culæ collare ditius, quàm Rationale Sacerdotis;
nec par eſt Iſraëlitici olim Pontificis & domeſ-
ticæ Caniculæ gaza, opulentioribus longè gem-
mis hæc illo redimita. In Achate porrô afgen-
tôque luxuriante catellà, Dei ad te Agnus ac-
cedet in Egeno mendicante cui ne vellus qui-
dem ſupponitur pecoris. Strato Chriſtus in ſuis Mi-
nimis excluditur laneo, Catellâà in holoſerico dor-
miente: hinc cane infulatà, inde Chriſto proſcrip-
to? Quid, quod tanta cortinarum tuarum gaza
fortè Jeſum ipſum diſcludet à te. Quæſivit fruſtrà
Numen Dilecta in cuprefſo: tu illum retinebis in
ſerico ? in auro? in ſmaragdo? in conopeo pur-
FK 2 pureo?

uxus &

ſuimptus.

Eburnei
pectines
Jœmina-
rism.

Coneio pu-
Aica ſit, &
ob ſcœnis
alſtinent,
eriamſi pro
yudore
prælietur.

rnat ores
Templo
eminæ
ores Zu-

—.

64 Oliva in Eſdram.

pureo? in caniculæ crepundiis ,redimiculiſque
tum aureis, tum verô etiam-gemmeis? Mitto
eburneo tibi comam depecti pectine in delicias
fominarum cicure Elephanto. Quis enormita-
tem illam demis, quo in India ſylvæ excaudi-
cantur, diſcriminandis mulierum crinibus coap-
tandam cenſuiſſet in Europa, ſui vilitatem mu-
neris expavente, ideéôque exalbeſcente ebore?
En quò arma recidere monſirorum? Abutimur
India, non in opulentiam ſolùm, ſed etiam in
luxuriem. Quid verò ſub jugum à voluptate
non mittetur ſi foœminis Elephantum mancipapi!
ſi convehendis ligneis arcibus afſuera bellua in
lenocinia capillorum remollitur? Puderet luxu-
riei matronas, niſi Elephantos effœminaſſent,
monſtrúmque ſibi à cirris eſſe coëgiſſent duriori,
ſeviorique ſui eboris parte. Conjice, an ſint vi-
ros fœminæ inflexuræ, quæ belluas in comæ ſer-
vitium abjecere. Quò non evadet muliebris lu-
zus, ſi buxo ebur, hoc eſt, ſi virgulto in ſuis

thecis ſufficit elephantum? Rinoceroti non æmu-

lus, ſed ludus extitit Taurus in arena. Intra
muliebris mundi armamenta Elephantus eſt pe-
Cten. Eluſimus naturæ minas, qui de monſiro
fecimus ludum. Supereſt, ut & tonitruis in
delicias fœminæ abutantur. Rides hyperbolem?
Parturienti ſane Cervæ fragores Lucinæ vice
funguntur, hoc eſt, parituris ſunt pro obſtetri-
ce tonitrua. Et putas, non aliquid in ſuo par-
tu excogitaturas Matronas, quæ Coœli iras ſuæ
cogant ſubſervire voluptati. Parco umbrarum
probris ut mihi parcam. Tanta enim eſſe debet
ſanétimonia Sacerdotis, & ea Clerici ſit oporter
pudicitia, ut ne depellendæ quidem ſtudio laſ-
civiæ, eam poſſit ſuis chartis illinere. Hydra
eſt petulantia, quam excendentis & Jeruſalem
in Jericho, cæsique viatoris ſimilem dixeris. De-
bet & Sacerdos illam tranſmittere & Levita, ut
teterrimi vulnera anguis non alliget, ſed reſcin-
dat, & refricet Samarites. Otmittamus ergo in
jus trahere partus fominarum. Fihi enim lu-
cis diem dicere non debent operibus tenebra-
rum. Sterilitatem potius incuſemus phalerarum
in foeminis. Quas laſcivire cum Faunis dolerem
parciùs; eas verò, ut Paulus ait, luxuriari in
Chriſto pati non poſſum. Is me æſtus in has
ſyrtes abripuit, quo in admirationem Cyri cie-
re Lectorem ſategeram, quòd felicitratem cum
religione conjunxerit, laureatus & obſequens.
Ea enim vix ſociari poſſe, cum multis rationi-
bus, tum verò, ſupremo loco, exemplo Spon-
ſæ probavimus; quæ in ſtrato floreo elapfum
ſibi Verbum indoluit, eo tamdiù caritura, quam-
diù & domo cedrina non progrederetur in vi-
cos, & plateas, tum Numinis verè memor
amanſque futura, cuùm illam illecebræ tæduiſſet.
Si porrô in flore fœmina Verbum non retinuit,
quatni faciendus eſt Cyrus, qui Deum amplexa-
tur in triumpho? Ita ego pro Cyro diſſerueram,
imbecillitate Sponſæ improbatâ. Quæ tamen im-
becilhtas Sponſæ in lemniſcis, ut retinendo Ver-
bo eſt invalida, ità elidendis noſtri temporis
Amazonibus eſt prævalida. Nam ſi Sponſa tam
ſitiens, appewnſque Numinis, illud tamen in
flore non tenet, tignove cedrino: quâ ratione
amplecti vos poſſe Deum arbitramini pigmenta-
tæ, ceruſſatæ, floreæ & gemmeæ? In unam ma-
tronæ comam & Babylon immigravit, & ſeſe in-
fudie Oceanus. Quo florum, lapidumque fœdere
non tam comptæ, quàm proditæ: irrumpunt in
Templa, ut de Templo vanitatum Pantheon mo-
liantur. Avertunt ab aris in ſe oculos, animôſ-
que omnmium, & Davide fortiores, non unum

7.

—

Gigantem uno pectoris lapillo dejiciunt, quem
non fundâ circumactum, ſed gemmmato globo
infixum ità jaculantur, ut illum tannen non ex-
cutiant monſtroſæ Cupidinis Baleares. Quæ ro-
go, pugna iſta eſt, Davidicæ & tam abſimilis
funda, & exitu tam diſſimilis? Ukique lapillo
Gigante intercidunt. Sed, Davide colluctante
proſternitur Golias, ne Arcam ince-ſſat. Collu-
cente fœmind, humo Equites ſubriguntur, ne
Aris advolvantur, & pro Ara muliebris haram
mundi contemplentur. Ibi rotatur & funda la-
pis, ut unus feriatur Philiſtæus. Hic retinetur Equjter ur
lapillus, & Iraélitæ vulnerantur imnumeri. Qua Malirum
in ſtrage, quid primum acriuſque doleas, hor- Bas,a
reâſque, Feriréne lapidem, nec proſilire? an ſa- ℳs GCena⸗
xXo remolliri gigantes, & ideò cadere, quòd con- Heétunt in
ſurgant? ideéôque eorum in ſaxurn corda con- Saiz,
creſcere, quòd lapillo in fœminarn pectus colli- ad aras, ut
quarint? Mitior hâc jam ſanè cataſirophe vide- Re cc
ri, haberique poteſt Gorgon, quæe oculorum ro- .
tatu viros commutabat in ſilices: quando hic
lapillo viri convertuntur in ſcæminam. Quid Temyla
enim tam effoœminatum, quànn, viſo adaman- Deiprfa
te, abduci Hominem à Numine, matronæque““.
proclinari? Non id virorum eſl; nec foœmina-
rum id quoque eſt, quæ non encantantur gem-
marum orbibus, ſed excantant. Mallem ego qui-
dem in ſaxum verti, visꝗ Gorgone: quàm fœ-
minæ conſpecto lapillo in ſemivirum deliquari.
Quas cùm cataſtrophes pudori matronæ ſtruant
in Templis, aris tamen accedumt, Dei menſæ
non rarò accumbunt, pane ſeſe ceeli penè dixe-
rim, ingurgitant, tenerique abs ſe ſimulant Nu-
men, quod vorare poſſunt in deliciis, quo frui
non poſſunt bracteatæ. A Sponſa fruſtra Deus
quæritur florulentâ. Tu gemmaſcis, & à Verbo
lactaris in viola, & Verbum lactas in achate?
Atque utinam Numen ſaltem in ſtrato flo- VII.
reo, doméque cedrina expeteretur à Sponſa.
Deum illa inde diſcluſit. En pulſantem. Aperi mi- Can. 5.2.
hi, Joror mea, amica mes, columba mea. Caput Anima er-

meum plenum eſt rore, & cincinni mei guttis no- H
ctium. Exquiſitum aiebas à florigera DilectumRe- Chrſto in.
pudiatur, rejicitur, ſpernitur, oret licèt, & ſqua- zerdan
leat. Nam hoſpitio prohibetur, Sponſo prælat lbichn-.
culcitrà. Expoliavi me tunicâ meä, quomodoò in-
duar illa? Exuit Chriſlum, ne tunicam indue-
ret. Lavi pedes meos, quomodò inquinabo illos?
In pelvim charitatem effudit, depreſsirque. An
Erythræo tua vaſtior eſt pelvis, ut cùm illud
tranſmiſerit Ifraël acceſſurus ad Sinam, hanc tu
trajicere non poſſis, non Dei verba, ſed Deum
Verbum exceptura ? Hic quoque, ut video, &
verba Dei, & Dei Verbum excipientur in lapide.
Audis enim ſupplicantem, & obrigeſcis. Oraris,
nec exoraris à Numine. Haud tu concha es in
tua iſta pelvi, quæ fluentem in te cœli rorem &
Sponſo, non in margaritam excoquis hoſpitali-
tatis, ſed in ſilicem inhumanitatis obduras. La=
vi pedes meos. Et quænam iſtæ ſunt tibi ther-
mmæ, in quibus lavaris, ur inquinere? Dilueris,
& ſordeſcis? Non in balneum tuum Jordanis
influxit; quando ibi lepra decutitur & Naamano,
hinc tu Sponſa emergis ſcabioſa. Quòd hic pe-
des ablueris, hic te Sponſo purgabis? Tot muſ-
quam ſordes contraxiſiti. Quæ enim fſoœdior in
genis Sponſæ eſſe poteſt verruca, quam Spon-
ſi repudium, uno urgendi tædio, unéque kaſti⸗
dio calceorum? Submergi præſtabat quâàm ità
mergi, ut retinendæ ſtudio venuſtatis pulchrum .B
eliminares præ filiis hominum. Nimirumunguen- HSs
ta redolebat, cubabat in ſerico, emerſerat & Srien
thermis? has inter delicias, quæ vocabatur Co- exciuannt.

₰ lumba,

nba,
6 V
alt
, fines
Hoiſn
manus
ſerle
eceplt
Ceilo
abibus
le. N
1 C.
Amlrurt
Nel
Aenal
lt Spo
n pro
ſemmine⸗
e, u
Coraur
bique!
funtur,
lgrio⸗
CoriCu
ige vel
Gont, ut
6 Porle e
ln. ene

.,
r. ſlle Men

rina.
ls el
kofugen
l agnnt
rtilio d
ſun adn
M, U
4 immmete
ſiuen
en ſlun Ee
bim I Chntto
1 eot
. A

6 We, ge
leti
C Chr
ſoMin
Chrito 5
egan
ar, i
de de
hunmmr
l Ab
ſtur
inn,

U Ec
ſern Gd ) e

oAmmnni
erllig e
R. .
ſeie Urn, 4
a Neh
NA Mün no

n,a
nn

. e 1.

n An
bie l
alea
4 t n
n
icdi
n M
H int
humei,
leg he
Oirlat
1e, claer
d
neciuch
Aeie
ColnN
gunhl
imm (i
NdaAnal
Nien:
bec ſonn.
ennumn r
len eg
Ne: gun k.
inm Eigei
Unone ſnun
u, Dime
Cei erdr.
eſimler e
nis, hi
kulnie
,Ktenn
gin ahe!
n lenke
Iu
Nen Aeirr
llann ln
imiggtit,
Ddinket⸗
SS
G tui
aunui
Unicin ir.
hiudt l
relige1
nmi
nam, MI
4,A Du
in
eurini
Aes Oun
oNcha1
rl oit
is koſi
blns 1

ſurttiſt.

un M
Noummnh,

Ark

Ffecie mu- fuſæ mente Numini conjungentur?

De Cyro Rege. Cap. IX.

lumba, noclua evaſit, ne dicam Sponſo evaſit
in Vulwr mw. Non muſcæ ſuavitatem proffi-
gant unguenti, ſed unguentis Columbæ in Acci-
Tbid. 5s Pitres efferantur. Manus, inquit, mec diſtilla-
verunt myrrham: & digiti mei pleni myrrha pro-
batiſimi. Reginarum hiſce odorum illecebris
manus tantum perfundebantur. Sed multùm illi
ſtetere deliciæ. Etenim dextera, quæ myrrham
excepit, rejecit Deum; nec potuit unguentata
Chriſto fores reſerare. Falleris; ſi undante in tuis
manibus myrrhd, ex iis unguenta putes deſtil-
laſſe. Non myrrha ex te fluxit, ſed effluxit Chri-
ſtus. Qui nunquam aut cum felicitate deliciiſque
admittitur, aut citò, ſi admittitur, excludetur.
Nec ſupplicantem Deum tecto accipit Sponſa un-
guentata. Has porrò ſi Chriſto contumelias in⸗
tulit Sponſa, domi morata, aromate delibuta
non profano, & uni ſibi nota, lotâque: Chriſto
fœminæ blandientur ceruſſatæ, unguentatæ, va-
gæ, quæ ſe Circo, Hippodromo, Templôque
comunt? quæ purpuriſſo ſe illinunt, ut pudoris
ubique purpuram & genis eradant? aris advol-
vuntur, ut ſibi corda intuentium litentur? quæ,
flagitio Antichriſtum prægreſſæ, in loco ſancto
conſidunt, ut inde ſanctitas exturbetur? quæ de-
nique vela explicant, ut videantur: Deo acce-
dunt, ut recedant a Chriſto? Delibutæ myrrhâ

citt Sponſæ excluſere Dilectum: Et mulierculæ,
W oneratæ peccatis, expictæ ſtibio, myrôque per-

Profectò
Wtii ſed junguntur , inquies, quando ſynaxi ſeſe muniunt
divind. Id Deo jungi arbitraris? Et Judas re-
fectus eſt azymo; ſed ut, percepto Numine,
Profugeret quantocyùs à Chriſto. In Leonem
eſn agti eſt converſus; nunquam ità & corde
Chriſio diſcuſſo, excuflôéque, quàm cùm Chri-
ſtum admiſit in pectus. Jeſum percipit in azy-
mo, ut electorum frumentum zizanio lictorum
1 immitteret. Comedit Chriſtum; ſed ut Chri-
r o e ſium devoraret; ut depafe Chriſt J
Peuur, u paſceretur Chriſtum, non
Chrizum Ut Chriſto paſceretur. Eum accepit in menſa, ut
onſiciat. jn gazophylacio traderet. Suſtulique, non exce-
pit. Argenteos enim eſuriebat, non buccellam:
nec gutturi, ſed crumenæ accumbebat. Licita-
batur, non cœnabat infeliæ; & dum cultrum in
epulo corriperet, haſlam meditabatur. Qui re-
greſſus ad Jeſum in horto, ab eo nunquam ira
Matth. 26. Teceſlit. Et oſeulatus eſt eum. Monſtrum eſt te-
49. nere, quem dimniſeris; ad eum accedere à quo
receſſeris: ſuavium ingerere, & adornare pati-
bulum, odiſſe & ampleyari. Ita commercium
cum Chriſto iniit Judas. Et phaleratæ cum Chri-
ſio Matronæ agunt, caveant, ne ità agant, quùm
Chriſto Saginantur. Quid enim Uniones & Flo-
res agunt, ubi laniena Domini incruentè reno-
vatur, niſi ut in Calvaria ea tütius peragamus,
quæ ne quidem ageremus in Tempe. Scio ru-
brum mare eſle, quod ſpumeſcit in calice. Sed
hinc Arabes Erythræo, inde athiopes alluuntur.
Vereor, ne & hic mari Domini rubro immineat
Ethiopia, eò foedior, quò pulchrior, & quô can-
8. Eucha- didior, eò nigrior, tetriérque. Coœlitum epulo
Mizeve. communicantur fſœminæ pigmentatæ, & nectar
natu vVano calicis libant in azymo, quo divini convivii tam
Desace patera, quaàm patina impertiuntur. Verùm non
aéines,,, lat epulo libido compeſctur, & à vino, in quo
in. vinum non eſt, non procul Luxuria eſt, quæ, ſi
Paulo auſcultamus, in vino eſt. Fateor cruorem
Domini Erythræum eſſe; ſed in quo clavi flui-
tent, non conchæ, ex quo vincula educas, non
torques. Proinde, ubi quadrigas in rubro mari

Judas

conſpicio, & equites, & equeſtria, Pharaonem

ibi adeſſe ſuſpicor, & gyptum; ideéque nau-
Ethic. Comment. Lom. III.

fragia prædico, non phaſe. Mihi credite, Chri-
ſio Hcèt veſcantur ſœminæ licentius excultæ, Chri-
ſto in ea gemmarum pompa non junguntur.
Nunquam eas aut meminiſſe Chriſti videas, aurt
Chriſto inhiare. Vel ſi Chriſto ſociantur in pha-
leris, feliciores Sponsâ funt, quæ ſimul Numen
& unguenta retinere non potuit: imò ne elotos
pollueret pedes fontem à ſe repulit aquæ vivæ.
Lavi pedes meos, quomodo, inquinabo los? Cy- Can. 5. 30
rum proptereà meum ego deprædico, qui nec
toto à ſe Deum rejecit Euphrate, quem victor
tranſimiſit; quàùm & pelvi Sponſa ità pedes ex-
traxerit, ut in ea deprefſerit Deum.
Quòd ſi mundo preſſa muliebri naufragatur VIII.
Divinitas in pelvi, quod factura naufragium eſt
in Pactolo, ſi Mundo deprimatur non immun-
do? De naufragio, quantum ad nos artinet, Nu- Divitie
minis dubitas in eluvione fortunæ? En complo- Nic.
ratum nulla ſpe tabulæ naufragium. Repleta eſt Felicitas

terra argento & auro, & non eſt Rmnis theſauro- a,

rum ejus: & repleta eſt terra ejus equis, & innu- ett.

merabiles quadrigæ ejus. Et repleta eſt terra ejus
idolit: opus manuum ſuarum adoraverunt. Sub-
eſt ſua quoque auro, ut ità digxerim, ferrugo,
quæ non ferrugo eſt, ſed viium. Opum emim
cCaries ſuperſtitio eſt: eboriſque, & ebeni teredi-
nes idola ſunt. Natant, ut in pelago ſquillæ,
ità ſcelera in divitiis; & hos habet Pactolus cro-
codilos, ſigna ſcilicet & idola. Repleta eſt terra
auro? Simulacris quoque complebitur. Manes
redolet aurum, unde illud extraximus, quam vis
igne æruginem metalli friaverimus. Audin’? Ubi Luxag &
. . . . . Pompa nis
quadrigæ innumerabiles ſunt, inde Auriga Mundi mia cur-
excuſſus. Ubi ſupputationem exceſſere equi, ibi ruum.
aſello circumvecta olim Divinitas non ſpectatur.
Rarôò Numen aurigatur: rariùs apud nos effio-
reſcit. Ut proptereà carpentis perracò mortales
in arcana Divinitatis invehantur, ſed à Deo fre-
quentiſſimè carrucis abſcedant & bigis. Uaus Act. 8. 27.
Candacis Eunuchus bigis eſt perlatus ad Chri-
ſtum. Sed non aut ad pompam invehebatur in
Capitolium Spado, aut per Hippodromum car-
pento vehebatur ad laſciviam, ut ſcortis ſpecta-
culum foret, theatrumque meretriculis verſatile
faceret de carruca. Remigrabat Hieroſolymis
in Arabiam, ſeu mavis in thiopiam Spado,
quod ille iter immenſum adorandi ſtudio Numi-
nis remetiebatur. Te quoque non interdicam car-
pento, ſi ex thiopia in Palæſtinam conceſſe-
ris, hincque illè revertare. Lectitabat Iſaiam,
non cum comatulis nugabatur. Utebatur curru,
ſed qui currus eſſet commeantis, non triumphan-
tis fſerculum, non imperantis ſolium, non laſci-
vientis conopeum, non triclinium, toruſve coni-
vivantis. Jam enim deliciarum, uxuumque lu-
xuries umiverſa biga und circumfertur. Nam,
ut omittamus, quod luxuria non omitit, æratos
ſcilicet jugales argento, aurôque infeoenatos, tri-
bunitiè braccatum aurigam, & ſenatoriè pallia-
tum, bigæ pueros circumfuſos, tibialibus ſplen-
didos britanticis, criſpatiſque femoralibus, col-
laribuſque pinnatis ad invidiam uſque Nympha-
rum excultos, legionem pediſſequorum ſerica-
tam, torquatàmque, non inſperſum, ſed infuſum
carinæ quadrijugi aurum, non æreas modô in
angulis pinnas, ſed auratas, ſtemmâque genri-
lirium cedro inciſum, eboréque diſtinctum. His, iderum,
inquam, velut bigæ parergis & appendicibus 9ue luxn-
omiſſis, ut te intuleris in rhedam, tum enimve- Ues
rò exceptum te non rheda credes, ſed regi4.
Non ſellas, ſed curules inſidebis; non pulvillis
incumbes, ſed pulvinaribus; nec hirſuto tantùm
holoſerico, ſed interciſo, & ſegmentato cervicem,
3 hume-

Iſa. 2, 72

humeréſque acchinabis. Inde non lacunar patebit
ſupinato, ſed galaxia, in cœli pompam carpento
fornicato. Ibi Deorum, Dearumque ſcenas ſuſ-
picies cyaneo ſumptuosè coloratos, eâ colorum
ſatie, eâque tarditate penicilli, ut ibi videri poſ-
ſit æternitati Appelles pinxiſſe. In ſumma verò
Picturæ elegantia ſummam morum inelegantiam
exhorreas: Quæ enim ibi non proſtituuntur Nu-
mina, nullà incompertâ criminis Deâ, Deòôque

Oliva in Eſdram.

rigantes, quibus bigæ Aſtra naufragium parânt-
ne dicam, an pariunt? Et ſanè unus ex adulterio
ſiderum expectari potuit fœtus, clades ſcilicet
depreſſiéque ſpectantium. In quæ porrò ſaza
quadrigæ impingent in Hippodromo, ſi ſcopulos
offendunt in coœlo? Ità carpenta ſtruitis non qui-
dem ſemper, ſed perſæpè, mortales, edque ità
coloratis, ut aurigantium meta ſcena ſit. Vidi
ego, ſubiique bigam Principis planè ſtupidus, in

Rinee, nullo libidinum exſorte? Deſolatoriis ubique car- qua Ilhium ità ardere viſum, ut ſeminudæ choreas
mon rarz bonibus exuruntur inter Sidera Dii, quos Poë- agerent Nymphæ, Trojæ flammis nihil infractæ.
Dearum tarum audacia, ut divinitate inconſukè donavir, Ergo ubi vivere non licet, libet Nymphis for-
state. ità eos iniquiſſimè, ſceleſtiſſiméque proſtituit. nicari? Ergo Salamandras in carpento novas H- lron
„Nam coœlo impiè mortales intulimus, ut emen- bido expromet, illuſuras incendio? Si non urun- i
PysE titum nobis inde Numen regererent. Coœlo au- tur, quâ ratione fominæ circum Trojam laſci- uchi
Postis tem donatos, & & mortalitate emiſſos Divinita- viunt? Et quo pacto laſciviunt, ſi uruntur? u la
. tis quaſi libertinos vereri debuere Poëtæ, non Enimveròô, qui ſidera ſcortari fecimus, calami- 1. mali
emmus, eludere. Quid enim coœlo Düs Deabüſque con- tates quoque docuimus laſcivire; ne ſcilicet aut ie
ſtuprato, pudori ſit relquum; nefariè quidem, abeſſet cœlo corruptio, aut ſuppliciis deeſſet il- ubet
ſed probè conficiente libidine, non exturbandam lecebra. Unam è& Mari Venerem prodire non lu
De Dis ſe eſſe urbibus, quam Dii cœlo receperint. Has credis? Tres ego vidi Veneres ex incendio ſub- Atti⸗
S? ergo obſcoœnitates ideò immortales, quòôd non ſilire. Nuſquam innocentiæ perfugium patet, füne
guaarigis mortalium, ſed Deorum, rhedis appingimus, quando non elementa modò omnia corrupimus icht
Miste quaſi parüm laſciviremus hippodromo circumla- adulteriis, ſed ſupplicia quoque coëgimus eblan- n ba⸗
ti, niſi domeſticum nobis interiuſque lupanar cir- diri. Tellurem non arat, ſed proſcindit, & ſter- Pnphe
cumferremus, eò luſtris inquinatius, quò ibi Dii corat Jove Taurus imbutus. In Cycnum item ojers
quoque polluuntur. Ea porrò imaginum eſtob- Jupiter transformatus aêrem non ſecat, ſed diſſe- hu
ſoœnitas, ut niſi, eo contempto cœlo, Ægyptius cat. Coœlum, ut plorant Hieronymus & COle- lisr.
ſis, eſſe omninò Iſraélita non poſſis. Nemo bi- mens Alexandrinus fecere lupanar, tot eò moœ- unu!
gæ cœlum ſuſpectat, quin Chaldæus evadat. Et chis illatis. Reſpirare ſe poſſe cenſebat Pudor fal- ru Uil 40
nemo ibi Phaëthonte beatior; cum, moœchante tem in pelago, nullâ ſuſpicione voluptatis inter uu A ii
cœlo, non is ruat, qui inde proturbatur, ſed is balænas & fluctus. Verùm non ſupereſt modò ucktt,
præcipitetur, qui illic ſubſtiterit, aut illuc ſubſi- illecebra in naufragio, ſed Venus exoritur è flu- Mn
lierit. Hoc bigæ corlum commune cum coœlo ctibus; quam quiſnam opprimet, ſi eam non ntin
habet, quôd nunquam carere poteſt vertigine, Mare obruit, ſed educit? Supererant incendia Ans
quâà deorsum vectores rotat in terræ centrum Pudicitiæ, quæ cùm uri malit, quàm malè nu- 3 Ans
circumactos. Ergo ſi cœlo in bigæ fornicem in- bere, tormentis à lenocinio ſe fore tutam arbi- ed ii
tenderis conſtuprato, demergêre cum Icaro; hoc trabatur. At illuſam ſe quoque dolet in pœnis; & batu:
eò ærumnoſior, quòd ille ſaltem effugit & carce- ſuis vix oculis credit, Trojano rogo appictis nym- incicin
. re, tu te indues in vincula; ille maduit, tu de- phis in quadriga. Quis enim uratur, inquit, Iint M.
7 zfee 6. Hagrabis; pinnas ille amiſit non ſuas, tu veré cùm exuritur? Quis, ardente Patriãâ, non fri- CAlari
Eata Columba eſſe deſines & Turtur: Ægæo ille tan- geſcat? Quis denique, fumante Ilio, incendium en, p⸗
dem exceptus eſt æquore: tu Ætnæ inſerere li- animi non reſtinguat, & candorem non mutue- Gld
bidinis, ut amburare. Coœlum fecimus nocentius tur & caligine? Ità ſanè egiſſe Phryges credide- cllc,
Baſiliſco. IIle jugulat, quos inſpexerit. Colum rim circùm Trojam. Sed aliam in carpemtis Tro- anncel
perimit, ſi ſpectetur. Præſtitere Poëtæ Pictoré- jam induximus. Nymphis Ilium ſepſimus, ut in Dortle⸗
que, ut aliquid è& cœlo funderetur & ſævius to- incendio fœdiùs Pudicitia caderet, quam Palla- Cncl en
nitruo, & feralius fulgure. Mitiora planè ſunt dium. Parentem flammis extulit Æneas? nos iidsr
fulmina, quæ inde jaciuntur, quàm adulteria, pudorem ſuſtulimus vel in rogo, buſto urbis A Dor
quæ inibi ſuſpectantur. Nam vixere plerumque Nymphis appictis. Accudere nimirùm decuit vo- Eer
fulguriti: nunquam eum non interficit libido, luptatem ærumnæ, ut ne in captivitate quidem 1il ne
quem afflarit. Micant frequentiſſimè fulgura ſi- licentia froenaretur, nec incendio Urbis Venus wiben
ne ſtrage. Ecquando ſpectata Deorum obſcœni- frigeret. Docentur intemperantiæ parergis celeb
tas pauperum tabernas, Regumque turres non qui carpento inſedere, ne tum quidem exuen- Meni
dejecit? Quod cœlum non poteſt, poteſt bigæ dam efle laſciviam, quuùm perimnus. Nam Troja n
coœlum appictum. Tempeſtates effundit ſine nu- deflagrat, & ſcorratur. Conjicito, quas ſimus l 6
bibus; incendit, nec faces jaculatur; ſine tonitru obſcœnitates expreſſuri, raptu Helenæ geſtiente inan
pertonat; nunquam tonat, & perſtrepit; non Troa, ſi ruenti cum penatibus Ilio choreas affin- ic
collucet, & ardet; tela eſt, & telum eſt. Nulla gimus, & Dianas. Puder, nec clade libidinem 8
ibi cynoſura; quòd in tanto libidinum æſtu, Bo- dediſci. Pudet, laſciviam funeri ſociari. Quæ fu- cnind
reali penitùs plag4, bigæ camera coloretur. Imô tura eit libido convivi, ſi tanta eſt licentia ſer- len
Tam obverſa cynoſuræ, inverſâque obſcozni aſira vitutis, & incendii petulantia? Pudor retinebi- .
ſunt cœli, ut illud obſervaſſe pro naufragio ſit, tur in viola, qui profligatur in prunis? Non ex- n
non naviganti modò, ſed etiam auriganti. Ni- citabunt pocillatores libidinem, quam incitant de
mirùm, ut ibi plurima patere ſidera videantur, pollinctores? Saltamus, & jacemus; ridemus n
41 probè videris, coiere ommia in unum Veneris & ruimus; morimur & moœchamur. Et quænam u
ſignum, omniâque colorati coli aſira aut Venus morum erit integritas, rebus integris, ſalvque laden
ſunt, aut non procul abſunt à Venere. Et quæ Republica, ſi, eversâ domo, perditâque patri, Dermn
ſupereſſe ibi poteſt cynoſura, ubi in tanta collu- mores omninò boni profligantur? Pinguntur, heg
vione criminum ipſa quoque ſydera demergun- inquies, iſta in quadrigis, non peraguntur. Et N
tur? Naufragium cœlo intenti evitabimus, ſi ideò carpenta carpo, ideéque abeſſe Deum dixi Mranu
cœlum ipſum & in naufragio eſt, & naufragium à quadrigis. Sceleſtiùs penè iſta expingitis, quàm e ſnd
eſt? Vide, in quem appellendi ſint portum au- agitis. Nam cortinas demittitis, & tenebras of- n .
fundiiis, leh

hum et
erad
kinlin
d
lben
leit
eult i
eluict
nücechne
imlitteg,
Mnnut
ennd at.
1Rummn
Tnen 6
, 1 UNN
cmns cln
ne ſaion 4
bät eech,
n pode mn
1enol
iin
n omin
Weginluel⸗
Nndh ek
CYeu
ſecat, klcl.
hmg A
1, tei
ſcbar dn
Nobprtti
lHnerlni
6erdüiinet⸗
,ſan
letann nd
gvin ner
De un
Er nrit
aſſilinr
Nalll, iin,
Patmi uf
lo, iein
em n
lyyges
0 caſenil⸗
gun e
1Aain
buſo i
run ecunſ⸗
ine gicn
Utns
mie

De Cyro Rege. Cap. IX.

funditis, quum ſcelus perpetratis. Cùm veròô fla-
gitium fingitis, in cœlum illud rhedæ ſubvehitis;
multâque auri, & colorum luce perfunditis. Pec-
catis ſolitari, ſemotis libidinum arbitris, & diſ-
cipulis. Pictum ſcelus objicitur ſoli, nec ſpelæum
eſt, ſed lycæum; habétque Academicos in car-
pento, qui, ſi os erigere contigerit, columque
tueri libeat, hominem exuent, & fingentur in
pecudes. Benè proinde Iſaias poſt quadrigas in-
vexit idola. Et innumerabiles quadrigaæ ejus. Et

ſa. 2. 8.
Een repleta eſt terra ejus idolis. Quid enim non inve-
Eunuchus hatur flagitii per quadrigas, quùm in pleriſque
., quadrigis nihil ſine flagitio ſpectetur; quùm ni-
Ziſie in hil non ſit in quadriga flagitium? Ea certè Eu-
7heida. nuchi rheda non erat, in qua non lenocinia Nym-
pharum, ſed Agni laniena agitrabatur. Et ve-
Ac. 8.¹8. ertebatur ſedens ſuper currum ſuum, legénſque
Ijaiam Prophetam. Bocus autem Soripturæ, quem
legebat, erat hic. Tanquam ovis ad occiſionem du-
Stus eſt. Compone Chriſtianorum rhedas cum
Ethiopum quadrigis. Compone Prætoris cur-
rum cum carpento Spadonis. Quantùm candoris
in Ethiope! Quantùm verèô fuliginis & nigroris
in Equite Nazareno! Aurigatur Eunuchus in
Prophetis. Piget ſcribere, in quo aurigetur Eu-
ropæus Chriſtianus; quò rhedis advehatur; quid
vehat rhedis; quidve iis urbi, forôque invehat.
Ifaias volutatur ab Eunucho. Spectatur à Sena-
toribus Ilias in carpento. Sed heu, quàm obſcoœ-
Piezurata Hior apud nos Troja, quàm aut in ſuo cinere,
rhide ca- aut in igne Poétarum! Ibi ruit: hic laſcivit. Ibi
ine i. ardet: hic incendit. Ibi diripitur à militibus: hic

à Nymphis incæſtatur. Ibi denique Romam par-
turit in cinere: hic Sionem ſepelit in choreis.
Agnus ſpectatur occiſus, thiope aurigante.
Agnus item proſtat occiſus, aurigante Tribuno.
Sed ibi ad vitam Eunuchi mors Domini nuntia-
batur: hbic intemperie Optimatum Mors Agno
indicitur. Parnaſſum enim ſi ſuis bigis appinxe-
rint Milites, Muſis Nymphiſque coronatum:

Calvariæ nunquam non Parnaſſio jugum impo-

nent, patibulis funeſtatum. Etenim ſi pictus ſub
oculis currentium Nymphis Musiſque Apollo
colludit, Chriſtus illuditur, & de Iyra laſciviæ
crux defigitur Servatori. Deo tamen gratias im-
mortales, quòd non unum in Italiæ urbibus inſ-
cendi currum, aut Martyrum tormentis, aut Da-

vidis Præliis, aut Abrahami ſacrificio, aut Chri-

ſti Domini incunabulis, & à Clericis paſſim,
& perſæpè ab Equitibus conſecratum. Nihil ibi
niſi ſanctum, & divinum in Quadrigæ fornice
viſebatur. Ibi Venus tot lilis beatarum Virginum
cædebatur. Ibi pudor in cruore ſpirantium In-
nocentium dealbatur. Quarum Picturarum Ro-
ma Magiſtra extitit, Bigis Præſulum perſanctè
in ſua Camera coloratis. Ibi aut Columba Spi-
ritus candet, aur Crux Andreæ effulgurat;, aut
Petri claves micant, aut Pauli gladius diſtringi-
tur. Efferêre profectò in Deum, ſi Eccleſiaſii-
corum currum planè colum fuſpectes, dum ve-
heris. Carpentum porrò Æthiopis, de quo aie-
bamus, non modo caruit picturarum lenociniis,
ſed ſejugis non abutebatur ad pompam, bigâ re-
vectus in Arabiam. dedens, inquit, ſuper cur-
rum ſuum, legenſque Lſaiam. Quâ enim ratione

volumen lectitaſier, ſi ventorum impetum equo-
rum pernicitas exæquaſſet? Potens Candacis Re-

ginæ jugalibus abuti timuit, ne item abuti vide-

retur Hieroſolymis ad ſuæ pompam dignitatis.

Adoraturus illuc accefſerat, non adorandus; ut-
que ſancta ſpectaret, non ut ſpectaretur in ſan-
Cto. At, ætate jam noſtràâ Cives optimi ſanctio-

réſque Prælati ſtratarn Marrtyribus Urbem qua-

drigis obterere verentur, ne aureis ſejugis ità ve-
hantur, non ut vehantur, ſed ut ſpectentur; me-
tuentes, ne Romæ advenis aliquid mirandum in-=
geratur, præter catacumbas & cryptas. Omnem
hinc pompam nimiam abſtrudunt, què Kilicet
à peregrinis Romæ nihil præter Romam quæ-
ratur ſubterraneam. Eſt enim Urbs ſepulchro,
quàm ſolio grandior; celſiérque ſpecubus, quàm
Capitolio. Nihil propterea mirari Romæ inco-
las decet, quàm Religionem; mihil hinc in pa-
triam referre advenas evulgandum, mſi cate-
nas Pauli, & Petri claves ac clavos. Jam religio-
nis meta quadriga non eſt; quæ Templum ingreſ-
ſuris phaleratum Pantheon ità menti obtrudat, ut
Tabernaculo advoluti advenæ, bigas recogitent;
nec Agni meminerint in Templo, ſed equorum-
Hi ſanè Trojano equo nocemiores eſſent equi
phalerati. Subduéta enim ibi fuere Numina in-
cendio, ferrum equi mole in Ilium effundente.
Collucentibus hic non igne, ſed jugalibus, tota
pompæ clades redundaret in Numen, traductaâ
hoſpitum mente in quadrigæ ſpeciem ab aræ ſan-
Ctitate. Et ſemel ibi Ilium arſit: hic rhedarum fa-
bulis Urbs arderet in dies. Periere incendio Phry-

ges, equi ſpecie decepti. Nos curruum picturis de-

mentati viveremus ad incendium. Nam Numinis
obliti, præ admiratione primum quadrigæ, mon
imaginibus ambuſti picturarum; exclamare co-
geremur cum Propheta. Innumerabiles quadriga
ejus 3 & repleta eſt terra e us idolis. Sed quàm eſt
grandis Cyrus, qui triumphali carpento dum Ba-
bylonem invehitur, ut imperet Aſſyriæ, Hiero-
ſolymas excurrit, ut Numini obſequatur! Deus
cœli dedit mihi omnia regna terræ: & ipſe præce-
pit mihi, ut ædificarem ei Templum in Jeruſalem-
At unus eſt Cyrus, qui Dei recordetur in blan-
dioris lenocinio fortunæ; qui victor Numini auſ-
cultet; qui Templa Divinitati architectetur, dum
ſibi excitari Babylone gratulatur Capitolia.
Iis, inquies, à Deo Cyrus auctus fortunis,
ſpoliiſque, quidni obſequeretur Numini, eique
auſcultaret? Gratulor tam te benè de fortuna ſen-
tire. Viſus mihi hactenus eram, docuiſſe, ar-
ceri ſolere Deum vel floſculo à ſponſæ quoque pul-
villo. Tu modò nec Aſſyri, Indiâque universâ di-
velli Cyrum ais debuiſſe à cœlo: eumque non mi-
raris parentem Deo in triumpho Mundi, quaſi di-
xerim, debellati. Sed, Deo auſpice, triumphabat-
Et quandonam debellatis hoſtibus, aut ſuperſtitio-
ni, aut certè flagitio, inertiæque non mancipamur,
opibus, palmiſque corrupti? Ut veròô videas »
quanti facienda ſit Cyri in Deum pietas, à Deo
quamvis coronati: expendamus, quid congeſtæ
in Iſraëlem opes præſtiterint, quàmve de Deo
mente illis indiderint gazæ a Deo illis ingeſtæ.
Væ genti peccatrici, populo gravi iniquitate, ſemini

nequam, fliis ſeæleratis. Expalleſcis? Cohibe dolo-

rem tantiſper; nec enim ferali hactenus ſcenæ ſi-
parium reduximus. Pergit Iſaias. Dereliquerunt
Dominum, blaſphemaverunt ſanbtum Iſraöël, ab-
alienati ſunt retrorsum. A planta pedis uſqjue ad
verticem non eſt in eo ſanitas. Vulnus, & livor, &

plaga tumens. Licet jam tibi cohorreſcere, ſcenâ cri-

minum proſtante. An non huc confluxere flagi-

tia univerſim omnia? Et non me rogas, quorsum

iſta defluxerint, & Susiſne, an verò Bactris reſta-
gnaverint proſtituti? An Manes in lucem Vates
extraxit? Babylon, an Ninive, an Orcus pro-
ducuntur in orcheſtram, quando nullum à pro-
ſcenio flagitium exulat, ſed turmatim ſcelera irru-
pere? De loco fruſtrà quæſtio inſtituitur, nam
affuturum Hieroſolymis me dixi. Et tanta intra
urbem unam colluvies cAninurn reſtagnavit y

4 quâ

PopibA
valde Rés
mæ modtst
7ass

Iſa. 2. g.

Iſa. 1. £

Pelienas
etiam bens
parta nos
malè diſia
pat ali-
uandos

68

quâ Manes quoque inundarentur? Quid, rogo

Inferno pe- te, aut ſceleſtius, aut immanius ſeu retinere, ſeu

gZor Felici-
tas ſi mo-
vescorrum -

pai.

ructare Manes poſſunt in cœlum his, quæ tu
ſpectas intra pomoœrium Hieroſolymæ, flagitis?
Fingamus in Tartaro adeſſe, quæ ibi ad invidiam
loci Poëtæ monſtra confinxere. Unus inferis Cer-
berus; ſed qui latret in reos. Cerberos Sion habet
innumeros, à quibus Numen allatretur. Blaſphe-
maverunt ſanctum Iſrazl. Repudiati à Deo miſe-
ri ibi exulant proſcripti. Hic freti opibus Deo
nuntium remiſere, non inviſi cœlo, ſed coœlum
deſpectantes. Quis verò non videat, ſceleſtius
longè eſſe Numen propellere, quàm repelli a Nu-
mine? Dæmones à Deo exulant; Iſraëlitæ abire
juſſere Deum in exilium. Dereliquerunt Domi-
num. Suppliciis torquentur apud inferos crimina.
Inſulantur, augenturque ſcelera Hieroſolymis, &
à Senatoribus exquiruntur. Abalienati ſunt retror-
sum. Peccavere damnati. Peccant Hebræi, & nun-
quam à flagitio ceſſant. Væ genti peccattici. Cru-
ciatur; non prole ſcelus gliſcit in Orco, nec in
umbris ſpectatur. Sectatores Hieroſolymis faci-
nora trahunt, nec ſcelus malæ mentis eſt ſe-
ges, ſed novi ſubinde criminis ſeminarium. Je-
mini, ait, nequam. Plaga ibi, ſi non involuta
faſciis, ſaltem vinculis compreſſa, & friata nitro,
ſi oleo non perfuſa. Hic tabes nullis compeſcitur
involucris, & æquè incuratum ulcus, ac putre

eſt. Plaga tumens non es circumligata. Ibi deni-

Divitiæ
noxicæ.

Iſa. I. 2,

que non omnium quiſque criminum compertus,
unius aut alterius, criminis obnoxius ſupplicio eſt.
Hic lues cor penitùs inſedit, animique ſenſus om-
nes pervaſit. Aplanta pedis uſque ad verticem non
eſt in eo ſanitas. Tetriorem ergo habemus Jeru-
ſalem, quàm Cocytum: & ſcelus plectitur apud
inferos, vivit imperâtque Hieroſolymis. Sat pro-
fluentis alveum pertentavimus, ejus jam velim ſca-
tebram exploremus. Non ex .thiopia monſtris,
limôque pleniſſimus Nilus hic criminum, ſed é
coœlo ſcaturiit, non Ægyptum, ſed Palæſtinam,
opulento quidem cœno, ſed criminoſo oppreſſu-
rus; ut Judæi quoque, velut Ægyptii, tum ara-

tores tum Optimates Coœlum dediſcant & intue-
ri, & vereri. En fontem. Filios enutrivi, & exal-

tavi ipfi autem ſpreverunt me. Cognovit bos poſ-
