en. Jundantur imperia. Nam tamdid Pro-
. vinciæ perſtant, quamdid neo olavo re-
mez admovetur, ne clavo decedit ga-
mini bernator.
ls eyt
Dinin I. I fibi Deus tradidit regnum, abs te ſanè ad-
8hialz miniſtrandum eſt. Omnia regna terræ dedit
r EN mihi Dominus Deus cœli. Quo ex regnorum impe-
tennee, riique largitore egemplum ducas oportet, ad quod
Crbuir principatus tui adminiſtrationem conformes. Nam,
Grin mn cùm Rex 'ille ſit Regum, nemoillo aut beatiùs, aut
Aumi ſanctiùs, aut etiam grandis tegnare poteſt. Eum
Ubn, verò quis neſcit nec Pudere, nec tædere præſec-
inmint Rerxregat. Turæ? Ecce non dormitabit, neque dormiet, qui cu-
dol Pſa. 10 4. Rodit Iſrasl. Quèd ſi ab urbium cuſtode ea quo-
ein le. que ſubmovenda ſunt, quæ amoveri narura non
rihen Epiſceti patitur: Quis enim non Iopiatur interdam:? Vi-
8, tee Fasae de, an imperantem liceat plagulis implicari, ſe-
veliis kti endo. PDeliri in circo „diſtendi epulis, diſtineri ale4, ef-
n ferari ſpectaculis, effeminari cantionibus „ mi-
lere ſal ini mis, ſcurris, ſornaculis in varias curas, nugaſque
en NnH diſiruncari. Indormire ſolio non licet, & jocari
u, licebit? & licebit inſanire ? & mancipari non
Mrmim 4 dedecebit aut mimulæ Proconſulem „ aut chy-
leol. miæ Pratorem ² Poriò fornix & furnus æ uè di-
,n ghitatem infringunt quando hic nunquàm incen-
e ung ditur, niſi, Ppro lignis faſces Conſulatus ſuppo-
Vakiln nantur: nec ille conveſtitur, niſi, ut pudore, ità
Ni ducque trabeis ad ſe exuat irrumpentes. Quis

minli ai enim Mercurium conſectatur „ quin abſcedat

Kcrl. . ab Jove Quis Venerem ità teneét, ut Provin-
n , ciamn non dimittat? Certè Chymici, non au-
“ rurn conflant, ſed difflant diademata. Libido
r e leit rne regulos & pellice ſuftulit, quin ex-
dgs lerir Tincipatum. Eaſdem enim faces & toro
mr &αHetg. vOluptatis, & IInperi rogo admovet perſonata
e i mia Felici. enere Tiſiphone. Evigilent ab hoc aliquando
ar ratem per- Tribuni lethargo, quo ſi diè occupentur impe-
, atarer,, Palles, conclathata ibnt regna. In quas heu Syr-
W tes Toparchia impinget, ſi excitando igni, acci⸗
n piendiſque & reddendis auris Proconfuf folles at-
en to lat, deprimtque ventoſus ! aut, poſt ignes, an-
ni te Venerem denudetur ! ut à Pluto irriſus, dum
inen aurum extundit & lapide; ità à Marte deſpo-
n⸗ liandus, dumm nudatur à Venere. Aſſyriorum
e⸗

6. ità Principum ſupremo evenit Sardanapalo: quem
vehuſtiſſimo, Horentiſſimque exuêre hoſies im-
sceple, Perio, duùm neret inter pellices

r. , quas regni tan-
len⸗ dem Parcas eſle Perſenſit. Quor verò Græci ;
aſe Eihic. Comment. Tom. III.
en.
mi⸗

De Cyro Rege. Cap. XVII.

ſe tantus adiit

133
Romanique Principes inaniſſima conflandi au⸗
ri deluſi libidine, ſuis prunis Reipublicæ Aqui-
las exuſſere? Nam fornaculis occupatos conſpi⸗
ratorum inſidiæ intercepere, exueruntque princi-
patu, tanquàm ad focum Papiliones ſemiuſtos=
Dùm enim illi aurum conflarent otioſi, ferrum

proditores conflaverunt; eo ad arma igne compa-

randa Cyclopes abuſi, quo malè Principes uteban-
tur, excoquendo in ollulis auro.
Prætores, inquies; impoſuere Provinciis, lege-
tüntque Senatores, quos juri dicundo, ſignan-
diſque libellis præefle juſlerunt. An hi & probio-
res Coœlitibus ſunt, & adminiſtrandi capaciores
imperii? Eos tamen Numen adminiſtros Spiritus
ità terrarum orbi moderando ſuffecit, ut non
modè nihil ſe agant inſcio, ſed omnia ex ſe reſ-
ponſa petant, ſcitâque. Miniſtri ejus, inquit, qui l. 10 24
Jacitis voluntatem ejus. Omnes Angeli ejus, poten- Ni!
tes viftute , facientes verbum illius: ad audiendam zlaàm ſa
vocem ſermonum ejus. Audin? Potentes virtute: , ver
ſed facientes verbum illius. Non ipſi Deum cir- Angelos
cumducunt; ſed eos Dominus Circumagit. Ut Rabzie a
viribus, fidéque præpolleant, invariatique ſmt vanrd:
animi, inconſulio tamen Deo; agunt omninò ni- Nx/ uis
hil. Eorum enim funt partes, quæ Dominus ebibu- Se
imperaverit, edixeritque, conficere. Si porrê inte- Superier
gerrimæ fidei nunquam ita Deus Præfectos exol- r Su-
vit, ut non eos à ſuo nutu »oréque pendere ve des 15
lit: Quid te agere cum Prætoribus oportet, ſi non carius u-
incertæ, fidei certè non certeæ? Variat Præto- l
rum mens; quam, aut imperantis ſomnus in va- 2e
ſtiorem ſpem excitat, aut venatrix Diana „
duùm eum primo manè excitat ad ſylvas, evigilare
non ſinit;, ut adventantem perfidiam arceat, op-
primtque perduelles. Quòd ſi animum Deus An-
gelis intendit, iiſque excubat, quos indutos auro
primo, & loricatos amethyſto, hoc eſt, nullius
indigentes, metuentéſque, cœlo; terrædue præ-
fecit: ſuis Princeps Prætoribus indormiet „ quos
teſtaceos, luteéôſque obnoxios tum caſe eſſe
ſciunt, tum perfidiæ? Miniſtri e us, inquit, qui
JFacuis voluntatem ejus. Ad audiendam vocem ſermo-
num jus. Quis & Præfectis tuis, ita prudens, &
gnavus, ut Gabriel? Non ſuo is tamen arbitrio
legationes obibat vel ad tirunculas; verùm ex Deo
hautiebat, quæ Virgini dquoque in oppido, caſ-
que ignobili nuntiarer.
In menſe autem ſexto, miſſus eſi Angelus Ga- III.
briel à Deo, inquit Lucas in civitatem Galilææ, Luc. 1. 26,
ui nomen Nazareth, ad Virginem deſponſatam Gabrit
iro, eui nosen erat Joſeph. Nec oppidulum ex g7, . a S
Nuntius, nec ſuis fœminam ver- verbi, &
bis affatur. Conjice, an cum Regibus agere deceat nuuu lega-
ignavuim gratioſorum pecus, quod ſolum velleris ziagy ſd
Pretiurn extrahit & cCaprili. A Deo Gabriél able-
gatur ad Virginem. Ut, inquies, partum Numi-
nis nuntiaret. Inſcio ſanè Deo, tantum nec debuit,
nec potuit oraculum exponi. Id enimverò me co-
quit, maximè ſeria ſcilicèt graviſſimaque, non
trackari ſolàm negotia, inicns plerumque Prin-
cipibus, ſed confici. Indicuntur rarò ſanè ſed
tamen interdum exteris bella, bona civium pro⸗
ſcribuntur, jura, ſcitque gentium eradunmtur,
abrogantur, condunturque leges, diripiuntur Sa-
cerdotia, violantur Templa, eliminantur Sacer-
dotes, tot inter monſtra aut ludente omino, aut
etiam indormiente. Sævitur in oppida, in ur-
bes, in provincias, Principe inconſulkto, Et quid
feſciunt imperantes; ſi ne regionum quidem ſciung
interitus? Ergo Prætores Regibus * quabuntur &
Ergo Prætoribus Reges poſiponentur? Ergo à
Deo ſuperi ſubmittuntur : & homunciones
Ppro arbitratu ſuo terrarum orbem quaſſabunt?

Hine-

11

IV.
Principes
ne qui dem
mninima
neglogere
poſsunt im-

berii ſui.

Rex & Su⸗
perior et-
zam mini-
wna curent.
Tob. 12.
15.
Pei Provi⸗
Rontia.

Angelus
Raohasl à
Deo diri-
gitur vel
in paruis
rebus.

Tob. 12.
14. 7.

Plal:.2. 10.

Tob. 6.7.

V.
Jud iciis
Principes
interſint.

Rex regat.
Superior
Per ſe curet
omnia.

134

Hinc provinciæ, tanquâm efferati ſenſu vulne-
rum equi, erectis anterioribus pedibus, magnà
vi caput interdum quatiunt, excutiuntque Prin-
cipes; qui, ut minuſcula per Prætores agi pa-
tiantur, graviora ex ſe tamen fundant oracula,
uti à Deo Gabriel adire Virginem jubetur.
Quamquam dùm animum ſerius in regni cu-
ras intendo, non Dynaſtas inſtitui, ſed decepi.
Non emm acturis tantùm difficiliora negotia
Deus Superis imminet; verùm iis tum quoque
adeſt, quůùm eorum in tenui uſurus eſt operà.
Quid enim inter imperii curas tam poſtremum .
abjectämque eſt, quam creditam olim pecuniam
repetere, jecurque piſcis contrà Senis lippitudi-
nem illinere? Hæc tamen non ſuo genio Ra-
phaël, ſed imperio præſtitit Numinis. Ego enim

ſum Raphaël Angelus, ex ſeptem, qui adſtamus

ante Dominum. Quis ſi ex intimo Divinitatis Se-
natu emitti ſeptemvirum intueatur, non eum
credat ex ampliſſimo cœtu exceſſiſſe, ut imperia
aliis quidem abroget, aliis verò largiatur? Quos
enim ante ſe faſces tantus Dictator præmitteret,
niſi ſceptris pro virgis inſtructos, & coronis, non
ſecuribus concinnatos? Actum profectò de Me-
dis eſt, quando è& primoribus cœli non poſtre-
mus in Reges, Raphaeël delegatur. Confſuerent
eò vellem regnorum candidati, comiriis procul-
dubio futuris in Media de Mundi principatu. At
fallimur. Nam piſcem Raphaél exenterat, à Ga-
belo pecuniam recipit, prunis jecur imponit, lip-
pientem illinit, abit, reditque cum Tobia. Quibus
ille muneribus perobſcuris juſſu Numinis eſt defun-
(Nus. Miſit me Dominus, ut curarem te. Benedicite
Deumcœli, & coràm omnibus viventibus confitemini
ei, quia fecit vobiſeum miſericordiam ſuam. Si ergo
nec piſcantur Cœlites, nec lippos ungunt, quin
id iis à Deo muneris demandetur: Quid mihi aut
carbonibus atrius, aut putidius piſce, aut collyrio
vilius, aut vulgarius, tritiuſque rationibus, atque
verſuris exhibebis, quibus tamen nec Superum
primores adſunt, præſuntve injuſſi. At iſthic naſci-
rurus mortalibus Deus erat vulgandus? An pa-
rens erat Numinis ſalutanda, nupta quidem, ſed
Virgo? £què à Deo Gabriel, Raphaëlque emit-
tuntur, quamvis imperium ille ſiderum delatu-
ras eſſet ad virginem, hic eſſet occæcati lippitu-
dinem exterſurus. Et nune Reges intelligite eru-
dimini, qui judicatis terram. Quid muſſatis, aut
amplitudinem veſtram, laborem in tenui non de-
cere: aut iis vos uti interpretibus, & præfe-
ctis, quorum nec Mundo humeri premerentur.
Quæ Superum Sapientiæ par eſſe poſſit in ho-
minibus prudentia? Quod aſſandi piſcis mune-
re vulgarius? Quid grandius Numine? Edixit
tamen coœliti Deus, ut ſalſamenta Tobiæ confi-
ceret juniori, & ſemiori & piſce medicamenta pa-
raret. Aſſavit carnes eéjus, cætera ſalierunt. Tan-
tùm non in cetarium ſeſe Raphaël, ſuaſu Nu-
minis, coufinxit. Videant imperantes, quid, ſe
inconſultis, confici poſſit, quando nec ſalſuras
ſuo comparat nutu Archangelus.
Ad iſta quoque ſubmuſſas, & inertiam etiam-
nunc tuam tueri ſtudes? Quo exemplo? Numi-
nis. Neque enim in Salſamentarium ità Deus ab-
jecit Raphaëlem, ut non eum de fluminibus,
de peſtibus, de lemuribus ovare juſſerit, depulſæ
cæcitatis, repreſſi monſtri, compreſſi demum Dæ-
monis, opimis in cœlum ſpoliis relatis. Nec prodi-
giis tantum obſcuritatem muneris inſignivit, ſed
benè merendi nobilitavit poteſtate. Quæ dos Prin-
cipum prima eſt. Nam gratificari per ſe conſuevere
Reges; utque reos ad Triumviros ablegant, ita
sam Tito diem ſe perdidiſſe clamitant, ſi nul-

Oliva in Eſdram.

lis gentium poſtulatis ſubſcripſerint. Iſihuc tu te
recipis, ut otio diſtabeſcas ? Te iſihinc delica-
tum, & ſegnem deducet, abripiétque Deus.
Age, & Deum intuere non Irides ſolum deſi-
gnantem, quod tu Regum eſſe ais, ſed etiam in-
tentantem virgas, mulctämque irrogantem, quod
nec Prætor præſtaret. Et ait Dominus ad Cain. Ubi Gen. 4.5.
eſt Abel frater tuus? Nunc igitur maleditctus eris

Juper terram. Cum operatus fueris eam, non dabit Cain.

tibi fruéctus ſuos. Ne cognoſcendæ quidem cædis à Juger.

ſe alienum munus reputabat Deus. Diem Caino di- Dignitas

cit. Inficiantem arguit. Compertum parricidn cui confe-

damnat: Pœnæ genus decernit, frugéque inter- H
dicit ſarientem. Num hæc beneficia ſunt? Quantùm ddan
à lictore ſeſe Deus ſecrevit, quùm exulare Cai- Tamnatus.
num juſſit? Et penè Deum vereri lictorem te
coget Adam, non damnatus tantùm, ſed elimi-
natus ex horto à Numine. Emiſit eum Dominus Gen. 3.23,
Deus de paradiſo voluptatis. Plùs Deum miror
cenſorem hominis, quàm plaſtem. Divinum
eſt, de limo ſpirantem ſtatuam effingere. Ser-
vile videretur, damnatum extrudere, niſi tranſ-
greſſoris per ſe Deus ſupplicium exequeretur. Ad
quæ Numinis exempla reſpexiſſe crediderim
Cyrum, quùm ſibi demandata eſſe cenſuit, edi-
xitque regna; quæ ipſe adminiſtravit attentiſſi-
mè, modò ſervis auſcultando, modò Edicta
conſcribendo, modò vaſa expromendo, modò
ituros in Palæſtinam manumittendo, ut donati
pileo, extruendo ſeſe libentiùs impenderent Tem-
plo. Omnia regna terræ dedit mihi Dominus Deus
c&li. Mihi Babylonicum imperium dedit, ut mihi
regnetur Aſſyria, & ſanè per me tot in unum ſo-
lium coacervati principatus adminiſtrentur.
Et ſanè quàm regna languebunt, mſi in ea
Reges incumbant! Quot poſt ſe Occidens Sol
nobis Aſtra, luminâque relinquit! Innumeros ſi-
bi ſubrogaſſe Prætores videtur Sol, quùm ſecedit
ad Antipodas. Lippeſcit tamen, torpeſcitque Natu-
ra, ſuo principe deſiituta. Nam quamvis tot cœlum
Aſtris interniteat, rigent tamen omnia, juſtitium-
que plantis, & ſatis indicitur. Flores non pauci, Nukum
qui ſuam Soli pompam explicuerant, eam nocti Seli ſidus
ſubducunt, in glumen calatho complicato. Nul- ro ee
la non Avis conticeſcit; niſi aut Bubo feraliter ez,
ſtrepat, aut fanaticus diſcurrat, exerrétque Veſ- Rex rae;
pertilio. Si porrò tot ſiderum agmina uni malè eg's,es.
Soli ſubleguntur, quid detruncatus ſuo Principe dum fian
Senatus aget; ſi præſertim, non Aſira ſibi, ſed e Kaain
Cometes Princeps ſubſtituat, ut Domitiani æmu- m
lus ſiylo muſcas configat? Quamquàm ignavus
Imperator non tam Muſcas, quàm Aquilas trans-
figebat, afflictà venatu infami, ac penè attrit4
Republicâ. Quis enim muſcarium Cæſarem ve-
reretur? àa quo diripiendo, lacerandéque impe-
rii hepati tot planè vultures immittebantur, quot
& regia muſcas venator ſaxeus exigebat. Capi-
tur enimverò Cæſar, dum muſcas capit. Imòôò
quoties non urbes Cæſar captat, atque provincias,
captum ſe eſſe credat, & doleat. Elephantus enim,
ſi vehat Imperatorem, elephantus eſt, ſi verò ab
Imperatore irretiatur, muſca eſt. Nulla enim digna
imperante venatio eſt, niſi quæ pro feris barbaros
ſuffigit, feritatis, non ferarum debellatrix. Pro-
deant & ſuis proindè latebris Dynaſtæ, nulliſ-
que ità urbes committant ſubpræfectis, ut non ea-
rum tum commodis excubent, tum verò advigi-
lent incommodis. Etenim ſi Vicarium habere non
poteſt ex Aſtris Sol: quem ſibi Princeps ſufficiet,
quin elangueſcat imperium?
Mitiora hæc tamen detrimenta ſunt, quæ re-
gna capiunt, cùm in Prætores diſſipantur. Jacet
natura, Sole demigrante. At abſcedente & Sena-
tu

VI.

Piinei
pun,
vul
.*
6 ehuln 3
ammod

ade h n
ee gucguat
G l h10
u nnuscon
Svr unt,
Anigis in
nr oppi
ünque ſtta
Umeites
Eenn. Vi⸗
vae ſohdl
lgurie .
ſe gevolven
ſie vortic
lourbusce
d impreſi
guitamen,
Nili, vel n⸗
ltoris ſabul⸗
nula cha
os telorder
a1ine l conſa
ſe mare
1les, gui
Profllentez
68. Quorun
uni ſiech
nesin
, Pllann
Nn cikRe
dogo ogin
nobis N
Ietteretut à
Ded elapla
i Ahnmn, iia

ſl

eet Mole. E
l es ex Eihen
leßi, Ohin holtiun
g wiun iller D
61 Ud. Drar
mlohe
8n. Mall Ducn
E Mal ibj
in ient
n bugami
kn tanen
enitl man
Pee ſe
„(s
; gicre
n exanim

hee
d deſe⸗
e D
n el.
iani
n gul
ue ert
in hai li
1Cad N
Cäüne E)
kiiie,
Le ier. i
AeteCii i
Ganent
Eddlr:
Dnn
Gum mur
Dirinn
Ele. N.
Uiſ nal.
Hetur Al
tiſcenn
Nin, ed⸗
aneniſſe
8 Lec
1o, w
Cn
len Ien-
Nine
i umii
nuuunß-
en.
Uid ine N
ccens Nl
Uneneb-
ümſecedt
ge Nn-

tot elun
ſulkriür⸗

on Pali e
eamn d i
1

to. Nnis
Kualte
Uol nl⸗ i
Pinee nnj
AIl &I.
ignans
las dan
d ami
ſaren e⸗
le inpe
nur, at
1. 00.
N. nd
orinens,
ubenin,
liten⸗ 45
indn
brbang
e
, l
unner.
ader.
ete
thcrn
e 9
. M
Er.
1

cariis, ſed

De Cyro Rege.

tu Principe, non jacet, ſed conflictatur impe-
rium, & concerpitur. Sedenim lectiſſimus ordo
pexy regat, Eſt, & nullus inter Patres pedaneus coaptatur. Non

ſuperieor enim ſemitarius Princeps obvios ſubſcribit: ſed,
VrFen commodatâ & Diogene laternâ, diè hominem

fenando quærit. Eorum non ſemel & ſententias roga-

& brobos vit, & integritatem périclitatus eſt. His otium
e nequicquàm ſuum Princeps communit. Nam
Princeps hi, qui coràm Principe Senatores ſunt; procul
eenue non rarò à Principe prædones ſunt. Age; quam
an iaſ agris ſtragem inferunt fluvii 1Sy'lvas excaudicant,
Juoque ad- plantas convellunt, ſata deprimunt, pecus adob-
vele *. ruunt, ædificia quaflant, ſubruunt pagos, ur-
47 bes labefactant. Vidimus nuper erumpentis vi
fluminis magnâ ſui parte dis'ectum Montem,
inque oppidum impactum tantâà civium, domo-
rûmque ſtrage, ut buſto quondam urbis confer-
tiſſimæ tres modò ſuperfuerint, à quibus patria elu-
geretur. Vidimus ſqualere provincias Padi excur-
ſione populatas. Vidimus minores eo profluentes
. abligurire vicos, &, non rudera, ſed pagos in ma-
re devolvere, horrente natur, id ſuis torrentem
poſle vorticibus, quod nec turbinibus ſuis, neque
fulguribus cœlum poſſet. Has in agris, non fecefe,
ſed impreſſiones identidem faciunt profluentes 3
qui tamen, vel nondùm per cuniculos & mari e-
miſſi, vel mari palàm remiſſi, ferociam ſuam uno
littoris ſabulo infringunt. Adeòô, quos procul à ma-
ri nulla cladium ſaties explet, refuſos, eos æquori
ſuos reſorbere gurgites gratulere, extremàâ vix ter-
Eccl. I. 7. ræ orâ conſalutatâ. Omnia flumina intrant in ma-
re, & mare non redundat. Prætores, atque Procon-
. ſules, qui & Senatu in provincias proficiſcuntur,
profluentes eſſe puta, in agros ex æquore ſubeun-
tes. Quorum quidem permulti, leniores quaſi
fluvii ſine clade labuntur. Plerique verôò & pon-
tes & ripas indignati, fundis, viciſque infundun-
tur, populaturi laté agros, urbéſque vexaturi.
Nam, qui Regi aſſidentes fundunt oracula, ab
eo quò longiùs abeunt, fulmina jaculantur.
Id nobis Moſis virga deſignavit; quæ, cùm
retineretur à Moſe, virga regni erat, ut verò
ab eo elapſa humi eſt. Verſa, inquit, eſt in co-⸗

VIII.

Exod. 4. 3.

Eyiſcopne Tubrum, ità ut fugeret Moyjſes. Nihil eo Moſis

wiaiur i. Pedo Præſlantius, tum eximendis Hebræis, tum
i esas Ver gyptiis atterendis, ſi tamen tractaretur
optimis in. à Moſe. Eliciebat undas è& ſaxis; deducebat
vieande, aves ex æthere; ſternebat viam in fluctu; flu-
N utatur . . .
Miniſri,, Ctus in hoſtium tumulos convertebat; cruore flu-
en abuis. vium inſpergebat; Dracones liguriebat excan-
Moj: à tatos. Erat Hebræis virga pro Penu, pro Ar-
Moſe vir. Ce., pro Regia, pro Cœlo. Quæ omnia in ſui
Ren,dtr manu Ducis editura erat portenta. Quam ut à
tuit, u ſe Moſes abjecit, in anguem protinus verſa eſt.
ant Projecit, G verſa eſt in colubrum. Porròô Vir-
dirins. ga, quamvis non tum teneretur à Moſe, ante
nibus. Moſem tamen, & coràm Numine jacebat. Er ta-
men ità manumiſſione efferata eſt, ut etiam ſub
Ducis aſpectum ferociret, & Ducem ipſum ex-

terreret. Quid, rogo te, à Moſe procul egiſ-

ſet; quidve in ſubjectos patraſſet, ſi projecta
ſuum exanimat Principem? Furunt, graflan-
tur,bacchantur, procul à vobis, Conſulares
non ſemel: nec Proconſules, ſed Pantheras ſi-
bi Provinciæ ſubmiſſas lamentantur, à quibus
Hihil ſit turum. Atqui temperantem, frugique
hominem ſubmiſi. Etiam Virga degenerat in
ſerpentem, non procul à Moyſe, ſed tantùm ſuo
limo, ſibique reddira ſub Moſe. Probatiſſimæ,
ſpectatiſſimæque integritatis olim Regulo pro-
Auljeif, e- vincia decreta eſt Conſularis. Quam ille,
nandi. üt Lælius capeſſivit, ur Verres geflit. Nam
ut à Rege in regnum acceſſit, efferatus enim-
Ethie. Comment. Tom. III.

Cap. XVII. 13 5

verò in régulum tum eſt, jura omnia; omnia-
que paéta corrupturus. Non crumenàa, non ter-
go civium Prætor ſæviſſimus abſtinebat. Qua li⸗
bidine inundabat: quà immanitate bacchabatur?
quà graſſabatur perfidià. Nuſquaàm ſecuritas erats
Unus omnia Proconſul occupabat. Nec una Præ-
torem Venus oppreſlerat. Damnabantur inſon-

tes: ſontes verô mittebantur. Procacitate ſeſe re-

inex catenis eximebat. Libertate innocens con-
jiciebatur in vincula. Nemo hiſcere audebat. E
cùm iricendium aquæ reſtinguant, populorum
lacrymis tyranni furor augebatur. Hydram di-
ceres; quæ tamen, etiam non exciſa, pullula-
ret ad ſiragem. Nam ut cæſa, ità quoque culta
germinabat. Siquidem & laceſſitus ſurebat? &
obterebat tolerantes. Summi merces pretii com-
pilabat, ut ſcortis rhedas adornaret. Quæ am-
pliſſimmâ regni urbe circumagi carpentis ſpectaban-
tur, veliſque purpureis. Hoc enim deerat probrum;
ut eodem panno meretricum jumehta phalerata
viſerentur, quo Eccleſiæ à Pontificibus Patres
honeſtantur. Una mulas pucpura Præſuléſque in-
tegebat: qué⁶que Reges conchy'lio veſtiuntur, eo;
Prætoris juſſu, pellicum bigæ tegebantur. Re-
perit Chriſtianus Verres, quo murex ſperneretur:
effecitque, ut purpura; quæ & mari enatabat in hu-
meros, ſinuſque Principum , humi naufragium
faceret in rhedis meretricum. Nuſquàm illa verò
ità rubuit, quàm quùm ſeſe erubuit à Prætore ad
pellices, & à trabeis projectam ad phaleras. Quam
tamen ille purpuram non emebat, ſed palam à
mercatoribus prædabatur; quos pudebat, ſuas in
Oceano ſecuriorés fuiſſe merces, quam in foro;
& Arabas feliciter, Mauréôſque prætervectas, Pi-
ratam domi offendiſſe Prætextatum. Nimirùm
cùm binis ad minimum jumentis trahantur bigæ,
uno tantùm flagitio ſcorta circumagi non placuit,
ideôque rapinam libidini ſociavit, misitque ſub
carpentum tum Venerem petulamem, tum fura-
cem Mercurium. Mitto epulo à Prætore perſplen-
dido mereticulas omnes in aula exceptas, quas
mero multo adobrutas fateri coëgit, quos quæ-
que ſacros Viros corrupiſſet. Quorum ſyllabum
non brevem palam recitari juſſit, ſummà religioſi
Nominis contumeli. Quis enim vel ſeriô, vel jo-
co non in Veneris relatus tum eſt Palimpſeſtum,
ubi non impunè ſolùm, ſed gratiosè quoque in
omnium capita mentiri licebat? Elenchum con-
fecere infamem, quem nulla deinceps ſpongia de-
leret. E laniena porrò convivii, conjecturam liceat
facere, quæ fuerit Prætoris torvitas in roſtris.
Nam ſi eorum famam lacerabat, dum biberet „
quorum ipfe vincire corpora non poterat, quos
ille, duùm ſæviret, non confodit ſubjectos? Qui-
buſnam parceret ſævus, ſi bibax & feſtivus pudo-
rem concerpit etiam innocentum? Fluitabant in
calicibus epulantium, funes, togæ, centones „
Thiaræ, cuculli, & ſagi: nullique Porſum aut
nomini, aut pudori, &, ut ridereét, Bauſiris lin-
teatus, non verebatur famam omnium palmari
mendacio diſcerpere. His ſe oblectabat illecebris
procul à ſuo Principe Prætor, ſub oculis dudum
Principis Dynaſta non improbus.
Verùm quando hic peperci prædonis nomini, I X.
ne familiam traducerem, & principem, & pro-
batiſſimam, Prætorem in ſcenam producamus,
cui nullà familiæ reverentiâ perſona detrahatur.
Coactis in interiori conclavi Satrapis, luam iis
mentem Nabuchus aperuit. Dixitque cogitatio- Judith ⸗f.
nem ſuam in eo eſſe, üt omnem terram ſuo ſubju- 3*
garet imperio. Probatâque omnibus ſententiâ Prin-
cipis, unus militiæ Dictator renuntiatur Holo-
Phernes, cujus, pro criſta, galeæ Mundus im-
M 2 ponitur „

13 6
er ponitur, quantus quantus eſt, debellandus. Quo
ſionem A. on opprefſus, ſed erectus onere Dux, torrentis in
Eiæ in inn morem digreſſus aà Rege, non villas & palearia,
TW n ,. ſed urbes, regnque ſua ſecum ſtrage eundo con-
volvit. Ad moœnia tandem Bethuliæ furoris, iræ-
que proluvies reſtagnavit. Vocavit Rex Holopher-
nem, & dixit: Non parcet oculus tuus ulli regno.
Nexe &. (Quod ille ferociter imperium exequutus eſt, cum
Pgttent prope ab Rege procurreret. Aſt, cùm ab eo lon-
Aulicie. gius excurriſſet, tantus profluens, quo erat Aſia
mi T- obruenda, intrà mulieris genas conſedit. Ad il-
Luxuriz. lum enim introducta Judith, ſtatim, inquit,
Judith. 0. captus eſt in ſuis oculis Holophernes. Capturus
alier f Aſiam cataphractus, Capitur primo ſtatim con-
asd nntia greſſu à captiva. Quid jam Ducem agere pu-
Pryssones tas, Ccui debellandi terrarum orbis onus incum-
apti. bebat? An urbem vallo circumſepſit? An cu-
S&. Judith. niculos egit? An vineas admovit? An diſpoſuit
H catapultas? An teſtudinem tabulatis contexuit?
cataphrac. An muros ariete quaflavit? An militem in pin-
10:. nas juſſit evadere? Scilicèt. En oppugnationem,
Judith. 12, pugnâmque Dictatoris. Holophernes fecit cœnam
21. Jervis ſuis, & dixit ad Vagao Eunuchum ſuum Va-
de, & ſuade Hebræam illam, ut ſponté conſentiat
habitasre mecum. Huc recidere phalaricæ. De Duce
Ganeo, baliſtis patinas ſubrogavit. Non muris
arietem admovit, ſed ſeſe confinxit in arietem,
ut omiſsâ oppugnatione urbis, Viduam expugna-
ret. Verùm à capella erat Aries comprimendus.
Apparatur ab Holopherne convivium, quod in
conam deſiturum erat Thyeſtheam. Erravi. Non
enim Thyeſtis illæ tum fuere epulæ, quarum exi-
tus, non geminis dapum capitibus, ſed uno conviva-
toris erat capite funeſtandus. Ergo dum Nabuchus
arces ſubrui, vaſtarique crederet Ituræam, nulli-
que parci regno ab Holopherne;omnes cum Ho-
lopherne Tribuni, poſitis gladiis, haſtiſque proje-
— Ctis unum rotabant ſpadonem, quo ſœminam ſub-
jugarent, à qua ſub jugum exindè omnes mitte-
rentur. Nam ut ſeſe ad convivas intulit Judith,
Lid. 18 Cor, inquit, Holophernis concuſſum eſt- erat enim
. d. arpqens in concupiſcentia ejus. Quòd ſi, epotâ fri-
gidâ, mulier Duces incendit, quam eos exuret, ſi
Baccho incaleſcat? Ornata concutit Holophernem;
quid in Ducem aget armata? Si margaritis cor im-
peramtis evertitur, jacentis quâ ratione cervix telo
Tematio- Viduæ colluctabitur? Vidit, bibit, arſit Holopher-
num reme- es; ſed præ vino in conclave relatus, ſomno in-
dium, Je- dulſit, non Veneri. Libet Apoſtolo reclamare, Vi-

Ephsis. Dum, in quo luxuria non eſt. Scortaretur ſobrius

Gula, Len. Holophernes, qui ebrius conquieſcit; quique ſine
fnr. Baccho baccharetur, frigere aliquando Venerem
. edocuit inter Bacchum & Cererem. Nimirùm
ex aquis olim Venas emerſit; hic vino propte-
Judith. 13. Teà ſubmergetur. Erdtque Judith ſola in cubiculo.
2. Porrò Holophernes jacebat in letto, nimid ebrie-
tate ſopitus. Alius hic ſopor eſt, quàm Adæ fue-
rit ſopor. Sua hic quoque Aſſyrio Adæ non de-
zudity fuit Eva, quæ viro mortem propinaret. Sed
Erd ſanior EVa peccavit „ ut virum occideret: hæc, ne
extitit in . .
Hrium, Peccaret, contrucidavit Holophernem. IIIa co-
medit, & perüt. Hæc jejunavit, & peremit.
Illa ad arborem exaruit: hæc in ferro revixit. II-
la ſerpentem fuerat alloquuta : hæc à colloquio
Sacerdotis ad Tyranni cædem diſceſſerat. He-
bræam eam dicerem Lucretiam, niſi & caſtior
illà, & ſanior extitiſſet. Non enim adaulterium
Judith pumvir, ſed repulit; nec ferro maculam era-
ſit, ſed prævertit. Lucretia pudicitiam vulnera-
vit, & emiſit adulterum. Holophernem Judith
obtruncavit, & pudorem retinuit. De Præda
ſupplicium illa ſumpſit, non de prædone. Hæc
Gne præda prædonem interfecit. Quàm veréè

Oliva in Eſdram.

fortiuns in Prætorem telum adigitur, quàm in
fœminam! Mulierem Luecretia vulnerat: Jugulat
Judich Holophernem. Pereuſſit his in cervicem ejus,
& abſceidit caput ejus. In ſuo Holophernes ſirato
conciditur. Ibi nimirùm trucidatur, ubi delicias
deſtinaverat, condixerätque ſuas. Jacuit ſua mi-

lbid, 9.

ſer in pluma; ex qua non Falco emerſit,

ſed Turtur erupit, à qua mortaliùs, quàm à
Vulture, concerperetur, non cœleſtis, ſed inferni
furax ignis Prometheus. Ita Hebrææ in Bacchum
Columbæ debacchantur. Ità Bethuliæ Avicula
in Aſſyrium Accipitrem graſlatur. Adeò pennæ
vino humeſcunt vulturinæ, ut magnarum alarum
Aquilam Motacilla depilaverit. Porrò Holo-
phernes jacebat in lecto. Infirmitas hæc eſt ad
mortem. Sagittæ enim Cupidinis præacutæ, cum
carbonibus deſolatoriis, languenti peſtem, plagam-
que intulere. Acutiores iis tamen, validioréſque
ſagittæ ſunt Pudicitiæ. Nam ab Amore confoſſus,
epulabare. Pudoris telo percuſſus intercides. Tuo
funere conſignabis, quam ſint arma lucis præ-
valida in tenebrarum abortus. Uno occumbes
lilio, qui nullis phalaricis ſuccumberes. Venerem
Sparta colit armatam. Hebræi eam habent fe-
rientem. Imò ad Bethuliæ mœnia, cùm moœchus
occidatur à pudica, & inermis ſpernitur ab He-
bræis Venus, & haſtata colitur Pudicitia. Tui
tibi inſidiati ſunt oculi. Si fuiſſes Oedipus, vide-
res & viveres. Quod enim inceſtuoſi ſupplicium
fuit, tibi foret propugnaculum. Impulere te ſi-
quidem lumina in opera tenebrarum: & quia
vidiſti, non viciſti. Lippire ſarius erat, quam
amare. Nam ſceleſtior laſcivia eſt, quàm Coœci-
tas. Non impegiſſes, ſi caligaſſes. In foveam,
videndo, præcipitaſti. Hos tamen Vino debes,
quòd expers Veneris moriere. Quin & pudi-
cus expiraſſes, ſi libidinem neſciret, qui Venerem
neſcit. Verùm intemperantia Regulum imitatur;
& viſu eminus interficit. Cu verò Vagao, véſ-
que Tribuni Nabuchodonoſoris ità veſtro Prin-
cipi imponitis? Tot ergo excubiæ vigilant, ut
Militum Magiſter in Hebrææ ſinu indormiat?
At eam viduam eſſe ſciatis; ideéôque virum
non habet. Habebit autem, ſed non habebitur,
quum, ut eum à ſeipſa abjungat, illum ſejun-
get à ſemetipſo, capite mœchaturi revulſo. Porrò
alterum Judithæ caput meridianus in area æſtus
excidit; hoc ſe illa mutilabit in tenebris. Nec à
ſcopo præ umbris exerrabit, quando pudicitia
tunc videt optimè, quum non videtur; & nuſ-
quàm ſecuriuùs laſciviam vulnerat, quàm cuùm Vi-
dua ferit, nec reſpicit. En victoriæ præco in ipſis
hoſtium caſtris: Una mulier Hebræa fecit confu-
lionem in domo Regie Nabuchodonoſor. Mentiris,
præco. Non una mulier, ſed Duces innumeri Aſ-
ſyriam deturpaſtis, cùm terrarum orbis imperio
deſtinati, unam circà fœminam torpuiſtis. Præcla-
rè victoriæ vela dederatis. At veſter in vino Nep-
tunus fluctuat, dum unam mente Nereidam depri-
mit. Impegit miſer in Syrtes, dum attentius ſuſpicit
duas in oculis fœminæ Cynoſuras. Aſſyyriæ Præto-
ria, quæ montes feliciter tranſmiſerat, fœdè incidit
in viduam. Et ſanè Conſulum claſſibus deprimen-
dis nullus opportunior ſcopulus, quàm mulier. Hòc
Ppotiſſimuùm Charybdi quadriremes Principum
haurinntur. Malè verò Afſyrium dixere Hercu-
lem Holophernem, quem foœmina quidem oc-
cidit, ſed nudum, non togartum. Præſtat autem
ardere, quàm uri; & in pyra fortiès, quàm in
lecto, Duces occumbunt. Phoœnix videri poteſt,
ſi Heros expirat in igne. Veſpertilio eſt, qui ma-
nu fœminæ laceratur in pluma. Hæc te Holopher-
nes, muta & innocens Siren, eò ſanctior, quò
6 cruen-

Judith. 14.
14.

enniof
4 ecid
ſo Caß
Ara,
hir t
Aavonee
amis
choria. .
nanlmiten
laſitia
le velffi
49 umvin
lthanea
i uma ca
Ubinultomn
cun ileel
Ech, ut
ſercalebat
k hon dul
w ehl, agl
i dee gaſeb
Chidien
Ie enimn l
Nude
ieltt, guin
N, am 0
(Elo enim
renn Jeh
uid mendar
as iniſle
On eluxiſſe
Menim fulm
Uer, guande
ayme ior
ige ee
Menen Potun
un e e
jen ebet al
l, non
4l gio mehii
Cri gemmas
cino nguin
Aunco puce
Cutlere conie

nbethulam.
ün Utlet, cruon
ſezti, inl
himm. G⸗
IAlmum
il GCoropne
ie mnil
. Ufin pugn
dentch
ra Keh 1
e dpor,
d malt,
aulſi 4
Nuu idax
dn⸗ Dethele
enen
ge Alphe,
1 nnen

9

1

An
ler

Me⸗
an
ele
lan.
dellt
lum
nſen
Lcchun
Mian
peme
dinnn
Hb.
dehil
te, i
Pigin.
Torige
vnlnl,
Ces Tn
cn ne.
Ncunde
Veneen
dben ke.
Merchu
r le⸗
ina. T
us, .
Pphcim
kte te⸗
E i
1, gun
n ce⸗
em,
n Ehet,
& d⸗
henenn

immam;
ga,
ſro Din-
gllm,u
Gormmind
Ue Vi
edebint,
lam Hir
lo N
et Alui
4 Ner
udhei
1, ll⸗
nchn Vi.
i ff 1
Menmd 1
nuner.
b ineix
lserr
lancent
is ic
relien⸗
re indt
Ceniner
ule
Pichn
ee Nao-
iten e
inen
um n
1
gol ⸗
Pobyter
Nior 4
u

cruentior, non aure cœpit, ſed oculis; nec cecinir;

ſed cæcidit. Friumphat de Aſſyrio Imperatore,

inſperſa duduùm fomina cinere. Quæ pulverein
e ſuo capite diſcuſſit, in Aſſyriorum caſtra pro-
greilura, ut mortem in caput hoſtis inferret. Ex-
cuſſit cinerem, ſed ut incuteret mortem. Ità
Amazones pugnant nec bellicæ, nec laſcivæ. A
lacrymis ad luctam conſurgunt, non dubiæ de
victoria. Voluptatis enim legionari, qui Tigrim
tranfmitterent, lacrymarum latice hauriuntur.
Lalſcivia ſiquidem, quæ undique ſolvit, & ubi-
que velificat, ſtationémque vel Capreis reperit;
Judith. . hundquam in lacrymis non demergitur. Sretitque
5. Judith antè leétum orans cum lacrymir. Et cum hac
dixiſſet, pugionem ejus exolvit. Arenam ſibi Judith
in pluma conſtituit, ut ibi Laſciviam confoderet,
ubi nullum illa non elidit. Quis enim ſecurus
cum illecebra conflixit in ſtrato? Sedenim Ju-
dich, ut à voluptate victoriam in Circo ſtare
percallebat, ità eam in Naumachia perituram eſ-
Iactyma- ſe non dubitavit. Quæ enim Baccho viget ille-
um inmu cebra, aquâ proculdubiò reſtinguitur. Suis proin-
Aefe v. ( Palpebris largè imbres effudit, ut lippientem
Cupidinem Naumachia deprimeret oculata. Ne-
que enim laſcivit, quæ reſpicit; nec ardet, quæ
mader. Lacrymarum porrôò procella nunquàm
inceſſit, quin libido fulminetur. Pluùs rorantes ocu-
los, quam coœlum fulgurans laſcivia reformidat.
Coœlo enim procacia Poëtarum invexit & Ve-
nerem. Sed quam vigere Venerem, vel inter Aſtra,
natio mendax confinxit, eam nullus inter lacry-
mas vixifle mentitur. Sapienter proindè cuùm Ju-
dich eluxiſſet, pugionem ſtrinxit in obſcœnum.
Id enim fulmen procellam conſequi ſolet lacryma-
rum. Quis jam lacrymas margaritas eſſe confir-
mer, quando uniones ſteriles ſunt, Judithæ verô
lacrymæ tot ex obtruncato Duce pyropos, co-
ralque peperere. Miraris ex Holopherne gem-
mas erui potuiſſe? Draconites, non ultima gem-
marum, & cerebro Draconis extrahitur; ſed vi-
venti debet abſcindi, ut gemmaſcat; alioqui la-
Pis eſt, non gemma. Is Holophernes eſt Draco,
ex quo meliùs cæſo, quàr ſuperſtite, ſuas Pudi-
citia gemmas educet. Erravere proindè ii, qui hir-
cino ſanguine diſſilire cenſuerunt adamantem;
quando pudori gemmas uni potiſſimuùm hirci
conflare conſueverunt, ſed occiſi. Rediit enim
in Bethuliam Judith Holophernis, non conchy lio,
Ee tabo purpurata; & quæ tyranni purpura ſqua-
Judith. 13. Iuiſſet, cruore fulſit tyrannico. Ecce caput Ho-
19. lophernis, inquiit ad cives, bprincipis militiz Aſ-
Pyriorum. Quod tamen, hcèt vipereum, diſſi-
millimum tamen eſt capiti Gorgonum. Nam,
vVis? Gorgone, pugnaces obtorpebant. E Be-
thuliæ pinnis Holophernis capite ſuſpenſo, & in-
citati in pugnam ſunt Hebræi, & in fœdiſſimam
