oi ſovens
iſnen

De Cyro Rege. Cap. XXI.

delineavit, & quem egregiè finxgerat Pater op-
timus, deſignavit planè improbè, graphide abu-=
ſus inconcinnà. Qui rezſpondit: Adbuc reli-
quus eſt parvulus, & paſcit oves. Nihil po-
tuit obſoletius exponi, ineptiuſque regno. Si-
ne nomine, ſine corpore, ſine politia, reli-
quum, parvulum, relegatum ad pecus, quis
Regem deſtinet, ducémque deſignet, id temporis
luctanti populo cum Gigantibus? Et tamen
Deus adoleſcenti & lacte purpuram expreſſit, &
ponticos Regum mures inter ovium exuvias
Davidi paravit, cui è ſago trabeam confecit.
Acaula Miſit ergo, & adduxit eun; & ait Dominus:
Parer⸗ Surge „ O unge eum; ipſe eſt enim. Retra-
Pegtan. hebant Davidem à ſolio ſtirps, ætas, ſolitu-
do, exercitatio ; ſtudiaque. Verùm ea omnia
impedimenta pervicit Numinis deſignatio; quæ
renuntiatum à ſe Principem extraxit ex ovi-

li, ignotumque vel parenti, & fratribus in-

viſum initiandum obtulit Sacerdoti. Nec ità
ſeſe David exercuit in compaſcuis, quin aciei
proluſerit in pratis. Arenam Deus futuro Prin-
cipi in ſerpillo, thymôque defuderat. Nam in-
ter hoedos Leones nactus, gladiatoriam in
olere & difficilimam exercuit & cruentam.
Quæ enim Hercules monſtra, Aſiam, Li-
byâmque inerrando, offendit, ea David eliſit in
aſcuis. Illi non Anguis delituit in herba, ſed
l prorupit & rubo. Promptum adee &
in expedito Numini eſt, non modéô igno-
tum , improviſumque ex eremo Principem de-
promere, ſed tam indè gnavum, verfatilém-
que producere, ut ad imperium factus, &
inſtitutus videri poſſit in incunabulis. Etenim
ad pugnam David tranſgreflus ab ovibus,
non caprimulgum ſe, ſed Tribunum præſti-
tit, tantum ex hoſte ſanguinem expreſſurus,
quantùm nunquam fortè lactis expreſſerat
pecore. Nolim tibi, Golia, à Saüle caveas,
qui reliquis Tribunis extat ab humero & fur-
süm. Nolo tibi gratulere victoriam, Judæiſ-
que ſupplodas , quòd tecum nemo congre-
di audeat & triariis. Balænas in hoc freto ſan-
guinis, Orcaâlque & Phocas prætervectus;
unam necdùm remoram evitaſti. Hæc te Pela-
go, non levitate, ſed æris immenſi pondere
Hfluitantem, non ſiſtet modò, ſed Prætoriam;
quam onus armorum non premit immane,
ſed elevat, uno injecto ſano, ſubmerget. Ad-
dazerbia, Puc reliquus eſt parvulus, & paſcit oves. IS
& Arre. te minimus & inermis impellet, deprimétque-
rrR Remora iſta eſt: at ſcopulum fundet, in
mum fant. Quem impingas. Puppim navigio revulſam cir-
cumferet Remora, totique Pelago oſtenta-
§. David. bit, ovabirque inermis de gigante. Tu enim
i entia temtorii tui littore ſolviſii quaſi Prætoria Qua-
Adriremium; ſed præ conviciis, quibus coœlum la-
celſlis, mera, & ſpurca ſentina es. Maledicto-
Honor mu- rum autem ità in Aſtra ſedimentum excuſſiſti, ut

lra Dei.

Golias .

Hrnanes Cynoſuræ te aſpectu mulckaveris, ſodum in la-
Iuer. pillo factura naufragium. Ad te verò accedet Re-
mora; imò non ad te accedet Remora; ne ſe
polluat attactu tuo, & è& funda naufragium ti-
bi eminus affundert. Putabas, tumens & con-
tumax, cùm in Navale victrix reducerere; pro
palangis, carinæ te hoſtes tuæ, Pornorum mo-
re, ſubjecturam. Sed vadis ita hærebis, ut avel-
1.Reg. 17. li indè non poſſis. Occurrit ad pugnam ex ad-
48. verſo Philiſthæi. Pravaluitque David adversnm

Philiſthæum in funda & lapide. At cur Goliam
fuiſſe dixi Prætoriam, ſolà carinæ alvo porten-
toſam, ſi non navali, ſed terreſtri prælio, cum
Ethic. Comment. Tom. II I.

173

Davide conflixit. Pudet allegoriæ. Dicamus
eum non tam Gigantem in illa Terebinthi fuiſ⸗

ſe valle, ſed Babelem fuiſle fateamur, in Cos-
lum, Deumque à Gigantibus Molem; Tur⸗-
rimque ſubſtructam. Sed quæ iſta eſt Babel, unius
ſcihcèt labii, in Numen contumacis & maledi-
Ci! Nihil niſi in Deum procax Golias effutie-
bat. Sua ſtare mole videbatur Babel, in Ar-
cam loquax & contumax. Cümque proluviem
conviciorum effunderet, pudoris cataractis effra-
ctis, demerſum à ſe iri ſperabat Arcam, quaæ
olim de Pelago triumphaverat. Sed, neſciebat
ponè Arcam Columbam ſtare, quæ non oleam,
ſed fundam efferret, ut Babelem, non ſaxno
ſtrueret, ſed everteret; alluvionem ſanguinis
diffuſuram, quo Arca enataret, & victrix?
Olympo inferretur. Dixit autem David ad Philiſ Ibid: 456
thaum: Tu venis ad me cum baſta & clypeo: ego
autem venio ad te in nomine Domini exercituum.
Nec mora. Irruit, inſiliit, convulſit tanto ni-
xam ære, ferrôque Machinam. Nec Coloſ-
ſi pedes attrivit, ſed frontem ſaxo miles noviſſi-
mus quatefecit; deſignataàmque ſibi à Deo tra-
beam, non conchæ ſanguine, ſed Balænæ cruo-
re toto, tantôque tabo infecit. Adeò, ſi Deus
Regem deſignet, Gigantes non fulminant, ſed
liciatorio ſuo textrinam parant, in qua purpu-
ra deſignato Principi contexatur. Ne verò ad
ſolium David ab alio, quàm à Numine vide-
ri poſſet evectus, qui fund Gigantem debel- „Mmorem
laverat, Goliæ impoſitus trunco decrevit, non ſpes.
excrevit. Ex offocato emm monſtro non mella
David, ſed fel exemit; & è& palina pfoveniſſe
ſibi ferulam horruit, quà livore ſoceri vapula
ret. Nam cùm, ſuppoſito ſibi Gigante, propio- cnfdeztis
rem ſe factum crederet ſolio, ea potiſſimum ba in hominie
fi ſe illuc pertingere non poſſe ſenſit, ideò bus vana-
exul, quia victor. Arcet enimveròô a ſe Laurus
cli faces, excidiäque: ſed thromi in ſe tela,
& ſupplicia provocat. Quamdiù non decerpitur
Laurus, Tribunus non concerpitur. Ut in mi-
litis ſertum ſeſe deflexerit Laurus, coro-
nam ità nectit, ut coronæ laqueum inſerat. Ne-
rmmo laureatus triumphat, quin livoris igne inter-
cidat fulguritus. Nulla & fronde bacca con-
globatur, quæ cicutæ urnam non effundat;
Neſciebat David tetriorem ſibi Goliæ fore cer-
vicem, quam Gorgonis. Nam Gorgo feren-
tem inſtruebat, ut cæderer repugnantes. Ge-
rulum Golias exarmavit, effecitque; ut ab in-
vidente Principe David victor feriretur. Er=
go undè timere David & fugam poterat, &
cædem; indè ad ſe delatam Laurum gratu-⸗
latur. Undè verô nuptias expeétaverat; ibi ro-
gum componi, non torum ſterni expertus eſt
Non irritæ fuere diræ Gigantis in Davidem-
Nam quem vulturibus devoverat accedentem
ad ſe cum baculo, eum cum palma ad ſe re-
ducem Saül, quaſi Phonicem militum livens;
rabidſque vultur laceravit. Limis eumn primaum
oculis aſpexit, mmox Sponsà mulctavit, in ho-
ſtes ſubindè dimiſit triumphi ſpecie, ſed ſtu-
dio, votéôque funeris; cumque dandeſtini fu-
roris haud jacula in inviſum colhimarent, aper-
to Marte furere coœit. Non rvectis ergo oculis Saii! 1. äcg i.
*. — , , . .Keg. 19.
aſpiciebat David à die ilaà, & deinceps. Pudet 2.
dicere, ſed indignitas me rei ſilere non patitur.
Bovem David felicins, quàm Goliam, occidiſ-
ſet. Nam Apes & cæſo pecore victori ad illece-
bram erupiflent: Gigante obtruncato; Davi=
di Rex in Regulum eſt converſus, qui vene-
natis eum oculis deſignaret ad cædem. Imô
P 3 in

—

Aulici mi
ſeri.

Felicitas

§. Davids

—

174
in monſtrum eſt Saul efferatus improbius, di-
riéſque Regulo. Nam Baſiliſcum, ſi prior al-
Picias, enerves. Saiilem David humaniſſimè reſ-
pectabat, nec ejus unquam virus, violentiämque
mollivit. Occidere Saülis virulentia victorem
poterat, leniri à victore non poterat. Erat
enim regulus inferendi capaciſſimus funeris,
excipiendi verò antidoti expers, & incapax.
Denique vitam citius, quàm virus expuit. Qui-
bus tamen David inſidiis non ſuccubuit, ſed
emerſit ad thronum; ità omnia coaptante Deo,
u ſi efferri Regis gratià cœpiſſet ad ſolium,
mox omnia labarent. Reconcinnaret verô
Deus omnia, repararétque, ubi ea Princeps
dejleciſſet. Videbantur Dei, Regiſque gratia
ità circa Davidem circumagi, utl Caſtor &
Pollux Mundo advolvuntur. Quorum alter al-
terius ex ortu occidit, akeriuſque viciſſim aler
oritur ex occaſu. Undè tandem plena imperii
dies tot poſt crepuſcula, crepundiaâque regai
Davidi tandem emergat, obſervare raptim non
Pigeat; quo extrà dubitationem ſit, à Deo re-
gha pendere penitùs, agique Spem und Numi-
nis aurd ſeu in portum, ſeu in Syrtes.
y/ Cùm diù Saül egiſſet Accipitrem, ut Davidi-
cam Columbam laceraret, ſuo aliquando in
— Gelbos perfoſſo, apertéque pectore, improvi-
ſus occidit Pelicanus. Id tantùm, etſi fortè
ſacrilegè, fortiter tamen, & è& regno egit, ex
quo tantam Davidi conflaverat invidiam. Re-
vixit in Saülis funere deſignarus Davidi prin-
aipatus, illéque è vulnere felicitas eſt exorta
Judaici regni 5 quæ, ut Draconem conficeret,
larvam Viperæ non expavit, parricidio ſeſe
Parientis Saülis enara, & poſthuma genitori.
Quamvis Vitrico verius, quam parenti, naſ-
cendo felicitas parentavit. Non enim eam Saul
genuerat, ſed concluſerat, ſuo gremio, non tan-
quàm utero conditam, ſed rerruſam quaſi car-
„ cere, undé, vulnerato Principe, profuga, non
Daitger. emiſſa, diſceſſit, evasitque. Evaſit autem in Da-
det. vidis ſinum, purpuratam Saülls ſanguine ei
Fa er chlamydem oblatura. Nam Saül, qui ſe Pro-
Lrtone phetæ terreſtrem veluti Balænam fruſirà exhi-
Deuwm. huerat, illi ſe moriturus in montanum conchy-
lium finxerat; ut quem vorare regnando nequi-
verat, eum pereundo coronaret, in ſignirétque
purpurâ. Conſedit ergo David in ſolio; ſed ita
illud inſederat, ut fluctuaret „ non conquieſ-
ceret. Siquidem & Saülis funere emerſum im-
perium, plurimum mortualis & retinebat nido-
ris, & inhalabat. Neque enim ità David im-
perabat, quin Judæorum & major, & opu-
lentior pars cum Hboſeth Saülis filio conſpira-
ret. Jämque in atrociſſimam pugnam res incli-
nabat, ſummo erumpeatis tum regni, præſentiſ-
ſimôque diſcrimine. Quam procellam cùm nemo
diſſipare poſſet, eam Deus, non Aquilone perfu-
rente, ſed muſcario, ne dicam muſcâ, actu-
tùm diſpulit. Tubæ undique perſtrepebant, in
mutuam Tribuum cædem ir, rabiéque conci-
Abner tante. Quæ duùm gliſcerent peſtes, accitum ad
3uâm im- ſe Abnerum militiæ principem ſeverè Iſboſerh
Piius. objurgavit, quòd Saülis pellicem Reſpham
Dei Provi- Conſtupraſſet. Quam Abner iniquiſſimè cenſu-
demiag. ram tulit; extempléque cohortes omnes „ om-
neſque tribus in fidem „ & clientelam Da-
2. Reg. 3.8. Vidis traduxit. Tie requiſiſti in me 3 quod argue-
Dei uræ s Pro muliere hodioè* Hakc faciat Deus Ahmner,
ſepermir. ißt quomodo juravit Dominus David „ lNic fa-
tere ciam oum éo, ut transferatur regnum de domo
Mül, & elevetur thronus Daviq Juper Iſraèl.

Oliva in Eſdram.

Proh Numinis conſilia! Non è lauro, ſed 8 myr-
t0 Davidi ſcepirum dedolatur; quédque ei im-
perium parere Gigas non potuit obtruncatus ,
violata ei peperit pellex. Ergo regna erumpunt 4 Des ve⸗
& lupanari; tum denique legitima, quum naſ- gna diſpen.
cuntur & ſcorto ? Scelus Reſpha concepit ex "rtur.
Abner „& mox jus edidit regium „ tam felix
puerperio, quàm nefaria conceptu. Quis h ongiug
Venere Aflream crederet naſcituram: Quis Davi oc-
putaret decreta Numinis explenda flagitio? aſunefle.
Libido Tribuni, dum Saulis toro acchinatur „ lttt.
Saülis thronum attrivit. Davidis imperium de-
lineatur in cœlo, coloratur, & finitur in for-
nice: ut penè dici poſſit primas tabulæ lineas
duxiſſe Numen, ſupremas inſciam Meretricem
induxiſſe. Tuæ, David purpuræ non una eſt
textrix. Divinitati quidem ſubtegmen debes
prætextæ tuæ, tramam veròô, pudet dicere, de-
bebis Reiphæ, famulante votis Providentiæ
Procacid voluptatis. Hæc, cùm pudoris ſui re-
texeret pallam Abnero proſtituta, abollam tibi
texuit itnperii. Habes, inquam, textricem tuæ
purpuræ Venerem, non Minervam, & Ab-
nerum tuæ chlamydis Phrygionem. Cenſura te
Regem dixit: compertuſque Abner aduhleri,
ſuſtulit & Saülis pellice hæreditatem, non hæ-
redem. Regnatrices in poſterum Aquilæ nidu-
labuntur in myrto, quando imperi faſces ſo-
luta Ducis libido Davidi colligavit. Nec jam Ce-

1

dri medullam Ales imperatrix, ſed Myrti fron-

des depaſcetur; quando, non incorrupta militis
fides, ſed mulieroſi corrupta corruptrixque perfi-
dia regna verſat, fortundmque, qua lubet „
impellit. Nudam benè fingimus Fortunam quan-
do Abnero proſtituitur; ſed malè illam impo-
nimus Orbi, quùm toro ſupinata facilius avo-
let, a domo Saül in Davidis domum fſcelere de-
voluta. Nulla ita certè purpura rubuit, ut ea,
quam Davidi derult Abner; in quam profli-
gatum, compreſſumque regiæ pudorem con-
jugis defudit. Ecquando enim non ea ruberet
trabea, quæ ſe ſciebat partam, editâmque adul-
terio? Concepit dolorem Reſpha, ſed pepe-
rit æ quitatem. Honorem, inquam, Parturivit,
quæ dedecus præconceperat. Currente Fortu-
næ rotà, duùm voluptatis fingitur cantharus, im-
perä patera exiit. Quamquam non admiſſlum, Abner ides
ſed damnatum Scelus occaſionem regnandi de- infdus 4.
dit. Notatus enim Abner ab Iſboſeth ità excan- r “
duit, ut libidinis lemniſcos in ultionis raptim
ulgura conflaret- Regum verernum ſuæ frago- Taxuria
re vindictæ diſcuſſurus, quos ſanè monuit „Ma- ter,.
le improbis committi Præfecturas. Incerto enim Nex deli.
ſuis Regibus ii militant Marte, quorum Ve- Ge
nus eſt certa. Quæ namque illum fides com- . E
peſcat, quem exolutum libido agit in præceps? Aaliei im
Habenas neſcit, qui neſcit Pudicitiam. An tibi e
ſit probus Dux, qui ſuæ ſobolis eſt pater im- Autai in-
probus? Hæreditatem tibi integer ſervet, qui Ni⸗ 34.
hæredem ſibi parat, fingitque corruptor? Nun. J„,
quam cum fide excubabit, qui dormit infidus.
Et certè, ſi fides Adamas eſt, quæ frangi non
poſſit; Adamantem non ſervat libidinoſus, ſed
violat, quamvis ſanguinem fundat; Hircus
enim eſt. Fortunam ergo tuebitur virream, qui
fidem rumpit adamantinam? Adultero Deus
tamen eſt uſus, ut providentiæ ſuæ decre-
ta exequeretur, quæ aurea & luto concrevere,
& florulenta prodiere & fimeto. Potuiſſet enim
David vel ſuæ fundæ, vel alieno infortunio
ſuum regnum adſcribere, quod Numini accep-
tum ferat oportet, ubi repugnamtis me eli
ucis

Dcs Gel
ur, gun
okecir.
Arbat,
rile
ſaber pun
o,mi
Auo Coron
Giadema
vendum i
Iegnammuni
Miamu

rα 4.

1,0 Tilun.
le ſugt fin
e Nam u
Tantalam hy
Poduit 0
Cre mend

i wtet in .
In tentior
unen Dei ua
Iun Mentietur
Een, guidus
ndenn, gub
Poras olran.
Corrces in eis
Plneudh.
clle d
Nepnerum dn
Iunnihe in
lleinntdan Aan

Uiſelle zudac
N Adori c
n Cdins,
3, Olam june
ir Labo tem
r lfim n
Nnonmnia unz
aie dherlat
nekt ae,
Unktkt Alonne
Ed cndidr
eunn, Ee Pr
Ce in nbe

— .
e Onchyl

eür
leein.
nnen
ennen M
rent
Rlam E
n n,
(und
Aclnanr
Unr in lr.
lke ine
Me
Nn W
binen Ech
tciet e.
Diki
puchiglü.
Dolin i
entten e
Im, & N
Cenlcn:
t adulei,
m, on e.
Aqrie ii
eri küadH
Mute

,ülbe,
hunum r
eim in
holits w-
uunleteec
lun uen,
1guin kk
Podnen 1
non ei hün
idmced
n, Panmnt,
Unente on⸗
Cartansil.
nadnilin,
EEnd Ei
Seth, inent⸗
lini nn
n ſie SS
mmoblit,Mr
Iocenoelid
onmn eſe
n ℳll
ir in ueh 7

Gian. AM ii/⸗

IN-
eſt rl 4

bng, i,
Ggzrt 4
Armt ihis
ue lang u
fiänio
an;
ulemn
Adllen M
0 neſele)
Punilit in
o Mnm

De Cyro Rege. Cap. XXIL. 175

Ducis delatam ſibi imperii purpuram gratula-
tur, quam Divinitas imperavit, perfidia verò
confecit. Aurea coronæ Hlia cœlo David non
adſcribat, ſi eruperunt ex urtica? Sapientiſſimè
proinde Paulus, etiam cum de Nerone agerer,
Huxiſie & cœlo muricem ſcripfit, quo Cælarum
Rom. 1.1. trabeæ Purpurabant. Non ſe enim, inquit, Lote-
as, niſi d Deo. Quôd ſi Romanis hydris e cœæli
auro coronæ parabantur, quis ſuum & manibus
diadema eruderet, ſperétque aliundè ſibi defe-
rendum imperium, quàm èe ſide Agni, undè
regnantium vellera exportantur?
IV. Miramur autem ſine Numine regnari non
poſſe, ſi, Deo averio, ligurire non licet? Noli
Oſeeo. I. Iætari Iſrael, noli exnltare ſicut populi: quia for-
nicatus es d Deo tuo. Area & toreular non baſcet
eos, & vinum mentietur eis. Non quidem defu-
turæ ſunt fruges, ſed decoquent epulomi. Luſere
ſuis parcè mendacis veritatis tranfugæ Poë-
tæ. Nam unum cum tot commentis induxerint
Tantalum hybernantem in Autumno, Tantalos
produxit Oleas innumeros, jejunos in fruge,
& Iiticuloſos inter lacus & dolia. Quàm porrô
feſtive mendax vinum circumfertur, quo ma-
ximée prodi veritas conſuevit! Nam, cùm luxu-
ria natet in cyatho, in cantharo mendacium
deprimerur. Ad extorquendam enim veritatem
nulla potentiora tormenta „ quàâm vinum. Et
tamen Dei transfugis vinum ementitur. Et vi-
num mentietur eis. Quòôd ſi à Deo dolia pen-
dent, quibus hilaramur: à Deo conchæ non
pendent, quibus inſectæ lanæ in Regum pur-
puras colorantur? Temerè proindè candidati
Coraces in eas ambientium voces erupere; EZgo
3. Reg. 1.5. regnabo. =
V. Hàc uſus aliquando voce eſt, non Corax, ſed
magnharum alarum Aquila, quam Accipitres,
Turturéſque in grandem tyrannidis loquelam
3. Reg..5. incitabant. Adonias autem filius Haggith ele-
vabatur, dicens- Ego regnabo. Erat autem &
ipſe pulcher valde. Et ſermo ei cum Joab, & cum
Abiathar Jacerdote. Sed magno illi, factionique
univerſæ audacia ſterit. Nam quamvis in favo-
rem Adoniæ conſpiraſſe omnia viderentur, &
tam Cidaris, quàm Galea concinnandæ Coro-
næ, quam juveni imponerent, implicarentur,
hinc Joabo temeritatem concitante, indè Abia-
thare ſuffitu tumultum condiente, confilia ta-
men omnia una Numinis teſſera dejecir, quæ
Adoniæ adverſabatur. Ergo, cum jam meſſis
flaveret aurea, nec una ſele imperii virga de-
mitteret Adoniæ: refugéêre regai repentè vir-
gæ à candidato, quem mox ſupplici virgæ val-
laverunt, de Principe verberonem. Aureæ rap-
tim ſpicæ in rubos demutatæ, ruborem, quem
Adoniæ conchylio deſignaverant, cruore mi-
nabantur exprimendum. Recucurrit imperii æ-
ſtas in hyemem ſervitutis, & qui ſolium occu-
Paturus erat, ut regnaret, altare tenuit, ne
3. Reg. I. periret. Adonias autem timens Nalomonem, ſur-
58. rexit, & abiit in tabernaculum Domini , tennit-
Deo emo dité Cornu Altarie. Juret mihi Rex Salomon bo-
regna: in. die, quòd non interficiat ſervum ſuum gladio.
oe. Huccine ſementis evaſit imperii! Vox illa præ-
fidentis, Ego regnabo, in has trepidantis infi-
mas, abjectaâſque preces evanuit, Non inter ficiat
ErRege Salomon ſervum ſuum ! Itâne animoſæ diflan-
ied id. tur ampullæ regnaturi! Ita imperaturi deto-
nat fragor! Dudum necis, vitæque arbiter,
ſpiritum efflagitat precarium! Servum ſeſe Cla-
mat, qui Princeps vulgo acclamabatur? Sup-
Plicium deprecatur, aurigatus ad regnum? Ut

Ibid. 5.

video, adverſante Numine, in lictorem præco
degenerat, nec triumphamus quadrigis, ſed au-
fugimus. Ecce Adonias timens Regem tenuit cor- Monias
nu Altaris. De Rege fit victima Adoleſcens, ingratate
& aræ imponitur, ne cædatur. Horrore, non
voto, ſacrifici, ad Aram accedit Adonias. Qui
nunc primum Tabernaculum ſubit „non amore
religionis, ſed metu funeris. Sandapild in Tem-
plum profugus aurigavit. Tabernaculi porròô Ar-
ca adducendis ad ſe avibus, quàm Noëmi Ar-
ca, validior. Nam eluvionis non proluvies, ſed
inetus tantùm, in Arcam Corvum intruſit; qui
non oleam illuc intulit, ſed indè oleam extulit,
à Rege vitd impetratâ. Eduxit eum ab altari, di- Ibid. 53.
xitque ei dalomon: Vade in domum tuam. Unum
mihi ex Adonid telum liceat eripere, quo alli-
gatos Regnantibus clientes feliciter exolvam.
Audiſlis ad Aram ſupplicem Adoniam? Libel-
lus recitetur, quem Regi detulit, ſpe regni
dejectus. Juret mihi Rex Salomon, quòd non Ibid. 5t.
interficiat ſervum ſuum gladio. Atqui regnatu- ulici
rum juvere complures. Et ſermo ei cum Joab, Pynaſtit
& cum Abiathar Sacerdote, qui adjuvabant par- Drun-
tes Adonix. Et his à fratre cædem non depre- Fu. .
catur, quos imperandi libidine in tantum fortu-
narum diſcrimen conjecerat? Sibi improbiſſimus Spes van? -
transfuga duntaxat proſpicit, ſuorum ità imme- eito-
mhor, ut eéorum ne tum quidem meminerit
quùm ſecurus ſii, libertatem à Salomone im- Confidentia
petraſſet. Siluerit, quuùm ad aram trepidaret. in homini-
Cur è& portu tabulam naufragis non projecit,““ vanc.
quos ipie, ut clavo admoveretur, é puppi detur- „fHot wi.
baverat? Saxea nimirum Ambitio eſt: huma- ſeri.
nitatem neſcit, & nequit molliri. Oleum, bal-
ſamwimque ut defuderis ſilici, ignem tandem eli-
cies, quo amburare. Te utetur Adonias, dùm
velificat ad ſohium. Si vero thronus fatiſcat in
Charybdim, ſibi tabulam corripiet, quam tibi
nec & hicore demittet. Quàm diſpar Adoniæ
Jonas, qui, ne occaſione ſui vectores, nautæ-
que interirent, naufragium efflagitat. Tollite me Jon. 1. 12.
O mittite in mare. Is mori optat, ne ſocii pe- Vuihu⸗
reant. Ille perire commilitones non curar, quam- votaure,
vis in tuto jam ſir. Voragines cupit, depolſcit- Fa ee
que Jonas, ut ab ignotis, conductiſque remi-
gibus periculum amoliatur. Lenire regis iram
vernili aſſentatione Adonias non recuſat, ſed ſi-
bi tantùm, non ſuis. Adeò Vatibus chari, cu-
ræque ſunt etiam ignoti. Magnatibus verò viles
eæ quoque ſunt animæ, quæ caput ſuum ſe-
curibus objecerunt, ut ſecuritatem Domino per
diſcrimina quærerent. Verum, de ambitioſo-
rum perfidià ſuo loco ſcribemus. Ampullas hoc
tamùm loco riſimus proclamantis, Ego regnabo.
Qui ſi aram tenuiſſet, cùm ad ſolium inſerre-

tur, non eam fortè comprehenderet, cùm refu-

gerer à ſupplicio. Adonias elevabatur, dicens: Reg n f.
Ego regnabo. Mentiris. Nam quæ à te vox vanè egaasr, e
mittitur, à Salomone mox ea non vanè remit- quiit, qudd
tetur, eritque fratris ſilentium arrogantiæ tuæ ICaffragio
Echo, dicétque non mentiens, Ego regnabo. andere
Tu regnabis, Adonia? Tu verò non regnabis. tur.
Num mihi aut favor, inquies, aut vis reghatu-
ro non ſuppetit? Ambior Bmiſſariis: Apparito-
ribus ducor: deducor à Sacerdotibus & Præſe-
Ctis: Quadrigis circumferor. David diſſimulat:
Bethſabea trepidat: Salomon torpet. Mihi mi-
litum imperator obſequitur, hærétque Joab. Pro
me litat Abiathar. Ad imperium me provocat
ſpecies, formâque. Non me credis regnaturum,
ſi meum ne hoſtes quidem in controverſiam vo-
care audent principatum? Bethſabeam ſi in hæc

P 4 verba

176 Oliva in Eſdram.

2. Reg. . verba Nathan alloquitur; Num audiſti, quòd
½* regnavevit Adonias* Nunc ergo ſalva animanm
tuam, Filiique tui Salomonis. Si me ille regnare
ait, eæſibiler à te ego, ſi me jactem regnatu-
rum? Ità ſanè eſt, vel annuente Nathan: Ego
regnabo. Quin ità ſanè non eſt. Sed annuit Joab,
nec David abnuit, & vulgus acclamat auriganti.
Imminet quadrigæ terreſtris remora; ſed & cœlo.
Annuunt omnes, ſed Divinitas abnuit. Hc tan-
tum infeſiaâ diſturbabitur regnum, & à 80lio ad
aram detrahére. Etiam Solo Numinis ſuffragio
initur imperium. Ad repulſam ſe verò compa-
rat, qui, corruptis comitiis, unam Numinis ta-
bellam non curat. Hæc ſi tabella deſit, in portu
depriméêre. Suffragatorem proindè ſuum implo-
rat, adorâtque Salomon, non Nathano, ſed Deo
Sap. 9. 7, ſuum Sceptrum adſcribens: Tu elegiſti me Re-
gem populo tuo, &. judicem kiliorum tuorum. Ini-
què ergo aut ſolertiæ ſuæ, aut ſuorum benefi-
centiæ coronam Princeps aſſignat,; quam Deus
2. Reg. 6, regnaturo imponit. Dixitque David ad WMWichol:
r. Vivit Dominus, quia ludam ante Dominum, qui
elegit me potius, quàm patrem tuum, & pracepit
mihi, ut eſem Dux ſuper populum Domini in Iſrael.
„ Hiſce adſtipulatoribus nemo jure refragetur.
Nam, alter per gigantes viam ſibi conſtravit ad
ſolium. Patre alter editus imperante, reptavit in
purpura. Et tamen, nec hic generi, nec ille for-
titudini imputavere regnum. Uterque accitum ſe
fatetur à Deo, ut imperaret.
At cur ego Lectorem moror, cùm unus diri-
mendæ quæſtioni ſit ſans Jacob, ad imperium
inſcius iis penitus veſtigis intruſus, quibus in
ſervitutem præceps agebatur. Omnia Iſaacus
condixerat Eſaü, quo illum familiæ principem
imponeret. In qua ſanè inauguratione deſigna-
144 ſanctiſſimus Patriarcha, & Senex optimus
procul dubio non peccavit; imòô ſequutus Jura
Gentium rectè ſe geſſit. Nos tamen eam carpe-
mus, non in odium benedicturi, ſed in execra-
tionem benedicendi; & ne, in poſierum, quod
non malè in Lege Naturæ ſimplex Paterfami-

VI.

lias geſſit in tentorio Paſtorum, Nos periniquè

patreémus in Lege Gratiæ, deferendo ſcilicèt, ob
patinas & aflentationes, Principatus aut Rerum-
publicarum, aut Eccleſiæ, qui tamum vitæ mo-
rümque ſeu integritati, ieu promeritis conferri
debent. Eſaü ergo, ut principatum & ocihs
confequeretur & certius, ea illi imperavit, qui-
Gen. 27. 4. bus ſe diè adoleſcens exercuerat. Cùm venatu
aliquid apprehenderis, fac mihi indeè pulmentum,
garob in- ut ome dam, & benedicat tibi anima mea, ante-
vadit Pri aden moriar. Exteinplô ſuis cum armis Eſau
cipatum 2 .
à quo ex- in ſaltum exit, ut Aprum transfigeret, Fortu-
eidie Eſai næque infigeret clavum. Sed aberravit miſer in
nemore. Nam Poſterorum Abrahæ felicitas non
ex Apro pendet, ſed ex Agno; nec, qui ferit,
Widem. s. eſt fortunatus, ſed qui feritur. JQume arma tua,
pharetram & areum, & egredere foràs. Nihil
non ominoſum Pater imperat filio. Nam pacis
E tys. imperiutn malè armis paratur; & principatus,
ian Pa- qui ligno inietur, ferrum horret, non verſat.
tientidâ de- Fera eſſet, & effera, ſi ex agro poteſtas ede-
Bnir. retur. Qu vero prudentia venationis illecebræ
deſtinetur imperium filiorum Dei, quod crucia-
tus, ſuppliciâque ſtabilient? Regnum ergo,
quod Cruce fundabitur, impetrabit voluptas, &
patina diſpenſabit? Adæ regnum evertitur pomo:
& Chriſti regnum pulmentum extorquebit? Sar-
danapali ità tradi poſſet imperium; nam Chriſti
ſervos, & Abrahæ poſteros abſtinentia conſe-
erat Reges, non ingluvies. Fac mihi pulmen-

Feliclas
Digni-

tum, ut comedam, & benedicat tibi anima meas.
Noluit Deus, ut in Abrahami poſteritate, fami-
liæ Principem ganea deſignaret. Amiſimus in
paradiſo regnum epulando: nunc exules popina
regnabimus? Quod ergo imperium fruges affli- Manſut⸗
xit, illud eriget pulpamentum? Nunquam Apri Gue e,
cruor ſanctioris regni inficiet purpuras. Nun- gnattegna-
quàm mitiſſimi imperi producetur omen & ſyl- Tam.
va; quo omne miteſcet ſceptrum, quéque nul- Riiorum
lum non cicur monſtrum reddetur. Imò juſto- ducaimn.
rum & ſylva regnum prorumpet, ſed quùm ne- t Galam
mus Crucem expromet, non Aprum. Horret & patinz
animus, quuùm Eſaü capacem regni intelligit, n eſ.
non ſi pudore, ſed ſi ſanguine purpuraſcat. meremti
Albet Chriſti purpura, non rubet; aut ſi rubet, gnitar
dato ruber ſanguine a Candidato, non effuſo. Eſan: daſtl.
Erubeſceret autem, non purpuraret trabea, ſi natur ad
ollæ immergeretur. Non eſt tam vilis Abrahami rine Lu-
prætexta, ut ejus conchæ ſint patinæ. Archi:
magirum coquina, non principem, inſtituet: & Dignuas
venando Eſau plus regnum transfiget, quàm fe- "ui danda,
ram. Ferietur à te, non Aper, ſed Fortuna;
quæ ità claudicabit, ut errantem per nemora
Sagittarium nunquam afſſequatur. Refugiet à
tuis jaculis Fortuna. Quæ enim rotàâ cupit cir-
cumagi, à te figi non feret. Clavi eſt impatiens
Fortuna: & quæ illam Rota convolvit, unum
innocentiæ, quo tu cares, ſufflamen expoſcit.
Quod enim cordis eſt cingulum, id fortunæ, ne
procurrat, ſufſlamen eſt. Juſti enim ſe frœnant,
ut regnent: & tumn ſeſe credunt Fortunæ cla-
vum infixiſſe, cùm pudicitiam ſuam ſuffixerint
clavo. Hoc ſiquidem conſtantiæ clavo, ſi pudor
configatur, nullo telo regnum transfigetur. Tum
porròô veriores Abrabæ fili imperant, quuùm fla-
gitii fruſtrà jaculis impetuntur. Id verò, non
venatu, ſed labore conſequitur innocemtia. In-
caſsum proptereà Eſau ſui regni faſces & ſylva
concinnat, quos und æquitatis virgâ ſibi Jacob
aptavit. Admotæ infructuoſæ arbori ſecures in-
nocentiæ lictores inſtruunt regnaturæ. Quas ſanè
bipennes taxis, arbutiſque non imprimit, qui
ſylvas non odit, ſed ſerit, ut venetur. IIla faſ-
ces virga compingit, quæ in pudoris florem
erumpit. Eo Eſau in ſaltu caruit, ubi tot inter
Vepres, & ſentes flori eſſe locus non poteſt.
Debuiflet proptereà Iſaac, non venatum ſuadere
filio, ſed cukuram; ut illecebram dedoctus la-
bori aſſueſceret, qui fronti pro ſudore purpuram
reponit. Sed, amiſſo candore nequiit inter can-
didatos referri Eſau, abiitque non tam é parentis
lare, quàm è comitis imperi; quod, Deo in-
vito, à Sene fruſtrà expectavit. Iis namque ve-
ſtigis exerravit à regno, quibus ad principatum
viam illi conſtraverat Pater. Regem renuntian-
dum putas puhtis ſuffragio? Sera, pigrâque erit
patina, quam aut aper inſtruet, aut cervus.
Cümque venatu aliquid apprebenderis, fac mihi Ibidem. 4
inde pulmentum. Tuus iſie Cervus, Eſau, quem
Patri deſtinas, vereor, ne non unum Hlgorierit
anguem; ideéque plùs tibi veneni, quàm eſcæ,
comparabit. Nec parentem paſcet, & te ſanè
conficiet. TLarda erit felicitas, quam petis è cer-
va. Imòô fortuna tua ſi eam Cervæ Pater impo-=
ſuit, erit procul dubio fugax. Malè porrôò vul-
neras cervam, ſi regnum illa ad te vehere
debet, téque regno deber invehere. Ubi
domum cum fera repetes, ſolam inter ol-
las offendes ſervitutem; & à cervo te ſer-
vum factum mirabere. Ventrale incaſsum ex-
plicas, téque eo ad condiendam patinam nequic-
quam

n ein
e ore
, elli
ſennbae,9
bletbi
ſains aen
ſolate hin
, eſt it
chins ai
e Dgen
it, 1 zmo
cend u hhen
, fiue
emunn lli
eobam ge⸗
eied dilge
ſont, u len
Un peineg
zin otchelt
lns ell Nace
on retnit
ariarchas n
genr. Nih
ſun, Nod
Tunica, fhand
u ntaid,
uumzpeon im
m li nmiti
cliſts weſtu
6hr Nid en
6 Cholullet
n Aa gunu
Plnia ypund
benn, cand
Uer ltt p
hll & pann
nchi, ſe
Ptchatum in
amem. Ven
In Hlo ekeren
iwo den ool
Denſcen enin
In. Hnimird
minpen, qu
Eenmn Nr wind
her deſüt
ng, guem
6 genuinum
n Aaeck Ad
Imhegn,
aide: 4
Eeritim Er
an nen
i ſgnanun e
1 1 hn
Eln ic, (en
r erorbas
älkt, ſ Eun
hiringn
g,
ſwemn, te
11 UMhIn N

,in ee
, n.
hime d
Ed
GWa

ene lN
ngeenl
,nd i i
mn Hmti
inellst ne
Erhueler
ſibleri
no ell
rir a.
is Arkai
ne M*
ziline Kde
Een gunke
Elkenn;
per Knn
Reſan
o cute
dt imen
noi, unt
men eNi
idnnen
imſetnag
t Donoe d
Uan Ichenn
Ckn, ir
fgen, In
nt, inſe⸗
I ved, n
Dnena I.
iae
tbori kouat⸗
ture. (s
ingrini i
Padorsim
n, dhinh
ols n l
eunun alen
ean ehMuk
Cdne utntin
günie
ontimepen
l, Dof
ls uungeſe⸗

Felicitas
humnana
land va⸗

na, £ . er⸗

Jonat. 4.

Ambitio
raditur

quam incingis. Nam Jacob puriori ſe innocen-
tiæ linteo ad pulmentum accinxit, quo Seni illa-
t0, extorſit imperium. Dùm caim tu cervum
venabare, coronam ipſe irretivit. Nec ſuis, ſed
tuis retibus ſibi regnum illaqueavit, inopinato fe-
licitatis aucupio. Tuis ſeſe veſtibus induit, ut te
ſpoliaret principatu. Quod cogitatu, nedùm fa-
Etu, eſt incredibile, te cepit Jacob machinis tuis.
Machinis aio te captum tuis? Tuis te tunicis ce-
Pit. Prætextatum tuâ ut ſe chlamyde parenti ſti
tit, in honoris ſcena actum egit, placuitque. Et
certè ut theatrum Jacob felicitatem efle teſtare-
tur, nihilque ſubeſſe dignitati non ſcenicum, pri-
matum tulit perſonatus. Alienam quia probè
perſonam geſſit, cum plauſu exiit è& mheatro. Tam
ſe verò diligenter ſtudioſéque in primogenitum
finxit, ut primogenituram non exuerit, etiam
quuùm primogenitum exuit. Quis unquam ita
egit in orcheſtra, ut is evaſerit, quem finxerat?
Uaus eſt Jacob, qui quod ſimulat, ità invadit,
ut non remittat. Neſciebam tantùm quoque apud
Patriarchas mimicam poſſe, ut ei regnum decer-
neretur. Nihil ibi non ſimulatum præter impe-
rium, quod ſimulatione potiſſimùm conveſtitur.
Tunica, manus, patina regnum aſtutiâ rapuere.
Et miraris, ſi tot parta ſimulationibus dignitas
tum raptori imponat ſuo, tum munerario? Er-
iam ubi comitia Juſtus indicit, ut candidatum

er falta. Calliditas veſtiat, eum aliquantiſper candore de-

cias.

Gen. 27.
26 Z

4

ſpoliat. Niſ enim candorem Jacob quodammo-
dò ſepoſuiſſet, ſeſe in Eſaü fingendo, familiæ
non eſſet purpuram aſſequutus. Nam ſi honores
pohitica lippitudo diſpenſet, mihil ei ità impro-
batur, ut candor. Se proindè quamvis non malè
nec politicè hppienti probavit Jacob, ſuis offus
nebulà & patinis & membris. Sepiam diceres
non capi, ſed piſcari, &, quaſi fuſo atramento,
principatum invadere, ne dicam ad ſe trahere
piſcatorem. Venatu definierat Iſaac Benedictio-
nem fino deferendam. Sed propiore piſcatui ar-
tificio Seni Jacob imponit, hamo eſcæ inducto.
Paropſidem enim Patri obtulit, ſed abfſtulit ſcep-
trum. Ità nimirùm non traduntur, ſed projiciun-
tur imperia, quæ non halſta licitatur, ſed calix.
Etenim ut vinum ſenex ebibit, tum enimverô
Huctuare deſtit, & rorem filio frugémque im-
precatus, quem ad id temporis Jacob eſſe metue-
rat, genuinum quaſi Eſaü, domui familiæque
præfecir. Obtulit ei vinum: quo hauſto, dixit ad
eum, Accede ad me, & da mihi oſeculum, fili mi.
Si verò regna, quò nollent, abjiciunt poſt cali-
ces Patriarchæ: quòô præfecturas Dynaſtæ proji-
cient bibones? Et ſi moriturus itaà Secex exerrat,
vix libato mero, quò juventus ebria deferetur?
Facit regnorum jactum Senex in vino; & in vi-
no pudicitiam adoleſcens retinebit? Quamquàm
quid aio? fluctuaverat ad id temporis, ut dixe-
ram, Iſaac, quem calices fecere ſobrium, finém-
que erroribus poſuere. Qui enim principatum
prodidiſſet, ſi eum traderet Eſau: à mero in Ja-
cob inclinatus, ſobrietatem hauſit & patera. Ita
non venenum, ſed antidotam mentis eſt vinum,
ſi ad nutum Numims dubitanti Innocens cya-
thiſſer. Proh Numinis in diſpenſandis regnis
arbitria! Vino, in quo luxuria eſt, ſcortator
Eſaü intercipitur, pudicus verò Jacob appellit in
ſolium. Adeò aà fſceleroſo inſtrumenta libidinis
rebellant, pugnântque pro juſto. Planè contraà
Deum non eſt conſihlum, quando temperantiæ
afferunt coronam illecebræ, non auferunt. Feré
