à morte die proximè inſequenti tas zum
devorandus, in patella Veneficæ paſcualem Vi- Mulieri-
tulum abligurit. Audi & tu vocem ancillæ tuæ, ““.
& ponam coràm te buccellam panis, ut poſſis iter Ibid, 22
agere. Qui renuit, & ait: Non comedam. Coë-
gerunt autem eum ſervi ſui, & mulier. QLui cùm Siül.
comediſſent, ſurrexerunt. An non Harpyiæ occine-
rent ganeoni: Comedamus, & bibamus “ cras enim le 2 5.
moriemur? Polentàâ ſeſe Princeps moriturus in- tas, ſed
gurgitat, & hinc Sag, hinc Morte cicumſep- eum indi-
tus, ità lenocinio Fominæ remollitur, ut Libi- 27.
tinæ falce poſſit non terreri. Ergo cineri azy- Hnor mas
mum miſcet, &, ne Saga Regis repulsà mœreret, tuas s,
præſente Morte Princeps celebrat convivia. Et id dignie.
haurire potuiſti vinum, mox ſanguinem rege-
ſturus? Et ferrum in vitulum impreſſiſti, quo
te mox eras trajecturus? Et ſepulchro tam pro-
ximus aſſediſti menſæ? Libuit periturum inebria-
ri! Libet; ſi fœdus Morti cum epulo Venefi-
cæ libeat. Subeſt hic tamen ſpecies aliqua in tan-
ta criminis illuvie. Uſus eſt Veneficàâ Saül,
non eam extulit, aut ditavit. Eam tantùm fore
ſalvam promiſit. Quod beneficium Latronum
eſt. Non ità cum Balaam egit Balac Rex Moab.
Nam cui Pactolum erat immiſſurus, ſi blaſphe-
miarum, dirarumque profudiſſet in Iſraëlem
Phlegethontem: ne auri quidem guttulà eum
aſperſit, ex quo illum Jordane laudum appre-
cationumque Judæos alluiſſe cognovit. Irauſ-
que Balac contrà Balaam, comploſis manibus Num. 26,
ait: Ad maledicendum inimicis meis vocavi .
te, quibus & contrario tertiò benedixiſti: rever-
tere ad locum tuum. Decreveram quidem magni-
Rics honorare te, ſed Dominus privavit te honore
diſpoſito. Maledictis non clavis, nec abiete, ſed
taxo compingi oportet Onerarias, ut in Domi-
nantium Ophir velifices, aurum indè revecturus.
Quin mare ſubridebit tibi, fluctuſque detumeſ-
cent, ſi Jonam balænis objeceris, tandiù confi-
ctandus decumanis, quandiù Prophetam vel in
carina patiere. Fretum Regiæ ſunt; in quo non Protesfo-
nautæ, aut idola diſplicent, quibus illi ſacri- es inpis
ficant, ſed unus expoſcitur piaculum Jonas. um.
Imèò non Mare Aula eſt. Mare ſiquidem in Jo-
nam ſæviit, ſed à Deo transfogam. Aula baccha-
tur in Propheram, ſi ad Deuth confugiat. Pla-
cet Ariolus Balaaco; ſed ſi ſpes ſubſit. blaſphe-
miarum. His ſi hymnos ſufſficiat, poteſt Moa-
bitæ vel non placere, vel etiam diſplicere Vene-
ficus. Nihil enim niſi ſcelus Mundo Pergrarum
. eſt.

en lur
H
let
en
n
E
le

ſo
N
le
Pel
o
4i
mud
A.
mm ſi
Dni
ſiu ie e
ſenugt, N
eteh E
hufei

ſons. .

huin ke
kinm 1 B

unfar Iil

lanage)
Omt
u. U
lug, Il

le

N
14
.
en
,
e
hir
. U
enh
ln 4
eln
en.
eetl
tr.
kir d
NW
ui
n

bnn r 1l
lun w
6
uld.

uhi
i
ur
ninhir
lert
uatur
,
n be⸗
Lauwnun
Mob
lte.
Ieden
ul an
n e.
. .
Nain
i en
leuß
tlene
bee,
nr.
etvn.
.
an
ngeli e,
Uülen . .
n
—
Ahe
Gilſe
l ⸗

ai
10

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 1 97

Laber va- eſt. Quidni, inquies, id factitetur in Moab. Ve-
Te Tec- rùm Mundi non eadem ubique facies. Et quem-
Wiscs admodàm ibi quidem vinetis, paſcuiſque hila-
gpiruual'a Patr, ſylyvis alibi, aut rupibus inhorreſcit: Ità
ezteris poſt. Magos efferent ali, alii verò proturbabunt.

babisae Srati Moabitis Arioli: ſed Sagæ exulant Hie-
Pirernop roſolymis. Ut ad eas Rex peregrinetur in Endor.
obtivio. Et ſanè quis Saülem, ſi pullatum aſpexiſſet cum

baculo exeuntem & caſtris, non eum crederet
aut in Oreb proficiſci, aut ad ſepulchrum A-
brahæ contendere? Mutarat enim habitum, quem,
ne occaſione quidem elugendi Sceleris, placan-
dique Numinis, immutarat, cùm ſe a Deo
dejectum regno intellexit à Samuële. Mutavit
1. Reg. 28. 6 go babitum ſuum, veſtituſque eſt aliis veſtimen-
8. tis, & abiit. Quonam ſagatus, imòô pellitus Prin-
ceps? Non in Mambre, nec in Bethel. Quòô
ergo, ſi nec Ilicem Abavi exquirit, nec ſca-
lam Proavi? In Endor. In Endor? At ibi nec
Prophetes degit, nec Tabernaculum commora-
tur. Spelæum eſt, & in ſpecu Saga. Veneruntque
ad mulierem nocte, & ait illi: Divina mihi in
Pythone. Ipſemet Veneficam affatur. Nullus in-
ter Sagam & Regem ſequeſter. Utinam, ſi non
demiſlis velis, ſtored certé non ſublatàa, horam
duntaxat unam Princeps fanaticam ſit præito-
latus, vix ſub concubium noctis in bacchantis
latebras admiſſus. In hæc enim aliquando con-
truduntur Principes probra, quos faſtidire videas,
eluderéque poſtico Sacerdotes, & Aulæis adſia-
re maleficæ, intentos, ſi quando non ab Apol-
line, ſed à Vulcano Sibylla coquinaria digre-
diatur plena fulginis ad candidatum ſuum, ut
Baccho ſœta Venerem eructet æſtuanti Ergo
atioli, & veneficæ in deliciis ſunt Urbium, ter-
rarumque Principibus. Saüli, inquies, aut Ba-
Maco. Hos dixeris Mundi partem eſle potiorem?
Mihi verò id probandum incumbebat ; chariores
nempè Mundo eſſe Sceleſtiores, Juſtiores invi-
ſos. Balaaco, inqties, id moris eſt adde &
Patriarchis, imò Primoribus Patriarcharum &
Patrum. Quem locum ſortius eſt Judas inter
Pairiarchas? Supremum profectò, natu ma-
jores fratres ſceptro, coronâque prægreſlus. Mi-
Gen. s8. J.t autem Judas hœdum per Paſtorem ſuum Odolla-
20 mitem: qui interrogavit homines loci iüllius: Ubi eſt

Dignias milier, quæ ſedebat in bivio? Ergo Thamarem
in indigno.

lbidem.

Thamar. ſiitit, & annulum, pedumque habet in gazis
Dienitas ſuis. Eam ergo Judas muneratur? Scelus, ur vi-
de- deo, remuneratur in Fœmina. Quandiù jejunarat
erenda. Thamar in illuvie orbitatis ſuæ ! Rationem tan-
Prodigali. dem excogitavit, quàâ epularetur opiparè. Sedir
tas ſemper in bivio: Socerum irritavit: iniri non timuit.
Patat. Mözque ut Nurus concepit crimen, Socer pe-
Eliimofy- Perit delicias, ad capellam hœdo ſubmiſſo per
s roao. Opilionem ſuum. Si non illa peccaſſet, hic ſanè
Proectores feciſſet minus. Ecquando enim pudicæ Thama-

impiorum. ri gregis adeps tranſmitteretur, niſi Socero ſub-

Pate,fam- WMiſiſſet in pabulum, ſuæ Lilia viduitatis? Inter-
liasavarus rogo te, Thamar, ſi quando à Socero vel gli-

Sus.
Luxus.

Judæ eò tantùm accedit, inquit, ubi deflorue-
re compaſcua. Si flos aruit Pudicitiæ, tum ho-
di ſubmittuntur. Fameſcerem, ſi florerem. A-
rui? Impinguabor. Mea Ceres, Venus eſt. Hu-
jus beneficio ſaginabor, quæ hactenùs Palla-
dem conſectata, diſtabueram. Ego certè lilia odi
pro cicuta. Siquidem caſta diſperieram. Proſu.
tutæ, & hœdi ſuppetunt, & annuli. Viden

Rer ques aurum, germmâſque? Non Diis Manibus fodinas

vehat.

Eihicæ Tom. III. Stromar. Lib. Uing.

quæris nurum Judæ? Hæc enim & in bivio con-

& tredi. rem recepiſti, dum Pudor tuus effloreret. Grex

meas debeo; eas debeo non Pluen, ſed Cupidini.

In lupanari ubertatis eépitomen nacta fum. Ibi gupen iof
prolem, ibi phaleras, ibi hodum ſum contecuta. Prreos
Arabia una mihi in flagitio fortunata. Pern, & 7
ideò vivo. Quot mihi unius jactur Lilii obve piltorum
nere bona? Non equidem benè olet, quæ be- edacssiss
nè ſemper olet. Gomorrhæ mihi ſulphur in bal-
ſamum percolatur. Computrui, ideôque &
fragtro, & aromatibus recreor. Virgulam quis
me fumi eſſe non affirmet, ſi fragro, quòd con-
flagrarim. Benè occinetur a Davide, fore li-
ghis non abſimiles deplantatis Ifraélitas: quan-
do Hebrææ reviremus & ſtercore. Ex quo fœdata
ſum, fulguraſco: nec me ſcelus uti Evam denu-
davit: paſcor crimine, & veſlior. En hœdum in
ſaginam, tunicâmque deſtinatum. Adukerio me
dixeras Filiabus Belial, & Moabitis ſociatam ?
Nunc primùm Filia Jacob videri poſlum. IIIe
ſiquidem, ut illuderet Fratri, Parenti pulmen-
tum & chirothecas ex hœdo comparavi. In
uſum hoœdus, eſumque meum defertur, Quod
illuſerim Socero. En ut garriunt meretrices, Pa-
triarchis inſulkantes. Non poteſt Mundus nos
odiſle, inquiunt, ſi Pudori decoquamus: Nam
ſi lac ſuppetat proſtitutis, non butyrum, adépſ-
que deerunt armentorum. Impollutis horrea ob-
ſtruuntur. Triticum enim uno tantùm Zizanio
mercere Intemperantiæ. Sedenim horreis Jo-
ſeph præficitur. Non Hieroſolymis, ſed He-
liopoli. At ſymbolis, inquiunt, panegyrim cir-
cumagis. An Hieroſolymis diſpenſandis frumen-
tis Joſeph deſtinarur? Odiſti hieroglyphica. Hi-
ſtoriam exhorreſces? Exuitur pudicus Joleph
inter Hebræos Polymitä. Inter Ægyptios re-
nidet in Purpura. An bic parabolis ago? A Pa- gaſeph⸗
triarchis demittitur in Ciſternam. A Pharaone
in Thronum evehitur. Illi vinciunt Innocentem. Iavidia.
Hic ſolvit Prædamnatum. Alieno denique ſom-
no evigilat ad Iinperium apud exteros, qui Perſeeutia
inter Fratres occaſione inſommi ſui ita obdor- ssumst
mierat ſpei ſuæ, ut mhil in ſuis manibus re-
pererit, præter Manicas & Vincula. Melius Gen. 27.
eſt, ut venundetur Egyptiis, G manus noſtræ non *7-
polluantur. Catenas, haſtämque comparatis, & Perſecuis
eas eſſe dicitis meliores? Comparatione profec- re ior
tô deterrimâ id melùs emerſit. Putatote, quid interéam
in pudicum excogitaſſent Patriarchæ, qui 2 Ra- l.
ut manus ſuas ſervent impollutas, Joſephi ma- probi.
nus innozias vinculis implicant. Audi: Nuda-
verunt eum tunicà talari miſerüuntque eum in bid. 23
ciſternam veierem. Hæc quis non putet in .-
gypto à Barbaris factitata? Evenere pudico in
Palæſtina, ærumnæ conſciis non Hoſtibus,
ſed Fratribus. Ad tui oris imperium cunctus po- Gen. 410
pulus obediet: veſtivitque eum ſtold byſſinà, & col- 40
lo torquem auteam cirenmpoſuit: fecitque enm aſ-
cendere ſuper currum ſuum. Hæc ſi ſpectes, non-
ne tranſpoſitum te eile credes ad Ilcem Mam-
bre, Fratréſque dices triumphum decreviſſe Pudi-
citiæ? Appulimus in Ægyptum, 8& quadrigâ
Pharaonis circumvehitur Innocentia purpurara.
Quàm diſpares agrorum ac meſſium eventus ! In
corde Fratrum vincula, telâque pullularunt. Tor-
ques Joſeph, Coronâſque demeiluit in ſenticeto .
dexterâque Lyranmi. Nimirùm Manipulus pu-
dici in Agro patrio incidi ſe tamùm ſenſit, ſo-
lâmque Falcem eſt perpeflus. In Agro E-
gyptio ſtetir, extorsitque à circum ſe ſtanti-
bus manipulis Adorationem, Ità quoque Ado-
leſcens incurvatas ante ſe ſtellas ibi affulge-
re fortunæ ſuæ ſenſit, ubi nemo aſpicit coœlum.
