pudet familiæ principatum quaſi mercedem Cya-
thi erogari. Gratulor tamen, ad arbitrium Nu-

De Cyro Rege. Cap XXI. 177

minis, foœderari pudori muſta, vinéque deprimi,
hauritique libidinem. Pernega, ſi potes, à Deo
regna contradi, quando deſlinatam natu maximo
purpuram, minimus natu Jacob à parente non
rapit, ſed accipit, iis prorsus pro eo machinis
agitatis, quas in eum Pater fratérque compe-
gerant. Nimirùm vox illa regnorum ferax, fos-
cundâque coronarum, Dominamini, vox Verbi Cen. 1. 15.
eſt, quam Deus nullis Babelicæ molis artifici-
bus vernaeulam eſſe voluit, uni Dei Filio reſer-
vatam. PFruſtrà proindè, aut eam ſuo exarare
ſtylo mortales ſatagunt, ſi eam Deus noſtris pu-
gillaribus non impreflerit: aut ſtolidius eam ſtu-
dent eradere, ſi ſuo illam digio Numen noſiris
cChartis inſcripſerit. Nulla tam uda eſt ſpongia,
quæ Numinis delere poſſit characteres. Mare
licèt ſuxiſſet, ne eo quidem in papyrum defuſo,
vox iſta expungeretur, Dominamini, ſi tamen
Deus adamantino illam ſtylo duxiſſet. Neque
enim impotentior in ſcribendis Regibus Deus
Pilato eſt. Ipſe quoque ſi Regem ſcripſerit, quod
ſcripſit, ſcripſit, nec patibulatum crux regno
fraudabit.
Quot in Joſephi ſtantem manipulum falces' VII.
conſpirati fratres immiſere? Et tamen ſomnmiatis
ariſtis falæ nulla coronam decuſſit; nullique tur- . .
bines, imbréſque iis adnatam vocem, Domina Gen. 37. 7.
mini, exterſere. Putabam nos ligare manipulos
in agro, & quaſi conſurgere manipulum meum,
& ſtare. In unum fratres conglobati arietem
quaſſare culmum vi, aſtu, rabieque, qu licuit
maximà, tentavere. Sed vim culmus irriſit, non gaſeph in-
modé non dejectus tantæ impetu machinæ, ſed vun E-
erectior, celſiôrque. Riſere primum ſomnia, ut beravie
aiebant, delirantis; mox damnavere ambientis
contumaciam; vinxere deindè regnaturum, tum Dignitas à
ſpoliarunt, haſtæ denique ſubjecere fratrem man- Dio detur.
gones improbiſſimi. Verùm, nec vinculis exo-
luta corona; nec arens puteus purpuram ebibit;
nec ſceptrum haſta diſpunxit; nec ſervitute evi-
ratum imperium eſt. Quin omnia (quaſi im-
perii Plantæ aggeſtus cinis & amurca injecka)
feraciorem eam & ſceptri ſecere, & falcium.
Et quamvis conjurata cum fratribus Ægyptus
manipulum validiſſimè impulerit, brevi tamen
didicere univerſi, non ſuâ ſtare mole manipu-
lum, ſed nutu Numinis ſurrexiſſe, ideôque nulla
zizaniorum conſpiratione dejici poſle. Procul
erat à Patre Joſeph, procul à ſuis: ſed non ab
eo vox illa procul erat, Dominamini. Eam penè
Domina eraſit à ſervo. Nam mamipulo facem
ſubjecit, quàâ duduùm Sodomæ deflagrarunt. In-
Jjecit Domina ſua oculos ſuos in Joſeph, & ait: Gen 59.7.
Dormi mecum. Non Mare tantùm, ſed Nilus
quoque Sirenas habet, fuis ſæviores, immanio-
réſque crocodihis. Hi enim lacrymantur, ut graſ-
ſentur. Fœmina ridet, & graflatur. Quam ut
benè crocodihs truculentiorem eſle dixi, ita malè
illam compoſui cum Sirenibus. Non eſt enim Si-
ren adultera: nam & audita ſirangulat dormien-
tem, & inaudita vigilem interficit. Sirenes cer4
licuit evadere: in aures fomina demittit mella,
quibus agnata cera, non intercludit, ſed aditum
Patefacit in animum. Quis enim mella reſpuat,
non fœminæ tantum, ſed Dominæ? cum præ-
ſertim, ſi migredo repulſam a candidato patiatur,
ſit candori purpuram detractura. Cave Joſeph,
ne, ſ Dominam rejicias, te quoque depellat
dominatus. Eris de præfecto ampliflimæ fami-
liæ, anguſtiſſimi habitator ergaſtuli, & deſiiaato
tbi à Numine principatui reſtem concinnabis
Pro corona. Niſi cum Domina dormias, imperi
mani-

178
manipulo tui zizanium ſuperſeretur ſervitutis;
quod, viro vigili, mulier ſerit, ideò hoſtis quôd
amica. In agro enim pudoris, ut triticum ſpar-
getur, ſi dormias cum imperante: ità ſi excu-
bes, lolium horrebis infelix. Tuus profectò non
ſtabit manipulus, niſi ſervias; nec ille domina-
bitur fratribus, ſi tu Dominæ non parueris. Pa-
riet tibi Domina principatum; quæ, ſi non ex
te conceperit, ſervitutem tibi abortietur. Dormi
mecum. In pulvinari replumeſces, ut advoles ad
ſolium. Quas ſi plumas remiſeris, pudoris Icarus
in mare Veneris demergêre, per quod tibi ad
præfecturam licuiſſet navigare. Niſi obdormias,
& puppi rues in ſentinam; ideò Palinurus, quia
vigil. In ſentinam aio? in mare corrues ærutn-
narum omnium, tibi non tempeſtate ciente nau-
fragium, ſed malaciâ, quæ quietem pollicetur,
ut mergat. Proh laſciviæ ſævitiem! à quàâ, ſive
accedas, ſive abſcedas, naufragium paratur.
Sed mergere conſtanter, Joſeph, ſi tanti ſtat pu-
dor. Nam & floctibus facilius, promptiuſque
tibi purpuram extrahes. Purpuratus quinveròô es,
ſi ad illecebram intemperantis ſœminæ rubuiſti.
Repulsà ad conſulatum evehêre. Ito non invitus
"in carcerem: in ſubterraneo enim ſpecu tuus non
obruetur, ſed ſeretur manipulus, ut Regis no-
mine quam ociſſimè expullulet conſignatus, tot
brevi horreis imperaturus. Quamquaàm currenti
Ccur ego ſubdo calcaria, cùm uberiora ille agat,
Frrast. quàm ſuadere ego illi poſſim, cupiämque? Ne
tas. Phbiloſophiam projiceret, pallium projecit. Plus
amplexus Dominæ horruit, quam nexus ſervi-
Servi probi tutis. Frigere maluit, quàm uri: &, ne Aries

is bo- eſſet ex Agno, vellus abjecit. Quaàm eſt Rube-

minis. no Joſeph abſimilis! Dormivit Ruben cum an-
ceilla: Joſeph cum Domina non dormivit. IIIe
igte. ad Jordanem ſordidatur: hic eſt illimis ad Ni-
di. lum. Aker ità crimini in libertate mancipatur,
Hamani t ancillæ ſuccumbar In ſervitute ità alter eman-
reſpelctu- Cipatur à pudore, ut nec cedat imperamti. Pri-

ſuperandi. mogenitus Iraeélis, ut laſciviret, familiæ purpu-
goſephi in ram ſprevit. Natu minimo proximus, ne laſci-
pudore viret, præfecturæ chlamydem non ſprevit, ſed
conſiantia. reniſit. Maluit uri Ruben, quàm regnare; utque
T,ibalasio Fetineret ancillam, dimiſit principatum. Maluit

ziilis. Concuti Joſeph, quàm dormire; &, ne à Domi-
Felicicas na teneretur, præfecturam dimiſit. Beatiorem
vera. ſe fore ſperavit in compede cum Lilio, quàm in
Tentatis thalamo cum fœno. Noctem carceris, aiebat,

vincenda. Don reformido, ſi à me pudor non abſcedit.
Aurora enim aderit, ſi candor adeſt. Domus
carebo præfecturàâ, ne ſim pudoris expræfectus.
Agar in præceps; ſed quoquò incidero, meo me
Perſecutio Lilio ſuſtinebo. Non eſt carcer, quem, mihi ho-
non timen- .12
da. ſtes non ferro recluſere, ſed Lilio. Cædar; ſed
integer. Vinciar; ſed liber. Damnabor; ſed
Aecufatio- . . . . . 7
e, ſa. inauditus. Securim meæ arbori impendére ſcio;
ſed, niſi exciderer, non ſtarem. Cadam, quòd
lnen non ceciderim. Succidar, quòd fœcunditati pec-
zum yir. Canlti ſierihtatem prætulerim innocentem. Con-
satt. cidar, non ut in ignem conjiciar, ſed quòd ar-
dere recuſaverim. In Ægypto enim eæ arbores
excoluntur, quæ arſere. Quæ florent, & vernant,
excaudicantur. Abſtrudor humi, quòd luto no-
luerim inquinari; & quia mori nolui, ſepehior.
Obruor à Domino inauditus, quòd Dominæ,
ne obruerer, obſurduerim. Quam pudor ſur-
ditatem non & catadupis haurit, ſed haurit & ſi-
lentio. Qui enim meditatur, & ſilet, is penitus
illecebræ obſurdeſcit. Ego porròô, qui terram cal-

Beccata
viianda.

care didici, non colere, coelum in £ gypto ſuſ-

picio. Ideoôque intentus Aſtris prolabor in fo-

“ Oliva in Eſdram.

veam. At quàm beatius eſt in carcerem cadere;
quaàm in torum! Quatm felicius me ferrum te-
net, quam foœrmina! Quis non maluit Roſa eſſe
cum dumis, quàm lappa eile ſpinarum expers?
Compedes exhorrerem, ſi me licentia devinzviſſet.
Jam veròô libertatis genus eſt, ubi membra deli-
gantur, quèd animus exolvi recuſaverit. Squa-
lorem carceris, pudoris fragrantià compenſabo.
Carebo luce, quòd coœlo non caruerim. Cala-
mitatum me torrens inundavit? Ut in ſuo pa-
rens baculo Jordanem tranſmiſit, ità Nilum ego
hoc nixus Lilio trajiciam. Nec alluvionem æ-
rumnarum perhorreſco: quando in Ægypio fe-
licitas cum eluvione conjungitur. Me porrèò

odit Domina immerentem, cuſtoditæ tantùm

compertum pudicitiæ. Sed, ut video, in Capi-
tolio laſciviæ, ubi vox una eſt, dormi mecum,
gratiores ſunt ſopiti canes, quàm volucres
excubantes. Romæ anſeres probabuntur in-
ſomnes. Hic Turtur vigil improbatur. Nec
mirum. Capitolium enim ſuum capi optat adul-
tera & diripi; nec Gallos reformidat, quæ Co-
lumba eſſe non ſuſtinet. Plumas amat, non alas,
quæ mihi, ſibique ſomnum comprecatur. At im-
pudicæ non pennas remitto, ſed pallium. Tegi
enim, veſtirique debet, quæ unam pro gaza
adamat nuditatem. Miror autem tam illam pro-
caciter mentiri auſam, ut me adulterum diceret,
qui pallium illi remiſi. Tunicam non offert fœ-
minæ, ſed aufert intemperans. Nec mergi ſiu-
det, ſed emergere, qui chlamydem exuit. Non
beatiorem Ægyptum crediderim, quàm paradi-
ſum. Ibi ſons Adam tunicatus. Ergo hic Joſeph
innocens ſine pallio Frondes ille decerpſit ab ar-
bore. Has ego ex arbore compedes detraxi. Hæ
me clamant naufragium non feciſſe. Neque enim
hærerem tabulæ, ſi forem naufragus. Imòô, niſi
naufragus eſſem, tabulæ non hærerem. Feciſſe
me naufragium non diffiteor. Etenim mercium
non tuli jactum. Supellex verò mea unum eſt
Lilium. Hoc ne projicerem, huc ſum projectus.
Sed me Flos eriget; ſiquidem qui, ne pudoris
causâ caderem, cecidi, ſevi manipulum meum,
non oppreſſi. Et verò in agrum Joſepho verſus
eſt carcer, in quo ſtans manipulus ad præfectu-
ram horreorum eviruit. Quidni verò foret ager Zn 7.
& carcere, ſi pudici adventu tot in carcere Lilia peremur
floruere? Citô loci fundum in latifundium pudor in Zonum,

demutavit; nam etiam è& carcere cœlum Joſeph .
Perſecutis

aſpexit, & ſua juſtus ſidera teterrimis tenebris non nocus.

impertivit. Septus proindè Lilhis, Aſtriſque Ma-
nipulus ad deſignatam ſe brevi comparavit, ex- Locus non
traxitque Dictaturam. Nec imperium tamdiù oc- ette
cupare diſtulit, quamdiù reciperet libertatem. 1 coum
Præcepit, libavitque vel in vincuhs regnum. indiferen=
Nam a Prafecto carceris vinctis impoſitus, ia.
Prætor ſimul & reus, imperium exercuit in ner-
vo. Pluùs id ego poteſtatis miror, quâ rerum
Joſeph eſt potitus inter numellas & manicas, Mber quif-
quàm delatam ei a Pharaone præfecturam. Quot que fojis-
enim regnaverunt in ebore! Quis verô impe- ne ſuse
rium eruit & catenis, compeditus & Princeps?
Novi aurum & limo concreſcere. Sed illuviem ità
luti à ſe auri nitor abdicavit, ut nec veſtigium
eraſæ originis in ſe patiatur extare, limi refu-
gus, & transfuga. Joſephi verò felicitas ſqua-
let & effulgurat, præeſt & vincitur. Ita ſem-
per ſomniatæ mamipulus ſterit præfecturæ, ut
elhidi nec ſervitute potueric, nec claudi carcere.
Servitutis enim virgas in faſces deligavit Con-
ſulares; Vinctéque deeſſe non potuere lictores.
Livor deliravit, ſi quem imperare noluit, Hno:
ribus

Carcer.

hulelt

Noo Ho ,
lhi nni
n ſtawern
ige
13 hunm Poren
lann e
cigcitas
21 erote, l
eluus tilttt
9 rolt har
et inettett
Melli
mn eladdiun
Regum dom
lInperante
luro eyulu⸗
Gent glay
Morucn. I
AEnor toti
Eem leent
ſege elonut
leeem J
Achel, po
Allat, lat
ler leo cae
ais excunr⸗
Gllt. Nimi
Calpint, in)
nncsero
Tlornis Phaa
Nlaizedel
us, den ul
ninee nni
hs Ane, 8
belge bits)
Nlge Nunin.
CNnſelbes,
Ard, kunu nie
Tinumdd, n
hrnedt Pene
Nngumine
ögles doneee

erit ilerſep

idbiid, & con

lMen tandem

ANi nies
adh En

1ne einen.

h, üdeie
thene Eeſngt 1
us ex unnbr.
Wun er Epro
glerd ,
muen
un ho⸗
enteſcer
8
urh
R Aoppr
Cr Woppr
a all
e gen d
rgan ile⸗
omhenn ge
1 0n

WMahi
all a

ncakn
nim r.
ehen
enmikk.
dr E
in N.
npenlt
n. (d
nin
Mne
udnen:.
Egpnb
N⸗ Wd
e mmin
0,
Mi mhen,
In MWl
dabunn 6.
Dant Ne⸗
ſichradl
ke da
, N
alut N.
Aium 1
n
n Ung
tetumcns,
von kkn e
ec mgiſt⸗
eut N
Oin gand⸗
ſoteloen
Kenirche⸗
denani
. Negram
Cns lhi
teen el
ekiih nenimn
mts un dl
eſum eet
Plmmm,
ead ellr 4
rensſet ge,
Acee Lig
näimpun“
elun lNi,
mins Eiiiae
Atſar
ngean,
funn ted.
etet Mentl

n s
6

D n
Cis MMoind,
erenditn ,
or, n ſemn
Hellumm. Eut⸗
edin⸗
1 Pinddſ
E Unien⸗

peiratur.

4

De Cyro Rege. Cap. XXI. 1

ribus ſepſit. Nam innocens, cùm à lictore duci
non poſſit, à lictoribus deducetur. Vide autem,
ut ſibi tantùm imputandam Adoleſcentis purpu-
ram ſtatuerit Divinitas. Etenim cum pocillator,
ji. Piſtorque Regis mœrerent vincti, ſuæ pronu-
bum porentiæ non piſtorem Manipulus, ſed po-
cillatorem eſt nactus. Cur enim adumbrata tri-
Deri tico dignitas non à Piſtore vindicatur, ſed à po-
&retici- Cillatore, niſi ut uni accepta Numini ſceptra mor-
tas à Deo talitas referat? Cyathiſſando libertus ità pateram
dentu. obtulit Pharaoni, ut ſomnii quoque illi defunde-
cConfden- rer interpretem. Ità Caſtitati vinum ſuffragatum,
tia in innocentiæ deſtinavit imperium, cui nunquàm
Deu, non excidium intentat. Quàm ſunt omnia in
Regum domibus imparata, & fortuita! Pitiflan-
do Imperantes Prætorem è& reo faciunt. Niſi
Pharao epularetur, in nervo Joſeph obſoleviſſer.
Pendent graviora imperii negotia è nugis Mi-
niſtrorum. Improviſus & cyatho Princeps, &
Aflertor toti emerſit ͤÆgypto, & Bacchus Ce-
⸗- rerem peperit, inter calices annonæ Præfecto à
Rege deſignato. A Rege dixi? A Deo meliùs
dicerem Joſephum evectum ab illuvie carceris
ad ebur, pompâmque quadrigæ. Ità, ſi Deus
annuat, & cratere ſervo purpura extrahetur: &
carcer reo carceres pandet, ut ad imperii meram
felicius excurrat catenatus, quàm penniger pro-
curriflet. Nimirùm Pharaonis cervical iraà Regem
conſopivit, ut Joſephi compedem alis inſtrueret,
quò vinctus evolaret ad regnum. Horrebat ſe-
miſomnis Pharao, à bubus emaciatis regnum
populari; ied neſciebat, qui vaccis mampulus ob-
ſtaret, quem hullæ abſumerent animantes. Quaſi
Gen. 37. 7. conſurgere manipulum meum & ſtare. Stetit in-
victus planè, & interritus contra turbines, im-
bréſque ferteos Manipulus, um obverſus, inni-
xuſque Numini. Et quamvis catenis, gladiis,
compedibus, latomiis, & ciſternis in eàâ pluerit
Areâ, ſtantis nitor, conſtantiãque obteri nequiit.
Tune apparebit, quid illi proſint ſomnia ſua.
Tonitruumid, non fulmen conſequetur, ſed Iris.
Apparebit planeè, quid eum juvent inſomnia.
Pelictats Nam quam ipie ſomniavit Fortunam, vos eam
ſans. vigiles horreicetis. Non enim Manipulus erit,
umniz, ſed erit interſepta horreis Præſectura, quam inſcii
ribulatio- 1.; . . . . „ 3„ .
ni &, Der- adibitis, & conſcii adorabitis. Nimirùm, in co-
ſeutozum ronam tandem vincula concinnantur, ſi pudor
emedmc. ad Nili ripas pluùs Sirenem horreat, quàm Cro-
codilos, & vinciri à lictore malit,; quàm à Cu-
pidine retigeri. Tenebrarum, non ærumnas Jo-
ſeph, ſed delicias reformidavit: ideôque, duùm
opera defugit tenebrarum, ſuæ meridiem felici-
tatis ex umbra extraxit, & & carcere. Qui
enim ex ſe prolem concipi non patitur cum fla-
gitio, huic ſteriliras Fortunam parit coronatam.
Quis verò miretur, ſi humi Lilium effloruit ſe-
pukum? Si flos eſt pudicitia; errat, qui illam,
ut exareficat, & infodit, & adobruit. Plùs Sole
læditur pudor, quam ſpecu. Inconſultè proindè

ℳ Deo

gnitas im-

Tbid. 20.

Peccati
odium.

Mulier, ut opprimeret temperantem, eum humi

defodit. Ablaqueatur graviori Flos incommo-
do, quàm illaqueatur. Etenim proſtare timer
innocentia, non ligari. Imô cùm Joſephi felici-
tas mahipulo adumbretur, qui eum alligat, ſtare
illum docet, non cadere. Nuſquam maripulus
conſiſteret, niſi hgaretur. Debueratis non vinci-
re, ſed exolvere manipulum, quicumque ſolvi
eum, non ſtare optabatis. Sed planè ſcelus, ut
neſcit amare, ità odiſſe neſcit. Joſephum info-
dit ne diteſceret; quum tantùm intra terræ re-
ceſſus aurum, gemmæque concreſcant. Tu ve-
76, ſœminarum ſceleſtiſſima, pudiciuam, ut

expugnes, retrudis in ſpecum à Nunquàm ſe-
curior eſt Caſtitas, quàm chm latet; quæ perit;
ſi paret. Cur autem eum vincis, quem ſolutio.
rem optaſti? Hic tuus Cupido faſciam haber, gyſeph tu⸗
ſed renes vincientem; non oculos. Vigil por ige rai;
rò, & oculata pulchritudo, non impingit. Nam ſed accin⸗
Amor ideò ruit, quia cæcurit. Fruſirà verô re Shus;
tinere ſperas, quem corripis palliarum. Nudum
ſiquidem comprehendit intemperantia, quæ pal-
lium retinere non poteſt. Monet impudicam,
non audit, quùm ei pallium exporrigit comi⸗
nentia. Non enim nudari vult, ſed vul non nu-
dari, qui non ſe palliat, dum oppugnatur a fœ-
mina. Tum namque palliata Caſtitas eſt, cum
patere cupit, ne proſtet. Non eſt is pudor phi-
loſophi, qui pallum non removet, quando agit
cum muliere. Pudicitia porrô cùm inter ſcopulos
tutiſſimè naviget, ur felicius deferretur, vela
non demiſit tantùm, ſed dimiſit. Et Adoleſcen-
tis ſane pudor portum ſe jam tenere teſtatur,
quando carbaſa deponit. Qui reliéto in manu
ejus pallio, fugit. Sedenim, inquies, naviga-
tionem quo modo abſolverat, qui profugit? Hæc
eſt nautica pudoris, qui, cùm fluctuare tum de-
ſinat, quùm à ſcorto diſcedit, portum habet in
fuga. Mirandum id verius eſt, vela, ut fuge-
ret, rejeciſſe. Quamquàm tropus inſolens eſt;
ſi enavigaſſe dicamus eum, qui ſcortum exhor-
ruit. In limo enim, non in aqua confligit adul-
tera, quæ non lavat, ſed inquinat captivum. Et
nemo refugit ab adukera, miſi terreſtri ab ea iti-
nere ſecedat. Terram ſiquidem qui calcat; is de-
fugit adulkterium. Miraris autem feliciter evaſiſſe
Jolephum? Pallio fugir abjecto. Qui, relicto in
manu ejus pallio, fugit. Sato melhius, quàm relicto
pallio, aufugifſle ferretur Joſeph. Nam adalteræ
dextera in agrum verſa, paludamentum ſatori
protulit pro pallio. Fœcunditatem agri ſiupes
impudici? Nallus eo eſſe poteſt feracior quùm
nunquaàm ſordibus, ſtercoréque non abunder.
Aut ſi tropi piger, pudétque hliorum hoſtem
aduleram agrum dici, haberique, Arachnem
eam fuiſſe dicamus, quæ citôò pallium in regiam
chlamydem concinnavit. (Quis enim araneam
eſſe neget adulteram, quæ muſcas non illaqueat
tantùm, ſed facit? Joſeph equidem non regnaſ-
ſet, miſi ſeorto pallium remiſiſlet. Ita defigna-
tam Adoleſcenti Præturam miris Numen arti⸗
bus provenire ſtatuit, imperio obſtetricatàâ ſervitu-
te, & ſuccreſcente ſceptro inter compedes. Tan-
tùm ubique virtus poteſt, ut in regias quoque vir-
gas carcereth excolat, ſi ità ergaſtula inaret, ur
Lilio utatur, pro ſtiva. Nimirum ſatis ex Ariete
Sol eſt ſalutaris. Surculis verò regnaturis ferti-
les umbræ quoque ſunt carcerum, ſed in Virgi-
ne. Joſepho cerzè ſine Sole ſceptra vernavere:
qui eò propius Cœlum acceſſit, quò plus abſceſ-
ſit à Sole. Etenim tanta eſt non parientis ſee-
cunditas pudicitiæ, ut, quæ carnem, hoc eſt;
foenum edere dedignatur, ſceptra fundat pro fo-
no. Tua, Joſeph, fortund fruere, de Oeconomo
Vinctus, & Princeps de Reo. Nam, qui te ſuſ-
exerit imperantem, cum Cyro profitebitur, ter-
rarum à Deo regna mortahbus diſpenſari. Omnia
regna terræ dedit mihi Dominus Deus cœli. Vox
iſta vox filii Jacob eſt, qui ſuam in Deum retulit
præſecturam. Auſculktare mihi utinàm hcuiſſet
Cycno, cùm ſuperfuſam candori ſuo purpuram
gratularetur, ſéque ſtuperet Satrapis antelatumn.
Cyri planè carmini proludebat, quùm ſuum non
mari, ſed coelo conchylium imputaret. Nec Vide-
ri inſolens poteſt, ſi coœælo purpuras afſignemus „»
quam

Gen. 39.
12-

180

quùm aquæ, quæ ſuper oœlos ſunt, carere non
poſſint purpurâ, quando eas Deus pleriſque Alſtris
impoſuit.
Verùm, ut à Deo evectum Joſephum fatear,
prædicémque; id tamen inſciis, invitiique com-
pletur adverſaris. At Babylone, quùm Sidrach
Miſach & Abdenago regii ſomni non interpre-
tes, verùm exleges, Regique obluétames promo-
veri ſuſpicio, ipio digmtatum authore principe.,
exclamare cogor, à Deo decora, ſceptrâque
pendere. Statuam Nabuchus erexerat ex auro
Coloſſeam, quam altiorem cunctis principi-
bus coram illa proclinatis, minorem ſe eſſe
coëgerunt Hebræi pueri tres. Ergo ad lyrarum
pienias ſonitum, clangorémque tubarum ante ſimula-
in indigno. Crum regni primores proſtrati, libertatem hor-
ruere in captivis non fractam. Nam Hebræi
Adoleſcentes nullis aut minis, aut ſpebus infle-
cti Statuæ potuere. Nummum, aiebant;, au-
ro procudi, non Numen; ideéôque abs ſe coli
es non poſſe, terræ ſpecubus refoſſum, erutum-
"a: que metallum. Adlabi & cœlo Deos, non veròô
& terra ſubſilire. Faſtidire proindè ſe divinita-
tem limis, ſcalpris, malleis, & uſtrinà Simulacro
inditam, affictàamque. Ridendam teſtabantur du-
dùm emerſam divinitatem ex incendio, nec
jam Vulcanos à Diis ſeri, ſed Deos fundi,
fingique a Vulcano. Nunquaàm fumoſæ ſe lita-
turos Divinitati, & ignium malle pabulum eſ-
ſe, quam myſtas. Si enim flammarum crucia-
tibus recudi poſlent in Deos Deàſque metal-
la, non reos ad metalla damnatum iri, ſed
illuc fore juſtos demittendos. Non ſupplicium,
ſed decus eſſe, in lucem Deos extrahere, Mun-
do Numinibus, per ſarcula & cuniculos, locu-
plete. Regi ſe fore, eſſéque ſubjectos; ſed ulſ-
que ad aram. Magnum autem apud Hebræos
interjacere ſpatium inter ſacrum & ſaxum. Deo
minores homines, hiſque inferiora eſſe Simula-
cra. .Æqui proindè, bonique duceret Princeps,
ſi ſubdi Statuæ recuſarent, cui nemo morta-
lium æquari ſe pati poſſet. Exarfſit illicò Na-
buchus, & cyched voce efferatus in vultu-
rem, non ſtridere modò, ſed coœpit pertona-
re. Nabuchum vulturem dixi? Phœnix eſt;
ſed crudelitatis. Rogum enim comparavit, in
quo adminiſiros, hoc eſt, ſua igne membra
conſumeret, ut è buſto veteris nequitiæ non unus,
ſed triplex innocentiæ Phœnix emergeret. Con-
jectos enim in rogum Adoleſcentes non uſſit
Hamma, ſed irroravit. Lictores verò, à quibus
incendebatur, extinxir. Viperam diceres fuiſ-
ſe flammarum nutricem in chbano, tam eru-
Dan.3.48. ditè in parentes ſuos ſunt graſſatæ. Erupit, &
incendit, quos reperit juxt ſornacem de Chaldæis.
Quis Jonam vixiſſe commemoret in Balæna? No-
biliora flammarum portenta ſunt. Nam Ba-
læna pepercit ſuæ prædæ; quod latronis bene-
ficium eſt. In rorem ſeſe ignis deliquavit, ut
Captivis ſuis blandiretur. Illa non jugulat, quem
voravit. Is ſibi deditis reis delicias paravit in ſup-
plicio. Malè clibani altiorem eſſe flammam
coëgiſtis; ignis coœlo propior factus ſævitiem
dedidicit, & didicit irrorare. Erupére proindè
in hymnos, carminâque damnati; ut tam har-
moniam miraremur in vinctis, quàm ſtupue-
ramus rores ex igne. Unum jam nobis men-
tiendo Græcia Arionem non objiciet in fluctibus
Muſicum, quando & noſtris tres in igne canori
perſtrepunt Adoleſcentes. Importuna quidem in
luctu muſica. Sed mira in incendio carmina.
Rubum in flamma, Moyſes, mirabare inno-

VIII.

Oliva in Eſdram.

zium? Tria in igne Lilia ſuſpicimus Babylo-
ne, non innozia tantùm, ſed roſcida. Sed co-
ràm illo Igne in Anguem virga convertitur.
Hoc coràam Rogo è Dracone Princeps in arborem
vertitur, quæ vinctis imperii virgas deſtinerer.
Tunc Rex promovit Sidrach, Miſach „& Ahb-
denago in provincia Babylonis. Ab eo coronan-
tur pueri, a quo fuerant catenati. Et, ne du-
bitemus in poſterum „ an aurum ignibus ex-
Coquatur: viciniâ tantùm ignis ferreum Nabu-
chi pectus, quod catenas dudum pepererat, mo-
nilium & coronarum ferax, in aurum eſt demu-
tatum. Quid ſuis militibus in triumpho Do-
minus diſpenſabit, ſi præſecturas iis erogat in
ſupplicio? Quæ verò Numinis congiaria erunt,
ſi, quæ in ejus cultum tormenta perferuntur »
prætextas, coronâſque parturiunt? Tunc Rex
Promovit Sidrach, Miſach, & Abdenago. Tunc,
eâ ſciliceét occaſione, eo tempore, cùm Re-
gis ſcita, juſſäque juvenes deriſiſſent. Et ad-
dubitas, an author dignitatum ſit Deus, ſi
& ſpreti Principis turbine non ſtragem horrue-
re contemptores, ſed incrementa, decorâque
hauſere? Cùm rogos, incendiâque Nabuchus
eructaret, vernavit illicò in ſtipendia. Nihihad
nos, quod demiremur, ſubmittet India. Quis
enim in Elephanto ebur ſuſpiciat, ſi Tyrannus
curules ponit, non Victor centurionibus, ſed
ſuis Spretus irriſoribus? Monſtro ebur adnaſ-
citur? Sellas Princeps eburneas ſuis æmulis ,
vinctiſque concinnat. Abutitur ebore bellua in
obvios pro falce. Sui utitur comumeliã Rex,
ut rebelles efferat, evehatque. Ut ergo pueros
illatos ſellis conſpicietis, illuc eos appulſos in-
telligatis, nutu Numinis per ſupplicia. Cliba-
nus irroravit? Nabuchus roravit in tonitru.
Non ifthic in rota fortuna conſtitit, ſed ſietit in
pœna. Rudem deinceps ego terram qui prædicem
germinaſſe: cùm è& tyranno in adverſos ſuperſti-
tioni ejus Adoleſcentes beneficia, inſigniâque
poteſtatis emanaverint? Enato è& terra Hloſculo
diſtineris? E tyranni dextera ſubfrementis ſcep-
trum non ſtupes fluere in captivos, ejus pla-
nè Simulacro obluctantes? Nimirum, Numine
annuente, in Nabucho Davidem aſpicies, nec
juſtos Babylon vincit, ſed inaugurat. Coœlum
curemus non adverſum, & ſarta omnia, ſal-
väque ſunt. E dumis ſervitutis imperi roſa ef-
floreſcet, jubente Deo. Deo autem reluctan-
te, inter fortunæ irides non unum perfuret to-
nitru. Hebes & ſtipes eſt, qui aliundè navi-
gationi ſuæ auram præſtolatur, & poſtulat,
quàm ex Deo. Habet in ſuo femore Chriſtus

exſcriptum ſuæ illud elogium poteſtatis, KRex 1. Tim. 6.

Regum, & Dominus dominantium: ut ſciamus 15.
ejus eſſe genus, & ſobolem, principatum. Ego
autem conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper Sion Mon-
tem ſanctum ejus. Vides, opinor, à quo Reges
dicantur. Ipſe enim eſt, qui ut ſtellas obſignat,
ità ſcintillas in arundineto diſſeminat, pares A-
ſtris futuras. An non inter arundines ſcintillula
Saül, qui parentis Aſinas conſectatus, impe-
git in regnum. Ecce unxit te Dominus ſuper hæ- 1. Reg. 10.
reditatem ſuam in principem. E pedo, non ex I:
olea inuncturus Principem liquor effluxit. Ete-
nim inter clitellas Agaſo nactus imperium, un-
dè peti debeant regna, poſieris conſignavit. Sa-
pientiſſimè proinde Samusl, non à ſe, ſed à
Numine Saülem teſtatus deſignatum, unzxit te,
inquiit, Dominus. Tibi ego oleum inſpergam,
ſed te ille inunger. Nam polluerere oleo, non nite-
res, niſi liquori Deus regnum inſinuaſſet. Tibias
nos

Pſal. 2 6.⸗

Ibid. 97.

eſſe pun
iamus ,
i, on un
Hinceßs n
Gi,
Ceberen
i ntote ⸗
Pim obim
Nob e
gendarum

Me iut

um:
nli .
Rlepr⸗
jenn ei

ſcr.

—

0

ONV onu
mu

ltſurun

ſrenui
nn
miunphin
(lperem
a in
nacie
n guiten

Mr To
Abus imer
14 t lbes, uar
Llmnetli ale
4 Obendh Mor
llenine pole
eln, ho
nlelgo, non
Mn u indol⸗
lire: i l
giins ſimeto
dam inlenl
nd eimn A
unlntngre
ii⸗ Cemnüme
ich, & Plara
nt, gaſi
n ller.

Uiht
Ka.
Cnmint.
hhatrn
ice
6 0Ntoen. 4
h ed.
l gibu e.
fenn N.
Sð
umekn.
rumnto
inenkri
geruemn
Fekum
lk
deng U,
Ne N.
len R
kegen imt
, nte
ge Nhh
encka. Nlal
et lule i
t,ſ Nan
Unionbu
ko ehn dd
lis anc,
ebor helu n
Mmumet a,
Ur an n
e guln k
lca Cbr.
nn n wun.
iin,AAlenn
imüßeher
dvetſallet
4, ilgnur
tem l
Kemerutt-
wos, euf
irüm, Nn
en Aii,
Ugui⸗ Cuin
monni
inpeii nhe⸗
Otem 1elt.
In pellaat
i Aluode
gſlt
ſenne (NiiG
Celts, Nens
mn: ſailb
rininin ,i
ſrlinle
1 o Nißt
1,
ſelas Nlenn
inn, n
cines ini

8,
ſdung, viu

ntinic
lo,

o An.
eLeNM.
ol⸗ 41

0 er!

De Cyro Rege. Cap. XXII.

nos eſſe puta, qui Numinis inflatu Reges pro-
nuntiamus, muti cæteroquin futuri. IIh propte-
reà, non mihi, vectigalem te efſſe ſcito, à quo
Princeps meo ore renuntiaris. Scelus eſſer pro-
fectò, ſi Hebræi Regnatores ſua ſceptra non cœ-
lo deberent, quando clamaturus eſt Perſa: Om-
nia regna terræ dedit mihi Dominus Deus oli.
Etiam ubi manus, manus ſunt Eſau, vox tamen
vox Jacob eſt. Adeòô ne barbaris quidem re-
ferendarum in Deum dignitatum doctrina, fi-
déſque ſunt barbaræ.

HEC dicit Cyrus Rex Perſa-
rum: Omnia regna terræ dedit
mihi Dominus Deus coœli. Et
ipſe præcepit mihi, ut ædifica-
rem ei domum in Jeruſalem. I.

Eſdr. I. 2.

CAPUT XXII.

MN homuncioni Deus regna offundit,
quo ſibi mancipium devinciat, tenacius
cohæſurum: Sed Perſarum ea detulit
& ſtrenuiſſimo & potentiſſimo, quem
obſequentiorem in Numen ſanguinis,
triumphique nobilitas præſtitit. Quo
ouperem eemplo Principes inclinare
parcius in aulæ quiſquilias, quas oon-
tumaciæ propiores, quam fidei, diſ-
cent quidem, ſed raròô.

IJ. Nui ità mortalibus ſpectatum, ut cœlum nu-
N bibus interceptum. Et tamen pluùs nos in-

Nembilio- ter nubes, quàm cœlum,

lippimus. Si enim
rer indole

i ſotn. ſurrectis aà ſe vaporibus Sol innubitur, cur non
er afßi. aliquando monemur, ignobilitatem & fidem
Néildisa diſſentire poſſe, imò rarò conſentire? Ignobi-
Itatem, hoc ego loco, morum obſcuritatem
Pkarcre. intellgo, non generis, opmque infortunium.
da inobi. Nam ut indole nobilitatem metior, non ſalo
Wte , ſanguine: ita familiæ ſordes nullis promeritis in-
tu: iur. ſignitas, fimeto deſtino, non curuli. Videmus,
inquam, infenſiſſimos eos Coœlo vapores eſſe,
quos & limo Aſtra aſciverunt. Et tamen fidem,
conſtantiämque naécturi, TLerræ filios Regum
filis, Gentiumque Diis aggeramus. Præterimus
cedros, & platanos, ut ad rubos, taxôſque deve-
niamus, quaſi fides & trunco tantuùm, & è to-
xico pullulet. Nunquâmne proruentium fra-
gor Aulicorum, qui, à Dominis ut diſcedant,
nec caſum reformidant, à ſuo Magnates veter-
no excitabit? Sedenim, aiunt, viliores apud
ſe lbertos, demiſſiores quoque eſſe, & fidio-
Aulici im- Tes. Utriuſque vos boni larva deludit. Nam,

tüi m Ea. quamvis, ut efferuntur, neutras non ſimu-
bores rehel- lent fficii . ſt ſe i. Previ
lenr officii partes, impoſtores perſonati: brevi

leventur. tamen, quid coxerint, produnt. Hoc quoque
vaporibus nomine quàm ſimillimi. IIli enim,
dum à Sole & palude, liméôque ſecernuntur,
ità attenuantur, ut Cœlum induiſſe videri poſ-
Dignitas ſint, aéri concolores. Ut verò in ſuperiorem
moresmu. ætheris partem, quaſi in ſuperm ſeſe orche-
lut⸗ ſtram intulerunt, cœlum obturbant, in nebu-
las, in nubes, in turbines conglobati, Aſtra con-
Ethic. Comment. Tom. III.

Aulici im.
bii Infidi,

181

velant, Solem infuſcant, cœlum ſubducunt; ſe- 15, „: non
séque loco ſiderum obſervandos mortalibus, me- fidendum.
tuendéôſque objiciunt, quà blandi roribus, quà
ſævi fulgetris, qua irnbribus ſalutares, quaà ful Hasraritu⸗
guribus immanes, ne Diis quidem relicto no-“
mine, in Junones, Jovéſque pluvios ſeun pro-
moti, ſeu provecti. Coelo tonante, Jovem il-
le ſuum verebatur. Adeò vapori, non autem,
ut putabant, divinitati ſuum Jupiter cuitum de-
bebat. Suas ita fabulas ſtruunt, & dant vulgi
quiſquiliæ, & fimeto admotæ curulibus. Nihil
mancipiis demiſſius, modeſtiuſque, dum pileum
aucupantur. Ais? aiunt. Negas? pernegant. Scor-
taris? lenones ſpurciſſimi ſunt. Sacrificas? Eos cre-
des Samuéles. Unam eſſe ferunt felicitatis ſuæ
ſupremam lineam, à tuo nunquàm abeſſe late-
re; unam, à te abeſſe, calamitatem. Ut enim z i.
nunquàm ſine teſta progreditur Cochlea, & pii.
gurguſtium vehit, quoquò acceflerit, ſuâ, ut
ita dixerim, cave palliata: Ità hi ſui Principis dünlato-
domum quoquò ſubvehunt, nibil niſi & re Do-“
mini acturi, quamdiuà animam non agunt. At
ſi ſe teſlà expedierint non jam Cochleæ, ſed
Limaces, eò nunquaàm revolvuntur, anguium
more, non cute, ſed compede evoluti. Vix pi. Aulici in-
leo donantur, quùm caput illicò abdicant; non fii. .
modèò non officioſi, ſed contumelioſi, & con-
tumaces in Dominum. Quemadmodùm enim

Poma, quamdiù cruda ſunt, & immitia ità co-

hærent plantæ, ut ab ea avelli, abſtrahique vix
poſſint: cocta verò mitiaque, caduca ſunt, &,
niſi decerpantur, cadunt, ramum, plantàmque
pertæſa; cui non fide, ſed ſucci inopiâ junge-
bantur: Ità Liberti tamdiù ſuis Dominis obſe-
quuntur, quamdiù melie, auréôque pingueſcant
inſuccati. Quod cùm familiare ſit mortalibus
vitium, viliora tamen faciliuùs capita corripit
ingrati animi lues verius, quàm impetigo. Ideò
Deus, cùm excitari ſibi cuperer Templum à vi-
ctore, non è piſtrino vernam, aut & myoparone
remigem terrarum regnis impoſuit: ſed orien-
tis imperium Regum nobiliſſimo, fortiſſiméque
decrevit, ratus non deſertorem poſt Lauream,
Cyrum, ſed cultorem futurum ſui obſequentiſſi-
mum. Nec fua Deum, ut fallere non pore-
rat, ità reveraà fefellit opinio, triumphis Cyro
in Dei cultum inclinato. Sud enim Rex lauro
ideò ſe à fulminibus credidit propugnatum, ut
cœlum & continentius obtueretur, & ſecurius.
Ergo Aſſyriã, Lydiâque à Deo auctus, à Deo
non defecit, ſed promerendi Numinis ſiudio-
ſior factus, mibil habuit antiquius, quam ut ſuæx
in Deum religionis conderet monumentum. Hæc
dicit Cyrus Rex Perſarum: Omnia regna terræ
dedit mihi Dominus Deus cœli, & ipſe præcepit
mihi, ut ædificarem ei domum in Jeruſalem. Hæc
ſanè unus tantùm & diceret Cyrus, & præſta-
ret. Nam animo quiſquis deficitur regio, bene-
ficiis in contumaciam excitatur, non addicitur,
cohærétque largitori.
Si Libyæ arenæ cœli imbribus perfundantur,
aſpides, viperâſque parturiunr. Si verò in Ara- II.

bia pluat, thura coqui, amoma excoqui, ole- Ker wte.
re myrrham, ſtillare balſama gratulere. Haæc Eror.

enim pinguis & felix gleba, ſuorum fruticum P,dirs
. . 5 . .. eco-
& fibras agit in gemmis, & baccas aſiris obji- quit inbal-
cit, infunditque beatiſſimis. Sabuloſa veròô, ſtri- Jamm. Ro-
goſâque Libyæ plaga humorem ſlatim corrum- éew-
Ola . 1 Zuit Afri-
pit in toxicum, quo non plantæ adoleſcunt, za in cera-
ſed monſtra. Quis non videat nobiliores Ani- Lar-
. . 6.
mas Arabum finibus, fundiſque fortunatis adum- brasi.
brari? Nihil eà lætius beatiuſque Provincia,

ꝗuæ

Aulici im-
pii.
Dignitas
cut defe-
venda.
Arabia fe-
Lix.

III.

Gen. 16.3.

Agar re-
bellat à Sa-
ra.
Dignitas
in indigna

Ibidem. 4.

NMmaelis
ſistura fe-

rocia⸗

—
182

