Sine, ut Conſulatu & fruatur & rutilet ſuo, qui
tuis ſanè nebulis infuſcaretur. Pleriſque uti con-
ſueverunt Candidati, tanquam ſuæ floribus di-
gnitatis. Quæ ut coqui coœperit in pomum, ma-
turitati ſuæ floſculorum jactu proludit. Agge- Fimus ays
runtur Arbori cum ſtercoribus rudera: iſque Mala bor ingra-
punica, citriâque pubeſcunt. Nulla tamen ſpes“
fimo eſt ſubeundi a plantæ fibris ad faſtigium ra-
morum. Adolevere poma ſtercore. Sed ut ſuc-
cum frugi addidit depreſſa ſanies ad radices: ità
pretio, decoréque fraudaret, quæ juvit, auxitque
poma, cùm iis aſpergeretur. Tu quoque prode- Aulicz
tis Candidato, ſi tuis tete gurguſtis continueris. 7"iſeris
Nam, ſi quem conchylio in Senatu, ſerviendo,
imbuiſti, familiaritate corruperis amicitiæ, ſub-
rubere purpuram coges, fiéſque prætextato Echi-
nus de conchylio. Apage te, rogo, à curull,
ne conſuetudine tuâ ebur ſubrubeſcat. Ereptaſti Tu.
ſeu in palatium Præſidentis, ſeu in tentorium
Debellantis, non ut aſſideres, ſed ut incurvarere cnfäen
Fortunato. Eô te Fortuna impulit, ut paludato ti⸗ R, Los
theatrum faceret laxius; haberétque trabea ado- minibus.
ratorern cæteroqui adorandum. Exemplar tui
muneris invexere Arabes ê ſuis ſylvis. Flagran-
do Thus fragrat, convivii, hoſtiæque pompam
ſuo non incommodo ſolùm, ſed diſpendio exau-
Eturum. Deficiendo tu quoque ſubſervies; & pe-
reundo immortalitatem Domino propagabis. Pe-
rirent ſimulachra, ſi parem ſibi facerent baſim,
quâ efferuntur. Jaceat propterea & mandibula,
pugnæ aptior, quàm triumpho. Savire poteſt;
ſpectari ſine riſu in Ovatione non poteſt. Antu
conditum Pullum inferes epulo cum ollula: in
qua tamen elixus ſiſtetur menſis. E teſta depo-
nitur in argenteam patinam; ut gemma ſtoma-
chum pervellat, quem ollæ ſitus & fuligo con-
cuteret. Seponatur ideò Funda, quamvis Go-
liæ debellatrix. Gigante major eſſe poteſt in lu-
cta; triumphum implere non poteſt. Cothurnus
quamvis aureus, etiämque ſmaragdinus, ſi pedi-
bus ſubducatur, & imponatur capiti, dabuntur,
vel in Senatu, Saturnalia ſub Catone. Teges pe-
plo caput non inconcinnè, licèt illud lineis, la-
neiſlve duntaxat concinnaveris. Adeò potuere
uſui eſſe bellantibus tum maxilla, tum funda,
quæ probro forent triumphantibus. At cùm Dy-
naſta Oracori ſuo non genere, non prudentiâ,
non eloquentia, ſed fortund tantùm præcellit;
quæ, ut potentiam oſtentaret, ſuum eſſe voluit
imperia congiarium: cur ejus ſcita improbat,
ſcripta delet, acta reſcindit? Modòô ſuum ità in
eum tranſtulerat jus, ut ſi Darii Mater illi Con-
juxque advolverentur, aſſentationis indignirarem
vel in corona, nedum in galea iis facile verbis
palliaſſet: Et hic Alexander eſt. Modèò jus ſuum
reſorbente Duce, ne quidem hiſcere poteſt, niſi
ut ejulet, mera Legati larva. Aut parciùs affun-
di illi debuere teſſeræ regnique tabulæ: aut pote-
ſtatis non tam citò refluere ab eo æſtum oportuit.
Nimirum, Torrentes, non Flumina, componen-
dis Rerum publicarum cauſis à ſeſe Dictatores
ablegant. Tumere eos, ripâſque faſtidire hor- Tegant, ſens
reas, pontes aggeréſque indignatos; quos poſt- Orarorts
modùm vix limre trajicias. Minantur, ſpumant, tn n
effunduntur, pervadunt omnia, omniâque de- dent,
volvunt, convolvúntque gurgitibus. Nullum ex Kren fas
Apolline petunt oraculum. Inconſulto ſcribunt“
Principe, reſcribuntque. Aiunt, negaântque iiſque
ſunt mumiti, ſeptique diplomatibus, ur deprimen-
dis eorum criſtis nec impoſitus Caucaſus par fo-
re, eſſéque videatur. Frondoſam porrò Cedrum
V . Aquilæ

Autlici
Frænandi.

Suberna-
zores non
grobi &
PBroconſis
les frontoſi,
violentio.
yes inter.
dum ſunt
quàm de
cea ju
bedntque
principes.

Pl. 109. 4.

Aquilæ advolant ; non ut medullam plantæ de-
paſcantur, ſed ut alis ſuis frondes arboris eventi-
lent; quæ vel Eteſias pertæſæ, uno ſe Dominan-
tis perflari ſpiritu jactant; in aſſentationem blan-
ditiaſque Prætoris Regnantium halitu extenuato,
quo edi fulgura, tonitruâque debuiſſent. Vel,
ut metaphoræ inſiſtamus Profluentis, ità ſui ple-
nus Torrens intumeſcit, ut nec hortis parcat
Heſperidum; quos irrumpit, fruge nequicquam
aured mitigandus, niſi nemus excaudicet, faciãt-
que de continenti, non peninſulam ſuis arriſuram
ripis, ſed vorticibus ſuis Inſulam vectigalem.
Nec metallis ullus tam ſquamatus Draco excu-
bat, qui alvei tumore non deſquametur, futurus
pro Angue Cycnus ad ripas profluentis. Ipſis
Armeniæ jugis naufragium minitatur procurren-
tis in Mare furor, tumôrque Torrentis. Ex qua
ſanè proluvie nec ſua cum arca Noë enavigaret.
Ea eſt immanitas gurgitis, undarumque violentia.
Ipſam ne quidem ſcatebram reveretur, in quam
frendens revolvitur. Eſt ſiquidem ſuo Principi
Prætor, non Prætor, ſed Dictator, & plerum-
que Pythagoras. Etenim quaſſatas urbes, aucta
portoria, compilata Templa, exhauſtum æra-
rium, Senatores oppreſſos, vaſtatas funditus Pro-
vincias expoſtulantibus Civibus unicam quaſi
mammam, Conſul exhibet expectoratus, Ipſe
dixit. Quæ frigentiſſima duo verba, quaſi co-
lumnas Herculis geminas fuſo querelarum ad ſe
Oceano opponit Dynaſta, illà ſtoliditati ſaxeæ
ſuſpensà epigraphe, Non ultra. Hæc inter, ſi mi-
nùs genio jura Dantis ſeu Prætoris, ſeu Legati
acta reſponderint, expunguntur illicò; ſuéſque
exceſſiſſe fines Orator fertur, moveturque Sena-
tu, damnaturque imperitiæ. Detumet tunc Tor-
rens, & quem nulli aggeres coërcebant, quém-
que nec Argo Thraces transmiſiſſent, tumidio-
rem Euxino, lintribus primuùm trajiciunt accolæ,
mox trabibus tranſgrediuntur equiſones, ad ex-
tremum puellæ herbidurn calcant, virente gra-
mine in profluente. Suum ſe intra conclave re-
condit Exlegatus, aut ruri miſer Sole fruitur, ut
offuſas membranis ſuis, ſibique tenebras, fruſtra
ſydere conſoletur. Aret infelix in tanto grami-
num virore, ediſcitque à Vitibus, quâ ratione
exputanti ſe Domino racemos promat è& vulnere.
Cogetur enim blandiri ferienti: ferétque haberi
tranſgreſſor, & contumax, ne Sultanus doloſus
audiat & varius. Miniſtrorum, conditio proh
miſera! qui ne Princeps abiiſſe videatur in Pro-
theum, furentes ſeſe Hercules mentiuntur, pa-
triæ, regnéque infeſtos. Haud ità cum ſuis Deus
Vatibus agit, quos fluvios, non torrentes eſſe
vult, nullis unquam deterentium veſtigiis con-
ſignandos. Juravit Dominurs, & non pœnitebit
eum. Ecquando Dei flumina deſtituentur aquis,
ſi Jeremias tum quoque tumet, exorbétque Eu-
Phratem, cùm reſolutus in pulverem merus jacer
cinis in ſepulchro? Ui compleretur, inquit, Ver-
bum Domini ex ore Jeremiæ. Exolventur à vic-
tore captivi, quòd lhbertatem iis enuntiaverit du-
dum Vates tumulatus. Aruit in monumento Je-
remias; ſed ità in ſuo vaticinio exundat, ut nau-
fragam Euphrate Arcam extrahat & gurgitibus,
elatàmque fluctibus referat Hieroſolymas, non
viris octo, & animantibus fartam perpaucis, ſed
Levitis, & Principibus, aurôque onuſtam pro-
pemodum infinito. Ut videris appulſam Hiero-
ſolymis Synagogam, eam ſcito a Jeremia illuc
exportatam: cujus cineribus tanti manat impe-
tus fluminis, ut eo Dei civitas, Templumque
alluantur. Quòd ſi demortuis quoque Vatibus eam
authoritatem ſupereſſe ſtatuit; ecquando

Oliva in Eſdram.

ſuperſtitum acta reſcindet, ſcriptâque proſcribet?
Vivus eſt enim ſermo Dei, & effcax, inquit Pau-
lus. Nec vivus tantùm ſed vivax, extinguique Heb. 4. ui.
neſcius. Nam quando Dei ſermo interibit, ſi
perſtat in Jeremiæ funere immortalis?

IN anno primo Cyri Regis Per-
ſarum, ut compleretur verbum
Domini ex ore Jeremiæ, ſuſcita-
vit Dominus Spiritum Cyri Re-

gis. 1. Eſdr. I.

CAPUT VI.

NO N ſua Dei Vates inſomnia profari
proferréque, ſed afflatum ſibi è cœlo
verbum nuntiare ſolitos. Rata prop-
terea eorum eſſe, foréque oracula. Quâ
vaticinii ſanctitate, quaſi & liliis, aſtriſ-
que aggere concinnato, proluvies Nun-
tiorum compeſcitur, ne ſui ſenſa pecto-
ris, pro Regum effatis, exgurgitent,
ſummo Reipublicæ detrimento.

C Ompleatur vox Jeremiæ licèt ſepulti, vi-
vãtque in ſuo Vates oraculo, novus quaſi
Phœnix prophetiæ. Sed ideo vox ejus prodeat &
ſepulchro, quia non è& Jeremia prodiit, ſed ex
Deo. Ut compleretur verbum, inquit, Domini ex
ore Jeremiæ. Concha os extitit Vatis. Non enim cancfone
id liquoris excoxit, deprompsitque, quod è ſal- mon mun ſus
ſedine ſui cordis ebiberat: ſed quem è& cœlo hau- genio ſed
ſerat rorem, coxit emisitque: ideôque uniones Pei maho.
protulit prophetantis, non vitra, crepundiâque zuamr.
garrientis. Tum enimverò gemmas Prophetæ Cuncioer
proloquuntur, cùm id enuntiaverint, quod è cœlo Oratione.
acceperunt. Ros in margaritam concreſcit, non canris ſa
hauſta ex Hippocrene unda, aut expreſſum & ria.
Cypro vinum, in gemmam adoleſcunt. Verbum conſeliarii
Domini completur, non Philoſophiæ fragor, aut veri.
Poëtices harmonia. Hæc illecebra hortorum eſt,
quæ defloreſcit cum Roſa. IIIa eſt Scholarum
fanatica gladiatoria; cujus exitus raucedo certan-
tium eſt, & audientium ſtupor. Vox Dei nu-
trit, inſtruitque; ideéque nec auditori unquam,
nec Oratori decoquit ſuo. Sed non omnes, ut Rom. 10.
Paulus ait, obediunt Evangelio. Plures habet Ec- 16.
cleſia oſtreas, quam conchas. Pauciores long?
ſunt, qui margaritas obedientiæ prophetando,
auribus ſuſpendant audientium; quam qui inglu-
viei auditorum ſubſerviant, auditum fidei in ob-
ſequium voluptatis captivantes. Væ Prophetit Ezech. iz.
inſipientibus (vociferatur Ezechiel) qui ſequun- 2.
tur Spiritum ſuum, & nihil vident.. Vident va- bid, s.
na, & divinant mendacium, dicentes: ait Domi-
nus, cum Dominus non miſerit eos. Hi magnifi- Conciona⸗
cant fimbrias, cùm omnia licere ſyrmati, pro- cor non aſ-
nuntiant & tripode. Adeéôque dilatant philacte- Ienterur.
ria prætextarum, ut illa ulrra velum Templi pro-
tendant, demittäntque in ſancta. An verò ma-
gnificent fimbrias, hinc conjicies. Omne ferrum ,ſgren
aureis expiari aſſerunt fimbriis, nullamque pu- ac Ttcolo-
gnam, ſi lubeat dominanti, Deo auſpice exer- P itßnit
cituum geri, conficique deblaterant. Cùm porrò peyſona.
cruorem dealbent in purpura; quantùm cori in- mm
volvent Attalicis, tegéntque byſſo! Ganea, ſi ttehi⸗

hos

l
a ſefingant,
nunriu ſu
(lme ork
ÿ wucenta
eb⸗ “ Getonant
en 0nns, el q
ade iu⸗ Heker
1 .o Lringe
16 ehit; 8
Ai Dranotis,
F. (vum Albummun
7“ lulri
WanI lillag

fin Galimgrum?
*

. unmhlet f⸗
ft. glllno, ni
4 Pe ei
52. Agenuln 1
Pis Hebræ,
iut enillino in
m. d. H
4 une louplen
dhami tanr

Adularor
1 violati
n. nt, Turde
Moemi Arc
pn ed Ploon,
Ebri. Nam
uß. uces eſfluxe
n Unlis Nee
sh. Cäldet, E
ude Ami heni
zu, Ue, Cgft
N Cnbaadp
nm mielo
Ulu Cbmu
cds ſ en
v. Gam Kob hl
e Allerrrz i-
ſinne ur, Eed ei⸗
n erkerl, ne
Aa .
4 W ſe
tauger
Duat, clama
(ug eng
hninon
e, Aner ge
erez cum
Aentenonis
Pelg
d Gnne
un Awina
eunns *

eniti
ninl

, euünge 8
d rii 4
tae

ſonni t
14 7
un ſhie a
Nt. Rare N
lefaenl hi
Nehlige

rolurie hie
„erghlen
mento.

e Hoe Enni 1
Cllo, nn i
von eſin Mdt
dia rodit, Ki
ingit, Dnn:
t Vais Nuc,
8 ,
iigve, glllib
bem Lannke⸗
icere in,
na, depllies
gemmmag hiten
erin,olchi
õ
alk elgllai⸗
Colelom Nents
lophie Z

ebra hortotun

Ils el Khnhea
us tauced cen
o. Vox Di
Adhnori NN
d mr m 1
Plures larl⸗
uciriri
te ſbeut
duum iit

De Cyro Rege. Cap. VI.

apud The- hos audias, in caſis civium, latrina eſt; in No-
olago⸗ c bilium ædibus piſcina eſt, & mare rubrum. A-

vos, & - . .
fiſarios Ctum de fabro eſt, ſi malleo contuſus inter Ci-
Prebo. nerum ferias ovum ſorbillet quatriduanum, ne

laſſitudine computreſcat, audiâtque evocantem
ſe de officina ad ſepulchrum iis planè vocibus
Confaſſarii Mortem, Lazare, veni foràs, ut inferare con-
s Sr. divo. Clamant enim Vates Ariſtarchi, circum-
mi, in Ee- ſcribi id temporis ingluviem claudique, popinas
leſa, ſed ab Eccleſia, quas iniquiſſimè ſuis fabri malleis

tanen elr refringant, ut in jejunio, non Petro lacrymas
aligzu. cucurritu ſuo Gallus eliciat, ſed ut fœturd ſuâ
Gallinæ cachinnos provocent ebriorum. Eà ergo
Ovo fe. truculentid vocis, eéque ſupercilio in languen-

brientes 0⸗
peræ mier- tem detonant, quaſi ovum Ledæ ſit faber come-

dicuntur ſturus, ex quo aut in excidium Phrygiæ ſit pro-
Sare. ceſſura Helena cum Polluce, aut eruptura cum
Dwues Caſtore viri aſpis Clytemneſtra. Itäne? Mare
ne. ergo Evangelii in unius ſeſe ovi putamina deo-

vonibus & Rerabit; & Cete grandia, miſſis transfugis cum
Festerr Prætoriis, Fabrum glutient in lintre ſi putrem
S cum albumine vitellum exorbuerit, ne funditùs
ctio. laſſitudine abſorbeatur? Tôtne Maris ænei decu-
mani, tantãâque è cœlo tonitrua in ſorbile crocum
Wrziun Gallinarum? Si porròô itaà horum ſtomachum
diſenſa. Commovet fabri ganea relanguentis, cur heluoni
mum, ſer- paludato, non Cineribus tanruùm, ſed Domini

en, . Qquoque patibulo devotis, ſanctiſque feris, non
tibuu. exugendum modòô exporrigunt ovum, ſed Ægy-

prtias Hebræorum ollas Aquilone cupiditatis fri-
Juhiezs t. gentiſſimo incendunt. Fumant inter cineres pa-
,. tinæ locupletum, in quas aves omnes, non A-
brahami tantum, ſed Noëmi quoque conduntur;
Zelus ob- teſtante Myſtà, nullis Eccleſiæ vinculis luxatos
P rn ſtomachi cardines coërceri. Se vadem doctrinæ

haſtica ju- dat adulator, Chortémque tutò clamat irrumpi,

e nulla violati jejunii religione. Quâ non ſatur po-
omnibas. Pind, LTurdorum, Turturumque pollinctor, in

Noëmi Arcam portentoſam effingit Eccleſiam,
Inter innn- ſed Plutoni, non Vulcano, hoc eſt, divitibus, non
Ecar, fabris. Nam ſi rheuma èê cerebro paulò largiùs in
probatiſi. fauces effluxerit Conſularis, mox Columbas mon-
li, ese; ſtrofus Noé emittit cum pullis ſuis, ut oleas ex-
nutis hu. Caudicet, tergatque oleum è& menſis tuſſientium.
manus Sa- Atqui Remigi elanguenti ovum extrahit & gut-
W ture, quaſi naufragium factura eſſet Eccleſiæ
durus ni- CyInba ad putaminis, ut dicebat, charybdim. Et,
ms Ge Ccütmn vitello interdixerit, hernioſum, pituiroſo vi-
tulum obtrudit, & depilat Senatori Phaſianos,
mucos ſi emunxerit incoctiores ſub auroram,
Carnes di- quàm ſub heſperum. Nec Theologia tantùm
vitibus in- adulterata ingluviei Equitis ſubalbidi patrocina-
Denre tur, ſed etiam vaticinio. Admotà enim jecinori
iiam leviſ. dextera, menſam, quam ſtruxit rheumatico, di-
r. decus & gloriam. Nidorem proinde non é Bal-
thaſſaris popina, ſed & Petri linteo opulentis com-
parat; clamantique, Abſit, Domine, reclamat;
Act. 101α. Quod Deus purificavit, tu commune ne dixeris;
obruitque coturnicibus trepidantem. Nimirum in
Mari æneo Sacerdotis indulgentis cum ovo Nau-
tæ, linter deprimetur; Procerum verò Quadri-
remes cum aviariis enavigant & Chortibus, aurà
aſſentationis ſecundiſſimà. Quot, rogo, Monſtra
in hoc pelago! Mertallorum graviſſimum aurum
eſt; es tamen, quaſi ſubere, pinguiſſima divi-
tum arvina enatat feliciſſimè. Ut video; hujus
Neptunus æquoris Plutus eſt. Renavigantes ex
Perſena. Ophir nullæ propterea mergentur Onerariæ,
da . quamvis inſtrumentum Medorum omne, Per-
penſatio. ſarümque conantium, menſaſque Luculli Apol-
nibus exe- linares convehant, gemente carind ſub onere.
rande. Levatur enim onere ollularum, graviore auri

Munera.

Avaritia.

ſima cau- Vino abs ſe nutu paratam ait, ceſſurämque in Dei

nummique pondere. Faber verò cum malleo

demergetur, vel in pacata Piſcina Heſebon, ſi vel
Urinum non tam ſugat, quàm lambat lenteſcen-

tis in imo albuminis liguritor. Scilicet pandectas

ſuas Evangelio ſe Lucæ conformaſſe jactitant,
ad ſatiem epulantibus in Quadrageſima trabeatis,
interdicto micis quoque ulceroſo. Dices Carere
nunc Eccleſiam aſſentatoribus tam malè meritis
de Legibus Apoſtolicis, & ne unum quidem aſſi-
dere in Tempfſis Confeſſarium, tam prodigum
deliciarum in Locupletes, tam parcum Pharma-
corum cum plebe. Idem ego quoque cenſeo, cùm
nullum ſciam tolerari a Præſulum vigilantia, qui
non lepram à Lepra in Confeſſionibus, ſed le-
proſum diſtinguat à Paludato, non durus modò,
ſed ſævus in Egenos, blandus Opulentis. Aio
tamen, ſi ità nunc eſt, ſæculum noſtrum, ſacu-
lum eſſe aureum, Cùm ætas Hieronymi fuerit
ferrea; quùm Doctor Maximus, non unum, ſed
multos teſterur & ſui temporis Sacerdotibus, nihil
non permittere Divitibus, nihil non negare Vul-
aribus. En verba Scriptoris fulminantis Janos
iſtos bifrontes. Et horum compleri vaticinia di-
xeris, quorum os loquutum eft vanitatem? Audi pſalm. r43.
ſubducentem Deum eorum oraculis fidem & ba 8.
ſim. Lpſi prophetant in nomine meo mendaciter: Jerem. 27.
ut pereatis tam vos, qum Propheiæ, qui vatici- 15.
nantur vobis. Non his complendis oraculis ſuſ-
citabit Cyri ſpiritum Deus; ſed iis evertendis con-
citabuntur in Hebræos Babyloni. Nec Templum
extruetur, ut effulguret veritas, ſed ſtruerur Car-
cer, ut mendacium puniatur. In Bahylonem Ibid. 22.
transferentur, & ibi erunt uſque ad diem viſita-
tionis ſuæ, dixit Dominus. Vinciri enim debent
blandiloqui, authores Magnatibus Proceribuſque
licentiæ.
Proluvies autem iſta falsò vaticinantium, quæ II.
tanta fuit ſub Hieronymo, & nulla jam eſt, tum
probitate Myſtarum, tum zelo Præſulum, tres Facilitas
habuit, niſi fallor, ſcaturigines, Loquentis faci- abſolven.
litatem improvidam, duritiem Audientis ada- sis r.
mantinam, auri cupiditatem in Vate, in Procere soris, &
prodigentiam. Prima erroris ſcatebra ut flagitio cnſten-
caret, ità notâ non caret: altera, notæ odio, ſce- a ee
lere implicatur: poſtrema cenſuræ ſpernit infa- mumpunt
miam, & criminis impingit in Syrtes. Prima er- San D-
rat, & rubet. Secunda non ruber, & peccat. tüumaque
Tertia prævaricatur, nullà cenſuræ reverenti. Saneimo-
Ad primam hæſit Nathan, in ſtructura Templi"“.
Davidi adblanditus. Impegit in ſecundam Achab,
Micheæ ſubiratus denuntiatione cladis & Cædis.
Naufragatus in tertia eſt Giezi, auro poſthabitâ
veritate. Singulorum procellas contemplemur.
Domum cedrinam incolebat David, ſed in ea li-
gnorum incorruptione una cor ejus teredo confe-
cerat. Suam ergo & cedro cariem Nathano iis vo-
cibus prodidit. Vidéſne, quòd ego habitem in do- z. Reg.7⸗
mo cedrina, & Arca Dei poſita ſit in medio pel- .
lium? Frigeſcebat Arcæ pellibus David; dole-
btque, iis expiatricem criminum Arcam veſtiri Bsig
tunicis, quibus prævaricatus olim Adam fuerat Arcæ Tem-
conveſtitus. Ergéne, aiebat Princeps, una erit bium de-
tunica & Legem Arcæ conſervantis, & legem e.
Adæ contemnentis! Ita pellita conſpicietur inno- Templo-⸗
centia, ut tranſgreſſio! Quod fuit exulantis ſtig- rum orna-
ma, eo inuretur ſanctitas perlitantis! Tum Adam u
exuviis pecudum eſt amictus, quùm erranddo
comparari jumentis cœpit, nec iis ſapientior, & Pdiftcio-
illis ſceleſtior. Quid in Arca ferinum eſt, ut vum lisxrus
belluarum tegi debeat exuviis? An ut Verbum ruen-
carne olim integetur: itaà belluino ſeſe habitu Dei
Arca conveſtit? Sed Deus lutum citò carnis in & David.
immortalitatis aurum reformabit, mortalitati ſep-
tem

„ .

—

36 Oliva in Eſdram.

tem vix luſtris obnoxius. Centenaria in pellibus
Arca eſt, ne dicam, millenaria. Illa me zonâ
exuit, ſepsitque purpurà: & ego eam ſqualere
patiar in corio? Ego peccavi: & tranſgreſſoris
illa habitu funeſtatur? Ego in Cedro luxurior:
illa illuvie obſoleſcet? Belluinis David moribus
2 dehoneſtor, ſi beſtiarum exuviis din Arca infa-
Edificio Mmatur. Nunquam enim non pecus eſt Princeps,
. . ſi, eo regnante, & caro purpurâ conveſfitur, &
ſqualon Arca pellibus integitur. Meam eæ pelles byſſum
Tamplo- Concerpunt. Nam, quæ Dei Tabernaculum exu-
viæ foœdè veſtiunt, eæ planè vecordiam denu-
dant imperantis. Nudor Arcæ pellibus miſer,
cariéque diſtabeſco, quòd degam in Cedro. Te
mei, Nathan, miſereat, ut me perpudet mei.
Ne totus cohorreſcam, metuque pudoréque coni
glacier, amoliamur, rogo te, pelles ab Arca.
Videſne, quòd ego habitem in domo cedrina, &
Arca Dei ſit in medio pellium? Medullam hu-
juſce Cedri non alis Aquila formidanda depaſ-
citur, ſed ſordens pellibus Arca dirius populatur.
Nam quùm illa me de poſt fœtantes acceperit;
ego pellitam eam ſqualere patiar paludatus?
Quiſquis vecors non eſt, ut id monſtri pervide-
rit, exclamabit? Quæ pecudes, Arcæ ſpolia
præbuerunt, eæ Davidi ſua viſcera inſeruere;
quem purpura non urit, frigente Arcà Numinis
in pellibus. Ne patiaris, Nathan, Arcæ villis de-
generare me penitùs in pecudem. Nam Prin-
ceps cor habet belluinum, quamdiù ferino habitu
Arca contegitur. Non enim hæc corium præfer-
ret, ſi cor ille circumferret. His à Davide non
ſine lacrymis Nathano renuntiatis, commiſeratio-
ne cieri ſe ille ſivit in vaticinium, incautior ora-
culo, quàm iniquior. Dixitque Nathan ad Ke-
gem: Omne, quod eſt in corde tuo, vade, fac!
quia Dominus tecum eſt. Frigidum enimveròôò de
pellibus judicium. Templum Deo excitet. David
qui duo Numinis Templa (ità enim perſcribet
Paulus, cum de Probis loquetur) ſubvertet, al-
tero ſubruto per vim, oppreſſo altero per blandi-
tias? Uriam pro Arca ſtantem ſternet, & Beth-
ſabeam tunc pudicam luto allidet. Hæc jacebit
in limo: Ille natabit in ſanguine. Explantabit
Berh⸗ virum, & foœminam ſupplantabit. Incertumque
cuit, quam faciet, pluſne uxori obfuerit, quam erexit ad ſo-

bid. 3.

Peccati
damna
etiam fu⸗
euri.

David

Uria. lium, an nocuerit marito, quem in ſepulchrum
Peerari defodit. Urias enim, cadendo, ſtetit. Aſcen-
Samne. dendo, proruit Bethſabea Bellum ille, deſcen-

dendo, confecit: hæc pugnam iniit, exurgendo.
Adeòô adulterantis diriora ſunt principis oſcula,
quàm tela. His mortem affert; illis vitam eripit,
violatque immortalitatem. Nihil niſi cadaver remi-
ſit Urias jugulatus. Nihil niſi cadaver tenuit cadaver
retinuitque moœechata cùm Rege Bethſabea. Quid
enim ſine pudore, ſine lege, ſine Deo, ſine men-
te adulter eſt, niſi objectum adulteræ cadaver?
Et ſanè de cadavere viſa eſt concepiſſe, quæ fi-
2. Reg. 12., lium peperit mortis. Filius, qui natus eſt tibi, morte
14. morietur. Suo filius in funere parentum funus ex-

reri, preſſit. Nam fostus, qui flagitio concipitur, vitam
E Digei eripit, dum vitam accipit; nec tam ſpiritum à Pa-
collata. tre hauſit, quàm Spiritum exhauſit Patris. Has er-

go daturus LDavid profligatæ pudicitiæ, læſæque
fidei trageædias, Templum ſtruet divinitati, qui
obſcœnitati ſentinam effodiet? meritò proinde
Dominus approperatum à vate opus unatn intra
Reg-7.4. HMOoctem disjecit. Factum eſt autem in illa nocte:
ecce ſermo Domini ad Nathan, dicens: Vade:
& loquere ad ſervum meum David Hac dicit
Dominus: Numquid tu ædificabis mihi domum?
Caligaverat in die Nathan, lux illi propterea
ſuboritur in nocte. Nimirum in Regum domibus

Anla
quàm no-
zia Reli=

Kioſis.

lippire, etiam in Sole, non rarò conſuevere Pro-
phetæ, quos domi ſuæ nec de nocte Lux deficit.
Nocteſcit Vati Lucifer in nitore, fulgoréque re-
giæ: cui Heſperus affulget in ſqualore domeſtici
cubiculi. Corrumpitur in domo Cedrina Pro-
phetia, quam domus lutea obſolere non patitur.
Adeò & fatalis eſt veritati regia, & caſa perop-
portuna, ut vel Nathan mentiri neſcius, etiam
cùm Deum Regi nuntiat, à ſe Deum ſentiat ab-
ſceſſiſſe. Dixitque Nathan ad Regem, Dominus
tecum eſt. An ſit cum Davide Deus, tu ſcis:
tecum certè non eſt, cùm eum in inito conſilio
de Arca adeſſe Principi vaticinaris. Porrò ſi Na-
than, etiam cùm Davidem alloquitur, & de Tem-
plo agit, Demque profatur, delirat tamen in
regia, exerrâtque: Quid ille patietur in regia,
qui nec Nathan eſt, nec cum Davide agit, nec
Deo Templa mohiur, nec denique Numen Prin-
cipi affundit, ſed aut Apollinem, aut Bellonam
infundit imperanti? Ad Davidem dixerat Na-
than, Omne, quod eſt in corde tuo, Vade, fac.
Nollem tam citô à te rem expediri dictu, fa-
tuúque perarduam. Non vides, quid Templi
ſtructuram amoliatur. Ne tinnitu quidem mallei
violari debet Loci quies & ſanctitas. Et tu exu-
lulantem Uriæ ſanguinem, quem Rex effundet,
affundis Tabernaculo? nec vereris, ne deſtinatæ
azymis menſæ, agniſque aræ fundatorem exhor-
reſcant cruentatum, & hoſti, quàm hoſtiis pro-
piorem? Recantaſti Palinodiam, nec immeritè.
Nam ſi ſeriuùs vaticinatus ad Regem eſſes, mo-⸗
nuiſſes illum, ut de pudore ſolicitior foret, quàm
de Templo; caverétque, ne dum ferarum exu-
vias averſatur in Arca, mores ipſe ferinos indue-
ret, fierétque de Paſtore Laniſta, de Rege latro.
Furatus nâmque eſt Oviculam è ſinu Uriæ, Uriam
perdidit. Garrüſſe ſe Nathan intellexit, quùm ſe
crederet vaticinatum. Quoniam autem non do-
lo, ſed feſtinatione Vates impegit, nugas oraculo
emendavit; edixitque Davidi, ſtructuræ decus,
contra quàm nuntiaſſet, deſtinatum ſucceſſori
eſſle, & hæredi ſuo.
mini meo. Quæret ex me fortè nonnemo, cur

Religioſus.
in Aula.

Cellæ
amor.

lbidem 3.

lpſe ædificabit domum no- Ibidem 13.

Nathan, quæ non acceperat à Numine, coram 8. Natham

Davide effutierit? Aio, quòd moraretur in re-
gia, Regique adeſſet. Is eſt coronæ fulgor, ut
aſſuetam quoque ſyderibus, cœlôque aciem per-
ſtringat. Purpurâ fulguritum ſtupere neceſſe eſt:
& quem nequicquam fulgura terruiſſent, evi-
bratæ è& gemmis fulgetræ concutiunt. Habet Ma-
jeſtas imperantis, quo Vatem exanimet vel blan-
da. Haber, quo exprimat, etiam à non afflato,
vaticinia. Habet denique, quo vel Prophetæ in-
terdum lIymphentur, ſolii reverentià animos,

oſſäque Vatum percurrente. Inflexus propterea

in lenocinia Nathan, ut Regem mulceret, fit de
Vate Palpator. Ejus ideò vocibus Dominus non
ſubſcripſit; eas potiùs reſcidit; imperatâ palino-
diàâ blandienti.
Hæc prima improbati ſcatebra vaticinii. Quæ
tamen Oraculum mergit, non Prophetem. Hic

III.

Conſiliarii,

enim mendacio caret: illud adverſatur veritati. &haato⸗
Quod ſanè monſtrum vitio contigit, non audien- gicauti,&
tis, ſed nuntiantis; qui, Numine inconſulto, ex tara ſint.

Dei verbis præfari non debuit. Oportuiſſet, au-

Procraſti-

dito Rege; Nathanum exquirendo vaticinio in- „stio pru-

ducias

agitare, non improvidum edicere Prin- den-

cipi, Omne quod eſt in corde tuo, vade, fac lbid. *5
quia Dominus tecum eſt. Porrò ſi Nathanum a
Regem Deus remiſit, ut, quæ cecinerat, recan-
taret, ſuique Vatis pudori non conſuluit, ur
conſuleret veritati: Gur Principes abuſos Juris
dicundi poteſtate Legatos reſorbere non cogunt,
u

Aulici
frenan

Dũ

12. vomu
el Ion
Di, ore!
ilvd leets
cruclhant,
ſeel Pehor
um, u
1us ſnguen
le Gnuan
Cntinzſn
ſetl nihan
fimbaber
Nee damnan
inpne lr
Eigenii!
liußfi,t
n vero vo
ſe u nonc
ne & Prin
Dinilros eo
Ermantibu
6 hnav.
ſete guan
DMnos adu
Uores ſeyer
elgno 1
n probe ſi
ſobe Regis
TOd eſt,
18 Allbus i
mibeinæ
Piblcam pe
Cactium
Uis, erucan
ilemus, l

Ihemum eh⸗
cir, Ki di
lelan, d
Obretla fet
ri impun
Dinen d
, leh nar
Gie, n
Uen er or
eldho ii

Inet In
nnpbug tr
dl. Ner l
a Unle l l
Kncleli
tmnentbere
in l Ehüdage

i
de mir,
uan ele gi

ſtek
D uds
Grlle,. .D
e u kh 4
Mnr
A
neſin
Runktitg
egen, Dint P
ninin an
banice
nun Kcele
i neni
ein
i E
NeNnnn
n, an Hilng
en dinn N
i, a, 11
eci ,
3, gii I
iun guicenn
Clnn Nur
en Reriiut,
eiz, de Efin
Indatoremenh.
gvam halii
h, nec mmmn
egern ella, n,
Ctorſare
lumn felanma.
ilekeim it
ſa, e Negln
eſinn Vielin
imelenit, iul
Amn aemonnt
egit, ugs Nn
, Ikunedn
naumn ſunli
fedki nil
nd namn
4 Munir,anu
mwrurn dl
Corne fighi
loe vin⸗
Chfae dlA
tennilen,
Ciuot. Hink
Amninerſel⸗
un ¹ de
o 1Pihee:
etenni An

mlaunfe

bus Dninin
zimnhelu
ra aicimn
Nnſtten 4
dretlamn
igt,n ,
ir anſun⸗
Opmil⸗ 6

tduniendi.

. De Cyro Rege. Cap. VI.

quæ vomuerunt diſcordiarum ſemina, rixarum-
que? Tonant, fulguraäntque minorum gentium
Dii, Jove inſcio, inconſultôque: & nunquam non
illud repetentes, Hac dicit Dominus, venenum
eructant, non Principis, ſed ſuum. Dirimunt non
ſemel Pelorum à Brutis, & obſtruunt Helleſpon-
tum, ut Eͤtgæum ab Euxino diſterminent. Ge-
tas jungunt Arabibus, quos Natura coœlo, ſolé-
que disjunxit. Medos in Perſas armant, urt con-
terminæ ſitu, cultúque Numinis Nationes in ad-
verſa trahantur, ſéque mutuò conficiant, in ſola-

tium barbarorum. Et quare mentitos non arguunt,

nec damnant mentientes? Ergo Regum verbo
impunè præfecti abutentur, nullâ imperantium
reverentia? Quéêdque horreas, ſterileſcit vox
Principis, niſi eam Legatus irrigaverit. Adulte-
rata verò vox Regum per Prætorem, Nuntium-
ve ſuâ nunquam fertilitate deficitur. Miror ego

ſanè & Principum patientiam; ſi per regni Ad-

miniſtros eorum vox corrumpatur, id ſcilicet aur
affirmantibus Legatis, in quod nunquam Re-
ges inclinavere, aut abnegantibus, quæ proba-
vere quam maximè. Hujus ego, inquam patien-
tiſſimos adulterii Imperantes eſſe demiror, quos
ulores ſeveriſſimos probo; ſi adulterinum æs Re-
gis ſigno à recoctore procudatur. Nam monera
non probè ſignata patibulo luitur: conſignata im-
probé Regis nomine denuntiatio, non impunita
modô eſt, ſed purpurata. Quaſi verò adulteri-
nis aſſibus in olitorio foro coëmpta crambe, aut
vini heminæ exhauſtæ liberalius in popina, Rem-
püblicam peſſundare poſſint: adulterata verò re-
gnantium vox olera tantùm depaſceretur in ar-
vis, erucam imitata, aut bruchum. Et tamen
Diſzordia videmus, luximuſque in Naumachias humani
rum ſato, ſanguinis converſa Maria, Provinciâſque com-
e TgSe plüres, quòd imperantium verbis palam Procon-
füules ſint abuſi. Vertitur in Mare rubrum Tyr-
rhenum pelagus, in quo non uniones gemmaſ-
cant, ſed diſcordia lapideſcat, nec coralia ſubru-
beſcant, ſed cruor purpuraſcat. Nec Afris nobis
obverſis fideique hoſtibus ſtrata cadaveribus lit-
tora imputamus; ſed horremus in Rebeccam
Europam abiſſé, quæ uterum ſuum fſuis planè
foœtibus in arenam ſternat immaniſſimæ gladia-
Cioæſa. toriæ. Quid aio? Rebecca paucos intra ſe men-
Helum in- ſes fratrum rixam exhorruit, habuitque aliquod
co ſaltem ex oraculo reſponſum, in ſolatium pugnæ.

Prridia in. Et duo ibi tantùm digladiabantur, ſine ferro,
er Aua puſiones. Innumeris ſe quati dolet Europa pha-
langibus, tot ad clades torpente, mutéôque Ora-
culo. Nec Eſaü cum Jacob velitatur, ſed in ſeip-
hr Piano- ſum diviſus ſævuſque Irasl ipſe ſe conficit, lace-
rätque ad lanienæ ſpectaculum, hiante Eſau ri-
Oiheman- dentéque, qui rufam, non lenticul, ſed cruore pul-

u catho- tem exorbere ſe ſperat, uſurpatis, non diſtractis ju-
tcorum . . . 1
verd ere. Tibus primmogeniti. Nam Hæreſis rerum, re gnorum-

iicos eri- que potitur, dum filii inter ſe fidei altercantur,
gunt.

al „. leséque conficiunt. Hoc enim in mari rubro &
toni de- oſes deprimitur, & enavigat in ulteriorem ri-
bent. pam ſuis cum copis Pharao. Quas omnęs calami-
tates Orbis patitur Chriſtianus, adulteratis per-
ſæpe Regum ſcitis, mandatiſque. Et tamen Le-
gati, Prætoréſque nullas adulterati verbi pœnas
luunt; vix loco moventur, ut eorum malignitate,
und jam regni portione conſamptâ, nova, pin-
guiôrque exedatur. Ergo adulterini nummi pia-
culare ſignatoris Crux eſt: & adulterati edicti au-
thor, non in Crucem, ſed in Curulem tolletur?
eritque ſupplicium proditoris aut amplior lega-
Galenan tio, aut nobilior Præfectura ²Doleo adulterina
tmorum ni. Prætorum ſcita à Principibus non reſcindi, quan-
misimer. do Regum literæ, reſcriptäque à Prætoribus
KEihie. Comment. Tom. III.

3 7

proſcribuntur. Quoties allatæ Regum ſyngra- dum eon-
phæ, à Prætoribus ut inanes reli iuntur, aut pro- ere Regans

. . . literas con-
pol's deſtinantur, agglomerandæ in cucullos! tumacia

Quoties regiis diplomatibus *des, oppidaque biſcus.
repetenti impactæ pro ſceptris virge, latomiæ- Lhes.
que ſunt à Proconſulibus reſeratæ, non reſtitutæ
ædes! Quam cùm regii nominis, reicriprique con-
tumeliam ipſo cum Rege expoſtulaverint abjec-
ti Cives; retnittuntur miſeri ad Præſidem, mo-
ventürque, ut eum ſibi perbellè exorent, quando
Regum eſt gemmaà literas obſignare, Prætorum
verò eas exequi cum fide, curdque. Audiant Dy-
naſtæ, quid ſuis edictis Rex Regum adſcribat.

Regum vo-
ces impleri
debent.

Verbum meum non revertetur ad me vacuunm, Iſa. S5 II94

Jed faciet quæcumque volui, & proſperabitur in his, Sekerier
ad qugæ miſi illud. Nom impletur ſolàm, ſed ef- Zorum ccyh-
floreſcit, exuberâtque vox Dei. Nemo illi refra- formetur e-
gatur. Eam quivis exequitur. Non revertetur, in- 25* eniz⸗
quit, ad me vacuum. Regum verô literæ inanes Sauperig
aliquando remittuntur ad Reges, frementibus rTum.
populis, alium poſt Regem abs ſe Regulum in-
terpellandum, qui literarum cenſor ſit, audeât-
que nigrum theta affigere diplomatibus, à quo
Characteres Regis vorentur omnes: aut in imperan-
tis probrum perſtent exangues in literis ſtupen-
téſque. Mallem ego certè cum Leone, cum Ex-
cetra, cum Apro Erymanthæo, cum Avibus
ſtymphalicis, cum Anteo luctari, quàm cum ini-
quo Prætore. Unus ab his me peſtibus exime-
ret Hercules. A Proconſulibus non æquis nec
me præſtabit immunem Auguſtus. Deſeendit, Iſa. 55. 100
inquit Iſaias, imber, & nix de cœlo, & illuc ulrà is-
non revertitur, ſed inebriat terram, & infundit Rer een
eam, & germinare eam Ffacit: & dat panem co- ronconſile
medenti. Hi Regibus à Vate typi exponuntur,““
ut iis ſcita, reſcriptäque ſua coaptent. Nix ergo
frumenta & limo elicit: Et & Regum coœlo tot in
Prætorum ſinum demiſſæ chartæ unum ne qui-
dem i's ota extorquent, quorum eas immunitati
conſcripſerunt? Arva Nivibus adiguntur in meſ-
ſem: Et Regum diplomatibus civium ſegetes de- Saperior
frugantur? Obeſi enim non rarò, à Rege literas "szor Sa-
. 8 — deriori ſu⸗
ad Proconſulem impetraſſe. Suum è& regia miſer bremo ſab-
