Zambri filius Salu, Dux de cognatiene & tribu Tkncter Humg 1
Gimeonis. Porrò mulier vocabatür Cozbi filia Sur peccent. Cle lip
Principis nobiliſimi Madianitarum. His ſeſe Vinett. 4 lm n
piacularibus Phinees aris admovir, futuris poſt Gu Cit
ſe Præſulibus teſtatus, non plebeio ſanguine ſatu- Mum, 11
randa tela eſſe Litantium, quæ ipſe cruore Lam- deem
bri imbuiſſet. Foœdantur vili ſanguine ſecures er WMlen
patritio purpuraſcunt. Laureatur bipennis, ſi Ren. 1) (us
laurum excidat; ſi verò incidat ferulam, vapu- cei. lt Ii
lat. Si animarum Dux es, paſtorem ſaltem o- uſ eis⸗
vium imitare. Ferociores David belluas adori- 48 Nind 0
tur, & & faucibus monſtrorum, quam deglu- Men. Mo⸗
tietant, Ovem ſuâ dexterà educit. Veniebat, Reg n. n, Ao
Leo, vel Urſus, & tollebat arietem de medio gre- 33. iuumn ilie
gis: & perſequebar eos, & percutiebam, eruebam- chmabat
que de ore eorum. . . A,molrin
Audin? Leonem ipſe ſequebatur, ipſéque VI Cimmi. Mei
de monſtro prædam recipiebat, non verô ca- lucem mih
lones, lixâſque emittebat & caula, immitte- e aer. ell tum
baâtque in feras. Sui muneris partes eſſe putabat, Kti. Uin
non mulctram tamdiù quatere, quamdia colo- Bielafr- ine zenb⸗
ſtra deſpumaret. Sed à lacte deſcendebat in ,sie Gomerbi
luctam, ut quemadmodùm parenti oves emun- atanmr. le. Drme
gebat, ità a monſiris oves extraheret. Non er- grpe,ty nrer) Ien
go illecebroſis ſeſe Ovium pratis officiiſque di- mnvigilet. reg eli
ſtinebat David, in labores, periculâque conje- Epiſtogt, P Nen
Etis ſemilixis. His imò delegatà Ovium emun- & Darochi 33 2
ctione, tonſurâque, pugnam ſibi cum belluis limer in zlkane
Jue „ Pugnal Celera! n Homo:
depoſcebat. Aderat ipſe gregi, quùm obſideretur animad. , &r
ab Urſis: nec raptum pecus eſſe à ſe alienum ra- venam i inn⸗
tus, ſed prædonis truculentiam inſequebatur, Dignitas in ub: .
ſui facilius paſſurus laniatum, quàm pecoris la- * digno. inng 8
. 5 N, en, e, ham
nienam. PFPerſequebar eos, eruebämque de ore eo- Digritas
aborum lcns,

rum. Huc, rogo, adeſte, Præſules. Nam Da- ſerax.
vid manu akeràâ de faucibus ferarum ſemeſum
pecus educit, Paſtores alterà de latebris produ-

5
Nenm. Cer
un dno: nr

cit, quò nos metus abſtruſit. Chriſti, non O- nuidn Inn
vis, ſed interceptus eſt grex, & torpemus? & Nach, 4
recipiendarum curam Ovium Clerico aliquis ali- ulins te
quando delegat; qui, ut nec rapax, nec Lupus 4 en hie
ſit, mercenarius certè eſt, ſtudiéôque ſtipendii, rd, Edl
non tam gregi excubat noſtro, quàm familiæ, 8 iglonm
gentique ſuæ advigilat? Vellera ille gregis ſer- lilinli,
vare ſtudet, non gregem. Si David es, mon..“ ge e
ſtrum conſequêre, Ovêmque extrahes. Eruebm- un Me
que, inquiit, de ore eorum. uur cun
Id, inquam, ageres, ſi David efſes. Nam VII. 1 Aiat, c
JESUS Davidis genus & ſoboles, præſtantio- mraunbit
ra pro grege facinora edidit, quæ nec David de- AJuda Nent,ik cdo
ſignavit. Nam è& Leone David hozdum educe- SG ug Fugum
bat. Leonem Chriſtus ex Ove ſategit extra- dere u. unneit, 1
here. Etenim è duodenis, quas ſibi chariores Chri- den Sa: ärin,
ſtus oves delegerat, una Lupum, imè Leonem &gcqi l loorde
devoraverat. Judas is erat, qui Leviathan abſor- Paſſo. unr, u
pſit in cœna. Introivit in eum Satanas. Mon- Joan. . n irin in
ſtrum id eſt, non à Leone pecus, ſed Leonem à 27. Uten Darie
pecude deglutiri. Quid iſthic ageret Chriſtus? Alenen E
Ut ad Leonem per Ovis viſcera penetraret, de uInt Na
Paſtore in Ovis pabulum commutatur. Judas aniinm

veſcitur Chriſto, ne Judâ veſcatur Satanas. Er- iii

go in proditoris pectus Agnus azymo perſona- e ,
tus trajlicitur, ut & corde Ovis Leonem exclu- olkeh
dat. Quem, rogas, bellicum Arietem ferino V nmibe
ferreôque cordi admoverit Agnus, ut indè mon. dle u
ſtrum extunderet? Quem? Seipſo impulit, con- erNun .
cuſsitque adamantinum pectus perduellis. Hoc Nend e
eſt, Agno Judas, non Ariete, quaſſabatur, imnd
non ut rueret, ſed ut ſtaret. Neque enim trans- mide
fugæ viſcera labefactabat Aries charitatis, D 3 or
. ſed Een Biu
. 3 eremr
Urbie

en inn
liſiite in
Ne i ing
iſl l
K “H
nnig
gikſin.
neIn.
neEn

en nes
n ſlene.
Nles
dun d .
. eiden
de nrliſezn
ann, efutta.

tur . iee
Ron ed .
lh, imm
elenb
Numdd ools
SSõ
ieennen
tr Nre;,
offlleen
lige ate
VIünn enlk id
di an rli i⸗
Omcökrnra
le deumtr H
inegeehum e
in etan
mneegter!

run Eriinn
larhin ur
ifi, l⸗
orveni'
ico Tigi
1n, leelin
gve lien,
Gvan Lnl
le gelitr.
uid es, o
Pei Lutbir

d els N
3, relinr V
deraſik,
Neduln le ,,
luegi eur /,
chernetni,
ind lenun,
evinhinalle
Smu M „
launi
ge Chii
Perennen
nt. N

—
ES
-
=

Dairuo,

VIII

De Cyro Rege. Cap. XKX.
ta, perduxeérat, quam cellæ à ſua paulum ſub-
motæ incluſam, in ſpem pudoris & cœli educabat.

ſed firmabat. In ea enim ſeſe demiſerat Chriſ-
tus viſcera, vino panéque convelatus, non ut
ſtantem deſiceret, ſed ut eligeret oppreſſum.
Botrus Cypri in torcular ſe convertit, ut &
corde diſcipuli Diabolum, hoc eſt, non mu-
ſtum exprimeret, ſed venenum. Undabat Sa-
crum Chriſti merum in pectore proditoris, ut
novum, improbiorémque Pharaonem, non
aquâ deprimeret, ſed vino. Quis referat, quid
inter vilcera transfugæ id temporis egerit Chri-
ſtus? Quas expugnando belluino animo ad-
hibuerit machinas? Modèò blandus palpabat,
quaſi coœcus, parietinas caſuri mox fani, quod
ſuA ruind oppreſſurum erat Samſonem ſanc-
tiorem. Modò lapideum pectus mollire ſata-
gebat, oleo illud inundans Ccharitatis. Modô
minarum illud tonitruo, fulguréque quatiebat.
Succlamabat interdàm perduelli: Quid in me,
Juda, moliris? Cruorem meum ſitis? Te illo in-
ebriavi. Membra eſuris mea? Jam te iis explevi.
Crucem mihi deſignas? Crux mihi nulla eſſe
poteſt tam ſæva, ut pectus proditoris, cui me
fuffixi. Utinam tu mihi Nicodemus non ſis;
qui me patibulo refigas, & hinc detrahas, non
ut aromatibus condiar, ſed ut ſalivis deho-
neſter. Devoraſti, quem odiſti, cur jam inhias
lanienæ? Tenes, quem vincire cupiebas, cur
me ergo deſtinas vinculis? Chriſtum quæres in
horto, quern potes in deſerto tui pectoris irreti-
re? Fameſcis? Saum Panis: exeſio. Rabeſcis?
Sum Homo: graſſare. Lupus es? Agnus ſum:
occide, & vora. Lucifer es? Sum Deus: ſellam
tuam meo ſolio coæquato. Draco es * Stella
ſum Jacob: tuâ me caudâ cœlo detrahere non
debes, nam ſponte in te ego illinc deſilii. Strin-
ge ſidus, quod tuum ambit, expetitque com-

plexum. Cæteris ego quidem mortalibus factus

ſum homo: tui gratid en me in omnes formas
converti. Tum ſeſe inſinuare cupiens in pectus
perduellis, ad oſtium ſtabat, cum eo cœbafu-
rus, ſi fores reſeraſſet. Quæ duùm ageret Chriſius
ad cor Judæ invadendum, non ſcalà Jacob
admotà, ſed Domino ſcalæ olim innixo pro ſca-
lis applicato, ſi eum iis vocibus Sponſa rogaſlet:

Can. .7. Indica mihi, ubi paſcas, ubi cubes? Puduiſſet

Angelos de Chriſti accubitu commonere Di-
lectam. Non enim aut Patri ſupplicat, aut con-
vivatur cum Matre. Non verſatur in Templo,
ut audiat, doceâtque; non in Simonis leproſi
domo recumbit, ut inungatur; non oram ſtagni
pererrat, ut cooptet Apoſiolos. Ubinam ergo de-
git, nuſquàm locorum, gentiumque eſt? Nemo
divinaverit „ niſi qui Amoris percallet, pe-
nè dixerim, aut æſtus aut inſanias, ſapientiſſi-
mas. In corde delitet Judæ, & Lupum Agnus
venatur, à quo vorari ſiuduit, ut eum in O-
vem iterùm fingeret, ejus & pectore Satanâ de-
turbato. Davidem mirabamini, Præſules, ſuam
in Leonem dexteram demittentem, ur Ovem
erueret & monſtro, à quo lacte paſceretur?
Jam Chriſlum demiramini, qui in hircum
ſeſe penitus immittit, à quo erat diſcerpen-
dus, ur ex eo Leonem extruderet.
Qauo licèt abundè, non tam exemplo, quam
portento imbuamini charitatis, quàâ vos amo-

Maria ve- Tis exuberantid veſtris ovibus deceat excuba-
ocatur à re; Ne tamen, aut Davidis vobis indolem, aut

Numinis deeſle cauſemini poteſtatem, parem
vobis hominem producam, imò imparem, ſuæ-
que non ità oviculæ obæratum, ut vos infula ve-
ſiris gregibus alligavit. Mariam, ex fratre Nep-
tem, in eremum Abrahamus, Syrus Anachore-
Ethic. Comment. Tom. 1II.

169

Dià Virgo in propoſito perſtitir, Satanæ, ſce-
lerique inviécta. Fœno tandem ſuccubuit Lilium.
Quam enim nec inedia in odium cellulæ im-
pulerat, nec in Urbium votum pellexerat Lu-
cifer, decepta, corruptâque pudicinam proſti-
tuit Ererni deſertori. Sui mox ſceleris voragi-
nern ità expavit Maria, ut charybdim naufra-
gio dechinaverit, ad lupanar & cella tranſgreſ-
ſa. Non multis poſt diebus ad Neptem Senex,

Zelus ani⸗
marum.
S§. Abraha=
mas Ere⸗
mita.

Compati
.

Lapſi eris

quaſi ad apiculam acceſſit, ut ejus ſe melle col- gendi.

loquii, quod ſolebat, expleret. At expalluit, ut
abeſſe ſenſit Apem ab alveario, cui fucum fa-
ctum non dubitavit. Quam quoque ut ex Deo
calamitatem certius edidicit, tum enimverô ita
in lacrymas exundavit, ut cella videri poſſet al-
luvionis felicioris Arca, niſi ex ea Columba de-
volaſſet, quam, ante imbres, non Noêë, ſed Cha-
mus emiſerat cadaveribus ſaginandam. Abibar
in lacrymas Patruus, ſed iis aquis, nec Lilium
neptis revirebat, nec laſciviæ Fax reſtingueba-
tur. Parentabat ſuis potiùs fletibus extinctæ in
eo mapali pudicitiæ, quam excitabat extinétam:
dolebâtque, ardere potuiſſe in ſylva libidinem.
Et quiſnam huc nefarius irrupit Prometheus,
qui non è cœlo, ſed ex erebo ignem nemori
injicerer, non ut à Vulure diriperetur, ſed ut
Turturem raperet? In meam ſtragem parcè fa-
bulæ mentiuntur. Nam, qui facem his ra-
malibus intulit, recreatur Alite, non diſcerpi-
tur. Mittamus nomina Poëtarum, & Scriptu-
rarumn titulis inceſtos accuſemus. Undè tam im-
probus erupit, non ex Afſlyria, ſed & Syria Ho-
lophernes, qui Juditham non unguentatam de-
periret, ſed perderet diſtabentem? Mea Judith
in ſacco eas pertulit contumelias, quas in ſerico
Judith eluſit. Adeò cucullati, quâm ſericati;
Holophernes obſcœniores ſunt; & in mapali
Virgines periclirantur, cüum Viduæ triumphant
in conopeo. Quæ me olim Apis ſuo melle re-
creabat, heu, quo me felle diſcruciat! Paſcebatur
domeſtico ſui pudoris thymo, quæ aconitum exu-
git alienæ, ſuæque imemperantiæ. Deflagravit
inter flores & rores, proditorio atrata, exu-
ſiâque carbone. Quis autem Mariam, quæ
Mare, ſuo vel vocabulo, præfert, arſuram cre-
deret in rupe! Ergo tam ſæva fax libidinis eſt,
ut el Mare incendatur? Quamquàm tua mihi
naufragia tuum quoque nomen portendebat.

Quid aio? Mare es, & naufragium fac's? Mer-

geris, quæ rupem inſidebas? At, nec ſi adeſſet,
me Aſpis exaudiret. Cur proindè & ſurdæ cano,
& abſenti? Recipienda Ovis eſt, non excan-
tanda. Age Abraham, utque Ovem reducas
in caulam, tete in Lupum confingito. Tibi
quoque, ut Abrahamo, laſciviæ occidendus eſt
Aries, non ut Iſaac ſuperſit, ſed ur Agar in Re-
beccam demutetur. A me Maria transfugit,
nova quaſi Agar, non Ægyptia 7 Fiam de Abra-
hamo Iſmaél, ut illa de transfuga fiat, non Abra-
hæ conjux, ſed filia. Abjicit Senex illicò ſaccum,
illuviem eluit, cæſariem criſpat, barbam atton-
det, galerum capiti, telum femori ſufficit, & de

Monacho repentè miles adit ad Neptem. Simu-

latà laſcivia, congreſſum efflagitat, impetrât-

que. Columba enim ſeducta, cùm non haberet

cor, ſub militaribus criſtis latere, tegique non
ſenſit Vulturem, ſed libidinis ſuæ Vulturern,
non ſuæ carnis. Et quem illæ ad te criſiæ intulere,
Vukurem, Deus immortalis! qui non cor tuum
laceraret, atque diriperet, ſed qui tibi cor
reponeret,

170
plandz reponeret, quo carebas in fornice. Abeſt enim
Lapſis ſuc. à Virgine cor, ſi à lupanari Virgo non abeſt.
ure Ergo ut, obductis foribus, cum ſola Nepte ſe
tim. 5 1. . . —
eſſe vidit Abrahamus, diloricato pectore, ci-
licio, quod carni adpreſſum geſtabat, quam
à Tribuno diſtaret, citò fominæ perſuaſit. Nec
ego, inquiit, ſum miles, nec tu Scortum es,
filia. Alienæ tam à me hæ ſunt exuviæ, quaàm à
te iſtæ ſunt phaleræ. Mars eſſe cœpi, ut tu eſ-
ſe deſinas Venus. Concipies, ſed de ſpiritu, ut,
qualem Mariam decet, ſœtum parturias. Zuſ
cipiam ego non de te prolem, ſed Te, quam
mox Chriſto gignam, & colo. Non te pudeat
volutabri. Nam, ut lbido de cellula fornicem
fecit, ità pudor Templum conder in fornice.
Bethel hæc domus fuit, in qua bos hactenus
aurea contrà Templum pugnavit. Bethlehem erit
in poſterum, in qua non ex Maria Chriſtus
naſcetur, ſed Maria renaſcetur & Chriſto. Quod
alnem ſit felicius puerperium, non quæro: utrum-
que certé de Spiritu Sancto eſt. Nec te magni-
tudo criminis deterreat⸗ Nam Mariæ Lepram
meis ego fetibus eluam. Quid in lavacrum la-
erymas fundo? Tuæ Jordanem lepræ meum
ſcito futurum eſſe cruorem. Solvam, quod tu
peccando æs contraxiſii. Aut tibi Numen ignoſ-
cet, aut ego tecum occidar. Nec nos funus ſe-
junger: nec nos ſcelus divulſit. Geminata ſunt
conſanguinitatis vincula occaſione flagiti. Te ſi-
cuidem caùm ego in Chriſto genuerim, in te
habebo æquè filiam ac neptem. Paratus aler
erat Abrahamus mactare filum. Hunc ne ti-
meas Abrahamum, qui pro filia paratus eſt mo-
ri. Exindè in uberrimum efſt fletum Senex effu-
ſus. Horruit alluvionem illam lacrymarum Co-
lumba, ſiatimque ad Arcam repedavit, non Noë-
thum nactura, qui ſe recigperet, ſed Abrahamum.
Reddita ſuæ cellulæ, ſive Arcæ, Columba, ut
omnem in ſe penitùs carnem extingueret, eluvio-
nem profudit lacrymarum. Ergo non undis iſthic
Arca innatabat, ſed undæ reſtagnabant in Arca,
à naufragio tuta hinc maximè cella, quòd nau-
fraga. Refloruere protinùs rigatæ fletibus pen-
næ virtutum; quæ ideò ſuccrevere, ne ſecun-
dô ex Arca Avis avolaret. Id enim alæ veris
Columbis præſtant, ut perſtent immobiles.
Tamo porrò doloris ſenſu lacrymabatur du-
kapß opßti. dum Virgo, ut gemitu conſternati viatores,
miſiunt. & ſubſiſterent, ut ait Ephrem, & cohorreſce-
rent. Leænam eminus ſuſpicabantur; qui, ur
ſuſpenſo propius pede acceſſerant ad mapale,
flere fminam, rugiréque mirati primum, tum
lacrymis emolliti, ſua indè pectora contunden-
tes abibant, mundum, fſcelerâque pertæſi.
Hauriebatur omnis penitus caro alluvione il-
lâ tam uberi lacrymarum; nec ulla eluvio-
ni par Arca, quæ Chamum ſervaret. Quan-
tüm à ſe Maria diſtat! Quæ olim ex ſe flam-
mas emiſit, quibus Anachoreta deflagraret,
copioſiſſitnis jam undis ſcatet, quibus in Cyc-
Zrra Ma. OSs Corvi dealbantur. Mira fletuum vis! E
"i Peæni- Lilio Veſuvus erupit intemperantiæ. Subſiliunt
Teuis non faces, ſed flores è Veſuvio. Nempè, dùm
Virgo perſlaret, arſit, excuſsitque. Corrupta ex-
piat, initiatque Conobitas. Sterilitatem dedidi-
cit in luſiro, tot cœlo partis pignoribus, quot cœ-
no extraxit ſceleroſos. Mariæ lacrymis de Ni-
lo ſeſe vindicat Religio. Ifraélitæ ibi pueri de-
merſi, his Ægyptii gigantes adobruti. Sed &
Nilo unus tantuùm, qui legem ferret, Moſes e-
merſit. His nemo merſatus eſt lacrymis, qui
perferendæ non emerferit legi. Huic nemo

Pœniteniia
vera.

Oliva in Eſdram.

ſominæ dicet, Noli flere. Piſcinam emim ex
oculis egorgitat, quâ non is modò revaleſcit,
qui primmus deſcendit, ied convaluere quot- Lacyne
quot eam propiùs acceſſerunt. Quèd ſi com- ca vi.
meantes iis ſunt lacrymis repurgati, quem illa
candorem recepit, quæ lacrymarum fons erat!
Quamquam lacrymarum torrens Maria extitit,
earum verô ſcatebra Abrahamus. Qui de Sa-
cerdote miles, utr ovem reciperet, haberi;
viderique Lupus non timuit. Hæc apud nos re-
putaremus, vellem, Paſtores gregum Dominmi
ſtratagemata charitatis, quò nos penitùs vertere-
mus, noſtrâſque Animas impenderemus luſtran-
dis, expiandiſque Animabus. Non abeſſe mo-
dò à noſtris gregibus non debemus, ſed ſi
à nobis oves abſceſſerint, eas perſequi, con-
ſequique nos decet. Notiora ſunt, quàm ut
à me ſuggerantur, ovis, drachmæque exem-
pla, quibus eruendis reducendiſque tamdid & er-
ravit paſtor, & muhier deſudavit. Non ubi ſpes
pepli, lucrique refulſerit, ſed, quò pecus aufuge-
rit, accurrendum eſt. Procul hoc à Præſulibus
dedecus, ut aut aurum rapiant, aut non rapian-
tur ab ovibus. Circumſpicere quaquaversum de-
bent, ſed gregem. Advolare debent; ſed ut eri-
piant, non ut rapiant.
Huc illud facit: Et quatuor animalia, ſingula IX.
eorum habebant Alas Senas in circuitu: & intis Aboc.4..
plena ſunt oculis. Hæ thronum Numinis coir
cumſtant Animantes. In quibus nemo dubitat Si,i
Cuſtodes animarum adumbrari. Iis verò, & alæ Eccleſaßi-
complures, & innumeri oculi ſunt, nullæque Wn mnl.
manus. Quid me coquat, deprehendis. Nec re- di, irro-
cipiendis, nec rapiendis opibus, muneribülve gandis, ſed
manus ſupperunt Præſulibus, ſi ſanctis ſeſe con- Mretten,
forment Animantibus. Membrorum tum mate- incumbant
riem, tum ſuccum alæ, oculique ebiberunt. Ni- Sacerdotes.
bil non videot, & quaquaversum devolant.
Nec pedibus peregrinantur, ſed pennis. Tum ut veri Mu-
velociores accurrant, tum ut puriores accedant. nera hore
Nihil ſibi hærere luti, pulveriſque patiuntur. te
Cœlum ſecant, & limum devitant. Adeò ex-
curſuri ſacri Paſtores nihil ità cavere debent;
quâàm lucelli ſuſpicionem, infamiamque in cen-
ſura. Scribere pudet: ſed rapiendi, & corra-
dendi tam eſt vulgata quorundam, quamvis pau-
corum, libido Curionum, ut urbium diris per-
ſtrepat Europa. Provinciam obivi aliquando.
in qua mox affuturi Paſtoris nuntiato adven-
tu, æra undique parabantur, obviamque iba-
tur Viſitaturo cum crumenis. Hoc enim pia-
culari duntaxat, ut aiebant, Jupiter detonabat.
In hujus ſinum ſi aurea defluxiſſet Thais, Pe-=
nelope habebatur. Nulli parcebatur, niſi iis,
qui loculis non peperciſſent. Quos ſi quis
non laxaſſet in ſolatium cenſuræ, ſuæ illum
brevi parſimoniæ pœnitebat. Ut proptereà, eru-
gatis quiſque crumenis, virgas , vinculâque
præverterer. Diſſimulabantur flagitia, ubi cenfu-
ræ numiſmata interceſſiſſent. Non Jordane, Pac-
tolo ſuas, ſed nefariè, ſquamas extergebant Im-
pudici. In Tagum ſecuris excidebat, vel Ta-
xis parſura, ſi auro chalybem hebetaſſent;
nec parſura Cedris, ſi ferro integritatem obje-
ciſſent, & immunitatem à carie. Magnarum
enim alarum Aquilæ, non ut vultures ſunt. Hi je-
cur lacerant damnatorum. Medullam illæz Ce-
dri depaſcuntur. Lanienam enim licitari licet,
deprecari, aut devitare non licet. Pluùs offerenti
parcitur: & niſi aurea Cherubim ſtipaverint
Arcam, Virga de Arca proferetur, quæ non
cædet, ut cruorem eliciat, ſed ut aurum extor-
queat.

Eccleſiaſtici

ebinmn
neti,
mtun l
hi lel
peio in 10
o is,
s Nm!
gmnut
(voromn 1
Elaln nſe
Gamor in
u n ceb
enumm
6 5
n leuietei
Euonr imerdl
Miehan
He ila inſin
mn mane, t
d, l
dünge⸗
is Pocet el
5 Cil Hon
ir, horit
105 kni .
keum sgoret
ehenlem,
n in, gl⸗
r Comempi
1u Aiſesl
Neiinodigne
blabar unciee
tle Aniſes l
¹ APellle fup
un bigentt
Nent nee
Aiuni tamo
un eumn C
ii, uum ſini
lem Airae.
1ente mhenidun
Eenehre offuns
le, Clebmnt
Ehlle in ſeg
Ananat horzg

h colle
e al, ſ
s il ſece
Idn, u
bet R ve
uſt; Prxſ.
Etu. Indugi
Uincbo
ike ceah
ud Munc
zetſene
u 8
1a. Noncd

etin , .
MM Jqueat. Hæc in ternos totius Europæ Curiones
lee jactabantur; quorum duo repetundarum ſi non
An i comperti, delati certè graviſſimis eſtibus „ ut
damnari non potuere imnprudentia teſtium, ità
en abſolvi eelävere infamia criminis, impe-
Müeni trato in lian reditu „non imperato. Hi,
di E pro alis, mamibus ſcatebant „Briareo fertilio-
llen res. Nam illi exundaſſe in manus brachia con-
um finguntur: his manus undique ſuppetebant.
n De Quorum ſi pectus diduxiſſes „ PrO corde dex-
üibten teram inſpexiſſes in extis. Unus illi corrogan-
“ lr⸗ di amor in pectore. Nullæ, contra, Amimanti-
bus in clo ſuberant manus; ſed oculis qua-
d t . quaversùm ſcaturiebant. Reſpicere debet Præ-
N! ſes, & proſpicere, penniſque inſiructus neſ-
recu, Giat requietem: quàâ illa quoque Animalia fe-
t, gunn Apoc-4,8. runtur interdin;, noctque caruiſſe. Et requiem
hadkin. non hahebant die ac noéte, dicentia, Sanctus.
Uniihe. Hoc illa inſinuare omnibus ſtudebant. Id quo-
Nnifs que Præſules, ſuis pro paſtione ovibus ſupponant
leanaln tum manè, tum verò ſub veſperam.
abaih X. Quèd, cùm multi optimique per Europam;
rnontti Indiämque Antiſtites præſtent, unum præ cæ-⸗
Mayeline. teris placet convenire & in Aſia Baſilium, &
t; Edvii in Gallia Honoratum. Honoratus Arelate præ-

fuit, floruit Baſilius Cæſarex. Hic moritu-
rus deferri voluit in Templum, quo He-
bræum aggregaret Eccleſiæ ſacro fonte luſtra-
turn. IIle ſupremo morbi agone conflictatus
Arelatenſem, qui ſe convenerat, Magiſtratum
tam acri, gravique oratione in Mundi, vitæ-
que contemptum erexit, ut declamando moritu-
rus Antiſtes plures clepſydras exhauſerit. Suo ci-
Monorats Meri multo igne proluſit. Tonabat, fulgurabat, mi-
rmagre cabat undique ignito Numinis eloquio cadavero-
kien Je. ſus Antiſtes. Loqui vix poſſe credebatur ſenex;
riatur.

Nuninn cr.

Deno Alin,
, Ee
, Mele
1, Nn E
Endk Neke z,
, Ileiiletat
SS
tIN Me-m
Cbienme. M N
nn SS , . 1 0 ns.
enn 1I0lr, mentéique incenderet, Vir eloquii planè igniti.
n. Arietavit tanto impetu Mundum, ut in Sena-

iores ni
ne äke torum eum cordibus everterit, ſtupente pane
gle Danu, 2

. AMie gyri, tam fimilem morienti Deo id ætaris Præ-
Bete d, ſulem expirare. Nam, de vitæ inanitate diſſe-
“ rente moribundo, Mundi fulgor relanguebat,
a an tenebræ offundebantur ubique, quatiebatur tel-
um er lus, ſaliebant corda, non corpora & tumulis, ſed
n 6 ſepultæ in flagitiis animæ reſurgebant. Nec tres
4 Amul, M duntaxat horas Mundum fragor excuſſit: ſed
mmmm al quem Honoratus tremorem animis inje-
“ dermo Spi. Cit perorando „ nunquam reſedit. Et Chrif-
Nnnce tiualis ve ti quidem funus Hieroſolymorum excidium
loc ernm . in Sanéto-

mm morte. eſt lentè conſequutum. Babylonis à ſe exci-
*½ caſu, ſuum Præſul occaſum antevertit.
Quod id ſpectaculi erat, Honorato præmori

et Cetontau
ſ Thi, E

R
en, Mundum, cui funus funerandus Antiies in-
n halabat! Et verbo quidem Numinis Mundus
, Se emerſit; Præſulis verò verbis eſt Mundus de-
er merſus. Induxit Deus in pomarium Adamum.
nlat E cordibus poſterorum Adæ pomaria, mun-
a, da

16 . .
dúmque deduxit Honoratus. Portiunculam
Deus limi animavit,in hominem. Exanimavit
1. 4 „
Honoratus Mundi limum & lutum, à quo men-

ochne,
Celteban i

A, tes, animéſque divulſit; utr jam pondus forer
leale & maſſa, quo primum animari Præſides cre-
nueni, debantur. Nondùm & Mundo exceſſzrat Præ-
nm ful, & tot & Senatorum animis extruſum, ex-
slaßhe cuſſmque Mundum, ante, coramque ſe ,
en e gratulabatur excedere. Samfſonis id robur eſt:
lan 1 fſed eò Samſone fortior Honoratus, quòd il-
Pohen le Templum detraxit, quum periret; hic Mun-
in ſſen dum moriturus impulit, dejecitque. Palpita-
,n bant ante morientis lectulum phaleræ , faices,

.
n Ethie, Comment. Tom. III.

De Cyro Rege. Cap. XX.

ægerque ſuſpirioſus. At & nive prorupit Ætnha,
H quum frigentibus membris, auditorum animos,

171
abollæ, quadrigæ, abacique, dirupti quali Mundi
exta, viſcerâque diffuſa, & illo veluti extiſpicio;
triumphum ſuum haruſpex innocens divinabats
Abibo, aiebat, & vivis; ſed meum poſtquàm
hoſtem devicero. Mihi una cum Mundo ſimul-
tas intercedit, quæ nos ſirnul efſe non patitur:
Oro vos, Patres Conſcripti, ut Mundum, ſiqui
fortè ſupererit, proſcribatis. Quòd ſi repu-
gnet, oppugnate rebellem. Meo; qui ſam im-=
miner, cinere arenam veſteæ luctæ perfundam;
inſternaàmque. Mors mea, ve ſuccumbatis, effi=
ciet. Si funus veſtrum in meo funere delibe-
tis, nunquàm vos vitæ amor detipief. Phoœnices
Galliæ, ime & Eccleſiæ eritis, ſi meliorem
ad vitam & meo cinere tenaſcatnini. Hæc Chri=
ſti & cruce pendentis effigies; quæ ſfupremæ
navigationis meæ ſacra eſt anchora;, veſtræ
ſit clavus. Hoc tutè clavo appelletis in por-
tum. Neque enim Crux extimet ſcopulos, quæ
ſaxa, montéſque perrupit. Nemo; mihi cre-
dite; naufragium ageret, ſi hanc teneret tabu-
lam, quæ Deum tenet; nec dimittit. Nec me-
liori vitæ veſtræ cymba inſtrui, flective clauo
poterit, quàm cruce, quæ tribus munita clavis
Mundum; ſcelerâque demerſit. Plura dicere
conantem , halitus animæ defecit abeuntis.
Sic Antiſtites moriuntur; ſic Præſules cadunt.
Pugnas indicunt morituri; & ſuo pulvere lu- Sice aPiid
ctatores inſpergunt. Exceſſere tandem concla Vita San-
vi Senatores, Mundo, vitâque altiores. Ne i Heno-
mo Honorati verbis non exarfit. Quot ex il- 0 52
lo morientis cinere ignes, facéſque mieuere, qui- mio Atela=
bus carnis ubique ſœnum , gloriæque pales- tenl deſ.
ria conflagrarunt! Uhimum, quem trahebat jat⸗ 16.
ſpiritum, Paſtor planè optimus, in ovium pa-
ſtionem conformavit. Lutum ſui corporis la-
bi, ſolvique ſentiebat; & tamen;, tot & laban-
te figulinà vaſa finzit in honorem; non cur-
rente, ſed hærente vitæ ad metam rotàâ. Cu-⸗
nas in ſua feretro tot Chriſio partis tum foœtibus
ſtruxit: ità occumbendo, ut parerer; ita ſuſpi-
rando, ut declamaret; ità tuendo, ut prola-
pſos erigeret. Perorat, & motitur: unaque fuir
ſuadendi, & vivendi ſuprema Præſuli clepſy-
dra. Quid mufſſatis, Animarum Duces, quos
raucede à concionando deterret ² Nec Vitæ
rheumate ultimo concionari deſtitit Honora-⸗
tus. Vos de ovibus nec in horto cogitatis. Eas
ille pavit in funere. A nobis populos cna-
turi arcemus. Non audit ille Senatum, ſed
alloquitur, & moritur. Pudeat id non agi à fo-
buſtis & florentibus, quod emoriens & ta-⸗
bidus continenter ardor præſtitit Honorati. Uti-
nàm id agamus aliquando, à quo ille ſeſe nun-
quam abſlinuit. Nollem àa nobis tum tantt
oves aſpici, quùm poſſunt detonderi. Jam cla-
mitant plerique, imiquè quidem, ſed clamitant,
in forcipem Chriſti clavos decuſſaos; voga-

Vide 4puid

rique paſſim, non morbidæ, ſahæve ſint

oves, ſed , an earum in talos vellera promie-
tantur. Ad aureum vellus Argo libuit tranſmit-
tere Symplegadas, & fluctus Euxini provocare.
ommiſſiæ utinàam nobis non eòdem ſacræ
Cymbæ velificent. Nobis Unus Dei Agnus
quovis pro vellere eſſe debet. Induamint Domi 14:
num Jeſum Chriſtum. Hoc tecti paludamento
gregum ſpolia cofßtemnemus. Eſt enim Chri⸗
ſtus ſerpens, quem erenmi Anguis adumbravit, Eo
proindé ſi veſiiamur, non diripete; ſed remit-
tere exuvias condiſcemus, angue nempe con-
tecti ; qui neminem præter ſe ſpolhat, tutn

157

ornatior „ cùm nudior. Neque vere lkich

P 2 mihs

172
mihi à vobis objici hic velim, tam curtam anno-
nam eſſe Sacerdotii, ut vivere vix liceat. Benè eſt,
& cum vobis agitur præclariſſimè, ſi ità eſt. Vi-
vitis feliciſſimè, ſi vix licet vivere ſub infula.
Nam ubi vivere non licet, haud libet emori
exerrando. Non in corbe „ſed in ſporta manus
Aretæ Paulus evaſit. Et vos ungues Satanæ re-
tundetis, ſi cum ſportula dimittamini. Ad cu-
ram, non ad butyrum ovium, conſecramini:
quique ad Eccleſiam acceditis tonderi docemini,
non attondere. Primæ ergo Præſidis curæ ſint,
ovium incolumitas. Sciat à Deo regna Cyro con-
tradi, non ut iis intumeſcat, ſed, ut ea admini-
ſtret. Oves itidem Nos ideò accepiſſe ſciamus,
ut eas à tabe ſaneſcere optemus, curemuſque.
Qui lepram Naamani reſterget, Eliſeus eſt.
Qui repurgati talenta quæret, Giezi eſt. Quid
verò is erit, qui emungit & Syro aurum,
quem nec docuit extergi? quique non petit ar-
gentum, ſed repetit, & cunctantem offocat?
Procax, & rapax, & trahax eſſet; cujus impu-
ritates nec verſibus trecentis ſat Amphion ca-
neret, quas lippi, tonſoréſque cantillant in ta-
bernis & ganeis. At hinc evadamus ad Cyrum,
in quo licebit reſpirare. Neque enim quod ra-
riſſimè, aut vix evenit inter Eccleſiæ Præſules,
Ordinúmque Prælatos à me debet tam profu-
sè argui, ac ſi à multis & frequenter patra-
retur.

HEC dicit Cyrus Rex Perſa-
rum: Omnia regna terræ dedit mihi
Dominus Deus ccli. I. Eſdr.

I. 2.

CAPUTL XXI.
TERRARUM imperia in ſiniſtta Numi-

nis manu ſita ſunt, edque non projicit,
Jortuitum quaſi ubertatis ſuæ oongia-
tium, ſed ut munus diſpenſat benevo-
lentiæ, & liberalitatis ſuæ. Fruſtra er-
go aut aliundé ſperantur regna, aut
verò etiam repetuntur.

I. Xcurſionibus mihi poſthaàc temperabo
quando obliquatis velis, non is tenendus eſt
curſas, quem ſtatuimus, ſed quem venti flu-
ctuſque imperaverint. A Cyro longius, quàm

putaveram, nos Præſules, Abbates, Superio-

Pelicitas à 'es, Parentéſque provexere. Jam Cyrum te-
Deo. nemus, qui noſtræ navigationis eſt ſcopus. Hæc
dicit Grus : Omnia regna terræ dedit mihi Domi-
nuts Deus coli. Arare licet .gyptiis, contemp-
= to Cœlo. Non ità tamen à candidatis ſceptra le-
Dio. gentur, ut culmi metuntur à ſagatis. Nam ne-
mo in agro Fortunæ ſerit, ſarritque, niſi in cœ-
lum fronte, mentéque ſurrectàa. Imperii enim
virgæ nulld fluminum alluvione rigantur, quas
rOs duntaxat coœli in ſpem educat principatus.
Etenim, ut paluſires arundines, quamvis na-
tent in ſtagno, miſi celum perpluat, exareſ-
cunt, humoris inopes in humore, & qua-
ſi plantarum Tantalides, madent, ſitiumque:
Ità nullis, niſi divinis, ſceptra viribus ado-
A Deo pen- leicunt, quorum ſator, & agricola Deus eſt.

2

den Imhe. Qui ſi adverſere ſententiæ, imperitus audies

— Oliva in Eſdram-

Perſis, & à Cyro ad plebem hebes traducèêre.
Haæc dicit Cyrus, Rex Perſarum: Omnia regna
terræ dedit mihi Dominus Deus cœli. Si hoc Cy-
rus vulgat & coronatus, & ſtrenuus, qui tot ſi-
bi ſtragibus, cædibuſque hoſtium recluſit adi-
tum ad imperium: Quis ſuum non acceptum
Deo ferat principatum, gnavus licèt & felix?
Neque verô reptaſſe te jactes in purpuris: nam
in ebore vagivit Cyrus, & adolevit in coc-
co; non ſe tamen beneficentiæ divinæ minus
proptereà fatetur obnoxium, à qua patrium quo-
que regnum ſe accepiſſe non negar. Omnia re-
gna terræ dedit mihi Dominus Deus Cali.
Quam Cyri teſtatiſſimam Theologiam, ne II.
qua unquàm Sophiſtarum proluvies inundaret,
convellerétque, iuæ Deus ſapientiæ vallo, ag

geréque munivit. En aggerem ! Per me, in- Prov, 8.

quit, Reges regnant; & legum conditores juſta 5.
decernunt. Per me Principes imperant. An his
repugnare oraculis audes? An adhuc licet am-
bigere, num Satores imperii cœlo ſinciput
prudenter obvertant, ſuis quaſi virium rivu-
lis abundè ſceptra, & rigare poſſint, & me-
tere? Cùm vox ſonet & Numine, Per me Re-
ges regnant, quo ſceptra ſatu, rigatuque pul-
lulent, addubitas? Dubitationem funditùs om-
nem David eximet, regno, inſcius, obtru-

ſus. Aberat à domo David, cùm Samusél fi-

lis Jeſſe comitia regni indixiſſer. Obtulere ſe-
ſe purpuræ Eliab, Abinadad, & Samma, &
nullus non natu major, quàm David, om-
néſque majeſtate frontis ad ſe coronam attra-
hebant. Sed triumviros Corona deſpexit, ſta-
turà malé Principem definiri, legique teſtata.
Non enim mole, ſed indole candidati coap-
tantur à purpura; imò plerumque animus,
quaſi Navis, ut in freto brevioris corporis cur-
ſu vehitur ſecundiſſimo, ità vaſtiorum mem-

brorum impar oceano demergitur. Italiam cer- Dignitas
t intercurrentes Apennini ſqualent ut pluri- cud confe-

. . renda
mùm, quùm feraciſſimis paſſim collibus Cam-"d:

pania hilareſcat. Adeò, quà Montes depri-
muntur, fertiliores ſunt, ſieriliores, quaà fur-
gunt. Nihil faſtigio torvius Ætnæ, immaniuſ-
que. Nivem, rogumque oſtentat, nec igni
nec aquâ cacumen interdictum, ut igni aquà-
que accolas interdicat. Nihil, contrà, declivita-
te, basique Montis amoœnius. Ibi Heſperidum
hortos vernare crederes, unus ſi Draco aditum
ſubeuntibus intercluderet. Tantum à ſeipſo
Mons diſtar, ut paradiſum plantà, cruréque
præferat, gehennam capite prælaturus. Quæ
ſi naturæ ſupplicia proceritatem non ſatis ele-
vant, ſommatum ab Afſyrio Coloſſum con-
templemur, quem inanem, fragilémque ſuap-
te mole unus attritu Lapis evertit. His ani-
mum non intendis exemplis? Repulſam paſ-
ſus Eliab, quam ſit ſtaturæ enorminas diſ-
palata, ſejunctàque à regno, ſuo te exitu com-

monebit. Dixit Dominus ad Samublem⸗ Ne Reg. 16.

1eſpicias vultum ejus, neque altitudinem ſtatu- 7.
ræ ejus ; quoniam abjeci eum. Habeo gem-
mam, non mole magnam, ſed pretio. Hæc
diademati inſeretur, non hi coronæ lapides at-
texentur 3 qui enormitate potiſſimum ſuàâ, gem-
mæ eſſe non ſolent. Ergo ad regnum Da-
vid quærebatur, ſed margaritum intrà eremi
concham latebat. Dixitque Samuzl ad Ljai: Num- Ibid. 11.
quid jam completi ſunt filii ?à Quærebatur, in-
quam, David, ſed aberat. Egregii juvenis mox
ſe Pater pictorem præſlitit, Apelles ex Jeſſe.
At imperi candidatum atro nimis carbone
delinea-

Anun
mos, ⸗
s ineonel
5 us 1
nui Gulen
3 Hommide
Cluni 9
leenceli
cheri ſoy
Den dhel
nti .
Diiid a⸗
M ,
6 UehallDB
ete
genente
tütunm
innim
din iinia
Daiid
nlllenit 1
gi n Emni
t bodos!
der & Ef
e eiin
Eluis Il 9
Ui prorv
1 eiyedito
m, inpror
mete, le
ſe Procucet
linuns id
1 ponam
1n aerinul
t, mmum e⸗
Gmn nune
Pme. Noln
i aden e
Aun, Ore
Unend necdun
0, hon ley
. Kiumem, n
Jum onds:
Aelerat u
2 ? ſelieuin
e hiim-s 8
enm i
ern inhin
uanmkt Re
nt, Obttgn
imnni
min⸗ ſ
n nen,
eVIleNiti
WDolre te
chura na
nizind no
Ple itactu

-

.

tage
tl,
ne ane
ibe .
guün.
Kchult 4.
.
Cceh
En in £
ne Ti
Darkun No.
Onitt.

ndine ie
na, nt
lue ie.
cab ſii
1 Uirun
lin, &N
8 er ne l.
ibanicde 1
hn bndte
hlin Ntr.
m Kndt
. Obaue ..
& Knmn 6
1Dn,
nmnin anr.
Ghein, N
lige elte
Candii d⸗
ngbe ind,
18 CNn l.
ltonmn ner⸗
4. hnh
Aeor u er
Morz Ceſi
Dles, lu 1
z inmmi-
nlat, er l
. Ut l
Grti, Eifir⸗
bi Hiein
Dec Adn
4
, Atllet
Amuone. Q
ron ſu e⸗
CNklunon.
aNenck le,
etti. H d.
Repolnn 4
eotmins .
0 * Nin r
Omnniln: Ng
iulnen
ro l
eid 1
one ch,
un g
1 veguun 4
ri den
n n N
Arehamu ,
