mui Woyptii propter Joſeph, & multiplicavit tam
in ædibus, quàm in agris cuntctam ejus ſubſtantiam.

113
Ex CAP. XLI. Veſtivit eum ſtola biſina, & collo

torquem auream circumpoſuit. Abſque imperio tuo
non movebit quiſquam manum aut pedem in omni
terra Egypti. 14. & 97
um invenire poterimus talem virum, qui Spiritu Dei
plenus ſit? . 114
Vocavitque nomen primogeniti Manaſſes, dicens: Obli-
viſei me fecit Deus omnium laborum meorum, &
domius patris mei. 122
Ex CAP. XLIV. Noeyphum autem meum argenteum,
& pretium quod dedit tritici, pone in ore ſacci ju-

nioris. 3. & 71. & 75
Qui furatus eſt ocvphum, ipſe ſit ſervus meus. 75
Cur ſic agere voluiſtis? Ibid.

Ex CAP. XLV. Elevavitque vocem cum ſletu, & di-
xit Fratribus ſuis: Ego ſum Joſeph. Oſeulatuſque
eſt Joſeph omnes Fratres ſuos, & ploravit ſuper

ſingulos. Ibid.
Nuntiate patri meo univerſam gloriam meam : ſeſti-
nate, & adducite eum ad me. Ibid.

Ex CAP. XLVI. Cunctæaque animæ, quæ ingreſſæ ſunt
cum Jacob in Egyptum, & egreſſæ ſunt de femoré
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

ilius, abſque uxoribus fliorum ejus, ſexaginta ſezr.
12
Ex Shr. XLVIII. Non ità convenit, Pater quia
hic eſt primogenitus, pone derxrteram tuam ſuper ca-
put ejus. Qui renuens ait: ſoio, Fili mi, ſeio &
iſte quidem erit in populos, & maltiplicabitur: ſed
Frater ejus minor, major erit illo. 122
Ex CaP. XLIX. Nimeon & Levi Fratres: Vaſs ini-
quitatis bellantia: Maledictus furor eorum, quia
pertinax: & indignatio eorum, quia d'ra: divi-
dam eos in Jacob: & diſpergam eos in Iſrazl. 4
& 44. & 86 S
Ruben primogenitus meus, tu fortitudo mea, & prin-
cipium doloris mei, prior in donis, major in im-
perio. Effuſus es ſicut aqua, non creſcas quia aſ-
cendiſti cubile Patris tui, & maculaſti ſtratum

ejus. 43. & 49
In conſilium eorum non veniat Anima mea: quia in
furore ſuo occiderunt virum. „ 116

Ex Libro Exodi.
Ex CAP. I. Quando obſtetricabitis Hebræas, ſ maſ-
8

culus fuerit, interficite eum.
Quidquid maſeulini ſexus natum fuerit, in flumen pro-

jicite. Ibid.
Prapoſait itaque eis Magiſtros operum, ut affligerent
eos oneribus. Ibid.

Ex CAP. II. Ingemiſcentes Filii Iſrazl, propter opera
vociferati ſunt, aſcenditque clamor eorum ad Deum
ab operibus. Et audivit gemitum orum, ac recor-
datus eſt fœderis, quod pepigit cum Abraham. 19
& 122. & 123
Ex CAP. III. OQuis ſum ego, ut vadam ad Pharao-
nem * 32
Apparuitque ei Dominus in flamma ignis de medio
Rubi. 71. & 76. & 12 ¾
Vadam, & videbo viſionem hanc magnam, quare non
comburatur Rubus. Ibid.
Ex CAP. IV. Dixitque Dominus: Extende manum
tuam, & apprebende caudam ejus. 9. & 79
Projecit, & verſa eſt in colubrim. Ità ut ſugeret Moy-
Jſes. 19. & 3I. & 41. & 7I. & 76. & 79. & 117.
Extende manum tuam. Extendit, & tennit, verſdque
eſt in Virgam. 76. & 79
Dixirque Dominus: Mitte manum tuam in ſinum tuum.
Quam cum miſiſet in ſinum, protulit leproſam. 123
Ex CAP. V. Fœtere feciſtis odorem noſtrum coram Pha-
raone, & ſervis ejus, & præbuiſtis ei gladium, ut
occideret nos. 19. & 39
Vacant enim, & idcircò vociferantur: Famus & ſa-
crificemus Deo noſtro. Opprimantur operibus, & ex-
pleant ea, ut non acquieſcant verbis mendacibus. 99
Dominum neſcio. 112
Ex CAP. VII. Tulitque Aaron Virgam coram Pharao-
ne, & ſervis ejus, quæ verſa eſt in colubrum. 117
Projeceruntque ſinguli virgas ſuas, quæ verſaæ ſunt in
Dracones, ſed devoravit virga Aaron virgas eo-
rum. Induratimque eſt cor Pharaonis, & non au-
divit eos. [bid.
Ex CAP. XII. JSurrexitque Pharao nocte, & omnes
ſervi ejus, cunctaque Egyptus. Vocatiſque Pharao
Moyſe & Aaron nocte, ait : Egredimini à populo
meo vos, & Filii Iſrazl. Ite, immolate Deo, Lcut di-
citis. Oves veſtras, & armenta aſſumite, ut petiera-
tis, & abeuntes benedicite mihi. 82. & 101
Perouſſit Dominus primogenitum Koypii,dà primogenito
Pfharaonis uſque ad primogenitum captiva. 83
Ortus eſt clamor magnus in Rgypto: neque enim erat
domus, in qua non jacèéret mortuus. Vocatiſqueé
Pharao Moyſe & Aaron nocte, ait: Jurgite &
M 2 egre

Index Locorum

egredimini à populo meo. Et petierunt ab Kopptiis
4 . 6, .
vaſa argentea & aurea, veſtéimque plurimam: &

ſpoliaverunt Woyptios. 101
Ex CAP. XIV. Fugiamus Iſraëlem: Dominus enim
pugnat pro eis contra nos. 4

Cumque extendiſſet Moyſes manum conra mare, re-
verſum eſt ad priorem locum : fugientibiſque Mgyb-
tiis occurrerunt aquc. 8
Flante vento vehementi & urente tota note. Ibid.
Præcide tibi duas tabulas lapideas inſtar priorum, &
ribam ſuper eas verba. 11
Ex CAP. XV. Perſequar, & comprehendam: divi-
dam ſpolia : implebitin anima mea. 4. & 51
PFilü autem Iſrazl anbulaverunt per ſiccum in medio
maris. 82
Ex CAP. XVI. NWallus relinquat ex eo in mane, &
ſeatere cœpit vermibus, atque computruit. 30
Ex CAP. KIX. Et ecce cœperunt audiri tonitrua, ac
miecare fulgura, & nubes denſiſſimæ aperive mon-
tem. Gatque omnis Mons terribilis. 123
Ex CAP. KXK. Altare de terra facietis mihi, & of-
feretis ſuper eo holocanſta & pacifica veſtra. 70
Ex CAP. XXXKII. Dimitte me, ut iraſcatur furor
meus contra eos, & deleam eos, Jfaciämque te in
entem magnam. 113
Arripiénſque vitulum, quem fecerant, combuſſit, &
contrivit uſque ad pulverem, quem ſparſit in aquam,
& ex eo dedit potum Filiis Iſrazl. 125
Ex CAP. XXXIV. Excidit ergo duas tabulas lapi-
deas, quales anteà ſuerant. 72
Ex CAP. XXXIX. Et tintinnabula de auro puriſſi-
mo, qua poſuerunt inter malogranata in extrema
parte tunicæ per gyrum. Deorsum autem ad pe-
des mala punica ex hbyacintho, purpura, vermicu-
lo, ac byſſo retorta. 106

Ex Levitico.

Ex CAP. XII. Deferet Agnum in Eolocauſtum, &
Ppullum Columbæ, ſive Turturem pro peccato. 70

Ex Libro Numerorum.

Ex CAP. XIII. Pergentéſque ad torrentem botri, abſ-
ciderunt palmitem cum uva ſua, quem portaverunt
in vette duo viri. 107
Ex CAP. XIV. Igitur vociferans omnis turba flevit
nobte illà, & murmurati ſunt contra Moyſen & Aa-
ron cuncti Filii Iſrazël, dicentes: Uiinàm pereamus,
& non inducat nos Dominus in terram iſtam. 91
Won videbunt ierram, pro qua juravi patribus eorum,
nec quiſquam ex illie, qui detraxit mihi, intuebi-
ur eam. Jervum meum Caleb, qui plenus alio ſpi-
riti ſecutus eſt me, inducam in terram hanc', &
Jemen ejus poſſidebit eam. 91. 8& Ibid.
Et dixit Dominus ad Moyſen: uſquequs detrabet mi-
hi populus iſte? Feriam igitur eos peſtilentid, at-
que conſumam. 91
Uzuequò multitudo hac peſima murmurat contrà me?
Querelas Filiorum Iſraeël audivi. Dic ergo eis: Vi-
vo ego, ait Dominus. JNicut locuti eſtis, audiente me,
ſio faciam vobis. In Jolitudine hac jacebunt cadave-
Ta veſtra. 91
Ommnes qui mimerati eſtis d viginti annie & ſuprà, &
murmuraſtis contra me, non intrabitis terram Juper
quam levavi manum meam. Ibid.
Nolite rebelles eſſe conrra Dominum: neque timeatis
Populum terræ hujus, quia ſicut panem, ità eos poſ-
Jumus devorare. Receſſit ab eis omne præſidium,
Dominus nobiſoum eſt. 101
Cümque clamaret omnis multitudo, & lapidibus eα

ge APrimere,apparuit gloria Domini ſuper tettum.
Ibid.

Ex CAP. XVI. Dirupta eſt terra ſub pedibus eorum
& aperiens os ſuum devoravit illos cum tabernacuhi
Iuis, & univerſa ſubſtantia eorum, deſcenderunt
dete vivi in infernum, operti humo. II
Ex CAFP. NXX. Loquimini ad petram coram eis &
illa dabit aquas. 79
Audite rebelles & inereduli. Num de petra hac vohis
aquam poterimus ejicere? Cüumque levaſſet Moy-
Jes manum percutiens virg bis lilicem, egreſſæ ſunt
aquæ largiſſimæ. lbid.
Ex CAP. NXXI. Exaudivit Dominus prees IWraäl, &
radiqit Chananæum, quem ille interfecit, ſubver-
Ris urbibus ejus. Et tadere cœpit populum. 35
Locutuſque contra Dominum & Moyſem, ait: Cur
eduxiſti nos de gypto, ut moreremur in ſolitudi-
ne * Anima noſtra jam nauſeat ſuper cibo iſto le-

viſſimo. Ibid. & 39. & 90
Peccavimus, quia locuti ſumus contra Dominum G.
te. 124

Deeſt panis, non ſunt aquæ, quamobrem miſu Domi-
nus in populum ignitos ſerpentes, ad quorum pla-
gas, & mortes plurimorum, venerunt ad Moyſen,
& dixerunt. Peccavimus. 6. & 91. & I 24
Ex CAP. XXII. Sic dicit Balac Filhius Jephor: ne
cuncteris venire ad mes Paratus ſum honorare te;
& quidquid volueris, dabo tibi. 17
Veni, & maledice vopulo huic. Ibid.
Ex CAP. XKXIV. Ouàm pulchra tabernacula tua,
Jacob, & tentoria tua, Iſrazël, ut valles nemoroſo,
ut horti juxta fiuvios irriguie ut tabernacula, quæ
Rit Dominus, quaſi cedri prope aquas. 87
atuſque Balac contra Balaam, comploſis manibus
ait — Ad maledicendum inimicis meis vocavi te,
duibus à contrario tertiò benedixiſti: revertere ad
locum tuum. Decreveram quidem magnifue honora-
re te, ſed Dominus privavit ie honore diſpoſito. 96
Ex CAP. XXV. Hoſtes vos ſentiant Madianitæ, &
percutite eos. 19
At illi comederunt, & adoraverunt Deos carum. 6 5
Tolle cunttos Principes populi, & ſuſpende eos contra
Solem in patibulis; ut avertatur furor meus ab
Iſrasl. 91
Ex CAP. XXXV. Non accipietis pretium ab eo,
dui feus eſt ſanguinis, ſtatim & ipſe morietur. 45
Ne polluatis terram habitationis veſtræ, quæ inſontium
cruore maculatur, nec äaliter expiari poteſt, niſi per
ejus ſanguinem, qui alterius ſanguinem fuderit.

45

Ex Deuteronomio.

Ex CAP. XXVIII. Quòd ſi audire nolueris vocem
Domini Dei tui, ut cuſtodias, & facias omnia man-
data ejus: Percutiat ſe Dominus egeſtate, febri &
frigore, ardore & æſtu, & abre corrupto ac rubi-
gine. Sit Cœlum, quod ſupra te eſt, aneum; &
Terra, quam calcas, ferrea. 21
Ex CAP. XXXII. Incraſſatus eſt dilectus, & real-
citravit: incraſſatus, impinguatus, dilatatus, dere-
liquit Deum factorem ſuum; & receſſit à Deo ſalu-
tari ſuo. 102

Ex Joſuë.

Ex CAP. VI. Ceperunt civitatem, & interfecerunt
omnia, quæ erant in ea. 5
Omnia ſuccenderunt, abſque auro & aigento, & vaſis
æneis, ac ferro, quæ in ærarium Domini conſecra-
runt. lbid.

Ex

= — = =

Sacræ Scripturæ.

Ex Libro Judicum.

Ex CAP. VI. Omnia nocte complevit. Cümque ſurre-
xiſſent viri oppidi ejus manè, videruut deſtructam
aram Baal, lucumque ſucciſum, & taurum alierum
impoſitum ſuper altareé, quod tunc adificatum erat.
80
Et dixerunt ad Joas⸗ Produe Filium tuum huc, ut
moriatur: quia deſtruxit aram Baal, & ſuccidit
nemus. 99
Ex CAP. VII. Cümque bydrias confregiſſent, ola-
maverunt. Omnia itaque caſtra turbata ſünt: Et
mutuâ ſe cade truncabant. 82
Madian autem & Amalec, & omnes Orientales po-
puli fuſi jacebant in valle, ut locuſtarum multi-
tudo. 99
Ex CAP. XIV. declinavit, ut videret cadaver Leo-
nis; & ecce Examen apum in ore Leonis erat, ac
Jfavus mellis. 112
Ex CAP. XV. Aperuit itaque Dominus molarem den-
tem in maxilla aſini, & egreſſæ ſunt ex eo aquæ. 8 5
En ſiti morior, incidamque in manus Incircumciſo-
rum. 8

Ex CAP. XVI. Dixitque ad eum Dalila Quomod

dicis, quòd amas me, cum animus tuus non ſit me-
cum? Cümque moleſta eſſet ei, & per multos dies
Jjugiter adhæreret, deſecit anima ejus. Tunc aperiens
veritatem rei.t.. 60

Ex Libro primo Regum.

Ex CAP. I. Et adduxit eum in vitulis tribus, & tri-
bus modi's farinæ, & amphora vini. Eoo commoda-
vi eum Domino cunctis diebus, quibus fuerit accom-
modatus Domino. 11
Immolaverunt vitulum, & obtulerunt puer,m. Ibid.
Cum eſſet Anna amaro animo, oravit ad Dominum,
Rens largiter, & votum vovit. Wſtimavit eam Heli
temulentam, dixitque ei: Uſquequò ebria eris? di-
gere pauliſper vinum, quo mades. 76. & 87
Ducam eum, ut appareat ante conſpeltum Domini:
& maneat ibi jugiter. 81
Num & aül inter Prophetas? 96
Ex CAP. II. Habebat fuſeinulam tridentem in ma-
nit ſua, & mittebat eam in lebetem. 12. & 03
Non accipiam à te carnem coctlam, ſed crudam. Nunc
enim dabis, alioquin tollam vi. 12
Quare calce abjeciſtis victimam meam?
Heli autem audivit omnia, quæ faciebant Filüi ſui- G
quomodò dormiebant cum mulieribus, quæ obſerva-
bant ad oſtium tabernaculi. 63
Erat ergo peccatum puerorum grande nimis coram
Domino, quia detrahebant homines ſacrificio Do-

mini. 100. & 116
Veniebat puer Sacerdotis, & dicebat immolanti: Da
mihi carnem, ut coquam Sacerdoti. 116
Detrabebant homines ſacrificio Sacerdotis. 116
Ex CAP. III. Puer autem Samuéël miniſtrabat Domi-
no coram Heli. 13
Et damuel timebat indicare viſionem Heli. 33
Ex CAP. IV. Hi ſunt Dii, qui percuſſerunt Wgyp-
mm omni plagd in deſerto. . 27

Timuerunt dicentes: Væ nobis: Quis nos ſervabit de

manu Deorum ſieblimium iſtorum? Hi ſunt Dii,

qui percuſerunt Klpptum omni plagd. Ibid.
Confortamini, & eſtote viri, Philiſibiim - confortamini
& bellate. Ibid.
Arca Dei capta eſt. Ibid.

Væ nobis. Quis nos ſervabit de manu Deorum ſubli-
mium iſtorum? 29
Ex CAP. VI. Vaſa aurea, quæ exolviſtis ei pro deli-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

do, ponetis in capſellam ad latus ejuns. 101
Percuſſit de populo ſeptuaginta viros, & quinquagin'a
millia plebis. 8 118

Ex CAP. VII. Ji in toto corde veſtro rever imini ad
Dominum, auferte Deos alienos de medio veſtri
Baalim, & Akftharoth. 94
Ex CAP. VIII. Filios veſtros tollet. Ned & ſegetes
veéſtras & vinearum reditus addecimabit. 19
Non te abjecerunt, ſed me, ne regnem ſuper eos. Verum-
tamen conteſtare eos, & prædic eis jus Regis. Ibid.
Quare ergo inſidiaris animæ meæ, ut occidar? 87
Ecce tu ſenuiſti, G tlütui non ambulant in viis tuis:
conſtitue nohis Regem, ut judicet nos. 100
Et non ambulaverunt filii illius in viis ejus: ſed de-
clinaverunt poſt Avaritiam, acceperuntque mune-
ra, & perverterunt judicium. HK Ibid.
Ex CAP. I X. Olim in Iſra?l ſic loquebatur unuſqu ſ-
que venie, & eamus ad Videntem. 4 ¾
Cümque deſeenderent in extrema parte cawitatis, Ja-
mu'l dixit ad Saüul: Die puero,ut antecedat nos. 32
Ex CAP. X. Tulit autem Samuel lenticulam olei, &
effudit ſuper caput ejus. Ibid.
Cum ingreſſus fueris urbem, obviàm habebis gregem
Prophetarum deſcendentium de excelſo, & ante eos
pfalterium & tympanum, & tibiam, & citharam.
1bid.
Et ece cuneus Prophetarum obvius ei: & inſiluit ſu-
per eum Spiritus Domini, & prophetavit in medio
eorum. Ilbid.
Liberabis populum ſuum de manibus inimicorum ejus.
125
Ex CAP. XII. Loquimini de me coram Domino,
utrum Bovem cujuſquam tulerim, aut Aſinum. 12
Addidimus univerſis peccatis noſtris malum, ut pete-

remus nobis Regem. 1
Ora pro ſervis tuis, ut non moriamur. Ibid.

Gi timueritis Dominum, & ſervieritis ei, & audieritis
vocem ejus, & non exaſperaveritis os ejus, eritis
& vos, & Rex qui imperat vobis, ſequentes Domi-

num Deum veſtrum. 12
Qudd ſi verſeveraveritisin malitia & vos, & Rex ve-
ſter pariter peribitis. Ibid.

Ex CAP. XKIV. Ingreſſus eſt itaque populus ſaltum, G
apparuit fervens mel, nulluſque applicuit manum
ad os ſuum. 8. & 31. & 41
Adjuravit autem Saiul populum, dicens: Maledictus
vir, qui comederit panem uſque ad veſperam. 31
Et ait Naul: mittite ſortem inter me, & inter Jona-
tham Filiun meum. Et captus eſt Jonathas. 49
Dixi:que populus ad Sail: Rrgone Jonathas morie-
tur, qui fecit ſalutem hano magnam in Iſraël? Ibid.
Indica mihi, quid feceris. Guſtans guſtavi in ſummi-
tate virgæ paululum mellis. Et ait Saül: Haæc faciat
mihi Deus, & hæc addat, quia morte morieris, Jo-
natha. Ibid. & 66
Nuntiaverunt autem Sauili dicentes, quòd populus pec-
caſſet Domino, comedens cum Janguine. Qui ait:

Pra varicati éſtis. 50
Separamini vos in partem unam, & ego cum Jonatha
Filio meo ero in parte altera. Ibid.

Et conſuluit Saiil Dominum, dicens: Num perſequan
Philiſthiim? Et non reſpondit ei in die illa. Videte
Ver quem acciderit peccatum boc hodis. Et captus
eſt Jonathas. 66
Erant auem inter aſcenſiis ,per quos nitebatur Jona-
thas tranfire, eminentes petræ ex atraque parte, &
duaſi in modum dentium ſceopuli hinc inde prærupti:

nomen ini Boſes, & nomen alteri dene. 118
Et locuti ſint piri de ſtatione, diveruntque! Aſtendite
ad nos. Ibid.

Aete autem Jonathas manibus & pedibus reptans.
id.

M. 3 Et

Index Locorum

PEt faltum eſt miraculum in caſtris, & per agros: ſed Trucidavit in die illa oëttoginta quinque virot veſtitos

& omnis populus obſtupuit, & accidit quafi miracu-
lum dà Deo. Ibid.
Ex CAP. XV. Peccavi quia prævaricatus ſum ſermo-
nem Domini, & verba tua timens populum. 2. &
54. & 67
Peccavi: ſed nunc honora me coram ſenioribus: &
revertere mecum, ut adorem Dominum tuum. 5.

& 96
Pro eo quod abjieciſti ſermonem Domini, abjecit te Do-
minus, ne ſis Rex. 67

Oblatus eſt ei Agag pinguiſimus, tremens & dixit
Agag: diccine Jeparas, amara Mors. Et ait Na-
mubsl: ſicut fecit abſque liberis mulieres gladius tuus,
Jic abſque liberis erit inter Mulieres Mater tua. 10.
& 86
Nunc ergo vade, & percute Amalec, & demolire uni-
verſa ejus? non parcas eis ſed interfice à viro uſ-
que ad wulierem, & parvulum, atque latctentem,
ovem, & bovem, & camelum. 116
Ex CAP. XVII. Infxus eſt lapis in fronte ejus, &
cecidit in ſaciem ſuam ſuper terram. 81
Pravaluitque David adversàm Philiſthæum in funda
& lapide. Ibid.
Nam & Leonem & Urſum imterfeci ego ſervus tuus.
98
Accipe fratribus tuis ephi polentæ, & decem panes,
& curre in caſtra ad fratres tuos & decem ſormel-
las caſei has deferes ad Tribunum. Et onuſtus abiit,

ſicut præceperat ei Iſai. . 108

Non vales réſſtere Philiſthæo iſti, nec pugnare adver-
sus eum. 117
Quare veniſti, & quare dereliquiſti pauculas oves illas
in deſerto? Ego novi ſuperbiam tunm, & nequitiam

cordis tui. 118
Ex CAP. XKVIII. Iratus eſt autem Saul nimis, & diſ-
Pplicuit in oculis ejus ſermo iſte. . 10

Porrò oum reverteretur, percuſo Philiſthæo, David,
& ſerret caput ejus in Jeruſalem, egreſſæ ſunt mu-
lieres de univerſis urbibus Iſrael, cantantes, cho-
rôſque ducentes in occurſum Saiil Regis. Et præci-
nebant mulieres ludentes atque dicentes, percuſſit
Saiil mille, & David decem millia. Iratus eft au-
tem Saiil nimit. 63
Non habet Rex ſponſalia neceſſe, niſi tantum centum
præputia Philiſthinorum, ut fat ultio de inimicis
Regis. 117
Cüumque renuntiaſſent Servi ejus David verba, quæ di-
xerat Saiil,placuit ſermo in oculis David. Et poſt pau-
cos dies ſurgens David abiit. Et percuſſit ex Phili-
Rthiim ducentos viros, & attulit eorum præputia, &
annumeravit ea Regi, ut eſet gener ejus. I[bid.
Ex CAP. XIX. Depoſitit eum per feneſtram Porr
ille abiit, & auſugit, & ſalvatus eſt. Tulit auten
Michol ſtatuam, & poſuit eam ſuper leltum, & pel-
lem piloſam caprarum poſuit ad caput ejus, & ope-
ruit eam veſtimentis. 8
Afferte eum ad me in leëlo, ut occidatur. 89
Cümque veniſſent nuntii, inventum eſt ſimulacrum ſu-
per lectum, & pelles caprarum ad caput ejus. Ibid.
Quare ſic illuſiſti mihi, & dimiſiſti inimicum meum,
ut fugeret? Et reſpondit Michol ad Saul e quia ipſe
loquutus eſt mihi, dicens: Dimitte me, alioquin
interficiam te. Ibid.
Ex CAP. XXI. Et immutavit os ſuum coram eis,
collabebatur inter manus eorum; & impingebat in
D portæ, deſtuebäntque ſalivæ ejus in barbam.
11 .
Ex CAP. XXII. Et ait Rex ad Dozëg: CVonvertere
zu, & irrue in Sacerdotes. Converſuſque Doeëg, ir-
ruit in Sacerdotes: & trucidavit in die illa oltoginta
quinque viros veſtitos Ephod lineo. 68

Ephod lineo. Nobe avtem civitatem Sacerdotum
percuſſt in ore gladii, & viros, & mulieres, &
PVarvulos, & Mälentes bovèmque, & aſinum, &
ovem in ore gladii. 116

Ex CAP. NXIII. Ecce Philiſthiim oppugnant Ceilam,

& diripiunt areas. Abiit ergo David, & viri ejus
in Ceilam, & pugnavit adversus Philiſthieot. 119
Ex CAr. XKXVIII. Qui, cum comediſſent, ſurrexe-
runt & ambulaverunt, per totam noctem illam. 17
Mulier autem illa habebat vitulum paſcualem in domo.
Ibid.
Tu noſti quanta fecerit Saul, & quomodò eraſerit ma-
gos & ariolos de terra. Ibid.

Audi & tu vocem ancillæ tuæ, & ponam coram ie bu-

cellam Fanis, ut comedens convaleſcas. Ibid. & 96
rite mihi mulierem habentem Pythonem, & va-
dam ad ean, & ſciſcitabor per illam. Et ait mu-
lier ad eum: Ecce in noſti quanta fecerit Saul, G
quomodò eraſerit magos & ariolos de terra. 29.
& 87 .
Mutavit ergo habitum ſuum, & abüt ipſe, & duo viri
cum eo, veneruntque ad mulierem nocte. 30. & 96
Intellexit Saul, quôd Samusl eſet, & inclinavit ſe ſu-
per faciem ſuam in terra, & adoravit.
Divina mihi in Pythone, & ſuſcita mihi quem dixero

tibi. P Ibid.
Dixit autem Jamusl ad Sail: Quare inquietaſti me,
ut ſuſcitarer? Ibid.
Dixerunt ſervi ejus ad eun: Eſt mulier Eythonem
habens in Endor. 96

Abiit ipſe, & duo virisum eo, veneruntque ad mulie-
rem nocle. Ibid. & 97
Ex CAP. XXXI. Fugerunt viri Iſrazl ante ſacien

Philiſthiim, & ceciderunt interfetcii in monte Gelbos.

114
Ex CAP. XLIV. Erantque duo Filii Heli cum Arca
JFaœderis Domini. Arca Dei capta eſt. 87

Ex Libro ſecundo.

Ex CAP. III. Tu requiſiſti in me quod argueres pro
muliere hodie. Hæc faciat Deus Abner, niſi quo-
modò juravit Dominus David, ſie faciam cum eo,
ut transferatur regnum de Domo dail, & elevetut
Thronus David ſuper Iſrael. 48
Ex CAP. VI. Iratuſque eſt indignatione Dominus
contra Ozam, & percuſſit eum ſuper temeritate:
qui mortuus eſt ibi, juxta Arcam Dei. 5
lgitur Michol Filiæ Sail non eſt natus Filius uſque in
diem mortis ſuxJ. 117
Ex CAP. XI. Et egreſſus eſt Urias de domo Regis,
ſecutiſque eſt eum cibus regius. 16. & 108
Accidit, ut ſurgeret David de ſtrato ſuo poſt meri-
diem, & deambularet in ſolario domus regiæ, v .

que Mulierem. „„3
Vade in domum tuam, & lava pedes tuos. Secuiltſque
eſt eum cibus regius. 74

Seripſit David epiſtolam ad Joabe miſitque per ma-
num Uricæ. 75
Ex CAP. XII. Dominus tranſtulit peccatum tuum. 2
Et dixit David ad Nathan Peccavi Domino. 21.
& 68. & 83. & 90 “
Dixitque Nathan ad David; Dominus quoque tranſtu-
lit peccatum tuum non morieris. Verumtamen..
68. & 90
Tollam uxores tuas in oulis tuis & dabo proximo
tuo. 31
Miſit ergo Dominus Nathan ad David. 33
Tulit Ovem viri pauperis, & præparavit cibos. Ira-
tus David dixit ad Nathan: Filius mortis eſt vir,

qui fecit boc. Dixit autem Nathan ad David: Tu
ES

Sacræ Scripturæ.

es ille vir. 83. & Ilbid.
Pauper autem nibil habebat omninò præter Ovem
anam parvulam, quam emerat, & nutrierat, &
qugæ cvειdοr apud eum cum Filiis ejus ſimul, de
pane illius comedens, & de calice ejus bibens, &
in ſinu illius dormiens erdtque illi ſicut Filia. 98
Ex CAP. XIII. Noli facere ſtultitiam hanc. Eoo enim
ferre non potero opprobrium meum, & tu eris quaſi
unus de inſipientibus in Iſrasl.
Fecerdtque Abſalon convivium quaſi convivium Re-
gis. 15
Cum temulentus ſuerit Amnon, & dixero vobis, Per-
cutite eum, Nolite timere. 65
Cmque obtuliſſet ei cibum, apprebendit eunm, & ait
Veni, cuba mecum, Soror mea. Ibid.
Ex CAP. XIV. Vocatüſque eſt Abſalon: & intravit
ad Regem: oſeulatuſque eſt Rex Ahbſalon. 33
Omnes morimnr, & quaſi aquæ dilabimur. 47
Porrò ſicut Abſalon, vir non erat pulcher in omni W-
raël, & decorus nimis. A veſtigio pedis uſque ad

* verticem non erat in eo ulla macula. 95
Revertatur in domum ſuam, & faciem meam non
videat. 104

Ex CAP. XV. De qua civitate es tu? Videntur mihi
ſermones tui boni, jed non eſt, qui te audiat. 38.
& 41. & 89
Venit igitur nuntius ad David, dicens: Toto corde
univerſus Iſrazl ſequitur Ahſalon. 38. & 89. & 95
Vadam, & reddam vota mea, quæ vovi Domino in
Hebron. Ut audieritis clangorem buccinæ, dicite 3
Regnabit Abſalon in Hebron. 54
Et ait David ſervis ſuis Jurgite, fugiamus: neque
enim erit nobis effugium à facie Abſalon. Feſtinate
egredi. 89
Cüumque immolaret vittimas, fatta eſt conjuratio vali-
da, populiſque concurrens augebalur cum Ahſalon.
Ibid.
Egreſus eſt ergo Rex, & univerſa domus ejus pedi-

s ſuids. 90
Ex CAP. XVI. Maledicebat, mittebäatque lapides
contra David. 31

Egredere, egredere vir ſanguinum, & vir Belial.
Ibid.
Cum autem veniſet Chuſai Arachites amicus Dawvid
ad Abſalon, locutus eſt ad eum: Nalve Rex. Ad
quem Abſalon: Quare non iwiſti cum amico tuo?
Nequaquäm: quia illius ero, quem elegit Dominus.

7
Et ait Achitophel ad Abſalon: Ingredere ad Con-
cubinas Patris tui ut, cum audierit omnis Iſrazël,
quòd fædaveris Patrem tuum, roborentur tecum
manus eorum. Conſilium autem Achitophel, quod
dabat in diebus illis, quaſi ſi quis conſuleret Deum.

Sdie erat omne conſilium. 96
Ex CAP. XVII. Melius eſt conſilium Obhuſai Arachi-
tæ, conſilio Achitophel. Domini autem nutu diſipa-
tum efi conſilium Achitophel utile. 7
Ex CAP. XVIII. Et tulerunt Abſalon, & projece-
runt eum in ſaltu, & comportaverunt ſuper eum
acervum lapidum magnum nimis. 3
Audientibus nobis pracepit Rex tibi, & Abiſai G
Ethai, dicens: Cuſtodite mihi puerum Abſalon. 104

Ex Libro Tertio.

Ex CAP. I. Adonias Filius Haggith elevabatur di-
cens: Ego regnabo. Feæcitque ſibi currus & equites,
quinquaginta viros, qui curreren ante eum. Nec
corripuit eum Pater ſuus aliquando dicens: OQuare
boc ſeciſti?
Ex CAP. II. Tu noſti, quæ fecerit mihi Jogb, Abner.

18. & 33. & 79

& Amaſæ, quos occidit, & effudit ſanguinem belli
in pace. Facies ergo juxta ſapientiam iuam. & nox
deduces canitiem ejus pacifics ad inferos. 44. & 46
Poſuit oruorem prælii in balteo ſuo. 46
Ex CAP. III. Et dixit Dominus Salomon: Ouia
poſtulaſti Verbum hoc, & non petiſti tibi dies mulios;
nec divitias; dedi tibi Cor ſapiens & intelligens. 12
Venit tenare eum in æn gmatibus. 1II
Et ingreſſa eſt Jeruſalem cum mulio comitatu, &. divi-
tiis, camelis portantibus aromata, & aurum infini-

tum nimis, & gemmas pretioſas. Ibid.
Ex CAP. X. Fecitque ui taua eſſet abundantia ar-
genti in Jeruſalem, quantæz & lapidum. 34

Ex CAP. XKI. Rex autem Salomon adamavit mulie-
res alienigenas multas. 34. & 47
Ex CAP. XIII. Invenit eum Leo in via, & occidit,
& erat cadaver ejus projeættum in itinere. 51
Extendit manum ſuam de Aliari, dicens: Appreben-
dite eum. „ 68
Et exaruit manus ea, quam extenderat contta eum,
nec valuit retrahere eam ad ſe. Ibid.
Ex CAP. XIV. Cüum ergo illa intraret, G diſſimu-
laret ſe eſe, quxæ erat. Audivit Ahias, ſonitunt
pedum ejus introsëuntis per oſtium, & ait: Ingrede-
re uxor Jeroboam, quare aliam ie eſſe ſimulas? Ego
autem ad te miſus ſum durus nuntius. Haæc dicit
Dominus: Opetatus es mala ſuper omnes qui fue-
runt ante te.. Idcircò pereutiam de Jeroboam min-
gentem ad parietem, & clauſum, & nov'ſimum...
Conſtituit autem ſibi Dominus Regem ſuper Iſraël;
qui percutiet domum Jeroboam in hac die.. Surrexit
xor Jeroboam, & abiit. 26. & 67. 8& 74.
Kogrotavit Abia Filius Jeroboam. Dixitque Jeroboamz
uxori ſak: Jurge, & commuta habitum, ne coonoſ-
caris, quòd ſis uxor Jeroboam. & vade in Silo, ubi
eſt Ahias Propheta. 74
Ex CAP. XIX. Non in ſpiritu Dominus: Non in
commotione Dominus, non in igne Dominus & poſt
ignem ſibilus auræ tenuis. 55
Jebu filium Namſi unges Regem ſuper Iſrael-. Eli-
ſeum autem Filium Saphat unges Prophetam pro
Te. Profectus ergo inde Elias, reperit Eliſeum Fi-
lium Saphat, arantem in duodecim Jugis boum.
71
Surge, comede, grandis enim tibi reſtat via. 108
Egredere, & ſta in monte coram Domino. Ibid.
Et ecce Dominus tranſit, & ſpiritus grandis, & fortis
Jubvertens montes, & conterens petras ante Domi-
num: & poſt ſpiritum commotio: & poſt commotio-
nem ignis. Non in igne Dominus. 12 4
Vade per deſertum in Damaſcum, cüumque pervene-
ris illuc, unges Hazael Regem ſuper Tyriam. Et
Jehu Filium Namſi unges Regem ſuper Iſraezl: Eli-
ſeum autem Filium Saphat, unges Prophetam pro

t7. Ibid.
Ex CAP. XXI. Nonne vidiſti humiliatum Achab co-
ram me? 2

Quia igitur humiliatus eſt mei causa, non inducam
malum in diebus ejus, ſed in diebus ſilii ſui. Ibid.
Da mihi vineam tuam, daböque tibi pro ea vineam me-
liorem. 28
Prædicate jejunium, & ſedere facite Naboth inter pri-
mos populi, & ſubmittite duos viros Filios Belial con-
tra eum, & dicant: Benedixit Deum & Regem:
& educite eum & lapidate. 51
Iiaque, cuùm audiſſet Achab ſermones iſtos, ſcidit ve-
Ntimenta ſua, & operuit cilicio carnem ſuam, jeju-
navitque, & dormivit in ſacco, & ambulavit de-
miſſo capite. 57
Occidiſti, & poſſediſti. Hac dicit Dominus: In loco
hoc, in quo linxerunt canes ſanguinem Naboth, lLam-
bent quoque ſanguinem inum. 124
M 4 Ex

Index Locorum

Ex Libro Secundo.

Ex Libro quarto.

Ex CAP. I. e, & revertimini ad Regem, & dicetis
ei: Hao dicit Dominus. Numquid, quia non erat
Deus in Iſrazl, mittis, ut conſalatur Beelſebub
Deus Accaron Iädcircò de lelctulo, ſuper quem aſ-
oendiſti, non deſcendes, ſed morte morieris. 8 ⅞
Reversique ſunt nuntii ad Ochoziam. Qui dixit eis,
quare reverſi eſtis? At illi reſponderunt ei: Vir oc-
currit nobie, & dixit ad nos. 88
Homo Dei, Rex præcepit, ut deſcendas. Di homo Dei
ſum, iſsnle ignis de cœlo, & devoret te, &
duinqitaginta tuos. 84
Miſit ad eum quinquagenarium Principem. Qui aſeen-
dit ad eum; ſedennique in vertice montis, ait, Homo

Dei, Rex præcepit ut deſeendas. Ibid.

Deſcendit itaque ionis de eœlo, & devoravit eum &
õ qui érant cum eo. 8
Qui dixit Tis: Cujus ſiguræ & habitus eſt vir ille, qui
occurrit vobis?
At illi dixerant, Vir piloſus, & zona pellicea accin-
Etus renibif. 88
Ex CAP. V. Lepra Naaman adheærebit tibi, & ſemini

tuo uſque in ſempiternum. 2
Di rem grandem dixiſſet tibi Propheta, certeè facere
debueras. 112
Ex CAr. VI. Comederunt, & biberunt, & dimiſit
605. 30

Numquid percutiam eos, Pater mi? Et ille ait: Non
Percuties: ſed pone panem & aquam coram eis, ut
comedant, & bibaut, & vadant ad Dominum ſuum.

31
31
Ex CAP. IX. Porrò Jexabel depinxit oculos ſuos ſti-

bio, & ornavit caput ſuum, & reſpexit per fene-
Nram. 8
At ille dixit: Præcipitate eam deorsum. Ibid.
Ex CAP. XX. Divitque Ifaias Afferte maſam ſi-
corum. Quam cum attuliſent, & poſuiſſent ſuper
ulous ejus, curatus eſt.
Latatus eſt autem in adventu eorum Exechias, & oſ-
tendit eis domum aromatum, & aurum, & argen-
zum, & domum vaſorum ſuorum. Venit auem Iſaias
Propheta ad Regem Exechiam, dixitque ei. Quid
viderunt in domo tua? Ait Exechias“ Omnia, quæ-
unque ſunt in domo mea, viderunt. Dixit Iſaias:
Aundi ſermonem Domini: Ecce dies venient, & au-
Jerentur omnia, quæ ſunt in domo tua. Sed & de
Filiis tuis, quos generabis, tollentur, & erunt Eu-
nuchi in Palatio Kegis Babylonis. Ibid.
Hac dicit Dominus Deus: Praæcipe domui tuæ: morie-
ris enim tu, & non vives. Qui convertit ſaciem
uam ad parietem, & oravit Dominum. Flevit ita-
Jue Ezccbhias fleta magno. . 81
Memento, quæſo, quomodò ambulaverim coram te in
veritate. Flevit itaque Exechias ſetu magno. 82

Ex Libro primo Paralipomenon.

Ex CAP. XK. Mortuuns eſt ergo Sail propter iniquita-
tes ſuas, eò quòd prævaricatus ſit mandatum Do-
mini“ ſed inſuper etiam Pythoniſſam conſilluerit,
nec ſperaverit in Domino: propter quod interfecit
enum, & tranſtulit regnum ejus ad David, Fuüium
IVMai. 114
Ex CAP. XXII. Ecce ego in paupertate mea præ-
Paaravi impenſas domus Domini, auri talenta cen-
tum millia, & argenti mille millia talentorum: zæris
verò, & ferri non eſt pondus - vincitur enim nume-
rus magnitudine. 77

Ex CAP. XXXIII. Duodecim anorum erat Manaſ-

Jes, ocum regnare cœpiſſet: & duinquaginta quinque
amis vegnavit in Jeruſalem. 121
Superinduxit eis principes exercitus Regis Aſſyriorum,
ceperuntque Manaſſen, & vinctum catenis alque
compedibus, duxerunt in Babylonem. Ibid.

Quli poſtqudm coanguſtatus eſt, oravit Dominum Deum

um, & egit pœitentiam valda coram Deo Pa-
trum ſuorum. Keduxitque eum Jeruſalem inregnum
ſuum. Poſt hæc ædifteavit murum extra civitatem
David. Et abſtulit Deos alienos, & ſimulacrum de
domo Domini: pracepitque Jude, ut ſervirei Domi-
no Deo Iſraæl. 12122

Ex Libro primo Eſdræ.

Ex CAP. I. Quis eſt in vobis de univer ſo populo ejus?
Aſcendat in Jeruſalem, & ædificet domum Domini.

2
Ex CAP. II. Ommis multitudo, quaſi vir unus, qua-
draginta duo millia, trecenti ſexaginta. 1bid.
Ex CAP. VIII. Et pradicavi ibi jejunium juxta flu-
vium Ahava, ut affigeremur coram Domino, &
peteremus ab eo viam rectam. Erubui enim petere
4 Rege auxiliun, & equites, qui deſenderent nos ab
inimico in via, quiz dixeramus Regi, Manus Dei
noſtri eſt ſuper omnes, qui quærunt eum in bonitate,
Jejunavimus autem, & evenit nobis proſpers. 108
Appenſum eſi argentum & aurum, & vaſa in domo

Dei noſtri. = 126
Dederunt autem Edikéta Regis Jatrapis, & elevave-
runt populum, & domum Dei. Ibid.

Ex CAP. IX. Acceſſerunt ad me Principes dicentes:
Non eſt ſeparatus Popilus Iſrasl, & Sacerdotes &
Levitæ à populis terrarum. Cumque audiſſem Jer-
monem iſtum, ſeidi pallium meum, & tunicam, &
elli capillos capitis mei ac barbæ, & ſedi mœrens.
50. & 126
Ex CAP. K. Jic ergo orante Eſdrà, & implorante
Deum, & ſlente, & jacente ante Templum Dei. 50
Collectus eſt ad eum de Iſrazl cœus grandis nimis.
Ibid.

Ex Tobia.
Ex CAP. IV. Indico tibi, fli mi, dediſe me decem

talenta argenti Gabelo. 126
Ex CAP. V.
Jedeo, & lumen cœli non video! Ibid.
Ex CAP. XIII. Anima mea benedic Dominum, quo-
niam liberavit Jeruſalem civitatem ſuam dà cunctis
tribulationibus ejus. Portæ Jeruſalem ex ſapphiro &
Imaragdo ædificabuntur: & per vicos ejus Alleluia
cantabitur. 106

Ex Libro Judith.

Ex CAP. IV. JNic erunt univerſi hoſtes Iſrael, ſi per-
Jeveraveritis in hoc opere, quod cœρ.iſtis. Ad hanc
igitur exhortationem, permanebant in conſpectu Do-
mini, ità ut præcinéti ciliciis oſferrent ſacrificia Do-
mino, & erat cinis ſuper capita eorum. 120

Ex CAP. X. Videns itaque Iudith Holophernem ſe-

dentem in conopeo, quod erat ex purpura, & auro
& ſmaragdo, & lapidibus pretioſis intextum, adora-
vit eum. 4
