impenditur. Verùm non id nunc in Saüle carpo:
in Rege damno, contraà ſuas eum leges peccare.
Qaare Sagas proſcribis, ſi eas triumphi tui arbi-
tras facis? At pudeat tantiù verſatos nos eſſe in
ven ficæ ſpecu. Quid tu vides Jeremia? Et di-
xi: Ollam ſuccenſam ego video. Placet ollæ in
impios indignatio. Pluris Lebetem facio, quam
Euphratem. Hoc enim alluitur, rigaturque Chal-
dæa s illo Babylon obruetur. Antefero ollulam
pPhialis: hæ Numini fragrant: illa deflagrat in
Sceleſtos. Soli aio fumantem anteſtare ollulam:
quando ſidus innocentibus ac perduellibus micat:
Olla verò rubri maris procellas antegreſſa, non
irruentes in ſe modò opprimit criminoſos, ſed in
reos procurret, iniquorum non lictor ſolum, ſed
indagatrix. Placent iſta, inquam, in olla: quæ-
ſierim è& Vate tamen, qua & Mundi plaga ſup-
pliciorum torrens profundatur. Et faciem ejus,
inquit, à facie Aquilonis. Quæ ilſthæc portenta
plagarum? Friget Meridies, & Aquilo excan-
deſcit? Locaſſem ego ſanè Ollam in Templo,
ut aureo ſuppar candelabro, ſuum per gemmas
ſulphur deplueret. At ignem faſtidio, qui è gelu
emicuir. Torperet ergo Severitas, niſi Faces Bo-
reas miniſtraret? Malo penè impios laſcivire, ſi
Aquilone tantùm exuri debet Libido. Tu veròô
diſpice, ut ſteriliori & plaga eluvio vulnerum
erumpar. Ab Aquilone pandetur malum ſuper om-
nes habitatores terræ. Neque Occidens, mitior
regio, neque Oriens plaga felicior, neque Meri-
dies beatiſſima, opulentifimaque regionum in
habitatores terræ iræ virus effudere. Uaus hor-
ridior, ſteriliérque Septentrio ſulphur eructat, op-
primitque provincias alluvione ſuppliciorum æ-
rumnosd. Aliundè Virga protenditur, non tam
ut cædat, quam ut excubet. Virgam vigilantem
ego video. Non enim Juſti impunitam eſſe vo-
lunt licentiam impurorum: ſed virgam exerunt,
non ollam effundunt. Quò enim caſtior, ſan-
tiôrque quis eſt, eò eſt in tranſgreſſores clemen-
tior. David eſt, qui ſurreptorem Ovis pronuntiat
obtruncandum. Cùm tamen non Pecoris, ſed
Uxoris eſſet ipſe prædo, & ſicarius Uriæ. Dam-
natur à Juda Thamar, cujus ipſe fuerat corruptor.
Vix dabis, quem ſeveriorem crimen eſſe non co-
gat. Age, quid terrâ fœdius, tetriuſque? Pa-
bulum ipſa eſt Viperarum, & parens Scorpio-

num. Quid veròô aut ſapidius Mannâ, aut divi-

mius ² Terra projsctum à Moſe baculum refingit
in Colubrum. Manna veròô in Vermes ebullit, ſi
fortè heluo menſuram exceflerit Numinis, Le-
giſque contemptor. Nullus relinquat ex eo in ma-
ne, &. ſcatere cœpit Ve ermibus, atque computruit.
Potuiflet Aſpides edere, quibus rei commorde-
rentur. Sed maluit fœtore monere peccantes,
quàm funere cruciare. Terra eſt, quæ Virgæ ſe-
veritate non contenta, Draconem facit & baculo.
Videamus, ſi placet, ſtragem Arboris & Statuæ

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

B bylone. Utraque, peccante Rege, exciſa eſt. horte
Sed altera divulſo à Monte lapide eſt deirita. lemi
Ahlera, impactâ per Angelum ſecuri, eſt ſucciſa. ns
Tanta tamen utriuſque caſus diſſimilitudo fuit, nuce⸗
ut Statuæ ne pulvis quidem ſuperfuerit: Arboris luckl
verò ſervata rad'x, putationem facilè reparave- Hitin-
rit. Guccidite Arborem, & diſſipate illam : attamen Dan.4 30. nitant
germen radicum ejus in terra dimittie. Adeòô ErRe⸗
agreſtior, diriérque Montis eſt, quam Angeli in wt gum
Regem ſeveritas. Nuſquaàm invenies comminu- Am
tum ab eo Simulacrum; Exciſa verò falce An- Gli
geli Plamta repullullat, excrefcétque. Et quando mmi
Danielis vaticinio erudimur, adeſſe vos, rogo, n ein
non pigeat Duumviris IIraélis. Ab bis rea agi- neuebe
tur Suſanna libidinis. Trahitur innocens in jus, Gi wie
eämque populus damnat inauditam. Credidit Dan. 13 mena,
eis multitudo, quaſi Jenibus, & Judi ibus populi, ar. . kinege
& condemnaverunt eam ad mortem. En quam lb, cel
pronus eſt in lapides populus, quorum fortê ne- S Saſanna. inpene
mo non erat aut ſcortator, aut moœchus. Vidiſlis Suge,zo, idbem!
illam cum Adoleſcente intrà horti cancellos? ſi tardu⸗ fateanur
Moriatur. Sed convincatur. Moriatur. Interro- dbαα Glrioren
getur ſakem. Moriatur. Arqui difficillimæ pro- Preckos
bationis illi crimen objicitur. Probatum eſt ſaus. Nxie!
Sed nemo repentè fit peſſimus, & fuiſſe hacte- ſtru ro
nùs optimam Suſannam quis neſciat? Pereat, , Ed
quæ coit cum Adoleſcente. Id enimverò in quæ- E lanel
ſtione eſt. Imò id eſt extra controverſiam; nam ui ele
dixere Senes: Hujus rei teſtes ſumus. Verbo, lbid. 40, 1 perut
immittes, inclememes, imp acabiles ad ſuppli- „Ee N ſ:
cium Fœminam rapuerunt. Vulgus enim erat. eg gi on
Non ita Senes Daniel damnavit. Quos ſeorſim 1ulie inri)
interrogavit, audivir, nec niſi crimen profeſſos mne Buchie
talione mulétavit. JSeparate illos ab invicem pro- Dan-13 t. muß Pius dd
cul, & dijudicabo eos. Nimirùm lilus novus, & . ade )
improvilus Areopagita coronabatur: ideéôque in §. Damiel l
ferenda tententia cautior, quàm populus, quia Mnti tr adſn
ſanctior. Unus Suſannæ neci non ſubſeripfit. Peir Dilihn
Mundus ego ſum à ſanguine bicjus. Qui enim ſce- Ipid. 46. 1. Ge
lus xhorruerat, quique mori, quam fœdri ma- igt nitgen
luiſſet, tam citò a ſuo pudore deſciviſſe Matro- Za dicantes i
nim non cred dit. Plebs verò, quæ quoties reſ-Wet. Rai
picit, toties f'rnicatur, ſui proclivitate genii, Canſine Uucrne
ingemum fœminæ prædamnavit. Quò enim ini- aliaum. , Anulech
quior fueris & ſceleſtior, eò promptius de alieno 8
crimine ſententiam feres. Siquidem quò frequen- Gu H*
ter incideris, eò cæteros potuiſſe abripi non du- kerſen
bitabis. Porrò Angeli in compilatorem ærarii ſa- i⸗ .
cri non enſes, telaâque ſtrinxere, ſed concidêre in. .
flagellis; ur corruptus Hehliodorus non expiraret kinn
in ſupphicio, ſed domum relatus à ſcelere reſi- 1 ti
piſceret. Ex utraque parte, inquit, flagellabant. 2. Mach.. “ 8
Ar hic cruor effuſus eit, parumque abfuit, quin 2c. n ti
cæſus Dux moreretur. Quam blandè Syris illuſit ſnr
Eliſeus, quos occæcatos, diuque circumactos in . 1a e
Samariam deduxit. Ubi eos non modè ſervavit
à vulnere, ſed luci reſtitutos, ſplendidè ſaginatos lu,
remiſit ad Ducem. Comederunt, & biberunt, 4. Reg. 6. Wim,
& dimiſit eos. Exarſiſſes tu ſanè in Syros, in la- 22. ia⸗
trones, in ſacrilegos, ſaxorumque cuhkores. Sed & giiſeus nalnig,
eorum miſeret Eliſeum, qui ità illos excepit, ut, excæcat ccu⸗
quas domi delicias nequicquàm optaſſent, iis in- Pc Alr lit
trà hoſtium ſepta fruerentur. Nacti ſunt in cap- Urkbem, us duſol
tivitate non compedes, ſed menſas, habuerunt- exarmars ⸗ r au
. . . . . epulentur, ſ en
que potiorem triumphis ſervitutem. Quæ iſta, &. abeani⸗ n bro

inquiebant Syri, Urbs eſt, in quam niſi ingrediare Eleime- tte u

lippeſcas, quam ſi ſubeas, ex cæco repentè linx Hna. l ob
fias. Fias, inquam, ex cæco linx; ſed lupus eſſe cpariias ln htrei
deſinas, cives nactus in hoſte. Ergo pugnant fraerna. Nin
Samaritæ, ut, quos vicerint jaculis, humaritate vv,z, inte, io Nr
felicins devincant. Trichnia recluſere captivis, adrena. ncc
non ergaſtula, nec victis pandunt carceres, ſed Khiſſer

horrea.

V

4 ler
tmiii

lile

n ſihni
8
elin t
os ſalin
e llt
niinr

6Gkileno
Olegter⸗
1Anil
raidee
leihttue
ele i.
gllu
Plite
Gs
nachesn
Pölrumt
egiuns
Pbenthels
wikn
Ar,
ell, n u
ntn i⸗
twit e,
iitn
eln- .V
huchte⸗
gnu
Glan hin
ils,
en

6

horreg. Capi malumus, quam triumphare, ſi
ſervius non manicis, ſed pateris deſignatur. Ser-
vimus in Samaria beatius, quam in Syria nupfi-
mus: éſtque par hoſti Sponſa ſub Eliſeo, quando
ſeu debellere, ſeu nubas, iiſdem epulis exciperis.
Præſunt Legionibus Gratiæ, quæ ſubactos non
mittant ſub jugum, ſed emittant in convivium.
Et Rex quidem ait ad Eliſeum: Numquid' per-
1. cutiam eos, Pater mi? Et ille ait: Non percuties:
ſed pone panem & aquam coràm eis, ut comedant
& bibant, & vadant ad Dominum ſuum. Hu-
manior is eſt in barbaros, qui & juſtior eſt. Mu-
tat enim Eliſeus virgas in ſpicas, ut, undè cædi
metuebant, indé lautis recreentur. An non gla-
di miteſcent in falces, ſi hic annona eſt, non
laniena, paſcitque telum, non vulnerat? Prætu-
lerim ego ſanè Moſis Virgæ baculum Eliſei. Nam
illa, cæſo filice, frigidam miniſtravit: hic à Rege
impetrat non popularibus, ſed hoſtibus, non
aquam tantùm, ſed annonam. Quis autem non
fateatur recreandis mortalibus Principem ſilice
duriorem, ſi præſertim & paludatus ſit & cata-
phractus, regnétque non Hieroſolymis, ſed Sa-
mariæ? At iſta ſpectantur humanitatis ſub Pro-
pheta prodigia, qui latrunculis non crucem pa-
rat, ſed menſam. Quis ille militum ſtupor eſt,
& fameſcentium in ſallu, & ſeſe abſtinentium
1. Reg. 14. 4 melle. Ingreſſus eſt itaque populus ſaltum, &
26. apparuit fluens mel, nulluſque applicnit manum ad
Sault con. 0s ſuum: timebat enim populus juramentum. Et
dit duriſſi quis populum jurejurando, ne manducaret, ob-
mas Liges ſtrinxit? Moſéſne, qui dies plurimos traduxit in
Negule Sina cibi expers ac potionis? Num eos reprelſit
non mutti Elias ab ingluvie, bibendi edendique parciſſi-
Plcande, mus? An denique Samuéël melle illis interdixit
Compati Matris à vino abſtinentiâ in lucem editus? Non
neſcientes, ex adyto, ſed & tentorio lex manavit. Fortè eam
Superior David tulit, cineri Princeps lacrymiſque aſſue-

duru tus. Severiorem tum quoque eum dicerem, qui
1. Keg. I. milites eremi legibus caſtigaſſet. Verùm non Da-
15. . Z1s 5 EuI. U
vid, qui vel erià è& Berthlehem frigidâ ſeſe ab-
ſtinet, à melle milites abſlerruit, ſed Saul, qui
3 . . . . .
ut cœnaret laotius, pepercit optimis gregibus
1. Reg. 14 Amalech contra imperium Domini. Adjuravit
autem Sail populum, dicens - Maledictus vir
☛ . »

qui comederit panem uſque ad veſperam. Ergo
ſeveriſſimi Leégiflator jejuni, non Moſes, ſed
Saül eſt: mi éſque abſiinet a melle defluo ſubeo,
qui ne gregum careret arvind, ſplendidiſſimi im-
perii carere maluit dominatu. Is melle populo
interdixit, qui coronam patind diſtraxit; qui à
Deo abjici non timuit, duùm adipe arietum veſ-
ceretur. Novus, ſed monſtroſus Adam, qui nul-
lo Evæ corruptus lenocinio, non modèò vitæ, ſed
regno dapes antetulit. Qui laurum fulguri ex-
poſuit, victoriâmque corrupit ingluvie. Is, in-
quam, tam damnati gutturis Ganeo, qui Abdo-
mini & Dei vocem, & Victoriæ lauream erat
litaturus, legem ſcripſit de jejunio ſeveriſſimam,
gladiôque os militum infrænavit. Telum enim
ſuppoſuit patinæ, mortem epulanti interminatus.
Abſalon. En ut ſolutioris diſciplinæ viri, vitæque inquina-
mis . enim Prophetarum inter mella alumnos ſuos ab⸗
ſtinere juſſiſſer? Juſſit Saul jejunare milites in
elle obvio, profluéque. Davidis crediderim
proptereà expiandum ſcelus Abſaloni permiſſum.
2. Reg. 2. Tollam uxores tuas in oculis tuis, & dabo proximo
. tuo. Non Nathani imperatum, ut mochum &
homicidam plecteret. Lentè ſiquidem & parcè
ſæviiſſet in peccantem. Abſalon inceſtuoſus dam-
nat, punitque adulterum: homicidam verò Semei

tioris auſteriores & edictis & ſupplicis ſint. Quis

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 3 1

probris, ſaxiſque proſequitur. Mæledicebat, mit- 2 Keg. 16.
tebdique lapides contrà David. Nullus de Regis“
crimine auſus eſt hiſcere, quòd ſcilicèt multis il-
lIud David & eluiſſet lacrymis, & ærumnis ab-
ſterſiſſet. Quis enim fœminam Vati objiceret,
quam toties ſuis non modè laverat, ſed penè ob-
ruerat fletibus? Pudoris unus in ſcenam prodiit
inquinatiſſimi & oris & animi Semei, qui lapi-
dibus graſſaretur in Regem, ur à quo ſcelus ex-
punxverat Nathan, flagitium ei filius Gera expro-
braret. Miſeret me tii, David. Fruſtrà enim la-
crymis tuis ſtratum tuum, per ſingulas noctes,
exterſiſti. Tot enim elutum fletibue, uni non ſa-
tls lotum eſt Semei. Dominus à te tranſtulit pec-
catum tuum, ut primùm es lacrymatus. Nathan
in thecam enſem recondidit, quem in te ſirinxe-
rat. Uni necdùm ſatis eſt factum tot lacrvmis &
cineribus Semei, à quo effuſi ſanguinis coargue-
ris. Egredere, egredere vir ſanguinum, & vir Ibid. 7.
Belial. Viden', ut ſit is tantùm in Davidem im-
miſericors, qui ſpuiciſſimus mortalium Hieroſo-
lymis habebatur. Ideò apud Joannem in Apo-
calypſi & pullatum Solem præ omnibus primum
miraberis, cùm furor Agni minaretur interitum,
& Montes commiſeratione ſuis dimotos ſedibus
gratulaberis, immotis & collibus & tumulis. Et Apoc: 6.“
Dol factus eſt niger tanquàm ſaccus cilicinus. Et 12².
omnis Mons, & inſulaæ de ſuis locis motæ ſant.
Primus inter ſidera atratus eit Sol: & Soli cum
Inſulis montes indoluere mortalibus. Scilicèt com-
miſeratio in præſtantioribus celerior, Aſtra pri-
mum, tum Montes inflexit, tantumque excel-
lentiora naturæ decora, corporäque commovit.
Nam & is, qui ſtrenuus ex Angelis appellatur,
unôque pedum circumactu mare terrâmque com-
plectitur, nemini nocuit, Iridémque nubibus ſœ-
deravit, librumque detulit, non fultnen intorfit.
Ert vidi alium Angelum fortem, amittum nube, Apoc.i0.¹.
& Iris in capite ejus. Et cum locuta fuiſſent ſeptem
tonitrua voces ſuas, ego ſeripiurus eram. Et au-
divi vocem dicentem mibi: Rigna, quæ locuta ſunt
Jeptem tonitrua: & noli ea ſeribere. Ubi ſtrenui-
tas Angeli exphicatur, ibi tonitruorum edicta ſup-

primumtur. Grandium enim eſt, non graſſari;
ſed Miſereri.

FERIA QVARTA
DOMINICE II.

Neſcitis, quid petatis: Poteſtis hibere oa-
licem, quem ego bibiturus ſum! Matth.
20. 22.

Q inſilit Ambitio candidatorum non can- Dignitaæs
dida? Purpuram rapitis; ſed cruore tin- ua; conſe
gemini. Sellam inſcenditis, ſed Crucem occu-na.
Patis. Calix eſt, quem exugitis, ſed fellis , ſed Superios
botri amariſſimi, ſed veneni aſpidum inſanabiſis. ullam ef.
Ergo ſi præeſſe optas, noli pulvinar meditari, ſed“:
equuleum. Mie imbuencdh ſunt animi cordiſque Ambiut,
atientià, qui ſceptra infulaſ ipit ,
Ticillor, in Moit baccis deſgsdtuere cde
1. gnabatur, cùm noxia, &
inaugurando in principem Prophetæ & virga fa- Nera.
Cus eſt Draco. Projecit, & verſa eſt in colubrum.
Nimiràùm, quæ olim virga floruerat, ſi à Rege Kasod,. .
tractetur, Serpens futura eſt, nulli, quàm deti-
nenti, nocentior. Exhorruit ſuum proindè bacu-
lum Molſes, timuitque, quo ipſe olim extimebatur,

C 4 Quèôd,

32 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Quòd, ſi quæ fuerant inſtrumenta ſecuritatis, fu-
turum regem oppugnant, ipſe mortalitatis noſtræ
ærumnoſæ appendices, in quæ vertentur inſtru-
menta, monſtrâque doloris! Huc facit Saülis
inauguratio, quam Samuêl & deſcenſu, & len-
ticulà, & profuſione olei, & ſublatis menſis cum
perfeciſſet, fostum ſanè calamitatibus regnum tot
1: Reg. 9. ærumnarum arcanis indicavit. Epulæ ſiquidem
26. coronam non conſequuntur, ſed antecedunt. Qui
enim privatæ Vir conditionis deliciis vacas, eris
voluptatum expers in regno. Cumque deſcende-
rent in extrema parte civitatis, Namu?l dixit ad
SWäl: Dic puero, ut anteedat nos. Fidiſne ele-
vationi, cui proludit exſcenſio? Quàm porrò æ-
rumnoſum eſt, ut Princeps deſignere, ab eo quo-
que divelli, qui te ad Samuêlem deduxerit tuæ
faber, ſed non comes, fortunæ. Amicorum di-
vortio fundamenta imperii jaciuntur. Dic puero,
HBansormn ut antecedat nos. Carendum tibi familiaribus eſt;
Men quânam barbarie, ſi eos deſeras? quâve calami-
tate, ſi ab iis deſerare? Nihil excogitari miſerius
poteſt, quàm, acceſſione fortunæ, cogi Princi-
pem aut prodere neceſſarios, aut à neceflſariis pro-
di. Antecedat, qui deduxit; hoc eſt, author
felicitatis tuæ à tua ſubmoveatur inauguratione,
ne comes ſit proſperitatis, qui errorum viarum-
que fuit ſocius. Vobis gratulor, Aſſeclæ, quos
Domini ſors divellet à Domino, ut à Domina-
tione ſejungat. Carebitis Priocipe, non, ne ſer-
Aulici mi- viatis, ſed, ne regnetis. Tandi bærebitis Saüli,
Ieri. quandiu Aſinæ conquirentur. Regni rerumque
potitum, ne præſitis, antecedetis. Specie honoris
emittemini. Dic puero, ut antecedat nos, & tran-
Coufiden- ſeat. Eris cum Principe, quandiù tempeſtate ja-
ria in ho- Ctabitur: ubi ſtationem tenuerit, cogêris exſcen-
minibus . . .
vana. dere. Nullus veli uſus in portu. Tum ſuſpendi-
tur, cùm Corus perflar. Tulit autem Samusl len-
1. Reg0, ziculam olei, & eſfudit ſuper caput ejus. Marga-
ritis concha exinanitur, ut oleo compleatur. Ità
Reges inunguntur. An non ærumnas portendi
gemmarum jacturâ deprehendis? Et ſanè cuùm
fidiſſimum abs ſe ſocium ablegare Saül jubeatur,
ut orbitate proludar imperio, vides, opinor, quo
Te carere oporteat margarito, ut Regni chriſma-
te perfundare. Nec farta gemmis concha pla-
ceret, quæ concreſcit in æquore, procellaſque
patitur, ut margaritas parturiat. Conjice, quo
ſis omine deſignandus, qui & conchâ inunge-
ris, eâque infunderis non gemmatâà, ſed inam?
An non exhauriendus calix eſt in Curuli, ſi in
ipſo Regni veſtibulo renuntiandum eſt amicitiæ,
carendumque familiaribus? Exenterata unionmi-
bus Concha in caput imperantis defunditur, ut
charioribus ſibi ſciat nuntium remittendum, ſolà
inanique ſpecie felicitatis, opulentiæque deluden-
do. Quaàm dura regni conditio in ipſis quoque
foribus regiæ! A ſolitudine Saül regnum auſpi-
catur, ſociique abdicatione Princeps clanculùm
inungitur. Sedenim, inquies, coetus Prophetarum
occurret Principi cum citharis & tibiis. Cùm in-
greſſus fueris urbem, obviàm habebis gregem Pro-
Phetarum deſeendentium de excelſo , & ante eos
Pfalierium & tympanum, & tibiam, & citharam. Ità
Samuẽl prædixit, non ſine calamitatum prænuntio.
Exſcendendum enim Vatibus eſt, ut occurrant aſ-
cenſuro. Erectione deprimitur, quem Prophetæ ſal-
Religioſue Vere non jubent, ni ſi de ſublimitate deſiliant. Et ſanè
in Avla. nunquaàm congredi potes cum Rege, ſi Vates es, quin
exſcendas. Altior enim Prophetia, quàm Impe-
rium eſt. Proindè laberis, ſi ad thronum accedas.
Verùm vagaretur oratio, ſi in iſta diverteret.
Beatitatem regni metiris occurrentium ſymphoni

Sau*l inau-
Surandus.

bid. 27.

Ibid. 5.

Prophetarum? At ego nuſquàm lyræ fides exau-
dio. Sedenim affuturos cum citharis Vates Sa-
muël numtiavit. Id porrò infelicitatem imperan-
tium exaggerat, quando vaticinia Sacerdotis al
luvione regiæ calamitatis obruuntur. Et ecce cu- lbid. i8
neus Prophetarum obvius ei: & inſiluit ſuper eumn
Spirnus Domini, & Prophetavit in medio eorum.
Ubi lyræ in occurſu Vatum? Meri Prophetæ Reltgioſu
acurrifſe Principi nuntiantur. Dices, nec quæri, "enaltans
nec audiri lyrarum illecebras, ubi à Dei Spiritu e
occupamur. Quis enim citharam atrendat, ſi as.
Deo intendit? Nemo non ſurdaſter ad Sirenum D
voces eſt, ſi loquentis Dei catadupa accolat. Et Apoc n.
vox illius tanquàm vox aquarum multarum. Sur-
ditatem iſtam ut probo, aiéôque auritiſſimam, ita
contigiſſe tum non crediderim, cùm Sauüli occur-
rêre Prophetæ: aut ſi contigit, non Jordanis ſu-
ſurro labentis leniter, ſed proruentis fragore Nili
contigit: id eſt, non beneficio Spiritus, ſed regni
maleficio. Exaudire ſiquidem aut non debet ci-
tharas Princeps, aut non poteſt. Audi, quæ ſit
ſolii ſymphonia. Et de throno procedebant fulgu- Apoc 45.
ra, & voces, & tonitrua. Et in conſpectu ſedis;
tanquàm mare vitreum. Tempeſtatibus tum æ-
quoris tum cœli aſſueſcat regnaturus, quem non
lyræ decet illecebra, ſed fragor ſtrepituſque to-
nitruum. Quòd ſi procellis coœli Curulis obfſi-
detur, quas terreni Subſellii futuras eſſe putas
tempeſtates? Et miraris, ſi inſtruendum eſſe di-
xerim regnaturum, non volumine, ſed loricâ?
Fortior, quàm ſapientior ſit oportet is, qui ad
Reipublicæ clavum accedit. Fecit, inquit de Af- Eſthera. 2.

ſuero Scriptura, grande convivium pueris ſuit,

Jortiſſimis Perſarum, & Medorum inclytis. En ut
fortiudine muniantur, qui Regi aſſident. Ego pſal.2,6,
autem conſtitutus ſum Rex ab eo ſuper Sion mon-
tem Sanctum ejus. Sed deſignationem Principa-
tus anteceſſere tonitrua. Sic enim Regni Pſalmus
exorditur. Quare fremuerunt Gentes? Principes Ibid, 1.
convenerunt in unum adversus Dominum. Vide,
quàâ te inſtrui oporteat armaturà Regum impe-
tum perlaturum. Quòd ſi nuntiaturus tantùm fla-
gitia populis Jeremias extrui debet in murum æ-
reum, & in urbem ferream: Qui non recitare Epiſeopus
flagitia debet, ſed abolere, non incuſare, ſed ple- Piinn.
Ctere, eradere ex animis domibuſque, non ocu-
lis objicere, aut inſuſurrare auribus, in Alpes erit Superior

. . 2 ſ.: us ſuun
ſubrigendus ferreas, igneéôſque tnas: quò ſci- niell gat.

licèt & à nullo poſſit inceſſi, & nullum non poſ-

ſit conterrere peccantium. Dedi te hodiè in civi- Jer. I. 18.
tatem munitam, & in columnam ferream. Quo-
tuſquiſque eſt, qui valeat ſecuribus ſuis ſcelus ir- Dignuas
rumpere! Relangueſcit aliquando telum digni- nexia.
tate peccantis. Clamat enim Moſes ad Deum:
Quis ſum ego, ut vadam ad Pharaonem? Et Exod. 3. ¹1.
tum tamen Deo aderat, ſpectabat innoxium Ru- crribzio
bum in igne, adoleverat in Regia, Ægyptium aahibenda.
jugulaverat. Quèòd ſi is Regem expavet, qui
Regis filia fuerat & enutritus & adoptatus: in-
ſuetus regiæ animus falgore ſolii quomodò con-
ſternabitür? Laudatura Salomonem Sabæa ex- cngliarii
palleſcit, eämque vires deficiunt: & tu equeſtri ver- –
& ſubſellio affurges in Principem, quem Carpas ſjoi Sif.
impavidus? Cogit regum purpura pallere Cen- cilimum.
ſorem: & nulla tam rigens eſt virga, quæ ſolo cköen:
ſceptri nitore non flectatur. Allegabatur à Deo enos ad
Moſes, & Cenſuram abnuit. Roborabatur por- profidam

. . . . . . Vveritatem.
tentis, & trepidat. Timet loqui, qui jugulare nzecz

non tmimuit. Tu verò loqui neſcius reprehenſionis ametur 4
telum ſtringes in Dynaſtam, nullis animatus mi- Rge.

— .. .. . Humani ai⸗
raculis ad iævitiem, & Deo non allegante, ſed Husco⸗

abſterrente ſocordiam tuam à legatione Everſtanſ teniiſimi.

min⸗
1 Vis
8
Et ehu
ecel
berne
6,
at n
num 1
Ponni
ne
Gn, locide
I ea
upr elibli
(o l
Eſei
un ſe
nien Heher,
nn le dan
1Mi.
lis⸗ ſee .
Reenat!
ar n He
Micinun
(Dnd
Aiont 1
an. Voneri,
nin Nales 4
g
n Dan
Danirt
a Mrun
nſuts Glltats
a, tli
rinee
ulm. gebe
iefa Cenlor
Auit. ſme,
.
Petle
Peniu co
gilnr R.
uir DNen.

ecene
ef
2 ſi
ler ſi
Kt
1 re⸗ 1.

Wmn
N
Dri

hai
ſiet
npen.
glinl
tene “
e en A

1.

Wen

Eeli ,

Rn

1

3
nk f

.9l. Iu;
l

em d.
Unmi
nen N
dki
Eete
de

e 4
bum⸗
gentn
dlges
nunsd.
Dck
Ancke.
A l)
i i
e

Rn.
nkior
iln
un. ſe,
gn ne
8inenl:
InIN;?
Noolectueh,
Eiſ⸗
,MMne
„Ir1
nlheti /
8: Clre,
nane
e ucer,
nen
lelabrg⸗
n ni
Aen:
urni nig
wwünſir ,
Kyr 1

aret,

.
E

ke
Rnn,

B *

Diſſertat. ſuper Evang. Quadrag. 33

& ſanguinis. Unus auſus eſt Samuë] Saülem cri-
minis coarguere: Qui tamen monere Heli, quam-
1. Reg. 3 vis à Deo monitus, non audebar. Et Namuél ti-
5d mebat, inquit, indicare viſionem Heli. Vicerat
illecebras puer Lupanaris, quod proſtabat in Ta-
bernaculo. Sed qui flores contempſerat volupta-
tis, Dignitatis infulis vincebatur. Lilium colue-
rat ſuum vel inter ignes filiorum Heli: ſed ſpi-
nam unam verebatur Seni ſuffigere, majeſtate
Pontificis factus elinguis. Et pertonabis in Ma-
gnates criminum mancipium, exul à Sanctuario?
Aulici mi, Incincétus ephod lineo linguam timet exolvere,
leri. ut ea recitet Sacerdoti, quæ illi Numen ſuggeſ-
Cunfeſſarin ſerat. Et tu renes lumbôſque diſcinctus telum
muniu per- evibrabis in Tyrannum, tuo è& corde verba de-
arduum. pPrompturus ad eum, qui aut vecors eſt, aut ex-
cors? Puer, qui ſperat nihil, lippientem extimer:
& ſpei plenus, turgiduſque ſpiritus Gigas, Ar-
gum ſpernet non excubantem buculæ, ſed hortis
Rex miſer, Heſperidum incubantem. Quid ex Heli metue-
T aze ret Samuél? Silet tamen. Quid non è& Dynaſta
uden e ſperet, metuâtque mercenarius? Et irrugiet?
Dienuas Ruerat in adulterium, cædémque David, corru-
ides noxia. ptor Bethſabeæ, & Uria proditor. Quis eum
5 Daviaa Timinum monuit? Aderamt Hieroſolymis Sa-
maloori. doch & Abiathar, & Nathan. Sed obriguerant
gitur. Univerſi, nulluſque non balbus. Novem jam
Ccwrelzi Henſes adulter exegerat ſine Cenſore; ſpectaſſéêt-
iera ſt. que prolem & ſœmina Princeps impunitus, niſi
2. Reg. 12. Deus impuliflet Vatem in regiam. Miſit ergo
1. Dominus Nathan ad David. Tardius edidit Pro-
Dign eu Pheta verbum, quam pellex fœtum. Filius ini-
recwſanda, quitatis non modò concipi, ſed & vagire potuit,
Tuo vere antequam Vates hiſcerer coràm Rege de crimine.
ne Core Vagiebat infans flagiti Præco, & tacebat Vates
lone ſan Cenior adulterii. Ergo, garriente pro Lege Pu-
,K. ſione, Prophera comtrà ſcelus non rugit? Cunæ
perſirepunt, & adyta conticeſcunt? Puer eſt ſtre-
perus contra David, & Vates eſt elinguis? Vaul-
gatur Regis facinus à Filio, ſupprimitur à Pro-
pheta. Ut video, in Regum domibus & Pro-
orri. Pheræ balbutiunt, & pueri tonant in ſceleſtos.
do Vide Verbo, & Puer videri poteſt in Davidem Pro-
ſupra & pPheta, & Vates in Regem Puer. Miraris dor-
intti. müſſe cum alena foœmina Principem in tanto ſi-
lentio? Quidai dorrnirer vel David, ſi nec Na-
dchhan muſſlat. Porrò ſi, trucidatis Ianocentibus,
&S raptis Matronis, ad Davides ne Nathani qui-
dem commeant poſt menſes novem: Quem da-
Dies, qui profanum Principem, impidmque con-
eniat Kalendis ipſis injuſtitiæ? Torpet, mihi
crede, hærétque ferrum, ſi Conſularis feriendus
iſit, eburque ſellæ Elephantum quodammodè op-
Corveëio ponit correptori. Latus te clavus ità defiget, ut
ud6* nec dexteram commovere poſſis manum, nec
etur, etia . . . . .
abopiimis. linguam. At hi fuere tardiores in Regem. Quid
cenecte ſi Princeps hebeſceret ac vereretur Adoleſcentem,
asmanda. eümque Filium, nec unicum, ſed a regno diſ-
Aluſum, Fratrémque proſcripti? Profectò, ut
ferrum coràm ſceptro remollitur, ità virga do-
3. Rege s. heſticorum afflaru erumpit in flores. Adonias anu-
em elevabatur, inquit, dieens: Ego regnabo. Fe-
eitque ſibi currus & equites. Nec corripuit eum
Saier ſuus aliquando, dicens: Quare hoc feciſti?7
QNulla in imperio vox tetrior quàm iſthæc eſt:
Ego regnabo. Vox iſia, vox Jacob non eſt, ſed
Nembroth. Nec vox tantuùm inſonuit Nembroth,
ſed incus quoque perſanuit Lubalcain. Nam fe-
cit ſibi currus Adonias. Molà eum non modèò Da-
vid non oppreſſit: ſed ne ſibilo quidem auræ te-
eeiee nuns æſturn ambirus temperavit. Quem timeret
d. D Vid, dui Goliam non timuir 2à Tiauir Acho-
fieil. David, qui Goliam non timuit imuit .

Laus San-
&i corri-

niam. Nec telo tamùm, ſed verbe quoque abſtii=⸗
nuit, Convulſi à filo regni ſpeéctator; non im-
bellis modò, ſed elinguis. Et ſæviturum te credes
in unigenitum tibi obſequentem, ſed peccan-
tem in publica commoda, ſi David parcit deſ-
ciſcenti a ſe Abſalonis Frarri „quamvis deſi=
gnaſſet regni ſucceſſorem Salomonem? Quis car-
nem ſuam odio habuit ? Quem Nepos ample-
xu non inflexit? Video cunctabundum Abraha-
mum, tumente Agare. Retinuiſſet Iſmaëlem
domi Patriarcha, quamvis contumacem, miſi
à Deo ſævire juberetur in ancillam & vernam.
Omnia, quæ dixerit tibi Gara, audi vocem ejus: Gen.51-iie
quia in Iiaac vocabitur tibi ſemen. Promiſſis erigi =èð
debuit vir tantus, quò ſæviret in ludionem, imo mollis in

verò in idololatram. Ludit Iſmaël, & Abraham fltium-

colludit? Quin & eludit ſeveritatem Saræ. Qua- Hitiorun
re? Audi. Durs accepit hoc Abraham pro filio ſuo. Ibid. 1.
Illuſerat: ſed erat Filius. Toleretur, inquiebat-
Nam & granum primô purre ſqualet in ſemine, 2 arenium
mox verô virideſcit in olere. Si cepam faſtidias, ſanbtum
erumpentem ex ea Narciſſum non leges. Si nu. valaè ar-
bilum diſpuleris, fruſtrà Iridem optes expingi. Vign:tas
Nullus Melchiſedech ludo victimis non proluſit. recuſanda.
Habet & pietas infantiam ſuam: erique Iſmaël Eccteſa-
inter Prophetas non ultimus, qui pubertatem ſan Halicd de-
nis antevertit. Verbo, ex Cenſore Patronus Ido- Teram aff⸗
lolatræ, Charitate erga filium è& ſecuri ſcutum ela- Beris ites
boravit, quo criminoſus erraret impunitus. Si h puniens,
iſthæc ſpectantur monſtra clementiæ in domo A-
brahæ pugnacis & juſti: ecquando inter laſcivias
Epulonis ſeveritas fulguret in domeſticum? Scan-
dalizantem tibi oculum effodies, ſi unguem A-
brahamus, ne tabidum quidem, præcidi? Noli
ergo in Curulem inſcendere, niſi per calcatas ad
eam cunas, ſellàſque tuorum licuerit devolare.
Quam porrò ſit arduum, non in domeſticos tan-
tum, ſed in exteros quoque deſævire, ex iis con-
jicere licet, quæ Iſaias varicinii ſui undecimo ca-
pite commemorat. Nam antequàm ſumptum à
Chriſto de tranſgreſſoribus ſupplicium narret, de-
ſiliſſe in eum ſcribit Spirituum Divinorum co-
hortem univerſam. Et requieſcet ſuper eum Spi- Ila. 11. 2
ius Domini, Spiritus ſapientie? & intellettin,
Spiritus conſilii & fortitudinie, Spiritus ſeientiæ &
Pietatis. Et replebit eum Spiritus Timoris Domini.
Et percutiet terram virgi oris ſui, & Spiritu la-
biorum ſuorum interficiet impium. Ut vel unum
non tam cædat, quàm arguat Divinitas pecca-
torem, quâ JRSUM alluvione donorum in ſu
plicium peccantis extimulat? Et quidem Chri⸗
ſtus, qui Deus omnia poterat, quà Homo, pro
ſua reverentia; unionéque hypoſiatica donis om-
"nibus cumulatus potuit, quæ nemo hominum
poterit unquàm. Tu ergo Spiritibus deſtitutus
urbem peſtibus expiabis, adobrutis in ſuo cruore
Sortilegis, ſi Chriſtus tantis inſtruitur Dei donis,
armiſque, ut impium reprehendat? Coœlum in-
tuere, ut obnubatur, ut depluat, ut fulguret, ut
murmuret, antequàm fulmen jaciat in morrales.
Quot fulgetræ ferociam fulguris antevertunt? .
Davidem intueor minacem in Abſalon. At quò
evaſerint turbines, piget referre. Eocatii ſque eſt 1. Reg. 145
Abſalon: & intravit ad Regem: oſeulatit ſque &ſt 33.
Rex Abſalon. Non in pluviam remollita ſunt ful-
gura; ſed aſpides in torques aureos ſunt reficti.
Verùm exulaverat din Adoleſcens regius. Quid
in Levi & Simeonem vaſa iniquitatis bellantia
irrogatum eſt ſupplicii, cum oppidum univer-
ſum, datà, acceptâque non fide modèͤ, ſed
clientelà, immaniiſimè ſubverterunt ? Quibus
perpetratis, Jacob dixit ad Simeon & Levi:
Turbaſtis

§. garobs

RKici Apo-*

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Gen. 24.29. Tarbaſtis me, & odioſum ſeciſtis me Chananais.
Laus San- Proh expeditas in ſicarios ſecures, faſcéſqu c: -
Ei corri. lutos! Si hozdum unum furripuiſſent epulaturi
gazur ei⸗ cum ſociis, non blandiùs compellari poterant à
DWenn Parente Filii de patina clandeſtina! Muſſavit
eſt. hic tamen Jacob. Iſaac verò, cùm Rebeccæ in-
Gen. 27. fenſiſſimum eſſe Eſau ex ipſa intelligeret: Tædet
46. me vitæ meæ, propter Filias Heth, non modô
eum non corripuit, ſed evocatum Jacob ablega-
vit in Syriam. Regnat domi Eſaü ſine æmulo,
in Marrem ità injurias, ut eam tæderet vitæz,
acerbitate calamitatum. Quòd ſi ſanctiſſimi Pa-
triarchæ torpent in domeſticos, tune in Magna-
tes excandeſces? Unus in Achab Ehas exarſit;

Sed ſine imitatore. Cecimit de illo propterea Ec-

Eecli. 48.2. cleſiaſtici author. Qui induxit in illos famem,
& imitantes illum pauci fatcti ſunt. Verbo Domini
continuit Cœlum. Et quis poteſt ſimiliter ſie glo-
riari? Qui dejeciſti Reges ad perniciem, & con-
fregiſti facile potentiam ipſorum. Beati ſunt, qui
te viderunt, & in amicitia tua decorati ſunt. Nam
nos vitâ vivimus tantum. Quòd ſi arduum adeò
eſt, in alios ſævire pro Lege, ut parem Elias mi-
nimè habeat: quaàm erit difficilius, pro tuenda
»Juſtitia, necem non infligere, ſed pati! Elias
. certè, qui Regem arguit, Reginam timuit. Oc-
cidit Sacrificulos, ſed, ne occideretur, aufugit.
Cœlum clauſit: ſed Sepulchrum recludi expavit.
Prodigus alieni ſanguinis ut fuerit pro Deo, ſui
certè parciſſimus extitit. Et tamen ſeſſuri ad Chri-
ſti dexteram calix venenum tam propinat, quàm
haurit. Prætor enim tam ſuam objicere vitam
telis debet, ne Leges intereant, quàm alienam
ſuppliciis profligare. Ideò enim ad Calicem ini-
tiandos eſſe duximus Regnaturos, non ad Codi-

Epiſcopi cem. Nonne vides timore ſuſurri ità Præſidem
& Sspe. conſternari, ut demulcendæ plebis gratiàa, & Ba-
riores, ac

Reges uo fabbam exolveret, & Chriſtum in patibulum

modo exa- ageret? Adeò vel Romana generofitas armata
minandi. quoque timet inermes, vereturque Scribarum
Humani fimbrias prætexta Prætoris: &, ne deferatur Pi-
timoreis. latus ad Cælarem, jactum facit innocentiæ. Er-
Päass. Tavi ergo, quùm dignoſcendos Calice Candida-
tos aflirmavi: ſunt enim examinandi aut Pro-
Dignitas

fluente, aut Ægeo. Siquidem haurienda ſunt Ma-
ria Proconſuli, ſi, ut propugnet Reipublicæ,
Cœlique tabulas, aut irrogare ſupplicium audeat,
aut pati. Nam in Præfecturæ, Urbiumque pe-
lago is tantùm Prætor naufragatur, qui tabulas
tenet. Et quid, inquies, de Repubhica fiet, ſi
Dignitas ſtolidis deferatur? Quod accidit Iſraë-
h, quùm Arca bubus commiſſa eſt. Pluùs obfuere
1. Reg. 6. Philiſthiim Iſraéli Arcàâ, quàm catapultis. Nam
19. de Primoribus non minus ſeptuaginta, de Plebe

in indigno.

Talenta Verô quinquaginta millia occiſa ſunt Arcæ adven-
varia. tu in Bethſames. Trahebatur enim à bubus. Po-
Non om. Teſtas à Deo eſt. Sed ſi ſegni, aut imperito tra-

nia lienz: datur, prodet Rempublicam. Aratro factus eſt
omnibus. bos, non Arcæ. IIlud niſi ducat, emorimur:
hanc ſi trahat, non ſuperſumus.

FERIA QUINTA
DOMINICX II.
Mortuus eſt autem & dives: & ſepultus

eſt in inferno. Luc. 16. 22.

Qm eſt Oceano Ganges diſſimilis! Nam

Dirizig tempeſtatum habemus in pelago fremitum,

20xi&,

in littore inducias, exitumque. At verò Ganges peliritas
ridet, luditque inter gurgites, ad ripas graſſatu- noxia.
rus. En Opum profluens, quam lenis afffuxit gjezi,
Epuloni dum defluxit, in exitu verò pro byſſo Staiur.
