fulciunt. His utinàm ſimulacris ſuos Levitæ Xy-
ſtos inſtruerent, ſuâſque Porticus honeſtarent. lis
nec pares Cæſares ſunt porphyretici, nec ex ala-
baſtrite Scipiones. Scipionibus enim expugnata
Carthago; mancis Cœlum diripitur. Quaſſavere
Cæſares regna terrâmque ſanguine macerarunt.
Arietant Oiympum mutili, eorumque ſanie ſi-
Kleemoßy- dera purpuraſcunt. Uanum mahm in impluvio
na opulen. Lazarum, quam Macedonas centum. Etenim
tiam ſeriét. Alexandrum nec Mundo explerem, micis La-
zarum exaturo. Sed imperia occupat Macedo.
.Regna inopes largientur. Quot enim purreſcunt
in languido ulcera, tot ex ulceribus emerſuras eſſe
— Urbes confidas, quarum potieris in calamitoſos
beneficus. Hoc jam tabo reſtergite, quas Præ-
ſulibus maculas affudiſtis. An hi comatuli ſunt?
An hi ſunt pocillatores Idæi? Num his lædi
Lilia Narciſſis arguetis? Negate, ſi licet, hos
eſſe rubos, hiſque Deum dumis ineſſe. Tum
eis, quæ ex Antiſtite, de procurandàâ civium
ſanctimoniâ audiſſem, quæque in ejus ſuſpexiſ-
ſem conclavi, recenſui Laconico plùs ſale, quàm
ſtylo, coëgique dare manus vel invitas, fateri-

que intentiſſimos non pleroſque ſed permultos-

Præſulum in animas eſſe, quarum pro ſuis opi-
bus ducerent caſtimoriam. Non autem in hujus
ego Præſulis ædes illos ideò induxi, quôd omnes
huic velim Antiſtites conformari, quem ſeve-
ritate vitæ Anachoretis propiorem eſſe ſcio, quàm
Præſulibus. Sed ut unius licentiam, pompämque
Clerici, tanti Præſulis virtute, aut inducerem,
aut expungerem. Neque enimh eò ſunt adigendi
Antiſtites, ut ſtramentis incubent, ut fictilibus
cornent, ut vappam bibant, ut paſcantur hor-
deo, ut ferro incingantur, ut ſe loris diſcindant.
Siligineo victitent pane, lineis indormiant, Al-
banum, ſeu etiam faliſcum deguſient, vehantur
bigâ, non ſibi aut aves, aut ſiromata, aut Co-
rinthia interdicta penitùs arbitrentur. At nec ſe
patinis ingurgitent, nec peripetaſmate ità impli-
centur, ur ſui eos muneris oblivio ſubeat. Nec
Eecleſta- deſint illa, nec exundent. Animarum illis feli-
Giei vedi- Citas & ſalus ſuperferatur. Non ſe ideò renuntiari
tas in 9gud .A1: .. . .
debean. Putent Antiſtites, ut redditibus inſtruantur, ſed
erogari. ut promeritis illuſtrentur. Vapores ther ebibit,
Eeclefa- Non ut diſcolori ſeſe arcu cohoneſtet, ſed ut agris
lticis Pom- fertilitatem, per imbres roréſque infundat. Co-
be enors mit ſe quidem interduùm Iride, ſed perrarè, &
ditee. Taptim: in pluvias & frequentiùs effunditur, &
Reniguß diuturmius. Ornari vectigalibus Sacerdotii non
peen’tentes vetuerim Prælules, ſed ità ut Iridibus Colum.
non ſper- Si parcè ornentur, exornantur. Si profuſius ru-
it nns tilent, fulgurant, non effulgent. Iris eſt, qui rap-
enase in vapor in coœli torquem concinnatur. Qui
inen, VerO di vapor coelum illuſtrat, Cometes eſt,
Receer quo ither inhorreſcit, non renidet. Antiſtitum
Praæſules. portenta ſunt phaleræ, niſi fimbrüs concludantur.
Definiant, circumſcribantque ſua Præſules inſtru-
menta, ne decora degenerent in luxuriem. Suam

in eo ſitam eſſe pompam exiſtiment, ſi ſubjecto-

Oliva in Eſdram.

rum caſtigati ſint mores, fideique conſentiant
Pudeat eos vel non ſentire cum Cornelia, vel ab
ea, quod foœdius eſſet, diſſentire; cujus vox illa
aurea fuiſſe fertur, Monilia ſcilicèt ſua, ſuos eſſe
Liberos, quibus educandis ubera; mentémque
inſumpfiſſet. Satis ſe efle divitem, ſi Gracchis
Roma niteſceret. Unionem faſtidire ſe, quem
Scortum & diluere poſſet & exorbere, triumvi=
rali Amaſio blanditurum. Eos ſe Uniones finxiſſe
Reipublicæ, quos nec aceto ſuo molliret Annibal,
eo licèt Alpes perrumperer. Duriores montibus
& peperiſſe patriæ Cives, & parare. His ſi mu-
niretur Imperium, abundè ſe micaturam, quam-
vis ſqualeret illuvie; quando & rubus in pretio
eſt, licèt ſpinis aſperetur, unam quòd ex ſe Ro-
ſam parturiat. Pudeat, inquam, ſuum in liberis
mundam conſtituiſſe Mulierem, & alias Amtiſti-
tem habere gazas, præter Oves ſuas. Periſtro-
mata Præſulis Populi ſunt, & gemmæ Clerici.
Verùm quoniam domorum diù nos luſtratio de-
tinuit, ne ſtomachum lectori prolixitate movea-
mus, quæ de informandis populis ſubjicere Præ-
ſulibus ſtatueramus, inſequenti laconicè capite
perſequemur. Quæ hacéctenus ſcripſi, eo juvandi
oſtro profudi, ut, cùm ſeorſim fermè omnia
in domibus moribuſque obſervaverim Levita-
rum, plenè tamen tenere non poſſim, ea ne
mens tantùm perviderit in unam congeſta do-
mum, quæ diviſim hinc indè oculis auribuſque
hauſiſſem, an verò ea ità auribus oculiſque liba-
verim, uti chartis impreſſi. Id certum eſt, aut
hiſtoriam ſcripſiſſe me, aut tam vero ſimilia con-
didiſſe, ut me nemo mendacii arguere poſſit,
quamvis ſomnia tantuùm mea depromplſiſſem.
Sed jam preſſius Curiones, quibus demandata
Animarum Cuſtodia, propiuſque alloquamur.

OMNIA regna terræ dedit mihi
Dominus Deus coœli. I. Eſdr.

I. 2.

2

CAPVT XKxX.

UT' ſe Cyrus obæratum ſuis urbibus cre-
didit, ità Diœceſibus ſuis oppigneratos
ſeſe eſſe putent Animarum Paſtores.
Non ergo ſegniores eos eſſe decet erga
populos, quàm aut in ſubjectos Prin-
cipes ſint, aut parentes eſſe ſoleant in
liberos. Utrorumque eos obligat, in-
nebtitque tum exemplum, tum ſtudium;
ne educandis Cœlo Ecoleſiæ filis incu-
buiſſe ſegnius videantur Praæſides, quàm
parentibus ocuræ ſint pignora, regibus-
que tum oppida, tum provinciæ.

Ompreſſimus, ut puto, laniatus, latratuſ-
que Cynicorum, quos Duce Diogene, &
dolio ereptare dolemus in Antiſtitum ædes, ut

. . „ *
periſtromata calcent, eâque ſeſe furoris bris in
Saturnalia concitent, non Baccho lymphati, ſed „enenati

Momo. Furunt Bacchantum more maledici to-
xico inebriati, non mero, nec thyrſis armati, ſed
lingu, ſiyléque inſtructi, utque ſuperbiam Præ-
ſulum dererant, diriori ſeſe faſtu polluunt. Ue
enim Pavonem depilent, Draconum ſe & ſqua-
mmis

i ceone
„ eluats ſ
v Y oololata⸗
Ceelet yel
„ I lchnn
7 gobe balba
1 fuor ce⸗
4 ge enor⸗
g blantu
1, Jum venenn
ras in P
ant atra
,ichilochi
late ſegi,
unnn, ellg
e pie⸗ l
li twor uleer
b, 1orgu⸗
1,ot verde
Gn, aCkurn
e vociferant
upta Naufrag
um pidelc⸗
,Eiter pente
Neriſitum

ame hel
Kucl, N
ura, gui be
Citgeadvig
tin Anulires
I1 & nyors &
nun. Pkyu i
Ns ortrae
Jalo euiden
Gln all ain

CNGo d enen

Agltgitebat
an ellicib⸗
n wd ſanen
1 Uült Non
Ehetün. Nedn
riſ Calie,
ſiiuiene
n anin aes
dt lbaun
Anichne,

enin
h,NA
I rils
e
enenn
1Crat
eſ, enn
e,timn.
Onagßnſe
runbl
n montid
Haſm.
nenguer
un ein
Nderk
Cnn
Ainr Ait.
8. Niir.
dmne i
8 Alkie.
lant ne⸗
Ubjieerde
S
lebrd
Eemd omni
ſferin lei
win, an
Congeli⸗
lis uumie
oclligel
elun el al
orikoer
Agrr M
depunhilin
ns Eenalit
Aocamn.

Geltni

—

libus N
lppyſn
n Hn
lun e
eis Ni.
ſllm
1lt,
un iu
e unt
. ſle⸗
Nl, nn
Nrinit⸗

4
„,a brn.
ens,

ce Dihen 9
ſtuumm 69 ,
lgi,

Zediat⸗

mis dehoneſtant, & dentibus armant, quando
Erelifa- belluara morſuri efferantur in belluas. Quaſi ve-
Kici hono- r Coloratas ſerico feras dedeceret aulæis intexere,
randi. deceret verò , licerétque maledicentiâ in Cerbe-
CGnſres rum deformari. Furias eos dices, ſed Cynicas,
cHorum. atcue barbatas, quibus, ut tonſura comas eraſit 5
Marmu. ita furor ceraſtas pro cirris, & fronti injecit, &
ratores de
licitis Ec-

deßafico⸗ gua utantur, nec ſtylo ſcribant, ſed Aſpide.

mimpom- Tam venenatas enim procudunt, evulgantque
hu. Satyras in Præſules, ut nemo dubitet, quin tabo
Religi diluant atramenta, & iambos exarent Ceraſtâ
auheri no“ Archilochi prætextati. Lycambæo ſanguine cru-
S entatæ paginæ, ſi cum horum chartis compo-
nantur, elogia putabuntur, non Satyræ, earum-
que apices roſas eſle credes, non vulnera: cùm
in his tot ulcera horrere poſſis, quot ſy llabas per-
legeris, tôtque cogaris animorum deflere fune-
ra, quot verba decurreris. Nulli Præſulum par-
cunt, actumque de Eccleſia inconſultè, rabidé-
que vociferantur. Et ſanè niſi Petri Cymba ex-
empta naufragio eſſet, ne mergeretur, vererer;
horum videlicèt adobruta atramento. Maledi-
centiæ ex parte ſentinam, ut ſpero, exhauſi, quùm
ædes Anmtiſtitum Templis propiores, quàm domi-
bus commonſtravi. Nam quamvis par pari re-
tulerim, uniuſque incuriam Curionis, magni re-
ligione Præſulis abraſerim; non ille tamen unus;
& folus eſt, qui pecuniam eroget, qui delicias
horreat, qui populorum tantùm incolumitati,
pudorique advigilet: cùm vel Romæ tamtùm no-
verim Antiſtites ego purpuratos complures, ſum-
mi & rigoris & nomimis, ſtudioſiſſimos anima-
rum. Flexis ipſemet gehibus cum regi ſangui-
nis purpurato ſtatas Eccleſiæ horas recitavi.
Quem ille pfallendi morem negligit nunquàt.
Abb alio ejuſdem ordinis Principe, nullique Pro-
cerum aut authoritate, aut claritudine tum ſe-
cundo ad menſam multoties adhibitus, eſurire
verius, quàm coœnare, didici. Nam licèt menſa
non ſorderet tenui ſalino, patinæque, ut non in-
numeræ, ità fümnarent non paucæ, & pateræ
patimis conſentirent, legumina tamen Princeps
exorbebat & ſcauro, rhombéôque rejectis, mul-
Jum vellcabat non trilibrem, aut ſallamenta;
quæ malè concoqueret, arrodebat. Nullis bella-
ris faſtidium ſtomachi pertentabat. Non ſe Al-
bano ingurgitabat, pitiſſabat verius, quàm hau-
riebat domeſtici horti Vappaâmne dicam, an vi-
num? Quod ſanè merum naufragum ſe quereba-
tur hauriri, non dilutum Tiberi à Principe, ſed
demerſum. Neque verò convivabatur lautiùs;
ſi eſuriales caſligatiſſimè ferias emenſus, de ma-
cello aliqua inferrentur, quæ blandirentur gutturi.
Sciſſas enim aves ſubmovebat à ſe, agninam
tam parcè libaturus, ut Lupum videretur in
Agno formidare. Patiebantur eam tamen aves
tepulſam perrarò, quòd diebus exceptis feſtis,
aut nunquam, aut rariflimè, iis menſæ comitiis
intereſſent. Ahum huic ſupparem & galero, &
potentid novi, qui, ut inediam ad uſque Occi-
dentem Solem produceret, & pontificia olla pre-
carium juſculum ſorbillabat. Quem ne ſordidum
arguas, diſpergendæ cum Sole fidei jecit Ædes
ampliſſimas, reditus attribuit uberes, præcones
Evangelii inſtituit complures, nulli, niſi ſibi .
Parcus. At iſthic pietas vix enatat, quòd natet
in olla. Regnum enim Dei non eſt eſca, nec
Potus: nec ſperni epulones poſſunt (ſi Paulus
audiatur) à ſejuno. Abſlinentiam proindè, plus
miror in purpura ab auro, quam ab ave. Nam
auxi ſacra videtur fames eſſe, cuùm eâ ii quoque

Eecleſta-
ſtici præ-
ſertim
Praſules

complures

modeſtiſſi⸗
mi.

Gula.
Moruifica-
io corpo⸗
rus.
Dignitas
mores non
Mutat.

per tempora demiſit in guttur, ut angue pro lin-

De Cyro Rege. Cap. X X. 16 5

conficiantur, qui nullos penitùs pullos conficiunt:
Colocyathide, aut certè pulte ſaturabatur Giezi;
quern abollas, talentaâque eſurire non pudnit per
ſaniem æra regeſturum. Adeò ollas parcius;
quàm ardas eruderamus, & talentis ii inhiant ;
quos hordei farinula ſaginat. Hc tamen aure
patind ſeie Præiules abſiinent non pauci, ſed
complures: adeò ut rapacem inter eos difficilias;
quàm liberalem, deſignes. Præ cæteris unum
Roma nominat nec reditibus opulentum, & fa-
miliàa, ut primaria, ità non diuiſſima, editum-
Is tamen nec teruncium conſanguineis diſpenſat,
& quem apud ſe fratrem habet, vix tecto,
menſæque admotum, nec famulo i ſtruit, nec
veſte. Suo Eques ære à pedibus, & à calceis Baysi u,1
habet; alitque ſervitia. Tam religiosè cavet, ne oélivis
ſibi è gazophylacio erutæ pecumiæ avertantur in P i
uſum carnis & ſanguinis. Videtur cum Deo lu= co poſto⸗
ctari Præſul. Nam ut Verbum carnemn induit, lico
quò nobis prodeſſet: ita carnem Anrtiſies exuit, pigninas
ut Chriſti ovibus præſit. Suum interpretatur isn mores non
guinem purpuram ſuam; &; quia cum Ecclelia atat.
ſibi deſponſata factus eſt cor unum, & una ca- Biviila
ro, nullà carnis benevolentid vellicatur. Ergo "de notents
Summus Eceleſiarum Paſtor ſe carne veſhvit;,
ut archius hæreret Eccleſiæ. Is ſe Præſul carne
deſpoliat, ne ab Eccleſia divellatur, Ii non ſe pe-
nitus avullerit à gentilibus. Nec divina penè
Principis inhumanitas cognatis ingrata. Nam hi
quoque Templi æra, quaſi talenta Giezi, ode-
runt; quam ipſi averſionem à nummis teſtati fi-
lio ſunt, non datis tantum ad eum literis, ſed
remiſſis illi pecuniis, quas ſemel Amtiſies, dirè
ſcilicèt bello, morbéque conflictar patriâ, Pa-
rentibus ſubmiſerat. Mille nummorum ſummarn, Eorlaßßas
quam de ſuis patinis decerpſerat, per ſingraphas Mici redis

. — — UI: cs ſanctè
tranſmiſerat ad parentes. Horruere protinus illi S
præſidium, tanquàm ſuæ domus excidium, fe ai

jectiſque à ſeſe aureis, eos à calatmitoſis in ſe aver-
ti, nec pati poſſe dixerunt, nec paſſuros in po-
ſterum. Sibi rem ſuam ſufficere: uteretur pro-
indè coronatus Filius, in Eccleliæ commodum
Eccleſiæ veétigalibus. Nec Parentum dicto ob-
luctatus eſt Præſul, libentiſſimè e4 uſus pecuni4
in inopum alimoniam, quamn æger amnmi oſten-
taverat parentibus verius, quam derulerat. Sub-
indeè, & Templum à fundimentis jecit, & Ce-
ricorum Seminarium adſlruxit Eccleliæ, & eas
uotidiè facit impenſas Præſul non uberis Sacer-⸗
Gdocii, ut hunc plùs Saba miratura Salomonem
eſſet, quam ſuum: quando, & hic; ſine opibus
Ophir, Templo extructo, Salomon eſt; & ſibi
ſuiſque non ſiructà domo, plùs ſanè eſt; quam
Salomon. Huic adjungere non unum, alterûm-

ve poſſem, ſed poſſem profectò inaumeros. Af

Sacram proborum Hydram, non caput, expo-
nerem Lectori. Hujus ego memini, quòd me ſie
ille familiariſſimè uius; fuerimque viciſſim ego
religioſiſſimi Principis & hoſpes, & teſlis. FHis
Puto exemplis occurſum fatis Ariſtarchis; quos
maledicendi libido in alienæ famæ pudicitiam
incitat; quam inceſtare non verentur, quali Di=
nam Sichemi nefari, eoque improbiores nomi-
ne quam Sichemus, quòd nec amant, quam vio-=
lant, Eccleſiam, nec præputio ſe linguæ mutilant 5
homines incircumciſi cordis & labi.-
Jam Præſules , ſi qui ſunt ſui gregis thinus
anxii, ſui demiſſiſſime officii moneamus. Cyro
regna ſunt tradita, non Satrapis. Vos item Chri-
ſtus fuis provinciis impoſuit, non iis Vicarios,
quos vobis ſuffeciſtis, præfecit. Inſufftavit, G
dieit eis: Accipite Wiritum Janttum : quorun Joan. 26,
remiſe- t.

remiſeritis peccaia, zemitiuntur eis: & quorum
retinueritis, retenta ſunt. Vos Chriſlus afflavit,

Epiſcopi
tantus
Edan, z, non Vicarios. Vos inuncti eſtis, non illi. Neceſſe

Erccleſtas Proptereàâ eſt, ut vos operi admoveatis manum,

. quam Deus ſuo chriſmate dehbutam Ccœlandis vi-
&

Rex ieem Vis lapidibus deſtinavit. Vos Spiritumn Sanétum
rgat. accepiſlis, quo ill carent. Ad vos proindè cla-
Seperior VUS ſpectat Eccleſiarum, quem niſi Veſtrà manu
invigilet, detorqueatis, in Syrtes Sacra Navis impinget.

e. Pudet Ifraëlis meminiſſe ad Labani oves tam
Gen. ar,40. Vigilis, & invicti. Die, inquit, noctuque äſtu

urebar, & gelu, fugiebätque ſomnus ab oculis
8. Facob. meis. Nicque per viginti annos in domo tua ſer-
Epiſtopi vivi tibi. In Africam ſe verti Jacob, Scythiâm-
Reſdentie, que pro grege non recuſavit: & quas natura ca-
lamitates æſius, frigoriſque tam diſſitas per pro-
vincias diſpertivit, eas in ſe coire pro Mandris
Adoleſcens eſt paſſus. Paſſus autem earum Pro-
vinciarum calamitates eſt Jacob ſine iis ſolatiis,
quibus Africa Scythiâque ſua temperant, con-
diuntque ſupplicia. Nam Solibus cruciata Africa
conflagrat, ſed à gelu reſpirat, ignéſque ſuos ſuis

QOuanta opibus conſolatur. Ardet; ſed ſupplicio dives,
S „uſtrinam in ærarium commutat, limumque in
werernr 1 . . .
eemmasdS1 aurum obdurar. Juvat ad opulentiam cruciari:

. & cute ſummd aduri præſtat, ſi auro viſcera re-
dundant per ardores. Ità exuri nec Hercules re-
cuſaret: cùm præſertim, non expiret in rogo
Africa, ſed vivat, compenſétque fuliginem opu-
lentia. Non cum Vate iis vocibus exululat Afri-
ca, Ventrem meum, ventrem meum doleo; quan-
do, fartà opibus alvo, mertalla coquit excocta,
noctémque fronte prætendit, ut & ſinu meridiem
excutiat. Obliquis contrà Solibus perſtricta Scy-
thia ſubjacet Uriæ, cana, ſed candida. Friger,
ſed à Serpente ſecura. Evæ proindè nec ſcelus
extimet, nec ſupplicium Provincia frigentiſſima
recuſat, ſuis ſat tuta tectâque nivibus ab Angue.
Unam pati nuditatem non poteſt. Sed tunicis
innocentiam non abjeciſſe convincitur, ſed ſer-
vare. A Venere ſiquidem debellari non poreſt
Scythia, quæ nudari neſcit. Loricatur ſuàâ felix
glacie contrà laſciviam, nec atrari poteſt, quæ
candet. Non enim ardet, quæ friget. Quis au-
tem pruinas non amet, quibus carnis ſanies in
cry ſtallum duratur pudicitiæ? Jacob verò utriuſ-
que regionis meracas ærumnas tolerabat, opibus
deſtitutus in æſtu, uxoribus ſtipatus & frigens.
Quas ille calamitates tot luſtris pertulit pro pe-
core. Non illi, aut nox ſolatio fuit, aut dies.
Hic rogum componebat æſtuanti: cruciatum illa

Africa.

Jer. 4. 19.

Seythia.

nivium frigenti decernebat. Quæ ergo ſuſtinebat

Jacob incommoda pro hircis Labam, ea nos pro
Chriſti agnis non feremus? Pro arietibus uritur,
frigétque Iſfraël: & pro populis, cœlique ovibus
Præſul nec regelari Libyco feret, nec Boreâ con-
ſtringi? Quamquàm non ut exuramini, à vobis
peto, ſed ne uramini. Procul à grege, Sacer-
Gnbéizo, dotes, æſtuatis. Ambitio vos exuret, & pur-
purea vos abolla diſcruciabit: quæ Neſſeâ vio-
lentior tunicà, abſumit Hercules, non ſi ſe eâ
contexerint, ſed ſi eâ conveſtiri illos non licear.
Id habet purpura, quod Neſſi tabes non habuit.
Eos incendit, quos non intezerit. Nec cominus
deſignatis parcit, & eminus graſſatur trabea in
candidatos. Abeſtis igitur à grege, ut non pro
ovibus, ſed ut contrà oves æſtuetis, quarum
aliqui emungitis lac, ut vobis in oſtrum effuſio-
ne purpuraſcat. At Africano æſtui, quam eſt ve-
ſter ardor abſimilis! E colo ille eſt æſtus. Quo
vos in Comitis deflagratis, ardor ſurgit & terra.
Illo merallis Africa ditatur. Hoc vos æſtu opi-

–

Oliva in Eſdram.

bus ſpoliamini. Aurum enim non conflat Am- Amkni
bitio, ſed difflat, vomit, non coquit. Africa- amburit,
nam duntaxat caliginem, & monſira Ambitio- e-
nis habet æſtus & rogus. Rogum eſſe negatis
Ambitum, ſi ubique ardet, & rogat? Habetis
Africæ, miſeri, calamitates, non commoda. Nec
WEgyptia non vobis Aſpis implicatur, quæ uber Eccleſßia-
exugat, & virus inſtiliet. An non pro mamma Gi rariſt-
crùmenam pectori defigitis? Ecquando verò eam aml teh,
non emungit Ambitus, pinguiſſimi uberis aut quor int
Caprimulgus, aut Aſpis? Nec queramini ad- aer.
motum Cleopatræ Anguem malè vobis affingi.
Nam Ambitus, ſi quem offenderit virum, rap-
tim effœminat. Amentia porròô eſt ità odiſſe gre-
gem, ut Aſpides malitis, quàm Agnos, & Ovium
mulétræ, Ambitionis velitis venenum præhabe-
re. Nec à Scythia abeſtis, ſi abſitis a Grege.
Quis enim ambit, & gelatur? Nec verò vos
major, minôrve Urſa conſtringir. Stellione con-
glaciamini. Etenim non Principem perhorrel-
citis, ſed ejus pocillatorem, ſed lecticarium,
ſed panificum, ſed coquum extimeris. Nul-
lum & hibertis navigationi veſtræz non Remoram
tantùm eſſe putatis, ſed Scopulum. Ut Ete ſias flare
undique, ita undique reflare Vuhkurnum exiſii-
matis. Uno paraſiti verbulo, navigationis ſecun-
diſſimæ curſus evertitur. Litatis proptereà non
farre figulinis Diis, ſed auro, & Plutum pediſſe-
quo ſacrificatis. A Lecticario efferri vos aula,
inferrique poſſe throno ſuſpicamini; ideéque,
non Jovi litatis, ſed Davo. Quod veròô dedecus
eſt, fulmineum in Cæſares ex ara Præſulem,
Aulæ itaà aurâ frigere, ut ventoſum lberti ful-
gur non aurâ paciſcatur, ſed auro! Hos Dyna- .
ſtiæ fulgurantes exhorreſcant, quos homuncionis
ſcurrilitas hebetat, fulguritos! Pudet in re tam
ſeria lu’dere cum Poëtis. Sed his melius deliris
illuditur. Quamquàm in hujus ætatis Præſulibus,
vix reperias aliquid illudendum. Totus naſci Bac-
chus non potuit, parente fulgurita. Vos metu
duntaxat fulgerræ, Bacchum, Cererémque man-
cipiis effunditis; & abortiri hortea cellariâque
cogitis, ut vos Jovis femori inſuant lautiis empti
Vernæ, corruptique. Suſpenſo pede limen nun-
quàm aulæ non teritis, calcari parati à Semiviris,
dùm ſpes non eviretur; quæ olim rarô pariebat
in aula, niſi concepifſlet ex Eunucho. Recipite
vos, oro, ad gregem veſtrum, ne dùm vellera
conſectamini, à lupis oves ineantur. Dura for-
t8, ſi veſtro adſitis gregi, à Prætoribus toleratis?
Duriora pro alieno grege Jacob ab auris, à CCe-
lo, à ſolo, Soléque pertulit, nec abſceſſit. Pu-
deat non id Chriſto à nobis impendi, quod im-
pendit infenſiſſimo ſocero, hoſlique Jacobd.
Sedenim ille, inquies, cum tempeſtatibus de- IV.
pugnavit: ego cum Proconſulibus pugno, à
quibus concerpor. Nunquam non Lupus immi- H
net, & Lynces interdum erumpunt. Quis feris Hirn Jugi
tam efferis ſuppar? Quis ? Qui diſcerpi non ti- umeat.
met, & lædi oviculam pertimeſcit. Dixitque 1. eg. 7.
David ad Sail: Paſeebat ſervus tuus patris ſui henien
gregem, & veniebat Leo, vel Urſus, & tollebat nullum
arietem de medio gregis. & perſequebar eos, G& Wat.
percutiebam, eruebämque de ore eorum. Davi- payvid
dem cum Lupo luctari puduit. Pugnam ille de- cum ſolis

trectabat, niſi confligendum, aut cum Urſo eſſet, nonſt

lubtaba-⸗
aut cum Leone. Qua Paſtoris generofitate, ſe- zur.
gnities ſanè noſtra traducitur, quos luctæ piget, onke.
niſi cum gliribus & ſciuris ſit decertandum. Si 4₰
in Ovile Stellio erepter, pugnam enimverò ca- Zelus ob⸗
peſſimus, & arma capimus pro pecore; in effu- cst
ſam nos fugam conjecturi, ſi caulam aut Aper vidum.
irrum-

ngcy.
3 nſe
A1 (es, 11
9 gs or,
,anol wil
ds. Que
ale, hol
euinlus
, icd A
ginarum,
Potuntes,
,nus, aul
euenratut
7 do. Qot 4
nnocilligant
Hanus hon 40
2 nes forni.
i lons ſon
r., & elee
7 Hununtur
Me ſupplii⸗
r, Pirochi
noles, bla
Dtds his
oniipenen

umnlztz. (elt4
Lelpent, (ella

CEr, gremad
ndere Ol
Jun inboann
askntin, 1
In Utic; d
ubie wiencl
. .
eci ſulo pee
guum immmenn
or & cul
nbuce,
¹ Mllge, hol
(lepes goon
. ginmn G er
glrbetik, An
Grons etiti
2 nair nihiſſe
Ilnemennllimo
un a ahe
ibrid tum
Cun Leone
mdum. Er
itti ſe 4
Akler her
, ua per
llerte, Ie
bemacuinm
Et, Gcrorum
rmnn e
. „ „. (08
d ſa
kind Aler

Aen

Momod⸗
tſs wen⸗
ind
es Mlcadile
undmn
Men
Momul
Aer inſlru

t.

1 Aie
lnhin e
le Ueone
1

.
Nelhg
Iomamm

0De Ag
iun, 1
fändlege
RO
um pentk.
ſtis 10r
Nernin
Delioben.
em tont.
eicmim
tiwens. N.
0I Remnda

turnn eiik
geiünikan⸗
DEoyrtet m

um en.
femmal,
mi;
ſki egennt
n Heällen,
n Tbe .
ol Hohy
s bommncorn
DdenE u
is meis in
tars Meidt
TonstAie.

tea eliis
Ant launenft-
ede Menu-
rani 1GEnmm
im i niti
tucho Necßt
de Cln N
VuI. Du 1
Ceihus letn
4b is, r
cidlell. 1.
end, goln
gre ut
enſekins⸗
bus
1n Lups r ,
nn sbis
leni unt ,
elet.
6 t

Nyle, O Mn

De Cyro Rege. Cap. XXN. 167

Nulaum irrumpat, aut Draco irrepat. Bubulcos & Opifi-
Peſules ces, ſi Eccleſiaſtici fines juris tranſcendant, ſcri-

eformi- . 4 . . —0:
dn, & Ptis mox, palâmque vulgatis edictis damnamus,

Portzoribms annond miſeros ſacrà, Templique aditu interdi-
Foriins ob- Ctos.

Quæ jura ſi concerpant, obterântque Dy-
naſtæ, non diſſimulamus tantùm, ſed blandimur
peccantibus, & obſequimur contemnentibus.
Anud efle faciunt plerique interdum Paſtores
animarum, a coœli fulmine fulgur Eccleſiæ, Nam
“ illo turres, Alpéſque feriuntur ; hoc quaſſantur
& Excom- Caſæ: & , à cenſura immunibus patritiis, ſeve-
muniratio ritas, quaſi è& limo hirudo, tetriori vulgi ſangui-
Re e d. ne cruentatur, puriori Conſularium cruore inta-
ceptine. (to. Quot enim conglaciati Clerici potentium
non caſtigant flagitia, ſed verentur; quaſi eos,
Petrus non ad ignem oleo initiaverit, ſed gelu
, e. Bootes formidini conſecraverit, Gelu eOS eſſe di-
da, ne Xi? Ignis ſunt. Nam ut igni ſentes corripiun-
phaleras tur, & deflagrant palearia: metalla verò non
ſeei. abſumuntur rogo, ſed coquuntur, deliciis famu-
lante ſupplicio: Ità enerves, hebetéſque, ſi qui
ſunt, Parochi, graſſantur in inopes, furunt in
pannoſos, bracteatis adulaturi, calloſos obtrituri.
Davidis his arenam in ſpeculum excoquamus,
ut confligentem cum monſtris Adoleſcentem con-
templati, certamen nec cum Primoribus detre-
Gtent, quemadmodum cum Urfis ille conflixit,
pro Kriete. Quæ depugnantis audacia gymnicam
Antiſtitibus palæſtram inſtituit, in qua ad pu-
gnham imbuantur, non umbratilem cum gigan-
Sveritas, tibus tantum, ſed ſalutarem. Aggrediebatur Da-
non ſus, Vid Urſos; ſed non voto recipiendæ fiſtulæ, aut
ſri er rabie ulciſcendi lagi, quod fera laceraſſet. Eru-
tur. endi ſtudio pecudis feras paſtor adoriebatur, ſuæ
quàm immemor fſupellectilis, ſui tam gregis
Superioe memor & cuſtos. Prafecerat enim eum Jeſſe
e non Sambucæ, ſed ovibus; quas parenti incolu-
pravias Mes ſiſtere, non concerptà tantùm tumic, ſed
irjuris. diſcerptis quoque artubus ſatagebat. Tollebat
Aleone arietem: & perſequebar eos. Ovibus ità Paſtor
David excubabat. An ità verô pro populis excubent
Orvem, non Curiones penitùs unmiverſi, ut maximè opto, ità,

lubtentur.

gußi ia
4quæ om-
nibus.

Severita⸗

5. David.

Wrain. mea ne mihi ſpes decoquat extimeſco. Etenim
iuis attentifſimos reculis nemo negat perpaucos
Intentio quidem, at aliquos interdum Sacerdotes, quos ſi
Te vel fimbrid tunicæ mutiles, authoritatis illicò So-

rvamis, lem curm Leone ſtatuent, nullis imbribus tem-
perandum. Everſis verò Eccleſiæ juribus, pote-
ſtatis ita ſuæ Aquario ſidus demerſerunt, ut re-
caleſcere nec Caniculæ ſeu face poſſit, ſeu latra-
tu. Licet, ſpectante interdum Parocho, frigen-
téque, jura permulta, non violare tantum, ſed
proculcare, Iempli poſtes convellere, arietare
Tabernaculum, aras concutere, hoſtias interci-
pere, Sacrorum Voluminum tritico lolium ſuper-
ſerere. Cui ſi ſucclames, Omnia peſſundari, re-
clamant; hominibus ſe præeſſe, non coœlitibus,
nec marmoreos homines eſſe, ſed carneos, ficti-
lique & findi facilè, & rimas agere attritu etiam
minimo. At ſi eum non honorificis titulis parem
penê feceris Alexandro, quem Agnum miraba-
re ad incommoda Templi, in Elephantem ex-
horreſces repemè converlum, immitem, effe-
rum, implacabilem, und eboris illecebrà bac-
chanti tantum monſtro diſſimilem. Nec und
comentus promuſcide, quâ ie ſatis ad lanienam
Fera putat inſtructam, tor veriat promuſcides
ſæviturus, quot membra. Tam enim ductile
tormentum ore agitat, quam manu. Verbo, ſcri-
piôque ita graſſatur, ac ſi non ſyllabas eraſiſſes
E titulis, ſed non unam Triadi ſuſtuliſſes hy-
poſtaſim. Quòd ſi ad contumelias quoque legis

igneſcunt, coruſcant patritiis, in vulgus, non
emiſs fulgerrà, ſed fulmine intorto. David, non
Vulpeculas inſectatur, ſed Leones offocat. Et
Leonibus, inquies, occurſant A tiſtites. Pleroſ-
que, aio: complures neſcio; omnes nego. Si
cæſarum ferarum exuviis Præſides tegerentur,
raros fortaſſe Hercules haberet Eccleſia. Mures
geſtamus ponticos ad narium delicias, erude-
rante mortalitate luxuriem vel & ſoricibus, ut
quos macello arcemus, veſtiario inſeramus, ex-
cluſéêſque lebetibus, prætextis inſuamus. Mu-
res, inquam, non Leones, geſtamus. Nam non
omnes in magnates, & in primores animad-
vertunt. Vel eos ità interdùm plectunt, ut
cenſura probroſior, quam culpa ſit. Adoriun-
tur Leones, ſed Samſonis genio, non Davi-
dis. Favos ille exetnit & monſtro: hic raptum é
fera pecus repetebat, Percutiebam, eruebdmque
de ore eéorum. Mochos, & proletarios, & con-
cubinos in jus traxit, Nonnemo ex Paſtoribus
Animarum in Vilitatione ſuorum populorum,
non ut oviculas recuperaret & ſceleſtis, ſœmi-
nis ſeu toro redditis, undè eas abſtraxere Pari
des bracteati: ſed ut corraderet & damnatis æs,
in ſua commoda alieni tori averſis injuriis. Ita
in gazophylacia lupanaria convertuntur, faci-
muſque cupiditati noſtræ hbidinem vectigalem,
& Virginis cryſtallo intemperantiæ limum adul-

Odores,

. Severitas
tero eruente, & & cono inceſtuoſi aurum Præ- non Ava-

Is Romam evocatus ab Ur- rita, lIaiss

oſito deliquante.
dasurs

bano VIII. Pontifice Maximo graviter objurga-
tus, juſſſque pecuniam malè partam revome-
re, publicè, & ad tempus non breve recluſus
fuit in Monaſterio. Error publiceè damnatus,
à me improbari quoque publhicè debet, quòô,
& me tanto Chriſti Vicario conformem, & po-
ſteris teſter, ſi, inter probatiſſimos totd Euro-
pà & ferè innumeros Præſules, unus ab eis
exerret, nec carere pond, & reprobatum ab
omnibus, carere laude in Eccleſia, quia avaritiâ
non caruit. Quamvis porrò mulétare pecuniis
mœchos non dedeceat, non tamen in priva-
tum mulctæ commodum interverti poſſunt;
quas in pios uſus expendi oportere, tum Patrum
ſcita, tum tabulæ Pontificum decrevere. His
ſi legibus Avartia repugnet, conmtrâque Eccle-
ſiæ jura, in ſuum peculium impurorum mulcétas
detorqueat, tum enimverô & cloacis opes hau-
rimus, & Eccleſiaſticæ quadriremis pretioſio-
rem ſentinam habebimus, quàm puppim, Eô
deveniemus, ut plùs nequitiam adamemus in
populis, quàm innocentam. Heaæc effloret in
Lilium, illa in Aurum exundat. Quo ſi ſeve-
ritas expleatur, remiſſis fœneratori virgis, ca-
teniſque exolutis, & Leone profectò, non præ-
dam Sacerdos extorquet, ſed mella. Non ità Severiraz,
certè David agebat, qui è faucibus tantùm non Fſias
monſiri vi pecus extorſit? Quid huc Davidem aas mut.
arceſſit? Balænâ improbiorem tunc Archiman- dae
dritam pronuntiarem, ſi non fupplicio tranf=
greſſoris ſedaretur, ſed ſpoliis. Furenti pelago,
undâſque & concitanti, & egerenti Ceto, quan-
tùm opum refudere Nautæ, quantimque gem-
marum! At mercium jactus; jactura erat
non piaculum. Nullis mare opibus placaba- genam ze-
tur: nullis Balæna lautiis quieſcebat, quin na- eodepope-
vigium decumanis impeteret. Uno bellua ei: Een
maréque conquievere piaculo, Jond ſcilicet
dedito. Porròô transfugam non ad ingluviem ‚JoneI. Fe
eſcàmque ſuam Balæna voravit, ſed ad ſup- 1
plicium, pœnâmque tranſgreſſoris. Torſit Va-
tem bellua, non ligurit; ütque ille vinciretur,
zn

V.
Juſtiti

*997εμα onm;

Wus.

168
in alvo carcerem paravit. Solum è& Propheta
pondus pertulir Monſtrum, vincto transfugâ,
non abſumpto. Adeò rigoli militant Piſces, non
illecebræ, etiam quùm epulamur. Nihil, niſi
cruciatum, repoſcunt è& reo, quamvis eis loco
ſportulæ diſpenſetur. Malo vinétum (Fiſcis aie-
bat) quàm eſcam. Vorabo Jonam; non ut epu-
ler, ſed ut ſæviam. Non ille meo ventri parabit
annonam: extis ego meis illi carcerem compa-
rabo. Offendet, non macellum, in monſtro,
ſed roſtra. Cohorreſcet profectò Jonas, quùm
voracitatem intelliget meam ſeveritati ſubiervi-
re Numinis, non gulæ meæ lenociniis. Me ſen-
tiet non ganeonem in ingluvie, ſed lictorem.
Graſſor, non ſaginor; nec delicias voro, cuùm co-
medo, ſed devoro contumacem. Reum exco-
quam, non dapem coquam. Diſcant ab Æ quo-
ris Ceto Animarum Cuſtodes, quà ratione plecti
debeant tranſgreſſores. Abſtinemus à noſtris quo-
que alimentis, ut de convivio ſupplicium trans-
fugis adornemus. Glutimus naufragum, & fa-
meſcimus. Tanta eſt à quovis commodo con-
tinentia noſtra, dum graſſamur. Pudet exem-
li, pigétque cancellis, ſubſelliiſque Præſidum
Balrnes obrrudere, ut ex eis ſævire doceantur,
& ne Reorum non ſcelus, ſed loculos contundant.
Piget, inquam, Magiſtri. At plùs pigerer, ſi
nec par Balænis foret aliquis Sacerdotum. Et ve-
rò putandus monſtro impar, ſi ſupplicium reus
pretio redimat, nullo mercium jactu tum Ba-
læn, tum pelago mitigatis, unam è navigio de-
ditionem transfugæ repoſcentibus. A Leone præ-
dam David extorquet. Mare, belluaâque nihil
Navi, quo conquieſcant, niſi naufragium pec-
cantis imperant. Præſes dimittet reum, ſi cru-
menam remiſerit? Si audaciorem Davidem dixe-
ris; hebetiorem fac, ne te piſce pronuntiem.
Utroque ad Primorum ſupplicium raperis, ſum-
mo rapinæ faſtidio in ſupplicio. Et non pudet
in fornice nundinas inſiituere? Et non piget
ſceleſtiorem Eccleſiaſtici fori, quam atrii ha-
ſtam eſſe Judaici? Ibi venales columbæ & bo-
ves proſtant. Hic ſecures veneunt & virgæ, non
emente ſupplicium, ſed redimente laſcivo. Lici-
tabantur ibi Judæi, ut lirarent Juſtitiam, hic mœ-
chi licitantur, ut ſcortentur. Severitatis ergo
Etna, quam nec lacrymarum Euxino compeſ-
cerent inopes, in aduhkeria declamante Parocho,
pertonantéque è tribunali, Pactoli, non alluvione,
ſed aſpergine reſtinguent penitùs locupletes, moæ-
chorum auro Clerico catenato. Auro ferrum vin-
citur, ne vinciat ſceleſtum. Suos chalybe mi-
lites Pallas obarmat, gemmis à Venere auréque
rorarii loricantur. Opes enim, quæ irritamenta
fuere criminis, munimenta quoque erunt crimi-
noſi. E luto aurum ſcilicèt egeſtum, laſciviæ li-
mum non proterit, ſed propugnat. Gemmarum
Dictator Adamas, cùm hirci ſanguine opificio,
lævorique coaptetur, familiarem hircis intem-
perantiam fulgore ſuo à fulgure tutatur. Ma-
niuntur lauro Cæſares à fulminibus cœli; à Cu-
rionum fulmine auro ſeſe tuebitur Obſcoœnitas.

Quod ſi quondam lugemus eveniſſe, gratula-

mur hodiè non videri, idque eò liberiùs carpi-
Quam eſt mare ferreum Gubernantium
Oceano abſimile perfurenti! Inopiores, levio-
réſque onerariæ tempeſtates eludunt, quibus opu-
lentiores deprimuntur. Inanes Curio deprimit
roſtratas, devehit opulentas, Helenæ licèt & Pa-
rides trajiciantur in Phrygiam.
Non hanc nos certè inertiam, ſocordiâmque
edocet Sacerdotium, quod enſe Phinees impe-

Oliva in Eſdram.

travit, mactaris, non & vulgo, ſed & Nobilium N 4 nnabe
ordine nobiliſſimis ſcortis. Erat autem nomen 14. n a s ners,
viri Iſrazlitzæ, qui occiſus eſt cum Madianitide, Severitas wleli
