3. Keg. II. vit. Quia, inquit, non cuſtodiſti pattum meum,
II. diſrumpens ſeindam regnum tuum, & dabo illud
Jervo tuo. An ſævire Deus neſcit exercituum?
Tbid. 14. Sieſeitavit, inquit, Dominus adverſarium Salo-
moni Adad Idumaæum de ſemine regio, qui erat
in Edom. Adad ergo regnum dedatur, non Je-
roboamo. Hic enim Salomoni multis nominibus
eſt obſtrictus, præfecturà præſertim, quà eum
Puniendus vectigalibus impoſuerat domus Joſeph. IIle ho-
datgl ſtis eſt, imumerâ ſuorum cæde in Davidis fami-
edetur, 1. * 5 . 1..
non hoſi, lam pervicax. Nam ſi plecti libido debet Salo-
ſed liberio- Mmonis, lictoris officio immaniùs hoſtis defunge-
Huunten tur, quàm cliens. Tela ille repetet; hic torques
rependet. Imòôò ſervo diſcerpendum objiciatur im-

Luxuria

Aulicus
Saſa ms- Derium, inquit Deus, quod hoſtis vix attereret.
ingud. Dabo illud ſervo tuo. Sed ſervo regnum tradam,
Ibid. 28. quem extuliſti. Erat autem Jeroboam vir foriis
& potens, vidénſque Sdalomon adoleſcentem bonæ
indolis & induſtrium, conſtituerat eum præfectum
Aulicis ſuper tributa univerſe domus Joſeph. Is erit la-
frænandi. niſta optimus, & carnifex quam aptiſſimus. Ci-
Julico in. Curatur citò feritas, niſi eam beneficia in rabiem
grato nihit egerint. Ira compeſcitur. Pervicacia furit indo-
Ferecins. mita. Hoſtem placaveris aut præmiſſis muneri-
bus, aut conditionibus ſubmiſſis. Inſoleſcentem
nemo ſervum cohibebir. Contumaciam enim è
beneficiis hauſit; quæ, ut in acorem deſciverint,
nocentiora longè ſunt, quàm maleficia.
In Ægyptum proptereà non & Mauritania
aut immiſſæ Tigrides, aut Hyænæ tranſmiſſæ,
ſed ſubmiſſæ boves, quæ & Nilo ſubierunt. Quin
hæ bobus paſtæ Præpinguibus cladem regno no-
Gen. 4r. Pilem inflixere. Ecce has ſequebantur aliæ ſep-
19. tem boves, queæ devoratis & conſumptis Prioribus,
nullum ſaturitatis dedere veſtigium. gy ptios
attrivere, non Elephanti, ſed Vaccæ, quas E-

VI.

gyptus non eduxerat tantum, educaverâtque in
compaſcuis uberrimis, ſed obeſis quoque bobus
expleverat. Hæ provinciam, regnumque exhau-
ſerunt. En perfidiæ documentum Aulicæ. Non Suam ar.
æmulos Princeps reformidet, ſed aſſeclas, qui éores ca-
fartur exalherannur in barbaros. Raræ arborum kring .
turbimibus eliduntur. Pleraſque teredo arroditit.
ipſo arboris ſucco adulta. Suam ex ſe plantæ pe- Aloy
ſtem emittunt, à qua exedantur. Lactat medul- imago An.
lis ſuis perniciem ſuam Arbor; cumque Poma, “:
quibus honeſtatur, & ſummo proferat cortice,
& excocta abdicet, intrà ſinum cariem retiner,
quam in interitum ſui ſuis, ut ità dicam, viſce-
ribus ſaturat. Adeò non liberales tantùm, ſed
planè prodigi ſumus in funus noſtrum. Una è&
Reginis Cleopatra aſpidem uberi admovit, ſui
lactis illecebrâ in interitum ſuum carnificem ſuum
illectura. Delicias enim regii ſanguinis unionibus
concreti fœnerabatur ſerpenti, quarum verſura
Mors eſſet. Ad quam tamen pereundi rabiem
non ultrô irruit, ſed adacta infelix eſt, deſ-
peratione regnandi, & metu ſervitutis. Maluit Cleopatre
Anguem pati, quàm Cæſarem; & plùs horruit ate⸗
quadrigam Auguſti, quam aſpidis lanienam. Liberti eß
Adeò Regibus inviſior Princeps, quam Anguis, ccturi.
eſt. Utque ſe expediam ab Imperatoribus Re- naeltas
ginæ, Serpentibus ſeſe implicant, ſuæ peſtis nu- hominum,
trices, ne ſui hoſtis ludibrium ſint. Quæ tamen,
ut aiebam, Monſtra profligata, captâque edidit
Cleopatra, non victrix & regnatura. Paſſim Multei
verò Principes throno, quaſi Caucaſo advoluti Valiures
Promethei, ſuum Vuhturem ſui medullà, viſce- Nzs n.
réque principatus exaturant. Altiles ubique Ac- depaſcun-
Cipitres exhorreſcas Dominantium præcordiis in tur ſuum.
ſupplicium ſaginatos, pœnmque nutrientium.
Non congiis, ſed congiariis perfidia enutritur;
& congiaria, non congi ſunt, ſed lacus; imèò
verò provinciæ, non dolia. Unum Nero man-
cipium H-S. CXX. Hoc eſt, aureorum mil-
libus CCC. manumiſit. Quod ſanè, non ho-
minis, ſed regni pretium eſt. Eòô virgæ ſerviles
evadunt, ut regias quoque Platanos excedant;
& quas tabes tergoris rigare debuerat ad ſuppli-
cia, eas ità purpura derigat imperantium, ut
plùs opum è mancipio Cæſares trahant, quam
& regno traxiſſent. Opulentior Neroni fuit eman-
cipatus ſervus, quàm Lydia mancipata. Rena-
vigare jam libet ex Ophir, ſi tantum auri & ſuis
vibicibus mancipia promunt, quantùm ſuis vix
fodinis expromeret India. Cur per Dracones
Heſperidum nemora penetrantur, ſi verberonum
in Metalla ità virgæ lenteſcunt, ut æraria Cæ-
ſaris unius manumiſſione mancipii reſtagnaſſe
intrà ſe Pactolum gratulentur, quem non ex
Aſia Crœſus Romam versùs immilerit, ſed è pi-
ſtrino ſervus derivarit in regiam? Habent erga-
ſtula, quo Cæſar Tiridatem exterreat; fluitque
aurum è& ferro, nec fluit tantùm, ſed exundat.
En locupletatum Neronem unius exolutione ca-
tenæ. Servum emiſit, & Regem effugavit. Par-
turiunt Cæſaribus ſceptra ulmi, virgæque ſervo-
rum. Poſſunt mancipia, ſi à Domino receperint
pileum, coronam Domino reponere. Pallas certè,
Claudii Cæſaris Libertus, oblatum à Senatu ſe-
ſtertidm centies quinquagies rejecit. Opes enim Liberti &
Craſſi, Romanorum opulentiſſimi, ſuperabat ni
vicies & quinquies centenis millibus. TLæduit tiem lotn:
ſuæ aliquando ſervum opulentiæ: & exundamti bletes.
in ſe Pactolo unum Romæ mancipium objecit
aggeres, ſui in Liberto faſtidium mirante Auro,
quo nullus laboraverat Regum. Prima hæc opum ari”
ſaties ex copiã; divina, ſi foret in Rege; pu- mulico in⸗
denda, probroſâque, quòd in ſervo fuerit; pinguan.
e

N ſn
in. veme
gl elbel
Ai nun⸗
ni lneln
ei p
. ſro!
umnei
Ala
lluge
Iiber
Si le,
ulus
lor exit⸗
nn der
pruir
„. Hi
imenl
kemptore
ius à
cvod re
Muun Ibern
r ci
ia Alſaule
kin, kno, i
ulmn ſanie
3 en t⸗
n,
el, ur
ſais el
vlint
lantun
ſce boer
Ctere?
minum
iin erpl
Fini are
fll. Hoc m
lelet, ut
kor, it
lhul,
1e Vl,
nfn⸗
lggre⸗
ckt, chn
Clleceri⸗
Clümau
ecleh
l,Ilam
II, güil
nd ge
tr, iinh
6. m nr

Annun
n Wurmnt cal

1 i
Odhend
klenn
du Prolt

d
Ri
8

1odted
ndkct
Akate⸗
le
4 gg,id
ate Net
ede ni
ſe Nng
dandl;
laque M1
ken nn
enni
dan i
tin
um Uig
dnotil
ihcenl
inituninhe
Uanun in
üältliin
in el
iunis Mut
& n
idu kinn:
Gvin AMgi,
tilnihl ,
Due eiin
Qanma
Arigrecit
Wurs. Mi;,
Ca Adnti
dedhli, ir
Eligele,
Mreoni 63.
Ee Muimi
ſcin eumm
d bas n
n Nenner
Alennt-
ſine, onb⸗
rigeeid
nog einl
erat Alge
lemmimt
rihant,
oniſulen
chen le
um itli
tmm ſn
.4 Dud
vetbeom
r Auni
en in⸗
Habench⸗
jen; ue
ln
ohicre
Pmd,
gene ie
inoteſen
Plluit
/

.
4

7

„

De Cyro Rege. Cap. XII. 9 1

Aulic nn de mancipio Romanus repentè Crates, aurum in
inn ie. Senatu peſſundedit, non ut & maufragio opum
Pigest energeret Philoſophia, ſed ut, repudio mune-
Julici rum, Senatorum curulibus captivi Compes ef-
Ffrenandi, ferretur. An non Aurum expalluit, ubi repul-
ſam pati debuit in Senatu, non à Cæſare, ſed à
ſervo? Annulatus ferro Pallas ſervire primus au-
rum edocuit; cùm illud è& Senatorum manibus
ad ſuos ità abjici pedes eſt paſſlus, ut nunquàm
ei ſurgere indulſerit, à Conſulibus numeratum,
à Liberto in ordinem ità redactum, ut numerus
Avuruia. eſſet, non nummus. Ab Alexandro Cyri tu-
mulus effoſſus, ut opes vel & cadavere Impera-
tor extraheret, aurum expiſcatus in cinere. Ro-
mæ Servus ſuis advolutam pedibus in purpura
pecuniam rejecit, quam Macedo expetivit ta-
bo. Hinc ergo, ſi Numiſma condatur, appe-
titorem ſui Nummis Alexandrum procudet, con-
temptorem, indè ſui Pallantem inſculper, expe-
titus a Rege, à mancipio proculcçatus. Ergo
quod rerum Domini rimantur in ſepulchro, id
Aulaigiei Liberti delatum regerent in Capitolio 7 Alexan-
baberizue der defuncto Regi non parcit, ut rapiat. Non
Piradines auſcultat Senatui Pallas ſupplicanti, ut aurum
uu, ſpernat. Quæ ſanè Auri contemptio ut indigna
din ißuri, HW ità digna Principe fuiſſet, ſi non eam au-
5, lan- ri ſaties, ſed animi temperantia peperiſſet. Adeò
Liberti farciuntur, ut eos faſtidire cogamus non
æra, ſed æraria: ferro exempti, & auro ità op-
preſſi, ut Rempublicam opprimant, vel, quod
foœdius eſt, ut Cæſares ſublevare ſio quoque
poſſint patrimonio, & fovere. Et cur aſſeclis
tantùm opum obtrudimus, ſi non retinentur in
fide locupletes, ſed fidem opibus docentur ex-
cutere? Hirudines ſunt mali Liberti, tum Do-
minum miſſuri, cùm dominatu, ſuccôque fue-
rint expleti. amdiu hærent, quamdiù exugant.
Farti avellentur-
Hoc me loco niſi reverentia Numinis exter-
reret, ut imperandi conſciam Divinitatem fa-
teor, ità ruſticandi eam penè dicerem non peri-
tiſſimam. Mirata ſiquidem ſuorum palmitum
labruſcas, apud Iſaiam iis vocibus expoſtulat.
Quid eſt, quod debui ultrà facere vineæ meæx, &
non feci? Noëmi, non Numinis eſt vites de-
pangere. Quas falerni feracifſimas tum tellus
edet, cùm eam eluvione, vaſtitate, cladéque
confeceris. Nihil Deus omiſerat ad illecebram,
cultumque Iſraëlis. At humani palmites culturâ,
roréque ſylveſcunt: miteſcunt veròô non tam cul-
tu, quàm clade. Si porrò ex me Deus exqui-
rat, quid ſuæ ultrà vineæ eum facere oportuerit,
Eelcitas uno quæſtionem verbo abſolvam. Omnia fecif-
re, „ſet, ſi nihil pro ea perſeciſſet; omniãque contrâà
nriis, illam inſtrumenta, non culturæ admoviſſet, ſed
ſtragis. Hâc Mens hominis lege revireicit. Si
Humani mimnirùm non irroretur, non percolatur, non im-
gri cultiu- 7
72 catami. Pinguetur, ſqualore proficiet, & neglectu fœ-
sas t. cundabitur. Nimia proindè Numinis beneficen-
tia labruſcas eduxit, racemos & Judæis ſublectu-
ra, ſi eos non in delicias imbribus perfudiſſet,
ſed ad ſtragem tempeſtatibus demerſifſet. Quam
generoſum illud fuiſſe vinum exiſtimas, quod ur
ebibit Noë, reſupinatus ſtatim eſt, & reſolutus
in ſomnum! Ex agro prodit alluvione convul-
ſo, diuque ſubmerſo. Iſraélis quoque vites exu-
Plal. 77. berant caſtigatæ meliùs, quàm ſtercoratæ. Càm
34. occideret eos, quærebant eum, & revertebantur,
& diluculò veniebant ad eum. Pugionibus ſi ca-
ro fodiatur, mentem penè foderis, & conſciſſa,
quaſi proſcilfla mortalitas, tum germinat, quùm,
in agri mmorem, inarata fuerit, & convoluta.
Quid Agro ſedius exarato, & ſtercorato! In-

VII.

Iſa. 5. 4.

verſa ubique, everſâque gramina, flores convul-
ſi, campi æquor in porcas, ſulcéſque quà de-
prefſum, & qua ſurreéctum;, ſparſim ſimus inſ⸗
perſus, ipſum, quod ſeritur triticum, fœdè limo
conſepultum; quod niſi pruinis, nivéque corru-
peris, in meſſem non aſſurget. Non enim fo-
vendum ſemen eſt, ſed profligandum, ut ex-
pullulet. Aulicum in agro putes expingi. Luxu-
riatur in gramine, niſi obruatur. Exundat in ma-
mipulos, ſi tempeſtatum maleficio computreſcat.
En tabulas ex illecebra contrahentium cariem,
ſicmque mortalium. Et eduxit aquam de petras Pl.r2.16,
& deduxit tanquàm flumina aduas. Et appoſue-
runt adhbhuc peccare ei: in iram excitaverunt, in-
quit, Excelſum. Merguntur in Nilo beatius
Iſraëlitæ, quam profluentibus petra torrentibus
recreentur. Ibi corpora perdebantur: hic animi
merſantur. Ibi; pereundo, innocentia coronaba-
tur: hic ſcelus, emergendo, naufragia concitat.
Ibi Moſes adnavigavit in regiam: hic Ira Nu-
minis proruit in tentoria. Rigabatur regni virga
Nili rivulis vernatura: manantibus è ſaxo gur-
gitibus ſupplicii virgæ ſuccreverunt. Indè Liber-
tas emerſit: hinc funus erupit. Feliciùs, ut vi-
des, Hebræi hauriuntur, quàm potant: Inter
Crocodilos evaſere Turtures, ingemuerntque
ad Dominum. Inter cryſtalla decurrentis & pe-
tra fluminis ſuper carbones denigrati primum
ſun, mox igniti in cœlum, Deumque pefro-
nuerunt. Et mals, inquit, locuti ſunt de Deo. Pl. 77. 19.
E fluminibus fulmina, quibus colum impetere-
tur. Sed cœli quàm ſunt fulguribus diflimilia
fulmina Hebræorum! Illa enim cùm proruunt;,
in quæ primùm incurrunt, vim ſuam effundunt;
Montibus; Turribuſque infenſa. Hebræorum
veròô fulmina tranſmittunt univerſim omnia, quo
ſuum Deo virus offundant. Neque enim Vaſti-
tatem incuſant eremi, non cceli ariditatem la-
ceſſunt, non elementorum inclementiam objur-
gant; Mals, inquit, loquuti ſunt de Deo. In
iram excitaverunt Excelſum. En quod perſtre-
puit murmur, poſt latices è ſaxo fuſos, melli non
impares. Deliciis Mens ade pellitur in delicta:
& fulphur evomet, qui mella exugit. Ex undis
Veſuvius & pertonuit, & tumuit, maledicta in
Numen populo jaciente, à quo in delicias uſque
fovebatur. Ideò ſuffecta fluminibus funera, ur,
quæ aqua incenderat flagitia, ea cinis extingueret.
Cum occideret eos, quærebant eum. In ſanguine py. 5. 36.
renavigamus ad Deum, à quo in melle ſolvera-
mus. Qujus navigationis Argo Sandapila eſt, calamita-
& vela Inſtitæ, ſpirituſque amiſſus Eteſiæ. onm Trer
2 D Vries ſeli⸗
Eô eſt & ſecurior, & ſecundior navigatio, quò c navi⸗
Navis in plures Syrtes impegerit. Beatiſſima ve- gamus.
rô ſi hinc allatretur à Scylla, indé verò à Cha-
rybdi ſubvertatur. Si rimas agat, tum enatat hu-
mani animi quadriremis; ſi dehiſcat, appellitur.
Et quando Charybdis me æſtus in Pelorem ab-
duxit, Etnam dixerim Hebræos. Hic enim in
Sicilia Mons, cùm ſuppliciis immaniſſimis intus
excrucietur, non hiante ſoluùm alvo, ſed fatiſcen-
te, ſeveriſſimis nunquàm non eum diſcerpenti
bus, abſumentibuſque carnificibus atque ſupph- anand
ciis, tamen in cute vernat, effloreſcit, inqgue
omnem beatiſſimé copiam, frugémque exube-
rat. Nihil eo intùs ærumnoſiaàs Monte. Nihil Baupertas
illo ſuperficie tenus felicius. Certat viſcerum la- & berſe-
miatus cum ubertate, bearitatéque ſy lvarum. Coe- Hsrten⸗
lum, gehennâmque in unum confluxiſſe Mon- rem Reli-
tem ſuſpiceris. Fumar, & vernat. Diſtabeſcit, Soruw, i
& effloreſcit. Immugit, & rider. Faces patitur, niclſis
& racemos exhibet. Incendia coquit, & illece- ſervavers.
bras excoquit. Pomonam amplexatur- & Furiis
1 4 laceratur.

Mons.

VIII.

2 Oliva in
92 1V
laceratur. Inferos parturit, ſed coælum parit. He-
bræorum item animus cruciatibus in rythmos
provocatur. Canunt, & cæduntur. Proſternun-
tur, & ſubſiliunt. Confodiuntur, & plagis coæli
limbum advolvunt: quéôſque Solis pertædebat in
illecebra, ii Numinis in vulnere meminerunt.
Quàm felix ulcus, cujus tabes Lex eſt! cujus
pus, non pus eſt, ſed Deus! Cum occideret eos,
quærebant eum, & revertebantur, & diluculò ve-
niebant ad eum. Remigrantium Aurora ex oc-

cumbentium Veſperâ emerſit. Mutilati in cœlum

uſque feſtinant. Sævientem quærunt, qui à blan-
diente diffugerant. Enimverô per rubrum vulne-
rum mare in Sinam tranſmittimus litaturi. Suo
melius in cruore Etgyptum Iſraël, quam vehe-
bat, adobruit, & domeſticum Pharaonem, non
Erythræo, ſed ſuis populus vulneribus intercepit.
Reſpiravit à luto, quùm expiraret in luto; revi-
Xitque Numini, quuùm occideretur à Numine.
Telum, quo populus configebatur, in Coehi cla-
vem recuſum eſt, quâ Hebræis pateret galaxia.
Quamm enim cruoris emiſerunt, tantùm hau-
ſere lucis è& vulnere. Effluxit Nilus ex ulcere,
influxitque Jordanes, verſo in hymnos murmu-
re, poſt cladem. Nam, qui Deum allatrabant in
undis, quaſi Olores Deo, coœléque in ſanguine
occinuerunt. Uno factum eſt vulnere, ut ſucci-
deret populus, & ſuccineret. Neque enim Ifraël
clangeret ut Cycnus, niſi emoreretur. Cum occide-
ret eos, quærebant eum. Ad vitam acceſſere per
funus. Obſtetricatur enim immanitas Amori; nec

charitas naſceretur, niſi Divinitas deſæviret. Nun-

quàm, ut ità dixerim, non poſthumus Amor,
quem edimus, dùm cadimus. Certè ſi non è bu-
ſio hominis prodit certè cum funere. Cum occi-
deret eos, quærebant eum. Ut enim & Chriſti vul-
nere emerſit Eccleſia: Ità Charitas & tranigreſſoris
potiſſimum vulnere prorumpit. Quèòd ſi contu-
melioſi Mortales ſumus in Numen, ſecundiori
fortunæ aurâ perflati: humaniores nos fore credis
in homines, ſi rerum copiâà diffluamus?
Aſſyrii ita planta Babylone ſuccreverat, ut in
Mundi cardines ramos protenderet, aſtriſque ſuâ

Dan. 4.7. Vim faceret proceritate. Videbam, & ecce Arbor

Pelicitate
ſdemenia-

Prodigali-
45.
Eleemoſy-

na. 4
Reęligioſi
alendi.
Zemplo-

in medio terræ, & altitudo ejus nimia. Magna ar-
bor, & fortis, & proceritas ejus contingens cœlum.
Et fructus ejus nimius. At quò evadet ubertas?
Subindicatur à Vate. Jubter eam habitabant ani-
malia & beſtiæ, & in ramis ejus converſabantur vo-
lucres cœli: & ex ea veſcebatur omnis caro. Audi-
ſtin'. In naturæ penu, horreumque propagata, ex-
cultäque Arbor, Leones, Apros, & Pardos exci-
piebat opiparè. Vuhluribus quoque, & Accipitri-
bus, atque Bubonibus annonam ſuppeditabar, fun-
debatque populis commeatus. Uni Sacerdotes à
ſagina propelluntur. Neque enim aut primitiæ,
decimæve indè extrahuntur, nec liba, hoſtiæ-
que in Templum importantur. Stabulo, ganeæ-
que proviſum, non aris, ſanctôque conſultum. Ne
Cain quidem de ſuis frugibus Deo liba ſubduxit,
ea quamvis non obtulerit præcoqua. Hic Arbor
nuſquàm non exundat: & cùm eluvione frugum
areas, menſas, præſepia, forum, mundumque
inundaverit, uno ne pomo quidem, aut folho
Numini perlitavit, araſque percoluit. Cœlo tan-
tùm effœta, in omne ſeſe ganeæ probrum con-
verterat, nec refuga volutabri ab aris duntaxat
abhorrebat. Adeò noſtra nos in datorem corrum-
pit ubertas. Et primò quidem ſuis Arbor lautiis
quadrupedes recreat animantes, tum aves paſcit,
extremo tandem loco, veluti racematione, aut ſpi-

amorna- Cilegio, homines alit. Quos non homines eſſe

ug.

dixit, ſed carnem. Quaſi verò hoc tantùm eos no-

Eſdram.

mine paverit, quòd quaſi bruta mentem excuſſe-
rint, ſolo involuti obſtrictique abdomine. Cole- Principum
batur hæc ſanè Planta, Principatus nempè Baby- eileralta⸗
lonicus, ab hominibus, à ſeris carpebatur. Con- lerdcgn iy.
giaria nihilo minùs dabantur belluis primum; indigm:
quibus expletis, quaſi epuli appendix, mortales
evocabantur. Subter eam habitabant animalia &
beſtiæ. Hos Arbor heluones exaturat ſuarum flo-
re, ſuccôque frugum. Monſtris primitiæ deſti-
nantur, quas libare decuiſſet Antiſtites. Atque
utinàm fatalis ſemel tantuùm eviruiſſet Arbor in
Chaldæa, colono Nabucho, qui planta idem &
colonus extitit pomari Babylonici. Paſſim Horti
ſpectantur unis Apris, Ursiſque fertiles. Nam ſi-
carios, haruſpices, aſtrologos, varos, & paraſi-
tos profuſiſſimè alimus, iis, non patinis ingeſtis,
ſed horreis. Levitas, Erumnoſos, Monachos,
Veſtales denique ſanctiores igni, frugéque inter-
dicimus. Utramque referimus Arabiam patri-
momo. Saxeam fſcilicet pudicis ſimulamus; Fe-
licem perditis exhibemus. Ità congeſtas à Deo
in nos copias, Deo tantùm, aut Semideis dene-
gamus, nunquàm è& manna non ereptante lum-
brico perfidiæ, ne dicam ſacrilegi, flagitiique
ſerpente.
Sponſa eſt, quæ in cellaria ſui Principis ad-. IX.
miſſa, non deſciſcit à ſeſe. Verùm in Regem Ponſe in
non inclinat, ſed rapitur, non iis tantùm pellecta Bgen
deliciis, quibus in apotheca perfundebatur, ſed „;
vel uberum memor, quorum ſuctu non tam in- vor⸗.
nutrita videri poteſt, quàm adacta in verba, ob-
ſequiâque Salomonis. Introduxit me Rex in cel-
laria ſita. Exultabimus, & lætabimur in te, me- Pelicitas
mores uberum tuorum. Quis uberum non obli- von oris
viſcitur, quibus infans admotus? Hæc non armil- .
larum tantùm, torquiuümque meminit, ſed me- piynie in
minit mammarum; non ut ſeſe recordatione la- differemes.
Ctis oblectet, ſed ut amorem illecebrâ exuſcitert,
adamétque lactantem, dùm ubera comminiſci- keig,.
tur. Quòd ſi Regis conflagrat Charitate Sponſa, zum &
dùm uber excogitat: quo illum proſequetur ani- de
mi ſenſu, cùm ſibi diadema impoſitum ſenſerit mutas.
principatus! An Amor non excandeſcet in pur-
pura, qui ſubrubet in lacte? Si gigas eſt admo-
tus uberi: promotus ad ſolium repueraſcet? Læ-
tatur, dum vagit; & torpebit, ſi imperet? In-
fantiam profectò neſciit charitatis, quæ Amori
ovaturo Capitolium extruxit in ubere. Exulta-
bimus, & lætabimur in te, memores uberum tuo-
rum. Arionem nemo mihi objiciat in freto fides
pulſantem. In lacte pfallit, ſaltätque Sponſa;
quæ in latice charitatis Siren eſt innocentiæ.
Regnare neges charitatem in purpura, quæ re-
gnat in lacte 7 Nunquàm ex ſe pendere ubera
cenſuerunt ità Principem exarſuram, ut Amoris
incendia & ſtillicidio conflaret, inter crepundia
vagitúſque, charitatis palmam lacte rigatura.
Hæc planè ſub infantiæ crepuſculum meridiem
protulit obſequii ſui. Hauſit & mammis Ocea-
num, in quo non tam Pharaonem, quam ſe ſub-
mergeret; ut illius in naufragio frueretur am-
plexu, quem clamaſſe ſciebat: Tempeſtas demer- Plal 68. .
Iit me. Felix, quæ cultum Numinis revexit ex
ubere, quem Jonas & Ceto vix edidicir. Præſtat
pro lycæo religionis habere Uber, quàm Piſcem.
Sapientiam deicribere præſtat in lacte, quàm eam
in fluctu perſcribere. Deo Jonas aſlultat, ſed
naufragus. Obſequitur Deo Sponſa, ſed lactata.
Imô ablactata Numen Sponſa complectitur, de
quo ſub hederà Jonas, Ceti dudùm captivus con-
queritur. Adeò diuturnior chariras eſt, ſi eam e
Uber inſtillet, quàm ſi eam Cerus offundat. Pro- Haie, uik.
culenim à Monſtro dediſcitur, quem ex Mor cius con-
cultum

Eceleſieſti.

Can. 1. .

ca decima,

N

4 alumn
,, Gwanr in
S, cuncel
.
un k⸗
U. V
NE UI
wen: I
Deum.
nj m 0,
ur i
ſnnl
1 1 1
iMarenn
lgnn.
IuCrcun
in Inn.
in 1
Lnncere.
6un Preda fari
vr er allide
Aenata,
eyolutt
n ſupen
bus, Re⸗
Onhees,
Iün, ita
ſanma
tümfhaun
Kncere
Deinne
Memup
lun ende
Dee R
ttids lett noln
dem
i ter (
N ummetu
Agenun,
s IMNNuu
borun cel
Giir enſn
Nnfait
u be ca
tin gldis
ie, ſom⸗
he oom
un, u er
li miltit
ſend eam i
tde
lerihtque
1aNat Awer
z in ude
Unches 1
le in,
Renr. AAr
iicten
nm mam
mmn cah
Cireor
ithimner,
i
t
iktleter
Wnr, &
Peich, in
ien lde
ee r
. VI

n.
lapere
Uimtim

N .
t, gui

knghalt
it. l
emdehe
An (18
l nn
aini
t ſannt.“
timize.
lin
gle Abt
nn N
Dinhe
tles Nnt
1, 8 .
inid nnti,
3, Moncdk,
gegrin
Nlhin
imtlmnE.
NngelasiD
Enicen

ereheneeln

i Dümmhia
tunn in eat
tumiimfik,
undtbnn4
R non und,
a in t
tne Ner iad
mrit/EN
erum an t/

Hecmnn
minit kln,
1. 5

ES

fecolchid

hannegii⸗
nlegenuͤ,
lolumkii⸗
deſanß

gtetitlli

inſenlt
6, e lu
bere. 1
er MWermit⸗
nihfen⸗
ce N⸗
eſt ocene
Gn, r
n, M
et gen⸗
Aun en
nunns le
, unkl
PuertaA

ſtamit cultum hauſeramus. Adnata uberi Rehigio per-
Se eN. durat in adulà, nec circumſcribitur cellariis, ſed
saoleſcit. exundat. Exuxerat; ſed amat. Lac uberis exa-
ruit: ſed chariras fluctuat, quæ cum lacte ſcatu-
rit. Video mihi Cyrum in Sponſa præſagife.
Nam ut illa, poſt mammas, efferveſcit in Nu-
men: Ità hic, poſt triumphum, aurigatur ad
Cant.1. 3. Deum. Latabimur in te memorzs uberum tuo-
rum. Omnia regna terræ dedit mibi Dominis
1. Eidræ. Deus cœli & ipſe pracepit mihi, ut &dificarem
7, 2, ei Templum in Jeruſalem. Audeo dicere Cyro
imparem Sponſam. Hæc enim choreas Numini
deſignat. Templum Cyrus Divinitati molietur.
IIla Circum voluptati, ſed ſanæ, ſtruxit in mam-
mis. Struet religioni Templum Cyrus in Qua-
driga. Minus eſt lætari & lactari, quàm litare
& vincere. Rarô⁹ Templa Capitolio imponuntur.
Rheda rariùs triumphantis religionem victori pa-
titur aſſidere, quando is, quem regna anteeunt
catenata, omni ſe penitùs arbitratur tum religio-
ne exolutum, tum lege. Quod enim illi vincu-
lum ſuperſit, qui vincula univerſis Mundi Ur-
bibus, Regibuſque injecit? Luxantur triumpho
compedes, & victrix laurus, ut fulgura non for-
midat, ità vincula faſtidit, abrumpitque. Nec
plicaturas ſibi gordias obſtare voluit Alexander
triumphaturus, non triumphator. Adeòô vinciri
& vincere internecino inter ſe diſſidio conffigunt,
abeuntque in diverſa Felicitas & Obſequium.
Miremur proindé Perſam, cujus & lauro-non ſo-
Hhuin pendet ſed Templum.
Dices Regum te, Sponſarumque veſtigiis in-
Gratiudo. ſiſtere non poſſe. Producam in theatrum ſervos,
ur, quetn piget coronarum, catenarum ſalktem
pudeat. Cùm à Romanis obſideretur in Africa
Adrumetum, duo à Matrona ſervi ad hoſtes trans-
fügerunt, quos illa inclementer non habuerat ſuæ
Fides in numquam pertæſos ſervitutis. Mirata illa eſt, pro-
Ra ** borum cæteroqui, perfidiam. Brevi tamen edi-
dicit perſonatam aàa ſervis fidem luſiſſe ſub Marte.
Nam feritatem Dominæ diù apud hoſtes queſti,
quâ die capta, direptâque urbs eſt, ſtrictis ad
eam gladis irrupere, comprehenſâmque domo,
urbe, pomæriéque eduxere grandi ſirepitu, acer-
biſque conviciis, quaſi ſumpturi de illa ſuppli-
cium, ut evaſiſſent in avia. Tranſmiſſa proindé
eſt à militibus mulier, peritura per ſervos. Ut
verò eam in devia ſeduxere, poſita feritate, re-
ceptôque obſequio, eam vinculis exuerum, mo-
nueruntque conſilii ſui. Fugifſſe feilicèt ſe eâ dun-
takat dixere mente, ut cum hoſtibus irrumpen-
tes in urbem exitio illamt, cladique ſubducerent.
Functos proindè jam ſe eſſe ſuo munere; ſuper-
eſſe jam, ut ſuis ipſa in poſterum mancipiis ute-
rerur. Ad victores enim à Domina transfugiſſe,
ut à victoribus refugerent ad Captivam. Hanc
enim unam experiiſte prædam, ut nempè Do-
minam captivarent, ne Captiva ſerviret. Eam
ſubindè ommentitis exemere vinculis, ſéque iis
obſtrinxere, in poteſtate deinceps futuri, non
Dominæ, ſed prædæ ſuæx. Heaæc nifi Romano-
tfum Annahbus proderentur, quis non ea figmen-
ta crederet Poëtarum? Ergo proditione fides con-
velatur, & charitas tegitur pParrficidio! Fuga,
perfidia, irruptio, depzædatio, minæ, convicia,
ſuppliciique Amori militant, non feritati. Se-
rebatur libertas in vinculis: propugnabatur do-
minatus in captura: mors telis arcebatur: inſtau-
rabatur ſervitus fug. Servi Dominam, ne cate-
naretur, vinxere. LTum primùm manicæ inſertæ
ſunt captivæ, ut lhbertatem vinctæ retinerent.
Nimirüm ſuam Servr fidem iis nexibus obliga-
bant , quibus alligale Dominam credebahtur.

Tehcitas
Numine
rebellat.

Auliri
VYeri.

inſpexeras, haud figulinos in ſua teſta tibi futu-

De Cyro Reg

S. Cap. XII.
Nolim huc Alexatider accedat ſuo cum gordio
nodo; ne Regum Victor vincatur à ſervis. Ne-
zgus ille incidit, ut regnaret. Hi vincula nexue-
re, ut ſervirent. Ille nodum exolvit, ut imperan-
tem Aſiam devinciret. Hi nexus adſtrinxere, ut
Dominam diſlolverent ſervituram. Servitutemm
ille, diffluendo vincula, Regibus deſtinabat. Hi
vincula concinnando Libertatem adornaveré
Gaptivæ. Alexander denique, ut regha ſtragibus
involveret, remolitus eſt nodum. Ur oladi ſub-
ducerent mancipia Dominantem, catenas impli-
carunt: moliente Rege toti terrarum orbi ſervi-
tutem und nodi reſokmione, umi verô foœminæ
amolientibus famulis ſervitutem cam atroci, ſtre-
perôque apparatu catenarum. Vicifti, Macedo;
Darium & Porum: ſed triumphi auſpicium tui
duo in Africa ſervi evicere. Tuis cave Tro-
Utris; ne gordium Lyſippus nodum incidat
Nam injecta Dominæ vincula à mancipiis illum
eludent. Quòôd ſcilicèt captivandi tu libidine ne-
Xus exolveris prædo liberorum; illi verò concin-
naverint nexus, ut imperium Captivæ conferva-
rent. Pudet Herculeas quaſi Columnas duo tibi
in Africa;, tuæque gloriæ obſtare mancipia, qui
ſerviendi voto regnandi cupidum infuſcarunt.
Docuere hi ſanè Servi non deeſſe ſuum quoque
ergaſtulis Capitolium, & ad immortalitatem no-
minis patere tam benè iter per ſervitutem, quàm
per triumphum. Fugiendo vicere Victores. Im-
peratores non patientià tantùm, ſed libidine, ille-
cebrâque ſervitutis fuperarunt. Quam tu regnan- Servi nes
do gloriam Macedoniæ peperiſti, eam illi fa- aea⸗
mulando peperere Africæ, immortalitati caten Paudt
obſtetricame, quæ victores ludficata, in liber-
tatem, quam vinxit, aſſeruit. Hos verô non in Aulicis
contumaciam Domina latifundiis, redditibus, azid⸗⸗
gaziſque incitaverat: ſed non contumeliosè, acer- moderaiè.
béque tractatos in commenta fidei erexit ſupra
ſidem ommnem, uſêmque mortalium. Non obeſi, Lacuu.
ſed paſti tibi Aſleclæ cohærebunt. Nolim eos Tenerrs:
emaciari: Eos item diſtendi, farcirique nolim. Status me-
Nec rugas adamaverim in Auficis, nec rimas ugg.
Ppræ tumore. Ut Iyræ fides nec itendi, nec Sre ſurin
remitti nimium decet: ita eiuriem æquè oderimn oxia,
Aſſeclarum, ac vomitum. Larium in dniubria la- Er Ler
lum tumere æquè ac ſubſidere inſalubre eſt. Al- ditus ne-
luvione ſata opprimit ſedimento colum corrum- Hharäi3
pit, ut incremento noxius, ità peſtilens decre- imzychict
mento. Rapax eſt, ſi excreſcat; lethalis, ſi con-
ſidat. Illuc remittendi ſunt Aſſeclæ, quo ali ex- Paupertat
petant, & exaugeri refornidern. Non reſtagna- ſereta.

bit, ſed procurret, fi intumuerit, Lacus.

Normam nobis præſcripſit Iſaias, ad quam
Famulos conformemus, ne perfidiam ubertate
condiſcant. Leva, inquit, in circuitu oculos tuos,
& vide: Omnes iſti congregati venerunt tibi. Vi-
vo ego, dicit Dominus, quia his omnibus velut or-
namento veſtieris. Explorandi à te primùm ſunt,

XI.

Iſa. 49. 19*

thiſque oculis perluſtrandd, quos tibi deſtinas

ſervos. Leva oculos tuos; nec id ſatis eſt; Et vi-
de, inquit. Non curſim, raptimque famulaturos
circumluſtres; ſed ſenſim eos expendito. Nec
demittendos tibi efle oculos, ſed erigendos mo-
nuit in afleclas. Non enim & Cœlo ad te Semi-
deos ſubmitti credas, quos, Æthera intuendo,
præſtoleris. Humi lumina defigas, ut quum lu-
teos fore didiceris, quos aſciſces, nihil in eis hu-
mani averſeris. Nam Aſtris, Iridique intentum
quivis ſervientium nævus, tanquàm ulcus, of-
fendet. Ergo quùm diù humi deprefſeris oculos,
eos erige in ſervos, quos non ſtomachaberis fra-
giles, abjectôſque, Comparatione luti, quod

1085

Oliva in Eſdram.

Compaii, ros, ſed Cry ſtallinos. Alioquin, ſi pro limo ſide-
ra, ante cenſum, aſpexeris, niſi ad te Mercurius
cum talaribus adlegetur, aut Apollo demittatur
bracteatus, ſubmiſſos ad te querere Cyclopas,
monoculos, claudéſque, quòd nec jubar efferant
Aulic; io- fronte, nec talaria talis expandant. Quiſquis Nar-
erandi. Cjſſus non fuerit, propelletur ur Satyrus. Pocil-
Superior lator nemo arridebit, miſi Apollo, ſi & cœlo in
diſeretus ſervos lumina deflexeris. At ſurrigenti & terra

FJFervi etiam
non optimi
amandi.

ſit. oculos in ſervitia, ſopus erit pro Meleagro.
. . . 2
Gervi gua Peva igitur oculos tuos, & vide. Ut verò luſtra-

debean: tionem abſolveris, non tapetia, quæ calces, ſed
bumaeita- togas, quibus tegare, te ſcito emiſſe, & paraſſe.
ze laſtrari. 17 . 3
His omnibus velut ornamento veſtiere. Non pro-
Auluis Culcatur tunica, ſed concinnatur. Ex eâ pulviſ-
providen. Culus exufflatur, non illa in limum trahitur. Quôd-
waas. que in rem noſtram facit, eâ tegi, veſtirique te
decet. Tunicam verò quis neſciat & curtam de-
Servi ne decori, & fuſiorem fore diſcrimini. Si promir-
debzimen- tatur ultra talos, præpediet ingreſſurum. Niſi
miam effe- demittatur in tibias, non Senatorem, ſed villi-
rendi. cum prodet. Tam porròô luxuriem, quàm ſordes
devites in tunica. Hæ te Cynicum inſimulabunt,
illaà fmina arguere. Nec ſqualere eam decet,
nec effulgere. Segmentari eam ad fimbrias, orſ-
que non veto. Conciſuris eam, bracteiſque laſ-
civire non pariar. Circumpedem non inconſultè,
improbéque is luxus conveſtier. Te nudaret præ-
texta operoſior; quàm Romani clavis, non floſ-
culis texuere; ut monerentur Patritn, non lem-
niſcis, ſed robore, duritiéque ſtaturam Nobilita-
tem. Scutulatam ut in Mimo probaveris tuni-
cam, ità damnes in Proconſule. Herodem me-
mini in abolla concionantem cultiori fulguritum
abiſſe & panegyri, hictore Coœlite, ultoréque lu-
xuriæ. Ergo non ità ſunt cohoneſtandi Clientes,
ut te ſuo cultu infament. Tu te veſtiri farnilia
ſcias. Proindè ut laſciviam non ferres, phaleraſ-
que prætextæ, quibus comuntur impuberes: ità
opulentiam libertorum, quaſi chlamydum luxu-
riem faſtidito, ne ex eorum quaſi adipe iniquitas
prodeat. Unus enim eſt Cyrus, qui regnis cir-
cumfuſus Templum Numini deſignar. Excluſos
ità pavones enutriunt ſeu aucupes, ſeu pullarü,
ut cruditatem vitandam maximè putent, tan-
tümque pullis defundant pulpamenti, quantùm
coquere poſſinar. Guttur ergo pertentant, ne, ſi
quid eſcæ veteris remanſerit, offocent verius ali-
tem, quàm ſaginent. Hiantem proindé & pip-
pientem tamdiù inedid torquent, quamdiu far-
cimen heſternum digeſſerit. Cavenda quoque de-
nariorum ingluvies in Aulico eſt, quem de Tur-
ture Graculum facies ſaginâ. In Accipitrem quin
verò evadet abdomine. Time, ne ſi cliens plu-
meſcat in vulturem, tu illi Titius obtrudare. Re-
crementis non cor proficit, ſed ungues, qui te
concerpant, producentur. Aut ſi à ſævitie tem-
peraverit cliens, te certè deſeret, ubi abundéè ſibi
conſultum intellexerit.
XII. Emerlere, ſi neſcis, Aves ex aquis. At mare
Aulici in pertæſæ es nunquàm merguntur, niſi perituræ.

Ornasus
Vanus.

er ſPr. Phoœnix certè mavult incendio deflagrare, quam
perée. adquis iterüm innaſci. Struit ſibi cunas in ſuppli-
Superbia. cio, tantùm ut ſuæ originis hoſti fœderetur, ſci-
Pignir licèt undarum oſor, & flammæ patiens. Lictori
mavultt on authori, reformandum ſe tradit. Ea eſt, ubi

mi7n pennas indueris, quibus evehare, abalienatio,
peire idque in fautorem, patronumque faſtidium. U-
Aulicu à Talnur, inquit, exuramur, cruciemur, & pe-
ſuæ conſcio leatnus, dum ab aquis abſimus, undè primum
rilas avolavimus. Præſtat in lanienam irruere, quàm
Sigetrala in ſinum remigrare obſtetricis. Plumeſcamus,

anfugiet. ſed inter cruciatus, ne verteri replumeſcamus in

nidulo. Horreo faces: ſed plus undas exhorreſco.
Ignibus diſtabeſcam, & exolvar. At me plumis Ingrass.
aquæ inſtruxerunt. Exprobrare mihi pelagus po- mde.
teſt originem „quem vidit implumem. Criſtatum D teig⸗
