quid David agat, quem vincire juſſi ſunt. Ster- invidi.
tit, inquiunt, in lecto. In lecto Miles? David
in lecto? Decumbit, eumque revolutum in ſtra-
to perſpeximus. Immiſſis à Saüle lictoribus,
uxor depoſuit eum, inquit, per feneſtram: por-1. Reg. I9
1ò ille abiit, & aufugit, & ſalvatus eſt. Tulit a.
autem Michol ſtatuam, & poſuit eam ſuper le- 5. Darid:
Stum, & pellem piloſam caprarum poſiüt ad caput?
ejur, & opernit eam veſtimentis. Renuntiavere

Satelli-

Joan. 3. II.

Judicantes
5
temer?.

4

Pvf
4

1,ln ;

ni .
1

6

pein
Allt1.
gſtren b
Nln1
larſit
angt⸗

liden.

Dnn 231

1
R z n

Uun
ſnt.

ll

n⸗ Spperier Satellites Regi, jacere, Davidem. Quot ſint ja-
l rae⸗ Cti ſales in ſomniculoſum, conjicite. Afferte eum
InH 1bi. 15. inquit, Saul, ad me in lecto, ut occidatur. Thea-

trum à ſe ſiructurum Saül opinabatur, darique
de domitore Goliæ ſperabat fabulam deridicu-
lam. Linteatum in orcheſtra produci Herculem
expetebat: paraverâtque iuffragia candidato.
Circumagendus David erat involutus linteami-
nibus, & quaſi quinquagenarius puer, olſten-
tum velun deſidiæ, & faſciis evolvendus ad vir-
gas. Soluta eſt cum riſu concio, exibilatuſque,
non David, ſed Saül. Cumque veniſſent nuntii,
inventum eſt Jimulacrum ſuper lectum, .α belles
caprarum ad caput ejus. Quanta in Davidem
deblateraveratis, otiantem domi, ſtertentem in
inſidiis, lictores præſtolantem in cubkcitra. Ità
& perſpexiſſe ſe Satellites aiebant, & Princeps

Ibid. 16.

d „ decreto ſuo ſubſignaverat. IIh ſuppoſititia perſ-
hre Superior . 2 . PP .
Ra audiat ex- Pekxere; hic affirmat incerta. Quèd ſi Regi-
en cuſationes. bus & à filia, & à nuntäüs in re tam gravi fit
31 impoſtura: Tu non fallere, qui luſcum vix do-
“ mi habes lixam, à quo familiæ geſta, dictaque
4 b Pſal. r15 I. indagentur? Credidi, propter quod loquutus ſum.

Perge porré; nam in rem tuam ſcriptum eiſt

rsf Carmen. Excidére an tibi ea, quæ Vates ſubtexuit
ii⸗ credulitati ſuæ? Ero tibi à memoria. Ego au-
ut lbidem. tem bumiliatus ſum nimis. Ego dixi in exceſſu
hti⸗ meo:⸗ Omnis homo mendax. Probè ille ſanctéque
un. de ſe cecinit, quæ tu contra tui oris auda-
ciam meritò proferes. Huc tandem temeritas
Men

recidit labiorum, quæ aures in pharetram con-
II Vertit, ex qua tela, conviciâque depromeret in
t innozxium. Loquutus ſum. Vidiſtin? Credi-
Ulthet di. Erraſti. Irriſurus Davidem Saül deriſus eſt.
12. Lulare Sic illuſeſßti mihi, & dimiſiſti inimicum
v7. Weum, ut fugeret. Et reſpondit Michol ad Saiil.
Quia ipſe loquutus eſt mihi, dicens: Dimitte
me, alioquin interficiam te. Nunc planèé Saü-
li imponitur: ſomniâque Regi filia licitatur,
non oracula. Adeò garrire in alium non li-
cet, quamvis de eo atrocia inaudieris ex uxo-
re, filique Principis. Nam ſi Saül violentum
in Micholem pronuntiaſſet Davidem, ſæviiſ-
ſet in obſequentem, non in minacem, uxo-
ri ſuæ. Sed leviſſima, inquies, de viro non
peſſimo protoli. Nihil ad exitium haberi mini-
mum deber. Difflaram Babylone Statuam, ut
video, horruiſti. Scito eam tamen, non ad-
motis vineis impulſam, non proſtratam, cuùm

Nkn,u
Eellet

kel⸗

i
eni!,
agmin labaret. Stabat ſtatua, non nutabat. Et ece

wuln Dan. 2. 31. .Maſi Natua una grandis ſatua illa magna, &.
alua ſublimis ſtabet. Sed mole ſuâ conſiſtens Si-
s mulacrum „non rupe impulſum eſt, ſed ſui
el“ parte minimâ perculſum. Abſeiſus eſt lapis de
mnc, lbid. 34. monte, & percuſſit ſtatuam in pedibus ejus ferreis

hr atque Fictilibus. Quid attingi in Imagine potuit
. aut vilius, aut levius? Ictis ſaxo pedibus ſignum,

4 6 non concidit, ſed comminutum eſt. Nihil tan-
ir. ges tam minimum in viro etiam maximo,
. quod ad excidionem famæ ejus fatale non ſit.
lſn Murmura- Eraſo crine ludibrium fir Samſon. Non illum
“ zio⸗ vulneravit Dalila: cirros incidit. Mox in piſtri-
4 ⸗
4

Iriſeer Tum retruſus triumphator Palæſtinæ molam cir-
Fae, cumegit, ſuffectus jumento. Neque enim il-
um mutilavere Philiſthim, exoculatum habue-
Samſon: Ie deridiculo. Scio à te Levitæ manibus, cor-
dique parſum. Nam nec opus in eo improba-
ſti, & quèò collineet geſtis, dictiſque ſuis, uni
reſervatum Numinis judicio voluiſti. At eum
laſciviorem oculis deſignaſti. Aris propelle-

Zelantes

vi aſſrer tur, trudetur Templo, cogetur Molam verſa-
"re, ne pereat. His tu ærumnis confeciſti, quem
vuſt Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Diſſert. ſuper Evang.

Quadrag. 89

inſontis eſſe cordis affirma veras, purumque ſce- eaeſrn.
leris, lubricioris duntaxat in ſœminas palpebræ, es, vidi.
quam erigeret ſpectandi intemperie, non ſcor-
tandi prurigine. Quis enim dubitat, inquies, Cen ſores
viſlæ à ſe mulieri junctum in ſuo corde ado- aaßeri,
leſcentem : ſi Chriſtus ad aduhteria iter ſterni
per oculos affirmavit? Puto incontaminati eſ-
ſe pectoris virum, ſed libat oculis venuſta-
tem. Id aconiti ſat eſt ad interitum Pudici-
tiæ. Ut eum dixeris oculis proſtitutum, Pu-
dori ejus, quamvis cor illi affingas Hippoly-
ti, non parcis patrocinio, ſed illudis. Scintil-
là fœnile deflagrat, Et Remoræ commorſa Cæ-
ſarea hæret Quadriremis. Ut cameram diſſolvas,
ſaxum ſufficit ſubtraxiſſe. Fruſiraà medeare ſa-
mæ, quam præcerptam, præfloratämque ſan-
nis, conviciiſque expoſueris. Verùm profamur
in parabolis.? Hiſtoria ſententiæ noſtræ adſtipu-
letur, ſubſcribâtque. Muſlarat de ſegnitie Da-
vidis Abſalon, ſed vix muſſlarat. Diſiineri π. Abſalon.
verò illum regni curis magis ſeriis jactarat, ne ac-

cedentem ad ſe populum admitterer. Carere §. David-
urbem dictitabat non quidem Principe, ſed Au-
ditore. Ecquando bellis Pater, inquiebar, impli-
citus, de bubus, pecoréque pronuntiet? Unam
ille laurum ſuo gladio percolit. De glande, de .

compaſcuis, de racemis inter ſe diſceptantibus
villicis interſit cataphractus? Noctu pfallit, in-
terdin pugnat. Goliathos aggreditur, certâtque
cum Gigantibus, non olitoribus, non villicis,
non infiitoribus intendit. Debetis illi aflertam
imperi Libertatem, fuſôſque Philiſthæos. &
conqueremini ſi adelſt ſubſelliis infrequens? ſi
vos, veſtrâque Centumviris expedienda dele-
get? Fateor deefle vobis in Rege Judicem;
ſed Ducem habetis, ſed habetis Militem in
Rege. Satius eſt pelli compaſcuis à Concive,
quàm regno exigi ab Hoſie. Videntur mibi ſer-,. Reg. 15.
mones tui boni ac juſti, ſed non eſt, qui te au- 3. .
diat conſtitutus d Rege. Quid plura ?¹ lis itaà
verbis David eviluit, ut Tribus omnes Hebrææ
ab eo defecerint, proditione fœdiſſimâ. Venit
igitur nuntius ad David, dicens: Toto corde uni- Ibid. 1.
verſus Iſraël ſequitur Abſalon. Thebana haſta- perſicmtio
torum ſeges & murmure pullulavit, eò germine verie
immamior, quò ſatu mitior. Phalangas, jacto UCe’ R
ſyllabarum ſemine, meſſuit: Et quem vix ora- e ſei
tione parentem perſtrinxerat, totius rebellione Mondhte-
regni penè obruit. Et ait David ſervis ſuis: Surgi ¹.
te, fugiamus: neque enim erit nobis effugium d fa Tbid. 14.
cie Abſalon. Feſtinate egredi. Saülem, quaſi luden-
do, devitaſti. Goliam non evitaſti, ſed invaſiſti. Politici
Ab Abſalone conflatam conſpiratorum manum rr
exhorres? Nimirùm illi Odio, hic Detracktione gezteſia
graſſatur. Paveo coactam murmuratione procel- Næviores.
lam. Gigantes elido; odi, ſed timeo Derractorem.
Non enim erit nobis effugium à facie Abſalon. Fa- Ae ale
ciem reformido Adoleſcentis, non pharetram. de mrira.
Ibi os, hic tela; hinc arcus, inſiruuntur, indè zæ greſsan-
convicia expromentur. Ferimur jaculis, ut fuge- * PAimè.
mur; vocibus premimur, ut obruamur. Cum-
que immolaret victimas, facta eſt conjuratio a- Ibid. 12.

verior.

lida, populuſque concurrens augebatur cum Ab-

ſalon. En armamentaria Detractoris. Pugnat
non haſtis tantùm, ſed hoſtiäis. Undique & mi-
litem cogit, & arma coacervat. Nam livor, aut
furor Templis abeunt, ut graſſentur. Verentur
Arcam, horrent Adyta, Sacerdores expavent, con-
tra ſe eſle fatentur tum Aras, tum Tabulas. Ur
verò Detractio prælietur, ſubit Sanctuarium,
pſallit, litat, advolvitur pavimemo. Pugnare ſe ſi-
quidem pro aris & focis clamitat comra ſegnitiem
H 3 Prin-

– 4

90 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Eiia pal- Principis, clamores vulgi, litéſque tribuum con-
lina. Citat. Et quod eſſe poteſt effugium à murmure,
Murmura. ſi Belli arenam deſignat in Aris? ſi à Templo
ores mini. progreditur ad Pugnam à ſi Tribunos Levitis
uns, exæquat? ſi cædit Victimas, ut Parentem occi-
dat? Deſerant cohortes rebellantem, ſi bellum
exportat Sanctuario? Quieſcat à ſævitie Abſalon,
ſi Pontiſicum tintinnabulis belli tubas immiſcet?
Pudeat eum denique legionum, ſi Agnos effera-
vit in Pardos, agitque Tribus in Regnantem?
Una Salus oppugnato, nullas à Detractore ſpe-
rare inducias. Egreſſus eſt ergo Rex, & univerſa
domus ejus pedibus ſuis. Et tantam Abſalon in
parentem procellam excitavit, non Coro in Re-
gem, Euréôque concitatis, ſed ſibilo auræ perte-
nuis. Non enim ganeonem, mœchumque Regem
eſſe clamitabat: Non Uriæ cadaver exhumavit,
cædiſque authorem reddebat inviſum: Non tan-
tùm à Rege auri, argentique corraſum vociſera-
batus, quanto egenorum ſuccurri calamitatibus
poterat. Non mulieroſum, non rapacem, non
avarum objurgavit: Segniorem illum paulôò fuiſ-
ſe dixit deſignandis, præfſiciendiſque Judicibus.
Sed non eſt, qui te audiat, conſtitutus à Rege.
Faciebatque hoc omni Iſrasli, & ſolicitabat corda
virorum Iſrazl. Tantilla vox tempeſtatem tan-
. tam ciere potuit. Circumvallatus quippè Rex eſt
non Thalamo, quem invaſerat: non Tumulo,
quem oppleverat: non Nobe, quam diripiendam
Doëg objecerat ſuo in eam adventu clandeſtino:
non Templi Mensâ, à qua panes tranſtulerat in
ſuam annonam. Unam inanem Duumviris Cu-
rulem aggeſſit Conſpirator Imperanti, undè vix
fugàâ ſeſe Princeps extraxit. Jed non eſt, qui te
audiat. Ingens, inquies, à Detractore cieri tern-
peſtas poteſt, ſed rarò in Majores natu, Myſtaſ-
que innocentiæ commovetur. An David Epicuri
de grege ſus? Eum tamen Abſalon penè mur-
mure oppreſſit. Imô, ut videas in ſanctiorem
collineare murmur, quid Davidi Nathan inſi-
2. Reg. 12. nuet obſervemus. Peccavi Domino, dixerat Rex.
13. Cui mox Vates ſubjecit: Dominus quoque tran-
Ktulit peccatum tuum: non morieris. Verumtamen,
quoniam blaſphemare feciſti inimicos nomen Do-
mini: propter verbum hoc, filius, qui natus eſt
Perſecmo- tibi, morte morietur. Peccaverat David. At non
res Juſto. David, ſed Deus proſcifſus eſt à blaſphemis. Et
am. alter quidem ſcelus non oppreſſit, ne extrudere-
HMurmu- tur: ſcelus alter extraxit, ut viveret, ſævirétque.

Ibid. 16.

Ibid. 3, & 6

Ibidem.

Tarue en In eum latravere blaſphemi, qui libertatem olim
ris & de homini ad coronam indultam non corrupit, eo

Relxgießs. intacto, qui ſui arbitrio abuti potuit in laqueum
Zelanes ſuum. Quot, quæſo te, rapaces, foœneratores,
sndiſereti. ſuperbi, invidi palam grafſantur? His miſſis,
de Monachis, de Levuis, de Præſulibus, de
Primoribus, de Principibus libet obloqui, quo-
rum & incertum crimen, & ſi non vitæ, Vittæ
profectò dignitas certa, & non incerta Sanctitas.
Cur rimaris in Altari, quod proſtat in Telonio?
Quid Lucernas Hieroſolymis circumfers, ſi ſce-
lerum tibi horrea in Sole patent Babylone? Zi-
zanium quæris in tritico, cùm tot Zizamis, Lap-
pis, & Vepribus, nulla Leæx admixtione campi
occupentur? An Aquila magnarum alarum es,
quæ Cedri tantùm medullam depaſcaris? Odiſti,

V. co ut video, non ſcelus, ſed inſontem. Aleatores
εα.. faſtidires, non morderes Pontifices, niſi ſæviendi
Tnvidia. libidine incenderere non contra Flagitium, ſed
5. Davia. CNa Byſſum, & Ephod. Sacerdotis te Ratio-

nale diſcruciat, & Gemmæ pectoris lapidibus
te inſtruunt, ut Davidem novus Semei inceſſas,
quem non Cædis causâ odiſti, ſed Coronæ. Vir

ille ſanguinis abs te dicitur, ſed Conchylio uteris,
non Urià. Nec gladium admordes tædio Homi-
cidii, ſed ſceptrum arrodis hvore Principatus.
Egredere vir ſanguinum. Aliud rictu, & aliud 2. Regaé
corde concerpis. Coquit te non cruor à Rege?:
fuſus, ſed infuſa Principi purpura. Profare, ſed
quod te pungit. Pluùs te ſuâ lyrd, quâ Deo pſa-
lit, David excruciat, quàm ſiylo, quo ſæviit in
Tribunum. Inviſam mihi, inquies, virtutem eſſe
putas? An ego inſequerer Innocentiam? Prima
à detractore lancinata, diſcerptaque Divinitas eſt.
Dixit autem Jerpens ad mulierem: Nequaqum Gen .4
morte moriemini. Scit enim Deus, quòd in quun
cunque die comederitis ex eo, aperientur oculi ve- Perſecutis
ſtri, & eritis ſicut Dii. Hinc reſtincta erga Deum Arenmen.
in muliere charitas. Qui enim amaret divinitati ½in.
ſuæ invidens Numen? Mox itum ad Arborem,
libataque eſca. Tulit de fructu illius, & comedit, Ibid. 6.
deditque viro ſuo. Notaſtin' Abſtinendi in Eva, gal⸗
etiam innocente, impatientiam. Quæ tamen jſam
rea, nudatâque jubare innocentiæ apud virum de Marmu=
Deo non detraxit. Pomum obtulit, non vene- cnnn4
num. Neque enim, quæ ex Angue acceperat, in Eva.
Numen effutiit. Invideri ſibi, non præcaveri Le-
ge, ſubticuit, eſu contenta, non appetens mur- Zignrt
muris. Ergo peccatrix Eva erupturæ arcanum
Divinitatis docere virum recuſat, ne livoris ar-
guiſſe Numen videretur. Et nos pomo abſtine-
mus non vetito, interdictâque Naturæ quoque
præſcripto Detractione ſatiamur, néſque patro-
nos eſſe Legum jactitamus. Cautior Eva, quam
Chriſtianus. Epulari non dubitat, quamvis mo-
ritura. Murmurare non audet, nullo licet præſ-
cripto ſupplicio in obloquentem. Adeò Foœmina,
etiam poſtquàm deſipuit, plùs horruit detractio-
ne, quàam Pomo, ſaturari: quamvis ſecurim
imminere arbori cerneret, nullà in murmure ſuſ-
picione ſupplicii. Primogenita peccati Mors, ſed
parens ſcelerum Murmuratio, quæ ab Angue in
Eden ſata, in Eremo ignitis Anguibus plectitur.
Et tædere cœpit populum itineris ac laboris: lo- Numa1,4),
cutiſque contra Dominum & Moyſem ait: Cur
eduxiſti nos de Egypto, ut moreremur in ſolitu-
dine? Deeſt panis, non ſunt aquæ. Anima noſtra
jam nauſeat ſuper cibo iſto leviſſimo. Quamobrem
miſit Dominus in populum ignitos ſerpentes. An-
tequàm pereuntium plagas inſpiciamus, peccan-
tium/ contemplemur inſaniam. Mirabaris, moæ-
chante David, non Davidem, ſed Numen alla-
traſſe blaſphemos. En proludium furoris. Mur-
murandi populum Libido inceſſit. Quem putas
diſcerpſiſſe? Pharaonem profectò, à quo fuerat
ad infimam ſervitutem adactus. Latrat non in
oppreſſorem, ſed in vindicem. At vinculis tum
Deo Authore, tum Duce Moyſe exemptus Iſraẽl
jugum Regis excuſſerat. Ideéque primùm in
Deum, & tandem in Moſem populus exarſit.
Locuiuſque contra Dominum & Moſem. Eos enim Baten
inſequimur immaniùs, quos cellſior ſanctitas à irtutis.
noſttis longiùs telis ſubmoverat. At quid Moyſi ere
objecere primùm, quidve ſupremo loco ingeſſere? atio de
Libertatem incuſavere, & Annonam. Cur edu- Regibus,
xiſti nos de Eoypto? Anima noſtra nauſeat ſuper SioSe
cibo iſto leviſſimo. Radix altera, altera verô vi- ſne canſa
roſæ Arboris cacumen eſt. Eduxiſti, & nutrivi-Juri
ſti. Hinc effractæ compedes, indè ſubmiſſum
manna vindici obtruduntur. Acciſa, ſpoliata-
que Ægyptus, & Cœlum IIſraéli fertile totius in
eum & Moſem accuſationis capita eremi Cer-
beros irritarant. Ergo piget libertatis? Ergo tæ-
det deliciarum? Cur eduxiſti nos de Egypto?

Ibi ſiquidem regnabitis? Nauſeat anima neſtr.
on

Gu
ne

ms Pf

Mie I
nimn. Im

nenit ,
lend i

mmuͤni ſe
r 8 lur.
in u. len
nge n
mnn nil
. e

,„ N
Diniſr N
ſincie N
i

ln Non ſurdum enimverò cepis & oleribus palatum
n citò Manna faſtidiit. Diſcerpimini quantociùs à
iil Draconibus, qui de Deo ſceleſtius, quàm Ser-
pens, garrüſtis. Ille ſiquidem non eſcam, ſed
dt jejunium ſatæ à Deo arboris improbavit. Vos
. pluvium cœlo nectar deſpuitis. Ille obliquè tan-
nin tùm legem Numinis elevavit. Palam vos Do-
n mini munera proculcatis. Divinitatem ille expor-
lin rexit, vos repellitis Libertatem. Quamobrem im-
d miſit Dominus in populum ignitos ſerpentes. Ut
verô intelligas „quam Deus oderit Detractores.
H In Serim populus & fornicatus eſt cum Moabi-
R tid's, & lita vit Priapo. Iratus Dominus ait ad
Dre Num.25.4 Moy ſen: Tolle eunctos princiver populi „&' ſuſ-
üinn pende eos contrà Jolem in Patibulis ut avertatur
KM Jfuror meus ab Iſrazl. Necdùm rorrens iræ pro-
nbt Hluxerat, & jam eum piget excurſionis. Urt aver-
dte tatur, inquit, furor meus ab Iſraël. Atqui non-
lbo dùm torrens inundavit, & littus ſitit in fonte?
ifü Dei miſe- Procurrat: & tum ſiſtetur. At quo eum aggere
lnd ricordie. compeſcemus? Palis hami duodecim defixis
NEi Severias Profuſa indignantis Numinis alluvies inhibebitur.
En ZYribalatio- Tribuum Duces ſi ſuffixeris, iram quoque Do-
e⸗ mediuen. Ihini defiges. Et tamen profluens in lupanar pro-
r , „ ruebat, & in delubrum. Idola ſubrui, & exſcin-
n ementis: q; mirteta eluvione ſanguinis oportebat. Id ta-
agt pportebat. ta
n. Pœnitenie men Moſi committitur, & prius de foedere agi-
. ilden- tur, quam de piaculo. Suſpende eos contrà Jo-
Ne mitem pla- lem in patibulis, ut avertatur ſuror meus. Cæſo-
e⸗ cadente rum cruor non lac iræ eſt, quo adoleicat, ſed
dn ant. venenum elſt indignationis, quo reſtinguetur. In
ne „ patibulis una cum Ducibus calamitas ſuffigetur.
aſt⸗ HH Naufragabitur in ſanguine Furor: & , cuùm Ira
enin cruotem pro vino ſitiet, hic ſanguinem hauriet
ndi pro Cicuta. Punit, ne plectat: mactâtque, ne
ſin jugulet. Wira Numinis humanitas, iævire, ne
nuelk graſſetur. Non jam Severitati patibula figuntur,
nſl ut mortalitas crucietur; ſed panguntur Clementiæ,
Urt quæ cunas habet in Cruce. Et ſanè quid Crux
ecnr pareret, niſi ſecuritatem, cui ſidus obſietricatur?
mekleu Siſpende eos contrà Solem in patibulis ut aver-
ilr tatur furor meus. Patibulo expallueras? Sidere
zſr recreare. Non eſt laniena, chirurgia eſt, quæ lu-

cem advocat, ut incidat. Ibi ergo ager in Cruce

wus deſcribitur, ex quo tum vita pullulet, cùm M'rs
. 4. eviruit. Ideò ad Solem patibula ſtatuuntur, ut
ertr obverſa ſideri racemos veniæ excoquant per-
3 e⸗ quaàm præcoces. Quis neget zizania frumentis
mar imernoſci, ſi vita populi, môrſque ducum uno
N. in patibulis ſœtu eruperunt. Ità quodammodè in
en luſum funera convertuntur, ubi Venus plectitur,
l & Beelphegor diſpungitur. At Detrcores, uul-
m Cor. 10. 1 veniæ meunti ne, lacerantur. Neque tentemus
d 9. Chriſtum, inquit Paulus, ſicut quidam eorum ten
cne taverunt: & à ſerpentibus perierunt Neque mur-
tul⸗ muraveritis: ſicut quidam eorum tentaverunt: &
wnn à ſerpentilus perierunt. Neque murmuraveriis:
aun ,/ ſicut quidam eorum murmuraverunt, & perierunt
lucl ee ab exterminatore. Quod cùm murmur repreſſiſ-
in N ſet Apoſtolus, vitiorum, quam prætexuerar, ſe-
iip⸗ riem prælongam abrupit. Quaſi verò præſagiret,
rin, eâ ſublatâ peſte, nihil jam fupereſſe, quod Ec-
lrcs Num. 16, Cleſiam labefactaret. Et ſanè cum & fatiſcentem
ſuſien 30. adversus Dathan, & Core videamus terram,
en, Dei cure hauſiämque Synagogam latrantium, liquet pro-
Enumn ſiznmms fectò exoſam Numini cumprimls Detractionem
ſno⸗ eſſe, quam poenis plectit inſolitis. Nihil verò
B , Raris tam atrox, ſævũmque diſiringi potuit in pecean-
linn nerchinle. tes, quàm quæ illata poœna eſt murmuranti po-
n N pulo, delato ad eum in vecte botryone. Igitur
be, Mn vociferans omnis turba flevit nocte illa, & mur-
, raiorer de murati ſunt contrà Mayſen & Aaron eunèti Filü
N

N

UDiiſtert. ſuper Evang.

annis & ſuprà, & murmuraſtis conira me, non

—

„
Quadrag. 91
IWraël, dicentese Uinam pereamus; & non indu- Sauperiopft⸗
cat nos Dominus in terram iſtam. IIIicò in ter- gue⸗
ram fellis converſa eſt terra mellis conquerenti-
bus. Nam fulmina Deus pro punicis comparavit.
Eliquavit non muſtum, ſed ſulphur è racemo.
Autumnalis Calebi vectis in funeream trabem
exaruit. Dolia in ſepulchra patuere. Non vide- 1bid, ai,
bunt terram, pro qua juravi patribus -orum, nec
quiſquam ex illis, qui detraxit mihi, intuebitur
eam. öervum meum Caleb, qui plenus alio Spiritu
ſecutus eſt me, inducam in terram hane, & ſe-
men ejus poſſidebit eam. Horruiſti? Detractior i
id ſtragis darum. Et dixit Dominus ad Moyſen: Tbide i
Uſquequs detrahet mibi populus iſte? Feriam igi-
tur eos peſtilentid, atque conſumam. Notr hic ait
furorem ſuum averſum iri à populo. Imôò Abra-
hami eum penè oblivio capit, & IIrzelis. Non
videbunt terram, pro qua juravi patribus eorum.
Iſaaci alias, Abrahæque meminit cum quadam,
ut ità dicam, illecebra voluptatis. Serves eos
ſuos vocat, nominarque viritim ſingulos. Hic
Patres eorum illos eiſe dicit, eòque nomine faſti-
divit. Quid, quòd nulla ſæviendi in Murmuran-
tes Deum ſaties tenuit. Natn cùm poenam illis,
ut vidimus, horruimũſque, ſtatuiſſet; mox,
paucis interpoſitis diebus, in eadem revolvitur. .
Uſduequ multitudo hæc peſſima murmurat contra Ibid, D
me? Querelas Filiorum Iſrael audivi. Dic ergo
eis: Vivo ego, ait Dominus : JNicut locuti éſtis,
audiente me, ſic faciam vobis. In ſolitudine hac
jacebunt cadavera veſtra. Vitulum diſſimulave-
rat, Lupanar vix cruore reſperſerat, vix Beel-
phegor expiaverat paucorum funere. Detrahen-
tium, etiam poſt Moſis preces, ſupplicium unum
omnium eſt. Omnes, qui numerati eſtis d viginti Ibid. 29,
. . tLevoritas
intrabitis terram ſuper quam levavi manum meam. zezenchs
Ruminatione infligendi ſupphicii ſeſe Deus oble- in Libellos
at, repeticque jam tertiò εtn, quâ erat po- W
pulum affecturus, & Excterminator Angelus, murantes,
quaſi Vultur, cadaveribus Murmurantiutmn ſagi- grm eos
natur. Non mirum ergo ſi Detractores plùs hor- Der uaX.
ruit jam hominmi Deus ſociatus, æquanduſque la-
tronibus, quàm Carnifices. Ego autem ſum vere FPlal. 24. 6
mis, & non homo. Et quid te cruciat, Domine,
expungitque ex albo mortalium? Locuti ſunt Ibid.7,
labiis, inquit, & moverunt caput. Aperuerunt
Iuper me os ſu m. ſicut Leo rapiens, & rugiens.
Faltum eſt cor meum tanquàm cera liqueſcens.
Aruit tanquàm teſta virtus mea, & in pulverem
mortis deduxiſti me. Quoniam circumdederunt me
canes multi: concilium malignantium obſedit me,
Plus horruit latratus, quam cruciatus. Convicia
reformidat, non dumos. Ejulat non angore cla-
vorum, ſed fragare murmuris. Tum ſe oppreſ-
ſum eſſe dolet, non quùm in illum Tigrides in-
currerunt, ſed cùm eum Canes multi obſederunt.
Indè nudzti artus; indè ofſa dinumerata; inde
tunica ludibrio habita, tefleriſque diſtracta. Ite-
ratò proindè in Matris ſeſe alvum recipit: &
Chriſtus, qui reſurgens ex mortuis jam non mo-
ritur, natus in Bethlehem Judæ, renafci optat
iterùm in Calvaria: imô non edi optat, ſed abdi,
memini:que ureri ad ſepulchrum, iter ærumna-
rum relegere paratus, dum canucm latratus eflu-
giat. In te projætctus ſunm ex utero: de ventre Ma- Tid. g.
tris meæ Deus meus es tu, ne diſceſeris à me.
Nunquam Matris memiait, ni cùm allatrafetug
à Scribis. Et tui te Dei non miſeret? Et ſociaris
murmuramtibus? quos Deus terr4 mellis exclu-
ſit: quos plùs horret, quam lictores. Comtmi-

ſeratione non inflecteris? rumpére terrore. En
H4 tibe

Pſa. 100.6.

Jac. 4. 6.

Eſa. 100.6.

Procraſti.
natio.

Deum de-
ſerentes
Apoſtatæ.

Can. F5. 7.

Joan. 6.59.

Marc 6. 45.

Can. 3. 4.

Lſa. 35. 1.

92 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

tibi imminentem cum fulguribus Deum, quem
ſpreveras arroſum à canibus. Detrabentem ſecre-
19 proximo ſuo, hunc perſequebar. Superbo ocu-
lo, & inſatiabili corde, cum hoc non edebam.
Quid, quæſo te, arrogantibus Deo ingratius?
Deus, inquit, ſuperbis reſiſtit. Verùm præ De-
trahente Arrogantes pené Deo ſunt in dehciis.
Nam Superbum ſuaâ duntazat patind arcet. In
viſcera verò Detrahentis ſuum Deus telum im-

mergit. Ibi non blanditur: hic furit. Ibi ſuis

non impertitur deliciis tumentem: hic latrantem
inundat profuſione iræ calicis ſui. Hunc, inquit,
perſequebar. Et meritò; nam humani generis
labes hæc prima eſt, quâ Eva rebellavit à Lege.
Ergo Phariſæis os obſtruendum, advoluto eo-
rum labiis lapide ſepulchrali, ne Chriſtum An-
gularem Lapidem reprobantes, non virgâ aquas
exprimant & petra, ſed cruorem clavis extundant.

—,

FERIA SECUNDA
DOMINIC E PASSIONIS.

Quatetis me, & non invenietis.

Joan. 7. 34.

Icet quadriremi & à Portu aberrare, & in
Syrtes non incidere. Patet enim, excurrit-
que Mare in immenſam latitudinem inter portum
& ſcopulos medium. At in pelago morum,
Charybdi hauriere, niſi Portum appellas. Nam,
ſi à Chriſto exerres, in Aprum incides: & aut
Sponſi oſculo recreeris oporter, aut telis Vigilum
confodiare. Vix à Dilecta Sponſus abſceſſerat,
quùm illa vociferatur: Vulneraverunt me, tule-
runt pallium meum mihi. Quæ ne proclamet ex-
torris à Chriſto Petrus, exclamat: Domine, ad
quem ibimus? Quot enim concuſſi, quaſſatique
ſunt fluctibus Apoſtoli, ubi id temporis, eos,
ſine Chriſto, Mare ſenſit velificaſſe? Quam ſanè
tempeſtatem præſagierant Nautæ, quos invitos
abs ſe JES US dimiſit, juſſos ſolvere & portu.
Et coeëgit diſcipulos ſuos aſcendere navim, ut præ-
cederent eum trans fretumn. Tanti eſt à Chriſto
abeſſe, ut ejus quoque imperio ab illo divulſus
periclitere tum capite, tum cymbaâ. Sui proindè
non inſcia diſcriminis Synagoga teſtabatur, ab-
ſceſſuram ſe nunquam à Deo ſuo: Tenui eum,
nec dimittam. Nam, ſi eum non retinuero, ab
eo exul Mundum cum Caino pererrabo, con-
dâmque urbes, prolémque ſeram, ut a Lamech
tandem trajiciar Fraternæ cædis, & amiſſi Nu-
minis ſeu hoſtia, ſeu piaculum. At quiſnam
Chriſto eſt cariturus, tôtque futurus diſcrimini-
bus obnoxius? Qui non quærunt Chriſtum, ſed
quærent. Quæretis me, & non invenietis. Licet
Chriſtum amplexari, & te piget amplexuum?
& libet perendinare cum Numine? Has ego
comperendinationes, moraſque diſſolvam, ſi
oſtendero, ſalutem non occurſuram iis, qui eam
quæſituri ſunt, ſed iis obviam proceſſuram, qui
eam quærunt. Non enim diùà cunctandum eſt, dum
de virtute conſequéda aut meditamur, aut agimus.
Leætabitur deſerta & öinvia, & exultabit ſolitudo, &
Rorebit quaſi Lilium. Germinans germinabit ,ρ.
exultabit lætabunda. Miror non racemis virtutem,
ſed Hihis adumbrari: nec frugibus exprimi, ſed
germine colorati. An virtus fucum facit, carét-
que ſeu ſoliditate, ſeu medulla? Lenocinatur

ergo colere ſanctitas, ſi flos eſt: nec paſeit, ſed
oblectat, ſi viruiſſe contenta, nec meſſem me-
ditatur, nec vindemiam. Florebit ſicut Lilium.
Germinans germinabit. Poma utique mehora,
quàm Lilia. Sed lentè poma excoquuntur, citò
flores pubeſcunt. Viliùs ſanctitas expingatur,
dum nullà Moræ ſuſpicione coloretur. Ipſi vide- Ibid. =.
bunt gloriam Domini, & decorem Dei noſtri. Quis
Olearum vindemiam non commender? Sed eas
diſtringendi nunquàm appetit dies. Tardè flo-
rent, lentè flores obrigeſcunt in baccas, bacca-
rum tam ſera maturitas, ut ſub brumam oliva-
rum, pleræque nec deciduæ ſint, nec excoctæ.
Mavuk florem, ſed præcocem, quàm ſeram fru-
gum, baccarumque vindemiam. Gratiſſimæ fue-
re Numim Noëmi hoſtiæ. Odorauſque eſt Do-
minus odorem ſuavitatis, & ait ad eum Nequa-
quàm ultrà maledicam terræ propter homines.
Urebatur in altari Agnus, ſed in cœlo ſuà morte & Noz.
pugnabat. Nam Dei pharetram exhauriebat, ar-
cum reſolvebat, telum hebetabat, inermiſque Ira
Numinis, quæ ut homines merſaret, Coœlum,
Pontúmque in imbres eliquaverat, in effuſo cruo-
re pecoris nullà emergendi ſpe naufragabatur.
Nequaquàm ultrà mal- dicam terræ. Et Leviathan
quidem eâ bibendi libidine æſtuabat, ut, epoto
flumine, in ſuas fauces non diffideret influxu-
rum aliquando Jordanem. At hic litatus a Noë-
mo Agnus Coœli cataractas, & ſcaturigines abyſſi
magneæ ità dehauſit, ut obruendi Mundi nulla
iis vis ſuperſit. Neæquaquàm ultrà interficietur om-
nis caro aquis diluvii, neque erit deinceps dilu-
vium diſſipans omnem terram. Stillicidns cruoris
ſui hoſtia fluviorum, imbriümque impetum re-
preſſit. Er quamvis guttas illas ignis abſumpſe-
rit, iis tamen tum mare, tum flucii vectigales,
utcunque longiùs in terras excurrerint, ſuas mox
undas reſorbent, cruore conterritas rubente nuſ-
quam. Et undè, rogo, tanta comtra Colum,
Maréque vis in pecore pereunte? Nimirùm, ut
ex arca Senex Progrella eſt, perlitavit. Non
præſtantiâ, ſed maturitate ſacrificii Ira Numinis
exarmata eſt. Egreſſus eſt ergo Nozë, & Filii ejus. Gen. 8.18.
Sed & omnia animantia, jumenta, & reptilia
egreſſa ſunt de Arca. Wdifcavit autem Noë al-
tare Domino, & obtulit holocauſta ſuper altare.
Odoratuſzue eſt Dominus odorem ſuavitatis. Ut Proeraſti-
primùm licuit, perlitavit. Non tor portenta ſtra- mauodi-
gis exploravit, non pecus delegit, quod in ſuum,
natorumque uſum retinerer, non feras amanda- Far
vit in ſylvas, non ſe cancellis, valléque com- Srerar e⸗
munivit, non mapale conſtruxit, non bibit;:
non comedit, non ſpatiatus eſt poſt diuturni car- drinze-
ceris pædorem, & otium, non leges tulit, non ieferenda.
agros excoluit : Sacrificavit. Ergo tumultuario Btenpe
opere ſtructum Altare meta fuit procurſuræ in anismn
homines indignationis. Quoties nunc quoque curanda.
Oceanus per Angelos concitatus ſeſe in littus
exonerat, agros, montéſque oppreſſurus: quem
non compacti aggeres, non objectæ moles, non
rupes littoribus impoſitæ, quæ omnia perrupit in
alluvione impedimenta, ſed Noëmi Arca con-
terret, cogitque in ſuum ſeſe gurgitem recipere.
Quoties nimboſus Orion urnam ſuam miratur
exhauriri, quâ ſe Mundum minabatur oppreſſu-
rum? Stilla pecoris una à Noëmo mactati, Iræ
fontes, fluviéôſque abſorpſit. Tanii eſt, ſine Mo-
ra ab Arca ad Aram accedere. Plus certè Aræ
Senis debemus, quàm Arcæ. Natm in Arca pau-
cæ, ut ait Petrus, id eſt, octo animæ ſalvæ fa-
ctæ ſunt. At per Aram Mortales omnes ſecuri-

tatem nacti tumeſcentis Oceani minas aſpernan-
3 . tur,

Gen. 8. 21:

Gen. 9. II.

9.

bunlt

eNM.

6
4
6

nnſin
64
1
4

19. 4

..(
trinnin
1 Euwe!
unn e.
14,

ehn
llr.
gahfll
d al
rn

unr
lun⸗
igb,
Uu
ae ⸗
Cain,
inn I
1 N
Mnii

MeN.
1r.

n li,
nict e⸗
lr, iet
llunn,
türe Un
gken
in
. Cen
1 n
Alit 1
N N.
eſee⸗
wnn
.
e
ahr.
e .
“
Sn.
N

tur, luduntque de pelago. In Arca ſemel funus
evaſimus. In Ara novum quotidiè de flumini-
bus, de imbribus, de fulguribus, de æquore, de
ſideribus denique trophæum figimus, & trium-
Ibid. 2r. 2 phamus. Odoratuſque eſt Dominus odorem ſuavi-
tatis, & ait« Nequaquàm ultrà maledicam teriæ.
Si me Deus imbribus opprimat, hoc Iræ ejus
httus prætexamm, in quo tumentes fluctus con-
fringat. Id ſi reſpexiſſet in Ara Noë Ananias,
non miraretur ablegari ſe ad Saulum ex Lupo
Act.9.5. Apoſtolum. Vade, quoniam vas elebtionis eſt mi-
hi iſte, ut portet nomen meum coràm Gemibus,
& Regibus, & Filiis Iſraël. E ſepulchro cæſo-
rum, vinckorümque caveàâs, tam citò Saulus
in Vas vitæz, & doctrinæ refingitur? Imô
non refingitur, ſed confictus jam eſt? An
dimiſit pro Chriſto omnia? Nihil id tem-
poris dimiſerat. An cilcio, & cinere ſeſe,
bque ſcelera divexarat? Togam non exuit.
An ſe cultris concidit, ut fuſum ſanguinem pro-
fuſione cruoris extergerer. Quin Circumciſionis
gladium ità projecit in Jordanem, ut deindè in-
crepuerit Petrum; qui, æmulatus Eliſeum, fer-
rum ex alveo emergere juſſerat, ut manubrio
S& Paulus. Crucis ferrum Circumciſionis in ſolatium Judæo-
rum jungeretur. Quꝗ ergo arte in vas Evangelii
Saulus, ex Vale Iræ tam citò conflatur? Quia
ciiò manus dedit Evangelio. Ut cognovit, aſ-
ſenſit. Necdùm de cœno exurrexerat, & jam
Tbid. 6. Angelorum linguâ, animôque pſallebat. Domine,
quid me vis facere * Nihil in menſem diſtulit.
Cconverſ Nulla uſus eſt Comperendinatione in Salurte.

Tiro verus

cns. Quid me ſacere voles, dixiſſemus. Ille ait, Quid
vis me facere. Et baptizatus, verſatuſque cum
diſeipulis, inquit, qui erant Damaſei, per dies
Ibid. 19. aliquot. Et continuò ingreſus in Gnagogas, Præ-
Pozrenti dicabat ESUM. Stupebant autem omnes, qui audie-
&. nitentin

2 e, vo, Pent & dicebäant: Noönne hic eſt qui expugnabat in
hRarim ena. Jeruſalem eos, qui invocabant nomen iſtud, & huc
za. ad bhoc venit, ut vinctos illos duceret ad principes
Sacerdotum * Mirabantur tam citò Eccleſiæ Co-
metem in Sidus Fidei refulſſe; ut ex eo affluxus
reciperet victoriæ ſuæ Evangelium, undè tot ſibi
portendi cædes expaverat. Celeritate placuit Sau-
lus, qui crudelitate Chriſto diſplicuerat. Quà
ſanè proficiendi anticipatione una plantis cæteris
præferri Amygdalus poruit, non modè in defi-
gnatione Sacerdotii, effloreſcente tum virgà, &
turgeſcente in Amygdalas: ſed in eo quoque im-
Num. 17. perii ſceptro, quod Iſraëli excubare gratulabatur
7. Jeremias. Quid tu vides, Jeremia? Et dixi:
Jer. 1. 11. Virgam vigilantem ego video. Habemus in He-
bræo. Virgam exc Amygdalo celeriter forente vi-
deo. Et dixit Dominus ad me, Bene vidiſti. Vi-
des, opinor, quanti apud Deum ſit effloreſcendi
RPgde. maturitas. Nam nec ligni aut ſoliditate aut pre-
tio, nec fructuum ſeu raritate, ſeu ſapore præ-
EZirga Je- cellit Amygdalus, Dei dexterà prorlus tractari
"niââ non digna, ſeu cædat, ſen paſcat. Quæ eimim in
Renovatio Amygdalo aut ad illecebram deliciæ? aut plagæ
E,e in ſupplicium? Floribus, nucibuſque præcocibus
erafßina- in Dei ſceptrum, virgâmque profecit. Converte-
Be e, ſrazl, inquit Oſee, ad Dominum Deum tuum.
. 4. 2. Tollite vobiſeum verba, & convertimini ad Do-
minum, & dicite eis Omnem aufer iniquitatem,
& accipe bonum : & reddemus vitulos labiorum
noſtrorum. Non dicit, Tolletis, & convertimi-
ni: ſed, Tollite, inquit, & convertimini. Non
