greget Dagonem? Sociatur, proh dolor! Eu-
chariſtiæ Jupiter, non cuùm ſideribus imperare
Hingitur, ſed cuùm ſylvis fertur affundi: nec quùm
ignes in Gigantes jaculatur, ſed quùm ignibus
virgunculæ deflagrat. Quantus decor domus eſt
Domini, cujus veſtibulum occupavere Fabulæ!
Licet è limine metiri, quæ ſit interior ſanctitas Ta-
bernaculi. Doleo Davidicæ turri tam diſſimilem
eſſe Numinis domum. Mille clypei pendent ex
ea. Mille ex hac laquei ſuſpenduntur. In illa

communimur: Ab hac vulneramur. Indè fortes

armabantur: hinc robuſti evertuntur. Nos ferro
Turris conveſtiit: nos domus exponit à nudi-
tate exarmandos, ſpohandéſque figurarum. Cla-
mo, nolite huic fidere nuditati. Hæc enim, non
innocentiæ teſtis, ſed flagitii conciliatrix eſt nu-
ditas; nec paradiſum dedicat, ſed explantat. Pu-
det verioris Salomonis cum lecto Templum

componere. Ambiebatur à fortiſſimis Torus, Ara

verò ab inquinatiſſimis conſepitur. Ibi gladii
micabant: hic corollæ luxuriant. Ibi ſomno aderat
fortitudo: hic hoſtiam circumſtat petulantia. Si
Verbum denique in lectulo quæras, ad arma ex-

palleſces. Si Verbum ſpectes in altari, circum il-

Oliva in Eſdram.

lud, laſciviente textrin, effoeminaberis. Quis cre-
deret Paradiſo, non innocenti, ſed violato tem-
plum fore inquinatius, tum quoque, cùm Chriſtus
azymo convelatus inter faces effulgurat? Age.
Nônne pomario excubat Cherubinus cum telo,
ignéque. Tela facéſque in Templo Amor texsti-
lis agitat, evibrâtque. A vitæ arbore pelhitus
Adam arcetur. In vitæ arborem corruptior Adæ
poſteritas hic immittitur. Ubi primus Adam
mortem ligurivit, Coœlites adſtant. Ubi ſecun-

4

1

bninit,
llicio
„ luli ał
um aerſu

en impto
tam .
em hein

ticis 1
on lacetat

dus Adam deguſtatur in vitam, tetriores Furiis duntanit .
Manibuſque Nymphæ tripudiant. Fore Paulus ,
edixit, ut ad JESU nomen Inferi, ſuperique k
procumberent. Hic inter obſcoœhitates periſiro- ht
matum Chriſto Orcus inſaltat, non ſuccum- m ſeck
bit. Ludit coràam JESU, non gemit, Infer- elloo d⸗
. 5 9 » r.
nus. Cogitur penè Agnus habitare cum lupis. napoltgs
Imô Candor Vitæ, & Virginis Purpura, Fihu- ninerale
que Patris tot ſeptus laſciviæ belluatis non ha- E eiſron
bet ubi caput reclinet, niſi declinet in prata lan heit
voluptatis. Horrui, quùm damnati ad beſtias nr ſeſnße
Danielis recordarer. Plùs tamen ille expavit, ne in lapein
cùm regiis ſeſe videret & adſcriptum ephebis, pumolep;e
& patinis dignatum. Has deprecatus eſt aà Præ- Qum 6
fecto: illos pertulit ærumnoſus. Judæi certè 4 gi, g0d
tectis licèt ſecernerentur à Chaldæis, ità ſe ta- et, Aeqn
men miſeros putavere, quòd compitis, quòd in Agy
viis, quòd coelo, quòd flumine uterentur com- Contuet
munibus cum Ethnicis, ut organa, tibiaâſque rin enlk
ſuſpenderint, & truncis. Quid Chriſtum de ſe I uben kr
ſenſiſſe credimus, cùm intrà eoſdem parietes anmpvekunn
Templi ſui tantam conveniſſe cerneret impuro- ſies adenn
rum colluviem? Cùm ſibi horreret circumfu- Demur, imnn,
ſas Medeas, Helenas, Clytemneſtras? Cùnm Dthe &n
non ſe cingi Ethnicis indignaretur, ſed ſcele- ſbar iner au
ſtis, imò non ſceleroſis, ſed ſceleribus ſeſe dole- neiuk;
ret adobrui? Non enim adukeri exprimebantur undt n
in velis, ſed adulteria. . i, Aef⸗
Nemo non lacrymatur, quùm hinc aſſidere III. 1, iir
Chriſto bovem, indè verò aſellum ei meminit Dgire an
adſtratum. Itâne? Pluùs ergo Deum inquinari Perhm- v eu gen
ſtabulo credimus, quàm fornice? Querimur ju- g,,, 63. iſirun du
mentis vagientem ambiri, quem regnantem ſep- ſænitas in Gicenn ſnnn
ſimus Galateis? Contubernium belluarum illi Tenple. Ille, goe
Vates gratulatur, exclamatque: Cognovit bos 1, ld
polſſeſorem ſuum, & aſinus præſepe Domini ſui. INa- n. tlinna ſt
Qns ei ſociatos adulteros, lenaſque conjunctas ſg; &
gratuletur? Imòô quis non intelligat Mezen- rm, za
tios nos quodam modo in Chriſtum extitiſſe, Gmunt N.
cùm vitæ tritico mortis pabula conjunximus? celir ri
cùm Sponſo Virginum corruptores copulavi- Ae;
mus conjugum? cùm textos intemperantes le- nod
giſlatori pudicitiæ adjunximus? Niſi fortè cen- ert n 1
ſemus, pluùs viva à mortuis corpora diſſentire, Une Nj
quàm JESUS à Marte fornicante, ab Alcme- lier ge Net
na proſtituta, à Baccho diſſentiat ebrioſo. Nec T iid
illud mihi abs te velim opponi, Mezentii poœ- HD le
nam ideò viſam immanem, quòd vinctos ca- dtin
daverum tabes afflaret, conficerétque ; quo * de
Chriſtus caret incommodo, nullo in eum re- “ l
dundante damno ex aulæis. Nam fuffixis ante l hl
marmoreos poſtes, TLauri Cervique cornibus, inde ſi
haud primarius in Italia Eques vulnerabatur; *
quâ tamen probrorum vicinià ità exarſit, ur lre wenl
provincia tota illo penè incendio conflagra- NN lii
rit. Contubernium nos infamat, iaucitque reo- llrhte
rum. Nemo ſi cum lictore aurigare cogeretur MANiNe
in quadriga Octavi, non duci mallet; quàm, rcer
colleg carnifice, triumphare. Et minus Chri- niatben
ſio exiſtimamus inviſos, ingratéſque lenones, 8 cnr
quàm ſit nobis carnifex inſeſtus? Certè à Dago- nanen
ne nuſquam Arca lædebatur. Monſtrum tamen nb
obtrivit; r dern
Un:

De Cyro Rege. Cap. NXVII. 231

7

idi
obtrivit, non incommodo ad ſiragem incitata, lenociniis Deorum non polluitur: & mulierum
ncige Cor. ſed faſtidio, odiéôque conſortii. Quæ ſocie- Gynæcea pictà Nymphi arguentur? Cur in
uuli . . zas Liuci ad tenebras Quæ autem conventio Apolline conare non licet cum Dalila, ſi
Chriſti ad Belial? Recordationem ipſam latro- litare in Odeo licet cum Helena? Licere aio
num averſamur, nedùm prælentiam. Et collu- ad aras operari inter ſerica aureâque flagi-
E N viem improborum Chriſto credimus non in- tia Satyrorum? Ne ſeri quidem fas erat arbo-
nid gratam? Duriſſimarm ſuſtinuiſſe Sodomis ſervi- res in Templo; tam procul ab Akari umbratn
fink tutem nemo Lotum non ait. Vallabatur enim quoque voluptatis ſubmoverat gravitas Taber-
üken. urticis, & dumis Lilium, à quibus, quanquàm naculi. Non Plantabit lucum, &. omnem arborem Deut. 16.
in i non laceraretur, lædebatur tamen, un umbra Juxtd Altare Domini Dei tui. Omni ſuſpicione .
oe A duntaxat taxi olera, plantæque enecantur. Ne- Daphnes ſpoliata Laurus pangi circùm atrium
i, ini gas, aut caſtiorem JESUM quàm Lotum eſ- non poterat. Et obrigeſcens in Laurum Daph-
Dl ſe, aut non multiplicem nitere Sodomam in At- ne tutò aræ attexetur? Incruenta à pomcorio
men talicis? Viſi ſaklem Sodomis fuere cœlites. Ubi- Templi Morus exulat, ſuæ tantum purpuræ
Ant, Ni nam ſpectati Angeli in Ledæ thalamo viola- ingrata lenocinio. Et foœdata cruore Pyrami at-
an tæ? Loto Sodomæ placuere ſupplicio: Colorara que laſcivià in Templum Morus inferretur, ut
n Pentapolis , non ſulphure aboletur, ſed ſeri- non mora afferat, ſed ut Thiſben proferat:
lis t co interviret, nitétque auro. Odioſiora proin- hoc eſt, ut Moro candor auferatur „ S& rubo-
inin de periſtromata Chriſto ſint necefſe eſt, quam re pudor interear? Non licebat thuris ſurculos
wi in Loto fuerit exoſa Urbs. Ibi enim igne 90do- ex Arabia petere, ut adjacens Templo ager
ile ns mæ reſtinguuntur. Reparantur merallo Sodo- odoratis virgulis effloreret. Er vitiata Leuco-
n lc, mæ in tapetiis; & quæ conciderant lateritiæ, non thos expingetur in aulæis, quæ fotorem Critni-
kum , marmoreæ & textrina, ſed aureæ revixerunt. nis non thure temperet, ſed ejuſdem flagitio
analche Quam id verò Chriſtum me ſententià co- thuris, in quod verſa confingitur, germinet?
Nuie IV. quit, quòd imbecilliorem exilio ſuo ſuum haberi Carere adeò debet omni quoque ſuſpicione vo-
kis,iitr vider, eſſéque triumphum. Etenim cùm profu- luptatis Altare, ut non modò domeſticarum ar-
omptn, gus in .gyptum ſeceſſiſſet, affuſa hoſpiti Simu- borum luxuries Templi finibus pellamr, ſed
Gntſenmntagr lacra corruerunt, nullumque ſtare monſtrum ſylveſtrium quoque torvitas plantarum iis om-
un, lile . coràm exule potuit. Eoce Dominus aſcendet ſu- ninèò finibus arceatur. Hæc quùm auditis, mi-
Cim e, In. 12. I. per nubem levem, & ingredietur Koyptum & ſi trunci eſtis in Templo, indè procul abjicie-
lkn min commovebuntur ſimulacra Movypti à facie ejus. La- tis belluata, quæ, non feras, ſed terriores longè
Entaiud. pides adventu exulis, ſuis faptim ſedibus extur- belluis aduheros dàùm fingum, infigunt ani-
nett (hn bantur, imparéſque fatemur ſe proſugo eſſe, mis, oculilque mortalium. Niſi populei ſitis,
nera) Cn Diüque & videri deſierunt, & haberi. Trium- aut populi, refigetis iſta illinc, ne, quæ pro-
eur, Ale. phat inter aurea Dominus candelabra è& gem- bra umbris integunt, ea Templum coleribus
enbukee mea pyxide; ſed ſuam planè gloriam vitream prodat. Et ſanè ſi deſtinatos aris boves & Tem-
iexpintem eſſe agnoſcit in vitro, cum non modò non la- plo Chriſtus exegit: quo modo inſidiaturos cu-
bi, diſſuive flagitia ſe coràm videt, ſed fulge- bilibus Tauros patietur in Templo? Deſigna peorum
m hin Ar! re, ſed ridere, ſed gemmaſcere, Chriſtiano tas Numini Columbas abegit ex atrio: & ru Metazmor
lum ei wenin phrygione concinnata, & pluſquàm Chriſtia- boris hoſtem, candoriſque cychum feret ad ole
Mun ininss no ſeu rogatu, ſeu juſſu à Templi coronide aras advolare, de quo fabula narratur à ta- Gellaatis
Oerimu;, in pilarum baſim demiſſa ,promiſſäque. Scio petiis? Aurum effudit ſignatum, quo Cæſaris eri
Eegumenle⸗ quidem ſuam non deeſſe vim Chriſto, eâque imago in uſum Templi erogabatur: & aureum S rn
ehlurum e poſſe, quæ Præſtitit. Doleo eo tamen nomi- ſuis fulguribus imbrem non exuret in Aulæis, Hoftid e
.(hhni ne, quôd ſi vim ille cohibuerit ſuum, non id quo tirunculæ pudor non madeſcit, ſed con- Templo.
pe Dmi ſil⸗ habiturus ſit dignitatis in regno, quod habuit flagrar? Non vult trapezitas in porticu Salomo-
e antn in fuga; & ea in ſuo Lemplo ſit propudia nis; & lenas circùm aras ſuſtinebit? Vetat de
elin le viſurus, à quibus in Philiſthæorum fanis fuit Templo ſpeluncam fieri mercimonio, & pu-
lunmn endk, immunis. Ruére monſtra & in Ægypto ac- dicitiæ lenocinio, in ſpelæum verti Templum
Cnſin ceſſau Chriſti, & apud Philiſtæos adven- non exhorreſcet à Sederim flagellum ibi con-
nt hli tu Arcæ; quæ coràm Chriſti Hoſtia non ſtant cinnavit ſervi formà conveſtitus: hic velatus
R modò, ſed ſaltant. Quid ſecum Chriſtus de- azymo, & cryſtallo incluſus, ultionem, quà ſe
Nter liberet in Altari, quum ſoedata illum circum- abſiinet, expolcit à ſuis. H
Nſa, ſtant Peripetaſmnata figuratâque ſceleribus ² Do- Et eam impetravit non ægre à Petri Sede VI.
andr lebat Senator olim Romanus Deorum in ca- Epiſcopus Purpuratus. Is enim & cinere, quem
et Ne licibus adulteria ſculpi, & ſitim per ignes ex- galeri ignibus ſupponit, tam probus Franciſ-
in tingui obſcoenitatum. Si libidines Senator fa- ci filius, quàm Germanus Pontificis frater, is,
Meis ſtidivit in cratere, hoc eſt, cælari Venerem inquam, è ſuæ cinere tunicæ zeli flammas ex-
d ing noluit in Baccho: Quis Patronos Sacelli tam citavit, quibus Phrygiam delerer, colora-
S inſanus perpulit ſuror, ut Chriſti azymum, tis ignibus veras laſciviæ faces evibrantem. Tu- Sripta lex
Ulo n e calicémque ſacrilegis circumvallarent, & im- Et ſeveriſſimam in Aulæa legem Antiſtes, qu Boe
lum Nlfis probiori coronà menſam Domini cingerent, Templi aditu conſtuprata fabulis Periſtroma-
tge⸗ ondo⸗ quàm Dæmoniorum epulæ coronentur: ut li- ta interdixit. Edicto ita eſt ille præfatus ſuo:
5 ulti tare per libidines juvet, cum Romani pati non Domum tuam Dei decet ſanctitudo Domine. Is „
ia “ poſſent ebrietatem per obſcona? . & cœlo tonitrus eſt, planè lævus pudicitiæ. Nef alcn a.
oli ouli⸗ V. Quis jam & domorum parietibus & periſtro- ciebam cinereos in Eccleſia Cycnos audiri, qui
,uihiig mata detrahat, & pictas tabulas diripiat, quò⅛h candorem Religionis ſuo olangore tuerentur.
igte che⸗ obſcœnitatibus ſcateant, ſi textiles libidines ſuſ- Ignorabam olores clangere, & vivere. Puta-
mlne pendumtur tholis? Non licent in Xyſto, bam contemptorem coœh aurum terreſtri ful-
li un 8 quæ licent in Templo? An caſtior eſſe debet gure percelli non poſſe, nec poſſe diſſui ab Evan-
sre “ porticus, quàm Altare? An inquinatius pati- gelico centone Phrygiæ gazam, faſiumque. Ve-
1Ce mur Tabernaculum „ quàm pomarium? Ara rùm ſuturis ceſſere Stromata; & pannoſa Legil-
Colrun i⸗ Ethice. Comment. Tom. III. V 2 latori,

Chn

SE

232
larori, ſeu Chriſhiano Soloni, ſuccubuere laſci-
viæ, quas acus, ut faceret ſæviores nocentio-
réique pudicitiæ, in ſericum remolliverat. Sub-
ditur enim textrinæ luxuries, ut non unins Ca:
ſtimoniam Penelope retexat. Quæ atinam in-
trà veſliaria Principum cohiberet ſeſe, nec in
Templa palàm irrumperer. Irrupit, & ſolem-
nioribus profectò feris irrupir, tum potiſſi-
mùm, quum indè eam averruncari oportuiſ-

ſet, & per eos irrupit, quorum debuiſſet ar-

dore ex aris penitus deturbari. Sed benè, ur
aiebam, eſt; nam Phinees adfuit opportunus,
qui ſuæ purpuræ authoritatem tuendo pudo-
ri impenderet, ſlylque mœchantem in Atta-
licis luxuriem confoderet, amoverétque è& Ba-
ſihcis. Tonuit enim & Vaticano cœlo in com-
plurium corruptelam ædium, ſtrepuitque vox il-
la caſtigando luxui ſeverior Tonitru: Domum
tuam decet ſanctitudo Domine. Ac ſi diceret
Antiſtes: Lupanaribus iſta, non Templis, quæ
ne quidem ſpectari vellemus in ganeis. An non
ſuo ſat ſe genio libido jactat, quæ cœlo dona-
vit adulteros, ut obſcœnitas non roſtra tantùm
evaderet, ſed aras ſortiretur? Cœlum per Poë-
tas paucioribus Aſtris intermicat, quàm Adal-
teris. Jam vix licet ſedem Numinis intueri, quin
Religio lippeſcat. Unæ ſacrorum ædes incorrup-
tæ hactenùs perdurarant, inviolatæque libidini.
Vos jam eas proſtituiſtis Periſtromatis. Rariſ-
ſimi ſunt, qui non virus ebibant cum colore,
& quibus textum duntaxat arrideat facinus, non
geſtum. Er verò, quis improbitatem ſpernat,
quam videt enitere ſerico, lucere auro, aris
templéôque receptum? Audierant in Diis laſci-
viiſſe libidinem. Sed Poëtis non plena fides.
Pro comperto erit, non indignas mortalibus ha-
beri poſſe libidines, ſi, ques Diis affingere Poë-
tæ, eas Templa exceperint, non per præconem
& ſuggeſtu damnandass, ſed in pompam Numinis
populis ingerendas, cùm loco conſpicuas, tum
pretio ſingulares. Quem pœniteat adulterii,
ſi ſcortando Leucothoé & in aulæis figurari
meruit, & ſcelere patuiſſe ſibi Odea intelh-

Piaura in Zit? Quis Narciſſum Stromatibus texuiſſet, ſi
Templis

tſeæne. riſſet? quem Poëſi gratiorem Amoris fecit fœ-

D

1

VII.

G.

non ſe puer, noviſſimâ libidinis audaciâ, depe-

ditas, quam frontis concinnitas. Naufragium in
ſuis feciſſet aquis Adoleſcens, ſi iis non ſe aquis
confeciſſer. Vivit enim in periſiromate ſolà He-
ros enormitate libidinis. Quo ſcelere naufra-
gium meruit, eo enatavit in aureum primuùm
ſtromatis ſabulum, tum verò in ſtationem Tem-
pli tutiorem. An raperetur in Templum Ga-
nymedes, niſi rapto viveret immortalis? Quan-
tùm dignitatis criminibus acceſſit, ex quo vos
pictos ad aram thalamos admoviſtis? Terreat
vos cruentus Levitarum omnium interitus, cæ-
ſäque Nobe. Quæ in Achimelechum calami-
tas redundavit, quôd unus in Templo Doëg
delituerit, non orandi voto, ſed libidine accu-
ſandi? Quòd ſi, non evocaſſe, ſed tantùm non
exturbaſle Idumæum & Templo delatorem,
tanto Sacerdotibus cruore ſtetit: Quid iis ca-
lamitatis impendet Sacerdotibus, qui, non de-
latores in Templa, ſed mœchos, ſed fures,
ſed furias, inferri patiuntur, Nobihum minis
& precibus à ſancto rigore revocati? Qui lu-
cem tenebris, qui ſideri titiones, qui Chriſto
ſociari Belial diſſimulant?
Judæis cautum per legem eſt, ne Bove, cum

Aſino conjuncto, latifundia, campéſque pro-

eut. 22, ſcindant. Non arabis in love Jimul & Aſino.

Oliva in Eſdram.

Milertum, penè dixerim, pecoris Moyſem,
quem puduit jumento bovem dehoneſtari: Quem-
admodùm lino lanam ſubſui vetuit. Non in-

duéris veſtimento, quod ex lana lindque contex- Ibid. I1.

tum eſt. Rogaverim, his ità ſub Moie conſtitu-
tis, Primores Chriſſianos, quâ ipſi authoritate,
exemplôque nixi copulare ſint auſi res ità inter
ſe abſimiles, disjunctâſque, unl ſacrificia ſunt,
& chorez, Chriſtus, & Saturnus ? quorum
alter dapem ſuis ſeſe ſervis apponit, filios al-

ter ſuos, non jugulat ſoum, ſed vorat. Ara-

re bos recuſat cum Aſino: & in pecude ali-
quod faſtidium collegæ eſt, etiam inter ſulcos
& porcas. Et ad aram patietur Deus ſecum fi-
carios ſtare: nec eam in ſacrificio Chriſtus ſe-
cretionem exiget à perduellibus, quam ab A-
ſinis debemus bovi vel in jugo ? Non arant
armenta cum degenere; & JESUS adorabi-
tur Quiſquiliis immixtus impurorum? Ut æ-
qua, ità celebratiſſima .Æmiliani Scipionis expo-
ſtulatio ad Senatum fuit, cùm renuntiatus Cen-
ſor adjunctum ſibi cenſuræ conſortem Mumium
intellexit, proſcriptæ indolis, famæque civem;
geſtlurum ſe nempè dixit omnia ex majeſta-
te Reipublicæ, ſi tamen ſibi centuriatæ tribus
vel dediſſent collegam, vel non dediſlent. Illau-
dati contubernio Senatoris non ſe Cenſorem Sci-
pio exiſtimavit. Et ſe coli Chriſius cenſebit,
quem Faunis, quem Tritomibus, quem Cen-
tauris ſepſimus, ſeu ad ludibrium, ſeu ad infa-
miam nitoris, honoriſque ſui? Parem ſangui-
ne, opibus, ordine, & Magiſtratu aſſidere ſibi
Mumium non tulit Scipio, Sellà ſibi duntauat
æ&ι uatum, primas nunquàm relatum aut ambi-
turum in Magiſtratu. Et feret Chriſtus eodem
ſecum Templo dig ari Sirenum, Furiarumque
impuriſſimam fecem?

Authoritate, inquies, Scipio parem Mumium VIII.

recuſavit. At Faunis, Scortiſque, quæ Au-
læis attexuntur propudia, non idem, qui Chri-
ſto, honos impenduur. Hoc ſe Achille eluſiſ--
ſe cenſuram effuſiſſimè gratulantur. Scio non
adorari Tapetia, quùm Chriſtus ad Aram
imploretur. Video tamen rariorem circùm ho-
ſtiam coronam affundi, ſpectatore confertiſſi-
mo, innumeriſque laudatoribus ad aulæa effu-
ſis. Solitarium penè altare ſuſpexi, acceden-
tium ad Stromata dilapſis examinibus, quorum
ſtupor , & admiratio, & eloquentia celebran-
dis diſquirendiſque aulæorum heroibus diſti-
nebatur. Id Chriſto & dedecorando ſufficit, &
irritando. Nemo à Goliæ cæde Davidem re-
ducem Regem, Ducémve ſalutavit. Suus re-
ſervatus eſt Saüli tum titulus ab obvis, tum
honos. Verùm, quod puellarum ſiſtra pau-
16 hilarins, largiuſque Davidi accinuiſſent, itaà
Princeps efferbuit, ut defervere nullis dein-

ceps promeritis potuerit, tum obſequentis, tum Invicha.
verò etiam victoris Adoleſcentis. Dederunt Da- 1. Reg. 1.

vid decem millia, & mihi mille dederunt: quid 3.
ei ſupereſt niſi ſolumn regnum * Non rebtlis
ergo oculis Jail aſpiciebat David à die illa &
deinceps. Suum Sauli regnum manebat, & puel-
larum tantùm carmina in Davidem lætius in-
clinaverant; ſupräque merita celebratus tum
Princeps eſt, infrà verò promerita David di-
laudatus, cun victoriæ ſocium, quamvis non ex
æquo, Saülem adſcripſerunt; qui nec ferrum
in Gigantem ſtrinxerat, & ſolam in caſtris

præ ſe ſegnitiem tulerat, laudato, non cæ- Ibid. 17.
ſo, Palæſſino. Hic vir bellator eſt ab adoleſcentia 33.

ſua. Id tantum in Goliam jaculum dimiſerat

Saul;

I

l; awo⸗
ſuu;
inen⸗
ſms, ii
nbobos tept
ſen. (u
lu,cum .
i& ug
6 poyulis
lebrat in
experte, en
banu. HiH
u, non n
fni Num
, ge 1 .
m Ereril
o Pelt.
zucs; ſel
culoribus cin
relſt .d 5
uis, gi a
Aoremr ?di
Erum oculs,
a non Itani
ſ en Cole⸗
hendi Depr
n equiten
idknqve e
rtſiis ae
e nonthin
Viceu miien
Nije aiiſc
uin an den
Eonn degnie
ils,te ſmin
Crniddäßal
Nnpeamneb
E Abenid cer
eluristelcre
i,e ſen
1önalepen⸗
akerbam F.
Modilteratun
Eiin acecel
am Arcam
Ubor Megnu
Ehu;clnan
elen, ſd
Temis ollri
bbathini
Ft, imperin
herandl cn
. Kiral V
fainge i
lin it n
kaſtii
icht,

.

nnrun Eeca

3 eun ) in
eurgckri
Urlmmime
puoumn Gn
In n Cler
Waiheu

Mkn
kien
ne Mn.
gie en .N
Aihetie⸗
nain in
diſei
lann
1, fd
ord Nn
Molke 3.
inkr n
uſan,.
Orlut
Juan
4 N i
t A.
nun ! Ur
hiruen⸗
nuntats (
tem Mni
Nedeiſ
er i
tnurue m
lcdlen l⸗
(klenge
ii Gre
,gn
m, en drt⸗
Patengt
An Atri
ſbi dnu
un Arant⸗
Ckriduseten
h,luininne

ren Munin
e, ge N
gem, gült⸗
Achietl..
ur. Mln
Gos d Nn
emn Clin dd
re aulii.
20 alui
Veni ter
Uibus, vond
Ennii lellit⸗
Peretbes
do hen,
Dawiden l
Nanit. ⸗
b obrin n
vun Nn
ceinulen,i
ge olls r.
blegeni Mn,
. Dum en
elerut:
NMr ſellt
1/
mebl Ae
lluu /

ℳ D
erna
6

=

De Cyro Rege. Cap. XXVII. 233

Saül; quod Lilium, non telum, eſt, nec caſu-
ri ſaxum, ſed ſertum pugnaturi. Et tamen,
quòd inertiæ ſuæ non ſubderetur laurus trium-
phantis, ità Saül excanduit, ut relictum ſibi à
tribubus regnum deſpueret, cædique optaret mi-
ltem. Quam in nos juſtius exardeſcet Chri-
ſtus, cùm, ſe relicto, accurſum fieri nobilita-
tis & vulgi, viderit ad adulteros; quorum mo-
dò populus opulentiam ſtupet, vafritiem modô
celebrat in laſciviis, fehcitatem modò invidet
expertæ, expletæque libidinis? Ibi Saül lauda-
batur. Hic Chriſius negligitur. Ibi nemo Prin-
cipem læſit. Hic Chriſius vulneratur. Trium-
phavit ibi Saül cum Davide. Calcatur hic Chri-
ſtus, non triumphat. Quis enim non ſcit, ſine
injuria Numinis, à nullo ſuſpici aduhteria poſ-
ſe, quæ ſi placent in aulæis , Chriſtus, eo-
rum ſeveriſſimus Cenſor, placere ad aram
non poteſt. Atenim Chriſius adoratur, iſta
verò ſpectantur. Adoratur? Sed raptim; ſed à
Paucis ; ſed à tenuioribus; ſed ab iis quoque

cultoribus citô deſeritur. Quis enim ab ara non

ſeceſſit ad Stromata ? Quot hæſere Peripetaſ-
matis, qui ad aram ne acceſſerunt quidem ?

Adoratur? Scilicèt, latria genibus definitur; cæ-
terùm oculis, animo, admiratione nemo ad au-

læa non litavit. An ità genu Divinitas capitur,
ut ſi eo colatur, frontem, cordaque pati poſſit
impendi Deorum, Dearumque complexibus?
Non equidem ego tam hebetem Divinitatem,
ſtolidamque cenſuerim, ut ſibi genu factum re-
putet ſatis, averſis à ſe in Faunos oculis, ammiſ-
que mortalium. Ità id loci, temporiſque actum
videtur mihi cum Deo, uti cum magna, in Italia,
Principe cujuſdam tum imperii Sejanus, quam-
quàm non petulans, ſagaciſſimus tamen, agebat.
Is, cùm negotiorum ad ſe molem omnem aver-
tiſſet, ne familiæ, & ditionis Liviam videretur
omninò abjeciſſe, ut erat prudentiſſimus, demiſſi-
ſimis eam verbis demerebatur, eâmque in popli-
tes ſubmiſsâ cervice affabatur. Ubi adveniſſe ta-
bellarios reſciret, literarum illicò faſciculis reſigna-
tis, eas ſeponebat literas, quæ officiorum, rumo-
rùmque, plenæ, mihil, quod attineret ad imperium,
afferebant. Ergo cùm inanem, ſed grandem ejuſ-
modi literarum faſcem collegiſſet, turbulentus &
ſerius accedebat ad Anum, olim regnatricem,
quam Arcanorum participare ſimulans, ſalutatio-
nibus Magnatum, & Paganorum poſtaulatis elu-
debat; cùmque abundè arcanorum exortem, fre-
mentem, ſed diſſimulantem, conſiliorum pig-
mentis coloraſſet, eodem officiorum apparatu
abibat à Principe. Quem ille morem retinuit ſem-
per, imperii in mulierem diffusâ umbrà, ſibi verò
imperandi commodo, jubaréque unicè relerva-
to. Hinc ad Viduæ velum ingens negotiorum,
virorumque juſtitium; quæ primo in cœnis ac-
cubitu aut contenta, aut videri ſatagens cumu-
latè eo ſibi ſatisfactum honore, regni ſeſe patin
abſtinebat, quâ ſe cliens ingurgitabat, ſcamno
licèt diſcumberet. Hi fuere regiæ domus per
annorum decadas, quotidiani, extrà circum
& arenam, in ea tum regia ludi. Noônne tibi ità
comigiſſe Chriſto videtur in Templo? Faces,
acclinationes, & thura Hoſtiæ impendebantur.
Populorum concurſus, oculorum conjectus, ani-
morum ſtupor, honoraria quaſſantis ſeſe, con-
cutientiſque turbæ fluctuatio in aulæorum littus
allidebantur. IIlis derinebantur gregari, patri-
ciique. Illorum pretio, geniéôque primores abri-
piebantur in Templum. De illis ſermo & concer-
tatio, & commemoratio in epulis, in quadrigis,
Ethic. Comment. Tom. III.

in Senatu menſtrua, annuâque Fronde, ut ſemel
dixerim, divinæ Victimæ litabamus, poma, fru-

geéſque mentium ejectabamus in ſtromata.

Demus tamen eodem planè plauſu, ſiuporé- IX.
que à non impari multitudine hoſtiæ, aulæiſque
erlitatum. Num proptereà non à vobis violata
Pivinitas eſt, peſſimorum aſſeſſu, conſortiéô-
que? Quis Rebeccæ angores ignorat, queſtuſ-
que cum Domino de ſtrata ſibi in utero arena
ad luctam expoſiulantis? di ſic mihi futurum gan, 25.
erat, quid neceſſe fuit concipere? Sed citô intel zz.
lexit, conflictationem illam, non viſcerum, ſed & acoh⸗
fœtuum eſſe; quorum quoque diſſidium didicit, iupiorum.
ne uteri quidem ſanctitate, anguſtiaque ſedari
poſſe. Duæ gentes ſunt in utero tuo, & duo populi Ibid. 23.
ex ventre tuo dividentur. Vidiſſes impatientem ſrvantia.
contubernalis Jacob vixdùm membris inſiructum,
in illa alvo pancratiaſten tamen agere tam impla- TZemplæ pi⸗
cabilem in Eſau, ut à lucta non interdin, non no- n, ao⸗
Ctu interquieſceret. Nullas cum fratre agitabat in- Rehontſta-
ducias quem modò dextera depalmabat, modò za, non or-
lævæ digitis in pugnum coactis, contundebat, *ui
modèò lateris trudebat impulſu, comprefſu totius
modò corporis obterebat. Quæ omnia futurus
Patriarcha, non rationis, (qua tunc carebat)
magiſterio, ſed naturæ à Deo motæ inſtigatione
Ccomplebat. Videbatur nullis carere ad prælium
armis, qui penè membris carebat ad vitam umi-
verſis, miles & embrio. Nuſquam effugium à fra-
tre Elau nanciſci poterat, ſeu beneficio latebra-
rum, ſeu umbrarum maleficio: nam ſagax Ja-
cobi odium hoſtem ubique rimabatur, cæde-
bätque; & quamquaàm nondùm infans dentüſ-
ſet, ammordebat tamen æmulum, & , qua li=
cebat, inviſa membra lacerabat. Nunquàm ve-
rò in utero matris ſimul aderant pueri, ſed avitæ
conventionis quaſi hæreditate adſperſi, ubi ad
ſiniſtrum matris latus alter deflexiſſet, in dexte-
riorem ſe mox alter parentis ſinum abdebat. Ad
luctam tantùm conveniebant, cæteroquin diſſitis,
quantùm inter ſe poterant, vitæ palæſtris exer-
cebantur. Terrarum contractior Orbis Pom-
peio, Cæſarique fuit, quibus in unam ſolii bre-
vitatem Mundi tunc tripartita laxitudo coierat.
Jacobo & Eſauüi in ſuas, & contrario, uterus regio-
nes partiebatur, Africam in iis anguſtiis deſignan-
te odio, abducentéque Aſiam perexiguam ab
Europa, penè dixerim, abbreviata, ut alter ab
altero frater, non tam loco, quàm Mundo, etiam
intrà punctum, diſtaret. Et tamen non lautiùs
vivebat Eſaü, quàm Jacob; nec ille laxius;
quam is, degebat in utero. Submittebatur ſua cui-
que ſportula: & livoris occaſio neutri dabatur.
Undè ergo, ſine rapinarum jurgio, conſulti fe-
ciales, ruptumque naturæ fœdus inter geminos?
Pati Jacob non poterat tam à ſe fratrem indo-
le diſſitum, tam ſe propè ali, educarique. Itum
proindè, ductu indolis, in arma, telaque ſup-
peditavit indignatio; quæ Thebanis fabulis fi-
dem penè conciliavit, in arenam certaminis al-
vo dehiſcente parientis. Parem germani ſor-
tem, ſedémque Jacob deteſtatur. Et ſecum
in Templo Chriſtus morari heluones, laniſtas,
Ppubulcos prærogativ tantuùm Libidinis iaſi-
ghes, impreſſôſque belluatis patietur? Mjorem
eſſe diximus panegyrim ad aulæa, quàm ad aram;
quod nemo dedecus non vidit. Sit tamen idem
ad utraque concurſus. An id non Chriſto contu-
melioſum & non ferendum? Si adæquatum ſibi
fratrem penè Jacob confecit, ſcabritiem, tor-
vitatémque pertæſus in conterraneo: Conſor-
tium JESUsS perferet furacis Mercurii;, ferocis

2 Martis;,

234 Oliva in Eſdram.

Martis, laſcivæ Veneris, Jovis inceſtuoſi, ebrioſi
Liberi, ligurientis liberos Saturni?
Videor mihi, hoſtiæ perruptis velis, in hæc
audire verba pertonantem JESUM. Quis huc
intulit Nemora Impurorum? Quis me decoran-
dum cenſuit fornicibus coloratis? Unionem ne-
mo chalybi illigaret. Et pyropos cruoris mei „&
meæ carnis carbunculos quis libidinum teſtæ in-
fodit? Honoratior inter ſicarios pependi, quàm
nunc à vobis ſocior impudicis. Ex illis Vates al-
ter evaſit, exticitque meæ præco innocentiæ. Hos
inter (quos mihi appinxiſtis) profanos, quis
mei gratià divellatur à vitiis ² Duriùs, mihi cre-
dite, in Ara perſtio, quam perſtarem in Cruce.
Pungor enim acerbius criminibus, quat convi-
ciis. Neque verò iſthæc mihi, non vera, ſed ex-
picta, dicatis velim flagitia. Id me, ſiquidem,
imbecillitatis arguet apud inſcios, ſi ſcelus, quod
vici, dàùm graſſaretur, non illud aboleo, dům
expingitur: ſi non erado & ſtromate, quod è
Mundo expunxi. Palpitavere ſub mea Cruce fa-
cinora, quæ hic circùm meam aram auro, ſe-
ricôque luxuriant. Ergo, qui alumnos olim meos
nudavi, meos hoſtes auro perferam paludatos?
Hi me ad aram ambient, quem in lembo de-
ducebant Apoſtoli? Ubi Petrus, qui pro me pu-
gnet? An Petro Apollinem ſuffeciſtis, qui me
tam lyrâ opprimat, quàm me telo Simon pro-
pugnavit? Ubi Joannes, qui meo pectori val-
lum jaciat cervice ſuà 7? An Martem præ illo
expinzxiſtis, rubum nempè pro Lilio? Andream
nequicquàm ſcrutor in velis, quem ſi quæro, in
Plutonem incido, qui laſcivire poſſe Orcum
mentiatur. Hoccine mihi amphitheatrum exci-
taſtis, cujus vel Mehemetum puderet? Thea-
trum ille ſibi virilius conderet, bellicoſum ſcili-
cèt, non belluinum. Æquaſtis me vos ſanè Sar-
danapalo. Confertius quin me agmen circum-
vallat puellarum; hécque duntaxat diſcrimine,
à Semiviri gynæceo Templum Numinis diſtin-
guetur: Rariora circùm Aſſyrium exempla lu-
xuriæ ſunt, quibus ego cingor innumeris. Sum-
ne Chriſtus, an verò haberi cœpi Antichriſtus?
Me certè Joannes haud Agnum ſalutaret, qui
& Mundo peccata diſpungerem, cùm tot, me
præſente, flagitia gliſcant in aulæis. An, ut Pe-
tro angues ad epulum expiavi, ità crimina in
Temph pompam virtutibus adæquavi? Cur tor-
petis, Levitæ? cur non deſævitis in mœchos?
Sedenim Sacerdotibus ſuis hanc feliciter Moy ſes
ſeveritatem imperavit, quam ego à meis nequic-
quam efflagito Sacerdotibus. Quod illi ſumpſere
ſupplicium de armata, affinéque libidine, id vos
ne ſtatuetis quidem in exteram & expictam. Vi-
ros illi audaciùs dejecere ſcortantes, quàm vos
effigies perduellium depellatis. Nemo iſthic fe-
rienti repugnat. Et nemo tamen torpentem li-
bidinem adoritur. Vos, vos, Levitæ, auratum
iſthic fornicem, quem zelo non deſtruitis, ſtru-
Xiſſe putabimini pPatientia. Prægreſſi ſunt ſuis
pompis Optimates illecebras Domitiani. Thea-
trum ille ſtruxit & marmore. Hi de theatris Ec-
cleſiam concinnarunt. Suos Cæſar lapides Tibu-
re abduxit. Structuræ ſuæ tophum, hi deduxere
& Parnaſſo. Quis crederet à Sacerdotibus Aaron
in ſuo ſanguine humi ſterni, cædique adulterium:
Et, ſilentibus Melchiſedechi Sacerdotibus, tam
eſle non inviſam libidinem, ut adulteros ſerico,
auréôque prætextatos palam & Templo, honoris,
pompæque gratia, Ararum Domini ſuſpende-
rint? Hæ, ut opinor, & Chriſto querelæ contrà
propudia. Quam noes concionem iis Pauli vocibus

concludemus: Fornicatio autem & omnis immun- Eph. 5. .
ditia, aut avaritia nee nominetur in vobis, ſicut
decet ſanétos. Quid ità umbratile, fugâxque, ut
vox? Et tamen tam tenuem, brevémque Libi-
dinis imaginem, nec in circumſtante Epheſios
aëre, penicillo voluit Apoſtolus adumbrari lin-
guæ, quòd ſimulacri umbrà pollui poſſe crede-
ret ſanctimoniam Chriſtiani pectoris, quod Tem-
plum eſt Numinis. Quid perſcriberet Paulus, ſi
quas noluit libidines aeri per verba imprimi, eas
videret auro, ſericôque contextas affigi Tem-
plo, oculiſque adorantium exponi? Tenues, imò
inaſpectabiles, delineari vetuit figuras intempe-
rantiæ: an eas ferret multo auro exprimi in au-
læis, ut ad aras palàm explicarentur? Ferret val-
lari Chriſtum ſacrilegis, qui luci umbras noluit
ſociari? Compleri pateretur Templa lenonibus
coloratis, qui laſciviæ nomen ne trajici quidem
per labia tulit ſacrificantium? Fulguribus è& cœlo
extortis auream Paulus Pentapolim exureret. Si
enim pati Petrus non potuit veſtigiis Simonis foe-
dari aerem, quòd ætherem aſcendentis in Cœlum
Chriſti apotheoſi crederet conſecratum: Parine
poſſet Paulus unàã in æde morari Chriſtum, &
Jovem, Polyphemum & Numen?
Adeòône, inquiunt, ferociret Paulus, Chriſti XI.
hoſtiæ impurorum imagimibus junctis, ſi ſpinis
roſas natura conſepſit? Si Deus carne vallavit Sie Religie
ſpiritum? ſi lex Zgyptiorum ſpoliis Tabernacu. ni , d.
lum ſtruxit? Si Cœlo poſt Lucem tenebræ in- lga.
ſeruntur? Noônne grana ſtipulis includuntur?
Nénne legimus Uniones & conchis? Nonne in Netgio &s
putaminibus fruges, teſtis, & valvulis penè ſe- zrnlas
pultæ naſcuntur? Quis aurum ſcoriæ copulavit, non infa
niſi Deus? Si ergo contraria ità humi, ita in pe-“.
lago, ità conjunguntur in Cœlo; & fœderis ne-
mo author eſt, præter Numen : ſubiraſcetur
Deus, ſi ſtromatum paleas cum electorum triti-
co junxere familiarum Principes, & Ccoactis in
unam Templi ſpeciem ſanctimoniæ, ſcelerüm-
que gazis, fecere ipſi quoque utraque unum?
Quid de Pavonis nitore pedum detrahit ſcabri- Deo &
ties? Imò quanta ſideribus accedit & tenebris lux? NMausdo
Morati ſunt unà in domo Iſaac & Iſmaël. In a,r
uno quievere thalamo Rachel & Lia. Unam naturæ
intrà Rebeccæ alvum cum Jacob Eſaü adolevit. en.
An ruborem coralia exuunt, ſi algis, areniſque
miſceantur? Vir infidelis, ut Paulus ait, ſancti- Dey ne-
ficatur per mulierem fidelem, & hæc viciſſim e ha-
quaſi Lunæ orbis, ſi fidei ſit exors, Religionis ſici, &
haurit jubar & viro. Ignis, ſumique una ſunt in- Rels.
cunabula, nullo lucis incommodo. Cur ergo, ità 7
conſentientibus inter ſe cæteris, hilariora à Chri-
ſto ſimulacra ablegentur? Hujus nobis diſſidii
