Lupum deformetur. Ergo miſerior in Templo
* Agnus, quàm in ſaltu: qui enim rapinæ iub
opilione non patuit, inter Levitas concerpertur.
rIl Intacta Leonibus Hoſtia, ſæviores monſtris Sa-
ophni A. cerdotes patietur; &, quæ vixit, dùm laſcivi-
l ret, immolata diſcerpetur. Suprema, ut video,
calamitatum linea mors ubique eſt, ſi Templum
excipias. Ibi enim elixam Hoſtiam truculentior
Lupis & Urſis Levites excipiet, qui ferro
graſſetur in victimam, ut, quod Deo pecus li-
tari decuit, Libidini addicatur. At diſcerptæ in
Sacerdotem Oves ſæviere: nam Hoſtiarum Pira-
tas belli ſirages oppreſſit, Heli quidem diſperſo
cerebro, diruptâ nurui alvo, adactis in Filiorum
membra telis Hoſtium, & cæſo Iſraël. Ità de
rapacibus Divinitas ſtatuit, quam non unus mo-
dô colit manceps pecuniæ. Meritò proindè Sa-
muél und ſeſe Avaritiæ labe purgare ſtuduit, cum
imperium à Tabernaculo in Regiam tranſponeret.
14. Reg. 12. Loquimini de me coràm Domino, utrum Bovem
3 eujuſquam tulerim, aut Aſinum. Sacerdotis enim
abundè conſukltum famæ, integritatique putavit,
ſi rapinarum immunis haberetur. Principes tui
infideles, ſaocii furum, omnes diligunt munera,
ſequuntur retributiones. Quòd ſi damnatur in
Subſelliis Cupiditas, fereturne in Akari? Ec-
quando à nundinis ſacrificia diſtinguentur? Li-
bet lacrymari, cùm memini ſanctioris in Eccleſia
ordines Tonſuræ. Quos enim Clero Pontifex adſcribit,
5 icri San. jis, ut bona, opéſque abdicent, denuntiat. Do-
Bei minus pars hæreditatis tuæ. Et tamen Surdo Fa-
expetätur. bula canitur. Attondetur enim interdùm cæſaries

Iſa. i. 23.

Ze ils initiandi, udl Abſalonis coma incidebatur, Auri
perpaucis, .1. . . —. 2..
zu, ae ſcilicèt & pretio, & aucupio. Non enim initian-

dueſecant, tur htandi ſtudio, ſed æſtu diteſcendi. Jordanem
vela, exorbent, quèòd ſperent in ſuum aliquando guttur
actolum influxurum. Eſuriunt non Azymum,
ſed Nummum: & cùm Mammonæ ſimul, Nu-
minique miniſtrare non liceat, hi Mammonæ
IIa 3. 3. ſtudio, Numini famulantur. Dominus ad judi-
cium veniet: Vos enim depaſti eſtis vineam. Qua-
re atteritis populum meum, & facies pauperum
commolitis, dicit Dominus Deus exercituum. De
iis hoc loco loquitur Iſaias, qui populum beati-
tatis denuntiatione fallebant. Eò enim Cupidita-
tis alluvio progreſſa eſt, ut non modò plalmos
Concio va- foneretur Avaritiæ, ſed verbum quoque Dei
S adulteratum, corruptumque populis exponat, non

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

minax, ſed blandum, nec ad abſterrendos à fla-
gitiis homines fulguribus præcinctum, ſed ad ille-
cebram, ſoporémque peccantium, aut cirris laſ-
civiens, aut lemniſcis luxurians. Vermis hic eſt,
quo Manna exeditur, quéque Jonæ topiarium
inareſcit. Odit Dominus præ cæteris unam pecu-
niæ labem in Levitis ſuis, quos gratis dare juſſit,
omni eis aut Lonæ aut Peræ uſu interdicto. Mi-
rari hbinc, credo, deſines, cur mancam quodam
modo Sponſam ſibi Chriſtus adſciverit, quàm
cum ab oculis, à labis, ab uberibus, ab ipfis
quoque plantis dilaudaſſet, nunquàm tamen à
manibus dilaudavit. Num inter Sponſos neglectæ
manus? Imò earum ſeſe nexu perſanctè comple-
untur. Num ſine manibus Sponſa? Imè iis
Dilectum tenuit, nec remiſit. Cur ergo, cùm
Sponſa Dilecti ſui manus & Aureas prædicet, &
Hyacinthis plenas eſſe fateatur; nuſquaàm ille
Sponſæ manus in lucem producit, quibus tamen Can. 4. 2
Murænulas comparaverat? Nimirùm ut Sponſa
eſſe poſſit, manca quodam modo ſit, neceſſe eſt. Zeliu ani:
Si enim ad ſtipendia protenderet dexteram, Ver- il s-
na eſlet, non Sponſa. Pone me, inquit, ut ſigna var.
culum ſuper Cor tuum, ut ſignaculum ſuper Bra- al ,6,
chium tuum. Etiam brachii meminit, ſed ſuppreſ-
84, velatäâque dexterà. Mercedis non modè ſi-
tientem eam eſſe non vult, verùm & capacem
Retributionis non patitur. Amare niſi manca non
poteſt, quæ, ſi cupit, non amat. Et dixit DVomi 1. Reg.2.
nus Jalomoni (qui Amabilis Domino interpreta- II.
tur) Quia poſtulaſti verbum hoc, & non petiſti
tibi dies multos, nec divitias; dedi tibi Cor ſapiens
& intelligens. Quòd ſi nummorum abſtinentiam
amat Dôminus in Rege, conjice non eſuriem, ied
rabiem æris quàm ſit in Sacerdote execraturus.
Crediderim proptereàa horruiſſe Abrahamum ob-
latam ſibi à Rege Sodomæ fſupellectilem, quòd
præſignatam nuper in Pane & Vino à Rege da-
lem Melchiſedecho Euchariſliam dehibaſſet. ₰
klo ſubtegminis uſque ad corrigiam Caligæ, non ac-
cipiam ex omnibus quæ tua ſunt. Et undè tanta re-
rum, ſpoliorumque in Abrahamo nauſea? At ve- Ibid. 18.
rò Melchiſedech proferens Panem & Vinum bene-
dixit ei. In eo Calice univerſa cum ſuis curribus S. Alraha.
& copiis naufragata erat ͤ.gyptus; & Divini p,ete
Cyathi ſeveriores haud dubiè fuctus ſunt, quàm ſancta,
Erythræi. Mare ſiquidem rubrum auro, argenté- rr*
que Tribus Iſraël onuſtæ tranſmiſere: at Domini 2
Calicem ut hauriret Patriarcha, opes omnes, ga- Miſe Se.
zâſque Regis abjecit. Abjecit ille, inquam, opes tn.
& ablatas ab Hoſtibus, & oblatas à Regibus, goralis
ne Vino, Panique Melchiſedech contumeliam in- pemman
ferret, quaſi aliquid cupere poſſer, qui typum
Divini Calicis delibarat. Nos veròô ſolâ pecuniæ
ſiti Chrilli Calicem dehaurimus, & in Cyatho
Domini non cruorem ſitimus, quem lambimus,
ſed aurum cupimus, quod expetimus. Scelus
eſſet, ſi, epoto Calice Domini, aliquid præter
Dominum ſitiremus. Ecquod, rogo, piaculum
eſt, ſi Dominum potaturi, non Chriſio recrea-
mur, ſed Mammond? Id ſanè valdè rarum in
Clero, ſed cuperem non rarum tantùm, ſed inau-
ditum, & factu penitus incredibile. Quid autem
ſi Dei eo laboraremus faſtidio, ut tum tamum
miniſtraremus altari, cum ex eo ſportulæ diſpen-

Gen. 14.23.

ſantur? Proh quàm abſumus à Davidis eſurie,

quem Dei ſaties ita expleverat, ut ſceptra ſide-
râque faſtidiret! Quid enim mihi 5 in Ceælo, G Pſalaa6.
à te quid volui ſuper terram? IIe Deo ſui cordis
plenè ſaiur, fodinas omnés, omnéſque delicias
calcabat. Væ nobis, ſi pleni Numine, ip ſas quo-

que Suüm ſiliquas eſurimus, quos Caro Chriſti
non

zon pe
oruch.
nur, 9
ulliͤ
lelet
005 k⸗
(otis,
us ſp
epol
jepiantn
coututhe
8 gtetum
lu ter &
An 0 iſßl
en
Jigenn
at. Jad
witar
N cas, ll
nun pei
Ujr ſagret
u afn lil
gan
„P Cmur.
61 ⁄ NWii
zucſera
ſEcundi
ſe Nen
at, W
mabart
Oriunn .
olets!
AMuit 9
GCodan
Cotes,l
wercet
bere mi
Obirude⸗
Ecercht
. Unm.
en. e La-
iaſ he i⸗
Sre Nsculo
(ere;
uin (tes. No
in alrati.

ſnte

—

l

lr

kacgtk,
li l
ni
md liech
kinirin
nem .
ue
aicn N.
cnpi
ſenl,n
du, 6
Bim ne

o egee

e e
II
r ,
Nrcien6
Ulcdin ie

t,kiſge
on mt
nEcen
tünmane

4

Niktenn
Mellin,,l
e iheenmns
Nchnunch.
eClen gd
wdiNeN
Geſtiht /,
ee
llctnul⸗
Alal Aeh
6Nunle:
nuariun
6; Di,
lnn, de,
n ltt,
eAin
Genr,i
ien hii
6 Nenu,
guumtlmr
gi ſr
Ei (Nte
ing.
ölter
o, uuin
Prlotet,
le n
dn l⸗
(da⸗
un eu⸗
Crnle ſe
in
(ev, ,
eu,
hr ic⸗
e n
6

Diſfert. ſuper Evang Quadrag. 1 3

non paſcit, ſed irrirat, agitque in rabiem terre-
norum. An non Serpentes noes tunc efſe dicere-
mur, quorum eſca lutum eſt? Terram comedes,
cunctis diebus vitæ tu«. Quà ille ſanè ſeſe abſti-
neret, ſi fragis aut moris veſci poſſet. Saginamur
nos Agni ſanguine, & frumenti Azymo ſan-
Ctioris, & tamen lutum eſurimus: qué⁶dque An-
guis ſupplicium eſt, id Sacerdotis & votum eſt
& epulum. Horrebam æquatum me eſle Serpen-
ii, ſed, ut video, poſthaberi Angui debeo, non
reptanti, ſed reo; & in ipſa quoque ſupplicii
contumelia Draconi comparari non poſſum. Ille
Relienmſ etemim Terram non eſurit, ſed comedit, ad quas
6, Ec lefia- procumbit epulas non ultroneus, ſed jejunus pari-
Kici iAva- ter & damnatus. Quam ego Terram non mo-
iienen d injuſſus abligurio, ſed abſiinendi eâ præ-
cepto coêrcitus non glutio, ſed voro. Et Serpens
quidem ne moriatur, Terram comedit, ut vi-
Vat. Sacerdos, ne luto abſtineat, mori ſuſtinet,
& vitam prodigit & regnum. Porròô ut dignoſ-
cas, quid interſit inter Gratuitum ac Mercena-
.V rium perlitantium obſequium, Andi quàm Deo
rgre fragret Noëmi holocauſtum, cum Salomonis,
Petcc. eriam dicato Templo ingentibus ſumptibus, gre-
ges, armentâque innumera oluiſſe Deo non di-
Gen. S§.2. Cantur. Odoraiiſque eſt Dominus odorem ſuavila-
tis. Nihil à Deo Nos poſtulaverat litaturus imô
audierat jam à Deo reparandam iterùm naturam
fœcunditate belluarum & hominum. Et tamen
ſpei plenus, nulliuſque jam indigus Deo ſacrifi-
cat, voto duntaxat placendi Deo. At Salomon
mactavit quidem boum viginti duo millia, &
ovium centum viginti millia, tamen fartum po-
ſtulatis Libellum Deo recitavit. Ergo Dominus
annuit Salomoni, ſed Noëmi Hoflias peculiari
quodam affectu libavit. Ut monerentur Sacer-
dotes, non modò abſtinendum temporariæ ſpe
mercedis, duùm litamus, ſed vin Dej uti nos de-
bere munificentià in ſacrificio. Vide jam, an
obtrudendi ſint Sanctuario Fili, nulla Juſtitiæ
Sacerdotalis eſurie, & ſtipendii non fame tantùm
Raleſagi ſummnâ, ſed rabie. Rogo, ne ad Templum, url
Beee :. ad Lacum accurratur, ſola ſcilicèt hauriendæ
dialicita, i ſpe frigidæ. Noh Prato ſanctius, quàm Taber-
Tenſnr E- naculo frui. Eò accedis, ut florum venuſtate oble-
. ctere; adio Templum, non ut rapias, ſed ut ſpe-
Inimiove. Ctes. Non una ſit apud vos Ganeæ ratio & San-
lla. ctuarii. Agatur negotium gutturis & ventris, non
in altari. Paſceris: ſed noli paſtionis tantùm cu-
piditate thus adolere omnipotenti.

Cen. 3⸗ 14.

§. Noe.

FPERIAL QUARTA
DOMINICX I.

Viri Ninivitæ ſurgent in judicio cum ge-
neratione iſta, & condemnabunt eam.
Matth. 12. 41.

Gratiæ coo⸗
perandum.

ERSo Ninive ex rea fit repentè Arbitra, Ju-
déxque Palæſtinæ, & ſuis Lacrymis obruit
Hieroſolymam. Quos Mare Judæos feliciter tranſ-
Libertas Miſit, eos mergi & horremus & intuemur, La-
artirii. Crymarum latice perexiguo. Nimirùm ſtabit pro
Ninive Jonas, ſed contrà Galilæos. Nulla enim
torpori noſtro defenſio ſupereſt, quando dole-
re poſſunt ad tonitruum advenæ, Provinciarum,
Mundique Primores: & in adventu Agni non
poſſunt non ferocire tum Sacerdotes, tum Scri-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

bæ. Nobis ergo imputanda eſt durities noſtra,
qui, ſi occaſione uteremur felicitatis noſiræ, eſ-
ſemus procul dubio, non Algæ in Hmo, ſed Pal- Magi
mites in Carmelo. Rogo te, quàm inter ſe Hero.
des & Magi diſſenſere! Hi thus apparant, ille cprißi Epi-
expedit ſecurim. Hi pyxides aperiunt, ut hono- Phbania.
rent; ille ſepulchrum refodit, ut graſſetur. Er ta-
men unius occaſione Servatoris exciti ommnes
ſunt, ſed affectu diſpari. Nam hinc Magi Aro-
matibus Fortunatam Arabiam exhauriunt, ut præ-
ſepe odoribus compleant: Deſertam indè Ara-
biam ſicarüs Herodes exinanit, quò nati Domi-
ni cunas inſontium feretris adobruat. Er Dei e-
tiamnum incuſas Liberalitatem in Herodem non
prodigam, quando Madianitæ peregrinantur co-
lendi ſiudio pueri, ducatu luminis ſuis ſedibus
dimeti, cum imbutus Scripturis, & Scribis eru-
ditus Rex venenum milceat ſuo Duci. Non eſt
ſanè, undè Coelum adlatres; nam ubique tui
diſſimiles animas invenies, in cauſa, vitæque
genere planè conſimil. Sacerdos es? Habes Mel-
chiſedechum, ſuos advenæ faſces ſubmittentern,
ſociantémque diademati cidarim, itaà tamen, ut
liba ſceptro anteferret. Princeps es? Davidem
habes & Joſiam, akerum Dei nutu cadentem non
ignavè in prælio, cædentem alerum, & eliden-
tem Goliam in acie tam ſtrenuè, ut neſcias, Jo-
ſiæne cupreſſum, an lauraum Davidis plùs adtni-
reris; quando æquè fortes ſunt ſen in ferendâ
nece, ſeu perferendà. Jaces in compede? Erigere
cum Manaſſe, qui ſcelerum captivus in corona,
liber eiſe cœpit in vinculis, Regnumque Iuſti-
tiæ abductus Babylonem invaſit, Catenâ felicior
quàm Armilla, & Fuſte ſanior, quàm Sceptro.
Nam qui rubere dedidicerat in Purpura, & Sac- Eleinsia-
co verecundiam eliquavit. Miles es? Cornelium“
habes, qui in haſta batillum exſculpſit, auri pro- Diitiæ in-
digus in ferro. Diſce tu quoque Tabernacu- aifferen-
lum in tentorio dedicare, & pugionem in thu- e.
ribulum verte, ut ſcilicèt accingare, non tam ut „i,ns as
ferias, quàm ut pſallas. Abjectus fortè es ad ara- non noxis
trum? lIadè abducitur Eliſeus ad vaticinia. A- Iapiemti.
mos à compaſcuis ad Prophetandum traducitur.
Servis? Servivit & Sidrach. Extabeſcis in ſplen-
dido Aulæ ſterquilinio? Ibi ſeſe ad virtutem .-
thiops extraxit, & quamvis Candaci gratioſus,
familiarior tamen efle ſiuduit Numim, quàm
Reginæ. Sed telonio ſuffixus es? Miſeret tuæ
me conditionis. Nam Auro durius, quàm Mre
compedimur. Indè tamen & in Sycomorum Za-
chæus transfugit, & ad Crucem Matthæus evo-
lavit. Nullam mihi dabis aut conditionis, aut
loci, aut conſuetudinis difficultatem, cui obni-
ti vis animi, virtũſque non poſſint. Non ſecundo

Herodes

tamùm, ſed adverſo quoque flumine navigamus-

Licet per contraria ad bravium eriti. Suum, ſi
attendas, contrarium Coœlo, Mundéôque ſtadium
Sidera metiuntur: & quamvis circumactus per
æſtatem in Occidentem Sol, flectit ſeſe ad A-
quilonem. Libet lacrymari, quoties memini Sa-
muélis. Hic enim impubes vallabatur viris, & Sa-
cerdotibus, & Pontificibus inquinatiſſimis. Quo-
rum cùm primo Regum toto fermè ſecundo capite
obſeoenitates Author recenſuiſiet, ſcenam tandem „, 4.
criminis amœniori Sanctimoniæ Theatro eu- 1ar.
cepit, inquiens: Puer autem Samusl miniſtrabat 1 Reg
Domino, ooràm Heli. Ac ſi diceret, inter ſentes &
lappas & aconitum Viola germinavit: elusit- s. Samasl.
que virorum ac Principum impuritates Infantis
innocentia. Litavere Priapo in Tabernaculo Sa-
cerdotes, & Deo Puer miniſiravit, nequaâquam
iniquorum exemplo à ſua integr ate deflexus.
B Et

1. Reg.3. 1

Emiandi Et qua ratione virorum verbis grandis jam natu
Wn emolliris, quando Samuël contrà Grandævos ac
Humanz Principes & Puer obduruit & Migniſter? Inter

reſpeétu Vultures pullus turturis à ſuo gemitu non ceſſa-
oi a“. vit: & Tu Aquilæ propior, quàm Aliti, aut No-
ctuam, aut Bubonem, aut ad ſummum Pi-
cam reformidas? Sed domi dego, ubi nihil non
pollutum. Quid impurius Penatibus Heli? Nam
ſi propè Arcam cubavere cum meretri ibus Sacer-
dotes, quæ, rogo, ſcortorum & ruri licentia & do-
mi erat, deſperatiori cordis quàm frontis cæci-
tate, caligante, aff: Ctôque Pomifice? An putas
conquieviſſe in toro Venerem, quæ luxuriaba-
tur in Ara? Laſciviæ tæduit inter epulas, cujus
Levitas non puduit inter Hofliss? Et tamen val-
latus ſcortatoribus Samusl non ſaltavit; litavit.
Cùm illi ſuccumberent Voluptati, Puer Nu-
mini adſtabat. Vides margaritum? Non in lacte
concrevit, ſed in æquore. In tanta cadaverum
ſanie, limique foœditate, adolere Gemma potuit,
& eſu pretioſa & candore. Suæ quiſque aut ſo-
cordiæ aut induſtriæ debet tum dedecus, tum
verò pretium ſuum. Ex ipſis quoque ſideri-
bus, alia in Triumphi Currum effinguntur,
alia in Serpentis Volumina ſinuantur. Hinc in
Aram ſidera condenſantur: indè in Jacula acuun-
tur. Pleraque ità coëunt, ut Libram, Aſtreâm-
que componant. Alia in Cirros, Venerémque glo-
merantur. Aſtrorum cœtus eſt is, quem expa-
ves, Scorpio. Aſtra item conflant illam Argo,
quæ ad aurei velleris Arietem navigat. Mugit
ſidus in Taurum refictum. Confictæ imperat
in Sagittarium Stellæ. Quòd ſi in ipſa luminis Re-
gia tanta eſt Aſtrorum ſocordia, non ipſorum
vitio, ſed noſtræ ſtudio excitandæ ignaviæ, ut
in Urſas, Cancréſque degenerent: Quis miretur
ereptare & imo Angues, Animique deſidià defor-
mari homines in pecudes, & à ſuæ indolis nito-
re deſciſcere. Quam ut fateare nulli niſi arbitrio
noſtro aſſignandam eſſe fœditatem, unius ſobo-
lem Parentis, ejuſdemque Alumnos Academiæ
ſtatuamus in medio, hinc Joſephum, indè verò
Rubenum. Prodiere in lucem Ambo in domo La-
ban, eruditi, inſtitutique Ambo ab Iſraële. Hic
5. oſep'b tamen ad Ancillam irrumpit, ſummâ Patris contu-
eria melid. IIIe aufugit à Domina, in cujus lectum
& corollis abducebatur & catenis. Et tamen,
qui Libidini ſuccubuit, non ſoluùm grandior erat,
ſed erat in tentorio Patriarchæ ,„ coërcitus,
tum Liæ etiamnum ſuperſtitis Magiſterio, tum
nuper demortuæ Rachelis Monumento, à fla-
Siriualia gitio. Procul erat à Patre Joſeph, & Matre or-
Ferenas. batus, & Patria extorris, & Ubertate ac Ser-
vitute ſolicitatus in vitium. Sceleris tamen pu-
rus, morumque integer perſtitit. Et cum Rube-
nus ſordidetur ad Jordanem, eſt Joſeph illimis
in Nilo. Alter itaà crimini mancipatur in liberta-
te, ut ancillæ implicetur. Aker ità liber, ſui-
que juris in ſervitute extitit, ut oſculum quo-
Gea. 35. Que Dominæ, amplexùſque faſtidierit. Abiit Ri-=
22a. ben, & dormivit cum Bala Coneubina Patris ſui.
Gen. 39. Dormi mecum. Qui relitcto in manus ejus pal-
12. lio, fugit, & egreſſus eſt foras. Alter, ut laſcivi-
ret ,Familiæ Purpuram exuit: alter, ne laſcivi-
ger, Lunicam projecit Præfecturæ. Maluit Ru-
ben uri, quàm regnare; & , ut teneret ancillam,
remiſit principatum. Mahuit ſine pallio frigere

Wierna
ssntum.

Joſeph, quam exuri prætext; & , ne à Domi-

na teneretur, projicit Dominatum. Beatiorem
ſe fore credidit in compede cum Lilo, quàm
defloratum in thalamo. Non expavit carce-
ris noctem, cui Caſtimoniæ ſuæ albor dieſ-

14 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

cebat. Caream, inquit, domus Præfeclurà, dam
pudoris expræfectus non ſim. Satius eſt, Pur-
purà exui, quàm Candore. Agar in præceps, ni
laſciviam; ſed per abrupta meo me Lilio ſuſhi-
nebo. Squalore carceris extabeſcam: ſed flore
pudcitiæ contra loci graveolentiam abundè mu-
nior. Cædar, ſed integer. Damnabor , ſed in-
ſons. Vinciar, ſed liber. Denique, malo duci,
quàm ducere: mihique Mortis imperium ſua-
vius, quàam Dominæ: meéôque cælus incidam
monumento. Securim paſſa eſt Arbor, quæ ideò Superbr
jacet, quòd ſterilitatem ſanctam foœcunditati rerla
Prætulerit peccatrici. Quòd ſi quæras, cur pro- ete⸗a
cubuerit; jacere ſcias quòd ſteterit, imò verosnmonar in
quòd fugerit. Nam ſi flecti Amaſiæ voluiĩſſet, ide ssun.
haud illa exciſa procumberet: nec feriretur bi-
penni, niſi Amoris attingi ,perſtringique pennis
refugiſſet. Niſi criminis ſlercora refugiſſet, vire- Perſeento-
ret, quæ aruit. Aruit autem, uno carbonum, en“
igniumque faſtidio. Quédque mirere, hoſpes,
non damnaretur, ſi peccaſſer, ſolõque facta eſi oudicamtes
ſceleris odio criminoſa. Quia floruit, exaruit. Ve-nud.
rùm quem Joſeph ſuis cineribus admoturus erat
lapidem reprobatum, eum Deus ſupremum eſlſe
voluit domus Regiæ coronamentum. V. eſtivit eum Gen 41.
Rold byſina, & collo torquem auream circum-²*
Poſuit. Abſque imperio tuo non movebit quiſquam
manunm aut pedem in omni terra Egypti. Mira
equidem rerum converſio. Sedes omnes, om-
néſque dexteras nuper compeditus alligavit: &
qui pudori ſuo fugà proſpexit, ÆAgyptios omnes
immobiles præſtitit. Suam ornari monilibus cer-
vicem vidit, quam Fœminæ onerari amplexi-
bus noluit; palliique jacturam ſiola byſſinà Prin-
ceps compenſavit. Adeò quæ pro pudore proji-
cimus, non abjicimus, ſed jacimus; nec jacturam,
ſed ſementem facimus, ſi pallium ſerimus, ut &
byſſo chlamydem metamus. Verum non in .-
gypto, ſed in Ninive ſumus, mibique incum-
bit comprobare, non quæ ſit Lilii laurea, ſed ut
in noſtrum refundi oporteat arbitrium, quæ à no-
bis ſeu perperàm aguntur, ſeu probè. Et quando
Joſephi meminimus, mihi ſomnii ejus imago in
mentem venit. In eum ſiquidem ſomniorum re-
latione Fratres exarſere. Et quamvis ille mani-
pulos tantùm, ſiderâque adduxiſſet in medium,
Patriarchæ tamen frumento in zizania verſi ſunt,
& Afiris collati, in carbones prorsuùs deſolatorios
denigrati & deformati fuere. At non æquè omnes
commemorata innocentis proſperitas efferavit.
Nam æquè univerſi Sommiatorem audierunt,
ſed non perindè illum oderant univerſi. Ad ne-
cem ſiquidem cùm depoſceretur à plurimis,
à Rubeno telis ſubducitur, à Juda, ne feriatur,
haſtæ ſubjicitur. Venite, occidamus eum. Non Gen. 27.
interficiamus animam ejus, nec effundamus ſan- 0.
guinem. Quàm abſoni inter ſe fuere Patriarchæ!
no tamen ſomniatoris inflatu ſtrepuere tam
diſſimiles tibiz. Vox una narrantis Joſeph, ibi
quidem tonitrua, alibi verò edidit ſymphoniam.
Occidamus. Vox iſta Leænæ eſl. Non interficia-
mus. Oloris concentus iſte eſt. Attamen utrinque
in eandem Joſephi vocem, tam diſpares oris, ani-
mique tinnitus remittuntur. Adeò, non quid
proferas, refert, ſed quò incidat. Audito Som-
niatore, Levi tonat immaniter, Judas verò canit
Peramanter. Illud autem à te velim expendi rap-
tim: vore ſcilicèt correptos non Primores Fra-
trum, ſed Viliores. Nam deſtinatus imperio Ju-
das, & natus Ruben ad imperium puerum non leigisgn.
odere, ſed tutati ſunt. Balæ Filios & Zelphæ, teremata.
& inferioris notæ Fratres Joſephi Aſtra uf
ere.

ſere.

zjm.e et⸗

nn

in geſc
undi ifiug,
muils
u concte
at
aut tel
men
lex,l
gve el
gro,
Unius
io, ſiß
ondn
oce
cebatur
6 Aibet,
(oe
1e Piol
Age. N
tumn N
me. U
rioris p
1 ibenbu⸗
Ctaltadi
ititarus
emn hi bere
⸗ Cenn
ag delkfte
nun iun
Dniu paln —
enec
Cendæ
Aüme Wrn
* Eo ſn
„ n
lu. Ee, Went
i dog in n
trabe⸗
i Eiine
4 M amore
enekacl⸗
Uitez,
ler it
Qimen
Muerdda
1 i
niße⸗
aKener
uug clubreſd
n ſi
Uecuſa
klmin n
hin, 6
tig Euniin
nie Mnn
hfir
3 afmiae
Uarns el

u

he eni
ilri 4
OChN1
exini
D
emme
en n.
Mtiſ
Ppi in
m,on.
Dgr
UDuten,
Cnihae⸗
i me
NCudr.
te ⸗
dun,
inn,u
mI.
etar.
nen Ar
nlril⸗
Erod
Gingn
Mmuune
lle nuni
eduum,
erllun,
Eolwis
Monm
elerat
Aderut,
Mr.
Numm,
eknmn,
mnu /r
ntel
et i
i, li
ſhnn
ummge
is,dl

e,,

—

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 1

lere. Sed videamus; non ut vox una diſſimili-
. bas auribus, animiſque quam ſit diveria: ſed
Hnor mu- ut idem ſeu in Dracone; ſeu in Punico humor;

mers, en effectu ſanè impari, diffundatur. Natn in Ser-
nes

ſumas ex Pelite pars ſucci in virus eliqueſcit, pars obri-

doi aligna geſcit in gemmam. Quid verò aut veneno te-
andena trius, aut gemma nobilius? Fœtus ſunt non abſi-
milis ſucci. Dracontia, non ignobilis gemma
concreſcit in Angue. E Punico quoque decerpas
aut pyropos edules, aut concretam purpuram;
aut terreſire in fruge conchylium: quuùm ta-
men ejuſdem pomi ſit tantæ amaritudinis cor-
tex, ut ſuam ipſemet auſteritatem, amaritiém-
que erubeſcat. Et tamen non uno tantùm ex
agro, ligńve uno grana prodeunt & cortex, ſed
unius ſunt pomi membra, germanitate paria, pre-
tio, ſaporéque non diverſa modò; ſed adverſa. Id
porrò miraris in arbore, quando unâ; eâdémnque
voce Joannis Galilææ Princeps Herodes, & revo-
cabatur à crimine; & ſolicitabatur ad ſcelus. Au-
Marc. 6. dito eo, inquit, Marcus, multa faciebat. Sed illum
20. quoque exprobrantem ſibi raptum non invi-
tæ Proſerpinæ, & ferro vinxit, & vità exuit.
Age. Nônne horres, cum ex Iſaia intelligis ſpre-
10a. t. 2. tum Numen ab Ifraële? Ipſt autem ſpreverunt
me. Undè verò erupiſſe putas tam immane cha⸗
rioris populi flagitium? Quòd eos Divinitas ſuis
Ibid. uberibus peramanter admovit. Filios enutrivi, &
ealtavi: ipſi autem ſpreverunt me. Nutricatu
irritatus eſt Iſfraél contrà Deum ſuum, Quàm
Tagratitu. hi fuere diſſimiles ſervienti in Ægypto Joſeph;
do *ι quem à flagido compeſcuit ſola erga ſe Domini
Der i9. 9. beneficentiæ recordatio. Nec quicquam eſt, quod
non in mea ſit poteſtate. Quomodò ergo polſum hor
Dignitas malum facere“ Catenam 1cilicèt; quâ ſervi pedes
ma expedierat Putiphar, miniſiri animæ fortids vin-
iendæ injecerat. Neque enim magni Liberti ſer=
Aulici pr Vitutem pileo deponunt, ſed demutant. Qui enim
bi. ferro ſuo Domino nectuntur, ipsâ arctins Do-
albnda mino libertate illigantur; &, qui corpore famu-
tum ſpiruu labantur in compede; in pileo & Præfectura cor-
Regula. de, mMentéque ſubſerviunt. Ita Joſeph: ſed non
e oner. ita Fili Jacob & Joſeph. Hi ſiquidem aà lateri-
enaciàs bus in ubera tranſpoſiti, erectique à côphinis
etinet. ad trabeas, facti ſunt, Divinitatis humanitate,
Auliei i. *⁷iores. Ergo beneficiis alii quidem in Patro-
grati. Di amorem acriùs inflammantur. Alii veròô à
Benefactore rebellant. Nos emim Anguibus ſæ-
viores, terram ipſam, quæ flores, frugéſque
proſert, ità edimus, ut non in alimenta vitæ,
ſed in venena excoquamus. Nam in Deum farc
muneribus erigimur, cœlúmque pertimus ſtulti-
ti4. Filios enutrivi: ipſi verò ſpreverunt me. Me-
miniſſe crediderim Te, deitinatum fuiſſe ne-
ci Servatorem, quòd ſignis innumefis Judæam
Noa-h. 49. colluſtraſſet. Ouid facimus, quia hice homo multa
gna fatit? Cùm ad fidem traducerentur gentes
miraculorum vi;, hi fulgore gratiarum abiirahe-
Ezech. 16. bantur in perfidiam. Veſtivi te, inquit, diſco-
16. loribus, & calceavi te byacintho. Et dedi coronam
Pelicita, Aecoris in capite tuo. Quid non expectas in Deum
noxi. Hoſtiarum ab Jeruſalem, quam Dominus &
„hvit, & compſit? En victimas. Et tuliſti Ua-
bid. 1y. ſaz decoris tui de auro meo atque argento meo, quæ
dedi tibi: & feciſti tibi imagines maſeulinas, &
Igratitu. Fornicata es in eis. Ergo ad defectionem præci-
o. Pitatus eſt Iſrael, beneficiorum Dei deprefſus
onere. Quibus emm Eſther muneribus Domi-
no jungebatur, in ſolio Deo propior, quaàm
Afluero, iis Synagoga iniquiſſime defecit a
Deo ſuo. Facta enim eſt non in luto ſus, ſed
in conchyhio. Lota ſorduit, comptâque ſoœdior
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Panicaà
Mala.

fuit, ornatAque infulis in crithinum eit deducta
piſtrinum, poſt coronam ſerva; & polt oſeu-
lum refuga. Et quidem Cataphracta pro Cerere
ſeges pullulavit; ſed jacti fuere Draconis dentes
pro ſemente. Hic verò Idola, Monſtrâ que pro⸗
germinant, ſatis à Deo non Anguibus; ſed
Murænulis. Ergo nobis adſcribatur; quicquid in
Coœlum; Deumque peccamus, quando conge-
ſta ab eo in nos munera in tela vertimus, ut ad-
versus eum conſurgamus. Nos noſtræ ſtetili=
tatis Authores ſumus. Iiſdem plané parallelis
Congus & Peruvia ſubjacent, quinque a0 qui-
noctiali diſſitæ gradibus. Et tamen egentiſſima
altera, torridiſſitt âque Rexio eſt: alkera ſë-
cundiſſima, mitiſſimâque. Verùm hæ totâ Oceani
latitudine intercipiuntur. Finitimæ inter ſe Arabia
Deſerta ac .Æaigyptus: ſed quam diſtant fertilitate!
Quid, quòd Arabes & Lybes viginti ab S
noctiali ſejuncti gradibus, tam inter ſe diſſen= 3
tiunt, ut hi Serpentibus diſcerpantur, illi Afo-=
matibus recreentur. Adeò non Cœlo;, ſed ſibi
ſuam imputare injuriam debent terrarum pot-=
tiones.

FERIA QUINTA
DOMINIC E I.

Non eſt bonum ſumere Panem Filiorum,
& mittere canibus. Matth. 15. 26.

NPcuumn egerminat Aconitum „ ut inquit Phoigalis
Plinius, miſi in nudis, aſperiſque cautibus, tas:
quas pulvis quoque deſtituit. Agri verè omm
frugum genere diteſcunt. Contra ex hominibus Darsm c
ii fermè locupletiores ſunt, quos ſcelerum aſpri ca “
ties in morem rupium obduravit patiter & nu-
davit. Ducunt probiores agmen cum Iro, egen Servi ims
tes, extorres, inviſi. Bonum, ut video, eſt, 21.
ablatam annonam à Filiis canibus objicere. Uti- ſelig ioß
nmque Tobiæ forent cami non abſimiles, r.
muti Domino, & in Latrones truculenti. ed
Lelapem, Pamphagum, Melampum, & Me- Protekiopes
lanchætem ferociemes in Actæonem DominumLiorume
ſuum hi repræſentant; quos nunquam rabidio-
res expertus eſt Adoleſcens, quàm cuùm ab eis
diſcerperetur. Quid, quòd illi in Dominum
quidem, ſed ſibi ignotum graſſati ſunt: Hi
verò perfidiæ conſcii concerpunt perditiſſimè
Ser vatorem ſuum, inhalatas à ſtagno nebulas
imitati; quæ ſidus obnubunt, à quo in Coelum
⁶ cœno ſubrigi potuere. Libet appoſita fraga
ſuibus deplorare: liber ſaginatas azymis muſte-
las exenterare: libet, utinam & liceat, fartas
matinâ tigrides diſcerpere, ut receflus pateant 5
in quos partæ Ohriſti ſanguine deliciæ recon-
duntur. Quis convivium quaſi Regis inſti⸗
tuit in compaſcuis Palæſtinis? Abſalon; Pa-
tris proditor, & Fratris cathifex. Dolen ego ſanè
nuſquàm à Salomone ſirui menſam potuiſſe, an-
tequam rerum potiretür. In domo Davidis epu-
latur ſplendidlius cæteris, qui; non tam cirris
nitet Adoleſcenus ætatis, quam jubâ hofree
nunquam Seneſcentis ferociæ ſuz. Fæördiqut 2. Rege 15
Abſalon convivium Juaſi convivium KRegir. Luj.
aquam brevem Regis Oeconofni Salomoni, cæ⸗
teriſque Principibus ſaniofis „ quam Abſalon;
mentis ſuppednarent, Ut enitn Regum piſcimis
3 2 non

Preebtores non pruni, non vites, non oleæ, cicuréſve ar-
impiorum. bores, ſed ſylveſires tantùm irrigantur, buxus
„ ſcilicèt, ulmi, cupreſsique: ità nemo in Regum
isee, domibus fameſcit, niſi is, qui Juſlitiam ſitit.
E avores 2 G
in intignis Non cùm præliaretur in acie pro Arca ſtrenuè,
7e 6 "ndi- regid David's patina recreabatur Urias, ſed cùm
3. ex Duce Caper, torum Principi proſtituiſſet ſuæ
2. Reg. r. inſcius contumeliæ. Et egreſſus eſt Urias de do-
8. mo Regis, ſecuti ſque eſt eum cibus Regius. Has
§. David, tibi non Ceres, ſed Juno, imò Venus ſegetes
exhibet, miles ſtrenuiſſime, habéſque Re-
giæ ſtructorem menſæ non pharetratum, ſed
Aulici mi. diſcinétum Cupidinem. Er quidem olim dam-
ſeri. nabatur flagitio tellus, ſpinaſque pro ſpicis ve-
Cinfdmns henata ſceleribus proferebat. Nunc verò foœ-
in homini. cundior adulterio facta, und Regis libidine in
u. Uriæ commodum luxuriatur. Niſi enim Hie-
Peccati roOſolymis peccatum efſlet à nova Eva, in ſui ſu-
dama vet dore vultus non pellitus, ſed cataphractus A-
rine⸗. dam veſceretur. Pr.
tis. gypto Pudicitia diſpenſat, annonæ præfecto
Joſepho: in Judæa congiarium domus Regiæ Li-
bido dividit, Prætore Davide. Ut ſcilhicèt jam
tum doleremus non objectum Canibus panem,
ſed projectum Innoxio a peccante, quem Chri-
ſtus Filiorum tantùm efle pronuntiat. Quan-
quàm, quis objectam Uriæ frugem non Filii eſ-
ſe confirmet, quando eam Vitrico exhibet infans
Bethſabeæ. Nec Canem Uriam digerim, quem
utinàm Canem eſſe ſuſpicerem. Si enim non mi-
les, ſed moloſſus, fuiſſet, & Ovem ſervaſſet,
& Lupo non colluderet. Verùm in tanto angore
Caſtitatis nos penè luſimus, non eàâ, quæ de-
cuit, ſeveritate uſi orationis, in re pemitùs fu-
nebri. Laſciviit præ laſcivia ſtylus. Sed hinc quo-
que monemur, quæ ſit Libidinis in Procos vis,
uando fallit, dementâtque Cenſores. Proh virus
Tuxuri⸗ ! Tot efflenda patravit David, vir &
prius & poſlea ſanctiſſimus, ubi ſemel tantum
uber repentinæ voluptatis exuxit. Quid aget te-
terrima Siren in is, qui mammis ſemper ejus
affiguntur? Digrediamur Sione, obſecro, & vi-
deamus, Urfäſne an verò Agnos fruges Conſu-
lum exaturent. Babylonem, ſecundo amne,
appulimus, ubi & menſa Principis præporentis
Dan. I. S. aſportantur patinæ in conclave Judæorum. Et
. conſtituit eis Rex annonam per ſingulos dies de cibis
Jſuis, & de vino, undè bibebat ipſe: Vt enutriti tri-
bus annis poſted ſtarent in conſpectu regis. Doleo
quidem decôri vultuum aliquid datum Babylo-
ne: ſed miror cibis Regiis non fatuos, ſed im-
butos omni Sapientiâ Pueros enutriri, quos, ab
omni Pudoris contumelia, cura Regis ſecuros
præſtabat. Alebantur Sidrach Miſach & Abdena-

Tuxuria.

Hxurig, go, cæterique Pueri Regio cibo, vinéque Regio.

Serpi. Sed nulla in vino luxuriæ ſuſpicio. Ità enim
plerique epheborum Regis telo cruentati erant,
ut Cupidinis peti jaculis non poſſent. Er-
Nazucho 30 nulli obnoxia fœditati Pudicitia in Aula
dongor. Chaldæorum epulatur quotidiè ſplendidè. Sti-
pantur Prætores paſſim, Cenſoréſque terrarum
impubibus, nec intelligunt cæſum Cupidinem
ferire acrius, paſſümque cultros edidiciſſe,
quàâ ratione Achilles quoque convulneret. Fe-
riuntur à truncatis interduům etiam Cataphra-
Cti; eòôque ſpurcitiis ſaginantur fſœdiùs Eunuchi,
quô ad delicias minus apti redditi ſunt. Vide-
re aliquando anteacta ſæcula victricis Idolola-
triæ, quæ Babylone Monſtra non vidimus. Ibi
enim alebantur in famulatum Semiviri, alibi
in partem Imperii ſunt nutriti. Ità enim vi-
ros non ſemel effosminarunt Semiviri, ut, quos

Eunuchi.

X

16 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Proh monſtra! Frumenta in

Venus abdicat eviratos, eos Jupiter ips cor-
poris contumeliâ habuerit gratiores. Quæ pro-
bra aut rariſſima, aut inviſa penituùs ſub Chri-
ſto: ante illum tamen, evemil⸗ in Aulis Perſa-
rum Ethnicorum negare non poſſumus. Qua-
re doleo ea contigiſſe dedecora in noſira Euro-
pà, quæ Aſia, Chaldæis regnantibus, non lu-
xit. Legantur Suetonius & Tacitus. Steterunt
in conſpeltu Regis. Et omne verbum ſapientiæ & Daner. 19.
intellectus, quod ſciſcitatus eſt ab eis Rex, inve-
nit in eis decuplum. Eòô pueri adoleſcebant, eò-
que vulnerum atrocitas collineabat, ut ſcihcèr
exolutà Venere indoles uni Palladi jungere-
tur. Truncabantur Adoleſcentes à Perſis, non,
ut degenerarent in ſœminas, ſed, ne præ lu-
xu viri eſſe deſinerent, niſi felici calamitate co-
gerentur eſſe Semiviri. Non amputabantur, ſed
quaſi Minervæ palmites putabantur; quo vi-
num ſapientiæ funderent copioſius, quod illa &
miſcere ſolet, & propinare convivis ſuis. Non
agebatur aut Babylone, aut Suſis voluptatis ne-
gotium per vulnera; nec cruentabantur ephe-
bi, ut in ſanguine petulantius laſcivirent. Quis
enim ſuſpicaretur illecebram plagis, cruoré-
que procurari? Nec feriri libidinem valne-
re, ſed florere? Quæ, rogo, portenta Mundus
ſpectavit non ſemel? Non ut pereat, laſcivia cæ-
ditur, ſed ne pereat. Fit enim puerorum nitor
dolore vivacior, & vulnere diuturnior. Et ubi
non ludet libido, ſi laſcivit in ſanguine? In vi-
no luxuriam eſſe ſucclamas , Paule! Güſcit
in cruore. Hydra hæc ſanè tetrior, quæ cæde
viget, & membra non reparat, ut triumphet,
ſed ea projicit, ut debellet. Nulla Serpens mu-
tilatione fit fortior. Una Luxuries eſt, quæ fer-
