Hac dicit Dominus. 77. 2
Quid eſt, quod debui ultrà facere vineæ meæ, & non
Jeci 5 91. I
Ex CAP. VI. Et clamabant alter ad alierum, &
dicebant, Jandtus, Janctus, Janctus, Dominus
Deus exercituum. Et dixi: Væ mihi, quia tacui,
Tuia vir pollutus labiis ego ſum. 261. 2
Ex CAP. VII. Et factum eſi in diebus Achaz, aſcen-
dit Raſin Rex Gyriæ, & Phacee ſilius Romeliæ Rex
IWrasl in Jeruſalem, ad præliandum contrà eam.
9., 1
Et dixit Dominus ad Iſiäam: Egredere in occurſum
Achazx, ad extremum aquæductus piſeinæg. Ilbid.
Ex CAF. XI. Egredietur virga de radice Jeſe, &
Ros de radice ejus aſcendet. 116. 1
Et requieſcet ſuper eum Spiritus Domini, Wirins
conſilii, & fortitudinis. Et replebit eum WPiritus ti-
moris Domini. Judicabit in Juſtitia panperes: G
percutiet terram virg oris ſiu, & ſpiritu lIabiorum
ſuorum interficiet impium. 141. 2 & 142.
& 257. 2
Replebit eum ſpiritus timoris Domini. Non ſecundum
viſßionem oculorum judicabit; ſed judicabit in juſtitia
vauperes. 143. 1
SWiritu labiorum ſuorum interficiet impium. Er erit
juſtitia cingulum lumborum ejus. 258. 1 & 2
Ex CAP. XIX. Ecce Dominus aſcendet ſuper nubem
levem, & ingredietur Kovptum, & commovebuntur
limulacra Wgypti à facie ejus. 231

lu .
amrcolintate 7
⸗ Piiſe.
; Eaif 6

1
AOpreur
, Centeß

NIIX. l
lntes iſi ml
Dominus, 4
eri.

lr LV. amt

unn 34 inelr
uue enn ſu
UCeXIII. n
unn doir nu
1402
E.

1CNu
n iilnen 1
ilfi, ui Grile
tin ilud. Er ed
Alne, Ain.
lii Aur Nun
Uir Nalan ſoer
II2 &
Un. W. Ver
E
n XII .
Uunbare e h
Ete cnpurrue,
bſd VV.
1 MII
lin ur he
. lfunter vl
in tran

E,
D

El. Umn
em Olarior.

Rienie

hmn a
eamn (t

nin e

n

zi.

A nnii
binii,

4
4.
Gaui i
eS

1em 6
. ſhlen
ultktin dr

1. N nskifen

⸗
S

ſumnike u
dter A As
ltu, Nlr,
i. Nend,
n Cun 4lejf

. , 1 9
Pluerfiu ain

rlluun

FPyredere
Hyel
ecuclu it ,
a de
8

==

4

I
. 665
. mit,
piing Ne ,
inpltiin
, &G rn,

D ,
,OiN,
i Ai 9

fiu Sll
N.
u enl
& ℳ.
m, .
u.

—

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. XXR. Qui dicunt videntibus, nolite vi-
dere: & aſpicientibus, nolite aſpicere: Loquimini
nobis placentia. 20. 1
Ex CAP. AXXXIII. Ned væ, qui pradaris, nönne &
ipſe prædaberis? 228. 1
Ex CAP. KXXVIII. Duimnm adhuc ordirer ſuccidit
me. . 1I04. 1
Tu autem eruiſti animam meam, ut non periret, pro-
jeciſti poſt tergum tuum omnia peccata mea. bid.
Ex CGAP. XL. Omnis caro ſœænum. 12. 2 & 156. I
Ex CAP. XLIV. Qui dico Cyro⸗ Paſtor meus és: &
omnem voluntatem meam complebic. Qui dico Hie-
ruſalem, Wadificaberis: & Templo, Fundaberis.
83. 1
Ex CAP. XLV. Hac dicit Dominus Chriſto meo Cy-
o, ocujus apprehendi dexteram, ut ſubjiciam ante
aciem ejus Gentes. 8. 1I & 124. 2
Ex CAP. XLIX. Leva in circuitu oculos tuos, & vi-
de: Omnes iſti congregati venerunt tibi. Vivo ego,
dicit Dominus, quia his omnibus velut ornamento
veſtieris. 93. 2
Ex CAP. LV. Verbum meum non revertetur ad me
vacunm, ſed faciet quyxcumque volui, & proſpera-
bitur in his, ad quæ miſi illud. 7. 2
Deſcendit imber, & nix de cœlo, & illuc ulirà non re-
vertitur, ſed inebriat terram, & infundit eam, &
germinare eam facit “ & dat panem comedenti.
Ibid.
Ex CAP. LXIII. Torcular calcavi ſolus, & de Gen-
tibus non eſt vir mecum calcavi eos in furore meo.
140. 2
Ex Jeremia.

Ex CAP. I. Quid tu viles, Jeremia? Et dixi, Vir-
gam vigilantem ego video. Et dixit ad me: Bené
vigdiſti, quia vigilabo ego ſuper verbo meo, ut fa-
ciam illud. Et fattum eſt Verbum Domini ſecundò
ad me, dicens: Quid tu vides? Et dixi, Ollam
Juccenſam ego video, & ſaciem ejus à facie Aqui-
lonis. Et dixit Dominus ad me. Ab Aquilone pan-

detur malum Juper omnes habitatores terræ. 30. 2
& 113.2 & 122. 2

Ex CAP. IV. Ventrem meum, ventrem meum doleo.
166. 1
Ex CAP. XIII. Et abii ad Euphratem, & fodi, &
tuli lumbare de loco ſuo, ubi abſconderam illud:
& ecce computruerat. 223. I
Ex CAP. XXVII. Ipſi prophetant in nomine meo
mendaciter: ut pereatis tam vos, quàm Prophetæ,
gili vaticinantur vobir. 35. 2
In Babylonem transferentur, & ibi erunt uſque ad
diem Viſitationis ſuæ, dixit Dominus. Ibid.

Ex Ezechiele.

Ex CAP. I. Et totum corpus oculis plenum in circuitu
kpſarum quatuor. 113. I

Et manus hominis ſub pennis eorum in quatuor parti-

bus. Ibid.
Ex CAr. VIII. Et ecce in oſtio Templi Domini inter
veſtibulum & altare, quaſi viginti quinque viri dor-
Ia habenies contrà Templum Domini, & facies ad
orientem, & adorabant ad ortum solis. 227.2
Ergo & ego ſaciam in furores non parcet oculus meus,
nec miſerebor. Ibid.
Ex Cap. XIII. Hæc dicit Dominus Deus: vaæ Pro-
Phetis inſipientibus, qui ſequuntur ſpiritum ſuum,
G nibil vident. Quaſi vulpes in deſertis Prophetæ
rui, Iſrael. 16. 2
Et violabant me ad populum meum propier pugillum
bordei, & fragmen panis, ut vivificarent animas,
uaæ non vivunt. 17. 2

Conſuunt pulvillos ſubl omni cubitu manus: G& fa-
ciunt cervicalia ſub e pite univerſæ atatis. bid-
& 18. 1 3
Ex Daniele.

Ex CAP. I. Tenta nos, obſecro, ſervos tuos diebus
decem, & dentur nobis legumina ad veſcendum, &
aqua ad bibendum. 12. 1 & 2.
Et ait Rex Aſphenez præpoſito Eumuchorum, ut intro-
duceret de Mur Iraël, G& de ſemine regio, & Ty-
rannorum pueros, in quibus nulla eſſet macula, de-
coros Formâ, & eruditos omni Napientid, & cau-
tos Scientid, & doctos Diſeiplina, & qui poſſen ſta-
re in Palatio Regis: ut doceret eos Literas & lin-
guam Chaldæorum. 59. I
Seterunt in conſpettu Regis. Et omne verbum Sa-
pientiæ & Intellectüs, quod ſeiſeitatus eſt ab eis Rex;
imnwenit in eis decuplum. 9. 2
Ex CAP. II. Tu Rex cogitare cœpiſti in ſtrato tuo,
quid eſſet futurum poſi hæc. 49. 2 & 54. I
Ex CAP. III. Veréne Sidrach, Miſach, & Abdenago,
Deos meos non colitis? 23. 2
Notum ſit tibi, Rex, quia Deos tuos non colimus, &
Statuam auream, quam erexiſti, non adoramus.
Ibid. & 44. 2
Ecce Deus noſter quem colimus. 23. 2
Ecce enim Deus noſter, quem colimus, poteſt eripere
nos de camino ignis ardentis, & de manibus tuis;
⁶ Rex, liberare. 1
Et quis eſt Deus, qui eripiet vos de manu mea? Ibid.
& 130. I & 2 ,
Et erumpens Nabuchodonoſor, ait: Benedictus Deus
eorum, qui eruit ſervos ſuos, qui crediderunt in
eum, & verbum Regis immutaverunt. 130. I
Mirabilia fecit apud me Deus excelſus. Placuit ergo
mihi prædicare ſigna ejus, quia magna. Omnis po-
pulus, tribus, & lingua quæcunque locuta fuerit
blaſphemiam contrà Deum Sidrach, Miſach, G&
Abdenago, diſpereat, & domus ejus vaſtetur e
neque enim eſt alius Deus, qui ità poſſit ſalvare.
Ibid. 2 .
Confeſtim viri illi vintti cum Thiaris & Veſtibis
miſſt ſunt in medium fornacis ignis ardentis. Nam
Iuſſio Regis urgebat. 142. 1
Erupit, & incendit, quos reperit juxtà fornacem de
Chaldæis. 180. 1
Tunc Rex promovit Nidrach, Miſach, & Abdenago
in Provincia Babylonis. Ibid. 2
Et non tetig t eos omninò ignis, neque contriſtavit;
nec quicquam moleſtiæ intulit. Erupit, & incen-
dit quos reperit juxtà fornacem de Chaldæis.
241. 2
Ex CAP. IV. Fœnum, ut bos, comedes. Quamobrem,
peccata tua eleëmoſynis redime. 10. 1T
Ego Wabuchodonoſor quietus eram in domo mea, &
Jomnium vidi, quod perterruit me. 49. 2
Videbam, & ece Arbor in medio terræ, & altitudo
ejus nimia. Magna arbor, & fortis, & proceritas
ejus contingens Cæœlum. Et fruétus ejus nimius.
92. 1
Subter eam habitabant animalia & beſtic, & in ra-
mis ejus converſabantur volucres oli: & ex ea
veſcebatur omnis caro. Ibid.

Fænum ut bos comedes, & rore cæli infundéris.
28. 1

HMicient te ab hominibus, & cum beſtüäs, feriſque erit
babitatio wa. Ibid.
Nonne hec eſt Babylon magna, quam ego adifica-
vi5... Vox de cœlo ruit, Tibi dicitur Rex-
Ffœnum quaſi hos comedes... Eddem hor Jermo
completus eſt ſuper WNabuchodonoſor, & ex homini-
bus aljectus eſt, & fanum ut bos comedit. lbid.
Ex

Index Locorum

Ex CAP. V. Appenſus es in Ratera, & inventus es
minis habens. Diviſum eſt regnum tuum, & datum
eſt Medis & Perſis. 41. 1 & 57. 1
Tunc jubente Rege, indutus eſt Daniel purpurd, &
circundata eſi torques aurea collo ejus: & prædica-
zum eſt de eo, quod haberet poteſtatem tertius in
. 7e6gn0ο. . 41. 2
Tune allata ſunt vaſa aufea, quæ aſportaverat de
Templo. Et biberunt in eis Rex, & optimates ejus,
zorε⁸ & concubinæ illius. Bibebant vinum, &
laudabant Deos ſuos aureos & argenteos, æreos, fer-
veos, ligneéſque, & lapideos. 62. 1 & 207. 2
& 210. 1
Præcepit ergo jam temulentus, ut afferrentur vaſa
aurea & argentea, quæ aſportaverat Nabuchodono-
ſor Pater ejus de Templo : ut biberent in eis Rex &
optimates ejus, uAxoréſque ejus & concubinæ. 207. 2
Ex CAP. XIII. Exclamavit voce magna: Mundu
ego ſum à ſanguine bujus. Sic fatui klii Irasl,
non judicantes, neque quod verum eſt cognoſcen-
tes, oondemnaſtis filiam Iſrazl? 129. 1
Reverſus eſt ergo Populus cum feſtinatione, & dixerunt
ei ſenes: Vemi, & ſede in medio noſtrüm, & indi-
ca nobis: quia tibi Deus dedit honorem ſenectutis.
Ibid. 2
Et imterfecerunt eos, & ſalvatus eft ſanguis innoxius
in die illa. Ibid.
Ex CAP. XIV. Daniel, tolle prandium, quod mi-
ſit tibi Deus. 101. 2
Et clamavit Habacuo, dicens, Daniel ſerve Dei,
tolle prandium, quod miſit tibi Deus. Et ait Daniel.
Recordatus es enim mei, Deus, & non dereliqui-
ſi quærentes te. Surgénſque Daniel comedit.
102. 1 & 212. 2
Et erat Draco magnus in loco illo, & colebant eum
Babylonii. Et dixit Rex Danieli: Ecce nunc non
potes dicere, quia iſte non ſit Deus vivens: adora
ergo eum. 143. 1
Ex Oſee.

Ex CAP. IX. Woli lætari Iſrael, noli exultare ſicut
populi: quia fornicatus es à Deo tuo. Arca & tor-
cular non paſcet eos, & vinum mentietur eis. 175. 1

Ex Jona.

Ex CAP. I. Tollite me & mittite. 175. 2
Quod eſt opus mum? & quæ terra tua? & quò va-
dis? vel ex quo populo es tu? Et dixit ad eos: He-
bræus ego ſum, & Dominum Deum cœli ego timeo,
qui fecit mare & aridam. 191. 2. & 195. 1
Er timuerunt viri timore magno. Et dixerunt ad eum:
Quid faciemus tibi, & ceſabit mare à nobis ⁵
192. I
Quaſumus, Domine, ne pereamus in anima viri iſ-
tius, & ne des ſuper nos ſanguinem innocentem.
192. 1
Et remigabant viri, ut reverterentur ad aridam, &
non valebant. Ibid.
Ex CAP. II. Et præparavit Dominus piſeem gran-
dem, ut deglutiret Jonam. 193. 2
Et erat Jonas in Ventre piſcis tribus diebus, & tribus
noctibus. Et oravit Jonas ad Dominum Deum ſuum
de ventre piſcis. Ibid. & 194. 2
Et dixit Dominus piſci, & evomuit Jonam in aridam.
194. 2
Ex CAP. IV. Melius eſt mibi mori, quàùm vivere.
Et dixit Dominus ad Jonam: Putdſne bené iraſce-
ris tu ſuper hederam Et dixit, Benè iraſcor égo,
ad mortem. 128. 1
Propter hoc præoccupavi ut fugerem in Tharſis. Ibid.

Ex Za charia.

7

Ex CAP. V. Vidi, & ecce volumen volans. 245. I
Educam illud, dicit Dominus exercituum, & veniet
ad domum furis, & ad domum jurantis in nomine
meo mendaciter: & commorabitur in medio domus
ejus, & conſumet eam, & ligna ejus, & lapides ejus.
245. 1

Ex Libro primo Machabæorum.

Ex CAP. VII. Dixerunt: Homo Sacerdos de ſemi.
ne Aaron venit, non decipiet nos. 198. 1
Oecidit eos, in una die, ſecundum verbum quod
Jeriptum eſt: Carnes Santtorum tuorum, & ſan-
guinem ipſorum effuderunt in circuitu Jeruſalem.
Ibid. 2
Ex CAP. XII. Nos cuùm nullo horum indigeremus,
hahentes ſolatio ſanétos libros, qui ſunt in mani-
bus noſeris. 244. 1 & 2

Ex Libro Secundo.

Ex CAP. VII. Juprà modum Mater mirabilis, ſin-
gulos illorum hortabatur voce patrid. Itaque irri-
dens erudelem tyrannum, ait: Fili mi, miſerere
mei, quæ te in utero novem menſibus portavi, &
lac triennio dedi, & alui, & in atatem iſtam
perduxi. Peto, Nate, ut aſpicias ad eœlum. Cum
baæc illa adhuc diceret: ait Adoleſeens. Quem ſu-
ſtmetis ? Non obedio præcepto Regis, ſed præcepio
Legis. 152. 2
Ex Matthæo.

Ex CAP. IV. Non in ſolo D vivit homo, ſed in
omni verbo, quod procedit de ore Deii. 24 1I. 1
Wriptam eſt. 242. 2
Ex CAP. VI. Ji ergo lumen, quod in te eſt, tenebræ
ſunt: ipſæ tenebræ quantæ erunt? 240. 1
Ex CAP. XI. Joannes autem cùm audiſet in vincu-
lis opera Chriſti. 188. 1
Ulis autem abeuntibus, eœit Jeſus dicere ad turbas
de Joanne: Quid exiſtis in deſertum videre? Pro-
phetam. Etiam dico vobis, & plus quàm Prophe-
tam. Hic eſt enim, de quo ſeriptum eſt: Ecce ego

mitto Angelum meum. Ibid.

Ex CAP. XII. Ecce Mater tua & fratres tui foris
ſtuant, quærentes te. 251. I
Ecce pluſquàm Jalomon hic. 252. 2
Ex CAP. XIII. Nonne bonum ſemen ſeminaſti, undé
ergo zizanium. 29. I
Simile eſt regnum cœlorum ſagenæ miſſæ in mare, G
ex omni genere piſcium congreganti. 76. 1
Quam cùm impleta eſſet, educentes, & ſecus littus
ſedentes, elegerunt bonos in vaſa, malos autem fo-
ras miſerunt. Ibid. 2
Fit arbor, ità ut volucres cœli veniant, & habitent in
ramis ejus. 244. 2
Ex CAP. XIV. Domine, ſalvum me ſac. 21. 1
Ex CAP. KV. Non eſt bonum ſumere panem kliorum,
& mittere canibus. 202. 2
Non ſum miſſus niſi ad oves, quaæ perierunt, domus
Iſrall. 203. 1I
O mulier, magna eſt ſides tua. Ibid.
Ex CAP. XIX. Ecce nos reliquimus omnia, & ſecuti
ſumus te, quid ergo erit nobis? 114. 2. & 115.2
& 252. 2
Vor qui ſecuti eſtis me, ſedebitis ſuper ſedes duode-
cim Judicantes. . 114. 2
Ex CAP. X X. Quid hic ſtatis tot die otioſi? Nemo
nos conduxit. 32. 2
Ex

gulhnih
meli, Mn hu
PE"“.,

er oes
vvneri flile
Ael ℳ:

u.
CeMVI.

umn tradan

e

mmen t
icer onin netnel
uthe.
BCN. XIV. E
luuntien, G a
eb Num
loer ommn de
ſſn.
Uer ii et.
1040 XM. Ha
homn ſrinin
encient Je
Uln. XVI. ]
Aiue Pycz,
1,6 lcnida

nl. Nine
l gen, Don

g. Nue en

nſe rez .

yn

1
W

a gell,

ti

lunet “
eNeyeitig 1
nun in⸗
rabine;

4
hten

in lutl 4
Dretihn. e
ſunlin
hyun 4

lo dern il

, aer S
er A O N,

1

ſgene nſ⸗im
anm n
Allueui, *
l

—

Sacræ Scripturæ.

Ex CAP. X XI. Nunquàm legiſtis in cripturis: La-
pidem, quem reprobaverunt adifcantes, hic ſac-
zus eſt in capitt anguli3 242. 2
Ex CAP. KXII. Imtravit autem Rex, ut videret
diſcumbentes & vidit ibi hominem non veſtitum
veſte nuptiali. Et ait illi: Amice, quomodo huc

intraſti, non habens veſtem nuptialem? 139. I
Quoſeunque inveneritis, vocate ad nuptias. Ibid.

Pigatis manibus & pedibus ejus, mittite eum in tene-
bras evteriores. Ibid. 2
Ex CAP. XXV. Homo durus, metis, ubi non ſemi-
naſti. 161. 2
Et ſatuet oves quidem à dextris ſuis, hœdos autem à
umniſtris. 137. 2
Cùm venerit ſilius homin's in majeſtate ſua, & om-
nes Angeli ejus: tunc ſedebit Juper Jedem majeſ-
tatis ſuc. Ibid.
Ex CAP. XXVI. Quid vultis mibi dare, & ego vo-
bis eum tradam 17. 2
Et oſculatus eſt eum. 65. 1

Ex Marco.

Ex CAP. I. Et erat lIoannes veſtitus pilis Cameli, &
zond pelliced circà lumbos ejus. 258. 2
Ex CAP. VI. Audito eo mulia faciebat, & libenter
eum andiebat. 19. I
Phantaſma eſt. 21. I
Dicebat enim Joannes Herodi: Non licet tibi habere
uxorém fratrir tui. 22. 1 & 258. I1
Herodes enim metuebat Joannem, & audito eo, mul-
ta faciebat. 258. 2
Ex CAP. XIV. Et adduxerunt Jeſum ad ſummum
Nacerdotem, & convenerunt omnes Sacerdotes, &
ſeribæ & Sen' ores. 138. 2
Exurgens ſummus Sacerdos in medium, interrogavit
Jeſim. Ibid.
Hic ex illis eſt. 240. 2
Ex CAP. XV. Et confeſtim manè Summi Sacerdo-
tes, eum ſenioribus, & ſeribis, & univerſo Conci-
lio, vincientes Jeſum, duxerunt & tradiderunt
Pilato. 138. 2
Ex CAP. XVI. Eumes in Mandum univerſum,
Prædicate Evangelium omni creaturæ, Qui ceredi-
derit, & baptizatus fuerit, ſalvus erit. 74. 2

Ex Luca.

Ex CAp. I. Et ingreſſus Angelus ad eam, dixit: Ave
gratiâ plena, Dominus tecum, benedicta tu in mu-
lieribus. Quæ cim audiſet, turbata eſt in ſermone
cjus. 107. 2 & 108. I Sr 2
In menſe autem ſexto, Miſus eſt Angelus Gabriel à
Deo, in civitatem Galilææ, cui nomen Nazareth, ad
Virginem deſponſatam viro, cui nomen erat Joſeph.
133. 2
Aperium eſt autem illico os ejus, & loquebatur.
147. 2
Et poſtulans pugillarem, ſeripſit. Ibid.
Et Zacharias pater eus repletus eſt Spiritu Sancto,
& Prophetavit, dicens : Benedittus Dominus Deus
Hakl. 148. 1
Et regnabit in domo Jacob in æternum. 150. I
Ex CAP. II. Fili, quid feciſti nobis ſio ? Ecce Pa-
ter tuus, & ego dolentes quærebamus te. 251. 1
Ex CAP. IV. Nurgens autem Jeſus de Synagoga in-
troivit in domum Simonis. 109. 1
Medice, cura ie ipſum. 256. I
Ex CAP. VI. Menſuram bonam & confertam, &
coagitatam, & ſuperfluentem dabunt in ſinum ve-
Drum. 113. 2
Ex CAP. VII. Domine, noli vexari. Non enim ſum

dignus, ut ſub teœttum meum intres. 108. 2 & 109. 1
Quia dignus eſt, ut hoc illi præſtes diligit en m gen-
tem noſtram, & Synagogam ipſe ædificavit nobis ⁵
108. 2
Et ecce mulier, quæ erat in civitate peccatrix, ut
cognovit, quòd Jeſus accubuiſſet in domo Pharſæi;
attulit alabaſtrum unguenti. 219. 2
Lacrymis oœpit rigare pedes ejus. 221. 1I
Ex CAP. XII. Anima, babes multa bona poſia in
annos plurimos, requieſce, comede, bibe, epulare.
213. I
Stulte hac nocte animam tuam repetent à te: quæ au-
tem paraſti, cujus erunt? Ibid.
Ex CAPF. XIII. Uſque dum ſodiam circà illam, &
mittam ſtercora. 102. 2
Ex CAP. XV. Erat autem ſilius ejus ſenior in agro 3
GEG, oum ven ret, audivit Gmphoniam, G& chorum.
114. 1I
Pater, peccavi in oœlum, & coràm te. IIS. I
Pater ergo illius egreſſus, oœt rogare illam. At
ille reſpondens, dixit Patri ſuo: Ecce tot ann s ſer-
vio tibi, & nunquàm mandatum tuum præterivi,
& menquàm dediſti mihi hæxdum, ut cum amicis
meis epularer. JNed poſtquàm filius tuus hic, qui
devoravit ſubſtantiam ſuam cum meretricibus, ve-
nit, occidiſti illi vitulum ſaginatum. 132. 2
& 250. 1
PFili, m ſemper mecum es, & omnia mea tua ſamnt.
132. 2
Ex CAP. XVIII. Cæcus quidam ſeædebat ſecus viam
mendicans. II3. I
Domine, ur videam. 248. TI
Ex CAP. XIX. Ecce dimidium bonorum meorum
Domine, do pauperibus: & ſi quid aliquem defrau-
davi, reddo quadruplum. 11 5. 2
Zachze, feſtinans deſcende, quia hodis in domo tua
oportet me manere. 200. 2 & 201. T
Ex CAP. KXI. Cœlum & terra tranſibunt, verba au-
tem mea non tranſibunt. 29. 2
Vidit avutem & quandam viduam pauperculam, mit-
tentem æra minuta duo. 255. I
Vere dico vobis, Juia vidua hæc pauper plus, quàm
omnes miſit. Ibid.
Ex CAP. XXII. Reges Gentium dominantur eorum.
Vos autem non ſio= ſed qui major eſt in vobis, ſiat
licut minor: & qui præceſſor eſt, ſicut miniſtraior.

.2
Ex CAP. KXIV. MWonne cor noſtrum ardens erat
in nobis, dum loqueretur in via, & aperiret nobis
Soripturas? 241. 2
Ex Joanne.

Ex CAP. I. Quotquot autem receperunt eum „ dedit
eis poteſtatem filios Dei fieri. 75. 1
Vidit Jeſus Nathanael venientem ad ſe, & dicit de
ο Ecce vere Iraëlita, in quo dolus non eſt.
.I
Quem ſeripſit Moyſes in lege, & Prophetæ: Iwweni-
mus Jeſum filium Joſeph à Nazareth. Ibid.
A Naxareth poteſt aliquid boni eſſe? Ibid. 2
Verbum Caro fäctum eſt, & bhabitavit in nobig,.
253. I

Lux in tenebris.

Ibid.
Tenebræ non comprehenderunt. Ibid.
Ex CAF. II. Quid mibi & ibi, mulier? 25v1. 1

Ex CAr. III. Wpiritus, ubi vult Pirat, ſed neſcis,
unde veniat, aut quò vadat. 157. 2

Ex r. IV. Credidit ipſe, & domus ejus tota.
260. 1

Ex CAF. V. Hominem non bhabeo. 163. 2
Mukltitudo magna languentium expectantium aqu
motum, 248. 2
Ex

Index Locorum

Ex CAP. VI. Caro non prodeſt quicquam. SWpiritus
eſt qui vivificat. 24 5, 2
Ex CAP. XIII. Imroivit in eum Satanas. 168. 2
Capit lavare pedes Diſcipulorum, & exterg're linteo.
221. 1 .
Si non lavero te » non babebis partem mecum.
Ibid. 2
Er vos debetis alter alterius lavare pedes. Exemplum
enim dedi vobis. 262. 1

Ex Actibus Apoſiolorum.

Ex CAP. VIII. Et ecce, vir Eithiops, Eunuchus po-
tens Candacir Reginæ Wthiopum, qui erat ſuper
omnes gazus ejus, venerat adorare in Jeruſalem:
& revertebatur ſedens ſuper currum ſuum, lepénſque
Iſaiam. 12. 2
Locus autem Seripturæg, quam legebat, erat hbic:
Tanquàùm owis ad occiſonem duttus eſt, & ſicut
Agnus coràùm tondente ſe, ſine voce, ſic non aperuit
os ſuum. 13. 1

Et juſſit ſtare currum & deſcenderunt merque in

aquam Philippus & Eunuchus, & baptizavit eum.
Ibid.
Ex CAP. IX. Domine, audivi à muliis de viro hoc,
quanta mala fecerit ſanctis tuis in Jeruſalem - G&
bic habet poteſtatem à rincipibus Sacerdotum al-
ligandi omnes, qui invocant nomen tuum. 128. 1
Ex CAP. X. Abſi Domine, Quod Deus purifcavit,
u commune ne dixeris. 3 5. 1
Ex CAP. XVIII. Poſt hæc egreſſus ab Athenis, ve-
nit Corintbum: & inveniens quendam Judæum,
nomine Aquilam, & Priſcillam uxorem ejus, ac-
ceſſit ad eos. Et quia ejuſdem erat artis, mane-
bat apud eos, & operabatur. 123. 2

Ex Epiſtola ad Romanos.

Ex CA P. II. Qui dicis non mœchandum, mœcharis?
Qui abominaris idola, Nacrilegium facis? 256. 1
Ex CAP. VI. An ignoratis, quia quicunque baptixati
ſumus in Chriſto Jeſu, in morte ipſius baptixati ſu-
mus? Conſepulti enim ſumus cum illo per baptiſmum
in mortem: ut quomodo Chriſtus ſurrexit à mortuis,
ità & nos in novitate vitæ ambulemus. 216. 2
Ex CAP. VIII. Vos autem in carne non eſtis, ſed
in Spiritu: ſi tamen Spiritus Dei habitat in vo-
bis. Qui autem in carne ſunt, Deo placere non
oſſunt. 76. 1
Ex CAP. K. JNed non omnes obediunt Evangelio.

.2
Nöt nin eſt diſtinctio Judæi & Graci: nam idem
Dominus omnium. 76. 2
Ommnis quicumque invocaverit nomen Domini, ſalvus
erit. Ibid.
Ex CAP. XI. Ergo noli altum ſapere, ſed time. 40. 1
Tu autem oum oleaſter eſſes, inſertus es in illis, & ſo-
cius radicis & pinguedinis olivæ factus es. Nam tu
ex naturali exciſus es oleaſtro, & contrà naturam
inſertus es in bonam olivam. 103. 1
Ex CAP. XII. Non plus ſapere; ſed ſapere ad ſo-
brietatem. 39. 2
Ex CAP. XIII. Non eſt poteſtas niſi à Deo. 49. 1
& 175. 1
Induimini Dominum Jeſum Chriſtum. 171. 2
Ex CAP. XIV. Qui non manducat, manducantem
non judicet. 246. 1

Ex Epiſtola prima ad Corinthios.

Ex CAP. I. Ego qisidem ſum Pauli: ego autem Apol-
lo: ego vero S. 4 Z. e 7. 1

Numquid Paulus erucifweus eſßt pro vobie? aut in no-
Pns Pen baptizati eſtis? Diviſus eſt Chriſtus?
Ibid. 2
Ex CAP. II. Quis enim hominum ſcit, quæ ſunt lo-
minis, niſi Spiritus hominis, qui in ipſo eſt. 17. 1
Ex CAP. III. JNi quis Templum Dei violaverit: diſ-
perdet illum Deus. 246. 2
Ex CAP. VI. Omnia mihi licent, ſed ego ſub nullius
redigar poteſtate. 79. 1
Jam quidem omninò delictum eſt in vobis, qudd ju-
dicia habetis inter vos. Quare non magis injuriam
accipitis:
216. 1
Sæcularia igitur judicia ſi habueritis, contemptibiles,
2 in Eccleſia, illos conſtituite ad judicandum.
bid. 2
Ex CAP. VII. Pretio empti eſtis, nolite fieri ſervi

bhominum. 78. 2
Alius quidem ſic, alius verò ſic. 246. 1
Melius eſt enim mubere, quàm uri. 247. 2

Ex CAP. IX. JNi nos vobis ſpiritualia ſeminavimus:
magnum eſt, ſi nos carnalia veſtra metamus 5
75. 2
Ex CAP. X. Jive ergo manducatis, ſive bibitis, Rwe
aliud quid facitis, omnia in gloriam Dei facite.
218. 2 & 22 I. I
Ex CAP. XI. Numquid domos non habetis ad man-
ducandum & bibendum, aut Eccleſiam Dei contem-
nitis. 226. I
Ommnis mulier orans, aut prophetans, non velato ca-
pite, deturpat caput ſuum. 228. 2

Ex Epiſtola ſecunda.

Ex CAP. VI. Quaæ ſocietas luci ad tenebras ?* Quaæ
autem conventio Chriſti ad Belial? 156. 1 & 231. 1
Separamini dicit Dominus, & immundum ne tetige-
ritis: & ego recipiam vos: & ero vobis in Patrem.
204. 1
Vos eſtis
niam inhabitabo in illis, & inambulabo inter eos;
& ero illorum Deus, & ipſi mihi erunt populus.
236. 2
Ex CAP. NX. In captivitatem redigentes omnem imel-

lettum in obſequium. 128. 2
Ex CAP. XIII. An experimentum quæritis ejus, Jui
in me loquitur Chriſtus? 236. 2

Ex Epiſiola ad Galatas.

Ex CAP. II. Cùm autem veniſſet Petrus Antiochiam:
in fatiem ei reſtiti, quia reprehenſibilis erat. 131. 1
& 242. 2
Ex CAP. VI. Mihi autem abſit gloriari, niſi in
Cruce Domini noſtri Jeſu Chbriſti. 195. 1

Ex Epiſtola ad Epheſios.

Ex CAP. II. Aliquando vos qui eratis Gentes in cqr-
ne, qui dicebamini præputium ab ea, duc dicitur
Circumciſio. Qui eratis ſine Chriſto, & boſpites te-
ſtamentorum. Nunc autem in Chriſto Jeſu vor,
qui eratis longè, facti eſtis prope in Sanguine Chi-
Ni. Ergo jam non eſtis hoſpites & advenæ, ſed eſtis
Cives Janctorumn, & Domeſtici Dei. 75. 1
Fecit utraque unum, medium parietem ſolvens in
carne ſua: ut duos condat in ſemetipſo in uno novo
bomine. 75. 2
Ex CAP. V. Jurge, qui dormis, & illuminabit te
Chriſtus. 159. 1
Fornicuatio autem & ommnis Immunditia, aut Abvariid
neo nominetur in vobis, ſicut deces Sanltos. 2342

Quare non magis fraudem patimini è

Templum Dei vivi, ſicut dicit Deus: Quo-

e
Ner Il.
mun
e

1Cn.,. Nn

mner ,uras
100. IV. 4.
mrcle evenui⸗
ui Atli
ancio temnin
Mi Al
propter /
n helcid n,
.
CA. VI. Ner
.2
abr onnium ma

Ex
IICn. I. Han
n mi inpe
1C.. III.
i eſe ſulie

E!

KC. IW. Ve
42¹
UICN. W. N

i mrtui ut
“ gen
ler oner

.

). 1I

ICL. II. 6

6
t

ICAEL I. uus
i
um
n, ii Mrat
ninnerſaine

1C I N⸗

Uhi, Z

eritt⸗ 4
linit

gi, getz;
A 11
.
Ainn mi.
ſpnindt iie

4

Opleun, miln
4lenc
eci A nr
ADela tan
Ge: nNele

n telimnn i⸗

e
finentmn

4 Gis

enſet Hon A

ah
iptinin ,

Cif

44 Eyreſs

S

Sacræ Scripturæ.

Ex Epiſtola ad Coloſſenſes.

Ex CAP. II. Ne tetigeritis, neque guſtaveritis, ne-
ue contrectaveritis. 203. I

Ex CAP. III. Igitur, ſi conſurrexiſtis cum Chriſßto,

quæ ſursum ſunt quærite, duæ ſursim ſunt ſapite,
non quæ ſuper terram. 217. I

Ex Epiſtola prima ad Timotheumd.

Ex CAP. I. Volo ergo viros orare in omni ,h-

vantes puras manus. 223. I
Ex CAP. IV. Argue, obſecra, increpa. 245. I
Corporalis exercitatio ad modicum utilis eſt. 245. 2

Ex CAP. V. Teſtor corm Deo & Chriſto Jeſu. Et

lectis Angelis ejus, ut hæc cuſtodias. 1244. I
Manus citè nemini impoſueris. Teipfum caſtum cuſto-
di. Noli adbue aquam bibere, ſed modico vino
utere propter ſtomachum tuum. Quorundam bomi-
num peccata manifeſta ſunt, praæcedentia ad judi-
cium. Ibid.
Ex CAP. VI. Rex Regum, & Dominus dominantium.
180. 2
Radix omnium malorum eſt cupiditas, 201. 2
Ex Epiſtola ad Titum.

Ex CAP. II. Hac loquere, & exhortare, & argue
cum omni imperio. 45. 1
Ex CAP. III. Admone illos Principibus & Poteſta-
tibus eſſe ſubjellos. Ibid.

Ex Epiſiola ad Hebræos-
Ex CApP. IV. Vivus eſt enim ſermo Dei, & eficax.
. 2
ExCAP. XKI. Jecti ſunt, tentati ſunt, in occiſione gla-
dii mortui ſunt, circuierunt in melotis, in pellibus
s , egentes, anguſtiati, affibti. 77. I
Credere oportet accedeniem ad Deum, quia eſt.
203. 1
Ex Epiſtola Jacobi.

Ex CAP. III. Qui non delinquit in verbo, is per-

Fectus eſt. 14. 1
Infammat rotam nativitatis noſtræ. 24. 1

Ex Epiſlola prima B. Petri.

Ex CAr. I. Quaſi filü obedientiæ, non configurati prio-
ribus ignorantiæ veſtræ deſideriis, ſed ſecundum
eum, qui vocavit vos, Gantétum, ut & ipſi in om-
ni conver ſatione Sancti ſitis. 217. I & 2
Ex CAP. II. Deum timete, Regem bonorificate.
44. I. & 45. I
Ex CAP. IV. Nemo autem veſtrum patiatur, ut
homicida, aut fur, aut maledicus, aut alienorum
appetitor. d autem ut Chriſtianus, non erubeſcat,

Ethie, Comment. Tom. III.

gloriſfiet autem Deum in iſto nomine. 199. 2
Chriſto igitur paſſo in carne, & vos eàâdem cogitati ne
armamini. Quia, qui paſſus eſt in carne, deſßtit à
peccatis: ut jam non deſideriis hominum, ſed vo-
luntati Dei, quod reliquum eſt in carne vivat tem-
poris. 216. 2

Ex Apocalypſi.

Ex CAP. I. De ore ejus gladius, u'ràque parte acu-
tus exibat. 261. 1
Ex CAbP. II. Antipas, teſtis meus fidelis qui apud vos
occiſus eſt. 30. I
Ex CAP. IV. Et quatuor animalia, ſingula eorum
babebant alas Nenas in cirouitu: & intus plena ſunt

oculis. 169. 2
Et requiem non habebant die ac nocte, dieentia, Jan-
Elus. 171. I

Ex CAP. VII. Vidi turbam magnam quam dimime-
rare nemo poterat ex omnibus gentibus & tribubis,
populis & linguis: ſtantes ante thronum, & in
conſpectu Agni, amitti ſtolis albis, & Palmæ in
manibus eorum, & clamabant voce magna d'cen-
tes: ſalus Deo noſtro. 73. I1 & 2
Ex CAP. XIV. Et alius Angelus exivit de Templo,
quod eſt in Cœlo, habens & ipſe falcem acutarz.
Et calcatus eſt lacus, & exivit ſanguis de lacu uſ-
que ad frænos equorum, per ſtadiæz mille ſexcenta.
2
Et alius Angelus exivit de Templo, clamans ad ſe-
dentem ſuper nubem: Mitte falcem tuam, & mete,
gutia venit hora, ut metatur. 113. 2
Ex CAP. X V. Et ecce apertum eſt Templum. Et
unum de quatuor animalibus, dedit ſeptem Ange-
lis ſeptem Phialas aureas, plenas iracundiæ ei.
Et impletum eſt Templum fumo à Majeſtate Dei.
142. 1
Exierunt ſeptem Angeli babentes ſeptem plagas de
Templo, veſtiti lapide mundo, & præcincti circà
pectora Zonis aureis. Ibid. 2
Ex CAP. XVI. Et ſecundus Angelus effudit Phialam
ſuam in mare, & omnis anima vivens mortua eſt
in mari. Ibid. 1I
Et ſextus Angelus effudit Phialam ſusm in flamen il-
lud magnum Euphratem, & ſiccavit aquam ejus, ut

ræpararetur via Regibus. Ibid.
Ex CAP. XVII. Habens poculum aureum in manit
ſua. 69. 2

Fornicati ſunt Reges terræ, & inebriati ſunt, qui in-
habitant terram. Ibid.
Ex CAP. XIX. Habet in veſtimento & in femore ſuo
ſeriptum : Rex Regum, & Dominus Dominantium.
123. 1

Ex CAP. NX XI. FHabebat menſaæram arundineam au-

ream, ut metiretur civitatem; & portas ejus &
murum. 2. I
Ecce Tabernaculum Dei cum bominibus, & habita-
bit cum eit. Et ipſi populus ejus erczu „ O Pſe
Deus cum eis erit eorum Deus. 253. k

RERUM NOTABILIUM,

QUEZEIN HIS COMMENTATIONIBUS

in Eſdram de Cyro Rege continentur.

PRIORE NVMERO, P AGINA: POSTERIORE, COLUMNA DESIGNATVR,.

A.

BELIS & Cyri comparatio.
Pag. 2. Col. 1
Abner. 100. 1
Abner Abrahamo diſſimilis,
ſibi omnia deberi credidit.
Ibid.
Abner objurgatur ab Isboſeth,
aduler inter arma. Ibid.
Abner quàm impius. 174. I
Abner ideò infidus, quia perfidus. pag. 174. 2
S. Abraham. 148. 2. & 256. 1
Abraham & Saül. 31. 2
S. Abraham vidit in Spiritu diem Chriſti, & vicit. 6. 1
Abrahamum non armis, ſed azymis viciſſe profitetur
S. Melchiſedech. Ibid.
Abrahami modeſtia. 99. 1
Abrahami modeſtia in tantis promeritis. Ibid.
Abrahami liberalitas, non piſcatus. 110.2
Abrahæ intentio recta. III. I
Abrahami erga hoſpites officia quaſi Pannonicæ Py-
xides, in uberiores lautias exundarunt. Ibid. 2
S. Abraham filiorum educatione fit magnus. 148. 1
Vide Farentes.
Abrahamo quantùm detulerit filorum proba inſtitu-
tio. Ibid.
Abrahamus ſuo cruore Circumciſionis legem ada-

mantinam molhvit. 256. 1
Vide Circumciſio.
S. Abrahamus Eremita. 169. 2
Abſalon & Amnon. 26. I
Abſalon occiſus. 27. 1
Abſalon è quercu pendet. Ibid.

Quæ planta Moſis Virgam, & Salomonis Naves præ-
greditur. Ibid.
Ablalon Hercules Judææ. Ibid.
Abſalonem quæ ſuſpendit Quercus, laudatur. Ibid.
Abſalon cadit hoſtia vaticinio. Ibid.
Vide Bethſabea & Ahſalon.

Abſalon ſceleſtior Babylonnis. 62. 2
Abſalon cur pependerit & quercu. pag. 99. I
Abſtinentia mira in Monachis. 211. 1

Acceptio perſonarum. p. 3 5. 1I. & 168. 2. & 195.2
Vide Judex & Man⸗5 1

Acceptio perionarum vitioia. 31. 1

Acceptio perſonarum nulla ſit apud Theologos ve⸗
ros, & Confeſſarios probos. 34.2. & 3 5F. I
Acceptio perſonarum in Diſpenſationibus execranda.

I
Ac7tio perſonarum nulla in Eccleſia. 76. 1
Accuſationes ex ſancto zelo rariſſimæ: ideò ſuperior
invigilet. 139. 2
Vide Intentio recta & Juperior.
Accuſationes ex ſancto zelo raræ. 140. 1
Accuſationes ſanctæ rariſſimæ. . Ibid.
Accuſationes falſæ. 178. 1
Vide Suſanna. “
Accuſationes ex Invidia. 232. 1

Achab tam ignavè regnabat, ut Eliſeum apud ſe eſſe
neſciret. .

8. 2
Achabi luxus. 2. 2
Achabi luxuries eum criminibus inquinavit. 3. 1
Achabi luxum ſynagoga tuetur Chriſlianæ luxuriei

exemplo. 3. 2
Achabi concio ad Michæam. 40. 1
Achaz nec obſeſſus conſulendum ſibi eſſe putat
Iſaiam. 9. 1
Acta Judicum revocantur, dampantũrque à Daniele.
129. 1 .

Adam damnatus. 134. 2
Adam excreſcere primum jubetur, tum regnare.
FI. 2 “
Adamas nitorem vix prodit, expromitque ſuum. 102.2

Adamas amans latebrarum, in quibus concrevit. 18 ½B⸗r 1.

Adoleſcens nobilis, ſed petulans, expiravit ad Agne-
tem ingreſſus. 223. 2
Adoleſcentes ad expictam Judith laſcivice deſierunt,
qui in tabulam oculos intenderunt. 160. 2
Adonias tyrannidem affeéctat, Davide inſcio. 139. 2

Adonias ex Rege exul. 175. 1
Adonias ingratus. Ibid.
Adonias regnare nequiit, quòd ſuffragio Numinis
deſtitueretur. Ibid. 2
Adalatio. 20. I. & 146. I. & 188.2
Adulatio repellenda. 38.2

Adulatio non eſt congratulatio pro meritis. 5I. 1

Adulatores. 23. I. & 38. I. & 181.2. & 183.2

Vide Aulici.

Adulatores ſoli grati ſunt. 38. 1
Adula-

7

lnaes,
lheros gu
Hmainm
Afcornun
Mim e,
Zuumnd o
Sas non ie
lemn unnin
Vige ue
emma uni
Zetmn tabliil
ſemmotuln l
Hemmoluln 0
Lemorunn d
Demorum lei
Gomn.
Yennits calan⸗

Iamniais Cal

116,1
ua whon,

bilras 82.

Vide Mun
tilis & 5
reoribin.
bitas etga
a
teatores eyt
i n ballan
en Etelat
ler ro ace
sane Marn
Ulernt.
ren Inhetini
Alpi & lu
uun.
Meurum cvnni

Mnrum kereno

Alkvndet eho⸗
Ppancnianbin
Aenndi pecn
hachi Ambir
uundi Maced
hto. 103
ige Jatſa
hi inezple
Hiid Alexann
Mhi frocig⸗
Mbin ſancke,
e Hm
lnhin udaill
enau.
lhi⸗ amborn
Nlo graclti
Uiiio goam
Fide Alſa
Elſis ellu
Diſin ver,
Ki inion
Kiie inpion
Kirinionn
unk Ab
mndic
Mr Ku
Anori
uthin
I Deum

lt Ihum
Pugt
pellnintnemnct

penn
ke. Al
e. R

4

u Ehſemad
8
4

dur iniuf

anh&,

—

Ammumirii⸗

8

benne,

1,
Cromitgeiun
cibueunſi,
ns, egin 8
cith ane i
odenui.
Cecn
Duiid 8
,NW
. 46 n
G 60
Ei
1A
1„, 11
SS

1

n
idu

Rerum Notabilium.

Adulatores, & Confeſſarii perfidè blandi. 16.2

Adukeros quinam poſſint reprehendere. 258. 1
TEdificiorum pompa. 2. 2
E.dificiorum luxus. F. 2
