alligatur os bovi trituranti; & ſub jugum miſſis,
depreſsiſque populis, cùm in area non ſegetes
detriverint, ſed jacula, ſed lora, ſed vincula,
ſed virgas, ſed ungulas, ſed faces, ſed ſecures,
ſed ſaxa, ſed angues; ſed leones, ſed rupes,
Syrtes, barathrâque protriverint, os infroœnabi-
mus, ne honoris ſpicam, non thecis, ſed pha-
retris, latomiiſque extractam, diſcuſſâmque de-
libent, in Pœnarum partem vocati, non in ſo-
cietatem adiciti Præmiorum? An non ubique fu-
ſus pro Chriſto ſanguis, infectam cruore Domi-
ni purpuram, non petit, ſed repetit? Si portavere
pondus diei & æſtus, cur mercede fraudantur?
Si fili Eccleſiæ ſunt, cur non decorum ejus hæ-
redes ſunt? An Iſmaëlitæ hi ſunt, nos verô II-
raelitæ, ut iis munera tantùm dilargiri debeat
Abrahamus; multarum icilicet gentium Pater,
perpaucis hæreditate reſervatà? Secti ſunt, tentati
Junt, in occiſione gladii mortui ſunt, circuierunt
in melotis, in pellibus adrint egentes, anguſtia-
ti, afſicti; & immaniſſima paſſis ad honores adi-
tus obſtruetur, quibus ad funera tam multos exi-
tus, tamque difficiles patefecimus? Quid ſectos
aio, & abactos? Hodiéque quot obruuntur te-
lis quot inferuntur laqueis! quot equuleis impo-
nuntur! in quas cruces aguntur exteri, non tam
Chriſti fidem, quam Eccleſiæ primatum obje-
Ctu corporum, bonorum proſcriptione, ſupplicio-
rum ignominia contutati! Nos interim aut apri-
camur in Xyſtis, aut Solem fallimus in topia-
füs, gemmque potamus. Ergo exteri crucia-
buntur; nos verô infulabimur? Illorum luctæ
erunt; noſtræ veròô futuræ ſunt palmæ? Illi ſan-
guinem fundent: nos purpura honeſtabit? La-
tium triumphabit, & procumbet Septentrio? Id
fortè deſidibus, ſed paucis, placet. Sed Eccle-
ſiæ non placet: ſed Apoſtolis diſplicet: ſed Conci-
lis adverſatur: ſe obluctatur Pontificum ſcitis,
moribus, inſtitutis, actiſque. Intuere Pontifices
ſuas cum Sole manus protendentes, nec Patibula
tantùm deferentes advenis, ſed Curules. Amant
inter candidatos Eccleſiæ eos eſſe, qui, effuſo pro
Eccleſia ſanguine, purpuraſcunt. Geſtiunt aſſi-
dere ſibi, qui ſietere ante Reges & Præſides
ſuum propter nomen & regnum. Auro mun-
do conveſtiunt, quos ignibus exploratos, ex-
coctöſque non ignorant. Sibi ſublegi optant,
quos vident cicatricibus & pallore tam eſſe Pe-
tro, Pauléque conſimiles. Ruberent, ſi ii care-
ret Eccleſiæ ſtolà, qui nunquam vinculis carue-
re. Dolent denique, & nolunt omninò is ſtadium
ad Præfecturæ metam intercludi, quod tam multis
non patere, ſed proſtare ſciunt. An compes pro
Chriſto compeditis peregrinitas erit, cùm ſit in-
quilinatus biga ſtertentibus ad braviuam? Hæc
ſenſerunt, ſanyerntque Pontifices.
Ethic. Comment. Tom. IIIL.

Peregrinabimur nos quoque in egiones omnes II.

nullum facinus piaturi: ut quod ſupplicium fuit
à Deo profugi parricidæ, id votum fſit excuban-
tis Cœlo, Numinique Civitatis? Et Cain qui-
dem vagatur, ut vivat; Roma pervagatur, ut ſer-
vet. Errabat ille, ut ſcuto muniretur: nos exer-
ramus, ut coronas omnibus offeramus. A ſe ille „
peregrinando, amoliebatur interitum: nos vaga-
mur, ut univerſis partiamur imperium. Imperium,
inquam; à noſtris cervicibus ultrò dejicimus, ſed
iis principem quærimus, vel & barbaris extrahen-
dum. Ita in ſervitutem Domini credendo proji-
cimur, ut adultos ſine aliis regnare pigeat? ur
diadema horreamus? ut peregrino dominatu, do-
meſtico quaſi regno, geſtiamus? Mundo dedimus
Cæſares; & Chriſti ovibus Paſtorem non dabi-
mus? Imperavimus Afris, Dacis, Syris, Britannis
& Thracibus. Jam conſulere laciniæz volumus
Evangelio cohærentis Europæ? Si Romani ſumus
Apoſtolorum alumni;, regnare ſoli non poſſumus,
fervire ſoli poſſemus. Socios Jurium ommum vo-
lumus, quos Divim Jutis fecimnus ſocios. Terram
oppreſſimus, cùm cælo careremmus: terram putare
dedidimus, quam cœlum excepit. Aſtra enim
Romanæ Eccleſiæ non fines ſunt, ſed tibicines;,
& Romæ pomoœrium Cœlum eſt. Si ommibus ca-
vere debet Chriſti ovibus Romanus coœtus, uti
ad eum reverà omnium ſpeétat cura, ex iis co-
gi debet, quibus daturus eſt jura. Ommibus præ-
eſt? Ex omnibus, uti fit, conſcribatur. Proviſu-
rus omnibus, legi debet ex omnibus, vox eſt
tam valida, robuſtâque, ut audiri, ſonaréque
potuerit etiam inter arma. Læti ubique excla-
mant Romani optimates, non eſt abjectæ cer-
vicis ſubdi tam intrà nos, quam procul à nobis
natis educatiſque Pontificibus Eccleſiæque Princi-
Pibus. Patique advenam interdùm regnare, ut in
exteros apud Nos nunquam imperium abrum-
patur. Regnum fœneramur, ut verfura fortemm
excedat. Uni identidem Roma hoſpiti ſubjicitur,
ut univerſi Romæ exteri ſubmittantur. Seritur„
non abjicitur, regnum. Jacitur in tranſmonta-
num dominatus, ut totus ei adjaceat, objaceât-
que Septentrio. Quot Janiculo Alpes ſubſier-
nuntur, unus quòd interdàm imponatur Janiculo
FTranſalpinus? Oceanum habet TLiberis vectiga-
lem, quòd ripæ ſuæ applicuiſle aliquando linerem

gaudeat ex Jomo.
Coaleſcit tuus, Roma, Senatus ex diſſonis VIII.

ut una ſit totius terrarum orbis vox Roma, ani-
rmâque. Non peregrinaris, Roma, cum Cain. A
Deo ſceleſtus profugit, exerrando. Tu, ſi pere-
grinere, à Caino mente, votôque ſejuncta, ad
Jeſum confugiſti. Ille eſt, qui te docer omnibus
ſubdi, ut præ omnibus elevere. Apud Ethnicos
candidantur, qui ambiunt, In Eccleſia & ſqualet
ambitus, & ſubjectio dealbatur. Non is ſub Chri-
ſto principatur, qui affectat imperium, ſed qui
abſtinere imperio poteſt, & obfequio non po-
teſt abſtinere. Has nobis leges Dominus ſcrip-
ſit moriturus, & eas nobis Lucas exprompfit.
Reges Gentium dominantur eorum. Vos autem non

qui præceſſor eſt, ſcut miniſtrator. Saracenorum
eſt in imperio beatiratem reponere. Chriſtiana
felicitas parendo comparatur. Nunquam gran-
dior eſt Roma, quàm cùm, pro Chriſto, ità
ſe abjicit, ut ſuis cervicibus nullum imponi ab-
nuat. Neroni obtemperavit: & extero non ſub-
jacebit? Paruir Heliogabalo, peregrini & no-
minis, & propudii Cæſari: & Chriſto Domini
non obſequetur, Sanctorum Civi „ & dome-
(tico fidei? Noſira Roma eſt, ſed omnium eſt
3 3 Romans

. J . Luc. zac
ſio: ſed qui major eſt in vohis, ſtat ſicut minor: & 25

78

Romana Eccleſia, à qua leges omnibus impo-

IX.

Romani
Juos adve=
nas ſinu
comple
tuntur,
ſudque
omnes ci-
Vitate do-
nare ſo-
Lent.

X.

Eecleſia⸗
Kici exteri
num FJe-
ſum, & na-
nam Ec.-
eteſtam in
seſeris re-
Praſentent-

1, Cor. 1.
12.

nuntur. In hanc Nos meſſem ſi falcem ſoli im-
mitteremus, faceremus de frumento zizanium,
& de Urbe Mundi principe aut Reginam Latii,
aut Præſidem.
Nolumus, inquiunt, Chriſtiani Quirites, ne
à noſtro quidem foro, nedum à ſua, noſtrâque

Eccleſia, advenas prohiberi. Non Quiritium

Roma patria eſt, ſed mortalium. Quiſquis mun-
danus eſt, civis is quoque Romanus eſt. Non
enim intrà prærupta ſeu Apennini, ſeu Alpium
cohiberi Urbs debet, cujus planè fines ad uſque
Mundi apſides Apoſtoli protulere. Non ubi naſ-
cantur, ſed cui renaſcantur exteri, intereſt no-
ſtra. Bactrianus, ſi Chriſto initietur, dum exo-
ritur, conterminus Indorum eſt, ſed cùm renaſ-
citur, civis Romanus eſt. Unus enim Syllabus
eſt Urbis & Cœli. Si Cœlo inſcribitur Neophy-
tus, Romæ item adſcribitur. Malumus Romæ
Mundum ſubeſſe, quàm nos præeſſe Romæ.
Non modò Primores ſubrogari advenas patiemur,
donari trabeâ, ad Principes ablegari: Sed non
patiemur omninò Odæis noſtris diſcludi exteros.
Neminem, inquiunt, Romani ſanguinis audietis
Hoſpites allatrantem. Eorum vos refodite fibras,
quos obloquentes exteris indignamini, & origi-
nis ut eos pudebit, ità vos equidem non poœe-
nitebit induſtriæ. Colluvie in nos affluxerè: Et
ſuorum oppidorum ſeptempedà Urbem noſtram
metiuntur; cujus decempeda ſol eſt. Iiſdem
cum cœlo finibus Roma definitur. De trabeis
& thiaris Eccleſiæ diſpenſandis citrà controver-
ſiam jus eſt. Volumus eas & nobis & mortali-
bus umiverſis communes eſſe. Itaà ſanxere Ponti-
fices; quorum nutus oraculorum apud nos loco
nunquam non ſunt. Et ſanè, ſi à Romulo Nu-
mam nobis imperaturum accivimus è& Sabinis,
noſtro tum etiam ſanguine madefactis, externos
non feremus Optimates, qui Regem hoſtem ſub-
legimus? Apparitores ſuos, cuſtodes ſuos, du-
ces, & Satrapas inſtituit Alexander dudùm Per-
ſas debellatos. Iis & puniendos, & regendos, &
cohoneſtandos ipſos quoque Macedonas dedidit;
Uhumque imperii fui corpus victis mixtim vi-
ctoribuique conflavit. Nos veròô, qui Chriſtum
audimus utraque a ſe unum facta, unumqué fo-
re gentium omnmium ovile, & ducem unum, non
dedititia, ſed adnata, cognatâque nobis membra
revellemus ab Eccleſiæ corpore, quod Chriſtus
terrà, marique protendit? Hæc ego humaniſli-
mè, ſapientiſſiméque diflerentes Romanorum pri-
mores non ſemel audivi, quos partium, factio-
numque pertæſos verè Romanos, alôque à fan-
guine Ducum adoravi.
Utinam quàm ſe Roma omnibus pandit, tam
ei viciſſim omnes conjungantur. Sagena hæc om-
ne piſcium genus educit in littus, & reponit in
vaſa, neméôque piſcium rogatur, Cujas ſit. Ve-
reor, ne ſuum plerique littus ſquamis piſces im-
preſſerint. Vereor, ne ut olim Cerva, ita nunc
quoque Rhombi & Muræneæ ſuam collari teſſe-
ram efferant: aſſeräntque in ſervilem ſe liberta-
tem ſui titulo Domini literatæ. Et miramur, ſi
uni viro deſponſata Eccleſia, viris tam multipli-
cibus & tergeminis nubere horreat, ne ſuo capite
hydram pati compellatur? Muſſavere olim Co-
rinthii in varias abducti partes: Ego quidem ſum
Pauli: ego autem Apollo: ego verò Cephæ. Apo-
ſtolos hi tamen, non Primores præferebant. Iis
tamen & citò, & ſeverè Paulus occurrit: & A-
poſtolicæ Eteſias Cymbulæ, quaſi exolutos &
Caucaſo Aquilones ità compreiſit, ſeu Perri »
Paulive factione fides opprimi poſſet. Non hi

Oliva in Eſdram.

ſunt ſibili auræ pertenuis, ait, quos Chriſtus con-
ſequatur. Sed ſibilantium ſunt anhehitus vipera-
rum, à queis Antichriſtus non abeſt. Sonatis A-
poſtolos, ſed defectionem parturitis. Sic Petrus
compellatus, non Malchum mutilat, ſed Eccle-
ſiam. In veſtro ille ore Chriſtum iterum ejurat;
& telum ſuum, non in vaginam, ſed in cor Chri-
ſti defodiet. Latus enim Domini haurit, qui con-
cordiam exhaurit. Ergo Petrus ſub Nerone Chri-
ſtum ſui purpurâ ſanguinis honeſtabit. qui per
vos inconſutiſem Chriſti tunicam concerpit, in
Crucem Romæ pro præceptore agendus, Chri-
ſti per eum legibus Corinthi crucifixis. Et quàm
Petrum proditorem facitis, ad illum iniquè ac-
cedendo: ità, niſi à me abſcedatis, Chriſii
viſcera diſcerpam, qui ejus dudum membra
obtruncabam. Reparo in veſtris labiis meæ in-
ſectationis perfidiam: quique laboro uſque ad
vincula in Evangelio, Evangelium in vincula
per vos conjicio. Oves ante abigebam à Chri-
ſto: jam veſtro fremitu à grege Chriſtum abjun-
gam. Nam ſi alii Petrum ſpectatis, alii Paulo
cohæretis: nemo iſthic eſt Chriſti. Ejicite tum
me, tum Cepham ex animis; alioquin prodito-
res facitis Evangelii, quos Præcones fidei Chri-
ſtus conſtituit. Tu Petri es? Tu verò Pauli?
En tonitruum! Numquid Paulus crucifwus eſt
Ppro vobis o aut in nomine Pauli baptizati eſtis à
Diviſus eſt Chriſtus * Ego vos eluere ſtudui, ut
ſervaretis, non ut ſubmergeretis Eccleſiam.
Naufragium, ut video, vobis, mihique defudi,
non lavacrum: Et, cùm Naaman Jordane ſqua-
mas excuſſerit, vos cum elephantiaſi proditis
& baptiſmo. Ergo cataclyſmo Caro interci-
dit, baptiſmo Spiritus ſuffocatur? Alluvione re-
vixere Oleæ, quas Columbæ in Arcam infer-
rent. Lavacro fidei explantatur Olea, protur-
batà & cœtu veſtro charitate? Quôque conſter-
nor, meum, & Petri nomen excidioni admove-
tis, ſtragique Charitatis. Apagite iſthæc à vobis
probra, notâſque. Ilhi vivendum eſt, qui pro
vobis mortuus eſt. Crucifixus pro vobis eſt Chri-
ſtus? Vos item Chriſto ſuffigimini. Aloqui ſi
vos Petro infigatis; & Petrum Cruci & Chri-
ſtum defigetis. Quòd ſi ſacrilegium viſum Pau-
lo eſt, ſi Corinthium vulgus jactaret Apoſtolos:
In quos ille tonitrus erumperet, ſi Hominum
paſſim nomina ingeminarent Apoſtoli, & ſuis
palam frontibus circumferrent? An non immu-
giret? Quid? Vos, diceret Paulus, quos Deus
conſtituit Principes ſuper omnem terram, filiis
hominum, terrarümque ſubdemini? Sed enim
ſuis me Officiis extulit ſuprà Homines. Grati eſto-
te illi, non ſervi. Benefactorem amate, non ado-
rate. Uſque ad littus Juſtitiæ eum ſequimimi ubi
veròô de Gloria Dei agitur, uni Numini & no-
mina & animas reſervate. Regale Sacerdotium
quibuſnam, niſi Diis, ſubmittetur? Deus autem
unus eſt. Is vos eſſe imperat unos. Pretio em-
pti eſtis, inquit, Wolite fteri ſervi bominum.
Tui te pretii admonet trabea. Cruorem Domini
reliqui adorant: Vos togâà circumfertis. Pudeat
ergo poſt datam à tanto Principe libertatem,
non lhberos eſſe hominum, ſed libertos. Pu-
deat tanto redemptos pretio ſervire iterum, &
in occaſionem detorquere ſervitii & pretia liber-

tatis, & imperii, regnique inſignia. Diſſentit à

famulatu trabea; & exæquatos Regibus addici
Hominibus, non eſt ſcelus, infamia eſlet. Uti-
mini, quo vos jure Chriſtiani Principes donave-
re; quo vos Pontifices extulére faſtigio. Subve-
XEre illi vos in regium ſtemma? Jatn vos pigeat
ſervitutis. Hæc ſi pronis auribus exciperemkun:
etri

Unio fa.
ctioſa Ec-
eleſtaſtutis
interdicta,

Pauli ad

Corinthios
concio con.

ird faczio.
Jose 14

lbid, 13.

1. Cor. 7.
2¾.

*

Neni
ore
tats
Ceſit,
ehe
A l.
oN P
pali
ſacelet
Panlus
jebat,
ceii
mid
hpagn
llale.
o ern
us Br
linen
erit,
ſ lacri
(aere
carebinn
l ey
1s, ed
A dura
(i teri
let in
eun eli
derss,
d te
lotrabe⸗
. In
imate
poſion
Patet ex
uit hoſß
lines adl
Netlic
ANre,
uibis,
Cls oonui
cumn, q
Plſen,

UI r
N
Cjipo

ns

1

=§è k

Eus Knepen

ſe.
lent, ar
nenda elt
Kinra Vi
Crito
alg in APunm
e Nat
Ra e Ler⸗
APtun lau
enrh
8 In G
l p 1,
if oo, &
iie enit N

e

.

1 ,dri
Bagber
d 4,
4. Tabun
nn 1 1—
fu, finäkm

hi, le
n onit

nn
Hütmer
bon he
n n
bigeben 1
Ohritniz.
tit, Aile
ili, Diien
Aoctunir
cones füi
Tu re Nl
n iß,
luptutieh
elnere tlin
reis Dalia

mihiqve ae

in Iudaehe
0 Cad imi
1) AMhrorer
in Atn
r Olke, .
Qoge ek⸗
cidioniadn
ite iſtaimm
m el, gin
0 Oknelr.
C0r
un ninde
Aaet olut
1 Hnin
olol, n
An oon m-
Ulus, tal
n kern 1
nin) Nen
nes Cii-

Mate, Ma

e aenc
11 Desd

ruoren Nun
nlns
ſe lleu
Nbence
Ue ienn,

“

mimn/

Ibid. 45.

De Cyro Re

Petri Cymba ſuo frequentius clavo Optimos ad-
moveret. Non eos a puppi ſubmovet odio no-
vitatis, ſed ſtomacho factionis. Omnia mihi li-
cent, vociferatur Apoſtolus, in quo Chriſtus lo-
1. Cor. 6. quebatur; Jed ego ſub nullius redigar poteſtate.
12. An liciabitur nos gula; & ſervilem annulum
non pede circumferemus, ſed gutture? Num è
mari conchylium extraximus, ut naufragium
faceret in ſportula? Demittebatur per ſportulas
Paulus, ut evaderet; non ſe in ſportulas demit-
tebat, ut ſerviret. Puduiſſet illum è palmulis
captivitatem ediſcere, non triumphum. Aufugit
proinde à Præfectis Apoſiolus, non ſe Præfectis
adjungit in ſporta. Ego ſub nullius redigar po-
teſtate. Ventri meo imperito, ideéôque expers
ero ſervitutis. Ibi enim irretiendis Semideis ne-
xus Brontes, vinculâque procudit. Qui novit
abſtinere, ſervire neſcit: Et quem nuditas non
læſerit, ſuam is nunquam Stolam lacerabit. Una
eſt ſacri Ephod caries, cupido aulzorum. Si
carere poterimus Attalicis, nunquam ſanè infulà
carebimus. IIlorum nitore vel purpuræ nedum
byſſi exoleſcunt. Meminerint paludati, non vio-
lis, ſed procellis innaſci muricem. Quòô erimus
ad dura fortiores, eò murex nitorem ſuum feli-
ciùs retinebit: quem adultum in fluctu, remit-
teret in Pelagus illecebra. Si nihil expetamus,
zum enimveroô nulli ſerviemus. Freto ſi opes af-
fuderis, enataſti. Si opes infuderis conchyhio,
illud te merget, quia tu illud ſubmerſiſti. Fer-
ro trabea degravetur. Non natat ſolùm, ſed ena-
tat. In auro naufragium facit, ſi vel uno nu-
miſmate oneretur. At quò me longiùs à pro-
poſito meo alieni metus diſcriminis abduxit?
Patet exteris Roma ſub Petro, ut ſub Cyro pa-
tuit hoſpitibus Babylon. Is Judæos inter fami-
lhares adſcivit. Inter hæredes regni à Petro Uni-
verſi cooptantur: niſi ſeſe exteri peregrinitatis
amore, ſpe Sedium Romanarum exturbent; in
quibus, qui mundanus non eſt, nunquam mun-
dus considet. Incuſent ſuam proinde pertina-
ciam, qui uni addicti regioni, tenere ſellam non
poſſent, quæ Mundum tenet.
XI. gypti vellem, & Cœlhi, & Eccleſiæ, &
OCOrypri potiſſimùm, quo de agimus, exemplo, aut
eru⸗. . Satrapen aſciſcerent Principes, aut verò abdica-
da, rent, patriæ penitùs immemores. Cujuſvis me-
tienda eſt, non ſoli umbra paterni, ſed propriæ
ſtatura virtutis. Nathanaêlem mirantur plerique
à Chriſto & prælatum Iraélitis univerſis, nec
Joan. I. 47. in album tamen relatum alumnorum.
Jus Nathanael venientem ad ſe, & dicit de eo.
Ecce verè Iſraëlita, in quo dolus non eſt. Vix
alium laudarat effuſius. Attamen non in eum re-
fertur ſyllabum, in quo vel Judas deſcribetur.
Si in eo dolus non eſt, cur ei Apoſtolatus inſi-
gnia non deferuntur? Nemo propius Dei Agnum
Sa ad. coniigit, quam qui expers eſt doli. Scribatur
didai d, elgo, & adſcribatur Apoſtolis. Et fortè inſcribi
gnitatibus Cerat Nathanaël. Verùm quot literæ duceban-
eretncden. tur, tot inducebantur Papyro lituræ. Impritne-
Narhanai batur, & expungebatur Nathanaél. Ipſum Dei
dho. Verbum „ quod digito ſcribebat in terra, Na-
n Fin, thanaélem aut dicere, aut ſcribere Apoſtolum pe-
né dixi, non poterat. Nullo traduci conatu ve-
rus potuit Iſraëlita in Navim Apoſtolorum. Fru-
ſtra remis undas everberaſſent, fruſtrà carbaſa
ventis expandiſſent, fruſtraà remulco Cymbam
adduxiſſent in littus. Non enim remora obſtitiſſer
cymbulæ, ſed oppidum. Exciderat Nathanaeëli
voX una, quæ ab Apoſtolorum inſtituto nimis

diſſentiret. Quem ſeripſit Moyſers in lege, &

Prophetæ Invenimus Jeſum filium Joſephà Na-

ge. Cap. X. 79

rii ſibilabunt, in Petrum Petri nomine injuri,

Vidit Je-

lum, nec tua mores ejus intereſſe clamabis,

zarcth. Hoc ut audivit, erupit confeſtim in boa-
tum, ſuà penitùs indignum innocentiâ, corruptus
amore patriæ Nathanaél, clamavitque: A Na- lbid. 462
zareth poteſt aliquid boni eſe 7 Hoc ille diverbio
partam gloriam, paratämque fortunam corrupit.
Debuerat, non oppidum perſcrutari demiſſi ad Unio inter
nos & Coœlo Numinis, ſed jubar. IIle veròô, in- ad venai.
diſcuſsà virtute prophetantis, contempſit Naza- Pignit
renum. Nolo, inquit Chriſtus, Eccleſiæ meæ virtuti
dare Principem, qui in Deo patriam perſerutetur. Aeferenda.
Volo Apoſtolis unum explorandis hominum pre-
tis lydium lapidem virtutem eſſe, non lapides,
ſaxdque oppidorum. Deſeruiſſent me Andreas
& Petrus, ſi eadem, quæ ille, ſenſiſſent. Ab
Anathoth ad eos ſubmiſi Jeremiam. An loci ob-
ſcuritas Vaticinii fulgores intercepir? Extraxi &
vico Bethlehem Davidem. Ideône viculi civem
Golias effugit? Memphi Moſes adolevit. Ur-
biſne illi obfuit ſuperſtitio, quin ſe cœno in Si-
nam extraheret? Si ergo nec ignobilitate, nec Dignieas
pravitate patrii ſoli corrumpitur prophetia, cur arenda
Numini obeſſe poſſe arbitratur Nazareth pinna qus 3 ma-
rum arbiter, non virtutum? Abſalonem edidere "icipiis
Hieroſolymæ. Num parricidii meditationem ſan- ahttr.
Ctitate patriæ abegit? Pariet Arium Alexandria
Martyrum patria & Campus, quem tamen tranſ-
fuga nullus aut ſcelere exæquabit, aut pertina-
cid. Quot Romæ, religionis meæ in ſede, ſecta-

/

antagoniſtæ, laniſtæque Pontificum! Videtis ni-
hil aut addi, aut decerpi ſeu perfidiæ, ſeu fidei,
corruptione, religionéque municipii. Placet pro-
indè in Nathanaêle candor, ſed cenſura non pla-
cet. Ejus ſi ſententia rogaretur, coactus & Beth-
ſaida Apoſtolorum cœtus emendaretur, accer-
ſitis & primoribus urbibus, qui pagorum cives
excluderent. Fruatur ſuâ ille urbe. Nam mihi
non injucunda eſt Nazareth, nec ingloria Petro
erit Bethſaida. Hinc ille Romam invadet. Indè
ad vos ego Cœlum inclino. In hæc ſi fortè Chri-
ſtus verba non oravit, ea ille certè de Nathanaële
perfecit, quæ hic ego perſcripſi. Acceſſit ad
Chriſtum innocens? A Chriſto abſceſſit non
Apoſtolus. Innocentiam ſuam retulit domum,
à JESU non ſine laude dimiſſus, ſed nulla ho-
noris acceſſione remiſſus ad ſuos. Id, inquies,
non iniquè in Apoſtolos ſanciri, quos Deus ſu-
per omnem terram deſtinaverat Conſules. Jam
ſaltem habeo, Apoſtolorum prorsùs nomine,
teſſeràâque indignos, qui virtutem ad patriæ cen-
ſuram expendant. Stiliconem Prætor non con-
temnes. Honorius Mundo, ſed Honorio Stili- Aalics
con imperabat. Uter latius, lautiuiſque regna Eahandi.
vit? Illene, cui regna ſubdebantur: an hic, cui Watas
Rarepar regnator? Ego ſanè Regnantem pluris Reldenia
acio, quàm regna. B nanti impe- on omnee
mr, dor Kegi irrent, Gd deumsä. Nem Tees-
» . icariis.
vir eſſet, nunquàm ſervum Principi aut parem Superior
faceret, aut ſuperiorem pateretur. At quando id invigilet-
temporis iſthæc in Italia monſtra ſpectabantur,
ut ſuum ſcilicèt, non Pompeium, ſed Legatum
Cæſar vereretur: an tu Stiliconem dices Apoſto-

quòd Conſul ſis, non Apoſtolus? Conſul, imò
& Dictator Stilicon, nulli unquàm patriam ob-
jecit. Et qualis, non unde eſſet, ut Poëtæ e4
tempeſtate cecinere, intererat candidati. Hinc
vel Scythæ donati Urbe. Hinc undique accur-
ſus heroum ingens ad Honorium. Exundavere
Ducibus acies, palæſtræ Sapientibus, Senatori-
bus atria. Natum ſe quiſque Romæ, & Civem
ſe eſſe Cæſaris putabat. Solitudo verò nunc tan-
ta, pleriſque in locis ſummque caritas Sapientum
4 eſt,

80

eſt, quòd unam univerſi profiteri urbem non
poſſint. Reſiſtunt proindè in ſuis plerique pro-
vinciis, ut ſi fortè inglorii, ſaltem non deſpe-
Eti, conſeneſcant. Turcarum, Arabumque à
noſtrà longè alia & conſuetudo, & mens
eſt Una, proh noſtrum dedecus inter eos
præputii repulſa. Recutitis, licèt exteris, licèt ho-
Religio & ſtibus, licét captivis pateſcit imperium. Nullum
Zenen non parem putant, ſi iiſdem initietur ritibus Me-
guant; miil- hemeto. A tranſtris licet in clavum remigi tran-
Tumque ſilire, unâ gladii contumeli. Si circumcidatur;
guat, Cruore perexiguo & nexus mox effringit ada-
ddt. mantinos „ & purpuram ſibi parat remex Satra-
pis aggregatus. Piget tam modico cruore hau-
riri maria, Alpéſque Saracenis: & ſtillieidio
fanguinis enatare captivos è naufragio ſervitutis,
non in littus libertatis, ſed in Olympum impe-
rii. Apud nos verò nullà profuſione ſanguinis,
nullà fidei profeſſione donari exteros dolemus
poſſe, non jam regno, ſed urbe. Libet mira-
ri, quot apud Arabas plagas redimat manci-
Unio imer pium, uno ei à Myſta impreſſo ſtigmate. Hy-
*eα.. dras ridetis pullulaſſe accilas? Apud Saracenos
Rer evebaz in Reipublicæ caput pes vulnere revireſcit. Re-
stiam vi. Mex Præciſione fit Conſul. In imperii enim vir-
Fil bros⸗ gam, ſupplicii virgas rigatu ſanguinis demutat.
. Mutilatione excreſcunt in Satrapas Servi: Et ſi
Nokititas ſe feriant, non tam ſe vulnerant, quàm convul-
verior. nerant, ſervitutem. Ut ſcilicèt Libertas, quaſi
Phœnix, renaſcatur è plaga, & regno ſica ob-
„ ſtetricetur. Quam illi vindemiam legerent, vi-
tibus exputatis, qui ſi ſervum deputaverint, exu-
berare gratulantur in Principem! ſuum ibi quiſ-
que in mari captivus habet Erythræum, quod
ex ſe fundat; unionibus excolendus & gemmis,
ſi ſe de vincto Prætorem fecerit, pelliculà vix
incisd. Prætorem, inquam, ſi ſe fecerit? Ad im-
perium Aſiæ occupandum nemo ibi non Alexan-
der eſt. Nodum, quem exolvat, habet in cute.
Jurcæ nal. Eam ſi feriat, triumphavit. Quèô ibi Cato eva-
ſum arcent ſiſſet ſui toties vulneris inſtaurator, ubi caloni
ͤnif perſtricta cutis Fortunam Cæſaris invehit? Non
ſuæ exte reſcinduntur ibi cicatrices, non inciſæ ibi venæ
umſecze, laxantur, ut, occumbendo, Catones effugiant
ſervitutem. Leviſſimè exciſa pellis & cruorem
vix ſtillat, & in ſtillicidio ſanguinis Pactolum
Cæſo, Gangémque affundit. Ut imperent, ſum-
mam ſibi cutem inter Arabas captivi perſtrin-
gunt. Ne ſerviant Ucicæ Senatores, ſuo telo in-
cumbunt. Quid non felix Saracenis, ſi vulnera
ipſa faciunt fortunatum? Uno vibice, eôque
perblando, oſtium captivo panditur ad Prætu-
ram. Quot Cæſari impreſſiſtis vulnera, Brute,
Caſsique, ut Imperatore careretis. TLuneti uno
vulnere renuntiantur Imperarores. Noſtris mu-
cronibus Cælares exareſcunt. Principes telis Ara-
bum effloreſcunt. Vide, an regna occupaturi ſint,
dum vulnerant, qui Reges evaſere vulnerati.
Hæc dùm ſcribo, in Tunetano ſolio Italus trans-
fuga ſupinatur. Adeò nemo Saracenis eſt advena
8
natione, qui ſit ſectà domeſticus, & ſuperſtitio-
ne familiaris. Non Britones, non Britannos, non
Baleares, non Ligures à ſuis curulibus Saraceni

Bignitas
cui defe-
rendæ.

ticæ legis colluviem, cloacâmque fluxifle. Non
ſejungit à ſuo Satrapes throno, quos ſpelæo ſuo
adjunxerit Mehemetes. Et Chriſius non faciet
apud nos utraque unum? Et uni lapidi angulari
muri duo non adhærebunt? Commilitones fidei
non patiemur Collegas in Republica? Vis me,
inquies, per Arabas erudiri? Quidni? Sed eam,
quam unam expetis regnandi artem. Nolo ex
eis fuperſtitionem haurias. Volo te ab eis imbui,

Oliva in Eſdram. D

propellunt, ubi eos contigerit in unam Meheme-

némque à ſeſe legem exolvunt; utque principa- „is erle-

quâ ratione in imperii commodum advenas ad- imi
ſciſcas in cives. Diſpice, quò ſuas illi Lunas in- kiren
tulerinn. Ukrà Solem jam penè Ottomanica Hn
Luna penetravit. Abundat enim Tribunis, quæ umin
nec captivos competitores eſſe vetat Tribunatus. Een
Sub illà Lund nulla hominum conditio eſt illunis. a mi
Ipſa proptereà jam penèe Solem intercepit. Legit nu:
enim non & Thracia Primipilos, ſed e& Mundo. rl
Nos faſtidimus exteros; & ſubjectorum tot ſane lli
nobis diſcrimina, quot provinciæ. Non modè zulen
non adlegimus peregrinos, ſed à cive civem ſe- 66,DL.

cernimus. Niſi in umbilico regni enaſcantur, de- es

putantur cum exteris. Et miramur, ſi, contra- n,, d
Ctis ad unam regionem Præturarum candidatis, e a
emancipentur imperia viris, viribuſque deſtituta? Uun ies
Non ea labare mirum; mirum eſt aliquantàâ ſui ſes nin
ea parte conſiſtere. Id verò Chriſtianis toparchiis Anun.
jam ità penè vulgatum, ut perfidiæ argueretur, 1 ſalnce
ſi quis provinciam decernendam eſſe extero te- sel;
ſtaretur. In partem conſiliorum advocentur ex- Aure hi
tranei? Eos Cyrus adſcivit, & exteros, & cap- Drince
tivos. Ideoque & propagavit imperium; &, mig. I.
quod apex fortunæ eſt, cœlum periit religione, Pnii
non ſtultitia. Sed jam verba Regis expendamus. lueo fu
Sunt enim non Regis ſolùm, ſed regia. In, ſul
Drunpai
cœli præcepit mihi, ut 1l
ædificarem ei domum in Jeru- ibietd
minibus
ſalem. 1. Eſdr. I. 2. geii

leius hon

C AP UTL KXl.

mamur
rti nlis nans

Legiſlatorem ſuum habere Primores. Nec Kuice⸗
uni tantuům eſſe Numini Primates ob- Etirt,
noaios; ſed in uis vereri eos debere nu
Numen, quorum Deus ora, mentéſ- nak
que afflavit. Id Cyrus exhibuit, in Iaiæ Uren
membranis jura Numinis, & Numen nge
reveritus in Propheta-. n⸗
i
lo; &
D Eus coeli præcepit tibi? Imperanti ergo I. P
præcipitur? Jam regnorum non piget, ſi gr
ſuæ Reges quoque habenæ compeſcum. Nos 5„ beg u ſu
Principibus libentiſſimè obſequemur, quando illi c 4 aihn
ſuo quoque Principi obſequuntur. Lunæ ſubſu- ſubjedes lie.
mus univerſi; ſed fi illa non rebellet à Sole. Nam n. ud, L
ſi ſuo illa ſeſe ſubtraheret Duci, Oſtreum eſſet, guemur. “ 3
non Aſtrum. Quid enim Luna eſt, ſi deſtitua- ſrſdz⸗
tur à Sole? Nemo mortalium non obſequendum Sr e, n4
ſuo ſibi eſſe Principi arbitratur. Sed refractarium Pſ, i
Numini Ducem nemo libenter aut ſibi præeſſe omzia ſab- ini
patietur, aut ſuis. Inferiores cœli orbes à ſupre- jiciet ſibi. H 1
mo circumagi non refugiunt, quamvis advers Luna && n
ſuis motibus vertigine convolvantur, quòd æquè cælum. W n
illa tam agatur, quàm rapir. A ſuo ille quoque , dvan
truditur Præſide, cui obſecutus ſuo reliquos or- ihen ſub. 1en et,
bes circumactu, rotatuque nuſquam obluctantes datur ma- Rar

involvit, abripitque. Piget tam eſſe coœli orbi-Zer.
bus diſſimiles pleroſque Dynaſtarum, quos hor- „n
reas ſeveriſſimos obedientiæ, obſequiique exa- Regulat
ctores, animadverſuros virgis atque ſecuribus ſerver.
in ſubjectos, ſi eos paulò fortè licentius egiſſe
deprehenderint: tam vero in Dei cultu fupinos g,e, I.
& ſegnes, ut eos putes & hominum ſemideos, ruels E.
& Superùm Deos. Omni ſe jure abſolvunt, om- arr
tum ſui penitus eile juris agnoſcunt, ita mentem, ges.
animum-

üeegen
nlkenent
Nachoet.
Aenz Ear
meinn ,
lein rign
8enen
deg

t ll,
m in n

1.

pPnipnen N
Pyimnett⸗
ni nin
lin /

Imatig
n nſe
nr, ghi⸗
Lum iii,
laie le,
,Okenti⸗
nig,
AA Tbieli

De Cyro Rege. Cap. XI.

amimumque ſuum omni exemptum vinculo ar-
bitrantur.
II. Hinc ille apud Davidem imperantium fremitus
tam inſanus, tâmque excors, ut non in vetita ſolùm
ferretur, ſed jugum quoque legum excuteret. Aſti-
Plal.2 2, terunt Reges terræ, & Principes convenerunt in
unum: adversis Dominum, & adversus Chriſtum
ejus. Dirumpamus vinoula eorum & projiciamus d
nobis jugum ipſorum. En quam abjectè de legi-
bus ſentiebant, ante adventum Chriſti Imperan-
tes, Davidis ævo. Quaſi enim lictores eſſent Cu-
ſtodes Tabernaculi, eorum ſcita & jugo compa-
rant, & manicis. An nos rei ſumus, quos vin-
cire audeant Sacerdotes? Reges nos eſſe ſcient,
non reos. Vincula abrumpemus. Unum Prin-
cipes vinculum decet, corona; quâ imperare co-
guntur. Hanc tantùm pati poſſumus violentiam,
ut ſcilicet imperemus. Noſtrum vinculum liber-
tas eſt; hac nos nemo expediet: utque nos re-
gnare pigeat, cogimur imperare. Naſcimur hoc
Principes fato, ut immunitatem abdicare nequea-
mus. Id coronæ vectigal perſolvimus, ur nulli
enitùs ſubdamur. Nofitra ſervitus dominatus eſt.
l cο funditüs exhaurimur, ut vitâ exui poſſi-
mus, ſuper veſtiri verò ſubjectione non poſſimus.
Dirumpamus proinde vincula eorum. Laſcivit
hic ramen Principatus, non furit. Humano enim
in ſe agi more à Sacerdotibus non negat, quam-
vis ſeverè agi vociferetur. Injiciuntur ſiquidem
hominibus vincula. Subinde furit, non dolet;
ütque invidiam canonibus conflet, non jam eos
nexus hominum vocat, ſed juga dicit armentis
Wrate aptiora, quam Regibus. Et projiciamus à nobis

i narira- jugum ipſorum. An Dii iterum in armenta de-
ni congio

ſuſuicacis, formamur? Sed Joves neſciunt „etiam cùm ſe

&Wbelitici, villis transformant in Tauros, deſlinari jugo,
ſed uni deduntur illecebræ, nec agros proſcinde-
re diſcunt, ſed Europas avehere. Cur ergo no-
bis, minoribus quaſi gentium Diüs, juga coap-
tant, quos non mugire ſanè ſentient, ſed irrugi-
re, & pertonare? Coœli ſe Præſides jactant, im-
memores terrenorum. Et cur juga parant ipſis
quoque Principibus ‚, ſi eos luti pœnitet, & cœ-

lIum duntaxat propugnant? An cœlum aratur?

An aſtra proſerumur? Inſtrumento produntur
ſuo; & quo illorum conatus, ſcitâque ſpectent,
jugo vulgatur. Coœlo nos percolunt. Terreni eos
Piget, pudétque ſatus. Juga interim concinnan-
tur. Vos conjecturam facite ſationis, & coœline,
an verô terræ proventibus ſolicitentur aratores,
ediſcite; quos .agyptios nemo non benè dixerit,
quando qui ſtivam tenet, humum aſpicit, non
cœlum. Projiciamus ergo à nobis jugum ipſorum.
Vix ſubjici poſſemus, & nos mitti patiemur ſub
lugum? An armenta ſumus, qui Toparchæ totâ
Samariâ falutamur? Malè nobiſcum actum ſi
de corona noſtra aut fortuna ludit, aut luſuros ſe
eſſe credunt Curiones. Principes, non armenta
ſumus. Sua proinde juga cornigeris deſtinent,
non coronatis. Si ſecùs fecerint, ſenſerintque nos
eſſe boves, fœnum nos quoque præferre ſentient
in cornibus. Hæc non Reges, magnique Princi-
Pes, qui ſtipati Sapientibus, nihil aut jactant in-
conſukè, aut ſentiunt. Hæc, inquam, non ſum-
mi, verique Principes, ſed Dynaſtæ garriunt,
nec multi, ſed perpauci; qui a Davide non ideò
Reges vocantur, quòd illi revera Reges eſſe vi-
derentur: ſed ita eos nobis expinxit, ut in ſua
ſeſe mente colorant, finguntque Toparchæ. Ja-
Toparehe ctant enim in ſuis quemque pagis non Reges
dRibe- modò ſe eſſe, ſed Cæſares. Nec intraà nugas ſeſe
Reges & CoOhibet furor; undat, exundatque in ſuperſtitio-
Prineiper, hes officiorum pluſquam regias. Nam aquam de-

81

fundi ſibi à ſtante nolunt. In genua ſubmit i ju-
bent pocillatorem. Libari dapes à ſtructore im-
perant, quaſi veneno eis inſidiaturi ſint Bactræ.
Mamtili ſuo, cùm infertur, nemo non aſſurgit.
Pateram, quaſi Oceanum verentur non manci-
pia ſolùm, ſed chientes. Cantharum exhauſturis
velato nemo capite ſupplaudit. Et quid menſæ
Patris, ubi novum & myſticum à ſe vinum hau-
ſtum iri Chriſtus ſpopondit, reliquere Toparchæ;
quando epulanti Numini (ſi genua Dynaſtæ ſub-
miſerimus) mihil immortalibus quoque corpori⸗
bus reliquum eſt, quod Divinitati impendant
convivanti. Hi ſunt, quos nexuum, jugique
Pertædet. Mei hic tantum inſtituti eſlet, eorum
Ccompeſcere querimonias, quas in decrera Patrum,
quaſi catapultas, explodunt. Verùm raptim eos,
cursimque liceat ſub jugum mittere Eccleſiæ,
ipſo potiſſimùm productos, protractéſque jugo,
quo ipſi paganos ſuos, vernâſque opprimunt.
Tu Eccleſiæ leges immanitatis arguis, qui te
paganis tuis de Patre-familias recudis in Nu-
men? Pateris. Quid aio, pateris? intentatis vir-
gis, aut nummis erogatis, aquam tibi miniſtrare
imperas famulos, non cervice tantum demiſſa,
