Quæ me ſané vox in contemplationem abducit
emergentis Dei nutu Naturæ. Terra erat inanis „ Gen. I. 2.
inquit, & vacua. Sperares an tu lilia è terra .
gemmaſque? Scilicèr. Quid ſi juberis in horctea
meſſes inferre? Aratris eam proſcinderem,
adigerémque in terræ viſcera ad uſque capu-
lum cuſpidem, ferrumque. Exerfares à ccæli
agricultura. Nam Deus, ur Terra germiner,

C 4 Lucem

Superior
negligenss

ℳ

80

Tbid. 3. Lucem primò inducit. Dixitque Deus: Rat lux.
Tum aquarum inundatione oppreſſam terram de-
ſiccat. Ad extremum eam non Aratro, ſed Ver-
Ibid. ar. 50 in germina, ſtirpéſque fœcundat. Germinet
. terra herbam virentem, & facientem ſemen. Et,
Zelus ahi. ne torperet in germine, ſpectatores operis de-

marum. dit, & ſoztuum educatores. Solem illicò, & Lu-
Superior Daln, & Stellas condidit; ur, cùm ſe Tellus &
juvet de. Videri cerneret, & juvari, animoſior redderetur
siliores, in partus; floréſque ederet culhiores, quando iis
ſidus vel in patronum, vel in teſtem daretur.
Quin Agros æmulatione Maris ſolicitavit in ger-
mina, prodire juſſis & reptilibus, & volucribus
ex Aquis. Quæ omnia aut adjumento, aut inci-
tamento quis non futura prævideat? Nam quâ
Sogn ratione horreret germina, frugéſque Ager refu-
geret, ſi non raſiris, non ſcrobibus, non inara-
Setss s tone exenterari, cædique ſe ſentiret, ſed voce
chariate, leniſſimè, molliſſiméque fœcundari? Pone ergo
. Higones, falcéſque: nec verberibus, ſed vocibus
Correbtio 1: . .1. ,
mitis agendum tibi eſſe ſcito cum Filio. Dixitque Deus:
1bidem, Cérminet terra. Et factum eſt ita. Loquor ego

quoque, non vulnero. Tonas quin tu, non Lo-
queris: & Aratro abſtines, ut Fulmen jaculere.
Nam minis diriùs impubem excrucias, quàm ſi
virgis concidiſſes. Sit tamen, quà eum com-
pellas, Vox, non Tonitru. Ubi Aſtra, à quibus
in ſuo vere, autumnéque & commendetur Puer,
& foveatur? Ubi domi Prœmiorum fertilitas,
quâ in feracitatem virtutum urgeatur? Ucl Agri
pullulare jubentur à mari, tot ex ſe prolatis ani-
mantibus. Vellemus Dii eſle, ſed ablegatis à Tri-
nitate tum Patre, tum Spiritu, Verbo tantùm in
ſpem frugis reſervato. Libet dicere, ſed præeſſe
piget, ſed tædet amare. Parato germinanti Ado-
leſcentiæ & plauſores, & æmulos. Jubes, & re-
Zelus and- ſediſti? Id Deus non egit; ideéôque inanitatem
rmn , ſui Terra & auro, & gemmis opplevit, veſti-
manſerinz. Vitque liliis & racemis nuditatem ſuam. Deus
ibi erat: agebatque cum tellure Dominus, inani,
quidem, ſed minimè aut contumaci, aut ſurdà.
Taph blen. Mihi cum agro colluctandum eſt: perdoman-
2 ergen- duſque Filius & cervicoſus cumprimis, & indo-
cilis. Quis audacior Palæmone Xenocratis ſcho-
Terra qaâ lam ingreſſo, ut in oculis Philoſophiæ petulantiùs

ctione Ko- laſciviret. Non tamen Baliſtis decuſſæ & pileo
— roſæ: Non Sifyphi lapide obſtructum os gar-
der rienti: Non tranſpoſitus a Prometheo ganeo-
nem vuhur, ut cor putre exederet luzuriantis.

.

Non denique intortum Fulmen, ut àa ſeditione
Gigas intempeſtivus conquieſceret. Factus eſt
intrà clepſydræ defluxum ex inſigni Lurcone
Primas Philoſophiæ. Id porrò Xenocrates præ-
ſtitit vi orationis ſuæ. Nihil ita ſqualet, quin
Horere poſſit, & gemmaſcere. Sed Deus eſt imi-
tandus, qui Lucem primò invexit, tum Agro-
rum ſeſe impendit foœcunditati. Quid agis? ubi
accepiſti, Filium à lege deſciviſſe, Iraſceris,
excandeſcis, objurgas? Caligo iſia eſt perfu-
rentis, non Lux aut edocentis, aut amantis.
Adverſo Divinitati tramite ad tui culturam agri
progrederis. Quâ tu verò eum ærumnd levaſti,
ut germinaret? Alieno an illum ære exolviſti?
Nam Deus incumbentem Agris Aquam imtraà
Oceani fines retruſit. Quare Tellus, ut à tyran-
nide reſpiravit, erupit in flores, a Deo lucis ju-
bare recreata. Inanis, inquies, Terra erat, &
vVacua. Sed Nari pectus non inane tantum eſt,
ſed vepribus, ſpiniſque obſitum, horrétque aco-
nito. Ut video, ſceleribus liberi tui ſuo nemore,
idoléque Ephra præluſit. Verum Gedeon und
eivium decurid aram, idolum, ſylvâmque ſuc-

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

cidit. Omnia nocëte complevit. Cüùmque Jurrexiſ. Judic. 6. . 3
ſent viri oppidi ejus manè, viderunt deſtructam 7. .
aram Baal, lucumque ſucciſum, & taurum alte-
rum impoſuum ſuper altare, quod tunc ædifica- .
tum erat. Aude, & amolieris Simulacrum, po- cunrecz, u
néſque Aram Numini, exciſo Nemore Idoli. ſir ſerig. le
Sed noli palam demoliri delubrum: ne pudore ler
Peccator obfirmetur in crimine. Et quare mihi
non junior pro Filio Tobias obtigit, meæ Bacu- in
lus ſenectutis! Et quare mihi, reclamat Filius, m
non Senior Tobias contigit Pater, infantiæ meæ Tob. 3. 1. Hu
Dax pariter, & Lux. Placet aker Tobias, &
alter non placet? Si juniorem amas, quare ſe- Fliorum ſc⸗
niorem faſiidis? Habere Tobiam hæredem ne-ucanio.
quis, niſi viciſſim ille te parentem Tobiam nan- Zix exem on
ciſcatur. Sed ille puerum legibus imbuebat: Tu Plorum. vs
fabulis effminandum ſcurris dedidiſti. Ille ſur- S§. uzias uan
gebat à cœna, ut fratribus parentaret: Tu fra- ſ
tres jugulas, & cives opprimis, ut epulere. Hor- e"er e- len
rebat ille furtivum hoœdum: Tu rapto vivis, G 1
in patinam tuam pauperum armenta, patrimo- Reng co⸗
niâque conduntur. Ille aleam neſciebat, & cal- querentium me
lebat pſalmos: Tu pſalterium ignoras, & nullo Ae Junio- .
non ludo diem, vitam, patrimonium, legis ta-“ Tore⸗ iſu
bulas prodigis. Benedicebat Deo cœhi Senex, & Zelantes u
caligabat: Nocteſcis tu in tuis umbris ſub meri- arert, eue
diem, tenebrio. Denique Tobias pater à pueri- l
tia retinentiſſimus ſacrorum rituum ità fuit, ut leg
nihil ab eo geſtum, acdtumque ſit pueriliter. Tu linig Np
verò, ne Senex quidem Infans eſſe deſiiſti, tum el
vernante luzurie ſub brumam ſenectutis, tum ſl
libidine in capitis nive deflagrante. Materies ar- ſan
tifici congruebat, inquies, & indolis erat præ- ne
ſtantiſſimæ junior Tobias. Et quænam Filii in- n
doles tui? Elephantiaca. A planta pedis uſdue ſa 1 6. u
ad verticem capitis non eſt in eo ſanitas. Vulnus, . “
& livor, & plaga tumens. Nihil à te verius ex- 2aer nee⸗
primi, dicique potuit, ſi tamen totam Iſaiæ pe- ſo
riodum uno ſpiritu pronuntiaſſes. Nam, cum sSaperior o
dixeris, Vulnus, & livor, & plaga tumens, no- Me tem
li ſupprimere quod Vates ſubjecit, Won eſt eirr- uun
cumligata, nec curata medicamine, neque fota bidem. znn
oleo. Proh ſegnitiem Parentum ! Ità Filius con- Zelus ani- i⸗
tabeſcit, & torpes? Etenim ſi balſamo liniri ul- H ns
cus oporteret, vel in Braſiliam navigandum tibi r al
erat, ne Filio Pharmacum deeſſet. At, cùm oleo Saperoy ati
— aſpergi ſit ſatis, quod ſuæ Diogenes lucernæ in- B See in
fundit, ut Hominem per ludibrium ſcrutetur in a. Rr. Mr
meridie, id tu vulneri non inſtillas, ut Filium , . 766 i.
recipias, in tenebris, umbrâque mortis ægro- Nia Juriſ.
tantem? Quid oleum commemoro? vihior tibi dictio ſata- i
ſit Filius, quàm Lychnus ludioni. An faſciare de, ke.
quoque piget in tanta ulcerum conflictatione? mendandis. ſri
eque enim circumligata eſt plaga. Exclamare Gz, t
libet, liberaliùs à te Simü aluntur domi, quàm adhibenda. inl
Liberi percurantur. Oleum, ais, operâmque per- in
derem, ſi laſcivienti manum admoverem. Co-
matulus, criſpatulus, unguentatus ecquando be-
nè oleat, ſi benè ſemper olet? Vix humum cal-
cat; tam eit levis ingenii. Vix tegitur; tanta eſt
in Adoleſcente frigoris per æſtatem intempe-
ries. Lam effozminati Adoleſcens genii aliquan-
do ſit vir? Non modé Vir, ſed Cenſor erit, &
Vindenz Intemperantiæ. Audi: Egredietur vir-
ga de radice Jeſſe, & flos de radice ejus aſ. Ila n. 1 “
cendet. Atiolare de flore. Quid eo mollius? x eve- .
Jugulabit aliquando tranſgreſſores ſolo quoque Ber ere⸗
halitu oris ſui. Er requieſeet ſuper eum piritus viles. S
Domini, Wpiritus Sapientiæ & intellelus, Spiri i
tus conſilii & fortitudinis. Percutiet terram virgd lbid. 20 3
oris ſui, & Spiritu labiorum ſuorum interficiet A
impium. Et erit juſtitia cingulum lumborum d
.ℳn

Ce ii
e e.
ll
eneli
, 4
dunek. i
en e.

Mnnn.
du:N

dii

E Un
4
1lin
lt I
lyun
n an
Eiia⸗
“
Hir⸗
oR.

einer i⸗
e

lap.
n, Un N
D

lus⸗
hhiin
Cnmtbt
Een
uetrin⸗
e an
lior iür
ain e,
Gaielwus
nst ,
bncha
Neſe⸗
nchle
NuG
lin
ene
D
ein 4

ue
. ℳ ni
e

Laplſi gpti-

m ſient.

Zach. 3.9.

1. Reg. 1‧*
22.

1. Gor. 2.6.

Aortis
memoria.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.

Won ſecundum viſionem oculorum judicabit. Hor-
rueras & mollitudinem Adoleſcentis & generis

obſcuritatem? Virga pro genere, Flos verò pro

indole. Quid ruſticius, molliuſve? Fragrabit,
ut multùm ſeſe flos jacter. Æſtuabit, igneſcet,
bellabitque. Interficiet ſuæ impetu indignationis
perduelles. At ruſtici quoque pugnant interdùm.
Quid, quòd prudentia incingetur, & ſapienti
imbuetur: & ore, non manu convellet peccan-
tium ſenticeta? Diſcam hinc Principes, & virga
pullulare non rarò florem, qui recuadi poſſit in li-

tuum, ſceptrumque. Flos eſt; ſed conſilii, ſed

ſcientiæ, ſed ſapientiæ capax. Iis ſi à te imbua-
tur, regno præerit, evertétque perfidiam. Quæ
omnia longé feliciùs in Filio evenient, qui quam-
vis ætatis illecebràâ degenerarit in Floſculum, non
tamen & Virga prodit, ſed ſatus Aquilâ, citò
folia in uncos obdurabit, concerpétque pervica-
ces. Sed illi incubato: nam ovum eſi, non pul-
lus, foœtus quoque Aquilæ non excluditur, niſi
compreſſu pectoris ovi ſanies in alitem confor-
metur. Et fos de radice eſus aſcendet; & requieſ-
cet ſuper eum Spiritus Domini. Non ſecundum
viſionem oculorum judicabit. Ex Flore Prætor:
quòd incubitu Domini, ſeu Parentis nihil tam
evanidum ſit, quod non efformari in Cenſorem
valeat, Ducémque Reipublicæ. Intuere jam, ut
degener Filius erudiri in Senatorem abs te debeat.
Super lapidem unum ſeptem oculi ſunt: ece ego
cœlabo ſculpturam ejus. Saxeum à te Filii pectus
ſculptum iri diffidis? Debes lapidi non cœlatu-
ram, ſed excubias Tune Deus ſcalprum impri-
met lapidi, cùm te ſaxo viderit excubare. To-
tus lynceus fieri deberes, quò Filio advigilares,
quamvis lapideus videatur. Verùm nec alkterum
ex oculis impendis Filio, qui tamen nec Stipes,
nec Lapis eſt, ſed Heros penè eſt. Ucunaàm vel
lippientem commodaremus oculum unum Libe-
ris ſeptem: cum tamen unum ſuper ſaxum ſep-
tem non minus oculi defigantur. Super lapidem
unum ſeptem oculi ſunt? Ecce ego cœlabo ſeul-
pturam ejus. A Deo Liberi cœlarentur, ſi non
deſpicerentur à Parentibus. Advigilaverat Sa-
muëli Anna. Vide, ut illum in Pontiſicem reſ-
cülpſerit Deus. Ducam eum, ut appareat ante
conſpectum Domini: & maneat ibi jugiter. Dei
ſumus agricultura. Sed à Parentibus & pangi-
mur, & irrigamur. Ego plantavi Apollo riga-
vit: ſed Deus incrementum dedit. Nihil agimus,
niſi operi noſtro Divinitas inſiſtar. At ſibi adſcri-
bi jubet incrementum, nobis paſtinum, riguâque
permittit; quamvis colono uni vitio vertatur fru-
ſtrata proventus ubertas. Ergo non deſeramus
febrientem Liberi animum, cuùm Vidua funus
proſequatur defuncti Unigeniti. Etenim animo-
rum & graviores peſtes, & curatu faciliores ſunt.

FERI A SEXTA
DOMINICE IV.

Lazarus mortuus eſt: & gaudeo propter
voSö. Joan. II. 14.

Tane Chriſtus nos odit, ut noſtris ille funeri-
bus vivat, luctibuſque exultet! Quis neget
ſatam ſtercore violam, ſi gratulatio emergit ſe-
pulchro? Vix, imò nunquam fertur riſiſſe Chri-
ſtus, & ad tumulum gaudet? & ſubridet lacry-

— 9

manti? Verùm non flentium calamitate lætatur;
ſed eruendis & cadavere gemmis hilaratur. Nam
in Adamantem Creta obrigeſcir, ſi Mortem co-
gitet; quæ, cùm ſit expaveſcenda vel Heroibus
innocentiæ, quô nos timidiores redder, eò facier
fortiores. Subpullulaverat inter Corinthios peſti- ra eri
lens ingluviei ac libidinis aconitum. Quid plura? sdt.
Vel in Patris thalamum Filius inſilivit. Iid at 1Cor. 5.
uxorem Patris ſui aliquis habeat. Id ut genimen, ge us auis
peſiémque geminam eradicer Apoſtolus, ſepul- marum
chri cùm mentionem intuliſſet, ſperavit fore, ut erius Ob
Fornicationis Latrina in Arcam Numinis con- ſiho⸗,,
cinnaretur. Eſca ventri, G& venter eſcis: Deus or,
auterz & hunc, & hanc deſtruet. Corpus autem 1, or⸗
non Fornicationi, ſed Domino- & Dominus cor-
pori. Deus verò & Dominum ſirſeitabit: & nos ſicſ- yerir
itabit per virtutem ſuam. Corpus, inquis, non iuvigilets
Fornicationi, ſed Domino? Corinthiorum, tûne
figmentum ignoras? Si nec Novercæ parcitur à
privigno, quid ſalvi Corinthi eſt? Bimaris Urbs
eſt, ideôque in tanta ſalſugine non und Venere
laſcivit. Quèò apud eos pulchriora ſunt ſigna, eo
ſunt homines fosdiores. Nam, ubi pulchritudo
tanta corporum fingitur, ibi rara pulchritudo eſſe
poteſt animorum. Sperat nihilominùs Paulus Co-
rinthiorum corpora & cœno libidinis emerſura;,
ſacrandâque Pudicitiæ. Quâ id uſtrind perficietur?
Objectæ Corinthiis recordatione Mortis. Deus hunc
& hanc deſtruet. Deus nos ſieſeitabit. Has cum pro- Tenmiatio.
duxiſſet ſeu prodromas ſeu ſubſequas imagines fu- u remns⸗
neris, non eſt veritus conſternatorum præ morte
corpora in Dei Templum, Arâmque excitare. Cor-
Pus autem non Fornicationz, ſed Domino. Nam
Mortis recordatione perculſa Libido in Lilium ſo-
là falcis intentatione demutatur. Deſtruemur à
Deo? à Deo excitabimur Piget ſcortari: cruciat=
que in cinere laſcivia, non delectat. Huic libidi-
nis ſtragi ſuo David præluſit triumpho. Etenim
indomitam, æreâmque Goliæ molem ſaxo dejecit.
Infixus eſt lapis in fronte ejus, & cecidit in faciem I. Reg. i7.
Juam ſuper terram. Nulla tanta eſt Gigantis ar- 49.2
rogantia, quam Sepulchri lapis non humi Ppro- Golias, &
volvat. Sed fronti ſuffigatur, ut ſcilicèt menti Pavid,
hæreat; ſuâque mox mole, non ſtabit, ſed pro-
cumbet Philiſthæus. Prævaluitque David adver-
sum Philiſthæum in funda & lapide. Non telo
confodietur; non flumine obruetur; non oppri-
metur trabe. Lapis ſubolet ſepulturam. Hac af-
flatus proſternerur. Nolo blaſphemum cenſuris Mortis
illaquees: nolo faſcibus exterreas: nolo effluges memoria.
exiliis. Ipgere blateroni monumentum, & in ſa- Zelus anis
xo tanta ſcelerum Quadriremis diffringetur. Mi- marum ſes
raris autem id poſſe Mortis recordationem in el.
blaſphemo, quæ tanta poteſt in inſonte? Adiit /es
ægrotantem Ezechiam Dei Vates Iiaias; & , „ „
miſſis ſalutationum officiis, quæ Prophetas non! Ecbias
minimùm dedecent, air ad Regem : Haæc dicit a. Reg. 26.
Dominus Deu cipe domui tux: morieris enim
tu, & non vihs. Wiui convertit faciem ſaam ad
Parietem, & oravit Dominum. Flevit itaque Exe-
chias Netu magno. Si perfeéti cor Principis de-
nuntiatione duntaxat mortis colliqueſcit in lacry-
mas; qui manabunt è& ſonte fletus, cui Mors non
nuprfias parat; ſed ſecurim? Vide autem utl à
nobis diflentiat Ezechias. Nam ille factus de AMtorii;
morte certior, ſuæque domui conſulere jaſſus, memworia:
neglectà domo, incuratéque ulcere, non Ta- asre
belliones accerſit „ hon acciri Medicos imperat; 1PamStt,
verùm expiando animo totus incumbit „orâtque, rn,
laerymãtque. Nos, verò juſſi, abduciâ tantiſper à Gteste.
domo corporéque mmemte, curare peſtes anitni, "Tum oeur
cœælique rauones ſubducere, condimus teſtamenta, a, Aſeren
ſigna-

Lukuss

2

7

4

N

82 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ſignamus codicillos, antidota ligurimus, ſaluta-
tionibus vitæ halitum ſupremum impendimus.
Ideéque Rex revaluit à vulnere: nos verò diſta-
beſcimus, morimurque, incompoſitis animæ ra-
tionibus, Mundo, Coœléque inglorii. Pracipe
domui tuæ. Mea domus, inquit Ezechias, Mens
mea eſt. Huic proindè proſpiciam cum fletibus,
tum precibus. Non de myrrhinis diſceprandum
morituro. Unæ ſiquidem expirantis Margaritæ,
Lacrymæ ſunt. De abacis, de fundis, de armen-
tis ſolicitum eſſe Morientem, propudium eſt,
non conſilium. Iſthæc vix florentem, vigentém-
que decent ludibria. Nam horum vel recordatio
in ægrotante, non ludibrio ſapit, ſed deliria.
Morimur, & ſupputamus? Ecquando terram cal-
cabimus, ſi ne tum quidem ab ea excolenda di-
vellimur, quùm illi dedimur abſumendi? Meri-
10 proindè, nos tellus ut ſua mancipia diſcruciat,
exoſſätque: cum Ezechias neglectu corporis
convaleſcat, decem Sole lineas remenſo in ſubſi-
dium regnaturi. At non huc mea ſpectat oratio,
quæ in fletu Regis id tantùm contendit, mortis
vicinià flores quoque ſuccuni ſanctioris conſcien-
tiæ; & indè lacrymas exundare, undè nunquàm
Pid. 3. proluvies criminis effluxit. Memento, quæſo,
quomodò ambulaverim coràm te in veritate. Fle-
vit itaque Exechias ſletu magno. Ecquid, inquies,
& tranigreſſore profluet, ſi Princeps candicat, &
lacrymatur? Cruore manabunt perſceleſti, ſi ſe
cogitent morituros. Is erit criminum in arena
cordis conflictus, ut mutuis ſeſe telis conficiam,
quamvis tubicen nullus ad cædem eos inſtiget.
Adumbratum id ſanè eſt in ſtrage Madian, quos
lagenæ confractæ in cædem mutuam concita-
Judic. 7. runtt. Cüumque hydrias confregiſent, clamave-
20. runt. Ommnia itaque caſtra turbata ſunt Et mu-
tult ſe cæde truncabant. Tum lampas emicat,
tum tuba perſtrepit, quùm, deficiente ſpiritu,
lagena corporis diſſilit. Videmus tum ea, quæ
hactenùs ſpreveramus. Judici inſonat tuba, cui
obſurdueramus, lagenà corporis non effractà.
Ideéque nullo nos inſequente, noſtræ inter ſe af-
fectiones concurrunt, beatque ſe cæde confi-
ciunt. Tædet allegori?? En, visà Morte, ſce-
Dan. gF. 5. lerum in animo lucta. Kex aſpiciebat articulos
manus ſeribentis. Tunc facies KRegis commitata
Baltaſar, eſt, & cogitationes ejus conturbabant eum. Epu-
Morii,; labatur tum fortè Baltaſar, ſcortiſque vallabatur.
memoria Et tamen lteræ non tam prodentes, quàm obte-
SS gentes Mortis neceſſitatem ità ganeonem con-
cuſſere, ut areret in patera, defloreret in viola,
Sermo ſpi. palleret in purpura, ſqualeret in laſcivia. An
ritualu. ic haſtiludium exhibet allegoria ? An verò
Familiari. Mortis ſtimulo aguntur in pugnam Regii pec-
lar e toris inquilini ?² Cogitationes ejus conturba-
Zus noſßra, bant eum. Quòd ſi imperſpecta funeris de-
E de Morte lineatio, imperfectâque, muſta convertit in

oqueretur, fella „ ſuccuſſãtque Epulangef quid te fiet

terreret e- . , 7 .
tiam Bi. æ&gro, deſtitutôque, ubi afſiliectem Mortem,

ones. furentémque peripexeris? Parcius, mihi crede,
concio ſe- laſcivires, ſi tui te funeris non corrupiſſet obli-
ria & Ze- vio. Nam gemmà bibebat Baltaſar. Sed pater4
H merſari animus cœpit, fecitque in melle naufra-
rus omnes gium. Commutata epulenti confeſtim eſt cotur-
re . nix in vulturem, vittatique cor Promethei im-
mani morſu diſcerpſit. Vaſa Sanctuarii aurea de-
Exereitia hiſcere vila ſunt in Mæotim, ſeu Stygem, pro-
Prtnalis pinanti. Pellices de generarunt in Præficas: &
ziam verà Scena Luxuriæ in Cataſtrophen abiit Furiarum.
kariunt. Et verò non febribus, non ulceribus, non ſuſpi-
rüs, non agonibus tum fortè Mors inhorruerat.

Pugillaribus ſeſe inſtruxerat, poſitâque feritate,

docebat, non graſſabatur. Apparuerunt gii, Midem

quaſi manus hominis ſeribentis, contrà candela-
brum in ſuperficie parietis aulæ regix. Attamen .
Compages, inquit, renum ejus ſolvebantur, &

G ejus ad ſe invicem collidebantur. Quòd ſi

ors cùm Vates, aut Sibylla eſt, laſcivientem
exanimat: quid aget in decumbentem, ſi ſe de-
mutet in Leæxnam? Scribit, & Vulnerat? Proh
Morituri ſupplicia, ſi non ſoribat, ſed ferociat!
Scribæ calamo transfodit imperantem, & falce
pannoſum vix perſtringet? Mertuo ſævituræ ja-
cula, quòd ſciam ſcribentis calamo fuiſſe Princi-
pem conſternatum. Rigeres tu quoque, non ri-
deres, ſi ſcribentis contrà te characteres evolve-
res. Nihil arriderer Morituro. Nihil, præ Mor-

tis adventu, non horreres. Benedicam, inquiit ad Gen. 22. 7.

Abrahamum Angelus, tibi, & multiplicabo ſemen
tuum ſicut ſtellas cœli, & velut arenam, quæ eſt m
litiore maris. Poſſidebit ſemen tuum portas inimi-
corum ſuorum. Etenim ut nebulis obducuntur,
non tamen obruuntur Sidera, ſeu læduntur: ità,
inquit, poſteri tui ſcelerum caligine nunquam

opprimentur. Atqui homines ſunt? Et quid fra- 8. Iſaac &
gilius, viliuſque ſabulo? Eo tamen exonerantis S

ſeſe in aridam maris impetus refrænatur. Com-
peſcent nullo negotio criminum fluctus, obtun-

déntque flagitia- Id tantum eos memimiſſe opor- Moni
tet, & ubinam terrarum, & quando Abrahæ Temorn
redditum oraculum de futura poſierorum Virtu- mum

te? In monte ſcilicèt, cùm intentatum etiamnum remedium.

ſtringeret in filum gladium. Cùm mactati du-
dùm arietis cruor reſtagnaret; cùm fumaret bu-
ſtum; cùm Iſaaco necdùm color rediſſet; cùm
ſcena illa funeris nondùm ſoluta eſſet: cuùm de-
nique nihil non reſiperet mortem, tum in filio
deſignatam, tum illatam pecori. Ergo omen ha-
bes victoriæ, ſed in cultro ferituri, ſed in pallore
morituri, ſed in nidore perlitati. Stellularum
ſanctiorum galaxia non lacte inſpergitur, ſed ci-
nere. Madent ſanguine arenæ, ut cum Oceano
confligant. Ara & Culter procurrentis in nos fla-
gitii metæ ſunt. Quis enim prævaricetur, inter
inſignia Mortis armaque, conſtitutus? Et quare
tranſductum ad terram meliorem exiſtimas Po-
pulum, diducéto æquore? Potuiſſet ſanè Iſrael
per mare duci, ſubſtratis fluctibus, ſubjectiſque
gradienti. Nam cùm jura naturæ violarentur,
fuiſſet ſanè ſemita gloriæ, decoriſque tum ple-
nior, ſi, non fatiſcente, ſed coaleſcente Pelago,
proficiſcentium intrepidis veſtigiis undæ conſi-
gnarentut. Quare ergo, dehiſcente freto, tranſ-

vehuntur Iſraëlitæ? Filii autem Iſraël ambulave- Exod. Is
runt per ſiccum, inquit, in medio ejus. Obdu-0.

randus contra illecebras .Æggypti populus, fune-
bri, ut ità digerim, tramite abduci debuit ex
gypto. Quanta enim imago mortis, quanta-
que abeuntium trepidatio, cùm utrinque moles
ſibi impendere undarum intuerentur; & ſeu ſi-
niſtrorsum, ſeu dextrorsum oculos detorquerent,
imminere ſibi undique naufragium cernerent.
Faucibus quodam modo mortis ſemiſepulti trani-
miſere Pelagus. Eâ ſiquidem trepidatione robo-
rabantur contra ollas & pepones, quibus eſcu-
lentis oppugnatura erat Ægyptus transfugas
ſuos. Nam & Pharao obduratiſſimæ cervicis,

perfrictæque frontis tyrannus, nequicquàm plagis

novem remollitus, ubi mors graſſari cœpit in pri-
mogenita, uno filii cadavere ità eſt conſternatus,
ut populum non dimitteret, ſed emitteret, pel-

lerétque ex .Ægypto. durrexirque Pharao nolte „Exod. iu.
&' omnes ſervi ejus, cunctäque tin. Vocatſ- 30.

que Pharao Moyſe & Aaron nocëte, ait: Egredi-
mini

U
1

““
e. 4
. 14
tr le
mſuu, T
6 Mi,
mmm lrl

abe
n. 4
linſ G
r. Iſia
eci⸗

alln

Gni

a. Gi
n
Nen
unAi

lnufn ſer
Anin non
non
nin
u
ui
N
lo
e
wel
ne
gi
no
R”
0
lix
ho
col
ſed
l,
1un
u
1⸗
1o
tbi
H
(
e
ſie
o
ken
4
n, ki

.
e. N
4 ſe kac
lnich i
liie .
lieni d
unſeeg. De

Nni
uejn
tu in.
lunm
if,

Unn
tti 8
1.(
Anr.

Nſrn
ünnmus
i
nuet
le,

n i
Uicur
inas N-
e Inl
Alare
Muenn,
un
Eelo
e Cl.
0, rn!

=

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 83

mini à Populo meo vos, & lii ITſyael. Iie, inmo-
late Deo, ſieut dicitiv. Oves veſtras, & armenta
aſſumite, at petieratis, & abeuntes henedicie mi-
Rer amet hi. Vide ſui regni immemorem Regem, in tante
ſuos. urbium, gentiumque calamitate. Abeuntes,inquit,
Ibid. z9. Peéhedicite mihi. Atqui Pereuſſt Dominus primogeni-
num AMigypti, à primogenitol'haraonis uſque ad bri-
mMogenitum captivæ. Ergo ſi funeribus nulla non
ſqualer tum domus, tum taberna, quare tibi
uni Moſes comprecetur exitii, vulneriſque cica-
Canfden- tricemn ² Nimirùm Principes unos non rarò ſeſe
tia in ho- diligunt, cæteros verò quaſi jumenta non cu-
minivns. rant, quòd eos ament, ſed alunt, ut ſibi famu-
superior lentur. Vidiſti autem, uti Mors triumpharit de
amet ſaos. Tyranno, extraxeritque de regno ejus oves &
§. Moſes, PoVes & mancipia. Lugere hic liber, non pſal-
& Pharao. lere. Epinicion incinet cum Sorore Movſes; ego
Cepe, abeuntibus illacrymor. Nam is, qui Deum neſcit,
ſui obliviſ. quique abs ſe nunquàm dimiſſum iri teſtatus erat
catur. Iſraëlem, uno Filii funere ità remollitur, ut ſuo
edicto lituras inducat, ut emittat ſubjectos, ut
armenta abire permittat cum libertis, ut ſpohiari
AMors im- Opibus, civibuſque urbes imperii patiatur: Tu
puorum. verò non Nilo, ſed Jordane inundatus, qui Deo
TuPamen- Wmilitas, qui Moſem ſequeris, qui inter Iraëlitas
zum Avari. 300 V& Legis es cooptatus, non frigente cadavere
Filii, ſed putreſcente Corpuſculo tuo, alienam
Zempora- pecuniam domi retines, eos, quos oppreſſiſti,
a noxie, non relevas, animam agis, & rem tuam agis,
non quaſi Senex moriturus, ſed quaſi modò ge-
nitus Infans lac opum exugis, & ſpiritum effias,
ut tua tecum ſit pecunia, planè non tua, in inte-
ritum? Duriores jam Pharaone ſumus, &, ſi
Nilo innatant Crocodili, Harpyæ laſciviunt in
Jordane. Oves veſtras, & armenta aſſumite, ut
Petieratis. Vox Lupi iſta eſt, timore alieni fu-
neris remittentis Hebræis oves, & boves, ar-
menmque. Et Chriſti Oves non balatu, ſed ru-
gitu vociferantur, Dominum neſcio, & pecora
non dimitam? Jacobi lævore, vocéque Eſau
perſonatur, ut ſibi Moſes benedicat, habétque
Avaritia innocentiæ tum ſonum, tum manum: Oves ve-
vivas. Nras aſumite, & abeuntes benedicite mihi: Et
Chriſnianus, qui Jacob eſt, aſperatur ut Eſau,
utque oves retineat, deputari non veretur inter
hodos? Auri tantâne libido, ut in funere libeat
congregare, raptôque vivas, quùm non vivis,
ſed raperis? Quæaam, rogo, navigandi ars iſta
eſt, conflictatà Onerarià, ne jacias merces, Na-
varchum dejicere in profundaum? Ne domo au-
rum efferatur, tu te inferes Orco, Coœlo exclu-
ſus, quòd rapinas forulis non excluſeris? Pudeat
rapinarum moriturum, quando oves emittit Pha-
rao, & valet. Et certèê quid non in te ageret tam
tibi proxima Mors, niſi ſtipes, imò ſaxeus eſſes?
Hinc Bethſabeâ, indè infante nuper edito oc-
cæcatus adukerio David vallabatur. Lyræ undi-
que & epulæ tum prolis occalione, tum deſpon-
ſatæ lenocinio. Importunas Vati delicias boatu
ſuo Nathan abrupit, effecitque, ut, projectis
lemniſcis, & moœcho David iterum Propheta or-
2. Reg. 12. gana ſua ſuſpendat & cupreſlo. Et dixit David ad
13. Nathan: Peccavi Domino. An non vox Turtu-
Peæniten. Fis audita eſt inter Upupas? Et quonam faſcino

tiam pa. Veneficus innocens ſtridorem, nigrorémque Co-
Feotn racis in candorem, gemitumque Turturis demu-
29 . . . .?
Correétio tavit? Cultris, cruore, ſuppliciiſque ſepſit adul-

Utera, a- terium. Nam jugulatam exhibuit ovem à locu-
miliaritas 1. .
cum ſecu- Plete: locupletem itidem damnandum induxit.
Canbus pia. Quare funeribus ſeu imperatis, ſeu auditis abdu-
ctus David in ſepulchrum, citò cineres corollis

lbid. 4. adſperſit. Tulit ovem viri pauperis, & præpara-

vit cibos. Iratus David dixit ad Nathan e Filius & Dawvid.
mortis eſt vir, qui fkeit hoc. Dixit autem Nathan „anz
ad David: Tu es ille vir. Horruit David fihum eypmo ſpi.
ſe efſe mortis: cùm præſertim ſuæ ipſe author ritusalis.
eſſer, patérque, ut itaà dixerim, Matris. Filius
mortis eſe vir, qui fecit hoc. Hujus tu mortis,
quam Ore peperiſti, filius es. Moriendum pro-
inde tibi erit, ne, ſi latam à te ſententiam reſ-
cindas, fotum tui oris interimas. Truculentior
tum ſiquidem Vipera fores, quàm duduùm fuiſti.
Nam Uriam tum occidiſi, quèòd meliùs eſſe du-
ceres nubere, quàm uri. Nunc veròô, ſi à morte
defugias, quam advocaſti, ne ſceleri moriare,
mori times. At hi luſus poëſim ſapiunt, non
Dœnitentiam. IIIud hac in ſcena ſpectavimus, iis
ſcilicèt & labiis poenitentiam fluxifſe, undè Mors
dudùm effluxerat. Filius mortis eſt vir, qui fecit
bocç. Ti es ille vir. Peccavi Domino. Fartum ci-
nere guttur, quo erat reum Princeps afflaturus,
poœnitentiæ citò violam germinavit. Ovem tulit,
& præparavit cibos. Potuiſſet Nathan aut direp-
tam vineam, aut abrepta poma, aut ſublatas in
theatrum margaritas inducere. Ovem maluit,
quàm gemmam. Maluit ovem, quàm racemum,
appellare Bethſabeam. Atqui uxor tua, inquit Pfal. 127.
Pſaltes, ſicut vitis abundans. Propior ſanè viti, 3‧
gemmæque Bethſabea. Sed nulla funeris imago
deſignabatur in racemo, nullumque adumbra-
batur funus in Smaragdo. Occilum pecus minus
exprimit Bethſabeam, ſed mortem vivacius re-
præſentat. Hac Nathan egebat, ut ſui Davidem
criminis depuderet. Ideo unioni, ſeu Botryoni:
Ovem ſubſtituit, quæ in cruore ſuo, tanquaàm Serietase
in Erythræi freti epitome Hebræum tunc Pha- Mortis
raonem ad ſalutem demergeret. E Pardo David memoria.
in Agnum ab Ove refingebatur: & ſervabatur
ab exterminatore ſimulati ſanguinis effuſione.
Tutata Ovis Paſtorem eſt, qui degenerarat in
Lupum; &, quod mirere, ab interitu Paſtor vin-
dicatur picturà duntaxat pecoris jugulati. Conflixi-
ſti olim, David, cum Leone, pugnaverâſque pro ¹. Reg. 17.
grege, eruto pecore de ore feræ. Id nuncte pecus de ².
alvo eximit Tigridis. Tigris enim Libido eſt. Ve-
rùm tu integer virium hœdum ſeminecem extor-
quebas à monſtro. Cæſa ovis defunctum te olim
pudicitiæ, in vitam revocat innocentiæ, peccati fe-
ro lacerato. Nihil tibi debent Armenta. Hœdum
ex ore belluæ eruiſti? De alvo te Tigridis Ovis
non extraxit modò, ſed excitavit. Talit Ovem, 2. Reg. 12.
& praparavit cibos. Hoc tu epulo reficiere, ut“
jejunio inſueſcas. Nam in Templum Convivium
proficiet, in quo Pœnitentiæ hauries diſciplinam,
per Ovem, quæ coràm tondente ſilet, rugire
docta contrà flagitium tuum. Ovis iſta velleri-
bus te ſpoliabit, induétque cilicio: nec lac tibi,
ſed amariores felle lacrymas inſtillabit. Hæc te
immitem faciet contrà Te. Hæc te, qui præ
compaſcuis éxerraſti, prodeunte ſcelere ex adipe,
in deſertum contrudet, ut errorem errando ca-
ſtiges. Rex denique reparationem vitæ ſuæ Ovi
debet occiſlæ. Nam mortis circumvallatus appa-

Concio ſes
ria.

ratu virus expuit adukeri, qui virum adukeræ,

ut liberiùs ſcortaretur, deglutierat. At cum Da-
vid cæſæ ovis delineatione revixerit, ſui Ocho-
Zias ingeſiu funeris vix evigilat. Evigilat dico?
Moritur juſtiriæ deſperatins. Iie, & revertimini 4. Reg. :6.
ad Regem, & dicetis ei: Hac dicit Dominus.
Nunquid, quia non erat Deus in Iſraél, mittis
ut conſalatur Beelzebub Deus Accaron “ Ideircg
de lecfulo, ſuper quem aſcendiſti, non deſcende;;
Ied morte morieris. Quid actum arbitraris ab
Ochozia à lectulo mox in conditivum protur-

bando.

84

Othinasio., bando. Luxit? Arſit? Accivit Sacerdotes? TPri-
bunos immiſi:, Levges exolvit, Prophetam ] ſſit
compediri. Id egit Moriturus, quod Ovans hor-
ruiſſet. Quid, quòd ejus funeri acciſis, ambu-
ſtiſque, immiſſis ab eo ad Eliam, Centurionibus
proluſum eſt: & ſe ipſo ſceleſlior funeribus factus,
& cœnaculo prolapius in pavimentum, decumben-
do reperit, quàâ poſſet ratione & jacere in ſtra-
ulhs, & & coelo in Orcum novus Lucifer pro-
ruere. Inſedit Carmelum, ut à Sina exularet.
Prophetam evocavit, ur abigeret Prophetiam.
Graiiæ coo- U Legem exolveret, Vatern vinciebat. Ecquan-
perandum. qo mali Principes manſueſcent, ſi ocllunt, &
Olſ nati. occidunt? Ferocit in Eliam Ochozias, cùm ex-
pirat. Ergo occiſione Ovis David exterretur; &
ſui objectu funeris perfurit O hozias? An Na-
thane Elias incelebrior? An Beelzebub Berthſa-
beâ innocemtior? Aan pecoris, quam ſui, funus
acerbius? Emendatus aà Nathane David violis
ſtercus“ inſperſit. Coërcitus Ochozias ab Elia,
ſui ulceris faſcias in catenas obduravit, quibus
Vates vinciretur. Emilit & vulnere non vermes,
ſed urſos in Prophetam. Hiavit plaga in abyſ-
ſum, undè non unus emergeret Cetus, ſed mon-
ſtra ſeſquicentum vorando Eliæ proferrentur.
. Verùm Balænas immanes, demiſſus & cœlo ignis
Ibid. 9. abſumpſit. Homo Dei, Rex præcepit, ut deſcen-
das. Si homo Dei ſum, deſcendat ignis de cœlo,
& devoret te, & quinquaginta tuos. Sodomas
§. Elias. atrocitate criminis Carmelo intuliſis? Sodomo-
Be,ſecnto rum item ſulphure obruemini in Carmelo. Hic
rei Juſterâ quoque pudicitia violatur, quando cælibi vis in-
Ferdemu: fertur. Quin vos pudorem, cui illuſerant Go-
P
Ereleſta- morthæi, eratis juſſu principis diſcerpturi. Elias
Keisig Virgo eſt. Verum candorem reveremini; Nam
Psmorandi, Nix illa faammas parturit; &, quod in Pudico
contemnitis, Lilium, minaci & laceſſito verte-
tur in Fulmen. Ne accedatis ad Cœhibem. Si-
quidem Virginitas ſancta, & infraéta, ut homi-
nem fingere neſcit, ità hominem perdere non
rarò conſuevit: & , quæ uri non poteſt, poteſt
exurere. Habet enim ſubjectum ignem, quæ
igni ſubjici nequiit. Verbo, horret virorum ad
Aulici im. ſe acceſlum Virginitas, ideéque ſi Eliam adeatis,
dü. Pudicitia, quæ virum non cognoſcit, viros op-
primet incendio. Acceſſiſtis? Deflagraſtis. Et
certè diflari vi flammæ debueratis in cinerem,
qui morituro Principi cinerem exufflaſtis, ut
ignitum ad vos aurum interverteretis. Ferebatis
enim terrum in haſtis, ſed argento deferebamini
Keclefa. in Prophetam. Afſſentationis proindè ſcoriam
ſiica guriſ- miſſiles ignes excoxere: ut nemo militans Im-
diétio. peranti negotis ſeſe Vatum immiſceat. Miſit ad
1bid. s. "um quinqungenarium Principem. Qui aſcendit ad
eum; ſedentique in vertice montis, ait, Homo
Dei, Rex præcepit, ut deſcendas. Cave, ne
ſpiritu procellarum fœtum Vatem exuſcites. Nun-
1bid. 10. Qquàt ſine ſirage Turbo ruet & monte. Deſcendit
itaque ignis de cœlo, & devoravit eun & quin-
Severitas Taginta, qui erant cum eo. Eſt ſanè de cœlo
in Magna- igiis, qui ſupplicium à Primipilo exorditur. Mi-
tes. htes ambuſſit; ſed afflato Centurione. Carmelum
hctores horreant occupare. Nam, quò altiùs eva-

Mors ims-
piorim.

