opprimendi Spartani irrupiſſent. Se item confir-
mabat, tum tamùm ab Athenienſibus debere ſub-
legi, quùm de imperio certaretur, aut ſubrogan-
dus Princeps Reipublicæ eſſet. Non civis vox iſta
eſt; affectantis gloriolam, abutentiſque in ſua
decora Magiſtratibus rugitus is planè eſt. Nam
nihil ſubterfugit ſeu Princeps, ſeu Patritius, dum
ſuam imperio operam profuturam intelligit, li-
cèt non imperet, ſed demittatur. Aurum certè,
quùm Sponſi caput efformaſſet, undè & pro
crinibus eviruerant palmæ, & columbæ emicue-

cianus.

vit; ſubfuitque marmoreo cruri, ne vertex, quem
Can. F. II., Hinxerat „nutaret. Caput ejus aurum optimum.
Crura illius columnæ marmoreæ, quæ fundatæ ſunt
ſuper baſes aureas. Summam;, infimämque par-
tem ſimnlacri merallum occupavit, nec faſtigio
verticis inſoleicens, nec pedum depreſſione deje-
Adl Reipwu- Ctim. Suo enim ità pretio, nitorique præfidit,
e ene, ut nihil de dignitate ſua decedere Potle arbitra-
comparet, retur, quamvis loco infimo jaceret. Una illud
RuPun. coquebat cura, ut ſtaret ſtatua. Quæ cùm ſine
ſim, ſes baſi vix ſtare poſſet, materiæque corporis reli-
Perobſ-ura, quæ jacere nollent, unum ſe aurum ſimulacro
ſubmiſit, nullo aur meru degenerandi, aut fa-
Aulicus ad ſtidio. Si ſe Aurum ità demiſiſſet Aflyrium, la-
ſumma pillo ſtatua non fuiſſet everla. Verùm unam in-
e *εεë, trà Cæſariem frontémque ſeſe auro cohibe
tus. 4 auro cohrbente,

inia vi. ità obtrita eſt, ut excidio ſuo totum funditùs
10 .

rant in oculis eluendæ, Sponſi ſe pedibus adſtra-

Religionis ferreos teſta pedes ſuffulſit, quæ obnoxia ſaxo,

Coloſſum involverit. Optimum proindè Sponſi

Oliva in Eſdram.

aurum vocatur, quod & caput Principis conve-
ſtivit, & baſim ſigno ſuppoſuit. Caput ejus au-
rum optimum. Hoc velim ſigno Principes conſi-
gnari, ut à ſe ne tum quidem minima eſſe duce-
rent aliena, cùm muneribus defuncti ſunt maxi-
mis, quando in imperantis ſimulacro, non à pedi-
bus in caput aurum evaſit, ſed in pedes a capite
deſiluit.
Hujus ſe normam Deus præſtitit politicæ, IX
quem, partâà luce, cœlôque concinnato, olus ſe-
rere non piguit; dolatiſque ſideribus, jumentorum
non eum tæduit architecturæ. Fecitque Deus duo Gen. 1. 16.
luminaria magna. Et fecit Deus beſtias terræ,: jux- 25.
tà ſpecies ſuas, & jumenta. Quem noſirum non peus ama.
equorum, poſt aſtra, puderet? Quis Solem ſi ſtru- ximis di.
xiſſer, Bovi digitum, nedum manum, admove- greduur ad
. minima.
ret? Ebur Elephantis reſpueremus, quaſi ſuber, .
ſi ſidus cælaſſemus. Numen nec alſelli, poſt cœ⸗
lum, tædet. Adeò æquè ſe & imis & ſummis ad-
eſſe Deus conteſtatur; nihilque ſpernit, quando
nihil non condidit. Pati ego non poſſum vulgi
in primoribus faſtidium, reruümque tædium non
ingentium. Bucephalos non injuriâ illos ego vo-
caverim, qui unius patientes tantùm Alexandri
omnia à ſe munera, onerâque diſcutiunt, niſi
aut Prætoria ſint, aut Conſularia. Hi ſanè ſtu- Nx e
pent. Nam, quæ laus Equi eſt, omnes, præ- ine
ter Imperatorem, indignamis; ea infamia Seha- men negli-
toris, & Ducis eſt. Eſt enim longè fortioris ani- Sant
mi, Anui, quàm Prætori, aufcultare. Iſque
civitatis melior eſt Princeps, qui pro civitate le-
vioribus muniis non ſuccumbit. Graviora enim
ea ſunt Reipublicæ munera, quæ minoris mo-
menti, ponderiſque ſunt. Cui ſiquidem Dictatu-
ra non levis? Cui non gravis .dilitas? Unus ſe-
ſe Atlas efferendo cœlo imparem profitetur: cui
nemo, quamquàm varus atque diſtortus, ſe fe-
rendo imparem arbitratur. Dum Onus effulguret,
non eſt onus. Nitore, quaſi pennis, inſtruuntur,
levanturque Magiſtratus; quò graviores ſunt cu-
ræ, eò minuùs iis allidimur. Ambitionis linter
eſt, qui freti tantùm periclitetur anguſtiâ. Ludit
in Euxino. In vivario conflictatur. Si proveha-
tur in allum, navigatione utetur ſecundiſſimâ. Si
vadis hæſerit, hiat, & ſubſidit. Nunquàm ità Na-
ves periclitantur, quam quùm profundo deficiun-
tur. Obruimur nos quoque, non mole, ſed tenui- Ambiio⸗
tate negotiorum. Et Afſyrium æmulati ſimula- enatG
crum, qui Montis fulciremur aggeſtu, ingeſtu la- mm eſt.
pidis evertemur. Gigantes ſaxo David, non mola- Opprimit,
ri, dejecit. Quem em'm mola non obtriviſſet, la- vis rena-
pillo proſtravit. Palmam palmata initatur. Gran-
diori depreſſa onere revaleſcit. Non hebetatur cote
gladius, ſed acuitur: papyro retundetur. Durio-
ribus excitamur; curis relanguemus infirmis. In
arenam primum David deſcendit, tyrocinium
militiæ ſuæ Goliæ funere auſpicaturus. Et ait
Saul ad David: Non vales reſiſtere Philiſthæo 33.
iſti, nec pugnare adversus eum, quia puer es.
Dixitque David ad Saul: Vadam, & auferam op-
probrium populi. Quoniam quis eſt iſte Philiſtbhæus?
Animum Adoleſcentis ego ſanè mirarer, niſi mor-
talium noſſem confidentiam, quos imbecilla,
quàm ardua, plus terrent. Liciatorium Goliæ cuſ-
pidatum retuſa, recurvâque Paſtoris virga non
expavit: turrimque ferream ſaxo fundâque im-
petiit. Cum calone David luctam detrectaſſet,
prælium cum gigante depopoſcit.
Erravi quin ego, falſſque animi ſim, ſi Da- X.
videm ad ſumma factum, alienum fuiſſe dixe- pavid
rim a minimis. Imô quòd ab honeſtioribus Aulæ ide Gi-
muneribus, ad obſcuriorem patrii laris procura-ni,
tionem ſeſe demiſerit, victorem ideo eum G e“ cum
0&£

us irri⸗
,a Pgit:
6, rpencderep
,gol lu ei
it, aſr
Mpeum non
abell teen
uiiz opprime
zebduxit
uni; lat
Sgm in caltt
an. Grand
enecition
lilos habe!
ſin chorte
Urndium nh
Pechordas in
inn. Ez 5
tiredo ſi
sne non int
Urda eltc
Tents he bell
Ctharas. E
6t ecebtas
em, wbi ltui
Gſendine,
, Küle,
Efinte permi

In k Iihuerg

ilb tmeſ
ni Un aleten.
gelen in alid
iarnlii, uam
iſk, Negemnd
an regt

n,nam o
e Daid Pro
Ium, munerd
e llpicio, u
I unbonem
ellemunum.
1rikeller
inchi erl
cub Mroe
un zNümng
vE Hippoc
1, Conal
Cnäſeto,bin
l inralultan
ueuncene
uin n An
e II herbe
Lurſit
Jun nce

BNnſſie

tcnm.

en. Feri: een. Goliæ pronuntio. Di apud Saülem fuerat Da-

rüt. vid, Regis armiger, & citharoedus. Venit David

Pee
Kar 2 Reg8.6. ad Saul, & ſtetit coràm eo, at ille dilexit eum ni-
Unmii. mir, & factus eſt ejus armiger. Ygitur David tol-
nigt lebat citharam G refocillabatur Taul. Hæc inter
Kitg erupere Philiſthiim, Ifraélem aggreſſuri. Nam ephe-
bi eos lyra in prælium excitavit, opportuniſſimum
ie inſtare rati tempus certaminis, quum Rex ſcilicèt
d dat⸗ I fidibus irritaretur. Non enim ut Samſon funes
nenmn dg. abrupit: ità chordas Princeps exolvet cincinnati.
eNeu Sanl dimi. Impendere proindè naufragium Regi putaverunt,
“ lat Er cita- qud ſua ei nunquàm Siren abeſſer. Philiſthiim,
lr ædum. inquit, caſtra metati ſunt inter Sochot & Azeca.
ünnu 6 1. Reg& 7. Verum non ſe ita lyræ Sauül immerſerat, ut non
enfftral eam belli tempeſtate deprimerer, ne ab ea pe=
bainnen Maßecanon itus opprimeretur. Ergo non modè lyricinem
uilſke, ſinimia. non abduxit in caſtra, ſed eum ne domi quidem
i. reliquit; ratus tam Regi ob futurum citharo-
innis. Fölupias, dum in caſtris, quàâm citharodo regiam obfu-
1, uch turam. Grandi Principum documento, quos æquè
hfin in expeditionibus imberbes Ariones dehoneſtant,
ſelinn ſeu illos habeant in tentoriis, ſeu domi eos, qua-
. ſi in chorte ſaginari jubeant ad aurium lautias.
Amgii Propudium fidicen eſt in phalange, & quéô plùs
Hiunm Uil ille chordas intenderit, eò plùs Tribuni cor la-
Hiſne e H gabitur. Ex fides fidem Ducis enervant. Nam
nnetie e citharoeædo ſi Præfectus auſcultet, tubæ, tympa-
ami Ne u⸗ nôque non intendet. Aurita enim fidibus mens,
Orror;ele aut ſurda eſt clamori hoſtium, aut ſurdaſtra. Tor-
tare. Mhe mentis ne bellicis quidem excitatur, vigil animus
Ciinr⸗ in Citcharas. Ergo, ut dicebam, & ſtativis Saul exe-
Wionzenin git illecebras, gratumque ſibi cæteroqui Davi-
Pinors no⸗ dem, ubi litui ſtrepuere, non abduxit. Qui Regis
enDch- conſuetudine, regiæque domicilio minimè tumi-
4!Uasl⸗ dus, à Saüle, dum bellum conficeretur, tantiſper
Okſeur:cu reſpirare permiſſus, à conopeo revolavit ad cau-
nn EE. 1. Reg. 17. las. Tribus ergo majoribus ſecutis Saulem, abiit Da-
efüignen Wirierg vid, & reverſus eſt à dauil,zut paſceret gregem Patris
inlrunnn, Rean a vi. 1Ai in Bethlehem. Regis armiger gregis procuratio-
es ſunel⸗ ns athe⸗ nem non faſtidit. Quique ex imperantis pectore
boris Ion tamaxima P Urias extundebat, Lupum arcebit à præſepi. Quid
ia. Iun &rSriemia nObilius, quam cum Monſtris pugnare pro Prin-
Fi nttr . Pr- cipe, Regémq; vinculis eximere Manium, non
ndlint 5. Davidie Ci vic4 ſed regid laureatum? Quid, contrà, igno-
UniiN Hamilima. bilius, quam oves tueri, ne feræ illas infeſtent? In
Pakfal hæc David probra deſcendit ab eo ſplendore cu-
in⸗ Irmni rarum, munerũmque nitore. Nihil ego ità in Da-
el r4 vide ſuſpicio, ut fiſtulam poſt citharam, ut pedum
poſt umbonem. Quis paſtorem ageret, ſi, vel
‚I 1, 4

nge g menſem unum, apud Phrygionem in acum aurum
W trajeciſſet ? Repedavit ad pedum David à ſolio
SSS Principis, nec ſtabulum horruit interiori Saülis cu-

unn 0 biculo, torôque dignatus. Quid, oro, adoleſcentis
deumman tum animus volutabat, cum aulæis, abacis, quadri-
elll. ne gis, & hippodromo aſſuetus, de coloſtro, de mu-
ohmns l ria, de compaſcuis ageret? Ut mens illi potuit non
1 niiu concidere, ubi non xiſios, æſtuaria, thermaſq; adiret,
s 1 1ign ſed antra luſtraret? Cùm uber emungeret capellæ,
n Miſiuß plus eum cicutæ crediderim expreſſiſſe, quàm lac-
is gr tis. An non Agna Armigero ſævior, quàm Urſa?
fnmne, Ubique in herba anguis adoleſcenti delitebat. Sau-
Nlſue⸗ ciabatur ſiquidem regius armiger diriùs crambe,
nnlim. quam lanceâ, & ſalicto, quàm ſariſsà, lacerabatur
. ihecli, immaniùs. Quis enim aulæ memor non diſtabeſcat
n60iedh in caula? Quis? David, qui ulxrò à Rege feſtinavit
5 gbn Hamilitas ad gregem. Abiüit David, & reverſus eſt à Saul, at
oce n. War Paſceret gregem. Hic Deus eum ad gigantum prælia
Puellt/ Siatus nos Eudivit, adoleſcentis oblectatus indole tam mode-
V mediocris ſtà, tâmque verſatili. Ad præſepe, inquit, à regia
ſo,50r . e. .remigraſti? Migrabis a compaſcuis in arenam, &
ie ſene bu. ex arena in regiam, non jam armiger Principis, ſed
Onb , Srcen e Gener. Non lyram, ſed Goliam tuâ dexter circum-
is pale , ſmin A. feres. Tibi laurum parturiet thymus: nec Agnam
en Ethic. Comment. Tom. III.

8 De Cyro Rege. Cap. XV. 121

Ovis, ſed Gigantem pariet. Quando te latebræ „z, erer⸗
non puduit, poſt regi nitorem conopei, meæ cuere non
erunt partes, ut reddare tentorio, ſed victor, non iUluſtribus
lyricen. His Hebræorum Reſpublica Imperatori-
bus indiget, quibus tam facilis in infima imperii
munia deſcenſus ſit, quàm pronus eſſeê ſolet aſ-
cenſus ad ſumma. Is benè præerit, qui, libatâ
regiâ, ad compaſcua, non poſtliminiòô, ſed redire
poteſt à throno.
Hinc eâ ad imperium Moſes inſtruitur virga,
quæ modò virga præfecturæ ſit, modé in anguem
animata humi repat, & latebris abſtrudatur.
Projecit, verſa eſt in colubrum. Quàm à ſe- Exod. 4,3.
ſe virga, ſerpénſque diſſentiunt! Paſtor baculo
ſuffulcitur. Anguis ne ſe quidem ſuſtinet, ſed
aut agglomeratur in volumen, aut in morem
undæ totius corporis & niſu, & ſuccuſſu, non
tam graditur, quàm reprat. Ità imbui Præfectum
oportet. Modò ſtatumen Reipublicæ ſit, ſuo eam ribus Ee-
fulturus imperio. Modéô in miniſteria relabatur, War.
penè dixerim, fœda, certè ingloria, obſcura. gemuzs.4
Quæ tamen, ut ignobiliora putentur eſſe, digni- Ambirio
tates interdum maximas iis afferunt, qui benè il- ſanéta.
lis gravitérque defunguntur. Et, ne à Moſis PDigzitas
procul virga diſcedamus; cùm repit, quàm cùm arn
ſuffulcit, elt Moſis baculus fortior. Nam vul- cis non ſu-
nerat virga, anguis interficit. Quæ viliora ſper- tan ,5.
nuntur munia, is plerumque acrius comtrà flagi- i mitil de-
tia, moréſque Reipublicæ corruptos deſævimus. sreétanz:
Non Tribunatu Jacob de fratre triumphavit,
ſed lebete. Excoctâà ſiquidem lente, primogenita
extorſit ab Eſau; conditôque pulmento, à Patre
rapuit præfecturam. Inter ollas imperium ſibi
Jacob deſignavit: oleréque regni ſe virgâ com-
munivit. Plùs obfuit hoſti, fratrique linteatus,
quam ei cataphractus obfuiſſer. Dejecit patind, kg.ligionis
quem nunquàm Ægide repuliſſet. Inter coqui- munia vi-
næ adeòô ſordes primogenita nanciſcêre, quæ ar- iora.
matus nequicquàm invaderes. Hœduli conditu-
rà eò Jacob evaſit, quò eum nec victoria extu-
liſſet. Ponticas namque ex hoœdo pelles detra-
xit, quas ſibi apprimeret regnaturus; belluæque
cruore domeſticæ, ſibi, ſuiſque trabeam intin-
xit; quàmque cæteri & mari extrahunt purpu-
ram, eam ex igne Jacob eduxit. Non Rhinoce-
rote, ſed hoœdo debellavit; nec catapultas explo-
ſit, ſed patinas obtulit, ad ſubigendum Eſau haud
tormentis uſus adoleſcens, ſed illecebris. His pa-
renti impoſuit, his fratrem ſupplantavit. Et Ele- Zacob ad
phanto quidem Italiæ Annibal invectus, ità ca- oτα,
ligavit, ut Cannas ſibi inverti Capuæ non vide- lres
ret. Ad imperium hœdo Jacob adequitavit, tam
factus inter fuligines ocellatus, ut Cœlum quo-
que ſuſpexerit. Pœnus ebori inſidens, detur-
batur é curuli. Curulem Jacob inſcendit elixan-
do, aſlandéque hinnulo mancipatus. A Grege,
haberi deſut gregarius. Tanti eſt, in domeſti-
cas ſubmitti ſordes imperaturum. Quòd ſi hæc
domi decora obveniunt non abhorrenti à con-
ditura leguminis, & pecoris: Quæ te manent
honeſtamenta, ſi publicarum rerum procuratio-
nem non defugias viliorem? Hinc David Iyrà,
indè pedo ad imperium connitetur.
Regnaturum non abſimilem putaverim eſſe
debere pictæ ſeu à Zeuxi, ſeu ab Apelle, ornatæ-
que tabulæ; quam umbris æquè animavere arti-
fices peritiſſimi, atque coloribus. Nihil in imagi-
ne emineret, ſi cyaneum ubique diffunderes
nuſquàm colorum pretio, nitoréque intercepto.
Aaronis certé virga, quâ vir primarius ad Sacer-

XI.

Obſeuric-
ribus Ec-

XII.

dotii evocabatur principatum, tam frugem ex-

coxit, quàm frugi folia, gemmſque ſociavit. Er Num
turgentibus gemmis eruperant flores, qui foliis 8. X.
L dilatatis,

122
dilatatis, in amygdalas deformati ſunt. Nibil à ſe
Princeps depellat. Æquè frondibus, pomiſque
deſignatur. Ut ſibi cum dignitate, ea quo-
que intelligat retinenda, quæ fortè obiri, capeſ-

sique cum dignitate vix poſſunt. Arcæ præfuit

Noëmus, Naturæ, mundique ſeu arbiter, ſeu
vindex. Mox aram excitat litaturus. Iride mox
ambitur, auſpiciſque oneratur & ſpebus. Quò
tandem Nauclerus, Myſiâque Mundi evaſit? Li-
Gen 9. 20. gone correpto, ſarrire cœpit, & ſerere. Cœpitque
Nmus oe vir agricola exercere terram, & plantavit
Di Tachr, vineam. A Sacerdotio præcipiravit in ſarcula.
abttur ad Ab Arcæ clavo ad taſtra demigravit, nullo luti
gones. Ccontemptu. Intueri mihi Noëmum videor ſcrobes
fodientem, pangentem vites, eas ablaqueantem
interdum, interdum fimo adobruentem, expu-
tantem palmites, coles decerpentem, pampinan-
tem malleolos, excidentem racemos, prælo
uvas ſupponentem. Hæc inter exquiro, an muſta-
ceus vinitor is ſit, quem dudùm aves, feræque
verebantur, ſeu reſervarentur ad prolem, ſeu ho-
ſtiæ cæderentur? Præfecti me ſuppudet vinitoris,
dudèm popæ, & Sacerdotis, jam bubulci, & puta-
toris. Ea officiorum viciſſitudo eſſe debuit non re-
gnaturi modò Senis, ſed regni typum poſteris ſub-
Rex regat. Miſſuri. Ab aris, inquit Noë, ad ſcrobes deſilui,

Superior ne qtem demitti pigeat à faſcibus in faſciculos.
etiam mi-

nima agat.

hominum & Præfectum, quà ſum manu Arcam
moderatus, eàâ corbes concinnaſſe, doliâque para-
viſle. A ſolio ipſi quoque exſcendant in forum,
agântque de decempeda, ubi diù de tormentis
Rex nihil bellicis conſultaverint. Si me raſtri non piguit:
Ternu⸗ ne non eos pudeat ſcribarum tabulas, adverſariâque
sigt. ſcrutari. Num Scribæ falſas intulerint ceras,
. explorent: Num nomen hæredis exemerint:
num ignotum, anonymümque ſuppoſuerint:
num adukerino tahulas annulo obſignaverint:
num reſignaverint ſignatas: num ſuo eas genio
confecerint, aliâſque condenti teſtamentum reci-
Quota Ta. taverint. Si vites ego deputavi Senex, & Prin-
petlionum ceps coœlo, ſolique obnoxius: cur non illi in lec-
& Seriba- tiſterniis ſuis papyrum explicent, cui plùs vene-
a d t,. ni, quam atramenti Scribarum plerunque fraus
Republica. inſperget? Quam illi piraticam agent in atro ma-
ri, & pro ſpiculo uſi calamo, & pro lintre! In
iis quot hærebunt vadis quadriremes! Quot uni

familiꝰ, domuſque ſpongiæ incumbent! Innu-

meræ haurientur urbes atramentario. Piget fi-
dem publicam tam levem eſſe, ut è calamo pen-
deat mercenario. Nec Catoni credetur, & ſtabitur
Scribæ calculo-ratum, fixumque efit non quod
Læhus perſcripſerit, ſed quod Tabellionis libra-
rius exaraverit. Quot uno Scribæ ſtylo paſſim
haſtæ defiguntur! Innocentiora Jovis ſunt fulmi-
na, quàm Scribarum interdùm calami. Et ſemel
Annibal Campanum agrum devaſtavit, nullo non
ſubruto fundo, vaſtatôque per tabulas. Erunt, ut
video, tabulæ urbium, regnormque naufra-
gia; ſeu imperitia labyrinthos iis infoderit, ſeu
laqueos, iis ſtragémque abdiderit perfidia. Re-
legant proindè eas Dynaſtæ, ſibique perſua-
deant, pluùs acceſſurum dignitatis curulh ſuæ, ſi
tabulæ explorentur, quàm ſi ſigna inferantur
in hoſticam. Quid enim Reipublicæ profuerit,
ſi victricibus Aquilis dedantur exteri, civium
verò Vultures ſint Scribeæ? Thronum, tandem
conficit Noëmus, ſibi Reges adornarent, vellem,
& vite mea. Quæ enim à me mentem abduxit,
mentem ea illis inſinuaret. Nam ſapere doceren-
tur, inque minores regni curas inchinarent, ſi poſt
vindicatum hominum genus ab excidio, à Nos-
mo vites recolerent excultas.

Meminerint Principes, unum me & Authorem

Oliva in Eſdram.

Quam dùm vitem obſervo, Poëtarum me vel- XIII
l'cat inter pateras recordatio, quorum facilè
Princeps Homerus non benè audiit apud ple-
roſque, quòd non Scyllas ſemper, & Cyclopas,
tantumque Platanos ſuis verſibus expreſlerit, ſed
ciceris, fabæque meminerit, ab Aquilis dilap-
ſus in Noctuas, de Locuſtis poſt Leones actu-
rus. Hos facilè & irriſit Dio, & confutavit. Nam
ut manuum non pariles digiti ſunt, & cilia oculis
Natura conjunxit: ità à præcipuis regni curis
diſſuenda non ſunt urbium commoda non præci-
pua. Poëta haberetur ineptus, qui de ſuo nun-
quàm ſtro remitteret, grallis ubique inceſſu-
rus. Soæ Parnaſſo quoque recurrunt tempeſta-
tes, nec vernant tantum Muſæ, hyemântque,
ſed miteſcunt Autumno, & Syrio incandeſcunt.
Dido Princeps apud Poëtam tempeſtates ex-
cepit. Quamquàm Cupido fuit Zolo truculen-
tior, qui facem fluctibus ſubdidit. Grandi ſa-
né notâ libidinis, quæ nunquàm ludit, ut non
illudat, condâtque buſtum in thalamo. Verùm
ſuo de his abundè loco ſcrihemus, ubi Ammo-
nitidas ab Hebræis ſejungemus. Id in præſen-
tia ſufficiat, vel incendio Poëſim miſcere epu-
las, Iliòque collapſo Carthaginem adſtruere enaſ-
centem. At pedem à profanis referamus. Abra-
hamus modè præliatur, modòô verò convivatur.
Ipſe Angelos opiparé excipit: Agarem ipſe je-
junè propellir & domo. Non faſtidit menſam ex-
teris ſtruere, quatuor dudùm Regum debellator.
His rerum viciſſitudinibus exagitatur Abraham,
Chriſti ſator per Virginem. Nam, quùm Chri- Obedtentzs
ſtus Rex Regum ſit, ſuam ex eo originem tra- indi'ferens
xit; quem, ut ſumma non oppreſſeram, ità nme
nunquàm infima dejecerunt. Reges debellare.“
& condire cibos: Inire cum Principibus fœdera,
& utrem aquæ imponere ancillæ: Litare, &
errare, Abrahami ſunt partes; ideéque verſatili
in omnem Reipublicæ partem, omniâque munia
Duci oppignerantur imperia. Ponam te in genti-
bus, KRegéſque ex te egredientur. Decet enim in
omnia inchinare minifleria Princeps, nec ſe ità .
continere curarum conno mavimarum, ut non ſe-
ſe cœno demittant quiſquiliarum, penè dixerim,
imperii.
Quòd ſi Coœlum eos delectat, Supermque
inviti domicilio detrahuntur, coœlum ſalem imi-
tentur. In eo autem Virgam Jeremias Ollâmque
ſpectavit. Illa effloreſcebat ad imperium, in la-
nienam iſta effervebat. IIlà Rex, iſta lictor inſtrue-
batur. Ex illa oculus erumpebat, per iſtam pa- Ozediemis
bulæ rumpebantur, ulcerâque proſtabant. Quiid inaifferens
tu vides, Jeremia? Et dixi: Virgam vigilantem. ad õ
Quidtu vides? Ollam ſuccenſam ego video. Inter aſ- r. I It.
tra flores ſulphuri ſociantur, & tam ſupplicii, quaàm
imperii inſtrumenta promuntur. Non cœlum pu- one ſeey-
det hctorem agere, etiam quùm ſe Principem mazue in
exhibet. Quod ibi proſcenium patuit, cùm hinc H
amygdalus molliretor in ſceptrum, indè lebes evo- ima ſum-
meret ſtragem! Quo ſanè ſpectaculo Deus eam mis eguen-
à Regibus amotam penitùs opinionem eſſe voluit, in igi.
quà ſuas inquinari Principes fimbrias cenſent, nmi-
ſi ſola eis mala punica, aureâque tintinnabula
inſerantur. Nolum de iis ſecum agi, quæ ſtella-
ta, ſidergaque non ſunt. Supplex niſi Aſtro libel-
lus conſignetur, non reſcribetur, ſed proſcribetur.
Quaſi verò non ſe Sol & Aſtris affundat, & de-
fundat oleribus, tam Lunæ memor, quam oſtrei
ſtudioſus. Indè thymus virorem ſuum haurit, un-
dè ſuum nitorem trahit Capricornus. Sidus &
olus uno Solis jubare perfunduntur.
Et quoniam de aſtris incidit ſermo, quo Joſeph
ſymbolo deſignatus .gypti ſit Conſul, videa-

mus.

XIV.

XV.

Gen. 17. 6.

n a.
ℳ Aumn 1

oc

an ſgeum cl

. . me! Ein
⸗ e Allrisn
rumque 6
Uunmr, &!
i lele woto .
Ptelltz mne
cemna emum
u. Habeti
at Epten
oe De
ium koget.
iun pilcibin
Eheant arte
n boarii
uee excurt
eulmn kepunga
ru it Fenſem
e tam comptt
(entumecells
Tedia in Un
nin offendere
inpingues,
lmmas ell, g
e. Quibus h
d eos g⸗
onn ſine
rir narmon
1 aknari an
winſulpent
Illo Prætor
Uum facimus
kraſſſlenura
iiam yerd
. iti Huweamn
U Verürm ſal
eum Dacos
ucet gn
ceden utbi
üntleum n
NN ro
n, Dn
1 8 i
ldenulit
Kanna
echlamye

in ir; Gen. 37. 7. Mus. Putabam, inquit, nos ligare manipitlos in
e.. Aagro, & quaſi conſurgere manipulum meum. Pau-
G Cis deinceps diebus interjectis, in Aſtra culmi re-
i e Ibid. 9. fingumtur. Vidi Tuaſi Solem & Lunam, & ſtellas un-
uin⸗ Obedenna decim adorare me. ltà puero adumbrabaru⸗ Dicta-
ner n ren tura. Campus, Colümque junguntur. Nihil ared
uai N⸗ ærumnoſius. Nihil coœlo auguſtius. Aſtris Ma- .
*ZM gi occupabantur. Eventilandis in area, excutien-
giann diſque frugibus ab ergaſtulis ſer vitia producun-
1 ai tur. Quid enim laborioſius, quàm ardenillino
HWr in Sole complicare manipulos, eéſque oris, Vir-
nen⸗ goſephi giſque concidere? Quid contrà ſplendidius, quàm
te daſt Dectatura ſiderum curiosè progreſſiones, ſtatuſque obſer-
Nnelr Wie Vare? Hinc eventa, non quidem animorum,
enänmk, Kahanr. quæ Aſtris nequaquàm illigantur, ſed rerum, tem-
rendiin, porumque eruumur. Illinc jumentis paleæ ſepo-
fehnt. nuntur, & plebi triticum impartatur. Quæ cùm
domak à ſeie toto coelo ſejungantur, in unam tamen im-
Ernlt perantis mentem coire debuere, jungique. Dia-
dät,im dema enim regnaturo aftris ariſtiſque concinna-
mo. Fen tur. Habet in ſua dextera Princeps non ſtellas dun-
1i Anm. taxat ſeptem, ſed ſeptem ſuprà ſeptuaginta mani-
dnpa pulos. De fupremis, infimiſque negotis ſenten-
iter e⸗ tiam roget. Quod ſtatui oporteat frugibus pre-
linereng tium, piſcibũſque deliberet; udd quà Poeni opprimi
Amg. Ar⸗ debeant arte, viaque confukavit. Intereſt Regis,
coniſn. tam boarii ſeveritas fori, quam claſſis Sardoum
en ilet⸗ mare excurrentis ſtrenuitas. Piratis Campanum
menlaner⸗ Rex & Sas littus repurgaſſe, regium eſt. Imperatorium item
n Eebelum. perior non eſt Forenſem Publicanorum, Judicumque pira-
1 Man, ernen ticam compreſſiſſe. Nam tutò ſolvere in Africam
Ovin Ci ges Centumcellis mercatorum duntaxat imereſt. At
hngnen rr id media in Urbe facuhkates diripi, Piratâque in Cu-
eſienn, e ria offendere prætextatos, quos ſportuhis ſpoliatus
6 Rel, impingues, vulgata quidem, ſed non vulgaris ca-
ibuteln, lamitas eſt, quamvis vulgus, patritiéſque peſſun-
: line, det. Quibus haud regha lacerarentut incommo-
ge keleii dis, ſi eos quoque piratas, Reges inſequerentur;
igenni quorum ſine ovatione depreſſio eſt. Placet Titi
nkünie fornix marmoreus, & eò Principes collineant,
tet n E ut catenati ante quadrigam ducti, Scythæ arcu-
35 bus inſculpantur. Quòd expiata flagitiis civitas
dN nullo Prætorem gramine cohoneſtet, pluùs pin-
n, um nam facimus, quàm urbem: quando in arcem
erdnn, evaſiſſe, muralem ex haſia coronam ſuſpendit, pro-
vinciam verò ſervaſſe integram, incorruptâmque,
heinge V citrà lauream laus, & decus eſt.
nkfenm- XVI. Veruùm fallimur; Nam regium æquè eſt, ſub
4 Oinge jugum Dacos mittere, & jus civibus dicere. Chri-
e ſtus certè, quuùm ſe ſpectandum præbuiſſet, labiis
Ctorltrue⸗

in cædem urbium obarmatis, regii tamen nomi-
B nis tefſeram non è gladio ſuſpendit, quem ore de-
Lbant. Cag Apoc. i9. Promebat, ſed togæ inſcripſit, non loricæ. Habet
nignen ſen 6. in veſtimento & in femore ſuo ſeriptum: Rex Re-

er iſam Ne N⸗

e Ned- gum, & Dominus dominantium. Non telo, virgâve
phcigramn ferreâ, quibus id tamen temporis utebatur, Regis
nCelfr , titulum extuhit, ſed eum femore prætulit, & tunicâ.
Niniſen ,,, Ut nimirùm domeſticis, pacatiſque miniſierüs,

,an iul e⸗

L quæ chlamys & femur adumbrant, parari ſcias no-
ebezeſt ,
nutfes

biliora decorum nomina, & inſignia. Non ſi pu-

, Dens en gnes, ſed ſi præſis: nec receptis oppidis, ſed per-
gele olnt, lectis, acceptiſque libellis renuntiaberis Prin-
Cellan, Ceps, nec gales, ſed togà Regum, rerûmque

6mmimthl⸗ Dominus inſcribere. Coaptent ſeſe proptereà

,gelel Conſules iis quoque cognoſcendis cauſis, confi-
Alolte ciendiſque negotiis, quæ laureata non ſunt. Si-
nltbin⸗ quidem & Sohis in limbo tam Scorpius effulgurat,
Ul,c quam Leo. Et canicula Sol ſæviùs, quam Leone,
4 .* ei debacchatur. Quin Aſtris incingitur Libra. Cum-
nbet,u que Sagittarius triumphum jacuhis proferat, ſta-
4 Gs tera nundinarum alluvioni pro littore prætendi-
4 tur, Bella, ut vides, ponderâque in cœlo ſtatuun-
noe N tur, ut elucere tam civicæ credantur curæ, quam
de Ethie. Comment. Tom. III.
,

De Cyro Rege. Cap. XV.

triumphales. Imòô unus inter aſtra Hercules,
& Urſæ geminæ ſpectantur. Se ille cœlo intu-
lir reluctando; hæ lambendo cùm fœtus effor-
ment, dignantur coœlo; Ut tam civilibus negotiis,
quàm facinoribus bellicis ſperent; ſciântque ſe
Reges iri colluſtratum. Non olava ſolum, ſed
lingua parit quoque, funditque ſidera.
Huc ſpectaſſe crediderim Paulum, cùm, con-
ſternato ſuæ vi orationis Areopago, in domumm
Aquilæ conceſſit, tabernaculis conſuendis in ea
tum ſe taberna Pontici phrygionis addiéturuz.
Poſi hau égreſſus ab Athenis venit Corinthum *& Act. 19. i.
inveniens quendam Judæum, nomine A quilam, &
Priſcillam nxorem ejus, acceſſit ad eos. Et quia
ejuſdem erat artis, manebat apud eos, & operabatur.
Trahebat poſt ſe Damarim & Diony ſium Paulus,
ovaverãâtque de ſapientia abs ſe in ſua planè arce
profhigata. Quâ ille pompà non elatus, à debellato
Athenis Athenæo in textrinam Corinthi profu-
git. Iſthic planè, factum eſt veſpere & manée dies Gen, 4. F.
unus, quando perorantis ſplendorem aſluentis ſqua-
lor excepit. Quam illunis nox illa Pauli fuit con-
texentis, quam ipſe meridiano ſuffecerat falgenr.
tiſſimæ ſapientiæ! A Scripturarum evolvendis Pauluc aß
membranis, ad inſuendas tentorio pelles deſcende- rckS
rat. Ferarum verſat exuvias, qui ferinis Athenas nan aemis
moribus exuerat. Ignoti nuper Numinis inter- gravn.
pres textrind abdebatur: Et quem ſuum Philoſo-
phi Solem fatebantur, in officinæ is umbra latebat-
lis pelles manibus conſuebat, quibus leges; jurâ Religionis
que condiderat Eccleſiæ. Diſtinebatur ſordido mmunia vi⸗
Paulus opificio in taberna, quem Synagogæ ſuſ- zere,
pexerant novæ Vatem Theologiæ. Modò arcana
verba haurit in cœlo, modé ſuturas reconcin-
nat in ſpecu. Quæ utinàm aut ipſe non obiſſet
muma, aut ea Lucas præteräfſer. Exauthoratur
ſiquidem Evangelium textrina, & Pauli pelli-
bus agreſte, ſerumque factum putabitur. Nam
deſtinatum inferendo Regibus Dei nomine Vas
proculcabitur, ubi in eo tabernaculo reconde-
tur. In vas enim contumeliæ demutatum vide-
ri poteſt vas Honoris & Numinis, quod, profuſo
Chriſti oleo, officinæ amurcâ completur. Quot eas

XVII.=

tum popuhi, urbéſque pelles concerpebant! Nam

Arabes, & Lycaones, & Syri, & Macedones,
quos ad Chriſtum Paulus traduxerat, uno in
eas agmine irruebant. Senatores, Conſulares„
& Proconfules, qui Paulo auſcultaverant, ea ſa-
nè tentoria lacerabant. Neque enim pati pote-
rant, opificis ſe ductu in jura fidei, cœlique tran-
fiiſſe. Quorum Paulus conatus irriſit, formam
Eccleſiæ primoribus præſeripturus, quâ ima
ſummis conjungerent. EA, inquit Paulus, utor
dexterâ in ferarum exuviis afluendis, quâ ſubju-
gatas Evangelio Nationes Chriſtum indui. Non
alià tabernacula manu conficio, quàm quâà Deo
Templa dedicavi. Oraculorum meorum paginæ,
& pellium ſuturæ iiſdem funt digitis abſolutæ.
Ut primores Eccleſiæ ex me diſcant, nihil de-
decere principatum, miſi ſcelus, & ſegnitiem.
Ego collectitiam Hieroſolymas & ſubmiſi, &
detuli pecuniam, promus nationum & præcep-
tor. Ità corpora Chriſti militum curavi, ut expia-
veram mentes. Nam & Colum non Aſtra tan-
tùm expandit, ſed rores, imbréſque demittit;
& undé fulmine percelluntur Arces, indè her-
bæ irrigantur. Unam à me deſidiam arceo; ad Judic. 3.

reliqua Aod ſum ambidexter, & in omnia pro- 15.

nus, ſeu Colo adeſſe ſit opus, ſeu Priſcillam juvare
oporteat in lanificio.
Ego ſanè, cur ad regnum olim Principes de-
fuſione olei initiarentur, divinare hactenus non XVIII.
Ppotui. Videbantur mihi murice perfundendi ut
1. 2 quꝗ

124
quà ſanie induuntur, eâ quoque ſacrarentur. Re-
gius is color, & fulgor eſt, unique tabum tra-
beæ reſervatum; cùm, & contrario, olearum ſit
liquor vulgatiſſimus, nullique penituùs uſui non
accommodatus. Imò hanc maximè ob cauſam
1. Reg. 16. Reges oleo inunguntur. Dixitque Dominus ad Sa-
1. mublem: Imple cornu tuum oleo, & veni, ut mittam
te ad Iſai: providi enim in filiis ejus mihi Regem.
Nimirùm & ignem elementorum principem olivo
enutrimus, & carcinomata, ulcerâque oleo refo-
vemus. Tum gladiorum acies oleo eniteſcit, tum
oluſcula condiuntur. Frons proptereà imperaturi
conſpergetur oleo, ut ſe rerum Domini ad om-
nes penitùs imperii curas fingant, ſuique inaugu-
ratione condiſcant, in quam ſe debeant coapta-
re formam, nempè verſatilem, factämque ad
omnia.
XIX. Mimi certè, cùm Apoſtolorum Princeps Paulus
probetur in ſuis ubique membranis, nuſquàm eum
tamen ità extulerim, quàm ubi ab indignorum
inauguratione Timotheum ſeverè conterritum,
mox eum perblandè monet, ne potione ſe frigi-
1. Tim. 5. dæ conficiat. Teſtor coràm Deo & Chriſto Jeſit
2I. & electis Angelis ejus, ut hæc cuſtodias. Grande
procemium. Adeſſe jubemur animis, ne nos vel
Tbid. az. unus ſcribentis apex prætereat. Manus, inquit, citò
: e nemini impoſueris. Te ipſum caſtum cuſtodi. Noli
nima cu- adhuc aquam bibere, ſed modico vino utere propter
rar. ſtomachum tuum. Quorundam hominum peccata
guperior Tanifeſta ſunt, præcedentia ad judicium. An iſ-
perior . . .
providear tam ex Paulo rerum, vocumque diſſonantiam ex-
iemporalia. pectaſſes? Ara, Pudor, Dolia, Judiciumque acer-
vantur. Potuit meminiſſe Paulus pateræ, quum
de Cidari ſcriberet, cùm torum everteret, cùm
ſcelera reprehenderet? Ergo uno Apoſtoli calamo
mixtim omnia defluxere, Stola, Lilium, Cya-
thus, & Curulis. Vaticinatur de judicio, & po-
tionem alumno præſcribit, modò Hippocratis abu-
ſus aphoriſinis, modò uſus fulguribus Joëlis. An
libet bibere, ubi vivere non licet? Tam abjecta
ſuis imprimit Ceris, ubi altiora Aſtris inſtituta
condiderat? Ibi conſulit ſtomacho, ubi de candi-

lus diplomata ſcribit; monétque Timotheum,
ut ſe ita ſciat præeſſe Epheſüs, ut tamen nihil
negligat in ſubjectis; quando afflatis Numine li-
teris primorem Eccleſiæ conſulem ſociaſſe videt
Paulus nec Manum ventriculo Epiſcopi. Eam retinet, ne aris
dolia præ- ſegnem admoveat, hunc vino reparat, penus, aræ-
cg ktott que procurator. Nolo te ità præſidere Provinciæ,
iais. ut hoſtiarum tantùm, hymnorumque ſis memor.
uie, Demittere in tuorum commeda. Nam ut mulkùm
mos mira. deprimare, crateri meo innatabis. A Diogene tui
causâ vincetur Apoſtolus. Dolium ille ſiccus in-
coluit, voluptatis hoſpitio in domicilium converſo
Patientiæ. Ego ad dolium accedo, ut tu pitiſſes;
vinùmque circumfero, qui dudùm cruore dif-
fluebam. Me Baccho, Timothee, ſubjeciſti. Non
enim præſiderem Præſulibus, niſi is & ſumma
imperarem, & pabulum, potionémque provide-
rem. Id enim principantem Eccleſiæ virum ad-
decer.
Nodus hinc mihi fortè inciderur tenacior, im-
plexiôrque gordio. Cùm Deus Mundi fabricam
abſolvifler, ad Regis tandem ſtructuram devenit.
Eum porròô quis ſiderum coagmentatione non cre-
deret efformandum? Aſt illum non Afſtris com-
Gen. 2. 7. pegit, ſed & hmo confinxit. Formavit igitur Do-
minus Deus hominem de limo terræ. Pudet me ſanè
tum opifici, tum originis. Subeſt huic tamen lu-
to non figulina, ſed erudiendorum Principum

XX.

ſe promit, tam conſtipandis intenta gemmis,
1

datis pronuntiat Akaris à Regia emnimverò Pau-

in officio continentur.

Academia. Ut enim Terra fœnum, aurumque ex
bus obterunt, cùm eas Deus Cyro dederit,

Oliva in Eſdram.

quàm betis non deſes explicandis. Ità è& himo
Adam ſubactus ſui corporis compage movebatur,
ut originem referrer, generiſque recordaretur in
