num eſſe cum eo. Invenitque Joſeph gratiam coram quidem mellitas oſtentat, ſulcis paſſim depactas, ut .
Domino ſuo : à quo præpoſitus omnibus guberna- cæduaſque vix triennes; ſed fruſtrà trapetis ne- i
Rex quos bat creditam ſibi domum. Quæ hic iomnia Pu- Car exprimeret, niſi diu illud ahenis ollis inco-
di "i tipharem exterruerant? Nulla hic ſane ex inopia queret. Nimirùm deliciæ quoque ſacchari ſup- N Mr
Cconlſternatio. Cœli tantum commercio, & und phicis ignibũſque divexantur, ut nuſquam ſibi d
Aulicorum Cum Deo conſuetudine acceptior efſe copit ſuo defuturas calamitates vel hinc mortalitas ſciat, den Di
seleétus. Domine ſervus. Quor nos in adoleſcente ſuſpe- quèòd illecebras cruciatibus parat, & de tormen- iat el
xiſſemus, quæ nunquam aut Putiphar, aut Pha- uis haurit, quo recreetur. Conveſtitur ſanè In- 4 ndi
rao obſervaverunt in Joſepho? Splendorem ge- fula vitibus, oleiſque, quaſi æ quoris Regina, ig Cannes
neris, nitorem frontis, morum elegantiam, co- fuis penè ſegetibus paludata. Werum in efluſiſſi- dn lend
lorem aureum comæ „genarum lævorem, cor- mo frugum ſyrmate ſuos malè accolas convela- 6uohhun
poris habirudinem in mancipio laudaſſemus. Hæc ret, niſi Penelope in Umbria non una togas ei nlell
inexplorata Putiphari, unam in ſervo ſpectanti,; æquè noctu, & interdiu ordiretur. Nullæ totà auan
ſtupentique innocentiam. Qui optime noverat Inſulà textrinæ, quod concinnando, depecten- leli)
Dominum eſſe cum eo. Quod ille exquiſitiſſim? déque ſerico implicatum vulgus, ſtamina, tra- zumi
percallebat, id nobis penitùs imperſpectum. Ex- maſque laneas alpernetur. Suâ fermè copia Pro- Ttetik
Ploratiſſima vere ea nobis, compertiiſimâque, vincia conflictatar, & ſui nudatur opulentia. rlſeen
Intenta unrbe
Di

Ollntli
n Hüe,
noſenen
Eohinihie
n enmnt
tin Ant
alaglun
nun Derdu
ilizt
mmt emn u,
lan irls
IoNahinf
Eaglntfen
erie enl
elun igi
sihunee
ininnt;Ar
Sõ
unde ke,
e Ligueſe
it, Ganr
ſioerettri
„(Conmeen
Ulainithe
te ſo
e Aetaonli
e Nnie,
r Agrern,
et Runfen
lignote
genl N
acan lin
ujami
õ
mani E
1. Aprud
ln kttet
i Ctt
5 Falelue
bulunge ſil

.

De Cyro Rege. Cap. X.

Intenta enim bombycibus, negligit pecuariam.

Nitere proinde poteſt ſericata, tegi non poteſt,

Gen. 41.
41.

IV.

Apoc.7.9

togatis civibus, ſed minimè conveſtitis. Quod
nutu profectò Numinis evenire crediderim; ut,
quam ſcilicet fortunatiffſimam Inſularum à nobis
Maria divulſere, eam nobis inopia copularet.
Nunquam in Italiæ oram adnaret Trinacria, ni-
ſi ſuis opibus nudaretur. Nam ut in Calabriam,
quòd lignis careat, trajicit: ità, ut veſtiatur, ſuas
& ſerico in Italiam, Galliämque tunicas expor-
tat. Hoc neceſſitatis ponte diſſociatæ rapidiſſi-
mo freto regiones junguntur. Quòd ſi fruges,
mercéſque regna invicem communicant, nulla-
que ad vitam ſibi ſufficit Regio à reliquis abjuncta:
ſuppetere tot nobis cives exiſtimamus, quibus Reſ-
publicæ, regnaâque adininiſtrentur, niſi undique
ad nos Duces, & Sapientes invitemus? An ma-
jorem eſſe credis virorum copiam, quàm frugum?
An ſegetum inter homines commercium inter-
cedere debere viſum eſt Numini, hominum ve-
rô interrumpi? Ergo myoparones, biremes, qua-
driremes, onerariæ, & corbitæ ulkrô citrôque
comineabunt, tot jam navigiis ſupero, inferôque
mari in Hercyniæ ſaltus conformato, ut dolia
congis permutentur, nullis inter ſe mutuò ſub-
miſiis, reiniſsiſque Conſulanbus? Nullane Præ-
torum & Præfectorum raritas in provincis, quum
in agris cæteroqui beatiſſimis nunquàm tam mul-
ta proveniant emolumenta viæ, ut non multa
nequicquam expectentur? Tantaâne ergo Heroum
ubertas & civibus nee frequentibus, nec ex-
cukiffſimis, quùm tot agri frugibus mulcten-
tur? Truncos, mihi credite, Curulibus, non he-
roas inſerimus, quòd de quovis cive Ageſilaos fin-
gere compellamur, cùm nec dolare Mercurium
de quavis arbore, ſine riſu, contingat. Hinc vi-
ſi perſæpè hebetes in ſubſelliis, & elingues pa-
ladati, quos nec affari ſine ſtomacho petitores,
nec gentium legati interfari poterant, quin in-
genti diſcrimini objicerentur, ne cachinnantibus
tranſverſum ſeptum abſcinderetur collilu coſtula-
rum. Impoſitos ſellis eburneis, non Conſules, ſed
Pagodas expavimus, incerti quò tandem impinge-
rent provinciæ, admoto ad regni clavum non inſ-
cio tantùm, ſed incapaci. E primoribus, inquies,
ſublegimus parcius hebetem. Aliundè proptereà
expeti oportuerat, omnibus ad præfecturam nume-
ris abſolutum. Extero concredi jubes provinciam?
Mehùs longè quam ſtolido. Provinciam extero?
Imperium ſervo, eidémque advenæ commiſe-
re conſultiſſimè .Ægyptä. Dixitque rursum Pha-
rao ad Joſeph: Ecce conſtitui te ſuper univerſam
terram Agypti. Etiam nunc tergiverſaris? An
ditionem tuam ampliorem florentiſſimo tum re-
gno eſſe autumas? An ullus ità exterus eſle po-
teſt, ſuſpecluſque Principi ut Joſeph, recentiſſimæ
cultor ſectæ, dubiæ transfuga nationis, incertæ ſe-
dis, ignotæ fidei, ſortiſque infimæ mancipium? Et
tamen ab gyptis imponitur Zͤ.gypto.
Piget, ais, ¶.gyptios imitari. Pudétne con-
formari Divinitati? E Pharo ſolvamus in Pat-
mos, ut cœlo, quod nemo in Ægypto ſuſpicit,
in ea fortè inſula intendamus. Clamat iis & coti-
bus Joannes: Vidi turbam magnam, quam dinu-
merare nemo poterat ex omnibus gentibus, & tri-
bubus, populis, & linguis: ſtantes ante ibronum,
& in conſpectu Agni, amitti ſtolis albis, & palmæ in
manibus eorum, & clamabant voce magna dicen-
tes: Nalus Deo noſtro. Malè vobis conſuluiſtis, qui
lato vos ità clavo civibus conjunxiſtis, ur nolitis
inire exteros Magiſtratum. Debueratis in Egypto
conſiſtere, ut inde ne cœlum quidem aſpicere-
tis aratoribus foderati. En undique acciti Sena-
Ethic. Comment. Tom. III.

tores, qui ſedem Agni circumſtent. Unus in E-
gypto vobis Joſeph adverſabatur, hoſpes &
princeps. Obruemini Superum numero ex qiſſi-
tis inter ſe, diſſoniſque regionibus in unam Agni
regiam coëuntium. Turbam, inquit, magnam,
ex omnibus gentibus, & populis. Quid hic ais?
Quèò te convertes? Quà te proripies? Ægypti
te pudebat? Illinc in cœlum exceſſimus. Non hic
Pharao advenam effert, ſomniorum terriculis con-
ſternatus. Agnus imperat; quem nullæ & fonte
Cryſtallino ita boves extrahent, ut exterreant.
Nullum pavet, & nullum non cooptat in Sena-
tum. Natiomibus cingitur: populis coronatur.
Quam enim famem aut perſentiſcat, aut pertimeſ-
cat Agnus, ſi in cœlo eſt? ſi frumentum eſt elec-
torum? ſi ad inſtar tritici terræ olim immortuum,
regiones flavas in meſſem colonis ſuis tradidit
demetendas? Ergo non metu, ſed delectu Sa-
trapas ſuos è plagis omnibus indiſcriminatim cor-
rogavit, ut unum de univerſis Senatum cogeret,
ſcriberétque. Eos porrò undique accerſivit, ſed
non undique coacervavit. Nemo ibi ſeu barba-
rie, ſeu novitate patriæ diſcludebatur. Nemo
item adtnittebatur, quòd illuc irrupiſſet.
tera explorabatur candidati, non patria. Si pal-
mam præferebat, quamvis Sogdianus, palmatâ
donabatur. Si eâ deficeretur, fruſtrà Libanum,
aut Cedronem inclamabat. Amicti ſtolis albis &
palmæ in manibus eorum. Palma ibi pro patria eſt.
Si bellavit pro Chriſto, ſi debellavit, ſi orvavit 3
undecunque in arenam deſcenderit, aſcendet in
regiam, Agnumque circumſtabit. Neque enim,
uti Salomon, gradus ſenos ex ebore ſuo Agnus
throno ſuppoſuit. Duo te illuc inferent gradus,
ſtola ſcilicet, & palma. Si illà candices, ſi hàc
nobiliteris, aſcende. Proferuntur & ſubeuntibus
gradus, ſuæque fortunæ ſibi quiſque eſt plaſtes.
Inſihmus ad thronrum, non compreſſo thro-
ni ebore, ſed animi candore ſubrecto, & ſcalam
admovit faſtigio ſolhi, qui eò palmam applicuit.
Eà quovis enitemur. Segnes verè & imbel-
les, porphyreticas quamvis ſcalas nobis cœli-
tes inſtraſſent, eas vitreas ſubeundo faceremus,
enitentis ſcilicet levitate fatiſcentes. Palmas e-
nim coœli gradus imitantur. Subeuntium gra-
vitate ſurriguntur, inanitate dehiſcunt. Et pal-
mæ in manibus eorum. Cryſtallinus, qui & ſe-
de Agni emanat, ſedémque alluit, Jordanis,
non hitre, ſed palmâ tranſmittitur. Hoc ni-
ti baculo debet Iſraël, ſi turmas ſuas in ripa
fluminis cupit exponere. Nemo enim in ſedem
Agni, quæ flumen cohibet, tranſvadabit, nec
Iſraél erit Deum inſpecturus, ſi non palmàâ uta-
tur pro bacillo. Hoc Scipione non Carthago,
ſed Dei civitas expugnabitur. Amitcti ſtolis albis,
& palmæ in manibus eorum. Si retuleris palmam,
nemo te opprobratione patriæ depalmabit. Si
tunicà dealberis, purpuraſces, nullà de natione
ſeu quæſtione, ſeu notàa. Vide autem, ut non
crumenam obtendant, ſed palmam. Neque
enim plus offerenti, ſed præſtantiuùs emerito ac-
ceſſus patet ad ſellam. Pudet accedentium ad
curulem ſcrutari dexteras. Urticas, aut malvas,
utinämque non myrtum, præferunt; ſed baccis
aureis ità incurvatas, ut erigere ſtipitem poſ-
ſint, locaréque in faſtigio Conſulatus. Noſtras
non flumen ſedes circumluit, ſed rapidus, rapax-
que circumlambit ex igne profluens. Æſtuat proin-
de thronus, & unus compeſcendis vorticibus af-
fundi aut Hermus debet, aut Pactolus. Alioquin
amburêre throni vicinia, non erigere. Æquè ſti-
pulas, palmäſque depaſcitur torrens, nec lin-
trem patitur, & quadrigas depriimi. Suo ſi fre-
tus

Unio inter
advenas.
DignitAs
nulli probe
denegan⸗
a. .
Rex eve-
hat etiam
ad venass

Dignitas

Dex- non patrigo
ſed virtuti

deſeratur.

Faak; in
episblica
SF. dedecet
Dignisates.

Munena,

Antidotis
utimur pe-
regrinis,
eur ext eris
non item
Satra pis
Wamur &

V.

Apo. 7. 10.

Oliva in Eſdram.

tus baculo Iſraël vadare cœperit flumen, ſub-
mergetur, quamvis cœlum ſuſpexerit, & aras ex-
Citaverit. Nulli parcit, niſi nummato. Enatabis
ad ſedem imperantis, ſi auro, pro ſubere, abu-
tare. Myoparone mergerere; auro tranſvehere.
Non utre, ſed crumena, quamvis cataphractus,
& obliquo licèt flumine, tranabis feliciſſimè.
Licet advena, evehere, ſuffragatione pecuniæ
conterraneus. Nam in Pactolum nunquam non
Ve Lethe exonerat, præ auri lenocinio, tui &
generis & gentis immemore Dictatore. Quo
niſi flumine demerſeris thronum, nunquam aut
ad principatum, aut ad Principem emerges.
Tum enim, Cujas ſis, exquirere; &, niſi & po-
ularibus ſis, peregrinitas, aſinaria ſeu mola,
& tuo collo ſuſpendetur, tuque in profundum re-
giæ demergéris. Tanti ſtat trans regni fines va-
giiſſe! Nobis, inquiunt, exterum adprimamus?
Agite, nônne aromata è ſinu Perſico in Euro-
pam advecta, exorbetis febrientes, & præcordia,
non exteris tantùm ſuccis, ſed barbaris commit-
titis, agarico, caſia, & cannæ Indicæ ſcabritie
demiſſis in viſcera, ut in venas mox tranſmeent,
medulliſque infundantur? Vitæ ergo arcem pere-
grinis & oleribus & liquoribus traditis, quibus
rarò morbi propelluntur, & non rarò funus in-
ducitur. Tam verò inconſultè gummi Arabum
hiantes, tam eritis in adſcribendis Senatui exte-
ris religioſi, Valetudinem, vires, ipſum quoque
vitæ ſpiritum Æthiopicis, Indiciſque tum bac-
cis, tum gemmis obruitis: opes verò veſtras, fines,
& urbes unis imperii civibus reſervatis? Quâ,
rogo te, vitæ prodigentià ferimur in antidota!
Quam futili ſuperſtitione cohibemur in delectu!
Percurari cor tuum poteſt reſina, ſtactéve barba-
rorum. Contineri extero Subpræſecto, ſervari-
que provincia non poteſt? Amomum transfun-
dis in pectus ad te peregrinatum è terris antipo-
dum; & carioſam Serum arundinem, conciſam
primò, tum palumbæ deliquatam deponis in je-
cur, nullo proditionis metu, ſummaque ſpe
commodi, quamvis inſano ſumptu, & religioſiſ-
ſimà, incommodiſſimâque inedid ut plurimùm
deludamur, und tantùm deſiccatâ, exhauſtâque
crumen. Hoſpitem verò ſententiam dicere ſi pa-
tiare, prodes imperium ?* Servata, non everſa,
.gyptus eſt à Joſepho. At unus Narciſſus fidei
is eſt, quem Regum nominibus non inconſultè
conſcribas, coeli rore irrigatum, & pudicitiæ
liliis convictorem. Non eadem ſervorum, hoſpi-
tmque conditio cæterorum eſt, quibus non ea-
dem æquè morum ſubeſt integritas. Pleriſque
patrü ſoli in verbis, in geſtu, in motu, in in-
ceſſu barbaries reſudat. Nunquam ingenii feritas
in pleriſque miteſcit. Hos ego admittendos eſ-
ſe non aio. Aio non excludendos illos eſſe, qui
morum probitate, ingeniique cuhturâ & ſua ſe ru-
ditate in civilem prudentiam extraxerunt. Quos,
non pares, ſed ſaniores, aptioréſque domeſticis
una tantùm peregrinitas à tuo iniquè throno ſe-
jungit. Nunquam eos fortè in tua ità commoda
propenſuros exiſtimas, uti in ea obſtrictos, ada-
Ctôſque cives opinaris. Vidiſti, in Pharaonis æra-
rium, regnique horrea ut inclinaverit Joſeph. Sed
unus regiæ pontem non demittat, ut in eam
paſſim advenæ illabantur. Turbam videmus in
colo magnam, quam, teſte Joanne, dinumerare
nemo poteſt, ex omnibus gentibus & populis A-
gni ſedem circumſtantem. Animadvertamus jam,
quid conflata ex advenis corona præſtet in regia.
Et clamabant voce magna, dicentes: Salus Deo
noſtro, qui ſedet ſuper thronum, & Agno. Au-
din! Nihil ſibi, ſuiſque à regnante flagitabant.

dare
Non ſibi conſuli petebant: non ſtipendia repe- ten
tebant: non cumulatiùs optabant honeſtari. Non M
Agnum deglubebant; non ejus vellera in ſuæ Nehe
textrinam trabeæ detondebant. Uni exaugendo Aulicss laut
Agno vires, vocéſque intenderant. Qalus Deo verus. Alar
noſtro. Hæc exterorum poſtulata; hi adſtantium arnin “
throno hoſpitum ejulatus. Vota iſta incolarum Gin
ſunt, nuſquam ſui, & regnantis/ nuſquam non H 4
memorum. Nec iſta aut muſſabant clanculum ,im à m- nu
aut inter ſe ſuſurris agitabant. Palàm vociferan- d,, n Cn
tur, & ſedentis unam ſibi curæ eſſe, foréque in- . udr
columitatem teſtabantur. Clamabant, inquit, voce 1 u
magna, dicentes, Salus Deo noſtro. Quis & civi-
bus, ſi ſe regnantis intulerit ſol'o, vota, non pro ie ſd
ſe, ſed pro imperante concipiat? Quis in con- ltie
ſidentis aut incrementa vigilet, aut ſuſpiret? c
Quæ illæ ſunt Apes, quæ ſi florem Regum no-
men inſcriptum inſederint, ſuum ill nectar adſper- ar
gant, & non illi rorem, ſuccumque exhauriant? ulel
Peregrina circùm ſolia vox iſta eſt, quæ ſeden- Aren
ti decora apprecatur. Nec peregrina tantùm, nu, me
ſed peregrinorum vox iſta eſt, qui throno facti ſeuu
propiores, quà illuc, undéve acceſſerint, obliti, lmc
nervos, viréſque omnes contenderunt, ut ſe- u nefe⸗
dem, regnantémque ſuis altius humeris efferrent. Eune,
Nimiràùm, non candidati ſunt, ſed candidi; nec 8 ali,
palmatam expoſcunt, ſed palmas intulerunt. Iis Reigäi,
ſi ſe Principes familiaribus conſepirent, & re- mh
gnarent beatius, & feliciùs conquieſcerent in- ick
ter ſecuros Magiſtratuum, reique privatæ ne- r m
gligentes. Et quare habendi delectus aut ex ¶Ægy- f
pto, aut & cœlo exemplar non deſumimus. Utro- füte
bique advenæ infulantur. Necubi deeſſe hoſpites Aocl pr
perſpicies, aut admotos ſolio, aut impoſitos. nigns
At Coli piget, & pudet ,Ægypti. Nec ſupe- V. 5914n
ris conformari licet, nec Æagyptus lubet. Supraà“ iſni
nos, ais, Cœlum eſt, longè infrà nos Ægyptus nei.
explicatur, in Nili concham fatiſcente planitie. cunur
Nec ſuperſtitione, nec immortalitate ſeu fatigari dens
vellemus, ſeu deprimi. Explicat te labyrintho Ec- unn gui
cleſia, ſi veſtigis ejus inſtas. Una omnes ample- lt, ſnen
Xatur, nullo à ſuis infulis rejecto tam Græco, Uuktan
quàm Barbaro. Cohoneſtat ſuis trabeis natio- u lmi gt
nes univerſas, modò ad coœli, terræque præfec- ſe Killn
turam adſcito Attico, modò Afro evocato, inter- weß Eakſun
dum Belgâ, Hiſpano non rarô, identidem Gallo, nio inter Nuin in
aliquando Germano, Palæſtino, Dalmat4, Sy- advenat:. ültene
ro, Alexandrino, Cappadoce in Petri ſellam, nul- akeres u mane
lo regionum ſeu faſtidio, ſeu ſapore inſinuatis. lu id ſe
Nimirùm iis Eccleſiæ imperium conditur voci- Eett, i
bus: Euntes in Mundum univerſum, prædicate Marc, 16, Dugneret.
Evangelium omni creaturæ. Qui crediderit, & bap- 15. hlle. 4
tixatus fuerit, ſalvus erit. Horreret ſuas eis claves i, gi
Eccleſia non concredere, quibus cœlum ultrò pa- nrunri⸗
tere intelligit. Quâ enim ratione Varicanum inter- ſenemta,
cluderet exteris, quibus Dei regnum aperuit? lienatij/
Petro Linus ſufficitur, Judæo ſcilicet Hetruſcus. 1 lpoie
Clementi ſubrogatur Anacletus, Romanus ille, n ſai
hic Græcus: Quem Syrus Evariſius excepit. Vix Cn n⸗
duùm ſenis Pontificibus recenſitis, per Italiam, Kienti
per Syriam, per Græciam Eccleſiæ Principatus n
pervagatur. Melchiadem Afrum, Innocentium ele
Ligurem, Clementem Saxonem, Eugenium Am
Venetum, Caium Dalmatam, Calliſtum Hiſpa- lecleis
num, Cononem Thracem, Damaſum Luſita- aen
num, Agathonem Siculum, Adrianum Belgam, u uld.)
Alexandrum Cretenſem, Benedictum Toloſa- nln.
tem, Cœleſtinum Inſubrem, Joannem Antio- en
chenum, Symmachum Sardum, Stephanum Lo- 8 4
tharingum, Theodorum Hieroſolymitanum, Gre- le 6
gorium Romanum ſuis Eccleſia faſtis adſcrip- uden
ſit, Chriſtianâ præfecturâ præſtantifſimè defun- R
ctos. Quæ hic non infulata natio, regiéque non H
vittata! nenn

He elkuin,
elk
Gin unn
ithrnnti
eleir ,n
knn uf
meisckn
Gcanicin
innlen,
pitent at
Gieſetnt
Prinae;
Ganterd
Uumimul:
ckeſk hi
imprln
Dbe
1 Myn
Cene ſti
e lulii
Ebjutet.
onnka
un en
Lihes
rege r
endorn i.
Nicenil
Dlns
milirggi,
Ge ii
Ociun ⸗
n, Treliani
lirnele
lus eben
umunte
anmnit
n en
Henſ
onung i,
ereeſt
1 lihn,
SS
Imeen
munhi⸗
Ain ur
un eg
mn i
ven .
Nruun 6

loan.I· 1 ¾².

Nullus
Eccleſiæ
exterus eſt.

Eph. 2. 11.

De Cyro Rege. Cap. X.

Vittata! In Petri ſedem aio nationes acciri uni-
verſas? In ſellam Cæſaris nulla natio non irru-
pit. Mitto duodecim Cæſares, quorum non om-
nes Româ fuere oriundi. Adrianus ex Hiſpania

Cæſar ſalutatus. Hunc Trajanus Hiſpanus ante-

ceſſerat. Antoninus Pius haudquaquam Italus.
Severus Cæſarum probatiſſimus, Afer. Maximi-
nus Thrax. Philippi duo Arabes. Decius Panno-
nius. Aurelianus Dacus. Probus Dalmata. Cari-
nus & Carus IIlyrici. Diocletianus tranſmarinus.
Conſtantinus Britannus, hoc eſt, toto ab Urbe
Mundo diviſus. Emilianus denique Maurus,
ne qua barbaries Romanum Capitolium non
honeſtaret. Et miramur, ſi nullus Eccleſiæ Ma-
giſtratibus ſit extraneus, quando nulla nationum
fex Tiberi non imperavit? An non plerique è
Gallia Cæſares acciti? Nònne Germania Mundo
Cæſares imponit? Si porrò Mundi clavo na-
tiones univerſim omnes Eccleſia Imperiumque
admovent: cur non habere delectum condiſci-
mus, morum habito delectu, non linguarum?
Nec nutu ſuo, ſed Dei juſſu ſeſe omnmibus Eccle-
ſia pandit. Quotquot autem receperunt eum, dedit
eis poteſtatem filios Dei fieri. Non ſervis aggre-
gantur, qui nomen dederint Evangelio, ſed fi-
his adſcribuntur. Ut eos inire poſſe hæreditatem
intelligas, & præfecturam. Quis enim, niſi ve-
cors, barbaros arceat ab Eccleſiæ Magiſtratu,
ſi fide non ſociantur Numini, ſed inſeruntur,
ut Deum quâdam quaſi affinitate contingant?
Affinitate aio copulari barbaros Numini? Ad-
ſciſcit eos Numen in filios. Quòd ſi filii, hæredes
quoque procul dubio. Nimirum ſquamas omnes
originis Jordane exuerunt; utque Naamano Ca-
ro, ità omnibus baptiſmo indoles repurgatur, &
in infantiam nobilitatis ac innocentiæ remittun-
tur eluti. Malè proinde in eorum natale ſolum
inquiritur, quos ubi natos aſſeramus, in una
Jordanis ripa renatos eſſe comperiemus. Et
tum quidem, quùm eos in lucem Mater effu-
dit, funeri naſcebantur; quùm veròô eos aquis
Eccleſia merſir, naufragio renaſcuntur ad vitam.
Tamti ergo facies humani rudimentum exortus,
& abſolutum coœlo partum nihili duces 7 Suôque
Eccleſia neglecto puerperio, quo univerfos par-
turivit in Chriſto, privatam ſuorum, fodamque
in lucem eruptionem obſervabit, dicétque adve-
nas trans mare natos, quamvis iiſdem omninèò riti-
bus abs ſe regeneratos fateatur in Chriſto? Si hoc
diceret, inſtitutori contradiceret ſuo, & duci re-
pugnaret. Clamat, & ſucclamat Aſianis Apo-
ſtolus: Aliquando vos qui eratis Gentes in car-
ne, qui dicebamini præputium ab ea, quæ dicitur
circumciſio. Qui eratis ſine Chriſto, & hoſpites
teſtamentorum. Nunc autem in Chriſto Jeſu vos,
dui eratis longeé facti eſtis propè in ſanguine Chri-
Ni. Ergo jam non eſtis hoſpites & advenæ, ſed eſtis
cives ſanbtorum, & domeſtici Dei. Niſi ad cata-
dupas procurrentis ex thiopia Nili obſurdui-
ſii penitùs, audis, opinor, eraſum hoſpitum ſyl-

labum, & in civium cenſu eos ab Apoſtolo

Joan. I. 12,

recenſeri, quos fides tranſcripſerit in elenchum
filiorum. Tune ergo advenas dices, quos Pau-
lus eſſe advenas pernegavit? Tu exteros appella-
bis, quos Joannes Dei filios conſcribir ? Ait
Paulus: Jam non eſtis hoſpites, & advenæ. Tu verèò
reclamas: Eſtis advenæ & hoſpites? Joannes ait:
Quotquot autem receperunt eum, dedit eis pote-
ſtatem ſilios Dei fieri. Id audis, & civem negas
Eccleſiæ, quem Dei filium negare non potes,
quin Eccleſiæ ſis transfuga! Atqui in Exquiliis
enatus non eſt. Eſt renatus in Calvariæ jugo.
An Aventinus Calvariæ præferetur? iſque civis
Eihic. Comment. Tom. III.

75

Eccleſiæ computabitur tantàùm, quem Mons naſ-
centem exceperit, quò ſeceſſit à patribus plebs
ventrioſa; renatam veròô in eo colle, in quo coa-
luere conditiones hominum, nationéſque univer-
ſæ in unum cor, ſpiritumque unum, Eccleſiæ
pronuntiabis extraneum? Qui eratis longé, fac-
ti eſtis propè in ſanguine Chriſti. Nolo mihi aut
Caucaſum opponas, aut Pyrenæos. Convulſit
Alpes omnes Eccleſia, & unus in ea Thabor
montes depreſſit univerſos. Nolo me tranſmari-
num voces, quando Chriſti ſanguis fluvios, ma-
riâque omnia abforpſit. Perſas Taurus diſter-
minat; ſed à Babyloniis, non à Chriſtianis. Ab
Aquitania Hiſpaniam diſſecat Pyrenæus; non
verò eam ab Eccleſia abjungit. Parthos Phaſis
excludit; à finitimis, non à juſtis. Ægeum, Jo-
niumque interjacent; ut Italiam diſterminent à
Græcia, non ut duas eſſe faciant in Eccleſia
provincias, quæ ubique locorum una eſt. Im-
probiſſimè proindè facis, ſi lapides defixeris limi-
taneos, cùm eos Chriſtus ſuſiulerit, unum eſſe
conſtituens Mundi terminum, & Eccleſiæ. Fecit
utraque unum, medium parietem ſolvens in carne
Iua: ut duos condat in ſemetipſo in uno novo homine.
Ille nec parierem patitur in Eccleſia; tu eam inter-
currere & juga jubes, & Alpes. Vult ille in unum
omnes coire corpus; tu verô nec in unum ci-
vium cenſum confluere Chriſtianos pateris: ſed
jubes ne quidem cives dici Civitatis Dei, quos

Eph. 2. I*

fifi Dei membra eſſe aut fateris, & inſanis; aut

diffiteris, & furis. Nemo enim niſi amens, quos
unius membra corporis eſſe dixerit, unius cives
eſſe urbis inficiabitur. Plurimi ſanè facio Latera-
num; lſed pluris Olivetum. In Janiculo decorum
eſt vagufie: ſed in Bethania longè auguſtius e-
luxiſſe, eluiſſéque flagitia. Quoties hinc à Bar-
baris exacti, depulsique Pontifices! num prop-
tereà exulavir Eccleſia? Vicarius Dei, mſi
Mundo exceflerit, exulare non poteſt. Quoquò
abierit, non errat, ſed ſuam obit ditionem. Men-
ſa eſt EÆmilia, non ditio, Pontificum. Inde
patinam familiæ parant, non ibi regni fines
agnoſcumt. Alioqui circumſcriberetur Adriati-
co, quod trans Euxinum excurrit imperium.
Fateor, propiores hos quodammodé efſe filios,
quorum & animi, & agri, & portoria, & æra-
ria in Eccleſiæ tutelam impenduntur; licere
propterea iis uti non parciùs aio, & paululum
largius, ac impenſius. Sunt enim Romam, Um-
bri, Piceni, Campani, cæterique Eccleſiæ po-
puli, quaſi Chriſti Sponſæ interiora redimicula,
carnique, ut ità dixerim, ejus propiora ami-

cula. Recaleſcant proinde afflatu Eccleſiæ huma-

niori; irà tamen, ut non hi cives, cæteri verò
advenæ vocitentur. Nam, ſi hi corpus, men-
tem reliqui Eccleſiæ ſubjecerunt, non arcibus
in officio retenti, ſed aſtris, Imô & hi & illi
membra animũúmque Eccleſiæ ſubdiderunt. Por-
rô ſi ſolùm fodinas, vectigalia, annonam ab
his ſuppeditari diceres, carnalia tantùm veſtra
meſſuiſſe Eccleſiam affirmares, quæ Paulus con-

temnit. Irridet enim ſuis inflatos ſportulis, ſti-

pibúſque Corinthios, quaſi his ſibi quiſquiliis
Dei Apoſtolos obſtrinxiſſent. r nos vobis ſpiritua-
lia ſeminavimus: magnum eſt, ſi nos carnalia ve-
NRra metamus? Paviſuis, inquit ,‚Paulum; & vos
ille viciſſim enutrivit. Sed vos me tritico aluiſtis;
vos ego ſapientià, probitate, fide, legibus ſagi-
navi. Lac vobis potum dedi, non eſcam. Nu-
men vobis epulandum appoſui; hauriendum vobis
item cruorem Domini propinavi. Chriſtum,
me Authore, induiſtis. Quam mihi huic confe-

x. Cor. 9.
I1.

rendam penulam exprompſiſtis? Lacernam, &

2 centonem

Rom. 8.9.

VI.

centonem dhivini Agni velleribus componetis?
Succlamaret Eccleſiæ urbibus, oppidiſque Pau-
lus: an lutea vectigalia theſauris exæquatis æter-
nis, quibus vos propiùs impertit Eccleſia? Quot
ipſa vobis decora regerit, ea, quæ à vobis ob-
truduntur, compenſatura? An huc confluerent
nationes univerſæ, hincque Reges oracula pete-
rent, commigrante in unam penè urbem ſupe-
ro, inferôque mundo, miſi ſuam hic Petrus ſe-
dem & locaſſet, & retineret? Ecquando ad
vos Perſæ, Indique accederent? Cur ad vos
Japones feſtinarent, emenſo, remenſòque, non
tam Mari, quàm Mundo? Urbs eſſet, non Roma,
ſi ab ea Petrus abeſſet. Petri lintre Tiberis intu-
meſcit, flueréque in ſe gratulatur aquas om-
nes, & claſſes, phaſelis univerſis huic antennas
Cymbæ demittentibus. Vide, ut Capitolium
ſqualet, niſi Vaticani repercuſſu effulguret. Fui-
mus Troes. Ante vos terrarum Orbis procum-
bit, ſed Petrum reveritus, non Romulum. Dei
intrà vos Agnum Leones reformidant; Aqui-
læque, non lupâ veſtra, ſed Columbaâ ſpiritiis
conſternantur. Tæderet eos urbis, niſi Ro-
mam adorarent; hoc eſt, niſi Eccleſiæ cu-
rulem locatam Romæ vererentur. Populoſior
Memphis eſt, quàm Roma, & eꝗl olim ſanc-
tior Hieroſolyma. Non eas tamen Principes
adeunt, id hic requirentes, quod nuſquam nan-
ciſcuntur. Imperat, imperat Roma Terris uni-
verſis, non quia Provinciis aliquot dat jura, le-
geſque perſcribit; ſed quia Dei legem & Evan-
gelium Chriſti in omnibus omnino Regioni-
Dus & vulgat & cuſtodit. Clamat vobis Apo-
ſtolus: Vos autem in carne non eſtis, ſed in ſpiri-
tu ſi tamen ſpiritus Dei habitat in vobie. Qui au-
tem in carne ſunt, Deo placere non poſſunt. Loni-
truum id ſanè eſt, quo quatitur Capitolium. Tem-
poraria expendi, æſtimarique à Chriſtianis non
poſſunt, à Deo abſceſſuris, ſi chariſinatum unio-
nes algis foœdaverint vectigalium. Abrogetur
quicquid divinum non eſt. Aloquin, ſi ſuppu-
tationes ineamus, ab uno excedemus. Maximi
eſtis, quia veſter peculiari aliqua ratione eſt Pon-
tifex Maximus. Nullis næ vis ſingularitatis imma-
culata Dei Ecoleſia ſe commaculat: quæ omnes
complexa nationes, nullam à ſe propellit; omni-
buſque, ſi det litteras, non civis rantim ,ſed fi-
lii titulam membranis adſcribir. Matrem ſe uni-
verſis, non modô patriam ſeſe exhibet Romana
Eccleſia; quam Principes imitarentur vellem
doctrinæ Chriſti auſcultantem.
Dimile eſt, ait, regnum cœlorum ſagenæ miſ-

Matth. 13. J? in mare, & ex omni genere Piſeium congregan-

47.

PBerſona-
rum accep-
tio nulla in
Eccleſia.
Zelus ani-
marum in-
differens
s omnes.

Charitas
vera.

Vnio inter
advenas,

Rete Petri.

mo.

ti. Non in vivario, ſtagnôve pilcatur Eccleiia,
ſed in pelago: nec ſuum rete unis tantum aut
mullis capiendis aut mugilibus jacit; piſces om-
nes irretiri Chriſti optat everriculo, ut reſpi-
rent à fluctibus, & capti in libertatem filiorum
Dei adſciſcantur. Tamdiù enim captivi ſunt hoc
in mari piſces, quamdiù in Petri retia non ſe
induerint. Libertatem nanciſcuntur in laqueo;
& mari piſces extracti, qui aridam in Oceano
exhorruerant, lavacro excipiuntur in littore. E-
hatant planè piſces & pelago, ut natent in baptiſ-
2. Lum ſe fatentur diè pulverem in Oceano
trajeciſſe, quem cùm in arena excuſſerint „tum
nare incipiunt, quum è freto emerſerint. At
Jam nos in mare rapimur, unde tot ſagena piſces
extraxit. Sagena, inquam, Chriſti, ſi ſagena coœle-
ſtis eſt, cœlum imitatur. Circumagitur plagis om-
nibus quotidie Coœlum: Et minores Orbes lentitis
Procefluros ſapremus ſecum Orbis circumvol-
vit, ut nullà non die quævis Mundi plaga coelo

Oliva in Eſdram.

toto perfruatur. Ergo, ut terris omnibus coœlum
imminet, ità univerſis ſeſe piſcibus ſagena demit-
tit. Ergo nullus in Eccleſia, inquies, delectus
erit? Imòôò accuratiſſimus; ſed ſquamarum, non
verò ſaxorum. Repudiatur ſuo corio, carnève
Piſcis, non littoris actidto, en quo in ſagenam
irrupit. Sapore item ſuo commendantur piſ-
ces, non pretium habent è& ſinu. En delectum!
Quam, inquit, cuùm impleta eſſet, educentes ,G
ſecus littus ſedentes, elegerunt bonos in vaſa,
malos autem foràs miſerunt. An ſecernerentur

à Petro piſces, ambigebas? Singillarim explo- eriam igno⸗

rantur, ipſéque in littore ſingulorum dotes pen-
duntur. Sed una eos probitas in fideliam con-
dit, und illi quoque improbitate extruduntur.
Cenſorum Nomenclator binis vocibus circum-
ſcribitur, Bonos, & Malos. Illos adſcribit , hos
proſcribet. Neutris ſeu tædio infeſtus, ſeu propen-
ſione ſuffragator. Delectum Chriſtus habet, nullo
planè præjudicio. Mugil Eccleſiæ gratus, licèt è
ſyrtibus Africæ adnataverit. Inviſus ei Delphin
quamvis Judææ oram adlegerit. Rhombum
reponet etiam Ægyptium. Cetum, quamvis Pa-
læſtinum, confodiet Horret Eccleſia deprehen-
dere morſu, cujus oſtreum inquilinus ſit cœm.
Sive Circæis vadis emerſerit, ſive Tarentino ſit
tabo concretum, adipe diſcernetur & ſapore,
non vadis. Tu Crocodilum admitteres, ſi è& Tibe-
ri effluxiſſet in æquor; Accipenſerem, niſi oſſia
inſediſſet Eridani, rejecturus? Murænis non jam
torques, ſed bracteas complicabimus, ut piſci-
nam ſuam collari præferant, ſeu gratioſas vivariis,
ſeu ingratas. Quamvis mancipiorum ſuppliciis adi-
patas voraremus, ſi ex amico ad nos æſtuario
inferrentur. Azymis, placentiſque ſaturas deſpue-
mus, ſi ea noſtrarum non cliens partium ſuis gur-
gitibus in delicias conflaverit. Inter coralia flui-
taverit Lupus, ſi Sardous eſt, Sarda eſt. Ti-
berino Barbo quanta & profluente gratia! Siluri
quæ vilitas, ſi ex Erythræo invehatur, conchas
quamvis depaſtus & margaritas? Rides, quòd
nulla ſit ganeæ de piſcium littore, vadiſque quæ-
ſtio? Et hinc maximè diſtabeſco. Ergo ſanio-
rem popinæ delectum eſſe cupis, quàm Eccleſiæ?
Ergo Archimagiri probiorem, æquiorémque cen-
ſuram patieris eſſe, imô verò juſtiorem facies,
quàm Præſulis? Nulli piſcium inelamatur, Cujas?
Et initiandorum mores, meritâque una iſta exhau-
riet vox, Cujas es? Hiatus planè hic eſt, non vox.
Et quot hiſce vorticibus interceptæ Prætoriæ myo-
Paronibus aggregantur, corbes, ciſtulaſque con-
vecturæ: quas commeantibus in Ophir onerariis
duces itineris, & expeditionis eſſe decuit ante-
ſignanas! Pudeat unas tantùm in oculis eſſe cu-
nas, ſolämque aut candidatis obſtare patriam,
aut prodeſſe. Clamat, ſcribitque Paulus, ſed
fruſtrà: Non enim eſt diſtinctio Judæi & Græci:
nam idem Dominus omnium. Eſt diſtinctio, non
Judæi modò & Græci; ſed Latini & Græci; ſed
Tranſmarini & Ciſpadami; ſed Samnitis & Um-
bri. Quovis monte diſcernimur. Quovis amne ſe-
jungimur: quàâvis toparchiâ diſterminamur. Om-

nis quicumque invocaverit nomen Domini, ſalvus Ibid. 88.

erit. De cœlo nulla controverſia. Rixa, pu-
gnque de byſſo eſt. Eâ ut induare, & fulguraſ-
cas, evolvendæ ſunt faſciæ; ut fortunæ tuæ ob-
ſtetricetur non integritas, ſed vaguus. Non acta
ſub pellibus vita, ſed poſiturn in Patrio cœlo tyro-
cinium vitæ nos emeritis ſociat. Balbutie, non
eloquentiâ Conſules deſignamur. Et his ſanè le-
gibus Gracchus Dictator renuntiaretur Romæ
ſplendidè educatus; Tullius contrà Arpini con-
ſeneſceret, Lirim Tiberi propellemte. Verùm
iniquiſ-

Ibid. 4,
Dignita⸗

bilibus

conferatur,

Ss

Rom. 10.
12.

mon ectell
unnit
Cetentur
glnn
Pebinus
Agau.
Epehi
Eerierin
l wige
Uln,
ng,
Nlu, be
Eerb, le
Pen, in
Getaem
ſoro
iiparpun
Pdis d
Pfi Ee
eles ſun
ele,
Ahrtham
Rn. Mns
, n4
il nehei
i, G
nu Obür
u, um
10, i
llgwori
Nunrur
Chric
ucerp
Tum ign
Camnur
fi,, gen
ur;
enumt; n
Aüem!
lum min
n ceſi
ſemnh
liachet
Uibu,
uanm
umnin
Ier Can
(Ere ſti
un r.
aln
cte
od Vide
R
er brege
le, MN
Nizdi. aten
ai i ito 4
linan
alnn

08 alii
eu,lamn
gikiutbi
niſuseii
. A
Eri. Nhntr
tum, umit
ccleſa Ent
Guilnng ſinn

Mureni D
Dirnus 1 6
Graiolei
AMi
ueſinnucf
SPaltuuſig
Arhal
e gai ii
rehent 1 M
38) Muul
re, nallee
ganlit⸗
Aglinengek⸗
lirns
chnunt,0
i ihei⸗
bicel,ommn
eTe
Otami
le beouta
nocllscet
Cbluue l,
e Palls/
indot
i Gei;
Gnnis l⸗
oni m,
umiumn
Dmnmße*

/

Dignitas
ſoli deber

merito con⸗

ferri.

Heb. II.
37.

*

Clamant
veri pro-
batiquse
Romani,

Snes indi-

Enati in

Kegno Fi=

Aei.

De Cyro Rege. Cap. X.

iniquiſſimè exterorum repulſæ & edictis cave-
re Concilia, Tridentinum præſertim; & diplo-
matibus ſuis præcavere Pontifices, qui Apolſto-
licæ non tenaces modò diſciplinæ, ſed eorum
& exempli & inſtituti cuſtodes effregere obi-
ces, paléſque refixere depactos excurſuris advenis
ad bravium; quod procurrentis palmam virtu-
tis, non ereptantis beneficium infantiæ eſſe vo-
luerunt. Recitari decreta poſſent, ſed ità per-
vulgata ſunt, ut ea lectorum nauſeæ, non peritiæ,
producerentur. Et ſané quæ vis aut Evangelii
eſſet, aut Scripturarum, ſi provocatæ paſſim,
excitæque ſuis undique finibus Nationes, Cru-
ce tamtùm, jugéque Domini opprimerentur, ar-
cerentur verò ab Evangeli fruge, & Eccleſiæ Ma-
giſtratu prohiberentur? Eas ferre Crucem ju-
bebimus, quas referre palmam vetamus? Non
