pudicitiæ. Jam Chriſto in cœnaculo adſumus,
qui nullà ſpe commodi, cùm aquam defudiſlet
in pelvim, ut Judam elueret, Petrum lavit.
Joan. B.5. Cœpit lavare pedes Diſcipulorum, & exterge-
e lintee. Ad legis præicriptum, jam agnum
voraverunt; & abundè Religioni litatum e
Sdgnt patind Videbatur. Verum Dominus, qui pie-
tatem ad aras ablegatam, reducere & palàm in
forum, & privatim in domos cupiebat, Chri⸗
ſhanæ demillionis germina in Trichmno jecit,
ne ullus vacaret in poſierum locus Philoſo-
phiæ officis, hoſiiſque. Ergo Petro pelvim
Teus non admovit, qui naufragium, quod eluſerat in ſta-
h. gno, penè fecit in concha. Horruit enimverô cati-
§& Eucha. DüI taNaT Pelagus Petrus, & ſe pollui credi-
riſhie efi. dit, ſi lavaretur. Pedes ſuos Chriſti manibus con-
sweio inten tectari timuit, quique Balænam in æquore de-
es. riſiſſet „Magiſtrum expavit in pelvi. Detra-
Ethic. Comment. Tom. III.

vamur in
cœna.

Fervor ze-

bique.

De Cyro Rege.

Cap. XXV. 221

bhenda à Chriſto fuere ſidera in oram con- cgnitio
chæ, ut in eam, aut pedes Petrus demitreret, N
aut deſtinata ſibi Aſtra ſciret illico in catitium 5⁵ Deikis.
deprimenda. di non lavero te, non habebis bid. g.
partem mecum. In his undis aut lutum pones, Hamilitas
aut cœlum. Naufragium tibi imminer, niſi mer- non aame
gare. Mare pelvim interpreteris velim; in quo ADW adr i-
aut pes occumbat, aut ſpes. Immortalitas te it.
manet, ſi me non manes. Mora ſtabit æterni-
tate. Neſcis, quam ego arborem in cuis plan-
tis plantare ſatägam, quâmve rigare ſiudeam,
dùm te dirigo. Sero Chriſtianæ humihtatis fi-
bras altiſſimas in tuis pedibus, Petre. Sed in Obedientia
petra humilitas exareſcit humoris inopid, niſi σαe.
.1. 5 Z Pbedientia
aquam lapidi, Petro ſcihcèt, affunderem. Cum in ,ebus
tuis me pedibus advolvero, quis tumebit in Socm tum
poſterum? Tu es Perrus, & faper hanc pe- Ra: ant.
tram meis digitis novam ego dennſſionis legem
inſculpam. Quam ut incidam, tuos ad pedes
volens lubénique incido. Stas, Petre, inter fa-
crum & ſaxum. Coœlum tibi latet in pelvi. In-
curres in ignem ,ſi ab aqua deſugias. Aut lava riſt: pel-
re, aut exurêre. Aut mergere, aut in portum te vis & con-
nunquàm appaulſurum eſſe cognoſcito. Si pedam 1*
feceris jactum, integer enatabis. Si peperceris naufragis
pedi, caput projeciſli. Expedit tibi in mare demerlone.
ſubmergi cum molari, quam unum ab aqua pe- rikarentee
dem abſtinere. His ſi vadis hæreas, enavigaſti.
Hæc ſi vada evitaveris, impegiſti. Freti hu-
juſce Cynoſura, non humanæ prudentiæ fax Iit,
ſed divinæ Philoſophiæ aſtrum, quod timo-
ris aquilo ſuſtinere non poteſt. Imòô velificanti
in hac pelvi humilitati, egomet, Juſtitiæ 801,
una ero, certiorque Cynoſura. Dediſcendi tibi
ſunt, Petre, Septemtriones; qui, ut novo piſ-
catui, ità alii quoque navigationi deſtinaris; cui
Auſter, non Boreas, eſt explorandus. Aquilo-
narem nimium plagam Lucifer obſervavit; ideô-
que in Sidera, quaſi in Syrtes impegit. Cupiit .
enim in coœli avem appellere per lucis decuma- aati,
nos, ſublatis arrogantiæ velis ad corbes uſque na-
vigii ſui, quod puppi tantùm, roſtroque conſta- Humilita⸗
bat. Pugnax enim & tumens per Stellas na- Briana.
vigabat. Mihi, tibique navigationis ratio iniri s„;
debet longè diverſa. Ancharæ navigio ſuberunt ”
pro velis, & tota in carinam cymba dehiſcet. Ne-
que enim extare Pelago humilitas debet, quæ de- Perſecutio
merſa velificat. Habet remoras pro Eteſtis, cui in kirtik.
naufragio portus comingit. Quò pluùs impin- T, gulario
get Demiſſio, eò curſum tenere ſe credat ſecun- ducit ad
diorem, tum integra, quùm laceratur. Naviga Peum.
tionem ergo inchoemus ambo à ſubmerſione; tu S
pedes deprimito, ego manus demittam in cati- ri u.
num. Ita ſtatio utrique occurret non infida, ſi tor.
tu mihi ſubdare, & ego tibi ſubjaceam. Qui-„
bus tum præceptiomibus, tum tonitruis permo- PW.
tus Petrus, non aquam emiſic & Petra, ied Pe-
tram illicò immiſit in aquam, ut dignitatis ſuæ ceoriſus
Chriſtus naufragio lætaretur. An illud dari de Peis pedi-
buit ſpectaculum in Triclinio, cùm ſpeculum ſi g. ccnm-
ne macula Petri ſordes extergeret, & candor lu-
cis æternæ linteo incingeretur convivalil Nemo,
poſt calices, Naumachiam expectailet humnli-
tatis in pelvi. Siquidetn avolavere ex aquis vo-
lucres in cclum: quum hic in Petri conum
maguarum alarum Aquila, & ſuæ clarictudinis
cœlo, in ipſis planè aquis precumbat. Labi di-
dicit Chriſtus, ubi ad volatum eruditaæ ſunt
Aves. Sed refortnandi ſtudio Petri, im eas ſe ul-
trô aquas demiſit. Nam, quum Deo en argilla
fictus Adam decoxiflet, terratm averiatus, Guem
Ecoleſiæ ſuæ præfecturus Adamum erat ſaniotem,
3 reforma- .

Humilitas
chriſti.

—

222

Oliva in Eſdram.

reformavit in aquis. Et certè qui ad Caiphæ pru- da prætexta: iratior Pontifex, multò illi ſtatu- on uite
nas ità eſt reſolutus, ut magiſtrum effanderet; ram defectionem ait, niſi propoſito deſiſteret. leo
quæ noh incommoda pertuliſſet ex igne, ſi, con- Nihil ſe deprecari, niſi honorem, reſpondit Da- e⸗ alli
trà eas flammas, luctæ præſcius Dominus non mianus; eòque demiſſionis ſludio teneri ſe , ur ncee 4
illum aquis armaſlet? Quòd à longè ſakem ve- eam vel ſpiritu depaciſci recuſare non poſſet. 2 am
ſtigiis Chriſii inſtiterit Perrus, pelvi debet; cu- Quid plura? Ut ſe virgis quotidiè cæderet inte- tioene,
jus humore obdurati greſſus ejus, effuſi penitůs grum planè ſæculum, edixit Alexander, ſi lu- Ium
non ſunt. Gradiendi traxere vim Petri pedes ex beret ab oſtro ad cucullam transfugere. Abjecit Dienitas lul Hu
aquis: quos niſi ſuà JES US demiſſione in ſpem illicò trabeam Petrus, & cruentis nundinis fortu- Fagienda. ian,
regni erexiſſet, nec aulà eos perjurus extulifſet, natus, longe lætior repudio purpuræ exceſſit & bileen
nec in prætorium audax intuhſſet. Verùm non Laterano, quàm quivis potiundæ ſpe illuc tra- catinn ſent
tam baſes Chriſtus alumni in eà tum conchâ ſo- beæ penetrarer. Devenit in optatam aliquando mui, l
lidabat, quàm debilitabat ſuperbiæ capur. Mi- Sylvam, ex qua virgas raptim decerpſit, ut pe- gitann,
raris ad Sacerdotum pedes Cæſares accidiſſe? mitiori ſe ad cutem purpurdâ, verberum opificio anlls 8 e
Ante Judam procubuit Chriſtus. E Triclinio conveſtiret. Toties autem ſibi plagas incuſſit ue (hriſianis,
tantæ demiſſionis exemplar deſumptum eſt. Mar- quem explere cenſum vulnerum intrà centum an- lunſiheyere
garitum imperautis humilitatis in cœnaculi con- nos oportebat, uno vix anno confecerit. Cogi- Ani Pebo
cha concrevit. Corona ideò Regum derumeſcit, tate, quæ fuerit laniena membrorum , ex quibus runmpho lae⸗
quia pedibus proditoris Regum vertex, poſt cœ- tantùm cruoris exuxit annuus doloris cenſus, 1, &, un
nam, advolvitur. Gratularis in cœnobiis Sena- quantùm vix vectigal ſeveritatis ſæculare deſtil- genis nlin
tores lixis, ſerviſque ſociari ?à Vis hæc dexterzæ laſſet. Purpurabat cruore Petrus, ne conchylio 6 Ind gelibi,
Chriſti eſt, quæ duùm conchæ infunditur, con- purpuraſcerer; & ſuo malebat ſanguine, quàm Scel teſponl
chylium in cœnum detraxit. Naufragium ſui fa- tabo piſcis adſpergi. Horis in ſe ſingulis ſæviebat Pnvatii
ſtus pati cogitur purpura in pelvi, quæ in ſolia ſoli, trabeæque transfuga; & ad cruoris clepſy- vmn antererte
emergebat & pelago. Pudet ſiquidem conchylia- dram repudium purpuræ expiabat. Non illi æ- Avenatuth
sum in Senatu reſidere, quum Dictator ſiderum rumnoſi anni ſtylus horas deſignavit, ſed virga; eng extelis
* procumbat in cœnaculo. Quis non civi aſſurgat, nec ampullis ad clepſyjdras, ſed ulceribus ute- i; termas co
ſi Chriſtus ante remigem procumbit? Quis ma- batur: indè cruor effluebat, qui diem acerbita- eu; iſun
num ori ſubtrahat primipili, ſi pedibus prodito- te ſupplicii metiretur. Viſum aliquando iri Solem iulen, u
Lucifer ris ſuam Chriſtus manum ſupponit? In hoc mo- temporis arbitrum ſanguinolentum, à Prophetis öncbecam
ear⸗ deſtiæ Amphitheatro ſi Lucifer conſedifſet, haud accepimus. Quod labenti mundo imminebit por- ſul Pineye
pelvim ſe accubitum occupare primum tentaſſet, nec inſi- tentum, id Stanti jam Petro antevertit Humili- Cmus Ron⸗
herbirenon dere cœli ſideribus, ſed ſcintillis arundineti ex- tas: quæ horas omnes ſanguine prænotavit. Tanti Neiteh,.
auderet. petiiſſet adſterni. Etenim ante deſolatorium car- ſtetit Damiano repulſa dignitatis, quanti Mundo ſelid Alt⸗
bonem, Solem juſtitiæ ſpectaſſet advolutum, ut ſtaturum eſt funus. Evoluto tandem verberum Een: & gin
nigrorem perfidiæ cry ſtallis aquæ dealbaret. Qud ſæculo, cum anno, literas ad Pontificem dedit lſfeinin ore
visà demiſſione, Mons ſanè ille detumuiſſet à Purpuræ plagiarius, quibus projiciendas à ſe vir- ulbnmn & d
celſitudine ſua, & felix, penè dixerim, Icarus gas eſſe teſtabarur, niſi nova transfugii mulcta lnumm in
in pelvim decidiſſet, futurus exindè naufragio, indiceretur. Horruit hunc plus Pontifen cruentæ H
caſüque lætior, quàm ſe beatum fore crediderat purpuræ raptum in Petro, quam olim faſtidium Nndie
akioris occupatione curulis. A quo ſi ſe caſu co- horruiſſet conchylii in trabeato; reſcripsitque, Aite
hibuiſſet Lucifer, faſtui non addictus, ſed im- ut à carnificina quantociùs ceſſaret, niſi abire ite- aa 8
merius, ab eo non ſe fuſtinuere plerique, qui re- rùm vellet receptâ, per tantam injuriam, tan- iten N
miſere infulas, qui exuere purpuras, qui abjecere tümque ſanguinem, libertate. Ità pilei dejectio- ulii
coronas, qui defugere imperia, qui ſe Pontificatu ne jam liber Damianus, ur ſalutationes in foro uilin
etiam maximo abdicarunt. Quæ Chriſlianæ ex- devitaret, & primo extruderetur in conis accu- Pnrgie
empla modeſtiæ non & Templo, ſed & Triclinio bitu, tantùm in Chrifli pelvim cruoris effudit, nib fen
prodiere, & & Chriſti pelvi, quaſi & Pelago emer- quantùm in ea vix aquæ Dominus diffuderar. an ron
ſere humilitatis „ut Præſules, ut Cæſares, ut Pon- Nimirùm, in cœnaculi concha conchylium Pe- luni 1
tifices in profundum maris deprimerent. tri deprefſum eſt: quòd graviſſimum viro mo- mu! htet
X. Videre mihi videor Perrum Damiani, recor- deſtiſſimo eſſet anteire primoribus, quùm Judæ uce l
datione Chriſti in cœnaculo Diſcipulorum pedi- Chriſtum meminiſſet poſtratum. Id Chriſtianæ dheil
B Pesr bus advoluti, ſuæ ità faſtidio trabeæ confſicta- humilitatis miraculum, quod & contigiſſe ſcit lini
„tum, ut Romanam , ſacram alioqui, ſanctàm- Roma, & evenire potuiſle negat, pernegâtque, t Imb
que, purpuram graviorem ſibi eſle duceret, quam hic quidem in Laterano ſpectatum, ſed ſatum Hie- eitienis
ſi aut medicat veſtiretur tunicàâ, aut etiam flam- roſolymis eſt, poſt patinas in Trichinio. Hujus Philo- D kfii
mis ambiretur. Ergo quùm conchyliato univerſi ſophiæ porticus, non Templi porticus fuit, ſed cœ- Vob eyn
paſſim ordines accolinarentur, tam ſe Chriſto ab- naculi aut Hyſius, aut Laconicum. Tanta eſt ni nan
ſimilem, quùm diutius ferre non poſſet, Ponti- Fidei ſanctimonia, ut Philoſophiæ ſuæ nobiliora E pele
ficem adit, orätque, ut ſe tandem tantâ illa cala- ſemina, non in lycei ſeveritate jaciat, ſed in hi- eim in
Eani mitate levaret. Rogat Alexander, duæ illum laritate convivii. Surgitur à menſa, ut in pelvim u Pol
à Tecylss calamitas opprimeret. Uri ſe purpurâ, affirina- accumbatur. Quæ ne cogitavit quidem effata vel a nnule
Damiani. vit 3 quam non deprecabatur tantùm, ſed para- in fanis ſuperſtitio, ea Fides exequitur in Tri- ndig
Dienuas s auoclue eller duinis mulctà exuere. Novum clinio. Plùs Chriſtianorum calices reformidat am- tungnf
rssuſanda E Ohtitex ambitum demiratus, vix ſe ſibi adefſſe bitio, quàm codices Philoſophorum, & plus . hmn b
W Putabat „quòd inſomnio Propiorem, quàm ve- menſæ noſtræ toral perhorreſcit, quam illorum Nlu
Humiuita rnati petitionem & Peiro audiret. Ut veròô é exedræ pallium. Infſiituti à Chriſto ſumus repu- Gadan
e"e Anm Damiani lacrymis, tonitruque intellexit rem ſe- diare prætextas, inter mappas & lintea; quæ- Nticinmr
debellat, 1,0 agi, & inſolitum hactenus aulæ adeſſe vidit que adoleſcit in Oceano purpura, in pelvi perit. ler ann
adiarunn⸗ gui k penſaret, purpuræ non voto, Suum Superbia littus, quæ non fluctus, ſed Mon- e,nn ſ
eann Boni 1. aner er dimiſit. Sed, tes convolvit, quæque pro decumanis Olym- alzend
8 et humilitas pro abjicien- pum agitat & Atlantem; Superbia, inquam, quæ greld Ne
non d tnied

ling,
t
mä).
keik,
Nen
den
uill
P
unctutn e
e ende
ed
el,
un ſi⸗
8s olh
„ ui
taennn.
ecenn. (5.
n, Ad
Mo l,
Nal.
de CN
gie, ae
Glsſentan
und den⸗
„Nii
i,ſli
Uleeibur lle⸗
ien t.
Nen
9, ioei
Venit Hnd.
otarn In
OiniMn
en Vetbemn

nkcen ead

endsik i
aſtginn
hnifey anmnn
Olin kin
eſtiits
,ti chie⸗
uum, 1
lkicetci⸗
kionez in
in aniar
ruors ldt,
us ſc
hckfunke
un Mon
gulmh
Ia Chiliu
niglen
egilne,
ſlnofte⸗
,Hiabi.
6 linſlor
n. Tun
Cz aniin
,dnd⸗
rin enin
emefili
iuur in In.
rnidnc-
E
Unhun
Cumus l.
eleien.
enſe
nis
nuun

ł

—

—

De Cyro Rege. Cap. NXXV.

non undas in cœlum ſurrigit, ſed Babeles, littus

habet, non rupibus circumſcriptum, ſed vitris,
& conaculi impacta calicibus, Caucaſum, Tau-
rumque allidit, effringitque in myrrhinis. A coœ-
na Dominus exurrexit, ut nos ad hoſtium pedes
abjiceret, deprimerétque Cæſares ante mancipia.
Unum ut Prophetæ lumbare diſſolveretur, toto
Jerem j- illud Euphrate adobrui oportuit. Et abii ad
7. Euphratem, & fodi, & tuli lumbare de loco ſuo,
ubi abſeonderam illud: & ecce computruerat. In
catino cœnaculi non una Damiani purpura com-
putruit, ſed Imperatorum, ſed Regum, ſed Re-
inarum, ſed Cæſarum coronæ, virgæ, infulæ,
curules & ſellæ diſtabuere, vix imperare auſis
Chriſtianis, ex quo advolutum piſcatoribus Je-
Rrre ſum ſuſpexere. Singulis certè annis quintâ ſan-
Bomtificis Ctioris hebhdomadæ ferià Romanus Pontifex &
Iub VBaraſ triumpho ſacelli ſui in publicum triclinium ſece-
term u. qit, &, qui R d pedum oſculum admittit
militas. dit, &, qui Keges ad p- 5 4
egenis miniſtrat, adſtat, cyathiſſat: eorumque
chrißi e. mixus genibus pedes extergit, labiâque, ex quibus
dangte bo. coeli reſponſa Cæſares præſtolantur „foſſorum
plantis affigit. Quam Pontificis Maximi demiſſio-
nem antevertêre Proceres Eccleſiæ purpurati, qui
in advenarum Xenodochio eſurialibus feriis &
Cœnas exteris inſtituunt ſumptuoſas, & cœnatu-

ris thermas componunt verſatiles, etiâmque ar-

genteas; ut paupertinis ram pedes medicatis aquis
refocillent, quam fauces recreent tranſmarinis
doliis atque campanis. Vidimus ſatos Regibus non
ſemel Principes miniſtrare pauperum menſis.
Vidimus Romæ Farneſios, Gonzagas, Sabaudos,
Mecdiceos, & Ateſtinos Cardinales, externorum
pedibus acclinatos, quaſi reclinata in cœnum ſi-
dera: & quum uni excipiendo vix mare Soli
ſufficiat in occaſu, tot Italæ Soles in unum Pie-
tas labrum & decumbere gratulatur, & ſtuper.
In unam, inquam, pelvim tot pares Regibus
Proceres ſuccumbunt, in quorum ditiones nobi-
liſſimi vectigales fluvi, Araus præſertim & Pa-
dus influunt; Ut miraculo propè ſit, capi & à
cavea poſſe, & a catino tantam regnantium Ma-
jeſtatem, quantam Ciſalpina non caperet Gallia,
Tuſciâque; niſi, & hinc Mediceis Hetruſcum
mare inſulas ad imperium pareret, & Sabaudis
perruptæ Alpes regnum ex ſe funderent, Coœlo
montibus proximum, & Manibus depreſſione
convallium tam minax, quàm conterminum.
His humilitati coronatis victimis Religio litat,
non in luce Templorum, ſed in Cœnarum no-
cte; caverniique menſarum, quas Roma exteris
ſtruxit, & depreſſit in ſpecubus.
IJ. Licet jam Pauli tabulis ſubjacere, tam altè de
Fide ſentientis, ut non vereatur orandi ſedem iis
terminis definire, quibus Mundus circumſcribi-
.Tim.2·8. tur. Volo ergo viros orare in omni loco, levantes
Puras manus. An thuri matus immittere ubique
pigeat, ſi pedori pedum manus Principes admo-
i von vent, etiam in coœnaculis? Abſtinere à thuribulis
manus, qui poſſumus cives, & patricii, quum
Si, & Reguli annulatas à Catino dexteras non abſti-
wkigae. HMeamt, non ingluvie inter patinas, nec luxu in
abacis, non faſtu in gemmà, ſed Demiſſione
triumphante. Ubique ergo, ſi vir es, juberis ora-
re. Nullus Chriſtiano Philoſopho locus non ara
eſt, & odeum. Etiam in ſterquilinio Jobus orat,
& vaticinatur. In monſtro Jonas pſallit, & prô-
phetat. Pueris fornax pro Templo eſt, & in eo
ignes, nives, tonitrua, belluaſque orare docue-
runt; excitatis in Dei laudem tum & pelago Pho-
cis, tum Draconibus ex antris. Nec viri tantum,
ſed fœminæ quoque paruere Apoſtolo. E quibus

223
duæ tantum producantur, ambæque Agnetes, e,
quarum induſtrià deſtinara ſeu delictis, ſeu deli- r
ciis loca, in adyta verſa ſunt, fanâque Religio- perairix us
nis. Alera Conſularibus nata gentilibus Agnes, Maad
cùm tori flores uno Lilii pretio contempfſiſſet, in erm.
lupanar conjecta, ut pudorem dediſceret, intem-
perantiæ ſentinam in regiam innocentiæ demuta-
it. Nam, ut libidinis cloacam attigit, ea ora-
tionum ex ſe defudit aromata, ut lupanar un-
guentaria videri poſſet officina pudoris, quam ſi
ſubirent ganeones expirarent, in quam ſe Colites
demitterent, ut reſpirarent. Cum enim ad ala-
baſtrum caſtimoniæ libidinoſus, petulans ſeu muſ-
ca, irrupiſſet, ut odoris ſuavitatem ſuo tabo cor-
rumperet, Caſtimoniæ roſtra offendit in fornice,
&, intercluſis illicò faucibus, interiit. Didicit
miſer, lenonum haſtæ venalem fruſtrà ſubjici
pudicitiam, quam haſtis validis Lihium in liber-
tatem ideò aſſereret, quôd eam licentiæ dedi non
permitteret. Ut irrupit Adoleſcens in fornicem,
erupit & vita. Nimirum, ad Agnetis preces &
jejunia, in ipſo quoque intemperantiæ ſpelæo Par-
ca Venus evaſerat, Amaſiôque vitæ ſtamen ab-
rupit. Nec dià præceptis Venus imbui debuit
abrumpendæ tramæ; quæ, cum tunicas diſſuat,
nudétque paludatos, & pallium plerunque con-
cerpat, citò filum difrumper. Ergo, qui ad A-
gnetem in igne aurigaverat Ephebus, elatus e
lupanari eſt in cinere, eâ nullam ſæviorem Mor-
tem expertus, quam quæ Lilio, pro falce, graſ-
ſatur. Ubi enim Virgo adeſt Chriſtiana, ibi le-
nocinia fornicis non juvant incontinentes, ſed
ſtrangulant. Suo proinde Agnes munita pudo-
re, quo flore videbatur opprimenda, eo maxi-
mè petulantiam oppreſſit, ganeone juxtà ſe ex-
tincto, & propè ſe ſtante, excubantéque Cœli-
te. Ita non Templum duntaxat lupanar fuit, ſed Severiss
cœlum nemo non fuiſſe dicet, undè & detona- Luxu.-
tum in perduelles, & jactum fulgur in proca- ran.
cem. Imô auguſtiorem quandam ſui ſpeciem præ Seandala
ſe lupanar tulit, quam coœlum. Siquidem non mse ben
effulguravit in illo Venus, ſed fulminata eſt; nec 8
vibravit Capricornus, ſed Agnes tantum, Vir. Dei La.
géque ſuliere. In hoc Cœlo nullas Poëtarum Nobilis,
audacia ſtatueret pellices, ubi videret fas nulli, Jd peiu=
quamvis Romano, ſideri fœdari, & lucere, laſ- Tpiacs-
civire, & non occidere. Puniuntur ſub Agnete, piravit ad
non coronantur, adulteria. Uc penè pudear, lu- Asnerem
panar caſtius, quam apud Aſtrologos Coœlum, * AMus
efſe: & vi Virginis exactas & formice libidines,
quibus Aſtra maleficio carminum inceſtantur.
Jam ſi Romæ Abraham Colum juberetur aſpi-
cere, & ſtellas recenſere, Coœlo fornicem paciſ-
ceretur, ut, occaſu plùs ſe Veneris oblectarer in
luſtro, quàm ſe reliquorum in Coœlo ſiderum re-
crearet exortu. Et ſanè, quid prodeſt Arietem
intueri renidentem, aut nitentes Urſas contem- Ofpeium
plari? Aſtris plus cunctis eluceſcit, pudica Agnes Pivinum.
& proſtituta. Quam cùm miremur orantem in pnperatrir
cavea, minùs eam tamen demirabimur, ſi cum in toro
Agnete componatur, connubio Cæſari juncl4. Mne,
An hæc oraverit ubique, hinc licèt Conjicere 4
quôd & Petro Damiani ſciſcitari potuit, an tum
quoque pſallere liceret, quùm in thalamo Mun-
do Cæſares parturiret, conciperérque Reges è „
Cæſare. Licet votum fœminæ, ne tum quidem eren
à Dei laudibus deſiſtentis, cum fingendis liberis giag Ee.
vacaret, apud Damianum videre, mirarique, Kaſtici.
quod mihi ediſſerere non licet pudicitiæ reveren-
tià, quæ tum quoque læditur, quùm laudatur.
Vuh enim ſuam intrà cortinam latere Pudicitia

1 1 aG i, Omnia
& honoris causâ ſileri debet, non nominari. Id Zuſtis rao-
perantair
4 tan- in bonan,.

224
Caßias tantim de principe fozminâ raptim perſtringo,
uam deli- compeſci à Petro eam debuiſſe, ne labiis quo-
d. que pfalleret, dum conciperet, ſolà mente, ſo-
Cirenm. Iôque Spiritu, à prudentifſimo Præſule permiſſa
Peczio Canere in thalamo. Quis non omnem ab ea tum
ſumma fei 3 . 11 . r en,
in Linguas. Venere abfuiſſe Venerem dicat, ubi Davidis ci-
thara pro pharetra Cupidinis adhibebatur, &,
ne Siren ſentiretur illecebræ, lyram Vates tan-
gebat.
Quis in poſterum miretur Sponſam, ſi clamet:
Surgam, & cirouibo civitatem, per vicos & pla-
teas quæram, quem diligit anima mea: Cuùm Im-
peratrix in Coœlum ſubſiliat, dum decumbit. Et
Martyr quidem Agnes, expavit? IIla hymnis
armabatur, contrà tela laſciviæ. Hæc ſe prece
avocat à lyra connubii. Illa mori timuit, ni ora-
ret. Hæc, ne viveret lætius, fumo thuris cubilis
irides infaſcavit. A lenone Agnes refugit cate-
nata. Coronata Agnes totam ſe Cæſaris eſſe non
tulit. Sibilaturum Anguem Virgo Agnes vere-
batur inter vepres, taxoſque laſciviæ, ſi ipſa ſi-
luiſſet in fornice. Altera in toro Agnes propter-
eà cecinit, ut & connubi floribus mens, quaſi

XII.

Gan. 3.2.

Locus non Turtur, convolaret in Aſtra. Quamquàm nec

obft. ſua deeile poteſt Dilectæ laus, exquirenti per fo-
Tmientio rum Numen & Sponſum. Nunquaàm minus va-
rectea. gabatur Dilecta, quam cùm vagaretur. Errabat
Sgonſi non nunquàm minus ſœmina, quam errando. Non
vagatur hominem cum Diogene, in tanta virorum fre-

zàn ir: quentia, diſquirebat, ſed quærebat inter homines
Fena! 2 Deum. Nullas in foro merces aucupabatur, niſi
Deum numiſina illud rantum, quod non imagine Numi-
u crι. nis ſignaretur, ſed imago Patris eſſet, & Numen.
udicantes Exivit illa quidem in plateas, ſed nullo laxitatis de-

zemerè. ſiderio, imò eo duntaxat voto, ut Deo penitùs ad-
Saeie ſtringeretur, tantumque ſtringeret Deum. Nec vi-
abere, deri optabat, nec videre cupiebat, conjectis, con-
dum. tentiſque oculis in inviſa. Iſthuc fœminæ collima-
Eervo, UnIt. Id præſtitere Reginæ, ut à Numine nec in le-

ardet uéi. to, nec in foro, nec in fornice avellerentur. Hæ ſa-
Zus. nè paruere Cyro, qui commeare in Judæam ne-
minem poſle putavit Hebræorum, à quo ibi,
Præter Templum & hoſtias, aliquid quæreretur.
Quæ cùm ego vel & Cyro audio, vel haurio &
Reginis, libet excandeſcere in profanos, qui vim
Templorum Templo inferunt contumacia. Vôſne, duùm Ju-
Profanato- dæi Hieroſoly mis nihil moliri poſſunt præter aras,
. nihil in Templo demoliemini præter aras & ho-
ſtias? Véſne, orantibus in chalamo fœminis, in-
ter altare & veſtibulum laſcivietis? At appendix
exeuntis jam capitis iræ minus dolorique ſatisfa-
ceret, liberum proindè expoſtulatiom campum
novi exordio capitis expandamus.

Alſcendat in Jeruſalem , quæ eſt
in Judæa, & æ&diſicet domum

Domini Dei Iſrael. 1. Eſdr. I. 3.

—

CAPUT XXVI.

la Judæis præcepit Cyrus, quos putat
nihil Hieroſolymis ocuraturos, niſi Tem-
bpli cultum & hoſtias. Qudm nos ſpei
Principis decoqueremus, ſi non modò
non moliremur in Chriſtiano pomærio
Templa, ſed excitata aut demoliremur

Oliva in Eſdram.

laſciviis, aut ſaltem turparemus; ſeve
illa inoeſtemus nutibus, verbiſque pro-
fanis, ſive inceſtuoſis ea periſtromati-
bus, ad oculorum illecebram, exor-
nemus.

TN Odea à fœminis cubilia, fornicéſque ver- I.
tuntur: & alera quidem Agnes orat in lupc-
nari, ne pudoris ſui Lilia intemperantiæ flamma Templo⸗
corripiat; pſallit altera in thalamo Agnes, haud "um pyef.
ſubverita, quin Lilia pudicitiæ inter connubii gunn, az.
faces, prunaſque ſereret, tum Numini, Aſtriſ- Kent ab
que intenta, quuùm, ad ſalutem Orbis, effin- Aneuins,
gendis Cæſaribus occuparetur, Regum plaſtrix
in thalamo, non ſentina Voluptatum. Hæc vi-
dimus viri, ſuſpeximuſque in foeminis. Jam ti-
meo, ne à viris lamententur fœminæ, in lupa-
naria paſſim Templa converti. Pudet Sacrorum
voluminum commentariis id ſtercoris illinire,
eâque poſteris conſignare, quæ, ne nunc qui-
dem, à ſpectatoribus obſervari oporteret. Verùm
ea, niſi deſcribantur, nunquàm eradentur; nec
obliterabuntur, niſi literis exprimantur. Scelus
enim calamus, ſi pingat, expungir. Siquidem
flagitii ea turpitudo eſt, ut tandin placeat, quan-
diu in ſuo lumine non collocatur. Adde, me li-
bentiſſimè prætermiſſurum fuiſſe illatas Dei Tem-
plis contumelias, ſi earum procacia, quaſi per
manus, non traderetur juvenibus à viris, & pue-
ris ab Adoleſcentibus, novàâ ſemper profanerum
ſobole & profanis enaſcente. Quare cùm ſilemtio
reprimi non poſſit petulantia, quin emanet ad
poſteros; ſatius eſt, ut qui eam accepturi & ma-
loribus ſunt, laceratam ſaltem proſciſſämque ad
faſtidium accipiant, non ad venerationem, imi-
tationémque producétam. Quid autem publicius, Obſervam
quam palam diſquiri foœminas in Baſilicis, uri à Tenpli
Diogene exquirebatur in foro vir? Videas coma- ſæminæ
tulorum examinibus compleri Templa; qui, ut, R
ſemifleno genu altero, raptün aram conſaluta-
verint, ad explorandas, expendendâſque matro-
nas petulanter accedunt. In Templi quidem l-
mine reſiſtunt primum, ut licentia priùs ſubeumti
objiciatur, quàm Religio. Scribi ſine ſtomacho
nequit ſalutationum, nutuumque laſcivia. Acchi-
nantur ſtatim fœminæ equites, in quam non tam
oculos, quaàm mentes defigunt. Arrident ſubri-
denti: temperantem rident: refugienti convi-
ciantur. Dolet Chriſtiana Penelope eos ſe in Ec-
cleſia procos offendere, quos domi nunquum
pertulerit. Horreo licuiſſe textrinæ, quod ſacrifi-
cio non licet. Nam in Ithacâ fucum factum me-
minit fucis ab Ape; quæ ſe à jaculis Cupidinis
texendo, retexendéque defendit, hoc eſt, telam
telis objecit. Hc verò ad Agai vellera matronas
fruſtra dolet accedere, quas tot in veſtibulo Tem-
pli braccati Cupidines oppugnant. Periclitare-
tur, inquiunt, Penelope in atrio, quæ in telario
enavigavit. E labyrinthis illa libidinis ſuo ſeſe
ſtamine extraxit. Nos, quaà ex anfractibus in-
temperantiæ exeamus, quæ nec Chriſto aduixæ,
qui via eſt, invenire exitio exitum poſſumus.
IIla colu Amoris haſtas effregit. Nos ne Cruce
quidem Cupidinis cuſpides hebetamus. Imèò in
Eccleſiæ limine, non Dagonem reperimus ohtri-
tum, ſed ſtantem offendimus, valentémque;
uique in nobis pudicitiæ Arcam labefactet. Er- Lururia,
0° Philiſthæorum delubris Chriſtiana Templa h-
rofaniora redduntur obſcoœnitatibus epheborum! mmm prefa-
Ibi enim Dagon jacer, & Arca conſidet: hic naores.
libidinis Dagon de Arca ludit pudicitiæ, eâmque s,randaloß
ad puniendi.

„44 Tenpi
4 dibria
6 AO warnnol⸗
ens 1rdari
, t Gulanna
Eene 4
matus elun
ndi uye
elinguſt,
cii, rine
adann i 1
denoes dll

Vyleltimann

ehenna Con
Gum excitet
Enu, gu
ler tenhelel
E wdennur i
iiſat peffn
Gcunfündi
un uni h⸗
Celles, iM 1
Uun Aun E
mu. Cani
iencia!
en e, er
Narfemmun.
cdenem dunt
Ene ſelſegun
unn, ho-
ſgluanu eden
one omoye
Egunnr, id
Apw ulmmar
TIuN. Nam
loytoignise
( rerd hæ
ſere agun,
Gni, umtr
nqve, non
Eem hackens.
lulum Paſlie⸗
le, ſis
enimverd obi
Femium be
miniie ad
n, tingue
Mant, Liven
In inGgen
genſſallno
,Ukck eratinn
4 lem or ere
4 ut, ſo
Paniz nenen
¹ Nünuni
lr dea
atl,
on ur
. Wlmum 3

nir . D
ſr
iong.
in, i.

hechr .
NAINI..
neſfenn
4grer uln
igr omnti,
egun li
un ke,
nnd ni.
ne, il.
R
re lin,
Ue none gr⸗
eret Nn
tadentH
6nunt. Nn
N. Wguk
lhran gu⸗
Ale,el
EruiIn
in, AH
vidKe
er plumm
re (Unitid
üinemmd
Negtie
Nlingted
nigen,A.
uer Aii /
Balles alin
cegle
Am CoNe
Glgvenr⸗
hp Guknl
Priisſteun
iſoe lundh
lacits At⸗
guan uninn
Anoen In⸗
Ageni ain
Nenken le
omi aunn
e, gole
m facnmn⸗
Clls Chiin
hocel, t
eleta und
elikublen
1. Leidef-
cene
iens 1o
Ihactun.

ndo Coixe
Ce

2

De Cyro Rege. Cap. XXVI. 22 5

Lußralis ad Templi ſtipites allidit. Miſeræ nos ſanè, &
sque ca- ad ludibria factæ, natæque caſtimoniæ; quibus,

„ id ad marmoreurn luſtralis aquæ craterem, tantum
obſaſus: ignis tædarumque ſupponitur. Felicior in ſuo fon-
faces effan' te Suſanna, quaàm nos in Eccleſiæ pila. Duos
n. illa Senes ardere ſenſit in fonte, quorum facilè
conatus eluſit. Nos horremus, tor Chriſti undis
affundi Juvenes, quorum faces pilæ aqua non
reſtinguit, ſed eventilat. Qui, quò evaſerint pro-
caciâ, hinc licet conjicere, quoòd ad luſtralem
SH aquam hi ludendo accedunt, undè cum gemitu
ibid demones diſcedunt conſternati. Negate, ſi licer,

duam pro- teterrimam flammam eſſe libidinis, ſi quo fonte
gehenna compeſcitur, eo fax laſciviæ in incen-
dium excitatur obſcoenitatis. Stagna cervis invi-
demus, quibus anguium toxica hauſtu frigidæ

licet temperare. Nos angues haurimus ex undis,

& videmur frontem aqu expiare, ut veneno
miſeræ perfundamur. Quis crederet tot crateri
circumfundi potuiſſe Veſuvios, nec unum t-
nam uni planè pilæz imminere! Quot Adolelſ-
centes, tot .Ætnæ; qui tamen exorbere cupiant,
non æratos Empedocles, ſed Proſerpinas floru-
lentas. Carnis duntaxat foeno adhinniunt; qui-
que incendia lignis extinguerent, uno ea confo-
vent flore, exaugéntque. Atque utinam tnas
eos pateremur. Vitari tunc enim poſſent, & ac-
cedentem duntaxat amburerent. Verſatiles nos
MEithæ perſequuntur, qui in tanto igne umbram
imitantur, hoc eſt, fugientibus inſiſilunt, & con-
ſequuntur abeuntes. Ut enim utcunque à luſtrali
fonte promoverimus, nos ſulphurei Montes ſub-
ſequuntur, vadendumque nobis ad aram eſt per
Alpes fulminantes. Quamquam urunt, non ful-
minant. Nam & Coelo fulgura jaciuntur. Is è
Cocyto ignis excandeſcit. Fulguriti cohorreſcunt.
Quos verò hæc ſulphura perſirinxerint, eos non
rigere cogunt, ſed laſcivire. Flamma enim hbi-
dinis, non torporem, ſed lcentiam afflat, ſal-
tântque, non jacent Cupidinis fulguritæ. Et qui-
dem hactenus a libidine proluſum verius, quam
illuſum Baſilicis. Ad aram ubi conſtiterint Matro-
næ, ut ſacris interſint, ſacrâque participent, ibi
enimverò obſcoœnitatis in pugnam exit velitatio.
Foœminam barbatuli circumvallant aræ humeris,
animiſque adverſi, & precatorios e cryſtallo glo-
bulos, tanquàm libidinis fundam nunquàm non
Iiidini, Fotant, Licentiæ baleares. Nec Davidis arte ſa-
in Lempo Xxum in Gigantem explodunt, ſed è ſcutali ſerté-
srus. que Cryſtallino puerum in fœminam, Amorem
Sente, ſein ſcilicèt excutiunt in matronam. Qui niſi raptim
precarie Offocetur, ſi ubera mulieris inſederit, in Gigan-
H tem mox puer excreſcit. Non enim uber Amor
iuvenites exugit, ut ſugat, ſed ut exugatur, totâmque
agitate. penitus mentem, pectuſque fominæ pervadat.
Itaà quùm nihil videantur Adoleſcentes & ſertis ex-
H cutere, quæ continenti vertigine circumagunt,
tuntur in Cupidinem explodunt; qui, ſi collimat, Gigas
ſeem. repentè eſt, ne ſaxo quidem Davidis appeten-
dus, & non unam Davidi Bethſabeam paratu-
rus. Rotatam à juvenibus cryſtallum cœlum eſſe
dicerem cryſtallinum, niſi ab eo procul cœlo Ve-
nus effulgeret, quæ cryſtalli non Aſtrum tantùm
eſt, ſed Sol. Inferos credere malim æmulari vo-
luiſſe Superos, & ſuum quoque Orco è& cry ſtallo
Circulum producere libuiſſe, cui vertigo ecquan-
do deeſſet, ſi eum laſcivia rorat? Cui, cùm lapſus
in votis ſit, allubeſcat neceſſe eſt rotatus, atque
Vertigo. Porrò, cuùm cryſtallinus Coœæli orbis
circum terram volvatur, hi & cryſtallo orbiculi
circà Venerem convolvuntur. Sed hæc orbium
vitreorum Venus, coenum, non ſidus eſt. Vide

autem, quàm rerum uſum omnium libido præ-
vertat. Nam cùm Religio cryſtallum in orbicu-
los circinaverit, ut eos decurrendo cœlum morta-
libus acclinemus: ità eos Intemperantia verſat,
ut Manes Furiäſque attrahat, evocétque. Non
enim ſuis ſolummodò machinis petulantia utitur,
ut pudorem evertat, ſed precum abutitur teſſe-
ris, ut eum vitreum faciat, reddaâtque cryſtallo.
Coaluere in gemmam aquæ, ut in lapidem ob-
duratæ pudicitiam mulierum adamantinam, col-
liquefacerent, non in aquam, ſed in ignem. Num
aureæ Neronis Ædes ſomniarunt his tetriora por-
tenta, quæ libido quotidiè agit in Templis? Mit-
tamus verborum elegantiam, & rerum flores;
quæ quamvis fœdiorem Templi petulantiam eſſe
doceant, quàm theatri, minùs tamen irata ſe
profitentur in licentiam, quàm eam cædi, diſcin-
dique neceſſum eſt. Diriores, inquam, ab ephe-
bis pudor contumelias ſuſtinet in Baſilicis, quàm
in ganeis. Etenim, quæ perditur in fornice pu-
dicitia, illuc ſpontè appulit ad naufragium. Quæ
verò Caſtitas ad aras infeſtatur, ibi coœno crimi-
nis inſpergitur, ubi temperantiæ margaritis com-
ptum ſe iri confidir. Quæ fœmina Adoleſcentes
opperitur in ſpelæo, innocentiam faſtidit, & ſqua-
lorem mercatur. Aram fominæ retinenti crimen
ingratius, quàm funus, eſt. Atqui intrà nutuum,
officiorumque oram ſeſe laſcivia cohibet in Odeo,
quæ lupanar adukeriis infamar. Tonitruum id
eſt, ſi tantùm audiatur; quod exploratum, fra-
gor duntaxat, & ionus eſt. Fateor exundare in
fornice laſciviam, in opera, geſiâque tenebra-
rum. Verùm, qui corpora depopulatur ignis cugitatio-
in luſtris, is mentes in Templo exedit, corrum- "im ¹ Bido
pitque Deſponſarum. Nec ſingulas ſeorſim ado- Bilense.
ritur, ſed plures occupat, evertitque. Ibi fune-
ſtantur parietes, hic corda fœdantur. Non enim
in ſtrato decumbit, ſed, ut Chriſtus ait, qui foœ-
minas ſuſpectat, mœchatur in corde. Periiſſe-
