pres violæ, in dumos lilia, hyacinthi convertun-
tur in lappas. Expinguntur enim Coœnobitæ, &;
non raròô etiam Prælati, colorantur in doloſos, in
aſlentatores, in gloriæ aucupes, & pecuniæ.
Qu ego metamorphoſi cogor exclamare, divini
calicem verbi, quo ſanctè maduere Apoſtoli;,
veneficio invidentiæ in Circem tranſäfſe; quâ Perſsetgs
tamen novâ Circe Circea quoque portenta vin- re Co⸗
cantur. Perditiſſima ſiquidem fœmina Circeis
ſeſe rupibus continebat, & ità poculum me- tires im-
dicabatur turbulentum, ut eo hi tantùm inſani- protior is
rent, quos potandi voluptas corrupifſler, Nec u.
Philoſophos inebriavit, ſed milites, remigéſque ianma-
deluſit. Jam Divini Spiritus Calix ſacratillimus, ratio, &,
quo Vates in feras demutaftur, circumlatus à Urio inſes
Pocillatore invidente honeſtiſſimos paſſim viros
in heluones, in mangones, in trapezitas transfor-
mare cogitur, Religioſis affingendo, exprobrandé-
que in cœnaculis ganeam, dolos in officis, in
ſalutatiotibus captiones, rapinas in holocçauſtis,
peculatum in muneribus, actiſque publicis. Ità
qui cum honore ad Templum accefſerant, pri-
mis ubique ſubſelliis admiili, dignatique, poſt
concionem abjecti, ſuſpecti, inviſi, & inglorii
abſcedunt & Templo, in quemvis ſubmuflante
vulgo, ſuſurrantéque, bic eſt. Præclarè ſanè coœ=-
natum in Circe, ſi undè raptores, maledici, ira-
cundi, ſoortatores, & ebrioſi abire debuere ;
vultu, animéque Philoſophi, indè Monachi ;
Clericique recocti emittumur in liguritores &
fures, & forté Viduarum ſeu aucupes, ſeu cu-
culi. Huecine divini verbi recidere metamorpho-=
ſes? Quo primum Petrus lictores Chriſti in Chri-
ſti hoſtias immuravit: quo nunc quoque à Præ-
conibus verbi, ſed Apoltolicis, è lapidibus Moab
novi Abrahamo poſteri extunduntur: hog ab
invidis muſto, falernôéque Evangelii audire
peſſimi coœepere optimi? Quid agemmus, qui ;coe-
nis Aflueri evitatis, Regum pateras reculavimus,
Impolluta varemus
labia, & verò admoveremus: quando non nectar
ex eo, ſed virus exugimus, facitnuſque in Chriſli
verbo naufragiumn humanitatis, & Domialis, ga-
neonibus, poſl Satyras concionum, & verlipel⸗
libus ſociati? Cœnamus emimverò, ſiructore Ppræ.

cone, non in Apolline, ſed in Circe, qui, pes
abuſum divini verbi, non paſcimur;, ſed deſor⸗
2
2

IX.

D

244
mamur. Ad theatrum accedere authorati jam
Chriſto viri non poſſumus; non poſſumus Cir-
co., hippodromo, forôque frui; vix poſſumus
coelo uti liberiore. Epulis, ludis, ludicris, mun-
do penè toto diſcluſi, itabamus in Templa, ut vo-
luptatum, rerumque inopiam divini verbi ſo-
laremur illecebrâ. At, ſi livor interpretis non cor-
rupit tantum delicias verbi, ſed infecit, imò
& efferavit, ut indè ſuffundamur, & jugule-
mur, quod nos effugium manet, quéve nos con-
feremus, quibus exulare pené undique impe-
ratum?
Quæ de ſe ad Spartanos ſctipſere Machabæi,
iis fermè vocibus iiſdem utebantur Monachi,
quùm valere juſſiſſent Naturam, Mundumque.

1. Mach.12. Nos enm nullo horum indigeremus, habentes ſolatio

.

Hebr. II.
37

Religioſo-
vum opes,
ſolatiaque
Seripiuræ.

S. Scriptu-
SYa.

Lectio ſa-
era.

ſanctos libros, qui ſunt in manibus noſtris. Caretis
Monachi, parentibus, patrimonio, & patrià. Sed
Scripturis, inquiunt, non caremus. Egenter, an-
guſtiati, alftiéti precariam vix trahitis vitam æ-
rumnis penè omnibus obnozxiam. Sed habe-
mus ſolatium è Scripruris. Quid conditione ve-
ſtrà infelicius, qui è ſellis eburneis ad ligones
abjecti eſtis, & in piſtrinum dejecti artifices
ſtorearum? Aſt Scripturas præ manibus habe-
mus cum ſarculis. Paretis Libertinis non rarô
Præfectis, qui domi veſtræ Conſularibus impe-
raſſetis, ad ampliſſimæ Reipublicæ clavum ad-
moti. Imperii clavo ſervitutis manicæ ſucceſſere;
ſed non itaà iis adſtringimur, ut non ſanctos quo-
que libros præ manibus habeamus. Caretis per-
ſæpè tecto, ſemper verò Capitolio. At Scripturis
nunquàm carebimus. Inermes, & ſeminudi ince-
ditis. Verùm Scripturarum nos foliis & lorica-
tos putamus, & paludatos. Deſit annona. In hoc
verbo vivemus. Deſit libertas. Hoc verbi telo vin-
cula exolventur. Deſint ad incolendum ædes.
Chriſti ædificatio non deerit in Scripturis. Deſ-
puemur ab indignis? A dignis abjungemur? diſ-

cludemur ab affinibus? Vulgi erimus ludibrium?

Sapientium ludus? Urbium peripſema? Solatium
hauriemus & Scripturis. Hæ nobis in fortunarum,
in honorum, in amicorum naufragio, non tabu-
læ tantùm erunt, quibus enatemus, ſed erunt
roſtratæ, in quibus de proſtratis, compreſsiſque
Fortunæ fluctibus triumphemus. Ridemus re-
giarum quoque fulmina, ſi nos mupiri contin-
gat hâàc lauro. Quis enim ſe Cæſarum voce ful-
guritum exhorreſcat, ſi Scripturas præ manibus
habeat, undè Cæſares fulminantur? Quis fameſ-
cere vereatur, ſi cœlum habemus in Scripturis,
non lucis tantùm ferax, ſed pabuli? Si populo Ju-
dæorum annona fluxit ex Aſtris? Si ſaginantur
in fœno plebes ſiligine? Si Africo non naufragia
cientur, ſed invehuntur coturnices? Quibus ta-
men deliciis non frui cupimus impetratis, ſed
perlectis, libatiſque & Scripturis, in Deum opta-
mus efferri. Convellatur ſuis ſedibus Mundus,
dum nobis inſidere liceat paginis Prophetarum;
& fragore cardinum, tanquàm cycnorum mo-
dulis, recreabimur. Abdicaremus non inviti cal-
ceos, tunicam, carnem ipſam, dum Oculos lice-
ret retinere, & Scripturas, quarum opulentia ja-
turam rerum, membrorũmque reponeret. Exu-
ti denique rebus, membriſque omnibus, nihil
nos amiſiſſe credemus, ſi ſanctos Libros præ
manibus habeamus. Cum his erimus in ærumna
alacres, in ſervitute liberi, in naufragio, in op-
pugnatione tuti, in expugnatione victores. Hos no-
biſcum rapiemus ex incendio. His vincti indor-
miemus. Cum his nec inviti cademus, nec mo-
riemur inulti. Animam dimittamus primaum,

Oliva in Eſdram.

quàm Scripturas. Hæ Chriſti ſunt gazæ: Hæ pro
corde ſunt Monachis. Nos enim cuùm nullo ho-
rum indigeremus, habentes ſolatio ſanctos libros,
qui ſunt in manibus noſtrit. Hæc apud Coœnobi-
tas, ſeu Monachos, ſeu Clericos de Scripturis exi-
ſtimatio eſt, quam ipſi ſibi, pro curulibus, pro
infulis, & coronis, quas dimiſere, recuſântque,
eſſe, foréque confidunt. Eorum nemo eſt, qui
non in mare cum Jona dejici flagitet, Cetum-
que non ſpontè inſiliat, ſi ſuum in belluæ ex-
tis Vates carmen exſcripfit, inſculpsitque ſui exi-
tus vaticinia in corde, jecoréve, piratæne di-
cam, an lictoris, an verò hoſpitis? piſcis certè ſui
amantiſſimi. Adeò rimari non dubitarent Scriptu-
rarum delicias Viri Religioſi etiam in balænis.
Uc enim & Leone mella Samſon expreſſit: ità
in corde Ceti Clericus liguriret cantici characte-
res, naufragiéque tanquam triumpho lætus va-
ticini conchas exorberet in piſce. At ad nau-
fragium tendimus per naufragia. Scripturas ſub-
merſione paciſceris, ſi iis quantocius deprimère.
Scripturis? Quippeni? Monachi Scripturis obrue-
mur? Ubinam? In Synagogiſne, ubi eas Scri-
bæ depravant? Non. An in Spelæis Arabum,
qui eas aſpernantur? Minimè. Num in conventu
transfugarum, qui, Calvino præcentore, iis in
Eccleſiæ dedecus abutuntur? Scilicèt. Orcus
tantùm poſt iſta ſupereſt. At ibi nemo diſputat
de Scripturis. In Templo Dei vivi inſcii vos, mi-
ſerique jugulamini. Per Scripturas? Planè Scrip-
turis. Et quiſnam tam ſævus in Templum gla-
diator, ſpurcus, & temulentus penetravit, qui
Dei ſervos interpretatione adobruat Scriptura-
rum; quas illi literas pro cœlo habere ſe ja-
Gtant, quandiu abeſſe cœlo cogentur? Non
Thrax, aut gladiator, Sacerdos eſt, ſed audax;
authoratus Chriſto eſt, ſed in Cruce potus li-
voris felle, de ſuggeſtu Eccleſiæ Orcheſtræ
ſibi pegma ſubſtruxit, ex quo ageret & præ-
conem Evangelii, & Religioſorum, qui mi-
nùs ſuo genio, togæve conſentiunt ſuæ, rabi-
dum & amariſſimum Momum. Si itaà eſt, in
rem noſiram Jobus irrugiit: Verſa eſt in luctum
cithara mea, & organum meum in vocem flentium.
Suas cithara fides in laqueos concinnavit, quibus
inſcii, & inauditi offocaremur. Non cithara, ſed
pharetra, imò phalarica Evangelium eſt, ſi, ut
maledicentiæ ſuæ ſatisfaciat declamator, ità Scrip-
toris malè utitur, ut nos infamet. Quis & citha-
ra, non ſonum expectaſſet, ſed fragorem? plan-
GRum, non cantum? Cædimur lyràâ, & fidibus
catenamur. Et ille quidem putatur canere, ſed
jugulat; latrocinatur enim, & diſſerit. Acceſſe-
ramus in Templum, ut auctiores ex eo diſce-
deremus & cultiores, evulgatis, ut credebamus,
Evangelicæ philoſophiæ prærogativis. At indè abi-
mus inhonorati, delatique ad populum repe-
tundarum, tantümque non vincti. Periimus,
nullà ſpe pharmaci; ſiquidem aromatum propola
venenis pyxides infarſit.
Et ſanè, quo ſe dicati Deo viri ſolatio aut
diſtinebunt in poſterum, aut quo ſe ſcuto tue-
buntur? Eorum Arx Scripturæ habebantur. Mil-
le ex ea clypei dependebant, quibus à ſe haſtas,
telâque depellerent. Jam ex illa phalaricæ diſ-
ploduntur in Cœnobia; & ex qua præſidium
præſtolabantur, & ſuppetias, ab ea ſe non peti
tantùm, ſed diſiurbari, excindique funditùs ex-
horreſcunt. Quis neget Evangelicam Sinapis
Arborem excipiendis à Chriſto avibus deſtina-
tam, ſacrorum Vatum efſe Scripturas? Fit ar-
bor, ità ut volucres cœli veniant, & bhabitent

2. Mch. 12.
9.

toncio ea-
reat Invi⸗

dentid.

Job. 30,1

x.

Matth. 13
32.

mni
ſminole⸗
gicorumn
ami ſeu
(0, .
Eyungeli
ſen,
ee iiere
A
demm,
nun ſun
ſales n,⸗
Huratum ⸗
en Diedto,
TuN,
n Lila p
on ateo
ene, &
Eentus non
Eem Kiul
die c
e bn⸗
l, unde
oderum e
Crido;
ſe ſel N⸗
Cridum,
ſacob 8
Perum c
olo, ingn
„ Uitepe
Ie ſrra in
andhi,
Meches, N
iegae;I
6nesDid
lens Nienn
iluk, A.
Mun ſint,
nenlalier:
n Genn ſonet
uam NNMnkt
umenit
ks inrackh

en elle ineli

Go non De
learum
d in ode⸗
In, caves
Wanun V
iut in kd
Cctig 4
lum ſulin
5. fücte, 4
n n lunle
bleres
6 n Ubibe
fe hiatn

n de

unnilla d.
E Nun
4 9 die
leifales
ms ade
Urin A.
1

m nbik
enheelt:i
iäcknice
o a
Mal u
Nrpuurglt

iis denne
rn

rihurtan“
ubi e
Eis Ain
minamen
entoke, in
ciſcet n
nen dhan
inſei nn
Nmnd
Temzing.
enetnt ll
tun Niur
eeb-
ogenr/ M
,A ;
Dne n l.
ſia Omdrli⸗
geret e
um, gunt
nt e, Ge
Fi inn elet
in hn he
Vocem ferin
innagt, gobn
ondts ll
iun ſ ln
na,iudf⸗
. (ustcit⸗
ggen
ll, ban
n Canele,
hleri. galk
6s er .
Ir gelehnli⸗
ins Micki
opolun ⸗
c. Peind,
mmatucn.

E buni.

tebi,
buli,

.

De Cyro Rege. Cap. XXVIII. 245

in ramis ejus. At quæ ibi Volucris conquieſcat,
ſi minores ſibi ſtrui inſidias ſcit in platanis Eth-
nicorum, quàm in oleis Prophetarum? Vix
rami ſeu philoſophiæ, ſeu laſciviæ liniuntur Viſ-
co, quo plumas cogantur Turrures remittere.
Evangelii plantis non viſcum illinunt, qui li-
vent, ſed inſidentes iis Turtures telis configunt;
nec ridere cupiunt, ſed ſpoliare optant, grafſlari-
que. Adeòô tetriores Oratorum paucorum qui-
dem, ſed tamen nonnullorum, quàm hiſtrio-
num ſunt Satyræ; & mitiores ſcenarum in nos
ſales ſunt, quàm Templorum. Enimverèò in Scrip-
turarum hortum ſeſe conferent Religioſi cum
Can.6,r. Dilecto, ad areolam aromatum, ut quivis eo-
rum, paſcatur in hortis, & Lilia colligat, ſi latet
Aſpis in Lilio? ſi rubetæ ereptant in gramine? ſi
non Lilia panguntur in hortis, ſed taxi? ſi areæ,
non areolæ aromatum ſunt, ſed gladiatorum
arenæ, & areæ gladiorum; ubi villicus trucu-
lentus non ſecuri intercedit frendenti in fronden-
tem ficulneam, ſed eas injuſſus arbores excidit,
quæ fructum ſuum dant in tempore ſuo, quarum-
que folhia ad ſanitatem ſunt gentium? Hortuſne
eſt, undè immanis torvúlque Areopagita repe-
tundarum eos damnat, qui omnia reliquere pro
Chriſto; quique non lembum in littore dimi-
ſere, ſed Naves Tharſis remigrantes ex Ophir ad
Chriſtum, qui petra & lapis eſt, alliſere, unam
ex Jacob Stellam navigationis ſuæ habituri in
poſterum cynoſuram. Ergo me parere vetas Apo-
ſtolo, inquit Orator maledicus, qui me impe-
rat increpare? Imò ad Apoſtoli monitum, Argue,
obſecra, increpa, ſed ſcelera, non Perſonas; lu-
panaria, non Cœnobia ; Pilatos, non Prælatos;
moœchos, non Monachos; non Clericos, ſed ſa-
crilegos; Illuc immittendæ Scripturæ ſunt, quòè
eas Dei Spiritus intorſit. Vidi, & ecce volumen vo-
lans. Videamus, an devolet in Cœnobia. Educam
. illud, dicit Dominus exercituum, & veniet ad do-
mum furis, & ad domum jurantis in nomine meo
mendaciter: & commorabitur in medio domus ejus,
G. conſumet eam, & ligna ejus, & lapides ejus.
Audilne? Vidéſne, quò Scripturarum ſeſe Vo-
lumen immittat, cùm illud Dominus educit? Fu-
res invadit & perjuros; ibique reſiſtit, ubi de-
eſſe intelligit innocentiam, à qua ei reſiſtatur. Er-
go non Deus, ſed livor, Scripturarum balearis eſt,
ſi earum oracula explodantur, non in telonia,
ſed in odea, in palæſtras ſapientiæ, non in lu-
ſtra, caveâſque laſciviæ. Repit, non volat Scrip-
turarum volumen, ſi, iis præteritis, qui volutan-
tur in lecto, illos opprimit, qui ſe oblectant in
croceis. Alis enim inſtruitur concio, non, ut coe-
lum ſtuhltitià petat, ſed, ut cœnum impetat, fe-
Ealepaßti. riâtque. Aiora ſe quærit, quæ repit oratio. Nam
ci, & Reli. Cotflatæ inter aſira Philippicæ in cavearum te-
Acen, nebras, depreſſâſque aluus ſpecus invehun-
mam s. tur. Lutulenti, mihi crede, Oratores ii ſunt,
niendi. & paluſires, qui in Solem aflürgunt, & Coœ-
lum nubibus infuſcant. Quæ cœlum tormen-
Correbtio . ima ſin
ſiereta ſi. da fabricatur, fulmina ſunt, & in humum ad
(ragem deferuntur. Si homo Dei eſſes, im-
Zelu in. Prellionemn faceres, non in ſan cta, ſed in forum,
diſeretus. ubi Chriſtus fruſtra quæritur à Sponſa. Jugula-
vit Elias „ non Prophetarum fihos, inter quos
ſanè claudicaſſe, pleroſque indubitatum eſt, in
tanta illa defectione Samariæ; tâmque manifeſiâà,
ut ſe Numinis ſolum cultorem Vates acerrimus
arbitrarérur : Et derelictus ſum ego jolus: Sed
ſacrificulos tantümn Baahmn trucidavit. Certè Do-
minus abomihationes, quas peſſimas pronun-
diat in Tdituis viv pariete perfoſlo, uni Eze-
Ethic. Comment. Tom. III.

1. Timoth.
4. 2.

Zach, 5. 1.

Concio ſeria
arguat Pec-
catores, non

Fuſtos.

Irriſores

Juſtorum.

* .

3. Reg. 19,
10.

chieli patere voluit. Adeò comploratos in Tem-
plo Adonides, geſtâque impuriſſima Levita-
rum, vulgari palam non addecet, ſed iis tan um
ea per rimas prodi oporter, quorum illa verbis, .
virgiſque intereſt coërcere. Potuiſſet ſanè Do-
minus ea omnibus evulgare flagitia, muro ſubru-
to ſanctuari; ſed, cùm piacula intrà cortinas
monium latere patitur, ſolique Vati objurgan-
da illa patefacit, te profectò monuit, non &
ſuggeſtu publicandas Alumnorum Crucis, ſi
quæ interdum eis quoque affricantur, puſtulas
eſſe; quas tamen tu ex grandi parte aut con-
finxiſti livore tuo, aut eas in ſomnis ſuſpicax
concepiſti; leviora, inquam, propalari Juſtorum
errata pro concione non decet, quando atrociora
Sacerdotum, mulierumque in Templo facinora
Deus Prophetæ oculis, non valvi's aut effractis,
aut reductis, ſed per muri rimules, vix ſemel,
iterumve, ſubjecit. Non deſunt in ſalibus ve-
pres, & ferulæ, quas juſtitiæ tuæ ignis depaſca-
tur. Clama, perſtrepe, tona in ſylveſcentes vul-
gi, forique mores. Ad eas tu taxos venenatas
ſecurim admoveto, ramorumque virulentiam
amputato, & fibras, ſi licet, excaudica. Vox Do- Pfal. 29.72
mini concutientis deſertum. Deſertum vox Numi-
nis exagitat, non pomarium. Nam licèt in hortis
quoque ſubindè gramina, quie exherbentur, eéx-
pullulent; ea tamen & intra ſepem, & ſine ſecu-
ribus, imò, & ſine falcibus, manu avelluntur,
non ferro excavantur. Runcari ſat enim eſt Cœ-
nobiorum areolas. GIadius meus, inquit Domi Deut. 32⸗
nus, devorabit carnes. Hàc tu ſtrage Chriſti præ- SS ſe⸗
co habebere. Graſſare in homines luteos, qui diu, ria.
noctúque ſeſe volutant in cœno. Hos à te cædi, o.
ſternique oporter. U à Janne Herodias, quan- §& goannes
do cum inceſto Rege ſe ie batur, non, ut periret, Bapt iſta.
ſed, ut ſaneſceret. Quoniam inebriatus eſt in cœ-
lo gladius meus “ Ecce ſuper Idumæam deſcendet.
Si tela tua Furiarum aconito non inficerentur, ſed
Chriſti ſanguine ruberent ad cædem, Moabi-
tas devaſtarent, non confoderent Galilæos. Be-
thuliam non David oppugnat, ſed Holopher-
nes. Atqui viſus Joanni Dominus cum gladio ſic
eſt. Sed eum timere vetuit: ſed beno illum eſſe
animo juſſit. In quæ David inciderat flagitia, tam
lacte oblitus Bethſabeæ, quàm Uriæ ſanguine
conſpurcatus! Non tamen eum aut in fero palàm
Nathan, aut in tabernaculo objurgavit. Miſit ergo 2 Reg. 12
Dominus Nathan ad David: qui, cuùm venißet r. S
ad eum, dixit ei. Ei dixit, non buccinâ perſtre-
puit, ut ad confertam popelli, undantémque co-
ronam de eo clamitaret. Vates enim erat: nec
decebat patrati denuntiatione ſceleris, fidem di-
tis ejus, & pſalmis abrogare. Concidit enim
authoritas vaticinii, ubi prolapſio Vatis pervul-
gatur.

Iſa. 34. 5

XI.

. Quamquàm, quæ, rogo vos, ea crimina ſunt,
in quæ füritis & ſuggeſiu, ſi, aut putidiſſimas
vulgi ſuſpiciones, de mancipatis Chriſto viris, Religioß⸗

. . vitæ a
& ganeis in Eccleſiæ roſtra traducitis; aut virtutes ioris e-

ipſas carpitis, & labefactatis in Monachis? Rem randi.
preſſius, ſed raptirn agamus. Eò detrahendi li- Mns:
bidine (ut ſuperius ſcripſimus) devenere non- eee.
nulli, ut jejunia, ut nuditatem, ut pervigilia, ".
ut ſeveriorum ſacrorum Conobiorum fermè D teke
ſpernant corporis lanienam. Caro, inquiunt, non Joan.6.63
prodeſt quiequam. Npiritus eſt, qui vivificat. Cor-
Poralis exercitatio ad modicum utilis eſt. Quan-
tùm abditur ignis in cinere? Quot jejunant, &
ſe lacerant? Proh livoris impudentiam! Abſti-
nere Deus ufſſit Eliam: Damelis Dominus ab- Anſterioris
ſüinentiæ iubſcripſit: Placuere Numini Achabi v, et.
AX 3 ſaccus,

1. Timoth.
4 8.

246 Oliva in Eſdram.

Ad landan- ſaccus, & cinis. Tu verò in Chriſti ſervis ſe- ſtro, non igne agi juſtitiæ, cuùm declamant: Religiaß ula
d veriorem improbas diſciplinam, quam Deus in animadvertite, ut non laxioris paulò diſciplinæ Eikirsnd n
hoſte quoque probavit? Grata Numini eſt rea homines incefſant, qui nec rari, nec ignoti Ec- genes ſef, Tan
Ninive & damnata, ſi jejunet 3 cœlique fulgura cleſiæ, Urbique ſunt, ſed eos tantùm laceſſant, vinigt. e
vel jumentorum fame refrixere. Et tibi deriſui & lacerant, quos benignitate Numinis, non du- Eccteg ſm⸗
ſunt Monaſteria, in quibus nullus degit Ninivi- biæ probitatis tueri leges, indubitatum eſt. Er- ia ar. he⸗
ta, & ſupplicia in ſe Ninives nemo non reno- gene, hi tantum inter Coœnobitas, & Cleros, ms licii. haß
vat, amore Nutninis, non metu ſtragis? Joannis bibunt, eduntque? Hine tantùm mortuorum le- Eecleſia
& cilicia prædicantur à Chriſto, & tibi damna- gatis ſublevantur? Certè nemo ex his adulteratæ fiei, lpar
tæ lautiæ dilaudantur. Suam Paulus commemo- pecuniæ Brontes aut ſuſpectus, aut compertus RKeligioſ, Be
rat nuditatem, ſuum frigus, ſuas plagas, & ſua- eſt furti. Humaniuùs agunt, qui nummos corra- H rent;
rum opus manuum, laborémque. Er potes, heęc dunt, quàm qui abradunt, eraduntque numiſ- PAunt. IwoalI,
cùm legis, & audis, ſarritum à Monachis hor- mata. Cuſæ pecuniæ, ſignatæque luuntur la- u, ll, &
tum proſcindere? potes in ſervitiis Chriſti ridere queo: corrogatæ aras Numini, ædes Monachis, ylr Niſßz al
illa, quæ de ſe Paulus perſcripſit, quæque ſibi & Canonicis condunt. Nemo vincietur, quòd 1i al ſelbl
JESUS impoſuit; prædicationem novæ legis à precariam ſignati argenti ſummam coéëgerit. In- u. Allo el
fame, ſylviſque auſpicatus? Prodeſt etiam caro; fecti verò argenti cuſor, & corruptor cuprum, elli eos,
& prodeſt plurimùm. Et ſi tam Numini cru- non remo, ſed trabe expiaverit. Emendicatas es berſa
ciatus eſlent corporis ignobiles, utl ejus tibi evi- Chriſtus, Pauluſque corrogavere pecunias. Ne- „lenplo
luere ponæ, oratione, aut ſacrificio Mundum mo, miſi furcifer, Monetam corrupit. Quorsùm an cupro
vinculis exemiſiet, quem cruore, dumis, plagis, iſta? Ut qui legit, intelligat, me non tacere ino- 1 am au
& ſuppliciis recepit à Satana. Crux, non tantum piâ argumenti, ſed Charitatis imperio; locutu- i toct
animi, ſed & Carnis eſt ara. Sangu's, quo revi- rum tamen, ſi me Eccleſiæ plagæ ad vindicias Pi ru
ximus, & venis aut inciſis, aut perfoſſis emana- armaverint. Fervent dolia. Oro, teſtorque per en 4
vit, non & mente fluxit expiatàa. Nunquaàam Do- Deum, noſtri temporis Momos, ut linguas com- 8. Neageiin
. minus naſceretur in ſtabulo, ſi viræ inopia, ſtra- peſcant, néve me cogant modeſtiæ meæ vallum u; igſicn
Hque durities ſine pretio, laureâque ſqualerent. reſcindere. Sciant me non mendaciis è taberna 1 ivs ſis⸗
Serius palàm Chriftus oravit, quàm pœnis oc- petitis, ſed annalibus, & hiſtoriâ repreſſurum 1 Nſes;
currit. Exulavit vix enatus. Nondùm natus in procaciam, & oppilaturum os loquentium ini- n ſ
præſepia truditur. Jeſus eſt, qui telo Moſis ſau- qua. Silui, numquid ſemper ſilebo? Anne ego bo
ciatur. Vos veròô rariſſimmi, qui mitiorem viven- ſemper Audior tantum! Videant, ne aliquando e
di diſciplinam nunquaàm non laceratis; nolite eam loqui cogar, ut parturiens patronus Religionum Fili
vitæ rationem damnare, quam Romani Pomi- mulrarum, & Cleri obſtrictus defenſor. Profe- nnl .
Hices probavere: quam aris, cœlôque illati Divi ctòô non naſcetur ridiculus mus. Sed iſta mitta- huGnd
fundarunt: ex qua prodiere tot ad aras viri de- mus, oro, teſtôrque, & privatim in circulis, & 1 elen,ſen
vocati: in quam confugerunt Chriſtianæ Reipu- palam in ſuggeſtu. Alioquin viva Dei Templa Nnt r
bhcæ ſeu claritudine ſanguinis, ſeu literarum fa- impuriſſimis belluatis violabimus. Nemo hæc Unc⸗
mâ, ſeu miraculorum titulo præclariſſima capi- Templa non quaſſabit, ſi ea inter ſe viderit & An z
ta: in qua nunquàm deeſſe ſcitis ſanctimoniæ concurrere, & collidi. Ne, quæſo, immortalia zr il l
Rom. 14.3. tam multos Candidatos. Qui non manducat, Numirnis Templa demoliamur dicterüs, calum- chuce
manducantem non judicet... Alius quidem ſic, nmiis, & ſatyris; dum lapideum Cyrus Templum hn iln
. Cor.7.7. alius verò ſic. Non ingratior Elias Numim cùm auro, gemmiique cohoneſiat. En ut, exornando 8 lue l
carne velceretur, quam, cùm ſubeinericiâ ſeſe Hieroſolymis Tabernaculo, univerſi ſuas certa- 1 ia n
offà ad iter accingeret. Placuit Deo David pur- tim opes expromant. Hebræi ergo ſaxeum Tem- achhſe
puratus: Nec Numini diſphicuere depexæ He- plum ſuâ gazâ cohoneſtant: Nos Templa Spi- cho lengl
bræorum fœminæ, Judith, & Eſther. Abraha ritus ſancti viva ſuſpicionum coœno, fimôque fœ- 4 ifleun
mi opimum vitulum non deſpuere Coœltes: Er dabimus accuſatiomis iniquiſſimæ? Ni quis Tem- ¹ Cor. 3 ancendi
quem Chriſtus poœnitenti, dolentique prodigo plum Dei violaverit, diſperdet üllun Deus. At? igeritgue
inſtituit epulum, illud lautiis, lyriſque celebra- meliora videamus, in quæ caput nos ſubſequens ln nuif
vit. Ut veròô, in mitioris inſtituti viros ululare traducet. Utk hoſer,
Evangelcz inmerduùm ſe drore⸗ aſperitatis, do- Naß
endum eſt, qui, ſi meminiſſent Charitatem Deum Ar 7 . 1 nen hingn
eſſe, quæ operit multitudinem vulnerum, non Et oinhes reliqui in cunctis locis ns, Non ⸗
orein „ qui rubore perfundat Juſtos non te- adjuvent eum argento & auro, lämgree
os pilis camelorum, malignitatem profectò 1 Tn eCatenig
ſuam, licentidmque Lompeſecrenr: ir, rilendarn & ſubſtantid & P ecoribus. Uni- harn I
eſt, tantà faucium laſſitudine benè pleroſque far- verslique, qui erant in Ccircuitu, Rogte geni
tos, ſagatos optimè, buccis rubentibus, diſtent adjuverunt manus eorum in va- unzalme
cute, laxo pallio, quique ad fletum ciere Petrum . . . au, uant
ideò tantùm poſſunt, quòd non unum inrtraà ſto- ſis ar genteis & aureis, in ſub- ult A
— f. 9 4 . . . Ube
machi receſſus poullum, gallumque abdant, quos ſtantia & jumentis. I. Eſdr. I. dnrinin
militari diſciplinà novis quotidiè inſtaurant excu- e ſit (
biis, hos, inquam, ridendum eſt, cornicantibus 4. 5. 6. ul,
oculis, ciliiſque ſurrectis, tam grandi barritu in 1, Aien
quorundam Coœnobitarum cepas, paleâſque ſtre- Ienſani
Pere. Ganeonibus iſtas, quæio, Satyras dimir- igilae
tamus; udl Aniles de marſupiorum cuſtodia, & CAPUT XXIX. Aunef
ſcurriles hugæ remittendæ hifſtrionibus ſunt, quæ Gn
jam ſapere non pofſunt in Templo, cum frigere Qui Babylone reſtitiſſent juvare eos à Cro ſhci g
videantur in theatro. Inter propinandum ea ſeri, . T , r f, 2 Eubes G
jactarique à calonibus, & ſcurris netho feret, niſi juhi, Tce 1 einp lum ref ati Hieroſolyt He Ei
Paraſitus aut ganeo. Ut verò videatis livoris eos mas peterent, largè illis, effus Ague 9bp=r aerer uni
tulati eng
ſ

—

tulati ſunt. QLuin, Perſæ quoque
N Permulti aurum, vasdgue reparando
i, Templo liberaliter impenderunt. Qud
nd Jané Judæorum & Perſarum in Numen
ACn liberalitate, Chriſtianorum erga Deum
— parſimonia & excitatur, & arpitur.
n Wlenß, .
t ongmu N. B Tpartita Lex Cyri, aut abire Hebræos hor-
mmnttn , tabatur in Palæſtinam, ut Templum repara-
ndre D rent; aut, ſi eos Babylon attineret in Chaldæa,
e ummee moram, qui reſtitiſſent, luere jubebantur vaſo-
Mutt Mudeorum, rumn, & pecudum pretio. Nullum à cultu Nu-
wenr minis vacare voluit. Ire omnibus imperatum,
egent l. Deum Li aut pedibus in Judæam, aut nummis. Nec pe-
ur,amnn beralitas. Cuniis parſum legive repugnatum. Juvere um-
Dellen Verſi eos, qui ſe viæ commiſerant junclique Ju-
Panig dæis Perſæ, victoriæ ſuæ manubias ſarciendo,
i. Iuin Deo dare, Templo erogarunt. Liberalitatem verò ſuam,
nontanit, eſt accipbe-: non cupro, & terunciis circumſcripſere, ſed quum
kero,ln eam auro, gemmiſque ſcatere docuiſſent, docue-
d ii Deue noéu te profectò nos, Pactolum, non ſolam Lydiam
rline Rit on interluere, ſed ex Euphrate influere in Jorda-
l nem, ſi tamen Pietas Hieroſolymas Babylone
ne in H meditetar. Vniversique adjuverunt manus eorum
Nistiie me lan. in Vaſis argenieis & ureis. Ut hic verò de victo-
Arelmn dandus. fibus ſileamus tam effusè adversus Lemplum be-
ini neficis; Quis non miretur captivos Baby lone Ju-
s dæos, ſuam ità animosèé pecuniolam effudiſſe,
quam laboribus, angoribuſque confecerant? Ex-
H preſſere aurum & Catenis, & metallorum fodinas
Nimn in ergaſtulis effoderunt. Intellexere omnes etiam
kuin e in compedibus ſervitutis, regnare poſſe Religio-
Eetihni⸗ „ nem, quæ itaà limi corbes convertat, ut coœlo au-
rnchcliſ ee rum excernat in cœno. Reperere Judæi, undè è&
Nmöa a,egze, uto nitoremn adjungerent Tabernaculo, & quam
Mem inbonum. Salomon gazam ex Ophir avexit in Judæam,
ele üihi Gratie oo. Eatn ipſi ſubmiſere Hieroſolymas è& gurguſtiis
ſ, immni berandum. Captivorum, opulentioribus cophinis, quàm du-
Neris, cdn⸗ dum furſſent ſub lege locupletes Lyri, Tarsiſque
ns lenyln rbie, Toſtratæ. Ditiores fuere vinctorum corbes, quamn
u,eionmmnc ſeu capa. Corbitæ imperantis. Hæ Templum ornavere à
i ſus en⸗ 70 . Salornone fubſtructum. Subrutum illæ à Nabu-
lomonis .
hſateunl Orerarie Cho Teinplum refecere, tam munificè comptum,
6Tenh cophing ut aſlueium Romanis theatris & ſpeéctandis, &
,froſeſr⸗ eS“ Condendis Pompeium admiratione perculerit,
Ggler, &α apti. Coëgeritque eum etiam ſtupere; qui non Romam
mn Meu. A vorum. ſolum vidiſſet, ſed effeciſſet quoque, ut videri
s ſblegten Urbs poſſet, imoò, ut Romæ aliquid, præter
Romam, quæreretur ab exteris. Adeò in Nu-
men Pietas nuſquàm paupertina eſt, & è& lervi-
os tns, non gazam tantùm extundit, ſed Ophir,
nels Indiamque extrahit. Quam me veròô puderet, ſi
& o, catenis tantum auri, gazæque proflueret, ur
es V reparari Templum, ornarique poſſet Romanis
bus. quoque gentium Dominis admirationem paritu-
1 CCoN, rum; cùm è& monilibus tantum vix ferri extun-
D datur, quantùm fulciendis Templorum ruinis
un bo⸗ ſatls ſit. Judæos certè liberaliores nemo fuiſſe in-

Rciabitur in illuvie adversus Tabernaculum, quam
Plerique ſint Conſalares in Templum è curuhbus
ſuis. Quod verò & mirere pariter, & ſtomache-
re, illud cum primis eſt, tam parcos erga Nu-
nen patricios, effuſiſſimè eoſdem in ſe efſe, pro-
digioſéque liberales. Nec in ſumptibus tantum,
ſed univerſim in rebus, geſtiſve omnibus, vix in
Cœlum guttatim ſtillamus, non verè fluimus, ſed,
. effractis aggeribus, in cœnum auto, cruore, fu-
„neribus, & ipsâà penè immortalitate profluimus.
eeti II. Hæ hominum ſordes erga Numen non ſegnius
Me Deim vile prorupere, quam Mundus. Etenim vagientem Mun-

es Gar’ dum ſuæ ſordibus hoſtiæ rapaciſſimus Cain con-

, tie,

De Cyro Rege. Cap. XXIX. 247

taminavit. Et reſpexit Dominus ad Abel, & ad Gen. 4. 42
munera ejus. Ad Cain autem, & ad munera in Sre.
lius non veſpexit. Nimiruùm, non fruges detule- P’o dares
rat aut præcoces, aut excoctas, ſed eas Numini &ini erga
conſecraverat, quæ vix menſis, nedùm aris inferri WcmA
poſſent, poma ſcilicèt aut immitia; aut cruda;
aut putria, certè non cocta. Quid tum timere po- Templo-
tuit avariſſimus ſacrificulus? Tot tum colonis terra dn rhde
incolebatur, quot nunc eam in immanes ſecai“
partes videmus. Tres nempè viri cenfebantur in Tiherali,
Mundo, & Mulier una. Eva, Adam, Abel, & ek ai Pro⸗
Cain cenſum hominum definiebant. Europa, digalita-
Aſiàâque aſſignari potuere primoribus; reſervatâ 'em.
reliquis Africà cum America. Num in tanta ter-
rarum amplitudine, ne ſe deficerent fruges; ve-
reri Cain, aut ſuſpicari potuit? Quæ tanta homi-
nis ingluvies ſit, quam ager non expleat! Jam
Caini latifundium non Aſia tantm, ſed Mun-
dus fuit, & feracior, quàm hoc tempore ſit, &
integrior, nondùm aut metallorum egeſtione ex=
hauſtus, aut foœturd ſegetum delaſſatus. Verna-
bant omnia; rapinis, luxuique inviolata. Alia
fiugibus vis, medullaque ſuberat, quam nuno
ſit; tum, quòd effœta per id tempus terra non
eſſet, tum, quòd aquarum, tetra, dirâque pro- .
luvies eam nonduùm tabefecerat. Intacta proindè
& ſuppliciis Superum, & hominum maleficiis
tam vivax, feraxque tellus adoleſcebat, ut Ara-
biæ fertilitas, copiæque .Ægypti cům maximè
exuberant;, illorum vix temporum ſierilitatem
exæquent. Et tamen Cain de ſacrificio detraxit;
quicquid præcellebat in fructibus. Objecit de-
inceps ea, ingeſsitque, opinor, porcis. (Quæ
enim abſumendis tot Mundani agri frugibus, &
deliciis ſufficeret ingluvies?) Adeò, jam tum
naſcenti penè Mundo ſordida, tenaxque in Deum
par ſimonia adnaſcebatur, maluitque Cain in ha-
ram proſici fruges, quàm aræ imponi. Itaà nihil
profligari credimus, miſi, quod cœlo, Numini-
que rependimus. Quæ cùm tanti Caino ſieterit
impia, nefaridque frugalitas, haud tamen flagi-
tio, ſuppliciéque perditiſſimi proditoris abſterre-
mur, quin quotidie ſordidis peccemus in hoſtis.
Aut enim à ſacrificio nos penitùs abſtinemus, aut,
ſi quid Numini conſectamus, quàm id, ſeu man-
cum deligimus, ſeu etiam mutilamus!
Nollem in Virginum clauſtra penetrare, in
quæ illæ, à parentibus, detruduntur puellæ non
rarò, quæ aut luſcioſæ, aut gibberæ vik virum
ſortirentur unum inter Kerxis innumeras legio Manialeiz
nes, tum quoque, cùm vel cæderentur in G æ- non omnes
cia, vel refugerent in Bactra,. Nam quamvis, "Vroneæ.
ſplendidiſſimis eonnubiis, pleræque Virginum tncati,
deſtinatæ, Chriſto Regulos poſthabeant: pleræ S
que tamen Veſtiles ſunt, quòd Proſerpinæ eſſi E G ar14
nequiverint, Pluti, hoc eſt, Ditis amplexu non
dignatæ. Velamur ſalo ſuffragio nuditatis, me- Rastzis
ràque inopiâ ſupellectilis non nubunt; ideò Ve- Pas nimis
ſtales, quia veſiibus caruiſſent. Quas utinàm fo.
vere ignem non contingat inextinéctum, quem rgen Wes
Paulus connubii tantum reſtinctum iri fa eibus, cogat⸗
tædiſque putavit. Meliis eſt enim nuberé, inquiir, 1. Sgr. 5 9,
quàm uri. Lilia certè Chriſti non laborant, ne-
que nent. Quæ verô ad textrinam, non pudoris
voto, ſed paupertatis edicto adiguntur, ides e e
tantùm Penelopes erunt, quod coactæ pudicitiæ Moni⸗ 7e⸗
velum, ſi de die intexerint, noctu illud retexunt. Seum,
Neque enim quafſati, violentique Lilii ſiatumen as: S;
eſſe poterit colu, ad quam, pro vimine tram, Pelisies.
ſtaminéve tiruncula deligerur, non ut exuberet
in racemos, ſicut vitis abuadans, ſed ut à frugi-
bus ſterileſcat, vernatura, ſi penitùs exareſcat &

III.

248

ſoetibus. Dura ſanè Virginitas, quam aut dotis
inopia imperat, aut eam membrorum deformi-
tas perſuadet. Ergéône, quia altero capta oculo
filia eſt, abſtrudi in Cœnobium debet, ut Mundi
careat luce, quæ parciùs coœli lumine perfundi-
. tur? IIla ergo ſiderum contemplationi addicetur,
quæ luſca eſt, quaſi felicius lippitudini coœlum
pateat. Virgo ſit, quando Monocula eſt; & viro
careat, quæ caret oculo. Atqui Lia Sororis to-
rum prævertit, quamvis luſcioſa; & Cupidini
propior ſemiorbata luminibus eſt, quàm oculata.
Cænobio Non ſeritur Pudicitia cæcitate, quæ pluùs deceſ-
91sæ autho- ſione luminis periclitatur? Si enim lucem odit
pawensitus libido, quâ mente pudori eam Virginem conſe-
virgines. cramus, quæ lucis egentior eſt, quæque umbras,
Filiarum 0Ctémque, quo capta eſt, lumine circumfert?
educatio Nunquàm amantiſſimam ego luminis Caſtita-
non ſit Po- tem præ tenebris adulturam beatiùs credidiſſem.
tica. Inconſualtè proindè illam & filiabus tuis pudori
deſtinas, quam tenebrarum operibus aptiorem
facit aker ex oculis tenebroſus. Cur enim inter
filias cooptari optas, quam penè lucis exortem
ſuſtuliſti? An incus Virginitas eſt, ut ad eam
detrudi puellæ potiſſimuàm debeant, quæ Cyclo-
pes ſint? Una ergo & excolendi Lili, & per-
