elaboratur in abacum, ſecures in patinas ſinuan-
tur. Cœna eſt, non cinis;, undè te proripis. Me- Correltie
ro, non cruore viſo, ſubpalleſcis. Eſt patera, non "nitis:
palus, quâ te merſum iri metuebas. Palſat lanfa ari
non tergum poœnitentis, ſed oſtium. Imô ne „imas au-
oſtium quidem pulſat, ſed alloquitur. Non e- Keri
nim ait fragore, ſed voce excitandum convivam
ſuum. Pulſo. Sed ſi audierit vocem. Vocem, in-
quit, non ſtrepitum. Quam delicatè charitas Dei
tuum complectetur pectus reconciliatum inno-
centiæ, ſi caligantis, & peccantis januam vo-
ce tangit, etiam cùm eum admonet pœniten.
tiæ ? Ito ad oſtium, & pulſo: ſi quis audierit Hbid. 205
vocem meam, & aperuerit januam. Nihil agi
potuit delicatius vel in fiium. Allegoriis hac-
tenùs luſirnus; en Domini clementiam in per-
duelles. Pereat Jamaria, quoniam ad amaritudi
nem concitavit Deum ſuum. In gladio pereant 5
parvuli eorum elidantur: & fœiæ ejus diſcindantur.
Quid præconis voce dici potunt atrocius? En Iri-
dem in turbine. Nanabo contritiones erum, dili- bid. 5.
gam eos ſpontanes. Quibus ferramentis utetur
Deus cum grandi ægroto? Comtritus enim eſt.
Proferantur; ſed ægri oculis aut averſis , aut
advelatis, ne cohorreſcant. At thecas nullas cir-
cumſpicio. Deſperatur fortaſsè curatio Samariæ;
ad uſque oſſium confractionem luxatæ, Imô
ſanata jam eſt, pulluläntque & plagis ejos aur
lilia, aut oleæ. Portenta narras. Sed minimè fa-
buloſa. Quâanam veròô carnificinâ ita ulcera ex-
hauriri, ofſäque coice potuerunt, ut in horto-
rum delicias vulnera exuberaren? Cœli, non ful-
minibus, ſed roribus. E o quaſi ros Iſzaél, germi 1bid. &
nabit ſicut lilium, & erumpet radix ejus, t Li-
bani. Ibunt rami ejus, & erit quaſi Oliva gloria eus.
Ephraim, quid mihi ultra idola Ego exaudiam,
& dirigam eum. Gladio ſuffeétus elt abies: ſueceſ-
sitque occatio lanienæ. Idque perfectum eſt rore-
Ità, inquies, Sed quos cineres exorpfit Sama-
ria? Quo ſe ſacco confecit? Quos in ſe cukros
diſtrinxit ? Rore Numen Samariam expia vit.
Sed ipſa, inquis, ſuo ſe cruore lavit Samaria-
Hallucinar's, non divinas. Convertere, inquit,
Iſraël ad Dominum Deum tuum. Convertimini d. 23
ad Dominum, & dicite ei- Omnem aufer iniquita-
tem, & accipe bonum, & reddemus vitulos labio-
rum noſtrorum. Aſſur non ſalvabit nos, ne dice-
mus ultrà, Hii noſtri opera manuum noſtrarum⸗
quia ejus, qui in te eſt miſereberis pupilli. danabo
contritiones eorum, diligam eos ſpontaneé. Ero gila-
Si ros Iſra'l, germinabit ſicut Lilium. Nihil egere
Iiraëhtæ, dixere tantun. Iimmnò nec dixere, fed
ſe aliquando dicturos affirmarunt, reddituréf-
que ſui victimas, libaque oris. Reddemus vitie Ibid. 34
los labiorum: nec dicemus ulirà, Dii noſtri. Quid
parcius dicari Deo potuit à Samaria „ deſtinat
ſupplicis? Quidve ab indignato Numine epta-
tius congeri potuit in peccantes, quos in Li-
lia floruiſſe gratulere, ſolis hoſtiis labiorum? Ue
verò videas, igne; ferrôque cœli chirurgiam non
abuti, ſpectemus „ quâ ratione doleat incura-
tum nullis non membris affectum, captumque æ
grum. A planta pedis Aſaue ad verticem non eſt Ila. 1.6.
XK in

Oſe 14. .

—
112
in eo ſanitas. Vulnus & livor, & plaga tumens:
non eſt circumligata, nec curata medicamine,
neque fota oleo. Tantâ ulcerum commemoratà fœ-
ditate, nulla tamen de ſcalpro, ignéve memtio.
Unguenti meminit, faſciarum, & olei. Illecebræ
hæ ſunt Thermarum, non carnificinæ Noſocomii.
Thermis comparo Pœnitentiam, ſi epulum eſt?
Prov1. Sapientia ædificavit ſibi domum, miſeuit vinum,
& propoſuit menſam. di quis eſt parvulus, veniet
ad me. Et inſipientibus locuta eſt: Venite, come-
dite panem meum, & bibite vinum, quod miſeui
vobis. Relinquite infantiam, & vivite. Dixit inſi-
Pſal. 13. 1. piens in corde ſuo, Non eſt Deus. Ergo, ſi patinæ
inſipientibus condiuntur in ædibus Sapientiæ,
non carbonibus Athei exuruntur, ſed deliciis in
Dei cultum provocantur. Nihil inquinatius es
mente, quæ ſub Pharaone militat tenebris ca-
taphracta, ſucclamante ante ſigna tibicine, Do-
Exod. z. Minum neſcio. Inſipientia enim iſta eſt, quæ Sa-
pientig, quæ Deuseſt, adverſis haſtis, oblu-
Ctatur. Et tamen inſipientibus edicirur, non ut
cruoris ſeſe lixivio diluant, ſed ut ad menſam
accumbant, paſtique abjiciant imprudentiam,
Prov. 9. 1. exuãântque mortem. Et vivite. Vivant, ſi eos ju-
gulat Pœnitentia? Nônne Samſon ferocientem
8 Leonem diſcerpſit? Néônne Paulus exclamat,
Mortui enim eſtis? Umbratiles tu mihi mortes
inducis. Nempè, inquies, coloranti mihi patinas,
menſäſque fictitias: Ubi diſtributa poœnitentibus
annona, ſi hieroglyphicis abſtineas? Ubi? Ubi-
que, ſi tamen Prophetarum vaticinia non irri-
IIa. 1. 9. des. Ji volueritis, & audieritie me, bona terræ
Ole. 1a. S. Comedetis. Quæ hic allegoriæ? Vivent triticos me-
moriale ejus ſicut vinum Libani. Quid hic com-
menti? An non paſtus eſt Iſraeël in eremo, pluviâ
cœlo annonà? An non paſſim torcularia in Deu-
Coloſſ. 32. teronomio, Prophetiſque redundant? Mortui e-
. nim eſtis, ait Paulus, ſed ſubjecit: Et vita veſtra
eſt abſcondita cum Chriſto in Deo. Propugnatur,
ſervaturque vita ejulantis, non perditur; nec ca-
ſtris includitur, ſed ſpatiatur in immenſis atriis,
campiſque patentiſſimis Divinitatis. Eſt abſcondi-
ta cum Cbriſto in Deo. Leo interea putreicit oc-
ciſus. Putreſcit, ſi non cadaver eſt, ſed alvea-
rium? Si mella eliquat, non tabum? Si habet non
vermes, à quibus exedatur, ſed apes, quæ Leo-
nem è monſtro in delicium, penuque Palæſtinæ
converterunt? Declinavit, ut videret cadaver
Leonis; & ecce examen apum in ore Leonis erat,
ac favius mellis. Quis non feliciorem Leonem
fuiſſe funere arbitretur, quàm ſævitia. Graſſa-
batur ſuperſtes, tabéque d'ffluebat: jacens paſ-
cebat, nectarque deſtill bat. Fateor ſævire, ac
irrugire Pœnitentem. Sed mella fundit, ſed fa-
Plfal. 93. 14. Vum intrà ſui receſſus animi abdit. Deus ultio-
num Dominus Deus ultionum libers egit. Exagge-
rat tum porrò David impiorum flagitia, quibus
coœlo, mundéque infeſti orbem ſceleribus con-
ſtuprarant. Quæ ergo evibrabit in impios tela,
Hbid. 12, fulgurâque? Beatus, inquit, bomo, quem tu erudie-
ris, Domine, & de lege tua docueris eum. Ut miti-
ges ei d diebus malis. Mellito impios volumine nu-
triet Scripturarum, ut Lege ſaginati criminibus
deſueſcant. Qui ergo liber vix Ezechieli ac Joan-
ni traditur in delicias Spiritus, is promitur cruore
Agni reſignandus, ut eo imbuatur impius, cujus
ſupplicium doctrina eſt. Verùm nuſquàm, quod
ſciam, Dei miſericordia enituit munificentius,
quàm apud Ezechielem. Nam apud Iſaiam mu-
taturum ſe quidem ait cruentatas impierum la-
cernas in byſſum innocentiæ, ſi tamen abluantur
Ila. I. 6, primùm, criminique renuntient. Lavamini, diſ-

Juadͤit. 14.

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

cite benefacere, defendite viduam. Et ſi fuerint
peccata veſtra, ut coccinum, quaſi nix dealbabuntur.
Maxima hic ſanè præſtat, & exigit leviſſima. At
aliquid tamen exigit à peccantibus. Habes apud
Ezechielem armatum fulguribus Numen, ſed flu-
minum ſitiens, quibus ſuos ignes extinguat. Et Ezech 2z
diſpergam te in nationes, & ventilabo te in ter- 15. 2.
ras. Rapiebant violenter, egenum & pauperem
afigebant, & advenam opprimebant. Et quæſwvi
de eis virum, qui interponeret ſepem, & ſtaret op-
poſitus contrà me pro terra, ne diſſiparem eam: &
non inveni. Et effudi ſuper eos indignationem meam,
& in igne iræ meæ conſumpfſi eos. Graſſaturus non
reum, in quem ſæviret, ſed juſtum, à quo repri-
meretur, explorat. Invitus ſæviit 3 impiſque eva-
ſiſſet, quamvis incorrectus, ſi quem reperiſſet
deprecatorem ſupplicii. Vide aurem, quibus Deus
armis graſſetur. Non telo, ſed igne, non jaculo, Di Miſe⸗
aut fulgure, ſed face; imò non face ſæviit, ſed "icerdia.
igne. In igne iræ meæ conſumpſi eos. Telum n .
extingui non poteſt. Ignis reſſingui tum aur meniia.
poteſt, tum undàâ. Jacula, fulgurâque eminus Sanerion
evibrantur; fax admoveri reo deber, cujos com muß ſü.
miſeratione in clementiam deflecti poflſis. Di-
ſtringitur fulmen, nec ſirages ſpectatur. Ejula- tenf⸗ Kari
wi, lacrymiſque intereris pereuntis, ſi ſubjectis giorames.
eum facibus amburas. Quid ſi non fax, ſed
ignis admoveatur à ſæviente? Reum enimve-
rò tunc ignis excruciabit, ſed & lictorem affla-
bit. Ergo Deus ignem peccanti admovet, tum
ne abſit pereunti, quò citius ad commiſeratio-
nem inflectatur: tum ut videatur iiſdem torreri
flammis, quibus impium excruciat. En quodam
modo anhelum, duùm punit. Multo labore ſuda- Ezech. 247
tum eſt, & non exivit de ea nimia rubigo ejus. Et ¹².
Deum patieris erga te æſtuare, eventu correctio-
nis tuæ irrito? Increpabatur à famulis, & ſtipa-
toribus ſuis Naaman, quòd periculum facere re-
cuſaret imperati ab Eliſeo lavacri, Ni rem gran- Re .
dem dixiſſet tibi Propheta, certè facere debueras. 13. 8,5.
5 4
Et tamen nudari Princeps jubebarur, mergique
ſepties anni tempeſtate fortaisè perfrigidâ, aut cer-
1S non calidâ, aberâtque Eliſeus. Tibi Chriſtus
adeſt, qui, ne demergare in ſtagnum ignis arden-
tis, jubet te tuam tantùm faſtidire ſaniem, & pi-
get expiari? Alabaſtro opus eſt, non camino. Men-
ſa eſt, non laniena, Pœnitentia. Et cunctaris? Et
non evolas? Cave, ne, qui pateras abjicis, pro-
fuſionem in te ollæ exhorreſcas. Nam, cùm fru-
ſtrà Dominus deſquamare populum pertentaſſet:
Non exivit, inquit, de ea nimia rubigo ejus. Im- Ezech. a.
munditia tua eecrabilis, quia mundare te volui, 1z. da.
& non es mundata.. Ego Dominus locutus ſum: Ve-
niet, & faciam non tranſeam, nec parcam, nec Dei ha.
placabor... Ecce ego polluam ſanbtuarmm meum, ſu-
perbiam imperii veſtri. Neque verò Oſee Liliis in-
umbrere: nam ibi quoque, comra remorantes, zaati.
flori Aſpidem ſuppoſuit. Quis ſapiens, inquit,
intelliget ifta? Quia rectæ viæ Dowini, & juſtiambu- Oſe. 14.0.
labunt in eis: prævaricatores verè corruent in eis.
Nolo ex eo quæras, an qui ruerint, ſumt ite-
rum ſurrecturi. Nam, prænuntiato cunctanti-
bus interitu, ſuum Oſee volumen abſolvit, ſi-
luitque. Par porrò Iſaiæ tonitruum Oſee fulgu-
ri. Siquidem, cùm peccati vermiculum in al-
bum vellus retexendum prædixiflet. Supremæ
tandem capituli eæ ſunt voces: Opus veſtrum Ca. 1. 316
quaſi ſeintilla: ſuccendetur utrumque ſmul, & non
erit qui extinguat. Meliùs eſt rigari lacrymis cum
Magdalena, quàm deflagrare cum Core. Non par- Jer. u. 16.
cam, & non concedam: neque miſerebor, ut non
diſperdam eos. Audite, & auribus percipite Nolite
elerari,

Zimor Dei.

eig

agiceb⸗

gund
lm
Pirſen
n
m. ,
gocrit

Mrh.
.

exj
ig.

om!
ſo⸗

lnn
45.

tics
Midis

yſeen
gfumtn
n vitn
6

onen
Odn
Arhatu
.ln
e⸗
lie

lele

r ,
r,.
e
lt.
ſuu
Eer⸗
⸗
ſen.
⸗
1.
ſa:

i,

N
,rN
. lani⸗

ie ſiui

1 4
r Nentsn
in

elevari, quia Dominus locutus eſt. Date Domino Deo
veſtro gloriam, antequàm contenebreſeat, & ante-
Judm offendant pedes veſtri ad montes caliginoſos:
expectabitis lucem, & ponet eam in umbram mor-
tis, & in caliginem. Azymus enim Euchariſtiæ
tibi morituro vicinid tui cineris torrebitur in car-
bonem: Et Exomologeſis, Deo permittente, non
in Jordanem tibi influet, ſed in Ciſſon, ut obrua-
re, non ut lavere. Ità Deum expavebit fulgu-
rantem, qui epulantem adire eum negligit cum
Magdalena.

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag.
4

FERIA SENTA
DOMINIC EůZtE PASSIONIS.

ursß Quid facimus, quia hie homo multa ſi-
vlideben. gna facit! Venient Romani, & tol-

Szandalofß lent noſtrum locum, & gentem. Joan.
leézendi.
Pestegto. 11. 47.
7es uſto- .
am. Uid vos agere deceat, Chriſto coruſcante,
Seyveritas.

diſquiritis? Excolatur: & thronus illi Sa-
Matth. 122. lomonis adornetur; nam ecce plus quàm Salomon
42. hic. At cui deſtinata crux, quam Sacerdos pro
gemmis ſuperhumerali impoſuit ſuo, & rationali
editam, obſtetricantibus patibulo non lapillis mo-
dòô, ſed apicibus quoque nominum filiorum Ja-
Joan. I. cob? Expedit, ut unus moriatur. Vox iſta ferrea
50. inter aurea tintinnabula ſtrepuit, tanquàm è& cœ-
lo tonitruucdh. Quæ ſanè aurea fuiſſet, ſi non Je-
ſum, ſed Batabbam ligno defigeret. IIle enim
ſerpens erat in urbe, & ceraſies in via. Chri-
ſtus verò flos campi eſt, & lilium convallium.
Tu veròô Lilium ages in crucem: Anguem ve-
Joan. 18. 10 vinculis eximes , clamabiſque; Non hunc ſed
70. Barabbam? Scilicèt flos urbem Romaris prodet,
quæ, non fragrantiâ innocentiæ, ſed putore,
ædaréque hactenus corruptionis ſuæ diripien-
Inwidia, da Babyloniis, quaſi dirupto carcinomate, hia-
vit toties! Expungatur à ſyllabo Pontificum ,
Perſecutio qui auſus eſt in jus trahere Juſtitiam, quam
medv Team arguit, non Criminibus, ſed Miraculis.
ris ef,. Vertantur impio lapilli duodecim in totidem
molas, ut in mare Sacerdotum æneum demer-
gatur, qui ſcandalizanti Latroni parcit, ſer-
vätque Hieroſolymæ manum ſiniſtram plenam
ſanguinis, & rapinarum: dexteram verò hya-
cinthis fœtam, plenâmque ſalutis & vitæ ampu-
tat, clavôque ſuffigit. Credidit impius, adactis in
Chriſtum clavis, Judaicæ fortunæ rotam inhi-
bendam, ne ad Romanos converteretur. Verùm
iis ad exteros clavis ocius excurtit imperium He-
bræorum, virgis dchoneſtandum, & exagitan-
dum ludibriis. Mihi ergo id Reipublicæ Chriſtia-
næ inſinuandum, ſervari regna per Juſtos, Impro-
borum verò contagione profligari. Ideò & exco-
lendos eſſe Probos, & ſeveriſſime animadverten-
dum in Sceleſtos. Id eluxit ad Sinam, cùm Domi-
num tæduit Synagogæ idolo perlitantis. Jam enim
& Arcum intenderat, ut perderet perduelles, &
Moſi ſervo ſuo infulas, ſceptrâque adornaverat.
Verùm urtriuſque eluvio fluminis, & iræ ſcili-
cèt in idolum, & liberalitatis in tabulas, ſuis,
quamvis tumeret, ripis non effluxit. Unus nimi-
rum Moſes erectis in cœlum manibus, tan-
quam geminis objectis aggeribus, alluvionem
Exod. 32, utrinque fluminum cohibebat. Dimitte me, ut iraſ-
10. catur furor meus contra eos, & deleam eos ,
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

Judex im
bius.

Poliica.

II3
Ffacidmque te in gentem magnam. Quantum are-
narum, rupiuümque oppoſhit, ſtatuitque Deus;
ut Oceani æſtum compeſceret, receſſumque Aa-
Ctibus imperaret! Graſſaturi furorem Numi-
nis vir unus cohibet: tabulæque Legum duæ
tribuum duodecim naufragium eluſere. Adeò
non labefactatur Reſpublica juſtorum hoſpitio,
ſed colonorum improbitate ſubvertitur. At hic
Vates, & Legiſlator ſævituro Numini feliciter
interceſſit. Nec mirum. Ea enim Domini cle-
mentia eſt, ut etiam, deprecatore nullo, fulgu-
ra deſtillet in imbrem. Pugnat Vidua una in Aſ- S8. Zudlihs
ſyrios, frangitque haſtas omnes Perſarum ; te-
lâque hebetat ſui odore, candoréque Lihi. Feciſti
viriliter, & confortatum eſt cor tuum, eò quòd caſti-
tatem amaveris. Judæa univerſa epulatur ſub vi- getoigf
te & ficu ſua, quòd unus eam Flos inumbrarit, arbivus
texeritque, ne foœtus jaculis, teliſque turbo pro- ſaluares
cellam effunderet ſuam in urbes, oppidâque Pa-
læſtinæ. Hic non Deo interceſſum ſævituro: ſed
graſſanti occurſum Holop herni. Summ in Deo
facilitas, paratäque clementia: ſola in Baby-
loniis feritas, quorum plùs ferri pectoribus ſub-
erat, quàm pharetris. Attamen ità eorum ac-
ciſæ per fſœminam vires, caſträque direpta, ur
in annos plurimos unius meſſis gladii ſecurita- .
tem paraverit tum vulgo, tum ducibus. Ue
minimo, inquit, uſque ad maximum omnes divi Tbid, g.
tes ſierent de prædationibus eorum. Ergo vir unus; 2
& fœmina una inquinatiſſimam ſceleribus regio Rr 1.
nem cœlo, terrâque propugnant: hæc Liho, niſros &
profligatis Aſſyriis, ille Thure propitiato, in Eliczs
Hexéôque Numine in veniam. Dices in Iraé-
lis populum pronum ſemper, propitiuümque Nu pelieiratis
men fuiſſe: ideò & comâ Viduæ, & Varis ore fon: böenèe
citò ab ira in miſericordiæ fuiſſe rores inclina- gi- n: Jus
tum. Videamus, ut ſe Deus præſtiterit erga
Tgyptium ſacrificulum, ob unius innocen- s. Joſephe]
tiam mancipii non mitigatâ ſolum ſeverirate,
ſed effuſis quoque in Ægyptum muneribus. In- Dignius
venitque Joſeph gratiam coram Domino ſuo, & e
miniſtrabat ei⸗ à quo præpoſitus omnibus guberna- Gen. 39. 47
bat creditam ſibi domum. Benedixitque Dominus
domui Woyptii propter Joſeph, & multiplicavit dervi bon
tam in ædibhus, qudm in agris cunctam ejus ubſtan- onorökuye
tiam. Muſſas tüne adhuc contra innocentes, eo-
rümque probitate everſum iri domos, regnaâ-
que vociferaris? Non bubus, aut pecori, ſed
uni Turturi feracitatem agri ſui acceptam re-
fert Egyptius. Non Aratro arva, ſed Lilio
proſciſſa ſervi, tantum ſegetum horreis Domi-
mi detulerunmt. Ros pudoris, non Nili hmus fun-
dos idololatræ irrigavit: & , quatnvis arerent
peccanti ſegetes, famuli tamen innocentia re-
vireſcebant. Habebat Putphar ſuum non
ex Ethiopia peregrinum, ſed advenam & Li-
bano Nilum; qui, cùm lacteus flueret, fubſian-
tmam Domini citò in ætatem, menſurâmque per-
fectam extraxit. Ergo donato aut libertate, aur
poteſtate ſervo, ſervire cozpere latifundia, qua-
ſi à Joſeph tra ſlatâ in tellurem ſervitute. Agno-
vit enim Ager præfecti ſui ineluctabilem mo-
rum, animique integritatem, puduitque inno-
centi Adæ non ſpicas parere, ſed ſpinas: cum
præſertim novus hic Adam nullam hærere ſi=
bi Evam pateretur; à qua flecti , mollirique
aliquando poſſet. Non quidem huic Adæ abe-
rat Eva, quæ & Eva foret, & Arbor undè
pomum mortis decuteretur. Quæ ſanè Arbor
non Vitæ ſed Mortis, non ſudore, ſed ſopore coli
expetebat ſanctioris Adæ, Se pervigilis. Mla, ab- Ibid. 12.
Prehensà laſcinid veſtimenti ejus, dicere auſa
3 eſt;

Judith. i5s
1I2⸗

II4 Oliva Stromatum, Lib. ſing. 1

eſt, Dormi mecum. Sed quàm longiſſimè ab Eva
novus aberat Adam; qui ſuæ teſtem innocentiæ
(projecto pallio, ne igneà Cupidinis rhed ad
Paradiſum voluptatis deferretur Elias portentoſus)
ſuam habuit nuditatem. Ergo agri, ut ſenſere
Fidei ſe Joſeph commiſſos, in eam exuberavere
ſegetem, quæ coloni proderet innocentiam, imò
non proderet, ſed ſervaret. Nec intra unius do-
mus impluvium tanta innocentis reſtagnavit u-
bertas: quæ ab ædibus Domini in omnes .Ægypti
provincias largè, latéque manavit. Sterilitati
enim proſpexit Adoleicens, frumentâque impen-
denti famis exitio uſque in delicias exterorum
Gen. 4n.38. recondidit. Num invenire poterimus talem vi-
rum, qui Spiritu Dei plenus ſit? Non igitur ſub-
ruuntur, ſed fulciuntur imperia adventu, domi-
Iſa. 6;5. 7. natuque Impolluti. Hæc dicit Dominus: Quomo-
d ſi inveniatur granum in botro, & dioatur, Ne
Rrerge: .diſſipes ülud, quoniam benedittio eſt. Rio ſaciam
ropter ſervos meos, ut ne diſperdam totum. Non
En l. aſtu SSientium, non Satraparum ſuffragiis, non
Haruſpicum ludibriis, non Philoſophorum ora-
Felicatis culis, non Militum robore, non firmitate Mo-
fons Digni⸗ . , .
as in di. Hiorum Jeruſalem propugnabitur. Servabitur
gno. vVallo Liliorum. Propter ſervos meos, ne diſper-
lbid. 7. Jam totum. Pugnarent iteruüm contra Sama-
Aic riam, contraque Judæzam Elementa, ſed flecti
prabihons- negantia coram Baalim quorundam Corda, Ge-
o . nuique conſiantiâ ſuâ in imbres Coœlum emol-
Servi eni liunt, fluitque .ther, quòd illi non effluxerint.
Familias Bellat fulguribus Coœlum contra contumaces: ſed
Prvan. Juſtorum ſemita, quaſi lux ſplendens, ſuam ful-
Pignnat minibus galaxiam objicit, fulgorique temperantiæ
eui confe- Iræ fulgura cedunt. Deſiliunt, reſiliuntque ignes
renda. evibrati, quòd lacrymis extingui metuant pudi-
corum. At ibi Deo ſervi famulabantur: tæde-
batque ſtragis Numen, quà Juſti ſceleſtis immix-
ti involverentur. Imò & adfuiſſe olim proderit
Gen. 26.4. Juſtum. Benedicentur in ſemine tuo omnes gentes
terræ, es quòd obedierit Abraham voci meæ. Man-
Et itaque Iſaac in Geraris. Fugatos ab Eccleſia
Zribnta. Barbaros, everſa Simulacra, lubruta Delubra,
ti num . .
remedium, luſtratos Reges, vittatos Sacerdotes, Pontifices
gratularis prætextatos? Abrahæ id datum, qui
telo ſuo tantam Gentibus proſperitatem excoluit:
deſignatique in Filium vulneris ea eſt, quæ in
Eccleſiam tam abundè Purpura influxit. Quo-
ties ſuum in nos Deus ferrum non ſtringit, quòd
ſuum in Iſaacum Abraham diſtrinxerit gladium?
Pax noſtra ſeges, & ſœtus eſt illius enſis. Nos
vivimus non rarô beneficio ſicæ evibratæ in hæ-
redem à Sene. Benedicentur omnes Gentes, e
quòd obedierit Abrabam voci mecæ. Inſultamus
Agrippæ, quòd, ablegatis ex ejus Fano mon-
ſtris, trucidatis olim Martyribus ſedem, arâſque
paraverit, non jam Pantheon, ſed Sanctuarium?
Id ſtruéctum ab Abrahamo perfecit Altare, in quo
Filium locarat pro victima. Adeò Juſti ſuis non
obſunt Reipublicæ geſtis, dum eam adminiſtrant;
ut vitd quoque functi clavum teneant, eumque
in portum fehciſſimè torqueant. Verùm, ut à
Juſiis Regna ſervantur, ità Principatus, & Prin-
Cipes Impiorum tolerantiâ, Scelerumque impu-
nitate opprimuntur. Nolo cæſum à Philiſihæis
Iſraëlem in Gelboë arbitrere. A Saüle arcus ho-
ſtium intendebantur, & acuebantur gladii, qui-
Perſecutéo- Pbus populus intercidebat. Excuſſa quidem jacula
mum fone. vVidebantur ab incircumciſis, ſed ſiridore ſuo
Servi im. Sauilem ſuum inclamabant authorem ,ipſiũſque
pi, ſceleri feritatem ſuam ab ſe deberi fatebantur,
Sonllistii arcanis quidem, ſed fatidicis ſuſurris. Fugerunt viri

mna e. „ „ —R—71 .. . .
1. Reg. 3un. WMiasl ante faciem Philiſthiim, & ceciderunt inier-

Feéti in monte Gelboë. Cæſos ait, fugatéſque ante Trlula.
Philiſihiim. Sed à quonam fugarentur, ſubticuit. orisfont.
Is eos cecidit, à quo ductabantur. Mortuus eſz i Par. 10.
ergo Saiil propter iniquitates ſuas 66 quòd præva- 13. .
ricatus ſit mandatum Domini: ſed inſuper & Peaccgij
Jjam Pythoniſſam oonſuluerit, nec Peraverit in dang.
Domino: propter quod interfecit eum, & tranſtu- „
lit regnum ejus ad David, Filium Iſai. Nota ſeneit.
non Leonum domitorem, non depulſorem Sata- Clnfidentia
næ, non Goliæ Davidem dici debellatorem, ſed“Des.
Filium Iſai appellari. Quaſi verò paruiſſe Pa- Arologi.
renti, Filiumque ſeſe præſtitiſſe obſequio, cul. Oladientia
tuque Genitori ſuo, ſuprema ſit laus triumphan- be uer.
tis. At hac de re aliàs. In præſentia ſaus ſit ‚ſuis Talema
obrutum ſceleribus Saülem, hinc enim adversum am ſoiri⸗
eum ſervatus Agag, quamvis à Samuéle cæſus 3 .
depugnabat, indè conſulta contra illum prælia- dentes
batur Pythonifla. Hæc cantiones, ſuccôſque ſuos
defundebat in bellantem, ut Periret. IIle greges, à. Darig.
armentâque, & opulentiorem pugnanti gazam Seal.
opponebat, ne vinceret. Retardari mirabatur ſe, Peccatz
. A .. . . ccati
nullo licèt vallo à Philiſthæis jacto. Sed ut Ange damna.
lus Balaamo obnitebatur, quamvis ab eo non
ſpectaretur: ità Saül fato non conſpicuo utrinque
premebatur: dextrorsum à decerpenda lauro Arma al-
eum Agag inhibebat, finiſtrorsùm taxum ill, *.
cupreſſůmque exhibebat Malefica. Mortuus eſt
ergo Saul, propter iniquitates ſitas. Et Regis ſtra-
ge phalanges Iiraélis robuſtiſſimæ involutæ, ſoæ-
diſſiméque attritæ ſunt. Verùm ibi aderat Saül,
nec aderat tantum, ſed perſtabat in impierate ſua.
Injectæ ſunt à Babyloniis catenæ populo Domi-
ni ob ſcelera, quæ tantò antè patraverat Ma-
naſſes, vità jam defunctus; & quamvis ea di
eluxiſſet, merſa tamen emerſerunt è lacrymis,
armaveruntque Chaldæos contra Jeruſalem. E
viſitabo ſuper eos quatuor ecies, dicit Dominus, Jer. 15. 3.
gladium ad occiſionem, & canes ad lacerandum,
& volatilia cœli, & beſtias terræ ad devorandum
& diſipandum: & dabo eos in fervorem univer-
ſir regnis terræ: Propter Manaſſem Filium Eze-
chiæ Regis Juda, Juper omnibus quæ fecit in Jeru-
Jalem. Et Pharao quidem Iſraélem ſuperſies affli- Tikutcie⸗
xit. Manaſſis obfuere quoque cineres Iſrali. Ille "nm fans.
impius oppreſſerat Tribus: hic, poſt flagitia, Dienitas
juſtus nuſquàam Mare rubrum invenit, à quo in indigne.
hauſta ſcelera nunquàm emergerent. Quòd ſi is
quoque regnum labefactat, qui difflatus in cine-
res ſua quoque exſufflaſſe crimina ſuſpiriis, lucti-
buſque credebatur: Præſentis, florentiſque quod erit
iniquitatis contagiu, ſi præſertim & nullis lacrymis
opprimatur, & nullis non floribus, gemmiſque
coronetur? Dices, enormiter à Manaſſe peccatum.
Vix ab Eſauü peccatum non tam in Deum, quàm
in Jacob: & tamen authoris ſui obnoxia ſceleri
Idumæa, nullà reparationis ſpe corruet. Propter Abdiæ 10.
interfectionem, & propter iniquitatem in Fratrem
tuum Jacob, operiet te confuſio, & peribis in ater-
num. Ducum, inquies, tu nobis opponis flagi- Rex coli
tia, quorum lues pertingit ad ſubjectos. Hos "ebet.
punire, noſtrum non eſt. Debent enim polluti
quoque Principes à Subjectis ſuſpici, non deſpici.
Quamvis enim decolores, imagines tamen ſunt
Divinitatis. Lugebat Saülem Samuël, non jugu-
labat. Neque enim telis, ſed lacrymis Regum
ſcelera eradenda ſum ab i/s quoque, qui eos
inunxerunt. En non Regum, ſed Populorum
vitio nutantem Rempublicam. Hac dicit Domi- Ezech. iz-
nus Deus ad eos, qui habitant in terra Iſrazl: 12.
Panem ſuum in ſolitudine comedent, & aquam
Juam in deſolatione bibent : ut deſoletur terra 4

Bellum.

oli aebent.

Gunin
z

umie

uftal
mſel⸗
Pien
Mbomn⸗

e n,

lugris.

Punilli.

limt,

Niluße
Ium finn

Nuni
lnnd.

N

ln ſo

ig

NI

ichbit
e

in.
TNi

1
4 ke
n
me
lnu
lt
lr
l.
di
l.
⸗
lr⸗
G

1
KIid⸗
";
inysn
ie
li
ne⸗
:.
n
r⸗
1
U.
n
H
r u
6.
gr.
i
lt

udl
ℳ

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. rI 5

multitudine ſiun, propter iniquitates omnium, qui
babitant in ea. An bic byſius, purpurâque Dau-
cum tempeſtates effundit è& ſolio in Judæam.
Nuſquàm meminit Regum, & tamen vaſtitas
Severitas agris denuntiatur. Sed cuùm genus criminis ſilea-
nerßaria. tur, fortaſsè gravitate flagitii terra, ut ait Eze-
Luvwuria. Chiel, deſolabitur. Gravitatem flagitii ſuſpicaris?
Judæa perit, ſi credimus Nahum, ſold toleranti
Scandala Meretricum: quo quid ſcelere aut uſitatius aut
nmeubsde, apud homines levius, aut denique impunitius.
Nahum. 3. Eece populus tuuns mulieres in medio tii: inimicis
13. 1ais ad apertionem pandentur portæ terræ tuæ. Ili
oomedet te ignis: devorabit ignis vectes tuos, peri-
bis gladio. Dices non id Judææ, aut Siom, ſed
Ninive nuntiari. Et erit omnis, qii viderit te,
& dicet: Vaſtata eſt Ninive. Contra te dicis. In
Ninivitas Nahum pertonat, Scortiſque evertitur
Ninive? Qu ergo ſeveritate Hjyeroſolymæ Lu-
panaria ſubruentur, ſi Laſciviæ luſtra exuruntur
in Ninive? Pereunt idololatræ petulantia Luxu-
riæ ſuæ; & obruta Jeruſalem Aduhleriis florebit
in ſuo cœno? En depreſſas Hieroſolymas ſuæ
Jer. 5§. 7. limo Libidinis. Saturavi eos, & mæchati ſunt,
V & in domo meretricis luxuriabantur. Unuſquiſque
ad uXov†—ρ ân proxrimi ſui hinniebat. Equi amatores,
&' emiſarii facti ſunt. Nunquid in gente tali non
uleiſcetur anima mea? Aſcendite muros ejus, &
diſipate, auferte propagines ejus, quia non ſaint
Domini. Non hic Ninive diripitur, ſed Hiero-
ſolyma. Habuere illeæ quoque Helenæ Equos
ſuos, undè cohortes in excidionem urbis ede-
rentur. Venus ergo, non Bellona, eſt, quæ ur-
andalæ, bes fobruit. Mcenia inſcenduntur, in hoſtiles ſca-
Billa unde, las lemntiſcis, corolliſque compoſitis. Luxuria-
baatur hic tamen Judæi. Quanquàm laſciviere
Tibulatio non palam in triviis, compitiſque, ſed intra
numfom ſepta lupanarium limi virulentia reſtagnabat.
„ Apud Chriſtianos totis paſſim urbibus libido non
Bectenn rarô excurrit, nullis compeſcenda ripis, nullé-
que jam aggere inhibenda. At, quamvis in lu-
ſtris, luxuriat tamen fuerant Judæi. Quid ſi co-
gitata tant'n, optatâque Laſcivia everteret im-
Jer. 4. 4. Perium ? Circumcidimini Domino, & auferte præ-
putia cordium veſtrorum viri Juda, & habitato-
res Jeraſalem: né forieè egrediatur ut ignis indi-
gnatio mea, & ſuccendatur, & non ſit, qui ex-
tinguat propter malitiam cogitationum veſtrarum.
Solis, ut vides, ſeminibus fcelerum tamum æ-
rumnarum conflatur, ut Sion exardeſcat in Æt-
nam, quem fotam incendis nequicquàm hinc
profluens, indè Mare compeſcant. Ludit circum-
fuſos fluctus Mons, obruitque ſuis Catanam flam-
mis, ſpectante, torpentéque Jomio. Diſpice, an
divini furoris Etnam ſit Cedron reſtinéturus,
non mare, ſed torrens, qui ſuo quoque nomine,
ſuique ariditate alvei torrere verius, quàm flam-
mas valet cohibere. Quæ cùm ità ſint, cur in
Chriſtum Pontifices deſævitis? cur latratis in un-
Na in. 5o. Gum Domini? Expedit, ut unus moriatur homo.
Moriatur, ſed Caiphas, non JES”US. Imoô non
unus, ſed quotquot criminibus obnoxii faces in-
gerunt Reipublicæ. Venient Romani, ſed tui pra-
vitate conſili, non autem Chriſti ſeu ſanctimo-
nia vitæ, ſeu ſignorum exciti claritudine. Qua-
re ergo tu gemmis eniteſcis, & ille clavis, ſpi-
niſque confoditur? Armemur, rogo, in tranſ-
greſſores, cmque conflari calamitates Urbium
videamus eorum contagione ſcelerum, averrun-
Pſal. 100, Centur & finibus. In matutino interficiebam omnes
10. peccaiores terræ: ut diſperderem de civitate Do-
mini omnes operantes iniquitatem. Hos propelle-
bat Hieroſolymis hoſies bellandi Princeps peri-

Ibid. 7.

Luxuria.

Tbid. 48.

tiſſimus. Sentinam exhorrebat S'onis, non vineas
baliſtaſque Ithurææ. Sæviores & nobis procellz,
ſtragéſque ſunt. Ecquando aut ventis, aut im-
bribus, aut alluvionibus intercidére Civitates!
Vix una in Evangelio Domus cot irruermtibus,
foederatiſque temmpeſtatibus labavit, non tam im-
petu aſſilientis undæ, auræque infilientis, quàm
ſabuloſi vitio ſoli, citò dehiſcentis. At ſi tellus
quatiatur imterioris diſſidio auræ, fatiſcunt tertæ
motibus urbes, provinciæque hauriuntur. Una;
aut altera convellitur afflatu Euri, Boreæque
platanus: cùm teredine paſſim emortuæ, ſeu
eviratæ proſtent in nemoribus, hortiique plantæ.
Jugulentur proindè impi, ſequamũrque ad la-
nienam Davidem. Davidem, inquies, Regem
conſequar privatus? Poterat Princeps, quod ci.
vis præſtare non poſſit. En Mathathias, qui Zelas Ob-
capto propior, quàm civi, tamen, ut Judæum !“rv niic
vidit idolo litantem, non modèò illum confodit Scandaloſi
palam, & fuper aram, ſed aram ipſam wertit, lectantnr.
eumque trucidavir, qui ab Antiocho Hieroſoly-
mas ablegatus, præco erat, & incentor facino-
ris. Vidit Mathathias, & doluit, & contremue 1. Mach. 25
runt renés eéjus, & accenſus eſt fjuror ejus ſecun- 24.
dum judicium legis, & inſiliens trucidavit eum
Juper aram, ſed & virum, quem Rex Antiochus 4
miſerat, qui cogebat immolare, occidit in ipſo
tempore, & aram deſtruxit, & zelatus eſt legem.
Ut vidir, exarſit; utque arſit, inſiliit, & trium- Marha⸗
viratum flagitii fuſtulit. At is, qui tum inſilut, sbias.
ferociitque contra perduelles, haud domi lita-
bat, aut litaverat palam in foro. Sed cùm ei à
Legato Regis, & reliquorum proferrentur exem-
pla, qui litaverant, & auri, gratiæque pluri-
mum deferretur, ſi ſacrificare non detrectaſſet:
Reſpondit, & dixit magna voce, Etſi omnes KRegi Ibid, 29.
Antiocho obediunt, ut diſcedant unuſquiſque dà
Jervitute Legis patrum ſuorum, ego & Filii mei,
& Fratres mei obediemus legi patrum noſtrorum.
Propitius ſit nobis Deus: Non audiemus verba
Regis, nec ſacrificabimus. Qui ità loquitur, ita Marera
quoque graſſatur. Nam ore prius, quam calci EV anur:
bus, aram everterat Mathathias; & anteq iam g cſia-
gladium evaginaret, depromi munera a Syro tich verie
non eſt paſſus: ideòque ferrum ſtriagere potuit,
quia adſtringi auro non potuit. Is enim telunn
corripit, qui nummes non arripit. Fac juiſſum Ibid. 12.
Regis, Ecn fecerunt omnes gentes & vri Juda⸗
& eris Tu, & Filii tui inter ami’ os Regis, & am- Dviiis
Plifcaius auro, & argenio, & munerihus muliis, is-
Has qui Serenas prætervehitur tam aure, quam
mente ſurdâ, ſamor procul dubio Ulyſies eſt,
quem nulla Circes immutet, nulléſque devoret
Cyclops. Non audiemus verba Regis! Non ſur Ibid, ax-
daſter is ſanè eſt, ſed ſurdus; imò non ſurdus . ic. a⸗
ſed minimè auritus videri potelt, qui aureâ elo-
quentem Regem lingu non exaudit. Obtuſas
enim Nili catadupis aures Pactoli ſuſurrus per-
cellit. Nam qui tonitrua vix Coœli audiret, ad
Auri tinnitum auritiſſimus deprehenditur. Ec-
quando crocitante Corace, augeberis auro, &
argento, tanti candoris Cycnus potuit & vadis ex-
trahi, qui recineret, Non audiemus verba regis?
Nullus profectò candor eſt, qui argento colla-
tus non nigricet. Hic verò Regis opes erubuere
adſperſæ „ne dicam obrutæ, cruore „& inſtigan-
tis ad facinus, & acquieſcentis. Quàm piæſtan-
tior ibi Crates emerſit, qui non aurum in mare
demitteret, ſed qui rubrum ſanguine mare obla-
tas opes ſuper eos evolveret, ut tam bravium
iniquiſſimi ſladii, quàm agonothetam, in ultio-
nem ſuperſtitionis vi gladii violenter deprimeret
XK 4 Non

1. 16 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

Non audiam Regem, & Proregem jugulabo.
Tu mihi aurum depromis, ut litem? ego tibi,
ne litem, ferrum repono. Quin libet ſacrificare,
ſed immolato Sacrificante, & Popd. Hi enim
victimæ eò ſanctiores ſunt, quò inquinatiores.
Hos ego planè hircos Legi mactabo. Zelus enim
immundis tantùm pecudibus litat, tum mun-
dior, cùm hoſtias trucidarit impuras. Ergo au-
rum mihi rependatur, qui novo, inauduôque
holocauſti commento, Sacerdotem, Arâmque
Deo Cœli immolavi, hàâc eversà, illo trucidato.

Sic ſævitur in ſcelera. Hanc, puto, graſſandi ar-

tem & Malachia edidicerat Mathathias, qui ſuum
ità diem contra impios pugnaturum induxit.
Malach. 4. Ecce enim dies veniet ſuccenſa quaſi caminus: &
i erunt omnes ſuperbi, & omnes facientes impieta-
tem ſtipula“ & inflammabit eos dies veniens, di-
