cuc acceſſiſſe cenſuiſſet, ſed carminis maleficio, puan: ſa-
violentiaque Magiæ abreptum in caveam. Mihi mum me-
regii ſanguinis viro, mihi regiæ principi, mihi Reltcimni⸗
pro lege huc transducto, mihi invidià Numinis mumia vi-
ad beſtias damnato hæ ſubmittuntur lautiæ, quas az 35
tute ſaxeis meſſorum iliis comparaveras? Ergo promotus,
Daniel eâ patinâ recreabitur inter Leones, quam dezet Dei
Habacuc ſubulcis condierat? Quid juvat adire Dzase.
diſcrimen capitis pro cœlo, ſi, emenſo ærumna- m.
rum ſtadio, polentà Principes confovemur, quâ
meſſores veſcuntur? Præſtabat à Leone vorari,
quàm tam ſordidam exorbere patinam. Etenim
à feris diſcerpi & Reges poſſunt & conſueverunt.
Quis verò, niſi bubulcus, meſſorum ollam ex-
hauriat? Huccine reſervati inter monſtra Danie-
lis recidere miracula! Ideône ad me Habacue
ſublegatus! Si hæc Numinis congiaria ſunt, eſu-
rire præſtat, quàm convivari. Non me ità Na-
buchodonoſor innutrivit captivum, quem regiæ
patinæ participem eſſe quotidiè juſſit. An ube-
riora ſervi apud Regem, quàm Vatis apud Deum
ſipendia ſunt? Ibi meis epulis India, Parthia, ula edes
Media, Mariâque impendebantur. Hic intriti pa- mia d

XII.

nis alveolus periclitantem capitis recredtne, an Daniaſes
ab equitum ordine ad meſſorum centurias protur-
bat? Fateor me non parem Eliæ; ſed illi me ad-
eò imparem neſciebam. His ille ſaltem pedicis
caruit, nec cum Leonibus vel ſemel pernoctavit.
Et tamen placentis à Sareptanâ, eiculentis ab
Alite paſcebatur. Me pauperius, frigidiuſque
Vates nutrit monſtris objectum, quàm pleroſque
otiantes inter luſcinias & myrtos enutrierint Cor-
vi. Ad aſpectum patinæ commotior Daniel iſta;
non ſine ſiomacho, vomere potuiſſet, bilis tædii-
que plena. Ad rores eliquavit roſaceos affudirque
pulti cor plenum hoſtiarum, votorumque. Et lbid, 37.
ait Daniel: Recordatus es enim mei Deus, & non
dereliquiſti diligentes te. Tu admiraris, quòd n
e

Deus ſec
gales 60
80 .
ſhe
lantuin et
gim 1 .
nemor,
o Dei
rille oh⸗
1 Nomen
fem i lu
giai bed
ſed muls.
Eotuen oo
Eept euun
penen bol
Deo autemm
pnain lup
Ertera, An
10 Moibos
lepreſls V.
Deo ne 056
Gilributori
Elo, in

M

Gduxetim

4 ſi, tapis
fe gnbalum ne
s Ateenun
Gie; nd
Pabe, vne
uln Ains ter
ſiſe, an
Meltueln
Unrb inhn
Ge. Nne
ſun, de
In Muremud.
In tun fe
aig eint ?
let, retet
Eenns, Hnes
niniſfrolgve
o, alt
Gnſſi, gu
hillet Perri
nti ex
Ohlniam,
lſls kiſce⸗
Dnem. N.
Nentariumd
nie,
rilooccun
urerlin Nun
Eumm Neque

euußinen

W, on Pull.
enhe
Biochs
D Nlenn Gi
nr
U Uinn,
ſa Ackiere u
e e don
Nen dgei
fünbunnr
. uneg l
Anul

iik .
ewwü Deus recordetur, qui pro eo jaces in lacu dam-
leſnge natus ad beſtias: & ego Te miror, qui tanta paſ-
ddi ſus pro Deo, exultas in pulte. Viden'’ autem, ut
T n nullis Architriclino habitis actiſque gratiis, Deo
weicn tantùm cecinerit, & priùs in Deum ora reſolvit »
lneln quàm in Dapes. Et epularum, & hofpitis im-
PDol memor, uni ſeſe Numini impendit. Adeò tæde-
– re nos Dei non deberet in menſa, ut Dei me-
Nn miniſſe oporteret nos ante, quam epuh: Et ità
N,Nn in Numen agi epulaturum deceret, ut excepto-
rem vix ſuum intueretur. Daniel certè ita Nu-
nge 1 mini blanditur, ut ex Habacuc ollam accipiat,
cherle. ſed mutus. Carpit hic Vatis mos mores ubique
iln gentium locorumque convivarum. Hi epulo ex-
4 n cepti exundant in officiorum flumina, quibus
Nuen mentem hoſpiti ſuam & teſtentur, & devinciant.
Deo autem itaà elingues ſunt, ac ſi non ipſe an-
Mt nonam fuppeditaret omni carni, explicatàque
wrufn dexterd, animantes univerſos non paſceret, foæ-
iſerle no Alpibus aſlignato, & in frumenti lenocinia
züknme depreflis vallibus. Convivatori animum erogas,
nd diegas Deo ne os quidem explicas, ut bonorum omnium
bhenli E diſtributori gratiarum hoſtias perſolvas?
hiibuh XIII. Eſto, inquies, & fartum ferculis guttur non
,dren in diduxerim Numini, morem equitum affectatus,
eninines Gratiaam qui officiis, ſalibuſque diſtineri conſuevere poſt
nyctidlln E S. epulas, agendarum gratiarum tinnitu in cœnobia
gnenA graiude relegato, num me perduellionis proptereà reum
dndus ien Deum dices, rapiéſque in jus? Num ſilentium mulcta
e, lenee R,R expiabo? Num in ærarios redigar, quòd eſſe
4giieen gravſtmo. Cyinbalum nolui, hymnis, pſalmiſque, poſt epu-
e El nl , las, ſireperuam? Non mulctâ ſilemtium lues, ſed
D Aenu capite; imò regno, & immortalitate flagitium
tee piabis, non capite. Seſe alloquebatur ita dives:
nis ntn ze Luc.12. '9. Anima habes multa bona poſita in annos plurimos,
cafemn ün requieſee, comede, bibe, epulare. Hæc ad ſe
incf, iin, præfatus eſt tenebrio opulentus. Sed conceptam
ic Nitun umbris inſamam lux citô redarguit, damnavirt-
l luie, 4 que. Nam epularum, ſtrarique memorem para-
erss! Hyn, ſitum, led cœli immemorem, lecto, virque Do-
Lewhe,ſae Pid. 20. minus exturbavit. Stulte, inquut, hac nobte ani-
d d, r,ee Iuam Tepetunt d' ic: dquæ auten, Paraſti, cu-
etſoennr, in ons Jis erunt? duæ antmæ miſer omnmia deitinave-
Covenn,g E meceſ- Tat, Præter id, ſine quo mihil ſunt univerſa. Pa-
Lene ſodn * teras, lances, abacos, lectos, menſas denique,
ium Dein miniſtrôſque deſignavir, nuiquam Numini aut
onle loco, aut verbo reſervato. Nocturna iſta fuere
un dln⸗ conſilia, quæ tam procul exerrarunt à Sole. De-
wolta? buiſſet pervidere liguritor, quid ſine Numine in
ne Huin horrea ex agro referatur. Intellexiſſet profectò
ilp opulentiam, immemorem Dei, nacturam in ma-
un 13 npnipulis faſces, qui exolvendi mox eſſent in He-
npenn 4 uonem. Non ariſtæ, ſed ſariſſæ ſunt, quæ fru-
. “ mentarium divitem ad cædem circumſtent. The-
li. en . cis toxica, non frumenta, includuntur, quibus
ahn cng⸗ Pgecre nebulo occumbat. Ad patinas ſeſe provocat ad-
Ga, u un ezers Numen ingratus? Liguriet, ſed interi-
Heinniſr e, Felices non türn. Et . lurmbus Hel
e ſaterbianz, tuIn. Et quamvis palumbus Heluoni apponatur,
mrec „ Eccipitrem ſe confeciſſe ſentiet, à quo conficia-
ntig Meecet tur, non pullum, quo recreetur. Caſices experit?
ldll⸗ Mortem hauriet & cyatho, à quâ exhauriatur.
Nen Ei Grais ſan. Non Bacchus laſciviet lemmiſcatus in paterâ: ſed
elee un, galeata Viperis furet, ardebitque Tiſiphone, li-
D Vibulaiio quore cyathi flagrare docta, non frigere. Eſt
fig Ean a: enim vinum recordatione Numinis non dilurum,
unſecf. non vinum, ſed venenum, ſulphur, non liquor.
ontini Pives E. A cratere rapit animam paraſitus ad lectum? ſen-
inhuin 6 "angetittu. riet telis, non plumis culcitram ſubſui erga Nu-
ltiuen . men ingratis. Ovium vellera in luporum villos
SSõ aſperabuntur, imò lupum parier Agnus, à quo
minar, 4 contumax laceretur. Non quieſcet, ſed decurm-
,6 . bet, ſi nullà cœli commemoratione lecto conda-

.

trahebat & Regibus pideôque Dei meminit, &

girer, ſed tonabat & fulgurabat „ quatiebat

e Cyro Rege. Cap. NXIV. 213

tur, quem illi oblivio Numinis convertet in fere-
trum. Oblivioſum hæc ſanè portenta præſtolan-
tur. Comede, bibe, epulare, requieſee. Scilicèt.
Hac nocte tradêre tortoribus, & inferere ſepul-
chro, qui frumenta ità condere ſtatuiſti, ut nul-
lam Deo vocem emiſeris. Quàm bhic à Damiele
dives diſſenſit! Cor ſtatim Daniel linguàmque
cœlo, Deôque conſecrat, unâ in obſequium Nu-
minis deliquatus olla. Suprà vota annona diviti
exundavit, menſâque voracitatem anteceſſit; nec
tamen coœlum ſemel aſpexit. Arando Ægyptii
ſiderum obliviſcuntur. Hic aſtra deſpexit in meſſe.
Sidera eum diceres, non culmos meſſuiſſe, nec
in agrum, ſed in cœlum immiſiſſe falcem. Adeò
horreorum, poculorum, patinarum, lecti memi-
nit, Numiniſque non meminit; cùm Daniel,
oblatà pulte, ita ſe fateatur obnoxium Deo, eum-
que tam perhonorificè compellet, ac ſi Perſarum

ſe cœnis ingurgitaſſet. Nimirùm genus Daniel Zilioyes
Aulici mi-

nu grati.

de Deo munificè, ſplendidéque philoſophatur.
Evangelii divitem, frumentarium fuiſſe ſuſpicor Anlici in⸗
mercatorem. Eum proptereà Numinis pudet, graa.
nec de Deo loquitur ganeo rapaciſſimus; quam- ena⸗
vis omne popinæ inſtrumentum ore, animéôque zvehenda.
verſaverit, mentione liguriendi inductà, perpo- .
tandi, oſcitandi, & decumbendi. Ex quà mo- Grauarum
rum diſſimilitudine conſicitur, an nobiliores de a H
Deo mentio dedeceat, quùm de convivio difſe ſaliares, &
rat inſtiror, clariſſimus verò Satrapes occaſio- vobilen:
nem agendi de Deo rapiat vel ex olla. Porrò ſi
nundinator, quùm ſemel, & ſemiſomnis cœnam
inſtituiſſer imaginariam ſine Deo, reus capitis
aut jugulatur, aut moritur, in infernam apotheo-
ſim ipio requietis ſtrato depreſſo. Qud te fiet, Dei præ-
qui vigil & quotidiè obliviſceris Numinis, tum enei in
coturnicibus fartus, tum verò ſatur Accipenſere? ceſſarias
Deſignatæ tanti ſtetere epulæ mercatori, quòd
nuſquàm convivio Deum induxiſſet. Et tu eva-
des, gurges voluptatum; quem Dei non obli-
vio, ſed tædium ab hymnis abducit?
Quamquaàm unis tantum epulis Dei nomen XIV-
affigi nollem, quod familiare nobis, quibuſvis
actionibus, & locis eſſe profectò & debet, &
decet. Nam quamvis belluinum fſit ligurire, à r. Reg. 14,
cœlo in cibum animo frontéque convers?: & ”“*
tanti Jonathæ ſteterit libatum tenuiſſimè mel,
quod virgam auſus ſit lambere, cœli, Deique
non memor. Commiſceri tamen rebus, gefſiiſ-
que omnibus oportere cenſeo Numinis mentio-
nem. Quam etiam ſuæ aut felicitati, aut cala. Eva.
mitati inſeruiſſe accepimus Evam. Quæ conce-
pit, inquit, & peperit Cain, dicens: Poſſedi ho- Gech. 4. 4
minem per Deum. Inquinatur Eva & quùm in-
nocentiam prodigit, & quùm Cain effudit, cruo-
re Mundum reſperſurum. Ninil eà ærumnoſius,
quæ interminatis à Deo cruciatibus tum primum
conflictata eſt. Nihil puerperâ arrogantius, quæ Dei Preæ-
ſeri ex ſe homines didicit. Et tamen nec felici- Lentia in
tate ità erigi puerperi; nec itaà dolorum calami- DH
tate dejici, nec malignitate ſobolis ità infici po-
tuit, quin Domini meminiſſer. Sed Eva, ſed Gratiaruns
parens, ſed vexata; ſed tumens lapideo fili ſui is oe
pectori Dei nomen incidit, aitque: Poſſedi homi prætermiſir
nem per Deum. Quis hujuſce roſam elogii & nern S
dumis ſperaſſet erupturam, tum enati Caimi, tum Cnts vnz
Evæ parientis? Inter venena ſobolis „ & ſup- aézio &
plicia Matris Dei nomen effulſit. Miror, quùm eet*
Cain vagiſſet, carmen pangi fundique potuiſſe“
tam lené. Non enim perditiſſimus infans, origi- Dei gre-

narü criminis ſtirps prima vagiebat, quùm Va- Vimtiz in
anumno Bte
Aue gcaria,

mapale

214
Iagrati er. mapale parientis. Quæ, ſi cum Angue tam ſa-
g&a. Deum n&, religioséque diſputaſſet, quàm ſapienter Phi-
Ss E. loſophata elt, cùm Cain edidit, nemo noſtrum
exularet ab Eden. Poſſedi hominem per Deum.
Has ſi voces pronuntiaret Eliſabetha, Joanne ex
ſe in lucem emiſſo, haud mirarer. Vatem enim
peperit, & divino afflatam Spiriru Mulierem va-
ticinari perfacile. At Evam dolere, & canere:
Cainum carminâque emittere: ſobole ſuperbire,
& vectigalem ſeſe Numini facere, non mirum,
G, aris w⸗ ſed miraculum eſt. Evam puduit Numinis ob-
perandum, liviſci, hoc eſt, naufragium eam piguit Religio-
nam nikil nis agere vel inter duas pietatis ſymplegadas, tor-
Mhe⸗ menta ſcilicèt & exitum puerperii. Caino hæ
pimus. voces prodiere gemellæ : Hominem poſſedi per
Deum. Stare ſimul Eſau Jacébque non poterant,
quùm alter alteri repugnaret. Uno planè eo-
démque partu Carmen Eva, & Cainum effudit.
Vides, quid te avocare poſſit à recordatione Nu-
minis, ſi à Caino Dei nomen intercipi, eripi-
que Evæ non potuit, vel præ doloribus ægræ,
vel inſoleſcenti præ ſobole. Quicquid a Dei
commemoratione te retardaverit, nec Cain eſt.
Hoc enim aggere divinarum laudum inhiberi pro-
fluens nequiit, quin ex Eva per dolorum abrupta,
ſaxâque faſtus excurreret.
XV. Quin Evam dolor, angérque monuere car-
calamitate minis, inque Numen erexere. Ut enim tempe-
ubrigimur ſtatibus Mare in littus agitur; ita, cruciatibus
zn Deum. .
Mens propelletur ad Deum. Quædam ſiquidem
rritulatio nos inter & Cycnos intercedere neceſſitudo, &
& Perſe- morum affinitas videtur, quuùm nos, illique ca-
*i* du, nori conflictatione reddamur. Cecinit proptereà
Deum. non tam Numine afflata Eva, quàm dolore ago-
Felictas Réque difflata. Quò plùs tortæ ſunt fides, eò gra-
mon noxia. tior ſonus eſt lyræ. Debet ſuam cithara ſym-
Grarie o- Phoniam equuleo & torturæ: tantæque illecebræ
perandum. atebra tormentum eſt. Si Evæ vox placet,
Omnia VCneam fuiſſe credas, ortam ſcilicèt & cruciatu.
Juſtis co. Dabo foœminam non mœrentem, ſed triumphan-
nperamur tem, & tamen Dei memorem, cœlôque har-
in bonum. monicarn. Porro univerſa, quæ Holophernis pe-
Judith 15. ouliaria fuiſſe probata ſunt, dederunt Judith in
15. , auro & argento, & veſtibus, & gemmis. Tunc
s. Judith. oantavit canticum hoc Domino Judith, dicens:
Tbid. 16.1. Dominus conterens bella, Dominus nomen eſt illi.
Dei pye- Non lyra hæc eſt, ſed organum, quod inflatu
ſentia abi. auræ molliſſimo canorum eſt & muſicum. In
gue à n.- Morem Iridis Juditha prorupit. Nam, ut cœle-
eu etine ſtem Arcum nulla è nubibus tonitrua fulminäque

extundunt, ſed eum Lux lenocinio ſui jubaris eli-
Pignitas Cit, extrahitque è& nimbo: Ità vidua, inter Sa-
Fnores non 2 . „ .
nsat. Cerdotum acclamationes hoſtiumque ſpolia, pal-
resio hymnum inſcripſit, quem nos catenis tan-
e. . . .
tum infſculperemus, tum cœli memores, quùm

ſervitus immineret. Judithæ vox artifex, ſuas in
H Deum laudes ex auro ſonare juſſit, quarum re-
di. percuſſu non è ſilice, ſed è& ſmaragdo gemmea
cen Harz Echo, non ſaxea, oriretur. Nolebat enim ſua
indiſeret? Carmina cautibus geminari: quæ cùm funderet
ITeveri. inter Holophernis metalla lapilléſque, Viduæ vo-
cem ſolæ gemmæ remiſere. Non hæc puerperii
divexabatur ærumnis, ſed occiſione Ducis de
profligatis hoſtibus triumphabat. Eva canit, ſi
gemat. Judith, ſi canit, pſallit. Prodiit hymni
roſa non & dumis ejulantis puerperæ, ſed & lauro
heroinæ triumphantis. Bethuliæ cantiones, non
aurum, quod è luto concreſcit, ſed imitatæ mar-
garitas, quæ adoleſcunt in concha, ſonuere è
Judith Victoria. Videre mihi videor. Viduam, ementi-
Deo graia to ſuæ orbitatis luct, Phrygiam tunicâ vendita-
in banro, re. Nihil e aut virilius fomin aut demiſſius

mas in ſe arceſſerent & cœlo. Hos ad ſe reduces S
is expetivit, qui victorem alloquutus nuſquam Sodonitis

Oliva in Eſdram.

triumphante. Appellarem Amazonem, niſi vo-
cabuli pigeret. Neutro enim carere debuit ube-
re, ut pugnaret; ſed Mammarum tum littore
caruit, tum ſcatebrà. Neque enim aut viro ute-
batur, aut recreabatur pignore. Unum in conopeo
virum defunctum retinuit, ne à morituro teneri
poſſet: quem quoque Ducem in Bethuliam indu-
xit, ne Bethuliam quando ingrederetur. Satisfactum
ab ea eſt cupiditatibus Holophernis. Nam, qui urbi
caput imponi cupiebat, Bethuliæ eum pinnis im-
poſuit, nullumque in mœnibus caput aderat,
unum præter Holophernem. Quæ, quùm illa por-
tenta fortitudinis edidiſſet, in Dei laudes erupit.
Hanc ſuæ luctæ digniorem palmam eſſe, foré-
que rata, ſi manum, quam ſuſtulerat in Afſſy-
rium, in coœlum erigeret, & hymno coronare-
tur, non lauro. Non hic Cain naſcitur, ſed
Caino ſuppar occidit Holophernes. Non Eva
parturit, ſed Judith vincit, triumphatque. Erta-
men elogia Numinis fornice ſuſpenduntur trium-
phali. Palmis, non dactyli, ſed hymni adnaſ-
cuntur. Laurearum baccæ, carmina ſunt. Os
denique Judithæ ſuâ cum manu de præſtantia cer-
tat: cùm addubitare fortaſſe poſſit, utrum akeri
præcellat, quando hoſtem dextera confodit, os
Numen inaugurat. IIla patriam, id cœlum pro-

pugnat. Triumphat de hoſte manus; os facit, ut Dei Pie-

Jentia ubi⸗

de victoria cœlum ovet. Ità Dei præconia, cum que veti.

ne inter arma quidem ſileant, ſed ſonent & tro- nende.
phæis, nemo niſi audaciſſimus, cœlôque contu- S,mo ſpi
max inhonoram affirmabit militibus, patriciiſque tituala
de Deo mentionem eſſe, quæ triumphis impri- ubigue.
mitur. Incipite Domino in tympan s, cantaie Do lbid. 6 2
mino in oymbalis: mod'lamini illi pfalmum novum.
Fœminarum has fuiſſe poſt prælium voces non NRex, mon

„ . Vvidua Dei
nemo ſubmuſſar. Tibi non vir tantùm, ſed Prin- memimir

ceps occurret, ſi fugatis quatuor Regibus ovan- invirt:

tem Abraham deduxeris. Benedittus Deus excel Gn. 14.
Jus, quo protegente hoſtes in manibus tuis ſunt.
Melchiſedechi gratulatio iſta eſt non ſera, quâ Grariatums
ità victori Princeps adblanditur, utr Deum pal-““.
mis interſerat. Quâ qui uti gratulatione noluit, Dei Preæ-
id eſt Sodomorum Dux, nec gratus Abrahamo
fuit, & quàm nefariis præeſſet civibus, conſe-
quutæ & cœlo clades confirmarunt. Dixit autem Ibid- 21.
Rex Sodomorum ad Abram⸗ Da mihi animas,
cætera tolle tibi. Nullam de Deo is vocem pro- H
nuntiat. Nimiruùm- Sodomis imperabat. Vides, actio ihi-
quà labe polluantur, & quam probrosè hi vivant, dinoſm
regnéntque, quos pudet Numinis. Deſlinatæ in-3nar.
cendio urbi Rex præerat, cujus ad victorem po- gE, geſten.
ſtulata Deum expunxerunt. Qui cæterorum in- wia bont
curioſus & negligens, cives tantùm reperit & vi- pe.
ctore; quos & Caprivitati exemptos queri debuit, num fons.
utque apud Abrahamum procul urbe ſubmoti
reſiderent, efflagitare, optaréque debuiſſet. Da dermo .
mèhi animar. Quos miſer repoſcit populares à Megat.
triumphante? Qui brevi patriam popularentur;
qui pudori non parcerent; qui abuti vel coœliti- Protectores

bus cuperent; qui Lotum deriderent; qui flam- mprode.

F. 15. 11. . brxꝛinoeps
meminit Numinis. An hunc tibi, quem imite- Maunoctis;

re principem deliges? Sodomitanum eſſe ſcias, & zur.
tam hircos olere, quàm ſulphur. Cave, ne obli-
tum Numinis exceſſiſſe te Sodomis, Cenſor, aut
ne exceſſiſſe quidem, ſuſpicetur. Rex enim So-
domorum eſt, quem Dei tæduit in congreſſu,
colloquiéque cum Abraham. A quo tamen con-
ſtantiſſimè & loquendi forma refellitur, & agen-
di ratio ſpernitur: cùm ſpolia repudiet iniquiſſi-
mi Principis, & à Deoreſponſionem orſus, illum
monue-

ſentia non
negligatur.

oneni
meenad
nlim 1
lv
hec⸗ lngua
ensinn
do G
mihigazam
ne⸗ nt, 9
Nge J
1n aun Abreh
i mui tole
eltihergte
o capiin
er auel⸗
Civeslepe
Un cnt
npra unn
l. denn Porun.
AIelurech
¹ urporam te
II M d
9e Manclbolt,
16 . Qui u
4 in maudhul
1 nie vm.
lli, ud i
6 anni wunndl
„L Trlnn Phur
i gunln ile
cam lſindi i
um , Cun ele
6 mlleſein,
.
un kin Nn,
alu inn etatkt
u Mhtt, A
vm Sls, 1un
Ul, clmna
nann ſen
4 ümmniar,
Ake ilem
Ernyunm ur
de Enad
anclu,i
goni dere⸗
u D⸗
ll De
. W, alknr
Analge z
ſnt Ane
Elllrſi

ell. Kent,

enenin.
i
lin
t inge
m nonn
Crindt
tulni
riein
N,ide
unzimien.
ciadnt,
hulgin,
n.
lernin .
INn (Cron.
nllinr
4. Nn N
tene de
Ndunmrm.
tmid
hina n
Drædun.
1, urndei
2 Coll
d aing

uzatgt
Petolt Clne
Anne
Etle onn ,
, rielihen
fumphaimgr
1, Cſtcel
ilnmmnmm.
lun weran b
ir, Alin e
Chu Duen
mnilu tu ,
Diumg
latone ninn
tus Abrikn,
cidus, n.
t. Ditund
miiuind, 3
en id ,
etiht c,i;
rutkifiimn,
. Delinneir
A ionen r⸗
EeltN i
n teeite i /
gei hmß
wbe ſltal
,ſſor DN
Eboiſet e
ls
Olinti⸗
t⸗

N

uni e „

ren; gitn e
le Edns .V
rus Nn
7 . AM.
meleligt,
Creri
8, Cid
Ren ellil
ge ,
10 wendor

7440.

=

—–

De Cyro Rege. Cap. XXV.

monuerit, quæ Regum eſſe debeat oratio etiam
Tbid.22. ad victorem. Qui reſpondit ei: Levo manum
meam ad Dominum Deum excelſum, poſſeſſorem
c&li & terræ, quod à fulo ſubtegmin s uſque adcor-
rigiam caligæ, non accipiam de omnibus, gqaag tua
fJunt. Quaſi oblivioſo Numinis, ingratôque in
colum Regi Victor ſucclamaret: Tu quidem
nec linguam in coœlum erexiſti: ego illuc & ver-
ba dirigo, & dexteram intendo, aiòque quaqua-
versum Dei regnum extendi. Tu Deum vel è&
labiis eucluſiſti: Ego illum aſtris, terriſque in-
fundo. Quô dives & opulentus rejicio, quam
mihi gazam remittis. Neque enim opes, ſed ſtru-
mæ ſunt, quæ gazæ Numine non conſignantur
à Rege. Et vide, quaàm ſordidè, & inurbanè is
Tbid. 21. cum Abrahamo egerit Princeps. Dixit autem
Rex Jodomorum ad Abram: Da mihi animas,
Sie Aulici oœtera tolle tibi. Non de victoria gratulatur; non
Impit ſem ſibi Kuifle ait ſuſe lium
per ingrai. ſibi pergratum fuiſſe ait ſuſceptum ab eo præliu
pro captivis: non eum civitate donatum ad ſe ju-

Wratig bet accedere. Inſtitorum more, prædam partitur.
Poluica. Cives repetit, ex quibus plùs ſibi acceſſurum eſſe
Næ deti jucri confidit. Supellen enim & citò perit, &
Se in rapta utrinque multùm accepiſſe detrimenti vi-
Deum Re- deri poruit. Reperuntur verò & civibus vectiga-
de, lia, quos ego, tanquam Regum opes cum fibris,

cnidefe. appellare conſuevi. Adeò plùs mercaturam, quàm
vendae. purparam redoler, qui Dei faſtidio conflictatur.
XVI. Hiic alquando laboravit nauſed Samſon, qui
Dei Pre- Mandibulà, pro haſtà, uſus, mille hoſtium occi-
ſenie & dit. Quâ tumidus victoriàa, aut non meminit, aut
Ezriaren eum f rtè d Juminis puduit. In maxill aſini, &.
gleëte. in mandibuld pulli afinarum delevi eos, & percuſß
Judic. . mille v'ros. Et vocavit nomen loci illius Ramath-
lechi, quod interpretatur elevatio maxillæ. Quod
animi tumnidioris vitium ità Deus depreſſit, ut
Sermo de Pereunti Pharaoni Victor Samſon invideret. A-
Deo usi. quarum ille copid eſt interceptus. Hic aquarum
Ser vu expirabat inopid. Deſedere ampullæ cruciatu,
immemor &, cùm cæteros focundi calices diſertos facere
Senſon Cconſueverint, Samionem ſitis reddidir eloquen-
Rna le⸗ tem. Nam, qui cruore hoſtium madidus ità Nu-
um Pha- mini exaruerat, ut Deum nec ſemel victor no-
Dignhas WMinatet, ad extremam potionis penuriam ada-
mres mu- tus, unum palmis Numen inſcripſit. Gitiénſque
. valdéè, clamavit ad Dominum, & ait: Tu dedifti
Felieitas in manu ſervi tui ſalutem hanc maximam:⸗ & en
., iti moriar, inciddmque in manus incircumciſorum.
TPerwir. En ſervilem Numinis ſeu oblivionem, ſeu con-
Deum. temptum, ut verbera ad officium revocarunt, eſlé-
Tribulatio que deſinat contumax faſtoſus, ſi vapulet. Deum
due da Compellat, implorâtque Samſon, ut, quem Re-
Peum. lgioni denegaverat cultum, ſupplicio impendat.
At, qui Deum Victor non appellat, quémne ja-
Clat, oſlentätque? Aſinos, pullos, mandibulas,
Aſinâſque ad auditorum ſatiem ingeminat. In
maxillaà aſini, in mandibulà pulli afinarum delevi
eox. Quid (purcius dici, repetique potuit? Os
aſinis infarſit, quod compleri Numine dedigna-
batur. Scrutare eorum fauces, qui Dei nomen
ſibi pitant indecorum, & ſentinam ibi depre-
bendes, in quam rerum, vocumque proluvies
odioſiſſima, ſpurciſſimaque confluxit. De ſcurris,
de ſcortis, de lebetibus, de laſano, de cloacis in
occidentem uſque diem ſermocinantur, quos
Deum nominafe piget, ne coœli mentione ſuo
jubari fuligo offundatur. Eorum ut fabulas, ſer.
monéſque recenſeas: qui Dei probroſam ſibi
mentionem fore ducunt, honos tibi præfandus
eſt; adeò & fimo ſunt, & & ſentind. Si autem
ees Dei pudet in colloquiis, Dei Cyrum in edi-
Etis non puduit, qui quas terrarum abs ſe Orbi

Samſon.

Erubeſcen-
tia Evan.-
Lelii vilis.

Humani
reſpebtus.

Sermo de
Deo ne.
Liectus os
nobis im.
plet dede.
core,

215
debellato leges præſcripſit, Deum non adſcripſit
tantum, ſed interſcripſit, airque: Quis eſt in vo-
bis de univerſo populo ejus* Sit Deus illius cum
ipſo.

Aſcendat in Jeruſalem, quæ eſt
in Judæa, & ædificet domum
Domini Dei IIraél. Ipſe eſt
Deus, qui eſt in Jeruſalem. 1.

Ehdr. I. 3.

CAPUT XXNVy

Is peregrinantium in Judæam finis eſſe
debet, quem Cyrus ſuis tabulis in-
ſoripſit, præſeripsitque d ſe manumiſſis
Hebrkæis, Dei nempe cultus, & Tem-
Pli reparatio. In quâ Cyri tabuld uti-
nam naufragium auri cupiditas Jaciat,
& libido voluptatum. Quæ dua pe-
ſtes, ſtrumaque Religionis monuere
mortales, non, ut ſe Templo impende-
rent ſarciendo, ſed, ur Templum de-
molirentur, quo ejus parietinis & cæ-
mentis, aut avatitiæ domos excitent .
aut voluptati thermas inæ dificent. Pin-
as enim Templi, faſtum, deliciaſque
inſediſſe comperiemus, ſi mores men-
témque complurium enpendamus.

PLacer, ab ergaſtulis Babylonis abire com- I.
plures Hieroſolymas. Sed eorum in Judæam
mihi minimè probaretur adventus, ſi odio cate- Tntentio
narum, & corbium tædio illuc ſe conferrent & «.
Chaldæa. Neque enim ſanctiorem pati poſſum Intentio
in Cyro mentem, quàm in Hebræis, qui, ſi pa- Nrava.
triam non reparandi ſtudio Templi, ſed voto re- Eecleſia-
peterent eludendæ ſervitutis, næ illi Regi pares Kici Veri
haberi non poſſent, cui viſum eſt unam tanti ſia Hads me;
dii metam eſſe poſſe Judæis excedentibus Baby- Ararnid,
lone, Templi Atriique ſiructuram. Aſtendat in Side
Jeruſalem, & æ&dificet domum Domini. Non ergo tratzantun,
libertatem gratulari Judæo licer à ſe receptam, ¹. Eſd. 1.3,.
non ſe vinculis exemptum jsctare poteit He-
bræus, non patriæ recreari aſpectu poteſt, non
de colendo agro, non de ſerendis arboribus, non
de lare patrio reconcinnando cogitare debet, niſi Eceleſia-
Religione, cuhkuque Numinis ante ſe Perlam ſtici niilt
præire velit, quo minor erit viliorque, ſi Ju- Sa“
dæam ità reviſat, ut aliquid, præter Templum curare
meditetur, aliudve mohatur Hieroſolymis Præ- debent.
ter hoſtiarum, aræque cultum. Hanc Regis fuiſ-
ſe mentem ex edicto cognoſcimus. In hunc quo-
que ſcopum collineaſſe id temporis Hebræos con-
licere ex eo licet, quòd in unam Dei domus in-
ſtaurationern incubuerunt, unâſque hoſlias per-
curarunt, ut Hieroſolymas devenere. Congrega-
1us eſt ergo populus, quaſi vir unus, in Hlieruſa- 1. Eſdr.,
lem: & ædifwcavernnt altare Dei Wraël, ut offer-
rent in eo bolocauſtomata. Ita de Hieroſolymis

cenſuere tum Perſæ, tum Judæ , nefas eò rati
ſecedere, alio quàm hoſtiarum Templique voto.
Non Templum modò non ſubire auli ſunt „ alio
quàm obſequendi ſtudio, & ne urbem quidem

ipſam

216

ipſam patere ſibi exiſtimarunt, ſi præter Religio-
nem aliquid in urbem afferrent, quod cœnum
redeleret hamani conſihi, non cœlum referret,
ſiderâque reprælentaret erectioris, ſanctioriſque
in Deum obſequi. Quæ de Templo, Judæâque
ſententia Cyri utinam vel intrâà alare ſanctâque
rerigeretur. Quem ille ſcopum Judææ accolis de-
finivit, ab eo utinàm non exerrarent, qui deſer-
viunt altari. Templi ii utinàm miniſtri forent,
quales Hieroſolymis fore cives aut optavit Cy-
rus, aut juſſit. .
1II. Et certè exiſlimationi, quam præclariſſimam
Cyrus habuit de Judæis, Eccleſiæ mores Paulus
ſubjecit, qui inaugurates Evangelio Græcos itâ
intentos eiſle voluit Cœlo, ut non in Templo
ſolùm omni ſe rerum exuerent curà, ſed, ne do-
mi quidem eos de ſuis inter ſe rebus diſceptare
. Cor.6,7. permiſit. Jam quidem omninò delictum eſt in vo-
bie, quòd judicia habetis inter vos. Quare non
magis injuriam accipitis? Quare non magis fraut-
Tempora. dem patimini ? Vides, quam non demiisè ſen-
s nw“ tiat Paulus de Corinthiis. Ita eos Coœlo putat ob-
Wiernna- noxios, ut nec latifundia tueri ſua, nec pecu-
di niam reperere debeant ternitatis Candidati.
Diem, inquit, raptori dicere poſſunt, non fili
Aterna lucis, ſed privigni tenebrarum. Terram repe-
zantum. . . . . .
tat, ſed is, qui cœlum non petit. Furi pallium
Nihi pre. non remittat, qui Chriſtum non induit. Nami,
ier Peum. quos Chriſtus virtute ex alto veſtivit, nudi eſſe
Zempora- non poflunt, quamvis bodis ommibus exuantur.
tium con. Chriſtianæ enim philoſophiæ pallium, non pal-
semptus. . . . 2 . „
hum, ſed pudicitia eſt. Nam, hcèt tunica dil-
Imenio ſuatur, ſi mores integri ſunt, non turmicatus tan-
Wcani tùm apud nos Chriſtianus eſt, ſed etiam paluda-
tor alen. tus. Armenta non unus abs te fortè Cacus ab-
curei. duxit? Nolo Herculem quæras, à quo boves re-
ducantur. Id Græciæ liceret fabuloſæ. Iuitiatis
autem Evangelio Græcis unus pro armento fat
eſt vitulus ſaginatus. Irruere Sabæi, rapuerun-
que greges? Si Chriſtianus es, Agnus tibi luffi-
cit Dei, ovéſque negliges & arietes. Decoxit
trapezita, & te grand ære ſpoliavit? Fidei te
Felicitas drachnæ abundè locupletant; has ſervato, qua-
ver. rum pretio haſtæ coœlum ſubdetur. Corinthiis
propterea Paulus judicia ſuſiuht, eôſque cupit ne
laceſſiros quidem rapinis confugere ad centum-
Viros. Lotam Chriſtiani ad ſe mentem Fides avo-
cat, quam vagari dilabique in roſtra non patitur.
Corinthum imitari bimarem Chriſtianis Corin-
this non licer, quos uni Numinis obſequio fides
obſtrinxit. Sciant luſtralibus ſe ideò aquis ſubmer-
ſos, ut nudi ex iis enatarent, un Crucis tabul
comprehensâ. Quòd ſi litem intendere oporteret,
inaniora & Chriſtianis capira ſubſellis impoſuit;
ut, qui Cœlo intendere vix poſſent, iis luri O-
nus incumberet partiendi. Sæcularia igitur judi-
cia ſi habueritis, contemptibiles, qui ſunt in Ec
cleſia, illos conſtituite ad judicandum. Has Pau-
lus ſi Corinthis militibus, Senatoribus, remigi-
bus, & fabris de rerum omnium contemptione
tabulas, legéſque conſcripſit, quòd cenſeret unam
Chriſtiani meditationem eſſe oportere de cœlo:
Quid de Levitis, quid de Sacerdotibus, quid
eum de Præſulibus ſtatuiſſe putamus, quos coelo
non deſtinat, ſed conſecrat tonſura & illigat in-
fula?
Sed nimis ab urbe feſtinaremus in atrium, ſi
ſubſellis Conventui Corinthiaco ſubductis, non
judicia ſolum, ſed nundinas intrà veſtibolum &
altare doleremus inſtitutas. Videamus priùs, ut
authoratis ſibi Dominus populis id eſſe velit ſin-
gulare propoſitum, colendæ nimirùm Religionis,

4
Spiritualia
cateris

ræferen-
.

Diviriæ
Veræ;

I[bidem. 4.

111.

Oliva in Eſdram.

.
excolendique ſludium, votumque Numinis. Poſt Exod. .r.
hæc ingreſi ſunt Moyſes & Aaron, & dixerunt :
Pharaoni: Haæc dicit Dominus Deus Iſral: Di- rike.
mitte populum meum, ut ſacrificet mihi in deſerto.
Quæris, cur populus abducatur innumerus es gic, „esg
Æagypto? Ut ſacrificet. Nam quamvis tranſ vichine.
miſſurus mare eſſet, dehiſcente in ſemiram pe
lago; quamvis de ſubrutâ fluctibus Ægy to
triumphaturus eſſet in littore; quam vis ab eo Re- mg,
. . . . '. mpora-
ges debellandi eſſent potentiſſimi; ruitura lhi & lium con-
eſſet Jericho ante eos; licèt & molliri Silex de- Zempim.
beret in potionem, & Coœlum in annonam foœ- gyi,malia
cundari, & ſpirare Africus in illecebras coturni- oemn bas
cum, & revirere Virga, qu ſacris Præſes deſ-ale ida.
gnaretur: hæc tamen omnia appendices tantùm Xiena
eſſe poterant abeuntis ex ögypto in Judæam ianizm.
Iſraëlis, cui pro ſcopo Aram efle oportuit. N
ſacrificet, inquit. Quèòd ſi vulgus coœno, virgil-
que ſubductum tantam èé cicatrice amputatæ cu-
tis dignitatem haurire portuit, ut fini ejus profli-
gati Reges, elementâque ſubjecta haberi non
poſſent idonea; quem ſanè Judæorum finem non
præco, ſed Vates gemini coram Rege pronun-
tiant, haud liberratem, ſed Rehgionem eſfle, li-
batas hoſtias, non hoſtes debellatos: Quid de
Chriſlianis ſentiemus, quorum initiatio funus
quodam modo, & cruor eſt Numinis?
Et miramur, ſi, cùm Judæus ita purpuret
vulnuſculo, ut faſtidire Regum quoque Victo-
riam debeat, Chriſti nos ſanguine purpuratos à
luto Petrus educat? Chriſto igitur paſſo in carne, 1, Pet. 4.t,
& vos eddem cogitatione armamini. Quia, qui
paſſus eſt in carne, deſiit à peccatis: ut jam non
deſideriis hominum, ſed voluntati Dei, quod re-
liquum eſt in carne, vivat temporis. Aut imbe-
cillior, debiliorque cruor Chriſti eſt, quam pe-
lagi ſint fluctus Erythræi, aut mergi deber .-
gyptus in Chriſtiano, in querm Chriſti ſanguis in-
fluxit. Periere bigæ, periere quadrigæ, luxus,
gazæque univerſlæ Pharaonis periere in mari ru-
bro. Et natabunt Pharaonis phaleræ in cruento
Domini pelago, vivétque faſtus in funere Serva-
tor s? An ignoratis, ſucclamat Quiritibus Paulus,
quia quicunque baptizati ſumus in Chriſto JE NO. Rom.. 3.
in morte ipſius baptixati ſumus 5 Conſepulti enim paptiſmus
ſumus cum illo per baptiſmum in mortem: ut quo- no ate
modò Chriſtus ſurrexit à mortuis, ità & nos in no- Hiacn .
vitate vitæ ambulemus. Sive Cruci, ſive Chriſii vemerum
immortalitati lavacrum comparetur, abdicare cu- zſeyus,
ras hominum cogimur, quicumque baptiſmo lu- & Cbrzßi
ſtrati ſumus. Quis enim ſublatus in crucem curu- P. ſio do-
. . . . ceant nos
les meditetur ? Quis trajectus clavis ſceptrum Eierna
comprehendat? Quis purpuram rapiat, quuùm zan um
ſanguinem effundit? Quis denique mella ſitiat ſectari.
in felle? Et auro ambiat coronari ſpinis, dumiſ-
que confoſſlus? Mors ideò baptiſimus appellatur
à Paulo. Et non pudet tam vivacem humana-
rum rerum ambitum eſſe, in tuo, Chriſtique
funere? Et libet luxuriari in morte? Vallaris un-
dique vulneribus Domini, & delicias conſecta-
ris? Non horres implicari, difflueréque volup-

Nitlil præ.
ter Deum.

IV.

tatibus, cum te ſupplicia Chriſti circumſtent?

Conſepultus Chriſto es in morte, & involutus Obrinus
ſindone mortuali accumbis ad epulas, choreas Siir
agitas, ludis in thermis, ſepulchrum ſpiras, & ad- abducit.
ſpiras ad orcheſtram? Cohorreſcimus ad aſpectum
Sandapilæ: & Chriſto conſepuhi laſcivimus, & Paugie,
cachinnamur? Nec Venus frigebit in morte? Imò notas im-
deſolatorios tanti cineri carbones ſupponet, ure- ierdicta⸗
mürque cùm ſepelimur? Vides, ut ſola baptiſini
luſtratione avocemur ab ambitu, divellamur à
luxu, occumbamus voluptati. Si enim baptiſmmus

Mors

Mors eſt
euiteluni
hocel
/
fucn. iſe
bes, Ule
i, (l
100 , goun
juaßin
rrerit 4
cmnkalmu.
lis Ciſhx
Mem ſuf⸗
aunque Vin
lnem: 5
mun freli
ing. At
nuſgelis,
Ulies,U.
caverat, 1
Mrelikin
er wie
e 0 annb
Tonemn nob
AhReüme.
, obinit
em C
in ſan /
n isted
En. Dls ib
NNltes,
1e Cionmas
tin, e gen
