ſeptem ornatur. Non uno, akeréve oculo con-
ſtantiam Deus noſtram contemplatur, ſed exau-
gendæ oblectationis gratiâ, oculos in eam mul-
tiplices planè defigir. Nulla enim, ut ità dixe-
rim, in Divinitate ſaties aut excolendæ, polien-
dæque conſ’ ntiæ, aut eam atemtiùs explorandi.
In diebus ilis, in quibus apprehendent decem ho- Zach..23
mines ex omnibus linguie Gemtium, & apprehen-
dent fimbriam viri Judæi, dicentes: ibimus vobiſ-
cum andivimus enim, quoniam Deus vobiſeum
eſt. Cur, rogo, fimbriæ orà comprehens, ad-
eſſle Judæis Numen viri deni conteſtantur? Ni-
mirùm Perſeverantia eſt, quæ Deum ad nos ra-
pit. Hanc auream teſtatur fuiſſe David in Regi-
na, quam à dextera ſtatutam Domini mirabatur.
Hanc in Pomifice tintinnabulis, puniciſque di-
ſtinxerat: Et cùm rationalis ſui gazam tinnitu
non proderet Pontifex, ſonoram eſſe voluit ſuæ
chlamydis fimbriam. Ea namque in Sacerdore
& prædicatur, & perorat. Id portò amiſſum Iu-
gebat Jerernias in Sione, inquiens: Diſperſi ſunt Thren 4.4
Iapides ſanttuarii in vapite omnium platearum.
Puto aliam quoque direptam à Chaldæis Templi
gazam, diſſipatämque. Verùm iis non illacry-
matur Propheta, à quo præ Cidari, & Ephode

Zach. 3·9

nnlo⸗ 6

ſo. 16,1.

Mhes
„.

Hn.
Mcc

Dile

Murn,

4
lucatt
e
ll⸗
n
l.
i
n is
ſe, ene

r d

=

n⸗
lll imn
en
Ne
in
ii
it
-

DWD

Dan. I0. 6:

Job 14 I.

lbid. 2.

Matth. 6.
28.

Lbid. 30.

Ibidem.

ohfeinat:.

Peccati
damna.

Dei Ira.

Jer. 1. 18.

N

W

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 121

& ipſo Rationali, aut aureo Candelabro, jacti
paſſim Lapides deflentur in compitis, diſſipati-
que. His enim adumbrabantur Animæ Judæo-

rum magnæ, firmioréſque, quas Vates ægerri-

mè ferebat à ſua defeciſſe conſtantia. Credide-
rim autem viſum Danieli Angelum, lapideo
corpore, ut ſuam Saxo conſtantiam teſtaretur. Er
corpus ejus, quaſi chryſolitus. Potuiſiet aut ſi-
ereum ſibi corpus circumdare, aut cryſtallo
amiciri. Sed minor, quàam quæ Angelum de-
ceat, & Vitri firmitas eſt, & Aſtri conſtantia.
Ut ſe igitur immobilem deſignaret, Saxo ſe ve-
ſtivir, & ſepſit. Quid enim aut dignius Angelo
conſtantia, aut in Homine indignius levitate?
Homo natus de muliere, brevi vivens tempore,
repletur multis miſeriis. Tam grandes ærumna-
rum ampullas videamus, quæ ſcena conſequatur
calamitatum. Qui quaſi ſos egreditur, & conteritur,
& fugit velut umbra: & nunquàm in eodem ſtatu
permanet. Et dignum ducis ſuper hujuſcemodi ape-
rire oculos tuos? Brevior præfatione narratio. Nam
quaſi miſerias multas commemoraturus, unam
in homine inſtabilitatem luget; & quaſi ærum-
nas omnes coacervaſſet, enclamat: Et dignum
ducis ſuper bujuſeemodi aperire oculos tuos 5
Hujuſcemodi? quem? capiumne membris? vi-

ſune deformem? flagitio putrem? Nunquàm, in-

quit, eòdem revolvitur, ſed aliorsum abripitur
ſui ſemper diſſimilis. Id autem, ut ſcaturigo
peſtium animi omnmium, Dei oculos avertere poſ-
ſet à ſuſpectu, curâque mortalium: niſi Nurninis
providentia ſui ſidus conſilii affulgere jaſſiſſet æ-
què probis, ac improbis. Certè Dominus, ut cu-
rari abs ſe minima, abjectiſſimâque comprobaret,
agri Lilia produxit in medium. Quæ quamvis Sa-
lomoni antecellere & foliorum pompâ, & can=⸗
doris nitore confirmaſſet, regerit ea tamen inter
quiſquilias, ruderâque campi. Conſiderate Lilia
agri, quomodo creſeunt. Quare non rubos, aut
urticas contemplentur Apotſtoli tuo juſſu virere
vulgúſque olerum, fruticůmque reliquum: ut ex
eo ſciant, nihil à Deo ſperni. Nam Lilia, quaſi ger-
minum Dictatores, non mirum eſt, ſi ſuo Deus
rore, aſpectuque dignetur. Primarios, inquit
Dominus, flores Lilia exiſtimatis? Calones eſſe
putatote, merumque vulgus. An imbuté toxi-
co ſunt? Non necant, ſed pereunt. Citò re-
langueſcunt. Hâc illa improbo levitate, fragili-
tatéque defloreſcendi. Hodie eſt, & cras in cli-
banum mittitur. Quamvis Lilium ſit, tamen, cum
ſuum retinere vigorem, candorémque non quear,
fœnum agri eſt; & quaſi portentum curantis
omnia Numinis inducitur. Fœnum agri, quod
bodiè eſt, & eras in clibanum mittüur, Deus
ſic veſtit. Quòd ſi candor quoque floris eviluit,
unâ damnatus inconſtantiàa: Nigredo, & caries
animi, quo, quæſo, loco reponentur? Flos dilſ-
plicet, licet pulcherrimus, quòôd nitorem ſuum
non propugnet: Et tu Numini inviſus non
eris, levis, & fœdus, & in una tamtùm varie-
tate conſtans? Dedi te bodie in civitatem mu-
nitam, & in columnam ferream, & in murum
æneum ſuper omnem terram Regibus Juda, Prin-
cipibus ejus, & Sacerdotibus, & omni Populo terræ.
Et bellabunt adversum te, & non prævalebunt:
quia ego tecum ſum, ait Dominus, ut liberem te.
Audin' quibuſcum certandum ſit. De pugna agi-
tur, non de ſibilo auræ pertenuis. Nec vellicanti
ſocio obniti debes, ſed Principibus obluctari,
ſed reluctari Regibus, ſed Sacerdotibus collucta-
ri. Ar hic Deus præſidio fore ſe Vati pollicetur.
Miror Adoleſcentes Babylone paratos repugna-
Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

re Principi, quamvis auxilio protégentis ſe Nu-
minis deſtituerentur. Deus noſter, quem loliceus, Dan. 3. 177
poteſt eripere nos de ecamino ignis ardentis, ö Rex,
& liberare. Quoôd ſi noluerit, notum ſit tibi Rex,
quia Deos tuos non colimus. Hi ſané non ſunt
Lilia, ut Lilia fint: & ne Fonum fint, hocdhiè conſtamia:
ſunt, & cras in clibanum mittentur. Caro enimn,
Foœnümque forent, ſi abhorrerent à clibano. At Pati is
ego non eos miror rogum Principis, iramnque con- Riee
tempſiſſe: beneficia erga ſe Regis violare idoli Mimans
contemptu potuiſſe ità miror, ut eos non indè reſpestut:
Martyres prædicem, quod furoris pati vinco.
la potuerint, ſed quòd amoris pro Religione ieio
abruperint nexus; repugnaverintque Regi, a quo Iagratita⸗
prælatos ſe Satrapis meminerunt. Junt ergo viri H
Judæi, quos conſtituiſti ſuper opera regionis Baby-
loniæ : viri iſti contempſerunt, Rex, decretum tunm.
Id ego fuiſſe pueris perpeſiu duriſſimum arbitror.
Nam frementi rermiti Principi, ſi fortis, & hemo

§§5. Tres
pueri.

es, potes. At optimè de te merito Regi ueblu-

ctere, exuenda tibi humanitas eſt, & cor carneum
abjiciendum, ſumendumque lapideum. In hanc
tamen aſpritiem Saxi obrigeſcas oportet, & oc-
calleſcas, ſi deferre Alabaſtrum optas, a quo
nunquàm fuci aberunt, imò & apes, queæ &
ferentem aculeis feriant, & liquoris ſuavitatem 4
exugant, perdantque. Nam tum tantuùm cor
carneum Chriſto exhibebis, ſi lapideum objeceris
cor deriſoribus, piratiſque pietatis.

FERIA SLCUNDA
PASC H .

Qui ſunt hi ſermones, quos confertis ad
invicem ambulantes, & eſtis triſtes?

Luc. 24. 17.

Mbulatis , & moœretis? Ecquis hoſpitii lu- Trizulatie
xit inopiam, areniſque regionis, quamn tranſ- Jerendas
mitteret, illacrymavit? Si quod me domi præ-
ſtolatur incommodum, id odi: & ſi, quem in-
colo, colòque, ſabuloſus eſt ager, æger animi
ſum, glareâlque faſtidio. Cæterům quà tranſeo,
nec me beatitas allicit, nec me ſflrangulat calami-
tas. Nebulas cozlo affulas patinur non in-
viti, quèd eas difflandas brevi pernoſcamus.
Haurimus amariſſimi ſucci potiones, excoquen-
dæ ſpe acredinis, quam firmioris hilaritate va-
leiudinis repenfandam ofninamur. Triſtari er-
go non debes, ſi non teſiſtis, ſed abis. Quid
ſi lateret ſidus in Comere? Quid ſi gemma
deliteret in Dracone? Quid ſi aurum foret ,
quod Lutum putas? Angeris? Moœrere non po-
tes, tum quia roſam dumi parturiunt, tum quia
haberi non deber calarnitas, ſi aut tranſit, aut
pertranſitur à nobis. Horres? quidni, ſi turbo
in me deſæviit? Graviörne, quàm is, qui in
Manaſſen detonuit? Duodecim annorum inquit,
erat Manaſſes, cum regnare cœiſſet: & quinqua-
ginta quinqie annis regnavit in Jeruſalem. Im-
peravit penè citius, quam vixit, uius putpurà
pro prætexta, ab incunabulis tranflatus in ſor
lium. Duodennis jura dedit, regnavitque Hiero-
ſolymis. Quam citò imperium delhbavitId com-=
memoravi, ut undè deturbatus in ſterquilinium
ſit ſervitutis, intelligas. Superinduxit eis prin. Ibide it;
cihes exercitus Regis Aſſyriorum, cœper ünique
Manaſen, & vinttum gatenis atque compedibits,
1. duxs⸗

2. Pafal. 33,
1.

122 Oliva Stromatum, Lib. ſing.

duxerunt in Babylonem. Catenatus, & compe-
ditus Babylonem abducitur imperio non aſſuetus
modòô Princeps, ſed inſutus, adnatuſque coronæ;
quæ cæſariei collactanea, non infulatum tardiùs,
Manaßes, quam comarum efle voluit, non tam Ezechizæ
lium, quàm Fortunæ. Quos, rogo, imbres
Tribalatio profudit Manaſſes in cavea? Quo animi, orilſ-
rili que pllore catenas aſpexit? Siſte lacrymas, Prin-
ceps; nam thus eſt, quæ tibi æris rubigo vide-
tur eſſe; & reparatur, non difflatur in vincu-
lis corona. Muro includeris, ut Jeruſalem fir-
miori vallo, moœnibuſque communias. Vinciris,
ut exolvaris. Servis, ut imperes. Scelus tantùm
relinques Babylone. Ubi tibi, non Syro, ſed
Judæo Naameno, & Nabuchodonoſor pro Eli-
ſeo erit, eſtque futurus Euphrates pro Jorda-
ne. Renovabitur, non quidem caro tua, ſed
mens tua, ſicut mens pueri, in quem quiſquis
non refingitur, Aſtris exulet, neceſſe eſt. Ver-
bo, & idola, delubraâque recidet ſervitus, ex
qua tu te precibus expedies. Audi, quid de vin-
Eto Rege perſcribatur. Qui poſtquàm coanguſta-
zus eſt, oravit Dominum Deum ſuum, & egit pœ-
nitentiam valdé coràm Deo patrum ſuorum. Redu-
xitque eum Jeruſalem in regnum ſuum. Poſt hæc
. ædNificavit murum extrà civitatem David. Etabſtu-
lit Deos alienos, & ſimulacrum de domo Domini:
pracepitque Judæ, ut ſerviret Domino Deo Iſrael.
An ex Iride ſerenior affulgere dies potuit, quàm
quo perfuſa Jeruſalem eſt graſſantis procellâ,
ſiragéque turbinis? Quot latitabant verioris in-
ſignia, ſanctioriſque hbertatis, ſub perſona, illu-
viéque ſervitutis! At hic nihil accrevit Ma-
naſſe: recepit enim, non accepit, imperium. Ni-
hil ais partum Regi, aut acceſſiſſe felicitatis &
compede, ſi juſtior, ſi caſtior, ſi expiatus Hie-
roſolymas remigravit? Idola diffregiſſe, nulla
per te eſt proſperitatis acceſſio? Quid? Nônne
Murum inædificavit? Excubias præfecit? De-
curiones, Militiämque conſtituit? At regnaverat,
ante ſervitutem. Lubet forte diſpicere calami-
tate mancipia in trophæa, ſcepttâque ſurrexiſſe?
Iacrime. Ecquando Filii Jacob, debellatà E.gypto, rever-
ſi fuiſſent in Judæam opimis ſpoliis, laureiſque
opulenti, niſi eos operibus ſervilibus addictos op-
Exod.2. Preſliſſent £Ægyptii? Ingemiſeentes fili Iſrazsl,
24. propter opera vociferati ſunt : aſcenditque clamor
eorum ad Deum ab operibus. Et audivit gemitum
eorum, ac recordatus eſt fœderis, quod pepigit cum
Abraham. Non unum habert Ægyptus Nilum,
ſed akerum ex Æthiopia, à quo foecundetur, al-
terum ex oculis Hebræorum, à quo obruatur. In
illo enatant Crocodili: in hoc Turtures fuitant.
Et tamen opprimetur Ægyptus non eo latice,
quem obſident Monſira, ſed eo, quem Cycni,
Columbæque inſedere. Et audivit gemitum eo-
1bid. 25. Tum, & liberavit eos. Sed fletuum Nilus, quàm
eſt in ſuis catadupis procurrenti ex Ethiopia Ni-
lo diſſimilis! Obſurdeſcimus ad fragorem aqua-
rum: ſed ad gemituum ſirepitum aurita Divini-
tas audit miſeros, exauditque. Uterque cum li-
mo fluvius. Sed Nilus lutum invehit: lutum lacry-
meæ diſſolvunt, eluuntque. Et audivit gemitum eo-
um, & liberavit eos. In Nilo parvuli necaban-
tur: In fletu impuberes aduhlique enatarunt.
Ne periclitarentur .ggyptii Nilum implorarunt,
inſcii tenuiorem profluxiſſe apud Rameſſen,
Tihuletio. Phyrônque laticem, a quo ſervarentur He-
nis veme- Præi. Eos affligitis, ut dilpereant. Afflicti vi-
dium Oru- vent. Nam ſi lugeant, enatabit in lacrymis II-
raël, .agyptus opprimetur. Fruſtrà ergo ad forna-
ces damnaſtis Hebræos, quæ gens cum ſit præro-

Ibid. 13.

gativà Religionis quaſi Phoœnix populorum, & de
Ur prodiit, & flammis reparatur. Non parientium
obſtruendæ ſunt vulvæ, ne creſcant, ſed oculi
obducendi elugentibus. Felicitate excidentur,
ferro putabuntur, non cædentur. Aundivit gemi-
tum eorum, & liberavit eos. Cyniphes, pruinam,
tonitrua, fulgura, funeraâque miraris in hoſies
excuſſa, immiſſãque Iſraëlis? E lacrymis pro-
diere, cophiniſque Hebræorum. Gratularis ſub-
rutam ab Ifraële Jericho? Dum Phyron extrue-
ret, Jericunthen diſſipabar. IIlà ſiquidem cala-
mitate illi felicitati proluſum; & in luto, quod
populus ſubigebat, ſatæ palmæ, quibus trium-
pharet. Merſum cum curribus Pharaonem intue-
ris? In mari periit, ſed lacrymis hauſtus He-
bræorum. Torpuiſſet ad internecionem ſui prin- Perſecutio
Cipis Erythræum, miſi fletuum torrens erec- mili.
tos hinc indeé muros in ſtragem Regis impulii-,
ſet. Fuſum occinis Amalec, cæſum Gerge- Fen id:
ſæum, everſum Moab? Suis victorias præcla- tientia.
riſſimas debuere Ifraëlitæ non arcubus, ſed vi-
bicibus. Non tum hoſtes profligarunt, quùm E usg,.
ceciderunt, ſed cùm cæderentur ab hoſtibus. Ne- c S r.
que enim Juſtorum metuenda ſunt tela, ſed Hitica oppri-
vulnera. Vincti pugnant, & oppreſſi debellant. Teszrx. e.
Noli Hebræorum ferrum timere, ſi eos armet,

ſed ſi eos vinciat, torqueãtque. Dixeram He- Petſecuto-

4 res Juſto⸗
bræam gentem, quaſi populorum Phoœnicem cli- zm.

banis revicturam? Reparatur aquis quoque, re:
lacrymis. Vox ea proprereà replumeſcentis: Bed.
Tranſivimus per ignem & aquam; & eduxiſtinos
in refrigerium. Audivit enim gemitum eorum, & ſal: 65aan
liberavit eos. At quo modo eos vinculis exemit? Homines
Tantum auri, argentique ſuſtulere „ quamtùm von zimen:
luti, ferrique geſtaverant. Et eduxit eos cum ar-“
gento & auro: & non erat in tribubus eorum infir- Plal. 104.
mus. Erravi, ut video, qui Nilum fluxiſſe alterum 6
& Rameſſes affirmaveram, ærumnis ſuis illacry-
mante Iſraële. Pactolo propiores lacrymæ, quàm
Nilo; ſiquidem aurum avehunt: nec crocodilos
ad ſtragem, ſed oves, armentâque ad opulentiam,
& ſacrificium convehunt. Unus, qui eas con-
ſectabatur Hippopotamus longo agmine ſtipatus
lacertorum, iis evolutus in mare lacrymis, com-
plorari non potuit, quia fletibus perdebatur. Er-
go Hebræi Reges deprimunt, Regna ſubigunt,
Provincias depopulantur, Trophæa figunt, Ur-
bes ſubruunt, ovant, triumphantque calamita-
tis beneficio à caulis in Capitolia, Solhiâque tranſ-
ducti. Etenim niſi eos oppreſſiſſet Pharao, ad
hanc uſque diem in compaſcuis morarentur.
Limo illos & inauravit Lyrannis, & obarma-
vit. Id ſi reſciſſet Joſeph morituri Jacob arca-
num, exerrantis à mente delirium Senis non re-
putaſſet, cùm ille à Manaſſe dexteram tranſ-
poſuit in Ephraim. MWon itaà convenit Pater: quia Gen. 48.
hie eſt primogenitus, pone dexteram tuam ſuper 138.
caput ejus. Qui renuens ait: Scio, Fili mi, ſcio: &
iſte quidem erit in populos, & multiplicabitur: ſed
PFrater ejus minor, major erit illo. Et quod, ro-
go, ſcelus in Adoleſcente Senen execratur ?²
Nullum. Erumnarum, quod in nomine præ-
ferebat, odio à principatu in ordinem, vulguſ-
que revocatur. Vocavitque nomen primogeniti Ma- Gen. 4
naſſes, dicens: Obliviſei me fecit Deus omnium .
laborum meorum, & domüs patris mei. En obdu-
ctum throno vallum, quo inde Puer arceatur.
Poſtremus eris, vitàmque vives in gloriam, quòd
oblivio te coœperit & avitæ paupertatis, & pater-
næ compedis. Scaturiginem obſtcuxiſti laurea-
rum, & purpuræ, cùm pedum, virgâſque de-
didiciſti, quibus Joſeph aut Pecori præfuit,

aut

H

lis

ebe

la

er
6

aut Egyptio famulatus eſt. Tanta eſt felicitatis
cum calamitate conjunctio, idque imperii, ſervi-
tique fœdus. Hinc eſt, quòd tractaturam imperii
ſceptrum, pedumque fatidicum Moſis dexteram
Deus non hyacinthis diſtinxit, non auro de-
coravit, non radiis perfudit, ſed tabo, ulce-
ExoOd-4-6⸗ Téque fodavit. Diwitque Dominus: Mitte ma-
num tuam in ſinum iuum. Quam oum miſiſſet
in ſinum, protulit leproſam. His ſideribus deſi-
gnhamur ad regnum. Sanies purpuram portendit:
& quot hiant in manu puſtulæ, tot indè in tuum
decus lapilli emicabunt. Parturiunt vulnera!
naſcetur, non Vermis, qui te arrodat, ſed
Aquila, quæ tibi fulmen ſuppediter. Et quando
imperantis meminimus Alitis, cur regnatura
Moſis Virga non in Aquilam, ſed in Anguem

9

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 123

deò rumnis in Deum Mens erigitur, Kirque
animus conjunctior Numini acerbitate Spina-
rum. Nimirùm non Cedrum, Lauümve, ſed
Rubum Deus inſedit, ubi de aſſerenda Filirum
Iſrael Hibertate agi cœptum cum Moſe. Apparuit- Exod. 3.2
que ei Dominus in flamma ignis de medio Rubi. . zalegfr
Subducimur tum potiſſimùm flagitii jugo ,educi-
murque ex ͤÆgypto, cùm nos ærumnarum ſpinæ ,vidiano=
dilacerant. Joieph certè cùm à Patre plus cæteris cerliven:i,
amaretur, & polythitâ renideret, manipulos, ari prddat ero-
ſtaſque ſomniabat. Putabam nos ligare manipulos G.n. 37. 7.
in agro. Aſt ubi hvor in eum fratrum exatſit, eh.7
tum enimverò illatus bigâ iræ, furoriſque coelo, Homine=
non Ariſias animo volutavit, ſed Aſtra; nec zon timene
jam Limum meditabatur, ſed Solem. Hac ergo““
cauſa ſomniorum, atque ſermonum invidix, G Ilbid. 8.

ln nin

1
.

G

, 3
.

aatilis.

Tbid. 3. demutatur? Projice eam in terram. Projecit,
& verſa eſt in colubrum Cur ex Animantibus
ad Haruſpicinam imperii una deligitur Serpens?
Quia benedictione cæteris impartitis, una male-
Gen.:. 14. ictio obnoxia reptabat. Et ait Dominus Deus

aTd derpentem: Maled'étus es inter omnia ani-
mantia, & beſtias terræ: ſuper pectus tunm
gradieris. Deſignando ſceptro Serpens ſuis evo-
lutus ſpiris ſubrigitur. Ut ſciamus, fauſtitatis ad

nos omen cum calamitate perrumpere. Ergo

non candorem Cycni, non ruborem Pelicam,
non Nycticoracis ſolitudinem, non oculatas Pa-
vonis plumas, phaleraâſque præcipito, ut tibi
dignitatem expingas: ſed inſignitam ærumna-
rum notis, conſignatämque characteribus ſervi-
tutis Serpentem extrahito. Hæc te ſui tergoris
maculis polymita cohoneſtabit, limôque extra-
ctum, evehet in curulem. Aberrare me credis
ab auſpicio dignitatum? Audi Iſaiam: Confra-
Iſa. 24. 19. Clione confringetur terra, contritione conteretur ter-
ra, agitatione agitabitur terra ſicut ebrius. Viſitabit
Dominus ſuper reges terræ. Et congregabuntur
in congregatione unius faſeis in lacum & clau-
dentur ibi in carcere“ & poſt multos dies viſita⸗
buntur. Et erubeſoet LVuna, & confundetur Sol,
o regnaverit Dominus exercituum in monie Sion.
En quô evaſerit ſuccuſſi orbis vertigo. Carceres
ſoliis excipientur, & ſervitus tegno ſarcierur. At
me regni jam tædet. Nolo deprimi, ſi tantum
temporariæ ros felicitatis ærumnarum fulgura
conſequitur. Expiat me calamitas, an beat
tantůùm? Utrinque influit, hinc Hermo propior
flavore laticis, indè nitore undæ Jordani non
abſimilis. Et ditat, & eluit. Dealbat tunicam, tin-
gitque. Id cùm edidiceris in cavea Manaſlis
Babylone, quò ille Accipiter cùm inferretur,
Cycnus indè brevi Hieroſolymas revolavit: in
Egypto quoque videre licebit. Cunétæque ani-
Sn 46., mæ, inquit, quæ ingreſſeæ ſimt cum Jacobin Wogyp-

tum, & egreſſæ ſunt de femore illius, abſque uxo-

ribus filiorum ejus, ſexaginta ſex. Filii Jacob duo-
decim Patriarchæ hoc loco appellantur. At verò
in Filios Iſraélis, hoc eſt videntis Deum, po-
ſteri ſublevantur, ubi eorum gemitus ad Dei
Exod.2. 24. aures pertigiſſe fertur. Ingemiſcentes Filii Iſrazl,
Tribulatio Propter opera vociferati ſunt : aſcenditque clamor
eorum ad Deum ab operibus. Nimirum ibi ad
compaſcua, horreâque invehebantur, ſubmiſſis

Oratieni. à Pharaone quadrigis. Hic verò exuti facul-

Jons Perſe-

tzutio, & tatibus, & libertate, ægrè ſpiritum ducebant
Panperias., aut in luto, aut in igne. Tunc frumenta lar-

ge illis ſuppeditavit Ægyptus: nunc illis ne pa-
lex quidem dabantur, ſed premebantur late-
ribus & ferulis. Ergo à lucta nomen ſortiuntur
inter proſpera; quos Deus à ſui contemplatio-
ne nominari voluit Iſraëlitas inter adverſa. A-

Ethicæ Tom. III. Stromat. Lib. ſing.

odii fomitem miniſtravit. Mox ſubjicit, quid cCala-
mitas pepererit Adeleſcenti. Aliud quoque vidit
ſomnium. Vidi quaſi Solem & Lunam, & Stellas
undecim adorare me. En quà ratione exagemtus fra-
trum conviciis Joſephi pudor ex agro in coœlum
ſubſilierit, ſtipulis recuſis in ſidera. Quòd ſi quæ-
ras, quænam fœminarum defgnaretur in Lu
na, quam ante ſe pronam Joſeph aſpexerat, de-
mortuâ jam Rachele, Dinam eam fuiſſe dixe-
rim, quæ vi à Sichem compreſſa, domi neglecta,
deſpectâque latitabat, quaſi myrica in deſerto.
Sed quæ eviluerat gontumelia, ja Ruràque floris
ſui apud fratres, micabat Numini, vibrabâtque
quaſi Luna, uno duntaxat parente inferior, mi-
nôrque jubare. Nam cùnn ſe cerneret Dina cala-
mitate ſui corporis inviſaro, exoſâmque Patriar-
chis, uni ſpes (üas Coœlo ſuffisit. Quod cùm de
Dina apud pleroſque anceps eſſe poilit, in Fomi
na ſideribus incincla, & Sole paludata mamfe-
ſiè apparet. Quam nec lilis coronatam, nec
thora redolentem, nec auri prodigam, nec re-
fügam illecebræ, nec legis tenacem eſie dixit
Joannes: ſed ejus poſt ſidera, ſolémque ærum-
nas duntaxar commemorat : Clamahbat partu-
rieny, & cruciatur, ut pariat. Et Draco ſtetit an-
te mulierem, ut, cum peperiſſet, kilium ejus devo-
raret. Suas debet gazas & phaleras Eccleſia non
tam innocentiæ, quam calamitati ſuæ. Veſtiarius
ccleſiæz non Cycnus eſt, ſed Draco. Squamæ
ejus noſtra, ut ità dixerim, armaria ſunt. Suis il-
le unguibus ſtragula nobis intexit. Tabo ſuo no-
ſtram purpuram induit. Et ne temporaria ſit proſ-
peritas noſtra, ſtellis nos, non lapillis, auréque,
coronat. Advenerat jam tertius dies, qui deſ-

Ibid. 9.
Dina.

Perſecutio
etiam poſt
demerita
ummd ue⸗
tilis.

Dei vRun.
tati conf or⸗

75.

Religionis
Munia vi-
liora ſatm-
mi meriti,
ea licet ob.

eas pro per⸗

.

Apoc. 122
2.

cenſuro ad Moſem Numini fuerat deſignatus.

Et ece, inquit, cœρꝶerunt audiri tomitrua, ac

micare fulgura, & nubes denſißima operire mon- 6

tem: eratque omnis Mons terribilis. An abdica-
ri populus deber, proſcribique. Adoptari quin
ipſe debet, & legibus ſtabiliri. Tunc enim inter
tonitrua latæ à Deo leges, ſcriptæque tabulæ. Ut
moneamur, opinor, accipiendis Dei legibus tum
nos fore peridoneos, cùm ſuccuflamur undique,
& exagitamur. Non violæ, ſed fulgura reicri-
bendæ in nobis, expoliendæque Legi præludunt.
Eraduntur ſiquidem lemniſcis tabulæ, fulmini-
bus reſculpuntur. Ecquando, rogo te, muliero-
ſus, profusique pudoris, æriſque Adoleicens Pa-
rentis reminiſceretur, niſi eum fames, glandes,
& ſues in odium criminis mœrentem excitaſſern.
Cupiebat implere ventrem ſuum de liliquis, Jutas
porci manducabani: & nemo illi dabat. In ſe au-
tem reverſus dixit, Quanti mercenarii... Eſu-
ries coëgit, ut faſtiditum olim Pacrem amime
iterum Filius reguſtaret. Iyo ad Patrem menm.
Ad Deum ærumnarum nos traha revehit. 90-

12 ciatus

Exod. 19.

2

Luc. 17.16.

Ibid. 18.

124

ciatus armentis Nabuchodonoſor Deo cœl ſup-
plicavit. Altiſſimo benedixi, & viventem in ſempi-
ternum laudavi, Non cùm renideret in purpu-
Num1.7, ra, ſed cùm pædore ſqualeret. Peccavimus,
quia locuti ſumus contra Dominum & te. Vox
iſta, vox Jacob eſt. At iis & labiis prodit, undè
dudùm blaſphemiæ profluxerunt. Et quis Ac-
cipitres in Olores refinxit? Qis Hebræos latra-
re dedocuit, & docuit pſallere? Suiſne Ange-
li aureis eos citharis in hymnos, carminaque
provocaverunt? An æmulantur Davidem, qui
ſeſe illis conſpiciendum exhibuerit cum lyra?
Serpentes, jique ignei, commorſu atque ve-
neno excitavere blaſphemos, ut ululatum
in melodiam demutarent. Præcentores ergo
ad hymnos fuere populo, non Angeli, ſed
Angues. Miſit Dominus in populum ignitos
Mbid. 6. J'rpentes, ad quorum plagas, & mortes pluri-
morum, venerunt ad Moyſen, & dixerunt;
Peccausnus. E vulneribus prodiere citharæ: e-
bulliere non vermes & tabo, ſed cycni. Pla-
nè vulnera dicere poſſis foraminoſas fuiſſe
fiſtulas non tam in ſupplicium Iſraëlis, quàm
in Numinis ſacrificium, & harmoniam. Ergo ſi
latet & felicitas in calamitate & innocemia,
vitari à te poteſt, & exhorreri? At non fodi-
na auri ſit plaga, ærumnâque: Ambulatis, &
mœretis? Si effluit calamitas, tranſmittatur. Tor-
rentem pertranſivit anima noſtra. Timeri non
Pſal. 10s.4. debet, ſi, non fluvius calamitas eſt, ſed tor-
rens. Audi Paulum, ut onus ſublevet noſirum.
Hebr. 1. Exeamus igitur ad eum extra caſtra: impro-
1 . perium ejus portantes. Non enim babemus bic
manentem civitatem, ſed futuram inquirimus. An-
geris, evolveris, raperis, ſed ad eum. Poſire-
mus omnium es, ſed non in patria. Peregrina-
mur. Condimentum id calamitatis eſt, & pa-
tientiæ fulcrum.

Dan. 4. 31.

FE RIA TERTIA
P A SC H .

Pax vabis. Ego ſum, nolite timere. Luc.

Fax Cordis Are eſt Cor hominis, & nulla non au-
ex Eterno- ra in decumanos planè fluctus aſſurgit.
Fim cuα. . „». .
Quod enim Chuſai ſententiam ſuo prælatam
Iavidis. Conſilio ſenſiſſet Achitophel, laqueo ſe præfoca-
vit. In quas hiavit voragines tam levi perflatu
pectus, hoc eſt, fretum Senatoris! Somnio ran-
Latiia ex. tum adoleſcentis Joſeph ità efferati ſunt Pa-
zine. triarche, ut innocentem modò in cigernam
demifſerint, modò haſlæ ſubjecerint. Abſalon,
quòd cunctaretur ad ſe venire Joab, agrum
ejus depopulatus eſt flammis; malebatque mori,
quàâm regid prohiberi. Eſaü ob prærepta ſibi à
Jacob Senis verba & omina, cædem Fratri mo-
litur. Fratrem jugulat Cain, livore duntaxat fftam-
mæ in ſacrificio ocioris. Saul puellarum in Da-
videm pronioribus lyris in necem Innocentis
extimulatur. Denique leviſſimis paſſim videas
afflatibus tamtas in humanis cordibus cieri tem-
peſtates, ut pudeat & inquietis & rabiei. Alius
pendet & trabe, quòd teſſeras jactarit infeli-
cius. Alius, onerariæ accepto naufragio, & rupe
ſeſe dejecit. Hic verbulb à Rege durids perſtri-
tus, extabuit. IIle graſſatur in familiarem ,

Oliva Stromatum, Lib. ſing.

ſi cyathum fregerit. Has ego humani cordis al-
luviones, procellâlque & circumſcribere opto,
& reprimere, perducto non arenarum, ſed aſtro-
rum ſeu aggere, ſeu litore. Etenim ſi Deus,
& ternitas attendantur, nihil malaciam ani-
mi, pacémque pectoris infeſtabit. Cupiemus ni-
hil, timebimus nihil, ſi erutum hinc animum
Cœlo defigamus. Cohorruerat ſuſpicione tan- 5 Zerem
tum Jeremias, ne in Vatem deſignaretur à Deo, emia
Prævertique inaugurationem ſui ejulatibus:
A, a, a, Domine Deus : ecce neſcio loqui. Mox Jer. 1. 6
non loqui ſolum, ſed convellere jubetur, & dil- .
ſipare, ſubruere, pertonare, nec tamen aut onus
detrectat aut expaver. Bellabunt adversm Ibid. 15.
te, & non prævalebunt. Non prævalebunt? In
Puerum? in Elinguem? in Formidantem? Fue- n ue⸗
re iſta olim: jam Vir eſt, & nihil reformidat. di,. *
Cur? CGContenderat in Colum oculos, viderat-
que hince Ollam, indè Virgam. Ollam ſuccen- Tbid. 13.
Jam ego video. Qui Dei; iram comtemplatur,
ridet hominum fulgetras. Quis, rogo, ità ſuſpi- Ortio,&
cax, metuéuſque diſcriminis, ut Elias ? A fa- Spi htnalis
cie Jezabelis non fugit modò, ſed nec diſcipulo Tiibulatio
confiſus eſt, eumque dimiſit, ac mori optavit. vens: 1-
Tum, quod mirere, redux ex Oreb, ſtillanti e-
tiamnum cædem Achabo infeſto vultu occurrit, à Klias.
tonuitque: Occidiſti, & poſſediſti. Hæc dicit Do-· Rc r
minus : In loco hoc, in quo linxerunt canes ſan- 19. 48. 3
guinem Naboth, lambent quoque ſanguinem tuum.
Itäne fulgurat contra Regem dudum à Regi- er pres
na profugus Propheta? Túne Regem increpas“"“.
impavidus, qui Fœminæ timore in eremum au- ghyis
fugeras? Stibium horres & lapides ſpernis? Sterna.
Noônne occidit, ut ais, Rex innocentem? Er1m
go & Vaitem jugulabit; cùm præſertim hor- Homicides
reamus humani ſanguinis præguſtationem: quo .
libato, nullà cruoris effuſione graſſandi ſitis ex-
tinguitur. Undè ergo tanta in formidoloſo con-
ſtantia? Undè regiarum ſecurium, faſcidm-
que contemptus? Viderat in Oreb divini fu-
roris profluentes. Et ecce Dominus tranſit, & 3. Reg. 19.
Coiritus grandis, & fortis ſubvertens montes, & Ii.
conterens peiras ante Dominum: & poſt Spiri-
tum commotio: & poſt commotionem ignis. Non
in igne Dominus. Grandioris ſpectaculo ſtra-
gis Regum lanienam timere dedidicerat. Ne- S. Eic.
que enim qui ſpectaverat diſſilire ad auram
Numinis rupes, everti montes, & quati a-
gros, Regis aquilonem pavere poterat, cui
vis nulla in naturam, animéſque foret. Mi-
ror autem, poſt initum cum Deo colloquium,
viſéſque turbines in Oreb non timoris tan-
tùm , ſed etiam ſiuporis, & admiratio-
nis expertem. Nam cùm ad eum diziſſet
Dominus: Vade per deſertum in Damaſeum, 15i. 18.
cuùmque perveneris illuc, unges Hazasl RegeVm
ſuper Wriam. Et Jehu Filium Namſi unges Re-
gem ſuper Iſrazl: Eliſeum autem Filium aphat,
unges Propletam pro te. Eliſeum quidem ſtatim spirnualis
adicivit: Reges verò vix poſt annos inunxir. dn rs⸗
Nos certè ſi ad deſignandos Reges duos, Va- Ffrmda.
témque initiandum deligeremur à Deo, quaſi patigioß
nullius rem nominis inaugurationem Prophetæ &Erclka-
differremus, operà, ſtudiiſque converſis in renun- Zie⸗ s-
tiandis Principibus. Quantùm enim nobis indè
gloriæ, quantumque authoritatis accederet? Ve- relices non
rùm Ehas plenus Numine & turbine, inaugu- sdmirandi.
ratione Regum neglectâ, totus in deſignatio- „ e,
nem Vatis incubuit. Non enim fulgore gloriæ, Seri pre-
nitoréque purpuræ titillari poterat, æternis poſt. Rrag⸗
quam & interfuerat ſtragibus, & curulibus ac- Sasn

ceſſerat. Statuas „ non Reges eſſe reputabat
eos,

Cen. 19

inmh.

en
1).

nn
ivun en
erzie
Cetone

dtte
irniz
Tulnts
nutin
4 ,
nuͦ min
lin
lucen
Jom
Mih

den 1
11

a

N⸗

n.
1-
Gules
1

Diſſert. ſuper Evang. Quadrag. 1 25

eos, qui provinciis, urbibũſque præeſſent, poſt-
quàm digreſſus ex Oreb, reminiſcebatur viſi à ſe
Numinis Majeſtatem. Piguit ergo Regum, aſ-
ſuetam, plenämque Animam æternorum. Quod
cùm in Elia conjiciamus alieni faſius contempto-
re, in Jacob vehementiùs demirabimur, & feli-
citatis ſuæ immemore. Nam benedictione
patris ornatus, quâ ſibi provolvendas eſſe Tri-
bus acceperat, & ablegatus in Syriam nova fœ-
dera deſignabat ſpei plenus, & ſpiritůs. Mox
ominati ſibi à Sene, & penè dixerim, traditi
Principats incurioſus, de toga cogitat, & pane:
tantorum ominum pelagus anguſto ſanè patinæ,
tunicæque littore circumſcribit nepos Abrahæ,
qui Reges debellaverat, & Iſaaci adoptione pri-
mogenitus, quo cum pacta, cœderâque tranſe-
Gen. 28. gerat Palæſtinæ Princeps Abimelechus. Ni fuerit
20. Dominus mecum, & dederit mihi panem ad veſ-
cendum, & veſtimentum ad induendum : erit
mihi Dominus in Deum. Huccine recidêre Senis
auguria, quibus extorquendis tantùm à Rebecca
fuci, aſtuumque adhibitum? Vox iſta, voòxne
Jacob eſt regnaturi, qui aut coëmerit ab Eſau
Gen. 27. primogenita, aut ex Sene audierit, Jerviant tibi
29. populi, & adorent te tribus 7 Undè ergo ſpe-
Tempora- Talti porpuram, regnaque meditanti toga ſuffi-
ium con. Cit, & panis? An omina felicitatis obliterata
zempius ex jamm fuerant diuturnitate temporis? Ea non du-
ratiene. dim audierat. Fortaſsè delirare Senex, non pro-
Status me- Phetare credebatur? Imòô, ut benedictione im-
Adiveris & pertiretur Jacob, penè eſt mentitus, eâque fru-
dnltenes, ſtratus Elaü irrugiit: cunctatur Iſaac, & Re-
med iocria .
a Rligio- becca adlaborat. Quæ lentè diſpenſatur Hæredi-
vt man:e sas, avidè comprehenditur, captiosé quæritur,
Deaaheent, amiſſa comploratur, non del rium Senis eſt, ſed
Orationi Prophetantis vaticinium. An eam minor's æſti-

§. Zacob.

c.. mabat Jacob? Quam fſcilicèt victui prætulit ſuo,
emitque eſculentis. Cur ergo emptam edulio,
captatam dolis, periculis indeptam, opulentam
promiſſis, fœtam ſceptris Jacob negligit hæredi-
Gen. 28. tatem ? Cœlum viderat. Viditque in ſommnis

12. Nalam, Angelos quoque Dei aſcendentes, & deſ-
cendentes per eum, & Dominum innixum ſcalæ.
Eà ſubrectà in Cœlum ſcalà mox Jacob del-
cendit & ſolio. Non enim expetere imperia po-
terat, cui Cœlum patebat. Quòd ſi ſomniata
tantuùm ternitas ſceptra docuit faſtidire Ado-
leſcentem, & dudùm ſpebus inflatum, & tum
potiſſimum ad jacienda felicitatis ſuæ ſemina ſe-
ſtinantem: Quid in nos aget Eternitas & diù
excogitata, & non regnis obluctatura, ſed aut
ædes everſura, aut convulſura mapa lia? At illa
ſperabatur felicitas: & futurorum jactura erat
non difficilis. En projecta à Chriſtianis patrimo-
AG.4. 3. Mia, Reſurrectionis præreptàâ ſpe. Virtute ma-
gnà, inquit, reddebant Apoſtoli Teſtimoninm
Reſurrectionis JESU-CHRISTI: G gratia
Spes pre. Mmagnd erat in omnibus 'llis. Quotquot enim poſ-
mij. Jſeſores agrorum, aut domorum e ant, vendentes
afferebant pretia eorum, quæ vendebant, &
ponebant ante pedes Apoſtolorum. Quos, rogo,
ciere fluctus in humani pectoris pelago opum
Auſter conſuevit? Ad unum tamen evibratum
Reſurrectionis jubar, pecuniæ i licò omnes pro-
jectæ, conculcatæque. Mirabaris ferrum non
timeri? Pluùs miror aurum non amari. Alterum
Aquilo eſt, alerum verò Auſler. Oceanum dis-
junctim diſcruciant: & junctim corde exulant,
ſi ſiderum contuitu eorum flatus, impetũſque
Eaupertas. frangantur. Nam Hieroſolymis & (&di opta-
bant, & ditari negligebant Chriſſiani, facti,
exemplo Chriſti, de iua Reſurrection ſecuri.

Vendentes afferebant pretia „ & ponebant ante
pedes Apoſtolorum. Et quandonam proſtare aua
rum, jaceréque ſuſpexit Antiquitas? Quod Re- ame
gum capitibus inſidet, Piſcatorum pedibus adte
volvitur, ne deteri quidem digaum à Diſcipulis,
quos & lutum premere non pigebat, & tædebar
aurum vel calcando contingere. Miſeret me Au-
