ponſas, ut minoris æſtimes tunicam, emaſque,
proſtitues? Er quo modo ea te veſtit Tunica,

res Fœ mi-
nas jis Vé⸗
mus vy ſi⸗
riis non
„ inde;
guam Eless
moſgnes
Lüuaxurickk
ons.
Laranaria
ex Wic inis
prodennt
Judæ orism=

Aarid
Libidinens
pari⸗ te

quæ tot denudat virgines, profligatque? To- Se Amici⸗
ga in Hebræorum officinis nunquam vemt, ni tia vleæde
ſi cum ea veneat non unius pudicitia Chri- S, imian⸗
ſtianæ. Judæorum acus Chriſliani pudoris ſuunt ai eptimi.
haſtæ. Convenis inſtitorem Tunicæ „ & prodi= Se verre⸗
torem honeſtatis. Nec illi vino dabitur noftræ Ae⸗
jactura pudicitiæ, qui jus tuetur ſuum, ſibi-
que conſulit nundinando. Te authorem ſuum
lupanaria clamant, qui, diminutione ſump-
tuum ſordidiſſimà, kKricem ejuidem fidei, alie-
næ poſthabes & profanæ. Venerem facis, quatn
Minervam eſſe non pateris. Parſimoniæ tuæ
ſuas pudor ſirumas imputabit. Misor non abs te
quoque Arachnem conveniri, ut minori ex ea
Pretio pallium exportes. An venenum textri-=
næ perhorreſcis, qui ſacrilegio conſui cChlamy-
dem non reculas 5“ Memini me, ex Nicçepho-
ro accepiſſe, Glyceriæ martyri argentenm ali-

quaudo

204
quando admotum vas, ut manante é membris
virginis unguento compleretur. Quo demortuæ
admoto, balſamum ſtertit, necicguden Clero
hquoris fluxum exorante. Aruiſle protinds (cCate-
bram intellexere omnes, novi vitio vaſis. Quæ-
ſitum proindè à quonam urna conflata eſſet,
compertumque, Mago artifice, quamquam non
Pupiorum Magico carmine elaboratam. Quæſtioni primum
amicitiæ, ſubſectus Phidias Avernalis, tum veroô addictus
e wi. laqueo. Ergo opifice, operéque ſublato, un-
tama. guenta fluxere iterum, quid ſibi fuiſſet ingratum
teſtatà Martyre. Horrent artificum ſacrilegia vel

alangti in argentò cadavera, nec iræ Virgines immoriun-
tur, ſi ſupellex ad ſe attactu violata ſacrilegi ad-
moveatur. Expaveſcit argenti pompam Glyce-
ria, quæ ferri cruciatum non abhorruit; & ;
quæ ſanguinem dedit ungulis atque pectinibus,
Telus ob. Urnæ rorem denegavit. Adeò Martyr pluùs ſa-
Ervantia. Crilegium refugit, quam ſupplicium. Torqueri

potuit; coli verò cum flagitio non potuit. Hæc
accidere Perinthi. An tu contagionem non ſen-
tis in Tunicà, quam demortua perſenſit in va-
ſe? Num ſiupidior, bebetiorque, quàm cada-
ver es ?* Illud, ne Magi urnam contingat, allu-
vionem intra ſe unguenti cohibuit. Tu, ne num-
. mum effundas, operiri Judæâ tunicâà ſuſtinebis?
2. Cor.6. Séparamini dicit Dominus, & immundum ne te-
17. tigeritis: & ego recipiam vos: & ero vobis in pa-
trem. An conſanguinitatem Numinis aſpernaris?
Si verò eam non faſtidis, cur Hebræam penu-

Ene lam non concerpis? Num immundum non tan-
varitiz. git, qui undique profanorum ſerico involvitur?
. Tegi licet, quo pollueris, ſi vel illud attigerit?
lasnag. Pollueris autem, non quòd profana tibi acus con-
ſuerit prætextam, ſed quòd opificio uſus Hebræo-
anaer, rum, Chriſtianus pudor tuorum calculorum ſor-
ec. * dibus polluatur. Meritoria enim taberna fit, quæ
J textrina eſſe non poteſt. Nam, quæ Phrygionia
eſſe deſiit, Phryx eſt: nec erit Penelope, cui
ordiri telam non licet, intrà Judæorum clauſtra
nundinis inſtitutis. Profectò ſi tanti Religionem
faceres, quanti eam Cyrus fecit Babylone, næ
tu ad avaritiæ calculos ita tuas ſubduceres ratio-
nes, ut malles pudicitiam venire, quàm paulò
carius TLunicam emere Chriſtianam. At chutur-

niùs intrà Judæorum me Septa continui, qui le-
ctorem ex iis abducere cupiebam. Cyri ad ſe
nos revocat Lex, quæ Religionis titulum unum

in iis eſſe cenſuit, qui cœlo authorantur. Quis

eſt in vobis de univerſo populo ejus 7 Malo Dei
vulgus haberi, quàm Satrapam appellari.

QUIS eſt in vobis de univerſo
populo ejus? Sit Deus illius
cum iplo. I. Eſdr. 1. 3.

CAPUT XXIV.

duas Cyrus leges à Dei nomine auſpica-
tur: nec eum pudet in tabulis, edi-
tiε regiis meminiſſe Numinis, quam-
vis nondum ſeſe illi plenè ſubjeciſſet.
Quaàm nos damnandi eſſemus, ſ: &
Deum coleremus, & nos divini Nomi-
nis puderet! Quot huic obnoxios flagi-
tio pudor faciat pœnitendus, elugere
bie liber, piget verò explorare.

dere, ut ſuo Cyrus edicto Dei nomen imerſerat,

rorum cœtus penetrate, & me patiar calumnia-

Oliva in Eſdram.

EEcuabar incertus Numinis Cyrus, aliquam 1
tamen Anchoram in Hebræorum Divinitate“
jaciebat. Eàâ nullam meliorem uſquam floerere
putabat; ideôque & Templum deſignabat, &
ſuum Deo acceptum reſerebat imperium. Quæx peuzn ,
duo ſuperioribus abundè capitibus examinavi- tms ſus
mus, Rege geſta digniſſima. Jam libet expen- ins
erſerit.
opportuné, ac penè, ut cum Paulo loquar, im-
portune. Nam, commemorato non ſemel Deo, Erubeſeen
hic quoque edicti ſeriem, mentione inductâ Nu. ia Evan.
. . . ⸗ „* . .17. i; ..
minis, abrumpit. Sit, inquit, Deus illius cum SeRgeen
1r „ . 4
1pſo. Stillat, manatque Divinitas quâvis edicli tan:m: Rex
. § . . . „
parte; & undè ſcaturire præ rerum ſerie non po- nne Ni
. 25 4 . . . eminit.
terat, apprecatione indè quaſi profluit emendica-mimid
a .¹1 * . — 4 4
ta. Mihi Cyrus videtur præluſiſſe Bernardo. Sermo ſpi⸗
Nam, ut illi eæ ſapere non poterant paginæ, quæ ane:
JESUM non ſonarent: ità, Cuivis Cyrus perio- .
do Dei nomen innectit; quaſi regiæ eæ eſſe non
poſſent tabulæ, quæ Numen non ubique præfer-
rent, & efferrent undique. Hanc Regis de Deo
mentem cogitanti ſuboriuntur mihi primum la-
crymæ, tum undæ attenuatezæ excandeſcunt in
fulmina, faſtidium ultura mortalitatis, quam tæ-
det, pudetque Divinitatis. Quis enim Dei no- pe Der &
men ab ore, à lare, à lancibus, à periſtromatis, Cælo phi-
. 2 23 . loſophatur
ab abacis, ac penè exulare non jubet à Templo? ohh
. . . ⸗ 2⸗ .
Accedatis ad forum: quis Dei meminit, mſi for- .
tè ut ei convicietur? Subite Academias. A quo lumani
. . . reſpebtus
ibi Numen deſcribitur, niſi ut proſcribatur, ſen- Eyubeſrens
tentis, ex antiquorum porticu platanéque revo- tiam pa-
. . Provi infenſillimis? riunt E-
catis, divinæ Providentiæ infenſiſſimis? In vi- angei,.
gelii.

rum argui, ſi de natura Superüm vel unus ſub. Pmer i
muſſet. In ſpecus deſilite ſubterraneas, ubi hu- u.
mana luxuries procul à Sole, & tam propè à
Manibus, textrinas defodit ſuas, & diſpicite,
an uſquàm telis Deus inſuatur, quùm damaſce-
nas ſerici effigies æmulanti Lino appingantur
omnia, præter coelum & Superos. Nuſquam de
Deo ſermo, & nuſquàm mentio.
An nos velles Monachorum ritu, moréque,
de Deo inter nos loqui, qui patricii fermè ſumus
univerſi, & plerique Conſulares? Nimirùm Da-
metæ & Menalcæ, Poëtarum calculis bubulci
non ignobiles, confabulationes ſuas à Jove,
Diiſque ordientur. Aratorum enim eſt coœlum
colere, qui terram proſcindunt. Nam Senatores, Symo ſyi⸗
qui terram excolunt, coœlum proſcindunt, non ziuals
colunt. Nautæ ſunt, qui ſtellas obſervant. Con- Fstaris
ſulares verò cynoſuram ſuam apud Manes ſcru- Auro cur
tantur, qui navigationem, clavumque Reipu- Mer,
blicæ ad unam auri Lucem detorquent. Non vi- 4
des, ut caput Principes auro, gemmiſque ado- Rarus de
bruant; tum, ut metalli pondere avertantur à Ecüiss:
cœlo; tum verôò etiam, ut penitiorem terræ fe- ſermo.
cem, ſteriliorémque, & gratiorem ſibi teſtentur
eſſe, & menti præeſſe ſuæ. Etenim, quæ terræ
pars germinat, in cœlum ea ſuis quodam moda
fœtibus ſurrigitur. Quæ veròô in metalla dura-
tur, nihil, quo cœlo inferretur, proferre potuit,
deſcenſum in latebras, niſumque nacta pro fru-
ge. Inſiſtunt proindè metallorum veſtigiis Dicta-
tores, & terrarum dimenſioni, adminiſtrationi-
que intenti, diſputationem, ſermonémque de
Superis, aut plebeiis tranſmittunt aut villicis.
Sumus enim, inquiunt, Equites, non opifices,
non agreſtes Monachi, ſed Senatores paludati.
Scilicèt, Caius Corta, ut te tuis imaginibus ar- Lingue
guam, Caius Velleins, Sulpitius Balbus, qui Na4.
cum Cicerone Latinis feriis tamdiu, & tam ſeriò Notilitas
de natura Deorum diſputaverunt, ſubulci erant, Vere.

II.

dei
n

none⸗
Pnr
. ilun
Elat luch
l Poltis 4
em-
e utate
Nele upen
e ſoquu

40, guun bel
Lupkra
. o, gn
„,, Mari,
4 inguann,
A E 4
72 Ds logves
hein, leh,
4 “ Frimort
Aenniſſune
ieum ſec
Samtere non .
opibus,
Micam can⸗
milere Laii
ent omine ſl
hrnine,
Prenexa om
VEi,Grum
& Numa didi
ſee emium
Gextenotem
a habeni, el
rorhnn ineide
inelle fulg
n erorue⸗
lIm, ſie
ſeltoni ob
Nigonen ken
uni mwium
Urs 4 lig d
letad.
I Khi dn
10, Kn Pueol
Ntunt. Adeſite
Uliats vellra
ienl ſumas,
mme, hetten
ucen tecore
(eR W u
. w. o
ultEeſeſt un,

en ninn iſſnatn

d
e dnnm
nd. r lenen ,

la 1 1 il iag
Eſe , uer

Imn Crlun
Vil inn
Auult, un
efrmiän
ni dwe
Uinu.
ud⸗
11 8
1h lire 8
1 caen (

N

N
nlctake d
din ae
Nuen
in.
e egerin j
Umgſtr A
ur,in.
Eenddo
iſin gutiin
unti,
ſieme
n enenc
e Nauhe
gine ge
Cruen
Lereſenn
Dienkkt
ReseEed
i winin!.
Candeanin
is,ens
enim Din,
Perilnmaß t
Kileri
nint, ilke.
ſrban eni6

nNde e.

Ini! hwre
tin dunnt.
Vel unul⸗
es, Gihr
Eum e
& Cht,
vum Gnt⸗
0 Pingen

Mhunt

l, nii
ikemmelns
Nimmin)
lonls behli
us ¹ he,
in Aorin
lim Eunnh
Eindin, ,
rmt. 00
Mines bu
m.
ncbe Neſe
en NM
umihe 19
Aeninl ? u
Nren vene h
n fhirlenn
vochn Nn
wen a
lknel,
ſulle l
elgi⸗
Aoinilnin⸗

28

. 5

De Cyro Rege. Cap XXIV.

& popinones, non veroò Senatores tot curià cla-
riſſimi, illuſtriffſinique Conſulares. Num eos à
Senatu puduit ad templa linguam transferre, ut
de hoſtiis agerent, de popis, de flamimibus,
de cæremoniis, de Diis? Quamdid illi, quâm-
que accuratè d'fferuere de origine, de vi, de
mente Superüm , aullà philoſophandi ſatie, ſum-
mâque loquendi voluptate? Potuere de Dis lo-
qui, qui bella Parthis indixerant, qui Thraci

dermones
apud Eih- 1
nico⸗ ſeze- Scythas ſubmoverant, qui Perſas trans ſtare juſſe-
.. . . .
ahrt rant Euphratem, qui Mithridatem exuerant re-
annt. gno, qui Tigranem imperare ſtatuerant, qui

Syiritualia Cæiari, qui Pompeio ,qui Lucullo Aſiam, Gal-
teierispre- lias, Maria, iiſdémque triumphos decreverant-
ferende. hi, inquam, terrarun, Muadique arbitri nihil
Euno- de ſud ſe dignitate detracturos cenſuerunt, ſi
zuam cura. Diis linguas impenderent Conſulares, ex quibus
are, imperia, regnaque pendebant. Quanta Tullius
Bad. cum primoribus Reipublicæ egit de pulhs de
phar So pullaris, de extilpicio, de auguriis, minutiſſimè,
i“ diigentiſſiméque periecutus omnia, quæ haruſ-
picinam ſpectarent, quæque nos vel ſemel per-
Srmoſpi- Currere non poſlemus, tantis licèt latim ſermo-
krsis nis opibus, gaziſque obviis! Qui Aduilas in
Africam cataphractas evertendæ C. rthagini
emiſere Lælhius & Cato, iidem, quo pulli pipi-
rent omine ſub auroram, promiſsâ in meridiem
diſpuratione, exactiſſimè quæſierunt. Quæ bovis
forent exta ominoſa, quæve auguraha, diſpexere
viri, quorum iecuribus mori poſſe Elephantos
& Roma didicit, & Libes horruere. Explora-
vere gentium domitores, juvaret ſiniſtriorem an
dexteriorem Coracem ſtrepere; & an ſecun-
da haberi, eſſéque poſſet fulmina, ſi non dex-
trorsum inciderent. (Quamquam ego nulla bea-
tiora eſſe fulgura cenſuerim, quam quæ ahior-
suüm detorquentur, ſive lævus ea, ut aiebant,
Jupiter, ſive dexter jaculetur. Suæ tamen illi
ſuperſtitioni obſequentes, nihil neglexere, quod
Religionem leviſſimè quoque contingeret. Pa-
ludati avium caveas inſpexere: nec boum fi-
bras à ſuis diſputatiomibus ſubmoverunt præ-
textati.
At hi aliquando, & procul à Curia in Cuma-
no, ſeu Puteolis, Deorum, Religioniſque memi-
nerunt. Adeſte, Equites, qui Dei mentionem no-
bilitatis veſtræ dehoneſtamentum eſſe putatis. In
arenà ſumus, & cum Gigante pugnamus, ſpe
GRante, horrentéque Principe. Videamus, an pu-
gnacem recordatio, mentiôque Numi is dede-
ceat vel in luctà. Dixit autem David ad Philiſ-
1. Reg. 17. thæum: Tu venis ad me cum gladio & baſta, &
45. elypeo ego autem venio ad te in nomine Domini
Dei David xereituum, Dei agminum Iſraël: & dabit te Do-
meminie in minus in manu mea, & peroutiam te, & dabo cada-
trali- vera caſtrorum Philiſthiim hodis volatilibus cœli, &
§& David. beſtiis terræ: ut ſciat omnis terra, quia eſt Deus
in Iſrael. An carioſus is Senex in Pompeiano eſt,
Ta na qui, occupatæ à Cæſare Reipublicæ moœr rem,
zutt, inducti de Diis mentione, utcunque letur,
tum colum obrtuens, quùm eum terra defe-
Graiie Dei ciſſet? Minaꝝ & pugnax Adoleſcens hic lo-
S ,. quitur, tam ſpei pleaus, quàm expers neſciuſ-
Tue. que formidinis. Goliam objurgat, & Saülem vin-
dicat; hoc eſt, tuetur Regem, & Gigantem

III.

adoritur. Quàâ non ſatur ſtrage, hoſtes vulturibus

deſtinat, & Urſos elicit in cadaverum epu-
las. Quid hic non Hercicum? Quid non belli-
cum, & grande? Imter baliſtas incedimus, non
ſub Ihce conſidemus. Non luſciniis avocamur à
curis, ſed ſublans hoſtium clamoribus concitamur
in cædes. Caſira ſunt, non Topiaria. Gigas im-
Ethic. Comment. Tom. III.

205

minet, non Senator aſſidet. Mortis undique
teſſeræ, nuntique incumbunt. Agitur de impe-
rio, de libertate, de vita. Hinc Merob filia Re-
gis, indè ſervitus, cædéſque truculenta Davi-
dem circumſtant. Quid eo felicius, ſi per Gi-
gantis cadaver in Reginæ thalamum enitatur?
Quid eo miſerius, ſi Goliæ ſuccumbens, cœli vo-
lucribus in ſaginam detur? Hæc inter, non Leo-
nes, Urſôſque jaétat à ſe diſcerptes Juvenis pu-
gnaturus. Non ampullas projicit, quas alius in ſta-
gna, maridque inflaſſet, ut vim ſuam, ſuumque
robur Goliæ approbaret. Dei ſeſe nomine lorica-
vit: præeſſe illum phalangibus Hebræorum dixit,
ab eo ſe agi, ducique, adeſſéque illum ſibi, à quo
ſterni hoſtes & expectaret, & peteret. Se quidem

in arenam deſcendere, ſed illum pugnaturum.

Eâque de Numine præfatus eſt, ut non luctam;
ſed vatici ia meditari videretur, adeè Deum
galeæ, Deum pugnæ, Deum victoriæ Præ-
ſidem impoſuit. Ego autem ad te venio, in
nomine Domini exercituum. Nihil his vocibus
aut ſapientius proferri potefſt, aut divunus. Vox
iſta, vox Jacob eſt; ſed mihi ingratior eſt, quam
ſi coràm Itaac ſuâ Etaü ſpe dejectus irru iret.
Vox eſt Cyenea. At accidit meis auribus in- Sermo vo=
gratiſſima. Vox una Cycni accipitres deprehen- "ua.-
dit, convincitque complures. Pudet, heu pudet Gloria va⸗
militem, ſuppreſsâ rerum abs ſe geſtarum glo- "a.
rig, unum Dei nomen oſtentare, eique illud gehum
duntaxat obſicere, à quo etiam ſpernebatur. Sa- ſanét fra-
cerdotes verò j- Ctare paſſim & genus, & ProavoOs, e De,.
& quæ non fecimus ipfi, quæque nemo ſua vo-
cat, niſi qui ſuus non eſt. Utinämque avês non crrogan-
ſæpè fingat nepos gl rioſus, truncum ſcilicèt & .
fibras parieme pomo ex ſeſe. Non enim ſ-Iuùm Nobilitae
jactamus, quæ nos non fecimos, ſed ea com- Vana.
memoratus de atavis, non quæ ipſi manu fa-
cinora edidere pugnando, ſed quæ nos men-
tiendo, Urſarum more, ore, linguâque con-
finximus. Præſtò ſibi quiſque Praxiteles eſt, à
quo atrium imaginibus Majorum compleatur.
Quas fumoſas nemo eſſe dubitet, cùm eas fu-
mus finxerit inaniſſimus. Et certè Majorum nuſ- pe com⸗
quam imagines ſpectabuntur ità fumoſæ, ac hu- men it &
jus ſunt effigies, ütque ſunt avi, qui tamùm czou
ſunt fumus. Si vocales Statuæ forent, ſcenam à jacfatzo
ſe ſtrui clamarent, non exornari atrium. Per- gionoſa.
ſonæ enim, non viri, ſunt. Filhios, filiâſque ge-
nuere cæteri. Hic Ædium Dominus ſiirpem
redorditur, & ſibi avos gemit „ & abavos.
Et certè nemo ita ſuſtulit hberos, ut hic paren-
tes ſuos, atavos ſiſtulit. Correxit non tempora
modò cum (æſare, ſed genus, majoréique
emendavit. Ut cæreri ſamiliam, quæ ſequatur,
inſituunt: ita is ad ſuum eos genium figura-
vit, qui eum ſæculis anteceſſerunt. Datum
buic eſt, ut parentem recoquat, nec cquat.
D ffl tos conflat, & confectos perficit, & quot
domi offenderit ſaxa, tot repentè Conſules fa-
mil'æ addit, uno ſcalpri ſuffragio, quamvis cen-
turiatæ nuſquam ſint tribus. Ad incendium
Trojæ ex equo ped'ites erepſerunt. Ad familiæ
Lucem fumus erupit è marſupio. Quot enim emit
Corinthia, tot, inciſis æri nominibus, avos,
tritavélque arceſſit & Græcia, ut mentiri latino
ab auro metalla quoque Græca doceantur. Mar-
mêra quoque, ut maximeè albicent, mendacia
candore repræſentant, Doces, Imperatores,
Dictatores, & Præſules planè fictos exhiben-
do, quos lixas, caupones, hiſtriones, & villicos
fuiſſe conſtat, coammonſtrante etiam nunc popu-
lo tabernas, caſas, & latifundia, undè impro-
vili,

Saperbia
mMendax.

Humilitas
vera.

David

aliena tela

non oſten-
vas

206

viſi, recoctique Tribuni in recentiſſimas ædes
influxere. Sed, ſi marmora vi vulnerum, vio-
lentiâque ſcalpri mentiuntur, non mentiuntur an-
nales, non diplomata fallunt, non ſyngraphæ
imponunt, quæ atramento candorem veritatis
ineſſe cogunt, quem marmora exuerunt. Non
puduit hominem clariſſimæ paupertatis, & obſ-
curitatis perſpectiſſimæ, indigitare majores, à
quibus toto aliquando Regnorum, Alpiumque
jugo ſejungebatur. Libétne ità in Sole mentiri?
Libétne ſomniare coronas, ubi nullum offende-
tur ſertum, niſi fortè cannabinum? Cur eru-
derari tuorum ſepulchra, & in Majorum oſſa
Momos cogis inquirere, qui in cadaveribus cal-
los deprehendent nondùm putres foſſorum, fa-
brorumque? Quamquàm ab hâàc immunes con-
tumeliâ tuos efle ſcis avos, qui licèt pollinc-
tores, inopiãâ tamen ſepulchri laboravere, com-
muni Parceciæ illati, infoſsique conditivo. Hæ
illos à dedecore ſordes propugnant; ideô-
que garris, tuméſque impunè, nullà, ne ma-
ſores retegantur, anxitudine. Belliſſimè majo-

res tui ſepulti ſunt, quos nemo, licèt ſagaciſſi-

mus, exhumaverit. Nec mirum ſi lateant ſe-

pulti, qui ſuperſtites quoque latuere, ſui generis

involuti ſepulturà. Et tamen his te audes inſere-
re, quos ego nominare honoris causâ non audeo?
Aut oblivioſum te tui exillimabunt ii, qui tuæ
ſtirpis ſunt conſci, aut inſanire te credent. Cuùm
præſertim in Chrifti ſcholam admiſſus nalla ti-
tillari poſſis nobilitatis illecebrà, quâà qui pol-
lent, abdicare ſe illà Chriſtianæ profeſſione phi-
loſophiæ, ſi licet, debent. Quâ qui carent, à
nullo, niſi fortè amente ſugillantur. Crucis enim
candidati fabrum nobilitatis ſuæ quemvis faten-
tur, eumque pronuntiant Senatorem, quem
inopia, demiſſiéque Chriſti curulibus deſtinant.
Pudet ſuæ Clericum claritudinis, non eâ tu-
met. Militat enim enato Numini in bubili, cui
tam ſe fuiſſe naſcendo diſſimilem iniquiſſimè
fert, & uberrimeè deflet. Quæ enim jactantia
generis eſſe poteſt, ubi Dei Mater fabro fertur
denupſiſſe? Ubi ergo Conſulatus & Dictaturas,
quaſi Labani ſimulacra, ad Crucis fibras patri-
cii, equitéſque defodiunt, ex eàâ tu arbore refo-
is præfecturas, quibus larvati, & ceriti genti-
les à te nobis tui obtrudantur? Ergo ad Cru-
cem acceſſiſti, ut tuorum tunicis latum clavum
intexeres? Chriſto ergo confixus es Cruci, ut è
cruore Domini tuis purpuram comparares; men-

tiri ea auſus & Conobio, quæ ſi domi tuæ ef-

futires, deliris aſcriberere? Pudeat in tanto cæ-
terorum, tâmque opulento trabearum, faſ-
cidmque jactu, unam te tantum ignobilitatem
demergere, quam etiam mendacii hamo indui-
ſti, ut bona tibi naufragantium extraheres, de-
miſſioris occaſione ſtatus, arrogantiſſimè nobi-

lis. Audi, quæ de ſe prædicet David miles,

non Clericus, in arenàa, non in eremo, fun-
dam circumagens, non crucem amplexatus.
Tu ad me venis cum gladio & haſtar ego autem
ad te venio in nomine Domini. Potuiſſet ſanè
David occurrere hoſti auratâ caſſide, ſcutô-
que gemmeo, quibus illum armis inſtruxerat
Saül. Sed alienàâ, quamquam oblat, tegi, arma-
rique galed, loricâque noluit: maluitque inermis
confligere cum Gigante, quàm thorace conte-
gi non domeſtico. Pondus, non munimen, eſ-
ſe credidit, quæ ſibi à Rege arma deferrentur.
Mori præſtat cum ſua funda, inquiebat, quaàm
eum telo triumphare alieno. Careo haſiâ: ſed
virg non careo. IIIa vulnerat; ſed Regis eſt.

Oliva in Eſdram.

6
Jacet iſta, & hebes eſt: ſed Mea eſt. Malo meâò ne 4
hoſtis vapulet ulmo, quàm ferro juguletur non 8 agi⸗
meo. Dejicietur ille tamen etiam ab inermi. Sat * In
enim me Dei nomen bellacem reddet, quo me cauere
armavi. Ergo, inquies, ſi ſua quis facinora, Humilitas e Nu
geſiâque jactet, haberi poteſt non glorioſus. Alie- Raan, ban⸗ 7
na ſiquidem arma à ſe David rejecir. Imò & ſen nan ſame
trophæa ſuppreſſit ſua. Ecquando enim quuùm Gdir ne e
ſe cerneret à Gigamte contemni, & armigerum Mer D
ſe fuiſſe Regis, & depulſorem Satanæ „ & fe- H kn
rarum domitorem affirmavit, fundæque ità ſe Iar “ ſrs⸗ ei
ſuæ non diffidere, ut nullius congreſſum refor- iee n
midet, dum utrinque ſcutale non laxetur, & Ds volun. ſil
ſaxum ſupperat, quod evibretur. His David ar. . unt rn
Dei nomen ſuffecit. IIlud jactar, illo commu- M e⸗
nitur, ſuam illi, quam præcipit, victoriam aſſi- , le ſe
gnat. Auferam caput tuum à te, & dabo cadave- 1 Efetl
va caſtrorum Philiſthiim hodie volatilibus cœli, & z d: Ageme
beſtüs terræ. Quid ferociùs? Er noverit univer- i hine.
ſa Eccleſia hæc, quia non in gladio, nec in haſta iend
Jalvat Dominus. Quid excogitari, aut pronun- 1s N dnſone
tiari Religioſius à Samuêle potuit in Silo, quùm 2 in fclbus
agnum immolaret? Et tamen iſta irarum ple- lin, e an
nus tum miles enuntiat, cùm è& funda mor- dr ebiete
tem explodit in Gigantem. Quaàm vellem ità Akenigten.
Dei Sacerdos meminiſſet, & in Templo, & nbueotur
domi ſuæ. De Religione miles gloriatur. De Arvwgan- „ n Kl ⸗
avorum militis Myſta intumeſcit. Ille de vi “ p dalt, n
Numinis diſſerit, & pugnat. Hic plallit, & ern elie
garrit de trophæis. Miles videri poteſt Sacerdos en kni
in arenãâ; Et Sacerdos admotus Aræ non diſſer- 66 Ern Vene
tit interdum à Tribuno. Ibi è& Funda Dei no- s Imfnggin
men effluxit. Hic tubæ, vexillâque explicantur ex r er innm
Ephod. Oleum licet haurire & ſaxo funditoris, Cuul gur
à quo nomen Numinis deliquatur. Hauries nlinl, ſeh
& Calice litaturi cruorem pro muſto, quan- ei liſe ſace
do majorum pugnas trophæâque exgurgitat. pen nies
Latent ſicæ ſub ſiola: & thura flagrant in ſi- 1 Mv in
lice. David enim litat, & Sacerdos avorum eaknar Can

vallum jacit, jactaâtque. De Deo fundibularius
coràm hoſte philoſophatur. De propugnata à
majoribus Rhodo garrire nunquàm Sacerdos
non ſolet cum Levitis. Hæ nugæ ſunt, quibus Eucleſiaſti.

diem, odæumque fallimus. Ecquis enim, quum not oe

rſu hyris
5 (or meteran
i, gee
tkihe wun

i 1 . tent Nobi. E Nenre
bigâ per urbem circumagitur, non effrænem liaatem. n an enll⸗
quoquò linguam diſcurſare patitur, equis fer- Ulinsg kemin
r0 infronatis? Caderent procul dubio con- Thnu. Vu
tumaces Coelo Eccleſiæque Gigantes, quam- n Hcerat
Vis liciatoriis pro haſtis utantur, ſi Davidem t, ſ e 3
imitati Clericiè, avorum parciùs pugnas loque- Piſgue alil
rentur, & galeis criſtas dimitterent, galeréô- Cenet ein t
que diſcuterent. Ruerent profectò Mauri, Ara- in Ane.
bes pellerentur, exterrerentur Scythæ, redi- Nil uu,
rent Dani, Eccleſiæ nomen darent & manus , Ag ſ
Pgyptii, Græci, Syri, Saxones, & Norvegi, Puhum tul
ſi non compti auro, non ferro feroculi, non 1An n
delibuti unguentis, non ſervorum examinibus cn dul
ſepti, nec muſſaremus de Marte, & nun- n,
quàm de Chriſto ſileremus. His enim ar- A li/
mis , & hâc gymnicâ de Gigante debella- mnh ed
tum. Vox Cycni eſt in Accipitrem pugnaturi: Eb ehar
NWiat omnis terra, quia eſt Deus in Iſrael. Plus “ 1 Enn
David voce, quàm funda conflixit. Nihil de lenmtann
ſe, nihil de ſuis dixit. At de Deo nunquam An Polnen
non interfatus eſt, pugnabâtque & loquebatur, e len
tam ori Deo inſerto, quàm ſaxo in fundam am. le
conjecto. “” chviv⸗
At David & David eſt, &, imminente pra- IV. chaben
lio, confugit ad Deum. Citò Divinitatem & diſ- Z,izalate urun Ver
cimus, & docemus, ſi non procul Mors ſit. duzi a A
E cinere flamma ſubſilit, quæ nos in coœlum Denum n
rapiat. Loqueremur de Numine univerſi, ſi uun
nobes eſ
Uihie

Mh
Aun
bemig
K,n
in
tain EN
mn ae
miemk
e K 8
kri 61
nm
EGent kNe
H Du⸗
n⸗ Conne. .
chnimg
locdkn
buent,
nent z,.
Nrle
U nn.
n ge
4 Nennmg.
Efod n.
in Telenit
Tentby -
rint. Dts
I Er
ſ ln
Wel deetr
e clee
dh Min.
elomm
oſnini,
u. Hirg
hlo, gar.
e Aglain
ligm nl⸗
Eids onn
o fodiun
Propnge!
Gam Alt
ſom, gtal,
8enimn, din e,
non effanni
, elli r
lObio o⸗
Anes, gun
,1 Uricen
guar⸗
en, gen⸗
Menn, A
gthe, .
en & un
& Noreeg
Erell,In
evimiihn
e, & .
Is enid 4.
n gun
Mit
lnni

porlun
in

Convivig⸗
rum Lu-
Xus.

Gula.

—

De Cyro Rege. Cap. XXIV.

nobis Gigas immineret. Pallor pro ſanctiori
Pegaſo eſt: & ſacra fundimus carmina, ubi cruor
partes agit Heliconis. Furimus, ſed Religiosè,
tremore meliùs, quàm œſtro: quique nunquàm
læti caneremus, ſi tremimus, canimus. Silent
favore Numinis tubæ, & virent pergulæ. Num
nos ſub vite noſtrà, & ſub ficu noſtrâ inſti-
tuere ſermonem jubes de Deo? Mens laxanda
imerdum eſt, idque os meliùs compeſces, quod
exolutum tantiſper, & infroene vagari permi-
ſeris. Omen accipio, orique habenas detraho,
ſi, ut perdi excurrerit per nugarum avia, in
Chrifti tandem ſtadium revertatur. Quamquam
hâc ſe abdicant facultate Babylonii, quos divi-
norum carminum nec piget in epulis. Primo-
res imperii ſui convivio ſanè regio Baltaſar ex-
ceperat. Fumabant patinæ: coronabantur cali-
ces: argento abaci enitebant: unguentis plue-
bat ubique. Nives, ignéſque in luxuriæ fodus

Bahaſaris COierant. Nam piſces, quos aqua enutrierat, pru-

Convi-
vium,

Gula.

Luxuria
ex Ni vi⸗
bus.

Delicia.

Tentatio⸗
num fons.

Nix in enu⸗

lis ardet

nis imponebantur; ut, qui portum nacti erant
in fluctibus, naufragium agerent in flammis.
Vina, & contrario, quæ æſtu torreri, excoqui-
que debuere, algebant in nive. Quis crederet
ardentiorem Bacchum fieri conglaciatum? His
amburentur nivibus Convivæ, quibus ad libidi-
nem gelu faces ſuppeditat. Hæc nix ità in-
cendit, ut nudari bibones cogat, cum Baccho
Venere defusa. Quos enim Franciſcus & mive
pueros finxit, ut conglaciatæ ſtudio prolis ar-
dentem Venerem effugaret; eos nix fœtus
non finget in noſtris epulis, ſed effinget, arceſſi-
tà per vinum Venere, non fugatâ. Inter enim
Caucaſi glacies convivalis non Prometheus ſau-

interdum, ciatur, ſed Venus vulnerat, non reſtinct4

exuritque
convivas.

Pulli in
Vuliures
con vertun
tur Pudi-

dcitiæ.

in nive face, ſed ſuccensâ. Supernum enim
ignem mves ulciſcuntur, blandiuntur infer-
no. Ergo in Aula Baltaſaris ne deforet Tem-
pe, aderat Caucaſus, & Bacchus inter nives
tot fſuis thyrſis obnoxios habebat Prometheos,

quot intererant epulones. Nec ulli ſua defuit

avis, quæ cor non depaſceret, ſed paſceret,
ideéque accumbentis exta vehementiùs ſaucia-
ret. Neque enim aſſatus, ſciſſùſque Phaſia-
nus cor epulantibus abſumebar; ſed ſuas iis
plumas remittebat, ut poſt vina molliòs ſter-
nerentur. Vultur is ſanè teterrimus eſt, qui
non lacerat, ſed laceratur, nec corda vulne-
rat, ſed ea reſervat, innutrique ad amorem,
pennaſque æſtuantibus injicit, non tela. Sene-
ſceret enim libido vulneribus, quæ decumbit
in pluma. Coœnantium ergo apud Baltaſarem
Vultur Pavo erat, qui non plecteret rapinam
ignis, ſed ſuaderet, docerétque bibones inter
Poculorum nives æſtuare, & comeſis jacere
avibus, non volare. Neque enim coœlum, ſed
conum petit, qui volucribus ſaginatur. Tau-
ros quoque ibi, & altilia in ſuas Rex lautias
Jugulaverat. Sed Taurus non unam Aſianis
convivis Europarn deſignabat. Vulnerabat oc-
ciſus; & ſaturo ventri ità pecus minabatur,
ut apem imitatus, relicturus non aculeum vi-
deretur in vulnere, ſed cornu. Bos Venerem ,
quàâ ſuperſtes caruerat, illaturus ganeonibus
erat elixatus. Poma, quò plùs aberant à Ca-
rie, eò convivarum mentibus virulentiorem ta-
bem affricabant. Anguem animis importabant,
quia palato vermem non inferebant. Quò enim
gratior eſt frugis ſapor , eò mentium ma-
jor eſt corruptela. Minus poma corrupiſſent
Afſyrios putria, quam ſana. Nec mella de-
erant, quæ ſpiſſata, compactâque floribus pu-
Ethic. Comment. Tom. III.

207

doris Lilia diſſiparent. Pudicitia ſiquidem Apum
non feritur aculeo, ſed illecebrd. Convateſcit
vulneribus Temperantia, quam mella profligant.
Aderant denique viris fœminæ, & Principibus,
Regique pellices; quaſi verò inter Bacchum
& Cererem deeſſe libido poſſet, niſi convivio
Venus intereſlet. Præcepit ergo jam temulen
tus, ut afferrentur vaſa aurea, & argentea,
quæ aſportaverat Nabuchodonoſor pater ejus de
Templo : ut biberent in eis Rex & Optimates
ejus: uxoréſque ejus & conoubinæ. Quid hic ad
omnem licentiam, furorémque deerat? Ceres
undabat, exundabat Bacchus, Venus furebat ,
nec lyræ, tibiæque deſiderabantur, quæ tubæ
Cupidinis ſunt, & incitamenta licentiæ. Quid
ergo egiſſe putas menſæ adhibitos Principes,
in ea alluvione voluptatis, triumphéôque pro-
caciæ? Ne te pluribus morer; philoſophantur
bibones de Superis. Bibebant vinum, & lauda-
bant Deos ſuos aureos, & argenteos, æreos,

Dan. J⸗ &

Ibid. 4.

Fferreos, ligneſque & lapideos. Quis non eos Baltaſar,

laſcivias effutiiſſé crederer & Babylonios, &

Sermo de

epulones, in tanta præſertim virorum, uxo-
rumque colluvie? Attamen
colebäntque Divinitatem, ea calicibus extabat,

Deo vel in

„quam putabant, epulis.

nec ebrioſis aut inviſa, aut verò neglecta. Non Dei Pre-

de foœminarum cilis, cirriſque diſpütabant.

mina grines arriderent; & quænam oculorum
ſint acriora tela, glaucine, an verô ſubnigri.
Non denique, perruptis aggeribus temperantiæ,
diſertè, luculentérque diſſerebant de quovis pe-
tulantiæ uſu, abuſũque laſcivis; quæ ſermonum
materies eſſe ſoler, ubi plùs ſolito aut Ceres

affluxerit, aut Bacchus incaluerit. Bibebant vi-

ſentia in

mente no-
Non quærebant paſſi, an adſiricti plùs in foe- Kraſfi ubi-

gue, Vel

2m

epulise

num, & laudabant Deos ſuos. Falſa quidem ani- Orario,&
mi Natio, quæ tam procul à vero Numine Wrrih
exerrabat; ſed non irreligioſa, quæ adeo ſibi idue.

conſtabat, ut quos venerabatur Deos

„eos nec à oſfcium

menſis abeſſe ſuis, nec deeſſe confabulationi- Avinum.

bus pateretur. Pudet ebrioſorum Babylone con-

vivium Chriſtianæ philoſophiæ lycæum face-
re, & morum ſcholam. Cogimur eò tamen ac-
cedere, eôque advocare patricios, quos re-
giæ cœnæ pudere non poteſt. Pudétne memi-
niſſe Numinis in ſuis cœtibus Equites, cum Aſ-
ſyrü Principes de Diis ſuis, in ſuis epulis aut
tantùm diſſerant, aurt maximè: Vos tædebit in
conventu veſtro Divinitatis, cujus in convivio
Regem non piget? Non eſt ſubulcus Rex, nec
Baltaſar Dametas eſt. Ulluſne inter vos eſt
qui non ſe beatum crederer, ſi vel poſtremus
Regis potentiſſimi epulo aſſideret ? Imò „ quis
libemiſſimè epulanti tum Principi minillraſſet?
Tu verò ibi num auderes, quid Regem deceat,
ſubmonere? Muſſare num tu poſſes, equeſtrem
de Diis confabularionem non eile? Mille ex
Aſſyria Principes illi tum menſæ accumbebant,
& nemo à Deorum ſeſe laudibus abſtimnt. An
tu, aut nobilior illis, aur verioris nobilitatis es
peritior? Hinc abi quantociùs aut truncus, aut
fungus putidus. Indecorum equiti eſt „quod eſt
Regi honeſtiſſimum, quédque perhonorificum
eſt, non oppiduli, aut ſemiprovinciæ , ſed am-
pliſſimi vailiſſimique imperii, quo nullum ve-
tuſtius, Optimatibus & Principibus mille? Tu
ſcilicèt loquentibus interveniſſes nobilitatis Triſ-
megiſtus, qui, quæ agitare Primores in convivio
deceat „tot Principes commoneres. Obruiſlent te
patinis convivæ, & calicibus ſi iſta ſubmuſſaſ-
ſes, aut illiſo capiti tripode ad cerdones te rele-
gaſſent de nobilum moribus oraturum.

2 Et

Guls luxn-
ries in con-
viviis.

Luxus⸗

Paæavo, &
Perdix
educi& ni-
do debent
in menſam.

Prodigali-
tas.

Luxus in
Biſeibus.

Delicia:
Gula.

Prodigali-
tas,

208
Et quando Aflyrios tam Religioſos in ſua Nu-
mina luſpeximus in convivio, liceat mihi he-
Petudinem, & inurbanitatem cum Superis elu-
gere noſtri temporis epulonum. Splendidiſſi-
mæ paſſim meniæ ubique gentium, domorum-
que ſtruuntur. Ea ferculorum pompa, opulen-
tiâque eſt, ut Cleopatra jam plerique faſtidire
Unionem poſſent. Nam ſemel, & cum Antonio
ab imperante foœminâ in concertatione luxuriæ
unum maceratum eſt, liquatumque margari-
tum. Afſotos noſtros luxuries quotidieè occupat,
perditque. Is verò epuli pridianus apparatus
eſt, ut Noëmi Arcam, tanquàm in navale vo-
luptatis, illatam ſuſpicari poſſis in triclinium
cœnaturi, niſi pecudum inter ſe numero diſ-
ſentirent Aſoti Aula, & Arca Patriarchæ. Quæ
enim ibi fuere bina, hic tricena videas; & ſe-
gagena horreas in conaculo, quæ ſeptena in
carinam Arcæ deſcenderunt. Nec placent aves,
niſi implumes; ut ſcilicèt patinam non avis
farciat, ſed tota, plenâque volucrum cavea
vix expleat. Neque enim ſapore coœna, ſed
impendio probatur. Faſtidierat liguritor olim
vulgatiſſimus omnia, præter Pavonem. Apud
nos Velpertilioni ſuppar eſt Pavo, ſi Pavo eſt.
Pullus ſit necefle eſt, & expromptus, non &
chorte, ſed è& nido, ut Pavonum legionem
perdere poſſit Conviva, pro Pavone. Quis
unquàm luxuriæ aut placiturum Pavonem cre-
didifſét implumem, aut non placiturum cum
gaz4, pompàâque plumarum? Diſplicer Avis,
quà maxime placere debuit; & quia, quà pretio-
ſa eſt, cœnam minus faceret ſumptuoſam, pre-
tium non haber, niſi pretioſa non ſit, & adũt
implumis. Lydius enim patinarum lapis aurum
eſt; quéque id plùs læditur, pluùs eò ganea de-
lectatur: ill'que maximè expletur pulmento,
quo funeſtius crumena exhauritur. Qui verô
aves eſurimus involucres, piſces volumus Coloſ-
ſeos. Non voratur Accipenſer, niſi Jonam, cym-
bätnque devorare poſſit. Phocis debet Silurus
