Gelllee
Grpolt 1

Mleun

De Cyro Rege. Cap. XNXNX. 257

cruentati: iiſdem penè modis plùs miror clanxifle
Corvos in Salem. Ut Dinæ raptum ulciſcerentur
fratres, ſuaſere Sichemo & Hemori, ut ſe uno
circumciſionis vulnuſculo conjungerent cum He-
bræis. Acquievere Principes poſtulatis extero-
„“rum, & ritum hoſpitum ferum, inſolentem, pro-
renpla., broſum, & ærumnoſum induxere civibus; qui
jugum ſanguinis grave acceperunt, quod exue-
re putavere nefarium, quùm illi ſeſe Sichem;,
Hemôrque Principes ſubjeciſſent. Ergo cæ-
Sener fer di potuere univerſi, in ſe quovis depoſcente
vet. cultrrum „ quòd puderet, exputatis primori-
Gen. 34. bus, à cive geſtari præputia. Vnum eſt, quo dif-
22. feriur tantum bonum: ſi circumcidamus maſculos
noſtros, ritum gentis imitantes. Aſſensique ſunt om-
nes, circumciſis cuntctis maribus. Si circumcidamus,
inquiere Principes, non verò, ſi circumcidatis-
Habita eſt pro felicitate calamitas, quà involven-
dos Urbis quoque Principes didicerunt. Deglubi
haud ſalices tædebit, ſi Cedris cortex detraha-
tur. Honeſtatur enim dedecus conſortio Princi-
pum; quæque execraremur, ſi carerent exem-

ur eH plo, ea honoris ſyrnbola reputamus, ſi tranſ-
„ S. . .
een pti Wittantur à Duce. Per occultos terrarum cuni-

doni. culos in agros Mare trajectum ſalſuginem po-
Ponbertas Tit, flumenque, non fretum eſt. Ità dignitatem
viri La. & principibus trahit abominabilis cæteroqui mos.
zum Faté,i. Qiuis rapum decorticare vereretur, fruſta-
H que tuberis dubitaret in ollulam conjicere,
quum iis diſtentus ſordibus Fabricius Samni-
Gula, tum legatos & audiret, & terreret, ſpernerétque
Coquinarius Imperator Pyrrhum, & truderet ex
a Italia 2 cum quo ideò eſſe recuſavit, quòd;, ſe
estizrate Præſente, diceret Pyrrho, fore ut à Rege ad
ſordet. hoſpitem deficerent Epirotæ: qui, ſi regi à Fa-
bricio poſſent, nullum paſſuri Principem eſſent,
ſi ſaperent. Quem puderet aratro moliri ter-
ram, cùm illud circumduceret Cincinnatus, ad
ſiivam redux à laurea? Boves aguntur, quaàm
exercitus, glorioſins, ſi triumphali deſertà claſſe,
ad armenta Dictator regreditur trabeatus. Sale-
mitæ horrerent amputari, ſi culter trabeato ſan-
guine purpurabat ? Aſſensique ſunt ommes. Et
Abrahamo quidem non diſſenſiſſe familiam haud
mirum; tum, quòd iis cum imperio præeſſet,
tum, quòd author vulneris Numen præferretur.
Quis Principi cum periculo capitis repugnarer,
aditurus vitæ diſcrimen, ſi perſiringi nollet?
Myſtæ, quàm lictori, ſubici præſtat: juvãcque
ſecurim gladiolo depaciſci. Cùm prælertim im-
mineret Divinitas refractariis contemptum legis
ulkura. Nônne ſecari melius, quàm perdi ?
Nonne fulguriti deſperatius torpent, quam cir-
cumciſi? Reverentià ergo Numinis, inſeſiique
Principis metu in telum Hebræi inclinaverunt.
Hic nulla Religio Chananæos depreſſit in cul-
trum. Quin mos eos à vulnere patrius abduce-
bat, ſua Numina, Geniéſque in inſolentis cruo
re plagæ improvidè demerſuros. Non enim
novo ſe gladio deputare poterant, quin veterem
à ſe protnds Religionem amputarent. Demergé-
re in vulnera, non faſcium pondere, aut ful-
minum dejectu, ſed aurà tantùm, exempléque
primorum. Aſſensique ſunt omnes. Collabi ſe
cenſuiſſent, ſi, ægiis primoribus, conſtitiſſent.
grotavere proindè omnes, ne, ſi valerent,
jacente Sichem, non ſanæ fuiſſe mentis vide-
rentur.
IV Percutiet terram, inquiit de juſto Iſaias, virga
oris ſui, & ſpiriu labiorum fuorum interficiet im-
pium. Impium, d eſt, ut imnhterpretibus placet,
impietatern Chilius extinguet. At qui terramm
Ethie. Comment. Tom. III.

virgula cædat, quæ vix fumat fulgurita? Vix
fragoribus, motibũſque quaſſara concutitur, &
bacillo eam everterit Juſtus? Opprimet is ve- zuinme
rò impietatem afflatu ſuo, quam Deus, efftactis e mche⸗
cœli, terræque aggeribus, alluvione dierum 7as, i pre
centum vix extinxit? Auræ ſuccumber, quæ, n⅜
oppreſſo fluctibus Mundo, tam audax ena- pio-
tavit „ ut ſecurum ab inundatione Chamum
obruerit, & uno uſa cratere parentem, filium- Exemplo-
que adobruit, Senem ebrietate, Adoleſcentem“ vox:
petulantia? Planè un diſſentire Vati non audeo, Ngula non
oraculorum ità ferè enormitati diffido. Certan- multioli
tium imparitas me facit incertum. Hinc enim kende,
Virga, Terrâque confligunt. Hincque contra bona veno-
ſe pugnant ſcelus & Vox. Percutiet Terram vanda.
virgà oris. Undè vis tanta injecta virgæ, ut quæ
mancipium vix caſtigaret, proruentem in flagi-
tia Mundum inhibeat, terreâtque ? Quo Aura
afflatur Numine, ur ſceleris incendium, quod
eluvio non reſtinxit, ſuo ipſa opprimat, de-
leâtque ſpiritu? Et ſpiritu labiorum ſuorum in-
terfciet impium. Quoties ab Oratoribus &
Athenis, & Romæ in flagitia nequicquàm de-
clamatum? Quoties à Principibus fruſtra per
edicdta detonatum in ſcelera? Nôone crimina
in freto ſanguinis, quem effudere lictores, non
modè emerſere, ſed eluſere ſupplicia, ipſis
Legum tabualis pro tabula ſui uſa naufragii?
Foventur etim non rarô facinora à Judicibus3
& , in ſubſelliis, ur unum abſolveretur ſcelus,
non unum ſcelus aſſedit. Hinc Romæ Clodius Clodiss pes-
compertus adukerii, ut ſecures in ſecuritatem ane .
converteret, per clandeſtina lenocinia pleriſ- muztarter
que Judicum matronas oppigneravit pulchrio-
res, ſi ſe ſolviſſent. Quà illi corrupti illece- 3adices fa⸗
bra, ubi ad ſuffragia ventum eſt, in cir- Hn en.
cumlatam à Cupidine urnam albos calculos con- wur.
jecere; hoc eſt, candorem, quem brevi projecturi
erant in thalamis matronarum;, merſere priùs in
Charybdim injuſtitiæ. Exclamatum proinde à , eia
ſapientibus eſt, ubi videre Moœchum ample- rinen F.
xibus exolutum, uno Clodium damnandum dices im-
adulterio ſtupra multa abſolviſſe. Candorem Ju-ot.
dicum profligando candorem Clodius ſuffragiis qighets
affricavit. Nempè alborem, quem erat Cen- Severitas
tumviris extorturus, in calculorum albarium Prom'ſis
deliquavit. Ita Venus, quæ mentes atrare con- ar.
ſuevit, lapides dealbavit. De una enim libidi-
nis fidelia, & albitudo ſaxis inducitur, ut de
atomiis Capitolium adulkero extruant, & Ro-

manis Areopagitis fuligo inſpergatur, ut, quid

ſe deceat, non videant, utque tenebroſorum
operum candidati, qué Venerem teneant,
Glodium dimittant. Abiit Romanum forum
in Daphnem Saturnalem, & faſcium virgas
ſoluta myrtus adſtrinxit. Relanguere ſecures;,
non ſaxis hebetatæ, ſed oſculis: & lenomi lictor
dedit non manus tantùm, ſed virgas; iis gra-
tioſus vitiis Clodius, quibus nocens, ut ena-
taret, non tabulam comprehendit, ſed lodicem
projecit. Nullam felix docuit adulter tam fe-
ram ſibilare in reos Hydram, quam demutare
non liceat in Cycnum, unam ſi monſtro im-
poſueris Galateam. Allatrabatur aà Judicibus
Clodius, nec Capitolii procul erant Mohoſſi a
laniatu. Verùm Canes reus convertit in Anſeres,
Helenà pro Gorgone circumact. Quid plura?
Initu contumax Hoſtis Capitolium expugnavit,
pullaſtrarum dedità chorte ſeu canibus, ſeu ex-
cubiis. Conticuere univerſi, uno Galli cucur-
ritu deliniti. Minoum aures obſtruxere Sirenes
melle, non cerà, ne auſcultarent accuſatoribus

3 Clodi;

258

Clodii, qui, reſervato Judicibus lupanari, os
damnantium obſtruxit. Bina ibi ſanè juvere ve-
nena, cùm ſcelus ſcelera eluêre. Peccando Clo-
dius innocens renuntiatur. E fimo prodire neges
mala medica, & aurea? Piaculo emerlſir inte-
gritas. Vinctum enim adulterum emiſit impro-
bitas. Qui vadis interiſſet flagiti, acceſſione gur-
gitum enatavit. Reperit vaferrimus leno, quo
ſe è naufragio extraheret. Judices merſit, &
emerſit. Vel, ut ad genium libidinis ſcribamus,
quæ mergebatur inter fori roſtra Roſtrata laſci-
viæ, ſcortorum in ſinum Judicum jactu, eluſit
decumanos, séque piaculari, omni longè ſcelere
improbiore, redemit à Syrtibus. Atri enim Se-
natorum calculi, in quos Clodii deferebatur O-

neraria, tanquàm in ſcopulos ſeveritatis, ſfœmi-

narum inceſſu dealbati coiere in ſaxeam pilam,
quæ portum naufragæ præſtitueret. Quid aio?
Saxa, quibus deprimi debuit unâ gravis fœmina
Quadriremis, arcendis ſupplicii Huctibus ſttu-
ere molem, ubi plurimis ſeſe ſcortis Nauclerus
inſtruxit. Si vis non perire flagitio, cave, ſemel
pecces, & ſolus. Ubi Senatui urbem proſtituit
Clodius, alluvione libidinum in ſtationern dela-
tus eſt innocentiæ. Sic interdum Cymbas (quò
ſe remis nunquàm perpuliſſent) eò impuht fe-
rocia gurgirum turbulenta. Quot deſedere Myo-
parones in littore, fluctuum beneficio! Quot fe-
liciùs navigavere biremes rabie actæ tempeſtatis,
quas malacia ſummo piratarum diſcrimine diſti-
nuiſſet immotas! Enavigavit Clodius fomina-
rum paſſis ſtolis pro carbaſis. Objecit Eolo per-
furenti Nereidas; qui mox iis recreatus, Coro
Eurôque ſeveritatis reſorptis, humaniores efffavit
Eteſias. Verbo, damnari opprimique non potuit
facinus Clodii calculis Romanorum, quibus
Caucaſus, Tauruſque fuere proſtrati: Et labio-
rum Spiritu non impius modè, ſed impietas
reſtinguerur? Spiritu labiorum ſuorum interfi-
Moriifica- ciet impium. Nec ſi Africus fureret cum Vul-
zi csat turnO fud ſtamtem mole proterviam dejiceret, &
Osedien- eam oris ſibilus evertet? Nimirùm, vim auræ
tiam. adjecere baltei remibus adpreſſati. Qpiritu labio-
Tbid. 5. rum ſuorum, inquir, interfciet impium. Et erit
Superioris Juſtitia cingulum lumborum ejus. Indè labia tra-
exempla. xere ferociam, potentiämque graſſandi. Si Tute
coërcueris, lumbéſque comprefleris tuos, ne cu-
piditas ſuos fines excedat, ſcelus verbo compeſ-
ces. Diſcinctus, quamvis ore tormentum diſplo-
deres, ferreus tormenti globus & frigeret in igne,
& jaceret excuſſus. A præcincto ſi glans tantùm
explodatur, aut ſubruet Babelem, aut quaſſabit.
Quæ illa in Judæa Babel fuit, quæ libidinis igne
tot excoxit, aggeſsitque laterculos, ut Deum
Hieroſolymis oppugnaverit! Hanc tamen voci-
ferando Joannes ità concuſſit, ut in honeſta ſub-
Marc. 6. indè inclinarer Arx laſciviæ improbiſſima. He-
20. rodes enim metuebat Joannem, & , audito eo,
5. Zuanner multa faciebat. Multa faciebat ad Joannis im-
eur Hero. Perium Dei, hominumque contemptor Herodes?
n er. An illi canes, telaque minabatur, uti ea Acha-
beo Elias obtruſit? Num Moſem imitatus Joan-
Correétio à nes Herodem ità alloquebatur, ut tonitrua, ut
Ziho t. tenebræ, ut vocem funera ſequerentur? Quin
eum vix ſceleris admonebat, prolatôque Legis
Ibid. I19. edicto, conviciis ſeſe abſtinebat & diris. Dicebat
Ren in enim Joannes Herodi: Non licet tibi habere uxo-
poſſine A. Tem fratris tui. Hæc vox, non clangor Acci-
dutteros. Pitris eſt, ſed gemitus Turturis. Non tonat non
Rcferma. fulgurat, non regnum Principis quaſſat. Vix ful-

Fe: 2o getrà conopeum adauhteri perſtrinxit. Haud illi li-
Kgularum ixi d ei re
glce Cere dixit, quod ei tantoperè alludebat. Cæte-

Oliva in Eſdram.

rùm non illi fore prædixit, ut vuhuribus quanto tione, ſed
cius dederetur, m à ſe upupam abigeret, quæ We exem.
in nidulo comparis foret Turtur, non Monſirum. Sacenn,
Vis audire, quod eſſet leviſſimæ fulgetræ fulmen
metuendum? Et erat Joannes veſtitus pilis Ca- Marc. 1. 6,
meli, & zona pellicea circà lumbos ejus. Iis vil. „
lis armata Joannis verba, tanquam præpilatæ A.
haſtæ, pertingebant ad Regem. A Camelo Vates tiohie im.
in Leonem fingebatur, quem eburneus intem-P""et.
perantiæ Elephantus exhorreret. Horruit Prin. Saperio-
ceps, non oraculum Cenſoris, ſed balteum. Mi- H
nus Rex loricam minacis extimuiſſet, quàm z0- Hſarge
nam ſubmonentis. Denique hamatum obtrivit, Mortifa-
pellitum expavit. Ab illo comprimi non refu- zetant ant
git, à quo ſciebat nulli penitùs illecebræ indul. marum.
geri. Herodes enim, inquit Marcus, metuebat Poborar.
Joannem, ſeiens eum virum juſtum & ſanctum. & Nanc, 6.
cuſtodiebat eum, &, audito eo, multa faciebat. Me- Conziona-
tuitur ſanctimonia vitæ etiam à Tyrannis; quos anſu.
plùs Iris exterret, quàm fulgur. Non ſolùm audi-
tur innocentia à Principe fornicante, ſed eum can. 8. veannet
doris ſui conſternat repercuſſu. Vinxerat ille qui R dte
dem Joannem, ſed eum tamen à pellicis furore 27 1 106.
inſidiiſque tuebatur. Quem enim Cenſorem ſui iun
criminis oderat, eundem mirabatur patronum,
clientémque pudiciti?. Quà Vukur erat Joan-
nes regii pectoris, in quo, pro corde, fax Cu-
pidinis æſtuabat, inviſus Principi erat, & pedicis
vinciebatur. Quà verò in Cycnum evaſerat ſtu-
dio pudicitiæ, audiebatur à Rege, & ſervabatur:
Tanta vis additur eloquentiæ à lumborum habe-
nis, ut, qui renes incinyerit ſuos, vincire eum
quoque poſſit, à quo ſit in carcerem, vincula-
que conjectus. Libenter enim audiebat, &, au-

dito eo, multa faciebat. Voluptaria Herodis Si-

ren, Regis nempè hbido, ſpretis ſuæ citharæ mo-
dulis, tonitruo capiebatur tam ſibi infeſti Vatis.
Libenter, inquit, eum audiebat. Non audiebat
tantùm, ſed cum voluptate mulieroſus Princeps
obtrectantem voluptatibus Vatem audiebat. Et
quæ in aures demittebantur aduleri, ea in Re-
gis dexteram tranſmeare Joannes lætabatur. In- Exemgla
ciderat verbi quidem ſemen in vepres volupta- oen iona
. . . . ZJuam ver-
rü; ſed, ſatore pudico, obniti ſpinæ Lihio ne 6a.
quivere. Conflixerunt in illa regia Veſevus in-
temperantiæ, & Jordanis pudicitiæ: ſed pudor
præpotuit, adegitque in ſua planè verba libidi-
nem. Et miraris, ſi Propheta fore dicat, ut Ju-
ſti afflatu improbitas reſtinguatur; quando He-
rodiana Tempe tot nequicquàm platanis, viti-
buſque luxurians ad Joannis vocem cohorruit,
ac Libano pene ſe advolvit vectigalem? Ni-
mium eſt, quod in labia redundat authoritatis
& renibus; ſi non exoluti luxurient, ſed conti-
nentiæ, juſtitiæque ſeveritate adſtringantur. Ver-
nat labiorum libertas, ſi lumbi rigoris hyeme
obſoleſcant. Coronatur lingua Regibus impera-
rura, ſi renes catenis atterantur. Spiritu labio- Iſa. 1. 4.
rum ſuorum interficiet impium. Et erit Juſtitia
cingulum lumborum ejus. Imperantis exemplo,
linguæ ſtabilitur Dictatura. Si conſidat in renibus
Cato, ori Cæſar inſidebit. Regnatrix Oratio eſt,
cui, pro Sceptro, pudor Lilium exporrigit, Secu-
rus eito de authoritate edicti tui; ſi quam ſcripſi-
ſti legem, tui eam mores non obliterant. Ubi
mortales exatninandos eſſe decrevere ſidera, obſ-
curantur primùm turbinibus, tum pullata nubibus
excandeſcunt, & fulgurant. Terremur vibratu
quoque fulgetræ, ſi nimbo coœlum füneſtetur. Se-
veritate, habitûque inhorreſce, & ſibilo danta: “
kat oris tui fatiſcet Apenninus, quà Italiæ ſeu
dorſum premit, ſeu opprimit umbilicum. .

Quid

(Quid
. nle, lol
meyeſn
lei, &.
Mloebitat
i, ſalam
d e (rie

n

*

gemebun
crilegis
minns un
guntiavit
gebat.
Lepiſlaro
go Citennur.
ulllun/
inmm 6
1 u ſern
4 Ulcre:)
Et nune,
clienuf
yur Mnibl.
iuti MMin
ſon kifſſet
Gummn Kadnn
do ab uxo
Imilites ne
Gus, Meilt
Eor.
lea excide
I. Vide⸗
bos ſores.
gueſnut,
Cidem
lice leſe
Au wrgl
nt (räladetn
EanN
1 m. Mechorur
m, in Mosb.
uihe; 6
ani qvor
Molein⸗
Ni Wr. Di
eimnd ſu
nun de fl
ſarimm
u nrha flin,
¹² (parn laot
ln Dora, Ed
ooewur
u niar N
e n, ea
obllabir l
r preenl.
ſeribas hi
n nſeͤe
Uige it
Ueid ani
nn elna, cr⸗

n hartenr

thl mnrt R
keche G
og, eſlcdet
ſrthe. N e
tanis;nn
nſlne
ereriktii,
Peliicteig
ICerſemi
ir Panmen
luur eu N
cole, iul
enn, Aprhi
neſdkta e
,‚KErhant
Gumbouunhk
N, Hincſkin
Aen, N
udiele, ,.
ATn Hinde N
rcluem.
ſbi ich
Na
leroſulbii
n audheh
Heri, ane
lztabant Irs
epres ſlr
Hine Lile 13
i elensr
e: El an
e reiba dd⸗
lecen,u
1, Jundh Ee
Phumng, Ir
Een CInmmi,
Cigsen N
0dt auhenui
Ent, lit
hioganmn .
i ng Uen
ge⸗ buinſe
n ll,
t n M
kanis elen
lcrnkis
uti Oini
enonngl,
u inn⸗

reral. ,
bnena
. ſCern

3

De Cyro Rege.
V. Quid aio? Cùrve tamùm detraho de authori-
tate, roboréque Exempli? Etiam elingue pero-
rat exemplum, imperaâtque. Auditur, & filet. Ta-

cer, & jubet. Fulgurat, nec tamen tonat. Ut

§& Eſira Mosbitarum connubiis accepit Eſdras violatos

Radren, thalamos Ifraëlis, convulsd barbd, paſſo impexô-

zellies: que crine, diſciſſo pallio, ante Sanctuari fores
Jaaſite gemebundus obtorpuit & ſupplex. Nullum èe

ſacrilegis objurgavit, nullum cecidit, iram Nu-
minis nulli penitùs aut minax denuntiavit, aut
nuntiavit tremers ac trepidus. Jacebat, & lu-
gebat. Quid actum exiilimas eas inter lacrynas
Legiflatoris? Hebræorum id teſtantur acta. Re-
1. Eſdr. 10. citentur. Jic ergo orante Eſdrd, & implorante
1. Deum, & flente, & jacente ante Templum Dei,
collectus eſt ad eum de Iſrazl cœtus grandis nimis
virorum & mulierum, & puerorum: & ſevit po-
pulus fletu mulio. Et reſpondit Sechenias, & dixit
Eſäræ: Nos prævaricati ſumus in Deum noſtrum.
Et nunc, ſi eſt pœnitentia in Iſrael ſuper hoc, per-
eutiamus fœdus cum Domino Deo noſtro, ut projicia-
mus univerſas uxores, & eos, qui de his nati ſunt,
juvtà voluntatem Domini. Quis fletum Etdræ
non riliſſet, ſi eum moliri refſciret cogitatu, ne-
dùm factu, divortium incredibile? Tune lugen-
do ab uxoribus viros ſejunges, quuùm à ſcortis
tilites nec telo Moſes abduxerit? Conjugii no-
dus, nexus eſt longè gordio & durior, & im-
plexior. Nulla illum expedierit ars, nulla eum
ſica exciderit. Lupanaria nec funere obſiruun-
tur. Vide, an orantis thura ſint obductura cubi-
hbus fores. An lacrymis faces Cupidinis reſtin-
guentur, quas cruor non extinguit ? Ne Craux
quidem longurium eſſe potelt, quo miles à
pellice ſeparetur. Conjice, an faſciculo myrrhæ,
ſen virgulho thuris ſint conjuges abjungendi.

Vox ope-

Luxru Graſſabatur Molſis culter in Setim, cruôrque
nec ſuppli- . 2 „:
eis edo. Moechorum revocaſſe rubram Mare videbatur
watur. ih Moab. Et tamen Venus vehificavit in ſan-

guine; & id tantùm impetravere ab ea decu-
mani cruoris, & funeris, ut procacius coram
Moyſe inter vada ſanguinis & fletuum nudare-
Num. 25,. tur. Di itque Moyſes: occidat unuſquiſque pro-
.. ximos ſuos qui initiati ſunt Beelphegor. Et ecce
unus de filiis Iſrazël intravit coràm fratribus ſuis ad
ſcortum Madianitidem, vidente Moyſe, & omni
turbä ſiliorum Iſrael. Libido gli cit in cæde, &
quam lacerata occumbentium non terruere cor-
pora, Eſdræ pallium cohibebit diſcerptum? Imò,
ſacti,, . ſi qua ſupererat Philoſophiæ umbra Iraélitis,
Cafitats ProOjicietur, ut eam carere pallio perſenſerint. Si
urasuia minax Moy ſes & turbidus lenocinia non repri-
vix ſapi. Mit, ea licèt premat, opprimâtque: iis Eſdras
obſtabit lacrymoſus? Tumet ità fretum libidinis,
ut prætenſam ſecuribus oram, ſtratumque cada-
veribus littus tranſilire non dubitet: Et decuma-
nos reſorbebit ſuos, ubi in avulſos è coma bar-
bâque pilos impegerit, ſecura ſecurium, & me-
grenmpa tuens capillorum? Expalleſcat ad lacrymas petu-
totiora in lantia, quæ laſcivit in ſanguine? Lugentem ex-
Hibidinem horreat, quam extimulavere lictores ad ample-
ſunt duim xs? Maritalis ità æſtuar, undârque Amor,
funera. 8 2 Ai or, ut
uctus ſuos nec montibus frœnari patiatur: & la-
crymarum margaritis eos reprimet Eſdras? Quæ
quanquàm aà me fortè non illepidè perſcribantur,
redpſe tamen ceſſere Eſdræ connubia, cùm re-
luctatus ſit Moy ſi pellicatus. Atqui Moyſes ſæ-
viebat in Mœchos. Sed thalamis illacrymatus Eſ-
Lapfklan. dras eſt illegitimis. Refrixere libidines complo-
aè erigendl. ratione conterranei „quas incendêre ſupplicia bac-
chantis in crimina Dictatoris. Telo Moyles pu-
ghavit in ſcorta. Pugnavit exemplo Eidras in

Habitus
mali.

Cap. XXX. 259

conjuges. Is proptereà libidinem debellavit, qui Zelo, &
ſe confecit, non is, qui reos profligavit. Fuere Zerezais
miſerentis lacrymæ, tanquàm ê ſcelerum Æthio- es cze
pia derivatus in illecebræz .Ægyptum demifluſ- müis.
que Nilus. Sed hoc in Nilo periere, non na c, sHam
tavere, Crocodili. Expugnavere laſciviam gemi- cnfeſſarii
tus, quam juvere ſupplicia. Revulſi ab Eſdra zina 79.
cirri, avulſere pellices ab Hebræis: & lbido, Meri .
quæ per cadavera aurigatur in lupanar, per ſeg-
menta prætextæ exceſſit & cubil, & in Tem-
plum remigravit, ploratura cum Vate. Adeòô
exemplo plùs quoque facinora, quàm ſupplicio,
conſternantur. Pallium diſcidifſe ſuum viſus eſt
Eſdras, & projeciſſe, ut uno pallii ſemine tot
ſtatim pullularent & ganeonibus palliati Philoſo-
phi, qui Temph tantùm porticum frequenta-
rent. Unæ pariunt Cervæ fragore tonitrui.
Una gemmarum ſolâque Ceraunia concreſcit &
fulgure. Reliqua ſeu germina ſeu gemmæ 80-
le, roréque pubeſcunt. Diſcunt è& cœlo conchæ
lacrymari: Et exemplari penè præcellit exem- Margari-
plum. Non æther in rores deſtillatur; concha- tum.
rum ſunt lacrymæ uniones. Statuamus, ſi placet, .
hinc Moſem in Setim, indè Eſdram Hieroſoly- Blaas o⸗
mis. Ambo ſcelus oppugnant. Invehuntur ambo primenda.
in hbidinem. Pilis, telis, haſtis & ſecuribus im- .
. . . „ Superior
preſſionem fecere Tribuni, Triariique Moſis in amore du-
Venerem. Et tamen ipfis ſub oculis Sanctè ſæ- car.
vientium, Zambri de tribu Simeonis Dux ad
Cozbi filiam Sur, Principis Madianitarum, auda-
Cter intrepidéque à Venere immittitur. IIluſum
eſt ſiragibus à laſcivia; quæ cæd' pottuit a gralſ-
ſantibus, terreri, comprimique non potuit. Squa-
let & contrario, lugétque Eidras, quem moecho-
rum non Judicem eſſe credas, ſed Ducem. Cim-, Ed. 9.3,
que audiſſem ſermonzm iſtum, ſcidi pallium meum,
& Tunicam, & evelli capillos capitis mei & bar-
bæ, & ſedi mœrens. Hoc cùm ſe pœdore Eſdras
attereret, confluxere non evocati Judæi, injuſsi-
que filios, uxoréſque abdicarunt; quæque & pec-
cantibus depacta non extorſiſſet crux, ea Vatis
impetravit ejulatus. Libidinis reſtinxit incendia
Efdras ſui profuſione fletus. Thalamorum au-
læa, conſciisd tunicàâ, laceravir. Jacendo pro-
ſtravit petulantiam. Precum thure intempetan-
tiæ Sulphur oppreſſit. Cum denique Angeli
non emendaſſent, ſed quaſi irritaſſent Sodemas,
quas perdere potuere, non perſanare: enatas
Hierolſolymis Sodomas difflavit Eſdras „ bon
exuſſit; & ſedem criminum in pudoris Aram
convertit, non igne, ſed rore, ſuſpirio, non
malleis. Potuere Coœlites proſtitutam obſcœni-
tatibus Provinciam delere ſulphure, non demu-
tare; nec eam itaà ignibus extinxere, quin duæ;
quæ Sodomorum buſto ſuperfuere ſcintillæ, pa-
rentis ſe mivibus fuperfunderent, & quibus ea
monſtra conflarunt, quæ forté nunquàm Sodo-
mæ conſpexerunt. Concepere ſiquidem paren- Loto jam

Corre ctio
mitis.

1. . 2
te filiæ, feceruntque, ut monſiroſi fœtus, Kn à E.
fratres parientium dicerentur, & liberi. Quam ſum.

felicior cœhtibus Eſdras! Pollutos ſedens erexit
⁶ cceno: expiavitque corruptos, non perdidit.
Adeò, coœleſii quoque igne porentior ros Vatis
eſt, qui libidinem ita difflat, ut conflet in præ-
vVaricatoribus pudicitiam.
„ .,.. . . 6
At qu ſuppliciis præpotuiſſe miremur exem-
plum, ſi portentis ſigniſque præcellit? Arduum
fuit connubia diſſolvere profana. Sedenim,
qui uxorem male junctam abjecifſet ſub Eſdra,
orbitatem thalami alterius connubii ſupgetiis ſo-
lari poterat. Superflitionis verò ad ulque funus
△D -[.
nemo non tenax, Mi ſuas Deus machinas effaſ-
X cinato

VI.

260
cinato pectori admoveat. Diſtabuerat Reguli
filius, quem animam agentem præſtolabantur
pollinctores. Ad JESUM parens ſupplex ac-
ceſſerat, impetratâque incolumitate fili, non
Nuli Chriſti præſenti 5 urbem repetebat. Intereà fi-
szeamptun; lius cum animam emiſſurus ſupremo anhelitu
ad Chriſs crederetur, repentino ſuſpirio morbum extrulit.
Sr voi 6E**7 Horruere univerſi adoleſcentis ſanitatem, ut
mortem horruiſſent: Et quamvis nemo non ſci-
ret vires morienti remiſſas à Chriſto, ad quem
Regulus diſceſſerat, nemo tamen de abjicienda
veteri Religione deliberavit. Rediit tandem Do-
minus, & collato vaticinii articulo cum hora,
punctôque reparatæ valetudinis, ubi collimaſſe
comperit JESUM, manus dedit Evangelio.
Reguli E. Vix ſuum Regulus nomen in fidei album retule-
vengetic rat, cum mancipia, cùm ſervi, cùm ephebi,
xemplum „ - .
onum. Cüm honorari deductores ſua in eundem ſylla-
bum nomina tranſcripſere. Credidit ipſe, & do-
mus ejus tota. Trahuntur aureis monilibus vin-
cti in Evangelii jura proceres magnæ domus,
& ſervi. Percunctanti quiſnam ſub gemmeum
fidei jugum ampliſſimam familiam miſerit,
hærebit tamtiſper Author, eò tandem deveniet,
ut expugnatum fateatur a prodigio Dominum,
familiam verô in Chriſti partes exemplo Regu-

Joan. 4. 53,

li tranſüſſe. Debellata à Numine Mors, dum

in triumphum trahitur catenata, ſuis Regu-
lum vinculis illigavit, ut Chriſtum ſequeretur.
Eo autem ad Chriſtum aurigante, nullus & fa-
milia reſtitit, quin ſe Numini ſiſterer. Credi-
dit ipſe. En ſubjugatum familiæ Principem ab
effugata morte; quæ, Parthorum more, præ-
liata, recedendo pugnavit. Cùm enim vitam
filio nequiviſſet eripere, fuperſtitionem in pa-
rente confodit; & falcem in damna febrientis
exerere prohibita, in ſupplicis eam commoda
demiſit. Credidit ipſe, in ſanitarem mentis à
Klii incolumitate tranſductus. Et domus ejus to-
ta. Hic exemplum ovat de familia. Plures, ru-
dioréſque compreſſit exemplum, quaàm mira-
culum.
VII. At id facile, mente fidem excipere. Ideò fi-
des, quanquam optima, ad ſalutem tamen in-
valida, mortuâque effertur in ſepulchrum, niſi re-
bus præclaré geſtis animetur. IIlud, præ omnibus,
arduum, durumque, eum currendo conſequi,
qui, ad inſtar Gigantum, ad bravium conten-
dat. Et ramen tirunculæ de tenenda meta non
diffidunt, fi eas dux anteeat, quam ſequantur.
Trahe me; poſt ie curremus, in odorem unguen-
Can. 1. 4. Iorum tuorum. Una ſi fœminarum pertrahatur
princeps, nullam ætas, aut imbecillitas moratur,
quin procurrat. Prægredientis veſtigia Ducis cal-
caria ſum, quæ ſegntiem fodicant cohortis con-
ſequentis. Trajectum in hoſtium caſtra nemo ſi-
gnum non ſequitur. Non telis, non tormentis,
non vallo retinemtur, quin pertingant ad vexil-
lum. Quèòd ſi cæde, ſiragéque non avelluntur
gex ope- Legiones à Labaro: à Ductore quis, niſi
rum Exem. transfuga deſciſcar, ſi enitatur in pinnas? Monet
tli bon proindé Sponſa, haud ergati hendas eſſe
wir. . , gatis pertrahendas eſſe
Virgines, exemplo felicius, effuſiuſque decur-
Can. I. ,. ſuras. Trabe me; poſt ie curremus. Licèt agaris
Saperi⸗ in crucem, & cruore manes undique, tam fer-
rum exem- TO proſciſſus, quam conviciis; occurrent cru-
bla. cibus Virgines, fundéntque ex uberibus ſangui-
tæiis, netn, ſi te viderint, quam ſequantur. Quod fu-
turum ſub Chriſti ſiguis nemo ambiget, ſi pro-
fugam ab Hetruſcis Cloliam videamus, ità flu-
men per hoſtium tela tranantem, ut poſt ſe in
Tiberim nataturas eduxerit Romanas Virgines

Oliva in Eſdram.

omnes, quas apud ſe Porſena habebat obſides.

Ut enim fruſtrata cuſtodes Cloælia innare flu- Alælie na.
mini cœpit; hinc comites, . ren. atus in
pit; hinc tes, ut ſe nando ſequeren Zunnen ly.
lue r, gines eli⸗
hoſtes, ut ſe telis inſequerentur ſuâ fugà elicuit. uir.

tur, ſuo in profluentem exemplo deduxit, indè

Id auſæ puellæ ſunt ſeie uſæ pro ratibus, quod
lintribus impoſitæ legiones vix tentaſſent. Mors

gemina & ab hoſte, & à flumine profugis

imminebat. Nihil virginibus ſuberat, quo ſe
vel à Porſena, vel à Tiberi tuerentur. Non
linter, non ſuber aderat, quo undis extarent.
Non loricis, non ſcutis protegebantur, quin telis
figerentur. Undis, quæ mermbra merſaverant,
tutiora quidem aà jaculis fecerant, ſed obnoxia
magis gurgitibus. Quæ verò fluctibus effere-
bant, aquis ea ſanè ſubduxerant, ſed telis expo-
nebant. Quod nos itaque flumen nec cymbis

ſine trepidatione tranſmittimus, in illud ſe con-

jecere Virgines, tum ferro obluctaturæ, tum
fluvio. In adverſam Tiberis ripam evaſere feli-
ciùs univerſæ, quàm tutius. Non enim in mare
flumen abripuit, quas Clœlia in urbem rapie-
bat. Nec ſe nudarunt, ut narent, ſed velatæ na-
tavere, ne pudorem merſiſſe viderentur in Ti-
berim, ſi ſe in illum ſine Stola demiſiſſent. Ve-
xêre tunicas, ut pudicitiam reveherent ad pa-

rentes. Non enim tota in patriam virginitas Modeßie,

rediiſſet, ſi domum revertiſſet inveſtis. Et cala- .,
mitoſa illa ſanè fuiſſet puellarum ab hoſie fuga, ga.

ſi à Rege ipſæ quidem abſceſſiſſent, eas verò
reliquiſſet pudor. Meliorem ſui partem apud
boſtes dimiſiſſent Virgines, ſi vela abjeciſlent
nataturæ, Nuda enim ſi natet pudicitia, non
enatat. Naufragium agit pudica, non, ſi flucti-

bus, ſed, ſi oculis hauriatur. Non mergitur,

dum ſubmergitur, ſed, dùm ſpectatur. Suos non
in flumine vortices reformidat, ſed in oculis
intuentium. Tum ſe credit perüſſe, cùm ho-
ſtium non tam jaculis patet, quàm aſpectibus.
Stolatæz proindé natavere; quo ſanè onere,
quis non vider, quam ſibi trajiciendi moram
objecerint Virgines. Et tamen præeuntis natatus
Clœliæ tot ab undis, à velis, à telis immi-
nentes mortes, & remoras depreſſit in Tibe-
rim, extraxitque fœminas & & vallo, & & vadis
in ſolum, forümque patrium. Quod cùm ego
flumen intueor eluſum à puellis, plenus mihi
Rhodanus objicitur Elephantis. Emenſo Annibal
Pyreneo, linqui ferè animo cœpit profluente,
tot Hiſpanis, Galliſque jugis non fractus. Nec
vadari poterat fluvius, nec trajici, tum rapidi-
tate alvei metuendus vel æſtivus, tum propeè
hybernus ſub autumnum, imbriumque alluvio-
ne propè immenſus; inſuperabilis certè & tur-
bulentus, cùm vix trajiciendis copiis, equiſque
naves, lintréſque pateretur, præbiturus Ele-
phantis tranſitum vi nullà, nulläque arte crede-

batur. Ergo, cùm ſuſtinendis belluarum vaſſis krempl
corporibus pares ſterni rates non poſſent, fera- Zoni vis⸗

rum ferociſſimam à Rectore exagitatam (qui
ſe in flumen ſtudiosè demiſerat) ultionis libidi-
ne in eundem ſe profluentem projeciſſe ſcri-
bunt, refugientem à ſe magiſtrum in ipſo fluvii
alveo oppreſſuram. Quam namem conſpicati
belluam cæteri Elephanti, ruere protinuùs om-
nes in Rhodanum, aut è& ſuo grege ſrenuiſſi-
mum ſequuturi, aut aſſequuturi transfugam, ho-
ſtémque ducis. Ità rabie perdendi magiſtri
ſprevere diſcrimen, & in akeram fluminis ri-
pam evaſere, ird uſi pro rate. Vides ſuperatum
& Romæ Tiberim à Virginibus, & non procul
Maſſilià tranſmiſſum Rhodanum ab Elephantis,
quòd

ul bis
ne; ſtue
lem ppnil
les ull
Cephetiot
ſaguum n.
Ut dind
nccls
lando an
eſgue,
curigato
JI. Hanc 0
SS
yplica
Friocils
Nolos O
60n6 u
Sodion
pbenen
Videntur,
Eedartur,
fahtich!
4 Oratonen
cpi. Inp
ſot vetba,
Qicqtid
anim Prine
incpe in!
unt. Co
dn ſon ſikent
¹ ferunde
un tamnd
Ppanti el
eb dos. De
tihe.
bebaur in
Ghes, ſu
m, qod
igee khi,
Tun wait
no egpn
lllit, an
& ſevoce
lbwetatinj
iis, U
ln Cohiderenn
l qſlixe
ler ei. 4
lan oorum
ſmnilatu.
wn cain Phat
nr id lerz⸗
n tges,
f Unen
u
e ſcprnnergn

1

4 emam

adit

inen g

Eneen d
dunt ee

lſtuchn
ſedtiten
nn
inldd ken.
Aunt I
n eraee
Mennine
uben
ſec e.
krenmri.
eililen K
Khereni
rian ipruH
weln Ud, N
loe n⸗
en, AAi
i nen n
iek le
Pudicnz in
1, Mn nlc⸗
N Nn,
Ctann Aum
,(lnn
Aiiſe,an br
nan lhr
vo ln n
iciendi nn
elllis uun
3 lels ini.
relt n E
Fallo, Ae dt
oc einern
s, enn nii
PmenoAMnbl
i Poltene
fals, Ne
i, un iid
4, n
mce Ar
cen al
opii al e
rzbivns e⸗
cne ue e
belvanunſzg
ler, ke

igiun
Glrioos Pb

menn clin
te vvini in⸗
e enn.
gegi .

De Cyro Rege.

quèd his bellua præirer, eas Cliœlia antecede-
ret; ſtupente Gallia, tantam aquis extare mo-
lem potuiſſe, & demirante Urbe colluctari mu-
lieres auſas cum flumine. Nimirum diſcuſſit &
trepidationem à foeminis, & ab Elephantis nau-
fragium nantis belluæ, Virginiſque exemplum.
Ut proindè mirum non ſit, ſi poſt ſe ſperet ti-
runculas Sponſa excurſuras per campos, jugâque,
quando anteſignanis ſuis inſiſiunt Elephanti, Vir-
Zzginéſque, vadendum licèt ſit per flumina, non
enavigato, ſed vadato alveo.
Hanc crediderim ob cauſam Numini Ezechiam
ſupplicaſlé, ut verbis Sennacherib perditiſſimi
Principis, non aures tantùm adhiberet, ſed
oculos quoque. Inclina, Domine, aurem tuam,
Ma. 37. w. & audi“ Aperi, Domine, oculos tuos, & vide,
& a di omnia verba dennacherib, quæ miſit ad
blaſphemandum Deum viventem. Ergéne verba
videntur, quæ tantum in aures demitti pofſe vi-
debantur, lucis, ideôque oculorum, exempta ty-
u.- Faäntidi 2 Quid agant, rogo te, oculi in verba,
ai rl, oratonémque? Plurimùm fſanè ſi verba ſunt Prin-
cipis. Imperantium enim verba nunquàm mera
ſunt verba, & mox per exempla ſoboleſcunt.
Quicquid à Rege fluit, non defluit. Accipiuntur
enim Principum voces ut leges, & oracula; ſta-
tmque in hominum animis & ſeruntur, & pul-
Neeue lulant. Conjice, an regnantium exemplaria futura
verbapro ſint ſine exemplo, quando verba quoque tam ſunt
teũ. fœcunda facinorum, ut videri quoque poſſint,
non tantùm audiri. Viſus propterea Chriſtus
Joanri eſt, pro lingua, telum promens & fauci-
Apoc, 116, bus. De ore ejus gladius, uträque parte acutus
exibat. Nimirum Rex Regum Chrifſlus inſcri-
bebatur in femore. Erge, ut monerentur Prin-
cipes, ſua pro factis verba accipi, eſſéque te-
lum, quod manu tractamus, ori ſuffixit, impreſ-
sitque labiis. Sunt enim Regum linguæ cætero-
rum mambus non impares: cùm imperantis ità
nos exagitet ſibilus, ut facillimè in flagnium
trudat, avocétque à flagitio, uti eorum aut in-
dè revocamur, aut illè urgemur exemplo. Sibi-
laverat in Hebræos Pharao, edixerâtque Ægyp-
tis, ut exundantem Joſephi ſtirpem laterculis
cohiberemt. Præpoſuit itaque eis magiſtros operum,
ut aßligerent eos oneribus. Et afſtigebant illuden-
tes eis. Atque ad amaritudinem perducebant vi-
tam eorum operibus duris luti, & lateris, omnique
famulatu. Ut ſibi ſuſpectos eſſe Judæos ſignifi-
