lum ecquando Aulicus ſuſpicit? Inter piſtorem
tamen & pocillatorem Principis conſtitutus Ado-
leſcens, ſuæ meminit ſectæ, non veròô generis,
gentiſque ſuæ. Furtim ſublatus ſum de terra He- Gen. 40,
bræorum, & hic innocens in lacum miſſus ſum. 5
Potuiſſer ampullas pro'icere, & ſeſquipedalem rziitas
de fua ſtirpe orationem Joſeph imexere. Prolem vera.
ſe nempè Abrahami eſſe, a quo Reges quatuor , ze ve⸗
profligati, à quo cœlites epulo tres perſplendidè „.
accepti. Nepotem ſe Iſaaci jactare potuiſſet,
cum quo fœdus Abimelech percuſſiſſet, Regu-
lus Palæſtinæ.

Spiritualia
O1 cateris pra-
Licuiſſet everſam commemorare ferenda.
2

Katr l.

anbus
Crſtetnath
9 ilinun Po
munn mabl⸗
ecliele a
va Nrele
ies eninn .
uo greler
6 Abavus
e mes glal
NiRegun
arus elt in
e vulaus in
wehitur.
lacus? Jal
2. Mihi CU
o. (ud io
or elt, eon.
loguide curn
ſares! ded
lit, gui me
Pratus pallen
cob gepulan
ns? At altti
Debeios opibe
anellamos
cim, elle⸗
Pole filei.
Aeilgit, ſed
irne emi Pol .
² lamati, ett
2 mü gorir core
(id cam,
erccltemn
etli: ſed an
n Numen
onumr: inco⸗
I Eleam ſ
n Ele gen
e Ne ene
enern Nl gal
Cle, Qvam wirs
es crunre,
Uii ffigemus
I? Quid n
Gi benepramn
hen ſneam
Nninmentd
Kao, autiin
1, Nüehnm ſlb
nm vndis Bed
genilum omn
1 ſit ing,
iMn

.

Er Maninnor.
Einn. Ari en
e Penid (itn
nun nin I
W ei, du
H Ael, glän e
mnn d Kptt
I in
aN Pbichn
buchen il
Wd ſ
Ete noli 1on
Keuu Manis
ltaren lege

dun Ceinen

etkn Rd
Pat mn en
Anm& nor

Enihnuliag

kenn
In ao.
Elch
I rr.

WN
Amie 3
egine
iarr l

N

N K
enl
Dlr. 8

rir n i
inmun
unein
Anmn
mer Me.
mnehn
logk
venn e
Prehm,
aeniner.
. Ch
nguincet⸗
ege
anmmm hi⸗
de anmn
neällsen⸗
Almimter
Eiohin
Hoe
Ene nonm
ultheinn
e ndm!
i iul EN

Ae
läinnn ,,

“ De Cyro Roge. Cap. XXIII. 191

à fratribus Sichem in Sororis ulonem oppreſiæ.
Conſternatis Chananæis patuiſle parenti iter tu-
tiſſimum poſt cædem Hemoris. Sibi dudùm ſom-
nianti manipulos proclinatos, & ſtellas undecim
vectigales affulſifle ſemiſomni. Ar iſta prudens
decora præterivit, Hebræum ſe tantùm profefſus.
Fides enim in vincto regnabat, quam ſuorum &
lauro præferebat Joſeph & auro. Quatuor Re-
ges Abavus cecidit? Sed una mihi circumciſio-
nis meæ gratior, & nobilior cicatrix eſt, tantâ
illa Regum ſfirage grandior, & clade. Ed cæde
illatus eſt in Salem Abraham triumphator? Hoc
me vulnus inſerit cœlo, quò nemo ſine triumpho
invehitur. Icto cum Regibus foœdere ſuperbit
Iſaacus? Sanciuntur Regum fœdera cruore por-
cæ. Mihi cum Deo fœdus ſtat ſanguine purpu-
rato. Quò hominis, quàm pecudis præſtantior
cruor eſt, eò munificentius fœdus eſt, quod meo
ſanguine cum Superis tranſegi. Evertére urbem
fratres? Sed Dinâ ſubvers4. Me integrum præ-
ſtitit, qui me parentis culter diſſecuit. Non de-
floratus patrem armavi, ſed, ut efflorerem, me
Jacob deputavit. Plurimum domi gazæ coœpi-
mus? At aſtris inhiantem coeni pudet ſubluſtris.
Plebeios opibus prægredimur? Fide Principi-
bus anteſtamus. Hebræum proindè me, non pa-
tricium, eſſe aio. Hæc ego vincula Eluſi meæ
indole fidei. Circumciſioni enim ferrum non
repugnat, ſed ſubſervit. Catenis portô fruſtrà
me premi poſſe putatis, qui ferrum non pertuli,
ſed amavi, etiam cuùm feritet. Joſeph, non Ata-
vis glorior coronatis, ſed Rehgione efferor avitâ.

Eterna
tantuùm.

.

Syiritnalia
cateris præ⸗
ferenda.

circum-
ciſionis
Laus. . . .
percolerent. Nam originem é luto ducimus uni-
verli: ſed alò alia nos religio avertit. Hebræo-
rum Numen non laſcivit in pecore, aut in auro
ſcortatur: incorruptum eſt, nec laſciviam ſequi-

tur, ſed eam ſtricto perſequitur ferro, volupta-

4

Uihornns ,e tum ſede cruentata. Hujus ego vulneris pur-
ve is u puræ antè penè aſſuevi, quam faſciis: méque va-
,itani gientem Sol paludatum vidit cruore meo. Diſ-
6. A cite, quam viris fortitudinem fides inſinuet, quæ
Nam n pueros cruore, vulneréque initiat? An mollitie
pemg le viri diffluemus, qui vitam inter gladios auſpica-
Ganr Cnl mur? Quid nobis cum voluptate commune,
Clrn qui perreptamus in ſanguine? Legem polſteri ac-
mma ntn Gpient ſaxeam; Nos telo proluſimus lapidi.
e lan Non immeritò geſta, opéſque majorum conti-
d,bet Eeeleſwaſti- ceſco, cui tantùm dignitatis accedit è fide. Hæc
lenmn in0. ache Joſeph tum ſubmuſſaſſe viſus eſt, quùm gy-
h,al hell ait Nogs. priis vinctis Hebræuin ſe eſſe teſtaretur, nullà
1 litate, ed gentilium commemoratione ſuorum, laudatum
Firamegle ſe ſatis ratus, unâ ſuæ ſectæ ſanctitate. Fumoſas

alii Majorum imagines proferant: Ego ſtatuis

t, Vera chri non animor. Me nemo illuſtrem fumo arbi-
1. au 4 W. tretur. Aris glorior, non Avis; Nec palmas
k,en en⸗ Giluas. meæ gentis circumfero, quibus hoſtias, libaque
ide⸗ Glonia ve nunquàm non prætuli. Domuere Majores fero-
e ſe ta. "ciſſimas nationes. Sed uberioris eſt gloriæ cœlo
na eh ilite ſubici, quam tetris imperare. Quot enim vi-
lef- 1 Dienia: Ctoriam de Scythis retulere, quos nivium domi-
linmg,, vi, tores ardor hbidinum in Boreali triumpho com-
ei buſſit? Quid juvat catenas barbaris injicere, ſi
nEnnt,, tete vinculis non eximas ſcelerum? An præſtat
niſe 4 laurearum Martis efſe, & Veneris fulguritum?

„ 7 ⸗ d
P nſel ie⸗
3, en

Nolo florem legere felicitatis, ſi me vepres libi-
dinum deiinent. Ideò Abrahamum non trium-

eyeſe⸗
egu phis celebro, ſed ſanctimomia; & fidei me ejus
3 ae hæredem jacto, non gloriæ. Triumphaſtis vos
zve Phſeligz⸗ quoque non ſemel, gyptii ; at, qui Deum in
Nlen = Egypto & norit, & colat, unus adſum Hebrææ
omen gentis nullius compertus criminis adoleſcens; niſi

Quid colam, profero, non qui me domi vernas

fortè in limoſa provincia ſcelus eſt, non foœdari.
Si enim, quid me vinciat, apparerer, hæ, quas
cernitis, catenæ, Lilia eſſent, non Catenæ. Sed
me lilium non tenet, quia meum teneri lihum
non potuit. Latet taen libertas in vinculis.
Siquidem, quòd me fœtina non renuerit, his
me proptereà funibus adſtringet. Aduhkeræ re-
pughavi, quòd me fides contraà illecebras & ar-
maverit ferro, & circumciſione obduraverir.
Malè is ad laſciviam provocatur, qui adolevit
in vulnere. Jacto proptereà plus fidem, quam
genus. Nam patricius peccare potui, circumci-
ſus non potui laſcivire. Omnia mea putatote
ſtemmata uno ſtigmate defimiri: Hebræus ſum.
Huc indè me tranſtulit, non fortuna, led pudor.
Eterim ariſtarum & ſiderum fehcitate fruerer
ſomniatâ, ſi obſequi Dominæ vohuflem. In illo

Peccati
Odium.

ſanè cum Domind ſomno Dominatus meus evi & a
ilaſſ. — . . Eiiſicans.
gilafſet, qui vigili conſogitur. Sed mmalo fortu-
Felicitas

nam meam ſomnium eſſe, quàm vel iemel in-
dormire laſciviæ. Alligent manipulum meum,
dùm à libidinis zizanio ſit liber. Me ſidera non
adorent, dum, cum aſtris, nox quoque à me
criminis abſcedat. Hoc retinete, ſublatus ſum de
terra Hebræorum. Id me abundè decus nobili
tat; id me fortiorem, majorémque præſtitit &
fœminæ complexu, & ferro.
Jactata iſta dices à Joſepho, ſed nullaà ſectæ
reverentid. Nam pocilltor Hebrærum üomen
& ritus, quos nec Mare erat hauſtarum, uno
foædè cyatho depreſſit. Diu enim interpretis ſui
immemor, quam nullius ſi pretii apud Reges
& Aulicos religio, abuodè poſteris conſignavit.
Qui ſanè pocillator improbiſſiinus, ſi genus,
avos, & palmas adoleſcentis intellexiſſet, quan-
tus in vinculis jacerer boſpes, nunquàm Regem
celaſſet. At idololatris ilaudatum, ſoldque ſe
Ctà commendatum Adoleſcentem proferre, ſibi
indecorum arbitratus eſt ſervus. Ubi religionis
contemptorem Aulicum patieris ingratum, hinc
fidei tuæ ſumma fir decorum acceſſio. Etenim
nihil æquè probatur ſapientibus, quàm quod Au-
licis præcipuè improbatur. Aula enim, more flu
minis, in depreſliora demittitur, & ſtagnat in
fundis. Iis non rarò affunditur Regia, quos mi-
hil excelſum, ſubhméque ſapere videt; ab iis
veròô refugit, quibus Philoſophia cœni tædium
perſuaſit. Quamquam à cyatho ad mentem brevi
rediit pocillator, & Pharaom, quæ in luto ſqua-
leret gemma, indicavit. Quam tamen fide pri-
mùúm dilaudavit. Erat ibi puer Hebræus. At
rehgionem Aulicus ſpreverit. Plurimum illi hoc
maximè ſacrilegio debere me fateor; Sanctiorem
hinc eam, & honoratiorem eſſe conjicio. Eam
magni fecit Jonas in Pelago. Hunc enim per-
contati nautæ, undè, & quiſnam eſſet, und fidei
ſuæ denuntiatione tot quæſtionibus ſatisfecit.
Quod eſt opus tuum? & quæ terra tua? & qud
vadis? vel ex quo populoes tu? Et dixit ad eos:
Hebræus ego ſum, & Dominum Deum cœli ego
timeo, qui fecit mare & aridam. Quàm non tar
ſubmniſse Jonas ſenſit de fide! Non ſe Vatem unalis
. . . omnibis
fuiſſe dixit, totâ celebrem Samarid. Non ſe for- erzferéda.
t& Sareptanæ viduæ hæredem jactavit. Eliæ la- A Yona
crymis reflitutum in vitam; quique prius fere- Ve ete
trum calcaſſet, quàm ſuggeſtum.

Veræ.

Tribulatis
non nocet.
Nihil præs
ter Deum.

Gen. 405
15..

III.

Hominibus
non place-
ré.
Aulæ dam⸗-
na.
Aulicis ;
aulagise
improbari;
lLaus ſum.
ma eſt.

Autl cus ń
promotus.

Perſecistio
argumen-
tum virtis⸗
tis eſt.

Gen. 41.
12.

§. Jonas;
Gloria ve⸗
ra.

Talenta
Veriora.

Jonæ 1.8.

Pterna
dantum.

Non mira- & Fides,

culis familiam ſuam illuſtratam blateravit. Non
ſe legatum Numinis eſſe, unumque à Deo de-
ſtinatum Ninivitis fulmen ſucclamavit. Suppreſſit
omnia Jonas, uno fidei contenus elogio. He-
bræus ego ſum, & Dominum Deum cæli ego timeo.
Hæc mea & geſta, & inſignia, & gemniles lſunt.
?VMV Neque

192
Neque verò, ut £gyptio pocillatori, ità hic
Ibid. r'. Nauclero fides obſolevit. Et timuerunt viri ti-
more magno. Et dixerunt ad eum: Quid facie-
mus tibi, & ceſſabit mare à nobis? Quam à Nau-
tis non impetraſſet erga ſe Jonas reverentiam,
commemoratà de funere victoriâ, ſuique vatici-
mii expoſità dignitate, eam profeſſione religionis
extorſit. Conffictari ſe ſciunt vel flagitio, vel in-

Eecleſia. vidià hoſpitis, nec in eum graſſantur. Quin per-

Wdean contantur ex eo, quâ ratione ipſomet uti poſſint

irati Numinis piaculari. Quid faciemus tibi?
Religi⸗“ Demergimini occaſione Vatis, & eum non ſub-
honorandi. mergitis? E. fragij (lri Authorem, quaſi
gitis? Er naufragii veſtri Authorem, q
fortunæ oraculum veſtræ conſulitis? Et è puppi
non deturbatis navigationis, navigiique ſenti-
Zuſti, Ee- nam? Molus tantorum fluctuum hic eſt. Quam-
SAane. did ille ſpiraverit, tamdin Navis non reſpirabit.
chi coli de- Cur tardatis unius jactu advenæ omnium vitam
bens aß paciſci? Hebræus eſt. Sed Conſularis non eſt.
omnibus. 4 .
Hebræus eſt. Non tamen pugnavit, non trium-
Nauta Je- phavit, non regnavit. Hebræus eſt. Non ulli eſt
emts. Regum gratioſus. At eſt Numini familiaris. Ti-
memus metuentem Numinis, & trepidantem
R ar ſubveremur. Quem ſanè vel fulminantem deje-
1 ciſſemus, inermi auſcultamus, und fidei loricâ,
Dienicas haſtdque metuendo. E reo Judices pendemus; &
ſen donle. lictor imperium damnati præſtolatur. En quan-
iùm terroris injiciat ipſi quoque ſuperſtitioni reli-
Praie. gio? Inter decumanos, habuere nautæ, quo
quriſaiszi”o acriüs terrerentur. Plus Jonam horruere, quàm
virtuie ſie mare: & pereuntem non minus timuere, quàm
Pote. voraturum. Adductis proindè remis Navim con-
Fervar citarunt, quam opum fruſtra jactu levaverant.
ſ, Se- Mare, Jondque tandem permoti, Vatem Pela-
nerabiler. g0 dedidere, ſed tanto metu, tantôque obſequio,
ut non reum mergere viderentur, ſed Regem
videri poſſent in Navem excipere, à quo eſſent
deprimendi. Oravere, expalluere, depoſuere
Tbid. 14. tandem Jonam: Quæſumus, Domine, ne perea-
mus in anima viri iſtius, & ne des ſuper nos
Janguinem innocentem. Quis ità victori blandi-
tur, ut Proretæ transfugam reverentur? Tum
quoque obſequuntur Jonæ, cùm in eum de-
Evcleßa. ſævire coguntur. Urinàm id obſequi à nobis
Riei hono- imnpendatur regnantibus & perlitantibus Ponti-
vandi. ficibus, quod nautæ perduelli detulerunt. Pudet
5. Erelfa tanti fuiſſe apud Ethnicos Religionem non ſolum
Romanæ. exteri, ſed profugi, quique eos in tantum vitæ
diſcrimen, merciumque jacturam conjecerat. Sæ-
vire in Jonam Pelagus ſentiebant, cœlo illum
ſciebant inviſum, eſus ſacrilegio fugæ omni ſe
penè gazäâ mulctatos, mergi in horas trepida-
bant. Arttamen Deo coœli initiatum, Vatémque
Numinis vel prævaricantem reformidant. Nos
utinam ita Vatis innocentiam coleremus, quùm
ad Deum accedit, uti remiges recedentis à Deo
Vatis defectionem coluere. IIIi ſui naufragii Au-
bid. 13. thorem demergere nec juſſi potuere. Et remi-
gabant viri, ut reverterentur ad aridam, & non
valebent. Incolumitatis nos noſiræ propugnato-
res perdimus, & quorum laniare membra non
poſſumus, eorum famam, rabidi quaſi canes 6
Authorati mordemus. Quis enim aut Sacerdotibus parcit,
Deo Reii. 4, . I —
giaß con, aut Monachis, ideò tantuùm inviſis, quòd agen-
temnuntur. di cum Deo deſiderio patriis procul laribus, &
riſare finibus exceſſerunt ² Quos plurimi faceremus,
Jaſorum. ſi libidinibus, ſi pecunis, ſi gloriæ domi ſuæ ſtu-
PBerleeuto derent:⸗ fecretos a foro, à circo, à Senatu deri-
S demus. Is eſt religionis apud nos comtemptus,
‿ Eccle ut quos in lupanaribus honoraremus tabidos &
Pite diffluentes „eoſdem Aris adimotos, & ſacco Nu-
minis paludatos, aut velis arceamus noſtris, aut

— Oliva in Eſdram.

admifſos, quaſi vulgi quiſquilias & immoti au-
diamus, & vix dignatos reſponſo abire jubea-
mus inhonoros. Meis ego oculis vidi in Urbe
Italæ haud ignobili, non equeſtris, ſed conſula-
ris familiæz Monachum ab inferioris longè notæ,
proſapiæque Prætextato tanta gravitate oris vo-
ciſque exceptum, ut Mardochæum Aſſuero ſiſti
exiſtimares. Nam Aulæo cùm vVix ſe Prætor ex-
tuliſſet, ſurrecto capite, aliorsum detortis oculis,
ſiniſtrorsum demiſsà dexterà, voce aſsA, ut ſe
ponè ſequeretur iis vocibus, quaſi coronatus Ar-
taxerxes, indulſit, accedat, Pater. Tum non ſi-
niſteriorem ſibi eum aſſidere juſſum, ſed adver-
ſum, humeris ſcilicèt in aulæum averſis, inte-
ctum ſilere tantiſper tulit, quo Majeſtati ſuæ ſat
crederet perlitatum. Mox loquendi poreſtatem
fecit, ſed eàâ lege, ut, diſſerente Servo Dei, pi-
Ctas cubiculi tabulas, aureãque fornicis ſimula-
cra oculis identidem pererraret, quo faſtu, nec
ſubulcum Cæſar in Pharſalicis audiſſet, quàâ die
terrarum orbem debellavit. Tandem dicentis ab-
ruptâ periodo, abundè ſe iis de rebus admoni-
tum ait, ſellaqque afflurgens, Eho, ecquis hic
eſt, inquiit, reductéque raptim velo à barbatu-
lo, intrà anterioris cubiculi limina ità conſſitit,
ut fori rabulam priuùs ad ſe ingredi juberet,
quàm totus è& cubiculo ſe Monachus proriperet.
Eundem fortè Semiconſulem conſobrinus Mo-

nachi convenit, præmiſſo tamen circumpedaneo,

qui ſe venturum nuntiaret; cui ad aulæ gradus
occurrit, ütque dexterius Eques latus ſibi tege-
ret apprecatus, priorem, quaquà tranſirent, an-
teire juſſit. Mox cubiculi oſtio ut ſederet ad-
verſus non difficilè impetravit, ſibi ſedentem
contrà protractaà ſellà, dimiſſis aut infraà loquen-
tis ora, aut etiam humi luminibus, Equitem au-
diturus. Quem nullo faſtidio pertulit non unam
clepſydram inſulſiſſimis officiis exhaurientem.
Garriendi tandem ſatie abeuntem, verbis, hu-
meriſque demiſſiſſimis proſequutus, ad bigam uſ-
que non abnuentem deduxit. Nec indè tam
ſe citò expediit, quin diù præſtolaretur abituro.
Nam, quuùm intemperantiùs alterum ex equis
verberaſſet auriga, impatiens ſcuticæ pullus an-
teriores modò pedes ſurrigere copit, modèò fe-
rienti recalcitrare, cervicem modò diſcutere, rhe-
dam interdùm detorquere. Incuſſo tandem ve-
hementius flagello, refractarius ceſſit, ſed rapi-
diùs abreptàâ bigàâ, inofficioſum abire Equitem

coëgit à Conſulari, quem è cortina, eventilato

pluùs pileo, quam capite vix ſalutatum, effus
eques fugâ, ruboris, tædiique plenum rehiquit.
Itäne? Ergo ex ſororibus ortos, jiſdémque inſi-
gnes majoribus homines, tam diſpari officiorum
culu proſequimini! Ocreatum reveremini ut

Numen, cucullatum, quaſi remigem proculca-

tis. Tantumne impetrant ocreæ? An non Chri-
ſtus in Monacho ſpernitur, cujus ità inſignibus
eviluit, ut deſpuatur cucullo, quem nemo bra-
Cteatum non coleret & braccatum? Deducere-
tur criſpatulus & unguentatus perhonorificè à
Primoribus ad uſque limen ædium ſupremum.
Palliatum & pallentem ganeones & ſcurræ ſibi-
lhis ſalibuſque aulà, atriéque propellunt. Dege-
neravit ſanctitate habitus, Ordiniſque claritu-
dine abſolevir Adoleſcens, ſummo futurus in
pretio, ſi è& ſinu Mimæ diverteret ad Primores,
ideò degener, & bajulus aggregatus, quòd cruo-

re Numinis rubentibus buccis ab Odæo progre-

diatur in aulas. Una ergo ignobilitas eſt, autho-
rari Chriſto; Una item, non quidem apud om-
nes, nec apud multos, ſed apud aliquos dignitas,
olere

.

efe uine⸗
its,ſbi
.. Cu ne⸗
vr. di 6
imnei nſi
n ecupe
ſudors .
Gebam tall⸗
ſenlur, non
mpunandi 4
un aogelan
co initiate
Auchigemn ⸗
rolein 1
umr, ſ,
iinimque in
e Nætores
1. Nemo gr
ſetuclne nol
Go edecorat,
ss, Eenut
lun elpoia
e Aule,
hare, Com
ult oabi t
Ickum telis o
Nefämis tiu
MMamres, guo
ſen, nan a
3bod lrhn .
Lengtbos ile
D enrern.
ſun, gi lrul
Cum,nparerin
Mublämus in c
Iyonn Puͤr⸗
(alng enlen
Mnin oopior
ltebebins l
ſeitohum
Iie! Vosh
Conhlkaninos.
aabuntur
llnog id at⸗
bin donang
Ramntni
rſi denntzn
on unn kars
1e ſeeitien
8 1 8
eltegtu P
6
ꝛJ. achn
üihli iner
chnit, glnn e

Puh
Eribe leren

i De Cyro Rege. Cap. XXIII. 193
e Slere paſtillos, 8 m re oleret ligio invehit, hos verò infrà tripodas deji-
in vlere paſtillos, Veneretn redolere. Si oleret re igio mnre 1, 08 V i fe tripodias d . .
dentb hircos, ſibi profuſiora adſterni vellera gratulare- cit? Si una HD onelt t fi⸗ 1 na in
ene tur. Qui redux ex Altari Agnum olet, deglu- lum cum Clericis 4 cendet, de “D et autem
Eenn betur. Si pſaltrias adiret phaleratus, dexter Op- cum Monachis in aerruind . Aut nac Rru
enl timati conſideret. Noviſſimum cum rubore lo- fides honckrrus à ericie⸗ r or adeò Eri⸗
Nan cum occupabit, quòd non regnaverit cona- Corurn fidem eguli, Dynaſtæque driet
i . tus, ſed ſe virtute præcinxerit, unius poſſeſſio- Neque enim, ſi una on um religi elk, one-
14 ne pudoris nullis non ædibus eliminandus. Neſ- ſtare Clericum debet . nichurn vVerè deho-
mnt ciebarn tantâ Fidem invidid conflagrare, ut neſtare. Sol, quoquòô inci lrir niroten imper-
bnm, ejus teſſerâ Senatorii palmites ſtolones habe- tit ſuum. Fides quoque, lo eſt, æqu&
ne rentur, non excolendi ad honoris frugem, ſed omnes illuſtret. Nolumus occaſione fidei tumere
1 amputandi ad incendium, torribuſque ſartagi- opificum ſobolem, & Regum filios proculcari
gelt, in num aggerandi. Odimus cœlo conſecratos, quos At quò me æſtus abripuit? Injurius in amplit-
nſe Orco initiatos amaremus. Quos Prætores in ſimum ordinem profectò ſim, ſi unius inurba-
nlotſn quadrigam adſciſcerent, ſi & ganea proſilirent: nitatem Levitæ in omnes cupiam, cogamque
nii eos proſcindi à ludionibus, dicteriis, diriſque redundare. Fateor id me ſemel monſtri aſpe-
Bwulnd⸗ patiantur, ſi pleni Numine erumpunt è& ſylvis. xiſſe, putidiſſimè ſcilicèt officioſum Clericum
tinn Utinatmnque in Dei filios tantùm licere lurconi- in equeſtris ordinis cincinnatulum, ſaxeum verò;
le, e bus Prætores, non Sacerdotes quoque patian- durumque in ejuſdem ordinis cucullatum. Accidit
ctenis tur. Nemo gratior, honeſtiorque Regum con- id tamen ſemel, & unmius aut incuriâ, aut injuri,
Nuahn ſuetudine non eſt. Sola cum Deo neceſſitu- aut inſcitiâ, aut ruſticitate Prætextati: qui, pa=
agil do dedecorat, majoruümque Lauros corrumpit ce ejus dixerim, trahebat plurimum ſtuporis
oakein Fides, demutaâtque in ſalicta. Religionis nos pal- è& ſtirpe, homo recentiſſimæ famihæ, & ſubi-
na Cli, lium deſpoliat, ſolà in mari magno, ſpatioſô- taneus è trunco Mercurius. Quot verò non
di hr, que Aulæ, ſolâ, inquam, Evangelicâ naufragos togati Clerici, ſed Præſules infulati, ſed Eccle-
s Mnſet nuditate. Comatulum Abſalonem Quercus ſuſ- ſiæ Principes magni in deliciis Monachos ha⸗
Cbrnn . pendit Joabi tragulis periturum. Tonſura Mo. bent, perhonorificè appellatos, humaniſſimè ac-
uml nachum telis omnium, & linguis exponit; uno ceptos; primoribus non poſthabitos, menſæ ad-
alegi Rehgionis titulo Joabos nacturum innumeros. hibitos, primo à ſe loco in quiadrigis ſedere
nu ſhire⸗ Piſcatores, quòd olim retia Chriſti juſſu dimi- coactos? In his porrô nullas familiæ ſordes aut
her . ſiſſent, non æquati Conſularibus, ſed Dictato- obſervant, aut faſtidiunt, und illos abundeè ino-
1Eehe a- ribus antelati. Jam Conſulares poſthabentur pia fidei locupletes, nobiléſque teſtati. Etenim;
ei Een remigibus, ſi ſe bonis ſuis in obſequium Numi- quos à Calceis ſibi eſſe nan paterentur patriâ tu-
iſiher. nis abdicaverint. Levitas, ſi qui fortè uſpiam me conveſtitos, futuris eos Chriſti ſegmentatos
Hliene ſunt, qui pluris Equitem faciam, quàm Mona- pares ſibi volunt, & patind, & ſubſelliis. Pu-
Ptnon uum chum, rogaverim, quo titulo Nicææ Conſtanti- tant, ſiquidem, nec immeritò, natalium ſordes
Manenen. nus ultimus in cœtu Patrum conſederit, niſi Re- omnes & maculas ſat tectas & convelatas in
etiik⸗ ligionis ſplendorem re eritus in Clericis. Sibi Monachis eſſe, unà Evangelii, Chriſtique nudi-
Aben Cæſares prætulere Clericos hoſtiarum litatione tate. Quis enim avorum nævos in nudo vi-
zin n Numini propiores. Et Equitibus Monachos deat, obſervétque ‚niſi Lynx? hoc eſt, niſi Lu-
tetur dDnn poſthabebitis Clerici, quos Chriſto conjunctiſſi- pus, & fera, non verò Præſul & Paſtor. Mitto ſu-
unn er ei mos fecit opum contemptus „ & vulnerum ap- blatos de pulvere egenos, erectôſque de fimo ino=
i petitio? Vos fidei prærogativa opulentæ præitis pes ſuffragio Patrum Principibus ſociari, &
ce M Conſtantinos. Hi eſurientis teflera fidei bubul- gloriæ ſolio à Pontificibus inferri. Ex his bonus
1, nohdk . ubul- gle ſic i. Ex his bonus
llurr cis æquabuntur? An Cæſar ſuppedaneo ſui ſoli vellem Clericus ediſceret, quantùm de ſuo fa-
e “ ſcabello deſidere permiſiſſet Majorum abollis ſtu detrahere debeat, quantique facienda ſit; vel
Gncke paludatos id ætatis Sacerdotes, quos ſuperiori ac- in plebeiis Monachis fidei teſſera, ne Mona-
n ien cubitu dignatus eſt fidei carbaſind candidatos? chos in polie n deſpuat
ir uirn dubitu dignarus eſt fidei carbaſind candidatos? chos in poſierum Conſulibus ortos deſpuat ;
die Ni Si ergo tanti Sacerdotem facit Imperator, quòd quos in familiæ prætextaâ faſtoſos homo ipfſe re-
M Chriſio demutatione tunicæ acceſſerit: cur vos centiſſimus extimuifſet, ſuſpexiſſétque, longo
m, i non tanti facitis in Monachis ſanctiotis tuni- iis proximus intervallo. His eum imbuendum
hun teigle Ccæ ſeveritatem à Sericati Cæſarem anteeunt: exemplis dixi? Erravi. Tantis dedolari, expo-
Gengtein & pellitis ac Seminudis ſub Chriſio patriciis lirique Magiſtris non debet. Parem ruſticitati
fann bracteatus Eques præferetur ² Attendite vo- ejus præceprorem ſublegi. Erudiri enim non pur-
gkrenii d bis, ſi Monachis non proſpicitis. Si enim fi- puratis, ſed portentis decet Vani capitis fa-
en ale⸗ dei titulus inter quiſquilias vulgi, aulæque eos ſtum. Redeamus ad Jonam, huc undè diverti-
Hunnr deputat, quos ſemotos a cœnobiis, redditôſque mus;, & Balæznam Superbienti imponamus, ur
n ilgii⸗ gentilibus coleretis im pensè: timendum eſt, ne, eum illa contemptum in Dei ſervos, faſidmque
n wenoht qui eodem fidei titulo vos ſibi prætulere Prin- dedoceat. Et præparavit Dominus piſcem gran
)Deduer cipes, ſui illos obſequ'i & pœnitere incipiat, & dem, ut deglutire Jonam. Quid expectas, ſi de-
honoifte pudere. Cur enim, inquient, equeſtris nos, ſtinatam prædam deglutiat bellua truculerka ?
n Kyem Plebeiique ordinis viris primas concedamus, An non eum attritum, concisumque in minutiſ- Balzna Jue
Kune ſi und Religionis tunicâ inſignitis: cùm apud eos ſimas partes, & quaſi atomos, primo ſtarim Kosreve
mm. D ità cilicio, & ſacco, hoc eſt, ſanctiori Religio-: morſu belluæ extimeſcis? Vixit in ore belluæ ntur.

Ge ANhn mnis habitu conſularis ſanguinis degenerent, & Propheta. Vixit in gutture. In alvo vixit. Nec

10 ſpuns i evilefcant hæredes, ut hoc tantum nomine ton- tantiſper vixit quamdiu eum coqueret Pilſcis.
d Find, ſoribus illos, lippilque vix æ uent? Num diviſus Triduum in Balæna non pernockavit ſolum;
. an eſt Chriſtus? An fides, quos eminùs Deo admo- ſed oravit, in Templum ſe Vati confingente
Nrn oge Vet, eos Regulis Præferer „ quos veròô Deo co⸗ monſiro. Et erat Jonas in Ventre piſeis tribis Tbid. 4e
Gil,ut minus adjungit, Chriſto paupertate, vitæque au- diebus, & tribus noctibus. Et oravit Jonas ad
Mn ſteritate propiores, 608 poſthabendos novis, no- Dominum Deum ſuum de ventre piſcis. Audin'.
gie viſſimiſque civibus ſanciet? Cur illos ad ſolia Nudum quidem, ſed non inermem & Navi
Eihic. Comment. Tom. III. Jonafk

galenayo- Cibus, in alvum

194 Oliva in Eſdram.

Jonam dejecere Nautæ, quem Fides, Dei teſ-
ſerà, loricaverat. Ergo, ut Hebræum eum eſſe
Balæna ſenſit, repreſlit illicò eſuriem, nec jam
ſe ligurire poſſe intellexit, cùm ſibi, non pa-
bulum in præda, ſed hoſpes dederetur. Op-
tabat vorare hominem, ſed Vatem in homine ve-
rebatur. Malas non ſemel ſuſtulit, quò eas de-
mitteret ingeſtam prædam attrituras. At timen-
tem Numinis Vatem extimuit, cpitque linge-
re, quem ligurire decreverat. Morſus in ofeu-
la demutabat, ſuberâtque inter dentium ſerras
ſuaviandi, quis crederer? illecebra. Videbatur
oſculum, inter belluæ genuinos, quaſi marina
& dumis roſa, eò gratior, quò hyeme feri-
tatis ſæviſſimà vernabat. Mirabatur ſuaviorum
illecebras Jonas eas inter cuſpides germinare,
putabätque jam ſe naufragium ſomniare, non
ati. An non ſomnia ſunt oſculorum deliciæ è
dentibus belluarum? Diù Balæna Vatem re-
tinuiſſet in ore nullâ ſatie blandiendi, niſi cu-
baturum illum duriùs intrà dentium ſerras me-
tuiſſet. Ergo diductis, quantà vi potuit, fau-
Jonam trajecit, ubi & epar

ne adbtan. Conſtravit in culcitram, & Vati cor extruxit

Rnur.

in Aram. Et ne vel invita Vatem coqueret,
ſtomachi faces novis ſubindè gurgitibus tem-
perabat. Aurigabatur proindè, & pſallebat Jo-
nas in naufragio, mitiſſimo in aquis coœlo re-
creatus. Belluæ enim viſcera, quæ ſuo thio-
piam æſtu in undis repræſentaſſent, congeſtis
aquarum fluviis temperata, æquoream quodam
modo Idumæam, riguamque Vati exhibebant.
Nemo ſeu cogitatione, ſeu conjecturà facilè aſ-
lſequetur, quas bellua ſuo pabulo comparaverit
epulas, nullæ ut hoſpiti defuifle lautiæ videren-
tur. Nam ſi ſumptuoſius nemo cœnavit quàm
Cleopatra, quæ maceratum aceto unionem ab-
ſorpſit, ſummaâ, non admiratione, ſed indigna-
rione mortalium. Nam comparem reſolutæ
margaritam, quam ingluviei luxuriantis Re-
ginæ ſuperititem Antonii preces effecere, diſ-

Luxuria. ſeéctam Romæ Veneri appendit Octavius,

quo poſteris traderetur eodem ornari pretio
duas Deæ aures & genas, quo unum Ægyp-

1.

sitidobhe- tiæ Pellici temperatum eſt poculum. Non enim
Mnatrir. gemini bibunt adulteræ, ſed gemmas ebibunt:

ut hinc maximè liceat conjicere, an parſu-
ra laſcivia ſit equitum patrimoniis, quæ regno-
rum pretia uno hauſtu exhaurit. Si, inquam,
tam lautè convivata eſt Cleopatra, uno ſa-
ginata margarito: Quæ fuere Prophetæ coœnæ,
cui non ſemel, ut puto, bellua conchas in
ſuccino, ambarumque obtulit, rejectis tan-
quàm bellariis in ſecundas menſas margari-
tis. Nemo mihi Æſopi patinam CC. Seſtertiis
æſtimatam objiciat; ſiquidem quam hiſtrio quæ-
ſtuoſiſſima artis infamid ſibi, garriendo, agen-
do, inſaniendo ſepoſuerat voluptatem, eâ in
monſtro gratis Jonas fruebatur. Quos ibi echi-
nos exuxit? Quæ oſtrea momordit? Quos li-
bavit mullos & rhombos? Grandiloquum me
forté damnatis commentitii in monſtro epuli?
Id, ut exſcriptum non aio, ità inſtitutum à
bellua, paratumque Jonæ nullà ſanè inconſe-
quentid perfcribo. Etenim plùs eſt vorato ſeſe
Vate abſtinuiſſe monſtrum, quàm illi ſiruxiſſe
menſam è& conchis. Jejunat Balæna difficilius,
præſente, paratôque cibo „ quam convivium
inſtruit ex oflreis. At iſtbæc controverſa, ple-
nque difſenſionis omittamus. Ur coœnaſſe Jo-
nam negas in monſtro, eumdémne vixifle ne-
gas in bellua? ceciniſſe an tu eura negas, & oraſſe

in Balæna? Quæ veròô tam illiquefactæ patina-
rum deliciæ blandiuntur gutturi, ut mentem re-
creat conſuetudo cum Deo? Oravit Jonas de ven-
tre piſeis ?² Ergo perſplendidè lectiſſimis ſeſe
epuhs recreavit. Cecinit? ergo felicior ergaſtulo
fuit, quàm roſtratâ. Vixit? ergo in Vate fidem
eſt bellua ſubverira. Iſtuc à me tantuùm obje-
Ckari oportuit deriſoribus Monachorum „ quo
ſcilicet magiſterio belluæ Prophetam reveren-
tis cullum doceantur & obſequium in Dei
cœlique myſtas. Quo verò amoris ſenſu Balæ-
na Vatem retineret, deprehendemus in litto-

1
7

Jonæe 2, 2.

re. Et dixit Dominus piſei, & evomuit Jonam lbid. 1I.

in aridam. Occupantem fſui pabuli ſedem &
penu, Vatem ità bellua ſuis præcordiis ample-
Xabatur, ut imperio tantùm adacta Numinis re-
miſerit hoſpitem. Et dixit Dominus piſci. Quo
autem dolore à ſe Jonam extruſerit, verbi tro-
pus commonſtcat. Et evomuit, inquit, Jonam.
Si Vatem, quaſi pondus, geſtaſſet, læta eum,
non vexata, deponeret. Ejicientis angor, com-
plectentis illecebram proteſtatur. Vide, ut illum
non propè littus in undis, ſed in arentem oram
projecerit. Retinere hoſpitem, quamdi licuit,
cupiit. Magno ſanè periculo tanti corporis bel-
lua ſe oræ admovit; & fortè hæſit in vadis.

Sed perire, aut certè periclitari maluit acceſſu

littoris, quàm à ſe ociùs hoſpitem divellere.
Proh feræ humanitatem! proh Amoris in mon-
ſtro delicias! Pabulum vorat, nec devorat. Par-
cit pabulo, imò pabulum paſcit. Deeſſe ſibi
mavul Pelagus ad natandum, quàm Vati adeſ-
ſe ad naufragium. Conflictari, ait, præſtat (lo-
quentem enim indaucere mihi concedatur) quàm
jura violare hoſpitii. Ne algis Jonas ſordeſcat,
algis Cetus immoriar. Malo mori, quàm fſoœda-
re. Hebræus enim eſt, quem veho, & Deum
cœli reveretur. Bellua ſum; ſed me nulla à cultu
Vatis truculentia revocabit, quin meum in illum
obſequium meo vel funere redimam. Quod Jo-
nam littus excipiet, eo ego condar monumento.
Sed pereo non invita, ut mea in meo ſepulchro
fides vivat in Vatem. Qui me arenæ mandabit,
meæ utinàm is mortis cauſam exſcribat. Nam ſi
periſſe teſtetur me, ut pereundi diſcrimen à Jo-
nà depellerem, quo ſint honore proſequendi
Vates, qui ſe Numini devoverunt, mortales
fortè condiſcent. Quam ſi à me inſtitui ſectam
contigerit, non tum me funeris pœnitebit. Tan-
ti eſt etiam monſtris, legem, rationémque præ-
ſcribi, quâ Vates excolantur. Et non pudet plùs
transfugis à Balæna Vatibus obſequi, commodi-
que deferri, quàm ſuffixis Chriſio Monachis
deferatur à Clerico? quàm Præſulibus à Præto-
ribus impendatur? Quâ, rogo, immanitate Pro-
conſul proſcribit Antiſtitem, quùm proſcriptum
à Deo Vatem Balæna tueatur? Hæc ſervat
Damnatum: ille damnat Servatorem. Monſtra

naufrago blandiuntur. Naufragium agere Sacer-

dotem Prætor coget Politicus? Non unâ in Re-
gione Europæ Antiſtitum querimonias exaudi-
mus, vim ſibi à Præfectis inferri; adeò ut Præ-
ſulibus interdům nuſquam meliùs, quàm in exi-
lio ſit, nuſquàm, quàm domi, miſerius. Nu-
dum Balæna Vatem eſt reverita. Vos infulatum
Antiſtitem nolite patri, nolite famâ, nolite bo-
nis, thronéque ſpoliare. Si Præſulem margaritis
non ſaginatis, quibus Jonam Cetus refecit, cicu-
tà eum ſaltem ne offocetis. Alioquin viliorem
fidem Proconſulibus eſſe conficiam, quàm Ba-
lænis. Subrident ad hæc tamen fulgura Conſu-
lares, aiunque, paratos ſe ad obſequendum
Sacer⸗

Eocleſiaſt
ci coli de-
bent, quam⸗
non -
ent probi.
elga⸗

honorandi.

Eecleſiaft-
ci Præſules
honorandi.

Eceleſtaſtici

ſola debe-
rent Reli
Lione glo⸗
riari.

Eecleſia;

eendhnbi
4 ſi ann
hyi, ſan
5 Een, leſin

. tnque
enegeyl,
t u uum!
4 40: l
el imne⸗
larl zuel
heiriſin .
gemnli bibll
i, aulgalnu
lis hiun,
Getien 10
e Nl 1u
nr vgnde
Iro pec ver
n inarüran
e, noon
menlik Pr0
zun ſe en
Obrie Regul
Dinig, mot
nnn inol
In, ſele tt
do, Eeebiati
en le aſiſ
Mn 1
ulangonmeos
0O, tlo,
Fio ſchbs
Ia, u don
Peie, ej
Gann flden m.
buan prefen
Muls, Ed u
u, umnti
(lu, Mn .
Qd won lle
un, geſtrtüm
(aNeta Meed
Peonazenalen
1it Aeſes
Otkltt; Miin
Minn nation
Nertbous eret
Dchn, Mune
Mdre Ini Me
Palnas ☛
ehois ſ
auh⸗ Paddl
w Ccon, Gl
Petchun
uer furion
eehlan geni
aEtenlgel g
alaunn
N We
N
Tkebon ch
üennin.
nanſicerer
3 un obe
Een ren J
Pal' N ea

DW
i
erfle
dun,
n keiee
nn
Erlide
din i
mi Mai
Kan 8
ni n
Nmii
fiſi
n,iin
un, Jun
4, K n
var N
ice, uila
Henen an
Eimdin han
1 Cperdk
halt un
malit al
ten dGn
ImüRN.
Genn A.
1. D li
n aidkl h:
1,el bin
tu lun ,
eus ſickler, i
Ain ſek
ho,ADan
Ne Nllscln
weumnin in
un. Cootl⸗
monume
ged Epolt
ene malti
Cuba Nnl
Alnimna
e oedeni
t, Nanls
liani n
iebie V.
Onene ie
Gnhicet ſi
i, Conmnd
do Monctt
Mhuter
mmmiate Do⸗ 1
n racifun “
He ſerar
gen. Mlorlra
n iget⸗ dr.
on uakinke⸗
Volias illl
led
ei⸗

De Cyro Rege. Cap. XXIII. D 195

gesen. tià, ſi ſuam tamen Antiſtites, imitati Jonam, fſi-
Sarir v dem, feligionémque vereantur. Jonas, inquiunt,
,& Iu. Nuid ſeſe fide veſtivit. Nam opus, iter, vota, pa-
zus inn. triatnque juſſus expromere, titulos penitus om-
Pne 1. 8. nes negleyit, und fidei notione gloriofus. Quod eſt
opus tuum? quæ terra tua “ & gqus vadis? Divxit
ad eos: Hebræus ego ſum, & Dominum Deum
