Necdùm totus cubiculum intraveram, cuùm
honeſtiſſimi ad me Clerici accurrerunt, roga-
runtque, an Amiſtitem ſalutatum acceſſiſſem.

7

Pſal. 4. 9.

VIII.

Nullus in ſacro agmine non Samueël. Nullæ in

eorum habitu ſordes, & nullæ fimbriæ. In ta-
los toga promiſſa, eâque lanea. Tenuioris pal-
lium tramæ, nemo in glomum convolutum, ſini-
ſteriori aleæ ſubdiderat, ſed utrinque in togæ
oram defluebat ex humero. Collare, non pin-
natum, ſed ſimplex, haud in morem carbaſi
pandebatur, ſed numerosè adſtrictum, nec ſqua-

Sacerdot;
habitus in

cubhiculo

Praæſulume

lidè diſſolutum, cremore rigens temperato, ſupre-

mam thoracis oram claudebat. Verba, ut ha-
bitus, ad honeſtatem compoſita. Nihil & labiis
aut turgidum, ast ſcurrile. Labia eorum li-
lia, ſtillantia myrrham. Imòô mala punica eo-
rum mihi viſa ſunt labia. Non enim adul-
tus abeſſle poterat pudoris Autumnus à con-
clavi, ubi tam beato vere temperantiæ Aula
recreabatur. An non pudor pomifer eſlet in Sa-
cerdote, qui tam erat in ſervitiis florulentus ?
Cùm præſertim, ut in pema ſuccus abiret, fo-
lia penitùs projeciſſent, eraſo mento, & ad cu-
tem accisà cæſarie. Autumnus porrò, pudici=
tiæ foliorum defluvio deſignabatur, & cincinno-
rum pampinatio excoquendam felicius mentis
frugem Colo, Solique exponebat. Nulla in pa-
rietibus periſiromata. Tectorio opere politiſſimi
muri galaxiam exhiberent, miſi lac Paulus
adultæ jam domui ſubduxiſler, ſolidioribus in
Dei Templum eſcis excreſcenti. Ne tamen
vel murorum nuditate pudor Antiſtitis lædere-
tur, pictis ſubindè tabulis, aureis quaſi bul-
lis, carneus albarii nitor tegebatur. Inter alias
verò tabulas, duæ præ cæteris ſubeuntium in
ſe oculos, ammôſque convertebant. Judithæ al-
tera erat, non qualis expingi ſoler, Holopher-
ni fucum factura pigmentis, ſed ut eam inte-
rius in viri domo cubiculum admittebat, ſac-
co, cinere, abſtinentià, lacrymis cruori ho-
ſtium, fünerique proluſuram.
Sol ille pulchritudinis in ſuis feliciter lacrymis,
ne occideret. Occaſus enim venuſtatis Orien-
tem parturit pudicitiæ. Nec ad antipodas vergit,
ità occidens pulchritudo, ſed coœlitibus ſociatur.
Meridies ſiquidem pudoris effulgurat, ubi in
mare frons occidit lacrymarum. Quamquam ah

Occumbebat

3 Iudich in

madebat, & alia iis foœmina lacry mis merſaba- Aniiſtitis
tur. Nam Judith efflebat, ſed Venus naufra "abula la⸗
gium patiebatur in luctu. Quæ etim ad incen- ymoſa.

dium terrarum è pelago emerſerat, Viduæ la-
crymis deprimebatur. Horrebat novam vim
aquæ Cupido, qui tædas ſuas fluminibus inex-
tinctas, Judithæ roribus fumare querebatur lua-
ce, ignéque deſtitutas. Et in meri quidem
rubro, unus cum ſuis curribus, ſemélque Pha-
rao eſt interceptus: in pelago lacrymantis, to-
ties cum falcatis curribus & quadrigis deau-
ratis hauriebatur Cupido, quoties Judith ef-
Hebat. Id quoque Mare non malè rubrum ap-
pelletur, quod à rubore profluit Caflitats.

2 Sed

.

160

Sed in Ethiopiam per mare rubrum adnavi-
gamus. Lacrymarum veròô ſi pelago vehare;,
nunquam non longiſſimè abſcedes ab thio-
Eeccleſiafi. Pia: imôò ſi thiops & littore ſolviſti, in ſta-

PDikturæ
Jankia.

corum tionem appelles Nazaræus. Hic, inquam, ſuam
pon* e. Qupido ſortem lamentatur, quòd ſcilicèt, qui

Europas nare olim docuiflet, & maria trajice-
Ornaus reé, & tam anguſtis fletuum vadis enatare ip-
non vanm. ſe non poſſet. Nec ſuam modò Judith pudi-
citiam ſuis lacrymis abluebat, ſed ita lacryma-
barur in tabula, ut quiſquis eam intueretur;
ardere non poſſer. Libidinis quoque tna ea-
rum ſpectaculo lacrymarum refrixiſſer, . &
globos convertiſſet in lilia. (Auſquis Sire-
num illecebris vallatar, poëticam ab Ulyſſe ce-
ram non mutuetur, ne libidini auſcuket, ſed
ad ruentes & Juditha lacrymas, ut obſurdeſcar,
accedat. Habet temperantiæ quoque Jordanes
catadupas ſuas, quæ Nilo fragoribus antecellant.
Non enim ex Æthiopia, ſed è coœlo lacrymæ
ruunt, ne in Ægyptum accola prolabarur è
cœlo. Ego certèé, ut lacrymantem in tabula
Juditham aſpexi, ità obſurdui voluptati, ut nec
Amphionem, Orpheumque exaudiſſem. Nihil
nim ad conciliaudum pudorem, odiumque
.. . incutiendum criminis opportunius, validiuſ-
que, quàm florentiſſimæ Viduæ macerata lu-
ctibus pulchritudo. Jordani ſepties Naaman
merſatus eſt, ut à lepra ſanaretur. Judithæ vi-
ſus tantùm Jordanes quemvis Syrum à te-
triori longè ſanie repurgaret; nec intuentis ul-
cera in carnem pueri mollirentur, ſed in rigo-
rem Senis, Judithæ viſis lacrymis, rigerent. Du-
bitas ſuis Regulum oculis interimere, quem
viſu perſtrinxerit? Non ſpectat Judith, ſed
ſpectatur, & interficit petulantiam. Pudoris por-
r pictæ, fictæque lacrymæ; ſed intemperantiæ
clades, funeriſque inferiæ non pictæ. In hoc
ſi conflixiſſet pelago Antonius, à Cleopatra,
non ab Octavio, defugiſſet: & quam mari
flammam incendit, tela, tabulaque reſtingue-
ret. Neque enim Cleopatram ſuſpicit, qui Ju-
ditham aſpicit. Nam ut Cleopatra Unionem
aceto maceravit, ſuis ità fletibus Juditch & Unio-
nem diſſolvit, & Cleopatram. Naumachiam ſuis
plané lacrymis fundit, panditque Vidua; in
qua nulla prorsus cum lyra Siren natat, ut mer-
gat. Ut proindè liceat affirmare, in Sacerdotis
conclavi, libidinibus atque laſciviis naufragium
& tabula cieri. Quod cùm dixero, Erythræum
malè lacrymas expictæ Judithæ appellavi. Ex
hoc ſiquidem freto lapilli, conchæ, uniones,
reliquâque libidinis ſupellex non extrahitur ad
illecebram ſceleris, ſed in ſtragem mergitur
criminis. Quis enim luxuriem, pompäm-
que non damnet, ut Juditham flentem vide-
rit in tabula? Ad has lacrymas, muliebri, vi-
rilique mundo nemo non dicet: Ite peſſum ma-
læ cupiditates, ipſe vos mergam, ne mergar à
vobis. An viro laſcivire libeat, ubi ubertim foe-
miga lacrymatur? quæ, amiſſo viro, ideò ca-
put videtur amiſiſſe, ut quemadmodùm Nili ca-
tadupas ad Jordanem ſuarum tranſtulit lacryma-
rum, quò nos obfurdeſceremus illecebræ; ità
(quæ gloria Nili eſt præcipua) non abſtruſo,
ſed amiſſo prorsùs capite, Jordanem ex ſe fluere
coget, & Vidua & lacrymoſa. At innocentiæ
ſine capite profluens, cruoris brevi faciet Euphra-
tem ſine capite redundare; cùm ipſa, ſine viro,
intrà conopeum efflebi, &, ſine foœmina,
Holophernes in ſtrato cruentabitur. Verùm ſtre-
nuior in tabula Judith lacrymans, quàm ſan-

Oliva in Eſdram.

guinaria in tentori. Etenim in conopeo;
ferro impetit Holophernem: pertulantiam lu-
ctu obtruncat in cubiculo. Laſciviam ibi ſier- 41, “
nit, ſed jacenutem. Hinc ſtantem libidinem d ſzritn.
allidit. Ibi de ſopito ſcelere triumphat: hic vi- cualum gu-
gilem , & ſpeculantem nequitiam extinguit. sdr
Ibi Bethuhiam, ne Babyloniis pateat, tuetur. runt Ador,
Hic tradit Ifraeli Babylonem, ne dicam, Ba- Heſsnue,
Pylone condit, ſiruitque Hieroſolymas. Quiſquis Silane eg.
enim ante tabulam efflentis Aſſyrius conſſitit, los imen.
ab ea abiir Iiraelita. Davidem quis in poſie-drunt.
rum miretur ovantem de gigante? Vicit, ſed
pugnavit. Non pugnat in imagine Judith, &
triumphat. In arena Davidica, qui cadit, non
vivit. In Judithæ conflictu, qui ceciderat, ſur-
git. Ille ſaxo pugnavit. Hæc debellat, non
bellat. Quidnam fortius, ſaxum confligen-
tis, an efflentis lacrymæ ? Frons Gigantis car-
nea ſaxo diſſiliit: lapidea fletu corda frangun-
tur, & devicta lacrymis pectora rumpuntur
in lacrymas. Cor devictum ſuum parturit,
paritque victorem: luctuque Viduæ in fletum
moœchus remollitur. Spirantem nunquàm ho-
minem homo pictus expreſſit. Hic expictis la-
crymis, vivaces, veræque lacrymæ expri-
muntur. Colorati puerperii non adumbrata pro-
les, ſed verax eſt. Tanta eſt majeſtas, ſancti-
tâſque Sacerdotis, ut ejus vel tabulæ portentis
illuſtrentur. Porrò in paradiſo, de limo veterem
Deus Adam effinxit. Plùs quaſi videri poreſt,
quod agit Judich in tela. Veterem in novum
hominem fingit; utque novus perſtet Adam
& veteri, non limum excoquit plaſtes colora-
ta, ſed emollit, nec infert in fornacem, ſed
extrahit & fornice. Novæ iſthæc commenta fi-
gulinæ, ſed operoſæ. Carnis namque argilla, ſi
uratur, non obdureſcit, ſed diſſolvitur. Si la-
crymis Judithæ maceretur, lapideſcit, non ſol-
vitur. Gutta enim lacrymantis non cavat la-
pidem, lapidem facit; imò, adamantem è limo
facit, in gemmeam obdurato animo temperan-
tiam. Ergo, cùm in cryſtallum aquæ concreſ-
cant, lacrymarum coagulo depictarum, cry-—
ſtalla carnis ſolidantur in gemmam. Spectator e-
nim tabulæ, tantam ex imagine haurit caſtimo-
niam, ut nec flecti poſſit, nec frangi. Facit ſup-
poſita oculis tabula, ne animus exuratur. Nimi-
rùm quæ lacrymatur in cinere tabula, non ex-
citat, ſed reſtinguit incendium. Nam cineres
Judithæ, carbones non fovent doloſos, ſed offo-
cant. Pœnitentiæ ſiquidem cinis, deſolatorii ge-
lu ignis, non cinis eſt. Foœdari aſpectu Judithæ
metuebas? Lacrymoſa, & cinerulenta non macu-
lat Fœmina, ſed emaculat. Cinis enim, & fle-
tus in pudoris lixivium coaleſcunt, quo ſor-
des eluuntur. Hoc ſi Troja inſpergeretur ci-
nere, non arderet. His ſi ſe lacrymis ſpectaret
Narciſſus, non in Narciſſum defloreret, ſed
effloreret in Lilium. Defloruit enim miſer,
dùͦm floruit, qui profluente uri cœpit, non
rigari. At, qui de Judithæ lacrymis ſibi ſpecu-
lum concinnaverit, is, ſi Narciſlus fuerit, verte-
tur raptim in rubum, ut convertatur in Roſam.

Quem enim libidinis non poeniteat, pudeâtque

luxuum, florentiſſimâ vis Viduâ ſacco, luctu-
que confectàâ? Hoc ſi ſe habitu Amnoni Tha-
mar ſtitiſſet, febrientem libidine fratrem, quem
æſtuare forbitiuncula docuit, frigere lacrymis
coëgiſlet. Sedenim una eſt Judith, quæ genarum
ſuarum pulchritudini naufragium paret ex ocu-
lis, Scyllamque alteri, alteri autem Charyb-
dim oculo defigat, ut per adobrutam tor fle-
tibus,

, Fui ihih
700, e
M 4
oehiis.
Glenn, in
Gjis fuctu
ule os
ium hann
mra ſe ger
ilfinisdom
1 fickuta gil
n bule
ſpriginen
Ergione
ikbatu,
Aei, len ani
lrbin. Na
„ MIg, & i
ahnn (un
ie, n Pan
3 WcN lne
¹ nel, N I
Nn kuls inte
nn ue d
erginur,
ne klu
r eid,
N (uiei
ſtn reli vol
in eris ge
Gülaru.
fhun, non wr
Uunig ferielte,
Ee Chiilimi,
lu, ſti beſin
Rule, & ui
1 enteneris
Etslelinclss ad
n ene (ni
Ellt Ann
ilbnineben
inn iche,
lrdr, nu
e mn e 4
n E Mopocz

—

ddndde
nen 1
D iile
Bün S
Are “
einger 33
, Nenl N3
onin e
n M. N
Mit
luin, 5
icalt,
BD
n,
onlir.
Ilganner.
ce firn.
TInpunn
n unn,
Lein Hen
ngben ke
erſicu l.
Onz eſhti⸗
unbeunt
is, ſct
le utt
imo krnn
iceiſort,
n in wyum
Elkt Adan
es hdr.
Nnnen ,I
CNNena I.
DkE
elen,mnl.
Don H
naglenklin
, Euler.
gæ CCN—
hrum ,6.
echert
aunt ino⸗
ngi Ruly-
me Mni.
buh, er
Nann hekt
is, Eaohr
Eohnti ⸗
P udte
na non al .
enin,Kte
m, I l⸗
helgeenl 0
Polelin
elorene, 6
enin Me,
oelt, M
nisſbiſe⸗
8Cei,, en
tn Nane
I, Ml

.

41
ſco,

— *

tibus, & Ccruciatibus faciem; intuentium tutò
velificer pudicitia. Judithæ vultu pudor facilè
hauriretur, niſi eum honeftiſſima vidua per Cha-
rybdim Scyllämque trajiceret, per quæ mon-
ſira pudor feliciter enavigat. Nam, niſi faciei
taguar ex fretum aſperetur in cautes, in molliudinem ge-

Picuris narum impacta ſpectantium pudicitia diſſilir,
Nanéi. Conciſa penitas, effractâque, non ſcopulo, ſed
gontetip. *vOâ. Suam ipfſa pulchritudinem merſit, ut

„um teme- alieno pudori portum ſtrueret naufragio ſuo.

dium La- Suis aiebat genis Vidua, ipſa vos ego mergam,
ice⸗ ne vos, ſpectantium, per me oculos demerga-
tis. Niſi lacrymarum vos fluctibus obruerem,
naufragium ſiccæ cieretis, quod naufragæ ſub-
movebitis. Muhieris enim ſi tranquillæ genæ
criſpentur, malacià deprimunt intuentes: ſi la-
cryrnis fluctuent, ſtationem comparant peri-
tutis. Ite vos peflum, ne ullus per me peſſunde-
tur, niſi is, qui, ſubductâ Bethuliæ aquàâ, nau-
fragium patriæ parat Holophernes. Ità picta
contrà ſe declamare videbatur Judith: adeò in
Antiſtitis domo contrà pigmenta, & pro pudore;
ne pictura quidem elinguis eſt, & eloquentes
ſunt tabulæ. Ubi enim nemo garrit, nulla res ibi
pro religione non orat. .
IX. E regione Judithæ centenarius in eremo Pau-
lus viſebatur, exquiſitiſſimè coloratus. Utram
alteri, ſeu artificio præferrem, ſeu ſanctimonia,
S& aulus Reſciebam. Nam dactylis inter ſaxa Paulus in-
in eremo nutritus, & palmâ prætextatus, rigore rigari
Gur teſtabatur Chrillianæ victoriæ lemniicos. Quis
dubitet, an Pauli animus triumphaverit, cujus
Dz⸗ vel caro palmata eſt? Mortuis Adam exuviis
Sancéka.

contectus, ut tranſgreſſor funere veſtiretur. Pal-
mis Paulus integitur, ut victorid innocens in-
duatur. Quæ dudùm tunicæ, damnationis erant
inſignia, jam ſunt inſtrumenta triumphi: nec
morte tegimur, ſed palmâà conveſtimur. Et tum
certè Paulus aà tyranno aufugerar. Què vic-
tor deveniet, ſi transfuga devênit ad pal-
mam? Qui eà & enutritus & tectus, trium-
pho & veici voluit, & indui; ne aur exterius,
aut interins de Satana non penitùs videretur
debellatum. Si Chriſtiani milites à Cælſare
fugiunt, non ut otio diſtabeſcant, ſed ut diu-
turnius periclitentur. Luctantur enim ſoli quo-
que Chriſtiani, & ne triumphare non poſ-
ſint, ſibi bellum indicunt. Pugnat comra ſe
Paulus, & uri timet, quamvis nivibus obrua-
tur centenariis. Veretur, ne ſenectutis gla-
cies reſtinétis adoleſcentiæ carbonibus colliqueſ-

omnia ju. Cat, & ignem ſubveretur in ſilice. Pugnabant
Kis vope. Pro carne Colites, quam Paulus arctiſſimè

er n obſidebat.

n, Annonam quotidiè Angeli corpo-

ri ſubmittebant, quam ſenex carni in toxi-

cula alit, cum converteret. Reficiebatur enim, ut ſe con-

sire ficeret: vivebat, ut quotidiè moreretur. Nihil,
inquiebat, tuis, caro, epulis profeciſhi; nam
Myrifca- iis non me ad illecebram inſtruunt Supe-
tio erporis fi, ſed provocant ad ſupplicia. Si enim tum
in Paulo. quoque, cùm è& cœlo annona demittitur, mi-
Paip iſtratur à corvo: quis non videar nunquàm
Chrigo. Coire poſſe delicias & candorem? Me aleret co-
lumba, miſi me epulæ infuſcare poſſent. Terre-
næ quam nos denigrare conſueverunt eicæ ,
ſi ſupernæ à Corvo dapes importantur! Et ſi
Monifßea. Pane atramur, quis candidet attagene? Tua te,
onen à Caro, auxilia produnt; & tuus te plane de-
ſtruit ſiructor. Nunquam ego te, corpus, enu-
Peuli ad lam, foveârnque, quùm te à Corvo videam
Eerſuumque Enutriri. Quis ſaginari miretur Evam à ſerpen-
Me, e: te, quando Paulum reficit, alirque Coxvus 2
ute Ethic. Comment. Tom. III.

Gratie coo-
peranaum.

De Cyro Rege. Cap. XINX.

161
Semper aut venenum eſcæ acdeſt, aut ſqua- Slek
lor. Conviviorum architriclini ſunt, in poma- “ ee
rio Anguis, Corvus in deſerto. Hic tetrior; ille
nocentior eſt. Adeò, nec innocentia epulari
cum ſuperis poteſt, quin ſibi metuat à nigrore-
Refugiebat à lautiis penè ſuperüm Paulus, &
cœleſlem panem diù lacrymis macerabat. Epu-
labatur & flebat, quaſi è& coœli annona infe-
ros ſuſpicaretur erupturos. Tædebat eum deh-
ciarum in ſaxo; ſibique indolebat, illud ex
Evangelio objici poſſe: Homo durus;, metis, Matth. ays
ubi non ſeminaſti. Imò Evangelia ſibi quere 24e
batur non favere. Cùm enim illa enatum ilhcô
ſemen aruiſſe confirment in ſaxis; nec ſeviſſe ſe
ſenex, & tantam ſibi tamen inter petras prove-
niſſe dolebat non modò ſegetem, ſed annonam.
Conſiti in Evangelio, aiebat, lapides ſterileſ-
cunt. Mihi ſilices inarati exundant in frugem.
Vide, quam perpeſſione, cruciatque ſis, Paule,
non digaus. Ubertate, ne in ſaxo quidem care-
re potes. Cumque cæterorum peœsnitentia inter
ſaxa velificet, tua deſidunt in ſaxo ſupphicia:
Itäne mollis ſum, ut meo exemplo rupes quo-
que in epulas molliantur? Ut in me ſæ virem⸗-
huc acceſſi. Meo, en adventu ita luſtra mi-
teſcunt, ut ſpeluncæ degenerent in cœnacula.
Ligurimus in ſilice, nec renuntiare convivium
licet; quamvis enim à corvo ſtruatur, illud
Ccœlites adornarunt. Edam, quando ità Numi-
ni viſum eſt. Sed ita me ſaturum ſtrati duri-
tie, brevitate ſomni, togæ aſperitate atque
ſcabritie diſtorquebo, ut me alimenti non pu⸗
deat. Quis ſe verò; quæſitis ulerà Phaſim avi-
bus ingurgitet, cuùm Paulum videat & centena-
rium, & metuentem pudori ſuo inſidias à pa-
ne? Videres in tabula Senem & epulari; & pal-
lere. Ne cœlo contumax haberetur; convivatur⸗
Ne verô rigori deeſlet, Scorpionem in pane ex-
horrebat. Inhumanè cum filio Parrem agere di-
cebat, ſi poſcenti panem, Scorpionem præberet:
Durins ſecum tamen agi querebatur, quòd op-
tami Scorpiones, & cœlo panes ſuppeterent.
Hoſpitium renuntiare Numimi non audebat:
ſed verebatur, ne ſe pudor hoſpitem fſaſtidi-
ret. Et amnbroſid vivemus Adoleſcentes, quuùm
tritico paſtus, mortem animo timeat centena-
rius? Longæva interemit caſlimonia electorum tireum ſob.-
frumento refecta: & raptum (ut in menſa lu-= io ubi-
darnus cum Poëtis) non extimet Proſerpinæ, qui Zue⸗
Cererem rapit undique; nullis fatur deliciis;

quamquàm imberbis? Caſlitas certè, ur ſene-

Ctà adoleſcit, irà juventute conſeneſcit; & lan-
guet. Et tamen centenaria panem, ut vene-
num reformidat; & mori timet, ſi vivat. Abla-
ctata noſtra nondùm Caſtitas eſt. & eam com- Gula Feßi⸗
mittimus cum dehciis, ut durifſimo conflicta tationnum
ta pancratio, ſuam ipia peſtem, ſuumque ho. Joni.
ſiem tum maximè nutriat; cùm eo innuttitur.
Quemadmodúm enim mugil hamum cum eſ-
ca vorat, ſuumque funus avidus abligurit: Icaà
captivitatem exorbet ſuam Pudicitia , lautiis
recreata. Pomona Floram extrudit, & fruge
planta defloreſcit. Sic pudor rarò floret cum eſ-
cis. Horrebat ſua proindè Paulus alimenta, ne
à frumento Lilium verteretur in ſœnum. Nam
quamvis acervus tritici videatur in canticis val=
lari lihis: in ereino tamen Lilia & circumval-
lantur hoſtiliter à tritico, 8& expugnantur.
Rari epulantur, & florent. Minhs à ſpims Li-=
lium, quam à ſpieis, abhorret. Ideéque Pau-
lus, ne vulneretur, lædi, pungique cupit: ne
verò exareſcat „ extimer irrigari. Videbatut
32 hon

.——

162

funtatio. non coloratus ſenex in tabula, ſed decolor, gulæ
um Fom dolos, viréſque ſubverfitus. Scio, aiebat quam-
vis expictus, & cœlo eſcam delabi; ſed neſcio;
Tentatio- an eſcæ malignitate labar item ego è coœlo. Si

num reme nulla veneni ſuſpicio in annona eſt, cur mihi;
Mnc. non Turtur, ſed Corvus eſt promus? Nollem
Adam eſſe in deſerto. Nam ille cecidit, ſed in
graminé. Me caſus ſaxis allidet. Ille ab Eva eſ-
Cam accepit. Timeo, ne mihi pamis Evam partu-
riat; à qua, non & paradiſo eliminer, ſed & de-
ſerto rapiar in pomarium. Exulaze enim Caſti-
tas non à paradiſo timet, ſed ab eremo. Ha-
bet enim Vitæ arborem pudor, non in arbore,
ſed in trunco. Tunc vivit, ſi arer, hoc eſt, ſi
vix vivat, tum vivit. Joſepho nunquam ego
ſortem invidi, niſi quùm detruderetur in carce-
rem. Nam præfectumn horreis mea illum Caſti-
tas non amar. Horruit ille inter frumenta, flagi-
tia, ſed nuptias non exhorruit. Nimirùm, ut
manipulos comprehenderet, liha Virginitatis di-
miſit. Verſor ego quoque in Egypto, & pane
oppugnor, quo expugnatæ ſunt Sodomæ. Nua-
quàm menſæ Senex accumberem, niſi adfutu-
rum mihi Numen confiderem. Suſpiria ducam
cum Jobo, antequàm comedam; iis, ſi quod
—— in pane delitet Mare, ità fortè deſiccabitur, ut
olim pelagus, uremti aurâ arens, patuit Iſraëli.
X. Vigdebar illa ego audire ex ore Pauli, à quo
nunquam abfſceſſiſſem, niſi ahè me vox alia ſe-
Rre dgr- duxiſſet. Cupientem enim in reliquas cubiculi
Praſulibus tabulas conjicere oculos, aures occupavit meas
Sarrran- Antiſtitis pfalmodia. Is, humi ſubmiſſis geni-
d, bus, Davidis itaà carmina decurrebat, ut iis effu-
gari a Saüle Satan poſſet, etiam ſine cithara.
Nulla non putabatur vox Verbum editura; &,
1i ante Luciferum aà Patre Verbum non foret
editum inter fulgores divinitaris, ſub Heſpe-
rum prodi penè poſſe putaſſem, inter ſplendo-
res nitidiſſimæ facis, & fulgores ardentiffimi
cordis. Putares concentum cœli iis è labiis ſo-
nare; ità modulata omnia erant & numeroſa.
Nec coœlum os illud inficiari audeo, undè to-
ties evibrata in nefarios fulmina ſunt, & deli-
Sutete qati rores in juſios. Videbatur parturire po-
Præſali. tins verba, quàm parere; Davidis adeò verſus &
bus ſantiè emittebat, & retinebat Præſul. Pronuntiatio
Necitattn, non quidem putida erar, ſyllabis quaſi troch-
led diſtentis: erat tamen ità diſtincta, diſertâ-
que, ut nullum à verbo verbum truderetur.
Lambebat, quod è& labis nectar deſtillabat, pi-
gebâtque taciè modaulantern, torrentem plal-
modiam Eccleſiæ eſſe, non flauvium. Cupiſſet
nullas ab hymnis inducias: &, cùm horarius
pulvis ex ampulla penè totus defluziſſet, que-
rebatur fuas delicias cinere circumſcribi; tâm-
que fragilem lamentabatur felicitatem ſuam eſſe,
ut & vitro penderet. Horas vel invitus abſolvit
veſpertinas, emniiséque, qui ſibi à Sacris erat,
Sacerdote, rogat, num quis adeſſer. Ut à Præ-
fecto cubiculi accepit, complures equeſtris or-
dinis interefſe, remoto aulæo, circumſpexit,
méque ut in angulo relidere vidit, bonà cum
Equitum venid, id a ſe haberi Templo ſolere
ait obſequni, ut nulli Nobilium ordini Sacerdo-

hcnem

cocleſia⸗
Hs tem poſthaberet. Me ergo versus exporrect
Pompæz dexterd, in cubiculum trahit opulentiſtimè nu-

erioe dum; non tamen ita indè exulabat luxuries, ut
Aala verè ſqualor regnaret. Pleræque & muris tabulæ ſuſ-

Pase benfæ. E corio ſellæ violaceo, ſed bullatæ.
gum. Geninæ & mitidiſſimà nuce menſæ, totidemque

iis ſcrinia ex ebeno impoſita, quorum alterum
sburneam Chriſli crucem expirantis, cunas Chri-

Oliva in Eſdram.

ſti alterum eburneas efferebat, tam vaſto exci⸗
ſas inciſaſque oſſi, ut dentis unius fruſto ſpelun-
ca, aſellus & bos, Infans & Mater, Joſeph &
Paſtores diſti ctiſſimè exprimerentur. Gratulatus prißi es

religioni ſum, quòd hoſpitale puerulo monſtrum etore ſ.

reddidiſſet, ut quem, naſciturum è& Virgine, ſuis ulacrum
procul tectis abegerant Judæi, ſuo Elephantus, Waun 7.
non anmtro, exciperet, ſed dente. Nimirùm ipa
furoris inſtrumenta, divini exortu Agni, ità mi-
teſcunt, ut in hoſpitia Numinis convertantur;
& quo dente cæſis à ſe mortalibus ſepul-
Chra effoderat Elephantus, eo naſcenti Numinmi
incunabula ſtruxerat. Projeciflet ſuum bellua
ebur, ſi eo uſurum præſenſiſſet Amtiſtitem, in
divinitatis obſequium. Invidiſſet ſui oris inju-
riam fera, quâà penè proficiebat in Numen. Cen-
turiati porròô fidei, evangeliôque Sacerdotes, to-
tum latè pelagus emenſi Chriſto, Indos ſubje-
cerunt. Felicius in ſua Præſul domo, Indiæ,
non populares, ſed monſtra ſubjugaverat Chri-
ſto. Erravi. Nos Chriſto Indos aggregamus.
Indiæ belluas in Chriſtum Præſul convertit. Ut
kene cogamur exclamare, conficto ex ebore
ervatore, non homo tantùm factum eſt Ver-
bum, ſed factum penè eſt, ad oculorum ille-
cebram innocentem, Elephamus. Scihcèt, qui
ligno ſuffixus vermem ſe eſſe, non hominem
iis vocibus profitetur: Ego autem ſum vermis, Pſal au6,
& non hamo: liberalitate eburneus Præſulis &
Homo eſt in ſpelunca, & penè Elephantus.
Primum enimverò Adamum & hmo Numen ef-
finxit. Novum Præſul Adam confinxit ex ebo-
re. Et ſanè ubi in hominem Deus fingitur, uno
uti ebore plaſtes debuit pro limo. Argilla enim
concinnandæ Divinitatis, gemma, non htum
eſt. Nimirùm quod corpus edit Virginitas,
ebore melius, quàm carne, fingetur. Ama-
bimus jam monſtra, non timebimus, quando
pro clade inferunt Servatorem. In Paulo, olim
lupo, loqui Chriſtum non credis? Vagit JE-
SUS, & lacrymatur in Elephanto. Qu ex
belluâ ſculpti Paſtores, tutiores præſtabunt oves
in poſterum, quibus Elephas præerit. Liber O-
ceanum metiri, & per balænas petere elephan-
tos, ſi non cicurantur ſolum ad illecebras Cir-
ci, ſed ad religionis delicias finguntur in Nu-
men. Edentulas non ſe efſe queremur belluæ,
ſi ex dente ſubigunt, faciuntque panem è& coœ-
lo vivum. Has nuſquàm metamorphoſes ſuis
Poëtæ Chartis illevere, converſum ſcihicèt bel-
luæ dentem in panem, & demutatum Ele-
phantum in Agnum; quæ Præſul portenta edit
in ſcrinio. Noëmi Arcam dens unus, Elephan-
ti, nec totus, æquavit. Emiſit illa homines,
jumentäque, quum ab eluvione jam Mundus
reſpiraret. Jumenta, homines, Numénque ebur
expromt, ſub Auguſto, ab inundatione ſan-
guinis, imperio emergente. Sed hauriri Mun-
dum Arca, mergique pertulit. Excavatum ebo-
re præſepium Mundum extrahet & naufragio.
Illa aquis forinſecùs tundebatur. Id, Chriſto
lacrymante, eluvionem, quàâ Mundus emer-
geret, emittebat. Octo fuperfuere homines, chyzgi o-
quòd undas Arca repulerit. Homines enatavere e rſa-
non octo, ſed innumeri, quòd & præſepio la-
crymarum eluvio inundaverit. Noëmi ſiqui-
dem alluvione tellus opprimebatur; Chriſti exun-
datione tellus emerſit. Habemus è dente, quod
in Arcam compacta ſylva non præſiitit. Tam
ſunt apud Antiflitem ſalutares Feræ, nec vio-
lata luxurie, ſed religione ebora conſecrata.
Elephamus Columbæ præcellit. Oleam illa im-
portavit

. Iunit in
n ſerion
60⁰ i fenei
VIua
cnſcete
6Oiun
ſenn. Po
l, ateige
, Crem
Sn enti record
hpe erd
um fuogo,
etnus Oer
yereiſio
i Dubhcan
ſe, ui con
lmmoda
well, ei
2 ſult. N
æ e; iis .
weillinas
numn Hon
elens Ariete
nChtillon
en glepe 1
Rime eum te
. A Chriſt
un colna .
um in m.
Se iir, o
cuimn mon fuo
Dum; Qvand
CoNNr n Cal
Gupenemn, 9u
io. Non enin
uind enond.
HMyeno drum
uh NMoncn
Ftlleo otid
1n AAuend
lun in igt
u Crlo,
Ptpo mearumn
ele dleo
i gitus haro,
iban ſell
enen lr
I1 aren cubi⸗
buntem

nei
A 11
m ego he
d enſtoni
te clrihtz,
nnteren P
inni, U oen
Kibiareche⸗
P ceic l.

pante

4

Kafen Portavit in Arcam. Hic ex ie Antrum, ſeu Ar-
NEn dG cam veriori Noëmo concinnavit, undè Pax Mun-
Ceneun do inferretur.
hNrmnnen XI. Plura mihi ſculptum ebur ſuggeſlilſiet, ſed
ler iuu, conſidere juſſus, non invitus à Chriſto Domino
Dehen in Chriſtum Domini animum, oculéſque con-
intinit verti. Eo autem nobis ordine ſellæ ſunt poſitæ,
i in. mihi quidem à fronte, Conclavis Olliurm eſ-
Wmenmnnn, ſer, à tergo autem Antiſtiti. Tarm effusè Sacer-
lbes Gus ſn dotem Præſul percoluit. Ut conſedimus, opu-
eni Nun guc- lenti recordatione Clerici tam balbi ad divina,
Gun d ye opes. deque pecore tam garruli, ut Calix exiret, pate-
iſien 3 ratn fingo, rogéque; an Dioceſis ea anno pro-
itid ventus Oeconomo reſpondiſſent. Contracto ille
Nne ſupercilio ad Antiſtitem, inquit, Sacerdos, non
S ad Pubhicamum Villicus acceſſiſli. Rationes apuò
lnnt me, qui domi ultimus eit, ducit. Morum ego
Dl commoda, jacturâſque penſo. Mihi plumbi
GD loco eſt, eritque aurum. Gazæ ver neg ani-
en mæ ſunt. Meum pecus, oves ſunt Chriſti. Et
onnh quæ ex iis præ pudore non Pariunt, eas ego foe-
er cundiſſimas puto. Quidni, ſi mihi, ſibique Dei
Nar en agnum, non pariendo, parturiunt? Aurei ego
n 4 velleris Arietes eos eſſe interpretor, qui ſe aureo
lum

ler pro Chriſto vellere exuerunt. Cuùm nec lanam è
n
Allg, l meo grege, nec butyrum extorqueam, accura-

im hmin tiſſimé eum tamen attondeo, ne cirris luxurie-
n mimi tur. A Chriſto in hoc tantumn diſientio, quèd
Raiüh alamnis ille fuis promiſit fore, ut nec unus de
e Mien eorum coma capillus interiret; ego verò, nec
mno inent. unum in meis Clericis capilum falvum
Ntmi dicr eile patiar, omnium comis eralis. Nazarenos
Efii enim non fluore pronuntio, ſed defluvio capil-
gllein lorum; quando Nazatenam Chriſtus Eccleſam
6, torlnm condidit in Calvaria. Eorum nunquatn quafio
n Wonts, crumenaem, quorum nunquam pectus non excu-

genr An⸗
bimnz Gnd
In bado n

tio. Non enim ex arca aurum, ſed ferrum ex
animis extundo. Mea namque numiſmata i1

8) Nal His ego decumis expleor, has nulli verſuras te-
mto. (14 nuntio. Nunquam veſtiarium luſiro: odæum
raſiätum perluſtro quotidiè. Officia, ut venena, exhor-
detit. 110. reſco: ſalutémque ſalutatiomibus ſuffeci. Degran-
Pelet eaſu dinat in agro meo, ſi Chriſti palmites excidan-
Aeehalt tur à Chriſto; & ego uror, ſi illi ardent. Im-
annr i N petigo mearum ovium luxuries eſt, & emacjia-
Gennn elie, tas eſſe doleo, quas videro pinguiores. Alvea-
e ent r ria apibus paro, non ut mella conſtipent, ſed
nohas ut ebibant fella. Non ſero, niſi ut azʒymum me-
m ſeleat tam. Non ſarrio, niſi ut zizanium exherbem.
enmrann Volentem plura dicere, Præfecti ad aurem ſibilo,
Apmene in anterius cubiculum Præſul „per horæ qua-
Uns, EEi⸗ drantem, meâ tamen cum veni4, proſilivit.
1il um, XII. Quam ego horæ partem non ſegnis tranſegi.
* Md am penitioris cubiculi, à quo ſeris arcebar,
Aunakin e me curioſitas impulit, ut nullo pemits ſtri-
uchne N dore reducerem pefſulum „Méque illuc inferrern.
llumi M. Coherrui, ut oculos in parietes circumtuh. Na-
vale ibi credidi Pœnitentiæ comparatum. Arula
ſ in perfoſſo pariete ad horrorermn culta, compta-
e 6,Cn que. Utrinque longâ inſtrumentorum ſerie mu-
. 4 ene. niebatur, quibus vindex ſcelerum dolor uri ſo-
Mns e, let in lucta. Funes non enodes; horrentes vir-
ſet⸗ – gæ; ferrata lora; in ſertum ſpinæ contortæ;
giktenn Cihcinæ ſubuculæ; aſperata cuſpidibus cingula;
1e Net . —D hafnis thoraces intertexti; æratæ murænulæ, nu-
on n mellæ ferreæ, cinereæ Ppyides, crateres fellei,
Cite omnis denique cruciandi corporis ſupellex pen-
ſ debat & muro. Uno rtandem oftiolo in angu-
peii , lum ereptavi, quam ſibi quiefſcendi ſedem dele-
fen, u gerat Prælul. Stramentum, nec tumidum, alle-
hol⸗ lee⸗ “M ribus impoſitum, centones gemini inſlernebant,
an

De Cyro Rege. Cap. XIX.

ſunt animi, quos imago Numinis conſignavit.

.

163
laneo ſine linteis cervicali. Conopeum id erat
Antiſtitis, cujus & lacrymis & cruore, quà ma-
debant, quà ver natabant pavimenta. Raptim
me indé proripui, obductôque utcunque peflu-
lo, regreſlurum brevi Pontificem præſtolabar-
Rediit, reſedit, utque ex me intellexit, quâ il-
lum arte de vectigalibus rogaſſem, quòd alter
me ſcilicèr amimarum Paſtor objurgaſſet, quòôd
ex ſe quæſiſſem, quot Chriſto authorati Judæi
eflent: ingemuit, infremuit, exarſit, exclama-=
vit, hæc edimus Sacerdotes monſtra, quòd Aris
& ſubſelhis obtrudamur ! Paſtores renuntiamur Rrade,
animarum, quos dudùm aut ſubfellia Judices vo- S.
expavere, aut patronos adaoptavit violentia, aut azis
.diles circus exploſit. Si & coœnobüs, vel & dognte
Baſilicarum Odæo accirentur Præfecti, Impo-
ſitos Eccleſiis ſuſpiceretnus Onias, non Jaſones
aliquando lugeremus. Non quidem ex omni
ligno Mercurn, ſed quovis & trunco, etidmnque
ſubere, dedolantur interdum Eccleſiarum Ad-

miniſtri. Dedolantur & ſubere? E myrto indo- .
lati, nec exaſciati Præfecti cedris Libani al- *

quando imponuntur. Miramur, ii alicubi Tur-
tures non conſidant in ramis, ſaginatis non ſe-
mel à malis Clericis Upupis, non milio, ſed azy- ,
mo, nec baccis, ſed placentis? Mittamus ilta
tamen, futuris potius, quàm noſtris profitura
temporibus; neque enim theatra damnaturi adi=
re poſſumus Sacerdotes, quæ utinam, & noſiris
nullus umquaàm intret damnandus. Pecuarios, ſi
qui ſint; lugeo Curiones, ità Chriſti ovibus ex- .
cubantes, ut Labani greges aquatum educerent.
Non quid per Parceciam agatur, explorant, exi-
gendis attentiſſimi decumis. Pudet ſagatos eos
circumducere per bub'lia, quæ luſtrant non an-
nui, ſed boum cenſores menſtrui. De his ego
ità cenſerem, Apoſtolorum eos fſcilicèt habendos
eſſe Antipodas, quando obverſis iis penituùs ve-
ſtigis exerrant. Proindè ur Apeſioli ad aras ae-
Citi & tranſiris ſune, ita hos ego Eccleſiæ pro-
brum, ab aris ablegarem ad tranſtra. Tum
enim, ut meme, ità munere Apoſlolorum re-
verà forent Antipodes. Petro namque tum tan-
tùm iociantur, quum è& meri piſcem, & Pilſce
verò numiſma expiſcatur. Hauriendos hoc chun
timerem freto Clericos non baucos, ſi à ctheſi
enſcenderemus in hypotheſitn, ne illum pigeret 5
olim & littore ſolviſle liberius, noctem Caulatus,
ſurrexi. Quem cùm ille metum è meis genis
conjectaflet, hoc me quoque nomine &z athavit
impenſius, & in aulam humaniflimè deduxit;
ultimi veſtibuli officiis Oeconomo delegatis. Is
mihi ſiniſter hæſit in imphvium deſcendenti;
quod inopum examen inſederat, confertiſſimum
quidem, ſed minimè aut turbidum, aut procax.
Apes eos diceres, ſed ſine bombo: quâſque æ-
rumnarum aculeus non armaret ad ferociamn;
ſed ad patientiamn terebraret. Piſcinam crederes
Hieroſolymis arcuatam, diſtinctânmue Portici⸗
bus, illuc avectam, At ibi plerique hominem
non habebant, & uni tanthm omnnibus Coezlites
Proderant. Ibi licet æger ſanaſceret, nautfragio
tamen cogebatur portum pacilci. Hlc nemo mer-
gebatur, & univerſi emetgebant. Vox illa
ſonabat muſquàm, Hominem non habep. Coe- Joan. 6. 7.
nati omnes, farti, tectique ditnitebactur. V
Nam Præſul tamdiu orabat inconatus „ quam-
diù latitamem in ſcabioſe & febrienti Chri-
ſtum non paviflet. Subfliti, miſſo tatnen Oe-
conomo, quatndin pannoſis religiotæ ſportulæ
traderentur. Quo mirè & recreattis ſpectactelo,
& erectus, Patresfamilias percontatus ſum, an

0° 4 i=

N ℳ

164
Antiſtites laceſſerent; ſeſéque Præſulibus ante-
ferrent? Oro vos, ut, quod dudùm ſpectavimus
impluvium, cum hoc attentè conferatis, eâque
componatis luxuriæ ſigna; cum hiſce calamitatis
humanæ ſimulacris. Hæ ſunt Pontificii impluvii
gtaee Proſerpinæ, & hæc Corinthia. Luſcioſi, comi-
rsan tiales, gibberi, claudi, mancique dignæ Præſu-
libus Statuæ ſunt, quarum morbus eſt Phidias.
Ornantur enim Antiſtitum atria informibus, quæ
Eecleſia, formoli deformarenn. Nam integerrimæ eæ
Sieoum tandem ſunt EÆ.des, quas manci, murtilique in-
ver rar⸗ ſedere; nec labant, quas debiles, dejectique ſuf-
