Pharaonis Cavit Pharao, ſibique pergratum edixit fore, ut
quàm fe- excoquendis lateribus attererentur: Vox enimve-
gax ca- X„ . 2. . 1 — .
dium, pyo- 10 Regis exuberavit in ludibria, in compedes,
brorumzue in virgas, in ergaſtula, in excitatas Rameſſen &

VIII.

Exod. 1. 11.

Rer aus Phitom, plùs Hebræorum lacrymis & cadaveri-
ubea. bus, quàm ſudore & teſtulis. Ecce populus fi-

lbid. 9. liorum Iſrael multus & fortior nobis eſt. Venite,
Superior ſapienter opprimamus eum, ne forte multiplicetur.

inpee- Malignè quidem præfatus eſt Pharao. Sed ſa-
4. . . . . .. .
as. Pientiam ab inſidiis non excluſit. Iniquè tamen

Agyptii, improbè, petulanter, effroenatè, bar-
Auliei ſeæ- barê, violentérque in exteros ſæviere. Illudentes,
Ros dn inquit, omnique famulatu, opprimentes und
tantùm reos, miſeréôtque felicitate. Hæc Prin-
Rex deli- Ceps non egerat, edixerâtve. Volebat enim vi-
gat Mini- tem neglectam ſylvelcere, non areſcere exciſam.
Rlorre- Verùm, unus quoque Regum apex carere prole
non poteſt, quin exuberet, non in copioſiorem
modèô parente ſobolem, ſed in ſæviorem, effe-
ratiorémque. Sibi proindè Principes adſcribant,
quicquid aliquando in urbibus peccatur; nam
eorum aut exemplo, aut voce populi aguntur in
ſcelera.

„

Cap. XXX. 26 .

Nec modè Principes, ſed Primores, Majoréſ- IX.
que natu vim habent extorquendi à minoribus,
quicquid iis exemplo perſuaſerint. Ecquando S& &
objectu Lunæ Sol interceptus lippeſcit, quin Pukc.
plantæ, & animantes confeſtim caligent, & Superior
ſqualeant? Diſſentire à Cœlo Tellus non poteſt, non decla-
& Aſtris Oſirea conformantur. Seu, immens aam 4
Lund, Echini, Cancrique redundant, ſeu, nul a.
IA, ità evaneſcunt, ut tantùm ſint teſtæ, merâ-
que puramina. Videamus, quid in Vate vox
egerit Seraphim. Et clamabant alter ad alte- Iſa. 6.5
rum, & dicebant, Sanbtus, Sanétus, Sanätus,
Dominus Deus exercituum. Et dixi- Væ mihi, E
quia tacui, quia vir pollutis labiis ego ſam. Con- „ ae.
feſſionem extorſere criminis, non ſublati de ara zum.
igniti lapides, admotique labiis conticentis, ſed
fuſa à cœlitibus carmina. Silentii piaculum ar-
guere Seraphim, non tonando, ſed canendo.
Ad illam thuris ubertatem, quæ foret filentii Zepor ani-
ſui ſterilitas, deprehendit Iſaias. Mea carent, in- 7i as.
quiit, conviciis labia: ſed hymnis quoque ſunt ende M-
caſſa. An is gratus foret ager, qui dumis non Tepiditaris
ſqualeret, ſi nec vernaret in paſcua, nec flave- Awna,
ret in ſegetes? Flagitia non edidi. Haud tamen ſaias
ſum innocens, qui Deo carmen non panxi. La- exemplo
tronis beneficium eſt, à ſtrage ſicam abſtinere. α%
Parens prævaricatur, niſi delicias deferat pignori. 2.
Me non pollui convicio: Sed ſilemio me pollui. .V
Debuiſſent hæc labia ſcatere laudibus, quarum Eeln aki.
exors Deo reddor obnoxius. Quamvis æther non egieckut.
fulminet, de tecra tamen mererur peſſimè, ſwi non
effundatur in imbres. Cometes mortales non ter- Z an:
ret? peſlifer eſt, niſi eos roribus recreet, perfun- rum nſus.
dâtque. Coelum nunquam ego laceſſivi. Sed
coœlum ecquando celebravi? Debeo ea illi enco-
mia, quibus Aſtra fruſtravi. Non ſicarii tan-
tùm, qui ferrum adigunt in cives, ſed decocto-
res quoque plectuntur, qui aurum non perſol-
vunt. Væ proindè mihi, quia tacui. Vox me
Supeilin monet, quot Divimirati ſubtraxerim
hofſtias. Boum raptor vincirer: Et qui viulos
labiorum Numini non exhibui, eludam laqueos
& crucem? In hanc ſilentii pœnitentiam addu-
Etus eſt Vates Superüm ſymphonid. Quamvis
emim Angelis Iſaias non ſubjaceret, primorum
tamen exemplo in ſuæ odium taciturnitatis ex-
citatur.
Licuit proptereà Sponſæ de ſubſtruendis So-
rori propugnaculis deliberare, quæ ad deſignan-
das, præſcribendâſque pectori pinnas, non æqua-
tis, ſed turritis uberibus acceſſit. Joror noſtra Can, g.8.
ubera non babet. Ni murus eſt, ædificemus ſu-
per eum propugnaoula argentea. Ego murus: .
ubera mea ſieut turris. Audin', ut tumere Soro-
rem imperet, manaréque lacte. Prætulir mam-
mas tam turgidas, ut circumferre, non ubera,
ſed cellaria lactis videretur. Quâ uberum ani- „, onſe
mata, erecâque ubertate Sorori arces impoſuit, exempla
nec inconſulté, nec temerè. Præſignare licet in vim ditzis
alieno pectore argentea propugnacula, ſi tibi ojeraere
pectus in mœnia, turréſque conſurgat. At cam-
peſtri & pectore aliarum malè ubera faſtigiares
in Alpes. Tune Montes tumere jubes, qui
aut dehiſcis in vallem, aut certè in chvum
non erigeris. Clementiam imperato, ſed faſcibus
ſeu adſtrictis, ſeu, ne opprimant, oppreſſis.
Alioquin parcendum nequicquam inclamas, ſi ges ela
vox tua laceratorum ejulatibus abrumpatur. Li- S
beralitatem ſuadeto, ſed refoſſis opibus, non in-
foſſis. Riſum alias ciebis, non commiſerationem,
ſi rapax & Milvus, ut Columbæ pennas ar-
genteas remittant, raucus & udus ſucclames. Ex-
pro-

X.

Fax pe⸗
*um.

—

262

promendum Cyrus aurum perſuaſit Hebræis,
quibus in Templi ſuppellectilem tamum opum;
vaſorumque deprompfſit. Ut videre non plumbi
pendere orbiculum è Regis edicto, ſed auri, ar-
gentique vaſa quinque millia & quadringenta
ex edicto ſuſpendi, paruere confeſtim omnes,
arciſque exenteratis ſuarum opum viſcera pro-
fudere. His exempli machinis benè aurum op-
pugnatur, quo Macedo expugnatum iri cœlum
confidit. Nihil non impetrat Legiſlator, ſi ſuis
tabulis, non naufragium paret, negligendo le-
ges, ſed portum extruat legibus obſequendo.
Difficillimam proptereà Dominus Chriſtianæ hu-
militatis laturus legem, eam non ſcribendo,
ſed agendo deſcripſit. Poſità enim chlamyde,
cùm ſe linteo incinxiſſet, alumnorum non lavit
tantùm pedes, ſed exterſit, horrente Petro, tan-
tam ante ſe proſterni potuiſſe Majeſtatem. Neſ-
ciebat enim, nec Oceano mortalium Faſtum hau-
riendum, ſi de ſubmiſſione lex conderetur; de-
primendum veròô confeſtim in pelvim, ſi legi
Poan. 13. adſtipularetur exemplum. Er vos debetis alter
R. alterius lavare pedes. Exemplum enim dedi vo-
bis. Quis enim Legiſlatori auderet intercedere,
qui de abluendis miſerorum ſordibus legem,
non lapidi inſculperet, ſed in abſterſis à ſe diſ-
cipulorum pedibus inſcriberet? Perdurant chara-
Gteres in aquis indelebiles, quos nulla aut ſpon-
gia ebibat, aut procella obliteret, ſi lavandos is
imperet pedes, qui fulloniam in pelvi egit, elu-
tis, reſtersiſque diſcipulis. In aqua feliciùs ſcripſit,
quàm ſcripſiſſet in ære. Tenaciſſimi enim fluctus
quoque, gurgitéſque ſunt legum, ſi eas non ca-
lamo deſcribas, ſed manu imprimas & actione.
Cant. 8.0o, Quæ de ſe dicit, Ego murus, & ubera mea ſi-
S. 9. cut Turris, benè quoque ait: Joror noſtra parva
eſt, & ubera non habet. Quid faciemus Sorori no-
NRræ? Di murus eſt, ædificemus ſuper eum propu-
rox ope. gnacula argentea. Poteſt alieno uberi arces im-
rum. ponere, quæ Turrim, moœniâque ſuis mammis
aaſtruxit. Ferox & minax Sorori imperet Spon-
aes ſa propugnacula, ſi tamen edictum de ſubſtru-
endis caſtris & pectore ſuſpenderit, turrito, non
bracteato. Quis verò non intelligit Deiparam
hiſce verbis adumbrari, quam Dei Sapientia,
cùm filiam dicere poſſet, Sororem maluit ap-

Reforma

Zores.

Cenſores
aliorum.

Oliva in Eſdram.

pellare. Naſcituram verò eam cras, qui dies
Septembris erit octavus, muniendam, ornan-
dâmque curat Sapientia argenteis arcibus, pro
papillis carneis. Emerget enim contrà Mundi de-
licias & corruptelas tam firma, robuſtâque Ma-
ria, ut in pupula Voluptates debellatricem refor-
mident. Nec ſibi tantùm proſpicit Virgo, ſed ad Marie
ſe profugos contutatur. Non enim loric inſtrui. mno,
tur, ne caſura feriatur; ſed propugnacula ſiruxit exemplum.
in ubere, ut propugnet perituros. Quis verò in
has receptus arces conflictatum ſe iri timeat an-
nonæ caritate, ſi mammis impoſita caſtra natant
in lacte? An ubertas Capitolio Virginis deſit, ſi
Capitolium ipſum eſt uber? Imò, cùm duo ſint
Mariæ ubera, duo quoque Capitolia Virginis ſunt.
Non enim Urbi, quæ major eſt Mundo, unum
ſufficere Capitolium potuiſſet tot excipiendis Or-
Cci, Mundique manubiis. Quæ timere Capitolia
hoſtem non poſſunt, cùm ea non anſeres, ſed
argenteis pennis cataphractæ Columbæ tueantur.
Fdificemus ſuper eum propugnacula argentea. In Cant-a.7.
hæc, cum meo Libro, caſtella defugiam, quem
pridiè diei Virgini natalis gratulor abſolutum.
Unà tantùm dieculà Mariæ ortum libellus ante-
greditur, ut puellæ, in cunis pro pulvillo, ſuppo-
natur. Beatiſſimè me ſcripſiſſe putabo, ſi meum
opus in ſervitium grandis adſciſcatur Infantis. Cui
ſi cervical ſuis paginis ſtruat, quis illud exagitare
audeat, in quo Dei Mater requieſcet? lis obte-
ſtationibus livor, & malignitas à ſuccuſſando vo-
lumine compeſcentur: Ne ſuſcitetis, neque evigi- Ibid. 6,
lare faciatis Dilectam. In pace, in idipſum dor-
miet viciſſim Liber, & requieſcet. Tunc enim fe-
liciſſimè indormimus, cùm noſtris in operibus
Superi conquieſcunt. Quam verò futurus ſum
felix, ſi, cùm naſcenti Virgini libellum, pro pul-
villo, ſubjecero, ſuam occumbenti mihi pro pul-
vinari lævam ſubdiderit Virgo: Exclamabo tum
enim ego: Lava ejus ſub capite meo, de filii non
incertus amplexu. Qui enim in ſiniſtra Virginis
expirat, ad Chriſti profectò dexteram reſpirabit.
Potiorem autem quàvis vit, beatioremque meam
duxero mortem, ſi meo feretro, quod vallari cu-
pio dicatis Virgini voluminibus, adſcribetur: Er
cùm hæc ſcripſiſſet, obdormivit in Domina.

f I N I S.

INDEX

u N fen he
kimmemta.
n oſen
mmetin orean
nl era inani⸗
mnet terra he
.
Mumin.
IC. Il. en
ſſen odlin
ymi ih fi
n in atina
ſemn in py,
Alirer lim,
nnt inur h
u.1

(e
un4.

ſen Mm
ſhrbr
en une
p Mur.
1 I 4
8 Uninn aa
r igmr n
Funl ſierie
Eelu

ignn Al
,mdn
PaVignit
Mundn un
echienhl.
Umee Cmind
n anlen
unba enr

larn l

tlor Minmn
n ibellun
ello i⸗
utbo,a
Anu lalmis
isilud lgin
ieta! be.
wolniere

, nicdhiut
t. Tuoceink
ltig in getn
ven unt
ibelm won
eni
Etdhnknun
meo, Elin
ſiiln i
Neran eſnin

fremgcend

God velait
28lerbeu
tin Donne

I N D E X

LOCORUM SACRE

8 CRIPT UR ℳ£,

Quæ, in his Commentationibus in Eſdram
de Cyro Rege, continentur.
PRIOR NUMERUS PAGINAM INDICAL: POSTIERIOR, COLUMNAM.

E X GE N E S I.

GIXCAP. I. Creſcite G multiplicami-
ni, & replete terram, & ſubiici-
te eam, & dominamini piſcibus
maris, & volatilibus cœli, &
univerſis animantibus, quæ mo-
ventur ſuper terram. pPag. 51. 2
. & 52. 1
Fecitque Deus duo luminaria mar
gna. Et fecit Deus beſtias terræ, juxtd ſpecies ſuas,
& jumenta. 120. 2
Factum eſt Veſpere & mané dies unus. 123. 2
In principio creavit Deus cœlum & terram. 146. 1

Terra erat inanis & vacua. Ibid.
Germinet terra herbam virentem, & facientem ſe-
men. 147. 1
Dominamini. 172. 2
Ex CAP. II. Plantaverat autem Dominus Deus Pa-
radiſum voluptatis à principio. 2. 2
Inſpiravit in faciem ejus ſpiraculum vitæ: &v factus eſt
bomo in animam viventem. 3 1. 1
Poſuit eum in Paradiſo voluptatis, ut operaretur, &
cuſtodiret illum. 52. 1

Formavit igitur Dominus Deus hominem de hmo terræ.
124. 1
Ex CA. III. Aperientur oculi veſtri, & eritis ſicut
Diüi. 107. 2
Emiſit eum Dominus Deus de paradiſo voluptatis.
130. 1 & 134. 2
Ne ſorte moriamur. 211.2
Ex CArF. IV. Abel quoque obtulit de primogenitis
gregis ſui, & de adipibus eorum. 2. 1
Er ait Dominus ad Cain. Ubi eſt Abel frater tuus?
Nunc igitur maledictus eris ſuper terram. Cum
operatus fueris eam, non dabit tibi fructus ſuos. 13 4.2
ded & Seth natus eſt ſilius, quem vocavit Enos: iſte
&œpit invocare nomen Domini. 147. 2
Quæ concepit, & peperit Cain, dicens: Poſſedi homi-
nem per Deum. Ibid. & 213. 2. & 214. I
Et reſpexit Dominus ad Abel, & ad mumera ejus. Ad
Cain autem, & ad munera illius non reſpexit. 247:2

Ex CAP. VI. Pœnituit eum quòd hominem feciſſet in
terra. Et præcavens in futurum. 130. I
Ex CAP. INX. Cœpitque Noz vir agricola exerceré
terram, & plantavit vineam. 122. I1
Nequaquàm, ultrà interfcietur omnis caro aquis dilu-
viüi, neque erit deinceps diluvium diſſipans omnem
terram. 130. 1
Arcum meum ponam in nubibus. Ibid.
Ex CAP. XII. Viderunt Koyptii mulierem, quöd
eſſet pulchra nimis. Et nuntiaverunt Principes Pha-
raoni, & laudaverunt eam apud illum, & ſublata
eſt mulier in domum Pharaonis. 9. 2. & 10. 1
Ex CAP. XKIV. At verò Melchiſedech Kex Sdalem,
proferens panem & vinum benedixit ei. 6. 1
Dixit autem Rev JSodomorum ad Abram: Da mihi
animas, catera tolle tibi. pag. 117. 2 & 189. 1
& 214. 2. & 21 5. I.
At vero Melchiſedech Rex Salem proferens panem &
vinum benedixit ei. 189. 1
Non accipiam ex omnibus, quæ tua ſunt, ne dicas,
Ego ditavi Abram. Ibid.
Benedictus Deus excelſus, quo protegente hoſtes in ma-
nibus tuis ſunt. 214. 2

Levo manum meam ad Dominum Deum erxcelſum,

poſeſſorem cœli & terræ, quòd à filo ſubtegminis
uſque ad corrigiam calige, non accipiam de omni-
bus, quæ tua ſunt. 215. I
Ex CAP. XVI. Tulit Agar Eopptiam ancillam ſitam,
& dedit eam viro ſuo uxorem. 182. I
At illa concepiſſe ſe videns, deſpexit dominam Mn.
bid.
Ingredere ad ancillam meam, ſi fortè ſaltem ex illa
ſuſcipiam filios. pag. 182. 2
Ex CAP. XVII. Uxorem tuam non vocabis Sarai,
ſed Saram. Et Benedicam ei, & e illa dabo tibi
Rlium. 99. 1I
Utinàm Iſmasl vivat, eoràm te. Ibid. I. & 2
Ex illa dabo tibi filium, cui benedicturus ſum, eritque
in Nationes, G Reges populorum orientur ex eo-
ITbid. 99. 2.
Ponam te in Gentibus Regéſque ex te egredientur. 122.2
Circumecidetur ex vobis omne maſeulinumn. 256. 1
Cunkclos

Index Locorum

Dundtos mares ex ommibus Viris domus ſux, & cir-
cumeidit carnem præputii eorum ſtatim in ipſæ die,
ſiout praceperat ei Deus. lbid.
Eädem die circumciſus eſt Abraham, G L maul Rlius
ejus: & omnes viri domus illius tam vernaculi, quäm
emptitii, & alienigenæ pariter cineumciſi ſimt. 2 56. 1
Ex CAP. XVIII. Cumque comediſſent, dixerunt ad
eum: habebit filiam Sara, uxor tua. 89. 2
Adoravit in terram, & dixit, inveni gratiam in
oculis tuis. 110. 2
Ne tranſeas ſervum tunum: ſed afferam pauxillum
aquæ, pondmque buccellam panis, poſteà tranfibitis.
Ibid. & III. 1I ês
Lpſe verò ad armentum cucurrit, & tulit inde vitu-
lum tenerrimum & optimum. III. I
Tulit quoque butyrum & lac, & vitulum guem co-
xerat, & poſuit coràm eise ipſe verò ſtabat, juxtà
eos ſub arbore. Ibid.
Num celare potero Abrabam, quæ geſturus ſum, eum
Jfuturus ſit in gentem magnam & robuſtiſimam, 2
Benedicendæ ſint in illo omnes nationes terræ? Nio
enim quòd præcepturus ſit ſiliis ſuis, & domui ſuæ
poſt ſe, ut ouſtodiant viam Domini. 148. I. & 2
Ex CAP. XXI. Cümque vidiſſet dara fäliumn Agar
Wgyptiæ ludentem oum Iſaac filio ſuo, dixit ad
Abraham: Ejice ancillam hanc, & filium ejus. 140.1
Ex CAP. NXXII. Ubi eſt vittima holocauſtik 99.2
Ex CAP. XXIV. Ut adjurem te per Deum cœli &
terræ, ut non accipias uxorem filio meo de filiabus
Chanancorum. Sed ad terram, & cognationem
meam proficiſearis, & inde accipias uxorem filio
meo Iſaac. Cave, ne quando reducas Rlium meum
illuc. Filium menm tantum ne reducas illuc. 148. 2
Ex CAP. XXV. Filüs coneubinarum largitus eſt mu-
nera, & ſeparavit eos ab Iſjaac. Et defciens mor-
tuus eſt. 149. 2
Si ſie mihi futurum erat, quid neceſſe fuit concipere?
233. 2
Duæ gemes ſunt in utero tuo, & duo populi ex ventre
tuo dividentur. Ibid.
Ex CAP. XKXVII. Faciam ex eis eſcas patri tuo...
Quas oum intuleris & comederit, benedicat tibi,
priuſqudm moriatur. 28. 1
Timeo, ne putet me ſibi voluiſſe illudere, & inducam
ſuper me maledittionem pro benedistione. Ibid.
Quomodo tam citò invenire potuiſti, ſci mi? 238. 2
Nerviant tibi Populi, adorent te Tribus. Ib. & 54. 2
Vwes in gladio. 118. 1
Timeo, ne putet me ibi voluiſſe illudere, & inducat
ſuper me maledictionem pro benedittione. 132. I
Cum venatu aliquid apprehenderis, fac mihi inde pul-
mentum, ut comedam, & benedicat tibi anima
mea, antequàm moriar. 176. 1. G& 2
JQume arma tua, pharetram & arcum, & egredere fo-
ras. 176. I
Obtulit ei vinum: quo hauſto, dixit ad eum, Accede
ad me, & da mihi Diihen⸗ Rkli mi. 177. 1
Ex CAP. KXVIII. Terram in qua dormis, tibi dabo
G' ſemini tuo. 5. 1
Surgens ergo Jacob manè, tulit lapidem, quem ſuppo-
Juerat capiti ſuo, & erexit. Ibid.
Tulit lapidem, & erexit in titulum, fundens oleum

deſuper. Ibid.

OQudm Terribilis eſt locus iſte! Non eſt hie aliud niſi
Domus Dei, & Porta Cœli. Ibid.
Lapis iſte quem erexi in titulum ,„ vocabitur Domus
Dei, cunétorumque quæ dederis mihi, decimas offe-
ram tibi. . 7. 2
Dilataberis ad Occidentem & Orientem, & Septen-
rionem & Meridiem. Eritque Jſemen tuum quaſi
pulvis terræ. 54. 1I & 105. 2
Ex CAP. XXXI. Disit Angelur Dei ad me in ſom-

nis, Jaucob * Et ego reſpondi, adſum. Viqi ommig,
quæ fecit tibi Laban. Ego ſum Deus Bethel , Abi un-
xiſti lapidem, & votum voviſti mihi. Nunc ergo
Jurge & egredere de terra hac. „. 1I
Animadverti quoque faciem Laban, quöd non eſſet

erga Je Nicut heri, & nudius tertius, maxime ſibi

dicente Domino: Revertere in terram Patrum iuo-
rum. 94. 2
Tulit Jacob omnia, qucg Juernnt Patris noſtri, & il-
lius facultate ditatus, fabtus eſt inclytus. 111. 1I
Die, noctuque æſtu urebar, & gelu, Jfugiebatquee ſom-
nus ab oculis meis. Sicque per viginti annos in do-
mo tua ſervivi tibi. 166. 1
Ex CAP. XXñ)XII. In baculo meo tranſwi Jordanem
iſtum: & nunc cum duabus turmis regredior. 9 F. I
& 106. 2. & 107. 1
Minor ſum cunttis miſerationibus tuis, & veritate
tua, quam expleviſti ſervo tuo. 105. 2
Timeo, ne forté veniens percutiat Matrem cum Rliit.
106. 1 .
Nunc ecum duabus turmis regredior. Minor ſum cun-
&tis miſerationibus. lbid.
Timeo, ne forteé veniens percutiat matrem cum hiliis.
Cüumque dormiſſet ibi nocte äla, ſeparavit mimera
Eſau fratri ſuo. 107. 1
Ex CAP. NXXIV. Unum eft, quo differiur tantum

bonum: Ji circumcidamus maſeulos noſeros, ritum

gentis imitantes. Aſſensique ſunt omnes, cireumciſis
cunctis maribus. 257. I

Ex CAP. XXXVII. Putabam nos ligare manipulos in
agro, & quaſi conſurgere manipulum meum. 123.1
Vidi quaſi Solem & Eunam, & Siellas undeim ado-

rare me. Ibid.
Putabam nos ligare manipulos in agro, & quaſi con-

Jurgere manipulum meum & ſtare. Ir. 2 & 179. 1
179.1

Tunc apparebit, quid illi proſint ſomnia ſua.
Ex CAP. XXXVIII. Divitque Judas -Producite zam,
ut comburatur. Quæ cim duceretur ad pœnam,
miſit ad Socerum ſuum, dicens: De viro, eujus hæc
Junt, concepi: cognoſce cujus ſit annulus, & ar-
milla, & baculus. 127. 2
Qui, agnitis muneribus, ait : Juſtior me eſt, quia
non tradidi eam Sela ſilio meo. 128. 1

Ecce autem poſt tres menſes annuntiaverunt Judæ,

dicentes: Fornicata eſi Thamar nurus tua, & vi-
detur uterus illius intumeſcere, Divitque Judas:
Producite eam, ut comburatur. 140. 1
Ex CAP. XXXIX. Häabitavitque in domo Domin:
Jui. Qui optimé noverat Dominum eſſe cum eo. In-
vemitque Joſeph gratiam corùm Domino ſuo: à quo
Ppræpoſitus omnibus gubernabat creditam ſibi domum.
72. 1
Ecce Dominus meus, omnibus mihi traditis, ionorat,
duid habeat in domo ſuo, quo modo ergo polſum hoc
malum facerb 95. 1
Injecit Domina ſua oculos ſuos in Joſeph, & ait: Dor-
mi mecum. 177. 2

Qui relitto in manu ejus pallio, fugit. 179. 2

A quo præpoſitus omnibue, gubernabat creditam ſibi

domum. 183. 2
Qui optimè noverat Dominum eſſe cum eo, & omnia,
duaæ gereret, ab eo dirigi in manu illius. 184. 1
Aeccidit, ut intraret Joſeph domum, & operis guip-
piam abſque arbitris ſaceret: & illa apprehensdà la-

ciniâ veſtimenti ejus, diceret: Dormi mecum. Ibid.

Ecce Dominus meus omnibus mihi traditis ignorat,
duid bhabeat in domo ſuo. Quomodò ergo poſſum hoc
malum ſacere, & peccare in Dominum meum? Ibid.
Ex CAP. KL. Furtim ſublatus ſum de terra Hebræo-
rum, & hic innocens in lacum miſſus ſum. 1 84. 2
& 191. 2

Ex CAP. XLI. Vidu Pharao ſomnium. Putabat ſe

Rare

7. 1I

d Negs!
Act:ae,
pnire uen/
zu t
. itui t
I
a lekanti
unſumpti
Gnn.
4 ie Mn.
1eXIIX. 4
Gnin ſeptrun
ier len N.
1 .

1
1i0 uatte ,un.

uſaſfer l
li
C1N.. ic
ghi ick i
ancn H
4 Annindien
iin mn iii,
A1 1.
1 pn Hiin
haie, ſpin
Alilirnr.
Il I in
t teſerai
INmn d er
uht enimn
n l. 4ne
0 nico ul
nEmman te⸗
Aem. Dirig,
ſ un talin al
IN. IV.
1n 2 & 12.
u n in,
, toliie
leiſnan e
i niite ſen
dn Nltia

e liging

en
mniti Nr .
, e

in. Mn

is Nirne
4) Ppuiinn

dio Affr

eſelle nfe

.
nt oner, anm

1or luenr,
nipim

) Della

in e
mE

tſonnit ſu. in

Aurertt

el.
mnuntineng )2
Mar Muru tuuft
Ne, Diugelt
.
e r A

n Dmio ,Arg
culten il

nibi trili ieni
,mod, A

6 ern d un

1
.. Dumin,
iti in i
6
wlallii
vgnmNen
inmn
n lent H
unſi

.
.

6
4

0
„,ℳ, N
ſctien.

Ilu:ilhn

—

Sacræ Scripturæ.

Fare Juper fuvium. De quo aſcendebant ſeptem
boves. 54. 1
Aliz quoque ſeptem emergebant de flumine, Jodæ,
confectæque matie. 70. 2
Num invenire daen talem virum, qui Spiritu
Dei plenus ſit? Dixit ergo ad Joſeph: Quia oſten-
dit tibi Deus omnia: Tu eris ſuper domum
meam, & ad tui oris impérium cunclus populus
obediet: Uno tantum regni ſolio te præcedam. Ibi=
demwm. .
Erat ibi puer Hebræus, ejuſdem ducis militun fa-
mulius. Ibid.
Protinus ad Regis imperium eduttum de carcere to-
tonderunt ac, veſte mutatà, obtulerunt ei. 71. I
Num invenire poterimus talem virum, qui spiritu Dei
vlenus ſit? . 71. 2
Ecce conſtitui te ſuper univerſam terram Wgypti.

E bas ſequebantur aliæ ſeptem boves, quæ devora-
tis & conſumptis prioribus, nullum ſaturitatis dedere
veſtigium. 90. 1
Erat ibi puer Hebræus. . 191. 2
Ex CAP. XLIX. Adorabunt te filii patris tui. Non
auferetur ſceptrum de Juda, & dux de femore
ejus. ððWB 127. 2
Vovavit autem Jacob ſilios ſuos, & ait eis. Congrega-
mini & audite Pilii Jacob, audite Ijraël Patrem veſ-
trum. 149. 2
Finiriſque mandatis, quibus filios inſtruebat, collegit

pedes ſuos Juper lectulum, & obiit. Ibid. & 150. 1

Ex Libro Exodi.
Ex CAP. I. Quidquid maſculini ſexus natüm fuerit,
in fumen projicite. 202. 1
PFræpoſuit taque eis magiſtros operum, ut affigerent
eos oneribus. Et afftigebant illudentes eis. Atque
ad Amaritudinem perducebant vitam eorum ope-
ribus duris luti, & lateris, omnique famulatu.
261. I.
Ecce populus ſiliorum Iſrael multus & fortior nobis
eſt. Venite, ſapienter opprimamus eum, ne fortè
multiplicetur. Ibid.
Ex CAP. II. Et ingemiſcentes lü Iſradl, propter
opera vociferati ſunt: aſcendiique clamor eorum
ad Deum ab operibus. 61. 2 & 89. 1
Et audivit gemitum eorum. 89. 1
Ex CAP. III. Apparuitque ei Dominus in famma
Ignis de medio rubi. 127. 1
Veni, & mittam te ad Pharaonem, ut educas popu-
lum meum. Dixitque Moyſes ad Deum, quis ſum
ego, ut vadam ad Pharaonem? 128. 1
XCAP. IV. Projecit & verſa eſt in colubrum.
121. 2 & 127. I & 135. 1
Cumque eſet in itinere, in diver ſorio occurrit ei Do-
minus, & volebat occidere eum. Tulit icò Sepho-

7a acutiſimam petram, & cireumcidit præputium fi-

lüi ſui, tetigiique pedes ejus, & ait: Ponſus ſangin-
num tu mihi es. Et dimiſit eum poſtquàm dixerat,
Wonſus ſanguinum tu mibi es: ob circumciſionem.
150. 2
Ex CAP. V. Neſcio Dominum, & Iſrasl non dimit-
iam. 20. 2 & 62. 2
Poſt hæc ingreſſi ſunt Moyſes & Aaron, & dixerunt
Pharaoni: Haæc dicit Dominus Deus VUrael: Dimitte
vopulum meum ,it ſac rifccet mihi in de ſerto. 216. 2
Ex C A P. K. Facta ſunt tenebræ borribiles in uni-
verſa terra Tgypti tribus diebus. Nemo vidit fra-
trem ſuum, nec movit ſe de loco, in quo erat : ubi-
cumque autem habitabant filü Iſrael lIux erat.
195. 2
Ex CAP. XIV. F. ugiamus Iſraslem: Vominus enim
pugnat pro co. 199. 2
Eihie. Comment. Tom. III.

Ex CAP. NX V. Dominus quaſi vir pugnator ommnißö-
tens nomen ejus. Currus Pharaonis, & exercitüm
cejus projecit in mare. 6. 2
Ex CA P. XVIII. Cur ſolus ſedes, & omnis popizlus
præſtolatur de mane ad Veſperam? Non bonam rem
facis : ſtulto labore conſumeris. Quibus auditis Moy-
Jes, jecit omnia, quæ ille ſuggeſſerat: 130. 2
Ex CAP. XXV. Emunktoria quoque, & abi, quæ
emuntéta ſunt, extinguantur, hant auro puriſimo.

2 5 50 I
Ex Gr XXXII. Ait Domius ad Moyſem⸗ Cer-
no, quòd populus iſte duræ cervicis it. Dimitte
mie, ut iraſoatur furor meus contrà eos. 128. 2
Ne, quæſo, dicant Rgyptü: Callide eduxit eos, ut
interficeret in montibus. 129. I
Placatiſque eſt Dominus, ne faceret malum, quod lo-
cutus fuerat adversus populum ſuum. Ibid.
Surge, fac nobis Deos, qui nos pracedant. Moyſi
enim huio viro, qui nos eduxit de terra Wgypti;
ignoramus, quid acciderit. 143. 1

Ex Levitico-

Ex CAP. XI. Omne, quod habet diviſam ungulam;
& ruminat in pecoribus, comedatis. 97. 1

Ex Libro NQumerorum.

Ex CAP. XVII. Nequenti die regreſſus invenit germi-
naſſe virgam Aaron. II3. 2
Et lgeueilin gemmis eruperant Rores, qui foliis di-
latatis, in amygdalas deformati ſunt. 121. 2
Ex CAP. XXI. Exaudivitque Dominus preces V-
raël, & tradidit Chananaum, quem ille interfecit
ſubverſis urbibus e&jus. 61. I

Et tædere cœpit populum itineris ac laboris. Locutuſ-

que contrà Dominum & Moyſem, ait, Cur eduxi-
Nii nos de Eoypto? Anima noſtra jam nauſeat ſuper
cibo iſto leviſſimo. 61. 2
Quamobrem miſit Dominus in populum ignitos ſer-
pentes. Ibid.
Fac ſerpentem æneum. Ibid.
Ex CAP. XXII. Veni, & maledic populo huic, quia
Jortior me eſt. 24. I
Miſit ergo nuntios ad Balaam ariolum, ut vocarent
eum, & dicerent: Veni, & maledic populo buic:
Perrexerunique ſeniores Moab, & majores natu Ma-
dian. 38. 2
Ex COAP. XXIII. Quomods maledicam, cui non ma-
ledixit Deus5 243. 1
Ex CAP. XXIV. Decreveram magnificè honora-
é te. 2 4. I
Orieiur ſtella ex Jacob, & conſurget virga de Iſtael;
& percutiet Duces Moab. Ibid.
Ad maledicendum inimicis meis vocavi te, quibus 6
contrario tertiò benedixiſti. Decreveram quidem ma-
gniſizèe honorare te, ſed Dominus privavit te hono-
e diſpoſito. Reſpondit Balaam ad Balac; Nönne
nuntüis tuis dixi: Si dederit mibi Balac plenam do-
mum ſuam argenti & auri, non potero praterire ſer-
monem Domini. — 234 2
Ex CAP. NXXV. Erat autem nomen Viri Iſraëlitæ,
qui occiſus eſt cum Madianitide, Zambri filius Na-
lu, Dux de cognatione & Tribu Simeonis. Porrò
mulier vocabatur Coxbi filia Sur Prinecipis nobiliſſi-
mi Madianitarum. 168. 2
Dixitque Moyſes: ocoidat unuſquiſqueé prozimos ſichs,
qui initiati ſunt Beelphegor. Et ecce unus de filiis
Iſrall intravit coràm fratribus ſuit ad ſcortüm Ma-
dianitidem, vidente Moyſe, & omni turbů flioram

Index Locorum

Ex Deuteronomio.

Ex CAP. XV. din autem babuerit maculam, & vel
claudum fuerit, vel &œum, aut in aliqua parte
deforme vel debile, non immolabitur Domino Deo
tuo. Jed intrà portas urbis tuæ comedes illud.
248. 1 .
Ex CAP. NX VI. Non plantabis lucum, & omnem ar-
borem juxtà Altare Domini Dei tui. 231. 2
Ex CAP. XXII. Non arabis in Bove ſimul & Aſino.
232. I
Non induéris veſtimento, quod ex lana linéque con-
tevtum eſt. Ibid. 2
Ex CAP. XXXII. Conſtituit eum ſuper excelſam ter-
ram, ut comederet fructus agrorum, ut ſugeret mel
de petra, oleimque de ſaxo duriſimo. 88. 2
Dereliquit Deum factorem ſuum : & receſſt à Deo
ſalutari ſuo. Immolaverunt Dæmoniis, & non Deo,
Diis, quos ignorabant. Ibid.
Gladius meus devorabit carnes. 245. 2

Ex CAP. XXXIV. Mortuus eſt ibi Moyſes. 199. 1
Ex Joſuẽ.
Ex CAF. VI. Dixitque Dominus ad Joſuë: Ecce dedi

in manus tuas Jericho, & Regem ejus, omnéſque
Jortes Viros. Circuite urbem. 117. 2
Ex CAP. VII. Dixitque Dominus ad Joſuzë. Accede-
tis manè ſinguli per tribus veſtras. Et quicunque in
boc facinore fuerit deprehenſus, comburetur igni.
118. 1 .
Surge ſanctifica populum, & dic eis. Ibid.

Ex Libro Judicum.

Ex CAP. VIII. Habuitque ſeptuaginta filios, qui
egreſ ſunt de femore ejus. Concubina autem illius,
quam habebat in Sichem, genuit & filium nomine
Ahimelech. 97. I
Ex CAP. IX. Et venit in domum Patris ſui in Ephra,
& occidit fratres ſuos ſilios Jeroboal ſeptuaginta vi-
ros ſuper lapidem unum. Ibid.
Ex CAP. XKIII. Tulit itaque Manué hædum de capris,
& libamenta, & poſuit ſuper petram offerens Do-
mino. 6. 2
bædum & libamenta, & poſuit ſuprà petram.
bid.
Ex CAP. XKIV. Dixitque eis: De comedente exivit
eibus, & de forti egreſla eſt dulcedo. 50. 1
Et ecce examen Apum in ore Leonis erat, ac favus
mellis. Ibid.
Ex CAP. XV. In maxilla aſini, & in mandibula pulli
aſinarum delevi eos, & pereuſ mille viros. Cümque
bæc verba canens compleſſet, projicit mandibulam
de manu. 32. I & 215. I
En ſiti morior, incidämque in manus incirecumeiſorum.

32.2 & 215. 1
Ex Libro primo Regum.
Ex CAP. I. Et adduxit eum ſecum, poſtquàm ablacta-

verat in vitulis tribus, & tribus modiis farinæ, &
S — .2 . 2
amphora vini, & adduxit eum ad domum Domini
in Silo. 97. T
Ex CAP. II. Quicumque bhonorifcaverit me, glorifi-
cabo eum e qni autem contemnunt me, erunt ignobi-
les. F5. I
Venit antem Vir Dei ad Heli, & ait ad eum: Hac
dicit Dominus. 25. 2

Hor antem erit tibi ſignum, quod venturums eſt duo-

bus ſiliis tuis Ophni & Phinees: in die uno morien.

tur ambo. 25.2

Suſcitat de pulvere egenum, & de Rercore el'vat

pauperem, ut ſedeat cum prineipibus, & ſolium
gloriæ teneat. 189. 1
Et tunicam parvam faciebat ei Mater Jſua, quam
afferebat ſtatutis diebus, aſcendens cum Viro ſuo
ut immolaret hoſtiam ſolemnem. 25v 1I. 1
Ex CAP. III. Quis eſt ſermo, quem loquutus eſt Do-
minus ad te5 Oro te, ne celaveris me. 11.1
Puer autem damu'l miniſtrabat Domino coràùm Heli
Ibid.
Eraäntque duo filii Heli cum Arca fœderit Domini.
25. 2
Arca Dei capta eſt- duo quoque filii Heli mortui ſunt,
Ophni &ö Phinees. 26. 1
Ex CAP. IV. Et ingemuerunt dicentes: Væ nobis. Ve-
nit Deus in caſtra. Quis nos ſervabit de manu Deo-
rum ſublimium iſtorum? hi ſunt Düi, qui pereuſſe-
runt Woyptum omni plagà. 20. 2
Ne ſerviatis Hebræis. Ibid. & 21. I
Ex CAP. VI. Qui dixerunt, ſi remittitis Arca m Dei
WMraël, nolite dimittere eum vacuam, ſed quod de-
betis, reddite ei pro peccano. 20. 2
Percuſſit avutem de viris Bethſamitibus, ed quöd vi-
diſent Arcam Domini: & percußit de populo
Jeptuaginta viros, & quinquaginta millia plebis.
241. 2 . .V
1Tbant autem in diretctum vaccoæ per viam, quæ ducit
Bethſames. 242. 1
Ex CAP. VII. Aſcenderunt ſatrapæ Philiſtinorum ad
Wraël, Quod cùm audiſſent fllii Iſrasl, timue-
runt. Tulit autem Samuzl agnum lattentem unum,
& obtulit illum bolocauſtum integrum Domino,
5. 2
Factum eſt aeutem, cim Samusl offerret holocauſtum
Philiſthiim iniere prælium comrà Iſrazl. 6. I
Inonuit autem Dominus fragore magno in die illa
Juper Philiſthiim, & exterruit eos, & cæſi ſimt à
liis Iſraxl. L Ibid.
Judicabat quoque Sdamusl Iſraelem cunktis diebus
vitæ ſuc, & ibat per ſingulos annos circumiens
Bethel, & Galgala, & Maſphat, & judicabat
raslem. 138. 2
Ex CAP. VIII. Filios veſtros tollet, facibétque ſibi
equites, & præcurſores: & conſtituet ſibi tribunos
& centuriones, & aratores, & meſſores, & fabros.
118. 2 .
Factum eſt avtem, cùm ſenuiſſet Samu'l, poſuit flios
ſuos judices in Irasl. 143.2
Ex CApP. INX. De Aſinis, quas nudius tertius perdidi-
Ri, ne ſolicitus ſis, quia inventæ ſunt. Et cujus
erunt optima quæque Iſrazël? Nonne tibi, & om-
ni domui Patris tui? 118. 1
Dominus autem revelaverat auriculam Samuölis;
ante unam diem, quàm veniret Saüul, dicens: Cras
mittam virum ad te de Terra Benjamin, & unges
eum Ducem ſuper populum meum Ieraë!, & Ial-
vabit populum meum. 125. 2 & 126. 1
Olim in Iſraæl ſic loquebatur unuſquiſque: Venite, G
eamus ad Videntem. 13 8. 1
Ex CAP. X. Vivat Rex, Num ſalvare nos poterit iſ-
te? Et deſpexerunt eumi, & non attulerunt ei mu-
nera. 5J. 1
Certè videtis, quem elegit Dominus, quoniam non ſ
ſimilis illi in ommi populo. F. 2
Tulit autem Samusl lenticulam olei, & effudit ſuper
caput ejus, & deoſculatis eſt eum. 126. 2
Eece unxit te Dominus ſuper hæreditatem ſuam in
principem. „1580. 2
Ex CAP. XIV. Videte, per quem acciderit pec-
catum boc bodie. Vivit Dominus, Nuia S tel
ona-

a .
vmreouriatul
Ed nunc
.
mee mecul.
r.
er: ecam
N .
i otuli me

M.
Hen ini
ſerui d⸗
Merhita k.
ini man te
ſir Citberd, 1
ineus, ſalle

lyenien ſeie
Geb tinn be
tammpullrum

Doid Sui
kxt emn fünit,
r Dmid klebe
ſail
ige Mnir

i, A n
rein mihi Re
b ennnel en
Numugl a,
det Pirinn
1

U

Umm ag ha
uele rimni

Sacræ Scripturæ.

Jonathan fäium meum fabtum eſt, abſque retratza- Tribus ergo majoribus ſecutis Salilem, abiit David, G
tione morietur. 31. 1 reverſus eſt à dail, ut paſceret gregem Patris ſui

ltenni .

6

nie Minite ſortem inter me, & inter Jonatham filium in Beihlehem. Lbid.
“ meum. Ibid. Divitque David ad Saül: Paſcebat ſervus tuus Pa-
t e lhr; Lt ait Saul, Hac faciat mihi Deus, & hac addat, tris ſiti gregem O. veniebat Leo, vel Urſus, & tol-
ſenlr nſd Quia morte morieris, Jonatha. Ibid. lebat arietem de medio gregis : & perſequebar eos
un. CGußans giftavi in ſimmitate Virgæa, gquæ erat in & percuiiebam, eruebmque de ore eorum. 166. 2
, ger leri manu mea, paululum mellis, & ecce ego morior. & 168. 2 . ,
eltni e Ibid. 2 Occurrit ad pugnam ex adver ſo Philiſthæi. Pravaluit-

Dixitque populus ad Jaiil. Ergone Jonathas morietur,
qui fecit ſalutem hanc magnam in Iſraäl hoc ne-
as eſt. Ibid.
Ex CAP. NXV. Dixitque Saül ad Samuel: Peccavi,
quia prævaricaius ſum ſermonem Domini, & verba
tua. Jed nunc porta, qucæſo, peccatum meum, G
revertere mecum. Et ait Samuel ad Sail, non re-
vertar tecum. 19. 2
At ille ait: Peccavi, ſed nunc honora me coràm de-
nioribus populi mei & coràm Iſrazsl, & revertere
F mecum. Ibid.
Ex CAP. XVI. Ait Saul ad ſervos ſuos“ Providete
mihi aliquem bene pſallentem. 19. 2
