Deum, à quo transfugerat, de pereuntis inno-
centia remigum conteſtationes. Nam qui vultu,

*

1bid. 1.

Lbid. 14.

Religione, habiu, patriique non poterat non
diſplicere, tunc placuit quùm ſe Numinis trans-
fugam dixit. Miſert ſunt ejus, qui peccavit, &
quem fortè inſontem merſiſſent, auhorem tamti
diſcriminis ſervant. Nos quoque quamvis non
ideò foveamus errones, quòd à Deo abierint,
tamen mollimur in eos, & penè ſtudioſias opi-
tulamur lapſo, quàm ſtanti. Gemmas erui è
Dracone jam adversùs Tertullianum contendo?
En carbunculus naſcitur è ſanie Ceraſiarum. Nam
Jonas vitio duntaxat ſuo commiſerationem, amo-
rémque extorſit à Navarcho. Nec concitato in
Navim pelago inviſus remigibus eſſe potuit, quĩ
atrocitate ſui criminis commendabatur. Et mi-
ramur Leones ali: ſi transfugæ tum placent, cùm
nocent? Nam monſtra in caveis ad illecebram
oculorum enutrimus, delicias exprimente luxu-
rie vel & Pardo. Si non tunc, certè interdaàm
apud nonnullos Jonas mergit, & placet. Tanti
eſt apud non rectæ fidei homines pretii, à Do-
mino transfugiſſe. Ut verò videas à Mundo eos
coli, qui aut nullis eum commodis, aut ſummis
etiam incommodis afficiunt. Colebatur à Baby-
loniis Bel, quod vorare quotidiè crederetur præ-
ter ſimilæ artabas duodecim, & vini amphoras
ſex, oves non minuùs quadraginta. Quo per Da-
nielem detecto dolo (nam puerorum, virorum-
que veſtigiis conſignatus cinis heluones deſigna-
vit) mox illi ſimulacrum deſpuere. Occidit er- Dan. 14.
. . . .„ 14.
go illos Rex, & tradidit Bel in poteſtatem Danie 2
lis: qui ſubvertit eun, & Templum ejus. Riſum „
teneamus, amici. Levati tantâ Ovium ſtrage,
tantâque Frugum jacturàâ, odere Bel, qui coli zar cha-
ſine damno potuiſſet in poſterum. Indè ſperni ores.
cœpit, undé debuit adamari. Verùm Mundi ,, s
nuſquàm vivacior, quàm Babylone, figura. . bigsoi
Non exeſt, non vorat, non exhaurit horrea, Elerunque
Cellariäque Bel? Saxum eſt, non Deus. Amo-Jarta.
liatur. Supplodis? Nobis incinitur fabula. Cùm phalzz.,8,
occideret eos, quærebant eum, & revertebantur;
& diluculò veniebant ad eum. An hic libet Chal-
dæis ſubridere? IIli enim coluere Bel, quòd oves
deglutire crederetur. At Iſraël tum Numini auſ-
cultabat, cùm ab eo ſe cædi ſciret. Ergo non in Aulici in-
feliciori Arabia Deo cœli thura deſiillantur, ſed &τα
in Libya; nec liquantur & frutice, ſed expri- peliciias
muntur è ſerpente. Siquidem cæſi, ſiratique II. voxia.
raëlitæ moriuntur & ſupplicant. Non ſpontè Tyribulatir
fluat gummi oportet, ut ſit præſtantius. Inci- atila.
duntur Hebræi, & in deſerta Arabia thus ſcatu- atzu.
rit, fluitque odoratiſſimum & vulneratis. Deri- .,g
gatus, & contrario, ſurculus lacte, ambroſiàque, Deum.
non thura eliquat, ſed bitumen. Incraſſatus eſt Deut. 32.
dilectus, & recalcitravit: incraſſatus, impingua 15.
tus, dilatatus, dereliquit Deum factorem ſuum; Hon aer
& receſſit à Deo ſalutari ſuo. An non Samaritana, dj.
petulantiſſima alioqui in Chriſlum meretrix, cam „
rogaretur, cùm doceretur, cùm illi fons aquæ „.
vivæ offerretur; ubi ſuum ſibi cœnum ſenſit ocu- Correitio
lis, orique obtrudi, tum enimverèô inter objur- nigers.
gantis tonitrua correctoris, ſaginata anguibus correctio
Cerva Scelus evomuit, & per Chriſtum renata Snemtt.
Chriſtum concepit; quem mox intra ſemihoram amari ne-
conterraneis pareret, ad putei clepſy dram & do- ggae, &
cere à Jeſu edocta, & dicere. Venie, & videte a a,
bominem, qui dixit mihi omnia, quacunque leci.
Porrèò illi non Capitolium Servator, ſed Lupanar
objecerat. Sed homo, qui metit, ubi non ſemi-
nat, cùm ignominiæ, probrique arenas inaraſſet,
ſuæ Divinitatis cognitionem floruiſſe populis grax
tulatur. Nimus, quia bie eéſt veré Salvator Ibid: 47

Mundi.
undi EERIA

1.

5

l

Made⸗
lint.

ſtn

— —

Scd — cc— — — 0nS☚

giut b
i de

Mlezwn

ſeetictt l
.

—

— —- —

☛¶

— - —

le.
W
iai
ee
S
eui
h
N
1o.
n
hgii
1 I
Dcrn
Ehn
. lor.
ln

I
.
Nchen
nn
.
u
Nhin
.
mlo
enr
4 A 5
Dnen
Nn
lipzin
C lie

emi.

lin eng
ſan
M.“

nin As
W,Ete
egl eu
e EEm
lrtz
i.a
ar. „
Dei /4
ge,N

efken

en
6 Mit
Aldd.

en amt

ſhus nct
gulln e,
an
itonn i,
er

,ℳ

Tribulatio

Diſſert. ſuper Evang.

FERIA QUARTA
DOMINICXE PASSIONIS.

Oves meæ vocem meam audiunt. Et ego
vitam gternam do eis. Joan. 10.26.28.

ſimatione.

De Prade- . Erbum loquitur, & animantium nullæ, niſi

Oves docenti, jubentique Numini auſcul-
via ſaluts tant. Et Leo quidem, Taurus, & Aquila rhe-
mäs. dam gloriæ circumagunt. Nam Ducibus, &
Philoſophis, & Nobilibus in ſuum utitur decus
non rarò Divinitas: Sed coœlo ſola Ovis infer-
tur, vel qui morum demutatione ex Feris re-
cuduntur in Oves. Poëſis porrò nullum non pe-
cus cœlo dignata eſt. Aſtris enim piſces, tauros,
leones, dracones, ſcorpiéôſque, ipſaſque canicu-
las inſeruit. Sed Veritas feras indè omnes extur-
bavit, unis cœli limbo Agnis, Ovibuſque aſſi-
gnato. Et ego, inquit , vitam æternam do eis.
Foris canes. Et ſi cœlo exulant Lyciſcæ, coœlo
Tigrides, cœlo Vukures, cœlo Ceti admittentur?
Sub jugum aurigantis ad Chobar Gloriæ mitte-
mini nobiliores ex animantibus volucres, feræ-
que. Sed coelo abſtinete. Tu Nabuchodonoſor
in Dei fulmen igneſces, ut De: nomen ab He-
Status me- bræis adoretur. ITu Dari, Babylonem expu-
diocris gnabis, ut Danielem propugnes. Tu Hierolo-
relices ,n I) à potiere, Lite, ut per te Chriſti Sanguis vin-
5 ron 7. .
ſuperbiart. dicetur. Sub te erunt Hebræi, Salmanaſar, ut
Captivis facem verioris Libertatis Lobias præ-
ferat, doceâtque non obeſſe Compedem Æqui-
tati, quin regnet in Catena. Verùm, ut veſtro
munere fuertis functi, quaſi virgæ, quibus fi-
lium ceciderit pater, in clibanum proſiciemini.
Nam nec radius inſuitur prætextæ, quamvis
contexendæ purpuræ ſubtegmen trajecerit. Ovium
cœlum eſt. Nam & ibi imperat Agnus. Cujus &
vulnera in cœlo ſpectantur, & nulla ibi de com-
paſcuis mentio. Ergo ad has Agni notas veriores
Chriſti Oves explorabimus, ſi ſcilicèr & pati poſ-
ſint, & lactis, vellermque prodigæ, herbis, fœ-
néôque ſatientur. Parvo vivunt, qui vitæ deſtinan-
tur: Et non vitam, ſed mortem vivunt, quos
immortalitas præſtolatur. Immortalitatis enim ii
tantùm candidati ſunt, quos in ſuo ſanguine ru-
Patienma., bere non piget. Hinc, ſi libet, ordiamur. Quan-
quàm redordiri me telam cogit ſubmiſſum Petro
Act. 0. I2. ſinteum & cœlo. In quo, inquit, erant omnia
quadrupedia & ſerpentia terræ, & volatilia cœli.
Si tantùm ferarum, aviumque colo reponen-
dum, non modò non ſolæ O ves aſtris inſerentur,
ſed defuturum ibi locum Ovibus ſuſpicor, aſſi-
lientibus eò & lupis, & urſis, & accipitribus,
& ululis. Ergo feræ omnes Chriſto auſculta-
bunt, gloriâque posientur. Aio: ſi tamen para-
tæ ſint cædi, Ovéſque fiant patientia vulneris,

Jerenga.

Mbid. 15. funeriſque. Quæ Deus purifcavit, tu commune
ne dixeris. Expiata verò funt monſtra telo, non
latice. Nam tum expiata eſſe feruntur, cùm Dei
Tbid. 33. juſſu ea Petrus cædere moneretur. JSurge Petre-
. occide, & manduca. Angsis obtruncatus non eſt
r anguis. Medetur enim, non vulnerar. Leo præ-

focatus non eſt monſtrum, penu eſt, Samſonique
delicias expromit. Exenteratus à Tobia piſcis
non vorat, ſed curat, pellique Satanam, & ar-
rodit albuginem. Nullus tantus eſſe poteſt pec-
cator, qui per patientiæ Erythræum ad terram

Quadrag. 10;3
lactis non pervadat. A ſcena Geneſius in co-lum
inſilit, ſed factus Ovis & ſimio lictoris artificio,
& ſævitie paſſionis. Scio rapacem fuiſſe Lupum,
cruorémque ſtillare Saulum. At is non Ovis tan-
tùm, ſed Paſtor futurus eſt, ſi tamen patiendgo
Chriſti gregibus adſcribatur. Vade, quoniam vas Aco. 154
electionis eſt mihi iſte, ut portet nomen meum.
Videris, Domine, Sauli mores non callere. Scri- S. Paulide
barum ac Sacerdotum pharetra eſt, literâſque
præfert gladiis exaratas, fretaſque ſupphiciis, quas
Eccleſia ſui veluti Cometas excidii reformidat:
& tu Vas eum eſſe dicis, quo tuum Regibus
nomen inferatur? Effuſum jam planè oleum tuum
eſſe nomen juraverit Sponſa, ſi Saulo vaſi tot en-
ſium cuſpidibus perforato infundatur. Ecquando
tot inter enſes vas non hiet graſſatoris? Erras,
Anania: Quoniam Vas electionis eſt mihi iſte,
ut portet nomen meum. Ego enim oſtendam illi Ibid. 16,
quanta oporteat eum pro nomine meo pati. En
gummi, quo rimæ vaſis coaleſcunt. Sao vas
ſanguine coiit. Nam, ſi pati poteſt Saulus, non
eſt Lupus; Agnus eſt, & Ovis. Quæ lac Co-
rinthiis tandin immulgebit, quandid ad ſolidio-
rem eos eſcam dentiiſſe cognoverit. Cognoſcet
autem eos dentiſſe, ubi ſeſe mordere invicem
deſierint. Nam fides lacte profectò indiget, ſi
eget charitate. Charitas verò & ad ſolidiorem eſ-
cam dentata eſt: omnia enim ſuffert; & ad mor-
dendum eſt edentula, non enim irritatur. Ergo
Saulus in Vas vitæ refingetur, non ſi gladium
ferat, ſed ſi gladium perferat. Etenim enſis &
adpreſſus lateri vas Morris te eſſe faciet, & in
vas Gloriæ, tuæ adactus cervici te perficiet. Sic
enim Saulus ex Iræ vaſe in vas Honoris confla-
batur, impreſſo in jugulum telo, quod olim bal-
teo ſuſpenderat. Non terreor Elephanto, ſi tamen
ille Jaculo non exterretur. Nam in Chriſti oves
omnia terræ quadrupedia demutantur, ſi Petrus
cædar, & voret. Peccavimus, inquit Iſaias; in Iſa. 6a. 5.
ipſis fuimus ſemper, & ſalvabimur. Servabimini,
& peccaſlis? Non hic Scala Jacob defigitur,
quàâ in coœlum liceat ſubſilire. Gemonias has eſſe
vereor, per quas in flumen devolvamini. Sal-
vabimur. Et peccaſtis? Imò in ipfis fuimus ſem-
per. Quod veròô ſalutis ad vos ſpei pignus tranſ-
miſſum præfertis? Stragem, cædémque noſtram.
Recitetur, ahlius repetita periodo, Iſaias. Ecce Trihutatis
tu iratus es, & peccavimus in ipſis fuimus ſem- & Perſe-⸗
pPer, & ſalvabimuy. Emergit & cruore Salus, 2ss uti⸗
tanquaàm Malum punicum è ſtercore, aut & d
mis Roſa. Nihil nobis inquinatius fuit. Sed Pnamstis
telo rubigo defricatur. Sed eradentur cruo- Lerſre
re ſordes: & ſanies ſanguine reſtergetur. Sed
ſuppuratione nemo interit, ſi ferro reſcindatur.
Peccavimus. Sed cæſis ſcelus avelletur. Sed in
mari rubro Ægyptus univerſa ſuis cum quadri-
gis deprimetur. Verſatilem ſi enſem non formi-
des, quamvis coopertus actæ vitæ flagitiis, ad
vitæ arborem impollutus evades. Hæc enim teli,
tædæque vis. Perizoma ſiquidem criminis, quod
ficulnea conſuit, diſſuetur gladio, & flamm
deuretur. Hac tranſeundum, ſi Eden placet. Ideò
Jacob, ut nomen videntis Deum eſt conſequu-
tus, trajectus mox eſt angoris traguld, ab am-
plexu Angeli ad occurſum digrefſus, haſiâſque
Eſau. N. quaqum Jacob appellabitur nomen tuum, Gen32,2 6,
Jed Iſraäl. Oruſque eſt es Ratim dol, poſtquàm
tranſoreſſus eſt Phanuæl: ipſe verò claudicabat pe
de. PElevans autem Jacob oculos ſuos, vidit ve- Gen. 33. 1.
nientem Eſai, & cum eo quadringentos Viros.
Ut tui nominis omine recreere, terreare oportet
adventu Eſau, cui occurres & inermis, & Cclaudus.

1 4 Hæ

8. Zacobe

104
Derſieuto Hæ ſiquidem non ſimulati, factitiique Iiraëlis
"manda. ſunt telleræ. Ut Deum aliquando videss, Eſau
Conſolatio- Circumſpice. Protulit enim beatitatis ſpectaculo
nes⸗ Dei ſpectatum monſtrum. Nec, viſo Deo, fores ali-
ai dentut, quando beatus, niſi rugientis te Fratris incurſio
exterreret. Per haſtatos quadringentos ad regnum
pacis, & requietis evaditur: & defixis transver-
eiſque lanceis firmior tibi, Jacob, certiôrque in
Homins Cülum ſcala ſubrigetur. Ut tibi cœlum expu-
non eiwen. gnetur, cataphracti advenerte cum Eſaü. Et
ai. quemadmodùm, ut Ifraël dicerere, à charioribus
tibi turmis ſecedendum fuit in Phanuel; ita, ut
tui nominis prærogativâ fruare, lictorum, ſa-
tellitümque manipulis occurrendum eſt. At benè
eſt. Nam haſtæ in lemniſcos molliuntur. Eſau ſi-
quidem voraturo Jonam Ceto præluſit, fuſis è
lorica, & pharetra tum oſculis, tum amplexi-
bus. Currens itaque Eſai obviâm fratri ſuo,
amplexatus eſt eum, ſtringénſque collum ejus, &
oſeulaus evit. Id felix, fauſlumque clamitabas?
Suarum fecit Iſraël opum jactum inter amplexus
blandientis. Quod enim ſortitus fuerat nominis
privilegium in conflictu, illo excidit inter oſcula.
Fratris enim lacertis non delinitus, ſed quodam-
modoô catenatus, in antiquam ſui nominis are-
. nam ejicitur, nec videntis Deum hilaratur auſpi-
cio, ſed ſupplantantis rurſum ſudore, angoré-
que conflictatur, Jacob ex Iiraël. Sic enim poſt

Gen. 33. 4.

Tbid. 0o. lenocinia inſcribitur à Moyſe. Dixitque Jacob,
Eſau. i inveni gratiam in oculis tuis, accipe munuſcu-
lum de manibus meis. En quò recidit fauſtitas!
Subeno⸗ Novum hic graflandi commentum reformido.

Zepidis Ut ſævias, amplexari; oſculari, ut ſpolies. Strin-
nolit. géênſque collum ejus, & oſculans flevit. Sic An-
gues inſidiantur. Complectuntur, & ſtrangulant.
Sic Aſpides ſæviunt. Compreſſis labiis occidunt
non tam morſu, quàm oſculo. Nega è Nilo hau-
ſiſſe ſuas Eſau lacrymas, ſi, more Crocodili, lu-
get & jugulat. Nudior à Fratre Jacob exceder,
quam aufugeret à Latrone. Indè ſine ſarcinis
abſcederet, hinc abibit ſine Deo. Non enim poſt
congteſſum, ſalutationéſque cum Fratre mutuas,
Ifraël eſt viſione Numinis confortatus, ſed ad
Gen. 32. ſudores iterum Jacob, luctaſque revocatus. Ne-
28. quaqudm Jacob appellabitur nomen tuum, ſed I-
razl. Conflictatus enim diù fuerat, laſſatuſque
Gen. 33. cummn Angelo. Dixitque Jacob: noli ità obſecro-
10. Jed accipe munuſoeulum de manibus meis. Fau-
ſtioris enim characteribus nominis lituram blan-
dientis lacrymæ fratris inuſlerunt. Eraſum eſt
omen, noménque Iſraëlis, oſculo, non cuhro.
§. David. Nec mirum obliterari lenociniis nomen, quod
luclaà Angelus, conflictuque deſcripſerat. Adeò
Perſeemio videre Deum nec Jacob poteſt, ſi reſpiret à cer-
nil. tarine, Fratrique non colluctetur, ſed colludat.
Ideò David nunquàm teneriori animi, oriſque

Iribulatio
pgroasſt. ſenſu proſequutus eſt Abſalon, quàm cùm ab eo
2. Reg. 18. ſede ſe, regnéque dejectum ſentiebat. Audien-

22, tibus nobis pracepit Rex tibi, & Abiſai, & Ethai,
dicens« Cuſtodite mihi puerum Abſalon. Quæ
ſanè tunc protulit, cùm efferati vota, telaque in
Regem pertonarent, ſæviréntque. Nam ſuppli-
cem, ſitientémque parentis amplexus abs ſe Da-
a. Reg. 144 vid Abſalonem rejecit. Revertatur in domum
at. Juam, & faciem meam non videat. Poterat tunc
ſanè David exclamare: Dies mei, ſicut umbra
declinaverunt, & ego ſicut fænum arui. Umbra
enim appetitores ſin deſerens, appetit contemp-
tores. Ita, qui dies optat videre bonos, umbram
æmulatur cum Davide, qui Abſalonem & amat
fulminantem; & obſequentem, rorantémque fa-
ſtidit. Sciebat ſiquidem expetenti ſui Domini

Pſa,. 201,23.

Oliva Stromatum, Lib. ſing. .

faciem, afmatum plùs Filium prodeſſe poſſe
quaàm blandum. Periret enim umbra ,nNiſi obje-
ctu corporis lux illi eriperetar. Ità, ut Lux ali-

quando in Domino ſis, umbram hbic te eſſe opor-

tet; ideòque proſperitatis tibi jubar aut Abſalon
ſuo telo, aut Semei lapidibus ſuis intercipiat, ne-
cefle eſt. Ibi enim, uti hic neophytis æternitatis
incinit Paulus: Eratis aliquando tenebræ, nunc
autem lux in Domino. Tui porrò non decurrent
dies, velut umbra, ſi blandioris nemo te ſideris
fulgore fruſtretur. Proptereà altero verſiculi fato Mortiſftia.
diſtringere, dicéſique; Et ego ſicut fœnum arui, iio corvorie
Quod, ut imbribus, procelliſque revireſcit, ita neceßaria⸗
æſtivis Solibus inareſcit. Beatitate quot excidere Chrigu⸗
benignioris fortunæ radiis, quos caligo aſtris in- . babi⸗
ſeruiſſet? Conſignamur ſiquidem characteribus
gloriæ, non ſcribæ calamo, ſed jaculis hoſtium.
Hinc à Sponſa profugiſſe Dilectum intelliges,
quòd unguentis delibuta, lotâque balneo, in ſua
molliſſimè culcitra recubarer. Qurrexi, ut ape- Can 5.50
rirem Dilecto meo manus meæ ſtillaverunt myr-
rham & digiti mei pleni myrrhà probatiſimd.
Peſſulum oſtii mei aperui Dilecto meo: at ille de-
clinaverat: Pertæſus, ſi neſcis, delicias unguen-
tatæ. Non enim ille ad te fragrans, ſed ma-
dens, acceſſerat. Caput meum plenum eſt rore: Tbid. 2.
& oincinni mei guttis noctium. Et ſqualorem, il-
luviémque Dilecti tui perfuſis myrrhàâ brachiis
es amplexura? Cædéêris, & livebis, phaleriſque
ſpoliaberis à vigilibus; & tum demùm ad oſcu-
lum Verbi deferere quadrigà ærumnarum, qu
tantùm ad bravium gloriæ licet excurrere. Dile- Can. 6.r.
ctus meus deſcendit in hortum ſuum ad areolam
aromatum. Quæ ſanè diù Aquilo, teſte Sponsâ,
concuſſerat: quæque aut tuſa, friatâque con-
duntur; aut in prunis liqueſcunt, ut fragrent.
Hac in areola Sponſam Chriſtus præſtolatur, ut
ex olere condiſcat, quà ſit ad Dei vultum aditus
pertentandus. Quod ſanè ut illa in horto è& frutice
didicit, ità nos eàdem è& ſaxo philoſophiâ imbue-
mur in via. Stabilierat deceptus Iſaac natu mi-
nimum Jacob non frumento tantùm, & vino,
ſed familiæ quoque principatu. Incurventur ante Gen. 27.
te Filii Matris tuæ. Digreſſum à patente Jacob 29.
non Angeli, non Sidera, non erecta in Cœlum e
Scala indeptæ felicitatis omine, fructuque per- *3 ea,
fundunt. Refert in caminum patinam, ſemesi- Ss gane me⸗
que reliquias pulmenti ſeponit in cœnam, lixi- diocxi.
vio, ſpongiâque eluit, extergitque fictilia; au-
reâque primogeniti ſeges illuvie foci, ſervitiſque Religioſa.
lixæ deluditur. Mox hortatu Marris, edictôque
Iſaaci exulat, contenditque in Syriam, ſolus,
extorris, nulléque inſtructus in ſolatium itineris
aut viatico, aut jumento. Verbo, cubat in ſaxo.
Tum enimveròô jactum benedictionis ſemen pul-
lulavit in petra, reſeratis cœli valvis quieſcemti.
Nam beatitatis tum ſemen in terram bonam &
optimam cecidiſſe deprehenditur, cùm is, cui
ſeritur, & occatur, ſuprà petram cadit, jacétque
ſecùs viam. Id cùm obtigerit Jacob, æternitatis
in ſua quoque peregrinatione centuplum meſſuit.
Tulit de lapidibus, & ſupponens capiti ſuo dor. Gen.28. m
mivit in eodem loco. Viditque in ſomnis ſcalam.
Perierat jactum à Sene Gloriæ ſemen in illece-
bra, niſi illud tranſtuliſſet Jacob in lapidem. Quod
non aruit humoris inopiâ, ſed eviruit. Nam
beatitatis triticum, ut pingui ſolo emarceſcit, ità
revireſcit in ſaxo. Duritie, ſcabritiéque expullu-
lat prædeſtinata juſto Felicitas, quæ mollitie, ac
pinguitudine præfocatur. Huc ſuis ſpectafſſe car-
mimbus putaverim Davidem, qui ſitientem Nu-

minis ſui pectoris æſium non Turture, aut
Vitulo,

Eph. 5. §.

Paun pertaas

44. 1

Ar.
(oi
jniſeg
oll. 4

luat
glA.

Iniens
fmim
nhuljn.
ſatiu;

N

wa H
1l

60
ludis kel
y
N
Vn/
l
e. d⸗
Ee
bin

ien ;
nun, (

dan

Vitulo, aut Nycticorace adumbravit, ſed Cervo.
1 . d, „„ . . . 2*
Eſal. 41. 1I. Quemadmodim, inquit, deſiderat Cervus ad ſon-
8 es aquaruem i ità deſiderat animz mea ad te, Deur.

Immun dus inter Legis animantes, extorriſque

le Cervus eſt ab altarv'.

hen commutas, David, ut in gloriæ adyta parvadas?
ur Excipiere Cervi form, coriôque perſonatus in-
n trà vela Sanctuarii, ut beatitatis ſuffitu recreere:
hi qui imer pecudum cædes arcereris ab atrio „ ne
nH quidem jugulari aptus, cultrůmque commeritus?
* Indignus vulnere, donabere Pprætextâ? Ert ſi ju-
N gulo tuo ſe Popa abſtinet, ut Deo cadas, ad
tetze ſolium Cervus admittêre? Perſtat in ſua nihilo-
minùs David metamorphoſi: exclamâtque Cer-
dt Tbid. z. vi pellibus paludatus, Quando veniam, & appa-
n & David. T*bo ante faciem Dei? Et quare, repudiatis ci-
. curibus, impollutiſque animantibus, ante oſtium
nl Wjurie fe- gloriæ Rex excubat, ut Cervus? Si ferarum
Eeln⸗ Tende. delectaris exuviis , cur diſcerpti à te Leonis ſpo-
. Perſecutio lio non ornaris, ut inquinatum tot adulteriis, ſce-
ri . leribuſque Herculem, tanquàm exactis ab eo
8. u monſtris diriorem Mundo peſtem excludas, He-
. ros nec fictitius nec clo indignus 2 Cervus eſſe
I Hominum malo, quàm Leo. Nam Leo hœdis, armentiſ-
nei Fé d, que ſaginatur. Adipatur Anguibus Cervus ut
1 pariunt veneno proritetur ad potum. Ergo, ut Deo ex-
dir nobis Con- plear, veneno alar, & veſcar maled Ctis. Eò me
e Bas e beatior reficiet porus, quò me dirior, virulen-
n. tiorque eſca conficiet. Si toxico paſcar, torrente
1 divinæ voluptatis inebriabor. Calin enim remu-
l. g nerationis eòô Plenior, puriorque convivas per-
l fondet: quò hi fuerint inter ærumnarum torcu-
. Prov. 31,6. laria compreſſi truculentius. Date ſiceram mœæren-
.“ tibus, & vinum his, qui amaro ſant animo: bi-
. bant, & obliviſcantur egeſtalis Jux, & doloris ſui
1 non recerdentur amplins. Et quare Putas ex aqua
r vinum factum in Cana, quod ut guſtavit Archi-
ine trichinus, juravit nihil ad id temporis guſtatum
* ab ſe meracius, & generoſius; niſi ut intelliga-
8 mus ærumnarum, ac lacrymarum undas in vi-
, . num verti beatitatis? Ideòô Dominus tum men-
4“ tionem beati calicis intuſit „cùm ſuum iri cruo-
4 Matth. 26. Tem prædixiſſet. Hic ſe enim ſanguis meus, qui
4 28. pto multis effundetur in remiſſionem peccatorum.

y Dico autem vobis, non bibam amods de hoc geni-
mine vitis uſque in diem illum, cuùm illud bibam

vobiſeum novum in regno patris mei. IIlius nun-
⸗ guen . .. 2 . X„ .
ni quam convivii meminerat: nunc prin um agit
1. Epet præ- d 1 . .. . S
in zu eze, e epulis, quod de ſuppliciis largè, copioſéque
e dixiflet. Seruntur enimn æternitatis illecebræ .
Giaas vulnerum, funerumque ſqualore. Clavo palmes
1 erna cui . . . .
n aretey, depangitur: virgæ ſuccreſcunt in arbores: ſpinæ
in

in corollas deflectuntur: crux abit in thronum:
1 Calix doloris in Cyathum gaudii circinatur: fel in

. mella excolatur: ſepulchrum migrat in gala-
, xiam: in Colum vertitur Calvaria. Breviter,
5 accumbes ad vitæ epulum, ſi occumbas in mor-
ni tis conditivo, non digreſſus & vivis , ſed protur-
e batus. Sanguis meus, inquit Chriſius, effunde-
1 tur? Bibam in regno vobiicum. Meritò proindè
H David deſtinatum ſe initiatumque gloriæ cre-
. 141 didit, quôd & impendere ſibi ærumnas prævi-
. deret, & non virum ſe, ſed vermem eſſe ſentiret.
. Plſal. 21.6. go autem ſum vermis, & non homo. In ie pro-
Jectus ſum ex utero. De ventre Matris mex Deus
4 meus es tu ne diſeeſeris à me. Quoniam tribu-
4 latio proxima eſt. Quis non videat Ilipari, valla-
. rique undique beatitatis artham turbimibus ærum-
4 narum? Quas inter conſtitutus David beatum ſe
bid. 18., fore confidit. Etenim cuùm Præmiſiſſet. Foderunt
manus meas, & pedes meos: dinumeraverunt om-
4 . nia oſa mea : Cumque dolorum cataſtrophen

Er in hanc tu te feram

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 105

abſolviſſer, eam tandem, præſagiendo manen-
tem ſe gloriam, feſtivè concluſit: Apiud te, in-
quiens, laus mea in Ecoleſia magna: vota reddam
in oonſpectu timentium eum. Inundatione calami-
tatum, tanquam turbidioris alluvione Nili; furu-
ram ſegetum ubertatem menſus eſt. Depreſlus
ſum! inquiit. Ergo regnabo. Huc ſpectant op-
Pignerata lactis, melliſque compaſcua, riguâ-
que Abrahæ, cum horror eum oppreſliſſet, fu=
mänſque clibanus oblatas ab eo hoſlias Perluſtraſ-
ſet. Sopor irruit ſuper Abram, & horror magnus en 1f. 12,
& tenebroſus invaſit eum. Cum ergo occubuiſſet iy.
ol, facta eſt caligo tenebroſa, & apparuit li-
banus fumaizs, & lampas ignis tranſiens inter di-
Viſtones illas. In illo die pepigit Dominus fadus
cum Abram, dicens: Jemini tuo dabo terram
banc. Regnum profecto Dei imperio de ſigna T,izulatio
batur Chananitidis. Si ita eſt, regio locis & tene- aiili.
bris emergit, hocrörque parturit ſecurimtem.
Fax fumat, ut expers caliginis dies oriatur & ne-
bula. Tunc enim in poſſeſſionem inducitur Abram
beatitatis, cùm quaquaversùm ſeſe converterer,
obrueretur affluxu ignis, fumi, caliginis, &
horroris. Inter hæc ſuboritur iis ex verbis quæ-
ſtio, cur ſcilicèt die potius, quàm nocétu conſi= .
gnata feratur Abræ regio, quam tamen Deus,
poſt Solis occaſum, tradidit Patriarchæ. In illo
die pepigit Dominus fſwœdus * Imô nocte illa Pro-
vinciæ principatu Senex donatur. Nimiruch de
nocte initur fſœdus: ſed ſervitus prænuntiata fue-
rat necdùm exeunte die, undè manarat Princi-
pPatus. Ncito prænoſcens quòd peregrinum ſuturum Ibidl. .
Iit ſemen tuum in terra non ſua & ſubjicient
eos ſervituti, & aßftigent quadringentis annis. Hæc
Abrahæ ante veſperam prænunliata ; ide6que
tunc oppignerata Pstriarchæ beatiras, quamvis
poſt occaſum Solis ſit invulgatum de regno foe-
dus. In illo die pepigit Dominus fwdus cum A-
bram, dicens : Jemini tuo dabo terram bhane.
Quod ſeu noctu, ſeu interdin ſit firmatuin illud
Certè ſervitus, nebulæque anteceſſere. Ut nemo
ambigat, coronam regmn ferreis manicis conflari 3
ſupphcique ulmos à tergo captivorum, in dex-
teras inſilire ſceptri vice regalis. Tædet ergaſtuli?
Prolatabitur in regiam. Stigmatum pudet? Suſ-
pice cœlum, & ſtellas rimare, ſi potes: in id
folgoris ulcera ſuccedent. Ulcus enim in aſtrum
refingetur. Quot rimæ in tergo hiant poſt fiagel-
la, tot brevi in reparato cadavere ſidera fulgu-
rabunt. Ergo non te pigeat ſationis, tant4 mellis
ubertate facturà ſementi, operique pretium. So-
ciatam proindè apud Iſziam miraberis remune-
rationem ultioni. Dies enim, inquir, altionis in cor-
de meo, annus retributionis meæ venit. Non ſum
ità ſtipes, ut non videam, quò furfur literæ à
Dei Spiritu importetur. Libet tamen uhlionis,
retributioniſque in unum alveis confluentibus
fretum, tenere beatitatis portum in fatiſcentis
hiatu Charybdis, ſeu in adlatrantis furore, æſu-
que Scyllæ. Dies enim ulcionis annum in Dei
corde parturit felicitatis. Tanta eſt æternitatis
cum dolore conjunctio. Abfiſtite, oro vVOS, à
ſatis agricolæ, ſarculâque prolicie. Sedenim zi-
zania tritico adnaſcumtur. Vis, imus , & colligi-
mus ea? Quin utraque fimul expullullent. Namm, Marth. 13,
ſi lolium convelleretis, eradicaretis Pariter & ²⸗
triticum. Etenim inter adverſa adoleſcit ætermi-
tas: nec in ſpicas frumenti gertnen extrahererur, von bpro=
niſi fuo illi ſuctu officeret lolium. Utl ſcabritie metiis.
corticis & excoquuntur feliciùs, & frmits Ma
la punica muniuntur: quæ, quamvis Sole matti. Wagnde
reſcant, ſi, diducto corio, nudata ſideri objece- iora gro-
xis sahoso
»

Iſa. 63. 40

alicus

106 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ris, incocta, crudâque faſtidies, nitore purpuræ

ſegnitiem, & nubium ſine imbribus illuviem.
Chriſtus denique illas perd exuit, ferro exarmat 5

Iupis objicir, cruce onerat, mold mergit in pro=

murorum hiatus ſmaragdis proluſere: & ſubruti
arietibus lapides ſapphiros ſuo & vulnere pepere-

re.

nequicquàm acinis coloratis. Ita ad gloriam non fundum. Hæc enim expedire ait, ne vel afflatu
concoquêre, ſi te tædeat ærumnarum. Vice eæ culpæ inquinemur. Gratularis Jeremiæ præco- ol.
corü defunguntur: &, cùm arcere Solem Ten- cem deſignationem ad regnum? Priuſqudm te 5 ,
tatio videatur, à Numine te in ſtercora retracto: formarem in utero, novi te. Nullius ſors melior. Satmie i⸗
cortex illa tamen eſt, qui te meliùs Sole perco- Antequàm, inquit, exires de vulv a, ſandtifcavi Rrr 15
quat, cùm te videbitur ſideri ſubduxiſſe. Inte- te. Vincujis ſeſe criminis evolverat, dum lineis? * nlr
reſſem, inquis, quotidiè Sacris, niſi in jus me à Marre faſciis unius infans horæ involveretur. Ibidem. ene
traheret adverſarius. In forum contendito non Nullis culpæ tenebris atratus emerſit in lucem; “
invitus, Ariſque interim abſtineto; nam in ſub- trahebatque vinctum ſcelus Jeremias, triumpha- pen
ſelliis te Deus præſtolatur. Caligares in nocte, lem nactus rhedam in cunis „ non de utero, cul-
niſi tibi diem hoſtis dixiſſet. Lux in tenebris lu- pæ contagione, tranſlatus ad tumulum ‚ſed de
cet. Succlamat rure alius, niſi ad aratra me ſors Alvo Parientis in victoris tranſpoſitus Capito-
damnaſſet, Odeum peterem, pſallerémque cum lium, beneficio Innocentiæ. Non illi è cupreſſo, n
David. Moschareris abſit verbo invidia, cum uti emortuo Juſtitiæ ,adornandæ fuere cunæ, 46
Dar ige „non pfalleres, niſi te ſtivæ Divinitas de- ſed lauro, cedrôque conſtruendæ. Vivebat ſi-
Eia ſalutis ligaſſet. Nam flos tibi campi non proveniſſet in quidem, viceratque. Haud indecoro pulvere ſor-
aréta. foro, liliique convallium ecquando legiſſes pro- didus in vitæ arenam puer exſcendit, ſed bra-
cul rure in ſabuletis theatrorum? Nolo dicas, cteatus illuc proſiliit, non ut ferro ſeſe concide-
evolasem uil Columba in pinnas Tabernaculi, ret, quo ſcelus vulneraret: ſed ut palpitantem,
niſi me Bubus egeſtas addixiſſet. Imò quæ libas gementémque culpam oſtentaret elumbem pro-
deſideriorum, votordmque mella, Apes ſtipa- tritämque ab infante. Circumciſione proindè
vere, quas non Columba, ſed Bos parturit ſui non lavabatur inſans impollutus, ſed victor Pur-
funeris ſeu Poſihumas, ſeu Phœnices. Ut verò purâ donabatur, cui in latum clavum Moſis
videas infiinæ contingere ſorti beatitatem: ſub- culter ſubtexebatur, ad triumphi ſpeciem augu-
euntem intueamur Sacerdotem in Sancta. Ne- ſiiorem. Nihil eà pompa ſpectari potuit divinius,
mo, opinor, ambigit, ſanctioris amœnitatem cùm infans expiatus, antequàm editus, ità ma-
vitæ malogranatis, aureiſque tintinnabulis deſi- terno uberi admoveretur „ut puriorem papillæ
gnari. Hæc ſiquidem concentum cœßh, illa verò refunderet ambroſiam, quam ex ea lac ad vitæ
gloriæ delicias repræſentant. Suſpendebantur ea incrementum exugeret. Et hunc octavàâ die con-
porrò ad oræ imas fimbrias, quas nemo non vi- cidetis infantem? Nullo iſihic opus Erythtæo.
det quaſi in cœnum rejectas, & à gemmis Pon- Nam Pharao, citra cruorem pueri, diſperiit. Pype⸗
Exod. 39. tificis uſque ad calceos ablegatas. Et tintinnabula In alvo eum Matris jacere deprehenditis, quem i
e auro puriſimo, quæ poſuerunt inter malogra- ſuis puer lacertis præfocavit. Feliciorem ſanè di-
nata in extrema parte tunicæ per gyrum. Deor- zxerim Jeremiam, quàm Jacob. Hic enim lu-
sum autem ad pedes mala punica ex hyacintho, Ctabatur cum Eſaü, deſignato pugnæ circo in
purpurà, vermiculo, ac hyſſo retorta. Quæ ergo ipfſis Rebeccæ receſſibus. Ille verò ſuum Eſau
pars tunicæ putabatur abjectior, ea præ cæteris non compreſſit in utero, ſed afflixit penitùs; pro-
comptior, ornatiérque & renidebat, & ſonabat. diitque ſine ſcelere nullius diei infans, hoc eſt,
Tibi poſtrema ſors Autumnum parat voluptatis. ſine Eſau viſurus Deum Iſraël proceſſit, non le,
Ecquis enim ad primas convivii ſedes promove- abortivus, in vitam, ſed triumphator. Non mo- Nz
tur, niſi is, qui ulkimum epuhli torum occupa- dèò noſtrum Iſraëlem Eſaü non præceſſit, ſed ne
rat? Noſtra eſt beatitudo, ſi depreſſiones, ſup- ſubſequutus quidem eſt. Sanctificandus enim Ja-
Pia ſatuii Pliciâque non refugimus. Libet in eam Chriſti cob naſcebatur: ſanctificatus emerſit Jeremias.
erde. vocem inquirere, quâ Petrus, & Andreas ad Geminis ille deſtinabatur uxoribus. Hic cœlo
electorum ſunt evocati, culturam dicere vole- pudoris ſui lilium devoverat. Idedque & Jacob
Matth.4. bam, ſed à reti dicere cogor piſcatum. Venite antegreditur Eſaü: & nuſquàm cum Jeremia
. Ppoſt me: & faciam vos hieri piſcatores hominum. progreditur ſcelus. Antequàm exires de vulva, Men
Si vitæ Arbor viſa eſt Joanni in Apocalypſi ſus, inquit, ſanctificavi te. Et ideò, inquies, ſeremi-
utrinque ripam fluminis ſuis fibris comprehen- tatem gratulor Jeremiæ deſtinatæ illi gloriæ à
dens, quare non poma eſſe dixit Electos, ſed Numine. Gratularis? Sed cohorreſces, li obſte- n
Piſces? Meliùs ſanè, elegantiuſque pomo illos, tricatas Innocentiæ puſionis hinc Virgam videas,
quàm piſce deſignaſſet; ſed frugi imago funeris, indè Ollam diſpicias. Has enim ærumnarum juſ-
horrörque ſupplicii defuiſſet. Nam poma, aut ſus eſt ſcaturigines ſuſpectare Jeremias, cum de Jer. 1 21
cruda avellimus vi pertenui, aut cocta decidunt, ſua certior fieret expiatione præ ortu. Quid iu
quaſi ſuos fœtus ultrò arbore mortalibus defe- vides, Jeremia? Virgam. Quid tu vides? Et
rente. At piſces aut reti captivamus, aut ha- dixi, Ollam. Benè vidiſti, ſi tamen edidiciſti, .
mo compungitnus, aut confodimus fuſcinâ, aut cur te tam citoò contagione culpæ expiaverim.
offis conſopitos ſupinamus. Captiſque mors pro- Lavit te Olla, excuſsitque cinerem, quam cer-
ſtat in ſabulo. Ità deſignatæ ad coronam Animæ nis Virga. IIIa tui candoris fullonia eſt: &
extrahumur & mundo. Piſcatu, non vindemid, in huic debes nitorem tuum. Deſtinatum ſuppliciis Ni)
vitæ ſagenam eos condunt Apoſtoli. Imbuuntur nullo negotio ad regni infulas deſignavi. Nam
ad fletum; exercentur ad luctam; parantur cru- luctu, threniſque conficiere: & tum Innocentiæ
ci; objiciuntur lanienæ. Modò eas contentis vir- fructu ſaginabere. Miramur autem id civi con-
gis Paulus exterret. Modò eas inchoatione Ju- tigiſſe, quùm civitas univerſa ærumnarum lege rob. 8.17.
dicii Petrus exanimat. Mod illas Joannes de- de ſqualore tranſponatur in regnum. Anima mea
trudit, ſi fortè non diligant, in tenebras, & ab- benedic Dominum ,„Juoniam liberavit Jeruſalem A 1
rupta. Modè jis, quamvis diligant, ululatum civitatem ſuam à cunctis tribulationibus ejus. Por- Nuce
Jacobus indicit. Modò in eas concitat Judas & taæ Jeruſalem ex ſapphiro & ſmaragdo ædificabun- .
maris ſpumas, & aris intemperiem, & arborum tur- & Per vicos ejus alleluia cantabitur. Ergo nin

,

2
le

.
en
14

i,
i
ar⸗
ſis
n
e
col⸗
pnint⸗
.
e⸗
buu
e⸗
1

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 107

re. Ululatu coiit ſymphonia, ſubnatis è compede
ia ſalutis Cicharis, quas nervi aureis fidibus inſiruxere. Si
ardae. Porr teinporaria queque majeſtas urbis pœdore
