ignota penitùs ſcatebra. Niſi cum voce Jacob
manus Eſaü jungerentur, fratrum optimus prin-
cipatu familiæ excidiſſet. Adeò diſſimilium in
unam ædem conſenſio Religioni obeſſe non po-
teſt, ut in virum unum, quo Religio fundare-
tur, coire partes membrâque duum oportuerit.
Et quoniam verum fœdus, alterius vocis cum
manibus alterius, ſanciri non poterat, quin am-
bo propriis manibus mulctarentur, monſtroſa
coagmentatio hoedorum exuviis ſuppleta eſt. Si-
mulanda proindè Contrariorum conventio eſt,
quando haberi reâpſe non poteſt. Porrò ſi felici-
tate is impertitur, qui bimembrem ſe patri ſiſtit,
vocis lævore Jacob, & Eſaü colli manuumque
ſcabritie: cur obnoxia fulminibus faciemus au-
læa, ſi Apollinem Chriſto admoverint? Caro &
Verbum Amoris ſunt prodigia, non portenta
dedecoris. Apellem penicillo mulctaſii, ſi lo⸗
ribus

nbus vere
angveſque
ſtium N
r uodo
Crum 10
ldit aug
lem Com
amcicu
gopiſſe, .
zanti? Q
tem Cun .
joſos onſa
Palladis 00
li tergi,
horreat con.
ineqe dl⸗
Ula dponle
u: & Gtar
paragiin
lentem Jore
Giatur, ingt
(ycnus, ⸗
s. Et Eva
ſiuet Divin
hni leni lae
ubbos fatig
ndlonio:
kCän: Co
Nramridus
Myunpbas l
Voloit winon
lcäum, gu
Ugrennt
Non Chiſfia.
el conng
eimpiis
pios abhon
UI hra nid
Cmumenti,
Neminte, n
Eünketd dee
iitig, un
riun Cocve
iſumn i
lint, cuin
eſke, Deon
Hon ielatum
Cett unta
mo ninent
catii
enn He
diren all,
ir eniſin;
un detenh⸗
Nenni arde
in, Gvod r

u kere
An krim
u ukni pi

lllen! 4

mm
gine I
tngeli.
eli
unbrail
teke
Ngden.
4 Halt
mmrni,
Adi lr.
eller i,
raim
rmin,
tlNemnr
nbes
kuni-
eſciikn
Wnihwegl
N eynten 5
isDns
itnN
tanum: M
Chrn ,
3

al, (i
t, lfii
ne ulrni
üItenn
en Eureit
8 dnn

giranließ

luni un“
Kleimt
1: Uuhir
clecimntn
, & Aiin
riæ, ſiei,
unnge ini,
derant ſtln hi
te errlul
& IId ha
2 Ii Uun
b Mi Aku,
luai, 1
& Hæ ſſtn 3
6, Reigini
e Vn dn
. Car ergo,n
aroni
65 nbie i
onn we ail
n oinußn⸗
8 Mnhunn
Obeſe nſ⸗
elgol

9

De Cyro Rege. Cap. NN VII. 235

ribus vetes umbram interſeri. Quod Petro aves,
anguéſque obtulit linteum, è& coœlo demittebatur,
libatum Numini, & crimini illibatum. Squale-
ret Mundus, niſi ſubindè monſiris diſtingueretur,
quorum torvitas reliquorum corporum ſormam
reddit auguſtiorem. Quis non videat nitere Ici-
dem comparatione potiſſimum nubium, quæ
illam circumſtant? An Virginem minùs dicemus
eluxiſſe, cùm inter lictores filio adſtaret expi-
ranti? Quis, niſi Phariſæus, & Scriba, epulan-

tem cum publicanis JESUM, initæ cum ſcele-

roſis conſuetudinis reprehendat? A contubernio

Palladis coloratæ Chriſtus abhorreat, ſi ſe inun-

XII.

gi, tergi, tangique patitur à peccante? Numæ
horreat contubernium, ſi Judam oſculo, ſaluta-
tionéque dignatur? Non obfuere Pardorum cu-
bilia Sponſæ, quin ex iis ad coronam evocare-
tur: & Gratiarum choreis exauthorabitur Chri-
ſtus? Si Serpentis tantas Adæ clades deſignantis
in paradiſum admiſlæ ſpiræ, cur in Cycno la-
tentem Jovem Deus refugiat? Sed Virgini inſi-
diatur, inquis, Candidatus Libidinis, non tam
Cycnus, quàm Vultur honeſtatis. Ad te viciſſim

nos. Et Evam Anguis proſtituet, imò Evæ pro-

ſtituet Divinitatem, cujus illa ſolium expetet,
tami lenâ facinoris gulja. Et, ne Lectorem de-
cadibus fatigemus: Cham cum Japhet enatavit
in diluvio: litavere non diſſitis imer ſe aris Abel,
& Cain: Columba, Corvéôque uſus eſt Noë en-
loratoribus. Juxtà ſe denique colorari Chriſtus
ymphas abnuet & Muſas, qui ſimul virere
voluit triticum & zizanium? Non effugere ſup-
plicium, qui Ethiopiſſæ Mosiſque connubium
arguerunt. Scribarum ſanè redoler fermentum,
non Chriſti azymum ſapit, qui peccanti edicit,
ne ſe contingat. Chriſtus, qui cum vivis, veriſ-
que impiis convixit, coloratos in aulæis nunquam
impios abhorrebit.
Plura videbantur diécturi, Patroni improbi
Ornamenti, niſi Aſianas eorum nugas, laconic4
brevitate, in hæc fermè verba confuraſſem. Id
enimverò deerar probrum Equitibus baptiſmmo
initiatis, ut non tantùm peccarent, ſed patroci-
nium quoque quærerent impudentiæ, etiam è
Scripturis. Vix ſe Adam ficulneæ frondibus con-
veltivit, quàùm vos è& vitæ arbore vela texatis,
veſtræ, Deorumque procaciæ. Nimirùm ſcelus,
non velatum vobis placet, ſed paludatum. Pu-
deat tanta vos effutiſſe pro Nymphis & Deabus
uno continentique ſpiritu, quanta fortè non di-

ceretis pro Chriſto, intrà Olympiades denas &

vicenas. Hanc, fateor, Apologiam ips impro-
biorem audaciâ illate in Templum intemperan-
tiæ exiſtimo; minuſque peccaſtis patrato crimine,
quàm defenſo. At, ne ſubterfugere videar argu-
menta patrocinii, non vero ea confutare, val-

lum, quod pro velis jeciſtis, ſecuribus reſcinda-

mus. Feret Chriſtus Deos, qui de Templo ſpe-
læum faciant, quùm ſalutantem ſe Gabrielem
vix tulerit Virgo, à quo cœlum demittebatur in
cellulam? Aures ad argumenti vim arrigite.
Roſa ſpinis innaſcitur. Quid vos hinc conficie-
tis? Ergo ſine injuria Chriſtus vallabitur impu-
dicis. Imòô Chriſtus propterea, non Roſa, ſed
Lilium dicitur, quòd pati ſpinas non poſſit. Ro-
ſa cum ſpinis enaſcitur? Niſi in re ſeria, ludicra
dedecerent, ideò eam naſci quoque cruentam
pronuntiarem. At, quid commune Nymphis, &
ſpims. Hæ florem non pungunt, ſed tuentur.
Ulæ pudorem produnt & lacerant. Ridendum
proinde, nullümque à flore patrocinium eſt.
Sed aurum concreſcit in limo. Sanè. At eum ità

odit, ut repudium igne, ſuppliciôque paciſcatur. Au-
rum à limo tanto refugit cruciatu, cum quo naſcitur:
Et Chriſtus cum flagitio vivet, à quo configitur, &
per quod moritur? Caro animâque junguntur à
Deo. Sed pro Deo Spiritus contrà carnem con-
fligit. Sed eam jejuniis atterit, deterit ſacco, li-
Ctoribus objicit, ſecuribus ſubdit. Niſi denique à
carne Spiritus diſſideret, interiret. Ea Deus con-
junxit, ut ea quiſque ſejungat, ſeparétque. Gi-
ghuntur cum paleis grana. At iis ut evolvantur,
cædi, deterique non recuſant: & calcari à ju-
mentis malunt, quàm ſuis diù thecis includi.
Divortium veròô vide: inferuntur in horreum fru-
menta, ſtabulantur cum pecudibus paleæ. Quas
niſi excuteret triticum, nunquam ſubigeretur in
azymum, ut ad aras exhauriretur à verbis, ut
Verbum convelaret. Fulgent Aſtra felicius in
umbris; ſed eas perrumpendo, fugandoque, quà
lucent. Concreſcunt Uniones in conchis; ſed in-
dè extrahuntur, url eximuntur & fruges valvu-
Hs, & & putaminibus nuclei. Nihil de ſua venu-
ſtate Pavoni decedir pedum illuvie, ſordéque.
Ad illum te ablego, ut cum eo philoſophere de
pulchro. Suo te ſtridore contundet, ſi oculis in
pedes incurrerit, dùm te audit. Atcqui leviora
iſta, utl leviſſima ex Iride, éque tabulis Leuxis
ſimilitudines ductæ. Umbræ enim colores ſunt,
quamquam ſimulant umbras. Nec Iris nubilo
placet: ſed ideò lucet, quòd ſe è nubibus extra-
hit; quas in triumphum ducit, poſtquam illas
ſub jugum miſit ſui arcus & fornicis. Graviora
ea ſunt paulò, quæ de ſororibus Rachele & Li
afferuntur: quamquam illa quoque ſine telo ſol-
vuntur. Diſſidebant enim, non indole, Soro-
res, ſed fronte; alterdque alteri & præcellebat,
& cedebat, lippitudinem Lià fœtibus compen-
ſante, & ſterilitatem pulchritudine ſud Rachele
diluente. Nam te fruſira Caino propugnas, qui
itaà cum Abele litavit, ut eum tandem ſuo livori
hoſtiam fecerit, mactaveritque. Idem de Chamo
judicium eſto; qui ex Arca proſilivit parentis lu-
dio, & in naturæ funere licentiæ hiſirio Satur-
nalis, Noëmi ſtrato in ſcenam verſo procaciſſi-
mæ fabulæ. Qui actum, quo ſibi placuit, egiſſet
iterùm, niſi ſiparium, quod ebrietas reduxerat,
ſcenæ pietas ſui jactu pallii repoſuiſſet. Quid
verò ex Iſmasële retulerit Iſaac, nec te latere cen-
ſeo. Id in præſentia ſit ſatis, nutu Saræ, & juſſu
Numinis abjungi eos oportuiſſe, quos tu incon-
ſultè conjunxeras. A tuo me ſenſim abſceſſiſſe
Achille ſuſpicaris, cùm putes bimembrem mihi
Jacob invictum. Fateor manus Eſaü cum voce
Jacob in Adoleſcente eò loci coiſſe. Sed nego
ideò illum benedictione impartitum. Timuiſle
quinverò eum, quis neſcit, ne fulmen extorque-
ret à patre, ſi fratrem ſimulaſſe convinceretur.
Solaà prætereaà ſuſpicione diſſidentis vocis à ma-
nibus, colléque miniſtrantis, quandiu Senex de-
ſignatam munerum effuſionem ſuſtinuit ? Niſi
unum Iſaac, in illo membrorum diſſidio, adeſſe
ſibi Eſau credidiſſet, largitionem cohibuiſſet im -
perii. Eò Jacob collimavit, ut non Eſaü, ſimul
& Jacob videretur, ſed, ne quid emergeret ſui
in ea fratris larva, quam induerat. Adeò unus
& ſolus videri debuit, ne fulmine feriretur. Sed
Petro junctim volucres cum ſerpentibus oblatæ.
Quas tamen Divinitas ſideribus expiaverat. Hic
in Templo, quis Jovis expiavit adulteria? Quis
Eneæ libidines conſecravit? Quis laſcivias Ne-
reidum exterſit, quas Mare ſe toto non eluit 2
Condiuntur venena in pharmaca. Sed flagitia
nemo vertet in virtutes. I gnem licet reſtinguere ;

4 in

236 Oliva in Eſdram.

in glaciem verò nullis eum pharmacis attempe-
rare poſſis. Jam me pudet impudentiæ, quà li-
bidinum patroni in Veneris partes Magdalenam
pertrahunt lacry mantem. Itâne cæcutitis Ppræ Cu-
pidine, ut non videatis Mariam, non cum ſpe-
culo ad Chriſtum accedere, ſed cum pixide. Sa-
crificat, ſi eam videtis, non laſcivir, nec Scor-
tum eſt, ſed Amoris Antiſtes. Miror autem
emmeæ vos Chriſii carnis meminiſie, ubi de
explodenda libidine ſermo eſt. Quid enim eſt
caro Verbo foœderata, niſi agglutinatum auro
margaritum? Si verò anguis irrepſit in poma-
rium, vitio id fortè ſominæ contigit, quæ eum
illuc, ur nonnemo putavit, ſermocinando pelle-
xit; quæque triumphi materiem in occaſionem
ſervitutis demutavit. Cæterùm ſi tota maſſa in-
ſperſione fermenti coaleſcit, quis non videat ſqua-
lore libidinis dignitatem hoſtiæ violari? Unàâ ve-
neni guttâ, quantus Ambroſiæ cadus fermenta-
tur in toxicum ! Perexiguo teſtæ vitio, ſimulacri
quàm ampla corruit opulentia 1 Quid Chriſto
cum Marte in tanta ferri mole tam carneo?
Quid non hoſtile ex Flora in hoſtiam, quæ dum
udoris projicit florem, telum jacit in Chriſtum?
Bend Bacchus emerſit fulguritus, qui & viro cum
naſcitur, per ſe fore portendit, ut in ſœminas
viri quoque mollirentur. Quem qui aræ copulat,
à Deo Aram conatur abducere. Diviſit Deus
diem à nocte, & nos Deum tenebrioribus agge-
remus? Conflictata, ac penè merſa eſt cymba,
quæ, vectore Juda, quemvis Maris gurgitem
in Charybdim dehiſcere mirabatur. Exr ſtaturam
Rehigionem autumamus in Templo, ſi tot cum
Chriſto Saryri, Nymphæque velificent? Petit,
mi fallor, & Filio Virgo, ut ſibi flere iterum li-
ceat, quò poſſit malè pictas & velis imagines
abolere. Rogat, ut ſui capitis aſtra duodena con-
Hare liceat in fulmen unum, quo theatrum per-
cellat, evertâtque laſciviæz. Atramento amiciri,
quàm Sole, maller, ut lituris deleret aulæa. Cla-
mat; nunc in crucem agor in Templo, quæ pro
Templo ſtructum amphitheatrum intueor, &
perituris matronis, & pudori in imagine tranſi-
turo. Hæc ſi fœminis inſinuentur, ſam fortè
nuditatem iis velis tegi non dicent, quæ ſcriptu-
ris, rationibuſque concerpſimus. Parcius gar-
rient, caſtiùs incedent, orabunt honeſtiùs, ſi laſ-
civire ſciant, ne ſtromata quidem poſſe in Odeo,
quin fulguribus percellantur. Quæ dùm ego ira-
tius perſequi diſponebam, ad alia me rapi te-
triora obſcoeniorâque periſtromata ſentio etiam
invitum, quibus ſanctiora Baſilicis Templa au-
daciſſimè polluuntur, exponuntque omnium vio-
landa & nugis, & conviciis. Funebris hæc me
rapit, vocâtque materies in caput proximè ſub-
ſequuturum.

Aſcendat in Jeruſalem, & æ&di-
ficet domum Domini Dei I-
rael. I. E/dr. I. 3.

CAPUT XXVIII.
Ut ſtromatum laſeiviæ ſuſpendi & lateri-

teis, marmoreiſque Dei Templis non
debent: ità vivis Chriſti ædibus appin-

gi, quddque ſceleſtius eſt, affingi obſcæ-

na, profandàque non decet. Alioquin,
ut Aulæorum libidines licentiam Fe-
minis dedere liberius, laſciviuſque
agendi in Baſilicis: Ità authorati Chri-
ſto viri, qui Templa ſunt Spiritus, ſ
criminoſis fabulis, tanquàm ſoeleroſis
velis, onerentur, deſpuentur audacids
profanis. Hinc fiet, ut non modò
non audiatur Cyrus, qui molitur Nu-
mini Templum, ſed, ut utroque Nu-
men Templo muläétemus, lapideo, ſoili-
cèt, & vivo. In neutro enim coletur,
malediätis utroque calumnüfſque profa-
nato.

T lapidea Deo Templa excitamus, in qui-
bus Numen & alloquimur, & colimus in
noſtræ ſolatium, præſidiuümque mortalitatis: Ecleſia-
Templa ita ſibi Deus fabricatur ex carne, ex ’g i, d
quibus ſua ad nos oracula fundat, noſque in ſui vii Tem-
adorationem excitet & veterno inertiæ noſtræ. éa Numi-
.. . . nus vi Va
Hæac Templa ii potiſſimum homines ſunt, qui haberide-
humanæ vitæ à ſe ruderibus egeſtis, capacem bene,
Numinis mentem effecere. Vos eſtis Templum Exemplo
Dei vivi, verba ſunt Pauli, ſicut dicit Deus: Ae.
Quoniam inhabitabo in illis, & inambulabo inter:
. ,„ 1: „Oor. 6.
eos; & ero illorum Deus, & ipſi erunt mihi po- 16.
pulus. Ex his adytis vox Patris perſonat, inſo-
nâtque mortalibus; modò blanda innocentibus,
modèò ſæva peccantibus, modòô ſupplicibus cle-
mens favénſque. An experim ntum quæritis ejus, 2. Cor. 13.
qui in me loquitur Chriſtus? Ad hæc Templa ³:
conſugere, non rei tamtùm, ſed Cæſares ſolent:
modò ex Antonio Divinitatis reſponſa petente
Conſtantino: modò ante Am broſium Theodo-
ſio ſupplice: modò cineribus Chryſoſtomi junio-
re advoluto Theodoſio, cujus audita, comple-
tâque poſtulata ſunt à cadavere ſuo funeri ſuper-
ſtitis Antiſtitis. Quot Arſenium adiere, quaſi
ædem Numinis, in ͤtgypto? Quot in Leri-
num Inſulam appulere, ut Honoratum conſule-
rent, novi quali Arcam inſtrumenti? Religioſi
quotidiè viri, ſen Chriſti ædiculæ, inviſuntur, .
& ab eis, tanquàm & Templis, diſceditur. Ve- D ,
rùm in hæc ita plerique ſpirantia Templa graſ frezuen.
ſantur, utl ſaxeæ Superlim ædes ab innumeristu.
polluuntur. In lapideis Templis tempus alii fal-
lunt ſupinati; auras alii captant frigidiores, al-
tero in alterum ſuperpoſito crure, concire fla-
bello domeſticum Boream conſueti; hi rumores
aucupantur, & fabulas ſerunt; illi dormitum
conveniunt inter tibiarum, modorumque ſym-
phonias; non pauci, ut cenſuram exerceant Ora-
torum, Templis interſunt; pauci utinàm ſint,
qui, quas libare oculis ſœminas nuſquàm lice-
ret, eas ad ſatiem in Templis exhauriant, &
ſalvere jubeant pereundo: Ut penè nonnullis &
gratius, & opportunius ad oculorum illecebras
Templum, quàm theatrum, ſit. Quibus adi-
tum contumeſis fecere æditui, & Templis ſtro-
matum lenocinio tolerato, quo deſides laſcivi-
que delectati, ea ſe dedecere non putant in Odeo,
quæ ibi ſpectanda proponuntur. Eadem penitus.
Dei Templis contingunt animatis, quæ patiun-
tur inanima. Nam ſentinas plerique Sacerdotes;
& Monachos arbitrantur, in quas nugarum ege-
rant, odiorum, maledictorumque ſedimenta,
linguis, ſtylo, telis in vitam, in bona, in famam
Religioſorum collimantes. Quos ur concerpſe-
rint;

Famæ cu-
ra.

g in, l!

AdRe, uS

Cnobiis
z: ſed in
(ue ſabal⸗

I, g 6
E, Giblate
ine gitet,
um probe
e,culoe
Cnbes coli
pinnes E⸗
Cn golan
biͦexilti
miunckde
nis, i
Cndes tep
ligr ide⸗
len ſcele
mis. Al
Möini, mun
Minis ker
(senims
ke, Gene
Uben, in
luiure
U lelo ſt
k Mant
Ndenr all⸗
Dais; G
Tiat, ſed
eo calice
Uiceit hi
conp ſcer
& brepita
Nodeſhi.
ſa ſeal⸗
Ver per
r Aquin
luls, a0 6
no ſerie
nmorum
ule 1
N E
Te omnes
Eent, (⸗
ln
N
e onbe
lin ctamen
Bi d note

Nhel

lmronn
ns iht
oſos
d aud
arentu

=
=
=
——
=

iln ſi
Nin ne
.. 1
nſtehnf

umn ni
5CNNn

t Ari
amnbulatin

nii nd
ke Lnal
(As ſlen:
1ehnſeene
roſun Trn
uyllbniſen
ucitn n
ſioſineite
ilere,
(otin 1
Wtatum on
emi! Mln
le, inum
ledn. ſen
i Tenn k 1
es eb Mien
enhis di
tligcicne,
e, Olle
ei; i ums
z Ridmmm
lcrungeſ
menecan
i uin i,
nldun r
enbaml,
e mnnl
lenn eua

bos
li Cins⸗
Tenc
Labhn eiiß

e un-

De Cyro Rege. Cap. XXVIII. 237

Diſais rint, cur nos, inquiunt, in eos arguetis injurios
R eſſe, quos ipſimet traducunt, carpuntque Reli-
mantur gioſi. Mordemus, ſed, laceratos à Cœnobitis

Sitgre ma. Cœnobitas. Actus nobis ſunt ſacrati Chriſio Vi-
gnoH½.. ri: ſed ipfi clauſtra ſua fecere ſcenam, noſtræ-
Uii ſ: gque fabulæ ipſi ſunt Accii. Ab iis nos linguas
onſans abſtineamus, ſi ſuis ſe mmutuò linguis aliquando
erer i. conficiunt? Cur non dicamus, quæ de ſe ſilere
3 ipli interduùm non poſſunt? Atrociora ſunt, quæ
D ipſi contrà ſe prædicant & tectis, quàm, quæ nos
Pirſubtata., in aurem demittimus, quæque garrimus in con-
clavibus. Eorum famæ, nos Milvi, illi Vultures
ſunt. Et nos quidem ita Religioſorum exta de-
paſcimur, utnl ad abrupta Caucaſi ſuum Aquila
vinctum heluabatur. Quæ in eis carpimus exta,
renaſeuntur. Atqui, cùm inter ſe ipſi furunt,
ſeſéque lacerant, fibras convellunt exiſtimationis
ſuæ, famâmque radicitùs vorant. Vix reparan-
tur, quæ Conſecrati Homines de ſe, contrâque
ſe, deblaterant. Quis enim ea à veritate diſſen-
tire putet, quæ ipſimet proferunt ſuarum rerum
tam probè conſcii? Nam quamvis Cœnobiis inter
ſe, cucullòque diſcernantur, eodem tamen fermè
omnes collimant, omniumque Ordinum circà
primores leges ſumma conſenfio eſt. Proindè,
cùm profani de initiatis garrimus, deputari à
nobis exiſtimant vites. Quæ ſtolonum, & pal-
mitum clades, cultura eſt vitium: Uberiùs enim,
ut vitis, ità fama Monaſteriorum exputata à lu-
dionibus repullulat. Putant enim ab inſcis, im-
piiſque ideò impeti tonſuratos, quòd repugnan-
tem ſceleribus æquitatem in eis pari non poſſu-
mus. Aſt, cùm de ſe ipſis obloquuntur Servi Do-
mini, tum exputari cupreſſos putes, nullà ger-
minis repararione, plantæ vulnere compenſato.
Quis enim aut dictis fidem abroget ejuſdem ſcho-
læ, ſectæque viri; aut eam Philoſopho non ad-
hibeat, tantam maledictis ſuis authoritatem ſeu
laxitate palli, ſeu baculi gravitate concilianti,
ut ſcelus ſit, ambages quoque proſcribentis ſan-
Cta Monaſteria non habere pro oraculis. Et quis
audeat falſa putare, quæ fundit Socrates cothur-
natus; quamvis maledicentiæ cicutam non hau-
riat, ſed propinet Dns Manibus & immanibus,
eo calice Furis in Sacros Ordines bacchaturis.
Liceat hanc mihi aut efflere temeritatem, aut
compeſcere truculemiam, quàâ maximàâ licuerit
& brevitate dicendi, & ſcribendi, lugendique
modeſtià. Hæ profectò ſimultates aureo hoc no-
ſtro ſæculo Charitatis non contingunt: eveniſſe
verò ſuperioribus ſæculis nimis luculenter teſtan-
tur Aquinatis Thomæ, & Bonaventuræ Cardi-
nalis, ac Ciſtercienſium Apologiæ ſty lo fortiſſi-
mo ſcriptæ pro ſuis Legibus vulgatæque. Quæ
anmimorum diſſenſiones, jam penitùs, cùm ſint
ſepultæ, ne ullo unquam tempore reviviſcant,
ità in eas agam, unl egiſſem duùm viverent, ut-
que omnes omnino Famuli Dei eas perſtringe-
rent, (quod nunc JESUs avertit, avertétque)
viverent, & perdurarent.
II. Lancinamur à ſectariis, deſpuimur, paſsim-
que confodimur indiſtinctè Univerſi, quotquot
Gomad'e Sacramentum nuncupavimus Chriſto? Quidni?
mentitia Si nos, contra nos, non velitamus, ſed furimus?
ana. Noſtræ ſalvæ ſunt quibus Evangelii nos foœ-
gue arei dant corruptores. E noſtris thecis expromuntur
via. jjacula, quæ nos configunt. Incuſare vix poſſu-
mus hiſtriones, ſi æſtivis ſcenis obtruſere Reli-

gioſos; ut, cùm impuritatum omnium fecem,

ad auditorum uſque ſatiem propinaverint, gene-
roſius a ſe vinum poſiremis menſis ſervatum te-
ſtarentur jocorum architriclini, quas confinxere,

licentias propinare incipiunt tantâ gratulatione
theatri, ut ſupremo Comeediæ actui nemo pri-
mas non deferat. Exploratas à ſanctiſſimis viris
nefariè mentiuntur tentatäſque Penelopes, quas
à pudoris textrina, in pomaria voluptatis, tra-
ducere ſategerint ad Heſperidum fores, pro Dra-
cone, locato Cycno, quem interminatione fune-
ris fore mutum ſcirent, moriturum, ſi canat.
Impudentiſſimè aiunt, à lanificio abducendæ
Lucretiæ ſpe, Numæ larvam induiſſe Tarqui-
nios palliatos, qui fœminæ futurum polliceren-
tur, ut in «ͤgeriam verteretur, ſi meliora vellera
& Ductoribus Ovium, projectà colu, expeterer.
Quos ſceleſtiſſimi Mimi non panxere Narciſſos
in Religioſorum Gethſemani? Quas Tabori non
infodere myrtos? Quas libertatis vites non abla-
quearunt in jugis Olveti? Dixere intemperan-
tiſſimi Comœdi de Domibus Poœnitentiæ, quæ
nemo Poëtarum, in tanta illa mentiendi, laſci-
viendique proluvie, de Druidis auſus eſt finge-
re. Et quia parùm ſe mentiendo procaces aut
fuiſſe, aut videri poſſe verebantur, reverentia,
non ſepoſità, ſed proculcata, convulſôque ag-
gere pudicitiæ, ſuo tandem cum habitu ſimula-
tum Cœnobitam in ſcenam induxere, fabulas
obſcœniſſimas tranſacturum cum lena. Ad id
ſpectaculi, ſuperioribus ſæculis, cum ſolvi raptim
concio, abiréque irabunda, & fremens debuiſ-
ſet, divino ita jure peſſundato, ridere, geftire,
aſſilire cœpit procaciſſimè, extâ jue in aures per-
traxit, ut meracum virus ebiberent viſcera non
ſeriùs, ſegniuſque, quam aures. Quæ ibi geſia,
dictâque ſint, mihi ſcribere inconceſſum, ne Chri-
ſtianas Orcheſtras contumaciores longè, non
Echnicis ſolum, ſed infernis quoque ſcenis id
loci, temporiſque fuiſſe, ſummo fidei probro,
confirmem. Miror non è proſcenio raptos illicò
hiſtriones ad laqueum. Miror non reſcifſam con-
feſtim, expiatâmque incendio ſcenam. Mirot non
ſupplicationes raptim indictas, luſtratàmque
theatri ſedem, tum adſtantium lacrymis, tum
agentium cruore. Miror Aream ad Manes uſ-
que non perfoſſam, Actorumque cadaveribus
hiare edoctam. Quæ Arabum natio ſuis in ſcena
Myſtis illuſit? Quæ tam ſpurca barbaries extitit,
etiam trans clauſtra Caucaſi, ultraâque littora,
rupéſque Caſpii maris, a qua non ſuus Sacerdo-
tibus honos reſervaretur? Quæ Satyrarum con-
tumacia, etiam, quùm in Cæſares baccharetur,
non eſt Harulpicibus obſequuta? Ulluſne Me-
hemeti ſacrificulos & Turcis irriſit, quamquàm
procaciſſimus, & quamquàm Satrapes, natio-
niſque inquinatiſſimæ Princeps? Primi & ſoli
Comœdi non Ecthnici poſuerunt in Cœlum os
ſuum; & , cùm nefas ſit Mercurium ex omni
ligno fingere, dolavere Dianam è lignis Sethim.
Conſternatur animus, ſtupeétque attonitus, ſol
recordatione flagitii. Complures Europæ urbes,
ante Tridentinæ Synodi Leges ſanctiſſimas evul-
gatas, videre ſcenbam, quam ne Charontis qui-
dem lembus,: Poëtarum mendaciis concinnatus,
ſi reſolvatur, ſiruere fœdiorem, improbiorém-
que poſſet? Ruiſſem ego ſanè, ſi eo ſæculo na-
tus meas ipſe cunas antevertiſſem, adfuiſſémque
ſacrilegis in tartaream, non lignorum, ſed ſce-
lerum ſtruem irreligioſam, pollutam, & planè
Atheam, eâmque calcibus, manibus, morſu di-
ſturbaſſem, convulſiſſémque, quamvis eam Mi-
mi cum haſtis tuerentur, & me exitus Cynegy ri
maneret. Sed Mimi ludi actores ſe quidem pro-
fitebantur, Authores verò fabulæ, contento tunc
digito, quos minimè ſpectatores putarunt, ur

20e-

4

6

2 38

accepimnus, deſignaverunt. Hæc apud nos, in-
quiebant, & Cedris ſtrues, ut vides, efſt. Hæ ta-
men undè importentur Cedri, non ignoras. No-
Pis ſcenæ aſſeres non Parnaſſus, ſed Libanus com-
modavit. Commodavit?importuniſſimè nobis non
ſine nomine truncos ingeſſit, coëgitque non lau-
ro Danas obducere, ſed & Cedris, fictas in ſce-
nam educere Paſphaéës. Dealbatio exponitur,
duà denigramini. Non ex Helicone hæ, huc ad
nos, proſectæ Muſæ, quas Furias verius, quàm
Muſas, in theatrum noſtrum Tabor ſubmiſit. Ac-

tum de vobis eſlet, ſi probrorum uti decumà li-

buiſlet ex his, quæ candidiſſimus pocillator de
ſua nobis patera propinavit. Producatur, clama-
bant Comœdi. Nympha, Liber inſcriptus, quâ è
ſentina eam nos hauſimus fecem, quàâ vos adſ-
perſimus: tanto etiamnum ibi ſupernatante pro-
brorum omnium veneno, nobis intacto, ut ſuàâ
copiâ videri poſſit, non torrens, ſed Oceanus men-
daciorum & ſannarum. Eam porrô fabulam in-
quinatiſſimam, non hiſtrio nobis conſimilis, ſed
Sacris Ordinibus initiatus Sacerdos, vobis non ab-
ſimilis, Mundo evulgavit. Is, qui vos Cœnobitas
ferè omnes obruit conviciorum profluens, gutta
eſt pateræ turbulentæ. Meracàâ apud illum veſtri
. generis laſcivia efferveſcit, ſpumatque licentiâ lu-
percalis; eam nos jocorum calidà reſiinximus.
Cujus in vos benefici noſiri, modeſtiæque, ne
fides concidat, en dolium. Si vel tantum pirfletis,
Coœnobitas nos fuiſſe dicetis in ſcena, illum verô
non hiſtrionem appellabitis in Cœnobio, ſed
Cerberum inſcribetis, qui latratu ſuo, tanquàm
excantatione veneficaâ, Orcum in Cœlo condere
tentat, & ſiellas deformat in colubros.
III. Accepere non inviti ſpectatores, quod expor-
rexere volumen; tum, quoòd Lilia tantùm olere

Famoſus poſſe putarunt brum Columbæ calamo exara-
in Religio-
nem libel. 2 . .
1us à S, tatn exigu nuce tantam ineptiarum, errorum,
cerdote a conviciorum, libidinumque tegi poſſe Iliadem non
or. crederent. Hæc tunc fermè illi. Quid tandem è
nis antiqui CCenobita emergere potuit, quod Coœlum non re-
2, promut. ſerar, & cella? Cuùm præſertim ei ſe vitæ inſtituto
S: Authot addixeri i adeò lugere fixu 4
uthor addixerit, cui adeò lugere fixum, ratum-
Acnſatio- que, ut docere piaculum ſit. In tantarum lacry-
n I- Mmarum Jordane, quis Nili metuat crocodilos, li-
i *. mümve, fecémque Ethiopum exhorreſcar, niſi
Uaio laſa. temmerarius & ſuſpicax ² Nulla nigroris ſuſpicio,
in tanto candore profeſſionis. Nullum Gomorrhæ
Religio. ſulphur, ex avecto in Europam poesnitentiæ nitro
nmim, Perſe. & Thebaide. An gehennæ merces offundat, cellæ,
cistorées. „ . 4. 5 . . .
colique inſtitor? Reſignemus, aiebant, intrepi-
Marwmura- dè libellum, qui, cum ove tegatur, haud integet
noue K: ſuem, paſcétque nos Liliis. Refrixit tantiſper
gicßt. ſpes, ubi in libelli frontem inſpexerunt. Hæc,
quaſi effrons, commentitium Authoris nomen
Conobii titulo fraudabat, cujuſdam foœminæ no-
2
7 mine operi prænotato ; nihilque prætereà. Malis
ineptiſ- is ſané avibus detractus calamus, quem ut du-
Sõ ceret Coenobita, cucullum ſuo nomini detrahit.
abula in . . 2 . . . .
jus ratin- An iſthle Religionis medulla ſuberit, cui Reli-
Eeruatu. gionis ne cortex quidem ſuperfuit? Habitus certè
transfugæ eſt; &, qui perſonam induit, innocen-

tiam aut luſit, aut exuit. Si Coœnobita eſt, cur

authoritatem opuſculo non conciliat, authore pa-
ginis prafixo? Sed laudis eum fortè puduit, ma-
luitque, non tenuem lucem decedere operi, quàm
ſuis latebris vel punctum luminis infundi. Placer.
At in tanto pudore, quid nomen mulieris agit,
quo frons hbri ità occupatur, ut ſuſpicionem
movere poſſit, haud virile opus eſſe, quod ſœmina
prænotavit. Quæ ſuſpicionem quoque ſui ma-

5

tam; tum, quòd cùm eſſet curtus & libellus,

Oliva in Eſdram.

jorem facit, qued non mulier tamùm, ſed Nym-
pha eſt. Eſt enim, non Rebecca, quæ eſt Re gioſi
authoris, ſacrique calami argumentum. Ergo è

lugemis Coœnobitz Jordane Nymphæ emer-

gunt ignoti nominis & profligatæ verecundiæ?
Verendum eſt, ne ibi pudicitia mergatur, undè
mulier emergit. Si, miſſis Prop hetis, & Apo-
ſiohis, libebat ſœminam operi affigere, expecta-
bant, & Qlauſiri ſeverioris alumno, aut lugen-
tem Judith, aut Suſannam collu Rantem, ope-
ri ſuffigi. Verùm timuit Author, ne in ſe Judith
graſlaretur iratior, quàm olim in Holopher-
nem deſævierat; neu ſe plùs Suſanna, quam
Senes, execraretur: quòd percalleret, & quot,
quamque munitiſſimas, ipſe, pudoris Bethulias,
ſuis chartis oppugnaret; quiſve ignis ea intraà
folia gliſceret, quo non delentur Sodomæ, ſed
ſurgunt. Scripturarum proindé præteritis Herci-
nis, fœminam finxit, quam faceret ſuæ telæ
Penelopem. Sed quæ, proh dedecus! Tela illa
eſt, Neſſeo ubique tabo infecta, quæ non Her-
cules, ſed Samuêles excruciat, nec Chriſſanæ
Philoſophiæ togas reverita, & Cathohcæ Eccle-
ſiæ ità infeſta purpuris, ut morſu eas Cerberi la-
cerare non dubitet, pannoſi illius temporis hor-
tatu Luciani. Nihil eà viſum unquàm aut pu-
tidius, aut putrius, aut ſpurcius, aut iniquus.
Barbariſmis nunquàm non ſcatet. Solœciſimis irà
ſeriò, continentérque alluitur, ut Latinæ linguæ
nulli penitùs legi non ſit obnoxia. Solis nuncupa-
toriæ peccatis vapularet in Scholis, & poſt virgas
ablegaretur ad Getas, aſello vectus Maudaurei ſi.
Cui miter jumento frequentiſſimè inſidet; quam-
vis ſuſtinere ſe nequeat, quin identidem exci-
dat etiam ex Afello. Tullianus nunquâm eſt: nec
Apuleium, quem ſpoliat, aſſequitur, niſi quùm
ſe abſtinet a Roſis, quarum ipſe Spinis, non
impiorum vepres configit, ſed Lilia lacerat Sa-
cerdotum. Si quid verò inter operis furfures in-
terdùm candet, alienæ farinæ eſt, & merum fur-
tum. Quoniam veròô, unum compilaſſe Authorem
tantæ Latini Sermonis inopiæ non ſatis erat, la-
trocinari quoque, & ſurripere non pauca h-
buit, ex notæ intemperantiæ Scriptoribus, & fi-
dei ignotæ, ſed rapto tam maniſeſto, ut conduc-
tum Amanuenſem, non oppidò lectum Au-
thorem ſcripſiſſe putes; adeò, quæ non deterrima
ſunt in Satyra, exſcripſit tantum furunculus,
non ſcripſit. Neſcias autem, plũſne Periodo-
rum Author diſpliceat, an raptor. Legi nuſquàm
potuit, quin aut latrocinium oderint in volumi-
ne, aut ſentinam ſiomacharentur. Qui porrò
plagas effugiat, tam compertus Impurorum pla-
giarius? Vix certè intelligebatur, quà temeritaté,
opus moliri ſit auſus homo tam ſibi notus, ſuæ-
que conſcius imperitiæ, non palmaris tantum,
ſed, quam vix camporum more, Perticà, ſeu
Decempedâ metiare. Minus ego audirem au-
dax, ſi Olai dicta, geſlaque ſermone ſcriberem

Norvego. Vadum enim linguæ pertentarem, lit-

torâque legerem imperſpecti mihi, barbarique
ſermonis. Is ſine clavo, ſine remige, ſine pixide
nautica, vela dat Euro, ſolvitque in altum La-
tinitatis, nullà ſpe portus. Opus condidit indo-
Ctus. Quanquaàm non opus, ſed ruinam molitus
fuit ſui, alienique nominis tam cruentam, ut ne-
mo illinc evaſerit integer. Priſcianus in primis ſoe-
diſſimè acceptus, rogat, quo ille Sermone ſcri-
pſerit, quibuſve legibus: & pls ſiragis illatum

Latio clamitat ab inelegami Scriptore, qui, Mon-

tem titulo parturiens, ſoricem abortit, aliorum
cruciatu, non ſuo, quam, ex ĩmmiſſo in ſe ab Alpi-

bus

u Fæn
donk
I (uis
renepum
nule
1, gn h
zel ſenas
Eeductam
rpariſe
bruin pro
maleftcia
lentiis en
fuim induc
ctia inſtit
nolliurus,
ſusconva
nolamn leg
an haurn⸗
10, Chin
Aetnatet!
menren l
Pliber
inoem,
Gaudro? I
ee Unqu
pltie G
Chn Pimor
Uii Gne
Ee eledun
AErn
Nelteehen
ind non u
na mikehl
ohkerin
CObium in
Crio Mun
Mn ddetcn
nliün
Eemt. ſd
0lbr hone
l, aculann
Clnd ius cher
Aapels
indeoores
ſnclifcars
Eegebamt 4
e, pre n
Uer era
Rel adlern
un,
in anbitet
tlign,
Alani, inc
1i la ie
hIvasul
getet ſien
ihlr oble⸗
nu & 9
Anmmas,
unOi
en e

a
Enicin

R

edi
gallt
dalt,
, 8 4
e,ed.
uig.
Ten ge.
N
0 Hink.
harnm,
e, Kn
etKn
dit Det
ens en in
ime, E
lekiid heci
ent da
kcu! i
Gve en le.
Uel Orlier
athokeelee

ea (aini
8 tenpmir
quen I
, ill Elnn

. Noleclnnn

gs Madend
ietteen eni
urguneketr

guck.

eris Mter
deis Mndd
,&renn .
oiuledtonen
Anlisen .
em kal
iprihu,d .
lo, nonm.
1 h
no/ Celennt
In nnedn,
ie Lrod-
Eimn whn.

4
u. ſen
Iwpuunnßt

ſbi unt, ie

tun
glenn g⸗
, s ondde
taun ſi

IV.

De Cyro Rege. Cap. XXVIII 239

bus Pœno, cladis olim acceperint. At iſta deri-
dicula & citrà vulnus.
Quis tabum ferat, quis fimum patiatur, quis
venenum non exhorreſcat, quibus Author infe-
lix rude opus non adſperſit, ſed immerſit. Cer=
tè, qui hinc, indéque paginas libarunt quinas
vel ſenas; ità impuriſſimi calami execrati ſunt
deductam & Lupanaribus garriendi licentiam,
uſurpatâſque lenonibus loquendi formas, ut li-=
brum projecerint, tanquàm Medeæ Pixidem per
maleficia Scortaturæ? Aiunt, qui fabulam pa-
tientius evolverunt, fœdiſſimos ab eo Provincia-
rum induci amplexus, compreſſuſque; quaſi adul-
teria inſtituere tentaverit, etiam inter Alpes, re-
molliturus, ſi liceat, lapides in oſcula, & ſua-
ſurus convallibus Hymenæos. Hanccine miſer am-
broſiam reguſtabat, dum Chriſti Calicem ad
aram hauriret? Hoc ille manna coquebat in Cho-
ro, cùm Davidis carmina, Vatumque Cantica
alternarer? Suo infelix cubiculi redditus in hæc
mentem ſidera defigebat, cùm divina contem-
plari juberetur? Quis eum docuit Lupanarium
penitiorem, iniquiorémque nomenclaturam in
clauſtro? Illud ne quidem intellexiſſe, accepiſſé-
que ſe unquàm ex lenis, ac primùm id ex illo
perdidiciſſe ſanétè plerique jurarunt. Profectò
cùm Primorum intereſſem cœtui, inter quos mi-
trati quoque Præſules aderant, ex iis tres ejus à
ſe perlectum opus affirmarunt, & nihil hactenus
à ſe viſum aut obſconius, aut mendacius; ſape-

réque Gehennam dixere Librum, non clauſtrum,

imò non Europam, ſed Sodomam, ſi tamen ibi
ità maledicta viguere, ut laſciviæ. Exclamavere
confertim Umverſi, undè proluvies fornicum in
cœnobium influxit? Qun potuit hæc reſcire ſub
Chriſto Mundi contemptor? Qu hæc (cripſit,
non Sacerdos tantum, ſed homo? His tantuùm
recenſitis in ganea, Lhrax, & Laniſta pollue-
rentur. Et ſcire iſta, & meditari, & ſcribere, &
vulgare homo potuit non barbarus, non ignobi-
lis, cucullatus & Myſta? Non obriguit manus,
cùm has chartis voces imprimeres, tam ignotas

Angelis Sodalibus tuis, quibuſcum vivebas, tam

indecoras parietibus, lacrymis, ſuſpirüs, cruore
ſanctificatis eorum, qui in coœnobiis tui Ordinis
degebant Angeli in carne, & Homines in cor-
pore, præ rigore vitæ, quaſi ſine corpore. Hæc
inter Sidera & Coœli, & Eccleſiæ, quibus uni-
verſi adſternuntur, undè tibi tantùm tartarei Sul-
phuris, quo priùs quàm Angelico igne Gomor-
