tarum? Jam te idolorum cultu Ægyptis ſocia-
ſti? Rubrum Mare reformida. Quid aio? Periſti
in mari rubro, illud quamvis non intraveris. Va-
tum enim cruor eum quoque haurit, qui eum non
exhaurit. Hæc calamitas ſacri ſanguinis hirudi-
nem manet. Occidunt, licèt non occiderint.
Cruentantur, quamvis cruorem non ebiberint. Re-
gerunt ſanguinem, quem non ſuxerunt. Neci Va-
tem deſtinaſti? Ilie viver; tu verò confodieris.

Eſt

Tbid. 156

Correlio⸗
nis impas
tiens.
Felicitas
noide

Pſalm. 132.

8.

2. Paral-
25. I15
Crudelitas.
Per ſecuto=
res Eccle-
ſaſticorum
Religios
ſorum.

—

Tbid, 16, Eſt in tuum caput remiſſum telum. Diſcedenſque
Propheta, Scio, inquit, quòd cogitaverit Deus oc-
cidere te, qui & feciſti hoc malum, & inſuper
non acquieviſti conſilio meo. Et reverà trucidatus
interür, retractus & fuga. Tanti ſtat ſpreta vox
Vatis. Si porrô ità Regem inſequitur Prophetia,
non Antiſtiti, ſed Vati contumacem; parceturne
Dynaſtæ in ſuum & refractario Sacerdotem-,
& minaci? Dices à Deo cæſum idololatram, non
Vati abnuentem. Obſurduiſti, ut video, tu quo-
que cum Rege. Nam viri Dei verba ita ſunt ex-
plicata, & aperta, ut nemo ea non percipiat. Quia
Feciſti, inquit, hoc malum, & inſuper non acquie-
iſti conſilio meo. Utrinque Amaſias appetetur, &
idolo perculto, & ſpreto vaticinio. Hinc eum
obruet erectum ſimulacrum, indè illum dejectum
viri Dei Verbum diſturbabit. Quantùm ſulphuris
idolum regeret in adolentem ſibi thura! Quæ ful-
mina, non è cœlo, ſed ex humo vox Dei evibrabit
à Principe proculcata? Rorat vaticinium, ſi au-
diatur; ſi contemnatur, effulgurar. Quæ ne à
me conficta credatis ad injiciendam Primatibus
religionem, gladio jugulatus interiit Amaſias,
cùm profugiſſet in Lachis, quem equo impoſitum
avexerunt in Jeruſalem, ut patrio ſepulchro infer-
retur. Adeò triumpho Regis jugales deſtinati, fu-
neri ejus inſervierunt; vertente Deo in probrum
Principis à ſuis Vatibus deſciſcentis, quæ illi in
decus fuerant comparata. Cumque fugiſſet in La-
chis, inquit, miſerunt, & interfecerunt eum ibi.
Reportantéſque ſuper equos ſepelierunt eum cum
Patribus ſitis. Nulla fuga ſat eſt contrà Dei Ver-
bum, quod, ut ait David, expeditè procurrit.
Pſal. 147. V'elociter currit ſermo ejus. Vox enim tonitrui

1bid. 28.

15. ejus in rota. Ideôque contumax à ſupplicio nec-
Pſal. 76. quicquàm profugit conſequentis ſe vaticinii, cui
39 acCcalcaria ſubdit, qui vincula injicit. Et necem
Concionato⸗

vitus non ille quidem minitatus Prophetæ eſt; ſed quam
eugnan. Vati intentaverat, eam ipſe excepit. Quod illud
snm ſpectaculum fuir, intueri Principem, lan tan-
Pei im. quàm refertum fartumque ſaccum, & clitellis pen-
Plendum. dere, vehique Hieroſolymas exanguem, inglo-
rium, proditum, perditumque, uni quòd Dei Vati
fuiſſet obluctatus!
VI. Idolo, inquies, Amaſiam è ſolio fuiſſe gloriæ
derurbatum, quem ſaxis advolutum Vates facilè
gaſwias ver- dejecit. Falleris profectò. Nam voci Dei adver-
7 Hei non ſatum Joſiam, Regem cæteroqui pientiſſimum,
enei Amaſiæ vix impar exitus eſt ſubſequutus. Ba-
mr. bylonem ex Dei nutu invaſurus Nechao £-
,Hisl gyptiorum Princeps ſuis jam regri finibus ex-
&ie. Ex- Ceſlerat. Ergo infeſto ſibi agmine occurrentem
communi- Joſiam monet, abſterrétque, ne imperatam ſibi
deru . à Numine expugnationem retardare audeat. Non
ſerventie adversum te hodie venio, ſed contrà aliam pugno
a abers. domum, ad quam me Deus feſtinatò ire præcepit.
pedienda, Deſine adversum Deum facere, qui mecum eſt, ne
2: Paral. interficiat te. Noluit Joſias reverti, nec aoquievit
os *⁵=e, Jermonibus Nechao ex ore Dei. Quid factum exi-
impiornm, ſtlimas de Joſià Regum, poſt Davidem de reli-
gione præſtantiſſimè merito? Muniebatur contrà
impendens diſcrimen hinc convulſis Idolorum
altaribus Joſias, indè aris Numini excitatis. Pro-
gnabann grandli lignorum ſtrue, quam, exciſis
lucis, aggeſſerat. Phaſe illum tutabatur, celebratiſ-
ſima totis paſſim Hieroſolymis. Quid eo munitius,
contrà Dei præſertim, non tam verbum, quàm
verbulum? Nechao enim .Æagyptius Prophetæ vi-
Obvdiemia Ces expleverat. Quis non tutum Joſiam putet tot

F er, eſſe aris, tot hoſtiis, tot ritibus à clade contem-
r&, . . . 1 1
Brs Pti ad ſe tranſtniſſi verbi per Mgyptium? Vulne-

gtiemim. ratus ille tamen in prælio revehitur ſemianimis

ae oti Hieroſolymas, ibique diem obiir ſupremam.

Oliva in Eſdram.

Proh foæderatam vaticinio ſtragem, illud quoties ler audi,,
contempſeris! Cruore, vitâque Regis innocentiſ- Conciona.
ſimi contemptus expiatur vaticinii. Quàm palu- or quam.

vis non my.

ſtris vox Dei tum fuit, cuùm è coœno .gypti "igerama
prodiret crocodilis ſepta, & catadupis confragola, Teivis
ſtreperâque! E Nechao emerſit non pſallente, ſed Rraſal, G

Conciona.
clangente; non Vate, ſed Rege; non Palæſtino , ĩor ſperni

ſed Egyptio. Nihilo mins tamen ſpreta obruit n lat⸗
Joſiam Templi vindicem, & idolorum ever- elasdc,

ſorem. Ut & funere ſanctiſſimi Principis conji- i namzi,

. N1 . eſſem non
cias, an Eceleſiæ contempta vox parſura tibi brobi, co.

ſit & lupanaribus prodeunti, cùm è& ſanctuario amaur.
Regem emergentem vox Numinis .gyptia
confoderit. Nec acquievit ſermonibus Nechao ex
ore Dei. Verùm perrexit, ut dimicaret in campo
Mageddo. Thique vulneratus à ſagittariis, dixit
Ppueris ſuis, Educite me de prælio. Qui tranſtulerunt
eum in alterum currum, & aſportaverunt eum in
Jerisſalem, mortui ſque eſt. Joſiæ non parcitur; &
tibi ĩignoſcetur? Ille trajicitur, ſi cataphracto non
auſcultat; & tu impunè à Vate, ſeu ab Amtiſti-
te deſciſces? Vide autem, & Vatum ſeverius,
quàm ſuas Deus leges ulciſcatur. Adamum Do-
minus eruditæ eſu arboris interdixerat, moritu-
rum illicò, ſi frugem liguriret. Epulatur uxorius Suos Deus
heluo, non clanculùm, ſed palàm, & in propa- Zatesma-
rulo, Dei lege reſciſsä. Non tamen expiravit 6, Ouam

ipsà offocatus dape, quæ virus eſt, ſi rebellem cœ- rarid

bid, 224

lo faciat epulonem. Vix arguitur, & exulat, in ulaiſei

nongentos fermè annos dilatà morte: & quam- Kaen
vis ligoni addicatur, falci tamen ſubducitur. Ità cem, qum
à Deo in tranſgreſſorem præcepti ſui animadver- comiem,-
ſum. At non ità dies Joſiæ dicta, transfuſæ per Sae. *
Nechao Dei vocis contemptori. Ipsâ die impro-
bati à Deo prælii moriturus intercidit. Compone
Adæ ſpinas cum Joſiæ tragulis, ejus ſudorem
cum hujuſce ſanguine. Tot Adam poſt ſcelus &
plantas excoluit, & fruges demeſſuit. Unam
in ſuum fatum Joſias cupreſſum ſenſit excreviſ-
ſe, quam cruore ſuo derigaret, nullas meſſurus
fruges, & demetendus illicò, tumulo deſtina=
tus, non horreo. Adæ citrà ſanguinem contumacia
ſtetit. Joſiæ cruor exhauſtus, ſupplicii roſira in
bigâ nactus eſt triumphi ſui. Adam reus conveſti-
tur, ne coæli torqueretur inclementiâ. Concitan-
tur in Joſiam elementa, ideôque ſagittis trans-
figitur, ut divinæ vocis contemptor, non ferro
tantùm puniretur, ſed pennis quoque volucrum,
quibus jacula muniuntur, læderetur: ut aves,
quæ obſequentem divino verbo Regem erant
demulſuræ ſui gutturis lenocinio, graſſatæ in-
telligerentur in contumacem. Adeè illecebræ
quoque plumarum, quibus ſopor advocatur, fe-
rocire condiſcunt, ſi dedidiceris obedire. Quam
ergo ſtragem edet Vox Dei ſpreta, ubi vene-
no deſævierit, ſi pluma gtatlbtur, & avolan-
di remigia in inſtrumenta funeris commutat?
Si grandini tonitrua fozderet, quam cladem
inferet, quando violentius cædit, ſi telo pennam
aſſociet? An relangueſcet in monſtro Vox, quæ
debacchatur in pluma?
En divinæ vocis ſatellitem ferocientem, ru- VII.
gientémque in Leone. Objurgaverat Jeroboa-
mum vates, mulctaverâtque vaccis aureis litan-
tem. Utque minaci ejus dexteræ ademerat, obri-
geſcente repentè brachio, quod minax in eum
Princeps intenderat; ità ſupplici uſum dextereæzæz
reſtituerat. Spreverat ejus item dapes, lautiaque. 3. Reg 13.
DRi dederis mihi mediam partem domus tua, non ve- d, jeniia
niam tetum, nec comedam panem. Ità enim manda- ſeyeta pro-
tum fibi à Deo affirmavit, cujus imperio, intactis eiſ⸗ .
impiorum & Iſraelitarum eſcis, reverſurus erat in cun,
Judam. Quibus fortiter, ſtrenuéque geſtis, eſt: ſiuterit.
Seni,

Eli,
ctim
dere he
Gomun
nn i
ennn
nilen
ulni
Abeſi⸗
An ih
enl
i
lenten
,, ulen
1. Padn
ecnon
cwllcare
ſeunni r
1 Ui-
anuf
n4
un gir
hlmn ke
Uitfige
oo 1
An eytt
ſethlit,
etiam
un à Lee
Ibus adſ
, Miena.
zzi halum ſi
Hi gicium
a In exhor
Ein. Iuen
unbnur:
Elbyten
nem Al inhii
unſi Elnnm e
mn ( lahenn
üumen.
6itn. Annl contun
erkene!!
n Wkio
I (tucig
ſin liiin
lle, ſh⸗
titfams
uenmun.
radndr⸗
drer tacen
zchuihe
ü in
ihenn
s Len
Cn loli

N

bu Nde 4
niugetite,
ſginani 4
Einatin
nennn n
nnanint
tcdudtnchn
,Elcbi
Vaum ei
. MmND.

digern, ir

Ephnrmi
n, Ke

tamen iin
nen
blinkelng
ur, Keli
none: e
Km 1
nſobatanke
i hianindes
R
la, mntles
.I teine
eneldt Cmne

s, eiin

n Mbul
enelii lun
N Erlt am
, Mlas mn
tunh
ienoIm
nnkeinn
tens t
ente. Cni
e lgiutn
Mpor, 5
ogre ſobonn,
letut: M ih
Rexn el
o, Wlles
Aed ſecte
or alrend'
Grie

cruorem.

De Cyro Rege. Cap. XI. 87

Seni, qui Regi fuerat obluctatus. Occurrentem
enim ſibi Pſeudoprophetam aſello vectum elu-
dere nequiit, cujus mendaciis delinitus in ejus
domum divertit. Comedit ergo panem in do-
mo ejus;, & bibit aquam. Verùm minori longè
diſcrimine Euphratem exhauſiſſet, & Ponti ligu-
riiſſet aconitum. Nam ſine olla Mors imteruit
epuloni, eumque placentas delibantem damnavit
ad beſtias. Hæc dicit Dominus: quia non obediens fui-
ſti ori Domini, & comediſti panem, & bibiſti aquam
in loco, in quo praceperam tibine comederes panem,
neque biberes aquam: non inferetur cadaver tuum
in ſepulchrum patrum tuorum. Quid plura? Rever-
tentem in patriam Leo ità occidit, ut ne guttam
Ibid. 25. Quidem cruoris ejus allamberet. Viderunt eadaver
projeltum in via, & Leonem ſtantem juxtà cadaver.
Facinoribus Joſias commendabatur, Vates ſignis
coruſcaverat. Uterque optimè de cœlo meriti. Sed
neutri parſum, ex quo Dei verbum contempfſe-
re. Et ille quidem trajicitur, quòôd Babylonem
expugnari nollet. Hic verò, hauſtâ frigidâ, de-
voratur. Ambéôque contemptum vocis funere lue-
runt. Sive enim propugnes Babylonem, ſive
cotylam haurias, occumbendum tibi eſt, ſi Numi-
ni refragaris. Iſihic ſanè non Scorpionem tamùm
pro ovoO Vati ſenex exhibuit; ſed & Leonem ex
aqua extraxit, & pro pane, imò in pane lapidem
præbuit, qui convivæ ſtirueret ſepulchrum. Tanti
elſſf etiam Vati voci Numinis non parere. Vora-
tum à Leone Prophetam dixi? Quin ejus ſeſe car-
nibus abitinuit Leo, à cujus non ſe cohibuerat
Okdiemia laniena. Lictor haberi voluit, non prædo; nec
ſpresquâ epulum ſibi & Vate paravit, ſed ex ſe funus illi,
Mat Laii, ſuppliciumque comparavit. Saginari reo Monſ-

Tbid, 19.

lbid. 21.

Fiſeu. trunn exhorruit, ne ità eo veſceretur, in illos inter-
dictis à Deo dapibus, quas miſer comederat, ale-
retur. Jugulant Monſira tranſgreſſorem, non eo
nutriuntur: nec delicias conquirunt in perduelli,
ſed ſupplicium. Averſantur in rebelli omnia, præ-
Serverkas ter funus. Ideôque, ut contumacem occiderint,
S aine und impii ſtrage contentæ Feræ, id ſe hauſiffe

ſitiant, ſed teſtantur & reo, quod unum expetendum è reo
eſt. Ità Belluæ agunt, cùm ſupplicium de ſacrile-
gis ſumunt. Utinam non alia plectendi impios
Avaruia, apud homines conſuetudo, ratiôque ſit. Quis e-
Rationes him, Leonis inſtar, ut Vatem offocaverit Nu-
arats 60 mini contumacem, ejus excubat jumento, atque
irate. Prætextæ ? Imòô quis gratis deſævit in reum? Quis
non auctionatur in ſupplicio? Quis non haſtam
defigit ad ſecurim? In nundinas aliquando verti-
mus Ccruciatus, & avaritia telonium & patibulo pa-
rat. Licitamur vinctorum capita; nec fune ple-
rique, ſed torque ſtrangulantur. Ut enim ſpolia
revehamus, damnamus, non perduellem, ſed
opulentum. Vindemia non rarô judicia ſunt. Ibi
falx admovetur, & ſiruitur torcular, ubi ube-
riores racemi. Tranſmittuntur palmites infœcun-
di; fertiles exciduntur. Non ità in pomario Chri-
ſtus, qui ficum excidi jufſit infrugifſeram. Nec
ita Leo carnifex, qui nihil Prophetæ attigit, om-
nia in contumaci, præter ſlragem, exoſus. Erge
ſi Vates Leonihus deduntur: ſi öÆgyptiis obſi-
ciuntur Joſiæ Amaſiæ non parcitur, Voci Va-
tum non ſubjecti. Quod te manet exitium Sacer-
doti contumacem tuo, Eccleſiæque non ſubjectum?
Paret Iſaiæ demortuo Cyrus in triumpho. Iu nec
ſirage Magiſirâ ſubdere Pontificibus? Suam Cy-
rus laurum ſubmittit cineri Prophetarum. Præſu-
lum tu ſolio efferes taxumne dicam, an cu-
prefſum tuam? Ille obſequitur, & felix eſt. Tu
ærumnoſus es, & reluctaris. Coœlum ille ve-
feitur fubridens. Fulguranti tu cœlo conviciaris.
Debemus Eſdræ plurimum, qui Cyrum cùm
Ethic. Comment. Tom. IIIL.

ſeptum regnis induxiſſet, Vatum eum obſequi
dictis, juſſaque exequi docuit, grandi Principum
documento, quos pudere obedientiæ non debet

in purpura, quando Perſa triumphat, & obedit.

DOMINUS Deus Colli de-
dit mihi omnia regna terræ. Et
ipſe præcepit mili, ut ædifica-
rem ei domum in Jeruſalem. I.

Eiſdr. 1. 2.

CAPUT XlI.
N pugnaturus, ſed Victor Cyrus, nec
Urt à Deo tegna impetraret, ſed innu-
meris à Deo urbibus, provinciiſque
auöétus, Templum Domino deſignavit. Aulicigra:
Quo àlle in Numen obſequio, Aulicos Rnt.
monuit, non tamdid Principibus obſe-
duendum, quamdih ez is ourules, &
pratextas impetremus: ſed tum nos iis
haæere arctidhs oportere, quùm per eos ho-
norum metas attigimus. Centuriantur
enim Animæ magnæ, non exauthoran-
tut, ben⸗ficus. Quæ vincula eſſe debent,
Juibus Benefaöétori alligemur, non cal-
caria, quibus in turpem à Dominis fua-
gam impellamur.

Emo, incerto Marte, non ſupplicat Cœ- I.
lo. Lauro Coœlum ſubducitur; quique Chal- Felicttas
. à e. .. . .. noxia,
dæi 5 hoe eſt, intenti Aſtris præliamur „ Egyptii Digniras
triumphamus, Solem, cœlümque pertæſi. Pu- moes mis⸗

gnaturus in Darium Alexander Ammonem Jo- tar.

vem ſupplex conſuluit. Rege tertium profligato, Aerandri
non cliens, ſed proles haberi Jovis optavit; edi Macedonis
Xitque, ut nemo ſe Philippi genus eſſe diceret Ta ei,
Diis Jovéque ſatum. Adeò vel ſuperim obliviſ. Ziintorum.
cimur rerum copid, votiſque ſaturati. Quod ſi BlseRas
à cœlo Reges defciicunt iis, quæ optabant, op- Arogan.
pleti: Confice, an ſint Aulici fidem Regibus mis.
ſervaturi, ubi eos ad uſque ſatiem oppleverit
ſors. Nihil eſt homine in hominem obſequen-
tius, promptiuſque, quamdiu ſpes illum in ſer-
vitium abjicit. Ut evaſerit in pinnas, nihil eo
eſt in benefactorem contumacius. Et ne mire-
mur id in indole ſervili, eàdem interdum corri:
piuntur indignitate vel Principes. Laceſſitum à dau’ NW8.
Gigante Saülem nemo erat propugnaturus, quin pu
penè naufragium in opibus faceret, & auro in- infiſtur.
ſtruendus, & connubio regio nobilitandus. Vi 1Reg. 17.
rum ergo, qui pereuſſerit eum, ditabit Rex divitiis
magnis, & filiam ſuam dabit ei. Hæc ſcita fuere
Regis inter ſacrum & ſaxum hærentis. Et in E-
rythræo quidem coorta tempeſtas cadavera, ru-
derâque deſpumat in littus. Uniones verò Re-
gum animi egerunt, ſi concitentur. Algas inge-
runt pacati. Exagitati, & metuentes, gemmas 5
laureâſque obtrudunt. Vidiſii, ut exuberavit in
congiaria Saul conflictatus! Cæſo Gigante, fusiſ-
que hoſtibus, vix à Victore Jonathas Davidi funus
deprecatur. Ne pecces, Rex, in Jervum tuum Davidr I. Reg.19
Tuia non Peccavit tibi. Ubi opes? Ubi vectigal re- 4
miſſum? Ubi Merob copulata? Agimus jam, non
de ſtipendiis perſolvendis pugnaciſſimo, fortiſſi-
mô²que militi: ſed denuntiato funeri intercedi-
mus. Jacet enim Gigas, qui minabatur. Proindè,
H 2 objecto

Tribulatio
ztilis:

Animorum
pomariæ
non Auſ-
zro, ſed
Agutlone
fœundan-
tur.
Confedentia
in homini-
bus.
In homines
confidentia
guàm va.-
na.
Gratitudo
rara, In.
gratitudo
frequens.
Can. 4. 16.

II.
Felicitas
noxia.

Dignita⸗
mores mu:
rat.
Aulici in-
rati.
Pa coro.
nam à&
Spvonſo
Sponſa di-
labitur.
OQan. §. 2.
Talentis ſe-
ne ſpiritu
Religioſus

degenerat.

Tepiditas
poſt fervo-
rem ob pro-
Jeäézum in
ſcientia.
Sratus me.
diocris tu-
tior.
Can. 4. 8.

88

objecto à Davide Goliâ volucribus, atque vul-
turibus, Carmelus defloruit, & Veſuvius excan-
duit. Trepidare Saul deſiit? Aurum, quod expal-
leſcens conceperat, metu poſito, in chalybem effe-
rabit; nec filam Davidi, ſed haſtam deſtinabit,
thalamo in feretrum converſo. Ea eſt rerutn ca-
taſtrophe in hominum amimis, ubi ſpem exple-
verint ſuam. Sæviente Philiſthæo, Saul Turtur
extiterat. Goliæ cadavere eſt renovatus in vul-
turem. Etenim, qui loricà ſuà muniendum Da-
videm curaverat, ut cùm Gigante confligeret,
victorem lanceâ confixiſſet, niſi furentis ictum
pſallentis dexteritas eluſiſſet. Quàm uber trepi-
dantis ſeges! Quam inviſa ſterilitas triumphan-
tis! Hominum animus ager eſt, ſed qui flaveſ-
cat in meſſem, rigente hyeme, æſtate verò, au-
tumnéque funditùs exareſcat. Quamdiu pavent,
egéntque & Principibus nonnulli non magnanimi,
aureas tibi vites, & racemôs exhibent aureos. Si
res eos ſecundæ conſepſerint, ſui jam ſecuri nul-
lum non habent pro mancipio ſeu Senatorem, ſeu
militem. Non iſthic vox illa emnittenda Sponſæ
eſt: Surge, Aquilo, & veni, Auſter, perfla hortum
meiim, & Muent aromata illius. Quin advocandus
& Getis Boreas eſt, ut adurat, ut diſſipet, ut fundi-
tùs hortum exhauriat; modòô effusà nive, modòô
prunnis inſperſis, modò glacie Piſcinis adſtrictis,
modèò ſatis brumæ rigore profligatis, plantis deni-
que emunctis, exuctiſque auræ veneno dirioris.
Rarò enim hominum Mens blanditias egerminat,
aut in officia gemmaſcit, niſi terrore conglacietur,
& turbinibus quatiatur. Suavioris reflatu Auſtri;
aut conſtringitur Animus, aut aperitur in toxica.
Carere Mortales debent optatis, ut in officia, be-
neficiâque exuberent.
Quæ cùm videamus in Saüle Regum perditiſ-
ſimo, in pudiciſſimà Reginarum, Sponsà ſcili-
cet, adumbrari, expingique horremus in Canticis.
Dilectæ ſuæ convemendæ Voto non & cœlo tan-
tum deſilierat Verbum, ſed diù erraverat, varié-
que vexatus Dei filius ante oſtium conſtiut Spon-
ſæ. Salutavit amicam: ſed fruſtra. Commenda-
vit immaculatam: ſed excluſus. Pulſavit: ſed in-
caſsum. Madere ſe clamavit, tecti, opiſque indi-
gum: Non tamen admittitur. Dormire ſe enim
Sponſa, jaceréque clamanti ſucclamavit: Expolia-
vi me tunicà med, quomodò induar illa? Proh fa-
cinus Mentis obtorpentis! Suæ tunicæ Regem,
Sponſûmque poſthabuit. An non hæc illa eſt,
quæ dudum Regis veſtigia relegebat, per vicos
& plateas ſcruratura Dilectum? Quamdiù per-
erravit? Quot illa excubias fatigavit? Quò non
itrupit Regem complexura! Exceſſerat & thala-
mo. Irruerat in milites. Forum, compitdâque luſ-
traverat. Cur ergo occurrentem, pulſamem, obſe-
crantem non admittit? Non admittit? Excludit, il-
luditque. E montibus Pardorum evocata nimirum
fuerat ad coronam. Veni de Libano, veni, corona-
beris, de capite Amana, de vertice Janir & Hermon.
Hoc illa vallo ſejungebatur à Sponſo. Coronâ enim
tanquam murali cincta, munitâque coronâ, inex-
pugnabilem, & inacceſſam ſe præſtitit Regi. In-
fulæ illam abjungebant à Principe. Et quæ unda-
bat probatiſſima, pretioſiſſimaque in manibus myr-
rha, quoddam quaſi flumen Sponſam inter & Spon-
ſum effuderat, quod nec natatu, nec lintribus tranſ-
mitteretur. Onerata ſiquidem beneficiis Virgun-

cola in Sponſum non excurrit. Foœcundata à ſuo

ceſpite deſcivit. Delibuta, & balſamo quodam mo-
do-ſufflaminata, moveri deſit in occurſum Spon-
ſi, plauſtris longè diſſimilis Aminadab. Felicior,
expeditiéôrque fuiflet in compede, Segnior facta,
tardiorque diademate. Exolvimur carenâ; in am-

Oliva in Eſdram.

plexum Verbi, à quo nos corona divellit. Huma-
no Sponſa more refrixit, unguentis, phaleriſque
à contemplatione, votéque ſui Regis abducta.
Anhelabat in Numen, quùm inter Leones, Par-
déôſque moraretur, amare docta à feris. Ut monſtra
gemmis permutavit, obriguit lapillis illicò in lapi-
dem, & adamante dedidicit adamare. Quis putaſ-
ſet Officiorum præceptores fuiſſe belluas, & in Leo-
num antris Amoris Academiam floruiſſe? Obſequia
veròô, quæ inter rugitus & laniatus eviruerant, quis
obſoleviſſe ſuſpicaretur in torquibus & unguentis?
Regem Sponſa conquiret; ſed cruentata. Negli-
get; ſed coronata. Præſtat Cor vepribus, quaàm
lapillis, inſerere, ſi per vulnera Verbum conſe-
quimur, à quo aufugimus in ſublime provecti. —
Imago ſanè adumbrabatur in Sponſa aulicæ per-
fidiæ, quam fruſtrà lactes ambroſiâ, nec veneno
reſtinguas, ſed excites. Inſidiantur enim Domino
ſervi, ſi mutilentur. Abeo, ſi augeantur, dilabun- mie;
tur. Nullis aut loris Aulæ Unicornes cohibueris, rrati.
aut cicuraveris compaſcuis. Avolant ſaginati, cæ-
ſi recalcitrant. Saülem vides in Davidem inju-
rium, poſt triumphum. Sponſam indignaris inho-
ſpitalem in corona. Davidis, an verô Sponſi pluùs
me miſereat, neſcio. Hic enim impoſitum à ſe
Sponſæ ſertum, in oſtii peſſulum, quo excludere-
tur, recurvatum expavit. Infeſtiorem ſibi ille
Goliam eſſe ſenſit ſemeſum, quàm pugnantem;
&, quem ſpreverat loricatum, putrem & exoſ-
ſem miratus in ſe eſt ſæviorem. Samſoni ut pu-
gnæ exitu Davidem dixeris quàm ſimilimum,
ità diſſimilem eum conſequutis victoriam even-
tibus fateri cogeris. Nam ille & monſtro favum
eliquavit, quo ſplendidè epularetur. Hic Gigante
fella doluit effluxiſſe, quibus triumphi mel in aco-
rem exilii verteretur. Qui enim Saüli percharus
fuerat, Goliâ pertonante: eo dejeéte, inviſus eſ-
ſe Principi cœpit, & ſuſpectus. Negâſne tamdiu
vigere officia, quamdiù nos premit inopia; ea
verò ceſſare, ut nos primum feñicitas afflaverit. Ue
ſeramus, tellurem colimus, & humo incurvamur.
Nam ſi fruges horreis intulerimus, domi reſi-
demus, unis ganeæ lenociniis angaorem levaturi,
quo nos ſerendi labor oppreſſerat. B. D
Liber cum Gomor componere Aulicos. Vas III.
id erat, in quod Hebræi manna condebant. Si Aulicifias
non immensùm oppleretur, ſed temperatè cœli a
lautiis repleretur, nihil eo aut fidius expromendis
deliciis, aut liberalius. Si verò illud intemperan- „
tius farſiſſent Hebræi, pro dape tabem exhibebat,
in vermes illecebrâ degeneramte. Hieroglyphicum
incidebatur in Gomore rebellantis præ ſatie Au-
lici. Vix enim redundantem fortunam ità excipe-
re conſuevere Liberti, quin & copia non perfidiam
parent, inſidiaſve ſtruant Liberatori. In Viperam eratins
degenerat copia; non parentem ſolum, ſed pa- as.
rientem quoque diſcerpit. Conſtituit eum ſuper é- Deut. 32.
celſam terram, ut comederet fructus agrorum, ut 13·.
ſugeret mel de petra, oleumque de ſaxo duriſſimo.
His lautiis non agglutinatus ſuo Principi Iſrael eſt,
ſed ab eo diſſutus. Dereliquit Deum, inquit, acto- Pid. 15.
rem ſuum& receſſit à Deo ſalutgi ſuo. Immolave-
rzunt dæmoniis, & non Deo, Mi 405 ignorabant.
De ſaxo mella exuxere. Sed ſuxere mox ſaxa cum
melle. Idola enim coluere poſt mella. Terra illis licius-
. . 4; menmtes He-
protulit punica, coronata ſcilicèt poma, & purpu- wnn
rata. Verùm egeſſere pudorem, cum purpuram aédurxi 4
voraſſent; & fruge paſticoronatâ mentem induere Numine.
ſervilem; ut tum maximè regnare deſierint in
ſervitium criminum dejecti, quum diademata le,
liguriſſent, pomis expleti infulatis. Tum enim- liuire.
verò abjecere verecundiam, quùm eis annona caleiram.
coloraretur in purpuram. Saginati furfürid
⸗ ei

ſlei
coi
gis ib
lreib
em.
Tela.
Alſin
er
Ma
Pol
ed e⸗
ligo K
nullete
ota
. üueran
Vrtyer⸗
4 yen
„ funt Vin
ar à lgpid
in Lere,
a Ms 4
un (ims.
7 noltr⸗
ei tlltehu

wenti⸗
npenli

¹ mlire
eerir
uidus 8
Ekretur.
. ulis
nem,
ndkedt.
len
Cbrui Ka
endil
Eelis Ro
NenI
Nagkenn
i; &, a
EEius U
a à5
un. lu
lre
uN
Sa Eeet

zin Dne

it, Aum
;
4 Peribi
Kennt a
keetlen
keſiit 1

tum Dnn
nn 1 r.
i in
n loneie
Dmnkni,
kndSol
mpolnnit
Coenchtn
linen üi
m pgen
uten Aa
Gumſriu

n ſmiäing

Negltemd

uu, dute
genbus

e 4e
et 1
eenenitſi,
eigehnen
d inenhe
leoehli⸗
Ne le⸗ 6
Damikelff
uumſei
i loez,

Exod. 2.
24.
Tribulatio
utilis.
Perſecutio-
ne Fervor
adoleſcit.
lbid. 25.
Calamitas
in cœlum
erigit cœ
num.
Pharaonis
virgæ de
Juaaorum
petra non
ſemel a-
quas ex-

Preſſere.

Juſtos eri.
Sit perſeci:
tio, non de-
primit.
Perſecuto-
res Juſto-
rum.
Berſecuto-
res Religio-
ſorum.

Fauperun
Oopreſoo-

7es.

fidei azymo veſcebantur. Pudoris ſymbolo in pu-
nico innutriti, flagitii aconitum excoxere. Ità om-
mia ubertate pervertuntur in pejus, pullulante &
ſegetibus perfidiãa, & exudante è lacubus confi-
dentiã. Ignes feliciùs elicuiſſet Iſrasl & ſilice, quàm
mella. Nam facibus mitius deflagraſſet, qui cala-
mitoſiſſimè ſuperſtitione conflagravit. Satius enim
eſt ſcintillis exuri Silicis, quàm ante ſaxa, ſignâ-
que, thura Diis adolere. Malo uri, quàm litare.
Malo cædi, quam mactare. Si innocens, Phœnix
ero victurus in cinere. Si felix thus concremo
idolis; thymiama in cœlum deferetur ſuo cruciatu,
meo ego ſacrificio dehiſcam in Manes. Aquam
ergo Suxere de petra; ſed lapideum quoque cor
hauſere cum unda. Saginati ſiquidem receſſe-
runt à Deo, ad quem inter lateres & virgas trans-
fugerant. Ingemiſeentes, inquit, ſlii Iſrazël, prop-
ter opera voctferati ſunt: aſcenditque clamor eorum
ab operibus. Ut video, Pharaonis non ſegniores
ſunt virgæ ipsà Moſis virgà prophetantis. Nam
à lapideo Judæorum corde non ſemel aquas edu-
xere, quas, non homines & jumenta ebiberent,
ſed Numen hauriret. Et audivit gemitum eorum.
Nos ad aquarum fragorem proruentium ſurdeſ-
cimus. Clementiæ ſuæ aures Dominus furrigit
ad noſtrorum catadupas fletuum; & quò lacrymæ
perſtrepunt intemperantiùs, eò Deus in noſtras
propenſiùs preces inclinat. Ergo calamitati ſuæ
inter paleas illacrymati Iſraëlitæ, uniones thecis,
ariſtiſque repoſuere pro tritico. Ità rigatæ fleti-
bus ſtipulæ feliciùs, quàm cùm coœli rore made-
rent, eviruere. Quùm enim coœlum perplueret in
frumenta, ſtipulæ tumuerunt, quibus Pharao &
laſciviret & fureret. Eas verò cùm rigaſſent ſuis
fletibus Hebræi, hymnos, thurâque protulere,
quibus & placaretur Numen, & Pharao per-
deretur. Lacrymas enim cùm Deus exterſiſſet
ex oculis Hebræorum, in glaciem eas, & gran-

dinem, lapidéique convertit, ¶.Ægyptiéſque peſ-

ſundedit. Ità, cum, coacervato tritico, Agyp-
tum Joſeph conſervaſſet, poſteri ejus paleis ad-
obruti £Ægyptum oppreſſere. Quas enim exco-
quendis laterculis incendere fornaces, ſtipulis in-
geſtis pro pabulo, ex iis Mare demiſere lacry-
marum, quibus cum ſuis Princeps curribus
mergeretur. Traxere vires ex igribus decuma-
ni; &, cùm Erythræo freto eſt Pharao inter-
ceptus, undas horruit, quibus offocabatur, at
eas aut à fornacibus fluxiſſe neſciebat, aut inci-
tatas. Itaque ad flammas, ſtipulaſque collacry-
mati Iſraëlitz monuere Principes, metuen-
dos tum maximeè eſſe Juſtos, cùm ſpernuntur.
Quos enim non inconſukè ſperneres medulla tri-
tici recreatos, eos non impunè contemnes le-
gendis ſtipulis mancipatos. Ea vis lacrymarum
& ærumnarum eſt, ut ſtipulas commutet in ſpi-
cula, ut virgas incendat in fulgura, ut è cami-
no mare profundat, ut, Phiron & Rameſſes
extructis, urbes ÆAgypti univerſas evertat, ut
denique auro, argentéque laterculos permutet
in triumphum recusâ ſervitute. In iis tum quo-
que lateribus Jeruſalem exſcribebatur; & .Ægyp-
ti limus, qui, ſi vernaret, Hebræis hyemem
intuliſſet, flammis retorridus, & excoctus ver
illis, autumnumque induxit. Ingemuerunt enim
oppreſſi; Aſcenditque clamor eorum ad Deum
ab operibus. Verùm ut inhiantes libertatis trans-
fugerunt ad Deum; ita hoſtium, rerumque po-
titi receſſerunt à Deo. Quod certè Cyrus non
præſtitit, tum Numini obſequentior, cuùm Prin-
ceps ubique penè gentium ſalutaretur. Ubi ſe vi-

dit Cyrus Mundo impoſitum, tum ſe, ſuâque Nu-

mini ſubjecit. Animæ id ſanè magnæ argumen-
Ethic. Comment. Tom. III.

De Cyro Rege. Qap. XII.

89

tum eſt, non, ut regna conſequare, colere lar-
gitorem, ſed eum ideò percolere, quòd ex eo,
quod ſperes, non ſuperfſit.
Hujus ad nos indolis, præſtantiæque exemplar
tranſmiſere Angeli, qui in Abrahami tentorio
häc de re approperatam inſtituêre Academiam.
Etenim, cùm ad eum more hoſpitum acceſſiſſent,
ut ex eo naſciturum Iſaacum nunctiarent; nihil
tamen de vaticinio ante lautias præfati ſunt, ne
quidem in epulo de eo ſenem compellantes. Ex-
cipi ſeſe à Patriarcha ſunt paſſi, recreari, refi-
cique; azymiſque ac vitulo quodammodò ſa-
ginari. Sublatis exindè menſis, cùm ſuâ jam de-
funcétus humanitate Abraham videretur, tum il-
lh ſuas pyxides recluſere, unde Sen & prolem
expromerent, & imperia. Caàmque comediſſent,
dixerunt ad eum : Habebit filium Sara, uxor
tua. Angelorum conſuetudo iſta eſt, tum officia
impendere, quùm nihil ſperes, omniâque impe-
traveris, quibus in lenocinia inflecterere. Nos
quidem præfati ſplendidè ante convivium fuiſ-
ſemus ad hoſpitem de poſteris, quò nos ille
lautiùs exciperer promiſſis delinitus. Poſt bella-
ria Superi ſuo hoſpiti blandiuntur. Neque enim
mercaturam in legatione inſtituunt, nec aucupium
de augurio faciunt, captäântve dum prænuntiant.
His vellem epulis accumberent Aſſeclæ, ut co-
gitandum eſle ſaturis ediſcerent, non de diſceſ-
ſu, ſed de reponend poſt epulum grati. Ve-
reor, ne Sitis, non autem Calix, diſertos hâc no-
ſtrà ætate faciat aflentatores. Haud probè il-
lud in Regum atriis occinetur: Fwcundi calices
quem non fecere diſertum? Garrire nos cogit ſitis,
blandirique Principibus. Nam falerno gratiarum
inebriati ab officiis in contumelias dilabimur,
quaſi mentem fortunis demerſerimus. Et qui-
dem Naves, cùm rimas agunt, ſi per eas Ma-
re iis ſeſe infuderit, ut mukum aquæ, concha-
rùmque receperint, deſidunt in pelagus, inde
nunquam emerſuræ. Aulicorum verò non unum
tuis cum undis, unionibus, atque coraliis aut
paulatim, aut acervatim oppleveris, onuſtus
enatat; & quèò fuerit tuis copiis fartior, eò à
te procaciùs abſcedet, fartura, quaſi ſubere,
ut emergat, abuſus. Conſidunt non rarò Auli-
ci inanes, avolant onerati. Ut proindè malim
fluviis comparare libertos, quàm navigiis. La-
tices enim, quòô uberiori & fonte alveo efflu-
Xerint, eò ab illo rapidiores dilabuntur, co-
pià in fugam illos extimulante. Quamdiù enim
pertenuis eſt vena, vix latex à ſuo fonte abſce-
dit. Si excreſcat, non fluit, ſed defluit, profu-
gitque tantâ celeritate, ut non labi videatur
in mare flumen, ſed ruere; nec rarò flumi-
na & colorem fontis eluunt & nomen, non
jam profluentes, ſed transfugæ. Vidimus du-
dùm à præſepi pleroſque tranſductos ad pate-
ras, curruſque Principum, ita inſaniiſſe ut
de titulis litem Dominis intenderent, domô-
que, ſalutationéque ſeſe eorum abſtinuerint, quòd
ſe ſibi non ſuſtinerent æquari. Adeòô farci-
men pectus offocat, extunditque mentem, ut Li
bertus coronæ Domini ſuum mox pileum co-

æquet, immemor, quo ſit è limo in quadri- bignatus.

14. . lici⸗
gam extractus. Adſternebatur ſuo Principi ritn.
quùm ſqualeret: ocreatus & ſericatus lævum dam, 74
non nimis.

Principis latus non texit, ſed detexit petulan-
ter. Nimirùm Animi caries holoſericum eſt 3
& nudatur contumacia, cuùm contumax honeſ-
tatur. Retegit prætexta, quem tegit; latôque
clavo non ſuffigitur ſuo Principi Servus, ſed re-
figitur. Fortunam Famulantis niſi citò configas,
ne ſe penitùs in eum, totâmque circumagat,
2 à te

IV.
Angeli poß
epulas in
Abrahba-
mum blan-

iorés.

Gen. 18, 9.

Non cali-
ces, ſed ſi⸗=
tis diſer-
tam facit
aſſentatio-
nem,

Horat. l. 4.

Ingrati a⸗
nimi iabo
exedesniur
Liberti
Pingiiores.

Autlicorum
Phtiſis non
macies, ſed
abdomen
eſt, & ar⸗
vina
Dignitas
mores mis-
tat.
Aulicus
nimis im⸗

90 Olva in Eſdram.

à te ſe ille proripiet. Et miraris à te procul Li-
bertum aufugifſe, quem Fortunæ impoſueras
rotæ, quæ nunquam, & nuſquaàm ſtat? Mira-
rer, ſi conſideret, & reſideret in rota. Qun ſtet,
quem in dechvi regiæ clientelæ tot, non ſaccis,
foruliſque copiarum oneraſti, ſed penè montibus
oppreſſiſti largitionum, & decorum? Impar ho-
minum animus eſt tantæ moli, tôtque ſuſtinen-
dis authoramentis atque luminibus ne Atlas qui-
dem par foret, quamvis Herculem adſciſceret.
Imò tot ſi ſervum Aſtris incinxeris, non ſuccum-
bet modò, ſed ſidera in cometas convertet, ut
tuis te beneficiis impugnet, non transfuga ſolum
de ſervo, ſed hoſtis, hoſtéque truculentior. Ema-
ciatur Gratitudo ſolà munerum arvinàâ, & phthi-
ſis Aulici abdomen eſt. Libertorum enim tabes,
non phthiſis eſt, ſed hydrops.
V. Idolis, ſcortiſque ſuam Salomon proſtituerat
Sapientiam. Nam conſidens in ebore, cando-
rem, quem faſtu regio premebat, licentià planè
regiâ oppreſſit. Didicit enim eburneis fruſtrà
Reges Leonibus ſe tueri, quos Sirenes aut ex-
cantant, aut ſpernunt. Miſer ſiquidem, cuùm
Salomo- inter feras conſediſſet jus populis, urbibuſque di-
“ * (Kurus, jura coœli, forique everſurus jacuit inter
foœminas. Tum enimveròô perſenſit mulieroſus
Triſmegiſtus libidinem ità oſcula concipere, ut
lapides pariat. Nam Idola luxuries parturivit,
edideruntque pellices ſuos quæque Deos, Moloc
& Chamos, & Aſtarthe in torum Regis effuſis.
Nimirùm, qui ex India ebur avexerat, è mon-
ſtro ſolium mutuatus, ſuperſtitionem ſibi à con-
terminis ſerò didicit offuſam. Nec mirum videri
debet, ſi Salomonis imperium degeneravit in
monſtrum, cui thronum monſtra compegerant.
Ergo Moabitidum amplexibus indormientem,
tonitru, Deus non tam excivit, quam conſterna-
