lum agi, ducique putarem à carnifice. Pan-
noſos, pediculoſos, ventrioſos, luſcos, & bal-
Pos reformides, tanquàm Idæis pueris Saty-
rôſne an vero Accipitres? adjunctos. Et hoc h-
Peris excubare creditis, adeſſéque cuſtodes? Ra-
piuntur ab Aquilis Pueri, non ſervantur; nec
raptui licet illacrymari, ne imbrem fulmen
conſequatur. Excluduntur integerrimi, clari-
que nominis Deductores, ſapientid, Sacerdo-
tiôque inſignes, und ſtipendii invidia noſtris
procul atris relegari. Et cùm diſtinendæ domi
pupulæ aurea crepundia concinnentur, & in-
ſano & Braſilia ſumptu domum Simius inve-
hatur: inſtituendo filio latinus non additur So-
crates, quia in cœnaculo vappam, hoc eſt, ci-
cutam gutturis vultu non haurit ſereno. Velle-
mus eum & furfuribus veſci, & ſaginari oma-
ſo, & loram pitiflare. Quibus ſordibus cum ac-
quieſcere homo urbanus non poſſit, avertun-
catur, inducto pædotribà curtæ tam doctri-
næ, quàm tunicæ, ollularum quòd non invi-
tus craſſamen exorbeat, patinâique liguriat, in
quas dia Domini, ſcurræque furcillis, digi-
tis, dentibuique ad ructum uſque deſævierint.
Ità ingenuo, clarôque præceptori, ſpurcus & tri-
vio heluo antefertur, filiéque imponitur, ſo-
lis gratus ingratiis. Magni, ex contrario, Prin-
cipes futurum imperii hæredem imbuendum
Dynaſtis tantùm, Reguliſque dedunt. Inſlitui
enim debere putant à primoribus regnaturum.
Principum Et dum in Inſtitutoris impluvio Majorum ſta-
iberi, non tuæ prollent, atavique deſignentur laureati,
nam nabili⸗ 1. . .
licèt & bardus imponitur aliquando

buseradan. truncus
zur edu. Filio. Quaſi verò ex imaginum fumo lucem,

gae ignémque duéturus Dynaſta ſit, quo in Re-
rigeri. gem confingat infantem. Nemo genus, avéſ-

que Phidiæ, niſi amens, exploravit. Non
enim claritude ſanguinis, ſed artificii divina
quaſi concinnitas amabatur in plaſte. Nemo
obſcuritate generis offenſus, ne à Praxitele fin-
geretur, edixit. Has nemo, niſi deliret, in ar-
tificibus expeter proſapiæ, gentiſque teſſeras .
fRiagendis penitùs ſignis inutiles, ineptſque.
Ut accuraté lapidem tundat, inquirimus ut il-
lum affabrè poliat, ut molliat ad illecebram,
ut incidat ad vitam, ut ad elegantiam lævi-
get, ut ad majeſtatem extollat, ut ſine ſen-
ſu ſpirare cogat, ut dolere, ut ſubridere, ut

furere, ur penè fari ſaxum edoceat, mentiri-

que ſeu ruborem in candore, ſeu à ſuo alienum
ardorem frigore, ignémque. Hæc tantm in
plaſte, ſculptoréque obſervantur. Si effingen-
dis porrò ſignis nemo Regulum Praxiteli an-
teferret, præſerrétque Cælaribus Phidiam: cur
dedolandis liberorum animis, eorumque infor-
mandis, confingendiſque moribus non proba-
tiſſum a Regibus, ſed nobiliſſimi præficiun-
tur iuſtitutores, quorum ut regia plerunque
proſapia , ita indoles non raro ſervilis eſt,
obicurâque? Laureatz quidem familiæ ſunt,

Oliva in Eſdram.

ſed vitæ, non gregariæ ſolum, ſed immori- zzz;
geræ. Hc ſané lauro non propellentur fulmi- uden vs
na, ſed emittentur; & ſi diu regnaturum ſuis A.
infecerit moribus, ad ſolium evadet catena-
tus, pudoris in purpura profligati. Is, magno- a
rum quoque Principum liberis, Formator eſt les, ſi ſint
adhibendus, quem vita „ non ſanguis com- Savi.
mendet; qui non imaginum fumo inclareſ- Ppey;
cat, ſed integfitatis ſuæ candore purpuraſcat. en. arſ.
Neque verò id abs te mihi velim opponi, im- vende.
perandi ſcilicet genium ab iis imperaturo in-
ſinuari non poſſe, qui nuſquam imperarint.
Nam nullis Ariſtoteles imperitabat, & impera-
turum Aſiæ, Indiæque imbuit Alexandrum. Bomkyx.
Ut ex ſe ſericum Bombyx effundat, non veſte

ſaginatur Damaſcena, ſed frondibus innutri-

tur, iiſque ad opificium, gazâmque, abundè in-
formatur. Poteſt Vermiculus ad opulentiam
ſerici veſcis frondibus opimari. Er viro mini-
mè principe non imbuetur ad impezium puer?
Si Formator eſt éncorruptus, quamvis eru-
perit & gurguſtio, effoermando erit quàm ap-
tiſſimus regnaturo. Si, contrà, inquinatis ſit
moribus ſatus Regum ſanguine Regulus, non
Regem finget, ſed aut truncum, aut An-
guem adornabit imperio. Quamquàm cur mo-

rum Inſtitutore diſtineor exſcribendo, quando DWU

is quidem legi deber probatiſſimus, non ver
ita illi committendi ſunt liberi, ut iis non at-
tentiſſimè Parres excubent familiæ. Nam ut ſua
adminiſtranda ſibi regna eſſe cenſuit Cyrus,
quæ ſibi à Deo tradita fatebatur: ità, quos ſu-
ſtulere, liberos eò impenſiùs informare paren-
tes debent, quò propius genitorem fili, quàm
regnantem urbes, contingunt. Placet delec-
tum haberi Magiſirorum; ſed in eos reclinari

penitùs fihiorum à parentibus curam nolo, quos

ipſi ſuis debent monitis, exempliſque tum ad
privatam, tum verò ad publicam integritatem
imbuere.
Filios ità ex te natos eſſe cenſeto, ut ſuos II.
Urſæ catulos edunt. Quos informes; infectôſque
lingendo in Majeſtatem ferinæ torvitatis effin- I- ſam
gunt. Non indigeſiam, crudâmque parens maſ- utznes
ſam averſatur, ſed illuviem illam, ſtuporém- in infßitus
que fotus uni ſibi vitio vertens, quaſi raptim tione lio-
membra pignoris, confusimque diſtinxerit
dùm ea intrà vulvam fingerentur; opificium
proptereà ſuum redorditur in luce, quod in la-
tebris rudias, impolitiſque approperaverit. Id
ſi agit in monſiro Uria, in filio non aget Ho-
mo, tanti artifex ſimulacri?
Sed Urſam pudet imitari. Imò nec feram æ-
quaſſe pudeat in confingendo ſirenuiorem catu-
lo;, quam in concinnando viro ſit vir. Ne veròô
refugiſle te jactes belluam, atque à monſtro
abſceſſiſleé, Numen cibi ſiſto, perficiundi à pa-
rente pignoris, non belluinum, ſed divinum
exemplar. Urſam exhorreſcis ſuo catulo incum-
bentem? Vanus equidem timor. Lambit enim
bellua, non lacerat; fingitque, non concerpit.
Jam Deo adſumus, à quo terra, coœlumque
depromuntur. In principio ereavit Deus ewlum Oen. 1. ¹.
& terram. Verùm opifici parùm opus congrue
Pat. Etenim terra erat inanis & vaoua⸗ Et nul- Ibid.2,
lis cœlum aftris internitebat. Suæ non tamen
Deum aut molis à ſe conditæ, editæque tæduir,

III.

ilüi qus-
1e hebetes

aut puduit. Quin rudi expoliendæ ſeſe materiei dedelandi.

. . . . 45 . . prie Terram
accinuit, & quà voce, quaà manu, quaâ ſcriptis Przz per-

legibus Mundum abſolvir. Ergo incocta, he- dem per-
béſque dudam moles, ſenis vix diebus evolu- polivi.
tis, non virere mod docta eſt, ſed comi po-
tuit,

Ee Leit ſe
,55 illlens
eenlatit,
ilenenn
. Prncnen
Nofnitut
I aolte
,aolit, l i
1 Jeceßt
1 liö iniort
Pengtari au
91 Kborum
m ſi gatan-
et, ler
A Ullam em
ne Nomen;
epeltl, den
or igent inß
Aunn likni
ſe Ulle ee
, bs, ient
Ee lon lebet
E nlere pitt
Ulnue fio en
1o,E Aneli⸗
cicbnt. Ninl
üleckere, d
4, em aler,
hend kumn
lr lt, &
is ilitendh
in un, u
ranen,
limun Gein
ln ten fi
Aüng ſten
Eitebit dil.
t, ungva
n ſus numen
n hüle mn
um lun, nu
ſon lnd in
tätue alemun
nil Proſſzbi
ei Cclum
lar lie
arte
nheme, 5

UI dech 4

DDeae Cyro Rege.

u Gi n baa tuit, & ditari, tot opulenta merallis, tot gemmis
nnn e laiin eru- dives „tot aſtris internitens, tanto denique ſa⸗
kan diendu. perba Principe, Adæ ſcilicèt à Deo, quaſi ter-
l, 1 Mumdus Te0 Numini . commendata. Segnis tibi ob-
mmde oluar ²½ tigit filius? Inanem tu quoque cum Deo mo-
ni e . lem edidiſti. Tuum eſt, ad inſtar Numinis,
D zmeyin excitare torpentem. Carebat hortis, plantis,
WS leilet. pratiſque Tellus; iiſque nunc quoque care-
Pni n ret, niſi eam ad amdenitatem Conditor imbuiſ-
– eyidi he ſet. Erexit ſeſe Mundus in ornatum, & monen-
inii ahc. tis infiſtens Præceptionibus, & ſuo ità ſe ſqua-
Klarm lore extraxit, ut in admirationem ſui ſuum quo-
Nn 14, ori. que inflexerit Principem; quem utinam poſt in
naune mifum. adorationem ſui non fœdè dejeciſſet. Adeòô
NrM concinnantur informia, & ſqualida eniteſcunt.
ibon mn. elar and. Tu quoque hebetudinem fili in ſtrenuitatemn
ihaki Za iupton. excitabis, ſi illum quà monitis, quà exemplis,
chitin quà præceptionibus imbuas. Nihil Mundo
rinti Mundus, in ſuis informius incunabulis. Quid jam eo
banmn Ta ade. excogitari aut amoœnius poteſt, aut feracius?
uund r tmaturaß Sol florum pompâ cum coelo certat. Nam
n gn Bhnici, ſuam ſi gazam expromat, invidiam ſideribus
gindr faciet, nec ſe minorem coœlo reputabit. Ergo
Reglu, m aut Urſam æmulare, aut ſi pudet belluæ, imi-
n, N tare Numen; & quod illa rudimentum ſui tam
lnam on m eleganter, venuſtéque concinnant, id te præſtare
do, nn non pigeat in pignore.
1, M E IV. Suum ſedenim Deus opus abſolvit citôò, bre-
Ut in Mn. ique Urſæ de maſla catulum elaborant. Me
.. Mnulſe ſemel, bis, tertiumque manum tabulæz admo-
euluu, vere non tædet: manum nunquàm de tabu-
:in glulr la tollere piget profectò. Omnia ſingillatim
rmie er inſinuare filio qui poſſim, homo minimè otio-
enfüi, An ſus, & domeſticis nunquam, publiciſque curis
lcel Eeer⸗ exolutus. Nihil te primum in tui ſtà curam de-
en kcinui bet inflectere, ut filius. Is enim non tam tuus
An, g eſt, quàm alter, ut ità dixerim, Tu. Ideò poſt-
Eihr in4 habenda terum omnium procuratio hiberis eſt.
n megit Hi enim interius regnum, penitioréſque &
ædes ſunt, & fundi. Toto dein cœlo exerras,
leo uln! ſi ita inſtituendum tibi adoleſcentern eſſe fi⸗
atl lium putas, utl à te & tholo lampas & ſuſpen-

ditur aurea, & incenditur. Nam niſi lychno aut
ballamum defuderis, aut oleum, extinguetur.
Non item filius erudiri continenter debet: ſed

Crini e,

e Pitens . 5

m., Vrelr,6 . . .
n⸗ nnne imbutus ſtrenuè aliquando doctrina, eam
in N. , retinebit diu. Ut enim cùm filus formatur,

de Alimhent,

* à te, tanquàm à plaſte, pendet: ità abſolu-
tut; On

tum ſuis numeris, membriſque Signum, otium

ui ſuo Phidiæ non invidet, dignitatem retentu-
Pern rum ſuam, nulla ſcalpri, malleique impreſ-
non get ſione. Imòô ſimulacro filius præcellit. Nam ſi

Statuæ alterum effinxeris oculum, luſcum

4 * , . .
8ter ane, tamdiù proſtabit Saxum, quamdiù non ake-

emunen rum ei oculum affinzeris. Non ità in fui con-
t . N cinnitate Liberi obtorpeſcunt; veruùm; aliquâ
e à muln ſui à te parte dedolati, ſeſe alterà expolient,
fcindia abſolventque. Tellurem imitantur , quæ juſ-
Ee⸗ hum ſa, doctâque à Deo evirere, non interviruit tan-
culo iun tùm, herbäſque profudit; ſed iis in culturam à
Lanbitem Gen.l. 1 Deo vocibus animata, Germinet terra ber-
01 onmiſi hyam virentem „& facientem ſemen: Metalla,

Terram quæ illi palàam Numen non indixerat, autho-

Du mienenn ris vegetata Spiritu, excoxit: dumque Floſculis
e den Neen. ſumm ſui parte vernaret, viſcera, venâſque
uili ſuas auro, gemmiſque complevir, ad amuſſim
en , enere. imperatæ ſegetis, inſpiraræ gazæ excoctâ,
Helr r /, OCObduratique opulentia. Ecquando enim Sma-
2 Ee l i,, e ragdos, & Carbunculos Deus terræ impe-
u et, — ravit? Spicis flavere juſſa, ex iis, quæ pa-
poch, educaeio a“ làm edidicit, in præſtantiorum ſeſe rerum fo-
Gebw eini M ſerve turam coaptavit, quamvis non ſine afflatu Nu-
llam / Ethio. Comment. Tom. III.

Cap. XVIII. 147

minis omnia permeantis. Eadem de filio ſpe-
res, quæ miraris, comprobâſque in tellure-
Non in morem Lapidis, quà polietur, eni-
tebit; ſed, terræ inſtar, excultus in ſegetem ,
gemmas, aurumdque fabricabitur. Iaſtitutio-
nis tuæ lineas in ulteriorem producet diſcipli-
nam; & quæ tu de percolendis parentibus;
ſerviſque confovendis præcepiſti impuberi, iis
ſeſe adulkus in obſequium Principis, civium-
que patientiam extrahet, durabitque. Non ibi
reiiſtet, ubi tuæ illum præceptiunculæ defixe-
re. Promovebit ſeſe indoles; & qui glandem
humi depreſſeras, plantam brevi prorepere gra=
tulaberis, & din cum ventis in nemore lucta-
turam, & martiali mox inſutam arieti, urbes⸗
arcéſque impulſuram. Si ergo non diù, non acri-
ter colluctandum tibi cum filii ſtoliditate eſt,
cur non eum ad ſapienter, honeſtéque viven-
dum inſtituess U
Magiſtris eum formandum dedidi. Itane!
Hinc ſcias filii indolem corrumpendam. Ipſum
filio nomen, ſi ſapit, Pater imponet. Quod,
licèt optimum, ſi vel à Matre imponatur,
ſuo minimè omini reſpondebit, ſuæque deco-
quet ſpei. Jed & derh natus eſt flius , quem Gene4:26:
vocavit Enos : iſte &ρit invocare nomen Domini.
Nemo hactenùs Patrum nomen liberis indide- Rexregats
rat. Et quamvis ſuos Eva foztus perſplendi- Soeche,
dè appellaſlet, relanguir tamen vocabuli ni- Eicariis
tor, quaſi effœminatus, & vitiatas à fomina. Aetegent.
Quid enim Caini nomen non amplexatur?
Quæ concepit, & peperit Cain, dicens: Poſſedi ho- Gen. 4. 14
minem per Deum. At à cortice medulla diſſen-
ſit. Nam vocabulo conſignatus innocenti, qué
que in obſequium penitus Dei obſtringebatur vigiler
Cain, ab eo ita deſcivit, ut, quem Mater be- Vrker a4.
neficio Numinis poſſederat, ſuâ is Deum poſ- ſervantiæ
ſeſſione deturbaret, tum decumis non ritè per- Dereife-
ſolutis, tum & vivis ſublato fratre, à quo primitiæ hil in filio
Deo gregis dicabantur. Ut verò Seth nomen fi- negligant.
lio poſuit, tum enimverò natus ſuo à Patre no S Rer en⸗
mine compellatus, cœlo Dei nomen dedu rent etiam
xit, repoſuitque parenti, pro impoſito ſibi no- Vinima.
mine, Numinis opulentum, ferdxque vocabu-
lum. Hinc trepidatum in domo Zachariæ eſt;
cùm enato infanti nomen Mater faceret in fa-
milia novum. Coactüſque à cognatis eſt Se-
nex, & elinguis nomen filio dare. Quad ur il-
le perſeribere aggreſſus eſt, mercedem deſi-
gnatæ à ſe vocis recepit, in loquendi uſum ad-
ſtrictà duduům linguâ reſelutd. Apertum eſt au- Luc.1, 64.
tem illic os eus, & loquebatur. Vincula,
quæ ori Angelus injeserat, Itylus effregit, Adeòô “
nomen filii non neglexiſle, ſalutare parenti fuit, e) egi gar
ut, quam curiofitate incurrerat mulctam, eam, in Filuruzn
filii nomine exarato, evaderet. Ert poſtulans pu- Tec er
gillarem, ſeripfit. Quam melleæ eæ tum fue.
re ceræ, in quas ferreus adactus ſtiy lus, æta-
tem Seni auream reportavit! Pugillares exara-
vit elinguis, & verba ſibi illicò maturuiſſe gra-
tulatus , & literato agro eloquentiam meſſuit
prophetalem. Unam in ceris vocem diflemi- Zacharia;
navit, & indeficientem ſtatim verbotum ſe- Zuàm az
getem legit, nullis aut pruinis maceratam, aut g eie.
excoctam Solibus. Pullulavere Seni voces in.“–
numeræ & pugillari: & quum exgurgitans
olei lecythus vaſorum defectu exaruerit, ver-
borum in Zacharia ubertas, nullo penitùs in-
commodo, à ſuo fluore conquievit. Ita erga li-
beros parentum ſtudium Dominus munera-
tur. Nec Campanus ità Ager exuberat, utf
fertiles fuere Seei cerd oblitæ tabulæ. Enataviv

N 2 *

Superios
per'ſe in-
vigilet Ol⸗

PVaterfa-

148
& ſuo naufragio vox Senis in tabula, quæque
perierat in akari, thure obruta, demerſaque, in-
ter ceras emerſit in pugillari. Ut vides, ſuum
Numen decretum mitigavit, ubi, nec nominis
incurioſum eſſe animadvertit vagientis filii La-
chariam. Si ergo nec nomen debet à parentibus
negligi liberorum: poſluntne ipſi mores filio-
rum ſpernere, vitämque eorum ahis dedere infor-
mandam? Quid ita inane, quàm nomen, cir-
cumferunt Adoleſcentes? A lente, à cicere, à
porcis præſiantiſſimi Romanorum ſunt appel-
lati; tanta apud nationes, etiam floremtiſſi-
mas, nominum deſpicientia, & vilitas eſt! In
liberis ſi tamen Patres nec nomen negligant,
largiſſimé à Deo, copioſiſſiméque inſtruuntur.
Setho Dei nomen Enos intulit filus, ſuo à
Parente, nomine conſignatus. Dùm ceræ à
parente inſcribitur Joannes, libertatem paren-
tis ori refudit è& pugillari. Suas enim ità ce-
ras exaraſle videri poteſt Zacharias, utl ru-
dis à Deo eſt tellus inarata. Verbo, ſed non
uno, Deus terram excoluit. Voce, ſed und Za-
charias percoluit, pugillarem. Verum, Vox ibi
ſata Numinis in tubera, in pepones, in aſpara-
gos, in fungos, in olerâque deſivit. Vox ve-
rò Zachariæ ſiylo impreſſa ceræ, non in gra-
mina reſoluta eſt, ſed in oracula reviruit, revi-
LKc. I. 67. Xitque fatidica. Et Zacharias pater ejus reple-
tus eſt Spiritu Sanbto, & prophetavit, dicens:
Benédittus Dominus Deus Iſrael. Quis non vati-
cinium malit, quàm vaccinia? Quis è ſemen-
te ſua non libentius hymnum legat, quàm
raphanum? Hæc Dei vocem conſequuta ſunt
in agris germina. Illæ tum prodiere gem-
mæ, und & LZachariæ voce inſcriptâà pugillari.
Penè Senis literæ divina prodigia verbi obſcu-
rarunt, nobiliori elata ſatu voce und Prophe-
tæ, quàm feracitate ſuà voces ſeſe olim Nu-
minis inſigniverint. Ità, Dei beneficentia exun-
dat in parentes etiam reos, ubi eos videt libe-
rorum, vel nomen deſignare.
At verborum te fortè ſtipendia minùs inci-
tant, mimiſque urgent in curam liberorum;
& LZachariæ ſuam intactam patiere mercedem
eſfle, ex balbo, imò ex muto, non eloquenti
tantùm, ſed Vati. Non enim concionari, fa-
rive, aut etiam oracula fundere te delectat.
Num regnare te quoque piget, utque vaticinii,
ità te quoque tædet imperi? Nam ſi häc quo-
que conflictaris nauſe, quo te in curam adi-
gam liberorum, jam mihi calcar non ſuppe-
tet. Quod enim tibi calcar jam ſubdam, ſi
coronæ te fruſtrà cuſpis extimulat 7 Vellicat te
tamen, ut video, trahitque purpura. Hac regna-
turum liberorum una te honeſtabit educatio.
§& Abra. Orituros ex ſe Abrahamus Principes, quibus
do, dn rêgnaretur Palællina, non ſemel acceperat.
catione fit At eum felicitatis cauſa, regnique ſcatebra la-
nagnut tebat. Eam tandem illi deſignavere Coœlites,
cùm everſuri Sodomas & convivio ſurrexere.

VI.

Gen. 18.17. Num olare potero Abrahbam, quæ géſturus

Jum, odm futurus ſit in gentem magnam & robu-
PFelieitatis ſtiſſimam, & Benedicendæ ſint in illo omnes natio-
Jone. nes terræ* Scio enim quòd præcepturus ſit ſtliis
Alrahamo Juis, & domui ſuæ poſt ſe, ut cuſtodiant viam Do-
guantàm Mmini. Quanta in Deum ad illam diem præſtiterat

Vren Abrahamus, quantâque pro Deo editurus erat
inszint in Poſterum facinora! Domo, patriaque exceſ-
proba, ſerat. Quid exilio durius? Suorum manu non

multà inſtructus, quatuor omninò Reges pro-
Higaverat. Quid fortius? Ukgorem abs ie abſtra-
hi pertulerat in Æ—ffypto. Quàm id calami-

Oliva in Eſdram.

toſum! Domo Agarem, filiumque diſpellet, kp:ſeop
Saræ juſſus auſcuſtare. Graviſſimum profec- ag⸗
1t0 eſt, ex conjugibus alteram repudiare, quam Sian
diligas, ſubeſie akeri, cui repugnaveris, Fi- rte⸗
lium ducet, ut jugulet. Nullus huic luctui par Superi,
angor. Non his tamen Divinitas commovetur, dozeat, &
ut in partem eum conſiliorum adſciſcat, ut- erkemte,u.
que illa poſteris ejus deferat, quibus ſuam Abra-
hamo fidem obſtringerat verum è& filorum
inſtitunone, donorum profluxuram olim copiam
eſſe prædixit. Ncio enim quòd pracepturus ſit f-
liis ſuis, & domui ſuæ poſt ſe, ut cuſtodiant viam
Domini: ut adducat Dominus propter Abraham
omnia, quæ locutus eſt ad'eum. Audin? Filiorum
commemoratà inſtitutione, oraculorum complen-
dam ſortem edixit Angelus. Quaſi hac & ſyl-
va imperii forent virgæ excidendæ: forma-
uiiſque filiis, textrina inſtrueretur parandæ Re⸗
gibus purpuræ, quam non fuſus Regum cruorr
ab Abrahamo, ſed pudor inficeret, quem ip-
ſe aſperſurus poſteris erar, probè filiis inſtitu-
tis. Quis crederet gratiorem Deo parentem
eſſe, benè filiis inſtitutis, quam ſtricto pro
Deo ferro in Filium? Vide, an Pædagogis id
ſit munnus demandandum, quo ſi parens de-
fungatur, regna poſteris comparantur. Et quot
fortaſſe imperarent in Europa familiæ, quas,
pati exterorum ſervitutem, tot jam miramur
annos, ſi probè filiis parentes proſpexiſſent?
At armillarum, quàm morum, & Aſturco-
num, quàm pudoris ſtudioſiores parentes in
filis, eorum inſtitutione neglectâ, equis eos
imponunt, ſed paratis à Deo curulibus ſtolidè
illos, miſeréque deficiunt. Omnia curamus in
filiis, præter mores. Omnia iis tradimus, unis
divinæ legis exceptis tabulis. Et idee, hac de-
ſtituti tabulà poſteri in foro fœdè, domique
merguntur. Abraham, contrà, nihil itaà, ut in-
tegritatem, inſinuare Filio, eâque illum fir-
mare ſtuduit, atque munire, ideéôque regnavit.
Cùm enim ingraveſcentem perſentiſceret
Abraham ætatem præcipitare, diù actam ſub
pellibus, ærumniſque detritam, confectàmque
itineribus, accito Oeconomo, ejũſque obſtri-
ctà in ſe fide ſacramento, filium tutelæ ejus
Iſaacum commiſit. Quid verò ex illo efflagi-
taſſe putatis Senem? Planè non omnis ætas coa-
ceſcit. Gazæ, pecoriſque Senex immemor,
duo tantùm ex eo, jurejurando interpoſito, ex-
torſit. Ut adjurem te per Deum cœli & terræ, ut 8. AQra-
non accipias uxorem filio meo de fliabus Chana- ham.
næorum. Sed ad terram, & cognationem meam S
proficiſcaris, & inde accipias uxorem filio meo vera.
Iſaac. Cavene quando reducas filium meum illuc.
Filium menm tantum ne reducas illuc. In hæc ada- rimalia
Gtum verba Oeconomum emiſit in Meſopota- cateris
miam, nuſquàm eo tuendi gregis, duplicandi æ- raſarer.
ris, ornandæ domus, exaugendæ ſupellectilis,
amplificandæ ſubſtantiæ vel curſim admonito. terna
Adeò duas has tantùm felicitatis ſuæ columnas ?aatam eus
. . randa.
eſſe ſtatuit, avectam è& Meſopotania nurum, &
filium nunquàm reducem in Meſopotamiam. Ea Quæ flüis
unicè percuravit Abraham, quibus in officio ri,
Glhus contineretur.

VII.

Rem verèô familiarem ſe gebest à
duxit indignam; nefâſque credidir, ſi, pudore Paremi-
fili ſtabiliro, anxitudinem de grege, ſerviſ-u
que præ ſe ferret. Si verè, nec cum Oeco- Superior
nomo de domo ſua Abrahamus agit, und ei curet Shi⸗
tantùm integritate filii commendatà, quid eum rialie.
egiſſe cum filio, Sarâque credis? Miramur, ſi Tembora-
ferro jugulum non ſubduxerit Iſaacus? Si vin- Iim con-
ciri non refugerit feriendus? ſi neci divi- temptus.
nitus

, egta etenl
voklcit, 6
n dic
Culn 115
ee ſinis
Ee huis, de
nera ce⸗
6o kaniat,
ninm aun!
um ſlees
wms. Pol.
un Ge flii
Gellaſgue
ilane⸗ emi
mn ulum
iu ſedici
lernvers,
Sälurers,
u ktis,
Ainberem
men, ll
et, e pl
Cin flium.
Gnunmmgi! (l
ſetͤlultrorsd
Einchrum c0
geſtilo me
Cnate Coces?
es kltactan
inhcbes ent
nice, Cepe
1elltet, gd
le ilero de ſun
lül Tand we
Eeiunſet
le ke ſeor
IIn, Ed Kund
unn elo
kimmr; Ht
l, ant iſn
Cſolum in
Nr i deſimn
Runmi thlln
bunm. H-
et flum.
Aomurani
nbi ,

lt, ſe gug
ktken M
eillunt
1 de l ui
ud eſtone
ne ⸗

nenrCrſin

ldele nte
e,un nt
ern. NA

lduin,
i N l⸗

r 4
1
lein

un kr
flonn,
U Op
tun .
Niant inn
All
mcnnkr
Ular eßt
2 . ang
ende Ne
egum nn
Uls nlin
e arnnn
aticge
1 uens ⸗
un. Ei
unar ,
aln miur
toſeylen
An.
8 Mens n
1,ecni es
bltbng deice
ia arumasn
dimns, In
Ed, N.
e, Cnnidn
iin in ur
gle un
elbtiüem
Nid Nn
COhſtne
Unn uekr i
ey M g⸗
Ommüas Oe
Hen immend,
nrinio, e.
elne, Nï
ier lun e,

uutcnen/

—

unen
lummml ig
in nre,
,Alheol 17
Ne Ugeli
Nin Anmmnz,
8 Lechlinmnu,,

eMu.
,

De Cyro Rege. Cap. XVIII. 149

nitus exemptus de ſua nuſquàm fortitudine gar-
Religionis rierit? Ubi una parentes cura ſolicitat, ne li-
Felicnas, beri degenerent, ibi Deo Fili, Patrique ſub-
duntur. Et ubi cum Oeconomis ità ſermoci-
nantur Patres-familias, ità ibi devoti, ac penè
, litati, liberi conticeſcunt. Me verò non tam
e3e,2 recreat, quàm fodicat Abrahami conſtans de
guanta ſi tuenda filii religione, vigilque mens. Provi-
Paremu dentia etenim Senis integerrimd noſtrâà foœdiùs
ſocordu- Pſ. ſea .: SS 13
obſoleſcit, capiturque ſocordiâ. Quis noſtrum,
Patrife. non dico agit unicè de liberorum cum Oeco-
wilias mi nomis, muniendo, ſervandéque pudore, ſed de
nu⸗ eo cum iis poſtremo tandem loco agit, quuùm
ſcilicèt ſaties jam ambos cœpit de compaſcuis,
de haris, de verſuris, de bubus, & de cloacis?
Suprema clepſydræ ſiillicidia una ſakem de fi-
lio hauriat, ebibatque periodus. Non peto, ut
tantům cum ſervis agas de filio. Peto, ne de illo
tantum ſileas, dum noctem extrahis cum Oe-
conomis. Poſt equos, poſt muliones, poſt mulos,
unum de filio verbum emittas. Cum Ephippia,
clitellaſque diſcuſſeris, & fimetum everteris,
pugillares eminùs filii contemplare. Ut equinum
fræno pullum infregeris, ur domitore ſubege-
ris, ut pedicâ cohibueris, ut effrænem & fu-
ſie terrueris, & capiſtro compreſleris, & fame
debilitaveris, & delaſlaveris curſu, & Calcari-
bus torſeris, & longuriis in ſtabulo ſepſeris:
ad impuberem tandem fihium à pullo frontem
converte, diſpicéque, fræno, an veròô calcari
egeat, ne pluris equuleum feciſſe videaris,
quàm filum. Cur enim mannulum in orbein
circumagis? cur dextrorsum modò eum, modô
verò ſimitrorsum impellis, reflectiſque? cur aſſili-
re in clivum cogis? cur anteriores ſurrigere pedes
virgæ ſibilo mones? cur ictis leniter clunibus Cal-
citrare doces? cur durè perfoſſis iliis fugam im-
peras refractario? cur adductis habenis, à cur-
ſu inhibes excurrentem ?à cur tandem fricat
cervice, depexéôque digitis crine, impetras,
ut reſiſtat, quò, altero & ſtapede extracto pe-
de, altero te ſuſtineas, dum te dejicis ex Ephip-
pis? Tantà verò cum arte pullum inſtlituas, ne
te ſuccuſſet, fihum nullà inſtitutione informas,
ne te ferox domúmque non ſuccuſſet tan-
tum, ſed funditùs quaſlet, allidatque ? Criſ-
pantur equo crines, ſericôque ad illecebram
vinciuntur; Et conſilia, nemo, fili aut depe-
ctit, aut illigat? Quin, inquies, fimbriatum,
& criſpulum in bigam filium adſciſco, eum-
que totà paſſim urbe carpento circumfero, &
gemmis fibulatum, & unguentis, rosique de-
libutum. Hæc in filio qui non negligit, ne-
gligit filium. Hæc nunquaàm Iſaaco Abra-
ham comparavit. Cavit illi Pater ab exterarum
connubiis, eumque patriis finibus interdixit.
Cen. 24.6. Cave, ne quando filium menm reducas illuo.
His hæredem Magnus Senex monihbus, armil-
liſque inſtruxit.
VIII. Hic me aliquis interpellet, eà non inſulsè in-
ſtitutà quæſtione, cur tam probè ab Abrahamo
informato filio, non in Abrahami regnaturus
tentorio Chriſtus, ſed in domo ſeſſurus Jacob
Luc. 1.33, ehuntietur. Et regnabit in Jacob in aæternum.
Familiæ, gentiſque nénne Princeps, authôrque
Abraham? Cur ergo in domo ſeſe Jacob regna-
turum teſtarur Verbum, edicitque per Ange-
lum? Strenuè ſe quidem geſſit Abrahamus, dum
floruit: moriturus verò, elanguiſſe fertur, &
bona filis diſpenſaſſe. Jacobi vira parcius emi-
cuit, ſed mors longè, quàm Abrahami, clarius
enituit, a filiorum ne tum quidem inſtitutione,
Ethic. Comment. Tom. III.

cùm expiraret, reſpirantis. Filiis conceubinarum Gen.25.6.
largitus eſt munera, & ſeparavit eos ab Iſaac.
Et deſiciens mortuus eſt. Abrahami is fuit exitus
præ ſenio relanguentis. Jacobi longè exitus for- acob in
tior. Moriturus ſiquidem, non (ut poſteà Eze- Fliorum
chias) in imbres elt deliquatus, quò impenden- H
tem ſuæ vitæ ſecurim excuteret & manubrio, ma- ſnem di-
nuque Mortis, ſuarumque Jordane demerge- igent iſſi⸗
ret lacrymarum: ſed in ignes excanduit, fi- ad.
liorum penitùs ſcoriam excocturus. Ergo, dùm vezio
inter Sacrum Saxumque ſtaret „ hoc eſt, adbibenda,
quùm in vitæ mortiſque confinio jaceret Se- Zvade.
nex, erexit ſeſe, extulitque ad præcepta. Sui
veròô, Numiniſque vix memor, non coœlum ſuſ- Superioy
pexit, ſed præ aſtris, ſuis lectum filis interſep- verws.
ſit. Vocavit autem Jacob ſilios ſuos, & ait eis.
Congregamini, & audite filii Jacob, audite Iſraél Gen. 44:le
„ „» Severitas.
Patrem veſtrum. Quos minis, monitis, pro- §. Zacob.
miſſis, & vaticiniis partim erectos, partim
confirmatos, partim denique conſternatos, vel
ad reſipiſcentiam impulit, vel ad conſtamiam
roboravit; abſumptôque ſupremo in verba ſpi-
ritu, & vivis exceſſir, vitam prius , quàm
liberorum deſerendam curam efle teſtatus. Fi-
nitiſque mandatis, inquit, quibus lios inſtrue-
bat, collegit pedes ſuos ſuper lettulum, & obiit.
Quid hoc vivacius funere excogitari potelſt? Mi-
ramur canendo emori Cycnos! Inſtruendo,
docendéque mori Senem plùs miror. Tunc
filios felicius Jacob genuit, cùm eos occum-
bendo ſauctiori peperit viiæ. Unum moriendo
Rachel edidit filum. Omnes Jacob hberos
ſuos ſecundò edidit expirando. Inſpiravit in eo- Correktis
rum faciem ſpiraculum vitæ, ut filiorum ad dbibende,
eam diem lIutea ſimulacra animaret in He-
roas. Novus Philoſophorum plaſtes, qui vitæ,
quam in ſe abſolverat, ſanctimoniam inchoa-
vit in filus. Quâ eos ſolertià imbuit vivax
& vegetus, qui ità illes moriturus inſtru-
xit? Bombycem ſuis Jacob moribus exprelſ-
ſit, operoſioris architectus opificii, ubi vive-
re deliit. Sed Bombyx viſcera effundit in ſeri-
cum. Vitam Jacob defudit, trajecitque in
præcepta. Ut enim, in hemiſphærio Occiden-
tis Mundi plagas opulentiſſimas effert Ameri-
ca: Gazam ità ſuam, in occidente Ifraële Phi-
loſophia deſignavit, jactavitque. Ur video,
nulla ex ætatis tempeſtatibus aut focundior, aut
ardentior in Jacoh, quàm hyems. Excan-
duit Senex, micuit, fulguravit, &, ne Leonis
æſtivam indolem à ſua Bruma abelle patere-
tur, Judam Leonem dixit, ſed purpurd, non
igne, candemem. Sceptrum & ſenectutis ſuæ ba-
culo extranit, quo Judæ ſtirpem inſtruxit ad
regnum. Nimirum, ut centenarius & Sara
Abraham ſuſtulit filium: Ita Senis baculus de-
crepiti vVirgas protulit reghaturas. Pattiarcha- Senex
tum ità exareſcunt virgæ; carioſæ ſcilicèt efflo- Ferveas,
reſcunt in ſceptra, & conchilia ex ſe promunt,
non teredines. Caries enim heroum purpura eſt,
quàâ filios cohoneſtant. Nemo mihi mella ex
offocato Leone novus Samſon expromat. Pls
nectaris ex ore Jacob defluxit morituri. Qui
& Benjamin Lupum, & Leonem Judam è
ſuis planè faucibus extruſit, quibus & eſcas
haberemus & monſtris, & prætextas. Regna-
vit alter in poſteris, & ſuis Salomone lumbis
trajecto; aler ex ſe Paulum proſeruit. Qui-
bus proluſit Jacob, dum moriturus in fiio-
rum ſe plaſten effinzit. Quos ur Adamo fin-
geret quàm diſſimiles, non luteos erexit in car-
neos, ſed carneos ſuis e cineribus, in novos

N 3 penitus

Ibid. 32:

Filiorism
educatio.

Superior

invigilet.

150
penitùs viros refecit. Immortalitati tum enim
Jacob ſui uſu cineris fingebat. Quem cùm præ-
ceptis erudientem filios mori video, mirabun-
dus exclamo: In paradiſum Adam mortem ar-
ceſſiit. Unius mors Senis, recentiores duode-
cim in paradiſum Adamos immiſit ſcientiæ,
vitäeque melioris. Itaà in heroum domibus ne-
mo tyrannidem aut occupat, aut affectat, quan-
do mors, quæ nuſquàm non graſſatur, intra co-
nopeum Ifraëlis, dum unum ſternit Senem, tot
Seni poſthaumos excitat, erigitque Patriarchas.
Finitiſque mandatis, quibis Rilios inſtruebat,
collegit pedes, & obiit. Tunc educatio probè
concluditur liberorum, quuùm inſtitutorem de-
ficit vita. Geminæ, in ea tum expirantis tex-
trina Senis, expromptæ fuere forfices, educa-
tionis Jacob alterà telam incidit, Parcæ alter4
vitæ ſtamen opifici præcidere. Vel ut ſaniùs quo-
que ſcribamus, quùm Senis vita nihil planè
eſſet, quam continens, attentâque filiorum in-
ſtitutio, ut hanc abſolvit, illam quoque confe-
cit. Quis neget Iſraëlem, vitam ideò tantùm
retinu ſſe, ut liberos inſtitueret, quando, com-
letà filiorum informatione, vitam projecit?
Una proindè ibi duntaxat præſtô fuiſſe videtur
forfex, quâ ſimul opificii, opificiſque ſupremum
ſtamen incideretur. Nam Jacob, ut orationis
ſuæ telam abſolvit, tramamque incidit eloquen-

tiæ ſoæ, mox vitæ ſubtegmen abſcindendum ob-

tulit morti. Porròô, quàm maghnanimum fuit
confligentem cum morte Senem, quùm Cœ-
lum intueri poſſet, Deôque fru, non ſuum
illi Spiriuum commendaſſe, non recordatione ſe
ejus recreaſſe, non ſe Amoris lacrymis eluiſſe;
ſed aſtris, ſed lavacro, ſed colloquio Numi-
nis eruditionem prætulifle filiorum! Sic decet
Iſraëlem mori. Nimirum, qui Deum vidit,
non tantùm Deum videt, dùm moritur, ſed
& liberos docet. Scit Deo longè gratius eſſe, in-
tentum lberis Patrem, quàm Deo unicè atten-

Zelus ani- tum. Hâc tantum occaſione, ſi repudium Di-
marum & vinitati remittatur, ipſa nos maxime cum Deo

Telus ob⸗

ſervantia repulſa conjunger. Mavult enim Deus expoliri à

vel in
morte.

Correbtio

parentibus filios, quàm coœlum ſuſpici. Illecebra
id efſet Charitatis, ſe Coelo oblectantis. Chari-

sdhitenda. tatis illud opificium eſt, cœlo Filios coaptantis.

Præſtantius autem eſt, nova Coelo Aſtra moliri,
quam ſuſpectu ſe ſiderum avocare. Non mirum
ergo ſi regnaturus prænuntietur Chriſtus, non
tam in Abrahami, quâàm in Jacobi domo; cùm
ibi thronum defigat Divinitas, ubi viſi Numi-
nis illecebra opificio poſihabetur excolendæ,

Luc. I. 3. efformandeque familiæ. Et regnabit in domo Ja-

IX.

Exed. 4.
24.
Filiorum
ogisc atio.

cob in æaternum. Hæc te verô prærogativa non
impellit in liberorum educationem & curam?
Pergratam Chriſto facies domum, ſi in ea nec
moriturus à filiorum inſtitutione torpeſcas. Nec
erigeris? Et jaces? Vivax & vegetus non id in-
choas, quod Jacob proſequitur ſupremâ vitæ
lineâ circumſcriptus? Ille docet, & moritur.
Tu vales, & garris, nec alloqueris filios?
Servilem, ut video, indolem virgæ acriùs,
quàm armillæ ſolicitant, nec torques ſocordiam
excitat, ſed tortara. En vibices, & ſecurim.
Clades imminet, ſi educatio negligatur. A rubo
Moſes diſceſſerat, ut Æagyptum attereret, à quo
Iſraël conmterebatur. Abeuntem cum Sephora &
impubere filio, minax Angelus interſiſtit, eum-
que ſtricto ferro invadit. Occurrit ei Dominus,
& volebat occidere eum. Moyſem, Colites, tru-
cidatis! Eum planè Moyſem eſſe non putat, qui
petit. Reſiſte, ſeu Tribunum te, ſen Lictorem

Oliva in Eſdram.

demiſerit Cœlum. Uc Numen videris, hominem
tu certè non vides. Is, in quem ictum deſignas,
non eſiPharao, Moyſes eſt. Legatũ imperantis Dei,
non tyrannum. Hinc procul imperat Pharao. Mem-
phis ſubeunda tibi eſt, ut inviſum coœlo Princi-
pem in ſua ſuperbum regia, ſellâque obtrunces.
